Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1351 қаулысы
Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамыту үшін тиімді пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі қаңтарда және шілдеде жартыжылдықтың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаны іске асыру барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi С.М.Мыңбаевқа жүктелсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 13 қаңтардағы  N 38 Қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1351 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
транзит-көлік әлеуетін дамытудың
2004-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасы
Астана, 2003 ж.
1. ПАСПОРТ
Атауы
Қазақстан Республикасының транзит-көлiк әлеуетiн дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы.
Бағдарламаны әзiрлеу үшiн негiздер
Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму  стратегиясы,
"Қазақстан Республикасы мемлекеттiк көлік саясатының тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2001 жылғы 11 маусымдағы N 801  қаулысы,
Қазақстан Республикасы Президентiнің "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын iске асыру жөнiндегi одан арғы iс-шаралар туралы" 2003 жылғы 15 тамыздағы N 1165  Жарлығы,
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысы,
Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесi мәжiлiсiнiң 2003 жылға 16 қазандағы хаттамасы.
Негiзгi әзiрлеушi
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi
Бағдарламаның мақсаты
Қазақстанның транзит-көлiк әлеуетiн жетiлдiруге және озық дамытуға бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық, техникалық, экономикалық және қаржылық сипаттағы, республиканың көлiк магистралiмен транзиттік және экспорттық-импорттық тасымалдардың көлемiн ұлғайту және тиімділігiн арттыру үшiн қазiргi кезеңдегi бiрiншi кезектi шаралардың кешенiн қабылдау, сондай-ақ осы шараларды iске асыру жөніндегi іс-әрекеттердi нақтылау және оларды жүзеге асырудың орынды кезеңділiгiн белгiлеу.
Бағдарламаның мiндеттерi
халықаралық деңгейде елдiң көлiк дәліздерін және транзиттік бағыттарын институционалды күшейту мен дамыту;
жолаушылар, жүктер, ақпараттар мен қызмет көрсетулер қозғалысы жолындағы табиғи емес кедергiлердi жоюға бағытталған Қазақстан Республикасының екi жақты және көп жақты ынтымақтастығын дамыту және тереңдету;
халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасының көлiк заңнамасын бiрiздендiру және үйлестіру;
елiмiздiң транзит-көлiк әлеуетiн дамытуға сыртқы факторлардың терiс әсерiн азайту;
ұлттық көлiк-коммуникация желiлерiн жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру және дамыту;
қызмет көрсетудiң логистикалық жүйелерi мен мультимодальды тасымалды дамытуға негiзделген қазiргi заманғы көлiк технологияларын енгiзу;
қызмет көрсетудің логистикалық жүйелері мен мультимодальды тасымалды дамытуға негізделген қазіргі заманғы көлік технологияларын енгізу;
ұлттық мүдделерді ескеретін және еліміздің транзиттiк тартымдылығын қамтамасыз ететiн тариф саясатын жетiлдiру;
халықаралық көлiк дәлiздерiнiң қызметiне ақпараттық-талдаулық және ғылыми-техникалық қолдау көрсету.
Бағдарламаның негізгі бағыттары және iске асыру тетiктерi. Қажеттi ресурстар.
Бағдарламаны орындауды қамтамасыз ету жөнiндегi негiзгi бағыттар мен тетiктер және оны iске асыру үшiн қажеттi ресурстар Бағдарлама субъектiлерiнің перспективтi және жылдық жоспарларында белгiленедi.
Бағдарламаны қаржыландыру көздерi
Негiзгi қаржыландыру көздерi болып мыналар табылады:
Бюджет қаражаты және рынок субъектілерiнің меншiктi қаражаты - әкiмшілiк етуге (мемлекеттiк басқару), құқықтық және нормативтiк-техникалық, ақпараттық-талдамалық және ғылыми-техникалық қамтамасыз етуге;
Рынок субъектiлерiнің меншiктi қаражаты, сондай-ақ iшкi және сыртқы алыс-берiстер - қызмет көрсетудiң логистикалық жүйелерiн құруға, көлiк-коммуникация кешенiн қайта жаңартуға, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға және оның жаңа объектiлерін салуға.
Қаржыландыру өлшемi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегi N 929 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2004-2006 жылдарға индикативтi жоспарының әлеуметтiк-экономикалық дамуында анықталған:

Об утверждении Программы развития транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1351
В целях развития и эффективного использования транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы.
2. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в январе и июле по итогам полугодия представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мынбаева С.М.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 января 2006 года N 38 .
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2003 года N 1351
Программа
развития транзитно-транспортного потенциала
Республики Казахстан на 2004-2006 годы
1. Паспорт
Наименование
Программа развития транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы.
Основания для разработки Программы
Стратегия развития Казахстана до 2030 года,
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2001 N 801 "Об одобрении Концепции государственной транспортной политики Республики Казахстан",
Указ Президента Республики Казахстан от 15 августа 2003 года N 1165 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года",
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903 "О Плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы",
Протокол заседания Совета Безопасности Республики Казахстан от 16 октября 2003 года.
Основной разработчик
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Цель Программы
Принятие комплекса актуальных на современном этапе первоочередных мер правового, организационного, технического, экономического и финансового характера, направленных на совершенствование и опережающее развитие транзитно-транспортного потенциала Казахстана для увеличения объема и повышения эффективности транзитных и экспортно-импортных перевозок по транспортным магистралям республики, а также конкретизация действий по реализации этих мер и определение целесообразной этапности их осуществления.
Задачи Программы
институциональное укрепление и развитие транспортных коридоров и транзитных маршрутов страны на международном уровне;
развитие и углубление двустороннего и многостороннего сотрудничества Республики Казахстан, направленного на устранение нефизических препятствий на пути движения пассажиров, грузов, информации и услуг;
унификация и гармонизация транспортного законодательства Республики Казахстан в соответствии с международными конвенциями и соглашениями;
минимизация негативного влияния внешних факторов на развитие транзитно-транспортного потенциала страны;
модернизация, техническое перевооружение и развитие национальных транспортно-коммуникационных сетей;
внедрение современных транспортных технологий, базирующихся на создании логистических систем обслуживания и развитии мультимодальных перевозок;
совершенствование тарифной политики, учитывающей национальные интересы и обеспечивающей транзитную привлекательность транспортных коридоров страны;
информационно-аналитическая и научно-техническая поддержка деятельности международных транспортных коридоров.
Основные направления и механизмы реализации Программы. Необходимые ресурсы.
Основные направления и механизмы по обеспечению выполнения программы и необходимые ресурсы для ее реализации определяются перспективными и годовыми планами субъектов Программы.
Источники финансирования Программы
Основными источниками финансирования являются:
бюджетные средства и собственные средства субъектов рынка - на администрирование (государственное управление), разработку правового и нормативно-технического обеспечения, информационно-аналитического и научно-технологического сопровождения;
собственные средства субъектов рынка, а также внутренние и внешние заимствования - на создание логистических систем обслуживания (принцип единого оператора), реконструкцию, модернизацию, техническое перевооружение и строительство новых объектов транспортно-коммуникационного комплекса.
Объемы финансирования из республиканского бюджета определены в Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденном  постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926:

- 2004 жылға - 9220,2 млн.теңге;
- 2005 жылға - 1186,3 млн.теңге;
- 2006 жылға - 351,5 млн.теңге.
Күтілетiн нәтижелер
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетiн транзиттiк жүк ағынының өсуi, бұл оларға қызмет көрсетуден түсетін Қазақстан Республикасының тiкелей және жанама кiрісін ұлғайтуға әсер етедi;
ұсынылатын көлiк қызметтерiнiң сапасын көтеру: жүктердi жеткiзудiң жылдамдығын арттыру мен олардың сақталуын қамтамасыз ету, тауар бiрлiгiне есептегенде көлiк шығындарын қысқарту;
жол және көлiк құрылысы саласында, көлiк инфрақұрылымы кәсiпорындарында, қызмет көрсету саласында қосымша жұмыс орындарын ашу;
шектес мемлекеттермен сауда-экономикалық және саяси байланыстарды нығайту, бұл өңiрдегi саяси жағдайды одан әрi тұрақтандыруға және экономикалық дамуға қызмет ететiн болады;
елге жаңа технологияларды тарту.
Бұдан басқа, Бағдарламаны iске асыру, мақсатты нәтижелерге қол жеткiзуден өзге, iшкi тасымалдарда көлiк шығындарын төмендетуге әкеледi, ол жаңа көлiк технологияларын игеру мен жаңғыртылған көлік желiлерiнде көлiк процесiн жетілдірудiң есебiнен жүргiзiледi.
Бағдарламаны iске асыру мерзiмдерi
Бағдарламаны iске асыру мерзiмдерi - 2004-2006 жылдар.
2. Кіріспе
Тиімдi және сенімдi жұмыс iстейтiн еуразиялық континентаралық байланыстарды қалыптастыру экономика жаhанданудың қазіргі жағдайында ерекше өзекті мәселе болып отыр. Бұл сауда-экономикалық, ғылыми-техникалық және мәдени байланыстардың кеңеюiмен байланысты, олардың негiзiнде ұлттық және өңiрлiк мүдделерді қамтамасыз ету үшiн мемлекетаралық ынтымақтастық жатыр.
Қазақстанның орын алып отырған көлік проблемаларын шешуге белсендi қатысуы еліміздiң географиялық жағдайына, оның табиғи байлықтарына, өңiрдегі экономикалық белсенділiктің өсуiне, көлік кешенiнiң жеткілікті жүк тасу қуатының болуына және еліміздің әлемдiк экономикалық жүйеге тең құқықты интеграциясына бағытталған саяси таңдауына байланысты.
Әлемдiк рынокта көлік-коммуникация кешенінің бәсекелестiк қабiлеттілігін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзиттік ағындарды ұлғайту "Қазақстан-2030" Стратегиясына экономикалық дамудың ұзақ мерзімді басымдықтарының бiрi ретiнде қаралады.
Көлік мәселелерін шешудің негізгі бағыттары мынадай тұжырымдамаларда берілген:
- Қазақстан Pеспубликасының 2008 жылға дейiнгі кезеңге арналған мемлекеттік көлiк саясаты;
- Қазақстан Республикасының халықаралық көлiк дәліздерінің дамуы.
Қазақстан Республикасының транзит-көлiк әлеуетiн дамыту бағдарламасы осы тұжырымдамаларды практикалық іске асыру жолындағы бiріншi кезектегі міндеттерді белгiлейдi және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiң жан-жақты дамуына назарды нақтылайды.
Бағдарламаны әзірлеуді негіздеу - "Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөніндегi iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903  қаулысы .

- на 2004 год - 9220,2 млн. тенге;
- на 2005 год - 1186,3 млн. тенге;
- на 2006 год - 351,5 млн. тенге.
Ожидаемые результаты
Рост транзитных грузопотоков через территорию Республики Казахстан способствующих увеличению прямых и косвенных доходов Республики Казахстан от их обслуживания;
повышение качества предоставляемых транспортных услуг: увеличение скорости доставки и обеспечение сохранности грузов, сокращение транспортных издержек в расчете на единицу товара;
создание дополнительных рабочих мест в области дорожного и транспортного строительства, на предприятиях транспортной инфраструктуры, в сфере обслуживания;
укрепление торгово-экономических и политических связей с сопредельными государствами, что будет служить дальнейшей стабилизации политической ситуации и экономическому развитию в регионе;
привлечение в страну новых технологий.
Кроме этого, реализация Программы, помимо достижения целевых результатов, приведет к снижению транспортных издержек на внутренних перевозках, что будет происходить за счет освоения новых транспортных технологий и совершенствования транспортного процесса на модернизированных транспортных сетях.
Сроки реализации Программы
Сроки реализации Программы - 2004-2006 годы.
2. Введение
Формирование эффективных и надежно функционирующих евроазиатских трансконтинентальных связей приобретает в современных условиях глобализации экономики особую актуальность. Связано это с расширением торгово-экономических, научно-технических и культурных связей, в основе которых лежит межгосударственное сотрудничество для обеспечения национальных и региональных интересов.
Обоснование разработки Программы -  постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903 "О Плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы".
Активное участие Казахстана в разрешении существующих транспортных проблем обусловлено географическим положением страны, ее природными богатствами, ростом экономической активности в регионе, наличием достаточных провозных мощностей транспортного комплекса и политическим выбором, нацеленным на равноправную интеграцию страны в мировую экономическую систему.
Обеспечение конкурентоспособности транспортно-коммуникационного комплекса страны на мировом рынке и увеличение транзитных потоков через территорию Республики Казахстан рассматриваются  Стратегией "Казахстан-2030" в качестве одного из долгосрочных приоритетов экономического развития.
Основные направления решения транспортных задач сформулированы в концепциях:
- Государственная транспортная политика Республики Казахстан на период до 2008 года;
- Развитие международных транспортных коридоров Республики Казахстан.
Программа развития транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан определяет первоочередные задачи и действия на пути практической реализации этих концепций и фокусирует внимание на всемерном развитии транзита через территорию Республики Казахстан.

3. Транзит-көлік әлеуетінің қазіргі жай-күйін талдау
1. Транзиттік тасымалдарды дамыту үшiн алғышарттар
Қазiргi даму кезеңiнде Қазақстан Республикасында транзиттiк мүмкiндiктерiн пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру үшiн қолайлы алғышарттар пайда болды.
Солардың бiрi Еуропа және Азия елдерi арасында серпiндi дамып келе жатқан сауда-өнеркәсiптік алмасуға байланысты. Осы алмасу жаңа, неғұрлым оңтайлы еуразиялық көлiк коммуникацияларын қалыптастыруға ынталандырады. Көптеген халықаралық ұйымдардың күш-жігерi осы саладағы проблемаларды шешуге бағытталған.
Қабылданған шешiмдер шеңберiнде Темiр жолдар ынтымақтастығы ұйымы (ТЖЫҰ) халықаралық трансконтиненталды темiр жол бағыттарын, ал Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Еуропалық экономикалық комиссиясының (БҰҰ ЕЭК) және Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтiк комиссиясының (БҰҰ АТМЭӘК ("Азиядағы жердегi көлiк инфрақұрылымын дамыту" жобасы шеңберiнде (АЛТИД) хатшылықтары - автомобиль жолдарының халықаралық желiлерiн қалыптастырады. Қазақстанның еуроазиялық құрлықтың ортасында географиялық орналасуына байланысты қалыптасушы құрлықаралық бағыттардың кейбiреулерi оның аумағы арқылы өтедi. Бұл ретте Қазақстан аумағы арқылы өтетiн бағыттар аралықты қысқартуға мүмкiндiк бередi, мысалы, "Батыс Еуропа елдерi - Қиыр Шығыс елдерi" қатынасында темiр жол тасымалдарын шамамен 1,5 мың км қысқартады.
Транзиттiк тасымалдарды дамыту үшiн екiншi өзектi алғышарт Тәуелсiз Мемлекеттер достастығы (ТМД), Экономикалық ынтымақтастық ұйымы (ЭЫҰ), Шанхай ынтымақтастық ұйымы (ШЫҰ) және басқа да халықаралық ұйымдар шеңберiнде өңiрлiк ынтымақтастықты кеңейту болып табылады.
Орталық Азия елдерiнің Ресей Федерациясы мен Қытайдың рыноктарымен объективтi сауда байланыстары өздерiнiң едәуiр көлемiнде тек Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ғана жүзеге асырылады. Оның үстiне, Орталық Азия мемлекеттердiң басқа әлемдiк рыноктарға шығулар, көбiне, өңiрлiк ынтымақтастық жағдайында болатын бағыттармен байланысты.
Экономикалық жүйелердiң тарихи қалыптасқан өзара тығыз байланысы және бұрынғы кеңес одағының барлық мемлекеттерi рыноктарының өзара едәуiр тәуелдiлiгi өңiрлiк тауар алмасудың ойдағыдай дамуына мүмкіндiк туғызады.
Халықаралық тасымалдардың барлық бағыттары бойынша көлiктің барлық түрлерiнде тасымалдау мүмкiндiктерiнің елеулi резервi бар.
2. Транзиттiк тасымалдардың нақты жай-күйi және өсу перспективалары
Қазақстан аумағындағы көлiк жұмысының аса маңызды құрамдас бөлiгi транзиттiк тасымалдар болып табылады. Елеулi қашықтықтарға байланысты олар көбіне темiр жол көлiгi арқылы жүзеге асырылады.

3. Анализ современного состояния
транзитно-транспортного потенциала
1. Предпосылки для развития транзитных перевозок
На современном этапе развития сложились благоприятные предпосылки для повышения эффективности использования транзитных возможностей Республики Казахстан.
Одна из них связана с динамично развивающимся торгово-промышленным обменом между странами Европы и Азии. Этот обмен стимулирует формирование новых, более рациональных евроазиатских транспортных коммуникаций. На решение проблем в этой сфере направлены усилия многих международных организаций.
В рамках уже принятых решений Организация сотрудничества железных дорог (ОСЖД) формирует международные трансконтинентальные железнодорожные маршруты, а секретариаты Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций (ЕЭК ООН) и Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана Организации Объединенных Наций (ЭСКАТО ООН (в рамках проекта "Развитие наземной транспортной инфраструктуры в Азии" (АЛТИД) - международные сети автомобильных дорог. Ввиду географического расположения Казахстана в центре евроазиатского континента, некоторые из формируемых трансконтинентальных маршрутов проходят по его территории. При этом маршруты, пролегающие по территории Казахстана, позволяют сокращать расстояние, например железнодорожных перевозок в сообщении "страны Западной Европы - страны Дальнего Востока" примерно на 1,5 тыс. км.
Другой ключевой предпосылкой для развития транзитных перевозок является расширение регионального сотрудничества в рамках Содружества Независимых Государств (СНГ), Организации экономического сотрудничества (ОЭС), Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и других международных организаций.
Объективно торговые связи стран Центральной Азии с рынками Российской Федерации и Китая в значительном своем объеме могут осуществляться только через территорию Республики Казахстан. Более того, выходы центральноазиатских государств на другие мировые рынки связаны преимущественно с теми же маршрутами, что и в случае регионального сотрудничества.
Успешному развитию регионального товарообмена способствует также исторически сложившаяся тесная взаимосвязь экономических систем и значительная взаимозависимость рынков всех постсоветских государств.
По всем направлениям международных перевозок на всех видах транспорта имеется значительный резерв провозных возможностей.
2. Фактическое состояние и перспективы роста транзитных перевозок
Важнейшей составляющей транспортной работы на территории Казахстана являются транзитные перевозки. Ввиду значительных расстояний они осуществляются преимущественно железнодорожным транспортом.

Қазақстан Республикасы шекараларындағы бағыттар бойынша темiр жол транзитiнiң динамикасы (3-қосымшаны қараңыз) соңғы онжылдықта темiр жол желiсi бойынша транзиттiк тасымалдардың көлемi жаңа мыңжылдықтың басында жылына 5,6 млн. тонна деңгейiне тұрақтанып шамамен 20 eceгe азайғанын айғақтайды.
Алдыңғы жылдары қазақстандық темiр жол желiсi арқылы транзиттiк тасымалдардың негiзгi көлемi Ресей мен бұрынғы Одақтың басқа да республикаларының аймақаралық байланыстары есебiнен қалыптасты. Ресей Федерациясы - Орта Азия республикалары қатынасындағы транзит үлесi 50-70% құраса, ал "батыс-шығыс" қатынасында 30% шамасында ауытқып отырды.
КСРО ыдырағаннан кейiн тасымалдардың тек көлемi ғана емес, сонымен бiрге географиясы да өзгерiске ұшырады. Елеулi көлемде жүзеге асырылып келген ресейлік жүктердің аймақаралық тасымалдары Транссибтің негiзгi магистралiне ауысты. Осы себептен темiр жолдардың батыс қазақстандық желiсi учаскелерiнде Орал, Поволжье және Ресейдiң оңтүстiк аймақтары арасындағы қатынастарда ресейлiк жүктердi тасымалдары толығымен тоқталды. Ресейдi мамандардың болжамы бойынша көз жетерлiк келешекте қазақстандық темiр жолдарды аймақаралық ресейлiк тасымалдар үшiн осы қатынастарда пайдалану көзделмейдi.
Қазiргi кезде Қазақстанның аумағындағы негiзгi транзиттi (80% шамасында) Ресей Федерациясы және еуропалық елдер - Орталық Азия мемлекеттерi қатынасындағы тасымалдар құрайды. Абсолюттi көрсеткiштерде осы бағыттағы тасымалдар көлемi қол жеткен ең жоғары деңгейден 10 еседен астам азайды. Соған қарамастан мұнда қолайлы транзиттiк перспективалар сақталуда. Мұны осы бағыттағы тасымал жөніндегi негiзгi әріптестер - Ресей мен Өзбекстанның сауда-экономикалық байланыстарының қолайлы даму барысы растайды. Осы мемлекеттердің сыртқы сауда айналымы соңғы кезде тұрақты өсу қарқынымен сипатталды және 2000 жылы 17% құрады.
Тасымалдардың негiзгi көлемдерi Озинки, Илецк, Никель-Тау - Шеңгелдi және Ақсарай - Бейнеу бағыттарында, яғни ОРТА АЗИЯ және БАТЫС дәлiздерi шегiнде жүзеге асырылады. Шеңгелдi және Бейнеу темiр жол станциялары арқылы тасымалдарға трансконтиненттiк транзиттің (TPACEKA дәлiзінің солтүстiк бағыты) ықпалы елеулi емес. Сондықтан тұтас алғанда осы бағыттағы транзит өсiмiнің көлемiн Орталық Азия елдерінің жалпы iшкi өнiмiнiң (ЖIӨ) орташа безбенделген өсуiне балама ретте қабылдауға болады. Түрлi бағалаулар бойынша осы шама Бағдарламаның қолданылуы кезiнде 3-тен 7%-ға дейiнгi мөлшердi құрай алады.
Қазақстан темiр жолдарының желiсi бойынша транзиттiк тасымалдардың өсуiнiң перспективалары, негiзiнен республикалық магистральдарды трансконтиненттiк бағыттардың еуразиялық жүйесіне қатыстыруға және шекаралық Достық-Алашанькоу темiр жол өткелінің пайдалануға берілуiне байланысты.
Қазiргi кезде теңiз көлiгі арқылы жүзеге асырылатын Еуропа және Азия - Тынық мұхит аймағы елдерi арасындағы жүк тасымалының жыл сайынғы көлемі жылына 90 млн. астам тонна құрайды (ТМД темір жол көлiгi жөнiндегi Кеңестiң деректерi). Осы қатынастағы континенттiк тасымалдардың үлесi (негiзiнен ресейлiк Транссиб бойынша) жалпы жүк алмасудың 1%-ын құрайды. Бұл орайда осындай тасымалдардың шамамен 40%-ы табиғи түрде құрлық (темiр жол) бағыттарына ұмтылатын Солтүстiк Еуропа елдерiнiң үлесiне келедi. БҰҰ АТМЭӘК деректерi бойынша тасымалдар көлемi 1999 жылы 2,5 млн. жиырма футтық эквиваленттiң контейнерлерiн (ЖФЭ) құрады. Тасымалдар көлемдерiнiң жылдық орташа өсімдері (1993-2000 жылдар) 10% астам құрады.

Динамика железнодорожного транзита по направлениям в границах Республики Казахстан (см. приложение 3) свидетельствует о том, что за последнее десятилетие объем транзитных перевозок по сети железных дорог сократился почти в 20 раз, стабилизировавшись к началу нового тысячелетия на уровне 5,6 млн. тонн в год.
В предыдущие годы основной объем транзитных перевозок по казахстанской сети железных дорог формировался за счет межрегиональных связей России и других республик бывшего Союза. Доля транзита в сообщении Российская Федерация - республики Средней Азии составляла 50-70%, а в сообщении "запад-восток" - колебалась около 30%.
С распадом СССР изменился не только объем, но и география перевозек. Межрегиональные перевозки российских грузов в значительных объемах переключились на главную магистраль Транссиба. По этой же причине на участках западно-казахстанской сети железных дорог полностью прекратились перевозки российских грузов в сообщениях между регионами Урала, Поволжья и юга России. По прогнозам российских специалистов в обозримой перспективе использование казахстанских железных дорог для межрегиональных российских перевозок в этих сообщениях не предполагается.
В настоящее время основной транзит на территории Казахстана (порядка 80%) составляют перевозки в сообщении Российская Федерация и европейские страны - государства Центральной Азии. В абсолютных показателях объем перевозок в этом направлении сократился более чем в 10 раз по сравнению с максимально достигнутым уровнем. Тем не менее, здесь сохраняются благоприятные транзитные перспективы. Это подтверждается благоприятным ходом развития торгово-экономических связей главных партнеров по перевозкам в этом направлении - России и Узбекистана. Внешнеторговый оборот этих государств характеризовался последнее время устойчивыми темпами роста и в 2000 году составил 17%.
Основные объемы перевозок осуществляются в направлениях Озинки, Илецк, Никель-Тау - Ченгельды и Аксарайская - Бейнеу, т.е в пределах СРЕДНЕАЗИАТСКОГО и ЗАПАДНОГО коридоров. Влияние трансконтинентального транзита (северный маршрут коридора ТРАСЕКА) на перевозки через железнодорожные станции Ченгельды и Бейнеу не представляется значительным. Поэтому в целом объемы прироста транзита на данном направлении можно принять адекватными средневзвешенному росту внутреннего валового продукта (ВВП) стран Центральной Азии. По различным оценкам эта величина на период действия Программы может составлять от 3 до 7%.
Перспективы роста транзитных перевозок по казахстанской сети железных дорог связаны в основном, с вовлечением республиканских магистралей в евроазиатскую систему трансконтинентальных маршрутов и организацией перевозок через международный железнодорожный пограничный переход Достык - Алашанькоу.
В настоящее время ежегодный объем грузоперевозок между странами Европы и Азиатско-Тихоокеанского региона, осуществляемый морским транспортом, составляет более 90 млн. тонн в год (данные Совета по железнодорожному транспорту СНГ).
Доля континентальных перевозок в этом сообщении (в основном по Российскому Транссибу) составляет менее 1% от общего грузообмена. При этом примерно 40% таких перевозок приходится на страны Северной Европы, естественно тяготеющих к сухопутным (железнодорожным) маршрутам. По данным ЭСКАТО ООН объем перевозок в 1999 году составил 2,5 млн. контейнеров двадцати футового эквивалента (ДФЭ). Среднегодовые (1993-2000 годы) приросты объемов перевозок составляли более 10%.

Континенттiк бағыттардың теңiз бағыттарымен салыстырғандағы негiзгі артықшылығы қашықтықтарды және жүктердi жеткiзу мерзiмiнде елеулi қысқарту болып табылады. Мәселен, Жапония - Суэц каналы - Орталық Еуропа теңiз тасымалының ұзақтығы 35-37 тәулiктi құрайды. Қозғалыстың қолданыстағы ұйымдастырылуында Қытай, Қазақстан және Ресей Федерациясы арқылы Трансазия темiр жолы бойынша жүктердi жеткiзу мерзiмi 21-23 тәулiкке дейiн қысқарады және жүрдек контейнерлiк поездармен тасымалдау кезiнде 12-13 тәулiкке дейiн жеткiзілуi мүмкiн.
Алайда Достық станциясы арқылы транзит аса тұрақсыз күйде қалып тұр: 1996 жыл - 660 мың тонна; 1999 жыл - 285 мың тонна; 2001 жыл - 400 мың тонна, 2002 жыл - 700 мың тонна.
Осыған байланысты оның өзгерiстерiнiң болжамы, тiптi таяу перспективада да соншалық белгiсiз болып табылады. Сыртқы саяси және экономикалық ахуалдың оң дамуы жағдайында, сондай-ақ тауарлар қозғалысы жолындағы барлық табиғи және табиғи емес кедергiлердi жойған жағдайда Дружба станциясы арқылы транзиттiк тасымалдардың көлемi бiрнеше есеге артуы мүмкiн. Бағдарламаның қолданылу кезеңiне транзиттiң екi есеге ұлғаюы неғұрлым ықтимал болып табылады. Оқиғалар қолайсыз дамыған жағдайда транзит ең төмен тiркелген белгiлерге дейiн құлдырауы мүмкін.
Сонымен, жағдайлардың сәттi тоғысуында Қазақстан Республикасы арқылы темiр жол транзитi 2005 жылға 6,1-7,6 млн. тоннаға жетуi мүмкін, бұл көрсеткiш 2001 жылғы деңгейден 17-46%-ға жоғары.
Автомобиль көлiгiнде мемлекет иелiгiнен айыру және жекешелендiру процестерi аяқталғаннан кейiн автомобиль көлiгi тасымалдарының барлық түрінің, соның ішінде транзиттi жүк тасқындарының да статистикалық есебiнiң нақтылығы жойылды.
ТРАСЕКА жобаларының материалдары бойынша былай тұжырымдауға болады, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы көлiктің барлық түрлерiмен жалпы транзит (соның ішінде құбырлық та) 1998-2000 жылдары жылына шамамен 8-9 млн. тоннаны құрады. Бұл ретте транзиттiк тасымалдардың 10%-дан сәл азырағы автомобиль көлігiмен  жүзеге асырылды. Жылына 0,9-1,0 млн. тонна шаманы 1998 және 2000 жылдары Көлiк және коммуникациялар ғылыми-зерттеу институтының ("KK ҒЗИ" ЖАҚ) мамандары жүргізген республиканың негізгі магистральдарындағы iшiнара тексерулер де көрсетті.
Автокөлiк транзиттің  негізгі бағыттары Ресей Федерациясы - Орталық Азия және Еуропа елдері - Орталық Азия елдерi болып табылады. Осы қатынастарға барлық транзиттік тасымалдардың тиiсінше 52%-ы және 40%-ы келедi. Ресей Федерациясы - Қытай және Орталық Азия eлдері - Қытай қатынасындағы автокөлiк транзитi тең шамалы және шамамен 3-4%-ға бағаланады.
Транзиттік тасымалдар үшiн негізінен ОРТА АЗИЯ және ОРТАЛЫҚ АЗИЯ-ШЫҒЫС дәліздерi пайдаланылады. Жол тексерулерi көрсеткенiндей СОЛТҮСТIК және ОРТАЛЫҚ дәліздерi көбіне жүктердiң экспорттық-импорттық тасымалдары үшiн пайдаланылады.
Автокөлiк транзитінің өзінің өңірлік сипатын сақтауы айқын. Алдын ала бағалаулар 2005 жылға қатысты оның 12-30 пайызға өсетiндігін көрсетеді, 2000 жылға қатысты оның мәнi 1,10-1,2 млн. тоннаға жетеді.
Ақтау теңiз сауда порты арқылы транзиттің дамуы TPACEKA және СОЛТҮСТIК-OҢTYCTIK халықаралық көлiк дәліздерiн қалыптастырумен байланысты.

Главным преимуществом континентальных маршрутов по сравнению с морскими являются существенное сокращение расстояния и сроков доставки грузов. Так, продолжительность морской перевозки Япония - Суэцкий канал - Центральная Европа составляет 35-37 суток. При существующей организации движения срок доставки грузов по Трансазиатской железной дороге через Китай, Казахстан и Российскую Федерацию сокращается до 21-23 суток и при перевозках ускоренными контейнерными поездами может быть доведен до 12-13 суток.
Однако транзит через станцию Достык остается крайне нестабильным: 1996 год - 660 тыс. тонн; 1999 год - 285 тыс. тонн; 2001 год - 400 тыс. тонн, 2002 год - 700 тыс. тонн.
В связи с этим столь же неопределенными являются прогнозы его изменения, даже на ближайшую перспективу. В случае положительного развития внешнеполитической и экономической ситуации, а также при устранении всех физических и нефизических препятствий на пути движения товаров объемы транзитных перевозок через станцию Дружба могут возрасти многократно. На период действия Программы наиболее вероятным представляется двукратное увеличение транзита. В случае негативного развития событий транзит может упасть до минимально зарегистрированных значений.
Таким образом, при благополучном стечении обстоятельств железнодорожный транзит через Республику Казахстан к 2005 году может достичь 6,1-7,6 млн. тонн, что на 17-46% выше уровня 2001 года.
После завершения процессов разгосударствления и приватизации на автомобильном транспорте была утрачена достоверность статистического учета всех видов перевозок автомобильным транспортом, в том числе и транзитных грузопотоков.
По материалам проектов ТРАСЕКА можно заключить, что общий транзит через территорию Республики Казахстан всеми видами транспорта (в том числе трубопроводного) в 1998-2000 годах составлял порядка 8-9 млн. тонн в год. При этом чуть менее 10% транзитных перевозок осуществлялось автомобильным транспортом. На величину 0,9-1,0 млн. тонн в год указывают и выборочные обследования на основных автомагистралях республики, проведенные специалистами Научно-исследовательского института транспорта и коммуникаций (АО "НИИ ТК") в 1998 и 2000 годах.
Основными направлениями автотранспортного транзита являются Российская Федерация - Центральная Азия и страны Европы - Центральная Азия. На эти сообщения приходится соответственно 52% и 40% всех транзитных перевозок. Автотранспортный транзит в сообщении Российская Федерация - Китай и страны Центральной Азии - Китай равновелик и оценивается примерно в 3-4%.
Для транзитных перевозок используются в основном коридоры СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ и ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ-ВОСТОК. Как показывают дорожные обследования коридоры СЕВЕРНЫЙ и ЦЕНТРАЛЬНЫЙ больше используются для экспортно-импортных перевозок грузов.
Очевидно, что автотранспортный транзит сохранит свой региональный характер. Предварительные оценки говорят о том, что к 2005 году он возрастет на 12-30% по отношению к 2000 году, достигнув значений в 1,0-1,2 млн. тонн.
Развитие транзита через Актауский морской торговый порт (АМТП) связано с формированием международных транспортных коридоров ТРАСЕКА и СЕВЕР-ЮГ.

Порт арқылы транзиттік тасымалдар 2001 жылы 0,2 млн. тоннадан кемірек шаманы құрады.
Соның iшiнде Қазақстанның шығыс, орталық және солтүстiк аймақтарынан, қайткенде де порттың жақсы қол жетімділігі қамтамасыз етілетiн сәтке дейін асып кеткенде де осы деңгейдің елеулi ұлғаюы екіталай.
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттiң әлеуетті өсуi ИКАО болжамдық бағаларынан шығарылуы мүмкін, оларға сәйкес Еуропа және Азия арасындағы жолаушы тасымалдары таяудағы 5 жылда 5-7%-ға, ал жүк тасымалдары - 9-10%-ға өceді.
Қазақстан транзитiнің өсуi көрсетілген шамалардан жоғары да, төмен де болуы мүмкін, ол Қазақстан Республикасы әуе дәліздерінiң бәсекелестiк қабiлетiмен анықталады.
3. Транзиттік тасымалдардың халықаралық және ұлттық аспектілерi
Халықаралық көлік бағыттары түрлі мемлекеттердің көлiк желілерінің жеке учаскелерi негізінде халықаралық қатынастағы тасымалдар бойынша олардың қызметтерiн біpiктipу және жөнге келтіру жолымен қалыптастырылады. Осындай жүйелердiң тиiмдi жұмыс істеулерi, аумақтары бойынша бағыт өтетін барлық мемлекеттердiң келiсілген қызметi жағдайында ғана және әрбiр мемлекеттің ұлттық шекарасы шектерiнде тасымалдардың лайықты жағдайлары болуы кезiнде қамтамасыз етiлуі мүмкiн.
Құрлықаралық бағыттарды қалыптастыру мен пайдаланудың халықаралық аспекті мiндеттi шарт ретiнде барлық қатыстырылушы елдердiң көлiк әкімшіліктерінің тұрақты ынтымақтастығын көздейдi. Бұл ынтымақтастық құрлықаралық алмасу жүйесiнде бағыттың тартымдылығын арттыру мен бәсекелік қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында бiрыңғай техникалық стандарттар мен пайдалану нормаларын жасауға, нормативтік және құқықтық негiзді біріздендіруге (үйлестіруге), көлiк тасқындары жолдарындағы табиғи және табиғи емес кедергілерді жоюға, келісілген тариф саясатын және т.с.с жүргiзуi бағытталуы тиіс.
Қазіргі сәттe еуразиялық қатынаста тасымалдарды ұйымдастыру кезінде белгілi бiр таңдау еркiндiктерiн беретiн бағыттар қалыптасты (теңіз, сондай-ақ құрлық). Таңдаудың шешушi өлшемі ретiнде тасымал сапасының жалпы деңгейiн анықтайтын "қызмет көрсетулер пакеті" аталатын құжат болып табылады және ол мынадай көрсеткіштерді бiрiктiреді, олар:
құн;
уақыт (ұзақтығы);
қауіпсіздік (жүктің сақталынуы);
қызмет көрсету деңгейi (мерзiмінде жеткізу кепілдігі, ақпараттық қамтамасыз ету және т.б.).
"Қызмет көрсетулер пакетінің" ең озық көрсеткіштеріне қол жеткізу бағыттың қажеттiлігін қамтамасыз ету жөніндегi негізгі мiндет болып табылады.
Халықаралық тасымалдар практикасы, олар бойынша халықаралық көлiк дәліздерінің, мультимодальды тасымалдар экспедиторлары мен oпepаторлары кәсiби бiрлестiктерiнiң бағыттары өтетін елдер өкілдерінен тұратын жұмыс істеп тұрған халықаралық органдарға (ұйымдарға) қатысуды жандандыру, сондай-ақ қажет болған жағдайда, жаңа органдар мен халықаралық кеңестер құру жазықтығында жатқандығын көрсеттi. Бұл бағытты тиiмдi пайдалануды ұйымдастыруға, оның тартымдылығын арттыруға бағытталған техникалық және тарифтiк икемдi саясат жүргiзуге мүмкіндік бередi.
Континентаралық бағыттардың жұмыс істеулерінің халықаралық сипаты мемлекеттік деңгейде де бiрқатар мәселелерді шешудi талап етедi. Интеграция бойынша нақты қадамдар жасамас бұрын, халықаралық көлiк жүйесiне мыналар талап етіледі:
ұлттық басымдықтарды анықтау мақсатында жұмыс істеп тұрған және әлеуетті халықаралық бағыттарға түгендеу жүргізу;
халықаралық көлік байланыстарын жетілдiру (оңтайландыру) бойынша ұлттық желілердің әлеуеттi мүмкіндіктерiн анықтау;
аумақтары бойынша нақты бағыт өтетiн мемлекеттер арасында екi және көп жақты келiсiмдер жасасу жолымен негiзгі бағыттар мен желілердің техникалық жай-күйiне қойылатын талаптарды бeкiту, солар бойынша қозғалыстар ұйымдастыру, соның ішіндe шекаралық өткелдерде де өз ұсыныстарын нысандандыру;
бағытты кеңiнен таныстыру және оның "осал" жерлерiн анықтау мақсатымен демонстрациялық тасымал дайындау және жүзеге асыру (мүдделi тараптардың қолдауымен).
Ұлттық деңгейде транзиттiк саясатты iске асыруды арнайы кешендi бағдарламалар негiзiнде халықаралық көлiк дәлiздерiнiң ұлттық учаскелерiн дамыта отырып, әртүрлi мемлекеттiк және жеке құрылымдардың қызметтерін үйлестiретiн уәкілеттi орган жүзеге асырады.
Транзит-көлік әлеуетiн дамытудың негiзгi стратегиялық міндеттерi мыналар болып табылады:

Транзитные перевозки через порт составили менее 0,2 млн. тонн в 2001 году.
Маловероятно, что этот уровень будет существенно увеличен, по крайней мере, до того момента, как будет обеспечена лучшая доступность порта, в том числе из восточных, центральных и северных регионов Казахстана.
Потенциальный рост транзита через воздушное пространство Республики Казахстан может быть извлечен из прогнозных оценок ИКАО, согласно которым в ближайшие 5 лет пассажирские перевозки между Европой и Азией возрастут на 5-7%, а грузовые - на 9-10%.
Рост казахстанского транзита может оказаться как выше, так и ниже указанных величин, что будет определяться конкурентоспособностью воздушных коридоров Республики Казахстан.
3. Международный и национальный аспекты транзитных перевозок
Международные транспортные маршруты формируются на основе отдельных участков транспортных сетей различных государств путем объединения и упорядочения их деятельности по перевозкам в международном сообщении. Эффективное функционирование таких систем может быть обеспечено только при условии согласованной деятельности всех государств, по территориям которых проходит маршрут, и при наличии достойных условий перевозок в пределах национальных границ каждого государства.
Международный аспект формирования и эксплуатации трансконтинентальных маршрутов предполагает в качестве обязательного условия постоянное сотрудничество транспортных администраций всех задействованных стран. Это сотрудничество должно быть направлено на выработку и соблюдение единых технических стандартов и эксплуатационных норм, унификацию (гармонизацию) нормативной и правовой базы, устранение физических и нефизических препятствий на пути транспортных потоков, проведение согласованной тарифной политики и т.п. с целью повышения привлекательности и обеспечения конкурентоспособности маршрута в системе трансконтинентального обмена.
К настоящему моменту в евроазиатском сообщении сложились маршруты (как морские, так и сухопутные), которые предоставляют определенную свободу выбора при организации перевозок. Решающим критерием является так называемый "пакет услуг", определяющий общий уровень качества перевозки и объединяющий такие показатели, как:
стоимость;
время (продолжительность);
безопасность (сохранность груза);
уровень сервиса (гарантия доставки в срок, информационное обеспечение и т.п.).
Достижение наилучших показателей "пакета услуг" является основной задачей по обеспечению востребованности маршрута.
Практика международных перевозок показывает, что ее эффективное решение лежит в плоскости активизации участия в действующих международных органах (организациях), состоящих из представителей стран, по которым проходят маршруты международных транспортных коридоров, профессиональных объединений экспедиторов и операторов мультимодальных перевозок, а также, при необходимости, создания новых органов и международных советов. Это позволит организовать эффективную эксплуатацию маршрута, проведение гибкой технической и тарифной политики, направленной на повышение его привлекательности.
Международный характер функционирования трансконтинентальных маршрутов требует решения ряда задач и на государственном уровне. Прежде чем приступить к конкретным шагам по интеграции в международную транспортную систему требуется:
провести инвентаризацию действующих и потенциальных международных маршрутов с целью определения национальных приоритетов;
определить потенциальные возможности национальных сетей по совершенствованию (оптимизации) международных транспортных связей;
сформировать свои предложения с закреплением в них основных направлений и требований к техническому состоянию сетей, организации движения по ним, в том числе на пограничных переходах, путем заключения двух- и многосторонних соглашений между государствами, по территориям которых проходит конкретный маршрут;
подготовить и осуществить (при поддержке заинтересованных сторон) демонстрационную перевозку с целью популяризации маршрута и определения его "узких" мест.
Реализация транзитной политики на национальном уровне осуществляется уполномоченным органом, координирующим деятельность различных государственных и частных структур, развивая национальные участки международных транспортных коридоров на основе специальных комплексных программ.
Основными стратегическими задачами развития транзитно-транспортного потенциала являются:

1. Шекаралас мемлекеттермен келiсiлген транзиттiк саясатты жүргiзу, соның iшiнде ТМД елдерiн өзiнiң басымдық транзиттiк ықпалында ұстау және әлемнiң басқа өңiрлерiне өзiнiң ықпалын тарату.
2. Көпжақты халықаралық ынтымақтастықты нығайту және кеңейту, соның ішінде шекаралас елдермен бiрiншi кезекте Ресеймен және Қытаймен достық байланыстарды нығайту.
3. Халықаралық көлiк дәлiздерi саласындағы нормативтік құқықтық базаны халықаралық стандарттарға сәйкестiкке келтiру жөнiндегi жұмыстар.
4. Транзиттiк дәлiздердің учаскелерін жаңғырту және қайта жаңарту.
5. Саналы тарифтiк және инвестициялық саясатты жүргiзу.
6. Халықаралық көлiк дәлiздерiн қалыптастыруға және инфрақұрылымды, соның iшiнде көлiк қызметтерiн көрсету рыногын ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн және көлiк құралдарына қызмет көрсету жүйесiн дамытуға бағытталған бағдарламалар мен жобаларды әзiрлеу және iске асыру.
7. Мультимодальды тасымалдарды дамыту.
Мазмұндалған мiндеттердi республикалық бюджет қаражаты және осы проблемаларды шешуге мүдделi компаниялардың қаражаты есебiнен iске асыру болжанады.
4. Көлiк инфрақұрылымы және халықаралық тасымалдарды қамтамасыз ету бойынша оның техникалық мүмкіндiктерi
АТМЭӘК 56-сессиясында (Бангкок, 2000 жылғы маусым) трансеуразиялық тасымалдарды ұйымдастыру үшiн басым бағыттар ретiнде бес бағыт аталынды:
Еуропа - Корей түбегi (Беларусь, Ресей арқылы кiшi нұсқалармен: а) Транссиб бойынша; б) Қазақстан, Қытай арқылы);
Еуропа - Оңтүстiк-Шығыс Азия (Түркия, Иран, Оңтүстiк Азия арқылы);
Еуропа - Оңтүстiк-Шығыс Азия (Түркия, Орталық Азия, Қазақстан, Қытай арқылы);
Еуропа - Оңтүстiк-Шығыс Азия (Кавказ - Орталық Азия, Қазақстан, Қытай арқылы);
Солтүстiк Еуропа - Парсы шығанағы (Peceй, Кавказ, Каспий теңiзi, Иран арқылы, Түркия - Иран арқылы кiші нұсқалармен).
Осы негiзде, көлiк жөніндегi 2-шi халықаралық Еуразия конференциясы арқылы (Санкт-Петербург, 2000 жылғы, қазан) тиiстi көлiк дәлiздерiн құруға кiрiсу ұсынылды, оларға мына белгiлер берiлдi:
ТРАНССІБ;
ОРТАЛЫҚ;
ОҢТҮСТIК;
ТРАСЕКА;
СОЛТҮСТIК - ОҢТҮСТIК.
Жоғарыда аталған дәліздердің төртеуі Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтеді. Олар ТРАНССIБ, ОРТАЛЫҚ, TPACEKA және СОЛТҮСТIК - ОҢТҮСТIК.
1) Темiр жол көлiгi
Еуропа - Азия қатынасындағы халықаралық темiр жол тәсiмдерiн әзiрлеу ТЖЫҰ қамқорлығымен жүргізiлуде. Қазір 13 негізгi көлiк континентаралық бағыттар құрылды, олардың кейбiреулерiнiң тоғызға дейiн тармақтары бар. Батыста темiр жол бағыттары пан-еуропалық (криттік) көлiк дәліздері бағыттарымен ұштасып жатса, ал шығыста экономикалық белсендiлігі жоғары аймақтарға таралады (Корей түбегі, шығыс және оңтүстiк-шығыс Қытай Орталық Азия және Парсы шығанағы елдері).
Қазақстан аумағы арқылы ТЖЫҰ 6 негізгі бағыты және олардың тармақтары өтедi.

1. Проведение согласованной транзитной политики с сопредельными государствами, в т.ч. удержание под своим преимущественным транзитным влиянием стран СНГ и распространение своего влияния на другие регионы мира.
2. Укрепление и расширение многостороннего международного сотрудничества, в т.ч. укрепление добрососедских связей с пограничными странами, в первую очередь с Россией и Китаем.
3. Работа по приведению нормативно-правовой базы в области международных транспортных коридоров в соответствие с международными стандартами.
4. Модернизация и реконструкция участков транзитных коридоров.
5. Проведение разумной тарифной и инвестиционной политики.
6. Разработка и реализация программ и проектов, направленных на формирование международных транспортных коридоров и развитие инфраструктуры, в том числе системы информационного обеспечения рынка транспортных услуг и системы обслуживания транспортных средств.
7. Развитие мультимодальных перевозок.
Изложенные задачи предполагается реализовать за счет средств республиканского бюджета и средств заинтересованных в решении данных проблем компаний.
4. Транспортная инфраструктура и ее технические возможности по обеспечению международных перевозок
На 56-й сессии ЭСКАТО (Бангкок, июнь 2000 года) в качестве приоритетных были названы пять направлений для организации трансевроазиатских перевозок:
Европа - Корейский полуостров (через Беларусь, Россию с подвариантами: а) по Транссибу; б) через Казахстан, Китай);
Европа - Юго-Восточная Азия (через Турцию, Иран, Южную Азию);
Европа - Юго-Восточная Азия (через Турцию, Центральную Азию, Казахстан, Китай);
Европа - Юго-Восточная Азия (через Кавказ - Центральную Азию, Казахстан, Китай);
Северная Европа - Персидский залив (через Россию, Кавказ, Каспийское море, Иран с подвариантом через Турцию - Иран).
На этой основе 2-й международной Евроазиатской конференцией по транспорту (Санкт-Петербург, сентябрь 2000 г.) предложено приступить к формированию соответствующих транспортных коридоров, которым были присвоены обозначения:
ТРАНССИБ;
ЦЕНТРАЛЬНЫЙ;
ЮЖНЫЙ;
ТРАСЕКА;
СЕВЕР-ЮГ.
Четыре из вышеназванных коридоров проходят по территории Республики Казахстан. Это ТРАНССИБ, ЦЕНТРАЛЬНЫЙ, ТРАСЕКА и СЕВЕР-ЮГ.
1) Железнодорожный транспорт
Разработка схем международных железнодорожных маршрутов в сообщении Европа - Азия ведется под эгидой ОСЖД. К настоящему времени сформировано 13 основных трансконтинентальных маршрутов, отдельные из которых имеют до девяти ответвлений. На западе железнодорожные маршруты увязаны с маршрутами пан-европейских (критских) транспортных коридоров, а на востоке рассредоточены в регионах с высокой экономической активностью (Корейский полуостров, восточный и юго-восточный Китай, страны Центральной Азии и Персидского залива).
По территории Казахстана проходят 6 основных маршрутов ОСЖД и их ответвлений.

1-бағыт, ұзақтығы 12233 км, Польша, Латвия, Литва, Эстония,
Беларусь, Ресей, Қазақстан, Өзбекстан, Қытай, Монғолия,
КХДР аумақтары арқылы өтедi. Осы бағыт тармақтарының бiрi
(1e, 3306 км) Қазақстан аумағы арқылы өтедi, ол: Москва -
Рязань - Сызрань - Орынбор - Ақтөбе - Қандығаш - Арыс -
Ташкент. Қазақстан аумағында бағыттың ұзақтығы 1698 км
құрайды.
2-бағыт, (Солтүстiк), ұзақтығы 8048 км, Ресей, Қазақстан және Қытай
аумақтары арқылы өтедi. Қазақстан аумағында негiзгі бағыт
Петропавл - Астана - Достық станциялары арқылы өтеді (1718
км), тармақ (2а, 1308 км) Дема (РФ) - Қарталы (РФ) - Тобыл
- Астана станциялары арқылы өтедi.
5-бағыт, ұзақтығы 11539 км, Венгрия, Словакия, Украина, Молдова,
Ресей Федерациясы, Грузия, Әзербайжан, Қазақстан, Қырғыз
Республикасы, Қытай аумақтары арқылы өтедi. Қазақстан
аумағында негiзгi бағыт Петропавл - Көкшетау - Ақтоғай -
Достық станциялары арқылы өтедi. Осы бағыт тармақтарының
бiрi (5ж, 3419 км) Қазақстан аумағы арқылы өтеді: Озинки
(РФ) - Арыс - Луговая (Бішкек - Рыбачье) - Алматы -
Ақтоғай.
6-бағыт, ұзақтығы 6082 км, Венгрия, Словакия, Югославия, Түркия,
Иран, Түркiменстан аумақтары арқылы өтедi және әрi қарай
2 және 10-бағыттар бойынша жүредi.
8-бағыт, ұзақтығы 3619 км, Украина, Ресей Федерациясы, Қазақстан,
Өзбекстан, Түркіменстан аумақтары арқылы өтедi. Қазақстан
аумағында бағыт Ақсарай (РФ) - Мақат - Бейнеу (637 км)
станциялары арқылы өтедi. Осы бағыт тармақтарының бiрi (8б,
527 км) сондай-ақ Қазақстан аумағы арқылы өтеді: Мақат -
Қандығаш, Никель-Тау - Қарталы (РФ).
10-бағыт, ұзақтығы 4389 км, Болгария, Украина, Грузия, Әзербайжан,
Түркіменстан, Өзбекстан, Қырғыз Республикасы, Тәжiкстан
және Қазақстан аумақтарымен 2, 5, 6 бағыттарға шығу арқылы
өтеді. Осы бағыт тармақтарының бiрi (10a, 1097 км)
Қазақстан аумағымен Ақтау - Бейнеу - Мақат - Қандығаш -
Арыс - Достық станциялары арқылы өтеді.
Еуразиялық континентаралық бағыттар қазақстандық темiр жол учаскелерiн пайдаланады, олар республика ішінде төрт көлiк дәліздері шеңберінде жүйеленеді. Осы дәлiздер Қазақстан Республикасының Үкiметi мақұлдаған Қазақстан Республикасы халықаралық көлік дәлiздерiнiң дамуы тұжырымдамасына сәйкес былай белгiлендi:
СОЛТҮСТIК (ТРАНССIБ дәлiзiнiң оңтүстiк бөлiгi фрагментiне сәйкес келедi);
ОРТАЛЫҚ (ОРТАЛЫҚ және TPACEKA дәлiздерiнiң фрагменттерiне сәйкес келеді);
БАТЫС (СОЛТҮСТIК-ОҢТҮСТIК дәлiзi шығыс бөлiгiнiң фрагментiне сәйкес келедi);
ОРТА АЗИЯЛЫҚ (ТРАСЕКА солтүстiк бөлігiнің фрагментiне сәйкес келеді).
Қазақстан темiр жолдарының еуразиялық көлiкконтинентаралық бағыттарды қалыптастырудағы қатысу дәрежесi 1-кестеде көрсетiлген.
1-кесте. Қазақстан темiр жол дәлiздерi учаскелерi арқылы өтетiн халықаралық темiр жол бағыттары
___________________________________________________________________
Қазақстан темір жол  | Қазақстан темір жол желілерінің учаскелері
желілерінің       |    арқылы өтетін халықаралық бағыттар
учаскелері        |_____________________________________________
|  ТЖЫҰ бойынша   |               |
___________________________________________________________________
|Бағыттарды  |Саны|Көлік жөніндегі| БҰҰ ЕЭК
| нөмірлеу   |    |2-нші халықара.|еуразиялық
|            |    | лық конферен. |бағыттарды
|            |    | цияға сәйкес  | қалыптас.
|            |    |  белгілеулер  |   тыру
|            |    |               | жөніндегі
|            |    |               |ұсыныстары
___________________________________________________________________
СОЛТҮСТІК дәлізі                     6
___________________________________________________________________
Петропавл - Көкшетау

Маршрут 1, протяженностью 12233 км, проходит по территориям Польши,
Латвии, Литвы, Эстонии, Беларуси, России, Казахстана,
Узбекистана, Китая, Монголии, КНДР. Одно из ответвлений
этого маршрута (1е, 3306 км) проходит по территории
Казахстана: Москва - Рязань - Сызрань - Оренбург
- Актюбинск - Кандагач - Арысь - Ташкент. На территории
Казахстана протяженность маршрута составляет 1698 км.
Маршрут 2, (Северный), протяженностью 8048 км, проходит по
территориям России, Казахстана и Китая. На территории
Казахстана основной маршрут проходит через станции
Петропавловск - Астана - Достык (1718 км), ответвление
(2а, 1308 км) проходит через станции Дема (РФ) - Карталы
(РФ) - Тобол - Астана.
Маршрут 5, протяженностью 11539 км, проходит по территориям
Венгрии, Словакии, Украины, Молдовы, Российской
Федерации, Грузии, Азербайджана, Казахстана,
Кыргызстана, Китая. На территории Казахстана основной
маршрут проходит через станции Петропавловск - Кокчетав
- Актогай - Достык. Одно из ответвлений этого маршрута
(5ж, 3419 км) проходит по территории Казахстана: Озинки
(РФ) - Арысь - Луговая (Бишкек - Рыбачье) - Алматы -
Актогай.
Маршрут 6, протяженностью 6082 км, проходит по территориям Венгрии,
Словакии, Югославии, Турции, Ирана, Туркменистана и
далее следует по маршрутам 2 и 10.
Маршрут 8, протяженностью 3619 км, проходит по территориям Украины,
Российской Федерации, Казахстана, Узбекистана,
Туркменистана. На территории Казахстана маршрут проходит
через станции Аксарайская (РФ) - Макат - Бейнеу (637
км). Одно из ответвлений этого маршрута (8б, 527 км)
также проходит по территории Казахстана: Макат -
Кандагач - Никель-Тау - Карталы (РФ).
Маршрут 10, протяженностью 4389 км, проходит по территориям
Болгарии, Украины, Грузии, Азербайджана, Туркменистана,
Узбекистана, Кыргызстана, выходом на маршруты 2, 5, 6.
Одно из ответвлений этого маршрута (10а, 1097 км)
проходит по территории Казахстана через станции Актау -
Бейнеу - Макат - Кандагач - Арысь - Достык.
Евроазиатские трансконтинентальные маршруты используют участки казахстанской железной дороги, которые внутри республики систематизируются в рамках четырех транспортных коридоров. Эти коридоры в соответствии с концепцией развития международных транспортных коридоров Республики Казахстан, одобренной Правительством Республики Казахстан, определены как
СЕВЕРНЫЙ (соответствует фрагменту южной части коридора ТРАНССИБ);
ЦЕНТРАЛЬНЫЙ (соответствует фрагментам коридоров ЦЕНТРАЛЬНЫЙ и ТРАСЕКА);
ЗАПАДНЫЙ (соответствует фрагменту восточной части коридора СЕВЕР-ЮГ);
СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ (соответствует фрагменту северной части ТРАСЕКА).
Степень участия железных дорог Казахстана в формировании евроазиатских трансконтинентальных маршрутов показана в таблице 1.
Таблица 1. Международные железнодорожные маршруты,
проходящие по участкам казахстанских
железнодорожных коридоров
-------------------------------------------------------------------
!   Международные маршруты, проходящие по
!казахстанским участкам железнодорожной сети
!--------------------------------------------
Участки         !    по ОСЖД    !Обозначение  !Предложения
казахстанской      !---------------!согласно 2-ой!ЕЭК ООН по
железнодорожной    !Нумера- !Кол-во!международной!формированию
сети           !ция мар-!      !Евроазиатской!евроазиатских
!шрутов  !      !конференции  !маршрутов
!        !      !по транспорту!
-------------------------------------------------------------------
Коридор СЕВЕРНЫЙ                    6

- Астана                    2        1   ТРАНССІБ        Е-203
Пресногорьков -
Көкшетау - Астана           5        1   ТРАНССІБ        Е-203
Астана - Мойынты
- Ақтоғай                  2,5       2   ТРАНССІБ        Е-203
Ақтоғай - Достық       2, 5, 5ж, 6,  6   ТРАНССІБ,       Е-203
10, 10а        ТРАСЕКА,        Е-50
ОРТАЛЫҚ
___________________________________________________________________
ОРТАЛЫҚ дәлізі                       7
___________________________________________________________________
Шеңгелді - Арыс         1е, 6, 10    3   ОРТАЛЫҚ,        Е-500
ТРАСЕКА
Арыс - Луговая -        5ж, 6, 10,       ОРТАЛЫҚ,        Е-50
Алматы - Ақтоғай            10а      4   ТРАСЕКА
Ақтоғай - Достық        2, 5, 5ж,        ОРТАЛЫҚ,        Е-203
6, 10, 10а   6   ТРАНССІБ,       Е-50
ТРАСЕКА
___________________________________________________________________
ОРТА АЗИЯ дәлізі                     5
___________________________________________________________________
Озинки - Илецк              5ж,      1
Илецк - Қандығаш         1е, 5ж      2                   Е-500
Қандығаш - Арыс         1е, 5ж, 10а  3   ТРАСЕКА        Е-50, Е-500
Арыс -Шеңгелді          1е, 6, 10    3   ОРТАЛЫҚ,        Е-500
ТРАСЕКА
___________________________________________________________________
БАТЫС дәлізі                         3
___________________________________________________________________
Ақсарай - Мақат             8        1   СОЛТҮСТІК -     Е-50
ОҢТҮСТІК
Мақат - Бейнеу            8, 10а     2   ТРАСЕКА,        Е-503
СОЛТҮСТІК -
ОҢТҮСТІК
Бейнеу - Ақтау              10а      1   ТРАСЕКА,        Е-503/1
СОЛТҮСТІК -
ОҢТҮСТІК
Мақат - Қандығаш          8б, 10а    2   ТРАСЕКА         Е-50,
Е-503/2
Қандығаш - Никель-Тау        8б      1                   Е-503/2
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының негізгі көлік дәліздері құрамына кіретін темір жол учаскелерінің техникалық-пайдалану сипаттамалары 2-кестеде көрсетілген.
2-кесте. Темір жол дәліздері учаскелерінің техникалық-пайдалану сипаттамалары
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер         | өлшем |  Дәліздер бойынша көрсеткіштер
атауы             |бірлігі|__________________________________
|       |СОЛТҮСТІК|ОРТАЛЫҚ|ОРТА АЗИЯ|БАТЫС
|       |         |       |         |
___________________________________________________________________
Пайдалану ұзындығы,
барлығы                              1,9     1,8     2,1      1,1
Соның ішінде учаскелер
бойынша:
бір қатарлы     мың км      1,0     1,0     0,9      1,1

Петропавловск - Кокшетау    2       1      ТРАНССИБ       Е-203
- Астана
Пресногорьковская -
Кокшетау - Астана           5       1      ТРАНССИБ       Е-203
Астана - Моинты -
Актогай                    2,5      2      ТРАНССИБ       Е-203
Актогай - Достык        2, 5, 5ж,   6      ТРАНССИБ,      Е-203,
6, 10,             ТРАСЕКА,       Е-50
10а               ЦЕНТРАЛЬНЫЙ
Коридор ЦЕНТРАЛЬНЫЙ                 7
Ченгельды - Арысь       1е, 6, 10   3     ЦЕНТРАЛЬНЫЙ,    Е-500
ТРАСЕКА
Арысь - Луговая -
Алматы - Актогай        5ж, 6, 10,  4     ЦЕНТРАЛЬНЫЙ,
10а                ТРАСЕКА        Е-50
Актогай - Достык        2, 5, 5ж,   6     ЦЕНТРАЛЬНЫЙ
6, 10, 10а        ТРАНССИБ,      Е-203,
ТРАСЕКА        Е-50
Коридор СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ             5
Озинки - Илецк         5ж           1
Илецк - Кандагач       1е, 5ж       2                     Е-500
Кандагач - Арысь       1е, 5ж,      3      ТРАСЕКА        Е-50,
10а                                Е-500
Арысь - Ченгельды      1е, 6, 10    3     ЦЕНТРАЛЬНЫЙ,    Е-500
ТРАСЕКА
Коридор ЗАПАДНЫЙ                    3
Аксарайская - Макат       8         1     СЕВЕР-ЮГ        Е-50
Макат - Бейнеу         8, 10а       2     ТРАСЕКА,        Е-503
СЕВЕР-ЮГ
Бейнеу-Актау           10а          1     ТРАСЕКА,        Е-503/1
СЕВЕР - ЮГ
Макат - Кандагач       8б, 10а      2     TPACEKA         E50,
E-503/2
Кандагач - Никель      8б           1                     Е-503/2
- Тау
-------------------------------------------------------------------
Технико-эксплуатационные характеристики железнодорожных участков, входящих в состав основных транспортных коридоров Республики Казахстан, показаны в таблице 2.
Таблица 2. Технико-эксплуатационные характеристики участков железнодорожных коридоров
-------------------------------------------------------------------
!       !      Показатели по коридорам
!       !-----------------------------------
Наименование     !  Ед.  !СЕВЕРНЫЙ!ЦЕНТ-  !СРЕДНЕ-  !ЗАПАДНЫЙ
показателей      ! изм.  !        !РАЛЬНЫЙ!АЗИАТСКИЙ!
-------------------------------------------------------------------
Эксплуатационная длина,
всего                             1,9      1,8      2,1       1,1
-------------------------------------------------------------------
в том числе по
участкам:
однопутным             Тыс.км   1,0      1,0      0,9       1,1

екі қатарлы     мың км      0,9     0,8     1,2       -
электрлік тартумен    мың км      0,9     0,9     0,1       -
тепловозбен тартумен    мың км      1,0     0,9     2,0      1,1
диспетчерлік
орталықтандырумен    мың км      1,2     1,1     2,0      1,1
автоблоктау арқылы    мың км      0,4     0,4     0,1       -
жартылай автоматты
блоктау арқылы    мың км      0,3     0,3      -        -
Жүк поездарының          тонна       2700-   2700-   2700-    2000-
салмақтық нормалары                  6000    4500    4500     4500
Жүк поездары
қозғалыстарының орташа
жылдамдықтары:
учаскелік    км/сағ.     43      41       45      39
техникалық    км/сағ.     49      47       48      45
___________________________________________________________________
Келтiрiлген деректер техникалық жарақтандыру деңгейi бойынша Қазақстан Республикасының темiр жол желілерiнiң халықаралық көлiк дәлiздерi шеңберiнде жеткiлiктi түрде жоғары қарқындылықпен қамтамасыз етуге қабiлеттi екенiн куәландырады.
СОЛТҮСТIК дәлiз Қазақстанның дамыған өнеркәсiптiк аймақтары арқылы өтедi. Оның шекараларында республика елордасы - Астана қаласы және Қарағанды, Балқаш, Көкшетау сияқты iрi өнеркәсiп орталықтары орналасқан. Дәлiзге сондай-ақ Жезқазған және Павлодар-Екiбастұз аумақтық-өнеркәсіптiк кешендер тартылады. Дәлiз шегiнде баламалы учаскелерi және сұрыптаушы станциялары бар темiр жол желiсi орналасқан, солардың арасындағы ең iрiлерi Қарағанды-Сұрыптау, Қырқыншы және Көкшетау-1 болып табылады. Iрi тоннажды контейнерлердi өңдеу бойынша iрi контейнерлiк терминалдар Достық, Қарағанды, Ақмола және Көкшетау-1 станцияларында орналасқан.
СОЛТҮСТIК дәлiзiнiң темiр жол учаскелерi бойынша тасымалдардың барлық көлемiнің 40%-ына дейiнгiсiн экспорт-импорт және шамамен 10%-ын транзиттiк жүк тасқындары құрайды (көбіне ТМД елдерi қатынасында).
СОЛТҮСТIК дәлiз шеңбердегi көлiкконтинентаралық бағыттар транзиттік тасымалдардың өсу перспективасына мүмкiндiк жасайды. Алайда қазiргі кезде олар баламалы бағыттармен бәсекеде ұтылып отыр (теңiз және ресейлiк Транссiбке).
ОРТАЛЫҚ дәлiз Оңтүстiк-Шығыс және Оңтүстiк Қазақстанның дамыған өнеркәсiптiк аудандары арқылы өтедi.
Дәліз шегiнде баламалы учаскесi және Ақтоғай, Алматы, Шу, Луговая, Жамбыл, Шымкент, Арыс сұрыптау станциялары бар темiр жол торабы орналасқан. Iрi тоннажды контейнерлердi қайта өңдейтiн iрi контейнерлiк терминалдар Достық, Алматы, Жамбыл және Шымкент станцияларында орналасқан.

двухпутным             Тыс.км   0,9      0,8      1,2        -
-------------------------------------------------------------------
с электрической тягой  Тыс.км   0,9      0,9      0,1        -
с тепловозной тягой    Тыс.км   1,0      0,9      2,0       1,1
-------------------------------------------------------------------
с диспетчерской
централизацией         Тыс.км   1,2      1,1      2,0       1,1
с автоблокировкой      Тыс.км   0,4      0,4      0,1        -
с полуавтоматической
блокировкой            Тыс.км   0,3      0,3       -         -
-------------------------------------------------------------------
Весовые нормы грузовых   Тонн     2700-    2700-    2700-     2000-
поездов                           6000     4500     4500      4500
-------------------------------------------------------------------
Средние скорости
движения грузовых
поездов:
участковые             км/час    43       41       45        39
технические            км/час    49       47       48        45
-------------------------------------------------------------------
Приведенные данные свидетельствуют о том, что по уровню технической оснащенности железнодорожные сети Республики Казахстан способны обеспечить достаточно высокую интенсивность движения в рамках международных транспортных коридоров.
Коридор СЕВЕРНЫЙ проходит по промышленно развитым регионам Казахстана. В его границах расположены столица республики - город Астана и такие крупные промышленные центры как Карагандинский, Балхашский, Кокшетауский. К коридору тяготеют также Жезказганский и Павлодар-Экибастузский территориально-промышленные комплексы.
В пределах коридора имеется железнодорожная сеть с альтернативными участками и сортировочными станциями, крупнейшими из которых являются Караганда-Сортировочная, Сороковая и Кокчетав-I. Крупные контейнерные терминалы по обработке крупнотоннажных контейнеров расположены на станциях Достык, Караганда, Акмола и Кокчетав-I.
Из всего объема перевозок по железнодорожным участкам коридора СЕВЕРНЫЙ до 40% составляют экспортно-импортные и порядка 10% транзитные (преимущественно в сообщении стран СНГ) грузопотоки.
Трансконтинентальные маршруты в рамках коридора СЕВЕРНЫЙ предоставляют перспективы роста для транзитных перевозок. Однако в настоящее время они проигрывают в конкуренции альтернативным маршрутам (морским и российскому Транссибу).
Коридор ЦЕНТРАЛЬНЫЙ проходит по промышленно развитым районам Юго-Восточного и Южного Казахстана.
В пределах коридора имеется железнодорожная сеть с альтернативным участком и сортировочными станциями Актогай, Алматы, Шу, Луговая, Жамбыл, Шымкент, Арысь. Крупные контейнерные терминалы, осуществляющие переработку крупнотоннажных контейнеров, расположены на станциях Достык, Алматы, Жамбыл и Шымкент.

Қазiргі кезде ОРТАЛЫҚ дәлiзi бойынша жүк тасқынындағы транзиттiң үлесi Ақтоғай - Достық учаскесiнде 15%-дан Шеңгелдi станциясына кiре берiсте 55%-ға дейiн өзгередi, ол тұста ОРТАЛЫҚ және ОРТА АЗИЯЛЫҚ дәлiздердiң транзиттiк тасқындары қосылады.
ОРТАЛЫҚ дәлiз шеңберiндегi көлікконтинентаралық бағыттар Орталық Азия елдерiнiң Қытаймен және Азия-Тынық мұхит өңiрi елдерiмен сыртқы экономикалық байланыстарын қамтамасыз етедi. Қазiргi кезге дейiн оларға балама жоқ. Бiрақ Орталық Азия елдерiнде Джалал-Абад (Қырғыз Республикасы)-Қашқар темiр жолын салу арқылы Қытайға баламалы шығудың мүмкiндiктерi зерттелуде.
БАТЫС дәлiзi Қазақстанның негiзгi мұнай өндiрушi аймағы - Орал, Ақтөбе, Атырау және Маңғыстау облыстарының аумақтарын қамтиды. Дәлiз шегiнде Мақат және Атырау сұрыптау станциялары бар темiр жолы жатыр. Осы станцияларда iрi тоннажды контейнерлердi қайта өңдеуге арналған контейнерлiк терминалдар бар.
Дәлiз шекараларында ең қарқынды темiр жол тасымалдары Атырау - Ақсарай учаскесiнде, ал төмен қарқынды тасымалдар Бейнеу-Маңғышлақ учаскесінде жүзеге асырылады. Темiр жол жүк тасқындарындағы транзиттiң үлесi Бейнеуге кiре-берiсте 35%-дан Ақсарайда 14%-ға дейiн ауытқиды.
БАТЫС дәлiзiнің темiр жол бағыты бойынша тасымалдардың өсу перспективасы өңiрдiң экономикалық дамуымен және Ақтау теңiз сауда портының көлiк мүмкiндiктерiмен тiкелей байланысты. Оның үстiне, Өзбекстандағы Үшқұдық-Қараөзек темiр жолының құрылысы бiткеннен кейiн транзиттiк тасымалдардың өсуі күтілуде. Бұл жүк тасқындарын ОРТА АЗИЯ дәлiзiнен ауыстырудың есебiнен жүргiзiледi.
ОРТА АЗИЯ дәлiзi Қазақстанды оңтүстiктен солтүстік-батысқа қарай қиып өтедi және ол Қызылорда, Ақтөбе, Орал, Қарашығанақ және Илецк (Peceй Федерациясының аумағы) өнеркәсiптiк тораптары арқылы өтедi.
Дәліз шекараларында Арыс, Қандығаш, Илецк-1, Ақтөбе сұрыптау станциялары бар темiр жол өтедi. Iрi тоннажды контейнерлермен операцияларды жүзеге асыратын контейнерлiк терминалдар Ақтөбе, Жилаево, Tөpe-Там, Қызылорда станцияларында бар.
ОРТА АЗИЯ дәлiзi құрамындағы темiр жол транзиттiк жүктердің ең көп өткiзілiмін орындайды - жалпы республикалықтың 60%-на дейiн. Жиынтық жүк тасқынындағы транзит үлесi 30% құрайды, ол Озинки станциясына кіре-берiстерде 50%-ға дейiн жоғарылайды.
Осы темiр жол бағытының жүктеме перспективасы Өзбекстандағы Үшқұдық-Қараөзек темiр жолы iске қосылғаннан кейін БАТЫС және ОРТА АЗИЯ дәлiздерi арасында жүк тасқындарын қайта бөлуге көп байланысты болады. Алайда қазiрдiң өзге тасымалдар қарқынын бәсеңдету өтe мүмкiн болып көрінеді.
Негізгі техникалық сипаттамалар бойынша (екi аралықтардағы негiзгi жолдар саны, поездар қозғалысының есептiк жылдамдығы, түрлi деңгейлерде автомобиль жолдарымен қиылысуы және т.б.) қазақстандық темiр жолдар халықаралық стандаpттар талаптарынан бiршама кем түсiп жатыр.
Мысалы, екi қатарлы учаскелер Қазақстан аумағындағы халықаралық темiр жол бағыттарынан жалпы аралық ұзақтығының жартысынан аспайтын қашықтықты алып жатыр. Бұл ретте бiр қатарлы учаскелердің жүк тасу қабiлетi тасымалдардың қазiргi орын алған көлемдерінде 50% және одан көбiрек толтырылған. Бұл жағдай жүк тасқындары көлемiнің өсу шамасына қарай тасымал шарттарын едәуір қиындатуы мүмкiн.

В настоящее время доля транзита в грузопотоке по коридору ЦЕНТРАЛЬНЫЙ меняется от 15% на участке Актогай-Достык до 55% на подходах к станции Ченгельды, где объединяются транзитные потоки ЦЕНТРАЛЬНОГО и СРЕДНЕАЗИАТСКОГО коридоров.
Трансконтинентальные маршруты в рамках коридора ЦЕНТРАЛЬНЫЙ обеспечивают внешнеэкономические связи стран Центральной Азии с Китаем и странами Азиатско-Тихоокеанского региона. До настоящего времени они не имеют альтернатив. Однако в странах Центральной Азии изучаются возможности альтернативного выхода на Китай путем строительства железной дороги Джалал-Абад (Кыргызстан) - Кашгар.
Коридор ЗАПАДНЫЙ охватывает территории Уральской, Актюбинской, Атырауской и Мангистауской областей - основной нефтедобывающий регион Казахстана. В пределах коридора пролегает железная дорога с сортировочными станциями Макат и Атырау. Там же имеются контейнерные терминалы для переработки крупнотоннажных контейнеров.
Наиболее интенсивные железнодорожные перевозки в границах коридора осуществляются на участке Атырау-Аксарайская, наименее интенсивные - на участке Бейнеу-Мангышлак. Доля транзита в железнодорожных грузопотоках колеблется от 35% на подходах к Бейнеу до 14% у Аксарайской.
Перспективы роста перевозок по железнодорожному маршруту коридора ЗАПАДНЫЙ напрямую связаны с экономическим развитием региона и транспортных возможностей Актауского морского торгового порта. Кроме того, после завершения в Узбекистане строительства железной дороги Учкудук-Караозек, ожидается рост объемов транзитных перевозок. Это будет происходить за счет перемещения грузопотоков с коридора СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ.
Коридор СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ пересекает Казахстан с юга на северо-запад и проходит через Кызылординский, Актюбинский, Уральский, Карачаганакский и Илецкий (территория Российской Федерации) промышленные узлы.
В границах коридора пролегает железная дорога с сортировочными станциями Арысь, Кандагач, Илецк-I, Актюбинск. Контейнерные терминалы, на которых осуществляются операции с крупнотоннажными контейнерами, имеются на станциях Актюбинск, Жилаево, Тюра-Там, Кызылорда.
Железная дорога в составе коридора СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ осуществляет наибольший пропуск транзитных грузов - до 60% от общереспубликанских. Доля транзита в суммарном грузопотоке составляет около 30%, повышаясь на подходах к станции Озинки до 50%.
Перспективы загрузки этого железнодорожного маршрута во многом будут зависеть от перераспределения грузопотоков между коридорами ЗАПАДНЫЙ и СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ после ввода в эксплуатацию железной дороги Учкудук-Караозек в Узбекистане. Однако уже сейчас снижение интенсивности перевозок представляется как очень вероятное.
По основным техническим характеристикам (количество главных путей на перегонах, расчетная скорость движения поездов, пересечения с автомобильными дорогами в различных уровнях и т.п.) казахстанские железные дороги значительно уступают требованиям международных стандартов.
Так двухпутные участки занимают не более половины от общей протяженности международных железнодорожных маршрутов на территории Казахстана. При этом провозная способность однопутных участков при существующих объемах перевозок заполнена на 50% и более. Это обстоятельство может значительно усложнить условия перевозок по мере роста объема грузопотоков.

XМТЖК ұсынымдарына сәйкес түзу сызықты учаскелер мен салынып жатқан үлкен радиусты қисықтықтарда есептiк жылдамдықтар 160 км/сағ. кем болмауы тиiс. Қолданыстағы темiр жолдарын дамыту (қайта жаңарту, қалпына келтiру), сондай-ақ осы көрсеткішке бағдарлануы тиiс. Алайда соңғы жылдары көлiк инфрақұрылымының техникалық жай-күйiнiң күрт нашарлауына байланысты, әсіресе жол құрылғыларының, Қазақстанның темiр жол тораптарының бәрiнде, соның iшiнде халықаралық бағыттар құрамына кiретiн учаскелерде рұқсат етiлген жылдамдықтар 80 км/сағ., ал жекелеген жағдайларда - 40-70 км/сағ. дейiн шектелген.
Халықаралық темiр жол желiлерiнiң автомобиль жолдарымен бiр деңгейде қиылысуына рұқсат етілмейдi. Қазақстандық темiр жолдар үшін бұл өте күрделi талап. Мысалы, тек ОРТА АЗИЯ дәлiзi шегiнде бiр деңгейдегi шамамен 90 қиылыстар бар, олардың елеулi бөлiгi мүлде күзетiлмейтiн өткелдер.
Халықаралық бағыттардың құрамына кiретін, қайта жаңартылуы темiр жолдағы өткiзу қабілетін жоғарылатуға мүмкiндік беретiн қазақстандық темiр жолдардың қолайсыз және жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын қажет ететiн учаскелерiнiң тiзбесi 3-кестеде келтiрiлген.
Қалпына келтiру және қайта жаңарту жұмыстарына арналған қаражат тиiстi жылдың республикалық бюджетiнде көзделетiн болады. Одан басқа, осы iс-шараларды iске асыруға "ҚТЖ" ҰК" меншiктi қаражаты пайдаланылатын болады.
3-кесте. Жөндеу-қалпына келтіру және қайта жаңғырту жұмыстарына талап ететін темір жол учаскелері
___________________________________________________________________
Дәліздер мен темір жол   |Ұзақ. |Екі ара.|  Күшейтуге мұқтаж
учаскелерінің атаулары   |тығы, |лықтағы |  учаскелер ұзақтығы
| км   |негізгі |______________________
|      |жолдар  | бірінші | келешекте
|      | саны   | кезекте |
___________________________________________________________________
СОЛТҮСТІК дәлізі
___________________________________________________________________
Саяқ - Ақтоғай                185,5    бір      25,6      237,7
Мойынты - Саяқ                336,9    бір      14,5      217,6
Астана - Мойынты              1190,6   бір/екі  34,7      184,7
Көкшетау - Астана             600,5    бір/екі  41,5      174,1
Ақтоғай - мемл.шекара         680,4    бір/екі  2,5       324,8
Дәліз бойынша барлығы:      3321,8            118,8     1262,9
___________________________________________________________________
ОРТАЛЫҚ дәлізі (СОЛТҮСТІК дәлізі құрамында ескерілген Достық - Ақтоғай учаскесін алып тастағанда)
___________________________________________________________________

Согласно рекомендациям СМЖЛ расчетные скорости на прямолинейных участках и кривых больших радиусов строящихся железных дорог должны составлять не менее 160 км/час. Развитие (реконструкция, реабилитация) существующих железных дорог должно также ориентироваться на этот показатель. Однако из-за резкого ухудшения в последние годы технического состояния транспортной инфраструктуры, особенно устройств пути, на всей сети железных дорог Казахстана, в том числе на участках, входящих в состав международных маршрутов, максимально допустимые скорости ограничены 80 км/час, а в отдельных случаях - 40-70 км/час.
Для международных железнодорожных магистралей не допускается пересечение с автомобильными дорогами на одном уровне. Для казахстанских железных дорог это очень серьезное требование. Так, к примеру, только в пределах коридора СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ имеется порядка 90 пересечений в одном уровне, значительная часть которых представляет собой вообще неохраняемые переезды.
Перечень неблагополучных участков казахстанских железных дорог, входящих в состав международных маршрутов и требующих ремонтно-восстановительных работ, реконструкция которых позволит повысить пропускную способность на железной дороге, приведен в таблице 3.
Средства на восстановительные и реконструктивные работы будут предусматриваться в республиканском бюджете на соответствующий год. Кроме того, на реализацию данных мероприятий будут использованы собственные средства ЗАО "НК КТЖ".
Таблица 3. Участки железных дорог, требующие
ремонтно-восстановительных и
реконструктивных работ
-------------------------------------------------------------------
Название коридоров и  !Протяжен-!Количество!Протяженность участ-
железнодорожных    !ность км.! главных  !ков, нуждающихся в
участков        !         ! путей на !усилении:
!         ! перегоне !----------------------
!         !          !в первую !в перспек-
!         !          !очередь  !тиве
-------------------------------------------------------------------
Коридор СЕВЕРНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Саяк-Актогай             185,5       один       25,6      237,7
Моинты-Саяк              336,9       один       14,5      217,6
Астана - Моинты          1190,6    один/два     34,7      184,7
Кокшетау - Астана        600,5     один/два     41,5      174,1
Актогай - гос.граница    680,4     один/два      2,5      324,8
327,9       один        -        124,0
Итого по коридору       3321,8                 118,8     1262,9
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЦЕНТРАЛЬНЫЙ (за исключением участка Дружба - Актогай,
учтенного в составе коридора СЕВЕРНЫЙ)
-------------------------------------------------------------------

Арыс - Алматы                 1562,8   бір      352,9      280,42
Алматы І - Ақтоғай            562,5    -//-     133,6      436,5
Дәліз бойынша барлығы:      2125,3            486,5      716,92
___________________________________________________________________
ОРТА АЗИЯ дәлізі
___________________________________________________________________
Озинки - Шеңгелді             3281    бір-екі   457,5      729,97
Дәліз бойынша барлығы:      3281              457,5      729,97
___________________________________________________________________
БАТЫС дәлізі
___________________________________________________________________
Мақат - Ақсарай               441,8   бір       367          68
Мақат - Бейнеу                300,3   -//-       -           95
Бейнеу - Маңғыстау            403,5   -//-      225-         178
Дәліз бойынша барлығы:      1145,6            592          341
Негізгі дәліздер бойынша
Барлығы    9873,7
___________________________________________________________________
2) Автомобиль көлігі
Қазақстан Республикасының мемлекетаралық байланыстарын қамтамасыз ететiн автомобиль жолдарының тiзбесi "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыруды дамыту мен жетiлдiру жөніндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 1995 жылғы 25 сәуiрдегi N 557  қаулысымен бекiтiлген. Iс жүзінде ол толық көлемде БҰҰ АТМЭӘК бағдарламалық кеңесiнде (Бангкок, 1995 жыл) Азия тас жолдары құрамына енгiзу үшін АЛТИД жобасы бойынша ұсынылған едi.
Еуропа - Азия қатынасындағы "E" санатындағы автомобиль жолдарының халықаралық желiсiн құру Еуропалық экономикалық комиссияның (БҰҰ EЭK) тарапынан жүргiзіліп жатыр.
Халықаралық автомагистральдар жөнiндегi келiсiм арқылы (ХАК, БҰҰ EЭK Iшкi көлiк жөнiндегi комитетi, Женева, 1975 жыл) негiзгi техникалық талаптар белгiлендi, Еуропадағы халықаралық автомобиль жолдарының тiзбесi жіктелдi және бекiтілдi. Көрсетiлген Келiсiмге толықтыруларға сәйкес халықаралық автомобиль жолдарының тiзбесi кеңейтiлдi және оған құрлықтың азиялық бөлiгiнде орналасқан автомобиль жолдары енгiзiлдi.
Қазақстан автомобиль жолдарын еуразиялық халықаралық автомобиль жолдары желiсiне енгiзу бойынша ағымдағы жай-күйi 4-кестеде көрсетiлген.
Темiр жолдардағы жағдай сияқты, БҰҰ аймақтық құрылымдары арқылы назарға алынған қазақстандық автомобиль жолдары Қазақстан Республикасының аумағындағы жоғарыда аталған төрт көлiк дәлiзiне төселiнедi.
4-кесте. Қазақстан Pecпубликасының халықаралық автомобиль жолдары
___________________________________________________________________
Автомобиль жолдарының        |            Жіктеме
учаскелері              |___________________________________
|   ХАҚ, ЕЭК   |   БҰҰ АТМЭӘК,
|      БҰҰ     | Азия тас жолдары
___________________________________________________________________
СОЛТҮСТІК дәлізі
___________________________________________________________________
Омбы-Павлодар-Семей-Георгиевка
-Майқапшағай                         Е-127             -
Омбы-Павлодар-Семей-Георгиевка
-Аягөз-Таскескен-Үшарал-Сарыөзек      -               А-60
Таскескен-Бақты                      Е-015             -

Арысь - Алматы          1562,8       один      352,9     280,42
Алматы I - Актогай       562,5       -"-       133,6     436,5
Итого по коридору       2125,3                 486,5     716,92
-------------------------------------------------------------------
Коридор СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
-------------------------------------------------------------------
Озинки - Шенгельды       3281      один/два    457,5     729,97
Итого по коридору        3281                  457,5     729,97
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЗАПАДНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Макат - Аксарайская      441,8       один       367        68
Макат - Бейнеу           300,3       -"-         -         95
Бейнеу - Мангышлак       403,5       -"-        225       178
Итого по коридору       1145,6                  592       341
-------------------------------------------------------------------
ВСЕГО по основным
коридорам               9873,7
-------------------------------------------------------------------
2) Автомобильный транспорт
Перечень автомобильных дорог, обеспечивающих межгосударственные связи Республики Казахстан, утвержден  постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан 25 апреля 1995 года N 557 "О мерах по развитию и совершенствованию организации международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан". Практически в полном объеме он был представлен на программном совещании ЭСКАТО ООН (Бангкок, 1995 год) для включения в состав Азиатских шоссейных дорог по проекту АЛТИД.
Создание международной сети автомобильных дорог категории Е в сообщении Европа - Азия ведется по линии Европейской экономической комиссии (ЕЭК ООН).
Соглашением по международным автомагистралям (СМА, Комитет по внутреннему транспорту ЕЭК ООН, Женева, 1975 год) определены основные технические требования, классифицирован и утвержден перечень международных автомобильных дорог в Европе. В соответствии с дополнениями к указанному Соглашению перечень международных автомобильных дорог был расширен и в него включены автомобильные дороги, расположенные в азиатской части континента.
Текущее состояние по включению автомобильных дорог Казахстана в евроазиатскую международную автодорожную сеть показано в таблице 4. Как и в случае с железными дорогами, казахстанские автодороги, принимаемые во внимание региональными структурами ООН, укладываются в уже упомянутые выше четыре транспортных коридора на территории Республики Казахстан.
Таблица 4. Международные автомобильные дороги
Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
!        Классификация
Участки автомобильных дорог    !-------------------------------
!    СМА,   !Азиатские шоссейные
!  ЕЭК ООН  !дороги, ЭСКАТО ООН
-------------------------------------------------------------------
Коридор СЕВЕРНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Омск - Павлодар - Семипалатинск -
Георгиевка - Майкапчагай                Е-127            --
Омск - Павлодар - Семипалатинск -        --             А-60
Георгиевка - Аягуз - Таскесен -
Учарал - Сарыозек
Таскесен - Бахты                        Е-015            --

Үшарал-Достық                        Е-014            А-72
___________________________________________________________________
ОРТАЛЫҚ дәлізі
___________________________________________________________________
Ташкент-Шымкент-Бішкек-
Алматы-Сарыөзек                      Е-40             А-5
Сарыөзек-Хоргос                      Е-013            А-5
Алматы-Көкпек                        Е-011             -
Көкпек-Көктал-Хоргос                 Е-012             -
___________________________________________________________________
ОРТА АЗИЯ дәлізі
___________________________________________________________________
Орал-Ақтөбе-Қарабұтақ-Қызылорда      Е-38             А-61
Қызылорда-Шымкент                    Е-123            А-61
___________________________________________________________________
БАТЫС дәлізі
___________________________________________________________________
Орал-Атырау                          Е-121            А-63
Астрахань-Атырау                       -              А-70
Атырау-Доссор-Бейнеу                 Е-121            А-63, А-70
Бейнеу-Шетпе-Жаңа Өзен-Бекдаш        Е-121            А-70
___________________________________________________________________
Қазақстанның солтүстiк батыста автомобиль жолдары Ресей Федерациясы автомобиль жолдарының желiсi арқылы 2-шi (Берлин Варшава - Минск - Москва - Нижний Новгород - Екатеринбург - Челябинск) және 9-шы (Хельсинки - Астрахань) пан-еуропалық дәлiздерге шығады. Шығыста олар Қытай Халық Республикасының автомобиль жолдарымен тоғысады, ал оңтүстiкте орталық азиялық мемлекеттерi автомобиль жолдарының желiсi арқылы Оңтүстiк Азия және Парсы шығанағы елдерiне жол ашады.
Сараптамалық бағалар бойынша тасымалдардың, соның iшiнде транзиттiктің де ең көп көлемдерi ОРТАЛЫҚ және ОРТА АЗИЯ дәлiздерiне келедi. Алайда қазiргi кезде бұл үшiн, өкiнiшке орай, дәл сандық бағалар жоқ. Қазiргi кезде Қазақстанда "жүрдек" немесе "автомагистраль" ретiнде жiктеуге болатын бiрде-бiр автомобиль жолы жоқ. Автомобиль жолдарының техникалық параметрлерi халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес келмейдi және ең дұрыс жағдайда оларды "әдеттегi" үлгiдегi жолдарға жатқызуға болады (ХАК жiктемесi). Осы дәлiздер бойынша өткiзу қабiлетiн жақсарту үшiн мынадай: Алматы-Бiшкек, Қарабұтақ-Ырғыз-Арал, Ресей Федерациясы шекарасы-Орал-Ақтөбе, Қарабұтақ-Қызылорда шекарасы сияқты автожолдардың жекелеген учаскелеріне қайта жаңарту жүргiзу қажет. Бұл автожолдардың учаскелерiн қайта жаңартуға арналған қаражат тиiстi жылдың республикалық бюджетiнде көзделетiн болады.
Халықаралық маңыздағы автомобиль жолдары өз ұзақтығының үлкен бөлуiнде (94%) асфальт-бетонмен және қара қиыршықтас жамылғысымен төселген. Топырақ үзілулерi тек БАТЫС дәлiзiнің автомобиль жолдарында ғана кездеседi. Сонымен бiрге пайдалану жай-күйi қанағаттанғысыз деп бағаланатын жол учаскелерiнiң жоғары үлес салмағын атап кеткен жөн (жалпы ұзақтықтың 60% астамы). 5-кестеде көрсетiлген 6 бағыттағы 443 көпiрдiң 38-i авариялық немесе аварияға тақау жай-күйде. БАТЫС дәлiзiнiң автожолдарын жақсарту үшiн республикалық бюджеттен мынадай: Астрахань-Түрікменбашы, Ақтау-Атырау, Атырау-Орал сияқты автожолдардың учаскелерiн қайта жаңартуға және Қиғаш өзенi арқылы көпiр салуға қаражат бөлу қажет.
Жол бойындағы сервистiк қызмет көрсетудiң деңгейi, әсiресе ауыр кластағы жүк автомобильдерi мен автобустар сервисiне қатысты өте төмен.
Қазақстанның халықаралық автомобиль жолдарының техника-пайдаланымдық көрсеткiштерiн 5-кестеде келтiрiлген бағыттардың көрсеткiштерi суреттейдi.
5-кесте. Автомобиль жолдарының жалпылама сипаттамасы
___________________________________________________________________
Бағыт         | Ұзақ. |  соның ішінде   | қозғалыстың
| тығы, |    жай-күйі     |    орташа
| км    |    бойынша      | қарқындылығы,
|       |_________________|   а/м күніне
|       |қанағат.,| нашар |
|       |  км     |  км   |
___________________________________________________________________
Өзбекстан шекарасы -
Шымкент - Тараз -

Учарал - Достык                         Е-014           А-72
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЦЕНТРАЛЬНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Ташкент - Шымкент - Бишкек -
Алматы - Сарыозек                       Е-40            А-5
Сарыозек - Хоргос                       Е-013           А-5
Алматы - Кокпек                         Е-011            --
Кокпек - Коктал - Хоргос                Е-012            --
-------------------------------------------------------------------
Коридор СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
-------------------------------------------------------------------
Уральск - Актюбинск -
Карабутак - Кызылорда                   Е-38            А-61
Кызылорда - Шымкент                     Е-123           А-61
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЗАПАДНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Уральск - Атырау                        Е-121           А-63
Астрахань - Атырау                       --             А-70
Атырау - Досор - Бейнеу                 Е-121         А-63, А-70
Бейнеу - Шетпе -
Новый Узень - Бекдаш                    Е-121           А-70
-------------------------------------------------------------------
На северо-западе автомобильные дороги Казахстана через сеть автомобильных дорог Российской Федерации выходят на 2-ой (Берлин - Варшава - Минск - Москва - Нижний Новгород - Екатеринбург - Челябинск) и 9-ый (Хельсинки - Астрахань) панъ-европейские коридоры. На востоке они стыкуются с автомобильными дорогами Китайской Народной Республики, а на юге, через сеть автомобильных дорог центральноазиатских государств, предоставляют доступ к странам Южной Азии и Персидского залива.
По экспертным оценкам наибольшие объемы перевозок, в том числе транзитных, приходятся на коридоры ЦЕНТРАЛЬНЫЙ и СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ. Однако точных количественных оценок для этого в настоящее время, к сожалению, не существует. На сегодняшний день в Казахстане нет ни одной автомобильной дороги, которую можно было бы классифицировать как "скоростную" или "автомагистраль". Технические параметры автодорог не соответствуют требованиям международных стандартов и в лучшем случае могут быть отнесены к дорогам "обычного" типа (классификация СМА). Для улучшения проездных способностей по данным коридорам необходимо провести реконструкцию отдельных участков автодорог, таких как: Алматы-Бишкек, Карабутак- Иргиз-Аральск, граница Российской Федерации-Уральск-Актобе, Карабутак-граница Кызылординской области. Средства на реконструкцию данных участков автодорог будут предусматриваться в республиканском бюджете на соответствующий год.
На большей части своей протяженности (94%) автомобильные дороги международного значения имеется асфальтобетонное и черногравийное покрытие. Грунтовые разрывы встречаются только на автодорогах в коридоре ЗАПАДНЫЙ. Вместе с этим следует отметить высокий удельный вес участков дорог (более 60% от общей протяженности), эксплуатационное состояние которых оценивается как неудовлетворительное. Из 443 мостов, на шести указанных в табл. 5 маршрутах, 38 находится в аварийном или предаварийном состоянии. Для улучшения автодорог коридора ЗАПАДНЫЙ необходимо выделение средств из республиканского бюджета на реконструкцию таких участков автодорог, как Астрахань-Туркменбаши, Актау-Атырау, Атырау-Уральск и строительство моста через реку Кигач.
Крайне низким остается уровень придорожного сервисного обслуживания, особенно в отношении грузовых автомобилей тяжелого класса и автобусов.
Технико-эксплуатационные показатели международных автомобильных дорог Казахстана иллюстрируют показатели маршрутов, представленных в таблице 5.
Таблица 5. Обобщенные характеристики автомобильных дорог
-------------------------------------------------------------------
Маршрут          !Протя-  !в том числе по !Ср. интен-
!женность!  состоянию    !сивность
!км      !---------------!движения,
!        !удовл.,!  не   !а/м в день
!        !  км   !удовл.,!
!        !       !  км   !
-------------------------------------------------------------------
граница Узбекистана - Шымкент
- Тараз - Бишкек - Алматы -

Бішкек - Алматы - Хоргос   1137     267      870        4567
(ОРТАЛЫҚ дәлізінің
автомобиль бағыты)
РФ шекарасы - Орал -
Ақтөбе - Қызылорда -       2048     607      1441       1227
Шымкент
(ОРТАЛЫҚ дәлізінің
автомобиль бағыты)
Петропавл - Астана -
Қарағанды - Алматы         1669     844      825        2599
РФ шекарасы - Атырау -
Ақтау - Түркіменстан
шекарасы                   1420     312      1108       757
(БАТЫС дәлізі
автомобиль
бағыттарының бірі)
РФ шекарасы - Павлодар -
Семей - Майқапшағай        1105     600      505        900
(СОЛТҮСТІК дәлізі
автомобиль
бағыттарының бірі)
РФ шекарасы - Қостанай -
Астана                     879      352      1527      2376
(СОЛТҮСТІК дәлізі
автомобиль
бағыттарының бірі)
__________________________________________________________________
БАРЛЫҒЫ         8258     2982    5276
__________________________________________________________________
3) Су көлiгi
Су көлiгiнің экспорт-импорт және транзиттiк тасымалдарды дамыту перспективалары негiзiнен Ақтау теңiз сауда портымен байланысты. АТСП халықаралық көлiк дәлiздерi TPACEKA және СОЛТҮСТIК-ОҢТҮСТIК құрамындағы мультимодальды көлiк торабы ретiнде қаралынады. Бүгiнгi күнде Ақтау - Баку темiржолдық паром желiсi қолданыста, оның шеңберiнде Поти мен Батуми грузиялық порттарға және одан әрi Қара теңiз порттары арқылы Еуропа елдерiне мынадай үш бағыт бойынша шығу арқылы Қазақстан, Әзербайжан, Грузия темiр жолдарын iске қосуға мүмкiндiк беретiн темiржол вагондарын ауыстырып тиеусiз тасымалдау жүзеге асырылады:
1. Ильичевск, Одесса, Броды және Украинадағы Южный порттарына дейін;
2. Стамбулға дейiн;
3. Варна, Констанца және Бургас порттарына дейiн.
Жүк тасқындарының негiзгi номенклатурасы: мұнай және мұнай өнiмдерi, контейнерлер, халық тұтынатын тауарлар, жабдықтарды, ауылшаруашылығы өнiмдерiн және басқаларын қоса алғанда, габаритсiз жүктер.
1999 жылы порттың қайта жаңартылуының бiріншi кезеңi аяқталды, соның нәтижесiнде оның құрғақ жүктердi ауыстырып тиеу бойынша қуаты жылына 1,5 млн тоннаға дейiн және мұнайға - жылына 8 млн. тоннаға дейiн жеттi. Қазақстан Республикасы Президентiнің 2002 жылғы 26 сәуiрдегi N 853  Жарғысына сәйкес "Ақтау теңiз сауда порты" арнайы экономикалық аймақ (АЭА) құрылды. Осы аймақ өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуына, порт және көлiк инфрақұрылымының дамуына, өнеркәсiптiк кешендердiң құрылуына және т.б. инвестицияларды тартуға ықпал етедi.
"Ақтау теңiз сауда порты" АЭА жұмыс iстеуi теңiз, темiр жол, құбыр, автомобиль және әуе тасымалдары халықаралық көлiк торабының кешендiк дамуын қамтамасыз етедi, сыртқы сауда айналымын өсiруге мүмкiндiк бередi және Қазақстан Республикасының транзиттiк әлеуетiнiң тиiмдi пайдалануын қамтамасыз етедi.
Порт құрамында мыналар бар:
бас және үйілген жүктерді өңдеуге арналған үш әмбебап айлақ;
астықтың экспортына, ауыр салмақтыларды қайта тиеуге және "ро-ро" үлгісіндегі кемелердi өңдеуге арналған бip айлақ;
бip мезгілде су сыйымдылығы 12000 тоннаға дейiн 3 танкерді өңдеуге мүмкіндік бepeтін 3 мұнай құюшы айлақ;
темiр жол және автомобиль паромдарына қызмет көрсeтуге  арналған паромдық терминал;
көлемі 55 мың шаршы метрден астам қоймалық үй-жайлар;
қазiргi жүк тиеу-түсіру жабдығы, соның ішінде iрі тоннажды контейнерлерді өңдеуге арналғандары да.
Қазақстан Республикасының порттары арқылы тасымалдарды дамытуға мынадай факторлар кедергі жасайды:
республиканың шығыс, орталық және солтүстiк аймақтарынан портқа көлiк кiруінің қанағаттанарлықсыздығы;
Каспий теңiзiнде Қазақстан Республикасының дербес флоты болмауы;
жүк терминалдарын қайта жаңарту қажеттілігі;
толқын тосқысы мен кіреберіс бөгетін қайта жаңарту қажеттілігі;
Ақтау порты акваториясында түбін тереңдету жұмыстарын жүргiзу қажеттілігі;
кeмe жөндеу мен кеме құрылысы базасының болмауы;
теңіз операцияларын қолдау базасы оның болмауы;
құрғақ жүктер тасымалынан көлемі ұлғаюына байланысты қойма үй-жайлардың жеткіліксіздігі.
Қазақстанда кеме жүзуге Ертiс және Жайық өзендерi жарамды болып табылады, олар еліміздің шығысы мен батысында ағады. Алайда осы көлiк магистральдарын халықаралық, әсiресе транзиттік тасымалдарға қатыстыру олардың тереңдігінің шектеулі болғанынан айтарлықтай емес. Шульба шлюзi құрылысының аяқталуынан және Ертiс өзенінде ашық кеме қатынасы ашылуынан кейін оны Қазақстан Республикасы, Қытай Халық Республикасы және Ресей Федерациясы арасында транзиттік ретiнде пайдалану мүмкіндiгі пайда болады. Ол үшін Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасы арасындағы Іле мен Қара Ертіс өзендері арқылы қазақстандық және қытайлық кемелермен тасымалды ұйымдастыру туралы келісімді қайта қарау жөн.
Жайық өзенi бойынша кеме қатынасын шектейтiн Жайық-Каспий каналының саяздануы су көлігімен сыртқы сауда және транзиттік жүктердің тиеусiз тасымалдануын жүзеге асыру үшін Атырау өзен портын пайдалануға мүмкіндік бермейді.

Хоргос                          1137     267      870       4567
(автомобильный маршрут
коридора ЦЕНТРАЛЬНЫЙ)
граница РФ - Уральск -
Актюбинск - Кызылорда -
Шымкент                         2048     607     1441       1227
(автомобильный маршрут
коридора СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ)
Петропавловск - Астана -
Караганда - Алматы              1669     844      825       2599
Граница РФ - Атырау -
Актау - граница Туркменистана   1420     312     1108        757
(один из автомобильных
маршрутов коридора ЗАПАДНЫЙ)
граница РФ - Павлодар -
Семипалатинск - Майкапшагай     1105     600      505        900
(один из автомобильных
маршрутов коридора СЕВЕРНЫЙ)
граница РФ - Костанай -
Астана                           879     352     1527       2376
(один из автомобильных
маршрутов коридора СЕВЕРНЫЙ)
-------------------------------------------------------------------
ВСЕГО                           8258    2982     5276
-------------------------------------------------------------------
3) Водный транспорт
Перспективы водного транспорта в развитии экспортно-импортных и транзитных перевозок связаны, в основном, с морским торговым портом Актау. АМТП рассматривается как мультимодальный транспортный узел в составе международных транспортных коридоров ТРАСЕКА и СЕВЕР-ЮГ. РГП "АМТП" является участником северного маршрута данного международного коридора ТРАСЕКА. На сегодняшний день действует железнодорожная паромная линия Актау - Баку, в рамках которой осуществляется бесперевалочная транспортировка железнодорожных вагонов, позволяющая задействовать железные дороги Казахстана, Азербайджана, Грузии с выходом на грузинские порты Поти и Батуми и далее через порты Черного моря в страны Европы по трем направлениям:
1. до портов Ильичевск, Одесса, Броды и Южный на Украине;
2. до Стамбула;
3. до портов Варна, Констанца и Бургас.
Основная номенклатура грузопотока: нефть и нефтепродукты, контейнеры, товары народного потребления, негабаритные грузы, включая оборудования, сельхозпродукция и др.
В 1999 г. завершена первая фаза реконструкции порта, в результате чего его мощности по перевалке сухогрузов доведены до 1,5 млн. тонн в год и нефти - до 8 млн. тонн в год. В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2002 года N 853 создана специальная экономическая зона (СЭЗ) "Морпорт Актау". Данная зона будет способствовать привлечению инвестиций для социально-экономического развития региона, развитию портовой и транспортной инфраструктуры, созданию производственных комплексов и т.д.
Функционирование СЭЗ "Морпорт Актау" обеспечит комплексное развитие международного транспортного узла морских, железнодорожных, трубопроводных, автомобильных и воздушных перевозок, позволит увеличить внешнеторговый оборот и обеспечит эффективное использование транзитного потенциала Республики Казахстан.
В составе порта имеется:
три универсальных причала для обработки генеральных и навалочных грузов;
один причал для экспорта зерна, перегрузки тяжеловесов и обработки судов типа "ро-ро";
три нефтеналивных причала, позволяющих осуществлять одновременную обработку 3-х танкеров водоизмещением до 12000 тонн;
паромный терминал для обслуживания железнодорожных и автомобильных паромов;
складские помещения, площадью более 55 тыс. кв. м;
современное погрузочно-разгрузочное оборудование, в том числе для обработки крупнотоннажных контейнеров.
Развитию перевозок через порты Республики Казахстан препятствуют следующие факторы:
неудовлетворительная транспортная доступность порта из восточных, центральных и северных регионов республики;
отсутствие собственного флота Республики Казахстан на Каспийском море;
необходимость реконструкции грузовых терминалов;
необходимость реконструкции волнолома и подходной дамбы;
необходимость проведения дноуглубительных работ в акватории порта Актау;
отсутствие судоремонтной и судостроительной базы;
отсутствие базы поддержки морских операций;
недостаточность складских помещений в связи с увеличением объемов перевозок сухогрузов.
В Казахстане судоходными являются реки Иртыш и Урал, которые протекают на востоке и западе страны. Однако вовлечение этих транспортных магистралей в международные, а тем более транзитные, перевозки весьма незначительно из-за ограниченных глубин. После завершения строительства Шульбинского шлюза и открытия сквозного судоходства на реке Иртыш появится возможность использования ее как транзитной между Республикой Казахстан, Китайской Народной Республикой и Российской Федерацией. Для этого целесообразно вернуться к рассмотрению Соглашения между Республикой Казахстан и Китайской Народной Республикой об организации перевозок казахстанскими и китайскими судами по рекам Или и Черный Иртыш.
Обмеление Урало-Каспийского канала, ограничивающего судоходство по реке Урал, не дает возможность использования речного порта Атырау для осуществления бесперевалочной перевозки внешнеторговых и транзитных грузов водным транспортом.

Көрсетілген проблеманы шешу үшiн Жайық-Каспий каналын қайта жаңарту және оны жыл сайын кемe қатынасы жай-күйiнде күтіп ұстау қажет, бұл халықаралық бағытта Атырау порты арқылы жүктерді тасымалдау үшін жағдай жасауға мүмкіндік бepeді. Осы жобаны icкe асыруға республикалық бюджеттік комиссия 2004-2005 жылдарға 827,4 млн. теңге мөлшерiндегi соманы бекiтті.
4) Әуе көлігі
Қазақстанның әуе кеңістігі Еуропа, Ресейден Оңтүстік-Шығыс және Орталық Азия елдерi бағытында транзиттік тасымалдарды жүзеге асыру үшiн тартымды.
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігiндегi негізгі транзиттік дәлiздер төмендегілер болып табылады:
АРИСА-САРИН - Еуропадан Қытайға және Оңтүстiк-Шығыс Азия елдеріне;
АРИСА-ОДИВА - Еуропадан Оңтүстiк Азия елдеріне;
АЗАБИ-ТИРОМ - Еуропадан Оңтүстiк Азия, Орта және Таяу Шығыс елдеріне;
САРИН-БАЛУН - Таяу Шығыс елдерiн Қытай және Оңтүстiк-Шығыс Азия елдерiне.
Қазіргі уақытта бағыттар желiсiнiң ұзақтығы 60 000 км дейiн ұлғайтылған, ал 2003 жылға арналған халықаралық қатынастар үшiн әуе дәліздерінің жалпы саны 66-ны құрайды. Қазiргі кезде орындалатын ұшулардың жалпы көлемi жылына 100 мыңға дейiн жетедi, оның жартысынан астамы - транзиттік ұшулар.
Транзиттік маршруттардың қолданыстағы желiсi, негізінен, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдаланатын авиакомпаниялар қажеттіліктерін қанағаттандырады.
Қазіргі кезде Қазақстан Республикасында 21 әуежай жұмыс iстейдi, олардың ішінде 14-iне халықаралық ұшуларға қызмет көрсетуге рұқсат берілген. Осы порттардың әуеайлақтары транзиттi авиарейстерге қызмет көрсетуге де, сондай-ақ Қазақстанның әуе кеңістiгін қонбай ұшатын ұшуларға пайдаланатын авиакомпаниялар үшiн қосалқы әуеайлақтар ретiнде де пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының көптеген әуежайларының техникалық жарақтануы төмен деңгейде болып отыр. Негiзгi өндірiстік қорлар 60-тан 80% дейін тозған. Моральдық және табиғи ескiрген жабдықты ауыстыруды қаржымен қамтамасыз ету ширектен аспайтын шамада орындалады. Қазақстандық әуежайларда аралық қонулар жасайтын транзитті әуе кемелеріне сервистiк қызмет көрсету қазіргі халықаралық талаптарға сай емес.
Радионавигациялық жабдықтың жай-күйі Қазақстан үстiндегі әуе дәліздері тартымдылығының елеулі факторы болып табылады. Әуежайлардың көбінде ол әуе қозғалысын басқару және үстіңгі әуе кеңістiкте азаматтық әуе кемелерi ұшуының қауіпсiздігін қамтамасыз ету жөнiндегi қазіргі талаптарға жауап бермейдi. Сонымен қатар, әуежай ауданында әуе қозғалысын басқаруды қамтамасыз ететiн аэронавигациялық объектiлердi жаңғырту жөнiнде қосымша шаралар қабылдау қажет.
"Қазаэронавигация" РМК радиолокацияның, радионавигацияның және байланыстың қазiргi жүйелерiн игерумен қатар әуе қозғалысын басқару бойынша автоматтандырылған орталықтарды пайдалануға енгiзуде.
Қазiргi уақытта аэронавигациялық жабдықты жаңғырту жөнiндегi iс-шаралар кешенi өткiзiлдi, соның iшiнде әуе қозғалысы қауiпсiздiгiнiң деңгейiн арттыру және аэронавигациялық қызмет көрсету жүйесiнің өткiзу қабiлеттiлiгiн көтеру үшiн ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етудің жаңа құралдарымен жабдықтау.
Әуе қозғалысын басқару бойынша азаматтық және әскери органдар арасында өзарa ic-қимылды жaқcapту жөнінде жұмыстар жүргізілуде.
Әуе көлiгi мен транзиттiк тасымалдарды жақсарту үшiн Астана, Атырау, Ақтау, Ақтөбе және Шымкент қалаларының әуежайларын қайта жаңарту қажет. Сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсетудi қамтамасыз ету үшiн радиотехникалық құралдар мен электрбайланысты жаңғырту қажет. Осы iс-шараларға арналған қаражат тиiстi жылдың республикалық бюджетiнде көзделедi. Одан басқа, осы жобаларды iске асыру үшiн қазiргi уақытта бiрқатар халықаралық қаржы ұйымдары мен кредиттiк келiсiмдер жасасу жөнiнде жұмыстар жүргiзiлдi.

Для решения указанной проблемы необходима реконструкция Урало-Каспийского канала и его ежегодное содержание в судоходном состоянии, что позволит создать условия для перевозки грузов через Атырауский порт в международном направлении. На реализацию данного проекта Республиканской бюджетной комиссией утверждена сумма в размере 827,4 млн. тенге на 2004-2005 годы.
4) Воздушный транспорт
Воздушное пространство Казахстана привлекательно для осуществления транзитных перевозок в направлении из Европы, России в страны Юго-Восточной и Центральной Азии.
Основными транзитными коридорами в воздушном пространстве Республики Казахстан являются:
АРИСА-САРИН - из Европы в Китай и страны Юго-Восточной Азии;
АРИСА-ОДИВА - из Европы в страны Южной Азии;
АЗАБИ-ТИРОМ - из Европы в страны Южной Азии, Среднего и Ближнего Востока;
САРИН -БАЛУН - из стран Ближнего Востока в Китай и страны Юго-Восточной Азии.
В настоящее время протяженность сети маршрутов увеличена до 60 000 км, а общее количество воздушных коридоров для международного сообщения на 2003 год составляет 66. Общий объем выполняемых в настоящее время полетов достигает до 100 тыс. в год, более половины из которых - транзитные.
Существующая сеть транзитных маршрутов, в основном удовлетворяет потребности авиакомпаний, использующих воздушное пространство Республики Казахстан.
В настоящее время в Республике Казахстан действует 21 аэропорт, из которых 14 допущены к обслуживанию международных полетов. Аэродромы этих портов используются как для обслуживания транзитных авиарейсов, так и в качестве запасных для авиакомпаний, использующих воздушное пространство Казахстана для беспосадочных перелетов.
Техническое оснащение большинства аэропортов Республики Казахстан находится на низком уровне. Основные производственные фонды изношены от 60 до 80%. Финансовое обеспечение замены морально и физически устаревшего оборудования осуществляется не более чем на четверть. Сервисное обслуживание транзитных воздушных судов, делающих промежуточные посадки в казахстанских аэропортах, не отвечает современным международным требованиям.
Существенным фактором притягательности воздушных коридоров над Казахстаном является состояние радионавигационного оборудования. В большинстве аэропортов оно отвечает современным требованиям по обеспечению управления воздушным движением и безопасности полетов гражданских воздушных судов в верхнем воздушном пространстве. В тоже время, необходимо дополнительно принять меры по модернизации аэронавигационных объектов, обеспечивающих управление воздушным движением в районе аэропорта.
РГП "Казаэронавигация" наряду с освоением современных систем радиолокации, радионавигации и связи вводит в эксплуатацию автоматизированные центры по управлению воздушным движением.
В настоящее время проведен комплекс мероприятий по модернизации аэронавигационного оборудования, в т.ч. оснащение новыми средствами радиотехнического обеспечения полетов для повышения уровня безопасности воздушного движения и увеличения пропускной способности системы аэронавигационного обслуживания.
Ведутся работы по улучшению взаимодействия между гражданскими и военными органами по управлению воздушным движением.
Для улучшения транзитных перевозок на воздушном транспорте необходимо реконструировать аэропорты городов: Астана, Атырау, Актау, Актобе и Шымкент. Также необходимо произвести обновление радиотехнических средств и электросвязи для обеспечения обслуживания воздушного движения. Средства на данные мероприятия предусматриваются в республиканском бюджете на соответствующий год. Кроме того, для реализации данных проектов в настоящее время проводятся работы по заключению кредитных соглашений с рядом международных финансовых организаций.

5. Тасымал көлемдерiн арттыру үшiн техникалық мүмкіндiктер. Табиғи кедергiлер
Қазақстан Республикасының транзит-көлiк әлеуетiн талдау қазiргi кезде Қазақстан Республикасы көлiк кешенiнің көлiктiң барлық түрлерiнде қосымша iшкі, экспортты-импортты және транзиттiк тасымалдарды игеруге мүмкiндiктерi бар екенiн көрсеттi.
Алайда көлiк инфрақұрылымы негiзгi объектілерiнiң техникалық жай-күйi қазақстандық транзиттiк маршруттарға "қызмет көрсету пакетінің" негiзгi көрсеткiштерi бойынша бәсекелiк қабiлетiн қамтамасыз ету үшiн нақты инвестицияларды талап етедi.
Транзит тасымалының дамуын тежеуші факторлардың бiрi оларды ақпараттық сүйемелдеудiң тым осалдығы болып табылады.
Темiр жолдардағы қолданыстағы құрылғылар, негiзiнен ескiрген, олардың өткiзу қабiлетi шектеулi және қайта құруға мұқтажды, ал автомобиль магистральдарында олар мүлде жоқ. Салада жүктiң орналасуы мен жай-күйiн бақылайтын қазiргi талапқа сай жүйелер де орнатылмаған.
Бұрын үкіметтiк деңгейде автокөлiк тасымалдарын бақылау және ақпараттық қамтамасыз етудiң республикалық жүйесiн құру қажеттiгi туралы шешiм қабылданған едi. Алайда бұл шешiм аяғына дейiн iске асырылған жоқ және ККК автокөлiк секторы қызметiнiң сипаты күнi бүгiнге дейiн анықталмай отыр.
Автомобиль жолдарының шекаралық өткелдерiнде бiрыңғай бақылау-өткiзу пункттерi құрылды. Алайда олардың қажеттi жабдықтармен және қазiргi байланыс құралдарымен нашар жабдықтануы iс жүзiнде шекаралардан жылдам өту проблемасын толық шешпейдi.
Жоғарыда аталған проблемаларды шешу үшiн көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi орган Көлiктiк дерекқорлардың ақпараттық талдау жүйесiнің орталығын құрады, оның Техникалық тапсырмасын әзiрлеуге Республикалық бюджеттiк комиссия 7669 млн.теңге мөлшерiндегi соманы бөледi.
Шульба шлюзiнiң аяқталмаған құрылысы Ертiс өзенiнде толассыз кеме қатынасын ашудың тежеуiш факторы болып табылады.
Одан басқа, жалпы тозуы шамасында 85% құрайтын мемлекеттiк техникалық өзен флотын жаңарту мен жаңғырту су көлiгі саласындағы проблемалық мәселелердiң бiрi болып отыр, ол iшкi су жолдарын күтiп ұстау мен кеме қатынасы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге терiс әсер етедi. Осы жобаны iске асыруға 2004 жылға республикалық бюджеттiк комиссия 320,3 млн.теңге мөлшерiндегi соманы бекiттi.
Жаңа трассалар мен қатынас жолдарын пайдалануға енгiзу тасымалдар ұзақтығын және транзиттік жүктердiң құнын едәуір азайтуға мүмкіндік бередi, Орталық Азия өңiрiнiң iшiнде сауда-экономикалық өзара байланыстарды кеңейтуге ықпал етедi. Транзиттiк ағындардың артуын болжау негiзiнде, осы жобалардың экономикалық тиiмдiлiгi жөнiнде бұдан әрi терең кешендi зерттеулер жүргiзу талап етілетiндiгi сөзсiз.
Бiр ғана көлiк саласының немесе бiрнеше жапсарлар салалардың проблемаларын ғана емес, тұтастай алғанда елiмiздiң инфрақұрылымын жаңғырту проблемасын қарастыра отырып, мынадай мiндеттердi белгiлеу қажет:
- басқа елдердiң жетiстiктерiн мысалға ала отырып, транзиттi тартудың мемлекеттiк идеологиясын әзiрлеу. Бұл ретте әлемдiк сауда және оны көлiктiк қамтамасыз ету құрылымының маңызды өзгеру факторы болып табылатын, қарқынды дамып отырған электронды сауда жүйесiн ескеру қажет;
- Қазақстанның iшкi қажеттiлiктерiне қызмет көрсетуге бағытталған транзит-көлiк әлеуетiн дамыту бағдарламасын бекiту;
- көптеген елдер қолданатын инвестицияларды тартудың қазiргi жаңа нысандарын енгiзу;
- инфрақұрылымдық жобаларды дамытуға арналған халықаралық заем қаражатын тарту көлемiн ұлғайту;
- транзиттiк тасымалдарға қатысатын қазақстандық көлiк компанияларына, ықтимал кеме иелерiне, порттарға және көлiк инфрақұрылымының басқа да объектiлерiне қатысты орынды қолдау шараларын қабылдау;
- транзиттік тасымалдар саласында, ең алдымен геосаяси орналасуына байланысты қазақстандық транзитке ұмтылатын елдермен халықаралық ынтымақтастықты дамыту;
транзиттi дамыту саласындағы мемлекеттік және коммерциялық құрылғылардың күш-жігеріне ықпал ету және үйлестiру үшiн белсенді беделдiк компания жүргізу.
Сөйтіп, транзит Қазақстан экономикасында үлкен рөл атқара алады. Бұл ретте қызметтердің осы түрін едәуір ұлғайтуға барлық алғышарттардың бар екендігі сөзсiз.
Ұлттық мақсаттағы бұл міндет мемлекеттің құрылымдық саясатының және экономикалық стратегиясының өзгерісіне тiкелей байланысты.
Ол Қазақстанның өңірлік масштабтағы орны мен рөліне түбегейлi ықпал етеді және тек көлік кешенінің ғана емес, сондай-ақ тұтастай алғанда Қазақстан экономикасының дамуын ынталандыратын факторлардың бipі бола алады.

5. Технические возможности для наращивания объемов перевозок. Физические препятствия
Анализ транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан показывает, что в настоящее время транспортный комплекс Республики Казахстан имеет возможности для освоения дополнительных внутренних, экспортно-импортных и транзитных перевозок на всех видах транспорта.
Однако техническое состояние основных объектов транспортной инфраструктуры, требует определенных инвестиций для обеспечения конкурентоспособности казахстанских транзитных маршрутов по основным показателям "пакета услуг".
Одним из сдерживающих факторов развития транзитных перевозок остается крайне неудовлетворительное их информационное сопровождение.
Действующие устройства связи на железных дорогах в основном устарели, имеют ограниченную пропускную способность и нуждаются в реконструкции, а на автомобильных магистралях полностью отсутствуют. Нет в отрасли и современных систем слежения за местоположением и состоянием груза.
Ранее на правительственном уровне было принято решение о необходимости создания республиканской системы контроля и информационного обеспечения автотранспортных перевозок. Однако это решение не было реализовано до конца и характер деятельности в автотранспортном секторе транспортно-коммуникационного комплекса (ТКК) до сих пор остается неопределенным.
Созданы единые контрольно-пропускные пункты на автомобильных пограничных переходах. Однако их слабая оснащенность необходимым оборудованием и современными средствами связи не в полной мере решает проблему ускоренного пересечения границ.
Для решения вышеуказанных проблем уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций создается Центр информационной аналитической системы транспортной базы данных, на разработку Технического задания которого Республиканской бюджетной комиссией выделена сумма в размере 7669 млн. тенге.
Сдерживающим фактором открытия сквозного судоходства на реке Иртыш является незавершенное строительство Шульбинского шлюза.
Кроме того, одним из проблемных вопросов в отрасли водного транспорта является обновление и модернизация государственного технического речного флота, общий износ которого составляет около 85%, что негативно отражается на содержании внутренних водных путей и обеспечении безопасности судоходства. На реализацию данного проекта республиканской бюджетной комиссией утверждена сумма в размере 320,3 млн. тенге на 2004 год.
Ввод в эксплуатацию новых трасс и путей сообщения позволит значительно сократить протяженность перевозок и стоимость транзита грузов, будет содействовать расширению торгово-экономических взаимосвязей внутри Центрально-азиатского региона. Безусловно, в дальнейшем потребуется проведение глубоких комплексных исследований по экономической эффективности этих проектов на основе прогнозов увеличения транзитных потоков.
Рассматривая проблемы модернизации инфраструктуры страны в целом, а не только проблему одной транспортной отрасли или нескольких смежных отраслей необходимо обозначить следующие задачи:
- разработать государственную идеологию привлечения транзита, взяв в качестве примера достижения других стран. При этом необходимо иметь в виду бурно развивающуюся систему электронной торговли, которая является важным фактором изменения структуры мировой торговли и ее транспортного обеспечения;
- утвердить программу развития транзитно-транспортного потенциала, направленнную на обслуживание внутренних потребностей Казахстана;
- внедрять новые современные формы привлечения инвестиций, применяемые многими странами;
- увеличить объем привлечения средств международных займов на развитие инфраструктурных проектов;
- принимать меры разумного протекционизма в отношении казахстанских транспортных компаний, потенциальных судовладельцев, портов и других объектов транспортной инфраструктуры, участвующих в транзитных перевозках;
- развивать международное сотрудничество в области транзитных перевозок, прежде всего со странами, тяготеющими в силу геополитического положения, к казахстанскому транзиту;
- проводить активную имиджевую кампанию для способствования и координации усилий государственных и коммерческих структур в области развития транзита.
Таким образом, транзит может сыграть большую роль в экономике Казахстана. При этом, очевидно, что имеются все предпосылки для значительного увеличения этого вида услуг.
Это задача национального масштаба имеет прямую связь с изменением структурной политики и экономической стратегии государства.
Она коренным образом влияет на роль и место Казахстана в региональном масштабе и имеет шанс стать одним из факторов, стимулирующих развитие не только транспортного комплекса, но и экономики Казахстана в целом.

6. Халықаралық тасымалдарды нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету
1) Халықаралық келісімдер мен конвенциялар
Халықаралық көлiк дәліздерінің сенімдi және тиiмдi жұмыс істеулері тек техникалық жетілдірілген көлік желілерінің болуымен бітпейдi. Құқықтық, ұйымдастыру және/немесе экономикалық салаларда туындайтын табиғи eмec сипаттағы кедергілерді жоюдың маңызы аса зор.
Оларды жою үшiн түрлі халықаралық құжаттар әзірленді, оларда ұлттық талаптарды сәйкестендіру мен үйлестiру негiзiнде көлiк саласындағы мемлекетаралық қатынастардың бiрыңғай ережелерi мен рәсімдері жасалынады. Осы ережелер мен рәсімдер тасымалдау құжаттарын реcімдeугe қатысты, жүкті тасымалдауға қабылдау және оны тағайындалған орынға тапсыру нормаларын, тасымалдаушылардың негіздерін, шарттары мен жауапкершілігі шектерін, кінәраттар мен талап-қуыным ұсыну тәртіптерін белгілейдi. Халықаралық реттемелеу, әсіресе, халықаралық саудамен байланысты, мемлекеттердегі заңдардың дамуы әртүрлі деңгейде болатын жағдайларда, сол елдер арасында тауар алмасуды жеңілдету мақсатын ұсынады.
Қазіргі кезде БҰҰ ЕЭК аясында елуден астам халықаралық конвенциялар мен келісімдер әзірленді, олар жер үсті көлігінің барлық түрлері бойынша құқықтық және ұйымдық өзара қатынасты реттейдi және жеңілдетеді. Қазақстан солардың ішіндегі тоғызына қосылады.
Темiр жол көлiгі арқылы халықаралық тасымалдарды реттейтiн ұйымдастыру-құқықтық құжаттардың негізгі жиынтығы ТЖЫҰ ауқымында әзiрлендi. Қазақстан жүк және жолаушы қатынасы, сондай-ақ құрамдастырылған тасымалдар бойынша негiз қалаушы үш Келісiмге қосылды.
Қазақстан Республикасы БҰҰ АТМЭӘК және ЮНКТАД ұсынған алты конвенция мен келiсiмдерге қосылды.
Еуразиялық қатынастарда жер үстi тасымалдарының халықаралық заңдық негiздерiн қамтамасыз ету үшiн БҰҰ АТМЭӘК 48/11 Қарарымен басым ретiндегi, төменде тiзiмделген халықаралық құқықтық актiлерге мүдделi мемлекеттердің қосылуына ұсыныс жасады, олар:
БҰҰ-дың Жол қозғалысы туралы конвенциясы (1968);
Жол белгiлерi мен сигналдары туралы конвенция (1968);
ХЖТ кiтапшасын пайдаланып жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кедендік конвенция (1975);
Коммерциялық мақсаттар үшiн қызмет ететiн жол тасымал құралдарының уақытша әкеліміне қатысты кедендік конвенция (1956);
Жеке жол тасымалдау құралдарын уақытша әкелiмi туралы кедендiк конвенция (1954);
Контейнерлерге қатысты кедендiк конвенция (1972);
Шекараларда жүктерге бақылау жүргiзудiң шарттарын келiсу туралы халықаралық конвенция (1982);
Жүктердiң халықаралық жол тасымалының шарты туралы конвенция (1956).
БҰҰ АТМЭӘК-пен бiрге БҰҰ Сауда және Даму жөніндегi Конференциясы (ЮНКТАД) дамушы елдер үшiн ұсынылатын Конвенциялар мен Келiсiмдердің тiзiмiн әзiрледi, олар:
Теңiзге шығу жолдары жоқ елдердiң транзиттiк саудасы туралы конвенция (1965);
Тарифтер және сауда туралы Бас Келiсімнiң Y бабы;
Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Теңiз құқығы туралы конвенциясы (1982);
XЖТ кiтапшасын пайдаланып жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кедендік конвенция (1975);
Кедендiк рәсiмдердi оңайлату және үйлестiру туралы халықаралық конвенция (1974);
Шекараларда жүктерге бақылау жүргiзудiң шарттарын келiсу туралы халықаралық конвенция (1982);
Контейнерлерге қатысты кедендiк конвенция (1972);
Темiр жол бойынша тасымалданатын жүктерге қатысты халықаралық конвенция (1961);
Жүктердің халықаралық жол тасымалының шарты туралы конвенция (1956).
Теңiз кеме қатынасында құқықтық негiз Халықаралық теңiз ұйымы (БҰҰ ИМО) аясында әзiрленедi және реттеледi, әуе көлігі саласында - Халықаралық азаматтық авиация ұйымының аясында (БҰҰ ИКАО).
Теңiз кеме қатынасында Қазақстан Республикасы халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерiнiң тоғызына, ал әуе көлiгi бойынша он бiрiне қосылды.
Қазақстан Республикасы қосылған, халықаралық тасымалдардың дамуына мүмкiндiк жасайтын негiзгi халықаралық-құқықтық кесiмдердiң тiзбесi 1-қосымшада келтiрiлдi.
Қазақстан Республикасы әзiрше қосылмаған және оларға қосылу қажет халықаралық құжаттардың маңызы мен рөлi, олардың басымдылығы, сондай-ақ қосылу жөнiндегi iстердiң жай-күйi 2-қосымшада көрсетiлдi.
Жоғарыда аталған келiсiмдер мен конвенцияларға қосылу Қазақстан Республикасының транзиттiк әлеуетiн арттыруға және әлемдiк қауымдастық алдында қазақстандық транзиттiң деңгейiн көтеруге мүмкiндiк бередi. Осы халықаралық келiсiмдерге қосылу үшiн қаражат талап етiлмейдi.
Сауда және көлiктiк өзара қатынастарды реттейтiн халықаралық құқықтық актiлерге Қазақстан Республикасының қосылу процесi баяу жүруде. Оның үстiне, республикада бекiтілген халықаралық уағдаластықтарды iске асыру мен сақтауды бақылау тетiгi жөнге келтiрілген жоқ.

6. Нормативное правовое обеспечение международных перевозок
1) Международные соглашения и конвенции
Надежное и эффективное функционирование международных транспортных коридоров не исчерпывается только наличием технически совершенных транспортных сетей. Важнейшее значение имеет устранение препятствий нефизического характера, которые возникают в правовой, организационной и/или экономической сферах.
Для их устранения разработаны различные международные документы, в которых на основе унификации и гармонизации национальных требований выработаны единые правила и процедуры межгосударственных отношений в области транспорта. Эти правила и процедуры касаются оформления перевозочных документов, определяют нормы приема груза к перевозке и выдаче его в пункте назначения, основания, условия и пределы ответственности перевозчиков, порядок предъявления претензий и исков. Международная регламентация преследует своей целью облегчение товарообмена между странами, особенно в тех случаях, когда транспортное и иное связанное с международной торговлей законодательство в государствах имеет разные уровни развития.
В настоящее время под эгидой ЕЭК ООН разработано более пятидесяти международных конвенций и соглашений, регулирующих и облегчающих правовые и организационные взаимоотношения по всем видам наземного транспорта. Казахстан присоединился к девяти из них.
Основной комплекс организационно-правовых документов, регулирующих международные перевозки железнодорожным транспортом, разработан в рамках ОСЖД. Казахстан присоединился к трем основополагающим Соглашениям по грузовому и пассажирскому сообщениям, а также по комбинированным перевозкам. Республика Казахстан присоединилась к шести конвенциям и соглашениям, которые были рекомендованы ЭСКАТО ООН и ЮНКТАД.
Для обеспечения международной юридической основы наземных перевозок в евроазиатском сообщении ЭСКАТО ООН Резолюцией 48/11 рекомендовано заинтересованным государствам присоединиться к нижеперечисленным международным правовым актам, как к приоритетным:
Конвенции ООН о дорожном движении (1968);
Конвенции о дорожных знаках и сигналах (1968);.
Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (1975);
Таможенной конвенции, касающейся временного ввоза дорожных перевозочных средств, служащих для коммерческих целей (1956);
Таможенная Конвенция о временном ввозе частных дорожных перевозочных средств (1954);
Таможенной конвенции, касающейся контейнеров (1972);
Международной конвенции о согласовании условий проведения контроля грузов на границах (1982);
Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (1956).
Наряду с ЭСКАТО ООН Конференция ООН по Торговле и Развитию (ЮНКТАД) разработала список рекомендуемых Конвенций и Соглашений для развивающихся стран:
Конвенция о транзитной торговле стран, не имеющих доступа к морю (1965);
Статья V Генерального Соглашения о тарифах и торговле;
Конвенция Организации Объединенных Наций по морскому праву (1982);
Таможенная конвенция о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (1975);
Международная конвенция об упрощении и гармонизации таможенных процедур (1974);
Международная конвенция о согласовании условий проведения контроля грузов на границах (1982);
Таможенная конвенция, касающаяся контейнеров (1972);
Международная конвенция, касающаяся перевозки грузов по железной дороге (1961);
Конвенция о договоре международной дорожной перевозки грузов (1956).
В области морского судоходства правовая основа разрабатывается и регулируется под эгидой Международной морской организации (ИМО ООН), в области воздушного транспорта - под эгидой Международной организации гражданской авиации (ИКАО ООН).
В области морского судоходства Республика Казахстан присоединилась к девяти, а по воздушному транспорту к одиннадцати международным конвенциям и соглашениям.
Перечень основных международно-правовых актов, способствующих развитию международных перевозок, к которым присоединилась Республика Казахстан, приведен в приложении 1.
Значение и роль международных документов, к которым Республика Казахстан еще не присоединилась и к которым необходимо присоединение, их приоритетность, а также состояние дел по присоединению представлены в приложении 2.
Присоединение к вышеуказанным соглашениям и конвенциям позволит повысить транзитный потенциал Республики Казахстан и поднять уровень казахстанского транзита в глазах мирового сообщества. Средств для присоединения к данным международным соглашениям не требуется.
Процесс присоединения Республики Казахстан к международным правовым актам, регламентирующим торговые и транспортные взаимоотношения, идет недостаточно активно. К тому же в республике не отлажен механизм контроля за реализацией и соблюдением требований ратифицированных международных договоренностей.

2) Мемлекетаралық екi жақты шарттар
Халықаралық конвенциялармен және келiсiмдермен қатар мемлекетаралық байланыстарды қамтамасыз етуде, халықаралық көлiк дәлiздерiне қатысушы елдер арасындағы екi жақты және көп жақты шарттар маңызды рөл атқарады. Осы шарттар тасымалдарға қатысушы тараптардың мемлекеттiк шекараларынан кедергiсiз өту жөнiндегі құқықтық және ұйымдық сипаттағы нақты мәселелердiң жиынтығын реттейдi.
Қазақстан Республикасындағы жалпы көлiк мәселелерi және көлiктiң жеке түрлерi бойынша екi жақты келiсiмдердің қолданыстағы жүйесi 6-кестеде келтiрiлдi.
6-кесте. Екі жақты және көп жақты шарттар
____________________________________________________________________
Қолдану саласы       |          Шарттардың саны
|_______________________________________
|Бар.|        Соның ішінде:
|лығы|__________________________________
|    |қолда.| қолданыл.|күшін | бұрын
|    |ныс.  |майтындары|жоюға | жасал.
|    |тағы  |          | жата.| ғандар
|    |      |          |тындар|қатарынан
|    |      |          |      | күшін
|    |      |          |      | жойған.
|    |      |          |      |  дары
____________________________________________________________________
Жалпы көлік мәселелері        25    17       8        8
Транзит                        8     6       2        3
Автомобиль көлігі             42    40       2        3
Су көлігі                     12    12
Темір жол көлігі              26    24       2        2        2
Азаматтық авиация             42    44       2        3        1
____________________________________________________________________
Барлығы:           159     143      16      19        3
____________________________________________________________________
3) Көлiк-коммуникация кешенiнiң мәселелерiн реттейтiн заңдар
Көлiк заңдарының негiзгi қағидаттары Азаматтық  кодекстің арнайы тараулары арқылы белгiленген, олар: "Тасымал", "Көлiктiк экспедиция" және "Көлiк туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы (21.09.94ж.). Осы заңнамалық актiлер көлiк қызметi мен тасымалдаушылар және көлiк қызмет көрсетулерiн тұтынушылардың өзара қатынастарын реттеудiң құқықтық негiзiнiң жалпы ауқымдарын белгiлейдi. Бұдан басқа, осы құжаттарда көлiктiң әр түрi және көлiк қызметiнiң нақты мәселелерiн реттейтiн соларға сәйкес шығарылатын ережелер бойынша заң актiлерiн жасау қажеттiлiгiне тiкелей нұсқау мазмұндалады. Осы Бағдарламаны бекіту кезiне көлiк саласында Қазақстан Республикасының мынадай Заңдары қабылданды:
" Темір жол көлiгi туралы " (08.12.01 ж.);

2) Двусторонние межгосударственные договоры
Наряду с международными конвенциями и соглашениями важную роль в обеспечении межгосударственных связей играют двусторонние и многосторонние договоры между странами, участвующими в международных транспортных коридорах. Этими договорами регулируется большой комплекс конкретных вопросов правового и организационного характера по беспрепятственному пересечению государственных границ и ответственности сторон, участвующих в перевозках.
Действующая в Республике Казахстан система двусторонних соглашений по общим транспортным вопросам и отдельным видам транспорта представлена в таблице 6.
Таблица 6. Двусторонние и многосторонние договоры
количество договоров
-------------------------------------------------------------------
!              количество договор
!-----------------------------------------------
! Всего !             в том числе:
Область применения !       !---------------------------------------
!       !дейст-!недейст-!подлежат!денонсированы
!       !вующие!вующие  !денон-  !из числа ранее
!       !      !        !сации   !заключенных
-------------------------------------------------------------------
Общие транспортные
вопросы               25      17       8        8
Транзит                8       6       2        3
Автомобильный
транспорт             42      40       2        3
Водный транспорт      12      12
Железнодорожный
транспорт             26      24       2        2           2
Гражданская авиация   46      44       2        3           1
-------------------------------------------------------------------
Итого                159     143      16       19           3
-------------------------------------------------------------------
3) Законы, регулирующие вопросы транспортно-коммуникационного комплекса
Основные принципы транспортного законодательства установлены специальными главами Гражданского кодекса:  "Перевозка" ,  "Транспортная экспедиция" и  Законом Республики Казахстан "О транспорте" (21.09.94г.). Эти законодательные акты определяют общие рамки транспортной деятельности и правовой основы регулирования взаимоотношений перевозчиков и потребителей транспортных услуг. Кроме этого в них содержится прямое указание на необходимость принятия законодательных актов по каждому виду транспорта и издаваемых в соответствии с ними правил, определяющих порядок организации осуществления транспортной деятельности. На момент утверждения данной Программы приняты следующие Законы Республики Казахстан в области транспорта:
"О железнодорожном транспорте" (08.12.01 г.);

" Автомобиль жолдары туралы " (17.07.01 ж.);
" Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы " (17.01.02 ж.);
" Автомобиль көлігі туралы " (04.07.03ж.);
" Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы " (15.12.01 ж.), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күшi бар  Жарлығы .
"Iшкі су көлігі туралы" ҚР Заң жобасы қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжілісiнде қаралуда.
Қазақстан Республикасының көлiк кешенi нормативтi құқықтық базасын жетiлдiруге, елiмiздiң аумағы арқылы транзиттiк жүктердің қозғалысын жеңiлдетуге мүмкiндiк беретiн халықаралық бiрiздендiрілген көлiк құжаттарын пайдалану үшiн жағдайлар жасауға мұқтажды.
7. Қазақстан Республикасы транзит-көлiк әлеуетiнiң дамуына сыртқы факторлардың әсерi
Шектес мемлекеттер мен өңiрде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтпейтiн балама халықаралық көлiк дәлiздер мен транзиттiк бағыттарды дамытуға бағытталған кез келген шаралар мен жобалардың елiмiздiң транзит-көлiк әлеуетiн дамытуға терiс ықпалы бар.
Осы кезеңде мұндай факторлар деп мыналарды атауға болады:
7.1. Автокөлiк тасымалы саласында
Ресей Федерациясы мен Моңғол Халық Республикасының Моңғолияның батыс және орталық аудандары арқылы Ресейден Қытайға жол салу туралы ниеттері. Осы жобаның icкe асырылуы ресей-қытайлық сауда алмасуды қамтамасыз ету жөнiндегі көлік ағынын қазақстан бағытынан моңғол бағытына ауыстыруға мүмкіндік береді.
7.2. Темiр жол тасымалы саласында
7.2.1 Қашғар (ҚXP) - Ош (Қырғызстан) темiр жол желiсiн салу жобасы;
7.2.2 Астара (Әзербайжан) - Решт (Иран) - Казвин (Иран) темiр жол желісін салу жобасы;
7.2.3. Транссібiр темiр жол магистралын (Ресей) одан әрi дамыту.
7.3. Су көлiгi саласында
7.3 1. Оля теңiз сауда портын (Астрахань, Pесей) салу және оны одан әрi дамыту жоспары;
7.3.2. Каспий теңiзiнде дербес теңіз флоттың болмауы;
7.3.3. Қара Epтic өзенiнде (ҚХР) су салу.
7.4. Әуе көлiгi саласында
7.4.1. Қазақстанмен шектес мемлекеттep әуежайларының қарқынды дамуы (мысалы, Ресей: Новосибирск, Екатеринбург, Омбы және басқалары);
7.4.2. Қазақстан арқылы транзитті дамытуға кедергі болып отырған көршілес мемлекеттер авиациялық әкімшіліктерінің саясатына тәуелдік;
Одан басқа, еліміздің транзит-көлiк әлеуетi дамыту iсіндегі теріс фактор деп сонымен қатар Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетін халықаралық көлiк дәліздерін транзиттік бағыттарды дамытуды және қазіргі күнгі технологияны және қызмет көрсетудің логистикалық жүйесiн енгізудің кешiктірілуiн, елімізде транзиттік тасымалдар мониторингінің болмауы, сондай-ақ Каспий теңізінде меншiкті сауда флотының болмауын, Қазақстан Республикасының әуежайларындағы авиаотын қатары құнын есептеу қажет. Барлық осы терiс факторларды жою үшін Бағдарламаның Iс-шаралар жоспарында көрсетілген транзит-көлiк әлеуетін жақсарту және дамыту жөнiндегі шаралар кешенiн жүргiзу орынды деп есептеймiз.

"Об автомобильных дорогах" (17.07.01 г.);
"О торговом мореплавании" (17.01.02 г.);
"Об автомобильном транспорте" (04.07.03 г.);
"О государственном регулировании гражданской авиации" (15.12.01 г.), а также  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан".
Проект Закона РК "О внутреннем водном транспорте" в настоящее время находится на рассмотрении в Мажилисе Парламента Республики Казахстан.
Транспортный комплекс Республики Казахстан нуждается в совершенствовании нормативной правовой базы, создании условий для применения международных унифицированных актов в области транспорта, позволяющих ускорить продвижение транзитных грузов по территории страны.
7. Влияние внешних факторов на развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан.
Любые меры и проекты направленные на развитие альтернативных международных транспортных коридоров и транзитных маршрутов в сопредельных государствах и регионе, непроходящих через территорию Республики Казахстан несут в себе негативное влияние на развитие транзитно-транспортного потенциала страны.
На данном этапе такими факторами можно считать:
7.1. В сфере автотранспортных перевозок
Намерения Российской Федерации и Монгольской Народной Республики о строительстве дороги из России в Китай через западные и центральные районы Монголии. Реализация данного проекта позволит переориентировать транспортный поток по обеспечению российско-китайского торгового обмена с казахстанских маршрутов на монгольский.
7.2. В сфере железнодорожных перевозок
7.2.1. Проект строительства железнодорожной линии Кашгар (КНР) - Ош (Кыргызстан);
7.2.2. Проект строительства железнодорожной линии Астара (Азербайджан) - Решт (Иран) - Казвин (Иран);
7.2.3. Дальнейшее развитие Транссибирской железнодорожной магистрали (Россия).
7.3. В сфере водного транспорта
7.3.1. Строительство морского торгового порта Оля (Астрахань, Россия) и план его дальнейшего развития;
7.3.2. Строительство водозабора на реке Черный Иртыш (КНР).
7.4. В сфере воздушного транспорта
7.4.1. Интенсивное развитие аэропортов приграничных с Казахстаном государств (например, Россия: Новосибирск, Екатеринбург, Омск и др.).
7.4.2. Зависимость от политики авиационных администраций соседних государств, препятствующей развитию транзита через Казахстан.
Кроме того, необходимо считать негативным фактором в деле развития транзитно-транспортного потенциала страны также и промедление с развитием международных транспортных коридоров и транзитных маршрутов, проходящих через территорию Республики Казахстан, и с внедрением современных транспортных технологий и логистических систем обслуживания, отсутствие мониторинга транзитных перевозок в стране, а также отсутствие собственного торгового флота на Каспийском море, высокую стоимость авиатоплива в аэропортах Республики Казахстан. Для устранения всех этих негативных факторов считаем целесообразным провести комплекс мер по улучшению и развитию транзитно-транспортного потенциала, указанных в Плане мероприятий Программы.

8. Мультимодальды тасымалдар
Мультимодальды (аралас, құрамдастырылған) тасымалдардың технологиялық ерекшелiктерi оңтайлы мерзiмдердi, жүктерді жеткізудің бағасы мен уақтылылығын, бұл peттe жүк тасқындарын басқаруда логистикалық әдістерді пайдалану мүмкіндігін, тасымалдау процестерінің үйлесімі мен жүктердiң қоймада сақталуын қамтамасыз етедi. Сондықтан халықаралық көлiк бағыттарының бәсекелестiк қабілетін арттыру тасымалдардың осы түрінің басым дамуын көздейдi.
Iрi тоннажды контейнерлердi бiрыңғай көлiк өлшемi ретiнде пайдалану құрамдастырылған тасымалдардың жалпы әлемдiк жүйесiнде басым. Контейнерлiк тасымалдарға негiзделген көлiк технологиялары ең үлкен даму перспективаларына ие.
Мультимодальды тасымалдардың халықаралық жүйесiн жүйелi қалыптастыру олардың жеке мемлекет шекараларында бастапқы дамуын көздейдi, бұл тиiстi ақпараттық қамтамасыз ету және жүк қозғалысын бақылау арқылы қажеттi инфрақұрылым құруды жобалайды.
Қазақстан Республикасында мультимодальды тасымалдарды дамытуға арналған база бар. Темiр жолдарда автожол баратын контейнерлiк терминалдар желiсi, контейнерлiк парк бар.
Алайда Қазақстанның экспедиторлары мен тасымалдаушыларының иелiгiндегi контейнерлердiң, цистерналардың, платформалардың, тиеу құралдарының және т.с.с. парк ескiрген.
Мультимодальды тасымалдарды басқарудың ұйымдастыру нысандарын жетiлдiру керек, мәселен, бiрыңғай операторлар институтын құру жолымен, сондай-ақ қазақстандық темiр жол торабы арқылы қатаң кесте бойынша жүрiп тұратын жүйрiк жүк поездары қозғалысы кестесiне енгiзу арқылы транзиттік жүктердің жылдамдатылған жүйесiн дамыту керек.
Паромдық авто және темiр жол тасымалдарын қалпына келтiруге байланысты Ақтау портында құрамдастырылған тасымалдардың ұйымдық, басқару және құжаттық негiздерiн енгiзудiң нақты қажеттiлiгi пайда болды.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның басты мақсаты республиканың көлiк магистралдары бойынша транзиттiк және экспорттық-импорттық тасымалдардың көлемiн арттыру мен тиiмділігiн ұлғайту үшiн Қазақстанның транзит-көлiк әлеуетiн жетiлдiруге және озық дамытуға бағытталған қазiргi кезеңде құқықтық, ұйымдастырушылық, техникалық, экономикалық және қаржылық сипаттағы өзектi бiрiншi кезектегi шаралар кешенiн белгiлеу, сондай-ақ осы шараларды iске асыру жөнiндегi iс-қимылды нақтылау мен оларды жүзеге асыру кезеңiнің орындылығын белгiлеу болып табылады.
Бағдарламаның мақсатына қол жеткiзу үшiн мынадай негізгі міндеттердi шешу қажет:
Елдiң көлiк дәлiздерi мен транзиттiк бағыттарының халықаралық деңгейде дамыту және институционалдық бекiту (ББҰ, халықаралық және өңiрлiк құрылымдар және көлiк ұйымдары арқылы);
Қазақстан Республикасының жолаушылар, жүк, ақпарат пен қызмет көрсетулер қозғалысы жолындағы табиғи емес кедергiлердi жоюға бағытталған екi жақты және көп жақты ынтымақтастығын дамыту және тереңдету;
Қазақстан Республикасының көлiк заңнамасын халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге сәйкес бiрiздендiру және үйлестiру;
елдiң транзит-көлiк әлеуетiн дамытуға сыртқы факторлардың терiс әсерiн барынша азайту;
ұлттық көлiк-коммуникация желілерiн жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру және дамыту;
мультимодальды тасымалдарға және қызмет көрсетудің логистикалық жүйелерiне негiзделген қазiргi заманғы көлiк технологияларын енгiзу;
ұлттық мүдделердi ескеретiн және Қазақстан Республикасының транзиттiк тартымдылығын қамтамасыз ететiн тарифтiк саясатты жетiлдiру;
халықаралық көлiк дәлiздерi қызметiне ақпараттық-талдау және ғылыми-техникалық қолдау көрсету.

8. Мультимодальные (смешанные) перевозки
Технологические особенности мультимодальных (смешанных, комбинированных) перевозок обеспечивают оптимальные сроки, стоимость и своевременность доставки грузов, возможность использования при этом логистических методов управления грузопотоками, увязку процессов перевозки и складского хранения грузов. Поэтому повышение конкурентоспособности международных транспортных маршрутов предполагает приоритетное развитие этого вида перевозок.
Использование крупнотоннажных контейнеров в качестве единой транспортной единицы преобладает во всемирной системе комбинированных перевозок. Транспортные технологии, основанные на контейнерных перевозках, имеют наибольшие перспективы развития.
Последовательное формирование международной системы мультимодальных перевозок предполагает первоначальное их развитие в границах отдельного государства, что подразумевает создание необходимой инфраструктуры с соответствующим информационным обеспечением и контролем за продвижением грузов.
В Республике Казахстан существует база для развития мультимодальных перевозок. На железных дорогах имеется сеть контейнерных терминалов с автодорожными подходами, контейнерный парк.
Однако в распоряжении экспедиторов и перевозчиков Казахстана находится устаревший парк контейнеров, цистерн, платформ, погрузочных средств и т.д.
Следует совершенствовать организационные формы управления мультимодальными перевозками, например, путем создания института единых операторов, а также развивать системы ускоренного продвижения транзитных грузов по казахстанской сети железных дорог путем введения в расписание движения скоростных маршрутных и контейнерных поездов, курсирующих по твердому графику.
В связи с восстановлением паромных автомобильных и железнодорожных перевозок в порту Актау возникла реальная потребность внедрения организационных, управленческих и документальных основ мультимодальных перевозок.
4. Цель и задачи Программы
Основной целью Программы является принятие комплекса актуальных на современном этапе первоочередных мер правового, организационного, технического, экономического и финансового характера, направленных на совершенствование и опережающее развитие транзитно-транспортного потенциала Казахстана для увеличения объема и повышения эффективности транзитных и экспортно-импортных перевозок по транспортным магистралям республики, а также конкретизация действий по реализации этих мер и определение целесообразной этапности их осуществления.
Для достижения цели Программы необходимо решение следующих основных задач:
институциональное укрепление и развитие транспортных коридоров и транзитных маршрутов страны на международном уровне (через структуры ООН, международные региональные и транспортные организации);
развитие и углубление двустороннего и многостороннего сотрудничества Республики Казахстан, направленного на устранение нефизических препятствий на пути движения пассажиров, грузов, информации и услуг;
унификация и гармонизация транспортного законодательства Республики Казахстан в соответствии с международными конвенциями и соглашениями;
минимизация негативного влияния внешних факторов на развитие транзитно-транспортного потенциала страны;
модернизация, техническое перевооружение и развитие национальных транспортно-коммуникационных сетей;
внедрение современных транспортных технологий, базирующихся на создании логистических систем обслуживания и развитии мультимодальных перевозок;
совершенствование тарифной политики, учитывающей национальные интересы и обеспечивающей транзитную привлекательность транспортных коридоров страны;
информационно-аналитическая и научно-техническая поддержка деятельности международных транспортных коридоров.

5. Транзит-көлік әлеуетін дамытудың негізгі бағыттары
және бағдарламаны іске асыру тетіктері
Жақын перспективада Қазақстан Республикасының транзит-көлiк әлеуетiн дамыту еуразиялық жол қатынасы жүйесiнде "қазақстандық" бағыттардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз етудiң және транзит ағындарын ұлғайтудың басты шарты ретiнде тасымалдардың сапасы мен тиiмдiлiгiн көтеруге деген негiзгi мiндеттi шешуге байланысты болу тиiс.
Осыны есепке алумен транзит-көлiк әлеуетiн дамытудың негiзгi бағыттары:
Халықаралық (БҰҰ-дің құрылымдары, халықаралық өңiрлiк және көлiк ұйымдары арқылы), үкiметаралық және ұлттық (халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасының көлiк заңнамасын бiрiздендiру және үйлестiру) деңгейлерде Қазақстан Республикасының көлiк дәлiздерiн және транзиттiк бағыттарын институционалды күшейту және дамытуды;
елiмiздiң транзит-көлiк әлеуетiнiң дамуына сыртқы факторлардың терiс әсерiн азайтуды;
тарифтiк жетiлдiрудi;
саясатты, көлiктегi төлемдер мен алымдар жүйесiн жетілдіруді;
көлiк инфрақұрылымын жетiлдiру және дамытуды;
шекарадан өту рәсiмдерiн жеңiлдетудi;
ұйымдастырушылық-техникалық iс-шараларды;
ақпараттық-талдау және ғылыми-технологиялық қызметтi болжайды.
Қазақстан Республикасы транзит-көлiк әлеуетiн жетiлдiрудiң негiзгi бағыттарын iске асыру ұдайы бақылауды және қажеттiлiгiнде, жеке позицияларды нақтылауды жүргiзуге мүмкiндiк беретiн, жүзеге асырудың нақты мерзiмдерi мен жауапты орындаушыларды белгiлеумен әзiрленген iс-шаралар жоспарының негiзiнде мемлекеттік қолдауда көзделiп отыр.
Халықаралық көлiк дәлiздерiн бiрiздендiруге, екі жақты және көп жақты ынтымақтастықты кеңейтуге қол жеткiзу үшiн тиiстi құқықтық негiздердi дамыту және қазақстандық бағыттардың артықшылығын мынадай жолдармен насихаттау болжанады:
мүдделi елдермен және халықаралық ұйымдармен саяси байланыстарды жандандыру;
халықаралық көлiк дәлiздерiн қалыптастыру жөнiнде жұмыс тәжiрибелерi бар жетекшi халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық;
халықаралық дәлiздер, соның iшiнде Қазақстан аумағы арқылы өтетiн тасымалдарды, солар бойынша транзиттi жүктердiң өтуiн көрсетудi ұйымдастыру арқылы техникалық, коммерциялық және тасымалдардың басқа да шарттарын тiкелей демонстрациялау.
Құқықтық саладағы реформалармен қатар, көлiк секторындағы институционалдық күшейтудi халықаралық көлiк құрылымдарымен интеграциялау және басқарудың iшкi жүйелерiн жетiлдiру бағытында жүзеге асыру көзделедi. Осыған байланысты:
Қазақстан Республикасы аумағында халықаралық көлiк дәлiздерiнің құрамына кiретiн көлiк коммуникацияларының қызметiне (мемлекеттiк басқаруға) әкiмшiлiк жүргiзу;
шекаралық өткiзу пункттерiндегі қызметтi ведомствоаралық үйлестiру қажет.
ел экономикасының көлiк-коммуникация кешенiн дамыту мақсатында жекеменшiк секторды барынша тарту үшiн нормативтiк-құқықтық базаны дайындау жолымен көлiк-коммуникация кешенiнiң салаларын қалыптастыpу.
Жолаушылар, жүктер мен ақпараттар қозғалысы жолындағы табиғи емес кедергiлердi жою жөнiндегi мiндеттердi iске асыру әкiмшiлiк, құқықтық және қаржылық салаларда жүзеге асырылатын болады. Алға қойылған мақсаттарға мына жолмен қол жеткiзiледi:
Қазақстан Республикасы көлiк-коммуникация кешенiнің бiрiздендiрiлген және үйлестiрілген нормативтiк құқықтық базасын қалыптастыру;
тарифтiк саясатты жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк жүктердi өткiзу кезiнде бақылаудың қолайлы салықтық, кедендiк және басқа да режимдерiн құру;
транзиттiк тасымалдарды жүзеге асыру кезiнде шекаралардан өту рәсімдерiн жеңiлдету және басқа да ұйымдастыру сәттерiн жетiлдiру.
Көлiк инфрақұрылымын жетiлдiру Қазақстан Республикасының ұлттық көлiк желiлерiн және халықаралық көлiк-коммуникация байланыстарын онан әрi оңтайландыру, ұсынылатын қызмет көрсетулердің сапасын арттыру, жұмыс iстеп тұрған объектілердi қайта жаңарту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру және жаңа объектілердi салу жолымен тасымалдарды жүзеге асыру және ақпарат беру кезiнде, сондай-ақ қазiргi заманғы көлiк және ақпараттық технологияларды енгiзу жолымен еңбектi қажетсіну мен pecуpc пайдалануды азайту бағытында жүргiзiлетiн болады. Сондай-ақ, қазiргi заманғы көлiк және ақпараттық технологияларды, соның iшiнде мультимодальдық және интермодальдық тасымалдарды енгiзу жолымен. Инвестициялық басымдықтарды халықаралық көлiк дәлiздерiнің құрамына кiретiн коммуникацияларда шоғырландыру ұсынылады.
Тұтас алғанда көлiк-коммуникация кешенiнiң және жеке алғанда халықаралық көлiк дәлiздерiнің жұмыс iстеу тиiмдiлiктерiн арттыру үшiн саладағы ақпараттық-талдау, ғылыми-технологиялық және оқыту iсiн қолдауды қалпына келтiру талап етiледi. Ол үшiн мыналар қажет:
көлiк статистикасын жетiлдiру, көлiк дерекқорларын құру және дамыту;
осы негiзде қазiргi заманғы ақпараттық жүйелер құру;
конференциялар, семинарлар және көрмелер, соның iшiнде халықаралық дәрежедегiлердi де тұрақты түрде өткiзiп тұру;
басқару аппараты мен көлiк операторларына арналған тренингтiк орталықтар құру.

5. Основные направления развития
транзитно-транспортного потенциала и
механизмы реализации Программы
Развитие транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан в ближайшей перспективе должно быть подчинено решению основной задачи - повышению качества и эффективности перевозок, как главного условия обеспечения конкурентоспособности "казахстанских" маршрутов в евроазиатской системе путей сообщения и увеличения транзитных потоков.
С учетом этого основные направления развития транзитно-транспортного потенциала предполагают:
институциональное укрепление и развитие транспортных коридоров и транзитных маршрутов Республики Казахстан на международном (через структуры ООН, международные региональные и транспортные организации), межгосударственном и национальном (унификация и гармонизация транспортного законодательства Республики Казахстан в соответствии с международными конвенциями и соглашениями) уровнях;
минимизацию негативного влияния внешних факторов на развитие транзитно-транспортного потенциала страны;
совершенствование тарифной политики, системы платежей и сборов на транспорте;
совершенствование и развитие транспортной инфраструктуры;
облегчение процедур по пересечению границ;
организационно-технические мероприятия;
информационно-аналитическую и научно-технологическую деятельность.
Реализация основных направлений совершенствования транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан предполагается при государственной поддержке на основе разработанного плана мероприятий с определением конкретных сроков осуществления и ответственных исполнителей, позволяющего проводить постоянный контроль и, при необходимости, уточнение отдельных позиций.
Для достижения унификации международных транспортных коридоров, расширения двустороннего и многостороннего сотрудничества предполагается развивать соответствующие правовые основы и пропагандировать преимущества казахстанских маршрутов путем:
активизации политических контактов с заинтересованными странами и международными организациями;
сотрудничества с ведущими международными организациями, имеющими опыт работы по формированию международных транспортных коридоров;
прямой демонстрации технических, коммерческих и иных условий перевозок по международным коридорам, проходящим, в том числе, по территории Казахстана посредством организации демонстрационных пропусков по ним транзитных грузов.
Институциональное усиление в транспортном секторе, наряду с реформами в правовой сфере, предполагается осуществлять в направлении интеграции с международными транспортными структурами и совершенствования внутренних систем управления. В этой связи необходимо:
администрирование (государственного управления) деятельности транспортных коммуникаций, входящих в состав международных транспортных коридоров на территории Республики Казахстан;
межведомственное координирование деятельности на пограничных пунктах пропуска;
формирование отраслей транспортно-коммуникационного комплекса путем подготовки нормативно-правовой базы для максимального привлечения частного сектора в целях развития транспортно-коммуникационного сектора экономики страны.
Реализация задачи по устранению нефизических барьеров на пути движения пассажиров, грузов и информации, препятствующих развитию транзита, будет осуществляться в административной, правовой и финансовой сферах. Достигаться поставленные цели будут путем:
формирования унифицированной и гармонизированной нормативной правовой базы транспортно-коммуникационного комплекса Республики Казахстан;
совершенствования тарифной политики;
создания благоприятных налогового, таможенного и других режимов контроля при пропуске транзитных грузов по территории Республики Казахстан;
облегчения процедур пересечения границ и совершенствования других организационных моментов при осуществлении транзитных перевозок.
Совершенствование транспортной инфраструктуры будет происходить в направлениях дальнейшей оптимизации национальных транспортных сетей и международных транспортно-коммуникационных связей Республики Казахстан, повышения качества предоставляемых услуг, снижения трудоемкости и ресурсопотребления при осуществлении перевозок и передаче информации путем реконструкции, модернизации, технического перевооружения существующих и строительства новых объектов. А также путем внедрения современных транспортных и информационных технологий, в том числе мультимодальных и интермодальных перевозок. Инвестиционные приоритеты предлагается сосредоточить на коммуникациях, входящих в состав международных транспортных коридоров.
Для повышения эффективности функционирования транспортно-коммуникационного комплекса в целом и международных транспортных коридоров в частности потребуется восстановить информационно-аналитическое, научно-технологическое и обучающее сопровождение отрасли. Для этого необходимо:
совершенствование транспортной статистики, создание и развитие транспортных баз данных;
создание на этой основе современных информационных систем;
регулярное проведение конференций, семинаров и выставок, в том числе международных;
создание тренинговых центров для управленческого аппарата и транспортных операторов.

1) темiр жол көлiгi
Инфрақұрылым мен темiр жол көлігi негiзгi құралдарының тиiстi техникалық жай-күйiн қамтамасыз ету мақсатында "Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы" ЖАҚ бiрқатар, соның iшiнде қазақстандық темiр жолдардың транзиттiк әлеуетiн дамытуға бағытталатын жобаларды жүзеге асыруды көздейтiн инвестициялық бағдарлама әзiрледi.
Мыналарды жүзеге асыру көзделедi:
инфрақұрылымды қалпына келтiру және дамыту;
темiр жол желілерiнің құрылысы 1 ;
жылжымалы құрамның жөндеу базасын қайта жаңарту;
локомотив паркiн жаңарту;
вагон паркiн жаңарту;
импорт алмастырушы жаңа өндiрiстер құру;
жобалау-iздестiру, ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар;
ресурс сақтаушы технологиялар енгiзу;
Алматы - Астана учаскесiнде жолаушы пойыздарының жүру уақытын қысқарту жөнiндегi жұмыстар кешенi;
басқа да жобалар.
_______________________
1 Республикалық бюджет есебiнен құрылысты iске асыруға арналған қаражат тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде белгiленедi
2 ) Автомобиль көлiгi
Негiзгi көлiк дәлiздерiнде мынадай жұмыс көлемдерiн орындау белгiлендi:
ОРТАЛЫҚ дәліз:
Алматы - Бiшкек автожолы учаскесiн қалпына келтiру (205 км);
ОРТААЗИЯЛЫҚ дәлiзi:
Қарабұтақ - Ырғыз - Ақтөбе автожолы учаскесiн қалпына келтiру (394 км);
Ресей Федерациясының шекарасы - Орал - Ақтөбе, Қарабұтақ - Қызылорда облысының шекарасы автожолы учаскесiн қайта жаңарту (517 км);
Қызылорда қаласында Сырдария өзенi арқылы өтетiн көпiр салу;
OPTAЛЫҚ АЗИЯ - ШЫҒЫС дәлiзi
Астана - Петропавл автожолы учаскесiн қайта жаңарту (538 км);
Астана қаласын Оңтүстiк айналма автожолын салу (16,9 км);
Лениногор (Риддер) - Ресей Федерациясы шекарасы, Алтай Республикасы автожолын салу (62 км);
Астана- Қостанай - Челябi автожолын іріктеп қайта жаңарту (400 км);
БАТЫС дәлiз:
Астрахань - Түркiменбаши автожолының жекелеген учаскелерiн қайта жаңарту (428 км);
Ақтау - Атырау автожолын қайта жаңарту (894 км);
Атырау - Орал автожолдарын қалпына келтiру (488 км);
Ақтау портына шығаратын Бейнеу - Ақжігіт (31 км) автожолын салу;
Қиғаш өзенi арқылы өтетiн көпiр салу;
СОЛТҮСТIК дәлiз:
Омбы - Майқапшағай автожолының жекелеген учаскелерiн қайта жаңарту (210 км).
Барлық дәлiздерде 238 км жолды күрделi жөндеу 3240 км жолды орташа мерзiмдiк жөндеу, ағымдағы жөндеу және жолдарды күтiп ұстау белгiленуде.
"Жiбек жолы" халықаралық бағытына кiретiн Алматы - Тараз - Шымкент - Өзбекстан шекарасы (Ташкент) автожолының Георгиевка - Шымкент - Өзбекстан шекарасы учаскесiн қайта жөндеу (600 км) жоспарланып отыр.

1) Железнодорожный транспорт
В целях обеспечения надлежащего технического состояния инфраструктуры и основных средств железнодорожного транспорта в ЗАО "Национальная Компания "Казакстан темiр жолы" предусматривается осуществление ряда проектов, направленных, в том числе, на развитие транзитного потенциала казахстанских железных дорог.
Предполагается осуществить:
реабилитацию и развитие инфраструктуры;
строительство железнодорожных линий 1 ;
реконструкцию базы ремонта подвижного состава;
обновление локомотивного парка;
обновление вагонного парка;
создание новых импортозамещающих производств;
проектно-изыскательские, научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы;
внедрение ресурсосберегающих технологий;
комплекс работ по сокращению времени хода пассажирских поездов на участке Алматы - Астана;
прочие проекты.
2) Автомобильный транспорт
На основных автотранспортных коридорах намечено выполнение следующих объемов работ:
Коридор ЦЕНТРАЛЬНЫЙ:
реабилитация участка автодороги Алматы - Бишкек (205 км);
Коридор СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ:
реабилитация участка автодороги Карабутак - Иргиз - Аральск (394 км);
реконструкция участков автодороги граница Российской Федерации - Уральск - Актобе, Карабутак - граница Кызылординской области (517 км);
строительство моста через реку Сырдарья в г. Кызылорде;
Коридор ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ - ВОСТОК:
реконструкция участка автодороги Астана - Петропавловск (538 км);
строительство автодороги Южный обход г. Астаны (16,9 км);
строительство автодороги Лениногорск (Риддер) - граница Российской Федерации, Республика Алтай (62 км);
реконструкция автодороги Астана - Костанай - Челябинск выборочно (400 км)
Коридор ЗАПАДНЫЙ:
реконструкция отдельных участков автодороги Астрахань - Туркменбаши (428 км);
реабилитация автодороги Актау - Атырау (894 км);
реабилитация автодорог Атырау - Уральск (488 км);
строительство автодороги Бейнеу - Акжигит (31 км) с выходом на порт Актау;
строительство моста через реку Кигач;
Коридор СЕВЕРНЫЙ:
реконструкция отдельных участков автодороги Омск - Майкапшагай (210 км).
_____________________
1 Средства на реализацию строительства за счет республиканского бюджета будут определяться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год
На всех коридорах намечается провести капитальный ремонт дорог на 238 км, средний ремонт дорог на 3240 км, текущий ремонт и содержание дорог.
Планируется реконструкция участка Георгиевка - Шымкент - граница Узбекистана (600 км.) автомобильной дороги Алматы - Тараз - Шымкент - граница Узбекистана (Ташкент), входящего в международный маршрут "Шелковый путь".

3) Су көлiгi
Ақтау теңiз сауда портында толқын тосқыларын және кіре берiс тосқауылды қайта жаңарту белгiленiп отыр. Қазiргi кезде ауа райы жағдайларына байланысты жүк операциялары жылына орта есеппен 40 күн жүргізiлмейдi немесе жалпы порт уақытының 11 %-ы. Жоба мақсаты - жүктердi ауыстырып тиеу және портта кемелерге қызмет көрсету жөнiндегi операцияларды жүзеге асыру кезiндегi қауiптердi азайту. Жобаның шамамен алғандағы бағасы - 20 млн. АҚШ доллары. Жобаны ЕҚҚДБ несиесi және iшкi қарыз алу есебiнен iске асыру көзделуде.
Бұдан басқа:
TPACEKA дәлiзi бойынша Еуропадан транзиттiк жүк тасқындарын тарту үшiн перспективалар ашатын контейнерлiк терминал құру;
қуаты 10 мың тонна шамасындағы ферроқорытпаларды ауыстырып тиеу бойынша айлақ салу;
инфрақұрылымды және Ақтау портына апаратын көлiк кiрме жолдарын кеңейту.
Инвестициялар сондай-ақ су көлiгiнiң мәртебесiн көтеру және оған халықаралық тасымалдарды тарту жөнiндегi iс-шараларға бағытталатын болады. Бұған:
Ертiс өзенiнде ашық кеме қатынасын ашу мақсатында Шульба шлюзінің құрылысын аяқтау;
Ертiс өзенiнде кеме қатынасы шлюздарын қалпына келтiру және отандық кеме шығаруды қайта жаңғырту (2001-2005 жылдар);
оның акваторийiн тереңдету арқылы Атырау Құрық және Атырау порттарын кеңейту;
Орал өзенiн тереңдете отырып, Орал-Каспий арнасын қайта жаңарту;
жүк базасын дамыта отырып, Баутино теңiз портын кеңейту;
iшкi су көлiгi техникалық флотының кемелерiн жаңарту мен жаңғырту жолымен қол жеткiзiлетiн болады.
4) Әуе көлiгi
"Астана халықаралық әуежайын қайта жаңарту" жобасын iске асыру үшiн JBIC (Жапония)-мен 176,5 млн. АҚШ доллары сомасына несие келiсiмiне қол қойылды (22 млрд. 122 млн. йен). Астаналық әуежайдың транзиттiк әлеуетiн одан әрi дамыту "Эйр Астана" авиакомпаниясының Еуропадан Астана қаласы арқылы Оңтүстiк Шығыс Азия елдерiне авиатасымалдарын дамыту арқылы көзделiп отыр.
Одан басқа, "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымның және ISO 9000-9001 стандарттары бойынша сертификаттау көзделiп отыр.
2001 жылдың желтоқсанында "Атырау халықаралық әуежайы" ААҚ мен Еуропа қайта құру және даму банкінiң арасында "Атырау әуежайының ұшу-қону жолағын қайта жаңарту" жобасын iске асыру үшін 25 млн. АҚШ доллары сомасына қарыз беру жөнiнде несие келісіміне қол қойылды.
Ақтау әуежайын қалпына келтіру және оны халықаралық стандарттар деңгейiне жеткізу үшiн 70-80 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде инвестициялар талап етіледi. 2005 жылы ұшу-қону жолағын қайта жаңарту үшiн мемлекеттік бюджеттен 10 млн. АҚШ доллары қаржыландырылуы жоспарланды. Бірақ берілген әуежайдың ұшу-қону жолағын қайта жаңарту үшін 24,85 АҚШ доллары қажет.
Шымкент әуежайын қайта жаңартуға 45 млн. АҚШ доллары шамасында қаражат, оның 19,8 млн. доллары ұшу-қону жолағын қайта жаңартуға керек. 2005 жылғы 10 млн. доллар жоспарлануда.
Ақтөбе қаласының әуежайын қайта жаңарту және стандаржеткізу үшiн 40-50 млн. АҚШ доллары қажет, оның 10 млн. АҚШ долларын 2004 жылы республикалық бюджеттен бөлу және 2005 жылы 8,2 млн. АҚШ долларын ұшу-қону жолағын қайта жаңартуға жоспарланып отыр.
Аталған өңірлік әуежайларды қайта жаңартуға және одан әрi дамытуға қаражатты инвестициялау әрi республикалық бюджет есебiнен әрi жергілікті бюджеттiң кепілдігімен шетелдiк көздерден, сондай-ақ жергілікті бюджет қаражаты есебiнен жүргізілетін болады.

3) Водный транспорт
В Актауском морском торговом порту намечена реконструкция волнолома и подходной дамбы. В настоящее время по погодным условиям грузовые операции не производятся в среднем 40 дней в году или 11% от общего портового времени. Цель проекта - снижение риска при осуществлении операций по перевалке грузов и обслуживанию судов в порту. Ориентировочная стоимость проекта - около 20 млн. долларов США. Реализацию проекта предполагается осуществить за счет кредитов ЕБРР и внутренних заимствований.
Кроме этого планируется:
создание контейнерного терминала, открывающего перспективы для привлечения транзитных грузопотоков из Европы по коридору ТРАСЕКА;
строительство причала по перевалке ферросплавов мощностью порядка 10 тыс. тонн;
расширение инфраструктуры и транспортных подъездов к порту Актау. Инвестиции также будут направляться на мероприятия по повышению статуса водного транспорта и привлечению международных перевозок. Достигаться это будет путем:
Завершения строительства Шульбинского шлюза и восстановления судоходного участка с целью открытия сквозного судоходства на реке Иртыш;
реабилитации судоходных шлюзов на реке Иртыш (2001-2005 годы) и возрождения отечественного судостроения;
расширения портов Актау, Курык и Атырау с углублением их акваторий;
реконструкции Урало-Каспийского канала и углубления реки Урал;
расширения морского порта Баутино с развитием его грузовой базы;
обновления и модернизации судов технического флота внутреннего водного транспорта.
4) Воздушный транспорт
Для реализации проекта "Реконструкция международного аэропорта Астана" подписано кредитное соглашение с JBIC (Япония) на сумму 176,5 млн. долларов США (22 млрд. 122 млн. йен). Дальнейшее развитие транзитного потенциала столичного аэропорта предусматривается в развитии авиакомпанией "Эйр Астана" транзита авиаперевозок из Европы в страны Юго-Восточной Азии через г. Астану.
Кроме того, в 2005 году предусматривается сертификация ЗАО "Международный аэропорт Астана" по стандартам ISO 9000-9001 и Международной организации гражданской авиации.
В декабре 2001 года подписано кредитное соглашение между ОАО "Международный аэропорт Атырау" и Европейским Банком Реконструкции и Развития о предоставлении займа в сумме 25 млн. долларов США для реализации проекта "Реконструкция взлетно-посадочной полосы аэропорта Атырау".
Для восстановления аэропорта г. Актау и доведения его до уровня международных стандартов требуются инвестиции в размере 70-80 млн. долларов США. В 2005 году планируется финансирование из республиканского бюджета в размере 10 млн. долларов США на реконструкцию взлетно-посадочной полосы 1 . Однако необходимая сумма для реконструкции ВПП данного аэропорта составляет 24,85 млн. долларов США.
На реконструкцию аэропорта г. Шымкент необходимо около 45 млн. долларов США, из них 19,8 млн. долларов на реконструкцию взлетно-посадочной полосы. На 2005 год планируется 10 млн.долларов 1 .
На реконструкцию и доведение до международных стандартов аэропорта г. Актобе необходимо 40-50 млн. долларов США, из них в 2004 году планируется выделение из республиканского бюджета 10 млн. долларов США 1 и в 2005 году 8,2 млн. долларов США на реконструкцию взлетно-посадочной полосы.
Инвестирование средств в реконструкцию и дальнейшее развитие указанных региональных аэропортов будет производиться как за счет республиканского бюджета, так и иностранных источников под гарантии местных бюджетов, а также за счет средств местных бюджетов.

2003-2005 жылдары "Қазаэронавигация" РМК жалпы сомасы 8 333 млн.теңге болатын инвестициялар есебiнен әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге арналған радиотехникалық құралдарды ауыстыруды және дамытуды жоспарлап отыр.
Қазақстан Республикасының халықаралық әуежайларын сигнал беру және байланыс, қадағалау, күзету, тексеру техникалық құралдарымен жарақтандыру, сондай-ақ әуежайдың периметрлік қоршауын халықаралық талаптарға сәйкес келтiру үшiн тиісті бағдарламаны әзiрлеу қажет.
6. Қаржыландырудың көздері және көлемдері
Бағдарламаны қаржыландыру көздерi ретінде мыналар ұсынылады:
әкімшілiк жүргізуге, құқықтық және нормативтік-техникалық қамтамасыз етуді әзiрлеу, ақпараттық-талдау, ғылыми-технологиялық сүйемелдеу мен оқытуға - бюджет қаражаты және рынок субъектілерінiң өз қаражаттары;
қайта жаңартуға, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыру мен жаңа объектілер құрылысына - рынок субъектілерiнiң өз қаражаттары, сондай-ақ ішкi және сыртқы қарыз алулар.
Республикалық бюджет есебiнен iс-шараларды iске арналған қаражат тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде белгiленетiн болады.
Республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 12 қыркүйектегi N 926 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспарында белгіленген:
- 2004 жылға - 9220,2 млн.теңге;
- 2005 жылға - 1186,3 млн.теңге;
- 2006 жылға - 351,5 млн.теңге.
7. Күтілетін нәтижелер
Қазақстанның транзит-көлiк кешенiн жетiлдiру және дамыту жөнiндегi іс-шаралар кешенiн iске асыру:
Қазақстан Республикасының шектес мемлекеттермен сауда және саяси байланысын нығайтуға;
көліктің барлық түрлерiнiң - олар: темiр жол, автомобиль, теңiз, iшкi cу, әуе және автомобиль жолдары, материалдық-техникалық базасының деңгейiн арттыруға, Қазақстан Республикасының негiзгi көлiк қатынасы дәлiздерiнде жолаушылар мен жүктердi тасу қабiлетi мен оларды жеткiзу жылдамдығын арттыруға;
сыртқы сауда және транзиттiк тасымалдарды қамтамасыз ету үшiн қазiргi заманғы көлiк технологияларын тартуға, халықаралық және iшкi тасымалдарды басқарудың логистикалық қағидаттарын ұйымдастыруға;
көлік-коммуникация кешенiнiң техникалық жарақтандырылуын арттырудың және көлiк желiлерiн озық пайдаланудың есебiнен жолаушылар мен жүктердiң тасымалына жұмсалатын меншiктi шығындарды қысқартуға;
тасымалдардың навигациялық және ақпараттық қамтамасыз етілуiн жақсартуға;
қозғалыстың, кеме қатынасы мен ұшулардың қауiпсiздiгiн, сондай-ақ тасымалдардың қауiпсiздiгi мен сақталуын арттыруға;
көлiктің қоршаған ортаға зиянды ықпалын азайтуға;
бiлiктi кадрлардың жұмыспен қамтылуын сақтау және жұмыс орындарының санын көбейтуге мүмкiндiк бередi.
Халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру кезiнде туындайтын қатынастарды реттейтiн нормативтік құқықтық базаны дамыту нәтижесiнде:
Қазақстан Республикасы көлiк-коммуникация кешенiн пайдалану ережелерiн халықаралық талаптармен үйлестiру;
шетелдiк тасымалдаушылардың қазақстандық көлiк коммуникацияларын пайдалану шарттарын белгiлеу;
халықаралық көлiк дәлiздерi бойынша тасымалдарды қоса алғанда, халықаралық қатынас жолдарында жүктердің тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасы ұлттық мүдделерiнiң барынша көп басымдығын қамтамасыз ету;
аралас қатынас жолдарында жүк тасымалдарын ұйымдастыру кезiнде көлiктiң әр түрлерiнің жұмыстарын үйлестiрудi күшейту;
негiзгi халықаралық бағыттарда тасымалдардың отандық операторлары институтын қалыптастыру үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
Қазақстан Республикасының шекараларын көлiк құралдарымен кесiп өту кезiнде көлiктi басқарудың мемлекеттiк органдарының кедендiк және шекаралық қызметтерiнің, көлiк және экспедиторлық кәсiпорындардың iс-қимылдарын үйлестiрудi күшейту, әкiмшiлiк, кедендiк және өзге де операцияларды орындауға жұмсалатын уақытты кемiту;
қазақстандық көлiк және экспедиторлық кәсiпорындардың құжат айналымының халықаралық жүйесiне енгiзілуiн қамтамасыз ету көзделедi.
Тасымалдардың өсуi көлiк кешенiнiң отандық кәсiпорындары табыстарының ұлғаюына, олардың жұмыстарының қаржы-экономикалық көрсеткiштерiнiң жақсаруына, меншiктi инвестициялық мүмкiндiктердің артуына, өнiмнің соңғы құнында көлiк шығындары үлесiнiң азаюына себеп болады.
Табыстардың өсуiмен түрлi деңгейдегi бюджеттерге, әлеуметтiк қорларға салықтар мен алымдар түсiмiнiң көбеюi де байланысты.
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық көлiк дәлiздерiн қалыптастыру және дамыту нәтижелерi тек көлiк проблемаларын шешудiң шеңберiнде шектелмейдi. Олар экономиканың сабақтас секторларына оң мультипликативтi әсерiн тигiзедi, бұл жалпы макроэкономикалық көрсеткiштерде қолайлы көрiнiс табады.

В 2003-2005 годах РГП "Казаэронавигация" планирует за счет инвестиций на общую сумму 8 333 млн. тенге произвести замену и развитие радиотехнических средств и электросвязи для обеспечения обслуживания воздушного движения.
Для оснащения международных аэропортов Республики Казахстан техническими средствами досмотра, охраны, наблюдения, сигнализации и связи, а также приведения периметрового ограждения аэропортов в соответствие с международными требованиями необходима разработка соответствующей программы.
________________________
1 По Программе развития отрасли гражданской авиации на 2003-2005 годы
6. Источники и объемы финансирования
Для финансирования Программы предлагаются следующие источники:
бюджетные средства и собственные средства субъектов рынка - на администрирование, разработку правового и нормативно-технического обеспечения, информационно-аналитическое, научно-технологическое сопровождение и обучение;
собственные средства субъектов рынка, а также внутренние и внешние заимствования - на реконструкцию, модернизацию, техническое перевооружение и строительство новых объектов.
Средства на реализацию мероприятий за счет республиканского бюджета будут определяться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год.
Объемы финансирования из республиканского бюджета определены в Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденном  постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926:
- на 2004 год - 9220,2 млн. тенге;
- на 2005 год - 1186,3 млн. тенге;
- на 2006 год - 351,5 млн. тенге.
7. Ожидаемые результаты
Осуществление комплекса мероприятий по совершенствованию и развитию транзитно-транспортного комплекса Казахстана позволит:
укрепить торговые и политические связи Республики Казахстан с сопредельными государствами;
повысить уровень материально-технический базы всех видов транспорта:
железнодорожного, автомобильного, морского, внутреннего водного, воздушного и автомобильных дорог, провозную способность и скорость доставки пассажиров и грузов на основных транспортных коридорах Республики Казахстан;
привлечь современные транспортные технологии для обеспечения внешнеторговых и транзитных перевозок, внедрить логистические принципы управления международными и внутренними перевозками;
сократить удельные затраты на перевозки пассажиров и грузов за счет повышения технической вооруженности транспортно-коммуникационного комплекса и лучшего использования транспортных сетей;
улучшить навигационное и информационное обеспечение перевозок;
повысить безопасность движения, судоходства и полетов, а также безопасность и сохранность перевозок;
снизить вредное воздействие транспорта на окружающую среду;
сохранить занятость квалифицированных кадров и увеличить число рабочих мест.
В результате развития нормативной правовой базы, регулирующей отношения, возникающие при осуществлении международных перевозок, предполагается:
гармонизировать правила использования транспортно-коммуникационного комплекса Республики Казахстан с международными требованиями;
определить условия использования казахстанских транспортных коммуникаций иностранными перевозчиками;
обеспечить максимальное преобладание национальных интересов Республики Казахстан при осуществлении перевозок грузов в международном сообщении, включая перевозки по международным транспортным коридорам;
усилить координацию работы разных видов транспорта при организации перевозок грузов в смешанном сообщении;
создать благоприятные условия для формирования института отечественных операторов перевозок на основных международных маршрутах;
усилить координацию действий государственных органов управления транспортом, таможенных и пограничных служб, транспортных и экспедиторских организаций при пересечении транспортными средствами границы Республики Казахстан, снизить время на выполнение административных, таможенных и иных операций;
обеспечить включение казахстанских транспортных и экспедиторских организаций в международную систему документооборота.
Рост перевозок обусловит увеличение доходов отечественных предприятий транспортного комплекса, улучшение финансово-экономических показателей их работы, увеличение собственных инвестиционных возможностей, снижение доли транспортной составляющей в конечной стоимости продукции.
С ростом доходов связано и увеличение поступления налогов и сборов в бюджеты различных уровней, социальные фонды.
Результаты формирования и развития международных транспортных коридоров на территории Республики Казахстан выходят за рамки решения только транспортных проблем. Они окажут позитивный мультипликативный эффект на смежные сектора экономики, что благоприятно отразится на общих макроэкономических показателях.

8. Қазақстан Республикасының транзит-көлік әлеуетін
дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған
бағдарламасын іске асыру жөніндегі
ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 13 қаңтардағы  N 38 , 2006.11.27. N  1124 қаулыларымен.
____________________________________________________________________
Р/с   |  Іс-шаралардың    |Аяқтау|Орындау.|Орындау.| Бол. |Қаржы.
N    |     мазмұны       |нысаны|ға (іске|ға (іске|жамды |ланды.
|                   |      |асыруға)|асыруға)|шығыс.| ру
|                   |      |жауапты.| мерзімі| тар  |көзі
|                   |      |   лар  |        |      |
____________________________________________________________________
1    |         2         |   3  |    4   |    5   |   6  |  7
____________________________________________________________________
1. Көлік дәліздерді және транзиттік бағыттарды институтционалды күшейту мен дамыту
____________________________________________________________________
1.1.      Халықаралық деңгейде (БҰҰ құрылымдары, халықаралық
өңірлік және көлік ұйымдары арқылы):
____________________________________________________________________
1.1.1     Халықаралық көлiк     ҚР     ҚР ККМ,  4-    Респуб.
дәлiздерiн дамыту, Үкіметіне ҚР АБА,  тоқ.  лика.
шекаралардан        ақпарат  ҚР СІМ,  сан    лық
өтудi оңайлату               ҚР ИСМ,  жыл   бюджет.
және ақпараттық             ҚР Қаржы  сайын   тен
технологияларды              мині,          шығын.
енгiзу саласында            ҚР ҰҚК          дарды
халықаралық                 (келісім        талап
қызметтi жүзеге              бойын.         етпей.
асыруды дамып                ша)              ді
келе жатқан
елдер министрле.
рiнiң халықара.
лық конференция.
сында қабылдан.
ған 2003 жылғы
29 тамыздағы
Алматы деклара.
циясы eрежелерi.
нiң аясында
жүргiзу
1.1.2     Мынадай халық.                              Респуб.
аралық шарттар.                              лика.
ға қосылу                                    лық
жөнінде құжат.                              бюджет.
тар дайындауды                               тен
және мемлекет.                              шығын.
iшiлiк рәсiмдер                             дарды
жүргiзудi қам.                              талап
тамасыз ету:                                етпей.
ді
1.1.2.1   Коммерциялық       ҚР Заң   ҚР Қаржы-  1-
мақсаттар үшiн     жобасы    минi,   тоқсан
қызмет жасай.               ҚР СІМ    2006
тын, жол тасы.
малы құралдары.
ның уақытша
әкелiмiне
қатысты 1956
жылғы 18 мамыр.
дағы Кедендiк
конвенция
1.1.2.2   Кедендiк рәсiм.    ҚР Заң   ҚР Қаржы-  2-
дердi оңайлату     жобасы    минi,   тоқсан
мен үйлестiру                ҚР СІМ   2006
туралы халық.
аралық конвен.
ция (Киот
конвенциясы,
1974 ж.).

8. План мероприятий
по реализации Программы развития транзитно-транспортного
потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Сноска. В раздел 8 внесены изменения постановлением Правительства РК от 27 ноября 2006 года N  1124 .
-------------------------------------------------------------------
N      !   Содержание    !  Форма !Ответст-!Срок ис-!Предпо-!Источ-
п/п    !   мероприятий   !заверше-!венные  !полнения!лагае- !ник
!                 !ния     !за ис-  !(реали- !мые    !финан-
!                 !        !полнение!зации)  !расходы!сиро-
!                 !        !(реали- !        !       !вания
!                 !        !зацию)  !        !       !
-------------------------------------------------------------------
1   !         2       !    3   !    4   !    5   !   6   !   7
-------------------------------------------------------------------
1. Институциональное укрепление и развитие транспортных
коридоров и транзитных маршрутов
-------------------------------------------------------------------
1.1 На международном уровне (через структуры ООН,
международные региональные и транспортные организации):
-------------------------------------------------------------------
1.1.1   Осуществление     Инфор-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
международной     мация    АИС РК,  тал      респуб-
деятельности в    в Прави- МИД РК,  ежегодно ликан-
области развития  тельство МИТ РК,           ский
международных     РК       МФ РК,            бюджет
транспортных ко-           КНБ РК            не тре-
ридоров, облегче-          (по сог-          бует
ния пересечения            ласова-
границ и внедре-           нию)
ния информацион-
ных технологий
производить в
свете положений
Алматинской дек-
ларации от 29
августа 2003
года, принятой
Международной
конференцией
министров раз-
вивающихся
стран
1.1.2   Обеспечить под-                              Затрат
готовку докумен-                             респуб-
тов и проведение                             ликан-
внутригосударст-                             ский
венных процедур                              бюджет
по присоединению                             не тре-
к следующим меж-                             бует
дународным дого-
ворам:
1.1.2.1 Таможенной Кон-   Проект   МФ РК,   1 квар-
венции, касаю-    Закона   МИД РК   тал
щейся временного  РК                2006
ввоза дорожных
перевозочных
средств, служащих
для коммерческих
целей от 18 мая
1956 года
1.1.2.2 Международной     Проект   МФ РК,   2 квар-
Конвенции об уп-  Закона   МИД РК   тал
рощении и гармо-  РК                2006
низации таможен-
ных процедур
(Киотская конвен-
ция 1974 г.)

1.1.2.3   Tеңіз құқығы       ҚР Заң    ҚР ККМ,  2-
туралы БҰҰ         жобасы    ҚР СІМ  тоқсан
конвенциясы                          2004
(1982 ж.)
1.1.2.4   Көлік министр.       ҚР      ҚР ККМ,  4-
лерiнiң еуропа.    Yкiметi   ҚР СІМ  тоқсан
лық конферен.       қаулы.           2004
циясы (КМЕК)        сының
жобасы
1.1.2.5   Көлiк құралда.       ҚР      ҚР ККМ,  4-
рын өлшеудiң       Yкiметi   ҚР СІМ  тоқсан
халықаралық        қаулы.             2004
сертификатын       сының
енгiзу туралы      жобасы
келiсiм (МСВТС)
1.1.2.6  алынып тасталды
1.1.2.7   Халықаралық әуе    ҚР Заң    ҚР ККМ,  4-
қатынастары        жобасы    ҚР СІМ  тоқсан
кезiндегi транзит                     2004
туралы келiсiм
(Чикаго қаласы,
1944 жылғы 7
желтоқсан)
1.1.2.8   1965 жылғы 27        ҚР      ҚР ККМ,  4-
қыркүйектегi       Үкiметi   ҚР СІМ  тоқсан
Халықаралық теңiз   қаулы.            2003
ұйымының Қауiптi    сының
жүктердi теңiзбен  жобасы
тасымалдаудың
халықаралық
кодексi
1.1.3     Мынадай халық.     ҚР СIМ    ҚР ККМ   1-    Респуб.
аралық Конвенция.  ақпарат           тоқсан ликалық
лар мен Келiсiм.   (Қазақс.           2004  бюджет.
дерге қосылудың    тан                       тен
орындылығына       Респуб.                  шығын.
талдау жүpгiзу:    ликасының                дарды
халықара.                талап
лық ұйым.                етпейді
дармен
ынтымақ.
тастығы
жөнiндегi
сараптау
кеңесiне
ұсыныс.
тар)
1.1.3.1   Теңiзге шығатын           ҚР Қаржыминi,
жолы жоқ мемле.              ҚР ККМ,
кеттердің тран.              ҚР ИСМ
зиттік саудасы
туралы конвенция
(Нью-Йорк,
1965 ж.)
1.1.3.2   Транзит мәртебе.          ҚР Қаржыминi,
сi мен еркіндігі             ҚР ККМ
туралы конвенция
(Барселона,
1921 ж.)
1.1.3.3   Жүктердiң тенiз              ҚР ККМ
тасымалы туралы
БҰҰ конвенциясы
(Гамбург ережесi,
1978 жылғы 1
наурыз)
__________________________________________________________________
1.2. Мемлекеттік деңгейде:
__________________________________________________________________
1.2.1     ШЫҰ шеңберiнде,     ҚР      ҚР ККМ,   1-    Респуб.
автожол саласына   Үкiметi. ҚР СІМ,  тоқсан лика.
көпжақты ынтымақ.   не      ҚР ИСМ,  2004   лық
тастық жөнiндегі   ұсыныс.  ҚР КБА,         бюджет.
Келiсiм жобасын     тар     ҚР ҰҚК          тен
әзiрлеудің орын.            (келісім        шығын.
дығын зерттеу ҚР            бойын.          дарды
ша),            талап
ҚР ӘМ,          етпей.
ҚР ЭБЖМ         ді
1.2.2     ЕурАзЭҚ мүшелері    ҚР      ҚР ККМ,   1-    Респуб.
- мемлекеттердiң   Үкіметі. ҚР СІМ,  тоқсан лика.
бiрыңғай көлiк      не      ҚР ИСМ,  2005   лық
кеңістігін         ұсыныс.  ҚР КБА,         бюджет.
қалыптастыру        тар                     тен
жөнiнде iс-шара.                            шығын.
лар әзiрлеу                                 дарды
талап
етпей.
ді

1.1.2.3  Конвенции ООН о  Проект   МТК РК,  2 квар-
морском праве     Закона   МИД РК   тал
(1982 г.)         РК                2004
1.1.2.4 Европейской Кон-  Проект   МТК РК,  4 квар-
ференции Минист-  поста-   МИД РК   тал
ров транспорта    новле-            2004
(ЕКМТ)            ния
Прави-
тельс-
ства РК
1.1.2.5 Соглашению о      Проект   МТК РК,  4 квар-
введении между-   поста-   МИД РК   тал
народного серти-  новле-            2004
фиката взвешива-  ния
ния транспортных  Прави-
средств (МСВТС)   тель-
ства РК
о при-
соеди-
нение
1.1.2.6  (исключена - постановлением Правительства РК
от 27 ноября 2006 года N  1124 )
1.1.2.7 Соглашению о      Проект   МТК РК,  4 квар-
транзите при меж- Закона   МИД РК   тал
дународных воз-   РК                2004
душных сообщениях
(г.Чикаго, 7 де-
кабря 1944 года)
1.1.2.8 Международному    Проект   МТК РК,  4 квар-
кодексу морской   поста-   МИД РК   тал
перевозки опасных новле-            2003
грузов Междуна-   ния
родной морской
организации от
27 сентября 1965
года
1.1.3   Провести анализ   Инфор-   МТК РК   1 квар-  Затрат
целесообразности  мация             тал      респуб-
присоединения к   в МИД РК          2004     ликан-
следующим между-  (предло-                   ского
народным Конвен-  жения в                    бюджета
циям и Соглаше-   Эксперт-                   не тре-
ниям:             ный Со-                    бует
вет по
сотруд-
ничеству
Респуб-
лики
Казах-
стан с
междуна-
родными
органи-
зациями)
1.1.3.1 Конвенция о тран-          МФ РК,
зитной торговле            МТК РК,
стран, не имеющих          МИТ РК
доступа к морю
(Нью-Йорк,
1965 г.)
1.1.3.2 Конвенция о ста-           МФ РК,
тусе и свободе             МТК РК
транзита (Барсе-
лона, 1921 г.)
1.1.3.3 Конвенция ООН о            МТК РК
морской перевозке
грузов (Гамбург-
ские правила,
от 1 марта 1978
года)
-------------------------------------------------------------------
1.2 На межгосударственном уровне:
-------------------------------------------------------------------
1.2.1   Изучить целесо-   Предло-  МТК РК,  1 квар-  Затрат
образность разра- жения    МИД РК,  тал      из рес-
ботки проекта     в Прави- МИТ РК,  2004     публи-
Соглашения по     тельство АТК РК,           канского
многостороннему   РК       КНБ РК            бюджета
сотрудничеству в           (по сог-          не тре-
области автодо-            ласова-           бует
рожного транс-             нию),
порта в рамках             МЮ РК,
ШОС                        МЭБП РК
1.2.2   Разработать меро- Предло-  МТК РК,  1 квар-  Затрат
приятия по форми- жения    МИД РК,  тал      из рес-
рованию Единого   в Прави- МИТ РК,  2005     публи-
транспортного     тельство АТК РК            кан-
пространства      РК                         ского
государств-чле-                              бюджета
нов ЕврАзЭС                                  не тре-
бует

1.2.3     ЕурАзЭҚ мүшелерi   Келiсiм   ҚР ККМ   1-    Респуб.
- мемлекеттердiң   жобасы            тоқсан лика.
көлiк дәлiздерiн                      2005  лық
қалыптастырудың                             бюджет.
жалпы принципте.                            тен
рін келiсу                                  шығын.
дарды
талап
етпей.
ді
1.2.4     Халықаралық тасы.      ҚР    ҚР ККМ  2 және Респуб.
малдар саласын.    Үкiметiне          4-    лика.
дағы келiсiмдердi   немесе           тоқсан лық
түгендеудi жүргi.   ҚР CIM            жыл   бюджет.
зу. Қажеттілiктi   ұсыныс.           сайын   тен
тиістi бағыттар     тар                     шығын.
мен дәлiздер        енгізу                  дарды
бойынша тасымал.                            талап
дардың жағдайын                             етпей.
біріздендіру                                 ді
мақсатында қол.
данылып жүрген
келiсімдерге
өзгерiстер
енгізу
1.2.5     Мынадай екі        Келiсiм.  ҚР ККМ, 2004-  Респуб.
жақты үкіметара.    дер      ҚР СІМ  2006   лика.
лық келісiмлер.    жобасы                   лық
дiң жобаларын                               бюджет.
қол қоюға                                   тен
дайындау:                                   шығын.
дарды
талап
етпей.
ді
Автомобиль
көлiгi саласында:
Беларусь Респуб.                      2-
ликасы (жаңа                         тоқсан
жoбa)                                 2004
Австрия Респуб.
ликасы
Бельгия Король.
дiгі
Дания Корольдiгі
Люксембург Ұлы
Гeрцогтығы
Македония
Хорватия Респуб.
ликасы
Швеция Корольдігі
Румыния
Ұлыбритания және
Солтүстiк Ирландия
Біріккен Король.
дігі
Словак
Республикасы
Словения
Республикасы
Норвегия Король.                      2-
дiгі                                 тоқсан
2004
Өзбекстан Респуб.                     3-
ликасы (жаңа жоба)                   тоқсан
2004
Иран Ислам                            3-
Республикасы                         тоқсан
2004
Француз Респуб.                       2-
ликасы үкiметте.                     тоқсан
рiмен                                2004
Азаматтық авиация
саласында:
Грек Республикасы
Бiрiккен Араб
Эмираттары (жаңа
жоба)
Корея Республикасы
Тәжiкстан Респуб.
ликасы (жаңа жоба)
Қытай Халық
Республикасының
CAP Сянган
Түркия Республика.
сы (жаңа жоба)
үкіметтерiмен
1.2.6     Қазақстан Респуб.  Келiсiм   ҚР ККМ,  3-    Респуб.
ликасы Үкiметi               ҚР СІМ  тоқсан лика.
мен Ресей Федера.                    2004    лық
циясы Yкiметiнiң                            бюджет.
арасындағы Атырау-                           тен
Астрахань автомо.                           шығын.
биль жолында                                дарды
Қиғаш өзенi арқылы                          талап
өтетiн өткелдi                              етпей.
салу жөнiнде                                 ді
бiрiккен iс-қимыл.
дар туралы Келi.
сiмге қол қоюды
қамтамасыз ету
1.2.7     Қытай Халық        Келiс.    ҚР ККМ,  3-    Респуб.
Республикасының    сөздер    ҚР СІМ  тоқсан лика.
Үкiметiмен Iле     хатта.            2004    лық
мен Қара Ертiс     масы                     бюджет.
өзендері бойынша                             тен
Қазақстан және                              шығын.
Қытай кемелерiмен                           дарды
тасымалды ұйым.                             талап
дастыру мүмкінді.                           етпей.
гі туралы келiс.                             ді
сөздердi бастама.
лық ету

1.2.3   Согласовать общие Проект   МТК РК   1 квар-  Затрат
принципы формиро- Соглаше-          тал      из рес-
вания транспорт-  ния               2005     публи-
ных коридоров                                кан-
государств-чле-                              ского
нов ЕврАзЭС                                  бюджета
не тре-
бует
1.2.4   Проводить инвен-  Внесе-   МТК РК   2 и 4    Затрат
таризацию согла-  ние               квартал  из рес-
шений в области   предло-           ежегодно публи-
международных     жений в                    кан-
перевозок. При    Прави-                     ского
необходимости     тельство                   бюджета
вносить изменения РК или в                   не тре-
в действующие     МИД РК                     бует
соглашения с
целью унификации
условий перевозок
по соответствую-
щим маршрутам и
коридорам
1.2.5   Подготовить к     Проекты  МТК РК,  2004-    Затрат
подписанию проек- согла-   МИД РК   2006     из рес-
ты следующих      шений                      публи-
двусторонних                                 кан-
межправительст-                              ского
венных соглаше-                              бюджета
ний:                                         не тре-
бует
В области автомо-
бильного транс-
порта с прави-
тельствами:
Республики Бела-                    2 квар-
русь (новый                         тал
проект)                             2004
Австрийской Рес-                    1 квар-
публики                             тал
2005
Королевства                         1 квар-
Бельгия                             тал
2005
Королевства                         2 квар-
Дания                               тал
2006
Великого Герцог-                    2 квар-
ства Люксембург                     тал
2006
Македонии                           1 квар-
тал
2006
Республики Хор-                     1 квар-
ватия                               тал
2006
Королевства                         1 квар-
Швеция                              тал
2005
Румынии                             3 квар-
тал
2004
Соединенного Ко-                    2 квар-
ролевства Вели-                     тал
кобритании и                        2005
Северной Ирландии
Республики Слове-                   2 квар-
ния                                 тал
2004
Королевства Нор-                    2 квар-
вегии                               тал
2005
Республики Узбе-                    3 квар-
кистан (новый                       тал
проект)                             2004
Исламской Респуб-                   3 квар-
лики Иран                           тал
2004
Французской                         2 квар-
Республики                          тал
2004
В области граж-
данской авиации с
правительствами:
Греческой Респуб-                   4 квар-
лики                                тал
2006
Объединенных                        1 квар-
Арабских Эмиратов                   тал
(новый проект)                      2006
Республики Корея                    3 квар-
тал
2004
Республики Таджи-                   4 квар-
кистан (новый                       тал
проект)                             2004
САР Сянган Китай-                   1 квар-
ской Народной                       тал
Республики                          2006
Турецкой Респуб-                    4 квар-
лики (новый                         тал
проект)                             2006
1.2.6   Обеспечить подпи- Согла-   МТК РК,  3 квар-  Затрат
сание Соглашения  шение    МИД РК   тал      респуб-
между Правитель-                    2004     ликан-
ством Республики                             ского
Казахстан и Пра-                             бюджета
вительством                                  не тре-
Российской Феде-                             бует
рации о совмест-
ных действиях по
строительству
перехода через
реку Кигач на
автомобильной
дороге Атырау-
Астрахань
1.2.7   Инициировать пе-  Протокол МТК РК,  3 квар-  Затрат
реговоры с Прави- перего-  МИД РК   тал      респуб-
тельством Китай-  воров             2004     ликан-
ской Народной                                ского
Республики о воз-                            бюджета
можности органи-                             не тре-
зации перевозок                              бует
казахстанскими и
китайскими судами
по рекам Или и
Черный Иртыш

1.2.8     Қазақстан          Келiсiм   ҚР ККМ,  3-    Респуб.
Республикасының    жобасы    ҚР СІМ  тоқсан лика.
Үкiметi мен Ресей                    2004    лық
Федерациясы Үкiме.                          бюджет.
тiнiң арасында                               тен
Теңiз сауда кеме                            шығын.
қатынасы туралы                             дарды
келiсiм жобасын                             талап
келiсу                                      етпей.
ді
1.2.9     Қазақстан          Келiсiм   ҚР ККМ,  3-    Респуб.
Республикасының    жобасы    ҚР СІМ  тоқсан лика.
Үкiметi мен Грек                     2004    лық
Республикасы                                бюджет.
Yкiметiнiң арасын.                           тен
да Теңiз тасымалы                           шығын.
туралы келiсiм                              дарды
жобасын келiсу                              талап
етпей.
ді
1.2.10    Қазақстан           ҚР       ҚР ККМ,  3-    Респуб.
Республикасының    Үкiметi   ҚР СІМ, тоқсан лика.
Үкiметi мен Ресей  қаулы.    "ҚТЖ"   2005    лық
Федерациясы Үкiме. сының     ҰК" ЖАҚ        бюджет.
тiнің арасында     жобасы   (келісім         тен
Кiре төлемдерiн             бойынша)        шығын.
төлеудiң тәртiбi                            дарды
және Ресей                                  талап
Федерациясы аума.                           етпей.
ғында орналасқан                             ді
Қазақстан Респуб.
ликасы темiр
жолдары учаскеле.
рiн және Қазақ.
стан Республикасы
аумағында орналас.
қан Ресей Федера.
циясы темiр жол.
дары учаскелерi
бойынша жүк тасы.
малдау шарттары
туралы келiсiм
жобасын қол қоюға
дайындау
1.2.11    ТМД шеңберiнде     Келiсiм   ҚР ККМ,  4-    Респуб.
тараптардың        жобасы    ҚР СІМ  тоқсан лика.
ұлттық заңнама.             (келісім 2004   лық
ларына сәйкес                бойын.         бюджет.
берiлген үшiншi               ша),          тен
тұлғалар алдында             ҚР СІМ         шығын.
автокөлiк құрал.                            дарды
дары иелерiнiң                              талап
азаматтық жауап.                            етпей.
кершiлiгiн мiн.                              ді
деттi сақтан.
дырудың сақтан.
дыру полистерiн
тараптар өзара
тану туралы
көпжақты келi.
сiмдi әзiрлеу мен
оған қол қоюды
бастамалық ету
1.2.12    Төмендегi респуб.
ликалармен елiмiз.
дiң мемлекеттiк
шекарасы арқылы
өту пункттерiнде
автокөлiк құрал.
дарына бiрлескен
кедендiк, көлiк.
тiк, ветеринар.
лық-фитосанитар.
лық, санитарлық-
эпидемиологиялық
бақылауды енгiзу
мәселелерi жөнiн.
дегi келiсiмдер
жобаларын әзiрлеу:
1.2.12.1  Ресей Федерация.   Келiсiм   ҚР КБА,  1-    Респуб.
сымен              жобасы    ҚР ККМ, тоқсан лика.
ҚР ДСМ,  2005  лық
ҚР АШМ,        бюджет.
ҚР ҰҚК         тен
(келісім        шығын.
бойынша)        дарды
талап
етпей.
ді

1.2.8   Согласовать       Проект   МТК РК,  3 квар-  Затрат
проект Соглашения Соглаше- МИД РК   тал      респуб-
между Правитель-  ния               2004     ликан-
ством Республики                             ского
Казахстан и Пра-                             бюджета
вительством                                  не тре-
Российской Феде-                             бует
рации о морском
торговом судоход-
стве
1.2.9   Согласовать       Проект   МТК РК,  3 квар-  Затрат
проект Соглашения Соглаше- МИД РК   тал      респуб-
между Правитель-  ния               2004     ликан-
ством Республики                             ского
Казахстан и Пра-                             бюджета
вительством Гре-                             не тре-
ческой Республики                            бует
о морских пере-
возках
1.2.10  Подготовить к     Проект   МТК РК,  3 квар-  Затрат
подписанию проект поста-   МИД РК,  тал      респуб-
Соглашения между  новления ЗАО "НК  2005     ликан-
Правительством    Прави-   КТЖ" (по          ского
Республики Казах- тельства согла-            бюджета
стан и Правитель- РК       сованию)          не тре-
ством Российской                             бует
Федерации о по-
рядке оплаты про-
возных платежей и
условиях перево-
зок грузов по
участкам железных
дорог Республики
Казахстан, распо-
ложенных на
территории
Российской Феде-
рации и по участ-
кам железных до-
рог Российской
Федерации, распо-
ложенных на терри-
тории Республики
Казахстан
1.2.11  Инициировать раз- Проект   МТК РК,  4 квар-  Затрат
работку и подпи-  согла-   НБ РК    тал      респуб-
сание многосто-   шения    (по сог- 2004     ликан-
роннего Соглаше-           ласова-           ского
ния в рамках СНГ           нию),             бюджета
о взаимном приз-           МИД РК            не тре-
нании сторонами                              бует
страховых полисов
обязательного
страхования граж-
данской ответст-
венности владель-
цев автотранс-
портных средств
перед третьими
лицами, выданных
в соответствии с
национальными
законодательст-
вами сторон
1.2.12  Разработать
проекты соглаше-
ний по вопросам
внедрения сов-
местного таможен-
ного, транспорт-
ного, ветеринар-
но-фитосанитар-
ного, санитарно-
эпидемиологичес-
кого контроля за
автотранспортными
средствами в
пунктах пропуска
через госграницу
республики с:
1.2.12.1 Российской Феде- Проект   АТК РК,  1 квар-  Затрат
рацией           согла-   МТК РК,  тал      респуб-
шения    МЗ РК,   2005     ликан-
МСХ РК,           ского
КНБ РК            бюджета
(по сог-          не тре-
ласова-           бует
нию)

1.2.12.2  Қырғыз             Келiсiм   ҚР КБА,  1-    Респуб.
Республикасы       жобасы    ҚР ККМ, тоқсан лика.
ҚР ДСМ,  2005  лық
ҚР АШМ,        бюджет.
ҚР ҰҚК         тен
(келісім        шығын.
бойынша)        дарды
талап
етпей.
ді
___________________________________________________________________
1.3. Ұлттық деңгейде: халықаралық конвенциялар мен келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының көлік заңнамасымен біріздендіру және үйлестіру
___________________________________________________________________
1.3.1.    Транзиттік жүк.    Норма.    ҚР КБА,  4-    Респуб.
тердiң кедендік    тивтік    ҚР ККМ, тоқсан лика.
ресімдеуін оңай.   құқық.    "ҚТЖ"    2004  лық
лату жөнiнде        тық      ҰК" ЖАҚ        бюджет.
Қазақстан          кесім.   (келісім        тен
Республикасының    дердің    бойын.         шығын.
нормативтiк        жоба.      ша),          дарды
құқықтық кесім.    лары      ҚҰЭҚ           талап
дерiн әзiрлеу:                              етпей.
ді
- СМГC жол
ведомосi қосым.
ша экземплярын
және темiр жол
көлiгінiң
басқа да тасы.
малдау құжатта.
рын жүк кедендік
декларациясы
ретінде пайдала.
ну бойынша;
- кедендік бақы.
лауды жүзеге
асыру кезiнде
шектес мемлекет.
тердің кедендiк
қызметтерiмен
бiрлесiп
бірiздендiру
талаптарын қамта.
масыз ету
бойынша;
- жүктерді алдын
ала декларациялау
режимін енгізу
бойынша
1.3.2     Халықаралық        Заңна.    ҚР ККМ,  4-
талаптармен тиістi мада      ҚР ИСМ  тоқсан
нормалар мен       белгі.            2005-
стандарттардың     ленген            2006
бiрiздендіруін     тәртіп.
есепке алумен      пен
автокөлiк саласын  бекі.
нормативтiк-тех.   тілген
никалық қамтамасыз техни.
ету                калық
регла.
менттер
мен
стан.
дарттар
___________________________________________________________________
2. Еліміздің транзит-көлік әлеуетінің дамуына сыртқы факторлардың
теріс әсерін азайту
___________________________________________________________________
2.1       Қазақстан           ҚР       ҚР ККМ,  2004
Республикасының    Үкiметi. ҚР ЭБЖМ, жылғы
маркетинг           не      ҚР ҚарМ   16
және транзит-      ұсыныс.            қаң.
көлiк әлеуетiн      тар               тар
дамытудың талдау
орталығын құру.
дың орындығын
қарау
2.2       Халықаралық         ҚР       ҚР ККМ,  4-    "ҚТЖ"
бағыттар бойынша   Yкiметі. ҚР Қаржы- тоқсан  ҰК"
контейнерлiк поез.  не        минi,   жыл    ЖАҚ
дардың тұрақты     ұсыныс.   ҚР ҰҚК   сайын  мен.
қозғалысын ұйым.    тар    (келісім          шікті
дастыру жөнiнде             бойынша)         қара.
ic-шаралар кеше.          "ҚТЖ" ҰК" ЖАҚ      жаты
нiн жүргізу,               (келісім
соның iшiнде:               бойынша)
- тұрақты негізде
контейнерлік
поездардың жүруін
ұйымдастыру жөнiн.
де көлiк компания.
сын белгілеу;
- кедендік және
шекаралық бақылау
операцияларына
арналған поездар
тұру уақытын
азайтуға бағыт.
талған Қазақстан
Республикасының
Мемлекеттік
шекарасында осы
операциялардың
оңайлатылған
режимiн қамтама.
сыз етумен поездар
қозғалысы кестесiн
келiсу;
- темiр жолдардың
қатысты әкімшілік.
терiмен жүк тасы.
малының тарифтiк
және басқа да
шарттарын келісу

1.2.12.2 Кыргызской Рес-  Проект   АТК РК,  1 квар-  Затрат
публикой         согла-   МТК РК,  тал      респуб-
шения    МЗ РК,   2005     ликан-
МСХ РК,           ского
КНБ РК            бюджета
(по сог-          не тре-
ласова-           бует
нию)
-------------------------------------------------------------------
1.3 На национальном уровне: унификация и гармонизация
транспортного законодательства Республики Казахстан
в соответствии с международными конвенциями и соглашениями
-------------------------------------------------------------------
1.3.1   Разработать нор-  Проекты  АТК РК,  4 квар-  Затрат
мативные правовые норма-   МТК РК,  тал      респуб-
акты Республики   тивных   ЗАО "НК  2004     ликан-
Казахстан по уп-  право-   КТЖ"              ского
рощению таможен-  вовых    (по сог-          бюджета
ного оформления   актов    ласова-           не тре-
транзитных гру-            нию),             бует
зов:                       АНЭК
- по использова-           (по сог-
нию в качестве             ласова-
грузовой таможен-          нию)
ной декларации
дополнительного
экземпляра дорож-
ной ведомости
СМГС и других
перевозочных до-
кументов железно-
дорожного транс-
порта;
- по обеспечению
совместно с тамо-
женными службами
сопредельных
государств унифи-
кации требований
при осуществлении
таможенного конт-
роля;
- по внедрению
режима предвари-
тельного деклари-
рования грузов
1.3.2   Нормативно-техни- Утвер-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
ческое обеспече-  жденные  МИТ РК   тал      респуб-
ние автотранс-    в уста-           2005-    ликан-
портной отрасли с новлен-           2006     ского
учетом унификации ном за-                    бюджета
соответствующих   конода-                    не тре-
норм и стандартов тельст-                    бует
с международными  вом по-
требованиями      рядке
техни-
ческие
регла-
менты и
стан-
дарты
-------------------------------------------------------------------
2. Минимизировать негативное влияние внешних факторов
на развитие транзитно-транспортного потенциала страны
-------------------------------------------------------------------
2.1     Рассмотреть целе- Предло-  МТК РК,  16       Затрат
сообразность соз- жения в  МЭБП РК, января   не тре-
дания Центра мар- Прави-   МФ РК    2004     бует
кетинга и анализа тельство
развития транзит- РК
но-транспортного
потенциала Рес-
публики Казахстан
2.2     Провести комплекс Предло-  МТК РК,  4 квар-  Собст-
мероприятий по    жения в  МФ РК,   тал      венные
организации регу- Прави-   КНБ      ежегодно сред-
лярного движения  тельство РК                ства
контейнерных      РК       (по               ЗАО "НК
поездов по между-          сог-              КТЖ"
народным маршру-           ласо
там, в том числе:          ва-
- определение              нию),
транспортной ком-          ЗАО "НК
пании по органи-           КТЖ" (по
зации курсирова-           согла-
ния контейнерных           сованию)
поездов на регу-
лярной основе;
- согласование
графика движения
поездов с обеспе-
чением упрощен-
ного режима тамо-
женного и погра-
ничного контроля
на Государствен-
ной границе Рес-
публики Казах-
стан, направлен-
ного на минимиза-
цию времени стоя-
нок поездов под
данными операция-
ми;
- согласование
тарифных и иных
условий перевозок
грузов с причаст-
ными администра-
циями железных
дорог.

2.3       Болашаққа өткізу    ҚР       ҚР ККМ,  4-    Респуб.
пункттері арқылы  Yкіметі.  ҚР Қаржы- тоқсан лика.
жүктердi тасымал.  не        минi,    жыл   лық
дауға сұранысты   ақпарат   ҚР ҰҚК   сайын  бюджет.
ақпарат талдау.             (келісім         тен
Болжамдарды есеп.           бойынша),       шығын.
ке алумен жүк                ҚР АШМ,        дарды
тасымалының не.              ҚР ДСМ         талап
гізгі бағыттарын                            етпей.
белгілеу және                                 ді
өткізу пункттерi
жұмысының
тиімділігін
арттыру
2.4       Жер бетiндегі        ҚР      ҚР ККМ   4-    Респуб.
көлiкпен тасымал.  Үкіметi.          тоқсан  лика.
дау кезінде тран.   не                жыл    лық
зиттік тасымалдар  ақпарат           сайын  бюджет.
үшiн ақпарат                                 тен
Қазақстан Респуб.                           шығын.
ликасының теңiз                             дарды
және өзен портта.                           талап
рының мүмкіндiк.                            етпей.
терiн тиiмдi                                 ді
пайдалану
2.5.      Интеграцияланған    ТЭН      ҚР ККМ,   4-    Тар.
логистикалық жүйе. жобасы    "ҚТЖ"   тоқсан тылған
лердi құру мәсе.             ҰК" ЖАҚ  2006  қара.
лесi бойынша зерт.          (келісім        жат
теу жүргiзу және             бойын.
Жапония Үкiметi.              ша),
нiң грант есебі.             "АТСП"
нен Қазақстан                  РМК
Республикасында             (келісім
контейнерлiк                бойынша)
тасымалдардың
өсуiн қамтамасыз
ету үшiн iс-шара.
лардың маркетинг.
тік жоспарын
әзiрлеу
2.6.      Шетелде ұлттық       ҚР      ҚР ККМ,  4-    Респуб.
тасымалдаушыларды  Үкіметі.  ҚР СІМ  тоқсан лика.
тең құқығынан        не              2004   лық
айыру жағдайларда  ұсыныс.                  бюджет.
қарсы жедел          тар                    тен
шаралар қабылдау                            шығын.
тетiгін әзiрлеу                             дарды
талап
етпей.
ді
2.7       Халықаралық          ҚР      ҚР ККМ,  1-
iс-тәжiрибені      Үкіметі.  "ҚТЖ"   тоқсан
зерттеу және        не       ҰК" ЖАҚ 2004
Қазақстан Респуб.  ұсыныс.  (келісім
ликасында мульти.   тар      бойын.
модальды мен                  ша),
интермодальды                "АТСП"
тасымалдарды                  РМК
енгiзу үшiн ең              (келісім
аз қажеттi                   бойын.
инфрақұрылымды,              ша),
сондай-ақ осы                "ККҒЗИ"
тасымалдар үшiн              ЖАҚ
қажеттi норматив.           (келісім
тiк-құқықтық                  бойын.
базаны белгiлеу               ша),
ҚҰЭҚ
(келісім
бойын.
ша),
"Эйр
Астана"
ЖАҚ
(келісім
бойын.
ша),
"Эйр
Қазақстан"
ЖАҚ
(келісім
бойын.
ша),
ҚазАТО
(келісім
бойын.
ша)
2.8.      Отандық тасымал.     ҚР     ҚР ККМ,   2-    Ресуб.
даушылар автожол   Үкіметі. "КК ҒЗИ" тоқсан лика.
тасымалының         не        ЖАҚ     2005  лық
географиясын       ұсыныс.  (келісім        бюджет
кеңейту мақсатын.   тар      бойын.         шығын.
да елiмiздiң                  ша),          дары
аумағында да,                ҚазАТО         талап
басқа мемлекет.             (келісім        етіл.
тер аумағында да            бойынша)        мейді
халықаралық авто.
мобиль тасымал.
дары бойынша
бiрлескен кәсіп.
орындарды құру.
дың бар мүмкiн.
дiктерін зерттеу
және экономика.
ның қазақстандық
автөкөлiк секто.
ры үшiн осындай
кәсiпорынды табыс
тұрғысынан талдау
____________________________________________________________________

2.3     Анализ спроса на  Инфор-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
транспортировку   мация в  МФ РК,   тал      из рес-
грузов через про- Прави-   КНБ РК   ежегодно публи-
пускные пункты на тельство (по сог-          кан-
перспективу. С    РК       ласова-           ского
учетом прогнозов           нию),             бюджета
определить основ-          МСХ РК,           не тре-
ные маршруты               МЗ РК             бует
транспортировки
грузов и повысить
эффективность ра-
боты пропускных
пунктов
2.4     При перевозках    Предло-  МТК РК   4 квар-  Затрат
наземным транс-   жения в           тал      из рес-
портом эффективно Прави-            ежегодно публи-
использовать воз- тельство                   кан-
можности морских  РК                         ского
и речных портов                              бюджета
Республики Казах-                            не тре-
стан для развития                            бует
транзитных пере-
возок
2.5     Провести исследо- Проект   МТК РК,  4 квар-  Привле-
вание по вопросу  ТЭО      ЗАО "НК  тал      ченные
создания интегри-          КТЖ"     2006     сред-
рованных логисти-          (по сог-          ства
ческих систем и            ласова-
разработать мар-           нию),
кетинговый план            РГП
мероприятий для            "АМТП"
обеспечения роста          (по сог-
контейнерных пе-           ласова-
ревозок в Респуб-          нию)
лике Казахстан за
счет гранта Пра-
вительства Японии
2.6     Разработать меха- Предло-  МТК РК,  4 квар-  Затрат
низм оперативного жения в  МИД РК   тал      из рес-
принятия ответных Прави-            2004     публи-
мер в случаях,    тельство                   кан-
когда националь-  РК                         ского
ные перевозчики                              бюджета
подвергаются                                 не тре-
дискриминации за                             бует
рубежом
2.7     Изучить междуна-  Предло-  МТК РК,  1
родный опыт и     жения в  ЗАО "НК  декабря
определить мини-  Прави-   КТЖ"     2004
мально необходи-  тельство (по сог-
мую инфраструк-   РК       ласова-
туру для внедре-           нию),
ния мультимодаль-          РГП
ных и интермо-             "АМТП"
дальных перевозок          (по сог-
в Республике               ласова-
Казахстан, а так-          нию),
же потребную нор-          ЗАО
мативно-правовую           "НИИ ТК"
базу для этих              (по сог-
перевозок                  ласова-
нию),
АНЭК (по
согласо-
ванию),
ЗАО "Эйр
Астана"
(по сог-
ласова-
нию),
ЗАО "Эйр
Казах-
стан"
(по сог-
ласова-
нию),
КазАТО
(по сог-
ласова-
нию)
2.8     В целях расшире-  Предло-  МТК РК,  2 квар-  Затрат
ния географии     жения в  ЗАО      тал      респуб-
автодорожных пе-  Прави-   "НИИ ТК" 2005     ликан-
ревозок отечест-  тельство (по сог-          ского
венными перевоз-  РК       ласова-           бюджета
чиками изучить             нию),             не тре-
существующие воз-          КазАТО            бует
можности создания          (по сог-
совместных пред-           ласова-
приятий по между-          нию)
народным автомо-
бильным перевоз-
кам, как на
территории стра-
ны, так и на
территории других
государств и
проанализировать
с позиции при-
быльности такого
предприятия для
казахстанского
автотранспортного
сектора экономики
-------------------------------------------------------------------

3. Тариф саясатын, көлiктегi төлемдер мен алымдар жүйесiн жетілдiру
____________________________________________________________________
3.1.      Шетелдегі           ҚР       ҚР СІМ  2 және Шығын.
Қазақстан Респуб.  Үкіметі.            4-    дар
ликасының елшілік.  не               тоқсан талап
терi немесе дипло. ақпарат            жыл   етіл.
матиялық миссия.                     сайын  мейді
лары арқылы
мынадай мәселелер
бойынша талдау
ақпаратты алуды
қамтамасыз ету
3.1.1     Қазақстан
Республикасында
мүмкіндiгінше
қолдану үшiн шет
елдердегі тран.
зитті дамыту
бойынша кеден.
дiк, шекаралық
және басқа
бақылау қызметтер
мен көлiк ұйымда.
рының өзара iс-
қимылы тәжiрибесi
жөнiнде
3.1.2     Еуропа-Азия
қатынасындағы
балама бағыттар
бойынша жүретін
бар жүк ағындары
және оларды
Қазақстан Респуб.
ликасының аумағы
арқылы өтетін
халықаралық
дәлiздерге қайта
бағыттау мүмкін.
дігі бойынша
қажеттi шаралар
жөнiнде
___________________________________________________________________
темір жол көлігі бойынша
___________________________________________________________________
3.2       Халықаралық көлiк  Хаттама.  ҚР ККМ,  4-    Респуб.
дәлiздерiнiң        лық      "ҚТЖ"   тоқсан лика.
бағыттары бойынша  шешім.    ҰК" ЖАҚ  2004  лық
жүктерді тасымал.   дер,    (келісім        бюджет.
дауға арналған     келісім. бойынша)        тен
тарифтердi, соның   дер                     шығын.
ішінде толассыз    жобасы                   дарды
тарифтік ставка.                            талап
лар мен төмендету                           етпей.
коэффициенттерiн                            ді
қалыптастыруда
бiрыңғай принцип.
терді келiсу және
қолдану бойынша
жұмысты
жалғастыру
3.3       Бақылау өткiзу      ҚР       ҚР КБА,  2-    Респуб.
кезiнде поездар    Үкіметі.  ҚР      тоқсан ликалық
тұру уақытын        не       ЭБЖМ,    2005  бюджет
қысқартуға бағыт.  ұсыныс.   ҚР ККМ         шығын.
талған Қазақстан    тар                     дары
Республикасының                             талап
Мемлекеттік шека.                           етіл.
расында темiр жол                           мейді
өткізу пунктте.
рiнде бақылау-
өткiзу пункттерiн
кезең-кезеңмен
жайғастыру және
дамытудың респуб.
ликалық бюджеттен
қаржыландыру
көлемін белгілеу
____________________________________________________________________
автомобиль көлігі бойынша
____________________________________________________________________
3.4       Қазақстан Респуб.   ҚР       ҚР ККМ   3-
ликасының аумағы   Үкіметі.          тоқсан
бойынша халықара.   не               2004
лық транзиттік     ұсыныс.
автотасымалдарды    тар
орындауға арнал.
ған рұқсат жүйе.
сін жою туралы
мәселенi қарау
____________________________________________________________________

3. Совершенствование тарифной политики,
системы платежей и сборов на транспорте
-------------------------------------------------------------------
3.1     Обеспечить полу-  Информа- МИД РК   2 и 4    Затрат
чение через по-   ция в             квартал  не тре-
сольства или дип- Прави-            ежегодно бует
ломатические      тельство
миссии Республики Рк
Казахстан за ру-
бежом аналитичес-
кой информации по
вопросам:
3.1.1   О практике взаи-
модействия тамо-
женных, погранич-
ных и других
контролирующих
служб и организа-
ций транспорта по
развитию транзита
в зарубежных
странах для воз-
можного примене-
ния в Республике
Казахстан
3.1.2   О существующих
грузопотоках,
следующих по аль-
тернативным марш-
рутам в сообщении
Европа-Азия и
необходимых мерах
по возможности их
переориентации на
международные ко-
ридоры, проходя-
щие по территории
Республики Казах-
стан
-------------------------------------------------------------------
по железнодорожному транспорту
-------------------------------------------------------------------
3.2     Продолжить работу Прото-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
по согласованию и кольные  ЗАО      тал      респуб-
применению единых решения, "НК КТЖ" 2004     ликан-
принципов в фор-  проекты  (по сог-          ского
мировании тарифов согла-   ласова-           бюджета
на перевозку гру- шений    нию)              не тре-
зов по маршрутам                             бует
международных
транспортных
коридоров, в том
числе сквозных
тарифных ставок и
понижающих
коэффициентов
3.3     Определить объемы Предло-  АТК РК,  2 квар-  Затрат
финансирования из жения в  МЭБП РК, тал      респуб-
республиканского  Прави-   МТК РК   2005     ликан-
бюджета поэтап-   тельство                   ского
ного обустройства РК                         бюджета
и развития конт-                             не тре-
рольно-пропускных                            бует
пунктов в желез-
нодорожных пунк-
тах пропуска на
Государственной
границе Республи-
ки Казахстан,
направленное на
сокращение вре-
мени стоянок
поездов при про-
ведении контроля
-------------------------------------------------------------------
по автомобильному транспорту
-------------------------------------------------------------------
3.4     Рассмотреть воп-  Предло-  МТК РК   3 квар-
рос об отмене     жения в           тал
разрешительной    Прави-            2004
системы на выпол- тельство
нение международ- РК
ных транзитных
автоперевозок по
территории Рес-
публики Казахстан
-------------------------------------------------------------------

4. Көлік инфрақұрылымын жетілдіру және дамыту
____________________________________________________________________
4.1       Солтүстiк-Оңтүс.    ҚР      ҚР ККМ    4-    Респуб.
тiк көлiк дәлiзi.  Үкіметі.          тоқсан лика.
нiң инфрақұрылы.    не               2004   лық
мын дамыту         ұсыныс.                  бюджет.
жөнiнде iс-шара.    тар                     тен
лар кешенiн                                 шығын.
жүргізу ҚР                                  дарды
талап
етпей.
ді
4.1.1     "Солтүстiк-Оңтүс.   ҚР      ҚР ККМ,   4-    "ҚТЖ"
тiк" дәлiзi        Үкіметі. "ҚТЖ"    тоқсан ҰК" ЖАҚ
бағытына байла.     не      ҰК" ЖАҚ   жыл   меншік
нысты учаскелерде  ақпарат  (келісім сайын  қаража.
темiр жол көлiгі            бойынша)        ты
инфрақұрылымын
қалпына келтіру
4.1.2     Темiр жолдардың     ҚР       ҚР ККМ,  4-    Респуб.
қатысты әкiмшi.    Yкiметі.  "ҚТЖ"   тоқсан лика.
лiктерiмен бiрле.   не       ҰК" ЖАҚ  жыл   лық
сiп "Солтүстiк-    ақпарат  (келісім сайын  бюджет.
Оңтүстiк" дәлi.             бойынша)        тен
зiнiң құрлық                                шығын.
бағыттарын дамыту                           дарды
мәселесiн пысық.                            талап
тау                                         етпей.
ді
4.1.3     ТРАСЕКА бағытының   ҚР       ҚР ККМ   4-    Респуб.
"Бейнеу-Шалқар"    Үкіметі.          тоқсан лика.
автомобиль жолы.    не                2004  лық
ның учаскесiн      ақпарат                  бюджет.
салуға (Ақтау-                              тен
Бейнеу-Шалқар                               шығын.
портының айдыны                             дарды
және қолданыстағы                           талап
көлiк дәлiздерi                             етпей.
бойынша одан әpi)                            ді
ТЭН әзiрлеудiң
орындығын бағалау
____________________________________________________________________
темір жол көлігі бойынша
____________________________________________________________________
4.2       Темiр жолдардың     ҚР       ҚР ККМ,  4-    Шығын.
негiзгi транзит.   Үкіметі.  "ҚТЖ"   тоқсан  дар
тiк учаскелерi.     не       ҰК" ЖАҚ  жыл   талап
нiң жүру қабiлет.  ақпарат  (келісім сайын  етіл.
тігіне және                 бойынша)        мейді
поездар қозғалы.
сының жылдамды.
ғына мониторинг
жүргiзудi қамта.
масыз ету. Тар
жерлердi анықтау
жағдайында оларды
жою бойынша
iс-шаралар өткi.
зудi қамтамасыз
ету
4.3       Ақтау портына       ҚР       ҚР ККМ,  4-    "ҚТЖ"
елiмiздiң орталық  Үкіметі.  "ҚТЖ"   тоқсан  ҰК"
және шығыс аудан.   не       ҰК" ЖАҚ  2005  ЖАҚ
дарынан жүктер     ақпарат  (келісім        меншік
тасымалының қашық.          бойынша)        қара.

4. Совершенствование и развитие транспортной инфраструктуры
-------------------------------------------------------------------
4.1     Провести комплекс Предло-  МТК РК   4 квар-  Затрат
мероприятий по    жения в           тал      респуб-
развитию инфра-   Прави-            2004     ликан-
структуры транс-  тельство                   ского
портного коридора РК                         бюджета
Север-Юг                                     не тре-
бует
4.1.1   Реабилитация      Информа- МТК РК,  4 квар-  Собст-
инфраструктуры    ция в    ЗАО "НК  тал      венные
железнодорожного  Прави-   КТЖ" (по ежегодно стред-
транспорта на     тельство согласо-          ства
участках, свя-    РК       ванию)            ЗАО "НК
занных с направ-                             КТЖ"
лением коридора
"Север-Юг"
4.1.2   Проработать сов-  Информа- МТК РК,  4 квар-  Затрат
местно с причаст- ция в    ЗАО "НК  тал      респуб-
ными администра-  Прави-   КТЖ" (по ежегодно ликан-
циями железных    тельство согласо-          ского
дорог вопрос раз- РК       ванию)            бюджета
вития сухопутных                             не тре-
маршрутов кори-                              бует
дора "Север-Юг"
4.1.3   Оценить целесо-   Предло-  МТК      4 квар-  Затрат
образность разра- жения в           тал      респуб-
ботки ТЭО на      Прави-            2004     ликан-
строительство     тельство                   ского
участка автомо-   РК                         бюджета
бильной дороги                               не тре-
"Бейнеу-Шалкар"                              бует
маршрута ТРАСЕКА
(причал порта
Актау - Бейнеу -
Шалкар и далее по
действующим тран-
спортным коридо-
рам)
-------------------------------------------------------------------
по железнодорожному транспорту
-------------------------------------------------------------------
4.2     Обеспечить прове- Предло-  МТК РК,  4 квар-  Затрат
дение мониторинга жения в  ЗАО "НК  тал      не тре-
провозной способ- Прави-   КТЖ" (по ежегодно бует
ности основных    тельство согласо-
транзитных участ- РК       ванию)
ков железных до-
рог и скоростей
движения поездов.
В случае выявле-
ния узких мест
обеспечить прове-
дение мероприятий
по их устранению
4.3     Выполнить техни-  Информа- МТК РК,  4 квар-  Собст-
ко-экономическое  ция в    ЗАО "НК  тал      венные
исследование и    Прави-   КТЖ" (по 2005     сред-
подготовить ТЭО   тельство согла-            ства
по строительству  РК       сованию)          ЗАО
железнодорожной                              "НК КТЖ"
линии Бейнеу -
Саксаульская,
сокращающей рас-
стояние перевозки
грузов из цент-
ральных и восточ-
ных районов стра-
ны в порт Актау

тығын 500-600                               жаты
км-ге қысқартатын
Бейнеу-Сақсауыл
темiр жол желiсiн
салу бойынша
техника-экономи.
калық зерттеудi
және TЭH дайын.
дауды орындау
4.4       Алтынсарин-Хром.   Қабылдау  ҚР ККМ,  4-    2004ж.  Рес.
тау темiр жол       актiсi   "ҚТЖ"   тоқсан -8102,5 публи.
желiсiн салуды               ҰК" ЖАҚ  2005  млн.    калық
жүзеге асыру                (келiсiм        теңге,  бюджет
бойынша)        2005ж.
- 500
млн.
теңге
____________________________________________________________________
автомобиль көлігі бойынша
____________________________________________________________________
4.5       Параметрлерi ҚР     ҚР       ҚР ККМ   1-    Шығын.
заңнамасына        Үкіметі.          тоқсан дар
сәйкес келмейтiн    нің               2004  талап
iрi көлемдi және   қаулысы                  етіл.
ауыр салмақты                               мейді
автокөлiк құрал.
дарының республи.
ка автожолдары
бойынша жүругe
тыйым салуды
енгiзу
4.6       Бюджеттiк бағдар.  Мемле.  ҚР Қаржы- 2004-  Мөлше.  Рес.
ламалар шеңбе.     кеттік   минi,    2006   рі      публи.
рiнде автомобиль   комис.   ҚР ККМ,        2004    калық
өткiзу пункт.      сияның   ҚР АШМ,         жылы    бюджет
терiнде бірыңғай   актісі   ҚР ДСМ,         белгі.
бақылау-өткiзу              ҚР ЭБЖМ,        лене.
пункттерiнiң                ҚР ҰҚК          тін
инфрақұрылымын              (келісім        респуб.
салу мен жайғас.            бойынша)        ликалық
тыру                                        бюджет
қаража.
ты
4.7       Көлiктiк бақылау   Мемле.    ҚР ККМ   4-    Мөлшерi
пункттерiн бюд.    кеттiк            тоқсан 2004
жеттiк бағдарла.   комис.             2004  жылы
малар шеңберiнде   сияның                   белгі.
республиканың      актісі                   лене.
мемлекеттiк                                 тін
шекарасында өткi.                           респуб.
зу пункттерiне                              лика.
көшiру                                      лық
бюджет
қаража.
ты
____________________________________________________________________
су көлігі бойынша
____________________________________________________________________
4.8       Толқын тосқаулы    Мемле.    ҚР ККМ,  4-           Үкімет.
мен кiреберiс      кеттiк    "АТСП"  тоқсан         тің
бөгеттiң қайта     комис.    РМК     2006          кепіл.
жаңартылуын енгi.  сияның   (келiсiм               дігімен
зумен АТСП дамыту. актісі   бойынша)                ұзақ
дың 2004-2006                                      мерзім.
жылдарға арналған                                   ді
жоспарын iске                                      кредит.
асыруды жалғас.                                     тер
тыру

на 500-600 км
4.4     Осуществить       Акт      МТК РК,  4 квар-  2004 г. Рес-
строительство     приемки  ЗАО "НК  тал      -8102,5 публи-
железнодорожной            КТЖ" (по 2005     млн.тг, кан-
линии Алтынсарин-          согласо-          2005 г. ский
Хромтау                    ванию)            - 500   бюд-
млн.тг. жет
-------------------------------------------------------------------
по автомобильному транспорту
-------------------------------------------------------------------
4.5     Ввести запрет на  Поста-   МТК РК   1 квар-  Затрат
проезд крупнога-  новление          тал      не тре-
баритных и тяже-  Прави-            2004     бует
ловесных авто-    тельства
транспортных      РК
средств по авто-
дорогам республи-
ки, параметры
которых не соот-
ветствуют законо-
дательству РК
4.6     Строительство и   Акты     МФ РК,   2004-    Сред-
обустройство      государ- МТК РК,  2006     ства
инфраструктуры    ственной МСХ РК,           респуб-
единых контроль-  комиссии МЗ РК,            ликан-
но-пропускных     о прием- МЭБП РК,          ского
пунктов в авто-   ке       КНБ РК            бюдже-
мобильных пунк-   объектов (по сог-          та,
тах пропуска в    в экс-   ласова-           размер
рамках бюджетных  плуата-  нию)              которых
программ          цию                        будет
опреде-
лен в
2004
году
4.7     Передислокация    Акты     МТК РК   4 квар-  Сред-
постов транспорт- государ-          тал      ства
ного контроля в   ственной          2004     респуб-
пункты пропуска   комиссии                   ликан-
на госгранице     о прием-                   ского
республики в рам- ке                         бюдже-
ках бюджетных     объектов                   та,
программ          в экс-                     размер
плуатацию                  которых
будет
опреде-
лен в
2004
году
-------------------------------------------------------------------
по водному транспорту
-------------------------------------------------------------------
4.8     Продолжить реа-   Акт      МТК РК,  4 квар-          Долго-
лизацию Плана     государ- РГП      тал              сроч-
развития АМТП на  ственной "АМТП"   2006             ные
2004-2006 гг.,    комиссии (по сог-                  креди-
включая реконст-           ласова-                   ты под
рукцию волнолома           нию)                      гаран-
и подходной дамбы                                    тии
Прави-
тель-
ства

4.9       Шульба шлюзiнiң    Мемле.    ҚР ККМ,  4-    2004ж. Респуб.
құрылысын аяқтау   кеттiк   ҚР ЭБЖМ  тоқсан - 320  ликалық
комис.            2004   млн.    бюджет
сияның                   теңге
актiсi
4.10      Орал-Каспий        Мемле.    ҚР ККМ,  4-    2004ж. Респуб.
каналын қайта      кеттiк   ҚР ЭБЖМ  тоқсан  -     ликалық
жаңарту            комис.            2005   477,4   бюджет
сияның                   2005ж.
актісі                   - 350
млн.
теңге
4.11      Мемлекеттiк        Мемле.    ҚР ККМ,  4-    2004ж. Респуб.
техникалық өзен    кеттік   ҚР ЭБЖМ  тоқсан  -     ликалық
флотын жаңарту     комис.             жыл   320,3  бюджет 1
мен жаңғырту       сияның            сайын  млн.
актісі                   теңге
____________________________________________________________________
1 Республикалық бюджет есебінен құрылысты іске асыруға арналған
қаражат тиісті жылға республикалық бюджетті жасауда белгіленеді
____________________________________________________________________
әуе көлігі бойынша
____________________________________________________________________
4.12      Транзиттiк,         ҚР       ҚР ККМ, 2004   Шығын.
бiрiншi кезекте    Yкiметi. ҚР ЭБЖМ  жылғы   дар
жүк көлiктiк        нің               1     талап
әуежайлардың тора. қаулысы           сәуір  етіл.
бын қалыптастыру.                           мейді
мен Қазақстан
Республикасының
әуежайларын
дамыту жөнiндегi
iс-шаралар жоспа.
рын әзiрлеу
4.12.1    Белгіленген         ҚР       ҚР ККМ, 2004          Тартыл.
тәртiппен ТЭН      Yкiметi.  ҚР ЭБЖМ жылғы          ған
әзiрлеушiсiн        не                1            қаражат
белгiлеу және ТЭН  ұсыныс.           сәуір
нәтижелерi бойынша  тар
Азаматтық авиация
саласын дамытудың
2003-2005 жылдарға
арналған жоспарына
өзгерiстер енгiзу
жөнінде Қазақстан
Республикасының
Үкiметiне ұсыныс.
тар әзiрлеу
4.12.2    Қазақстанның        ҚР       ҚР ККМ, 2004   Респуб.
халықаралық әуе.   Yкiметi. ҚР ЭМРМ, жылғы  лика.
жайлары арқылы      не      ҚР ҚарМ,  1     лық
шетел авиакомпа.   ұсыныс.    ҚР     сәуір  бюджет
ниялары әуе         тар     ТМРБҚА          шығын.
кемелерiнiң                 (келiсiм        дары
транзиттiк ұшула.           бойынша)        талап
рын арттыру мақса.                          етіл.
тында халықаралық                           мейді
авиациялық тасы.
малдаушыларды
тартатын талап.
тарға сәйкес
авиаотынмен
қамтамасыз етуге
қолдау көрсету
4.13      Ұшу қауiпсiздiгін   ҚР       ҚР ККМ   4-            TASIS
арттыру және әуе   Үкіметі.          тоқсан        бағдар.
жолдарын пайдала.   не                2005          ламасы
нудың тиiмдiлiгі   ақпарат                          бойын.
жөнiнде "Оңтүстiк                                   ша
шеңбердiң әуе                                       техни.
жолдары, III фаза"                                  калық
жобасын одан                                        көмек
әрi iске асыруды
жүзеге асыру
____________________________________________________________________

4.9     Завершить строи-  Акт      МТК РК,  4 квар-  2004 г. Рес-
тельство Шульбин- государ- МЭБП РК  тал      - 320   публи-
ского шлюза       ственной          2004     млн.    кан-
комиссии                   тенге   ский
бюд-
жет
4.10    Реконструкция     Акт      МТК РК,  4 квар-  2004 г. Рес-
Урало-Каспийского государ- МЭБП РК  тал      - 477,4 публи-
канала            ственной          2005     млн.тг. кан-
комиссии                   2005 г. ский
- 350   бюд-
млн.тг. жет
4.11    Обновление и      Акт      МТК РК,  4 квар-  2004 г. Рес-
модернизация      государ- МЭБП РК  тал      - 320   публи-
государственного  ственной          2004     млн.    кан-
технического      комиссии                   тенге   ский
речного флота                                        бюд-
жет 1
-------------------------------------------------------------------
по воздушному транспорту
-------------------------------------------------------------------
4.12    Разработать План  Поста-   МТК РК,  1 ап-    Затрат
мероприятий по    новление МЭБП РК  реля     не тре-
развитию аэро-    Прави-            2004     бует
портов Республики тельства
Казахстан с фор-  РК
мированием сети
транзитных аэро-
портов, в первую
очередь грузо-
транспортных
4.12.1  Определить в      Предло-  МТК РК,  1                Прив-
установленном     жения в  МЭБП РК  апреля           лечен-
порядке разра-    Прави-            2004             ные
ботчика ТЭО и по  тельство                           сред-
результатам ТЭО   РК                                 ства
подготовить пред-
ложения в Прави-
тельство Респуб-
лики Казахстан
по внесению изме-
нений в Программу
развития отрасли
гражданской авиа-
ции на 2003-2005
годы
4.12.2  В целях увеличе-  Предло-  МТК РК,  1        Затрат
ния транзитных    жения в  МЭМР РК, апреля   респуб-
полетов воздушных Прави-   МФ РК,   2004     ликан-
судов зарубежных  тельство АРЕМ ЗК           ского
авиакомпаний      РК       РК (по            бюджета
через международ-          согла-            не тре-
ные аэропорты              сованию)          бует
Казахстана содей-
ствовать в обес-
печении авиатоп-
ливом, соответ-
ствующих требова-
ниям, привлекаю-
щих международных
авиационных пере-
возчиков
4.13    Осуществить даль- Инфор-   МТК РК   4 квар-          Техни-
нейшую реализацию мация в           тал              ческая
проекта "Воздуш-  Прави-            2005             помощь
ные трассы Южного тельство                           по
кольца, фаза III" РК                                 прог-
по повышению                                         рамме
безопасности по-                                     TACIS
летов и эффектив-
ности использова-
ния воздушных
трасс
-------------------------------------------------------------------
1 Средства на реализацию строительства за счет республиканского бюджета будут определяться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год
-------------------------------------------------------------------

5. Шекаралардан өту жөніндегі рәсімдерді жеңілдету
____________________________________________________________________
5.1       Сыртқы шекара.     ЕурАзЭҚ  ҚР Қаржы-  1-   Респуб.
ларда бақылауды    шеңбе.     минi   тоқсан лика.
қамтамасыз етуде   рiнде              2006  лық
ЕурАзЭҚ мүшесi     келiсiм                  бюджет.
мемлекеттерiнiң    жобасы                   тен
бiрыңғай кедендiк                           шығын.
аумағын қалыптас.                           дарды
тырудың соңғы                               талап
кезеңiнде кеден.                            етпей.
дік ресiмдеу және                           ді
кедендiк бақылау.
дың жеке түрлерiн
одан әрi жоюмен
iшкi кедендiк
шекараларда тауар.
лар мен көлiк
құралдарының
кедендiк ресiм.
деуi мен кедендік
бақылауын оңайлату
____________________________________________________________________
темір жол көлігі бойынша
____________________________________________________________________
5.2       Шекаралық өткел.   Бұйрық   ҚР Қаржы-  4-    Респуб.
дерде транзиттiк             минi,   тоқсан лика.
жүктердi өткiзу              ҚР ККМ,  2005- лық
рәсiмдерiн жетiл.            ҚР ІІМ,  2006  бюджеттен
дiру, соның iшiн.            ҚР АШМ,        шығын.
де шекараны өту              ҚР ДСМ,        дарды
жөнiндегі опера.             ҚР ҰҚК ШҚ      талап
цияларды (кеден.            (келісім        етпей.
дiк, шекаралық               бойын.         ді
және т.б.)                    ша),
орындауға қаты.              "ҚТЖ"
сатын барлық                 ҰК" ЖАҚ
қызметтердiң                 (келісім
қызметін нақты               бойынша)
байланыстырумен
Достық станциясы
жұмысының техно.
логиялық процесiн
жетiлдiру, оны
сақтау жөнiндегi
нормативтiк
құжатты бекiту
____________________________________________________________________
автомобиль көлігі бойынша
____________________________________________________________________
5.3       Автожол шекара.    Бұйрық    ҚР КБА,  1-    Респуб.
лық өткiзу пункт.            ҚР ҰҚК  тоқсан лика.
терiнде шекара.             (келiсiм  2004  лық
лық, кедендiк,               бойын.         бюджет.
санитарлық-эпиде.              ша),         тен
миологиялық,                 ҚР ККМ,        шығын.
көлiктiк, фито.              ҚР ДСМ,        дарды
санитарлық және              ҚР АШМ         талап
бақылаудың басқа                            етпей.
түрлерiнiң бiрың.                            ді
ғай технологиялық
процесін енгiзудi
әзiрлеу және
қамтамасыз ету
5.4       КС МСАТ және ТМД   Үкімет.   ҚР КБА,  4-    Респуб.
ИК ұсыныстарына    аралық    ҚР ККМ  тоқсан ликалық
сәйкес Қазақстан   келісім.           2004  бюджет.
мен шектес ТМД     дердің                   тен
қатысушы елдердiң  жобалары                 шығын.
кедендiк органда.                           дарды
рымен шекаралық                             талап
өткелдерде авто.                            етпей.
көлік құралдарына                            ді
бiрлескен кеден.
дiк бақылауды
өткiзу үшiн
жағдайларды
қамтамасыз eту

5. Облегчение процедур по пересечению границ
-------------------------------------------------------------------
5.1     Упростить тамо-   Проект   МФ       1 квар-  Затрат
женное оформление Согла-            тал      респуб-
и таможенный      шения в           2006     ликан-
контроль товаров  рамках                     ского
и транспортных    ЕврАзЭС                    бюджета
средств на внут-                             не тре-
ренних таможенных                            бует
границах с после-
дующей отменой
таможенного
оформления и от-
дельных форм
таможенного конт-
роля на завершаю-
щем этапе форми-
рования единой
таможенной терри-
тории государств
-членов ЕврАзЭС
при обеспечении
контроля на внеш-
них границах
-------------------------------------------------------------------
по железнодорожному транспорту
-------------------------------------------------------------------
5.2     Совершенствовать  Приказ   МФ РК,   4 квар-  Затрат
процедуры пропус-          МТК РК,  тал      респуб-
ка транзитных              МВД РК,  2005-    ликан-
грузов на погра-           МСХ РК,  2006     ского
ничных переходах,          МЗ РК,            бюджета
в том числе усо-           ПС КНБ            не тре-
вершенствовать             РК (по            бует
технологический            согласо-
процесс работы             ванию),
станции Дружба с           ЗАО "НК
четкой увязкой             КТЖ" (по
функционирования           согласо-
всех служб,                сованию)
участвующих в
выполнении опера-
ций по пересече-
нию границы (та-
моженных, погра-
ничных и т.п.),
утвердить норма-
тивный документ
по его соблюдению
-------------------------------------------------------------------
по автомобильному транспорту
-------------------------------------------------------------------
5.3     Разработать и     Приказ   АТК РК,  1 квар-  Затрат
обеспечить внед-           КНБ РК   тал      респуб-
рение единого              (по сог- 2004     ликан-
технологического           ласова-           ского
процесса погра-            нию),             бюджета
ничного, таможен-          МТК РК,           не тре-
ного, санитарно-           МЗ РК,            бует
эпидемиологичес-           МСХ РК
кого, транспорт-
ного, фитосани-
тарного и других
видов контроля на
автодорожных пог-
раничных пунктах
пропуска
5.4     Обеспечить усло-  Проекты  АТК РК,  4 квар-  Затрат
вия для проведе-  Межпра-  МТК РК   тал      респуб-
ния совместного   витель-           2004     ликан-
таможенного конт- ственных                   ского
роля автотранс-   согла-                     бюджета
портных средств   шений                      не тре-
на пограничных                               бует
переходах тамо-
женными органами
Казахстана и соп-
редельных стран-
участниц СНГ в
соответствии с
рекомендациями
КС МСАТ и ИК СНГ

5.5       Халықаралық авто.   ҚР       ҚР СІМ,  3-    Шығын.
тасымалдаушылар    Үкіметі.  ҚР ІІМ, тоқсан  дар
үшiн визалы         не       ҚР ККМ   2004  талап
режимдi оңайлату   ұсыныс.                  етпей.
мәселесiн пысықтау  тар                       ді
5.6       СПЕКА мүшесi        ҚР       ҚР ККМ,  2-    Респуб.
болып табылатын    Үкіметі.          тоқсан лика.
мемлекеттер шека.   не               2004   лық
расында жүктердiң  ұсыныс.                  бюджет.
транзиттiк тасы.    тар                     тен
малы үшін квота.                            шығын.
лардан бoc режимдi                          дарды
құру мүмкiндiгiн                            талап
қарау                                       етпей.
ді
5.7       Қазақстан Респуб.  Норма.    ҚР ККМ   2-    Респуб.
ликасында авто.    тивтік            тоқсан ликалық
көлiк құралдары    құқықтық          2006   бюджет.
салмақ параметр.   кесім                    тен
лерiнiң бiрыңғай                            шығын.
сертификатын                                дарды
қолдану тәртiбiн                            талап
әзiрлеу                                     етпей.
ді
__________________________________________________________________
6. Ұйымдастырушылық-техникалық шаралар
__________________________________________________________________
6.1       Шектес және басқа   ҚР       ҚР ККM,  4-    Респуб.
шет елдерде ҚР     Үкіметі.  ҚР СІМ, тоқсан ликалық
транзит-көлiк       не       "ҚТЖ"    жыл   бюджет.
әлеуетiнiң тұсау.  ақпарат  ҰК" ЖАҚ  сайын  тен
кесерiн өткiзу              (келісiм        шығын.
бойын.         дарды
ша),          талап
"Эйр           ет.
Астана"        пейді
ЖАҚ
(келiсiм
бойынша),
"Эйр
Қазақ.
стан" ЖАҚ
(келiсiм
бойынша),
"АТСП"
PMК
(келiсiм
бойынша)
6.2       Тұрақты негiзде     ҚР       ҚР ККМ,  4-    Шығын.
конференциялар,    Үкіметі.  ҚР СІМ  тоқсан дар
көрмелер, тұсау.    не                жыл   талап
кесерлер, соның    ақпарат           сайын  етіл.
iшiнде халықара.                            мейді
лық, өткiзу,
сондай-ақ БAҚ
арқылы Қазақстан
Республикасының
транзиттiк
мүмкіндіктерін
насихаттау
6.3       Екiжақты үкiмет.     ҚР      ҚР СІМ, Қажет.        Респуб.
аралық келiсiмдер  Үкіметі.  ҚР ККМ  тілік.        ликалық
шеңберiнде құрыл.   не                ке           бюджет
ған көлiк жөнiн.   ұсыныс.           қарай,
дегі бiрлескен      тар              комис.
комиссиялардың                       сиялар
мәжілiстерiн                          мен
өткiзу (жылында                      халық.
бір реттен кем                       аралық
емес), MCAT,                         ұйым.
ТЖЫҰ, TКОК,                          дар
ИКАО, ИMO және                       жұмы.
басқалары деңгей.                    сының
iнде өткізілетін                     жоспар.
негізгі іс-шара.                     ларына
ларға, халықара.                     сәйкес
лық мәжiлiстерге,
симпозиумдарға,
семинарларға,
конференцияларға,
форумдарға
Қазақстан
Республикасының
Көлiк және комму.
никациялар
министрлiгi маман.
дарының қатысуы

5.5     Проработать воп-  Предло-  МИД РК,  3 квар-  Затрат
рос упрощения     жения в  МВД РК,  тал      не тре-
визового режима   Прави-   МТК РК   2004     бует
для международных тельство
автоперевозчиков  РК
5.6     Рассмотреть воз-  Предло-  МТК РК   2 квар-  Затрат
можность создания жения в           тал      респуб-
режима свободного Прави-            2004     ликан-
от квот для тран- тельство                   ского
зитных перевозок  РК                         бюджета
грузов на грани-                             не тре-
цах государств,                              бует
являющихся чле-
нами СПЕКА
5.7     Разработать поря- Норма-   МТК РК   2 квар-  Затрат
док применения в  тивный            тал      респуб-
Республике Казах- правовой          2006     ликан-
стан единого сер- акт                        ского
тификата весовых                             бюджета
параметров авто-                             не тре-
транспортных                                 бует
средств (IVWC)
-------------------------------------------------------------------
6. Организационно-технические мероприятия
-------------------------------------------------------------------
6.1     Проводить презен- Инфор-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
тации транзитно-  мация в  МИД РК,  тал      респуб-
транспортного     Прави-   ЗАО "НК  ежегодно ликан-
потенциала РК в   тельство "КТЖ"             ского
сопредельных и    РК       (по сог-          бюджета
других зарубежных          ласова-           не тре-
странах                    нию),             бует
ЗАО "Эйр
Астана"
(по сог-
ласова-
нию),
ЗАО "Эйр
Казах-
стан"
(по сог-
ласова-
нию),
РГП
"АТМП",
(по сог-
ласова-
нию)
6.2     Проводить на ре-  Инфор-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
гулярной основе   мация в  МИД РК   тал      не тре-
конференции, выс- Прави-            ежегодно бует
тавки, презента-  тельство
ции, в том числе  РК
международные, а
также пропаганди-
ровать через СМИ
транзитные воз-
можности Респуб-
лики Казахстан
6.3     Проводить заседа- Предло-  МИД РК,  По мере          Рес-
ния Совместных    жения в  МТК РК   необхо-          публи-
комиссий по тран- Прави-            димости,         кан-
спорту, созданных тельство          в соот-          ский
в рамках двусто-  РК                ветствии         бюд-
ронних межправи-                    с плана-         жет
тельственных сог-                   ми рабо-
лашений (не реже                    ты ко-
одного раза в                       миссий и
год), участие                       междуна-
специалистов Ми-                    родных
нистерства транс-                   органи-
порта и коммуни-                    заций
каций Республики
Казахстан в ос-
новных мероприя-
тиях, проводимых
на уровне МСАТ,
ОСЖД, ЦСЖТ, ИКАО,
ИМО и др., между-
народных совеща-
ниях, симпозиу-
мах, семинарах,
конференциях,
форумах

6.4       Мүдделi министр.    ҚР       ҚР ККМ, Қажет.        Респуб.
лiктер мен         Үкіметі.  ҚР СІМ  тілік.        ликалық
ведомстволар өкiл.  не                ке           бюджет
дерiнiң халықара.  ұсыныс.           қарай,
лық органдар мен    тар              жұмыс
интеграциялық                        жоспар.
қауымдастықтардың                    ларына
мәжiлiстерiне                        сәйкес
ұдайы қатысуын
қамтамасыз ету:
ТМД ҮКК, ТМД YКК
жанындағы авто.
көлiк әкiмшiлiк.
тер кеңесi,
ЕурАзЭҚ, ЕЭП,
БҰҰ ЕЭК KBT, ООН
АТМЭАК, ШЫҰ, ЭЫҰ,
TPACEKA
____________________________________________________________________
су көлігi бойынша
____________________________________________________________________
6.5       Ақтау порты         ҚР       ҚР ККМ,  4-    Респуб.
арқылы өтетiн      Үкіметі.  "АТСП"  тоқсан лика.
қосымша жүктердi    не        РМК     жыл   лық
тарту жөнiнде      ұсыныс.  (келiсiм сайын  бюджет.
тиiстi жұмыс        тар     бойынша)        тен
жүргізу                                     шығын.
дарды
талап
етпей.
ді
____________________________________________________________________
7. Ақпараттық-талдау және ғылыми-технологиялық қызмет
____________________________________________________________________
7.1       Қазақстан            ҚР      ҚР ККМ,  4-    Шығын.
Республикасының    Үкіметі.  "ҚТЖ"   тоқсан дар
аумағында көлiк     не       ҰК" ЖАҚ  2005  талап
қатынасындағы жүк  ақпарат  (келiсiм        етіл.
және жолаушылар              бойын.         мейді
ағынын зерттеудi              ша),
жүргізу                     "КК ҒЗИ"
ЖАҚ
(келiсiм
бойынша)
7.2       Tуристiк қызмет.    ҚР       ҚР ККМ,  4-    Респуб.
тi дамытуға        Үкіметі.  ҚР ДСМ, тоқсан ликалық
көмектесетiн        не        ҚР     2004-  бюджет.
жолаушыларға       ұсыныс.   ТурСА   2005   тен
көлiктiк қызмет     тар                     шығын.
көрсетудiң сапа.                            дарды
сын көтеру жөнiн.                           талап
де ұсыныстар                                етпей.
әзiрлеу                                      ді
7.3       Қазақстан           ҚР       ҚР ККМ,  4-    Респуб.
Республикасының    Үкіметі. ҚР ЭБЖМ, тоқсан ликалық
көлiк дәлiзде.      не       ҚазАТО   2004  бюджет
рiнде отандық      ұсыныс.  (келiсiм        шығын.
және шетелдiк       тар      бойын.         дары
тасымалдаушыларға             ша),          талап
қызмет көрсету              "КК ҒЗИ"        етіл.
сапасын көтерудiң             ЖАҚ           мейді
жай-күйiн талдау.           (келiсiм
ды және ол жөнiн.            бойын.
де ұсыныстар                  ша),
әзiрлеудi жүргiзу            ҚҰЭҚ
(келiсiм
бойынша)

6.4     Обеспечить пос-   Предло-  МТК РК,  По мере          Рес-
тоянное участие   жения в  МИД РК   необхо-          публи-
представителей    Прави-            димости,         кан-
заинтересованных  тельство          в соот-          ский
министерств и     РК                ветствии         бюджет
ведомств в засе-                    с плана-
даниях органов                      ми рабо-
международных и                     ты
интеграционных
сообществ: КТС
СНГ, Совета авто-
транспортных
администраций при
КТС СНГ, ЕврАзЭС,
НЭП, КВТ ЕЭК ООН,
ЭСКАТО ООН, ШОС,
ОЭС, TPACEKA
-------------------------------------------------------------------
по водному транспорту
-------------------------------------------------------------------
6.5     Проводить соот-   Предло-  МТК РК   4 квар-  Затрат
ветствующую ра-   жения в  РГП      тал      респуб-
боту по привле-   Прави-   "АМТП"   ежегодно ликан-
чению дополни-    тельство (по сог-          ского
тельных грузов    РК       ласова-           бюджета
проходящих через           нию)              не тре-
порт Актау                                   бует
-------------------------------------------------------------------
7. Информационно-аналитическая и
научно-технологическая деятельность
-------------------------------------------------------------------
7.1     Провести иссле-   Инфор-   МТК РК,  4 квар-  Затрат
дования грузо- и  мация в  ЗАО "НК  тал      не тре-
пассажиропотоков  Прави-   КТЖ" (по 2005     бует
в транспортном    тельство согласо-
сообщении на      РК       ванию),
территории Рес-            ЗАО "НИИ
публики Казахстан          ТК" (по
согласо-
ванию)
7.2     Разработать пред- Предло-  МТК РК,  4 квар-  Затрат
ложения по повы-  жения в  МЗ РК,   тал      респуб-
шению качества    Прави-   АтурС РК 2004-    ликан-
транспортного     тельство          2005     ского
обслуживания      РК                         бюджета
пассажиров, спо-                             не тре-
собствующие раз-                             бует
витию туристской
деятельности
7.3     Провести анализ   Предло-  МТК РК,  4 квар-  Затрат
состояния и раз-  жения в  МЭБП РК, тал      респуб-
работать реко-    Прави-   КазАТО   2004     ликан-
мендации по повы- тельство (по сог-          ского
шению качества    РК       ласова-           бюджета
обслуживания               нию),             не тре-
отечественных и            ЗАО "НИИ          бует
иностранных пере-          ТК" (по
возчиков на тран-          согласо-
спортных коридо-           ванию),
рах Республики             АНЭК (по
Казахстан                  согласо-
ванию)

7.4       СПЕКА бағдарла.     ҚР       ҚР ККМ   4-    Респуб.
масы шеңберiнде    Үкіметі.          тоқсан лика.
көлiктi дамыту      не               2004-  лық
және шекаралары    ұсыныс.           2006   бюджет
өтудi оңайлату      тар                     қара.
саласындағы                                 жаты:
ғылыми зерттеу.                             2004
лердiң нәтиже.                              жыл -
лерiн қорытынды.                            2,5 млн
лау мен ұсыныстар                           2005
әзiрлеу және                                жыл
оларды iске асыру.                          - 2,5
дың мониторингi                             млн.
2006
жыл -
2,5
млн.
7.5       Қазақстан Респуб.   ҚР       ҚР ККМ   4-    Респуб.
ликасының тран.    Үкіметі.          тоқсан лика.
зит-көлiк әлеуе.    не                2004- лық
тiн дамытудың      ұсыныс.            2006  бюджет
ғылыми негiзi мен   тар                     шығын.
стратегиялық                                дары
бағыттарын                                  талап
пысықтау                                    етіл.
мейді
7.6       Көлiк инфра.         ҚР      ҚР ККМ  2004   Респуб.
құрылымын қорғау   Үкiметi.          жылғы  лика.
және тасымал        не                 16    лық
қауiпсiздiгi мен   ұсыныс.           сәуір  бюджет.
көлiк қызметiн      тар                     тен
қамтамасыз ету,                             шығын.
тасымал қауіпсіз.                           дарды
дiгi мен көлiк                              талап
қызметiнiң                                  етпей.
серпiнi монито.                              ді
рингiнiң бiрыңғай
базасын құру
жөнiндегi қолда.
нылып жүрген
бағдарламаларды
түзету бойынша
қосымша шаралар
кешенiн әзiрлеу
7.6.1     Жолаушылар мен      ҚР       ҚР ККМ  2004   Респуб.
жүктер тасымалы.   Үкіметі.          жылғы  лика.
ның қауiпсiздiгiн   не                15    лық
қамтамасыз ету     ұсыныс.           қаң.   бюджет.
жөнiндегi мемле.    тар              тар    тен
кеттiк жүйенi                               шығын.
жетiлдiру бағдар.                           дарды
ламасы орындалуы.                           талап
на талдау жүргiзу                           етпей.
(ҚРY 2000 жылғы                              ді
30 желтоқсандағы
N 1962 қаулысы)
және көлiк
инфрақұрылымын
қорғау мен тасы.
малдар қауiпсiз.
дiгi бөлiгiнде
өзгерiстер енгiзу
жөнiнде ұсыныстар
пысықтау
7.6.2     Тасымалдар қауiп.  Тұжырым.  ҚР ККМ, 2004
сiздiгi мен көлiк  дама      ҚР ІІМ, жылғы
қызметiнiң серпi.  жобасы    ҚР КБА,  15
нi мониторингiнiң            ҚР ҰҚК  наурыз
бiрыңғай базасын            (келiсiм
құру тұжырымдама.           бойынша)
сын әзірлеу
7.6.3     Деректер көлiк     Орындал.  ҚР ККМ, 2004   Респуб.
қорының ақпарат.   ған       ҚР ІІМ, жылғы  лика.
тық талдау жүйе.   жұмыс.    ҚР КБА,  1     лық
сiн және тасымал.  тарды     ҚР ҰҚК  сәуір  бюджет.
дар қауiпсiздiгi   қабылдау (келiсiм        қара.
мен көлiк қызме.   актісі   бойынша)        жаты:
тiнiң серпiнi                               2004
мониторингiнiң                              жыл -
бiрыңғай базасын                            7669
құруға арналған                             млн.
техникалық                                  теңге
тапсырма әзiрлеу
___________________________________________________________________
1-қосымша
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық тасымалдардың дамуына мүмкiндiк жасайтын халықаралық келiсімдер мен конвенциялар тiзбесi
___________________________________________________________________
Құжат атауы    |   Қол қойылған   | Қазақстан үшiн күшiне
|  күнi және орны  |        ену күнi
___________________________________________________________________

7.4     Обобщить резуль-  Предло-  МТК РК   4 квар-  Сред-
таты научных ис-  жения в           тал      ства
следований и раз- Прави-            2004 -   респуб-
работать рекомен- тельство          2006     ликан-
дации в области   РК                         ского
развития транс-                              бюд-
порта и упрощения                            жета:
пересечения гра-                             2004
ниц в рамках                                 год -
программы СПЕКА и                            2,5 млн.
мониторинг их                                2005
реализации                                   год -
2,5 млн.
2006
год -
2,5 млн.
7.5     Выработать науч-  Предло-  МТК РК   4 квар-  Затрат
ную основу и      жения в           тал      респуб-
стратегические    Прави-            2004 -   ликан-
направления раз-  тельство          2006     ского
вития транзитно-  РК                         бюджета
транспортного                                не тре-
потенциала Рес-                              бует
публики Казахстан
7.6     Разработать       Предло-  МТК РК   16       Затрат
дополнительный    жения в           апреля   респуб-
комплекс мер по   Прави-            2004     ликан-
защите транспорт- тельство                   ского
ной инфраструк-   РК                         бюджета
туры и корректи-                             не тре-
ровке действующих                            бует
программ по обес-
печению безопас-
ности перевозок и
транспортной дея-
тельности, созда-
нию единой базы
мониторинга дина-
мики безопасности
перевозок и тран-
спортной деятель-
ности
7.6.1   Провести анализ   Предло-  МТК РК   15       Затрат
исполнения Прог-  жения в           января   респуб-
раммы совершенст- Прави-            2004     ликан-
вования государ-  тельство                   ского
ственной системы  РК                         бюджета
по обеспечению                               не тре-
безопасности                                 бует
перевозок пасса-
жиров и грузов
(постановление
ПРК от 30.12.2000
г. N 1962) и вы-
работать предло-
жения по внесению
изменений в части
защиты транспорт-
ной инфраструктуры
и безопасности
перевозок
7.6.2   Разработать Кон-  Проект   МТК РК,  15       Затрат
цепцию создания   Концеп-  МВД РК,  марта    респуб-
единой базы мони- ции      АТК РК,  2004     ликан-
торинга динамики           КНБ РК            ского
безопасности               (по сог-          бюджета
перевозок и тран-          ласова-           не тре-
спортной деятель-          нию)              бует
ности
7.6.3   Разработать Тех-  Акт      МТК РК,  4 квар-  Сред-
ническое задание  приемки  МВД РК,  тал      ства
на создание ин-   выпол-   АТК РК,  2004     респуб-
формационной ана- ненных   КНБ РК            ликан-
литической сис-   работ    (по сог-          ского
темы транспортной          ласова-           бюджета
базы данных и              нию)              2004
единой базы мони-                            год -
торинга динамики                             7669
безопасности                                 млн.
перевозок и тран-                            тенге
спортной деятель-
ности
-------------------------------------------------------------------
Приложение 1
Перечень международных соглашений и конвенций,
способствующих развитию международных перевозок,
участником которых является Республика Казахстан
-------------------------------------------------------------------
Наименование документа ! Дата и место !  Дата вступления в силу
!  подписания  !      для Казахстан
-------------------------------------------------------------------

1          |        2         |           3
___________________________________________________________________
Еуропалық экономикалық комиссия (БҰҮ ЕЭК):
___________________________________________________________________
1.  Халықықаралық жүк тасы.    Женева,    ҚР ҚР Президентiнiң 1995
малдау шарты туралы          1956 жылғы   жылғы 12 мамырдағы N 2271
конвенция (КДПГ)              19 мамыр     Жарлығымен қосылды
2.  Халықаралық автомобиль   1970 жылғы   ҚР ҚР Президентiнiң 1995
тасымалдарын жүзеге асыра.    1 шiлде     12 мамырдағы N 2272
тын көлiк құралдары                        Жарлығымен қосылды
экипаждарының жұмысына
қатысты Eуропалық Келiсiм
(ЕСТР)
3.  Тез бұзылатын тамақ       Женева,     ҚР ҚР Президентiнiң 1995
өнiмдерiн халықаралық       1970 жылғы    12 мамырдағы N 2273
тасымалдау және осы         1 қыркүйек     Жарлығымен қосылды
тасымалға арнаулы пайдала.
натын көлік құралдары
туралы Келiсiм (СПС)
4.  Халықаралық автоарна.     Женева,     ҚР ҚР Президентiнiң 1995
лар туралы Еуропалық         1975 жылғы   12 мамырдағы N 2274
келiсiм (СМА)                15 қараша     Жарлығымен қосылды
5.  ХЖТ кiтапшасын қолдана    Женева,     ҚР ҚР Президентiнiң 1995
отырып халықаралық жүк       1975 жылғы   12 мамырдағы N 2275
тасымалдау туралы Кеден      14 қараша     Жарлығымен қосылды
конвенциясы (ХЖТ
конвенциясы)
6.  Қауіптi жүктердi          Женева,     ҚР Қазақстан Республика.
халықаралық жолмен тасымал.  1957 жылғы   сының 2001 жылғы 7 мамыр.
дау туралы Еуропалық         30 қыркүйек  дағы  Заңымен қосылды,
келiсiм (ДОПОГ)                           N 193-ІІ ҚРЗ
7.  Халықаралық құрастырыл.   Женева,     ҚР Қазақстан Республика.
ған тасымалдардың маңызды    1991 жылғы   сының 2002 жылғы 31
желілерi және тиiстi          1 ақпан     қаңтардағы  Заңымен
объектiлер туралы Еуропалық               қосылды, N 290-ІІ ҚРЗ
келісім (ҚТЖК)
8.  Жол қозғалысы туралы       Вена,      Қосылу туралы шешiм
конвенция                    1968 жылғы   1994 жылы қабылданды.
8 қараша
9.  Жол белгiлерi және         Вена,      Қосылу туралы шешiм
сигналдары туралы            1968 жылғы   1994 жылы қабылданды.
конвенция                    8 қараша
10. Контейнерлерге қатысты     Женева,    ҚР Қазақстан Республика.
Кеден конвенциясы            1972 жылғы   сының 2002 жылғы 6 мамыр.
2 желтоқсан  дағы  Заңымен қосылды,
N 319-ІІ
11. Шекараларда жүк бақы.     Женева,     ҚР Қазақстан Республика.
лауын жүргiзу шарттарын      1982 жылғы   сының 2002 жылғы 6 мамыр.
келiсу туралы Халықаралық     21 қазан    дағы N 320-ІІ  Заңымен
конвенция                                 қосылды
___________________________________________________________________
Халықаралық теңiз ұйымы  (БҰҰ ИМО):
___________________________________________________________________

1            !       2      !            3
-------------------------------------------------------------------
Европейская экономическая комиссия (ЕЭК ООН):
-------------------------------------------------------------------
1. Конвенция о договоре  Женева, 19 мая  РК присоединилась  Указом
международной перевозки  1956 года       Президента РК от 12
грузов (КДПГ)                            мая 1995 г. N 2271
2. Европейское соглаше-  1 июля 1970     РК присоединилась  Указом
ние, касающееся работы   года            Президента РК от 12
экипажей транспортных                    мая 1995 г. N 2272
средств, производящих
международные автомо-
бильные перевозки
(ЕСТР)
3. Соглашение о между-   Женева,         РК присоединилась  Указом
народных перевозках      1 сентября      Президента РК от 12
скоропортящихся пищевых  1970 год        мая 1995 г. N 2273
продуктов и о специаль-
ных транспортных сред-
ствах, предназначенных
для этих перевозок (СПС)
4. Европейское Соглаше-  Женева,         РК присоединилась  Указом
ние о международных      15 ноября       Президента РК от 12
автомагистралях (СМА)    1975 года       мая 1995 г. N 2274
5. Таможенная конвенция  Женева          РК присоединилась  Указом
о международной пере-    14 ноября       Президента РК от 12
возке грузов с примене-  1975 года       мая 1995 г. N 2275
нием книжки МДП (Кон-
венция МДП)
6. Европейское соглаше-  Женева,         РК присоединилась  Законом
ния о международной      30 сентября     РК от 7 мая 2001 г.
дорожной перевозке       1957 года       N 193-II ЗРК
опасных грузов (ДОПОГ)
7. Европейское соглаше-  Женева,         РК присоединилась  Законом
ние о важнейших линиях   1 февраля       РК от 31 января
международных комбини-   1991 года       2002 г. N 290-II ЗРК
рованных перевозок и
соответствующих объек-
тах (СЛКП)
8.  Конвенция о дорожном Вена,           Решение о присоединении
движении                 8 ноября        принято в 1994 году
1968 года
9.  Конвенция о дорожных Вена,           Решение о присоединении
знаках и сигналах        8 ноября        принято в 1994 году
1968 года
10. Таможенная Конвен-   Женева,         РК присоединилась  Законом
ция, касающаяся контей-  2 декабря       РК от 6 мая
неров                    1972 года       2002 года N 319-II
11. Международная Кон-   Женева,         РК присоединилась  Законом
венция о согласовании    21 октября      РК от 6 мая
условий проведения       1982 года       2002 года N 320-II
контроля грузов на
границах

12. Халықаралық теңіз         1948 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
ұйымы туралы конвенция                    Министрлер Кабинетінің
1994 жылғы 4 наурыздағы N
244  қаулысымен қосылды
13. Жүк таңбасы туралы        1966 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
Халықаралық конвенция                     Министрлер Кабинетінің
1994 жылғы 4 наурыздағы N
244 қаулысымен қосылды
14. Кемелердi өлшеу           1969 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
жөнiндегi Халықаралық                     Министрлер Кабинетінің
конвенция                                 1994 жылғы 4 наурыздағы N
244  қаулысымен қосылды
15. Мұнаймен ластанудан       1969 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
келтiрген зияны үшiн                      Министрлер Кабинетінің
азаматтық жауапкершілік                   1994 жылғы 4 наурыздағы N
туралы Халықаралық                        244 қаулысымен қосылды
конвенция
16. Теңiзде кемелердiң        1972 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
соқтығысуынан сақтандырудың               Министрлер Кабинетінің
Халықаралық ережелерi                     1994 жылғы 4 наурыздағы N
туралы конвенция                          244  қаулысымен қосылды
17. Хаттамамен (МАРПОЛ        1978 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
73/78) өзгертілген                        Министрлер Кабинетінің
Теңiздiң кемелерден                       1994 жылғы 4 наурыздағы N
ластануына жол бермеу                     244 қаулысымен қосылды
жөнiндегi 1973 жылғы
Халықаралық конвенция
18. Хаттамамен (СОЛАС         1974 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
74/78) өзгертiлген                        Министрлер Кабинетінің
Теңiзде адам өмiрiн қорғау                1994 жылғы 4 наурыздағы N
жөнiндегi Халықаралық                     244  қаулысымен қосылды
конвенция
19. Теңiзшілердi даярлау      1978 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
мен дипломдар беру және                   Министрлер Кабинетінің
вахта атқару туралы                       1994 жылғы 4 наурыздағы N
Халықаралық конвенция                     244 қаулысымен қосылды
20. Қауіпсiз контейнерлер     1972 жыл    Қазақстан Республикасы ҚР
жөнiндегі Халықаралық                     Министрлер Кабинетiнің
конвенция                                 1994 жылғы 4 наурыздағы N
244  қаулысымен қосылды
___________________________________________________________________
Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (БҰҰ ИКАО)
___________________________________________________________________
21. Халықаралық азаматтық     Чикаго,      Қазақстан Республикасы ҚР
авиация туралы конвенция.    1944 жылғы    Жоғарғы Кеңесінің 1992
Халықаралық азаматтық        7 желтоқсан   жылғы 2 шілдедегі N
авиация туралы Конвенцияның                1503-ХІІ қаулысымен
үш тiлдегi бiрдей мәтінi                   бекітті
туралы Хаттаманы Қазақстан
Республикасының қабылдауы
(Буэнос-Айрес, 24.09.68),
Хаттаманың V Бабына сәйкес
осы Конвенцияға қосылған
ретінде қаралады

12. Конвенция об уни-    Женева,         РК присоединилась  Законом
фикации некоторых пра-   15 марта        РК от 8 февраля
вил относительно от-     1960 года       2003 года N 383-II РК
ветственности, выте-
кающей из столкновения
судов внутреннего
плавания
-------------------------------------------------------------------
Международная морская организация (ИМО ООН):
-------------------------------------------------------------------
13. Конвенция о Между-   1948 год        РК присоединилась
народной морской орга-                    постановлением Кабинета
низации                                  Министров РК от 4 марта
1994 года N 244
14. Международная кон-   1966 год        РК присоединилась
венция о грузовой марке                   постановлением Кабинета
Министров РК от 4 марта
1994 года N 244
15. Международная кон-   1969 год        РК присоединилась
венция по обмеру судов                    постановлением Кабинета
Министров РК от 4 марта
1994 года N 244
16. Международная кон-   1969 год        РК присоединилась
венция о гражданской                      постановлением Кабинета
ответственности за                       Министров РК от 4 марта
ущерб от загрязнения                     1994 года N 244
нефтью
17. Конвенция о между-   1972 год        РК присоединилась
народных правилах пре-                    постановлением Кабинета
дупреждения столкнове-                   Министров РК от 4 марта
ния судов в море                         1994 года N 244
18. Международная кон-   1978 год        РК присоединилась
венция по предотвраще-                    постановлением Кабинета
нию загрязнения с судов                  Министров РК от 4 марта
1973 г., измененная                      1994 года N 244
Протоколом (МАРПОЛ
73/78)
19. Международная кон-   1974 год        РК присоединилась
венция по охране чело-                    постановлением Кабинета
веческой жизни на море,                  Министров РК от 4 марта
измененная Протоколом                    1994 года N 244
(СОЛАС 74/78)
20. Международная кон-   1978 год        РК присоединилась
венция о подготовке и                     постановлением Кабинета
дипломировании моряков                   Министров РК от 4 марта
и несении вахты                          1994 года N 244
21. Международная кон-   1972 год        РК присоединилась
венция по безопасным                      постановлением Кабинета
контейнерам                              Министров РК от 4 марта
1994 года N 244
-------------------------------------------------------------------
Международная организация гружданской авиации (ИКАО ООН):
-------------------------------------------------------------------

22. Әуе кемелерi бортында     Токио,      Қазақстан Республикасы ҚР
жасалатын қылмыстар және     1963 жылғы   Министрлер Кабинетінің
кейбiр басқа да әрекеттер    14 қыркүйек  1994 жылғы 13 мамырдағы
туралы Конвенция                          N 506  қаулысымен қосылды
23. Әуе кемелерiне заңсыз      Гаага,     Қазақстан Республикасы ҚР
басқыншылық жасаумен         1970 жылғы   Министрлер Кабинетінің
күресу туралы Конвенция      16 желтоқсан 1994 жылғы 13 мамырдағы
N 506 қаулысымен қосылды
24. Азаматтық авиация         Монреаль,   Қазақстан Республикасы ҚР
қауіпсiздiгіне қарсы         1971 жылғы   Министрлер Кабинетінің
бағытталған заңсыз әрекет.   23 қыркүйек  1994 жылғы 13 мамырдағы
термен күресу туралы                      N 506 қаулысымен қосылды
Конвенция
25. Анықтау мақсатымен        Монреаль,   Қазақстан Республикасы ҚР
пластикалық жарылғыш         1991 жылғы   Министрлер Кабинетінің
заттарды таңбалау туралы     1 наурыз     1994 жылғы 13 мамырдағы
Конвенция                                 N 506 қаулысымен қосылды
26. Халықаралық азаматтық     Монреаль,   Қазақстан Республикасы ҚР
авиацияға қызмет көрсететiн  1988 жылғы   Министрлер Кабинетінің
әуежайларда күш қолданудың    28 ақпан    1994 жылғы 13 мамырдағы
заңсыз әрекеттерiмен                      N 506  қаулысымен қосылды
күресу туралы хаттама,
хаттама 1971 жылғы 23
қыркүйекте Монреаль
қаласында қабылданған
азаматтық авиация қауiп.
сiздiгiне қарсы бағыттал.
ған заңсыз әрекеттермен
күресу туралы Конвенцияны
толықтырады
27. Халықаралық азаматтық     Монреаль,   ҚР Қазақстан Республикасы.
авиация туралы Конвенцияны   1977 жылғы   ның 2001 жылғы 4 мамырдағы
өзгертуге қатысты хаттама    30 қыркүйек  N 186-ІІ ҚРЗ  Заңымен
қосылды
28. Халықаралық азаматтық     Монреаль,   ҚР Қазақстан Республикасы.
авиация туралы Конвенцияны   1984 жылғы   ның 2001 жылғы 4 мамырдағы
өзгертуге қатысты хаттама    10 мамыр     N 187-ІІ ҚРЗ  Заңымен
(3 bis бап)                               қосылды
29. Халықаралық азаматтық     Монреаль,   ҚР Қазақстан Республикасы.
авиация туралы Конвенцияны   1980 жылғы   ның 2001 жылғы 4 мамырдағы
өзгертуге қатысты хаттама    6 қазан      N 188-ІІ ҚРЗ  Заңымен
(83 bis бап)                              қосылды
30. Халықаралық азаматтық     Монреаль,   ҚР Қазақстан Республикасы.
авиация туралы Конвенцияның  1977 жылғы   ның 2001 жылғы 7 мамырдағы
төрт тілдегi бiрдей мәтiнi   30 қыркүйек  N 192-ІІ ҚРЗ  Заңымен туралы хаттама                            қосылды

22. Конвенция о меж-     Чикаго,         РК ратифицировала
дународной гражданской   7 декабря       постановлением Верховного
авиации. Принятие Рес-   1944 года       Совета РК от 2 июля
публикой Казахстан                       1992 г. N 1503-XII
Протокола об аутентич-
ном трехъязычном тексте
Конвенции о международ-
ной гражданской авиации
(Буэнос-Айрес, 24.09.68)
рассматривается как
присоединение к этой
Конвенции в соответст-
вии со Статьей V Про-
токола
23. Конвенция о прес-    Токио,          РК присоединилась
туплениях и некоторых    14 сентября      постановлением Кабинета
других актах, совершае-  1963 года       Министров РК от 13 мая
мых на борту воздушных                   1994 г. N 506
судов
24. Конвенция о борьбе   Гаага,          РК присоединилась
с незаконным захватом    16 декабря       постановлением Кабинета
воздушных судов          1970 года       Министров РК от 13 мая
1994 г. N 506
25. Конвенция о борьбе   Монреаль,       РК присоединилась
с незаконными актами,    23 сентября      постановлением Кабинета
направленными против     1971 года       Министров РК от 13 мая
безопасности гражданс-                   1994 г. N 506
кой авиации
26. Конвенция о марки-   Монреаль,       РК присоединилась
ровке пластических       1 марта          постановлением Кабинета
взрывчатых веществ в     1991 года       Министров РК от 13 мая
целях их обнаружения                     1994 г. N 506
27. Протокол о борьбе с  Монреаль,       РК присоединилась
незаконными актами на-   28 февраля       постановлением Кабинета
силия в аэропортах,      1988 года       Министров РК от 13 мая
обслуживающих междуна-                   1994 г. N 506
родную гражданскую
авиацию, дополняющий
Конвенцию о борьбе с
незаконными актами,
направленными против
безопасности граждан-
ской авиации, принятой
в г. Монреале 23 сен-
тября 1971 г.
28. Протокол, касающий-  Монреаль,       РК присоединилась
ся изменения Конвенции   30 сентября      Законом Республики
о международной граж-    1977 года       Казахстан от 4 мая
данской авиации                          2001 г. N 186-II ЗРК
29. Протокол, касающий-  Монреаль,       РК присоединилась
ся изменения Конвенции   10 мая           Законом Республики
о международной граж-    1984 года       Казахстан от 4 мая
данской авиации                          2001 г. N 187-II ЗРК
(Статья 3 bis)
30. Протокол, касающий-  Монреаль,       РК присоединилась
ся изменения Конвенции   6 октября        Законом Республики
о международной граж-    1980 года       Казахстан от 4 мая
данской авиации                          2001 г. N 188-II ЗРК
(Статья 83 bis)

31. 1929 жылы 12 қазанда      Гаага,      ҚР Қазақстан Республикасы.
Варшавада қол қойылған,      1955 жылғы   ның 2001 жылғы 25 маусым.
халықаралық әуе тасымалда.   28 қыркүйек  дағы N 215-ІІ ҚРЗ  Заңымен
рына қатысты, кейбiр                      қосылды
ережелердi бiрiздендiру
үшiн Конвенция өзгертулерi
туралы хаттама
___________________________________________________________________
Eуропа - Кавказ - Азия көлiк қатынасы дәлізі ТРАСЕКА
___________________________________________________________________
32. Еуропа - Кавказ - Азия     Баку,      ҚP Қазақстан Республикасы.
жолын дамытуға байланысты    1998 жылғы   сының 2001 жылғы 7
халықаралық көлiк қатынасы   8 қыркүйек   мамырдағы N 196-ІІ ҚРЗ
туралы негізгi көпжақты                    Заңымен қосылды
келiсім
___________________________________________________________________
Темiр жол ынтымақтастық (ұйымы ОСЖД)
___________________________________________________________________
33. Халықаралық жолаушы      1951 жылғы   Қазақстан Республикасы ҚР
қатынасы туралы келiсiм       1 қараша    Премьер-Министрінің 1992
(СМПС)                                    жылғы 9 қарашадағы N 19071
өкімімен қосылды
34. Халықаралық жүк қатына.  1951 жылғы   Қазақстан Республикасы ҚР
сы туралы келiсiм (СМГС)      1 қараша    Премьер-Министрінің 1992
жылғы 9 қарашадағы N 19071
өкімімен қосылды
35. Еуропа - Азия қатынасын.  Ташкент,    Қазақстан Республикасы ҚР
дағы құрамалы тасымалдаулар. 1997 жылғы   Үкіметінің 1999 жылғы 9
ды ұйымдастыру және           4 маусым    тамыздағы  N 1117 қаулысы.
пайдалану аспектiлерi                     мен қосылды.
туралы келiсiм
___________________________________________________________________
ТМД аясындағы келiсiмдер
___________________________________________________________________
36. Еркiн сауда аймағын        Москва,    Қазақстан Республикасы ҚР
құру туралы 1994 жылғы       1994 жылғы   Жоғарғы Кеңесiнің 1994
15 сәуiрдегi келiсiм         15 сәуір     жылғы 10 қарашадағы N 231-
XIII  қаулысымен бекiттi
37. Еркiн сауда аймағын        Москва,    ҚР Қазақстан Республикасы.
құру туралы 1994 жылғы       1999 жылғы   ның 1999 жылғы 30
15 сәуірдегi Келiсiмге        2 сәуір     желтоқсандағы N 14-ІІ
өзгерiстер мен толықтырулар                Заңымен бекітті
енгізу туралы хаттама
38. Еркiн caудa аймағын        Ялта,      ҚР Қазақстан Республикасы.

31. Протокол об аутен-   Монреаль,       РК присоединилась
тичном четырехъязычном   30 сентября      Законом Республики
тексте Конвенции о       1977 года       Казахстан от 7 мая
международной граждан-                   2001 г. N 192-II ЗРК
ской авиации
32. Протокол об измене-  Гаага,          РК присоединилась
нии Конвенции для уни-   28 сентября      Законом Республики
фикации некоторых пра-   1955 года       Казахстан от 25 июня
вил, касающихся между-                   2001 г. N 215-II ЗРК
народных воздушных
перевозок, подписанной
в Варшаве 12 октября
1929 года
-------------------------------------------------------------------
Транспортный коридор Европа - Кавказ - Азия (ТРАСЕКА)
-------------------------------------------------------------------
33. Основное многосто-   Баку,           РК присоединилась  Законом
роннее соглашение о      8 сентября      Республики Казахстан
международном транспорте 1998 года       от 7 мая 2001 г. N 196-II
по развитию коридора                     ЗРК
Европа - Кавказ - Азия
-------------------------------------------------------------------
Организация сотрудничества железных дорог (ОСЖД)
-------------------------------------------------------------------
34. Соглашение о между-  1 ноября        РК присоединилась
народном пассажирском    1951 года       распоряжением Премьер-
сообщении (СМПС)                         Министра РК от 9 ноября
1992 г. N 19071
35. Соглашение о между-  1 ноября        РК присоединилась
народном грузовом сооб-  1951 года       распоряжением Премьер-
щении (СМГС)                             Министра РК от 9 ноября
1992 г. N 19071
36. Соглашение об орга-  Ташкент,        РК присоединилась
низационных и эксплуа-   4 июня           постановлением
тационных аспектах       1997 года       Правительства РК
комбинированных перево-                  от 9 августа 1999 г.
зок в сообщении Европа-                  N 1117
Азия
-------------------------------------------------------------------
Соглашения в рамках СНГ
-------------------------------------------------------------------
37. Соглашение от 15     Москва,         РК ратифицировала
апреля 1994 года о       15 апреля       постановлением Верховного
создании зоны свободной  1994 года       Совета Республики
торговли                                 Казахстан от 10 ноября
1994 г. N 231-XIII
38. Протокол о внесении  Москва,         РК ратифицировала  Законом
изменений и дополнений   2 апреля        Республики Казахстан
в Соглашение о создании  1999 года       от 30 декабря 1999 года
зоны свободной торговли                  N 14-II
от 15 апреля 1994 года
39. Соглашение о поряд-  Ялта,           РК ратифицировала  Законом
ке таможенного оформле-  8 октября       Республики Казахстан

құру туралы келiсiмге        1999 жылғы   ның 2000 жылғы 21 қазанда.
қатысушы мемлекеттердiң       8 қазан     ғы N 87-ІІ  Заңымен
арасында Тасымалданатын                   бекітті
тауарларды кедендiк
ресiмдеудің және кедендiк
бақылаудың тәртiбi туралы
келiсiм
39. ТМД қатысушы мемлекет.   1993 жылғы
терi темiр жол әкiмшiлiк.    17 ақпан
терiнің (темiр жолдардың)
тарифтік Келiсiмi
40. Вагондар мен жүк          Бішкек,
тиелген контейнерлердi       1993 жылғы
Достастыққа қатысушы         15 қазан
мемлекеттердің халықаралық
өткiзу өткелдерi арқылы
табыстау тәртiбi туралы
Уақытша Келiсiм
41. Азаматтық авиацияны       Минск,      Келiсiм Қазақстан
заңсыз араласу әрекеттерi.   1995 жылғы   Республикасы Үкіметінің
нен қорғауды қамтамасыз      26 мамыр     2000 жылғы 4 тамыздағы
ету бойынша ынтымақтастық                 N 1205  қаулысымен
туралы келiсiм                            бекітілді
42. Тәуелсiз Мемлекеттер      Минск,      Қазақстан Республикасы
Достастығына қатысушы        1999 жылғы   Үкіметінің 2000 жылғы 10
мемлекеттердің аумақтары     4 маусым     сәуірдегі N 547
арқылы өтетiн транзиттің                   қаулысымен бекітілді.
тәртiбi туралы келiсiм                    2000 жылғы 3 мамырда
күшіне енеді.
43. Транзит тәртiбi туралы    Москва,
келiсiм                      1992 жылғы
8 ақпан
44. Тәуелсiз Мемлекеттер      Москва,     Хаттама Қазақстан
достастығының халықаралық    1998 жылғы   Республикасы Үкіметінің
автомобиль жолдары туралы    11 қыркүйек  2000 жылы 24 маусымдағы
хаттама                                   N 935  қаулысымен
бекітілді
45. ТМД қатысушы-мемлекет.     Минск,
терi автомобиль жолдары      1999 жылғы
арқылы мемлекетаралық        4 маусым
тасымалдарды орындайтын
көлік құралдарының салмақ.
тары мен габариттерi
туралы Келiсiм
46. Кедендiк одақ туралы      Москва,     Қазақстан Республикасы ҚР
келiсiм                      1995 жылғы   Президентiнiң 1995 жылғы
20 қаңтар    15 қыркүйектегi N 2461
Жарлығымен бекітті
47. Кедендiк одақ және        Москва,     ҚР Қазақстан Республикасы.
бiрыңғай экономикалық        1999 жылғы   ның 1999 жылғы 24
кеңiстiк туралы келiсiм-      26 ақпан    маусымдағы N 403-І
шарт                                       Заңымен бекіттi
48. Кеден одағына қатысушы     Астана,    ҚР Қазақстан Республикасы.
мемлекеттер арасында тасымал. 1999 жылғы  ның 2000 жылғы 5 шілдедегі
данатын тауарларды кедендiк  24 қыркүйек  N 68-ІІ  Заңымен бекітті
ресiмдеудің жеңілдетілген
тәртiбi туралы келiсiм
49. Кеден одағына қатысушы     Москва,    ҚР Қазақстан Республикасы.
мемлекеттердiң аумақтары     1998 жылғы   ның 1998 жылғы 11 желтоқ.
арқылы өтетiн транзиттiң     22 қаңтар    сандағы N 313-І  Заңымен бiрыңғай шарттары туралы                  бекіттi
келiсiм

ния и таможенного конт-  1999 года       от 21 октября 2000 года
роля товаров, переме-                    N 87-II
щаемых между государст-
вами-участниками Согла-
шения о создании зоны
свободной торговли
40. Тарифное Соглашение  17 февраля
железнодорожных админи-  1993 года
страций (железных
дорог) государств-
участников СНГ
41. Соглашение о сот-    Минск,          Соглашение утверждено
рудничестве по обеспе-   26 мая           постановлением
чению защиты граждан-    1995 года       Правительства Республики
ской авиации от актов                    Казахстан от 4 августа
незаконного вмешатель-                   2000 года N 1205
ства
42. Соглашение о поряд-  Минск,          Утверждено  постановлением
ке транзита через        4 июня          Правительства Республики
территории государств-   1999 года       Казахстан от 10 апреля
участников Содружества                   2000 года N 547;
Независимых Государств                   Вступило в силу 3 мая
2000 года
43. Соглашение о         Москва,
порядке транзита         8 февраля
1992 года
44. Протокол о междуна-  Москва,         Протокол утвержден
родных автомобильных     11 сентября      постановлением Правитель-
дорогах Содружества      1998 года       ства Республики Казахстан
Независимых Государств                   от 24 июня 2000 года
N 935
45. Соглашение о массах  Минск,
и габаритах транспорт-   4 июня
ных средств, осущест-    1999 года
вляющих межгосударст-
венные перевозки по
автомобильным дорогам
государств-участников
СНГ
46. Соглашение о         Москва,         РК ратифицировала  Указом
таможенном союзе         20 января       Президента Республики
1995 года       Казахстан от 15 сентября
1995 г. N 2461
47. Договор о таможен-   Москва,         РК ратифицировала  Законом
ном союзе и едином эко-  26 февраля      Республики Казахстан
номическом пространстве  1999 года       N 403-I от 24 июня 1999 г.
48. Соглашение об упро-  Астана,         РК ратифицировала  Законом
щенном порядке таможен-  24 сентября     Республики Казахстан
ного оформления товаров, 1999 года       от 5 июля 2000 г. N 68-II
перемещаемых между
государствами-участни-
ками Таможенного союза
49. Соглашение о единых  Москва,         РК ратифицировала  Законом
условиях транзита через  22 января       Республики Казахстан
территории государств-   1998 года       от 11 декабря 1998 года
участников Таможенного                   N 313-I
союза

50. Кеден одағына қатысушы    1998 жылғы  ҚP Қазақстан Республикасы.
мемлекеттердің аумақтары      22 қаңтар   ның 2000 жылғы 23 қазанда.
арқылы өтетiн транзиттің                  ғы N 90-ІІ  Заңымен
бiрыңғай шарттары туралы                  бекiттi
келiсімге толықтырулар
хаттамасы
51. Кеден одағына қатысушы    Москва,     Қол қойылған күнiнен
мемлекеттердiң кедендік      1998 жылғы   бастап күшiне ендi
opгандары арасында кедендiк  8 желтоқсан
жөнелтiм туралы хаттама
52. Беларусь Республикасы,    Москва,     ҚР Қазақстан Республикасы.
Қазақстан Республикасы,      1998 жылғы   ның 1998 жылғы 10 қараша.
Қырғыз Республикасы және     22 қаңтар    дағы N 298-І  Заңымен
Ресей Федерациясы арасындағы              бекітті
Көлiк одағын құру туралы
келiсiм
___________________________________________________________________
2-қосымша
Халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге қосылу бойынша істің жай-күйi
___________________________________________________________________
|                  |    Қатысу     |  Басымдылық
Құжат атауы  | Маңызы мен рөлі  |_________________________________
|                  |Қо. |Ше. | Қа. |Бірін.|Орта |Ұзақ
|                  |сылу|шілу|рауға| ші   |мер. |мер.
|                  |    |са. |жата.|кезек.|зім. |зім.
|                  |    |ты. | ды  |тілер |діле.|ді.
|                  |    |сын.|     |      | рі  |лері
|                  |    |да  |     |      |     |
___________________________________________________________________
БҰҰ ЕЭК әзірлеген
___________________________________________________________________
БҰҰ АТМЭӘК 48/11 қарарымен ұсынылатындар
___________________________________________________________________
Жол қозғалысы. Осы халықаралық
ның қауіпсіз.   құжаттар құқықтық
дігі            негіз қызметiн
атқарады және жол
1. Жол қозға.  белгiлерi, сигнал.   +
лысы туралы    дары мен таңбалары
1968 жылғы     жүйелерiнiң жалпы
8 қарашадағы   негiзінде келiсiлген
конвенция      жол қозғалысының
_____________  халықаралық таныл.
2. Жол белгі.  ған ережелер         +
лерi мен       жиынтығын, көлік
сигналдары     құралдарының қауіп.
туралы 1968    сіздік саласында
жылғы 8 қара.  үйлестірілген
шадағы         талаптары мен жол
конвенция      қозғалысы қауіпсiз.
дiгін арттыруы
бағытталған басқа
да epeжелерді
мазмұндайды, яғни
осы арқылы олар
халықаралық автомо.
биль тасымалдарын
жеңілдету мен
дамытуға бағытта.
лады

50. Протокол о дополне-  22 января       РК ратифицировала  Законом
ниях к Соглашению о      1998 года       Республики Казахстан
единых условиях тран-                    от 23 октября 2000 г.
зита через территории                    N 90-II
государств-участников
Таможенного союза
51. Протокол о таможен-  Москва,         Вступил в силу со дня
ном сопровождении между  8 декабря       подписания
таможенными органами     1998 года
государств-участников
Таможенного союза
52. Соглашение между     Москва,         РК ратифицировала  Законом
Республикой Белоруссия,  22 января       Республики Казахстан
Республикой Казахстан,   1998 года       от 10 ноября 1998 года
Киргизской Республикой                   N 298-I
и Российской Федерацией
о формировании Транс-
портного союза
53. Межправительствен-   Москва,
ное Соглашение между     5 июня
Правительством Респуб-   2001 года
лики Казахстан и Прави-
тельством Российской
Федерации об организа-
ции и условиях перево-
зок грузов и пассажиров
Казахстанскими и
Российскими судами в
бассейне реки Иртыш
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
Состояние дел по присоединению
к международным конвенциям и соглашениям
-------------------------------------------------------------------
Наименование ! Значение и роль  !   Участие     !Приоритетность*
документа   !                  !               !
!                  !---------------------------------
!                  !при-!в   !под- !перво-!сред-!дол-
!                  !сое-!ста-!лежит!оче-  !не-  !го-
!                  !ди- !дии !расс-!редные!сроч-!сроч-
!                  !не- !ре- !мот- !      !ные  !ные
!                  !ние !ше- !рению!      !     !
!                  !    !ния !     !      !     !
-------------------------------------------------------------------
Разработанные ЕЭК ООН
-------------------------------------------------------------------
Рекомендуемые резолюцией 48/11 ЭСКАТО ООН
-------------------------------------------------------------------
Безопасность    Эти международные    +
дорожного       документы служат
движения        правовой основой и
1. Конвенция   содержат комплекс
о дорожном     международно-приз-
движении от    нанных правил
8 ноября       дорожного движения,
1968 г.        согласованных на
______________ общей основе систем
2. Конвенция   дорожных знаков,     +
о дорожных     сигналов и марки-
знаках и сиг-  ровки, гармонизи-
налах от 8     рованных требований
ноября 1968 г. в области безопас-
ности транспортных
средств и других
правил, направлен-
ных на повышение
безопасности дорож-
ного движения и,
таким образом, на
облегчение и раз-
витие международных
автомобильных пере-
возок.

3. Коммерция.  Коммерциялық мақсат.
лық мақсаттар  тар үшiн қызмет           +
үшiн қызмет    жасайтын, жол тасы.
жасайтын жол   мал құралдарының
тасымал        уақытша әкелімiне
құралдарының   қатысты Кеден
уақытша        конвенциясы, кеден.
әкелiмiне      дiк алымдар мен
қатысты 1956   баждар төлемiн
жылғы 18       кепілдейтін және
мамырдағы      ұлттық кедендік
кеден          мақсаттар үшiн
конвенциясы    пайдаланылатын,
халықаралық деңгей.
де танылған уақытша
әкелiм құжатын
(кеден кiтапшасы)
ұйғарады.
___________________________________________________________________
БҰҰ АТМЭӘК және ЮНКТАД 48/11 қарарымен ұсынылатындар
___________________________________________________________________
А. Шекаралар.   Шекаралардан өтуді
дан өтудi       жеңiлдетуге арнал.
жеңiлдету       ған Халықаралық
конвенциялар, қажет
емес рәсiмдердi
жоюға, қажеттi
кеден рәсімдерi мен
басқа да талап
етiлетiн бақылау
түрлерiн келiсуге
бағытталған
4. ХЖТ кiтап.  ХЖТ конвенциясы
шасын қолдана  халықаралық жүк      +
отырып халық.  тасымалдарын авто.
аралық жүк     мобиль көлiгiмен
тасымалы       жөнелту пунктi
туралы 1975    кеденiнен жеткiзу
жылғы 14       пунктi кеденiне
қарашадағы     дейiн тасымалда.
кеден          натын жүктердi
конвенциясы    қандай да болса
аралық шекаралық
бақылаусыз кез
келген сандағы
елдер арқылы iске
асыруға мүмкіндік
жасайды
5. Контейнер.  Контейнерлерге
лерге қатысты  қатысты кеден        +
1972 жылғы     конвенциясы кеден.
3 желтоқсан.   дiк органдар
дағы кеден     өкiмiне кедендiк
конвенциясы    бақылаудың тиiстi
деңгейiн бiр
мезгілде сақтау
жағдайында әкiмшi.
лiк жұмыс көлемін
азайту үшін икемдi
құрал бередi.
6. Шекарада    Шекарада жүктерге
жүктерге       бақылау жүргiзудiң   +
бақылау жүргі. шарттарын келiсу
зудің шартта.  туралы Халықаралық
рын келiсу     конвенция, ресми.
туралы 1982    лiктердi азайтуға,
жылғы 21       техникалық стандарт.
қазандағы      тарды сақтауды және
халықаралық    жалпы бақылау
конвенция      сапасын тексеру
мақсатында бақылау.
дың барлық түрлерi.
нiң санын және
ұзақтығын кемiтуге
бағытталған (дәрi.
герлiк-санитарлық,
мал дәрiгерлiк және
фитосанитарлық)
және барлық импорт.
талатын, экспортта.
латын немесе
транзиттiк жүктерге
қолданылады.
Б. Көлiк
операциялары
7. Жүктердi    Конвенция осындай
халықаралық    тасымал үшiн         +
жолмен тасы.   пайдаланылатын
малдау шарты   құжаттарға және
туралы 1956    тасымалдаушы
жылғы 19       жауапкершілігіне
мамырдағы      байланысты шарт.
конвенция      тарды қосқанда,
(КДПГ)         халықаралық
жолдармен жүк
тасымалы келiсім-
шартын жасасу
шарттарын бiрiз.
дендiруге
бағытталған
___________________________________________________________________
БҰҰ ЕЭК әзiрлеген басқа құжаттар
___________________________________________________________________

3. Таможенная  Таможенная конвен-        +            v
конвенция,     ция, касающаяся
касающаяся     временного ввоза
временного     дорожных перево-
ввоза дорожных зочных средств,
перевозочных   служащих для ком-
средств,       мерческих целей
служащих для   предусматривает
коммерческих   признанный на меж-
целей от 18    дународном уровне
ма 1956 г.     документ на вре-
менный ввоз (тамо-
женная книжка),
гарантирующий вып-
лату таможенных
сборов и пошлин и
используемый для
национальньх
таможенных целей.
-------------------------------------------------------------------
Рекомендуемые резолюцией 48/11 ЭСКАТО ООН и ЮНКТАД
-------------------------------------------------------------------
А. Облегчение   Международные кон-
пересечения     венции для облег-
границ          чения пересечения
границ направлены
на отмену ненужных
процедур, согласо-
вание необходимых
процедур таможен-
ного и других тре-
буемых видов
контроля.
4. Таможенная  Конвенция МДП поз-   +
конвенция о    воляет осуществлять
международной  международные пере-
перевозке      возки грузов авто-
грузов с при-  мобильным транспор-
менением       том из таможни
книжки МДП     пункта отправления
от 14 ноября   до таможни пункта
1975 г.        назначения через
любое число стран
без какого-либо
промежуточного пог-
раничного контроля
перевозимых грузов.
5. Таможенная  Таможенная конвен-   +             v
конвенция,     ция, касающаяся
касающаяся     контейнеров, пре-
контейнеров    доставляет в распо-
от 3 декабря   ряжение таможенных
1972 г.        органов гибкий
инструмент для сок-
ращения объема
административной
работы при одновре-
менном сохранении
надлежащего уровня
таможенного конт-
роля.
6. Междуна-    Международная кон-   +             v
родная конвен- венция о согласо-
ция о согласо- вании условий про-
вании условий  ведения контроля
проведения     грузов на границах
контроля       направлена на сок-
грузов на      ращение формальнос-
границе от 21  тей, уменьшение
октября        числа и продолжи-
1982 г.        тельности всех
видов контроля
(медико-санитарный,
ветеринарный,
фитосанитарный), в
целях проверки
соблюдения техни-
ческих стандартов
и контроля качест-
ва в целом, и при-
меняется ко всем
импортируемым,
экспортируемым или
транзитным грузам.
Б. Транспорт-   Конвенция направ-    +
ные операции    лена на унификацию
7. Конвенция   условий заключения
о договоре     договора междуна-
международной  родной дорожной
дорожной       перевозки грузов,
перевозки      включая условия,
грузов (КДПГ)  связанные с доку-
от 19 мая      ментами, используе-
1956 г.        мыми для такой
перевозки, и ответ-
ственностью пере-
возчика.
-------------------------------------------------------------------
Другие документы, разработанные ЕЭК ООН
-------------------------------------------------------------------

1. Тез бұзы.   Осы Келiсімде тасы.
латын тамақ    малдау барысында     +
өнімдерiн ха.  тез бұзылатын тамақ
лықаралық та.  өнiмдерi сапасын
сымалдау және  сақтау шарттары
осы тасымалға  белгiленген.
(СПС) арнаулы  Оның үстіне,
көлiк құрал.   оларда арнайы
дары туралы    жабдық үшiн
1970 жылғы     стандарттар,
1 қыркүйектегi изотермиялық
келiсiм        жабдық пен айрық.
шалаушы белгiлердi
тeкcepугe қатысты
ережелер ескерiл.
ген, олар арнайы
жабдықта көрсетi.
ледi. Сондай-ақ
қатты тоңазытылған
және тоңазытылған
тамақ өнiмдерi
үшін жабдық пен
температуралық
жағдайлар
белгiленген
2. Қауiптi     Келiсiм қауiптi
жүктердi       жүктердi халықара.   +
халықаралық    лық автомобиль
жолмен тасы.   тасымалдары үшiн
малдау туралы  бiрiздендiрілген
(ҚЖХЖТ) 1957   ережелерiн жасау
жылғы 30       мақсатында әзiр.
қыркүйектегі   лендi және ол екi
Еуропалық      бөлiмнен тұрады.
келiсiм        Бiрiншi бөлiмде
(А қосымша)
қауiптi заттар
мен нәрселерге,
ыдыстар мен бума.
ларға қатысты
нұсқамалар, ал
екiншi бөлiмде
(В қосымша) -
қауiптi жүктердi
тасымалдау үшiн
пайдаланылатын
көлiк құралдарына
қатысты ережелер
мазмұндалады.
БҰҰ Еуропалық
Экономикалық Комис.
сиясы жұмыс орган.
дарының қаулысына
сәйкес 1983 жылғы
1 қаңтардан бастап
қауіпті жүктердің
жүк тасымалына тек
арнайы дайындық
курстан өткен және
тиiстi арнайы
куәлігі бар жүргi.
зушiлер ғана
жіберiледi
3. Халықара.   ЕСТР Келiсiмi көлiк
лық автомо.    құралдары қозғалы.   +
биль тасымал.  сының жылдамдық
дарын жүзеге   режимдерін сақтау
асыратын       және көлiк құрал.
көлiк          дары экипаждарының
құралдары      жұмысын бақылау
экипаждарының  үшiн құқықтық
жұмысына       негiз қызметiн
қатысты (ECTP) атқарады. Осы
1970 жылғы     Келiсiмге қол
1 шiлдедегi    қойған барлық
Еуропалық      елдер, халықаралық
келiсiм        тасымалдар жасайтын
жүргiзушілердің
еңбек және демалыс
регламентациясы
бойынша талаптарды
сақтауына бақылау
жүргiзуге және
ережелердi бұзған
жағдайда шаралар
қабылдауға
міндеттендi. 1991
жылы Келiсiмге 2
Түзету қабылданды,
ол 1995 жылғы 24
сәуірден бастап
халықаралық тасымал.
дарды орындайтын
автокөлiк құралда.
рында, механикалық
бақылау құрылғылары.
ның (тахографтар)
мiндеттi түрде
болуын ескертеді,
олар экипаж мүшеле.
рiнің көлiк құрал.
дарын басқару
уақытын, демалу
уақытын, қозғалыс
жылдамдығын, жүрiп
өткен аралықты
және басқа да
параметрлердi
тiркеудi қамтамасыз
етедi
4. Халықара.   Келiсiм (CMA)
лық aвтo-      құқықтық негiз       +
магистраль.    қызметiн атқарады
дар (СМА)      және ол бүкiл
туралы 1975    континентте халық.
жылғы 15       аралық автомобиль
қарашадағы     тасымалдарын дамыту
Eуропалық      мақсатымен халық.
Келiсiм        аралық автожол
торабын құру мен
дамытудың келiсiл.
ген жоспары болып
табылады.

1. Соглашение  В этом Соглашении    +
о международ-  определены условия
ных перевозках сохранения качества
скоропортя-    скоропортящихся
щихся пищевых  пищевых продуктов
продуктов и о  в ходе их транспор-
специальных    тировки. Кроме
транспортных   того, в них предус-
средствах,     мотрены стандарты
предназна-     для специального
ченных для     оборудования, поло-
этих перевозок жения в отношении
(СПС) от 1     проверки изотерми-
сентября       ческого оборудова-
1970 г.        ния и отличительных
знаков, указываемых
на специальном обо-
рудовании. Опреде-
лены также оборудо-
вание и температур-
ные условия для
глубокозамороженных
и замороженных пи-
щевых продуктов.
2. Европейское Соглашение разрабо-  +
соглашение о   тано с целью созда-
международной  ния унифицированных
дорожной пере- правил международ-
возке опасных  ных автомобильных
грузов (ДОПОГ) перевозок опасных
от 30 сентября грузов и состоит
1957 г.        из двух частей. В
первой части (При-
ложение А) изложены
предписания, касаю-
щиеся опасных
веществ и предме-
тов, тары и упаков-
ки, а во второй
части (Приложение
В) - положения,
касающиеся транс-
портных средств,
используемых для
перевозки опасных
грузов.
В соответствии с
постановлением
рабочих органов
Европейской Эконо-
мической Комиссии
ООН с 1 января
1983 г. к междуна-
родным перевозкам
опасных грузов
допускаются только
водители, прошедшие
специальный курс
подготовки и имею-
щие соответствующее
специальное свиде-
тельство.
3. Европейское Соглашение ЕСТР      +
соглашение,    служит правовой
касающееся ра- основой для конт-
боты экипажей  роля за соблюде-
транспортных   нием скоростных
средств,       режимов движения
производящих   транспортных
международные  средств и работы
автомобильные  экипажей транс-
перевозки      портных средств.
(ЕСТР) от 1    Все страны, подпи-
июля 1970 г.   савшие это Согла-
шение, приняли на
себя обязанности по
контролю за соблю-
дением водителями,
занятыми на между-
народных перевоз-
ках, требований по
регламентации труда
и отдыха и прини-
мать меры в случае
нарушения. В 1991
г. была принята
Поправка 2 к Согла-
шению, предусмат-
ривающая с 24 ап-
реля 1995 г. обя-
зательное наличие
на автотранспортных
средствах, выпол-
няющих международ-
ные перевозки,
механических конт-
рольных устройств
(тахографов), обес-
печивающих регист-
рацию времени уп-
равления членами
экипажа транспорт-
ным средством, вре-
мени отдыха, ско-
рости движения,
пройденного расс-
тояния и других
параметров.
4. Европейское Соглашение (СМА)     +
соглашение о   служит правовой
международных  основой и пред-
автомагист-    ставляет собой сог-
ральных (СМА)  ласованный план
от 15 ноября   создания и разви-
1975 г.        тия международной
автодорожной сети
в целях развития
международных
автомобильных пе-
ревозок на всем
континенте.

5. Халықара.   МТЖК Келiсiмiне
лық магист.    қосылудың мақсатқа   +
ральдық темiр  сәйкестiгі бойынша
жол желiлерi   құжаттар пакетi
туралы (MTЖK)  Қазақстан Респуб.
1985 жылғы     ликасының халықара.
31 мамырдағы   лық ұйымдармен
Еуропалық      ынтымақтастық
келiсiм        жүргізу жөніндегi
Сараптау Кеңесiнде
қаралуда. Келiсiм
(МТЖК) құқықтық
негіз қызметiн
атқарады және ол
бүкiл континентте
халықаралық тасы.
малдар дамуының
келiсiлген жоспары
болып табылады.
Осы келiсiлген
жоспар ерекше
халықаралық маңызы
бар темiр жол
желiлерiнің тiзiм.
демесiн құрайды.
Қазақстан Респуб.
ликасының МТЖК
келiсiмiне қосылуы
халықаралық қаты.
наста қазақстандық
магистральдық темiр
жол желiлерiн
пайдалану үшiн
құқықтық негiз
құрайды. Осыған
байланысты мына
мәселенi атап өту
қажет, 1997 жылғы
маусымдағы
Хельсинкиде өткен
Көлiк министрлерi.
нің жалпы еуропалық
3-ншi конференция.
сының барысында "E"
халықаралық темiр
жол торабы жүйесiн
қажеттілік бойынша
БҰҰ EЭК мүше -
елдерi болып табы.
латын Закавказье
және Орталық Азия
елдерiне дейiн
ұзарту позициясы
айтылды.
6. Халықара.   Келiсiм арқылы,
лық аралас     оларды орындау       +
тасымалдар.    үшiн қажет,
дың маңызды    құрастырылған
желiлерi және  тасымалдар мен
тиiстi объек.  инфрақұрылымды
тiлер туралы   дамытудың келiсiл.
1991 жылғы 1   ген жоспарына
ақпандағы      арналған халықара.
Еуропалық      лық параметрлер мен
келiсiм        стандарттар негiзін.
(ХТЖК)         де құқықтық шектер
белгiленедi.
Келiсiм қосымшала.
рында халықаралық
құрастырылған
тасымалдардың
маңызды желiлерi.
нің, терминалдары.
ның, шекаралық
пункттерiнің, темiр
жол-паром өткел.
дерi/порттарының
және халықаралық
құрастырылған
тасымалдар үшiн
маңызы бар басқа
да объектiлердің
тiзімдемесi
көрсетiледi.
Келiсiм арқылы
халықаралық құрас.
тырылған тасымал.
дардың маңызды
желiлерi торабының
техникалық сипат.
тамалары белгiлене.
дi, соның iшінде
жүк автокөлiк
құралдарының,
контейнерлердің,
алынбалы кузовтар.
дың, темiр жол
платформаларында
тасымалдауға арнал.
ған жартылай
тiркемелердiң,
сондай-ақ терминал.
дардың, шекаралық
пункттердiң және
басқа да инфрақұры.
лымның параметрлерi
анықталады
7. Iшкi жүзу.  Iшкi жүзудегi
дегi кеме.     кемелердiң           +
лердiң соқты.  соқтығысуынан
ғысуынан туын. туындайтын
дайтын жауап.  жауапкершілiкке
кершілiкке     қатысты кейбiр
қатысты        ережелердi бiрiз.
кейбiр ереже.  дендiру туралы
лердi бiрiз.   конвенция
дендiру        Уағдаласушы
туралы         Тараптардың бiрiнің
конвенция      суларында iшкi жүзу
кемелерi арасындағы
соқтығысудан не
кемелерге, немесе
сондағы адамдарға
не заттарға
келтiрiлген залалды
өтеудi анықтайды
8. Iшкi су     СЖТК конвенциясы
жолдары бойын. халықаралық жолау.   +
ша жолаушылар  шылар тасымалының
мен теңдеме    кез келген шартына
жүктi халық.   қолданылады және
аралық         тиiстi жағдайларда
тасымалдау     iшкi су жолдары
шарты          бойынша олардың
туралы         теңдеме жүктерiне
конвенция      де және
(СЖТК)         "тасымалдаушының"
құқықтары мен
мiндеттерiн белгi.
лейдi, сондай-ақ
жауапкершiлік
шамасына қарай кiсi
өлiмiне, тән
жарақаттарына
немесе жолаушының
дене не жүйке
саулығына келтiрiл.
ген кез келген
зақымға байланысты
залал үшiн жауапкер.
шілiктi, сондай-ақ
теңдеме жүктің
түгелдей не iшiнара
жоғалуы немесе
бүлiнуі үшiн залалды
өтеудi анықтайды.
Қазақстан Республи.
касының осы iшкi су
көлiгi бойынша
конвенцияларға
қосылуы Ертiс және
Орал өзендерi
арқылы жолаушылар
мен теңдеме жүктер
халықаралық тасымалы
ережелерiн сақтауға
бақылау белгiлеуге,
Қазақстанның ішкi
су жолдарымен
тасымалдарды орын.
даушы отандық та,
шетелдiк те кеме.
лердің қызметiне
бақылау жүргiзуге,
сондай-ақ ұлттық
тасымалдаушыларды
шектеусiз жауапкер.
шiлiк режимiмен
шектеуге мүмкiндiк
бередi, бұл
жауапкершiлiк
мөлшерсiз сақтандыру
сыйақыларын төлеуге
ұшыратуы мүмкiн.
____________________________________________________________________
ХТЖО құжаттары
____________________________________________________________________
1. Еуропа -    Келiсiм Еуразиялық
Азия қатына.   қатынаста аралас     +
сында аралас   тасымалдарды қамта.
тасымалдардың  масыз ету бойынша
ұйымдастыру    құқықтық нормалар
және пайдала.  мен стандарттар
ну аспектi.    жиынтығын
лерi туралы    белгiлейдi.
Келiсім,       Келiсiмге қосылу
1996 ж.        Қазақстан үшiн өте
маңызды, өйткенi
ол трансазиялық
тасымалдау жүйесiне
қосылды және бұл
республикада әлемде
қолданылатын
құқықтық нормалар
мен стандарттарды
есепке алумен
дамуы тиiс
2. Халықара.   Қазiргі кезде ХТЖҚ
лық темiр      келісіміне ТМД       +
жол жүк қаты.  елдердiң барлығы
насы туралы    (Армениядан басқа),
Келiсiм        Балтық елдерi,
(ХТЖҚ),        Албания, Болгария,
1974 ж.        Вьетнам, Иран,
Қытай, КНДР,
Монғолия, Польша
қатысады.
Келiсім тiкелей
халықаралық темiр
жол жүк қатынасын.
дағы станциялар
арасындағы барлық
жүк тасымалына
қолданылады, олар
iшкi қатынас
жолдарында жүк
операциялары үшін,
ХТЖҚ жүк құжаттары
және тек қатысушы
темiр жол торабы
бойынша ғана ашық.
ХТЖҚ жөнелтушілер
мен жүк қабылдаушы.
лар үшiн мiндеттi
күшке ие.
3. Халықара.
лық жолаушы                         +
қатынасы
(ХЖҚК) туралы
келісiм
1978 ж.
____________________________________________________________________
ЮНКТАД ұсынатын Дүниежүзілiк Кеден Ұйымының кедендiк конвенциялары
____________________________________________________________________
Кедендік       Екi конвенцияның
рәсiмдердi     екеуi де түрлi
жеңілдету      кедендік ұйымдар
және үйлес.    олардың барлығын
тіру туралы    пайдалана бермей.
Конвенция      тiн қазіргі барлық
(Киот конвен.  кедендiк рәсiмдердi
циясы) 1974ж.  енгізедi.
Кедендiк       1974 жылғы Конвен.
рәсiмдердi     ция мәтінi Негізгі
жеңілдету      Бөлiм мен түрлi
және үйлестi.  рәсiмдер жөніндегi
ру туралы      бiрқатар Қосымша.
Халықаралық    ларды енгізеді.
Конвенция      Хаттама Негізгі
(Киот конвен.  бөлiмдi, Жалпы
циясы), қайта  қосымша мен Айрықша
қаралған және  қосымшаларды қосады
түзетілген     (стандарттар және
(әлi күшіне    ұсынылатын iс-қимыл.
енген жоқ)     дармен), олар жеке
және осы Қосымшалар.
ды қолданудың егжей-
тегжейін түсiндi.
ретін нұсқаулықтар.
мен қолданыла
алады. 1974 жылғы
Конвенция, конвен.
цияны қабылдау
кезiнде, бiр
Қосымшаның барлық
параграфтарының
бiр әкімшiлiк
шеңберінде толық
iске асырылмайтыны
жөнiнде ескертпе
жасауға мүмкiндiк
бердi. Қайта
қаралған редакцияда
енді ондай мүмкiн.
дiк жоқ. Жаңа        +
редакция да заңға
тәуелдi және әкiм.
шiлiк актілердің
стандарттарға толық
сәйкес болуын талап
етеді, ал 1974
жылғы версиясы бұл
мәселенi ашық
қалдырды. 1974
жылғы Конвенция
жаңа редакция
күшiне енгенше,
қосылу үшiн әзiр
ашық.
___________________________________________________________________
ЮНКТАД ұсынатын транзит бойынша конвенциялар
___________________________________________________________________

5. Европейское Соглашением опре-    +
соглашение о   деляются правовые
важнейших      рамки для согласо-
линиях между-  ванного плана раз-
народных ком-  вития комбиниро-
бинированных   ванных перевозок и
перевозок и    инфраструктуры,
соответствую-  необходимой для их
щих объектах   осуществления, на
(СЛКП) от 1    основе международ-
февраля        ных параметров и
1991 г.        стандартов. В при-
ложениях к Согла-
шению приведены
перечни важнейших
линий международных
комбинированных
перевозок, терми-
налов, пограничных
пунктов, железно-
дорожно-паромных
переправ/портов и
других объектов,
имеющих важное зна-
чение для междуна-
родных комбиниро-
ванных перевозок.
Соглашением опреде-
ляются технические
характеристики сети
важнейших линий
международных ком-
бинированных пере-
возок, в том числе
параметры грузовых
автотранспортных
средств, контейне-
ров, съемных кузо-
вов, полуприцепов
для перевозки на
железнодорожных
платформах, а также
терминалов, погра-
ничных пунктов и
другой инфраструк-
туры.
-------------------------------------------------------------------
Документы ОСЖД
-------------------------------------------------------------------
1. Соглашение  Определяет комплекс  +
об организа-   правовых норм и
ционных и экс- стандартов по обес-
плуатационных  печению комбиниро-
аспектах ком-  ванных перевозок в
бинированных   Евро-азиатском
перевозок в    сообщении.
сообщении      Присоединение к
Европа-Азия,   соглашению крайне
1996 г.        важно для Казахста-
на, включившегося в
систему трансазиат-
ских перевозок и
развиваться в рес-
публике она должна
с учетом действую-
щих в мире правовых
норм и стандартов.
2. Соглашение  На сегодняшний день  +
о международ-  в СМГС участвуют
ном железно-   все страны СНГ
дорожном гру-  (кроме Армении),
зовом сообще-  страны Балтии,
нии (СМГС),    Албания, Болгария,
1974 г.        Вьетнам, Иран,
Китай, КНДР, Мон-
голия, Польша.
Соглашение приме-
няется по всем
перевозкам грузов
в прямом междуна-
родном железнодо-
рожном грузовом
сообщении между
станциями, которые
открыты для грузо-
вых операций во
внутренних сообще-
ниях, по накладным
СМГС и только по
сети железных
дорог-участниц.
СМГС имеет обяза-
тельную силу для
отправителей и
получателей грузов.
3. Соглашение                       +
о международ-
ном пассажир-
ском сообщении
(СМПС),
1978 г.
-------------------------------------------------------------------
Таможенные конценции Всемирной Таможенной Организации,
рекомендуемые ЮНКТАД
-------------------------------------------------------------------
Международная  Обе конвенции вклю-      +         v
Конвенция об   чают все современ-
упрощении и    ные таможенные про-
гармонизации   цедуры, не все из
таможенных     которых используют-
процедур       ся различными тамо-
(Киотская      женными организа-
конвенция)     циями.
1974 г.        Текст конвенции
Международная  1974 года включает
Конвенция об   Основную Часть и
упрощении и    ряд Приложений по
гармонизации   различным процеду-
таможенных     рам. Протокол вклю-
процедур       чает Основную
(Киотская      Часть, Общее Прило-
конвенция),    жение и Специфичес-
пересмотренное кие Приложения (со
и исправленное стандартами и реко-
издание (еще   мендуемыми дейст-
не вступила в  виями), которые
силу)          могут приниматься
отдельно, и инст-
рукциями, объясняю-
щими в деталях
применение этих
Приложений. Конвен-
ция 1974 года поз-
воляла оговорку при
принятии конвенции,
что не все пара-
графы одного Прило-
жения были бы пол-
ностью реализованы
в рамках одной
администрации. В
пересмотренной
редакции такой воз-
можности уже нет.
Новая редакция
также требует,
чтобы все подзакон-
ные и администра-
тивные акты находи-
лись в полном соот-
ветствии со стан-
дартами, в то время
как версия 1974
года оставляла этот
вопрос открытым.
Конвенция 1974 года
все еще открыта для
присоединения до
тех пор, пока в
силу не вступит
новая редакция.
-------------------------------------------------------------------
Конвенции по транзиту, рекомендуемые ЮНКТАД
-------------------------------------------------------------------

1. Транзит     Транзит бойынша
статусы мен    Конвенция халықара.
еркiндiгi      лық теңiз маршрут.
туралы         тарына тікелей шығу
Конвенция      жолы жоқ Қазақстан
(Барселона,    үшiн аса өзектi
1921 ж.)       мәселе Барселона
және Нью-Йорк
транзит конвенция.
ларына қосылу
Қазақстан Республи.
касы аумақтары
арқылы транзиттiк
тасымалдардың құқық.
тық негіздерiн
қамтамасыз етедi.
Барселона Конвенция.
сы Уағдаласушы
тараптардың
территориялары
арқылы транзит            +
еркіндiгін жария.
лайды, ол адамдар.
дың ұлтына, кеме
жалауына, шығу
орнына, жөнелтуге,
кiруге, шығуға не
бағытқа немесе
тауар не кеме
иелігіне, немесе
көлiктiң басқа
түрiне негізделген
қандай болмасын
кемсiтулерге жол
бермейдi.
2. Теңізге     Конвенция аумақтық
шығу жолы      су шекарасынан тыс
жоқ елдердiң   ашық теңiздердің,
транзиттiк     оларға еркiн шығысы
саудасы туралы жоқ елдер үшiн
Конвенция      еркiндiгiн таниды.
(Нью-Йорк,     Конвенция, iшкi
1965 ж.)       континент елі мен
Конвенция, iшкi
теңiз арасында орна.
ласқан елдердің, өз
аумақтары арқылы
еркiн транзиттi
қамтамасыз етуге
тиiс екендігін,
сондай-ақ iшкi
континент елінің
кемелерiне, өз
кемелерi сияқты
мүмкіндiктердi
пайдалануға рұқсат
етудi ескередi,
олар теңiз портта.
рына жiберу және
пайдалануға қатысты.
3. Теңiз       Аталмыш Конвенция.
құқығы туралы  ның мақсаты -
БҰҰ            теңiз мәселелерінің
Конвенциясы    өзегiн белгiлеу
және Айрықша Эконо.
микалық Аймақ
Конвенциясын енгiзу
(ИЭЗ). Бiр
қарағанда, бұл
Конвенция Қазақстан
үшiн соншалық
тартымды емес
сияқты, өйткенi БҰҰ
Қазақстанды iшкi
ел деп санайды.
Алайда, аталмыш
Конвенцияның бөлiмi
Нью-Йорк Конвенциясы
сияқты iшкi құрлық.
тық елдер үшiн
және транзит еркін.
дiгi бойынша
теңiзге шығу және
кету құқығы бойынша
сол ережелерге
байланысты.
Ол, яғни, мынаны
бiлдiредi, транзит.
тiк елдердiң кiру
және шығу портта.
рында еркiн аймақ.
тар немесе басқа да
кедендiк құрылыстар
ұйымдастырылуы
мүмкiн (келiсiм
бойынша).
Нью-Йорк конвенция.
сымен салыстырған.
да, Теңiз заңы
туралы Конвенция
мына артықшылыққа
ие, екiншiсiнде
қатысушы елдер
саны әлдеқайда көп,
соның бiрi - Қытай
4. Теңiз жүк   Аталмыш Конвенцияда
тасымалы       теңiз тасымалын
туралы БҰҰ     жүзеге асыру кезін.
Конвенциясы    де бiркелкiлiкке
(Гамбург,      жетуге көмектесудің
1978 жылғы     халықаралық сипаты
1 наурыз)      және қажеттілiгi
анықталады.
Конвенция теңiз
жүктерiн тасымалдау
ережелерiн регла.
менттейдi:
тасымалдаушының
және жүк жөнелтушi.
нің жауапкершілiгi,
көлiк құжаттарын
ресiмдеу, қауiптi
жүктер туралы
арнайы ережелер
және т.б.
Гамбург ережелерi
теңiз тасымалдаушы.
ларының жауапкершi.
лiгiн белгілейтiн
қазiргi ережелер
жинағын көрсетедi.
Олар мультимодальды
тасымалдарды дамыту
үшiн негiз болып
табылады, EDI
Деректермен Элек.
трондық Алмасу
жүйесін қолдануға
мүмкіндiк бередi.
Осы Ережелер кәдiм.
гi тауар жүк құжаты
орнына келiсiм-шарт.
тарды пайдалануды
ұйғарады. Гамбург
ережелерiн пайдалан.
ған жағдайда жүк
тiкелей теңiз
тасымалдаушысына
табысталғаннан
кейiн де, порт
жауапкершiлiгi
тоқтатылмайды.
___________________________________________________________________
- Тасис "Қазақстан Республикасында транзиттiк дәлiздердi дамыту саясатын қолдау" жобасы бойынша ұсынымдарға сәйкес
3-қосымша
Қазақстан Республикасының темір жол торабы бойынша транзиттік тасымалдар динамикасы
___________________________________________________________________
|       Транзиттік жүк тасқындары
Жүк тасқындар бағыты  |         (жылына млн. тонна)
|___________________________________________

1. Конценция   Конвенции по тран-             +
о статусе и    зиту крайне ак-
свободе        туальны для Казах-
транзита       стана, не имеющего
(Барселона,    непосредственного
1921 г.)       выхода на междуна-
родные морские
маршруты. Присоеди-
нение к Барселонс-
кой и Нью-Йоркской
транзитным конвен-
циям обеспечит пра-
вовую основу тран-
зитных перевозок
через территорию
Республики Казах-
стан. Барселонская
Конвенция провозг-
лашает свободу
транзита через
территории Догова-
ривающихся сторон,
не допускает какой-
либо дискриминации,
основанной на на-
циональности лиц,
флаге судна, месте
происхождения,
отправления, въез-
да, выезда или нап-
равления, или на
каком-нибудь об-
стоятельстве, свя-
занном с владением
товара или судна,
или другого вида
транспорта.
2. Конвенция   Конвенция признает             +   v
о транзитной   свободу открытых
тоговле стран, морей, находящихся
не имеющих     за пределами терри-
доступа к морю ториальных вод, для
(Нью-Йорк,     тех стран, у кото-
1965 г.)       рых нет к ним сво-
бодного доступа.
Конвенция предус-
матривает, что
страны, находящиеся
между внутриконти-
нентальной страной
и морем, должны
обеспечить свобод-
ный транзит через
свою территорию, а
также позволить
кораблям внутрикон-
тинентальной страны
пользоваться теми
же возможностями,
что и их собствен-
ные корабли, что
касается доступа и
использования мор-
ских портов.
3. Конвенция   Цель данной Конвен-      +             v
ООН о морском  ции - установить
праве          ядро морских вопро-
сов и ввести Кон-
венцию Исключитель-
ной Экономической
Зоны (ИЭЗ). С пер-
вого взгляда, эта
Конвенция не столь
интересна для Ка-
захстана, т.к. ООН
считает его внутри-
континентальной
страной. Однако,
часть данной Кон-
венции обусловли-
вает те же правила,
что и Нью-Йоркская
Конвенция по праву
доступа к морю и
от него для внутри-
континентальных
стран и по свободе
транзита. Это зна-
чит, например, что
в портах въезда и
выезда в транзитных
государствах могут
организовываться
свободные зоны или
другие таможенные
сооружения (по сог-
лашению). В сравне-
нии с Нью-Йоркской
Конвенцией, Конвен-
ция о Законе моря
имеет то преиму-
щество, что в ней
гораздо больше
стран-участниц, од-
ной из которых яв-
ляется Китай.
4. Конвенция   В настоящей Конвен-          +            v
ООН о морская  ции определены меж-
перевозке      дународный характер
грузов         и необходимость
(Гамбург,      содействовать дос-
1 марта 1978   тижению единообра-
г.)            зия при осуществле-
нии морской пере-
возки. Конвенцией
регламентированы
правила перевозок
морских грузов: от-
ветственность пере-
возчика и грузоот-
правителя, оформле-
ние транспортных
документов, спе-
циальные правила об
опасных грузах и
т.д.
Гамбургские
правила представ-
ляют собой набор
современных правил,
определяющих от-
ветственность
морских перевоз-
чиков. Они являются
базой для развития
мультимодальных
перевозок, позво-
ляют применять сис-
тему Электронного
Обмена Данных EDI.
Эти Правила пред-
полагают использо-
вание контрактов
взамен обычных
товарных накладных.
При использовании
Гамбургских правил
ответственность
порта не прекра-
щается после того,
как груз передан
непосредственно
морскому перевоз-
чику.
-------------------------------------------------------------------
*В соответствии с рекомендациями по проекту Тасис "Поддержка политики развития транзитных коридоров в Республике Казахстан"
Приложение 3
Динамика транзитных перевозок
по сети железных дорог Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
Направление       ! Транзитные грузопотоки (млн. тонн в год)
грузопоток        !-------------------------------------------

| 1989 | 1993| 1995| 1998| 1999| 2000| 2001
___________________________________________________________________
СОЛТҮСТІК дәлізі
___________________________________________________________________
Тобыл - Құлынды            9,2   3,9    -     -     -     -    -
Пресногорьков -
Қызыл-Ту                   10,8   0,3    -     -     -     -    -
Тобыл, Пресногорьков,
б/п 7-Достық                -     -     -    0,1   0,1   0,1   0,2
Барлығы                   20,0   4,2    -    0,1   0,1   0,1   0,2
___________________________________________________________________
ОРТАЛЫҚ дәлізі
___________________________________________________________________
Шеңгелді, Луговая -
Достық                      -     -    0,2   0,2   0,2   0,3   0,2
Барлығы                     -     -    0,2   0,2   0,2   0,3   0,2
___________________________________________________________________
ОРТА АЗИЯ дәлізі
___________________________________________________________________
Шеңгельді, Луговая -
Озинки, Илецк,
Никель-Тау,               24,1   7,4   5,5   3,1   2,2   2,5   2,3
Ақсарай
Барлығы                   24,1   7,4   5,5   3,1   2,2   2,5   2,3
___________________________________________________________________
БАТЫС дәлізі
___________________________________________________________________
Озинки, Ақсарай -
Никель-Тау-Илецк -
Озинки, Ақсарай           14,4   3,1    -     -     -     -
Ақсарай - Бейнеу          12,4   9,9   1,7   1,2   1,2   1,6   1,4
Озинки, Илецк,
Никель-Тау - Бейнеу        6,0   1,2   0,3    -    0,1   0,1   0,1
Барлығы                   32,8  14,2   2,0   1,2   1,3   1,7   1,5
___________________________________________________________________
ОРТА АЗИЯ ШЫҒЫС дәлізі
___________________________________________________________________
Локоть - Шеңгелді,
Луговая                    9,6   3,6   1,3   0,7   0,5   0,3   0,6
б/п 7, Құлынды -
Шеңгелді, Луговая          6,0   1,4   0,2   0,2    -    0,1   0,1
Барлығы                   15,6   5,0   1,5   0,9   0,5   0,4   0,7
___________________________________________________________________
басқалар
___________________________________________________________________
Барлығы                   11,6   2,0   0,5   0,5   0,7   0,6   0,7
___________________________________________________________________
Жиынтығы                  104,1  32,8   9,7   5,9   4,9   5,6   5,6
___________________________________________________________________
Қабылданған қысқарған атаулар
___________________________________________________________________
ҚҰЭҚ                    - Қазақстан ұлттық экспедиторларының
қауымдастығы
АЛТИД                   - "Азияда жер үстi көлігі инфрақұрылымын
дамыту" жобасы
"АТСП" РМК              - "Ақтау теңiз сауда порты" республикалық
мемлекеттiк кәсiпорын
ҚР ТМРА                 - Қазақстан Республикасының Табиғи
монополияларды реттеу және бәсекелестiктi
қорғау жөніндегi агенттiгi
ҚР ТСА                  - Қазақстан Республикасының Туризм және
спорт жөніндегi агенттiгi
АКҚ                     - Автокөлік құралдары
ҚР Қаржымині            - Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігі
ҚР ҰБ                   - Қазақстан Pecпубликасының Ұлттық Банкi
ҚР СА                   - Қазақстан Республикасының Статистика
жөніндегi агенттiгi
АҚС                     - Автоқұю станциясы
ЖІӨ                     - Жалпы iшкi өнiм
КМЕК                    - Көлiк министрлерінің eуропалық комиссиясы
БҰҰ ЕЭК                 - Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық
экономикалық комиссиясы
ҚЖХТК                   - Қауіптi жүктердің халықаралық жол
тасымалдануы туралы еуропалық келiсiм
ECTP                    - Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге
асыратын көлiк құралдары экипаждарының
жұмысына қатысты eуропалық келiсiм
ЕҚҚДБ                   - Қайта құру және дамыту еуропалық банкi
"ҚТЖ" ҰК" ЖАҚ           - "Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы"
жабық акционерлік қоғамы
"ҰТКҚК" ЖАҚ             - "Ұлттық теңiз кеме қатынасы компаниясы"
жабық акционерлік қоғамы
"КК ҒЗИ" АҚ             - "Көлiк және коммуникация ғылыми-зерттеу
институты" жабық акционерлік қоғамы
ИДБ                     - Ислам даму банкi
БҰҰ ИКАО                - Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық
азаматтық авиация ұйымы
БҰҰ ИМО                 - Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Халықаралық
теңiз ұйымы
ТМД ИК                  - Тәуелсiз мемлекеттер достастығының
Интеграциялық комитетi
ҚазАТО                  - Қазақстан Республикасы халықаралық
автомобиль тасымалдаушыларының ұйымы
КБК                     - Көліктік бақылау комитеті
ІСЖК                    - Iшкi су жолдары бойынша жолаушылар мен
теңдеме жүктi халықаралық тасымалдау шарты
туралы Конвенция
ҚР ҰҚК                  - Қазақстан Республикасының Ұлттық
қауiпсiздiк комитетi
ҚР ККМ                  - Қазақстан Республикасының Көлiк және
коммуникациялар министрлігi
ҚР СІМ                  - Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер
министрлігі
ҚР IIМ                  - Қазақстан Республикасының Ішкі iстер
министрлігі
ҚР ЭБЖМ                 - Қазақстан Республикасының Экономика және
бюджеттiк жоспарлау министрлігі
ҚР ДСМ                  - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау
министрлігі
ХЖТ                     - МДП кiтапшасын қолданумен халықаралық жүк
тасымалы туралы кедендiк Конвенция
ХЖКО                    - Халықаралық жол көлiгi одағы
ХТЖО                    - Халықаралық темiр жол одағы
ХЭО                     - Халықаралық электр байланыс одағы
ХАКО                    - Халықаралық автомобиль көлiгінің одағы
ҰАСМ                    - Ұлттық ақпараттық супермагистраль
ТЖЫҰ                    - Темiр жол ынтымақтастық ұйымы
ЭЫҰ                     - Экономикалық ынтымақтастық ұйымы
РМК                     - Pecпубликалық мемлекеттiк кәсiпорын
ХАК                     - Халықаралық автомагистральдар туралы
келісім
ХМТЖ                    - Халықаралық магистральдық темiр жол
желiлерi туралы eуропалық келiсiм
ТМД                     - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы
АЭА                     - Арнайы экономикалық аймақ
СПЕКА                   - Орта Азия экономикалары үшін БҰҰ-ның
арнайы бағдарламасы
ТҚКС                    - Техникалық қызмет көрceту станциясы
БАҚ                     - Бұқаралық ақпарат құралдары
ТЭН                     - Техникалық-экономикалық негiздеме
ККК                     - Көлiк-коммуникация кешенi
TPACЕKA                 - Eуропа-Кавказ-Азия көлiк дәлізi
ТРАНССИБ                - Сібіраралық темір жол магистралі
ФИАТА                   - Экспедиторлар қауымдастығының халықаралық
федерациясы
ШЫҰ                     - Шанхай ынтымақтастық ұйымы
БҰҰ АТМЭӘК              - Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азия мен Тынық
мұхитына арналған экономикалық және
әлеуметтiк комиссиясы
ЮНКТАД                  - Сауда және даму жөніндегі конфeренция
___________________________________________________________________

! 1989 ! 1993! 1995! 1998! 1999! 2000! 2001
-------------------------------------------------------------------
Коридор СЕВЕРНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Тобол - Кулунда            9,2   3,9    -     -     -     -    -
Пресногорьковская -
Кзыл-Ту                   10,8   0,3    -     -     -     -    -
Тобол, Пресногорьков-
ская, б/п 7 - Дружба        -     -     -    0,1   0,1   0,1   0,2
Всего                     20,0   4,2    -    0,1   0,1   0,1   0,2
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЦЕНТРАЛЬНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Ченгельды, Луговая -
Дружба                      -     -    0,2   0,2   0,2   0,3   0,2
Всего                       -     -    0,2   0,2   0,2   0,3   0,2
-------------------------------------------------------------------
Коридор СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
-------------------------------------------------------------------
Ченгельды, Луговая -
Озинки, Илецк,
Никель-Тау,               24,1   7,4   5,5   3,1   2,2   2,5   2,3
Аксарайская
Всего                     24,1   7,4   5,5   3,1   2,2   2,5   2,3
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЗАПАДНЫЙ
-------------------------------------------------------------------
Озинки, Аксарайская -
Никель-Тау-Илецк -
Озинки, Аксарайская       14,4   3,1    -     -     -     -
Аксарайская - Бейнеу      12,4   9,9   1,7   1,2   1,2   1,6   1,4
Озинки, Илецк,
Никель-Тау - Бейнеу        6,0   1,2   0,3    -    0,1   0,1   0,1
Всего                     32,8  14,2   2,0   1,2   1,3   1,7   1,5
-------------------------------------------------------------------
Коридор ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ-ВОСТОК
-------------------------------------------------------------------
Локоть - Ченгельды,
Луговая                    9,6   3,6   1,3   0,7   0,5   0,3   0,6
б/п 7, Кулунда -
Ченгельды, Луговая         6,0   1,4   0,2   0,2    -    0,1   0,1
Всего                     15,6   5,0   1,5   0,9   0,5   0,4   0,7
-------------------------------------------------------------------
Прочие
-------------------------------------------------------------------
Всего                     11,6   2,0   0,5   0,5   0,7   0,6   0,7
-------------------------------------------------------------------
Итого                    104,1  32,8   9,7   5,9   4,9   5,6   5,6
-------------------------------------------------------------------
ПРИНЯТЫЕ СОКРАЩЕНИЯ
АНЭК                    - Ассоциация Национальных Экспедиторов
Казахстана
АЛТИД                   - Проект "Развитие наземной транспортной
инфраструктуры в Азии"
АРЕМЗК РК               - Агентство Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий и
защите конкуренции
АтурС РК                - Агентство по туризму и спорту Республики
Казахстан
МФ РК                   - Министерство финансов
Республики Казахстан
АТС                     - Автотранспортные средства
АРКС                    - Агентство Республики Казахстан по
статистике
АЗС                     - Автозаправочная станция
ВВП                     - Внутренний валовой продукт
ДОПОГ                   - Европейское Соглашение о международной
дорожной перевозке опасных грузов
ЕКМТ                    - Европейская комиссия министров транспорта
ЕЭК ООН                 - Европейская экономическая комиссия
Организации Объединенных Наций
ЕСТР                    - Европейское соглашение, касающееся работы
экипажей транспортных средств,
производящих международные автомобильные
перевозки
ЕБРР                    - Европейский Банк Реконструкции и Развития
ЗАО "НК "КТЖ"           - Закрытое акционерное общество
"Национальная Компания "Казахстан темiр
жолы"
ЗАО "НМСК"              - Закрытое акционерное общество
"Национальная Морская Судоходная
Компания"
АО "НИИ ТК"             - Акционерное общество
"Научно-исследовательский институт
транспорта и коммуникаций"
ИБР                     - Исламский Банк Развития
ИКАО ООН                - Международная организация гражданской
авиации
ИМО ООН                 - Международная морская организация
ИК СНГ                  - Интеграционный комитет Содружества
Независимых Государств
КазАТО                  - Союз автомобильных перевозчиков Республики
Казахстан
КТК                     - Комитет транспортного контроля
КППВ                    - Конвенция о договоре международной
перевозки пассажиров и багажа по
внутренним водным путям
КНБ РК                  - Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
МТК РК                  - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МИД РК                  - Министерство иностранных дел Республики
Казахстан
МВД РК                  - Министерство внутренних дел Республики
Казахстан
МЭБП РК                 - Министерство экономики и бюджетного
планированию Республики Казахстан
МЗ РК                   - Министерство здравоохранения Республики
Казахстан
МДП                     - Таможенная конвенция о международной
перевозке грузов с применением книжки МДП
МДС                     - Международный союз дорожного транспорта
МСЖД                    - Международный союз железных дорог
МСЭ                     - Международный союз электросвязи
МСАТ                    - Международный союз автомобильного
транспорта
НБ РК                   - Национальный Банк Республики Казахстан
НИСМ                    - Национальная информационная
супермагистраль
ОСЖД                    - Организация сотрудничества железных дорог
ОЭС                     - Организация экономического сотрудничества
РГП                     - Республиканское государственное
предприятие
РГП "AMТП"              - РГП Актауский морской торговый порт
СМА                     - Соглашение о международных
автомагистралях
СМЖЛ                    - Европейское соглашение о международных
магистральных железнодорожных линиях
СНГ                     - Содружество Независимых Государств
СЭЗ                     - Свободная экономическая зона
СПЕКА                   - Специальная программа ООН для экономик
Центральной Азии
СТО                     - Станция технического обслуживания
СМИ                     - Средства массовой информации
ТЭО                     - Технико-экономическое обоснование
ТКК                     - Транспортно-коммуникационный комплекс
ТРАСЕКА                 - Транспортный коридор Европа-Кавказ-Азия
ТРАНССИБ                - Транссибирская железнодорожная магистраль
ФИАТА                   - Международная федерация экспедиторских
ассоциаций
ШОС                     - Шанхайская организация сотрудничества
ЭСКАТО ООН              - Экономическая и социальная комиссия для
Азии и Тихого океана Организации
Объединенных Наций
ЮНКТАД                  - Конференция по торговле и развитию  <*>
Сноска. В сокращения внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 января 2006 года N 38 .