Об утверждении Правил формирования тарифов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2019 года № 19617.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования тарифов.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курируещего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 ноября 2019 года № 90
Правила формирования тарифов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют:
1) механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий;
2) правила утверждения временного компенсирующего тарифа;
3) правила дифференциации тарифа;
4) правила утверждения тарифа в упрощенном порядке;
5) правила утверждения инвестиционной программы и ее изменения;

Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 20 қарашада № 19617 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тарифтерді қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Р. Даленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология
және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 19 қарашадағы
№ 90 бұйрығымен
бекітілді
Тарифтерді қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
1) табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігін;
2) уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидаларын;
3) тарифті саралау қағидаларын;
4) тарифті оңайлатылған қағидалармен бекіту қағидасын;
5) инвестициялық бағдарламаны және оның өзгерісін бекіту қағидасын;

6) правила определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
7) правила утверждения временного понижающего коэффициента;
8) правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам;
9) правила перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха;
10) правила определения допустимого уровня прибыли субъекта естественной монополии;
11) правила изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия;
12) перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе;
13) правила индексации тарифа;
14) формы проектов тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
15) механизм расчета ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей и их ежегодных корректировок;
16) правила применения ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей;
17) правила расчета и применения прогнозного индекса тарифа.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на субъектов естественных монополий (далее – субъект), за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги в сферах аэронавигации, аэропортов, по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) абсорбированные производственные затраты – совокупность общих производственных затрат по регулируемым услугам; в сфере услуг магистральных железнодорожных сетей – совокупность общих производственных затрат центров ответственности первого уровня, необходимые для предоставления услуг одного вида деятельности;
2) коэффициент задействованности активов – показатель в процентном выражении, характеризующий фактическое использование (задействованность) основных средств субъекта при производстве и предоставлении услуг, отнесенных к сфере естественной монополии, от их технологической мощности;

6) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау қағидаларын;
7) уақытша төмендету коэффициентін бекіту қағидаларын;
8) реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын;
9) сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу бойынша реттеліп көрсетілетін қызмет құнын қайта есептеу қағидаларын;
10) табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларын;
11) уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту қағидаларын;
12) тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесін, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларын;
13) тарифті индекстеу қағидаларын;
14) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес тариф, тарифтік смета, инвестициялық бағдарлама жобаларының, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің нысандарын;
15) магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін есептеудің және оларды жыл сайынғы түзетудің тетігін;
16) магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін қолдану қағидаларын;
17) тарифтің болжамды индексін есептеу және қолдану қағидаларын айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Осы Қағидалар аэронавигация, әуежайлар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілеріне (бұдан әрі – субъект) кабельдік кәріздерді мүліктік жалға (жалдауға) немесе пайдалануға беру бойынша қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) абсорбирленген өндірістік шығындар – реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша жалпы өндірістік шығындарының жиынтығы; магистральдық темір жол желілерінің қызметтері саласында – қызметтің бір түрінің қызметтерін ұсыну үшін қажетті бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының жалпы өндірістік шығындарының жиынтығы;
2) активтердің қолданысқа енгізілген коэффициенті – табиғи монополия саласына жатқызылған қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндіру және ұсыну кезінде Субъектінің негізгі құралдарын, олардың технологиялық қуатына қарай нақты пайдалануды (қолданысқа енгізілгендігін) сипаттайтын проценттік көріністегі көрсеткіш;

3) индекс изменения количества активов – индекс изменения среднегодового количества активов, который применяется при установлении тарифов с целью учета зависимости контролируемых затрат от среднегодового количества активов, необходимых для осуществления регулируемых видов деятельности субъектами;
4) субъект созданный впервые – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее либо планирующее предоставлять потребителям регулируемые услуги;
5) остаточная стоимость инвестированного капитала, инвестированного до начала первого регулируемого периода – стоимость инвестированного капитала, установленная ведомством уполномоченного органа на начало первого регулируемого периода для субъектов;
6) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности – установление предела уровня затрат, учитываемых в тарифе на основании расчетов потребности сырья, материалов, топлива, энергии, а также уровня нормативных технических потерь, произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере) (при их наличии);
7) нецелевое использование средств амортизационных отчислений – направление средств, предусмотренных в утвержденном тарифе и (или) утвержденной тарифной смете, за счет амортизационных отчислений на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемой услуги, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам;
8) канал – искусственное гидротехническое сооружение, используемое для управления водными ресурсами, подачи воды водопользователям, водоснабжения.
9) территориальный орган – территориальный орган ведомства уполномоченного органа, осуществляющий в пределах своей компетенции регулирование и контроль деятельности субъектов, включенных в местный раздел Государственного регистра субъектов;
10) базовый уровень контролируемых затрат – уровень контролируемых затрат, используемый субъектом для планирования расходов на регулируемый период регулирования;
11) балластные воды – морские воды, используемые для загрузки бункера судна для обеспечения безопасной для мореплавания осадки судна;
12) генеральные грузы – любые тарные и штучные груза, перевозимые на морских судах сборными партиями;
13) изменение утвержденной инвестиционной программы – включение, исключение мероприятий, корректировка сумм (стоимости) и объемов мероприятий, перенос сроков исполнения мероприятий;
14) отчетный период действия утвержденного тарифа и тарифной сметы и инвестиционной программы – период времени на который утверждены тариф, тарифная смета и инвестиционная программа;

3) активтер санының өзгеру индексі – Субъект қызметінің реттеліп көрсетілетін түрлерін жүзеге асыру үшін қажет активтердің орташа жылдық санынан бақыланатын шығындарға байланысты есептеу мақсатында тарифтерді белгілеу кезінде қолданылатын активтердің орташа жылдық санының өзгеру индексі;
4) алғаш рет құрылған субъект – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын не ұсынуды жоспарлайтын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
5) алғашқы реттелетін кезең басталғанға дейін инвестицияланған инвестициялық капиталдың қалдық құны – уәкілетті органның ведомствосы Субъектілер үшін алғашқы реттелетін кезеңнің басына белгілеген инвестицияланған капиталдың құны;
6) алынатын экономикалық негізділігін ескере отырып тарифте есепке шығындардың түрлері мен мөлшерлерін шектеу – шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігін есептеу негізінде тарифте ескерілетін шығындар деңгейінің, сондай-ақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде есептелген нормативтiк техникалық ысыраптар (олар болған кезде) деңгейінің шегін белгілеу;
7) амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатсыз пайдалану – бекітілген тарифте және (немесе) бекітілген тарифтік сметада көзделген қаражатты амортизациялық аударымдар есебінен реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге капитал салымдарына және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсаттарға бағыттау;
8) арна – су ресурстарын басқару, су тұтынушыларға су беру, сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жасанды гидротехникалық құрылыс;
9) аумақтық орган – өз құзыреті шегінде Табиғи монополия субъектілері мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық органы;
10) бақыланатын шығындардың базалық деңгейі – реттелетін реттеу кезеңіне арналған шығыстарды жоспарлау үшін Субъект пайдаланатын бақыланатын шығындардың деңгейі;
11) балластық сулар – теңізде жүзуге арналған кеменің қауіпсіз шөгуін қамтамасыз ету үшін кеменің бункерін толтыруға пайдаланылатын теңіз суы;
12) бас жүктер – теңіз кемелерінде жинақталған партиялармен тасымалданатын кез келген ыдыстағы және дана жүктер;
13) бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту – іс-шараларды қосу, алып тастау, іс-шаралар сомасын (құнын) және көлемін түзету, іс-шараларды орындау мерзімдерін ауыстыру;
14) бекітілген тарифтің, тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның қолданылуының есепті кезеңі – тариф, тарифтік смета және инвестициялық бағдарлама бекітілген уақыт кезеңі;

15) бойлер пиковый – теплообменник поверхностного типа для подогрева сетевой воды паром давления свыше 2,5 кг/см2 (далее – ПБ);
16) бизнес-процесс – статьи калькулирования производственных затрат по элементам статей затрат;
17) база распределения – количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
18) коэффициент распределения – доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами, для субъектов, осуществляющих комбинированную выработку тепловой и электрической энергии – отношение расхода топлива на производство электрической энергии к общему расходу топлива комбинированного производства;
19) раздельный учет – система сбора и обобщения информации о затратах, доходах, задействованных активах и производственных показателях раздельно по видам деятельности, услугам, операциям субъекта, в целях анализа себестоимости регулируемых видов деятельности, тарифной сметы и расчета тарифов на услуги;
20) брутто-регистровый тоннаж – величина, характеризующая вместимость (объем) судна;
21) паропреобразовательная установка – теплообменник для получения пара соответствующих параметров за счет тепла пара более высоких параметров;
22) совместные затраты – затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения;
23) совместно задействованные активы – задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определена на основе баз распределения;
24) центр ответственности первого уровня – центр ответственности, непосредственно занимающийся производством продукции, выполнением работ и предоставлением услуг для потребителей;
25) первоначальная стоимость инвестированного капитала, инвестированного после начала первого регулируемого периода – стоимость капитала, инвестированного после начала первого регулируемого периода, которая представляет собой первоначальную балансовую стоимость основных средств и других активов, учитываемых в базе инвестированного капитала и используется для целей определения величины возврата инвестированного капитала субъектами;
26) остаточная стоимость инвестированного капитала, инвестированного до начала первого регулируемого периода – стоимость инвестированного капитала, установленная ведомством уполномоченного органа на начало первого регулируемого периода для субъектов;

15) биік бойлер – желілік суды 2,5 кг/см2 жоғары қысым буымен (бұдан әрі – ТБ);
16) бизнес-процесс – шығындар баптарының элементтері бойынша өндірістік шығындарды калькуляциялау баптары;
17) бөлу базасы – шығындар мен активтердің тартылу дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
18) бөлу коэффициенті – жылу және электр энергиясын құрамдастырылған өндіруді жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілері үшін қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлу үшін бөлу базасын қолдану нәтижесінде алынған жанама, бірлескен немесе жалпы шығындар немесе активтер үлесі – электр энергиясын өндіруге арналған отын шығысының құрамдастырылған өндіріс отынының жалпы шығысына қатынасы;
19) бөлек есепке алу – реттеліп көрсетілетін қызмет түрлерінің өзіндік құнын, тарифтік сметаны талдау және қызметтерге тарифтерді есептеу мақсатында субъектінің қызмет түрлері, қызметтері, операциялары бойынша бөлек шығындар, кірістер, тартылған активтер мен өндірістік көрсеткіштер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;
20) брутто-регистрлік тоннаж – кеменің сыйымдылығын (көлемін) сипаттайтын шама;
21) бу түрлендіргіш құрылғы – жоғары өлшемшартты бу жылуының есебінен тиісті өлшемшартты буды алуға арналған жылу алмастырғыш;
22) бірлескен шығындар – бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан бөлу базалары негізінде бөлінеді;
23) бірлесіп тартылған активтер – бірнеше қызметті (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, бірақ қызметтер көрсетуде олардың іске қосылу дәрежесі бөлу базасының негізінде айқындалған тартылған активтер;
24) бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталығы – өнім өндірумен, жұмыстарды орындаумен және тұтынушыларға қызмет көрсетумен тікелей айналысатын жауапкершілік орталығы;
25) бірінші реттелетін кезең басталғаннан кейін инвестицияланған инвестициялық капиталдың бастапқы құны – инвестицияланған капитал базасында ескерілетін негізгі құралдар мен басқа да активтердің бастапқы баланстық құнын білдіретін және субъектілердің инвестицияланған капиталды қайтару шамасын айқындау мақсаттары үшін пайдаланылатын бірінші реттелетін кезең басталғаннан кейін инвестицияланған капиталдың құны;
26) бірінші реттелетін кезең басталғаннан кейін инвестицияланған капиталдың қалдық құны – инвестицияланған капиталдың жинақталған қайтарылуын шегергендегі инвестицияланған капиталдың бастапқы құны және субъектілер инвестициялаған капиталға кірістің шамасын айқындау мақсаттары үшін пайдаланылады;

27) расчетный период – период времени, за который потребленная тепловая энергия учитывается и предъявляется к оплате потребителю;
28) общие активы – активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе баз распределения;
29) общие затраты – затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения;
30) косвенные операции – операции, выполняемые для осуществления нескольких основных операций, включаемых в себестоимость предоставляемых услуг видов деятельности;
31) центр ответственности – самостоятельное структурное подразделение субъекта. Центры ответственности группируются по отраслевым и географическим сегментам и организационным уровням субъекта;
32) индивидуальный Х-фактор – показатель эффективности деятельности субъекта, характеризующий отношение расходов субъекта на предоставление регулируемой услуги к минимальным расходам на предоставление регулируемой услуги при одинаковых или худших структурных параметрах;
33) отпуск в сеть – сумма отпускаемой электрической энергии всеми энергопроизводящими организациями в сети энергопередающих организаций и потребляемой импортируемой электрической энергии;
34) техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потреблению электрической энергии – услуга, предоставляемая системным оператором по осуществлению централизованного оперативно-диспетчерского управления режимами производства и потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан;
35) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
36) грузооборот (вагонооборот) – объем обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов (пассажиров) с учетом расстояния перевозки за определенный период;
37) грузооборот (пассажирооборот) – объем выполненной перевозочной работы по доставке грузов (пассажиров) с учетом расстояния перевозки;

27) есептік кезең – тұтынылған жылу энергиясы есепке алынатын және тұтынушыға ақы төлеу үшін ұсынылатын уақыт кезеңі;
28) жалпы активтер – қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан қызметтерді ұсынуда олардың тартылу дәрежесі бөлу базасының негізінде айқындалады;
29) жалпы шығындар – қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан бөлу базасының негізінде бөлінеді;
30) жанама операциялар – қызмет түрлерінің көрсетілетін қызметтерінің өзіндік құнына енгізілетін бірнеше негізгі операцияларды жүзеге асыру үшін орындалатын операциялар;
31) жауапкершілік орталығы – субъектінің дербес құрылымдық бөлімшесі. Жауапкершілік орталықтары субъектінің салалық және географиялық сегменттері мен ұйымдық деңгейлері бойынша топтастырылады;
32) жеке Х-фактор – уәкілетті орган бекіткен, реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге жұмсалатын субъекті шығыстарының бірдей немесе нашар құрылымдық параметрлері кезінде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға уәкілетті орган айқындаған ең төменгі шығыстарға қатысын сипаттайтын субъекті қызметінің тиімділік көрсеткіші;
33) желіге беру – барлық энергия өндіруші ұйымдардың энергия беруші ұйымдардың желілеріне босататын электр энергиясының және тұтынылатын импортталатын электр энергиясының жиыны;
34) желіге беруді және электр энергиясын тұтынуды техникалық диспетчерлендіру – жүйелік оператордың Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесіндегі электр энергиясын өндіру мен тұтыну режимдерін орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру жөнінде көрсететін қызметі;
35) жүйелiк оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, энергия жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
36) жүк айналымы (вагон айналымы) – белгілі бір кезеңдегі тасымалдау қашықтығын ескере отырып, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін жүктерді (жолаушыларды) жеткізу жөніндегі тасымалдау жұмысымен қамтамасыз ету көлемі;
37) жүк айналымы (жолаушылар айналымы) – тасымалдау арақашықтығын ескере отырып жүктерді (жолаушыларды) жеткізу бойынша орындалған тасымалдау жұмысының көлемі;

38) партия груза – определенное количество груза, занимающее часть грузовых помещений судна, принятое к перевозке по одному документу и следующее в один пункт назначения;
39) перевалка грузов – перемещение груза с одного вида транспорта на другой через склады порта или непосредственно с одного транспортного средства на другое (с железнодорожных вагонов, речных судов, автомобильного транспорта на морское судно и наоборот);
40) тепловая нагрузка – количество тепловой энергии, принимаемое теплопотребляющей установкой за единицу времени;
41) регулируемая услуга по реализации тепловой энергии – услуга по продаже потребителям произведенной и (или) купленной тепловой энергии, оказываемая субъектами в соответствии с заключенными договорами;
42) точка учета расхода тепловой энергии – точка схемы теплоснабжения, в которой с помощью прибора коммерческого учета или расчетным методом, при его отсутствии, определяется расход тепловой энергии;
43) расчетная норма потребления тепловой энергии на отопление – норма потребления за отопительный период тепловой энергии на отопление Гкал/м2, рассчитанная и утвержденная местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, по согласованию с ведомством уполномоченного органа в соответствии с Типовыми правилами расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10313) (далее – Типовые правила);
44) база инвестированного капитала – величина инвестированного капитала, определяемая ведомством уполномоченного органа на соответствующий год регулируемого периода, на основе которой определяется величина дохода на инвестированный капитал при установлении тарифов;
45) доход на инвестированный капитал – величина, используемая для расчета тарифа и включаемая в необходимую валовую выручку регулируемой организации, которая определяется как норма доходности на инвестированный капитал перемноженная на стоимость инвестированного капитала;
46) возврат инвестированного капитала – величина, используемая для расчета тарифа и включаемая в необходимую валовую выручку регулируемой организации, которая определяется как стоимость инвестированного капитала поделенная на срок возврата инвестированного капитала;
47) срок возврата инвестированного капитала – срок, в течение которого капитал, инвестированный в создание активов, введенных в эксплуатацию, будет в полном объеме возвращен субъекту;

38) жүк партиясы – тасымалдауға бір құжат бойынша қабылданған және бір межелі пунтке баратын, кеменің жүкке арналған үй-жайларының бір бөлігін алатын белгілі бір жүк саны;
39) жүктерді ауыстырып тиеу – жүкті көліктің бір түрінен екінші түріне порттың қоймасы арқылы немесе тікелей бір көлік құралынан екіншісіне (теміржол вагондарынан, өзен кемелерінен, автомобиль көлігінен теңіз кемесіне және керісінше) ауыстырып тиеу;
40) жылу жүктемесі – уақыт бірлігі ішінде жылу тұтынатын қондырғы қабылдайтын жылу энергиясының мөлшері;
41) жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттелетін қызмет – жасалған шарттарға сәйкес субъектілер көрсететін өндірілген және (немесе) сатып алынған жылу энергиясын тұтынушыларға сату жөніндегі қызмет;
42) жылу энергиясының шығысын есепке алу нүктесі – коммерциялық есепке алу аспабының көмегімен немесе ол болмаған кезде есептеу әдісімен жылу энергиясының шығысы айқындалатын жылумен жабдықтау схемасының нүктесі;
43) жылытуға арналған жылу энергиясын тұтынудың есептік нормасы – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10313 тіркелген) Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидаларына (бұдан әрі – Үлгі қағидалар) сәйкес уәкілетті органның ведомствосымен келісу бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары есептеген және бекіткен жылыту кезеңінде пәтер алаңының бір шаршы метрін жылытуға жылу энергиясын тұтыну нормасы (Гкал/м2);
44) инвестицияланған капитал базасы – уәкілетті органның ведомствосы реттелетін кезеңнің тиісті жылына айқындайтын инвестицияланған капиталдың шамасы, оның негізінде тарифтерді белгілеу кезінде инвестицияланған капиталға кірістің шамасы айқындалады;
45) инвестицияланған капиталға кіріс – тарифті есептеу үшін пайдаланылатын және инвестицияланған капиталдың құнына қайта есептелген инвестицияланған капиталға кірістілік нормасы ретінде айқындалатын реттелетін ұйымның қажетті жалпы түсіміне енгізілетін шама;
46) инвестицияланған капиталды қайтару – тарифті есептеу үшін пайдаланылатын және инвестицияланған капиталды қайтару мерзіміне бөлінген инвестицияланған капиталдың құны ретінде айқындалатын реттелетін ұйымның қажетті жалпы түсіміне енгізілетін шама;
47) инвестицияланған капиталды қайтару мерзімі – пайдалануға берілген активтерді құруға инвестицияланған капитал Субъектіге толық көлемде қайтарылатын мерзім;

48) инвестированный капитал – основные средства и нематериальные активы субъекта, профинансированные как за счет его собственных, так и за счет заемных средств, необходимые для осуществления регулируемой деятельности в течение регулируемого периода;
49) инвестиционная программа – план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта на существующем уровне;
50) прогнозные значения инфляции – значения инфляции, установленные Национальным Банком Республики Казахстан на позднюю дату соответствующего календарного года. В случае установления верхнего и нижнего уровня инфляции, используется среднее значение диапазона уровней инфляций;
51) метод индексации – формирование тарифа путем ежегодной индексации утвержденного тарифа субъектом естественной монополии малой мощности;
52) капиталовложение – это средства, направляемые на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов, приобретение основных средств, используемых при предоставлении регулируемых услуг;
53) стоимость капитала – величина, характеризующая ставку вознаграждения на заемные и собственные средства, отражающая инвестиционные риски, связанные с осуществлением деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
54) конденсатор – теплообменник, служит для конденсации отработанного пара в турбине;
55) фактический объем потребления услуги – объем потребления услуги потребителем за период предыдущего года, аналогичный заявленному периоду;
56) заявленный объем потребления услуги – объем потребления услуги, указанный в заявке потребителя или субъекта на утверждение временного понижающего коэффициента;
57) заемный капитал – капитал, образуемый за счет займов (получения кредитов, выпуска и продажи облигаций, получения средств по другим видам денежных обязательств) для создания или реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
58) исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59) добавленные расходы – расходы, включающие общие и административные расходы центров ответственности регионального, сетевого и корпоративного уровней и центров ответственности первого уровня централизованного снабжения, а также производственные затраты центров ответственности первого уровня централизованного снабжения;

48) инвестицияланған капитал – реттелетін кезең ішінде реттеліп көрсетілетін қызметті жүзеге асыру үшін қажет өз қаражаты есебінен де, қарыз қаражаты есебінен де қаржыландырылған Субъектінің негізгі құралдары мен материалдық емес активтері;
49) инвестициялық бағдарлама – инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары;
50) инфляцияның болжамды мәндері – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тиісті күнтізбелік жылдың соңғы күніне белгілеген инфляцияның мәні. Инфляцияның жоғарғы және төменгі деңгейі белгіленген жағдайда инфляция деңгейі ауқымының орташа мәні пайдаланылады;
51) индекстеу әдісі – қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтерді жыл сайын индекстеуі арқылы тарифтерді қалыптастыру;
52) капиталдық салымдар – бұл қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, қолдауға және жаңа активтерді құруға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын негізгі құралдарды сатып алуға бағытталған қаражат;
53) капиталдың құны – табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруымен байланысты инвестициялық тәуекелдерді бейнелейтін қарыз және меншікті капиталдың табыстылығы мөлшерлемесін сипаттаушы шама;
54) конденсатор – жылу алмастырғыш, турбинада пайдаланылған буды конденсациялау үшін қызмет етеді;
55) көрсетілетен қызметті тұтынудың нақты көлемі – мәлімделген кезеңге ұқсас өткен жыл кезеңі үшін тұтынушының қызметтерді тұтыну көлемі;
56) көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі – тұтынушының немесе субъектінің уақытша төмендету коэффицентін бекітуге арналған өтінімінде көрсетілген қызметті тұтыну көлемі;
57) қарыз капиталы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін құру немесе реконструкциялау үшін қарыздар (кредиттер алу, облигациялар шығару және сату, ақшалай міндеттемелердің басқа да түрлері бойынша қаражат алу) есебінен пайда болған капитал;
58) алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59) қосылған шығыстар – өңірлік, желілік және корпоративтік деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының және орталықтандырылған жабдықтаудың бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының жалпы және әкімшілік шығыстарын, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтаудың бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының өндірістік шығындарын қамтитын шығыстар;

60) субъект естественной монополии малой мощности – субъект, предоставляющий регулируемые услуги:
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй подпункта 60) вводится в действие с 01.07.2025 в соответствии приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (текст исключен).
водоснабжения и (или) водоотведения объемом до пятисот тысяч кубических метров в год;
по подаче воды для орошения объемом до тридцати миллионов кубических метров в год;
подъездных путей объемом до пятидесяти тысяч вагон/км, вагон/час в год при отсутствии конкурентного подъездного пути;
по передаче электрической энергии объемом до двадцати пяти миллионов килоВатт-час (далее – кВт.ч.) в год.
К субъекту естественной монополии малой мощности также относится субъект по предоставляемой регулируемой услуге, доход от которой не превышает пяти процентов дохода от всех регулируемых услуг субъекта за один календарный год. При этом по оставшимся регулируемым услугам субъект не относится к субъекту малой мощности.
61) компетентный орган – государственные органы в области энергетики, железнодорожного транспорта, производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, морского порта или местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы;
62) комбинированное производство (выработка) – процесс совместного производства электрической и тепловой энергии, получаемой из отборов или противодавления паровых турбин теплоэлектроцентралей;
63) структурные параметры – количественные показатели субъекта, существенно влияющие на эффективность деятельности и расходы субъекта, перечень которых в целях оценки индивидуальных Х-факторов в разрезе регулируемой услуги;
64) встроенный пучок – дополнительная поверхность теплообмена в конденсаторах крупных теплофикационных турбин для подогрева сетевой или подпиточной воды;
65) направления деятельности – совокупность определенных процессов производства услуг, которые участвуют в предоставлении услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
66) элементы направления деятельности – группы основных средств, используемые при предоставлении услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги;

60) қуаттылығы аз субъект – реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъект:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Екінші абзац 01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
көлемі жылына бес жүз мың текше метрге дейін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру;
көлемі жылына отыз миллион текше метрге дейін суару үшін су беру бойынша;
бәсекелес кірме жол болмаған кезде көлемі жылына елу мың вагон/км, вагон/сағат дейін кірме жолдар;
көлемі жылына жиырма бес миллион килоВатт-сағатқа (бұдан әрі – кВт.сағ.) дейінгі электр энергиясын беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъект.
Қуаттылығы аз субъектіге кірісі күнтізбелік бір жылда субъектінің барлық реттеліп көрсетілетін қызметтерінен түскен кірістің бес пайызынан аспайтын реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша субъект те жатады. Бұл ретте қалған реттелетін қызметтер бойынша субъект қуаттылығы аз субъектіге жатпайды.
61) құзыретті орган – энергетика, темір жол көлігі, газ өндіру, тасымалдау (тасымалдау), сақтау және көтерме өткізу, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және тұтыну, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы мемлекеттік органдар немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
62) құрамдастырылған өндіріс (өндіру) – жылу электр орталығы бу турбиналарын іріктеуден немесе қысымға қарсы басудан алынатын электр және жылу энергиясын бірлесіп өндіру процесі;
63) құрылымдық параметрлер – субъекті қызметінің тиімділігіне және шығыстарына елеулі әсер ететін субъектінің сандық көрсеткіштері, олардың тізбесін жеке Х-факторларды бағалау мақсатында реттеліп көрсетілетін қызмет бөлінісінде уәкілетті органның ведомствосы айқындайды;
64) кіріктірілген бума – желілік немесе қоректік суды жылытуға арналған ірі жылуландыру турбиналарының конденсаторларындағы жылу алмасудың қосымша беті;
65) қызмет бағыттары – қызметтер көрсетуге дербес те, сол сияқты бір-бірімен өзара іс-қимыл жасауға қатысатын қызметтерді өндірудің белгілі бір процестерінің жиынтығы;
66) қызмет бағытының элементтері – кейіннен реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне және жалпы реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөле отырып, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бағалау және бөлу үшін біріктірілген қызметтерді, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар топтары;

67) обслуживающие процессы – процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
68) вид деятельности – операционная деятельность, связанная с предоставлением комплекса услуг, выполнением работ и производством товаров, с целью извлечения прибыли;
69) косвенно задействованные активы на услуги – задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в предоставлении определенных услуг определяется на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
70) косвенные затраты на услуги – затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
71) прямо задействованные активы на услуги – задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
72) прямые затраты на услуги – затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
73) процессы производства услуг – последовательность определенных действий в деятельности газотранспортной и (или) газораспределительной организации с использованием его ресурсов с конечной целью предоставления услуг. Различают следующие группы процессов производства услуг: производственные процессы, обслуживающие процессы и процессы менеджмента;
74) внешние пользователи услуг – пользователи внешних услуг газотранспортной и (или) газораспределительной организации. К внешним пользователям услуг относятся внешние неконечные, внешние конечные, внешние прочие пользователи услуг;
75) внешние неконечные потребители услуг – другие газотранспортные и (или) газораспределительные организации, а также юридические и физические лица, осуществляющие реализацию газа на территории Республики Казахстан;
76) внешние конечные пользователи услуг – физические и юридические лица, являющиеся потребителями газа на территории Республики Казахстан;
77) внешние прочие пользователи услуг – потребители иных услуг, предоставляемых газотранспортными и (или) газораспределительными организациями, включая услуги по транзиту и транспортировке газа на экспорт;

67) қызмет көрсету процестері – нәтижесі өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын қызметтерді өндіру процестері;
68) қызмет түрі – пайда табу мақсатында қызметтер кешенін көрсетуге, жұмыстарды орындауға және тауарлар өндіруге байланысты операциялық қызмет;
69) қызметтерге жанама тартылған активтер – бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар тартылған активтер және сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ олардың белгілі бір қызметтерді көрсетуде тартылу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде айқындалады;
70) қызметтерге жанама шығындар – бірнеше қызметпен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар және сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ шығындардың туындау себептерін көрсететін бөлу базалары негізінде қызметтерге бөлінген шығындар;
71) қызметтерге тікелей тартылған активтер – белгілі бір қызметті ұсынумен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылған;
72) қызметтерге тікелей шығындар – белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар және сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылған шығындар;
73) қызметтерді өндіру процестері – қызметтер көрсетудің түпкілікті мақсаты бар газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымының қызметіндегі белгілі бір іс-қимылдардың дәйектілігі.Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестерінің мынадай топтар бар: Өндірістік процестер, қызмет көрсету процестері мен менеджмент процестері;
74) қызметтерді сыртқы пайдаланушылар – газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымының сыртқы қызметтерін пайдаланушылар. Қызметтердің сыртқы пайдаланушыларына қызметтерді сыртқы соңғы емес, сыртқы соңғы, сыртқы өзге пайдаланушылар жатады;
75) қызметтерді сыртқы соңғы емес тұтынушылар – басқа да газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында газ өткізуді жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар;
76) қызметтерді сыртқы соңғы пайдаланушылар – Қазақстан Республикасының аумағында газды тұтынушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар;
77) қызметтердің басқа сыртқы пайдаланушылары – газ транзиті және экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерді қоса алғанда, газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымдары көрсететін өзге де қызметтерді тұтынушылар;

78) ставка Лондонского межбанковского рынка – ставка предложения на Лондонском межбанковском рынке по шестимесячным одновалютным депозитам по стоимости на первую дату периода начисления процентов (или в случае начального периода начисления процентов по стоимости на дату выплаты процентов либо в день такого периода начисления процентов, либо на следующий день, предшествующий первому дню процентных начислений), которая выражается как годовой процент;
79) магистральный трубопровод –единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
80) заявленный вагонооборот – планируемый вагонооборот, указанный в заявке потребителя и (или) концессионера на утверждение временного понижающего коэффициента;
81) заявленный грузооборот (пассажирооборот) – планируемый грузооборот (пассажирооборот), указанный в заявке потребителя и (или) концессионера на утверждение временного понижающего коэффициента;
82) заявленный период – период, указанный в заявке потребителя или субъекта на утверждение временного понижающего коэффициента;
83) процессы менеджмента – процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия;
84) собственный капитал – капитал, принадлежащий участникам или акционерам субъекта, и состоящий из определенного числа долей или акций, дающий участникам или акционерам субъекта право на получение определенного дохода, а также включающий накопленную нераспределенную прибыль и резервный капитал, дополнительно оплаченный и дополнительно неоплаченный капитал;
85) собственные средства – денежные средства (акционерный (уставный) капитал, нераспределенная прибыль (чистый доход) или амортизационные отчисления) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, используемые в создании и реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
86) просроченная кредиторская задолженность – неисполненная в установленный срок в соответствии с договором сумма финансовых обязательств, денежных долгов потребителя перед субъектом;
87) физическая тонна – общий объем перегруженного груза независимо от количества прошедших им вариантов перегрузки;
88) бойлер основной – теплообменник поверхностного типа для подогрева сетевой воды паром давления до 2,5 килограмм на квадратный сантиметр (далее – кг/см2) (далее – ОБ);

78) Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі – жылдық пайыз ретінде көрсетілетін проценттерді есептеу кезеңінің бірінші күніне құны бойынша (немесе проценттерды төлеу күніне құны бойынша проценттерды есептеудің бастапқы кезеңі жағдайында не проценттерды есептеудің осындай кезеңі күні, не проценттік есептеудің алдындағы күні) алты айлық бір валюталық депозиттер бойынша Лондон банкаралық нарығындағы ұсыныс мөлшерлемесі;
79) магистральдық құбыр – өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;
80) мәлімделген вагон айналымы – тұтынушының және (немесе) концессионердің уақытша төмендету бекітуге арналған өтінімінде көрсетілген жоспарланған вагон айналымы;
81) мәлімделген жүк айналымы (жолаушылар айналымы) – тұтынушының және (немесе) концессионердің уақытша төмендету коэффицентін бекітуге арналған өтінімінде көрсетілген жоспарланған жүк айналымы (жолаушылар айналымы);
82) мәлімделген кезең – тұтынушының немесе субъектінің уақытша төмендету коэффицентін бекітуге өтінімінде көрсетілген кезең;
83) менеджмент процестері – кәсіпорын қызметін талдауды, бүкіл кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-қимылдарды үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері;
84) меншікті капитал – қатысушылардың немесе Субъекті акционерлерінің меншігіне жататын және қатысушыларға немесе Субъектінің акционерлеріне белгілі бір табыс алуға құқық беретін үлестердің немесе акциялардың белгілі бір санынан тұратын, сондай-ақ жинақталған бөлінбеген пайда капиталын және резервтік капиталды, есепті кезеңге Субъектінің баланстық деректері бойынша анықталатын қосымша төленген және қосымша төленбеген капиталды қамтитын капитал;
85) меншікті қаражат – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін құру немесе реконструкциялау үшін пайдаланылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің ақшалай қаражаты (акционерлік (жарғылық) капитал, бөлінбеген пайдасы (таза кірісі) немесе амортизациялық аударымдары);
86) мерзімі өткен кредиторлық берешек – шартқа сәйкес белгіленген мерзімде орындалмаған тұтынушының құбыр желісі ұйымы алдындағы қаржылық міндеттемелерінің, ақшалай борыштарының сомасы;
87) нақты тонна – оның шамадан тыс артық тиеуден өткен нұсқаларының санына қарамастан шамадан тыс артық тиелген жүктің жалпы көлемі;
88) негізгі бойлер – желілік суды 2,5 кг/см2 дейінгі қысым буымен жылытуға арналған жерүсті типті жылу алмастырғыш (бұдан әрі – ОБ);

89) необоснованный доход – дополнительный доход, полученный субъектом в результате превышения тарифа, в том числе неправомерного начисления по показаниям прибора учета, объемам, величине и по нормам потребления услуг, утвержденного ведомством уполномоченного органа, и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных ведомством уполномоченного органа размеров, неисполнения или нецелевого использования средств, предусмотренных тарифной сметой на выполнение инвестиционных программ;
90) объекты основных средств – объекты зданий, сооружений, машин и оборудования, измерительных и регулирующих приборов и устройств, вычислительной техники, транспортных средств, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря и принадлежностей; внутрихозяйственных дорог и прочих соответствующих объектов основных средств субъекта, задействованных в регулируемой деятельности и включенных в базу инвестированного капитала;
91) операционная деятельность – основная деятельность субъекта по получению дохода и иная деятельность, отличная от инвестиционной и финансовой;
92) доля топлива – расход условного топлива, затраченный на производство какого-либо вида энергии, пара или горячей воды, отнесенный к суммарному расходу топлива на теплоэлектроцентраль;
93) график погашения – график погашения просроченной кредиторской задолженности потребителя перед субъектом, заверенный подписями потребителя и руководителя субъекта;
94) производственные процессы – процессы, непосредственно направленные на производство и предоставление услуг;
95) заявка – обращение субъекта в ведомство уполномоченного органа об утверждении тарифа;
96) паровая турбина типа "ПР" – противодавленческая турбина без конденсатора, с регулируемым производственным отбором;
97) паровая турбина типа "ПТ" – конденсационная турбина с двумя регулируемыми отборами: П – производственным (7-15 кг/см2) и Т – теплофикационным (0,4-2,5 кг/см2);
98) допустимый уровень прибыли – прибыль (чистый доход), которую субъект имеет право получить для эффективного функционирования по предоставлению регулируемой услуги, входящая в состав тарифа и определяемая с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы, и рассчитываемая в соответствии с настоящими Правилами;

89) негізделмеген кіріс – уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті асырып көрсету, оның ішінде көрсетілетін қызметтерді есепке алу аспабының көрсеткіштері, тұтыну көлемі, шамасы және нормалары бойынша құқыққа сыйымсыз есепке жазу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатсыз пайдалану, уәкілетті органның ведомствосы бекіткен мөлшердің бес пайызынан астамға тарифтік смета шығындарының баптарын орындамау, инвестициялық бағдарламаларды орындауға тарифтік сметада көзделген қаражатты игермеу немесе мақсатсыз пайдалану нәтижесінде субъект алған қосымша кіріс;
90) негізгі құралдар объектілері – ғимараттардың, құрылыстардың, машиналар мен жабдықтардың, өлшеу және реттеуші аспаптар мен құрылғылардың, есептеу техникасының, көлік құралдарының, құрал-саймандардың, өндірістік және шаруашылық мүкәммал мен керек-жарақтардың; шаруашылық ішіндегі жолдардың және реттелетін қызметке тартылған және инвестицияланған капитал базасына енгізілген субъектінің негізгі құралдарының өзге де тиісті объектілерінің объектілері;
91) операциялық қызмет – субъектінің табыс алу жөніндегі негізгі қызметі және инвестициялық және қаржылық қызметтен өзгеше өзге де қызмет;
92) отын үлесі – жылу электр орталығындағы отынның жиынтық шығысына жатқызылған энергияның, будың немесе ыстық судың қандай да бір түрін өндіруге жұмсалған шартты отын шығысы;
93) өтеу кестесі – тұтынушының труба құбыры ұйымының алдындағы, тұтынушының және труба құбыры ұйымы басшысының қолдарымен расталған мерзімі өткен кредиторлық берешегін өтеу кестесі;
94) өндірістік процестер – өндіріске және қызметтер көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
95) өтінім – субъектінің уәкілетті органның ведомствосына тарифті бекіту туралы өтініші;
96) "ПР" типті бу турбинасы – реттелетін өндірістік іріктеуі бар конденсаторсыз тотығуға қарсы турбина;
97) "ПТ" типті бу турбинасы – екі реттелетін іріктегіші бар конденсациялық турбина: П – өндірістік (7-15 кг/см2) және т – жылуландыру (0,4-2,5 кг/см2));
98) пайданың жол берілетін деңгейі – табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі – субъект) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша тиімді жұмыс істеуі үшін алу құқығына ие, тарифтің құрамына кіретін және реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде тартылған активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті пайда мөлшерлемесі ескеріле отырып айқындалатын және Тарифтерді қалыптастыру осы Қағидаларына сәйкес Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес есептелетін пайда (таза кіріс);

99) расчетная удельная потребность в полезной тепловой энергии – количество тепловой энергии за расчетный отопительный период, отнесенное к единице общей отапливаемой площади помещений здания, Гигакалорий на 1 квадратный метр (далее – Гкал/м2);
100) паровая турбина типа "Р" – противодавленческая турбина без конденсатора, в которой отработанный пар имеет давление больше атмосферного (1,2-18 кг/см2) и направляется тепловому потребителю;
101) рейд – прибрежная акватория, которая своими размерами, глубинами и держащей силой грунта дна обеспечивает якорную стоянку кораблей и судов;
102) регулируемые услуги – товары, работы, услуги, предоставляемые субъектами в сферах естественных монополий и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом;
103) показатели качества и надежности регулируемых услуг – совокупность критериев оценки регулируемых услуг, включающая технологические и иные объективные параметры процесса предоставления регулируемых услуг потребителям, подлежащие, в том числе независимой внешней оценке;
104) показатели эффективности деятельности субъектов – соотношение результатов деятельности субъекта и его экономических, управленческих, производственных издержек, учитываемое при формировании тарифа;
105) отраслевой Х-фактор – показатель эффективности отрасли, характеризующий темп прироста факторной производительности отрасли относительно факторной производительности экономики, в целях учета в формуле расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта в сфере естественной монополии, отнесенной, в соответствии с настоящим Механизмом, к соответствующей отрасли;
106) отраслевой государственный орган – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство отраслью (сферой) государственного управления, в которой осуществляет деятельность потребитель, за исключением уполномоченного и компетентного органов;
107) факторная производительность отрасли – производительность отрасли, достигнутая путем эффективного использования имеющихся (без дополнительного расширения) факторов производства (труд, капитал);
108) стандартное отклонение – статистическая величина, характеризующая разброс данных относительно среднего значения, определенная ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением в соответствии с настоящими Правилами;
109) механизированный способ подачи воды – способ, при котором вода из источника подается при помощи водоподъемных механизмов (насосов), или машинный (механический водоподъем);
110) самотечный способ подачи воды – подача воды по системам, позволяющим забирать и распределять воду на основе использования сил гравитации (собственной массы или тяжести), без использования водоподъемных механизмов (насосов), или машинного (механического водоподъема);

99) пайдалы жылу энергиясына есептік үлестік қажеттілік – ғимарат үй-ажайының жалпы жылытылатын алаңының бірлігіне жатқызылған, есепті жылыту кезеңі үшін жылу энергиясының саны, 1 шаршы метрге Гигакалорий (бұдан әрі – Гкал/м2);
100) "Р" типті бу турбинасы – пайдаланылған будың атмосфералық қысымнан (1,2-18 кг/см2) артық қысымы бар және жылу тұтынушыға жіберілуі мүмкін конденсаторсыз тотығуға қарсы турбина және жылу тұтынушыға жіберіледі;
101) рейд – өзінің көлемдерімен, тереңдігімен және теңіз түбінде топырақ қабаттарын ұстайтын күшімен корабльдер мен кемелердің зәкірлік тұрағын қамтамасыз ететін жағалау акваториясы;
102) реттеліп көрсетілетін қызметтер – табиғи монополиялар салаларындағы субъектілер ұсынатын және уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
103) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділік көрсеткіштері – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну процесінің технологиялық және өзге де объективті параметрлерін қамтитын реттеліп көрсетілетін қызметтерді бағалау, оның ішінде тәуелсіз сыртқы бағалауға жататын өлшемшарттарының жиынтығы;
104) субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштері – субъект қызметі нәтижелері мен тарифті қалыптастыру кезінде ескерілетін оның экономикалық, басқарушылық, өндірістік шығындарының арақатынасы;
105) салалық Х-фактор – Әдістемеге сәйкес тиісті салаға жатқызылған есептеу фомуласында табиғи монополия саласындағы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу формуласында ескеру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы бекіткен экономиканың факторлық өнімділігіне қатысты саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқынын сипаттайтын саланың тиімділік көрсеткіші;
106) салалық мемлекеттік орган – уәкілетті және құзыретті органдарды қоспағанда, тұтынушы қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік басқару саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
107) саланың факторлық өнімділігі – қолданыстағы өндіріс факторларын (еңбекті, капиталды) тиімді пайдалану (қосымша кеңейтусіз) арқылы қол жеткізілген саланың өнімділігі;
108) стандартты ауытқу – Әдістемеге сәйкес уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі айқынған орташа мәнге қатысты деректердің шашыраңқылығын сипаттайтын статистикалық шама;
109) су берудің механикаландырылған тәсілі – су көздерінен су көтеру (сорғылар) немесе машиналық (механикалық көтеру) механизмдер арқылы су берілетін тәсіл;
110) су берудің өзағар тәсілі – су көтеру (сорғыларды) немесе машиналық механизмдерін (механикалық көтеру) қолданусыз, гравитациялық күштерді пайдалану негізінде су алу мен таратуға мүмкіндік беретін жүйелер бойынша су беру;

111) оросительные нормы – объем воды, подаваемый на гектар орошаемой площади за вегетационный период (далее – кубический метр/га);
112) способ подачи воды – самотечный, механизированный;
113) регулируемые услуги субъекта – услуги, предоставляемые субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию ведомством уполномоченного органа, включая случаи предоставления услуг в виде передачи определенного товара потребителю;
114) внешние услуги – услуги газотранспортных и (или) газораспределительных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг, или услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг;
115) рейд внешний – незащищенный гидротехническими сооружениями;
116) стратегические товары:
уголь, газ, мазут и дизельное топливо, используемые в качестве топлива для производства тепловой энергии субъектами;
электрическая энергия с учетом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации потерь – для субъектов в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, а также передачи и распределения тепловой энергии;
тепловая энергия – для субъектов в сфере реализации тепловой энергии и для нормативных потерь в сфере передачи и распределения тепловой энергии;
газ – для собственных нужд и потерь для субъектов в сферах хранения, транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировки сырого газа по соединительным газопроводам;
вода – для субъектов в сферах водоснабжения, производства тепловой энергии;
117) паровая турбина типа "Т" – теплофикационная конденсационная турбина с одним типом отборов Т – теплофикационным (0,4-2,5 кг/см2);
118) паровая турбина типа "Тп" – теплофикационная конденсационная турбина с нерегулируемым производственным отбором и регулируемым теплофикационным отбором (0,4-2,5 кг/см2).
119) естественная монополия – состояние рынка товаров, работ, услуг, при котором создание конкурентных условий для удовлетворения спроса на определенный вид товаров, работ, услуг невозможно или экономически нецелесообразно в силу технологических особенностей производства и предоставления данного вида товаров, работ, услуг;
120) метод тарифного регулирования сферы естественной монополии – метод, применяемый при формировании тарифа;

111) суармалау нормалары – вегетациялық кезеңде суармалау алаңының гектарына берілетін су көлемі (текше метр/га);
112) су беру тәсілі – өзағар, механикаландырылған;
113) субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтері – белгілі бір тауарды тұтынушыға беру түрінде көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоса алғанда, табиғи монополия саласындағы және уәкілетті органның ведомствосының мемлекеттік реттелуіне жататын мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынатын қызметтер;
114) сыртқы қызметтер – газ тасымалдау және (немесе) газ тарату ұйымдарының қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер немесе мұнай тасымалдаушы ұйымдардың қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер;
115) сыртқы рейд – гидротехникалық құрылыстармен қорғалмаған рейдтер;
116) стратегиялық тауарлар:
субъектілер жылу энергиясын өндіру үшін отын ретінде пайдаланатын көмір, газ, мазут және дизель отыны;
электр энергиясы – электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, сондай-ақ жылу энергиясын беру және бөлу салаларындағы субъектілер үшін;
жылу энергиясы – жылу энергиясын өткізу саласындағы субъектілер үшін және жылу энергиясын беру және бөлу саласындағы нормативтік шығындар үшін;
газ – тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ жалғастырушы газ құбырлары арқылы шикі газды тасымалдау салаларындағы субъектілердің өз мұқтаждары мен шығындары үшін;
су – сумен жабдықтау, жылу энергиясын өндіру салаларындағы субъектілер үшін;
117) "Т" типті бу турбинасы – Т – жылуландыру (0,4-2,5 кг / см2);
118) "Тп" типті бу турбинасы – реттелмейтін өндірістік іріктеумен және реттелетін жылуландыру іріктеумен (0,4-2,5 кг/см2) реттелетін жылу конденсациялық турбина;
119) табиғи монополия – тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің белгілі бір түрін өндіру мен ұсынудың технологиялық ерекшеліктеріне байланысты тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің осы түріне сұранысты қанағаттандыру үшін бәсекелестік жағдайлар жасау мүмкін болмайтын немесе экономикалық жағынан тиімсіз болатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығының жай-күйі;
120) табиғи монополия саласының тарифтік реттеу әдісі – тарифті қалыптастыру кезінде қолданылатын әдіс;

121) субъект естественной монополии – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее потребителям регулируемые услуги;
122) расчетная удельная потребность в полезной тепловой энергии – количество тепловой энергии за расчетный отопительный период, отнесенное к единице общей отапливаемой площади помещений здания, Гигакалорий на 1 квадратный метр (далее – Гкал/м2);
123) тариф – денежное выражение стоимости регулируемой услуги;
124) ограничение прибыли, включаемой в тариф – установление предела величины прибыли, определенной в соответствии с настоящими Правилами, с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы;
125) дифференциация тарифа – установление разных уровней тарифа в зависимости от условий потребления, в том числе группы потребителей;
126) тарифный доход – доход субъекта от предоставления регулируемых услуг по утвержденному ведомством уполномоченного органа тарифу;
127) затратный метод тарифного регулирования – метод формирования тарифа в зависимости от постатейно определенных, экономически обоснованных затрат и прибыли субъекта;
128) анализ отчета об исполнении тарифной сметы – это процесс, предусматривающий сопоставление фактических значений статей затрат, прибыли, объема предоставленной регулируемой услуги, размера тарифа, представленных субъектом в отчете об исполнении тарифной сметы за отчетный период, со значениями, скорректированными ведомством уполномоченного органа по результатам проверки обосновывающих материалов и подтверждающих документов, с показателями статей затрат, прибыли, объема предоставленной регулируемой услуги, размера тарифа, представленных в утвержденной тарифной смете, установление достоверных причин неисполнения статей затрат, утвержденной тарифной сметы, в том числе экономии затрат (при наличии), обоснование вносимых ведомством уполномоченного органа в отчет изменений и уточнений (при наличии), выводы о наличии или отсутствии оснований для введения временного компенсирующего тарифа;
129) стимулирующий метод тарифного регулирования – метод формирования тарифа в зависимости от соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов;
130) тарифный участок – участок магистрального трубопровода и (или) канала, в границах которого утверждается и действует единый тариф на подачу воды в пределах одной группы потребителей;
131) затратная часть тарифа – совокупность затрат, связанных с предоставлением услуг субъектом, которые учитываются при определении тарифа. Данные затраты состоят из себестоимости регулируемой услуги и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы по выплате вознаграждений);

121) табиғи монополия субъектісі – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
122) таза жылу энергиясында саналған үлесті қажеттілігі – жалпы ғимарат үй-жайының жылыту алаңының өлшем бірлігіне жататын саналған жылыту кезеңіндегі жылу энергиясының саны, шаршы метрге Гигакалорий (бұдан әрі - Гкал/м2);
123) тариф – реттеліп көрсетілетін қызмет құнының ақшалай мәні;
124) тарифке немесе оның шектi деңгейiне енгiзiлетiн пайданы шектеу – инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып, белгіленген осы Қағидаларда айқындалған пайда шамасының шегін белгілеу;
125) тарифті саралау – тұтынудың, оның ішінде тұтынушылар тобының шарттарына қарай тарифтің әртүрлі деңгейін белгілеу;
126) тарифтік кіріс – субъектінің уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуден алған кірісі;
127) тарифтік реттеудің шығындық әдісі – субъектінің баптар бойынша айқындалған, экономикалық негізделген шығындарына және пайдасына қарай тарифті қалыптастыру әдісі;
128) тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті талдау – бұл субъектінің есепті кезең үшін негіздеуші материалдар мен растайтын құжаттарды тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы түзеткен мәндермен бірге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепте ұсынған шығындар баптарының, пайданың, көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің, тариф мөлшерінің нақты мәндерін бекітілген тарифтік сметада ұсынылған шығындардың, пайда баптарының, көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің, тариф мөлшерінің көрсеткіштерімен талдауды, бекітілген тарифтік сметаның шығындар баптарының орындалмауының нақты себептерін, оның ішінде шығындарды үнемдеу (болған кезде), уәкілетті органның ведомствосы есепке енгізетін өзгерістер мен нақтылауды негіздеуді (болған кезде) көздейтін процесс, уақытша өтемдік тарифті енгізу үшін негіздердің болуы немесе болмауы туралы тұжырымдар;
129) тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерін сақтауға және субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қарай тарифті қалыптастыру әдісі;
130) тарифтік учаске – шекарасында тұтынушылардың бір тобының шегінде суды беруге арналған бірыңғай тариф бекітілетін және қолданылатын магистральдық құбыржолының және (немесе) арнаның учаскесі;
131) тарифтің шығын бөлігі – тарифті айқындау кезінде ескерілетін, субъектінің көрсетілетін қызметтер ұсынуына байланысты шығындар жиынтығы. Осы шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтің өзіндік құнынан және кезең шығыстарынан (жалпы және әкімшілік шығыстар, сату жөніндегі шығыстар, сыйақылар төлеу жөніндегі шығыстар) тұрады;

132) ограничение видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа – установление перечня расходов, не учитываемых при утверждении тарифа и тарифной сметы;
133) максимальный уровень тарифа – максимальная величина индекса к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, утвержденная ведомством уполномоченного органа на период тарифного контроля;
134) минимальный уровень тарифа – минимальная величина индекса к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, утвержденная ведомством уполномоченного органа на период тарифного контроля;
135) прогнозный индекс тарифа – показатель, определяющий допустимый уровень тарифа путем расчета его прогноза;
136) задействованные активы – активы субъекта, используемые для предоставления услуги (услуг), включающие основные средства и нематериальные активы;
137) регулируемая база задействованных активов – регулируемая стоимость активов, находящихся в собственности субъекта и (или) используемых при производстве и предоставлении услуг, на которые субъект имеет право получать прибыль;
138) быстродействующее редукционно-охладительное устройство (редукционно-охладительное устройство) – быстродействующее редукционно-охладительное устройство, служит для снижения параметров пара;
139) температурный график – составленный энергопередающей организацией и согласованный с местным исполнительным органом график изменения температуры теплоносителя в зависимости от температуры наружного воздуха на узле учета потребителя;
140) государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях – государственные органы, осуществляющие руководство в области энергетики, железнодорожного транспорта, производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
141) тонно-операция – измеряется произведением количества перегруженного груза в физических тоннах на количество прошедших им вариантов перегрузки;
142) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами;
143) группа потребителей – потребители регулируемой услуги субъекта, сгруппированные в зависимости от цели и (или) способа ее потребления;
144) жилое помещение (квартира) – отдельное помещение, предназначенное и используемое для постоянного проживания, включающее как жилую площадь, так и нежилую площадь жилища;
145) нежилое помещение – отдельное внутреннее пространство в многоквартирном жилом доме, соответствующее строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам, предусмотренное на стадии проекта, границами которого являются внутренние поверхности стен, пола и потолка (межэтажных перекрытий), если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан, используемое в иных, чем постоянное проживание, целях (офис, магазин, кафе, гостиница, хостел и другие объекты сферы услуг населению) и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности, за исключением общего имущества объекта кондоминиума;

132) тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығын түрлерін шектеу – тарифтi және тарифтiк сметаларды бекiту кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеу;
133) тарифтің ең жоғары деңгейі – тарифтік бақылау кезеңінде уәкілетті органның ведомствосы бекіткен магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге индекстің ең жоғары шамасы;
134) тарифтің ең төмен деңгейі – тарифтік бақылау кезеңінде уәкілетті органның ведомствосы бекіткен магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге индекстің ең төмен шамасы;
135) тарифтің болжамды индексі – тарифтің болжамды деңгейін оның болжамын есептеу жолымен айқындайтын көрсеткіш;
136) тартылған активтер – негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қамтитын қызметтер (қызметтер) ұсыну үшін пайдаланылатын субъектінің активтері;
137) тартылған активтердің реттелетін базасы – Субъектінің жеке меншігіндегі және (немесе) Субъект табыс алуға құқығы бар қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндірген және ұсынған кезде пайдаланатын активтердің реттелетін құны;
138) тез әрекет ететін редукциялық-салқындатқыш құрылғы (редукциялық-салқындатқыш құрылғы) – тез әрекет ететін редукциялық-салқындатқыш құрылғы, бу өлшемшарттарын төмендету үшін қызмет етеді;
139) температуралық кесте – энергия беруші ұйым жасаған және жергілікті атқарушы орган келіскен тұтынушының есепке алу торабында сыртқы ауаның температурасына қарай жылу тасымалдағыш температурасының өзгеру кестесі;
140) тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган – энергетика, теміржол көлігі, газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және көтерме саудада өткізу, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және тұтыну, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы мемлекеттік органдар;
141) тонна-операция – шамадан тыс артық тиелген нақты тоннадағы жүк санының қайта тиеу нұсқаларынан өткен санына көбейтіндісімен өлшенеді;
142) тұтынушы – реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланатын немесе пайдалану ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;
143) тұтынушылар топтары – тұтыну мақсатына және (немесе) тәсіліне байланысты топтастырылған субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынушылар;
144) тұрғын үй ғимарат (пәтер) – тұрғын үй ғимараттардың тұрғын алаңын да, тұрғын емес алаңын да қоса алғанда, тұрақты тұруға арналған және пайдаланылатын жеке үй ғимарат;
145) тұрғын емес үй-жай – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қоспағанда, көппәтерлі тұрғын үйдегі құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін, жоба сатысында көзделген, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, шекаралары қабырғалардың, еденнің және төбенің (қабатаралық жабындылардың) ішкі беттері болып табылатын, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарда (офис, дүкен, дәмхана, қонақүй, хостел және халыққа қызмет көрсету саласының басқа да объектілері) пайдаланылатын және дара (бөлек) меншіктегі жеке ішкі кеңістік;

146) временный компенсирующий тариф – тариф, утверждаемый ведомством уполномоченного органа на определенный срок в целях возврата средств потребителям;
147) временный понижающий коэффициент – величина, утвержденная ведомством уполномоченного органа и применяемая к тарифу в целях защиты интересов потребителей и субъекта;
148) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий;
149) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющее регулирование и контроль деятельности субъектов, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги аэронавигации, аэропортов, по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации, и (или) его территориальный орган;
150) национальная электрическая сеть - совокупность подстанций, распределительных устройств, межрегиональных и (или) межгосударственных линий электропередачи и линий электропередачи, осуществляющих выдачу электрической энергии электрических станций, напряжением 220 кВ и выше, не подлежат приватизации и передаются национальной компании;
151) потребитель услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети – субъект оптового рынка электрической энергии, пользующийся услугами системного оператора в соответствии с заключенными договорами;
152) физический метод – балансовый метод распределения затрат топлива на тепловую и электрическую энергии при их комбинированном производстве, не учитывающий энергетическую ценность (потенциал) пара, идущего на производство электрической энергии и тепла в виде горячей воды и пара;
153) займы международных финансовых организаций – займы, выданные международными финансовыми организациями, на основании договора займа либо в виде векселей, облигаций, других ценных бумаг и иных денежных обязательств международных финансовых организаций;
154) условно-переменные затраты – затраты, связанные с приростом заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги;
155) условно-переменные затраты при комбинированной выработке – затраты, которые напрямую зависят от объема производства электрической и тепловой энергии при их комбинированной выработке, в том числе затраты на технологическое топливо, на покупку воды, химических реагентов и фильтрующих материалов, на экологические платежи;
156) условное топливо – принятая при технико-экономических расчетах единица, служащая для сопоставления тепловой ценности различных видов органического топлива;

146) уақытша өтемдік тариф – тұтынушыларға қаражатты қайтару мақсатында уәкілетті орган ведомствосы белгілі бір мерзімге бекітетін тариф;
147) уақытша төмендету коэффициенті – тұтынушылар мен субъектінің мүдделерін қорғау мақсатында уәкілетті орган ведомствосы бекіткен және тарифке қолданылатын шама;
148) уәкілетті орган – тиісті табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
149) уәкілетті органның ведомствосы – аэронавигацияның, әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын субъектілерді қоспағанда, субъектілердің кабельдік кәріздерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөніндегі қызметін реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы және (немесе) оның аумақтық органы;
150) ұлттық электр желісі – кіші станциялардың, тарату құрылғыларының, кернеуі 220 киловольт және одан жоғары өңіраралық және (немесе) мемлекетаралық электр беру желілерінің және электр станцияларының электр энергиясын беруді жүзеге асыратын электр беру желілерінің жиынтығы, олар жекешелендіруге жатпайды және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және шарттарда ұлттық компанияға беріледі;
151) ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру қызметтерін тұтынушы – Жүйелік оператор қызметтерін жасалған шарттарға сәйкес пайдаланатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі;
152) физикалық әдіс – ыстық су және бу түрінде электр энергиясы мен жылу өндіруге бара жатқан будың энергетикалық құндылығын (әлеуетін) ескермейтін, жылу және электр энергиясына олардың құрамдастырылған өндірісі кезінде отын шығындарын бөлудің баланстық әдісі;
153) халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздары – қарыз шарты негізінде не вексельдер, облигациялар, басқа да бағалы қағаздар және халықаралық қаржы ұйымдарының өзге де ақшалай міндеттемелері түрінде халықаралық қаржы ұйымдары берген қарыздар;
154) шартты-ауспалы шығындар – шартты-ауыспалы санатқа енгізілмеген, электр және жылу энергиясын құрамдастырылған өндіруге арналған шығындар;
155) шартты-ауыспалы шығындар құрамдастырылған өндіру кезіндегі – оларды құрамдастырылған өндіру кезінде электр және жылу энергиясын өндіру көлеміне тікелей байланысты шығындар, оның ішінде технологиялық отынға, су, химиялық реагенттер мен сүзгілеу материалдарын сатып алуға, экологиялық төлемдерге арналған шығындар;
156) шартты отын – органикалық отынның әртүрлі түрлерінің жылу құндылығын салыстыру үшін қызмет ететін техникалық-экономикалық есептеулер кезінде қабылданған бірлік;

157) расходная ставка – величина затрат, приходящая на единицу измерителя производственных операций;
158) статья расходов (виды затрат) – затраты, учитываемые по отдельным услугам, одной или нескольким однородным производственным операциям;
159) горячая вода – вода, имеющая температуру не менее 50 градусов Цельсия (далее – °C);
160) внутренние услуги – услуги, производимые одними направлениями деятельности субъекта и потребляемые с целью предоставления в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этого же субъекта;
161) рейд внутренний – защищенный гидротехническими сооружениями;
162) экономически обоснованные затраты – затраты, связанные с предоставлением регулируемой услуги, определенные согласно настоящим Правилам;
163) факторная производительность экономики – производительность экономики, достигнутая путем использования имеющихся (без дополнительного расширения) факторов производства (труд, капитал);
164) экономические ресурсы – совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал – основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;
165) эксергия – максимальная полезная работа, которую способна совершить система при ее переходе из определенного теплового состояния до равновесия с окружающей средой (техническая работоспособность);
166) эксергетический метод – термодинамический метод распределения затрат топлива на тепловую и электрическую энергию при их комбинированном производстве, основывается на энергетическом анализе термодинамического цикла, позволяющего учесть энергетический потенциал пара, расходуемого на производство электрической и тепловой энергии;
167) транзитная электрическая энергия – электрическая энергия, произведенная за пределами Республики Казахстан и предназначенная для потребления на территории другого (-их) государства;
168) доля энергии – отношение выработанной электрической энергии к приведенной суммарной энергии (сумме тепловой и электрической энергии);
169) энтальпия (удельная энтальпия) – полная энергия рабочего тела в потоке, определяемая термодинамическим состоянием тела и относимая к единице массы тела. Энтальпия определяется по таблицам термодинамических свойств воды и водяного пара;
170) энтропия – физическая величина, изменение которой является признаком обмена энергией в форме теплоты в равновесных процессах, является мерой необратимости процесса, протекающего в изолированной системе. Энтропия определяется по таблицам термодинамических свойств воды и водяного пара;
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.

157) шығыс мөлшерлемесі – өндірістік операциялар өлшеуішінің бірлігіне келетін шығындар шамасы;
158) шығыстар бабы (шығындардың түрлері) – жекелеген қызметтер, бір немесе бірнеше біртекті өндірістік операциялар бойынша ескерілетін шығындар;
159) ыстық су – температурасы 50 градус Цельсийден (бұдан әрі –оС) төмен емес су;
160) ішкі қызметтер – субъект қызметінің бір бағыттарымен жүргізілетін және одан әрі сыртқы қызметті осы субъект қызметінің басқа бағыттарымен көрсету мақсатында тұтынылатын қызметтер;
161) ішкі рейд – гидротехникалық құрылыстармен қорғалған рейдтер;
162) экономикалық негізделген шығындар – осы Қағидаларға сәйкес айқындалған реттелетін қызметті ұсынуға байланысты шығындар;
163) экономиканың факторлық өнімділігі – қолданыстағы өндіріс факторларын (еңбекті, капиталды) пайдалану (қосымша кеңейтусіз) арқылы қол жеткізілген экономиканың өнімділігі;
164) экономикалық ресурстар – өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделі (физикалық капитал – негізгі құралдар), айналым қаражаты (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы (ақша капиталы) ресурстары болып бөлінетін көздердің, құралдардың жиынтығы;
165) эксергия – қоршаған ортамен тепе-теңдікке дейін белгілі бір жылу күйінен өткен кезде жүйе жасауға қабілетті ең көп пайдалы жұмыс (техникалық жұмыс қабілеттілігі);
166) эксергиялық әдіс – жылу және электр энергиясына отын шығындарын оларды құрамдастырылған өндіру кезінде бөлудің термодинамикалық әдісі электр және жылу энергиясын өндіруге жұмсалатын будың энергетикалық әлеуетін есепке алуға мүмкіндік беретін термодинамикалық циклдің энергетикалық талдауына негізделеді;
167) электр энергиясының транзитi – электр энергиясын басқа елдің энергия жүйесiнен беру үшiн бiр немесе бiрнеше шектес елдердiң электр желiлерiн пайдалану жөнiндегi қызметтер;
168) энергия үлесі – өндірілген электр энергиясының келтірілген жиынтық энергияға (жылу және электр энергиясының сомасына) қатынасы;
169) энтальпия (үлестік энтальпия) – дененің термодинамикалық жай-күйімен анықталатын және дене салмағының бірлігіне жатқызылатын ағындағы жұмыс денесінің толық энергиясы. Энтальпия су мен су буының термодинамикалық қасиеттерінің кестесі бойынша айқындалады;
170) энтропия – өзгеруі тепе-теңдік процестердегі жылу нысанында энергия алмасудың белгісі болып табылатын физикалық шама оқшауланған жүйеде өтетін процестің қайтымсыз өлшемі болып табылады. Энтропия су мен су буының термодинамикалық қасиеттерінің кестесі бойынша айқындалады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Тариф устанавливается сроком на пять и более лет, за исключением случаев, предусмотренных Законом. Тариф утверждается сроком на весь период действия тарифа или на каждый год.
5. Тариф обеспечивает возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, незапрещенные законодательством Республики Казахстан.
6. Формирование проекта тарифа и тарифной сметы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Параграф 1. Формирования тарифов
Раздел 1. Общие положения
7. При формировании тарифа применяются следующие методы тарифного регулирования сфер естественных монополий:
1) затратный;
2) стимулирующий;
3) индексации;
4) определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
8. Метод тарифного регулирования сферы естественной монополии применяется при соблюдении в совокупности следующих условий:
1) экономической и технологической готовности субъекта к применению соответствующего метода тарифного регулирования сферы естественной монополии;
2) недопущения возложения на субъекта и потребителей невыполнимых обязанностей.
9. Формирование тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;
2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
3) утверждение тарифной сметы с разбивкой по годам;
4) применение прямолинейного метода начисления износа;
5) проведение закупок субъектом в соответствии со статьей 23 Закона и с Правилами осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19242) (далее – Правила осуществления деятельности);

Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, тариф бес және одан көп жылғы мерзімге белгіленеді. Тариф тарифтің бүкіл қолданылу кезеңіне немесе әрбір жылға бекітіледі.
5. Тариф реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша шығындардың орнын толтыруды және субъектіні дамытуға және оның тиімді жұмыс істеуіне және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарға бағытталатын пайда алуды қамтамасыз етеді.
6. Тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қалыптастыру осы Қағидалардың қосымшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
1-параграф. Тарифтер қалыптастыру қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
7. Тарифті қалыптастыру кезінде табиғи монополиялар салаларының мынадай тарифтік реттеу әдістері қолданылады:
1) шығындық;
2) ынталандырушы;
3) индекстеу;
4) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау.
8. Табиғи монополия саласын тарифтік реттеу әдісі жиынтығында мынадай шарттары сақталған:
1) табиғи монополия саласын тарифтік реттеудің тиісті әдісін қолдануға субъектінің экономикалық және технологиялық әзірлігі болған;
2) субъекті мен тұтынушыларға олар орындай алмайтын міндеттерді жүктеуге жол берілмеген жағдайда қолданылады.
9. Тарифтік реттеудің шығындық әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру:
1) экономикалық негізділігін ескеріле отырып, тарифте есепке алынатын шығындардың түрлері мен мөлшерлерін шектеуді;
2) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде айқындалған, олар болған жағдайда шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды, персоналдың нормативтік санын қолдануды;
3) жылдарға бөле отырып тарифтік сметаны бекітуді;
4) тозуды есепке жазудың тікелей әдісін қолдануды;
5) Заңның 23-бабына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметті жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 14 тамызда № 19242 болып тіркелген) (бұдан әрі – қызметті жүзеге асыру Қағидасы) сәйкес субъектінің сатып алуды жүргізуі;

6) определение допустимого уровня прибыли с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной в соответствии с настоящими Правилами, и объема средств, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы;
7) утверждение инвестиционной программы;
8) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение статей затрат утвержденной тарифной сметы, нецелевое использование средств амортизационных отчислений и мероприятий утвержденной инвестиционной программы.\
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Формирование тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;
2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
Действие настоящего подпункта применяется при утверждении тарифа в случае перехода с затратного метода тарифного регулирования на стимулирующий метод тарифного регулирования.
3) определение контролируемых и неконтролируемых затрат;
4) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат;
5) определение прибыли с учетом возврата инвестированного капитала и норм доходности инвестированного капиталам, также балансовой стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной в соответствии с настоящими Правилами;
6) определение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
7) определение показателей эффективности деятельности субъектов;
8) применение прямолинейного метода начисления износа;
9) утверждение инвестиционной программы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).
10) особенности определения тарифа по стимулирующему методу тарифного регулирования для субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергии, транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан.

6) субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде тартылған активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және осы Қағидаларға сәйкес Табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес есептелген пайда мөлшерлемесін және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражат көлемін ескере отырып, пайданың жол берілетін деңгейін айқындауды;
7) инвестициялық бағдарламаны бекітуді;
8) бекітілген тарифтік смета шығындарының баптарын орындамағаны, амортизациялық аударымдардың және бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының қаражатын мақсатқа сай пайдаланбағаны үшін уақытша өтемдік тарифті бекітуді көздейді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру мыналарды:
1) шығындардың экономикалық негізділігін ескере отырып, олардың тарифте ескерілетін түрлері мен мөлшерлерін шектеуді;
2) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде айқындалған, олар болған жағдайда шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды, персоналдың нормативтік санын қолдану.
Осы тармақшаның күші тарифтік реттеудің шығындық әдісінен тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өткен жағдайда тарифті бекіту кезінде қолданылады.
3) бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды айқындауды;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамағаны үшін уақытша өтемдік тарифті және бақыланбайтын шығындарды бекітуді;
5) инвестицияланған капиталды қайтаруды және инвестицияланған капиталдың кірістілік нормасын, сондай-ақ субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде қолданысқа енгізілген активтерінің теңгерімдік құнын және осы Қағидаларға сәйкес есептелген пайда мөлшерлемесін ескере отырып пайданы айқындауды;
6) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін айқындауды;
7) субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін айқындауды;
8) тозуды есепке жазудың тікелей әдісін қолдануды;
9) инвестициялық бағдарламаны бекітуді;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) жабдықтау, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін субъектілер үшін тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісі бойынша тарифті айқындау ерекшеліктерін көздейді.

Формирование и утверждение тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения, производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергии, транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Параграфом 3-1 Главы 2 настоящих Правил.
11) внедрение инноваций при предоставлении регулируемых услуг, направленных на модернизацию (техническое перевооружение) и расширение действующих производств, создание и развитие современной инфраструктуры в целях получения положительного экономического и технологического эффекта.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.12.2023 № 182 (вводится в действие с 01.02.2024); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Формирование тарифа с применением метода индексации предусматривает:
1) ежегодное установление субъектом естественной монополии малой мощности тарифа путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого ведомством уполномоченного органа в соответствии Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам;
2) применение уровня индексации тарифа, определяемого ежегодно не позднее, чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, утвержденной инвестиционной программы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.

Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) жабдықтау, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілерді тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифтерді қалыптастыру және бекіту осы Қағидалардың 2-тарауының 3-1-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
11) жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға (техникалық қайта жарақтандыруға) және кеңейтуге, оң экономикалық және технологиялық әсер алу мақсатында заманауи инфрақұрылымды құруға және дамытуға бағытталған реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде инновацияларды енгізу.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.12.2023 № 182 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Индекстеу әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру:
1) осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын деңгейден аспайтын бекітілген тарифті индекстеу жолымен қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің жыл сайынғы тарифті белгілеуі;
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері ескеріле отырып, жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірілмей айқындалатын тарифті индекстеу деңгейін қолдануды көздейді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты, бекітілген инвестициялық бағдарлама негізінде тарифті айқындау осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

13. Способы формирования тарифов:
1) утверждение тарифа, осуществляемое ведомством уполномоченного органа при подаче субъектом заявки на утверждение тарифа затратным или стимулирующим методом тарифного регулирования;
2) установление тарифа субъектом, осуществляемое субъектом естественной монополии малой мощности при расчете тарифа методом индексации;
3) определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, осуществляемое ведомством уполномоченного органа по его инициативе или на основании заявления субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии в сфере естественной монополии.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Представление и принятие заявки
14. Для утверждения тарифа ведомством уполномоченного органа субъектом предоставляется заявка в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. К заявке прилагаются:
1) проект тарифа (либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей);
2) проект тарифной сметы с приложением обосновывающих материалов по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) справка-обоснование о необходимости утверждения тарифа;
4) проект инвестиционной программы или утвержденная инвестиционная программа;
4-1) карта ремонтов субъектов с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ согласно приложению 142 к настоящим Правилам;
5) смета затрат, направленных на ремонт, не приводящих к росту стоимости основных средств;
6) финансовая отчетность за два предшествующих календарных года;
7) отчеты по формам, утвержденным уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике":
о финансово-хозяйственной деятельности, об инвестиционной деятельности;
о состоянии основных фондов, о структуре и распределении заработной платы и по труду за два предшествующих календарных года;
8) постатейные расчеты расходов;
9) расчет прибыли;
10) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);

13. Тарифтерді қалыптастыру тәсілдері:
1) субъект тарифтік реттеудің шығындық немесе ынталандырушы тәсілімен тарифті бекітуге өтінім берген кезде уәкілетті органның ведомствосы жүзеге асыратын тарифті бекітуі;
2) тарифті индекстеу әдісімен есептеген кезде қуаттылығы аз табиғи монополия субъект жүзеге асыратын субъектінің тарифті белгілеуі;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде уәкілетті органның ведомствосы өзінің бастамасы бойынша немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде табиғи монополия саласындағы концессия субъектісінің өтініші негізінде жүзеге асыратын концессия шарты негізінде тарифті айқындау.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-бөлім. Өтінімді ұсыну және қабылдау
14. Уәкілетті орган ведомствосы тарифті бекіту үшін субъект "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда өтінім ұсынады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтің (не салалық ерекшеліктері ескеріле ала отырып прейскуранттың) жобасы;
2) негіздейтін материалдар уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қоса тіркеле отырып, тарифтік сметаның жобасы, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес
3) тарифті бекіту қажеттігі туралы анықтама-негіздеме;
4) инвестициялық бағдарламаның жобасы немесе бекітілген инвестициялық бағдарлама;
4-1) осы Қағидаларға 142-қосымшаға сәйкес инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар субъектілердің жөндеу картасы;
5) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеуге бағытталған шығындар сметасы;
6) алдыңғы күнтізбелік екі жыл үшін қаржылық есептілік;
7) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша:
қаржы-шаруашылық қызмет туралы, инвестициялық қызмет туралы;
негізгі қорлардың жай-күйі туралы, алдыңғы күнтізбелік екі жылғы еңбек бойынша жалақының құрылымы мен бөлінуі туралы;
8) шығыстардың баптар бойынша есептеулері;
9) пайданың есептеулері;
10) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық ысыраптардың есептеулері;

11) копии решений конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, работ, услуг за предшествующий календарный год;
12) расчет амортизационных отчислений на основные средства, используемые до реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта) и вводимые в эксплуатацию при реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), в долгосрочный период с разбивкой по годам;
13) подтверждающие документы об условиях финансирования и возмещения заемных ресурсов (заключенный договор с банком с приложением графика погашения основного долга и процентов);
14) данные о проектной мощности субъекта и фактическом ее использовании;
14-1) данные о фактическом использовании мощности субъекта естественной монополии из объектов информатизации в соответствии с пунктом 6-2 статьи 25 Закона;
15) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (реестр договоров с указанием фактических объемов потребления регулируемых услуг, документы, подтверждающие снижение объемов потребления регулируемых услуг, расчеты объемов потребления регулируемых услуг, исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, материалы маркетинговых исследований потребительского спроса);
16) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
В случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 20 Закона, при утверждении тарифа с применением затратного метода для субъектов, указанных в пункте 1 статьи 20 Закона, прилагаются в случае их наличия документы, предусмотренные подпунктами 6) и 7) части первой настоящего пункта, за один предшествующий календарный год и документы, предусмотренные подпунктом 4) части первой настоящего пункта.
При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования к заявке прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4), 6), 7), 9), 10), 13), 14) и 15) части первой настоящего пункта, а также проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъектов с приложением обосновывающих материалов.

11) алдыңғы күнтізбелік жыл үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялар шешімдерінің көшірмелері;
12) бекітілген инвестициялық бағдарлама іске асырылғанға дейін пайдаланылатын және жылдарға бөле отырып, ұзақ мерзімді кезеңде бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезінде пайдалануға берілетін негізгі құралдарға амортизациялық аударымдардың есептеулері;
13) қарыз ресурстарын қаржыландыру және өтеу шарттары туралы растайтын құжаттар;
14) субъектінің жобалық қуаты және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректер;
14-1) Заңның 25-бабының 6-2-тармақшасына сәйкес ақпараттандыру объектілерінен алынған табиғи монополия субъектісінің қуатын нақты пайдалану туралы деректер;
15) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемін растайтын құжаттар (реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты көлемдері көрсетілген шарттардың тізілімі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің төмендегенін растайтын құжаттар, жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті және субъектінің мүмкіндіктері, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеу негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің есептемелері және бар болған жағдайда тұтынушылық сұранысты маркетингтік зерттеу материалдары);
16) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдыңғы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемдері туралы нақты деректерді растайтын құжаттар (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса беріледі.
Заңның 20-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда, Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген субъектілер үшін шығындық әдісті қолдана отырып тарифті бекіту кезінде алдыңғы күнтізбелік бір жыл үшін осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар олар болған жағдайда және осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген құжаттар қоса беріледі.
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде өтінімге осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 3), 4), 6), 7), 9), 10), 13), 14) және 15) тармақшаларында көзделген құжаттар, сондай-ақ негіздейтін материалдарды қоса тіркей отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің және субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің жобалары қоса беріледі.

Заявку на утверждение тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъект представляет ведомству уполномоченного органа по истечении срока действия утвержденного тарифа, за исключением случаев утверждения тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования для субъектов, включенных в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с пунктом 8 статьи 15 Закона.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2023 № 129 (вводится в действие с 01.07.2023); от 26.01.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При изменении объемов предоставленных услуг в связи с уменьшением количества дифференцированных по группам потребителей к заявке на утверждение тарифов на регулируемые услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения, прилагаются:
1) документы, указанные в части первой пункта 15 настоящих Правил;
2) информация по объему потребления воды в разрезе групп потребителей (в том числе население, бюджетные организации, предприятия сферы теплоэнергетики, прочие юридические лица), в кубических метрах (далее – м3) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
3) информация по объему потребления воды в м3 и количеству человек, по каждому абоненту – для абонентов, не имеющих индивидуальные приборы учета воды за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
4) информация по объему потребления воды в м3 и количеству человек, по каждому абоненту – для абонентов, имеющих индивидуальные приборы учета воды за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При изменении объемов предоставленных услуг в связи с уменьшением количества потребителей без приборов учета субъект представляет заявку на утверждение тарифов, дифференцированных в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии, в том числе без изменения тарифа, утвержденного в соответствии с настоящими Правилами, с приложением следующих обосновывающих материалов:

Уәкілетті орган Заңның 15-бабының 8-тармағына сәйкес бекітетін тізбеге енгізілген субъектілер үшін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифтерді бекіту жағдайларын қоспағанда, субъект уәкілетті органның ведомствосына бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті бекітуге өтінім ұсынады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2023 № 129 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.01.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
16. Топтар бойынша сараланған тұтынушылар санының азаюына байланысты ұсынылған көрсетілген қызметтер көлемі өзгерген кезде сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді бекітуге арналған өтінімге:
1) осы Қағидалардың 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар;
2) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан немесе алдыңғы күнтізбелік жыл үшін тұтынушылар топтары бөлінісінде (оның ішінде тұрғындар, бюджеттік ұйымдар, жылу энергетикасы саласындағы кәсіпорындар, басқа заңды тұлғалар) текше метрде (бұдан әрі – м3) суды тұтыну көлемі бойынша ақпарат;
3) суды есепке алудың жеке аспабы жоқ абоненттер үшін – әрбір абонент бойынша өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы немесе алдыңғы күнтізбелік жыл үшін текше метрмен (м3) суды тұтыну көлемі бойынша ақпарат;
4) суды есепке алудың жеке аспабы бар абоненттер үшін – әрбір абонент бойынша өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы немесе алдыңғы күнтізбелік жыл үшін текше метрмен (м3) суды тұтыну көлемі бойынша ақпарат қоса беріледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар санының азаюына байланысты ұсынылған қызметтер көлемінің өзгеруі кезінде субъект жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес бекітілген тарифті өзгертпей, сараланған тарифтерді бекітуге өтінімді мына негіздейтін келесі материалдарды қоса береді:

1) пояснительная записка о необходимости утверждения дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета, в том числе без изменения тарифа, утвержденного в соответствии с настоящими Правилами;
2) расчет дифференцированных тарифов в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета;
3) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями, относящимся к группе населения, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением потребителей – физических лиц, относящимся к группе населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов (договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов);
4) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии прочими и бюджетными потребителями, в том числе с разбивкой по имеющим и не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии (за исключением прочих потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) с приложением обосновывающих материалов (договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов);
5) информация о планируемом годовом объеме потребления тепловой энергии потребителями (в том числе с разбивкой по физическим лицам, прочим и бюджетным потребителям), проживающими или расположенными в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии;
6) перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді бекіту қажеттігі туралы түсіндірме жазба, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес бекітілген тарифті өзгертусіз;
2) есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтердің есептеуі;
3) негіздейтін материалдарды (субъект жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне тарифтердің деңгейін қолдау немесе тарифтердің деңгейін өсіру мақсатында көлемді төмендетуге жол бермеуді негізге ала отырып жасалған есептеулермен) қоса бере отырып, халықтың тобына жататын тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй ғимараттардың , барак үлгісіндегі үйлерде тұрып жатқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды бөліп көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпарат;
4) негіздейтін материалдарды (субъект жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, ниет хаттамалармен және субъектінің жалпыға ортақ сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтердің деңгейін қолдау немесе тарифтердің деңгейін өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол берілмеуін негізге ала отырып, жасалған есептеулермен) өзге де және бюджеттік тұтынушылардың, оның ішінде үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және аспаптары жоқ (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайларда, барак үлгісіндегі үйлерде орналасқан халық тобына жататын жеке тұлға тұтынушыларды қоспағанда) тұтынушыларды көрсете отырып, жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпарат;
5) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық тұрғын үй ғимараттарда, барак үлгісіндегі үйлерде тұрып жатқан немесе орналасқан тұтынушылардың (оның ішінде жеке тұлғалар, бюджеттік және өзге де тұтынушылар бойынша бөліп көрсете отырып) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі туралы ақпарат;
6) үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатудың техникалық мүмкіндігі жоқ тозған, авариялық үй-жайлардың, барак үлгісіндегі үйлердің тізбесі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

18. Прилагаемые в соответствии с пунктами 15, 16 и 17 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
19. Ведомство уполномоченного органа не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов на соответствие пункту 18 настоящих Правил и в письменном виде информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
20. Основаниями отказа в принятии к рассмотрению уполномоченным органом заявки являются:
1) непредставление субъектом документов, предусмотренных пунктами 15, 16 или 17 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 18 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
21. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
22. Заявки с прилагаемыми документами, представленными на электронном носителе с учетом требования, установленного пунктом 7 статьи 25 Закона, размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
22-1. Субъект самостоятельно перераспределяет статьи затрат в утвержденной тарифной смете в целях осуществления срочных ремонтных работ для предупреждения чрезвычайных ситуаций или аварий с обязательным уведомлением уполномоченного органа.
Сноска. Раздел 2 дополнен пунктом 22-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 3. Утверждение тарифа
23. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку в срок не более девяноста рабочих дней со дня ее представления, при утверждении тарифа на долгосрочный период и не более тридцати календарных дней, при утверждении тарифа в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку, представленную в соответствии с пунктами 16 и 17 настоящих Правил, в срок не более двадцати рабочих дней.
В случае предоставления заявки на утверждение дифференцированных тарифов одновременно с заявкой на утверждение тарифа, представленной в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил заявка на утверждение дифференцированных тарифов рассматривается в срок, указанный в пункте 23 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Субъект осы Қағидалардың 15, 16 және 17-тармақтарына сәйкес өтінімге қоса берілетін есептеулерді және негіздейтін материалдарды реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
19. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей қоса берілетін есептеулердің және негіздейтін материалдардың толықтығын және осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкестігіне тексереді және субъектіге өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
20. Уәкілетті органның өтінімді қараудан бас тартуына мыналар:
1) субъектінің осы Қағидалардың 15, 16 немесе 17-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
21. Егер өтінімді қараған кезде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны субъектіден кемінде бес жұмыс күн мерзімін белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
22. Өтінімдер Заңның 25-бабының 7-тармағында белгіленген талаптар ескеріле отырып, электрондық жеткізгіште ұсынылған қоса берілген құжаттармен уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
22-1. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды міндетті түрде хабардар ете отырып, төтенше жағдайлардың немесе авариялардың алдын алу үшін шұғыл жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру мақсатында бекітілген тарифтік сметадағы шығындар баптарын дербес қайта бөледі.
Ескерту. Қағидалар 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-бөлім. Тарифті бекіту
23. Уәкілетті органның ведомствосы ұзақ мерзімді кезеңге тариф бекітілген кезде өтінімді ұсынылған күнінен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес тариф бекітілген кезде күнтізбелік отыз күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарына сәйкес ұсынылған өтінімді жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Сараланған тарифтерді бекітуге арналған өтінім осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ұсынылған тарифті бекітуге арналған өтініммен бір мезгілде ұсынылған жағдайда, сараланған тарифтерді бекітуге арналған өтінім осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген мерзімде қаралады.
Ескерту. 1-тарау 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемые субъектом проекты тарифа и тарифной сметы на обсуждение при проведении публичных слушаний.
Публичные слушания проводятся уполномоченным органом при утверждении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до утверждения тарифа, при утверждении тарифа в упрощенном порядке, а также при утверждении тарифа в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона и в случаях, предусмотренных подпунктами 4), 6), 7), 8) и 9) пункта 1 статьи 22 Закона, – не позднее чем за десять календарных дней до утверждения тарифа.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта по форме 24 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта, принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта формируется ведомством уполномоченного органа за один день до принятия решения об утверждении тарифа.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Отказ в утверждении инвестиционной программы уполномоченным органом, иным государственным органом либо местным исполнительным органом, компетенции которых предусмотрены статьями 8, 9 и 10 Закона, является основанием для отказа в утверждении тарифа.
28. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении тарифа или отказе в утверждении тарифа оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
С решением об утверждении тарифа направляется обоснование изменений и уточнений статей затрат, прибыли и мероприятий утвержденной инвестиционной программы, представленных субъектом с заявкой.

24. Уәкілетті органның ведомствосы субъект ұсынатын тариф және тарифтік смета жобаларын жария тыңдаулар өткізу кезде талқылауға шығарады.
Жария тыңдауларды уәкілетті орган тарифті бекіту кезінде – тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту кезінде, сондай-ақ тарифті Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес бекіткен кезде және Заңның 22-бабының 1-тармағының 4), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда – тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей өткізеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің және тарифтік сметаның жобасын субъект ұсынған қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және есептеулермен бірге талдау жүргізу арқылы қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 24-нысан бойынша субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қараудың нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Уәкілетті органның ведомствосы субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде оның қолданылу мерзімін көрсете отырып тарифті бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны уәкілетті органның ведомствосы тарифті бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Құзыреті Заңның 8, 9 және 10-баптарында көзделген уәкілетті орган ведомствосының, өзге мемлекеттік органның не жергілікті атқарушы органның Инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту қағидаларына сәйкес қабылдаған инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы шешімі тарифті бекітуден бас тартуға шешім қабылдау үшін негіз болып табылады.
28. Уәкілетті орган ведомствосының тарифті бекіту туралы немесе тарифті бекітуден бас тарту туралы шешімі уәкілетті орган ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жібереді.
Тарифті бекіту туралы шешіммен бірге субъекті өтініммен қоса ұсынған шығындар, пайда және бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының баптарына өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі жіберіледі.

29. Утвержденные тарифы и тарифные сметы ведомство уполномоченного органа размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
30. Тариф вводится в действие не ранее первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа, за исключением случаев, предусмотренных Законом.
31. Субъект доводит до сведения потребителей информацию об утверждении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до его введения в действие и в течение пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифа.
Субъект доводит до сведения потребителя информацию о введении тарифов, дифференцированных в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии, в том числе без изменения тарифа, утвержденного в соответствии с настоящими Правилами, не позднее, чем за семь календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект осуществляет свою деятельность.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В случае, если субъект не проинформирует потребителя о введении тарифа в сроки, установленные настоящим Законом, то указанный тариф не вводится с даты, указанной в решении ведомства уполномоченного органа. Введение утвержденного тарифа осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
Раздел 4. Изменение тарифной сметы без повышения тарифа
33. Для изменения утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в бумажной или электронной форме через веб-портал "База "Монополист" в срок до 1 ноября текущего календарного года.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. К заявлению об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа прилагаются проект тарифной сметы с учетом изменений без повышения тарифа и материалы, обосновывающие и подтверждающие необходимость внесения изменений (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты).
Заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа, а также прилагаемые к нему расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются и подаются в ведомство уполномоченного органа субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.

29. Бекітілген тарифтер мен тарифтік сметаларды уәкілетті органның ведомствосы өзінің интернет-ресурсында оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
30. Тариф, Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, тариф бекітілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
31. Субъект тарифтің бекітілгені туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді және күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына тұтынушыларды тарифтің енгізілгені туралы хабарландыру фактісі туралы ақпарат ұсынады.
Субъект жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына байланысты сараланған тарифтерді, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес бекітілген тарифті өзгертпестен енгізу туралы ақпаратты олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей, субъект өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты орналастыру жолымен тұтынушының назарына жеткізеді.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Егер субъект осы Заңда белгіленген мерзімдерде тұтынушыға тарифтің енгізілетіні туралы хабарламаса, онда көрсетілген тариф уәкілетті орган ведомствосының шешімінде көрсетілген күннен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифті енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
4-бөлім. Тарифті көтерместен тарифтік сметаны өзгерту
33. Бекітілген тарифтік сметаны тарифті жоғарылатпай өзгерту үшін субъект ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде қағаз немесе "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда уәкілетті органның ведомствосына бекітілген тарифтік сметаны тарифті жоғарылатпай өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішке тарифті жоғарылатпай енгізілетін өзгерістер ескерілген тарифтік сметаның жобасы және өзгерістер енгізудің қажеттілігін негіздейтін және растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдап алу-беру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құнды, жұмыс істеу мерзімін, жылдық амортизацияны, есептемелерді көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса беріледі.
Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін есептемелерді және негіздейтін материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды және уәкілетті органның ведомствосына береді.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в срок не более тридцати календарных дней со дня его представления с учетом требований затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, и ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе согласно настоящим Правилам.
36. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленными субъектом, путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта по форме 24 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта принимает решение о внесении изменений в утвержденную тарифную смету или об отказе во внесении изменений в утвержденную тарифную смету.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта формируется ведомством уполномоченного органа за один день до принятия решения об утверждении тарифа.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Ведомство уполномоченного органа отказывает в изменении утвержденной тарифной сметы в случае, если такое изменение приводит к повышению тарифа субъекта.
39. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Ведомство уполномоченного органа вносит изменения в тарифную смету и тариф в сторону его снижения в случае внесения изменений в инвестиционную программу в сторону уменьшения ее суммы.
41. Изменение статей затрат, предусмотренных в тарифной смете, определенных с учетом потребностей сырья, материалов, топлива, энергии, осуществляется в случае превышения указанных расходов либо в случае снижения норм расхода более чем на пять процентов, за исключением обстоятельств непреодолимой силы и чрезвычайных ситуаций.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Уәкілетті органның ведомствосы тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындардың талаптарын және осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындардың мөлшерін шектеуді ескере отырып, оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті қарайды.
36. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтік сметаның жобасын субъект ұсынған қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және есептеулермен бірге талдау жүргізу арқылы қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 24-нысан бойынша субъектінің тарифтік сметасының жобасын қараудың нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізу туралы немесе бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны уәкілетті органның ведомствосы тарифті бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Уәкілетті органның ведомствосы егер мұндай өзгерту субъектінің тарифін жоғарылатуға әкеп соққан жағдайда, бекітілген тарифтік сметаны өзгертуден бас тартады.
39. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаға оның сомасын азайту жағына қарай өзгерістер енгізген жағдайда, тарифтік смета мен тарифке оның сомасын төмендету жағына қарай өзгерістер енгізеді.
41. Шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігі ескеріле отырып, айқындалған тарифтік сметада көзделген шығындар баптарын өзгерту еңсерілмейтін күш мән-жайларын және төтенше жағдайларды қоспағанда, аталған шығыстардан асып түскен жағдайда не шығыс нормаларын бес проценттен астам төмендеткен жағдайда жүзеге асырылады.

Параграф 2. Представление отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы и проведение его анализа
42. В период действия тарифа субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъект ежегодно представляет в ведомство уполномоченного органа, государственный орган либо местный исполнительный орган отчеты о фактически достигнутых за отчетный год доходах, расходах, соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижении показателей эффективности деятельности субъектов в порядке, определяемым уполномоченным органом.
Отчет с применением стимулирующего метода тарифного регулирования предоставляется за два месяца до окончания регуляторного года.
Прилагаемые к отчету об исполнении утвержденной тарифной сметы расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты субъекта по тарифной смете (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты);
5) материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг:
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о внедрении субъектом более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг и выставленные счет-фактуры к оплате, за исключением коммунальных услуг в сферах естественных монополий, по которым предоставляется реестр объемов потребления регулируемых услуг с указанием объемов и сумм к оплате;
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг;

2-параграф. Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсыну және оған талдау жүргізу
42. Тарифтің қолданылу кезеңінде субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады.
Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде субъект жыл сайын уәкілетті органның ведомствосына, мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға есепті жылы нақты қол жеткізілген кірістер, шығыстар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы, уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді ұсынады.
Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып есеп реттеу жыл аяқталғанға дейін екі ай бұрын ұсынылады.
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке:
1) орындалмау себептері түсіндіріле отырып, тарифтік сметаның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 15384 болып тіркелген) жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін жылдық қаржылық есептілік тізбесіне сәйкес нысан бойынша субъектінің пайдасы мен шығындары туралы есебі;
3) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуге бағытталған шығындар сметаларының іске асырылуы туралы мәліметтер;
4) тарифтік смета бойынша субъектінің нақты шығындарын растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдау-тапсыру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі, есептеулер).
5) көрсетілген үнемдеудің іс-жүзінде пайдаланылған және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерінің қысқарғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындарды баптар бойынша үнемдеуді растайтын материалдар:
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпараты бар хаты;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
көлемдер мен төлеуге арналған сомаларды көрсете отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемінің тізілімі ұсынылатын табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, тұтынушылар ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін салыстырып тексеру актілері мен төлеуге берілген шот-фактуралар;
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпараты бар хаты:

6) отчетность по формам, в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, согласно главе 9 настоящих Правил;
7) заключение по итогам проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы.
44. Анализ отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы проводится ведомством уполномоченного органа в срок не более девяноста календарных дней со дня его поступления.
В случае, если при рассмотрении отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Ведомство уполномоченного органа рассматривает отчет об исполнении тарифной сметы субъекта путем проведения его анализа и формирует заключение о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы по форме 24 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
46. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы субъекта в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 33 Закона принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
Глава 2. Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
47. Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий должен обеспечивать возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
48. Настоящий Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий определяет:
расчет тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий;
расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий;
расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, производству, передаче, распределению и (или) реализации тепловой энергии и транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан;
расчет тарифа с учетом применения метода индексации;
расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.

6) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес нысандар бойынша есептілік;
7) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу қорытындылары бойынша тұжырым.
44. Субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебіне талдауды уәкілетті органның ведомствосы келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жасайды.
Егер субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті органның ведомствосы бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімді белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы субъектінің есебіне талдау жасау мерзімі субъектіні бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Уәкілетті орган ведомствосы субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есебін талдау жүргізу жолымен қарайды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 24-нысан бойынша тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастырады.
46. Уәкілетті орган ведомствосы Заңның 33-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есебін қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
2-тарау. Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігі
1-параграф. Жалпы ережелер
47. Тарифті есептеу тетігі табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну жөніндегі шығындарды өтеуді және субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуіне және Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарға бағытталатын пайда алуды қамтамасыз етуге тиіс.
48. Осы Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігі:
табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
индекстеу әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді;
жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді айқындайды.

Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.12.2023 № 182 (вводится в действие с 01.02.2024); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Расчет тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий
Раздел 1. Расчет тарифа
49. Расчет тарифов с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий определяет расчет тарифов на регулируемые услуги, и особенности расчета тарифа в зависимости от специфики отдельных сфер естественных монополий с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий.
50. Тариф с применением затратного метода тарифного регулирования утверждается ведомством уполномоченного органа путем определения экономически обоснованных затрат и прибыли.
51. При утверждении тарифа, тариф определяется по формуле:
где:
ТД – тарифный доход, тенге;
ПОУ – планируемый объем регулируемой услуги в натуральном выражении.
52. Тарифный доход определяется по следующей формуле:
ТД = Z + ДУП,
где:
Z – экономически обоснованные затраты, тенге;
ДУП – допустимый уровень прибыли, тенге.
53. При утверждении тарифа на весь период его действия (пять и более лет) тариф определяется по формуле:
где:
i – год периода действия тарифа;
n – период действия тарифа.
∑ ТДi – сумма тарифных доходов за все годы периода действия тарифа, тенге;
∑ ПОУi – сумма планируемых объемов регулируемой услуги за все годы периода действия тарифа в натуральном выражении.
54. При утверждении тарифа на каждый год периода его действия тариф определяется по формуле:
где:
ТДi – тарифный доход на каждый i год периода действия тарифа, тенге;
ПОУi – планируемый объем регулируемой услуги на каждый i год периода действия тарифа в натуральном выражении.
55. Тарифный доход на каждый i год периода действия тарифа определяется по следующей формуле:
ТДi = Zi + ДУПi,
где:
Zi – экономически обоснованные затраты в i году, тенге;
ДУПi – допустимый уровень прибыли в i году, тенге.
56. В качестве планируемого объема регулируемой услуги принимаются фактические объемы регулируемых услуг за предыдущий календарный год, или за последние четыре квартала, в том числе на первый год периода действия тарифа (пять и более лет) и планируемые объемы регулируемых услуг – на последующие планируемые годы с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан.
При снижении планируемых объемов регулируемых услуг при расчете тарифов принимаются планируемые объемы на основании представленных субъектом материалов, обосновывающих и подтверждающих данное снижение.
В случаях предоставления субъектом планируемого объема выше фактических объемов (в целях недопустимости снижения объемов для поддержания или роста уровня тарифов) при расчете тарифов принимаются планируемые объемы.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.12.2023 № 182 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеу тетігі
1-бөлім. Тарифті есептеу тәртібі
49. Табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердің есебін және табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, табиғи монополиялардың жекелеген салаларының ерекшелігіне байланысты тарифті есептеу ерекшеліктерін айқындайды.
50. Тарифтік реттеудің шығындық әдісі қолданылатын тарифті уәкілетті органның ведомствосы экономикалық негізделген шығындар мен пайданы айқындау жолымен бекітеді.
51. Тарифті бекіткен кезде тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
ТД – тарифтік кіріс, теңге;
ПОУ – заттай мәнде реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланатын көлемі.
52. Тарифтік кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
ТД = Z + ДУП,
мұндағы:
Z – экономикалық негізделген шығындар, теңге;
ДУП –пайданың жол берілетін деңгейі, теңге.
53.Тариф барлық қолданылу кезеңіне (5 және одан астам жыл) бекітілген кезде ол мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
i – тарифтің қолданылу кезеңінің жылы;
n – тарифтің қолданылу кезеңі.
∑ ТДi – тарифтің қолданылу кезеңінің барлық жылына тарифтік кірістердің сомасы, теңге;
∑ ПОУi – тарифтің қолданылу кезеңінің барлық жылдарына реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланған көлемдерінің заттай мәндегі сомасы.
54. Тариф оның қолданылу кезеңіне әр жылына бекітілген кезде тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
ТДi – тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір і жылына тарифтік кіріс, теңге;
ПОУi – заттай мәнде тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің заттай мәндегі жоспарлы көлемі.
55. Тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір і жылына тарифтік кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Zi – і жылы экономикалық негізделген шығындар, теңге;
ДУПi – і жылы пайданың жол берілетін деңгейі, теңге.
56. Реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланатын көлемі ретінде өткен күнтізбелік жыл немесе соңғы төрт тоқсан, оның ішінде тарифтің қолданылу кезеңінің (бес және одан астам) бірінші жылы үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері және реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемдері – Қазақстан Республикасының даму басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып кейінгі жоспарлантын жылдарға қабылданады.
Тарифтерді есептеу кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемдерін төмендеткен кезде жоспарланатын көлемдер субъекті ұсынған, осы төмендеуді негіздейтін және растайтын материалдардың негізінде қабылданады.
Субъекті жоспарланатын көлемді нақты көлемдерден жоғары ұсынған жағдайда (тарифтер деңгейін ұстау немесе өсуі үшін көлемдердің төмендеуіне жол бермеу мақсатында) тарифтерді есептеу кезінде жоспарланатын көлемдерді қабылдайды.

Для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 20 Закона при расчете тарифов принимаются планируемые объемы.
56-1. При изменении утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных подпунктом 10) пункта 1 статьи 22 Закона, тарифы утверждаются отдельно на каждый год оставшегося периода действия утверждҰнного тарифа, при этом сумма недополученного или сверхполученного дохода, сложившаяся в результате изменения средневзвешенного утвержденного тарифа до истечения срока его действия, учитывается при расчете тарифа по годам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 10.04.2020 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
57. Расчет тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам распространяется на регулируемые услуги, предоставляемые субъектом в виде подвода воды от магистрального трубопровода и (или) канала к группам водопользователей с помощью комплекса гидротехнических сооружений и (или) искусственного гидротехнического сооружения в соответствии с заключенными договорами.
58. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам рассчитывается в соответствии с порядком расчета тарифа согласно разделу 1 настоящего параграфа и измеряется в тенге за 1 кубический метр воды.
В случае, если при предоставлении услуг по подаче воды по каналам услуги предоставляются на территории нескольких областей, тариф и тарифная смета рассчитываются на услугу в целом с применением дифференциации по группам потребителей в зависимости от способа подачи воды по каналам.
В случае, если при предоставлении услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам в системе магистральных трубопроводов тарифы утверждены на отдельные участки и услуги предоставляются на территории двух и более областей, единый тариф и тарифная смета рассчитываются на всю систему в целом.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Экономически обоснованные затраты формируются из затрат территориальных филиалов субъекта (при их наличии), если субъект предоставляет услуги на территории нескольких областей или участков, если субъект предоставляет услуги на территории области/города/района.
При наличии в составе субъекта более двух производственных территориальных филиалов суммарные затраты рассчитываются по формуле:
Zобщ = Zфил + Zцентр,
где:
Zобщ – общие экономически обоснованные затраты субъекта, тенге;
Zфил – суммарные экономически обоснованные затраты территориальных филиалов субъекта, рассчитанные на объем услуг, тенге;
Zцентр – расходы центрального аппарата субъекта, тенге.

Заңның 20-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін тарифтерді есептеу кезінде жоспарланатын көлемдер қабылданады.
56-1. Заңның 22-бабы 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген жағдайларда уәкілетті орган бекіткен тариф оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгерген кезде тарифтер бекітілген тарифтің қалған қолданылу кезеңінің әрбір жылына жеке бекітіледі, бұл ретте орташа өлшемделген бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оның өзгеруі нәтижесінде қалыптасқан толық алынбаған немесе үстеме алынған кіріс сомасы тарифті жылдар бойынша есептеу кезінде ескеріледі.
Ескерту. 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2020 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-бөлім. Магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу ерекшеліктері
57. Магистральдық құбыржолдар және (немесе) арналар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу бекітілген шарттарға сәйкес гидротехникалық құрылыстар кешенінің және (немесе) жасанды гидротехникалық құрылыстардың көмегімен магистральдық құбыржол және (немесе) арна арқылы суды тарту түрінде ұсынатын субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерге қолданылады.
58. Магистральдық құбыржолдар және (немесе) каналдар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф осы параграфтың 1-бөліміне сәйкес тарифті есептеу тәртібіне сәйкес есептеледі және судың 1 текше метрі үшін теңгемен өлшенеді.
Егер суды каналдар арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде көрсетілетін қызметтер бірнеше облыстың аумағында ұсынылған жағдайда, тариф және тарифтік смета суды каналдар арқылы беру тәсіліне қарай тұтынушылардың топтары бойынша саралауды қолдана отырып тұтастай алғанда көрсетілетін қызметке есептеледі.
Егер суды магистральдық құбыржолдар арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде магистральдық құбыржолдар жүйесінде тарифтер жекелеген учаскелерге бекітілген болса және көрсетілетін қызметтер екі және одан астам облыстың аумағында ұсынылса, бірыңғай тариф және тарифтік смета тұтастай бүкіл жүйеге есептеледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Экономикалық негізделген шығындар егер субъект көрсетілетін қызметтерді бірнеше облыстардың немесе учаскелердің аумағында ұсынса, егер субъект көрсетілетін қызметтерді облыс/қала/аудан аумағында ұсынса, субъектінің аумақтық филиалдарының шығындарынан қалыптасады (болған жағдайда).
Субъектінің құрамында екіден астам өндірістік аумақтық филиал болған жағдайда, жиынтық шығындар мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Zжалп – субъектінің жалпы экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Zфил – көрсетілетін қызметтердің көлеміне есептелген, субъектінің аумақтық филиалдарының жиынтық экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Zорт – Субъектінің орталық аппаратының шығыстары, теңге.

60. Тариф на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) по каналам рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Tn – тариф на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) по каналам на период действия тарифа за 1 кубический метр, тенге;
Zn – экономически обоснованные затраты на период действия тарифа, принятые с учетом требований настоящих Правил, тысяч тенге;
ДУПn – допустимый уровень прибыли до налогообложения на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vn – объем оказываемых услуг на период действия тарифа, тысяч кубических метров.
61. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 3. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии
Сноска. Заголовок раздела 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Расчет тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии распространяется на субъектов, независимо от форм собственности оказывающих услугу по реализации тепловой энергии.
Сноска. Пункт 62 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии определяется по формуле:
Примечание ИЗПИ!
Действие абзаца первого подпункта 1) пункта 63 приостановлено до 01.07.2025 в соответствии приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции.
1) при утверждении тарифа на регулируемые услуги по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией в совокупности, тариф рассчитывается по следующей формуле:
T = (Zппрс+Pппрс)/Q, где:
Примечание ИЗПИ!
Действие абзаца третьего и четвертого подпункта 1) пункта 63 приостановлено до 01.07.2025 в соответствии приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции.
Zппрс – экономически обоснованные затраты субъекта на предоставление регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергией, тенге;
Pппрс – допустимый уровень прибыли, необходимый для эффективного предоставления регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и снабжению тепловой энергии, тенге;
Q – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями (имеющими и не имеющими общедомовые приборы учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколам намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гигакалорий (далее – Гкал);

60. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерге арналған Тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n-тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе бүкіл кезеңге);
Tn-1 текше метр үшін тарифтің қолданылу кезеңіне магистральдық құбыржолдары арқылы және (немесе) арналар арқылы су беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф, теңге;
Zn-осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып қабылданған тарифтің қолданылу кезеңіне арналған экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ДУПn-тарифтің әрекет ету кезеңіне салық салынғанға дейінгі пайданың рұқсат етілген деңгейі, мың теңге;
Vn-тарифтің әрекет ету кезеңінде көрсетілетін қызметтер көлемі, мың текше метр.
61. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-бөлім. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктері
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу тетігі меншік нысанына қарамастан, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілеріне.
63. Жылу энергиясымен өткізу у жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті мынадай формула бойынша анықталады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақшаның бірінші абзацының қолданысы 01.07.2025 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде осы редакциясында қолданыста болады - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге жиынтығында тарифті бекіту кезінде, тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
T = (Zппрс+Pппрс)/Q, мұндағы:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақшаның үшінші абзацының қолданысы 01.07.2025 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде осы редакциясында қолданыста болады - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Zөбтж – жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған субъектінің экономикалық негізделген шығындары, теңге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақшаның төртінші абзацының қолданысы 01.07.2025 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде осы редакциясында қолданыста болады - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Pөбтж – жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді тиімді, түрде ұсынуға қажетті пайданың жол берілетін деңгейі, теңге;
Q – тұтынушылардың (үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ) жылу энергиясымен өткізу жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасалған шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктерін, тарифтер деңгейін қолдау немесе өсіру мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуді негізге ала отырып есептермен расталған жылу энергиясын тұтынудың жоспарланған жылдық көлемі, Гигакалорий (бұдан әрі – Гкал);

2) при утверждении тарифа на регулируемые услуги по передаче, распределению и реализации тепловой энергии в совокупности, тариф рассчитывается по следующей формуле:
Т = Тпроизв + (Zпрс+Pпрс)/Q, где:
Тпроизв – тариф на производство тепловой энергии, тенге за 1 Гигакалорий (далее – тенге/Гкал);
Zпрс – экономически обоснованные затраты субъекта на предоставление регулируемых услуг по передаче, распределению и реализации тепловой энергии, тенге;
Рпрс – допустимый уровень прибыли, необходимый для эффективного предоставления регулируемых услуг по передаче, распределению и реализации тепловой энергии, тенге;
3) Примечание ИЗПИ!
Действие абзаца первого и второго подпункта 3) пункта 63 приостановлено до 01.07.2025 в соответствии приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции.
3) при утверждении тарифа на регулируемые услуги по снабжению тепловой энергией или если для субъекта утверждаются тарифы на регулируемые услуги по производству и (или) передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией раздельно по каждой услуге:
Т = Тпроизв + Tперед+(Zснабж+Pснабж)/Q, где:
Тпроизв – тариф на производство тепловой энергии;
Tперед – тариф на передачу и распределение тепловой энергии;
Примечание ИЗПИ!
Абзац пятый и шестой подпункта 3) пункта 63 вводится в действие с 01.07.2025 в соответствии приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (текст исключен).
Сноска. Пункт 63 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 4. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, организации балансирования производства-потребления электрической энергии

2) жылу энергиясын беру, тарату және онымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге жиынтығында тариф бекітілген жағдайда, тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
Т = Төнд + (Zпрс+Pпрс) / Q, мұндағы:
Төнд – жылу энергиясын өндіруге арналған тариф, 1 гигакалория үшін теңге (бұдан әрі - теңге/Гкал);
Zпрс – жылу энергиясын беру, тарату және онымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған субъектінің экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Рпрс – жылу энергиясын беру, тарату және онымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді тиімді түрде ұсынуға қажетті пайданың жол берілетін деңгейі, теңге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаның бірінші абзацының қолданысы 01.07.2025 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде осы редакциясында қолданыста болады - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф бекітілген кезде немесе субъект үшін жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер әрбір көрсетілетін қызмет бойынша жеке бекітілген кезде:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаның екінші абзацының қолданысы 01.07.2025 дейін тоқтатыла тұрады және тоқтатыла тұру кезеңінде осы редакциясында қолданыста болады - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т = Төнд + Tберу+(Zжабд+Pжабд)/Q, мұндағы:
Төнд – жылу энергиясын өндіруге арналған тариф;
Tберу – жылу энергиясын беру мен таратуға арналған тариф;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақшаның бесінші және алтыншы 01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-бөлім. Электр энергиясын ұлттық электр желісі арқылы беру, электр энергиясын желіге беруді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру, электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласындағы электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктері

64. Механизм расчета тарифа на регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, по пользованию национальной электрической сетью, технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, организации балансирования производства-потребления электрической энергии, применяется для потребителей – субъектов оптового рынка электрической энергии в соответствии с заключенными договорами.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.06.2023 № 129 (вводится в действие с 01.07.2023).
65. Тариф на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, применяется для потребителей, осуществляющих экспорт и импорт электрической энергии, организаций других государств за объем межгосударственного транзита электрической энергии, организаций, входящих в группу лиц, осуществляющих передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в состав данных организаций, и субъектов оптового рынка, осуществляющими куплю-продажу электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, и рассчитывается в соответствии с порядком расчета тарифа согласно разделу 1 настоящей главы.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.06.2023 № 129 (вводится в действие с 01.07.2023).
66. Регулируемая услуга по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии предоставляется системным оператором путем централизованного оперативно-диспетчерского управления режимами производства и потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан
67. Тариф на регулируемую услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии рассчитывается по следующей формуле:
где:
Z – экономически обоснованные общие затраты системного оператора на предоставление регулируемой услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, тенге;
Р – допустимый уровень прибыли, необходимый для эффективного предоставления регулируемой услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, тенге;
Wотп – объем электрической энергии в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил, отпускаемой энергопроизводящими организациями Республики Казахстан в сеть по линиям всех классов напряжения, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.
Wимп – объем электрической энергии в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил, получаемой на границе Республики Казахстан, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.

64. Электр энергиясын ұлттық электр желісі арқылы беру, ұлттық электр желісін пайдалану, электр энергиясын желіге беру және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру, электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласындағы электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігі тұтынушылар – электр энергиясы нарық субъектілері үшін жасалған шарттарға сәйкес қолданылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2023 № 129 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф электр энергиясының экспорты мен импортын жүзеге асыратын,электр энергиясының мемлекетаралық транзитінің көлемі үшін басқа мемлекеттердің ұйымдарының, ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдардың, осы ұйымдар құрамына кіретін объектілер үшін және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс электр энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылады және осы тараудың 1-бөліміне сәйкес тарифті есептеу тәртібіне сәйкес есептеледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2023 № 129 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Электр энергиясын желіге беру және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетика жүйесінде электр энергиясын өндіру мен тұтыну режимдерін орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқару жолымен жүйелі оператор көрсетеді.
67. Электр энергиясын желіге беру және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке тариф мынадай формула бойынша есептеледі.
мұндағы:
Z – электр энергиясын желіге беру және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған Жүйелік оператордың экономикалық негізделген жалпы шығындары, теңге;
Р – электр энергиясын желіге беру және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті тиімді ұсыну үшін қажетті пайданың жол берілетін деңгейі, теңге;
Wберу – осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары кернеудің барлық сыныптарының желілері бойынша желіге босататын, субъектінің желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктерін негізге ала отырып есептермен расталған, Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын электр энергиясының көлемі, тарифтердің деңгейін қолдау немесе өсіру мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеу, кВт.сағ.
Wимп – осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының шекарасында алынатын, Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, субъектінің электр энергиясын желіге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттарымен, жалпы сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктерін, тарифтер деңгейін қолдау немесе өсіру мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол берілмейтіндігін негізге ала отырып, ниет хаттамаларымен және есептермен расталған электр энергиясының көлемі, кВт.сағ.

68. Тариф на регулируемую услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии применяется по отношению к величине отпущенной с шин энергопроизводящих организаций и величине потребленной электрической энергии на оптовом и розничном рынках, за которую принимается суммарное количество электрической энергии:
1) отпущенной с шин энергопроизводящими организациями Республики Казахстан, независимо от их ведомственной принадлежности;
2) полученной энергопередающими организациями для компенсации технологического расхода электрической энергии в сетях энергопередающей организации и на хозяйственные нужды энергопередающих организаций;
3) полученной энергоснабжающими организациями на оптовом и розничном рынках электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан для собственных потребителей;
4) полученной потребителями на оптовом рынке электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан, а также потребленной от энергопроизводящих организаций промышленных комплексов, предприятиями и объединениями, входящими в состав этих комплексов.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.06.2023 № 129 (вводится в действие с 01.07.2023).
69. Тариф на регулируемую услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии рассчитывается по следующей формуле:
ТБАЛ – тариф на регулируемую услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге/кВт.ч;
ZБАЛ – экономически обоснованные расходы системного оператора, необходимые для осуществления услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге.
В состав ZБАЛ учитываются расходы на услуги по регулированию электрической мощности.
Р – допустимый уровень прибыли, необходимый для эффективного предоставления услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге;
WПГ – планируемый суммарный объем электрической энергии, отпущенной с шин энергопроизводящих организаций, подтвержденный договорами, заключенными системным оператором с потребителями услуг по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.;
WПП – планируемый суммарный объем электрической энергии, потребленной на оптовом и розничном рынках электрической энергии, подтвержденный договорами, заключенными системным оператором с потребителями услуг по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.

68. Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф энергия өндіруші ұйымдардың шиналарынан босатылған шамаға және электр энергиясының жиынтық саны қабылданатын көтерме және бөлшек нарықтарда тұтынылған:
1) ведомствалық тиесілілігіне қарамастан, Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары шиналарынан босатылған;
2) энергия беруші ұйымдардың энергия беруші ұйымдар желілеріндегі және энергия беруші ұйымдардың шаруашылық мұқтаждарының электр энергиясының технологиялық шығысын өтеу үшін алған;
3) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарынан, оның ішінде өзінің тұтынушылары үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден алған;
4) тұтынушылардың электр энергиясының көтерме сауда нарығынан, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден алған, сондай-ақ өнеркәсіп кешендерінің, осы кешендердің құрамына кіретін кәсіпорындар мен бірлестіктердің энергиямен жабдықтаушы ұйымдары тұтынған электр энергиясының шамасына қатысты қолданылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2023 № 129 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
Ттеңг – электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф, теңге/килоВатт-сағ;
Zтеңг – желілік оператордың электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметті жүзеге асыруға қажетті экономикалық негізделген шығыстары, теңге.
Zтеңг құрамында электр қуатын реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар ескеріледі.
Р – электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тиімді ұсынуға қажетті пайданың жол берілетін деңгейі;
Wболж – жүйелік оператор электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған энергия өндіруші ұйымдардың шиналарынан босатылған электр энергиясының жоспарланған жиынтық көлемі, кВт.сағ.;
Wпп – көтерме және бөлшек сауда нарықтарында тұтынылған, жүйелік оператор электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған электр энергиясының жоспарланған жиынтық көлемі, кВт.сағ.

Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.06.2023 № 129 (вводится в действие с 01.07.2023).
70. Тарифы на услуги в сфере передачи электрической энергии:
1) в сфере по передаче электрической энергии, применяется тариф рассчитываемый по формуле:
Тв сфере передачи по НЭС – тариф на услуги в сфере передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт.ч.;
Zв сфере передачи ЭЭ – экономически обоснованные затраты системного оператора на услуги в сфере передачи электрической энергии, тенге;
Рв сфере передачи ЭЭ – допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг в сфере передачи электрической энергии, рассчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, тенге;
Wв сфере передачи ЭЭ – планируемый годовой объем в сфере передачи электрической энергии по национальной электрической сети потребителям, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.
2) на услугу по передаче электрической энергии, применяемый для потребителей, осуществляющих экспорт и импорт электрической энергии, организаций других государств за объем межгосударственного транзита электрической энергии, организаций, входящих в группу лиц, осуществляющих передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в состав данных организаций, и субъектов оптового рынка, осуществляющими куплю-продажу электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, применяется тариф рассчитываемый по формуле:
Тпередачи по НЭС – тариф на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт.ч.;
Wпередачи по НЭС – планируемый годовой объем передачи электрической энергии по национальной электрической сети потребителям, осуществляющих экспорт и импорт электрической энергии, организаций других государств за объем межгосударственного транзита электрической энергии, организаций, входящих в группу лиц, осуществляющих передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в состав данных организаций, и субъектов оптового рынка, осуществляющими куплю-продажу электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.;
kНЭС – соотношение планируемых годовых объемов по передаче электрической энергии по национальной электрической сети организаций, входящих в группу лиц, к объему услуг по передаче электрической энергии.

Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2023 № 129 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Электр энергиясын беру саласындағы көрсетілетін қызметтерге тарифтер:
1) электр энергиясын беру саласында мынадай формула бойынша есептелетін тариф қолданылады:
ТҰЭЖ бойынша беру саласында – ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру саласындағы көрсетілетін қызметтер тарифі, теңге/кВт.сағ.;
ZЭЭ беру саласында – электр энергиясын беру саласындағы көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың экономикалық негізделген шығындары, теңге;
РЭЭ беру саласында – осы Қағидаларға сәйкес есептелетін, электр энергиясын беру саласында қызметтерді тиімді көрсету үшін қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына жол берілетін пайда деңгейі, теңге;
WЭЭ беру саласында – субъектінің электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша берілетін көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттарымен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған, ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын тұтынушыларға беру саласындағы жоспарланатын жылдық көлем, кВт.сағ.
2) электр энергиясының экспортын және импортын жүзеге асыратын тұтынушылар, электр энергиясының мемлекетаралық транзитінің көлемі үшін басқа мемлекеттердің ұйымдарына, осы ұйымдардың құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс сатып алу-сатуды жүзеге асыратын жаппай сатып алу нарығы субъектісі үшін қолданылатын электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке мынадай формула бойынша есептелетін тариф қолданылады:
ТҰЭЖ бойынша беру – ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер тарифі, теңге/кВт.сағ.;
WҰЭЖ бойынша беру – электр энергиясының экспортын және импортын жүзеге асыратын тұтынушыларға, электр энергиясының мемлекетаралық транзитінің көлемі үшін басқа мемлекеттердің ұйымдарына, осы ұйымдардың құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдарға және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс сатып алу-сатуды жүзеге асыратын жаппай сатып алу нарығы субъектілер үшін, субъектінің электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша берілетін көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттарымен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын берудің жоспарланған жылдық көлем, кВт.сағ.
КҰЭЖ – тұлғалар тобына кіретін ұйымдардың ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі жоспарланатын жылдық көлемдердің электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлеміне арақатынасы.

3) на услугу по пользованию национальной электрической сетью, оказываемую системным оператором субъекту оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, условных потребителей и юридических лиц, входящих в состав групп лиц, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетики", рассчитывается по формуле:
Тпользование НЭС – тариф на услугу по пользованию национальной электрической сетью, тенге/кВт.ч.;
kНЭС – соотношение планируемых годовых объемов по передаче электрической энергии по национальной электрической сети организаций, входящих в группу лиц, к объему услуг по передаче электрической энергии.
Дв сфере передачи ЭЭ – совокупный уровень средств Системного оператора, необходимый для оказания услуг в сфере передачи электрической энергии, определяемый по формуле:
Дв сфере передачи ЭЭ = Zв сфере передачи ЭЭ + Рв сфере передачи ЭЭ, где:
Wпользование НЭС – объем услуг по пользованию национальной электрической сетью, оказываемую системным оператором субъекту оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, условных потребителей и юридических лиц, входящих в состав групп лиц, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетики".
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.06.2023 № 129 (вводится в действие с 01.07.2023).
Раздел 5. Особенности расчета тарифов на регулируемые услуги по хранению товарного газа
71. Регулируемые услуги по хранению товарного газа предоставляются субъектом, имеющими в собственности на законных основаниях подземные хранилища газа (подземные сооружения в комплексе с наземным оборудованием, являющиеся частью системы магистральных газопроводов, в которых хранится запас газа, и другие сооружения, предназначенные для предоставления услуг по хранению газа) на основании имеющейся лицензии на данный вид деятельности.

3) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, шартты тұтынушылар мен тұлғалар топтарының құрамына кіретін заңды тұлғаларды қоспағанда, олардың "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу және
теңгерімдеуші электр энергиясы мен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асыруы кезінде жүйелік оператордың электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісіне ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсететін қызметі мынадай формула бойынша есептеледі:
ТҰЭЖ пайдалану – ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметке тариф, теңге / кВт.сағ.;
kҰЭЖ – тұлғалар тобына кіретін ұйымдардың ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру бойынша жоспарланатын жылдық көлемдердің электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлеміне арақатынасы.
Д ЭЭ беру саласында – электр энергиясын беру саласында қызметтер көрсету үшін қажетті3 Жүйелік оператор қаражатының жиынтық деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
ДЭЭберу саласында = ZЭЭ беру саласында + РЭЭ беру саласында , мұндағы
WҰЭЖ пайдалану – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, шартты тұтынушылар мен тұлғалар топтарының құрамына кіретін заңды тұлғаларды қоспағанда, олардың "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу және теңгерімдеуші электр энергиясы мен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асыруы кезінде жүйелік оператордың электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісіне ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсететін қызметтер көлемі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2023 № 129 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-бөлім. Жерасты газ қоймаларында тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктері
71. Тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді меншігінде заңды негізде жерасты газ қоймалары бар тауарлық газды сақтау жөніндегі субъектілер (газ қоры сақталатын, магистральдық газ құбырлары жүйесінің бір бөлігі болып табылатын, жер асты жабдығы кешеніндегі жер асты құрылыстары және газ сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған басқа да құрылыстары) осы қызмет түріне арналған лицензиясы негізінде.

72. Тариф на регулируемую услугу по хранению товарного газа применяется в отношении буферного газа (объема газа, который необходимо постоянно иметь в наличии с целью поддержания оптимальных условий для эксплуатации в проектном режиме) и активного объема газа (объема газа, определенный проектом эксплуатации, который закачивается сверх объема буферного газа для хранения).
73. Тариф на услуги по хранению товарного газа рассчитывается отдельно для каждого подземного хранилища газа за 1000 кубических метров в месяц, исходя из геологических и технологических отличий действующих на территории Республики Казахстан.
74. Тариф на услуги по хранению товарного газа за 1000 кубических метров в месяц рассчитывается по формуле:
где:
Т – тариф на услуги по хранению товарного газа;
ТД – тарифный доход субъекта;
V – суммарный объем помесячного хранения газа с учетом объемов закачки и отбора газа.
75. Тарифный доход рассчитывается по формуле:
ТД = З + ДУП,
где:
ТД – плановый тарифный доход субъекта;
З – плановая сумма затрат газохранящей организации, связанных с предоставлением услуги по хранению товарного газа, включая затраты на закачку и отбор газа;
ДУП – допустимый уровень прибыли субъекта;
76. Производственные затраты субъекта, связанные с предоставлением услуги по хранению товарного газа, отбора и закачки газа определяется по прямой принадлежности к данным видам деятельности.
77. Суммарный объем помесячного хранения товарного газа с учетом объемов закачки и отбора газа рассчитывается по формуле:
где:
Viхр – месячный объем хранения товарного газа с учетом объемов закачки и отбора газа в i-том месяце;
Viocm – остаток активного газа на начало i-того месяца;
Vi3 – объем закачанного газа в i-ом месяце;
Vi0 – объем отобранного газа в i-ом месяце.
Раздел 6. Особенности расчета тарифов на регулируемые услуги по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам, предоставляемые в том числе в рамках Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан – Китай
Сноска. Заголовок раздела 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

72. Тауарлық газды сақтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф буферлік газға (жобалық режимде пайдалану үшін оңтайлы жағдайларды ұстап тұру мақсатында тұрақты болуы қажет газ көлемі) және газдың белсенді көлеміне (пайдалану жобасында айқындалған, сақтау үшін буферлік газдың көлемінен тыс айдалатын газ көлемі) қатысты қолданылад
73. Тауарлық газды сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған тариф. Қазақстан Республикасының аумағындағы қолданылатын геологиялық және технологиялық айырмашылықтарға сүйене отырып, әрбір жерасты газ қоймалары үшін айына 1000 текше метр үшін жеке есептеледі.
74. Айына 1000 текшеметр үшін тауарлық газды сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Т – тауарлық газды сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
ТД – субъектінің газ сақтау тарифтік кірісі;
V – газды айдау және сұрыптау көлемдерін ескере отырып, газды ай сайын сақтаудың жиынтық көлемі.
75. Тарифтік кіріс мынадай формула бойынша есептеледі:
ТД = З+ДУП,
мұндағы:
ТД – субъектінің газ сақтау жоспарланған тарифтік кірісі;
З – газды айдау және сұрыптау көлемдерін қоса алғанда тауарлық газды сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты газ сақтау ұйымы шығындарының жоспарлы сомасы;
ДУП – субъектінің газ сақтау пайдасының (таза кірісінің) жол берілетін деңгейі.
76. Газ сақтау субъектінің тауарлық газды сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынуға газды сұрыптау мен айдауға байланысты өндірістік шығындары қызметтің осы түрлеріне тікелей тиесілілігі бойынша айқындалады.
77. Газды айдау және іріктеу көлемдерін ескере отырып, тауарлық газды ай сайын сақтаудың жиынтық көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Viхр – і-айында газды сұрыптау мен айдау көлемін ескере отырып тауарлық газды сақтаудың айлық көлемі;
Viocm – i-айының басындағы белсенді газдың қалдығы;
Vi3 – i-айында айдалған газдың көлемі;
Vi0 – i-айында сұрыпталған газдың көлемі.
6-бөлім. Тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі, оның ішінде "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу мен пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді есептеудің ерекшеліктері
Ескерту. 6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

78. Тариф на регулируемую услугу по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам, предоставляемую субъектом, устанавливается за каждые 1000 кубических метров газа вне зависимости от протяженности газопроводов по территории Республики Казахстан в пределах технических возможностей, за исключением регулируемой услуги по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам, предоставляемой в рамках Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан - Китай" (далее – Соглашение), по которой тариф устанавливается за 1000 кубических метров газа на 100 километров по территории Республики Казахстан в пределах технических возможностей.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. При утверждении тарифа на регулируемую услугу по транспортировке товарного газа по магистральным трубопроводам, предназначенного для потребления на территории Республики Казахстан (далее – внутренняя транспортировка), тариф определяется за транспортировку 1000 кубических метров товарного газа по формуле:
где:
Твн – тариф на внутреннюю транспортировку 1000 кубических метров газа по магистральным газопроводам;
ТДвн – тарифный доход от внутренней транспортировки;
Vвн – годовой объем внутренней транспортировки газа.
80. При утверждении тарифа на регулируемую услугу по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам в рамках Соглашения, тариф за 1000 кубических метров на 100 километров внутренней транспортировки определяется по формуле:
где:
Твн – тариф на внутреннюю транспортировку 1000 кубических метров на 100 километров по магистральным газопроводам;
ТДвн – тарифный доход от внутренней транспортировки газа;
ТТРвн – планируемый годовой объем товаротранспортной работы по внутренней транспортировке газа по магистральным газопроводам.
81. При утверждении тарифа на регулируемую услугу по транспортировке товарного газа по магистральным газопроводам в рамках Соглашения по единому тарифу на транспортировку газа для потребления на территории Республики Казахстан, по первому участку через территорию Республики Казахстан на услуги по транспортировке газа для целей экспорта и на услуги по транспортировке транзитного газа по магистральным газопроводам, тариф за транспортировку 1000 кубических метров на 100 километров определяется по формуле:
где:

78. Субъект ұсынатын тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тариф, тариф техникалық мүмкіндіктер шегінде Қазақстан Республикасының аумағында 100 км үшін газдың 1000 текше метрі болып белгіленетін "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу мен пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Келісім) шеңберінде ұсынылатын тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметті қоспағанда, техникалық мүмкіндіктер шегінде Қазақстан Республикасының аумағында газ құбырларының ұзындығына қарамастан газдың әрбір 1000 текше метрі үшін белгіленеді.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Қазақстан Республикасының аумағында тұтынуға арналған тауарлық газды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау (бұдан әрі – ішкі тасымалдау) бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті бекіту кезінде тариф 1000 текше метр тауарлық газды тасымалдау үшін мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Твн – 1000 текше метр газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдауға арналған тариф;
ТДвн – ішкі тасымалдаудан түсетін тарифтік кіріс;
Vвн –газды ішкі тасымалдаудың жылдық көлемі.
80. Келісім шеңберінде тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау бойынша реттеліп қызметке арналған тарифті бекіткен кезде 100 километр ішкі тасымалдауға арналған 1000 текше метр, тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Твн – магистральдық газ құбырлары арқылы 100 километр 1000 текше метр ішкі тасымалдауға арналған;
ТДвн – газды ішкі тасымалдаудан түсетін тарифтік кіріс;
ТТРвн – магистральдық газ құбырлары арқылы газды ішкі тасымалдау жөніндегі тауар-көлік жұмысының жоспарланатын жылдық көлемі.
81. Экспорт мақсатында газды тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және транзитті газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған, Қазақстан Республикасының аумағында тұтыну үшін газ тасымалдауға арналған Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Бірінші учаске бойынша бірыңғай тариф жөніндегі Келісім шеңберінде тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті бекіткен кезде 100 километрге 1000 текше метр ішкі тасымалдауға арналған тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:

Тобщ – единый тариф на транспортировку газа за 1000 кубических метров на 100 километров;
ТДобщ – общий тарифный доход субъекта;
ТТРобщ – общий планируемый годовой объем товаротранспортной работы по транспортировке газа по магистральным газопроводам.
82. Тарифный доход субъекта от реализации услуг по внутренней транспортировке без учета доходов от международной транспортировки газа, определяется по формуле:
ТДвн = Звн + ДУПвн ,
где:
ТДвн – тарифный доход от внутренней транспортировки;
Звн – суммарные экономически обоснованные затраты субъекта, относимые на внутреннюю транспортировку;
ДУПвн – допустимый уровень прибыли на внутреннюю транспортировку.
83. Общий планируемый тарифный доход субъекта определяется по формуле:
ТДобщ = Зобщ + ДУПобщ,
где:
ТДобщ – общий плановый тарифный доход субъекта;
Зобщ – суммарные экономически обоснованные плановые затраты субъекта, рассчитанные на плановый объем услуг;
ДУПобщ – допустимый уровень прибыли;
84. Суммарные экономически обоснованные плановые затраты субъекта, относимые на внутреннюю транспортировку рассчитываются по формуле:
Звн = Звнфил + Звнцентр,
где:
Зенфил – затраты на внутреннюю транспортировку газа всех филиалов;
Зенцентр – затраты центрального аппарата, приходящиеся на внутреннюю транспортировку.
85. При наличии в составе субъекта производственных территориальных филиалов суммарные затраты рассчитываются по формуле:
Зобщ = Зфил + Зцентр,
где:
Зфил – суммарные экономически обоснованные плановые затраты филиалов, рассчитанные на плановый объем услуг;
Зцентр – плановые расходы центрального аппарата субъекта.
86. Планирование затрат производится по каждому из филиалов субъекта на основе анализа их финансово-хозяйственной деятельности за отчетный период и программы работы на планируемый период.
87. Затраты на транспортировку газа i-того филиала рассчитывается по формуле:
Зiфил = Зiпр + Зiпер,
где:
i – порядковый номер филиала;
Зiпр – общепроизводственные и эксплуатационные расходы i-того филиала;
Зiпер – расходы периода i-того филиала.
88. Затраты на внутреннюю транспортировку газа i-того филиала рассчитываются по формуле:
где:
– затраты на внутреннюю транспортировку газа i -того филиала;
– удельный вес товаротранспортной работы по внутренней транспортировке в общем объеме товаротранспортной работы по i-тому филиалу на плановый период.
89. Плановые затраты субъекта по внутренней транспортировке определяются как сумма плановых затрат на внутреннюю транспортировку газа по каждому филиалу по формуле:
где:
– плановые затраты на внутреннюю транспортировку всех филиалов;
– плановые затраты на внутреннюю транспортировку газа i–того филиала;
N – количество филиалов.

Тобщ – 100 километрге 1000 текше метр газды тасымалдауға арналған бірыңғай тариф;
ТДобщ –газ-көлік ұйымының жалпы тарифтік кірісі;
ТТРобщ – газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі тауар-көлік жұмысының жалпы жоспарланатын жылдық көлемі.
82. Газды халықаралық тасымалдаудан түсетін кірісті есепке алмағанда, ішкі тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді іске асырудан түскен газ-көлік ұйымының тарифтік кірісі мынадай формула бойынша анықталады:
ТДвн = Звн + ДУПвн,
мұндағы:
ТДвн – ішкі тасымалдаудан түсетін тарифтік кіріс;
Звн – ішкі тасымалдауға жатқызылатын, газ-көлік ұйымының экономикалық негізделген жиынтық шығындары;
ДУПвн –пайданың ішкі тасымалдауға арналған жол берілетін деңгейі.
83. Газ-көлік ұйымының жалпы жоспарланатын тарифтік кірісі мынадай формула бойынша анықталады:
ТДобщ = Зобщ+ДУПобщ,
мұндағы:
ТДобщ – газ-көлік ұйымының жалпы жоспарлы тарифтік кірісі;
Зобщ –газ-көлік ұйымының көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген, экономикалық негізделген жоспарлы жиынтық шығындары;
ДУПобщ – пайданың жол берілетін деңгейі;
84. Ішкі тасымалдауға жатқызылатын, газ-көлік ұйымының экономикалық негізделген жоспарлы жиынтық шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі
Звн = Звнфил + Звнцентр,
мұндағы:
Зенфил – барлық филиалдардың газын ішкі тасымалдауға арналған шығындар;
Зенцентр, – ішкі тасымалдау болып табылатын орталық аппарат шығындары.
85. Газ-көлік ұйымының құрамында өндірістік аумақтық филиалдар болған кезде жиынтық шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Зобщ = Зфил + Зцентр,
мұндағы:
Зфил – көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген, филиалдардың экономикалық негізделген жоспарлы жиынтық шығындары;
Зцентр – газ-көлік ұйымы орталық аппаратының жоспарлы шығыстары.
86. Шығындарды жоспарлау газ-көлік ұйымдарының әр филиалдары бойынша олардың есепті кезеңдегі қаржы-шаруашылық қызметін және жоспарланатын кезеңдегі жұмыстарының бағдарламасы негізінде жүргізіледі.
87. i-филиалдың газды тасымалдауға арналған шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i –филиалдың реттік нөмірі;
Зіпр– i-филиалдың жалпы өндірістік және пайдалану шығыстары;
Зіпер– i-филиалдың кезеңдік шығыстары.
88. i-филиалдың газды ішкі тасымалдауға арналған шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– i-филиалдың газды ішкі тасымалдауға арналған шығындары;
– i-филиал бойынша жоспарлы кезеңге арналған тауар-көлік жұмыстарының жалпы көлеміндегі ішкі тасымалдау бойынша тауар-көлік жұмыстарының үлес салмағы.
89. Газ-көлік ұйымының ішкі тасымалдау бойынша жоспарлы шығындары әрбір филиал бойынша газды ішкі тасымалдауға арналған жоспарлы шығындардың сомасы ретінде мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– барлық филиалдардың ішкі тасымалдауға арналған жоспарлы шығындары;
– i-филиалдың газды ішкі тасымалдауға арналған жоспарлы шығындары;
N – филиалдар саны.

90. Плановые затраты отдельных филиалов определяются с учетом доли затрат по центральному аппарату, которые рассчитываются пропорционально производственным затратам каждого филиала в общем объеме производственных затрат субъекта по формуле:
где:
Зiцентр – составляющая плановых затрат i-того филиала с учетом распределения затрат центрального аппарата по отдельным филиалам.
91. При наличии у субъекта филиалов, непосредственно не осуществляющих транспортировку газа, деятельность которых связана с осуществлением работ производственного характера, затраты их, предусмотренные на период действия тарифа перераспределяются по производственным филиалам в порядке, определенном пунктом 89 настоящих Правил.
92. Плановые затраты, относимые на внутреннюю транспортировку газа субъекта, рассчитываются как сумма плановых затрат на внутреннюю транспортировку по каждому филиалу и центрального аппарата, умноженную на долю товаротранспортной работы этого филиала по формуле:
93. Плановый годовой объем товаротранспортной работы по внутренней транспортировке газа по магистральным газопроводам определяется по формуле:
где:
n – количество точек подачи газа для внутренней транспортировки;
m – количество точек отбора газа для внутренней транспортировки;
Li – протяженность газопровода от точки подачи до точки отбора газа для внутренней транспортировки;
Vi вн – годовой объем внутренней транспортировки газа по участкам магистрального газопровода (Li).
94. Общий плановый годовой объем товаротранспортной работы по транспортировке газа по магистральным газопроводам определяется по формуле:
где:
n – количество точек подачи газа;
m – количество точек отбора газа;
Li – протяженность газопровода от точки подачи до точки отбора;
Vi общ – годовой объем транспортировки газа по участкам магистрального газопровода (Li).
Раздел 7. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам
95. При утверждении тарифа на услугу по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам, тариф на перекачку 1 тонны на 1000 километров определяется по формуле:
где:
УТ – удельный тариф, тенге/тысяч тонн километров;
Д – доход, тенге;
Г – грузооборот при транспортировке нефти (протяженность маршрута транспортировки, умноженная на объем транспортировки по данному маршруту), тысяч тонн километров.
96. Доход от реализации услуг по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам рассчитывается по формуле:
Д = 3 + ДУП,
где:
Д – доход;
3 – учитываемая при расчете тарифа сумма затрат при заявленном объеме услуг;
ДУП – допустимый уровень прибыли;

90. Жекелеген филиалдардың жоспарлы шығындары газ-көлік ұйымының өндірістік шығындарының жалпы көлеміндегі әрбір филиалдың өндірістік шығындарына барабар есептелетін орталық аппарат бойынша шығындар үлесін ескере отырып мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Зiцентр – орталық аппараттың шығындарын жекелеген филиалдар бойынша бөлуді ескере отырып і-филиалдың жоспарлы шығындарының құрамдас бөлігі.
91. Газ-көлік тасымалдау субъктінің қызметі өндірістік сипаттағы жұмыстарды жүзеге асырумен байланысты газ тасымалдауды тікелей жүзеге асырмайтын филиалдар болған кезде тарифтің қолданылу кезеңінде көзделген олардың шығындары осы Қағидалардың 89-тармағында айқындалған қағидалармен өндірістік филиалдар бойынша қайта бөлінеді.
92. Газ-көлік ұйымының газды ішкі тасымалдауға жатқызылатын жоспарлы шығындары әрбір филиал және орталық аппарат бойынша осы филиалдың тауар-көлік жұмыстарының үлесіне көбейтілген ішкі тасымалдауға арналған жоспарлы шығындардың сомасы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
93. Газды магистральдық газ құбырлары арқылы ішкі тасымалдау бойынша тауар-көлік жұмысының жоспарлы жылдық көлемі мынадай формула бойынша анықталады:
n – ішкі тасымалдау үшін газ беру нүктелерінің саны;
m – ішкі тасымалдау үшін газ сұрыптау нүктелерінің саны;
Li – ішкі тасымалдау үшін газды беру нүктесінен сұрыптау нүктесіне дейін газ құбырының ұзындығы;
Vi вн – магистральдық газ құбыры учаскелері бойынша газды ішкі тасымалдаудың жылдық көлемі (Li).
94. Газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау бойынша тауар-көлік жұмыстарының жалпы жоспарлы жылдық көлемі мынадай формула бойынша анықталады:
n – газ беру нүктелерінің саны;
m – газ сұрыптау нүктелерінің саны;
Li – беру нүктесінен сұрыптау нүктесіне дейінгі газ құбырының ұзындығы;
Vi общ – магистральдық газ құбырының учаскелері бойынша газды тасымалдаудың жылдық көлемі (Li).
7-бөлім. Мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктері
95. Мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау бойынша қызметке тарифті бекіткен кезде, 1 тоннаны 1000 километрге қайта айдауға арналған тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
УТ – үлестік тариф, мың тонна километр/теңге;
Д – кіріс, теңге;
Г – мұнай тасымалдау кезіндегі жүк айналымы (осы бағыт бойынша тасымалдау көлеміне көбейтілген тасымалдау бағытының ұзақтығы), мың тонна километр.
96. Мұнайды магистральдың құбырлар жолдарды тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді іске асырудан түсетін кіріс мынадай формула бойынша есептеледі:
Д = 3 + ДУП,
мұндағы:
Д – кіріс;
3 – тарифті есептеу кезінде ескерілетін мәлімделген көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көлемі кезіндегі шығындар сомасы;
ДУП – пайданың жол берілетін деңгейі.

97. Расчет тарифа на перекачку одной тонны нефти по отдельному участку производится по формуле:
Туч = УТ * L,
где:
– тариф на перекачку одной тонны нефти по определенному участку, тенге/тонна;
L – протяженность участка, тысяч километров.
При расчете уровня тарифа допускается субсидирование маршрутов на внутренний рынок за счет маршрутов на экспорт и транспортировку транзитной нефти.
98. Расчет тарифов на услуги по сливу нефти с железнодорожных цистерн, по наливу нефти в железнодорожные цистерны, по наливу нефти в танкера, по сливу нефти с автоцистерн, по наливу нефти в автоцистерны, по хранению нефти, по перевалке нефти, по смешению нефти, операторской деятельности по единой маршрутизации, предоставляемые нефтепроводной организацией, производится для каждого вида услуг отдельно по формуле:
где:
t ДУ i – тариф на 1 тонну i-ой услуги, тенге/тонна;
ДДУ i – доход от предоставления i-ой услуги, тенге;
ОДУ i – объем предоставления i-ой услуги, тонна.
Раздел 9. Особенности расчета тарифов на регулируемые услуги в сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути
99. Объем услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути характеризуется количеством пропущенного по путям подвижного состава и дальностью пропуска. В объем услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути включаются объемы, как для собственного потребления, так и объемы услуг, предоставляемых внешним клиентам. Объем услуги измеряется общим пробегом подвижного состава по подъездному пути в вагоно-километрах пропуска и определяется по формуле:
Q1 = N1 * L1,
где:
Q1 – объем услуг по предоставлению подъездного пути (подъездных путей) для проезда подвижного состава (вагоно-км пропуска по подъездным путям);
N1 – количество вагонов, проследовавших (туда и обратно) по подъездному пути (подъездным путям) за расчетный период (вагон);
L1 – протяженность подъездного пути (подъездных путей), используемая ветвепользователем для проезда подвижного состава.
Локомотив и другие подвижные единицы на железнодорожном ходу преобразуются в универсальные вагоны, путем деления количества осей движимой единицы на четыре.
100. Объем услуги по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути характеризуется количеством подвижного состава, занимающим путь и временем его переработки. Объем услуги измеряется общим временем использования подъездного пути под технологическими операциями в вагоно-часах технологических операций и определяется по формуле:

97. Жеке учаске бойынша бір тонна мұнайды қайта айдауға арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Туч– жеке учаске бойынша бір тонна мұнайды қайта айдауға арналған тариф, теңге/тонна;
L – учаскенің ұзақтығы, мың километр.
Тарифтің деңгейін есептеу кезінде экспорт бағыттары мен транзиттік мұнайды тасымалдау есебінен ішкі нарық бағыттарын субсидиялауға жол беріледі.
98. Темір жол цистерналарынан мұнайды құйып алу, темір жол цистерналарына мұнайды құю, танкерлерге мұнайды құйып алу, автоцистерналардан мұнай құйып алу, мұнайды автоцистерналарға құю, мұнайды сақтау, мұнайды ауыстырып тиеу, мұнайды араластыру, мұнай құбыры ұйымдары ұсынатын бірыңғай бағыттау жөніндегі операторлық қызмет қызмет жөніндегі тарифтерді есептеу көрсетілетін қызметтерге арналған көрсетілетін қызметтің әрбір түрі үшін мынадай формула бойынша жеке жүргізіледі:
мұндағы:
t ДУi – i-көрсетілетін қызметтің 1 тоннасы үшін тариф, теңге/тонна;
ДДУi – i- көрсетілетін қызметтен түсетін кіріс, теңге;
ОДУ i – i- көрсетілетін қызметті ұсыну көлемі, тонна.
9-бөлім. Бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерді есептеудің ерекшеліктері
99. Бәсекелес кірме жол болмаған кезде жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі жылжымалы құрамды жолдардан өткізу санымен және өткізу ұзақтығымен сипатталады. Бәсекелес кірме жол болмаған кезде жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлеміне өзінің тұтынуы үшінде, сондай-ақ сыртқы клиенттерге ұсынылатын көрсетілетін қызмет көлемдері де енгізіледі. Көрсетілетін қызмет көлемі жылжымалы құрамның кірме жол арқылы жалпы жүрісімен вагон-километрде өлшенеді және мынадай формула бойынша анықталады:
Q1 = N1 * L1,
мұндағы:
Q1 – жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды (кірме жолдарын) ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызмет көлемі (кірме жолдармен бойынша өткізетін вагон-км);
N1 – есепті кезеңде кірме жолмен (кірме жолдармен) жүріп өткен (бару және кері қайту) вагондар саны (вагон);
L1 – тармақ иесінің жылжымалы құрамның өтуі үшін пайдаланатын тармақ иесінің кірме жолының кірме жолының (кірме жолдарының) ұзындығы.
Локомотив пен басқа да жылжымалы бірліктер темір жол жүрісінде жылжымалы бірлік осьтар санын төртке бөлу арқылы әмбебап вагондарға айналады.
100. Маневрлі жұмыстар, тиеу-түсіру мен тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін сондай –ақ бәсекелес иірме жол болмаған кезде тасымалдау процесінің технологиялық операцияларда көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолдарды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемі жолда тұрған жылжымалы құрамның санымен және оны қайта өңдеу уақыт сипатталады. Көрсетілетін қызмет көлемі кірме жолды технологиялық операцияларға пайдалануға арналған жалпы уақытпен технологиялық операциялардың вагон-сағатпен өлшенеді және мынадай формула бойынша анықталады:

Q2 = N2 * T2,
где:
Q2 – объем услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса (вагоно-часы технологических операций);
N2 – количество вагонов, находившиеся под технологическими операциями на подъездном пути за расчетный период (вагон);
T2 – фактическое время пребывания одной подвижной единицы под технологическими операциями на подъездном пути (час). В случае отсутствия фактических показателей, применяется среднее время пребывания одной подвижной единицы под технологическими операциями на подъездном пути (час).
В случаях отсутствия данных для расчета среднего времени пребывания подвижной единицы под технологическими операциями рекомендуется оценить продолжительность технологических операций как разницу среднего времени пребывания подвижного состава на подъездных путях без учета подвижных единиц, принятых для отстоя.
101. Объем услуг по предоставлению подъездного пути для стоянки подвижного состава характеризуется количеством подвижного состава, занимающим путь и временем его стоянки. Объем измеряется общим временем использования подъездного пути под подвижным составом на отстое в вагоно-часах стоянки и определяется по формуле:
Q3 = N3 * T3,
где:
Q3 – объем услуг по предоставлению подъездного пути для стоянки подвижного состава (вагоно-часы стоянки);
N3 – количество вагонов, простоявших за расчетный период на подъездном пути (вагон);
T3 – время стоянки каждого вагона на подъездном пути (час).
102. При расчете тарифов на регулируемые услуги за базу принимается планируемый объем услуг по предоставлению в пользование общего количества подъездных путей субъекта, подтвержденный заключенными договорами (протоколами намерения, расчетами) с потребителями данных услуг.
В случае изменения объемов регулируемых услуг, за базу принимается фактический объем предоставленных регулируемых услуг за четыре законченных квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год. При этом, в случае отсутствия фактического объема оказанных услуг по подъездному пути, объемы подъездного пути учитываются на уровне количества вагонов, поданных по подъездному пути за четыре законченных квартала, предшествующих подаче заявки, или за предыдущий календарный год.
Сноска. Пункт 102 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. В случае снижения объемов предоставленных регулируемых услуг, субъект представляет обосновывающие и подтверждающие материалы (договора, протокола намерений).

Q2 = N2 * T2,
мұндағы:
Q2 – маневрлік жұмыстар, тиеу-түсіру мен тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемі (технологиялық операциялардың вагон-сағаттары);
N2 – есепті кезеңдегі кірме жолда технологиялық операцияларда нақты тұрған вагондар саны (вагон);
T2 – бір жылжымалы бірліктің кірме жолда вагондармен технологиялық операцияларда тұрған уақыты (сағат).
Технологиялық операцияларда тұрған бір жылжымалы бірліктің орташа уақытын есептеу үшін деректер болмаған жағдайларда технологиялық операциялардың ұзақтығын тұруы үшін қабылданған жылжымалы бірлікіті ескерместен, кірме жолдардағы жылжымалы құрамның орташа уақытының айырмашылығы ретінде бағалау ұсынылады.
101. Жылжымалы құрамның тұруы үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі жолда тұрған жылжымалы құрамның санымен және оның тұру уақытымен сипатталады. Көлем тұрақ кезіндегі жылжымалы құрамға берілген кірме жолды пайдаланудың жалпы уақытымен тұрақтың вагон-сағаттарында өлшенеді және мынадай формула бойынша анықталады:
Q3 = N3 * T3,
мұндағы:
Q3 – жылжымалы құрамның тұруына арналған кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемі (тұрақтың вагон-сағаттары);
N3 –есепті кезеңде кірме жолда тұрған вагондар саны;
T3 –әрбір вагонның кірме жолдағы тұрағының уақыты (сағат).
102. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді есептеу кезінде осы көрсетілетін қызметтердің тұтынушылармен жасалған шарттарымен расталатын субъектінің кірме жолдарының жалпы санын пайдалануға ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтердің жоспарланған көлемі негізге алынады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі өзгерген жағдайда өтінім берудің алдында аяқталған төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі база ретінде алынады. Бұл ретте, кірме жол бойынша көрсетілген қызметтердің нақты көлемі болмаған жағдайда, кірме жолдың көлемі өтінім берудің алдындағы аяқталған төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін кірме жол бойынша берілген вагондар саны деңгейінде ескеріледі.
Ескерту. 102-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі төмендеген жағдайда тармақ иесі негіздейтін және растайтын материалдарды (шарттар, ниет хаттамалары) ұсынуға тиіс.

104. Тарифный доход по услугам подъездного пути по предоставлению в пользование рассчитывается по следующей формуле:
D = Z + P,
где:
D – тарифный доход по услугам в сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути;
Z – затраты, приходящиеся на услугу подъездного пути (тенге);
P – допустимый уровень прибыли, приходящийся на услугу подъездного пути (тенге).
105. Формирования затратной части тарифов состоит из трех этапов:
на первом этапе определяются производственные затраты субъекта;
на втором – расходы периода;
на третьем – расходы, отнесенные на услуги подъездных путей, распределяются по видам услуг.
106. На первом этапе определяются производственные затраты. Производственные затраты по содержанию подъездного пути состоят из затрат по диспетчерскому обслуживанию подъездного пути, текущему содержанию подъездного пути, расходов на ремонты подъездного пути и стрелочных переводов, амортизацию подъездных путей и стрелочных переводов, затрат на содержание и обслуживание транспортных средств и оборудования, задействованных на обслуживании подъездного пути.
Затраты, учитываемые при расчете тарифов на услуги подъездных путей, группируются в соответствии с их экономическим содержанием по следующим элементам: материальные затраты, затраты на оплату труда, отчисления от фонда оплаты труда, амортизация основных средств, ремонт, прочие затраты учитываемые в проекте тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы согласно приложению 1 настоящих Правил.
Материальные расходы, включаемые в затратную часть тарифа, определяются исходя из расчетов потребности сырья, материалов, топлива, энергии (далее – материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции, произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере) (при их наличии), и цен материальных ресурсов, определенных по фактическим результатам конкурсных (тендерных) закупок, произведенных на дату подачи заявки на утверждение тарифа, в порядке, установленном статьей 23 Закона, исходя из фактических показателей, но не превышающих типовые нормы и нормативы, действующие в соответствующей отрасли (сфере) (при их наличии).
Затраты на топливо определяются на основе норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210.
Затраты на электроэнергию определяются исходя из норм расхода электроэнергии на освещение подъездного пути, производственных зданий, для питания электроприводов централизованных стрелок и с учетом тарифов.
Расходы на оплату труда производственного и административного персонала определяются в соответствии с настоящими Правилами.
К затратам на оплату труда вспомогательного и обслуживающего персонала относятся затраты на оплату труда персонала, занятого расчетами с клиентами, содержанием, обслуживанием и охраной основных средств (товарные кассиры, уборщики производственных помещений, сторожа, водители, машинисты, стропальщики).
При формировании затрат на оплату труда не учитывается численность персонала, занятого капитальным ремонтом, приводящего к увеличению стоимости основных средств.
Затраты на выплату отчислений от фонда оплаты труда производственного, вспомогательного и обслуживающего персонала определяются в соответствии со ставками, в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Амортизация основных средств рассчитывается исходя из их балансовой (первоначальной) стоимости по методу равномерного (прямолинейного) списания.

104. Пайдалануға ұсыну жөніндегі кірме жолдың қызметтері бойынша тарифтік кіріс мынадай формула бойынша есептеледі:
D = Z + P,
мұндағы:
D – кірме жолдың қызметтері бойынша пайдалануға ұсыну жөніндегі тарифтік кіріс;
Z – кірме жолдардың көрсетілетін қызметіне келетін шығындар (теңге);
P – кірме жолдардың көрсетілетін қызметіне келетін пайданың жол берілетін деңгейі (теңге).
105. Тарифтердің шығын бөлігін қалыптастыру қағидалары үш кезеңнен тұрады:
бірінші кезеңде тармақ иесінің өндірістік шығындары айқындалады;
екінші кезеңде – кезең шығыстары;
үшінші кезеңде – кірме жолдардың көрсетілетін қызметтеріне жатқызылған шығыстар қызмет түрлері бойынша бөлінеді.
106. Бірінші кезеңде өндірістік шығындар айқындалады. Кірме жолды ұстау жөніндегі өндірістік шығындар кірме жолға диспетчерлік қызмет көрсету, кірме жолды ағымдағы ұстау шығындарынан, кірме жолды және бағыттамалы бұрмаларды жөндеуге, кірме жолдардың және бағыттамалы бұрмалардың амортизациясына арналған шығыстардан, кірме жолға қызмет көрсету үшін іске қосылған көлік құралдары мен жабдықты ұстауға арналған және басқа да шығындардан тұрады.
Кірме жолдардың қызметтеріне арналған тарифтерді есептеу кезінде ескерілетін шығындар олардың экономикалық мазмұнына сәйкес мынадай элементтер бойынша топтастырылады: материалдық шығындар, еңбекақы төлеуге арналған шығындар, еңбекақы төлеу қорынан аударымдар, негізгі құралдардың амортизациясы, жөндеу, тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есептердің жобасында ескерілетін өзге де шығындар осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы.
Тарифтің шығын бөлігіне кіретін материалдық ресурстар тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтерден аспайтын (олар болған кезде) өнімнің, тауарлар (көрсетілетін қызметтер, тауарлар, жұмыстар) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын (бұдан әрі – материалдық ресурстар) қажеттілігін есептеуден шыға отырып, нақты көрсеткіштерден, бірақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтерден аспайтын (болған жағдайда) Заңның 23-бабында белгіленген қағидалармен тарифті бекітуге өтінім берген күні жүргізілген тендерлік (конкурстық) сатып алудың іс жүзіндегі нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстар бағаларынан шыға отырып айқындалады.
Отын шығыстары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстары нормаларының негізінде айқындалады.
Электр энергиясына арналған шығындар кірме жолды, өндірістік ғимараттарды жарықтандыруға, орталықтандырылған электр жетектерін қоректендіру үшін электр энергиясының шығыс нормаларына сүйене отырып және тарифтерді ескере отырып айқындалады.
Өндірістік және әкімшілік персоналдың еңбекақысын төлеуге арналған шығындар осы Қағидаларға сәйкес айқындалады.
Көмекші және қызмет көрсетуші персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығындарына клиенттермен есеп айырысулармен, негізгі құралдарды ұстау, қызмет көрсету және қорғаумен айналысатын персоналдың (тауар кассирлері, өндірістік үй-жайлардың сыпырушылары, күзетшілер, жүргізушілер, машинистер, матаушы еңбегіне ақы төлеу шығындар жатады.
Еңбекақы төлеу шығындарын қалыптастыру кезінде негізгі құралдар құнының өсуіне әкелетін күрделі жөндеумен айналысатын персоналдың саны есепке алынбайды.
Аударымдар өндірістік, көмекші, және қызмет көрсетуші персоналдың еңбекақы қорынан төлеуге арналған шығындар Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген қағидаларда, мөлшерлемелерге сәйкес айқындалады.
Негізгі құралдардың амортизациясы біркелкі (тікелей) есептен шығару әдісі бойынша олардың теңгерімдік (бастапқы) құнына сүйене отырып есептеледі.

106-1. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. На втором этапе формирования затратной части тарифа подъездных путей определяются расходы периода субъекта, относимые на регулируемые услуги подъездных путей, которые включаются в затратную часть тарифа в соответствии с настоящими Правилами.
Расходы периода, которые нельзя прямо отнести на регулируемые виды услуг субъекта, распределяются пропорционально следующим показателям:
административные расходы – пропорционально фонду оплаты труда производственного персонала субъекта;
общехозяйственные расходы – пропорционально производственным затратам по каждому виду услуг, предоставляемых субъектом;
налоги и сборы (связанные с основными средствами), расходы на выплату вознаграждения – пропорционально остаточной стоимости активов, отнесенных на каждый вид услуг, предоставляемых субъектом.
108. При расчете затрат и размеров задействованных активов, включаемых в тарифы субъектов, подъездные пути которых обслуживают основную деятельность и являются вспомогательной службой предприятия (предприятия промышленного, горно-химического, металлургического комплексов) используются следующие допущения:
характеристики инфраструктуры подъездных путей, используемых как для собственных нужд, так и для предоставления услуг потребителям считаются однородными;
границы подъездных путей, предоставляющих регулируемые услуги, определяются протяженностью общей части подъездных путей, используемых как для собственных нужд, так и для потребителей услуг;
размер задействованных активов для расчета доходной части тарифов определяется остаточной стоимостью активов общей части подъездных путей.
109. На третьем этапе определяется затратная часть тарифов по видам регулируемых услуг. Затраты распределяются между регулируемыми услугами подъездных путей пропорционально прогнозируемым по удельному весу объемов, доходов, затрат на оплату труда производственного персонала и по протяженности подъездных путей, предоставляемых регулируемые виды услуг подъездных путей.
110. Совокупная прибыль, включаемая в тариф на услуги подъездных путей субъекта, определяется на основе стоимости задействованных активов и ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов в соответствии с настоящими Правилами.

106-1. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
107. Кірме жолдар тарифтерінің шығын бөлігін қалыптастырудың екінші кезеңінде осы Қағидаларға сәйкес, тарифте ескерілетін Шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес, Тарифте ескерілетін және ескерілетін шығындар тізбесіне сәйкес шығын бөлігіне қосылатын кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жатқызылатын субъектінің кезең шығыстары айқындалады.
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызмет көрсетілетін түрлеріне тікелей жатқызуға болмайтын кезең шығыстары мына көрсеткіштерге:
әкімшілік шығыстар – субъекті өндірістік персоналының еңбекақы төлеу қорына тепе-тең;
жалпы шаруашылық шығыстар – субъекті көрсететін қызметтердің әрбір түрі бойынша өндірістік шығындарға тепе-тең;
салықтар мен алымдар (негізгі құралдарға байланысты), сыйақы төлеуге арналған шығыстар – субъекті ұсынатын көрсететін қызметтердің әрбір түріне жатқызылған активтердің қалдық құнына тепе-тең бөлінеді.
108. Кірме жолдары негізгі қызметке қызмет көрсететін және олар кәсіпорынның (өнеркәсіптік, тау-кен-химиялық, металлургиялық кешендер) қосалқы қызметі болып табылатын субъектілердің тарифтеріне қосылатын тартылған активтердің шығындары мен мөлшерлерін есептеген кезде мынадайларға жол беріледі:
өзінің мұқтаждары үшін де, тұтынушыларға қызмет көрсету үшін де пайдаланылатын кірме жолдар инфрақұрылымының сипаттамалары біртекті деп саналады;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын кірме жолдардың шекаралары өзінің мұқтаждары үшін де, тұтынушыларға қызмет көрсету үшін де пайдаланылатын кірме жолдардың жалпы бөлігінің ұзақтығымен айқындалады;
тарифтердің кіріс бөлігін есептеу үшін тартылған активтердің мөлшері кірме жолдардың жалпы бөлігі активтерінің қалдық құнымен айқындалады.
109. Үшінші кезеңде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша тарифтердің шығын бөлігі айқындалады. Шығындар кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің арасында көлемдердің үлес салмағы, кірістер, өндірістік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары бойынша және кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін кірме жолдардың ұзақтығы бойынша тепе-тең бөлінеді.
110. Субъектінің кірме жолдары көрсететін қызметтеріне арналған тарифке енгізілетін жиынтық пайда осы Қағидаларға сәйкес Субъекті пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес тартылған активтер құнының және тартылған активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесінің негізінде айқындалады.

111. Уровень прибыли, включаемый в тариф ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и амортизационных отчислений, за исключением субъектов естественных монополий малой мощности.
Сноска. Пункт 111 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Общая прибыль по видам регулируемых услуг субъекта определяется путем суммирования прибылей по видам регулируемых услуг для всех подъездных путей.
113. Допускается утверждение тарифов на каждый подъездной путь в отдельности или в целом на регулируемую услугу.
114. В случае приобретения (строительства) субъектом подъездных путей, не являющихся неразрывной частью подъездных путей, на услуги которых субъекту утвержден тариф, утверждается отдельный тариф в упрощенном порядке в соответствии с главой 5 настоящих Правил.
115. Тариф на регулируемые услуги в сфере подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути рассчитывается по следующей формуле:
T = D/Q,
где:
T – тариф на услуги по предоставлению подъездных путей (тенге);
D – тарифный доход вида услуги по предоставлению подъездных путей (тенге);
Q – прогнозируемый (фактический) объем услуги по предоставлению подъездных путей.
116. Тариф на услугу по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, устанавливается на 1 вагоно-километр (далее – вагоно-км) и тарифный доход от предоставляемой услуги определяется как произведение объема услуги на тариф:
S1 = T1 * Q1,
где:
S1 – тарифный доход от регулируемой услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути;
T1 – тариф на 1 вагоно-км;
Q1 – объем услуги по предоставлению подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути (вагоно-км пропуска по подъездным путям), рассчитанный согласно пункту 99 настоящих Правил.
Тарифный доход от регулируемой услуги по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса рассчитывается следующим образом:
S2= T2 * Q2,
где:
S2 – тарифный доход от регулируемой услуги по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса (вагоно-часы технологических операций).

111. Тарифке қосылатын пайданың деңгейі қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерін қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны және амортизациялық аударымдарды іске асыру үшін қажетті қаражатты есепке ала отырып шектеледі.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша жалпы пайда барлық кірме жолдар үшін реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бойынша пайданы қосу арқылы айқындалады.
113. Тарифтерді әрбір кірме жолға жеке немесе реттеліп көрсетілетін қызметке тұтастай бекітуге жол беріледі.
114. Субъект қызметтеріне тариф бекітілген кірме жолдардың ажырамас бөлігі болып табылмайтын кірме жолдарды сатып алған (салған) жағдайда осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес оңайлатылған тәртіппен жеке тариф бекітіледі.
115. Бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда кірме жолдар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
T = D/Q,
мұндағы:
T – кірме жолдарды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф (теңге);
D – кірме жолдарды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызмет түрінің тарифтік кірісі (теңге);
Q – кірме жолдарды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтердің болжамды (іс жүзіндегі) көлемі.
116. Бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда жылжымалы құрамның жүруі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған тариф 1 вагон-км-ге белгіленеді және ұсынылатын көрсетілетін қызметтен түсетін тарифтік кіріс қызмет көлемінің тарифке көбейтіндісі ретінде анықталады:
S1 = T1 * Q1,
мұндағы:
S1 – бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі реттеліп көрсетілген қызметтің тарифтік кірісі;
T1 – 1 вагон-км келетін тариф;
Q1 – осы Қағидалардың 99-тармағына сәйкес есептелген, бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызмет көлемі (кірме жолдар бойынша өткізілетін вагон-км).
Маневрлі жұмыстар, тиеу-түсіру мен тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі реттеліп көрсетілген қызметтен түсетін тарифтік кіріс былайша есептеледі:
S2= T2 * Q2,
мұндағы:
S2 – маневрлі жұмыстар, тиеу-түсіру мен тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі реттіліп ккөрсетілген қызметтен түсетін тарифтік кіріс (технологиялық операциялардың вагон-сағаттары);

T2 – тариф на 1 вагоно-час;
Q2 – объем услуг по предоставлению подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса (вагоно-часы технологических операций), рассчитанный согласно пункту 100 настоящих Правил.
Тарифный доход от регулируемой услуги по предоставлению подъездного пути для стоянки подвижного состава рассчитывается следующим образом:
S3 = T3 * Q3,
где:
S3 – тарифный доход от регулируемой услуги по предоставлению подъездного пути для стоянки подвижного состава (вагоно-часы);
T3 – тариф на 1 вагоно-час;
Q3 – объем услуг по предоставлению подъездного пути для стоянки подвижного состава (вагоно-часы), рассчитанный согласно пункту 101 настоящих Правил.
Раздел 10 . Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги за заход судна в морской порт для перевалки нефти и нефтепродуктов по трубопроводам в/из танкера/танкеров с последующим выходом из порта (судозаход)
117. Механизм расчета тарифа на регулируемые услуги за заход судна в морской порт для перевалки нефти и нефтепродуктов по трубопроводам в/из танкера/танкеров с последующим выходом из порта (судозаход) распространяется на обязательные услуги морского порта, определяемые уполномоченным органом в сфере торгового мореплавания согласно Правилам применения цен (тарифов) за обязательные услуги морского порта, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 602, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19199):
1) корабельные – предоставление входа судна в морской порт и выхода из него;
2) навигационные – предоставление навигационных услуг средствами навигации и связи посредством систем управления движением судов либо береговых радиолокационных систем при входе/выходе и плавании судна в акватории порта;
3) за проход каналом – предоставление канала, в том числе оборудованного средствами навигационной обстановки, для прохода судна к причалу;
4) причальные – предоставление причала судам для осуществления грузовых и вспомогательных операций;
5) якорные – предоставление якорной стоянки судам на рейде и/или у причала;
6) швартовые – разноска швартовых концов судна, отшвартовка, перетяжка и перешвартовка судов;
7) в сфере природоохранных мероприятий – принятие с судна без каких-либо ограничений всех видов имеющихся загрязнений (за исключением балластных вод) за время стоянки в порту;
8) карантинные – услуги санитарно-эпидемиологической службы и морского порта по обеспечению:
предоставления помещения для временной изоляции больных карантинными инфекциями и лиц, которые могут быть носителями инфекции;
поддержания в надлежащем санитарном состоянии территории и объектов морского порта;
профилактического истребления грызунов и насекомых силами санитарно-эпидемиологической станции на транспортных судах, портовых объектах.

T2 – 1 вагон-сағ үшін тариф;
Q2 – осы Қағидалардың 100-тармағына сәйкес есептелген маневрлі жұмыстар, тиеу-түсіру мен тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін кірме жолды ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемі (технологиялық операциялардың вагон-сағаттары).
Кірме жолды жылжымалы құрамның тұруы үшін ұсыну жөніндегі реттеліп көрсетілген қызметтен түсетін тарифтік кіріс былайша есептеледі:
S3 = T3 * Q3,
мұндағы:
S3 – кірме жолды жылжымалы құрамның тұруы үшін ұсыну жөніндегі реттеліп көрсетілген қызметтен түсетін тарифтік кіріс (вагон-сағаттар);
T3 – 1 вагон-сағ үшін тариф;
Q3 – осы Қағидалардың 101-тармағына сәйкес есептелген кірме жолды жылжымалы құрамның тұруы үшін ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлемі (вагон-сағаттар).
10-бөлім. Кейіннен порттан шығып танкерге/танкерден құбыржолдар арқылы мұнайды және мұнай өнімдерін ауыстырып тиеу үшін кеменің теңіз портына кіргені үшін (кеменің кіруі) реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу ерекшеліктері
117. Сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы уәкілетті орган айқындайтын Кейіннен порттан шығып танкерге/танкерден құбыржолдар арқылы мұнайды және мұнай өнімдерін ауыстырып тиеу үшін кеменің теңіз портына кіргені үшін (кеменің кіруі) реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігі Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 602 бұйрығымен бекітілген теңіз портының міндетті қызметтері үшін бағаларды (тарифтерді) қолдану қағидаларына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19199 тіркелді):
1) корабельдік – кемеге теңіз портына кіруді және одан шығуды ұсыну;
2) навигациялық – кеменің порт айдынына кіруі/шығу кезінде кемелер қозғалысын басқару жүйесі не жағалаулық радиолокациялық жүйе арқылы навигация және байланыс құралдарымен навигациялық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
3) арнамен өту үшін – кеменің айлаққа өтуі үшін арнаны, оның ішінде навигациялық жағдай құралдарымен жабдықталған арнаны ұсыну;
4) айлақтық – кемелерге айлақты жүк және көмекші операцияларды жүзеге асыру үшін ұсыну;
5) зәкірлік – кемелерге рейдте және/немесе айлақ қасынан зәкірлік тұрақ ұсыну;
6) арқандап байлау – кеменің арқандап байлау ұштарын тарату, айлақтан жылжу, кемелерді көшіру және қайта арқандап байлау;
7) табиғат қорғау іс-шаралары саласында – кемеден портта тұрған уақытта болған ластанудың барлық түрлерін (балласт сулардан басқа) қандай да бір шектеусіз қабылдау;
8) карантиндік – санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің және қамтамасыз ету жөніндегі теңіз порты көрсететін қызметтер:
карантиндік жұқпалы ауруларды және жұқпалы ауруды таратуы мүмкін деген адамдарды уақытша оқшаулау үшін үй-жай ұсыну;
теңіз портының аумағы мен объектілерін тиісті санитариялық жай-күйде ұстау;
көлік кемелерінде, порт объектілерінде санитариялық-эпидемиологиялық станциялардың күшімен кеміргіштер мен жәндіктерді алдын-ала жою.

118. Тарифы на единицу регулируемых услуг морских портов формируются в соответствии с расчетом тарифа согласно разделу 2 настоящего параграфа.
Тариф за корабельные услуги рассчитывается при каждом входе и выходе из порта и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна.
Тариф за навигационные услуги рассчитывается на один судозаход и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна.
Тариф за проход каналом рассчитывается при каждом прохождении канала в один конец и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна.
Тариф за причальные услуги рассчитывается за стоянку судна у причала под грузовыми и вспомогательными операциями и устанавливается на каждую брутто-регистровую тонну судна и производится с судов, стоящих у причала (исключая рейдовый причал).
В случае если операция осуществляется по варианту судно-судно, взимается пятьдесят процентов тарифа за причальные услуги.
С судов, стоящих лагом к другому судну, отшвартованному у причала носом или кормой, взимается пятьдесят процентов тарифа за причальные услуги. Тариф за причальные услуги вне грузовых операций взимается за каждые сутки стоянки судна у причала.
Тариф за причальные услуги вне грузовых операций устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна за каждые сутки стоянки у причала и производится с судов, стоящих у причала (исключая рейдовый причал).
При расчете тарифов, начисляемых посуточно, время округляется до 0,5 суток, причем время до 0,5 суток принимается за 0,5 суток, а время более 0,5 суток – за 1 сутки.
Тариф за якорные услуги рассчитывается за стоянку на внутреннем рейде и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна, независимо от времени стоянки.
Тариф за швартовые услуги рассчитывается за работу швартовщиков по разноске швартовых концов судна, отшвартовке, перетяжке и перешвартовке судов и устанавливается за одну операцию.
Перетяжка судна вдоль причала больше длины судна считается как две операции, менее длины судна – как одна операция. Перешвартовка судна от причала к причалу считается как две операции. Разноска швартовых концов при швартовке и отшвартовке считается как две операции. Перешвартовка судна в порту во время производства грузовых работ допускается по одному разу во время выгрузки и погрузки, а при необходимости его перестановки в ходе погрузки (выгрузки) из-за специализации перегрузочных комплексов – еще по одной перешвартовке. Все расходы на дополнительные перешвартовки, производимые по требованию порта, несет порт.
Тариф за природоохранные мероприятия рассчитывается за работы по принятию с судна без каких-либо ограничений всех видов имеющихся загрязнении (за исключением балластных вод) за все время стоянки в порту, по выполнению своими силами работ, связанных с производством операций (подача и уборка плавсредств, предоставление контейнеров и других емкостей для сбора мусора, перегрузочных операций, шланговка, отшланговка) и устанавливается за каждые сутки стоянки судна в порту.
Тариф за карантинные услуги рассчитывается за предоставление помещения для временной изоляции больных карантинными инфекциями и лиц, носителей инфекции, поддержание в надлежащем санитарном состоянии территории и объектов морского порта, профилактическое истребление грызунов и насекомых силами санитарно-эпидемиологической станции на транспортных судах, портовых объектах, и устанавливается за один судозаход.

118. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне арналған тарифтер осы параграфтың 2-бөліміне сәйкес тарифтің есебіне сәйкес қалыптастырылады.
Кеме көрсететін қызметтерге арналған тариф портқа әр кірген және шыққан кезде есептеледі және кеменің әрбір брутто-тіркелген тоннасына белгіленеді.
Навигациялық көрсетілетін қызметтерге арналған тариф кеменің бір кіргені үшін есептелуі және кеменің әрбір брутто-тіркелген тоннасы үшін белгіленеді.
Арна арқылы өткені үшін тариф арнаның бір жағына қарай әрбір өтуі кезінде есептеледі және кеменің әрбір брутто-тіркелген тоннасына белгіленеді.
Айлақ көрсететін қызметке арналған тариф жүк және қосалқы операциялармен кеменің айлақтағы тұрағы үшін есептеледі және кеменің әрбір брутто-тіркелген тоннасына белгіленеді және айлақта (рейдтік айлақты қоспағанда) тұрған кемелерден алынады.
Егер операция кеме-кеме нұсқасы бойынша жүзеге асырылған жағдайда, айлақ көрсететін қызмет үшін елу процент тариф алынады.
Айлақта алдымен немесе артымен арқандалып, екінші кемеге тіркеліп тұрған кемелерден айлақ көрсететін қызмет үшін елу процент тариф алынады. Жүк операцияларынан тыс айлақ көрсететін қызмет үшін тариф кеменің айлақта тұрған әрбір тәулігі үшін алынады.
Жүк операцияларынан тыс айлақ көрсететін қызметке арналған тариф кеменің әрбір брутто-тіркелген тоннасы үшін, айлақта тұрған әр тәулік үшін және айлақта тұрған (рейдтік айлақты қоспағанда) кемелерден алынады.
Тәулік бойынша есептелетін тарифтерді есептеу кезінде уақыт 0,5 тәулікке дейін дөңгелектенеді, бұл ретте 0,5 тәулікке дейінгі уақыт 0,5 тәулікке ретінде қабылданады, ал 0,5 тәулік астам уақыт – 1 тәулік болып есептеледі.
Зәкір қызметтеріне арналған тариф ішкі рейдтегі тұрақ үшін есептеледі және тұрақ уақытына қарамастан кеменің әрбір брутто-тіркелген тоннасы үшін белгіленеді.
Арқандап байлау қызметтеріне арналған тариф арқан байлаушылардың арқан байлау ұштарын тарату, айлақтан жылжу кемелерді және қайта арқандап байлау жұмысы үшін алынады және бір операция үшін белгіленеді.
Кемені айлақ бойымен кеменің ұзындығынан артық ұзындыққа тарту екі операция ретінде, кеменің ұзындығынан аз ұзындыққа тарту – бір операция ретінде саналады. Кемені айлақтан айлаққа қайта арқандап байлау екі операция ретінде саналады. Арқандап байлау және арқанды шешу кезінде арқан ұштарын тарату екі операция ретінде саналады. Портта жүк жұмыстарын жүргізу кезінде кемені қайта арқандау, түсіру және тиеу кезінде бір реттен, ал қайта тиеу кешендерінің мамандандырылуына байланысты тиеу (түсіру) барысында оның орынын ауыстыру қажет болған жағдайда – тағы да бір-бірден қайта байлауға жол беріледі. Порттың талабы бойынша жүргізілген қосымша арқанды қайта байлауға жұмсалған барлық шығыстарды порт көтереді.
Табиғатты қорғау іс-шаралары үшін тариф операциялар (жүзу құралдарын беру мен жинау, қоқыс жинау үшін контейнерлер мен басқа да ыдыстар беру, қайта тиеу операциялары, шлангтеу, шлангіден айыру және т.б) жүргізуге байланысты жұмыстарды өз күшімен орындау бойынша портта тұрған уақыты кемеден барлық ластану түрлерін (балласт суларды қоспағанда) қандай да бір шектеулерсіз қабылдау жұмыстары үшін есептеледі.
Карантиндік көрсетілетін қызметтер үшін тариф карантинді инфекция аурулары бар науқастарды және инфекция жұқтыруы мүмкін күдікті адамдарды уақытша оқшаулау үшін үй-жай бергені, теңіз портының аумақтары мен объектілерін тиісті санитариялық жағдайда ұстау, үй-жайлар мен ғимараттардың құрылысы, көлік кемелерінде, порт объектілерінде санитариялық – эпидемиялогиялық стансалардың күшімен кеміргіштермен жәндіктерді алып ала жою және ол кеменің бір кірген үшін белгіленеді.

119. Тарифы на единицу регулируемых услуг морских портов формируются по следующим этапам:
1) определение затратной части тарифа:
определение затрат, включаемых в себя стоимость регулируемых услуг морских портов, с расшифровкой по статьям затрат в соответствии с настоящими Правилами;
определение объемов работ морского порта в натуральном измерении на базе фактических и прогнозных данных по видам предоставляемых услуг;
определение стоимостной основы тарифов путем обоснованного распределения затрат по видам предоставляемых услуг;
определение себестоимости единицы предоставленной услуги путем деления полученной стоимостной основы на объем соответствующих видов услуг;
2) формирование доходной части тарифа с учетом ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов.
Затратная часть тарифа определяется в соответствии с настоящими Правилами;
120. Все затраты морского порта подразделяются на прямые и косвенные затраты.
121. Прямыми затратами, связанными с предоставлением услуг за заход судна в морской порт являются затраты, связанные с эксплуатацией и текущим содержанием соответственно:
корабельной услуги – гидротехнических сооружений;
услуги за проход каналам – канальных сооружений;
навигационные услуги – навигационного оборудования;
якорной услуги – дна акваторий;
причальной услуги – причалов и причальных сооружений;
швартовой услуги – швартовых тумб;
карантинной услуги – карантинных помещений;
услуги природоохранных мероприятий – мусоросборщиков и бонов.
122. Накладные производственные затраты, связанные с предоставлением регулируемых услуг относятся на услуги пропорционально прямым затратам.
123. Расходы по заработной плате персонала, обслуживающего основное производство, и вспомогательного персонала распределяются пропорционально удельной доли участия обслуживающего и вспомогательного персоналов в предоставлении услуг.
124. Расходы по социальному налогу определяются пропорционально доле соответствующих затрат по заработной плате.
125. Расходы по износу основных средств вспомогательных подразделений, обслуживающих основное производство, определяются пропорционально доле задействованности основных средств в предоставлении регулируемых услуг.
126. Накладные расходы подразделений, обслуживающих основное производство распределяются на услуги (работы) пропорционально показателю, принятому для распределения амортизации.

119. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне арналған тарифтер мынадай кезеңдер бойынша қалыптастырылады:
1) тарифтің шығынды бөлігін айқындау:
осы Қағидаларға сәйкес шығындардың баптары бойынша таратып жаза отырып, теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің құнын қамтитын шығындарды айқындау;көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша нақты және болжамды деректер базасында заттай өлшемде теңіз порттары жұмысының көлемін айқындау;
көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша нақты және болжамды деректер базасында табиғи өлшемдегі теңіз порты жұмыстарының көлемін айқындау;
ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша шығындарды негізделген бөлу жолымен Тарифтердің құндық негізін айқындау;
көрсетілген қызмет бірлігінің өзіндік құнын алынған құндық негізді қызметтердің тиісті түрлерінің көлеміне бөлу жолымен айқындау;
2) тартылған активтердің реттелетін базасына салынатын пайда мөлшерлемесін ескере отырып, тарифтің кіріс бөлігін қалыптастыру.
Тарифтің шығын бөлігі осы Қағидаларға сәйкес айқындалады;
120. Теңіз портының барлық шығындары тікелей және жанама шығындар болып бөлінеді.
121. Кеменің теңіз портына кіргені үшін қызметтерді көрсетуге байланысты тікелей шығындар тиісінше:
кеме көрсететін қызметтер – гидротехникалық ғимараттарды;
арна арқылы өткені үшін көрсетілген қызметтер – арналық ғимараттарды;
навигациялық көрсетілетін қызметтер – навигациялық жабдықты;
зәкірлік көрсетілетін қызметтер – акваторияның түбін;
айлақтық көрсетілетін қызметтер – айлақтар мен айлақ ғимараттарын;
арқанмен байлау жөнінде көрсетілетін қызметтер – арқанмен байлау тумбаларын;
карантиндік көрсетілетін қызметтер – карантиндік үй-жайларды;
табиғатты қорғау іс-шараларының көрсетілетін қызметтері – қоқыс жинағыштар мен бондарды пайдалануға және оларды ағымдағы ұстауға байланысты шығындар болып табылады.
122. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты үстеме өндірістік шығындар көрсетілетін қызметтерге тепе-тең тікелей шығындарға жатады.
123. Негізгі өндіріске қызмет көрсететін персоналдың және көмекші персоналдың жалақысы бойынша шығыстар қызмет көрсететін және көмекші персоналдардың қызметтер көрсетуге қатысу үлесіне тепе-тең бөлінеді.
124. Әлеуметтік салық жөніндегі шығыстар жалақы бойынша тиісті шығындардың үлесіне тепе-тең белгіленеді.
125. Негізгі өндіріске қызмет көрсететін көмекші бөлімшелердің негізгі құралдарының тозуы жөніндегі шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда негізгі құралдардың қолданысқа енгізілген үлесіне тепе-тең айқындалады.
126. Негізгі өндіріске қызмет көрсететін көмекші бөлімшелердің үстеме шығыстары көрсетілетін қызметтерге (жұмыстарға) амортизацияны бөлу үшін қабылданған көрсеткішке тепе-тең бөлінеді.

127. Общие и административные расходы определяются пропорционально производственным затратам.
128. Расходы по выплате вознаграждений за заемные средства для реализации инвестиционных проектов определяются по показателю, принятому для распределения общих и административных расходов. Вознаграждения за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан.
129. Расходы по реализации определяются по показателю, принятому для распределения общих и административных расходов.
130. При определении себестоимости регулируемых услуг за отчетный период для расчета тарифа за базу принимаются фактический объем предоставленных регулируемых услуг за отчетный период согласно данных статистической отчетности и внутреннего учета.
Параграф 3. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий
131. Настоящий стимулирующий метод применяется для субъектов при условии:
1) истечения сроков действия тарифов, утвержденных в соответствии с настоящими Правилами;
2) наличия на рынке одной отрасли двух и более субъектов (при возможности осуществления сравнительного анализа);
3) экономической и технологической готовности субъекта к применению соответствующего метода тарифного регулирования сферы естественной монополии;
4) недопущения возложения на субъекта и потребителей невыполнимых обязанностей.
Требования, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта не распространяются на субъектов, перечень которых определяется уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 33) статьи 8 Закона.
132. Тариф с применением стимулирующего метода тарифного регулирования рассчитывается сроком на пять и более лет с учетом соблюдения субъектом показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъекта, утверждаемые ведомством уполномоченного органа согласно Правилам осуществления деятельности.
Раздел 1. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий
133. Стимулирующий метод расчета тарифа предусматривает следующие этапы:
1) оценка отраслевого Х-фактора;
2) формирование перечня структурных параметров для оценки индивидуальных Х-факторов;
3) формирование перечня аналогичных субъектов;
4) оценка индивидуальных Х-факторов;
5) анализ достоверности расходов на предоставление регулируемой услуги, заявленных субъектом для расчета тарифа;

127. Жалпы және әкімшілік шығыстар өндірістік шығындарға тепе-тең айқындалады.
128. Инвестициялық жобаларды іске асыруға қарыз қаражаты үшін сыйақылар төлеу жөніндегі шығыстар жалпы және әкімшілік шығыстарды бөлу үшін қабылданған көрсеткіш бойынша белгіленеді. Шетел валютасында алынған қарыз қаражаты үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарының негізінде теңге бағамының шетел валютасына қатысты болжамды өзгерісін ескере отырып, тарифтің шығын бөлігінің кезең шығыстарында ескеріледі.
129. Өткізу жөніндегі шығыстар жалпы және әкімшілік шығыстарды бөлу үшін қабылданған көрсеткіш бойынша айқындалады.
130. Есепті кезеңде реттеліп көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын айқындау кезінде тарифті есептеу үшін базаға статистикалық есептілік пен ішкі есептің деректеріне сәйкес есепті кезеңде реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі негіз етіп алынады.
3-параграф. Табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, тарифті есептеу тетігі
131. Осы ынталандыру әдісі субъектілер үшін қолданылады:
1) қағидаларды қалыптастыру тарифіне сәйкес бекітілген тарифтердің шекті деңгейлерінің қолданылу мерзімінің өтуі;
2) бір саланың реттелетін нарығында екі және одан астам ұқсас Субъектілердің болуы (салыстырмалы талдауды жүзеге асыру мүмкіндігі кезінде);
3) Субъектісінің табиғи монополия саласының тиісті тарифтік реттеу әдісін қолдануға экономикалық және технологиялық дайындығы;
4) Субъектіге және тұтынушыларға олар орындай алмайтын міндеттерді жүктеуге жол бермеу жағдайларында қолданылады.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген талаптар Заңның 8-бабының 33-тармақшасына сәйкес тізбесін уәкілетті орган айқындайтын Субъектілерге қолданылмайды.
132. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып Тариф Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін және қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы бекітетін субъект қызметінің тиімділік көрсеткіштерін сақтауын ескере отырып, бес және одан да көп жыл мерзімге есептеледі.
1-бөлім. Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеу қағидалары
133. Тарифті есептеудің мынадай кезеңдерді көздейді:
1) салалық Х-факторды бағалау;
2) жеке Х-факторларды бағалау үшін құрылымдық параметрлер тізбесін қалыптастыру;
3) ұқсас субъектілердің тізбесін қалыптастыру;
4) жеке Х-факторларды бағалау;
5) субъектінің тарифті есептеу үшін мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге ұсынылған шығыстардың анықтығын талдау;

6) расчет прибыли;
7) расчет тарифа субъекта;
8) расчет скорректированного тарифа с учетом бонусов/штрафов (штрафных санкций) за соблюдение/несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъектов.
В целях реализации вышеуказанных этапов приказом ведомства уполномоченного органа создаются Рабочие группы в составе не менее 9 человек.
В Рабочие группы входят представители уполномоченного органа, ведомства уполномоченного органа и иных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, общественных объединений, объединений субъектов частного предпринимательства, субъекта, потребителя, профессиональные независимые эксперты и иные заинтересованные лица.
Предложения членов Рабочих групп, не являющихся работниками ведомства уполномоченного органа, носят рекомендательный характер, оформляются в письменном виде и вносятся в ведомство уполномоченного органа в виде входящей корреспонденции.
Решения на каждом вышеуказанном этапе принимаются ведомством уполномоченного органа и (или) его территориальными подразделениями на основании обобщения и обсуждения предложений членов Рабочей группы и размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
134. В целях реализации подпункта 1) пункта 133 настоящих Правил (независимо от получения заявки субъекта на утверждение тарифа на регулируемую услугу) создается Рабочая группа по оценке отраслевого и индивидуальных Х-факторов, учитываемых в тарифе, для сфер естественных монополий (далее – Рабочая группа по разработке Х-факторов) в порядке, предусмотренная частью два пункта 133 настоящих Правил.
135. Рабочая группа по разработке X-факторов начинает работу не позднее, чем за девяносто рабочих дней до истечения периода действия утвержденных Х-факторов.
136. Ведомство уполномоченного органа за тридцать календарных дней до истечения периода действия ранее утвержденных отраслевых и индивидуальных Х-факторов утверждает новые отраслевые и индивидуальные Х-факторы на период действия – пять лет по формам согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам соответственно в разрезе отраслей, которые размещаются ведомством уполномоченного органа на своем интернет-ресурсе.
137. Рабочая группа по разработке Х-факторов осуществляет оценку отраслевого Х-фактора в течение сорока календарных дней с даты опубликования пресс-релиза о начале его разработки по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
138. Период действия отраслевого Х-фактора в пять полных календарных лет начинается:
с даты окончания периода действия ранее утвержденного отраслевого Х-фактора (при наличии);
с даты, определенной ведомством уполномоченного органа.

6) пайданы есептеу;
7) субъектінің тарифін есептеу;
8) субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапа мен сенімділік көрсеткіштерін және тиімділік көрсеткіштерін сақтағаны/сақтамағаны үшін бонустары/айыппұлдары (айыппұл санкциялары) ескерілген, түзетілген тарифті есептеу.
Жоғарыда көрсетілген кезеңдерді іске асыру мақсатында уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен құрамында кемінде 9 адам болатын жұмыс топтары құрылады.
Жұмыс топтарына уәкілетті органның, уәкілетті орган ведомствосы мен өзге де мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, қоғамдық бірлестіктер, жеке кәсіпкерлік субъектілер бірлестіктері, табиғи монополия субъектісі, тұтынушы өкілдері, кәсіби тәуелсіз сарапшылар және өзге де мүдделі адамдар кіреді.
Уәкілетті орган ведомствосының жұмыскерлері болып табылмайтын Жұмыс топтары мүшелерінің ұсыныстары ұсынымдық сипатта болады, жазбаша түрде ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосына кіріс хат-хабар түрінде енгізіледі.
Әрбір жоғарыда көрсетілген кезеңдегі шешімдерді уәкілетті органның ведомствосы және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері Жұмыс тобы мүшелерінің ұсыныстарын қорыту және талқылау негізінде қабылдайды және уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.
134. Осы Қағидалардың 133-тармағының 1) тармақшасын іске асыру мақсатында (субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті бекітуге арналған өтінімін алуға қарамастан) осы Қағидалардың 133-тармағының екінші тармақшасында көзделген қағидалармен, табиғи монополиялар салаларына арналған үшін тарифте ескерілетін салалық және жеке Х-факторларды бағалау жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі-Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы) құрылады.
135. Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы жұмысты бекітілген Х-факторлар қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін тоқсан жұмыс күнінен кешіктірмей бастайды.
136. Уәкілетті органның ведомствосы бұрын бекітілген салалық және жеке Х-факторлардың қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын уәкілетті орган ведомствосы өзінің интернет – ресурсында орналастыратын, салалар бөлінісінде тиісінше, осы Қағидалардың 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қолданылу кезеңіне-бес жылға жаңа салалық және жеке Х-факторларды бекітеді.
137. Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны әзірлеудің басталуы туралы баспасөз релизінің жарияланған күнінен бастап күнтізбелік қырық күн ішінде салалық Х-факторды бағалауды жүзеге асырады.
138. Толық бес күнтізбелік жылға салалық Х факторды қолдану кезеңі мына кезеңдерден басталады:
бұрын бекітілген салалық қолданылу кезеңі аяқталған күннен бастап Х-фактордың (болған жағдайда));
уәкілетті орган ведомствосы айқындаған күннен бастап.

139. Для каждой отрасли ведомством уполномоченного органа утверждается единый отраслевой Х-фактор на каждый год периода его действия, учитываемый в тарифах на все регулируемые услуги, отнесенные к сферам естественных монополий этой отрасли в соответствии с перечнем регулируемых услуг, утвержденным уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 32) статьи 8 Закона.
140. В целях реализации подпункта 2) пункта 133 настоящих Правил для последующего расчета индивидуальных Х-факторов Рабочая группа по разработке Х-факторов в срок не более сорока календарных дней с даты публикации пресс-релиза о начале их разработки формирует для этой регулируемой услуги проект перечня структурных параметров.
141. Рабочая группа по разработке Х-факторов формирует первоначальный перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов (далее – первоначальный перечень структурных параметров), который включает минимальный перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов, по следующим регулируемым услугам по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
142. Ведомство уполномоченного органа в соответствии с Государственным регистром субъектов формирует перечень субъектов, предоставляющих одну и ту же регулируемую услугу, для которой рассчитываются индивидуальные Х-факторы (далее – перечень субъектов).
143. Ведомство уполномоченного органа в срок не более семи календарных дней с даты опубликования пресс-релиза о начале расчета индивидуальных Х-факторов, направляет субъектам, предоставляющим регулируемую услугу, запрос на предоставление годовых исторических данных структурных параметров для использования при оценке индивидуальных Х-факторов учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Годовые исторические данные по структурным параметрам представляются субъектами за период предоставления регулируемой услуги, предшествующий началу разработки индивидуальных Х-факторов.
144. Совокупность значений каждого структурного параметра из первоначального перечня, полученных от всех субъектов, предоставляющих определенную регулируемую услугу.
145. Рабочая группа по разработке Х-факторов с учетом результатов расчета значимости структурных параметров из первоначального перечня структурных параметров формирует проект окончательного перечня структурных параметров для использования в определении групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

139. Уәкілетті орган ведомствосы әрбір сала үшін Заңның 8-бабының 32) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен реттеліп көрсетілетін қызметтердің тізбесіне сәйкес, осы саланың табиғи монополиялар салаларына жатқызылған барлық реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтерінде ескерілетін, Х – факторлардың әрбір қолданылу кезеңінің әр жылына арналған бірыңғай салалық Х-факторды бекітеді.
140. Жеке Х-факторларды кейіннен есептеу үшін осы Қағидалардың 133-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы оларды әзірлеудің бастағаны туралы баспасөз- релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік қырық күннен аспайтын мерзімде осы реттеліп көрсетілетін қызмет үшін құрылымдық параметрлер тізбесінің жобасын қалыптастырады.
141. Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша жеке Х–факторларды бағалау үшін пайдаланылатын, құрылымдық параметрлердің ең аз тізбесін қамтитын, жеке Х-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесін (бұдан әрі – құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесі) жасайды.
142. Уәкілетті орган ведомствосы Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне сәйкес жеке Х-факторлары есептелетін, бір ғана реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын субъектілердің тізбесін (бұдан әрі – субъектілер тізбесін) жасайды.
143. Уәкілетті орган ведомствосы жеке Х-факторларды есептеудің басталғаны туралы баспасөз - релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік жеті күннен аспайтын мерзімде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын субъектілерге осы Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызмет тарифтерін есептеу нысанында ескерілетін, жеке Х-факторларды бағалау кезінде пайдалану үшін құрылымдық параметрлердің жылдық тарихи деректерін ұсынуға сұрау салу жібереді. Құрылымдық параметрлер бойынша жылдық тарихи деректерді субъектілер реттелетін қызметті ұсыну кезеңі үшін жеке Х-факторлар әзірлеу басталар алдында ұсынады.
144. Белгілі бір реттелетін қызметті ұсынатын барлық субъектілерден алынған бастапқы тізбеден әрбір құрылымдық параметр мәндерінің жиынтығы.
145. Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінен құрылымдық параметрлердің мәнін есептеу нәтижелерін ескере отырып, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұқсас субъектілер топтарын айқындауда пайдалану үшін құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің және жеке Х-факторларды есептеудің жобасын қалыптастырады.

146. Ведомство уполномоченного органа в течение пяти календарных дней со дня принятия Рабочей группой по разработке Х-факторов окончательного проекта перечня структурных параметров, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам размещает его на своем интернет-ресурсе.
147. Продолжительность исторического периода действия утвержденных структурных параметров, используемых в расчете индивидуальных Х-факторов, аналогична продолжительности периода действия вновь утверждаемых индивидуальных Х-факторов.
148. В целях реализации подпункта 3) пункта 133 настоящих Правил для последующей оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых при расчете тарифов на регулируемую услугу, Рабочая группа по разработке Х-факторов в срок не более тридцати календарных дней с даты опубликования перечня структурных параметров, формирует группы аналогичных субъектов, предоставляющих эту регулируемую услугу, данные которых используются для оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых в расчете тарифов на предоставление регулируемой услуги (далее – группы аналогичных субъектов).
149. По результатам статистического анализа аналогичности субъектов согласно приложению 9 к настоящим Правилам Рабочая группа по разработке Х-факторов формирует проект групп аналогичных субъектов.
150. Ведомство уполномоченного органа публикует на своем интернет-ресурсе протокол заседания Рабочей группы по разработке Х-факторов, список, перечень субъектов и перечень групп аналогичных субъектов.
151. Перечень групп аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, данные которых используется при оценке индивидуальных Х-факторов по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, в течение пяти календарных дней со дня его опубликования на интернет-ресурсе утверждаются приказом ведомства уполномоченного органа.
Ведомство уполномоченного органа размещает приказ об утверждении групп аналогичных субъектов на своем интернет-ресурсе.
152. В случае, если на заседании Рабочей группы по разработке Х-факторов не будет принято консолидированное мнение, решение принимается большинством голосов Рабочей группы.
153. В целях реализации подпункта 4) пункта 133 настоящих Правил Рабочая группа по разработке Х-факторов в срок не более десяти календарных дней с даты опубликования утвержденного ведомством уполномоченного органа перечня групп аналогичных субъектов осуществляет оценку индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов и формирует заключение о результатах расчета индивидуальных Х-факторов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Заключение Рабочей группы по разработке Х-факторов оформляется протоколом и размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.

146. Уәкілетті органның ведомствосы Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы осы Қағидалардың 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылымдық параметрлер тізбесінің түпкілікті жобасын қабылдаған кезден бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
147. Жеке Х-факторларды есептеуде қолданылатын бекітілген құрылымдық параметрлер тарихи қолданылу кезеңінің ұзақтығы жаңадан бекітілетін жеке Х-факторлардың қолданылу кезеңінің ұзақтығына ұқсас.
148. Осы Қағидалардың 133-тармағының 3) тармақшасын іске асыру мақсатында, реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді есептеу кезінде ескерілетін жеке Х-факторларды кейіннен бағалау үшін күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде осы реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас субъектілер топтарын қалыптастырады, олардың деректері реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған тарифтер есебінде ескерілетін жеке Х-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын (бұдан әрі – ұқсас субъектілер топтары).
149. Субъектілердің ұқсастығын статистикалық талдаудың нәтижелері бойынша Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы осы Қағидалардың 9-қосымшаға сәйкес ұқсас субъектілер топтарының жобасын қалыптастырады.
150. Уәкілетті органның ведомствосы өзінің интернет-ресурсында Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы отырысының хаттамасын, субъектілердің тізімін, тізбесін және ұқсас субъектілер топтарының тізбесін жариялайды.
151. Деректері жеке Х-факторларды бағалау кезінде пайдаланылатын, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас субъектілер топтарының тізбесі осы Қағидалардың 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша интернет-ресурста жарияланған кезінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен бекітіледі.
Уәкілетті органның ведомствосы ұқсас субъектілер топтарын бекіту туралы бұйрықты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
152. Егер Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының отырысында шоғырландырылған пікір қабылданбаған жағдайда, шешім Жұмыс тобының көпшілік дауысымен қабылданады.
153. Осы Қағидалардың 133-тармағының 4) тармақшасын іске асыру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы бекіткен ұқсас субъектілер топтарының тізбесі жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бағалауды жүзеге асырады және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке Х-факторларды есептеу нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады.
Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының қорытындысы хаттамамен ресімделеді және уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.

154. Размеры индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов утверждаются приказом ведомством уполномоченного органа в срок не более семи календарных дней после принятия Рабочей группой по разработке Х-факторов заключения о результатах их расчета.
155. Основанием для реализации подпунктов 5), 6) и 7) пункта 133 настоящих Правил служит заявка субъекта на утверждение тарифа с учетом стимулирующего метода тарифообразования, подаваемая субъектом в ведомство уполномоченного органа.
При поступлении заявки ведомство уполномоченного органа в течение семи календарных дней со дня ее поступления:
создает в порядке предусмотренном пунктом 133 настоящих Правил рабочую группу по расчету тарифа на регулируемую услугу субъекта (далее – Рабочая группа);
размещает пресс-релиз о начале работы по расчету тарифа на регулируемую услугу субъекта на своем интернет-ресурсе.
156. Субъект при формировании проекта тарифа и тарифной сметы (информации о доходах и расходах) распределяет расходы на контролируемые и неконтролируемые.
157. К неконтролируемым расходам относятся следующие расходы:
1) материальные расходы на приобретение стратегических товаров, перечень которых определен законодательством о естественных монополиях;
2) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
158. К контролируемым расходам субъекта относятся расходы на предоставление регулируемой услуги, не относящиеся к неконтролируемым и учитываемые в тарифе в соответствии с настоящими Правилами.
К историческим контролируемым расходам относятся фактические расходы субъекта за пятилетний период, предшествовавший подаче заявки субъектом согласно отчету об исполнении тарифной сметы.
159. Рабочей группой перед началом расчета тарифа в срок не более тридцати календарных дней со дня получения заявки субъекта на утверждение тарифа проводится анализ достоверности расходов на предоставление регулируемой услуги, заявленных субъектом (далее – заявленные субъектом расходы) в порядке, предусмотренной настоящими Правилами.
160. В случае отсутствия расходов, заявленные суммы по которым признаны статистически недостоверными, ведомство уполномоченного органа не позднее четырнадцати календарных дней с даты получения заявки субъекта на утверждение тарифа:
направляет субъекту уведомление об отсутствии статистически недостоверных расходов;
использует в дальнейших расчетах тарифа на регулируемую услугу заявленные субъектом расходы (далее – признанные ведомством уполномоченного органа достоверными расходы).

154. Субъектілер бөлінісінде жеке Х-факторлардың мөлшері Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы оларды есептеу нәтижелері туралы қорытынды қабылдағаннан кейін күнтізбелік жеті күннен аспайтын мерзімде уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен бекітеді.
155. Субъектінің уәкілетті органның ведомствосына беретін тариф белгілеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, субъектінің тарифті бекітуге арналған өтінімі Осы Қағидалардың 133-тармағы 5), 6) және 7) тармақшаларын іске асырудың негізі болып табылады.
Өтінім келіп түскен кезде уәкілетті орган ведомствосы ол келіп түскен кезден бастап күнтізбелік жеті күн ішінде:
осы Қағидалардың 133 тармағында көзделген қағидалармен субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу жөніндегі жұмыс тобын (бұдан әрі-Жұмыс тобы) құрады;
өзінің интернет-ресурсында Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу жөніндегі жұмыстың басталуы баспасөз - релизін орналастырады.
156. Субъект тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қалыптастырған кезде (кірістер мен шығыстар туралы ақпаратты) шығыстарды бақыланатын және бақыланбайтын шығыстарды бөледі.
157. Бақыланбайтын шығыстарға мынадай шығыстар жатады:
1) тізбесі табиғи монополиялар туралы заңнамада айқындалған стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар;
2) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған міндетті сақтандыру түрлеріне арналған шығыстар, салықтар, алымдар мен төлемдер;
4) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптар деңгейімен байланысты шығыстар.
158. Субъектінің бақыланатын шығыстарына осы Қағидаларға сәйкес бақыланбайтын және тарифте ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығыстар жатады.
Субъектінің тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке сәйкес өтінім берген кезеңнің алдындағы бес жылдық кезеңдегі субъектінің нақты шығыстары тарихи бақыланатын шығыстарға жатады.
159. Жұмыс тобы тарифті есептеу басталар алдында субъектінің тарифті бекітуге арналған субъектінің өтінімін алған кезден бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде осы Қағидаларда көзделген қағидалармен мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығыстардың (бұдан әрі – субъект мәлімдеген шығыстар) дұрыстығына талдау жүргізеді.
160. Мәлімделген сомалары бойынша статистикалық дұрыс емес деп танылған Шығыстар болмаған жағдайда, статистикалық анық емес деп танылған, уәкілетті орган ведомствосы субъектінің тарифті бекітуге арналған өтінімін алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен кешіктірмей:
субъектіге статистикалық тұрғыдан, дұрыс емес шығыстардың жоқтығы туралы хабарлама жібереді;
реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті одан әрі есептеулерде субъект мәлімдеген шығыстарды (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы дұрыс деп таныған шығыстар) қолданады.

161. В случае наличия расходов, заявленные суммы по которым признаны статистически недостоверными, ведомство уполномоченного органа не позднее четырнадцати календарных дней с даты получения заявки субъекта на утверждение тарифа направляет субъекту перечень статистически недостоверных расходов, проведенных в рамках статистического анализа, по форме 1 перечня статистически недостоверных расходов субъекта на предоставление регулируемой услуги в разрезе статей расходов и форме 2 расчета, проведенного в рамках статистического анализа достоверности расходов субъекта на предоставление регулируемой услуги, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
162. Субъект в течение четырнадцати календарных дней с даты получения перечня статистически недостоверных расходов предоставляет в ведомство уполномоченного органа следующие подтверждающие эти статьи расходов документы:
отчетности, представляемые субъектом в государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также в области государственной статистики;
решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке материальных, финансовых ресурсов, оборудования и услуг;
договоры займов (с указанием условий финансирования, в том числе условий выплат вознаграждений, комиссионных выплат);
решение органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров, а также системы их премирования и иного вознаграждения (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);
протоколы намерений, договоры;
другие подтверждающие статьи расходов документы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
Подтверждающие документы представляются субъектом с приложением пояснительной записки к каждому документу, в прошитом и прошнурованном виде, заверенные подписью руководителя субъекта, либо лицом замещающим его.
163. Ведомство уполномоченного органа в течение четырнадцати календарных дней с даты получения от субъекта подтверждающих документов выносит их на рассмотрение Рабочей группы.
Рабочая группа по расчету индивидуальных Х-факторов, рассмотрев заключение ведомства уполномоченного органа о результатах расчета индивидуальных Х-факторов, в течение 7 (семи) календарных дней с даты его получения принимает одно из следующих решений:
о согласовании результатов индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов, рассчитанных ведомством уполномоченного органа;
о согласовании размеров индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов, скорректированных по предложениям членов Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов.

161. Мәлімделген сомалары статистикалық тұрғыдан дұрыс емес деп танылған шығыстар болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы субъектінің тарифті бекітуге арналған өтінімін алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен кешіктірмей, субъектіге шығыстардың баптар бөлінісіндегі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған субъектінің статистикалық тұрғыдан дұрыс емес шығыстар тізбесінің 1-нысаны бойынша және осы Қағидалардың 12-қосымшаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған субъект шығыстарының дұрыстығына статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген есептеулердің 2-нысаны бойынша статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген статистикалық, тұрғыдан дұрыс емес шығыстардың тізбесін жібереді.
162. Субъект статистикалық дұрыс емес шығыстар тізбесін алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына шығыстардың осы баптарын растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
Субъектінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы, сондай-ақ мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға ұсынатын есептілік;
материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдықтар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері;
қарыз шарттары (қаржыландыру шарттарын, оның ішінде сыйақыларды, комиссиялық төлемдерді төлеу шарттарын және растау құжаттарын көрсете отырып);
мемлекеттік мүлікті немесе мемлекеттік кәсіпорынды басқару жөніндегі органның басшылардың, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлердің еңбекақысы мен лауазымдық айлықақыларын төлеу қорын, сондай-ақ сыйлықақы беру және өзге де сыйақы жүйесін (мемлекеттің қатысу үлесі басым мемлекеттік кәсіпорындар не кәсіпорындар үшін) белгілеу туралы шешімі;
ниет хаттамалары, шарттар;
шығыстардың басқа да растайтын құжаттар (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объект бойынша тізбесі).
Субъект растайтын құжаттарды субъект басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталған, әрбір құжатқа түсіндірме жазбасын қоса бере отырып тігіліп, тігінделген түрде ұсынады.
163. Уәкілетті органның ведомствосы субъектіден растайтын құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде оларды жұмыс тобының қарауына шығарады.
Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы уәкілетті орган ведомствосының жеке Х-факторларды есептеу нәтижелері туралы қорытындысын қарап, оны алған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
уәкілетті органның ведомствосы есептеген Субъектілер бөлінісінде жеке Х-факторлардың нәтижелерін келісу туралы;
жеке Х-факторларды есептеу бойынша жұмыс тобы мүшелерінің ұсыныстары бойынша түзетілген субъектілер бөлінісіндегі жеке Х-факторлардың мөлшерін келісу туралы.

Результаты рассмотрения Рабочей группой достоверности заявленных субъектом расходов утверждаются протоколом по форме 3, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
164. Суммы расходов, признанные Рабочей группой достоверными:
используются Рабочей группой в дальнейших этапах расчета тарифа;
в течение семи календарных дней со дня принятия Рабочей группой решения направляются субъекту.
165. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Дифференциация тарифа на регулируемую услугу субъекта производится в соответствии с настоящими Правилами.
167. Ведомство уполномоченного органа одновременно с тарифом на регулируемую услугу утверждает показатели качества и надежности регулируемой услуги и показатели эффективности деятельности субъектов в соответствии с Правилами осуществления деятельности.
168. Основанием для реализации подпункта 8) пункта 133 настоящих Правил являются предоставляемые субъектом на ежегодной основе в ведомство уполномоченного органа в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг эффективности и о достижении показателей эффективности деятельности субъектов по формам, предусмотренным в Правилах осуществления деятельности.
169. Ведомство уполномоченного органа по результатам рассмотрения отчетов субъекта рассчитывает размер бонусов/штрафов к прибыли субъекта, и не позднее 1 сентября соответствующего года направляет субъекту уведомление об изменении тарифа с учетом:
соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг;
достижения показателей эффективности деятельности субъектов;
фактического уровня инфляции по данным Комитета статистики Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – КС) в соответствии с Методологией построения индекса потребительских цен, утвержденных приказом и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 230, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12955).
170. Данные о доходах, расходах и тарифах субъекта, а также соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижения показателей эффективности деятельности, полученные им по результатам ежегодного мониторинга используются субъектом при расчете тарифов на годы, следующие за отчетным годом.

Осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша Субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығын жұмыс тобының қарау нәтижелері хаттамамен бекітіледі.
164. Жұмыс тобы дұрыс деп таныған шығыстар сомасы:
жұмыс тобы тарифті есептеудің одан әрі кезеңдерінде пайдаланады;
жұмыс тобы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде субъектіге жіберіледі.
165. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті саралау осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
167. Уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифпен бір мезгілде реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік көрсеткіштерін және қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекітеді.
168. Осы Қағидалардың 133-тармағының 8) тармақшасын іске асыру үшін субъектінің жыл сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына ұсынатын уәкілетті орган бекіткен Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында көзделген нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы туралы және Субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есеп болып табылады.
169. Уәкілетті органның ведомствосы Субъектінің есептерін қарау нәтижелері бойынша Субъектінің пайдасына бонустардың/айыппұлдардың мөлшерін есептейді және тиісті жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей Субъектіге тарифті өзгерту туралы хабарлама жібереді:
реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауды;
субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының міндетін атқарушы 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12955 болып тіркелген) тұтыну бағаларының индексін құру әдіснамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің (бұдан әрі – КЖ) деректері бойынша инфляцияның нақты деңгейін төмендету.
170. Субъектінің кірістері, шығыстары және тарифтері туралы, сондай-ақ реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы, жыл сайынғы мониторинг нәтижелері бойынша алынған қызмет тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы деректерді Субъект есепті жылдан кейінгі жылдарға арналған тарифтерді есептеу кезінде пайдаланады.

171. Субъект применяет измененный тариф на регулируемую услугу с 1 января года по 31 декабря года, следующего за соответствующим годом.
Раздел 3. Оценка отраслевого Х-фактора
172. Отраслевой Х-фактор на каждый год периода его действия определяется по следующей формуле:
где:
Хотр,n – отраслевой Х-фактор на каждый год;
– расчетный отраслевой Х-фактор, в соответствии с пунктом 173 настоящих Правил;
N – количество лет в периоде действия отраслевого Х-фактора.
173. Расчетный отраслевой Х-фактор определяется методом индекса Торнквиста, путем оценки среднеарифметического (за пять лет, предшествующих разработке отраслевого Х-фактора) прироста факторной производительности отрасли относительно прироста факторной производительности экономики по формуле:
где:
– расчетный отраслевой Х-фактор;
TFPотрt,t - 1 – темп прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1, в процентах, в соответствии с пунктом 174 настоящих Правил;
TFPэкt,t - 1 – темп прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1, в процентах, в соответствии с пунктом 176 настоящих Правил;
t0 – год разработки отраслевого Х-фактора;
ИЦПэкt,t - 1– индекс цен приобретения продукции производственно-технического назначения, характеризующий изменение цен на материально-технические ресурсы, приобретенные предприятиями Республики Казахстан для технологического процесса, за год t к году t-1, определенный по данным КС, в процентах. В случае отсутствия таких данных в уполномоченном органе в области государственной статистики ведомством уполномоченного органа используется индекс цен приобретения продукции производственно-технического назначения, характеризующий изменение цен на материально-технические ресурсы, приобретенные промышленными предприятиями Республики Казахстан для технологического процесса, за год t к году t-1, определенный по данным КС, в процентах.
ИЦПотрt,t - 1 – индекс цен приобретения продукции производственно-технического назначения, характеризующий изменение цен на материально-технические ресурсы, приобретенные субъектами Республики Казахстан соответствующей отрасли для технологического процесса, за год t к году t-1, определенный КС, в процентах, в случае отсутствия таких данных в КС ведомством уполномоченного органа используется среднеарифметический темп прироста производственных и инвестиционных расходов субъектов, предоставляющих регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, за год t к году t-1, в процентах, рассчитанный по формуле:
где:
ПЗit – производственные расходы субъекта i в году t на предоставление регулируемых услуг в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, определенные на основе ежегодного отчета субъекта i о расходах, доходах и тарифах на регулируемые услуги;
ИЗit – инвестиционные расходы субъекта i в году t, учтенные в утвержденной ведомством уполномоченного органа инвестиционной программе, на предоставление регулируемых услуг в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, определенные на основе ежегодного отчета субъекта i о расходах, доходах и тарифах на регулируемые услуги;
n – количество субъектов, предоставляющих регулируемые услуги в сферах естественных монополий соответствующей отрасли.

171. Субъект реттеліп көрсетілетін қызметке өзгертілген тарифті тиісті жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейін қолданады.
3-бөлім. Салалық Х-факторды бағалау қағидалары
172. Салалық Х-фактор қолданылу кезеңінің әрбір жылына мына формула бойынша анықталады:
мұндағы
– әрбір жылға арналған салалық Х-фактор;
– осы Қағидалардың 173-тармағына сәйкес есептелген есептік салалық Х-фактор;
N – салалық Х-фактордың қолданылу кезеңіндегі жылдар саны.
173. Есептік салалық Х-фактор экономиканың факторлық өнімділігінің өсіміне қатысты саланың факторлық өнімділігінің орташа арифметикалық (алдыңғы салалық Х-факторды әзірлеудің бес жылында) өсімін бағалау арқылы Торнквист индексі әдісімен мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– есепті салалық Х-фактор;
– осы Қағидалардың 174-тармағына сәйкес есептелген t-1 жылына қарағанда t жылы саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны, процентпен;
– осы Қағидалардың 176-тармағына сәйкес есептелген t-1 жылына қатысты t жылы экономиканың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны, процентпен;
to– салалық Х-факторды әзірлеу жылы;
– статистика комитетінің деректері бойынша, процентпен айқындалған, t-1 жылымен салыстырғанда қарағанда t жылы технологиялық процесс үшін Қазақстан Республикасының кәсіпорындары сатып алынған, материалдық-техникалық ресурстар бағаларының өзгеруін сипаттайтын өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді сатып алу бағаларының индексі. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органда мұндай деректер болмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалған t-1 жылына қарағанда t жылы технологиялық процесс үшін Қазақстан Республикасының кәсіпорындары сатып алған материалдық-техникалық ресурстар бағаларының өзгеруін сипаттайтын өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді сатып алу бағаларының индексін процентпен пайдаланады:
– статистика комитетінің деректері бойынша айқындалған процентпен, t-1 жылына салыстырғанда t жылы технологиялық процесс үшін тиісті саланың Қазақстан Республикасының субъектілері сатып алған материалдық-техникалық ресурстар бағаларының өзгеруін сипаттайтын өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді сатып алу бағаларының индексі, мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органда мұндай деректер болмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мынадай формула бойынша есептелген t-1 жылына салыстырғанда t жылы, процентпен тиісті саланың табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің өндірістік және инвестициялық шығыстары өсімінің орташа арифметикалық қарқынын пайдаланады:
мұндағы:
ПЗit– i субъектінің t жылы i субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар, кірістер және тарифтер туралы жыл сайынғы есебі негізінде айқындалған, тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған өндірістік шығыстары;
ИЗit– i субъектінің t жылы i субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар, кірістер және тарифтер туралы жыл сайынғы есебі негізінде айқындалған, уәкілетті органның ведомство тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған инвестициялық бағдарламада ескерілген инвестициялық шығыстары;
n – тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің саны.

174. Темп прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1 рассчитывается по формуле:
где:
TFTотр t,t - 1 – темп прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1;
Дотр t – реальный (в реальном выражении, скорректированный путем нивелирования инфляционного воздействия, то есть выраженные в постоянных ценах (далее – реальный) внутренний валовой продукт (далее – ВВП) отрасли в году t, в тысяча тенге, определенный по следующей формуле:
где:
– индекс потребительских цен за год t к декабрю t0 – 6 года по данным КС и в соответствии с Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период, в процентах. Индекс принимается в постоянных ценах любого другого года при наличии данных КС.
Дном,отрt – ВВП отрасли в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенный КС и в соответствии с Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период. В случае отсутствия данных КС по ВВП отрасли в году t ведомством уполномоченного органа используется сумма доходов субъектов в году t, предоставляющих регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли:
где:
Дсубti – доход субъекта i в году t, предоставляющего регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, тысяча тенге;
Котрt – реальная стоимость основных средств в отрасли в году t, определенная по следующей формуле:
где:
Кном,отрt – стоимость основных средств в отрасли в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенная по данным КС. В случае отсутствия данных КС по стоимости основных средств в отрасли ведомством уполномоченного органа используется сумма стоимости основных средств субъектов в году t, предоставляющих регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли:
где:
Ксубti – стоимость основных средств субъекта i в году t, предоставляющего регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, тысяча тенге;
Tотрt – количество отработанных часов на одного человека в соответствующей отрасли в году t, в часов/человек, определенное по данным КС;
Sотрkt – доля расходов на приобретение основных средств в общей сумме доходов отрасли в году t, определенная по следующей формуле:
Sотрl,t – доля расходов на оплату труда в общей сумме доходов отрасли в году t, определенная по следующей формуле:
где:
ЗПотрt – среднегодовая заработная плата в отрасли в году t, определенная по данным КС, в тенге/человека;
КЗотрt – количество занятых в отрасли в году t, определенная по данным КС, в тысяча человек.

174. t-1 жылына қарағанда t жылының салалық факторлық өнімділігі өсімінің қарқыны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
TFP отр t, t-1– t-1 жылына қарағанда t жылы саланың факторлық өнімділігінің өсімінің қарқыны;
Д отр t– мына формула бойынша айқындалған, t жылы саланың мың теңгеде нақты (, инфляциялық ықпалды нивелирлеу арқылы түзетілген нақты мәнде, яғни тұрақты бағаларда көрсетілген (бұдан әрі – нақты) жалпы ішкі өнім (бұдан әрі – ЖІӨ):
мұндағы:
– статистика комитетінің деректері бойынша t0 – 6 жылғы желтоқсанмен салыстырғанда қарағанда t жылғы тұтыну бағаларының индексі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті бес жылдық болжамды кезеңге арналған отырысында мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес процентпен. Индекс мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері болған кезде кез келген басқа жылдың тұрақты бағаларында қолданылады.
– мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалған, t жылы ағымдағы бағалардағы саланың ЖІӨ және Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында мақұлданған Қазақстан Республикасының тиісті бес жылдық болжамды кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес мың теңгемен. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның саланың ЖІӨ бойынша t жылғы деректері болмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің t жылғы кірістерінің сомасын пайдаланады:
мұндағы:
– тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін i субъектінің t жылғы кірісі, мың теңгемен;
– мына формула бойынша айқындалған, t жылғы саладағы негізгі құралдардың нақты құны:
мұндағы:
– статистика комитетінің деректері бойынша айқындалған, t жылғы ағымдағы бағаларда саланың негізгі құралдарының құны, мың теңгемен. Саланың негізгі құралдарының құны бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің t жылғы негізгі құралдары құнының сомасын пайдаланады:
мұндағы:
Ксубті– тиісті аяның табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін i субъектінің t жылғы негізгі құралдарының құны, мың теңге;
Тортt– мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалған, t жылғы тиісті салада бір адам жұмыс істеген сағат саны, сағ/адам;
Sotpk,t– мына формула бойынша айқындалған t жылғы сала кірістерінің жалпы сомасында негізгі құралдарды сатып алуға жұмсалған шығыстардың үлесі:
Sotpl,t– мына формула бойынша айқындалған t жылғы сала кірістерінің жалпы сомасындағы еңбекке ақы төлеуге жұмсалған шығыстардың үлесі:
мұндағы:
ЗПотрt– мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалған t жылы саланың орташа жылдық жалақысы, теңге/адам;
КЗ отрt– мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша айқындалған t жылы салада жұмыс істейтіндердің саны, мың адам.

175. В целях упрощения оценка темпа прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1 осуществляется ведомством уполномоченного органа в лог-линеарной форме по формуле:
где:
tfpотр t,t - 1 – оценка темпа прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1.
176. Темп прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1 рассчитывается по формуле:
где:
TFTэк t,t - 1 – темп прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1;
Дэк t – реальный ВВП экономики в году t, в тысяча тенге, определенный по следующей формуле:
где:
Дном,эк t – ВВП экономики в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенный по данным КС и в соответствии с Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период.
Кэкt – реальная стоимость основных средств в экономике в году t, определенная по следующей формуле:
где:
Кном.экt – стоимость основных средств в экономике в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенная по данным КС;
Tэкt – количество отработанных часов на одного человека в экономике в году t, в ч/чел, определенное по данным КС;
Sэк,kt – доля расходов на приобретение основных средств в общей сумме доходов экономики в году t, определенная по следующей формуле:
Sэкl,t – доля расходов на оплату труда в общей сумме доходов экономики в году t, определенная по следующей формуле:
где:
ЗПэкt – среднегодовая заработная плата в экономике в году t, определенная по данным КС, в тенге/человека;
КЗэкt – количество занятых в экономике в году t, определенная по данным КС, в тысяча человек.
177. В целях упрощения оценки темпа прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1 осуществляется ведомством уполномоченного органа в лог-линеарной форме:
где:
tfpэк t,t - 1 – оценка темпа прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1.
Раздел 4. Формирование перечня структурных параметров для оценки индивидуальных Х-факторов
178. Субъект при формировании значений структурных параметров использует следующие источники информации:
1) технические паспорта оборудования;
2) акты государственной приемочной комиссии и (или) акты приемки (ввода) объектов в эксплуатацию.
179. Субъект в течение четырнадцати календарных дней со дня получения проекта первоначального перечня структурных параметров представляет в ведомство уполномоченного органа запрашиваемую информацию.

175. Саланың t-1 жылымен салыстырғанда t жылғы факторлық өнімділігі өсімінің қарқынын бағалауды оңайлату мақсатында уәкілетті органның ведомствосы мына формула бойынша лог-линеарлық нысанда жүзеге асырады:
мұндағы:
– t-1 жылымен салыстырғанда саланың t жылғы факторлық өнімділігі өсімінің қарқыны.
176. t-1 жылымен салыстырғанда экономиканың t жылғы факторлық өнімділігі өсімінің қарқыны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
TFPэкt,t-1– t-1 жылымен салыстырғанда экономиканың t жылғы факторлық өнімділігі өсімінің қарқыны;
Дэкt– мына формула бойынша айқындалған, экономиканың t жылғы нақты ЖІӨ, мың теңге:
мұндағы:
Дном,экt– Статистика Комитетінің деректері бойынша айқындалған, мың теңгемен, t жылғы ағымдағы бағаларда экономиканың ЖІӨ және Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында мақұлданған тиісті бес жылдық болжамды кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес.
Кэкt– мына формула бойынша айқындалған t жылғы экономикадағы негізгі құралдардың нақты құны:
мұндағы:
Кном,экt– статистика комитетінің деректері бойынша айқындалған, t жылғы ағымдағы бағаларда экономиканың негізгі құралдарының құны, мың теңгемен;
Тэкt– статистика комитетінің деректері бойынша айқындалған, t жылғы экономикадағы бір адамға шаққанда жұмыс істелген сағаттардың саны, сағ/адам;
Sэкк,t– мына формула бойынша айқындалған, t жылғы экономика кірістерінің жалпы сомасындағы негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығыстардың үлесі:
Sэкl,t– мына формула бойынша айқындалған, t жылғы экономика кірістерінің жалпы сомасындағы еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстардың үлесі:
мұндағы:
ЗПэкt– статистика комитетінің деректері бойынша айқындалған, t жылы экономикадағы орташа жылдық жалақы, теңге/адам;
КЗэкt– статистика комитетінің деректері бойынша айқындалған t жылы экономикада жұмыспен қамтылғандардың саны, мың адам.
177. t-1 жылымен салыстырғанда t жылғы экономиканың факторлық өнімділігі өсімінің қарқынын бағалауды оңайлату мақсатында уәкілетті органның ведомствосы лог-линеарлық нысанда жүзеге асырады:
мұндағы:
tfpэкt,t-1– t-1 жылымен салыстырғанда t жылы экономиканың факторлық өнімділігі өсімінің қарқынын бағалау.
4-бөлім. Жеке Х-факторларды бағалау үшін құрылымдық параметрлердің тізбесін қалыптастыру
178. Субъект құрылымдық параметрлердің мәндерін қалыптастыру кезінде мынадай ақпарат көздерін:
1) жабдықтың техникалық паспорттарын;
2) мемлекеттік қабылдау комиссиясының актілері және (немесе) объектілерді пайдалануға қабылдау (беру) актілерін пайдаланады.
179. Субъект құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінің жобасын алған кезден бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына сұратылған ақпаратты ұсынады.

180. Субъект, предоставляющий регулируемую услугу, предоставляет в ведомство уполномоченного органа предложения по дополнению и (или) исключению каких-либо структурных параметров из проекта первоначального перечня.
181. В случае получения от субъектов предложений по дополнению проекта первоначального перечня новыми структурными параметрами ведомство уполномоченного органа организует дополнительный сбор у всех субъектов, предоставляющих соответствующую регулируемую услугу, значений по предложенным субъектами структурным параметрам.
В случае, если какой-либо структурный параметр отсутствует у более чем десяти процентов субъектов, то данный структурный параметр не включается в окончательный перечень.
182. Ведомством уполномоченного органа формируется первоначальный перечень структурных параметров, который включает:
1) структурные параметры из проекта первоначального перечня, за исключением тех, исключение которых предложено более пятидесяти процентов субъектов;
2) предлагаемые субъектами структурные параметры (при наличии);
3) первоначальный перечень включает не менее трех, но не более десяти структурных параметров.
183. Из первоначального перечня структурных параметров ведомство уполномоченного органа путем проведения анализа выделяются статистически значимые структурные параметры.
184. Совокупность значений каждого структурного параметра s из первоначального перечня, полученных от всех субъектов, предоставляющих определенную регулируемую услугу, формируется в виде матрицы:
где:
X – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров;
– логарифмированное значение структурного параметра s за год t по данным субъекта i;
i ∈ [1; I] – идентификатор субъекта, I – количество субъектов, предоставляющих регулируемую услугу;
t ∈ [1; T] – идентификатор года, Т – наименьший период предоставления регулируемой услуги по всем субъектам, предшествующего разработке индивидуальных Х-факторов, 1 – первый год этого периода;
s ∈ [1; S] – идентификатор структурного параметра, S – количество структурных параметров;
1S – единичный вектор размерности S.
Матрица совокупности контролируемых субъектом расходов на предоставление регулируемой услуги:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на предоставление регулируемой услуги;
Уit – сумма логарифмированных реальных контролируемых расходов на предоставление регулируемой услуги за год t по данным субъекта i, полученных умножением номинальных контролируемых расходов за год t на .
185. В целях оценки статистической значимости структурных параметров в рамках регрессионного анализа ведомство уполномоченного органа:
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X))
Уit = Xit a + eit
или в матричном виде Y = Xa + e,
где:
eit – статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
a = (a1, . . . , as)' – вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs методом наименьших квадратов рассчитывает значения следующих статистических показателей:
оценки вектора коэффициентов регрессии a = (a1, . . . , as)' в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
a = (X' X)-1 X'Y;
стандартные отклонения для вектора коэффициентов регрессии sa = (s1a,…, ssa) в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
t-критерии (Стьюдента) для каждого коэффициента регрессии по следующей формуле:
коэффициент детерминации R2 по следующей формуле:
R2 = a'M a,
F-критерий (Фишера) по следующей формуле:
выявляет статистически незначимые структурные параметры, абсолютные значения t-критериев для коэффициентов регрессии которых удовлетворяют следующему условию:
где:
– табличное значение t-критерия (Стьюдента);
(1 - Ө) – вероятность (критерий Стьюдента), с которой структурный параметр признается статистически незначимым, определяется ведомством уполномоченного органа на уровне 90%;
в случае наличия незначимых структурных параметров исключает из регрессии, указанной в настоящем пункте Правил, данные одного из них по всем субъектам I за весь период T, то есть:
где:
и выявляет статистически незначимые структурные параметры для этой регрессии в соответствии с алгоритмом, предусмотренным настоящим пунктом Правил;
в случае отсутствия в регрессии статистически незначимых структурных параметров оценивает F-критерий (Фишера) в соответствии со следующим условием:
где:
– табличное значение F-критерия (Фишера) со степенями свободы S и IT-I-S;
(1 - Ө) – вероятность (критерий Фишера), с которой структурный параметр признается статистически незначимым, определяется ведомством уполномоченного органа на уровне 95%;
то регрессия признается статистически значимой и все структурные параметры этой регрессии – статистически значимыми и используются в дальнейшем анализе по оценке индивидуальных Х-факторов, в том числе выборе аналогичных субъектов;
то из регрессии последовательно (один за другим) исключаются данные всех структурных параметров для всех субъектов I за период T и осуществляются шаги, указанные в настоящем пункте Правил.

180. Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъект уәкілетті органның ведомствосына бастапқы тізбе жобасынан қандай да бір құрылымдық параметрлерді толықтыру және (немесе) алып тастау бойынша ұсыныстар береді.
181. Субъектілерден бастапқы тізбенің жобасын жаңа құрылымдық параметрлермен толықтыру бойынша ұсыныстар алған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тиісті реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін барлық субъектілерден субъектілер ұсынған құрылымдық параметрлер бойынша мәндерді қосымша жинауды ұйымдастырады.
Егер қандай да құрылымдық параметр субъектілердің он проценттен астамында болмаса, онда бұл құрылымдық параметр түпкілікті тізбеге қосылмайды.
182. Уәкілетті органның ведомствосы құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесін қалыптастырады, ол:
1) елу проценттен астамын субъектілерді алып тастау ұсынылған қоспағанда, бастапқы тізбе жобасынан алынған құрылымдық параметрлерді;
2) Субъектілер ұсынған құрылымдық параметрлерді (болған кезде);
3) бастапқы тізбе кемінде үш, бірақ оннан аспайтын құрылымдық параметрді қамтиды.
183. Құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінен уәкілетті органның уәкілетті органның ведомствосы талдау жүргізу арқылы статистикалық маңызды құрылымдық параметрлерді бөледі.
184. Белгілі бір реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін барлық субъектілерден алынған бастапқы тізбеден s әрбір құрылымдық параметр мәндерінің жиынтығы матрица түрінде қалыптастырылады:
мұндағы:
Х – құрылымдық параметрлердің логарифмделген мәндерінің (натурал логарифм бойынша) матрицасы;
– i субъектінің деректері бойынша t жылғы s құрылымдық параметрдің логарифмделген мәні;
– субъектінің сәйкестендіргіші, I – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің саны;
– жыл сәйкестендіргіші, Т – жеке Х-факторларды әзірлеудің алдындағы барлық субъектілер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең аз кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
– құрылымдық параметрдің сәйкестендіргіші, S – құрылымдық параметрлердің саны;
1s– S өлшемділігінің бірлік векторы.
Субъект бақылайтын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстар жиынтығының матрицасы:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделген нақты бақыланатын шығыстардың матрицасы;
Yit– t жылғы номиналды бақыланатын шығыстарды көбейтумен алынған i субъектінің деректері бойынша t жылғы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделген нақты бақыланатын шығындардың сомасы.
185. Уәкілетті органның ведомствосы регрессиялық талдау шеңберінде құрылымдық параметрлердің статистикалық мәнін бағалау мақсатында:
регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің бақыланатын шығыстары (Ү) мен құрылымдық параметрлер (Х) арасындағы тәуелділік)
мұндағы:
– нөлге тең математикалық болжаммен және бірдей дисперсиямен алынған t жылы і субъектіге арналған "регрессияны бағалау қателігі" статистикалық көрсеткіші,;
– Хs құрылымдық параметрлерінің әрқайсысымен
Ү бақыланатын шығыстардың байланысын айқындайтын, регрессия коэффициенттерінің векторы ең аз квадраттар әдісімен мынадай статистикалық көрсеткіштердің мәндерін есептейді:
мына формула бойынша:
құрылымдық параметрлер бөлінісінде
регрессиясы коэффициенттерінің векторын бағалау.
мына формула:
регрессияның әрбір коэффициенті үшін t-өлшемшарты (Стьюдент)
мына формула бойынша:
R2 детерминация коэффициенті
мына формула бойынша:
F- өлшемшарттар (Фишер)
мынадай шартты қанағаттандыратын, статистикалық маңызы жоқ құрылымдық параметрлерді, регрессия коэффициенттері үшін t-өлшемшарттардың абсолютті мәндерін анықтайды:
мұндағы:
– t- t-өлшемшарттың (Стьюдент) кестелік мәні;
– құрылымдық статистикалық тұрғыдан маңызы жоқ деп танылатын ықтималдылық (Стьюдент өлшемшарт), уәкілетті органның ведомствосы 90% деңгейінде айқындайды;
маңызды емес құрылымдық параметрлер болған жағдайда, осы Қағидалардың тармағында көрсетілген регрессиядан барлық T кезеңіне барлық I субъектілер бойынша бірінің деректері алып тасталады, яғни
мұндағы:
және Қағидалардың осы тармағында көзделген алгоритмге сәйкес осы регрессия үшін статистикалық маңызы жоқ құрылымдық параметрлерді анықтайды;
регрессияда статистикалық тұрғыдан маңызы жоқ құрылымдық параметрлер болмаған жағдайда, мынадай шартқа сәйкес F-өлшемшарттарды (Фишер) бағалайды:
мұндағы:
–еркіндік дәрежелері S және IT-I-S F- өлшемшарттың (Фишер) кестелік мәні;
– құрылымдық параметр статистикалық тұрғыдан маңызды емес деп танылатын ықтималдылық (Фишер өлшемшарты), уәкілетті органның ведомствосы 95% деңгейінде айқындайды;
онда регрессия статистикалық тұрғыдан маңызды және осы регрессияның барлық құрылымдық параметрлері – статистикалық тұрғыдан маңызды деп танылады және жеке Х-факторларды бағалау бойынша одан әрі талдауда, оның ішінде ұқсас Субъектілерді таңдауда қолданылады;
онда регрессиядан біртіндеп (бірінен соң бірі) I субъектілер үшін барлық T кезендегі барлық құрылымдық параметрлердің деректері алып тасталады және Қағидалардың осы тармағында көрсетілген қадамдар жүзеге асырылады.

186. В случае, если исключение данных всех структурных параметров из регрессии не привело к выявлению статистически значимых структурных параметров, статистически значимыми признаются и используются в дальнейшем анализе по оценке индивидуальных Х-факторов структурные параметры регрессии с наибольшим значением F-критерия.
Раздел 5. Формирование перечня аналогичных субъектов
187. В целях формирования групп аналогичных субъектов ведомство уполномоченного органа осуществляет статистический анализ аналогичности субъектов, предоставляющих регулируемую услугу.
188. Значения структурных параметров из утвержденного перечня:
где:
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров из утвержденного перечня;
i∈[1;I] – идентификатор субъекта, I – количество субъектов, предоставляющих регулируемую услугу;
t∈[1;T] – идентификатор года, Т – наименьший период предоставления регулируемой услуги по всем субъектам, предшествующего разработке индивидуальных Х-факторов, 1 – первый год этого периода;
S' – количество структурных параметров в утвержденном перечне.
Реальные контролируемые расходы на предоставление регулируемой услуги:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на предоставление регулируемой услуги;
В случае, если у какого-либо субъекта i отсутствуют данные по контролируемым расходам и (или) одному и более структурным параметрам за весь период T, данный субъект i исключается из анализа, в дальнейших отчетах об аналогичности и расчете индивидуальных Х-факторов такой субъект отмечается как "исключен в связи с отсутствием данных".
189. В рамках статистического анализа сопоставимости анализируемых данных субъектов ведомство уполномоченного органа:
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X), утвержденными для оценки индивидуальных Х-факторов):
Уit = Xit a + eit ,
где:
eit – статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
a=(a^1,…,a^S )^' – вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs;
методом наименьших квадратов рассчитывает значения оценок вектора коэффициентов регрессии a=(a^1,…,a^S )^' в разрезе структурных параметров, утвержденных для оценки индивидуальных Х-факторов по следующей формуле:
a = (X' X) -1 X' Y,
с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом Правил коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t рассчитывает расчетные остатки по следующей формуле:
или в матричном виде e = Y - X a,
где:
eрасч – расчетные остатки с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом Правил коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t;
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров;
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на предоставление регулируемой услуги;
i∈[1;I] – идентификатор субъекта, I – количество субъектов, предоставляющих регулируемую услугу;
t∈[1;T] – идентификатор года, Т – наименьший период предоставления регулируемой услуги по всем субъектам, предшествующего разработке индивидуальных Х-факторов, 1 – первый год этого периода;
для каждого субъекта i рассчитывает среднее арифметическое по годам остатков:
выбирает наименьший по значениям всех субъектов остаток, прибавляет его к расчетным контролируемым расходам – получает расчетные остатки:
yit = Xit a + ei , для i [1;I'], t [1;T] ,
где:
ei = min {ei} для i ∈ [1; I'],
формирует ряд значений для всех субъектов по возрастанию и вычисляет частоту (количество значений), с которой каждое значение W имеется в ряду, в процентах, и накопленную частоту, в процентах;
рассчитывает 25%-персентиль g1 по следующей формуле:
где:
g1 – ряд значений для всех субъектов по возрастанию;

186. Егер барлық құрылымдық параметрлерді регрессиядан алып тастау статистикалық тұрғыдан маңызды құрылымдық параметрлерді анықтауға әкелмеген жағдайда F-өлшемшарттардың мәні ең үлкен регрессияның құрылымдық параметрлері статистикалық тұрғыдан маңызды деп танылады және жеке Х-факторларды бағалау бойынша одан әрі талдауда қолданылады.
5-бөлім. Ұқсас субъектілердің тізбесін қалыптастыру
187. Ұқсас субъектілердің топтарын қалыптастыру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің ұқсастығына статистикалық талдауды жүзеге асырады.
188. Бекітілген тізбеден алынған құрылымдық параметрлердің мәндері:
мұндағы:
Х – бекітілген тізбеден алынған құрылымдық параметрлердің логарифмделген (заттай логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
i∈[1;I] – субъектінің сәйкестендірушісі, I – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің саны;
t∈[1;T] – жылдың сәйкестендірушісі, Т – жеке Х-факторларды әзірлеу алдындағы барлық субъектілер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең аз кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
- бекітілген тізбедегі құрылымдық параметрлердің саны;
Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған нақты бақыланатын шығыстар:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған логарифмделген нақты бақыланатын шығынстардың матрицасы;
Егер қандай да бір i субъектіде бақыланатын шығыстар және (немесе) барлық Т кезеңі үшін бір немесе одан көп құрылымдық параметрлер бойынша деректер болмаған жағдайда, осы i субъект талдаудан алып тасталады, одан әрі ұқсастығы туралы есептерде және жеке Х-факторларды есептеуде мұндай субъект "деректердің болмауы себепті алып тасталды" деп белгіленеді.
189. Субъектілердің талданатын деректерінің салыстырмалылығын статистикалық талдау шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы:
регрессиядан (жеке Х-факторларды бағалау үшін бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің бақыланатын шығыстары (Y) мен құрылымдық параметрлер (X) арасындағы тәуелділік):
мұндағы:
– нөлге тең математикалық күтумен және бірдей дисперсиямен алынған і субъект үшін t жылғы "регрессияны бағалау қатесі" статистикалық көрсеткіші;
a=(a^1,…,a^S )^'– Y бақыланатын шығыстардың Хs құрылымдық параметрлердің әрқайсысымен байланысын айқындайтын регрессия коэффициенттерінің векторы;
ең кіші квадраттар әдісімен жеке Х-факторларды бағалау үшін бекітілген құрылымдық параметрлер бөлінісінде регрессия коэффициенттері векторын бағалау мәнін a=(a^1,…,a^S )^' мына формула бойынша есептейді:
Қағидалардың осы тармағына сәйкес бағаланған әрбір і субъектісі және t жылы үшін модель коэффициенттерін пайдалана отырып, есепті қалдықтарды мына формула бойынша есептейді:
мұндағы:
eрасч – әрбір i субъектісі және t жылы үшін Қағидалардың осы тармағына сәйкес бағаланған коэффициенттер пайдаланылған есептік қалдықтар;
Х – құрылымдық параметрлердің логарифмделген (заттай логарифм бойынша) матрицасы;
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған логарифмделген нақты бақыланатын шығыстардың матрицасы;
i∈[1;I] – субъектінің сәйкестендірушісі, I – реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын субъектілердің саны;
t∈[1;T] – жылдың сәйкестендірушісі, Т – жеке Х-факторларды әзірлеу алдындағы барлық субъектілер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың ең аз кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
әрбір і субъект үшін қалдық жылдары бойынша орташа арифметикалық мәнді есептейді:
барлық субъектінің мәндері бойынша ең кіші қалдықты таңдайды, оны есептік бақыланатын шығыстарға қосады – есептік қалдықтарды алады:
өсу реті бойынша барлық субъектілер үшін мәндер қатарын қалыптастырады және W әрбір мәні қатарда бар жиілікті (мәндер санын) процентпен және жинақталған жиілікті процентпен есептейді;
25%-персентиль мынадай формула бойынша есептейді:
мұндағы:
– өсу реті бойынша барлық субъектілер үшін мәндер қатары;

w1 – нижняя граница интервала, содержащего 25%-персентиль (интервал определяется по накопленной частоте, первой превышающей 10%);
F1w -1 – накопленная частота интервала, предшествующего интервалу, содержащему 25%-персентиль;
f1w -1– частота интервала, содержащего 25%-персентиль;
в случае, если разница между максимальным и минимальным значениями в интервале, содержащем 25%-персентиль, 25%-дельта:
меньше либо равна 0,5, все остальные группы аналогичных субъектов формируются исходя из этой разницы – все субъекты, значения которых находятся в следующем по возрастанию интервале, разница между максимальным и минимальным значениями в котором равна 25%-дельта, формируются в одну группу;
больше 0,5, первая группа берется по субъектам, максимальное и минимальное значения которых различаются на 0,5, последующие группы формируются исходя из 0,5: все субъекты, значения которых находятся в следующем по возрастанию интервале, разница между максимальным и минимальным значениями в котором равна 0,5, формируются в одну группу.
Раздел 6. Оценка индивидуальных Х-факторов
190. Индивидуальные Х-факторы в разрезе субъектов на каждый год периода его действия определяются по следующей формуле:
где:
xiинд,расч – расчетный индивидуальный Х-фактор, для субъекта i в соответствии с пунктом 191 настоящих Правил;
Nинд – количество лет в периоде действия индивидуальных Х-факторов.
191. Ведомство уполномоченного органа рассчитывает расчетные индивидуальные Х-факторы для каждого субъекта i как среднее арифметическое по времени отклонение фактических расходов от эффективной границы по следующей формуле:
где:
i ∈[1;I'] – идентификатор субъекта, I’ – количество субъектов из утвержденного перечня аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу.
192. В целях оценки индивидуальных Х-факторов ведомство уполномоченного органа методом наименьших квадратов оценивает минимальные контролируемые расходы на предоставление регулируемой услуги как функцию структурных параметров (далее – граница эффективности) в соответствии со следующим алгоритмом:
совокупность значений структурных параметров из утвержденного перечня по данным субъектов из утвержденного перечня аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, формируется в виде матрицы:
где:
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров из утвержденного перечня;
xsit – логарифмированное значение структурного параметра s из утвержденного перечня за год t по данным субъекта i;
s ∈[1; S'] – идентификатор структурного параметра, S’ – количество структурных параметров из утвержденного перечня;
1S' – единичный вектор размерности S’.
Совокупность контролируемых расходов на предоставление регулируемой услуги по данным субъектов из утвержденного перечня аналогичных субъектов представляется в виде матрицы:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на предоставление регулируемой услуги.
Из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X)):
Уit = Xit a + eit
или в матричном виде Y = Xa + e,
где:
eit – статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
a = (a1,..., aS)' – вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs;
методом наименьших квадратов рассчитывает значения следующих статистических показателей оценки вектора коэффициентов регрессии a = (a1,..., aS)' в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
a = (X' X) -1 X' Y,
с использованием оцененных в соответствии с настоящим пунктом Правил коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t рассчитывает расчетные остатки по следующей формуле:
или в матричном виде e =Y - Xa,
где:
– расчетные остатки с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом Правил коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t;
для каждого субъекта i рассчитывает среднее арифметическое по годам остатков:
выбирает наименьший по значениям всех субъектов остаток, прибавляет его к расчетным контролируемым расходам (смещение границы эффективности к наиболее эффективному субъекту) – полученные расчетные контролируемые расходы являются границей эффективности:
где:

W1 – 25%-персентильді қамтитын интервалдың төменгі шекарасы (интервал бірінші 10 проценттен асатын жинақталған жиілік бойынша айқындалады);
F1W-1 – 25%-персентильді қамтитын, интервалдың алдындағы интервалдың жинақталған жиілігі;
f1W-1 – 25%-персентильді қамтитын интервалдың жиілігі;
25%-персентильді, 25%-дельтаны қамтитын интервалдағы ең жоғары және ең кіші мәндер арасындағы айырма:
0,5-тен аз не тең болған жағдайда ұқсас субъектілердің барлық қалған топтары осы айырма ескеріле отырып, қалыптастырылады – мәндері интервалда өсетін, ең жоғары және ең кіші мәндер арасындағы айырма 25%-дельтаға тең барлық субъектілер бір топқа қалыптастырылады;
0,5-тен көп болса, бірінші топ ең жоғары және ең кіші мәндері 0,5 болатын субъектілер бойынша алынады, кейінгі топтар 0,5-ке сүйене отырып қалыптастырылады: мәндері интервалда өсетін, ең жоғары және ең кіші мәндер арасындағы айырма 0,5-ке тең барлық Субъектілер бір топқа қалыптасады.
6-бөлім. Жеке Х-факторларды бағалау
190. Жеке Х-факторлар қолданылу кезеңінің әрбір жылына субъектілер бөлінісінде мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– осы Қағидалардың 191-тармағына сәйкес і субъект үшін есептелген есептік жеке Х-фактор;
– жеке Х-факторлардың қолданылу кезеңіндегі жылдар саны.
191. Уәкілетті органның ведомствосы мына формула бойынша тиімді шекарадан іс жүзіндегі шығыстардың ауытқу уақыты бойынша арифметикалық орташа ретінде әрбір і субъект үшін есептік жеке Х-факторларды есептейді:
мұндағы:
– субъектінің сәйкестендіргіші, I’ – реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын ұқсас субъектілердің бекітілген тізбесінен алынған субъектілердің саны.
192. Жеке Х-факторларды бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосы ең кіші квадраттар әдісімен мынадай алгоритмге сәйкес құрылымдық параметрлер (бұдан әрі – тиімділік шекарасы) функциясы ретінде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған ең аз бақыланатын шығындарды бағалайды:
реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға ұқсас субъектілердің бекітілген тізбесінен алынған субъектілердің деректері бойынша бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлер мәндерінің жиынтығы матрица түрінде қалыптастырылады:
мұндағы:
X – бекітілген тізбеден алынған құрылымдық параметрлердің логарифмделген (натуралды логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
– i субъектінің деректері бойынша t жылы бекітілген тізбеден алынған s құрылымдық параметрдің логарифмделген мәні;
– құрылымдық параметрдің сәйкестендіргіші, S’ – бекітілген тізбеден алынған құрылымдық параметрлердің саны;
– S’өлшемділіктің бірлік векторы.
Ұқсас бекітілген субъектілер тізбесінен алынған субъектілердің деректері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланатын шығыстардың жиынтығы матрица түрінде ұсынылады:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған логарифмделген нақты бақыланатын шығыстардың матрицасы.
Регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің бақыланатын шығыстары (Y) мен құрылымдық параметрлер (X) арасындағы тәуелділік):
мұндағы:
–математикалық болжамы нөлге тең және бірдей дисперсиямен алынған t жылы і субъект үшін "регрессияны бағалау қателігі" статистикалық көрсеткіші;
– Хs құрылымдық параметрлердің әрқайсымен Y бақыланатын шығыстар байланысын айқындайтын регрессия коэффициенттерінің векторы;
ең кіші квадраттар әдісімен мына формула бойынша құрылымдық параметрлер бөлінісінде регрессия a = (a1, ..., as)' коэффициенттері векторын бағалаудың мынадай статистикалық көрсеткіштерінің мәндерін есептейді:
Қағидалардың осы тармағына сәйкес бағаланған әрбір і субъект және t жылы үшін модель коэффициенттерін пайдалана отырып, мына формула бойынша есептік қалдықтарды есептейді:
немесе матрица түрінде e = Y – Xa.
мұндағы:
e расч – әрбір і субъект және t жылы үшін Қағидалардың осы тармағына сәйкес бағаланған модель коэффициенттері пайдаланылған есептік қалдықтар;
әрбір i субъект үшін қалдық жылдар бойынша орташа арифметикалық мәнді есептейді:
барлық субъектілердің мәндері бойынша ең кіші қалдықты таңдайды, оны есептік бақыланатын шығыстарға қосады (тиімділік шекараларын неғұрлым тиімді субъектіге жылжыту) – алынған есептік бақыланатын шығыстар тиімділік шекарасы болып табылады:

Раздел 7. Анализ достоверности расходов на предоставление регулируемой услуги, заявленных субъектами для расчета тарифа
193. Анализ достоверности расходов на предоставление регулируемой услуги, заявленных субъектами для расчета тарифа на регулируемую услугу на заявленный субъектом период его действия (далее – заявленные субъектом расходы), проводится ведомством уполномоченного органа в два этапа. На первом этапе ведомством уполномоченного органа осуществляется статистический анализ достоверности заявленных субъектом расходов, на втором – экспертный.
194. Для статистического анализа достоверности заявленных субъектом расходов ведомство уполномоченного органа использует следующие данные по расходам субъекта (далее – фактические расходы субъекта) за следующий период (далее – фактический период):
1) в случае, если субъект впервые обратился в ведомство уполномоченного органа за утверждением тарифа на регулируемую услугу с учетом стимулирующих методов тарифообразования, пять лет или период предоставления регулируемой услуги (если менее пяти лет), предшествующих подаче субъектом заявки на утверждение тарифа. Данные берутся из отчетов субъекта об исполнении тарифной сметы.
В случае, если заявка на утверждение тарифа на регулируемую услугу подана субъектом до наступления срока представления ежегодного отчета об исполнении тарифной сметы, используются данные из утвержденной ведомством уполномоченного органа тарифной сметы.
2) период действия действующего тарифа с учетом стимулирующего метода (при наличии). Данные берутся из ежегодных отчетов субъекта о доходах, расходах и тарифах на регулируемую услугу.
195. В случае, если заявка на утверждение тарифа на регулируемую услугу подана субъектом до наступления срока представления ежегодного отчета о доходах, расходах и тарифах, используются данные из учтенных при его расчете.
196. Перевод фактических расходов субъекта в реальные проводится по каждой статье расходов и для каждого года по следующей формуле:
где:
к – статья расходов;
t [1; Пист] – идентификатор года, – исторический период,1 – первый год исторического периода;
– сумма реальных исторических расходов субъекта по статье к за год t, в тысяча тенге;
– сумма исторических расходов субъекта по статье к за год t, в тысяча тенге.
197. Перевод заявленных расходов субъекта в реальные проводится по каждой статье расходов и для каждого года по формуле:
где:
к – статья расходов;
t [1; Пзаяв] – идентификатор года,
Пзаяв – заявленный субъектом период действия тарифа на регулируемую услугу, на утверждение которого субъектом подана заявка (далее – заявленный период действия тарифа), 1 – первый год этого периода;
– индекс потребительских цен за исторический и прогнозные периоды к первому году исторического периода по данным КС, в процентах.
– сумма реальных заявленных субъектом расходов по статье к за год t, в тысяча тенге.
– сумма заявленных субъектом расходов по статье к за год t, в тысяча тенге.

7-бөлім. Тарифті есептеу үшін субъектілер мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстардың дұрыстығын талдау
193. Оның қолданылуы кезеңінде субъект мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызмет тарифтін есептеу үшін субъектілер мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығыстардың (бұдан әрі – субъект мәлімдеген шығыстар) дұрыстығын талдауды уәкілетті органның ведомствосы екі кезеңге жүргізеді. Бірінші кезеңде уәкілетті органның ведомствосы субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығына статистикалық, екінші кезеңде сараптамалық талдауды жүзеге асырады.
194. Субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығын статистикалық талдау үшін уәкілетті органның ведомствосы келесі кезеңге (бұдан әрі – тарихи кезең) субъектінің шығыстары (бұдан әрі – субъектінің тарихи шығыстары) бойынша мынадай деректерді пайдаланады:
1) егер субъект тариф белгілеуді ынталандыру әдістерін ескере отырып реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті бекіту үшін уәкілетті органның ведомствосына алғаш рет, бес жылда немесе субъект тариф бекітуге өтінім беруі алдындағы реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезеңінде (егер бес жылдан аз болса) өтініш жасаса. Деректер субъектінің тарифтік сметаның орындалуы туралы есептерінен алынады.
Егер субъект реттеліп көрсетілетін қызмет тарифін бекітуге өтінімді тарифтік сметаның орындалуы туралы жыл сайынғы есепті ұсыну мерзіміне дейін берген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтік сметадан алынған деректер пайдаланылады.
2) ынталандыру әдісін (бар болған жағдайда) ескере отырып қолданыстағы тарифтің қолданылу кезеңі бойынша деректер пайдалынады. Деректер субъектінің кірістер, шығыстар және реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтері туралы жыл сайынғы есептерінен алынады.
195. Егер субъект реттеліп көрсетілетін қызмет тарифін бекітуге арналған өтінімді кірістер, шығыстар және тарифтер туралы жыл сайынғы есепті ұсыну мерзіміне дейін берген жағдайда, оны есептеу кезінде ескерілген деректер пайдалынады.
196. Субъектінің тарихи шығыстарын нақты шығыстарға ауыстыру шығыстардың әрбір баптары бойынша және әрбір жыл үшін мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
к – шығыстар баптары;
– жыл сәйкестендіргіші, Пист – тарихи кезең, 1 – тарихи кезеңнің бірінші жылы;
– t жылына к бабы бойынша субъектінің нақты тарихи шығыстарының сомасы, мың теңгемен;
– t жылына к бабы бойынша субъектінің тарихи шығыстарының сомасы, мың теңгемен.
197. Субъект мәлімдеген шығыстарды іс жүзіндегі шығыстарға ауыстыру әрбір шығыстар баптары бойынша және әрбір жыл бойынша мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
к – шығыстар баптары;
– жыл сәйкестендіргіші,
Пзаяв– Субъект бекітуге өтінім берген, субъект мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызмет тарифінің қолданылу кезеңі (бұдан әрі – тарифтің мәлімделген қолданылу кезеңі), 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
– мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша тарихи кезеңнің бірінші жылына қатысты тарихи және болжамды кезеңдерге тұтыну бағаларының индексі, процентпен.
– t жылғы к бабы бойынша субъект мәлімдеген нақты шығыстардың сомасы, мың теңгемен.
– t жылғы к бабы бойынша субъект мәлімдеген шығыстардың сомасы, мың теңгемен.

198. Достоверность заявленных субъектом расходов определяется в соответствии с алгоритмом:
для каждой строки к формирует ряд значений по всем годам по возрастанию (далее – к-ый ряд) и вычисляет частоту (количество значений), с которой каждое значение строки к по годам имеется в к-ом ряду, в процентах, и накопленную частоту, в процентах;
для каждого к-ого ряда по историческим данным рассчитывает 99%-персентиль gк по следующей формуле, соответственно:
где:
m – нижняя граница интервала, содержащего 99%-персентиль (интервал определяется по накопленной частоте, первой превышающей 99%);
q – величина интервала;
F1m-1 – накопленная частота интервала, предшествующего интервалу, содержащему персентиль;
f1m-1 – частота интервала, содержащего персентиль;
делает выводы о статистической достоверности заявленной субъектом i суммы расходов строки к в году t в соответствии со следующими критериями:
если gm ≤ mt , то заявленная субъектом i сумма расходов строки к в году t признается статистически достоверной;
во всех остальных случаях, заявленная субъектом i сумма расходов строки к в году t признается статистически недостоверной;
199. Рабочей группой:
принимается решение о необходимости пересмотра перцентилей для определения статистической достоверности расходов.
делаются выводы о достоверности заявленных субъектом расходов статьи к в соответствии со следующими критериями:
если хотя бы для одного года t ∈ [1; Пзаяв] сумма заявленных субъектом расходов статьи к признана статистически недостоверной, заявленные субъектом расходы статьи к признаются статистически недостоверными;
если для всех t ∈ [1; Пзаяв] сумма заявленных субъектом расходов статьи к признана в соответствии с настоящим пунктом Правил статистически достоверной, заявленные субъектом расходы статьи к признаются статистически достоверными.
Раздел 8. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
200. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования (далее – тариф) осуществляются ведомством уполномоченного органа по формуле:
где:
– тариф на регулируемую услугу, применяемый субъектом в году t;
Q t – бонус/штраф за соблюдение показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта, рассчитываемый по формуле:
Q t-2 = 0.02 * Bt * Et ,
∂ИПЦ – корректировка на изменение инфляции, рассчитываемая по формуле:
∂ИПЦ = (1 - Хинд,t) * Ctпр * (ИПЦt - ИПЦtпр),
∂неконтр - корректировка на изменение неконтролируемых расходов, рассчитываемая по формуле:
∂прибыль - корректировка прибыли с учетом исполнения инвестиционной программы, рассчитываемая по формуле:
∂объем - корректировка на изменение объема предоставленных услуг, рассчитываемая по формуле
- тариф на регулируемую услугу на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа;
Vtпр – объем предоставляемой регулируемой услуги по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа;
Vt – фактический объем предоставленной субъектом регулируемой услуги в году t, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
Et – доход субъекта от предоставления регулируемой услуги в году t, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
Ctпр – неконтролируемые субъектом расходы на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа, без учета инфляции на год t;
Ct – контролируемые субъектом расходы на предоставление регулируемой услуги в году t, сумма которых определена ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
– неконтролируемые субъектом расходы на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа;
Снеконтрt – неконтролируемые субъектом расходы на год t, сумма которых определена ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
ИПЦtпр – индекс потребительских цен, определенный по прогнозным данным уполномоченного органа на год t, в процентах;
ИПЦt – индекс потребительских цен, определенный по данным КС на год t, в процентах;
Xинд,t – утвержденный ведомством уполномоченного органа на год t индивидуальный Х-фактор, учитываемый в формуле расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта;
Хотр,t – утвержденный ведомством уполномоченного органа на год t отраслевой Х-фактор, учитываемый в формуле расчета тарифов на регулируемые услуги, отнесенные к сферам естественных монополий соответствующей отрасли;
Bt – коэффициент соблюдения субъектом показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга соблюдения показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта по результатам года t;
Пtпр – размер прибыли субъекта на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа, тысяча тенге;
Пt – размер прибыли субъекта на год t, сумма которых определена ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга исполнения инвестиционной программы на регулируемую услугу субъекта, тысяча тенге.

198. Субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығы алгоритмге сәйкес анықталады:
әрбір к жолы үшін өсуі бойынша барлық жылдар бойынша мәндер қатарын (бұдан әрі – к-қатары) қалыптастырады және онымен к жолдың әрбір мәні жылдар бойынша к-қатарда болатын жиілікті (мәндердің санын) процентте және жинақталған жиілікті процентте есептейді;
мұндағы:
m – 99%-персентильді қамтитын интервалдың төменгі шекарасы (интервал 99%-тен бірінші асып түсетін жинақталған жиілік бойынша айқындалады);
q – интервалдың шамасы;
Fm-1 – персентильді қамтитын, интервалдың алдындағы интервалдың жинақталған жиілігі;
fm-1 – персентильді қамтитын интервал жиілігі;
мынадай өлшемшартқа сәйкес і субъект t жылы мәлімдеген к жолының шығыстар сомасының статистикалық тұрғыдан анықтығы туралы тұжырым жасайды:
егер , онда і субъектінің t жылы мәлімдегені к жолдың шығыстар сомасы статистикалық тұрғыдан анық деп танылады;
барлық қалған жағдайларда і субъектісі t жылы мәлімдеген к жолының шығыстар сомасы статистикалық тұрғыдан анық емес деп танылады;
199. Жұмыс тобы:
шығыстардың статистикалық тұрғыдан дұрыстығы айқындау үшін персентильдерді қайта қарау қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
мынадай өлшемшарттарға сәйкес субъект мәлімдеген к бабы шығыстарының дұрыстығы туралы тұжырым жасайды:
егер бір жыл үшін
субъект мәлімдеген к бабының шығыстар сомасы статистикалық дұрыс емес деп танылса, субъект мәлімдеген к бабының статистикалық дұрыс емес деп танылады;
егер барлық
субъект мәлімдеген к бабының шығыстар сомасы Қағидалардың осы тармағының 2) тармақшасына сәйкес статистикалық тұрғыдан дұрыс емес деп танылса, субъект мәлімдеген к бабының шығыстары статистикалық тұрғыдан дұрыс емес деп танылады.
8-бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін ескере отырып тарифті есептеу
200. Тарифті (бұдан әрі – Тариф) есептеуді уәкілетті органның ведомствосы мына формула бойынша жүзеге асырады:
мұндағы:
– субъектінің t жылы пайдаланатын реттеліп көрсетілетін қызмет тарифі;
Qt-2– мына формула бойынша есептелетін, реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа мен сенімділік және субъект қызметінің тиімділік көрсеткіштерін сақтағаны үшін бонус/айыппұл:
– мына формула бойынша есептелетін инфляцияның өзгеруін түзету:
– мына формула бойынша есептелетін бақыланбайтын шығыстардың өзгеруін түзету:
– мына формула бойынша есептелетін инвестициялық бағдарламаның орындалуын ескере отырып пайданы түзету:
– мына формула бойынша есептелетін көрсетілген қызметтер көлемінің өзгеруін түзету
– уәкілетті орган ведомствосы тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің пайдалануы үшін бекіткен деректер бойынша t жылы реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф;
Vtпр– уәкілетті орган ведомствосы тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін бекіткен деректер бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі;
Vt – уәкілетті орган ведомствосы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызмет шығыстарын, кірістері мен тарифтерін мониторингілеу шеңберінде айқындаған, субъектінің t жылы ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі;
КТС – Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі.
Et – уәкілетті орган ведомствосы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызмет шығыстарын, кірістері мен тарифтерін мониторингілеу шеңберінде айқындаған, субектінің t жылы реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудан түскен кірісі;
– t жылына инфляцияны есепке алмастан жыл сайын тарифті түзету кезінде субъектінің пайдалануы үшін уәкілетті орган ведомствосы бекіткен деректер бойынша t жылына арналған субъект бақыланбайтын шығыстары;
Ct – субъектінің реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарын, кірістері мен тарифтерін мониторингілеу шеңберінде сомасын уәкілетті орган ведомствосы айқындаған t жылы субъект бақылайтын реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығыстар;
– тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін уәкілетті орган ведомствосы бекіткен деректер бойынша субъектінің t жылына арналған бақыланбайтын шығыстары;
Cнеконтрt – уәкілетті органның ведомствосы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарын, кірістері мен тарифтерін мониторингілеу шеңберінде сомасын айқындаған, субъектінің t жылына арналған бақыланбайтын шығыстары;
–уәкілетті органның t жылына арналған болжамды деректері бойынша айқындалған тұтыну бағаларының индексі, процентпен;
ТБИt – t жылына мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган деректері бойынша айқындалған тұтыну бағаларының индексі, процентпен;
Xинд,t – субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу формуласында есепке алынатын, t жылға уәкілетті орган ведомствосының бекіткен жеке Х-факторы;
Хотр,t – тиісті саланың табиғи монополиялар салаларына жатқызылған, реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтерін есептеу формуласында есепке алынатын уәкілетті орган ведомствосының t жылға бекіткен салалық Х-факторы;
Bt – t жылғы нәтижелер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа мен сенімділік және субъект қызметінің тиімділік көрсеткіштерін сақтау мониторингі шеңберінде уәкілетті орган ведомствосы айқындаған реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа мен сенімділік және субъект қызметінің тиімділік көрсеткіштерін субъектінің сақтау коэффициенті;
– тарифті жыл сайын түзету кезінде уәкілетті органның ведомствосының субъектінің пайлануы үшін бекіткен деректер бойынша субъектінің t жылға пайда мөлшері, мың теңге;
Пt – субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған инвестициялық бағдарламаның орындалуын мониторингілеу шеңберінде сомасын уәкілетті орган ведомствосы айқындаған, Субъектінің t жылға арналған пайда мөлшері, мың теңге.

201. Бонус/штраф (штрафные санкции) за соблюдение/несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности рассчитывается по формуле:
Qt = 0.02 * Bt * Et,
где:
Qt – бонус/штраф за соблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижение показателей эффективности деятельности;
Bt – коэффициент соблюдения субъектом показателей качества и надежности регулируемых услуг, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности по результатам года t;
Et – доход субъекта от предоставления регулируемой услуги в году t, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта.
202. Сумма бонуса/штрафа за соблюдение/несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижение/недостижение показателей эффективности деятельности субъекта за t год суммируется/вычитается из дохода субъекта, учитываемого при корректировке тарифа на t-год.
203. Корректировка тарифа на изменение инфляции по результатам исполнения инвестиционной программы осуществляется по формуле:
∂ИПЦ = (1 - Хинд,t) * Ctпр * (ИПЦt - ИПЦtпр),
где:
∂ИПЦ – корректировка тарифа на изменение инфляции;
Ctпр – контролируемые субъектом расходы на предоставление регулируемой услуги в году t.
204. Корректировка на изменение неконтролируемых расходов рассчитывается по формуле:
где:
∂неконтр – корректировка на изменение неконтролируемых расходов.
205. Корректировка прибыли с учетом исполнения инвестиционной программы рассчитывается по формуле:
где:
∂прибыль – корректировка прибыли с учетом исполнения инвестиционной программы;
Пtпр – размер прибыли субъекта на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа, тысяча тенге;
Пt – размер прибыли субъекта на год t, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга исполнения инвестиционной программы, тысяча тенге.
206. Ведомство уполномоченного органа проводит ежегодную корректировку тарифа на регулируемую услугу, утвержденного с учетом стимулирующего метода тарифообразования.
Для проведения корректировки субъект, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным, представляет в ведомство уполномоченного органа по формуле с учетом:

201. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтағаны/сақтамағаны және қызмет тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізгені үшін бонус/айыппұл (айыппұл санкциялары) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qt – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтағаны/сақтамағаны және қызмет тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізгені үшін бонус/айыппұл;
Bt – уәкілетті орган ведомствосының t-2 жылының нәтижелер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау және қызмет тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу мониторингі шеңберінде айқындаған, субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау коэффициенті;
Et – уәкілетті орган ведомствосының субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің кірістерін, шығыстары мен тарифтерін мониторингілеу шеңберінде айқындаған, субъектінің t-2 жылы реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудан түскен кірісі.
202. t – жылы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтағаны/сақтамағаны, субъект қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізгені/қол жеткізбегені үшін бонус/айыппұл сомасы t-жылға тарифті түзету кезінде ескерілетін субъектінің кірісіне қосылады /шегеріледі.
203. Инвестициялық бағдарламаны орындау нәтижелері бойынша инфляцияның өзгеруіне қарай тарифті түзету мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– инфляцияның өзгеруіне қарай тарифті түзету;
– субъектілердің t-2 жылы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған бақыланатын шығыстары.
204. Бақыланбайтын шығыстардың өзгеруіне түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– бақыланбайтын шығыстардың өзгеруіне түзету.
205. Пайданы инвестициялық бағдарламаның орындалуын есепке ала отырып түзету мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– инвестициялық бағдарламаның орындалуын ескере отырып, пайданы түзету;
– тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің пайдалануы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деректер бойынша Субъектінің бір жылға арналған пайданың мөлшері, мың теңге;
Пt – инвестициялық бағдарламаның орындалуын мониторингілеу шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған t жылына субъект пайдасының мөлшері, мың теңге.
206. Уәкілетті органның ведомствосы тариф белгілеудің ынталандырушы әдісін ескере отырып, бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметке тарифке жыл сайын түзету жүргізеді.
Түзету жүргізу үшін субъект есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына мынадай формула бойынша:
инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп;

отчет об исполнении инвестиционной программы по форме 21 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
отчет о доходах, расходах и тарифах по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
отчет о соблюдении качества и надежности регулируемой услуги субъекта согласно Правилам осуществления деятельности. К отчету о соблюдении стандарта качества регулируемой услуги субъект прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей, достигнутых субъектом за отчетный период, их целевым значениям, скорректированным на допустимые отклонения от целевых значений показателей на отчетный период (далее – причины несоответствия).
207. Мониторинг соблюдения субъектом стандарта качества регулируемой услуги и расчет коэффициента соблюдения стандарта качества регулируемой услуги (В), учитываемого при расчете тарифа на регулируемую услугу субъекта осуществляется в соответствии с Правилами осуществления деятельности.
208. Корректировка коэффициента соблюдения качества и надежности регулируемой услуги субъектом производится ведомством уполномоченного органа, либо его территориальным подразделением, на основе отчетных данных субъекта путем расчета коэффициента соблюдения качества и надежности по формуле:
В= 1– сумма значений коэффициентов соответствия показателей стандарта качества/ количество показателей
Коэффициенты соответствия по каждому показателю эффективности стандарта качества рассчитываются как соотношение фактического значения целевому по формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия фактического значения показателя i, достигнутого субъектом за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя i);
Рфi – фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом за отчетный период;
Рц – целевое значение показателя i;
∆ti – допустимое отклонение фактического от целевого значения показателя i на отчетный период.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок параграфа 3-1 предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).
Параграф 3-1. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией и транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан
Сноска. Глава дополнена параграфом 3-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 08.12.2023 № 182 (вводится в действие с 01.02.2024); заголовок параграфа 3-1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Заголовок раздела 1 предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).

осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 21-нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп;
осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кірістер, шығыстар және тарифтер туралы есеп;
қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес субъектінің реттелетін қызметінің сапасы мен сенімділігін сақтау туралы есеп. Реттелетін қызметтің сапа стандартын сақтау туралы есепке субъект көрсеткіштер бөлінісінде субъект есепті кезеңде қол жеткізген көрсеткіштердің нақты мәндерінің, олардың есепті кезеңдегі көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен рұқсат етілген ауытқуларға түзетілген нысаналы мәндеріне сәйкес келмеу себептері (болған жағдайда) туралы түсіндірме жазбаны қоса береді (бұдан әрі – сәйкессіздік себептері).
207. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтау мониторингі және Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтің (В) сапа стандартын сақтау коэффициентін есептеу қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
208. Субъектінің реттелетін қызметтің сапасы мен сенімділігін сақтау коэффициентін түзетуді уәкілетті органның ведомствосы не оның аумақтық бөлімшесі субъектінің есептік деректері негізінде мынадай формула бойынша сапа мен сенімділікті сақтау коэффициентін есептеу жолымен жүргізеді:
В= 1-сапа стандарты көрсеткіштерінің сәйкестік коэффициенттері мәндерінің сомасы/ көрсеткіштер саны
Сапа стандарты тиімділігінің әрбір көрсеткіші бойынша сәйкестік коэффициенттері мына формула бойынша нақты мәннің арақатынасы ретінде есептеледі:
онда:
Кі-есепті кезеңде субъект қол жеткізген i көрсеткішінің есепті кезеңде осы i көрсеткіш мәніне рұқсат етілетін нақты мәнінің сәйкестік коэффициенті);
Рфі-субъект есепті кезеңде қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәні;
РО-I көрсеткішінің нысаналы мәні;
∆ti – рұқсат етілген ауытқу-нақты жылғы нысаналы мәні көрсеткіштің i есепті кезеңде.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-1 параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-1 параграф. Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеу.
Ескерту. Қағидалар 3-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.12.2023 № 182 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Раздел 1. Особенности расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией и транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан
Сноска. Заголовок раздела 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Подраздел 1. Общие положения
208-1. Настоящий стимулирующий метод распространяются на субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах по передаче электрической энергии, водоснабжению и (или) водоотведению, транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан, а также по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений.
Сноска. Пункт 208-1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-2. Тарифы утверждаются для субъекта на регуляторный период продолжительностью в пять и более лет. Тарифы рассчитываются для возмещения допустимого дохода за предоставление регулируемых услуг.
208-3. В течение каждого года регуляторного периода применяется ежегодная корректировка. Ежегодная корректировка определяет различия между утвержденными и фактическими показателями, в соответствии с пунктом 208-151 настоящих Правил, используемыми при утверждении тарифа. Утвержденный тариф на следующий регуляторный год изменяется в соответствии с порядком ежегодной корректировкой согласно разделу 8 настоящего параграфа.
208-4. Под регуляторным периодом понимается период, устанавливаемый ведомством уполномоченного органа, на который устанавливается допустимый доход субъекта.
208-5. Под регуляторным годом понимается 12 месяцев со дня введения в действие утвержденного тарифа.

1-бөлім. Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеудің ерекшеліктері.
Ескерту. 1-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-кіші бөлім. Жалпы ережелер
208-1. Осы ынталандыру әдісі электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру, сондай-ақ топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдауды қоспағанда, оларды магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау салаларындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілерге қолданылады.
Ескерту. 208-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-2. Тарифтер субъект үшін ұзақтығы бес және одан астам жыл болатын реттеу кезеңіне бекітіледі. Тарифтер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынғаны үшін жол берілетін кірісті өтеу үшін есептеледі.
208-3. Реттеу кезеңінің әрбір жылы ішінде жыл сайынғы түзету қолданылады. Жыл сайынғы түзету тарифті бекіту кезінде пайдаланылатын осы Қағидалардың 208-151-тармағына сәйкес бекітілген және нақты көрсеткіштер арасындағы айырмашылықтарды айқындайды. Келесі реттеу жылына бекітілген тариф осы параграфтың 8-бөліміне сәйкес жыл сайынғы түзету тәртібіне сәйкес өзгертіледі.
208-4. Реттеу кезеңі деп уәкілетті органның ведомствосы белгілейтін, субъектінің жол берілетін кірісі белгіленетін кезең түсініледі.
208-5. Реттеу жылы деп бекітілген тариф қолданысқа енгізілген күннен басталатын 12 ай түсініледі.

208-6. Временный компенсирующий тариф за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат применяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Подраздел 2. Рассмотрения заявки на утверждение тарифа
208-7. В зависимости от экономической и технологической готовности Субъекта к применению стимулирующего метода тарифного регулирования регуляторный период наступает ежегодно с 1 января или с 1 июля каждого года.
Сноска. Пункт 208-7 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-8. Субъект не позднее, чем за сто рабочих дней до начала регуляторного периода, представляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение тарифов по формам согласно приложению 143 к настоящим Правилам. Заявка представляется в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" и включает все компоненты предлагаемого допустимого дохода, предлагаемые тарифы, согласно настоящим Правилам.
208-9. Заявка рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение девяноста рабочих дней со дня ее представления.
208-10. К заявке прилагаются:
1) проект тарифа (либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей);
2) справка-обоснование о необходимости утверждения тарифа;
3) проект инвестиционной программы или утвержденная инвестиционная программа;
4) финансовая отчетность за два предшествующих календарных года;
5) отчеты:
о финансово-хозяйственной деятельности, об инвестиционной деятельности;
о состоянии основных фондов, о структуре и распределении заработной платы по труду за два предшествующих календарных года по формам, утвержденным уполномоченным органом в области государственной статистики;
6) расчет прибыли;
7) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
8) подтверждающие документы об условиях финансирования и возмещения заемных ресурсов;
9) данные о проектной мощности субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (реестр договоров с указанием фактических объемов потребления регулируемых услуг, документы, подтверждающие снижение объемов потребления регулируемых услуг, расчеты объемов потребления регулируемых услуг, исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, материалы маркетинговых исследований потребительского спроса);

208-6. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын және бақыланбайтын шығындарды орындамағаны үшін уақытша өтемдік тариф Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-кіші бөлім. Тарифті бекітуге арналған өтінімді қарау
208-7. Субъектінің тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдануға экономикалық және технологиялық дайындығына байланысты реттеу кезеңі жыл сайын әр жылдың 1 қаңтарынан немесе 1 шілдесінен басталады.
Ескерту. 208-7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-8. Субъект реттеу кезеңі басталғанға дейін жүз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 143-қосымшаға сәйкес тарифтерді нысандар бойынша тарифтерді бекітуге арналған өтінім береді. Өтінім электрондық нысанда "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы ұсынылады және осы Қағидаларға сәйкес ұсынылатын жол берілетін кірістің барлық құрауыштарын, ұсынылатын тарифтерді қамтиды.
208-9. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді ұсынған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде оны қарайды.
208-10. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтің (не салалық ерекшеліктер ескерілген прейскуранттың) жобасы;
2) тарифті бекітудің қажет екені туралы анықтама-негіздеме;
3) инвестициялық бағдарламаның жобасы немесе бекітілген инвестициялық бағдарлама;
4) алдыңғы күнтізбелік екі жыл үшін қаржылық есептілік;
5) есептер:
қаржы-шаруашылық қызмет туралы, инвестициялық қызмет туралы;
мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша негізгі қорлардың жай-күйі туралы, алдыңғы екі күнтізбелік жылғы еңбек бойынша жалақының құрылымы мен бөлінісі туралы;
6) пайданың есептемесі;
7) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал саны, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттіліктерінің және техникалық ысыраптардың есептемелері;
8) қарыз ресурстарды қаржыландыру және өтеу шарттары туралы растайтын құжаттар;
9) субъектінің жобалық қуаты және оның нақты пайдаланылуы туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты көлемдері көрсетілген шарттар тізілімі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің төмендеуін растайтын құжаттар, субъектінің сапалы жалпыға бірдей қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктері негізге алынған реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің есептемелері, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдердің азаюына жол берілмеуі, тұтынушылық сұраныстарды маркетингтік зерттеу материалдары);

11) проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъекта, согласно форме 9 приложения 143 настоящих Правил, с приложением обосновывающих материалов.
Сноска. Пункт 208-10 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.02.2025 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-11. Ведомство уполномоченного органа не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов и в письменном виде информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 208-13 настоящих Правил.
208-12. Прилагаемые в соответствии с пунктом 208-10 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
208-13. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление субъектом документов, предусмотренных пунктом 208-10 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 208-12 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
208-14. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом, в случае не представления дополнительной информации в сроки, установленных ведомством уполномоченного органа является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения в рамках представленных данных субъектом.
208-15. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемые субъектом проекты тарифа на обсуждение при проведении публичных слушаний.
Процедура публичных слушании проводятся ведомством уполномоченного органа при утверждении тарифа в соответствии с Правилами осуществления деятельности.
208-16. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифа с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа.
При этом, ведомство уполномоченного органа корректирует соответствующие затраты в соответствии с перечнем затрат, учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.

11) негіздеуші материалдар қоса берілген, осы Қағидаларға 143-қосымшаның 9-нысанына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің және субъект қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің жобалары.
Ескерту. 208-10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.02.2025 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-11. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей қоса беріліп отырған есептемелердің және негіздеуші материалдардың толықтығын тексереді және өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе осы Қағидалардың 208-13-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде субъектіні хабардар етеді.
208-12. Осы Қағидалардың 208-10-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін есептемелер мен негіздеуші материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
208-13. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға:
1) субъектінің осы Қағидалардың 208-10-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 208-12-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу негіз болып табылады.
208-14. Егер өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны субъектіден жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
Бұл ретте, уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімдерде қосымша ақпараттың ұсынылмауы, уәкілетті орган ведомствосының субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-15. Уәкілетті органның ведомствосы субъект ұсынған тариф жобаларын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға шығарады.
Жария тыңдаулар рәсімін тариф бекітілген кезде Қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы жүргізеді.
208-16. Уәкілетті органның ведомствосы талдау жүргізу арқылы субъект ұсынған негіздеуші құжаттармен және есептемелермен қоса берілген тариф жобасын қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын тариф жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады
Бұл ретте, уәкілетті органның ведомствосы тиісті шығындарды тарифте ескерілетін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес түзетеді.

208-17. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа субъекта, принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
208-18. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении тарифа или отказе в утверждении тарифа оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
208-19. Субъект доводит до сведения потребителей информацию об утверждении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до его введения в действие и в течение пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифа.
208-20. Утвержденные тарифы ведомство уполномоченного органа размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
208-21. Утвержденные тарифы вступают в силу в срок, указанный в пункте 208-7 настоящих Правил.
Подраздел 3. Требования к разработке инвестиционной программы и ее изменения с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
208-22. В проект инвестиционной программы не включаются мероприятия, которые на момент подачи заявления на утверждение инвестиционной программы исполнены.
208-23. Инвестиционная программа субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, и предусматривает мероприятия, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;
2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
208-24. Планирование и формирование инвестиционной программы осуществляется в соответствии Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, а также на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.

208-17. Уәкілетті органның ведомствосы субъект тарифінің жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде тарифтің қолданылу мерзімін көрсете отырып, оны бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
208-18. Уәкілетті орган ведомствосының тарифті бекіту немесе тарифті бекітуден бас тарту туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосы субъектіге жібереді.
208-19. Субъект тарифтің бекітілгені туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді және күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына тұтынушыларды тарифтің енгізілгені туралы хабарландыру фактісі туралы ақпарат ұсынады.
208-20. Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтерді оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастырады
208-21. Бекітілген тарифтер осы Қағидалардың 208-7-тармағында көрсетілген мерзімде күшіне енеді.
3-кіші бөлім. Инвестициялық бағдарламаны әзірлеуге және тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, оны өзгертуге қойылатын талаптар
208-22. Инвестициялық бағдарламаның жобасына инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш беру кезінде орындалған іс-шаралар енгізілмейді.
208-23. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы Қазақстан Республикасының даму басымдықтары мен Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері ескеріле отырып әзірленеді және онда мыналарға:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, жаңа активтерді құруға;
2) энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шаралар көзделеді.
208-24. Инвестициялық бағдарламаны жоспарлау және қалыптастыру Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес субъект әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.

208-25. Проект инвестиционной программы субъекта разрабатывается с содержанием мероприятий, соответствующих не менее одному из критериев, предусмотренных пунктом 343 настоящих Правил.
208-26. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
208-27. Инвестиционная программа формируется с учетом наиболее эффективных методов и технологий, а также реализации планов мероприятий по энергосбережению и энергоэффективности, разработанных на основе энергоаудитов.
208-28. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации осуществляются:
за счет существующих долговых обязательств;
за счет новых долговых обязательств;
за счет денежных потоков от амортизационных отчислений и допустимой прибыли;
за счет грантов;
за счет вливания капитала или выпуск акций.
208-29. В состав инвестиционной программы включается оценка и прогноз затрат на обслуживание существующих и прогнозируемых долговых обязательств, включая процентные платежи и погашение основной суммы долга.
208-30. Финансирование инвестиционной программы определяется нижеследующими способами:
1) минимальная доля прогнозируемых амортизационных отчислений на регулируемую услугу включается на денежное финансирование капитальных затрат или обслуживание долга, используемого для целей финансирования капитальных затрат;
2) минимальная доля прогнозируемой допустимой прибыли выделяется на денежное финансирование капитальных затрат или обслуживание долга, используемого для целей финансирования капитальных затрат.
208-31. Минимальные доли, указанные в пункте 208-30 настоящих Правил, определяются ведомством уполномоченного органа на основании представленных субъектом материалов. Минимальные доли устанавливаются на уровне до 100 % от прогнозируемой нормы амортизации и на уровне до 50 % от прогнозируемой допустимой прибыли.
В случае если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены обязательства, то минимальные доли устанавливаются на уровне до 50 % от допустимой прибыли, которая направляется на обеспечение исполнения международного договора, при условии исполнения показателей качества, надежности и эффективности.
Сноска. Пункт 208-31 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-32. Выделяемые субъектам гранты из средств государственного бюджета на безвозмездной основе, не учитываются в затратной части тарифа.

208-25. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы осы Қағидалардың 343-тармағында көзделген өлшемшарттардың кем дегенде біреуіне сәйкес келетін іс-шаралардың мазмұнымен әзірленеді.
208-26. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
208-27. Инвестициялық бағдарлама неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды, энергия аудиті негізінде әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ескере отырып қалыптастырылады.
208-28. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару:
бар борыштық міндеттемелер есебінен;
жаңа борыштық міндеттемелер есебінен;
амортизациялық аударымдардан және жол берілетін пайдадан ақша ағындары есебінен;
гранттар есебінен;
капитал құю немесе акциялар шығару есебінен жүзеге асырылады.
208-29. Инвестициялық бағдарламаның құрамына пайыздық төлемдер мен қарыздың негізгі сомасын өтеуді қоса алғанда, бар және болжамды борыштық міндеттемелерге қызмет көрсетуге арналған шығындарды бағалау және болжау кіреді.
208-30. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру мынадай тәсілдермен айқындалады:
1) реттеліп көрсетілетін қызметке болжамды амортизациялық аударымдардың ең аз үлесі күрделі шығындарды ақшалай қаржыландыруға немесе күрделі шығындарды қаржыландыру мақсатында пайдаланылатын борышқа қызмет көрсетуге қосылады;
2) болжамды жол берілетін пайданың ең аз үлесі күрделі шығындарды ақшалай қаржыландыруға немесе күрделі шығындарды қаржыландыру мақсатында пайдаланылатын борышқа қызмет көрсетуге қосылады.
208-31. Осы Қағидалардың 208-30-тармағында көрсетілген ең аз үлестерді уәкілетті органның ведомствосы субъект ұсынған материалдар негізінде айқындайды. Ең аз үлестер амортизацияның болжамды нормасынан 100%-ға дейінгі деңгейде және болжамды жол берілетін пайдадан 50%-ға дейінгі деңгейде белгіленеді.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта міндеттемелер белгіленген жағдайда, онда ең төменгі үлестер сапа, сенімділік және тиімділік көрсеткіштері орындалған жағдайда халықаралық шарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етуге жіберілетін жол берілетін пайданың 50%-на дейінгі деңгейде белгіленеді.
Ескерту. 208-31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-32. Субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеусіз негізде бөлінетін гранттар тарифтің шығынды бөлігінде есепке алынбайды.

208-33. В связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, субъект формирует проект инвестиционной программы с учетом незавершенных обязательств по выполнению мероприятий ранее действующей инвестиционной программы.
208-34. В связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, мероприятия ранее действующие инвестиционной программы включаются в проект инвестиционной программы в первый регуляторный период по стимулирующему методу тарифного регулирования.
Подраздел 4. Рассмотрение и утверждение инвестиционной программы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
208-35. Заявка на утверждение инвестиционной программы представляется в электронной форме через веб-портал "База "Монополист":
субъектом, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов, одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях;
субъектом, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные частью первой настоящего пункта и делегированных субъектов, одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган.
Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
Утверждение мероприятий инвестиционной программы по стимулирующему методу тарифообразования допускается на один год и более, с последующим утверждением мероприятий на соответствующий регуляторный год с предоставлением документов предусмотренных пунктом 341 настоящих Правил и рассматривается ведомством уполномоченного органа и государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях, и (или) местным исполнительным органом который рассматривает проект инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.
В случае если инвестиционная программа утверждена на один год и более, сумма на выполнение инвестиционной программы на последующие регуляторные года распределяются на каждый год регуляторного периода и корректируется с учетом амортизационных отчислений и прибыли.
Сноска. Пункт 208-35 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-36. К заявлению на утверждение инвестиционной программы прилагаются:

208-33. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өтуге байланысты субъект бұрын қолданыста болған инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау бойынша аяқталмаған міндеттемелерді ескере отырып, инвестициялық бағдарламаның жобасын қалыптастырады.
208-34. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өтуге байланысты бұрын қолданыста болған инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі бойынша бірінші реттеу кезеңіне инвестициялық бағдарламаның жобасына қосылады.
4-кіші бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту
208-35. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінімді электрондық нысанда "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы:
субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген субъект уәкілетті органның ведомствосына және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға бір мезгілде;
осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді және делегацияланған субъектілерді қоспағанда, Субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъект уәкілетті органның ведомствосына және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға бір мезгілде ұсынылады.
Инвестициялық бағдарлама тариф қолданысының реттеу жылына бекітіледі.
Тариф белгілеудің ынталандырушы әдісі бойынша инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын осы Қағидалардың 341-тармағында көзделген құжаттарды ұсына отырып, тиісті реттеу жылына арналған іс-шараларды кейіннен бекіте отырып, бір жылға және одан да көп уақытқа бекітуге жол беріледі және оны уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасын қарайтын жергілікті атқарушы орган ол бекітуге ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Егер инвестициялық бағдарлама бір жылға немесе одан да көп уақытқа бекітілген жағдайда, келесі реттеу жылдарына арналған инвестициялық бағдарламаны орындауға арналған сома реттеу кезеңнің әр жылына бөлінеді және амортизациялық аударымдар мен пайданы ескере отырып түзетіледі.
Ескерту. 208-35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-36. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге:

1) проект инвестиционной программы субъекта по форме 5 согласно приложению 143 к настоящим Правилам;
2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе внедрение информационных систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом;
3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу (в случае наличия);
4) подтверждающие документы о привлечений средств, указанных в пункте 208-28 настоящих Правил;
5) документы, подтверждающие размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноз влияния проекта инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта;
7) заключение технической экспертизы для субъектов, предоставляющих услуги в сфере передачи электрической энергии;
8) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, утвержденный первым руководителем субъекта по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958).
208-37. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.

1) осы Қағидаларға 143-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы;
2) іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділігін есептеу, оның ішінде субъектінің технологиялық процесін басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелері, технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу көзделетін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың, баға деңгейін салыстырмалы талдауды қоса бере отырып, құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнын көрсетумен, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпарат, оның ішінде осындай жұмыстарды, жиынтық сметалық есептерді, объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды әрбір объект бойынша жеке-жеке жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама (болған жағдайда);
4) осы Қағидалардың 208-28-тармағында көрсетілген қаражатты тарту туралы растайтын құжаттар;
5) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар;
6) субъектінің тарифтік сметасының жобасын қоса бере отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының іске асырылу кезеңінде оның тарифтеріне әсер ету болжамы;
7) электр энергиясын беру саласында көрсетілетін қызмет ұсынатын субъектілер үшін техникалық сараптама қорытындысы;
8) "Энергия аудитінің қорытындылары бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) нысан бойынша субъектінің бірінші басшысы бекіткен энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
208-37. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасын ол бекітуге ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.

208-38. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа письменно уведомляет субъекта и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению в случаях предусмотренных пунктом 345 настоящих Правил.
208-39. В случае, если при рассмотрении заявки на утверждение инвестиционной программы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 208-39 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-40. Не предоставление дополнительной информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения в рамках представленных данных субъектом.
208-41. Ведомство уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней с даты получения проекта инвестиционной программы проводит совместные обсуждения проекта с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих областях и (или) местным исполнительным органом на предмет технологической обоснованности проекта инвестиционной программы.
По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
208-42. В случае выявления мероприятий по итогам обсуждения с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих областях и (или) местным исполнительным органом, несоответствующих требованию пункта 343 настоящих Правил и (или) не подтверждающихся обосновывающими данными, ведомство уполномоченного органа предоставляет замечания к проекту инвестиционной программы. При этом срок проведения анализа заявки приостанавливается до устранения замечаний ведомства уполномоченного органа.
208-43. К проекту инвестиционной программы ведомством уполномоченного органа указываются следующие замечания о:
не соответствии приоритетам развития Республики Казахстан или соответствующей отрасли, включая планы действий по энергоэффективности и энергосбережению;
нецелесообразности предлагаемых мероприятий;
не подтверждении обосновывающими документами;
технологической или экономической неэффективности;
необеспечении источником финансирования;
не соответствии минимальной доле финансирования из амортизационных отчислений и допустимой прибыли;
не соответствии социально-экономическим показателям Республики Казахстан или региона, в котором реализовывается инвестиционная программа.

208-38. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы субъектіні және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органды және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдағаны не осы Қағидалардың 345-тармағында көзделген жағдайларда оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша хабардар етеді.
208-39. Егер инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті органның ведомствосы оны жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
Ескерту. 208-39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-40. Уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімдерде қосымша ақпарат бермеу, уәкілетті орган ведомствосының осы субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-41. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей инвестициялық бағдарлама жобасының технологиялық негізділігі тұрғысынан тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен жобаны бірлесіп талқылауды жүргізеді.
Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау нәтижелері бойынша тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
208-42. Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен талқылау қорытындысы бойынша осы Қағидалардың 343-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін және (немесе) негіздеуші деректермен расталмайтын іс-шаралар анықталған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасына ескертулер береді. Бұл ретте өтінімге талдау жүргізу мерзімі уәкілетті орган ведомствосының ескертулері жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
208-43. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасына мыналар:
энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-қимыл жоспарларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының немесе тиісті саланың даму басымдықтарына сәйкес келмеуі;
ұсынылатын іс-шаралардың орынсыздығы;
негіздеуші құжаттармен расталмауы;
технологиялық немесе экономикалық тиімсіздігі;
қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеуі;
амортизациялық аударымдардан қаржыландырудың ең аз үлесіне және жол берілетін пайдаға сәйкес келмеуі;
Қазақстан Республикасының немесе инвестициялық бағдарлама іске асырылатын өңірдің әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне сәйкес келмеуі туралы ескертулерді көрсетеді.

208-44. Субъект в срок не более тридцати календарных дней представляет доработанную инвестиционную программу с учетом замечаний ведомства уполномоченного органа.
208-45. В случае непредставления доработанного проекта инвестиционной программы, с учетом замечаний ведомства уполномоченного органа, исключается сумма амортизационных отчислений и прибыль на соответствующий размер средств, прогнозируемых для реализации части мероприятий проекта инвестиционной программы.
208-46. В случае, если в ходе рассмотрения представленного субъектом проекта инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа проводит ее изменение, перед принятием решения об изменении проводится совещание с участием государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях и (или) местного исполнительного органа в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности изменения проекта инвестиционной программы. По итогам совещания оформляется протокол, который направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы субъекта.
208-47. Решение об утверждении или об отказе в утверждении инвестиционной программы оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа.
208-48. Отказ в утверждении инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении тарифа и осуществляется в соответствии с Законом.
Подраздел 5. Изменение утвержденной инвестиционной программы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
208-49. Субъект обращается одновременно в ведомство уполномоченного органа и (или) государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без изменения тарифа:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 июля текущего регуляторного года;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 января текущего регуляторного года.
Сноска. Пункт 208-49 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

208-44. Субъект күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде уәкілетті орган ведомствосының ескертулерін ескере отырып, пысықталған инвестициялық бағдарламаны ұсынады.
208-45. Инвестициялық бағдарламаның пысықталған жобасы ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының ескертулерін ескере отырып, амортизациялық аударымдардың сомасы және инвестициялық бағдарлама жобасы іс-шараларының бір бөлігін іске асыру үшін болжамды қаражаттың тиісті мөлшеріне пайда алып тасталады.
208-46. Егер субъект ұсынған инвестициялық бағдарлама жобасын қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы оны өзгертуді жүргізген жағдайда, өзгеріс туралы шешім қабылдау алдында тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның қатысуымен келісу мақсатында кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарлама жобасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті органның ведомствосы тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның атына субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекіту туралы шешімнің жобасымен бірге жібереді.
208-47. Инвестициялық бағдарламаны бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
208-48. Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады және Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
5-кіші бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту
208-49. Субъект уәкілетті органның ведомствосына және (немесе) тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға бір мезгілде тарифті өзгертусіз, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен ағымдағы реттеу жылының 1 қаңтарынан кешіктірмей жүгінеді:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – ағымдағы реттеу жылының 1 шілдесінен кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – ағымдағы реттеу жылының 1 қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде.
Ескерту. 208-49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

208-50. Основаниями для корректировки утвержденной инвестиционной программы являются:
1) изменения в национальной или региональной политике, а также планах развития;
2) изменения в фактическом предложении и спросе на электроэнергию, воду и отопление относительно прогнозов;
3) обстоятельства непреодолимой силы;
4) в связи с изменениями в доступности и стоимости источников финансирования утвержденной инвестиционной программы;
5) выявление более эффективных способов удовлетворения выявленной потребности;
6) задержки сроков при реализации мероприятий в рамках инвестиционной программы.
208-51. К заявлению на изменение утверждҰнной инвестиционной программы прилагаются документы в соответствии с пунктом 363 настоящих Правил.
208-52. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган рассматривают заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы субъекта, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
208-53. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект об изменении инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления и принимают решения об утверждении или отказе в утверждении измененного проекта инвестиционной программы субъекта.
По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
208-54. Решение об утверждении измененной инвестиционной программы оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа.
208-55. В случае неисполнения субъектом мероприятий утвержденной инвестиционной программы по причинам, не зависящим от субъекта (неисполнение обязательств другой стороной договора, вследствие обстоятельств непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы переносятся на следующий регуляторный год:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября следующего за годом их реализации;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая следующего за годом их реализации.
Не допускается повторный перенос сроков исполнения мероприятий инвестиционной программы.

208-50. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны түзету үшін мыналар:
1) ұлттық немесе өңірлік саясаттағы, сондай-ақ даму жоспарларындағы өзгерістер;
2) болжамдарға қатысты электр энергиясына, суға және жылытуға нақты ұсыныс пен сұраныстағы өзгерістер;
3) еңсерілмейтін күш мән-жайлары;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру көздерінің қолжетімділігі мен құнындағы өзгерістер;
5) анықталған қажеттілікті қанағаттандырудың неғұрлым тиімді тәсілдерін анықтау;
6) инвестициялық бағдарлама шеңберінде іс-шараларды іске асыру кезінде мерзімдердің кешігуі негіз болып табылады.
208-51. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге арналған өтінішке осы Қағидалардың 363-тармағына сәйкес құжаттар қоса беріледі.
208-52. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларда көзделген тәртіппен субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішін қарайды.
208-53. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы жобаны ол ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және субъектінің өзгертілген инвестициялық бағдарламасының жобасын бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау нәтижелері бойынша тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
208-54. Өзгертілген инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
208-55. Субъект субъектіге тәуелді емес себептер бойынша бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаған жағдайда (шарттың екінші тарапының міндеттемелерін еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан орындамауы), бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдері келесі реттеу жылына ауыстырылады:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – олар іске асырылған жылдан кейінгі 1 қарашадан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – олар іске асырылған жылдан кейінгі 1 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде.
Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдерін қайта ауыстыруға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 208-55 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-56. Субъект направляет в адрес ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных в пункте 208-55 настоящих Правил в срок:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 15 июля года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 15 февраля года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 208-56 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-57. Государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности проведения изменений инвестиционной программы субъекта в срок:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 15 сентября;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 15 марта.
Сноска. Пункт 208-57 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-58. Решение об изменении инвестиционной программы субъекта оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях и (или) местного исполнительного органа в срок:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая.
Сноска. Пункт 208-58 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 208-55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-56. Субъект уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның мекенжайына осы Қағидалардың 208-55-тармағында көзделген жағдайлардың басталғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішті:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 15 шілдесінен кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
Ескерту. 208-56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-57. Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасына өзгерістер енгізудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыны:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – 15 қыркүйектен кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – 15 наурыздан кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
Ескерту. 208-57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-58. Субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – 1 қарашадан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – 1 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді.
Ескерту. 208-58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Раздел 2. Механизм формирования тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
Подраздел 1. Допустимый доход
208-59. Допустимый доход субъекта определяется за каждый год регуляторного периода по следующей формуле:
где:
– допустимый доход субъекта получаемый в течении регуляторного периода для предоставления регулируемых услуг;
– расчетный контролируемый операционный расход субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода;
– прогноз неконтролируемых затрат субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода;
– амортизационные отчисления субъекта, получаемые от регулируемых активов в течение года t регуляторного периода;
– допустимая прибыль субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода.
208-60. Утвержденный средний базовый тариф определяется для каждого года регуляторного периода по следующей формуле:
где:
– утвержденный средний базовый тариф за год t регуляторного периода;
– прогнозируемый объем регулируемых услуг в год t регуляторного периода.
208-61. Допустимый доход обеспечивает возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан. В случае недостаточности финансирования инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа рассматривает возможность корректировки допустимого дохода в сторону увеличения.
208-62. Если иное не определено в Правилах, в связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, все права и обязательства субъекта по предыдущему регуляторному периоду переходят в первый регуляторный период.
Раздел 3. Операционные расходы
Подраздел 1. Принципы учета операционных расходов
208-63. Операционные расходы, включенные в допустимый доход, представляют собой прогноз эффективных расходов субъекта, которые относятся к предоставлению регулируемых услуг.
208-64. Субъект при формировании проекта тарифа (информации о доходах и расходах) распределяет затраты на контролируемые и неконтролируемые.
208-65. Не допускается использование контролируемых и неконтролируемых затрат для целей, не связанных с основной деятельностью.
208-66. К неконтролируемым затратам относятся следующие расходы:
1) затраты на стратегические товары и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
2) расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь, произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);

2-бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифті қалыптастыру тетігі 1-кіші бөлім. Жол берілетін кіріс
208-59. Субъектінің жол берілетін кірісі реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін реттеу кезеңі ішінде алатын жол берілетін кірісі;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын есептік бақыланатын операциялық шығысы;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын бақыланбайтын шығындарының болжамы;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде реттелетін активтерден алатын амортизациялық аударымдары;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын жол берілетін пайдасы.
208-60. Бекітілген орташа базалық тариф реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– реттеу кезеңінің t жылындағы бекітілген орташа базалық тариф;
– реттеу кезеңінің t жылындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі.
208-61. Жол берілетін кіріс реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша шығындарды өтеуді және субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуіне бағытталған пайданы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарды алуды қамтамасыз етеді. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру жеткіліксіз болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы жол берілетін кірісті ұлғайту жағына қарай түзету мүмкіндігін қарайды.
208-62. Егер Қағидаларда өзгеше айқындалмаса, тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне көшуге байланысты субъектінің алдыңғы реттеу кезеңі бойынша барлық құқықтары мен міндеттемелері бірінші реттеу кезеңіне өтеді.
3-бөлім. Операциялық шығындар
1-кіші бөлім. Операциялық шығыстарды есепке алу қағидаттары
208-63. Жол берілетін кіріске енгізілген операциялық шығыстар субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға жататын тиімді шығыстарының болжамын білдіреді.
208-64. Субъект тариф жобасын (кірістер мен шығыстар туралы ақпарат) қалыптастыру кезінде шығындарды бақыланатын және бақыланбайтын шығындарға бөледі.
208-65. Негізгі қызметпен байланысты емес мақсаттар үшін бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды пайдалануға жол берілмейді.
208-66. Бақыланбайтын шығындарға мынадай:
1) стратегиялық тауарларға және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтерге шығындар;
2) тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейімен байланысты шығыстар;

3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
208-67. Штрафы, неустойка, пени, выплачиваемые в государственный бюджет, не относятся к неконтролируемым расходам.
208-68. Расходы на предоставление регулируемой услуги, не относящиеся к неконтролируемым затратам, относятся к контролируемым затратам на предоставление регулируемой услуги.
208-69. Если уполномоченным органом не определено иное, все прочие расходы являются контролируемыми затратами.
208-70. Формирование затрат первого года регуляторного периода осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
208-71. Формирование тарифа осуществляется на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
208-72. Выделяемые субъектам субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
Подраздел 2. Расчет неконтролируемых затрат
208-73. В рамках заявки на утверждение тарифа на следующий регуляторный период, субъект предоставляет ведомству уполномоченного органа прогноз неконтролируемых затрат на каждый год следующего регуляторного периода. Прогноз неконтролируемых затрат формируется по категориям за регуляторный период с обоснованиями, расчетами и подтверждающими документами и сведениями, с учетом анализа фактических данных за последние четыре квартала до подачи заявки.
Сноска. Пункт 208-73 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-74. В ходе рассмотрения прогноза неконтролируемых затрат, представленного субъектом, ведомство уполномоченного органа при необходимости запрашивает дополнительную информацию в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
208-75. Не предоставление соответствующей информации по запросу ведомства уполномоченного органа в установленные сроки является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения в рамках представленных субъектом данных.

3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар жатады.
208-67. Мемлекеттік бюджетке төленетін айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, өсімпұлдар бақыланбайтын шығыстарға жатпайды.
208-68. Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланбайтын шығындарға жатпайтын шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланатын шығындарға жатады.
208-69. Егер уәкілетті органның ведомствосы өзгеше айқындамаса, барлық өзге шығыстар бақыланатын шығыстар болып табылады.
208-70. Реттеу кезеңінің бірінші жылының шығындарын қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
208-71. Тарифті қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес субъект Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына сәйкес әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.
208-72. Субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің шығын бөлігінде есепке алынбаған шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
2-кіші бөлім. Бақыланбайтын шығындарды есептеу
208-73. Келесі реттеу кезеңіне тариф бекітуге арналған өтінім шеңберінде субъект уәкілетті органның ведомствосына келесі реттеу кезеңнің әрбір жылына бақыланбайтын шығындардың болжамын ұсынады. Бақыланбайтын шығындар болжамы өтінім бергенге дейінгі соңғы төрт тоқсандағы нақты деректерді талдауды ескере отырып, негіздемелермен, есептеулермен және растайтын құжаттармен және мәліметтермен бірге реттеу кезеңіндегі санаттар бойынша қалыптастырылады.
Ескерту. 208-73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-74. Субъект ұсынған бақыланбайтын шығындар болжамын қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы қажет болған жағдайда жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
208-75. Уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуы бойынша белгілеген мерзімдерде тиісті ақпаратты бермеу уәкілетті орган ведомствосының субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.

208-76. Ведомство уполномоченного органа рассматривает прогноз неконтролируемых затрат и утверждает его в представленной субъектом редакции или с внесенными им изменениями в рамках определения общего тарифа. Ведомство уполномоченного органа при установлении прогноза неконтролируемых затрат вносит изменения в прогноз субъекта при:
1) отсутствии и/или неполном объеме подтверждающих документов, расчетов и сведений;
2) технологической или экономической неэффективности;
3) отсутствии реализации в соответствии с разницей между прогнозируемыми и фактическими значениями за предыдущий календарный год.
208-77. Ведомство уполномоченного органа при установлении прогноза неконтролируемых затрат принимает решении на основании анализа представленных субъектом подтверждающих документов, расчетов и сведений.
208-78. Разница между утвержденными и фактическими неконтролируемыми затратами в течение регуляторного периода определяются с помощью механизма ежегодной корректировки согласно разделу 8 настоящего параграфа.
Подраздел 3. Расчет контролируемых затрат
208-79. Контролируемые расходы, рассчитанные в начале регуляторного периода и включенные в допустимый доход за каждый год регуляторного периода, определяются с использованием нисходящего подхода, в соответствии с критериями База - Масштаб - Динамика.
База - Масштаб - Динамика является критериями, применяемые для определения компонента контролируемых затрат допустимого дохода.
208-80. Субъект самостоятельно распоряжается определенным объемом неиспользованных средств, предназначенных для контролируемых расходов.
208-81. Контролируемые расходы первого года первого регуляторного периода принимаются по показателям (параметрам) фактических затрат за календарный год, предшествующий подачи заявки, определенных путем проведения детального анализа и в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, с учетом фактического уровня инфляции за год, предшествующей подаче заявки.
Сноска. Пункт 208-81 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-82. Контролируемые затраты первого года последующих периодов регулирования принимаются с учетом показателей (параметров) фактических затрат за последние два года предыдущего регуляторного периода, предшествующего подаче заявки путем проведения детального анализа в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
Данные затраты корректируются на коэффициент среднего значения динамики общих показателей контролируемых затрат последних двух лет предыдущего регуляторного периода, предшествующего подаче заявления, с учетом среднего фактического уровня инфляции на эти годы, и коэффициента эффективности, включаемого в нормативное определение на эти годы.

208-76. Уәкілетті органның ведомствосы бақыланбайтын шығындардың болжамын қарайды және оны субъект ұсынған редакцияда немесе ол енгізген өзгерістермен жалпы тарифті айқындау шеңберінде бекітеді. Уәкілетті органның ведомствосы бақыланбайтын шығындар болжамын белгілеген кезде:
1) растайтын құжаттардың, есептемелер мен мәліметтердің болмауы және/немесе көлемі толық болмауы;
2) технологиялық немесе экономикалық тиімсіздігі;
3) алдыңғы күнтізбелік жыл үшін болжамды және нақты мәндер арасындағы айырмашылыққа сәйкес іске асырылмауы кезінде субъект болжамына өзгерістер енгізеді.
208-77. Уәкілетті органның ведомствосы бақыланбайтын шығындар болжамын бекіту кезінде субъект ұсынған растайтын құжаттарды, есептемелер мен мәліметтерді талдау негізінде шешім қабылдайды.
208-78. Реттеу кезеңі ішінде бекітілген және нақты бақыланбайтын шығындар арасындағы айырмашылық осы параграфтың 8-бөліміне сәйкес жыл сайынғы түзету тетігінің көмегімен айқындалады.
3-кіші бөлім. Бақыланатын шығындарды есептеу
208-79. Реттеу кезеңінің басында есептелген және реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін жол берілетін кіріске енгізілген бақыланатын шығыстар База - Ауқым - Серпін өлшемшарттарына сәйкес төмендеу тәсілі пайдаланыла отырып айқындалады.
База - Ауқым - Серпін жол берілетін кірістің бақыланатын шығындарының құрауышын айқындау үшін қолданылатын өлшемшарт болып табылады.
208-80. Субъект бақыланатын шығыстарға арналған пайдаланылмаған қаражаттың белгілі бір көлеміне дербес билік етеді.
208-81. Бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылының бақыланатын шығыстары егжей-тегжейлі талдау жүргізу жолымен айқындалған және өтінім берудің алдындағы жылғы инфляцияның нақты деңгейін ескере отырып, осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес өтінім берудің алдындағы күнтізбелік жылғы нақты шығындардың көрсеткіштері (параметрлері) бойынша қабылданады.
Ескерту. 208-81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-82. Келесі реттеу кезеңдерінің бірінші жылының бақыланатын шығындары осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес егжей-тегжейлі талдау жүргізу арқылы өтінім берудің алдындағы алдыңғы реттеу кезеңінің соңғы екі жылындағы нақты шығындардың көрсеткіштері (параметрлері) ескеріле отырып қабылданады.
Бұл шығындар өтініш берудің алдындағы алдыңғы реттеу кезеңінің соңғы екі жылындағы бақыланатын шығындардың жалпы көрсеткіштері серпінінің орташа мәнінің коэффициентіне, осы жылдарға арналған нормативтік анықтамаға енгізілетін тиімділік коэффициентін ескере отырып түзетіледі.

208-83. Нормируемые контролируемые затраты первого регуляторного периода ведомством уполномоченного органа определяется за базовый год на основе анализа затрат субъекта, основываясь на анализе фактических подтвержденных контролируемых затрат за последний календарный год, но не выше уровня потребности в сырье, материалах, топливе и энергии для производства единицы продукции на основе норм и стандартов, действующих в соответствующей отрасли, и цен на товары, работы, услуги, закупленные субъектом до подачи заявки на утверждение тарифа.
Расходы, которые считаются неконтролируемыми затратами, не включаются в определяемую стоимость (значение) первого года первого регуляторного периода в соответствии с настоящими Правилами.
208-84. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются в соответствии со статьей 23 Закона.
208-85. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются посредством информационной системы электронных закупок, интегрированной с информационной системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
208-86. Расходы на оплату труда персонала первого года первого регуляторного периода определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной номинальной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год, предшествующей подаче заявки.
208-87. Предложения по изменению масштаба с учетом изменений в расходах, обусловленных изменениями масштаба, предлагаются субъектом с подтверждением о необходимости изменения обязательств или другой причины изменения наложенной третьей стороной или государственным органом, с представлением пояснительной записки и подтверждающих документов о изменениях таких значений.
208-88. Получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектом, от местных исполнительных органов в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование является основанием для изменения масштаба контролируемых затрат.
208-89. Допустимые контролируемые затраты каждого последующего года регуляторного периода рассчитываются путем умножения значения первого года, скорректированного с учетом показателя прогноза социально - экономического развития Республики Казахстан.

208-83. Бірінші реттеу кезеңінің нормаланатын бақыланатын шығындарын уәкілетті органның ведомствосы базалық жылға субъектінің шығындарын талдау негізінде, соңғы күнтізбелік жылғы нақты расталған бақыланатын шығындарды талдауды негізге ала отырып, бірақ өнім бірлігін өндіру үшін шикізатқа, материалдарға, отынға және энергияға қажеттілік деңгейінен асырмай, тиісті салада қолданылатын нормалар мен стандарттарды және субъект тарифті бекітуге арналған өтінімді бергенге дейін сатып алынған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағаларды негізге ала отырып айқындайды.
Бақыланбайтын шығындар деп есептелетін шығыстар осы Қағидаларға сәйкес бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылының айқындалатын құнына (мәніне) енгізілмейді.
208-84. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Заңның 23-бабына сәйкес жүзеге асырады.
208-85. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың электрондық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
208-86. Бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылындағы персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нормативтік саннан аспайтын нақты санына және өтінім берудің алдындағы жылға статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) орташа айлық номиналды жалақыны негізге ала отырып айқындалады.
208-87. Ауқымның өзгеруіне байланысты шығыстардағы өзгерістерді ескере отырып, ауқымды өзгерту жөніндегі ұсыныстарды субъект міндеттемелерді өзгертудің қажет екенін немесе үшінші тарап немесе мемлекеттік орган енгізген өзгерістің басқа себебін растаумен, түсіндірме жазбаны және осындай мәндердің өзгергені туралы растайтын құжаттарды ұсына отырып береді.
208-88. Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға мүлікті өтеусіз пайдалануға алған кезде оны теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан алу бақыланатын шығындардың ауқымын өзгерту үшін негіз болып табылады.
208-89. Реттеу кезеңінің әрбір келесі жылының жол берілетін бақыланатын шығыстары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішін ескере отырып түзетілген бірінші жылдың мәнін көбейту арқылы есептеледі.

208-90. Величина динамики рассчитывается для каждого года регуляторного периода, за исключением первого года регуляторного периода, с учетом следующих значений:
1) показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан. Если официальный прогноз указан в виде диапазона, то используется средняя точка;
2) расчетного темпа снижения затрат за счет повышения производительности за регуляторный период по решению ведомства уполномоченного органа, где отрицательное значение означает улучшение показателей.
208-91. Расчетный показатель снижения затрат за счет повышения производительности обеспечивает субъекту дополнительный стимул для повышения эффективности и производительности.
208-92. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Подраздел 4. Отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы
208-93. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа, государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" отчет об исполнении инвестиционной программы по форме согласно приложению 145 к настоящим Правилам, в сроки указанные в пункте 42 настоящих Правил, с указанием следующих сведений:
1) информация о фактических условиях, источниках и размерах финансирования инвестиционной программы;
2) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей по форме согласно приложению 144 к настоящим Правилам;
3) обоснование причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
4) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
Сноска. Пункт 208-93 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 6. Регулируемая база задействованных активов и корректировка на амортизацию для субъектов с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
Подраздел 1. Регулируемая база задействованных активов

208-90. Серпін шамасы реттеу кезеңінің бірінші жылын қоспағанда, реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай мәндер:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы ескеріліп есептеледі. Егер ресми болжам диапазон түрінде көрсетілсе, онда диапазонның орташа нүктесі қолданылады;
2) уәкілетті орган ведомствосының шешімі бойынша реттеу кезеңіндегі өнімділікті арттыру есебінен шығындарды төмендетудің есептеу қарқыны ескеріліп есептеледі, мұнда теріс мән көрсеткіштердің жақсаруын білдіреді.
208-91. Еңбек өнімділігін арттыру есебінен шығындарды азайтудың есептемелік көрсеткіші субъектіге еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыру үшін қосымша ынталандыруды қамтамасыз етеді.
208-92. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-кіші бөлім. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп
208-93. Субъект уәкілетті органның ведомствосына, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген мерзімдерде, осы Қағидаларға 145-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда мынадай мәліметтерді:
1) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары, көздері және мөлшері туралы ақпаратты;
2) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларға 144-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштер тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
3) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерінің негіздерін;
4) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалуын растайтын материалдарды (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құнын, қызмет ету мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілік тізбесі) көрсете отырып, инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 208-93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-бөлім. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, субъектілер үшін амортизацияға түзету 1-кіші бөлім. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы

208-94. Регулируемая база задействованных активов отражает стоимость активов, по которым субъект получает сумму амортизационных отчислений и допустимую прибыль.
208-95. В регулируемую базу задействованных активов включаются необходимые активы используемые для предоставления регулируемых услуг.
208-96. Субъект несет ответственность за надлежащее отражение стоимости активов, включенных в регулируемую базу задействованных активов, в своей аудированной финансовой отчетности, включая переоценку задействованных активов или другие корректировки.
208-97. В случае применения стимулирующего метода тарифообразования в соответствие с настоящей Главой для первого регуляторного периода, начальная регулируемая база задействованных активов представляет собой сумму остаточной стоимости активов, зарегистрированных в аудированной финансовой отчетности на день, непосредственно предшествующий началу первого регуляторного периода. Регулируемая база задействованных активов на начало регуляторного периода представляет собой сумму остаточной стоимости активов на дату закрытия предыдущего регуляторного периода.
208-98. Для каждого регуляторного периода открытие и закрытие регулируемой базы задействованных активов за каждый год в течение периода рассчитывается по следующей формуле:
где:
– регулируемая база задействованных активов на дату закрытия в году t, тенге;
– начальная регулируемая база задействованных активов в году t, которая эквивалентна регулируемой базе задействованных активов на дату закрытия в году t-1, тенге;
– амортизационные отчисления субъекта, получаемые от регулируемых активов в течение года t регуляторного периода, тенге;
– прогнозируемая стоимость выбытия активов в году t, определенная ведомством уполномоченного органа на основе информации субъекта, связанной с прогнозируемой величиной продажи, передачи или списания активов другим сторонам, тенге;
– прогнозируемая стоимость активов, вводимых в эксплуатацию в год t в соответствии с утвержденной инвестиционной программой, тенге.
208-99. Активы считаются незавершенными до даты ввода в эксплуатацию. На незавершенные активы не начисляются амортизационные отчисления или допустимая прибыль, но процентные расходы при необходимости капитализируются с использованием процентной ставки по стоимости долга, применяемой в расчете средневзвешенной стоимости капитала.
208-100. Не допускается переоценка активов для целей расчета регулируемой базы задействованных активов.
Используемые активы при предоставлении регулируемых услуг согласовываются с ведомством уполномоченного органа.
Вывод субъектом активов, задействованных при оказаний регулируемых услуг субъекта, согласовывается с ведомством уполномоченного органа.

208-94. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы субъек ол бойынша амортизациялық аударымдар сомасын және жол берілетін пайда алатын активтер құнын көрсетеді.
208-95. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын қажетті активтер қосылады.
208-96. Субъект өзінің аудиттелген қаржылық есептілігіне қолданысқа енгізілген активтерді қайта бағалауды немесе басқа түзетулерді қоса алғанда, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына қосылған активтердің құнын тиісінше көрсетуге жауапты болады.
208-97. Бірінші реттеу кезеңі үшін осы тарауға сәйкес тариф белгілеудің ынталандыру әдісі қолданылған жағдайда, қолданысқа енгізілген активтердің бастапқы реттелетін базасы бірінші реттеу кезеңінің басталуының алдындағы күнге аудиттелген қаржылық есептілікте тіркелген активтердің қалдық құнының сомасын білдіреді. Реттеу кезеңінің басындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы алдыңғы реттеу кезеңінің жабылу күніндегі активтердің қалдық құнының сомасын білдіреді.
208-98. Әрбір реттеу кезеңі үшін кезең ішінде әр жыл үшін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының ашылуы мен жабылуы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t жылы жабылу күніне қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы, теңге;
– t-1 жабылу күніне қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына балама болатын, t жылы қолданысқа енгізілген активтердің бастапқы реттелетін базасы, теңге;
– субъектінің реттелетін кезеңнің t жылы ішінде реттелетін активтерден алатын амортизациялық аударымдары, теңге;
– активтерді басқа тараптарға сату, беру немесе есептен шығарудың болжамды шамасымен байланысты субъектінің ақпараты негізінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған t жылындағы активтердің шығуының болжамды құны, теңге;
– бекітілген инвестициялық бағдарламаға сәйкес t жылы пайдалануға енгізілетін активтердің болжамды құны.
208-99. Активтер пайдалануға берілген күнге дейін аяқталмаған болып саналады. Аяқталмаған активтерге амортизациялық аударымдар немесе жол берілетін пайда есептелмейді, бірақ қажет болған кезде пайыздық шығыстар капиталдың орташа өлшемді құнын есептеуде қолданылатын борыш құны бойынша пайыздық мөлшерлемені пайдалана отырып капиталдандырылады.
208-100. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын есептеу мақсаты үшін активтерді қайта бағалауға жол берілмейді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын активтер уәкілетті органның ведомствосымен келісіледі.
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуі кезінде қолданысқа енгізілген активтерді субъектінің шығаруы уәкілетті органның ведомствосымен келісіледі.

208-101. В рамках ежегодной корректировки в соответствии с пунктом 208-151 настоящих Правил, производится перерасчет регулируемой базы задействованных активов на конец регулируемого года и регулируемой базы задействованных активов на начало следующего года. По итогам рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы регулируемая база задействованных активов корректируется на фактическую сумму исполнения инвестиционной программы.
208-102. В расчете регулируемой базы задействованных активов на начало регулируемого года добавляется сумма капитальных затрат в течение этого года.
208-103. Корректировка на амортизацию за год пересматривается с учетом перерасчета регулируемой базы задействованных активов. Разница между первоначально утвержденной и пересчитанной величиной амортизационных отчислений включается в ежегодную корректировку.
208-104. В году, следующем за отчетным, регулируемая база задействованных активов на конец предыдущего отчетного года корректируется с учетом фактических капитальных затрат за отчетный год и прогнозных капитальных затрат в году, следующих за отчетным с учетом перерасчета амортизационных отчислений.
Подраздел 2. Средневзвешенная стоимость капитала
208-105. Допустимая прибыль капитала определяется на основе стоимости регулируемой базы задействованных активов и средневзвешенной стоимости капитала.
208-106. Средневзвешенная стоимость капитала определяется ведомством уполномоченного органа для каждого регуляторного периода на основании представленных расчетов и информации субъекта.
208-107. Методология расчета средневзвешенной стоимости капитала рассчитывается по формуле согласно пункту 208-108 настоящих Правил. При этом величина средневзвешенной стоимости капитала определяется для каждого субъекта индивидуально.
208-108. Средневзвешенная стоимость капитала рассчитывается с использованием номинальной стоимости после уплаты налогов по следующей формуле:
СВСК=DEBT ×(1-T) ×GEAR+EQTY ×(1-GEAR), где:
СВСК – средневзвешенная стоимость капитала субъекта, %;
DEBT – стоимость заемного капитала, %;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %;
GEAR – соотношение собственного и заҰмного капитала;
EQTY – стоимость собственного капитала, %.
208-109. Соотношение собственного и заҰмного капитала указывает стоимость заемного капитала субъекта как долю от совокупной стоимости долга и собственного капитала предприятия.
208-110. Соотношение собственного и заҰмного капитала равно фактическому соотношению собственного и заҰмного капитала субъекта за последний год, по которому имеются полноценные данные.
Соотношение собственного и заҰмного капитала указывает стоимость долговых обязательств субъекта как долю от совокупной стоимости долга и собственного капитала предприятия и рассчитывается по следующей формуле:
GEAR= D/(D+E), где:
GEAR – доля заемного капитала субъекта;
D – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале;
E – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале.

208-101. 208-151-тармаққа сәйкес жыл сайынғы түзету шеңберінде реттелетін жылдың соңындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын және келесі жылдың басындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын қайта есептеу жүргізіледі. Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау қорытындылары бойынша қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы инвестициялық бағдарламаның нақты орындалу сомасына түзетіледі.
208-102. Реттелетін жылдың басына қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын есептеуде осы жыл ішіндегі күрделі шығындардың сомасы қосылады.
208-103. Бір жыл ішінде амортизацияға түзету қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын қайта есептеу ескеріле отырып қайта қаралады. Амортизациялық аударымдардың бастапқы бекітілген және қайта есептелген шамасы арасындағы айырма жыл сайынғы түзетуге енгізіледі.
208-104. Есептік жылдан кейінгі жылы алдыңғы есептік жылдың соңындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы амортизациялық аударымдарды қайта есептеуді ескере отырып, есептік жылғы нақты күрделі шығындар мен есептік жылдан кейінгі жылғы болжамды күрделі шығындарды ескере отырып түзетіледі.
2-кіші бөлім. Капиталдың орташа өлшемді құны
208-105. Капиталдың жол берілетін пайдасы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы құнының және капиталдың орташа өлшемді құнының негізінде айқындалады.
208-106. Капиталдың орташа өлшемді құнын әрбір реттеу кезеңі үшін уәкілетті органның ведомствосы субъектінің ұсынған есептері мен ақпараты негізінде айқындайды.
208-107. Капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу әдістемесі осы Қағидалардың 208-108-тармағына сәйкес формула бойынша есептеледі. Бұл ретте капиталдың орташа өлшемді құнының шамасы әрбір субъект үшін жеке айқындалады.
208-108. Капиталдың орташа өлшемді құны мынадай формула бойынша салық төлегеннен кейінгі номиналды құнды пайдалана отырып есептеледі:
СВСК=DEBT ×(1-T) ×GEAR+EQTY ×(1-GEAR), мұндағы:
– субъект капиталының орташа өлшемді құны,%;
– қарыз капиталдың құны, %;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі, %;
– меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы;
– меншікті капиталдың құны, %.
208-109. Меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің қарыз капиталының құнын борыштың жиынтық құнынан және кәсіпорынның меншікті капиталынан үлес ретінде көрсетеді.
208-110. Меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің ол бойынша толық деректер бар соңғы жылғы меншікті және қарыз капиталының нақты арақатынасына тең.
Меншікті және қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің борыштық міндеттемелерінің құнын борыштың және кәсіпорынның меншікті капиталының жиынтық құнының үлесі ретінде көрсетеді және мынадай формула бойынша есептеледі:
GEAR= D/(D+E), мұндағы:
GEAR – субъекті қарыз капиталының үлесі;
D – жиынтық салынған капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы;
E – жиынтық салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы.

208-111. Если фактическое соотношение является неэффективным для структуры финансирования, действующей у данного субъекта, ведомство уполномоченного органа устанавливает коэффициент соотношения собственного и заҰмного капитала, который отличается от фактического коэффициента субъекта.
208-112. При определении эффективности соотношения собственного и заҰмного капитала субъекта, ведомство уполномоченного органа учитывает:
1) соотношение собственного и заҰмного капитала, применяемое в отношении других субъектов в Республике Казахстан;
2) подход к оценке соотношения собственного и заҰмного капитала, применяемый регулирующими органами в странах, подходящих со схожими для Республики Казахстан экономическими, климатическими, или социально-экономическими условиями;
3) международный опыт по эффективным структурам финансирования для субъектов в сферах электроэнергетики, теплоэнергетики и водоснабжения и (или) водоотведения с использованием общедоступных наборов данных.
Сноска. Пункт 208-112 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-113. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-114. Стоимость заемного капитала рассчитывается по следующей формуле:
, где:
DEBT – стоимость заемного капитала;
– безрисковая ставка;
– премия за риск по долговым обязательствам.
208-115. Безрисковая ставка устанавливается в соответствии с текущей базовой ставкой Национального Банка Республики Казахстан на момент принятия решения ведомством уполномоченного органа при рассмотрении заявки на утверждение тарифа.
Сноска. Пункт 208-115 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-116. Премия за риск по долговым обязательствам представляет собой разницу между средневзвешенными процентными ставками по займам субъекта и базовой ставкой, и отражает дополнительный риск, связанный с кредитованием субъекта, а следовательно, более высокую доходность, требуемую кредиторами.
208-117. Премия за риск по долговым обязательствам определяется ведомством уполномоченного органа. Если ведомство уполномоченного органа не принимает такого решения, то премия за риск по долговым обязательствам устанавливается в размере 3,5%.

208-111. Егер нақты арақатынас осы субъектіде қолданылатын қаржыландыру құрылымы үшін тиімсіз болып табылса, уәкілетті органның ведомствосы субъектінің нақты коэффициентінен ерекшеленетін меншікті және қарыз капитал арақатынасының коэффициентін белгілейді.
208-112. Субъектінің меншікті және қарыз капиталының тиімді болып табылатынын айқындау кезінде уәкілетті органның ведомствосы мыналарды:
1) Қазақстан Республикасындағы басқа субъектілерге қатысты қолданылатын меншікті және қарыз капиталдың арақатынасын;
2) Қазақстан Республикасы үшін экономикалық, климаттық немесе әлеуметтік-экономикалық жағдайлары ұқсас елдердегі реттеуші органдар қолданатын меншікті және қарыз капиталдың арақатынасын бағалау тәсілін;
3) жалпыға қолжетімді деректер жиынтығын пайдалана отырып, электр энергетикасы, жылу энергетикасы және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру салаларындағы субъектілер үшін қаржыландырудың тиімді құрылымдарын ескереді.
Ескерту. 208-112-тармағының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-113. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-114. Қарыз капиталының құны мынадай формула бойынша есептеледі:
, мұндағы:
– қарыз капиталының құны;
– тәуекелсіз мөлшерлеме;
– борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы;
208-115. Тәуекелсіз мөлшерлеме тарифті бекітуге өтінімді қарау кезінде уәкілетті орган ведомствосының шешімі қабылданған сәтте Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ағымдағы базалық мөлшерлемесіне сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 208-115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-116. Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы субъектінің қарыздары мен базалық мөлшерлеме бойынша орташа өлшемді пайыздық мөлшерлемелер арасындағы айырмашылықты білдіреді және субъектіге кредит берумен байланысты қосымша тәуекелді, демек, кредиторлар талап ететін неғұрлым жоғары кірісті көрсетеді.
208-117. Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақыны уәкілетті органның ведомствосы айқындайды. Егер уәкілетті органның ведомствосы мұндай шешім қабылдамаса, онда борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы 3,5% мөлшерінде белгіленеді.

208-118. Дополнительные расходы по финансированию не включаются в состав премии за риск по долговым обязательствам.
208-119. Стоимость собственного капитала рассчитывается по следующей формуле:
где:
EQUTY – стоимость собственного капитала;
RFR– безрисковая ставка;
ERP– премия за риск по собственному капиталу;
Beta– бета-коэффициент собственного капитала.
208-120. Безрисковая ставка устанавливается в соответствии с пунктом 208-115 настоящих Правил.
208-121. Премия за риск по собственному капиталу отражает дополнительный риск, связанный с кредитованием субъекта кредитования, и, следовательно, более высокую доходность, требуемую кредиторами.
208-122. Бета-коэффициент собственного капитала отражает риск субъектов по отношению к риску инвестиций в акции в целом в Республике Казахстан.
208-123. В интересах обеспечения определенности и прозрачности значения премии за риск собственного капитала и бета-коэффициента собственного капитала устанавливается ведомством уполномоченного органа перед началом каждого регуляторного периода.
208-124. Первоначальными фиксированными значениями, которые корректируются ведомством уполномоченного органа, являются:
1) премия за риск собственного капитала 6%;
2) бета-коэффициент собственного капитала 0,89.
208-125. Допустимая прибыль за год пересчитывается ежегодно с использованием пересчитанной регулируемой базы задействованных активов. Разница между первоначально утвержденной и пересчитанной допустимой прибылью включается в ежегодную корректировку.
Раздел 7. Стимулирование производительности и эффективности
208-126. В каждом году регуляторного периода применяется механизм стимулирования производительности и эффективности, целью которого является стимулирование субъекта к достижению показателей качества и надежности, в том числе, с учетом инновационных решений.
Ведомство уполномоченного органа совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях, и (или) местным исполнительным органом участвуют в установлении показателей качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъектов, предусмотренных пунктами 208-131, 208-132 и 208-133 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 208-126 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-127. Механизм стимулирования производительности и эффективности реализуется посредством ежегодной корректировки, которая предусматривает штрафные санкции в виде снижения утвержденной допустимой прибыли, включаемой в допустимый доход субъекта, в зависимости от достигнутых показателей эффективности по отношению к целевым значениям показателей эффективности.

208-118. Қаржыландыру бойынша қосымша шығыстар борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақының құрамына енгізілмейді.
208-119. Меншікті капиталдың құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– меншікті капиталдың құны;
– тәуекелсіз мөлшерлеме;
– меншікті капитал бойынша тәуекел үшін сыйлықақы;
– меншікті капиталдың бета-коэффициенті.
208-120. Тәуекелсіз мөлшерлеме осы Қағидалардың 208-115-тармағына сәйкес белгіленеді.
208-121. Меншікті капитал бойынша тәуекел үшін сыйлықақы кредиттеу субъектісіне кредит берумен байланысты қосымша тәуекелді, демек, кредиторлар талап ететін жоғары кірісті көрсетеді.
208-122. Меншікті капиталдың бета-коэффициенті субъектілердің жалпы Қазақстан Республикасындағы акцияларға инвестициялау тәуекеліне қатысты тәуекелін көрсетеді.
208-123. Айқындылық пен ашықтықты қамтамасыз ету мақсатында меншікті капитал тәуекелі және меншікті капиталдың бета-коэффициенті үшін сыйлықақы мәнін уәкілетті органның ведомствосы әрбір реттеу кезеңі басталар алдында белгілейді.
208-124. Уәкілетті органның ведомствосы түзейтін бастапқы тіркелген мәндер:
1) меншікті капитал тәуекелі үшін сыйлықақы 6%;
2) меншікті капиталдың бета-коэффициенті 0,89 болып табылады.
208-125. Бір жылда жол берілетін пайда қайта есептелген қолданысқа енгізілген активтерді пайдаланумен жыл сайын қайта есептеледі. Бастапқыда бекітілген және қайта есептелген жол берілетін пайда арасындағы айырмашылық жыл сайынғы түзетуге енгізіледі.
7-бөлім. Өнімділік пен тиімділікті ынталандыру
208-126. Реттеу кезеңінің әрбір жылында өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі қолданылады, оның мақсаты субъектіні сапа мен сенімділік көрсеткіштеріне, оның ішінде инновациялық шешімдерді ескере отырып, қол жеткізуге ынталандыру болып табылады.
Уәкілетті органның ведомствосы тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен бірлесіп осы Қағидалардың 208-131, 208-132 және 208-133-тармақтарында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі және субъекттер қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін белгілеуге қатысады.
Ескерту. 208-126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-127. Өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі жыл сайынғы түзету арқылы іске асырылады, ол тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәндеріне қатысты қол жеткізілген тиімділік көрсеткіштеріне қарай субъектінің жол берілетін кірісіне енгізілетін жол берілетін пайданы төмендету түріндегі айыппұл санкцияларын көздейді.

208-128. Корректировка рассчитывается в процентах от степени достижения эффективности, умноженной на долю допустимой прибыли в каждом году регуляторного периода, за исключением доли допустимой прибыли, направленной на финансирование инвестиционной программы.
208-129. Доля допустимой прибыли определяется ведомством уполномоченного органа для каждого регуляторного периода. Значение по умолчанию составляет до 50% от допустимой прибыли за минусом минимальной доли допустимой прибыли, выделяемой на финансирование инвестиционной программы.
208-130. Ведомство уполномоченного органа устанавливает весовые коэффициенты к показателям качества и надежности, определенным в пунктах 208-131, 208-132, 208-133 и 208-134 настоящих Правил для измерения эффективности и производительности в течение всего регуляторного периода.
Сноска. Пункт 208-130 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-131. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по передаче электрической энергии за регуляторный период, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) средний индекс длительности перерыва в работе системы (SAIDI) – средняя длительность долгосрочных внеплановых отключений в соответствии с общепринятыми в мире правилами, час;
2) средний индекс длительности перерыва в работе системы (SAIFI) – средняя частота долгосрочных внеплановых отключений в соответствии с общепринятыми в мире правилами, час;
3) своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой;
4) время устранения аварий в сетях, час;
5) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
6) снижение уровня нормативных потерь, %;
7) своевременное выполнение ремонтных работ;
8) внедрение инновационной технологии в предприятии по регулируемой услуге;
9) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
10) снижение износа основных средств.
Сноска. Пункт 208-131 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 208-132 предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).

208-128. Түзету инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға бағытталған жол берілетін пайданың үлесін қоспағанда, реттеу кезеңінің әрбір жылындағы жол берілетін пайданың үлесіне көбейтілген тиімділікке қол жеткізу дәрежесінен пайызбен есептеледі.
208-129. Жол берілетін пайданың үлесін әрбір реттеу кезеңі үшін уәкілетті органның ведомствосы айқындайды. Әдепкі қалпы бойынша мән инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға бөлінетін жол берілетін пайданың ең төменгі үлесін шегергендегі жол берілетін пайданың 50% -ына дейін құрайды.
208-130. Уәкілетті органның ведомствосы барлық реттеу кезеңінің ішінде тиімділік пен өнімділікті өлшеу үшін осы Қағидалардың 208-131, 208-132, 208-133 және 208-134-тармақтарында айқындалған сапа және сенімділік көрсеткіштеріне салмақ коэффициенттерін белгілейді.
Ескерту. 208-130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-131. Уәкілетті органның ведомствосы реттеу кезеңі үшін электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) жүйенің жұмысындағы үзіліс ұзақтығының орташа индексі (SAIDI) – әлемде жалпыға ортақ қабылданған қағидаларға сәйкес ұзақ мерзімді жоспардан тыс ажыратулардың орташа ұзақтығы, сағат;
2) жүйенің жұмысындағы үзіліс ұзақтығының орташа индексі (SAIFI) – әлемде жалпыға ортақ қабылданған қағидаларға сәйкес ұзақ мерзімді жоспардан тыс ажыратулардың орташа жиілігі, сағат;
3) инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шараларды уақтылы орындау;
4) желілердегі аварияларды жою уақыты, сағат;
5) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
6) нормативтік ысыраптар деңгейін төмендету, %;
7) жөндеу жұмыстарын уақтылы аяқтау;
8) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық технология енгізу;
9) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтау;
10) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэфиценттерін бекітеді.
Ескерту. 208-131-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
208-132-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

208-132. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) количество подтвержденных дней в году с отклонениями от допустимых значений температурного графика по источникам производства тепловой энергии, дней;
2) количество аварий, единиц;
3) своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой;
4) снижение уровня нормативных потерь тепловой энергии, %;
5) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
6) внедрение инновационной технологии в предприятии по регулируемой услуге;
7) своевременное завершение ремонта (реконструкции, модернизации, замены);
8) время устранения аварий в сетях, час;
9) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
10) снижение износа основных средств.
Сноска. Пункт 208-132 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-133. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по водоснабжению и (или) водоотведению, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) удельный расход электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе транспортировки питьевой воды, на единицу объема транспортируемой воды (кВт*час/куб. м);
2) исполнение в полном объеме мероприятий инвестиционной программы в сроки;
3) снижение уровня нормативных потерь воды, %;
4) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
5) своевременное выполнение ремонтных работ;
6) количество аварий, единиц;
7) доля проб сточных вод, несоответствующих установленным нормативам допустимых сбросов, лимитам на сбросы/доля проб питьевой воды в распределительной водопроводной сети, несоответствующих установленным требованиям, в общем объеме проб, отработанных по результату производственного контроля качества питьевой воды, %;
8) внедрение инновационной технологии в предприятии по регулируемой услуге;
9) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
10) снижение износа основных средств, %.
Сноска. Пункт 208-133 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

208-132. Уәкілетті органның ведомствосы жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) бір жылда жылу энергиясын өндіру көздері бойынша температуралық кестенің жол берілетін мәндерінен ауытқу болуы расталған күндер саны, күндер;
2) авариялар саны, бірлік;
3) инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шараларды уақтылы орындау;
4) жылу энергиясының нормативтік ысыраптарының деңгейін төмендету, %;
5) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
6) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық технологияны енгізу;
7) жөндеуді (реконструкциялауды, жаңғыртуды, ауыстыруды) уақтылы аяқтау;
8) желілердегі аварияларды жою уақыты, сағат;
9) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтау;
10) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэффиценттерін бекітеді.
Ескерту. 208-132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-133. Уәкілетті органның ведомствосы сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) ауыз суды тасымалдаудың технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының тасымалданатын су көлемінің бірлігіне (кВт*сағ/текше м) үлес шығысы;
2) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының мерзімінде толық көлемде орындалуы;
3) судың нормативтік ысыраптары деңгейінің төмендеуі, %;
4) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
5) жөндеу жұмыстарын уақтылы орындау;
6) авариялар саны, бірлік;
7) рұқсат етілген төгінділердің белгіленген нормативтеріне, төгінділерге арналған лимиттерге сәйкес келмейтін сарқынды сулар сынамаларының үлесі/ауыз су сапасын өндірістік бақылау нәтижесі бойынша пайдаланылған сынамалардың жалпы көлемінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тарату су құбыры желісіндегі ауыз су сынамаларының үлесі, %;
8) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық технологияны енгізу;
9) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтауы;
10) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэффиценттерін, % бекітеді.
Ескерту. 208-133-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

208-134. Ведомство уполномоченного органа для субъектов, оказывающих регулируемые услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой;
2) внедрение инновационной технологии в предприятии по регулируемой услуге;
3) сохранение качества, надежности и других потребительских свойств товара при его транспортировке, %;
4) снижение либо сохранение на принятом уровне удельного расхода электроэнергии на грузооборот нефти по магистральным трубопроводам, %;
5) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
6) обеспечение длительного безаварийного режима нефтепровода, %;
7) выполнение графиков утвержденных планов производства работ в целях предупреждения аварийных ситуаций, %;
8) время ликвидации аварий, ч;
9) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
10) снижение износа основных средств.
Сноска. Пункт 208-134 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-135. Ведомство уполномоченного органа при определении для субъекта весовых коэффициентов показателей качества и надежности учитывает следующие приоритеты:
1) цели для соответствующего сектора (отрасли), установленные Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, ведомством уполномоченного органа и (или) документом Системы государственного планирования;
2) наличие данных или процессов, необходимых для получения данных, необходимых для оценки результатов деятельности по соответствующему показателю качества и надежности;
3) инвестиции субъекта;
4) поддержку методов производительности и стимулирования, которые действуют более одного регуляторного периода, путем минимизации изменений показателей качества и надежности, выбранных для субъекта в каждом регуляторном периоде;
5) внедрение инновационных решений в предприятиях по регулируемой услуге.
Сноска. Пункт 208-135 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

208-134. Уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзит және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге экспорт мақсатында тасымалдауды қоспағанда, магистральдық құбырлар арқылы мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдау бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері үшін салмақ коэффициенттерін белгілейді:
1) инвестициялық бағдарламада көзделген іс-шараларды уақтылы орындау;
2) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорында инновациялық технологияны енгізу;
3) тауарды тасымалдау кезінде оның сапасын, сенімділігін және басқа да тұтыну қасиеттерін сақтау, %;
4) магистральдық құбырлар бойынша мұнайдың жүк айналымына электр энергиясының үлестік шығысын төмендету не қабылданған деңгейде сақтау, %;
5) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
6) мұнай құбырының ұзақ апатсыз режимін қамтамасыз ету, %;
7) авариялық жағдайлардың алдын алу мақсатында жұмыстарды жүргізудің бекітілген жоспарларының кестелерін орындау, %;
8) аварияларды жою уақыты, сағ;
9) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтау;
10) негізгі құралдардың тозуын азайту.
Ескерту. 208-134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-135. Уәкілетті органның ведомствосы субъект үшін сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің салмақ коэффиценттерін айқындау кезінде мынадай басымдықтарды:
1) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, уәкілетті органның ведомствосы және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатында белгілеген тиісті сектор (сала) үшін мақсаттарды;
2) сапа және сенімділіктің тиісті көрсеткіші бойынша қызмет нәтижелерін бағалау үшін қажетті деректерді алу үшін қажетті деректердің немесе процестердің болуын;
3) субъектінің инвестицияларын;
4) әрбір реттеу кезеңінде субъект үшін таңдалған сапа және сенімділік көрсеткіштерінің өзгерістерін барынша азайту арқылы бір реттеу кезеңінен артық әрекет ететін өнімділік және ынталандыру әдістерін қолдауды;
5) кәсіпорындарда реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша инновациялық шешімдерді енгізуді пайдаланады.
Ескерту. 208-135-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

208-136. Ведомство уполномоченного органа устанавливает весовые коэффициенты к каждому показателю качества и надежности для целей расчета штрафов субъекта.
При утверждении показателей качества и надежности ведомство уполномоченного органа определяет отрицательные показатели, соответствующие для улучшения оказания регулируемой услуги Субъекта.
Сноска. Пункт 208-136 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-137. Сумма весовых коэффициентов по всем показателям качества и надежности, указанных в пунктах 208-131, 208-132, 208-133 и 208-134 настоящих Правил для субъекта равна 100 %.
Если Субъектом представлен не полный список показателей качества и надежности Субъект предоставляет в ведомство уполномоченного органа анализ и/или расчеты о не учтенных показателях для включения их весовых долей на утвержденные показатели качества и надежности.
При отсутствии анализа и/или расчетов о не учтенных показателях ведомство уполномоченного органа исключает долю каждого не учтенного показателя качества и надежности от всех весовых коэффициентов в размере 10 %.
При определении весового коэффициента ведомство уполномоченного органа рассчитывает показатель качества и надежности по следующей приоритетности:
1) менее приоритетный показатель приравненный Х, при этом величина показателя составляет не менее 1 %, но не более 2 %;
2) следующий показатель за менее приоритетным показателем равно Х+У, при этом величина показателя У составляет не менее 1 %, но не более 2 %;
3) наиболее приоритетных два показателя (Х+У)*К, где величина К равна количеству показателям качества и надежности.
По оставшимся показателям качества и надежности весовой коэффициент распределяется равномерно по остаточному принципу, который не превышает наиболее приоритетные два показателя.
Сноска. Пункт 208-137 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-138. При установлении весовых коэффициентов показателей качества и надежности для субъекта ведомство уполномоченного органа учитывает относительную важность показателя качества и надежности, в соответствии с пунктом 208-135 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 208-138 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

208-136. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің сыйлықақыларын есептеу мақсаттары үшін сапа мен сенімділіктің әрбір көрсеткішіне салмақ коэффициенттерін белгілейді.
Сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекіту кезінде уәкілетті органның ведомствосы Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін жақсарту үшін тиісті теріс көрсеткіштерді айқындайды.
Ескерту. 208-136-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-137. Осы Қағидалардың 208-131, 208-132, 208-133 және 208-134-тармақтарында көрсетілген сапа мен сенімділіктің барлық көрсеткіштері бойынша салмақ коэффициенттерінің сомасы субъекті үшін 100%-ға тең.
Егер Cубъект сапа және сенімділік көрсеткіштерінің толық тізімін ұсынбаса, Субъект уәкілетті органның ведомствосына олардың салмақтық үлестерін бекітілген сапа мен сенімділік көрсеткіштеріне қосу үшін есепке алынбаған көрсеткіштер туралы талдау және/немесе есептеулер ұсынады.
Есепке алынбаған көрсеткіштер туралы талдау және/немесе есептеулер болмаған кезде уәкілетті органның ведомствосы есепке алынбаған әрбір сапа мен сенімділік көрсеткішінің үлесін барлық салмақ коэффициенттерінен 10% мөлшерінде алып тастайды.
Салмақ коэффициентін айқындау кезінде уәкілетті органның ведомствосы сапа мен сенімділік көрсеткішін мынадай басымдық бойынша есептейді:
1) X-ке теңестірілген басымдығы төмен көрсеткіш, бұл ретте көрсеткіштің шамасы кемінде 1%, бірақ 2%-дан аспайды;
2) басымдығы төмен көрсеткіштен кейінгі келесі көрсеткіш Х+У-ке тең, бұл ретте У көрсеткішінің шамасы кемінде 1%, бірақ 2%-дан аспайды;
3) ең басым екі көрсеткіш (Х+У)*К, мұндағы К шамасы сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің санына тең.
Сапа мен сенімділіктің қалған көрсеткіштері бойынша салмақ коэффициенті ең басым екі көрсеткіштен аспайтын қалдық қағидаты бойынша біркелкі бөлінеді.
Ескерту. 208-137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-138. Субъект үшін сапа және сенімділік көрсеткіштерінің салмақтық коэффициенттерін белгілеу кезінде уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 208-135-тармағына сәйкес сапа және сенімділік көрсеткішінің салыстырмалы маңыздылығын ескереді.
Ескерту. 208-138-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

208-139. Ведомство уполномоченного органа меняет весовые коэффициенты, применяемые к отдельным показателям качества и надежности в пределах определенного регуляторного периода, исходя из необходимости разработки процедур сбора, мониторинга и проверки показателя качества и надежности и наличия ресурсов в субъектах.
При изменении весовых коэффициентов показателя качества и надежности на определенный регуляторный период ведомство уполномоченного органа основывается на общих для субъектов подходах.
Сноска. Пункт 208-139 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 06.08.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-140. В рамках тарифной заявки субъект представляет в ведомство уполномоченного органа данные о фактических значениях показателей эффективности, установленных для субъекта, с учетом фактических показателей последних трех лет.
208-141. В случае отсутствия таких данных субъект предоставляет имеющие фактические значения за три предыдущих года для определения параметров, установленных показателями эффективности.
208-142. Ведомство уполномоченного органа при необходимости запрашивает у субъекта дополнительную информацию и данные для определения соответствующих параметров показателей эффективности.
208-143. В рамках определения тарифа ведомство уполномоченного органа устанавливает следующие параметры для каждого показателя эффективности:
1) нижнее граничное целевое значение;
2) верхнее целевое значение;
3) размер штрафа (выраженный в процентах от целевого значения) за превышение и недостижение целевого показателя, а также максимально допустимые пределы штрафа, с обоснованием.
208-144. В рамках ежегодной корректировки субъект представляет в ведомство уполномоченного органа отчет о достижении показателей эффективности, за исключением первого регуляторного года, ежегодно:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября следующего регуляторного года;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая следующего регуляторного года.
Субъект при формировании отчета о достижении показателей эффективности применяет фактические показатели сформированные за последние двенадцать месяцев.
К отчету о достижении показателей эффективности прилагаются:
1) по каждому показателю – плановые и фактические показатели;
2) ставка штрафа в каждом году по каждому показателю, рассчитанная на основе фактических показателей по сравнению с целевым показателем.
Сноска. Пункт 208-49 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

208-139. Уәкілетті органның ведомствосы субъектілердегі сапа және сенімділік және ресурстардың болуы көрсеткішін жинау, мониторингтеу және тексеру рәсімдерін әзірлеу қажеттілігін негізге ала отырып, белгілі бір реттеу кезеңі шегінде сапаның және сенімділіктің жекелеген көрсеткіштеріне қолданылатын салмақтық коэффициенттерді өзгертеді.
Ескерту. 208-139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 06.08.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-140. Тарифтік өтінім шеңберінде субъект уәкілетті органның ведомствосына соңғы үш жылдың нақты көрсеткіштерін ескере отырып, субъект үшін белгіленген тиімділік көрсеткіштерінің нақты мәндері туралы деректерді ұсынады.
208-141. Мұндай деректер болмаған жағдайда субъект тиімділік көрсеткіштерімен белгіленген параметрлерді айқындау үшін алдыңғы үш жылдағы нақты мәндері бар мәндерді ұсынады.
208-142. Уәкілетті органның ведомствосы қажет болған жағдайда субъектіден тиімділік көрсеткіштерінің тиісті параметрлерін айқындау үшін қосымша ақпарат пен деректерді сұратады.
208-143. Тарифті айқындау шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы тиімділіктің әрбір көрсеткіші үшін мынадай:
1) төменгі шекаралық нысаналы мән,
2) жоғарғы нысаналы мән,
3) нысаналы көрсеткіштен асып кеткені және оған қол жеткізбегені үшін айыппұл мөлшері (нысаналы мәннен пайызбен көрсетілген), сондай-ақ негіздемемен берілген айыппұлдың ең жоғары рұқсат етілген шектері параметрлерін белгілейді.
208-144. Жыл сайынғы түзету шеңберінде субъект уәкілетті органның ведомствосына бірінші реттеу жылын қоспағанда, келесі реттеу жыл аяқталғанға дейін екі ай бұрын жыл сайын тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті ұсынады.
Субъект тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті қалыптастыру кезінде соңғы он екі айда қалыптасқан нақты көрсеткіштерді қолданады.
Тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепке мыналар:
1) әрбір көрсеткіш бойынша – жоспарлы және нақты көрсеткіштер;
2) нысаналы көрсеткішпен салыстырғанда нақты көрсеткіштер негізінде есептелген әрбір көрсеткіш бойынша әр жылғы айыппұл мөлшерлемесі қоса беріледі.
Ескерту. 208-144-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

208-145. Для каждого показателя эффективности, где более высокий балл свидетельствует об улучшении показателей, коэффициент штрафа рассчитывается следующим образом:
1) если фактические показатели находятся в диапазоне от 0 до 20% от диапазона между нижним граничным целевым значением и верхним граничным целевым значением, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 100%;
2) если фактические показатели находятся в диапазоне от 20% до 80% от диапазона между нижним и верхним целевыми значениями, то штрафной коэффициент пропорционально уменьшается по мере улучшения показателей в соответствии со следующей формулой:
, где:
– штрафной коэффициент для показателя эффективности i, применяемый в году t;
– фактическое значение эффективности i в году t;
– нижняя граница целевого значения показателя эффективности i;
– верхнее граничное значение показателя эффективности i;
3) если фактические показатели превышают 80% диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 0%.
208-146. Для каждого показателя качества и надежности, где более низкая оценка свидетельствует о более высоких показателях, штрафной коэффициент рассчитывается следующим образом:
1) если фактические показатели находятся в диапазоне от 80 до 100% от диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 100%;
2) если фактические показатели находятся в диапазоне от 20% до 80% от диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент пропорционально уменьшается по мере улучшения показателей в соответствии со следующей формулой:
где:
– штрафной коэффициент для показателя эффективности i, применяемый в году t;
– фактическое значение показателя эффективности i в году t;
– нижняя граница целевого значения показателя эффективности i;
– верхнее граничное значение показателя эффективности i;
3) если фактическая производительность ниже 20 % диапазона между нижней и верхней границей, штрафной коэффициент устанавливается равным 0 %.
208-147. Расчет общего стимулирующего штрафа производится по следующей формуле:
, где:
– штраф за стимул эффективности в году t;
– допустимая прибыль, которую субъект обеспечивает в году t, тенге;
– доля допустимой прибыли, которая подлежит стимулированию за производительность в регуляторный период;
– вес, приходящийся на штраф за недостижение соответствующего показателя качества и надежности в регуляторный период (при сумме весовых коэффициентов, равной единице);
– штрафной коэффициент за недостижение соответствующего показателя качества и надежности, рассчитанный на основе фактических показателей в году t-2, %.

208-145. Неғұрлым жоғары балл көрсеткіштердің жақсарғанын көрсететін әрбір тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті былайша есептеледі:
1) егер нақты көрсеткіштер төменгі шекаралық нысаналы мән мен жоғарғы шекаралық нысаналы мән арасындағы диапазоннан 0-ден 20% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті 100% деңгейінде белгіленеді;
2) егер нақты көрсеткіштер төменгі және жоғарғы нысаналы мәндер арасындағы диапазоннан 20% - дан 80% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті мынадай формулаға сәйкес көрсеткіштер жақсарған сайын пропорционалды түрде азаяды:
мұндағы:
- t жылы қолданылатын i тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті;
– t жылындағы i тиімділік көрсеткішінің нақты мәні;
i – i тиімділік көрсеткіші нысаналы мәнінің төменгі шекарасы;
UKTi – i тиімділік көрсеткішінің жоғарғы шекаралық мәні;
3) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазонның 80% -ынан асатын болса, онда айыппұл коэффициенті 0% деңгейінде белгіленеді.
208-146. Сапа мен сенімділіктің әрбір көрсеткіші үшін, егер неғұрлым төмен баға неғұрлым жоғары көрсеткіштерге дәлел болса, айыппұл коэффициенті былайша есептеледі:
1) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазоннан 80-нен 100% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті 100% деңгейінде белгіленеді;
2) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазоннан 20 - дан 80% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті мынадай формулаға сәйкес көрсеткіштердің жақсаруына қарай пропорционалды түрде азаяды:
мұндағы:
– t жылы қолданылатын i тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті;
– t жылындағы i тиімділік көрсеткішінің нақты мәні;
– i тиімділік көрсеткіші нысаналы мәнінің төменгі шекарасы;
UKTi – i тиімділік көрсеткішінің жоғарғы шекаралық мәні;
3) егер нақты өнімділік төменгі және жоғарғы шекара арасындағы диапазонның 20%-ынан төмен болса, айыппұл коэффициенті 0% - ға тең болып белгіленеді.
208-147. Жалпы ынталандыру айыппұлын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
– t жылғы тиімділікті ынталандыру үшін айыппұл;
– субъект t жылы қамтамасыз ететін жол берілетін пайда, теңге;
– реттеу кезеңіндегі өнімділік үшін ынталандыруға жататын жол берілетін пайданың үлесі;
– реттеу кезеңінде тиісті сапа және сенімділік көрсеткішіне қол жеткізбегені үшін айыппұлға келетін салмақ (бірге тең салмақ коэффициенттерінің қосындысы кезінде);
– t-2 жылы нақты көрсеткіштер негізінде есептелген сапа мен сенімділіктің тиісті көрсеткішіне қол жеткізбегені үшін айыппұл коэффициенті, %.

208-148. Штраф за производительность удерживается, с допустимого дохода в последующем году одновременно с проведением ежегодной корректировки, а допустимые тарифы пересчитываются согласно разделу 8 настоящего параграфа.
208-149. При систематическом недостижении субъектом показателей эффективности, приведшем к величине общего стимулирующего штрафа 70% и больше более двух раз регуляторного периода, ведомство уполномоченного органа ограничивает утверждение тарифа на следующий регуляторный период с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования.
Сноска. Пункт 208-149 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 8. Ежегодные корректировки
Подраздел 1. Общее положение
208-150. В течение регуляторного периода по итогам каждого регуляторного года производится ежегодная корректировка и применяется во второй и последующие годы регуляторного периода.
Корректировка последнего года регуляторного периода учитывается в утверждаемой величине допустимого дохода в первом регуляторном году следующего регуляторного периода.
208-151. Ежегодная корректировка рассчитывается как сумма следующих значений:
1) разница между утвержденным объемом регулируемой услуги, предоставляемой в течение года t регуляторного периода, которая используется для расчета утвержденных тарифов, и фактическим объемом регулируемой услуги;
2) разница между прогнозным значением неконтролируемых затрат, включенных в допустимый доход, и фактическим значением неконтролируемых затрат;
3) компенсация за разницу между утвержденными и фактическими капитальными затратами в виде корректировки амортизационных отчислений и (или) допустимой прибыли;
4) разница между фактической и прогнозируемой инфляцией в случаях превышения 3 процентных пунктов. В таком случае корректируются контролируемые затраты, за исключением контролируемых затрат первого года регулируемого периода, на уровень фактической инфляции предыдущего года, на основании заявки субъекта с приложением обоснования.
Процентный пункт является единицей измерения разности двух значений, выраженных в процентах.
Сноска. Пункт 208-151 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Подраздел 2. Рассмотрение ежегодной корректировки
208-152. Субъект ежегодно представляет ведомству уполномоченного органа заявку на корректировку до окончания регуляторного года:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября каждого года;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая года каждого года.

208-148. Өнімділік үшін айыппұл жыл сайынғы түзету жүргізумен бір мезгілде келесі жылы жол берілетін кірістен ұсталады, ал жол берілетін тарифтер осы параграфтың 8-бөліміне сәйкес қайта есептеледі.
208-149. Субъект жалпы ынталандыру айыппұлының 70% шамасына алып келген және реттеу кезеңінде екі реттен астам тиімділік көрсеткіштеріне жүйелі түрде қол жеткізбеген кезде, уәкілетті органның ведомствосы тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, келесі реттеу кезеңіне арналған тарифті бекітуді шектейді.
Ескерту. 208-149-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-бөлім. Жыл сайынғы түзетулер
1-кіші бөлім. Жалпы ережелер
208-150. Реттеу кезеңі ішінде әрбір реттеу жылының қорытындылары бойынша жыл сайынғы түзету жүргізіледі және реттеу кезеңінің екінші және кейінгі жылдарында қолданылады.
Реттеу кезеңінің соңғы жылын түзету келесі реттеу кезеңінің бірінші реттеу жылында жол берілетін кірістің бекітілетін шамасында ескеріледі.
208-151. Жыл сайынғы түзету мынадай мәндердің сомасы ретінде есептеледі:
1) бекітілген тарифтерді есептеу үшін пайдаланылатын реттеу кезеңінің t жылы ішінде ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің бекітілген көлемі мен реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі арасындағы айырма;
2) жол берілетін кіріске енгізілген бақыланбайтын шығындардың болжамды мәні мен бақыланбайтын шығындардың нақты мәні арасындағы айырма;
3) амортизациялық аударымдарды және (немесе) жол берілетін пайданы түзету түріндегі бекітілген және нақты күрделі шығындар арасындағы айырма үшін өтемақы;
4) 3 пайыздық тармақтан асқан жағдайларда нақты және болжамды инфляция арасындағы айырма. Мұндай жағдайда бақыланатын шығындар, реттеу кезеңінің бірінші жылының бақыланатын шығындарын қоспағанда, субъектінің негіздеме қоса берілген өтінімі негізінде өткен жылдың нақты инфляциясы деңгейіне түзетіледі.
Пайыздық тармақ пайызбен көрсетілген екі мән айырмашылығының өлшем бірлігі болып табылады.
Ескерту. 208-151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-кіші бөлім. Жыл сайынғы түзетуді қарау тәртібі
208-152. Субъект жыл сайын реттеу жылы аяқталғанға дейін уәкілетті органның ведомствосына:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – әр жылдың 1 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – әр жылдың 1 мамырынан кешіктірілмейтін мерзімде түзетуге өтінім береді.

При этом, заявка на корректировку, представленная до окончания регуляторного года формируется с учетом фактических показателей за 9 месяцев и прогнозных показателей за 3 месяца каждого регуляторного года на основании подтверждающих документов и расчетов:
1) неконтролируемых затрат, объемов регулируемых услуг, предлагаемую к применению со следующего года;
2) амортизационных отчислений и допустимой прибыли, с учетом изменений остаточной стоимости активов, соблюдения показателей эффективности и исполнения утвержденной инвестиционной программы, в соответствии с настоящими Правилами;
3) предлагаемого тарифа на следующий год после его корректировки.
Сноска. Пункт 208-152 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-153. Для последующих лет расчет ежегодной корректировки учитывает разницу между прогнозными значениями составляющих допустимого дохода трех месяцев предыдущего регуляторного года, которые использовались при определении величины ежегодной корректировки в предыдущие годы, с фактически сложившими значениями.
208-154. Если при рассмотрении заявки на ежегодную корректировку, необходима дополнительная информация ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
208-155. Не предоставление информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, является основанием для принятия ведомством уполномоченного органа решения по соответствующему показателю в рамках представленных данных.
208-156. Ведомство уполномоченного органа не позднее чем за шесть календарных дней до начала следующего регуляторного года, утверждает скорректированный тариф на следующий регуляторный год, публикует на своем интернет-ресурсе и направляет уведомление субъекту.
208-157. Субъект не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации на своем интернет-ресурсе с последующим размещением в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
208-158. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа в течение пяти календарных дней информацию о факте уведомления потребителей.
208-159. Если утверждение ежегодной корректировки откладывается, то допустимый доход субъекта корректируется на разницу между тарифами, которые применялись бы в соответствии с утвержденным тарифом, и тарифами, взимаемыми в соответствии с предыдущим тарифом, в период между началом нового года регуляторного периода и моментом вступления в силу новых тарифов.
Подраздел 3. Механизм расчета ежегодной корректировки

Бұл ретте реттеу жылы аяқталғанға дейін ұсынылған түзетуге өтінім әрбір реттеу жылының 9 айындағы нақты көрсеткіштерді және 3 айындағы болжамды көрсеткіштерді ескере отырып, растайтын құжаттар мен есептеулер:
1) келесі жылдан бастап қолдануға ұсынылатын бақыланбайтын шығындарды, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемін;
2) осы Қағидаларға сәйкес активтердің қалдық құнының өзгерістерін, тиімділік көрсеткіштерінің сақталуын және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуын ескере отырып, амортизациялық аударымдар мен жол берілетін пайданы;
3) тариф түзетілгеннен кейін келесі жылға ұсынылатын тарифті растайтын құжаттар мен есептемелер негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 208-152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-153. Келесі жылдар үшін жыл сайынғы түзетуді есептеуде нақты қалыптасқан көрсеткіштермен, өткен жылдардағы жыл сайынғы түзетудің шамасын айқындау кезінде пайдаланылған алдыңғы реттеу жылының үш айының жол берілетін кірісін құрайтын болжамды мәндер арасындағы айырмашылық есепке алынады.
208-154. Егер жыл сайынғы түзетуге өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті органның ведомствосы оны субъектіден жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
208-155. Уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімдерде ақпаратты ұсынбау уәкілетті орган ведомствосының ұсынылған деректер шеңберінде тиісті көрсеткіш бойынша шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
208-156. Уәкілетті органның ведомствосы келесі реттеу жылы басталғанға дейін күнтізбелік алты күннен кешіктірмей, келесі реттеу жылына түзетілген тарифті бекітеді, өзінің интернет-ресурсында жариялайды және субъектіге хабарлама жібереді.
208-157. Субъект тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей ақпаратты кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастырумен, өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы бұл туралы тұтынушыларды хабардар етеді.
208-158. Субъект бес жұмыс күні ішінде тұтынушыларды хабардар ету фактісі туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
208-159. Егер жыл сайынғы түзетуді бекіту кейінге қалдырылса, онда субъектінің жол берілетін кірісі бекітілген тарифке сәйкес қолданылуы мүмкін тарифтер мен реттеу кезеңінің жаңа жылының басталуы және жаңа тарифтердің күшіне енуі сәтінің арасындағы кезеңде алдыңғы тарифке сәйкес алынатын тарифтер арасындағы айырмаға түзетіледі.
3-кіші бөлім. Жыл сайынғы түзетулерді есептеу тетігі

208-160. Ежегодная корректировка включает следующее:
1) корректировка предельной доходности;
2) корректировка по неконтролируемым затратам;
3) корректировка по амортизационным отчислениям, которая компенсирует корректировки амортизационных отчислений, в связи с недообеспечением капитальных затрат;
4) корректировка по допустимой прибыли, которая компенсирует корректировки в допустимой прибыли в связи с недообеспечением капитальных затрат;
5) корректировка по контролируемым затратам на разницу более 3% между прогнозируемой и фактической инфляцией.
Сноска. Пункт 208-160 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-161. Ежегодная корректировка применяется к допустимому доходу в следующем году и рассчитывается по следующей формуле:
где:
– ежегодная корректировка в году t, тенге;
– корректировка предельной доходности в году t, тенге;
– корректировка по неконтролируемым затратам в году t, тенге;
– корректировка по амортизационным отчислениям в году t, тенге;
– корректировка по допустимой прибыли в году t, тенге;
– корректировка по контролируемым затратам на разницу более 5% между прогнозируемой и фактической инфляцией в году t, тенге.
208-162. При расчҰте ежегодной корректировки учитывается положительная или отрицательная разница, между прогнозными значениями, использованными в предыдущих ежегодных корректировках и фактическими значениями трех месяцев, поданных в предыдущем году и фактом, полученным после.
208-163. Корректировка предельного дохода осуществляется в целях обеспечения полного допустимого дохода, получаемого субъектов, вне зависимости от объема оказанных регулируемых услуг.
208-164. Корректировка предельной доходности рассчитываться по следующей формуле:
где:
– корректировка предельного дохода;
– средневзвешенный по продажам, утвержденный средний тариф в году t-1, тенге за единицу предоставляемых регулируемых услуг;
– прогнозируемые объемы предоставляемых регулируемых услуг, транспортируемые или поставляемые в году t-1;
– фактические объемы предоставляемых регулируемых услуг, транспортируемые или поставляемые в году t-1.
208-165. Корректировка по неконтролируемым затратам осуществляется в целях обеспечения возмещения субъектом фактических неконтролируемых затрат.
208-166. Корректировка по неконтролируемым затратам является положительной, если фактические затраты выше прогнозируемых, или является отрицательной, если фактические затраты ниже прогнозируемых.

208-160. Жыл сайынғы түзету мыналарды:
1) шекті кірістілікті түзетуді;
2) бақыланбайтын шығындар бойынша түзетуді;
3) күрделі шығындарды толық қамтамасыз етпеуге байланысты амортизациялық аударымдарды түзетуді өтейтін амортизациялық аударымдар бойынша түзетуді;
4) күрделі шығындарды толық қамтамасыз етпеуге байланысты жол берілетін пайдадағы түзетуді өтейтін жол берілетін пайда бойынша түзетуді;
5) болжамды және нақты инфляция арасындағы 3%-дан астам айырмаға бақыланатын шығындар бойынша түзетуді қамтиды.
Ескерту. 208-160-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-161. Жыл сайынғы түзету келесі жылы жол берілетін кіріске қолданылады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t жылғы жыл сайынғы түзету, теңге;
– t жылғы шекті кірістілікті түзету, теңге;
– t жылғы бақыланбайтын шығындар бойынша түзету, теңге;
– t жылғы амортизациялық аударымдар бойынша түзету, теңге;
– t жылғы жол берілетін пайда бойынша түзету, теңге;
IFA (t ) – t жылғы болжамды және нақты инфляция арасындағы 5%-дан астам айырмаға бақыланатын шығындар бойынша түзету, теңге.
208-162. Жыл сайынғы түзетуді есептеу кезінде алдыңғы жыл сайынғы түзетулерде пайдаланылған болжамды мәндер мен өткен жылы берілген үш айдың нақты мәндері және кейін алынған факт арасындағы оң немесе теріс айырмашылық ескеріледі.
208-163. Шекті кірісті түзету көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлеміне қарамастан субъектілер алатын толық жол берілетін кірісті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
208-164. Шекті кірісті түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– шекті кірісті түзету;
– сатулар бойынша орташа өлшемді, t-1 жылы бекітілген орташа тариф, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірлігі үшін теңге;
– t-1 жылы тасымалданатын немесе жеткізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі;
– t-1 жылы тасымалданатын немесе жеткізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі.
208-165. Бақыланбайтын шығындар бойынша түзету субъектінің нақты бақыланбайтын шығындарды өтеуін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
208-166. Бақыланбайтын шығындар бойынша түзету, егер нақты шығындар болжанғаннан жоғары болса, оң болады немесе нақты шығындар болжанғаннан төмен болса, теріс болады.

208-167. Корректировка по неконтролируемым затратам рассчитывается по следующей формуле:
где:
– корректировка по неконтролируемым затратам;
– фактические совокупные неконтролируемые затраты в году t-1;
– прогнозируемые неконтролируемые затрат в году t-1.
208-168. Корректировка на инфляцию по контролируемым затратам рассчитывается, когда фактическая инфляция в предыдущем году регуляторного периода как минимум на 3 процентных пунктов выше или ниже прогнозной инфляции на этот год, применяемой при установлении контролируемых затрат.
Сноска. Пункт 208-168 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208-169. В таком случае субъект запрашивает корректировку на инфляцию для соответствующих контролируемых затрат, с предоставлением обосновывающих документов в части контролируемых затрат, подвергшихся влиянию инфляции.
208-170. Корректировка на инфляцию предусматривается в ежегодной корректировке как увеличение или уменьшение тарифа, равная разнице в процентных пунктах между прогнозируемой и фактической инфляцией, умноженной на долю контролируемых затрат, подвергшихся влиянию инфляции.
Параграф 4. Расчет тарифа с учетом применения метода индексации
209. Индексация тарифов производится субъектом естественной монополии малой мощности не чаще одного раза в двенадцать месяцев.
Сноска. Пункт 209 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
210. Расчет тарифа методом индексация осуществляется по формуле:
Т = Тутв * Уинд,
где: Т – тариф определяемый методом индексации;
Тутв – тариф утвержденный ведомством уполномоченного органа;
Уинд – уровень индексации, определенный ведомством уполномоченного органа.
211. Субъект естественной монополии малой мощности самостоятельно осуществляет распределение затрат, рассчитанных в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 211 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212. Уровень индексации тарифа определяется ведомством уполномоченного органа ежегодно не позднее чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.

208-167. Бақыланбайтын шығындарды түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– бақыланбайтын шығындарды түзету;
– t-1 жылғы нақты жиынтық бақыланбайтын шығындар;
– t-1 жылғы болжамды бақыланбайтын шығындар.
208-168. Бақыланатын шығындар бойынша инфляцияға түзету реттеу кезеңінің өткен жылындағы нақты инфляция бақыланатын шығындарды белгілеу кезінде қолданылатын, осы жылға болжамды инфляциядан ең аз дегенде 3 пайыздық тармаққа жоғары немесе төмен нақты инфляция ретінде есептеледі.
Ескерту. 208-168-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208-169. Мұндай жағдайда субъект инфляцияның ықпалына ұшыраған бақыланатын шығындар бөлігінде негіздейтін құжаттарды ұсына отырып, тиісті бақыланатын шығындар үшін инфляцияға түзетуді сұратады.
208-170. Инфляцияға түзету жыл сайынғы түзетуде болжамды және инфляцияның ықпалына ұшыраған бақыланатын шығындардың үлесіне көбейтілген нақты инфляцияның арасындағы пайыздық тармақтардағы айырмаға тең тарифтің ұлғаюы немесе төмендеуі ретінде көзделеді.
4-бөлім. Индекстеу әдісін қолдануды ескере отырып тарифті есептеу тетігі
209. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі тарифтерді индекстеуді он екі айда бір реттен жиілетпей жүргізеді.
Ескерту. 209-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
210. Тарифті индекстеу әдісімен есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Т = Т бекітілген * У инд,
мұндағы:
Т – индекстеу әдісімен айқындалатын тариф;
Т бекітілген – уәкілетті орган ведомствосы бекіткен тариф;
У инд – уәкілетті орган ведомствосы айқындаған индекстеу деңгейі.
211. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъект осы Қағидаларға сәйкес есептелген шығындарды бөлуді дербес жүзеге асырады.
Ескерту. 211-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
212. Тарифті индекстеу деңгейін уәкілетті орган ведомствосы жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін ескере отырып айқындайды.

213. Определение уровня индексации тарифа осуществляется на основании данных об уровне инфляции в процентах, предусмотренных Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период.
В качестве уровня индексации принимается среднее значение уровня инфляции на предстоящий календарный год (процент) и корректирует его с учетом изменений, вносимых в Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан.
214. Решение об установлении уровня индексации размещается на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не позднее чем за два месяца до начала календарного года.
Параграф 5. Расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии
215. Тариф на регулируемые услуги рассчитывается по формуле:
где:
Ti – тариф на регулируемые услуги;
Bi – годовая выручка;
ГBi – источники компенсации затрат или получения дохода из бюджета;
Vi – объем регулируемых услуг.
216. Годовая выручка рассчитывается по формуле:
Bi = Pi + Bki + Дki,
где:
i – номер расчетного года периода регулирования, i = 1, 2, 3…
Bi – годовая выручка, на год i;
Pi – затраты включаемые в тариф, на год i;
Bki – возврат инвестированного капитала, на год i;
Дki – доход на инвестированные собственные средства, определяемый на год i.
217. Возврат инвестированного капитала рассчитывается по формуле:
BKi = BKPi + BKБi,
где:
ВКi – возврат инвестированного капитал в году i;
ВКРi – возврат инвестированного заемного капитала;
ВКБi – возврат инвестированных собственных средств.
BKPi = PИКi - ИИКi,
РИКi – размер годового платежа инвестированного заемного капитала, принятый в соответствии с графиком погашения договора займа на год i.
ИИКi – сумма амортизационных отчислений, которая по согласованию с ведомством уполномоченного органа в случае необходимости направляется также на погашение займа и учитывается в затратной части тарифа в том же периоде года i;
где:
ПИКi– первоначальная сумма инвестированных собственных средств;
РИi – сумма реинвестированного собственного капитала, в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
НЦКi – сумма собственного капитала, использованная не по целевому назначению;
СВКi – остаточный срок действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, в годах;
ВКрi – возвращенный в предыдущие периоды собственный капитал.

213. Тарифті индекстеу деңгейін айқындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында тиісті бес жылдық болжамды кезеңге мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген инфляция деңгейі туралы деректер негізінде процентпен жүзеге асырылады.
Алдағы күнтізбелік жылға арналған инфляция деңгейінің орташа мәні индекстеу деңгейі ретінде қабылданады және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып түзетіледі.
214. Индекстеу деңгейін белгілеу туралы шешім өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірілмей орналастырылады.
5-параграф. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау әдісін қолдануды ескере отырып тарифті есептеу тетігі
215. Реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Ti – реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифі;
Bi – жылдық түсім;
ГВi – шығындарды өтеу немесе бюджеттен кіріс алу көздері;
Vi – реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемі.
216. Жылдық түсім мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i – реттелетін кезеңдегі есеп айырысу жылының нөмірі, i = 1, 2, 3..
Тi – i жылға жылдық түсім;
Pi – i жылға тарифке қосылатын шығындар;
ТҚi – i жылға инвестицияланған капиталды қайтару;
ККi – i жылға айқындалатын инвестицияланған жеке құралдарға кіріс.
217. Инвестицияланған капиталды қайтару мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ВКi – i жылы инвестицияланған капиталды қайтару;
ВКРi – инвестицияланған қарыз капиталын қайтару;
ВКБi – инвестицияланған меншікті қаражатты қайтару.
РИКi – і жылға қарыз шартын өтеу кестесіне сәйкес қабылданған инвестицияланған қарыз капиталының жылдық төлем мөлшері.
ИИКi – уәкілетті орган ведомствосымен келісу бойынша қажет болған жағдайда қарызды өтеуге бағытталатын және і жылдың сол кезеңінде тарифтің шығын бөлігінде ескерілетін амортизациялық аударымдар сомасы;
мұндағы:
ПИКi – инвестицияланған меншікті қаражаттың бастапқы сомасы;
РИi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану процесінде қайта инвестицияланған меншікті капитал сомасы;
НЦКi – нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған меншікті капиталдың сомасы;
СВКi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, оның ішінде концессия шартын қолданудың қалдық мерзімі, жылдармен;
ВКрi – алдыңғы кезеңдерде қайтарылған меншікті капитал.

Глава 3. Правила утверждения временного компенсирующего тарифа
Параграф 1. Общие положения
218. Целью настоящей главы является определение порядка утверждения и расчета размера временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги (товары, работы), оказываемые субъектом.
219. Положения настоящие главы распространяются на всех субъектов независимо от форм собственности, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги аэронавигации, аэропортов, по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации.
220. Основаниями утверждения временного компенсирующего тарифа являются:
1) превышение тарифа, утвержденного ведомством уполномоченного органа в соответствии с Законом;
2) нецелевое использование средств амортизационных отчислений;
3) неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, учтенных в тарифе, за исключением следующих случаев:
снижения объемов, повлекших недополучение средств, предусмотренных в утвержденной тарифной смете на реализацию утвержденной инвестиционной программы. При этом из общей суммы неисполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода ведомством уполномоченного органа вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур;
экономии затрат в связи с введением более эффективных методов и технологий;
4) неисполнение статей затрат утвержденной тарифной сметы более чем на пять процентов от размеров, предусмотренных утвержденной тарифной сметой, за исключением следующих случаев:
экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь;
экономии затрат в связи со снижением объемов регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта. При этом из общей суммы неисполнения утвержденной тарифной сметы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода ведомством уполномоченного органа вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур.
Сноска. Пункт 220 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
218. Осы тараудың мақсаты субъект көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтерге (Тауарларға, жұмыстарға) уақытша өтемдік тарифтің мөлшерін бекіту және есептеу тәртібін айқындау болып табылады.
219. Осы Қағидалардың ережелері аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын субъектілерді, әуежайларды қоспағанда, меншік нысанына қарамастан, кабельдік кәріздерді мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру жөніндегі барлық субъектілерге қолданылады.
220. Уақытша өтемдік тарифті бекітуге негіздер:
1) осы Заңға сәйкес уәкілетті органның ведоствосы бекіткен тарифтің асып кетуі;
2) амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатқа сай пайдаланбау;
3) бекітілген инвестициялық бағдарламаның тарифте ескерілген іс-шараларын орындамау, бұған мынадай:
бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған бекітілген тарифтік сметада көзделген қаражаттың толық алынбауына алып келген көлемдердің төмендеу жағдайлары жатпайды. Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаудың жалпы сомасынан көлемдердің төмендеуіне мөлшерлес толық алынбаған кіріс сомасы алып тасталады, негізсіз кірістің қалған сомасына уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдік тариф енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсімдердің нәтижелері бойынша қалыптасқан ақшаның үнемделуі;
анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды енгізуге байланысты шығындарды үнемдеу жағдайлары жатпайды;
4) мынадай:
анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге байланысты шығындарды үнемдеу;
субъектіге байланысты емес себептер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерінің төмендеуіне байланысты шығындарды үнемдеу жағдайларын қоспағанда бекітілген тарифтік смета шығындары баптарының бекітілген тарифтік сметада көзделген мөлшерлерден бес пайыздан астамға орындалмауы. Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаны орындамаудың жалпы сомасынан көлемдердің төмендеуіне мөлшерлес толық алынбаған кіріс сомасы алып тасталады, негізсіз кірістің қалған сомасына уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдік тариф енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсімдердің нәтижелері бойынша пайда болған ақшаның үнемделуі.
Ескерту. 220-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

221. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа следующие материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг:
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о внедрении субъектом более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг и выставленные счет-фактуры к оплате, за исключением коммунальных услуг в сферах естественных монополий, по которым предоставляется реестр объемов потребления регулируемых услуг с указанием объемов и сумм к оплате;
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг.
Параграф 2. Утверждение временного компенсирующего тарифа
222. Временный компенсирующий тариф утверждается ведомством уполномоченного органа по результатам:
1) проверки деятельности субъекта;
2) ежегодного анализа отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, представляемых субъектом.
223. В случае, если на момент предоставления отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы отчетный период действия утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы составляет менее двенадцати месяцев, анализ отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы проводится по истечении отчетного периода действия тарифной сметы и инвестиционной программы на основании запроса или по итогам проверки деятельности субъекта.
224. Для подтверждения фактов, указанных в пункте 220 настоящих Правил, субъект предоставляет в ведомство уполномоченного органа подтверждающие материалы к отчету в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 26 Закона.
225. Информация, составляющая коммерческую тайну, не является основанием для отказа в ее предоставлении ведомству уполномоченного органа, при этом заинтересованные лица при предоставлении информации указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
226. Временный компенсирующий тариф утверждается с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения в соответствии с пунктом 241 настоящих Правил.

221. Субъект уәкілетті органның ведомствосына аталған үнемдеудің нақты пайдаланылуын және (немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну көлемдерінің азайғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындардың баптары бойынша үнемдеуді растайтын мынадай материалдарды ұсынады:
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпараты бар мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның хаты;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің тізілімі ұсынылатын табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтерді қоспағанда, ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін тұтынушылармен салыстыру актілері және төлеуге ұсынылған шот-фактуралар;
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі туралы ақпараты бар хаты.
2-параграф. Уақытша өтемдік тарифті бекіту
222. Уақытша өтемдік тарифті уәкілетті органның ведомствосы:
1) субъектінің қызметін тексеру;
2) субъекті ұсынатын бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерді жыл сайынғы талдау нәтижелері бойынша бекітеді.
223. Егер бекітілген тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті ұсыну сәтіне бекітілген тарифтік смета мен инвестициялық бағдарламаның қолданылуының есептік кезеңі он екі айдан азды құраса, бекітілген тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті талдау сұрау салудың негізінде тарифтік смета мен инвестициялық бағдарламаның қолданылуының есепті кезеңі өткеннен кейін немесе субъектінің қызметін тексеру қорытындысы бойынша жүргізіледі.
224. Осы Қағидаларының 220-тармағында көрсетілген фактілерді растау үшін субъект уәкілетті органның ведомствосына Заңның 26-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес есепке растайтын материалдарды ұсынады.
225. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат оны уәкілетті органның ведомствосына ұсынудан бас тартуға негіз болып табылмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң толық тiзбесiн көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң тiзбесiн бекітуі туралы актінің көшірмесін қоса береді.
226. Уақытша өтемдік тариф осы Қағидалардың 241-тармағына сәйкес шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып бекітіледі.

Сноска. Пункт 226 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
227. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем проведения проверки, анализа отчетов об исполнении субъектом тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
228. Субъект доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за десять календарных дней до введения его в действие.
229. Ежемесячно, в период действия временного компенсирующего тарифа субъект доводит до сведения потребителей информацию о снижении тарифа в виде примечания к стоимости регулируемой услуги в платежном документе об оплате коммунальных услуг.
В примечании к стоимости регулируемой услуги указывается информация о снижении тарифа с указанием суммы возврата средств потребителям со ссылкой на решение ведомства уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа, размещенное на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
230. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа оформляется приказом ведомства уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
231. В период действия временного компенсирующего тарифа субъект в случае необходимости обращается в ведомство уполномоченного органа с заявкой на утверждение нового тарифа в соответствии с настоящими Правилами.
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа, уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом потребителям его регулируемых услуг.
Для субъекта, реализующего инвестиционную программу и привлекающего заемные средства кредитных организаций, обязательства по которым напрямую связаны с рейтингом субъекта, суммы, полученные в результате неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы, учитываются при рассмотрении заявки на изменение уровня тарифа путем уменьшения доходной части.
При этом, отдельной строкой в тарифной смете указывается сумма неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
При рассмотрении ведомством уполномоченного органа заявки субъекта на утверждение нового тарифа, ведомство уполномоченного органа при выявлении суммы необоснованного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, исключает ее из дохода, принятого в обоснование уровня нового тарифа.
В случае отказа ведомством уполномоченного органа в утверждении нового тарифа в соответствии с настоящим пунктом Правил и выявления суммы необоснованного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, ведомство уполномоченного органа принимает решение об утверждении временного компенсирующего тарифа.

Ескерту. 226-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
227. Уақытша өтемдiк тарифтi енгiзу субъектінің тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындауы туралы тексеру, талдау жүргізілген айдан кейінгі екінші айдың бiрiншi күнiнен бастап жүзеге асырылады.
228. Субъекті уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы ақпаратты тұтынушының назарына оны қолданысқа енгізгенге дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын жеткізеді.
229. Уақытша өтемдік тарифтің қолданылуы кезеңінде субъект ай сайын коммуналдық көрсетілетін қызметтерді төлеу туралы төлем құжатындағы реттеліп көрсетілетін қызметтің құнына ескертпе түрінде тарифтің төмендетілгені туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына жеткізеді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтің құнына берілген ескертпеде уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында жарияланған, уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы уәкілетті орган ведомствосының шешіміне сілтеме жасалып, тұтынушылардың қаражатын қайтару сомасын көрсете отырып, тарифтің төмендетілгені туралы ақпарат көрсетіледі.
230. Уәкiлеттi орган ведомствосының уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы шешiмi уәкiлеттi орган ведомствосының бұйрығымен ресiмделедi. Қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.
231. Уақытша өтемдік тарифтің қолданылуы кезеңінде субъект қажет болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға сәйкес жаңа тарифті бекітуге өтініммен жүгінеді.
Бұл ретте жаңа тарифтің деңгейін негіздеуге алынған кіріс субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушыларға оның өтеген сомасын шегерумен, шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып негізсіз алынған кіріс сомасына азаяды.
Инвестициялық бағдарламаны іске асыратын және міндеттемелері субъектінің рейтингімен тікелей байланысты кредиттік ұйымдардың қарыз қаражатын тартатын субъекті үшін тарифтік сметаның және (немесе) инвестициялық бағдарламаның орындалмауы нәтижесінде алынған сома кіріс бөлігін кеміту жолымен тарифтің деңгейін өзгертуге өтінімді қарау кезінде ескеріледі.
Бұл ретте тарифтік сметада тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны орындамау сомасы жеке жолда көрсетіледі.
Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің жаңа тарифті бекітуге арналған өтінімін қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып негізсіз кіріс сомасын анықтаған кезде, оны жаңа тариф деңгейін негіздеуге алынған кірістен алып тастайды.
Уәкілетті органның ведомствосы Қағидалардың осы тармағына сәйкес жаңа тарифті бекітуден бас тартқан және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып негізсіз кіріс сомасын анықтаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдайды.

Сноска. Пункт 231 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
232. Временный компенсирующий тариф не применяется в случае полного возмещения субъектом необоснованно полученного им дохода потребителям, в том числе по решению суда.
233. В случае полной компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом, до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа, субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об отмене временного компенсирующего тарифа до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа с приложением документов, подтверждающих факт возмещения убытков потребителям (ведомость начисления по абонентам, квитанции, счета-извещения, счета-фактуры, в том числе от банков второго уровня и организаций, осуществляющие отдельные виды банковских операций, интернет-ресурсов или терминалов, платежных агентов и (или) платежных организаций по абонентам).
Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление об отмене временного компенсирующего тарифа и по результатам рассмотрения принимает решение об отмене временного компенсирующего тарифа, об изменении периода действия временного компенсирующего тарифа, либо уведомляет субъекта об отказе с указанием причин отказа при не соответствии части первой настоящего пункта, в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления.
Сноска. Пункт 233 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Расчет размера временного компенсирующего тарифа
234. В случае выявления нарушений, указанных в пункте 220 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа определяет объем фактически предоставленных регулируемых услуг и фактически полученных доходов за период допущенных субъектом нарушений.
235. Периодом допущенных субъектом нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 220 настоящих Правил – период, в течение которого субъект взимал оплату по стоимости, превышающей тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа;
2) подпунктами 2), 3) и 4) пункта 220 настоящих Правил – год, на который ведомством уполномоченного органа утверждена тарифная смета на регулируемые услуги субъекта.
236. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 220 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:

Ескерту. 231-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
232. Уақытша өтемдік тариф субъекті тұтынушыларға өзі негізсіз алған кірісті, оның ішінде соттың шешімі бойынша толық өтеген жағдайда қолданылмайды.
233. Субъектiнің тұтынушыларға келтiрген шығындары уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн толық өтелген жағдайда, субъект тұтынушыларға келтірілген шығындарды өтеу фактісін растайтын құжаттарды (абоненттер бойынша есепке жазу ведомосы, түбіртектер, шот-хабарламалар, шот-фактуралар, оның ішінде екінші деңгейдегі банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, интернет-ресурстардан немесе терминалдардан, төлем агенттерінен және (немесе) абоненттер бойынша төлем ұйымдарынан) қоса бере отырып, уәкiлеттi орган ведомствосына уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн уақытша өтемдiк тарифтiң күшін жою туралы өтiнiшпен жүгінеді.
Уәкiлеттi органның ведомствосы уақытша өтемдік тарифті алып тастау туралы өтiнiштi қарап, нәтижесі бойынша уақытша өтемдік тарифті алып тастау туралы, уақытша өтемдік тарифтің қолданыс кезеңін өзгерту туралы шешім қабылдайды не субъетіге өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес келмеген жағдайда, бас тарту себептерін көрсете отырып, бас тартылғандығы туралы хабардар етеді.
Ескерту. 233-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Уақытша өтемдік тариф мөлшерін есептеу
234. Осы Қағидаларының 220-тармағында көрсетілген бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтердің іс жүзінде ұсынылған көлемін және субъекті бұзушылықтарға жол берген кезеңде іс жүзінде алынған кірісті айқындайды.
235. Субъектi жол берген бұзушылықтар кезеңi:
1) осы Қағидаларының 220-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – субъектi уәкiлеттi органның ведомствосы бекiткен тарифтен асатын құн бойынша ақы алған кезең;
2) осы Қағидаларының 220-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда – уәкiлеттi органның ведомствосы субъектiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтiк смета бекiткен жыл болып есептеледi.
236. Осы Қағидаларының 220-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:

НД1 = (Т1–Т) * V1,
где:
НД1 – необоснованно полученный доход субъекта;
T1 – фактически применявшаяся субъектом стоимость предоставляемых услуг, тенге;
T – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, тенге;
V1 – объем фактически предоставленных субъектом регулируемых услуг за период, в котором допущены нарушения.
237. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 220 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
НД2нецел,
где:
НД2 – необоснованно полученный доход субъекта;
Анецел – средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.
238. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 220 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
где:
НД3 – необоснованно полученный доход субъекта;
ИПi – затраты, предусмотренные в инвестиционной программе, на реализацию полностью или частично неисполненного i-го мероприятия инвестиционной программы, учтенные при утверждении тарифов, тенге.
239. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 220 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
где:
НД4 – необоснованно полученный доход субъекта;
Зi – недоосвоение затрат по i-ой статье превышающее 5 процентов по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге, определяется по формуле:
Зi = Зутв * 95% - Зфакт,
где:
Зутв – затраты по i-ой статьи предусмотренные, в утвержденной тарифной смете, тенге;
Зфакт – фактические затраты по i-ой статьи предусмотренные, в отчете об исполнении тарифной смете, тенге;
240. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = НД1 + НД2 + НД3 + НД4 + НДутв.–НДвозм,
где:
НДутв. – необоснованно полученный доход, учтенный при утверждении действующего временного компенсирующего тарифа, тенге;
НДвозм. – необоснованно полученный доход, возмещенный на день принятия решения, тенге.
241. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода определяется с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
где:
НДк – сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, в тенге;
НД – общая сумма необоснованно полученного дохода по видам нарушений, предусмотренным пунктом 220 настоящих Правил;
к – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в процентах.

НК1 = (Т1 – Т) * V1,
мұндағы:
НК1 – субъектінің негізсіз алған кірісі;
T1 – субъектi нақты қолданған ұсынылатын қызметтер құны, теңге;
Т – уәкiлеттi органның ведомствосы уақытша өтемдік тарифтің бекітілуі туралы шешім қабылданған күні бекiткен тариф, теңге;
V1– бұзушылықтарға жол берілген кезең iшiнде субъектiнің нақты ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемi.
237. Осы Қағидаларының 220-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
НК2 = Амақсатс.
мұндағы:
НК2 – субъектінің негізсіз алған кірісі;
Амақсатс – бекітілген тарифте және (немесе) тарифтік сметада Субъекті реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге капиталдық салымдарға және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсаттарға бағыттаған амортизациялық аударымдар қаражаты есебінен көзделген қаражат, теңге.
238. Осы Қағидаларының 220-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
НК3 – субъектінің негізсіз алған кірісі;
ИБi – тарифтерді бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаның орындалмаған і – іс-шарасын толық немесе ішінара іске асыруға инвестициялық бағдарламада көзделген шығындар, теңге.
239. Осы Қағидаларының 220-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
НК4 –субъектінің негізсіз алған кірісі;
Зi– бекiтiлген тарифтiк сметада ескерiлген шығындармен салыстырғанда i-бабы бойынша 5 проценттен асатын шығындарды толық игермеу, теңге, мынадай формула бойынша анықталады:
Зi=Збекітілген*95%-Зфакт,
мұндағы:
З бекітілген тарифтік сметада көзделген i-бабы бойынша шығындар, теңге;
Зфакт – тарифтік сметаның орындалуы туралы есепте көзделген i-бабы бойынша нақты шығындар, теңге;
240. Негiзсiз алынған кіріс сомасы (НК) мынадай формула бойынша анықталады:
НК = НК1 + НК2 + НК3 + НК4 + НКбекітілген – НКөтел.,
мұндағы:
НКбекітілген – қолданыстағы уақытша өтемдік тарифті бекіту кезінде ескерілген негiзсiз алынған кіріс, теңге;
НКөтел – шешім қабылдау күніне өтелген негiзсiз алынған кіріс, теңге.
241. Негізсіз алынған кірістің түпкілікті сомасы шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
НКк – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып негізсіз алынған кіріс сомасы, теңгемен;
НК – осы Қағидалардың 220-тармағында көзделген бұзушылықтардың түрлері бойынша негізсіз алынған кірістің жалпы сомасы;
к – шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі, пайызбен.

Сноска. Пункт 241 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
242. Временный компенсирующий тариф определяется на год по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
V – годовой объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете.
242-1. В случае наличия у субъекта утвержденных дифференцированных тарифов по группам потребителей, указанные в пунктах 247 и 269 настоящих Правил, то временный компенсирующий тариф для каждой группы потребителей определяется по следующим формулам:
для первой группы потребителей:
Т1комп. = Т1утв.., где:
Т1комп. – временный компенсирующий тариф для первой группы потребителей;
Т1утв. – тариф для первой группы потребителей, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, тенге;
для второй группы потребителей:
Т2комп. – временный компенсирующий тариф для второй группы потребителей;
Т1утв. – тариф для первой группы потребителей, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, за один кубический метр/Гкал, тенге;
Т2утв. – тариф для второй группы потребителей, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, за один кубический метр/Гкал, тенге;
Т3утв. – тариф для третьей группы потребителей, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, за один кубический метр/Гкал, тенге;
Тутв.ср. – средний тариф для потребителей, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, за один кубический метр/Гкал, тенге;
Vобщ. – годовой объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете, кубический метр/Гкал;
V1 – годовой объем регулируемых услуг первой группы потребителей на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете, кубический метр/Гкал;
V2 – годовой объем регулируемых услуг второй группы потребителей на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете, кубический метр/Гкал;
V3 – годовой объем регулируемых услуг третьей группы потребителей на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете, кубический метр/Гкал;
НДк – сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, в тенге.
для третьей группы потребителей:
Т3комп. – временный компенсирующий тариф для третьей группы потребителей;
В случае если при расчете временного компенсирующего тарифа, тарифы для второй и третьей групп потребителей будут ниже тарифа первой группы, то временный компенсирующий тариф для всех групп потребителей определяется по следующей формуле:
TВКТ – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил за один кубический метр/Гкал, тенге.

Ескерту. 241-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
242. Уақытша өтемдiк тариф бір жылға мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Төтем. – уақытша өтемдiк тариф, теңге;
V – бекiтiлген тарифтiк сметада ескерілген уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң жылдық көлемi.
242-1. Субъектіде осы Қағидалардың 247 және 269-тармақтарында көрсетілген тұтынушылардың топтары бойынша бекітілген сараланған тарифтер болған жағдайда уақытша өтемдік тариф тұтынушылардың әрбір тобы үшін мынадай формулалар бойынша айқындалады:
тұтынушылардың бірінші тобы үшін:
Т1өтемд. = Т1бекіт., мұндағы:
Т1өтемд. – уақытша өтемдік тариф, тұтынушылардың бірінші тобы үшін;
T1бекіт. – уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тұтынушылардың 1-тобына арналған тариф, теңге;
тұтынушылардың екінші тобы үшін:
мұндағы:
Т2өтемд. – тұтынушылардың екінші тобына арналған уақытша өтемдік тариф;
T1бекіт. – уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне уәкілетті органның ведомствосы бекіткен, тұтынушылардың бірінші тобына арналған тариф, бір текше метр/Гкал үшін, теңге;
T2бекіт. – уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне уәкілетті органның ведомствосы бекіткен, тұтынушылардың екінші тобына арналған тариф, бір текше метр/Гкал үшін, теңге;
T3бекіт. – уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне уәкілетті органның ведомствосы бекіткен, тұтынушылардың үшінші тобына арналған тариф, бір текше метр/Гкал үшін, теңге;
Tорт.бекіт. – уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне уәкілетті органның ведомствосы бекіткен, тұтынушыларға арналған орташа тариф, бір текше метр/Гкал үшін, теңге;
Vжалпы – бекітілген тарифтік сметада ескерілген, уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіне реттеліп көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі, текше метр/Гкал;
V1 – бекітілген тарифтік сметада ескерілген, уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіне тұтынушылардың бірінші тобының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің жылдық көлемі, бір текше метр/Гкал;
V2 – бекітілген тарифтік сметада ескерілген, уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіне тұтынушылардың екінші тобының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің жылдық көлемі, бір текше метр/Гкал;
V3 – бекітілген тарифтік сметада ескерілген, уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіне тұтынушылардың үшінші тобының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің жылдық көлемі, бір текше метр/Гкал;
НКк – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз алынған кіріс сомасы, теңгемен.
тұтынушылардың үшінші тобы үшін:
Т3өтемд. – уақытша өтемдік тариф, тұтынушылардың үшінші тобы үшін;
Егер уақытша өтемдік тарифті есептеу кезінде тұтынушылардың екінші және үшінші тобына арналған тарифтер бірінші топ тарифінен төмен болған жағдайда, тұтынушылардың барлық топтары үшін уақытша өтемдік тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Туөт – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып бір текше метр/Гкал үшін айқындалған тариф, теңге.

Сноска. Правила дополнены пунктом 242-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
243. Если при расчете временного компенсирующего тарифа согласно пункту 242 настоящих Правил тариф складывается с отрицательным значением, временный компенсирующий тариф определяется со сроком до трех лет по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
T – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, тенге;
V – годовой объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете;
n – период действия временного компенсирующего тарифа, который зависит от того, в каком периоде при расчете тариф сложился с положительным значением.
Глава 4. Правила дифференциации тарифа
Параграф 1. Общие положения
244. Целью настоящей главы является определение механизма расчета дифференцированных тарифов.
245. Тариф, рассчитанный в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно Главе 2 настоящих Правил, дифференцируется в зависимости от группы потребителей, наличия или отсутствия у потребителя прибора учета, рода перевозимых грузов, типа подвижного состава, расстояния перевозки, объема (веса) перевозимых грузов в разных сферах естественных монополий и утверждается ведомством уполномоченного органа отдельно для каждой группы на основе экономически обоснованных затрат и прибыли.
Полученный дополнительный доход при применении дифференциации тарифа субъект направляет на увеличение инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 245 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
245-1. Дифференциация тарифов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей, за исключением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с порядком расчета дифференцированного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей согласно приложению 141 к настоящим Правилам.

Ескерту. Қағидалар 242-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
243. Егер уақытша өтемдік тарифті осы Қағидаларының 242-тармағына сәйкес есептеу кезінде тариф теріс мәнмен қалыптасса, уақытша өтемдік тариф үш жылға дейінгі мерзімге мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Төтем. – уақытша өтемдік тариф, теңге;
V – бекітілген тарифтік сметада ескерілген, уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі;
n – есептеу кезінде тарифтің қандай кезеңде оң мәнмен қалыптасқанына байланысты болатын уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі.
4-тарау. Тарифті саралау қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
244. Осы тараудың мақсаты сараланған тарифтерді есептеу тетігін айқындау болып табылады.
245. Тарифтерді қалыптастыру Қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес есептелген тариф тұтынушылар тобына тұтынушының есепке алу аспабының болуына немесе болмауына, , тасымалданатын жүктердің түріне, жылжымалы құрамның типіне, тасымалдау арақашықтығына, табиғи монополиялардың түрлі салаларында тасымалданатын жүктердің көлеміне (салмағына) байланысты сараланады және уәкілетті органның ведомствосы экономикалық негізделген шығындар мен пайданың негізінде әрбір топ үшін жеке бекітеді.
Субъект тарифті саралауды қолдану кезінде алынған қосымша табысты инвестициялық бағдарламаны ұлғайтуға бағыттайды.
Ескерту. 245-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
245-1. Жүктерді контейнерлерде тасымалдау, бос контейнерлерді тасымалдау және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүктерді транзиттік тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді саралау осы Қағидаларға 141-қосымшаға сәйкес магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифті есептеу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 245-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Дифференциация тарифа
Раздел 1. Дифференциация тарифа на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения
246. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения дифференцируется по группам потребителей.
247. В целях дифференциации тарифа на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения потребители подразделяются на группы:
1) физические лица, относящиеся к категории населения, организации, занимающиеся производством тепловой энергии, в пределах объемов потребления воды на собственные нужды в процессе производства тепловой энергии и объемов подпитки при предоставлении услуг горячего водоснабжения (при открытой системе горячего водоснабжения), организации, занимающиеся передачей и распределением тепловой энергии, в пределах объемов утвержденных нормативных технических потерь и организации, предоставляющие регулируемые услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения – первая группа;
2) прочие потребители – юридические лица, не входящие в состав первой и третьей групп – вторая группа;
3) организации, содержащиеся за счет бюджетных средств – третья группа.
В целях стимулирования физических лиц к ресурсосбережению, тариф первой группы на регулируемые услуги водоснабжения дифференцируется по следующим категориям потребителей:
1 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения потребляющие регулируемые услуги до 3 м3 в месяц на 1 человека;
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения потребляющие регулируемые услуги свыше 3 м3 до 5 м3 в месяц на 1 человека;
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения потребляющие регулируемые услуги свыше 5 м3 до 10 м3 в месяц на 1 человека, организации, занимающиеся производством тепловой энергии, в пределах объемов потребления воды на собственные нужды в процессе производства тепловой энергии и объемов подпитки при предоставлении услуг горячего водоснабжения (при открытой системе горячего водоснабжения), организации, занимающиеся передачей и распределением тепловой энергии, в пределах объемов утвержденных нормативных технических потерь и организации, предоставляющие регулируемые услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения;
4 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения потребляющие регулируемые услуги свыше 10 м3 в месяц на 1 человека и физические лица, не имеющие индивидуальные приборы учета воды.

Ескерту. 245-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Тарифті саралау қағидалары
1-бөлім. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифті саралау қағидалары
246. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф тұтынушылар топтары бойынша сараланады.
247. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті саралау мақсатында тұтынушылар топтарға бөлінеді:
1) халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылу энергиясын өндіру процесінде өз мұқтаждарына суды тұтыну көлемі және ыстық сумен жабдықтау қызметтерін көрсету кезінде (ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде) үстемелеп толтыру көлемі шегінде жылу энергиясын өндірумен айналысатын ұйымдар, бекітілген нормативтік техникалық ысыраптар көлемінің шегінде жылу энергиясын берумен және бөлумен айналысатын ұйымдар және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар – бірінші топ;
2) өзге тұтынушылар – бірінші және үшінші топтардың құрамына кірмейтін заңды тұлғалар – екінші топ;
3) бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар – үшінші топ.
Жеке тұлғаларды ресурс үнемдеуге ынталандыру мақсатында бірінші топтың сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифі тұтынушылардың мынадай санаттары бойынша сараланады:
1-кіші топ –1 адамға шаққанда айына 3 м3-ге дейін реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын халық санатына жататын жеке тұлғалар;
2-кіші топ – 1 адамға шаққанда айына 3 м3-ден астамнан 5 м3-ге дейін реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын халық санатына жататын жеке тұлғалар;
3-кіші топ – 1 адамға шаққанда айына 5 м3-ден астамнан 10 м3-ге дейін реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылу энергиясын өндіру процесінде өз мұқтаждарына су тұтыну көлемі және ыстық сумен жабдықтау қызметтерін көрсету кезінде (ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде) үстемелеп толтыру көлемі шегінде жылу энергиясын өндірумен айналысатын ұйымдар, бекітілген нормативтік техникалық ысыраптар көлемінің шегінде жылу энергиясын берумен және бөлумен айналысатын ұйымдар және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;
4-кіші топ –1 адамға шаққанда айына 10 м3-ден астам реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын халық санатына жататын жеке тұлғалар және суды есепке алудың жеке аспаптары жоқ жеке тұлғалар.

Сноска. Пункт 247 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
247-1. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
248. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 02.06.2021 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
249. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения для первой группы определяется по формуле:
где:
Т1– тариф для первой группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
Т0– тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
k1– коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг водоснабжения и (или) водоотведения первой группе потребителей, определенный с учетом влияния на инфляцию.
Сноска. Пункт 249 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.06.2021 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
249-1. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения для следующих категорий первой группы потребителей определяется по формулам:
Тнас1 = Тнас.
Тнас2 = 1,2*Тнас.
Тнас3 = 1,5*Тнас.
Тнас4 = 2*Тнас., где,
Тнас1 – тариф 1 подгруппы;
Тнас – тариф определенный в соответствии с пунктом 249 настоящих Правил;
Тнас2 – тариф 2 подгруппы;
Тнас3 – тариф 3 подгруппы;
Тнас4 – тариф 4 подгруппы.
При расчете общего объема начислений за 1 месяц на 1 человека, к потребленному объему:
до 3 м3 применяется тариф на уровне Тнас.;
свыше 3 м3 до 5 м3 – на уровне 1,2*Тнас.;
свыше 5 м3 до 10 м3 – на уровне 1,5*Тнас.;
свыше 10 м3 – на уровне 2*Тнас.
Сноска. Правила дополнены пунктом 249-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 26.01.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 247-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
247-1. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
248. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.06.2021 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
249. Бірінші топ үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
|мұндағы:
T1 – бірінші топтың тұтынушылары үшін бір текше метрге сумен жабдықтау және (немесе) үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтеріне бір текше метр тариф, теңге;
T0– бір текше метр үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтеріне осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф, теңге;
k1– инфляцияға әсерін ескере отырып, айқындалған тұтынушылардың бірінші тобына сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсетуден түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.06.2021 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
249-1. Тұтынушылардың бірінші тобының мынадай санаттары үшін сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:
Тхал.1 = Тхал.
Тхал.2 = 1,2*Тхал.
Тхал.3 = 1,5*Тхал.
Тхал.4 = 2*Тхал. мұндағы,
Тхал.1 – 1-кіші топтың тарифі;
Тхал. – осы Қағидалардың 249-тармағына сәйкес айқындалған тариф;
Тхал.2 – 2-кіші топтың тарифі;
Тхал.3 – 3-кіші топтың тарифі;
Тхал.4 – 4-кіші топтың тарифі.
1 адамға шаққандағы 1 айдағы есепке жазудың жалпы көлемін есептеу кезінде тұтынылған көлемге:
3 м3- -ге дейін – Тхал. деңгейінде;
3 м3-ден астамнан 5 м3-ге дейін – 1,2*Тхал. деңгейінде;
5 м3-ден астамнан 10 м3-ге дейін – 1,5*Тхал. деңгейінде;
10 м3-ден астамнан – 2*Тхал. деңгейінде тариф қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 249-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.01.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

249-2. Полученный субъектом дополнительный доход при применении тарифов 2, 3, 4 подгрупп первой группы потребителей "физические лица, относящиеся к категории населения" направляется на модернизацию, реконструкцию оборудования и сетей по регулируемой услуге, а также приобретение основных средств (оборудование).
В случае установления уполномоченным органом при анализе отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы нецелевого использования дополнительного дохода, то необоснованный доход исключается от утвержденного всего дохода субъекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 249-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 02.06.2021 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
251. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения для второй группы определяется по формуле:
где:
T2– тариф для второй группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
T0– тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
k2– коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг водоснабжения и (или) водоотведения второй группе потребителей, определенный с учетом влияния на инфляцию.
Сноска. Пункт 251 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.06.2021 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
252. Тариф для третьей группы потребителей покрывает все расходы (в том числе компенсирует часть затрат, не покрытых первой и второй группой потребителей):
где:
T3– тариф для третьей группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
V0– объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения всеми потребителями, кубический метр;
V1– объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения первой группой потребителей, кубический метр;
V2– объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения второй группой потребителей, кубический метр;
V3– объем потребления услуг водоснабжения и (или) водоотведения третьей группой потребителей, кубический метр.
Сноска. Пункт 252 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.06.2021 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

249-2. "Халық санатына жататын жеке тұлғалар" тұтынушылардың бірінші тобы 2, 3, 4-кіші топтарының тарифтерін қолдану кезінде субъект алған қосымша кіріс реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша жабдықтар мен желілерді жаңғыртуға, реконструкциялауға, сондай-ақ негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға бағытталады.
Уәкілетті орган бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті талдау кезінде қосымша кірістің мақсатқа сай пайдаланылмағанын анықтаған жағдайда, негізсіз кіріс субъектінің бекітілген барлық кірісінен алынып тасталады.
Ескерту. Қағидалар 249-2-тармақпен толықтырылды - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
250. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.06.2021 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
251. Екінші топ үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
T2 – екінші топтың тұтынушылары үшін бір текше метрге сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф, теңге;
T0– бір текше метр үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтеріне осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф, теңге;
k2– инфляцияға әсерін ескере отырып, айқындалған тұтынушылардың екінші тобына сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсетуден түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
Ескерту. 251-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.06.2021 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
252. Тұтынушылардың үшінші тобы үшін тариф барлық шығыстарды жабады (оның ішінде тұтынушылардың бірінші және екінші тобы жаппаған шығындардың бір бөлігін өтейді):
мұндағы:
T3– тұтынушылардың үшінші тобы үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтеріне тариф бір текше метр, теңге;
V0– барлық тұтынушылардың сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр;
V1– тұтынушылардың бірінші тобының сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр;
V2– тұтынушылардың екінші тобының сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр;
V3– тұтынушылардың үшінші тобының сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін тұтыну көлемі, текше метр.
Ескерту. 252-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.06.2021 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

253. В случае, если в предоставлении услуг водоснабжения и (или) водоотведения задействованы несколько предприятий, при расчете уровня тарифов по группам соответствующие затраты складываются из тарифных смет каждого предприятия, задействованного в предоставлении услуг.
Раздел 2. Дифференциация тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
254. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам дифференцируется по группам потребителей, с учетом:
1) уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
2) объема потребления;
3) влияния на инфляцию;
4) уровня развития промышленного производства региона.
Сноска. Пункт 254 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
255. В целях дифференциации тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам потребители подразделяются на следующие группы:
1) население, бюджетные и некоммерческие организации, а также другие предприятия, предоставляющие коммунальные услуги населению, бюджетным и некоммерческим организациям – первая группа;
2) сельскохозяйственный товаропроизводитель – вторая группа;
3) промышленные предприятия и другие коммерческие организации – третья группа;
4) нефтегазодобывающие предприятия – четвертая группа.
256.Тариф для первой группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T1 – тариф для первой группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
k1 – коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам, определенный в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 256 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
257. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
258. Тариф для второй группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T2 – тариф для второй группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;

253. Егер сумен жабдықтау және (немесе) суды бұрудың көрсетілетін қызметтерін ұсынған кезде бірнеше кәсіпорын тартылған жағдайда, топтар бойынша тарифтер деңгейін есептеу кезінде тиісті шығындар көрсетілетін қызметтерді ұсынуға тартылған әрбір кәсіпорынның тарифтік сметаларынан қалыптастырылады.
2-бөлім. Суды магистральдық құбыржолдар және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті саралау қағидалары
254. Магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мыналарды:
1) тиісті өңір халқының төлем қабілеттілігі деңгейін;
2) тұтыну көлемін;
3) инфляцияға әсер етуін;
4) өңірдің өнеркәсіптік өндірісінің даму деңгейін ескере отырып, тұтынушылардың топтары бойынша сараланады.
Ескерту. 254-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
255. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті саралау мақсатында тұтынушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) халық, бюджеттік және коммерциялық емес ұйымдар, сондай-ақ халыққа, бюджеттік және коммерциялық емес ұйымдарға коммуналдық қызметтер көрсететін басқа да кәсіпорындар – бірінші топ;
2) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер – екінші топ;
3) өнеркәсіптік кәсіпорындар мен басқа да коммерциялық ұйымдар – үшінші топ;
4) мұнай-газ өндіруші кәсіпорындар – төртінші топ.
256. Тұтынушылардың бірінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T1– тұтынушылардың бірінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
k1– осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартудан түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
Ескерту. 256-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
257. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
258. Тұтынушылардың екінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T2– тұтынушылардың екінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;

k2 – коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам, определенный в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 258 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259. Тариф для третьей группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T3 – тариф для третьей группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
k3–коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам, определенный в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 259 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
260. Тариф для четвертой группы потребителей рассчитывается по формуле:
где:
T4 – тариф для четвертой группы потребителей на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих правил на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам за один кубический метр, тенге;
Vo – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам всеми потребителями, кубический метр;
V1 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам первой группой потребителей, кубический метр;
V2 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам второй группой потребителей, кубический метр;
V3 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам третьей группой потребителей, кубический метр;
V4 – объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам четвертой группой потребителей, кубический метр.
Сноска. Пункт 260 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.01.2022 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
261. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по каналам дифференцируется на основании технологической особенности при предоставлении регулируемых услуг по подаче воды по каналам, при которой подача воды до потребителя осуществляется двумя способами (механизированный и самотечный) и в зависимости от того, на какие нужды используется вода.

K2– осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартудан түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
Ескерту. 258-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259. Тұтынушылардың үшінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T3– тұтынушылардың үшінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
K3 – осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес айқындалған, магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі қызметтерді көрсетуден бас тартудан түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.
Ескерту. 259-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
260. Тұтынушылардың төртінші тобы үшін тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T4– тұтынушылардың төртінші тобы үшін магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
To – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге бір текше метр үшін тариф, теңге;
Vo – барлық тұтынушылардың магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V1– тұтынушылардың бірінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V2– тұтынушылардың екінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V3 – тұтынушылардың үшінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр;
V4 – тұтынушылардың төртінші тобының магистральдық құбыржолдар арқылы су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемі, текше метр.
Ескерту. 260-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.01.2022 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
261. Суды арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф суды арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде технологиялық ерекшеліктің негізінде сараланады, онда суды тұтынушыға дейін беру екі тәсілмен (механикаландырылған және өзағар) жүзеге асырылады және судың қандай мұқтаждарға пайдаланылуына байланысты жүргізіледі.

262. В целях дифференциации тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по каналам потребители подразделяются на следующие группы:
1) сельскохозяйственный товаропроизводитель – первая группа;
2) водоканалы, бюджетные организации – вторая группа;
3) предприятия, производящие электроэнергию – третья группа;
4) попуски (природоохранные, санитарно-эпидемиологические) – четвертая группа;
5) промышленные предприятия, прочие коммерческие и некоммерческие организации – пятая группа.
В целях стимулирования сельскохозяйственных товаропроизводителей к водосбережению, тариф первой группы дифференцируется по следующим категориям потребителей:
1 подгруппа – сельскохозяйственные товаропроизводители, потребляющие регулируемые услуги в пределах удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
2 подгруппа – сельскохозяйственные товаропроизводители потребляющие, регулируемые услуги, допустившие превышение удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Сноска. Пункт 262 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
262-2. Полученный субъектом дополнительный доход при применении тарифа 2-подгруппы первой группы потребителей "сельскохозяйственный товаропроизводитель" направляется на модернизацию, реконструкцию оборудования и сетей по регулируемой услуге, а также приобретение основных средств (оборудование).
В случае установления уполномоченным органом при анализе отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы нецелевого использования дополнительного дохода, то необоснованный доход исключается от утвержденного всего дохода субъекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 262-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
263. Тариф на услуги по подаче воды по каналам для каждой группы потребителей определяется на основе расчетного тарифа, скорректированного на поправочный коэффициент (отклонение средневзвешенного расчетного тарифа от среднеотпускного расчетного тарифа при изменении прогнозируемых объемов предоставляемых регулируемых услуг).

262. Суды арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті саралау мақсатында тұтынушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер – бірінші топ;
2) су арналары, бюджеттік ұйымдар – екінші топ;
3) электр энергиясын өндіретін кәсіпорындар – үшінші топ;
4) су жіберу (табиғатты қорғау, санитариялық-эпидемиологиялық) – төртінші топ;
5) өнеркәсіптік кәсіпорындар, өзге коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар – бесінші топ.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді суды үнемдеуге ынталандыру мақсатында бірінші топтың тарифі тұтынушылардың мынадай санаттары бойынша сараланады:
1-кіші топ – реттеліп көрсетілетін қызметтерді су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары шегінде тұтынатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер;
2-кіші топ – реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларының асып кетуіне жол берген ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер.
Ескерту. 262-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
262-2. "Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер" тұтынушылардың бірінші тобы 2-кіші тобының тарифін қолдану кезінде субъект алған қосымша кіріс реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша жабдықтар мен желілерді жаңғыртуға, реконструкциялауға, сондай-ақ негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға бағытталады.
Уәкілетті орган бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті талдау кезінде қосымша кірістің мақсатқа сай пайдаланылмағанын анықтаған жағдайда, негізсіз кіріс субъектінің бекітілген барлық кірісінен алып тасталады.
Ескерту. Қағидалар 262-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
263. Суды арналар арқылы беру бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған тариф түзету коэффициентіне (ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемдері өзгерген кезде орташа өлшенген есептік тарифтің орташа босату есептік тарифтен ауытқуы) түзетілген есепті тарифтің негізінде айқындалады.

264. Расчетный тариф на услуги по подаче воды по каналам для каждой группы потребителей определяется по формуле:
1) для механизированного способа подачи воды:
Tnмi расчет =Tn * Vфакт /Dфакт * (Dмi факт/Vмi факт),
где:
i – группа потребителей;
Tnмi расчет – расчетный тариф для механизированного способа подачи воды для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Dфакт – фактический доход от предоставления услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vфакт – фактический объем предоставленных услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
Dмi факт – фактический доход от механизированной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vмi факт – фактический объем механизированной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
2) для самотечного способа подачи воды:
Tnсi расчет = Tn * Vфакт/Dфакт * (Dсi факт/Vсi факт),
где:
i – группа потребителей;
Tnсi расчет – расчетный тариф для самотечного способа подачи воды для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Dфакт – фактический доход от предоставления услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vфакт – фактический объем предоставленных услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
Dсi факт – фактический доход от самотечной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vсi факт – фактический объем самотечной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров.
265. Средневзвешанный расчетный тариф с учетом расчетных тарифов для каждой группы потребителей и прогнозируемых объемов предоставляемых услуг на период действия тарифа рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
i – группа потребителей;
Tn ср.расчет – средневзвешанный расчетный тариф на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Vnci – объем самотечной водоподачи для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч кубических метров;
Vnmi – объем механизированной водоподачи для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч кубических метров;
ci – сумма произведений тарифа на объем по самотечной водоподаче для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч тенге;
mi – сумма произведений тарифа на объем по механической водоподаче для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч тенге.

264. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін суды арналар арқылы беру бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған есептік тариф мына формула бойынша анықталады:
1) су берудің механикаландырылған тәсілі үшін:
Tnмi есептеу =TnVфакт /Dфакт (Dмi факт/Vмi факт),
мұндағы:
i – тұтынушылар тобы;
Tnмi есептеу – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін су берудің механикаландырылған тәсілі үшін есепті тариф, 1 текше метр теңге;
Dфакт – өткен аяқталған күнтізбелік жылдағы көрсетілген қызметтерді ұсынудан түскен іс жүзіндегі кірісі, мың теңге;
Vфакт – өткен аяқталған күнтізбелік жылдағы ұсынылған үшін көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр;
Dмi факт – өткен аяқталған күнтізбелік жылдағы тұтынушылардың і тобы үшін механикаландырылған су беруден түскен нақты кіріс, мың теңге;
Vмi факт – өткен аяқталған күнтізбелік жылдағы тұтынушылардың і тобы үшін механикаландырылған су берудің нақты көлемі, мың текше метр.
2) суды өзағар тәсілімен беру үшін:
Tnсi есептеу = TnVнақты/Dнақты(Dсi нақты/Vсi нақты),
мұндағы:
i – тұтынушылар тобы;
Tnсi есептеу – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін су берудің өзағар тәсілі үшін есептік тариф, 1 текше метр теңге;
Dфакт – өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін ұсынылған қызметтердің іс жүзіндегі кірісі, мың теңге;
Vфакт – өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін ұсынылған қызметтердің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр;
Dсi факт – өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың і тобы үшін су берудің өзағар тәсілінен іс жүзіндегі кіріс, мың теңге;
Vсi факт – өткен аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың і тобы үшін суды өзағар тәсілімен берудің іс жүзіндегі көлемі, мың текше метр.
265. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін есептік тарифтерді және тарифтің қолданылу кезеңіне ұсынылатын қызметтердің болжамды көлемін ескере отырып, орташа өлшенген есептік тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n – тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе барлық кезеңге);
i – тұтынушылар тобы;
Tn ор.есептеу–тарифтің қолданылу кезеңіне орташа өлшенген есептік тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Vnсi – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін суды өзағар тәсілімен беру көлемі, мың текше метр;
Vnмi – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін механикаландырылған су беру көлемі, мың текше метр;
Eci – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін суды өзағар тәсілімен беру көлеміне тариф көбейтіндісінің сомасы, мың теңге;
Eмi – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың і тобы үшін суды механикалық тәсілмен беру бойынша көлемге тариф көбейтіндісінің сомасы, мың теңге.

266. Поправочный коэффициент, отражающий отклонения средневзвешенного расчетного тарифа от среднеотпускного расчетного тарифа, определенного в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно главе 2 к настоящим Правилам, при изменении прогнозируемых объемов предоставляемых регулируемых услуг, определяется формуле:
Kn поправ = Tn /(Tn ср.расчет),
где:
Kn поправ – поправочный коэффициент, характеризующий степень собираемости доходов в период действия тарифа, при этом значения коэффициента означают: Kn поправ <1 – что расчетный доход на период действия тарифа, превышает тарифный доход на период действия тарифа; Kn поправ =1 – что расчетный и тарифный доходы на период действия тарифа равны; Kn поправ >1 – что расчетный доход на период действия тарифа меньше необходимого тарифного дохода на период действия тарифа.
267. Тариф для каждой группы потребителей на период действия тарифа определяется по формулам:
1) для механизированного способа подачи воды:
Tnмi = Tnмi расчет * Kn поправ,
2) для самотечного способа подачи воды:
Tnci = Tnci расчет * Kn поправ,
где:
Tnмi – тариф для i-й группы потребителей на период действия тарифа при механизированном способе подачи воды, тенге за 1 кубический метр;
Tnci – тариф для i-й группы потребителей на период действия тарифа при самотечном способе подачи воды, тенге за 1 кубический метр.
267-1. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по каналам для следующих категорий первой группы потребителей определяется по формулам:
Тсхтп1 = Т1
Тсхтп2 = 1,2*Т1, где,
Т1 – тариф первой группы, определенный в соответствии с пунктом 267 настоящих Правил;
Тсхтп1 – тариф для 1 подгруппы;
Тсхтп2 – тариф для 2 подгруппы.
В случае наличия факта превышения удельных норм водопотребления, то при расчете общего объема начислений за 1 месяц, к потребленному объему в пределах удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения применяется тариф 1 подгруппы, и на оставшийся объем применяется тариф 2 подгруппы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 267-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.05.2024 № 23 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 3. Дифференциация тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии
Сноска. Раздел 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

266. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі өзгерген кезде осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес айқындалған орташа мөлшерлі есептік тарифтен орташа мөлшерлі есептік тарифтен ауытқуын көрсететін түзету коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
Kn түзету коэффициенті= Tn /(Tn ор.есептеу),
мұндағы:
Kn түзету коэффициенті – тарифтің қолданылу кезеңіне кірістің жиналуы дәрежесін сипаттайтын түзету коэффициенті, бұл ретте коэффициенттің мәні мынаны білдіреді: Kn түзету < 1–тарифтің қолданылу кезеңіне есептік кіріс тарифтің қолданылу кезеңіне тарифтік кірістен асып түседі; Kn түзету коэффициенті =1–тарифтің қолданылу кезеңіне есептік және тарифтік кірістер тең; Kn түзету коэффициенті > 1–тарифтің қолданылу кезеңіне есептік кіріс тарифтің қолданылу кезеңіне қажетті тарифтік кірістен аз.
267. Тарифтің қолданылу кезеңіне әрбір тұтынушылар тобына арналған тариф мына формулалар бойынша анықталады:
1) суды механикаландырылған тәсілмен беру үшін:
2) суды өзағар тәсілімен беру үшін:
мұндағы:
Tnмi – тарифтің қолданылу кезеңіне суды механикаландырылған тәсілмен берген кезде тұтынушылардың і тобына арналған тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Tnci – тарифтің қолданылу кезеңіне суды өзағар тәсілімен берген кезде тұтынушылардың і тобына арналған тариф, 1 текше метр үшін теңге.
267-1. Тұтынушылардың бірінші тобының мынадай санаттары үшін арналар арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:
Таштө1 = Т1
Таштө2 = 1,2*Т1,, мұндағы,
Т1 – осы Қағидалардың 267-тармағына сәйкес айқындалған бірінші топтың тарифі;
Таштө1–1-кіші топқа арналған тариф;
Таштө2 – 2-кіші топқа арналған тариф.
Су тұтынудың үлестік нормаларынан асып кету фактісі болған жағдайда, 1 айдағы есепке жазудың жалпы көлемін есептеу кезінде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары шегінде тұтынылған көлемге бірінші кіші топтың тарифі қолданылады, ал қалған көлемге 2-кіші топтың тарифі қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 267-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-бөлім. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті саралау
Ескерту. 3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.05.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

268. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии дифференцируется по группам потребителей, в том числе в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета потребления тепловой энергии.
Тарифы для групп потребителей определяются исходя из тарифа, определенного в соответствии с Особенностями механизма расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии согласно разделу 3 Параграфа 2 настоящих Правил, с учетом:
уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
влияния на инфляцию;
структуры потребления тепловой энергии;
уровня развития промышленного производства;
создания стимулов для энергосбережения.
Сноска. Пункт 268 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
269. В целях дифференциации тарифа по реализации тепловой энергии потребители подразделяются на группы:
1) физические лица, относящиеся к категории населения – первая группа;
2) прочие потребители, не относящиеся к первой и третьей группам – вторая группа;
3) бюджетные организации, содержащиеся за счет бюджетных средств – третья группа.
Сноска. Пункт 269 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
270. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии для первой группы потребителей определяется по формуле:
Тнас. = Тдейст.нас. * k1 (тенге/Гкал), где:
Тдейст.нас. – действующий тариф на регулируемые услуги субъекта по реализации тепловой энергии для первой группы потребителей;
k1 – коэффициент изменения тарифа на реализацию тепловой энергии для первой группы потребителей, определенный в соответствии с пунктом 268 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 270 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
271. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергией для второй группы потребителей определяется по формуле:
Тпроч. = Тдейст.проч. * k2 (тенге/Гкал), где:
Тдейств. проч. – действующий тариф на регулируемые услуги субъекта по реализации тепловой энергии для второй группы потребителей;

268. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф тұтынушылар топтары бойынша, оның ішінде жылу энергиясын тұтынуды есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай сараланады.
Тұтынушылар топтарына арналған тарифтер осы Қағидалардың 2-параграфының 3-бөліміне сай Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктеріне сәйкес айқындалған тарифке сүйене отырып:
тиісті өңір халқының төлем қабілеттілігі деңгейі;
инфляцияға әсері;
жылу энергиясын тұтыну құрылымы;
өнеркәсіптік өндірістің даму деңгейі;
энергияны үнемдеу үшін ынталандыру жасау ескеріліп айқындалады.
Ескерту. 268-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
269. Жылу энергиясымен өткізу бойынша тарифті саралау мақсатында тұтынушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) халық санатына жататын жеке тұлғалар – бірінші топ;
2) бірінші және үшінші топқа жатпайтын өзге тұтынушылар – екінші топ;
3) бюджет қаражаты есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдар – үшінші топ.
Ескерту. 269-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
270. Тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Tхал.=Tхал.қолд.* k1 (теңге/Гкал), мұндағы:
Тхал.қолд. – тұтынушылардың бірінші тобы үшін субъектінің жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған қолданыстағы тариф;
k1 – осы Қағидалардың 268-тармағына сәйкес айқындалған, тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізуге арналған тарифті өзгерту коэффициенті.
Ескерту. 270-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
271. Тұтынушылардың екінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Tөзге=Tөзге.қолд.* k2 (теңге/Гкал), мұндағы:
Төзге.қолд.. – тұтынушылардың екінші тобы үшін субъектінің жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған қолданыстағы тариф;

k2 – коэффициент изменения тарифа на реализацию тепловой энергии для второй группы потребителей, определенный в соответствии с пунктом 268 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 271 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
272. Тариф на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии для третьей группы потребителей определяется по формуле:
Тбюдж. = (Т*Q – Tнас.*Qнас. – Tпроч. * Qпроч.)/Qбюдж.(тенге/Гкал), где:
Т – тариф на услуги по реализации тепловой энергии, определенный в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил;
Q – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии потребителями (имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколам намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов;
Тнас. – тариф на услуги по реализации тепловой энергии для первой группы потребителей;
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Тпроч. – тариф на услуги по реализации тепловой энергии для второй группы потребителей;
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии второй группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии третьей группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

k2 – осы Қағидалардың 268-тармағына сәйкес айқындалған тұтынушылардың екінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізуге арналған тарифті өзгерту коэффициенті.
Ескерту. 271-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
272. Тұтынушылардың үшінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тбюдж. = (Т*Q – Tхал.*Qхал.– Tөзге * Qөзге)/Q бюдж.(теңге/Гкал) мұндағы:
Т – осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес айқындалған, жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Q – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, тұтынушылардың (жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі;
Тхал. – тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qхал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
Төзге – тұтынушылардың екінші тобы үшін жылу энергиясымен өткізу у жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Qөзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
Qбюдж. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.

Сноска. Пункт 272 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
272-1. В рамках установления социальных лимитов потребления тепловой энергии с учетом размера общей площади потребители первой группы физические лица, относящиеся к категории населения подразделяются на три подгруппы:
1 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, отапливаемая площадь до 100 м2;
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, отапливаемая площадь свыше 100 до 200 м2;
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, отапливаемая площадь свыше 200 м2.
272-2. Тариф на услуги реализации тепловой энергии для подгрупп определяется следующим образом:
1 подгруппа физические лица, относящиеся к категории населения, отапливаемая площадь до 100 м2:
Тнас.1=Тнас., где:
Тнас.1 – тариф физических лиц, относящиеся к категории населения – 1 подгруппа;
Тнас. – тариф определенный в соответствии с пунктом 270 настоящих Правил;
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения отапливаемая площадь свыше 100 до 200 м2:
Тнас.2=Тнас.*1,1, где:
Тнас.2 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения – 2 подгруппа.
При этом, для определенного объема применяется тариф физических лиц, относящиеся к категории населения как для 1 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц для 2 подгруппы населения;
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения отапливаемая площадь свыше 200 м2:
Тнас.3=То, где:
Тнас.3 – тариф физических лиц, относящиеся к категории населения – 3 подгруппа;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии (среднеотпускной тариф).
При этом, для определенного объема применяются тарифы физических лиц, относящиеся к категории населения как для 1 и 2 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц, относящиеся к категории населения для 3-ей подгруппы населения.
Сноска. Пункт 272-2 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
272-3. Полученный субъектом дополнительный доход, при применений тарифа для подгруппы 2 и 3 первой группы потребителей "физические лица, относящиеся к категории населения" направляется на модернизацию, реконструкцию оборудования и сетей по регулируемой услуге, а также приобретение основных средств (оборудование).
В случае установления ведомством уполномоченного органа, при анализе отчета об исполнений утвержденной тарифной сметы нецелевого использования дополнительного дохода, то необоснованный доход исключается от утвержденного всего дохода субъекта.
Ведомство уполномоченного органа, при проведении анализа отчета об исполнений утвержденной тарифной сметы исключает сумму нецелевого использования дополнительного дохода от утвержденного всего дохода.

Ескерту. 272-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
272-1. Жалпы ауданның мөлшерін ескере отырып жылу энергиясын тұтынудың әлеуметтік лимиттерін белгілеу шеңберінде бірінші топ тұтынушылары, халық санатына жататын жеке тұлғалар үш кіші топқа бөлінеді:
1-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 100 м2 -ге дейін;
2-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 100-ден астам және 200 м2-ге дейін;
3-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 200 м2 -ден астам.
272-2. Кіші топтар үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф былайша айқындалады:
1-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 100 м2-ге дейін:
Tхал.1 = Тхал., мұндағы:
Тхал.1– халық санатына жататын жеке тұлғалар – 1-кіші топ тарифі;
Тхал. – осы Қағидалардың 270-тармағына сәйкес айқындалған тариф;
2-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 100-ден астамнан 200 м2 -ге дейін;
Tхал. 2=Тхал.*1,1, мұндағы:
Тхал.2 – халық санатына жататын жеке тұлғалар– 2-кіші топ тарифі.
Бұл ретте белгілі бір көлем үшін халықтың 1-кіші тобына сияқты халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері қолданылады, қалған көлемге халықтың 2-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
3-кіші топ – халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылытылатын аудан 200 м2-ден астам:
Tхал.3=Тайқынд., мұндағы,
Тхал.3 – халық санатына жататын жеке тұлғалар – 3-кіші топ тарифі;
Tайқынд. – осы Қағидалардың жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған (орташа босату тарифі) талаптарын ескере отырып айқындалған тариф.
Бұл ретте белгілі бір көлем үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері халықтың 1 және 2-кіші тобына сияқты қолданылады, қалған көлемге халықтың 3-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
Ескерту. 272-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
272-3. Халық санатына жататын жеке тұлғалар" тұтынушылардың бірінші тобы 2 және 3-кіші топтарының арналған тарифтерді қолдануы кезінде субъектісі алған қосымша кіріс реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша жабдықтар мен желілерді жаңғыртуға, реконструкциялауға, сондай-ақ негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға жұмсалады.
Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті талдау кезінде қосымша кірістің мақсатқа сай пайдаланылмауын анықтаған жағдайда, негізсіз кіріс табиғи монополия субъектісінің бекітілген барлық кірісінен алып тасталады.
Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу кезінде бекітілген барлық кірістен мақсатқа сай пайдаланылмаған қосымша кіріс сомасын алып тастайды.

Сноска. Пункт 272-3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
273. Тариф на услуги по реализации тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета определяется по формулам:
1) для первой группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тнас. без ПУ):
Тнас. без ПУ = 1,2 * Тнас. (тенге/Гкал);
2) для первой группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тнас. с ПУ):
Тнас. с ПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. без ПУ *Qнас. без ПУ)/Q нас. с ПУ (тенге/Гкал).
В случае если тариф для первой группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Т нас. с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤0, то Т нас. с ПУ и Т нас. без ПУ определяются по формулам:
Тнас. с ОПУ = 0,5*Тнас. (тенге/Гкал);
Тнас. без ПУ = (Тнас. * Qнас. – Тнас. с ПУ * Qнас. с ПУ)/Qнас. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнac. без ПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнас. с ПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;

Ескерту. 272-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
273. Есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:
1) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобы үшін (ТЕА жоқ хал.):
ТЕА жоқ хал. = 1,2 * Тхал.(теңге/Гкал);
2) жылу энергиясын есептеудің есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобы үшін (ТЕА бар хал.):
ТЕА бар хал.= (Тхал.* Q хал. – ТЕА жоқ хал.= *QЕА жоқ хал.)/QЕА бар хал. (теңге/Гкал).
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобына (ТЕА бар хал.) арналған тариф есептеме бойынша ≤0 деңгейінде айқындалатын болса, онда ТЕА бар хал. және ТЕА жоқ хал. мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ТҮОЕА бар хал. = 0,5*Тхал. (теңге/Гкал);
ТЕА жоқ хал.= = (Тхал. * Qхал. – ТЕА бар хал. * QЕА бар хал.=)/QЕА жоқ хал.= (теңге/Гкал), мұндағы:
Qхал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА жоқ хал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕАбар хал. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;

3) для второй группы потребителей, за исключением третьей группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч. без ПУ):
Тпроч. без ПУ = 1,3 * Тпроч. (тенге/Гкал);
4) для второй группы потребителей, за исключением третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ПУ):
Тпроч. с ПУ = (Тпроч * Qпроч. – Тпроч. без ПУ * Qпроч. без ПУ)/Qпроч. с ПУ (тенге/Гкал),
в случае если тариф для второй группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч.с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тпроч. с ПУ и Тпроч. без ПУ определяются по формулам:
Тпроч. с ПУ = 0,7 * Тпроч. (тенге/Гкал);
Тпроч. без ПУ = (Тпроч.* – Тпроч. с ПУ * Qпроч. с ПУ)/Qпроч. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии второй группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. без ПУ – планируемый годовой объем потребления второй группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. с ПУ – планируемый годовой объем потребления второй группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;

3) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда, тұтынушылардың екінші тобы үшін (ТЕА жоқ өзге):
ТЕА жоқ өзге = 1,3 * Төзге (теңге/Гкал);
4) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда, тұтынушылардың екінші тобы үшін (ТЕА бар өзге):
ТЕАбар өзге = (Төзге *Qөзге – ТЕА жоқ өзге * QЕА жоқ өзге) / QЕА бар өзге (теңге/Гкал),
егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобына арналған тариф (ТЕАбар өзге) есептеме бойынша ≤0 деңгейінде айқындалатын болса, ТЕА бар өзге және ТЕА жоқ өзге мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ТЕА бар өзге= 0,7*Төзге (теңге/Гкал);
ТЕА жоқ өзге = (Төзге* – ТЕА бар өзге * QЕА бар өзге)/QЕА жоқ өзге (теңге/Гкал), мұндағы:
Qөзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА жоқ өзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА бар өзге – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;

5) для третьей группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. без ПУ):
Тбюдж. без ПУ = 1,5 * Тбюдж. (тенге/Гкал);
6) для третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. с ПУ):
Тбюдж. с ПУ = (Тбюдж. * Qбюдж – Тбюдж. без ПУ * Qбюдж. без ПУ)/Qбюдж. с ПУ (тенге/Гкал).
В случае, если тариф для третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тбюдж. с ПУ и Тбюдж. без ПУ определяются по формулам:
Тбюдж. с ПУ = 0,5 * Тбюдж. (тенге/Гкал);
Тбюдж. без ПУ = (Тбюдж. * Qбюдж. – Тбюдж. с ПУ * Qбюдж. с ПУ)/Qбюдж. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии третьей группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. без ПУ – планируемый годовой объем потребления третьей группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. с ПУ – планируемый годовой объем потребления третьей группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.

5) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобы үшін (ТЕА жоқ бюдж.):
ТЕА жоқ бюдж. = 1,5 * Тбюдж.(теңге/Гкал);
6) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобы үшін (ТЕА бар бюдж.):
ТЕА бар бюдж. = (Тбюдж. * Qбюдж. – ТЕА жоқ бюдж. * Q ЕА жоқ бюдж.)/Q ЕА бар бюдж. (теңге/Гкал).
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобы үшін тариф (ТЕА бар бюдж.) есептеме бойынша ≤ 0 деңгейінде айқындалған болса, онда ТЕА бар бюдж. және ТЕА жоқ бюдж. мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ТЕА бар бюдж. = 0,5 * Тбюдж.. (теңге/Гкал);
ТЕА жоқ бюдж. = (Тбюдж.. * Qбюдж. – ТЕА бар бюдж. * Q ЕА бар бюдж.)/QЕА жоқ бюдж. (теңге/Гкал), мұндағы:
Qбюдж. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА жоқ бюдж. – жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
QЕА бар бюдж.– жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.

Сноска. Пункт 273 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
274. Тариф на услуги по реализации тепловой энергии для потребителей проживающих и расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии определяется по формулам:
Тветх.нас. = Тнас. (тенге/Гкал);
Тветх.проч. = Т проч. (тенге/Гкал);
Тветх.бюдж. = Т бюдж.(тенге/Гкал).
Сноска. Пункт 274 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
275. Перечень ветхих, аварийных помещений, домов барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии, предоставляется местными исполнительными органами (городов, районов), по месту предоставления услуг реализации тепловой энергии субъектами, по запросу ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 275 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
276. В случае недополучения дохода или получения необоснованного дохода субъекта в связи с применением потребителями дифференцированных тарифов на услуги по реализации тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета сумма недополученного дохода или сумма необоснованно полученного дохода учитывается при изменении тарифа, определяемого в соответствии с Особенностями механизма расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии согласно Разделу 3 Параграфа 2 настоящих Правил, в том числе в период действия тарифов.
Сноска. Пункт 276 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
277. Объем тепловой энергии, отпущенный потребителям, определяется как сумма тепловой энергии, потребленной непосредственно на теплопотребляющем объекте на отопление и горячее водоснабжение в расчетном периоде (далее – объем тепловой энергии). За расчетный период принимается календарный месяц.
Определение объема тепловой энергии на отопление производится для потребителей, имеющих и не имеющих приборы учета тепловой энергии.
Определение объема тепловой энергии на горячее водоснабжение производится для потребителей, имеющих и не имеющих индивидуальные приборы учета горячей воды с учетом наличия или отсутствия приборов учета тепловой энергии.

Ескерту. 273-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
274. Жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылар үшін жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тхал. тозғ.= Тхал. (теңге/Гкал),
Т өзге тозғ. = Төзге (теңге/Гкал),
Т бюдж. тозғ. = Тбюдж. (теңге/Гкал).
Ескерту. 274-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
275. Жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайлардың тізбесін уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуы бойынша жергілікті атқарушы органдар (қалалардың, аудандардың) жылу энергиясымен өткізу қызметтерін көрсету орны бойынша ұсынады.
Ескерту. 275-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
276. Есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге сараланған тарифтерді тұтынушылардың қолдануына байланысты субъектінің кірісті толық алмауы немесе негізсіз кіріс алуы жағдайында толық алынбаған кіріс сомасы немесе негізсіз алынған кіріс сомасы осы Қағидалардың 2-параграфының 3-бөліміне сәйкес Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктеріне сәйкес айқындалатын тариф өзгерген кезде, оның ішінде тарифтердің қолданылу кезеңінде ескеріледі.
Ескерту. 276-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
277. Тұтынушыларға берілген жылу энергиясының көлемі есеп айырысу кезеңінде тікелей жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу тұтыну объектісінде тұтынылған жылу энергиясының сомасы (бұдан әрі – жылу энергиясының көлемі) ретінде айқындалады. Есеп айырысу кезеңі ретінде күнтізбелік ай алынады.
Жылытуға арналған жылу энергиясының көлемін айқындау жылу энергиясына есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылар үшін жүргізіледі.
Ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемін айқындау жылу энергиясын есепке алу аспаптарының болуы не болмауы ескеріле отырып, ыстық суға арналған жеке есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылар үшін жүргізіледі.

278. Объем тепловой энергии, отпущенный потребителям по прибору учета – это сумма тепловой энергии, потребленной непосредственно на теплопотребляющем объекте на нужды отопления и горячего водоснабжения.
278-1. Объем тепловой энергии на нужды отопления для потребителей имеющих приборы учета (Q(от.ОПУТЭ)) определяется по следующей формуле:
Q(от.ОПУТЭ) = Q(общ. ОПУТЭ) – Q(ГВС ОПУТЭ) (Гкал), где:
Q(общ.ОПУТЭ) – общий объем тепловой энергии, отпущенный по показаниям прибора учета тепловой энергии на нужды отопления и горячего водоснабжения, Гкал;
Q(ГВС ОПУТЭ) – объем тепловой энергии, отпущенный по показаниям прибора учета тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения (для открытых систем теплоснабжения), а для закрытой системы теплоснабжения – расчетным путем с учетом суммарных показаний индивидуальных приборов учета горячей воды или ее нормативных потреблений, Гкал.
279. В случае наличия в многоквартирных жилых домах (далее – МЖД) нежилых помещений (коммерческая недвижимость) при присоединении их к единой системе теплоснабжения МЖД, то данная категория потребителей участвует в расчете начислений в зависимости от наличия или отсутствия индивидуального прибора учета тепловой энергии (далее – ИПУТЭ).
Объем потребления на нужды отопления для потребителей с ИПУТЭ
показания ИПУТЭ абонента на начало расчетного периода i–той квартиры;
показания ИПУТЭ абонента на конец расчетного периода i–той квартиры. Объем потребления без ИПУТЭ
– объем тепловой энергии на отопление квартиры (нежилого помещения), не оснащенной ИПУТЭ, либо где ИПУТЭ вышел из строя (поломка, поверка), либо отсутствуют показания от ИПУТЭ;
– объем тепловой энергии, отпущенный потребителям на отопление по показаниям ОПУТЭ за расчетный период;
– отапливаемая площадь i–той квартиры (нежилого помещения);
– общая площадь отапливаемых квартир (нежилых помещений).
Объем потребления тепловой энергии в местах общего пользования (МОП)
– объем тепловой энергии на отопление мест общего пользования;
– объем тепловой энергии, отпущенный потребителям на отопление по показаниям ОПУТЭ за расчетный период;
– суммарный объем потребления тепловой энергии квартир (нежилых помещений), имеющих ИПУТЭ;
– суммарный объем тепловой энергии на отопление квартир (нежилых помещений), не оснащенных ИПУТЭ, либо у которых ИПУТЭ вышел из строя (поломка, поверка), либо отсутствуют показания ИПУТЭ.

278. Есепке алу аспаптары бойынша тұтынушыларға берілген жылу энергиясының көлемі – бұл жылыту және ыстық сумен жабдықтау мұқтаждарына тікелей жылу тұтынатын объектіде тұтынылған жылу энергиясының жиынтығы.
278-1. Есепке алу аспаптары бар тұтынушылар үшін жылыту мұқтаждарына жылу энергиясының көлемі (Q(ж.ЖЭЕА) мынадай формула бойынша айқындалады:
Q(ж. ЖЭҮОЕА)=Q(жалпы ЖЭҮОЕА) – Q(ЫСЖ ЖЭҮОЕА) (Гкал), мұндағы:
Q(жалпы ЖЭҮОЕА) – жылыту және ыстық сумен жабдықтау мұқтаждарына жылу энергиясының ортақ есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша берілген жылу энергиясының жалпы көлемі, Гкал;
Q(ЫСЖ ЖЭҮОЕА) – ыстық сумен жабдықтау мұқтаждарына жылу энергиясының есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша берілген жылу энергиясының көлемі (жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін), ал жылумен жабдықтаудың жабық жүйесі үшін – ыстық суды есепке алудың жеке аспаптарының жиынтық көрсеткіштерін немесе оны тұтыну нормативтерін ескере отырып есепке алу арқылы, Гкал.
279. Көп қабатты тұрғын үйлерде (бұдан әрі – КТҮ) тұрғын емес үй-жайлар (коммерциялық жылжымайтын мүлік) болған жағдайда, оларды КТҮ-нің бірыңғай жылумен жабдықтау жүйесіне қосу кезінде тұтынушылардың осы санаты жылу энергиясын жеке есепке алу аспаптарының (бұдан әрі – ЖЭЖЕА) болуына немесе болмауына қарай есепке жатқызуларды есептеуге қатысады.
ЖЭЖЕА бар тұтынушылар үшін жылыту қажеттілігіне тұтыну көлемі (Qж. ЖЭЖЕА бар):
Qж. ЖЭЖЕА бар = Qкезең соңы Qкезең басы (Гкал), мұндағы:
Qкезең басы – i-пәтердің есеп айырысу кезеңінің басындағы абоненттің ЖЭЖЕА көрсеткіштері:
Qкезең соңы – i-пәтердің есеп айырысу кезеңінің соңындағы абоненттің ЖЭЖЕА көрсеткіштері. ЖЭЖЕА жоқ болғанда тұтыну көлемі (Qж. ЖЭЖЕА жоқ ):
Qж. ЖЭЖЕА жоқ – ЖЭЖЕА-мен жабдықталмаған не ЖЭЖЕА істен шыққан (сынған, салыстырып тексерудегі) не ЖЭЖЕА-ден көрсеткіштер жоқ пәтерді (тұрғын емес үй-жайды) жылытуға арналған жылу энергиясының көлемі;
Qж. ЖЭҮОЕА – есеп айырысу кезеңінде ЖЭҮОЕА көрсеткіштері бойынша жылытуға тұтынушыларға жіберілген жылу энергиясының көлемі;
Si-пәтер – i-пәтердің (тұрғын емес үй-жайдың) жылытылатын ауданы;
Sжалпы пәтер – жылытылатын пәтерлердің (тұрғын емес үй-жайлардың) жалпы ауданы.
Ортақ пайдалану орындарында (ОПО) жылу энергиясын тұтыну көлемі:
Qж. ОПО=Qж. ЖЭҮОЕА -∑▒Qж. ЖЭЖЕА бар _ -∑▒Qж. ЖЭЖЕА жоқ (Гкал), мұндағы:
Qж. ОПО – ортақ пайдалану орындарын жылытуға арналған жылу энергиясының көлемі;
Qж. ЖЭҮОЕА – есеп айырысу кезеңінде ЖЭҮОЕА көрсеткіштері бойынша жылытуға тұтынушыларға жіберілген жылу энергиясының көлемі;
∑Qж. ЖЭЖЕА бар – ЖЭЖЕА бар тұтынушы пәтерлердің (тұрғын емес үй-жайлар) жылу энергиясын тұтынуының жиынтық көлемі;
∑Qж. ЖЭЖЕА жоқ – ЖЭЖЕА жарақтандырылмаған не ЖЭЖЕА істен шыққан (сынған, мерзімі өткен, салыстырып тексерудегі) не ЖЭЖЕА көрсеткіштері жоқ тұтынушы пәтерлерді (тұрғын емес үй-жайлардың) жылытуға арналған жылу энергиясының жиынтық көлемі.

280. Расчет доли доначисления за отопление МОП для каждой квартиры (нежилого помещения):
- доля доначисления за отопление МОП;
Расчет начислений потребителям с/без ИПУТЭ:
Т – тариф за 1 Гкал тепловой энергии для группы потребителей с ОПУТЭ, тенге;
– объем тепловой энергии, отпущенный потребителю по показаниям ИПУТЭ за расчетный период;
– объем тепловой энергии на отопление потребителя, проживающего в квартире, не оснащенной ИПУТЭ, либо у которого ИПУТЭ вышел из строя (поломка, поверка), либо отсутствуют показания ИПУТЭ.
281. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по приборам учета, объем потребления тепловой энергии на отопление для расчета платы за период временного нарушения учета определяется в соответствии с нормой потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, утвержденной в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон о местном государственном управлении и самоуправлении) и подпунктом 3) статьи 10 Закона, но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановлен.
282. Объем тепловой энергии, отпущенный по показаниям прибора учета тепловой энергии на горячее водоснабжение (Qг.в. с ПУ), распределяется с учетом соблюдения следующих условий:
при снятии индивидуального прибора учета горячей воды на поверку или при выходе его из строя в расчетах применяются показатели предыдущего месяца, но не более чем в течение одного месяца;
объем потерь тепловой энергии (Qг.в. Потери) и теплоносителя (Gг.в. Потери) при аварийных ситуациях (далее – потери) вычитается из объемов, определенных по показаниям приборов учета на горячее водоснабжение (Qг.в. с ПУ и Gг.в. с ПУ). Потери оформляются отдельным актом в производстве и распределении объемов между потребителями не участвуют. Порядок расчета и оплаты потерь определяется в договоре между потребителем и органом управления объектом кондоминиума в соответствии с Типовыми договорами предоставления регулируемых услуг, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18889).
283. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителям первой группе потребителей при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. с ПУ), определяется по следующей формуле:
Qг.в. с ПУ = (Qг.в. с ОПУ – Qг.в. Потери) / (Gг.в. с ОПУ – Gг.в. Потери) * Gг.в. с ПУ (Гкал), где:
Qг.в. с ОПУ – объем тепловой энергии, отпущенный по показаниям прибора учета тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения, Гкал;
Qг.в. Потери – потери тепловой энергии из системы горячего водоснабжения при аварийных ситуациях, Гкал;
Gг.в. с ОПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, отпущенный по показаниям прибора учета тепловой энергии, кубический метр (далее – м3);
Gг.в. Потери – потери теплоносителя из системы горячего водоснабжения при аварийных ситуациях, м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя первой группы, м3.

280. Әрбір пәтер (тұрғын емес үй-жай) үшін ОПО жылыту үшін қосымша есепке жазу үлесін есептеу:
ҚОПО – ОПО жылыту үшін қосымша есепке жазу үлесі;
ЖЭЖЕА бар/жоқ тұтынушыларға есепке жазуды есептеу:
Сж. ЖЭЖЕА бар = (Qж. ЖЭЖЕА бар + ҚОПО) ×Т (теңге),
Сж. ЖЭЖЕА жоқ = (Qж. ЖЭЖЕА жоқ + ҚОПО) ×Т (теңге), мұндағы:
Т – ЖЭҮОЕА бар тұтынушылар тобы үшін жылу энергиясының 1 Гкал тарифі, теңге;
Qж.ЖЭЖЕА бар – есеп айырысу кезеңінде ЖЭЖЕА көрсеткіштері бойынша тұтынушыға жіберілген жылу энергиясының көлемі;
Qж.ЖЭЖЕА жоқ – ЖЭЖЕА жарақтандырылмаған пәтерде тұратын не ЖЭЖЕА істен шыққан (сынған, мерзімі өткен, салыстырып тексерудегі) не ЖЭЖЕА көрсеткіштері жоқ абонентті жылытуға арналған жылу энергиясының көлемі.
281. Есепке алу аспаптары бойынша жылу энергиясын есепке алу уақытша бұзылған жағдайда, есепке алу уақытша бұзылған кезеңге төлемді есептеу үшін жылытуға арналған жылу энергиясын тұтыну көлемі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заң) 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына және Заңның 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілген есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну нормасына сәйкес, бірақ есепке алу қалпына келтірілуге тиіс бір айдан аспайтын мерзімде айқындалады.
282. Ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясына есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша жіберілген жылу энергиясының көлемі (Qыс. ЕА-бар) мынадай талаптарды сақтай отырып бөлінеді:
ыстық судың жеке есепке алу аспабын салыстырып тексеруге немесе істен шыққанда шешкен кезде есептемелерде алдыңғы айдың көрсеткіштері, бірақ бір айдан аспай қолданылады;
жылу энергиясы (Qыс ысырап.) және жылу тасығыш (Gыc ысырап.) ысырабының (бұдан әрі – ысырап) көлемі авариялық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтауға арналған есепке алу аспаптарының (Qыс ЕА бар және Gыс ЕА бар) көрсеткіштері бойынша айқындалған көлемдерден шегеріледі. Ысыраптар өндірісте және тұтынушылар арасында көлемдерді бөлуде жеке актімен ресімделеді. Ысыраптарды есептеу және төлеу тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 58 бұйрығымен бекітілген Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың үлгілік шарттарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18889 болып тіркелген) сәйкес тұтынушы мен кондоминиум объектісін басқару органы арасындағы шартта айқындалады.
283. Ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың бірінші тобына жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі (Qыс ЕА бар) мынадай формула бойынша айқындалады:
Qыс ЕА бар = (Qыс.ҮОЕА бар – Q ыс ысырап) / (Gыс ҮОЕА бар – Gыс ысырап) Gыс ЕА бар (Гкал), мұндағы:
Qыс ҮОЕА бар – ыстық сумен жабдықтау мұқтажына жылу энергиясын есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал;
Qыс ысырап – авариялық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтау жүйесінен жылу энергиясының ысыраптары, Гкал;
Gыс ҮОЕА бар – жылу энергиясын есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жіберілген ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, текше метр (бұдан әрі – м3);
Gыс ысырап – авариялық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтау жүйесінен жылу тасымалдағыштың ысыраптары, м3;
Gыс ЕА бар – бірінші топ тұтынушысының пәтерінде орнатылған ыстық суды жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған суды тұтыну көлемі, м3.

284. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. без ПУ), в том числе из расчета на одного человека (Qг.в. на чел.), определяется для открытых и закрытых систем теплоснабжения по следующим формулам:
Qг.в. без ПУ = Qг.в. на чел.* n кв (Гкал),
Qг.в. на чел. = С * Gнорма * p *(55 °C – tx.в.ср.) * (1+кп) * 10-6 (Гигакалорий на 1 человека (далее – Гкал/чел.)), где:
nкв. – количество проживающих физических лиц в квартире при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды, принятое органом управления объектом кондоминиума, человек;
С – удельная теплоемкость воды, килокалорий на 1 килограмм градус Цельсия (далее – ккал/кг °C) (в расчетах принимается равной 1 ккал/кг °C);
p – плотность воды, килограмм на кубический метр (далее – кг/м3) (в расчетах принимается равной 1000 кг/м3);
55 °C – температура горячей воды в местах водоразбора, при которой нормируется ее расход, °C;
tx.в.ср. – усредненная за год температура холодной водопроводной воды, принимается по отчетным данным водоснабжающей организации за предшествующий год (при отсутствии данных принимается для расчета равной 5 °C для отопительного периода и 15 °C для неотопительного периода);
кп – коэффициент, учитывающий теплопотери трубопроводами горячего водоснабжения (рекомендуется принимать в размере 0,2);
G норма – норма расхода воды на горячее водоснабжение на человека в месяц, которая определяется по следующей формуле (при отсутствии норм для расчета принимаются нормы, приведенные ниже формуле, литров в сутки):
Gнорма = (q * n1+q*(365-n1) * b)/12 * 10-3 (м3 в месяц на человека), где:
q – норма расхода горячей воды потребителями в средние сутки при температуре 55 °C, литров в сутки;
n1 – нормативная продолжительность отопительного периода, суток;
b – коэффициент, учитывающий изменение среднего расхода воды на горячее водоснабжение в неотопительный период по отношению к отопительному периоду, принимаемый при отсутствии данных для жилищного сектора равным 0,8 (для предприятий – 1, для курортов 1,2-1,5).
285. В случае наличия разницы между объемом тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенным по показаниям прибора учета и объемом тепловой энергии, определенным в соответствии с пунктами 282, 283 и 284 настоящих Правил, ее объем распределяется между потребителями, не имеющими индивидуальные приборы учета горячей воды, с применением коэффициента разницы (Кразн.), который определяется по следующей формуле:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, отпущенный по показаниям прибора учета тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения, Гкал;
Qг.в. Потери – потери тепловой энергии из системы горячего водоснабжения при аварийных ситуациях, Гкал;
Qг.в. с ПУ – суммарный объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 283 настоящих Правил, Гкал;
Qг.в. без ПУ – суммарный объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 284 настоящих Правил, Гкал.
Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный бытовым потребителям при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. без ПУ), в том числе из расчета на одного человека;
(Qг.в. на чел.), пересчитывается по формулам пункта 284 настоящих Правил с учетом Кразн.:

284. Ыстық суды жеке есепке алу аспаптары болмаған (Qыс ЕА жоқ) кезде тұрмыстық тұтынушыларға, оның ішінде бір адамға шаққанда (Qбір адамға ыс.) жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі жылумен жабдықтаудың ашық және жабық жүйелері үшін мынадай формулалар бойынша айқындалады:
Qыс ЕА жоқ = Qбір адамға ыс.* nпәтер (Гкал),
Qбір адамға ыс = С * Gнорма *p* (55°C – tсс орт.) *(1+кп)*10-6 (1 адамға шаққанда Гигакалория (бұдан әрі – Гкал/адам)), мұндағы:
nпәтер – кондоминиум объектісін басқару органы қабылдаған ыстық суды жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде пәтерде тұратын жеке тұлғалар саны, адам;
С – судың үлестік жылу сыйымдылығы, 1 килограммға Цельсий градусы килокалория (бұдан әрі – ккал/кг°С) (есептемелерде 1 ккал/кгоС тең болып қабылданады);
p – судың тығыздылығы, бір текше метрге килограмм (бұдан әрі – кг/м3) (есептемелерде 1000 кг/м3 тең болып қабылданады);
55 оС – су бөлу орындарындағы шығысы нормаланатын ыстық судың температурасы, оС;
tсс орт. – су құбырындағы суық судың жылдық орташа температурасы, сумен жабдықтаушы ұйымның алдыңғы жылға арналған есептік деректері бойынша қабылданады (деректер болмаған жағдайда есептеу үшін жылыту кезеңі үшін 5оC және жылытылмайтын кезең үшін 15оC тең болып қабылданады);
кп – ыстық сумен жабдықтау құбыржолдарының жылу ысыраптарын есепке алатын коэффициент (0,2 мөлшерінде қабылдау ұсынылады);
Gнорма – бір адамға бір айдағы ыстық сумен жабдықтауға арналған судың шығыс нормасы (нормалар болмаған кезде есептеу үшін төмендегі формулада келтірілген нормалар қабылданады, тәулігіне литр) мынадай формула бойынша айқындалады:
Gнорма = (q*n1+q*(365-n1)* b)/12* 10-3 (айына 1 адамға шаққанда м3) мұндағы:
q – 55оС температура кезінде орташа тәулігіне тұтынушылардың ыстық су шығысының нормасы, тәулігіне литр;
n1 – жылыту кезеңінің нормативтік ұзақтығы, тәулік;
b – тұрғын үй секторы үшін деректер болмаған жағдайда 0,8-ге тең қабылданатын жылыту кезеңіне қатысты жылытылмайтын кезеңде ыстық сумен жабдықтауға арналған судың орташа шығысының өзгеруін ескеретін коэффициент, (кәсіпорындар үшін – 1, шипажайлар үшін 1,2-1,5).
285. Егер есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі мен осы Қағидалардың 282, 283 және 284-тармақтарына сәйкес айқындалған жылу энергиясы көлемінің арасында айырмашылық болған жағдайда, оның көлемі ыстық судың жеке есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың арасында айырмашылық коэффициенті (Кайырм..) қолданыла отырып бөлінеді, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Qыс ЕА бар – ыстық сумен жабдықтау мұқтажына жылу энергиясын есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал;
Qыс ысырап – авариялық жағдайлар кезінде ыстық сумен жабдықтау жүйесінен жылу энергиясы шығындары, Гкал;
Qыс ЕА бар – осы Қағидалардың 283-тармағына сәйкес айқындалған ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде тұрмыстық тұтынушыларға жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының жиынтық көлемі, Гкал;
Qыс ЕА жоқ – осы Қағидалардың 284-тармағына сәйкес айқындалған ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде тұрмыстық тұтынушыларға жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының жиынтық көлемі, Гкал.
Ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде тұрмыстық тұтынушыларға жіберілген ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясының көлемі (Qыс ЕА жоқ), оның ішінде бір адамға есептегенде;
(Qыс бір адамға) Кайырм. ескеріле отырып, осы Қағидалардың 284-тармағындағы формулалар бойынша қайта есептеледі:

Qг.в. на чел. = С*Gнорма*p*(55 C–tx.в.ср.)*(1+кп)*Кразн *10-6(Гкал/чел.),
Qг.в. без ПУ = Qг.в. на чел * nкв.(Гкал).
286. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по приборам учета, объем потребления тепловой энергии и теплоносителя на горячее водоснабжение для расчета платы за период временного нарушения учета определяется по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды или по норме расхода воды на горячее водоснабжение, определенной из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 284 настоящих Правил, но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановиться.
287. Месячный объем потребления тепловой энергии, отпущенный на отопление (Qот. без ПУ) для первой группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии, определяется по следующей формуле:
Qот. без ПУ = Qнорма от. * Sкв. (Гкал), где:
Qнорма от. – норма потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии, утвержденная в соответствии с Законом о местном государственном управлении и самоуправлении и Законом, Гигакалорий на 1 квадратный метр (далее – Гкал/м2);
Sкв. – отапливаемая площадь квартиры потребителя, принятая на основании правоустанавливающих документов, м2.
288. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителям при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. с ПУ) определяется из расчета на один м3 горячей воды по следующей формуле:
Qг.в. с ПУ = С * p * (tг.в.ср. – tx.в.ср.) * 10-6 (Гигакалорий на 1 кубический метр (далее – Гкал/м3)), где:
С – удельная теплоемкость воды, ккал/кг °С (в расчетах принимается равной 1 ккал/кг °С);
p – плотность воды, кг/м3 (в расчетах принимается равной 1000 кг/м3);
tг.в.ср. – усредненная за год температура воды в подающем трубопроводе тепловых сетей на узле учета потребителя (рассчитывается по температурному графику работы тепловых сетей для расчетной средней температуры наружного воздуха по месяцам отопительного периода, но не менее 70 °С для закрытых и 60 °С для открытых систем теплоснабжения, для неотопительного периода – принимается для расчета равной 65 °С);
tx.в.ср. – усредненная за год температура холодной водопроводной воды, принимается по отчетным данным водоснабжающей организации за предшествующий год (при отсутствии данных принимается для расчета равной 5 °C для отопительного периода и 15 °С для неотопительного периода).
289. Объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный первой группе потребителей при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Qг.в. без ПУ), в том числе из расчета на одного человека (Qг.в. на чел.), определяется для открытых и закрытых систем теплоснабжения по формулам, указанным в пункте 284 настоящих Правил.

Qыс бір адамға = С* Gнорма*p*(55 C – tсс. орт.)*(1+кп)*Кайырм.* 10-6 (Гкал/адам),
Qыс ЕА жоқ = Qбір адамға ыс * nпәтер (Гкал).
286. Есепке алу аспаптары бойынша жылу энергиясын есепке алу уақытша бұзылған жағдайда, есепке алуды уақытша бұзу кезеңінде төлемді есептеу үшін ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясын және жылу жеткізгішін тұтыну көлемі ыстық суды есепке алудың жеке аспаптарының көрсеткіштері бойынша немесе осы Қағидалардың 284-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған су шығысының нормасы бойынша, бірақ есепке алу қалпына келтірілуге тиіс бір айдан аспай айқындалады.
287. Жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылытуға жіберілген жылу энергиясын тұтынудың айлық көлемі (Qж. ЕА жоқ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Qж. ЕА жоқ = Qж. норма *S пәтер (Гкал), мұндағы:
Qж. норма – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Заңға және Заңға сәйкес бекітілген есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну нормасы, 1 шаршы метрге Гигакалория (бұдан әрі – Гкал/м2);
S пәтер – құқық белгілейтін құжаттардың негізінде қабылданған тұтынушы пәтерінің жылыту ауданы, м2.
288. Ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушыларға жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі (Qыс ЕА бар) бір м3 ыстық су есебінен мынадай формула бойынша айқындалады:
Qыс ЕА бар = С * p * (tыс орт. – tсс орт.) * 10-6 (1 текше метрге Гигакалория (бұдан әрі – Гкал/м3), мұндағы:
С – судың үлестік жылу сыйымдылығы, ккал/кгоС (есептемелерде 1 ккал/кг оС тең болып қабылданады);
p – су тығыздылығы, кг/м3 (есептемелерде 1000 кг/м3 тең болып қабылданады);
tыс орт. – тұтынушының есепке алу торабында жылу желілері таратушы құбыр жолындағы судың жылдық орташа температурасы (жылыту кезеңінің айлары бойынша сыртқы ауаның орташа есептік температурасы үшін жылу желілері жұмысының температура кестесі бойынша, бірақ жабық жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін 70оC-ден және ашық жүйелері үшін 60оC-ден кем емес есептеледі, жылытылмайтын кезеңде есептеу үшін 65оC тең қабылданады);
tсс. орт. – құбыржолы суық суының жылдық орташа температурасы, сумен жабдықтаушы ұйымның алдыңғы жылға есептік деректері бойынша қабылданады (деректер болмаған жағдайда есептеу үшін жылыту кезеңіне 5оC және жылытылмайтын кезеңге 15оC тең болып қабылданады).
289. Ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде, оның ішінде бір адамға есептегенде (Qыс. бір адамға) тұтынушылардың бірінші тобына жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі (Qыс ЕА жоқ) осы Қағидалардың 284-тармағында көрсетілген формулалар бойынша жылумен жабдықтаудың ашық және жабық жүйелері үшін айқындалады.

290. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии утверждается ведомством уполномоченного органа для потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии:
на отопление – для первой группы потребителей из расчета на один м2 отапливаемой площади в месяц (Пот. без ПУ);
на горячее водоснабжение – для потребителей при наличии индивидуальных приборов учета из расчета на один м3 горячей воды (Пг.в. с ПУ);
на горячее водоснабжение – для первой группы потребителей при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека в месяц (Пг.в. на чел).
Сноска. Пункт 290 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
291. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на отопление для первой группы потребителей, при отсутствии приборов учета тепловой энергии (Пот.без ПУ) определяется по следующей формуле:
Пот. без ПУ = Qнорма от. * Тбез ПУ (тенге за 1 квадратный метр (далее – тенге/м2)), где:
Qнорма от. – норма потребления по теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии, утвержденная в соответствии с Законом о местном государственном управлении и самоуправлении и Законом, Гкал/м2;
Тбез ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 16 статьи 15 Закона (далее – утвержденный ведомством уполномоченного органа) для соответствующей группы потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
Сноска. Пункт 291 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
292. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на горячее водоснабжение (далее – плата за горячее водоснабжение) для потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии определяется следующим образом:
1) плата за горячее водоснабжение при закрытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 горячей воды (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ *Gг.в. с ПУбез ПУ (тенге за 1 кубический метр (далее – тенге/м3)), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, определенный из расчета на один м3 горячей воды в соответствии с пунктом 288 настоящих Правил, Гкал/м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя первой группы, м3;
Тбез ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. на чел):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тбез ПУ (тенге/чел.), где:

290. Жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақыны уәкілетті органның ведомствосы жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін:
жылытуға – тұтынушылардың бірінші тобы үшін айына жылыту ауданының бір м2 есебінен (Тж. ЕА жоқ);
ыстық сумен жабдықтауға – тұтынушылар үшін жеке есепке алу аспаптары болған кезде ыстық судың бір м3 есебінен (Тыс ЕА бар);
ыстық сумен жабдықтауға – тұтынушылардың бірінші тобы үшін ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде айына бір адамға есебінен (Тыс бір адамға) бекітеді.
Ескерту. 290-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
291. Жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың бірінші тобы үшін жылытуға жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақы (Тж ЕА жоқ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Пж.ЕА жоқ= Qж. норма *ТЕА жоқ (1 шаршы метрге теңге (бұдан әрі – теңге/м2), мұндағы:
Qж. норма – Жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңға және Заңға сәйкес бекітілген есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша тұтыну нормасы, Гкал/м2;
ТЕА жоқ – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы Заңның 15-бабы 16-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес бекіткен (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы бекіткен) тариф, теңге/Гкал.
Ескерту. 291-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
292. Жылу энергиясына есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақы (бұдан әрі – ыстық сумен жабдықтауға төлемақы) былайша айқындалады:
1) жылумен жабдықтаудың жабық жүйесінде ыстық сумен жабдықтау үшін төлемақы мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ыстық суды жеке есепке алу аспаптары болған кезде бір м3 ыстық су есебінен (Тыс ЕА бар):
Аыс ЕА бар = Qыс ЕА бар *Gыс ЕА бар *ТЕА жоқ (1 текше метрге теңге (бұдан әрі – теңге/м3)), мұндағы:
Qыс ЕА бар – осы Қағидалардың 288-тармағына сәйкес бір м3 ыстық су есебінен айқындалған жылу энергиясының көлемі, Гкал/м3;
Gыс ЕА бар – бірінші топ тұтынушысының пәтерінде орнатылған ыстық суды жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған суды тұтыну көлемі, м3;
ТЕА жоқ – ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал;
ыстық суды жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде (Аыс. бір адамға):
Аыс. бір адамға = Qыс. бір адамға *ТЕА жоқ (теңге/адам), мұндағы:

Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, определенный из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 284 или 285 настоящих Правил, Гкал/чел.;
Тбез ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
2) плата за горячее водоснабжение при открытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Gг.в. с ПУ * Тбез ПУ + Gг.в. с ПУ * ТХВС (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии, определенный из расчета на один м3 горячей воды в соответствии с пунктом 288 настоящих Правил, Гкал/м3;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя первой группы, м3;
Тбез ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа ном для соответствующей группы потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3;
при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды (Пг.в. на чел.):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тбез ОПУ + Gнорма * ТХВС (тенге/чел.), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, определенный из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктами 284 или 285 настоящих Правил, Гкал/чел.;
Тбез ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при отсутствии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение, определенная из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 284 настоящих Правил, кубический метр на человека (далее – м3/чел.);
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3.
Сноска. Пункт 290 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Q ыс. бір адамға. – осы Қағидалардың 284 немесе 285-тармақтарына сәйкес бір адамға есептегенде айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі, Гкал/адам;
ТЕА жоқ – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал.
2) жылумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде ыстық сумен жабдықтауға төлемақы мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ыстық суды жеке есепке алу аспаптары болған кезде (Аыс ЕА бар):
Аыс. ЕА бар = Qыс. ЕА бар* Gыс. ЕА бар* ТЕА жоқ + Gыс. ЕА бар*Т ССЖ (теңге/м3), мұндағы:
Qыс. ЕА бар – осы Қағидалардың 288-тармағына сәйкес бір м3 ыстық су есебінен айқындалған жылу энергиясының көлемі, Гкал/м3;
Gыс. ЕА бар – бірінші топ тұтынушысының пәтерінде орнатылған ыстық судың жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған суды тұтыну көлемі, м3;
ТЕА жоқ – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал;
ТССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/м3;
ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде (Аыс бір адамға):
Аыс. бір адамға = Q ыс. бір адамға *ТҮОЕА жоқ + Gнорма *ТССЖ (теңге/адам), мұндағы:
Qыс. бір адамға – осы Қағидалардың 284 немесе 285-тармақтарына сәйкес айына бір адамға есептегенде айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі, Гкал/ адам;
ТЕА жоқ – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gнорма – осы Қағидалардың 284-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде айқындалған ыстық сумен жабдықтауға арналған судың шығыс нормасы, бір адамға шаққанда текше метр (бұдан әрі – м3/адам);
ТССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/м3.
Ескерту. 292-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

293. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на отопление для потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, ведомством уполномоченного органа не утверждается. Размер платы определяется ежемесячно по показаниям приборов учета тепловой энергии в соответствии с настоящими Правилами.
Размер платы на отопление (Пот. с ПУ) из расчета на один м2 отапливаемой площади определяется по следующей формуле:
Пот. с ПУ = Qот. КВ. * Тс ПУ (тенге/м2), где:
Qот. КВ. – объем тепловой энергии, отпущенный отдельному потребителю, определенный в соответствии с подпунктом 1) пункта 280 настоящих Правил, Гкал;
Тс ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
Сноска. Пункт 293 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
294. Плата за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии на горячее водоснабжение для потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (далее – плата за горячее водоснабжение с ПУ), в том числе при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды, ведомством уполномоченного органа не утверждается. Размер платы определяется ежемесячно по показаниям приборов учета тепловой энергии и индивидуальных приборов учета горячей воды в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 294 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
295. Плата за горячее водоснабжение с ПУ при закрытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
1) при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3г.в. с ПУ):
(Пг.в. с ПУ) = Qг.в. с ПУ * Тс ПУ (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителю по показаниям индивидуального прибора учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 283 настоящих Правил, Гкал;
Тс ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
2) при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека (Пг.в. на чел):
Пг.в. на чел = Qг.в. на чел. * Тс ПУ (тенге/чел.), где:

293. Жылу энергиясының есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылар үшін жылытуға арналған жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақыны уәкілетті органның ведомствосы бекітпейді. Төлемақы мөлшері ай сайын осы Қағидаларға сәйкес жылу энергиясының есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады.
Жылытуға төлемақы мөлшері (Пж. ЕА бар) бір м2 жылытылатын аудан есебінен мынадай формула бойынша айқындалады:
Пж. ЕА бар = Qж.пәтер.* ТЕА бар (теңге/м2), мұндағы:
Qж.пәтер – осы Қағидалардың 280-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған жеке тұтынушыға жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал;
ТЕА бар – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал.
Ескерту. 293-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
294. Жылу энергиясының есепке алу аспаптары бар тұтынушылар үшін ыстық сумен жабдықтауға, оның ішінде ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке төлемақыны (бұдан әрі – ЕА-мен ыстық сумен жабдықтауға төлемақы) уәкілетті органның ведомствосы бекітпейді. Төлемақы мөлшері ай сайын осы Қағидаларға сәйкес жылу энергиясының есепке алу аспаптарының және ыстық судың жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады.
Ескерту. 294-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
295. Жылумен жабдықтаудың жабық жүйесінде ЕА бар ыстық сумен жабдықтауға арналған төлемақы мынадай формулалар бойынша айқындалады:
1) ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде бір м3 есебінен (Аыс ЕА бар):
(Аыс. ЕА бар = Qыс. ЕА бар * ТҮОЕА бар (теңге/м3), мұндағы:
Q ыс. ЕА бар – осы Қағидалардың 283-тармағына сәйкес айқындалған ыстық судың жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тұтынушыға жіберілген ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі, Гкал;
ТЕА бар – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал;
2) ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде бір адам есептеу есебінен (Аыс бір адамға):
Аыс. бір адамға. = Qыс. бір адамға * ТЕА бар (теңге/адам), мұндағы:

Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение из расчета на одного человека в месяц, определенный в соответствии с пунктами 284 или 285 настоящих Правил, Гкал/чел.;
Тс ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал.
296. Плата за горячее водоснабжение с ПУ при открытой системе теплоснабжения определяется по следующим формулам:
1) при наличии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на один м3 (П г.в. с ПУ):
Пг.в. с ПУ = Qг.в. с ПУ * Тс ПУ + Gг.в. с ПУ * ТХВС (тенге/м3), где:
Qг.в. с ПУ – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение, отпущенный потребителю по показаниям индивидуального прибора учета горячей воды, определенный в соответствии с пунктом 283 настоящих Правил, Гкал;
Тс ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gг.в. с ПУ – объем потребления воды на горячее водоснабжение, определенный по показаниям индивидуальных приборов учета горячей воды, установленных в квартире потребителя первой группы, м3;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3;
2) при отсутствии индивидуальных приборов учета горячей воды из расчета на одного человека (П г.в. на чел.):
Пг.в. на чел. = Qг.в. на чел. * Тс ПУ + Gнорма * ТХВС (тенге/чел.), где:
Qг.в. на чел. – объем тепловой энергии на горячее водоснабжение из расчета на одного человека в месяц, определенный в соответствии с пунктами 284 и 285 настоящих Правил, Гкал/чел.;
Тс ПУ – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, тенге/Гкал;
Gнорма – норма расхода воды на горячее водоснабжение, определенная из расчета на одного человека в месяц в соответствии с пунктом 284 настоящих Правил, м3/чел.;
ТХВС – стоимость исходной воды с учетом расходов по ее очистке и химической подготовке или тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей по услуге подачи воды по магистральным трубопроводам, тенге/м3.
297. В случае временного нарушения учета тепловой энергии по приборам учета, при определении размера платы на отопление и горячее водоснабжение энергоснабжающей организацией применяется тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа для соответствующей группы потребителей при наличии приборов учета тепловой энергии, но не более чем в течение одного месяца, за который учет должен быть восстановлен.

Q ыс. бір адамға – осы Қағидалардың 284 немесе 285-тармақтарына сәйкес айқындалған айына бір адамға есептегенде ыстық сумен жабдықтауға жылу энергиясының көлемі, Гкал/адам;
ТЕА бар – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал.
296. Жылумен жабдықтаудың ашық жүйесінде ҮОЕА бар ыстық сумен жабдықтауға төлемақы мынадай формулалар бойынша айқындалады:
1) ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болған кезде бір м3 есебінен (Аыс. ЕА бар):
Аыс. ЕА бар = Qыс. ЕА бар *ТЕА бар + Gыс. ЕА бар *ТССЖ (теңге/м3), мұндағы:
Qыс. ЕА бар – осы Қағидалардың 283-тармағына сәйкес айқындалған ыстық судың жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша тұтынушыға жіберілген ыстық сумен жабдықтаудың жылу энергиясының көлемі, Гкал;
ТЕА бар – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал;
Gыс. ЕА бар – бірінші топ тұтынушысының пәтерінде орнатылған ыстық судың жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалған ыстық сумен жабдықтауға суды тұтыну көлемі, м3;
Т ССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметі бойынша тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/м3;
2) ыстық судың жеке есепке алу аспаптары болмаған кезде бір адам есебінен (Аыс бір адамға):
Аыс бір адамға = Qыс бір адамға *ТЕА бар + Gнорма *Т ССЖ (теңге/адам), мұндағы:
Qыс. бір адамға – осы Қағидалардың 284 және 285-тармақтарына сәйкес айқындалған, айына бір адамға есебінен ыстық сумен жабдықтауға арналған жылу энергиясының көлемі, Гкал/адам;
ТЕА бар – жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/Гкал;
G норма – осы Қағидалардың 284-тармағына сәйкес айына бір адамға есептегенде анықталған ыстық сумен жабдықтауға судың шығыс нормасы, м3/адам;
Т ССЖ – бастапқы суды тазалау және химиялық тұрғыдан дайындау бойынша шығыстарды ескере отырып, оның құны немесе магистральдық құбыржолдары арқылы суды беру қызметіне тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге/м3.
297. Есепке алу аспаптары бойынша жылу энергиясын есепке алу уақытша бұзылған жағдайда, жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға арналған төлемақы мөлшерін айқындау кезінде энергиямен жабдықтаушы ұйым жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде тұтынушылардың тиісті тобы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф қолданады, бірақ ол есепке алу қалпына келтірілуге тиіс болатын бір айдан асырмайды.

Глава 5. Правила утверждения тарифов в упрощенном порядке
Параграф 1. Общие положения
298. Правила утверждения тарифов в упрощенном порядке определяют упрощенный порядок утверждения тарифов и тарифных смет на регулируемые услуги субъектов соответствующие пункту 299 настоящих Правил.
299. Утверждения тарифов в упрощенном порядке определяют упрощенный порядок представления и рассмотрения заявки, утверждения и введения в действие тарифа на регулируемые услуги субъекта, изменения утвержденной тарифной сметы, представления отчета об исполнении тарифной сметы субъекта и проведение анализа:
1) созданного впервые;
2) оказывающего новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги);
3) в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф утвержден раздельно по объектам и (или) участкам;
3-1) в случае приобретения (строительства) новых участков подъездных путей, не являющихся неразрывной частью подъездных путей, на услуги которых субъекту утвержден тариф;
4) малой мощности.
Сноска. Пункт 299 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
300. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов и тарифных смет ведомство уполномоченного органа и субъекты руководствуются Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, а также Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, согласно настоящим Правилам
Параграф 2. Упрощенный порядок представления заявок
301. Субъект, указанный в подпунктах 1) и 2) пункта 299 настоящих Правил, в срок не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления ведомства уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов представляет заявку в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
Субъект, указанный в подпунктах 3) и 3-1) пункта 299 настоящих Правил, в срок не позднее десяти календарных дней с начала оказания регулируемых услуг на новых объектах и (или) участках, в том числе на участках подъездных путей, не являющихся неразрывной частью подъездных путей, на услуги которых субъекту утвержден тариф, представляет заявку в ведомство уполномоченного органа в электронной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 302 настоящих Правил.

5-тарау. Тарифтердi оңайлатылған тәртiппен бекiту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
298. Тарифтерді оңайлатылған тәртіппен бекіту Қағидалары осы Қағидалардың 299-тармағына сәйкес субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер мен тарифтік сметаларды бекітудің оңайлатылған тәртібін айқындайды.
299. Тарифтерді оңайлатылған тәртіппен бекіту өтінімді ұсынудың және қараудың, Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті бекітудің және қолданысқа енгізудің, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің, субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті ұсынудың және оған талдау жүргізудің оңайлатылған тәртібін айқындайды:
1) алғаш рет құрылған;
2) жаңа реттелетін қызметті (жаңа реттелетін қызметтерді) көрсететін;
3) егер қолданыстағы тариф объектiлер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекiтiлген болса, жаңа объектiлерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда;
3-1) көрсетілетін қызметтеріне субъектіге тариф бекітілген кірме жолдардың ажырамас бөлігі болып табылмайтын кірме жолдардың жаңа учаскелерін сатып алған (салған) жағдайда;
4) қуаты аз.
Ескерту. 299-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
300. Тарифтер мен тарифтік сметалардың жобаларын бекіту туралы өтінім беру және шешім қабылдау кезінде уәкілетті органның ведомствосы мен субъектілер тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесін, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларын, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаларын басшылыққа алады.
2-параграф. Өтінімдерді ұсынудың оңайлатылған қағидаларын
301. Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 299-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген субъекті уәкілетті орган ведомствосының Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілгені туралы хабарламасын алған сәттен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосына "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда өтінім ұсынады.
Осы Қағидалардың 299-тармағының 3) және 3-1) тармақшаларында көрсетілген субъект жаңа объектілерде және (немесе) учаскелерде, оның ішінде көрсетілетін қызметтеріне субъектіге тариф бекітілген, кірме жолдардың ажырамас бөлігі болып табылмайтын кірме жолдар учаскелерінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету басталғаннан бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидалардың 302-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның ведомствосына электрондық нысанда өтінім ұсынады.

Сноска. Пункт 301 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
302. Субъект, активы которого поступили в его собственность в результате заключенной сделки или реализации имущественной массы должника – субъекта, признанного банкротом, продолжает предоставление потребителям регулируемых услуг по тарифу, утвержденному для предыдущего собственника данных активов, до утверждения нового тарифа, но не более шести месяцев со дня поступления активов.
К заявке субъекта, указанного в подпунктах 1), 2), 3) и 3-1) пункта 299 настоящих Правил, прилагаются:
1) проект тарифа либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей и проект тарифной сметы по формам согласно приложению 1 к Правилам формирования тарифов;
2) данные о проектной мощности;
3) данные о наличии или отсутствии кредиторской и дебиторской задолженности с приложением расшифровки;
4) постатейные расчеты расходов с приложением обосновывающих материалов (в качестве обосновывающих материалов представляются данные о затратах, предусмотренных на период действия тарифа);
5) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
6) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
7) расчет прибыли;
8) проект сметы затрат, необходимых для поддержания основных производственных фондов в рабочем состоянии;
9) проект тарифной сметы по форме 7, 8 и 9 проектов тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу, предоставляемую субъектом, созданным впервые или предоставляющим новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф на регулируемые услуги данного субъекта утвержден раздельно по объектам и (или) участкам или в случае приобретения (строительства) новых участков подъездных путей, не являющихся неразрывной частью подъездных путей, на услуги которых субъекту утвержден тариф согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
10) решение уполномоченного органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);

Ескерту. 301-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
302. Жасалған мәміленің немесе банкрот деп танылған борышкер − субъектінің мүліктік массасын өткізудің нәтижесінде оның активтері өз меншігіне түскен субъекті жаңа тариф бекітілгенге дейін, бірақ активтер түскен күннен бастап алты айдан асырмай, осы активтердің алдыңғы меншік иесі үшін бекітілген тариф бойынша тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтер ұсынуды жалғастырады.
Осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында көрсетілген субъектінің өтініміне мыналар қоса беріледі:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарифтік смета жобасын не салалық ерекшеліктерді есепке ала отырып, прейскуранттың жобасы және тарифтің жобасы;
2) жобалық қуат туралы деректер:
3) толық жазылуын қоса бере отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектің бар екендігі немесе жоқтығы туралы деректер;
4) негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, шығыстардың баптар бойынша есептеулері ( тарифтің қолдану кезеңіне көзделген шығындар туралы негіздейтін материалдар ретінде деректер ұсынылады);
5) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық шығындардың есептеулері;
6) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдар есебі;
7) пайданы есептеу;
8) негізгі өндірістік қорларды жұмыс жағдайында ұстау үшін қажетті шығындар сметасының жобасы;
9) алғашқы рет құрылған немесе жаңа реттеліп көрсетілетін қызметті (жаңа реттеліп көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын субъект ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметке немесе егер осы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф объектілер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекітілсе, жаңа объектілер және (немесе) учаскелер сатып алған (салған) жағдайда немесе кірме жолдардың бөлінбейтін бөлігі болып табылатын кірме жолдардың жаңа учаскелерін сатып алған (салған) жағдайда көрсетілетін қызметтеріне субъектіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тариф бекітілген тарифтің, тарифтік сметалардың 7,8 және 9-нысан бойынша тарифтік смета жобасы;
10) еңбек ақы қорын және басшылардың лауазымдық жалақысын белгілеу туралы мемлекеттік мүлікті немесе мемлекеттік кәсіпорынды басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі (мемлекеттік кәсіпорындар немесе мемлекеттің басым үлесін иеленуші кәсіпорындар үшін);

11) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг исходя из обязанности всеобщего обслуживания в соответствии с требованиями к качеству предоставляемых регулируемых услуг, установленными государственными органами в пределах их компетенции и возможностей субъекта (протоколы намерений, договоры, расчеты объемов предоставляемых услуг).
Сноска. Пункт 302 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
303. Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, не превышающую уровень индексации тарифа, определенную ведомством уполномоченного органа, руководствуется Правилами индексации тарифа согласно настоящим Правилам.
Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, превышающую уровень индексации тарифа, определенную ведомством уполномоченного органа, представляет заявку в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
К заявке субъекта естественной монополии малой мощности прилагаются:
1) пояснительная записка, раскрывающая необходимость утверждения тарифов, и содержащая анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта за период, прошедший со дня последнего утверждения тарифов в разрезе годов по регулируемым видам услуг;
2) отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги по форме 11 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) проект тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги по форме 10 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) финансовая отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
6) проект годовых смет затрат, направляемых на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств субъекта;
7) годовые сметы затрат, направляемых на проведение капитальных ремонтов;
8) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
9) данные о проектной мощности сетей (оборудования) субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры);

11) мемлекеттік органдар өз құзыретінің шегінде белгілеген ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес жалпыға бірдей қызмет көрсету міндетін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған көлемін растайтын құжаттар (ниеттер хаттамалары, шарттар, ұсынылатын қызметтер көлемдерінің есептеулері).
Ескерту. 302-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
303. Қуаттылығы аз табиғи монополия Субъект уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифті өзгерту кезінде осы Қағидаларға сәйкес тарифті индекстеу қағидаларын басшылыққа алады.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъекті тарифті уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға өзгерткен кезде уәкілетті органның ведомствосына "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда өтінім береді.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің өтініміне мыналар:
1) тарифті бекіту қажеттігін ашатын және реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бөлінісінде жылдар бөлінісінде тарифтерді соңғы бекіту сәтінен бастап өткен кезең үшін субъектінің қаржы-шаруашылық қызметінің талдауын қамтитын түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп;
3) осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф пен тарифтік сметаның жобасы;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік;
5) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық шығындардың есептеулері;
6) субъектінің негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуге жіберілетін шығындардың жылдық сметаларының жобасы;
7) күрделі жөндеулер жүргізуге жіберілетін шығындардың жылдық сметалары;
8) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есептеулері;
9) субъекті желілерінің (жабдығының) жобалық қуаты және оны нақты пайдалану туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар);

11) документы, подтверждающие цены закупок товаров, работ и услуг;
12) сведения о результатах последней переоценки основных средств (при наличии);
13) расчет прибыли;
14) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год.
Сноска. Пункт 303 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
304. Прилагаемые к заявке субъекта расчеты и обосновывающие материалы представляются в электронной форме в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
305. Ведомство уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявки субъекта проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов, представленных субъектом, указанных в подпункте 1), 2) и 3) пункта 299 настоящих Правил, на соответствие пункту 302 настоящих Правил, субъектом естественной монополии малой мощности – на соответствие пункту 303 настоящих Правил, и в письменном виде на бумажном носителе информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 306 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 305 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
306. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление субъектом указанных в подпункте 1), 2), 3) и 3-1) пункта 299 настоящих Правил документов, предусмотренных пунктом 302 настоящих Правил, или субъектом естественной монополии малой мощности документов, предусмотренных пунктом 303 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 304 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
Сноска. Пункт 306 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
307. Заявки с прилагаемыми документами, представленными на электронном носителе с учетом требования, установленного пунктом 7 статьи 25 Закона, размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.

11) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сатып алу бағасын растайтын құжаттар;
12) негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау нәтижелері туралы мәліметтер (болған кезде);
13) пайданың есептеулері;
14) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдындағы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемдері туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.
Ескерту. 303-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
304. Субъектінің өтініміне қоса берілетін есептеулер мен негіздеуші материалдар электрондық нысанда реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке ұсынылады.
305. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің өтінімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей субъект ұсынған, осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, қоса берілген есептеулердің және негіздеуші материалдардың толықтығын, осы Қағидалардың 302-тармағына сәйкестігін, қуаттылығы аз табиғи монополия субъектіге – осы Қағидалардың 303-тармағына сәйкестігін тексереді және өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе осы Қағидалардың 306-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша түрде қағаз тасымалдағышта субъектіні хабардар етеді.
Ескерту. 305-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
306. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға мыналар негіздер болып табылады:
1) субъектінің осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында, осы Қағидалардың 302-тармағында көзделген құжаттарды немесе қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің осы Қағидалардың 303-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 304-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
Ескерту. 306-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
307. Заңның 25-бабының 7-тармағында белгіленген талапты ескере отырып, электрондық жеткізгіште қоса берілген құжаттармен бірге ұсынылған өтінімдер уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.

Параграф 3. Упрощенный порядок утверждения и введения в действие тарифа
308. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку на утверждение тарифа в упрощенном порядке в срок не более тридцати календарных дней со дня ее представления.
Срок рассмотрения заявки исчисляется со дня поступления заявки в ведомство уполномоченного органа.
Дополнительную информацию ведомство уполномоченного органа запрашивает у субъекта в письменном виде с указанием сроков ее представления, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
309. Тариф для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 3-1) пункта 299 настоящих Правил, определяется в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно параграфу 2 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 309 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
310. Ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган в срок не позднее чем за десять календарных дней до утверждения тарифа в упрощенном порядке проводит публичные слушания.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний и (или) ссылки на онлайн-трансляцию опубликовывается ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом не позднее чем за пять календарных дней до дня проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа в упрощенном порядке, в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 310 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.06.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
311. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом, путем проведения анализа.
312. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта принимает решение об утверждении тарифа в упрощенном порядке с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта формируется ведомством уполномоченного органа за один день до принятия решения об утверждении тарифа в упрощенном порядке или отказе в его утверждении.

3-параграф. Тарифті бекіту мен қолданысқа енгізудің оңайлатылған қағидаларын
308. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті оңайлатылған қағидалармен бекітуге арналған өтінімді, ұсынылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қарайды.
Өтінімді жобасын қарау мерзімі өтінім уәкілетті органның ведомствосына түскен күннен бастап есептеледі.
Уәкілетті органның ведомствосы қосымша ақпаратты субъектіден ұсыну мерзімдерін көрсете отырып, бірақ кемінде бес жұмыс күнін белгілеумен, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі Субъектіні бұл жөнінде хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
309. Осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін тариф осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфына сәйкес Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеу тетігіне сәйкес айқындалады.
Ескерту. 309-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
310. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде жария тыңдаулар өткізеді.
Жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен орны туралы ақпаратты және (немесе) онлайн-трансляцияға сілтемені уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы оңайлатылған тәртіптегі тарифтің жобасын талдау бойынша жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды.
Ескерту. 310-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.06.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
311. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қоса беріліп отырған негіздеуші құжаттармен және субъект талдау жүргізу жолымен ұсынған есептеулермен қарайды.
312. Уәкілетті органның ведомствосы субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қараудың нәтижелері туралы қорытынды негізінде оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, оңайлатылған тәртіппен тарифті бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті органның ведомствосы субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.

Сноска. Пункт 312 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
313. Решение об утверждении тарифа оформляется в виде приказа ведомства уполномоченного органа и направляется субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения об его утверждении.
С решением об утверждении тарифа направляется обоснование изменений и уточнений статей затрат, прибыли, представленных субъектом с заявкой.
314. Утвержденные тарифы и тарифные сметы ведомство уполномоченного органа размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
315. Срок действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 3-1) пункта 299 настоящих Правил, не превышает двенадцати месяцев.
Сноска. Пункт 315 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
316. По истечении срока действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов, указанных в пункте 1 статьи 20 Закона, тариф утверждается на один календарный год с применением затратного метода тарифного регулирования.
В случае завышения тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 3-1) пункта 1 статьи 20 Закона, ведомство уполномоченного органа одновременно с введением новых тарифов принимает решение о компенсации потребителям необоснованно полученного дохода субъектами.
Сноска. Пункт 316 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
317. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
318. Введение в действие тарифа осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
319. Субъекты не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
320. Субъект в течение пяти рабочих дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей.
В случае, если субъект не проинформирует потребителя о введении тарифа в сроки, установленные настоящими Правилами, то указанный тариф не вводится с даты, указанной в решении ведомства уполномоченного органа. Введение утвержденного тарифа осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа ведомством уполномоченного органа.

Ескерту. 312-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
313. Тарифті бекіту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының бұйрығы түрінде ресімделеді және субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей жіберіледі.
Тарифті бекіту туралы шешіммен бірге Субъекті өтініммен бірге ұсынған шығындар, пайда баптарына енгізілген өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі жіберіледі.
314. Бекітілген тарифтер мен тарифтік сметаларды уәкілетті органның ведомствосы оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
315. Осы Қағидалардың 299-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі он екі айдан аспайды.
Ескерту. 315-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
316. Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген субъектілер үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тариф тарифтік реттеудің шығындық әдісі қолданыла отырып, күнтізбелік бір жылға бекітіледі.
Заңның 20-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 3-1) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф көтерілген жағдайда, уәкілетті орган жаңа тарифтерді енгізумен бір мезгілде субъектілердің негізсіз алған кірісін тұтынушыларға өтеу туралы шешім қабылдауға міндетті.
Ескерту. 316-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
317. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
318. Тарифті қолданысқа енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
319. Субъектілер тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушыларға тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін қамтитын ақпаратты өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыра отырып, бұл жөнінде хабарлайды.
320. Субъект бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына тұтынушыларды хабардар ету фактісі туралы ақпаратты ұсынады.
Егер субъекті осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде тұтынушыға тарифтің енгізілетіні туралы хабарламаса, онда көрсетілген тариф уәкілетті орган ведомствосының шешімінде көрсетілген күннен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифті енгізу уәкілетті органның ведомствосы тарифті бекіткен айдан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.

321. Решение ведомства уполномоченного органа о принятии или отказе в принятии заявки к рассмотрению, об утверждении или отказе в утверждении тарифов обжалуются субъектом или потребителем регулируемых услуг в порядке и сроки установленные законодательством в сферах естественных монополиях.
Параграф 4. Изменение утвержденной тарифной сметы субъекта
322. Субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении утвержденной ведомством уполномоченного органа тарифной сметы без повышения тарифа до 1 ноября текущего календарного года в бумажной или электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
Заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа оформляется в соответствии с требованиями пункта 304 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 322 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
323. При обращении с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа субъект представляет в ведомство уполномоченного органа проект тарифной сметы, по форме 7 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с учетом изменений и материалы, обосновывающие внесение изменений в утвержденную тарифную смету.
324. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в срок не более тридцати календарных дней со дня представления с учетом требований Перечня затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правил ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
325. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом, путем проведения анализа.
326. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта принимает решение о внесении изменений в утвержденную тарифную смету или об отказе во внесении изменений в утвержденную тарифную смету.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта формируется ведомством уполномоченного органа за один день до принятия решения о внесении изменений в утвержденную тарифную смету или об отказе во внесении изменений в утвержденную тарифную смету.
Сноска. Пункт 326 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

321. Уәкілетті орган ведомствосының өтінімді қарауға қабылдау немесе қараудан бас тарту туралы, тарифтерді бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешіміне субъекті немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы табиғи монополия заңнамада белгіленген қағидамен және мерзімдерде шағым жасай алады.
4-параграф. Субъектінің бекітілген тарифтік сметасын өзгерту қағидалары
322. Субъект ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін өтінішпен қағаз немесе "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда уәкілетті органның ведомствосына уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтік сметаны тарифті жоғарылатпай өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтініш осы Қағидаларына 304-тармағының талаптарына сәйкес ресімделеді.
Ескерту. 322-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
323. Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінген кезде субъекті уәкілетті органның ведомствосына тарифтік сметаның жобасын, өзгерістерді ескере отырып және бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды ескере отырып, осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша ұсынады.
324. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесінің, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларының талаптарын ескере отырып, ұсынылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде бекітілген тарифтік сметаны тарифті көтермей өзгерту туралы өтінішті қарайды.
325. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қоса беріліп отырған негіздеуші құжаттармен және субъект талдау жүргізу жолымен ұсынған есептеулермен қарайды.
326. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізу туралы немесе бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Субъектінің тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізу туралы немесе бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.
Ескерту. 326-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

327. Ведомство уполномоченного органа отказывает в изменении утвержденной тарифной сметы в случае, если такое изменение приводит к повышению тарифа субъекта.
Параграф 5. Представление отчета об исполнении тарифной сметы субъекта и проведение его анализа
328. Субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" в ведомство уполномоченного органа отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы за предшествующий календарный год с приложением обосновывающих материалов согласно пункту 329 настоящих Правил и по форме 11, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Прилагаемые к отчету об исполнении утвержденной тарифной сметы расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
Сноска. Пункт 328 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
329. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются материалы за предыдущий календарный год:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта по форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты субъекта по тарифной смете (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счетов-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации);
5) материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг:
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о внедрении субъектом более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг и выставленные счет-фактуры к оплате, за исключением коммунальных услуг в сферах естественных монополий, по которым предоставляется реестр объемов потребления регулируемых услуг с указанием объемов и сумм к оплате;
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг.

327. Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген тарифтік сметаны өзгертуден, егер мұндай өзгеріс субъектінің тарифін арттыруға әкеп соққан жағдайда бас тартады.
5-параграф. Субъектінің тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсынуы және оған талдау жүргізу
328. Субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидалардың 329-тармағына сәйкес және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, алдыңғы күнтізбелік жыл үшін бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады.
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін есептемелерді және негіздейтін материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
Ескерту. 328-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен..
329. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке алдыңғы күнтізбелік жыл үшін материалдар қоса беріледі:
1) орындалмау себептерін түсіндіре отырып тарифтік сметаның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) субъектінің пайдасы мен шығындары туралы есебі;
3) негізі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеуге жіберілетін шығындардың сметаларын іске асыру туралы мәліметтер;
4) субъектінің тарифтік смета бойынша нақты шығындарын растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі);
5) аталған үнемдеуді нақты пайдалануды және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерін қысқартуды растайтын материалдарды қоса бере отырып шығындарды баптар бойынша үнемдеуді растайтын материалдар:
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпараты бар мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның хаты;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
олар бойынша көлемдер мен төлеуге арналған соманы көрсетумен реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемінің тізілімі ұсынылатын табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтерді қоспағанда, тұтынушылармен көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін салыстырып тексеру актілері, төлеуге берілген шоттар;
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі туралы ақпараты бар хаты.

6) отчетность по формам, в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, согласно настоящим Правилам.
330. Анализ отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы проводится ведомством уполномоченного органа в срок не более девяноста календарных дней.
В случае, если при рассмотрении отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
Сноска. Пункт 330 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
331. Отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы субъекта ведомство уполномоченного органа размещает на своем интернет-ресурсе не позднее двух рабочих дней со дня его поступления в ведомство уполномоченного органа.
332. Ведомство уполномоченного органа рассматривает отчет об исполнении тарифной сметы субъекта путем проведения его анализа и формирует заключение о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы по форме 24 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
333. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы субъекта в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 33 Закона принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
Глава 6. Правила утверждения инвестиционной программы и ее изменения
Параграф 1. Общие положения
334. Утверждение инвестиционной программы и ее изменения предусматривает порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения.
335. Инвестиционная программа субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, и предусматривает мероприятия, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;
2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;

6) осы Қағидаларға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес нысандар бойынша есептілік.
330. Субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін талдауды уәкілетті органның ведомствосы күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізеді.
Егер субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мерзімді белгілей отырып, бірақ кемінде бес жұмыс күнінен асырмай оны жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы субъектінің есебіне талдау жүргізу мерзімі субъектіні бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 330-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
331. Субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін уәкілетті органның ведомствосы ол уәкілетті органның ведомствосына келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет- ресурсында орналастырады.
332. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті оған талдау жүргізу жолымен қарайды және осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес 24-нысан бойынша тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастырады.
333. Уәкілетті органның ведомствосы Заңның 33-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындының негізінде уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
6-тарау. Инвестициялық бағдарламаны және оның өзгерісін бекіту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
334. Инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту тәртібін көздейді.
335. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы Қазақстан Республикасының даму басымдықтары және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері ескеріле отырып әзірленеді және:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, жаңа активтерді жасауға;
2) энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға;

3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
Предусмотренные в утвержденной инвестиционной программе объемы вложений в основные средства субъекта учитываются при расчетах прогноза изменения тарифов на регулируемые услуги.
336. Планирование и составление инвестиционной программы осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
337. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
338. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации, а также возврат средств, привлеченных для реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования, утвержденных государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих сферах естественных монополий (далее – Документы системы государственного планирования), осуществляются:
за счет прибыли и амортизационных отчислений, учтенных в тарифе;
за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 338 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
339. Субъект самостоятельно распоряжается недоиспользованной частью затрат, предусмотренных в утвержденной инвестиционной программе при условии исполнения мероприятий, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов предоставляемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта, или результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Сноска. Пункт 339 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Рассмотрение и утверждение инвестиционной программы
340. Заявление на утверждение инвестиционной программы представляется в бумажной или электронной форме:
Субъектом, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов, а также субъектом, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов по регулируемым услугам подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути, одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях;
Субъектом, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные частью первой настоящего пункта одновременно в ведомство уполномоченного органа и местный исполнительный орган.

3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды көздейді.
Бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген субъектінің негізгі құралдарына салым көлемдері реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерді өзгерту болжамын есептеу кезінде ескеріледі.
336. Инвестициялық бағдарламаны жоспарлау және жасау осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
337. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
338. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару, сондай-ақ мемлекеттік бағдарламаларын және (немесе) ұлттық жобаларын, сондай - ақ табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын (бұдан әрі - Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары):
тарифте ескерілген пайда мен амортизациялық аударымдар есебінен;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 338-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
339. Субъект анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық шығындарды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге немесе ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқартуға байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде пайда болған, іс-шаралар орындалған жағдайда бекітілген инвестициялық бағдарламада және бекітілген тарифтік сметада көзделген шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігіне дербес билік етеді.
Ескерту. 339-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту қағидалары
340. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінім қағаз немесе электрондық нысанда:
Субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген субъект, сондай-ақ бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъект бір мезгілде уәкілетті органның ведомствосына және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға;
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді қоспағанда, Табиғи монополиялар субъектілері мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген Субъекті уәкілетті органның ведомствосына және жергілікті атқарушы органға бір мезгілде ұсынады.

341. К заявлению на утверждение инвестиционной программы прилагаются:
1) проект инвестиционной программы субъекта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе внедрение информационных систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом;
3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу (в случае наличия).
Рассмотрение заявления на утверждение инвестиционной программы осуществляется без проектной (проектно-сметной) документации по эскизам (эскизным проектам) согласованный с местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 60 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
4) заключенный договор с банком (с приложением графика погашения основного долга и процентов);
5) документы, подтверждающие размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноз влияния проекта инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта;
7) заключения технической экспертизы для субъектов, предоставляющих услуги в сфере передачи электрической энергии;
8) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, утвержденный первым руководителем субъекта по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958).
Требования настоящего подпункта распространяются на субъектов, являющихся в соответствии с Законом Республики Казахстана "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон об энергосбережении) субъектами Государственного энергетического реестра.

341. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге мыналар:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы;
2) іске асырылатын технологиялық және и техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, оның ішінде субъектінің технологиялық процестерін басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізуді және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін, технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін (болған кезде) енгізуді көрсете отырып, оның ішінде инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділік есебін көздейтін осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың, құралыс-монтаждау жұмыстарының құнын көрсете отырып, бағалар деңгейінің салыстырмалы талдауын, оның ішінде мұндай жұмыстарды жүргізу қажеттігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есептеулерді, әрбір объект бойынша объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды, бизнес-жоспарды, прайс-парақтарды, шарттар көшірмелерін, белгіленген қағидалармен (болған жағдайда) сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттаманы қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпарат.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті қарау "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен келісілген эскиздер (эскиздік жобалар) бойынша жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасыз жүзеге асырылады;
4) банкпен жасалған шарт (негізгі борышты және проценттерды өтеу кестесін қоса бере отырып);
5) оларды іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылған жағдайда, инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар;
6) субъектінің тарифтік сметасының жобасын қоса бере отырып, оны іске асыру кезеңінде оның тарифтеріне инвестициялық бағдарлама жобасының ықпал ету болжамы;
7) электр энергиясын беру саласында қызметтер көрсететін субъектілер үшін техникалық сараптаманың қорытындысы;
8) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген, "Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энргия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша субъектінің бірінші басшысы бекіткен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
Осы тармақшаның талаптары "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Энергия үнемдеу туралы заң) сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері болып табылатын субъектілерге қолданылады.

Сноска. Пункт 341 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.01.2024 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
342. Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявления в электронной форме.
Обеспечение полноты, обоснованности и достоверности расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение тарифа, тарифной сметы и инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы осуществляется субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 342 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
343. Проект инвестиционной программы субъекта разрабатывается с содержанием мероприятий, соответствующих не менее одному из следующих критериев:
1) снижение расходов сырья, материалов, топлива, энергии в зависимости от отраслевых и производственных особенностей;
2) снижение нормативных технических потерь;
3) увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых регулируемых услуг;
4) внедрение информационных систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом.
5) комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг субъекта, в случае ее наличия;
6) снижение износа основных средств;
7) обеспечение повышения качества, надежности и эффективности регулируемой услуги субъекта от реализации мероприятий, включенных в инвестиционную программу;
8) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности в соответствии с Законом об энергосбережении субъектами Государственного энергетического реестра.
Требования по расчету планируемого снижения нормативных технических потерь не распространяются на субъектов, предоставляющих услуги в сферах магистральных железнодорожных сетей, железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта, подъездных путей, портов, производство и реализация тепловой энергии, водоотведения.

Ескерту. 341-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.01.2024 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
342. Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің басшысы не оны алмастыратын адам не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Осы талап өтінішті электрондық нысанда беруге қолданылмайды.
Тарифті, тарифтік сметаны және инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі мен дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
343. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы мынадай өлшемшарттардың кемінде біріне сәйкес келетін іс-шараларды қамтумен әзірленеді:
1) салалық және өндірістік ерекшеліктерге қарай шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының азаюы;
2) нормативтік техникалық шығындардың азаюы;
3) көлемнің ұлғаюы және (немесе) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының артуы;
4) Субъектінің технологиялық процесті басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін, технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
5) ол болған кезде, субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынушылардың дебиторлық берешек деңгейін төмендету бойынша кешенді іс-шаралар;
6) негізгі құралдардың тозуын төмендету;
7) инвестициялық бағдарламаға енгізілген іс-шараларді іске асырудан субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапасын, сенімділігі мен тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
8) Энергия үнемдеу туралы Заңға сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергиямен жабдықтауды қамтамасыз етуі және энергия тиімділігін арттыруы.
Нормативтік техникалық шығындарды жоспарлы төмендетудің есептеуі бойынша талаптар магистральдық теміржол желілері, теміржол көлігі объектілерімен теміржол жолдары, кірме жолдар, порттар, жылу энергиясын өндіру және онымен өткізу, су бұру салаларында қызметтер көрсететін субъекттерге қолданылмайды.

Сноска. Пункт 343 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
344. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.
345. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа письменно (бумажно или электронно) уведомляет субъекта и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению в следующих случаях:
1) при подаче заявления на утверждение инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 341 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 363 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 208-36 настоящих Правил;
2) несоответствие проекта инвестиционной программы или изменений в инвестиционную программу одному из критериев, указанные в пункте 343 настоящих Правил;
3) в случае, если реализация новой инвестиционной программы или изменение утвержденной инвестиционной программы (за исключением реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов Системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом) требует повышения тарифа на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 345 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.12.2023 № 182 (вводится в действие с 01.02.2024); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 343-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
344. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті уәкілетті орган субъектінің инвестциялық бағдарламасының жобасын ол ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мезгілде қарайды.
345. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуде өтінішті алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы субъектіні және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органжы және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдау туралы не оны қараудан бас тарту туралы мынадай жағдайларда:
1) инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті беру кезінде субъект осы Қағидалардың 341-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш беру кезінде субъект осы Қағидалардың 363-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш беру кезінде субъект осы Қағидалардың 208-36-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
2) инвестициялық бағдарлама жобасының немесе инвестициялық бағдарламаға өзгерістердің осы Қағидаларының 343-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі;
3) жаңа инвестициялық бағдарламаны іске асыру немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту (мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруды қоспағанда) бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асырудың қалған мерзіміне тарифті арттыруды талап еткен жағдайда оның қарауға қабылданғаны немесе оның қарауға қабылдаудан бас тартылғаны туралы (қағаз және электрондық) жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 345-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.12.2023 № 182 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

346. Инвестиционная программа рассматривается:
1) ведомством уполномоченного органа на предмет соблюдения субъектом показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов;
2) государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях, либо местным исполнительным органом, компетенции которых предусмотрены статьями 9 и 10 Закона, на предмет технологической обоснованности и удовлетворения спроса потребителей на регулируемые услуги в целях повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг.
347. При рассмотрении проекта инвестиционной программы на предмет его обоснованности исключаются мероприятия:
1) несоответствующие требованиям, предусмотренным пунктом 335 настоящих Правил;
2) необеспеченные источником финансирования;
3) неподтвержденные обосновывающими документами.
Исключение в соответствии с частью первой настоящего пункта всех мероприятий инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении инвестиционной программы.
Отказ в утверждении инвестиционной программы ведомством уполномоченного органа, государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях, либо местным исполнительным органом, является основанием для отказа в утверждении тарифа.
Отказ в утверждении инвестиционной программы принимается совместным решением уполномоченного органа и государственного органа либо местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 347 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
347-1. В проект инвестиционной программы не включаются мероприятия, которые на момент подачи заявления на утверждение инвестиционной программы исполнены.
Сноска. Правила дополнены пунктом 347-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
348. В целях определения влияния проекта инвестиционной программы на тарифы, качество и надежность регулируемой услуги и эффективность деятельности субъекта в период ее реализации проводится экономический и финансовый анализ ее эффективности.
349. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект инвестиционной программы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленными субъектом путем проведения анализа ее эффективности с соблюдением следующих процедур:

346. Инвестициялық бағдарламаны:
1) уәкілетті органның ведомствосы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы және субъектілер қызметі тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізу мәніне;
2) құзыреті Заңның 9 және 10-баптарында көзделген тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган не жергілікті атқарушы орган ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыру мақсатында технологиялық негізділік және реттеліп көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың сұранысын қанағаттандыру мәніне қарайды.
347. Инвестициялық бағдарламаның жобасын оның негізділігі тұрғысынан қарау кезінде:
1) осы Қағидалардың 335-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін;
2) қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеген;
3) негіздеуші құжаттармен расталмаған іс-шаралар алып тасталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес инвестициялық бағдарламаның барлық іс-шараларын алып тастау инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуден уәкілетті орган ведомствосының, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның не жергілікті атқарушы органның бас тартуы тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту уәкілетті орган мен мемлекеттік органның не жергілікті атқарушы органның бірлескен шешімімен қабылданады.
Ескерту. 347-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
347-1. Инвестициялық бағдарламаның жобасына инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім беру кезінде орындалған іс-шаралар қосылмайды.
Ескерту. 347-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
348. Инвестициялық бағдарлама жобасының реттеліп көрсетілетін қызметтің тарифтеріне, сапасы мен сенімділігіне және субъектінің қызмет тиімділігіне әсерін айқындау мақсатында оны іске асыру кезеңіне оның тиімділігіне экономикалық және қаржылық талдау жүргізіледі.
349. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаның жобасын қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және субъект ұсынған есептеулермен, оның тиімділігіне талдау жүргізу жолымен мынадай рәсімдерді сақтай отырып қарайды:

1) расчет весов для каждого целевого показателя эффективности инвестиционной программы в соответствии с пунктом 350 настоящих Правил;
2) рассмотрение приоритетности мероприятий инвестиционной программы, определенной субъектом в соответствии с пунктом 350 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 349 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
350. Приоритетность мероприятий проекта инвестиционной программы определяется исходя из размеров весов целевых показателей.
Наиболее приоритетными мероприятиями признаются те мероприятия, реализация которых направлена на достижение наибольших по весу целевых показателей.
Вес показателя определяется для каждого целевого показателя по следующей формуле:
где:
i – идентификатор мероприятий, которые направлены на достижение целевого показателя;
П – количество целевых показателей, на которые направлено мероприятие i.
n – идентификатор всех мероприятий, которые направлены на достижение всех целевых показателей.
351. Ведомство уполномоченного органа корректирует проект инвестиционной программы с учетом результатов рассмотрения приоритетности мероприятий инвестиционной программы.
352. Оценка эффективности проекта инвестиционной программы субъекта проводится в соответствии со следующими критериями:
достижение целевых показателей мероприятий, характеризующих обеспечение (повышение) качества и (или) надежности и безопасности услуг;
направление не менее 95 процентов инвестиционных затрат и (или) мероприятий в каждом году периода, на который утверждается инвестиционная программа, на достижение целевых показателей инвестиционной программы (проекта).
353. Ведомство уполномоченного органа на основании заключения о результатах рассмотрения проекта инвестиционной программы субъекта формирует проект решения об утверждении инвестиционной программы или отказе в ее утверждении.
354. По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы:
государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта;
ведомство уполномоченного органа не позднее, чем за десять рабочих дней до принятия решения:
направляет в государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением инвестиционной программы;
либо уведомляет субъекта об отказе в утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения, подписанного ведомством уполномоченного органа и государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях, и (или) местным исполнительным органом.
В случае отказа в утверждении инвестиционной программы, мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа в срок не позднее тридцати пяти рабочих дней со дня поступления проекта инвестиционной программы в ведомство уполномоченного органа.
В срок не позднее пяти рабочих дней со дня поступления в государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган мотивированного заключения ведомства уполномоченного органа государственным органом (или) местным исполнительным органом проводится совещание, по итогам которого принимается совместное решение об отказе в утверждении инвестиционной программы субъекта. По итогам совещания оформляется протокол.
Государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривает и подписывает поступившее от ведомства уполномоченного органа мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы в течение двух рабочих дней со дня проведения совещания с ведомством уполномоченного органа, но не более семи рабочих дней со дня поступления в государственный орган и (или) местный исполнительный орган мотивированного заключения ведомства уполномоченного органа.
В течение пяти рабочих дней со дня представления подписанного проекта решения об утверждении инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган направляет ведомству уполномоченного органа подписанное решение об утверждении инвестиционной программы либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения.
В случае внесения государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях и (или) местным исполнительным органом информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы срок рассмотрения инвестиционной программы продлевается на десять рабочих дней.
В срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления в ведомство уполномоченного органа информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы проводится совещание, по итогам которого принимается совместное решение о принятии информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы либо его отклонения. По итогам совещания оформляется протокол.

1) осы Қағидалардың 350-тармағына сәйкес инвестициялық бағдарлама тиімділігінің әрбір нысаналы көрсеткіші үшін салмақтарды есептеу;
2) осы Қағидалардың 350-тармағына сәйкес субъект айқындаған инвестициялық бағдарламаның іс-шараларының басымдығын қарау.
Ескерту. 349-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
350. Инвестициялық бағдарлама жобасы іс-шараларының басымдығы нысаналы көрсеткіштер салмағының мөлшеріне сүйене отырып айқындалады.
Ең көп басым іс-шаралар деп оларды іске асыру нысаналы көрсеткіштердің салмағы бойынша ең жоғары дәрежеге бағытталған іс-шаралар болып танылады.
Көрсеткіштің салмағы әрбір нысаналы көрсеткіш үшін мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
i – нысаналы көрсеткішке қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың идентификаторы;
П – i-іс-шарасы бағытталған нысаналы көрсеткіштердің саны;
n – барлық нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралардың идентификаторы.
351. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарлама іс-шараларының басымдығын қарау нәтижелерін ескере отырып, инвестициялық бағдарламаның жобасын түзетеді.
352. Субъектінің инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділігін бағалау мынадай:
көрсетілетін қызметтердің сапасы және (немесе) сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді (арттыруды) сипаттайтын іс-шаралардың нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу;
инвестициялық бағдарлама бекітілетін кезеңнің әрбір жылына инвестициялық шығындардың және (немесе) іс-шаралардың кемінде 95 процентін инвестициялық бағдарламаның (жобаның) нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге жіберу өлшемшарттарына сәйкес жүргізіледі.
353. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындының негізінде инвестициялық бағдарламаны бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешімнің жобасын қалыптастырады.
354. Инвестициялық бағдарлама жобасын қарау нәтижелері бойынша:
тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтініш ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жолдайды;
уәкілетті органның ведомствосы шешім қабылданғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей:
тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға инвестициялық бағдарламаны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімнің жобасын жібереді;
не субъектіні уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган қол қойған дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы хабардар етеді.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тартылған жағдайда, инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытындыны уәкілетті органның ведомствосы тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның атына уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарлама жобасы келіп түскен сәттен бастап отыз бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
Уәкілетті орган ведомствосының дәлелді қорытындысы мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган кеңес өткізеді, оның қорытындысы бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекітуден бас тарту туралы бірлескен шешім қабылданады. Кеңестің қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.
Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган уәкілетті орган ведомствосынан келіп түскен инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытындыны уәкілетті орган ведомствосымен кеңес өткізген кезден бастап екі жұмыс күні ішінде, бірақ уәкілетті орган ведомствосының дәлелді қорытындысы мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға келіп түскен кезден бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және қол қояды.
Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімді жібереді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы хабарлайды.
Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпарат енгізген жағдайда, инвестициялық бағдарламаны қарау мерзімі он жұмыс күніне ұзартылады.
Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімнің жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпарат уәкілетті органның ведомствосына келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде кеңес өткізеді, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарламаны бекіту не одан бас тарту туралы қол қойылған шешім жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпаратты қабылдау туралы бірлескен шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.

Сноска. Пункт 354 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
355. Изменение проекта инвестиционной программы субъекта производится ведомством уполномоченного органа с учетом положений настоящих Правил.
356. В случае, если в ходе рассмотрения представленного субъектом проекта инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа проводит ее изменение, перед принятием решения об изменении проводится совещание с участием государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях и (или) местного исполнительного органа в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности изменения проекта инвестиционной программы. По итогам совещания оформляется протокол, который направляется ведомством уполномоченного органа в адрес государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы субъекта.
357. Решение об утверждении инвестиционной программы оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа согласно компетенции, предусмотренной статьями 9 и 10 Закона.
358. В случае, если государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган не пришли к единому решению с ведомством уполномоченного органа, по итогам совещания, предусмотренная частями третей и седьмой пункта 353 или пунктом 355 настоящих Правил или, ведомство уполномоченного органа, государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган подписывают совместное решение об отказе в утверждении инвестиционной программы, представленной субъектом.
359. Утвержденная инвестиционная программа субъекта размещается ведомством уполномоченного органа, государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях и (или) местным исполнительным органом на своих интернет-ресурсах не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения об утверждении инвестиционной программы по формам 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 приложения 1 к настоящим Правилам.
360. Копия решения об утверждении инвестиционной программы направляется субъекту ведомством уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения ведомством уполномоченного органа, государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях и (или) местным исполнительным органом.

Ескерту. 354-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
355. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасын өзгертуді осы Қағидалардың ережелерін ескере отырып уәкілетті органның ведомствосы жүргізеді.
356. Субъект ұсынған инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы оны өзгерткен жағдайда, өзгерту туралы шешім қабылдаудың алдында келісу мақсатында тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның қатысуымен кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарламаның жобасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті органның ведомствосы субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекіту туралы шешімнің жобасымен тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның атына жібереді.
357. Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешім Заңның 9 және 10-баптарында көзделген құзыретке сәйкес уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
358. Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларының 353-тармағының, үшінші және жетінші бөліктерінде немесе 355-тармағында көзделген кеңес қорытындысы бойынша уәкілетті орган ведомствосымен бірыңғай шешімге келмесе, уәкілетті органның ведомствосы, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъекті ұсынған инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы бірлескен шешімге қол қояды.
359. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын уәкілетті органның ведомствосы, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган өздерінің интернет-ресурстарында осы Қағидаларының 1-қосымшаға сәйкес оның ішінде 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-нысандар бойынша инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешім қабылданған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
360. Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің көшірмесін субъектіге уәкілетті органның ведомствосы уәкілетті органның ведомствосы, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган шешім қабылдаған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.

Параграф 3. Изменение утвержденной инвестиционной программы
361. Субъект обращается одновременно в ведомство уполномоченного органа и (или государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без повышения тарифа не позднее 1 ноября текущего года.
В случае реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также Документов системы государственного планирования, субъект обращается в ведомство уполномоченного органа и (или) государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы.
Требования настоящего пункта не распространяются на субъекта при возврате ведомством уполномоченного органа заявления по изменению инвестиционной программы на доработку, а также в случае, предусмотренной пунктом 355 настоящих Правил.
Субъект дорабатывает инвестиционную программу и направляет ее на повторное рассмотрение в ведомство уполномоченного органа, государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган в срок не более десяти календарных дней со дня получения возврата ведомством уполномоченного органа заявления субъекта по изменению инвестиционной программы.
В случае не устранения замечаний, в том числе непредставление разъяснений по замечаниям ведомства уполномоченного органа с обосновывающими документами, ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган по итогам повторного рассмотрения доработанного заявления субъекта об изменении инвестиционной программы оставляют его без рассмотрения.
Сноска. Пункт 361 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
362. Субъект также обращается в ведомство уполномоченного органа, государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган с заявлением об изменении инвестиционной программы в случаях, если:
по итогам проверки его деятельности ведомством уполномоченного органа внесено предписание о необходимости проведения такого изменения;
ведомство уполномоченного органа в связи с получением копии решения об отказе в выдаче технических условий при установлении факта отсутствия свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта или отсутствия сетей субъекта или иного имущества субъекта, необходимого для предоставления требуемого объема регулируемой услуги, проинформировал субъекта о необходимости изменения утвержденной инвестиционной программы при наличии экономической целесообразности и создания условий для подключения к регулируемой услуге.
Субъект по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях и (или) местным исполнительным органом меняет или исключает мероприятия инвестиционной программы, не учтенные при утверждении тарифов, с обязательным уведомлением ведомства уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней до конца текущего года.

3-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту
361. Субъекті ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей тарифті көтерместен бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына және (немесе) тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға бір мезгілде жүгіне алады.
Мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырған жағдайда субъект уәкілетті органның ведомствосына және (немесе) тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Осы тармақтың талаптары уәкілетті орган ведомствосының инвестициялық бағдарламаны өзгерту бойынша өтінішін пысықтауға қайтарған кезде субъектіге, сондай-ақ осы Қағидаларының 355-тармағында көзделген жағдайларда қолданылмайды.
Субъекті инвестициялық бағдарламаны пысықтайды және оны уәкілетті органның ведомствосына, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға уәкілетті органның ведомствосы Субъектінің инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішін қайтаруды алған кезден бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде қайта қарауға жібереді.
Ескертулер жойылмаған, оның ішінде негіздеуші құжаттармен бірге уәкілетті орган ведомствосының ескертулері бойынша түсіндірмелері ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы пысықталған өтінішін қайта қарау қорытындысы бойынша оны қараусыз қалдырады.
Ескерту. 361-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
362. Субъекті сондай-ақ уәкілетті органға, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына және (немесе) жергілікті атқарушы органға инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен мынадай жағдайларда:
- оның қызметін тексеру қорытындысы бойынша уәкілетті органның ведомствосы мұндай өзгерту жүргізудің қажеттігі туралы нұсқама енгізген;
- уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін ұсыну үшін қажетті бос және қолжетімді қуаттар, сыйымдылықтар, орындар, субъекті желілерінің өткізу қабілеттерінің немесе субъекті желілерінің болмау фактісі анықталған кезде техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін алуға байланысты субъектіге экономикалық орындылық болған кезде бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту және реттеліп көрсетілетін қызметке қосылу үшін жағдайлар жасау қажеттігі туралы хабарлаған жағдайда жүгінеді.
Субъекті тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және (немесе) жергілікті атқарушы органмен келісу бойынша уәкілетті органның ведомствосын ағымдағы жылдың соңына дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей міндетті түрде хабардар ете отырып, тарифтерді бекіткен кезде есепке алынбаған инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын өзгертеді немесе алып тастайды.

363. К заявлению об изменении утвержденной инвестиционной программы, прилагаются:
1) проект инвестиционной программы с учетом изменений с приложением материалов, обосновывающих внесение изменений в инвестиционную программу (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, копии актов выполненных работ, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке (в случае наличия);
в случае включения в утвержденную инвестиционную программу новых мероприятий прилагаются подтверждающие материалы согласно подпункту 3) пункта 341 настоящих Правил;
2) оценка субъекта о необходимости внесения изменений в инвестиционную программу с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
5) для субъектов в сфере транспортировки нефти и газа – акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг, выставленные счета к оплате и письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявления в электронной форме.
Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект об изменении инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления.
Сноска. Пункт 363 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 10.04.2020 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
364. В случае неисполнения субъектом мероприятий утвержденной инвестиционной программы по причинам, не зависящим от субъекта (неисполнение обязательств другой стороной договора, признание конкурса (тендера) несостоявшимся, вследствие обстоятельств непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы переносятся на следующий календарный год до 1 марта года, следующего за годом их реализации.
Не допускается повторный перенос сроков исполнения мероприятий инвестиционной программы.
В случае, предусмотренном частью первой настоящего пункта, субъект, в срок не позднее 15 января года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы, направляет в адрес ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях, и (или) местного исполнительного органа заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган, в срок до 15 февраля, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности проведения изменений инвестиционной программы субъекта.

363. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішке:
1) инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстар актілерінің көшірмелері, белгіленген қағидалармен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама (болған жағдайда) қоса бере отырып, өзгерістерді ескертумен инвестициялық бағдарламаның жобасы;
бекітілген инвестициялық бағдарламаға жаңа іс-шаралар енгізілген жағдайда осы Қағидаларының 341-тармағының 3) тармақшасына сәйкес растайтын материалдар қоса беріледі;
2) негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізудің қажеттігі туралы субъектінің бағалауы;
3) қаржыландыру мен қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары;
4) инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, онда қаржыландыру мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар ұсынылады.
5) мұнай және газды тасымалдау саласындағы субъектілер үшін – тұтынушылармен ұсынылған реттеліп көрсетілген қызметтердің көлемдерін салыстырып тексеру актілері, ақы төлеуге берілген шоттар және ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері туралы мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның хаты қоса беріледі.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің басшысы не оны алмастыратын адам не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Осы талап электрондық нысанда өтініш беруге қолданылмайды.
Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасының өзгеруі туралы жобаны оның ұсынылған күнінен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Ескерту. 363-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2020 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
364. Субъекті бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын оған байланысты емес себептер (шарттың екінші тарапы міндеттемелерін орындамауы, конкурсты (тендерді) өткізілмеді деп тану, еңсерілмейтін күштің мән-жайлары салдары) бойынша орындамаған жағдайда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдері олар іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан дейін келесі күнтізбелік жылға ауыстырылады.
Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдерін қайта ауыстыруға жол берілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайда, Субъекті, инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның атына осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайлардың басталуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтініш жібереді.
Тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган 15 ақпанға дейінгі мерзімде уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.

365. Ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган рассматривают заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы субъекта, в том числе повторно доработанного заявления субъекта об изменении инвестиционной программы в порядке, предусмотренном пунктами 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 356, 357, 358, 359 и 360 настоящих Правил.
Решение об изменении инвестиционной программы субъекта оформляется совместным приказом ведомства уполномоченного органа и государственного органа, осуществляющего руководство в соответствующих отраслях и (или) местного исполнительного органа в срок не позднее 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 365 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Рассмотрение отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы и проведение его анализа
366. В период действия тарифа субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет одновременно в ведомство уполномоченного органа, государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, либо местный исполнительный орган в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы с приложением обосновывающих материалов согласно пункту 367 настоящих Правил и по формам 21, 22 и 23 приложения 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 366 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
367. К отчету об исполнении утвержденной инвестиционной программы прилагаются:
1) информация о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта по форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы;
4) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

365. Уәкілетті органның ведомствосы және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішті, оның ішінде субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы қайта пысықталған өтінішті осы Қағидалардың 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 356, 357, 358, 359 және 360-тармақтарында көзделген тәртіппен қарайды.
Субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру жылынан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді.
Ескерту. 365-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны орындау туралы есепті ұсыну және оған талдау жүргізу
366. Тарифтің қолданылу кезеңінде субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға не жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 367-тармағына сәйкес және осы Қағидаларға 1-қосымшаның 20, 21 және 23-нысандары бойынша негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті бір мезгілде "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады.
Ескерту. 366-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
367. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке мыналар қоса беріледі:
1) ұсынылатын реттеліп көрсетіліетін қызметтердің жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептілік тізбесіне сәйкес пайда мен шығындар туралы есеп;
3) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшерлері туралы ақпарат;
4) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат;

5) разъяснения причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
6) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации);
7) заключение по итогам проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы.
368. Отчет субъекта об исполнении утвержденной инвестиционной программы размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом.
369. Рассмотрение отчета субъекта об исполнении утвержденной инвестиционной программы проводится ведомством уполномоченного органа, государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующих отраслях и (или) местным исполнительным органом в срок не более девяноста календарных дней со дня его поступления.
В случае, если при рассмотрении отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
Сноска. Пункт 369 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
370. Ведомство уполномоченного органа рассматривает отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленными субъектом, путем проведения анализа.
371. Проведение анализа представленного субъектом отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы предусматривает оценку эффективности реализации инвестиционной программы субъектом.
372. Оценка эффективности реализации инвестиционной программы субъектом проводится путем сопоставления фактических показателей реализации мероприятий за отчетный период, с целевыми показателями мероприятий, принятыми в утвержденной инвестиционной программе.
Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы признаются не достигнутым, если:
абсолютные отклонения, соответственно:
меньше нуля, если реализация инвестиционной программы направлена на увеличение целевого показателя;
больше нуля, если реализация инвестиционной программы направлена на уменьшение целевого показателя;
Расчет коэффициента достижения целевых показателей инвестиционной программы рассчитывается по следующей формуле:
КИ = 100% – сумма весов не достигнутых целевых показателей,
где:
КИ – коэффициент достижения целевых показателей инвестиционной программы.
Оценка эффективности реализации инвестиционной программы осуществляется в соответствии со следующими критериями:
в случае, если средневзвешенная сумма количества недостигнутых показателей больше десяти процентов от общего количества принятых ведомством уполномоченного органа целевых показателей инвестиционной программы не достигнуты, признается, что субъектом достигнуты низкие показатели эффективности реализации инвестиционной программы, то есть коэффициент достижения целевых показателей инвестиционной программы (Ки) меньше девяноста процентов.
в остальных случаях признается, что субъектом достигнуты высокие показатели эффективности реализации инвестиционной программы.

5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру;
6) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалғанын растайтын материалдар (шарттардың, атқарылған жұмыстар актілерінің, шот-фактуралардың көшірмелері, жүкқұжаттардың, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі);
7) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу қорытындылары бойынша қорытынды.
368. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы субъектінің есебі уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей орналастырылады.
369. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есебін қарауды уәкілетті органның ведомствосы, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган ол түскен күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізеді.
Егер бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мерзімді белгілей отырып, бірақ кемінде бес жұмыс күнінен асырмай оны жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу мерзімі, бұл туралы субъектіні хабардар ете отырып, қажетті ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 369-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
370. Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті субъект ұсынған қоса берілген негіздеуші құжаттармен және есептермен бірге талдау жүргізу жолымен қарайды.
371. Субъекті ұсынған бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу субъектінің инвестициялық бағдарламаны іске асыруының тиімділігін бағалауды көздейді.
372. Инвестициялық бағдарламаны іске асырудың тиімділігін бағалауды субъекті есепті кезеңде іс-шараларды іске асырудың нақты көрсеткіштерді бекітілген инвестициялық бағдарламада қабылданған іс-шаралардың нысаналы көрсеткіштерімен салыстыру арқылы жүргізеді.
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштері:
абсолюттік ауытқулар, тиісінше:
нөлден төмен, егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру нысаналы көрсеткіштерді ұлғайтуға бағытталса;
нөлден жоғары, егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру нысаналы көрсеткішті азайтуға бағытталса қол жеткізілмеді деп танылады.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициентінің есептеуі мынадай формула бойынша есептеледі:
КИ = 100% – нысаналы көрсеткштерге қол жеткізілмеген салмақтардың сомасы;
КИ – инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті.
Инвестициялық бағдарламаны іске асырудың тиімділігін бағалау мынадай өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырылады:
Егер қол жеткізілмеген көрсеткіштер санының орташа өлшенген сомасы уәкілетті органның ведомствосы қабылдаған инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштерінің жалпы санының он процентінан жоғары болған жағдайда қол жеткізілмесе, субъекті инвестициялық бағдарламаны іске асыру тиімділігінің төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізді деп танылады, яғни инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті – 90% -дан аз.
Қалған жағдайларда субъекті инвестициялық бағдарламаны іске асыру тиімділігінің жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізді деп танылады.

373. Государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях и (или) местный исполнительный орган по итогам рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы субъекта не позднее сорока пяти календарных дней со дня его поступления направляет ведомству уполномоченного органа свое заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия исполнения мероприятий инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 373 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
374. Ведомство уполномоченного органа формирует заключение о результатах рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы по форме 24 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании которого в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 33 Закона принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
Глава 7. Правила определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии
Параграф 1. Общие положения
375. Определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, определяют порядок определения тарифа субъектов, осуществляющих свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии.
Параграф 2. Формирования тарифов
376. При рассмотрении проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, тариф рассчитывается не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемой услуги, с учетом обеспечения возврата вложенных инвестиций государственного и частного партнера и уровня доходности на вложенные инвестиции в соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, если иное не предусмотрено договором государственно-частного партнерства или договором концессии.
Сноска. Пункт 376 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
377. После окончания срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, тарифы формируются без учета возврата инвестированного капитала, с обеспечением возможности получения прибыли для эффективного функционирования субъекта.

373. Тиісті салалардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есебін қарау қорытындысы бойынша осы Қағидалардың 369-тармағында көзделген мерзім өткенге дейін күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы өзінің қорытындысын жібереді.
Ескерту. 373-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
374. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларының 1-қосымшаға сәйкес 24-нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастырады, оның негізінде Заңның 33-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
7-тарау. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
375. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты негізінде, оның ішінде концессия шарты бойынша өз қызметін жүзеге асыратын субъектілердің тарифін айқындау тәртібін айқындайды.
2-параграф. Тарифтерді қалыптастыру қағидалары
376. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессиялық жобаның жобасын қарау кезінде мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің салынған инвестицияларын қайтаруды қамтамасыз етуді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес салынған инвестицияларға кірістілік деңгейін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті шығындардың құнынан төмен емес тарифі есептеледі, егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында немесе концессия шартында өзгеше көзделмесе.
Ескерту. 376-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
377. Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға қажет шығындар құнынан төмен емес деңгейде қалыптастырылады, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жобасының, оның ішінде концессия жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес мемлекеттік әріптестің пен жеке әріптестің салған инвестицияларын қайтаруды және салынған инвестицияларға кірістілік деңгейін қамтамасыз етуге тиіс.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін тарифтер субъектінің тиімді жұмыс істеуі үшін пайда алу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, инвестицияланған қаражаттың қайтарылуын ескепке алмай қалыптастырылады.

378. Тарифы на единицу регулируемых услуг формируются по следующим этапам:
1) расчет годовой выручки, включающий в себя:
определение годовой суммы затрат, включаемых в затратную часть тарифа в соответствии с пунктом 380 настоящих Правил;
определение размера первоначальной и остаточной суммы инвестированного капитала и расчет годовой суммы возврата инвестированного капитала на предстоящий период в соответствии с пунктами 381 и 382 настоящих Правил;
расчет годовой суммы прибыли на инвестированные собственные средства в соответствии с пунктом 383 настоящих Правил;
2) определение годового объема по видам регулируемых услуг на предстоящий период в соответствии с пунктом 385 настоящих Правил;
3) определение стоимостной основы тарифов путем обоснованного распределения годовой выручки по видам предоставляемых регулируемых услуг.
379. Формирование тарифов осуществляется на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
380. При формировании тарифа учитываются расходы, связанные с финансированием объектов социальной сферы, входящей в имущественный комплекс объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии, подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами.
381. Формирование затрат осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
382. Общий размер инвестированного капитала определяется как сумма собственного и заемного инвестированного капитала.
Прогнозный предельный размер и предварительные условия привлечения (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения, условия возврата) первоначальной суммы инвестированного капитала определяются на основании подтверждающих документов субъекта (финансовой отчетности субъекта, меморандумов о финансировании проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, выписки со счетов банков).
После привлечения инвестированного капитала в договор государственно-частного партнерства, в том числе в договор концессии вносятся соответствующие изменения путем заключения дополнительного соглашения, в котором предусматриваются сумма и условия привлечения инвестированного капитала (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения и условия возврата) в соответствии с заключенными договорами займа.

378. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірлігіне арналған тарифтер мынадай кезеңдер бойынша қалыптырылады:
1) жылдық ақшалай түсім есебі, ол:
осы Қағидалардың 380-тармағына сәйкес тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың жылдық сомасын айқындауды;
осы Қағидалардың 381 және 382-тармақтарына сәйкес инвестицияланған капиталдың бастапқы және қалдық сомасының мөлшерін айқындау мен алдағы кезеңге инвестицияланған капиталды қайтарудың жылдық сомасының есебін;
осы Қағидалардың 383-тармағына сәйкес инвестицияланған меншікті қаражаттарға арналған пайданың жылдық сомасының есебін қамтиды;
2) осы Қағидалардың 385-тармағына сәйкес алдағы кезеңге реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жылдық көлемін айқындау;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жылдық түсімді негізделген бөлу жолымен тарифтердің құндық негізін айқындау.
379. Тарифтерді қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес субъект әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесі негізінде жүзеге асырылады.
380. Тарифті қалыптастыру кезінде тиісті негіздеуші материалдармен расталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік саланың объектілерін қаржыландыруға байланысты шығыстар ескеріледі.
381. Шығындарды қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
382. Инвестицияланған капиталдың жалпы мөлшері меншікті және инвестицияланған қарыз капиталы сомасы ретінде айқындалады.
Инвестицияланған капиталдың бастапқы сомасының болжамды шекті мөлшері және оны тартудың алдын ала шарттары (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдаланылуы, игеру кестесі, қайтару шарттары) субъектінің растайтын құжаттарының негізінде (субъектінің қаржылық есептілігі, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны қаржыландыру туралы меморандумдар, банк шоттарынан үзінді көшірмелер) айқындалады.
Инвестицияланған капиталды тартқаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына жасалған қарыз шарттарына сәйкес инвестицияланған капиталды (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдалану, игеру кестесі, қайтару шарттары) тарту сомасы мен шарттары көзделетін қосымша келісім жасасу арқылы тиісті өзгерістер енгізіледі.

383. Не допускается нецелевое использование инвестированного капитала.
Возврат инвестированного капитала (собственного и заемного) в составе тарифа производится только на капитал, использованный по целевому назначению, предусмотренному в договоре государственно-частного партнерства, в том числе в договоре концессии и инвестиционной программе субъекта и подтвержденному соответствующими документами.
Сумма и сроки реинвестирования собственных средств субъекта в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии определяются договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии и инвестиционной программой субъекта, и подлежат подтверждению соответствующими документами целевого использования.
Годовая сумма возврата заемного капитала, учитываемая в тарифе, определяется на основании графика возврата (погашения) заемного капитала, устанавливаемого договором займа. При расчете суммы возврата заемного капитала учитываются свободные денежные средства амортизационного фонда, не используемые субъектом в предстоящем периоде для реинвестирования (обновления и ремонта основных средств) согласно инвестиционной программе и условиям договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
Возврат инвестированных собственных средств субъекта, учитываемых в тарифе, производится равномерными ежегодными платежами на протяжении всего срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии со дня начала эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии. При реинвестировании собственных средств субъектом возврат собственных средств осуществляется с учетом реинвестированной суммы собственных средств.
Ежегодно в течение периода регулирования ведомством уполномоченного органа производится корректировка величины возврата инвестированного капитала, устанавливаемого на очередной расчетный год периода регулирования, с учетом фактических данных о введенных в эксплуатацию объектах, корректировки утвержденного плана вводов и остатков не возвращенного инвестированного капитала.
384. Годовая сумма прибыли на инвестированные и (или) реинвестированные собственные средства субъекта, учитываемая в тарифе, рассчитывается как произведение ставки прибыли на остаточную сумму собственных средств субъекта, вложенных в проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект.
Ставка прибыли на инвестированный собственный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства или ставки привлечения денежных средств (депозитов) банками второго уровня Республики Казахстан, определенной на момент подписания договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
После полного возврата инвестированных и реинвестированных собственных средств субъекта годовая сумма прибыли учитывается в тарифе.

383. Инвестицияланған капиталды мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
Тариф құрамындағы инвестицияланған капиталды (меншікті және қарыз) қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және тиісті құжаттармен расталған субъектінің инвестициялық бағдарламасында көзделген нысаналы мақсат бойынша пайдаланылған капиталға ғана жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде Субьектінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау сомасы мен мерзімдері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және Субьектінің инвестициялық бағдарламасында айқындалады және мақсатты пайдаланудың тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
Тарифте ескерілетін қарыз капиталын қайтарудың жылдық сомасы қарыз шартында белгіленетін қарыз капиталын қайтару (өтеу) кестесінің негізінде айқындалады. Қарыз капиталын қайтару сомасын есептеу кезінде инвестициялық бағдарламаға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының талаптарына сәйкес қайта инвестициялау (негізгі құралдарды жаңарту және жөндеу) үшін алдағы кезеңде Субьект пайдаланбайтын амортизациялық қордың бос ақша қаражаты ескеріледі.
Субъектінің тарифте ескерілетін инвестицияланған меншікті қаражатын қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалана бастаған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты қолданысының барлық мерзімі бойы жыл сайын тең төлемдермен жүргізіледі. Субьектінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау кезінде меншікті қаражатты қайтару меншікті қаражаттың қайта инвестицияланған сомасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ведомствосы жыл сайын реттеу кезеңі ішінде пайдалануға берілген объектілер туралы нақты деректерді, бекітілген пайдалануға беру жоспарын түзетуді және қайтарылмаған инвестицияланған капиталдың қалдығын ескере отырып, реттеу кезеңінің кезекті есепті жылына белгіленетін инвестицияланған капиталды қайтару шамасына түзету жүргізеді.
384. Субъектінің тарифте ескерілетін инвестицияланған және (немесе) қайта инвестицияланған меншікті қаражатына арналған пайданың жылдық сомасы пайда мөлшерлемесінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде концессия жобасына салынған субъектінің меншікті қаражатының қалдық сомасына көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Инвестицияланған меншікті капиталға пайда мөлшерлемесі қарыз қаражатына арналған сыйақы құнынан немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына қол қою сәтіне белгіленген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ақша қаражатын (депозиттер) тарту мөлшерлемесінен кем емес шама болып табылады.
Субъектінің инвестицияланған және қайта инвестицияланған меншікті қаражаты толық қайтарылғаннан кейін пайданың жылдық сомасы тарифте ескеріледі.

384-1. В случае направления на реализацию инвестиционной программы собственных средств субъекта, расходы на выплату вознаграждений для реализации инвестиционного проекта рассчитываются с учетом среднего значения диапазона показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 384-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
385. Выделяемые субъектам из средств государственного бюджета источники возмещения затрат и получения доходов, предусмотренные законодательством в области государственно-частного партнерства и концессионным законодательством, учитываются в уменьшении тарифа, за исключением выплат, направленных на покрытие расходов и обеспечение доходов, не учтенных в затратной и доходной части тарифа.
Размер и порядок выплат источников возмещения затрат и получения доходов из средств государственного бюджета предусматриваются в договоре государственно-частного партнерства, в том числе договоре концессии и осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
386. Выделяемые субъектам субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
387. Определение объема регулируемых услуг осуществляется в натуральном измерении на базе фактических и прогнозных данных по видам предоставляемых услуг.
388. Тариф на регулируемые услуги субъекта рассчитывается в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам.
Параграф 3. Определение тарифов
389. Определение тарифов производится ведомством уполномоченного органа по инициативе субъекта или по инициативе ведомства уполномоченного органа.
390. Вновь созданный субъект либо субъект, оказывающий новые виды регулируемых услуг, в течение десяти календарных дней со дня получения уведомления ведомства уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов представляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение тарифа в упрощенном порядке согласно настоящим Правилам.
391. К заявке на утверждение тарифа для субъектов в упрощенном порядке прилагаются документы, указанные в пункте 302 настоящих Правил, а также:

384-1. Инвестициялық бағдарламаны іске асыруға субъектінің меншікті қаражаты жіберілген жағдайда, инвестициялық жобаны іске асыру үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштері диапазонының орташа мәні (инфляция) ескеріле отырып есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 384-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
385. Субъектілерге мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамада және концессиялық заңнамада көзделген мемлекеттік бюджет қаражатынан шығындарды өтеуге және кіріс алуға бөлінетін көздер тарифтің шығын және кіріс бөліктерінде ескерілмеген шығыстарды жабуға және кірістерді қамтамасыз етуге бағытталған төлемдерді қоспағанда, тарифті азайтуда ескеріледі.
Шығындарды өтеу және кірістер алу көздерінің төлемақы мөлшері мен қағидалары мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында көзделеді және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
386. Тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
387. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін айқындау ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша нақты және болжамды деректердің негізінде заттай өлшемде жүзеге асырылады.
388. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған Тариф осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес есептеледі.
3-параграф. Тарифтерді айқындау қағидалары
389. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтерді айқындауды субьектінің бастамасы бойынша немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жүргізеді.
390. Жаңадан құрылған субъект не реттеліп көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін көрсететін субъект уәкілетті орган ведомствосының оны субъектілердің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге арналған өтінімді осы Қағидаларға сәйкес ұсынады.
391. Тарифті субъектілер үшін оңайлатылған қағидалармен бекітуге арналған өтінімге Тарифтердi оңайлатылған тәртiппен бекiту қағидаларының 4-тармағында көрсетілген құжаттар осы Қағидаларға 302-қосымшаға сәйкес оңайлатылған қағидалармен, сондай-ақ:

1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
2) информация об использовании чистого дохода (прибыли) от регулируемых услуг в соответствии с договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
3) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
4) график возврата заемных средств и выплат вознаграждений по заемным средствам;
5) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита.
Сноска. Пункт 391 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
392. Субъект в срок не позднее, чем за девяносто календарных дней до введения в действие тарифа представляет заявление на определение тарифа в ведомство уполномоченного органа в электронной форме.
393. К заявлению прилагаются документы, предусмотренные пунктом 387 настоящих Правил, а также:
1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
2) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
3) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита.
Сноска. Пункт 393 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
394. В случае определения тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа, субъект в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования представляет экономически обоснованные расчеты и информацию в объеме, что и при подаче заявки для определения тарифа по инициативе субъекта.
395. Прилагаемые к заявлению расчеты и обосновывающие материалы составляются в соответствии со следующими требованиями:
1) прилагаемые материалы подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявки в электронной форме.
2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в течение пятнадцати календарных дней после принятия заявки к рассмотрению по требованию ведомства уполномоченного органа представляет в ведомство уполномоченного органа уточненные фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;

1) бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтерден алынған таза кірістің (пайданың) пайдануы туралы ақпарат;
3) өткен кезеңдердегі инвестицияланған капиталды (қарыз және меншік) қайтару туралы мәліметтер;
4) қарыз қаражатын және қарыз қаражаты бойынша сыйақыларды төлеу кестесі;
5) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
Ескерту. 391-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
392. Субъект тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосына электрондық нысанда тарифті айқындауға өтініш береді
393. Өтінішке осы Қағидалардың 387-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі, сондай-ақ:
1) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) өткен кезеңдердегі инвестицияланған капиталды (қарыз және меншік) қайтару туралы мәліметтер;
3) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
Ескерту. 393-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
394. Уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифті айқындаған жағдайда субъект тиісті талапты алған күннен бастап бір ай мерзімде субъект экономикалық негізделген есептерді және ақпаратты субъектінің бастамасы бойынша тарифті айқындауға арналған өтінімді ұсыну кезіндегідей көлемде ұсынады.
395. Өтінішке қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдар мынадай талаптарға сәйкес жасалады:
1) Қоса беріліп отырған материалдарға субъектінің басшысы не оны алмастыратын тұлға не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Бұл талап өтінімді электрондық нысанда ұсынуға қолданылмайды.
2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өтінім қарауға қабылданғаннан кейін уәкілетті орган ведомствосының талабы бойынша өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі шығындар туралы нақты деректерді уәкілетті органның ведомствосына күнтізбелік он бес күн ішінде ұсынады;

4) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы, в обоснование принимаются данные в расчете на год;
5) при расчете проектов тарифов, за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
6) при снижении объемов регулируемых услуг представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
7) подготовленные по отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии.
396. Ведомство уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня получения заявления проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта о принятии заявления к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.
397. Ведомство уполномоченного органа письменно обосновывает отказ в принятии к рассмотрению заявления субъекта.
398. Основаниями отказа в принятии заявления к рассмотрению являются:
1) нарушение сроков представления заявки;
2) непредставление документов, указанных в пунктах 390 и 392 настоящих Правил;
3) несоответствие представленных документов требованиям пункта 395 настоящих Правил;
4) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию;
5) нарушение требований о проведении конкурса (тендера), а также требований о приобретении товаров, работ и услуг иными способами, установленных законодательством о естественных монополиях, за исключением случаев обращения субъекта с заявкой на утверждение инвестиционного тарифа.
399. Информация, составляющая коммерческую тайну, представляется заявителем с пометкой "коммерческая тайна" и направляется в отдельной обложке и включается в пакет информации (документов) для рассмотрения ходатайства.
Коммерческая тайна в составе информации не служит основанием отказа в ее предоставлении ведомству уполномоченного органа, при этом заинтересованные лица при представлении информации ведомству уполномоченного органа указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
400. Заявление рассматривается уполномоченным органом в срок не более девяноста рабочих дней со дня ее представления, в случае рассмотрения заявки в упрощенном порядке – не более тридцати календарных дней со дня подачи заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и настоящими Правилами.

4) тарифтерге көлемдердің маусымдық ауытқуының әсерін болдырмау мақсатында бір жылға есептелген деректер негізге алынады;
5) тарифтердің жобаларын есептеу кезінде базаға өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі немесе өткен күнтізбелік жыл ішіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері алынады;
6) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң көлемдерi төмендеген кезде төмендетудi негiздеушi және растаушы материалдар ұсынылады;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалады.
396. Уәкілетті органның ведомствосы өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және субъектіні өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінішті қарауға қабылдаудан бас тартқаны туралы бас тарту себептерін келтіре отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
397. Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің өтiнішiн қарауға қабылдаудан бас тартуын жазбаша негiздейді.
398. Өтінішті қарауға қабылдаудан бас тартуға негіздемелер мыналар болып табылады:
1) өтінімді ұсыну мерзімін бұзу;
2) осы Қағидалардың 390 және 392-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 395-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) анық емес ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну;
5) субъектінің инвестициялық тарифті бекітуге өтінім беру жағдайларын қоспағанда, конкурсты (тендерді) өткізу туралы талаптарды, сондай-ақ табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзге тәсілдермен сатып алу туралы талаптарды бұзу.
399. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты өтінім беруші "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынады және жеке мұқабада жібереді және ол қолдаухат қаралатын ақпараттар (құжаттар) топтамасына енгізіледі.
Ақпарат құрамындағы коммерциялық құпия оны уәкілетті органның ведомствосына ұсынудан бас тартуға негіз бола алмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер тізбесін бекіту туралы актісінің көшірмесін қоса береді.
400. Уәкілетті орган өтінішті ол ұсынылған күннен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, өтінім оңайлатылған қағидалармен қаралған жағдайда – Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес экономикалық негізделген есептеулер ұсынылған жағдайда өтінім берілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қарайды.

401. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление путем анализа представленных субъектом с заявлением обосновывающих документов и расчетов с учетом результатов публичных слушаний.
402. Ведомство уполномоченного органа запрашивает дополнительную информацию у субъекта в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
В случае непредставления субъектом требуемой информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, или представления их не в полном объеме, ведомство уполномоченного органа не учитывает заявленные затраты при формировании тарифов.
403. Публичные слушания проводятся ведомством уполномоченного органа при определении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до определения тарифа.
404. Ведомство уполномоченного органа по результатам рассмотрения заявления принимает решение об определении тарифа с указанием срока его действия.
405. Срок действия тарифа устанавливается на период, не превышающий срок реализации субъектом государственно-частного партнерства, в том числе концессионером, утвержденной инвестиционной программы и договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
406.Решение ведомства уполномоченного органа об определении тарифов оформляется приказом ведомства уполномоченного органа и направляется субъекту не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
407.Субъект доводит до сведения потребителя информацию о введении в действие тарифов не позднее чем за тридцать календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект осуществляет свою деятельность.
408.Субъект в срок не позднее пяти календарных дней представляет в ведомство уполномоченного органа информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифов в действие.
Глава 8. Правила утверждения временного понижающего коэффициента
Параграф 1. Общие положения
409. Настоящая глава определяет порядок и условия утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам на регулируемые услуги субъектов.
410. Временный понижающий коэффициент устанавливается на основе расчета экономической эффективности и целесообразности этой меры для государства, субъекта и потребителя.
Экономическая эффективность утверждения временного понижающего коэффициента определяется увеличением объема предоставляемых регулируемых услуг и (или) получаемых доходов субъектом и потребителя и (или) ростом занятости населения и (или) поступлений в государственный бюджет.

401. Уәкілетті органның ведомствосы өтінішті субъект ұсынған негіздеуші құжаттарды талдау және жария тыңдаулардың нәтижелерін ескере отырып, есептер жолымен қарайды.
402. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларының 21-тармағына сәйкес субъектіден қосымша ақпарат сұратады.
Субъект талап етілетін ақпаратты уәкілетті органның ведомствосы белгілеген мерзімде немесе оны толық көлемде ұсынбаған жағдайда уәкілетті орган ведомствосы тарифтерді қалыптастыру кезінде мәлімделген шығындарды ескермейді.
403. Жария тыңдаулар уәкілетті орган ведомствосының тарифті айқындауы кезінде тариф айқындалғанға дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірілмей өткізіледі.
404. Уәкілетті органның ведомствосы өтінішті қарау нәтижелері бойынша оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, тарифті бекіту туралы шешім қабылдайды.
405. Тарифтердi қолдану мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессионердің бекітілген инвестициялық бағдарламаны және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, оның ішінде концессия шартын iске асыруға көзделген кезеңінен аспайтын кезеңге белгiленедi.
406. Уәкілетті орган ведомствосының тарифтерді бекіту туралы шешімі уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен ресімделеді және субъектіге олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірмей жолданады.
407. Субъект тарифтердi қолданысқа енгiзу туралы ақпаратты өзiнiң қызметiн жүзеге асыратын әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты орналастыру арқылы оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткiзедi.
408. Субъект уәкiлеттi орган ведомствосына күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифтердi қолданысқа енгiзу туралы тұтынушыларды хабардар ету фактiсі туралы ақпарат ұсынады.
8-тарау. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
409. Осы тарау субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
410. Уақытша төмендету коэффициенті мемлекет, субъект және тұтынушы үшін осы шараның экономикалық тиімділігі мен орындылығын есептеу негізінде белгіленеді.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің экономикалық тиімділігі субъект пен тұтынушы ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің және (немесе) алатын кірістер көлемінің ұлғаюымен және (немесе) халықтың жұмыспен қамтылуының және (немесе) мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдердің өсуімен айқындалады.

411. Доход, получаемый субъектом при применении временного понижающего коэффициента, обеспечивает покрытие затрат, необходимых для предоставления регулируемой услуги.
412. Временный понижающий коэффициент утверждается на определенный период, но не более чем на один календарный год и вводится в действие с первого числа месяца, следующего за месяцем его утверждения.
413. Утверждение временного понижающего коэффициента производится при условии стопроцентной оплаты потребителем текущих обязательств, отсутствия просроченной кредиторской задолженности по оплате за регулируемые услуги или при условии погашения кредиторской задолженности в соответствии с графиком погашения.
Параграф 2. Утверждение временного понижающего коэффициента
Раздел 1. Утверждение временного понижающего коэффициента
414. Заявка на утверждение временного понижающего коэффициента подается потребителем или субъектом (далее – заявитель).
415. Целесообразность утверждения временного понижающего коэффициента на регулируемые услуги субъекта определяется при соответствии одному из следующих критериев:
1) увеличение объемов потребления регулируемых услуг по отношению к соответствующему периоду предыдущего года, при условии, если планируемый годовой объем, указанный в заявке, превышает:
объем потребления регулируемых услуг данного потребителя, предусмотренный в действующей тарифной смете и (или) тарифе субъекта;
фактический объем потребления регулируемых услуг данного потребителя за аналогичный период предыдущего года;
2) возможность использования незадействованных и слабо задействованных участков магистральных и (или) распределительных трубопроводов, незадействованных производственных мощностей субъекта.
416. Для утверждения временного понижающего коэффициента ведомством уполномоченного органа заявитель представляет заявку на утверждение временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемую услугу по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих документов, предоставляемые заявителем для утверждения временного понижающего коэффициента к тарифу согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Прилагаемые к заявке обосновывающие документы представляются с соблюдением следующих процедур:
1) каждый лист подписывается первым руководителем, а финансовые документы и главным бухгалтером. Первый руководитель и главный бухгалтер несут ответственность за достоверность представляемой информации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) представляются фактические данные по результатам финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период, а также ожидаемые результаты от применения временного понижающего коэффициента на запрашиваемый период их утверждения.

411. Уақытша төмендету коэффициентін қолдану кезінде субъект алатын кіріс реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға қажетті шығындарды жабуды қамтамасыз етеді.
412. Уақытша төмендету коэффициенті бір күнтізбелік жылдан аспайтын белгілі бір кезеңге бекітіледі және бекітілген айыдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
413. Уақытша төмендету коэффициенті бекіту тұтынушы ағымдағы міндеттемелерін жүз процент төлеген кезде, реттеліп көрсетілетін қызметтерге төлем бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешегі болмаған жағдайда немесе кредиторлық берешекті өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда жүргізіледі.
2-параграф. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
414. Уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінімді тұтынушы немесе субъект (бұдан әрі – өтініш беруші) береді.
415. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы мына:
1) егер өтінімде көрсетілген жоспарланған жылдық көлем:
қолданыстағы тарифтік сметада және (немесе) субъект тарифінде көзделген осы тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемінен;
өткен жылдың ұқсас кезеңі үшін осы тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынуының нақты көлемінен артатын жағдайда өткен жылғы тиісті кезеңге қатысты реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемінің ұлғаюы;
2) магистральдық және (немесе) тарату құбыржолдарының тартылмаған және аз тартылған учаскелерін, субъектінің тартылмаған өндірістік қуаттарын пайдалану мүмкіндігі өлшемшарттарының біріне сәйкес айқындалады.
416. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін өтініш беруші осы Қағидаларының 14-қосымшасына сәйкес тарифке уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін өтініш беруші ұсынатын негіздеуші құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларының 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім береді.
Өтінішке қоса берілетін негіздейтін құжаттар мынадай рәсімдерді сақтай отырып ұсынылады:
1) әрбір параққа бірінші басшы, ал қаржы құжаттарына бас бухгалтер де қол қояды. Бірінші басшы мен бас бухгалтер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұсынылатын ақпараттың анықтығына жауапты болады;
2) алдыңғы кезеңге қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелері бойынша нақты деректер, сондай-ақ бекіту кезеңіне сұратылатын кезеңге уақытша төмендеті коэффицентін қолданудан күтілетін нәтижелер ұсынылады.

417. Непредставление или представление не в полном объеме обосновывающих документов, требуемых в соответствии с настоящими Правилами, несоответствия представленных документов требованиям пункта 416 настоящих Правил, является основанием для отказа в принятии заявки к рассмотрению.
418. Ведомство уполномоченного органа в срок не позднее пяти рабочих дней со дня поступления заявки на утверждение временного понижающего коэффициента в письменной форме уведомляет заявителя о принятии либо отказе в принятии заявки к рассмотрению.
В случае отказа в принятии заявки к рассмотрению заявитель обращается с заявкой в ведомство уполномоченного органа не ранее, чем через месяц.
419. После получения уведомления ведомства уполномоченного органа о принятии заявки к рассмотрению, заявитель в срок не позднее пяти рабочих дней направляет данную заявку для рассмотрения в компетентный орган и отраслевой государственный орган с приложением уведомления ведомства уполномоченного органа.
В случае, если заявителем является потребитель, заявка о необходимости утверждения временного понижающего коэффициента представляется одновременно субъекту, компетентному органу, отраслевому государственному орган и ведомство уполномоченного органа.
420. При необходимости, ведомство уполномоченного органа запрашивает дополнительную информацию у компетентного органа, отраслевого государственного органа, субъекта, потребителя.
При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения запрашиваемой информации.
421. Компетентный орган, отраслевой государственный орган, субъект не позднее десяти рабочих дней со дня получения заявки от заявителя представляют в ведомство уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, в котором отражается обоснование целесообразности утверждения предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента либо обоснование нецелесообразности его утверждения. В случае целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента указывается уровень, который целесообразно утвердить.
Компетентный орган, отраслевой государственный орган, субъект, исходя из заявки потребителя, к заключению о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента прилагают следующее:
плановые объемы потребляемых услуг, в разрезе периодов в соответствии с заявкой;
расчет-обоснование предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента;
пояснительную записку.

417. Осы Қағидаларына сәйкес талап етілетін негіздейтін құжаттарды ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау, ұсынылған құжаттардың осы Қағидаларының 416-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
418. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтініш берушіні өтінімді қарауға қабылдау не қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
Өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартылған жағдайда, өтініш беруші уәкілетті органның ведомствосына кемінде бір айдан кейін өтініммен жүгінеді.
419. Уәкілетті орган ведомствосының өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы хабарламасын алғаннан кейін, өтініш беруші бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы өтінімді уәкілетті орган ведомствосының хабарламасын қоса бере отырып, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға қарау үшін жібереді.
Егер тұтынушы өтініш беруші болып табылса, уақытша төмендету коэффициентін бекіту қажеттігі туралы өтінім субъектіге, құзыретті органға, салалық мемлекеттік органға және уәкілетті органның ведомствосына бір мерзілде ұсынылады.
420. Қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы құзыретті органнан, салалық мемлекеттік органнан, субъектіден, тұтынушыдан қосымша ақпаратты сұратады.
Бұл ретте, өтінімді қарау мерзімі сұратылған ақпаратты алғанға дейін, тоқтатыла тұрады.
421. Құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, субъект өтініш берушіден өтінімді алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды ұсынады, онда уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылатын деңгейін бекітудің орындылығының негіздемесі не оны бекітудің орынсыздығы көрсетіледі.
Құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, субъект тұтынушы өтініміне сүйене отырып, уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыға мыналарды:
өтінімге сәйкес кезеңдер бөлінісінде тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлемдерін;
уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылатын деңгейінің есеп-негіздемесін;
түсіндірме жазбаны қоса береді.

422. В случае, если отраслевой государственный орган и компетентный орган является единым государственным органом, ведомству уполномоченного органа предоставляется единое заключение отраслевого государственного органа.
423. При получении ведомством уполномоченного органа дополнительной информации, представленной по инициативе заявителя либо по ходатайству компетентного органа, отраслевого государственного органа, срок рассмотрения заявки продлевается на пять рабочих дней.
424. Ведомство уполномоченного органа проводит проверку документов, представленных заявителем и заключений, представленных компетентным органом, отраслевым государственным органом, субъектом в срок не более тридцати рабочих дней со дня поступления заявки.
Расчет уровня временного понижающего коэффициента производится согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
425. По результатам проведенной проверки, ведомство уполномоченного органа принимает решение об утверждении временного понижающего коэффициента либо отказывает в его утверждении.
426. В случае получения заключений о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента от компетентного органа, отраслевого государственного органа, субъекта решение об утверждении временного понижающего коэффициента принимается ведомством уполномоченного органа в виде приказа, с указанием объема предоставляемой услуги в разрезе месяцев, либо квартала, либо полугодия, либо в целом по году, в зависимости от периода заявки потребителя.
Копия приказа об утверждении временного понижающего коэффициента направляется потребителю, субъекту, компетентному органу и отраслевому государственному органу не позднее пяти рабочих дней со дня его подписания.
427. Ведомство уполномоченного органа отказывает в утверждении временного понижающего коэффициента в случаях:
1) получения одного и более заключений о нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента от компетентного органа, отраслевого государственного органа, субъекта;
2) непредставления компетентным органом, отраслевым государственным органом, субъектом заключения о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента, а также запрашиваемой дополнительной информации в установленные сроки;
3) если будет установлено, что при утверждении тарифа на регулируемую услугу субъекта потребитель, претендующий на получение временного понижающего коэффициента и соответствующий критериям, указанным в пункте 415 настоящих Правил, необоснованно занизил объем потребления регулируемой услуги;

422. Егер салалық мемлекеттік орган және құзыретті орган бірыңғай мемлекеттік орган болып табылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосына салалық мемлекеттік органның бірыңғай қорытындысы ұсынылады.
423. Уәкілетті органның ведомствосы өтініш берушінің бастамасы бойынша не құзыретті органның, салалық мемлекеттік органның өтінішхаты бойынша қосымша ақпаратын алған кезде, өтінімді қарау мерзімі бес жұмыс күніне ұзартылады.
424. Уәкілетті органның ведомствосы өтініш беруші ұсынған құжаттарға және құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, субъект ұсынған қорытындыларға өтінім келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тексеріс жүргізеді.
Уақытша төмендету коэффициентін деңгейін есептеу осы Қағидаларының 18-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
425. Жүргізілген сараптаманың нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім қабылдайды не оны бекітуден бас тартады.
426. Құзыретті органнан, салалық мемлекеттік органнан, субъектіден уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы туралы қорытынды алған жағдайда, уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімді уәкілетті органның ведомствосы ұсынылатын көрсетілетін қызмет көлемін айлар, не тоқсан, не жартыжылдық бөлінісінде, не тұтастай алғанда жыл бойынша тұтынушы өтінімінің кезеңіне қарай көрсетіп бұйрық түрінде қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі тұтынушыға, субъектіге, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
427. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициентін бекітуден мынадай:
1) құзыретті органнан, салалық мемлекеттік органнан, субъектіден уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орынсыздығы туралы бір немесе бірнеше қорытынды алу;
2) құзыретті органның, салалық мемлекеттік органның, субъектінің уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыны, сондай-ақ сұратылған қосымша ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбауы;
3) егер субъекті реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті бекіту кезінде уақытша төмендету коэффициентін алуға ниетті және осы Қағидаларының 415-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін тұтынушы реттеліп көрсетілетін қызметті тұтыну көлемін негізсіз төмендеткені анықталса;

4) непредставления заявителем требуемой информации в сроки, установленные пунктом 420 настоящих Правил, или представления ее не в полном объеме.
При отказе в утверждении временного понижающего коэффициента ведомство уполномоченного органа выносит соответствующее мотивированное заключение, которое в срок не более трех рабочих дней со дня его принятия направляется потребителю, субъекту, компетентному органу и отраслевому государственному органу.
428. Ведомство уполномоченного органа в случае необходимости проводит совещание с участием представителей компетентного органа, отраслевого государственного органа, субъекта, потребителей регулируемых услуг и независимых экспертов.
429. Субъект применяет временный понижающий коэффициент, утвержденный приказом первого руководителя ведомства уполномоченного органа, либо лицом, исполняющего его обязанности на основании изменения и (или) дополнения к договору (далее – Договор), заключенному между субъектом и потребителем. Договор предусматривает период действия утвержденного временного понижающего коэффициента и ответственность потребителя за невыполнение заявленных объемов потребления регулируемых услуг в виде перерасчета тарифов на фактически выполненный объем потребления указанных регулируемых услуг без применения временного понижающего коэффициента за соответствующий период времени.
Договор между субъектом и потребителем заключается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий не позднее семи рабочих дней со дня вступления в силу приказа ведомства уполномоченного органа об утверждении временного понижающего коэффициента.
430. Действие временного понижающего коэффициента прекращается по истечении установленного срока, а также со дня утверждения ведомством уполномоченного органа нового тарифа на регулируемую услугу субъекта.
Раздел 2. Отмена временного понижающего коэффициента
431. Утвержденный временный понижающий коэффициент отменяется ведомством уполномоченного органа до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) возникновение кредиторской задолженности потребителя или невыполнение графика погашения;
3) несоответствие критериям, установленным пунктом 415 настоящих Правил;
4) невыполнение условий, предусмотренных приказом и договором, заключенным в соответствии с пунктом 429 настоящих Правил.
432. В случае возникновения условий, указанных в пункте 431 настоящих Правил, субъект незамедлительно представляет об этом информацию в ведомство уполномоченного органа.

4) өтініш берушінің талап етілетін ақпаратты осы Қағидаларының 420-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбауы немесе оны толық көлемде ұсынбауы жағдайларында бас тартады.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітуден бас тартқан кезде уәкілетті органның ведомствосы тиісті дәлелді қорытынды шығарады, ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тұтынушыға, субъектіге, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға жіберіледі.
428. Уәкілетті органның ведомствосы қажет болған жағдайда құзыретті органның, салалық мемлекеттік органның, субъект өкілдерінің, реттеліп көрсетілетін қызметті тұтынушылар мен тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен кеңес өткізеді.
429. Субъект пен тұтынушы арасында жасалған шартқа (бұдан әрі – Шарт) өзгеріс және (немесе) толықтырудың негізінде уәкілетті органның ведомствосы бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітілген уақытша төмендету коэффициентін қолданады. Шарт бекітілген уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңін және тұтынушының тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициентін қолданусыз аталған реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне тарифтерді қайта есептеу түрінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың мәлімделген көлемдерін орындамағаны үшін тұтынушының жауапкершілігін көздейді.
Субъект пен тұтынушы арасында Шарт Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар саласындағы заңнамасында белгіленген қағидалармен уәкілетті орган ведомствосының уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы бұйрығы күшіне енген күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады.
430. Уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы белгіленген мерзім өткеннен кейін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне жаңа тарифті бекіткен кезден бастап тоқтатылады.
2-бөлім. Уақытша төмендету коэффициентін жою
431. Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін уәкілетті органның ведомствосы белгіленген мерзім өткенге дейін мынадай:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық орынсыздығы;
2) тұтынушының туындаған кредиторлық берешегі немесе өтеу кестесін орындамау;
3) осы Қағидаларының 415-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеу;
4) бұйрықта осы және Қағидаларының 429-тармағына сәйкес жасалған шартта көзделген талаптарды орындамау жағдайларының бірі болған кезде алып тастайды.
432. Осы Қағидаларының 431-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған жағдайда, субъект бұл туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына дереу ұсынады.

433. Потребитель, компетентный орган, субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с предложением об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента, предоставив при этом материалы, обосновывающие необходимость такой отмены в соответствии с пункте 431 настоящих Правил.
Решение об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента принимает ведомство уполномоченного органа.
434. При принятии решения об отмене временного понижающего коэффициента до истечения установленного срока, ведомство уполномоченного органа за заключением обращается к компетентному органу, субъекту, а также запрашивает информацию у потребителя.
Компетентный орган, субъект не позднее десяти рабочих дней со дня запроса предоставляют заключения о целесообразности или нецелесообразности отмены временного понижающего коэффициента с приложением обосновывающих материалов, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
С учетом представленных заключений ведомство уполномоченного органа проводит проверку обосновывающих материалов по отмене временного понижающего коэффициента в срок не более десяти рабочих дней со дня получения материалов.
При непредставлении по истечении десяти рабочих дней со дня запроса заключений компетентного органа и субъекта, ведомство уполномоченного органа проводит проверку обосновывающих материалов по отмене утвержденного временного понижающего коэффициента с учетом имеющихся в наличии заключений в срок не позднее десяти рабочих дней.
435. По результатам проведенной проверки ведомство уполномоченного органа принимает решение в виде приказа об отмене временного понижающего коэффициента с направлением уведомления компетентному органу, субъекту не позднее, чем за десять календарных дней до введения в действие приказа ведомства уполномоченного органа.
Информация об отмене временного понижающего коэффициента доводится субъектом до сведения потребителя не позднее, чем за пять календарных дней до даты введения в действие приказа ведомства уполномоченного органа об отмене временного понижающего коэффициента.
436. При отклонении предложения об отмене действия временного понижающего коэффициента ведомством уполномоченного органа выносится мотивированное заключение, которое направляется заявителю, обратившемуся с таким предложением.
Параграф 3. Особенности утверждения временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии
437. На утверждение временного понижающего коэффициента на регулируемые услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии претендуют энергопроизводящие организации, к которым относятся электрические станции национального значения, электростанции, интегрированные с территориями, электростанции промышленных комплексов, предприятий, объединений и потребители импортируемой электрической энергии.

433. Тұтынушы, құзыретті орган, субъект уәкілетті органның ведомствосына бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы ұсыныспен жүгінеді,бұл ретте осы Қағидалардың 431-тармағына сәйкес осындай алып тастау қажеттілігін негіздейтін материалдарды береді.
Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешімді уәкілетті органның ведомствосы қабылдайды.
434. Белгіленген мерзім өткенге дейін уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешім қабылдау кезінде уәкілетті органның ведомствосы құзыретті органға, субъектіге қорытындымен жүгінеді, сондай-ақ тұтынушдан ақпарат сұратады.
Құзыретті орган, субъект сұрау салған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, уақытша төмендету коэффициентін алып тастаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды береді.
Ұсынылған қорытындыларды ескере келе, уәкілетті органның ведомствосы материалдарды алған кезден бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уақытша төмендету коэффициентін алып тастау бойынша негіздеуші материалдарға тексеріс жүргізеді.
Сұрау салған кезден бастап он жұмыс күні ішінде құзыретті орган мен субъектінің қорытындылары ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қолда бар қорытындыларды ескере отырып, бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау бойынша негіздеуші материалдарға тексеріс жүргізеді.
435. Жүрізілген сараптама нәтижелері бойынша уәкілетті орган ведомствосы уәкілетті орган ведомствосының бұйрығы қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, құзыретті органға, субъектіге хабарлама жібере отырып, уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы бұйрық түрінде шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентінің күшін жою туралы ақпаратты субъект тұтынушының назарына уәкілетті орган ведомствосының уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы бұйрығы қолданысқа енгізілген күнге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жеткізеді.
436. Уақытша төмендету коэффициентін қолданысын жою туралы ұсыныс қабылданбаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы дәлелді қорытынды шығарады, ол осындай ұсыныспен жүгінген тұлғаға жіберіледі.
3-параграф. Электр энергиясын беру және (немесе) электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлендiру және тұтыну жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітудің ерекшеліктері
437. Электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлендiру және тұтыну жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітуге энергия өндіруші ұйымдар ниеттенеді, оларға ұлттық маңызы бар электр станциялары, аумақтармен интеграцияланған электр станциялары, өнеркәсіп кешендерінің, кәсіпорындардың, бірлестіктердің электр станциялары және импортталатын электр энергиясын тұтынушылар жатады.

438. Субъект применяет временный понижающий коэффициент на регулируемые услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, утвержденный приказом для конкретного потребителя, на основании дополнения к договору, заключенного между субъектом и потребителем, со дня вступления в силу дополнения к договору. Данное дополнение к договору предусматривает ответственность потребителя за невыполнение заявленного объема потребления услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, в виде перерасчета на фактически выполненный объем потребления указанных услуг, за соответствующий период времени. При этом, в случае, если временный понижающий коэффициент утвержден на основании пункта 415 настоящих Правил субъект производит перерасчет на фактически выполненный объем потребления услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии с применением временного понижающего коэффициента, скорректированного с учетом фактически выполненного объема потребления указанных услуг.
Перерасчет производится субъектом с одновременным письменным уведомлением об этом потребителя и ведомство уполномоченного органа, отраслевой государственный орган, компетентный орган.
Параграф 4. Особенности утверждения временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
439. Критериями целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии являются:
1) заявленный грузооборот превышает фактический грузооборот за соответствующий период предыдущего года;
2) заявленный вагонооборот превышает (сохраняет) фактический вагонооборот за соответствующий период предыдущего года.
В случае сохранения вагонооборота представляется заключение компетентного органа о невозможности дальнейшего увеличения вагонооборота.
3) возможность использования незадействованных, слабо задействованных участков магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, либо переориентации грузопотоков на альтернативные маршруты транспортировки.
Не задействованность или слабая задействованность участков магистральной железнодорожной сети подтверждается заключением компетентного органа.
Возможность переориентации грузопотоков на альтернативные маршруты транспортировки подтверждается Национальным оператором инфраструктуры или концессионером;

438. Субъект нақты тұтынушы үшін бұйрықпен бекітілген электр энергиясын беру және (немесе) электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлендiру және тұтыну жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге уақытша төмендету коэффициентін Ұйым мен тұтынушы арасында жасалған шартқа қосымшаның негізінде, шартқа толықтыру күшіне енгізілген күннен бастап қолданады. Осы шартқа толықтыру электр энергиясын беру және (немесе) электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлендiру және тұтыну жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынудың мәлімделген көлемін орындамағаны үшін тиісті уақыт кезеңі үшін аталған көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне қайта есептеу түрінде тұтынушының жауапкершілігін көздейді. Бұл ретте, егер уақытша төмендету коэффициенті осы Қағидаларының 415-тармағының негізінде бекітілген жағдайда, субъект электр энергиясын беру және (немесе) электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлендiру және тұтыну жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне аталған қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлемін ескере отырып түзетілген уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып қайта есептеу жүргізеді.
Қайта есептеуді энергия беруші субъект бұл туралы тұтынушы мен уәкілетті органның ведомствосын, салалық мемлекеттік органды, құзыретті органды бір мезгілде жазбаша хабардар ете отырып жүргізеді.
4-параграф. Магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітудің ерекшеліктері
439. Магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығының өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) мәлімделген жүк айналымы өткен жылдың тиісті кезеңіндегі нақты жүк айналымынан артады;
2) мәлімделген вагон айналымы өткен жылдың тиісті кезеңіндегі нақты вагон айналымынан артады (сақтайды).
Ескертпе:
Вагон айналымы сақталған жағдайда, құзыретті органның вагон айналымын одан әрі ұлғайту мүмкін еместігі туралы қорытындысы ұсынылады.
3) магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың қолданысқа енгізілмеген, қолданысқа шамалы енгізілген учаскелерін пайдалану не жүк айналымдарын баламалы тасымалдау маршруттарына қайта бағдарлау мүмкіндігі.
Магистральдық теміржол желісінің қолданысқа енгізілмеген немесе қолданысқа шамалы енгізілген учаскелерін құзыретті органның қорытындысы растайды.
Жүк айналымдарын баламалы тасымалдау маршруттарына қайта бағдарлау мүмкіндігін Ұлттық инфрақұрылым операторы немесе концессионер растайды;

4) экологическая опасность побочной продукции промышленного производства.
Экологическая опасность побочной продукции промышленного производства подтверждается заключением уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды Республики Казахстан.
В случае соответствия критерию, указанному в настоящем подпункте, утверждение временного понижающего коэффициента производится только при соблюдении критерия, предусмотренного подпунктом 1) пункта 439 настоящих Правил;
5) осуществление пассажирских перевозок.
Компетентный орган подтверждает, что перевозчик осуществляет перевозки в своем заключении о целесообразности с предоставлением документов (информации) в соответствии с пунктом 454 настоящих Правил;
Для прицепных и беспересадочных вагонов, вагонов – ресторанов и багажных вагонов, включенных в поезда, ведомство уполномоченного органа устанавливает временный понижающий коэффициент в порядке, предусмотренном пунктом 454 настоящих Правил;
6) возможность переориентации грузопотоков с альтернативных видов транспорта на железнодорожный транспорт.
В таком случае Национальный оператор инфраструктуры подтверждает в своем заключении целесообразность или возможность такой переориентации;
7) сохранение (уменьшение) объемов перевозок производимой потребителем продукции (сырья, необходимого для производства продукции) в целях предотвращения связанных с этим остановки или снижения объемов производства, вызванных снижением цен на международных рынках, при условии наличия обязательств потребителя со своей стороны, в том числе по стабилизации деятельности, сохранению количества рабочих мест, оптимизации затрат.
Сноска. Пункт 439 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Утверждение временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
440. Временный понижающий коэффициент утверждаются и применяются к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке продукции, произведенной потребителем, а также сырья, необходимого для ее производства, в соответствии с критериями, указанными в пункте 439 настоящих Правил, по заявленным потребителем маршрутам.
441. Утверждение временного понижающего коэффициента производится ведомством уполномоченного органа по заявке потребителя, а также по заявке Национального оператора инфраструктуры в случаях, указанных в подпункте 1) пункта 439 настоящих Правил.

4) өнеркәсіптік өндірістің қосымша өнімінің экологиялық қауіптілігі.
Өнеркәсіптік өндірістің қосымша өнімінің экологиялық қауіптілігі Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының қорытындысымен расталады.
Осы тармақшада көрсетілген өлшемшартқа сәйкес келген жағдайда, уақытша төмендету коэффициентін бекіту осы Қағидаларының 439-тармағының 1) тармақшасында көзделген өлшемшартты сақтаған кезде ғана жүргізіледі.
5) жолаушылар тасымалын жүзеге асыру.
Құзыретті орган тасымалдаушы осы Қағидалардың 454-тармағына сәйкес құжаттарды (ақпаратты) ұсына отырып, орындылығы туралы өзінің қорытындысында тасымалдарды жүзеге асыратынын растайды;
Поездарға енгізілген тіркемелі және тікелей қатынайтын вагондар, вагон-мейрамханалар мен багаж вагондары үшін уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 454-тармағында көзделген тәртіппен уақытша төмендету коэффициентін белгілейді;
6) жүк ағындарын баламалы көлік түрлерінен теміржол көлігіне қайта бағдарлау мүмкіндігі.
Мұндай жағдайда Ұлттық инфрақұрылым операторы өзінің қорытындысында осындай қайта бағдарлаудың орындылығын немесе мүмкіндігін растайды;
7) тұтынушының тарапынан міндеттемелер, оның ішінде қызметті тұрақтандыру, жұмыс орындарын сақтау, шығындарды оңтайландыру бойынша міндеттемелері болған кезде, тұтынушының өндірілетін өнімінің (өнім шығаруға қажетті шикізаттың) көлемдерін осыған байланысты халықаралық нарықтардағы бағалардың төмендеуінен туындаған өндіріс көлемінің тоқтауын немесе төмендеуін болдырмау мақсатында сақтау (азайту).
Ескерту. 439-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекіту
440. Осы Қағидаларының 439-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес, тұтынушы мәлімдеген маршруттар бойынша, тұтынушы өндірген өнімді, сондай-ақ оны өндіруге қажетті шикізатты тасымалдау кезінде уақытша төмендету коэффициенті бекітіледі және магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне қолданылады.
441. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициентін бекітуді тұтынушының өтінімі бойынша, сондай-ақ осы Қағидаларының 439-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларда Ұлттық инфрақұрылым операторының өтінімі бойынша жүргізеді.

Заявка на утверждение временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии (далее – заявка) подается по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам с приложением документов и информации, представляемые потребителем на утверждение временных понижающих коэффициентов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, а также показателей перевозок грузов железнодорожным транспортом и перевозок пассажирских вагонов железнодорожным транспортом согласно приложениям 20, 21 и 22 к настоящим Правилам с соблюдением следующих требований:
1) каждый лист заявки парафируется первым руководителем потребителя и (или) концессионера, либо лицом, исполняющим его обязанности, с приложением подтверждающих документов, финансовые документы главным бухгалтером;
2) представляются фактические данные по результатам финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период, а также ожидаемые результаты от применения временного понижающего коэффициента на запрашиваемый период их утверждения.
В случае подачи заявки Национальным оператором инфраструктуры, предоставляются документы и информация предусмотренная подпунктами 1), 2), 3), 5) 10), 11), 12) и 13) приложения 20 к настоящим Правилам.
442. Потребитель, заинтересованный в утверждении временного понижающего коэффициента, представляет заявку о необходимости такого утверждения в ведомство уполномоченного органа в четырех экземплярах.
В случае подачи заявки Национальным оператором инфраструктуры заявка представляется в ведомство уполномоченного органа в двух экземплярах.
443. Непредставление или представление не в полном объеме необходимых документов и информации, требуемых в соответствии с настоящими Правилами, а также несоответствие представленных материалов требованиям пункта 441 настоящих Правил является основанием для отказа в принятии заявки к рассмотрению.
444. Ведомство уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней со дня поступления заявки, в письменной форме уведомляет потребителя, Национального оператора инфраструктуры (в случае подачи им заявки) о принятии заявки к рассмотрению (одновременно направляя экземпляры заявки Национальному оператору инфраструктуры, концессионеру (в случае подачи заявки на утверждении временного понижающего коэффициента на регулируемые услуги концессионера), компетентному органу), либо о мотивированном отказе в ее принятии.
В случае подачи заявки Национальным оператором инфраструктуры, экземпляр заявки направляется компетентному органу.

Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітуге арналған өтінім (бұдан әрі – өтінім) құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі, мынадай талаптарды сақтай отырып, осы Қағидаларға 20, 21 және 22-қосымшаларға сәйкес магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін, сондай-ақ темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау және темір жол көлігімен жолаушылар вагондарын тасымалдау көрсеткіштерін бекітуге тұтынушы ұсынатын:
1) растайтын құжаттар қоса беріліп, өтінімнің әрбір парағына тұтынушының және (немесе) концессионердің бірінші басшы не оның міндетін атқарушы тұлға, ал қаржы құжаттарына бас бухгалтер қол қояды;
2) алдыңғы кезеңдегі қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері бойынша нақты деректер, сондай-ақ оларды бекіту сұратылған кезеңге уақытша төмендету коэффициентін қолданудан болатын болжамды нәтижелер ұсынылады.
Ұлттық инфрақұрылым операторы өтінім берген жағдайда, осы Қағидаларының 20-қосымшаның 1), 2), 3), 5), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында көзделген құжаттар мен ақпарат ұсынылады.
442. Уақытша төмендету коэффициентін бекітуге мүдделі тұтынушы осындай бекіту қажеттігі туралы өтінімді уәкілетті органның ведомствосына төрт данада ұсынады.
Ұлттық инфрақұрылым операторы өтінім берген жағдайда, өтінім уәкілетті органның ведомствосына екі данада ұсынылады.
443. Осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін қажетті құжаттар мен ақпаратты ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау, сондай-ақ осы Қағидаларының 441-тармағының талаптарына ұсынылған материалдардың сәйкес келмеуі, өтінімді қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
444. Уәкілетті органның ведомствосы өтінім түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінімді қарауға қабылдағаны (концессионердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім берілген жағдайда) өтінім даналарын Ұлттық инфрақұрылым операторына, концессионерге, құзыретті органға бір мезгілде жолдай отырып) не оны қабылдаудан дәлелді бас тартқаны туралы тұтынушыны, Ұлттық инфрақұрылым операторын (ол өтінім берген жағдайда) жазбаша нысанда хабардар етеді.
Ұлттық инфрақұрылым операторы өтінім берген жағдайда, өтінімнің бір данасы құзыретті органға жолданады.

445. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом рассмотрение заявки приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом потребителя, Национального оператора инфраструктуры (в случае подачи им заявки).
При непредставлении потребителем, Национальным оператором инфраструктуры (в случае подачи им заявки) запрашиваемой информации по истечении десяти рабочих дней с даты получения запроса, ведомство уполномоченного органа отказывает в утверждении временного понижающего коэффициента с письменным уведомлением об этом Национального оператора инфраструктуры, концессионера, компетентного органа и потребителя.
446. Национальный оператор инфраструктуры, концессионер, компетентный орган, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявки, представляют заключения о целесообразности либо нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента в ведомство уполномоченного органа и потребителю и (или) концессионеру по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
В своем заключении Национальный оператор инфраструктуры, компетентный орган, исходя из заявки потребителя, в том числе:
1) указывают объемы перевозки грузов (грузооборота) в разрезе периодов (месяц, либо квартал, либо полугодие, либо год) – в зависимости от заявки потребителя или объемы пробега пассажирских вагонов по году (вагонооборота);
2) прилагают расчет – обоснование предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента;
3) подтверждают о соответствии критериям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4) и 6) пункта 439 настоящих Правил (в зависимости от поданной потребителем заявки).
В случае подачи потребителем заявки в соответствии с критерием, указанным в подпункте 7) пункта 439 настоящих Правил, необходимо подтверждение компетентного органа о соответствии условиям, перечисленным в подпункте 7) пункта 439 настоящих Правил, и невозможности дальнейшего наращивания объемов перевозок без учета применения временного понижающего коэффициента.
В заключение компетентного органа в случае, если критерием утверждения временного понижающего коэффициента является критерий, предусмотренный подпунктом 7) пункта 439 настоящих Правил, включаются расчеты, подтверждающие влияние стоимости перевозки и временного понижающего коэффициента на себестоимость производства и реализации продукции потребителя, а также оценку:
эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для потребителя, подавшего заявку, в том числе сравнительный анализ изменения затрат потребителя в связи со снижением расходов на транспортировку в результате применения временного понижающего коэффициента;
влияния утверждения временного понижающего коэффициента на соответствующую отрасль;
эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для государства;
последствий в случае не утверждения временного понижающего коэффициента.
В случае подачи заявки Национальным оператором инфраструктуры, заключение о целесообразности либо нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента в ведомство уполномоченного органа представляется компетентным органом по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.

445. Өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы бес жұмыс күнінен кем емес мерзім белгілей отырып жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте, өтінімді қарау бұл туралы хабарлай отырып, тұтынушыдан, Ұлттық инфрақұрылым операторынан (ол өтінім берген жағдайда) қажетті ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Тұтынушы, Ұлттық инфрақұрылым операторы (ол өтінім берген жағдайда) сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде сұратылған ақпаратты ұсынбаған кезде, уәкілетті органның ведомствосы бұл туралы Ұлттық инфрақұрым операторын, концессионерді, құзыретті орган мен тұтынушыны жазбаша түрде хабардар ете отырып, уақытша төмендету коэффициентін бекітуден бас тартады.
446. Ұлттық инфрақұрым операторы, концессионер, құзыретті орган өтінім келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларының 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның ведомствосына және тұтынушыға және (немесе) концессионерге уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы не орынсыздығы туралы қорытынды ұсынады.
Ұлттық инфрақұрылым операторы, құзыретті орган тұтынушының өтініміне сүйене отырып, оның ішінде:
1) кезеңдер бөлінісінде (ай, не тоқсан, не жартыжылдық, не жыл) – тұтынушының өтініміне немесе жыл бойынша жолаушылар вагонының жүру көлеміне (вагон айналымы) қарай жүктерді тасымалдау көлемін жүк айналымын көрсетеді;
2) ұсынылатын уақытша төмендету коэффициентін деңгейінің есеп-негіздемесін қоса береді;
3) осы Қағидаларының 439-тармағының 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген өлшемшарттарға сәйкес келуі туралы растайды (тұтынушы берген өтінімге қарай).
Тұтынушы осы Қағидаларының 439-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген өлшемшартқа сәйкес өтінім берген жағдайда, құзыретті органның осы Қағидаларының 439-тармағының 7) тармақшасында санамаланған шарттарға сәйкес келуі және уақытша төмендету коэффициентін қолдануды есепке алмай тасымалдау көлемін одан әрі арттырудың мүмкін еместігі туралы құзыретті органның растауы қажет.
Құзыретті органның қорытындысына уақытша төмендету коэффициентін бекітудің өлшемшарты осы Қағидаларының 439-тармағының 7) тармақшасында көзделген өлшемшарт болып табылса, тасымалдау құны мен уақытша төмендету коэффициентін тұтынушы өнімін өндіру мен өткізудің өзіндік құнына, сондай-ақ бағасына әсерін растайтын есептеулер қосылады:
өтінім берген тұтынушы үшін уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тиімділігі, оның ішінде уақытша төмендету коэффициентін қолдану нәтижесінде тасымалдау шығыстарын төмендетумен байланысты тұтыну шығындарын өзгертудің салыстырмалы талдауы;
уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тиісті салаға әсері;
уақытша төмендету коэффициентін бекітудің мемлекет үшін тиімділігі;
уақытша төмендету коэффициентін бекітпеген жағдайдағы салдардар.
Ұлттық инфрақұрылым операторы өтінім берген жағдайда, уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы не орынсыздығы туралы қорытындыны уәкілетті органның ведомствосына құзыретті орган осы Қағидаларының 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.

447. При получении дополнительной информации, представленной по инициативе потребителя, Национального оператора инфраструктуры, концессионера, либо по ходатайству заинтересованных государственных органов ведомство уполномоченного органа продлевает рассмотрение заявки на пять рабочих дней.
448. Ведомство уполномоченного органа на основании заключений, представленных Национальным оператором инфраструктуры и (или) концессионером, компетентным органом, с учетом проверки заявки и дополнительно предоставленных по запросу документов, принимает решение в срок не более двадцати пяти рабочих дней со дня принятия заявки к рассмотрению.
Решение об утверждении временного понижающего коэффициента принимается в случае получения положительных заключений Национального оператора инфраструктуры, концессионера и (или) компетентного органа.
Непредставление заключений Национальным оператором инфраструктуры и (или) концессионером, и компетентным органом в срок, предусмотренный пунктом 450 настоящих Правил, считается согласием с заявленными потребителем условиями и уровнем временного понижающего коэффициента.
Решение об утверждении временного понижающего коэффициента, за исключением решения об утверждении временного понижающего коэффициента по заявке Национального оператора инфраструктуры, принимается с учетом позиции Национального оператора инфраструктуры и компетентного органа, отраженной в заключении, с указанием объемов перевозки грузов (грузооборота), в разрезе месяцев, либо квартала, либо полугодия, либо в целом по году, в зависимости от заявки потребителя, или (вагонооборота).
449. В случае подачи потребителем новой заявки в соответствии с пунктом 464 настоящих Правил, в заключение компетентного органа включается подтверждение дальнейшего ухудшения конъюнктуры рынков сбыта и снижения объемов производства и объемов перевозок грузов. В этом случае решение ведомства уполномоченного органа, принятое ранее, отменяется, а рассмотрение повторной заявки и принятие решения по ней производится в общем порядке в соответствии с требованиями настоящих Правил.
450. Решение об утверждении временного понижающего коэффициента принимается руководителем ведомства уполномоченного органа, либо лица, исполняющего его обязанности.
Решение об утверждении временного понижающего коэффициента направляется Национальному оператору инфраструктуры, потребителю и (или) концессионеру, компетентному органу, не позднее, чем за десять календарных дней до даты введения в действие решения ведомства уполномоченного органа.
В решении об утверждении временного понижающего коэффициента при перевозке грузов или перевозке пассажирских вагонов, за исключением решения об утверждении временного понижающего коэффициента по заявке Национального оператора инфраструктуры, указываются объемы перевозок грузов (грузооборот) или объемы перевозки пассажирских вагонов (вагонооборот) с разбивкой по периодам (месяц, либо квартал, либо полугодие, либо год) – в зависимости от поданной потребителем заявки, позиции Национального оператора инфраструктуры и компетентного органа, отраженной в заключении, в разрезе маршрутов (направлений перевозок грузов), или объем пробега пассажирских вагонов по году (вагонооборота).

447. Тұтынушының, Ұлттық инфрақұрылым операторының, концессионердің бастамасы бойынша не мүдделі мемлекеттік органдардың қолдаухаты бойынша ұсынылған қосымша ақпаратты алған кезде, уәкілетті органның ведомствосы өтінімді қарауды бес жұмыс күнге ұзартады.
448. Ұлттық инфрақұрылым операторы және (немесе) концессионер, құзыретті орган ұсынған қорытындылардың негізінде, тұтынушы ұсынған негіздеуші құжаттардың сараптамасын ескере отырып, уәкілетті органның ведомствосы өтінімді қарауға қабылдаған күнінен бастап жиырма бес жұмыс күннен аспайтын мерзімде шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім Ұлттық инфрақұрылым операторының, концессионердің және (немесе) құзыретті органның оң қорытындылары алынған жағдайда қабылданады.
Ұлттық инфрақұрылым операторы және (немесе) концессионер, құзыретті орган қорытындыларды осы Қағидаларының 450-тармағында көзделген мерзімде ұсынбаған жағдайда, тұтынушы мәлімдеген уақытша төмендету коэффициенті шартымен және деңгейімен келісілген деп саналады.
Ұлттық инфрақұрылым операторының өтінімі бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімді қоспағанда, уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім тұтынушының өтініміне қарай, айлар, не тоқсан, не жартыжылдық бөлінісінде, не жалпы жыл бойынша жүктерді (жүк айналымын) немесе вагон айналымын тасымалдау көлемдерін көрсете отырып, қорытындыда көрсетілген Ұлттық инфрақұрылым операторының ұстанымы ескеріле отырып, қабылданады.
449. Тұтынушы осы Қағидаларының 464-тармағына сәйкес жаңа өтінім берген жағдайда құзыретті органның қорытындысына өткізу нарықтары конъюнкурасының одан әрі нашарлауын және өндіріс көлемінің және жүктерді тасымалдау көлемдерінің төмендеуін растау енгізіледі. Мұндай жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының бұрын қабылданған шешімінің күші жойылады, ал қайта берілген өтінімді қарау және ол бойынша шешім қабылдау осы Қағидаларының талаптарына сәйкес жалпы қағидалармен жүргізіледі.
450. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімді уәкілетті орган ведомствосының басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім Ұлттық инфрақұрылым операторына, тұтынушыға және (немесе) концессионерге, құзыретті органға уәкілетті орган ведомствосының шешімі қолданысқа енгізілген күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жолданады.
Ұлттық инфрақұрылым операторының өтінімі бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімді қоспағанда, жүктерді тасымалдау немесе жолаушылар вагондарын тасымалдау кезінде уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімде тұтынушы берген өтінімге, Ұлттық инфрақұрылым операторының және құзыретті органның қорытындысында көрсетілген ұстанымына байланысты маршруттар (жүктерді тасымалдау бағыттары) бөлінісінде жүктерді тасымалдау (жүк айналымы) көлемдері немесе жолаушылар вагондарын тасымалдау (вагон айналымы) көлемдері немесе жыл бойынша жолаушылар вагондарының (вагон айналымы) жол жүру көлемін көрсетіп кезеңдерге (ай, не тоқсан, не жартыжылдық, не жыл) бөлініп көрсетіледі.

451. В случае отказа в утверждении временного понижающего коэффициента ведомство уполномоченного органа выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется в срок не более пяти рабочих дней со дня принятия решения об отказе Национальному оператору инфраструктуры, концессионеру, компетентному органу и потребителю.
452. Потребитель и (или) концессионер, а также Национальный оператор инфраструктуры не обращается вновь с заявкой по критерию, по которому было получено соответствующее мотивированное заключение об отказе, до истечения периода времени, указанного в такой заявке, за исключением случаев увеличения в планируемом периоде времени грузооборота/вагонооборота.
453. Положения пунктов 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451 и 452 настоящего Порядка не распространяются на потребителей, осуществляющих пассажирские перевозки.
Сноска. Пункт 453 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
454. Для утверждения временного понижающего коэффициента в соответствии с критерием, указанным в подпункте 5) пункта 439 настоящих Правил, компетентный орган или местный исполнительный орган, направляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение временного понижающего коэффициента (далее – обращение) с приложением заключения о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента, по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
К заключению о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента компетентного органа или местного исполнительного органа прилагаются следующие документы и информация:
1) перечень планируемых пассажирских поездов, курсирующих в межобластных, межрайонных, междугородных внутриобластных и пригородных сообщениях в соответствии с утвержденным графиком движения;
2) справка-обоснование необходимости утверждения временного понижающего коэффициента, с предоставлением пояснения в текстовом виде;
3) показатели перевозок пассажирских вагонов железнодорожным транспортом за год согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
В случае представления документов или информации, прилагаемых к заключению, в неполном объеме, компетентный орган направляет недостающие документы и (или) информацию по запросу ведомства уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней с даты получения запроса ведомства уполномоченного органа.
В случае не предоставления компетентным органом или местным исполнительным органом недостающих документов по истечении пяти рабочих дней с даты получения запроса ведомства уполномоченного органа, ведомство уполномоченного органа отклоняет обращение с письменным уведомлением компетентного органа или местного исполнительного органа.

451. Уақытша төмендету коэффициентін бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тиісті дәлелді қорытынды шығарады, ол бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторына, концессионерге, құзыретті органға және тұтынушыға жолданады.
452. Жоспарланған уақыт кезеңінде жүк айналымын/вагон айналымын ұлғайту жағдайын қоспағанда, тұтынушы және (немесе) концессионер, сондай-ақ Ұлттық инфрақұрылым операторы бас тарту туралы тиісті дәлелді қорытынды алынған өтінім бойынша осындай өтінімде көрсетілген уақыт кезеңі өткенге дейін өлшемшарт бойынша қайта өтінім бере алмайды.
453. Осы Тәртіптің 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451 және 452-тармақтарының ережелері жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тұтынушыларға қолданылмайды.
Ескерту. 453-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
454. Осы Қағидалардың 439-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген өлшемшартқа сәйкес уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін құзыретті орган немесе жергілікті атқарушы орган уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидалардың 25-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы туралы қорытындыны қоса бере отырып, уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім (бұдан әрі-өтініш) жібереді.
Құзыретті органның немесе жергілікті атқарушы органның уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы туралы қорытындысына мынадай құжаттар мен ақпарат қоса беріледі:
1) бекітілген қозғалыс кестесіне сәйкес облысаралық, ауданаралық, қалааралық облысішілік және қала маңындағы қатынастарда жүретін жоспарланатын жолаушылар поездарының тізбесі;
2) мәтіндік түрде түсініктеме бере отырып, уақытша төмендету коэффициентін бекіту қажеттілігінің анықтама-негіздемесі;
3) осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес бір жыл ішінде теміржол көлігімен жолаушылар вагондарын тасымалдау көрсеткіштері.
Қорытындыға қоса берілетін құжаттар немесе ақпарат толық көлемде ұсынылмаған жағдайда құзыретті орган уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуы бойынша уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жетіспейтін құжаттарды және (немесе) ақпаратты жібереді.
Құзыретті орган немесе жергілікті атқарушы орган уәкілетті орган ведомствосының сұрау салуын алған күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң жетіспейтін құжаттарды ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы құзыретті органды немесе жергілікті атқарушы органды жазбаша хабардар ете отырып, өтінішті қабылдамайды.

Сноска. Пункт 454 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
455. В случае поступления обращения от местного исполнительного органа с приложением документов и информации, указанных в пункте 454 настоящих Правил, в полном объеме, ведомство уполномоченного органа, не позднее пяти рабочих дней со дня поступления обращения, направляет копию обращения местного исполнительного органа Национальному оператору инфраструктуры и компетентному органу.
Национальный оператор инфраструктуры, компетентный орган не позднее пятнадцати рабочих дней со дня поступления обращения представляют заключения о целесообразности либо нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента в ведомство уполномоченного органа.
456. Ведомство уполномоченного органа на основании заключений, представленных компетентным органом, Национальным оператором инфраструктуры (в случае подачи обращения местным исполнительным органом), принимает решение в срок не более тридцати рабочих дней со дня поступления обращения об утверждении временного понижающего коэффициента.
Непредставление заключений Национальным оператором инфраструктуры и компетентным органом в срок, предусмотренный пунктом 455 настоящих Правил, считается согласием с обращением местного исполнительного органа, условиями и уровнем временного понижающего коэффициента.
Решение об утверждении временного понижающего коэффициента по обращению местного исполнительного органа принимается в случае получения положительных заключений Национального оператора инфраструктуры и компетентного органа.
Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети производится согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
457. Решение об утверждении временного понижающего коэффициента вступает в силу по истечении десяти календарных дней с даты его утверждения и действует по 31 декабря года, на который утвержден временный понижающий коэффициент.
Решение об утверждении временного понижающего коэффициента при перевозке пассажиров направляется Национальному оператору инфраструктуры и компетентному органу или местному исполнительному органу.
Сноска. Пункт 457 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
457-1. По обращению компетентного органа или местного исполнительного органа ведомство уполномоченного органа вносит изменения в действующее решение об утверждении временного понижающего коэффициента при предоставлении положительного заключения Национального оператора инфраструктуры.

Ескерту. 454-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
455. Осы Қағидаларының 454-тармағында көрсетілген құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып, жергілікті атқарушы органның өтініші толық көлемде түскен жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күннен кешіктірмей, жергілікті атқарушы орган өтінішінің көшірмесін Ұлттық инфрақұрылым операторына және құзыретті органға жолдайды.
Ұлттық инфрақұрылым операторы, құзыретті орган өтініш келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті орган ведомствосына уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы не орынсыздығы туралы қорытынды ұсынады.
456. Уәкілетті органның ведомствосы құзыретті орган, Ұлттық инфрақұрылым операторы (жергілікті атқарушы орган өтініш берген жағдайда) ұсынған қорытындылардың негізінде, уақытша төмендету коэффициентінің бекіту туралы өтініш келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде шешім қабылдайды.
Ұлттық инфрақұрылым операторы және құзыретті орган осы Қағидаларының 455-тармағында көзделген мерзімде қорытындыларды ұсынбаған жағдайда, жергілікті атқарушы органның өтінішімен, уақытша төмендету коэффициентін шарттарымен және деңгейімен келіскен деп саналады.
Жергілікті атқарушы органның өтініші бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімі Ұлттық инфрақұрылым операторының және құзыретті органның оң қорытындысы алынған жағдайда қабылданады.
Магистральдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу осы Қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
457. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім бекітілген күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді және уақытша төмендету коэффициенті бекітілген жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда қолданыста болады.
Жолаушыларды тасымалдау кезінде уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім Ұлттық инфрақұрылым операторына және құзыретті органға немесе жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
Ескерту. 457-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
457-1. Құзыретті органның немесе жергілікті атқарушы органның өтініші бойынша уәкілетті органның ведомствосы Ұлттық инфрақұрылым операторының оң қорытындысы ұсынылған кезде уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы қолданыстағы шешімге өзгерістер енгізеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 457-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
458. Решение об утверждении временного понижающего коэффициента при осуществлении грузовых и (или) пассажирских перевозок принимается при условии отсутствия у потребителя услуг магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии просроченной задолженности перед Национальным оператором инфраструктуры и (или) концессионером или при условии ее погашения в соответствии с графиком погашения.
459. Национальный оператор инфраструктуры, концессионер применяет временный понижающий коэффициент на основании договора, заключенного между Национальным оператором инфраструктуры или концессионером и потребителем (далее – договор). Данный договор предусматривает период действия утвержденного временного понижающего коэффициента и ответственность потребителя и концессионера за невыполнение критериев предусмотренных пунктом 439 настоящих Правил, в виде перерасчета тарифов на фактически выполненный объем потребления регулируемых указанных услуг без применения временного понижающего коэффициента.
460. Договор заключается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан не позднее десяти рабочих дней со дня подачи потребителем заявки на заключение договора о применении утвержденного ведомством уполномоченного органа временного понижающего коэффициента Национальному оператору инфраструктуры, концессионеру.
В договоре указывается заявленный грузооборот согласно приказу ведомства уполномоченного органа.
461. Положения пунктов 459 и 460 настоящих Правил не распространяются на заявки, поданные Национальным оператором инфраструктуры, в случаях, указанных в подпункте 3) пункта 439 настоящих Правил.
462. Действие временного понижающего коэффициента прекращается по истечении утвержденного срока, а также со дня утверждения ведомством уполномоченного органа новых тарифов на регулируемые услуги Национального оператора инфраструктуры, концессионера.
463. Утвержденный временный понижающий коэффициент отменяются ведомством уполномоченного органа до истечения утвержденного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) невыполнение графика погашения;
3) несоответствие критерию, по которому принято решение ведомства уполномоченного органа об утверждении временного понижающего коэффициента;

Ескерту. 457-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
458. Жүк және (немесе) жолаушы тасымалдарын жүзеге асыру кезінде уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың көрсетілетін қызметтерін тұтынушының Ұлттық инфрақұрылым операторының және (немесе) концессионердің алдында берешегі болмаған жағдайда немесе оны өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда қабылданады.
459. Ұлттық инфрақұрылым операторы, концессионер уақытша төмендету коэффициентін Ұлттық инфрақұрылым операторының немесе концессионердің және тұтынушының арасында жасалған шарттың (бұдан әрі – шарт) негізінде қолданады. Осы шарт бекітілген уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңін және тұтынушы мен концессионердің осы Қағидаларының 439-тармағында көзделген өлшемшарттарды орындамағаны үшін тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) уақытша төмендету коэффициентін қолданбай, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне қайта есептеу түріндегі жауапкершілігін көздейді.
460. Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қағидамен Ұлттық инфрақұрылым операторына, концессионерге уәкілетті органның ведомствосы бекіткен уақытша төмендету коэффициентін қолдану туралы шарт жасасуға тұтынушы өтінім берген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жасалады.
Шартта уәкілетті орган ведомствосының бұйрығына сәйкес мәлімделген жүк айналымы көрсетіледі.
461. Осы Қағидаларының 459 және 460-тармақтарының ережелері, осы Қағидаларының 439-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жағдайларда Ұлттық инфрақұрылым операторы ұсынған өтінімдерге қолданылмайды.
462. Уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы бекітілген мерзім өткеннен кейін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы Ұлттық инфрақұрылым операторының, концессионердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жаңа тарифтерді бекіткен сәттен бастап тоқтатылады.
463. Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген уақытша төмендету коэффициентін бекітілген мерзімі аяқталғанға дейін мынадай шарттардың бірі болған жағдайда алып тастауы мүмкін:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық орынсыздығы;
2) өтеу кестесін орындамау;
3) уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім қабылдаған өлшемшартқа сәйкес келмеуі;

4) невыполнение условий, предусмотренных договором.
464. Потребитель, Национальный оператор инфраструктуры, концессионер, компетентный орган обращается в ведомство уполномоченного органа с предложением об отмене действия временного понижающего коэффициента, представив при этом документы и информацию, обосновывающие необходимость такой отмены.
При принятии решения об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента ведомство уполномоченного органа запрашивает необходимую информацию у Национального оператора инфраструктуры, концессионера, компетентного органа, потребителя.
При непредставлении по истечении десяти рабочих дней с даты направления запроса заключений Национального оператора инфраструктуры, концессионера, компетентного органа ведомство уполномоченного органа проводит проверку обосновывающих материалов по отмене утвержденного временного понижающего коэффициента, с учетом имеющихся в наличии материалов.
В случае отмены временного понижающего коэффициента в связи с невыполнением условий договора в связи с дальнейшим ухудшением конъюнктуры рынков сбыта и снижением объемов перевозок грузов в течение действия временного понижающего коэффициента, потребители, подававшие заявку на утверждение временного понижающего коэффициента в соответствии с критерием, указанным в подпункте 7) пункта 439 настоящих Правил, обращаются с новой заявкой на утверждение временного понижающего коэффициента.
465. Ведомство уполномоченного органа в срок не более двадцати пяти рабочих дней рассматривает и проводит проверку представленных к рассмотрению обосновывающих документов и информации с учетом заключений Национального оператора инфраструктуры, концессионера, компетентного органа.
В случаях, предусмотренных пунктом 463 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа принимает решение в виде приказа об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента с уведомлением Национального оператора инфраструктуры, концессионера, отраслевого государственного органа, компетентного органа в срок не позднее пяти рабочих дней со дня его подписания.
466. Приказ об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента направляется Национальному оператору инфраструктуры, концессионеру, компетентному органу, потребителю не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до даты введения приказа ведомства уполномоченного органа в действие.
При отклонении предложения об отмене действия временного понижающего коэффициента ведомством уполномоченного органа выносится мотивированное заключение, которое направляется заявителю, обратившемуся с таким предложением не позднее трех рабочих дней со дня принятия решения.

4) шартта көзделген талаптарды орындамау.
464. Тұтынушы, Ұлттық инфрақұрылым операторы, концессионер, құзыретті орган уәкілетті органның ведомствосына уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы алып тастау қажеттігін негіздейтін құжаттар мен ақпаратты ұсынып, оның күшін жою туралы ұсыныспен жүгінеді.
Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін жою туралы шешім қабылдау кезінде уәкілетті органның ведомствосы Ұлттық инфрақұрылым операторынан, концессионерден, құзыретті органнан, тұтынушыдан қажетті ақпаратты сұратады.
Ұлттық инфрақұрылым операторы, концессионер, құзыретті орган сұрау салу жолданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қорытындыларды ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы қолда бар материалдарды ескере отырып, бекітілген уақытша төмендету коэффициентін жою бойынша негіздеуші материалдарға сараптама жүргізеді.
Уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы кезінде жүктерді тасымалдау көлемдерінің төмендеуі және өткізу нарықтары коньюнктурасының одан әрі нашарлауына байланысты шарттың талаптарын орындамауға байланысты уақытша төмендету коэффициенті алып тасталған жағдайда, осы Қағидаларының 439-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген өлшемшартқа сәйкес уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім берген тұтынушылар уақытша төмендету коэффициентін бекітуге жаңа өтініммен жүгінеді.
465. Уәкілетті органның ведомствосы Ұлттық инфрақұрылым операторының, концессионердің, құзыретті органның қорытындыларын ескере отырып қарауға, ұсынылған негіздеуші құжаттар мен ақпаратты жиырма бес жұмыс күні ішінде қарайды және тексеріс жүргізеді.
Осы Қағидаларының 463-тармағында көзделген жағдайларда, уәкілетті органның ведомствосы Ұлттық инфрақұрылым операторына, концессионерге, салалық мемлекеттік органға, құзыретті органға оған қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хабарлап, бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешімді бұйрық түрінде қабылдайды.
466. Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы бұйрық Ұлттық инфрақұрылым операторына, концессионерге, құзыретті органға, тұтынушыға уәкілетті орган ведомствосының бұйрығын қолданысқа енгізу күніне дейін он бес күнтізбелік күннен кешіктірілмей жолданады.
Уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы алып тастау туралы ұсыныс қабылданбаған кезде, уәкілетті органның ведомствосы дәлелді қорытынды шығарады, ол осындай ұсыныспен жүгінген өтініш берушіге шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктерілмей жолданады.

Глава 9. Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам
Параграф 1. Общие положения
467. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам определяют порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам.
468. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам распространяются на субъектов, предоставляющих регулируемые услуги по:
1) водоснабжению и (или) водоотведению;
3) производству и (или) передаче и (или) распределению тепловой энергии;
4) передаче электрической энергии;
5) хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам;
6) транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам:
7) магистральной железнодорожной сети;
8) подъездных путей;
9) морских портов.
Параграф 2. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам для субъектов, предоставляющих регулируемые услуги
469. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, с представлением сведений в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.
470. Ведение раздельного учета основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (далее – МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.

9- тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
467. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібін айқындайды.
468. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу:
1) сумен жабдықтауға және (немесе) су бұруға;
3) жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату;
4) электр энергиясын беру;
5) тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау;
6) Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін Магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау:
7) магистральдық темір жол желісі;
8) кірме жолдар;
9) теңіз порттары..
2-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілер үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді есепке алуды бөлек жүргізу қағидалары
469. Есепке алуды бөлек жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына мәліметтерді ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша бөлек кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы деректерді жинау және қорытындылау жүйесін білдіреді.
470. Есепке алуды бөлек жүргізу Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі – ХҚЕС) сәйкес қабылданған бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаттарына негізделеді. Бөлек есепке алу мақсаттары үшін ХҚЕС түсіндіру кезінде қаржылық есептілікті интерпретациялау жөніндегі Халықаралық комитеттің интерпретациясы (IFRIC), бухгалтерлік есеп пен аудит мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Сарапшылық кеңесінің ұсынымдары бастапқы және неғұрлым сенімді ақпарат көзі болып табылады.

471. Субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 26 Закона согласовывают с уполномоченным органом или ведомством уполномоченного органа и его территориальным органом разработанные и утвержденные методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 471 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.06.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
472. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе первичных данных;
2) наличие причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
473. Ведение раздельного учета осуществляется с соблюдением следующих требований:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к определенному виду деятельности, подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организовываются в форме, облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) в случае, если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то вводятся перекрестные ссылки на документы, содержащие дополняющую информацию;
4) документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, хранятся в течение пяти лет со дня их вступления в действие.
474. При ведении раздельного учета субъектом отдельно выделяются следующие виды деятельности:
1) регулируемые услуги;
2) деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам.
475. Каждая регулируемая услуга и деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам последовательно распределяются в определенную номенклатуру операций и бизнес-процессов. Ряд вспомогательных производственных операций является общим для нескольких видов услуг.

471. Субъектілер бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін Заңның 26-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына сәйкес осы Қағидаларға сәйкес субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізудің әзірленген және бекітілген әдістемелерін уәкілетті орган немесе уәкілетті органның ведомствосымен және оның аумақтық органымен келіседі.
Ескерту. 471-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.06.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
472. Бөлек есепке алудың негізгі қағидалары:
1) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығы;
2) кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің олармен байланысты қызмет түрлерімен себеп-салдарлық байланысының болуы;
3) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық.
473. Есепке алуды бөлек жүргізу мынадай талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) қызметтің белгілі бір түріне жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есепке алу құжаттарымен расталады;
2) жазбалар оларды шолуды, аудитті және өзара бақылау құжаттарының деректерін салыстыруды жеңілдететін нысанда ұйымдастырылады;
3) егер бухгалтерлік және статистикалық есепке алу құжаттарындағы ақпарат толық көлемде ұсынылмаса, онда толықтырушы ақпаратты қамтитын құжаттарға қиылысатын сілтемелер енгізіледі;
4) бухгалтерлік, статистикалық (өндірістік) және өзге де есептіліктің құжаттары, статистикалық деректер, жұмыс құжаттары мен осы Қағидаларға сәйкес табиғи өндірістік көрсеткіштерді, көрсетілетін қызметтердің көлемдік заттай көрсеткіштерін және заттай көрсеткіштер бірліктеріне үлестік шығыстар мен кірістердің калькуляциясын және Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасында көзделген өзге де мақсаттарды бөлек есепке алуды және есепке алуды жүргізу үшін пайдаланылатын есептер олар қолданысқа енген сәттен бастап бес жыл бойы сақталады.
474. Есепке алуды бөлек жүргізген кезде субъект қызметтің мынадай түрлерін жеке бөліп көрсетеді:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтер;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет.
475. Әрбір реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер біртіндеп белгілі бір операциялар мен бизнес-процестер номенклатурасына бөлінеді. Бірқатар қосалқы өндірістік операциялар бірнеше қызмет түрлері үшін ортақ болып табылады.

476. Доходы от предоставления услуг учитываются раздельно по видам регулируемых услуг и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым видам деятельности – в соответствии с фактическим объемом предоставленных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным ведомством уполномоченного органа;
2) по нерегулируемым видам деятельности – исходя из доходов от предоставления прочих услуг в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым данные услуги были предоставлены.
477. Затраты, связанные с предоставлением регулируемых и нерегулируемых услуг, определяются в соответствии с учетной политикой субъекта. При этом при формировании тарифных смет затраты учитываются с учетом требований Перечня затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
478. Для целей ведения раздельного учета задействованных активов по видам предоставляемых услуг из всего перечня основных средств выделяются:
1) прямо задействованные активы на услуги;
2) косвенно задействованные активы на услуги;
3) совместно задействованные активы на услуги;
4) общие активы.
479. Прямо задействованные активы относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенно задействованные, совместно задействованные и общие активы относятся на услуги с применением баз распределения и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения.
480. Основные средства субъекта для целей ведения раздельного учета затрат группируются в соответствии с учетной политикой субъекта.
481. В качестве базы распределения совместно задействованных и общих активов субъект принимает полученный от предоставления услуг доход, либо иные показатели. Базы распределения косвенно задействованных активов с ведомством уполномоченного органа не согласовываются. Базы распределения задействованных активов пересматриваются один раз в год по итогам финансового года.
482. Отчетность по формам, установленным настоящими Правилами, составляется субъектом за период, равный одному календарному году, и представляется в ведомство уполномоченного органа ежегодно в качестве документов, прилагаемых к отчету об исполнении тарифной сметы в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным (за исключением форм отчетов, которые представляются по запросу ведомства уполномоченного органа), в сферах:
водоснабжения и (или) водоотведения – согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31 и 32 к настоящим Правилам;
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий пункта 482 предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).

476. Қызметтер көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есепке алуды деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтер мен реттелмейтін қызметтердің түрлері бойынша:
1) реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бойынша – жасалған шарттар шеңберінде көрсетілген қызметтердің нақты көлеміне және уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтерге сәйкес;
2) реттеліп көрсетілмейтін қызмет түрлері бойынша-тиісті қызметтердің көлеміне және осы қызметтер ұсынылған бағаларға байланысты өзге де қызметтерді көрсетуден түскен табыстарды негізге ала отырып, бөлек есепке алынады.
477. Реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар табиғи монополия субъектісінің есепке алу саясатына сәйкес айқындалады. Бұл ретте тарифтік сметаларды қалыптастыру кезінде шығындар тарифте ескерілетін және ескерілмейтін Шығындар тізбесінің талаптарын ескере отырып, осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидасы ескеріледі.
478. Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін негізгі құралдардың бүкіл тізбесінен:
1) көрсетілетін қызметтерге тікелей тартылған активтер;
2) көрсетілетін қызметтерге жанама тартылған активтер;
3) көрсетілетін қызметтерге бірлесіп тартылған активтер;
4) жалпы активтер бөлінеді.
479. Тікелей тартылған активтер белгілі бір қызметке тікелей жатқызылады. Жанама тартылған, бірлесіп тартылған және жалпы активтер бөлу базасы және олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттері қолданылатын қызметтерге жатқызылады.
480. Субъектінің шығындарды бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттарына арналған үшін негізгі құралдары табиғи монополия субъектісінің есепке алу саясатына сәйкес топтастырылады.
481. Субъект бірлесіп тартылған және ортақ активтерді бөлу базасы ретінде қызметтер көрсетуден түскен кірісті не уәкілетті органмен келісім бойынша өзге де көрсеткіштерді қабылдайды. Жанама тартылған активтерді бөлу базасы уәкілетті органның ведомствосымен келісілмейді. Тартылған активтерді бөлу базасы қаржы жылының қорытындысы бойынша жылына бір рет қайта қаралады.
482. Осы Қағидаларда белгіленген нысандар бойынша есептілікті субъект күнтізбелік бір жылға тең кезең үшін жасайды және уәкілетті органның ведомствосына тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін құжаттар ретінде жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей (уәкілетті орган ведомствосының сұратуы бойынша ұсынылатын есептердің нысандарын қоспағанда):
сумен жабдықтау және (немесе) су бұру – 27, 28, 29, 30, 31 және 32-қосымшаларға сәйкес;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Үшінші абзац жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией – согласно приложениям приложениям 33, 34, 35, 36, 37 и 38 к настоящим Правилам;
по передаче электрической энергии – согласно приложениям приложениям 39, 40, 41, 42, 43, 44 и 45 к настоящим Правилам для региональных электросетевых компаний и энергопередающих организаций;
по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам – согласно приложениям 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 и 64 к настоящим Правилам;
по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам – согласно приложениям 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 и 83 к настоящим Правилам;
магистральных железнодорожных сетей – согласно приложениям 84, 85, 86, 87. 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, и 101 к настоящим Правилам;
подъездных путей – согласно приложениям 102, 103, 104 и 105 к настоящим Правилам;
портов – согласно приложениям 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121 и 122 к настоящим Правилам.
483. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа в срок, прошедшую аудит финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.
Параграф 3. Особенности разделения затрат, доходов и задействованных активов при комбинированной выработке тепловой и электрической энергии субъектов, производящих тепловую энергию на теплоэлектроцентралях с комбинированным типом производства
Раздел 1. Разделение затрат между тепловой и электрической энергией при их комбинированной выработке
484. Прямые затраты, связанные с производством одного вида продукции относятся к соответствующей их виду продукции.
485. Затраты по комбинированному циклу за расчетный период определяются как разница между общими затратами теплоэлектроцентралей и затратами объектов, не участвующих в комбинированном производстве энергии и рассчитываются по формуле:
ЗКП = ЗТЭЦ – ЗПК – ЗВК – ЗРОУ – ЗЭЭ ,
где:
ЗКП – затраты на производство тепловой и электрической энергии по комбинированному циклу, тенге;
ЗТЭЦ – общие затраты теплоэлектроцентралей на производство тепловой и электрической энергии, тенге;
ЗЭЭ – затраты на производство электрической энергии по конденсационному циклу, тенге;
ЗПК, ЗВК, ЗРОУ – затраты на производство тепловой энергии соответственно по паровым котлам, отпускающим пар непосредственно потребителям, водогрейным котлам и редукционно-охладительным устройствам, тенге.

жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) жабдықтау жөніндегі –33, 34, 35, 36, 37 және 38 -қосымшаларға сәйкес;
электр энергиясын беру жөніндегі–-39, 40, 41, 42, 43, 44 және 45 қосымшаларға сәйкес және өңірлік электржелілік компаниялар және энергия беруші ұйымдар үшін – 19-қосымшаға сәйкес;
тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі – 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 және 64 қосымшаларға сәйкес;
мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау жөніндегі – 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 және 83 қосымшаларға сәйкес;
магистральдық теміржол желілерінің –84, 85, 86, 87. 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 және 101 қосымшаларға сәйкес;
кірме жолдар – 102, 103, 104 және 105-қосымшаларға сәйкес;
порттар –106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121 және 122 қосымшаларға сәйкес.
483. Субъект уәкілетті органның ведомствосына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мерзімде ХҚЕС-ға сәйкес жасалған аудиттелген қаржылық есептілікті ұсынады.
3-параграф. Өндірістің құрамдастырылған түрі бар жылу электр орталықтарында жылу энергиясын өндіретін табиғи монополиялар субъектілерінің жылу және электр энергиясын құрамдастырылған өндіру кезіндегі шығындарды, кірістерді және тартылған активтерді бөлу ерекшеліктері
1-бөлім. Жылу және электр энергиясы арасындағы шығындарды оларды құрамдастыра өндіру кезінде бөлу
484. Өнімнің бір түрін өндіруге байланысты тікелей шығындар өнімнің тиісті түріне жатады.
485. Есепті кезеңдегі құрамдастырылған цикл бойынша шығындар жылу электр орталықтарының жалпы шығындары мен энергияның құрамдастырылған өндірісіне қатыспайтын объектілердің шығындары арасындағы айырма ретінде айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
ЗКП = ЗТЭЦ – ЗПК – ЗВК – ЗРОУ – ЗЭЭ,
мұндағы:
ЗКП – аралас цикл бойынша жылу және электр энергиясын өндіруге арналған шығындар, теңге;
ЗТЭЦ – жылу және электр энергиясын өндіруге жылу электр орталықтарының жалпы шығындары, теңге;
ЗЭЭ – конденсациялық цикл бойынша электр энергиясын өндіруге арналған шығындар, теңге;
ЗПК, ЗВК, ЗРОУ – буды тікелей тұтынушыларға жіберетін тиісінше бу қазандықтары, су жылыту қазандықтары бойынша жылу энергиясын өндіруге арналған шығындар.

486. Технологические параметры, используемые при разделении затрат на производство тепловой и электрической энергии по комбинированному циклу определяются на основании отчетных данных теплоэлектроцентралей, рассчитанных в соответствии с нормативно-технической документацией.
487. Затраты по производству тепловой энергии на редукционно-охладительных устройствах определяются по формуле:
ЗРОУ = ЦТ * ВРОУ .
где:
ЦТ – цена топлива, используемого для производства тепловой и электрической энергии, приобретаемого теплоэлектроцентралем в установленном законодательством порядке, тенге/тонн (далее – тенге/т);
ВРОУ – расход топлива, отнесенный на пар из котлов для редукционно-охладительных устройств, который определяется по следующей формуле:
где:
DРОУ – отпуск пара от редукционно-охладительных устройств определяется согласно показаниям приборов учета за расчетный период, т;
hпе, hПВ – соответственно, энтальпия перегретого пара и питательной воды, ккал/кг;
– низшая теплота сгорания рабочей массы топлива (далее – теплота сгорания топлива), килокалорий на 1 килограмм (килокалорий на кубический метр) (далее – ккал/кг (ккал/м3));
hка– коэффициент полезного действия энергетического котла, брутто, определяемый на основе энергетических характеристик оборудования теплоэлектроцентралей;
kPOY – коэффициент редуцирования, определяется по формуле:
где:
– коэффициент, учитывающий долю воды, не испарившейся в испарителе и сливаемой в дренажную систему, зависящий от параметров редукционно-охладительных устройств, равный 0,65;
z – удельный расход охлаждающей воды, определяется по формуле:
где:
hроу – энтальпия пара после редукционно-охладительных устройств, ккал/кг;
h'роу – энтальпия кипящей воды при давлении пара после редукционно-охладительных устройств, ккал/кг;
h – энтальпия охлаждающей воды, ккал/кг.
488. Затраты на производство тепловой энергии по водогрейным котлам, тенге, определяются по формуле:
ЗВК = ЗТ, ВК + ЗЭП, ВК,
где:
ЗЭП, ВК – затраты на экологические платежи по водогрейным котлам за расчетный период, определяемые в установленном законодательством порядке, тенге;
ЗТ, ВК – затраты на топливо сжигаемое при производстве тепловой энергии водогрейными котлами, тенге, определяется по формуле:
ЗТ·ВК = ВВК * ЦТ,
где:
ВВК – расход топлива водогрейными котлами, т, рассчитываемый по формуле:
где:
QВК – тепловая нагрузка водогрейного котла за расчетный период, Гкал;
– теплота сгорания топлива за расчетный период, ккал/кг (ккал/м3);
hвк – коэффициент полезного действия водогрейного котла, брутто, определяемый на основе энергетических характеристик оборудования теплоэлектроцентралей.

486. Құрамдастырылған цикл бойынша жылу және электр энергиясын өндіруге арналған шығындарды бөлу кезінде пайдаланылатын технологиялық өлшемшарттар нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес есептелген жылу электр орталықтарының есептік деректері негізінде айқындалады.
487. Редукциялық-салқындату қондырғыларында жылу энергиясын өндіру жөніндегі шығындар мынадай формула бойынша анықталады:
ЗРОУ = ЦТ ВРОУ,
мұндағы:
ЦТ – заңнамада белгіленген қағидалармен жылу электр орталығы сатып алатын, жылу және электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын отын бағасы, теңге/т;
ВРОУ – редукциялық-салқындату қондырғылары үшін қазандықтардан буға жатқызылған отын шығыны, ол мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
-редукциялық-салқындату қондырғыларынан бу жіберу есепке алу аспаптарының есептік кезеңдегі көрсеткіштеріне сәйкес айқындалады, т;
– тиісінше, қыздырылған бу мен қоректік судың энтальпиясы, ккал / кг;
- отынның жұмыс массасының жану жылуы (бұдан әрі – отынның жану жылуы), ккал/кг (ккал / м3);
-жылу электр орталықтары жабдығының энергетикалық сипаттамалары негізінде анықталатын энергетикалық қазандықтың пайдалы әсер коэффициенті, брутто;
-редукциялау коэффициенті, мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– буландырғышта буланбаған және дренаж жүйесіне төгілетін судың үлесін ескеретін коэффициент, редукциялық-салқындату құрылғылары өлшемшарттарына байланысты 0,65-ке тең;
z – салқындатқыш судың үлес шығыны, мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
-редукциялық-салқындату құрылғыларынан кейінгі жұп энтальпиясы, ккал / кг;
-редукциялық-салқындату құрылғыларынан кейін бу қысымы кезінде қайнаған судың энтальпиясы, ккал/кг;
-салқындатқыш судың энтальпиясы, ккал / кг.
488. Су жылыту қазандықтары бойынша жылу энергиясын өндіруге арналған шығындар, теңге, мына формула бойынша анықталады:
ЗВК = ЗТ, ВК + ЗЭП, ВК,
мұндағы:
ЗЭП, ВК – заңнамада белгіленген қағидалармен айқындалатын есептік кезеңдегі су жылыту қазандықтары бойынша экологиялық төлемдер шығындары, теңге;
ЗТ, ВК – су жылыту қазандықтарымен жылу энергиясын өндіру кезінде жағылатын отынға жұмсалатын шығындар, теңге, мына формула бойынша анықталады:
ЗТ·ВК = ВВК *ЦТ,
мұндағы:
ВВК – мына формула бойынша есептелетін су жылыту қазандықтарымен отын шығыны, т:
мұндағы:
QВК – есепті кезеңдегі су жылыту қазандығының жылу жүктемесі, Гкал;
– есептік кезеңдегі отынның жану жылуы, ккал/кг (ккал/м3);
hвк – жылу электр орталықтары жабдықтарының энергетикалық сипаттамалары негізінде анықталатын су жылытатын қазандықтың пайдалы әсер коэффициенті, брутто.

489. Затраты на производство тепловой энергии по паровым котлам, отпускающим пар непосредственно потребителям, определяются по формуле:
ЗПК = Зт, ПК + Зэп. ПК,
где:
Зэп. ПК – затраты на экологические платежи по паровым котлам, отпускающим пар непосредственно потребителям за расчетный период, определяемые в установленном законодательством порядке, тенге;
Зт. ПК – затраты на топливо, сжигаемое при производстве тепловой энергии паровыми котлами, отпускающими пар непосредственно потребителям, тенге, определяется по следующей формуле:
Зт. ПК = ВПК * Цт,
где:
ВПК – расход топлива паровыми котлами, определяемый по формуле:
где:
DПК – отпуск пара потребителям, определяется согласно показаниям приборов учета за расчетный период, т;
hПК, hпв. ПК – соответственно энтальпия пара и питательной воды парового котла, ккал/кг;
hПК – коэффициент полезного действия парового котла, брутто, отпускающего пар непосредственно потребителям, определяемый на основе энергетических характеристик оборудования теплоэлектроцентралей.
490. Затраты комбинированного производства электрической и тепловой энергии делятся на условно-переменные, условно-постоянные и расходы периода:
ЗКП = Зпост + Зперем + Зпериод,
491. Условно-переменные затраты комбинированного производства электрической и тепловой энергии определяются по формуле:
Зперем = ЗТВЭП + Зх,
где:
ЗТ – затраты на технологическое топливо, тенге, определяются исходя из объема выработки электрической и тепловой энергии, по формуле:
ЗТ = (Втэ + Вээ) * Цт,
где:
ВТЭ – расход топлива, т, отнесенный на производство тепловой энергии, тенге, который определяется по следующей формуле:
Втэ = kтэ * ВКП + ВПК + ВВК + ВРОУ,
где:
kТЭ – коэффициент распределения по отпуску тепловой энергии, определяемый в соответствии с пунктом 500 настоящих Правил;
ВКП – расход топлива, затрачиваемого на комбинированное производство тепловой и электрической энергии, т, определяемый по формуле:
Вкп = Втэц – Вка.тэ – Вка.ээ – ВПК – ВВК – ВРОУ,
где:
Втэц – общий расход топлива на теплоэлектроцентраль за расчетный период, т;
Вка.тэ, Вка.ээ – расход топлива котельных агрегатов, участвующих в выработке соответственно тепловой либо электрической энергии, т. Расход топлива котельных агрегатов, участвующих в выработке электрической энергии определяется по формуле:
где:
Qту,к – расход тепла на турбоустановки при конденсационном режиме, Гкал;
hТП – коэффициент полезного действия теплового потока группы оборудования, рассчитываемый по следующей формуле:
где:
qкаi – номинальная удельная тепловая нагрузка і-го энергетического котла группы Гкал/час;
ti – число часов работы i-ro котельного агрегата за расчетный период, час;
Qка,i – суммарная тепловая нагрузка котельных агрегатов группы оборудования, Гкал. Тепловая нагрузка і-го котельного агрегата (Qка, i) определяется по формуле:

489. Буды тікелей тұтынушыларға жіберетін бу қазандары бойынша жылу энергиясын өндіруге арналған шығындар мынадай формула бойынша анықталады:
ЗПК = Зт, ПК + Зэп. ПК,
мұндағы:
Зэп. ПК – заңнамада белгіленген қағидалармен айқындалатын есептік кезеңде тікелей тұтынушыларға бу беретін бу қазандары бойынша экологиялық төлемдер шығындары, теңге;
Зт. ПК – тікелей тұтынушыларға бу беретін бу қазандықтарымен жылу энергиясын өндіру кезінде жағылатын отынға жұмсалатын шығындар, теңге, мынадай формула бойынша анықталады:
Зт. ПК = ВПК *Цт,
мұндағы:
ВПК – формула бойынша анықталатын бу қазандықтарының отын шығыны:
мұндағы:
Dпк-тұтынушыларға бу жіберу есепті кезең үшін есепке алу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес айқындалады, т;
- будың энтальпиясы және бу қазандығының қоректік суы, ккал / кг;
-ның энергетикалық сипаттамалары негізінде анықталатын, тікелей тұтынушыларға бу беретін бу қазандығының пайдалы әсер коэффициенті, брутто.
490. Электр және жылу энергиясын құрамдастырылған өндіру шығындары шартты-ауыспалы, шартты-тұрақты және кезең шығыстарына бөлінеді:
ЗКП = Зпост + Зперем + Зпериод,
491. Электр және жылу энергиясын құрамдастырылған өндірудің шартты-ауыспалы шығындары мынадай формула бойынша анықталады:
Зперем = ЗТ +ЗВ +ЗЭП + Зх,
мұндағы:
ЗТ -технологиялық отынға арналған шығындар, теңге, электр және жылу энергиясын өндіру көлемін негізге ала отырып, мына формула бойынша анықталады:
ЗТ = (Втэ + Вээ) Цт,
мұндағы:
ВТЭ -жылу энергиясын өндіруге жатқызылған отын шығысы, т, теңге, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Втэ = kтэ × ВКП + ВПК + ВВК + ВРОУ,
мұндағы:
kТЭ – осы Қағидаларының 500-тармағына сәйкес айқындалатын жылу энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициенті;
ВКП – жылу және электр энергиясының аралас өндірісіне жұмсалатын отын шығыны, т, мына формула бойынша анықталады:
Вкп = Втэц – Вка.тэ – Вка.ээ – ВПК – ВВК – ВРОУ,
мұндағы:
Втэц – есептік кезеңдегі жылу электр орталығындағы отынның жалпы шығыны, т;
Вка.тэ, Вка.ээ – жылу не электр энергиясын өндіруге қатысатын қазандық агрегаттары отынының шығысы, т. электр энергиясын өндіруге қатысатын қазандық агрегаттары отынының шығысы мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Qту,к– конденсациялық режим кезіндегі турбоқондырғыларға жылу шығысы, Гкал;
hтп-мынадай формула бойынша есептелетін жабдық тобының жылу ағынының пайдалы әсер коэффициенті:
мұндағы:
qкаi-топтың і энергетикалық қазандығының номиналды үлестік жылу жүктемесі, Гкал / сағ;
ti-есептік кезеңдегі қазандық агрегатының i-ro жұмыс сағатының саны, сағат;
– жабдықтар тобының қазандық агрегаттарының жиынтық жылу жүктемесі, Гкал. І қазандық агрегатының жылу жүктемесі (Qка, i) мынадай формула бойынша анықталады:

Qка, i = [(Dпе * (hпе – hпв) + Dпр * (hкв – hпв)] * 10-3
где:
Dпе – расход перегретого пара за расчетный период, т;
Dпр – расход продувочной воды за расчетный период, т;
hкв – энтальпия котловой воды, ккал/кг;
Вээ – расход топлива, отнесенный на производство электрической энергии, т, который определяется по формуле:
Вээ = kээ ВКП + Вка.ээ,
где:
kээ – коэффициент распределения по отпуску электрической энергии, определяемый в соответствии с пунктом 498 настоящих Правил;
ЗВ – затраты на воду, определяемые в установленном законодательством порядке, тенге;
ЗЭП – затраты на экологические платежи за расчетный период, за вычетом затрат на экологические платежи по водогрейным котлам и паровым котлам, отпускающим пар непосредственно потребителям, определяемые в установленном законодательством порядке, тенге;
Зх – затраты на химические реагенты и фильтрующие материалы, тенге.
492. Условно-переменные затраты распределяются между тепловой и электрической энергией на основе коэффициента распределения по формулам:
493. К условно-постоянным затратам относятся экономически обоснованные затраты за вычетом условно-переменных, необходимые для производства электрической и тепловой энергии при их комбинированной выработке, и рассчитываемые с учетом требований законодательства Республики Казахстан, в том числе Перечня затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правил ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам:
Зпост = ЗКП - Зперем.
Условно-постоянные затраты распределяются между тепловой и электрической энергией на основе коэффициента распределения по следующим формулам:
494. Расходы периода комбинированного производства распределяются между тепловой и электрической энергией по доли энергии и определяются по формулам:
где:
aтэ – доля тепловой энергии определяется по формуле:
aтэ = 1 - aээ,
где:
aээ – доля электрической энергии, которая рассчитывается по следующей формуле:
где:
0,86 – переводной коэффициент;
W – суммарная выработка электрической энергии турбоагрегатами теплоэлектроцентралей за расчетный период, определяемая по приборам учета, тысяч кВт.ч.;
Qотп – отпуск тепловой энергии с коллекторов за расчетный период, определяемый по приборам учета, тысяч Гкал.
495. Затраты по отпуску тепловой энергии определяются по формуле:
Зтэ = aтэ * Зпост + kтэ * Зперем + Зроу + Зпк + Звк.
496. Затраты по отпуску электрической энергии определяются по формуле:
Зээ = Зтэц - Зтэ.
497. Определение коэффициента распределения по отпуску электрической и тепловой энергии осуществляется по одному из выбранных субъектом методу: физическому или эксергетическому.

Qка, i = [(Dпе *(hпе – hпв) + Dпр *(hкв – hпв)] *10-3
мұндағы:
Dпе -есептік кезеңдегі қыздырылған бу шығысы, т;
Dпр -есепті кезеңдегі үрлеу суының шығысы, т;
hкв -қазан суының энтальпиясы, ккал / кг;
Вээ -электр энергиясын өндіруге жатқызылған отын шығысы, т, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Вээ = kээ ВКП + Вка.ээ,
мұндағы:
Kээ– осы Қағидаларының 498-тармағына сәйкес айқындалатын электр энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициенті;
ЗВ – заңнамада белгіленген қағидалармен анықталатын суға арналған шығындар, теңге;
ЗЭП – заңнамада белгіленген қағидалармен айқындалатын тікелей тұтынушыларға бу беретін су жылыту қазандары мен бу қазандары бойынша экологиялық төлемдерге арналған шығындарды шегергендегі есепті кезеңдегі экологиялық төлемдерге арналған шығындар, теңге;
Зх – химиялық реагенттер мен сүзгіш материалдарға кететін шығындар, теңге.
492. Шартты-ауыспалы шығындар формулалар бойынша бөлу коэффициентінің негізінде жылу және электр энергиясы арасында бөлінеді:
493. Шартты-тұрақты шығындарға шартты-ауыспалы шығындарды шегере отырып, оларды құрамдастырылған өндіру кезінде электр және жылу энергиясын өндіру үшін қажетті және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, оның ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларын ескере отырып есептелетін экономикалық негізделген шығындар жатады:
Шартты-тұрақты шығындар жылу және электр энергиясы арасында бөлу коэффициентінің негізінде мынадай формулалар бойынша бөлінеді:
494. Құрамдастырылған өндіріс кезеңінің шығыстары энергия үлесі бойынша жылу және электр энергиясы арасында бөлінеді және формулалар бойынша анықталады:
мұндағы:
-жылу энергиясының үлесі мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
aээ– мынадай формула бойынша есептелетін электр энергиясының үлесі:
мұндағы:
0,86 – аудару коэффициенті;
W – есепке алу аспаптары бойынша анықталатын есептік кезең үшін жылу электр орталығының турбоагрегаттарымен электр энергиясын жиынтық өндіру, мың кВт * сағ.;
Qотп– есепке алу аспаптары бойынша анықталатын есептік кезеңде коллекторлардан жылу энергиясын жіберу, мың Гкал.
495. Жылу энергиясын жіберу бойынша шығындар мынадай формула бойынша анықталады:
496. Электр энергиясын жіберу жөніндегі шығындар мынадай формула бойынша анықталады:
497. Электр және жылу энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициентін айқындау табиғи монополия субъектісі таңдаған: физикалық немесе эксергиялық әдістің бірі бойынша жүзеге асырылады.

Раздел 2. Физический метод определения коэффициента распределения
498. Коэффициент распределения по отпуску электрической энергии при комбинированном производстве определяется по формуле:
где:
Кэ – коэффициент распределения расхода топлива по выработанной электрической энергии, рассчитываемый в соответствии с пунктом 499 настоящих Правил;
– отпуск электроэнергии с шин станции, турбинами, участвующими в комбинированном производстве, тысяч кВт/ч, определяемый по формуле:
где:
Эсн, к – расход электроэнергии на собственные нужды при работе по конденсационному циклу, определяется по показаниям приборов учета, тысяч кВт/ч;
Эсн, пк – расход электроэнергии на собственные нужды паровых котлов, отпускающих пар непосредственно потребителю, определяется по показаниям приборов учета, тысяч кВт/ч;
Эсн вк – расход электроэнергии на собственные нужды водогрейных котлов, определяется по показаниям приборов учета, тысяч кВт/ч;
WКП – выработка электрической энергии турбоагрегатами, участвующими в комбинированном производстве, тысяч кВт/ч, определяется по формуле:
WКП = W – Wэ,
где:
Wэ – выработка электрической энергии турбоагрегатами, участвующими в производстве только электрической энергии, тысяч кВт/ч;
– расход электрической энергии на собственные нужды по производству электрической энергии при комбинированном производстве, тысяч кВт/ч, рассчитывается по формуле:
где:
Этц – расход электрической энергии на собственные нужды турбинного цеха, определяется по показаниям приборов учета, тысяч кВт/ч;
Эка.кп – расход электрической энергии на собственные нужды котельных агрегатов, участвующих в комбинированном производстве электрической и тепловой энергии, определяется по показаниям приборов учета, тысяч кВт/ч.
499. Коэффициент распределения расхода топлива по выработанной электрической энергии (Кэ), определяется по формуле:
где:
qтi – расход тепла на і-ую турбоустановку, участвующую в комбинированном производстве, ккал/кВт/ч;
Wi – выработка электрической энергии і-ой турбоустановкой, участвующей в комбинированном производстве, тысяч кВт/ч;
– расход тепла на собственные нужды турбинного цеха, %;
Qту – суммарный по группам расход тепла на турбоустановки, участвующие в комбинированном производстве, Гкал. Расход тепла на турбоустановки, участвующие в комбинированном производстве, рассчитывается по каждой группе отдельно (высокое, среднее и низкое давление) по следующей формуле:
где:
– расход тепла на турбоустановки, участвующие в комбинированном производстве по группе, Гкал, определяемый по формуле:
где:
– тепловая нагрузка котельных агрегатов, участвующих в комбинированном производстве, Гкал;
где:
– тепловая нагрузка котельных агрегатов, участвующих в производстве только тепловой энергии, Гкал;
– тепловая нагрузка котельных агрегатов, участвующих в производстве только электрической энергии, Гкал;
Qроу– тепловая нагрузка редукционно-охладительных устройств, не участвующих в комбинированном производстве тепловой и электрической энергии, Гкал;
– расход тепла на турбоустановки, работающие по конденсационному режиму, определяемый в соответствии с нормативными характеристиками турбин, Гкал;
– расход тепла на собственные нужды котельного цеха при комбинированном производстве, Гкал, определяется по формуле:
где:
qсн – удельный расход тепла на собственные нужды котельного цеха, %.

2-бөлім. Бөлу коэффициентін анықтаудың физикалық әдісі
498. Құрамдастырылған өндіріс кезінде электр энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Кэ – осы Қағидаларының 499-тармағына сәйкес есептелетін өндірілген электр энергиясы бойынша отын шығынын бөлу коэффициенті;
– құрамдастырылған өндіріске қатысатын станция шиналарынан, турбиналардан электр энергиясын жіберу, мың кВт×сағ, мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– конденсациялық цикл бойынша жұмыс істеу кезінде өзіндік мұқтаждықтарға электр энергиясының шығысы есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады, мың кВт ч.;
Эсн,пк– буды тікелей тұтынушыға беретін бу қазандықтарының өзіндік мұқтаждықтарына электр энергиясының шығысы есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады, мың кВт×сағ.;
Эсн вк– су жылыту қазандықтарының өзіндік мұқтаждарына электр энергиясының шығысы, есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады, мың кВт с.;
Wкп– аралас өндіріске қатысатын турбоагрегаттармен электр энергиясын өндіру, мың кВт * сағ, мына формула бойынша анықталады:
WКП = W – Wэ,
мұндағы:
Wэ – тек электр энергиясын өндіруге қатысатын турбоагрегаттармен электр энергиясын өндіру, мың кВт×сағ;
– аралас өндіру кезінде электр энергиясын өндіру бойынша өзіндік мұқтаждықтарға электр энергиясының шығысы, мың кВт×сағ, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Этц– турбиналық цехтың өзіндік мұқтаждықтарына электр энергиясының шығысы, есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады, мың кВт ч.;
Эка.кп– электр және жылу энергиясын құрамдастырылған өндіруге қатысатын қазандық агрегаттарының өз мұқтаждарына арналған электр энергиясының шығысы есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша айқындалады, мың кВт×сағ.
499. Өндірілген электр энергиясы бойынша отын шығынын бөлу коэффициенті (Кэ) мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
qti– құрамдастырылған өндіріске қатысатын і-ші турбоқондырғыға жылу шығыны, ккал / кВт×сағ;
Аралас өндіріске қатысатын і-ші турбоқондырғымен электр энергиясын
Wi– өндіру, мың кВт×сағ;
Qсн,тц– турбиналық цехтың өзіндік мұқтаждықтарына жұмсалатын жылу шығыны, %;
-құрамдастырылған өндіріске қатысатын турбоқондырғыларға жылу шығыны, Гкал. Құрамдастырылған өндіріске қатысатын турбоқондырғыларға жылу шығысы әрбір топ бойынша жеке (жоғары, орташа және төмен қысым) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– топ бойынша құрамдастырылған өндіріске қатысатын турбоқондырғыларға жылу шығысы, Гкал, формула бойынша анықталатын:
мұндағы:
– құрамдастырылған өндіріске қатысатын қазандық агрегаттарының жылу жүктемесі, Гкал;
мұндағы:
– тек жылу энергиясын өндіруге қатысатын қазандық агрегаттарының жылу жүктемесі, Гкал;
– тек электр энергиясын өндіруге қатысатын қазандық агрегаттарының жылу жүктемесі, Гкал;
-жылу және электр энергиясының аралас өндірісіне қатыспайтын редукциялық-салқындату құрылғыларының жылу жүктемесі, Гкал;
– турбиналардың нормативтік сипаттамаларына сәйкес анықталатын конденсациялық режим бойынша жұмыс істейтін турбоқондырғыларға жылу шығыны, Гкал;
– құрамдастырылған өндіріс кезінде қазандық цехының өзіндік мұқтаждықтарына жұмсалатын жылу шығыны, Гкал, мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– қазандық цехының өзіндік мұқтаждықтарына жұмсалатын жылудың үлестік шығыны,%.

500. Коэффициент распределения по отпуску тепловой энергии, при комбинированном производстве определяется по формуле:
kтэ = 1 - kээ.
Раздел 3. Эксергетический метод определения коэффициента распределения
501. Коэффициент распределения по отпуску электроэнергии определяется по формуле:
где:
Кэ – коэффициент распределения расхода топлива по выработанной электроэнергии, рассчитываемый по следующей формуле:
где:
Евых – выходная эксергия теплоэлектроцентраля, Гкал, определяемая по формуле:
где:
Ew,i – сумма эксергии потоков пара, вырабатывающего электроэнергию і-тым турбогенератором, участвующим в комбинированном производстве электрической и тепловой энергии, Гкал. Эксергия потоков пара, вырабатывающего электроэнергию i-тым турбогенератором, участвующим в комбинированном производстве электрической и тепловой энергии (Ew,i), определяется по формуле:
Ew,i = 0.86 * Wi,
Eпо,i – сумма эксергии потоков пара производственного отбора (включая противодавление турбин типа Р), Гкал. Эксергия пара производственного отбора (Eпо), определяется по формуле:
где:
Qпо – тепловая нагрузка производственного отбора, Гкал;
hпо, hок – удельная энтальпия пара соответственно производственного отбора и обратного конденсата, ккал/кг;
Sпо, Sок – соответственно удельная энтропия пара производственного отбора и обратного конденсата, килокалорий на 1 килограмм и конденсат (далее – ккал/(кг*К));
aок – доля обратного конденсата;
Тн – абсолютная средняя температура окружающей среды, конденсат (далее – К);
Eт – сумма эксергии потоков пара теплофикационного отбора, Гкал. Эксергия потока пара теплофикационного отбора (Ет), определяется по формуле:
где:
Qт – тепловая нагрузка теплофикационного отбора, Гкал;
Sт, S'т – соответственно удельная энтропия пара и конденсата теплофикационного отбора, ккал/(кг*К);
hт, h'т – соответственно удельная энтальпия пара и конденсата теплофикационного отбора, ккал/кг;
Ек – сумма эксергии потоков пара в конденсаторе, Гкал. Эксергия потока пара в конденсаторе (Ек), определяется по формуле:
где:
Qк – тепловая нагрузка конденсатора, Гкал:
Sк, S'к – соответственно энтропия пара и конденсата в конденсаторе, ккал/(кг*К);
hк, h'к – соответственно энтальпия пара и конденсата в конденсаторе, ккал/кг.
502. Коэффициент распределения по отпуску тепловой энергии, при комбинированном производстве определяется по формуле:
kтэ = 1 - kээ.
Раздел 4. Разделение доходов и задействованных активов между тепловой и электрической энергией при их комбинированной выработке
503. Доходы при комбинированной выработке тепловой и электрической энергии учитываются раздельно:

500. Құрамдастырылған өндіріс кезінде жылу энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
3-бөлім. Бөлу коэффициентін анықтаудың эксергетикалық әдісі
501. Электр энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Кэ– мына формула бойынша есептелетін өндірілген электр энергиясы бойынша отын шығынын бөлу коэффициенті:
мұндағы:
Евых– мына формула бойынша анықталатын жылу электр орталығының шығу эксергиясы, Гкал:
мұндағы:
-электр және жылу энергиясын құрамдастырылған өндіруге қатысатын і – ші турбогенератормен электр энергиясын өндіретін бу ағынының эксергия сомасы,Гкал. Электр және жылу энергиясын аралас өндіруге қатысатын
і-тым турбогенератормен электр энергиясын өндіретін бу ағындарының эксергиясы мынадай формула бойынша анықталады:
-өндірістік іріктеудің бу ағындарының эксергия сомасы (р типті турбиналардың қысылуына қарсы), Гкал. Өндірістік іріктеу буының эксергиясы (), мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Qпо– өндірістік іріктеудің жылу жүктемесі, Гкал;
-өндірістік іріктеуге және кері конденсатқа сәйкес будың үлестік энтальпиясы, ккал / кг;
- тиісінше өндірістік іріктеу буының және кері конденсаттың үлестік энтропиясы, ккал / кг×К;
аок– кері конденсаттың үлесі;
Тн– қоршаған ортаның абсолюттік орташа температурасы, К;
– бу ағындарының эксергия сомасы, Гкал. Жылулық іріктеудің бу ағынының эксергиясы (Ек), мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– жылуландыру іріктеуінің жылу жүктемесі, Гкал;
– сәйкесінше будың үлестік энтропиясы және жылулық іріктеу конденсаты, ккал / (кг×К);
– сәйкесінше будың үлестік энтальпиясы және жылуландыру іріктеуінің конденсаты, ккал / кг;
шығырындағы бу ағынының эксергия сомасы, Гкал. Конденсатордағы бу ағынының эксергиясы (), мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– конденсатордың жылу жүктемесі, Гкал:
– конденсатордағы бу және конденсат энтропиясы, ккал / (кг×К);
– тиісінше конденсатордағы бу және конденсат энтальпиясы, ккал/кг.
502. Құрамдастырылған өндіріс кезінде жылу энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
4-бөлім. Жылу және электр энергиясы арасындағы кірістер мен тартылған енгізілген активтерді оларды құрамдастырылған өндіру кезінде бөлу
503. Жылу және электр энергиясын құрамдастырылған өндіру кезіндегі кірістер бөлек есепке алынады:

1) по производству тепловой энергии – в соответствии с фактическим объемом отпущенной тепловой энергии с коллекторов станции, за вычетом объемов тепловой энергии, производимой паровыми котлами, водогрейными котлами и редукционно-охладительными устройствами, в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным ведомством уполномоченного органа;
2) по электрической энергии – исходя из объемов, отпущенной с шин станции электрической энергии, за вычетом электрической энергии произведенной по конденсационному циклу и цен, по которым субъект осуществляет продажу электрической энергии.
504. Задействованные активы, участвующие в выработке тепловой и электрической энергии распределяются между данными видами энергии пропорционально рассчитанному согласно настоящим Правилам коэффициенту распределения по отпуску тепловой и электрической энергии.
505. При определении регулируемой базы задействованных активов в установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях порядке, фактическая стоимость активов (СА) определяется следующим образом:
1) стоимость активов, задействованных в производстве тепловой энергии, рассчитывается по формуле:
САтэ = САКП * kтэ + САПК + САВК,
где:
САКП – стоимость активов, относимая на комбинированное производство тепловой и электрической энергии, тенге;
САПК, САВК – стоимость активов соответственно по паровым котлам, работающим непосредственно на потребителя и водогрейным котлам, тенге;
2) Стоимость активов по электрической энергии определяется по следующей формуле:
САээ = САТЭЦ – САтэ,
где:
САТЭЦ – фактическая стоимость задействованных активов теплоэлектроцентралей на производство тепловой и электрической энергии, тенге.
Параграф 4. Особенности распределения затрат при производстве тепловой энергии по параметрам теплоносителей
Раздел 1. Общие положения
506. Особенности распределения затрат при производстве тепловой энергии по параметрам теплоносителей распространяется на всех субъектов – тепловые электрические централи, паровые котельные и водогрейные котельные независимо от формы собственности.
507. Тепловая энергия отпускается потребителям из коллекторов субъекта в виде пара различных параметров и горячей воды.
1) в зависимости от параметров и типа источника паровые теплоносители классифицируются на:
острый пар после пароперегревателя котла;
редуцированный пар, пар после редукционно-охладительного устройства или быстродействующего редукционно-охладительного устройства;
пар после паропреобразовательной установки;
пар после противодавленческой турбины типа "Р";
пар из производственных отборов турбин типа "ПТ", "Тп" и "ПР";
пар из теплофикационных отборов;

1) жылу энергиясын өндіру бойынша – жасалған шарттар шеңберінде және уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтер бойынша бу қазандықтары, су жылыту қазандықтары мен редукциялық-салқындату құрылғылары өндіретін жылу энергиясының көлемін шегере отырып, станция коллекторларынан жіберілген жылу энергиясының нақты көлеміне сәйкес;
2) электр энергиясы бойынша – конденсациялық цикл бойынша өндірілген электр энергиясын және жылу электр орталығы субъект электр энергиясын сатуды жүзеге асыратын бағаларды шегере отырып, электр энергиясы станциясының шиналарынан жіберілген көлемдерге сүйене отырып.
504. Жылу және электр энергиясын өндіруге қатысатын іске қосылған активтер осы энергия түрлері арасында осы Қағидаларға сәйкес есептелген жылу және электр энергиясын жіберу бойынша бөлу коэффициентіне барабар бөлінеді.
505. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген қағидалармен айқындау кезінде активтердің (СА) нақты құны былайша анықталады:
1) жылу энергиясын өндіруге іске қосылған активтердің құны мынадай формула бойынша есептеледі:
САтэ = САКП kтэ + САПК + САВК,
мұндағы:
САКП – жылу және электр энергиясын аралас өндіруге жатқызылатын активтердің құны, теңге;
САПК, САВК – тікелей тұтынушыға және су жылыту қазандықтарына жұмыс істейтін бу қазандары бойынша тиісінше активтердің құны, теңге;
2) Электр энергиясы бойынша активтердің құны мынадай формула бойынша анықталады:
САээ = САТЭЦ – САтэ,
мұндағы:
САТЭЦ -жылу және электр энергиясын өндіруге жылу электр орталығының тартылған активтерінің нақты құны, теңге.
4-бөлім. Жылу энергиясын өндіру кезінде жылу тасығыштардың өлшемшарттары бойынша шығындарды бөлу ерекшеліктері
1-параграф. Жалпы ережелер
506. Осы тарау меншік нысанына қарамастан барлық энергия өндіруші ұйымдарға – жылу электр орталықтарына, бу қазандықтарына және су жылыту қазандықтарына қолданылады.
507. Жылу энергиясы тұтынушыларға энергия өндіруші ұйымдардың субъектінің коллекторларынан әртүрлі өлшемшартты бу және ыстық су түрінде жіберіледі.
1) өлшемшартына және көздің түріне байланысты бу жылу тасымалдағыштары:
қазандық бу жылытқышынан кейінгі өткір бу;
редукцияланған бу, редукциялық-салқындатқыш құрылғыдан немесе тез әрекет ететін редукциялық-салқындатқыш құрылғыдан кейін бу;
бу түрлендіргіш қондырғыдан кейінгі бу;
"Р" типті тавленге қарсы турбинадан кейінгі бу";
жұп өндірістік іріктеу типіндегі турбиналарда "ЖМ", "Тп" және "ПР";
жылуландыру сұрыптарынан бу;

2) подготовка горячей воды зависит как от схемы подогрева сетевой воды, так и от схем подогрева подпиточной воды.
Подогрев сетевой воды осуществляется по следующим схемам:
одноступенчатая, когда сетевая вода подогревается в основном бойлере паром из различных источников;
двухступенчатая, когда сетевая вода подогревается в сетевых подогревателях паром нижнего и верхнего теплофикационных отборов. Такая схема возможна только с турбинами типа Т-50-130; Т-110-130; ПТ-80/100-130/13; ПТ-140/165-130/15;
трехступенчатая, когда сетевая вода подогревается во встроенных пучках (ВП) и сетевых подогревателях паром нижнего и верхнего теплофикационных отборов. Такая схема возможна только с турбинами типа Т-50-130; Т-110-130; ПТ-80/100-130/13; ПТ-140/165-130/15.
Схема подогрева подпиточной воды определена конкретной тепловой схемой субъекта.
Возможны следующие схемы подогрева подпиточной воды:
в конденсаторах турбин;
в подогревателях сырой воды;
во встроенных пучках.
508. В сочетании с различными типами деаэраторов подпиточной воды, подогревателей химически очищенной воды и других вспомогательных теплообменников, схемы подогрева сетевой воды практически являются индивидуальными для каждого источника.
Полная схема распределения потоков теплоты от субъекта приведена в приложении 123 к настоящим Правилам.
509. При распределении затрат при производстве тепловой энергии по параметрам теплоносителей принимаются фактические объемы услуг субъекта, в том числе по каждому параметру теплоносителей – отпуск (расход) пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровых котельных и водогрейных котельных, за четыре предшествующих квартала или за предыдущий календарный год; в случае снижения (увеличения) – планируемый объем услуг, в том числе по каждому параметру теплоносителей – отпуск (расход) пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровых котельных и водогрейных котельных, подтвержденный договорами, протоколами намерений, расчетами объемов предоставляемых услуг, исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта.
Параграф 2. Распределение затрат при производстве тепловой энергии по параметрам теплоносителей
510. Затраты субъекта, отнесенные на отпуск тепловой энергии (Зтэ), состоят из:
, (млн. тенге)
где:
– сумма затрат субъекта, отнесенных на производство тепловой энергии в виде пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной для каждого параметра теплоносителей, миллион тенге (далее – млн. тенге), определяется по формуле:
, (млн. тенге)
где:
Qпар,i – объем тепловой энергии в виде пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, (Гкал).
Спар,i – себестоимость тепловой энергии в виде пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, которая определяется для каждого параметра теплоносителей, тенге/Гкал по формуле:
Спар,i = Кпар,i * Сгв, (тенге/Гкал)
где:
Кпар,i – средневзвешенный коэффициент удорожания пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, расчет которого приведен в пункте 511 настоящих Правил;
Сгв – себестоимость тепловой энергии в виде горячей воды, определяемая по формуле:
, (тенге/Гкал)
где:
Qтв – объем тепловой энергии в виде горячей воды, (Гкал)
Зтв – затраты субъекта, отнесенные на отпуск тепловой энергии в виде горячей воды, определяются по формуле:
, (млн. тенге)

2) Ыстық суды дайындау желілік суды жылыту схемасына да, қоректендіру суын жылыту схемасына да байланысты.
Желілік суды жылыту келесі схемалар бойынша жүзеге асырылады:
бір сатылы, желілік су негізінен түрлі көздерден бумен бойлерде жылытылады;
екі сатылы, желілік су төменгі және жоғарғы жылуландыру іріктеуде бумен желілік жылытқыштарда жылытылады. Мұндай схема тек Т-50-130;
Т-110-130; ПТ-80/100-130/13; ПТ-140/165-130/15 типті турбиналармен ғана мүмкін;
үш сатылы, желілік су төменгі және жоғарғы жылуландыру іріктеуде бумен кіріктірілген бумада (ВП) және желілік жылытқыштарда жылытылады. Бұл схема тек Т-50-130; Т-110-130; ПТ-80/100-130/13; ПТ-140/165-130/15 типті турбиналармен ғана мүмкін.
Суды жылыту схемасы энергия өндіруші ұйымның субъектінің нақты жылу схемасымен анықталған.
Қоректендіру суын қыздырудың келесі схемалары болуы мүмкін:
турбиналар конденсаторларында;
шикі су жылытқыштарда;
кіріктірілген бумаларда.
508. Қоректенетін су деаэраторларының, химиялық тазартылған су жылытқыштарының және басқа да қосалқы жылу алмастырғыштардың әр түрлі типтерімен бірге желілік су жылыту схемалары әрбір көз үшін жеке болып табылады.
Энергия өндіруші ұйымнан жылу энергиясы ағындарын бөлудің толық схемасы осы Қағидаларының 123-қосымшада келтірілген.
509. Жылу энергиясын өндіру кезінде шығындарды жылу тасымалдағыштардың параметрлері бойынша бөлу кезінде субъект энергия өндіруші ұйым қызметтерінің нақты көлемі, оның ішінде жылу тасымалдағыштардың әрбір өлшемшарты бойынша – алдыңғы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін тікелей бу қазандығынан және су жылыту қазандығынан турбиналарды і-іріктеу буын, і-қысымды редукциялық-салқындату қондырғысын жіберу (шығыс); төмендеу (ұлғаю) жағдайында – қызметтердің жоспарланған көлемі, оның ішінде жылу тасығыштардың әрбір өлшемшарты бойынша – шарттармен, ниет хаттамаларымен, көрсетілетін қызметтер көлемінің есептерімен расталған, сапалы жалпыға ортақ қызмет көрсету міндеттері мен энергия өндіруші ұйымның субъектінің мүмкіндіктерінен шыға келе, тікелей бу қазандығынан және су жылыту қазандығынан турбиналарды і-іріктеу, і-қысымды редукциялық-салқындату құрылғысынан бу жіберу (шығыс) қабылданады.
2-параграф. Жылу энергиясын өндіру кезінде жылу тасығыштардың параметрлері бойынша шығындарды бөлу
510. Жылу энергиясын беруге жатқызылған энергия өндіруші субъектінің шығындары
мұндағы:
– энергия өндіруші субъектінің шығындарының сомасы.
жылу тасығыштардың әрбір параметрлері үшін тікелей бу қазандығынан тікелей і-қысымды турбиналарды іріктеу буы түріндегі жылу энергиясын өндіру мынадай формула бойынша анықталады миллион теңге (әрі қарай – млн. теңге),:
мұндағы:
– тікелей бу қазандығынан (Гкал) тікелей і-қысымды турбиналарды і-іріктеу буы түріндегі жылу энергиясының көлемі.
– i-жылу тасымалдағыштардың әрбір параметрлері үшін мынадай формула бойынша айқындалатын тікелей бу қазандығынан тікелей і-қысымды турбиналарды іріктеу буы түріндегі жылу энергиясының өзіндік құны теңге/Гкал:
мұндағы:
-есебі осы Қағидаларының 511-тармағында келтірілген бу қазандығынан тікелей i-қысымдағы турбиналарды і-іріктеудің, редукциялық-салқындату құрылғылары буының қымбаттауының орташа өлшенген коэффициенті;
Сгв-мына формула бойынша айқындалатын ыстық су түріндегі жылу энергиясының өзіндік құны:
мұндағы:
– ыстық су түріндегі жылу энергиясының көлемі, (Гкал)
Згв– ыстық су түрінде жылу энергиясын жіберуге жатқызылған энергия өндіруші субъектінің шығындары мынадай формула бойынша анықталады:

511. Средневзвешенный коэффициент удорожания пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, рассчитывается для каждого параметра теплоносителей следующим образом:
где:
bпар, i – удельные расходы условного топлива на отпуск тепловой энергии в виде пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, определяемые для каждого параметра теплоносителей, килограмм на Гигакалорий (далее – кг/Гкал) по формуле:
, (кг/Гкал)
где:
Впар,i – расход условного топлива, отнесенный на отпуск тепловой энергии в виде пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, определяется для каждого параметра теплоносителей, килограмм (далее – кг) по формуле:
где:
пар, i – коэффициенты распределения топливной составляющей затрат тепловой энергии в виде пара i-тых отборов турбин, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, непосредственно от паровой котельной, отпускаемого потребителю, расчеты которых приведены в подпункте 1) пункта 512 настоящих Правил;
B – расход условного топлива субъекта, относимый на отпуск тепловой энергии, определяемый по формуле:
, (кг)
где:
– расход условного топлива при комбинированном производстве тепловой и электрической энергии, отнесенный на отпуск тепловой энергии, определяется по формуле:
, (кг)
где:
э – коэффициент распределения топливной составляющей затрат на отпуск электроэнергии, определяется в соответствии с действующей методологией разделения затрат между тепловой и электрической энергией на тепловых электростанциях;
Вкп – расход условного топлива, затрачиваемого при комбинированном производстве, определяется по формуле:
Вкп = Втэц – Впк – Ввк – Вроу, (кг)
где:
Втэц – расход условного топлива теплоэлектроцентраля, определяемый по формуле:
Втэц = bэ * Wоmп + b * Qоmп, (кг)
где:
bэ, b – соответственно удельные расходы условного топлива на отпуск электрической и тепловой энергии;
Womп – объем электрической энергии, отпущенной с шин энергопроизводящей организации, (кВт/ч);
Qomп – объем тепловой энергии, отпущенной с коллекторов энергопроизводящей организации, (Гкал);
Впк – расход условного топлива паровой котельной, отпускающих тепловую энергию в виде пара непосредственно потребителям, определяется по формуле:
,
где:
Qпк – объем тепловой энергии в виде пара, отпускаемый паровой котельной, Гкал;
7000 – удельная теплота сгорания условного топлива, ккал/кг;
hпк – средневзвешенный коэффициент полезного действия паровой котельной брутто.
Ввк – расход условного топлива водогрейной котельной, определяется по формуле:
,
где:
Qвк – объем тепловой энергии в виде горячей воды, отпускаемый водогрейной котельной, Гкал;
hвк – средневзвешенный коэффициент полезного действия водогрейной котельной брутто.
Bроу – расход условного топлива паровой котельной, относимый на редукционно-охладительного устройства, определяется по формуле:
,
где:
Qвк – объем тепловой энергии, отпущенной через редукционно-охладительного устройства, Гкал.
hка – средневзвешенный коэффициент полезного действия брутто паровой котельной, работающих на турбину;
hmп – средневзвешенный коэффициент полезного действия теплового потока (по данным субъекта).

511. Бу қазандығынан тікелей і-қысымды турбиналарды і-іріктеу буының орташа өлшенген қымбаттауының коэффициенті жылу тасымалдағыштардың әрбір параметрлері үшін былайша есептеледі:
мұндағы:
1)bпар,i – жылу тасымалдағыштардың әрбір параметрлері үшін мынадай формула бойынша айқындалатын бу қазандығынан тікелей і-турбиналарды, редукциялық-салқындату құрылғыларының і-қысымды бу түріндегі жылу энергиясын жіберуге арналған шартты отынның үлес шығыстары (бұдан әрі – кг/Гкал):
мұндағы:
Впар,i– бу қазандығынан тікелей i-турбиналардың, редукциялық-салқындату құрылғындарының і-қысымды бу түріндегі жылу энергиясын жіберуге жатқызылған шартты отын шығысы жылу тасымалдағыштардың әрбір параметрлері үшін мынадай формула бойынша анықталады килограмм (бұдан әрі – кг):
мұндағы:
-есебі осы Қағидаларының 512-тармағының 1) тармақшасында келтірілген, тұтынушыға берілетін бу қазандығынан тікелей і-қысымды турбиналарды іріктеу буы, і-қысымды редукциялық-салқындату құрылғысы түріндегі жылу энергиясы шығындарының отын құрамдауышын бөлу коэффициенттері;
-энергия өндіруші субъектінің жылу энергиясын жіберуге жатқызылатын шартты отынның мына формула бойынша айқындалатын шығысы:
мұндағы:
– жылу энергиясын жіберуге жатқызылған жылу және электр энергиясын құрамдастырылған өндіру кезіндегі шартты отынның шығысы мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– электр энергиясын жіберуге арналған шығындардың отын құраушысын бөлу коэффициенті, жылу электр станцияларындағы жылу және электр энергиясы арасындағы шығындарды бөлудің қолданыстағы әдіснамасына сәйкес айқындалады;
Вкп– құрамдастырылған өндіріс кезінде жұмсалатын шартты отынның шығысы мына формула бойынша анықталады:
Вкп = Втэц – Впк – Ввк – Вроу , (кг)
мұндағы:
Втэц – мына формула бойынша анықталатын жылу электр орталығының шартты отын шығысы:
мұндағы:
– заңнамада белгіленген қағидалармен құзыретті орган бекіткен электр және жылу энергиясын жіберуге арналған шартты отынның үлестік шығыстары;
- энергия өндіруші ұйымның шиналарынан жіберілген электр энергиясының көлемі, (кВт * сағ);
– энергия өндіруші ұйымның коллекторларынан жіберілетін жылу энергиясының көлемі, (Гкал);
Впк – тікелей тұтынушыларға бу түрінде жылу энергиясын жіберетін бу қазандығы шартты отынының шығысы мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
-берілетін бу түріндегі жылу энергиясының көлемі, (Гкал);
7000-шартты отынның меншікті жану жылуы, ккал/кг;
– брутто бу қазандығының пайдалы әрекетінің орташа өлшенген коэффициенті.
Ввк – су жылыту қазандығының шартты отын шығысы мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– су жылыту қазандығы жіберетін ыстық су түріндегі жылу энергиясының көлемі, Гкал;
– брутто су жылыту қазандығының пайдалы әрекетінің орташа өлшенген коэффициенті.
Вроу– редукциялық-салқындату құрылғысына жатқызылатын бу қазандығының шартты отын шығысы мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
-редукциялық-салқындату құрылғысы арқылы жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал.
– турбинаға жұмыс істейтін бу қазандығының брутто пайдалы әрекетінің орташа өлшенген коэффициенті;;
– жылу ағынының пайдалы әсерінің орташа өлшенген коэффициенті (энергия өндіруші субъектінің деректері бойынша).

2) bгв – удельный расход условного топлива на отпуск тепловой энергии в виде горячей воды, определяемый по формуле:
, (кг/Гкал)
где:
Вгв – расход условного топлива, отнесенный на отпуск тепловой энергии в виде горячей воды, определяется по формуле:
гв – коэффициент распределения топливной составляющей затрат тепловой энергии в виде горячей воды, расчет которого приведен в подпункте 2) пункта 512 настоящих Правил.
512. Коэффициент распределения топливной составляющей затрат тепловой энергии:
1) в виде пара i-тых отборов турбин, определяется по формуле:
где:
Qпб– объем тепловой энергии, отпущенной из i-тых отборов турбин и редукционно-охладительного устройства на ПБ, Гкал;
– объем тепловой энергии, отпущенной от редукционно-охладительного устройства на производство тепловой энергии в виде горячей воды, Гкал;
Qm,i – объем тепловой энергии, отпущенной от теплофикационных отборов турбин, Гкал.
– коэффициенты ценности тепловых потоков пара i-тых отборов турбин, ПБ, редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, теплофикационных отборов турбин, расчет которых приведен в пункте 49 настоящих Правил.
В виде пара от редукционно-охладительного устройства, определяется по формуле:
В виде пара непосредственно от паровой котельной, определяется по формуле:
2) в виде горячей воды, определяется по формуле
513. Коэффициенты ценности тепловых потоков пара:
1) i-тых отборов турбин, определяется по формуле:
где:
h0i – энтальпия перегретого пара, ккал/кг;
hпвi – энтальпия питательной воды, ккал/кг;
hпар,i – энтальпия пара i-тых отборов турбин, ккал/кг;
hокi – энтальпия обратного конденсата, ккал/кг;
aок,i – доля обратного конденсата для пара i-тых отборов турбин, по данным договоров с потребителями.
упар,i – коэффициент недовыработки для пара i-тых отборов турбин, определяемый по формуле:
Энтальпия пара и воды определяется по термодинамическим свойствам, указанным в таблицах воды и водяного пара Справочника "Теплофизические свойства воды и водяного пара" (Ривкин С.Л., Александрова А.А.).
где:
hкi – энтальпия пара в конденсаторе турбин, ккал/кг.
2) пара i-тых теплофикационных отборов турбин, определяется по формуле:
где:
Уm,i – коэффициент недовыработки для пара i-тых теплофикационных отборов турбин, определяется по формуле:
где:
hm,i – энтальпия i-тых теплофикационных отборов турбин, ккал/кг;
3) пара от редукционно-охладительного устройства i-тых давлений, работающих на остром паре, принимается равным единице. В зависимости от параметров пара, поступающего на ПБ коэффициент ценности теплоты пара пиковых бойлеров (xпбп) принимается равным либо единице, либо коэффициенту ценности тепловых потоков отбора. Коэффициент ценности теплоты пара от редукционно-охладительного устройства, участвующих в производстве тепловой энергии в виде горячей воды (xроуп) принимается равным коэффициенту ценности теплоты i-тых отборов турбин.

2) bгв– мына формула бойынша айқындалатын ыстық су түріндегі жылу энергиясын жіберуге арналған шартты отынның үлес шығысы:
мұндағы:
Вгв– ыстық су түрінде жылу энергиясын жіберуге жатқызылған шартты отын шығысы мынадай формула бойынша анықталады:
– есебі осы Қағидаларының 512-тармағының 2) тармақшасында келтірілген ыстық су түріндегі жылу энергиясы шығындарының отын құраушысын бөлу коэффициенті.
512. Жылу энергиясы шығындарының отын құрауышын бөлу коэффициенті:
1) турбиналарды і-іріктеуден бу түрінде мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
– ӨБ-ға турбиналар мен редукциялық-салқындату құрылғыларын і-іріктеуден жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал;
– ыстық су түрінде жылу энергиясын өндіруге редукциялық-салқындату құрылғысынан жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал;
– i-турбиналарды жылуландыру іріктеуден жіберілген жылу энергиясының көлемі, Гкал.
-есебі осы Қағидаларының 49-тармағында келтірілген турбиналарды і-іріктеуден, БҚ, і-қысымның редукциялық-салқындату құрылғыларынан, турбиналарды жылуландырғыш іріктеуден будың жылу ағындарының құндылығының коэффициенттері.
Редукциялық-салқындату құрылғыдан бу түрінде мынадай формула бойынша анықталады:
Бу қазандығынан тікелей бу түрінде мынадай формула бойынша анықталады:
2) ыстық су түрінде мынадай формула бойынша айқындалады
513. Будың жылу ағындары құндылығының коэффициенттері:
1) турбиналарды і-іріктеу мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
h0i – қызған бу энтальпиясы, ккал / кг;
hпвi – қоректік су энтальпиясы, ккал / кг;
hпар,i –турбиналарды і-іріктеудің бу энтальпиясы, ккал / кг;
hокi – кері конденсат энтальпиясы, ккал / кг;
– тұтынушылармен жасасқан шарттар деректері бойынша турбиналарды і-іріктеу үшін кері конденсат үлесі.
упар,i –турбиналарды i-іріктеу бу үшін толық өндірілмеу коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
Ескерту:
Бу мен судың энтальпиясы судың және су буының жылу қасиеттерінің анықтамалығы су және су буының кестелерінде көрсетілген термодинамикалық қасиеттермен айқындалады (Ривкин С.Л., Александрова А.А.).
мұндағы:
Hki-турбина конденсаторыдағы бу энтальпиясы*, ккал/кг.
2) i – жылуландыру бөліп алу турбиналарының буы мына формула бойынша анықталады:
– i-жылуландыру бөліп алу турбиналарының буы үшін толық өндірілмеген коэффициент мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
hm,i – i-жылуландыру бөліп алу турбиналарының энтальпиясы, ккал/кг;
3) өткір буда жұмыс істейтін i-қысым дедукциялық-салқындату құрылғысының буы бірлікке тең қабылданады. Бу қазандығына келіп түсетін бу өлшемдеріне байланысты ең жоғары бойлердің жылу буы құндылықтарының коэффициенті (пбп) бірлікке тең немесе жылу ағындары құндылықтарының коэффициентіне тең алынады. Ыстық су түріндегі жылу энергиясын өндіруге қатысатын редукциялық-салқындату құрылғыларынан жылу буы құндылықтарының коэффициенті (роуп) i-жылуландыру бөліп алу турбиналары құндылықтарының коэффициентіне тең алынады.

Глава 10. Правила перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха
Сноска. Заголовок главы 10 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
514. Перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха определяет порядок перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха.
Сноска. Пункт 514 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Перерасчет стоимости регулируемой услуги по снабжению тепловой энергией с учетом фактической температуры наружного воздуха
515. Система централизованного теплоснабжения, функционирующая в Республике Казахстан, различается по технологии подключения к ней потребителей тепловой энергии и по температурным режимам транспорта теплоносителя и делится на:
1) водяные системы централизованного теплоснабжения с непосредственным разбором горячей воды из систем теплоснабжения – открытые системы;
2) водяные системы централизованного теплоснабжения с теплообменниками горячего водоснабжения, размещаемыми в местных (внутри дома) или центральных (на группу домов) тепловых пунктах – закрытые системы;
3) паровые системы централизованного теплоснабжения с подключением водяных тепловых сетей через пароводяные теплообменники в центральных тепловых пунктах.
При этом, водяные системы централизованного теплоснабжения работают по принципу совместного отпуска тепловой энергии на нужды отопления и горячего водоснабжения (далее – горячее водоснабжение) по двухтрубной системе.
В случае отсутствия у приемников теплоты в системах отопления и вентиляции индивидуальных автоматических устройств регулирования температуры внутри помещений применяется регулирование температуры теплоносителя по нагрузке отопления в зависимости от температуры наружного воздуха.

10-тарау. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу қағидалары
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
514. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 514-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызмет құнын қайта есептеу қағидалары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
515. Қазақстан Республикасында жұмыс істейтін орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі жылу энергиясын тұтынушыларды қосу технологиясымен және жылу тасымалдағыш көлігінің температуралық режимдерімен ерекшеленеді:
1) жылумен жабдықтау жүйелерінен ыстық суды тікелей тартатын жылумен жабдықтаудың орталықтандырылған су жүйелері – ашық жүйелер;
2) жергілікті (үй ішінде) немесе орталық (үйлердің тобына) жылу пункттерінде орналасатын ыстық сумен жабдықтаудың жылу алмастырғыштары бар жылумен жабдықтаудың орталықтандырылған су жүйелері – жабық жүйелер;
3) орталық жылу пункттерінде бу-су жылу алмастырғыштары арқылы су жылу желілерін қоса отырып, жылумен жабдықтаудың орталықтандырылған бу жүйелері.
Бұл ретте, жылумен жабдықтау орталықтандырылған су жүйелері жылыту мен ыстық сумен жабдықтау (бұдан әрі – ыстық сумен жабдықтау) қажеттіліктеріне жылу энергиясын біріктіріп екі құбырлы жүйе арқылы жіберу қағидалары бойынша жұмыс істейді.
Жылу қабылдағыштардың жылыту және желдету жүйелерінде үй-жайлар ішіндегі температураны реттейтін жеке автоматты құрылғылары болмаған жағдайда, сыртқы ауаның температурасына қарай жылыту жүктемесі бойынша жылу тасымалдағыштың температурасын реттеу қолданылады.

516. При совместном отпуске теплоты на отопление и горячее водоснабжение температура сетевой воды в подающем трубопроводе, определяемая в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, на уровне:
для закрытых систем теплоснабжения – не менее 70 °С;
для открытых систем теплоснабжения – не менее 60 °С.
517. При перерасчете стоимости за услугу по отоплению температура воды в подающем трубопроводе, от точки излома температурного графика в сторону повышения температур наружного воздуха, принимается постоянной – равной 70 °С для закрытых систем теплоснабжения и 60 °С – для открытых.
518. При отсутствии регуляторов температуры воды на горячее водоснабжение в точке учета расхода тепловой энергии в открытых системах теплоснабжения применяется вынужденная срезка температурного графика при достижении максимально возможной по условиям не вскипания температуры сетевой воды в подающем трубопроводе, используемой на горячее водоснабжение. При перерасчете за услугу по отоплению данная температура сетевой воды в подающем трубопроводе принимается равной 95 °С.
519. При продолжительном стоянии низких температур наружного воздуха (начиная от температуры наружного воздуха, соответствующей температуре 95 °С в подающем трубопроводе) – более пяти суток рекомендуется переключение системы горячего водоснабжения на обратный трубопровод.
520. При перерасчете стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии за расчетный период с учетом фактической температуры наружного воздуха учитываются фактические среднесуточные температуры наружного воздуха за весь отопительный период.
Сноска. Пункт 520 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
521. Перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха производится по топливной составляющей тарифа на производство тепловой энергии с учетом применения Особенностей механизма расчета тарифа на регулируемые услуги по реализации тепловой энергии согласно разделу 4 Параграфа 2 настоящих Правил и определяется по следующей формуле:
тенге на один квадратный метр площади квартиры (далее – тенге/м2),
где:
∆Р – сумма перерасчета за 1 м2 площади жилого и нежилого помещения определяемая для всех потребителей, не имеющих приборов учета, с которым расчет производится по нормам потребления тепловой энергии на отопление, утвержденная местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, по согласованию с ведомством уполномоченного органа;
Zтоп – затраты на топливо, учтенные в тарифе на производство тепловой энергии, утвержденном в установленном законодательством порядке, предъявляемые к оплате потребителям, не имеющим общедомовые приборы учета тепловой энергии:
для потребителей первой группы (физических лиц, относящихся к категории населения) – Zтоп = Zтоп производителя х 1,2;
для потребителей первой группы (физических лиц, относящихся к категории населения, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки общедомовых приборов учета тепловой энергии) – Zтоп = Zтоп производителя;

516. Жылуды жылытуға және ыстық сумен жабдықтауға біріктіріп жіберген кезде беруші құбыржолдағы желілік судың температурасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес:
жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін – кем дегенде 700С;
жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін – кем дегенде 600С деңгейінде айқындалды.
517. Жылыту жөнінде көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу кезінде беруші құбыржолдағы судың температурасы температуралық кесте өзгерісінің нүктесінен сыртқы ауа температурасының көтерілу жағына қарай жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін – 700С және ашық жүйелері үшін – 600С тең тұрақты қолданылады.
518. Жылумен жабдықтаудың ашық жүйелеріндегі жылу энергиясының шығысын есептеу нүктесіндегі ыстық сумен жабдықтауда су температурасының реттегіштері болмаған жағдайда, практикада ыстық сумен жабдықтауда пайдаланылатын беруші құбыржолдағы желілік су температурасының қайнамау шарттары бойынша ең жоғары мүмкіндігіне қол жеткізу кезінде температуралық кестені мәжбүрлі өзгерту қолданылады. Жылыту жөнінде көрсетілетін қызметті қайта есептеу кезінде беруші құбыржолдағы желілік судың осы температурасы 950С тең болып қолданылады.
519. Сыртқы ауаның температурасы ұзақ уақыт – бес тәуліктен астам төмен болған кезде (беруші құбыржолдағы 950С сәйкес келетін сыртқы ауаның температурасынан бастап) ыстық сумен жабдықтау жүйесін қайтарушы құбыржолға қосу ұсынылады.
520. Есептік кезеңдегі сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу кезінде бүкіл жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы ескеріледі.
Ескерту. 520-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
521. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу осы Қағидалардың 2 параграфының 4 бөліміне сәйкес жылу энергиясымен жабдықтау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу тетігінің ерекшеліктерін қолдануды ескере отырып жылу энергиясын өндіруге арналған тарифтің отын құрамдас бөлігі бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
∆Р – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары уәкілетті органның ведомствосымен келісу бойынша бекіткен жылытуға арналған жылу энергиясын тұтыну нормалары бойынша есептеу жүргізілетін, есепке алу аспаптары жоқ барлық тұтынушылар үшін айқындалатын тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар алаңының 1 м2 үшін қайта есептеу сомасы;
Zотын – заңнамада белгіленген қағидалармен бекітілген жылу энергиясын өндіруге арналған тарифте ескерілген, үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушыларға ақы төлеуге ұсынылатын отын шығындары;
бірінші топтың тұтынушылары үшін (халық санатына жатпайтын жеке тұлғалар) – Zотын = Z өндірушінің отын * 1,2;
бірінші топтың тұтынушылары үшін (есептеудің үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй ғимараттар, барак типтегі үйлерде тұратын жеке тұлғалар) – Zотын = Z өндірушінің отын;

для потребителей второй группы (прочих потребителей), расположенных в нежилых помещениях – Zтоп = Zтоп производителя х 1,3;
Q – объем тепловой энергии, отпускаемой с коллекторов энергопроизводящей организации, учтенный в тарифе на производство тепловой энергии, утвержденном в установленном законодательством порядке (Гкал);
Qрасч.п.норма – расчетный удельный расход тепловой энергии за расчетный период на отопление за 1 м2 площади жилого и нежилого помещения определенный расчетным путем в соответствии с Типовыми правилами (норма потребления тепловой энергии) (Гкал/м2);
Qрасч.п.факт– фактический удельный расход тепловой энергии за расчетный период на отопление 1 м2 площади жилого и нежилого помещения определенный расчетным путем в соответствии с Типовыми правилами.
В случае отсутствия у субъекта раздельного учета затрат, доходов и задействованных активов по видам предоставляемых регулируемых услуг и деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, перерасчет производится по тарифу на тепловую энергию по формуле:
(тенге/м2),
где:
Тт.э.– тариф на тепловую энергию для потребителей, не имеющих общедомовые приборы учета тепловой энергии, (тенге/Гкал) с учетом применения Механизма расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 521 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
522. Фактический расход тепловой энергии за расчетный период на отопление 1 м2 площади жилого и нежилого помещения () рассчитывается по формуле:
(Гкал/м2),
где:
Qрасч.оунорма– расчетная норма потребления тепловой энергии на отопление за отопительный период (Гкал/м2), определенная расчетным путем в соответствии с Типовыми правилами (Гкал/м2);
tнср.факт.– средневзвешенная фактическая температура наружного воздуха за расчетный период (°С);
tвср.факт.– средневзвешенная температура внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения при фактической температуре наружного воздуха за расчетный период (°С);
tвср.расч.– средневзвешенная расчетная температура внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения за отопительный период (°С), рассчитываемая в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил;
tот– расчетная температура наружного воздуха средняя за отопительный период °С, определяемая в соответствии с государственными нормативами, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан (далее – государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства);
nфакт– фактическое количество суток потребления тепловой энергии на отопление за расчетный период;
no – общее количество суток отопительного периода, определяемое в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
Начало и конец отопительного периода для перерасчета принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, при среднесуточной температуре наружного воздуха 8 °С – в районах с расчетной температурой наружного воздуха для проектирования отопления до минус 30 °С, и 10 °С – в районах с расчетной температурой наружного воздуха для проектирования отопления ниже минус 30 °С.

тұрғын емес үй ғимараттар орналасқан екінші топтың тұтынушылары үшін (өзге тұтынушылар) -Zотын = Z өндірушінің отын * 1,3;
Q – заңнамада белгіленген қағидалармен бекітілген жылу энергиясын өндіруге арналған тарифте ескерілген энергия өндіруші ұйымның коллекторларынан жіберілетін жылу энергиясының көлемі (Гкал);
Qесеп.к.норма – Үлгілік қағидаларға сәйкес есептеу жолмен айқындалған тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар алаңының 1 м2 жылытуға есепті кезеңдегі жылу энергиясының есептік үлес шығысы (жылу энергиясын тұтыну нормасы) (Гкал/м2);
Qесеп.к.нақты – Үлгілік қағидаларға сәйкес есептеу жолмен айқындалған тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар алаңының 1 м2 жылытуға есептік кезеңдегі жылу энергиясының есептік үлестік шығысы.
Субъектіде реттеліп көрсетілетін қызметтердің және реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметтің түрлері бойынша шығындарды, кірістер мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алу болмаған жағдайда, қайта есептеу мынадай формула бойынша жылу энергиясына арналған тариф бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Тж.э. – осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігін қолдануды ескере отырып, үйге ортақ жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясының тарифі (теңге/Гкал).
Ескерту. 521-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
522. Тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар алаңының 1 м2 жылытуға есептік кезеңдегі жылу энергиясының нақты шығысы (Qесеп.к.нақты) мынадай формула бойынша есептеледі:
Qесеп.кнақты=Qоп есепнорма * (tiорт.нақты – tcорт.нақты) /(tiорт.есеп – tж.)* nнақты/nж(Гкал/м2),
мұндағы:
Qесеп.к.норма – Үлгілік қағидаларға сәйкес есептеу жолмен айқындалған (Гкал/м2), жылыту кезеңіндегі жылытуға жылу энергиясын тұтынудың есептік нормасы (Гкал/м2);
tcорт.нақты – есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасы (0С);
tiорт.нақты – есептік кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар ішіндегі ауаның орташа өлшенген температурасы (0С);
tiорт.есеп – осы Қағидаларға 13-тармаққа сәйкес есептелетін жылыту кезеңіндегі тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар шіндегі ауаның орташа өлшенген есептік температурасы (0С);
tж – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы Заңы 20-бабының 23-16) тармақшасына сәйкес бекітілетін, мемлекеттік нормативтік құжаттарға (бұдан әрі – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер) сәйкес айқындалатын жылыту кезеңі үшін сыртқы ауаның орташа есептік температурасы, (0С);
nнақты – есептік кезеңдегі жылытуға жылу энергиясы тұтынатын тәуліктердің нақты саны;
nж – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес айқындалатын жылыту кезеңіндегі тәуліктердің жалпы саны.
Қайта есептеу үшін жылыту кезеңінің басталуы мен аяқталуы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның есептік температурасы минус 300С дейін аудандарда сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы 80С және жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның есептік температурасы 300С төмен аудандарда – 100С кезінде қабылданады.

523. Для расчета средневзвешенной фактической температуры наружного воздуха за расчетный период (tнср.факт) и средневзвешенной температуры внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения при фактических температурах наружного воздуха за расчетный период (tвср.факт.) заполняется форма данных для перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в которой:
графа 1 – числа месяца расчетного периода;
графа 2 – tнфакт. (фактические среднесуточные температуры наружного воздуха), принимаемые по данным Республиканского государственного предприятия "Казгидромет" (далее – РГП);
графа 3 – расчет значения q (отношение величины теплового потока на отопление при фактической среднесуточной температуре наружного воздуха к расходу теплового потока при расчетной температуре наружного воздуха для проектирования отопления (tо)), определяется по формуле:
где:
tвнорм– расчетная температура воздуха внутри жилых зданий, принимается по оптимальной температуре внутри помещения в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
tо – расчетная температура наружного воздуха для проектирования отопления (наиболее холодной пятидневки обеспеченностью 0,92), принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
графа 4 – расчет значения q0,8, где показатель степени 0,8 учитывает коэффициент теплопередачи нагревательных приборов в жилых зданиях;
графа 5 – расчет значения t1 – расчетная текущая температура сетевой воды в подающем трубопроводе, определенная по отопительному температурному графику на узле учета потребителя (°С);
графа 6 – расчет значения tвфакт. (фактические среднесуточные температуры внутреннего воздуха в жилом и нежилом помещении при фактической температуре наружного воздуха) производится за каждые сутки следующим образом:
в период стояния температур наружного воздуха ниже температуры наружного воздуха, соответствующей расчетной температуре в подающем трубопроводе (t1II), tвфакт.для открытых систем теплоснабжения рассчитывается на каждые сутки по следующей формуле:
(°С),
где:
t1II– температура сетевой воды в подающем трубопроводе, используемая на горячее водоснабжение, при которой применяется вынужденная срезка отопительного температурного графика, t1II = 95°С;
в период стояния температур наружного воздуха выше температуры наружного воздуха, соответствующей расчетной температуре в подающем трубопроводе (t1I), tвфакт., рассчитывается на каждые сутки по следующей формуле:
(°С),
где:

523. Есептік кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасын (tсорт.нақты) және есептік кезеңдегі сыртқы ауаның нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттар ішіндегі ауаның орташа өлшенген температурасын (tіорт.нақты) есептеу үшін сыртқы ауаның нақты температурасы ескеріле отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер нысаны толтырылады, онда:
1-баған – есептік кезең айының күндері;
2-баған – tснақты ("Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – РМК) деректері бойынша қабылданатын сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы;
3-баған – q мәнін есептеу (жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы кезінде жылытуға жылу ағыны шамасының сыртқы ауаның есептік температурасы кезінде жылу ағынының шығысына қатысы (tж) мынадай формула бойынша айқындалады:
q= (tінорм – tснақты) / (tінорм – tж),
мұндағы:
tінорм – тұрғын үй ғимараттардың ішіндегі есептік температура сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес үй-жайдың ішіндегі оңтайлы температура бойынша қабылданады;
tж – жылытуды жобалау үшін (неғұрлым суық бес күнде 0,92 қамтамасыз етіп) сыртқы ауаның есептік температурасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;
4-баған – q0,8 мәнін есептеу, мұнда 0,8 көрсеткіш дәрежесі тұрғын үй ғимараттардағы жылыту құралдардың жылу беру коэффициентін ескереді;
5-баған – t1 мәнін есептеу – тұтынушының есепке алу торабындағы температуралық кесте бойынша айқындалған беруші құбыржолдағы желілік судың ағымдағы есептік температурасы:
6-баған – tінақты мәнін есептеу (сыртқы ауаның нақты температурасы кезінде тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттардың ішіндегі ауаның нақты орташа тәуліктік температурасы) әр тәулік үшін мынадай түрде жүргізіледі:
сыртқы ауа температурасының тұруы кезеңінде беруші құбыржолдағы есептік температураға сәйкес келетін сыртқы ауаның температурасынан төмен болған кезде (t1II), онда tінақты мәні жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін әр тәулікке мынадай формула бойынша есептеледі:
tінақты = tснақты + (tінорм – tснақты) * (t1II – tснақты) / (t1 – tснақты) (оС),
мұндағы:
t1II –температуралық жылыту кестесін мәжбүрлі кеміту қолданылатын, ыстық сумен жабдықтауға пайдаланылатын беруші құбыржолдағы желілік судың температурасы, t1II =95оС;
сыртқы ауа температурасының тұруы кезеңінде беруші құбыржолдағы есептік температураға сәйкес келетін сыртқы ауаның температурасынан жоғары болған кезде (t1I), онда tінақты әр тәуілікке мынадай формула бойынша есептеледі:
tінақты = tс нақты + (tінорм – tс нақты) * (t1I – tснақты) / (t1 – tснақты) (оС),
мұндағы:

t1I– температура сетевой воды в подающем трубопроводе, используемая на горячее водоснабжение, при которой применяется вынужденная срезка отопительного температурного графика, для закрытых систем теплоснабжения t1I = 70°С, для открытых систем теплоснабжения t1I = 60°С; в остальные периоды температуры наружного воздуха независимо от того выше ли она среднемесячной нормируемой, либо равна ей, значение tвфакт рассчитывается на каждые сутки по следующей формуле:
Сноска. Пункт 523 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
524. Исходя из данных, рассчитанных в таблице согласно данным для перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 124 к настоящим Правилам, определяется:
1) средневзвешенная фактическая температура наружного воздуха за расчетный период (tнср.факт) по формуле:
2) средневзвешенная фактическая температура внутреннего воздуха за расчетный период (tвср.факт.) по формуле:
Сноска. Пункт 524 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
525. Для расчета средневзвешенной расчетной температуры внутреннего воздуха жилого и нежилого помещения за отопительный период (tвср.расч.) заполняется таблица расчета показателя (tвср.расч. ), температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая система централизованного теплоснабжения по форме согласно приложению 125 к настоящим Правилам, в которой:
графа 1 – наименование необходимых для расчета показателей и месяцев отопительного периода;
графа 2 – tнрасч. (расчетные средние месячные температуры наружного воздуха по месяцам отопительного периода, принимаемые в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, и расчетные показатели tо, t1II, t1I);
графа 3 – расчет значения q по формуле:
где:
tвнорм– расчетная температура воздуха внутри жилых зданий, принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
tо – расчетная температура наружного воздуха для проектирования отопления (наиболее холодной пятидневки), принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;

t1I –температуралық жылыту кестесіне мәжбүрлі кеміту қолданылатын, ыстық сумен жабдықтауға пайдаланылатын беруші құбыржолдағы желілік судың температурасы, жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін t1I = 70оС, жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін t1I =60оС;
сыртқы ауа температурасының қалған кезеңдерінде оның орташа айлық нормаланатыннан жоғары болуына не оған тең болуына қарамастан tі нақты мәні әр тәуілікке мынадай формула бойынша есептеледі:
tінақты = tінорма (оС),
Ескерту. 523-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
524. Осы Қағидаларға 124-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу үшін деректерге сәйкес кестеде есептелген деректерді негізге ала отырып:
1) есепті кезеңдегі сыртқы ауаның орташа өлшенген нақты температурасы (tсорт. нақты) мынадай формула бойынша:
2) есептік кезеңдегі іштегі ауаның орташа өлшенген нақты температурасы (tіорт.нақты) мынадай формула бойынша:
Ескерту. 524-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
525. Жылыту кезеңінде тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттардың ішіндегі ауаның орташа өлшенген есептік температурасын есептеу үшін (tіорт.нақты) осы Қағидаларға 125-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Көрсеткішті есептеу (tіорт.есеп), Температуралық кесте (t1е/t2е), ашық/жабық орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі" кестесі толтырылады, онда:
1-баған – есептеуге қажетті жылыту кезеңінің көрсеткіштері мен айлардың атауы;
2-баған – tсесеп (сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданатын жылыту кезеңінің айлары бойынша сыртқы ауаның есептік орташа айлық температурасы және есептік көрсеткіштер tж, t1II, t1I);
3-баған – q мәнін есептеу мынадай формула бойынша:
q = (tінорм – tсесеп.) / (tінорм – tж),
мұндағы:
tінорм – тұрғын үй ғимараттардың ішіндегі ауаның есептік температурасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;
tж – жылытуды жобалау үшін сыртқы ауаның есептік температурасы (неғұрлым суық бес күн) Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;

графа 4 – расчет значения q0,8;
графа 5 – расчет значения t1 (текущая температура сетевой воды в подающем трубопроводе по отопительному графику при tнрасч.);
графа 6 – nрасч. (расчетное количество суток по месяцам отопительного периода, продолжительность которого принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
графа 7 – произведение (tврасч.) на (nрасч.) по месяцам отопительного периода, где tврасч. – расчетные средние месячные температуры внутреннего воздуха в жилом и нежилом помещении, определяемые при расчетных средних месячных температурах наружного воздуха по месяцам отопительного периода (tnрасч.), определяется по формуле:
,
где:
tнрасч. – расчетные средние месячные температуры наружного воздуха по месяцам отопительного периода, принимаемые в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
tвнорм – расчетная температура воздуха внутри жилых зданий, принимается в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства;
t11 – температура сетевой воды в подающем трубопроводе, используемая на горячее водоснабжение, при которой применяется вынужденная срезка отопительного температурного графика, для закрытых систем теплоснабжения t11 = 70°С, для открытых систем теплоснабжения t1I = 60°С;
t1 – расчетная текущая температура сетевой воды в подающем трубопроводе, определенная по отопительному температурному графику на узле учета потребителя (°С).
526. Исходя из данных, рассчитанных в таблице расчет показателя (tвср.расч), температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая система централизованного теплоснабжения по форме согласно приложению 125 к настоящим Правилам, средневзвешенная расчетная температура внутреннего воздуха за отопительный период (tвср.расч) определяется по формуле:
527. Перерасчет выполняется за отопительный период либо за календарный год, для перерасчета заполняется форма перерасчета стоимости услуг по теплоснабжению перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха по форме согласно приложению 126 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 527 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-баған – q0,8 мәнін есептеу;
5-баған – t1 мәнін есептеу (жылыту кестесі бойынша беруші құбыржолдағы желілік судың ағымдағы температурасы (tсесеп.);
6-баған – nесеп.(жылыту кезеңінің айлары бойынша тәуліктің есептік саны, оның ұзақтығы Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады);
7-баған – жылыту кезеңінің айлары бойынша (tіесептіктің) (nесептікке) көбейтіндісі, мұндағы
tіесеп – жылыту кезеңінің айлары бойынша сыртқы ауаның орташа айлық есептік температурасы кезінде айқындалатын тұрғын және тұрғын емес үй ғимараттардың ішіндегі ішкі ауаның орташа айлық есептік температуралары (tіесеп) мына формула бойынша айқындалады:
tвесеп = tнесеп + (tвнорм – tнесеп) х (t11 – tнесеп) / (t1 – tнесеп) (°С) ,
мұндағы:
tнесеп. – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданатын жылыту кезеңі айлары бойынша сыртқы ауаның орташа айлық есептік температуралары;
tвнорм – тұрғын үй ғимаратттары ішіндегі ауаның есептік температурасы, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес қабылданады;
t11 – жылумен жабдықтаудың жабық жүйелері үшін t11 = 70°С, жылумен жабдықтаудың ашық жүйелері үшін t1I = 60оС температуралық жылыту кестенің мәжбүрлі кесу қолданылатын, ыстық сумен жабдықтауда пайдаланылатын беруші құбыржолындағы желілік су температурасы;
t1 – тұтынушының есепке алу торабында температуралық жылыту кестесі бойынша айқындалған, беруші құбыржолында желілк судың ағымдағы есептік температурасы (°С).
526. осы Қағидаларға 125-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Көрсеткішті есептеу (tіорт.есеп), Температуралық кесте (t1е/t2е), ашық/жабық орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі" кестесінде есептелген деректерге сүйене отырып, жылыту кезеңіндегі ішкі ауаның орташа өлшенген есептік температурасы (tіорт.есеп) мынадай формула бойынша анықталады:
527. Қайта есептеу жылыту кезеңі үшін не күнтізбелік жыл үшін орындалады, қайта есептеу үшін осы Қағидаларға 126-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нысаны толтырылады.
Ескерту. 527-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 3. Возврат средств потребителям по результатам перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха
Сноска. Заголовок параграфа 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
528. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 26 Закона субъект производит перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха напрямую потребителям либо в случае невозможности установления места нахождения потребителя путем снижения тарифа при оплате за регулируемую услугу по реализации тепловой энергии.
Сноска. Пункт 528 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
529. Снижение тарифа при оплате за услуги теплоснабжения в течение прошедшего отопительного периода производится путем снижения суммы платежа за выставленные счета на величину перерасчета.
530. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о сумме возврата средств потребителям в платежном документе об оплате коммунальных услуг в виде аванса (сальдо) с примечанием к нему.
В примечании к авансу (сальдо) указывается информация о том, что данная сумма является результатом перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха.
Сноска. Пункт 530 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
531. В срок не позднее 1 июня года, следующего за отчетным, субъектом включенный в республиканский или местный раздел Государственного регистра субъектов принимается решение о перерасчете стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврате средств потребителям по результатам перерасчета, по итогам которой предоставляется информация в ведомство уполномоченного органа или соответствующий территориальный орган о возврате средств потребителям, по перерасчету стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха, с приложением подтверждающих документов.
Территориальный орган по итогам рассмотрения представленных субъектами документов, не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения направляет в ведомство уполномоченного органа информацию о перерасчете стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврате средств потребителям по результатам перерасчета и размещает на официальном сайте ведомства уполномоченного органа.
Ведомство уполномоченного органа размещает на своем официальном интернет-ресурсе сводную информацию по регионам Республики Казахстан, по итогам перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха и возврате средств потребителям по результатам перерасчета.

3-параграф. Сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
528. Заңның 26-бабының 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес субъект сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын тұтынушыларға тікелей не тұтынушының тұрған жерін анықтау мүмкін болмаған жағдайда жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке ақы төлеу кезінде тарифті төмендету жолымен қайта есептеуді жүргізеді.
Ескерту. 528-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
529. Өткен жылыту кезеңі ішінде жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу кезінде тарифті төмендету берілген шоттардағы төлем сомасын қайта есептеу шамасына төмендету жолымен жүргізіледі.
530. Субъект тұтынушылардың назарына коммуналдық қызметтерге ақы төлеу туралы төлем құжатындағы қаражатты тұтынушыларға аванс (сальдо) түрінде қайтару сомасы туралы ақпаратты оған ескертпемен қоса жеткізеді.
Авансқа (сальдоға) ескертпеде осы сома сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеудің нәтижесі болып табылатыны туралы ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 530-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
531. Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымынан кешіктірілмейтін мерзімде Табиғи монополия субъектілері мемлекеттік тіркелімінің республикалық немесе жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополия субъектісі сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу және растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызмет құнын қайта есептеу бойынша, оның қорытындысы бойынша уәкілетті органның ведомствосына немесе тиісті аумақтық органға тұтынушыларға қаражатты қайтару туралы ақпарат берілетін қайта есептеу нәтижелері бойынша, тұтынушыларға қаражатты қайтару туралы шешім қабылдайды.
Аумақтық орган субъектілер ұсынған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына сыртқы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нәтижелері бойынша қаражатты тұтынушыларға қайтару туралы ақпаратты жібереді және уәкілетті орган ведомствосының ресми сайтында орналастырады.
Уәкілетті органның ведомствосы өзінің ресми интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясын өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нәтижелері бойынша тұтынушыларға қаражатты қайтару туралы жиынтық ақпаратты орналастырады.

Сноска. Пункт 531 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Правила определения допустимого уровня прибыли субъекта
Параграф 1. Общие положения
532. Определение допустимого уровня прибыли субъекта определяет порядок определения допустимого уровня прибыли субъекта.
533. Допустимый уровень прибыли определяется с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной по методу, определенной настоящими Правилами, и объема средств, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы.
Параграф 2. Определение допустимого уровня прибыли
Раздел 1. Расчет допустимого уровня прибыли
534. Допустимый уровень прибыли определяется на каждый год периода действия тарифа по формуле:
ДУПi = СПi * РБЗАi ,
где:
ДУП – допустимый уровень прибыли;
i – год периода действия тарифа, год;
СПi – ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
РБЗАi – регулируемая база задействованных активов, тенге.
535. Регулируемая база задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам рассчитывается с учетом выбытия из эксплуатации и ввода в эксплуатацию долгосрочных активов в каждом году периода действия тарифа в соответствии с инвестиционной программой, утверждаемой в порядке согласно настоящим Правилам.
Основные средства и нематериальные активы производственного назначения не включаются в состав регулируемой базы задействованных активов в случае их консервации или нахождения более одного года в ремонте, на техническом перевооружении (реконструкции), в аренде и иных случаях длительного незадействования.
536. Регулируемая база задействованных активов государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированных с ним юридических лиц, за исключением субъектов, осуществивших вывод акций на рынок ценных бумаг в рамках программы "Народное IPO", определяется как произведение фактической стоимости активов на коэффициент задействованности активов по следующей формуле:
РБА = СА * Кза ,
где:
РБА – регулируемая база задействованных активов;
СА – фактическая стоимость активов, тенге;
Кза – коэффициент задействованности активов.
537. Коэффициент задействованности активов определяется как соотношение фактического объема (за четыре предшествующие квартала или за предыдущий календарный год) предоставляемых регулируемых (с учетом нормативных потерь) услуг основными средствами субъекта к их технологической мощности.

Ескерту. 531-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-тарау. Табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
532. Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау тәртібін айқындайды.
533. Пайданың жол берілетін деңгейі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде қолданысқа енгізілген субъект активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және осы Қағидаларда айқындалған әдіс бойынша есептелген пайда ставкасын және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражат көлемін ескере отырып айқындалады.
2-параграф. Пайданың жол берілетін деңгейін айқындау қағидалары
1-бөлім. Пайданың жол берілетін деңгейін есептеу
534. Пайданың жол берілетін деңгейі тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
ДУП- пайданың жол берілетін деңгейі, теңге.
i – тарифтің қолданылу кезеңінің жылы, жыл;
СПi – тартылған активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі;
PБЗAi – тартылған активтердің реттелетін базасы, теңге.
535. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша тартылған активтердің реттелетін базасы тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылында осы Қағидалардың сәйкес қағидалармен бекітілген инвестициялық бағдарламаға сәйкес ұзақ мерзімді активтерді пайдаланудан шығаруды және пайдалануға енгізуді ескере отырып есептеледі.
Өндірістік мақсаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер олар консервациялауда немесе бір жылдан артық жөндеуде, техникалық қайта жабдықтауда (реконструкциялауда), жалдауда болған жағдайда және ұзақ мерзімді қолданыста болмаған өзге жағдайларда, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының құрамына кірмейді.
536. "Халықтық IPO" бағдарламасының шеңберінде акцияларын құнды қағаздар нарығына шығаруды жүзеге асыратын субъектілерді қоспағанда, бақылау пакеттерi мемлекетке тиесілі Кәсіпорындар мен акционерлік қоғамдардың, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғалардың тартылған активтерiнiң реттелетiн базасы активтердiң тартылған коэффициентiне активтердiң нақты құнының туындысы ретiнде мынадай формула бойынша анықталады:
РБА = СА Кза,
мұндағы:
СА – активтердің нақты құны, теңге;
Кза – активтердің тартылу коэффициенті.
537. Активтердің тартылу коэффициенті олардың технологиялық қуаттылығына Субъектінің негізгі құралдарымен ұсынылатын реттеліп көрсетілетін (нормативтік ысыраптарды ескере отырып) қызметтердің нақты көлемінің (алдыңғы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін) арақатынасы ретінде айқындалады.

538. Фактическая стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъектов, полученной в результате их переоценки независимыми оценщиками, выбранными на конкурсной основе.
539. Для субъектов, осуществивших вывод акций на рынок ценных бумаг в рамках программы "Народное IPO", а также для субъектов, не указанных в пункте 536 настоящих Правил, основные средства которых получены в доверительное управление, имущественный найм, по лизингу или в результате иных сделок:
1) регулируемая база задействованных активов определяется на основе стоимости приобретения (покупки и других способов приобретения) основных средств субъектов с учетом фактически произведенных (ежегодных) инвестиций, ремонтных и других видов работ за период владения и (или) пользования, повлекших увеличение первоначальной стоимости основных средств, за минусом фактически начисленных за период владения и (или) пользования (ежегодных) амортизационных отчислений;
2) от государственных предприятий, акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированных с ними юридических лиц регулируемая база задействованных активов определяется в соответствии с пунктами 536, 537 и 538 настоящих Правил.
540. Расчет ставки прибыли осуществляется с учетом специфики сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам.
Раздел 2. Расчет ставки прибыли субъектов, предоставляющих регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения, и субъектов энергетического сектора
541. Ставка прибыли для субъектов, предоставляющих услуги водоснабжения и (или) водоотведения, а также для субъектов, осуществляющих изменении утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока на основании подпункта 4) пункта 601 настоящих Правил принимается в размере не более пятидесяти процентов.
При превышении источников финансирования над объемами инвестиций прибыль корректируется в сторону снижения до уровня необходимого для реализации инвестиционной программы (проекта) с учетом использования амортизационных отчислений и заемных средств в качестве источников финансирования инвестиций.
Если плановый уровень тарифа на услуги водоснабжения и (или) водоотведения превышает двести тенге за один метр кубический без налога на добавленную стоимость, ставка прибыли принимается на уровне базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на дату подачи заявки на утверждение тарифа.

538. Активтердің нақты құны конкурстық негізінде таңдалған тәуелсіз бағалаушылармен оларды қайта бағалау нәтижесінде алынған Субъектілердің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде айқындалады.
539. "Халықтық IPO" бағдарламасы шеңберінде акцияларын құнды қағаздар нарығына шығаруды жүзеге асырған Субъектілер үшін, сондай-ақ осы Қағидаларының 536-тармағында көрсетілмеген, негізгі құралдары сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалдауға, лизинг бойынша немесе басқа мәмілелер нәтижесінде алынған Субъектілер үшін:
1) тартылған активтердің реттелетін базасы иелігінде болған және (немесе) пайдаланған кезеңдегі (жыл сайынғы) нақты есептелген амортизациялық аударымдарды қоспағанда, нақты өндірілген (жыл сайынғы) инвестицияларды, негізгі құралдардың бастапқы құнының өсіруіне әкелген иелігінде болған және (немесе) пайдаланған кезеңдегі жөндеу және жұмыстардың басқа түрлерін ескере отырып, Субъектілердің негізгі құралдардың сатып алу (сатып алудың басқа тәсілдері) құның негізінде айқындалады;
2) акциялардың бақылау пакеті мемлекеттің, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғалардың иелігіндегі мемлекеттік кәсіпорындардан, акционерлік қоғамдардан, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғалардан тартылған активтердің реттелетін базасы осы Қағидаларының 536, 537 және 538-тармақтарына сәйкес айқындалады.
540. Пайда мөлшерлемесінің есебі осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларының ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады.
2-бөлім. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін Субъектілердің, және энергетикалық сектор Субъектілерінің пайда мөлшерлемесін есептеу
541. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін ұсынатын субъектілер үшін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті осы Қағидалардың 601-тармағының 4) тармақшасының негізінде оның мерзімі өткенге дейін өзгертуді жүзеге асыратын субъектілер үшін пайда мөлшерлемесі елу пайыздан аспайтын мөлшерде қабылданады.
Қаржыландыру көздері инвестиция көлемдерінен асып түскен кезде инвестицияларды қаржыландыру көздері ретінде амортизациялық аударымдар мен қарыз қаражатының пайдаланылуы ескеріле отырып, пайда инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін қажет деңгейге дейін төмендеу жағына қарай түзетіледі.
Егер сумен жабдықтау және (немесе) су бұру көрсетілетін қызметтеріне тарифтің жоспарлы деңгейі қосылған құн салығынсыз бір текше метр үшін екі жүз теңгеден асып түссе, пайда мөлшерлемесі тарифті бекітуге өтінім беру күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесі деңгейінде қабылданады.

Сноска. Пункт 541 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
542. Ставка прибыли рассчитывается с помощью метода средневзвешенной стоимости капитала (далее – СВСК) для субъектов энергетического сектора, предоставляющих регулируемые услуги по:
хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам;
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий пункта 542 предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).
по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений;
по передаче электрической энергии;
по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии;
по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
542-1. При остаточной стоимости основных средств менее 30% учтенных в инвестиционной программе, уполномоченный орган рассчитывает дополнительные средства финансирования на реализацию инвестиционной программы путем умножения на коэффициент до 0,5 от стоимости износа основных средств.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 542-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
543. СВСК определяется по формуле:
СП (СВСК) = ((1 – g) * re) + (g * rd),
где:
g – леверидж, является величиной, характеризующей соотношение заемного и собственного капитала субъекта в общей структуре финансирования, то есть доля фактически заимствованных средств в структуре всего капитала (сумма собственного и заемного капитала) с учетом произведенной последней переоценки основных средств. Уровень левериджа является величиной не менее нуля. При отрицательном значении собственного капитала субъекта, уровень левериджа принимается за величину, равную 1;
re – ставка вознаграждения на собственный капитал (%);
rd – ставка вознаграждения на заемные средства (%).
Ставка вознаграждения на заемные средства определяется по формуле:
rd = rf + ДП,
где:
rf – безрисковая ставка, определяемая исходя из базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
ДП – долговая премия за риск по субъекту, определяемая на основе премии на долговые обязательства, выпущенные субъектом и находящиеся в обращении, относительно государственных ценных бумаг того же срока обращения, если выпуск долговых обязательств имел место. В ином случае, она определяется с учетом долговых премий за риск других субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности и имеющих аналогичный кредитный рейтинг на территории Республики Казахстан.
Ставка вознаграждения на собственный капитал определяется по формуле:
re = rf + ra,
где:
ra – премия за риск на собственный капитал. Премия за риск на собственный капитал определяется на основе премии за риск по фондовому рынку Республики Казахстан в целом и корректируется на отраслевой бета-коэффициент по формуле:

Ескерту. 541-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
542. Пайда мөлшерлемесі мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін энергетика секторы Субъектілері үшін капиталдың орташа өлшенген құны (бұдан әрі – КОӨҚ) әдiсiнiң көмегiмен мынадай формула бойынша анықталады:
тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Үшінші абзац жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
топырақтың жылуын, жерасты суларды, өзендерді, су айдындарын өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып, өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі;
электр энергиясын беру жөніндегі;
электр энергиясын желiге босатуды техникалық диспетчерлендіру және тұтыну жөніндегі;
электр энергиясын өндiрудiң-тұтынудың теңгерiмдеуді ұйымдастыру жөніндегі.
542-1. Инвестициялық бағдарламада ескерілген негізгі құралдардың қалдық құны 30%-дан аз болған жағдайда, уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған қосымша қаржыландыру негізгі құралдарын тозған құнның 0,5%-на дейінгі коэффициентке көбейту жолымен есептейді.
Ескерту. Қағидалар 542-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
543. КОӨҚ мынадай формула бойынша айқындалады:
ӨҚ (КОӨҚ) = ((1 – g) * re) + (g * rd),
мұндағы:
g – леверидж қаржыландырудың жалпы құрылымында субъектінің қарыз және меншікті капиталының ара қатынасын сипаттайтын шама, яғни негізгі құралдарға жүргізілген соңғы қайта бағалауды ескере отырып барлық капиталдың (меншікті және қарыз капиталының сомасы) құрылымындағы нақты қарыз қаражатының үлесі болып табылады. Леверидж деңгейі нөлден кем емес шама болып табылады. Субъектінің меншікті капититалының теріс мәні болған кезде леверидждің деңгейі 1-ге тең шама ретінде алынады;
re – меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі (%);
rd – қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі (%).
Қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
rd = rf + ҚС,
мұндағы:
rf – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі негізге алына отырып айқындалатын тәуекелсіз мөлшерлеме;
ҚС – субъекті шығарған және егер борыштық міндеттемелерді шығару орын алған болса, айналымның сол мерзіміне мемлекеттік бағалы қағаздарға қатысты айналымда болатын борыштық міндеттемелерге сыйлықақы негізінде айқындалатын, субъекті бойынша тәуекел үшін борыштық сыйлықақы. Басқа жағдайда ол ұқсас қызмет түрімен айналысатын және Қазақстан Республикасының аумағында осындай кредиттік рейтингі бар басқа субъектілердің борыштық сыйақыларын ескере отырып айқындалады.
Меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
re = rf + ra,
мұндағы:
ra – меншікті капиталға тәуекел үшін сыйлықақы. Меншікті капиталға тәуекел үшін сыйлықақы тұтастай алғанда Қазақстан Республикасының қор нарығы бойынша тәуекел үшін сыйлықақы негізінде айқындалады және мынадай формула бойынша салалық бета-коэффициентке түзетіледі:

ra = b * (15,7 % – rf),
где:
b – отраслевой бета-коэффициент энергетического сектора. Для расчета ставки прибыли на задействованные активы организации энергетического сектора отраслевой бета-коэффициент принят на уровне 0,89, за исключением субъектов, осуществивших вывод акций на рынок ценных бумаг в рамках программы "Народное IPO", для которых отраслевой бета-коэффициент принят на уровне 1,3.
Стоимость вознаграждения на акционерный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства.
Сноска. Пункт 543 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов, предоставляющих услуги по транспортировке газа по магистральным трубопроводам
544. Ставка прибыли после налогообложения рассчитывается на базе обоснованной и эффективной структуры капитала, и определяется как средневзвешенная стоимость различных видов капитала по следующей формуле:
WACC = r d * (3K/K) + r e * (CK/K) + r p * (PK/K),
где:
r d – стоимость долгосрочного заемного капитала;
r e – стоимость собственного капитала;
r р – стоимость привилегированного капитала;
ЗК – долгосрочный заемный капитал;
РК – оплаченные привилегированные акции;
СК – оплаченные простые акции;
К – общий капитал, определяется как сумма ЗК + РК + СК.
t – ставка налогообложения (корпоративный подоходный налог).
545. Ставка прибыли до налогообложения определяется как ставка прибыли после налогообложения деленная на (1–t).
546. При определении структуры капитала рассматриваются структуры капитала газотранспортной организации, его материнской компании и "прокси группы" аналогичных компаний.
547. Существующая структура капитала газотранспортной организации используется при следующих условиях:
1) данная структура капитала является экономически обоснованной и не ущемляет интересы потребителей услуг газотранспортной организации;
2) газотранспортная организация осуществляет внешнее заимствование независимо от материнской компании.
548. В случае, когда финансирование газотранспортной организации осуществляется материнской компанией за счет привлеченных ею заемных средств, при этом структура капитала материнской компании значительно отличается от структуры капитала газотранспортной организации, целесообразно применение структуры капитала материнской компании.
549. В отдельных случаях, когда структуры капитала газотранспортной организации и его материнской компании являются экономически необоснованными, целесообразно применение структуры капитала аналогичной компании или "прокси группы" компаний наиболее подходящих по деятельности к газотранспортной организации или его материнской компании. В данном случае для сравнения принимаются компании, осуществляющие деятельность, как в Республике Казахстан, так и за рубежом.

ra = b* (15,7 % – rf),
мұндағы:
b – энергетика секторының салалық бета-коэффициенті. Энергетика секторы ұйымының іске қосылған активтеріне пайда мөлшерлемесін есептеу үшін салалық бета-коэффициент, олар үшін салалық бета-коэффициент 1,3 деңгейінде қабылданған "Халықтық ІPO" бағдарламасы шеңберінде акцияларын бағалы қағаздар нарығына шығаруды жүзеге асырған субъектілерді қоспағанда, 0,89 деңгейінде қабылданды.
Акционерлік капиталға сыйақының құны қарыз қаражатына сыйақы құнынан кем емес шама болып табылады.
Ескерту. 543-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Газды магистральдық таратушы құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтерді ұсынатын Субъектілердің тартылған активтерінің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесін есептеу
544. Салық салынғаннан кейінгі пайда мөлшерлемесі капиталдың негізделген және тиімді құрылымының негізінде есептеледі және капиталдың әртүрлі түрлерінің орташа өлшенген құны ретінде мынадай формула (1) бойынша анықталады:
WACC = r d * (1-t) * (3K/K) + r e * (CK/K) + r p * (PK/K),
мұндағы:
r d – ұзақ мерзімді қарыз капиталының құны;
r e – меншікті капиталдың құны;
r р – артықшылық берілген капиталдың құны;
ЗК – ұзақ мерзімді қарыз капиталы;
РК – төленген артықшылық берілген акциялар;
СК – төленген қарапайым акциялар;
К – жалпы капитал ЗК + РК + СК сомасы ретінде анықталады;
t – салық салу мөлшерлемесі (корпоративтік табыс салығы).
545. Салық салынғанға дейінгі пайда мөлшерлемесі (1-t) бөлінген салық салынғаннан кейінгі пайда мөлшерлемесі ретінде анықталады.
546. Капитал құрылымын анықтау кезінде газ тасымалдау ұйымының, оның бас компаниясының және ұқсас компаниялардың "прокси тобының" капиталының құрылымдары қарастырылады.
547. Газ тасымалдау ұйымы капиталының қолда бар құрылымы мынадай шарттар болған кезде пайдаланылады:
1) капиталдың осы құрылымы экономикалық негізделген болып табылады және газ тасымалдау ұйымының қызметтерін тұтынушыларының мүдделеріне қысым жасамайды;
2) газ тасымалдау ұйымы бас компаниядан тәуелсіз сырттан қарыз алуды жүзеге асырады.
548. Газ тасымалдау ұйымының қаржыландырылуы бас компаниямен оның тартылған қарыз қаражатының есебінен жүзеге асырылған жағдайда, бұл ретте бас компания капиталының құрылымы газ тасымалдау ұйымы капиталының құрылымынан елеулі айрықша болған кезде, бас компания капиталының құрылымын қолданған мақсатты болады.
549. Жекелеген жағдайларда, газ тасымалдау ұйымы мен оның бас компаниясы капиталының құрылымдары экономикалық негізделмеген болып табылса, ұқсас компанияның немесе газ тасымалдау ұйымының немесе оның бас компаниясының қызметіне неғұрлым сай келетін компаниялардың "прокси тобының" капитал құрылымын қолдану орынды. Бұл жағдайда, салыстыру үшін Қазақстанда да, шетелде де қызметін жүзеге асыратын компаниялар қабылданады.

550. В случае, когда для расчета ставки прибыли используется структура капитала газотранспортной организации в соответствии с пунктом 547 настоящих Правил или его материнской компании в соответствии с пунктом 548 настоящих Правил, стоимость заемного капитала определяется как средневзвешенная фактическая стоимость заемного капитала на конец отчетного периода с учетом дисконтов или премии, затрат по привлечению заемного капитала или рефинансированию.
551. В случае определения структуры капитала в соответствии с пунктом 549 настоящих Правил, стоимость заемного капитала определяется на основе кредитного рейтинга газотранспортной организации или стоимости заемного капитала аналогичной компании или "прокси группы" таких компаний.
552. В случае если заемный капитал привлечен в иностранной валюте необходимо скорректировать стоимость заемного капитала на предполагаемую курсовую разницу. Данная скорректированная стоимость заемного капитала, рассчитывается по формуле:
r D {тенге) = (1 + r D {доллар)) * (1 + i Казахстан )/(1 + i США ) – 1,
где:
r D {тенге) – стоимость заемного капитала в тенговом эквиваленте;
r D {доллар) – стоимость заемного капитала в долларовом эквиваленте;
i Казахстан и i CШA – предполагаемый уровень инфляции в Казахстане и в Соединенных Штатах Америки (далее – США) соответственно.
553. Стоимость привилегированных акций определяется на основе данных газотранспортной организации как средневзвешенное значение за отчетный период.
554. Определение стоимости собственного капитала для газотранспортной организации осуществляется на основе двухступенчатой модели дисконтированных денежных потоков.
555. Данная модель оценки стоимости собственного капитала основана на том, что цена на акцию компании представляет собой текущую стоимость всех предполагаемых будущих доходов на данную акцию, которые дисконтированы согласно требуемому инвесторами уровню дохода. Будущие доходы на акцию прогнозируется на основе роста в среднесрочном периоде (среднесрочный темп роста), который сопровождается устойчивым темпом роста.
556. Требуемый инвесторами уровень доходности отражает стоимость собственного капитала.
557. В целях применения настоящих Правил для газотранспортной организации, необходимо определить "прокси группу", сравнительных трубопроводных компаний для определения стоимости собственного капитала.
558. Выбор компаний в "прокси группу" осуществляется на основе следующих критериев:
1) выбранная компания является акционерным обществом, акции которой находятся в открытом обращении на фондовой бирже;

550. Пайда мөлшерлемесін есептеу үшін осы Қағидаларының 547-тармағына сәйкес газ тасымалдау ұйымының немесе осы Қағидаларының 548-тармағына сәйкес оның бас компаниясының капитал құрылымы пайдаланған кезде, қарыз капиталының құны дисконттарды немесе сыйлықақыларды, қарыз капиталын тарту немесе қайта қаржыландыру бойынша шығындарды есепке ала отырып, есепті кезеңнің аяғындағы қарыз капиталының орташа өлшенген нақты құны ретінде анықталады.
551. Осы Қағидаларының 549-тармағына сәйкес капитал құрылымын анықтаған жағдайда, қарыз капиталының құны газ тасымалдау ұйымының кредиттік рейтінгісінің немесе ұқсас компанияның немесе осындай компаниялардың "прокси тобының" қарыз капиталы құнының негізінде анықталады.
552. Егер қарыз капиталы шетел валютасында тартылған жағдайда, қарыз капиталының құнын болжамды бағам айырмасына түзету қажет. Қарыз капиталының осы түзетілген құны формула бойынша есептеледі.
r D {теңге) = (1 + r D {доллар)) * (1 + i Қaзaқстaн )/(1 + i АҚШ ) – 1,
мұндағы:
r D {теңге) – қарыз капиталының теңгелік эквивалентіндегі құны;
r D {доллар) – қарыз капиталының долларлық эквивалентіндегі құны;
i Қазақстан және i AҚШ – тиісінше Қазақстан мен АҚШ-ғы инфляцияның болжамды деңгейі.
553. Артықшылық берілген акциялардың құны газ тасымалдау ұйымы деректерінің негізінде есепті кезеңдегі орташа өлшенген мәні ретінде анықталады.
554. Газ тасымалдау ұйымы үшін меншікті капиталдың құнын анықтау дисконтталған ақша ағындарының қос сатылы үлгісінің негізінде жүзеге асырылады.
555. Меншікті капиталдың құнын бағалаудың осы үлгісі компания акциясының бағасы инвесторлар талап ететін табыс деңгейіне сәйкес дисконтталған осы акцияға барлық болжамды келешектегі табыстардың ағымдағы құнының болуына негізделген. Акцияға келешектегі табыстар өсудің тұрақты қарқынымен сипатталатын орташа мерзімді кезеңдегі өсудің (өсудің орташа мерзімді қарқыны) негізінде болжанады.
556. Инвесторлармен талап етілетін табыстылық деңгейі меншікті капиталдың құнын көрсетеді.
557. Газ тасымалдау ұйымы үшін осы нұсқаулықты қолдану мақсаттарында меншікті капиталдың құнын анықтауға салыстырмалы таратушы құбырлары компанияларының прокси тобын анықтау қажет.
558. Компанияларды прокси тобына таңдау мынадай өлшемдердің негізінде жүзеге асырылады:
1) таңдалған компания акциялары қор биржасындағы ашық айналымда болатын акционерлік қоғам болып табылады;

2) компания рассматривается инвесторами, как отражающая риски газопроводного транспорта и как подтверждение включены в инвестиционные обзоры различных аналитических отчетов для анализа диверсифицированной газовой отрасли.
559. Стоимость собственного капитала "прокси группы" определяется как среднее значение стоимостей собственного капитала компаний, входящих в "прокси группу" и рассчитывается по формуле:
где:
– средняя стоимость собственного капитала для прокси группы;
– стоимость собственного капитала компании i;
n – количество компаний в прокси группе.
560. В случае если выбранная компания, осуществляет свою деятельность за пределами США, полученная стоимость собственного капитала для данной компании, корректируется на страновой и курсовой риски данной страны для приведения к единым показателям.
561. Стоимость собственного капитала для каждой компании это сумма доходности по акциям в следующем году, скорректированной на ежеквартальные выплаты дивидендов, и ожидаемого темпа роста дивидендов. Стоимость собственного капитала, рассчитывается по формуле:
где:
– доходность по акциям компании i в следующем году;
– ожидаемый темп роста компании i.
562. Доходность по акциям компании в следующем году, скорректированная на ежеквартальные выплаты дивидендов, определяется по формуле:
где:
– текущая доходность по акциям компании i.
563. Текущая доходность по акциям компании определяется как отношение текущих дивидендов к цене на акцию и определяется по формуле:
где:
Pi – средняя текущая цена на акцию за два последовательных квартала предшествующих дате подачи заявки для компании i;
– дивиденды на акцию, выплаченные за отчетный период.
564. Ожидаемый темп роста дивидендов компании i рассчитывается как средневзвешенное значение среднесрочных и устойчивых темпов роста, удельные веса которых определяются продолжительностью соответствующих периодов в годах и рассчитывается по формуле. Продолжительность общего горизонта использования темпов роста составляет 20 лет.
где:
– ожидаемый темп роста компании i;
– среднесрочный темп роста дивидендов в расчете на акцию для компании i;
– устойчивый темп роста дивидендов в расчете на акцию для компании i;
КП – горизонт использования среднесрочных темпов роста (лет);
УП – горизонт использования устойчивого темпа роста (лет);
П – общий горизонт (лет), определяется как сумма (КП+УП).
565. Среднесрочные темпы роста дивидендов компаний предоставляются общепризнанными аналитическими компаниями (на пятилетний период). Общепризнанность аналитической компании определяется частотой использования ее данных государственными органами, осуществляющими регулирование газотранспортных организаций в других странах.

2) компания газ құбыры көлігінің тәуекелдерін көрсететін және растау ретінде әртараптандырылған газ саласын талдау үшін әртүрлі талдау есептерінің инвестициялық көріністеріне қосылған ретінде инвесторлармен қаралады.
559. Прокси тобының меншікті капиталының құны прокси тобына кіретін компаниялардың меншікті капиталы құндарының орташа мәні ретінде анықталады және формула бойынша анықталады.
мұндағы:
r Е – прокси тобы үшін меншікті капиталдың орташа құны;
r i – компаниясының меншікті капиталының құны;
n – прокси тобындағы компаниялардың саны.
560. Егер таңдалған компания өз қызметін АҚШ-тан тыс жерлерде жүзеге асырған жағдайда, осы компания үшін меншікті капиталдың алынған құны бірыңғай көрсеткіштерге келтіру үшін осы елдің елдік және бағам тәуекелдеріне түзетіледі.
561. Әрбір компания үшін меншікті капиталдың құны бұл дивидендтерді тоқсан сайын төлеуге және дивидендтердің күтілетін өсу қарқынына түзетілген келесі жылдағы акциялар бойынша табыстылық сомасы. Меншікті капиталдың құны мына формула бойынша есептеледі.
мұндағы:
Y l i – і-компаниясының акциялары бойынша келесі жылдағы табыстылық;
g i – і-компаниясының күтілетін өсу қарқыны.
562. Дивидендтерді тоқсан сайын төлеуге түзетілген келесі жылдағы компанияның акциялары бойынша табыстылығы мына формула бойынша анықталады.
Y l i = Y 0 i * (1+0,5g i ),
мұндағы:
Y 0 – i компаниясының акциялары бойынша ағымдағы табыстылығы.
563. Компанияның акциялары бойынша ағымдағы табыстылығы ағымдағы дивидендтердің акция бағасына қатынасы ретінде және мына формула бойынша анықталады.
мұндағы:
Р i – і компаниясына арналған өтінім беру күнінің алдындағы екі кезекті тоқсандағы акцияның орташа ағымдағы бағасы;
Д i 0 – есепті кезеңде акцияға төленген дивидендтер.
564. i-компаниясы дивидендтерінің күтілетін өсу қарқыны үлес салмақтары жылдардағы тиісті кезеңдердің ұзақтығымен анықталатын орташа мерзімді және тұрақты өсу қарқындарының орташа өлшенген мәні ретінде есептеледі және мына формула бойынша анықталады. Өсу қарқындарын пайдаланудың жалпы шегінің ұзақтығы 20 жылды құрайды.
g i = g 0 i * KП/П + g t i * УП/П,
мұндағы:
g0 i – і-компаниясы үшін акцияға есептелген дивидендтердің орташа мерзімді өсу қарқыны;
g t i – і-компаниясы үшін акцияға есептелген дивидендтердің тұрақты өсу қарқыны;
КП – өсудің орташа мерзімді қарқындарын (жылдарын) пайдалану шегі;
УП – өсудің тұрақты қарқынын (жылдарын) пайдалану шегі;
П – жалпы шек (жылдар) (КП+УП) сомасы ретінде анықталады.
565. Компаниялар дивидендтерінің орташа мерзімді өсу қарқындарын жалпы танылған талдау компаниялары (бес жылдық кезеңге) ұсынады. Талдау компаниясының жалпы танымалдылығы оның деректерін басқа елдердегі газ тасымалдау ұйымдарын реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың пайдалану жиілігімен анықталады.

566. Устойчивый темп роста прогнозируется на период, следующий за периодом среднесрочного темпа роста, и определяется двумя компонентами, которые являются внутренними резервными источниками роста компании, и рассчитывается по формуле:
Первый компонент уравнения является основным источником роста компании и является неотъемлемым компонентом устойчивого темпа роста,
где:
Bi – доля прогнозируемых доходов, не распределенных по акциям;
Ri – прогнозируемый уровень доходности на балансовую стоимость компании в расчете на акцию.
Второй компонент уравнения отпускается при расчете, в случае если компания не предполагает выпускать дополнительную эмиссию акций,
где:
Vi – прогнозируемая доля прироста собственного капитала;
Si – прогнозируемый процент прироста простых акций с учетом предполагаемой ежегодной эмиссии (темп роста объема простых акций).
567. Стоимость собственного капитала прокси группы приводится к стоимости собственного капитала, отражающей страновой риск Республики Казахстан, и рассчитывается по формуле:
rE(доллар США) = rE + премия за страновой риск
где:
rE (доллар США (далее - доллар)) – стоимость собственного капитала, отражающая страновой риск Республики Казахстан в долларовом эквиваленте.
568. Премия за страновой риск основывается на риске дефолта страны и рассчитывается как разница между доходностью по облигациям Республики Казахстан, выпущенным в долларах и доходностью по 10-летним казначейским облигациям США, умноженная на средний коэффициент нестабильности фондового рынка.
569. В случае если оставшийся срок погашения по облигациям Республики Казахстан составляет менее 5 лет, то для расчета доходности берется доходность по облигациям стран с рейтингом приближенным к рейтингу Республики Казахстан.
570. Стоимость собственного капитала, выраженная в долларовом отношении, корректируется на предполагаемое изменение в курсе национальной валюты. Данная корректировка рассчитывается по формуле:
где:
rЕ (тенге) – стоимость собственного капитала в тенговом эквиваленте;
iКазахстан и iСША – предполагаемый уровень инфляции в Республике Казахстан и США соответственно.
571. Полученная стоимость собственного капитала, выраженная в национальной валюте используется для расчета средневзвешенной стоимости капитала, то есть ставки прибыли рассчитывается по формуле:
rE = rE , (тенге)
572. Для расчета ставки прибыли используется информация, перечисленная в пунктах 565, 566 и 567 настоящих Правил.
573. Информация для расчета стоимости заемного капитала включает нижеследующее:

566. Өсудің тұрақты қарқыны өсудің орташа мерзімді қарқынының кезеңінен кейінгі кезеңге болжанады және компания өсуінің ішкі резервтік көздері болып табылатын екі құрамдауышпен анықталады және мына формула бойынша есептеледі.
g t i =B i R i +V i S i ,
Теңдеудің бірінші құрамдауышы компания өсуінің негізгі көзі болып табылады және өсудің тұрақты қарқынының ажырамас құрамдауышы болып табылады.
мұндағы:
B i – акциялар бойынша бөлінбеген болжамды табыстар үлесі;
R i – акцияға есептегендегі компанияның теңгерімді құнына табыстылықтың болжанатын деңгейі.
Теңдеудің екінші құрамдауышы, егер компания қосымша акциялар эмиссиясын шығаруды болжамаса, есептеу кезінде түсіріледі.
мұндағы:
V i – меншікті капиталдың болжамды өсу үлесі;
S i – болжанатын жыл сайынғы эмиссияны (қарапайым акциялар көлемінің өсу қарқынын) есепке ала отырып, қарапайым акциялардың болжанған өсу пайызы.
567. Прокси тобының меншікті капиталының құны Қазақстан Республикасының елдік тәуекелін көрсететін меншікті капитал құнына келтіріледі тиіс және ол мына формула бойынша есептеледі.
r Е {доллар) = r Е + елдік тәуекелге сыйлықақы,
мұндағы:
r Е (доллар) – Қазақстан Республикасының елдік тәуекелін долларлық эквивалентте көрсететін меншікті капиталдың құны.
568. Елдік тәуекел үшін сыйлықақы елдің дефолты тәуекеліне негізделеді және долларда шығарылған Қазақстан Республикасының облигациялары бойынша табыстылығы мен қор нарығы тұрақсыздығының орташа коэффициентіне көбейтілетін АҚШ 10-жылдық қазынашылық облигациялары бойынша табыстылықтың арасындағы айырма ретінде есептеледі.
569. Егер Қазақстан Республикасының облигациялары бойынша өтеудің қалған мерзімі 5 жылдан кем болған жағдайда, онда табыстылықты есептеу үшін Қазақстан рейтінгісіне жақындалған рейтінгісі бар елдердің облигациялары бойынша табыстылық алынады.
570. Долларлық қатынаста көрсетілген меншікті капиталдың құны ұлттық валюта бағамының болжамды өзгерісіне қарай түзетіледі. Бұл түзету (10) формула бойынша есептеледі.
r Е (теңге) = (1 + r Е (доллар)) * (1 + i Қазақстан )/(1+i АҚШ ) – 1,
мұндағы:
r Е (теңге) – меншікті капиталдың теңгелік эквиваленттегі құны;
i Қазақстан және i АҚШ – тиісінше Қазақстан мен АҚШ-тағы инфляцияның болжамды деңгейі.
571. Ұлттық валютада көрсетілген меншікті капиталдың алынған құны капиталдың орташа өлшенген құнын есептеу үшін пайдаланылады, яғни пайда ставкалары мынадай формула бойынша есептеледі:
r Е = r Е {теңге),
572. Пайда мөлшерлемесін есептеу үшін осы Қағидаларының 565, 566 және 567-тармақтарында санамаланған ақпарат пайдаланылады.
573. Қарыз капиталының құнын есептеу үшін ақпарат мына төмендегілерді:

1) название, дата привлечения и дата погашения займов;
2) процентная ставка по займам;
3) общая сумма займов;
4) общая сумма дисконта или комиссии организаторов размещения займа;
5) общая сумма затрат по выпуску;
6) чистые поступления по займам;
7) стоимость заемного капитала: доходность до погашения, рассчитываемая на основе процентной ставки и чистых поступлений.
574. Информация для расчета стоимости привилегированного капитала включает нижеследующее:
1) название и дата эмиссии привилегированных акций;
2) если подлежит обратному выкупу, то стоимость выкупа;
3) если конвертируемые, то условия конвертации;
4) ставка по дивидендам;
5) номинальная сумма эмиссии привилегированных акций;
6) общая сумма дисконта или комиссии организаторов размещения займа;
7) общая сумма затрат по выпуску;
8) стоимость привлеченных средств – ежегодная ставка по дивидендам, деленная на чистые привлеченные средства на единицу выпущенной акции.
575. Информация для расчета стоимости собственного капитала включает нижеследующее:
1) список компаний, входящих в прокси группу, описание бизнеса данных компаний и доля трубопроводного транспорта в общей деятельности данных компаний;
2) цены на акции, уровень доходности, дивидендов и балансовой стоимости в расчете на одну акцию компаний, выбранных в прокси группу;
3) среднесрочные темпы роста, компаний, входящих в прокси группу, оцененные общепризнанной аналитической компанией;
4) уровень доходности по 10-летним казначейским облигациям США;
5) уровень доходности по государственным облигациям Республики Казахстан, выпущенных в долларах, или стран с рейтингом приближенным к рейтингу Республики Казахстан;
6) предполагаемый уровень инфляции в Республике Казахстан и США;
7) источники используемой информации и компонентов расчета. В расчете используются официальные, достоверные и широко практикуемыми финансовыми и иными организациями.
Раздел 5. Расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов, предоставляющих регулируемые услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам
576. Ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов нефтепроводной организации определяется как средневзвешенная стоимость капитала и рассчитывается по формуле:
где:
СПЗА – ставка прибыли на задействованные активы;
СК – собственный капитал, тенге;
СПСК – стоимость собственного капитала;
ЗК – заемный капитал, тенге;
СПЗК – стоимость заемного капитала.

1) қарыздардың атауын, оларды тарту күні мен өтеу күнін;
2) қарыздар бойынша проценттік мөлшерлемесін;
3) қарыздардың жалпы сомасын;
4) дисконттың немесе қарызды орналастыруды ұйымдастырушылар комиссиясының жалпы сомасын;
5) шығару бойынша шығындардың жалпы сомасын;
6) қарыздар бойынша таза түсімдерді;
7) қарыз капиталының құнын: проценттік мөлшерлеме мен таза түсімдердің негізінде есептелетін өтеуге дейінгі табыстылықты қамтиды.
574. Артықшылық берілген капиталдың құнын есептеу үшін ақпарат мына төмендегілерді:
1) артықшылық берілген акциялар эмиссияның атауы мен күнін;
2) егер кері сатып алуға жатса, сатып алу құнын;
3) егер айырбасталатын болса, айырбастау шарттарын;
4) дивидендтер бойынша мөлшерлемесін;
5) артықшылық берілген акциялар эмиссияның атаулы сомасын;
6) дисконттың немесе қарызды орналастыруды ұйымдастырушылар комиссиясының жалпы сомасын;
7) шығару бойынша шығындардың жалпы сомасын;
8) тартылған қаржының құнын – шығарылған акцияның бірлігіне таза тартылған қаражатқа бөлінген дивидендтер бойынша жыл сайынғы мөлшерлемесін қамтиды.
575. Меншікті капиталдың құнын есептеу үшін ақпарат мына төмендегілерді:
1) прокси тобына кіретін компаниялардың тізімін, осы компаниялары бизнесінің сипаттамасы мен таратушы құбыр көлігінің осы компаниялардың жалпы қызметіндегі үлесін;
2) прокси тобына таңдалған компаниялардың бір акциясына есептегендегі акциялар бағаларын, табыстылық, дивидендтер мен теңгерімді құнының деңгейін;
3) жалпы танылған талдау компаниясымен бағаланған прокси тобына кіретін компаниялардың орташа мерзімді өсу қарқынын;
4) АҚШ 10-жылдық қазынашылық облигациялары бойынша табыстылық деңгейін;
5) АҚШ долларында шығарылған Қазақстанның немесе Қазақстанның рейтінгісіне жақындалған рейтингісі бар елдердің мемлекеттік облигациялары бойынша табыстылық деңгейін;
6) Қазақстан Республикасындағы және АҚШ-тағы инфляцияның болжамды деңгейін;
7) пайдаланатын ақпарат пен есептеу компоненттерінің көздерін қамтиды. Есептеуде ресми, дәйекті және қаржылық және өзге де ұйымдар кеңінен қолданылатын ақпарат пайдаланылады.
5-бөлім. Мұнайды магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің іске қосылған активтерінің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесін есептеу
576. Мұнай өткізу ұйымының реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі капиталдың орташа өлшенген құны ретінде айқындалады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
СП ЗА – іске қосылған активтерге пайда мөлшерлемесі;
СК – меншік капитал, теңге;
СП СК – меншік капиталдың құны;
ЗК – қарыз капиталы, теңге;
СП ЗК – қарыз капиталының құны.

577. Стоимость собственного капитала определяется суммированием безрисковой ставки, премии за страновой риск Республики Казахстан, премии за риск по акциям для трубопроводного сектора и премий за специфические риски, характерные для нефтепроводной организации по формуле:
СПСК = rf1 + rc + ra + rs,
где:
rf1 – безрисковая ставка доходности;
rc – премия за страновой риск;
ra – премия за риск по акциям для нефтепроводного сектора;
rs – премия за специфические риски, характерные для нефтепроводной организации.
578. Безрисковая ставка доходности (rf1) при расчете стоимости собственного капитала нефтепроводной организации принимается равной текущей доходности двадцатилетних летних облигаций Казначейства США, определяемой на основании данных Федеральной резервной системы США на дату подачи заявки нефтепроводной организацией на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа.
579. Определение премии за страновой риск (rc) нефтепроводной организации основано на рейтинговом методе, предусматривающем расчет дефолт-спреда с использованием рейтинга суверенного долга Республики Казахстан, присвоенного международными рейтинговыми агентствами: Moody's, Fitch и Standard & Poor's.
Премия за страновой риск рассчитывается по формуле:
rc = ds * kv,
где:
ds – дефолт-спред по облигациям;
kv – средний коэффициент нестабильности фондового рынка;
Дефолт-спред в базисных пунктах (1 базисный пункт = 0,01%) определяется на основе присвоенного Республике Казахстан кредитного рейтинга международными рейтинговыми агентствами: Moody's, Fitch и Standard & Poor's, принимаемого по наиболее консервативному из них и действующего на дату подачи заявки нефтепроводной организацией на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа, определение дефолт-спреда по кредитному рейтингу согласно приложению 127 к настоящим Правилам.
Средний коэффициент нестабильности фондового рынка для расчета ставки прибыли на задействованные активы нефтепроводной организации определен на основе расчета по глобальному фондовому рынку и принят на уровне 1,5 расчетом коэффициента нестабильности фондового рынка согласно приложению 128 к настоящим Правилам.
580. Премия за риск по акциям нефтепроводной отрасли (ra) определяется на основе долгосрочной премии за риск по фондовому рынку США в целом, расчетом премии за риск по акциям нефтепроводной отрасли согласно приложению 129 к настоящим Правилам, и корректируется на отраслевой бета-коэффициент по формуле:
ra = b(rm - rf2),
где:

577. Меншік капиталдың құны тәуекелсіз мөлшерлемені, Қазақстанның елдік тәуекелі үшін сыйлықты, құбыр секторына арналған акциялар бойынша тәуекел үшін сыйлықты және мұнай құбыры ұйымына тән ерекшелікті тәуекел үшін сыйлықтарды мына формула бойынша жинақтаумен анықталады:
СП СК = r f1 + r c + r а + r s,
мұндағы:
r f1 – кірістіліктің тәуекелсіз мөлшерлемесі;
r c – елдік тәуекел үшін сыйлық;
r а – мұнай құбыры секторына арналған акциялар бойынша тәуекел үшін сыйлық;
r s – мұнай құбыры ұйымына тән ерекшелікті тәуекел үшін сыйлық.
578. Мұнай құбыры ұйымы меншік капиталының құнын есептеу кезінде табыстылықтың тәуекелсіз мөлшерлемесі (r f1 ) мұнай құбыры ұйымы тарифті бекітуге өтінім берген күнге немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне АҚШ-тың федералдық резерв жүйесі деректерінің негізінде анықталатын АҚШ Қазынашылығы жиырма жылдық облигацияларының ағымдағы табыстылығына тең қабылданады.
579. Мұнай құбыры ұйымының елдік тәуекел үшін сыйлығын (r c ) анықтау Moody's, Fіtch және Standard & Poor's халықаралық рейтинг агенттіктері берген және мұнай құбыры ұйымы тарифті бекітуге өтінім берген күнге немесе уәкілетті органның бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне қолданыстағы Қазақстан Республикасының егемен борышы рейтингісін пайдаланып дефолт-спреданы есептеуді көздейтін рейтингтік әдіске негізделген.
Елдік тәуекел үшін сыйлығы мына формула бойынша есептеледі:
r c = d s x k v ,
мұндағы:
d s – облигациялар бойынша дефолт-спред;
k v – қор нарығы тұрақсыздығының орташа коэффициенті;
Базистік тармақтардағы дефолт-спред (1 базистік тармағы = 0,01%) Moody's, Fіtch және Standard & Poor's халықаралық рейтинг агенттіктері Қазақстан Республикасына берген, олардың консервативтігінің бірі бойынша қабылданатын және осы Қағидаларының 127-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне кредит рейтингі негізінде анықталады.
Мұнай құбыры ұйымының іске қосылған активтеріне пайда мөлшерлемесін есептеуге арналған қор нарығы тұрақсыздығының орташа коэффициенті жаһандық қор нарығы бойынша есеп негізінде анықталған және осы Қағидаларының 128-қосымшаға сәйкес 1,5 деңгейде қабылданған.
580. Құбыр секторына арналған акциялар бойынша тәуекел үшін сыйлықақы (r а ) тұтас алғанда АҚШ қор нарығы бойынша тәуекел үшін ұзақ мерзімді сыйлықақы негізінде осы Қағидаларының 129-қосымшаға сәйкес анықталады және салалық бета-коэффициентте мына формула бойынша түзетіледі:
r а = b (r m – r f2 ),
мұндағы:

rm – среднеарифметическая общерыночная доходность по фондовому рынку США в целом за период 1926-2001 годы;
rf2 – среднеарифметическая доходность двадцатилетних государственных облигаций США за период с 1926-2001 годы;
b – отраслевой бета-коэффициент нефтепроводного сектора.
Для расчета ставки прибыли на задействованные активы нефтепроводной организации отраслевой бета-коэффициент принят на уровне 0,88, в соответствии отраслевым бета-коэффициенту в странах с развивающимся рынком согласно приложению 130 к настоящим Правилам.
581. Премия за специфические риски (rs), характерные для нефтепроводной организации, отражает дополнительные риски, связанные с инвестициями в нефтепроводную организацию, которые не покрываются отраслевым бета-коэффициентом и премией за страновой риск. Значение премии за специфические риски в зависимости от их оценки находится в диапазоне от 0 до 10%.
Основными факторами, определяющими величину премии за специфические риски нефтепроводной организации, являются:
1) текущий уровень тарифов на прокачку нефти;
2) зависимость от ключевых заказчиков/клиентов;
3) перспективы развития бизнеса;
4) состояние задействованных активов;
5) финансовое состояние бизнеса и возможности по финансированию капитальных затрат.
Для объективной оценки специфических рисков, характерных для нефтепроводной организации, используется алгоритм оценки специфических рисков, характерных для нефтепроводной организации, расчета величина факторов риска согласно приложению 131 к настоящим Правилам.
Оценку специфических рисков нефтепроводной организации проводит компетентный орган.
582. Стоимость заемного капитала нефтепроводной организации, у которой удельный вес заемного капитала по отношению ко всему капиталу составляет менее пятидесяти процентов, определяется по формуле:
где:
СПЗК – ставка прибыли на заемный капитал;
кредитовi – обязательства нефтепроводной организации по полученным финансовым ресурсам, за исключением кредитов на пополнение оборотных средств, на дату подачи заявки нефтепроводной организацией на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа;
ставкаi – годовая процентная ставка вознаграждения по соответствующему кредиту.
583. Стоимость заемного капитала нефтепроводной организации, у которой удельный вес заемного капитала по отношению ко всему капиталу составляет пятьдесят процентов и более, определяется по формуле:
где:
СПЗК – ставка прибыли на заемный капитал;
кредитовi – обязательства нефтепроводной организации по полученным финансовым ресурсам, за исключением кредитов на пополнение оборотных средств, на дату подачи заявки нефтепроводной организацией на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа;
СРНБ – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан на дату подачи заявки нефтепроводной организацией на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа;
Учi – ставка рефинансирования банка первого уровня страны (центрального банка), в валюте которой получен кредит на дату подачи заявки нефтепроводной организацией на утверждение тарифа или на дату принятия решения об утверждении тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа;
ставка i – годовая процентная ставка вознаграждения по соответствующему кредиту.

r m – 1926-2001 жылдар кезеңінде тұтастай алғанда АҚШ-тың қор нарығы бойынша орташа арифметикалық жалпынарықтық табыстылығы;
r f2 – 1926-2001 жылдар кезеңінде АҚШ-тың жиырма жылдық мемлекеттік облигацияларының орташа арифметикалық табыстылығы;
b – мұнай құбыры секторының салалық бета-коэффициенті.
Мұнай құбыры ұйымының іске қосылған активтеріне пайда мөлшерлемесін есептеуге арналған салалық бета-коэффициент осы Қағидаларының 130-қосымшаға сәйкес 0,88 деңгейде алынған.
581. Мұнай құбыры ұйымына тән ерекшелікті тәуекел үшін сыйлықақы (r s ) салалық бета-коэффициентпен және елдік тәуекел үшін сыйлықықымен жабылмайтын мұнай құбыры ұйымына инвестициялармен байланысты қосымша тәуекелдерді бейнелейді. Ерекшелікті тәуекел үшін сыйлықақы мәні оларды бағалауға байланысты 0-ден 10%-ға дейін диапазонда болады.
Мұнай құбыры ұйымының ерекшелікті тәуекел үшін сыйлыақының мөлшерін айқындаушы негізгі факторлар:
1) мұнай тасымалдауға арналған тарифтердің ағымдағы деңгейі;
2) елеулі тапсырысшыларға/клиенттерге тәуелділік;
3) бизнестің даму келешегі;
4) тартылған активтердің жай-күйі;
5) бизнестің қаржылық жай-күйі және күрделі шығындарды қаржыландыру бойынша мүмкіндік болып табылады.
Мұнай құбыры ұйымы үшін тән ерекшелікті тәуекелдерді объективті бағалау үшін осы Қағидаларының 131-қосымшаға сәйкес алгоритм пайдаланылады, ол ерекшелікті тәуекелдердің негізгі факторларын ескереді.
Мұнай құбыры ұйымының ерекшелікті тәуекелдерін бағалауды құзыретті орган жүргізеді.
582. Мұнай құбыры ұйымының бүкіл капиталына қатысты бүкіл қарыз капиталының үлес салмағы елу проценттен кем болатын қарыз капиталының құны мына формула бойынша анықталады:
мұндағы:
СП ЗК – қарыз капиталға пайда мөлшерлемесі;
кредит i – мұнай құбыры ұйымының айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттерін қоспағанда, мұнай құбыры ұйымы тарифті бекітуге өтінім берген күнге не уәкілетті органның ведомствосымұнай құбыры ұйымының тарифін қайта қарау туралы шешім қабылдау күніне алынған қаржы ресурстары бойынша міндеттемелері;
мөлшерлеме i – тиісті кредит бойынша сыйақының жылдық проценттік мөлшерлемесі.
583. Бүкіл капиталға қатысты қарыз капиталының үлес салмағы елу пайыз және одан астамды құрайтын мұнай құбыры ұйымының қарыз капиталының құны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
ПМ ҚК– қарыз капиталға пайда мөлшерлемесі;
і кредиттер – айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттерді қоспағанда, мұнай құбыры ұйымының тарифті бекітуге өтінім берген күніне немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне алынған қаржы ресурстары бойынша мұнай құбыры ұйымының міндеттемелері;
ҰББМ – мұнай құбыры ұйымының тарифті бекітуге өтінім берген күніне немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі;
іЕа – мұнай құбыры ұйымының тарифті бекітуге өтінім берген күніне немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тарифті бекіту туралы шешім қабылдау күніне кредит алынған валюталы елдің бірінші деңгейдегі банкінің (орталық банк) қайта қаржыландыру мөлшерлемесі;
і мөлшерлемесі – тиісті кредит бойынша сыйақының жылдық пайыздық мөлшерлемесі.

Сноска. Пункт 583 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 6. Расчет ставки прибыли субъектов, предоставляющих регулируемые услуги в сфере магистральной железнодорожной сети и подъездных путей при отсутствии конкурентного подъездного пути
584. Ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов субъектов, предоставляющих регулируемые услуги предоставляющих услуги магистральной железнодорожной сети и подъездных путей, используется для расчета допустимого уровня прибыли (чистый доход после налогообложения).
585. Для субъектов предоставляющих услуги магистральной железнодорожной сети и подъездных путей, ставка прибыли рассчитывается с помощью метода СВСК и определяется по формуле:
СП(СВСК) = ((1 - g) * re) + (g * rd),
где:
g – леверидж, является величиной, характеризующей соотношение заемного и собственного капитала субъекта в общей структуре финансирования, то есть доля фактически заимствованных средств в структуре всего капитала (сумма собственного и заемного капитала) с учетом произведенной последней переоценки основных средств. Уровень левериджа является величиной не менее нуля. При отрицательном значении собственного капитала субъекта, уровень левериджа принимается за величину, равную 1;
re – ставка вознаграждения на собственный капитал (%);
rd – ставка вознаграждения на заемные средства (%).
Ставка вознаграждения на заемные средства определяется по формуле:
rd = rf + ДП,
где:
rf – безрисковая ставка принимается равной уровню базовой ставки Национального банка Республики Казахстан.
ДП – долговая премия за риск по субъекту, определяемая на основе премии на долговые обязательства, выпущенные субъектом и находящиеся в обращении, относительно государственных ценных бумаг того же срока обращения, если выпуск долговых обязательств имел место. В ином случае, она определяется с учетом долговых премий за риск других субъектов, занимающихся аналогичным видом деятельности и имеющих аналогичный кредитный рейтинг на территории Республики Казахстан. Ставка вознаграждения на собственный капитал определяется по формуле:
re = rf + ra,
где:
ra – премия за риск на собственный капитал. Премия за риск на собственный капитал определяется ведомством уполномоченного органа в установленном порядке. Стоимость вознаграждения на акционерный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства.

Ескерту. 583-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-бөлім. Магистральдық теміржол желісі саласындағы және бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын субъектілердің пайда мөлшерлемесінің есебі
584. Магистральдық теміржол желісінің және бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын субъектілердің пайда мөлшерлемесі пайданың (салық салынғаннан кейінгі таза табыс) жол берілетін деңгейін есептеу үшін қолданылады.
585. Магистральдық теміржол желісі және кірме жолдар көрсетілетін қызметтерін ұсынатын субъектілер үшін пайда мөлшерлемесі КОӨҚ әдісінің көмегімен есептеледі және мынадай формула бойынша айқындалады:
ӨК (КОӨК) = ((1 – g) x r e )+(g x r d ),
мұндағы:
g – леверидж қаржыландырудың жалпы құрылымында субъектінің қарыз және меншікті капиталының ара қатынасын сипаттайтын шама, яғни негізгі құралдарға жүргізілген соңғы қайта бағалауды ескере отырып барлық капиталдың (меншікті және қарыз капиталының сомасы) құрылымындағы нақты қарызға алынған қаражаттың үлесі болып табылады. Леверидж деңгейі нөлден кем емес шама болып табылады. Субъектінің меншікті капититалының теріс мәні болған кезде леверидждің деңгейі 1-ге тең шама ретінде алынады;
re – меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі (%);
rd – қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі (%).
Қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
r d = r f + ҚС,
мұндағы:
rf – тәуекелсіз мөлшерлеме Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі деңгейіне тең болып алынады;
ҚС – субъекті шығарған және егер борыштық міндеттемелерді шығару орын алған болса, айналымның сол мерзіміне мемлекеттік бағалы қағаздарға қатысты айналымда болатын борыштық міндеттемелерге сыйлықақы негізінде айқындалатын, субъекті бойынша тәуекел үшін борыштық сыйлықақы. Басқа жағдайда ол ұқсас қызмет түрімен айналысатын және Қазақстан Республикасының аумағында осындай кредиттік рейтингі бар басқа субъектілердің борыштық сыйақыларын ескере отырып айқындалады. Меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
r e = r f + r а ,
мұндағы:
rа – меншікті капиталға тәуекел үшін сыйлықақы. Меншікті капиталға тәуекел үшін сыйлықақыны уәкілетті органның ведомствосы белгілеген тәртіппен айқындайды. Акционерлік капиталға сыйақының құны қарыз қаражатына сыйақы құнынан кем емес шама болып табылады.

Сноска. Пункт 585 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 7. Расчет ставки прибыли субъектов, предоставляющих регулируемые услуги морских портов
586. Расчет доходной части тарифов на единицу услуги (работы) морских портов определяется по формуле:
Di = Ai * r * Ki поп/Qi,
где:
Di – доходная часть i-гo тарифа на единицу услуги (работы);
Ai – регулируемая база задействованных активов, отнесенные на i-ую услугу (работу);
r – ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
Ki поп – поправочный коэффициент на конкретный вид услуги;
Qi – расчетный (планируемый) объем i-ой услуги (работы).
Величина тарифа на услугу определяется по формуле:
Ti = Зi + Di + НПi,
где:
НПi – уровень налога на прибыль, который рассчитывается по формуле:
НПi = Di * 100/(100 - H) - Di,
где:
Н – ставка налога на прибыль в процентах.
587. Ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов определяется как цена капитала организации и находится по формуле средней арифметической взвешенной:
r = re * We + rd * Wd,
где:
re – стоимость финансирования за счет собственных средств в процентах или цена собственного капитала;
We – удельный вес собственных средств;
rd – стоимость финансирования за счет заемных средств в процентах или цена заемного капитала;
Wd – удельный вес заемных средств.
588. Цена собственного капитала () состоит из трех частей:
rIn – составляющая, которая отражает риск изношенности основных фондов;
rf – показатель доходности для безрискового вложения капитала (безрисковая ставка, которая считается наименее рискованной формой инвестирования в Республике Казахстан);
RP – премия за риск.
589. Риск изношенности основных фондов (rIn) оценивается при помощи следующего выражения:
где:
I – потребность в инвестициях для восстановления основных средств на i-ую услугу (работу), не покрываемая амортизационными отчислениями пропущенный износ);
Zз – объем заемных средств, направляемых на восстановление основных средств на i-ую услугу (работу) на период регулирования, согласно инвестиционному плану субъекта;
Zсуб – среднегодовой объем государственных субсидии на восстановление основных средств на i-ую услугу (работу) на планируемый период, согласно инвестиционному плану субъекта;
Се – стоимость собственного капитала;
Сui – накопленный износ i-той группы основных средств на i-ую услугу (работу) как разница первоначальной и остаточной стоимости основных средств;
ti – нормативный срок службы i-той группы основных средств. Здесь tнi определены как средневзвешенные величины внутри каждой группы.
Безрисковая ставка (rf) принимается равной уровню базовой ставки Национального банка Республики Казахстан.

Ескерту. 585-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-бөлім. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін Субъектілердің пайда мөлшерлемесін есептеу
586. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (жұмыстың) бірлігіне тарифтер кіріс бөлігінің есебі мынадай формула бойынша анықталады:
Di = Ai *r *кi поп/Qi
мұндағы:
Di – қызметтердің (жұмыстың) бірлігіне і-тарифтің кіріс бөлігі;
Ai – i-қызметке (жұмысқа) жатқызылған тартылған активтердің реттелетін базасы;
r – тартылған активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі;
кi поп – нақты қызмет түріне түзету коэффициенті;
Qi – і-қызметтің (жұмыстың) есептік (жоспарланатын) көлемі.
Көрсетілетін қызметке тарифтің шамасы мынадай формула бойынша анықталады:
Ti = Зi + Di + HПi,
мұндағы:
НПi –пайдаға салық деңгейі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
HПi = Di 100: (100 – Н) – Di,
мұндағы:
Н – пайдаға салық мөлшерлемесі %.
587. Тартылған активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі капитал бағасы ретінде айқындалады және орташа арифметикалық өлшенген формула бойынша есептеледі:
r = rе Wе+rd *Wd,
мұндағы:
rе – өз қаражаты есебінен қаржыландыру құны %-бен немесе меншікті капиталдың бағасы;
Wе – өз қаражатының үлес салмағы;
rd – өз қаражатының есебінен қаржыландыру құны %-бен немесе қарыз капиталдың бағасы;
Wd – қарыз қаражатының үлес салмағы.
588. Меншікті капиталдың (re) бағасы үш бөліктен тұрады:
rIn – негізгі қорлардың тозу тәуекелін көрсететін құрамдас;
rf – капиталды тәуекелсіз салуға арналған кірістілік көрсеткіші (Қазақстанда инвестициялаудың ең төменгі тәуекел нысаны болып саналатын тәуекелсіз мөлшерлеме);
RP – тәуекел үшін сыйлықақы.
589. Негізгі қорлардың тозу тәуекелі (rІn) мынадай өрнектің көмегімен бағаланады:
мұндағы:
І – і-көрсетілетін қызметіне (жұмысына) негізгі құралдарды қалпына келтіру үшін инвестицияларға қажеттілік, амортизациялық аударымдармен жабылмайтын өткізілген тозу);
Zқ – субъектінің инвестициялық жоспарына сәйкес, реттеу кезеңіне і-көрсетілетін қызметіне (жұмысына) негізгі құралдарды қалпына келтіруге бағытталатын қарыз қаражатының көлемі;
Zсуб – субъектінің инвестициялық жоспарына сәйкес, жоспарланған кезеңге і-көрсетілетін қызметіне (жұмысына) негізгі құралдарды қалпына келтіруге арналған мемлекеттік субсидиялардың жылдық орташа көлемі;
М – меншікті капитал құны;
Сuі – негізгі құралдардың бастапқы және қалдық құнының айырмасы ретінде і-көрсетілетін қызметіне (жұмысына) негізгі құралдардың і-тобының жинақталған тозуы;
tі – негізгі құралдардың і-тобы қызметінің нормативтік мерзімі. Мұндағы tні әрбір топтың ішінде орташа өлшенген шамалар ретінде айқындалған.
Тәуекелсіз мөлшерлеме (rf) Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейіне тең қабылданады.

Сноска. Пункт 589 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
590. Премия за риск (RP) состоит из производственно-технологического (rmex) операционного (rор) и финансового (rfin) рисков.
Производственно-технологический риск (rmex) для покрытия потери дохода из-за технологических аварий, произошедших по причинам, не зависящим от производственной компетентности морского порта, отражает степень подверженности отрасли рискам, которые могут привести к потере предусмотренного дохода, основных средств и товарно-материальных запасов.
Расчет данного показателя производится на основе информации по соответствующим потерям и величине собственного капитала за соответствующий период по формуле:
где:
Za – затраты на ликвидацию последствий аварии и стихийных бедствий в среднем за год.
591. При отсутствии данных по количеству аварий и невозможности определения вероятности наступления аварий предлагается использовать шкалу ранжирования долей амортизационных отчислений для оценки технологического риска по степени износа основных средств:
Шкала определения технологического риска в зависимости от степени износа основных средств:
Степень износа в процентах
До 30%
30-40%
40-50%
Свыше 50%
Значение производственно-технологического риска в долях от годовой нормы амортизационных отчислений (rmex)
0,3
0,5
0,75
1

Ескерту. 589-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
590. Тәуекел үшін (RP) сыйлықақы өндірістік-технологиялық (rmex), операциялық (rор) және қаржылық (rfin) тәуекелдерден тұрады.
Теңіз портының өндірістік құзыреттілігіне байланысты емес себептер бойынша болған технологиялық авариялардан кірістің ысырабын жабу үшін өндірістік-технологиялық (rmex) тәуекел көзделген кірістің, негізгі құралдар мен тауар-материалдық қорлардың ысырабына алып келуі мүмкін саланың тәуекелдерге ұшырағыштық дәрежесін көрсетеді.
Осы көрсеткішті есептеу меншікті капиталдың тиісті ысыраптары мен шамасы жөніндегі ақпараттың негізінде мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Za – орташа есеппен бір жыл ішіндегі авариялар мен зілзалалардың зардаптарын жоюға арналған шығындар.
591. Авариялар саны бойынша деректер болмаған және авариялар болатындығын анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда, негізгі құралдардың тозу дәрежесі бойынша технологиялық тәуекелдерді бағалау үшін амортизациялық аударымдардың үлестерін саралау шәкілі пайдалану ұсынылады:
Негізгі құралдардың тозу дәрежесіне қарай технологиялық тәуекелдерді айқындау шәкілі:
Тозу дәрежесі %
30%-ға дейін
30-40%
40-50%
50%-дан жоғары
Амортизациялық аударымдардың жылдық нормасынан өндірістік-технологиялық тәуекелінің мәні (rmex)
0,3
0,5
0,75
1

592. Операционный риск, (rор) для покрытия потери дохода из-за снижения объемов работ определяется по формуле (в случае увеличение объемов работ данный риск не применяется):
где:
V – выручка (доход) за отчетный период от данной услуги (работы);
Zпер – переменные (зависящие от объема услуг) затраты за отчетный период или прогнозируемое значение на i-ую услугу (работу);
V – изменение дохода за прогнозируемый год от i-ойуслуги (работы).
593. Финансовый риск (rfin), связанный с вероятностью потери финансовых ресурсов организации, определяется по формуле:
где:
Н – ставка налога на прибыль,
∆In – общая прибыль организации за отчетный год,
pбез – уровень падения прибыли от предоставления i-ой услуги (работы).
Значение финансового риска ограничено в пределах от 0 до 5%, как принято для большинства видов риска.
Цена заемного капитала (rd) является суммой цены единицы банковских ссуд (rdk) и цены облигационного займа как источника средств организации (rdo) (в случае отсутствия у организации облигаций цена облигационного займа не исчисляется), которые определяются по формулам:
где:
rdk – цена единицы банковских ссуд;
rdo – цена облигационного займа как источника средств организации;
P1 – процент, уплачиваемый банку;
Н – ставка налога на прибыль;
Р2 – ставка процента;
Сн – величина займа (нарицательная стоимость);
Ср – реализационная цена облигаций;
t – срок займа (количество лет).
594. Суммирование затратной и доходной частей тарифа на единицу услуги определяет тариф на услуги организации.
Раздел 8. Особенности расчета допустимого уровня прибыли и ставки прибыли субъектов, тарифы которым утверждены до 1 января 2019 года с учетом критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг
595. Максимальный размер допустимого уровня прибыли субъекта, тариф которого утвержден до 1 января 2019 года с учетом критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, включает средства, необходимые на реализацию утвержденной инвестиционной программы, в размере не менее 70 % от допустимого уровня прибыли и средства в размере 30 % от допустимого уровня прибыли.
Расчет допустимого уровня прибыли производится по следующей формуле:
P = P1 + P2,
где:
P – допустимый уровень прибыли, тенге;
P1 – часть прибыли, направляемая на реализацию утвержденной инвестиционной программы субъекта, тенге;
P2 – часть прибыли, рассчитываемая с учетом критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, тенге.

592. Жұмыс көлемінің төмендеуінен болған кіріс ысырабын жабу үшін операциялық тәуекел (rор) мынадай формула бойынша анықталады (жұмыс көлемі ұлғайған жағдайда, бұл тәуекел қолданылмайды):
мұндағы:
V – есепті кезеңде осы көрсетілетін қызметтен (жұмыстан) түскен түсім (кіріс),
Zпер – есепті кезеңдегі ауыспалы шығындар (көрсетілетін қызметтердің көлеміне байланысты) немесе і-көрсетілетін қызметке (жұмысқа) болжанып отырған мән,
V – і-көрсетілетін қызметтен (жұмыстан) болжанып отырған жылдағы кірістің өзгеруі.
593. Ұйымның қаржы ресурстары ысырабының болуы мүмкіндігіне байланысты қаржылық тәуекел (rfin) мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Н – пайдаға салынатын салық мөлшерлемесі,
–есепті кезеңдегі ұйымның жалпы пайдасы,
– i-қызметті (жұмысты) көрсетуден пайданың түсу деңгейі.
Қаржылық тәуекелдің мәні тәуекелдің көптеген түрлері үшін қабылданғандай 0-ден 5%-ға дейінгі шекте шектелген.
Қарыз капиталының бағасы (rd) банк несиелерінің бірлігі бағасының (rdk) және ұйым қаражатының көзі ретінде облигациялық қарыз бағасының (rdo) сомасы болып табылады (кәсіпорында облигациялар болмаған жағдайда, облигациялық қарыздың бағасы есептелмейді), ол мынадай формулалар бойынша анықталады:
мұндағы:
rdk – банк несиелері бірлігінің бағасы;
rdo – ұйым қаражатының көзі ретінде облигациялық қарыздың бағасы;
P1 – банкке төленетін пайыз;
Н – пайдаға салық мөлшерлемесі,
Р2 – пайыз мөлшерлемесі;
Сн – қарыздың шамасы (көрсетулі құн);
Ср – облигацияларды өткізу бағасы;
t – қарыз мерзімі (жыл саны).
594. Көрсетілетін қызметтің бірлігіне тарифтің шығыс және кіріс бөліктерінің жиынтығы ұйымның көрсетілетін қызметтерінің тарифін айқындайды.
8-бөлім. Тарифтері реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарын ескере отырып 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бекітілген табиғи монополиялар субъектілері пайдасының жол берілетін деңгейін және пайда мөлшерлемесін есептеудің ерекшеліктері
595. Тарифі реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарын ескере отырып 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бекітілген табиғи монополиялар субъектілері пайдасының жол берілетін деңгейінің ең үлкен мөлшері пайданың жол берілетін деңгейінен кемінде жетпіс процент мөлшерінде бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыруға қажет қаражатты және пайданың жол берілетін деңгейінен отыз процент мөлшерінде қаражатты қамтиды.
Пайданың жол берілетін деңгейін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
P = P1 + P2
мұндағы:
P – пайданың жол берілетін деңгейі, теңге;
P1 – Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын іске асыруға жіберілетін пайда бөлігі, теңге;
P2 – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарын ескере отырып есептелетін пайданың бөлігі, теңге.

596. Часть прибыли, направляемая на реализацию утвержденной инвестиционной программы субъекта, определяется по следующей формуле:
P1 = OCA * CP * 70 %,
где:
P1 – часть прибыли, направляемая на реализацию утвержденной инвестиционной программы субъекта, тенге;
OCA – оценочная стоимость активов, непосредственно задействованных в предоставлении регулируемых услуг субъекта, тенге;
CP – ставка прибыли, %.
597. Прибыль, рассчитываемая с учетом критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, определяется по следующей формуле:
P2 = OCA * CP * 30 % x B,
где:
P2 – часть прибыли, рассчитываемая с учетом критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, тенге;
OCA – оценочная стоимость активов, непосредственно задействованных в предоставлении регулируемых услуг субъекта, тенге;
CP – ставка прибыли, %;
B – итоговый коэффициент соблюдения критериев качества, надежности и эффективности регулируемых услуг, рассчитываемый в порядке, установленном Правилами осуществления деятельности.
598. Ставка прибыли субъекта определяется по формуле расчета средневзвешенной стоимости капитала:
WACC = Re * E/(D + E) + Rd * D/(D + E),
где:
WACC – ставка прибыли;
Re – стоимость собственного капитала;
E – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале;
D – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале;
Rd – стоимость привлечения заемного капитала;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %.
599. Стоимость собственного капитала определяется по следующей формуле:
Re = Rf + ERP * Be
где:
Re – стоимость собственного капитала;
Rf – безрисковая ставка доходности;
ERP – премия за риск инвестирования в капитал;
Be – бета-коэффициент акционерного (собственного) капитала.
600. Перевод полученной выше стоимости собственного капитала в национальную валюту осуществляется по следующей формуле:
где:
Z – перевод полученной стоимости собственного капитала в национальную валюту;
Re – стоимость собственного капитала, полученная в рамках расчетов описанных выше;
Infkz – долгосрочный прогнозируемый уровень инфляции в национальной валюте;
Inffc – долгосрочный прогнозируемый уровень инфляции в иностранной валюте.
Для расчета бета-коэффициента акционерного (собственного) капитала для анализируемой компании необходимо использовать следующую формулу:
где:
Be – бета-коэффициент бета акционерного (собственного) капитала анализируемой компании;
Ba – бета-коэффициент для соответствующей отрасли (без учета долговой нагрузки);
T – ставка корпоративного подоходного налога, применяемая в Казахстане;
– текущее соотношение заемного и собственного капитала анализируемой компании согласно финансовой отчетности.

596. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын іске асыруға жіберілетін пайданың бөлігі мынадай формула бойынша анықталады:
P1 = OCA * CP * 70 %,
мұндағы:
P1 – Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын іске асыруға жіберілетін пайданың бөлігі, теңге;
OCA – Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге тікелей тартылған активтерін бағалау құны, теңге;
CP – пайда мөлшерлемесі, %.
597. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарын ескере отырып есептелетін пайда мынадай формула бойынша анықталады:
P2 = OCA * CP * 30 % * B,
мұндағы:
P2 – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарын ескере отырып есептелетін пайданың бөлігі, теңге;
OCA – Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге тікелей тартылған активтердің бағалау құны, теңге;
CP – пайда мөлшерлемесі, %;
B – уәкілетті органның ведомствосы Заңның 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес бекіткен табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында белгіленген қағидалармен есептелетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа, сенімділік және тиімділік өлшемшарттарын сақтаудың қорытынды коэффициенті.
598. Субъектінің пайда мөлшерлемесі капиталдың орташа өлшенген құнын есептеу формуласы бойынша анықталады:
WACC = Re * E/(D + E) + Rd * D/(D + E) * (100 % – T),
мұндағы:
WACC – пайда мөлшерлемесі;
Re – меншікті капиталдың құны;
E – жиынтық салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы;
D – жиынтық салынған капиталдағы қарыз капиталының (қарыз) шамасы;
Rd – қарыз капиталын тарту құны;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі (%).
599. Меншікті капиталдың құны мына формула бойынша анықталады:
Re = Rf + ERP * Be
мұндағы:
Re – меншікті капиталдың құны;
Rf – кірістіліктің тәуекелсіз мөлшерлемесі;
ERP – капиталға инвестициялау тәуекелі үшін сыйлықақы;
Be – акционерлік (меншікті) капиталдың бета-коэффициенті.
600. Меншікті капитал құнынан жоғары алынған құнды ұлттық валютаға ауыстыру мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
Z – меншікті капиталдың алынған құнын ұлттық валютаға ауыстыру;
Re – жоғарыда сипатталған есептеулер шеңберінде алынған меншікті капиталдың құны;
Infkz – инфляцияның ұлттық валютаға ұзақ мерзімді болжамды деңгейі;
Inffc – инфляцияның шетелдік валютаға ұзақ мерзімді болжамды деңгейі.
Талданатын компания үшін акционерлік (меншікті) капиталдың бета-коэффициентін есептеу үшін мына формуланы пайдалану қажет:
мұндағы:
Be – талданатын компания акционерлік (меншікті) капиталының бета-коэффициенті;
Ba– тиісті сала үшін бета-коэффициент (салық жүктемесін есептеместен);
T – Қазақстанда қолданылатын корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі;
– қаржылық есептілікке сәйкес талданатын компанияның қарыз және меншікті капиталының ағымдағы арақатынасы.

Глава 12. Правила изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия
Параграф 1. Изменение утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия
Раздел 1. Общие положения
601. Изменение тарифа осуществляется по инициативе ведомства уполномоченного органа не более двух раз в год, и по инициативе субъекта не более одного раза в год.
Основаниями изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия являются:
1) изменение вида и стоимости стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
2) объявление чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) изменение ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) изменение утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ и (или) национальных проектов, а также Документов системы государственного планирования;
5) увеличение объемов предоставляемых регулируемых услуг;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусмотрен в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие c 01.07.2025).
6) изменение себестоимости электрической энергии и воды собственного производства, используемых атомно-энергетическим комплексом при предоставлении регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией и водоснабжению, связанное с изменением цены на газ и (или) его транспортировку;
7) несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
8) несоответствие деятельности субъекта, предоставляющего регулируемую услугу по передаче электрической энергии, требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" на основании информации государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
9) недостижение показателей эффективности деятельности субъектов;
10) получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные подпунктами 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 5 Закона, от местных исполнительных органов, уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, в том числе электрических сетей от других энергопередающих организаций, в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование;

12-тарау. Уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту қағидалары
1-параграф. Уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгертудің негіздері мен шарттары
1- бөлім. Жалпы ережелер
601. Тарифті өзгерту уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына екі реттен асырмай және субъектінің бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгертуге:
1) стратегиялық тауарлар түрінің және құнының және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтердің (бағалардың) өзгеруі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше жағдайдың жариялануы;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мөлшерлемелерінің өзгеруі;
4) мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарламаның өзгеруі;
5) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) газдың және (немесе) оны тасымалдау бағасының өзгеруіне байланысты жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі және сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну кезінде атом-энергетикалық кешен пайдаланатын, өзі өндіретін электр энергиясының және судың өзіндік құнының өзгеруі;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталмауы;
8) мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның ақпараты негізінде электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын субъект қызметінің "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
9) субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізбеу;
10) Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъекттерін қоспағанда, субъекттер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті жергілікті атқарушы органдардан, Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген мемлекеттік мүлікті, оның ішінде басқа энергия беруші ұйымдардың электр желілерін басқару, мүлікті өтеусіз пайдалануға алған кезде оны балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес;

11) изменение среднемесячной номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по данным статистики за год;
12) передача субъекту в имущественный наем (аренду) или доверительное управление магистрального газопровода по маршруту "Кызылорда –Жезказган – Караганда – Темиртау – Астана".
Изменение в утвержденную тарифную смету до истечения его срока действия на основании, предусмотренным подпунктом 10) настоящего пункта Правил, в том числе в случае получения на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами от других энергопередающих организаций, уполномоченным органом осуществляется не выше уровня прогноза социально-экономического развития на соответствующий год.
Сноска. Пункт 601 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Рассмотрение заявки, утверждения и введения в действие измененного тарифа
602. В случае изменения тарифа до истечения его срока действия, за исключением оснований, предусмотренных подпунктами 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) пункта 601 настоящих Правил, изменяется соответствующая статья затрат.
При этом, в случае возникновения фактических расходов или доходов за предыдущий законченный период (год), полученных из-за разницы цены купли-продажи электрической энергии у единого закупщика электрической энергии, ведомство уполномоченного органа и его территориальный орган для субъектов в сферах передачи электрической энергии, водоснабжения и (или) водоотведения изменяет затратную часть тарифа, на сумму необоснованно полученного или недополученного дохода, за исключением затрат по балансирующему рынку электрической энергии, при изменении тарифа на основании пункта 601 настоящих Правил.
При изменении тарифа до истечения его срока действия в соответствии с подпунктом 9) пункта 601 настоящих Правил в утвержденной тарифной смете исключаются инвестиционные затраты (прибыль, амортизационные отчисления, капитальные затраты, приводящие к росту стоимости основных средств), определенные настоящими Правилами.
Ведомство уполномоченного органа инициирует изменение тарифа до истечения его срока действия по причине, предусмотренной подпунктом 5) пункта 601 настоящих Правил, на основании:

11) статистика деректері бойынша өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жылда қалыптасқан бір жұмыскерге жұмсалатын орташа айлық номиналды жалақының өзгеруі;
12) "Қызылорда - Жезқазған - Қарағанды - Теміртау - Астана" бағыты бойынша магистральдық газ құбырын субъектіге мүліктік жалдауға (жалға) немесе сенімгерлік басқаруға беру негіз болып табылады.
Қағидалардың осы тармағының 10) тармақшасында көзделген негізде, оның ішінде субъектілері басқа энергия беруші ұйымдардан реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға алған жағдайда, оның қолданылу мерзімі өткенге дейін бекітілген тарифтік сметаға өзгерісті уәкілетті орган тиісті жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы деңгейінен аспайтын, деңгейде жүзеге асырады.
Ескерту. 601-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-бөлім. Өтінімді қарау, өзгертілген тарифті бекіту және қолданысқа енгізу
602. Тариф оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгерген жағдайда, осы Қағидалардың 601-тармағының 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларында көзделген негіздерді қоспағанда, шығындардың тиісті бабы өзгереді.
Бұл ретте электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу-сату бағасының айырмасына байланысты алынған алдыңғы аяқталған кезең (жыл) үшін нақты шығыстар немесе кірістер пайда болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық органы электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру салаларындағы субъектiлерi үшін, тариф осы Қағидалардың 601-тармағының негізінде өзгерген кезде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы бойынша шығыстарды қоспағанда, тарифтің шығындық бөлігін негізсіз алынған немесе толық алынбаған кіріс сомасына өзгертеді.
Тариф қолданылу мерзімі өткенге дейін оны өзгерген кезде осы Қағидалардың 601-тармағының 9) тармақшасына сәйкес бекітілген тарифтік сметадан осы Қағидаларда айқындалған инвестициялық шығындар (пайда, амортизациялық аударымдар, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі шығындар) алып тасталады.
Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 601-тармағының 5) тармақшасында көзделген себеп бойынша:

1) отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы;
2) информации потребителя о планируемом увеличении объемов потребляемых регулируемых услуг с приложением подтверждающих документов.
В случае изменения тарифа до истечения его срока действия по причинам, предусмотренным подпунктами 5), 10) и 12) пункта 601 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа проводит анализ расчетов и материалов, представленных согласно пункту 604 настоящих Правил.
По результатам анализа представленных с заявлением расчетов и материалов на основании подпункта 5) пункта 601, ведомство уполномоченного органа корректирует условно-переменные затраты и объемы оказываемых услуг или оставляет без рассмотрения заявление субъекта на изменение тарифа, если такое изменение приводит к повышению утвержденного тарифа.
Ведомство уполномоченного органа для субъектов, предоставляющих регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и услуги за пользование национальной электрической сети, корректирует условно-переменные затраты, объемы оказываемых услуг и прибыль (на покрытие заемного финансирования и возмещения заемных ресурсов (резервирование средств до даты погашения полной стоимости облигационного займа) и/или изменения инвестиционной программы в сторону роста ее суммы), не превышающую допустимый уровень прибыли, рассчитанный согласно Главе 11 настоящих Правил, для развития и эффективного функционирования субъекта, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
Сноска. Пункт 602 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
603. Для изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия субъект представляет в ведомство уполномоченного органа заявку с приложением обосновывающих материалов (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
604. К заявке на изменение тарифа прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия;
2) проект тарифной сметы в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;

1) бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есептің;
2) тұтынушының растайтын құжаттармен қоса, тұтынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің жоспарланатын ұлғаюы туралы ақпараттың негізінде оның қолданылу мерзімі өткенге дейін тарифті өзгертуге бастамашылық жасайды.
Осы Қағидалардың 601-тармағының 5), 10) және 12) тармақшаларында көзделген себептер бойынша тариф оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 604-тармағына сәйкес ұсынылған есептер мен материалдарға талдау жүргізеді.
601-тармақтың 5) тармақшасының негізінде өтінішпен ұсынылған есептеулер мен материалдарды талдаудың нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы шартты-ауыспалы шығындар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін түзетеді немесе егер мұндай өзгеріс бекітілген тарифтің жоғарылауына әкеп соқтырса, субъектінің тарифті өзгертуге өтінішін қараусыз қалдырады.
Уәкілетті органның ведомствосы ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді және ұлттық электр желісін пайдаланғаны үшін көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілері үшін Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес есептелген шартты-ауыспалы шығындарды, көрсетілетін қызметтердің көлемін және пайданы (қарыз қаражатын қаржыландыруды және қарыз ресурстарын өтеуді жабуға (облигациялық қарыздың толық құнын өтеу күніне дейін қаражатты резервтеу) және/немесе өзгерістерді инвестициялық бағдарлама сомасының өсуі жағына қарай), рұқсат етілген деңгейінен аспайтын пайданы түзетеді.
Ескерту. 602-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
603. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту үшін Субъекті уәкілетті органның ведомствосына негіздейтін материалдармен (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса өтінім ұсынады.
604. Тарифті өзгертуге берілген өтінімге:
1) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту себептері көрсетілген түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға сәйкес Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифтік сметаның жобасы қоса беріледі. Бұл ретте, стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда тарифтік сметада стратегиялық тауарларды пайдалануды және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтердің (бағалардың) өзгеруін қамтитын шығындардың баптары ғана түзетіледі;

3) документы, подтверждающие необходимость изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия.
В случае изменения стоимости стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров к заявке на утверждение тарифа прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, а также произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), расчеты технических потерь, нормах расхода стратегического товара.
Срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:
1) подпунктами 1), 2), 3) и 11) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более десяти рабочих дней со дня ее представления;
2) подпунктами 4), 5), 6) и 10) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более тридцати рабочих дней со дня ее представления;
3) подпунктом 12) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более девяноста рабочих дней со дня ее представления.
В случае изменения тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа субъект в месячный срок со дня получения соответствующей информации представляет экономически обоснованные расчеты и материалы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
Сноска. Пункт 604 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.06.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
605. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока не менее пяти рабочих дней.
При этом рассмотрение заявки приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
Ведомство уполномоченного органа при наступлении случаев, предусмотренных подпунктами 7) и 9) пункта 601 настоящих Правил, инициирует изменение тарифа и тарифной сметы и определяет размер тарифа в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно параграфу 3 главы 2 настоящих Правил.

3) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту қажет екенін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Стратегиялық тауарлардың құны және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға тарифтер (бағалар) өзгерген жағдайда, тарифті бекітуге берілетін өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу бойынша конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарттар, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің есептемелері, сондай-ақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелері, стратегиялық тауар шығыстарының нормалары қоса беріледі.
Уәкілетті орган ведомствосының тарифтің қолданылу мерзімі өткенге дейін оны өзгерту туралы өтінімді қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 601-тармағының 1), 2), 3) және 11) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;
2) осы Қағидалардың 601-тармағының 4), 5), 6) және 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;
3) осы Қағидалардың 601-тармағының 12) тармақшасында көзделген жағдайда оның ұсынылған күнінен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
Тариф уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша өзгерген жағдайда субъект тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есептемелер мен материалдарды (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелерін, баланстық және қалдық құнын, қызмет ету мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесін) ұсынады.
Ескерту. 604-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.06.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
605. Егер өтінімді қараған кезде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны мерзімді, бірақ кемінде бес жұмыс күнін белгілей отырып, жазбаша түрде сұратуға құқылы.
Бұл ретте өтінімді қарау Субъектіні бұл жөнінде хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларының 601-тармағының 7) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайлар туындаған кезде тарифті және тарифтік сметаны өзгертуге бастамашылық жасайды және осы Қағидалардың 2-қосымшаның 3-бөлігіне сәйкес тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес тарифтің мөлшері айқындалады.

606. При утверждении тарифа в случаях, предусмотренных подпунктами 4), 6), 7), 8) и 9) пункта 601 настоящих Правил, ведомством уполномоченного органа проводятся публичные слушания не позднее чем за десять календарных дней до его утверждения.
607. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа.
Ведомство уполномоченного органа по итогам анализа проекта тарифа и тарифной сметы субъекта принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
Решение об утверждение тарифа оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа.
608. Введение в действие тарифа, измененного в соответствии с пунктом 601 настоящих Правил, осуществляется с даты, установленной ведомством уполномоченного органа.
609. Субъект в случаях, предусмотренных пунктом 601 настоящих Правил, не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информирует об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы одним из следующих способов:
письмо в адрес потребителя;
в платежных документах;
на своем интернет-ресурсе субъекта или ведомства уполномоченного органа;
в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
610. Снижение тарифа на предоставляемые регулируемые услуги субъекта осуществляется в следующих случаях:
увеличения объемов предоставляемых субъектом регулируемых услуг;
сокращения фактических затрат, предусмотренных утвержденной ведомством уполномоченного органа тарифной сметой субъекта;
получения значительных доходов от видов деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, осуществляемых субъектами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан;
изменения инвестиционной программы в сторону уменьшения ее суммы.
Размер снижаемого тарифа на предоставляемые регулируемые услуги устанавливается субъектом не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг и учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта.
611. Снижение тарифов на предоставляемые регулируемые услуги не служит основанием для:
1) невыполнения инвестиционных программ и (или) инвестиционного проекта;
2) снижения качества, а также ограничения количества предоставляемых регулируемых услуг;

606. Осы Қағидаларының 601-тармағының 4), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда тариф бекітілетін кезде уәкілетті органның ведомствосы ол бекітілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жария тыңдаулар өткізеді.
607. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің және тарифтік сметаның жобасына талдау жүргізу арқылы Субъекті ұсынған негіздеуші құжаттар мен есептеулерді қоса бере отырып қарайды.
Уәкілетті органның ведомствосы Субъектінің тарифтің және тарифтік сметаның жобасын талдау қорытындысы бойынша оның қолданылу мерзімін көрсете отырып тарифті бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Тарифті бекіту туралы шешім уәкілетті орган ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
608. Осы Қағидаларының 601-тармағына сәйкес өзгертілген тарифті қолданысқа енгізу уәкілетті органның ведомствосы бекіткен күннен бастап жүзеге асырылады.
609. Субъекті осы Қағидаларының 601-тармағында көзделген жағдайларда, тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушыларға тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты ұсына отырып, бұл жөнінде мынадай тәсілдердің бірімен хабарлайды:
тұтынушының атына хат;
төлем құжаттарында;
Субъектінің өзінің немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында.
610. Субъектінің ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің төмендеуі мынадай:
Субъекті ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
уәкілетті органның ведомствосы бекіткен Субъектінің тарифтік сметасында көзделген нақты шығындардың қысқаруы;
Субъекті Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асыратын, реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет түрлерінен елеулі кірістерді алу;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасының тиісінше өзгеруі;
инвестициялық бағдарламаның соманың азаю жағына қарай өзгеруі жағдайларында жүзеге асырылады.
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге төмендетілетін тарифтің мөлшерін Субъекті реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындардың құнынан төмен емес белгілейді және Субъектінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескереді.
611. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің төмендеуі:
1) инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаны орындалмау;
2) сапасын төмендету, сондай-ақ ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің санын шектеу;

3) ущемление прав потребителей.
612. Решение субъекта о снижении тарифов на предоставляемые регулируемые услуги утверждается приказом первого руководителя субъекта либо лицом, его замещающим с установлением срока действия тарифа не менее одного года.
613. Субъект при принятии решения о снижении тарифов не позднее чем за десять календарных дней до введения в действие такого решения уведомляет ведомство уполномоченного органа о принятом решении и условиях снижения тарифов.
С решением о снижении тарифа субъект предоставляет в ведомство уполномоченного органа расчеты и обосновывающие документы, подтверждающие возможность снижения тарифа.
614. Решение субъекта о снижении тарифов вводится в действие с 1 числа месяца, следующего за датой согласования с ведомством уполномоченного органа.
615. В случае не уведомления или несвоевременного уведомления субъектом ведомства уполномоченного органа о снижении тарифов решение о снижении тарифов вводится в действие с первого числа второго месяца следующего календарного квартала.
616. Субъект доводит до сведения потребителя информацию о снижении тарифов не позднее, чем за пять календарных дней до введения его в действие.
Параграф 3. Особенности порядка изменения тарифа в случае, предусмотренном подпунктом 8) пункта 601 настоящих Правил
617. Требования к деятельности субъекта, предоставляющего регулируемую услугу по передаче электрической энергии, требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" определяется государственным органом по энергетическому надзору и контролю.
618. Государственный орган по энергетическому надзору и контролю предоставляет в ведомство уполномоченного органа информацию о несоответствии субъектов, предоставляющих услугу по передаче электрической энергии, требованиям, пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике".
619. Ведомство уполномоченного органа в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил принимает решение об изменении тарифа до истечения его срока в срок не более девяноста рабочих дней со дня получения информации предусмотренной пунктом 611 настоящих Правил.
620. Ведомство уполномоченного органа при изменении тарифа исключает из него:
амортизационные отчисления в затратах на производство товаров и предоставление услуг и расходах периода;
расходы на выплату вознаграждений (в случае их наличия);
расходы на погашение имущественного и транспортного налогов;
выплату основного долга (в случае их наличия);
прибыль;
капитальные затраты, приводящие к росту стоимости основных средств.

3) тұтынушылардың құқықтарына қысым жасау үшін негіз болып табылмайды.
612. Решение Субъектінің ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді төмендету туралы шешімі Субъектінің бірінші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен кемінде бір жыл тарифтің қолданылу мерзімін белгілей отырып бекітіледі.
613. Субъекті тарифтерді төмендету туралы шешім қабылдау кезінде мұндай шешім қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей уәкілетті органның ведомстовсын қабылданған шешім және тарифтерді төмендету шарттары туралы хабардар етеді.
Тарифті төмендету туралы шешіммен Субъекті уәкілетті органның ведомствосына есеп-қисаптарды және тарифті төмендету мүмкіндігін растайтын негіздеуші құжаттарды ұсынады.
614. Тарифтерді төмендету туралы Субъектінің шешімі кәкілетті органның ведомствосымен келісу күнінен кейінгі айдың 1-күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
615. Субъекті уәкілетті органның ведомствосына тарифтерді төмендету туралы хабарламаған немесе уақтылы хабарламаған жағдайда, тарифтерді төмендету туралы шешім келесі күнтізбелік тоқсанның екінші айының бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
616. Субъекті тарифтерді төмендету туралы ақпаратты тұтынушының назарына ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жеткізеді.
3-параграф. Осы Қағидаларының 601-тармағының 8) тармақшасында көзделген жағдайда, тарифті өзгерту қағидаларының ерекшеліктері
617. Электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін Субъекті қызметінің "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабының 6-тармағының талаптарына сәйкес келуін айқындау қағидасын энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган айқындайды.
618. Энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган уәкілетті органың ведомствосына электр энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін Субъектілердің "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабының 6-тармағының талаптарына сәйкес келмейтіні туралы ақпарат береді.
619. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес осы Қағидаларының 611-тармағында көзделген ақпаратты алған кезден бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту туралы шешім қабылдайды.
620. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті өзгерткен кезде мыналарды:
тауарларды өндіруге және көрсетілетін қызметтерге арналған шығындардағы және кезең шығыстарындағы амортизациялық аударымдарды;
сыйақы төлеуге арналған шығыстарды (олар болған жағдайда);
мүлік және көлік салықтарын өтеуге арналған шығыстарды;
негізгі борышты төлеуді (олар болған жағдайда);
пайданы;
негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі шығындарды алып тастайды.

621. Решение об утверждении тарифа на регулируемую услугу по передаче электрической энергии субъекта с исключением затрат предусмотренных пунктом 613 настоящих Правил оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа с утверждением тарифной сметы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
622. Ведомство уполномоченного органа не позднее десяти календарных дней до введения в действие тарифа вручает приказ субъекту.
623. Субъект доводит до сведения потребителя информацию об изменении тарифа на услугу по передаче электрической энергии не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа.
Глава 13. Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Параграф 1. Общие положения
624. Настоящий Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе на регулируемую услугу, предоставляемую субъектом, определяют перечень затрат, учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе.
625. Формирование проектов тарифов и тарифных смет осуществляется на основании согласованной с уполномоченным органом методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг, разрабатываемой и утверждаемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, согласно главе 9 настоящих Правил.
При формировании тарифной сметы на регулируемые услуги затраты учитываются в соответствии с настоящей главой, законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете, о естественных монополиях и Налоговым кодексом.
Сноска. Пункт 625 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.06.2024 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
626. Статьи расходов, планируемые при формировании тарифа в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 20 Закона составляются на основании планируемых затрат на регулируемую услугу и подтверждаются субъектом с предоставлением обосновывающих документов.
Статьи расходов, планируемые при формировании тарифа в соответствии с подпунктами 4) пункта 1 статьи 20 Закона составляются на основании фактических затрат на регулируемую услугу за год, предшествующий году подачи заявки, с учетом поправок на основании фактических данных о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявке, и подтверждаются субъектом с предоставлением обосновывающих документов.
Статьи расходов, планируемые на первый год периода действия тарифа (пять и более лет), составляются на основании фактических затрат на регулируемую услугу за год, предшествующий году подачи заявки, с учетом поправок на основании фактических данных о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявке, и подтверждаются субъектом с предоставлением обосновывающих документов. Статьи расходов, планируемые на последующие годы периода действия тарифа (пять и более лет), составляются на основании показателей первого (базового) года с учетом прогноза
социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) и прогнозного индекса тарифа (в случае приобретения субъектом регулируемых услуг у других субъектов).
В проекте тарифной сметы учитываются параметры (показатели), предусматриваемые в проекте инвестиционной программы или утвержденной программы субъекта.

621. Осы Қағидалардың 613-тармағында көзделген шығындарды қоспағанда, субъектіге электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті бекіту туралы шешім осы Тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тарифтік сметаны бекітумен уәкілетті органның ведомствосы басшының бұйрығымен ресімделеді.
622. Уәкілетті органның ведомствосы бұйрықты тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей субъектіге табыс етеді.
623. Субъекті электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке тарифтің өзгеруі туралы ақпаратты тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді.
13-тарау. Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
624. Осы тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесі, субъект ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидалары тарифте ескерілетін шығындар тізбесін, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу тәртібін айқындайды.
625. Тарифтердің және тарифтік сметалардың жобаларын қалыптастыру осы Қағидалардың 9-тарауына сәйкес Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес, уәкілетті органмен келісілген субъект әзірлейтін және бекітетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаны қалыптастыру кезінде шығындар осы тарауға, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп туралы, табиғи монополиялар туралы заңнамасына және Салық кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 625-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.06.2024 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
626. Заңның 20-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес тарифті қалыптастыру кезінде жоспарланатын шығыстардың баптары реттеліп көрсетілетін қызметке жоспарланатын шығындардың негізінде жасалады және оны субъект негіздеуші құжаттарды ұсына отырып растайды.
Заңның 20-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тарифті қалыптастыру кезінде жоспарланатын шығыстардың баптары өтінім беру алдындағы төрт тоқсан үшін шығындар туралы нақты деректердің негізінде түзетулерді ескере отырып, өтінім беру жылының алдындағы жыл үшін реттеліп көсретілетін қызметке нақты шығындардың негізінде жасалады және оны субъект негіздеуші құжаттарды ұсына отырып растайды.
Тарифтің қолданылу кезеңінің (бес және одан көп жыл) бірінші жылына жоспарланатын шығыстар баптары өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі шығындар туралы нақтыланған деректердің негізінде түзетулерді ескере отырып, өтінім беру жылының алдындағы жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерге нақты шығындардың негізінде жасалады және субъект негіздеуші құжаттарды ұсына отырып растайды. Тарифтің қолданылу кезеңінің (бес және одан көп жыл) кейінгі жылдарына жоспарланатын шығындар баптары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қағидалармен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, бірінші (базалық) жыл көрсеткіштерінің және тарифтің болжамдық индексінің (субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді басқа субъектілерден сатып алған жағдайда) негізінде жасалады.
Тарифтік сметаның жобасында инвестициялық бағдарламаның немесе субъектінің бекітілген бағдарламасының жобасында көзделген параметрлер (көрсеткіштер) ескеріледі.

626-1. В области железнодорожного транспорта, в условиях пользования магистральной железнодорожной сетью двумя и более перевозчиками грузов, в тарифную смету включаются планируемые расходы на период действия тарифа, на услуги маневровой работы Национального оператора инфраструктуры.
Сноска. Правила дополнены пунктом 626-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 16.11.2020 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Перечень затрат, учитываемых в тарифе и Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
627. Регулирование затрат, включаемых в тариф субъекта осуществляется путем ограничения видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности.
628. В производственные расходы затратной части тарифа включаются:
1) материальные расходы;
2) расходы на оплату труда производственного персонала;
3) амортизация;
4) расходы на ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге.
629. В расходы периода затратной части тарифа включаются:
1) расходы на оплату труда административного персонала;
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги;
3) амортизация;
4) прочие административные расходы;
5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта.
630. Производственные расходы затратной части тарифа включаются в затратную часть тарифа следующим образом:
1) материальные расходы, включаемые в затратную часть тарифа, определяются исходя из фактических показателей, но не превышающих расчеты потребности сырья, материалов, топлива, энергии (далее – материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ), произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере) (при их наличии), и цен материальных ресурсов, определенных по фактическим результатам закупок, произведенных до подачи заявки на утверждение тарифа, в порядке, установленном статьей 23 Закона.
Расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
2) расходы на оплату труда производственного персонала при формировании тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
Для субъектов естественных монополий малой мощности расходы на оплату труда производственного персонала определяются на уровне не ниже двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае введения новых объектов, мощностей и реализации иных мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой расходы на оплату труда производственного персонала для новых объектов определяются исходя из нормативной численности производственного персонала.
При этом, расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, производятся на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
В случае оказания регулируемых услуг субъектом в двух и более регионах (в областях, городах республиканского значения, столице) и утверждения единого тарифа, расходы на оплату труда производственного персонала при формировании тарифа включаются в затратную часть тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и средневзвешенного показателя среднемесячной заработной платы в оказываемых регулируемые услуги регионах (в областях, городах республиканского значения, столице), согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, предшествующей подаче заявки и определяется по формуле:
– средневзвешенный показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности;
… – среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки;
… – фактическая задействованная численность субъекта в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы производственного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над среднемесячной заработной платой производственного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующий подаче заявки и (или) над средневзвешенным показателем среднемесячной заработной платы, определенным настоящими Правилами, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
В случае отсутствия в действующей тарифной смете субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.
При превышении заработной платы производственного персонала субъекта естественной монополии малой мощности, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над уровнем двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);

626-1. Теміржол көлігі саласында магистральдық теміржол желісін екі және одан да көп жүк тасымалдаушылардың пайдалануы жағдайында тарифтік сметаға тарифтің қолданылу кезеңіне, Ұлттық инфрақұрылым операторының маневрлік жұмыс қызметтеріне жоспарланған шығыстар енгізіледі.
Ескерту. Қағидалар 626-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.11.2020 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Тарифте есепке алынатын шығындар тізбесі және тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары
627. Субъектінің тарифіне есепке алынатын шығындарды реттеу экономикалық негізділігін ескере отырып, тарифте есепке алынатын шығындардың түрлері мен мөлшерлерін шектеу арқылы жүзеге асырылады.
628. Тарифтің шығын бөлігінің өндірістік шығыстары:
1) материалдық шығыстарды;
2) өндiрiстiк персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын;
3) амортизацияны;
4) негізгі қаражаттың ұлғаюына әкеп соқпайтын жөндеуге жұмсалатын шығыстарды;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын өзге де өндірістік шығыстарды қамтиды.
629. Тарифтің шығын бөлігінің кезең шығыстарына:
1) әкімшілiк персоналға еңбекақы төлеу шығыстары;
2) міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға арналған шығыстар;
3) амортизация;
4) өзге де әкімшілік шығыстар;
5) субъектінің инвестициялық жобасын іске асыру үшін қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар кіреді.
630. Тарифтің шығын бөлігі өндірістік шығыстары тарифтің шығын бөлігінде былайша қамтылады:
1) тарифтiң шығын бөлiгiнде қамтылатын материалдық шығыстар тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған өнiмнiң (көрсетілетін қызметтердiң, тауарлардың, жұмыстардың) бiрлiгiн шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия (бұдан әрi – материалдық ресурстар) қажеттіліктерінің және Заңның 23-бабында белгіленген қағидалармен тарифті бекітуге өтінім бергенге дейін күніне жүргізілген сатып алулардың нақты нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстар бағаларының нақты, бірақ олардың есептеулерінен аспайтын көрсеткіштерге сүйене отырып айқындалады.
Тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған техникалық ысыраптардың есептеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптар деңгейімен байланысты шығыстар.
2) тарифті қалыптастыру кезінде өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нақты, бірақ нормативтік санынан, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыдан аспайтын шығыстарды немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) берілетін бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес орташа айлық жалақысына сүйене отырып қамтиды.
Қуаты аз табиғи монополиялар субъектілері үшін өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін ең төменгі жалақының екі еселенген мөлшерінен төмен емес деңгейде айқындалады.
Жаңа объектілер, қуаттар енгізілген және инвестициялық бағдарламада көзделген өзге де іс-шаралар іске асырылған жағдайда, тарифті қалыптастыру кезінде жаңа объектілерге өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар өндірістік персоналдың нормативтік саны негізге алына отырып, айқындалады.
Бұл ретте персонал санының, шикізаттың, материалдардың, отынның, энергияның қажеттілігін есептеу және техникалық ысыраптарды есептеу тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізіледі.
Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді екі және одан да көп өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) көрсеткен және бірыңғай тариф бекітілген жағдайда, орташа айлық жалақы мөлшері өтінім берудің алдындағы жылғы статистика деректері бойынша өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші деңгейінде немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық жалақысына сүйене отырып енгізіледі:
Wcp-экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші;
Wp1, Wp2,... - өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша І өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақы;
Pp1, Pp2,... - өтінім берудің алдындағы i - өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы субъектінің нақты іске қосылған саны.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған өндірістік персоналдың жалақысы Экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) өндірістік персоналдың орташа айлық жалақысынан асып кеткен кезде, өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы және (немесе) осы Қағидаларда айқындалған орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішінен жоғары статистика деректері бойынша қалыптасқан Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын өндірістік персоналдың жалақысы есепке алынады.
Субъектінің қолданыстағы тарифтік сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік персоналының Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштері ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған жалақысы жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін жалақының ең төмен мөлшерінің екі еселенген деңгейінен асып кеткен кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштері ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын, өндірістік персоналдың жалақысы есеп алынады.

3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
4) средства, направляемые субъектом на ремонт, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге, включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
Сноска. Пункт 630 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
631. Расходы периода учитываются в затратной части тарифа следующим образом:
1) расходы на оплату труда административного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
В случае оказания регулируемых услуг субъектом в двух и более регионах (в областях, городах республиканского значения, столице) и утверждения единого тарифа, расходы на оплату труда административного персонала при формировании тарифа включаются в затратную часть тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и средневзвешенного показателя среднемесячной заработной платы в оказываемых регулируемые услуги регионах (в областях, городах республиканского значения, столице), согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки и определяется по формуле:
– средневзвешенный показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности;
… – среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки;
… – фактическая задействованная численность субъекта в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы административного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над среднемесячной заработной платой административного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующий подаче заявки и (или) над средневзвешенным показателем среднемесячной заработной платы, определенным настоящими Правилами, учитывается заработная плата административного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);
В случае отсутствия в действующей тарифной смете субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.

3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) субъектiнiң негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін және бағыттайтын жөндеуге қаражаты мұндай жұмыстың қажеттілігі туралы растаушы құжаттардың негізінде тарифтің шығындық бөлігіне енгізіледі;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын басқа өндірістік шығындар салалық ерекшелікті ескере отырып, растаушы құжаттардың негізінде тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
Ескерту. 630-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
631. Кезең шығыстары тарифтің шығындық бөлігінде былайша есепке алынады:
1) әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нақты санына, бірақ нормативтік санынан аспайтын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыға немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және субъект қызмет көрсететін өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) төлемақы, өтінім берудің алдындағы қалыптасқан бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес айқындалады.
Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді екі және одан да көп өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) көрсеткен және бірыңғай тариф бекітілген жағдайда, орташа айлық жалақы мөлшері реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсетілетін өңірлердегі (облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы) орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші деңгейінде, өтінім берудің алдындағы бір жыл немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсан үшін жылғы статистика деректері бойынша экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қосылады:
Wcp - экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткіші;
Wp1, Wp2,... - өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша І өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақы;
Pp1, Pp2,... - өтінім берудің алдындағы i - өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жыл немесе жылдың басынан қалыптасқан төртінші тоқсан үшін субъектінің нақты іске қосылған саны.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған әкімшілік персоналдың жалақысы субъект қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қызметтер көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) әкімшілік персоналдың орташа айлық жалақысынан асып кеткен кезде бір жылдағы немесе жыл басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша, өтінім берудің алдындағы және (немесе) осы Қағидаларда айқындалған орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішінен жоғары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын әкімшілік персоналдың жалақысы (инфляция)ескеріледі;
Субъектінің қолданыстағы тарифтік сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.

2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, учитываемые в расходах периода, определяются в соответствии со ставками, установленными согласно действующему налоговому законодательству Республики Казахстан;
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов непроизводственного характера;
4) прочие административные расходы включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
В прочие административные расходы включаются расходы на консалтинговые, маркетинговые услуги и ремонтные работы, проводимые подрядным способом и другие услуги в зависимости от отраслевых особенностей, осуществляемые сторонними организациями, а также командировочные расходы и расходы на услуги связи административного персонала, периодическую печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные услуги.
Расходы на охрану природы, плата за использование природных ресурсов включаются в прочие расходы и определяются с учетом размеров ставок и сборов.
Расходы на повышение квалификации административного персонала, связанные с производственной необходимостью, учитываются в расходах периода при предоставлении документов, подтверждающих такую необходимость.
Расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства, в рамках регулируемых услуг включаются в расходы периода при наличии экономически обоснованных материалов;
4-1) расходы на выплату вознаграждений и основного долга привлеченных из собственных средств и льготного кредитования для реализации инвестиционной программы учитываются при расчете тарифа.
5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта включаются в расходы периода при предоставлении субъектом заключенного договора с банком (с приложением графика погашения основного долга и процентов) и определяются следующим образом:
расходы на выплату вознаграждений по заемным средствам, получаемым в национальной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением четырех кратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяются на день принятия решения по утверждению тарифа и тарифных смет субъекта.

2) кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасы бойынша белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес айқындалады:
3) негізгі құралдардың және өндірістік емес сипаттағы материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) өзге де әкімшілік шығыстар салалық ерекшеліктерді ескере отырып, растайтын құжаттардың негізінде тарифтің шығындық бөлігіне енгізіледі.
Өзге де әкімшілік шығыстар консалтингтік, маркетингтік көрсетілетін қызметтердің және мердігерлік тәсілмен жүргізілетін жөндеу жұмыстарының шығыстарын және бөгде ұйымдар жүзеге асыратын салалық ерекшеліктерге байланысты басқа да көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ іссапар шығыстарын және әкімшілік персоналдың байланысқа, мерзімдік баспасөзге, қызметтік автокөлікті ұстауға, ақпараттық, консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарын қамтиды.
Табиғатты қорғауға арналған шығыстар, табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемақы өзге де шығыстарға қосылады және мөлшерлемелер мен алымдар мөлшерін ескере отырып айқындалады.
Өндірістік қажеттілікке байланысты әкімшілік персоналдың біліктілігін арттыруға арналған шығыстар мұндай қажеттілікті растайтын құжаттарды ұсынған кезде кезең шығыстарында ескеріледі.
Өндірістегі өнертапқыштыққа және өнертабыстыққа байланысты шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметтердің шеңберінде экономикалық негізделген материалдар болған кезде кезең шығыстарына қосылады.
4-1) инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін өз қаражатынан және жеңілдікті кредиттеуден тартылған сыйақылар мен негізгі борышты төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде ескеріледі.
5) субъектінің инвестициялық жобасын іске асыру үшін қарыз қаражаттары үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар субъект банкпен жасалған шартты ұсынған кезде кезең шығыстарына (негізгі борышты және пайыздарды өтеу графигін қоса бере отырып) қосылады және былайша анықталады:
инвестициялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2,5 еселік базалық мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
инвестициялық жобаны іске асыру үшін шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Лондон банкаралық нарығының төрт еселік мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
Шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштерінің және Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштерінің негізінде шетелдік валютаға теңге бағамының болжамды өзгеруі ескеріле отырып, тарифтің шығындық бөлігінің кезең шығыстарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесі мен Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі субъектінің тарифін және тарифтік сметаларын бекіту жөнінде шешім қабылданған күніне қолданылады.

Сноска. Пункт 631 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.03.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.06.2024 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
632. Амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов рассчитываются по прямолинейному (равномерному) методу начисления и включаются в затратную часть тарифа.
Увеличение амортизационных отчислений, за исключением субъектов, предоставляющих услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения, включается ведомством уполномоченного органа в затратную часть тарифа после проведения субъектом переоценки основных средств и (или) их реконструкции (модернизации) поэтапно.
Амортизационные отчисления от активов, задействованных при предоставлении регулируемых услуг направляются на цели, связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемой услуги, реализацией инвестиционных программ и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам.
633. Ведомство уполномоченного органа принимает решение о снижении или отказе в повышении расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в тарифы, на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов, занимающихся тем же или аналогичным видом деятельности, а также в случае сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг субъекта.
В случае утверждения тарифа и тарифных смет по инициативе ведомства уполномоченного органа, ведомство уполномоченного органа включает расходы периода в тарифы в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) за период, предшествующий изменению тарифов, в порядке предусмотренном пунктом 626 настоящих Правил.
При формировании тарифа ведомство уполномоченного органа определяет целесообразность изменения сумм расходов периода при снижении эффективности деятельности субъектов (увеличение себестоимости единицы предоставляемой регулируемой услуги, снижении объемов предоставляемых регулируемых услуг, увеличении кредиторской и дебиторской задолженности).
В случае недополучения дохода субъектом в связи с применением компенсирующего тарифа, отмененного решением суда, сумма недополученного дохода учитывается при очередном изменении тарифа, в том числе в период действия утвержденного тарифа.

Ескерту. 631-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.03.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.06.2024 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
632. Тікжелілік (біркелкі) есептеу әдісі бойынша есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары тарифтің шығындық бөлігіне қосылады.
Уәкiлеттi органның ведомствосы сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы қызметтерді көрсететін субъектiлерді қоспағанда, амортизациялық аударымдарды өсіруді субъект негiзгi құралдарға қайта бағалау жүргiзгеннен және (немесе) олар реконструкцияланғаннан (жаңғыртылғаннан) кейiн тарифтiң шығын бөлiгiне кезең-кезеңмен қосады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде тартылған активтерден түсетін амортизациялық аударымдар реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге күрделі қаржы салымдармен, инвестициялық жобаларды іске асырумен және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтарумен байланысты мақсаттарға бағытталады.
633. Уәкiлеттi органның ведомствосы сондай немесе ұқсас қызмет түрiмен айналысатын субъектiлердiң жалақыларына жұмсалатын шығындарды салыстырып талдау негiзiнде, сондай-ақ субъект көрсететiн реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемi қысқарған жағдайда тарифтерге қосылатын әкiмшiлiк және (немесе) өндiрiстiк персоналдың еңбегiне ақы төлеу шығыстарын төмендету немесе көтеруден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Уәкiлеттi органның бастамасы бойынша тарифтi және тарифтiк сметаларды бекiткен жағдайда, тарифтерге уәкiлеттi органның ведомствосы кезең шығыстарын тарифтерге осы Тізбенің және Қағидаларының 626-тармағында көзделген қағидаларда тарифтердiң өзгертуінің алдындағы кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляцияны) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған шығыстар шегiнде енгiзеді.
Уәкiлеттi органның ведомствосы тарифті қалыптастыру кезінде субъектiлердiң қызметінің тиiмдiлiгi төмендеген (ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызмет бiрлiгiнiң өзiндiк құнының артуы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемiнің азаюы, кредиторлық және дебиторлық берешектердiң ұлғаюы) кезде кезең шығыстары сомасын өзгертудің орындылығын айқындайды
Сот шешімімен күші жойылған өтемдік тарифті қолдануға байланысты субъект табысты толық алмаған жағдайда, алынбаған кіріс сомасы тарифтің кезекті өзгеруі кезінде, оның ішінде бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде ескеріледі.

Параграф 3. Перечень затрат, не учитываемых в тарифе
634. При формировании и утверждении тарифов субъектов в затратной части тарифа не учитываются следующие расходы:
на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
амортизационные отчисления основных средств, не используемых при предоставлении регулируемых услуг, либо не находящихся на балансе субъекта;
на плату за пользование основными средствами (кроме основных средств общехозяйственного назначения), полученными в аренду, доверительное управление или в имущественный наем, выплаты по операционному лизингу,
за исключением платы за пользование магистральным газопроводом по маршруту Караозек (Кызылординская область) – Жезказган – Караганда – Темиртау – Астана, полученным в аренду, доверительное управление или в имущественный наем, включающую в себя налоговые обязательства по имуществу и выплаты за привлекаемые инвестиции, связанные со строительством магистрального газопровода по указанному маршруту;
на содержание и ремонт основных средств, не находящихся на балансе субъекта, за исключением содержания и ремонта основных средств, полученных в пользование для предоставления регулируемых услуг на основании договора доверительного управления государственным имуществом от местных исполнительных органов в соответствии со статьями 17, 18 и 18-1 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", а также содержание и ремонт магистрального газопровода по маршруту Караозек (Кызылординская область) – Жезказган – Караганда – Темиртау – Астана. При этом, затраты на содержание и ремонт газораспределительных сетей, полученных по договору доверительного управления от местных исполнительных органов, включаются в тариф поэтапно на каждый год периода его действия. Этапы включения затрат на содержание и ремонт определяются ведомством уполномоченного органа. Затраты на содержание (эксплуатацию) и ремонт сетей передачи электрической энергии, полученных в доверительное управление от местных исполнительных органов не могут превышать уровень инфляции предусмотренный Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан от суммы затрат тарифной сметы;
платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
судебные издержки;
безнадежная задолженность;
штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров;
штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
убытки от хищений;
потери от брака используемых для предоставления регулируемой услуги основных средств, материалов;
по содержанию обслуживающих производств и хозяйств (бесплатное предоставление помещений, оплата стоимости коммунальных услуг организациям общественного питания);
на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, согласованных с компетентным органом;
на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
по благоустройству садовых товариществ (в том числе, строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
по рекламе в средствах массовой информации, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта (за исключением расходов на содержание служебных жилых помещений на железнодорожных разъездах для производственного персонала, технологически необходимых для предоставления регулируемых услуг, которые включаются в производственные расходы);
на выполнение работ по благоустройству города, предоставлению помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
на оплату отпусков работникам, обучающихся в организации образования;
на премирование и другие формы вознаграждения по итогам работы;
по оплате путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
по оплате услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников);
по оплате дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно, а также компенсация за неиспользованный отпуск;
на предоставление всех видов спонсорской помощи;
льготы работникам субъекта (предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам, оплата абонементов в группы здоровья, занятий в секциях, клубах, протезирование), кроме предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан;
на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);
на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
на услуги банков и организации, осуществляющих отдельные виды банковских операций по приему коммунальных платежей от потребителей;
отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
связанные с проведением опытно-экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям (за исключением работ, применяющихся в представлении регулируемых услуг, организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений и другие;
расходы, не относящиеся к производству и предоставлению регулируемых услуг и приводящие к росту тарифов.

3-параграф. Тарифте есепке алынбайтын шығындардың тізбесі
634. Субъектілердің тарифтерін қалыптастыру және бекіту кезінде тарифтің шығындық бөлігінде мынадай шығыстар:
нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың және қоймалардағы қорлардың бүлінуі мен жетіспеушілігіне, басқа да өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылмайтын не субъектінің теңгерімінде болып табылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
Қараөзек (Қызылорда облысы) – Жезқазған – Қарағанды – Теміртау – Астана маршруты бойынша магистральдық газ құбырын пайдаланғаны үшін төлемдерді қоспағанда, аталған маршрут бойынша магистральдық газ құбырын салуға байланысты тартылатын инвестициялар үшін төлемдерді және мүлік бойынша салық міндеттемелерін қамтитын, жалға, сенімгерлікпен басқаруға немесе мүліктік жалға, лизинг бойынша алынған негізгі құралдарды (жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардан басқа) пайдалану үшін жалдау төлемақы шығыстары;
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17, 18 және 18-1-баптарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарты негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдалануға алынған негізгі құралдарды күтіп-ұстау мен жөндеуді қоспағанда, субъектінің теңгерімінде жоқ негізгі құралдарды күтіп-ұстауға және жөндеуге, сондай-ақ Қараөзек (Қызылорда облысы) – Жезқазған – Қарағанды – Теміртау – Астана маршруты бойынша магистральдық газ құбырын күтіп-ұстауға және жөндеуге арналған шығыстар. Бұл ретте жергілікті атқарушы органдардан сенімгерлік басқару шарты бойынша алынған газ тарту желілерін күтіп-ұстауға және жөндеуге арналған шығындар тарифке кезең кезеңмен оның қолданылу кезеңінің әрбір жылына қосылады. Күтіп-ұстау мен жөндеуге арналған шығындарды қосу кезеңдерін уәкілетті органның ведомствосы айқындайды. Жергілікті атқарушы органдардан сенімгерлік басқаруға алынған электр энергиясын беру желілерін күтіп-ұстауға (пайдалануға) және жөндеуге арналған шығындар тарифтік сметаның шығындары сомасынан Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген инфляция деңгейінен аспауға тиіс;
бекітілген тарифтік сметада көзделген жөндеуге арналған шығыстардан Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштерінің деңгейінен (инфляция) аспайтын,
ластаушы заттардың нормативтен тыс тастандысы шығарындылар (төгінді) үшін төлемдер;
сот шығасылары;
сенімсіз берешек;
шаруашылық шарттарының талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыз айыбы мен санкциялардың басқа да түрлері;
табысты жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
ұрлықтан келген залалдар;
негізгі құралдардың, материалдардың, реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну үшін пайдаланылатын ақаудан болған ысыраптар;
қызмет көрсететін өндірістер мен шаруашылықтарды (үй-жайларды тегін беру, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына коммуналдық қызметтер құнын төлеу) ұстау жөніндегі;
құзыретті органмен келісілген технологиялық қажеттіліктен басқа денсаулық сақтау, мектепке дейінгі балалар мекемелері, оқу орындарына, кәсіптік-техникалық училищелер объектілерін ұстауға;
сауықтыру лагерлерін, мәдени және спорт объектілерін, тұрғын үй ғимараттардың қорын ұстауға;
мәдени-ағарту, сауықтыру және спорт іс-шараларын (демалыс кештерін, спектакльдер мен концерттер өткізу) өткізуге;
кәсіпорындардың қызметкерлеріне тұрғын үй ғимараттардың жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығын жүргізуге берілген несиелерді (процентсыздарын қоса алғанда) өтеуге;
бақшалық серіктестіктерді абаттандыру (оның ішінде жол салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) жөніндегі;
дәрістер, көрмелер, пікірсайыстар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге және ұйымдастыруға, қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтардағы мүшелік жарналарға;
өндірістік мақсаттарға пайдаланылатын өнімдерді қоспағанда, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнамалар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспаханалық өнімдер шығару бойынша;
субъектінің персоналы үшін пәтерлер, тұрғын үй ғимараттары мен құрылыстар, жатақханадан және қонақ үйлерден орындар сатып алуға, жалдауға және ұстауға (өндірістік шығыстарға қосылатын ретеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін технологиялық қажет өндірістік персонал үшін теміржол разъездеріндегі қызметтік тұрғын үй ғимараттарды ұстауға арналған шығыстарды қоспағанда);
қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды және осы тәріздес басқа да жұмыстарды орындауға;
білім беру ұйымдарында оқитын жұмыскерлердің демалыстарына ақы төлеуге;
жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы беруге және сыйақының басқа да нысандарына;
кәсіби ауруларды оңалту еміне байланысты шығындардан басқа, субъект қаражатының есебінен жұмыскерлерге және олардың балаларына емделуге, демалуға, саяхатқа шығуға жолдамаларға ақы төлеу жөніндегі;
өз жұмыскерлеріне медициналық көмек көрсетуге денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емхана қызметтеріне ақы төлеуге;
сақтандыру төлемдері (кәсіпорындармен өз жұмыскерлерінің пайдасына жасалған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша кәсіпорындар төлейтін жарналар);
жұмыскерлерге, оның ішінде бала тәрбиелейтін әйелдерге қосымша берілетін демалыстарға (еңбек заңнамасында көзделгеннен тыс) ақы төлеу, жұмыскердің отбасы мүшелеріне демалыс өткізетін жеріне және қайтар жолына жолақы төлеуге, сондай-ақ пайдаланылмаған демалысы үшін өтемақы төлеу бойынша;
демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге;
заңнамада көзделгеннен басқа субъектінің жұмыскерлеріне (жұмыскерлерге тамақты тегін немесе төмендетілген бағамен беру, сауықтыру топтарына, секцияларда, клубтарда шұғылдануға арналған абонементтерге, протез салуға ақы төлеу) жеңілдіктер;
мерейтойлық күндерге немесе жұмыскерлерге ынталандыру түрінде берілетін (автокөлік, пәтерлер, ұзақ уақыт пайдаланылатын заттар мен басқа да тауарлар, сондай-ақ жұмыскерлердің жеке шоттарының проценттік мөлшерлемелерін арттыру) сыйлықтарды сатып алуға;
мектепке дейінгі балалар мекемелеріндегі, шипажайлардағы және сауықтыру лагерлеріндегі балалар тамақтарының құнын өтеуге;
тұтынушылардан коммуналдық төлемдерді қабылдау жөніндегі банкілік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардың көрсетілетін қызметтеріне арналған;
ұжымдық шартта айқындалған мақсаттар үшін кәсіподақтар аударымдарына;
тәжiрибелік-эксперименттiк жұмыстарды жүргізуге, өнертапқыштық пен рационализаторлық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгiлердi жасауға және сынауға (реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) ұсынған кезде қолданылатын жұмыстарды қоспағанда), көрмелер, байқаулар, конкурстар мен басқа да iс-шаралар ұйымдастыруға, авторлық сыйақылар төлеуге және басқа байланысты;
өндіріске және реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға қатысы жоқ және тарифтердің өсуіне алып келетін шығыстар есепке алынбайды.

Сноска. Пункт 634 с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 10.04.2020 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
635. Расходы на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате по итогам работы, на выполнение условий коллективного договора не включаются в затратную часть тарифа субъекта и осуществляются за счет следующих источников:
1) дохода, полученного от деятельности, не относящейся к регулируемым услугам;
2) экономии расходов на оплату труда административного и производственного персонала;
3) недоиспользованной части затрат, предусмотренной в утвержденной инвестиционной программе при условии исполнения мероприятий и в утвержденной тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов предоставляемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта, или результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Сноска. Пункт 635 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 31.10.2022 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
636. Выделяемая субъекту субсидия из средств государственного бюджета, учитывается в уменьшение затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
Параграф 4. Ограничение прибыли, включаемой в тариф
637. Ведомство уполномоченного органа при расчете тарифа определяет допустимый уровень прибыли как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов, определяемой в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил.
Уровень прибыли, включаемый в тариф ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, за исключением прибыли, включаемой в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.
Уровень прибыли, включаемый в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и для развития и эффективного функционирования субъекта, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
Инвестиции осуществляются субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.

Ескерту. 634-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.04.2020 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
635. Сыйлықақыға және жұмыстың қорытындысы бойынша жалақыға берілетін басқа да сыйақы түрлерiне, ұжымдық шарттың талаптарын орындауға арналған шығыстар субъект тарифінің шығындық бөлігіне енгізілмейді және мынадай көздер:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметтен алынған кіріс;
2) әкімшілік және өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын үнемдеу;
3) анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету немесе ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін субъектіге байланысты емес себептер немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқартуға байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде пайда болған, іс-шаралар орындалған жағдайда бекітілген инвестициялық бағдарламада және бекітілген тарифтік сметада көзделген шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігі есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 635-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2022 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
636. Шығыстарға бағытталған, тарифтің шығындық бөлігінде ескерілмеген субсидияларды қоспағанда, субъектіге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлiнетiн субсидия тарифтiң шығындық бөлiгін азайтуда ескерiледi.
4-параграф. Тарифте есепке алынбайтын пайданы шектеу
637. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті есептеу кезінде пайданың жол берілетін деңгейін осы Қағидалардың 11-тарауына сай субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тартылған активтердің реттелетін базасының шамасына пайда мөлшерлемесінің көбейтіндісі ретінде айқындайды.
Тарифке қосылатын пайда деңгейі дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифтеріне қосылатын пайданы қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып шектеледі.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифіне қосылатын пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыруға және Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті қаражат ескеріле отырып шектеледі.
Инвестицияларды субъектілер меншікті және (немесе) қарыз қаражат есебінен жүзеге асырады. Меншікті қаражат көзі пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражатын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 637 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Правила индексации тарифа
Параграф 1. Утверждения тарифа субъектом естественной монополии малой мощности с применением метода индексации
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
638. Тариф с применением метода индексации устанавливается ежегодно субъектом естественной монополии малой мощности путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого ведомством уполномоченного органа.
В случае утверждения временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии малой мощности повышает тариф не выше уровня индексации, определяемого ведомством уполномоченного органа, по истечении периода его действия.
При этом, тариф на регулируемые услуги, тарифная смета, измененные субъектом естественной монополии малой мощности, являются, соответственно, тарифом и тарифной сметой на регулируемые услуги.
Сноска. Пункт 638 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
639. Субъект естественной монополии малой мощности в срок не позднее, чем за тридцать календарных дней до изменения тарифа проводит публичные слушания в соответствии с пунктом 13 статьи 15 Закона.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний и (или) ссылки на онлайн-трансляцию размещается субъектом естественной монополии малой мощности на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляется ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за тридцать календарных дней до их проведения.
Сноска. Пункт 639 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
640. Решение об индексации тарифа оформляется внутренним приказом субъекта естественной монополии малой мощности об изменении тарифов на величину, не выше уровня индексации, определяемого ведомством уполномоченного органа в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно Главе 2 настоящих Правил, с приложением тарифной сметы и указанием причин изменения тарифов.

Ескерту. 637-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-тарау. Тарифті индекстеу қағидалары
1-параграф. Индекстеу әдісін қолдана отырып қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің тарифті бекіту қағидалары
Ескерту. 1-параграфының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
638. Индекстеу әдісін қолданылатын қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифті уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын деңгейден асырмайтын деңгейде индекстеу жолымен жыл сайын белгілейді.
Уақытша өтемдік тарифті бекіткен жағдайда, қуаттылығы аз табиғи монополия субъекті тарифті оның қолданылу кезеңі өткеннен кейін уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын индекстеу деңгейінен асырмай жоғарлатады.
Бұл ретте, қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгерткен реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф, тарифтік смета, тиісінше, реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф және тарифтік смета болып табылады.
Ескерту. 638-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
639. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі тариф өзгергенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде Заңның 15-бабының 13-тармағына сәйкес жария тыңдаулар өткізеді.
Жария тыңдауларды өткізудің күні және орны туралы ақпаратты және (немесе) онлайн-трансляцияға сілтемені қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі оларды өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына интернет-ресурсында немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін береді.
Ескерту. 639-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
640. Тарифті индекстеу туралы шешім осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифтік сметаны қоса бере отырып және тарифтердің өзгеру себептерін көрсете отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифтерді өзгерту туралы Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің ішкі бұйрығымен ресімделеді.

Сноска. Пункт 640 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
641. Субъект естественной монополии малой мощности информирует ведомство уполномоченного органа об изменении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до введения его в действие с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
Сноска. Пункт 641 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
642. Субъект естественной монополии малой мощности не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие измененного тарифа информирует об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 642 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
643. Расчет тарифа методом индексации и определение его уровня индексации тарифа осуществляется в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно главе 2 настоящих Правил.
Глава 15. Механизм расчета ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей и их ежегодных корректировок
Параграф 1. Определение минимального уровня тарифа
644. Минимальный уровень тарифа, определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде минимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей определяется ведомством уполномоченного органа по следующей формуле:
Imin = ((Pt – At) + Ptбез + Ptзаем) – Pусл-пост t )/Дt, где:
Imin – минимальный уровень тарифа, определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде минимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей;
Pt – сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге;
At – амортизационные отчисления, учтенные в утвержденном тарифе на год t, тенге;
Ptбез – затраты субъекта по реализации инвестиционных проектов, направленные на обеспечение безопасности, источником финансирования которых является прибыль субъекта, учтенные в утвержденном тарифе на год t, тенге;
Ptзаем – затраты субъекта, направленные на инвестиционные проекты, реализуемые с привлечением заемных средств, источником финансирования которых является прибыль субъекта, учтенные в утвержденном тарифе на год t, тенге;
Pусл-пост t – сумма условно-постоянных расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге;
Дt – прогнозируемая сумма дохода от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге.

Ескерту. 640-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
641. Қуаттылығыы аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосын тарифтің өзгеруі туралы оны қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің себептерін қамтитын ақпаратты ұсына отырып хабардар етеді.
Ескерту. 641-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
642. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгертілген тариф күшіне енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің себептерін қамтитын ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы тұтынушыларды бұл туралы хабардар етеді, ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына оның интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін ұсынады.
Ескерту. 642-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
643. Индекстеу әдісімен тарифті есептеу және оның тарифті индекстеу деңгейін айқындау осы Қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес жүзеге асырылады.
15- тарау. Магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін есептеудің және оларды жыл сайынғы түзетудің тетігі
1-параграф. Тарифтің ең төменгі деңгейін айқындау
644. Жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге ең төмен индекс түрінде айқындалған тарифтің ең төмен деңгейін уәкілетті органның ведомствосы мынадай формула бойынша айқындайды:
Imin = ((Шt-At) + Шt қауіпсіздік + Шt қарыз) – Шшартты-тұрақты t) /Кt, мұндағы:
Imin – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге ең төмен индекс түрінде айқындалған тарифтің ең төмен деңгейі;
Шt – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты, t жылға бекітілген тарифте ескерілген субъект шығыстарының сомасы, теңге;
At – t жылға бекітілген тарифте ескерілген амортизациялық аударымдар, теңге;
Шt қауіпсіздік – инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған, субъектінің пайдасы қаржыландыру көзі болып табылатын, t жылға бекітілген тарифте ескерілген субъект шығындары, теңге;
Шt қарыз – инвестициялық жобаларға бағытталған, қарыз қаражатты тартумен іске асырылатын, субъектінің пайдасы қаржыландыру көзі болып табылатын, t жылға бекітілген тарифте ескерілген субъект шығындары, теңге;
Ш шартты-тұрақты t – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты, t жылға бекітілген тарифте ескерілген субъектінің шартты-тұрақты шығыстарының сомасы, тенге;
Kt – магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынудан түсетін, t жылға бекітілген тарифте ескерілген кірістің болжамды сомасы, теңге.

Сноска. Пункт 644 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 19.02.2024 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Определение максимального уровня тарифа
645. Максимальный уровень тарифа, определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей определяется ведомством уполномоченного органа по следующей формуле:
Imax = (Pt + ДУПt - Днецельt - ОДвнt + Pусл-пост t)/Дt, где:
Imax – максимальный уровень тарифа определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей;
Pt – сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге;
ДУПt – допустимый уровень прибыли на предоставление услуг магистральных железнодорожных сетей, определенный в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил;
Дt – прогнозируемая сумма дохода по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, тенге;
ОДвнt – основной долг по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей, на планируемый период утверждения тарифа, тенге;
Днецельt – сумма фактических доходов, от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил.
Pусл-пост t – сумма условно-постоянных расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе на год t, принимаемая при расчете минимального уровня тарифа в соответствии с пунктом 644 настоящих Правил, тенге.

Ескерту. 644-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 19.02.2024 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Тарифтің ең жоғар деңгейін айқындау
645. Жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге ең жоғары индекс түрінде айқындалған тарифтің ең жоғары деңгейін уәкілетті органның ведомствосы мынадай формула бойынша айқындайды:
Imax = (Шt+ПЖДt-Кмақсатқа сай пайдаланб.t-НБішкіt + Ш шартты-тұрақты t ) /Кt, мұндағы:
Imax – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге ең жоғары индекс түрінде айқындалған тарифтің ең жоғары деңгейі;
Шt – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты, t жылға бекітілген тарифте ескерілген субъект шығыстарының сомасы, теңге;
ПЖДt – осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сай айқындалған магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға пайданың жол берілетін деңгейі;
Кt – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынудан түсетін, t жылға бекітілген тарифте ескерілген кірістің болжамды сомасы, теңге;
НБішкіt – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері бойынша және тасудың арақашықтығына қарай, магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынудан түстін, тарифті бекітудің жоспарланған кезеңіне негізгі борыш, теңге;
Кмақсатқа сай пайдаланб.t – магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін және осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған нақты кірістер сомасы.
Ш шартты-тұрақты t – жекелеген бағыттар, жүктердің түрлері, жылжымалы құрамның типтері бойынша және магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай, t жылға бекітілген тарифте ескерілген, осы Қағидалардың 644-тармағына сәйкес тарифтің ең төменгі деңгейін есептеу кезінде қабылданатын субъектінің шартты-тұрақты шығыстарының сомасы, теңге.

Сноска. Пункт 645 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 19.02.2024 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 16. Правила применения ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Параграф 1. Применение ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Раздел 1. Утверждение (корректировка) ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей ведомством уполномоченного органа
646. Целями применения ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей являются:
1) создание благоприятных условий для осуществления перевозок грузов железнодорожным транспортом;
2) привлечение новых грузопотоков, ранее не осуществлявшихся железнодорожным транспортом;
3) стимулирование роста объемов перевозок железнодорожным транспортом;
4) получение доходов для возврата основного долга по привлеченным кредитным ресурсам для реализации мероприятий, направленных на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг, обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности и повышение качества предоставляемых регулируемых услуг, не учтенных в составе тарифа.
Сноска. Пункт 646 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
647. Применение ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети осуществляется с соблюдением принципов законности, целесообразности, равноправности, стабильности, срочности и гласности согласно настоящим Правилам.
648. Субъект одновременно с заявкой на утверждение тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей предоставляет проект ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в ведомство уполномоченного органа.
648-1. Для изменения утвержденных ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети субъект в срок до 1 октября календарного года обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Сноска. Правила дополнены пунктом 648-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 645-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 19.02.2024 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-тарау. Магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін қолдану қағидалары
1-параграф. Магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін қолдану қағидалары
1-бөлім. Уәкілетті орган ведомствосының магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін бекітуі (түзетуі)
646. Магистральдық темiржол желiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектерiн қолданудың мақсаты:
1) теміржол көлігімен жүктерді тасуды жүзеге асыру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) бұрын теміржол көлігімен жүзеге асырылмаған жаңа жүк ағындарын тарту;
3) теміржол көлігімен тасу көлемінің өсуін ынталандыру;
4) қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа активтерді құруға, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыру мен тариф құрамында ескерілмеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі берешекті өтеу үшін кірістер алу болып табылады.
Ескерту. 646-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
647. Магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін қолдану осы Қағидаларға сәйкес заңдылық, орындылық, тең құқықтылық, тұрақтылық, жеделдік және жариялылық қағидаларын сақтаумен жүзеге асырылады.
648. Субъект магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған өтініммен бір мезгілде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерінің жобасын ұсынады.
648-1. Магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген баға шектерін өзгерту үшін субъект магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына күнтізбелік жылғы 1 қазанға дейінгі мерзімде жүгінеді.
Ескерту. Қағидалар 648-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

649. Ценовые пределы к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети рассчитываются в соответствии с Механизмом определения ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети согласно главе 15 настоящих Правил.
650. Ведомство уполномоченного органа рассматривает проект ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа.
651. Ведомство уполномоченного органа по итогам рассмотрения проекта ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей принимает решение об утверждении ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или отказе в утверждении (корректировке) ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей.
Сноска. Пункт 651 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
651-1. Изменение индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети производится ведомством уполномоченного органа по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год по формам 1 и 2 согласно приложению 134-1 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих материалов и расчетов (копии договоров и платежных поручений, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, инвентарные карточки, а также иные документы).
В случае необходимости изменения индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по инициативе ведомства уполномоченного органа, субъект в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования представляет заявление об изменении величин индексов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
В случае необходимости изменения индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по инициативе субъекта, субъект представляет в ведомство уполномоченного органа заявление об изменении величин индексов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Ведомство уполномоченного органа по итогам рассмотрения заявления субъекта об изменении величин индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети принимает решение об утверждении индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети или об отказе в утверждении величин индексов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в срок не более сорока пяти календарных дней со дня ее представления. Решение об утверждении индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети вступает в силу в срок, установленный уполномоченным органом.
Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении индексов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту не позднее десяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.

649. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге баға шектері осы Қағидаларының 15-қосымшаға сәйкес Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін айқындау тетігіне сәйкес есептеледі.
650. Уәкілетті органның ведомствосы магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерінің жобасына талдау жүргізу арқылы субъект ұсынған қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және есептеулермен қарайды.
651. Уәкілетті органның ведомствосы магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері жобаларын қараудың қорытындылары бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін бекіту туралы немесе магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін бекітуден (түзетуден) бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 651-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
651-1. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге индексті өзгертуді уәкілетті органның ведомствосы субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен асырмай немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай, осы Қағидалардың 134-1-қосымшасына сәйкес 1 және 2-нысан бойынша, негіздеуші материалдар мен есептемелерді (шарттардың және төлем тапсырмаларының көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құны, қызмет ету мерзімі, жылдық амортизациясы көрсетілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілік тізбесін, түгендеу карточкасын, сондай-ақ өзге де құжаттарды) қоса бере отырып жүргізеді.
Уәкiлеттi орган ведомствосының бастамасы бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді өзгерту қажет болған жағдайда субъект тиiстi талапты алған күнінен бастап бiр ай мерзімде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге индекстер шамасын өзгерту туралы өтiнiш бередi.
Субъектiнiң бастамасы бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді өзгерту қажет болған жағдайда, субъект уәкiлеттi органның ведомствосына магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге индекстер шамасын өзгерту туралы өтiнiш бередi.
Уәкілетті органның ведомствосы магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстер шамасын өзгерту туралы субъектінің өтiнiшін қараудың қорытындысы бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді бекіту туралы немесе магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге индекстер шамасын бекітуден бас тарту туралы шешімді оны ұсынған күннен бастап күнтізбелік қырық бес күннен аспайтын мерзімде қабылдайды. Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді бекіту туралы шешім уәкілетті орган белгілеген мерзімде күшіне енеді.
Уәкілетті орган ведомствосының магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге индекстерді бекіту туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті органның ведомствосы субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 651-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
651-2. Субъект в соответствии с пунктом 42 настоящих Правил ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет в ведомство уполномоченного органа отчет о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по 3 форме согласно приложению 134-1 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих материалов и расчетов, подтверждающих фактические затраты.
В случае нецелевого использования фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети ведомство уполномоченного органа принимает решение о снижении максимального индекса к тарифу в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети на сумму нецелевого использования фактического уровня доходов от применения максимального индекса в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Снижение максимального индекса к тарифу в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем завершения рассмотрения отчета субъекта о целевом использовании фактического дохода от применения к тарифам в рамках ценовых пределов максимального индекса на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
Субъект доводит до сведения потребителя информацию о снижении максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети не позднее, чем за десять календарных дней до введения его в действие.
Решение ведомства уполномоченного органа о снижении максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети оформляется в виде приказа ведомства уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа в течение 5 календарных дней с момента принятия решения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 651-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағидалар 651-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
651-2. Субъект осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылғы 1 мамырдан кешіктірмей, уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 134-1-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістердің нақты деңгейінің мақсатқа сай пайдаланылуы туралы есепті нақты шығындарды растайтын негіздемелік материалдарды және есептемелерді қоса бере отырып ұсынады.
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетiн кiрiстердiң нақты деңгейiн мақсатқа сай пайдаланбаған жағдайда, уәкiлеттi органның ведомствосы магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифке ең жоғары индексті магистральдық темiржол желiсiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде қолданудан түсетін кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдаланбау сомасына төмендету туралы шешім қабылдайды.
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифке ең жоғары индексті төмендету магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне ең жоғары индексті баға шектері шеңберінде тарифтерге қолданудан түскен нақты кірісті мақсатқа сай пайдалану туралы субъектінің есебін қарау аяқталған айдан кейінгі екінші айдың бірінші күні жүзеге асырылады.
Субъект магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті төмендету туралы ақпаратты ол қолданысқа енгiзiлгенге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей тұтынушының назарына жеткізді.
Уәкiлеттi орган ведомствосының магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті төмендету туралы шешімі уәкiлеттi орган ведомствосының бұйрығы түрінде ресiмделедi. Қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 5 күн ішінде орналастырылады.
Ескерту. Қағидалар 651-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

652. Ведомство уполномоченного органа отказывает в утверждении ценовых пределов к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в случае, если:
утверждение ценовых пределов приводит к уменьшению объемов и доходов субъекта, за исключением случаев изменения уровня тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в рамках утвержденного максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей на основании пункта 655 настоящих Правил;
создают дискриминационные условия для потребителей;
субъектом не представлены подтверждающие материалы и расчеты, предусмотренные пунктом 651-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 652 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
653. Решение об утверждении (корректировке) ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети оформляется приказом ведомством уполномоченного органа и в срок не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
Раздел 2. Критерии снижения уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов
654. Субъект принимает решение о снижении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при выполнении одного из следующих критериев:
1) увеличение объема перевозок в заявленный период снижения тарифа, по сравнению с фактическим объемом перевозок за соответствующий период года, предшествующего заявленному периоду снижения тарифа, на пять процентов и более;
2) предотвращение переориентации грузооборота (вагонооборота) на альтернативные конкурентные виды транспорта;
3) переориентации грузооборота (вагонооборота) на альтернативные маршруты транспортировки с учетом оптимизации загрузки магистральной железнодорожной сети;
4) увеличение объема перевозок по отдельному направлению в период сезонного спада спроса на перевозимый товар в сравнении с периодом сезонного роста спроса на такой товар в течение года;
5) ухудшение конъюнктуры на внешнем или внутреннем рынках сбыта товара потребителя. Ухудшение конъюнктуры означает снижение цены перевозимого товара на двадцать процентов и более за период не менее трех месяцев текущего года периода действия тарифа относительно средней цены товара, определенной за аналогичные периоды в течение трех лет, предшествующих текущему году периода действия тарифа.

652. Уәкiлеттi органның ведомствосы егер:
баға шектерін белгілеу осы Қағидалардың 655-тармағының негізінде магистральдық темiржол желiлерiнiң көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтерге бекітілген ең жоғары индекстің шеңберінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф деңгейін өзгерту жағдайларын қоспағанда, субъектінің көлемдері мен кірістерінің төмендеуіне апарып соқса;
тұтынушылар үшін кемсітушілік жағдайлар жасаса;
субъект осы Қағидалардың 651-1-тармағында көзделген растайтын материалдар мен есептемелерді ұсынбаса, магистральдық темiржол желiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге баға шектерін бекітуден бас тартады.
Ескерту. 652-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
653. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектерін бекіту (түзету) туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен ресімделеді және шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.
2-бөлім. Баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету өлшемшарттары
654. Субъект магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін төмендету туралы шешімді мынадай өлшемшарттардың бірі орындалған кезде қабылдайды:
1) тарифті төмендетудің мәлімделген кезеңінің алдындағы жылдың тиісті кезеңіндегі нақты тасымалдау көлемімен салыстырғанда тарифті төмендетудің мәлімделген кезеңінде тасымалдау көлемін бес пайызға және одан астам ұлғайту;
2) көліктің балама бәсекелестік түрлеріне жүк айналымын (вагон айналымын) қайта бағдарлауды болдырмау;
3) магистральдық теміржол желісінің тиелуін оңтайландыруды ескере отырып, тасымалдаудың балама бағыттарына жүк айналымын (вагон айналымын) қайта бағдарлау;
4) бір жыл ішінде осындай тауарға сұраныстың маусымдық өсу кезеңімен салыстырғанда тасымалданатын тауарға сұраныстың маусымдық төмендеуі кезеңінде жеке бағыт бойынша тасымалдау көлемінің ұлғаюы;
5) тұтынушының тауарын өткізудің сыртқы немесе ішкі нарықтарындағы конъюнктураның нашарлауы, конъюнктураның нашарлауы тарифтің қолданылу кезеңінің ағымдағы жылының алдындағы үш жыл ішінде ұқсас кезеңдерде айқындалған тауардың орташа бағасына қатысты тарифтің қолданылу кезеңінің ағымдағы жылын кемінде үш айы кезеңінде тасымалданатын тауар бағасының жиырма пайызға және одан да көп төмендеуін білдіреді.

Раздел 3. Критерии повышения уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов
655. Субъект принимает решение о применении максимального индекса к тарифу в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в целях реализации подпункта 4) пункта 646 настоящих Правил и при выполнении одного из следующих критериев:
улучшение конъюнктуры на внешнем или внутреннем рынках сбыта товара потребителя;
получение доходов для возврата основного долга по привлеченным кредитным ресурсам для реализации мероприятий, направленных на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг, обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности и повышение качества предоставляемых регулируемых услуг, не учтенных в составе тарифа.
Улучшение конъюнктуры означает повышение цены перевозимого товара, стоимость которого определяется по данным биржевых котировок товарных бирж, ведущих международных независимых ценовых агентств или данным, публикуемым в статистических справочниках уполномоченного органа в области государственной статистики, за период не менее шести месяцев текущего года периода действия тарифа относительно средней цены товара, определенной за аналогичные периоды в течение пяти лет, предшествующих текущему году периода действия тарифа.
Сноска. Пункт 655 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 4. Порядок и сроки принятия решения по изменению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов
656. Решение по снижению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральных железнодорожных сетей принимается субъектом по заявке потребителя.
Заявка потребителя на снижение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральных железнодорожных сетей подается субъекту с приложением документов и информации в соответствии с пунктом 1 приложения 132 к настоящим Правилам.
По результатам рассмотрения заявки потребителя субъект в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявки выносит:

3-бөлім. Баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін арттыру өлшемшарттары
655. Субъект осы Қағидалардың 646-тармағының 4) тармақшасын іске асыру мақсатында және мынадай:
тұтынушы тауарларын өткізудің сыртқы немесе ішкі нарықтарындағы конъюнктураны жақсарту;
қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа активтерді құруға, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға және тариф құрамында ескерілмеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі берешекті өтеу үшін кірістер алу өлшемшарттарының бірі орындалған жағдайда, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифке ең жоғары индексті қолдану туралы шешім қабылдайды.
Конъюнктураны жақсарту құны тауардың тауар биржаларының, жетекші халықаралық тәуелсіз баға агенттіктерінің биржалық баға белгіленімдерінің деректері немесе тарифтің қолданылу кезеңінің ағымдағы жылының алдындағы бес жылы ішінде ұқсас кезеңдерге айқындалған тауардың орташа бағасына қатысты тарифтің қолданыстағы кезеңінің ағымдағы жылының кем дегенде алты айындағы кезеңіне мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның статистикалық анықтамалықтарында жарияланатын деректер бойынша айқындалатын тасымалданатын тауар бағасының артуын білдіреді.
Ескерту. 655-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-бөлім. Баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту жөніндеге шешімді қабылдау қағидалары мен мерзімдері
656. Магистральдық темiржол желiлерiнің реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тарифтiң ең төменгі деңгейi шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендету жөніндегі шешiмдi тұтынушының өтiнімі бойынша субъект қабылдайды.
Тұтынушының магистральдық темiржол желiлерінің көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтің ең төменгі деңгейi шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнің реттелiп көрсетілетін қызметтерiне тарифтердің деңгейін төмендетуге өтінімі субъектіге осы Қағидаларға 132-қосымшаның 1-тармағына сәйкес құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып беріледi.
Тұтынушының өтінімін қарау нәтижелері бойынша субъект өтінім берілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде:

1) решение о снижении уровня тарифов на регулируемые услуги железнодорожной сети;
2) мотивированное заключение об отказе в снижении уровня тарифов на регулируемые услуги железнодорожной сети.
Сноска. Пункт 656 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
657. Субъект по рекомендации Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, образованной в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан" (далее - комиссия), применяет минимальный или (и) максимальный уровень тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в рамках утвержденного индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей.
Для вынесения на рассмотрение комиссией вопроса о применении минимального или (и) максимального уровня тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей в рамках утвержденного индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей, субъектом обеспечивается получение положительного заключения соответствующего отраслевого уполномоченного органа, содержащего отраслевую оценку, а также экономический эффект на развитие соответствующей отрасли.
Сноска. Пункт 657 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
658. Решение об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов принимается в виде приказа руководителя субъекта, либо лица, исполняющего его обязанности по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам.
При отказе в снижении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральных железнодорожных сетей направляется заявителю мотивированное заключение об отказе в снижении уровня тарифов на регулируемые услуги железнодорожной сети в произвольной форме.
Сноска. Пункт 658 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
659. Приказ субъекта об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов опубликовывается в течение пяти календарных дней со дня его вынесения на интернет-ресурсе субъекта.

1) теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету туралы шешім;
2) теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендетуден бас тарту туралы дәлелді қорытынды шығарады.
Ескерту. 656-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
657. Субъект "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығына сәйкес құрылған Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның (бұдан әрі - комиссия) ұсынымы бойынша магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге бекітілген индекс шеңберінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің ең төменгі немесе (және) ең жоғары деңгейін қолданады.
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге бекітілген индекс шеңберінде магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің ең төменгі немесе (және) ең жоғары деңгейін қолдану туралы мәселені комиссияның қарауына шығару үшін субъект салалық бағалауды, сондай-ақ тиісті саланың дамуына экономикалық әсерді қамтитын тиісті салалық уәкілетті органның оң қорытындысын алуы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 657-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
658. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін баға шектері шеңберінде өзгерту туралы шешім осы Қағидалардың 133-қосымшасына сәйкес нысан бойынша субъект басшысының немесе оның міндеттерін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде қабылданады.
Магистральдық темiржол желiлерінiң көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтің ең төменгі деңгейі шеңберінде магистральдық темiржол желiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тарифтер деңгейін төмендетуден бас тартылған кезде өтініш берушіге еркін нысанда темiржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендетуден бас тарту туралы дәлелді қорытынды жіберіледі.
Ескерту. 658-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
659. Субъектiнiң магистральдық темiржол желiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн баға шектері шеңберінде өзгерту туралы бұйрығы ол шығарылған күннен бастап күнтiзбелiк бес күн iшiнде субъектiнiң интернет-ресурсында жарияланады.

Сноска. Пункт 659 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
660. Решение субъекта об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов, а также об отмене ранее принятого решения об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов вступает в силу по истечении пятнадцати календарных дней с даты его подписания руководителем субъекта, либо лицом, исполняющего его обязанности.
661. Субъект при принятии решения об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов в срок не позднее, чем за десять календарных дней до введения в действие такого решения:
уведомляет ведомство уполномоченного органа о принятом решении и условиях изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети;
направляет потребителю результаты рассмотрения заявки на снижение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа.
Сноска. Пункт 661 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
662. Решение субъекта об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов или отмене ранее принятого решения в течение пяти календарных дней после его принятия опубликовывается на интернет-ресурсе субъекта.
663. Действие решения субъекта об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети прекращается в следующих случаях:
1) истечение срока действия такого решения;
2) утверждение ведомством уполномоченного органа новых тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети – со дня вступления в силу приказа ведомства уполномоченного органа.
664. При невыполнении потребителем в течение заявленного периода условий заявки потребителя на снижение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети по критериям, установленным подпунктами 1) и 4) пункта 654 настоящих Правил, решение субъекта о снижении уровня тарифов на такие услуги отменяется со дня его вступления в силу.

Ескерту. 659-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
660. Субъектінің баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің деңгейін өзгерту туралы, сондай-ақ баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту туралы бұрын қабылданған шешімнің күшін жою туралы шешімі Субъектінің басшысы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған күнінен бастап күнтізбелік он бес күн өткен соң күшіне енеді.
661. Субъект магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн баға шектері шеңберінде өзгерту туралы шешiм қабылдаған кезде, осындай шешiм күшiне енгенге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей:
уәкілетті органның ведомствосын қабылданған шешім және магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту шарттары туралы хабардар етеді;
тұтынушыға тарифтің ең төменгі деңгейі шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендетуге өтінімді қараудың нәтижелерін жібереді.
Ескерту. 661-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
662. Субъектінің баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің деңгейін өзгерту немесе бұрын қабылданған шешімнің күшін жою туралы шешімі қабылданғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде Субъектінің интернет-ресурсында жарияланады.
663. Субъектінің магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту туралы шешімінің күші мынадай жағдайларда:
1) мұндай шешімнің қолданылу мерзімі өткен;
2) уәкілетті орган ведомствосының бұйрығы күшіне енген сәттен бастап уәкілетті органның ведомствосы магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жаңа тарифтерді бекіткен кезде тоқтатылады.
664. Өтінім берілген кезең ішінде тұтынушы осы Қағидалардың 654-тармағының 1) және 4) тармақшаларында белгіленген өлшемдер бойынша магистральдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендетуге өтінім шарттарын орындамаған жағдайда, субъектінің мұндай Қызметтерге тарифтер деңгейін төмендету туралы шешімі ол күшіне енген күннен бастап күшін жояды.

665. Субъект отменяет (пересматривает) решение о повышении уровня тарифов в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети до истечения срока действия данного решения в случае возврата основного долга по привлеченным кредитным ресурсам для реализации мероприятий, направленных на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг, обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности и повышение качества предоставляемых регулируемых услуг, не учтенных в составе тарифа.
Сноска. Пункт 665 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
666. Непредставление или представление не в полном объеме документов и информации, указанной в приложении 132 к настоящим Правилам, а также наличие задолженности потребителя перед субъектом за предоставленные регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети является основанием для отказа в принятии заявки потребителя к рассмотрению.
667. Потребитель не обращается с заявкой по критерию о снижении уровня тарифов на услуги магистральной железнодорожной сети, по которому потребителем было получено соответствующее мотивированное заключение об отказе в снижении уровня тарифов до истечения периода времени, указанного в такой заявке, за исключением следующих случаев:
1) увеличения в заявленном периоде грузооборота (вагонооборота);
2) представление заявки потребителя о снижении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в соответствии с критерием, указанным в подпункте 4) пункта 654 настоящих Правил.
668. Для продления действия решения по снижению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках минимального уровня тарифа на услуги магистральной железнодорожной сети потребитель или соответствующее подразделение субъекта до истечения действия решения подает субъекту заявку с приложением документов и информации, подтверждающих соблюдение критериев по снижению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 668 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

665. Субъект қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа активтерді құруға, энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыру мен тариф құрамында ескерілмеген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру үшін тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі берешекті қайтарған жағдайда, осы шешімнің қолданылу мерзімі өткенге дейін магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтер деңгейiн арттыру туралы шешiмнiң күшiн жояды (қайта қарайды).
Ескерту. 665-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
666. Осы Қағидаларға 132-қосымшада көрсетілген құжаттар мен ақпаратты ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау, сондай-ақ тұтынушының Субъект алдында көрсетілген магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері үшін берешегінің болуы тұтынушының өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
667. Тұтынушы мынадай жағдайларды қоспағанда, ол бойынша тұтынушы мұндай өтінімде көрсетілген уақыт кезеңі өткенге дейін тарифтер деңгейін төмендетуден бас тарту туралы тиісті дәлелді қорытынды алған магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету туралы өлшемелері бойынша өтініммен жүгінбейді:
1) жүк айналымының (вагон айналымының) мәлімделген кезеңінде ұлғаю;
2) осы Қағидаларының 654-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген өлшемшартқа сәйкес тұтынушының магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету туралы өтінімін ұсыну.
668. Магистральдық темiржол желiсiнiң көрсетілетін қызметтерiне тарифтiң ең төменгі деңгейi шеңберінде магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн төмендету бойынша шешiмнiң қолданылуын ұзарту үшін тұтынушы немесе субъектiнiң тиiстi бөлiмшесi шешiмнiң қолданылуы аяқталғанға дейiн осы Қағидаларда көзделеген магистральдық темiржол желiciнiң реттеліп көрсетілетін қызметтерiне тарифтердiң деңгейін төмендету бойынша өлшемшарттардың сақталуын растайтын құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып субъектіге өтiнiм бередi.
Ескерту. 668-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

669. Продление действия решения субъекта по изменению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов осуществляется субъектом на период, не превышающий период действия утвержденного тарифа.
670. Субъект не допускает снижение или повышение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов в индивидуальном порядке на дискриминационных условиях, определенных законодательством Республики Казахстан в сфере предпринимательства.
671. Изменение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов осуществляется как по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава (контейнеров, контрейлеров и иных транспортных единиц (средств)), так и в зависимости от расстояния перевозки.
Сноска. Пункт 671 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 17. Правила расчета и применения прогнозного индекса тарифа
Параграф 1. Расчет прогнозного индекса тарифа
672. Ведомство уполномоченного органа определяет прогнозные индексы тарифов на пятилетний период отдельно по сферам естественных монополий, указанным в пункте 1 статьи 5 Закона, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги аэронавигации, аэропортов, по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации.
673. Расчет прогнозных индексов тарифов по сферам естественных монополий производится ведомством уполномоченного органа исходя из показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и предложений Совета по тарифной политике с учетом влияния прогнозируемого изменения тарифов на следующие параметры:
Основные стороны
Ключевые параметры
Государство
Влияние на инфляцию и другие макроэкономические показатели
Влияние на поступление налогов от крупных потребителей
Влияние на качество обслуживания и степень удовлетворенности потребителей
Естественные монополии
Финансовые аспекты
Инвестиции
Влияние на качество услуг выполнение показателей качества и надежности
Отрасли (потребители)
Рентабельность
Конкурентоспособность и доля рынка
Цены на продукцию
Потребители
Качество услуг
Доступность услуг
Для коммунальных услуг в сферах естественных монополий расчет прогнозных индексов тарифов проводится ведомством уполномоченного органа путем расчета допустимого вклада в инфляцию от изменения тарифов, проведенного в соответствии с приложением 140 к настоящим Правилам.

669. Субъектінің баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту жөніндегі шешімінің қолданылуын ұзартуды бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінен аспайтын кезеңге Субъект жүзеге асырады.
670. Субъект баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік саласындағы заңнамасында айқындалған кемсітушілік шарттарда жеке қағидалармен төмендетуге немесе жоғарылатуға жол бермейді.
671. Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтер деңгейiн баға шектері шеңберінде өзгерту белгiлi бiр бағыттар, жүктердің түрлерi, жылжымалы құрамның типтері (контейнерлер, контрейлерлер және өзге көлiк бiрлiктерi (құралдары)) бойынша және тасудың арақашықтығына қарай жүзеге асырылады.
Ескерту. 671-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-тарау. Тарифтің болжамды индексін есептеу және қолдану қағидалары
1-параграф. Тарифтің болжамды индексін есептеу қағидалары
672. Уәкілетті органның ведомствосы аэронавигацияның, әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін, кәбілді арнаны мүліктік жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді қоспағанда, "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1-тармағында көрсетілген табиғи монополиялар салалары бойынша жеке бес жылдық кезеңге арналған тарифтердің болжамды индекстерін айқындайды.
673. Табиғи монополиялар салалары бойынша тарифтердің болжамды индекстерін есептеуді уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін және Тарифтердің болжамды өзгеруінің мынадай параметрлерге әсерін ескере отырып, Тарифтік саясат жөніндегі кеңестің ұсыныстарын негізге ала отырып жүргізеді:
Негізгі тараптар
Түйінді параметрлер
Мемлекет
Инфляцияға және басқа да макроэкономикалық көрсеткіштерге әсері
Ірі тұтынушылардан салықтардың түсуіне әсері
Қызмет көрсету сапасына және тұтынушылардың қанағаттану дәрежесіне әсері
Табиғи монополиялар
Қаржылық аспектілер
Инвестициялар
Көрсетілетін қызметтің сапасына сапа және сенімділік көрсеткіштерін орындаудың әсері
Салалар (тұтынушылар)
Рентабельділік
Бәсекеге қабілеттілік және нарықтың үлесі
Өнімнің бағасы
Тұтынушылар
Көрсетілетін қызметтердің сапасы
Көрсетілетін қызметтердің қол жетімділігі
Табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтер үшін тарифтердің болжамды индекстерін есептеуді уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға 140 қосымшаға сәйкес жүргізілген тарифтердің өзгеруінен инфляцияға жол берілетін үлесті есептеу жолымен жүргізеді.

674. Варианты проведенного расчета прогнозных индексов направляются на рассмотрение Совета по тарифной политике и в уполномоченный орган для последующей оценки влияния на годовой уровень инфляции.
Прогнозные индексы тарифов на пятилетний период определяются ведомством уполномоченного органа по результатам рассмотрения Советом по тарифной политике и уполномоченным органом.
675. Прогнозные индексы тарифов утверждаются приказом ведомства уполномоченного органа на пятилетний период в срок не позднее, чем за два месяца до начала первого календарного года пятилетнего периода.
В последующие годы ежегодно за два месяца до начала календарного года приказом ведомства уполномоченного органа утверждаются прогнозные индексы тарифов на последний год пятилетнего периода, рассчитанные в соответствии с пунктами 674 и 675 настоящих Правил.
676. В течение пятилетнего периода прогнозные индексы тарифов могут корректироваться ведомством уполномоченного органа в срок не позднее, чем за два месяца до начала соответствующего календарного года. При этом проводится расчет прогнозных индексов тарифов в соответствии с пунктами 674 и 675 настоящих Правил.
Параграф 2. Применение прогнозного индекса тарифа
677. Прогнозные индексы тарифов являются показателем, определяющим допустимый уровень тарифа по сферам естественных монополий. Превышение прогнозных индексов тарифов при утверждении ведомством уполномоченного органа тарифов на регулируемые услуги недопустимо.
678. Прогнозные индексы на пятилетний период по сферам естественных монополий применяются при утверждении тарифов субъектов в соответствии со следующей формулой:
где:
Тутв – тариф субъекта, утверждаемый ведомством уполномоченного органа в установленном порядке на соответствующий календарный год, тенге за единицу;
Тд – ранее действующий тариф субъекта, тенге за ед.;
I – прогнозный индекс тарифов на соответствующий календарный год в сфере естественной монополии, в которой осуществляет деятельность субъект, %.
Приложение 1
к Правилам формирования тарифов
Проект тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 1
Тарифная смета ___________________ на (наименование субъекта естественной монополии,
за исключением региональной электросетевой компании)
______________________________________ наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действую щей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
За весь период реализации проекта, в том числе
1-ый (базовый) год реализации проекта
2-ой год реализации проекта
i-й год реализации проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
Тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
1.1
Сырье и материалы
1.2
Покупные изделия
1.3
Горюче-смазочные материалы
1.4
Топливо
1.5
Энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
2.1
Заработная плата производственного персонала
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
3
Амортизация
4
Ремонт, всего, в том числе
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
5
Прочие затраты (расшифровать)
II
Расходы периода всего, в том числе
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
6.3
Налоги
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
7
Расходы на выплату вознаграждений
III
Всего затрат на предоставление услуг
IV
Доход (РБА*СП)
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
VI
Всего доходов
VII
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге / на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
Производственного
8.2
Административного
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
Производственного персонала
9.2
Административного персонала
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего, в том числе
12.1
Материалы на ремонт
12.2
Заработная плата
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии:
________________________________________ ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
форма 2
Тарифная смета ___________________ на (наименование субъекта естественной монополии,
за исключением региональной электросетевой компании)
______________________________________ наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
Тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
1.1
Сырье и материалы
1.2
Покупные изделия
1.3
Горюче-смазочные материалы
1.4
Топливо
1.5
Энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
2.1
Заработная плата производственного персонала
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
3
Амортизация
4
Ремонт, всего, в том числе
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
5
Прочие затраты (расшифровать)
II
Расходы периода всего, в том числе
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
6.3
Налоги
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
7
Расходы на выплату вознаграждений
III
Всего затрат на предоставление услуг
IV
Доход (РБА*СП)
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
VI
Всего доходов
VII
Объем предоставляемых услуг (товаров, работ)
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге / на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
В том числе:
8.1
Производственного
8.2
Административного
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
Производственного персонала
9.2
Административного персонала
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего, в том числе
12.1
Материалы на ремонт
12.2
Заработная плата
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
________________________________________ ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
форма 3
Тарифная смета ________________ на (наименование региональной электросетевой компании)
______________________________________ наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действую щей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
За весь период реализации проекта, в том числе
1-ый (базовый) год реализации проекта
2-ой год реализации проекта
i-й год реализации проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
1.1
Сырье и материалы
1.2
Покупные изделия
1.3
Горюче-смазочные материалы
1.4
Топливо
1.5
Энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
2.1
Заработная плата производственного персонала
2.2
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
3
Амортизация
4
Ремонт, всего, в том числе
4.1
Капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных фондов
5
Прочие затраты (расшифровать)
II
Расходы периода всего, в том числе
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
6.2
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
6.3
Налоги
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
7
Расходы на выплату вознаграждений
III
Всего затрат на предоставление услуг
IV
Доход (РБА*СП)
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
VI
Всего доходов
VII
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
В натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/ на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
Производственного
8.2
Административного
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
Производственного персонала
9.2
Административного персонала
10
Капитальный ремонт, приводящий к увеличению стоимости основных средств
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
12
Текущий (планово-предупредительный) ремонт, выполняемый хозяйственным способом, всего, в том числе
12.1
Материалы на ремонт
12.2
Заработная плата
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
________________________________________ ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
форма 4
Наименование субъекта _____________________________________________
Тарифная смета на регулируемые услуги субъекта естественной монополии,
осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора
государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии
№ п/п
Наименование показателей *
Единица измерения
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии
1
2
3
4
5
1
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
Тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе:

674. Болжамды индекстердің жүргізілген есептеулерінің нұсқалары кейін инфляцияның жылдық деңгейіне әсерін бағалау үшін Тарифтік саясат жөніндегі кеңестің қарауына және уәкілетті мемлекеттік органға жіберіледі.
Бес жылдық кезеңге арналған тарифтердің болжамды индекстерін уәкілетті органның ведомствосы тарифтік саясат жөніндегі кеңестің және уәкілетті органның қарау нәтижелері бойынша айқындайды.
675. Тарифтердің болжамды индекстері бес жылдық кезеңнің бірінші күнтізбелік жылы басталғанға дейін екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның бес жылдық кезеңге арналған бұйрығымен бекітіледі.
Келесі жылдары жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі ай бұрын уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен осы Қағидаларының 674 және 675-тармақтарына сәйкес есептелген бес жылдық кезеңнің соңғы жылына арналған тарифтердің болжамды индекстері бекітіледі.
676. Бес жыл кезең ішінде тарифтердің болжамды индекстерін уәкілетті органның ведомствосы тиісті күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей түзетуі мүмкін. Бұл ретте осы Қағидаларының 674 және 675-тармақтарына сәйкес тарифтердің болжамды индекстерінің есептемесі жүргізіледі.
2-параграф. Тарифтің болжамды индексін қолдану қағидалары
677. Тарифтердің болжамды индекстері табиғи монополиялар салалары бойынша тарифтің жол берілетін деңгейін айқындайтын көрсеткіш болып табылады. Уәкілетті органның введомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді бекіткен кезде тарифтердің болжамды индекстерінің асып кетуіне жол берілмейді.
678. Табиғи монополиялар салалары бойынша бес жылдық кезеңге арналған болжамды индекстер мынадай формулаға сәйкес субъектілердің тарифтерін бекіту кезінде қолданылады:
мұндағы:
Тбек – (субъектісінің) уәкілетті органның ведомствосы белгіленген қағидалармен тиісті күнтізбелік жылға бекітетін тарифі, бір бірлік үшін теңге;
Тд – субъектінің бұрын қолданыста болған тарифі, бір бірлік үшін теңге;
I – субъекті қызметін жүзеге асыратын табиғи монополия саласындағы тиісті күнтізбелік жылға арналған тарифтердің болжамды индексі,%.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің жобасы ____________________________________________________ (өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
Р/с№
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштері
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асырудың барлық кезеңіне, оның ішінде
Жобаны іске асырудың 1 (базалық) жылы
Жобаны іске асырудың 2-жылы
Жобаны іске асырудың i-жылы
I
Тауарларды өндіруге және көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
1.1
Шикізат және материалдар
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
1.3
Жанар-жағармай материалдары
1.4
Отын
1.5
Энергия
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
3
Амортизация
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
II
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
6.3
Салықтар
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
7
Сыйақылар төлеу шығыстары
III
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
VI
Барлық кіріс
VII
Ұсынылатын қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
IX
Тариф (қосымша құн салығынсыз)
Теңге/ ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
8.1
Өндірістік
8.2
Әкімшілік
9
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
Өндірістік персоналдың
9.2
Әкімшілік персоналдың
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы, оның ішінде
12.1
Жөндеуге арналған материалдар
12.2
Жалақы
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
2-нысан
______________________________________________________________
(өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің атауы)
______________________________________
реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
I
Тауарларды өндіруге және қызметтер ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
1.1
Шикізат және материалдар
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
1.3
Жанар-жағармай материалдары
1.4
Отын
1.5
Энергия
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
3
Амортизация
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
II
Кезең шығыстары барлығы, оның ішінде
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
6.3
Салықтар
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
7
Сыйақы төлеу шығыстары
III
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығын
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
VI
Барлық кіріс
VII
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
IX
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
Теңге/ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
Оның ішінде:
8.1
Өндірістік
8.2
Әкімшілік
9
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
Өндірістік персоналдың
9.2
Әкімшілік персоналдың
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы, оның ішінде
12.1
Жөндеуге арналған материалдар
12.2
Жалақы
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
________________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
3-нысан
__________________________________
(өңірлік электр желілік компанияның атауы)
________________________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асырудың барлық кезеңіне, соның ішінде
Жобаны іске асырудың 1 (базалық) жылы
Жобаны іске асырудың 2-жылы
Жобаны іске асырудың i-жылы
I
Тауарларды өндіруге және қызметтер ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
1.1
Шикізат және материалдар
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
1.3
Жанар-жағармай материалдары
1.4
Отын
1.5
Энергия
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
3
Амортизация
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
II
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
6.3
Салықтар
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
7
Сыйақылар төлеу шығыстары
III
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығын
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
VI
Барлық кіріс
VII
Ұсынылатын қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
IX
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
Теңге/ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
8.1
Өндірістік
8.2
Әкімшілік
9
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
Өндірістік персоналдың
9.2
Әкімшілік персоналдың
10
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
12
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы (жоспарлы-алдын ала) жөндеу, барлығы, оның ішінде
12.1
Жөндеуге арналған материалдар
12.2
Жалақы
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
Ескертпе:
шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
________________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
4-нысан
Субъектінің атауы ___________________ Өзінің қызметін жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия
субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік смета
Р/с
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Жылға есептегенде қолданыстағы тарифте қабылданды, барлығы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарлар өндірісіне және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
2
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:

1)
Сырье и материалы
2)
Энергия
3)
ГСМ
4)
Топливо
5)
Энергия покупная
6)
Вода покупная
2
Технологический расход электрической энергии водоснабжения и (или) водоотведения (нормативные потери)
3
Затраты на оплату труда, всего, в том числе:
1)
Заработная плата
2)
Социальный налог и социальные отчисления, обязательное социальное медицинское страхование
4
Амортизация
5
Ремонт, всего, в том числе:
1)
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
6
Прочие затраты, всего, в том числе:
1)
Услуги связи
2)
Транспортировка грузов сторонними организациями
3)
Услуги охраны
4)
Командировочные расходы
5)
Подготовка кадров
6)
Охрана труда и техника безопасности
7)
Плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
8)
Пусконаладочные работы
9)
Дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
10)
Обязательные виды страхования
11)
Приобретение лицензий
12)
Охрана окружающей среды
13)
Другие затраты (необходимо расшифровать)
2
Расходы периода, всего
7
Общие и административные расходы, всего
1)
Затраты на оплату труда, всего в том числе:
2)
Заработная плата административного персонала
3)
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
4)
Услуги банка
5)
Амортизация
6)
Расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и так далее (расшифровать)
7)
Коммунальные услуги
8)
Услуги сторонних организаций
9)
Командировочные расходы
10)
Представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
11)
Охрана труда и техника безопасности
12)
Аренда основных средств общехозяйственного назначения
13)
Налоги
14)
Другие расходы (необходимо расшифровать)
8
Расходы на содержание службы сбыта, всего, в том числе:
1)
Заработная плата
2)
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
3)
Расходы на оформление квитанций
4)
Амортизация (в том числе водомеров), связанная со сбытом услуг
5)
Текущий ремонт
6)
Ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
7)
Маркетинговые услуги
8)
Другие расходы (необходимо расшифровать)
9
Расходы на выплату вознаграждений
3
Всего затрат
4
Прибыль
5
Всего доходов
6
Объемы предоставляемых услуг
7
Нормативные потери
тысяч м3/тысяч тенге, тысяч Гкал/тысяч тенге, кВтч/тысяч тенге
8
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге/м3, тенге/Гкал, тенге/кВтч
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются субъектом естественной монополии, осуществляющим свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии, наименование показателей и единицы измерения указываются в соответствии с предоставляемым видом регулируемых услуг;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
м3 – кубический метр;
Гкал – Гигакалорий;
кВтч – киловатт-час;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
________________________________________ ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
форма 5
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: AML-R1
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополии,
за исключением региональной электросетевой компании
Срок представления формы административных данных:
– ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Наименование показателей
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение в процентах
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
тысяч тенге
Материальные затраты, всего, в том числе
Сырье и материалы
Покупные изделия
Горюче-смазочные материалы
Топливо
Энергия
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
Заработная плата производственного персонала
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
Амортизация
Ремонт, всего, в том числе
Текущий ремонт
Прочие затраты (расшифровать)
Расходы периода всего, в том числе
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
Заработная плата административного персонала
Социальный налог и социальные отчисления
ОСМС
Налоги
Прочие расходы (расшифровать)
Расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат на предоставление услуг
Доход (РБА*СП)
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
Всего доходов
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
Нормативные технические потери
%
В натуральных показателях
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/на единицу предоставляемых услуг
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Наименование организации ____________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Фамилия и телефон исполнителя _______________________________________
Руководитель ____________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение
к форме 5, предназначенной
для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
(индекс - AML-R1, периодичность: годовая)

1)
Шикізат пен материалдар
2)
Энергия
3)
ЖЖМ
4)
Отын
5)
Сатып алынатын энергия
6)
Сатып алынатын су
2
Электр энергиясының, сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
3
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы, оның ішінде:
1)
Жалақы
2)
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
4
Амортизация
5
Жөндеу, барлығы, оның ішінде:
1)
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
6
Өзге де шығындар, барлығы, оның ішінде:
1)
Байланыс қызметтері
2)
Бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
3)
Күзет қызметтері
4)
Іссапар шығыстары
5)
Кадрлар даярлау
6)
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
7)
Табиғи ресурстарды (суды және басқаларды) пайдаланғаны үшін төлем
8)
Іске қосу-реттеу жұмыстары
9)
Өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
10)
Сақтандырудың міндетті түрлері
11)
Лицензиялар сатып алу
12)
Қоршаған ортаны қорғау
13)
Басқа да шығындар (таратып жазу қажет)
2
Кезең шығыстары, барлығы
7
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
1)
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде:
2)
Әкімшілік персоналдың жалақысы
3)
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
4)
Банк қызметтері
5)
Амортизация
6)
Техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және және т.б. ұстауға және қызмет көрсетуге арналған шығыстар (таратып жазу қажет)
7)
Коммуналдық қызметтер
8)
Бөгде ұйымдардың қызметтері
9)
Іссапар шығыстары
7
Өкілдік шығыстар, мерзімдік басылым, байланыс шығыстары
11)
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
12)
Жалпы шаруашылық тағайындаудағы негізгі құралдарды жалға алу
13)
Салықтар
14)
Басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
8
Өткізу қызметін ұстауға арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде:
1)
Жалақы
2)
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
3)
Түбіртектерді ресімдеу шығыстары
4)
Қызметтерді өткізумен байланысты амортизация (оның ішінде су өлшеуіштер)
5)
Ағымдағы жөндеу
6)
Негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін жөндеу
7)
Маркетингтік қызметтер
8)
Басқа шығыстар (толық жазу)
9
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
3
Барлық шығындар
4
Пайда
5
Барлық кірістер
6
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
7
Нормативтік ысыраптар
мың м3/мың теңге, мың Гкал/мың теңге, кВт.сағ./мың теңге
8
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
теңге/м3, теңге/Гкал, теңге/кВт.сағ.
Ескертпе:
* шығындарды қажет болған жағдайда өзінің қызметін жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісі кеңейтеді немесе толықтырады, көрсеткіштердің атауы мен өлшем бірлігі ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түріне сәйкес көрсетіледі;
ЖЖМ – жанар-жағармай материалдары;
м3 – текше метр;
Гкал – Гигакалория;
квт / сағ – киловатт-сағат;
ОСМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
________________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
5-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AML-R1
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Ауытқу %
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіру және қызметтерді ұсыну шығындары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:
Шикізат пен материалдар
Сатып алынатын бұйымдар
Жанар-жағармай материалдары
Отын
Энергия
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде
Өндірістік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
Амортизация
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
Ағымдағы жөндеу
Өзге шығындар (таратып жазу)
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
Әкімшілік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
Салықтар
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
Сыйақылар төлеу шығыстары
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
Кіріс (АРБ*ПС)
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
Барлық кіріс
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
теңге /ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Ескертпе:
* шығындар қажет болғанда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ – пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Ұйымның атауы _______________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________________
Орындаушының тегі және телефоны _____________________________
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
_____________________________________________ ______________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп (индексі-AML-R1, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами, за исключением региональной электросетевой компании, отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги. Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, ведомство уполномоченного органа или его территориальный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом;
4. 2 графа – указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
5. 3 графа – указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
6. 4 графа – указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
7. 5 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
8. 6 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
форма 6
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: ФВЗ-1
Периодичность: квартальная
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий
Срок представления формы административных данных:
– ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом
Наименование показателей
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Обязательства по выплате:
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Процентов за кредиты
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Комиссионных выплат, премий и так далее
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Основной суммы займа
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Направлено в резервный фонд
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Фактическое наличие средств в резервном фонде на конец отчетного периода
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Суммы начисления вознаграждения на накопленные средства
Тысяч $*
Миллионов тенге*
Примечание:
* В случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам.
** Указывать курс тенге к доллару США.
Наименование организации _____________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя ________________________________
Руководитель ________________________________ ________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение
к форме 6, предназначенной
для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам
(индекс - ФВЗ-1, периодичность: квартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме өңірлік электр желілік компанияны қоспағанда, субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған. Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-баған – реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
4. 2-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
5. 3-баған – бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
6. 4-баған – тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсыну кезеңіндегі кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
7. 5-баған – тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштерінен тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
8. 6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
6-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер
Есепті кезең 20___ жыл.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ҚНТ-1
Кезең: тоқсандық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: – тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Төлем бойынша міндеттемелер:
Мың $*
Миллион теңге*
Кредиттер үшін пайыздар
Мың $*
Миллион теңге*
Комиссиялық төлемақылар, сыйлықақылар және тағы басқа
Мың $*
Миллион теңге*
Қарыздың негізгі сомасы
Мың $*
Миллион теңге*
Резервтік қорға жіберілді
Мың $*
Миллион теңге*
Есепті кезең соңында резервтік қорда қаражаттың нақты болуы
Мың $*
Миллион теңге*
Жинақталған қаражатқа сыйақы есептеу сомалары
Мың $*
Миллион теңге*
Ескертпе:
* Егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі.
** АҚШ долларына теңгенің бағамын көрсету.
Ұйымның атауы ____________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ______________________________________
Орындаушының тегі және телефоны __________________________________
Басшысы _____________________________________ ________________
(Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған 6-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер (индексі - ҚНТ-1, кезеңділігі: тоқсандық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий (далее – субъекты) информации о фактической выплате наступивших обязательств по займам.
2. Указанная информация представляется субъектами, имеющим инвестиционную программу ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
3. В тарифы включаются затраты на выплату вознаграждений и сумма возврата основного долга за кредиты для реализации инвестиционной программы. Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) и сумма возврата основного долга по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы допускается только в сторону снижения.
4. Вознаграждения и сумма возврата основного долга за кредиты, полученные в иностранной валюте, включаются в тариф с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. 1 графа – указывается наименование показателей на выплату вознаграждений и сумма возврата основного долга за кредиты для реализации инвестиционной программы, по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа или его территориальным органом.
6. 2 графа – указывается единица измерения показателей (в случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам. Кроме того, указывается курс тенге к доллару США).
7. 3 графа – указывается информация показателей на выплату вознаграждений и сумма возврата основного долга за кредиты по кварталам соответствующего года.
Проект тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу, предоставляемую субъектом естественной монополии, созданным впервые или предоставляющим новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф на регулируемые услуги данного субъекта естественной монополии утвержден раздельно по объектам и (или) участкам
форма 7
Тарифная смета ___________________ на
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________ наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тысяч тенге
В том числе:
1
Материальные затраты, всего
-//-
В том числе:
1.1
Сырье и материалы
-//-
1.2
Покупные изделия
-//-
1.3
ГСМ
-//-
1.4
Топливо
-//-
1.5
Энергия
-//-
2
Затраты на оплату труда, всего
-//-
В том числе:
2.1
Заработная плата
-//-
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
3
Амортизация
-//-
4
Ремонт, всего
-//-
В том числе:
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
-//-
5
Прочие затраты (расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
6
Общие и административные расходы, всего
-//-
В том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
-//-
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
6.3
Амортизация
-//-
6.4
Коммунальные услуги
-//-
6.5
Налоги
-//-
6.6
Другие расходы (расшифровать)
-//-
7
Расходы на выплату вознаграждений
-//-
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
тысяч тенге
VII
Нормативные потери
%
В натуральных показателях
VIII
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность работников, всего
Человек
В том числе:
8.1
Производственного персонала
-//-
8.2
Административного персонала
-//-
9
Среднемесячная заработная плата, всего
Тенге
В том числе:
9.1
Производственного персонала
-//-
9.2
Административного персонала
-//-
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
-//-
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего
-//-
В том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъектілер) қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы ақпаратты дайындауына арналған.
2. Көрсетілген ақпаратты инвестициялық бағдарламасы бар субъектілер тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттамалық растай отырып және келісілген нұсқадан олар ауытқыған жағдайда себептерін түсіндіре отырып ұсынады.
3. Тарифтерге сыйақы төлеуге арналған шығындар және инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы енгізіледі. Инвестициялық бағдарламаны іске асыру кезеңінде сыйақылар (кредиттер үшін пайыздар, комиссиялық төлемдер) мөлшерінің өзгеруіне және алынған кредиттер бойынша негізгі борышты қайтару сомасына төмендету жағына ғана жол беріледі.
4. Шетел валютасында алынған кредиттер үшін сыйақылар мен негізгі борышты қайтару сомасы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштері негізінде теңге бағамының шетел валютасына болжамды өзгеруі (инфляция) ескеріле отырып, тарифке енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-баған - сыйақы төлеуге арналған көрсеткіштердің атауы және уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық органы бекіткен нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы көрсетіледі.
6. 2-баған - көрсеткіштердің өлшем бірлігі көрсетіледі (егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерді төлеудің нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен ұсынылады. Бұдан басқа, теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы көрсетіледі).
7. 3-баған - тиісті жылдың тоқсандары бойынша сыйақылар төлеуге арналған
көрсеткіштердің ақпараты және кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы көрсетіледі.
7-нысан
Алғаш рет құрылған немесе жаңа реттеліп көрсетілетін қызметті (жаңа реттеліп көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын табиғи монополия субъектісінің немесе егер осы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф объектiлер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекiтiлген болса және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтің, тарифтік сметалардың жобасы
__________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _______________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
I
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
Оның ішінде:
1
Материалдық шығындар, барлығы
Оның ішінде:
1.1
Шикізат және материалдар
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
1.3
ЖЖМ
1.4
Отын
1.5
Энергия
2
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы
Оның ішінде:
2.1
Жалақы
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
3
Амортизация
4
Жөндеу, барлығы
Оның ішінде:
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
5
Өзге шығындар (таратып жазу)
II
Кезең шығыстары, барлығы
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
Оның ішінде:
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
6.3
Амортизация
6.4
Коммуналдық қызметтер
6.5
Салықтар
6.6
Басқа да шығыстар (таратып жазу)
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
III
Барлық шығындар
IV
Пайда
V
Барлық кіріс
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
мың теңге
VII
Нормативтік ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
Теңге/көрсетілетін қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Жұмыскерлерінің орташа тізім бойынша саны, барлығы
Адам
Оның ішінде:
8.1
Өндірістік персонал
8.2
Әкімшілік персонал
9
Орташа айлық жалақы, барлығы
Теңге
Оның ішінде:
9.1
Өндірістік персоналдың
9.2
Әкімшілік персоналдың
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы
Оның ішінде:

10.1
Производственного персонала
-//-
10.2
Административного персонала
-//-
11
Среднемесячная заработная плата, всего
тенге
В том числе:
11.1
Производственного персонала
-//-
11.2
Административного персонала
-//-
12
Капитальный ремонт
тысяч тенге
13
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
тысяч тенге
14
Текущий (планово-предупредительный) ремонт, выполняемый хозяйственным способом
тысяч тенге
В том числе:
14.1
Материалы
-//-
14.2
Оплата труда работников
-//-
14.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
-//-
15
Коммерческие (сверхнормативные) потери
%
тысяч кВтч
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
____________________________________________ __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
форма 9
Наименование субъекта естественной монополии _________________________
Тарифная смета на услуги по передаче электрической энергии и (или)
по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии на ______ год
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект субъекта естественной монополии
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
Миллионов тенге
В том числе:
1
Материальные затраты, всего
-//-
В том числе:
1.1
Сырье и материалы
-//-
1.2
Энергия
-//-
1.3
Топливо
-//-
1.4
ГСМ
-//-
2
Пусковые расходы
-//-
3
Услуги по облетам ЛЭП
-//-
4
Услуги ОДЦ Энергия
-//-
5
Расходы на оплату труда
-//-
В том числе:
5.1
Заработная плата
-//-
5.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
6
Ремонт
-//-
В том числе:
6.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
-//-
7
Амортизация
-//-
8
Технологический расход электроэнергии
-//-
9
Затраты, связанные с совершенствование, технологии
-//-
10
Услуги сторонних организаций
-//-
В том числе:

10.1
Өндірістік персонал
10.2
Әкімшілік персонал
11
Орташа айлық жалақы, барлығы
теңге
Оның ішінде:
11.1
Өндірістік персоналдың
11.2
Әкімшілік персоналдың
12
Күрделі жөндеу
мың теңге
13
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
мың теңге
14
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы (жоспарлы-алдын алу) жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Оның ішінде:
14.1
Материалдар
14.2
Жұмыскерлерге еңбекақы төлеу
14.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
15
Коммерциялық (нормативтен тыс) ысыраптар
%
мың кВт.сағ.
Ескертпе:
шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
ЖЖМ – жанар-жағар май материалдары;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
________________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
9-нысан
Табиғи монополия субъектісінің атауы ___________________
______ жылға арналған электр энергиясын беру жөнiндегi және (немесе) электр энергиясын желiге беруді техникалық диспетчерлендiру және тұтыну жөніндегі қызметтерге тарифтік смета
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
I
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
Миллион теңге
Оның ішінде:
1
Материалдық шығындар, барлығы
Оның ішінде:
1.1
Шикізат пен материалдар
1.2
Энергия
1.3
Отын
1.4
ЖЖМ
2
Іске қосу шығыстары
3
ЭЖЖ ұшып аралау қызметтері
4
Энергия ЖДО қызметтері
5
Еңбекке ақы төлеу шығыстары
Оның ішінде:
5.1
Жалақы
5.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
МӘМС
6
Жөндеу
Оның ішінде:
6.1
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
7
Амортизация
8
Электр энергиясының технологиялық шығысы
9
Технологияларды жетілдірумен байланысты шығындар
10
Бөгде ұйымдардың қызметтері
Оның ішінде:

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям" заполняются в случае, если реализация инвестиционных проектов направлена на приведение качества, надежности и безопасности услуг передачи и распределения электрической энергии в соответствие с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими требования к качеству данных услуг, в том числе Правилами предоставления услуг по обеспечению надежности и устойчивости электроснабжения, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 72 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10547), Правилами по предотвращению аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10552).
форма 15
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера: производство, передача, распределение и (или) реализация тепловой энергии
№ п/п
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие
"_______________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения
"_______________"
натуральная единица
1.1.
Показатели Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.
Тепловая мощность котла
Гкал/час (или МВт/ч)
1.3.
Длительность обработки заявки потребителя (на подключение, выдачу технических условий)
единица времени (дни, часы)/заявка
1.4.
Длительность установки общедомовых прибора учета, в том числе вышедшего из строя
единица времени (дни, часы) /заявление
1.5.
Количество жалоб потребителей, признанных ведомством уполномоченного органа состоятельными
% к году, предшествующему году подачи заявки
1.6.
Количество установленных общедомовых приборов учета
% к году, предшествующему году подачи заявки
Прочие показатели
2.
Показатели Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.3.
Длительность устранения аварий (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.4.
Спрос (дополнительный полезный отпуск тепловой энергии), (в натуральных единицах или в процентах к году, предшествующему году подачи заявки)
миллион киловатт-час (или в Гкал, %)
2.5.
Количество точек подключения
штук
2.6
Резервная мощность
миллион киловатт-час (или Гкал, в процентах)
2.7.
Созданные (построенные и введенные в эксплуатацию) участки сети (линии)
тысяч километров
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг2
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Затраты на топливо на единицу услуги
тенге/Гкал
3.2.
Затраты на электроэнергию (собственные нужды) на единицу услуги
тенге/Гкал
3.3.
Затраты на оплату труда на единицу услуги
тысяч тенге
3.4.
Технические потери
%
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие
"________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения
"_______________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы" для каждой цели субъектом естественной монополии (далее – субъект) указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы.
Субъектом указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы. Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы, целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом указывается описание качественных целей, для которых заявитель не имеет показатели в количественных единицах.

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл" – тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, егер инвестициялық жобаларды іске асыру электр энергиясын беру және бөлу қызметтерінің сапасын, сенімділігін және қауіпсіздігін осы қызметтердің сапасына қойылатын талаптарды белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 72 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10547 болып тіркелген) Электрмен жабдықтаудың сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету қағидаларына және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10552 болып тіркелген) Қазақстанның бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде авариялық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі қағидаларға сәйкес келтіруге бағытталған болса толтырылады.
15-нысан
Инвестициялық
бағдарламаға қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Ескерту. 15-нысан жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сала: жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы,пайызбен
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1-жыл
1-жыл
А жыл
1.
Іс-шара "_______________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "_______________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Қазандықтың жылу қуаты
Гкал/сағат (немесе МВт/сағат)
1.3.
Тұтынушының өтінімін (іске қосуға, техникалық шарттар беруге) өңдеудің ұзақтығы
Уақыт бірлігі (күндер, сағаттар) / өтінім
1.4.
Үйге ортақ есепке алу аспаптарын, оның ішінде істен шыққандарын орнатудың ұзақтығы
Уақыт бірлігі (күндер, сағаттар) / өтініш
1.5.
Уәкілетті органның ведомствосы қауқарлы деп таныған тұтынушылар шағымдарының саны
өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызда
1.6.
Орнатылған үйге ортақ есепке алу аспаптарының саны
өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызда
Өзге де көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Өндірістік негізгі құралдардың тозуы
пайыз
2.2.
Авариялық (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайыз
2.3.
Аварияларды жоюдың ұзақтығы (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайыз
2.4.
Сұраныс (жылу энергиясын қосымша пайдалы босату), (табиғи бірліктерде немесе өтінім берілген жылдың алдындағы жылға пайызбен)
миллион киловатт сағат (немесе Гкал, пайызда-да)
2.5.
Іске қосу нүктелерінің саны
дана
2.6.
Резервтік қуат
Миллион киловатт сағат (немесе Гкал, пайызда-да)
2.7.
Желінің (тораптың) құрылған (салынған және пайдалануға енгізілген) учаскелері
мың километр
Өзге көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне отын шығындары
теңге/Гкал
3.2.
Қызметті ұсыну бірлігіне (жеке мұқтаждықтарға) электр энергиясы шығындары
теңге/Гкал
3.3.
Қызметті ұсыну бірлігіне еңбекке ақы төлеу шығындары
теңге/Гкал
3.4.
Техникалық ысыраптар
пайыз
Өзге де көрсеткіштер
4.
Өзге де мақсаттар
5.
Іс-шара "_______________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "_______________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша жиынтық сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаны бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің серпінін көрсетеді.
Субъект қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндерді көрсетеді. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге де мақсаттар" жолында субъект өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштері жоқ сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетеді.

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям" заполняются также в случае, если реализация инвестиционных проектов направлена на приведение качества, надежности и безопасности услуг производства, передачи, распределения и реализация тепловой энергии в соответствие с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими требования к качеству, надежности и безопасности данных услуг, в том числе Правилами пользования тепловой энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10234).
Длительность обработки заявки или установки прибора учета, под которым понимается длительность со дня получения субъектом заявки до непосредственно подключения или установки прибора, рассчитывается как среднее арифметическое за год.
форма 16
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера: водоснабжение и (или) водоотведение
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "______________________"
натуральная единица
1.1.
Показатели
Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.
Длительность обработки заявки потребителя (на подключение, выдачу технических условий)
единица времени (дни, часы)/заявка
1.3.
Длительность установки приборов учета, в том числе вышедшего из строя
единица времени (дни, часы) / заявление
1.4.
Количество жалоб потребителей, признанных ведомством уполномоченного органа состоятельными и по которым ведомством уполномоченного органа выписано субъекту предписание об устранении причин жалоб
% к году, предшествующему году подачи заявки
1.5.
Оснащенность приборами учета
% к году, предшествующему году подачи заявки
1.6.
Мощность трансформаторной группы насосных станций первого, второго подъемов и водоочистных сооружений
Миллион ватт-час
1.7.
Суммарная мощность установленного насосного оборудования
Миллион ватт-час
1.8.
Расчетный напор при подаче воды насосной станцией второго подъема
м
1.9.
Фактический напор при подаче воды насосной станцией второго подъема
м
Прочие показатели
2.
Показатели Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность
штук/1километр
2.3.
Длительность устранения аварий (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.4.
Прирост объема услуг
тысяч м3 (или в процентах к году, предшествующему году подачи заявки)
2.5.
Количество точек подключения (количество абонентов, подключенных к централизованной системе водоснабжения и (или) водоотведения)
штук
2.6.
Созданные (построенные и введенные в эксплуатацию) участки сети (линии)
тысяч километр
2.7.
Количество случаев отключения потребителей, перерывов в предоставлении услуг в течение трех часов и более
штук
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Затраты на электроэнергию на единицу услуги
киловатт-час/год
3.2.
Потери
%
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "_______________________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы" для каждой цели субъектом естественной монополии (далее – субъект) указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы.
Субъектом указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы. Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы, целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом указывается описание качественных целей, для которых заявитель не имеет показатели в количественных единицах.

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл" – тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсететін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, егер инвестициялық жобаларды іске асыру жылу энергиясын беру және бөлу қызметтерінің сапасын, сенімділігін және қауіпсіздігін осы қызметтердің сапасына қойылатын талаптарды белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10234 болып тіркелген) Жылу энергиясын пайдалану қағидаларына сәйкес келтіруге бағытталған жағдайда толтырылады.
Субъект өтінімді алған кезден бастап аспапты тікелей қосқанға немесе орнатқанға дейінгі уақыт ұзақтығы деп түсінілетін, өтінімді өңдеу немесе есепке алу аспабын орнату ұзақтығы бір жылдағы орташа арифметикалық сияқты есептеледі.
16-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Сала: сумен жабдықтау және (немесе) су бұру
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызбен
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1-жыл
1-жыл
Т жыл
1.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру) " көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Тұтынушының өтінімін өңдеудің ұзақтығы (іске қосуға, техникалық шарттар беруге)
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/өтінім
1.3.
Есепке алу аспаптарын, оның ішінде істен шыққандарын орнатудың ұзақтығы
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/өтініш
1.4.
Уәкілетті органның ведомствосы қауқарлы деп таныған және уәкілетті органның ведомствосы субъектіге шағым себептерін жою туралы нұсқама берген тұтынушылар шағымдарының саны
өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызбен
1.5.
Есепке алу аспаптарымен жарақталу
өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызбен
1.6.
Бірінші, екінші көтерілімдердің сорғы станциялары мен су тазарту жабдықтарының трансформаторлық тобының қуаты
миллион ватт сағат
1.7.
Орнатылған су сорғысының жиынтық қуаты
миллион ватт сағат
1.8.
Екінші көтерілімнің сорғы станциясы суын беру кезіндегі есептік қысым
м
1.9.
Екінші көтерілімнің сорғы станциясы суын беру кезіндегі нақты қысым
м
Өзге де көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Негізгі өндірістік құралдардың тозуы
%
2.2.
Авариялық
дана/1 километр
2.3.
Аварияларды жоюдың ұзақтығы (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайызбен
2.4.
Көрсетілетін қызметтер көлемінің өсімі
мың м3 (немесе өтінім берілген жылдың алдындағы жылға қарай пайызбен)
2.5.
Іске қосу нүктелерінің саны (сумен жабдықтау және (немесе) су бұрудың орталықтандырылған жүйесіне қосылған абоненттердің саны)
дана
2.6.
Желінің (тораптың) құрылған (салынған және пайдалануға енгізілген) учаскелері
мың километр
2.7.
Тұтынушыларды ажырату, көрсетілетін қызметтерді ұсынудағы үш және одан көп сағатқа үзіліс жағдайларының саны
дана
Өзге көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне электр энергиясы шығындары
Киловатт сағат / жыл
3.2.
Ысыраптар
%
Өзге көрсеткіштер
4.
Өзге мақсаттар
5.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша жиынтық сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаны бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің серпінін көрсетеді.
Субъект қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндерді көрсетеді. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге де мақсаттар" жолында субъект өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштері жоқ сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетеді.

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
По показателю 1.5. представляется информация отдельно по:
микробиологическим и паразитологическим показателям;
обобщенным показателям химических веществ;
органолептическим показателям.
В графе "Аварийность" указывается количество аварий на 1 километр трубопровода.
По показателям 2.2. и 2.7. учитываются аварийные случаи, устранение которых связано с отключением потребителей, независимо это один потребитель, или несколько, или весь населенный пункт. Утечки воды, устраняемые без отключения водоснабжения, не учитываются.
По показателю 3.2, учитываются непосредственно технические и коммерческие потери воды, при этом, не учитываются расходы воды на производственные нужды водоканала (собственные нужды – промывка сооружений и сетей, гидравлические испытания, промывка сетей водоотведения, полив зеленых насаждений).
Длительность обработки заявки или установки прибора учета, под которым понимается длительность со дня получения субъектом заявки до непосредственно подключения или установки прибора, рассчитывается как среднее арифметическое за год.
форма 17
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера: Услуги магистральных железнодорожных сетей
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие "______________________"
Тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "________________________"
Натуральная единица
1.1.
Показатели
Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.
Прирост пропускной способности участков магистральной железнодорожной сети
Пара поездов в сутки
1.3.
Средняя участковая скорость движения поезда
километр/час
1.4.
Средняя техническая скорость движения поездов
километр/час
1.5.
Прирост протяженности дополнительно электрифицированных участков магистральной железнодорожной сети
тысяч километров
1.6.
Доля электрифицированных участков
%
Прочие показатели
2.
Показатели
Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность (или риск возникновения нештатных ситуаций на путях)
%
2.3.
Прирост объема услуг
тысяч пассажиров/километр
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Затраты на электроэнергию на единицу услуги
мВт/год
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "_____________________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы" для каждой цели субъектом естественной монополии (далее – субъект) указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы.
Субъектом указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы. Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы, целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом указывается описание качественных целей, для которых заявитель не имеет показатели в количественных единицах.

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл" – тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
1.5-көрсеткіш бойынша мыналар:
микробиологиялық және паразитологиялық көрсеткіштер;
химиялық заттардың жалпыланған көрсеткіштері;
органолептикалық көрсеткіштер жөнінде жеке ақпарат ұсынылады.
"Авариялық" бағанында 1 км құбыр жолына авариялар саны көрсетіледі.
2.2 және 2.7-көрсеткіштер бойынша жойылуы бір немесе бірнеше тұтынушы немесе тұтас елді мекен болуына қарамастан, тұтынушылардың ажыратылуымен байланысты авариялық жағдайлар есепке алынады. Сумен жабдықтауды ажыратусыз жойылатын судың ағуы есепке алынбайды.
3.2-көрсеткіш бойынша техникалық және коммерциялық су ысыраптары тікелей есепке алынады, бұл ретте өндірістік қажеттіліктерге су шығыстары есепке алынбайды (жеке қажеттіліктер – құрылысты және желілерді шаю, гидравликалық сынаулар, су бұру желілерін шаю, жасыл көшеттерді суару).
Субъект өтінімді алған күннен бастап құралды тікелей қосқанға немесе орнатқанға дейінгі уақыт ұзақтығы деп түсінілетін, өтінімді өңдеу немесе есепке алу аспабын орнату ұзақтығы бір жылдағы орташа арифметикалық сияқты есептеледі.
17-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Сала: Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтері
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызбен
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1-жыл
1-жыл
А жыл
1.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Магистральдық теміржол желісі учаскелерінің өткізу қабілетінің өсімі
тәулігіне екі поезд
1.3.
Поезд қозғалысының орташа учаскелік жылдамдығы
километр-сағат
1.4.
Поезд қозғалысының орташа техникалық жылдамдығы
километр-сағат
1.5.
Магистральдық теміржол желісінің қосымша электрленген учаскелері ұзақтығының өсімі
мың километр
1.6.
Электрленген учаскелер үлесі
%
Өзге де көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Негізгі өндірістік құралдардың тозуы
%
2.2.
Авариялық (немесе жолдарда штаттан тыс жағдайлардың туындау қаупі)
%
2.3.
Көрсетілетін қызметтер көлемінің өсімі
мың жолаушы – километр
Өзге де көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне электр энергиясы шығындары
мВт/жыл
Өзге де көрсеткіштер
4.
Өзге де мақсаттар
5.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша жиынтық сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаны бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің серпінін көрсетеді.
Субъект қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндерді көрсетеді. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге де мақсаттар" жолында субъект өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштері жоқ сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетеді.

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям" заполняются также в случае, если реализация инвестиционных проектов направлена на приведение качества, безопасности и надежности услуг магистральной железнодорожной сети.
В строках 1.1.- 1.4. в случае наличия нескольких участков железнодорожного пути указывается среднее арифметическое соответствующих значений.
форма 18
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера: транспортировка товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "______________________"
натуральная единица
1.1.
Показатели
Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.
Допустимая пропускная способность газопроводов
тысяч м3 в год
1.3.
Максимальная мощность газопроводов/газораспределительной системы
тысяч м3 в год
1.4.
Длительность обработки заявки потребителя (на технические условия)
единица времени (дни, часы) /заявка
1.5.
Давление в газопроводах (соответствие нормативам)
мегапаскаль
1.6.
Давление в газораспределительных системах (соответствие нормативам)
мегапаскаль
1.7.
Длительность обработки заявки потребителя (на подключение, выдачу технических условий)
единица времени (дни, часы)/заявка
1.8.
Количество жалоб потребителей, признанных ведомством уполномоченного органа состоятельными
% к году, предшествующему году подачи заявки
1.9.
Количество установленных контрольных приборов учета (к году, предшествующему году подачи заявки)
% (или штук)

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл"– тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсететін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсететін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, сондай-ақ егер инвестициялық жобаларды іске асыру, сондай-ақ магистральдық теміржол қызметтерінің сапасын, қауіпсіздігін және сенімділігін сәйкес келтіруге бағытталған жағдайда толтырылады.
1.1.- 1.4.-жолдарда теміржол жолының бірнеше учаскесі болған жағдайда тиісті орташа арифметикалық мәндер көрсетіледі.
18-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Сала: тауарлық газды жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе)
газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызда
Ақпараттың атауы
Ақпарат
өлшем бірлігі
1-жыл
1-жыл
...
А жыл
1.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Газ құбырларының жол берілетін өткізу қабілеті
жылына мың м3
1.3.
Газ құбырларының / газ тарату жүйесінің ең жоғары қуаты
жылына мың м3
1.4.
Тұтынушының өтінімін (техникалық шарттар беруге) өңдеудің ұзақтығы
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/өтінім
1.5.
Газ құбырларындағы қысым (нормативтерге сәйкестік)
мегапаскаль
1.6.
Газ тарату жүйелеріндегі қысым (нормативтерге сәйкестік)
мегапаскаль
1.7.
Тұтынушының өтінімін (іске қосуға, техникалық шарттарды беруге) өңдеудің ұзақтығы
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/өтінім
1.8.
Уәкілетті органның ведомствосы қауқарлы деп таныған тұтынушылар шағымдарының саны
% жылы алдындағы жылы өтінім беру
1.9.
Орнатылған бақылау есепке алу аспаптарының саны (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
% (немесе дана)

1.10.
Уровень собираемости платежей с потребителей за предоставленные регулируемые услуги
% к году, предшествующему году подачи заявки
Прочие показатели
2.
Показатели
Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.3.
Свободная мощность газопроводов/газораспределительной системы
тысяч м3 в год
2.4.
Длительность устранения аварий (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.5.
Прирост объема услуг, (в натуральном единице или в процентах к году, предшествующему году подачи заявки)
тысяч м3-километр (или в процентах)
2.6.
Протяженность газопроводов, построенных в соответствии с Генеральной схемой газификации
тысяч километров
2.7.
Объекты газоснабжения, приобретенные/построенные в соответствии с Генеральной схемой газификации
штук
2.8.
Количество точек подключения
штук
2.9.
Противоаварийная автоматика
устройства
2.10.
Созданные (построенные и введенные в эксплуатацию) участки газопроводы
тысяч километров
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Затраты на электроэнергию на единицу услуги
миллион киловатт-час /год
3.2.
Затраты на газ (собственные нужды) на единицу услуги
тысяч м3
3.3.
Затраты на оплату труда на единицу услуги
тысяч тенге
3.4.
Фактическая численность производственного персонала
человек
3.5.
Фактическая численность административного персонала
человек
3.6.
Технические потери
%
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "______________________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы" для каждой цели субъектом естественной монополии (далее – субъект) указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы.
Субъектом указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы. Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы, целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом указывается описание качественных целей, для которых заявитель не имеет показатели в количественных единицах.

1.10.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардан төлемдер жинау деңгейі
% жылы алдындағы жылы өтінім беру
Өзге көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Негізгі өндірістік құралдардың тозуы
пайыз
2.2.
Авариялық (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайыз
2.3.
Газ құбырларының / газ тарату жүйесінің бос қуаты
жылына мың м3
2.4.
Аварияларды жою ұзақтығы (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
пайыз
2.5.
Көрсетілетін қызметтер көлемінің өсімі (табиғи бірлікте немесе өтінім берілген жылдың алдындағы жылға пайызда)
мың м3- километр (немесе пайызда-да)
2.6.
Газдандырудың бас схемасына сәйкес салынған газқұбырларының ұзындығы
мың километр
2.7.
Газдандырудың бас схемасына сәйкес сатып алынған/салынған газбен жабдықтау объектілері
дана
2.8.
Қосу нүктелерінің саны
дана
2.9.
Аварияға қарсы автоматика
құрылғы
2.10.
Құрылған (салынған және пайдалануға енгізілген) газ құбырлары учаскелері
мың километр
Өзге де көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне электр энергиясы шығындары
миллион киловатт-сағат
3.2.
Қызметтер бірлігіне жұмсалатын (жеке қажеттіліктерге) газ шығындары
мың м3
3.3.
Қызметтер бірлігіне еңбекке ақы төлеуге жұмсалатын шығындар
мың теңге
3.4.
Өндірістік персоналдың нақты саны
адам
3.5.
Әкімшілік персоналдың нақты саны
адам
3.6.
Техникалық ысыраптар
%
Өзге де көрсеткіштер
4.
Өзге де мақсаттар
5.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "___________________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша жиынтық сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаны бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің серпінін көрсетеді.
Субъект қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндерді көрсетеді. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге де мақсаттар" жолында субъект өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштері жоқ сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетеді.

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям" заполняются в случае, если реализация инвестиционных проектов направлена на приведение качества, надежности и безопасности услуг транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам в соответствие с требованиями, установленными Правилами эксплуатации магистральных газопроводов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 33 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10363), требованиями по безопасности объектов систем газоснабжения, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15986).
Длительность обработки заявки на подключение (выдачу технических условий), под которым понимается длительность со дня получения субъектом заявки до непосредственно подключения, рассчитывается как среднее арифметическое за год.
форма 19
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера: транспортировка нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
№ п/п
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие "_____________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "_____________________"
натуральная единица
1.1.
Показатели
Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.
Допустимая пропускная способность трубопроводов
тысяч тонн-километр в год
1.3.
Максимальная мощность трубопроводов
тысяч тонн в год
1.4.
Длительность обработки заявки потребителя (на технические условия)
единица времени (дни, часы) /заявка
1.5.
Давление в трубопроводах
мегапаскаль
1.6.
Длительность обработки заявки потребителя (на подключение, выдачу технических условий)
мегапаскаль
1.7.
Количество жалоб потребителей, признанных ведомством уполномоченного органа состоятельными
единица времени (дни, часы)/заявка
1.8.
Количество установленных контрольных приборов учета (к году, предшествующему году подачи заявки)
штук (или в процентах к году, предшествующему году подачи заявки)
Прочие показатели
% (или штук)
2.
Показатели
Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.3.
Свободная мощность трубопроводов
тысяч тонн в год
2.4.
Длительность устранения аварий (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.5.
Прирост объема услуг, (в натуральных единицах или в процентах к году, предшествующему году подачи заявки)
тысяч тонн-километр (или в процентах)
2.6.
Протяженность построенных/созданных трубопроводов
тысяч километров
2.7.
Количество точек подключения
штук
2.8.
Противоаварийная автоматика
устройства
2.9.
Созданные (построенные и введенные в эксплуатацию) участки трубопроводы
тысяч километров
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Затраты на электроэнергию на единицу услуги
миллион киловатт-час /год
3.2.
Затраты на нефть (собственные нужды) на единицу услуги
тысяч м3
3.3.
Затраты на оплату труда на единицу услуги
тысяч тенге
3.4.
Фактическая численность производственного персонала
человек
3.5.
Фактическая численность административного персонала
человек
3.6.
Технические потери
%
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие "____________________"
тысяч тенге
Характеристика Мероприятия и Показатель измерения "____________________"
натуральная единица
6.
ИТОГО сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы" для каждой цели субъектом естественной монополии (далее – субъект) указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы.
Субъектом указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы. Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы, целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом указывается описание качественных целей, для которых заявитель не имеет показатели в количественных единицах.

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл" – тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсететін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, егер инвестициялық жобаларды іске асыру тауарлық газды жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газды тарату жүйелері арқылы тасымалдау қызметтерінің сапасын, сенімділігін және қауіпсіздігін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 33 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10363 болып тіркелген) Магистральдық газ құбырларын пайдалану қағидаларында белгіленген талаптарға, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкес келтіруге бағытталған жағдайда толтырылады.
Субъект өтінімді алған күннен бастап тікелей қосқанға немесе уақыт ұзақтығы деп түсінілетін, өтінімді өңдеу ұзақтығы бір жылдағы орташа арифметикалық сияқты есептеледі.
19-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Сала: мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық
құбыржолдар арқылы тасымалдау
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызбен
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1-жыл
1-жыл
А жыл
1.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Құбыр жолдарының жол берілетін өткізу қабілеті
жылына мың тонна-километр
1.3.
Құбыр жолдарының ең жоғары қуаты
жылына мың тонна-километр
1.4.
Тұтынушының өтінімін (техникалық шарттар беруге) өңдеудің ұзақтығы
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/ өтінім
1.5.
Құбыр жолдарындағы қысым
мегапаскаль
1.6.
Тұтынушының өтінімін (іске қосуға, техникалық шарттарға) өңдеудің ұзақтығы
мегапаскаль
1.7.
Уәкілетті органның ведомствосы қауқарлы деп таныған тұтынушылар шағымдарының саны
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/ өтінім
1.8.
Орнатылған бақылау есепке алу аспаптарының саны (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
дана (немесе өтінім берген жылдың алдындағы жылға пайызмен)
Өзге де көрсеткіштер
пайыз (немесе дана)
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Негізгі өндірістік құралдардың тозуы
%
2.2.
Авариялық (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
%
2.3.
Құбыр жолдарының бос қуаты
жылына мың тонна
2.4.
Аварияларды жою ұзақтығы (өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
%
2.5.
Көрсетілетін қызметтер көлемінің өсімі (табиғи бірлікте немесе өтінім берілген жылдың алдындағы жылға пайызбен)
мың тонна километр (немесе пайызбен)
2.6.
Салынған/құрылған құбыр жолдарының ұзақтығы
мың километр
2.7.
Іске қосу нүктелерінің саны
дана
2.8.
Аварияға қарсы автоматика
құрылғы
2.9.
Құрылған (салынған және пайдалануға енгізілген) құбыр жолдары учаскелері
мың километр
Өзге де көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне электр энергиясы шығындары
миллион киловатт-сағат/жыл
3.2.
Қызметтер бірлігіне жұмсалатын (жеке қажеттіліктерге) мұнай шығындары
мың м3
3.3.
Қызметтер бірлігіне еңбекке ақы төлеуге жұмсалатын шығындар
мың теңге
3.4.
Өндірістік персоналдың нақты саны
адам
3.5.
Әкімшілік персоналдың нақты саны
адам
3.6.
Техникалық ысыраптар
%
Өзге де көрсеткіштер
4.
Өзге де мақсаттар
5.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша ЖИЫНТЫҚ сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаны бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің серпінін көрсетеді.
Субъект қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндерді көрсетеді. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге мақсаттар" жолында субъект өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштері жоқ сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетеді.

В графе "год-1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявления на утверждение инвестиционной программы, "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы.
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям" заполняются в случае, если реализация инвестиционных проектов направлена на приведение качества, надежности и безопасности услуг транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам в соответствие с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими требования к качеству данных услуг, в том числе Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденного совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 182, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 376 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2018 года № 374 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17128), законодательством гражданской защиты Республики Казахстан и экологическим законодательством Республики Казахстан.
Длительность обработки заявки на подключение (выдачу технических условий), под которым понимается длительность со дня получения субъектом заявки до непосредственно подключения, рассчитывается как среднее арифметическое за год.
форма 20
Приложение
к инвестиционной программе
Перечень целевых показателей мероприятий инвестиционной программы
Сфера портов при отсутствии конкуренции на рынке портовых услуг
№ п/п
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "______________________"
натуральная единица
1.1.
Показатели
Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
1.2.

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" – "А жыл" – тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарындағы деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсететін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, егер инвестициялық жобаларды іске асыру мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдар арқылы тасымалдау қызметтерінің сапасын, сенімділігін және қауіпсіздігін осы көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптарды белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 182, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 376 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 мамырдағы № 374 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17128 болып тіркелген) теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарына, Қазақстан Республикасының азаматтық қорғаныс заңнамасына және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес келтіруге бағытталған жағдайда толтырылады.
Субъект өтінімді алған кезде бастап тікелей қосқанға дейінгі уақыт ұзақтығы деп түсінілетін, іске қосуға арналған өтінімді өңдеу (техникалық шарт беру) ұзақтығы бір жылдағы орташа арифметикалық сияқты есептеледі.
20-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі
Портта көрсетілетін қызметтер нарығында бәсекелестік болмаған кездегі порттар саласы
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызбен
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
Жыл -1
1-жыл
А жыл
1.
Іс-шара "______________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "______________________"
табиғи бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
1.2.

Продолжительность предоставления канала для прохода судов (отношение времени предоставления канала для прохода судов к причалу за отчетный год к расчетному показателю продолжительности предоставления услуги (365 дней за вычетом 30 дней по природно-климатическим условиям и 5 дней на плановый ремонт)
единица времени (дни, часы)/заявка
1.3.
Количество жалоб от судовладельцев на качество получаемых услуг судозахода в порту
% к году, предшествующему году подачи заявки
Прочие показатели
2.
Показатели Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, предоставляемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Уровень аварийности плавания танкеров в акватории порта (отношение количества зарегистрированных аварийных случаев с танкерами по вине порта за отчетный год к количеству зарегистрированных аварийных случаев с танкерами в акватории порта по вине порта за предыдущий год)
%
2.3.
Длительность устранения аварий (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.4.
Максимальная возможность обработки судов у причалов в год
единиц/сутки
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы
3.1.
Продолжительность времени обработки судна (Отношение времени обработки судна за отчетный период к времени обработки судна за предыдущий год)
3.2.
Затраты на электроэнергию (собственные нужды) на единицу услуги
тенге/Гкал
3.3.
Затраты на оплату труда на единицу услуги
тысяч тенге
3.4.
Технические потери
%
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие "______________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "______________________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы
тысяч тенге
форма 21
Отчет об исполнении инвестиционной программы за _______ год
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности)
№ п/п
Информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг
Отчет о прибылях и убытках*
Сумма инвестиционной программы
Информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы, тысяч тенге
Наименование регулируемых услуг (товаров, работ) и обслуживаемая территория
Наименование мероприятий
Единица измерения
Количество в натуральных показателях
Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы
План
Факт
Отклонение
Причины отклонения
Собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Амортизация
Прибыль
План
Факт
Факт прошлого года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Продолжение таблицы
Информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе**
Разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе
Оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг и эффективности деятельности
Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Факт текущего года
Факт прошлого года
Факт текущего года
План
Факт
Факт прошлого года
Факт текущего года
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Примечание:

Кемелердің өтуі үшін арнаны берудің ұзақтығы (есепті жылы айлаққа кемелердің өтуі үшін арна беру уақытының қызмет көрсету ұзақтығының есептік көрсеткішіне қатынасы (табиғи-климаттық жағдайлар бойынша 30 күнді және жоспарлы жөндеуге 5 күнді алып тастағанда 365 күн)
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/ өтінім
1.3.
Портта кеме кіруінің алынатын қызметтері сапасына кеме иелерінен шағымдар саны
өтінім беру жылының алдындағы жылға пайыз
Өзге де көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Өндірістік негізгі құралдардың тозуы
%
2.2.
Порт акваториясында танкерлердің жүзу авариялылығының деңгейі (есепті жылы порт кінәсі бойынша танкерлермен тіркелген авариялық жағдайлар санының өткен жылы порт кінәсі бойынша порт акваториясында танкерлермен тіркелген авариялық жағдайлар санына қатынасы)
%
2.3.
Аварияларды жою ұзақтығы (өтінім беру жылының алдындағы жылға)
%
2.4.
Бір жылда айлақтарда кемені өңдеудің ең көп мүмкіндігі
бірлік/тәулік
Өзге де көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Кемені өңдеу уақытының ұзақтығы (Есепті кезеңде кеме өңдеу уақытының өткен жылғы кеме өңдеу уақытына қатынасы)
3.2.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне электр энергиясына шығындар (өз мұқтаждары)
теңге/Гкал
3.3.
Көрсетілетін қызметтің бірлігіне еңбекке ақы төлеу шығындары
мың теңге
3.4.
Техникалық ысыраптар
%
Өзге де көрсеткіштер
4.
Өзге де мақсаттар
5.
Іс-шара "______________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "______________________"
табиғи бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар бойынша жиынтық сома
мың теңге
21-нысан
_________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы, қызмет түрі)
_______ жылға арналған инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есебі
Р/с№
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат
Пайда және залал туралы есеп*
Инвестициялық бағдарламаның сомасы
Инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат, мың теңге
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) атауы және қызмет көрсетілетін аумақ
Іс-шарлардың атауы
Өлшем бірлігі
Заттай көрсеткіштермен саны
Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызметтерді көрсету кезеңі
Жоспар
Нақты
Ауытқу
Ауытқу себептері
Меншікті қаражат
Қарыз қаражаты
Бюджет қаражаты
Амортизация
Пайда
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Кестенің жалғасы
Инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат **
Қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштермен ауытқу себептерін түсіндіру
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін және қызметтің тиімділігін арттыруды бағалау
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығыстарының төмендеуі,
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша тозудың (физикалық) негізгі қорлардың (активтердің) төмендеуі, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша авариялылықтың төмендеуі
нақты өткен жылғы
нақты ағымдағы жылғы
нақты өткен жылғы
нақты ағымдағы жылғы
жоспар
нақты
нақты өткен жылғы
нақты ағымдағы жылғы
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Ескертпе:

* отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
** информация заполняется, в том числе по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе);** информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов естественных монополий о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
форма 22
Приложение к отчету
об исполнении инвестиционной
программы за _______ год
Информация о достижении целевых показателей эффективности реализации инвестиционной программы
_______________________________________________________________________
наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности)
№ п/п
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование данных
Единица измерения
Принято на отчетный год
Фактически за отчетный год
1.
Мероприятие "_____________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "_____________"
натуральная единица
z
Целевые показатели для Цели z мероприятия инвестиционной программы (заполняется для каждой цели z, где z∈[1;2;3]) – "___________________" (наименование цели)
z.1.
Показатель 1 цели z – "___________" (наименование показателя)
натуральная единица
z.j.
Прочие показатели
натуральная единица
z.J.
Показатель J цели z
натуральная единица
2.
Мероприятие "______________"
натуральная единица
Характеристика мероприятия и показатель измерения "______________"
натуральная единица
Примечание:
Данные заполняются для всех принятых ведомством уполномоченного органа целевых показателей инвестиционной программы в разрезе целей и мероприятий.
К информации прилагаются обосновывающие материалы и расчет показателей эффективности реализации инвестиционной программы.
форма 23
Приложение к отчету
субъекта естественной
монополии об исполнении
инвестиционной программы
за _______ год
Расчет показателей эффективности реализации инвестиционной программы _______________________________________________________________________ (наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности)
Вес целевого показателя, в процентах
Наименование данных
Единица измерения
Целевое значение, принятое на отчетный год
Фактическое значение за отчетный год
Значение показателей эффективности реализации
Оценка
Абсолютное отклонение
1.
-
Мероприятие "___________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "___________"
натуральная единица
Z
-
Показатели Цели z инвестиционной программы (заполняется для каждой цели z, где z∈[1;2;3]) – "___________________" (наименование цели)
z.1.
Показатель 1 цели z – "_______" (наименование показателя)
натуральная единица
z.j.
Прочие показатели
натуральная единица
z.J.
Показатель J цели 1
натуральная единица
2.
Мероприятие "___________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и Показатель измерения "___________"
натуральная единица
Итого
Примечание:
Данные заполняются для всех принятых целевых показателей инвестиционной программы в разрезе целей, предусмотренных настоящей таблицей.
В графе "Оценка" указывается "целевой показатель j не достигнут", если значение в графе:
"Абсолютное отклонение." меньше или больше 0 в зависимости от того, направлена ли реализация инвестиционной программы на увеличение или уменьшение целевого показателя.
Во всех остальных случаях в графе "Оценка" указывается "целевой показатель j достигнут".
В графе "ИТОГО" – "Оценка" указывается "Субъектом достигнуты низкие показатели эффективности реализации инвестиционной программы", если более 10% показателей от общего количества утвержденных целевых показателей инвестиционной программы не достигнуты, то есть коэффициент достижения целевых показателей Ки:

* Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес пайда мен залал туралы есеп;
** ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін есепке ала отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделсе);
** ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растайтын құжаттарды қоса бере отырып ұсынылады (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстардың құны мен шығындар туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларын пайдалануға қабылдау актілері, ішкі үстемелер, табиғи монополиялар субъектілерінің пайдалануға беру және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары).
22-нысан
___жылы инвестициялық
бағдарламаның орындалуы
туралы есепке қосымша
Инвестициялық бағдарламаны іске асыру тиімділігінің нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпарат
_________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы, қызмет түрі)
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызбен
Деректердің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті жылға қабылданған
Есепті жылдағы нақты
1.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
z
Инвестициялық бағдарламаның z мақсатына арналған нысаналы көрсеткіштер (әрбір z мақсат үшін толтырылады, мұнда z [1;2;3]
– "____" (мақсаттың атауы)
z.1.
z мақсатының 1-көрсеткіші "____" (көрсеткіштің атауы)
табиғи бірлік
z.j.
Өзге де көрсеткіштер
табиғи бірлік
z.j.
z мақсатының j көрсеткіші
табиғи бірлік
2.
Іс-шара "____________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________________"
табиғи бірлік
...
Ескертпе:
Деректер мақсаттар мен іс-шаралар бөлінісінде инвестициялық бағдарламаның уәкілетті органның ведомствосы қабылдаған барлық нысаналы көрсеткіштер үшін толтырылады.
Ақпаратқа негіздеуші материалдар мен инвестициялық бағдарламаны іске асырудың тиімділік көрсеткіштерінің есебі қоса беріледі.
23-нысан
___жылы инвестициялық
бағдарламаның орындалуы
туралы табиғи монополия
субъектісінің есебіне қосымша
Инвестициялық бағдарламаны іске асырудың тиімділігі көрсеткіштерінің есебі
____________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы, қызмет түрі)
Нысаналы көрсеткіштің салмағы, пайызбен
Деректердің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті жылға қабылданған нысаналы мән
Есепті-жылдағы нақты мән
Іске асыру тиімділігінің мәні
Баға
Абсолюттік ауытқу
1.
-
Іс-шара "____________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "____________"
табиғи бірлік
z
-
Инвестициялық бағдарламаның z мақсатының көрсеткіштері (әрбір z мақсат үшін толтырылады, мұнда z [1;2;3] – "____" (мақсаттың атауы)
z.1.
z мақсатының 1-көрсеткіші "______" (көрсеткіштің атауы)
табиғи бірлік
z.j.
Өзге де көрсеткіштер
табиғи бірлік
z.J
1 мақсатының J көрсеткіші
табиғи бірлік
2.
Іс-шара "____________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші "___________"
табиғи бірлік
Жиыны
Ескертпе:
Деректер осы кестеде көзделген мақсаттар бөлінісінде инвестициялық бағдарламаның барлық қабылданған нысаналы көрсеткіштері үшін толтырылады.
"Баға" бағанында егер:
инвестициялық бағдарламаны іске асыру нысаналы көрсеткішті арттыруға немесе азайтуға бағытталғанына қарай, "Абсолюттік ауытқу" 0-ден кем немесе артық болса, "j нысаналы көрсеткішіне қол жеткізілмеді" деп көрсетіледі.
Барлық басқа жағдайларда "Баға" бағанында "j нысаналы көрсеткішіне қол жеткізілді" деп көрсетіледі.
"ЖИЫНЫ" бағанында – егер инвестициялық бағдарламаның бекітілген нысаналы көрсеткіштерінің жалпы санынан 10% астамына қол жеткізілмесе, яғни нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу коэффиценті КИ, болса, "Баға" "Субъект инвестициялық бағдарламаны іске асыру тиімділігінің төмен көрсеткіштеріне қол жеткізді" деп көрсетіледі:

КИ = 100 % – Сумма весов не достигнутых целевых показателей <90%
Во всех остальных случаях – "Субъектом достигнуты высокие показатели эффективности реализации инвестиционной программы".
форма 24
Заключение о результатах рассмотрения об исполнении тарифной сметы
на ____-____ годы _________________________________________
(наименование анализируемого документа)
_________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги и субъекта естественной монополии)

Ки = 100 % – Қол жеткізілмеген нысаналы көрсеткіштер салмағының сомасы ˃90%
Барлық басқа жағдайларда – "Субъект инвестициялық бағдарламаны іске асыру тиімділігінің жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізді" деп көрсетіледі.
24-нысан
____-____ жылдарға арналған тарифтік сметаның орындалуы туралы қарау
нәтижелері туралы қорытындыны _________________________________________
(талданатын құжаттың атауы)
________________________________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің және табиғи монополия субъектісінің атауы)

1. Введение (указываются наименование субъекта естественной монополии и показатели, планируемый период действия тарифа и перечень источников использованной информации и документов).
2. Основная часть (в табличной форме указываются результаты сопоставления значений и причины их изменений:
при рассмотрении проекта: процент изменения показателей, заявленных субъектом, от утвержденных, процент изменения показателей, проверенных ведомством уполномоченного органа в сравнении с заявленными, процент отклонения показателей, одобренных ведомством уполномоченного органа, в сравнении с утвержденными;
при рассмотрении отчета: процент изменения фактических показателей по отчету субъекта естественной монополии, к утвержденным, процент отклонения фактических проверенных показателей от фактических показателей по отчету субъекта, процент отклонения фактических проверенных показателей от утвержденных).
Таблица – Итоги рассмотрения _______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование анализируемого документа, субъекта естественной монополии и его регулируемой услуги)
№п/п
Наименование показателей
Единица измерения
Утвержденные показатели
Фактические показатели по отчету субъекта
Заявленный субъектом проект показателя
Отношение фактического показателя по отчету субъекта к утвержденному, %
Отношение заявленного показателя к утвержденному, %
Показатель, проверенный по итогам рассмотрения проекта/отчета
Отношение проверенного показателя к заявленному/фактическому по отчету субъекта, %
Отношение проверенногопоказателя к утвержденному, %
Причины изменения показателей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание:

1. Кіріспе (табиғи монополия субъектісінің атауы және көрсеткіштер, тарифтің қолданылуының жоспарланатын кезеңі және пайдаланылған ақпарат көздері мен құжаттардың тізбесі көрсетіледі).
2. Негізгі бөлім (мәндерді салыстыру нәттижелері және оларды өзгерту себептері кесте нысанында көрсетіледі:
жобаны қарау кезінде: субъект мәлімдегенмен салыстырғанда бекітілгендерден көрсеткіштердің өзгеру пайызы, мәлімделгенмен салыстырғанда уәкілетті органның ведомствосы тексерген көрсеткіштердің өзгеру пайызы, бекітілгендермен салыстырғанда уәкілетті органның ведомствосы мақұлдаған көрсеткіштердің ауытқу пайызы;
есепті қарау кезінде: табиғи монополия субъектісінің есебі бойынша нақты көрсеткіштердің бекітілгендерге өзгеру пайызы, нақты тексерілген көрсеткіштердің субъектінің есебі бойынша нақты көрсеткіштерден ауытқу пайызы, нақты тексерілген көрсеткіштердің бекітілгендерден ауытқу пайызы).
Кесте – Қарау қорытындылары
________________________________________________________
(талданатын құжаттың, табиғи монополия субъектісінің және оның реттеліп көрсетілетін қызметінің атауы)
Р/с№
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген көрсеткіштер
Субъектінің мәлімдеген көрсеткіштің жобасы
Субъек есебі бойынша нақты көрсеткіш
Субъектінің есебі бойынша нақты көрсеткіштің бекітілгенге қатынасы
Мәлімделген көрсеткіштің бекітілгенге қатынасы, пайызбен
Жобаны/есепті қарау қорытындысы бойынша тексерілген көрсеткіш
Тексерілген көрсеткіштің субъектінің есебі бойынша мәлімделген нақтыға қатынасы, пайызбен
Тексерілген көрсеткіштің бекітілген қатынасы, пайызбен
Көрсеткіштердің өзгеру себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе:

при анализе проекта заполняются графы 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11 и 12;
при анализе отчета: используются графы 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11 и 12
3. Выводы и рекомендации (при рассмотрении проекта: приводится обоснование вносимых в проект изменений и уточнений и рекомендация о целесообразности утверждения проекта или отказе в его утверждении;
при рассмотрении отчета: приводится обоснование вносимых в отчет изменений и уточнений, выводы о наличии или отсутствии оснований для:
введения временного компенсирующего тарифа;
или наложения штрафов (бонусов) за несоблюдение (соблюдение) показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта естественной монополии).
Руководитель _________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата "______" ______________ 20 года
Приложение 2
к Правилам формирования тарифов

жобаны талдау кезінде 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандар толтырылады;
есепті талдау кезінде: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11 және 12-бағандар толтырылады.
3. Тұжырымдар мен ұсынымдар
(жобаны қарау кезінде: жобаға енгізілетін өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі және жобаны бекітудің немесе оны бекітуден бас тартудың орындылығы туралы ұсыным келтіріледі;
есепті қарау кезінде: есепке енгізілетін өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі, мыналар:
уақытша өтемдік тарифті енгізу;
немесе реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін сақтамағаны (сақтағаны) үшін айыппұлдар (бонустар) беру үшін негіздердің болуы немесе болмауы туралы тұжырымдар келтіріледі).
Табиғи монополия субъектісінің басшысы ________________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Табиғи монополиялар салаларының аялары бөлінісінде субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтерінде ескерілетін салалық Х-факторлар

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Отраслевые Х-факторы, учитываемые в тарифах на регулируемые услуги субъектов, в разрезе отраслей сфер естественных монополий
Период действия отраслевого Х-фактора – _____-_____годы
Наименование отрасли
Отраслевой Х-фактор на каждый год периода его действия, в процентах
___год
___год
1
2
3
4
5
1.
Энергетика, к которой относятся следующие сферы естественных монополий:
производство, передача, распределение и (или) реализация тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений;
передача электрической энергии;
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
организация балансирования производства-потребления электрической энергии.
2.
Трубопроводный транспорт, к которому относятся следующие сферы естественных монополий:
транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам, за исключением их транспортировки в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан;
хранение, транспортировка товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировка сырого газа по соединительным газопроводам, за исключением хранения, транспортировки товарного газа в целях транзита через территорию Республики Казахстан и экспорта за пределы Республики Казахстан.
3.
Железнодорожный транспорт, к которому относятся следующие сферы естественных монополий:
магистральные железнодорожные сети, за исключением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан;
железнодорожные пути с объектами железнодорожного транспорта по договорам государственно-частного партнерства, в том числе договорам концессии, при отсутствии конкурентного железнодорожного пути;
подъездные пути при отсутствии конкурентного подъездного пути.
4.
Водоснабжение, к которому относятся следующие сферы естественных монополий:
водоснабжение и (или) водоотведение.
5.
Морской транспорт, к которому относится следующая сфера естественной монополии:
порты.
Приложение 3
Правилам формирования тарифов
форма
Индивидуальные Х-факторы, учитываемые в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу
_____________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
в разрезе субъектов
Период действия: _____________________ годы
Х-факторы субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, предоставляющих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
2
3
n
Группа 1
Группа ..
Группа ...
Наименование субъектов
X индивидуальный
Наименование субъектов
X индивидуальный
Наименование субъектов
X индивидуальный
1
2
3
1
2
Примечание:
в графе "Наименование субъекта" указывается наименование субъектов из утвержденного ведомством уполномоченного органа перечня аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, данные которых используются при оценке индивидуальных Х-факторов, учитываемых в формуле расчета тарифов на эту регулируемую услугу.
Руководитель или лицо его замещающего
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),       подпись)
Дата "__" ____________20___года
Приложение 4
к Правилам формирования тарифов
форма
Информация о фактических и прогнозных расходах на предоставление регулируемой услуги _______________________________________________________________________________ (наименование регулируемой услуги) _______________________________________________________________________________ (наименование субъекта, подающего заявку на утверждение тарифа)
Наименование показателя
Единица измерения (тысяч тенге)
Фактические расходы субъекта за исторический период
Заявленная субъектом сумма расходов
год 1
год
год 1
год
1
2
3
5
6
7
I
Контролируемые субъектом расходы
1.
Производственные расходы, всего, в том числе
1.1.
Материальные расходы (за исключением приобретения стратегических товаров), всего, в том числе
1.1.1.
Сырье и материалы
1.1.2.
Горюче-смазочные материалы
1.1.3.
Топливо
1.1.4.
Энергия
1.2.
Заработная плата, в том числе социальный налог обязательное социальное медицинское страхование
1.3.
Прочие (расшифровать)
2.
Общие и административные расходы, всего, в том числе
2.1.
Заработная плата, в том числе социальный налог, обязательное социальное медицинское страхование
2.2.
Расходы на выплату
вознаграждений
2.3.
Ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных фондов
2.4.
Прочие (расшифровать)
II
Неконтролируемые субъектом расходы
1.
Производственные расходы, всего, в том числе
1.1.
Материальные расходы на приобретение стратегических товаров, всего, в том числе
1.1.1.
Сырье и материалы
1.1.2.
Горюче-смазочные материалы
1.1.3.
Топливо
1.1.4.
Энергия
1.2.
Амортизация
2.
Общие и административные расходы, всего, в том числе
2.1.
Амортизация
3.
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
4.
Нормативные технические потери
5
Расходы на выплату вознаграждений по заемным средствам, за счет которых финансируются инвестиционные расходы
6.
Прочие инвестиционные расходы (расшифровать)
III
Дополнительная информация
1.
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
2.
Прогнозируемый объем предоставления регулируемой услуги
Натуральная Единица измерения
Примечание:
Данные графы "Наименование показателя" расширяются или дополняются.
В графе "Период действия тарифа на регулируемую услугу (год 1, …, Пзаяв год )" указывается заявленный субъектом период действия тарифа на регулируемую услугу.
В разделе III "Инвестиционные расходы" указываются инвестиционные расходы, источниками финансирования которых являются собственные средства.
В разделе IV "Прибыль" в графе "Регулируемая база задействованных активов РБА)" указывается стоимость активов, отнесенных к задействованным в предоставлении регулируемой услуги в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, утвержденном уполномоченным органом.
Фактические за пять лет, предшествовавших дате подачи заявки субъектом и прогнозные расходы субъекта на каждый год заявляемого субъектом периода действия тарифа формируются субъектом в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Руководитель или лицо его замещающее
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),       подпись)
Приложение 5
к Правилам формирования тарифов

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салалық Х-фактордың қолданылу кезеңі – _____-_____жылдар
Саланың атауы
Қолданылу кезеңінің әрбір жылына салалық Х-фактор, проценттерде
___жыл
___жыл
1
2
3
4
5
1
Энергетика, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
топырақтың жылуын, жерасты суларды, өзендерді, су алаптарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылыстарының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу
электр энергиясын беру;
электр энергиясын желіге жіберуді және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру;
электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру.
2
Құбыржол көлігі, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында тасымалдауды қоспағанда, мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырлармен тасымалдау;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеу және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге экспорттау мақсатында тауарлық газды тасымалдауды қоспағанда, тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбырлары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау.
3
Теміржол көлігі, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
жүктерді контейнерлермен тасымалдау, бос контейнерлерді тасымалдау және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүктерді транзиттік тасымалдау кезіндегі магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін қоспағанда, магистральдық теміржол желілері;
бәсекелес теміржол жолдары болмаған кезде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржол жолдары;
бәсекелес кірме жол болмаған кезде кірме жолдар.
4
Сумен жабдықтау, оған табиғи монополиялардың мынадай салалары жатады:
сумен жабдықтау және (немесе) су бұру.
5
Теңіз көлігі, оған табиғи монополияның мынадай саласы жатады:
порттар.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
3-қосымша
нысан
__________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) субъектілердің бөлінісінде реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтерде есептеу формуласында ескерілетін жеке Х-факторлар Қолданылу кезеңі: ____________________жылдар
Субъектілердің Х-факторлары
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қызметті көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаты аз және жаңадан құрылғын субъектілерді ескермегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілердің саны
Талданатын кезең:
Басы
Соңы
Ұқсас субъектілер топтарын айқындау және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
2
3
n
1-топ
... топ
...топ
Субъектілердің атауы
X жеке.
Субъектілердің атауы
X жеке.
Субъектілердің атауы
X жеке.
1
2
3
1
2
Ескертпе:
"Субъектінің атауы" деген бағанда деректері осы реттеліп көрсетілетін қызмет тарифтерін есептеу формуласында ескерілетін, жеке Х-факторларды бағалау кезінде қолданылатын, уәкілетті органның ведомствосы бекіткен реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілер тізбесінен субъектілердің атауы көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
________________________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
нысан
________________________________________________________ (тарифті бекітуге өтінім берген субъектінің атауы) ________________________________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) реттеліп көрсетілетін қызметін көрсетуге жұмсалатын тарихи (нақты) және болжамды шығыстары туралы ақпарат
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі (мың теңге)
Субъектінің тарихи кезеңдегі нақты шығыстары
Субъект мәлімдеген шығыстар сомасы
1-жыл
жыл
1-жыл
жыл
1
2
3
5
6
7
I
Субъект бақылайтын шығыстар
1.
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде
1.1.
Материалдық шығыстар (стратегиялық тауарларды сатып алуды қоспағанда), барлығы, оның ішінде
1.1.1.
Шикізат және материалдар
1.1.2.
Жанар-жағармай материалдары
1.1.3.
Отын
1.1.4.
Энергия
1.2.
Жалақы, оның ішінде әлеуметтік салық
1.3.
Өзге (толық жазу)
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы, оның ішінде
2.1.
Жалақы, оның ішінде әлеуметтік салық
2.2.
Сыйақы төлеуге арналған шығыстар
2.3.
Негізгі қорлар құнының артуына алып келмейтін жөндеу
2.4.
Өзге (толық жазу)
ІІ
Субъект бақыламайтын шығыстар
1.
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде
1.1.
Стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар, барлығы, оның ішінде
1.1.1.
Шикізат және материалдар
1.1.2.
Жанар-жағармай материалдары
1.1.3.
Отын
1.1.4.
Энергия
1.2
Амортизация
2.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы, оның ішінде
2. 1.
Амортизация
3.
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
4.
Нормативтік техникалық ысыраптар
5
Олардың есебінен инвестициялық шығыстар қаржыландырылатын қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар
6
Өзге инвестициялық шығыстар (толық жазу)
IIІ
Қосымша ақпарат
1.
Іске қосылған активтердің реттелетін базасы (АРБ)
2.
Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің болжамды көлемі
Заттай өлшем бірлігі
Ескертпе:
"Көрсеткіштің атауы" деген баған кеңейтіледі немесе толықтырылады.
"Реттеліп көрсетілетін қызмет тарифін қолданылу кезеңі (1-жыл, .жыл)" деген бағанда субъект мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызмет тарифінің қолданылу кезеңі көрсетіледі.
"Инвестициялық шығыстар" деген III бөлімде қаржыландыру көздері олардың меншікті қаражаты болып табылатын инвестициялық шығыстар көрсетіледі.
"Пайда" деген IV бөлімдегі "Іске қосылған активтердің реттелетін базасы (АРБ)" деген бағанда уәкілетті орган бекіткен реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидасына сәйкес және реттеліп көрсетілетін қызметтерге жататын қызмет бойынша тұтастай алғанда, реттеліп көрсетілетін қызметке жатқызылған активтердің құны көрсетіледі.
Субъектінің өтінім берген күнінің алдындағы бес жылдағы тарихи (нақты) шығыстарды және Субъект мәлімдеген тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына арналған субъектінің болжамды шығыстарын Субъект осы Қағидалардың 12-қосымшаға сәйкес Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидасына сәйкес қалыптастырады.
Басшы немесе оны алмастыратын адам
_______________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде),       қолы)
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Жеке X-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің ең аз тізбесі

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Минимальный перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов
1. По регулируемым услугам:
передача электрической энергии
организация балансирования производства-потребления электрической энергии
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяч потребителей
2.
Общая протяженность линий (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Тысяч километров
3.
Количество силовых трансформаторов (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Штук
4.
Общая мощность силовых трансформаторов (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Мегаватт/час
5.
Максимальная нагрузка в сетях, зафиксированная в течение года (только для регулируемых услуг по передаче электрической энергии)
Киловольт
6.
Объем предоставленной за год регулируемой услуги
Киловатт/час
7.
Территория обслуживания
Квадратные километры
Примечание: в случае, если структурный параметр не приемлем для регулируемой услуги, такой структурный параметр не учитывается для такой регулируемой услуги.
2. По регулируемым услугам:
транспортировка сырого или товарного газа по соединительным газопроводам;
транспортировка товарного газа по магистральным газопроводам;
транспортировка товарного газа по газораспределительным системам для потребителей Республики Казахстан;
транспортировка сжиженного газа по газопроводам от групповой резервуарной установки до крана на вводе потребителя;
хранение товарного газа
№ п/п
Структурные параметры
Единица измерения
1.
Количество присоединенных потребителей (абонентов)
Тысяч потребителей
2.
Общая протяженность газопроводов
Тысяч километров
3.
Общая мощность газопроводов/газораспределительной системы
Тысяч кубических метров
4.
Максимальное давление в газопроводах/газораспределительных системах
МПа
5.
Объем предоставленной за год регулируемой услуги
Тысяч кубических метров
3. По регулируемым услугам:
производство тепловой энергии;
передача и распределение тепловой энергии;
реализация тепловой энергии;
производство, передача и распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и (или) реализация тепловой энергии
Приложение 6
к Правилам формирования тарифов
форма
Структурные параметры для использования при оценке индивидуальных Х-факторов учитываемых в формуле расчета тарифов на эту регулируемую услугу
_______________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
Куда представляется форма: ________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа)
Срок представления: ___________________
Цель: оценка индивидуальных Х-факторов
№ п/п
Наименование структурного показателя
Единица измерения
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
2
3
Сведения о субъекте:
Наименование субъекта естественной монополии
_______________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер или Индивидуальный предприниматель
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и телефон контактного лица
_____________________________________________________________
Полноту и достоверность прилагаемых документов и сведений подтверждаю.
Руководитель или лицо его замещающего
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата "__" ____________20___года
Примечание:
В графе "Наименование структурного параметра" ведомство указывает структурные
параметры проекта первоначального перечня.
При наличии у субъекта предложений по дополнению проекта первоначального
перечня новыми структурными параметрами субъект добавляет новые строки ниже
показателей проекта первоначального перечня.

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша:
электр энергиясын беру
электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру
электр энергиясын желіге босатудың және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру
№ р/с
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар (абоненттер) саны
Мың тұтынушы
2.
Желілердің жалпы ұзындығы (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Мың километр
3.
Күштік трансформаторлардың саны (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Дана
4.
Күштік трансформаторлардың жалпы қуаты (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Мегаватт/сағат
5.
Жыл ішінде тіркелген желілердегі ең көп жүктеме (электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ғана)
Киловольт
6.
Бір жылда ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі
Киловатт/сағат
7.
Қызмет көрсету аумағы
Шаршы километр
Ескертпе: егер құрылымдық параметр реттеліп көрсетілетін қызмет үшін қолайлы болмаса, мұндай құрылымдық параметр мұндай реттеліп көрсетілетін қызмет үшін ескерілмейді.
2. Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша:
шикі немесе тауарлық газды жалғастырушы газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау;
Қазақстан Республикасының тұтынушылары үшін тауарлық газды газ таратушы жүйелер арқылы тасымалдау;
сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыны қосатын кранға дейін газ құбырлары арқылы тасымалдау;
тауарлық газды сақтау
№ р/с
Құрылымдық параметрлер
Өлшем бірлігі
1.
Қосылған тұтынушылар (абоненттер) саны
Мың тұтынушы
2.
Газ құбырларының жалпы ұзындығы
Мың километр
3.
Газ құбырларының/газ таратушы жүйенің жалпы қуаты
Мың текше метр
4.
Газ құбырларындағы/газ таратушы жүйелердегі ең үлкен қысым
МПа
5.
Бір жылда ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі
Мың текше метр
3. Мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша:
жылу энергиясын өндіру;
жылу энергиясын беру және тарату;
жылу энергиясымен өткізу;
жылу энергиясын өндіру, беру және тарату;
жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
6-қосымша
нысан
____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметіне
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
арналған тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін жеке Х-факторларды бағалау кезінде пайдалануға арналған құрылымдық параметрлер
Нысан қайда ұсынылады: _________________
(уәкілетті орган ведомствосының атауы)
Ұсыну мерзімі: ___________________
Мақсаты: жеке X-факторларды бағалау
№ р/с
Құрылымдық параметрдің атауы
Өлшем бірлігі
1-жыл
2-жыл
3-жыл
4-жыл
5-жыл
1
2
3
Субъект туралы мәліметтер:
Табиғи монополия субъектісінің атауы __________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке кәсіпкер
Мекенжайы _________________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________________
Байланысатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және телефон нөмірі
__________________________________________________________________________
Қоса беріліп отырған құжаттар мен мәліметтердің анықтығын мен дұрыстығын растаймын.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
___________________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
Күні 20 жылғы "___" ______________
Ескертпе:
"Құрылымдық параметрдің атауы" деген бағанда ведомство бастапқы тізбе жобасының құрылымдық параметрлерін көрсетеді.
Субъектіде бастапқы тізбе жобасын жаңа құрылымдық параметрлермен толықтыру бойынша ұсыныстар болса, субъект бастапқы тізбе жобасына көрсеткіштерден төмен жаңа жолдар қосады.

В графах "год 1" – "год 5" указываются значения структурных параметров на каждый
год пятилетнего периода, предшествующего году, в котором ведомством уполномоченного
органа начата разработка индивидуальных Х-факторов.
Приложение 7
к Правилам формирования тарифов
форма
Значимость структурных параметров для использования в определении групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Анализируемый период:
Начало
Конец
Наименование
Структурный параметр 1
Структурный параметр …
Структурный параметр S
1
2
3
4
Признак значимости
Исключение структурных параметров (0 – структурный параметр исключен, в противном случае – 1)
1
1
1
Примечание:
В строке "признак значимости" указывается "значимый" или "незначимый" структурный параметр.
Приложение 8
к Правилам формирования тарифов
форма
Перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых в формуле расчета тарифов на эту регулируемую услугу
_________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
№ п/п
Наименование структурного параметра
Единица измерения
1
2
3
2
3
Приложение 9
к Правилам формирования тарифов
форма
Результаты статистического анализа аналогичности субъектов
Приведение контролируемых расходов в реальное выражение по индексу потребительских цен: в 20__ году …%, в 20__ году …%, в 20__ году …%, в 20__ году …%
1 группа аналогичных субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, предоставляющих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
2
3
Год
Структурный параметр 1
Структурный параметр 2
Структурный параметр 3
Структурный параметр
Контролируемые расходы в реальном выражении, тысяча тенге
Нормированное соотношение среднего значения расчетных остатков
Субъект 1
Год 1
Год 2
Год 3
Год n
Субъект 2
Год 1
Приложение 10
к Правилам формирования тарифов
форма
Перечень групп аналогичных субъектов, предоставляющих регулируемую услугу, данные которых используются при оценке индивидуальных Х-факторов
Возврат к титульному листу
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Анализируемый период:
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
№ п/п
Группа 1
Группа …
Группа …
1
2
Приложение 11
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение о результатах расчета расчетных индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов, учитываемых в тарифах на регулируемую услугу
____________________________________________________________________ (наименование регулируемой услуги)
Х – факторы субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, предоставляющих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
2
3
n
№ п/п
Группа 1
Группа ...
Группа ...
Наименование субъектов
X индивидуальный объем
Наименование субъектов
X индивидуальный объем
Наименование субъектов
X индивидуальный объем
1
2
3
1
2
Приложение 12
к Правилам формирования тарифов
форма 1
Перечень статистически недостоверных расходов субъекта на предоставление регулируемой услуги в разрезе статей расходов
_________________________________________________________________________ (наименование субъекта) _________________________________________________________________________ (наименование регулируемой услуги)
№ п/п
Наименование статьи расходов, заявленная субъектом сумма которых признана статистически недостоверной
Единица измерения
Заявленная субъектом сумма расходов
Год 1
Год Пзаяв
1
2
3
5
Тысяч тенге
Примечание:
В графах "год 1" – "год Пзаяв " указываются данные на заявленный субъектом период действия тарифа на регулируемую услугу. При этом ячейка, в которой указана заявленная субъектом сумма расходов в году t, признанная статистически недостоверной, отмечается красным цветом (красной заливкой).
форма 2
Расчет, проведенный в рамках статистического анализа достоверности расходов субъекта на предоставление регулируемой услуги
_________________________________________________________________
(наименование субъекта)
__________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
Отчет о достоверности заявленных расходов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Наименование субъекта
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Год 1
Год Т
Нижняя граница достоверности
Верхняя граница достоверности
Год 1
Год T
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I
Контролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
1
Производственные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.1
Материальные расходы (за исключением приобретения стратегических товаров), всего, в том числе
Тысяч тенге
1.2
Затраты на оплату труда, всего
Тысяч тенге
1.3
Ремонт, всего
Тысяч тенге
1.4
Прочие затраты, всего
Тысяч тенге
2
Общие и административные расходы
Тысяч тенге
2.1
Административные расходы, всего
Тысяч тенге
2.2
Расходы по реализации, всего
Тысяч тенге
II
Неконтролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
1
Производственные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.1
Материальные расходы на приобретение стратегических товаров, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.2
Амортизация
Тысяч тенге
1.3
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
Тысяч тенге
2
Общие и административные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
2.1
Амортизация
Тысяч тенге
2.2
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
Тысяч тенге
2.3
Нормативные технически потери
Тысяч тенге
Всего затрат
Тысяч тенге
Примечание:
В ячейке "Достоверность заявленных субъектом расходов по годам в разрезе статей расходов" для каждой статьи к и года t указывается:
"НЕТ" – заявленная субъектом сумма расходов статьи к в году t статистически не достоверна, если ее значение больше верхнего квартиля или меньше нижнего квартиля в году t;
"ДА" – заявленная субъектом сумма расходов статьи к в году t статистически достоверна, если ее значение меньше либо равно верхнему квартилю или меньше либо равно нижнему квартилю.
форма 3
Результаты рассмотрения Рабочей группой достоверности заявленных субъектом расходов
№ п/п
Наименование статьи расходов, заявленная субъектом сумма, по которой признана по результатам статистического анализа недостоверной
Заявленная субъектом сумма расходов, признанная по результатам статистического анализа недостоверной, по годам заявленного периода действия тарифа, в тысяча тенге
Сумма расходов, признанная Рабочей группой по результатам статистического анализа достоверной, по годам заявленного периода действия тарифа
год 1
год Пзаяв
год 1
Год Пзаяв
Приложение 13
к Правилам формирования тарифов
форма
Отчет о доходах, расходах и тарифах
п/п
Наименование
Единица измерения
Период регулирования
1 год
2 год
План*
Факт**
Отклонение в процентах
План*
Факт**
Отклонение в процентах
I
Контролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
II
Скорректированные на инфляцию,
Х-факторы контролируемые расходы
Тысяч тенге
1
Индекс корректировки контролируемых расходов
1.1
Прогнозная инфляция
1.2
Отраслевой Х-фактор
1.3
Индивидуальный Х-фактор
1.4
Фактическая инфляция
III
Корректировка на фактическую инфляцию
Тысяч тенге
IV
Неконтролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
2
Производственные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
2.1
Материальные расходы на приобретение стратегических товаров, всего, в том числе
Тысяч тенге

"1-жыл" – "5-жыл" деген бағандарда уәкілетті органның ведомствосы жеке X-факторларды әзірлеуді бастаған жылдың алдындағы бес жылдық кезеңнің әрбір жылына құрылымдық параметрлердің мәндерін көрсетеді.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Ұқсас субъектілердің топтарын айқындау және жеке X-факторларды есептеу кезінде пайдалануға арналған құрылымдық параметрлердің маңыздылығы
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Талданатын кезең:
Басталуы
Аяқталуы
Атауы
1-құрылымдық параметр
құрылымдық параметр
S-құрылымдық параметр
1
2
3
4
Маңыздылық белгісі
Құрылымдық параметрлерді алып тастау (0 – құрылымдық параметр алып тасталды, олай болмаған жағдайда -1)
Ескертпе:
"Маңыздылық белгісі" деген жолда "маңызды" немесе "маңызды емес" құрылымдық параметр көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
8-қосымша
нысан
_________________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) реттеліп көрсетілетін қызметінің тарифтерін есептеу формуласында ескерілетін жеке X-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлер тізбесі
№ р/с
Құрылымдық параметрдің атауы
Өлшем бірлігі
1
2
3
2
3
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
9-қосымша
нысан
Субъектілердің ұқсастығын статистикалық талдау нәтижелері
Бақыланатын шығыстарды тұтыну бағаларының индексі бойынша нақты мәнге келтіру: 20__ жылы …%, 20__ жылы …%, 20__ жылы …%, 20__ жылы …%
Ұқсас субъектілердің 1-тобы
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қызмет көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаты аз және жаңадан құрылған субъектілерді есептемегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басталуы:
Аяқталуы: айқындау
Ұқсас субъектілер топтарын және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
2
3
Жыл
1-құрылымдық параметр
2-құрылымдық параметр
3-құрылымдық параметр
Құрылымдық параметр
Нақты мәндегі бақыланатын шығыстар, мың теңге
Есептік қалдықтардың орташа мәнінің нормаланған арақатынасы
1-субъект
1-жыл
2-жыл
3-жыл
n жыл
2-субъект
1-жыл
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Деректері жеке X-факторларды бағалау кезінде пайдаланылатын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілер топтарының тізбесі
Титулдық бетке қайтып оралу
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Талданатын кезең:
Ұқсас субъектілер топтарын айқындау және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
Р/с №
1-топ
… топ
… топ
1
2
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
11-қосымша
нысан
_________________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерінде ескерілетін субъектілер бөлінісінде есептік жеке X-факторларды есептеудің нәтижелері туралы қорытынды
Субъектілердің Х-факторлары
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Қызметті көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаты аз және жаңа құрылғын субъектілерді ескермегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басталуы:
Аяқталуы: айқындау
Ұқсас субъектілер топтарын айқындау және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылған құрылымдық параметрлер:
1
2
3
n
р/с №
1-топ
... топ
... топ
Субъектілердің атауы
Жеке Х
Субъектілердің атауы
Жеке Х
Субъектілердің атауы
Жеке Х
1
2
3
1
2
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
12-қосымша
_____________________________________________ (субъектінің атауы) шығыстар баптары бөлінісінде реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған ______________________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) субъектінің статистикалық анық емес шығыстарының тізбесі
Р/с №
Сомасы статистикалық анық емес деп танылған субъект мәлімдеген шығыстар баптарының атауы
Өлшем бірлігі
Субъект мәлімдеген шығыстар сомасы
1-жыл
жыл
1
2
3
5
Мың теңге
Ескертпе:
"1-жыл" – "жыл" деген бағандарда субъект мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызмет тарифінің қолданылу кезеңі үшін деректер көрсетіледі. Бұл ретте, статистикалық тұрғыдан анық емес деп танылған, t жылы ішінде субъект мәлімдеген шығыстар сомасы көрсетілген ұяшық қызыл түспен (қызылмен боялып) белгіленеді.
2-нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметті _________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
көрсетуге арналған субъект _______________________________________
(субъектінің атауы)
шығыстарының анықтығын статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген есептеу
Мәлімделген шығыстардың анықтығы туралы есеп
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Субъектінің атауы
№ р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1- жыл
Т жыл
Анықтықтың төменгі шегі
Анықтықтың жоғарғы шегі
1-жыл
Т жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I
Субъект бақылайтын шығыстар
Мың теңге
1
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде*
Мың теңге
1.1
Материалдық шығыстар (стратегиялық тауарларды сатып алуды қоспағанда), барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1.2
Еңбекке ақы төлеу бойынша шығындар, барлығы
Мың теңге
1.3
Жөндеу, барлығы
Мың теңге
1.4
Өзге де шығындар, барлығы
Мың теңге
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар**
Мың теңге
2.1
Әкімшілік шығыстар, барлығы
Мың теңге
2.2
Өткізу бойынша шығыстар, барлығы
Мың теңге
ІІ
Субъект бақыламайтын шығыстар
Мың теңге
1
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1.1
Стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1.2
Амортизация
Мың теңге
1.3
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
Мың теңге
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
2.1
Амортизация
Мың теңге
2.2
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
Мың теңге
2.3
Нормативтік техникалық ысыраптар
Мың теңге
Шығындардың барлығы
Мың теңге
Ескертпе:
"Шығыстар баптары бөлінісінде жылдар бойынша субъект мәлімдеген шығыстардың анықтығы" деген ұяшықта к-ның әрбір бабы және t жыл үшін мыналар көрсетіледі:
"ЖОҚ" – субъект мәлімдеген t жылы к шығыстар баптарының сомасы, егер оның мәні t жылдағы жоғары квартильден көп немесе төменгі квартильден аз болса, статистикалық анық емес;
"ИӘ" – субъект мәлімдеген t жылы к шығыстар баптарының сомасы, егер оның мәні жоғары квартильден аз не тең немесе төменгі квартильден аз не тең болса, статистикалық анық.
3-нысан
Жұмыс тобының субъект мәлімдеген шығыстардың анықтығын қарау нәтижелері
р/с
Субъект мәлімдеген сома статистикалық талдау нәтижелері бойынша анықемес деп танылған шығыстар баптарының атауы
Тарифтің қолданылуының мәлімделген кезеңі жылдары бойынша статистикалық талдау нәтижелері бойынша анық емес деп танылған, субъект мәлімдеген шығыстар сомасы, мың теңге
Тарифтің қолданылуының мәлімделген кезеңі жылдары бойынша Жұмыс тобы статистикалық талдау нәтижелері бойынша анықемес деп таныған шығындар сомасы
1-жыл
жыл
1-жыл
жыл
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
13-қосымша
нысан
Кірістер, шығыстар және тарифтер туралы есеп
р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Реттеу кезеңі
1-жыл
2-жыл
Жоспар*
Факт**
Ауытқу процентте
Жоспар *
Факт**
Ауытқу процентте
I
Субъект бақылайтын шығыстар
мың теңге
II
Инфляцияға түзетілгендер, Х-факторлары бақыланатын шығыстар
мың теңге
1
Бақыланатын шығыстарды түзету индексі
1.1
Болжамды инфляция
1.2
Салалық Х-фактор
1.3
Жеке Х- фактор
1.4
Нақты инфляция
III
Нақты инфляцияға түзету
Мың теңге
IV
Субъект бақыламайтын шығыстары
Мың теңге
2
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
2.1
Стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге

4.1.1
Вода покупная
Тысяч тенге
4.1.2
Электроэнергия покупная
Тысяч тенге
4.2
Амортизация
Тысяч тенге
4.3
Налоги
Тысяч тенге
4.3.1
Налоговые платежи
Тысяч тенге
4.3.2
Обязательные виды страхования
Тысяч тенге
5
Общие и административные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
5.1
Амортизация
Тысяч тенге
5.2
Налоги
Тысяч тенге
5.2.1
Налоговые платежи
Тысяч тенге
5.2.2
Обязательные виды страхования
Тысяч тенге
VI
Корректировка с учетом фактических неконтролируемых расходов
Тысяч тенге
VII
Всего расходы (II+III+IV+VI)
Тысяч тенге
VIII
Прибыль на утвержденную инвестиционную программу
Тысяч тенге
IX
Прибыль на фактические затраты инвестиционной программы
Тысяч тенге
6.1
Фактические затраты инвестиционной программы
6.2
Фактические заемные средства
6.3
Фактические бюджетные средства
6.4
Амортизация
X
Корректировка размера прибыли с учетом исполнения инвестиционной программы
XI
Корректировка с учетом фактического объема
7
Фактический объем предоставленных услуг
XII
Бонус/штраф за соблюдение показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта
8.1
Коэффициент соблюдения показателей качества и надежности регулируемой услуги и эффективности деятельности субъекта
8.2
Фактический доход
XIII
Доход VII+VIII+X+XI+XII-10
Тысяч тенге
9
Объем услуг
Тысяч кубических метров
10
Необоснованно полученный доход
Тысяч тенге
XIV
Тариф средний (без налога на добавленную стоимость) (XIII/9)
Тенге/кубических метров
XV
Прирост тарифа к предыдущему году
11
Объем услуг (1 группа потребителей)
Тысяч кубических метров
12
Объем услуг (2 группа потребителей)
Тысяч кубических метров
13
Объем услуг (3 группа потребителей)
Тысяч кубических метров
14
Тариф (без налога на добавленную стоимость) для 1 группы потребителей
Тенге/кубических метров
15
Прирост тарифа к предыдущему году
16
Тариф (без налога на добавленную стоимость) для 2 группы потребителей
Тенге/кубических метров
17
Прирост тарифа к предыдущему году
18
Тариф (без налога на добавленную стоимость) для 3 группы потребителей
Тенге/кубических метров
19
Прирост тарифа к предыдущему году
продолжение таблицы
Период регулирования
3 год
4 год
5 год
План*
Факт**
Отклонение в процентах
План*
Факт**
Отклонение в процентах
План*
Факт**
Отклонение в процентах
Примечание:
* – Предусмотрено в утвержденной тарифной смете;
** – Фактические сложившиеся показатели тарифной сметы
Приложение 14
к Правилам формирования тарифов
форма
Заявка на утверждение временного понижающего коэффициента
к тарифам на регулируемую услугу
______________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
1. Полное наименование заявителя либо фамилия, имя, отчество (при его наличии):
______________________________________________________________________________

4.1.1
Сатып алынатын су
Мың теңге
4.1.2
Сатып алынатын электр энергиясы
Мың теңге
4.2
Амортизация
Мың теңге
4.3
Салықтар
Мың теңге
4.3.1
Салықтық төлемдер
Мың теңге
4.3.2
Міндетті сақтандыру түрлері
Мың теңге
5
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
5.1
Амортизация
Мың теңге
5.2
Салықтар
Мың теңге
5.2.1
Салықтық төлемдер
Мың теңге
5.2.2
Міндетті сақтандыру түрлері
Мың теңге
VI
Нақты бақыланбайтын шығыстарды есепке алумен түзету
Мың теңге
VII
Барлық шығыстар (II+III+IV+VI)
Мың теңге
VIII
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға пайда
/(1-КТС)
Мың теңге
IX
Инвестициялық бағдарламаның нақты шығындарына пайда/(1-КТС)
Мың теңге
6.1
Инвестициялық бағдарламаның нақты шығындары
6.2
Нақты қарыз қаражаты
6.3
Нақты бюджет қаражаты
6.4
Амортизация
X
Инвестициялық бағдарламаның орындалуын есепке алумен пайда мөлшерін түзету
XI
Нақты көлемді есепке алумен түзету
7
Көрсетілген қызметтердің нақты көлемі
XII
Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік және Субъектінің қызмет тиімділігі көрсеткіштерін сақтағаны үшін бонус/айыппұл
8.1
Реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік және Субъектінің қызмет тиімділігі көрсеткіштерін сақтау коэффициенті
8.2
Нақты кіріс
XIII
Кіріс VII+VIII+X+XI+XII-10
Мың теңге
9
Көрсетілетін қызметтер көлемі
Мың текше метр
10
Негізсіз алынған кіріс
Мың теңге
XIV
Орташа тариф (ҚҚС-сыз) (XIII/9)
теңге/ текше метр
XV
Өткен жылға қарағанда тарифтің өсімі
11
Көрсетілетін қызметтер көлемі (тұтынушылардың 1-тобы)
Мың текше метр
12
Көрсетілетін қызметтер көлемі (тұтынушылардың 2-тобы)
Мың текше метр
13
Көрсетілетін қызметтер көлемі (тұтынушылардың 3-тобы)
Мың текше метр
14
Тұтынушылардың 1-тобына арналған тариф (ҚҚС-сыз)
Теңге/текше метр
15
Өткен жылға қарағанда тарифтің өсімі
16
Тұтынушылардың 2-тобына арналған тариф (ҚҚС-сыз)
Теңге/текше метр
17
Өткен жылға қарағанда тарифтің өсімі
18
Тұтынушылардың 3-тобына арналған тариф (ҚҚС-сыз)
Теңге/текше метр
19
Өткен жылға қарағанда тарифтің өсімі
кестенің жалғасы
Реттеу кезеңі
3-жыл
4-жыл
5-жыл
Жоспар *
Факт **
Ауытқу процентте
Жоспар *
Факті**
Ауытқу процентте
Жоспар *
Факт **
Ауытқу процентте
Ескертпе:
Бекітілген тарифтік сметада көзделген;
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
14-қосымша
нысан
_________________________________________________________ реттеліп (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) Көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім
1. Өтініш берушінің толық атауы не аты, әкесінің аты (бар болған кезде), тегі:
_________________________________________________________________

2. Основание утверждения временного понижающего коэффициента в соответствии
настоящими Правилами:
______________________________________________________________________________
3. Уровень заявляемого временного понижающего коэффициента:
______________________________________________________________________________
4. Период действия заявляемого временного понижающего коэффициента:
______________________________________________________________________________
Приложение 15
к Правилам формирования тарифов
Документы, предоставляемые заявителем для утверждения временного понижающего коэффициента к тарифу
1) заявка на утверждение временного понижающего коэффициента с указанием уровня и срока утверждения временного понижающего коэффициента на регулируемую услугу по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) полное наименование заявителя (физическое или юридическое лицо), нотариально засвидетельствованные копии свидетельства о государственной регистрации, учредительных документов.
3) справка-обоснование необходимости утверждения временного понижающего коэффициента, включая расчет экономической целесообразности и расчет его запрашиваемого уровня с указанием ожидаемых результатов от применения временных понижающего коэффициента. Расчеты экономической целесообразности и уровня запрашиваемого временного понижающего коэффициента сопровождаются пояснениями в текстовом виде;
4) справка-обоснование о сохранении или увеличении налоговых обязательств перед бюджетом в результате утверждения временного понижающего коэффициента к тарифу на регулируемые услуги;
5) финансовая отчетность за календарный год, предшествующий году подачи заявки (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, пояснительная записка, отчет по труду), а также анализ финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, либо год – в зависимости от даты подачи заявки), а также пояснительная записка к ним в текстовой форме;
6) состояние задолженности перед субъектом (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца, в случае наличия задолженности график погашения задолженности потребителя, заверенный подписями потребителя и руководителя субъекта);
7) фактический (за аналогичный период предыдущего года и предшествующий календарный год) и заявленный объемы услуг с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
8) наименование выпускаемой продукции, себестоимость выпускаемой продукции с разбивкой по статьям затрат (в том числе затраты на регулируемые услуги субъекта).

2. Осы Ережеге сәйкес уақытша төмендету коэффициентін бекіту негіздемесі:
_________________________________________________________________
3. Мәлімделетін уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі: ___________
_________________________________________________________________
4. Мәлімделетін уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңі:
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
15-қосымша
Өтініш беруші тарифке уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін ұсынылатын құжаттар
1) осы Қағиданың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке уақытша төмендету коэффициентін бекіту деңгейі мен мерзімін көрсете отырып уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім;
2) өтініш берушінің толық атауы (жеке немесе заңды тұлға), мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
3) экономикалық орындылығының есебі мен оның сұратылған деңгейінің есебін қоса алғанда, уақытша төмендету коэффициенттерін қолданудан күтілетін нәтижелерді көрсете отырып уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қажеттігінің анықтама-негіздемесі. Экономикалық орындылығының және сұратылған уақытша төмендету коэффициенті деңгейінің есептері мәтін түріндегі түсіндірмелермен сүйелдеменеді;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке уақытша төмендету коэффициентін бекіту нәтижесінде бюджет алдында салық міндеттемелерін сақтау немесе ұлғайту туралы анықтама-негіздеме;
5) өтінім берілген жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайдалар мен залалдар туралы есеп, ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, еңбек бойынша есеп), сондай-ақ өткен кезеңдегі қаржылық-шаруашылық қызметті талдау (тоқсан, жартыжылдық, 9 ай не жыл – өтінімді беру күніне қарай ) сондай-ақ оларға мәтін нысанындағы түсіндірме жазба;
6) субъектінің алдындағы берешектің жай-күйі (ағымдағы айдың бірінші күніне өзара есеп айырысуды салыстыру актісі, тұтынушының және субъект басшысының қолдарымен расталған, берешек болған жағдайда, тұтынушының берешегін өтеу кестесі);
7) тарифтер мен төлем сомаларын көрсете отырып айлар бойынша бөлумен көрсетілетін қызметтердің нақты (өткен жылғы ұқсас кезең үшін және алдыңғы күнтізбелік жылға) және мәлімделген көлемдері.
8) шығындар баптары бойынша (оның ішінде субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне шығындар) бөле отырып, шығарылатын өнімнің атауы, шығарылатын өнімнің өзіндік құны.

9) наименование энергоисточника, откуда транспортируется электрическая энергия.
10) фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем передачи электрической энергии по сетям энергопередающей организации с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
11) фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем отпуска в сеть с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
Материалы, указанные в подпунктах 9), 10), предоставляются потребителями услуг по передаче электрической энергии. При наличии нескольких энергоисточников данные пункты повторяются для каждого энергоисточника.
Материалы, указанные в подпункте 11), предоставляются потребителями услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии.
Приложение 16
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности
утверждения временного понижающего коэффициента
1. Потребитель:
________________________________________________________________________
2. Отрасль, в которой потребитель осуществляет деятельность:
________________________________________________________________________
3. Услуга, по которой предлагается утверждение временных понижающих коэффициентов:
______________________________________________________________________________
4. Предлагаемый уровень временного понижающего коэффициента (плановые объемы и
расчеты-обоснования прилагаются в соответствии с пунктом 421 настоящих Правил):
______________________________________________________________________________
5. Обоснование целесообразности или нецелесообразности утверждения временного
понижающего коэффициента (прилагаются обосновывающие материалы):
______________________________________________________________________________
6. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для
потребителя или заявителя, подавшего заявку (оценка производится компетентным органом):
______________________________________________________________________________
7. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента на отрасль, в
которой осуществляет деятельность потребитель (оценка производится компетентным
органом):
______________________________________________________________________________
8. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для
государства (оценка производится компетентным органом):
______________________________________________________________________________
9. Оценка последствий в случае не утверждения временного понижающего коэффициента
(заполняется компетентным органом):
______________________________________________________________________________

9) электр энергиясы тасымалданатын энергия көзінің атауы.
10) тарифтер мен төлем сомаларын көрсете отырып айлар бойынша бөлумен электр энергиясын энергия беру ұйымының желілері бойынша берудің нақты (өткен жылғы тиісті кезең үшін) және жоспарланатын көлемі.
11) тарифтер мен төлем сомаларын көрсете отырып айлар бойынша бөлумен желіге босатудың нақты (өткен жылғы тиісті кезең үшін) және жоспарланатын көлемі.
Ескертпе:
9), 10) тармақшаларда көрсетілген материалдарды электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді тұтынушылар ұсынады. Бірнеше энергия көзі болған кезде, осы тармақтар әрбір энергия көзі үшін қайталанады.
11) тармақшада көрсетілген материалдарды электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру және тұтыну жөніндегі қызметтерді тұтынушылар ұсынады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
16-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды
1. Тұтынушы:
_________________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_________________________________________________________________
3. Ол бойынша уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ұсынылатын көрсетілетін қызмет:
_________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылатын деңгейі (жоспарланған көлемдер және есептеу-негіздемелер осы Қағиданың 421-тармағына сәйкес қоса беріледі):
_________________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығының немесе орынсыздығының негіздемесі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
_________________________________________________________________
6. Тұтынушы немесе өтінім берген өтініш беруші үшін уақытша төмендету коэффициентін бекіту тиімділігін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
_________________________________________________________________
7. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тұтынушы қызметін жүзеге асыратын салаға әсерін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
_________________________________________________________________
8. Мемлекет үшін уақытша төмендету коэффициентін бекіту тиімділігін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
_________________________________________________________________
9. Уақытша төмендету коэффициентін бекітпеу жағдайында салдарларды бағалау (салалық мемлекеттік орган толтырады):
_________________________________________________________________

10. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента на деятельность
водопроводной организации (заполняется компетентным органом):
________________________________________________________________________________
Приложение 17
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности отмены
временного понижающего коэффициента
1. Потребитель:
_________________________________________________________________
2. Отрасль, в которой потребитель осуществляет деятельность:
_________________________________________________________________
3. Наименование регулируемой услуги, по которой предлагается отмена
временного понижающего коэффициента:
_________________________________________________________________
4. Утвержденный уровень временного понижающего коэффициента:
_________________________________________________________________
5. Основание целесообразности или нецелесообразности отмены временного
понижающего коэффициента (прилагаются обосновывающие материалы):
_________________________________________________________________
Приложение 18
к Правилам формирования тарифов
Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам производится по следующей формуле:
где:
Кп– временный понижающий коэффициент на услугу;
Т – тариф на единицу услуги, утвержденный ведомством уполномоченного органа;
Т1 – расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги, который определяется по формуле:
где:
V – фактический объем потребления услуги;
V1– заявленный объем потребления услуги;
T2 – расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги, который определяется по формуле:
где:
П– прибыль на единицу услуги, заложенная в действующем тарифе;
дельта3 – условно-переменные затраты.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на примере услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам:
1) условные данные, применяемые при расчете уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам:
потребитель – коммунальное государственное предприятие "Адал су";
вид услуги – подача воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
утвержденный тариф на единицу услуги водопроводной организации (Т) – 28,42 тенге за 1 кубический метр (далее – м3);

10. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің су құбыры ұйымының қызметіне әсерін бағалау (құзыретті мемлекеттік орган толтырады):
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
17-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициентін алып тастаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды
1. Тұтынушы:
_________________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_________________________________________________________________
3. Ол бойынша уақытша төмендету коэффициентін алып тастау ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы:
_________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициентінің бекітілген деңгейі:
_________________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициентін алып тастаудың орындылығының немесе орынсыздығының негізі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
18-қосымша
Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Тарифтерге уақытша төмендету коэффиценті деңгейінің есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Кп– көрсетілетін қызметке уақытша төмендету коэффициенті;
Т –уәкілетті органның ведомствосы бекіткен көрсетілетін қызметтің бірлігіне тариф;
Т1 – көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
V – көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі;
V1 – көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі;
T2 – көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемінен көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің өсу бірлігіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
П – қолданыстағы тарифте салынған көрсетілетін қызметтің бірлігіне пайда;
дельта3 – шартты-ауыспалы шығындар.
2. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер мысалында тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу:
1) суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу кезінде қолданылатын шартты деректер:
тұтынушы – "Адал су" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
көрсетілетін қызмет түрі – суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру;
су құбыры ұйымының көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне бекітілген тариф (Т) – 1 текше метр (бұдан әрі – м3) үшін 28,42 теңге;

прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги водопроводной организации (П) – 2,1 тенге/м3;
заявленный объем потребления услуги (V1) – 49651 м3;
фактический объем потребления услуги (V) – 45000 м3;
условно-переменные затраты (дельта3) – 32623,63 тенге;
2) определяется расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги (3):
3) определяется расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги (2):
4) определяется уровень временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги (1):
Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии
Глава 1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги по передаче электрической энергии
1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента (К1) к тарифу на услугу по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня производится по следующей формуле:
К1 = Трасч/Т,
где:
Т – тариф на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня, утверждҰнный ведомством уполномоченного органа для энергопередающей организации, действующий в заявленный период;
Трасч – расчетный тариф на услугу по передаче электрической энергии по сетям с учетом заявленного объҰма, который с учетом временного понижающего коэффициента составляет не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления данных услуг, учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование Организации и определяется по формуле:
Трасч = (Т * Vтсиф + Тд * Vд)/Vз, (тенге/кВтч),
где:
Vтсиф – объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня, предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа энергопередающей организации, действующего в заявляемом периоде.
В случае отсутствия объема услуг для данного потребителя в утвержденной тарифной смете применяется фактический объем услуг за соответствующий период предыдущего периода;
Vз – заявленный объем потребления регулируемой услуги Организации, указанный в заявке потребителя на установление временного понижающего коэффициента на заявленный период;
Vд – дополнительный объем передачи электрической энергии по сетям межрегионального уровня, то есть разница между заявленным потребителем объемом передачи электрической энергии и предусмотренным для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа энергопередающей организации, действующего в заявляемом периоде, который определяется по формуле:
Vд = Vз–Vтсиф, (кВт/ч),
Тд – тариф, рассчитанный на дополнительный объем передачи электрической энергии по сетям межрегионального уровня, который определяется по следующей формуле:
Тд = (С потерь + Ст + С прибыль)/ Vд, (тенге/кВтч),
где:
С потерь – стоимость нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, определяемая по формуле:
С потерь = Z * Vп, (тенге),
где:
Z – средневзвешенная цена покупки электрической энергии для компенсации нормативных технических потерь, предусмотренная в действующей тарифной смете энергопередающей организации, тенге/кВтч;
Vп – объем нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, который отражается в заключении энергопередающей организации в натуральных величинах (кВтч, в процентах) и подтвержден компетентным органом.
В случае отсутствия в заключении энергопередающей организации объема нормативных технических потерь или подтверждения компетентного органа при расчете временного понижающего коэффициента принимается средний уровень нормативных технических потерь по сетям энергопередающей организации, предусмотренный в действующей тарифной смете энергопередающей организации;
Ст – затраты, необходимые для покрытия расходов, связанных с передачей дополнительного объема электрической энергии по сетям третьих сторон (режимные ограничения, ремонты), в случае если данные расходы (оплата за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон) не учтены в действующей тарифной смете.
Уровень затрат, связанных с оплатой за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон указывается в заключении энергопередающей организации и подтверждается компетентным органом;
С прибыль – прибыль энергопередающей организации при передаче дополнительного объема электрической энергии, определяемая по формуле:
С прибыль = П * Vд, (тенге),
где:
П – прибыль, заложенная в действующем тарифе, на единицу услуги энергопередающей организации, тенге/кВтч.

су құбыры ұйымының көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифте салынған пайда (П) – 2,1 теңге/м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі (V1) – 49651 м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі (V) – 45000 м3;
шартты-ауыспалы шығындар (дельта3) – 32623,63 теңге.
2) көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемінен көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің өсу бірлігіне есептік тариф айқындалады (3):
3) көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне есептік тариф айқындалады (2):
4) көрсетілетін қызметтің тарифіне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі айқындалады:
Электр энергиясын беруді және (немесе) электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке уақытша төмендету коэффициенті деңгейін есептеу
1-тарау. Электр энергиясын беру қызметтеріне арналған тарифке уақытша төмендету коэффициенті деңгейін есептеу
1. Электр энергиясын өңіраралық деңгейдегі желілер бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған тарифке уақытша төмендету коэффициенті (К1) деңгейін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
К1 = Тесеп/Т,
мұндағы:
Т – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге уәкілетті органның ведомствосы энергия беру ұйымы үшін бекіткен, мәлімделген кезеңдегі қолданыстағы тариф;
Тесеп – электр энергиясын желілер бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметке мәлімделген көлемді ескере отырып, есептеу тарифі, ол уақытша төмендету коэффициентін ескере отырып осы көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындар құнынан төмен емес және Ұйымның тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескереді
Тесеп = (Т *Vтсиф + Тд* Vд)/Vз, (теңге/кВт.сағ.)
мұндағы:
Vтсиф – мәлімделген кезеңде қолданыстағы энергия беруші ұйым тарифінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі.
Бекітілген тарифтік сметада осы тұтынушы үшін көрсетілетін қызметтер көлемі болмаған жағдайда, алдыңғы кезеңнің тиісті кезеңі үшін көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі қолданылады;
Vм – мәлімделген кезеңде уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге тұтынушының өтінімінде көрсетілген Ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі;
Vқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша берудің қосымша көлемі, яғни тұтынушы мәлімдеген электр энергиясын беру көлемі мен мәлімделген кезеңде қолданылатын энергия беруші ұйым тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген көлемнің арасындағы айырма мына формула бойынша анықталады:
Vқ = Vм- Vтсиф, (кВт.сағ.)
Тқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша берудің қосымша көлеміне есептелген тариф, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Тқ = (С шығын + Ст + С пайда)/ Vқ, (теңге/кВт.сағ.)
мұндағы:
С шығын – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық шығындардың құны, ол мына формула бойынша анықталады:
С шығын = Z * Vш, (теңге)
мұндағы:
Z – энергия беруші ұйымның қолданыстағы тарифтік сметасында көзделген нормативтік техникалық шығындарды өтеу үшін электр энергиясын сатып алудың орташа өлшенген бағасы, теңге/кВт.сағ.;
Vш – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық шығындардың көлемі, ол энергия беруші ұйымның қорытындысында заттай шамада (кВтсағ, %-те) көрсетілуі және құзыретті орган растауы тиіс.
Энергия беруші ұйымның қорытындысында нормативтік техникалық шығындар көлемі немесе құзыретті органның растауы болмаған жағдайда, уақытша төмендету коэффициентін есептеу кезінде энергия беруші ұйымның қолданыстағы тарифтік сметасында көзделген энергия беруші ұйымның желілері бойынша нормативтік техникалық шығындардың орташа деңгейі қабылданады;
Ст – егер осы шығыстар (электр энергиясын үшінші тараптардың желілері бойынша беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеу) қолданыстағы тарифтік сметада ескерілмеген жағдайда, электр энергиясының қосымша көлемін үшінші тараптардың желілері бойынша (режимдік шектеулер, жөндеулер) берумен байланысты шығындарды жабу үшін қажет шығындар.
Электр энергиясын үшінші тараптардың желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты шығындардың деңгейі энергия беруші ұйымның қорытындысында көрсетіледі және құзыретті орган растайды;
С пайда – электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде энергия беруші ұйымның пайдасы, мына формула бойынша анықталады:
С пайда = П* Vқ, (теңге)
мұндағы:
П – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда, теңге/кВт.сағ.

2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента (КЗ) к тарифам на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии определяется по формуле:
КЗ = Трасч
где:
Трасч – расчетный тариф на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии с учетом заявленного объема отпуска в сеть электрической энергии, который определяется по следующей формуле:
Трасч= (Т * Vтсиф + Тд * Vд)/ Vз (тенге/кВтч)
где:
Т – действующий тариф на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии, утверждҰнный ведомством уполномоченного органа для системного оператора, действующий в заявленный период;
Vтсиф – объем услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии, предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде, кВтч;
Vз – заявленный объем отпуска в сеть электрической энергии, указанный в заявке потребителя на установление временного понижающего коэффициента;
Vд – дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, то есть разница между заявленным потребителем объемом отпуска в сеть электрической энергии и техническим объемом отпуска в сеть электрической энергии, предусмотренным для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде, определяемый по формуле:
Vд = Vз – Vтсиф, (кВтч)
Тд – тариф, рассчитанный на дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, который определяется по следующей формуле:
Тд = С прибыль + С перем/Vд (тенге/кВтч)
где:
С прибыль – прибыль на дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, определяемая по формуле:
С прибыль = П * Vд (тенге)
П – прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуг системного оператора, тенге/кВтч;
С перем – сумма условно-переменных затрат системного оператора, связанных с технической диспетчеризацией дополнительного объема отпуска в сеть электрической энергии, определяемая исходя из конкретного случая увеличения объемов отпуска в сеть электрической энергии, но не превышающая 10 % от общих расходов для данного потребителя, рассчитанных c учетом производственной себестоимости и объема отпуска в сеть электрической энергии, технически предусмотренного для данного потребителя услуг в тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде. Сумма условно-переменных затрат отражается в заключении системного оператора (с обязательным экономическим обоснованием предоставляемого уровня затрат).
3.Перерасчет уровня временного понижающего коэффициента (К4) к тарифу на услугу по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации производится по следующей формуле:
К4 = Ткор/Т,
где:
Т – тариф на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, утверждҰнный ведомством уполномоченного органом для энергопередающей организации, действующий в заявленный период;
Ткор – скорректированный расчетный тариф на услугу по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации с учетом фактически выполненного объема потребления услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации, и условия пункта 1 настоящего приложения, который рассчитывается по формуле:
Ткор = (Т * Vтсиф + Тд * Vд)/Vф, (тенге/кВтч),
где:
Vф – фактически выполненный объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации для данного потребителя услуг за период действия утвержденного временного понижающего коэффициента к тарифу энергопередающей организации. в заявляемом периоде;
Vтсиф – объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде, кВтч;
Vд – дополнительный объем по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, то есть разница между фактическим объемом и предусмотренным для данного потребителя в установленной тарифной смете энергопередающей организации, действующего в заявляемом периоде, который определяется по формуле:
Vд = Vф – Vтсиф, (кВтч),
где:
Тд – тариф, рассчитанный на дополнительный объем по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, который определяется по следующей формуле:
Тд = (С потерь + Ст + С прибыль)/Vд, (тенге/кВтч),
где:
С потерь – стоимость нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, определяемая по формуле:
С потерь = Z * Vп, (тенге),
где:
Z – фактическая средневзвешенная цена покупки электрической энергии для компенсации нормативных технических потерь, тенге/кВтч;
Vп – объем нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, который отражен в заключении энергопередающей организации в натуральных величинах (кВтч, в процентах) и подтвержден компетентным органом.
Ст – затраты, необходимые для покрытия расходов, связанных с передачей дополнительного объема электрической энергии по сетям третьих сторон (режимные ограничения, ремонты), в случае если данные расходы (оплата за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон) не учтены в действующей тарифной смете.
Уровень затрат, связанных c оплатой за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон указывается в заключении энергопередающей организации и подтверждается компетентным органом;
С прибыль – прибыль энергопередающей организации при передаче и (или) технической диспетчеризации дополнительного объема электрической энергии, определяемая по формуле:
С прибыль = П * Vд, (тенге),
где:
П – прибыль, заложенная в действующем тарифе, на единицу услуги энергопередающей организации, тенге/кВтч.
Примечание:
Пример проведения расчета

2. Электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің (КЗ) деңгейін есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
КЗ = Тесеп/Т
мұндағы:
Тесеп – электр энергиясын желіге босатудың мәлімделген көлемін ескере отырып, электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру қызметіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
Тесеп= (Т Vтсиф + Тқ Vқ)/ Vм, (теңге/кВт.сағ.)
мұндағы:
Т – уәкілетті органның ведомствосы мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор үшін бекіткен, электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметіне арналған қолданыстағы тариф;
Vтсиф – мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі, кВт.сағ.;
Vм – тұтынушының уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге өтінімінде көрсетілген электр энергиясын желіге босатудың мәлімделген көлемі;
Vқ – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлемі, яғни тұтынушы мәлімдеген электр энергиясын желіге босату мен мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын желіге босатудың техникалық көлемі арасындағы айырма, мынадай формула бойынша анықталады:
Vқ = Vм – Vтсиф, (кВт.сағ.)
Тқ – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлеміне есептелген тариф, мынадай формула бойынша анықталады:
Тқ = С пайда + С ауыс/Vқ, (теңге/кВт.сағ.)
мұндағы:
С пайда – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлеміне пайда, мынадай формула бойынша анықталады:
С пайда = П* Vқ, (теңге)
П – жүйелік оператор қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда, теңге/кВт.сағ.;
С ауыс – электр энергиясын желіге босату көлемін ұлғайтудың нақты жағдайына сүйене отырып айқындалатын, бірақ осы тұтынушы үшін мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін техникалық көзделген өндірістік өзіндік құн мен электр энергиясын желіге босату көлемін ескере отырып есептелген жалпы шығыстарының 10 %-інен аспайтын электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлемін техникалық диспетчерлендірумен байланысты жүйелік оператордың шартты-ауыспалы шығындарының сомасы. Шартты-ауыспалы шығындардың сомасы жүйелік оператордың қорытындысында көрсетілуі тиіс (шығындардың ұсынылатын деңгейін міндетті экономикалық негіздеумен) көрсетіледі.
3. Электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметке арналған тарифке уақытша төмендету коэффициентінің (К4) деңгейін қайта есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
К4 = Ттүз/Т
мұндағы:
Т – уәкілетті органның ведомствосы мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін энергия беру ұйымы үшін бекіткен электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметіне тариф;
Ттүз – электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметтерін тұтынудың нақты орындалған көлемін ескере отырып электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметіне түзетілген есептік тариф және осы Қосымшаның 1-тармағының шарттары мынадай формула бойынша есептеледі:
Ттүз = (Т * Vтсиф + Тқ * Vқ)/Vн, (теңге/кВт.сағ.)
мұндағы:
Vн – мәлімделген кезеңде энергия беруші ұйымның тарифіне бекітілген уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңі үшін көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру қызметтерінің нақты орындалған көлемі;
Vтсиф – мәлімделген кезеңде жұмыс істеп тұрған жүйелік оператор тарифінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметтерінің көлемі, кВт.сағ.;
Vқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру бойынша қосымша көлем, яғни нақты көлем мен мәлімделген кезеңде жұмыс істеп тұрған энергия беруші ұйымның бекітілген тарифтік сметасында осы тұтынушы үшін көзделген көлем арасындағы айырма мынадай формула бойынша анықталады :
Vқ = Vн – Vтсиф, (кВт.сағ.)
мұндағы:
Тқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру бойынша қосымша көлемге есептелген тариф мынадай формула бойынша анықталады :
Тқ = (С шығын + Сү + С пайда)/Vқ, (теңге/кВт.сағ.)
мұндағы:
С шығын – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық шығындардың құны мынадай формула бойынша анықталады:
С шығын = Z* Vш, (теңге)
мұндағы:
Z –нормативтік техникалық шығындарды өтеу үшін электр энергиясын сатып алудың нақты орташа өлшенген бағасы, теңге/кВт.сағ.;
Vш – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық шығындардың көлемі, ол энергия беруші ұйымның қорытындысында заттай шамада көрсетілуі (кВт.сағ., %) және құзыретті орган расталған.
Сү – егер осы шығыстар (электр энергиясын үшінші тараптар желілері бойынша беру көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу) қолданыстағы тарифтік сметада ескерілмеген жағдайда, электр энергиясының қосымша көлемін үшінші тараптардың желілері бойынша (режимдік шектеулер, жөндеулер) берумен байланысты шығыстарды жабу үшін қажет шығындар.
Электр энергиясын үшінші тараптардың желілері бойынша беру көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеумен байланысты шығындар деңгейі энергия беруші ұйымның қорытындысында көрсетіледі және құзыретті орган растайды;
С пайда – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру кезінде энергия беруші ұйымның пайдасы мынадай формула бойынша анықталады:
С пайда = П* Vқ, (теңге)
мұндағы:
П – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда, теңге/кВт.сағ.
Ескерпе:
Есептеу жүргізу мысалы

1. Условные данные
Потребитель: АО "А".
Вид услуги: передача электрической энергии по сетям межрегионального уровня.
Т =2,4957 тенге/кВтч – тариф на услуги по передаче электрической энергии, утверждҰнный ведомством уполномоченного органа для энергопередающей организации, действующий в заявленный период;
П = 1,0159 тенге/кВтч – прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги энергопередающей организации;
Vз = 550 000 кВтч – заявленный (планируемый) потребителем объем потребления услуги энергопередающей организации на заявленный период;
Vтсиф=450 000кВтч – объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня, предусмотренный для данного потребителя услуг утвержденной в тарифной смете тарифа энергопередающей организации, действующего в заявленный период;
Z = 8,65 тенге за 1 кВтч – средневзвешенная цена покупки электрической энергии для компенсации нормативных технических потерь, предусмотренная тарифной сметой энергопередающей организации;
Vпотерь=нормативные технические потери* дополнительный объем =6,1% х 100 000=6100кВтч
Vпотерь – объем нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии;
6,1% – определяется энергопередающей организацией индивидуально для конкретного потребителя, подавшего Заявку на утверждение временного понижающего коэффициента;
100 000 кВтч – дополнительный объем потребления услуги энергопередающей организации;
Ст = 0 тенге – затраты, необходимые для покрытия расходов, связанных с передачей дополнительного объема электрической энергии по сетям третьих сторон, – приняты равными нулю.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1) определяется дополнительный объем потребления услуги энергопередающей организации в заявленном периоде по формуле:
Vд = 550 000 – 450 000 = 100 000 кВтч;
2) рассчитывается стоимость нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по формуле:
С потерь = 8,65 * 6100=52 765 тенге;
3) определяется уровень прибыли энергопередающей организации при передаче дополнительного объема электрической энергии по формуле:
С прибыль =1,0159*100 000 = 101 593 тенге;
4) определяется тариф, рассчитанный на дополнительный объем передачи электрической энергии по формуле:
Тд = (52 765 + 101 593)/100 000 = 1,544 тенге/кВтч;
5) определяется расчетный тариф на услугу по передаче электрической энергии с учетом заявленного объема по формуле:
Т расч = (2,4957 * 450 000 + 1,544 * 100 000)/550 000 = 2,323 тенге/кВтч

1. Шартты деректер
Тұтынушы: "А" АҚ.
Көрсетілетін қызмет түрі: электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру.
Т =2,4957 теңге/кВт.сағ. – уәкілетті органның ведомствосы энергия беруші ұйым үшін бекіткен электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған, мәлімделген кезеңде қолданылатын тариф;
П = 1,0159 теңге/кВт.сағ. – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифте салынған пайда;
Vм = 550 000 кВт.сағ. – мәлімделген кезеңде энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтеріне тұтынушы мәлімдеген (жоспарлаған) тұтыну көлемі;
Vтсиф = 450 000кВт.сағ. – мәлімделген кезеңде қолданылатын энергия беруші ұйым тарифтінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі;
Z = 8,65 теңге 1 кВт.сағ. үшін – энергия беруші ұйымның тарифтік сметасында көзделген, нормативтік техникалық шығындарды өтеу үшін электр энергиясын сатып алудың орташа өлшенген бағасы;
Vшығын = нормативтік техникалық шығындар*қосымша көлем=6,1% х 100 000=6100кВт.сағ.
Vшығын – электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде нормативтік техникалық шығындардың көлемі;
6,1% – энергия беруші ұйым уақытша төмендету коэффициентін бекітуге Өтінім берген нақты тұтынушы үшін жеке айқындайды;
100 000 кВт.сағ. – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерін тұтынудың қосымша көлемі;
Ст = 0 теңге – электр энергиясының қосымша көлемін үшінші тараптардың желілері бойынша берумен байланысты шығыстарды жабу үшін қажет шығындар – нөлге тең қабылданды.
2. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1) Мәлімделген кезеңде энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерін тұтынудың қосымша көлемі мынадай формула бойынша анықталады:
Vқ = 550 000 – 450 000 = 100 000 кВт.сағ.
2) Электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде нормативтік техникалық шығындардың құны мынадай формула бойынша есептеледі:
С шығын = 8,65 х 6100= 52 765 теңге;
3) Электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде энергия беруші ұйымның пайда деңгейі мынадай формула бойынша анықталады:
С пайда =1,0159 х100 000 = 101 593 теңге;
4) Электр энергиясын берудің қосымша көлеміне есептелген тариф мынадай формула бойынша анықталады:
Тқ = (52 765 + 101 593)/100 000 = 1,544 теңге/кВт.сағ.;
5) Мәлімделген көлемді ескере отырып электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
Т есеп = (2,4957 х 450 000 + 1,544 х 100 000)/550 000 = 2,323 теңге/кВт.сағ.

6) временный понижающий коэффициент к тарифу на услугу по передаче электрической энергии определяется по формуле:
К1= 2,321/2,4957= 0,931.
Примечание:
Пример проведения расчета
1. Условные данные:
Потребитель: Акционерное общество "В".
Вид услуги: техническая диспетчеризация отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии).
Утвержденный тариф – 0,182 тенге за 1 кВтч.
Прибыль, заложенная в действующем тарифе, на единицу услуги системного оператора: С прибыль – 0,072 тенге/кВтч.
Заявленный потребителем объем потребления услуги энергопередающей организации на заявленный период: 5100 кВтч.
Объем потребления услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии), технически предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде: 2250 кВтч.
С перем = 10%*0,182*2250 = 40,95 тенге – сумма условно-переменных затрат системного оператора, связанных с технической диспетчеризацией дополнительного объема отпуска в сеть электрической энергии, определяемая исходя из конкретного случая увеличения объемов отпуска в сеть электрической энергии, но не превышающая 10 % от общих расходов для данного потребителя, рассчитанных с учетом производственной себестоимости и объема отпуска в сеть электрической энергии, технически предусмотренного для данного потребителя услуг в тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1) определяется дополнительный объем потребления услуги системного оператора в заявленном периоде по формуле:
Vд = 5100 – 2250 = 2850 кВтч;
2) определяется уровень прибыли системного оператора по технической диспетчеризации дополнительного объема электрической энергии по формуле:
С прибыль = 0,072 * 2850 = 205,2 тенге;
3) определяется тариф, рассчитанный на дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, который определяется по формуле:
Тд = (Сприбыльперем)/Vд тенге/кВтч;
Тд= (205,2 + 40,95)/2850=0,086 тенге/кВтч.
4) определяется расчетный тариф на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии) c учетом заявленного объема.
Т расч = (0,182 * 2250 + 0,086 * 2850)/5100 = 0,128 тенге/кВтч.
5) временный понижающий коэффициент к тарифу на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии) определяется по формуле:

6) Электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке тарифке уақытша төмендету коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
К1= 2,321/2,4957= 0,931
Ескертпе
Есептеу жүргізу мысалы
1. Шартты деректер
Тұтынушы: "В" акционерлік қоғамы.
Қызмет түрі: электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну).
Бекітілген тариф – 0,182 теңге 1 кВт.сағ. үшін.
Жүйелік оператордың көрсетілетін қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда: С пайда – 0,072 теңге/ кВт.сағ.
Мәлімделген кезеңде тұтынушы мәлімдеген энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерін тұтыну көлемі: 5100 кВт.сағ.
Мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін техникалық көзделген электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну) бойынша көрсетілетін қызметті тұтыну көлемі: 2250 кВт.сағ.
С ауыс=10%х0,182x2250 = 40,95 теңге – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлемін техникалық диспетчерлендірумен байланысты, бірақ өндірістік өзіндік құн мен электр энергиясын желіге босату көлемін ескере отырып есептелген осы тұтынушы үшін жалпы шығыстардың 10 %-інен аспайтын мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін техникалық көзделген жүйелік оператордың шартты-ауыспалы шығындарының сомасы.
2. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1) Мәлімделген кезеңде жүйелік оператордың көрсетілетін қызметтерін тұтынудың қосымша көлемі мынадай формула бойынша анықталады:
Vқ= 5100 – 2250 = 2850 кВт.сағ;
2) Электр энергиясының қосымша көлемін техникалық диспетчерлендіру бойынша жүйелік оператор пайдасының деңгейі мынадай формула бойынша анықталады (17):
С пайда = 0,072 2850 = 205,2 теңге.
3) Электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлеміне есептелген тариф мынадай формула бойынша анықталады:
Тқ = (С пайда + С ауыс)/ Vқ теңге/кВт.сағ;
Тқ= (205,2 + 40,95)/ 2850=0,086 теңге/кВт.сағ.
4) Электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну) көрсетілетін қызметіне есептік тариф мәлімделген көлемді ескере отырып анықталады .
Т есеп = (0,182 2250 + 0,086 2850)/5100 = 0,128 теңге/кВт.сағ.
5) Электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну) көрсетілетін қызметіне тарифке уақытша төмендету коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:

К3 = 0,128/0,182 = 0,703
Приложение 19
к Правилам формирования тарифов
форма
Заявка на утверждения временного понижающего коэффициента
к тарифам на услуги магистральной железнодорожной сети и
железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта
по договорам концессии
1. Полное наименование потребителя и (или) концессионера (юридическое лицо),
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (физическое лицо):
___________________________________________________________________________
2. Критерий, на основании которого заявляется установить временный понижающий
коэффициент, в соответствии с пунктом 439 настоящих Правил:
___________________________________________________________________________
3. Уровень заявляемого временного понижающего коэффициента (в разрезе по видам грузов,
направлениям перевозки):
______________________________________________________________________________
4. Период действия заявляемого временного понижающего коэффициента:
_____________________________________________________________________________
5. Вид сообщения:
______________________________________________________________________________
6. Маршрут:
______________________________________________________________________________
7. Вид перевозки (грузовая, пассажирская):
_____________________________________________________________________________
8. Род груза:
_____________________________________________________________________________
9. Номенклатура грузов, планируемых к перевозке с применением временного понижающего
коэффициента, с указанием кодов тарифной группы и позиций по Единой тарифно-
статистической номенклатуре грузов: (заполняется в случае, если потребителем и (или)
концессионером выступает перевозчик грузов)
_______________________________________________________________________________
10. Периодичность выполнения заявленного грузооборота (вагонооборота) с учетом
применения временного понижающего коэффициента: (заполняется потребителем с
указанием периодичности перевозок по месяцам, либо кварталам, либо полугодию, либо в
целом по году)
______________________________________________________________________________
11. Тип, принадлежность подвижного состава, в котором планируется перевозка грузов
(пассажиров):
_______________________________________________________________________________
Приложение 20
к Правилам формирования тарифов
Документы и информация, представляемые потребителем на утверждение временных понижающих коэффициентов к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии

К3=0,128/0,182=0,703
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
19-қосымша
нысан
Магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім
1. Тұтынушының және (немесе) концессионердің (заңды тұлға) толық атауы, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), тегі (жеке тұлға):
_________________________________________________________________
2. Осы Қағиданың 439-тармағына сәйкес уақытша төмендету коэффициентін белгілеу мәлімделетін өлшем шарттар:
_________________________________________________________________
3. Мәлімделетін уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі (жүктер түрлері бойынша, тасымалдау бағыттары бөлінісінде):
_________________________________________________________________
4. Мәлімделетін уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңі:
_________________________________________________________________
5. Қатынас түрі:
_________________________________________________________________
6. Маршрут:
_________________________________________________________________
7. Тасымалдау түрі (жүк, жолаушылар):
_________________________________________________________________
8. Жүк түрі:
_________________________________________________________________
9. Уақытша төмендету коэффициентін қолданып, Бірыңғай тарифтік статистикалық жүктер номенклатурасы бойынша тарифтік топтың кодтары мен позицияларын көрсетіп тасымалдауға жоспарланатын жүктер номенклатурасы: (егер жүктерді тасымалдаушы тұтынушы және (немесе) концессионер болған жағдайда толтырылады)
_________________________________________________________________
10. Уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескере отырып, мәлімделген жүк айналымын (вагон айналымын) орындаудың кезеңділігі: (айлар, не тоқсан, не жартыжылдық, не тұтас жыл бойынша тасымалдау кезеңділігін көрсетіп тұтынушы толтырады.)
_________________________________________________________________
11. Жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау жоспарланатын жылжымалы құрамның типі, тиесілілігі:
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
20-қосымша
Магистралдық теміржол желісі және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту кезінде тұтынушы ұсынатын құжаттар мен ақпарат

1) заявка на утверждение временного понижающего коэффициента по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
2) справка-обоснование необходимости утверждения временного понижающего коэффициента, включая расчет экономической целесообразности и расчет его запрашиваемого уровня. Расчеты экономической целесообразности и уровня запрашиваемого коэффициента сопровождаются пояснениями в текстовом виде;
3) расчет увеличения (сохранения) налоговых обязательств перед бюджетом с учетом и без учета утверждения временного понижающего коэффициента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года;
4) финансовая отчетность за календарный год, предшествующий году подачи заявки (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, пояснительная записка, отчет по труду), а также анализ финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, либо год – в зависимости от даты подачи заявки) – в текстовой форме;
5) железнодорожный тариф на перевозку груза (по запрашиваемому маршруту), в том числе отдельно тариф на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, его удельный вес в общих расходах потребителя и (или) концессионера (производственная и полная себестоимость);
6) информация о фактической производственной и полной себестоимости (в разрезе статей затрат на 1 единицу, с выделением транспортной составляющей) и ценах поставки по контракту за предшествующий и текущий год в разрезе по месяцам;
7) информация о планируемой производственной и полной себестоимости (в разрезе статей затрат на 1 единицу, с выделением транспортной составляющей) и прогнозных (контрактных – в случае наличия контракта) ценах поставки на заявляемый период в разрезе по месяцам;
8) информация о себестоимости пассажирских перевозок (в разрезе статей затрат с выделением затрат на услуги магистральной железнодорожной сети) в разрезе по месяцам;
9) состояние задолженности перед Национальным перевозчиком грузов (перевозчиком) и оператором железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии и концессионером (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца и график погашения задолженности потребителя и (или) концессионера перед Национальным перевозчиком грузов (перевозчиком) и оператором железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии и концессионером, заверенный подписями потребителя и (или) концессионера и руководителя Национального перевозчика грузов (перевозчика) и оператора железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, концессионера);

1) осы Қағиданың 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім;
2) экономикалық орындылығының есебі мен оның сұратылған деңгейінің есебін қоса алғанда, уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қажеттілігінің анықтама-негіздемесі. Экономикалық орындылығының және сұратылған коэффициент деңгейінің есептері мәтін түріндегі түсіндірмелермен сүйемелденеді;
3) өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда уақытша төмендету коэффициентін бекітуді ескеріп және ескерместен бюджет алдында салық міндеттемелерін ұлғайту (сақтау) есебі;
4) өтінім берілген жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, кірістер мен залалдар туралы есеп, ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, еңбек бойынша есеп), сондай-ақ өткен кезеңдегі қаржылық-шаруашылық қызметті талдау (тоқсан, жартыжылдық, 9 ай не жыл – өтінімді беру күніне қарай ) – мәтін нысанында;
5) жүкті тасымалдауға (сұратылатын маршрут бойынша) арналған теміржол тарифі, оның ішінде магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифі, тұтынушының және (немесе) концессионердің жалпы шығыстарындағы оның үлестік салмағы (өндірістік және толық өзіндік құны);
6) нақты өндірістік және толық өзіндік құн (көліктік құрамдасты бөле отырып, 1 бірлік үшін шығын баптары бөлінісінде) және өткен және ағымдағы жылда келісімшарт бойынша айлар бөлінісінде жеткізу бағалары;
7) жоспарланатын өндірістік және толық өзіндік құн туралы ақпарат (көліктік құрамдасты бөле отырып, 1 бірлік үшін шығын баптары бөлінісінде) және мәлімделген кезеңге жеткізудің айлар бөлінісіндегі болжамды бағалары туралы ақпарат (келісімшарттық – келісімшарт болған жағдайда);
8) жолаушы тасымалының өзіндік құны туралы ақпарат айлар бөлінісінде (шығындарды магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтеріне бөле отырып, шығын баптары бөлінісінде);
9) Ұлттық жүк тасымалдаушы (тасымалдаушының) және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдар операторының және концессионер алдындағы берешектің жай-күйі (ағымдағы айдың бірінші күніне өзара есеп айырысуды салыстыру актісі және тұтынушының және (немесе) концессионердің және Ұлттық тасымалдаушы басшылығының және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдар операторының, концессионердің қолдарымен расталған, Ұлттық жүк тасымалдаушы және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдар операторының және концессионердің алдындағы тұтынушының және (немесе) концессионердің берешегін өтеу кестесі.

10) показатели перевозок грузов (пассажиров) железнодорожным транспортом за предшествующий год с разбивкой по месяцам по форме согласно приложениям 21 и 22 к настоящим Правилам;
11) показатели перевозок грузов (пассажиров) железнодорожным транспортом за текущий год по месяцам по форме согласно приложениям 21 и 22 к настоящим Правилам;
12) показатели перевозок грузов (пассажиров) железнодорожным транспортом с разбивкой по месяцам без учета применения временного понижающего коэффициента, согласно приложениям 21 и 22 к настоящим Правилам;
13) показатели перевозок грузов (пассажиров) железнодорожным транспортом с разбивкой по месяцам с учетом применения временного понижающего коэффициента, согласно приложениям 21 и 22 к настоящим Правилам;
14) пользователи регулируемых услуг потребителя и (или) концессионера, покупатель (получатель) – полное наименование2.
Примечание:
1заполняется по маршрутам перевозок с учетом эксплуатационного состояния подвижного состава;
2заполняется в случае, если потребителем и (или) концессионером выступает перевозчик грузов.
Приложение 21
к Правилам формирования тарифов
форма
Показатели перевозок грузов железнодорожным транспортом
№ п/п
Наименование груза, код Единой тарифно-статистической номенклатуре грузов
Станция отправления (для республиканского сообщения) /Станция перехода (для международного сообщения)
Станция назначения (для республиканского сообщения)/Станция перехода (для международного сообщения)
Расстояние перевозки (от станции отправления / перехода до станции назначения / перехода, километр
Тариф на услуги магистральной железнодорожной сети, тенге
Показатели перевозок грузов / грузооборота
Объемы перевозок грузов / грузооборот, в разрезе по месяцам и всего за год
январь
февраль
декабрь
Итого за год
Республиканское сообщение
объем тысяч т
Грузооборот, тысяч тонно-километр
Международное (экспортное, импортное) сообщение
объем тысяч т
грузооборот, тысяч тонно-километр
Приложение 22
к Правилам формирования тарифов
форма
Показатели перевозок пассажирских вагонов железнодорожным транспортом
№ п/п
Номер поезда
Маршрут
Среднее количество вагонов в составе
Периодичность курсирования
Пробег вагонов, тысяч ваг-км
Станция отправления
Станция назначения
Расстояние перевозки (от станции отправления до станции назначения), километр
Тариф на перевозку, тенге
Тип вагона
вагонооборот за год
Итого за год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 23
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение о целесообразности либо нецелесообразности утверждения
временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги магистральной
железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного
транспорта по договорам концессии

10) осы Қағиданың 21 және 22-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша айларға бөлінген алдыңғы жылғы жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау көрсеткіштері;
11) осы Қағиданың 21 және 22-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша айлар бойынша ағымдағы жылы теміржол көлігімен жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау көрсеткіштері1;
12) осы Қағиданың 21 және 22-қосымшаларға сәйкес уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескерместен, айларға бөлінген теміржол көлігімен жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау көрсеткіштері1;
13) осы Қағиданың 21 және 22-қосымшаларға сәйкес уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескеріп, айларға бөлінген теміржолмен жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау көрсеткіштері1;
14) тұтынушының және (немесе) концессионердің реттеліп көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар, сатып алушы (алушы) – толық атауы2.
Ескертпе:
1жылжымалы құрамның пайдалану жай-күйі ескеріліп, тасымалдау маршруттары бойынша толтырылады;
2егер жүктерді тасымалдаушы тұтынушы және (немесе) концессионер болған жағдайда толтырылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
21-қосымша
нысан
Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау көрсеткіштері
р/с №
Жүк атауы, код БТСЖН
Жөнелту станциясы (республикалық қатынас үшін)/ Өткізу станциясы (халықаралық қатынас үшін)
Межелі станция (республикалық қатынастар үшін)/ Өткізу станциясы (халықаралық қатынас үшін)
Тасымалау қашықтығы (жөнелту станциясына /өткізу станциясынан межелі/өткізу станциясына дейін, км
Магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтеріне арналған тариф, теңге
Жүктерді тасымалдау/ жүкайналымының көрсеткіштері
Айлар бойынша және барлық жыл бөлінісінде жүк тасымалдау көлемі/жүк айналымы
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жиыны жылға
Республикалық қатынас
көлемі мың. т
жүкайналымы, мың тонна км
Халықаралық (экспорт, импорт) қатынас
көлемі мың. т
жүкайналымы, мың тонна км
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
22-қосымша
нысан
Жолаушылар вагондарын теміржол көлігімен тасымалдау көрсеткіштері
р/с№
Поезд нөмрі
Маршрут
Құрамдағы вагондардың орташа саны
Жол жүру кезеңділіг
Вагондар жүрісі, мың ваг-км
Жөнелту станциясы
Межелі станциясы
Тасымалдау қашықтығы (жөнелту станцясынан межелі станцияға дейін), км
Тасымалдау тарифі, теңге
Вагон түрі
1 жылға вагон айналымы
Жиыны 1 жылға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
23-қосымша
Магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы/орынсыздығы туралы қорытынды

1. Потребитель: ___________________________________________________________________
2. Отрасль, в которой осуществляет деятельность потребитель:
______________________________________________________________________________________
3. Уровень временного понижающего коэффициента, предлагаемого для утверждения:
______________________________________________________________________________________
4. Направления перевозок (маршруты), по которым предлагается утверждение временного
понижающего коэффициента:
_____________________________________________________________________________________
5. Обоснование целесообразности/нецелесообразности утверждения временного
понижающего коэффициента
_____________________________________________________________________________________
6. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для
потребителя, подавшего заявку: (Оценка производится отраслевым органом)
______________________________________________________________________________________
7. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента на отрасль, в
которой осуществляет деятельность потребитель: (Оценка производится отраслевым
органом)
_____________________________________________________________________________________
8. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для
государства: (Оценка производится отраслевым органом)
______________________________________________________________________________________
9. Оценка последствий в случае не утверждения временного понижающего коэффициента:
(Оценка производится отраслевым органом)
_____________________________________________________________________________________
10. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента на деятельность
Национального оператора инфраструктуры: (Оценка дается компетентным органом)
______________________________________________________________________________________
11. Периодичность (Указывается возможность периодичности перевозок по месяцам,
либо кварталам, либо полугодию, либо в целом по году)
______________________________________________________________________________________
Приложение 24
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение о целесообразности либо нецелесообразности утверждения
временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги магистральной
железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного
транспорта по договорам концессии
1. Национальный оператор инфраструктуры.
2. Уровень временного понижающего коэффициента, предлагаемого для утверждения:
__________________________________________________________________________________

1. Тұтынушы:______________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_________________________________________________________________
3. Бекітуге ұсынылатын уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі:
_________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту ұсынылатын тасымалдау бағыттары (маршруттары):
_________________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту орындылығының негіздемесі
_________________________________________________________________
6. Өтінім берген тұтынушы үшін уақытша төмендету коэффициентін бекіту тиімділігін бағалау: (Бағалауды салалық орган жүргізеді)
_________________________________________________________________
7. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын салаға уақытша төмендету коэффициентін бекітудің әсерін бағалау: (Бағалауды салалық орган жүргізеді)
_________________________________________________________________
8. Мемлекет үшін уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тиімділігін бағалау: (Бағалауды салалық орган жүргізеді)
_________________________________________________________________
9. Уақытша төмендету коэффициентін бекітпеу жағдайындағы салдарды бағалау: (Бағалауды салалық орган жүргізеді)
_________________________________________________________________
10. Ұлттық инфрақұрылым операторының қызметіне уақытша төмендету коэффициентін бекітудің әсерін бағалау: (Бағалауды құзыретті орган береді)
_________________________________________________________________
11. Кезеңділігі (Тасымалдаудың айлар, не тоқсан, не жартыжылдық, не тұтастай жыл бойынша кезеңділігінің ықтималдылығы көрсетіледі)
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
24-қосымша
нысан
Магистральдық теміржол желісінің және концессия шарттары бойынша теміржол көлігінің объектілері бар теміржолдардың көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы/орынсыздығы туралы қорытынды
1. Ұлттық инфрақұрылым операторы
2. Бекітуге ұсынылған уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі:
_________________________________________________________________

3. Направления перевозок (маршруты), по которым предлагается утверждение
временного понижающего коэффициента:
__________________________________________________________________________________
4. Обоснование целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента:
__________________________________________________________________________________
5. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента на отрасль,
в которой осуществляет деятельность Национальный оператор инфраструктуры:
__________________________________________________________________________________
6. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для
государства:
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
7. Оценка последствий в случае не утверждения временного понижающего
коэффициента: (Оценка производится компетентным органом)
__________________________________________________________________________________
Приложение 25
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение компетентного органа (местного исполнительного органа)
о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента
к тарифам на услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных
путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
Сноска. Приложение 25 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование перевозчика, осуществляющего пассажирские перевозки
2. Маршрут с указанием номера поезда
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
3. Уровень временного понижающего коэффициента, предлагаемого для утверждения
_________________________________________________________________________________________________
4. Период действия заявленного временного понижающего коэффициента
__________________________________________________________________________________________________
5. Пробег пассажирских вагонов (вагонооборот)
_________________________________________________________________________________________________
6. Сумма субсидий, выделенных каждому перевозчику
_________________________________________________________________________________________________

3. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту ұсынылып отырған тасымалдаулар (маршруттар) бағыты:
_________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту орындылығының негіздемесі
_________________________________________________________________
5. Ұлттық инфрақұрылым операторы жүзеге асыратын салаға уақытша төмендету коэффициентін бекітудің әсерін бағалау:
_________________________________________________________________
6. Мемлекет үшін уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тиімділігін бағалау:
_________________________________________________________________
7. Уақытша төмендету коэффициентін бекітпеу жағдайындағы салдарды бағалау: (Бағалауды құзыретті орган жүргізеді):
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
25-қосымша
нысан
Құзыретті органның (жергілікті атқарушы органның) магистральдық темір жол желісі және концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдар қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы туралы қорытындысы
Ескерту. 25-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушының атауы
_________________________________________________________________
2. Поездың нөмірі көрсетілген маршрут
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Бекіту үшін ұсынылатын уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Өтініш берілген уақытша төмендету коэффициентінің қолданыс кезеңі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Жолаушылар вагондарының жүрісі (вагон айналымы)
_________________________________________________________________
6. Әрбір тасымалдаушыға бөлінген субсидиялар сомасы
_________________________________________________________________

7. Оценка последствий в случае не утверждения временного понижающего коэффициента
_________________________________________________________________________________________________
Приложение 26
к Правилам формирования тарифов
Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
1. В случаях, если в периоде, на который устанавливается понижающий коэффициент к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, заявленный грузооборот превышает фактический грузооборот за соответствующий период предыдущего года или экологическая опасность побочной продукции промышленного производства подтверждена уполномоченным органом в области охраны окружающей среды Республики Казахстан, величина временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети определяется по формуле:
где:
Ziпос – величина условно-постоянных затрат, возникающих при предоставлении i-ой услуги объема Vi;
Di – величина дохода, получаемого от предоставлении i-ой услуги объема Vi;
Vi – фактический объем i-ой услуги магистральной железнодорожной сети за соответствующий период предыдущего года;
∆Vi – разность между заявленным объемом и фактическим объемом i-ой услуги магистральной железнодорожной сети за соответствующий период предыдущего года;
mi – отношение разности между заявленным объемом и фактическим объемом i-ой услуги магистральной железнодорожной сети к фактическому объему i-ой услуги магистральной железнодорожной сети за соответствующий период предыдущего года, которое определяется по формуле:
2. В случае если уровень понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети устанавливается исходя из возможности использования незадействованных или слабо задействованных участков магистральной железнодорожной сети, величина временного понижающего коэффициента к тарифам регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети определяется по формуле:
где:
Zi полн – сумма всех затрат, учтенных при расчете тарифа на i-ую услугу магистральной железнодорожной сети;
Pi – величина прибыли, учтенной при расчете тарифа на i-ую услугу магистральной железнодорожной сети;
Di – величина дохода, учтенного при расчете тарифа на i-ую услугу магистральной железнодорожной сети;
a – коэффициент задействованности данного участка магистральной железнодорожной сети, представляющий собой отношение фактического пропуска на данном участке магистральной железнодорожной сети за соответствующий период предыдущего года к наличной пропускной способности данного участка магистральной железнодорожной сети, определяется по формуле:

7. Уақытша төмендету коэффициенті бекітілмеген жағдайда салдарларды бағалау
_________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
26-қосымша
Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу ерекшеліктері
1. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге төмендету коэффициенті белгіленетін кезеңде мәлімделген жүк айналымы өткен жылғы тиісті кезең үшін нақты жүк айналымынан асып түссе немесе өнеркәсіптік өндірістің қосымша өнімінің экологиялық қауіптілігін Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәклетті орган растаса, магистралдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің шамасы мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Ziпос – Vi көлемі і-көрсетілетін қызметіне көрсету кезінде туындайтын шартты-тұрақты шығындардың шамасы;
Di – Vi көлемі і- көрсетілетін қызметіне көрсетуден алынатын кіріс шамасы;
Vi – өткен жылғы тиісті кезең үшін магистралдық теміржол желісінің і-қызметінің нақты көлемі;
∆Vi – өткен жылғы тиісті кезең үшін магистралдық теміржол желісінің і-қызметінің мәлімделген көлемі мен нақты көлемінің айырмасы;
mi – магистральдық темір жол желісінің і қызметінің мәлімделген көлемі мен нақты көлемі арасындағы айырма өткен жылдың тиісті кезеңіндегі магистральдық темір жол желісінің і қызметінің нақты көлеміне қатынасы, ол мынадай формула бойынша анықталады:
2. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге төмендету коэффициентінің деңгейі магистральдық теміржол желісінің тартылмаған немесе аз тартылған учаскелерін пайдалану мүмкіндігінен шыға келе белгіленсе, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көретілетін қызметтеріне тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің шамасы мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Zi тол – магистральдық теміржол желісінің і-көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде ескерілген барлық шығындардың сомасы;
Pi – магистральдық теміржол желісінің і- көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде ескерілген пайданың шамасы;
Di – магистральдық теміржол желісінің і-көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде ескерілген кірістің шамасы;
a – өткен жылдың тиісті кезеңіне магистральдық теміржол желісінің осы учаскесінде нақты өтудің магистральдық теміржол желісінің осы учаскесінің өткізу қабілетіне қатынасын білдіретін магистральдық теміржол желісінің осы учаскесінің тартылу коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:

При этом участок магистральной железнодорожной сети считается незадействованным или слабо задействованным, если 0 ≤ aa0.
Значение a0 устанавливается компетентным органом.
3. Условно-переменные затраты это затраты, которые изменяются при увеличении или уменьшении объема услуг. Условно-постоянные затраты это затраты, которые в краткосрочном плане остаются неизменными независимо от того, увеличивается или уменьшается объем предоставляемых услуг.
4. К условно-переменным затратам относятся:
1) расходы на материалы, топливо, электроэнергию, расходуемые в процессе перевозки;
2) расходы по одиночной смене материалов верхнего строения пути, ремонтам и другим неотложным работам, производимых в зависимости от, например, пропущенного тоннажа, количества поездов, нагрузки колес;
3) расходы по неотложным работам по содержанию, ремонту устройств сигнализации и связи, электрификации и электроснабжения производимых в зависимости от количества поездов.
5. К условно-постоянным затратам относятся:
1) амортизация основных средств;
2) расходы по капитальному ремонту пути, осмотру и охране пути, искусственных сооружений, снего-, песко-, водо- борьбе;
3) расходы по планово-предупредительным работам, по хозяйствам сигнализации и связи, электрификации и электроснабжения;
4) расходы по содержанию, эксплуатации и ремонту основных производственных средств магистральной железнодорожной сети (зданий и сооружений, оборудования и инвентаря, машин и механизмов).
6. Временный понижающий коэффициент при осуществлении перевозок пассажиров утверждается ведомством уполномоченного органа в размере, определенном в обращении компетентного органа (местного исполнительного органа) при условии предоставления компетентным органом (в случае подачи обращения местным исполнительным органом) и Национальным оператором инфраструктуры положительного заключения о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 27
к Правилам формирования тарифов
форма
______________________________
Наименование предприятия
Таблица распределения задействованных активов по видам услуг на __________год
Наименование актива
Учетная (остаточная) стоимость, тенге из приложения 2
Стоимость задействованных активов, всего, тенге из приложения 2
В том числе на услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Коэффициент распределения из приложения 2

Бұл ретте, егер 0 ≤ aa0 болса, магистралдық теміржол желісінің учаскесі тартылмаған немесе аз тартылған деп есептеледі
a0 мәнін құзыретті орган белгілейді.
3. Шартты-ауыспалы шығындар бұл көрсетілетін қызметтер көлемі ұлғайған немесе азайған кезде өзгеретін шығындар. Шартты-тұрақты шығындар қысқа мерзімді жоспарда көрсетілетін қызметтердің көлемі ұлғаюына немесе азаюына қарамастан өзгеріссіз қалатын шығындар.
4. Шартты-ауыспалы шығындарға мыналар:
1) тасымалдау процесінде жұмсалатын материалдарға, отынға, электр энергиясына арналған шығыстар;
2) жолдың жоғарғы құрылыс материалдарын бірлеп ауыстыру, жөндеу және өткізілген тоннаж, поездар саны, доңғалақтар жүктемесіне қарай жүргізілетін басқа кезек күттірмейтін жұмыстар бойынша шығыстар;
3) поездар санына қарай жүргізілетін сигнализация және байланыс, электрлендіру және электрмен жабдықтау құрылғыларын ұстау, жөндеу бойынша кезек күттірмейтін жұмыстар бойынша шығыстар жатады.
5. Шартты-тұрақты шығыстарға:
1) негізгі құралдардың амортизациясы;
2) жолды күрделі жөндеу, жолды қарау және күзету , жасанды құрылғыларды, қармен, құммен, сумен күрес бойынша шығыстар;
3) жоспарлы-алдын алу жұмыстары бойынша, сигналдандыру шаруашылығы және байланыс, электрлендіру және электрмен жабдықтау бойынша шығыстар;
4) магистральдық теміржол желісінің негізгі өндірістік құралдарын (ғимарат пен құрылғылар, жабдық пен мүкәммал, машиналар мен тетіктер) ұстау, пайдалану мен жөндеу бойынша шығыстар жатады.
6. Жолаушылар тасымалын жүзеге асыру кезіндегі уақытша төмендету коэффициентін құзыретті орган (жергілікті атқарушы орган өтініш берген жағдайда) және Ұлттық инфрақұрылым операторы уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы туралы оң қорытынды берген жағдайда құзыретті органның (жергілікті атқарушы органның) айналымында айқындалған мөлшерде уәкілетті органның ведомствосы бекітеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
27-қосымша
нысан
____________________________________
Кәсіпорынның атауы
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша ________ жылға арналған тартылған активтерді бөлу кестесі
Активтің атауы
Есептік (қалдық) құны, теңге 2-қосымшадан
Тартылған активтердің құны, барлығы 2-қосымшадан
Оның ішінде көрсетілетін қызметтерге
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Бөлу коэффициенті 2-қосымшадан

Стоимость актива, тенге гр3*гр4
Коэффициент распределения из приложения 2
Стоимость актива, тенге гр3*гр6
Коэффициент распределения из приложения 2
Стоимость актива, тенге гр3*гр8
Коэффициент распределения из приложения 2
Стоимость актива, тенге гр3*гр10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего
Руководитель ______________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____" _____________________год
Приложение 28
к Правилам формирования тарифов
форма
____________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе
_________________________ на _________ год
(наименование группы основных средств)
Наименование актива
Вид актива или затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость актива, тенге
Учетная (остаточная) стоимость задействованного актива, тенге
Значение базы распределения
Значение коэффициент распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 29
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
Сноска. Приложение 29 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Вода – 3
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги водоснабжения и (или) водоотведения
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
________________________________________________
Наименование предприятия
Наименование доходов и затрат по видам предостав ляемых услуг
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тенге
В том числе
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Сумма затрат, неучтенная в тарифе согласно Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, тенге
Регулируемые услуги
Услуга
Коэффициент распределения
Сумма по утвержденной тарифной смете

Активтің құны, теңге (3-баған * 4-баған)
Бөлу коэффициенті 2-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 6-баған)
Бөлу коэффициенті 2-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 8-баған)
Бөлу коэффициенті 2-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 10-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
28-қосымша
нысан
___________________________________________
Кәсіпорынның атауы
__________ жылы __________________________________________
(негізгі құралдар топтарының атауы)
тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі
Активтің атауы
Активтің немесе шығын ның түрі
Жұмыстық жай-күйі (жұмыс істейді немесе резервте)
Активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Тартылған активтіңьесептік (қалдық) құны, теңге
Бөлу базасының мәні
Бөлу коэффициентінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Қызмет
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 29-қосымша
Ескерту. 29-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған,
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп
Есепті кезең 20___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БУ-су-3
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: – ағымдағы жылдың 1 мамырына дейін
_______________________________________________
Кәсіпорынның атауы
Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, барлығы, теңге
оның ішінде
Көрсетілетін қызметтерге тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалар бойынша сома
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша сома, теңге
Реттеліп көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета бойынша, сома

Фактическая сумма (графа 4 * графа 13)
Коэффициент распределения
Фактическая сумма (графа 4 * графа 15)
9
10
11
12
13
14
15
16
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
(индекс - РУ-Вода – 3, периодичность: годовая)

Нақты сома (4-баған * 13-баған)
Бөлу коэффициенті
Нақты сома (4-баған * 15-баған)
9
10
11
12
13
14
15
16
Басшы ______________________________________ _____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ______________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Орындаушы ______________________________________ _____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп (индекс - БУ-су-3) кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги водоснабжения и (или) водоотведения (далее – субъект), отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы в левом верхнем углу субъект указывает наименование предприятия и его адрес, а в правом верхнем углу – соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
5. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
6. По графе 1 приводится информация о наименовании доходов и затрат по видам предоставляемых услуг субъекта.
7. По графе 2 приводятся данные об итоговой сумме доходов и затрат за соответствующий период по бухгалтерскому учету, в тенге (графа 3 + графа 4).
8. Итоговая сумма доходов в приложении 3 к Правилам соответствует данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
9. Итоговая сумма расходов в приложении 3 к Правилам за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
10. Итоговая сумма расходов периода в приложении 3 к Правилам соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
11. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов соответствует данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
12. По графе 3 приводятся данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам (далее – Перечень).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүзеге асырады.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын және оның мекенжайын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта – уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетеді.
5. Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
6. 1-бағанда субъект ұсынатын қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың атауы туралы ақпарат келтіріледі.
7. 2-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша тиісті кезеңдегі кірістер мен шығындардың жиынтық сомасы туралы деректер теңгемен келтіріледі (3-баған + 4-баған).
8. Қағидаларға 3-қосымшадағы кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен кіріс" жолы бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
9. Қағидаларға 3-қосымшадағы шығыстардың жиынтық сомасы кезең шығыстарын шегергенде субъект тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасайтын қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" жолы бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
10. Қағидаларға 3-қосымшадағы кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" жолында көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
11. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкес келеді.
12. 3-бағанда тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына (бұдан әрі – тізбе) сәйкес тарифте ескерілмеген шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.

13. По графе 4 сумма доходов и затрат согласно Перечню.
14. В графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 приводятся данные о сумме затрат согласно Перечню, в разрезе регулируемых (водоснабжения и (или) водоотведения) и нерегулируемых услуг.
15. По графе 5 приводятся информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта.
16. По графе 6 приводятся данные о сумме доходов и затрат по утвержденной тарифной смете соответствующей регулируемой услуге субъекта.
17. По графе 7 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей регулируемой услуге субъекта (графа 4 – графа 5).
18. По графе 8 приводятся данные об отклонении от фактических затратов и доходах к сумме доходов и затрат по утвержденной тарифной смете соответствующей регулируемой услуге субъекта (графа 7 – графа 6).
19. По графе 9 приводится информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта.
20. По графе 10 приводятся данные о сумме доходов и затрат по утвержденной тарифной смете соответствующей регулируемой услуге субъекта.
21. По графе 11 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей регулируемой услуге субъекта (графа 4 – графа 9).
22. По графе 12 приводятся данные об отклонении от фактических затратов и доходах к сумме доходов и затрат по утвержденной тарифной смете соответствующей регулируемой услуге субъекта (графа 11 – графа 10).
23. По графе 13 приводится информация о коэффициенте распределения нерегулируемой услуге.
24. По графе 14 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей нерегулируемой услуге субъекта (графа 4 – графа 13).
25. По графе 15 приводится информация о коэффициенте распределения нерегулируемой услуге.
26. По графе 16 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей нерегулируемой услуге субъекта (графа 4 – графа 15).
Приложение 30
к Правилам формирования тарифов
форма
____________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам на _________год
Наименование актива
Вид затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость, тенге
Учетная (остаточная) стоимость задействованного актива,
Значение базы распределения
Значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________ год
Приложение 31
к Правилам формирования тарифов
форма
_______________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала на _________год
Табельный номер сотрудника (или другой знак)
Производственное подразделение
Вид затрат
Годовой фонд зарплаты, тенге
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 32
к Правилам формирования тарифов
форма
______________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов периода на _________год
Наименование
Вид затрат
Сумма, тенге
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 33
к Правилам формирования тарифов
форма
Расчет коэффициента распределения общих основных средств по группе либо нематериальных активов на ____ год
______________________________________________
(наименование группы основных средств)
№ п/п
Наименование
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Остаточная стоимость на начало года всего, тысяч тенге
Наименование показателя для базы распределения (натуральный показатель)
Значение показателя базы распределения
Всего
Регулируемая услуга № 1
В натуральном показателе
В натуральном показателе

13. 4-бағанда Тізбеге сәйкес кірістер мен шығындар сомасы.
14. Бағандарда 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 реттеліп көрсетілетін (сумен жабдықтау және (немесе) су бұру) және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бөлінісінде тізбеге сәйкес шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
15. 5-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат келтіріледі.
16. 6-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бекітілген тарифтік сметасы бойынша кірістер мен шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
17. 7-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4-баған – 5-баған).
18. 8-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бекітілген тарифтік сметасы бойынша кірістер мен шығындар сомасына нақты шығындар мен кірістерден ауытқу туралы деректер келтіріледі (7-баған –6-баған).
19. 9-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат келтіріледі.
20. 10-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бекітілген тарифтік сметасы бойынша кірістер мен шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
21. 11-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4-баған – 9-баған).
22. 12-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бекітілген тарифтік сметасы бойынша кірістер мен шығындар сомасына нақты шығындар мен кірістерден ауытқу туралы деректер келтіріледі (11-баған – 10-баған).
23. 13-бағанда реттеліп көрсетілмейтін қызметті бөлу коэффициенті туралы ақпарат келтіріледі.
24. 14-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4-баған – 13-баған).
25. 15-бағанда реттеліп көрсетілмейтін қызметті бөлу коэффициенті туралы ақпарат келтіріледі.
26. 16-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4–баған – 15-баған).
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
30-қосымша
нысан
__________________________
Кәсіпорынның атауы
_______ жылы шығындарды материалдық емес активтер бойынша бөлу коэффициентінің есебі
Активтің атауы
Шығындар түрі
Жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте)
Есептік (қалдық) құны, теңге
Тартылған активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Бөлу базасының мәні Бөлу коэффициентінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
31-қосымша
нысан
_______________________
Кәсіпорынның атауы
____________ жылы персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі
Қызметкердің табельдік нөмірі (немесе басқа белгі)
Өндірістік бөлімше
Шығыстар түрі
Жалақының жылдық қоры, теңге
Бөлу базасының мәні Бөлу коэффициентінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
32-қосымша
нысан
_______________________________
Кәсіпорынның атауы
_________ жылы кезең шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі
Атауы
Шығындардың түрі
Сома, теңге
Бөлу базасының мәні Бөлу коэффициентінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                   қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
33-қосымша
нысан
Жалпы негізгі құралдарды
___________________________ тобы бойынша,
(негізгі құралдар тобының атауы) не материалдық емес активтерді бөлу коэфициентінің есебі
р/с №
Атауы
Жұмыс жағдайы (жұмыс істейді немесе резервте)
Жыл басындағы қалдық құны, барлығы, мың теңге
Бөлу базасы үшін көрсеткі штің атауы (заттай көрсеткіш)
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
барлығы
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
заттай көрсеткіште
заттай көрсеткіште

Графа 11/графа 3
Графа 14/графа 3
Руководитель ______________________________________ ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 34 к Правилам
формирования тарифов
Сноска. Приложение 34 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство
в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-тепло-2
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополий,
предоставляющие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению
и (или) реализации тепловой энергии
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_____________________________________ Наименование предприятия
№ п/п
Наименование основных средств
Остаточная стоимость задействованных активов на начало года всего, тысяч тенге
Распределение задействованных активов по видам услуг
Регулируемая услуга № 1
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
Коэффициент распределения из приложения 1

11-бағ./3-бағ.
14-бағ./3-бағ.
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
34-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу туралы есеп
Ескерту. 34-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: РУ-жылу-2
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) онымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Кәсіпорынның атауы_________________________________
р/с №
Негізгі құралдардың атауы
Жыл басына тартылған активтердің қалдық құны, барлығы, мың теңге
Тартылған активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге де қызметтер
1-қосымшадан бөлу коэффициенті

*прямо задействованные активы, то есть активы, связанные с предоставлением только одной (конкретной) услуги, не распределяются по коэффициентам распределения и относятся прямо на конкретную услугу. При этом, при заполнении отчета стоимость прямо задействованных активов заносится в соответствующие графы 5, 7 либо 9 данной таблицы.
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении задействованных активов по видам услуг (индекс - РУ-тепло-2, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии (далее – субъект) отчета о распределении задействованных активов по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы в левом верхнем углу субъект указывает наименование предприятия, а в правом верхнем углу – соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
5. Данная форма заполняется для распределения стоимости задействованных активов на услуги, в которой стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъекта по состоянию на последнюю отчетную дату предыдущего финансового года.
6. Коэффициент распределения для каждой группы основных средств переносится в отчет о распределении задействованных активов по видам услуг из итоговой строки соответствующего расчета коэффициента распределения общих основных средств либо нематериальных активов. Стоимость активов группы основных средств, относящаяся на каждую услугу, определяется как произведение стоимости задействованных активов на коэффициент распределения.
7. В графе 1 указываются порядковые номера по наименованиям основных средств.

* тікелей тартылған активтер, яғни бір (нақты) ғана көрсетілетін қызметті ұсынумен байланысты активтер бөлу коэффициенттері бойынша бөлінбейді және нақты көрсетілетін қызметке тікелей жатқызылады. Бұл ретте есепті толтыру кезінде тікелей тартылған активтердің құны осы кестенің тиісті 5, 7 не 9-бағандарына жазылады.
Басшы __________________________________ _________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу туралы есеп (индекс - РУ-жылу-2) кезеңділігі: жылдық) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) бөлу және (немесе) өткізу жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есепті дайындауға арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
2. Барлық көрсеткіштер құндық мәнде ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде сол жақ жоғарғы бұрышта субъект кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетеді. Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
5. Осы нысан активтердің құны алдыңғы қаржы жылының соңғы есепті күніндегі жағдай бойынша субъектінің негізгі құралдарының қалдық құны негізінде айқындалатын қызметтерге тартылған активтердің құнын бөлу үшін толтырылады.
6. Негізгі құралдардың әрбір тобы үшін бөлу коэффициенті жалпы негізгі құралдарды не материалдық емес активтерді бөлу коэффициентінің тиісті есебінің жиынтық жолынан көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша тартылған активтерді бөлу туралы есепке ауыстырылады. Әрбір көрсетілетін қызметке жатқызылған негізгі құралдар тобы активтерінің құны бөлу коэффициентіне тартылған активтер құнының туындысы ретінде анықталады.
7. 1-бағанда негізгі құралдардың атаулары бойынша реттік нөмірлері көрсетіледі.

8. В графе 2 указывается информация о наименовании основных средств по видам предоставляемых услуг субъекта.
9. В графе 3 указывается информация об остаточной стоимости задействованных активов на начало года.
10. В графе 4 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по регулируемой услуге 1, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
11. В графе 5 указывается информация о стоимости актива по регулируемой услуге 1 (графа 3 * графа 4).

8. 2-бағанда субъект ұсынатын көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
9. 3-бағанда жыл басындағы тартылған активтердің қалдық құны туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 4-бағанда осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген 1-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша негізгі құралдар тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
11. 5-бағанда 1-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі (3-баған * 4-баған).

12. В графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по регулируемой услуге 2, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
13. В графе 7 указывается информация о стоимости актива по регулируемой услуге 2 (графа 3 * графа 6).
14. В графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения по группе основных средств по иным услугам, рассчитанного в приложении 1 к настоящим Правилам.

12. 6-бағанда осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген 2-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша негізгі құралдар тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
13. 7-бағанда 2-реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі (3-баған * 6-баған).
14. 8-бағанда осы Қағидаларға 1-қосымшада есептелген өзге де көрсетілетін қызметтер бойынша негізгі құралдар тобы бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.

15. В графе 9 указывается информация о стоимости актива по иным услугам (графа 3 * графа 8).
Приложение 35
к Правилам формирования тарифов
форма
Расчет коэффициентов распределения расходов на оплату труда персонала на ____ год
№ п/п
Табельный номер сотрудника
Годовой фонд заработной платы, тысяч тенге
Наименование Показателя для базы распределения (натуральный показатель)
Значение показателя базы распределения
Всего
Регулируемая услуга № 1
В натуральном показателе
В натуральном показателе

15. 9-бағанда өзге қызметтер бойынша активтің құны туралы ақпарат көрсетіледі (3-баған * 8-баған).
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
35-қосымша
нысан
_______ жылғы персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын бөлу коэффициентінің есебі
р/с №
Қызметкердің табельдік нөмірі
Жалақының жылдық қоры, мың теңге
Бөлу базасы үшін көрсеткіштің атауы (заттай көрсеткіш)
Бөлу базасы көрсеткішінің мәні
барлығы
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
заттай көрсеткіште
Заттай көрсеткіште

Сноска. Приложение 37 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство
в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат по видам услуг
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-тепло-5
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополий,
предоставляющие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению
и (или) реализации тепловой энергии
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
Наименование предприятия ____________________________________
№ п/п
Наименование
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге
Распределение суммы по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Всего
В том числе
Регулируемая услуга № 1
Регулируемая услуга № 2
Иные услуги
Сумма затрат, не учтенная в тарифе согласно Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Коэффициент распределения

Ескерту. 37-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: РУ-жылу-5
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) онымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Кәсіпорынның атауы ____________________________________
р/с №
Атауы
Бух. есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, мың теңге
Соманы көрсетілетін қызметтерге Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша бөлу
Барлығы
Оның ішінде
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Өзге де қызметтер
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифте ескерілмеген шығындар сомасы
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша сома
Бөлу коэффициенті

Примечание: * прямо задействованные затраты, то есть затраты, связанные с предоставлением только одной (конкретной) услуги, не распределяются по коэффициентам распределения и относятся прямо на конкретную услугу. При этом, при заполнении отчета сумма прямо задействованных затрат заносится в соответствующие графы 7, 9 либо 11 данной таблицы.
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат по видам услуг
(индекс - РУ-тепло-5, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии (далее – субъект), отчета о распределении затрат по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
5. Для формирования затрат используются данные бухгалтерского учета. В бухгалтерском учете прямые затраты формируются на отдельных счетах (субсчетах), соответствующих каждой регулируемой услуге и в целом иной деятельности. Для общих затрат бухгалтерским учетом предусматриваются отдельные счета (субсчета) затрат.
6. Раздельному учету подлежат все затраты субъекта на предоставление регулируемых услуг и иной деятельности, в том числе затраты, не учитываемые и учитываемые в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам (далее – Перечень).
В графе 1 указываются порядковые номера по наименованиям основных средств.
В графе 2 указывается информация о наименовании затрат по видам предоставляемых услуг субъекта.

* тікелей тартылған шығындар, яғни бір (нақты) ғана көрсетілетін қызметті ұсынумен байланысты шығындар бөлу коэффициенттері бойынша бөлінбейді және нақты көрсетілетін қызметке тікелей жатқызылады. Бұл ретте есепті толтыру кезінде тікелей тартылған шығындар сомасы осы кестенің тиісті 7, 9 не 11-бағандарына жазылады.
Басшы ______________________________________ _____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда),             тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есеп (индекс - РУ-жылу-5, кезеңділігі: жылдық) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жылу энергиясын өндіру және (немесе) тарату және (немесе) бөлу және (немесе) өткізу жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бөлу туралы есепті дайындауға арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүзеге асырады.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті.
Субъект алдыңғы күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
5. Шығындарды қалыптастыру үшін бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады. Бухгалтерлік есепте тікелей шығындар әрбір реттеліп көрсетілетін қызметке және тұтастай өзге де қызметке сәйкес келетін жекелеген шоттарда (қосалқы шоттарда) қалыптастырылады. Жалпы шығындар үшін бухгалтерлік есепте шығындардың жеке шоттары (қосалқы шоттары) көзделеді.
6. Бөлек есепке алуға реттеліп көрсетілетін қызметтерді және өзге де қызметті ұсынуға арналған субъектінің барлық шығындары жатады, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидасына (бұдан әрі –Тізбе және қағида) сәйкес ескерілмейтін және ескерілетін шығындар жатады.
1-бағанда негізгі құралдардың атаулары бойынша реттік сандары көрсетіледі.
2-бағанда субъект ұсынатын көрсетілетін қызмет түрлері бойынша шығындардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.

В графе 3 указывается общая сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, в тысячах тенге (графа 4 + графа 5).
7. Итоговая сумма затрат за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
8. Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
9. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов соответствует данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
В графе 4 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе в соответствии Перечнем.
В графе 5 указывается информация о сумме затрат по Перечню.
В графах 6, 7, 8, 9, 10 и 11 указываются данные о сумме затрат по Перечню в разрезе регулируемых (производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии) и иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа), в том числе:
в графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта;
в графе 7 указываются данные о сумме затрат на регулируемую услугу (графа 6 * графа 5);
в графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта;
в графе 9 указываются данные о сумме затрат на регулируемую услугу (графа 8 * графа 5);
в графе 10 указывается информация о коэффициенте распределения иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа) субъекта;
в графе 11 указываются данные о сумме затрат соответствующей нерегулируемой услуге субъекта (графа 10 * графа 5).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
Приложение 38
к Правилам формирования тарифов

3-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі жалпы сома көрсетіледі, мың теңгемен (4-баған + 5-баған).
7. Шығындардың жиынтық сомасы кезең шығыстарын субъект тиісті кезеңге Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" жолында көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
8. Кезең шығыстарының жиынтық сомасы субъект тиісті кезеңге Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" жолында көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
9. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкес келеді.
4-бағанда Тізбеге сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
5-бағанда Тізбе бойынша шығындардың сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.
6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда реттеліп көрсетілетін (жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) өткізу және өзге де қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге қызмет) бөлінісінде Тізбе бойынша шығындар сомасының деректері көрсетіледі, оның ішінде:
6-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
7-бағанда реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (6-баған* 5-баған);
8-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
9-бағанда реттеліп көрсетілетін қызмет шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (8-баған * 5-баған);
10-бағанда субъектінің өзге қызметтерін (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге қызмет) бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
11-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілмейтін қызметі шығындарының сомасы туралы деректер көрсетіледі (10-баған *5-баған).
Әрбір баптың ішінде шығындарды барынша егжей-тегжейлеуге жол беріледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
38-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған: Табыстарды көрсетілетін қызмет түрлері бойынша бөлу туралы есеп

Сноска. Приложение 38 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство
в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о распределении доходов по видам услуг
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-тепло-6
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополий,
предоставляющие услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению
и (или) реализации тепловой энергии
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
Наименование предприятия ____________________________________
Отчетный период
Доход от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге
Общая сумма (всего)
В том числе доход от
Регулируемой услуги № 1
Регулируемой услуги № 2
Фактический Объем предоставленных услуг (в Гигакалорий (далее – Гкал))
Утвержденный тариф (без налога на добавленную стоимость) (тенге за 1 Гкал)
Доход от данной услуги графа 3 * графа 4
Фактический объем предоставленных услуг (в Гкал)
Утвержденный тариф (без налога на добавленную стоимость) (тенге за 1 Гкал)
Доход от данной услуги графа 6 * графа 7
1
2
3
4
5
6
7
8
Доход от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге
В том числе доход от
Иных услуг
Всего графа 12 + графа 15
В том числе
Иных услуг № 1
Иных услуг...
Объем
Цена
Доход графа 10 * графа 11
Объем
Цена
Доход графа 13 * графа 14
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
(индекс - РУ-тепло-6, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии (далее – субъект), отчета о распределении доходов по видам услуг.
Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг.

Ескерту. 38-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: РУ-жылу-6
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) онымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: – ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
Кәсіпорынның атауы ____________________________________
Есепті кезең
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кіріс, мың теңге
Жалпы сома (барлығы)
Оның ішінде кіріс
№ 1 реттеліп көрсетілетін қызмет
№ 2 реттеліп көрсетілетін қызмет
Ұсынылған көрсетілген қызметтердің нақты көлемі (Гигакалориялармен (бұдан әрі – Гкал))
Бекітілген тариф (көрсетілген құн салығынсыз) (1 Гкал үшін теңге)
Осы көрсетілетін қызметтен түскен кіріс, 3-баған*4-баған
Көрсетілген қызметтердің нақты көлемі (Гкал)
Бекітілген тариф (қосылған құн салығынсыз) (1Гкал үшін теңге)
Осы көрсетілетін қызметтен түскен кіріс, 6-баған*7-баған
1
2
3
4
5
6
7
8
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кіріс, мың теңге
Оның ішінде кіріс
Өзге де қызметтерден
Барлығы 12-баған + 15-баған
оның ішінде
өзге де көрсетілетін қызметтер № 1
Өзге де көрсетілетін қызметтер..
Көлемі
Бағасы
Кіріс 10-баған * 11-баған
Көлемі
Бағасы
Кірісі 13-баған * 14 -баған
9
10
11
12
13
14
15
Басшы ______________________________________ _____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Табыстарды қызмет түрлері бойынша бөлу туралы есеп (индекс-РУ-жылу-6, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) өткізу және (немесе) кірістерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) тартылған активтерді қызмет түрлері бойынша бөлу есебін дайындауға арналған.
Субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.

2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
В графе 1 указывается отчетный период.
В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 указываются данные о доходах от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету, тысяч тенге (производству и (или) передаче и (или) распределению и (или) реализации тепловой энергии) и иных услуг (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа), в том числе:
в графе 2 указывается общая сумма дохода от всей деятельности за отчетный период по бухгалтерскому учету.
4. Общая сумма доходов соответствует данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период;
в графе 3 указывается информация о фактическом объеме соответствующей регулируемой услуги в натуральном выражении (в Гигакалорий (далее – Гкал));
в графе 4 указываются данные об утвержденном ведомством уполномоченного органа тарифе (тенге за 1 Гкал);
в графе 5 указывается общая сумма дохода от соответствующей регулируемой услуги за отчетный период (графа 3 * графа 4);
в графе 6 указывается информация о фактическом объеме соответствующей регулируемой услуги в натуральном выражении (в Гкал);
в графе 7 указываются данные об утвержденном ведомством уполномоченного органа тарифе (тенге за 1 Гкал);
в графе 8 указывается общая сумма дохода от соответствующей регулируемой услуги за отчетный период (графа 6 * графа 7);
в графе 9 указываются данные о доходах от иной услуги за отчетный период (графа 12 + графа 15);
в графе 10 указывается информация о фактическом объеме соответствующей иной услуги в натуральном выражении;
в графе 11 указываются данные цене иной услуги, по которым соответствующие услуги были предоставлены;
в графе 12 указывается общая сумма дохода от соответствующей иной услуги за отчетный период (графа 10 * графа 11);
в графе 13 указывается информация о фактическом объеме соответствующей иной услуги в натуральном выражении;
в графе 14 указываются данные цене иной услуги, по которым соответствующие услуги были предоставлены;

2. Барлық көрсеткіштер құндық мәнінде ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады..
Есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті. Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
1-бағанда есепті кезең көрсетіледі.
Бағандарда 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15 бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кірістер, мың теңге (жылу энергиясын өндіру және (немесе) беру және (немесе) тарату және (немесе) өткізу) және өзге де қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен байланысты технологиялық қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге де қызмет), оның ішінде:
2-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі барлық қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
4. Кірістердің жиынтық сомасы субъект тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жасаған қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан кіріс" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
3-бағанда заттай мәндегі тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі (қр Гигакалорий (бұдан әрі – Гкал));
4-бағанда уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф туралы деректер көрсетіледі (1Гкал үшін теңге);
5-бағанда есепті кезеңде тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (3-баған* 4-баған);
6-бағанда заттай мәндегі тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі (Гкал);
7-бағанда уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф туралы деректер көрсетіледі (1Гкал үшін теңге);
8-бағанда есепті кезеңде тиісті реттеліп көрсетілетін қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (6-баған * 7-баған);
9-бағанда есепті кезеңде өзге қызметтен түскен кірістің деректері көрсетіледі (12-баған + 15-баған);
10-бағанда заттай мәндегі тиісті өзге қызметтердің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі(Гкал);
11-бағанда тиісті қызметтер ұсынылған өзге қызметтің бағасы туралы деректер көрсетіледі;
12-бағанда есепті кезеңде тиісті өзге қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (10-баған * 11-баған);
13-бағанда заттай мәндегі тиісті өзге қызметтің нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі;
14-бағанда тиісті қызметтер ұсынылған өзге қызметтің бағасы туралы деректер көрсетіледі;

в графе 15 указывается общая сумма дохода от соответствующей иной услуги за отчетный период (графа 13 * графа 14).
Приложение 39
к Правилам формирования тарифов
форма
________________________________
Наименование предприятия
Таблица распределения задействованных активов по видам услуг на ______ год
№ п/п
Наименование актива
Учетная (остаточная) стоимость, тысяч тенге из приложения 2
Стоимость задействованных активов, всего, тысяч тенге из приложения 2
В том числе на услуги
По передаче электрической энергии по национальной электрической сети
По технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии
По организации балансирования производства-потребления электрической энергии
Прочее
Коэффициент распределения из приложения 2

15-бағанда есепті кезеңде тиісті өзге қызметтен түскен кірістің жалпы сомасы көрсетіледі (13-баған * 14-баған).
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
39-қосымша
нысан
_____________________________
Кәсіпорынның атауы
Қызмет түрлері бойынша______ жылға арналған тартылған активтерді бөлу кестесі
р/с №
Активтің атауы
2-қосымшадан есептік (қалдық) құны, мың теңге
2-қосымшадан тартылған активтердің құны, барлығы, мың теңге
оның ішінде қызметтерге
ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру бойынша
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
өзге
2-қосымшадан бөлу коэффициенті

Сноска. Приложение 41 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-электр-3
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по передаче электрической энергии
по национальной электрической сети и другие услуги
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
Наименование предприятия ________________________________
№ п/п
Наименование
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету всего, тысяч тенге
В том числе
Сумма затрат, неучтенная в тарифе согласно Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Передача электрической энергии по национальной электрической сети
Утвержденный коэффициент распределения
Сумма по утвержденной тарифной смете
1
2
3
4
5
6
2
Расходы, всего
В том числе
2.1.
Износ основных средств и амортизация нематериальных активов, всего
В том числе
Износ ЛЭП
Износ ПС
Износ основных средств РПБ
Износ основных средств СДТУ
Износ зданий и сооружений
Износ транспорта и спецтехники
Износ машин и оборудования
Износ вычислительной техники
Износ прочих основных средств
Амортизация нематериальных активов
2.2.
Технологический расход электрической энергии
2.3.
Расходы на ремонт основных средств
В том числе
Ремонт ЛЭП
Ремонт ПС
Износ основных средств РПБ
Износ основных средств СДТУ
Износ зданий и сооружений
Ремонт транспорта и спецтехники
Ремонт машин и оборудования
Ремонт вычислительной техники
Ремонт прочих основных средств
2.4.
Расходы на оплату труда, всего
В том числе
Оплата труда основного производственного персонала
Оплата труда вспомогательного персонала
Оплата труда временного персонала
Прочие выплаты
2.5.
Премии, всего
В том числе
Основного производственного персонала
Вспомогательного персонала
Временного персонала
Прочие
2.6.
Расходы по социальному налогу, всего
В том числе
Основного производственного персонала
Вспомогательного персонала
Временного персонала
Прочие
2.7.
3атраты на эксплуатацию, всего
В том числе
Эксплуатация ЛЭП
Эксплуатация ПС
Эксплуатация основных средств РПБ
Эксплуатация основных средств СДТУ
Эксплуатация зданий и сооружений
Эксплуатация транспорта и спецтехники
Эксплуатация машин и оборудования
Эксплуатация вычислительной техники
Эксплуатация прочих основных средств
2.8.
Расходы периода, всего
В том числе
Общие административные расходы
Расходы по реализации
Расходы по вознаграждениям
2.9.
Прочие расходы
продолжение таблицы
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Передача электрической энергии по национальной электрической сети
Техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии
Организация балансирования производства-потребления электрической энергии
Прочее

Ескерту. 41-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: РУ-электр-3
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді және басқа да қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: – ағымдағы жылдың 1 мамырына дейін
Кәсіпорынның атауы ________________________________
р/с №
Атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезең үшін сома барлығы, мың теңге
Оның ішінде
Көрсетілетін қызметтерге арналған Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы
Көрсетілетін қызметтерге Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, арналған Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша сомасы, мың.теңге
Ұлттық электр і желісі арқылы электр энергиясын беру
Бекітілген бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета бойынша сома
1
2
3
4
5
6
2
Шығыстар, барлығы
оның ішінде
2.1.
Негізгі құралдардың тозуы және материалдық емес активтердің амортизациясы, барлығы
оның ішінде
ЭБЖ тозуы
ҚС-ның тозуы
ЖӨБ негізгі құралдарының тозуы
ДТБҚ негізгі құралдарының тозуы
ғимараттар мен құрылыстардың тозуы
көлік пен арнайы техниканың тозуы
машиналар мен жабдықтың тозуы
есептеуіш техниканың тозуы
өзге негізгі құралдардың тозуы
материалдық емес активтердің тозуы
2.2.
Электр энергиясының технологиялық шығысы
2.3.
Негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар
оның ішінде
ЭБЖ жөндеу
ҚС жөндеу
ЖӨБ-тың негізгі құралдарының тозуы
ДТБҚ-нның негізгі құралдарының тозуы
ғимараттар мен құрылыстардың тозуы
көлік пен арнайы техниканы жөндеу
Машиналар мен жабдықтарды жөндеу
есептеуіш техниканы жөндеу
өзге негізгі құралдарды жөндеу
2.4.
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар, барлығы
оның ішінде
негізгі персоналға еңбекақы төлеу
көмекші персоналға еңбекақы төлеу
уақытша персоналға еңбекақы төлеу
өзге төлемдер
2.5.
Сыйлықақылар, барлығы
оның ішінде:
негізгі өндірістік персоналға
көмекші персоналға
уақытша персоналға
өзге
2.6.
Әлеуметтік салық бойынша шығыстар, барлығы,
оның ішінде:
негізгі өндірістік персоналдың
Көмекші персоналдың
уақытша персоналдың
өзге
2.7.
Пайдалануға арналған шығындар, барлығы
оның ішінде:
ЭБЖ пайдалану
ҚС пайдалану
ЖӨБ-ның негізгі құралдарын пайдалану
ДТБҚ-ның негізгі құралдарын пайдалану
ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану
көлік пен арнайы техниканы пайдалану
машиналар мен жабдықтарды пайдалану
Есептеуіш техниканы пайдалану
өзге негізгі құралдарды пайдалану
2.8.
Кезең шығыстары, барлығы,
оның ішінде:
жалпы және әкімшілік шығыстар
өткізу бойынша шығыстар
сыйақылар бойынша шығыстар
2.9.
Өзге шығыстар
Кестенің жалғасы
Көрсетілетін қызметтерге Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша сома
ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
Электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге

Фактическая сумма, графа 4 * графа 5
Отклонение графа 7- графа 6
Утвержденный коэффициент распределения
Сумма по утвержденной тарифной смете
Фактическая сумма, графа 4 *графа 11
Отклонение графа11 графа 10
Утвержденный коэффициент распределения
Фактическая сумма, графа 4 * графа 13
Утвержденный коэффициент распределения
Фактическая сумма, графа 4 * графа 15
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Примечание:
ЛЭП – линий электропередачи;
ПС – трансформаторные подстанции;
СДТУ – средство диспетчерского и технического управления;
РПБ – ремонтно-производственная база.
Руководитель ______________________________________ ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
(индекс - РУ-электр-3, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и другие услуги (далее – субъект), отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
По графе 1 указывается информация о наименовании затрат по видам предоставляемых услуг субъекта.
По графе 2 указывается информация о сумме за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тысяч тенге.
5. Итоговая сумма доходов соответствует данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.

нақты сома, 4-баған * 5-баған
ауытқу, 7-баған- 6-баған
бекітілген бөлу коэффициенті
бекітілген тарифтік смета бойынша сома
нақты сома, 4-баған* 11-баған
ауытқу, 11-баған- 10-баған
Бекітілген бөлу коэффициенті
нақты сома, 4-баған * 13-баған
Бекітілген бөлу коэффициенті
нақты сома, 4-баған* 15-баған
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе:
ЭБЖ – электр беру желілері;
КС – трансформаторлық қосалқы станциялар;
ДТБҚ – диспетчерлік және техникалық басқару құралы;
ЖӨБ – жөндеу-өндірістік базасы.
Басшы ______________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Орындаушы ______________________________________ _____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Қызметтер түрлері бойынша кірістер мен шығындарды жиынтық бөлу туралы есеп (индекс - РУ-электр-3) кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер мен басқа да қызметтер ұсынатын табиғи монополия субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығыстарды жиынтық бөлуі туралы есебін даярлауға арналған. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
2. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтырған кезде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге міндетті. Субъект өткен күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
1-бағанда субъектінің көрсететін қызмет түрлері бойынша шығындардың атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
2-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезең үшін сома туралы ақпарат көрсетіледі, барлығы, мың теңге.
5. Кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынған кіріс" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.

6. Итоговая сумма расходов за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
7. Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
8. По графе 3 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам (далее – Перечень).
9. По графе 4 указывается информация о сумме затрат по Перечню.
10. По графе 5 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по регулируемой услуге по передаче электрической энергии по национальной электрической сети.
11. По графе 6 указываются данные о сумме по утвержденной тарифной смете по регулируемой услуге по передаче электрической энергии по национальной электрической сети.
12. В графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 указываются данные о сумме затрат по Перечню в разрезе услуг, в том числе:
13. по графе 7 указываются данные о фактической сумме по Перечню на услугу по передаче электрической энергии по национальной электрической сети (графа 4 * графа 5);
14. по графе 8 указывается отклонение фактической суммы по Перечню на услугу по передаче электрической энергии по национальной электрической сети от суммы по утвержденной тарифной смете (графа 7-графа 6);
15. по графе 9 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
16. по графе 10 указываются данные о сумме по утвержденной тарифной смете по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
17. по графе 11 указываются данные о фактической сумме по Перечню на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии (графа 4*графа 11);
18. по графе 12 указывается отклонение фактической суммы по Перечню на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии от суммы по утвержденной тарифной смете (графа 11-графа 10);

6. Кезең шығыстарын алып тастағанда шығыстардың жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес Субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
7. Кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
8. 3-бағанда осы Қағидалардың Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидасы (бұдан әрі – Тізбе және қағида) сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
9. 4-бағанда Тізбе және қағида бойынша шығындар сомасы туралы ақпарат көрсетіледі..
10. 5-бағанда ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді бөлудің бекітілген коэффициенті туралы деректер көрсетіледі.
11. 6-бағанда ұлттық электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша бекітілген тарифтік смета бойынша сома туралы деректер көрсетіледі.
12. Бағандарда 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 қызметтер бөлінісінде тізбе бойынша шығындар сомасы туралы деректер көрсетіледі, оның ішінде:
13. 7-бағанда ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге Тізбе бойынша нақты сомасы туралы деректер көрсетіледі (4-баған * 5-баған);
14. 8-бағанда ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тарифтік смета бойынша бекітілген сомадан Тізбе бойынша нақты соманың ауытқуы көрсетіледі (6-баған – 7-баған);
15. 9-бағанда электр энергиясын желіге беруді және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру бойынша бекітілген бөлу коэффициенті туралы деректер;
16. 10-бағанда электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметке тарифтік смета бойынша бекітілген сома туралы деректер көрсетіледі;
17. 11-бағанда электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметіне Тізбе бойынша нақты сома туралы ақпарат көрсетіледі (4-баған * 11-баған);
18. 12-бағанда электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру қызметінің тарифтік сметасы бойынша бекітілген соманың Тізбе бойынша нақты сомасының ауытқуы көп (11-баған – 10-баған);

19. по графе 13 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по услуге по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
20. по графе 14 указываются данные о фактической сумме по Перечню на услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии (графа 4 * графа 13);
21. по графе 15 указываются данные об утвержденном коэффициенте распределения по прочим услугам;
22. по графе 16 указываются данные о фактической сумме по Перечню по прочим услугам (графа 4 * графа 15).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
Приложение 42
к Правилам формирования тарифов
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения затрат по нематериальным активам на ____ год
Наименование актива
Вид затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость, тысяч тенге
Учетная (остаточная) стоимость задействованного актива, тысяч тенге
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Передача электрической энергии по Национальной электрической сети
Техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии
Организация балансирования производства потребления электрической энергии
Прочие
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 43
к Правилам формирования тарифов
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов на оплату труда персонала на ____ год
Табельный номер сотрудника (или другой знак)
Производственное подразделение
Вид затрат
Годовой фонд зарплаты, тысяч тенге
Значение базы распределения Значение коэффициента распределения
Услуги
Передача электрической энергии по национальной электрической сети
Техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии
Организация балансирования производства-потребления электрической энергии
Прочие
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 44
к Правилам формирования тарифов
форма
________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения расходов периода на _______ год
Наименование
Вид затрат
Сумма, тысяч тенге
Значение базы распределения значение коэффициента распределения
Услуги
Передача электрической энергии по национальной электрической сети
Техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии
Организация балансирования производства-потребления электрической энергии
Прочие
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____"_____________________год
Приложение 45
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг для субъектов естественных монополий,
являющимися региональными электросетевыми компаниями и энергопередающими организациями

19. 13-бағанда электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру қызметіне бекітілген бөлу коэффициентінің деректері көрсетіледі;
20. 14-бағанда электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру қызметінің Тізбе бойынша нақты сомасы туралы ақпарат көрсетіледі (4-баған * 13-баған);
21. 15-бағанда өзге қызметтеріне бекітілген бөлу коэффициентінің деректері көрсетілед;
22. 16-бағанда өзге қызметтерінің Тізбе бойынша нақты сомасы туралы ақпарат көрсетіледі (4-баған * 15-баған).
Әрбір баптың ішіндегі шығындар жете нақтылануы мүмкін.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
42-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Материалдық емес активтер бойынша шығындарды бөлудің____ жылға арналған коэффициентін есептеу
Активтің атауы
Шығындардың түрі
Жұмыс жағдайы (жұмыс істеуде немесе резервте)
Есептік (қалдық) құны, мың теңге
Тартылған активтің есептік (қалдық) құны, мың теңге
Бөлу Базасының мәні, бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
43-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Персоналдың еңбек ақысына жұмсалған шығыстарды бөлудің_____ жылға арналған коэффициентін есептеу
Қызметкердің табельдік нөмірі (немесе басқа белгі)
Өндірістік бөлімше
Шығыс тардың түрі
Жалақының жылдық қоры, мың теңге
Бөлу базасының мәні, бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
Басшы ________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Орындаушы ___________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
44-қосымша
нысан
____________________________
Кәсіпорынның атауы
Кезең шығындарын бөлудің______ жылға арналған коэффициентін есептеу
Атауы
Шығындардың түрі
Сома, мың теңге
Бөлу базасының мәні
Бөлу коэффициентінің мәні
Қызметтер
Ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру
Электр энергиясын желiге берудi және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру
Электр энергиясының өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру
Өзге
Басшы ____________________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Бас бухгалтер ______________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
Орындаушы _______________________________________ _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                         қолы
________ жыл "___" ____________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 45-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған:
Өңірлік электр желілік компаниялар және энергия беруші ұйымдар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілері көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп

Сноска. Приложение 45 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-РЭК и ЭПО-7
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
являющимися региональными электросетевыми компаниями и энергопередающими организациями
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
Наименование предприятия ________________________
Наименование
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тысяч тенге
Сумма затрат неучтенная в тарифе согласно перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, тысяч тенге
Сумма по перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, тысяч тенге
Сумма по перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, тысяч тенге
Передача электрической энергии, тысяч тенге
Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
Электроснабжение *
Иная услуга 1
Иная услуга 2
Коэффициент распределения

Ескерту. 45-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: РУ-ӨЭК және ЭБҰ
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: өңірлік электр желілік компаниялар және энергия беруші ұйымдар болып табылатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылдың 1 мамырына дейін
Кәсіпорынның атауы ________________________
р/с №
Атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, барлығы, мың теңге
Тарифте есепке алынатын және есеп е алынбайтын шығындар тізбесінде, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларында сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы, мың теңге
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағида сомасы, мың теңге
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидасы бойынша сома, мың теңге
Электр энергиясын беру, мың теңге
Реттеліп көрсетілетін қызметке жатпайтын қызмет
Электрмен жабдықтау *
1-өзге көрсетілетін қызмет
2-өзге көрсетілетін қызмет
Бөлу коэффициенті

8.10.
Услуги банка
8.11.
Другие расходы
9
Расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат
Всего доходов
Примечание:
* заполняется энергопередающими организациями;
РЭК – региональная электросетевая компания.
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
(индекс - РУ-РЭК и ЭПО, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектами естественной монополии, являющимися региональными электросетевыми компаниями и электропередающими организациями (далее – субъект), отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг.
2. Основной целью является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления региональными электросетевыми компаниями и электропередающими организациями раздельного учета доходов и затрат по видам предоставляемых услуг для установления экономически обоснованного уровня тарифа.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. При заполнении формы субъект указывает в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
По графе 1 указывается информация о наименовании затрат по видам предоставляемых услуг субъекта.
По графе 2 указывается информация о сумме за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тенге.
6. Итоговая сумма расходов за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого региональной электросетевой компанией и электропередающей организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.

8.10.
банк қызметтері
8.11.
басқа шығыстар
9
сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
Барлық шығындар
Барлық кірістер
Ескертпе: * энергия беруші ұйымдар толтырады; ӨЭК өңірлік электр желілік компания.
Басшы ______________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Орындаушы ______________________________________ _____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп (индекс - РУ-ӨЭК және ЭБҰ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме өңірлік электр желілік компаниялар және электр беру ұйымдары болып табылатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъектілер) көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
2. Негізгі мақсаты өңірлік электр желілік компаниялар және электр беру ұйымдары тарифтің экономикалық негізді деңгейін белгілеу үшін ұсынылатын көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру қағидасын айқындау болып табылады.
3. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасына көрсетеді.
Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
1-бағанда Субъектінің көрсететін қызмет түрлері бойынша шығындарының атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
2-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі сома туралы ақпарат көрсетіледі, барлығы, теңге.
6. Кезең шығыстарын алып тастағанда, шығыстардың жиынтық сомасы тиісті кезең үшін өңірлік электр желілік компаниялар және электр беру ұйымдары жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.

7. Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого региональной электросетевой компанией и электропередающей организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
8. По графе 3 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам (далее – Перечень).
9. По графе 4 указывается информация о сумме затрат по Перечню.
10. В графах 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 указываются данные о сумме затрат по Перечню в разрезе регулируемых (передача электрической энергии) и иных услуг (услуги, которые технологически связаны с регулируемыми услугами и иная деятельность, согласованная с ведомством уполномоченного органа), в том числе:
по графе 5 указывается информация о сумме по Перечню по передаче электрической энергии;
по графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения по электроснабжению, заполняется энергопередающими организациями;
по графе 7 указываются данные о фактической сумме по электроснабжению, заполняются энергопередающими организациями (графа 6* графа 5);
по графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения по соответствующей иной услуге;
по графе 9 указываются данные о фактической сумме по соответствующей иной услуге (графа 8 * графа 5);
по графе 10 указывается информация о коэффициенте распределения по соответствующей иной услуге;
по графе 11 указываются данные о фактической сумме по соответствующей иной услуге (графа 10 * графа 5).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
11. Итоговая сумма доходов соответствует данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого региональной электросетевой компанией и электропередающей организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Приложение 46
к Правилам формирования тарифов
Схема направлений деятельности газотранспортных и (или) газораспределительных организаций
Приложение 47
к Правилам формирования тарифов
Схема распределения затрат и активов на услуги газотранспортной и (или) газораспределительной организации
Приложение 48
к Правилам формирования тарифов
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения затрат и активов на экономические ресурсы
Затраты и активы
Установленная база распределения
Экономические ресурсы
Трудовые ресурсы (персонал)
Капитальные (основные средства)
Здания и сооружения
Передаточные устройства
Газохранилища
Прочие
Распределительные трубопроводы (газораспределительные газопроводы)
Прочие
Затраты
Заработная плата
Первичные документы
П
х
х
х
х
Отчисления от оплаты труда
Оплата труда
П
х
х
х
х
Топливо
Первичные документы или нормативные показатели
х
х
П,К
х
х
Трубы
Первичные документы
х
х
х
П
П
Компрессоры
Первичные документы
х
х
х
х
х
Химические реагенты
Первичные документы
х
х
х
х
х
Электроэнергия
Показания приборов учета или нормативная мощность
х
П,К
П,К
х
х
Теплоэнергия
Показания приборов учета
х
х
П,К
х
х
Водоснабжение
Показания приборов учета
х
П,К
П,К
х
х
Услуги связи
Первичные документы
П
х
х
х
х
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Активы
Стоимость задействованных активов
В зависимости от принадлежности к элементу направления деятельности
х
П
П
П
П
Амортизация задействованных активов
Стоимость задействованных активов
х
П
П
П
П
продолжение таблицы
Экономические ресурсы
Капитальные (основные средства)
Прочие ресурсы
Транспортные средства
Машины и оборудование
Прочие основные средства
Магистральные трубопроводы
Прочие
Компрессорные машины и оборудование
Прочее вспомогательное оборудование
Прочие
Буферный газ
Прочие
Затраты
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
П,К
П,К
П,К
П,К
х
х
х
П
х
х
х
х
х
х
х
х
х
П
х
х
х
х
х
х
х
П,К
х
х
х
х
х
х
х
П,К
П,К
П,К
х
П,К
Х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
П,К
х
П,К
х
П,К
х
х
х
х
х
х
х
х
х
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Активы
П
П
П
П
П
х
П
х
П
П
П
П
П
х
П
х
Примечание:
Условные обозначения:
П – прямое отнесение;
К – косвенное распределение.
Приложение 49
к Правилам формирования тарифов
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения экономических ресурсов на процессы предоставления услуг
Наименование экономических ресурсов
Процессы производства услуг
Производственные процессы, связанные с эксплуатацией
Подземных газохранилищ (по видам услуг)
Магистральных и (или) соединительных газопроводов (по видам услуг)
Распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок (по видам услуг)
Трудовые ресурсы (персонал)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
Капитальные (основные средства)
Здания и сооружения
Газохранилища
(П)
х
х
Прочие
Площадь, численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
Передаточные устройства
Распределительные трубопроводы (газораспределительные газопроводы)
х
х
(П)
Прочие
(П)
(П)
х
Транспортные средства
Магистральные и (или) соединительные трубопроводы
х
(П)
х
Прочие
Пробег, время (К)
Пробег, время (К)
Пробег, время (К)
Машины и оборудование
Компрессорные машины и оборудование
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
Прочее вспомогательное оборудование
х
х
х
Прочие
(П), % Занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
Прочие основные средства
Буферный газ
Объем газа (К)
Объем газа (К)
х
Прочие
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
Прочие ресурсы
(П), % Занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
продолжение таблицы
Процессы производства услуг
Обслуживающие процессы, связанные с эксплуатацией
Процессы менеджмента
Средств электрохимической защиты
Специальной техники
Вспомогательного оборудования
Финансовые службы
Юридические службы
Администрация
Маркетинг
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П), % занятости или время (К)
(П)
(П)
(П)
(П)
х
х
х
х
х
х
х
Площадь численность работников (К)
Площадь, Численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
Площадь, численность работников (К)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(П)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
(П), Пробег, время (К)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(П)
х
х
х
х
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % Занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
х
х
х
х
х
х
х
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), площадь, численность работников (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
(П), % занятости (К)
Примечание:
Условные обозначения:
(П) – прямое отнесение;
(К) – косвенное распределение.
Приложение 50
к Правилам формирования тарифов
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента
Наименование вспомогательных бизнес- процессов
Производственные процессы и процессы менеджмента
Производственные процессы
Процессы менеджмента
Связанные с эксплуатацией подземных газохранилищ (по видам услуг)
Связанные с эксплуатацией магистральных и (или) соединительных газопроводов (по видам услуг)
Связанные с эксплуатацией распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок (по видам услуг)
Финансовые службы
Юридические службы
Администрация
Маркетинг
Связанные с эксплуатацией средств электрохимической защиты
х
(П), % занятости
(П), % занятости
х
х
х
х
Связанные с эксплуатацией специальной техники
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Связанные с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% занятости
% занятости
% занятости
х
х
х
х
Примечание:
(П) – прямое отнесение.
Приложение 51
к Правилам формирования тарифов
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения производственных процессов на внешние услуги и элементы направления деятельности
Наименование производственных процессов
Наименование услуг
Эксплуатация элементов направлений деятельности
Внешние услуги, предоставляемые внешним не конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним прочим пользователям
Связанные с эксплуатацией подземных газохранилищ (по видам услуг)
Объем ТТР, объем газа (К)
х
Объем ТТР, объем газа (К)
Объем ТТР, объем газа (К)
Связанные с эксплуатацией магистральных и (или) соединительных газопроводов (по видам услуг)
х
х
Объем ТТР, объем газа (К)
Объем ТТР, объем газа (К)
Связанные с эксплуатацией распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) газораспределительных установок (по видам услуг)
Объем ТТР, объем газа (К)
х
х
Объем ТТР, объем газа (К)
Примечание:
Условные обозначения:
(П) – прямое отнесение;
(К) – косвенное распределение;
ТТР – товаротранспортная работа
Приложение 52
к Правилам формирования тарифов
форма
Минимальный перечень установленных баз распределения элементов направления деятельности на внутренние и внешние услуги
Наименование направлений деятельности
Виды услуг
Внешние услуги, предоставляемые внешним не конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги, предоставляемые внешним прочим пользователям
Внутренние Услуги
Эксплуатация газохранилищ (по элементам)
Объем ТТР, объем газа
х
х
Объем ТТР, объем газа
Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов (по элементам)
Объем ТТР, объем газа
Объем ТТР, объем газа
Объем предоставленных услуг
Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок (по элементам)
Объем ТТР, объем газа
Объем ТТР, объем газа
х
Объем газа, объем предоставленных услуг
Розничная деятельность (по элементам)
х
Объем ТТР, объем газа
х
х
Прочая деятельность (по элементам)
х
х
Объем предоставленных услуг
х
Примечание:
ТТР – товаротранспортная работа
Приложение 53
к Правилам формирования тарифов
форма
Отнесение внутренних услуг на внешние услуги и суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг
№ п/п
Внешние услуги
Затраты и задействованные активы
Связанные с предоставлением внутренних услуг направлениями деятельности (шестой этап)
Связанные с производственными процессами (четвертый этап)
Связанные с элементами направления деятельности (шестой этап)
Связанные с процессами менеджмента (седьмой этап)
Эксплуатация газохранилищ
Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов
Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок
1.
Внешние услуги, предоставляемые направлениями деятельности внешним неконечным пользователям:
1.1
"Эксплуатация газохранилищ" в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К

7. Кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін өңірлік электр желілік компаниялар және электр беру ұйымдары жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректеріне сәйкес келеді.
8. 3-бағанда Тарифтерді қалыптастыру қағидалардың тарифте ескерілетін және ескерілмейтін Шығындар тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе және қағида) сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
9. 4-бағанда Тізбе және қағида бойынша шығындар сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарда реттеліп көрсетілетін (электр энергиясын беру) және өзге қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органның ведомствосымен келісілген өзге де қызмет) бөлінісінде Тізбе және қағида бойынша шығындар сомасы туралы деректер көрсетіледі, оның ішінде:
5-бағанда электр энергиясын беру жөніндегі Тізбе және қағида бойынша сомасы туралы ақпарат көрсетіледі;
6-бағанда энергия беруші ұйымдар толтыратын, электрмен жабдықтау бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
7-бағанда электрмен жабдықтау бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі, энергия беруші ұйымдар толтырады (6-баған * 5-баған);
8-бағанда тиісті өзге қызмет бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
9-бағанда тиісті өзге қызмет бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі (8-баған * 5-баған);
10-бағанда тиісті өзге қызмет бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
11-бағанда тиісті өзге қызмет бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі (10-баған * 5-баған).
Әрбір баптың ішінде шығындар егжей-тегжейлі нақтылануы мүмкін.
11. Кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін өңірлік электр желілік компаниялар және электр беру ұйымдары жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынған кірістер" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.".
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
46-қосымша
Газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдарының көрсетілетін қызметі бағыттарының схемасы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
47-қосымша
нысан
Газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымның көрсетілетін қызметтеріне шығындар мен активтерді бөлу схемасы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
48-қосымша
нысан
Белгіленген шығындар мен активтерді экономикалық ресурстарға бөлу базаларының ең аз тізбесі
Шығындар мен активтер
Белгіленген бөлу базасы
Экономикалық ресурстар
Еңбек ресурстары (персонал)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимарат және құрылыс
Өткізу құрылғылары
Газсақтау қоймасы
Өзге
Тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбырлары)
Өзге
Шығындар
Жалақы
Бастапқықұжаттар
Т
х
х
х
х
Жалақыдан аударым
Жалақы
Т
х
х
х
х
Отын
Бастапқы құжаттар немесе нормативтік көрсеткіштер
х
х
Т,Ж
х
х
Құбырлар
Бастапқықұжаттар
х
х
х
Т
Т
Компрессорлар
Бастапқықұжаттар
х
х
х
х
х
Химреагенттер
Бастапқықұжаттар
х
х
х
х
х
Электр энергиясы
Есепке алу аспаптарының көрсеткіші мен нормативтік қуат
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
Жылу энергиясы
Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері
х
х
Т,Ж
х
х
Сумен жабдықтау
Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
Байланыс қызметтері
Бастапқықұжаттар
Т
х
х
х
х
Өзге де шығындар (нақтылау дәрежесіне байланысты)
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Активтер
Тартылған активтердің құны
Қызмет бағыттарының элементтеріне қарай қажеттілікке байланысты
х
Т
Т
Т
Т
Тартылған активтердің амортизациясы
Тартылған активтердің құны
х
Т
Т
Т
Т
кестенің жалғасы
Экономикалық ресурстар
Күрделі (негізгі құралдар)
Өзге ресурстар
Көлік құралдары
Машиналар мен құрал-жабдықтар
Өзге де негізгі құралдар
Магистральдық және (немесе) шалғастырушы құбыржолдары
Өзге
Компрессорлық машиналар мен құрал-жабдық
Өзге де қосалқы құрал-жабдықтар
Өзге
Буферлік газ
Өзге
Шығындар
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
Т
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Т
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
Т,Ж
Х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Активтер
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
49-қосымша
Нысан
Қызметтер ұсыну процестеріне белгіленген экономикалық ресурстардың бөлу базаларының ең аз тізбесі
Экономикалық ресурстардың атауы
Қызметтерді өндіру процестері
пайдаланумен байланысты өндірістік процестер
жер астындағы газ сақтау қоймалары (қызметтердің түрлері бойынша)
магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдары (қызметтердің түрлері бойынша)
тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғылары (қызметтердің түрлері бойынша)
Еңбек ресурстары (персонал)
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т), қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т), қамтылу % немесе (Ж) уақыты
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимарат және құрылыс
Газ сақтау қоймасы
(Т)
х
х
Өзге
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Өткізу құрылғылары
Тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбыржолдары)
х
х
(Т)
Өзге
(Т)
(Т)
х
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
х
(П)
х
Өзге
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
Машиналар және құрал-жабдықтар
Компрессорлық машиналар мен құрал-жабдықтар
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Өзге де көмекші құралжабдықтар
х
х
х
Өзге
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Өзге де негізгі құралдар
Буферлік газ
(К) газ көлемі
(К) газ көлемі
х
Өзге
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Өзге ресурстар
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Кестенің жалғасы
Қызметтерді өндіру процестері
пайдаланумен байланысты қызмет көрсетуші процестер
менеджмент процестері
электр-химиялық қорғау құралдары
арнайы техникалар
қосалқы құрал-жабдықтар
Қаржы қызметтері
Заң қызметтері
Әкімшілік
Маркетинг
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т),қамтылу % немесе (Ж) уақыты
(Т)
(Т)
(Т)
(Т)
х
х
х
х
х
х
х
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(Т)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
(Ж) жүріс, уақыт
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(Т)
х
х
х
х
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
х
х
х
х
х
х
Х
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Ескертпе:
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
50-қосымша
нысан
Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет қөрсететін процестердің белгіленген бөлу базаларының ең аз тізбесі
Көмекші бизнес процестердің атауы
Өндірістік процестер мен менеджменттің процестері
Өндірістік процестер
Менеджмент процестері
жерасты газ сақтау қоймаларын пайдаланумен байланысты (көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша)
магистральдық газ құбыржолдарын пайдаланумен байланысты (көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша)
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларды пайдаланумен байланысты (көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша)
Қаржы қызметтері
Заң қызметтері
Әкімшілік
Маркетинг
электр химиялық қорғау құралдарын пайдаланумен байланысты
х
(Т), қамтылу %
(Т), қамтылу %
х
х
х
х
арнайы техниканы пайдаланумен байланысты
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
қосалқы құрал-жабдықтарды пайдаланумен байланысты
% қамтылу
% қамтылу
% қамтылу
х
х
х
х
Ескертпе:
(Т) – тікелей жатқызу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
51-қосымша
нысан
Сыртқы қызметтер мен қызметтер бағыттарының элементтеріне өндірістік процестердің белгіленген бөлу базаларының ең аз тізбесі
Өндірістік процестердің атауы
Қызметтердің атауы
Қызмет бағыттарының элементтерін пайдалану
сыртқы соңғы емес пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
жерасты газ сақтау қоймаларын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
магистральдық газ құбыржолдарын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
х
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларын пайдаланумен байланысты (қызметтердің түрлері бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
х
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі (Ж)
Ескертпе:
Шарты белгілер
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
ТКЖ – тауар көлік жұмысы.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
52-қосымша
нысан
Ішкі және сыртқы қызметтерге қызмет бағыттары элементтерінің белгіленген бөлу базаларының ең аз тізбесі
Қызметтер бағыттарының атауы
Қызметтер түрлері
Сыртқы соңғы емес пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы соңғы пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Сыртқы өзге пайдаланушы ұсынатын сыртқы қызметтер
Ішкі қызметтер
Газ сақтау қоймаларын пайдалану (элементтер бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі
х
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану (элементтер бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі
ТКЖ көлемі, газ көлемі
Көрсетілген қызметтер көлемі
Тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғыларын пайдалану (элементтер бойынша)
ТКЖ көлемі, газ көлемі
ТКЖ көлемі, газ көлемі
х
Газ көлемі, көрсетілген қызметтер
Бөлшек қызмет (элементтер бойынша)
х
ТКЖ көлемі, газ көлемі
х
х
Өзге қызмет (элементтер бойынша)
х
х
Ұсынылған қызметтер көлемі
х
Ескертпе
ТКЖ – тауар көлік жұмысы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
53-қосымша
нысан
Ішкі көрсетілетін қызметтерді көрсетілетін сыртқы қызметтерге жатқызу және шығындар мен тартылған активтерді сыртқы қызметтерді ұсыну кезеңдері бойынша жиынтықтау
р/с №
Сыртқы қызметтер
Шығындар мен тартылған активтер
Қызмет бағыттары мен ішкі көрсетілетін қызметтерді ұсынумен байланысты (алтыншы кезең)
өндірістік процестермен байланысты (төртінші кезең)
қызметтер бағыттарының элементтерімен байланысты (алтыншы кезең)
менеджмент процестерімен байланысты (жетінші кезең)
газ сақтау қоймаларын пайдалану
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы құбыржолдарын пайдалану
тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға қызмет бағыттарымен ұсынылатын сыртқы қызметтері
1.1
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж

1.1.1
Регулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.1.2
Нерегулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.2
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", в том числе:
П, К
П,К
П,К
П,К
1.2.1
Регулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.2.2
Нерегулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.3
"Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", в том числе:
П,К
П, К
П, К
П, К
1.3.1
Регулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.3.2
Нерегулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.4
"Розничная деятельность"
1.4.1
Регулируемые, в том числе:
1.4.2
Нерегулируемые
1.5
"Прочая деятельность", в том числе:
П, К
1.5.1
Регулируемые
1.5.2
Нерегулируемые
2.
Внешние услуги, предоставляемые направлениями деятельности внешним конечным пользователям:
2.1
"Эксплуатация газохранилищ", в том числе:
П,К
2.1.1
Регулируемые
2.1.2
Нерегулируемые
2.2
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
2.2.1
Регулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.2.2
Нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.3
"Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", в том числе:
2.3.1
Регулируемые
2.3.2
Нерегулируемые
2.4
"Розничная деятельность"
П, К
П, К
П, К
П, К
2.4.1
Регулируемые, в том числе:
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.4.1
Нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
2.5
"Прочая деятельность", в том числе:
П, К
П, К
2.5.1
Регулируемые
2.5.2
Нерегулируемые
3.
Внешние услуги, предоставляемые направлениями деятельности внешним прочим пользователям:
3.1
"Эксплуатация газохранилищ", в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
3.1.1
Регулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.1.2
Нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.2
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", в том числе:
П, К
П,К
П,К
П,К
3.2.1
Регулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.2.2
Нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.3
"Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", в том числе:
П, К
3.3.1
Регулируемые
3.3.2
Нерегулируемые
3.4
"Розничная деятельность"
3.4.1
Регулируемые, в том числе:
3.4.2
Нерегулируемые
3.5
"Прочая деятельность", в том числе:
П, К
П,К
П,К
П,К
3.5.1
Регулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
3.5.2
Нерегулируемые
по объему услуг
по объему услуг
по объему услуг
Примечание:
Условные обозначения:
(П) – прямое отнесение;
(К) – косвенное распределение.
Приложение 54
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов
Сноска. Приложение 54 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-Газ-9
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественной монополии,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или)газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Затраты и активы
Наименование установленной базы распределения
Экономические ресурсы
Трудовые ресурсы (персонал)
Капитальные (основные средства)
Здания и сооружения
Передаточные устройства
Газохранилища
Прочие
Распределительные трубопроводы (газораспределительные газопроводы)
Прочие
Затраты
Заработная плата
Отчисления от оплаты труда
Топливо
Трубы
Компрессоры
Химические реагенты
Прочие материалы
Электроэнергия
Теплоэнергия
Водоснабжение
Услуги связи
Прочие затраты
(в зависимости от степени детализации)
Стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
продолжение таблицы
Экономические ресурсы
Капитальные (основные средства)
Прочие ресурсы
Транспортные средства
Машины и оборудование
Прочие основные средства
Магистральные и (или) соединительные трубопроводы
Прочие
Компрессорные машины и оборудование
Прочее вспомогательное оборудование
Прочие
Буферный газ
Прочие
Затраты
Активы
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов
(индекс - РУ-Газ-9, периодичность: годовая)

1.1.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
1.1.2
Реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
1.2
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
1.2.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
1.2.2
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
1.3
"Тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
1.3.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
1.3.2
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
1.4
"Бөлшек қызмет"
1.4.1
реттеліп көрсетілетін , оның ішінде:
1.4.2
реттеліп көрсетілмейтін
1.5
"Өзге қызмет", оның ішінде:
Т,Ж
1.5.1
реттеліп көрсетілетін
1.5.2
реттеліп көрсетілмейтін
2.
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға қызметтер бағыттарымен ұсынылатын сыртқы қызметтер
2.1
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" оның ішінде:
Т,Ж
2.1.1
реттеліп көрсетілетін
2.1.2
реттеліп көрсетілмейтін
2.2
"Магистральдық құбыржолдарын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
2.2.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
2.2.2
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
2.3
"Тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырлғыларын пайдалану", оның ішінде:
2.3.1
реттеліп көрсетілетін
2.3.2
реттеліп көрсетілмейтін
2.4
"Бөлшек қызмет"
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
2.4.1
реттеліп көрсетілетін , оның ішінде:
көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
2.4.1
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
2.5
"Өзге қызмет", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
2.5.1
реттеліп көрсетілетін
2.5.2
реттеліп көрсетілмейтін
3.
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға қызметтер бағыттарымен ұсынылатын сыртқы қызметтер
3.1
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
3.1.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
3.1.2
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
3.2
"Магистральдық құбыржолдарын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
3.2.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
3.2.2
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
3.3
"Тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырлғыларын пайдалану", оның ішінде:
Т,Ж
3.3.1
реттеліп көрсетілетін
3.3.2
реттеліп көрсетілмейтін
3.4
"Бөлшек қызмет"
3.4.1
реттеліп көрсетілетін , оның ішінде:
3.4.2
реттеліп көрсетілмейтін
3.5
"Өзге қызмет", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
3.5.1
реттеліп көрсетілетін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
3.5.2
реттеліп көрсетілмейтін
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
көрсетілетін қызметтер көлемі бойынша
Ескертпе:
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 54-қосымша
нысан
Ұсынылады: табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп
Ескерту. 54-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: БЕ-Газ-9 Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(кәсіпорынның атауы)
(мың теңге)
Шығындар мен активтер
Белгіленген бөлу базаларының атауы
Экономикалық ресурстар
Еңбек ресурстары
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Өткізу құрылғылары
Газ сақтау қоймалары
Өзге
Тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғылары
Өзге
Шығындар
Жалақы
Еңбекақыдан аударым
Отын
Құбырлар
Компрессорлар
Химреагенттер
Өзге материалдар
Электр энергиясы
Жылу энергиясы
Сумен жабдықтау
Байланыс қызметтері
Өзге де шығындар (нақтылау дәрежесіне қарай)
Активтер
Тартылған активтер құны
Тартылған активтер амортизациясы
кестенің жалғасы
Экономикалық ресурстар
Күрделі (негізгі құралдар)
Өзге де
ресурстар
Көлік құралдары
Машиналар мен құрал-жабдық
Өзге де негізгі құралдар
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы құбыржолдары
Өзгелері
Компрессорлық машиналар мен жабдық
Өзге көмекші жабдықтар
Өзгелері
Буферлік газ
Өзгелері
Шығындар
Активтер
Басшы ______________________________________ ____________ ,
Аты, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты, тегі (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп (индексі - БЕ-Газ-9, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1указываются затраты и активы.
6. В графе 2 указывается наименование установленной базы распределения.
7. В графе 3 указываются экономические ресурсы: к ним относятся – трудовые ресурсы (персонал).
8. В графе 4 капитальные (основные средства) указываются:
1. здания и сооружения (газохранилища и прочие);
2. передаточные устройства (распределительные трубопроводы (газораспределительные газопроводы и прочие);
3. транспортные средства (магистральные и (или) соединительные трубопроводы и прочие);
4. машины и оборудование (компрессорные машины и оборудование и прочие);
5. прочие основные средства (буферный газ и прочие).
9. В графе 5 указываются прочие ресурсы.
10. В строке "Затраты" указываются: заработная плата, отчисления от оплаты труда, топливо, трубы, компрессоры, химические реагенты, прочие материалы, электроэнергия, теплоэнергия, водоснабжение, услуги связи и прочие затраты (в зависимости от степени детализации).
11. В строке "Активы" указываются: стоимость задействованных активов и амортизация задействованных активов.
Приложение 55
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг ресурсов
Сноска. Приложение 55 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-Газ-10
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или)газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование объектов распределения
Процессы производства услуг
Производственные
Обслуживающие
Менеджмента
Процесс 1
Процесс 2
Процесс 3
Процесс N
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Процесс 1
Процесс 2
Процесс 3
Процесс N
Затраты
Трудовые ресурсы (персонал)
Здания и сооружения
Газохранилища
Прочие
Передаточные устройства
Газораспределительные системы (газораспределительные газопроводы)
Прочие
Транспорт
ные средства
Магистральные и (или) соединительные газопроводы
Прочие
Машины и оборудование
Компрессорные машины и оборудование
Прочее вспомогательное оборудование
Прочие
Прочие основные средства
Буферный газ
Прочие
Прочие ресурсы
Итого затраты
Здания и сооружения
Газохранилища
Прочие
Передаточные устройства
Газораспределительные системы (газораспределительные газопроводы)
Прочие
Транспортные средства
Магистральные и (или) соединительные газопроводы
Прочие
Машины и оборудование
Компрессорные машины и оборудование
Прочее вспомогательное оборудование
Прочие
Прочие основные средства
Буферный газ
Прочие
Прочие ресурсы
Итого активы
Здания и сооружения
Газохранилища
Прочие
Передаточные устройства
Газораспределительные системы
Прочие
Транспортные средства
Магистральные и (или) соединительные газопроводы
Прочие
Машины и оборудование
Компрессорные машины и оборудование
Прочее вспомогательное оборудование
Прочие
Прочие основные средства
Буферный газ
Прочие
Прочие ресурсы
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг ресурсов
(индекс - РУ-Газ-10, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) шығындар мен активтерді экономикалық ресурстар түрлері бойынша тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
2. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда шығындар мен активтер көрсетіледі.
6. 2-бағанда белгіленген бөлу базасының атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда экономикалық ресурстар көрсетіледі: оларға – еңбек ресурстары (персонал) жатады);
8. 4-бағанда күрделі (негізгі құралдар) көрсетіледі:
1. ғимараттар мен құрылыстар (газ қоймалары және өзгелері);
2. өткізу құрылғылары (тарату құбыржолдары (газ тарату газ құбыржолдары) және газ тарату қондырғылары мен өзгелері);
3. көлік құралдары (магистральдық құбыржолдары мен өзгелері);
4. машиналар мен құрал-жабдық (компрессорлық машиналар мен жабдықтар, және өзге де);
5. өзге де негізгі құралдар (буферлік газ және өзге).
9. 5-бағанда өзге де ресурстар көрсетіледі.
10. "Шығындар" деген жолда: жалақы, еңбекақыдан аударым, отын, құбырлар, компрессорлар, химреагенттер, өзге материалдар, электр энергиясы, жылу энергиясы, сумен жабдықтау, байланыс қызметтер және өзге де шығындар (нақтылау дәрежесіне байланысты) көрсетіледі
11. Активтер деген жолда: тартылған активтердің құны мен тартылған активтердің амортизациясы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 55-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шығындар мен тартылған активтерді көрсетілетін қызметтер ресурстарын өндіру процестеріне бөлу туралы есеп
Ескерту. 55-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: : БЕ- Газ -10
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе)газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(кәсіпорынның атауы)
(мың теңге)
Бөлу объектілерінің атауы
Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері
өндірістік
қызмет көрсетуші
менеджмент
1- процесс
2- процесс
3 -процесс
N-процесс
1- процесс
2- процесс
N процесс
1- процесс
2- процесс
3- процесс
N- процесс
Шығындар
Еңбек ресурстары (персонал)
Ғимараттар мен құрылыстар
Газ сақтау қоймалары
Өзге
Өткізу құрылғылары
Газ тарату жүйелері (газ тарату құбыржолдары)
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдары
Өзгелері
Машиналар мен құрал-жабдық
Компрессорлық машиналар мен жабдық
Өзге көмекші жабдық
Өзгелері
Өзге де негізгі құралдар
Буферлік газ
Өзгелері
Өзге де ресурстар
Шығындар жиыны
Ғимараттар мен құрылыстар
Газ сақтау қоймалары
Өзгелері
Өткізу құрылғылары
Газ тарату жүйелері (газ тарату газ құбыржолдары)
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы құбыржолдары
Өзгелері
Машиналар мен жабдық
Компрессорлық машиналар мен жабдық
Өзге де көмекші жабдық
Өзгелері
Өзге негізгі құралдар
Буферлік газ
Өзгелері
Өзге ресурстар
Активтер жиыны
Ғимараттар мен құрылыстар
Газ сақтау қоймалары
Өзгелері
Өткізу құрылғылары
Газ тарату жүйелері (газ тарату газ құбыржолдары)
Өзгелері
Көлік құралдары
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы құбыржолдары
Өзгелері
Машиналар мен жабдық
Өзге де негізгі құралдар
Өзге де негізгі құралдар
Өзге де негізгі құралдар
Өзге де негізгі құралдар
Буферлік газ
Өзгелері
Өзге де ресурстар
Амортизация жиыны
Басшы ______________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер_________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Шығындар мен тартылған активтерді көрсетілетін қызметтер ресурстарын өндіру процестеріне бөлу туралы есеп (индекс - БЕ- Газ -10, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг ресурсов.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1указывается наименование объектов распределения.
6. В графе 2 указываются процессы производства услуг:
7. Производственные (Процесс 1, Процесс 2, Процесс 3, Процесс N).
8. Обслуживающие (Процесс 1, Процесс 2, Процесс 3, Процесс N).
9. Процессы производства услуг менеджмента (Процесс 1, Процесс 2, Процесс 3, Процесс N).
10. В строках "Затраты", "Активы" и "Амортизация" указываются:
1. трудовые ресурсы (персонал):
здания и сооружения, в том числе газохранилища и прочие;
передаточные устройства, в том числе газораспределительные системы (газораспределительные газопроводы);
транспортные средства, в том числе магистральные и (или) соединительные газопроводы и прочие;
машины и оборудование, в том числе компрессорные машины и оборудование и прочее вспомогательное оборудование;
2. прочие основные средства, в том числе буферный газ и прочие затраты;
3. прочие ресурсы;
4. итоговые суммы затрат, активов и амортизации.
Приложение 56
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг
Сноска. Приложение 56 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-Газ-11
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: Субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или)газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Затраты и активы обслуживающих процессов
Наименование базы распределения
Процессы производства услуг
Производственные
Менеджмента
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затраты
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активов
Амортизация активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг
(индекс - РУ-Газ-11, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) шығындар мен тартылған активтерді көрсетілетін қызметтерді өндіру процестеріне бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
2. Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда бөлу объектілерінің атауы көрсетіледі..
6. 2-бағанда көрсетілетін қызметтер өндіру процестері көрсетіледі:
7. Өндірістік (1-процесс, 2-процесс, 2-процесс, N-процесс)
8. Қызмет көрсетуші (1-процесс, 2-процесс, 2-процесс, N-процесс)
9. Көрсетілетін менеджмент қызметтерін өндіру процестері (1-процесс, 2-процесс, N-процесс).
10. "Шығындар", "Активтер" және "Амортизация" деген жолдарда мыналар көрсетіледі:
1. еңбек ресурстары (персонал):
ғимараттар мен құрылыстар, газ сақтау қоймасы және өзгелері;
өткізу құрылғылары, оның ішінде газ тарату жүйелері (газ тарату газ құбыржолдары) және өзге де;
көлік құралдары, оның ішінде магистральдық құбыржолдары мен өзге де;
машиналар мен жабдық, оның ішінде компрессорлық машиналар мен жабдық және өзге де көмекші жабдық;
2. өзге де негізгі құралдар, оның ішінде буферлік газ және өзге де шығындар;
3. өзге де ресурстар;
4. шығындар, активтер және амортизацияның жиынтық сомасы.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 56-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шығындар мен тартылған активтерді көрсетілетін қызметтерді өндіру процестеріне бөлу туралы есеп
Ескерту. 56-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: БЕ – Газ -11
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе)газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызмет көрсетуші процестердің шығындары мен активтері
Бөлу базасының атауы
Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері
өндірістік
менеджмент
1-процесс
2-процесс
N Процесс
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N-роцесс
Активтер жиыны
Активтер амортизациясы
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Амортизация жиыны
Басшы ______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Шығындар мен тартылған активтерді қызмет көрсетуші процестерге өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне бөлу туралы есеп Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді көрсетілетін қызметтер ресурстарын өндіру процестеріне бөлу туралы есеп (индексі - БЕ – Газ -11, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются затраты и активы обслуживающих процессов
6. В графе 2 указывается наименование базы распределения
7. В графе 3 указываются процессы производства услуг – производственные и услуг менеджмента, которые включают в себя ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N").
Строка "Затраты":
указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N и итоговая сумма затрат.
Строка "Активы": указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N и итоговая сумма активов.
Строка "Амортизация активов": указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N и итоговая амортизация.
Приложение 57
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности
Сноска. Приложение 57 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-Газ-12
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Затраты и активы производственных процессов
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Элементы направлений деятельности
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Элемент 1
Элемент 2
Элемент 3
Элемент N
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активов
Руководитель _________________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности
(индекс - РУ-Газ-12, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) шығындар мен тартылған активтерді қызмет көрсетуші процестерге өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда қызмет көрсетуші процестердің шығындары мен активтері көрсетіледі.
6. 2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда ("1-процесс", "2-процесс", "N-процесс") қамтитын, өндірістік және көрсетілетін қызметтер менеджменті процестері көрсетіледі.
"Шығындар" деген жолда:
1-процестің, 2-процестің, N-процестің шығындары мен шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Активтер" деген жолда: 1-процестің, 2-процестің, N-процестің активтері мен активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Амортизация активтері" деген жолда: 1-процестің, 2-процестің, N-процестің активтері және қорытынды амортизация көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 57-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.economy.gov.kz
Өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп және қызмет бағыттарының элементтері
Ескерту. 57-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индекс: БЕ – Газ – 12
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Өндірістік процестердің шығындары мен активтері
Бөлу базасының атауы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
Қызметтер бағыттарының элементтері
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
N-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1-элемент
2-элемент
3-элемент
N-элемент
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Активтер жиыны
Басшы ______________________________________ _________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп және қызмет бағыттарының элементтері (индекс - БЕ – Газ – 12, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются затраты и активы производственных процессов.
6. В графе 2 указывается наименование базы распределения.
7. В графе 3 указываются внешние услуги ("Регулируемая услуга 1", "Регулируемая услуга N", "Нерегулируемые услуги").
8. В графе 4 указываются элементы направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N").
9. В строке указываются общие затраты на услуги.
10. "Затраты": В строке 1, 2 и 3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса 3, процесса N.
11. В строке 4 указывается итоговая сумма затрат.
12. "Активы": В строке 5, 6 и 7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса 3, процесса N.
13. В строке 8 указывается итоговая сумма активов.
Приложение 58
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности,
внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами
Сноска. Приложение 58 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Газ-13
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
Затраты и активы процессов менеджмента
Наименование базы распределения
Элементы направлений деятельности
Внешние услуги
Совместные затраты на услуги
Общие затраты на услуги
Элемент 1
Элемент 2
Элемент 3
Элемент N
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затраты
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активы
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы
направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами
(индекс - РУ-Газ-13, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу және қызмет бағыттарының элементтері туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгі жоқ мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда қызмет көрсетуші процестердің шығындары мен активтері көрсетіледі.
6. 2-бағанда бөлу базасының атауы жазылады.
7. 3-бағанда сыртқы көрсетілетін қызметтер ("1-реттеліп көрсетілетін қызметтер", "N-көрсетілетін қызметтер", "Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер") көрсетіледі.
8. 4-бағанда қызмет бағыттарының ("1-элемент", "2-элемент", "3-элемент", "N элемент") көрсетіледі.
9. Жолда көрсетілетін қызметтерге арналған жалпы шығындар көрсетіледі.
10. "Шығындар": 1-3-жолда 1-процестің, 2-процестің, 3-процестің, N процестің шығындары көрсетіледі.
11. 4-жолда "Активтер": шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
12. 5, 6 және 7-жолда 1-процестің, 2-процестің, 3-процестің, N процестің активтері көрсетіледі.
13. 8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 58-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурста орналастырылған
Менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы көрстелетін қызметтерге, көрсетілетін қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп
Ескерту. 58-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Газ – 13
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(ұйымның атауы)
Менеджмент процестерінің шығындары мен активтері
Бөлу базасының атауы
Қызмет бағыттарының элементтері
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
Көрстелетін қызметтерге бірлескен шығындар
Көрстелетін қызметтерге жалпы шығындар
1-элемент
2-элемент
3-элемент
N элемент
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N процесс
Активтер жиыны
Басшысы______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
_______ жылғы "____"______________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы көрстелетін қызметтерге, көрстелетін қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп" (индекс - БЕ – Газ – 13, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются затраты и активы процессов менеджмента.
6. В графе 2 указывается наименование базы распределения.
7. В графе 3 указываются элементы направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N").
8. В графе 4 указываются внешние услуги ("Регулируемая услуга 1", "Регулируемая услуга 2", "Нерегулируемые услуги").
9. В графе 5 указываются совместные затраты на услуги.
10. В графе 6 указываются общие затраты на услуги "Затраты": В строке 1, 2 и 3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N.
11. В строке 4 указывается итоговая сумма затрат.
"Активы": В строке 5, 6 и 7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N.
В строке 8 указывается итоговая сумма активов.
Приложение 59
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги
Сноска. Приложение 59 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Газ-14
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
(наименование организации) _______________________________________________
(тысяч тенге)
Наименование элементов направлений деятельности
Наименование базы распределения
Услуги
Внутренние
Внешние
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Затраты
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого затрат
Активы
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого активов
Амортизация
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги
(индекс - РУ-Газ-14, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие указания

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы көрсетілетін қызметтерге, көрсетілетін қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері орындаушысы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда менеджмент процестерінің шығындары мен активтері көрсетіледі.
6. 2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда қызмет бағыттарының элементтері ("1-элемент", "2-элемент", "3-элемент", "N элемент") көрсетіледі.
8. 4-бағанда сыртқы көрсетілетін қызметтер ("1-реттелетіп көрсетілетін қызмет", "2-реттелетіп көрсетілетін қызмет", "Реттеліп көрсетілмейтін қызмет") көрсетіледі.
9. 5-бағанда көрсетілетін қызметтерге бірлескен шығындар көрсетіледі.
10. 6-бағанда "Шығындар": көрсетілетін қызметтерге жалпы шығындар көрстетіледі. 1, 2 және 3-жолда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің шығындары көрсетіледі.
11. 4-жолда "Активтер": шығындардын жиынтық сомасы көрсетіледі.
5, 6 және 7-жолда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің активтертері көрсетіледі.
8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 59-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп
Ескерту. 59-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Газ – 14
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
.Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
(ұйымның атауы) _______________________________
(мың теңге)
Қызмет бағыттары элементтерінің атауы
Бөлу базасының атауы
Көрсетілетін қызметтер
Ішкі
Сыртқы
1-қызмет
2-қызмет
N-қызмет
1-реттелетіп көрсетілетін қызмет
2- реттелетіп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Шығындар
1-элемент
2-элемент
N элемент
Шығындар жиыны
Активтер
1-элемент
2-элемент
N элемент
Активтер жиыны
Амортизация
1-элемент
2-элемент
N-элемент
Амортизация жиыны
Басшы ______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер_________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру бойынша түсіндірме Қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп (индекс - БЕ – Газ – 14, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указывается наименование элементов направлений деятельности ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент 3", "Элемент N").
6. В графе 2 указывается наименование базы распределения.
7. В графе 3 указываются внешние услуги (внутренние и внешние).
8. К внутренним услугам относятся (услуга 1, услуга 2 и услуга N).
9. К внешним услугам относятся регулируемая услуга 1, регулируемая услуга 2 и нерегулируемые услуги.
10. "Затраты": в строке 1, 2 и 3 указываются затраты ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент N".
11. В строке 4 указывается итоговая сумма затрат.
12. "Активы": в строке 5, 6 и 7 указываются активы ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент N").
13. В строке 8 указывается итоговая сумма активов.
14. Амортизация": в строке 9, 10 и 11 указываются амортизация ("Элемент 1", "Элемент 2", "Элемент N").
15. В строке 12 указывается итоговая сумма амортизации.
Приложение 60
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги
Сноска. Приложение 60 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс: РУ-Газ-15
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
(наименование организации) _______________________________
(тысяч тенге)
Наименование процессов менеджмента
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Общие и совместные затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Общие и совместные активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активы
Амортизация общих и совместных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер __________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги
(индекс - РУ-Газ-15, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие указания

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға және арналған.
2. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда қызмет бағыттары элементтерінің атауы көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "3-элемент", "N элемент").
6. 2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда көрсетілетін қызметтер (ішкі және сыртқы) көрсетіледі.
8. Ішкі көрсетілетін қызметтерге (1-көрсетілетін қызмет, 2-көрсетілетін қызмет және N көрсетілетін қызмет) кіреді.
9. Сыртқы көрсетілетін қызметтерге (1-реттелетіп көрсетілетін қызмет, 2-реттелетіп көрсетілетін қызмет және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) кіреді.
10. "Шығындар". 1, 2 және 3-жолда шығындар ("1-элемент", "2-элемент", "N-элемент) көрсетіледі.
11. 4-жолда шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
12. "Активтер": 5, 6 және 7-жолда активтер көрсетіледі ("1-элемент", "2-элемент", "N-элемент").
13. 8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
14. "Амортизация": 9, 10 және 11-жолда амортизация көрсетіледі ("1-элемент", "2 элемент", "N-элемент").
15. 12-жолда амортизацияның жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 60-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп
Ескерту. 60-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___жыл
Индексі: БЕ – Газ – 15
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
(ұйымның атауы) _______________________________
(мың теңге)
Менеджмент процестерінің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы қызметтер
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
N Реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Жалпы және бірлескен шығындар
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Шығындар жиыны
Жалпы және бірлескен активтер
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Активтер жиыны
Жалпы және бірлескен активтердің амортизациясы
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру бойынша түсіндірме Менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп (индекс - БЕ – Газ – 15, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указывается наименование процессов менеджмента.
6. В графе 2 указывается наименование базы распределения.
7. В графе 3 указываются внешние услуги.
8. К внешним услугам относятся (регулируемая услуга 1, регулируемая услуга 2, регулируемая услуга N и нерегулируемые услуги).
"Общие и совместные затраты":
9. В строке 1, 2 и 3 указываются затраты ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N").
10. В строке 4 указывается итоговая сумма затрат.
"Общие и совместные активы":
11. В строке 5, 6 и 7 указываются ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N")
12. В строке 8 указывается итоговая сумма активов.
"Амортизация общих и совместных активов":
13. В строке 9, 10 и 11 указывается амортизация ("Процесс 1", "Процесс 2", "Процесс N").
14. В строке 12 указывается итоговая сумма амортизации.
Приложение 61
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
Сноска. Приложение 61 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Газ-16
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
№ п/п
Наименование внутренних услуг
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
Направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных) газопроводов"
Внешним неконечным пользователям
Внешним прочим пользователям
Внешним конечным пользователям
Внешним неконечным
Внешним прочим пользователям
Затраты
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
1.1
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
2.1
3.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
3.1
4.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
4.1
5.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
5.1
6.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
6.1
7.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
7.1
8.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
8.1
Итого затраты
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
1.1
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
2.1
3.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
3.1
4.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
4.1
5.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
5.1
6.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок"
6.1
7.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
7.1
8.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
8.1
Итого активы
Амортизация
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
1.1
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
2.1
3.
Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок"
3.1
4.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ"
4.1
5.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов"
5.1
6.
Внешние услуги направления деятельности Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок
6.1
7.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность"
7.1
8.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
8.1
Итого амортизация
продолжение таблицы
Внешние услуги
Направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" предоставляемые внешним неконечным пользователям:
Направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Направления деятельности "Прочая деятельность" предоставляемые внешним прочим пользователям
Услуга 1
Услуга N
Услуга 1
Услуга N
Услуга 1
Услуга N
Затраты
Амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
(индекс - РУ-Газ-16, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға және арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіштегі ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда менеджмент процестерінің атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда сыртқы қызметтер көрсетіледі.
8. Сыртқы көрсетілетін қызметтерге (1-реттеліп көрсетілетін қызмет, 2-реттеліп көрсетілетін қызмет, N-реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) жатады. "Жалпы және бірлескен шығындар":
9. 1, 2 және 3-жолдарда шығындар көрсетіледі ("1-процесс", "2-процесс", "N-процесс").
10. 4-жолда шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
"Жалпы және бірлескен активтер":
11. 5, 6 және 7-жолдарда ("1-процесс", "2-процесс", "N-процесс") көрсетіледі.
12. 8-жолда "Жалпы және бірлескен активтердің амортизациясы" активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі:
13. 9, 10 және 11-жолдарда амортизация көрсетіледі ("1-процесс", "2-процесс", "N-процесс").
14. 12-жолда амортизацияның қорытынды сомасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 61-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге байланысты шығындар мен тартылған активтерді сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп
Ескерту. 61-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Газ – 16
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(ұйымның атауы)
р/с №
Ішкі көрсететін қызметтердің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағыты ұсынатын:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметтер бағыты
соңғы емес пайдаланушыларға
сыртқы өзге пайдаланушыларға
соңғы сыртқы пайдаланушыларға
соңғы емес сыртқы пайдаланушыларға
өзге де сыртқы пайдаланушыларға
Шығындар
1.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер :
1.1
2.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер :
2.1
3.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызметі бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
3.1
4.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
4.1
5.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
5.1
6.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
6.1
7.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
7.1
8.
"Өзге де қызметтер" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер :
8.1
Шығындар жиыны
Активтер
1.
"Газ қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
1.1
2.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер
2.1
3.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетлетін қызметтер:
3.1
4.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетлетін қызметтер:
4.1
5.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетлетін қызметтер:
5.1
6.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
6.1
7.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
7.1
8.
"Өзге қызметтер" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
8.1
Активтер жиыны
Амортизация
1.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
1.1
2.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
2.1
3.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану"қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
3.1
4.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
4.1
5.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызметтер бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер :
5.1
6.
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
6.1
7.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
7.1
8.
"Өзге қызметтер" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
8.1
Амортизация жиыны
кестенің жалғасы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғаларды пайдалану" қызмет бағыты сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынатын:
"Бөлшек қызмет" қызмет бағыты сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын:
"Өзге қызмет қызмет бағыты сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынатын:
1-қызмет
N-қызмет
1-қызмет
N-қызмет
1-қызмет
N-қ ы з м е т
Шығындар
Активтер
Амортизация
Басшы ______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру бойынша түсіндірме Ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтер ге байланысты шығындар мен тартылған активтерді сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп (индекс – БЕ -Газ-16, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указывается наименование внутренних услуг.
6. В графе 2 указывается направление базы распределения.
7. В графе 3 указываются внешние услуги.
8. Внешние услуги включают: направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
внешним неконечным пользователям и внешним прочим пользователям направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
внешним конечным пользователям, внешним неконечным и внешним прочим пользователям
направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок" предоставляемые внешним неконечным пользователям: (услуги 1 и услуги N);
направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям (услуги 1 и услуги N)
направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям (услуги 1 и услуги N)
9. В графе 4 указываются затраты: Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов";
внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок";
внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность";
внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность".
Итого затраты
В графе 5 указываются активы: Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов";
внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок";
внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность";
внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность".
Итого активы
В графе 6 указывается амортизация: Внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ":
внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов";
внутренние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов";
внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и распределительных установок";
внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность";
внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность".
Итого амортизация.
Приложение 62
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных
с предоставлением услуг газотранспортными и (или) газораспределительными организациями,
на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг,
предоставляемых газотранспортными и (или) газораспределительными организациями

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтер ге байланысты шығындар мен тартылған активтерді сыртқы көрсетлетін қызметтерге бөлу туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіштегі ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда ішкі көрсетлетін қызметтердің атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда бөлу базасының атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда Сыртқы көрсетілетін қызметтер көрсетіледі.
8. Сыртқы көрсетілетін қызметтер мыналарды қамтиды: сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға және сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытын;
сыртқы соңғы пайдаланушыларға, сыртқы соңғы емес және сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын "Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытын;
сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Тарату құбыржолдарын (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытын (1-қызмет және N қызмет);
сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытын (1-қызмет және N қызмет);
сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын "Өзге қызмет" қызмет бағытын (1-қызмет және N қызмет) қамтиды.
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытын сыртқы соңғы пайдаланушы ұсынатын: (1-қызмет және N қызмет);
"Өзге қызмет" қызметтер бағытын сыртқы өзге пайдаланушы ұсынатын: (1-қызмет және N қызмет);
9. 4-бағанда шығындар көрсетіледі: "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер;
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер;
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларды пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызметтер бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер :
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер
"Өзге қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер
Шығындар жиыны
5-бағанда активтер көрсетіледі: "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер.
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер;
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер .
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер .
"Өзге қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер .
Активтер жиыны
6-бағанда амортизация көрсетіледі: "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы ішкі көрсетілетін қызметтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер .
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
"Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер:
"Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер;
"Өзге қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызметтер.
Амортизация жиыны.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 62-қосымша
нысан
табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет ресурсында орналастырылған
Газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдардың қызметтерді көрсетуге байланысты шығындары мен тартылған активтерін газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы көрсетілетін қызмет дің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есеп

Сноска. Приложение 62 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Газ-16 А
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или)газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Внешние услуги
Регулируемые и нерегулируемые услуги
Регулируемые
Нерегулируемые
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Затраты
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого затраты
Активы
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого активы
Амортизация
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:

Ескерту. 62-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20___жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Газ – 16 А
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе)газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Сыртқы көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Реттеліп көрсетілетін
Реттеліп көрсетілмейтін
1 қызмет
2-қызмет
N қызмет
1-қызмет
2-қызмет
N қызмет
Шығындар
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетлетін қызметтерді ұсынатын:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызмет бағытындағы ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет
Шығындар жиыны
Активтер
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет ұсынылатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушы
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет қызметтер" бағытындағы ұсынатын сыртқы көрсетілетін қызмет
Активтер жиыны
Амортизация
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет ұсынатын:

1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям
2. внешним неконечным пользователям
3. внешним прочим пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных
с предоставлением услуг газотранспортными и (или) газораспределительными организациями,
на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг
(индекс - РУ-Газ-16 А, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с предоставлением услуг газотранспортными и (или) газораспределительными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются внешние услуги.

1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану қызмет" бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет ұсынатын:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет"қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызмет бағытындағы ұсынатын сыртқы көрсетілетін қызмет
Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдарының қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен тартылған активтерін газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы көрсетілетін қызметтің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есеп (индекс- БЕ – Газ – 16 А) кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдарының қызметтер көрсетумен байланысты шығындар мен тартылған активтерін газ тасымалдау және (немесе) газ таратушы ұйымдар көрсететін сыртқы көрсетілетін қызметтің реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін түрлеріне бөлу туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда Сыртқы көрсетілетін қызмет көрсетіледі.

6. В графе 2 указываются регулируемые и нерегулируемые услуги:
7. "Регулируемые услуги" (услуга 1, услуга 2 и услуга N)
8. "Нерегулируемые услуги" (услуга 1, услуга 2 и услуга N)
9. В графе 3 указываются затраты: Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности
"Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям;
2. внешним неконечным пользователям;
3. внешним прочим пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям.
Итого затраты.
В графе 4 указываются активы.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям;
2. внешним конечным пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям;
2. внешним неконечным пользователям;
3. внешним прочим пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям.
Итого активы.
В графе 5 указывается амортизация: Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация газохранилищ", предоставляемые:
1. внешним неконечным пользователям
2. внешним конечным пользователям
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов", предоставляемые:
1. внешним конечным пользователям;
2. внешним неконечным пользователям;
3. внешним прочим пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Эксплуатация распределительных трубопроводов (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок", предоставляемые внешним неконечным пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Розничная деятельность", предоставляемые внешним конечным пользователям.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность", предоставляемые внешним прочим пользователям.
Итого амортизация.
Приложение 63
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг

6. 2-бағанда реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер көрсетіледі:
7. "Реттеліп көрсетілетін қызметтер" (1-қызмет, 2-қызмет және N-қызмет).
8. "Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер" (1-қызмет, 2-қызмет және N-қызмет).
9. 3-бағанда: "Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет ұсынатын:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға шығындар көрсетіледі.
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет
Сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет.
Сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытында сыртқы көрсетілетін қызмет.
Сыртқы өзге пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметтер бағытындағы ұсынатын сыртқы көрсетілетін қызмет .
Шығындар жиыны
4-бағанда активтер көрсетіледі
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытындағы:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет.
"Магистральдық газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытындағы:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет.
Соңғы емес сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Соңғы сыртқы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытында сыртқы көрсетілетін қызмет
Өзге де сыртқы пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметтер бағытында ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет
Активтер жиыны
5-бағанда амортизация көрсетіледі:
"Газ сақтау қоймаларын пайдалану" қызмет бағытында:
1. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы пайдаланушыларға ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет
"Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану" қызмет бағытында:
1. сыртқы соңғы пайдаланушыларға
2. сыртқы соңғы емес пайдаланушыларға
3. сыртқы өзге пайдаланушыларға ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет.
Соңғы емес сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын "Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану" қызмет бағытындағы сыртқы көрсетілетін қызмет
Соңғы сыртқы пайдаланушыларға ұсынатын "Бөлшек қызмет" қызмет бағытында сыртқы көрсетілетін қызмет
Өзге де сыртқы пайдаланушыларға "Өзге қызмет" қызметтер бағытында ұсынылатын сыртқы көрсетілетін қызмет
Амортизация жиыны.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 63-қосымша
Нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді қолданысқа енгізілген сыртқы көрсетілетін қызметтер түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есеп

Сноска. Приложение 63 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Газ-17
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или)газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование доходов, затрат и задействованных активов
Внешние услуги
Эксплуатация газохранилищ
Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Доходы
Доход
Итого доходов
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого затрат
Задействованные активы
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого задействованных активов
Амортизация
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого амортизация
продолжение таблицы
Внешние услуги
Итого
Эксплуатация газораспределительных газопроводов и газораспределительных установок
Розничная деятельность
Прочая деятельность
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Доходы
Затраты
Задействованные активы
Амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _____________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг
(индекс - РУ-Газ-17, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг.

Ескерту. 63-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Газ – 17
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе)газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
______________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің атауы
Сыртқы көрсетлетін қызметтер
Газ сақтау қоймаларын пайдалану
Магистральдық және (немесе) жалғастырушы газ құбыржолдарын пайдалану
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
реттеліп көрсетілмейтін қызмет
1-реттелетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Кірістер
Кіріс
Кірістер жиыны
Шығындар
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Шығындар жиыны
Тартылған активтер
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Тартылған активтердің жиыны
Амортизация
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Амортизация жиыны
кестенің жалғасы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
Жиыны
Газ тарату құбыржолдарын және газ бөлуші құрылғыларын пайдалану
Бөлшек қызмет
Өзге қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
реттеліп көрсетілмейтін қызмет
Кірістер
Шығындар
Тартылған активтер
Амортизация
Басшы ______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді сыртқы көрсетілетін қызметтер түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есеп (индекс- БЕ – Газ – 17, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді сыртқы қызметтердің түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.

2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются наименования доходов, затрат, задействованных активов.
6. В графе 2 указывается внешние услуги (эксплуатация газохранилищ, эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов, эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок, розничная деятельность и прочая деятельность).
7. Каждая услуга включает в себя: регулируемую услугу 1, регулируемую услугу 2 и нерегулируемые услуги.
8. В строке 4 указываются доходы (в строке 5 и 6 доходы и итоговая сумма доходов).
9. В строке 7 указываются затраты (в строке 8, 9, 10, 11 и 12 прямые, косвенные, совместные общие и итоговая сумма затрат).
10. В строке 13 указываются задействованные активы (в строке 14, 15, 16, 17 и 18 прямые, косвенные, совместные общие и итоговая сумма итоговая сумма задействованных активов).
11. В строке 19 указывается амортизация (в строке 20, 21, 22, 23 и 24 прямые, косвенные, совместные общие и итоговая сумма амортизации).
Приложение 64
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности
Сноска. Приложение 64 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Газ-18
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа
по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным
системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке
сырого газа по соединительным газопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_______________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование доходов, затрат, задействованных активов
Направления деятельности
Эксплуатация газохранилищ
Эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов
Эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок
Розничная деятельность
Прочая деятельность
Доходы
Доходы от предоставления внешних услуг
Доходы по трансфертным платежам
Итого
Затраты
Внутренние затраты по направлениям деятельности
Затраты по трансфертным платежам
Итого
Задействованные активы
Активы по направлениям деятельности
Активы по трансфертным услугам
Итого
Амортизация
Амортизация активов направления деятельности
Амортизация активов по трансфертным услугам
Итого
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности
(индекс - РУ-Газ-18, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

2. Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің атаулары көрсетіледі.
6. 2-бағанда сыртқы көрсетілетін қызметтер көрсетіледі (газ сақтау газ тарату жүйелерін пайдалану газ тарату қоймаларын пайдалану, магистральдық газ құбыржолдарын пайдалану, газ тарату құбыржолдарын және газ тарату қондырғыларын пайдалану, бөлшек қызмет және өзге де қызмет).
7. Әрбір көрсетілетін қызмет: 1-реттеліп көрсетілетін қызмет, 2-реттеліп көрсетілмейтін қызметтерді қамтиды.
8. 4-жолда кірістер (5, 6-жолдарда кірістер мен кірістердің жиынтық сомасы) көрсетіледі.
9. 7-жолда шығындар (8, 9, 10, 11 және 12-жолдарда тікелей, жанама, бірлескен, жалпы және шығындардың жиынтық сомасы) көрсетіледі.
10. 13-жолда тартылған активтер (14, 15, 16, 17 және 18-жолдарда тікелей, жанама, бірлескен, жалпы және тартылған активтердің жиынтық сомасы) көрсетіледі.
11. 19-жолда амортизация (20, 21, 22, 23 және 24-жолдарда тікелей, жанама, бірлескен, жалпы және амортизацияның жиынтық сомасы) көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 64-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есеп
Ескерту. 64-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Газ – 18
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_______________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістерді, шығындар мен тартылған активтердің атауы
Қызметтер бағыты
Газ қоймаларын пайдалану
Магистральдық құбыржолдарын пайдалану
Газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын пайдалану
Бөлшек қызмет
Өзге де қызмет
Кірістер
Сыртқы қызмет ұсынудан түскен кірістер
Трансферттік төлемдер бойынша кірістер
Жиыны
Шығындар
Сыртқы қызмет ұсынудан түскен кірістер
Трансферттік төлемдер бойынша кірістер
Жиыны
Тартылған активтер
Қызмет бағыттары бойынша активтер
Трансферттік көрсетілетін қызметтер бойынша активтер
Жиыны
Амортизация
Қызмет бағыттары бойынша активтердің амортизациясы
Трансферттік көрсетілетін қызметтер бойынша активтер амортизациясы
Жиыны
Басшы ______________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қолы
________ жыл "___" ____________
Қосымша әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды толтыру бойынша түсіндірме Отчет о распределении доходов, затрат и привлеченных активов по направлениям деятельности (индекс- БЕ – Газ – 18, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по хранению, транспортировке товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировке сырого газа по соединительным газопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении доходов, затрат и задействованных активов, по направлениям деятельности.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются наименования доходов, затрат, задействованных активов.
6. В графе 2 указывается направление деятельности (эксплуатация газохранилищ, эксплуатация магистральных и (или) соединительных газопроводов, эксплуатация газораспределительных систем (газораспределительных газопроводов) и газораспределительных установок, розничная деятельность и прочая деятельность.
7. В графе 3 указываются доходы (доходы от предоставления внешних услуг, доходы по трансфертным платежам, итоговая сумма доходов).
8. В графе 4 указываются затраты (внутренние затраты по направлениям деятельности, затраты по трансфертным платежам, итоговая сумма затрат).
9. В графе 5 указывается амортизация (амортизация активов направления деятельности, амортизация активов по трансфертным услугам, итоговая сумма амортизации).
Приложение 65
к Правилам формирования тарифов
Схема направления деятельности нефтетранспортных организаций
Приложение 66
к Правилам формирования тарифов
Схема распределения затрат и активов на услуги нефтетранспортной организации
Приложение 67
к Правилам формирования тарифов
форма
Примеры баз распределений1 затрат и активов на экономические ресурсы
Затраты и активы
Установленная база распределения
Экономические ресурсы
Трудовые ресурсы (персонал)
Капитальные (основные средства)
Здания и сооружения
Передаточные устройства
Насосные
Прочие
Технологические трубопроводы
Прочие
1
2
3
4
5
6
7
Затраты
Заработная плата
Первичные документы
П
х
х
х
х
Отчисления от оплаты труда
Оплата труда
П
х
х
х
х
Топливо
Первичные документы или нормативные показатели
х
П, К
П, К
х
х
Трубы
Первичные документы
х
х
х
П
П
Материалы
Первичные документы
х
П
П
П
П
Электроэнергия
Показаниям приборов учета или нормативная мощность
х
П, К
П, К
х
х
Теплоэнергия
Показаниям приборов учета
х
П, К
П, К
х
х
Водоснабжение
Показаниям приборов учета
х
П, К
П, К
х
х
Услуги связи
Первичные документы
П
х
х
х
х
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Активы
Стоимость задействованных активов
В зависимости от принадлежности к элементу направления деятельности
х
П
П
П
П
Амортизация задействованных активов
Стоимость задействованных активов
х
П
П
П
П
продолжение таблицы
Экономические ресурсы
Капитальные (основные средства)
Транспортные средства
Насосы
Машины и оборудование
Прочие основные средства
Прочие ресурсы
Магистральные трубопроводы
Прочие
Насосы
Теплообменники
Прочие
Резервуары
Прочие
8
9
10
11
12
13
14
15
Затраты
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
П, К
П, К
П, К
П, К
х
х
х
П
х
х
х
х
х
х
х
П
П
П
П
П
П
П
П
х
х
П, К
П, К
П, К
х
П, К
х
х
х
х
П, К
х
х
х
х
х
х
П, К
х
П, К
х
П, К
х
х
х
х
х
х
х
х
х
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Активы
П
П
П
П
П
х
П
х
П
П
П
П
П
х
П
х
Примечание:
1Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат
определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета
нефтетранспортных организаций, утверждаемых субъектами естественных монополий.
Условные обозначения:
П – прямое отнесение;
К – косвенное распределение.
Приложение 68
к Правилам формирования тарифов
форма
Примеры баз распределения экономических ресурсов на процессы предоставления услуг
Наименование экономических ресурсов
Процессы производства услуг
Производственные процессы, связанные с эксплуатацией оборудования
Обслуживающие процессы, связанные с эксплуатацией
Процессы менеджмента
Транспортировки нефти (по видам услуг)
Прочей деятельности (по видам регулируемых услуг)
Средства электрохимзащиты
Специальной техники
Вспомогательного оборудования
Финансовые службы
Юридические службы
Администрация
Маркетинг
Трудовые ресурсы (персонал)
П, % занятости или время К
П, % занятости или время К
П,% занятости Или время К
П, % занятости или время )
П,% занятости или время К
П
П
П
П
Капитальные (основные средства
Здания и сооружения
Насосная
П, Объем нефти К
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Площадь, численность работников К
Передаточные устройства
Технологические трубопроводы
П, Объем нефти К
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
П
П
х
х
П
х
х
х
х
Транспортные средства
Магистральные нефтепроводы
П
П
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
Пробег, время К
Пробег, время К
П, Пробег, время К
П, Пробег, время К
П, Пробег, время К
П, Пробег, время К
П, Пробег, время К
П, Пробег, время К
П, Пробег, время К
Насосы
Насосы
П, % занятости К
П, % занятости К
х
х
х
х
х
х
х
Машины и оборудование
Теплообменники
П
х
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
П, % занятости К
П, % занятости К
П, % занятости
К
П, % занятости К
П,% занятости К
П, % занятости К
П, % занятости К
П, % занятости К
П, % занятости К
Прочие основные средства
Резервуары
Объем нефти К
Объем предоставленных услуг К
х
х
х
х
х
х
х
Прочие
П, площадь, численность работников К
П, площадь, численность работников К
П, площадь, численность работников К
П, площадь, численность работников К
П, площадь, Численность работников К
П, численность работников К
П, площадь, численность работников К
П, площадь, численность работников К
П, площадь, численность работников К
Прочие ресурсы
П, % занятости К
П, % занятости К
П, % занятости
К
П, % занятости К
П, % занятости К
П, % занятости К
П, % занятости К
П,% занятости К
П, % занятости К
Примечание:
2Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат
определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета
нефтетранспортных организаций, утверждаемых субъектами естественных монополий.
Условные обозначения:
П – прямое отнесение;
К – косвенное распределение.
Приложение 69
к Правилам формирования тарифов
форма
Примеры баз распределения3 обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента
Наименование вспомогательных бизнес процессов
Производственные процессы и процессы менеджмента
Производственные процессы
Процессы менеджмента
Связанные с эксплуатацией оборудования для транспортировки нефти
Связанные с эксплуатацией оборудования прочей деятельностью
Финансовые службы
Юридические службы
Администрация
Маркетинг
Связанные с эксплуатацией средств электрохимзащиты
(П), % занятости
(П), % занятости
х
х
х
х
Связанные с эксплуатацией специальной техники
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Пробег, время
Связанные с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% занятости
% занятости
х
х
х
х
Примечание:
П – прямое отнесение;
3Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат
определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета
нефтетранспортных организаций, утверждаемых субъектами естественных монополий.
Приложение 70
к Правилам формирования тарифов
форма
Примеры баз распределения4 производственных процессов на внешние услуги и элементы направления деятельности
Наименование производственных процессов
Наименование услуг
Эксплуатация элементов направлений деятельности
Внешние услуги по транспортировке нефти
Внешние услуги прочей деятельности
Связанные с эксплуатацией оборудования для транспортировки нефти
(П), объем нефти (К)
х
(П), объем нефти (К)
Связанные с эксплуатацией оборудования по прочей деятельности
х
(П), объем воды
(П), объем воды (К)
Примечание:
4Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат
определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета
нефтетранспортных организаций, утверждаемых субъектами естественных монополий.
Условные обозначения:
П – прямое отнесение;
К – косвенное распределение.
Приложение 71
к Правилам формирования тарифов
форма
Примеры баз распределения элементов направления деятельности на внутренние и внешние услуги
Наименование направлений деятельности
Виды услуг
Внешние услуги по транспортировке нефти
Внешние услуги прочей деятельности
Внутренние услуги
Транспортировка нефти (по элементам)
Объем нефти
х
х
Прочая деятельность (по элементам)
х
Объем воды
Объем предоставленных услуг
Примечание:
5Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат
определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета
нефтетранспортных организаций, утверждаемых субъектами естественных монополий.
Приложение 72
к Правилам формирования тарифов
форма
Отнесение внутренних услуг на внешние услуги и суммирование затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг
№ п/п
Внешние услуги
Затраты и задействованные активы
Связанные с предоставлением внутренних услуг направлениями деятельности (седьмой этап)
Связанные с производственными процессами (четвертый этап)
Связанные с элементами направления деятельности (шестой этап)
Связанные с процессами менеджмента (восьмой этап)
Транспортировка нефти
Прочая деятельность
1.
Внешние услуги, предоставляемые направлениями деятельности:
1
"Транспортировка нефти" в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
1.1
Регулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
1.2
Нерегулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
2
"Прочая деятельность", в том числе:
П, К
П, К
П, К
П, К
2.1
Регулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
2.2
Нерегулируемые
По объему услуг
По объему услуг
По объему услуг
Примечание:
П – прямое отнесение;
К – косвенное распределение.
6Указанные базы распределения приведены в качестве примера и подлежат
определению нефтетранспортными организациями в методиках раздельного учета
нефтетранспортных организаций, утверждаемых субъектами естественных монополий.
Приложение 73
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов

1. Осы түсіндірме тауарлық газды сақтау, жалғастырушы магистральдық газ құбыржолдары және (немесе) газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау, топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикі газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді қызмет бағыттары бойынша бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
2. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің атаулары көрсетіледі.
6. 2-бағанда қызметтер бағыты көрсетіледі (газ қоймаларын пайдалану, магистральдық құбыржолдарын пайдалану, газ тарату жүйелерін (газ тарату газ құбыржолдарын) және газ тарату қондырғыларын, бөлшек қызмет және өзге қызмет).
7. 3-бағанда кірістер (сыртқы қызмет көрсетуден түскен кірістер, трансферттік төлемдер бойынша кірістер, кірістердің жиынтық сомасы) көрсетіледі.
8. 4-бағанда шығындар (Қызмет бағыттары бойынша ішкі шығындар, трансферттік төлемдер бойынша шығындар, шығындардың жиынтық сомасы) көрсетіледі.
9. 5-бағанда амортизация (қызметтер бағыттары бойынша активтердің амортизациясы, трансферттік төлемдер бойынша активтердің амортизациясы, амортизацияның жиынтық сомасы) көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
65-қосымша
Мұнай тасымалдаушы ұйымдар қызметінің бағыттары схемасы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
66-қосымша
Мұнай тасымалдау ұйымның қызметтеріне шығындар мен активтерді бөлу схемасы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
67-қосымша
нысан
Шығындар мен активтерді экономикалық ресурстарға бөлу базаларының1 үлгілері
Шығындар мен активтер
Белгіленген бөлу базасы
Экономикалық ресурстар
Еңбек ресурстары (персонал)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Өткізу құрылғылары
Сорғы
Өзге
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
1
2
3
4
5
6
7
Шығындар
Жалақы
Бастапқы құжаттар
Т
х
х
х
х
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
Еңбекке ақы төлеу
Т
х
х
х
х
Отын
Бастапқы құжаттар немесе нормативтік көрсеткіштер
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
Құбырлар
Бастапқы құжаттар
х
х
х
Т
Т
Материалдар
Бастапқы құжаттар
х
Т
Т
Т
Т
Электр энергиясы
Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері немесе нормативтік қуат
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
Жылу энергиясы
Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
Сумен жабдықтау
Есепке алу аспаптарының көрсеткіштері
х
Т,Ж
Т,Ж
х
х
Байланыс қызметтері
Бастапқы құжаттар
Т
х
х
х
х
Өзге шығындар (нақтылау дәрежесіне байланысты)
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Активтер
Тартылған активтердің құны
Қызмет бағытының элементіне жататындығына байланысты
х
Т
Т
Т
Т
Тартылған активтердің амортизациясы
Тартылған активтердің құны
х
Т
Т
Т
Т
кестенің жалғасы
Экономикалық ресурстар
Күрделі (негізгі құралдар)
Көлік құралдары
Сорғылар
Машиналар мен жабдық
Өзге негізгі құралдар
Өзге ресурстар
Магистральдық құбыржолдары
Өзге
Сорғылар
Жылу алмастырғыш
Өзге
Резервуарлар
Өзге
8
9
10
11
12
13
14
15
Шығындар
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
х
х
Т
х
х
х
х
х
х
х
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
Т
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
х
Т,Ж
х
х
х
х
Т,Ж
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
Т,Ж
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Активтер
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Т
Т
Т
Т
Т
х
Т
х
Ескертпе:
1 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және табиғи монополиялар субъектілер бекітетін мұнай тасымалдау ұйымдарының бөлек есепке алу әдістемелерінде мұнай тасымалдауұйымдары анықтауға тиіс.
Шартты белгілер:
Т – тікелей жатқызу;
Ж – жанама бөлу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
68-қосымша
нысан
Экономикалық ресурстарды көрсетілетін қызметтер ұсыну процестеріне бөлу базаларының үлгілері2
Экономикалық ресурстардың атауы
Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері
Мыналар үшін жабдықты пайдалануға байланысты өндірістік процестер
пайдалануға байланысты қызмет көрсету процестері
Мұнайды тасымалдау (қызметтердің түрлері бойынша)
Өзге қызмет (реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша)
Электро химиялық қорғау құралдары
арнайы техника
көмекші жабдық
Еңбек ресурстары (персонал)
(Т), қамтылу % немесе уақыт (Ж)
(Т), қамтылу % немесе уақыт (Ж)
(Т), қамтылу % немесе уақыт (Ж)
(Т), қамтылу % немесе уақыт (Ж)
(Т), қамтылу % немесе уақыт (Ж)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
(Т), Мұнай көлемі(Ж)
х
х
х
х
Өзге
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
(Т), Мұнай көлемі(Ж)
х
х
х
х
Өзге
(Т)
(Т)
х
х
(Т)
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
(Т)
(Т)
х
х
х
Өзге
Жүріс, уақыт (Ж)
Жүріс, уақыт (Ж)
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
Сорғылар
Сорғылар
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
х
х
х
Машиналар мен жабдық
Жылу алмастыр ғыштар
(Т)
х
х
х
х
Өзге
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Өзге негізгі құралдар
Резервуарлар
Мұнай көлемі
(К)
Көрсетілетін қызметтердің ұсынылған көлемі
(К)
х
х
х
Өзге
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Өзге ресурстар
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері
Менеджмент процестері
Қаржы қызметтері
Заң қызметтері
Әкімшілік
Маркетинг
(Т)
(Т)
(Т)
(Т)
х
х
х
х
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
Алаң, қызметкерлер саны (Ж)
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
(Т), Жүріс, уақыт (Ж)
х
х
х
х
х
х
х
х
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
х
х
х
х
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т),алаң, қызметкерлер саны (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
(Т), қамтылу % (Ж)
Ескертпе:
2 Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және табиғи монополиялар субъектілер бекітетін мұнай тасымалдау ұйымдарының бөлек есепке алу әдістемесінде мұнай тасымалдау ұйымдары айқындауға тиіс.
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу
(Ж) – жанама бөлу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
69-қосымша
нысан
Қызмет көрсететін процестерді өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне бөлу3 базаларының үлгілері
Көмекші бизнес процестердің атауы
Өндірістік процестер мен менеджмент процестері
Өндірістік процестер
Менеджмент процестері
Мұнай тасымалдауға арналған жабдықтарды пайдалануға байланысты
Өзге қызметтің жабдықтарын пайдалануға байланысты
Қаржы қызмет тері
Заң қызмет тері
Әкімшілік
Маркетинг
электр-химқорғау құралдарын пайдалануға байланысты
(Т), қамтылу %
(Т), қамтылу %
х
х
х
х
арнайы техниканы пайдалануға байланысты
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
Жүріс, уақыт
көмекші жабдықты пайдалануға байланысты
% жұмыспен қамтылу
% жұмыспен қамтылу
х
х
х
х
Ескертпе:
П – тікелей жатқызу;
3Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және табиғи монополиялар субъектілер бекітетін мұнай тасымалдау ұйымдарының бөлек есепке алу әдістемесінде мұнай тасымалдау ұйымдары айқындауға тиіс.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
70-қосымша
нысан
Өндірістік процестерді сыртқы көрсетілетін қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу базаларының4 үлгілері
Өндірістік процестердің атауы
Көрсетілетін қызметтердің атауы
Қызмет бағыттарының элементтерін пайдалану
мұнайды тасымалдау бойынша сыртқы көрсетілетін қызметтер
Өзге қызметтің сыртқы көрсетілетін қызметтері
Мұнай тасымалдауға арналған жабдықтарды пайдалануға байланысты
(Т), мұнай көлемі (Ж)
х
(Т), мұнай көлемі (Ж)
Өзге қызмет бойынша жабдықтарды пайдалануға байланысты
х
(Т), су көлемі
(Т), су көлемі (Ж)
Ескертпе:
4Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және табиғи монополиялар субъектілер бекітетін мұнай тасымалдау ұйымдарының бөлек есепке алу әдістемесінде мұнай тасымалдау ұйымдары айқындауға тиіс.
Шартты белгілер:
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
71-қосымша
нысан
Қызмет бағыттарының элементтерін5 ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу базаларының үлгілері
Қызмет бағыттарының атауы
Көрсетілетін қызметтердің түрлері
Мұнай тасымалдау бойынша сыртқы көрсетілетін қызметтер
Өзге қызметтің сыртқы көрсетілетін қызметтері
Ішкі көрсетілетін қызметтер
Мұнай тасымалдау (элементтер бойынша)
мұнай көлемі
х
х
Өзге қызмет (элементтер бойынша)
х
су көлемі
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Ескертпе:
5Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және табиғи монополиялар субъектілер бекітетін мұнай тасымалдау ұйымдарының бөлек есепке алу әдістемесінде мұнай тасымалдау ұйымдары айқындауға тиіс.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
72-қосымша
нысан
Сыртқы көрсетілетін қызметтерді6 ішкі көрсетілетін қызметтерге жатқызу және сыртқы қызметтерді ұсыну кезеңдері бойынша шығындар мен тартылған активтерді жиынтықтау
Р/с №
Сыртқы қызметтер
Шығындар мен тартылған активтер
қызмет бағыттарымен ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты (жетінші кезең)
өндірістік процестерге байланысты (төртінші кезең)
қызмет бағыттарының элементтеріне байланысты (алтыншы кезең)
менеджменттің процестеріне байланысты (сегізінші кезең)
Мұнай тасымалдау
Өзге қызмет
1.
Қызметтің бағыттарымен ұсынылатын сыртқы қызметтер:
1
"Мұнайды тасымалдау" оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
1.1
реттеліп көрсетілетін
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
1.2
реттеліп көрсетілмейтін
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
2
"Өзге қызмет", оның ішінде:
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
2.1
реттеліп көрсетілетін
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
2.2
реттеліп көрсетілмейтін
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша
Ескертпе:
(Т) – тікелей жатқызу;
(Ж) – жанама бөлу.
6Көрсетілген бөлу базалары үлгі ретінде келтірілген және табиғи монополиялар субъектілер бекітетін мұнай тасымалдау ұйымдарының бөлек есепке алу әдістемесінде мұнай тасымалдау ұйымдары айқындауға тиіс
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 73-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп

Сноска. Приложение 73 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс: РУ-Нефть-9
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Затраты и активы
Наименование установленной базы распределения
Экономические ресурсы
Трудовые ресурсы (персонал)
Капитальные (основные средства)
Здания и сооружения
Передаточные устройства
Насосная
Прочие
Технологические трубопроводы
Прочие
Затраты
Заработная плата
Отчисления от оплаты труда
Топливо
Прочие материалы
Электроэнергия
Теплоэнергия
Водоснабжение
Услуги связи
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
Активы
Стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
продолжение таблицы
Экономические ресурсы
Капитальные (основные средства)
Транспортные средства
Насосы
Машины и оборудование
Прочие основные средства
Прочие ресурсы (в зависимости от степени детализации)
Магистральные трубопроводы
Прочие
Насосы
Теплообменники Прочее
Прочее
Резервуары
Прочие
Затраты
Активы
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов
(индекс - РУ-Нефть-9, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о прямом отнесении и косвенном распределении затрат и активов по видам экономических ресурсов.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3 Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы

Ескерту. 73-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: БЕ – Мұнай – 9
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Шығындар мен активтер
Белгіленген бөлу базасының атауы
Экономикалық ресурстар
Трудовые ресурсы (персонал)
Күрделі (негізгі құралдар)
Ғимараттар мен құрылыстар
Өткізу құрылғылары
Сорғы
Өзге де
Технологиялық тарату құбырлары
Өзге де
Шығындар
Жалақы
Еңбекақы төлеуден аударым
Отын
Өзге материалдар
Электр энергиясы
Жылу энергиясы
Сумен жабдықтау
Байланыс қызметтері
Өзге шығындар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты)
Активтер
Тартылған активтердің құны
Тартылған активтердің амортизациясы
кестенің жалғасы
Экономикалық ресурстар
Күрделі (негізгі құралдар)
Көлік құралдары
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Өзге негізгі құралдар
Өзге де ресурстар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты)
Магистральдық құбыржолдары
өзге
Сорғы
Жылу алмастырғыштар Өзге
Өзге
Резервуарлар
Өзге
Шығындар
Активтер
Басшы ______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ _____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есеп (индекс - БЕ – Мұнай – 9) кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) экономикалық ресурстардың түрлері бойынша шығындар мен активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

5. В графе 1 указываются затраты и активы субъекта.
6. В графе 2 наименование установленной базы распределения.
7. В графе 3 указываются экономические ресурсы субъекта, в том числе: трудовые ресурсы (персонал); капитальные (основные средства), в том числе: здания и сооружения (насосные и прочие); передаточные устройства, в том числе: технологические трубопроводы и прочие; транспортные средства, в том числе: магистральные трубопроводы и прочие; насосы; машины и оборудование, в том числе: теплообменники и прочие; прочие основные средства, в том числе: резервуары и прочие; прочие ресурсы (в зависимости от степени детализации).
8. В строке 1 указываются данные по заработной плате.
9. В строке 2 указываются отчисления от оплаты труда.
10. В строке 3 указываются затраты на топливо.
11. В строке 4 указываются затраты на прочие материалы.
12. В строке 5 указываются затраты на электроэнергию.
13. В строке 6 указываются затраты на теплоэнергию.
14. В строке 7 указываются затраты на водоснабжение.
15. В строке 8 указываются затраты на услуги связи.
16. В строке 9 указываются прочие затраты (в зависимости от степени детализации).
17. В строке 10 указывается стоимость задействованных активов.
18. В строке 11 указывается амортизация задействованных активов.
Приложение 74
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг
Сноска. Приложение 74 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс: РУ-Нефть-10
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование объектов распределения
Процессы производства услуг
Производственные
Обслуживающие
Менеджмента
Процесс 1
Процесс 2
Процесс 3
Процесс N
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Процесс 1
Процесс 2
Процесс 3
Процесс N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Затраты
Трудовые ресурсы (персонал)
Здания и сооружения
Насосная
Прочие
Передаточные устройства
Технологические трубопроводы
Прочие
Транспортные средства
Магистральные трубопроводы
Прочие
Насосы
Насосы
Машины и оборудование
Теплообменники
Прочие
Прочие основные средства
Резервуары
Прочие
Прочие ресурсы
Итого затраты
Активы
Здания и сооружения
Насосная
Прочие
Передаточные устройства
Технологические трубопроводы
Прочие
Транспортные средства
Магистральные трубопроводы
Прочие
Насосы
Насосы
Машины и оборудование
Теплообменники
Прочие
Прочие основные средства
Резервуары
Прочие
Прочие ресурсы
Итого активы
Амортизация
Здания и сооружения
Насосная
Прочие
Передаточные устройства
Технологические трубопроводы
Прочие
Транспортные средства
Магистральные трубопроводы
Прочие
Насосы
Насосы
Машины и оборудование
Теплообменники
Прочие
Прочие основные средства
Резервуары
Прочие
Прочие ресурсы
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг
(индекс - РУ-Нефть-10, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

5. 1-бағанда субъектінің шығындары және активтері бойынша көрсетіледі;
6. 2-бағанда белгіленген бөлу базасының атауы;
7. 3-бағанда субъектінің экономикалық ресурстары, оның ішінде: еңбек ресурстары (персонал); күрделі (негізгі құралдар), оның ішінде: ғимараттар мен құрылыстар; өткізу құрылғылары, оның ішінде: технологиялық құбыржолдары және өзге; көлік құралдары, оның ішінде: магистральдық тарату құбыржолдары мен өзге; сорғы; машиналар мен жабдық, оның ішінде: жылу алмастырғыштар мен өзге; өзге негізгі құралдар, оның ішінде: резервуарлар мен өзге; өзге ресурстар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты);
8. 1-жолда жалақы көрсетіледі;
9. 2-жолда еңбекке ақы төлеуден аударым көрсетіледі;
10. 3-жолда отын шығындары көрсетіледі;
11. 4-жолда өзге материалдар шығындары көрсетіледі;
12. 5-жолда электр энергиясы шығындары көрсетіледі;
13. 6-жолда жылу энергиясы шығындары көрсетіледі;
14. 7-жолда сумен жабдықтау шығындары көрсетіледі;
15. 8-жолда байланыс қызметтері шығындары көрсетіледі;
16. 9-жолда өзге шығындар (нақтылаудың дәрежесіне байланысты) көрсетіледі;
17. 10-жолда тартылған активтердің құны көрсетіледі;
18. 11-жолда тартылған активтердің амортизациясы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 74-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Көрсетілетін қызметтер өндірісі процестеріне шығындар мен тартылған активтерді бөлу туралы есеп
Ескерту. 74-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: БЕ-Мұнай-10
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________ (ұйымның атауы)
(мың теңге)
Бөлу объектілерінің атауы
Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері
өндірістік
қызмет көрсетуші
менеджмент
1-процесс
2- процесс
3- процесс
N Процесс
1- процесс
2- процесс
N Процесс
1-процесс
2-процесс
3-процесс
N Процесс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Шығындар
Еңбек ресурстары (персонал)
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
Өзге
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
Өзге
Сорғы
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Жылу алмастырғыштар
Өзге
Өзге негізгі құралдар
Резервуарлар
Өзгеь де
Өзге ресурстар
Шығындар жиыны
Активтер
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
Өзге де
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
Өзге
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
Өзге де
Сорғы
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Жылу алмастырғыштар
Өзге де
Өзге де негізгі құралдар
Резервуарлар
Өзге де
Өзге де ресурстар
Активтер жиыны
Амортизация
Ғимараттар мен құрылыстар
Сорғы
Өзге де
Өткізу құрылғылары
Технологиялық құбыржолдары
Өзге де
Көлік құралдары
Магистральдық құбыржолдары
Өзге де
Сорғы
Сорғы
Машиналар мен жабдық
Жылу аламастырғыштар
Өзге де
Өзге де негізгі құралдар
Резервуарлар
Өзге де
Өзге де ресурстар
Амортизация жиыны
Басшы ______________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ___________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестеріне шығындар мен тартылған активтерді бөлу туралы есеп (индекс-БЕ-Мұнай-10, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов на процессы производства услуг.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный Отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматриваются затраты субъекта, на 2 этапе – активы субъекта, 3 этап – амортизация.
6. В графе 1 приведены наименования объектов распределения субъекта.
7. В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 по всем строкам Отчета приводятся данные о процессах производства услуг субъекта.
При этом, процессы производства услуг различают 3 группы: 1) производственные процессы; 2) обслуживающие процессы; 3) процессы менеджмента.
1) производственные процессы – процессы, непосредственно направленные на производство и предоставление услуг;
2) обслуживающие процессы – процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
3) процессы менеджмента – процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия.
Приложение 75
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и активов обслуживающих процессов
на производственные процессы и процессы менеджмента
Сноска. Приложение 75 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Нефть-11
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Затраты и активы обслуживающих процессов
Наименование базы распределения
Процессы производства услуг
Производственные
Менеджмента
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затраты
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активов
Амортизация активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"________"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и активов обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента
(индекс РУ-Нефть-11, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) қызметтерді өндіру процестеріне шығындар мен тартылған активтерді бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
2. Субъектілер әр қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы Есеп үш кезеңге бөлінеді. 1 кезеңде Субъектінің шығындары, 2 кезеңде – Субъектінің активтері, 3 кезең – амортизация көрсетіледі.
6. 1-бағанда субъектінің бөлу объектілерінің атауы келтірілген.
7. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарда Есептің барлық жолдарында субъектіңің көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері көрсетіледі.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері 3 кезеңге бөлінеді: 1) өндірістік процестер; 2) қызмет көрсетуші процестер; 3) менеджмент процестері.
1) өндірістік процестер – қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
2) қызмет көрсетуші процестер – нәтижесі өндірістік процестерге және менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері;
3) менеджмент процестері – кәсіпорынның қызметін талдауды, барлық кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіруді қамтитын көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 75-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп
Ескерту. 75-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Мұнай – 11
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтері
Бөлу базасының атауы
Көрсетілетін қызметтерді өндіру процестері
өндірістік
менеджмент
1-процесс
2-процесс
N Процесс
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N Процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Активтер жиыны
Активтер амортизациясы
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп (индексі- БЕ-Мұнай-11, кезеңділігі: жылдық)
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и активов обслуживающих процессов на производственные процессы и процессы менеджмента.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. В графе 1 указываются затраты и активы обслуживающих процессов.
6. В графе 2 указывается наименование базы распределения.
7. В графе 3 указываются процессы производства услуг, в том числе: производственные и менеджмента.
"Затраты": В строке 1, 2 и 3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N.
8. В строке 4 указывается итоговая сумма затрат.
9. "Активы": В строке 5, 6 и 7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N.
10. В строке 8 указывается итоговая сумма активов.
11. "Амортизация активов": В строке 9, 10 и 11 указываются амортизация активов процесса 1, процесса 2, процесса N.
12. В строке 12 указывается итоговое значение амортизации активов N.
Приложение 76
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности
Сноска. Приложение 76 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Нефть-12
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Затраты и активы производственных процессов
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Элементы направлений деятельности
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Элемент 1
Элемент 2
Элемент 3
Элемент N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активов
Руководитель ______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направлений деятельности
(индекс - РУ-Нефть-12, периодичность: годовая)

1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – Субъект) өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет ұсынатын процестердің шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін даярлауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз тасығышта ұсынылады.
2 тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда қызмет көрсететін процестердің шығындары мен активтері көрсетіледі;
6. 2-бағанда Бөлу базасының атауы көрсетіледі;
7. 3-бағанда Қызметтерді өндіру процестері, оның ішінде: өндірістік және менеджмент көрсетіледі;
"Шығындар": 1, 2 және 3-жолдарда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің шығындары көрсетіледі;
8. 4-жолда шығындар жиынтық сомасы көрсетіледі;
9. "Активтер": 5, 6 және 7-жолдарда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің активтері көрсетіледі;
10. 8-жолдарда активтер жиынтық сомасы көрсетіледі;
11. "Активтер амортизациясы": 9, 10 және 11-жолда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің активтер амортизациясы көрсетіледі;
12. 12-жолда амортизациясының жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 76-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу туралы есеп
Ескерту. 76-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ – Мұнай – 12
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Өндірістік процестердің шығындары мен активтері
Бөлу базасының атауы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
Қызмет бағыттарының элементтері
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілетін қызметтің N
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1-элемент
2-элемент
3-элемент
N элемент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Шығындар
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Шығындар жиыны
Активтер
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Активтер жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Өндірістік процестердің шығындары мен активтерін сыртқы көрсетілетін қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу туралы есеп (индекс – БЕ- Мұнай-12) кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и активов производственных процессов на внешние услуги и элементы направления деятельности.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный отчет подразделяется на два этапа. На 1 этапе предусматриваются затраты субъекта, на 2 этапе – активы субъекта.
6. В графе 1 приведены затраты и активы производственных процессов (производственные процессы – процессы, непосредственно направленные на производство и предоставление услуг);
7. В графе 2 отчета приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения – показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами);
8. В графах 3, 4 и 5 отчета приводятся информация о внешних услугах субъекта (внешние услуги – услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг).
9. В графах 6, 7, 8 и 9 отчета приводится информация элементов направлений деятельности (элементы направления деятельности – группы основных средств, используемые при предоставлении услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на деятельность, не относящуюся к регулируемым услугам).
Приложение 77
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и активов процессов менеджмента на элементы
направлений деятельности, внешние услуги, совместные и общие затраты, связанные с услугами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау көрсетілетін қызметтерін және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге қызмет бағыттарының элементтерін бөлу туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы Есеп екі кезеңге бөлінеді.
1-кезеңде субъектінің шығындары, 2-кезеңде – субъектінің активтері көзделеді.
6. 1-бағанда өндірістік процестердің шығындары мен активтері (өндірістік процестер – көрсетілетін қызметтерді өндіруге және ұсынуға тікелей бағытталған процестер) келтірілген.
7. Есептің 2-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат (бөлу базасы – шығындар, тартылған активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш) келтіріледі.
8. Есептің 3, 4 және 5-бағандарында субъектінің сыртқы көрсетілетін қызметтері туралы ақпарат (сыртқы көрсетілетін қызметтер – мұнай тасымалдау ұйымдарының көрсетілетін қызметтері, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің сыртқы пайдаланушыларына ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) келтіріледі.
9. Есептің 6, 7, 8 және 9-бағандарында қызмет бағыттарының элементтері ақпараты (қызмет бағыттарының элементтері – көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде, реттеліп көрсетілетін, бағалау және кейін реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне және тұтастай алғанда қызметтерге бөлумен, олардың құны мен онымен байланысты шығындарды қызметтің бағыттарына бөлу үшін біріктірілген қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар тобы) келтіріледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 77-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Менеджмент процестерінің шығындары мен активтерін қызмет бағыттарының элементтеріне, сыртқы көрсетілетін қызметтерге, көрсетілетін қызметтерге байланысты бірлескен және жалпы шығындарға бөлу туралы есеп

7. В графе 4 указываются внешние услуги "Регулируемая услуга 1", "Регулируемая услуга 2", "Нерегулируемые услуги").
8. В графе 5 указываются совместные затраты на услуги.
9. В графе 6 указываются общие затраты на услуги.
"Затраты":
10. В строке 1, 2 и 3 указываются затраты процесса 1, процесса 2, процесса N.
11. В строке 4 указывается итоговая сумма затрат.
"Активы":
12. В строке 5, 6 и 7 указываются активы процесса 1, процесса 2, процесса N.
13. В строке 8 указывается итоговая сумма активов "Амортизация активов".
Приложение 78
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги
Сноска. Приложение 78 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс: РУ-Нефть-14
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование элементов направлений деятельности
Наименование базы распределения
Услуги
Внутренние
Внешние
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Регулируемая Услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
1
2
3
4
5
6
7
8
Затраты
Элемент 1
Элемент 2
Элемент N
Итого затрат
Активы
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги
(индекс - РУ-Нефть-14, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении элементов направлений деятельности на внутренние и внешние услуги.

7. 4-бағанда сыртқы қызметтер ("1-реттеліп көрсетілетін қызмет", "2-реттеліп көрсетілетін қызмет", "Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер") көрсетіледі.
8 5-бағанда қызметтерге бірлескен шығындар көрсетіледі.
9. 6-бағанда көрсетілетін қызметтерге жалпы шығындар:
"Шығындар" көрсетіледі.
10. 1, 2 және 3-жолда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің шығындары көрсетіледі.
11. 4-жолда шығындардың жиынтық сомасы көрсетіледі:
"Активтер"
12. 5, 6 және 7-жолда 1-процестің, 2-процестің, N-процестің активтері көрсетіледі.
13. 8-жолда активтердің жиынтық сомасы көрсетіледі "Активтердің амортизациясы".
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 78-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп
Ескерту. 78-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ-Мұнай-14
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Қызмет бағыттары элементтерінің атауы
Бөлу базасының атауы
Көрсетілетін қызметтер
ішкі
сыртқы
1-көрсетілетін қызмет
2- көрсетілетін қызмет
N-көрсетілетін қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
Шығындар
1-элемент
2-элемент
N-элемент
Шығындар жиыны
Активтер
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Қызмет бағыттарының элементтерін ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге бөлу туралы есеп (индекс – БЕ -Мұнай-14) кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау көрсетілетін қызметтерін және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтерге қызмет бағыттарының элементтерін бөлу туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған.

2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный Отчет подразделяется на два этапа. На 1 этапе предусматриваются затраты субъекта, на 2 этапе – активы субъекта.
6. В графе 1 приведены наименование элементов направлений деятельности (элементы направления деятельности – группы основных средств, используемые при предоставлении услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги).
7. В графе 2 Отчета приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения – показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами).
8. В графах 3, 4 и 5 Отчета приводятся данные о внутренних услугах субъекта (внутренние услуги – услуги, производимые одними направлениями деятельности нефтетранспортной организации и потребляемые с целью предоставления в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этой же организации).
9. В графах 6, 7 и 8 Отчета приводятся данные о внешних услугах субъекта (внешние услуги – услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг).
Приложение 79
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги
Сноска. Приложение 79 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Нефть-15
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: сведения: субъекты естественных
монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или)
нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование процессов менеджмента
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
1
2
3
4
5
6
Общие и совместные затраты
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого затрат
Общие и совместные активы
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого активы
Амортизация общих и совместных активов
Процесс 1
Процесс 2
Процесс N
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги
(индекс - РУ-Нефть-15, периодичность: годовая)

2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы есеп екі кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде субъектінің шығындары, 2-кезеңде – субъектінің активтері көзделеді.
6. 1-бағанда қызмет бағыттары элементтерінің атауы (қызмет бағытының элементтері – көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде олардың құны мен онымен байланысты шығындарды кейін реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне және тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөлумен қызмет бағыттарына бөлу үшін біріктілірген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар тобы) келтірілген.
7. Есептің 2-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат келтіріледі (бөлу базасы – шығындар, тартылған активтер, негізгі құралдардың топтары мен көрсетілетін қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш).
8. Есептің 3, 4 және 5-бағандарында субъектінің ішкі көрсетілетін қызметтері туралы деректер келтіріледі (ішкі көрсетілетін қызметтер – мұнай тасымалдау ұйымы қызметінің бір бағыттарында өндірілетін және осы ұйым қызметінің басқа бағыттарында бұдан әрі сыртқы қызметті ұсыну мақсатында тұтынылатын қызметтер).
9. Есептің 6, 7 және 8-бағандарында субъектінің сыртқы көрсетілетін қызметтері туралы деректері (сыртқы көрсетілетін қызметтер – мұнай тасымалдау ұйымдарының көрсетілетін қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) келтіріледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 79-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Сыртқы көрсетілетін қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп
Ескерту. 79-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ-Мұнай-15
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Менджмент процестерінің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
N-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1
2
3
4
5
6
Жалпы және бірлескен шығындар
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Шығындар жиыны
Жалпы және бірлескен активтер
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Активтер жиыны
Жалпы және бірлескен активтер амортизациясы
1-процесс
2-процесс
N-процесс
Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Сыртқы көрсетілетін қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу туралы есеп (индекс - БЕ-Мұнай-15) кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги отчета о распределении общих и совместных затрат и активов процессов менеджмента на внешние услуги.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматриваются общие и совместные затраты субъекта, на 2 этапе – общие и совместные активы субъекта, 3 этап – амортизация общих и совместных активов субъекта.
6. В графе 1 приведены наименование процессов менеджмента (процессы менеджмента – процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия).
7. В графе 2 отчета приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения – показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами).
8. В графах 3, 4, 5 и 6 отчета приводятся данные внешних услуг субъекта (внешние услуги – услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг).
Приложение 80
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
Сноска. Приложение 80 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Нефть-16
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
№ п/п
Наименование внутренних и внешних услуг
Наименование базы распределения
Внешние услуги
Направления деятельности "Транспортировка нефти", предоставляемые:
Направления деятельности "Прочая деятельность"
Услуга 1
Услуга N
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
1
2
3
4
5
6
7
8
Затраты
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти":
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
3.
Внешние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти"
5.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого затраты
Активы
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти":
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
3.
Внешние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти"
4.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность" Итого активы
Амортизация
1.
Внутренние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти":
2.
Внутренние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
3.
Внешние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти"
4.
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность" Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги
(индекс - РУ-Нефть-16, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) сыртқы көрсетілетін қызметтерге менеджмент процестерінің ортақ және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы есеп үш кезеңге бөлінеді.
1-кезеңде субъектінің жалпы және бірлескен шығындары, 2-кезеңде субъектінің жалпы және бірлескен активтері, 3-кезеңде субъектінің жалпы және бірлескен активтерінің амортизациясы көзделеді.
6. 1-бағанда менджмент процестерінің атауы (менеджмент процестері – кәсіпорынның қызметін талдауды, кәсіпорынның барлық қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіруді қамтитын қызметтердің өндіріс процестері) келтіріледі;
7. Есептің 2-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат (бөлу базасы – шығындар, тартылған активтер, негізгі құралдардың топтары мен көрсетілетін қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш) келтіріледі.
8. Есептің 3, 4, 5 және 6-бағандарында субъектінің сыртқы көрсетілетін қызметтер деректері (сыртқы көрсетілетін қызметтер – мұнай тасымалдау ұйымдарының көрсетілетін қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер) келтіріледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 80-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Ішкі және сыртқы қызметтермен байланысты шығындар мен тартылған активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп
Ескерту. 80-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ-Мұнай-16
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
________________________ (ұйымның атауы)
Р/с №
Ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтердің атауы
Бөлу базасының атауы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағыты ұсынатын:
"Өзге де қызмет" қызмет бағыты
1-көрсетілетін қызмет
n-көрсетілетін қызмет
1-көрсетілетін қызмет
1-көрсетілетін қызмет
n-көрсетілетін қызмет
1
2
3
4
5
6
7
8
Шығындар
1.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының ішкі көрсетілетін қызметтері:
2.
"Өзге де қызмет" қызмет бағытының ішкі көрсетілетін қызметтері
3.
"Мұнай тасымалдау" қызмет бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
5.
"Өзге де қызмет" қызмет бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері. Шығындар жиыны
Активтер
1.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының ішкі көрсетілетін қызметтері:
2.
"Өзге де қызмет" қызмет бағытының ішкі көрсетілетін қызметтері
3.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
4.
"Өзге де қызмет" қызмет бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері активтер жиыны
Амортизация
1.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының ішкі көрсетілетін қызметтері:
2.
"Өзге де қызмет" қызмет бағытының ішкі көрсетілетін қызметтері
3.
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
4.
"Өзге де қызмет" қызмет бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Ішкі және сыртқы қызметтермен байланысты шығындар мен тартылған активтерді сыртқы қызметтерге бөлу туралы есеп (индекс - БЕ-Мұнай-16) кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с внутренними и внешними услугами, на внешние услуги.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный Отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматриваются затраты субъекта, на 2 этапе – активы субъекта, 3 этап – амортизация.
6. В графе 2 приведены наименования внутренних и внешних услуг.
7. В графе 3 Отчета приводится информация о наименовании базы распределения (база распределения – показатель, отражающий зависимость между затратами, задействованными активами, группами основных средств и услугами).
8. В графах 4, 5, 6, 7 и 8 Отчета приводится информация о внешних услугах субъекта (внешние услуги – услуги нефтетранспортных организаций, в том числе нерегулируемые, предоставляемые внешним пользователям услуг) направления деятельности "Транспортировка нефти", предоставляемые соответствующими услугами и "Прочая деятельность".
Приложение 81
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении затрат и задействованных активов, связанных с предоставлением услуг нефтетранспортными организациями,
на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, предоставляемых нефтетранспортными организациями
Сноска. Приложение 81 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс: РУ-Нефть-17
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Внешние услуги
Регулируемые и нерегулируемые услуги
Регулируемые
Нерегулируемые
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
Услуга 1
Услуга 2
Услуга N
1
2
3
4
5
6
7
Затраты
Внешние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти"
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого затраты
Активы
Внешние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти"
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого активы
Амортизация
Внешние услуги направления деятельности "Транспортировка нефти"
Внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность"
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с предоставлением услуг нефтетранспортными организациями,
на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг,
предоставляемых нефтетранспортными организациями
(индекс - РУ-Нефть-17, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтермен байланысты, сыртқы көрсетілетін қызметтерге шығындар мен тартылған активтерді бөлу туралы есебін дайынлауға арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы Есеп үш кезеңге бөлінеді.
1-кезеңде субъектінің шығындары, 2-кезеңде – субъектінің активтері, 3 кезеңде – амортизация көрсетіледі.
6. 2-бағанда ішкі және сыртқы көрсетілетін қызметтердің атаулары келтірілген;
7. Есептің 3-бағанында бөлу базасының атауы туралы ақпарат (бөлу базасы – шығындар, тартылған активтер, негізгі құралдардың топтары мен қызметтер арасындағы тәуелділікті көрсететін көрсеткіш) келтіріледі.
8. Есептің 4, 6, 7 және 8-бағандарында субъектінің сыртқы көрсетілетін қызметтері туралы ақпарат (сыртқы көрсетілетін қызметтер – мұнай тасымалдау ұйымдарының көрсетілетін қызметтері, оның ішінде сыртқы пайдаланушыларға ұсынылатын реттеліп көрсетілмейтін қызметтер): тиісті көрсетілетін қызметтер ұсынылатын "Мұнай тасымалдау" қызметі және "Өзге де қызмет" бағыттары келтіріледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 81-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мұнай тасымалдаушы ұйымдардың көрсетілетін қызметтерді ұсынуымен байланысты, мұнай тасымалдаушы ұйымдар ұсынатын сыртқы көрсетілетін қызметтердің реттелетін және реттелмейтін түрлеріне шығындар мен тартылған активтерді бөлу туралы есеп
Ескерту. 81-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индекс: БЕ-Мұнай-17
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
Реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
Реттеліп көрсетілетін
Реттеліп көрсетілмейтін
1- көрсетілетін қызмет
2- көрсетілетін қызмет
n- көрсетілетін қызмет
1- көрсетілетін қызмет
2- көрсетілетін қызмет
n-көрсетілетін қызмет
1
2
3
4
5
6
7
Шығындар
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
"Өзге де қызмет" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
Шығындар жиыны
Активтер
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
"Өзге де қызмет" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
Активтер жиыны
Амортизация
"Мұнай тасымалдау" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
"Өзге де қызмет" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтері
Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Мұнай тасымалдаушы ұйымдардың көрсетілетін қызметтерді ұсынуымен байланысты, мұнай тасымалдаушы ұйымдар ұсынатын сыртқы көрсетілетін қызметтердің реттелетін және реттелмейтін түрлеріне шығындар мен тартылған активтерді бөлу туралы есеп (индекс - БЕ- Мұнай- 17) кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении затрат и задействованных активов, связанных с предоставлением услуг нефтетранспортными организациями, на регулируемые и нерегулируемые виды внешних услуг, предоставляемых нефтетранспортными организациями.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный отчет подразделяется на три этапа. На 1 этапе предусматриваются затраты субъекта, на 2 этапе – активы субъекта, на 3 этапе– амортизация.
6. В графе 1 приведены наименования внешних услуг направления деятельности "Транспортировка нефти" и "Прочая деятельность".
7. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и 7 отчета приводятся данные о затратах, активах и амортизации на регулируемые услуги субъекта естественной монополии – услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю и нерегулируемые (услуги, которые технологические связанные с регулируемыми услугами и иной деятельности согласованные с ведомством уполномоченного органа) услуги субъекта.
Приложение 82
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг
Сноска. Приложение 82 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс: РУ-Нефть-18
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование доходов, затрат и задействованных активов
Внешние услуги
Транспортировка нефти
Прочая деятельность
Итого
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Нерегулируемые услуги
1
2
3
4
5
6
7
8
Доходы
Доход
Итого доходов
Затраты
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого затрат
Задействованные активы
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого задействованных активов
Амортизация
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого амортизация
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов на виды внешних услуг
(индекс - РУ-Нефть-18, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) сыртқы қызметтерге менеджмент процестерінің жалпы және бірлескен шығындары мен активтерін бөлу туралы есебін дайынлауға арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы Есеп үш кезеңге бөлінеді.
1-кезеңде субъектінің шығындары, 2-кезеңде – субъектінің активтері, 3-кезеңде – амортизация көрсетіледі.
6. Есептің 1-бағанында сыртқы көрсетілетін қызметтер "Мұнай тасымалдау" және "Өзге қызмет" қызметі бағытының сыртқы көрсетілетін қызметтерінің атауы көрсетіледі.
7. Есептің 2-7-бағандарында табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне – табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және тұтынушыға субъектінің белгілі бір тауарды беруі түріндегі көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) кірістер, шығындар, тартылған активтер мен амортизация туралы деректер көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 82-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Сыртқы көрсетілетін қызметтер түрлеріне кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді түпкілікті бөлу туралы есеп
Ескерту. 82-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: БЕ-Мұнай-18
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістердің, шығындардың, тартылған активтердің атауы
Сыртқы көрсетілетін қызметтер
Мұнай тасымалдау
Өзге де қызмет
Жиыны
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызмет
1-реттеліп көрсетілетін қызмет
2-реттеліп көрсетілетін қызмет
Реттеліп көрсетілмейтін қызметтер
1
2
3
4
5
6
7
8
Кірістер
Кіріс
Кірістер жиыны
Шығындар
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Шығындар жиыны
Тартылған активтер
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Тартылған активтердің жиыны
Амортизация
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Амортизация жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Сыртқы көрсетілетін қызметтер түрлеріне кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді түпкілікті бөлу туралы есеп (индекс – БЕ-Мұнай-18) кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о конечном распределении доходов, затрат и задействованных активов, на виды внешних услуг.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный отчет подразделяется на четыре этапа. На 1 этапе предусматриваются доходы субъекта, на 2 этапе – затраты субъекта, 3 этап – задействованные активы, 4 – амортизация.
6. В графе 1 приведены наименования доходов, затрат и задействованных активов субъекта.
7. В графах 2, 3, 5, 6 отчета приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации на регулируемые услуги субъекта естественной монополии – услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю) субъекта.
8. В графах 4 и 7 приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации на нерегулируемые услуги субъекта.
9. В графе 8 приводится итоговая сумма доходов, затрат, задействованных активов и амортизации.
Приложение 83
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности
Сноска. Приложение 83 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: РУ-Нефть-19
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам.
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
_________________________
(наименование организации)
(тысяч тенге)
Наименование доходов, затрат, задействованных активов
Направления деятельности
Транспортировка нефти
Прочая деятельность
1
2
3
Доходы
Доходы от предоставления внешних услуг
Доходы по трансфертным платежам
Итого
Затраты
Внутренние затраты по направлениям деятельности
Затраты по трансфертным платежам
Итого
Задействованные активы
Активы по направлениям деятельности
Активы по трансфертным услугам
Итого
Амортизация
Амортизация активов направления деятельности
Амортизация активов по трансфертным услугам
Итого
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности
(индекс - РУ-Нефть-19, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді сыртқы көрсетілетін қызметтер түрлеріне түпкілікті бөлу туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы Есеп төрт кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде субъектінің кірістері, 2-кезеңде – субъектінің шығындары, 3-кезеңде – тартылған активтер, 4-кезеңде – амортизация көзделеді.
6. 1-бағанда субъекті кірістерінің, шығындары мен тартылған активтерінің атауы келтірілген.
7. Есептің 2, 3, 5, 6-бағандарында табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне – табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және тұтынушыға субъектінің белгілі бір тауарды беруі түріндегі көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) кірістер, шығындар, тартылған активтер мен амортизация туралы деректер көрсетіледі.
8. 4 және 7-бағандарда субъектінің реттеліп көрсетілмейтін қызметтеріне кірістер, шығындар, тартылған активтер мен амортизация туралы деректер көрсетіледі.
9. 8-бағанда кірістердің, шығындардың, тартылған активтердің және амортизацияның жиынтық сомасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 83-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Қызмет бағыттары бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есеп
Ескерту. 83-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: БЕ-Мұнай-19
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
_________________________
(ұйымның атауы)
(мың теңге)
Кірістердің, шығындардың, тартылған активтердің атауы
Қызмет бағыттары
Мұнай тасымалдау
Өзге де қызмет
1
2
3
Кірістер
Сыртқы көрсетілетін қызметтер көрсетуден түскен кірістер
Трансферттік төлемдер бойынша кірістер
Жиыны
Шығындар
Қызмет бағыттары бойынша ішкі көрсетілетін шығындар
Трансферттік төлемдер бойынша шығындар
Жиыны
Тартылған активтер
Қызмет бағыттары бойынша активтер
Трансферттік қызметтер бойынша активтер
Жиыны
Амортизация
Қызмет бағыттары активтерінің амортизациясы
Трансферттік қызметтер бойынша активтердің амортизациясы
Жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Қызмет бағыттары бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу туралы есеп (индекс – БЕ-Мұнай-19, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги по транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам и другие услуги (далее – субъект), отчета о распределении доходов, затрат и задействованных активов по направлениям деятельности.
2. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
3. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
4. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. Данный отчет подразделяется на четыре этапа. На 1 этапе предусматриваются доходы субъекта, на 2 этапе – затраты субъекта, на 3 этапе – задействованные активы, на 4 этапе – амортизация.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбыржолдары арқылы тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді және басқа да көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - субъект) қызмет бағыттары бойынша кірістерді, шығындарды және тартылған активтерді бөлу туралы есепті жасауына және ұсынуына арналған.
2. Субъектілер әрбір көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің бөлек есебін жүзеге асырады.
3. Құндық көріністегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
4. Есепке субъектінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Осы Есеп төрт кезеңге бөлінеді. 1-кезеңде субъектінің кірістері, 2-кезеңде – субъектінің шығындары, 3-кезеңде – тартылған активтер, 4-кезеңде – амортизация көзделеді.

6. В графе 1 приведены наименования доходов, затрат и задействованных активов субъекта.
7. В графе 2 отчета, приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации по направлению деятельности "Транспортировка нефти".
8. В графе 3 приводятся данные о доходах, затратах, задействованных активах и амортизации по направлению деятельности "Прочая деятельность".
Приложение 88
к Правилам формирования
тарифов

6. 1-бағанда субъекті кірістерінің, шығындары мен тартылған активтерінің атауы келтірілген.
7. Есептің 2-бағанында "Мұнайды тасымалдау" қызметінің бағыты бойынша кірістер, шығыстар, тартылған активтер мен амортизация туралы деректер келтіріледі.
8. 3-бағанда "Өзге де қызмет" қызметінің бағыты бойынша кірістер, шығындар, тартылған активтер мен амортизация туралы деректер келтіріледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
84-қосымша

100
Х
101
Х
102
Х
103
Х
Х
Х
104
Х
Х
Х
105
Х
Х
Х
106
Х
Х
Х
107
Х
Х
Х
108
Х
Х
Х
109
Х
Х
Х
110
Х
Х
Х
111
Х
Х
Х
Х
Х
112
Х
Х
Х
Х
Х
113
Х
Х
Х
Х
Х
114
Х
Х
Х
Х
Х
115
Х
Х
Х
Х
Х
116
Х
Х
Х
Х
Х
117
Х
Х
Х
Х
Х
118
Х
Х
Х
Х
Х
119
Х
Х
Х
Х
Х
120
Х
Х
Х
Х
Х
121
Х
Х
Х
Х
122
Х
Х
Х
Х
Х
123
Х
Х
Х
Х
124
Х
Х
Х
Х
Х
125
Х
Х
Х
Х
Х
126
Х
Х
Х
Х
Х
127
Х
Х
Х
Х
Х
128
Х
Х
Х
Х
Х
129
Х
Х
Х
Х
Х
130
Х
Х
Х
Х
Х
131
Х
Х
Х
Х
Х
132
Х
Х
Х
Х
Х
133
Х
Х
Х
Х
Х
134
Х
Х
Х
Х
Х
135
Х
Х
Х
Х
Х
136
Х
Х
Х
Х
Х
137
Х
Х
Х
Х
Х
138
Х
Х
Х
Х
Х
139
Х
Х
Х
Х
Х
140
Х
Х
Х
Х
Х
141
Х
Х
Х
Х
Х
142
Х
Х
Х
Х
Х
143
Х
Х
Х
Х
Х
144
Х
Х
Х
Х
Х
145
Х
Х
Х
Х
Х
146
Х
Х
Х
Х
Х
147
Х
Х
Х
Х
Х
148
Х
Х
Х
Х
Х
149
Х
Х
Х
Х
Х
150
Х
Х
Х
Х
Х
151
Х
Х
Х
Х
Х
152
Х
Х
Х
Х
Х
153
Х
Х
Х
Х
Х
154
Х
Х
Х
Х
Х
155
Х
Х
Х
Х
Х
156
Х
Х
Х
Х
Х
157
Х
Х
Х
Х
Х
158
Х
Х
Х
Х
Х
159
Х
Х
Х
Х
Х
Примечание:
Содержание и обслуживание устройств ПОНАБ - прибор обнаружения нагретых букс, автоматический прибор для обнаружения нагретых букс (угрожающих разрушением или пожаром) на железной дороге.
Затраты на финансирование НИОКР, проектные и технологические работы - Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР).
ФОТ – фонд оплаты труда;
Износ ОС, амортизация НМА – износ основных средств, амортизация нематериальных активов;
т-км брутто - тонно-километр брутто (обозначение т•км) единица измерения, применяемая при перевозке грузов и объединяющая два показателя: количество тонн груза и расстояние в километрах;
лок- часов – локомотиво-часы;
ППР - Проект производства работ;
Гкал - Гигакалорий измерительная единица, в которой исчисляется тепловая энергия;
кВт- час- Киловатт-час равен количеству энергии, потребляемой (производимой) устройством мощностью один киловатт в течение одного часа;
ЭЧ – электрическая часть;
ГПО – страхование гражданско-правовой ответственности;
ПДВ – предельно допустимый выброс;
ПДС - предельно допустимый сброс;
Поверка СИ – поверка средств измерений в метрологии;
Калибровка СИ – калибровка средств измерений в метрологии;
ТМЗ – товарно-материальный запас;
Разработка, приобретение и подписка НТД и литературы - научно техническая документация;
НДС – налог на добавленную стоимость.
ОТ и ТБ – охрана труда и техника безопасности.
Приложение 96
к Правилам формирования тарифов
Расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети
тысяч тенге
Код формы
Код показателя
Код показателя деятельности в целях ведения раздельного учета
Код вида деятельности
Код услуги
Код специализации услуги
Код операции
Код предприятия
Код статьи
Наименование статьи
№ строки
А
1
5
1
01
Расходы по реализации, включаемые в себестоимость, всего
1
G
Расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети, всего
2
X
Расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети при осуществлении грузовых и пассажирских перевозок, всего
3
62
Расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети, всего
4
ХХХ
Станции
5

100
Х
101
Х
102
Х
103
Х
Х
Х
104
Х
Х
Х
105
Х
Х
Х
106
Х
Х
Х
107
Х
Х
Х
108
Х
Х
Х
109
Х
Х
Х
110
Х
Х
Х
111
Х
Х
Х
Х
Х
112
Х
Х
Х
Х
Х
113
Х
Х
Х
Х
Х
114
Х
Х
Х
Х
Х
115
Х
Х
Х
Х
Х
116
Х
Х
Х
Х
Х
117
Х
Х
Х
Х
Х
118
Х
Х
Х
Х
Х
119
Х
Х
Х
Х
Х
120
Х
Х
Х
Х
Х
121
Х
Х
Х
Х
122
Х
Х
Х
Х
Х
123
Х
Х
Х
Х
124
Х
Х
Х
Х
Х
125
Х
Х
Х
Х
Х
126
Х
Х
Х
Х
Х
127
Х
Х
Х
Х
Х
128
Х
Х
Х
Х
Х
129
Х
Х
Х
Х
Х
130
Х
Х
Х
Х
Х
131
Х
Х
Х
Х
Х
132
Х
Х
Х
Х
Х
133
Х
Х
Х
Х
Х
134
Х
Х
Х
Х
Х
135
Х
Х
Х
Х
Х
136
Х
Х
Х
Х
Х
137
Х
Х
Х
Х
Х
138
Х
Х
Х
Х
Х
139
Х
Х
Х
Х
Х
140
Х
Х
Х
Х
Х
141
Х
Х
Х
Х
Х
142
Х
Х
Х
Х
Х
143
Х
Х
Х
Х
Х
144
Х
Х
Х
Х
Х
145
Х
Х
Х
Х
Х
146
Х
Х
Х
Х
Х
147
Х
Х
Х
Х
Х
148
Х
Х
Х
Х
Х
149
Х
Х
Х
Х
Х
150
Х
Х
Х
Х
Х
151
Х
Х
Х
Х
Х
152
Х
Х
Х
Х
Х
153
Х
Х
Х
Х
Х
154
Х
Х
Х
Х
Х
155
Х
Х
Х
Х
Х
156
Х
Х
Х
Х
Х
157
Х
Х
Х
Х
Х
158
Х
Х
Х
Х
Х
159
Х
Х
Х
Х
Х
Ескертпе:
Ұстау және қызмет көрсету ПОНАБ құрылғыларын - құрал табу қыздырылған букс, автоматты құрал табу үшін қыздырылған букс (бүлінуіне қауіп төндіретін немесе өрт) темір жол.
Шығындар ҒЗТКЖ қаржыландыру, жобалау және технологиялық жұмыстар - Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға (ҒЗТКЖ).
ФОТ – еңбек ақы қоры;
Тозуы НҚ, МЕА амортизациясы – негізгі құралдардың тозуы, материалдық емес активтердің амортизациясы;
т-км брутто - тонна-километр брутто (белгіленуі т•км) өлшем бірлігі қолданылатын жүктерді тасымалдау кезінде және біріктіретін екі көрсеткіш: саны тонна жүк және қашықтығы, километрмен;
лок - сағ – локомотив-сағаттар;
ЖӨЖ - жұмысты өндіру Жобасы;
Гкал - Гигакалорий измерительная единица, в которой исчисляется тепловая энергия;
кВт.сағ. - Киловатт-сағат санына тең энергия тұтынатын (өндіретін) құрылғы қуаты бір киловатт бір сағат ішінде;
ЭБ – электрлік бөлігі;
САҚТАНДЫРУ – азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
ШРҚ – шекті рұқсат етілген шығарындысы;
ШРТ - шекті рұқсат етілетін төгіндісі;
ӨҚ салыстырып – тексеру өлшеу құралдарының метрология;
Калибрлеу СИ – калибрлеу өлшеу құралдарының метрология;
ТМҚ – тауарлық-материалдық қоры;
Әзірлеу, сатып алу және оларға жазылу НТҚ және әдебиетті ғылыми техникалық құжаттама;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
ЕҚ және ҚТ – еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
96-қосымша
Магистральдық теміржол желісінің қызметтерін сату бойынша шығыстар
мың теңге
Нысан коды
Көрсеткіштің коды
Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында қызмет көрсеткішінің коды
Қызмет түрінің коды
Қызмет көрсету коды
Қызмет көрсету ерекшелегінің коды
Операция коды
Кәсіпорын коды
Баптың коды
Баптың атауы
Жлл№
А
1
5
1
01
Өзiндiк құнға қосылатын сату бойынша шығыстар, барлығы
1
G
Магистральдық темір жол желісінің қызметтерін сату бойынша шығыстар, барлығы
2
X
Жүк және жолаушылар тасымалын жүзеге асыру кезіндегі магистралдық теміржол желісі қызметтерін сату бойынша шығыстар, барлығы
3
62
магистралдық теміржол желісі қызметтерiн сату бойынша шығыстар,
барлығы
4
ХХХ
Станциялар
5

Статья 1
Статья 2
Принятый, отправленный и переработанный вагон
...
Работа товарного кассира
Документально обработанный вагон (прием выдача груза)
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба подъездного пути
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
Км развернутой длины подъездного пути
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба сигнализации и связи
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
Условная техническая единица
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба электроснабжения
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе заработная плата
Накладные расходы
Техническая единица
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба складского хозяйства
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
кв. м. площади/сутки
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба автотранспортного хозяйства
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
машино-час
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Участок общецеховых расходов
тенге затрат
Общецеховые расходы, связанные с персоналом
Объект 1
Объект 2
...
Управление железнодорожным комплексом (общие и административные расходы)
тенге затрат
Административные расходы
Налоги
Итого расходов по железнодорожному комплексу
Доходы от предоставленных услуг
№ п/п
Виды доходов и другие показатели
Доходы по плану/прогнозу
По отчету
1
2
3
4
А. Доходы от услуг на подъездных путях
Доходы от регулируемых услуг
Доходы от предоставления подъездных путей для проезда подвижного состава клиентов
Доходы от предоставления подъездных путей для производства маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижных составов клиентов
Итого доходов от регулируемых услуг на подъездных путях
В. Доходы от иной деятельности
Доходы от подачи-уборки вагонов на фронты погрузки-выгрузки
В части организации приема-сдачи грузов и вагонов
Доходы от накатки-выкатки вагонов специализированными средствами на/с паромы
Доходы от погрузки-выгрузки грузов в (из) вагоны (ов)
Доходы от взвешивания грузов с вагонами
Доходы от вспомогательного производства
Доходы от иных нерегулируемых услуг
Итого доходов от иной деятельности
Всего доходов
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о производственной и финансовой деятельности субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемые услуги подъездных путей
(индекс - Подъездные пути – 1, периодичность: годовая)

1-бап
2-бап
Қабылданған,жөнелтілген және өңделген вагон
...
Тауар кассирінің жұмысы
Құжаттамалық өңделген вагон (жүкті қабылдау-тапсыру)
Тікелей шығыстардың жиыны
Оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
Жалпы цех шығыстарының үлесі
Учаске бойынша жиыны
Кірме жолдың қызметі
1-бап
2-бап
...
Тікелей шығыстардың жиыны
Оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
Кірме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығының км
Жалпы цех шығыстарының үлесі
Учаске бойынша жиыны
Сигнализация және байланыс қызметі
1-бап
2-бап
...
Тікелей шығыстардың жиыны
Оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
Шартты техникалық бірлік
Жалпы цехтық шығыстарының үлесі
Учаске бойынша жиыны
Электрмен жабдықтау қызметі
1-бап
2-бап
...
Тікелей шығыстардың жиыны
Оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
техникалық бірлік
Жалпы цех шығыстарының үлесі
Учаске бойынша жиыны
Қойма шаруашылығының қызметі
1-бап
2-бап
...
Тікелей шығыстардың жиыны
Оның ішінде жалақы
Үстеме шығыстар
алаңның шаршы метрі/тәуліктер
Жалпы цех шығыстарының үлесі
Учаске бойынша жиыны
Автокөлік шаруашылығының қызметі
1-бап
2-бап
...
Тікелей шығыстардың жиыны
Оның ішінде жалақы
Үстеме шығыстар
машина-сағат
Жалпы цех шығыстарының үлесі
Учаске бойынша жиыны
Жалпы цех шығыстарының учаскесі
теңге шығындар
Персоналға байланысты жалпы цех шығыстарЫ
1-объект
2-объект
...
Теміржол кешенін басқару (жалпы және әкімшілік шығыстар)
теңге шығындар
Әкімшілік шығыстар
Салықтар
Теміржол кешені бойынша шығыстар жиыны
Көрсетілген қызметтерден түсетін кірістер
р/с №
Кірістердің түрлері мен басқа да көрсеткіштер
Жоспар/болжам- бойынша кірістер
Есеп бойынша
1
2
3
4
А. Кірме жолдардағы қызметтерден түсетін кірістер
Реттеліп көрсетілетін қызметтерден түсетін кірістер
Клиенттердің жылжымалы құрамының өтуі үшін кірме жолдарды ұсынудан түсетін кірістер
Кірме жолдарды маневрлік операцияларды жүргізу үшін, тиеу – түсіру, тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ клиенттердің жылжымалы құрамының тұрағы үшін ұсынудан түсетін кірістер
Кірме жолдардағы реттеліп көрсетілетін қызметтерден түсетін кірістердің жиыны
В. Өзге де қызметтен түсетін кірістер
Тиеу-түсіру орнына/орнынан вагондарды беру-алып кетуден түсетін кірістер
Жүктерді және вагондарды қабылдауды-тапсыруды ұйымдастыру бөлігінде
Арнаулы құралдармен паромдарға/паромдардан вагондарды кіргізуден-шығарудан түсетін кірістер
Жүктерді вагондарға (-дан) тиеуден-түсіруден түсетін кірістер
Жүктерді вагондармен таразылаудан түсетін кірістер
Қосалқы өндірістерден түсетін кірістер
Өзге де реттеліп көрсетілмейтін қызметтерден түсетін кірістер
Өзге де қызметтен түсетін кірістер жиыны
Барлық кіріс
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік және қаржылық қызметі туралы мәліметтер (индекс – Кірме жолдар-1, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги подъездных путей (далее – субъект), годовой информации о своей деятельности.
2. Отчетность составляют субъекты, предоставляющие услуги подъездных путей, которые включены в республиканские и местные разделы Государственного регистра субъектов.
3. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъект указывает наименование предприятия.
5. Указанная информация состоит из двух таблиц по расходам и доходам за отчетный период, которые каждые содержать разделы.
1. Расходы по статьям (виды затрат) и элементам затрат за отчетный период.
В строке 1 – указываются служба движения и эксплуатация вагонов, из них:
1 – указывается вид затрат на службу движения и эксплуатацию;
2 – указывается вид затрат на службу движения и эксплуатацию;
3 – указывается работа товарного кассира;
4 – указываются итоговые прямые расходы на службу движения и эксплуатацию;
5 – указывается заработная плата персонала;
6 – указываются накладные расходы;
7 – указывается доля общецеховых расходов;
8 – указываются итоги затрат по участку.
В строке 9 – указывается служба подъездного пути, из них:
10 – указывается вид затрат на службу подвижного пути;
11 – указывается вид затрат на службу подвижного пути;
12 – указываются итоговые прямые расходы на службу подъездного пути;
13 – указывается заработная плата персонала;
14 – указываются накладные расходы (км);
15 – указывается доля общецеховых расходов;
16 – указываются итоги затрат по участку.
В строке 17 – указывается служба сигнализации и связи, из них:
18 – указывается вид затрат на службу сигнализации и связи;
19 – указывается вид затрат на службу сигнализации и связи;
20 – указываются итоговые прямые расходы на службу сигнализации и связи;
21 – указывается заработная плата персонала;
22 – указываются накладные расходы (техническая единица);
23 – указывается доля общецеховых расходов;
24 – указывается итог затрат по участку.
В строке 25 – указывается служба электроснабжения, из них:
26 – указывается вид затрат на службу электроснабжения;
27 – указывается вид затрат на службу электроснабжения;
28 – указываются итоговые прямые расходы на службу электроснабжения;
29 – указывается заработная плата персонала;
30 – указываются накладные расходы (техническая единица);
31 – указывается доля общецеховых расходов;
32 – указывается итог затрат по участку.
В строке 33 – указывается служба складского хозяйства, из них:
34 – указывается вид затрат на службу складского хозяйства;
35 – указывается вид затрат на службу складского хозяйства;
36 – указываются итоговые прямые расходы на службу складского хозяйства;
37 – указывается заработная плата персонала;
38 – указываются накладные расходы (квадратных метров);
39 – указывается доля общецеховых расходов;
40 – указывается итог затрат по участку.
В строке 41 – указывается служба автотранспортного хозяйства, из них:
42 – указывается вид затрат на службу автотранспортного хозяйства;
43 – указывается вид затрат на службу автотранспортного хозяйства;
44 – указываются итоговые прямые расходы на службу с автотранспортного хозяйства;
45 – указывается заработная плата персонала;
46 – указываются накладные расходы (машино-час);
47 – указывается доля общецеховых расходов;
48 – указывается итог затрат по участку.
В строке 49 – указывается участок общецеховых расходов (тенге затрат), их них:
50 – указываются общецеховые затраты, связанные с персоналом;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме кірме жолдардың көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - субъект) өз қызметі туралы жылдық ақпаратты дайындауына арналған.
2. Есепті Субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген кірме жолдарының көрсетілетін қызметтерін ұсынатын субъектілер жасайды.
3. Есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект кәсіпорынның атауын көрсетеді.
5. Көрсетілген ақпарат есепті кезең үшін шығыстар мен кірістер бойынша әр қайсысы бөлімдерді қамтитын екі кестеден тұрады.
1. Есепті кезең үшін шығындардың баптары (шығындар түрлері) мен элементтері бойынша шығыстар.
1-жолда – вогондардың қозғалысы және оларды пайдалану қызметі көрсетіледі, оның ішінде:
1 – қозғалыс және пайдалану қызметі шығындарының түрі көрсетіледі;
2 – қозғалыс және пайдалану қызметі шығындарының түрі көрсетіледі;
3 – тауар кассирінің жұмысы көрсетіледі;
4 – қозғалыс және пайдалану қызметіне тікелей шығыстар жиыны көрсетіледі;
5 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
6 – үстеме шығыстар көрсетіледі
7 – жалпы цех шығыстарының үлесі көрсетіледі;
8 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
9-жолда – кірме жолдың қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
10 – кірме жол қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
11 – кірме жол қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
12 – кірме жол қызметіне тікелей шығыстар жиыны көрсетіледі;
13 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
14 – үстеме шығыстар көрсетіледі;
15 – жалпы цех шығыстарының үлесі көрсетіледі;
16 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
17-жолда – сигнализация және байланыс қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
18 – сигнализация және байланыс қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
19 – сигнализация және байланыс қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
20 – сигнализация және байланыс бойынша тікелей шығыстардың жиыны көрсетіледі;
21 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
22 – үстеме шығыстар көрсетіледі (техникалық бірлік);
23 – жалпы цех шығыстарының үлесі көрсетіледі;
24 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
25-жолда – электрмен жабдықтау қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
26 – электрмен жабдықтау қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
27 – электрмен жабдықтау қызметіне шығындар түрі көрсетіледі;
28 – электрмен жабдықтау қызметіне тікелей шығыстар жиыны көрсетіледі;
29 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
30 – үстеме шығыстар көрсетіледі (техникалық бірлік);
31 – жалпы цех шығыстарының үлесі көрсетіледі;
32 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
33-жолда – қойма шаруашылығының қызметі көрсетіледі, олардың ішінде:
34 – қойма шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
35 – қойма шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
36 – қойма шаруашылығы қызметіне тікелей шығыстардың жиыны көрсетіледі;
37 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
38 – үстеме шығыстар көрсетіледі; (шаршы метр);
39 – жалпы цех шығыстарының үлесі көрсетіледі;
40 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
41-жолда – автокөлік шаруашылығының қызметі көрсетіледі, оның ішінде:
42 – автокөлік шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
43 – автокөлік шаруашылығы қызметінің шығындар түрі көрсетіледі;
44 – автокөлік шаруашылығы қызметіне тікелей шығыстардың жиыны көрсетіледі;
45 – персоналдың жалақысы көрсетіледі;
46 – үстеме шығыстар көрсетіледі (машина-сағат);
47 – жалпы цех шығыстарының үлесі көрсетіледі;
48 – учаске бойынша шығындар жиыны көрсетіледі.
49-жолда – жалпы цех шығыстарының (теңге шығындар) учаскесі көрсетіледі, олардың ішінде:
50 – персоналға байланысты жалпы цех шығындары көрсетіледі;

51 – указываются затраты на объект 1;
52 – указываются затраты на объект 2.
В строке 53 – указываются расходы на управление железнодорожным комплексом (общие административные расходы) (тенге затрат), из них:
54 – указываются административные расходы;
55 – указываются расходы на оплату налогов;
56 – указываются итоговые расходы по железнодорожному комплексу.
2. Доходы по предоставленным услугам на подъездные пути:
в разделе 1 – указываются доходы от услуг на подъездных путях;
в разделе 2 – указывается итоговый доход от регулируемых услуг на подъездных путях;
в разделе 3 – указывается доход от иной деятельности;
в разделе 4 – указывается итоговый доход от иной деятельности;
в разделе 5 – указывается доход по всем услугам.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требований, предусмотренных в Перечне затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение 103
к Правилам формирования тарифов
форма
Расчет расходных ставок за отчетный период
№ п/п
Наименование центров затрат (участков)
Расходы
Измерители
Объем измерителя
Расходная ставка
План
Факт
План
Факт
План
Факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Служба движения и эксплуатации
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
Принятый, отправленный и переработанный вагон
Работа товарного кассира
Оформление и раскредитовка перевозочных документов (прием выдача груза)
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба подъездного пути
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
километр развернутой длины подъездного пути
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба сигнализации и связи
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
Условная техническая единица
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Служба электроснабжения
Статья 1
Статья 2
...
Итого прямые расходы
В том числе з/плата
Накладные расходы
Техническая единица
Доля общецеховых расходов
Итого по участку
Доля общих и административных расходов
Тенге затрат
Административные расходы
Налоги
Итого расходов по регулируемым услугам железнодорожного комплекса
Приложение 104
к Правилам формирования тарифов
форма
Степень задействованности активов
№ п/п
Наименование центров затрат (участков)
Единица измерения
Первоначальная стоимость
Накопленный износ
Остаточная стоимость
Проектная мощность
Уровень загрузки
Степень задействованности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Служба движения и эксплуатации
Основные средства по группам:
...
Итого по участку
Доля основных средств участка общецеховых расходов
Доля общих и административных основных средств
Служба подъездного пути
Основные средства по группам:
...
Итого по участку
Доля основных средств участка общецеховых расходов
Доля общих и административных основных средств
Служба сигнализации и связи
Основные средства по группам:
...
Итого по участку
Доля основных средств участка общецеховых расходов
Доля общих и административных основных средств
Служба электроснабжения
Основные средства по группам:
...
Итого по участку
Доля основных средств участка общецеховых расходов
Доля общих и административных основных средств
Итого по регулируемым услугам
Примечание:
Общая развернутая длина подъездных путей
Развернутая длина общей части подъездных путей
Развернутая длина главных путей общей части подъездных путей
Развернутая длина станционных путей и путей грузовых пунктов в общей части
подъездных путей субъекта
Общий вагонооборот
Общие вагоно-часы нахождения вагонов на подъездном пути
Вагонооборот на общей части подъездного пути
Вагоно-км на общей части подъездного пути
Вагоно-часы технологических операций на общей части подъездного пути
Вагоно-часы отстоя вагонов на общей части подъездного пути
Приложение 105
к Правилам формирования тарифов
форма
Расчет затрат и себестоимости регулируемых услуг подъездных путей
№ п/п
Наименование услуг подъездных путей
Принятый, отправленный и переработанный вагон
Км развернутой длины пути
Условная техническая единица
Техническая единица
Итого
Расходная ставка в тенге/измеритель
Rдисп
Rкм
Ксцб
Rэл
1
Предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава
nпр_отпр
Lгл
k*Lгл/L
w*Lгл/L
Затраты, относимые на услугу
Rдисп*nпр_отпр
Rкм*Lгл
Rсцб*k*Lгл/L
Rэл*w*Lгл/L
Объем услуги в вагоно-км
Себестоимость услуги
2
Предоставление подъездного пути для производства маневровых работ и других технологических операции с вагонами, для отстоя вагонов
nпер
a*Lcт_гп
k*а*Lст_гп/L
w*a*Lст_гп/L
Затраты, относимые на услугу
Rдисп*nпр
Rкм*а*Lст_гп/L
Rсцб*k*а*Lст_гп/L
Rэл*w*a*Lст_гп/L
Объем услуги в вагоно-час тех операции
Себестоимость услуги
Примечание: затраты, относимые на услуги рассчитывается путем суммирования
произведении отнесенных объемов измерителей на соответствующие расходные ставки. Для
расчета себестоимости услуг необходимо заполнить колонки "итого".
Lгл
Развернутая длина главных подъездных путей (главный соединительный путь от станции примыкания магистральной железнодорожной сети до станции субъекта, пути приема и отправления на станции (если имеется внутренняя станция) соединительные пути к подъездным путям и главный ствол подъездного пути до фронтов погрузки-выгрузки)
Lст_гп
Развернутая длина станционных путей (кроме пути приема-отправления, если имеется внутренняя станция) и путевого развития грузового пункта (фронтов погрузки-выгрузки) подъездного пути при этом L= Lгл+ Lст_гп
Rдисп
Расходная ставка измерителя принятых, отправленных и переработанных вагонов
Rкм
Расходная ставка измерителя км развернутой длины подъездного пути
Rсцб
Расходная ставка измерителя условная техническая единица СЦБ и связи
Rэл
Расходная ставка измерителя техническая единица службы электроснабжения
nпр_отпр
Количество принятых, отправленных вагонов
nпер
Количество переработанных вагонов
Доля подъездных путей, занятых в производстве маневровых работ, погрузки-выгрузки и других технологических операций перевозочного процесса в общей сумме км-час подъездных путей, выделенных для производства маневровых работ, погрузки-выгрузки и других технологических операций перевозочного процесса и отстоя вагонов
Доля подъездных путей, занятых в отстое вагонов в общей сумме км-час подъездных путей, выделенных для производства маневровых работ, погрузки-выгрузки и других технологических операций перевозочного процесса и отстоя вагонов
ti
Общее время нахождения і-гo вагона на подъездных путях
tст_j
Время отстоя j-го вагона на подъездных путях
li
Дальность пробега вагона (по подачам)
v
Средняя скорость движения локомотива при подаче-уборке вагонов на подъездных путях
k
Количество условной технической единицы сигнализация, централизация и блокировка и связи
w
Количество технической единицы электроснабжения
Приложение 106
к Правилам формирования
тарифов
форма
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения о доходах и затратах субъектов естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов

51 – 1-объект бойынша шығындар көрсетіледі;
52 – 2-объект бойынша шығындар көрсетіледі.
53-жолда – теміржол кешенін басқару шығыстары (жалпы әкімшілік шығыстар) көрсетіледі, оның ішінде:
54 – әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
55 – салықтарды төлеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
56 – теміржол кешені бойынша шығыстар жиынтығы көрсетіледі;
2. Кірме жолдарға ұсынылған көрсетілетін қызметтер бойынша кірістер:
1-бөлімде – кірме жолдардағы қызметтерден түсетін кірістер көрсетіледі;
2-бөлімде – реттеліп көрсетілетін қызметтерден түсетін кірістер көрсетіледі;
3-бөлімде – өзге де қызметтен түсетін кірістер көрсетіледі;
4-бөлімде – өзге де қызметтен түсетін кірістер жиыны көрсетіледі;
5-бөлімде – барлық көрсетілетін қызметтер бойынша кіріс көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер мәнінің құнында осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар Тізбесінде көзделген талаптарды ескере отырып, ондық белгісіз мың теңгеде толтырылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
103-қосымша
нысан
Есепті кезең үшін шығыс мөлшерлемелерін есептеу
Р/с №
Шығын орталықтарының (учаскелердің) атауы
Шығыстар
өлшеуіштер
Өлшеуіш көлемі
Шығыс мөлшерлемесі
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қозғалыс және пайдалану қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагон
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
тасымалданатын құжаттарды ресімдеу және олар жайлы мәлімет беру (жүкті қабылдау-тапсыру)
тауар кассирінің жұмысы
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Кірме жолдың қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
кірме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығының км
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Сигнализация және байланыс қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
шартты техникалық бірлік
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Электрмен жабдықтау қызметі
1-бап
2-бап
...
тікелей шығыстардың жиыны
оның ішінде, жалақы
Үстеме шығыстар
техникалық бірлік
жалпы цехтық шығыстардың үлесі
учаске бойынша жиыны
Жалпы және әкімшілік шығыстар үлесі
теңге шығындар
әкімшілік шығыстар
салықтар
Теміржол кешенінің реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша шығыстар жиыны
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
104-қосымша
нысан
Активтердің тартылу дәрежесі
№ р/с
Шығын орталықтарының (учаскелерінің) атауы
Өлшем бірлігі
Бастапқы құны
Жинақталған тозу
Қалдық құны
Жобалық қуат
Жүктеме деңгейі
Тартылу дәреже
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қозғалыс және пайдалану қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскесінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
Кірме жолдың қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскесінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
Сигнализация және пайдалану қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскесінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
Электрмен жабдықтау қызметі
Топтар бойынша негізгі құралдар:
...
учаске бойынша жиыны
Жалпы цехтық шығыстар учаскелерінің негізгі құралдарының үлесі
Жалпы және әкімшілік негізгі құралдардың үлесі
реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша жиыны
Кірме жолдардың жалпы ұзына бойы жайылған ұзындығы
Кірме жолдардың жалпы бөлігінің ұзына бойы жайылған ұзындығы
Кірме жолдардың жалпы бөлігінің бас жолдарының ұзына бойы жайылған ұзындығы
Субъектінің кірме жолдарының жалпы бөлігінде станциялық жолдардың және жүк пунктері жолдарының ұзына бойы жайылған ұзындығы
Жалпы вагон айналымы
Вагондардың кірме жолда болған жалпы вагон-сағаты
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі вагон айналымы
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі вагон-км
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі технологиялық операциялардың вагон-сағаты
Кірме жолдың жалпы бөлігіндегі вагондар тұруының вагон-сағаты
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
105-қосымша
нысан
Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің шығындарын және өзіндік құнын есептеу
Р/с
Кірме жолдар қызметтерінің атауы
Қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагон
Жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығының км
Шартты техникалық бірлік
Техникалық бірлік
Жиыны
Өлшеуіш/теңгедегі шығыс мөлшерлемесі
Rдисп
Rкм
Rсцб
Rэл
1
Жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды ұсыну
nқаб_жөнелту
Lбас
K*Lбас/L
w*Lбас/L
Қызметке жатқызылған шығындар
Rдисп*nқаб_жөнелту
Rкм*Lбас
Rсоб*K*Lбас/L
Rэл*w*Lбас/L
Вагон-км-дегі қызметтердің көлемі
2
Маневрлік жұмыстарды және вагондармен жасалатын басқа да технологиялық операцияларды жүргізу үшін кірме жолды ұсыну
nқө
a*Lст_жп
K*a*Lст_жп/L
w*a*Lст_жп/L
Қызметке жатқызылатын шығындар
Rкм*b*Lст_жп
Rсоб*K*b*Lст_жп/L
Rэл*w*b*Lст_жп/L
Вагон-сағатта тұрақ қызметтерінің көлемі
Қызметтің өзіндік құны
Ескерту: қызметтерге жатқызылған шығындар тиісті шығыс мөлшерлемесіне жатқызылған өлшеуіштердің көлемдерін жиынтықтау жолымен есептеледі. Қызметтердің өзіндік құнын есептеу үшін "жиыны" деген бағандағы ұяларды толтырған жөн.
Lгл
бас кірме жолдардың ұзына бойы жайылған ұзындығы (магистральдық темір жол желісінің жанасу станциясынан субъектінің станциясына дейін бас қосушы жол, станциядағы қабылдау және жөнелту жолдары (егер ішкі станция болған кезде), кірме жолдарға қосылған жолдар және кірме жолдың тиеу-түсіру орындарына дейінгі бас баған);
Lст_жп
станциялық жолдардың (егер ішкі станция болса, қабылдау-жөнелту жолынан басқа) және кірме жолдың жүк пунктінің жолдық дамуының ұзына бойы жайылған ұзындығы, бұл ретте L=Lгл+Lст_гп;
Rдисп
қабылданған, жөнелтілген және қайта өңделген вагондар өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
Rкм
кірме жолдың ұзына бойы жайылған ұзындығы километрі өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
Rсоб
СОБ және байланыстың шартты техникалық бірлігі өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
Rэл
электрмен жабдықтау қызметінің техникалық бірлігі өлшеуішінің шығыс мөлшерлемесі
nқаб_жөнелту
қабылданған, жөнелтілген вагондардың саны
nқө
қайта өңделген вагондардың саны
маневрлік жұмыстарды, тиеу-түсіруді және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын және вагондардың тұруын жүргізуге бөлінген кірме жолдардың км-сағаттың жалпы сомасындағы маневрлік жұмыстарды, тиеу-түсіру және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын жүргізумен айналысатын кірме жолдардың үлесі
маневрлік жұмыстарды, тиеу-түсіруді және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын және вагондардың тұруын жүргізуге бөлінген кірме жолдардың км-сағаттың жалпы сомасындағы вагондар тұрғанда алатын кірме жолдардың үлесі
ti
і-вагонның кірме жолда болғандағы жалпы уақыты
tст_i
j-вагонның кірме жолда тұрғандағы уақыты
Ii
вагон жүрісінің қашықтығы (беру бойынша)
v
вагондарды кірме жолдарға (дан) беру-алып кету кезінде локомотив қозғалысының орташа жылдамдығы
k
Шартты техникалық бірлігінің саны сигнал беру, орталықтандыру мен блоктау және байланыс
w
электрмен жабдықтаудың техникалық бірлігінің саны
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 106-қосымша
нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Теңіз порттарының көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің кірістері мен шығындары туралы мәліметтер

Сноска. Приложение 116 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: Морской порт – 1
Периодичность: Годовая
Круг лиц, представляющих информацию:
Акционерное общество "Национальная компания "Актауcкий международный морской торговый порт"
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
тысяч тенге
Группа основных средств, нематериальных активов
Всего
В том числе
Регулируемые услуги морских портов
Иная деятельность
Косвенные операции
Накладные расходы
Административные расходы
Основные средства, не учитываемые при формировании тарифов
1 категория
1 категория
2 категория
3 категория
3 категория
3 категория
4 категория
Основные средства
Земля
Здания
Сооружения
Передаточные устройства
Машины и оборудование
Транспортные средства
Компьютерное оборудование
Прочие основные средства
Итого
Нематериальные активы
Лицензионные соглашения
Программное обеспечение
Прочие нематериальные активы
Итого
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о наличии основных средств и нематериальных активов субъектов естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов
(индекс - морской порт – 1, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов (далее – субъект) сведений о наличии
2. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером субъекта.
3. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 1 указывается группа основных средств, нематериальных активов субъекта.
5. В графах 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 указываются всего, в том числе: регулируемые услуги морских портов 1 категория, иная деятельность 1 категория, косвенные операции 2 категория, накладные расходы 3 категория, административные расходы 3 категория, основные средства, не учитываемые при формировании тарифов 3 категория.
6. В строке 1 указываются основные средства;
7. в строке 2 указывается земля;

Ескерту. 116-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: теңіз порты-1
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
(мың теңге)
Негізгі құралдар, материалдық емес активтер тобы
Барлығы
оның ішінде
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері
Өзге де қызмет
Жанама операциялар
Үстеме шығыстар
Әкімшілік шығыстар
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін негізгі құралдар
1-санат
1-санат
2-санат
3-санат
3-санат
3-санат
4-санат
Негізгі құралдар
Жер
Ғимарат
Құрылыстар
Беру құрылғылары
Машиналар мен жабдық
Көлік құралдары
Компьютерлік жабдық
Өзге де негізгі құралдар
Жиыны
Материалдық емес активтер
Лицензиялық келісімдер
Бағдарламалық қамтамасыз ету
Өзге де материалдық емес активтер
Жиыны
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдары мен материалдық емес активтерінің болуы туралы мәліметтер (индексі: теңіз порты-1, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме теңіз порттарының (бұдан әрі – субъект) қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің болуы туралы мәліметтерді дайындауға арналған.
2. Есепке субъектінің басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.
3. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз тасымалдағышта ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-бағанда субъектінің негізгі құралдарының, материалдық емес активтерінің тобы көрсетіледі.
5. 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда барлығы көрсетіледі, оның ішінде: теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері 1-санат, өзге де қызмет 1-санат, жанама операциялар 2-санат, үстеме шығыстар 3-санат, әкімшілік шығыстар 3-санат, тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін негізгі құралдар 3-санат.
6. 1-жолда негізгі құралдар көрсетіледі;
7. 2-жолда жер көрсетіледі;

8. в строке 3 указываются здания;
9. в строке 4 указываются сооружения;
10. в строке 5 указываются передаточные устройства;
11. в строке 6 указываются машины и оборудование;
12. в строке 7 указываются транспортные средства;
13. в строке 8 указывается компьютерное оборудование;
14. в строке 9 указываются прочие основные средства;
15. в строке 10 указывается итого;
16. в строке 11 указываются нематериальные активы;
17. в строке 12 указываются лицензионные соглашения;
18. в строке 13 указывается программное обеспечение;
19. в строке 14 указываются прочие нематериальные активы;
20. в строке 15 указывается итого.
Приложение 117
к Правилам формирования
тарифов
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения о задействованных основных средствах субъектов
естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги морских портов
Сноска. Приложение 117 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: МП – 2
Периодичность: Годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие регулируемые услуги морских портов
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
(тысяч тенге)
Основное средство
Инвентарный номер
Дата принятия к учету
Срок использования ОС (в месяцах)
Перво началь ная стоимость
Стоимость на начало периода
Амортизация на начало периода
Всего увеличение стоимости
1
2
3
4
5
6
7
8
Основные средства 1 категории
Услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций
Корабельные услуги
Причальные услуги
Якорные услуги
Карантинные услуги
Навигационные услуги
Услуги за проход каналом
Иная деятельность
Услуги портовой буксировки
Инфраструктура порта для осуществления перевалки нефти
Инфраструктура порта для осуществления перевалки зерна
Инфраструктура порта для осуществления перевалки грузов на паром
Хранение грузов на складе СВХ
Основные средства 2 категории
Выполнение погрузочно-разгрузочных и швартовых операций
Содержание погрузочно-разгрузочных машин, оборудования и инструментов
Содержание кранов, оборудования и инструментов
Складские операции, хранение генеральных грузов
Передача и распределение электрической энергии
Отвод сточных вод
Подача воды по распределительным сетям
Эксплуатация и содержание сборщика льяльных вод
Эксплуатация и содержание нефтемусоросборщика
Основные средства 3 категории
Накладные расходы
ОС административно-производственных зданий
Технические системы охраны территории порта
ОС грузового автопарка
ОС легкового автопарка
ОС автобусного парка
ОС транспортного комплекса
ОС противопожарной безопасности объектов
Территория порта и основные средства общего назначения
Производственно-технологическая связь
Административные расходы
ОС административного назначения
Основные средства 4 категории
Всего:
продолжение таблицы
В том числе
Амортизация за период
Уменьшение стоимости
Стоимость на конец периода
Амортизация на конец периода
Остаточная стоимость
Поступление
Увеличение стоимости за счет модернизации
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Всего по обществу
В том числе
Судозаход, всего
В том числе
Услуги в сфере передачи энергоресурсов
Иная деятельность
По регулируемым услугам
16
17
18
19
20
Примечание:
ОС – основные средства; СВХ – Склад временного хранения.
Руководитель ______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о задействованных основных средствах субъектов естественных монополий,
предоставляющие регулируемые услуги морских портов
(индекс: МП – 2, периодичность: годовая)

8. 3-жолда ғимараттар көрсетіледі;
9. 4-жолда құрылыстар көрсетіледі;
10. 5-жолда беру құрылғылары көрсетіледі;
11. 6-жолда машиналар мен жабдық көрсетіледі;
12. 7-жолда көлік құралдары көрсетіледі;
13. 8-жолда компьютерлік жабдық көрсетіледі;
14. 9-жолда өзге де негізгі құралдар көрсетіледі;
15. 10-жолда барлығы көрсетіледі;
16. 11-жолда материалдық емес активтер көрсетіледі;
17. 12-жолда лицензиялық келісімдер көрсетіледі;
18. 13-жолда бағдарламалық қамтамасыз ету көрсетіледі;
19. 14-жолда өзге де материалдық емес активтер көрсетіледі;
20. 15-жолда барлығы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 117-қосымша
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің тартылған материалдық негізгі құралдары туралы мәліметтер
Ескерту. 117-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ТП -2
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
(мың теңге)
Негізгі құрал
Түгендеу нөмірі
Есепке алу күні
НҚ қолдану мерзімі (айлармен)
Бастапқы құны
Кезең басындағы құны
Кезең басындағы амортизация
Құнның барлық ұлғаюы
1
2
3
4
5
6
7
8
1-санаттың негізгі құралдары
Жүк операцияларын жүргізу үшін теңіз портына кеменің кіруі үшін көрсетілетін қызметтер
Кеменің көрсетілетін қызметтері
Айлақтық көрсетілетін қызметтер
Зәкірлік көрсетілетін қызметтер
Карантиндік көрсетілетін қызметтер
Навигациялық көрсетілетін қызметтер
Арнамен өткені үшін көрсетілетін қызметтер
Өзге де қызмет
Порттық тіркеп сүйреу қызметтері
Мұнайды ауыстырып тиеуді жүзеге асыруға арналған порт инфрақұрылымы
Астықты ауыстырып тиеуді жүзеге асыруға арналған порт инфрақұрылымы
Жүктерді паромға ауыстырып тиеуді жүзеге асыруға арналған порт инфрақұрылымы
УСҚ қоймасында жүктерді сақтау
2-санаттың негізгі құралдары
Тиеп-түсіру және арқандап байлау операцияларын орындау
Тиеп-түсіру машиналарын, жабдықтар мен құралдарды күтіп ұстау
Крандарды, жабдықтар мен құралдарды күтіп ұстау
Қойма операциялары, негізгі жүктерді сақтау
Электр энергиясын беру және тарату
Сарқынды суларды бұру
Суды тарату желілері арқылы беру
Лас суды жинаушыны пайдалану және күтіп ұстау
Мұнай қалдықтарын жинауышты пайдалану және күтіп ұстау
3-санатты негізгі құралдар
Үстеме шығыстар
Әкімшілік-өндірістік ғимараттардың НҚ
Порт аумағын күзетудің техникалық жүйелері
Жүк автопаркінің НҚ
Жеңіл автопарктің НҚ
Автобус паркінің НҚ
Көлік кешенінің НҚ
Объектілердің өртке қарсы қауіпсіздігінің НҚ
Порт аумағы және жалпы мақсаттағы негізгі құралдар
Өндірістік-технологиялық байланыс
Әкімшілік шығыстар
Әкімшілік мақсаттағы НҚ
4-санаттың негізгі құралдары
Барлығы:
Кестенің жалғасы
Оның ішінде
Кезеңдегі амортизация
Құнның төмендеуі
Кезең соңындағы құны
Кезеңнің соңындағы амортизация
Қалдық құны
Түсімдер
Жаңғырту есебінен құнды ұлғайту
9
10
11
12
13
14
15
Кестенің жалғасы
Қоғам бойынша барлығы
Оның ішінде
Кеменің кіруі, барлығы
Оның ішінде
Энергия ресурстарын беру саласындағы көрсетілетін қызметтер
Өзге де қызмет
Реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша
Ескертпе: ОС – негізгі құралдар; УСҚ – уақытша сақтау қоймасы.
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің тартылған материалдық негізгі құралдары туралы мәліметтер (индексі: Теңіз порты -2, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектов естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов (далее – субъект) годовой информации о задействованных основных средствах.
2. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности и главный бухгалтер субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В графах 1, 2 и 3 указываются "Основное средство", "Инвентарный номер" и "Дата принятия к учету".
4. В графах 4, 5 и 6 указываются "Срок использования основных средств (в месяцах)", "Первоначальная стоимость" и "Стоимость на начало периода".
5. В графе 7 указывается "Амортизация на начало периода".
6. В графах 8, 9 и 10 указываются "Всего увеличение стоимости" в том числе "Поступление" и "Увеличение стоимости за счет модернизации".
7. В графе 11 указывается "Амортизация за период".
8. В графах 12, 13, 14 и 15 указываются "Уменьшение стоимости", "Стоимость на конец периода", "Амортизация на конец периода" и "Остаточная стоимость".
9. В графах 16, 17, 18, 19 и 20 "В том числе" указываются судозаход, всего, в том числе по регулируемым услугам, услуги в сфере передачи энергоресурсов и иная деятельность.
В строке 1 указываются основные средства 1 категории;
в строке 2 указываются услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций;
в строках 3, 4, 5 и 6 указываются услуги: корабельные, причальные, якорные и карантинные;
в строках 7, 8, 9 и 10 указываются услуги: навигационные, за проход каналом, иная деятельность и портовой буксировки;
в строках 11, 12 и 13 указываются инфраструктура порта для осуществления перевалки нефти, инфраструктура порта для осуществления перевалки зерна, инфраструктура порта для осуществления перевалки грузов на паром;
в строке 14 указывается хранение грузов на складе СВХ;
в строках 15, 16, 17 и 18 указываются основные средства 2 категории, выполнение погрузочно-разгрузочных и швартовых операций, содержание погрузочно-разгрузочных машин, оборудования и инструментов;
в строках 19, 20, 21 и 22 указываются содержание кранов, оборудования и инструментов, складские операции, хранение генеральных грузов, передача и распределение электрической энергии, отвод сточных вод;
в строках 23, 24, 25 и 26 указываются подача воды по распределительным сетям, эксплуатация и содержание сборщика льяльных вод, эксплуатация и содержание нефтемусоросборщика;
в строке 27 указываются основные средства 3 категории;
в строках 28, 29, и 30 указываются накладные расходы, основные средства административно-производственных зданий, технические системы охраны территории порта;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме теңіз порттарының көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) тартылған негізгі құралдар туралы жылдық ақпаратты дайындауына арналған.
2. Мәліметтерге субъектінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға және бас бухгалтері қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1, 2 және 3-бағандарда "негізгі құрал", "түгендеу нөмірі" және "есепке алынған күні" көрсетіледі.
4. 4, 5 және 6-бағандарда "негізгі құралдарды пайдалану мерзімі (айлармен)", "бастапқы құны" және "кезең басындағы құны" көрсетіледі.
5. 7-бағанда "кезең басындағы амортизация" көрсетіледі.
6. 8, 9 және 10-бағандарда "құнның барлық ұлғаюы", оның ішінде "түсімдер" және "жаңғырту есебінен құнды ұлғайту" көрсетіледі.
7. 11-бағанда "кезеңдегі амортизация" көрсетіледі.
8. 12, 13, 14 және 15-бағандарда "құнның төмендеуі", "кезең соңындағы құн", "кезеңнің соңындағы амортизация" және "қалдық құны" көрсетіледі.
1-жолда 1-санаттағы негізгі құралдар көрсетіледі;
2-жолда жүк операцияларын жүргізу үшін кеменің теңіз портына кіргені үшін көрсетілетін қызметтер көрсетіледі;
3, 4, 5 және 6-жолдарда: кемелік, айлақтық, зәкірлік және карантиндік қызметтер көрсетіледі;
7, 8, 9 және 10-жолдарда навигациялық, арнадан өту, өзге де қызмет және порттық тіркеп сүйреу қызметтері көрсетіледі;
11, 12 және 13-жолдарда мұнайды ауыстырып тиеуді жүзеге асыруға арналған порт инфрақұрылымы, астықты ауыстырып тиеуді жүзеге асыруға арналған порт инфрақұрылымы, жүктерді пароммен ауыстырып тиеуді жүзеге асыруға арналған порт инфрақұрылымы көрсетіледі;
14-жолда УСҚ қоймасында жүктердің сақталуы көрсетіледі;
15, 16, 17 және 18-жолдарда 2-санаттағы негізгі құралдар, тиеу-түсіру және арқандап байлау операцияларын орындау, тиеу-түсіру машиналарын, жабдықтар мен құрал-саймандарды ұстау көрсетіледі;
19, 20, 21 және 22-жолдарда крандардың, жабдықтар мен құрал-саймандардың болуы, қойма операциялары, бас жүктерді сақтау, электр энергиясын беру және бөлу, сарқынды суларды бұру көрсетіледі;
23, 24, 25 және 26-жолдарда тарату желілері бойынша су беру, лас суды жинаушыны пайдалану және ұстау, мұнайсорғышты пайдалану және ұстау көрсетіледі;
27-жолда 3-санаттағы негізгі құралдар көрсетіледі;
28, 29 және 30-жолдарда үстеме шығыстар, әкімшілік-өндірістік ғимараттардың негізгі құралдары, порт аумағын қорғаудың техникалық жүйелері көрсетіледі;

в строках 31, 32, 33 и 34 указываются основные средства: грузового автопарка, легкового автопарка, автобусного парка, транспортного комплекса, противопожарной безопасности объектов;
в строках 35, 36 и 37 указываются территория порта и основные средства общего назначения, производственно-технологическая связь, административные расходы;
в строках 38 и 39 указываются основные средства административного назначения, основные средства 4 категории;
В строке 40 указывается всего задействованных основных средств.
Приложение 118
к Правилам формирования
тарифов
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения о задействованных нематериальных активах субъектов
естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги морских портов
Сноска. Приложение 118 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс: Порт – 1
Периодичность: Годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий,
предоставляющие регулируемые услуги морских портов
Срок представления формы административных данных: – до 1 мая текущего года
тысяч тенге
Нематериальный актив
Первоначальная стоимость
Стоимость для вычисления амортизации
На начало периода
За период
На конец периода
Остаточная стои
мость
Стоимость
Амортизация (износ)
Увеличение стоимости
Начисление амортизации (износа) за период
Списание амортизации (износа)
Уменьшение стоимости
Стоимость
Амортизация (износ)
Лицензионные соглашения
Программное обеспечение
Прочие нематериальные активы
Всего:
продолжение таблицы
Всего по обществу
В том числе
Судозаход, всего
В том числе
Услуги в сфере передачи энергоресурсов
Иная деятельность
По регулируемым услугам
Руководитель ______________________________________ ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ___________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____"_____________________год
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения о задействованных нематериальных активах субъектов
естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов
(индекс: порт – 1, периодичность: годовая)

31, 32, 33 және 34-жолдарда: жүк автопаркі, жеңіл автопарк, автобус паркі, көлік кешені, объектілердің өртке қарсы қауіпсіздігі негізгі құралдары көрсетіледі;
35, 36 және 37-жолдарда порт аумағы және жалпы мақсаттағы негізгі құралдар, өндірістік-технологиялық байланыс, әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
38 және 39-жолдарда әкімшілік мақсаттағы негізгі құралдар, 4-санаттағы негізгі құралдар көрсетіледі;
40-жолда барлық іске қосылған негізгі құралдар көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 118-қосымша
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің тартылған материалдық емес активтері туралы мәліметтер
Ескерту. 118-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ жыл
Индексі: Порт – 1
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: - ағымдағы жылғы 1 мамырға дейін
(мың теңге)
Материалдық емес актив
Бастапқы құн
Амортизацияны есептеу үшін құн
Кезеңнің басына
Кезеңде
Кезеңнің соңына
Қалдық құны
Құны
Амортизация (тозу)
Құнның ұлғаюы
Кезеңдегі амортизацияны (тозуды) есепету
Амортизацияны (тозуды) есептен шығару
Құнды азайту
Құн
Амортизация (тозу)
Лицензиялық келісімдер
Бағдарламалық қамтамасыз ету
Өзге материалдық емес активтер
Барлығы:
Кестенің жалғасы
Қоғам бойынша барлығы
Оның ішінде
Кеменің кіруі, барлығы
Оның ішінде
Энергия ресурстарын беру саласындағы көрсетілетін қызметтер
Өзге де қызмет
Реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша
Басшы _____________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ___________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
________ жылғы "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің тартылған материалдық емес активтері туралы мәліметтер (индексі: порт -1, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие указания
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов (далее – субъект) годовой информации о задействованных нематериальных активах.
2. Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности и главный бухгалтер субъекта.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В данной таблице указываются нематериальные активы, первоначальная стоимость, стоимость для вычисления амортизации.
4. В графе "На начало периода" указываются стоимость, амортизация (износ).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) тартылған материалдық емес активтері туралы жылдық ақпаратты дайындауына арналған.
2. Мәліметтерге субъектінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға және бас бухгалтер қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Бұл кестеде материалдық емес активтер, бастапқы құн, амортизацияны есептеу құны көрсетіледі.
4. "Кезеңнің басында" бағанында құн, амортизация (тозу) көрсетіледі;

Сноска. Приложение 120 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 121
к Правилам формирования тарифов
Сбор административных данных Сведения о задействованных основных средствах субъектов естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов
Сноска. Приложение 121 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 122
к Правилам формирования тарифов
Сбор административных данных "Сведения о задействованных нематериальных активах субъектов естественных монополий, предоставляющие услуги морских портов"
Сноска. Приложение 122 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 27.12.2021 № 108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 123
к Правилам формирования тарифов
Схема распределения потоков теплоты от субъекта
Приложение 124
к Правилам формирования тарифов
Сноска. Приложение 124 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Данные для перерасчета стоимости регулируемой услуги по реализации
тепловой энергией с учетом фактической температуры наружного воздуха
за ________________________________________(период)
Потребитель _________________________________________________
Поставщик __________________________________________________
Температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая система централизованного теплоснабжения
Расчетный период (месяц, год)
Числа месяца
tнфакт.
q
q0.8
t1
tвфакт.
1
2
3
4
5
6
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
х
3
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
Итого
х
х
Расчет tнср.факт. и tвср.факт.
х
х
Приложение 125
к Правилам формирования тарифов
форма
Расчет показателя (tвср.расч ), Температурный график (t1p/t2p), открытая/закрытая система централизованного теплоснабжения
Наименование
tнрасч.
q
q0.8
t1
nрасч.
tврасч х nрасч
1
2
3
4
5
6
7
при to
to
х
х
х
при t1II
х
х
х
х
при t1I
х
х
х
х
январь
х
х
х
х
х
х
февраль
х
х
х
х
х
х
март
х
х
х
х
х
х
апрель
х
х
х
х
х
х
май
х
х
х
х
х
х
сентябрь
х
х
х
х
х
х
октябрь
х
х
х
х
х
х
ноябрь
х
х
х
х
х
х
декабрь
х
х
х
х
х
х
Итого
х
х
Расчет tвср.расч.
х
Примечание: определение tнрасч. при t1II и при t1I производится методом подбора до
достижения соответствующей температуры в подающем трубопроводе (t1).
Приложение 126
к Правилам формирования тарифов

Ескерту. 120-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
121-қосымша
нысан
Әкімшілік деректерін жинауға арналған нысан Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің тартылған негізгі құралдары туралы мәліметтер
Ескерту. 121-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
122-қосымша
нысан
Әкімшілік деректерін жинауға арналған нысан "Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің тартылған материалдық емес активтері туралы мәліметтер"
Ескерту. 122-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.12.2021 № 108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
123-қосымша
Энергия өндіруші ұйымнан жылу ағындарын бөлу схемасы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
124-қосымша
нысан
________________________________________ үшін (кезең) сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен өткізу бойынша көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу үшін деректердің нысаны
Ескерту. 124-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұтынушы __________________________________________________
Өнім беруші _______________________________________________
Температуралық кесте (t1p/t2p), ашық / жабық орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі
Есепті кезең (ай, жыл)
tннақты
q
q0.8
t1
tвнақты.
2
3
4
5
6
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
х
3
х
х
х
х
х
31
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
tсорт.нақты және tіорт.нақты. есебі
х
х
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
125-қосымша
нысан
Көрсеткішті есептеу (tіорт.есеп ), Температуралық кесте (t/t), ашық / жабық орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі
Атауы
tсесеп.
q
q0.8
t1
nесеп
tіесеп.х nесеп.
1
2
3
4
5
6
7
tж кезінде
to
х
х
х
t1II кезінде
х
х
х
х
t1I кезінде
х
х
х
х
қаңтар
х
х
х
х
х
х
ақпан
х
х
х
х
х
х
наурыз
х
х
х
х
х
х
сәуір
х
х
х
х
х
х
мамыр
х
х
х
х
х
х
қыркүйек
х
х
х
х
х
х
қазан
х
х
х
х
х
х
қараша
tсесеп.
q
q0.8
t1
nесеп
tіесеп.х nесеп.
желтоқсан
2
3
4
5
6
7
жиыны
to
х
х
х
t1орт.есеп. есептеу
х
х
х
х
Ескертпе:
t1II кезінде және t1I кезінде tсесеп. айқындау беруші құбыржолдағы тиісті температураға жеткенге дейін іріктеу әдісімен жүргізіледі (t1).
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
126-қосымша
нысан
________________________________________ үшін
(кезең)
________________________________________ үшін (кезең) сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу нысаны

Сноска. Приложение 126 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Перерасчет стоимости регулируемой услуги по снабжению тепловой энергией
с учетом фактической температуры наружного воздуха
за ________________________________ (период)
Потребитель _______________________________________________
Поставщик _________________________________________________
Перерасчет стоимости регулируемой услуги по реализации тепловой энергии с учетом фактической температуры наружного воздуха
Наименование
Qрасч.п.норма, Гкал/м2
Qрасч.п.факт, Гкал/ м2
Отклонение (+ / -), Гкал/м2
Топливная составляющая тарифа, либо тариф на тепловую энергию, тенге/Гкал
Перерасчет (+/-), тенге/м2
1
2
3
4
5
6
год
х
х
х
х
х
январь
х
х
х
х
х
февраль
х
х
х
х
х
март
х
х
х
х
х
апрель
х
х
х
х
х
май
х
х
х
х
х
год
х
х
х
х
х
сентябрь
х
х
х
х
х
октябрь
х
х
х
х
х
ноябрь
х
х
х
х
х
декабрь
х
х
х
х
х
Итого
х
х
х
х
х
Приложение 127
к Правилам формирования тарифов
Определение дефолт-спреда по кредитному рейтингу
Кредитный рейтинг
Дефолт-спред
Aaa
0
Aa1
75
Aa2
85
Aa3
90
A1

Ескерту. 126-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұтынушы________________________________________________
Өнім беруші ____________________________________________
Сырттағы ауаның нақты температурасын ескере отырып, жылу энергиясымен
өткізу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтің құнын қайта есептеу
Атауы
Qоунорма, Гкал/ м2
Qоунақты, Гкал/ м2
Ауытқу (+ / -), Гкал/м2
Тарифтің отындық құрамдасы не жылу энергиясына тариф, теңге/ Гкал
Қайта есептеу (+ / -), теңге/м2
1
2
3
4
5
6
жыл
х
х
х
х
х
қаңтар
х
х
х
х
х
ақпан
х
х
х
х
х
наурыз
х
х
х
х
х
сәуір
х
х
х
х
х
мамыр
х
х
х
х
х
қыркүйек
х
х
х
х
х
қазан
х
х
х
х
х
қараша
х
х
х
х
х
қараша
х
х
х
х
х
желтоқсан
х
х
х
х
х
Жиыны
х
х
х
х
х
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
127-қосымша
Кредит рейтингі бойынша дефолт-спредті айқындау
Кредит рейтингі
Дефолт-спред
Aaa
0
Aa1
75
Aa2
85
Aa3
90
A1

100
A2
125
A3
135
Baa1
150
Baa2
175
Baa3
200
Ba1
325
Ba2
400
Ba3
525
B1
600
B2
750
B3
850
Caa
900
Ca1
100
Примечание: дефолт-спред для каждого рейтинга рассчитывается, как усредненная разница между ставкой процента на бонды, деноминированные в долларах США (далее – доллар), которые были выпущены страной в данном рейтинге и ставкой процента на государственные облигации Соединенных Штатов Америки (далее – США). Данный расчет использует государственные облигации США, так как они считаются практически свободными от риска дефолта.
Приложение 128
к Правилам формирования тарифов
Расчет коэффициента нестабильности фондового рынка
Коэффициент волатильности = среднее квадратичное отклонение фондового индекса в стране/среднее квадратичное отклонение долгосрочных государственных облигаций страны
Расчет коэффициента волатильности глобального фондового рынка основывается на показателях 20 стран с развивающимся рынком и 12 стран с развитым рынком нефтепроводной отрасли. Для стран с развивающимся рынком коэффициент составил 1,3, для развитых стран – 1,8. Средний коэффициент нестабильности глобального фондового рынка составил 1,5.
Приложение 129
к Правилам формирования тарифов
Расчет премии за риск по акциям нефтепроводной отрасли
Общерыночная доходность rm
Безрисковая ставка rf2
(r m – r f2 )
S&P 500
12,65 %
-
5,23 %
=
7,42 % (использованная премия за риск по акциям)
Примечание: за контрольный показатель фондового рынка Соединенных Штатов Америки принят индекс S&P 500, отражающий динамику рынка в целом и являющийся одним из наиболее распространенных контрольных рыночных показателей.
Приложение 130
к Правилам формирования тарифов
Отраслевые бета-коэффициенты в странах с развивающимся рынком
Сектор
Количество фирм, включенных в анализ
Стандартное отклонение биржевых курсов
Бета-коэффициент
Интегрированные нефтяные компании
18
32,67 %
0,88
Нефтяные компании по перевозке нефти
4
7,24 %
0,88
Нефтяные компании – разведка и добыча
9
30,37 %
0,76
Примечание: бета-коэффициент принят на уровне 0,88 для нефтепроводной отрасли.
Бета-коэффициент измеряет волатильность или систематический риск акций по отношению к фондовому рынку в целом. Бета-коэффициент определяется путем использования метода регрессионного анализа по следующей формуле:
где:
Ri – доходность акций отрасли;
Rm – доходность фондового рынка в целом;
COV (Ri, Rm) – ковариация между доходностью акций отрасли и фондового рынка в целом;
Qm2 – квадратичное стандартное отклонение доходности фондового рынка в целом.
Приложение 131
к Правилам формирования тарифов
Таблица 1
Алгоритм оценки специфических рисков, характерных для нефтепроводной организации
Фактор риска
Уровень риска
Итоговый результат оценки компетентного органа
Низкий
Средний
Высокий
Текущий уровень тарифов на транспортировку
1
2
3
Зависимость от ключевых заказчиков
1
2
3
Долгосрочные планы развития бизнеса
1
2
3
Состояние ключевых активов
1
2
3
Финансовое состояние бизнеса и возможности по финансированию капитальных затрат
1
2
3
Итого (сумма результатов)
Расчетный уровень риска (средний)
Таблица 2
Алгоритм расчета величины факторов риска
Фактор риска
Оценка риска
Проявления
Уровень тарифов
Низкий
Высокий уровень тарифов (выше среднеотраслевого)
Средний
Средний уровень тарифов (среднеотраслевой)
Высокий
Низкий уровень тарифов (операционные убытки)
Зависимость от ключевых заказчиков
Низкий
Широкая и диверсифицированная база клиентов
Средний
Наличие нескольких значимых клиентов, уход одного или нескольких из которых не окажет влияния на операционные или финансовые результаты компании.
Высокий
Наличие нескольких крупных клиентов, уход одного или нескольких из которых окажет существенное влияние на результаты деятельности компании.
Потенциал бизнеса
Низкий
Хорошие перспективы развития региональной экономики, увеличение спроса со стороны предприятий, рост доходов населения;
Возможность роста объемов прокачки, расширение базы клиентов и экспансия в другие регионы
Средний
Перспективы умеренного регионального экономического роста; Ожидается стабильный спрос без существенного увеличения
Высокий
Пессимистичный прогноз экономического развития в регионе, существование определенной вероятности спада; Недостаток мощностей и практически полное отсутствие перспектив увеличения поставок. Определенная вероятность снижения объемов прокачки.
Состояние ключевых активов
Низкий
Износ основных средств до 40%.
Средний

100
A2
125
A3
135
Baa1
150
Baa2
175
Baa3
200
Ba1
325
Ba2
400
Ba3
525
B1
600
B2
750
B3
850
Caa
900
Ca1
100
Ескертпе: Әр рейтинг үшін дефолт-спред елдің осы рейтингте шығарылған, елдің осы рейтингте шығарған АҚШ долларымен іріленген бондыларына пайыз мөлшерлемесі және АҚШ-тың мемлекеттік облигацияларына пайыз мөлшерлемесі арасындағы орташа айырма ретінде есептеледі. АҚШ-тың мемлекеттік облигациялары дефольт тәуекелінен іс жүзінде бос болып есептелетіндіктен ол осы есептемеге пайдаланылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
128-қосымша
Қор нарығы тұрақсыздығының коэффициентін есептеу
Құбылмалылық коэффициенті = елдегі қор индексінің орташа ауытқу квадраты/елдің ұзақ мерзімді мемлекеттік облигацияларының орташа ауытқу квадраты
Жаһандық қор нарығы құбылмалылығының орташа коэффициенті есебі нарығы дамып келе жатқан 20 ел және мұнай құбыры саласының нарығы дамыған 12 елдің көрсеткіштеріне негізделеді. Дамушы нарығы бар елдер үшін коэффициент 1,3, дамыған елдер үшін – 1,8 болды. Жаһандық қор нарығы тұрақсыздығының орташа коэффициенті 1,5-ті құрады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
129-қосымша
Мұнай құбыры саласының акциялары бойынша тәуекел үшін сыйлық есептеу
Жалпынарықтық кірістілік rm
Тәуекелсіз мөлшерлеме rf2
(r m – r f2 )
S&P 500
12,65 %
-
5,23 %
=
7,42 % (акциялар бойынша тәуекел үшін пайдаланылған сыйлық)
Ескертпе: АҚШ қор нарығының бақылау көрсеткіші үшін 1926-2001 жылдар кезеңінде нарықтың толығымен алғанда серпінін көрсететін және нарықтың бақылау көрсеткіштерінің мейлінше көп тарағаны болып табылатын S&P 500 индексі қабылданды.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
130-қосымша
Нарығы дамып келе жатқан елдердегі салалық бета-коэффициенттер
Сектор
Талдауға енгізілген фирмалар саны
Биржалық бағамдардың стандартты ауытуы
Бета-коэффициент
Біріктірілген мұнай компаниялары
18
32,67 %
0,88
Мұнай тасымалдау бойынша мұнай компаниялары
4
7,24 %
0,88
Мұнай компаниялары – барлау және өндіру
9
30,37 %
0,76
Ескертпе: бета-коэффициент мұнай құбыры саласы үшін 0,88 деңгейінде қабылданған.
Бета-коэффициент қор нарығына толығымен қатысы бойынша акциялардың құбылмалылығын немесе жүйелі тәуекелін өлшейді. Бета-коэффициент регрессиялы талдау әдісін пайдалану жолымен, мынадай формула бойынша анықталады:.
мұндағы:
R i – сала акцияларының кірістілігі;
R m – қор нарығының толықтай алғанда кірістілігі;
Cov (R i , R m ) – сала акцияларының кірістілігі мен тұтастай алғанда қор нарығының табыстылығы арасындағы ковариация;
Qm 2 – тұтастай алғанда қор нарығы кірістілігінің стандартты ауытқу квадраты.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
131-қосымша
Таблица 1
Мұнай құбыры ұйымына тән ерекше тәуекелдерді бағалау алгоритмі
Тәуекел факторы
Тәуекел деңгейі
Құзыретті орган бағаларының қорытынды нәтижесі
Төмен
Орташа
Жоғары
Тасымалдауға арналған тарифтердің ағымдағы деңгейі
1
2
3
Негізгі тапсырыс берушілерге тәуелділік
1
2
3
Бизнесті дамытудың ұзақ мерзімді жоспарлары
1
2
3
Негізгі активтердің жай-күйі
1
2
3
Бизнестің қаржылық жай-күйі және күрделі шығындарды қаржыландыру жөніндегі мүмкіндіктері
1
2
3
Жиыны (нәтижелер сомасы)
Тәуекелдің есептік деңгейі (орташа)
Тәуекел факторлары көрсеткішін есептеу алгоритмі
Тәуекел факторы
Тәуекелді бағалау
Көріністер
Тарифтердің деңгейі
Төмен
Тарифтердің жоғары деңгейі (орташа салалықтан жоғары)
Орташа
Тарифтердің орташа деңгейі (орташа салалық)
Жоғары
Тарифтердің төменгі деңгейі (операциялық шығындар)
Негізгі тапсырыс берушілерге тәуелділік
Төмен
Клиенттердің кең және әртараптандырылған базасы.
Орташа
Біреуінің немесе бірнешеуінің кетіп қалуы компанияның операциялық немесе қаржылық нәтижелеріне әсер етпейтін бірнеше маңызды клиенттердің болуы.
Жоғары
Біреуінің немесе бірнешеуінің кетіп қалуы компания қызметінің нәтижелеріне елеулі әсер ететін бірнеше ірі клиенттердің болуы.
Бизнес әлеуеті
Төмен
Өңірлік экономикалық дамудың жақсы келешегі, кәсіпорындар тарапынан сұраныстың көбеюі, халық табысының өсуі; Айдау көлемдерінің өсу мүмкіндігі, клиенттер базасының кеңеюі және басқа өңірлерге экспансия
Орташа
Өңірлік баяу экономикалық өсуінің келешегі;
Елеулі артусыз тұрақты сұраныс күтіледі
Жоғары
Өңірде экономикалық дамудың пессимистік болжамы, құлдыраудың белгілі болжамының болуы;
Қуаттылықтардың жетіспеуі және іс жүзінде жеткізуді арттыру келешегінің толық болмауы.
Айдау көлемдері төмендеуінің
айқын мүмкіндігі.
Негізгі активтердің жай-күйі
Төмен
Негізгі құралдардың 40%-ға дейін тозуы.
Орташа

Износ основных средств от 40% до 70%.
Высокий
Износ основных средств свыше 70%.
Финансовое состояние бизнеса и возможности по финансированию капитальных затрат
Низкий
Высокий уровень ликвидности:
Коэффициент ликвидности >2
Коэффициент мгновенной ликвидности >1
Низкий уровень заимствований:
Соотношение собственных и заемных средств >3
Займы/задействованный капитал <0,3
Средний
Средний уровень ликвидности:
Коэффициент ликвидности >1
Коэффициент мгновенной ликвидности >0,5
Средний уровень заимствований:
Соотношение собственных и заемных средств >2
Займы/задействованный капитал <0,5
Высокий
Низкий уровень ликвидности:
Коэффициент ликвидности <1
Коэффициент мгновенной ликвидности <0,5
Высокий уровень заимствований:
Соотношение собственных и заемных средств <2
Займы/задействованный капитал >0,5
Таблица 3
Диапазоны премии за специфические риски, характерные для нефтепроводной организации
Уровень риска
Расчетная оценка
Специфические риски
Ниже среднего
> = 1 и < 1,5
3 – 4 %
Средний
> = 1,5 и < 2
5 – 6 %
Выше среднего
> = 2 и < 2,5
7 – 8 %
Высокий
> = 2,5
9 – 10 %
Примечание: При размере собственного капитала субъектов естественной монополии, предоставляющих услуги по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам более 1 миллиарда долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США), следует принимать меньшее значение специфического риска, при размере собственного капитала менее 1 миллиарда долларов США – большее значение специфического риска из вышеуказанного диапазона.
Приложение 132
к Правилам формирования тарифов
Документы и информация, представляемые для принятия решения по изменению уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов
1. Потребитель для изменения уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети представляет субъекту естественной монополии заявку по форме согласно приложению 134 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов и информации:
1) акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца и график погашения задолженности потребителя перед субъектом естественной монополии за предоставленные регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (при наличии задолженности);
2) при обращении в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) пункта 654 настоящих Правил:
информация о планируемом повышении (сохранении) объемов перевозки грузов потребителя (производства потребителя) на заявленный период в сравнении с объемом перевозки за предыдущий соответствующий период согласно приложению 135 к настоящим Правилам;

Негізгі құралдардың 40%-дан 70%-ға дейін тозуы.
Жоғары
Негізгі құралдардың 70%-дан астам тозуы.
Бизнестің
қаржылық жай-күйі және күрделі шығындарды қаржыландыру мүмкіндігі
Төмен
Өтімділіктің жоғары деңгейі:
Өтімділік коэффициенті >2
Жедел өтімділік коэффициенті > 1
Қарызға алудың төменгі деңгейі:
Меншік және қарыз қаражаттың
мүмкіндіктері қатынасы > 3
Қарыздар/тартылған капитал < 0,3
Орташа
Өтімділіктің орташа деңгейі:
Өтімділік коэффициенті >1
Жедел өтімділік коэффициенті >0,5
Қарызға алудың орташа деңгейі:
Меншік және қарыз қаражаттың
қатынасы > 2
Қарыздар/тартылған капитал >0,5
Жоғары
Өтімділіктің төменгі деңгейі:
Өтімділік коэффициенті >1
Жедел өтімділік коэффициенті >0,5
Қарызға алудың жоғары деңгейі:
Меншік және қарыз қаражаттың
қатынасы <2
Қарыздар/тартылған капитал >0,5
Мұнай құбыры ұйымына тән ерекше тәуекелдер үшін сыйлықақы диапазондары
таблица 3
Тәуекел деңгейі
Есеп айырысу бағасы
Ерекше тәуекелдер
Ортадан төмен
> = 1 и < 1,5
3 – 4 %
Орташа
> = 1,5 и < 2
5 – 6 %
Ортадан жоғары
> = 2 и < 2,5
7 – 8 %
Жоғары
> = 2,5
9 – 10 %
Ескертпе: магистральдық труба құбырлары арқылы мұнай тасымалдау бойынша қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің меншік капиталының мөлшері 1 миллиард АҚШ долларынан асқан кезде ерекше тәуекелдің аз мәнін, меншік капиталының мөлшері 1 миллиард АҚШ долларынан кем болған жағдайда – жоғарыда көрсетілген диапазоннан ерекше тәуекелдің көп мәнін қабылдау қажет.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
132-қосымша
Баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту бойынша шешім қабылдау үшін ұсынылатын құжаттар мен ақпарат
1. Тұтынушы магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту үшін табиғи монополия субъектісіне мынадай құжаттар мен ақпаратты қоса бере отырып, осы қағидаға 134-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім ұсынады:
1) ағымдағы айдың бірінші күніне өзара есеп айырысуды салыстыру актісі және тұтынушының табиғи монополия субъектісі алдындағы көрсетілген магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері үшін берешегін өтеу кестесі (берешек болған жағдайда);
2) Осы Қағиданың 654-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес жүгінген кезде:
осы Қағидаға 135-қосымшаға сәйкес өткен тиісті кезеңдегі тасымалдау көлемімен салыстырғанда өтініш мәлімделген кезеңге тұтынушының жүктерін тасымалдау (тұтынушының өндірісі) көлемін жоспарлы арттыру (сақтау) туралы ақпарат;

планируемые показатели перевозок груза (пассажиров) железнодорожным транспортом на заявленный период согласно приложениям 136 и 137 к настоящим Правилам;
3) при обращении в соответствии с подпунктами 4) и 5) пункта 654 настоящих Правил:
информация о фактической производственной и полной себестоимости (в разрезе статей затрат на единицу перевозимой продукции с выделением транспортной составляющей) и ценах поставки перевозимой продукции по заключенным контрактам за предшествующий год по месяцам согласно приложению 138 к настоящим Правилам;
информация о планируемой производственной и полной себестоимости (в разрезе статей затрат на единицу перевозимой продукции с выделением транспортной составляющей) и прогнозных (контрактных – в случае наличия контракта) ценах поставки перевозимой продукции на заявленный период по месяцам согласно приложению 139 к настоящим Правилам;
расчеты, подтверждающие влияние стоимости перевозки на себестоимость производства и реализацию продукции потребителя, сравнительный анализ изменения затрат потребителя на транспортировку товара в связи со снижением уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети;
сведения о биржевых котировках перевозимого товара за три месяца, предшествующих месяцу представления заявки.
2. В случае, если с заявкой об изменении тарифа вышел экспедитор, в целях гарантирования обеспечения заявленного оборота между экспедитором, субъектом естественной монополии и поставщиком, составляется договор об обеспечении заявленного объема перевозки.
3. Субъект естественной монополии для изменения уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети представляет в ведомство уполномоченного органа заявку в произвольной форме с приложением расчета увеличения средней цены перевозимого товара за период не менее трех месяцев текущего года в сравнении со средней ценой перевозимого товара за период не менее трех месяцев текущего года, составленный на основе:
1) данных уполномоченного органа в области государственной статистики, публикуемые в статистических бюллетенях относительно изменения индекса цен по соответствующим видам деятельности;
2) сведений о биржевых котировках перевозимого товара за три месяца, предшествующих месяцу представления заявки.
Приложение 133
к Правилам формирования тарифов
Решение об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов

осы Қағидаға 136 және 137-қосымшаларға сәйкес мәлімделген кезеңге теміржол көлігімен жүк (жолаушылары) тасымалдаудың жоспарланған көрсеткіштері;
3) осы Қағиданың 654-тармағының 4) және 5) тармақшаларына сәйкес жүгінген кезде:
осы Қағидаға 138-қосымшаға сәйкес өткен жылға айлар бойынша жасалған келісімшарттар бойынша тасымалданатын өнімнің нақты өндірістік және толық өзіндік құны (көліктің құрамдас бөлігін көрсете отырып тасымалданатын өнімнің бірлігіне арналған шығын баптары бөлігінде) және жеткізу бағасы туралы ақпарат;
осы Қағидаға 139-қосымшаға сәйкес айлар бойынша мәлімделген кезеңге тасымалданатын өнімді жеткізудің жоспарланған өндірістік және толық өзіндік құны (көліктік бөлігін көрсете отырып, тасымалданатын өнімнің бірлігіне арналған шығындар баптары бөлігінде) және болжамды (келісімшарт болған жағдайда келісімшарттың) бағалары туралы ақпарат;
тасымалдау құнының тұтынушының өнімін өндіру мен өткізудің өзіндік құнына әсерін растайтын есептеулер, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейінің төмендеуіне байланысты тауарды тасымалдауға тұтынушы шығындарының өзгеруін салыстырмалы талдау;
өтінім берілген айдың алдындағы үш ай ішіндегі тасымалданатын тауардың биржалық баға белгілеулері туралы мәліметтер.
2. Егер тарифтің өзгеруі туралы өтініммен экспедитор шыққан жағдайда экспедитор, табиғи монополия субъектісі және өнім беруші арасында мәлімделген айналымды қамтамасыз етуге кепілдік беру мақсатында мәлімделген тасымалдау көлемін қамтамасыз ету туралы шарт жасалады.
3. Табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің деңгейін өзгерту үшін уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы жылдың кемінде үш ай кезеңі үшін тасымалданатын тауардың орташа бағасымен салыстырғанда ұлғайтуды есептеу негізінде жасалған, ағымдағы жылдың кемінде үш айы кезеңі үшін тасымалданатын тауардың орташа бағасымен салыстырғанда ағымдағы жылдың кемінде үш ай кезеңі үшін тасымалданатын тауардың орташа бағасын ұлғайтуды есептеуді қоса бере отырып, еркін нысанда өтінім:
1) тиісті қызмет түрлері бойынша бағалар индексінің өзгеруіне қатысты статистикалық бюллетеньдерде жарияланатын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректері;
2) өтінім берілген айдың алдындағы үш ай ішіндегі тасымалданатын тауардың биржалық баға белгілеулері туралы мәліметтер негізінде жасалады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
133-қосымша
Баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін өзгерту туралы шешім

1. Потребитель:
________________________________________________________________
2. Отрасль, в которой осуществляет деятельность потребитель:
________________________________________________________________
3. Уровень снижения (повышения) тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети:
________________________________________________________________
4. Направления перевозок (маршрутов), по которым устанавливается (изменяется) уровень тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
5. Обоснование целесообразности снижения (повышения) уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
6. Оценка эффективности снижения (повышения) тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети для потребителя:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Оценка эффективности снижения (повышения) тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети для субъекта естественной монополии:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
8. Периодичность:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(указывается возможность периодичности перевозок по месяцам, либо кварталам, либо полугодию, либо в целом по году)
Приложение 134
к Правилам формирования тарифов
Заявка на изменение уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов, а также на продление действия решения об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в рамках ценовых пределов
1. Полное наименование потребителя или подразделения субъекта естественной монополии:
________________________________________________________________
2. Критерий изменения уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети в соответствии с пунктами 654 или 655 настоящих Правил:
________________________________________________________________
________________________________________________________________

1. Тұтынушы:
_________________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_________________________________________________________________
3. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді төмендету (жоғарылату) деңгейі:
_________________________________________________________________
4. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейі белгіленетін (өзгеретін) тасымалдардың (бағдарлардың) бағыттары:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету (жоғарылату) орындылығының негіздемесі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Тұтынушы үшін магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді төмендету (жоғарылату) тиімділігін бағалау:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Табиғи монополия субъектісі үшін магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді төмендету (жоғарылату) тиімділігін бағалау:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Кезеңділігі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Айлар не тоқсандар не жартыжылдық, не тұтастай жыл бойынша тасымалдар кезеңділігінің мүмкіндігі көрсетіледі)
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
134-қосымша
Баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін өзгертуге, сондай-ақ баға шектері шеңберінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін өзгерту туралы шешімнің қолданылуын ұзартуға өтінім
1. Тұтынушының немесе табиғи монополия субъектісі бөлімшесінің толық атауы:
_________________________________________________________________
2. Қағиданың 654 немесе 655-тармақтарына сәйкес магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін өзгерту өлшемшартары:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

3. Предполагаемый (установленный) уровень снижения (повышения) тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (в разрезе по видам грузов, направлениям перевозки):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4. Предполагаемый период действия сниженного (повышенного) тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети:
с "__" __________201__ года по "__"___________201__года
5. Вид сообщения:
________________________________________________________________
6. Маршрут:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Вид перевозки (грузовая, пассажирская):
________________________________________________________________
8. Номенклатура грузов, планируемых к перевозке с применением сниженного (повышенного) тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, с указанием кодов тарифной группы и позиций по Единой тарифно-статистической номенклатуре грузов:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(заполняется в случае, если потребителем выступает перевозчик грузов)
9. Периодичность выполнения заявленного объема перевозок:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(заполняется потребителем с указанием периодичности перевозок по месяцам, либо кварталам, либо полугодию, либо в целом по году)
10. Тип, принадлежность подвижного состава, в котором планируется перевозка грузов (пассажиров):
________________________________________________________________
11. Обоснование необходимости снижения (повышения) уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
12. Расчет индекса снижения (увеличения) уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов и в пассажирском движении в рамках максимального уровня тарифов в соответствии с заявленным критерием. Расчет сопровождается пояснениями в текстовом виде:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
13*. Номер и дата решения об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов и в пассажирском движении в рамках максимального и минимального уровней тарифов, срок, действие которого предполагаете продлить ________________________________________________________________

3. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерді төмендетудің (жоғарылатудың) болжамды (белгіленген) деңгейі (жүктердің түрлері, тасымалдау бағыттары бөлінісінде):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған төмендетілген (жоғарылатылған) тарифтің болжамды қолданылу кезеңі:
201_ жылғы "__" __________ 201_жылға дейін "__"___________
5. Хабарлама түрі:
_________________________________________________________________
6. Маршрут:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Тасымалдау түрі (жүк, жолаушы):
_________________________________________________________________
8. Тарифтік топтың кодтарын және Жүктердің бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасы бойынша позицияларды көрсете отырып, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне төмендетілген (жоғарылатылған) тарифті қолдана отырып, тасымалдауға жоспарланған жүктердің номенклатурасы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(тұтынушы жүктерді тасымалдаушы болып табылған жағдайда толтырылады)
9. Тасымалдаудың мәлімделген көлемін орындау кезеңділігі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(тұтынушы айлар не тоқсандар не жартыжылдық не тұтастай жыл бойынша тасымалдардың кезеңділігін көрсете отырып толтырады)
10. Жүктерді (жолаушыларды) тасымалдау жоспарланып отырған жылжымалы құрамның типі, тиесілігі:
_________________________________________________________________
11. Магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер деңгейін төмендету (жоғарылату) қажеттілігінің негіздемесі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
12. Мәлімделген өлшемшартқа сәйкес тарифтердің ең жоғары деңгейі шеңберінде жүктерді тасымалдау кезінде және жолаушылар қозғалысында магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін төмендету (ұлғайту) индексін есептеу. Есеп мәтіндік түрде түсіндірмелермен қоса беріледі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
13*. Жүктерді тасымалдау кезінде және тарифтердің ең жоғары және ең төмен деңгейлері шеңберінде жолаушылар қозғалысында магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін өзгерту туралы шешімнің нөмірі мен күні, оның қолданысын ұзарту болжанатын мерзімі
_________________________________________________________________

14. Перечень прилагаемых документов:
1) ________________________
2) ________________________
3) ________________________.
Примечание:
* Заполняется при подаче заявки в связи с продлением действия решения об изменении уровня тарифов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов и в пассажирском движении в рамках максимального и минимального уровней тарифов.
Приложение 134-1
к Правилам формирования тарифов
Форма 1
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
Сноска. Правила дополнены приложением 134-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.11.2023 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: 1 – максимальный тариф (МЖС)
Периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Срок представления формы административных данных: до 1 октября календарного года по инициативе субъекта и в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования по инициативе ведомства уполномоченного органа
________________________________________________
Наименование субъекта
№ п/п
Показатель
Единица измерения
Период
год 1
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
5
6
7
1
Объемы перевозок грузов
тыс. тонн
2
Грузооборот перевозок грузов
млн.т-км
3
Сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)
тысяч тенге
4
Допустимый уровень прибыли на предоставление услуг магистральных железнодорожных сетей (ДУПt)
тысяч тенге
5
Сумма доходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)
тысяч тенге
6
Основной долг по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (ОДвнt)
тысяч тенге
7

14. Қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1) ________________________
2) ________________________
3) ________________________.
Ескертпе:
* Жүктерді тасымалдау кезінде және тарифтердің ең жоғары және ең төменгі деңгейлері шеңберінде жолаушылар қозғалысында магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер деңгейін өзгерту туралы шешімнің қолданылуын ұзартуға байланысты өтінім берген кезде толтырылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
134-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 134-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.11.2023 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер
Есептік кезең: 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1 – ең жоғары тариф (МТЖ)
Кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен артық емес немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен артық емес
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: субъектінің бастамасы бойынша күнтізбелік жылғы 1 қазанға дейін және уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша субъект тиісті талап алған күннен бастап бір ай мерзімінде
________________________________________________
Субъектінің атауы
Р/с №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Кезең
1-жыл
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
6
7
1
Жүктерді тасу көлемдері
мың тонна
2
Жүктерді тасудың жүк айналымы
млн т-км
3
Субъектінің жекелеген бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай шығыстар сомасы (Рt)
мың теңге
4
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға пайданың жол берілетін деңгейі (ПЖДt)
мың теңге
5
Жекелеген бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай кірістер сомасы (Кt)
мың теңге
6
Жекелеген бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай негізгі борыш (НБішкіt)
мың теңге
7

Сумма фактических доходов, от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил (Днецельt)
тысяч тенге
8
Максимальный уровень тарифа определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imax)
Индекс
Руководитель субъекта естественной монополии:
____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение к форме 1,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (индекс – 1 – максимальный тариф (МЖС), периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектом естественной монополий, представляющими услуги магистральной железнодорожной сети сведений по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Форма подписывается руководителем. Форма представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей.
5. Данная форма заполняется для предоставления в ведомство уполномоченного органа сведений по изменению (корректировке) максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
6. В графах 4 и 6 указываются значения показателей по графе 2, учтенных в утвержденном тарифе.

Магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан және осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған нақты кірістер сомасы (К мақсатқа сай емесt)
мың теңге
8
Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және тасудың арақашықтығына қарай магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индекс түрінде айқындалған тарифтің ең жоғары деңгейі (Imax)
Индекс
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні: 20 жылғы " ___ " ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 1-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шегiнде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер (индекс – 1 – ең жоғары тариф (МТЖ), кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен асырмай немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме магистральдық теміржол желісіне қызмет ұсынатын табиғи монополия субъектісінің магистральдық теміржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді дайындауына арналған.
2. Құндылық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы қол қояды. Нысан уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғары бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғары бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге тиіс. Мәліметті субъект магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылуы кезеңіне толтырады.
5. Осы нысан уәкілетті органның ведомствосына магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді ұсыну үшін толтырылады.
6. 4 және 6-бағандарда бекітілген тарифте ескерілген 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.

7. В графах 5 и 7 указываются значения показателей по графе 2, предлагаемые субъектом естественной монополии.
8. В строках "Объемы перевозок грузов" и "Грузооборот перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей объемов обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов.
9. В строке "Сумма расходов субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм расходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок учтенная в утвержденном тарифа.
10. В строке "Допустимый уровень прибыли на предоставление услуг магистральных железнодорожных сетей (ДУПt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей, рассчитанных в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил.
11. В строке "Сумма доходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок учтенная в утвержденном тарифа.
12. В строке "Основной долг по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (ОДвнt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей основного долга находящихся на бухгалтерском балансе субъекта по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозок исключающихся из расчетов максимального индекса к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
13. В строке "Сумма фактических доходов, от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил (Днецельt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов, направленных на нецелевое использование, определенная в соответствии с пунктом 651-2 настоящих Правил.

7. 5 және 7-бағандарда табиғи монополия субъектісі ұсынатын 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
8. "Жүктерді тасу көлемдері" және "Жүктерді тасудың жүк айналымы" жолдарында табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің жүктерді жеткізу жөніндегі тасу жұмысы реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемдері көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
9. "Субъектінің белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай шығыстар сомасы (Рt)" жолында табиғи монополия субъектісі белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және бекітілген тарифте ескерілген тасудың арақашықтығына қарай шығыстар сомасы көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
10. "Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынуға пайданың жол берілетін деңгейі (ПЖДt)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес есептелген көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
11. "Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай кірістер сомасы (Кt)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген белгілі бір бағыттар бағыттар, жүктердің түрi, жылжымалы құрам типі бойынша және тасудың арақашықтығына қарай кірістер сомасы көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
12. "Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай негізгі борыш (НБішкіt)" жолында табиғи монополия субъектісі белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынумен байланысты тасудың арақашықтығына қарай субъектінің бухгалтерлік теңгеріміндегі негізгі борыш көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
13. "Магистральдық теміржол желіcінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан және осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған нақты кірістер сомасы (Кмақсатқа сай емесt)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 651-2-тармағына сәйкес айқындалған мақсатқа сай пайдаланбауға бағытталған кірістер сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.

14. В строке "Максимальный уровень тарифа определенный по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава и в зависимости от расстояния перевозки в виде максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imax)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей рассчитанных в соответствии с пунктом 645 настоящих Правил.
форма 2
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Сведения по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: 2 – минимальный тариф (МЖС)
Периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Срок представления формы административных данных: до 1 октября календарного года по инициативе субъекта и в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования по инициативе ведомства уполномоченного органа
________________________________________________
Наименование субъекта
№ п/п
Показатель
Единица
измерения
Период
год 1
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
5
6
7
1
Объемы перевозок грузов
тыс. тонн
2
Грузооборот перевозок грузов
млн.т-км
3
Сумма расходов субъекта, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)
тысяч тенге
4
Амортизационные отчисления (At)
тысяч тенге
5
Затраты субъекта по реализации инвестиционных проектов, направленные на обеспечение безопасности, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()
тысяч тенге
6
Затраты субъекта, направленные на инвестиционные проекты, реализуемые с привлечением заемных средств, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()
тысяч тенге
7
Прогнозируемая сумма доходов от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)
тысяч тенге
8
Минимальный уровень тарифа в виде минимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imin)
Индекс
Руководитель субъекта естественной монополии:
__________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение к форме 2,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сведения по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (индекс – 2 – минимальный тариф (МЖС), периодичность: по инициативе субъекта не более одного раза в период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей или по инициативе ведомства уполномоченного органа не более одного раза в год)

14. "Белгілі бір бағыттар, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі бойынша және тасудың арақашықтығына қарай магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индекс түрінде айқындалған тарифтің ең жоғары деңгейі (Imax)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 645-тармағына сәйкес есептелген көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
2-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер
Есептік кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2 – ең төмен тариф (МТЖ)
Кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен артық емес немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен артық емес
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: субъектінің бастамасы бойынша күнтізбелік жылғы 1 қазанға дейін және уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша субъект тиісті талап алған күннен бастап бір ай мерзімінде
________________________________________________
Субъектінің атауы
Р/с №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Кезең
1-жыл
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
6
1
Жүктерді тасу көлемдері
мың тонна
2
Жүктерді тасудың жүк айналымы
млн т-км
3
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты шығыстар сомасы (Рt)
мың теңге
4
Амортизациялық аударымдар (At)
мың теңге
5
Субъектінің қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()
мың теңге
6
Субъектінің қарыз қаражаттын тартумен іске асырылатын инвестициялық жобаларға бағытталған, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()
мың теңге
7
Магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынудан түсетін кірістің болжанатын сомасы (Кt)
мың теңге
8
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең төмен индекс түріндегі тарифтің ең төмен деңгейі (Imin)
Индекс
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні: 20 жылғы " ___ " ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 2-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шегiнде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәлiметтер (индекс – 2 – ең төмен тариф (МТЖ), кезеңділігі: субъектінің бастамасы бойынша магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде бір реттен асырмай немесе уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектом естественной монополий, представляющими услуги магистральной железнодорожной сети сведений по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Форма подписывается руководителем. Форма представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на период действия утвержденного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей.
5. Данная форма заполняется для предоставления в ведомство уполномоченного органа сведений по изменению (корректировке) минимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
6. В графах 4 и 6 указываются значения показателей по графе 2, учтенных в утвержденном тарифе.
7. В графах 5 и 7 указываются значения показателей по графе 2, предлагаемые субъектом естественной монополии.
8. В строках "Объемы перевозок грузов" и "Грузооборот перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей объемов обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов.
9. В строке "Сумма расходов субъекта, связанных с предоставлением услуг магистральных железнодорожных сетей (Pt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм расходов, связанных с предоставлением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе.
10. В строке "Амортизационные отчисления (At)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей амортизационных отчислений основных средств и нематериальных активов, учтенных в утвержденном тарифе.
11. В строке "Затраты субъекта по реализации инвестиционных проектов, направленные на обеспечение безопасности, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм затрат по реализации мероприятий инвестиционной программы, направленных на обеспечение безопасности и финансируемый за счет прибыли, учтенная в утвержденном тарифе.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме магистральдық теміржол желісіне қызмет ұсынатын табиғи монополия субъектісінің магистральдық теміржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді дайындауына арналған.
2. Құндылық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы қол қояды. Нысан уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғары бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғары бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге тиіс. Мәліметті субъект магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бекітілген тарифтің қолданылуы кезеңіне толтырады.
5. Осы нысан уәкілетті органның ведомствосына магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең төмен индексті өзгерту (түзету) бойынша мәліметтерді ұсыну үшін толтырылады.
6. 4 және 6-бағандарда бекітілген тарифте ескерілген 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
7. 5 және 7-бағандарда табиғи монополия субъектісі ұсынатын 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
8. "Жүктерді тасу көлемдері" және "Жүктерді тасудың жүк айналымы" жолдарында табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің жүктерді жеткізу жөніндегі тасу жұмысы реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемдері көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
9. "Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты шығыстар сомасы (Рt)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынумен байланысты шығыстар сомасы көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
10. "Амортизациялық аударымдар (At)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген негізгі қаражат пен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
11. "Субъектінің қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген, қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған және пайда есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама іс шараларының іске асырылуы бойынша шығындар сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.

12. В строке "Затраты субъекта, направленные на инвестиционные проекты, реализуемые с привлечением заемных средств, источником финансирования которых является прибыль субъекта ()" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм затрат по реализации мероприятий инвестиционной программы за счет заемных средств и финансируемые за счет прибыли, учтенная в утвержденном тарифе.
13. В строке "Сумма дохода от предоставления услуг магистральных железнодорожных сетей (Дt)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов от предоставления регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей на период планируемого изменения (корректировки) минимального индекса к тарифу на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей, учтенная в утвержденном тарифе.
14. В строке "Минимальный уровень тарифа в виде минимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей (Imin)" субъектом естественной монополии указываются значения показателей, рассчитанных в соответствии с пунктом 644 настоящих Правил.
форма 3
Представляется: в ведомство государственного органа, осуществляющее руководство в соответствующих сферах естественных монополий или в его территориальный орган
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма административных данных размещена на интернет ресурсе: www.economy.gov.kz
Отчет о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети
Отчетный период 20 ___ год
Индекс формы административных данных: 3 – тариф (МЖС)
Периодичность: годовая
Круг лиц, представляющих информацию: субъекты естественных монополий, предоставляющие регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей
Срок представления формы административных данных: – ежегодно до 1 мая, следующего за отчетным периодом
________________________________________________
Наименование субъекта
№ п/п
Показатель
Ед.изм.
Период
год
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Фактически сложившиеся показатели
1
2
3
4
5
1
Объемы перевозок грузов
тыс. тонн
2
Грузооборот перевозок грузов
млн.т-км
3
Сумма доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети до применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
4
Сумма доходов от повышения тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети после применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
Х
4.1
направляемые на следующие цели…
тысяч тенге
Х
5
Сумма прироста доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
Х
6
Сумма нецелевого использования фактического дохода, полученного от применения максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей
тысяч тенге
Х
7
Максимальный индекс к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей, в том числе:
индекс
7.1
по направлениям перевозок грузов, родам грузов, типу подвижного состава, расстоянию перевозок грузов
индекс
7.2
индекс
Руководитель субъекта естественной монополии:
__________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение к форме 3,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети (индекс – 3 – тариф (МЖС), периодичность: годовая)

12. "Субъектінің қарыз қаражаттын тартумен іске асырылатын инвестициялық жобаларға бағытталған, қаржыландыру көзі субъектінің пайдасы болып табылатын шығындары ()" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген, қарыз қаражаты есебінен және пайда есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру шығындары сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
13. "Магистральдық теміржол желілерінің қызметтерін ұсынудан түсетін кірістің болжанатын сомасы (Кt)" жолында табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифте ескерілген, магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жоспарланған тарифке ең төмен индексті өзгерту (түзету) кезеңіне магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну сомалары көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
14. "Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең төмен индекс түріндегі тарифтің ең төмен деңгейі (Imin)" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 644-тармағына сәйкес есептелген көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
3-нысан
Табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосына немесе оның аумақтық органына ұсынылады
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.economy.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есеп
Есептік кезең 20 ___ жыл
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 3 – тариф (МТЖ)
Кезеңділігі: жылдық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын есептік кезеңнен кейінгі 1 мамырға дейін
________________________________________________
Субъектінің атауы
Р/н №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Кезең
1-жыл
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданған, барлығы
Нақты қалыптасқан көрсеткіштер
1
2
3
4
5
1
Жүктерді тасу көлемдері
мың тонна
2
Жүктерді тасудың жүк айналымы
млн т-км
3
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолдануға дейін магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер сомасы
мың теңге
4
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан кейін магистральдық темiржол желiсiнің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті көтеруден түсетін кірістер сомасы
мың теңге
Х
4.1
мынадай мақсаттарға бағытталған…
мың теңге
Х
5
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерiн көрсетуден түсетін кірістер өсімінің сомасы
мың теңге
Х
6
Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан алынған нақты кірісті мақсатқа сай пайдаланбау сомасы
мың теңге
Х
7
Магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индекс, оның ішінде:
индекс
7.1
жүктерді тасу бағыттары, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі, жүктерді тасу арақашықтығы бойынша
индекс
7.2
индекс
Табиғи монополия субъектісінің басшысы:
________________________________________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Күні: 20 жылғы " ___ " ______________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған 3-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Магистральдық темiржол желiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне баға шектері шегiнде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есеп (индекс – 3 – тариф – (МТЖ), кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для подготовки субъектом естественной монополий, представляющими услуги магистральной железнодорожной сети отчета о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
5. Данная форма заполняется для предоставления в ведомство уполномоченного органа отчета о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифам в рамках ценовых пределов на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети.
6. В графе 4 указываются значения показателей по графе 2, утвержденных ведомством уполномоченного органа.
7. В графе 5 указываются значения показателей по графе 2, сложившиеся по итогам деятельности субъекта за отчетный год.
8. В строках "Объемы перевозок грузов" и "Грузооборот перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей объемов обеспечения регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети перевозочной работой по доставке грузов.
9. В строке "Сумма доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети до применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов от оказания регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей без применения максимального индекса к тарифу.
10. В строке "Сумма доходов от повышения тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети после применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектом естественной монополии указываются значения показателей сумм доходов от оказания регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей с учетом применения максимального индекса к тарифу.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша осы түсіндірме магистральдық теміржол желісіне қызмет ұсынатын табиғи монополия субъектісінің магистральдық теміржол желісінің реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түсетін кірістердің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есепті дайындауына арналған.
2. Құндылық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке басшы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғары бұрышта кәсіпорынның атауын, ал оң жақ жоғары бұрышта уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетуге тиіс. Мәліметті субъект алдыңғы күнтізбелік жылға толтырады.
5. Осы нысан уәкілетті органның ведомствосына магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне бағалар шектері шеңберінде тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістердің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдалану туралы есеп беру үшін толтырылады.
6. 4-бағанда уәкілетті органның ведомствосы бекіткен 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
7. 5-бағанда есептік жылға субъект қызметінің қорытындылары бойынша қалыптасқан 2-баған бойынша көрсеткіштердің мәндері көрсетіледі.
8. "Жүктерді тасымалдау көлемдері" және "Жүктерді тасымалдау жүк айналымы" жолдарында табиғи монополия субъектісі магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің жүктерді жеткізу жөніндегі тасу жұмысының көлемдері көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
9. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолдануға дейін магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі тарифке ең жоғары индексті қолданусыз магистральдық темiржол желiлерiнің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кірістер сомасы көрсеткіштерінің мәнін көрсетеді.
10. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан кейін магистральдық темiржол желiсiнің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті көтеруден түсетін кірістер сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі тарифке ең жоғары индексті қолдануды ескеріп, магистральдық темiржол желiлерiнің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кірістер сомасы көрсеткіштерінің мәнін көрсетеді.

11. В строке "направляемые на следующие цели…" субъектом естественной монополии указываются значения показателей о целевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей в соответствии с пунктом 646 настоящих Правил.
12. В строке "Сумма прироста доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектов естественной монополии указываются значения показателей как разница между строками "Сумма доходов от повышения тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети после применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей" и "Сумма доходов от оказания услуг магистральной железнодорожной сети до применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей".
13. В строке "Сумма нецелевого использования фактического дохода, полученного от применения максимального индекса к тарифам на услуги магистральных железнодорожных сетей" субъектом естественной монополии указываются значения показателей о нецелевом использовании фактического уровня доходов от применения максимального индекса к тарифу на услуги магистральных железнодорожных сетей, определенная в соответствии с пунктом 646 настоящих Правил.
14. В строке "по направлениям перевозок грузов, родам грузов, типу подвижного состава, расстоянию перевозок грузов" субъектом естественной монополии указываются значения показателей величин максимального индекса к тарифу применяемых как по отдельным направлениям, родам грузов, типам подвижного состава (контейнеров, контрейлеров и иных транспортных единиц (средств)), так и в зависимости от расстояния перевозки.
Приложение 135
к Правилам формирования тарифов
Информация о планируемом повышении (сохранении) объема перевозок на период с "__" ______ по "__"____20__года в сравнении с грузооборотом (вагонооборотом) потребителя за соответствующий период ______года
Сводная информация
За период предыдущего года
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
Перевезено грузов, багажа, грузобагажа, тысяч тонн
Грузооборот, миллион тонна-километр
Перевезено пассажиров, тысяч человек
Вагонооборот, миллион пассажиро-километр
продолжение таблицы
За период текущего года
Рост/снижение значения показателя относительно его значения за соответствующий период предыдущего года, в процентах
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
В разрезе грузов/маршрутов (для услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке грузов).
№ п/п
Наименование груза (Вагона),
Перевезено грузов, багажа, грузобагажа, тысяч тонн
Значение показателя за период текущего года
Значение показателя за соответствующий период предыдущего года, в процентах
январь
февраль
декабрь
Итого за год
Январь
февраль
декабрь
Итого за год
продолжение таблицы
№ п/п
Наименование груза (Вагона),
Грузооборот, миллион тонна-километр
Значение показателя за период текущего года
Значение показателя за соответствующий период предыдущего года, в процентах
январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
Январь
Февраль
декабрь
Итого за год
Для услуг магистральной железнодорожной сети в пассажирском движении
№ п/п
Наименование маршрутов,
Перевезено пассажиров, тысяч человек
Значение показателя за период текущего года
Значение показателя к соответствующему периоду предыдущего года, в процентах
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
продолжение таблицы
№ п/п
Наименование маршрутов,
Вагонооборот, миллион пассажиро-километр
Значение показателя за период текущего года
Значение показателя к соответствующему периоду предыдущего года, в процентах
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
Январь
Февраль
Декабрь
Итого за год
Приложение 136
к Правилам формирования тарифов
Планируемые показатели перевозок грузов железнодорожным транспортом (грузооборот) на _____ год (текущий)
№ п/п
Наименование груза, код Единой тарифно-статистической номенклатуры грузов (ЕТСНГ)
Станция отправления (для республиканского сообщения) / Станция перехода (для международного сообщения)
Станция назначения (для республиканского сообщения) / Станция перехода (для международного сообщения)
Расстояние перевозки (от станции отправления /перехода до станции назначения / перехода, километр
Тариф (без налога на добавленную стоимость) на услуги магистральной железнодорожной сети, тенге
Показатели перевозок грузов / грузооборота
Объемы перевозок грузов / грузооборот, в разрезе по месяцам и всего за год
Январь
Февраль
...
...
Декабрь
Итого за год
Республиканское сообщение
объем, тысяч тонн
грузооборот, тысяч тонна-километр
объем, тысяч тонн
грузооборот, тысяч тонна-километр
Международное (экспортное, импортное) сообщение
объем, тысяч тонн
грузооборот, тысяч тонна-километр
объем, тысяч тонн
грузооборот, тысяч тонна-километр
Приложение 137
к Правилам формирования тарифов
Планируемые показатели перевозок пассажиров железнодорожным транспортом (вагонооборот) на _____ год (текущий)
№ п/п
Номер поезда
Маршрут
Среднее количество вагонов в составе
Периодичность курсирования
Пробег вагонов, тысяч вагоно-километр
Станция отправления
Станция назначения
Расстояние перевозки (от станции отправления до станции назначения), километр
Тариф (без налога на добавленную стоимость) на перевозку, тенге
Объемы перевозок пассажиров / вагонооборот
Показатели перевозок пассажиров / вагонооборот
январь
февраль
ма-рт
апрель
май
ию-нь
ию-ль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Итого за год
объем, тысяч пассажиров
вагонооборот, тысяч пассажиро-километр
объем, тысяч пассажиров
вагонооборот, тысяч пассажиро-километр
Приложение 138
к Правилам формирования тарифов
Информация о фактической производственной и полной себестоимости (в разрезе статей затрат на единицу перевозимой продукции с выделением транспортной составляющей) и ценах поставки перевозимой продукции по заключенным контрактам за ____год (предыдущий)
Вид сообщения:
________________________________________________________________
Маршрут: _______________________________________________________
Вид перевозки (грузовая, пассажирская):
________________________________________________________________
Род груза:
________________________________________________________________
Номенклатура грузов, планируемых к перевозке с применением сниженного (повышенного) тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, с указанием кодов тарифной группы и позиций по Единой тарифно-статистической номенклатуре грузов:
________________________________________________________________
Показатели (тенге)
январь
февраль
ма-рт
апрель
май
ию-нь
ию-ль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Итого за предыдущий год
Цена за 1 единицу перевозимого товара,
Производственная себестоимость за 1 единицу
Объем перевезенного товара
Административные расходы
Амортизация
Оплата труда
Электроэнергия
Прочие расходы
Транспортная составляющая
Приложение 139
к Правилам формирования тарифов
Информация о планируемой производственной и полной себестоимости (в разрезе статей затрат на единицу перевозимой продукции с выделением транспортной составляющей) и прогнозных (контрактных) ценах поставки перевозимой продукции на _____ год (заявленный)
Вид сообщения:
________________________________________________________________
Маршрут:
________________________________________________________________
Вид перевозки (грузовая, пассажирская):
________________________________________________________________
Род груза:
________________________________________________________________
Номенклатура грузов, планируемых к перевозке с применением сниженного (повышенного) тарифа на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети, с указанием кодов тарифной группы и позиций по Единой тарифно-статистической номенклатуре грузов:
________________________________________________________________
Показатели (тенге)
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
Итого за текущий год
Цена за 1 единицу перевозимого товара
Производственная себестоимость за 1 единицу
Объем перевезенного товара
Административные расходы
Амортизация
Оплата труда
Электроэнергия
Прочие расходы
Транспортная составляющая
Приложение 140
к Правилам формирования тарифов
Расчет допустимого вклада в инфляцию от изменения тарифов

11. "мынадай мақсаттарға бағытталған…" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 646-тармағына сәйкес магистральдық теміржол желілерінің қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістердің нақты деңгейінің мақсатқа сай пайдаланылуы туралы көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
12. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерiн көрсетуден түсетін кірістер өсімінің сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолданудан кейін магистральдық темiржол желiсiнің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті көтеруден түсетін кірістер сомасы" және "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифке ең жоғары индексті қолдануға дейін магистральдық темiржол желiсiнің қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер сомасы" жолдары арасындағы айырмашылық ретінде көрсеткіштердің мәнін көрсетеді.
13. "Магистральдық темiржол желiлерiнің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан алынған нақты кірісті мақсатқа сай пайдаланбау сомасы" жолында табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 646-тармағына сәйкес айқындалған магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметтеріне тарифтерге ең жоғары индексті қолданудан түскен кірістің нақты деңгейін мақсатқа сай пайдаланбау туралы көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
14. "жүктерді тасу бағыттары, жүктердің түрі, жылжымалы құрамның типі, жүктерді тасу арақашықтығы бойынша" жолында табиғи монополия субъектісі жекелеген бағыттар, жүктер түрлері, жылжымалы құрам типтері (контейнерлер, контрейлерлер және өзге де көлік бірліктері (құралдары) бойынша қолданылатын тарифтерге ең жоғары индекс шамаларына, сондай-ақ тасымалдар арақашықтығына байланысты көрсеткіштерінің мәндерін көрсетеді.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
135-қосымша
______жылдың тиісті кезеңіне тұтынушының жүк айналымымен (вагон айналымымен) салыстырғанда 20__жылғы "__"______бастап "__"____ қоса алғандағы кезеңге тасымалдар көлемін жоспарлы көтеру (сақтау) туралы ақпарат
Жиынтық ақпарат
Өткен жылғы кезеңде
ағымдағы жыл кезеңінде
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
Тасымалданған жүктер, багаж, жүк - багаж, мың тонна
Жүк айналымы, миллион тонна-километр
Тасымалданған жолаушылар, мың адам
Вагон айналымы, миллион жолаушы-километр
Кестенің жалғасы
Өткен жылдың тиісті кезеңіндегі көрсеткіш мәніне қатысты оның мәнінің өсуі/төмендеуі, %
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
Жүктер/маршруттар бөлінісінде (жүктерді тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтері үшін)
р/с №
Жүктің (вагонның) атауы),
Тасымалданған жүктер, багаж, жүк - багаж, мың тонна
Ағымдағы жыл кезеңіндегі көрсеткіштің мәні
Өткен жылдың тиісті кезеңіндегі көрсеткіштің мәні, %
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
Кестенің жалғасы
Жүк айналымы, миллион тонна-километр
Ағымдағы жыл кезеңіндегі көрсеткіштің мәні
Өткен жылдың тиісті кезеңіндегі көрсеткіштің мәні, %
қаңтар
ақпан
… желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
қаңтар
ақпан
Жыл бойынша жиыны
Жолаушылар қозғалысындағы магистральдық темір жол желісінің көрсетілетін қызметтері үшін
р/с №
Маршруттардың атауы,
Тасымалданған жолаушылар, мың адам
Ағымдағы жыл кезеңіндегі көрсеткіштің мәні
Өткен жылдың тиісті кезеңі үшін көрсеткіштің мәні %
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
Кестенің жалғасы
Вагон айналымы, млн. пкм
Ағымдағы жыл кезеңіндегі көрсеткіштің мәні
Өткен жылдың тиісті кезеңдегі көрсеткіш мәні
., %
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
қаңтар
ақпан
желтоқсан
Жыл бойынша жиыны
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
136-қосымша
______(ағымдағы) жылға арналған жүктерді теміржол көлігімен тасымалдаудың жоспарланған көрсеткіштері (жүк айналымы)
№ р/с
Жүктің атауы, Жүктердің біріңғай тарифтік статистикалық номенклатурасы (ЖБТСН)
коды
Жөнелту станциясы (республикалық қатынас үшін) / өту станциясы (халықаралық қатынас үшін)
Межелі станция (республикалық қатынас үшін) / өту станциясы (халықаралық қатынас үшін)
Тасымалдау қашықтығы (жөнелтілу /өту станциясынан межелі / өту станциясына дейін, км
Магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерінің тарифі (ҚҚС-сыз), теңге
Республикалық қатынас
халықаралық (экспорттық, импорттық) қатынас
Кестенің жалғасы
Жүк тасымалдау / жүк айналымына арналған көрсеткіштері
Жүктерді тасымалдау көлемі / жүк айналымы, айлар бойынша және жыл бойы бөлінісінде барлығы
қаңтар
ақпан
желтоқсан
бір жылдағы барлығы
Республикалық қатынас
көлемі мың тонна
жүк айналымы, мың тонна км
көлемі мың тонна
жүк айналымы, мың тонна км
халықаралық (экспорттық, импорттық) қатынас
көлемі мың тонна
жүк айналымы, мың тонна км
көлемі мың т
жүк айналымы, мың тонна км
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
137-қосымша
___________ (ағымдағы)жылға арналған жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдаудың жоспарланатын көрсеткіштері (вагон айналымы)
р/с №
Поезд нөмірі
Маршрут
Құрамдағы вагондардың орташа саны
Бағытпен жүруінің мерзімділігі
Вагондардың жүрісі, мың вагон-км
Жөнелту станциясы, мың ваг-км
Межелі станция
Тасымалдау қашықтығы (жөнелтілу станциясынан межелі станцияға дейін), км
Тасымалдау тарифі (ҚҚС-сыз), теңге
Жолаушыларды тасымалдау көлемі / вагон айналымы
Жолаушыларды тасымалдау көрсеткіштері / вагон айналымы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қырқүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бір жылдағы барлығы
жыл
Көлемі, мың жолаушы
вагон айналымы мың жолаушы.- км
Көлемі, мың жолаушы
вагон айналымы мың жолаушы.- км
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
138-қосымша
___________ (өткен) жылы жасалған келісімшарттар бойынша тасымалданатын өнімнің нақты өндірістік және толық өзіндік құны (көліктік құрамдасын бөле отырып, тасымалданатын өнімнің бірлігіне арналған шығындар баптары бөлінісінде) және жеткізу бағасы туралы ақпарат
Хабарлама түрі:___________________________________________________________
Маршрут:________________________________________________________________
Тасымалдау түрі (жүк, жолаушы):____________________________________________
Жүк түрі:_________________________________________________________________
Тарифтік топтың кодтарын және Жүктердің бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасы бойынша позицияларын көрсете отырып, магистральдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне төмендетілген (жоғарылатылған) тарифті қолдана отырып, тасымалдауға жоспарланған жүктердің номенклатурасы:__________________________________________________________
Көрсеткіштер (теңге)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қырқүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Өткен жыл үшін жиыны
Тасымалданатын тауардың 1 бірлігі үшін баға
1 бірлік үшін өндірістік өзіндік құн
Тасымалданған тауардың көлемі
Әкімшілік шығыстар
Амортизация
Еңбекке ақы төлеу
Электр энергиясы
Өзге де шығыстар
Көліктік құрауышы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
139-қосымша
_____ жылға мәлімделген өндірістік және толық өзіндік құны (көліктік құрамдауышты бөле отырып, тасымалданатын өнімнің (тасымалданатын өнімнің) бірлігіне арналған шығындардың баптары бөлінісінде) және тасымалданатын өнімді жеткізудің болжамды (келісімшарттық) бағасы туралы ақпарат
Хабарлама түрі:___________________________________________________
Маршрут:________________________________________________________
Тасымалдау түрі
(жүк жолаушылар):________________________________________________
жүктің түрі
Тарифтік топтың кодтарын және жүктердің Бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасы бойынша позицияларын көрсете отырып, магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне төмендетілген (жоғарылатылған) тарифті қолдана отырып, тасымалдауға жоспарланған жүктердің номенклатурасы:__________________________________________________
Көрсеткіштер
(теңге)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қырқүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Ағымдағы жылдағы жиыны
Тасымалданатын тауардың 1 бірлігі үшін баға
1 бірлік үшін өндірістік өзіндік құн
Тасымалданған тауардың көлемі
Әкімшілік шығыстар
Амортизация
Еңбекке ақы төлеу
Электр энергиясы
Өзге де шығыстар
Көлік құрауышы
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
140-қосымша
Тарифтердің өзгеруінен инфляцияға жол берілетін үлесті есептеу қағидасы

Ta1, Тв1, Tс1, ... Ta16, Тв16, Тс16 – прирост тарифа по каждому соответствующему виду услуг;
gуа, gув, gус – весовое значение каждого вида услуг;
gр1,…. gр16 – весовое значение каждого региона республики.
4. Допустимый вклад изменения тарифов на услуги субъектов естественных монополий и общественно-значимого рынка (общий) определяется по нижеследующей формуле:
V =Va + Vв + Vc…..
где:
V – допустимый вклад.
Приложение 141
к Правилам формирования тарифов
Порядок расчета дифференцированного тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей

Ta1, Тв1, Tс1, ... Ta16, Тв16, Тс16 – көрсетілетін қызметтердің әрбір тиісті түріне тарифтің өсімі;
gуа, gув, gус – әрбір көрсетілетін қызметтің түрінің салмақтық мәні;
gр1,…. gр16 – республиканың әрбір өңірінің салмақтық мәні.
4. Субъектілердің және қоғамдық маңызы бар нарықтың (жалпы) көрсетілген қызметтеріне арналған тарифтердің өзгеруінің жол берілетін үлесі мына формула бойынша айқындалады:
V =Va + Vв + Vc......
мұндағы:
V – жол берілетін үлес.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
141-қосымша
Магистральдық теміржол желілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифті есептеу тәртібі

Сноска. Правила дополнены приложением 141 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.07.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Расчет тарифа на регулируемые услуги магистральных железнодорожных сетей, за исключением регулируемых услуг магистральных железнодорожных сетей при перевозке грузов в контейнерах, перевозке порожних контейнеров и транзитных перевозках грузов через территорию Республики Казахстан (далее – услуга) осуществляется с учетом дифференциации тарифа в зависимости от рода перевозимых грузов, типа подвижного состава, расстояния перевозки, объема (веса) перевозимых грузов.

Ескерту. 141-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.07.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жүктерді контейнерлерде тасымалдау, бос контейнерлерді тасымалдау және жүктерді Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитік тасымалдау кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) қоспағанда, тарифті есептеу тасымалданатын жүктердің түріне, жылжымалы құрамның типіне, тасымалдаудың арақашықтығына, тасымалданатын жүктердің көлеміне (салмағына) қарай бағалардың саралануын ескере отырып жүзеге асырылады.

081, 082, 091-094, 101-103, 111, 112, 123-127,131-133
19
Другие грузы
291035, 351-362, 371, 381, 391, 401-405, 411-418, 421-423, 442, 452, 453, 461, 462, 632-635, 641, 651, 654, 661, 681-683, 46135
20
Остальные грузы, кроме вышеперечисленных
21
Воинские и специальные перевозки
II
Отправки домашних вещей граждан
3. Расчет уровня дифференцированного тарифа на услугу осуществляется с учетом коэффициентов к расчетным таблицам, применяемые для исчисления за Услуги при перевозке грузов железнодорожным транспортом. При этом, изменения коэффициентов к расчетным таблицам определяется исходя из факторов социально-экономического развития Республики Казахстан и с учетом пункта 1 статьи 15 Закона.

081, 082, 091-094, 101-103, 111, 112, 123-127,131-133
19
Басқа да жүктер
291035, 351-362, 371, 381, 391, 401-405, 411-418, 421-423, 442, 452, 453, 461, 462, 632-635, 641, 651, 654, 661, 681-683, 46135
20
Жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда басқа да жүктер
21
Әскери және арнайы тасымалдар
ІІ
Азаматтардың тұрмыстық заттарын жіберу
3. Көрсетілетін кызметке сараланған тариф деңгейінің есебі теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде Көрсетілетін қызметтерге есептеу үшін қолданылатын есептеу кестелеріне коэффициенттерді ескере отырып жүзеге асырылады. Бұл ретте, есептеу кестелеріне коэффициенттердің өзгерістері Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму факторлары негізге алына отырып және Заңның 15-бабының 1-тармағын ескере отырып айқындалады.

4. При исчислении тарифа на услугу в республиканском, международном (экспортном, импортном) сообщениях при перевозке грузов, порожних собственных (арендованных) вагонов применяются расчетные таблицы применяемые для исчисления тарифов на услуги при перевозке грузов железнодорожным транспортом в экспортном сообщении согласно приложению 3, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 25 мая 2004 года № 242-ОД "О тарифах акционерного общества "Национальная компания" Қазақстан темір жолы" на услуги магистральной железнодорожной сети".
Приложение 142
к Правилам формирования тарифов
Форма 1
Карта ремонтов зданий субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ на _____ годы.
_____________________________________
Наименование предприятия
Сноска. Правила дополнены приложением 142 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 17.03.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п Наименование мероприятия (капитального ремонта) Фактическое место расположения Наименование зданий (офис, производственный объект, гараж) Целевое значение, (расписать) Право собственности субъекта естественной монополии на имущество (на балансе/доверительное управление, аренда) Площадь (М2) Первоначальная стоимость, (миллион тенге) Год ввода в эксплуатацию объекта Срок службы (эксплуатации, использования, применения), согласно бухгалтерскому учету (месяц)
Область, город, район (населенный пункт) Улица, проспект, микрорайон
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Продолжение таблицы
Срок службы (эксплуатации, использования, применения), согласно техническому паспорту (месяц) Общая сумма затрат, направленных на проведение ремонтных работ с момента эксплуатации объекта (миллион тенге) Источник финансирования, выполненных ремонтных работ (миллион тенге) Общая сумма, необходимая для ремонта объекта (миллион тенге) Планируемая сумма для обновления, в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, (миллион тенге)
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам Модернизация или реконструкция Капитальный ремонт
12 13 14 15 16 17 18 19 20
Продолжение таблицы
Планируемая сумма для обновления за счет иных источников, в том числе за счет государственных средств, не входящих в стоимость тарифа (миллион тенге) Источник финансирования, ремонтных работ в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы (миллион тенге) Уровень изношенности после выполнения ремонтно-восстановительных работ (%)
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам

4. Жүктерді, жеке (жалға алынған) бос вагондарды тасымалдау кезінде республикалық, халықаралық (экспорттық, импорттық) қатынастардағы көрсетілетін қызметке тарифті есептеу кезінде "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының магистральдық теміржол желісінің қызметтеріне арналған тарифтері туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 25 мамырдағы № 242-НҚ бұйрығына 3-қосымшасына сәйкес экспорттық қатынаста жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау кезінде тарифтерді есептеу үшін қолданылатын есептеу кестелері қолданылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
142-қосымша
1-нысан
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар табиғи монополия субъектісінің ____ жылдарға арналған ғимараттарын (күрделі жөндеу) жөндеу картасы _____________________________ Кәсіпорынның атауы
Ескерту. Қағида 142-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 17.03.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№р/с
Іс-шараның (күрделі жөндеудің) атауы
Нақты орналасқан жері
Ғимараттардың атауы (кеңсе, өндірістік объект, гараж)
Мақсатты мәні (ашып жазу)
Табиғи монополия субъектісінің мүлікке меншік құқығы (баланста / сенімгерлік басқару, жалдау)
Ауданы (м2)
Бастапқы құны, (миллион теңге)
Объектіні пайдалануға берген жыл
Бухгалтерлік есепке (ай) сәйкес қызмет мерзімі (пайдалануға алу, пайдалану, қолдану)
Облыс, қала, аудан (елді мекен) Көше, даңғыл, шағын аудан
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Кестенің жалғасы
Техникалық паспортқа (ай) сәйкес қызмет мерзімі (пайдалану, пайдалану, қолдану)
Объектіні пайдалану сәтінен бастап жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған шығындардың жалпы сомасы (миллион теңге)
Орындалған жөндеу жұмыстарын қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Нысанды жөндеуге қажетті жалпы сома (миллион теңге)
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет Жаңғырту немесе қайта құру Күрделі жөндеу
12 13 14 15 16 17 18 19 20
Кестенің жалғасы
Өзге көздер есебінен, оның ішінде тариф құнына кірмейтін мемлекеттік қаражат есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жөндеу жұмыстарын қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындағаннан кейінгі тозу деңгейі (%)
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет

21 22 23 24 25 26
Примечание:
к карте ремонтов зданий субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ прилагается информация по зданиям субъекта естественной монополии, на которых проведен ремонт (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ по форме согласно приложению к настоящей форме;
– квадратный метр.
Руководитель __________________________________             ________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________       _________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      подпись
"____" _____________________ год.
Приложение к карте ремонтов
зданий субъектов естественных
монополий (капитальный ремонт) с
целевыми показателями в рамках
инвестиционных программ
Информация по зданиям субъекта естественной монополии, на которых проведен ремонт (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ*
_____________________________________
Наименование предприятия
№ п/п Период проведения ремонтных работ * Наименование зданий (офис, производственный объект, гараж) Фактическое место расположение объекта Объем выполненных ремонтных работ зданий, задействованных при оказании регулируемых услуг (M2) Описание проведенной работы Сумма затрат, направленных на ремонтные работы, (миллион тенге) Источник финансирования, (миллион тенге) Уровень изношенности всех зданий, задействованных при оказании регулируемых услуг за календарный год (%)
Область, город, район (населенный пункт) Улица, проспект, микрорайон Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Примечание:
* информация по зданиям субъекта естественной монополии, на которых проведен капитальный ремонт с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ заполняется за 5 лет, предшествующие подаче заявки;
– квадратный метр.
Руководитель _______________________________________________            _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)            подпись
Главный бухгалтер __________________________________________            __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)            подпись
"____" _____________________ год.
Форма 2
Карта ремонтов сетей субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ на _____ годы.
_____________________________________
Наименование предприятия
№ п/п Наименование мероприятия (капитального ремонта) Фактическое место расположения Наименование сетей (магистральный, распределительный, железнодорожный) Проектная мощность (М3 , Гкал, кВтч, вагоно-километр) Задействованная мощность (М3, Гкал, кВтч, вагоно -километр) Право собственности субъекта естественной монополии на имущество (на балансе/доверительное управление, аренда) Протяженность (км) Первоначальная стоимость, (миллион тенге) Год ввода в эксплуатацию объекта
Область, город, район (населенный пункт) Улица, проспект, микрорайон

21 22 23 24 25 26
Ескерту:
инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар табиғи монополия субъектісінің ғимараттарын жөндеу картасына (күрделі жөндеу) осы нысанға қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар жөндеу (күрделі жөндеу) жүргізілген табиғи монополия субъектісінің ғимараттары бойынша ақпарат қоса беріледі;
м2-шаршы метр.
Басшы __________________________________             _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
Бас бухгалтер _________________________________       ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________ жыл.
Инвестициялық бағдарламалар
шеңберінде нысаналы
көрсеткіштері бар табиғи
монополиялар субъектілерінің
ғимараттарын жөндеу
(күрделі жөндеу) картасына
қосымша
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен жөндеу (күрделі жөндеу) жүргізілген табиғи монополия субъектісінің ғимараттары бойынша ақпарат
_____________________________________ Кәсіпорынның атауы
№ р/с
Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезеңі
Ғимараттардың атауы (кеңсе, өндірістік объект, гараж)
Нақты орналасқан жері
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде іске қосылған ғимараттардың орындалған жөндеу жұмыстарының көлемі (м2)
Жүргізілген жұмыстың сипаттамасы
Жөндеу жұмыстарына бағытталған шығындар сомасы
(миллион теңге)
Қаржыландыру көзі, (миллион теңге)
Күнтізбелік жылға реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде тартылған барлық ғимараттардың тозу деңгейі (%)
Облыс, қала, аудан (елді мекен) Көше, даңғыл, шағын аудан Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Ескерту:
инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен күрделі жөндеу жүргізілген табиғи монополия субъектісінің ғимараттары бойынша ақпарат өтінім берудің алдындағы 5 жылға толтырылады;
м2 - шаршы метр.
Басшы __________________________________             _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                  қолы
Бас бухгалтер _________________________________      ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________ жыл.
2-нысан
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар табиғи монополия субъектісінің _____ жылдарға арналған желілерін жөндеу (күрделі жөндеу) картасы _____________________________________ Кәсіпорынның атауы
№ р/с
Іс-шараның (күрделі жөндеудің) атауы
Нақты орналасқан жері
Желілердің атауы (магистральдық, тарату, теміржол)
Жобалық қуаты (М3, Гкал, кВт сағ, вагон-километр)
Тартылған қуаты (М3 , Гкал, кВтсағ, вагон-километр және т. б.)
Табиғи монополия субъектісінің мүлікке меншік құқығы (баланста / сенімгерлік басқару, жалдау)
Ұзындығы (км)
Бастапқы құны, (миллион теңге)
Объектіні пайдалануға берген жылы
Облыс, қала, аудан (елді мекен) Көше, даңғыл, шағын аудан

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Продолжение таблицы
Срок службы (эксплуатации, использования, применения), согласно бухгалтерскому учету (месяц) Срок службы (эксплуатации, использования, применения), согласно техническому паспорту (месяц) Общая сумма затрат, направленных на проведение ремонтных работ за последние 5 лет (миллион тенге)
12 13 14
Продолжение таблицы
Источник финансирования, выполненных ремонтных работ (миллион тенге) Фактическое состояние производственных показателей
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам Нормативные технических потери, (%) Нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии, всего (миллион тенге) Изношенность (%) Количество аварий, к году, предшествующему году подачи заявки
Установленные производителем/нормативником Фактические Установленные типовыми нормативниками Фактические
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Продолжение таблицы
Общая сумма, необходимая для ремонта объекта (миллион тенге) Планируемая сумма для обновления, в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, (миллион тенге) Планируемая сумма для обновления за счет иных источников, в том числе за счет государственных средств, не входящих в стоимость тарифа (миллион тенге) Источник финансирования, направляемого на ремонтные работы в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, в миллион тенге Уровень изношенности после выполнения ремонтно-восстановительных работ (%) Дополнительный ожидаемый эффект от выполнения ремонтно-восстановительных работ, в том числе:
Модернизация или реконструкция
Капитальный ремонт Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам Нормативные технические потери (%) Нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии, всего (миллион тенге) Количество аварий
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Примечание:
к карте ремонтов сетей субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ прилагается информация по сетям субъекта естественной монополии, на которых проведен ремонт (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ по формам согласно приложению к настоящей форме.
Гкал – Гигакалорий измерительная единица, в которой исчисляется тепловая энергия;
кВтч – Киловатт-час равен количеству энергии, потребляемой (производимой) устройством мощностью один киловатт в течение одного часа;
м3– кубический метр.
Руководитель ______________________________________            _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Главный бухгалтер __________________________________             ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
"____" _____________________год.
Приложение к карте ремонтов
сетей субъекта естественной
монополии (капитальный ремонт) с
целевыми показателями в рамках
инвестиционных программ
Информация по сетям субъекта естественной монополии, на которых проведен ремонт (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ*
_____________________________________
Наименование предприятия
№ п/п Период проведения ремонтных работ * Наименование сетей (магистральный, распределительный, железнодорожный) Фактическое месторасположение объекта Объем выполненных ремонтных работ сетей, задействованных при оказании регулируемых услуг (км) Описание проведенной работы, в том числе технических параметров отремонтированного объекта (диаметр труб, виды электрических сетей и прочие) Сумма затрат, направленные на ремонтные работы, (миллион тенге) Стоимость работы 1 км
(миллион тенге)
Область, город, район (населенный пункт) Улица, проспект, микрорайон

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Кестенің жалғасы
Бухгалтерлік есепке сәйкес қызмет мерзімі (пайдалану, пайдалану, қолдану) (ай)
Техникалық паспортқа сәйкес қызмет мерзімі (пайдалану, пайдалану, қолдану) (ай)
Соңғы 5 жыл ішінде жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған шығындардың жалпы сомасы (миллион теңге)
12 13 14
Кестенің жалғасы
Орындалған жөндеу жұмыстарын қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Өндірістік көрсеткіштердің нақты жай-күйі
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет Нормативтік техникалық шығындар, (%) Шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының нормалары, барлығы (млн. теңге) Тозу (%) Өтінім берген жылдың алдындағы жылға апаттар саны
Өндіруші /нормативтік белгілеген Нақты Үлгілік нормативтермен белгілеген Нақты
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Кестенің жалғасы
Объектіні жөндеу үшін қажетті жалпы сома (миллион теңге)
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома
(миллион теңге)
Өзге көздер есебінен, оның ішінде тариф құнына кірмейтін мемлекеттік қаражат есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жөндеу жұмыстарына жіберілетін қаржыландыру көзі, миллион теңгеде
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындағаннан кейінгі тозу деңгейі (%)
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындаудан күтілетін қосымша әсер, оның ішінде:
Жаңғырту немесе қайта құру Күрделі жөндеу Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет Нормативтік техникалық шығындар (%) Шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының нормалары, барлығы (миллион теңге) Апаттар саны
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 35
Ескерту:
инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар табиғи монополия субъектісінің желілерін жөндеу картасына (күрделі жөндеу) осы нысанға қосымшаға сәйкес нысандар бойынша инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар жөндеу (күрделі жөндеу) жүргізілген табиғи монополия субъектісінің желілері бойынша ақпарат қоса беріледі.
Гкал - Гигакалорий жылу энергиясы есептелетін өлшем бірлігі;
кВтсағ - Киловатт-сағат бір сағат ішінде бір киловатт құрылғы тұтынатын (өндіретін) энергия мөлшеріне тең;
м3 - текше метр.
Басшы __________________________________             _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Бас бухгалтер _________________________________      ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________ жыл.
Инвестициялық бағдарламалар
шеңберінде нысаналы
көрсеткіштері бар табиғи
монополия субъектісінің
желілерін жөндеу картасына
(күрделі жөндеу)
қосымша
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен жөндеу (күрделі жөндеу) жүргізілген табиғи монополия субъектісінің желілері бойынша ақпарат
_____________________________________ Кәсіпорынның атауы
№ р/с
Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезеңі
Желілердің атауы (магистральдық, тарату, теміржол)
Нақты орналасқан жері
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде іске қосылған желілерге орындалған жөндеу жұмыстарының көлемі (км)
Жүргізілген жұмыстың сипаттамасы, оның ішінде жөнделген объектінің техникалық параметрлері (құбырлардың диаметрі, электр желілерінің түрлері)
Жөндеу жұмыстарына бағытталған шығындар сомасы (миллион теңге)
1 км жұмыс құны
(миллион теңге)
Облыс, қала, аудан (елді мекен) Көше, даңғыл, шағын аудан

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Продолжение таблицы
Источник финансирования, (миллион тенге) Уровень изношенности всех сетей, задействованных при оказании регулируемых услуг за календарный год (%)
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
10 11 12 13 14
Примечание:
* информация по сетям субъекта естественной монополии, на которых проведен капитальный ремонт с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ заполняется за 5 лет, предшествующие подаче заявки.
км – километр.
Руководитель __________________________________            _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер ______________________________             __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
"____" _____________________год
Форма 3
Карта ремонтов оборудования субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ на _____ годы.
_____________________________________
Наименование предприятия
№ п/п Наименование мероприятия (капитального ремонта) Фактическое место расположения Наименование оборудования Год выпуска/производства оборудования Целевое значение, (расписать) Право субъекта естественной монополии на собственность (на балансе/доверительное управление, аренда) Первоначальная стоимость, (миллион тенге) Год ввода в эксплуатацию оборудования Срок службы, согласно техническому паспорту (месяц) Общая сумма затрат, направленных на проведение ремонтных работ за последние 5 лет (миллион тенге)
Область, город, район (населенный пункт) Улица, проспект, микрорайон
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Продолжение таблицы
Источник финансирования, выполненных ремонтных работ (миллион тенге) Фактическое состояние производственных показателей Общая сумма, необходимая для ремонта оборудования (миллион тенге) Необходимость приобретения, дополнительно, всего
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Нормативные технических потери (%) Нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии, всего (миллион тенге) Изношенность (%) Количество аварий, к году, предшествующему году подачи заявки (штук) Модернизация или реконструкция Капитальный ремонт штук миллион тенге
Установленные производителем/нормативником Фактические Установленные типовыми нормативниками Фактические
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Продолжение таблицы
Планируемая сумма для обновления, в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, (миллион тенге) Планируемая сумма для обновления за счет иных источников, в том числе за счет государственных средств, не входящих в стоимость тарифа, (миллион тенге) Источник финансирования, направляемого на ремонтные работы в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, (миллион тенге) Уровень изношенности после выполнения ремонтно-восстановительных работ (%) Дополнительный ожидаемый эффект от выполнения ремонтно-восстановительных работ, в том числе:
Капитальный ремонт Приобретение Капитальный ремонт Приобретение Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам Нормативные технические потери (%) Нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии, всего (миллион тенге) Количество аварий

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Кестенің жалғасы
Қаржыландыру көзі, (миллион теңге)
Күнтізбелік жылға реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде тартылған барлық желілердің тозу деңгейі (%)
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет
10 11 12 13 14
Ескерту:
инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен күрделі жөндеу жүргізілген табиғи монополия субъектісінің желілері бойынша ақпарат өтінім берудің алдындағы 5 жылға толтырылады;
км-километр.
Басшы __________________________________             _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Бас бухгалтер _________________________________       ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________ жыл.
3-нысан
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен табиғи монополия субъектісінің _____ жылдарға арналған жабдықтарын жөндеу (күрделі жөндеу) картасы _____________________________________ Кәсіпорынның атауы
№ р/с
Іс-шараның (күрделі жөндеудің) атауы
Нақты орналасқан жері
Жабдықтардың атауы
Жабдықтарды шығару/өндіру жылы
Мақсатты мәні (ашып жазу)
Табиғи монополия субъектісінің меншікке құқығы (баланста/сенімгерлік басқару, жалдау)
Бастапқы құны, (миллион теңге)
Жабдықты пайдалануға берген жылы
Техникалық паспортқа сәйкес қызмет ету мерзімі (ай)
Соңғы 5 жылда жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған шығындардың жалпы сомасы (миллион тенге)
Облыс, қала, аудан (елді мекен) Көше, даңғыл, шағын аудан
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Кестенің жалғасы
Орындалған жөндеу жұмыстарын қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Өндірістік көрсеткіштердің нақты жай-күйі
Жабдықты жөндеуге қажетті жалпы сома (миллион теңге)
Сатып алу қажеттілігі, қосымша, барлығы
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Нормативтік техникалық шығындар (%) Шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының нормалары, барлығы (миллион теңге) Тозу (%) Өтінім берген жылдың алдындағы жылға апаттар саны (дана) Жаңғырту немесе қайта құру Күрделі жөндеу дана миллион теңге
Өндіруші белгілеген / нормативтік Нақты Үлгілік нормативтермен белгіленген Нақты
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
Кестенің жалғасы
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Өзге көздер есебінен, оның ішінде тариф құнына кірмейтін мемлекеттік қаражат есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жөндеу жұмыстарына жіберілетін қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындағаннан кейінгі тозу деңгейі (%)
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындаудан күтілетін қосымша әсер, оның ішінде:
Күрделі жөндеу Сатып алу Күрделі жөндеу Сатып алу Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет Нормативтік техникалық шығындар (%) Шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының нормалары, барлығы (миллион теңге) Апаттар саны

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Примечание:
к карте ремонтов оборудования субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ прилагается информация по оборудованиям субъекта естественной монополии, на которых проведен ремонт (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ по форме согласно приложению к настоящей форме;
Гкал – Гигакалорий измерительная единица, в которой исчисляется тепловая энергия;
кВтч – Киловатт-час равен количеству энергии, потребляемой (производимой) устройством мощностью один киловатт в течение одного часа;
м3– кубический метр.
Руководитель ________________________________________             _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Главный бухгалтер _________________________________             ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
"____" _____________________ год.
Приложение к карте ремонтов
оборудования субъектов
естественных монополий
(капитальный ремонт) с целевыми
показателями в рамках
инвестиционных программ
Информация по оборудованиям субъекта естественной монополии, на которых проведен ремонт (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ*
_____________________________________
Наименование предприятия
№ п/п Период проведения ремонтных работ * (календарный год) Наименование оборудования Фактическое место расположения объекта Объем выполненных ремонтных работ оборудования, задействованного при оказании регулируемых услуг (штук) Описание проведенной работы, в том числе технических параметров отремонтированного объекта (мощность, тип, страна производитель) Сумма затрат, направленных на ремонтные работы, (миллион тенге) Источник финансирования, (миллион тенге) Уровень изношенности всего оборудования, задействованного при оказании регулируемых услуг за календарный год (%)
Область, город, район (населенный пункт) Улица, проспект, микрорайон Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Примечание:
*информация по оборудованию субъекта естественной монополии, на которых проведен капитальный ремонт с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ заполняется за 5 лет, предшествующие подаче заявки.
Руководитель __________________________________                   ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      подпись
Главный бухгалтер ______________________________             ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)            подпись
"____" _____________________ год.
Форма 4
Карта ремонтов по транспортным средствам субъекта естественной монополии (капитальный ремонт) с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ на _____ годы.
_____________________________________
Наименование предприятия
№ п/п Наименование мероприятия (капитального ремонта) Наименование транспортного средства Год выпуска транспортного средства Целевое значение, (расписать) Право собственности субъекта естественной монополии на транспортного средства (на балансе/доверительное управление, аренда) Первоначальная стоимость, (миллион тенге) Год ввода в эксплуатацию транспортного средства Срок службы (эксплуатации, использования, применения), согласно бухгалтерскому учету (месяц) Срок службы (эксплуатации, использования, применения), согласно техническому паспорту (месяц) Общая сумма затрат, направленных на проведение ремонтных работ за последние 5 лет (миллион тенге)

26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Ескерту:
инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар табиғи монополия субъектісінің жабдықтарын жөндеу картасына (күрделі жөндеу) осы нысанға қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар жөндеу (күрделі жөндеу) жүргізілген табиғи монополия субъектісінің жабдықтары бойынша ақпарат қоса беріледі;
Гкал-Гигакалорий жылу энергиясы есептелетін өлшем бірлігі;
кВтсағ-Киловатт-сағат бір сағат ішінде бір киловатт құрылғы тұтынатын (өндіретін) энергия мөлшеріне тең;
м3 - текше метр.
Басшы __________________________________             _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Бас бухгалтер _________________________________      ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________жыл.
Инвестициялық бағдарламалар
шеңберінде нысаналы
көрсеткіштері бар табиғи
монополиялар субъектілерінің
жабдықтарын жөндеу картасына
(күрделі жөндеу)
қосымша
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен жөндеу (күрделі жөндеу) жүргізілген табиғи монополия субъектісінің жабдықтары бойынша ақпарат
_____________________________________ Кәсіпорынның атауы
№ р/с
Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезеңі
(күнтізбелік жыл)
Жабдықтың атауы
Объектінің нақты орналасқан жері
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде іске қосылған орындалған жөндеу жұмыстарының көлемі (дана)
Жүргізілген жұмыстың сипаттамасы, оның ішінде жөнделген объектінің техникалық параметрлері (қуаты, түрі, өндіруші елі)
Жөндеу жұмыстарына бағытталған шығындар сомасы (миллион теңге)
Қаржыландыру көзі, (миллион теңге)
Күнтізбелік жылға реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде тартылған барлық жабдықтардың тозу деңгейі (%)
Облыс, қала, аудан (елді мекен) Көше, даңғыл, шағын аудан Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Ескерту:
инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен күрделі жөндеу жүргізілген табиғи монополия субъектісін жабдықтау жөніндегі ақпарат өтінім берудің алдындағы 5 жылға толтырылады.
Басшы __________________________________            _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Бас бухгалтер _________________________________      ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________ жыл.
4-нысан
Инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштермен табиғи монополия субъектісінің ____ жылдарға арналған көлік құралдары бойынша жөндеу (күрделі жөндеу) картасы _____________________________________ Кәсіпорынның атауы
№ р/с
Іс-шараның (күрделі жөндеудің) атауы
Көлік құралының атауы
Көлік құралының шығарылған жылы
Мақсатты мәні, (ашып жазу)
Табиғи монополия субъектісінің көлік құралына меншік құқығы (баланста/сенімгерлік басқару, жалға алу)
Бастапқы құны, (миллион теңге)
Көлік құралын пайдалануға берген жылы
Бухгалтерлік есепке сәйкес қызмет мерзімі (пайдалану, пайдалану, қолдану) (ай)
Техникалық паспортқа сәйкес қызмет мерзімі (пайдалану, пайдалану, қолдану) (ай)
Соңғы 5 жыл ішінде жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталған шығындардың жалпы сомасы (миллион теңге)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Продолжение таблицы
Источник финансирования, выполненных ремонтных работ (миллион тенге) Необходимость приобретения, дополнительно, всего Планируемая сумма для обновления, в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, (миллион тенге) Планируемая сумма для обновления за счет иных источников, в том числе за счет государственных средств, не входящих в стоимость тарифа (миллион тенге)
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам штук миллион тенге Капитальный ремонт Приобретение Капитальный ремонт Приобретение
12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Продолжение таблицы
Источник финансирования, направляемого в рамках заявленного тарифа, в том числе за счет инвестиционной программы, (миллион тенге) Уровень обеспечения автопарка после выполнения ремонтно-восстановительных работ и новых приобретении (%) Дополнительный ожидаемый эффект от выполнения ремонтно-восстановительных работ, в том числе:
Собственные средства Заемные средства Бюджетные средства Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам Нормы расхода сырья, материалов, топлива и энергии (миллион тенге) Снижение внеплановых и аварийных простоев автотранспорта
22 23 24 25 26 27 28
Руководитель __________________________________            _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      подпись
"____" _____________________ год.
Приложение 143
к Правилам формирования
тарифов
Сноска. Приложение 143 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 30.09.2024 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 1
Заявка на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
на регулируемые услуги в сфере по передаче электрической энергии, водоснабжения
и (или) водоотведения и производству, передаче, распределению и (или) реализации
тепловой энергии
_________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
_________________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Ед. изм.
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Контролируемые расходы
тенге
2.
Неконтролируемые расходы
тенге
3.
Амортизация, в том числе:
тенге
3.1
учтенная в инвестиционной программе
тенге
3.2
Регулируемая база активов (РБА)
тенге
4
Допустимая прибыль (до выплаты вознаграждения за эффективность), в том числе:
тенге
4.1
отнесенная к инвестиционной программе
тенге
4.2
с учетом вознаграждения за эффективность
тенге
5
Всего доходов
тенге
6
Объем предоставленных услуг
кВтч (Гкал на отопление)
7
Тариф (без НДС)
тенге/кВтч (тенге/Гкал на отопление)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ______________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 2
Контролируемые затраты (первый регуляторный период) на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Статья
Единица измерения
2-й год**
1-й год*
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1
Фактические операционные расходы
тысяч тенге
2.1
Фактическая инфляция
%
2.2
Прогнозная инфляция
%
3
Целевое значение производительности
%
4
Изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
4.1
тысяч тенге
4.2
тысяч тенге
4.3
тысяч тенге
тысяч тенге
тысяч тенге
5
Пошаговые изменения
тысяч тенге
5.1
тысяч тенге
5.2
тысяч тенге
5.3
тысяч тенге
тысяч тенге
A-1
Базовые операционные расходы (1 год)
тысяч тенге
A-2
Базовые операционные расходы (последующие годы)
тысяч тенге
B
Пошаговые изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
C
Пошаговые изменения
тысяч тенге
D
Корректировка на изменение инфляции
тысяч тенге
E
Корректировка производительности
тысяч тенге
F
Контролируемые расходы
тысяч тенге
Примечание:
* - регуляторный год, предшествующий первому году ввода тарифа по стимулирующему методу тарифообразования;
** - второй календарный год, предшествующий первому году ввода тарифа по стимулирующему методу тарифообразования.
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 3
Контролируемые затраты (последующие регуляторные периоды) на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
3-й год***
2-й год**
1-й год*
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Фактические операционные расходы
тысяч тенге
2.1.
Фактическая инфляция
%
2.2.
Прогнозная инфляция
%
3.
Целевое значение производительности
%
4.
Пошаговые изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
4.1.
тысяч тенге
4.2.
тысяч тенге
4.3.
тысяч тенге
тысяч тенге
5.
Разовые пошаговые изменения
тысяч тенге
5.1.
тысяч тенге
5.2.
тысяч тенге
5.3.
тысяч тенге
тысяч тенге
A-1
Базовые операционные расходы (1 год)
тысяч тенге
A-2
Базовые операционные расходы (последующие годы)
тысяч тенге
B
Пошаговые изменения, включаемые в базовые операционные расходы
тысяч тенге
C
Разовые пошаговые изменения
тысяч тенге
D
Корректировка на изменение инфляции
тысяч тенге
E
Корректировка производительности
тысяч тенге
F
Контролируемые расходы
тысяч тенге
Примечание:
* - регуляторный год, предшествующий первому году нового регуляторного периода;
** - второй календарный год, предшествующий первому году нового регуляторного периода;
*** - третий календарный год, предшествующий первому году нового регуляторного периода.
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 4
Неконтролируемые затраты на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
______________________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), в том числе
тысяч тенге
1.1.
Объем потерь
кВтч/Гкал
1.2.
Стоимость единицы
тенге/кВтч или тенге/Гкал
2.
Расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, в том числе:
тысяч тенге
2.1.
Налог 1
тысяч тенге
2.2.
Налог 2
тысяч тенге
2.3.
Налог 3
тысяч тенге
3.
Затраты на стратегические товары и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров
тысяч тенге
3.1.
Объем топлива
Указать
3.2.
Стоимость единицы топлива
Указать
4.
Прочие затраты
тысяч тенге
4.1.
Прочие затраты 1
тысяч тенге
4.2.
Прочие затраты 2
тысяч тенге
4.3.
Прочие затраты 3
тысяч тенге
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 5
Инвестиционная программа субъекта естественной монополии _________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Кестенің жалғасы
Орындалған жөндеу жұмыстарын қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Сатып алу қажеттілігі, қосымша, барлығы
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Өзге көздер есебінен, оның ішінде тариф құнына кірмейтін мемлекеттік қаражат есебінен жаңарту үшін жоспарланатын сома (миллион теңге)
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет дана миллион теңге Күрделі жөндеу Сатып алу Күрделі жөндеу Сатып алу
12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Кестенің жалғасы
Мәлімделген тариф шеңберінде, оның ішінде инвестициялық бағдарлама есебінен жіберілетін қаржыландыру көзі (миллион теңге)
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын және жаңа сатып алуды орындағаннан кейін автопаркті қамтамасыз ету деңгейі (%)
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындаудан күтілетін қосымша әсер, оның ішінде:
Меншікті қаражат Қарыз қаражаты Бюджет қаражаты Реттелетін қызметтерге жатпайтын қызмет Шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының нормалары (миллион теңге) Автокөліктің жоспардан тыс және авариялық тоқтап қалуын азайту
22 23 24 25 26 27 28
Басшы __________________________________             _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Бас бухгалтер _________________________________       ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
"____" _____________________жыл.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
143-қосымша
Ескерту. Қағида 143-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.12.2023 № 182 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 30.09.2024 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-нысан
Электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру және жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен өткізу саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тариф бекітуге өтінім _____________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
Бақыланатын шығыстар
теңге
2.
Бақыланбайтын шығыстар
теңге
3.
Амортизация, оның ішінде:
теңге
3.1
инвестициялық бағдарламада ескерілген
теңге
3.2
Активтердің реттелетін базасы (АРБ)
теңге
4
Жол берілетін пайда (тиімділігі үшін сыйақы төлеуге дейін), оның ішінде:
теңге
4.1
инвестициялық бағдарламаға жатқызылған
теңге
4.2
тиімділігі үшін сыйақыны ескере отырып
теңге
5
Кірістердің барлығы
теңге
6
Ұсынылған қызметтердің көлемі
кВтсағ (жылытуға Гкал)
7
Тариф (ҚҚС-сыз)
теңге/кВтсағ (жылытуға теңге/Гкал)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
2-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланатын шығындар (бірінші реттеу кезеңі) ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Бап
Өлшем бірлігі
2-жыл**
1-жыл*
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1
Нақты операциялық шығыстар
мың теңге
2.1
Нақты инфляция
%
2.2
Болжамды инфляция
%
3
Өнімділіктің нысаналы мәні
%
4
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін өзгерістер
мың теңге
4.1
мың теңге
4.2
мың теңге
4.3
мың теңге
мың теңге
5
Қадамдық өзгерістер
мың теңге
5.1
мың теңге
5.2
мың теңге
5.3
мың теңге
A-1
Базалық операциялық шығыстар (1 жыл)
мың теңге
A-2
Базалық операциялық шығыстар (кейінгі жылдар)
мың теңге
B
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін қадамдық өзгерістер
мың теңге
C
Қадамдық өзгерістер
мың теңге
D
Инфляцияның өзгеруіне түзету
мың теңге
E
Өнімділікті түзету
мың теңге
F
Бақыланатын шығыстар
мың теңге
Ескертпе:
*тариф белгілеудің ынталандыру әдісі бойынша тарифті енгізудің бірінші жылының алдындағы реттеу жылы
** тариф белгілеудің ынталандыру әдісі бойынша тарифті енгізудің бірінші жылының алдындағы екінші күнтізбелік жыл
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
3-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланатын шығындар (кейінгі реттеу кезеңдері) ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
3 жыл
2 жыл
1 жыл
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Нақты операциялық шығыстар
мың теңге
2.1.
Нақты инфляция
%
2.2.
Болжамды инфляция
%
3.
Өнімділіктің нысаналы мәні
%
4.
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін қадамдық өзгерістер
мың теңге
4.1.
мың теңге
4.2.
мың теңге
4.3.
мың теңге
мың теңге
5.
Біржолғы қадамдық өзгерістер
мың теңге
5.1.
мың теңге
5.2.
мың теңге
5.3.
мың теңге
A-1
Базалық операциялық шығыстар (1 жыл)
мың теңге
A-2
Базалық операциялық шығыстар (кейінгі жылдар)
мың теңге
B
Базалық операциялық шығыстарға енгізілетін қадамдық өзгерістер
мың теңге
C
Біржолғы қадамдық өзгерістер
мың теңге
D
Инфляцияның өзгеруіне түзету
мың теңге
E
Өнімділікті түзету
мың теңге
F
Бақыланатын шығыстар
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
4-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланбайтын шығындар ______________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейімен байланысты шығыстар, оның ішінде
мың теңге
1.1.
Ысыраптардың көлемі
кВтсағ/Гкал
1.2.
Бірлік құны
кВтсағ/теңге немесе Гкал/теңге
2.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар, оның ішінде:
мың теңге
2.1.
1-салық
мың теңге
2.2.
2-салық
мың теңге
2.3.
3-салық
мың теңге
3.
Стратегиялық тауарларға және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтерге шығындар
мың теңге
3.1.
Отын көлемі
Көрсету
3.2.
Отын бірлігінің құны
Көрсету
4.
Өзге де шығындар
мың теңге
4.1.
1-өзге де шығындар
мың теңге
4.2.
2-өзге де шығындар
мың теңге
4.3.
3-өзге де шығындар
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
5-нысан

Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование деятельности
Единица
Количество
Утвержденная сумма – Общая
Фактическая сумма – Общая
Фактическая сумма, израсходованная на сегодняшний день
Утвержденная сумма – Год
Фактическая сумма – Год
Источник финансирования
Пояснения к любым отклонениям
Поступления от регулируемой деятельности
Долг
Резервы наличности
Бюджетные средства или субсидии
Нерегламентированные услуги
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 6
Амортизационные отчисления и прибыль Расчетная Средневзвешенная стоимость капитала __________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
Наименование
Единица измерения
Оценка
1.
Стоимость долговых обязательств
%
1.1.
Безрисковая ставка
%
1.2.
Премия за риск по долговым обязательствам
%
2.
Стоимость собственного капитала
%
2.1.
Премия за риск собственного капитала
%
2.2.
Бета-коэффициент акционерного капитала
3.
Соотношение собственного и заемного капитала
%
3.1.
Оценка заемного капитала компании
тысяч тенге
3.2.
Оценка собственного капитала компании
тысяч тенге
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 7
Регулируемая база задействованных активов и амортизация
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Наименование актива
Категория актива
Срок службы актива
(в годах)
Дата ввода в эксплуатацию (год)
Оставшийся срок службы
(в годах)
Стоимость актива при вводе в эксплуатацию
(в тенге)
Остаточная стоимость актива на начало года
(в тенге)
Амортизация
(в тенге)
Выбытие актива
(в тенге)
Остаточная стоимость актива на конец года
(в тенге)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 8
Амортизация и допустимая прибыль
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Доля амортизационных отчислений, которая должна быть отнесена на финансирование инвестиций
%
2.
Доля допустимой прибыли, которая должна быть выделена на финансирование инвестиций
%
3.
Амортизационные отчисления
тысяч тенге
4.
Прибыль капитала
тысяч тенге
5.
Затраты на обслуживание задолженности
тысяч тенге
6.
Оценка амортизационных отчислений и прибыли капитала, которые должны быть реинвестированы
тысяч тенге
7.
Оценка инвестиционной программы
тысяч тенге
8.
Допустимая амортизация
тысяч тенге
9.
Допустимая прибыль для реинвестирования
тысяч тенге
10.
Допустимая прибыль для свободного использования
тысяч тенге
11.
Инвестиционная программа, финансируемая за счет денежных потоков от амортизационных отчислений и прибыли
тысяч тенге
12.
Инвестиционная программа, финансируемая за счет новых долговых обязательств
тысяч тенге
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 9
Ключевые показатели качества и надежности Результаты исполнения ключевых показателей качества и надежности в предыдущие периоды
__________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Ключевые показатели качества и надежности
Единица измерения
Год
(указать)
Год
(указать)
Год
(указать)
Год
(указать)
Год
(указать)
1
2
3
4
5
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Приложение 144 к
Правилам формирования
тарифов
Форма 1
Отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг

Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі) Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 20__ 20 __ жыл аралығында
Р/с
Қызметтің атауы
Бірлік
Саны
Бекітілген сома - Жалпы
Нақты сома - Жалпы
Бүгінгі күнге жұмсалған нақты сома
Бекітілген сома - Жыл
Нақты сома - Жыл
Қаржыландыру көзі
Кез келген ауытқуларға түсініктемелер
Реттелетін қызметтен түсетін түсімдер
Борыш
Қолма-қол ақша резервтері
Бюджет қаражаты немесе субсидиялар
Реттелмеген қызметтер
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
6-нысан
Амортизациялық аударымдар және пайда Капиталдың есептік орташа өлшемді құны __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Атауы
Өлшем бірлігі
Бағалау
1.
Борыштық міндеттемелердің құны
%
1.1.
Тәуекелсіз мөлшерлеме
%
1.2.
Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы
%
2.
Меншікті капитал құны
%
2.1.
Меншікті капитал тәуекелі үшін сыйлықақы
%
2.2.
Акционерлік капиталдың бета-коэффициенті
3.
Меншікті және қарыз капиталдың арақатынасы
%
3.1.
Компанияның қарыз капиталын бағалау
мың теңге
3.2.
Компанияның меншікті капиталын бағалау
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
7-нысан
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және амортизация __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Активтің атауы
Актив санаты
Активтің қызмет ету мерзімі
(жылдармен)
Пайдалануға берілген күні (жыл)
Қызметтің қалған мерзімі
(жылдармен)
Пайдалануға беру кезіндегі активтің құны (теңгемен)
Жыл басындағы активтің қалдық құны (теңгемен)
Амортизация
(теңгемен)
Активтің шығуы
(теңгемен)
Жыл соңындағы активтің қалдық құны (теңгемен)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
8-нысан
Амортизация және жол берілетін пайда __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Инвестицияларды қаржыландыруға жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдардың үлесі
%
2.
Инвестицияларды қаржыландыруға бөлінуге тиіс жол берілетін пайданың үлесі
%
3.
Амортизациялық аударымдар
мың теңге
4.
Капитал пайдасы
мың теңге
5.
Қарызға қызмет көрсетуге арналған шығындар
мың теңге
6.
Қайта инвестициялануға тиіс амортизациялық аударымдарды және капитал пайдасын бағалау
мың теңге
7.
Инвестициялық бағдарламаны бағалау
мың теңге
8.
Жол берілетін амортизация
мың теңге
9.
Қайта инвестициялау үшін жол берілетін пайда
мың теңге
10.
Еркін пайдалану үшін жол берілетін пайда
мың теңге
11.
Амортизациялық аударымдар мен пайдадан ақша ағындары есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама
мың теңге
12.
Жаңа борыштық міндеттемелер есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама
мың теңге
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
9-нысан
Сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері Алдыңғы кезеңдерде сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштерін орындау нәтижелері __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
Жыл
(көрсету)
1
2
3
4
5
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
144-қосымша

10.1
Изменение средств резервного фонда в течение квартала
тенге
10.2
долларов США
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 3
Исполнение инвестиционной программы субъекта естественной монополии
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование деятельности
Единица измерения
Количество
Итого утвержденная сумма
Итого фактическая сумма
Фактическая сумма, израсходованная на текущую дату
Утвер
жденная сумма за год
Фактическая сумма за год
Причины отклонения
1.
тенге
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Приложение 145
к Правилам формирования
тарифов
Форма 1
Ежегодная корректировка субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования (краткая информация о ежегодной корректировки) _____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
Сноска. Правила дополнены приложением 145 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 08.12.2023 № 182 (вводится в действие с 01.02.2024).
№ п/п
Наименование
Значение (тысяч тенге)
1
Корректировка предельной доходности
2
Корректировка неконтролируемых операционных расходов
3
Корректировка амортизационных отчислений
4
Корректировка допустимой прибыли
5
Корректировка на изменение инфляции
6
Итого
Прогнозируемый объем (кВтч или Гкал) на следующий год, согласно утверждҰнному тарифу
Корректировка тарифов (тенге за кВтч или тенге за Гкал)
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 2
Корректировка предельной доходности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение
(3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения
(9 месяцев)
Расчетные значения
(3 месяца)
1
Утвержденный средний тариф
тенге/кВтч или тенге/Гкал
2
Утвержденный объем
тысяч кВтч или Гкал
3
Фактический объем
тысяч кВтч или Гкал
A
Корректировка предельной доходности
тысяч тенге

10.1
Тоқсан ішінде резервтік қор қаражатының өзгеруі
теңге
10.2
АҚШ доллары
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
3-нысан
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының орындалуы _____________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Қызмет атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бекітілген сома жиыны
Нақты сома жиыны
Ағымдағы күнге жұмсалған нақты сома
Жыл бойғы бекітілген сома
Жыл бойғы нақты сома
Бас тарту себептері
1.
теңге
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
145-қосымша
Ескерту. Қағида 145-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.12.2023 № 182 (01.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуі (жыл сайынғы түзету туралы қысқаша ақпарат) ______________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с
Атауы
Мәні (мың теңге)
1
Шекті кірістілікті түзету
2
Бақыланбайтын операциялық шығыстарды түзту
3
Амортизациялық аударымдарды түзету
4
Жол берілетін пайданы түзету
5
Инфляцияның өзгеруіне түзету
6
Жиыны
Бекітілген тарифке сәйкес келесі жылға арналған болжамды көлем Прогнозируемый объем (кВтсағ немесе Гкал)
Тарифтерді түзету (кВтсағ үшін теңге немесе Гкал үшін теңге)
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
2-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзету __________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мән
Ағымдағы жылғы нақты мән
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мән
(3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) нақты мән
Түсіндіру
Нақты мәндер
(9 ай)
Есептік мәндер
(3 ай)
1
Бекітілген орташа тариф
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
2
Бекітілген көлем
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
3
Нақты көлем
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
A
Шекті кірістілікті түзету
мың теңге

=1x(3-2) за текущий год плюс 1x (расчетное значение – фактическое значение) за предыдущий год
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 3
Корректировка неконтролируемых затрат субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение (3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения (9 месяцев)
Расчетные значения
(3 месяца)
1
Итого неконтролируемые затраты
тысяч тенге
2
Затраты на возмещение потерь
2.1
Объем потерь
кВтч/Гкал
2.2
Себестоимость единицы
тенге/кВтч или тенге/Гкал
3
Налоги и иные обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
3.
Налог 1
тысяч тенге
3.2
Налог 2
тысяч тенге
3.3
Налог 3
тысяч тенге
4
Топливо
тысяч тенге
4.1
Объем топлива
Указать
4.2
Себестоимость единицы топлива
Указать
5
Прочие затраты
тысяч тенге
5.1
Прочие затраты 1
тысяч тенге
5.2
Прочие затраты 2
тысяч тенге
5.3
Прочие затраты 3
тысяч тенге
B
Корректировка неконтролируемых затрат
тысяч тенге
=Фактическое значение минус утвержденное значение за/на текущий год плюс фактическое значение минус расчетное значение за предыдущий год
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.
Форма 4
Показатели качества и надежности субъекта естественной монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Показатель
Оценка
X = более низкое значение указывает на лучшую эффективность
Нижнее граничное целевое значение
Верхнее граничное целевое значение
Фактические показатели эффективности
Рассчитанный штрафной коэффициент
1.
Допустимая прибыль (РБА x СВСК)
2.
Доля допустимой прибыли с учетом вознаграждения за эффективность
50%
3.
Размер штрафа
Руководитель __________________________________ _________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"____" _____________________ год.

=1x(3-2) ағымдағы жылға плюс 1x (есептік мән – нақты мән) өткен жыл үшін
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
3-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің бақыланбайтын шығындарын түзету __________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мән
Ағымдағы жылғы нақты мән
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мән
(3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) нақты мән
Түсіндіру
Нақты мәндер
(9 ай)
Есептік мәндер
(3 ай)
1
Бақыланбайтын шығындардың жиыны
мың теңге
2
Ысыраптарды өтеуге арналған шығындар
2.1
Ысыраптар көлемі
кВтсағ/Гкал
2.2
Бірліктің өзіндік құны
кВтсағ/ теңге/немесе Гкал/ теңге
3
Бюджетке салықтар және өзге де міндетті төлемдер
мың теңге
3.
1-салық
мың теңге
3.2
2-салық
мың теңге
3.3
3-салық
мың теңге
4
Отын
мың теңге
4.1
Отын көлемі
Көрсетілсін
4.2
Отын бірлігінің өзіндік құны
Көрсетілсін
5
Өзге де шығындар
мың теңге
5.1
1-өзге де шығындар
көрсетілсін
5.2
2-өзге де шығындар
көрсетілсін
5.3
3-өзге де шығындар
көрсетілсін
B
Бақыланбайтын шығындарды түзету
мың теңге
=Нақты мән минус ағымдағы жылғы/жылға бекітілген мән плюс нақты мән минус өткен жылғы есептік мән
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________
4-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, табиғи монополия субъектісінің сапа және сенімділік көрсеткіштері __________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Көрсеткіш
Бағалау
X = неғұрлым төмен мән жақсырақ тиімділікті көрсетеді
Төменгі шекті нысаналы мән
Жоғарғы шекті нысаналы мән
Тиімділіктің нақты көрсеткіштері
Есептелген айыппұл коэффиценті
1.
Жол берілетін пайда (АРБ x СВСК)
2.
Тиімділік үшін сыйақы есепке алынған жол берілетін пайда үлесі
50%
3.
Айыппұл мөлшері
Басшы __________________________________ _________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер _________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі қолы
___________жылғы "____"___________