"Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 1076 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы
«Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Мемлекеттік қызметшілердің ант беру қағидалары;
2) Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалауды өткізу қағидалары мен мерзімі;
3) Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары;
4) Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімі, ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдары;
5) Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидалары;
6) «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізбей ауысу тәртібімен орналасу қағидалары бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік қызметшілердің ант беру қағидалары
1. Осы Мемлекеттік қызметшілердің ант беру қағидалары (бұдан
әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына және 21-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ант беру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметке алғаш кірген не мемлекеттік қызметті тоқтатқаннан кейін оған қайтадан кірген, сондай-ақ әкімшілік не өзге мемлекеттік лауазымнан саяси мемлекеттік лауазымға өткен Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметшілері ант береді.
3. Мемлекеттік саяси қызметшілер әкімшілік не өзге мемлекеттік қызметке ауысқан, сондай-ақ басқа мемлекеттік саяси лауазымдарға тағайындалған немесе сайланған жағдайларда, Қазақстан Республикасының Президентіне ант беру көзделетіндерді қоспағанда, қайтадан ант бермейді.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О некоторых вопросах прохождения государственной службы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 1076
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О некоторых вопросах прохождения государственной службы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
О некоторых вопросах прохождения
государственной службы
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила принесения присяги государственными служащими;
2) Правила и сроки проведения оценки деятельности государственных служащих;
3) Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих;
4) Правила и сроки проведения ротации административных государственных служащих, должности административных государственных служащих, подлежащие ротации;
5) Правила наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих;
6) Правила занятия административной государственной должности корпуса «Б» без проведения конкурса в порядке перевода.
2. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
3. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан                     Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
ПРАВИЛА
принесения присяги государственными служащими
1. Настоящие Правила принесения присяги государственными служащими (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 10 и пунктом 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок принесения присяги государственными служащими Республики Казахстан.
2. Государственные служащие Республики Казахстан, впервые поступившие на государственную службу либо вновь поступившие на государственную службу после ее прекращения, а также при переходе с административной или иной государственной должности на политическую государственную должность приносят присягу.
3. Политические государственные служащие, в случаях их перехода на административную или иную государственную службу, а также назначения или избрания на другие политические государственные должности, за исключением тех, которые предусматривают принесение присяги Президенту Республики Казахстан, не приносят присягу повторно.

4. Мемлекеттік саяси қызметшілер:
1) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелері; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы; Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы; Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, кеңесшілері; Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары; облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері Қазақстан Республикасының Президентіне;
2) егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгедей шешім қабылдамаса:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы, оның орынбасарлары; министрлердің бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдардың басшылары, олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы, оның орынбасары, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының хатшысы мен мүшелері; Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мүшелері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысына;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің бөлім меңгерушілері және өзге де құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесі бастығының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы өкілдері; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Мұрағатының директоры мен оның орынбасарлары; Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Мұражайының директоры мен оның орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мемлекеттік инспекторлары; Адам құқықтары жөніндегі уәкіл; Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медицина орталығының басшысы, оның орынбасарлары; Орталық коммуникациялар қызметінің директоры, оның орынбасарлары Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына;
облыс әкімдерінің бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; облыстардың әкімшілік орталықтары болып табылатын қалалардың әкімдері облыстар әкімдеріне;
бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары астананың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдеріне;
Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілері өкілдері Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министріне ант береді.

4. Политические государственные служащие приносят присягу:
1) Президенту Республики Казахстан – Премьер-Министр Республики Казахстан и иные члены Правительства Республики Казахстан; Государственный секретарь Республики Казахстан; Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, его заместители; начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан; помощники, советники Президента Республики Казахстан; Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан; руководители государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; акимы областей, столицы и городов республиканского значения;
2) если иное не будет решено Президентом Республики Казахстан:
Премьер-Министру Республики Казахстан – Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместители; первые заместители и заместители министров; руководители центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, их первые заместители и заместители;
Государственному секретарю Республики Казахстан – Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, его заместитель, секретарь и члены Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан; члены Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета;
Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан – заведующие отделами и руководители иных структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, их первые заместители и заместители; заместители начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан; специальные представители Президента Республики Казахстан; первые заместители и заместители руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; заместители Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан; директор Архива Президента Республики Казахстан и его заместители; директор Музея Первого Президента Республики Казахстан и его заместители; государственные инспекторы Администрации Президента Республики Казахстан; Уполномоченный по правам человека; руководитель Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан, его заместители; Директор Службы центральных коммуникаций, его заместители;
акимам областей – их первые заместители и заместители; акимы городов, являющихся административными центрами областей;
акимам столицы и городов республиканского значения – их первые заместители и заместители;
Министру иностранных дел Республики Казахстан – чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан.

5. Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты және Мәжілісі аппараттарының басшылары мен олардың орынбасарлары ант беретін лауазымды адамды Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының бюросы айқындайды.
6. «Б» корпусының мемлекеттік қызметшілері сынақ мерзімін сәтті өткен күннен бастап бір ай ішінде ант қабылдайды.
7. «Б» корпусының мемлекеттік қызметшілері мемлекеттік органның басшысына немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамға ант береді.
8. Егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгедей шешім қабылдамаса, «А» корпусының мына мемлекеттік қызметшілері:
орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына;
облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың әкiмдері аппараттарының басшылары; облыстық маңызы бар қалалардың (облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдерін қоспағанда), облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдері облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қалалардың әкiмдерiне ант береді.
9. Орталық атқарушы органдар ведомстволарының басшылары тиісті орталық атқарушы органның басшысына немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамға ант береді.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Шаруашылық басқармасының басшысы және оның орынбасарлары Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқарушысына немесе оның тапсырмасы бойынша өзге лауазымды адамға ант береді.
Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссияларының төрағалары және мүшелері облыс, астана, республикалық маңызы бар қала мәслихатының сессиясында ант береді.
Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері облыстар аудандарының әкімдеріне ант береді.
10. Ант берудің салтанатты рәсімі тиісті қызметтік ғимараттың ресми рәсімдер мен қабылдауларға арналған залында өткізіледі.
Ант беру кезіндегі міндетті атрибуттар – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы мен Мемлекеттік Туы.
Ант берудің салтанатты рәсімі антты қабылдаушы лауазымды адамның кіріспе сөзімен басталады. Ант беретін адам мінберге шақырылады. Қазақстан Республикасының Конституциясына қолын қойып тұрып, ол анттың мәтінін айтады немесе оқып береді, содан соң оған қол қояды және антты қабылдаған лауазымды адамға береді.
Залға ант беретін мемлекеттік қызметшілерден басқа өзге де лауазымды адамдар, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік саяси қызметшінің, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшінің, тиісінше ресімделген және мемлекеттік және орыс тілдерінде басылған антының мәтіні ант берушінің қалауы бойынша осы тілдердің бірінде айтылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметі мүшесінің антының мәтіні «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңда белгіленеді.
Ант бергеннен кейін антты қабылдаған лауазымды адам қысқаша құттықтау сөз сөйлейді.
Ант беру рәсімі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнінің орындалуымен аяқталады, оны қатысушылар орнынан тұрып айтады (тыңдайды), бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтары оң қолын жүрек тұсына қояды.

5. Должностное лицо, перед которым приносят присягу руководители аппаратов Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан и их заместители, определяется бюро палат Парламента Республики Казахстан.
6. Государственные служащие корпуса «Б» принимают присягу в течение одного месяца со дня успешного прохождения испытательного срока.
7. Государственные служащие корпуса «Б» приносят присягу руководителю государственного органа или по его поручению иному должностному лицу.
8. Если иное не будет решено Президентом Республики Казахстан, следующие государственные служащие корпуса «А» приносят присягу:
Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан – ответственные секретари центральных исполнительных органов;
акимам областей, столицы и городов республиканского значения – руководители аппаратов акимов областей, столицы и городов республиканского значения; акимы городов областного значения (за исключением акимов городов, являющихся административными центрами областей), районов областей и районов в городах.
9. Руководители ведомств центральных исполнительных органов приносят присягу руководителю соответствующего центрального исполнительного органа или по его поручению иному должностному лицу.
Руководитель Хозяйственного управления Парламента Республики Казахстан и его заместители приносят присягу Управляющему делами Президента Республики Казахстан или по его поручению иному должностному лицу.
Председатели и члены ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения приносят присягу на сессии маслихата области, столицы, города республиканского значения.
Акимы городов районного значения, сел, поселков, сельских округов приносят присягу акимам районов областей.
10. Торжественная церемония принесения присяги проводится в зале соответствующего служебного здания, отведенном для официальных церемоний и приемов.
Обязательные атрибуты при принесении присяги – Государственный Герб и Государственный Флаг Республики Казахстан.
Торжественная церемония принесения присяги начинается с вступительной речи должностного лица, принимающего присягу. Лицо, приводимое к присяге, приглашается к трибуне. Положив руку на Конституцию Республики Казахстан, он произносит или зачитывает текст присяги, затем подписывает его и передает должностному лицу, принявшему присягу.
Кроме приводимых к присяге государственных служащих, в зал могут быть приглашены иные должностные лица, представители средств массовой информации.
Текст присяги политического государственного служащего в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, административного государственного служащего в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, надлежаще оформленный и отпечатанный на государственном и русском языках, произносится на одном из этих языков по выбору лица, приводимого к присяге.
Текст присяги члена Правительства Республики Казахстан устанавливается Конституционным законом Республики Казахстан «О Правительстве Республики Казахстан».
После принесения присяги должностное лицо, принимавшее присягу, произносит краткую поздравительную речь.
Церемония принесения присяги завершается исполнением Государственного Гимна Республики Казахстан, который присутствующие поют (выслушивают) стоя, при этом граждане Республики Казахстан прикладывают правую руку к сердцу.

11. Мемлекеттік қызметшінің қолы қойылған, ант беру күні көрсетілген ант мәтіні бар бланк оның жеке ісінің материалдарында сақталады.
Қызметшінің қызметтік тізіміне ант беру туралы тиісті жазба енгізіледі.
Мемлекеттік қызметшілердің
ант беру қағидаларына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшісінің
АНТЫ
Қазақстан Республикасының халқы мен Президенті алдында өз Отанымды өркендету ісіне барлық күш-жігерім мен білімімді жұмсауға, мемлекеттің Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, Қазақстан халқына адал қызмет етуге салтанатты түрде ант етемін.
Т.А.Ә. _____________________
(қолы, күні)
Мемлекеттік қызметшілердің
ант беру қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің
АНТЫ
Мемлекеттік қызмет атқаруды қоғам мен мемлекет тарапынан айрықша сенім білдіру ретінде бағалап, Қазақстан халқы алдындағы өзімнің биік жауапкершілігімді сезіне отырып, елдің Конституциясы мен заңдарын сақтауға, халқыма адал да білікті қызмет етуге салтанатты түрде ант етемін.
Т.А.Ә. _____________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалауды
өткізу қағидалары мен мерзімі
1. Осы Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалауды өткізу қағидалары мен мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 33-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалауды өткізу тәртібі мен мерзімін айқындайды.
1. Мемлекеттік саяси қызметшілердің қызметін бағалау
2. Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау олардың жұмысының тиімділігі мен сапасын айқындау мақсатында жүргізіледі.
3. Мемлекеттік саяси қызметшілердің қызметін бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі айқындаған тәртіппен жүргізіледі.
2. «А» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау
4. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін (бұдан әрі – «А» корпусының қызметшілері) бағалау олардың нақты лауазымдағы қызметінің нәтижелері бойынша бағаланатын жылдың 1 желтоқсанынан бастап 25 желтоқсанына дейінгі кезеңде жыл сайын өткізіледі.
5. Егер «А» корпусы қызметшісінің нақты лауазымда болу мерзімі үш айдан кем болған жағдайда оны бағалау өткізілмейді.
6. Баланың (балалардың) тууына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыста жүрген «А» корпусының қызметшілері осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзімде жұмысқа шыққаннан кейін «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалаудан өтеді.
Егер жұмысқа шыққаннан кейін «А» корпусы қызметшілерінің нақты лауазымда болу мерзімі үш айдан кем болған жағдайда, оларды бағалау өткізілмейді.

11. Бланк с текстом присяги с указанием даты принесения присяги, подписанный государственным служащим, хранится в материалах его личного дела.
В послужной список служащего вносится соответствующая запись о принесении присяги.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам принесения присяги
государственными служащими
ПРИСЯГА
политического государственного служащего
Республики Казахстан
Перед народом и Президентом Республики Казахстан торжественно клянусь посвятить все свои силы и знания делу процветания моей Родины, строго соблюдать Конституцию и законы государства, верно служить народу Казахстана.
Ф.И.О. ____________________________________________________________
(подпись, дата)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам принесения присяги
государственными служащими
ПРИСЯГА
административного государственного служащего
Республики Казахстан
Расценивая несение государственной службы как выражение особого доверия со стороны общества и государства, осознавая свою высокую ответственность перед народом Казахстана, торжественно клянусь соблюдать Конституцию и законодательство страны, добросовестно и профессионально служить народу.
Ф.И.О. ____________________________________________________________
(подпись, дата)
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила
и сроки проведения оценки деятельности государственных служащих
1. Настоящие Правила и сроки проведения оценки деятельности государственных служащих (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок и сроки проведения оценки деятельности государственных служащих.
1. Оценка деятельности политических государственных служащих
2. Оценка деятельности государственных служащих проводится в целях определения эффективности и качества их работы.
3. Оценка деятельности политических государственных служащих проводится в порядке, определенном Администрацией Президента Республики Казахстан.
2. Оценка деятельности административных государственных
служащих корпуса «А»
4. Оценка административных государственных служащих корпуса «А» (далее – служащий корпуса «А») проводится ежегодно по результатам их деятельности на конкретной должности в период с 1 до 25 декабря оцениваемого года.
5. Оценка служащего корпуса «А» не проводится в случаях, если срок его пребывания на конкретной должности составляет менее трех месяцев.
6. Служащие корпуса «А», находящиеся в отпусках в связи с рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), проходят оценку деятельности служащих корпуса «А» после выхода на работу в сроки, указанные в пункте 4 настоящих Правил.
Оценка служащих корпуса «А» не проводится в случаях, если срок их пребывания на конкретной должности после выхода на работу составляет менее трех месяцев.

7. «А» корпусы қызметшісінің қызметін бағалауды «А» корпусының қызметшісін мемлекеттік лауазымға тағайындауға және мемлекеттік лауазымнан босатуға құқығы бар уәкілетті адам (орган) (бұдан әрі – лауазымды адам) жүргізеді.
8. Орталық органның жауапты хатшысының және Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің аппараты басшысының қызметін бағалауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі өткізеді.
9. «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалауды өткізуге дайындықты мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) жүзеге асырады.
10. «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалауды жүргізуге дайындық осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мерзім басталғанға дейін он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады және «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалауды өткізуге қажетті материалдарды дайындау мен «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалауды өткізу кестесін айқындауды қамтиды.
11. «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалауды өткізуге қажетті материалдарға:
1) орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау нәтижелері;
2) мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының не қызметіне «А» корпусының қызметшісі жетекшілік ететін мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпарат;
3) бағаланатын кезеңде «А» корпусы қызметшісінің қызметін сипаттайтын мәліметтер жатады.
12. «А» корпусының қызметшілері бағалау өткізілгенге дейін мемлекеттік органға олардың кәсіптік деңгейі мен жеке қасиеттеріне қатысты қосымша ақпарат бере алады.
13. Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) не уәкілетті адам айқындайтын өзге құрылымдық бөлімше «А» корпусының қызметшісін өзіне қатысты қызметті бағалаудың өткізілетіні туралы оны өткізу басталғанға дейін жеті жұмыс күні бұрын хабардар етеді.
14. «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалау нәтижелерін тіркеу үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысандағы бағалау парағы пайдаланылады.
15. «А» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалау нәтижелері мынадай мәндердегі шәкіл бойынша қойылады: «қанағаттанарлықсыз», «қанағаттанарлық», «тиімді».
16. «А» корпусы қызметшісінің қызметін бағалау нәтижелері оның қызметтік тізіміне енгізіледі.
17. Бағаланатын «А» корпусының қызметшісі жұмыс істейтін мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) бағалау аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны қызметті бағалау нәтижелерімен таныстырады.

7. Оценку деятельности служащего корпуса «А» проводит уполномоченное лицо (орган), имеющее право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности служащего корпуса «А» (далее – уполномоченное лицо).
8. Оценку деятельности ответственного секретаря центрального исполнительного органа и руководителя аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан проводит Администрация Президента Республики Казахстан.
9. Подготовка к проведению оценки деятельности служащих корпуса «А» осуществляется службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа.
10. Подготовка к проведению оценки деятельности служащих корпуса «А» осуществляется в течение пятнадцати рабочих дней до наступления срока, указанного в пункте 4 настоящих Правил, и включает в себя подготовку необходимых материалов для проведения оценки деятельности служащих корпуса «А» и определение графика проведения оценки деятельности служащих корпуса «А».
11. К необходимым материалам для проведения оценки деятельности служащих корпуса «А» относятся:
1) результаты ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
2) информация о деятельности структурных подразделений государственных органов, их подведомственных организаций либо государственных органов, деятельность которых курирует служащий корпуса «А»;
3) сведения, характеризующие деятельность служащего корпуса «А» в оцениваемом периоде.
12. Служащие корпуса «А» до проведения оценки могут представлять в государственный орган дополнительную информацию, касающуюся их профессионального уровня и личностных качеств.
13. Служба управления персоналом (кадровая служба) государственного органа либо иное структурное подразделение, определяемое уполномоченным лицом, уведомляют служащего корпуса «А» о проведении в отношении него оценки деятельности за семь рабочих дней до начала ее проведения.
14. Для фиксации результатов оценки деятельности служащих корпуса «А» используется оценочный лист по форме, утверждаемой уполномоченным органом по делам государственной службы.
15. Результаты оценки деятельности служащих корпуса «А» выставляются по шкале со следующими значениями: «неудовлетворительно», «удовлетворительно», «эффективно».
16. Результаты оценки деятельности служащего корпуса «А» вносятся в его послужной список.
17. Служба управления персоналом (кадровая служба) государственного органа, в котором работает оцениваемый служащий корпуса «А», знакомит его с результатами оценки деятельности в течение двух рабочих дней со дня ее завершения.

18. Мемлекеттік орган бағалау аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға мынадай материалдарды жолдайды:
1) «А» корпусы қызметшісінің қызметін бағалау нәтижелері;
2) «А» корпусы қызметшісінің қызметі туралы пікір.
19. «А» корпусы қызметшісінің қызметі туралы пікірге уәкілетті адам қол қояды.
20. Орталық атқарушы органның жауапты хатшысының қызметі туралы пікірге бағаланатын қызметші жұмыс істейтін мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қояды.
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі аппараты басшысының қызметі туралы пікірге Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы қол қояды.
21. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган
«А» корпусының қызметшілерін бағалауға талдауды жүзеге асырады және оларды Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) жұмыс органына енгізеді.
22. Бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, «А» корпусының қызметшісі оның қызметін бағалау нәтижелерімен танысқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті өтінішпен Ұлттық комиссияға жүгіне алады.
23. Ұлттық комиссияның жұмыс органы бағалау материалдарын Ұлттық комиссияның қарауына шығару туралы шешім қабылдайды.
24. Ұлттық комиссия жұмыс органы ұсынған материалдарды қарау және «А» корпусының қызметшісімен әңгімелесу өткізу қорытындысы бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді.
25. «А» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің қанағаттанарлықсыз бағалануы уәкілетті комиссиямен келісім бойынша онымен еңбек шартын бұзуға негіз болып табылады.
2. «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау
26. «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің
(бұдан әрі – «Б» корпусының қызметшілері) қызметін бағалау оның нақты лауазымдағы қызметінің нәтижелері бойынша:
1) тоқсанның қорытындысы бойынша (тоқсандық бағалау) – бағаланатын жылдың есепті тоқсанынан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей (10 желтоқсаннан кешіктірілмей бағалау өткізілетін төртінші тоқсанды қоспағанда);
2) жылдың қорытындысы бойынша (жылдық бағалау) – бағаланатын жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірілмей өткізіледі.
Егер «Б» корпусы қызметшісінің бағаланатын кезеңде нақты лауазымда болу мерзімі үш айдан кем болған жағдайда, оны бағалау өткізілмейді.
27. «Б» корпусының қызметшілерінің қызметін бағалауды өткізу жөніндегі жұмысты үйлестіруді персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) жүзеге асырады.

18. Государственный орган в течение десяти рабочих дней со дня завершения оценки направляет в уполномоченный орган по делам государственной службы следующие материалы:
1) результаты оценки деятельности служащего корпуса «А»;
2) отзыв о деятельности служащего корпуса «А».
19. Отзыв о деятельности служащего корпуса «А» подписывается уполномоченным лицом.
20. Отзыв о деятельности ответственного секретаря центрального исполнительного органа подписывается первым руководителем государственного органа, в котором работает оцениваемый служащий.
Отзыв о деятельности руководителя аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан подписывается Председателем Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.
21. Уполномоченный орган по делам государственной службы осуществляет анализ оценки служащих корпуса «А» и вносит их в рабочий орган Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия).
22. В случае несогласия с результатами оценки деятельности, служащий корпуса «А» может обратиться с соответствующим заявлением в Национальную комиссию в течение десяти рабочих дней со дня ознакомления с результатами оценки его деятельности.
23. Рабочий орган Национальной комиссии принимает решение о вынесении материалов оценки на рассмотрение Национальной комиссии.
24. Национальная комиссия по итогам рассмотрения материалов, представленных рабочим органом, и проведения собеседования со служащим корпуса «А» принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
25. Неудовлетворительная оценка административного государственного служащего корпуса «А» является основанием для расторжения с ним трудового договора по согласованию с уполномоченной комиссией.
2. Оценка деятельности административных государственных
служащих корпуса «Б»
26. Оценка деятельности административных государственных служащих корпуса «Б» (далее – служащие корпуса «Б») проводится по результатам его деятельности на конкретной должности:
1) по итогам квартала (квартальная оценка) – не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом оцениваемого года (за исключением четвертого квартала, оценка которого проводится не позднее 10 декабря);
2) по итогам года (годовая оценка) – не позднее 25 декабря оцениваемого года.
Оценка служащего корпуса «Б» не проводится в случаях, если срок пребывания на конкретной должности в оцениваемом периоде составляет менее трех месяцев.
27. Координацию работы по проведению оценки деятельности служащих корпуса «Б» осуществляет служба управления персоналом (кадровая служба).

28. «Б» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалау үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысандағы бағалау парағы пайдаланылады.
29. «Б» корпусы қызметшісінің қызметін бағалауды «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісін мемлекеттік лауазымға тағайындау және мемлекеттік лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адам құратын бағалау жөніндегі комиссия жүргізеді.
Бағалау жөніндегі комиссия кемінде жеті мүшеден тұрады, оның үштен бір бөлігі бағалау өткізілетін мемлекеттік органның түрлі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдерінен, оның ішінде төрағадан құралуға тиіс.
30. «Б» корпусының қызметшісін бағалаудың нәтижелерін уәкілетті адам бекітеді.
31. «Б» корпусының қызметшісін бағалаудың нәтижелері мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысандағы тиісті бағалау нәтижелері хаттамасында тіркеледі.
32. «Б» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалаудың нәтижелері мынадай мәндердегі шәкіл бойынша қойылады: «қанағаттанарлықсыз», «қанағаттанарлық», «тиімді», «өте жақсы».
33. Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) бағалау аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде «Б» корпусының қызметшісін қызметті бағалау нәтижелерімен таныстырады.
34. «Б» корпусы қызметшілерінің қызметін бағалаудың нәтижелері олардың қызметтік тізімдеріне енгізіледі.
35. Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалаудың нәтижелері бонустар төлеу, көтермелеу, оқыту, ротациялау, мемлекеттік лауазымын төмендету не қызметтен шығару үшін негіз болып табылады.
36. «Б» корпусы қызметшісінің екі жыл қатарынан қанағаттанарлықсыз баға алуы ол біліктілік талаптарына сай келген және төмен тұрған бос мемлекеттік лауазым болған жағдайда, оның мемлекеттік лауазымын төмендетуге әкеп соғады.
Төмен тұрған бос мемлекеттік лауазым болмаған кезде мемлекеттік қызметшіге басқа бос мемлекеттік лауазым ұсынылады.
Бос мемлекеттік лауазым болмаған немесе мемлекеттік қызметші ұсынылған мемлекеттік лауазымнан бас тартқан кезде мемлекеттік қызметші атқаратын мемлекеттік лауазымынан босатылады.
37. Мемлекеттік қызметші өзінің қызметін бағалау нәтижелеріне уәкілетті органға не сотқа шағым жасауға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау
және олардың біліктілігін арттыру
қағидалары
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 15) тармақшасына және 34-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілерді жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша даярлау, қосымша білім беру бағдарламалары бойынша қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібін айқындайды.

28. Для оценки деятельности служащих корпуса «Б» используются оценочные листы по форме, утверждаемой уполномоченным органом по делам государственной службы.
29. Оценка деятельности служащего корпуса «Б» проводится комиссией по оценке, создаваемой должностным лицом, имеющим право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности административного государственного служащего корпуса «Б».
Комиссия по оценке состоит не менее чем из семи членов, треть из которых должна состоять из представителей различных структурных подразделений государственного органа, в котором проводится оценка, в том числе председателя.
30. Результаты оценки служащего корпуса «Б» утверждаются уполномоченным лицом.
31. Результаты оценки служащего корпуса «Б» фиксируются в соответствующем протоколе результатов оценки, форма которого утверждается уполномоченным органом по делам государственной службы.
32. Результаты оценки деятельности служащих корпуса «Б» выставляются по шкале со следующими значениями: «неудовлетворительно», «удовлетворительно», «эффективно», «превосходно».
33. Служба управления персоналом (кадровая служба) государственного органа знакомит служащего корпуса «Б» с результатами оценки деятельности в течение двух рабочих дней со дня ее завершения.
34. Результаты оценки деятельности служащих корпуса «Б» вносятся в их послужные списки.
35. Результаты оценки деятельности государственных служащих являются основанием для принятия решений по выплате бонусов, поощрению, обучению, ротации, понижению в государственной должности либо увольнению.
36. Получение служащим корпуса «Б» в течение двух лет подряд неудовлетворительных оценок влечет понижение его в государственной должности при соответствии его квалификационным требованиям и наличии вакантной нижестоящей государственной должности.
При отсутствии вакантной нижестоящей государственной должности государственному служащему предлагается другая вакантная государственная должность.
При отсутствии вакантной государственной должности или отказе государственного служащего от предложенной государственной должности государственный служащий увольняется с занимаемой государственной должности.
37. Государственный служащий вправе обжаловать результаты оценки его деятельности в уполномоченный орган либо суд.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила
подготовки, переподготовки и повышения квалификации
государственных служащих
1. Настоящие Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 10, пунктом 4 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» (далее – Закон) и определяют порядок подготовки по программам послевузовского образования, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих по программам дополнительного образования.

1. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлау
2. Мемлекеттік қызметшілерді даярлау мемлекеттік органның жолдамасы бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде жүзеге асырылады.
3. «А» және «Б» корпустарының әкімшілік мемлекеттік қызметіне алғаш кірген не «Б» корпусының әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған адамдарды қайта даярлау Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында (бұдан әрі – Академия) және мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру өңірлік орталықтарында (бұдан әрі – орталықтар) жүзеге асырылады.
4. Академияда «А» корпусының қызметшілері, сондай-ақ «Б» корпусының А, В санаттары тобының, С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-3, D-O-1, D-O-2, E-1, E-2 санаттарының қызметшілері қайта даярлаудан өтеді.
Орталықтарда «Б» корпусының С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, С-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-4, D-5, D-O-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4 санаттарының қызметшілері қайта даярлаудан өтеді.
5. Мемлекеттік қызметшілер лауазымға тағайындалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қайта даярлауға жіберіледі.
6. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген мемлекеттік қызметшілер күндізгі-қашықтықтан оқыту нысанында қайта даярлаудан өтеді.
7. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне алғаш кірген мемлекеттік қызметшілер қайта даярлаудан күндізгі немесе күндізгі-қашықтықтан оқыту нысанында өтеді.
8. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік басшы лауазымына алғаш тағайындалған мемлекеттік қызметшілер қайта даярлаудан күндізгі оқыту нысанында өтеді.
9. Қайта даярлау мерзімінің ұзақтығы кемінде 120 академиялық сағаттан тұрады.
10. Мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың жоспар-кестелері Академияда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның келісімімен, орталықтарда – Академияның келісімімен қалыптастырылады.
11. Қайта даярлауды табысты аяқтаған мемлекеттік қызметшілерге біліктілікті арттыруды аяқтағанын растайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі бар құжат беріледі.
Қайта даярлау курстарын аяқтағанын растайтын құжатта қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметші туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты), мемлекеттік қызметші қайта даярлаудан өткен оқу орнының атауы, қайта даярлау курсының атауы, академиялық сағаттардың саны және қайта даярлау курстарының кезеңі, оқу орнының уәкілетті адамының лауазымы, тегі, қолы, қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі, қайта даярлау өткізілген қала және оқу орнының елтаңбалық мөрі көрсетіледі.

1. Подготовка и переподготовка государственных служащих
2. Подготовка государственных служащих осуществляется на основе государственного образовательного заказа по направлению государственного органа.
3. Переподготовка лиц, впервые поступивших на административную государственную службу корпусов «А» и «Б» либо назначенных впервые на руководящую административную должность корпуса «Б», осуществляется в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее – Академия) и региональных центрах переподготовки и повышения квалификации государственных служащих (далее – центры).
4. В Академии проходят переподготовку государственные служащие корпуса «А», служащие корпуса «Б» групп категорий А, В, категорий С-1, С-2, С-3, С-4, С-5, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-3, D-O-1, D-O-2, E-1, E-2.
В центрах проходят переподготовку государственные служащие корпуса «Б» категорий С-О-3, С-О-4, С-О-5, С-О-6, С-R-1, C-R-2, C-R-3, C-R-4, C-R-5, D-4, D-5, D-O-3, D-O-4, D-O-5, D-O-6, E-3, E-4, E-5, E-R-1, E-R-2, E-R-3, E-R-4, E-R-5, E-G-1, E-G-2, E-G-3, E-G-4.
5. Государственные служащие направляются на переподготовку не позднее шести месяцев со дня назначения на должность.
6. Государственные служащие, впервые поступившие на административную государственную службу корпуса «А», проходят переподготовку в очно-дистанционной форме.
7. Государственные служащие, впервые поступившие на административную государственную службу корпуса «Б», проходят переподготовку в очной или очно-дистанционной форме.
8. Государственные служащие, впервые назначенные на руководящую административную государственную должность корпуса «Б», проходят переподготовку в очной форме.
9. Продолжительность сроков переподготовки составляет не менее 120 академических часов.
10. Планы-графики переподготовки и повышения квалификации государственных служащих в Академии формируются по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы, в центрах – по согласованию с Академией.
11. Государственным служащим, успешно завершившим переподготовку, выдается документ с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, подтверждающий завершение повышения квалификации.
В документе, подтверждающем завершение курсов переподготовки, указываются сведения о государственном служащем, прошедшем переподготовку (фамилия, имя, отчество), наименование учебного заведения, в котором проходил переподготовку государственный служащий, название курса переподготовки, количество академических часов и период курсов переподготовки, должность, фамилия, подпись уполномоченного лица учебного заведения, номер удостоверения о переподготовке, город, в котором проходила переподготовка, и гербовая печать учебного заведения.

2. Мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру
12. Мемлекеттік саяси қызметшілердің және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру Академияда жүзеге асырылады.
13. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру үш жылда кемінде бір рет жүргізіледі. Біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің тиісті функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін бағыт бойынша жүзеге асырылады.
14. Мемлекеттік саяси қызметшілердің және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің біліктілігін арттыру Академияның шетелдік оқытушылар шақыртылатын оқу бағдарламалары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
15. Біліктілікті арттыруды табысты аяқтаған мемлекеттік саяси қызметшілерге және «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне біліктілікті арттыруды аяқтағанын растайтын құжат беріледі.
16. Академияда «Б» корпусының А, В санаттар тобының, C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-О-1, C-О-2, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2 санаттарының қызметшілері біліктілікті арттырудан өтеді.
Орталықтарда «Б» корпусының C-О-3, C-О-4, C-О-5, C-О-6, С-R-1, С-R-2, С-R-3, С-R-4, С-R-5, D-4, D-5, D-О-3, D-О-4, D-О-5, D-О-6, Е-3, Е-4, Е-5, Е-R-1, Е-R-2, Е-R-3, Е-R-4, Е-R-5, Е-G-1, Е-G-2, Е-G-3, Е-G-4 санаттарының қызметшілері біліктілікті арттырудан өтеді.
«Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері мемлекеттік органның қызмет бейіні бойынша ведомстволық және өзге де ұйымдарда біліктілікті арттырудан өте алады.
17. «Б» корпусының қызметшілері біліктілігін арттырудан:
1) үш жылда кемінде бір рет:
2) жылдың қорытындысы бойынша «қанағаттанарлықсыз» баға алған жағдайда – қызметшілердің қызметін бағалаудың нәтижесі бойынша үш ай ішінде өтеді.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайларда біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметшінің тиісті функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін және оның құзыреттерін дамытуға межеленген бағыт бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген біліктілікті арттыру мемлекеттік қызметші қызметінің қанағаттанарлықсыз деп танылған бағыты бойынша жүзеге асырылады
18. Біліктілікті арттырудың ұзақтығы шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарындағы біліктілікті арттыруды қоспағанда, 24-тен 80-ге дейінгі академиялық сағаттан тұрады.
19. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқыған «Б» корпусының қызметшісі Академияда оқуды бітірген соң екі жылдан кейін, бірақ үш жылдан кешіктірмей, біліктілігін арттыруға жіберіледі.

2. Повышение квалификации государственных служащих
12. Повышение квалификации политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса «А» осуществляется в Академии.
13. Административные государственные служащие корпуса «А» проходят повышение квалификации не реже одного раза в три года. Повышение квалификации проводится по направлению, соответствующему функциональным обязанностям государственного служащего.
14. Повышение квалификации политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса «А» может осуществляться по учебным программам Академии с приглашением иностранных преподавателей.
15. Политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса «А», успешно завершившим повышение квалификации, выдается документ, подтверждающий завершение повышения квалификации.
16. В Академии проходят повышение квалификации служащие корпуса «Б» групп категорий А, В, категорий C-1, C-2, C-3, C-4, C-5, C-О-1, C-О-2, D-1, D-2, D-3, D-О-1, D-О-2, Е-1, Е-2.
В центрах проходят повышение квалификации служащие корпуса «Б» категорий C-О-3, C-О-4, C-О-5, C-О-6, С-R-1, С-R-2, С-R-3, С-R-4, С-R-5, D-4, D-5, D-О-3, D-О-4, D-О-5, D-О-6, Е-3, Е-4, Е-5, Е-R-1, Е-R-2, Е-R-3, Е-R-4, Е-R-5, Е-G-1, Е-G-2, Е-G-3, Е-G-4.
Административные государственные служащие корпуса «Б» также могут проходить повышение квалификации в ведомственных и иных организациях образования по профилю деятельности государственного органа.
17. Служащие корпуса «Б» проходят повышение квалификации:
1) не реже одного раза в три года;
2) в случае получения оценки «неудовлетворительно» по итогам года – в течение трех месяцев по результатам оценки деятельности служащих.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта, проводится по направлению, соответствующему функциональным обязанностям и нацеленному на развитие компетенций государственного служащего.
Повышение квалификации в случаях, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, проводится по направлению, по которому деятельность государственного служащего признана неудовлетворительной.
18. Продолжительность повышения квалификации составляет от 24 до 80 академических часов, за исключением повышения квалификации в иностранных и международных организациях образования.
19. Служащий корпуса «Б», обучившийся в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования, направляется на повышение квалификации не ранее, чем через два года, но не позднее трех лет после завершения обучения в Академии.

20. «Б» корпусы қызметшілерінің біліктілігін арттыру Академияның шетелдік оқытушылар шақыртылатын оқу бағдарламалары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
21. Біліктілікті арттыруды табысты аяқтаған «Б» корпусының қызметшілеріне біліктілікті арттыру курстарын аяқтағанын растайтын құжат беріледі.
Біліктілікті арттыру курстарын аяқтағанын растайтын құжатта біліктілікті арттырудан өткен мемлекеттік қызметші туралы мәліметтер (тегі, аты, бар болса әкесінің аты), мемлекеттік қызметші біліктілігін арттырған оқу орнының атауы, біліктілікті арттыру бағыты, академиялық сағаттардың саны және біліктілікті арттыру мерзімі, оқу орнының уәкілетті адамының лауазымы, тегі, қолы, сертификаттың нөмірі, біліктілікті арттыру өткізілген қала және оқу орнының елтаңбалық мөрі көрсетіледі.
22. Лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарында кәсіби сертификаттаудың болуы көзделетін «Б» корпусы қызметшілерінің біліктілігін арттыру тиісті бейіндегі мамандарды даярлауға маманданған ведомстволық және басқа да білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
23. Халықаралық ұйымдардан немесе шет мемлекеттердің үкiметтерiнен, оның ішінде мемлекеттік қызмет саласындағы Өңірлік хаб аясында қаражат және техникалық көмек не Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражат бөлінген жағдайда, мемлекеттік орган функционалдық міндеттері біліктілікті арттыру тақырыбына сәйкес келетін мемлекеттiк қызметшіні біліктілігін арттыруға жібереді.
3. Мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың, қайта даярлаудың және
олардың біліктілігін арттыру бойынша қызметті үйлестіру
24. Даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды ұйымдастыруды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның жанынан үйлестіру кеңесі құрылады. Үйлестіру кеңесінің ережесі мен құрамын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
25. Мемлекеттік органдардың персоналды басқару қызметтері (кадр қызметтерi) жылдың қорытындысы бойынша келесі жылдың 10 қаңтарына дейiн мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органға қайта даярлаудан және бiлiктiлiкті арттырудан өткен қызметшілер туралы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша есеп бередi.
4. Мемлекеттік қызметшілерді даярлаудың, қайта даярлаудың
және олардың біліктілігін арттырудың өзге де мәселелері
26. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Академияда даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды өткізуге арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлайды.

20. Повышение квалификации служащих корпуса «Б» может осуществляться по учебным программам Академии с привлечением иностранных преподавателей.
21. Служащим корпуса «Б», успешно завершившим повышение квалификации, выдается документ, подтверждающий завершение повышения квалификации.
В документе, подтверждающем завершение повышения квалификации, указываются сведения о государственном служащем (фамилия, имя, отчество при наличии), наименование учебного заведения, в котором проходил повышение квалификацию государственный служащий, направление повышения квалификации, количество академических часов и период повышения квалификации, должность, фамилия, подпись уполномоченного лица учебного заведения, номер сертификата, город, в котором проходило повышение квалификации, и гербовая печать учебного заведения.
22. Повышение квалификации служащих корпуса «Б», квалификационные требования к должностям которых предусматривают наличие профессиональной сертификации, осуществляется в ведомственных и других организациях образования, специализирующихся на подготовке специалистов соответствующего профиля.
23. В случаях выделения средств и технической помощи международными организациями или правительствами иностранных государств, в том числе в рамках Регионального хаба в сфере государственной службы, либо иных средств, не запрещенных действующим законодательством Республики Казахстан, государственный орган направляет на повышение квалификации государственного служащего, функциональные обязанности которого соответствуют тематике повышения квалификации.
3. Координация деятельности по подготовке, переподготовке
и повышению квалификации государственных служащих
24. В целях выработки предложений по совершенствованию организации подготовки, переподготовки и повышения квалификации при уполномоченном органе по делам государственной службы образуется координационный совет. Положение и состав координационного совета утверждаются уполномоченным органом по делам государственной службы.
25. Службы управления персоналом (кадровые службы) государственных органов по итогам года до 10 января следующего года представляют в уполномоченный орган по делам государственной службы отчет о государственных служащих, прошедших переподготовку и повышение квалификации, по форме, установленной уполномоченным органом по делам государственной службы.
4. Иные вопросы подготовки, переподготовки и повышения
квалификации государственных служащих
26. Уполномоченный орган по делам государственной службы планирует расходы на проведение подготовки, переподготовки и повышения квалификации в Академии согласно требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан.

27. Жергілікті атқарушы органдар қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды өткізуге арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жоспарлайды.
28. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік қызметшілерді қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға арналған шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жоспарлайды.
Біліктілікті арттыру шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарында біліктілікті арттыруды қоспағанда, мемлекеттік органдардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бірыңғай персоналды басқару қызметі (кадр қызметi) құрылған жағдайда, ол құрылымына кіретін мемлекеттік орган қайта даярлау және біліктілікті арттыру бойынша бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып табылады.
29. Мемлекеттік орган мемлекеттік қызметшіні мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуға жіберген жағдайда, оған жалақысы сақталмайтын демалыс беріледі және оның жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік қызметші оқуды аяқтағаннан кейін кемінде үш жыл мемлекеттік қызметте, бұл ретте оқуды аяқтағаннан кейін кемінде бір жыл өзін оқуға тікелей жіберген мемлекеттік органда еңбек қызметін атқарады.
30. Оқу мерзімі жоғары оқу орнынан кейінгі тиісті білім бағдарламаларында белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары
мен мерзімі, ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік
қызметшілердің лауазымдары
1. Осы Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімі, ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 41-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу тәртібі мен мерзімін, ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдарын айқындайды.
2. Егер Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің құқықтық негіздерін, сондай-ақ жұмысын ұйымдастырудың тәртібін айқындайтын заңда өзгеше көзделмесе, мүгедек, жүкті, он төрт жасқа дейінгі баланы тәрбиелеп отырған, мүгедек балалары, оның ішінде асырап алған балалары бар (қорғаншы болып табылатын) жалғызбасты ата-ана болып табылатын немесе асырауында қарт ата-анасы бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді басқа жерге көшумен байланысты ротациялауға осы мемлекеттік қызметшілердің келісімі бойынша ғана жол беріледі.
Көрсетілген мән-жайлар құжат түрінде расталуға тиіс.

27. Местные исполнительные органы планируют расходы на проведение переподготовки и повышения квалификации согласно требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан.
28. Администраторы бюджетных программ планируют расходы на переподготовку и повышение квалификации государственных служащих в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Повышение квалификации осуществляется в соответствии с требованиями государственных органов, за исключением повышения квалификации в иностранных и международных организациях образования.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы), администратором бюджетной программы по переподготовке и повышению квалификации будет являться государственный орган, в структуре которого она состоит.
29. В случае направления государственным органом государственного служащего на обучение в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования, ему предоставляется отпуск без сохранения заработной платы и за ним сохраняется место работы (должность).
Государственный служащий после завершения обучения не менее трех лет осуществляет трудовую деятельность на государственной службе, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан, при этом не менее одного года непосредственно после завершения обучения он осуществляет трудовую деятельность в государственном органе, направившем его на обучение.
30. Срок обучения устанавливается в соответствующих программах послевузовского образования.
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила
и сроки проведения ротации административных государственных
служащих, должности административных государственных служащих,
подлежащие ротации
1. Настоящие Правила и сроки проведения ротации административных государственных служащих, должности административных государственных служащих, подлежащие ротации (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 41 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» и определяют порядок и сроки проведения ротации административных государственных служащих, должности административных государственных служащих, подлежащие ротации.
2. Ротация, связанная с переездом в другую местность административных государственных служащих, являющихся инвалидами, беременными, одинокими родителями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет, имеющими (являющимися опекунами) детей инвалидов, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители, допускается только по согласию данных государственных служащих, если иное не предусмотрено законом, определяющим правовые основы, а также порядок организации деятельности дипломатической службы Республики Казахстан.
Указанные обстоятельства должны быть документально подтверждены.

1. Жалпы ережелер
3. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді ротациялауды мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға құқығы бар адам (бұдан әрі – уәкілетті адам) жүзеге асырады.
4. Басқа жерге ротациялау кезінде мемлекеттік әкімшілік қызметшіге Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жекешелендіру құқығынсыз қызметтік тұрғын үй беріледі.
5. Ротация мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру, облыстық маңызы бар қалаларды, облыстардың аудандары мен қалалардағы аудандарды дамыту;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың профилактикасы;
3) мемлекеттік қызметшілердің кәсіптік және басқарушылық тәжірибесін тиімді пайдалану;
4) мемлекеттік қызметшілерді кәсіптік дамыту және олардың басқарушылық құзыреттерін жетілдіру.
6. Ротация шеңберінде мемлекеттік қызметшілерді лауазымдарға тағайындауды және (немесе) оларды лауазымдардан босатуды растайтын құжаттардың көшірмелері лауазымдарға тағайындалған және (немесе) лауазымдардан босатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе оның аумақтық бөлімшелеріне беріледі.
2. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне
ротация жүргізу тәртібі
7. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін (бұдан
әрі – «А» корпусының қызметшісі) ротациялау «А» корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік лауазымдарына не мансаптық жоспарлау шеңберінде «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің арасында жүргізіледі.
8. Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын «А» корпусының қызметшісін ротациялау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының ұсынуымен жүзеге асырылады.
9. «А» корпусының қызметшілерін ротациялау олардың
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына (бұдан
әрі – «А» корпусының лауазымдары) қойылатын арнайы біліктілік талаптарына сай болған жағдайда жүргізіледі.
10. Ротация мынадай схемалардың бірі бойынша жүргізіледі:
1) деңгейаралық («орталық – өңір», «өңір – орталық»);
2) өңіраралық («өңір – өңір»);
3) сектораралық («орталық – орталық»).
11. «А» корпусының қызметшілерін жоспарлы ротациялауды Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) ұсынымдары негізінде уәкілетті адам жүргізеді.
12. Уәкілетті адам «А» корпусының қызметшісімен еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін төрт айдан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға «А» корпусының қызметшісін ротациялау туралы ұсыныс енгізеді.

1. Общие положения
3. Ротация административного государственного служащего осуществляется лицом, имеющим право назначения на должности и освобождения от должностей административных государственных служащих государственного органа (далее – уполномоченное лицо).
4. При ротации в другую местность административному государственному служащему предоставляется служебное жилье без права приватизации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере жилищных отношений.
5. Ротация проводится в целях:
1) повышения эффективности деятельности государственных органов, развития городов областного значения, районов областей и районов в городах;
2) профилактики коррупционных правонарушений;
3) эффективного использования профессионального и управленческого опыта государственных служащих;
4) профессионального развития и совершенствования управленческих компетенций государственных служащих.
6. Копии документов, подтверждающих назначение государственных служащих на должности и (или) освобождение их от должностей в рамках ротации, представляются в уполномоченный орган по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган) или его территориальные подразделения в течение пяти рабочих дней со дня назначения на должности и (или) освобождения от должностей.
2. Порядок проведения ротации административных
государственных служащих корпуса «А»
7. Ротация административных государственных служащих корпуса «А» (далее – служащий корпуса «А») проводится на вакантные или временно вакантные государственные должности корпуса «А» либо между административными государственными служащими корпуса «А» в рамках карьерного планирования.
8. Ротация служащего корпуса «А», назначаемого на должность и освобождаемого от должности Президентом Республики Казахстан, осуществляется по представлению Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
9. Ротация служащих корпуса «А» проводится при условии их соответствия специальным квалификационным требованиям к административным государственным должностям корпуса «А» (далее – должности корпуса «А»).
10. Ротация проводится по одной из следующих схем:
1) межуровневая («центр – регион», «регион – центр»);
2) межрегиональная («регион – регион»);
3) межсекторальная («центр – центр»).
11. Плановая ротация служащих корпуса «А» проводится уполномоченным лицом на основании рекомендаций Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия).
12. Уполномоченное лицо в срок не позднее четырех месяцев до истечения срока трудового договора со служащим корпуса «А» вносит в уполномоченный орган предложение о ротации служащего корпуса «А».

13. Уәкілетті орган ротациялау туралы енгізілген ұсыныстар бойынша «А» корпусының лауазымдарына кандидаттардың тізімін қалыптастырады.
14. Уәкілетті адам кандидаттар тізімінен ұсыныстар енгізілген әрбір лауазымға бір кандидатты таңдайды.
Уәкілетті адам қажет болған жағдайда кандидаттармен әңгімелесу өткізеді, уәкілетті органнан олардың білімі туралы мәліметтерді, олардың еңбек қызметі туралы құжаттың электрондық нұсқасын сұратады.
15. Таңдалған кандидаттар бойынша ұсыныстар уәкілетті органнан кандидаттар тізімі алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жолданады.
16. Уәкілетті адам таңдалған кандидаттарды ұсыныстардың уәкілетті органға жолданғаны туралы үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
17. Уәкілетті адам ұсынылған кандидаттар тізімінен кандидатураны таңдамаған жағдайда, ол уәкілетті органнан кандидаттар тізімі алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тиісті негіздеме ұсынады.
Мұндай жағдайда «А» корпусының бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасу «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервінде тұрған адамдар қатарынан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
18. Уәкілетті адамдардың ұсыныстары негізінде уәкілетті орган жеті жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес «А» корпусының қызметшілерін ротациялау жоспарының жобасын қалыптастырады.
19. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 17 және 18-тармақтарында көрсетілген материалдарды уәкілетті адамдардан ұсыныстар алынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ұлттық комиссияның жұмыс органына жолдайды.
20. Ұлттық комиссияның жұмыс органы қажет болған жағдайда «А» корпусының қызметшілерін ротациялау жоспарының жобасына «А» корпусының қызметшісімен және уәкілетті адаммен келісім бойынша:
1) «А» корпусының қызметшілерінің қызметін жыл сайынғы бағалау нәтижелерін;
2) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау нәтижелерін;
3) астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, облыстардың, облыстық маңызы бар қалалардың және аудандардың жыл сайынғы рейтингтерінің нәтижелерін;
4) Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің тиісті құрылымдық бөлімшелерінің қорытындыларын және өзге де ақпаратты ескере отырып тиісті түзетулер енгізеді.
21. Ротациялау жоспарының жобасын келісуді оны Ұлттық комиссияның қарауына енгізгенге дейін Ұлттық комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
22. Егер Ұлттық комиссияның шешімімен өзгеше белгіленбесе, Ұлттық комиссияның жұмыс органы осы Қағидалардың 17 және 20-тармақтарында көрсетілген материалдарды Ұлттық комиссияның қарауына «А» корпусы қызметшілерінің еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін бір айдан кешіктірмей енгізеді.

13. Уполномоченный орган формирует список кандидатов на должности корпуса «А», по которым внесены предложения о ротации.
14. Уполномоченное лицо выбирает из списка кандидатов одного кандидата на каждую должность, по которым внесены предложения.
Уполномоченное лицо при необходимости проводит собеседование с кандидатами, запрашивает у уполномоченного органа сведения об их образовании, электронную версию документа об их трудовой деятельности.
15. Предложения по выбранным кандидатам направляются в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения списка кандидатов от уполномоченного органа.
16. Уполномоченное лицо в течение трех рабочих дней информирует выбранных кандидатов о направлении предложений в уполномоченный орган.
17. В случае, если уполномоченное лицо не выбрало кандидатуру из предложенного списка кандидатов, им представляется соответствующее обоснование в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения списка кандидатов от уполномоченного органа.
В таком случае занятие вакантной административной государственной должности корпуса «А» осуществляется из числа лиц, состоящих в кадровом резерве административной государственной службы корпуса «А», в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. На основе предложений уполномоченных лиц уполномоченный орган в течение семи рабочих дней формирует проект плана ротации служащих корпуса «А» согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. Уполномоченный орган направляет материалы, указанные в пунктах 17 и 18 настоящих Правил, в рабочий орган Национальной комиссии в течение десяти рабочих дней со дня получения предложений от уполномоченных лиц.
20. Рабочий орган Национальной комиссии при необходимости вносит в проект плана ротации служащих корпуса «А» корректировки по согласованию со служащим корпуса «А» и уполномоченным лицом с учетом:
1) результатов ежегодной оценки деятельности служащих
корпуса «А»;
2) результатов ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов;
3) результатов ежегодных рейтингов столицы, городов республиканского значения, областей, городов областного значения и районов;
4) заключений соответствующих структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан и иной информации.
21. Согласование проекта плана ротации осуществляется рабочим органом Национальной комиссии до внесения его на рассмотрение Национальной комиссии.
22. Рабочий орган Национальной комиссии вносит материалы, указанные в пунктах 17 и 20 настоящих Правил, на рассмотрение Национальной комиссии не позднее одного месяца до истечения срока трудового договора служащих корпуса «А», если иное не установлено решением Национальной комиссии.

23. Ұлттық комиссия материалдарды қарайды және:
1) «А» корпусының қызметшісін ротациялау туралы;
2) «А» корпусының қызметшісімен еңбек шартын бұзу және оны
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне алу туралы ұсынымдар шығарады.
24. Ұлттық комиссия қажет болған жағдайда «А» корпусының қызметшісімен әңгімелесу өткізеді.
25. Ұлттық комиссия мақұлдаған «А» корпусының қызметшісін ротациялау жоспары уәкілетті адамдарға жолданады.
26. Мақұлданған ротациялау жоспары шеңберінде «А» корпусының қызметшілерін тағайындау «А» корпусының қызметшілерімен еңбек шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін жүзеге асырылады.
27. Егер «А» корпусының қызметшісі ротация тәртібімен үміттенетін лауазым ротация жүргізу кезінде бос болмаса, онда «А» корпусының қызметшісі көрсетілген лауазым босағанға дейін атқаратын лауазымында жұмысын жалғастырады.
Бұл ретте, «А» корпусы қызметшісінің еңбек шартының қолданылу мерзімі ол үміттеніп отырған лауазым босағанға дейін аяқталса, онда бұл мерзімді уәкілетті адам онымен үміттеніп отырған лауазымда жаңа еңбек шарты жасалғанға дейін ұзартылады.
28. «А» корпусының қызметшілерімен еңбек шарттарының мерзімі аяқталғанға дейін ротациялау жоспарын мақұлдау туралы Ұлттық комиссияның шешімі болмаған жағдайда, Ұлттық комиссия не Ұлттық комиссия осындай шешім қабылдауға құқық берген жағдайда, – уәкілетті адам тиісті шешім қабылдағанға дейін олар атқаратын лауазымында жұмысын жалғастырады.
29. «А» корпусының қызметшілерін тағайындау қолданыстағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының талаптарын ескере отырып, мақұлданған ротациялау жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
30. «А» корпусының қызметшісін ротациялау жоспарында көзделмеген жағдайларда ротациялау, егер «А» корпусының соңғы атқаратын лауазымында болу мерзімі кемінде бір жылды құрайтын болса, жүргізілуі мүмкін.
31. «А» корпусының қызметшісіне қатысты ротациялау жоспарында көзделмеген жағдайларда ротациялау, оның «А» корпусының соңғы атқаратын лауазымында болу мерзімі бір жылдан кем болса, Ұлттық комиссияның келісімімен жүргізіледі.
32. «А» корпусының қызметшісін ротациялау жоспарында көзделмеген жағдайларда ротациялау мемлекеттік орган ішіндегі жоғары тұрған, төмен тұрған немесе тең мәндегі «А» корпусының лауазымдарына не басқа мемлекеттік органға жүзеге асырылады.
33. «А» корпусының қызметшісінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін теріс қылықтар үшін алынбаған тәртіптік жазасы болған кезде, ротациялау жоспарында көзделмеген жағдайларда ротациялауға жол берілмейді.

23. Национальная комиссия рассматривает материалы и выносит рекомендации:
1) о ротации служащего корпуса «А»;
2) о расторжении трудового договора со служащим корпуса «А» и зачислении его в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А».
24. Национальная комиссия при необходимости проводит собеседование со служащим корпуса «А».
25. План ротации служащих корпуса «А», одобренный Национальной комиссией, направляется уполномоченным лицам.
26. Назначение служащих корпуса «А» в рамках одобренного плана ротации осуществляется до истечения сроков трудовых договоров со служащими корпуса «А».
27. В случае, если должность, на которую претендует служащий корпуса «А» в порядке ротации, не освобождена к моменту проведения ротации, то служащий корпуса «А» продолжает работу на занимаемой должности до освобождения указанной должности.
При этом, если срок действия договора служащего корпуса «А» истекает до освобождения должности, на которую он претендует, то этот срок продлевается уполномоченным лицом до заключения с ним нового трудового договора на претендуемой должности.
28. В случае отсутствия решения Национальной комиссии об одобрении плана ротации до истечения сроков трудовых договоров со служащими корпуса «А», они продолжают работу на занимаемых должностях до принятия соответствующего решения Национальной комиссией, либо, в случае делегирования Национальной комиссией права на принятие такого решения, – уполномоченным лицом.
29. Назначение служащих корпуса «А» осуществляется в соответствии с одобренным планом ротации с учетом требований законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы.
30. Ротация служащего корпуса «А» в случаях, не предусмотренных планом ротации, может проводиться, если срок его пребывания на последней занимаемой должности корпуса «А» составляет не менее одного года.
31. Ротация в случаях, не предусмотренных планом ротации, в отношении служащего корпуса «А», срок пребывания которого на последней занимаемой должности корпуса «А» составляет менее одного года, проводится с согласия Национальной комиссии.
32. Ротация служащего корпуса «А» в случаях, не предусмотренных планом ротации, осуществляется на должности корпуса «А» внутри государственного органа на вышестоящую, нижестоящую или равнозначную должности либо в другой государственный орган.
33. При наличии у служащего корпуса «А» неснятого дисциплинарного взыскания за проступки, дискредитирующие государственную службу, ротация в случаях, не предусмотренных планом ротации, не допускается.

34. «А» корпусының қызметшісіне ротациялау жоспарында көзделмеген жағдайларда ротациялау жүргізген жағдайда, «А» корпусының қызметшісімен оны ротациялау жүргізілгенге дейін жасалған еңбек шартының қалған мерзіміне жаңа еңбек шарты жасалады.
35. Ротациялау жоспарында көзделмеген жағдайларда, «А» корпусының қызметшісін мемлекеттік орган ішіндегі жоғары тұрған «А» корпусының лауазымына және басқа мемлекеттік органдағы «А» корпусының лауазымына ротациялау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің немесе уәкілетті органның келісімімен жүзеге асырылады.
Ол үшін уәкілетті адам:
1) «Мемлекеттiк билiк органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбiр мәселелерi туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына сәйкес лауазымға тағайындау және лауазымнан босату жүзеге асырылатын лауазымдарға орналасуға үміткер «А» корпусының қызметшілерін, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің сектор меңгерушілері лауазымдарына орналасуға үміткер «А» корпусының қызметшілерін ротациялау туралы – Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің қарауына ұсыныс енгізеді. «А» корпусының лауазымына тағайындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің келісімі бойынша жүзеге асырылатын жағдайда, уәкілетті адаммен алдын ала тиісті келісу жүзеге асырылады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда, «А» корпусының лауазымына орналасуға үміткер «А» корпусының қызметшілерін ротациялау туралы – уәкілетті органның қарауына ұсыныс енгізеді.
36. «А» корпусының қызметшісіне ротациялау жоспарында көзделмеген ротация жүргізілген жағдайда, уәкілетті адам Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің немесе уәкілетті органның қарауына мынадай материалдарды енгізеді:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша
«А» корпусының қызметшісіне ұсыну;
2) «А» корпусы қызметшісінің қызметтік тізімі.
37. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі немесе уәкілетті орган осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген материалдарды қараудың қорытындысы бойынша мынадай ұсынымдардың бірін шығарады:
1) лауазымға тағайындау;
2) лауазымға тағайындаудан бас тарту.
3. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне
ротация жүргізу тәртібі
38. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін (бұдан әрі – «Б» корпусының қызметшілері) ротациялау:
1) мемлекеттік орган ішіндегі, оның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерін қоса алғанда, В-3, С-1, С-О-1 санаттарына жататын қызметшілер;
2) тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана шегінде D-O-1 санатына жататын қызметшілер арасында жүргізіледі.

34. В случае проведения ротации служащего корпуса «А», не предусмотренной планом ротации, со служащим корпуса «А» заключается новый трудовой договор на оставшийся срок трудового договора, заключенного до проведения его ротации.
35. Ротация служащего корпуса «А» на вышестоящую должность корпуса «А» внутри государственного органа и должность корпуса «А» в другом государственном органе в случаях, не предусмотренных планом ротации, осуществляется с согласия Администрации Президента Республики Казахстан или уполномоченного органа.
Для этого уполномоченное лицо вносит предложение о ротации:
1) служащих корпуса «А», претендующих на занятие должностей, назначение на которые и освобождение от которых осуществляются в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 «О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти», служащих корпуса «А», претендующих на занятие должностей заведующих секторами Администрации Президента Республики Казахстан, – на рассмотрение Администрации Президента Республики Казахстан. В случае, если назначение на должность корпуса «А» осуществляется по согласованию с Правительством Республики Казахстан, уполномоченным лицом предварительно обеспечивается соответствующее согласование.
2) служащих корпуса «А», претендующих на занятие должностей корпуса «А», за исключением лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, – на рассмотрение уполномоченного органа.
36. В случае проведения ротации служащего корпуса «А», не предусмотренной планом ротации, уполномоченное лицо вносит на рассмотрение Администрации Президента Республики Казахстан или уполномоченного органа следующие материалы:
1) представление на служащего корпуса «А» по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) послужной список служащего корпуса «А».
37. Администрация Президента Республики Казахстан или уполномоченный орган по итогам рассмотрения материалов, указанных в пункте 36 настоящих Правил, выносит одну из следующих рекомендаций:
1) назначить на должность;
2) отказать в назначении на должность.
3. Порядок проведения ротации административных
государственных служащих корпуса «Б»
38. Ротация административных государственных служащих корпуса «Б» (далее – служащие корпуса «Б») проводится между:
1) служащими, относящимися к категориям В-3, С-1, С-О-1, внутри государственного органа, включая его ведомства и территориальные подразделения;
2) служащими, относящимися к категории D-O-1, в пределах соответствующей области, города республиканского значения, столицы.

39. «Б» корпусының қызметшілерін ротациялау соңғы атқаратын лауазымда болу мерзімі кемінде үш жыл болған жағдайда жүргізіледі.
Уәкілетті адамның шешімі бойынша осы лауазымда болу мерзімі тағы үш жылға ұзартылуы мүмкін, бұл мерзім аяқталған соң «Б» корпусының қызметшісі міндетті түрде ротациялауға жатады.
40. Персоналды басқару қызметі немесе персоналды басқарудың бірыңғай кадр қызметі ротация мерзімі басталғанға дейін төрт айдан кешіктірмей ротацияға жататын «Б» корпусы әкімшілік қызметшілерінің тізімін қалыптастырады және оны уәкілетті адамның қарауына енгізеді.
41. «Б» корпусының қызметшілерін ротациялау осы Қағидаларға
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналды басқару қызметі немесе бірыңғай персоналды басқару қызметі жасайтын және уәкілетті адам бекітетін «Б» корпусының әкімшілік қызметшілерін ротациялау жоспарына (бұдан әрі – Ротациялау жоспары) сәйкес жүргізіледі.
42. Уәкілетті адам Ротациялау жоспары енгізілген күннен бастап екі аптадан кешіктірілмейтін мерзімде, ротацияланатын қызметшілерді тиісті лауазымдар/позициялар бойынша бөлуге қатысты шешім қабылдайды.
43. Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі немесе облыстың бірыңғай кадр қызметі ротацияланатын қызметшілерді мақұлданған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей Ротациялау жоспарымен таныстырады.
44. Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі немесе облыстың бірыңғай кадр қызметі үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне мынадай материалдарды келісуге жолдайды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Б» корпусының қызметшісіне ұсыну;
2) «Б» корпусы қызметшісінің қызметтік тізімі.
45. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі күнтізбелік бес күн ішінде осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген материалдарды қараудың қорытындысы бойынша мынадай ұсынымдардың бірін шығарады:
1) лауазымға тағайындауға келісу;
2) лауазымға тағайындауға келісуден бас тарту.
Уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі ротациялау туралы шешімді келіскен жағдайда үш жұмыс күні ішінде лауазымға тағайындау туралы тиісті акт шығарылады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге
ротация жүргізу қағидалары мен мерзіміне,
ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік
қызметшілердің лауазымдарына
1-ҚОСЫМША
___________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
______ жылдарға арналған мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу
ЖОСПАРЫ
Ротация көзделетін мемлекеттік әкімшілік қызметтің лауазымдары
Аталған лауазымда отырған мемлекеттік қызметшінің Т.А.Ә, лауазымда болу мерзімі
Ротациялау тәртібімен лауазымға тағайындалатын қызметшінің Т.А.Ә, лауазымда болудың жоспарлы мерзімі
Ротациялау тәртібімен лауазымға тағайындалатын қызметшінің басқа жерге көшу қажеттілігі
Ротациялауға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшінің отбасы жағдайы, отбасы мүшелерінің саны
1.
2.
3.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге
ротация жүргізу қағидалары мен мерзіміне,
ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік
қызметшілердің лауазымдарына
2-ҚОСЫМША
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісіне
ҰСЫНУ
(«А» корпусының лауазымдарына тағайындауға және лауазымдарынан босатуға құқығы бар адам (орган) толтырады)
«А» корпусы қызметшісінің Т.А.Ә. ___________________________
Еңбек шартының аяқталатын күні ___________
«А» корпусының қызметшісін соңғы үш жыл (не лауазымда болу
мерзімі) ішіндегі бағалау нәтижелері
____________________________________________________________________
Ротациялау шеңберінде ұсынылған лауазым (көрсетілетін лауазым,
мемлекеттік орган және/немесе өңір саны үштен аспайды):
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________

39. Ротация служащих корпуса «Б» проводится при условии пребывания на последней занимаемой должности не менее трех лет.
По решению уполномоченного лица срок пребывания на данной должности может быть продлен еще на три года, по истечении которых служащий корпуса «Б» подлежит обязательной ротации.
40. Служба управления персоналом или единая кадровая служба управления персоналом не позднее четырех месяцев до наступления срока ротации формирует список административных служащих корпуса «Б», подлежащих ротации, и вносит его на рассмотрение уполномоченному лицу.
41. Ротация служащих корпуса «Б» проводится согласно Плану ротации административных служащих корпуса «Б» (далее – План ротации), составляемому службой управления персоналом или единой службой управления персоналом, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и утверждаемому уполномоченным лицом.
42. Уполномоченное лицо в срок не позднее двух недель со дня внесения Плана ротации принимает решение касательно распределения ротируемых служащих по соответствующим должностям/позициям.
43. Служба управления персоналом государственного органа или единая кадровая служба области ознакамливает ротируемых служащих с Планом ротации не позднее пяти рабочих дней со дня его одобрения.
44. Служба управления персоналом государственного органа или единая кадровая служба области в течение трех рабочих дней направляет на согласование в уполномоченный орган или его территориальные подразделения следующие материалы:
1) представление на служащего корпуса «Б» по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) послужной список служащего корпуса «Б».
45. Уполномоченный орган или его территориальное подразделение по итогам рассмотрения материалов, указанных в пункте 44 настоящих Правил, в течение пяти календарных дней выносит одну из следующих рекомендаций:
1) согласовать назначение на должность;
2) отказать в согласовании назначения на должность.
В случае согласования уполномоченным органом или его территориальным подразделением решения о ротации, в течение трех рабочих дней издается соответствующий акт о назначении на должность.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам и срокам проведения
ротации административных государственных
служащих, должностям административных
государственных служащих, подлежащим ротации
ПЛАН
проведения ротации административных государственных служащих
_________________________________________________________ на ___ годы
(наименование государственного органа)
Должности административной государственной службы, по которым предусматривается ротация
Ф.И.О. государственного служащего, занимающего данную должность, срок пребывания в должности
Ф.И.О. служащего, назначаемого на должность в порядке ротации,
планируемый срок пребывания в должности
Необходимость переезда в другую местность служащего, назначаемого на должность в порядке ротации
Семейное положение, количество членов семьи административного государственного служащего, подлежащего ротации
1.
2.
3.
...
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам и срокам проведения
ротации административных государственных
служащих, должностям административных
государственных служащих, подлежащим ротации
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
на административного государственного служащего корпуса «А»
(заполняется лицом (органом), имеющим право назначения
на должности и освобождения от должностей корпуса «А»)
Ф. И. О. служащего корпуса «А» ________________________________
Дата истечения трудового договора ___________________________________
Результаты оценки служащего корпуса «А» за последние три года (либо за срок пребывания на должности)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Должность, предложенная в рамках ротации (указываются не более трех должностей, государственный орган и/или регион):
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________

3) __________________________________________________________________
Егер ротациялау шеңберінде лауазым ұсынылмаса, себептерін көрсету ___
____________________________________________________________________
Келісемін:___________________________________________________________
«А» корпусы қызметшісінің қолы, Т.А.Ә.
__________________________________________________________________
«А» корпусының лауазымдарына тағайындауға және лауазымдарынан
босатуға құқығы бар адамның Т.А.Ә. (органның атауы)
__________________________________________________________
«А» корпусының лауазымдарына тағайындауға және лауазымдарынан
босатуға құқығы бар адамның қолы (органның мөрі)
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге
ротация жүргізу қағидалары мен мерзіміне,
ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік
қызметшілердің лауазымдарына
3-ҚОСЫМША
«Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісіне
ҰСЫНУ
(«Б» корпусының лауазымдарына тағайындауға және лауазымдарынан босатуға құқығы бар адам (орган) толтырады)
«Б» корпусы қызметшісінің Т.А.Ә. ___________________________
Еңбек шартының аяқталатын күні ___________
«Б» корпусының қызметшісін соңғы үш жыл ішіндегі бағалау нәтижелері
____________________________________________________________________
Ротациялау шеңберінде ұсынылған лауазым (көрсетілетін лауазым,
мемлекеттік орган және/немесе өңір саны үштен аспайды):
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
Егер ротациялау шеңберінде лауазым ұсынылмаса, себептерін көрсету ___
____________________________________________________________________
Келісемін:___________________________________________________________
«Б» корпусы қызметшісінің қолы, Т.А.Ә.
____________________________________________________________________
«Б» корпусының лауазымдарына тағайындауға және лауазымдарынан
босатуға құқығы бар адамның Т.А.Ә. (органның атауы)
__________________________________________________________
«Б» корпусының лауазымдарына тағайындауға және лауазымдарынан
босатуға құқығы бар адамның қолы (органның мөрі)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына
конкурс өткізбей ауысу тәртібімен орналасу
қағидалары
1. Осы «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізбей ауысу тәртібімен орналасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және «Б» корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына ауысу тәртібімен орналасу тәртібін айқындайды.
2. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайлардан басқа, мемлекеттік әкімшілік лауазымға ауысу тәртібімен орналасу:
1) «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының «А» және «В» санаттарының топтарына жатқызылған лауазымдарға мемлекеттік органдарға, сондай-ақ мемлекеттік органдардан «Б» корпусының «А» және «В» санаттарының топтарына жатқызылған лауазымдардан басқа мемлекеттік органдарға;
2) 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне ауысу тәртібімен жіберілген мемлекеттік қызметшілер үшін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінен мемлекеттік органдарға жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Мемлекеттік қызметшіге сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза қолдану туралы актінің орындалуы аяқталған күннен бастап бір жыл ішінде немесе мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшiн алынбаған тәртiптiк жазасы болған кезде, «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымына ауысу тәртiбiмен орналасуға жол берiлмейдi.
4. «Б» корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымы бар мемлекеттiк орган мемлекеттiк әкімшілік қызметшiнi ауысу тәртiбiмен тағайындауға келiсiм алу үшiн уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды:
1) мемлекеттiк әкімшілік қызметшiнiң тиісті лауазымға ауысу тәртібімен орналасуға өтiнiшін;
2) персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) куәландырған толтырылған қызметтік тізімді ұсынады.
5. Уәкiлеттi орган не оның аумақтық бөлімшесі келіскен жағдайда мемлекеттік орган мемлекеттік әкімшілік қызметшіні мемлекеттік лауазымға тағайындайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидалары
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 44-бабының 10-тармағына және 60-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану тәртібін айқындайды.
1-бөлім. Мемлекеттік саяси қызметшілердің тәртіптік жауаптылығы 1. Жалпы ережелер
2. Мемлекеттік саяси қызметшінің өзіне жүктелген міндеттерді құқыққа қайшы, орындамауы кінәлі немесе тиісінше орындамауы, лауазымдық өкілеттіктерін асыра пайдалануы, қызметтік тәртіп пен қызметтік әдепті бұзуы, сол сияқты Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, мемлекеттік қызметте болуға байланысты шектеулерді сақтамағаны (бұдан әрі – тәртіптік теріс қылық) үшін мемлекеттік саяси қызметшіге тәртіптік жаза қолданылады.

3) __________________________________________________________________
Если должность в рамках ротации не предложена, указать причины ______
_____________________________________________________________________
Согласен: ___________________________________________________________
подпись, Ф. И. О. служащего корпуса «А»
____________________________________________________________________
Ф. И. О. лица (наименование органа), имеющего право назначения
на должности и освобождения от должностей корпуса «А»
____________________________________________________________________
подпись лица (печать органа), имеющего право назначения на должности
и освобождения от должностей корпуса «А»
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Правилам и срокам проведения
ротации административных государственных
служащих, должностям административных
государственных служащих, подлежащим ротации
Представление
на административного государственного служащего корпуса «Б»
(заполняется лицом (органом), имеющим право назначения
на должности и освобождения от должностей корпуса «Б»)
Ф. И. О. служащего корпуса «Б» ______________________________________
Дата истечения трудового договора ___________________________________
Результаты оценки служащего корпуса «Б» за последние три года _______
_____________________________________________________________________
Должность, предложенная в рамках ротации (указываются не более трех должностей, государственный орган и/или регион):
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
3) __________________________________________________________________
Если должность в рамках ротации не предложена, указать причины ______
_____________________________________________________________________
Согласен: ___________________________________________________________
подпись, Ф. И. О. служащего корпуса «Б»
_____________________________________________________________________
Ф. И. О. лица (наименование органа), имеющего право назначения
на должности и освобождения от должностей корпуса «Б»
_____________________________________________________________________
подпись лица (печать органа), имеющего право назначения на должности
и освобождения от должностей корпуса «Б»
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2015 года №
Правила
наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих
1. Настоящие Правила наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 44 и пунктом 4 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» (далее – Закон) и определяют порядок наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих.
Раздел 1. Дисциплинарная ответственность политических
государственных служащих 1. Общие положения
2. За противоправное, виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение политическим государственным служащим возложенных на него обязанностей, превышение должностных полномочий, нарушение служебной дисциплины и служебной этики, а равно несоблюдение установленных законами Республики Казахстан ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе (далее - дисциплинарный проступок), на политического государственного служащего налагается дисциплинарное взыскание.

2. Тәртіптік жазалар қолдану тәртібі
3. Мемлекеттік саяси қызметшіге тәртіптік жазаны жоғары тұрған лауазымды адам немесе тәртіптік жауаптылыққа тартылатын қызметшіні лауазымға тағайындау және лауазымнан босату құқығы бар адам (бұдан әрі – уәкілетті адам) қолданады.
4. Мемлекеттік саяси қызметшілерге тәртіптік жазаны:
1) Мемлекет басшысы тағайындаған қызметшілерге ол өз бастамасымен немесе осы қызметшілердің тікелей басшыларының, Мемлекет басшысы уәкілеттік берген өзге мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың ұсынысы бойынша қолданады;
2) Әкімшілік басшысы тағайындаған Президент Әкімшілігінің қызметшілеріне – Әкімшілік басшысы өз бастамасымен немесе Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының ұсыныстары бойынша қолданады;
3) Премьер-Министр Кеңсесі мен орталық атқарушы органдардың қызметшілеріне – Үкімет немесе Премьер-Министр өз бастамасымен не тиісінше Кеңсе басшысының, Үкімет мүшелерінің ұсыныстары бойынша қолданады;
4) Парламент палаталары аппараттарының қызметшілеріне – осы Палаталардың бюролары палаталар төрағаларының ұсыныстары бойынша қолданады;
5) жергілікті атқарушы органдардың қызметшілеріне – осы атқарушы органдардың жоғары тұрған басшылары қолданады;
6) өзге мемлекеттік саяси қызметшілерге – өз бастамасымен немесе осы қызметшілердің тікелей басшыларының ұсыныстары бойынша мемлекеттік органдардың басшылары қолданады.
5. Тәртіптік жаза қолданылғанға дейін қызметтік тергеп-тексеру жүргізілуі мүмкін. Кінәліден теріс қылық жасағаны туралы жазбаша түсініктеме талап етілуге тиіс.
6. Кінәлінің түсініктеме беруден бас тартуы тәртіптік жаза қолдану үшін кедергі бола алмайды.
Жаза қолданылған мемлекеттік саяси қызметшіні тиісті мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) қолданылған тәртіптік жаза туралы қолын қойдырып хабардар етеді.
Тәртіптік жаза қолдану туралы актімен жаза қолданылған мемлекеттік саяси қызметші таныстыру мүмкін болмаған жағдайда, персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) оған актінің көшірмесін хабарламалы хатпен жолдайды.
Жаза қолданылған мемлекеттік саяси қызметші тәртіптік жаза қолдану туралы актімен танысудан бас тартқан жағдайда, персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) оны жазбаша нысанда тіркейді.
7. Тәртіптік жаза мемлекеттік саяси қызметшіге тиісті мемлекеттік органның отырысында, оның алқа отырысында немесе осы жазаны қолданған лауазымды адам айқындаған қызметшілердің қатысуымен жариялануы мүмкін.

2. Порядок наложения дисциплинарного взыскания
3. Дисциплинарное взыскание на политического государственного служащего налагается вышестоящим должностным лицом или лицом, имеющим право назначения на должность и освобождения от должности служащего, привлекаемого к дисциплинарной ответственности (далее – уполномоченное лицо).
4. Дисциплинарное взыскание на политических государственных служащих:
1) назначаемых Президентом Республики Казахстан, налагается им по собственной инициативе или представлениям непосредственных руководителей этих служащих, иных уполномоченных Президентом Республики Казахстан должностных лиц или государственных органов;
2) Администрации Президента, назначаемых Руководителем Администрации, – Руководителем Администрации по собственной инициативе или представлениям руководителей структурных подразделений Администрации Президента;
3) Канцелярии Премьер-Министра и центральных исполнительных органов – Правительством или Премьер-Министром по собственной инициативе либо по представлениям соответственно Руководителя Канцелярии, членов Правительства;
4) аппаратов палат Парламента - Бюро этих палат по представлениям председателей палат;
5) местных исполнительных органов - вышестоящими руководителями этих исполнительных органов;
6) иных политических государственных служащих – руководителями государственных органов по собственной инициативе или представлениям непосредственных руководителей этих служащих.
5. До наложения дисциплинарного взыскания может быть проведено служебное расследование. От виновного в совершении проступка должно быть истребовано письменное объяснение.
6. Отказ виновного дать письменное объяснение не может служить препятствием для наложения дисциплинарного взыскания.
О наложенном дисциплинарном взыскании политический государственный служащий, подвергнутый взысканию, ставится в известность службой управления персоналом (кадровой службой) соответствующего государственного органа под роспись.
В случае невозможности ознакомить с актом о наложении дисциплинарного взыскания политического государственного служащего, подвергнутого взысканию, служба управления персоналом (кадровая служба) направляет ему копию акта письмом с уведомлением.
Отказ политического государственного служащего в ознакомлении с актом о наложении дисциплинарного взыскания фиксируется службой управления персоналом (кадровой службой) в письменной форме.
7. Дисциплинарное взыскание может быть объявлено политическому государственному служащему на заседании соответствующего государственного органа, его коллегии или в присутствии служащих, определяемых должностным лицом, наложившим это взыскание.

8. Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын мемлекеттік саяси қызметшілер және олардың орынбасарлары жол берген қызметтік әдеп нормаларының бұзылуын, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi – Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi комиссия) қарауы мүмкін.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi комиссия қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзу туралы ұсынымдарды, сондай-ақ лауазымды адамдарды лауазымынан босатуға дейiнгі тәртiптiк жауаптылығы туралы ұсыныс енгiзуге құқылы.
Облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдері жол берген қызметтік этика нормаларының бұзылуын, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері қарайды, олар қызметтік тергеп-тексеру жүргізу туралы ұсынымдар, сондай-ақ лауазымды адамдарды лауазымынан босатуға дейінгі тәртіптік жауаптылығы туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
Қызметтік тергеп-тексеру тәртіптік жаза қолдануға уәкiлеттi адамның тапсырмасы бойынша жүргiзiледi.
9. Тәртіптік жазаны қолдану туралы шешімге шағымдану оның орындалуын тоқтата алмайды.
10. Тәртіптік жаза мынадай актілер шығару арқылы қолданылады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жарлығы немесе өкімі;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы;
3) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі;
4) орталық және жергілікті атқарушы органдардың және өзге уәкілетті лауазымды адамдардың бұйрықтары немесе заңдарда көзделген өзге актілер.
11. Тәртіптік жаза қолдану туралы актіде жаза қолданылып отырған теріс қылық, жазаның түрі және ол қолданылатын адам көрсетіледі.
12. Тәртіптік жаза қолдану туралы мәлiметтер мен актілерді мемлекеттiк органның персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) мемлекеттік саяси қызметшiнiң қызметтік тiзiмiне енгiзу арқылы есепке алуға тиіс.
Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарға жол берген мемлекеттік саяси қызметшiлерге мемлекеттiк орган басшысы қолданған жазалар туралы мәлiметтердi құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкілеттi органға персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) мiндеттi түрде табыс етуге тиiс.

8. По решению Президента Республики Казахстан нарушения норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, допущенные политическими государственными служащими, назначаемыми Президентом Республики Казахстан, и их заместителями, могут рассматриваться Комиссией при Президенте Республики Казахстан по вопросам борьбы с коррупцией (далее – Комиссия по вопросам борьбы с коррупцией).
Комиссия по вопросам борьбы с коррупцией вправе вносить рекомендации о проведении служебного расследования, а также предложения о дисциплинарной ответственности должностных лиц вплоть до увольнения с занимаемой должности.
Нарушение норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, допущенные акимами городов, являющихся административными центрами областей, рассматриваются советами по этике уполномоченного органа по делам государственной службы в областях, городах республиканского значения, столице, которые вправе вносить рекомендации о проведении служебного расследования, а также предложения о дисциплинарной ответственности должностных лиц вплоть до их увольнения с занимаемой должности.
Служебное расследование проводится по поручению лица, уполномоченного налагать дисциплинарное взыскания.
9. Обжалование решения о наложении дисциплинарного взыскания не приостанавливает приведение его в исполнение.
10. Дисциплинарные взыскания налагаются путем издания следующих актов:
1) указа или распоряжения Президента Республики Казахстан;
2) постановления Правительства Республики Казахстан;
3) распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан;
4) приказов или предусмотренных законодательством иных актов руководителей центральных и местных исполнительных органов и иных уполномоченных должностных лиц.
11. В акте о наложении дисциплинарного взыскания указываются проступок, за совершение которого налагается взыскание, вид взыскания и лицо, на которое оно налагается.
12. Сведения и акты о дисциплинарных взысканиях подлежат учету службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа путем занесения в послужной список политического государственного служащего.
Сведения о дисциплинарных взысканиях, наложенных руководителем государственного органа на политических государственных служащих, допустивших дисциплинарные проступки, дискредитирующих государственную службу, подлежат обязательному представлению службой управления персоналом (кадровой службой) в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.

13. Егер жаза қолданылған күннен бастап алты ай ішінде мемлекеттік саяси қызметшіге жаңа жаза қолданылмаса, онда оған жаза қолданылмаған болып есептеледі.
Мемлекеттік саяси қызметшінің лауазымын төмендету түріндегі тәртіптік жазаның алынуы оның бұрын атқарған лауазымына қайта орналасуына алып келмейді.
14. Мемлекеттік саяси қызметшіге бірнеше жаза қолданылған жағдайда, мерзімі бойынша соңғы жаза қолданылған күннен бастап ол алты ай өткенге дейін жазалы болып есептеледі.
15. Егер мемлекеттік саяси қызметші жаңа теріс қылық жасамаса және сонымен қатар өзін адал қызметкер ретінде көрсетсе, тәртіптік жаза алты ай өткенге дейін алынуы мүмкін.
16. Мемлекеттік саяси қызметшінің лауазымды міндеттері тоқтатылған күнге дейін алынбаған тәртіптік жаза осы міндеттер тоқтатылған күннен бастап алынған болып есептеледі.
17. Тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алып тастауды:
1) оны қолданған лауазымды адам немесе жоғары тұрған лауазымды адам жүргізеді;
2) ол тиісті актімен жүргізіледі, бұл туралы қызметшіге тиісті мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) жариялайды.
18. Тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алып тастау үшін жаза қолданылған қызметшінің тікелей басшысы уәкілетті адамға тиісті өтінішхат жолдайды.
19. Егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгеше шешім қабылдамаса, егер жаза Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi комиссияның ұсынымымен қолданылған болса, тәртіптік жазаны мерзiмiнен бұрын алып тастау оның келiсiмiмен ғана жүргiзiледi.
2-бөлім. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тәртіптік жауаптылығы 1. Жалпы ережелер
20. Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиялары мүшелерін, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдерін қоспағанда, «А» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің тәртiптiк жауаптылығын Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) не оның тапсырмасы бойынша облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясы (бұдан әрі – Өңірлік кадр комиссиясы) қарайды.
21. Қызметтік әдеп нормаларын бұзушылықтарды, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтiретін тәртіптік теріс қылықтарға жол беруді қоспағанда, облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиялары мүшелерінің, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстар аудандарының және қалалардағы аудандар әкімдерінің тәртiптiк жауаптылығын Өңірлік кадр комиссиясы қарайды.

13. Если в течение шести месяцев со дня наложения взыскания политический государственный служащий не будет подвергнут новому взысканию, то он считается не подвергавшимся взысканию.
Снятие дисциплинарного взыскания в виде понижения в должности с политического государственного служащего не влечет его восстановление в ранее занимаемой должности.
14. В случае наложения на политического государственного служащего нескольких дисциплинарных взысканий, он считается имеющим взыскание до истечения шестимесячного срока со дня наложения последнего по времени взыскания.
15. Дисциплинарное взыскание может быть снято до истечения шестимесячного срока, если политический государственный служащий не совершил нового проступка и при этом проявил себя как добросовестный работник.
16. Дисциплинарное взыскание, не снятое ко дню прекращения должностных обязанностей политическим государственным служащим, считается снятым со дня прекращения этих обязанностей.
17. Досрочное снятие дисциплинарного взыскания производится:
1) наложившим его должностным лицом или вышестоящим должностным лицом;
2) соответствующим актом, о чем служащему объявляется службой управления персоналом (кадровой службой) соответствующего государственного органа.
18. Для досрочного снятия дисциплинарного взыскания непосредственный руководитель политического государственного служащего, на которого взыскание было наложено, направляет соответствующее ходатайство уполномоченному лицу.
19. Досрочное снятие взыскания, если оно наложено по рекомендации Комиссии по вопросам борьбы с коррупцией, производится только по согласованию с ней, если иное не решено Президентом Республики Казахстан.
Раздел 2. Дисциплинарная ответственность административных
государственных служащих 1. Общие положения
20. Дисциплинарная ответственность административных государственных служащих корпуса «А», за исключением членов ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения, акимов городов областного значения, районов областей и районов в городах, рассматривается Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия) либо по ее поручению кадровой комиссией области, столицы, города республиканского значения (далее - Региональная кадровая комиссия).
21. Дисциплинарная ответственность членов ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения, акимов городов областного значения, районов областей и районов в городах, за исключением нарушений норм служебной этики, в том числе допущения дисциплинарных проступков, дискредитирующих государственную службу, рассматривается кадровой комиссией области, столицы, города республиканского значения.

22. Қызметтік тергеп-тексеру материалдарын қарау, тәртіптік теріс қылыққа қатысты фактілерді зерттеу және осы Қағидаларда көзделген тиісті ұсынымдарды шығару үшін мемлекеттік органда тәртіптік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
23. Қызметтік әдеп нормаларын бұзуға, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтiретін тәртіптік теріс қылықтарға, жол берген В-1, С-1, С-2 санаттарындағы мемлекеттік қызметшiлердің тәртiптiк жауаптылығын мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы ұсынымдарды әзірлейтін Әдеп жөніндегі комиссиясы (бұдан әрi – Әдеп жөніндегі комиссия) қарайды.
Әдеп жөніндегі комиссия туралы ережені уәкiлеттi орган бекітеді.
24. Қызметтік әдеп нормаларын бұзуға, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтiретін тәртіптік теріс қылықтарға жол берген облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиялары мүшелерінің, облыстық маңызы бар қалалар, облыстардың аудандары және қалалардағы аудандар әкімдерінің, С-О-1, С-О-2, C-R-1, C-R-2, D-1, D-2, D-О-1, D-O-2, Е-1, Е-2, E-R-1, E-R-2 санаттарындағы мемлекеттік қызметшілердің тәртіптік жауаптылығын мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері (бұдан әрі – Әдеп жөніндегі кеңес) қарайды.
25. Бiр тәртiптiк іс жүргізудің шеңберінде әртүрлi санаттағы бiрнеше әкімшілік мемлекеттік қызметшiнiң терiс қылықтарын қарау қажет болған жағдайларда, тәртіптік жауаптылықты қызметшiнiң тәртіптік терiс қылықтарын қарау құқығы, неғұрлым жоғары мәртебесі (санаты) бар орган немесе лауазымды адам қарайды.
26. Тәртіптік терiс қылықтар мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) елеусiз;
2) елеулi;
3) өрескел.
Тәртіптік жазасы жоқ мемлекеттік әкімшілік қызметшi жасаған немесе бұрын қолданылған жазаны алып тастағаннан кейін жасаған теріс қылық елеусіз теріс қылық болып табылады, ол үшін қызметшіге ескерту, сөгіс немесе қатаң сөгіс түріндегі тәртіптік жаза қолданылады.
Ескерту, сөгіс немесе қатаң сөгіс түрiнде қолданылған жаза алып тасталмаған жаза болған кезде мемлекеттік әкімшілік қызметші жасаған теріс қылық елеулі теріс қылық болып табылады, ол үшін қызметшіге қызметiне толық сәйкес еместiгi туралы ескерту немесе лауазымын төмендету түрiндегi жаза қолданылады. Бұл ретте, мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға сәйкес негіздер бойынша қызметiне толық сәйкес еместiгi туралы ескерту немесе лауазымын төмендету түрiндегi тәртіптік жаза көзделген тәртіптік теріс қылықтарға жол берген жағдайларда, қызметiне толық сәйкес еместiгi туралы ескерту немесе лауазымын төмендету түрiндегi тәртіптік жаза алынбаған тәртіптік жазаның болуына қарамастан қолданылады.
Жасағаны үшiн қолданыстағы еңбек заңнамасына, мемлекеттiк қызмет туралы заңнамаға сәйкес негiздер бойынша қызметтен шығару көзделген теріс қылық не мемлекеттік әкімшілік қызметші лауазымын төмендету немесе қызметiне толық сәйкес еместiгi туралы ескерту түрiндегi алынбаған жазасы бола тұра жасалған терiс қылық өрескел терiс қылық болып табылады, ол үшін атқаратын лауазымынан босату түрiндегi жаза қолданылады.

22. Для рассмотрения материалов служебного расследования, исследования фактов, касающихся дисциплинарного проступка, и вынесения соответствующих рекомендаций, предусмотренных настоящими Правилами, в государственном органе создается дисциплинарная комиссия (далее – Комиссия).
23. Дисциплинарную ответственность государственных служащих категорий В-1, С-1, С-2, допустивших нарушение норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, рассматривает Комиссия по этике уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – Комиссия по этике), которая вырабатывает рекомендации о привлечении к дисциплинарной ответственности.
Положение о Комиссии по этике утверждается уполномоченным органом.
24. Дисциплинарная ответственность членов ревизионных комиссий областей, столицы, города республиканского значения, акимов городов областного значения, районов областей и районов в городах, административных государственных служащих категорий С-О-1, С-О-2, С-R-1, С-R-2, D-1, D-2, D-0-1, D-0-2, Е-1, Е-2, Е-R-1, Е-R-2, допустивших нарушение норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, рассматривается советами по этике уполномоченного органа по делам государственной службы в областях, городах республиканского значения, столице (далее – Совет по этике).
25. В случаях, когда в рамках одного дисциплинарного производства необходимо рассмотреть проступки нескольких административных государственных служащих разных категорий, дисциплинарная ответственность рассматривается органом либо должностным лицом, имеющим право рассматривать проступок служащего, имеющего более высокий статус (категорию).
26. Дисциплинарные проступки подразделяются на следующие виды:
1) незначительные;
2) значительные,
3) грубые.
Незначительным проступком является проступок, совершенный административным государственным служащим, не имеющим дисциплинарного взыскания, или после снятия ранее наложенного взыскания, за который налагается взыскание в виде замечания, выговора и строго выговора.
Значительным проступком является проступок, совершенный административным государственным служащим при наличии не снятого взыскания в виде замечания, выговора или строгого выговора, за который налагается взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии или понижения в должности. При этом, в случаях допущения дисциплинарных проступков, за совершение которых предусмотрено увольнение дисциплинарное взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии или понижения в должности по основаниям в соответствии с законодательством о государственной службе, дисциплинарное взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии или понижения в должности налагается независимо от наличия не снятого дисциплинарного взыскания.
Грубым проступком является проступок, за совершение которого предусмотрено увольнение по основаниям в соответствии с действующим трудовым законодательством, законодательством о государственной службе, либо совершенный административным государственным служащим при наличии не снятого взыскания в виде понижения в должности или предупреждения о неполном служебном соответствии, за который налагается взыскание в виде увольнения с занимаемой должности.

27. Осы Қағидалардың 20, 21, 23, 24-тармақтарында көрсетілген мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тәртіптік теріс қылықтары туралы мәліметтер уәкілетті адамға белгілі болған жағдайда, олар құзыретіне сәйкес Ұлттық комиссияға, Әдеп жөніндегі комиссияға, Өңірлік кадр комиссиясына немесе Әдеп жөніндегі кеңеске бір жұмыс күні ішінде қайта жолдауға жатады.
2. Тәртіптік жазаларды қолдану негiздерi мен жағдайлары
28. Мемлекеттік әкімшілік қызметшiнiң тәртіптік терiс қылық жасауы тәртіптік жаза қолдану үшiн негiз болып табылады.
29. Тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін мемлекеттік әкімшілік қызметшіге уәкілетті адам Заңда көзделген тәртіптік жазаларды қолдануы мүмкін.
30. Тәртіптік жаза жасалған тәртіптік терiс қылықтың ауырлығына, оны жасаған адамның кiнәсiнiң дәрежесiне сәйкес келуге тиiс.
31. Тәртіптік жазаның түрiн айқындаған кезде:
1) терiс қылықтың мазмұны мен сипаты;
2) терiс қылық жасалған кездегі мән-жай (орны, уақыты, әдісі және оны жасаудың өзге де жағдайлары), әкімшілік мемлекеттік қызметшінің кінәсі;
3) жасалған терiс қылық әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкiн келеңсiз зардаптар;
4) оны жасаған адамның бұрынғы мiнез-құлқы;
5) тиісті қызмет саласындағы жұмыс тәжірибесі;
6) қызметшiнiң жеке басын сипаттайтын өзге де мән-жайлар жинақтала есепке алынады.
32. Мемлекеттік әкімшілік қызметшi елеусiз терiс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсiнiктеме талап етiледi.
Егер жазбаша түсiнiктемесiнде мемлекеттік әкімшілік қызметшi осы терiс қылықты жасау фактісімен келiссе, онда уәкілетті адамның қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзбей ескерту, сөгiс немесе қатаң сөгiс түрiндегi жаза қолдану құқығы бар.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшi өзiнiң жазбаша түсiнiктемесiнде терiс қылық жасау фактісімен келiспесе, онда уәкілетті адамның бұйрығы бойынша осы Қағидаларда айқындалған тәртiпке сәйкес қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзiлуге тиiс.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшi жазбаша түсiнiктеме беруден бас тартқан жағдайда, персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) жұмыскерлері не уәкілетті лауазымды адамдар тиісті акт жасайды.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшінің жазбаша түсініктеме беруден бас тартуы қызметтік тергеп-тексеру жүргізуге кедергі болып табылмайды.
33. Лауазымын төмендету, қызметiне толық сәйкес еместiгi туралы және атқаратын лауазымынан босату түрiндегi тәртіптік жазалар Комиссияның тиiстi ұсынымдарына сәйкес жүргiзiлген қызметтiк тергеп-тексерудің нәтижелерi бойынша қолданылады.

27. Сведения о дисциплинарных проступках административных государственных служащих, указанных в пунктах 20, 21, 23, 24 настоящих Правил, о которых стало известно уполномоченному лицу, подлежат перенаправлению в течение одного рабочего дня в Национальную комиссию, Комиссию по этике, Региональную кадровую комиссию или Совет по этике в соответствии с их компетенцией.
2. Основания и условия наложения дисциплинарных взысканий
28. Основанием для наложения дисциплинарного взыскания является совершение административным государственным служащим дисциплинарного проступка.
29. За совершение дисциплинарного проступка уполномоченным лицом на административного государственного служащего могут быть наложены дисциплинарные взыскания, предусмотренные Законом.
30. Дисциплинарное взыскание должно соответствовать тяжести совершенного дисциплинарного проступка, степени вины лица, его совершившего.
31. При определении вида дисциплинарного взыскания учитываются в совокупности:
1) содержание и характер проступка;
2) обстоятельства, при которых проступок совершен (время, место, способ и другие обстоятельства его совершения), вина административного государственного служащего;
3) негативные последствия, которые повлек или мог повлечь совершенный проступок;
4) прежнее поведение лица, его совершившего;
5) опыт работы в соответствующей сфере деятельности;
6) иные обстоятельства, характеризующие личность административного государственного служащего.
32. При совершении административным государственным служащим незначительного проступка с него истребуется письменное объяснение.
Если в письменном объяснении административный государственный служащий согласен с фактом совершения им данного проступка, то уполномоченное лицо имеет право наложить взыскание в виде замечания, выговора или строгого выговора без проведения служебного расследования.
В случае, если административный государственный служащий в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им проступка, то по приказу уполномоченного лица должно быть проведено служебное расследование в соответствии с порядком, определенным настоящими Правилами.
В случае отказа административным государственным служащим дать письменное объяснение, работниками службы управления персоналом (кадровой службы) либо уполномоченными должностными лицами составляется соответствующий акт.
Отказ административного государственного служащего дать письменное объяснение не может служить препятствием для проведения служебного расследования.
33. Дисциплинарные взыскания в виде понижения в должности, предупреждения о неполном служебном соответствии и увольнения с занимаемой должности налагаются в соответствии с рекомендациями Комиссии по результатам проведенного служебного расследования.

34. Егер тәртіптік теріс қылықты мемлекеттік әкімшілік қызметке алғаш рет қабылданған адам жасаса, оған бекітілген тәлімгерден теріс қылық жасау фактісі бойынша жазбаша түсініктеме талап етіліп, ол Комиссия отырысында оның мүшелерінің назарына жеткізіледі.
35. Уәкілетті адам Ұлттық комиссияның, Әдеп жөніндегі комиссияның, Өңірлік кадр комиссиясының немесе Әдеп жөніндегі кеңестің ұсынымдары мен материалдарын қараған кезде қызметтік тергеп-тексерулер жүргізілмейді.
Уәкілетті адам Ұлттық комиссияның, Әдеп жөніндегі комиссияның, Өңірлік кадр комиссиясының немесе Әдеп жөніндегі кеңестің ұсынымына сәйкес он жұмыс күні ішінде тәртіптік жаза қолдану жөнінде шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы Ұлттық комиссияға, Әдеп жөніндегі комиссияға, Өңірлік кадр комиссиясына немесе Әдеп жөніндегі кеңеске үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
36. Бiрнеше мемлекеттік қызметшi бiрлесiп тәртіптік терiс қылық жасаған кезде тәртіптік жаза әрбір қызметшіге жеке қолданылады.
37. Жасалған тәртіптік терiс қылық үшiн бiр ғана тәртіптік жаза қолданылады.
38. Мемлекеттік әкімшілік қызметшiге тәртіптік жаза қолдану, егер оның іс-әрекетінде басқа жауаптылық түрлері байқалса, оны Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген басқа да жауаптылық түрлерiнен босатпайды.
3. Қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзу тәртiбi
39. Қызметтік тергеп-тексеру мемлекеттік әкімшілік қызметшінің тәртіптік теріс қылығы туралы материалдарды және мәліметтерді оның жасалу мән-жайын толық, жан-жақты және объективті айқындау мақсатында жинау мен тексеру жөніндегі қызмет болып табылады.
40. Мемлекеттік әкімшілік қызметшіні лауазымға тағайындау және лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адамға (бұдан әрі – лауазымды адам) оның теріс қылық жасағаны жөнінде мәлім болған күн тәртіптік теріс қылықтың анықталу күні болып саналады.
41. Тәртіптік жаза қолданған кезде Заңның 44-бабының 5, 6, 7-тармақтарында көзделген талаптар ескеріледі.
42. Қызметтiк тергеп-тексеру уәкілетті адамның бұйрығымен тағайындалады және персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) қызметтік тергеп-тексеруді жүргізу туралы актіні шығарған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде жүргiзедi. Бұл ретте, мүдделер қақтығысының болуы немесе олардың тәртіптік жауаптылығын қарау жағдайларын қоспағанда, бір тәртіптік іс жүргізу шеңберінде мемлекеттік әкімшілік қызметшінің тікелей басшысы қызметтік тергеп-тексеруге тартылады.
Қажет болған жағдайда қызметтік тергеп-тексеруге өзге мемлекеттік қызметшілер тартылады.

34. Если дисциплинарный проступок совершен лицом, впервые принятым на административную государственную должность, с закрепленного за данным лицом наставника по факту совершения проступка истребуется письменное объяснение, которое доводится до сведения членов Комиссии на его заседании.
35. При рассмотрении уполномоченным лицом рекомендаций и материалов Национальной комиссии, Комиссии по этике, Региональной кадровой комиссии или Совета по этике служебные расследования не проводятся.
Уполномоченным лицом решение о наложении взыскания принимается в течение десяти рабочих дней в соответствии с рекомендацией Национальной комиссии, Комиссии по этике, Региональной кадровой комиссии или Совета по этике.
О принятом решении сообщается в Национальную комиссию, Комиссию по этике, Региональную кадровую комиссию или Совет по этике в течение трех рабочих дней.
36. Дисциплинарные взыскания при совершении проступка, совершенного совместно несколькими государственными служащими, налагаются на каждого служащего в отдельности.
37. За совершенный дисциплинарный проступок налагается только одно дисциплинарное взыскание.
38. Применение к административному государственному служащему дисциплинарного взыскания, если в его действиях усматриваются другие виды ответственности, не освобождает его от других видов ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан.
3. Порядок проведения служебного расследования
39. Служебным расследованием является деятельность по сбору и проверке материалов и сведений о дисциплинарном проступке административного государственного служащего в целях полного, всестороннего и объективного выяснения обстоятельств его совершения.
40. Днем обнаружения дисциплинарного проступка считается день, когда должностному лицу, имеющему право назначения на должность и освобождения от должности административного государственного служащего, (далее - уполномоченное лицо) стало известно о совершении им проступка.
41. При наложении дисциплинарного взыскания учитываются требования, предусмотренные пунктами 5, 6, 7 статьи 44 Закона.
42. Служебные расследования назначаются актом уполномоченного лица и проводятся службой управления персоналом (кадровой службой) в срок не более десяти рабочих дней со дня издания акта о проведении служебного расследования. При этом, к служебному расследованию привлекается непосредственный руководитель административного государственного служащего, за исключением случаев наличия конфликта интересов либо рассмотрения их дисциплинарной ответственности в рамках одного дисциплинарного производства.
В случае необходимости к проведению служебного расследования привлекаются иные государственные служащие.

43. Комиссия құрамына кіретін адамдар қызметтік тергеп-тексеру жүргізуге тартылмайды.
44. Уәкілетті адамның осындай қызметтiк тергеп-тексеруді тағайындау туралы актісі болмаса, тергеп-тексерулерді жүргiзуге жол берiлмейдi.
45. Қызметтiк тергеп-тексерулер:
1) мемлекеттiк әкімшілік қызметшiнiң еңбекке уақытша жарамсыздығы;
2) мемлекеттік әкімшілік қызметшінің демалыста немесе iссапарда болуы;
3) мемлекеттік әкімшілік қызметшінің мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттердi орындау уақытында өз міндеттерін орындаудан босатылуы;
4) мемлекеттік әкімшілік қызметшінің даярлауда, қайта даярлауда, біліктілігін арттыру курстарында және тағылымдамада болуы;
5) мемлекеттік әкімшілік қызметшінің тәртіптік теріс қылық жасағаны туралы мемлекеттік органдардың актілеріне оның сот тәртібімен шағым жасауы кезеңінде тоқтатыла тұрады.
Қызметтiк тергеп-тексеру уәкілетті адамның шешімімен тоқтатылады және жандандырылады.
46. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетiлген мемлекеттік әкімшілік қызметшiлердiң тәртiптiк терiс қылықтары бойынша қызметтiк тергеп-тексерулер осы Қағидаларда белгiленген мерзiмде және тәртiппен Ұлттық комиссия төрағасының шешімімен тағайындалады.
Ұлттық комиссияның төрағасы қызметтік тергеп-тексеруді жүргізетін адамдардың құрамына Ұлттық комиссияның жұмыс органының не уәкілетті органның өкілін қоса отырып, қызметтік тергеп-тексеру жүргізуді олардың құзыреттеріне сәйкес тиісті мемлекеттік органға немесе лауазымды адамға, тапсыруы мүмкін.
47. Осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетiлген мемлекеттік әкімшілік қызметшiлердiң тәртiптiк терiс қылықтары бойынша қызметтiк тергеп-тексерулер осы Қағидаларда белгiленген мерзімде және тәртiппен Өңірлік кадр комиссиясы төрағасының шешімімен тағайындалады.
Өңірлік кадр комиссиясының төрағасы қызметтік тергеп-тексеруді жүргізетін адамдардың құрамына Өңірлік кадр комиссиясының жұмыс органының өкілін енгізе отырып, қызметтік тергеп-тексеру жүргізуді құзыретіне сәйкес тиісті мемлекеттік органға не лауазымды адамға, тапсыруы мүмкін.
48. Осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетiлген мемлекеттік әкімшілік қызметшiлердiң тәртiптiк терiс қылықтары бойынша қызметтiк тергеп-тексерулер уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен тағайындалады және осы Қағидаларда белгiленген мерзiмде және тәртiппен уәкiлеттi органның лауазымды адамдары жүргiзедi.
Қажет болған жағдайда уәкiлеттi орган қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзудi мемлекеттiк органның өзінің персоналды басқару қызметiне (кадр қызметіне) тапсыруы мүмкiн, бұл ретте уәкілетті органның өкілінің қатысуына жол беріледі.

43. Лица, входящие в состав Комиссии, к проведению служебного расследования не привлекаются.
44. Проведение служебных расследований без наличия акта уполномоченного лица о назначении такого расследования не допускается.
45. Служебные расследования приостанавливаются на период:
1) временной нетрудоспособности административного государственного служащего;
2) нахождения административного государственного служащего в отпуске или командировке;
3) освобождения административного государственного служащего от исполнения своих должностных обязанностей на время выполнения им государственных или общественных обязанностей;
4) нахождения административного государственного служащего на подготовке, переподготовке, курсах повышения квалификации и стажировке;
5) обжалования административным государственным служащим в судебном порядке актов государственных органов о совершении им дисциплинарного проступка.
Служебное расследование приостанавливается и возобновляется решением уполномоченного лица.
46. Служебные расследования по проступкам административных государственных служащих, указанных в пункте 20 настоящих Правил, назначаются решением председателя Национальной комиссии в сроки и порядке, установленные настоящими Правилами.
Председатель Национальной комиссии может поручить проведение служебного расследования соответствующему государственному органу либо должностному лицу в соответствии с их компетенцией с включением в состав лиц, проводящих служебное расследование, представителя рабочего органа Национальной комиссии либо уполномоченного органа.
47. Служебные расследования по проступкам административных государственных служащих, указанных в пункте 21 настоящих Правил, назначаются решением председателя Региональной кадровой комиссии в сроки и порядке, установленные настоящими Правилами.
Председатель Региональной кадровой комиссии может поручить проведение служебного расследования соответствующему государственному органу либо должностному лицу в соответствии с их компетенцией с включением в состав лиц, проводящих служебное расследование, представителя рабочего органа Региональной кадровой комиссии.
48. Служебные расследования по проступкам административных государственных служащих, указанных в пункте 23 настоящих Правил, назначаются приказом руководителя уполномоченного органа и проводятся должностными лицами уполномоченного органа по делам государственной службы в сроки и порядке, установленные настоящими Правилами.
В случае необходимости уполномоченный орган может поручить проведение служебного расследования службе управления персоналом (кадровой службе) самого государственного органа, при этом допускается участие представителя уполномоченного органа.

49. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетiлген мемлекеттік әкімшілік қызметшiлердiң тәртiптiк терiс қылықтары бойынша қызметтiк тергеп-тексерулер осы Қағидаларда белгiленген мерзімде және тәртiппен Әдеп жөніндегі кеңес төрағасының шешімімен тағайындалады және осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, оның жұмыс органы жүргiзедi.
50. Осы Қағидалардың 20, 21 және 23-тармақтарында көрсетiлген мемлекеттік әкімшілік қызметшiлер жазбаша түсiнiктемелерiнде терiс қылықпен келiссе, олардың тәртiптiк терiс қылықтары бойынша қызметтiк тергеп-тексерулер тағайындалмауы мүмкін.
Бұл жағдайда мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге қатысты материалдар Ұлттық комиссия төрағасының, уәкiлеттi орган басшысының, Өңірлік кадр комиссиясы төрағасының шешімімен лауазымға тағайындау және мемлекеттік лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адамға қызметшілерге қатысты тәртіптік жаза қолдану үшін жолданады.
51. Мемлекеттік әкімшілік қызметшiнiң терiс қылық жасауы туралы мәлiметтер: жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, құқық қорғау және өзге мемлекеттiк органдардың материалдары, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар, мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлiмше басшыларының қызметтiк жазбахаттары не мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері басшыларының тәртіптік теріс қылық жасаған адам жұмыс атқаратын салалық бағытына жетекшілік ететін мемлекеттік орган басшысының орынбасарымен келісілген ұсынымдары және өзге де материалдар болып табылады.
Материалдар жазбаша, сол сияқты өзге нысанда тіркелген мәлiметтердi, оның ішінде бейнематериалдарды қамтуы мүмкiн.
52. Қызметтiк тергеп-тексеру барысында персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) не уәкiлеттi лауазымды адамдар терiс қылықтың жасалу мән-жайларына қатысты барлық материалдар мен мәлiметтердi және тергеп-тексерудiң өзге де негiздерiн жан-жақты әрi толық жинап, материалдарды тиісті дәлелді қорытындымен Комиссияның қарауына ұсынады.
53. Ұлттық комиссия, Әдеп жөніндегі комиссия, Өңірлік кадр комиссиясы, Әдеп жөніндегі кеңес немесе Комиссия терiс қылық туралы материалдарды қарағанға дейiн персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) не уәкiлеттi лауазымды адамдар қызметшiден жазбаша түсiнiктеме талап етеді.
54. Өзіне қатысты қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзiлiп жатқан мемлекеттік әкімшілік қызметшiнiң жазбаша түсiнiктеме беруден бас тартуы қызметтiк тергеп-тексеру материалдарын Ұлттық комиссияның, Әдеп жөніндегі комиссияның, Өңірлік кадр комиссиясының, Әдеп жөніндегі кеңестің, Комиссияның қарауына жiберуге және жаза қолдану туралы шешiм қабылдауға кедергi бола алмайды. Бұл жағдайда персоналды басқару қызметiнiң (кадр қызметінің) жұмыскері не уәкiлеттi лауазымды адамдар жазбаша түсініктеме беруден бас тарту туралы еркін нысанда акт жасайды.

49. Служебные расследования по проступкам административных государственных служащих, указанных в пункте 24 настоящих Правил, назначаются решением председателя Совета по этике и проводятся его рабочим органом в порядке, установленном настоящими Правилами, с учетом особенностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
50. Служебные расследования по проступкам административных государственных служащих, указанных в пунктах 20, 21 и 23 настоящих Правил, могут не назначаться, если в письменных объяснениях служащие согласны с фактом совершения ими проступка.
В этом случае материалы в отношении административных государственных служащих по решению председателя Национальной комиссии, руководителя уполномоченного органа, председателя Региональной кадровой комиссии направляются должностному лицу, имеющему право назначения и освобождения от должности, для наложения на служащих дисциплинарных взысканий.
51. Сведениями о совершении дисциплинарного проступка административным государственным служащим являются: обращения физических и юридических лиц, материалы правоохранительных и иных государственных органов, публикации в средствах массовой информации, служебные записки либо представления руководителей структурных подразделений государственных органов, согласованные с заместителем руководителя государственного органа, курирующего отраслевое направление, в котором работает лицо, совершившее дисциплинарный проступок, и иные материалы.
Материалы могут содержать сведения, зафиксированные как в письменной, так и иной форме, в том числе видео материалы.
52. В ходе служебного расследования служба управления персоналом (кадровая служба) либо уполномоченные должностные лица всесторонне и полно собирают все материалы и сведения, касающиеся обстоятельств совершения дисциплинарного проступка и иных оснований расследования, и представляют материалы с соответствующим мотивированным заключением на рассмотрение Комиссии.
53. До рассмотрения материалов о дисциплинарном проступке Национальной комиссией, Комиссией по этике, Региональной кадровой комиссией, Советом по этике или Комиссией от служащего службой управления персоналом (кадровой службой) либо уполномоченными должностными лицами истребуется письменное объяснение.
54. Отказ административного государственного служащего, в отношении которого ведется служебное расследование, дать письменное объяснение не может служить препятствием для направления материалов служебного расследования на рассмотрение Национальной комиссии, Комиссии по этике, Региональной кадровой комиссии, Совета по этике, Комиссии и принятия решения о наложении взыскания. В этом случае работником службы управления персоналом (кадровой службы) либо уполномоченными должностными лицами в произвольной форме составляется акт об отказе в даче письменного объяснения.

55. Өзіне қатысты тәртiптiк жауаптылығы қаралатын мемлекеттік әкімшілік қызметші қызметтік тергеп-тексеру материалдарымен өз қолын қойып танысудан бас тартқан жағдайда, персоналды басқару қызметiнiң (кадр қызметінің) жұмыскерлерi не уәкiлеттi лауазымды адамдар тиісті акт жасайды.
4. Тәртiптiк комиссияны қалыптастыру және оның жұмыс тәртiбi
56. Комиссия уәкілетті адамның актісімен қалыптастырылады және мемлекеттiк органның жұмыскерлері қатарындағы Комиссия төрағасынан, мүшелерінен тұрады.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны, төрағаны қоса алғанда, тақ санды құрауға және комиссия құрамы мемлекеттік органның түрлі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдерінен құралуға тиіс.
Орталық атқарушы органдарда жауапты хатшы Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, төрағаны қоса алғанда, кемінде жеті мүшеден тұратын құрамын жасақтайды, оның үштен екісі құрылымдық бөлімшелердің өкілдерінен құрылуға тиіс. Комиссияның төрағасы оның мүшелері қатарынан сайланады.
Персоналды басқару қызметiнiң (кадр қызметінің) басшысы айқындайтын персоналды басқару қызметiнiң (кадр қызметінің) өкiлi Комиссияның хатшысы болып табылады. Комиссия жұмысының барлық материалдары персоналды басқару қызметiнде (кадр қызметінде) сақталады. Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және дауыс беруге қатыспайды.
Мемлекеттік саяси қызметшілер, сондай-ақ уәкілетті адамдар Комиссия құрамына кірмейді.
57. Өзiнiң жақын туысы немесе жекжаты болып табылатын қызметшiге қатысты немесе Комиссия мүшесiнiң осы тергеп-тексеруге тiкелей немесе жанама мүдделiлiгi болса, Комиссия мүшесi терiс қылыққа қатысты қызметтiк тергеп-тексеру материалдарын қарауға және фактілерді зерттеуге қатыспайды.
Комиссия мүшесінде қызметтік тергеп-тексеру бойынша тікелей немесе жанама мүдделілік болған жағдайда, бұл туралы ол мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді лауазымға тағайындау және мемлекеттік лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адамды дереу хабардар етуге міндетті.
58. Комиссия өз отырысында қызметтiк тергеп-тексеру материалдарын қарайды және тәртіптік терiс қылыққа қатысты фактілерді зерттейдi, өзіне қатысты қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзiлген мемлекеттік әкімшілік қызметшiнiң және тергеп-тексеру жүргiзген персоналды басқару қызметiнің (кадр қызметінің) не уәкiлеттi лауазымды адамдардың түсiнiктемелерiн тыңдайды. Комиссияның куәларды тыңдауға және терiс қылыққа қатысы бар кез келген фактілерді зерттеуге де құқығы бар. Отырыс өткiзiлетiн күндi төраға айқындайды, ол туралы персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) Комиссия мүшелері мен мемлекеттік әкімшілік қызметшiні хабардар етеді.
Комиссия отырысында қызметтік тергеп-тексеру материалдары, егер өзіне қатысты тәртiптiк жауаптылығы қаралатын қызметші отырыс өткiзілгенге дейiн кемінде үш жұмыс күні бұрын Комиссия отырысының өткізілетін уақыты мен орны туралы тиісінше хабарландар етілсе және аталған материалдармен таныстырылса, оның қатысуынсыз қаралуы мүмкiн.

55. В случае отказа административного государственного служащего, в отношении которого рассматривается дисциплинарная ответственность, подтвердить своей подписью ознакомление с материалами служебного расследования, работниками службы управления персоналом (кадровой службы) либо уполномоченными должностными лицами составляется соответствующий акт.
4. Порядок формирования и работы дисциплинарной комиссии
56. Комиссия формируется актом уполномоченного лица и состоит из председателя, членов Комиссии из числа работников государственного органа.
Общее количество членов Комиссии, включая председателя, должно составлять нечетное число, и состав комиссии должен состоять из представителей различных структурных подразделений государственного органа.
В центральных исполнительных органах ответственный секретарь осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии, формирует ее состав в количестве не менее чем из семи членов, две трети из которых должна состоять из представителей структурных подразделений, в том числе председателя. Председатель Комиссии избирается из числа ее членов.
Секретарем Комиссии является представитель службы управления персоналом (кадровой службы), который определяется руководителем службы управления персоналом (кадровой службой). Все материалы работы Комиссии хранятся в службе управления персоналом (кадровой службе). Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы и не принимает участие в голосовании.
Политические государственные служащие, а также уполномоченные лица не могут входить в состав Комиссии.
57. Член Комиссии не участвует в рассмотрении материалов служебного расследования и исследовании фактов, касающихся дисциплинарного проступка, в отношении служащего, являющегося его близким родственником или свойственником, или если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в данном расследовании.
В случае, если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в расследовании, то он обязан незамедлительно информировать об этом лицо, имеющее право назначения на должности и освобождения от должностей административных государственных служащих.
58. Комиссия на своем заседании рассматривает материалы служебного расследования и исследует факты, касающиеся дисциплинарного проступка, заслушивает объяснения административного государственного служащего, в отношении которого проведено служебное расследование, и представителей службы управления персоналом (кадровой службы) либо уполномоченных должностных лиц, проводивших расследование. Комиссия также имеет право заслушать свидетелей и исследовать любые факты, касающиеся проступка. День проведения заседания определяется председателем, о чем уведомляются члены Комиссии и административный государственный служащий службой управления персоналом (кадровой службой).
Рассмотрение материалов служебного расследования на заседании Комиссии может происходить без участия административного государственного служащего, в отношении которого рассматривается дисциплинарная ответственность, если он был надлежащим образом извещен о времени и месте заседания Комиссии и ознакомлен с указанными материалами не менее чем за три рабочих дня до проведения заседания.

59. Осы Қағидаларда тиісінше хабарлау деп мемлекеттік әкімшілік қызметшіні тікелей өзіне жұмыс орны бойынша хатпен немесе онымен бірге тұрып жатқан кәмелетке толған отбасы мүшелерінің біріне қолын қойғызып, не хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, тапсырыс хатпен немесе жеделхатпен табыс етілетін хабарлау танылады.
Тәртіптік жауаптылыққа тартылатын мемлекеттік әкімшілік қызметші өзінің мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы өзгерген жағдайда қызметтік тергеп-тексеру кезінде бұл туралы персоналды басқару қызметіне (кадр қызметіне) жазбаша хабарлайды.
Мұндай хабарлама болмаған жағдайда, хабарлау, шақыру соңғы белгілі мекенжайға, ұялы байланыстың абоненттік нөміріне немесе электрондық мекенжайға жіберіледі және егер қызметші бұл мекенжайда енді тұрмаса немесе жоқ болса да, осы ұялы байланыстың абоненттік нөмірін немесе электрондық мекенжайын пайдаланбайтын болса да, жеткізілді деп саналады.
60. Мемлекеттік әкімшілік қызметші Комиссияның отырысына қатысудан жазбаша түрде бас тарта алады.
61. Комиссия отырысы оған Комиссия мүшелерiнің кемiнде төрттен үшi қатысса, құқықты болып саналады.
62. Қызметтік тергеп-тексеру материалдарын қарау кезінде Комиссия мынадай мәселелерді:
1) қызметшінің тәртіптік жауаптылығын қарау үшін негіз болып отырған нақты іс-әрекет (әрекетсіздік) орын алғанын-алмағанын;
2) бұл іс-әрекеттiң (әрекетсіздіктің) теріс қылық болып табылатынын-табылмайтынын және ол қай заңнама нормаларын бұза отырып жасалғанын;
3) мемлекеттік әкімшілік қызметші осы тәртіптік теріс қылықты жасағанын-жасамағанын;
4) мемлекеттік әкімшілік қызметшінің осы теріс қылықты жасауда кiнәсі байқалатынын-байқалмайтынын;
5) мемлекеттік әкімшілік қызметшіні тәртіптік жауаптылыққа тарту мерзімдерінің сақталғанын-сақталмағанын;
6) мемлекеттік әкімшілік қызметші қызметтік тергеп-тексеру материалдарымен танысқанын-таныспағанын;
7) мемлекеттік әкімшілік қызметшіге қатысты тәртіптік жазаның қандай түрін белгілеу ұсынылатынын-ұсынылмайтынын шешеді;
8) осы Қағидалардың 31-тармағында көзделген өзге де мән-жайларды зерделейді.
63. Комиссия отырысының барысы Қағидалардың 62-тармағында көрсетілген мәселелер бойынша Комиссия шешімдері тіркелетін хаттама түрінде ресімделеді, оған Комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды, содан кейін персоналды басқару қызметі өзіне қатысты оның тәртiптiк жауаптылығы қаралатын қызметшіні таныстырады.
Орталық атқарушы органдарда персоналды басқару қызметі тәртіптік комиссия хаттамасымен және өткізілген қызметтік тергеп-тексерудің басқа материалдарымен құрылымдық бөлімшенің басшысын және қызметшінің жұмысына жетекшілік ететін аталған мемлекеттік орган басшысының орынбасарын да таныстырады.
Хаттамаға отырыстың стенограммасы қоса берілуі, сондай-ақ отырыс барысы техникалық құралдар арқылы тіркелуі мүмкін. Тәртіптік жауаптылық мәселелерін қарау мемлекеттік құпияларды қамтитын жағдайларды қоспағанда, отырыс уақытында мемлекеттік әкімшілік қызметші техникалық жазба құралдарын пайдалана алады. Техникалық жазба құралдарын пайдалану конкурс комиссиясы отырысының өтуіне кедергі келтірмеуге тиіс.
Комиссияның техникалық құралдарды қолданғаны туралы Комиссия отырысының хаттамасында белгі жасалады.

59. Надлежащим извещением в настоящих Правилах признается извещение административного государственного служащего письмом по месту работы либо заказным письмом или телеграммой, в случае отсутствия его на работе, которые вручаются ему лично или кому-то из совместно проживающих с ним совершеннолетних членов семьи под расписку, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова.
Административный государственный служащий, привлекаемый к дисциплинарной ответственности, в случаях перемены своего адреса, абонентского номера сотовой связи, электронного адреса, письменно сообщает об этом службе управления персоналом (кадровой службе) во время служебного расследования.
При отсутствии такого сообщения, извещение, вызов посылаются по последнему известному адресу, абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу и считаются доставленными, хотя служащий по этому адресу более не проживает или не находится, не использует этот абонентский номер сотовой связи или электронный адрес.
60. Административный государственный служащий может письменно отказаться от участия на заседании Комиссии.
61. Заседание Комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее трех четвертей ее членов.
62. При рассмотрении материалов служебного расследования Комиссия разрешает следующие вопросы:
1) имело ли место конкретное действие (бездействие), являющееся основанием для рассмотрения дисциплинарной ответственности служащего;
2) является ли это действие (бездействие) дисциплинарным проступком, и в нарушение каких норм законодательства Республики Казахстан оно совершено;
3) совершен ли этот дисциплинарный проступок административным государственным служащим;
4) усматривается ли вина административного государственного служащего в совершении этого дисциплинарного проступка;
5) соблюдены ли сроки привлечения к дисциплинарной ответственности административного государственного служащего;
6) ознакомлен ли административный государственный служащий с материалами служебного расследования;
7) какой вид взыскания рекомендуется наложить на административного государственного служащего;
8) иные обстоятельства, предусмотренные пунктом 31 настоящих Правил.
63. Ход заседания Комиссии оформляется в виде протокола, в котором фиксируются решения Комиссии по вопросам, указанным в пункте 62 настоящих Правил. Протокол подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии, после чего служба управления персоналом ознакамливает с ним служащего, в отношении которого рассматривается вопрос об его дисциплинарной ответственности.
В центральных исполнительных органах служба управления персоналом также ознакамливает с протоколом дисциплинарной комиссии и другими материалами проведенного служебного расследования руководителя структурного подразделения и заместителя руководителя данного государственного органа, курирующего деятельность служащего.
К протоколу может прилагаться стенограмма заседания, а ход заседания фиксироваться с помощью технических средств. Во время заседания административный государственный служащий также может использовать технические средства записи, за исключением случаев, когда рассмотрение вопросов дисциплинарной ответственности затрагивает государственные секреты. Использование технических средств записи не должно мешать ходу заседания дисциплинарной комиссии.
О применении Комиссией технических средств производится отметка в протоколе заседания Комиссии.

64. Комиссия ұсынымдары ашық дауыс беру жолымен қабылданады және уәкілетті адамға жiберіледi. Комиссия мүшелерi дауыс беру кезiнде қалыс қалмайды және отырыстарға алмасу құқығынсыз қатысады.
Комиссияның қызметіне қандай да бір араласуға жол берілмейді.
65. Көпшіліктің шешімімен келіспеген Комиссия мүшесі өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде білдіре алады, оны Комиссия төрағасына ұсынады және оны Комиссия отырысының хаттамасына тіркейді.
66. Тәртіптік терiс қылық жасалғанын растайтын фактілер болған жағдайда, Комиссия жаза қолданудың орындылығы мен оның түрi туралы уәкілетті адамға ұсыным береді.
Жеткілікті негіздер болған жағдайда, Комиссия ұсынымдарда қызметшінің тәртіптік жауаптылығын қарау барысында белгіленген заң бұзушылық фактілерін, теріс қылықтың жасалуына ықпал еткен себептер мен шарттарды және қабылдау үшін қажет шараларды көрсетеді.
67. Комиссия өз жұмысында уәкiлеттi органмен өзара iс-қимыл жасайды және уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша есептер бередi.
5. Тәртіптік жазаларды қолдану тәртiбi
68. Уәкілетті адам мынадай шешiмдер қабылдайды:
1) тиiстi тәртіптік жаза қолданады;
2) жазаны қолдану мерзімдері шегінде материалдарды қосымша қызметтiк тергеп-тексеруге жiбередi;
3) қолданыстағы еңбек заңнамасына және мемлекеттiк қызмет туралы заңнамаға сәйкес негiздер бойынша қызметтен шығару көзделген тәртіптік теріс қылық жасаған жағдайды қоспағанда, мемлекеттік әкімшілік қызметшінің қызметі жөнінде оның құрылымдық бөлімшесі басшысының оң пікірі бар болған жағдайда тәртіптік жаза қолданылмайды.
69. Қосымша қызметтiк тергеп-тексеру материалдарын өзге құрамдағы Комиссия қарайды.
70. Уәкілетті адам тәртіптік жаза жасау фактісі болған жағдайда, қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік әкімшілік қызметшіге тәртіптік жаза қолданбау туралы шешім қабылдау себептері жөнінде Комиссияға жазбаша хабарлайды.
71. Жаза қолданылған адамды қолданылған тәртіптік жаза туралы тиісті мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) қолын қойдырып, жазаның қолданылуы туралы акт шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді. Жаза қолданылған адам өз қолын қойып танысудан бас тартқан жағдайда, бұл туралы жаза қолдану туралы актіге тиісті жазба жасалады не акт жасалады.
Жаза қолданылған адамды тәртіптік жаза қолдану туралы актімен таныстыру мүмкін болмаған жағдайда, персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) оған актінің көшірмесін хабарламалы хатпен жолдайды.

64. Рекомендации Комиссии принимаются путем открытого голосования и направляются уполномоченному лицу. Члены Комиссии не воздерживаются при голосовании и участвуют в заседаниях без права замены.
Не допускается какое-либо вмешательство в деятельность Комиссии.
65. Член Комиссии, не согласный с решением большинства, может изложить в письменном виде свое особое мнение, которое вручается председателю Комиссии и приобщается им к протоколу заседания Комиссии.
66. При наличии фактов, подтверждающих совершение дисциплинарного проступка, Комиссия выносит рекомендации уполномоченному лицу о целесообразности наложения взыскания и его виде.
Комиссия при наличии достаточных оснований в рекомендациях указывает на установленные в ходе рассмотрения дисциплинарной ответственности служащего факты нарушения законодательства, причины и условия, способствовавшие совершению проступка, и необходимые для принятия соответствующие меры.
67. Комиссия в своей работе взаимодействует с уполномоченным органом и представляет отчеты по утвержденной уполномоченным органом форме.
5. Порядок наложения дисциплинарных взысканий
68. Уполномоченное лицо принимает следующие решения:
1) налагает соответствующее дисциплинарное взыскание;
2) направляет материалы на дополнительное служебное расследование в пределах сроков наложения взыскания:
3) не налагает дисциплинарное взыскание при наличии положительного отзыва о деятельности административного государственного служащего от его руководителя структурного подразделения, за исключением случая совершения дисциплинарного проступка, за которое предусмотрено увольнение по основаниям в соответствии с действующим трудовым законодательством и законодательством о государственной службе.
69. Материалы дополнительного служебного расследования рассматриваются Комиссией в ином составе.
70. Уполномоченное лицо письменно уведомляет Комиссию о причинах принятия решения о неналожении дисциплинарного взыскания на административного государственного служащего по результатам служебного расследования при наличии факта совершения дисциплинарного взыскания.
71. О наложенном дисциплинарном взыскании лицо, подвергнутое взысканию, ставится в известность службой управления персоналом (кадровой службой) соответствующего государственного органа в течение трех рабочих дней со дня издания акта о наложении взыскания под роспись. В случае отказа лица, подвергнутого взысканию, подтвердить своей подписью ознакомление, об этом делается соответствующая запись в акте о наложении взыскания либо составляется акт.
В случае невозможности ознакомить с актом о наложении взыскания лица, подвергнутого взысканию, служба управления персоналом (кадровая служба) направляет ему копию акта письмом с уведомлением.

72. Мемлекеттік әкімшілік қызметшiге қатысты қолданылған тәртіптік жаза тиiстi мемлекеттiк органның отырысында, оның алқасында немесе осы жазаны қолданған уәкілетті адам айқындайтын қызметшiлердiң қатысуымен жариялануы мүмкін.
73. Егер қызметтiк тергеп-тексеру нәтижесiнде мемлекеттік әкімшілік қызметшi қылмыстық әрекет не әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгiлерi бар ықтимал iс-әрекетке жол бергенi туралы қорытынды жасалса, уәкілетті адам құқық қорғау немесе өзге органдарға жинақталған материалдарды дереу жолдайды.
Құқық қорғау органы мемлекеттік қызметшіге қатысты қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді тоқтатқан жағдайда, бірақ оның әрекетінде тәртіптік теріс қылық белгілері бар болса, іс бойынша материалдар уәкілетті органға жолданады.
74. Тәртіптік жаза уәкілетті адамның тәртіптік жауаптылыққа тартылатын әкімшілік мемлекеттік қызметшінің құрылымдық бөлімшесінің тікелей басшысымен және мемлекеттік органның басшылығымен келісілген бұйрықтарын, өкiмдерiн шығару арқылы қолданылады.
75. Тәртіптік жаза қолдану туралы актiде жаза қолданылатын адам, жасағаны үшін жаза қолданылып отырған терiс қылық және жазаның түрi көрсетiледi.
76. Персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) тәртіптік жаза қолдану туралы актіні тәртіптік жауаптылыққа тартылатын мемлекеттік әкімшілік қызметшінің құрылымдық бөлімшесінің тікелей басшысына және мемлекеттік органның басшылығына танысу үшін жолдайды.
77. Алынбаған тәртіптік жазалар туралы мәлiметтер мен актiлерді мемлекеттiк органның персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) қызметшiнiң қызметтiк тiзiмiне енгiзу арқылы есепке алуға тиiс.
Мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды жасаған қызметшiлерге уәкілетті адам қолданған жазалар туралы мәлiметтердi персоналды басқару қызметi (кадр қызметі) құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органға мiндеттi түрде табыс етуге тиіс.
78. Тәртіптік жаза қолданылған күннен бастап алты ай iшiнде мемлекеттік әкімшілік қызметшiге жаңа жаза қолданылмаса, онда оған жаза қолданылмаған болып саналады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшінің лауазымын төмендету түріндегі жазаның алынуы оның бұрын атқарған лауазымына қайта орналасуына алып келмейді.
79. Егер мемлекеттік әкімшілік қызметшi жаңа тәртіптік терiс қылық жасамаса және бұл ретте өзiн адал қызметкер ретiнде көрсетсе, тәртіптік жаза алты ай өткенге дейiн алып тасталуы мүмкiн.

72. Наложенное дисциплинарное взыскание может быть объявлено административному государственному служащему на заседании соответствующего государственного органа, его коллегии или в присутствии служащих, определяемых уполномоченным лицом, наложившим это взыскание.
73. Если в результате служебного расследования будет сделан вывод о том, что административный государственный служащий допустил действия, имеющие возможные признаки состава уголовного преступления либо административного правонарушения, уполномоченное лицо незамедлительно передает полученные материалы в правоохранительные или иные органы.
В случаях прекращения правоохранительным органом производства по уголовному делу в отношении государственного служащего, но при наличии в его действиях признаков дисциплинарного проступка, материалы по делу направляются в уполномоченный орган.
74. Дисциплинарные взыскания налагаются путем издания приказов, распоряжений уполномоченного лица, согласованных с непосредственным руководителем структурного подразделения административного служащего, привлекаемого к дисциплинарной ответственности, и руководством государственного органа.
75. В акте о наложении дисциплинарного взыскания указываются лицо, на которое налагается взыскание, проступок, за совершение которого налагается взыскание, и вид взыскания.
76. Акт о наложении дисциплинарного взыскания службой управления персоналом (кадровой службой) направляется для ознакомления непосредственному руководителю структурного подразделения административного служащего, привлекаемого к дисциплинарной ответственности, и руководству государственного органа.
77. Сведения и акты о не снятых дисциплинарных взысканиях подлежат учету службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа путем занесения в послужной список служащего.
Сведения о дисциплинарных взысканиях, наложенных уполномоченным лицом на служащих, допустивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, подлежат обязательному представлению службой управления персоналом (кадровой службой) в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.
78. Если в течение шести месяцев со дня наложения взыскания административный государственный служащий не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не подвергавшимся взысканию.
Снятие взыскания в виде понижения в должности с административного государственного служащего не влечет его восстановление в ранее занимаемой должности.
79. Дисциплинарное взыскание может быть снято до истечения шести месяцев, если административный государственный служащий не совершил нового проступка и при этом проявил себя как добросовестный работник.

3. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы № 321 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 58, 562-құжат).
4. «Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметіне жыл сайынғы бағалау жүргізу және оларды аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы № 327 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 1, 1-құжат).
5. «Мемлекеттік қызмет өткеру тәртібі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 10 наурыздағы № 357 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 15, 141-құжат).
6. «Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшісі антының мәтінін және Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшілерінің ант беру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 13 сәуірдегі № 372 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 19, 200-құжат).
7. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір Жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 22 мамырдағы № 401 Жарлығы.
8. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 9 қазандағы № 459 Жарлығы.
9. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 11 мамырдағы № 605 Жарлығының 1-тармағының 1), 3) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 18, 222-құжат).
10. «Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр актiлерiне өзгерiстер енгiзу және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 11 қаңтардағы № 2019 Жарлығының күшi жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 13 қарашадағы № 720 Жарлығының 1-тармағының 3), 5) тармақшалары.
11. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 21 маусымдағы № 895 Жарлығының 1-тармағының 2), 3) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 18, 196-құжат).
12. «Қазақстан Республикасы Президентiнiңкейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 24 қыркүйектегі № 951 Жарлығының 1-тармағының 3) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 32, 339-құжат).

3. Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года № 321 «Об утверждении Правил наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих» (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 58, ст. 562).
4. Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года № 327 «Об утверждении Правил проведения ежегодной оценки деятельности и аттестации административных государственных служащих» (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 1, ст. 1).
5. Указ Президента Республики Казахстан от 10 марта 2000 года № 357 «Об утверждении Положения о порядке прохождения государственной службы» (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 15, ст. 141).
6. Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2000 года № 372 «Об утверждении текста присяги политического государственного служащего Республики Казахстан и Правил принесения присяги политическими государственными служащими Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 19, ст. 200).
7. Указ Президента Республики Казахстан от 22 мая 2000 года № 401 «О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
8. Указ Президента Республики Казахстан от 9 октября 2000 года № 459 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
9. Подпункты 1), 3) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 11 мая 2001 года № 605 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 18, ст. 222).
10. Подпункты 3), 5) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2001 года № 720 «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 11 января 1995 года № 2019».
11. Подпункты 2), 3) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 21 июня 2002 года № 895 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 18, ст. 196).
12. Подпункт 3) пункта 1 Указа Республики Казахстан от 24 сентября 2002 года № 951 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 58, ст. 559; 2002 г., № 18, ст. 196).

13. «Қазақстан Республикасы Президентiнiң мемлекеттiк қызмет мәселелерiжөнiндегiкейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 1071 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 15, 149-құжат).
14. «Қазақстан Республикасы Президентiнiңкейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы № 1094 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 20,
201-құжат).
15. «Қазақстан Республикасы Президентiнiңкейбiр жарлықтарына өзгерiстер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 23 сәуірдегі № 1350 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 19, 234-құжат).
16. «Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 10 наурыздағы № 357 Жарлығына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 29 наурыздағы № 1322 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 14, 172-құжат).
17. «Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 7 мамырдағы № 1362 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 21, 265-құжат).
18. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 3 тамыздағы № 1415 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы.
19. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 7 қыркүйектегі № 1435 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 33, 439-құжат).
20. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметшiлерiн даярлау, қайта даярлау және олардың біліктiлігін арттыру қағидаларын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы № 1457 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 37, 483-құжат).
21. «Қазақстан Республикасы Президентiнiңкейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 23 наурыздағы № 1528 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы.
22. «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққы қарсы іс-қимыл агенттігінің Астана және Алматы қалаларындағы, облыстардағы тәртіптік кеңестері және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбiр жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 30 маусымдағы № 1598 Жарлығының 1-тармағының 3), 4), 5) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 27, 329-құжат).

13. Указ Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 1071 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан по вопросам государственной службы» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 149).
14. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года № 1094 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 20, ст. 201).
15. Подпункт 1) пункта 1Указа Президента Республики Казахстан от 23 апреля 2004 года № 1350 «О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 19, ст. 234).
16. Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2004 года № 1322 «О внесении дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 10 марта 2000 года № 357» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 172).
17. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 7 мая 2004 года № 1362 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 265).
18. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 3 августа 2004 года № 1415 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
19. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2004 года № 1435 «О внесении дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 33, ст. 439).
20. Указ Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года № 1457 «Об утверждении Правил подготовки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 37, ст. 483).
21. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 23 марта 2005 года № 1528 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан».
22. Подпункты 3), 4), 5) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 30 июня 2005 года № 1598 «О дисциплинарных советах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в городах Астане и Алматы, областях и внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 27, ст. 329).

23. «Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 8 шілдедегі № 1611 Жарлығының 2-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 29, 362-құжат).
24. «Қазақстан Республикасы Президентiнiңкейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 13 шілдедегі № 1614 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 30, 380-құжат).
25. «Қазақстан Республикасы Президентiнiңкейбiр жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 6 маусымдағы № 131 Жарлығының 1-тармағының 3) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 23, 229-құжат).
26. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 20 қазандағы № 206 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 39, 429-құжат).
27. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 қарашадағы № 446 Жарлығының 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 43, 499-құжат).
28. «Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдарын оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 501 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 49, 599-құжат).
29. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 19 ақпандағы № 542 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 9, 89-құжат).
30. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 911 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 2, 12-құжат).
31. «Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 1066 Жарлығының 4-тармағының 3) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 51, 466-құжат).
32. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 18 ақпандағы № 1157 Жарлығының 1-тармағының 1), 2) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 19, 229-құжат).

23. Подпункт 2) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 8 июля 2005 года № 1611 «Вопросы Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 29, ст. 362).
24. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 13 июня 2005 года № 1614 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 30, ст. 380).
25. Подпункт 3) пункт 1 Указа Президента Республики Казахстан от 6 июня 2006 года № 131 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 23, ст. 229).
26. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 20 октября 2006 года № 206 «О внесении изменения и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 39, ст. 429).
27. Подпункты 1), 2), 3), 4), 5) и 8) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 27 ноября 2007 года № 446 «О внесении дополнений и изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 43, ст. 499).
28. Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 501 «О мерах по оптимизации должностей государственных служащих» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 49, ст. 599).
29. Указ Президента Республики Казахстан от 19 февраля 2008 года № 542 «О внесении дополнения и изменения в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 9, ст. 89).
30. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 911 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 2, ст. 12).
31. Подпункт 3) пункта 4 Указа Президента Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 1066 «О некоторых вопросах реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 51, ст. 466).
32. Подпункты 1), 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года № 1157 «О внесении дополнений и изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 19, ст. 229).

33. «Өңірлерде сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарын жетілдіру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 67 Жарлығының 6-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 37, 438-құжат).
34. «Назарбаев орталығы» көп функциялы ғылыми-талдамалық және гуманитарлық-ағартушылық мемлекеттік мекемесінің жарғысын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 5 наурыздағы № 278 Жарлығының 2-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 35, 457-құжат).
35. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 344 Жарлығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 58, 793-құжат).
36. «Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы «Орталық коммуникациялар қызметі» республикалық мемлекеттік мекемесін құру және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 5 қазандағы № 403 Жарлығының 7-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 74, 1067-құжат).
37. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір Жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 16 қарашадағы № 435 Жарлығының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 80, 1178-құжат).
38. «Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 523 Жарлығының 4-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 19, 320-құжат).
39. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 526 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 20, 331-құжат).
40. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 527 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж.,№ 21, 339-құжат).
41. «Мемлекеттік әкімшілік қызметші антының мәтінін және Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің ант беру тәртібін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 29 желтоқсандағы № 319 және «Қазақстан Республикасының мемлекеттік саяси қызметшілері антының мәтінін және Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшілерінің ант беру тәртібін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 13 сәуірдегі № 372 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 шілдедегі № 601 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 40, 574-құжат).

33. Подпункт 1) пункта 6 Указа Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 67 «О совершенствовании органов внешнего государственного финансового контроля в регионах» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 37, ст. 438).
34. Подпункт 1) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 5 марта 2012 года № 278 «Об утверждении Устава многофункционального научно-аналитического и гуманитарно-просветительского государственного учреждения «Назарбаев центр» и внесении дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 35, ст. 457).
35. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 июня 2012 года № 344 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, от 2012 г., № 58, ст. 793).
36. Подпункт 1) пункта 7 Указа Президента Республики Казахстан от 5 октября 2012 года № 403 «О создании республиканского государственного учреждения «Служба центральных коммуникаций» при Президенте Республики Казахстан и внесении дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 74, ст. 1067).
37. Пункт 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 ноября 2012 года № 435 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 80, ст. 1178).
38. Подпункт 1) пункта 4 Указа Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 523 «Об утверждении Реестра должностей государственных служащих» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 19, ст. 320).
39. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 526 «О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 20, ст. 331).
40. Указ Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 527 «О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 21, ст. 339).
41. Указ Президента Республики Казахстан от 24 июля 2013 года № 601 «О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 29 декабря 1999 года № 319 «Об утверждении текста присяги административного государственного служащего и порядка принесения присяги административными государственными служащими» и от 13 апреля 2000 года № 372 «Об утверждении текста Присяги политического государственного служащего Республики Казахстан и Порядка принесения Присяги политическими государственными служащими Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 40, ст. 574).

42. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 16 тамыздағы № 616 Жарлығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1, 2-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 45, 658-құжат).
43. «Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы № 1457 «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметшілерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру ережесін бекіту туралы» Жарлығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 623 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 50, 689-құжат).
44. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 21 қарашадағы № 697 Жарлығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1, 2-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 68, 905-құжат).
45. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне ротация жүргізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 721 Жарлығының 2-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 1, 1-құжат).
46. «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 814 Жарлығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 32, 279-құжат).
47. «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 900 Жарлығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4, 5-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 54, 532-құжат).
48. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 1 қазандағы № 94 Жарлығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.

42. Пункты 1, 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 16 августа 2013 года № 616 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 45, ст. 658).
43. Указ Президента Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 623 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года № 1457 «Об утверждении Правил переподготовки и повышения квалификации государственных служащих Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 50, ст. 689).
44. Пункты 1, 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 ноября 2013 года № 697 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан 2013 г., № 68, ст. 905).
45. Подпункт 1) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 721 «Об утверждении Правил проведения ротации административных государственных служащих корпуса «А» и внесении дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 1, ст. 1).
46. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 814 «Об утверждении Положения о Службе государственной охраны Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 32, ст. 279).
47. Пункты 4, 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 900 «О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции и внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 54, ст. 532).
48. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 1 октября 2015 года № 94 «О внесении изменений и дополнения в некоторые указы Президента Республики Казахстан».