"Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығын бекіту туралы
Мемлекеттік Кіріс министрінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 26 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1434. Бұйрықтың күші жойылды деп танылды (кейбір тармақтарынан басқасының) - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен. (бұйрықтан үзіндіні төменнен қараңыз)
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналардан басқа кейбiр бұйрықтардың күшi жойылды деп танылсын:
2003 жылдың 1 қаңтарынан күшiн жоятын "Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығымен бекiтілген Нұсқаулықтың 7-тарауының 52-тармағының 17), 20) және 23)-тармақшалары;
2004 жылдың 1 қаңтарынан күшiн жоятын "Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінiң 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығымен бекiтiлген Нұсқаулықтың 7-тарауының 52-тармағының 18)-тармақшасы мен 11-1-тарауы.
Қосымша
...
62. "Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінiң Нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кiрiс министрлiгінiң 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 бұйрығы... -----------------------------------------------------
"Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы N 492-1 Z990492_ және "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 147-ІІ Z010147_ Заңдарына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібі туралы" нұсқаулығы (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Әдістеме департаменті (Үсенова Н.Д.):
осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келіссін;
келісілген бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.

Об утверждении Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость"
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.03.2001 г. N 1434. Приказ признан утратившим силу (за исключением некоторых пунктов) - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 N 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года N 416
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению, за исключением:
...подпунктов 17), 20) и 23) пункта 52 главы 7 Инструкции "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117, утрачивающих силу с 1 января 2003 года;
подпункта 18) пункта 52 главы 7 и главы 11-1 Инструкции "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117, утрачивающих силу с 1 января 2004 года...
Приложение
...
62. Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 117 "Об утверждении Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость"...
Министр"
---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года N 492-I Z990492_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и от 23 января 2001 года N 147-II Z010147_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость" (далее - Инструкция).
2. Департаменту методологии (Усенова Н.Д.):
согласовать настоящий приказ с Министерством финансов Республики Казахстан;
направить согласованный приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию.

6. Салықтан босатылғандарды есептемегенде, импортталатын тауарлар салық салынатын импорт болып табылады.
3-тарау. Төлеушілер
7. Кәсіпкерлік қызметін заңды тұлға құрмастан жүзеге асырушы заңды тұлғалар және жеке тұлғалар, сондай-ақ қызметін осы Нұсқаулықтың 1-тармағына сәйкес салық салу объектісі бар тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент еместері қосымша құн салығын төлеушілер болып табылады.
8. Өз өндірісінің және оны ұқсату өнімдерін ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан айналым бойынша біртұтас жер салығын төлеушілер қосылған құн салығын төлеушілерге болып табылмайды.
Ауыл шаруашылығы емес өнімді, өз өндірісі емес өнімді, акцизделетін өнімді сатудан айналымдар бойынша, сондай-ақ оларды ұқсату өнімдерін сатудан айналымдар бойынша біртұтас жер салығын төлеушілер жалпы белгіленген тәртіпте қосылған құн салығын есептеуді және төлеуді жүзеге асырады.
Біртұтас жер салығын төлеушілер болып табылатын және өнімдерді меншіктік сияқты меншіктік емес өндірісімен өткізуші тұлғалар меншіктік емес өндіріс өнімдері (жұмыстары, қызмет көрсетулері) бойынша, соның ішінде қосылған құн салығына жазып берілетін шот-фактуралар бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бөлек есеп жүргізеді.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі салық төлеушінің өтініші бойынша заңды тұлғаның құрылымын қосылған құн салығын дербес төлеушілер ретінде қарай алады.
Қосылған құн салығын дербес төлеушілер болып заңды тұлғаның бөлімшелерін тануға өтініш өз бетіндегі нысанда жасалады.
10. Қазақстан Республикасының кеден заңдарына Z952368_ сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына осы тауарларды импорттайтын заңды тұлғалар, олардың филиалдары және өкілдіктері, жеке тұлғалар және резидент еместер импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеушілер болып табылады.
11. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) Қазақстан Республикасының аумағына қазақстандық көздерден кіріс алушы резидент еместер (қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырушылардан басқа) өткізген кезде, Қазақстан Республикасының резиденті, сондай-ақ аталған резидент еместерімен есептесуді осы Нұсқаулықтың 22-тарауында көзделген тәртіпте жүзеге асырушылар қосылған құн салығын толық көлемде төлейді.

6. Облагаемым импортом являются импортируемые товары, за исключением освобожденных от налога.
Глава 3. Плательщики
7. Плательщиками налога на добавленную стоимость являются юридические лица и физические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, а также нерезиденты Республики Казахстан, осуществляющие деятельность через постоянное учреждение, имеющие объекты налогообложения в соответствии с пунктом 1 настоящей Инструкции.
8. Плательщиками налога на добавленную стоимость не являются плательщики единого земельного налога по оборотам от реализации сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов ее переработки.
Плательщики единого земельного налога по оборотам от реализации несельскохозяйственной продукции, продукции несобственного производства, подакцизной продукции, а также по оборотам от реализации продуктов их переработки осуществляют исчисление и уплату налога на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.
Лица, являющиеся плательщиками единого земельного налога и реализующие продукцию как собственного, так и несобственного производства, ведут раздельный учет затрат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по продукции (работам, услугам) несобственного производства, в том числе по счетам-фактурам, выписываемым с налогом на добавленную стоимость.
9. Министерство государственных доходов Республики Казахстан по заявлению налогоплательщика может рассматривать подразделения юридического лица в качестве самостоятельных плательщиков налога на добавленную стоимость.
Заявление на признание подразделений юридического лица самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость, составляется в произвольной форме.
10. Плательщиками налога на добавленную стоимость на импортируемые товары являются юридические лица, их филиалы и представительства, физические лица и нерезиденты, импортирующие эти товары на территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан Z952368_ .
11. При реализации товаров (работ, услуг) на территории Республики Казахстан нерезидентами (кроме осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение), получающими доход из казахстанского источника, налог на добавленную стоимость уплачивается в полном размере резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, осуществляющими расчеты с названными нерезидентами, в порядке, предусмотренном главой 22 настоящей Инструкции.

12. Тәркіленген тауарларды сату кезінде тәркіленген тауар иесімен жасалған шарт бойынша осы тауарды сатушы қосылған құн салығын төлеуші тұлға болып табылады.
4-тарау. Халықаралық шарттар
13. Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес осы Нұсқаулықта көзделген қосылған құн салығын есептеудің өзге тәртібі белгіленген болуы мүмкін.
14. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы шегіндегі сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде қосылған құн салығын есептеу тәртібі Қазақстан Республикасының Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттермен жасалған халықаралық шарттар реттейді, атап айтқанда:
1) 2001 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енген 2000 жылғы 9 қазандағы Өзара саудада жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Келісіммен;
2) Z980271_ 1997 жылғы 18 ақпандағы - 1997 жылдың 18 ақпанынан бастап уақытша енгізілді, 1998 жылдың 18 желтоқсанынан бастап тұрақты қолданыстағы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Қырғызстан Республикасы Үкіметінің арасындағы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) экспорттау және импорттау кезінде қосылған құн салығын өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;
3) Z980239_ 1997 жылғы 14 қыркүйектегі, 1998 жылдың 9 шілдесінен бастап күшіне енген Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Әзірбайжан Республикасының Үкіметі арасындағы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) экспорттау және импорттау кезінде жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;
4) Z980290_ 1997 жылғы 12 маусымдағы, 1998 жылдың 25 қарашасынан бастап күшіне енген Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Молдова Республикасының Үкіметі арасындағы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) экспорттау және импорттау кезінде жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;
5) Z990380_ 1997 жылғы 13 маусымдағы, 1999 жылдың 31 мамырынан бастап күшіне енген Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Украина Республикасының Үкіметі арасындағы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) экспорттау және импорттау кезінде жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;
6) Z990445_ 1999 жылғы 2 ақпандағы, 2000 жылдың 1 қыркүйегінен бастап күшіне енген Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Беларусь Республикасының Үкіметі арасындағы тауарларды (жұмыстарды) экспорттау және импорттау кезінде жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;
7) Z990400_ 1997 жылғы 11 қарашадағы, 2000 жылдың 5 шілдесінен бастап күшіне енген Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Грузия Республикасының Үкіметі арасындағы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) экспорттау және импорттау кезінде жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;

12. При реализации конфискованного товара плательщиком налога на добавленную стоимость является лицо, реализующее этот товар по договору, заключенному с собственником конфискованного товара.
Глава 4. Международные договоры
13. В соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, может быть установлен иной порядок исчисления налога на добавленную стоимость, чем предусмотренный настоящей Инструкцией.
14. Порядок исчисления налога на добавленную стоимость при осуществлении внешнеэкономической деятельности в рамках Содружества Независимых Государств регулируется международными договорами, заключенными Республикой Казахстан с государствами-участниками Содружества Независимых Государств, а именно:
1) Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о принципах взимания косвенных налогов во взаимной торговле от 9 октября 2000 года, вступившим в силу 1 июля 2001 года;
2) Z980271_ Соглашением о принципах взимания налога на добавленную стоимость при экспорте и импорте товаров (работ, услуг) между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики от 18 февраля 1997 года - временно вступило в силу с 18 февраля 1997 года, постоянно действует с 18 декабря 1998 года;
3) Z980239_ Соглашением о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг) между Правительством Республики Казахстан и Правительством Азербайджанской Республики от 14 сентября 1997 года, вступившим в силу с 9 июля 1998 года;
4) Z980290_ Соглашением о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг) между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Молдова от 12 июня 1997 года, вступившего в силу с 25 ноября 1998 года;
5) Z990380_ Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Украины о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг) от 13 июня 1997 года, вступившего в силу с 31 мая 1999 года;
6) Z990445_ Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Беларусь о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ) от 2 февраля 1999 года, вступившего в силу с 1 сентября 1999 года;
7) Z990400_ Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Грузия о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг) от 11 ноября 1997 года, вступившего в силу с 5 июля 2000 года;

8) Z000062_ 1999 жылғы 16 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Тәжікстан Республикасының Үкіметі арасындағы тауарларды (жұмыстарды) экспорттау және импорттау кезінде жанама салықтарды өндіріп алу қағидаттары туралы Келісіммен;
9) Z990014_ 1999 жылдың 2 сәуірінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы шегінде қабылданған 1994 жылғы 15 сәуірдегі еркін сауда аймағын құру туралы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 1999 жылғы 2 сәуірдегі хаттамамен. Аталған Хаттама Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы, Армения Республикасы арасындағы жүзеге асырылатын сыртқы сауда операцияларының салық салу тәртібін реттейді.
Ескерту: 14-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
15.
Ескерту: 15-тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
16.
Ескерту: 16-тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
5-тарау. Салық салынатын айналым көлемін айқындау
17. Салық салынатын айналымның көлемі оларды қосылған құн салығына қоспастан қолданылатын бағалар мен тарифтерден туындайтын сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) негізінде, бірақ сауда-делдалдық қызмет үшін оларды сатып алу бағасынан төмен емес айқындалады.
18. Сатып алу бағасы салық салу мақсатында өзіне тауарлардың сатып алу құнын, сондай-ақ тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушілер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетілген шот-фактуралар қойылған және қосылған құн салығы бойынша осы Нұсқаулыққа сәйкес есепке жатқызылған қосымша құн салығының сомалары бойынша оларды сатып алуға және сатуға байланысты шығындардың құнын қосады.
Тауарларды өткізуге байланысты шығындар, өзіне салық төлеушінің есеп беру кезеңінде олардың шығынға жатқызылған кәсіпкерлік қызметіне байланысты шығындарын қоса алады ("81 Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу жөніндегі шығындар" және 82 "Жалпы және әкімшілік шығындары" бөлімше шоты).
19. Сатып алу бағасы өткізілген тауарлардың әрбір түрі бойынша орташа өлшенген сатып алу құнынан туындап айқындалады. Тауардың түрі оны сортына, санатына және т.б. бөлместен атауы бойынша айқындалады.
Мысалы: "Жұлдыз" ЖШС сауда-делдалдық қызметін азық-түлік тауарлары базарында жүзеге асырады. Есеп беру кезеңінің басында ЖШС-те мынадай тауарлардың қалдықтары болды: қант - 17200 теңге сомасына тең болатын 400 кг, макарон өнімдері - 7600 теңге сомасын тең болатын 200 кг, майонез - 18500 теңге сомасына тең болатын 500 банка.
Есеп беру кезеңінде осындай түрдегі тауарлар сатып алынды, соның ішінде қант - 4300 теңге сомасына тең болатын 100 кг, макарон өнімдері 5550 теңгелік сомасына 150 кг, майонез сатып алынбады. Есеп беру кезеңі ішінде 25000 теңгелік 400 кг қант, сомасы 11750 теңге тұратын 250 кг макарон өнімдері, сомасы 1250 тұратын 250 банкі майонез сатылды.
Өткізілген тауарлардың сатып алған бағасын айқындау үшін ауыспалы қалықты есепке алып өткізілген тауарлардың әрбір түрінің орташа өлшемдегі сатып алу бағасын табу қажет. Өткізілген тауарлардың орташа өлшемдегі сатып алу бағасы қант бойынша 43,0 теңге ((17200+4200):(400+100)), макарон өнімдері бойынша 38,0 теңге ((7600+5550):(200+1650)), майонез бойынша 37 теңге (18500:500) құрайды. Кезеңдегі есеп беру кезеңінің шығыны 27120 теңге, соның ішінде қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызылған кезеңдегі шығындар 10884 теңге құрайды. Келтірілген мәліметтерді есепке алып сатып алған тауарлардың бағасы айқындалады және салық салынатын айналым мөлшерінің төмендеу белгіленеді. _________________________________________________________________________ Тауар Сатылған Орташа Орташа Өткізу түрі тауар. өлшем. өлшенген құны лардың дегі сатып саны сатып алу ба. алу ғасы бағасы бойынша өткізіл. ген тау. арлардың сатып алу құны ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ___________________________________________________________________________ Қант 400 43 17200 25000 52 5644 22844 +2156 - Макарон 250 38 9500 11750 25 2713 12213 -463 46,3 өнімдері майонез 250 37 9250 11250 23 2497 11747 -497 99,4 Барлығы х х Х 48000 100 10854 х х 145,7 ___________________________________________________________________________ Ескерту: 19-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_

8) Z000062_ Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Таджикистан о принципах взимания косвенных налогов при экспорте и импорте товаров (работ, услуг) от 16 декабря 1999 года;
9) Z990014_ Протоколом от 2 апреля 1999 года о внесении изменений и дополнений в Соглашение о создании зоны свободной торговли от 15 апреля 1994 года, принятого в рамках Содружества Независимых Государств 2 апреля 1999 года. Указанным Протоколом регулируется порядок налогообложения внешнеторговых операций, осуществляемых между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан, Республикой Армения. <*>
Сноска. Пункт 14 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
15-16. <*>
Сноска. Пункты 15-16 исключены приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Глава 5. Определение размера облагаемого оборота
17. Размер облагаемого оборота определяется на основе стоимости реализуемых товаров (работ, услуг), исходя из применяемых цен и тарифов без включения в них налога на добавленную стоимость, но не ниже цен их приобретения для торгово-посреднической деятельности.
18. Цена приобретения в целях налогообложения включает в себя покупную стоимость товаров, а также стоимость расходов, связанных с их приобретением и реализацией, по которым поставщиками товаров (работ, услуг) были выставлены счета-фактуры с указанием суммы налога на добавленную стоимость и по которым суммы налога на добавленную стоимость были отнесены в зачет в соответствии с настоящей Инструкцией.
Расходы, связанные с реализацией товаров, включают в себя расходы налогоплательщика, связанные с предпринимательской деятельностью, отнесенные им на расходы периода за отчетный период (счета подраздела 81 "Расходы по реализации товаров, работ, услуг" и 82 "Общие и административные расходы").
19. Цена приобретения определяется исходя из средневзвешенной покупной стоимости по каждому виду реализованного товара. Вид товара определяется по наименованию, без разделения его по сортности, категориям, и т.п.
Пример: ТОО "Жулдыз" осуществляет торгово-посредническую деятельность на рынке продовольственных товаров. На начало отчетного периода у ТОО числятся остатки следующих товаров: сахар - 400 кг на сумму 17200 тенге, макаронные изделия - 200 кг на сумму 7600 тенге, майонез - 500 банок на сумму 18500 тенге.
В отчетном периоде были приобретены товары такого же ассортимента, в том числе сахара - 100 кг на сумму 4300 тенге, макаронных изделий 150 кг на сумму 5550 тенге, майонез не приобретался.
В течение отчетного периода было реализовано сахара 400 кг на 25000 тенге, макаронных изделий 250 кг на сумму 11750 тенге, майонеза 250 банок на сумму 11250 тенге.
Для определения цены приобретения реализованных товаров необходимо найти средневзвешенную цену покупки каждого вида реализованного товара, исчисленную с учетом переходящего остатка. Средневзвешенная цена покупки реализованных товаров составила по сахару 43 тенге ((17200+4200) : : (400+100)), макаронным изделиям 38 тенге ((7600+5550) : (200+150)), майонезу 37 тенге (18500 : 500).
Расходы периода в отчетном периоде составили 27120 тенге, в том числе расходы периода, по которым налог на добавленную стоимость отнесен в зачет - 10884 тенге.
С учетом приведенных данных определяется цена приобретения реализованных товаров и устанавливается занижение размера облагаемого оборота.
---------------------------------------------------------------------------
Вид   !К-во  !Средне- !Покупная стоимость   !Стоимость!Уд.вес
товара!реали-!взвешен-!реализованных товаров!реализа- !реализован-
!зован-!ная цена!по средневзвешенной  !ции      !ного товара
!ного  !покупки !цене покупки         !         !в общей стоимости
!товара!        !(гр2хгр3)            !         !реализации (%)
---------------------------------------------------------------------------
1     !   2  !    3   !           4         !    5    !        6
---------------------------------------------------------------------------
1. Сахар   400      43      17200                 25000         52
2. Макарон
ные     250      38      9500                  11750         25
изделия
3. Майонез 250      37      9250                  11250         23
Итого    х        х        х                   48000         100
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------
N !Расходы !Цена    !Разница      ! НДС          !
!периода !приобре-!между        !              !
!        !тения   !стоимостью   !              !
!        !        !реализации   !              !
!        !        !и ценой      !              !
!        !        !приобретения !              !
--------------------------------------------------
7     !   8    !     9             10       !
--------------------------------------------------
1   5644     22844      + 2156           -
2   2713     12213       - 463          46,3
3   2497     11747       - 497          99,4
10854      х           х            145,7
--------------------------------------------------- <*>
Сноска. Пункт 19 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

20. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) ауыстыру кезінде немесе оларды қайтарымсыз беру кезінде салық салынатын айналым салық төлеушіде ауыстыру немесе беру сәтінде құрылған бірақ, нақты құралған шығыннан төмен емес олардағы қосылған құн салығы қосылмаған бағалар деңгейінен туындап айқындалады.
21. Ауыстыру шартының әрбір тараптарының салық салынатын айналымының мөлшері олар тиеп жіберген өнімнің және тиеу құжаттарында (шот-фактура) аталған құннан шығып, бірақ нақты құрылған шығындардан төмен емес айқындалады.
Мысалы: "Ара" ЖШС "Зенит" акционерлік қоғамына "Зенит" кәсіпорнынан алынған құны 5000 теңге тұратын тауардың орнына құны 3000 теңге тұратын тауар тиеп жіберді. Бұдан шығатыны "Ара" кәсіпорнының салық салынатын айналымы 3000 теңге және ҚҚС сомасы 600 теңге құрайды; ал, "Зенит" АҚ тиісінше 5000 теңге және 1000 теңге.
Тауарды алу кезінде "Ара" ЖШС ҚҚС-ның есебіне 1000 теңге, ал "Зенит" АҚ 600 теңге көлемін жатқызуға құқығы бар.
Егер тиеліп жіберілген тауардың, нақты құрылған шығындардан төмен болса, онда төмендетілуі бар салық төлеуші ҚҚС бойынша декларациялар өткізу кезінде тиісті салық салынатын айналымның түзетілуін жүргізуге міндетті.
22. Еңбек ақы төлемдерін және басқа да төлемдерді заттай төлеген жағдайда, берілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнына осы Нұсқаулықтың 67-69 тармақтарында көзделген ставкалар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы қосылады.
23. Егер тауарлар (жұмыстар, қызметтер) салық төлеушіге оның кәсіпкерлік қызметінің мақсаттары үшін жеткізілген болып, бірақ оны салық төлеуші немесе басқа да тұлғалар жеке мақсаттарына қайтарымсыз пайдаланылса, онда осындай тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны салық салынатын айналым ретінде қаралады.
24. Негізгі қаражаттарды қоса алғандағы тауарлар (осы Нұсқаулықтың 78-тармағына сәйкес қосылған құн салығы бойынша есепке алу көзделмегендер бойынша, сондай-ақ табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінде туындаған жағдайларды есептемегенде) бүлінген, жоғалған кезде, осы тауарлардың құны салық салынатын айналым ретінде қаралады.
Тауарлардың бүлінуі, жоғалуы кезінде қосылған құн салығын есептеу осы тауарларды қаржы-шаруашылық қызмет нәтижесінде есептен шығару сәтінде жүргізіледі.
Тауардың, соның ішінде негізгі қаражаттың бүлінуі нәтижесінде осы тауар салық салу мақсаттары үшін пайдаланылуы мүмкін емес тауарлардың барлық немесе жекелеген сапаларының (қасиетінің) нашарлауын білдіреді.
Тауарлардың, соның ішінде негізгі қаражаттардың жоғалуы деп салық салу мақсатында нәтижесінде тауардың жойылуы және (немесе) жоғалуы болған уақиға ұғынылады.
Осы Нұсқаулықтың 78-тармағына сәйкес қосылған құн салығы бойынша есепке алу көзделмеген тауарлар бүлінген, жоғалған кезде, олардың есепке алу құнына қосылған құн салығын салуға жатпайды.

20. При обмене товарами (работами, услугами) или при их передаче безвозмездно облагаемый оборот определяется исходя из уровня цен, без включения в них налога на добавленную стоимость, сложившегося у налогоплательщика на момент обмена или передачи, но не ниже фактически сложившихся затрат.
21. Размер облагаемого оборота у каждой стороны договора мены определяется исходя из стоимости отгруженной ими продукции и указанной в документе на отгрузку (счете-фактуре), но не ниже фактически сложившихся затрат.
Пример: ТОО "Ара" отгрузило акционерному обществу "Зенит" товар стоимостью 3000 тенге в обмен на полученный от предприятия "Зенит" товар стоимостью 5000 тенге. Следовательно у предприятия "Ара" размер облагаемого оборота составляет 3000 тенге и сумма НДС 600 тенге; у АО "Зенит" - 5000 тенге и 1000 тенге соответственно.
При получении товаров ТОО "Ара" имеет право отнести в зачет НДС в размере 1000 тенге, АО "Зенит" - 600 тенге.
Если стоимость, по которой отгружены товары, ниже фактически сложившихся затрат, то налогоплательщик, у которого имеется занижение, обязан произвести при сдаче декларации по НДС соответствующие корректировки облагаемого оборота.
22. В случае выплаты заработной платы и других выплат в натуральном выражении, в стоимость выдаваемых товаров (работ, услуг) включается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная по ставкам, предусмотренным в пунктах 67-69 настоящей Инструкции.
23. Если товары (работы, услуги) поставлены налогоплательщику для целей его предпринимательской деятельности, но были использованы налогоплательщиком или иными лицами в личных целях безвозвратно, то стоимость таких товаров (работ, услуг) рассматривается в качестве облагаемого оборота.
24. При порче, утрате товаров, включая основные средства (за исключением товаров, по которым не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 78 настоящей Инструкции, а также случаев, возникших в результате чрезвычайных ситуаций природного характера), стоимость данных товаров рассматривается в качестве облагаемого оборота.
Начисление налога на добавленную стоимость при порче, утрате товаров производится в момент списания этих товаров на результаты финансово-хозяйственной деятельности.
Порча товара, в том числе основных средств, в целях налогообложения означает ухудшение всех или отдельных качеств (свойств) товара, в результате которого данный товар не может быть использован для целей облагаемого оборота.
Под утратой товара, в том числе основных средств в целях налогообложения понимается событие, в результате которого произошло уничтожение и (или) потеря товара.
При порче, утрате товаров, по которым не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 78 настоящей Инструкции, их учетная стоимость не подлежит обложению налогом на добавленную стоимость.

25. Негізгі құралдарды (үй-жайлар мен жеңіл автомобильдерден, сондай-ақ қосылған құн салығы осы Нұсқаулықтың 83-тармағына сәйкес олар бойынша негізгі қаражаттардан басқа) оларды одан әрі пайдалану үшін арналған бөлшектерге бөлу мақсатында есептен шығару кезінде салық салу айналымы мақсаттарында салық салу айналымының көлемі осындай негізгі қаражаттардың есепке алу құны мен олардың бөліктерін (олардың тозғандығын есепке алып) бағалау құны арасындағы айырмашылық түрінде айқындалады.
26. Тауарларды экспортқа сауда-делдалдық қызмет бойынша сатып алу бағасынан төмен өткізген кезде, өткізу бағасы мен сатып алу бағасының арасындағы айырмашылық Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын осындай тауарларды сату кезінде қолданылатын осы Нұсқаулықтың 67 және 69-тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша салық салуға жатады.
27. Қосылған құн салығын төлеуші таратылған жағдайда оның тауарларының, соның ішінде осы Нұсқаулықтың 14-тарауына сәйкес есепке алу көзделгендер бойынша қосылған құн салығымен бірге бұрын сатып алынған негізгі қаражаттар бюджетпен өзара есептесу мақсатында салық салынатын айналым ретінде қаралады.
28. Өткізу құны мен есепке алу құны арасындағы айырмашылық түрінде алынған кіріс бұрын қосылған құн салығымен сатып алынған, қосылған құн салығы бойынша есепке алу көзделмегендер жөніндегі тауарларды сату кезіндегі салық салынатын айналым болып табылады.
Егер осындай тауарлар есепке алу құнынан төмен өткізілсе, онда теріс айырмашылық қосылған құн салығын салу объектісі болып табылмайды.
29. Осы Нұсқаулықтың 22-24, 28-тармақтарында көзделген жағдайлардағы салық салынатын айналымның көлемі, қолданылып жүрген бағалардан және тарифтерден, бірақ нақты құрылған шығындардан кем емес туындап айқындалады.
Салық төлеушінің нақты құрылған шығындары, сондай-ақ салық төлеушінің жеткізушілері қойған қосылған құн салығы сомалары көрсетілген шот-фактуралары бойынша және осы Нұсқаулыққа сәйкес есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомалары бойынша кәсіпкерлік қызметіне байланысты шығындары тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өз құнына қосылады.
30. Нақты құрылған шығындарды айқындауды есеп беру кезеңіндегі бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша салық төлеуші жүргізеді. Нақты құрылған шығындар өздеріне "Өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің өз құны" 80 қосымша бөлімнің тиісті шоттарында көрсетілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өз құнын, сондай-ақ салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметіне байланысты шығындары және олардың есеп беру кезеңінде шығыстарға жатқызылған шығындарын қосып алады ("Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу жөніндегі шығындар" 81 қосымша бөлімнің және "Жалпы және әкімшіліктік шығындар" 82 қосымша бөлімінің шоттары).
1 мысал:
"Тұлпар" өндірістік бірлестігі наурыз айында 100 бірлік А өнімін, 200 бірлік Б өнімін және 300 бірлік В өнімін өткізді. Б өнімі баспа-бас айырбас бойынша өткізілді. Өткізілген өнімдердің әрбір түрі бойынша өз құны тиісінше 100000 теңге, 600000 теңге және 1200000 теңге құрады. Есеп беру кезеңіндегі өнімдердің бір тұтас алғандағы әрбір түрі бойынша қосылған құн салығынсыз өткізу құны: А - 150000 теңге, Б - 900000 теңге, В - 1300000 теңге құрады. Наурызда есепке жатқызылған ҚҚС бойынша кезеңдегі шығындар 300000 теңге құрады. __________________________________________________________________________ Өнімнің Есеп беру Есеп беру Өткізу Есеп беру Есеп беру Өткізу ҚҚ түрі кезеңінде кезеңін. құнында. кезеңін. кезеңін. құны мен С өткізіл. дегі өт. ғы үлес дегі шы. дегі нақ. НҚШ ара. ген өнім. кізілген салма. ғындар ты құрыл. сындағы дердің өнімдер. ғы, % ған шы. айырма. өз құны дің құны ғындар шылық (2гр.+ 5гр.) ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 ___________________________________________________________________________ А 100000 150000 Х Х ___________________________________________________________________________ Б (баспа- 600000 900000 38,3 114900 714900 +185100 - бас айырбас) ___________________________________________________________________________ В 1200000 1300000 Х Х ___________________________________________________________________________ Барлығы 1900000 2350000 100 300000 2200000 __________________________________________________________________________
Егер, баспа-бас айырбас бойынша қосылған құн салығынан босатылған тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулер өткізілген жағдайда, пайда болған айырмашылық қосылған құн салығын салуға жатпайды.

25. При списании основных средств (за исключением зданий и легковых автомобилей, а также основных средств, по которым в соответствии с пунктом 83 настоящей Инструкции налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет) с целью их дальнейшей разукомплектации на части, предназначенные для дальнейшего использования в целях облагаемого оборота, размер облагаемого оборота определяется в виде разницы между учетной стоимостью таких основных средств и оценочной стоимостью их частей (с учетом их износа).
26. При реализации товаров на экспорт ниже цены приобретения по торгово-посреднической деятельности разница между ценой реализации и ценой приобретения подлежит налогообложению по ставкам, установленным пунктами 67-69 настоящей Инструкции, применяемым при реализации таких товаров, осуществляемой на территории Республики Казахстан.
27. В случае ликвидации плательщика налога на добавленную стоимость, остатки его товаров, в том числе основных средств, ранее приобретенных с налогом на добавленную стоимость, по которым предусмотрен зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции, рассматриваются в качестве облагаемого оборота с целью взаиморасчетов с бюджетом.
28. Облагаемым оборотом при реализации товаров, по которым не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость, ранее приобретенных с налогом на добавленную стоимость, является доход, полученный в виде разницы между стоимостью реализации и учетной стоимостью. При этом под учетной стоимостью понимается балансовая стоимость товаров.
Если такие товары реализованы ниже учетной стоимости, то отрицательная разница не является объектом обложения налогом на добавленную стоимость.
29. Размер облагаемого оборота в случаях, предусмотренных в пунктах 22-24, 28 настоящей Инструкции, определяется исходя из применяемых цен и тарифов, но не ниже фактически сложившихся затрат.
В фактически сложившиеся затраты налогоплательщика включаются себестоимость товаров (работ, услуг), а также расходы налогоплательщика, связанные с предпринимательской деятельностью, по которым поставщиками были выставлены счета-фактуры с указанием суммы налога на добавленную стоимость и по которым суммы налога на добавленную стоимость были отнесены в зачет в соответствии с настоящий Инструкцией.
30. Определение фактически сложившихся затрат производится налогоплательщиком по данным бухгалтерского учета за отчетный период. Фактически сложившиеся затраты включают в себя себестоимость реализованных товаров (работ, услуг), отраженные на соответствующих счетах подраздела 80 "Себестоимость реализованных товаров, работ, услуг", а также расходы налогоплательщика, связанные с предпринимательской деятельностью, и отнесенные им на расходы периода за отчетный период (счета подраздела 81 "Расходы по реализации товаров, работ, услуг" и 82 "Общие и административные расходы").
Пример:
В марте производственным объединением "Тулпар" было реализовано 100 ед. продукции А, 200 ед. продукции Б и 300 ед. продукции В. Продукция Б была реализована по бартеру. Себестоимость по каждому виду реализованной продукции составила 100000 тенге, 600000 тенге и 1200000 тенге соответственно. Стоимость реализации без налога на добавленную стоимость по каждому виду продукции в целом за отчетный период составила: А - 150000 тенге, Б - 900000 тенге, В - 1300000 тенге. Расходы периода, по которым НДС отнесен на зачет в марте составили 300000 тенге.
---------------------------------------------------------------
N  !Вид       !Себестоимость   !Стоимость      !Удельный
!продукции !реализованной   !реализованной  !вес в стоимости
!          !продукции за    !продукции за   !реализации, %
!          !отчетный период !отчетный период!
---------------------------------------------------------------
!    1     !        2       !       3       !         4
---------------------------------------------------------------
1   А             100000          150000
2   Б(бартер)     600000          900000             38,3
3   В            1200000         1300000
Итого        1900000         2350000             100
---------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------------
N !Расходы    !Фактически       !Разница между ! НДС      !
!периода за !сложившиеся      !стоимостью    !          !
!отчетный   !затраты  (ФЗС)   !реализации и  !          !
!период     !за отчетный      !ФЗС           !          !
!           !период(гр.2+гр.5)!              !          !
----------------------------------------------------------!
5       !         6       !       7      !    8     !
----------------------------------------------------------
1                       х              х
2    114900          714900          +185100         -
3                       х              х
300000          2200000
----------------------------------------------------------
В случае, если по бартеру реализованы товары, работы или услуги, освобожденные от налога на добавленную стоимость, возникшая разница не подлежит обложению налогом на добавленную стоимость.

31. Салық салынатын айналымына акцизделген тауарлар жөніндегі акциз сомалары қосылады.
32. Қызмет көрсетулерді, жұмыстарды орындауды осындай көмек көрсеткен демеушілер мүддесі үшін демеушілік көмек қаражаты есебінен жүргізілген кезде, осы қызмет көрсетулердің, жұмыстардың қосылған құн салығымен жалпы белгіленген тәртіппен салық салуға жатады.
33. Аукциондарда лот ретінде қойылатын тауарлар қосылған құн салығын салу объектісі болып табылады. Егер аукционда салық органының шешіміне сәйкес өкімденуі шектелген тауарлар өткізілген жағдайда, мүлкін өкімдену шектелген тұлға қосылған құн салығын төлеуші болып табылады.
34. Үй-жайларды тұрғызу және жөндеу бойынша құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүзеге асыру кезінде салық салынатын айналым тапсырушылардың төлеуге және орындауға қабылданған жұмыстарының құны болып табылады. Егер құрылыс немесе жөндеу мердігерлер материалдарынан жүзеге асырылса, осындай материалдардың құны салық салынатын айналымға кіреді.
35. Егер, шарт жағдайлары бойынша тұрғын үй құрылысын мердігерлік ұйымдар жүзеге асырса және бұл ретте, тапсырыс беруші мердігерлік ұйымдарды құрылыс материалдарымен қамтамасыз ету міндетіне алса, тапсырыс берушінің бұрын қосылған құн салығымен сатып алған аталған құрылыс материалдарын мердігерге беруі қосылған құн салығын есепке алмаған бағалар бойынша жүргізіледі. Бұдан әрі, құрылысқа пайдаланылған құрылыс материалдары бойынша бұрын есепке жатқызылған орындалған жұмыстардың актілерін төлеуді қабылдау шаралары бойынша қосылған құн салығы есептен шығарылып тастауға және салынып жатқан (салынған) объектінің құнына қосылуға жатады. Бұл ретте, мердігерде осындай құрылыс материалдарының құны орындалған жұмыстар актілерінде жеке жолмен көрсетіледі және салық салынатын айналымға қосылған құн салығын есептеу мақсатында қосылмайды.
36. Жеке өндірістік қажеттілік үшін шаруашылық тәсілімен орындалған құрылыс, құрылыс-монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүзеге асыру кезінде пайдаланылған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомалары есептен шығарылып тастауға құрылыстың немесе объектінің құнын арттыруға жатқызуға жатады. Аталған салық сомаларын есептен алып тастау құрылыс, құрылыс-монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді жіберу шамасы бойынша жүргізіледі. Шаруашылық тәсілімен салынған үй-жайларды сату кезінде растайтын құжаттардың барлығы кезінде объектінің (үй-жайдың) құнына ұлғаюға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы оның құнынан алып тастауға және шегерімге жатқызылуға жатады.

31. В размер облагаемого оборота включаются суммы акциза по подакцизным товарам.
32. При оказании услуг, выполнении работ за счет средств спонсорской помощи в интересах спонсора, предоставившего такую помощь, стоимость этих услуг, работ подлежит обложению налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.
33. Товары, выставляемые в качестве лота на аукционах, являются объектом обложения налогом на добавленную стоимость. В случае, если на аукционе реализованы товары, ограниченные в распоряжении в соответствии с решением налогового органа, плательщиком налога на добавленную стоимость является лицо, чье имущество было ограничено в распоряжении.
34. Облагаемым оборотом при осуществлении строительных, строительно-монтажных, ремонтно-строительных работ по возведению и ремонту зданий является стоимость выполненных и принятых заказчиком к оплате работ. Если строительство или ремонт осуществляется из материалов подрядчика, стоимость таких материалов включается в облагаемый оборот.
35. Если по условиям договора строительство здания осуществляется подрядной организацией и, при этом, заказчик обязуется обеспечить подрядную организацию стройматериалами, передача заказчиком подрядчику названных стройматериалов, ранее приобретенных с налогом на добавленную стоимость, производится по ценам без учета налога на добавленную стоимость. В дальнейшем, по мере принятия к оплате актов выполненных работ налог на добавленную стоимость, ранее отнесенный в зачет по стройматериалам, использованным на строительство, подлежит исключению из зачета и включению в стоимость строящегося (построенного) объекта. При этом у подрядчика стоимость таких строительных материалов в акте выполненных работ указывается отдельной строкой и в облагаемый оборот в целях исчисления налога на добавленную стоимость не включается.
36. Суммы налога на добавленную стоимость, ранее отнесенные в зачет, по товарам, работам и услугам, использованным при осуществлении строительных, строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ, выполненных хозспособом для собственных производственных нужд, подлежат исключению из зачета и отнесению на увеличение стоимости строительства или объекта. Исключение из зачета указанных сумм налога производится по мере отпуска товаров, работ и услуг на осуществление строительных, строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ.
При реализации здания, построенного хозспособом, суммы налога на добавленную стоимость, ранее отнесенные на увеличение стоимости объекта (здания), при наличии подтверждающих документов подлежит исключению из его стоимости и отнесению в зачет.

37. Тасымалдауды жүзеге асырушы салық төлеушілер жол жүру билеттерін өткізу кезіндегі салық салынатын айналымына осындай салық төлеушілердің жеке күшімен жүзеге асырылатын тасымалдау жөніндегі қызмет көрсету бөлігіндегі билет құны қосылады.
Жасалған шарттар бойынша басқа да тасымалдаушыларға жол жүру билеттерін өткізу кезіндегі салық салынатын айналым билеттерді сату бойынша көрсетілетін қызмет негізінде айқындалады. Тасымалдаудың өз құны осы тасымалдауды тікелей жүзеге асырушы салық төлеушінің салық салынатын айналымына қосылады. Тасымалдауды жүзеге асырмайтын салық төлеушілердің жол жүру билетін өткізу жөніндегі агенттік қызмет көрсетуді ұсыну кезіндегі салық салынатын айналым да осындай тәртіппен айқындалады.
Жол жүруге билеттерді сату бойынша агенттік қызмет көрсету кезіндегі салық салынатын айналымның көлемі агент алуға жататын комиссиялық сыйақы негізінде айқындалады.
38. Тасымалдарды тікелей жүзеге асырмайтын көлік-экспедиторлық қызмет көрсетулерді көрсететін салық төлеушілерде салық салынатын айналымға тасымал құны енгізілмейді.
39. Қазақстан Республикасының аумағында маршруттар бойынша туристік қызмет көрсетулер мен жолдамаларды сатуды көрсетуші салық төлеушілерде салық салынатын айналым жолдама құны болып табылады.
40. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туристердің келуімен байланысты маршруттар бойынша туристік қызмет көрсетулер мен жолдамаларды сатуды көрсетуші салық төлеушілерде салық салынатын айналым Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туристерге қызмет көрсету бойынша шетелдік әріптестер көрсететін қызмет көрсету құны және жолаушылар мен жүкті өткізу құнынан басқа осындай жолдамалардың құны болып табылады.
41. Алыс-беріс шикізаты мен материалдардан өнімді дайындау кезінде салық салынатын айналым оларды ұқсату (өңдеу, жөндеу) бойынша қызмет көрсетулердің құны болып табылады.
42. Ұқсатуға (өңдеуге, жөндеуге) жіберілетін алыс-беріс шикізаты мен материалдар салық салынатын айналымға енгізілмейді.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұқсатуға (өңдеуге, жөндеуге) әкетілетін алыс-беріс шикізаты мен материалдар егер "Кеден аумағынан тыс тауарларды ұқсату" режиміне сәйкес әкетілген жағдайда, олар салық салынатын айналымға енгізілмейді.
"Тауарлар экспорты" режиміне "Кеден аумағынан тыс тауарларды ұқсату" режимі өзгерген жағдайда, бұрын әкетілген алыс-беріс шикізаттары мен материалдар немесе оларды ұқсатудың өнімдері белгіленген тәртіпте салық салынатын айналымға енгізіледі.
Сондай-ақ оларды одан кейінгі жөндеу үшін Қазақстан Республикасы шегінен тыс тауарларды әкету жағдайында осы тармақтың ережесі қолданылады.

37. У налогоплательщиков, осуществляющих перевозки, при реализации билетов на проезд в облагаемый оборот включается стоимость билетов в части услуг по перевозкам, осуществляемым собственными силами таких налогоплательщиков.
При реализации билетов на проезд других перевозчиков по заключенным договорам облагаемый оборот определяется на основе стоимости услуг по реализации билетов. Стоимость самой перевозки включается в облагаемый оборот у налогоплательщика, непосредственно осуществляющего эту перевозку. В таком же порядке определяется облагаемый оборот при предоставлении агентских услуг по реализации билетов на проезд налогоплательщиками, не осуществляющими перевозки.
Размер облагаемого оборота при предоставлении агентских услуг по реализации билетов на проезд определяется на основе комиссионного вознаграждения, подлежащего получению агентом.
38. У налогоплательщиков, оказывающих транспортно-экспедиторские услуги, непосредственно не осуществляющих перевозки, в облагаемый оборот не включается стоимость перевозки.
39. У налогоплательщиков, оказывающих туристские услуги и реализующих путевки по маршрутам на территории Республики Казахстан, облагаемым оборотом является стоимость путевки.
40. У налогоплательщиков, оказывающих туристские услуги и реализующих путевки по маршрутам, связанным с пребыванием туристов за пределами Республики Казахстан, облагаемым оборотом является стоимость таких путевок, за исключением стоимости провоза пассажиров и багажа и стоимости услуг, оказываемых зарубежными партнерами по обслуживанию туристов за пределами Республики Казахстан.
41. При изготовлении продукции из давальческого сырья и материалов облагаемым оборотом является стоимость услуг (работ) по их переработке (обработке, ремонту).
42. Давальческое сырье и материалы, отгружаемые на переработку (обработку, ремонт) в облагаемый оборот не включаются.
Давальческое сырье и материалы, вывозимые на переработку (обработку, ремонт) за пределы Республики Казахстан, в облагаемый оборот не включаются в случае, если они вывозятся в соответствии с режимом "Переработка товаров вне таможенной территории".
В случае изменения режима "Переработка товаров вне таможенной территории" на режим "Экспорт товаров", ранее вывезенные давальческие сырье и материалы или продукты их переработки включаются в облагаемый оборот в общеустановленном порядке.
Положения настоящего пункта применяются также в случае вывоза товаров за пределы Республики Казахстан для их последующего ремонта.

43. Алыс-беріс шикізаты мен материалдардан өндірілген тауарларды ұқсату (өңдеу, жөндеу) бойынша қызмет көрсетулерді (жұмыстарды) төлеу жағдайында мұндай тауарлардың құны салық салынатын айналымға енгізіледі.
44. Көп айналымды ыдысты пайдаланумен тауарларды сатуды жүзеге асыратын салық төлеушілерде егер оған жіберілетін дайын өнімін ыдысының құны осы ыдысты сатып алудың құнына тең кепіл құны болып табылатын салық салынатын айналымға енгізілмейді.
45. Көп ыдысты ыдыс болып оған босатылатын өнімді сату құны енгізілмейтін құн және осы өнімді жеткізуге шартпен (келісім-шартпен) белгіленген жағдайларда және мерзімде жеткізушіге қайтаруға жатады. Көп ыдысты (қораптар, полиэтилен пакеттері және басқа да қораптау материалдары) болып табылмайтын ыдыс құны салық салынатын айналымға енгізіледі.
46. Кепіл ұстаушыға кепіл берушінің кепіл мүлкін (тауарларын) беру кезінде кепіл берушідегі салық салынатын айналым мөлшері алынған несие қаражаттарының мөлшерін ескеріп айқындалады.
Қосылған құн салығын төлеу бойынша міндеттеме кепіл берушіде несие қаражаттарын өтеу мерзімінің аяқталуы бойынша кепіл мүлкін (тауарларды) кепіл ұстаушыға беру сәтінде туындайды.
Бұл орайда, шот-фактура жеке жолмен көрсетіп берілетін қосылған құн салығынан оны бөлумен бірге несие қаражаттарын кепіл ұстаушыдан алынған сомаға жазылып беріледі және салық салынатын айналымға енгізілмейді.
Егер кепіл мүлкі несие қаражаттарын өтеу мерзімінің уақытына кепіл берушіде қалдырылса және аталған мерзім ішінде олар кепіл ұстаушы алдындағы міндеттемелерін орындамаса, онда бұл жағдайда кепіл беруші шот-фактураны несие қаражаттарын өтеу мерзімінің аяқталуы бойынша жазып береді.
Кепіл ұстаушыда қосылған құн салығын төлеу бойынша міндеттеме кепіл берушіден тартып алынған кепіл мүлкін сату сәтінде туындайды. Кепіл мүлкін (тауарларды) сату кезінде салық салынатын айналым мөлшері ол бойынша құннан төмен емес сатылатын мүлік құны негізінде айқындалады. Аталған мүлікті сатып алу бағасы олар бойынша есептелген сыйақыларды (мүдде) ескерусіз берілген несие қаражаттарын құны мөлшерін ескеріп айқындалады.
Кепіл ұстаушы кепіл берушіге қойылған шот-фактура бойынша қосылған құн салығы сомасына төлемдерге шегерімге (кему) жатқызуға құқығы бар.

43. В случае оплаты услуг (работ) по переработке (обработке, ремонту) товарами, произведенными из давальческого сырья и материалов, стоимость таких товаров включается в облагаемый оборот.
44. У налогоплательщиков, осуществляющих реализацию товаров с использованием многооборотной тары, стоимость тары не включается в облагаемый оборот, если стоимость тары, в которой отпускается готовая продукция, является залоговой ценой, которая равна стоимости приобретения этой тары.
45. Многооборотной тарой является тара, стоимость которой не включается в стоимость реализации отпускаемой в ней продукции, и которая подлежит возврату поставщику на условиях и в сроки, установленные договором (контрактом) на поставку этой продукции.
Стоимость тары, не являющейся многооборотной (коробки, полиэтиленовые пакеты и другие упаковочные материалы) включается в облагаемый оборот.
46. При передаче залогового имущества (товаров) залогодателем залогодержателю размер облагаемого оборота у залогодателя определяется исходя из размера полученных заемных средств.
Обязательства по уплате налога на добавленную стоимость у залогодателя возникают в момент передачи залогодержателю залогового имущества (товаров) по истечении срока погашения заемных средств.
При этом залогодателем счет-фактура выписывается на сумму полученных от залогодержателя заемных средств с выделением из нее суммы налога на добавленную стоимость, которая указывается отдельной строкой и не включается в облагаемый оборот. Счет-фактура выписывается залогодателем не позднее даты отгрузки имущества, передаваемого залогодержателю.
Если залоговое имущество остается в пользовании залогодателя на время срока погашения заемных средств, и в течение указанного срока им не исполнены обязательства перед залогодержателем, то в этом случае счет-фактура залогодателем выписывается по истечении срока погашения заемных средств.
Обязательства по уплате налога на добавленную стоимость у залогодержателя возникают в момент реализации залогового имущества, изъятого у залогодателя. Размер облагаемого оборота при реализации залогового имущества (товаров) определяется на основе стоимости реализуемого имущества, но не ниже стоимости, по которой залогодатель произвел его передачу залогодержателю. Цена приобретения указанного имущества определяется исходя из размера стоимости предоставленных заемных средств без учета начисляемых по ним вознаграждений (интереса).
Залогодержатель имеет право отнести в зачет (уменьшение) платежей сумму налога на добавленную стоимость по выставленному залогодателем счету-фактуре.

Егер осы Нұсқаудың 52 және 53-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауар кепіл мәні болып табылса, онда осындай мүліктің құны кепіл берушіде де кепіл алушыда да салық салынатын айналым ретінде қарастырылмайды.
Автомобильді сату кезінде салық салынатын айналым мөлшері кепіл ұстаушыда егер мұндай автомобиль негізгі қаражат ретінде кепіл ұстаушыда пайдаланылмаса оны сату құнынан ескеріп айқындалады.
47. Жылуды, электрэнергиясын, суды және газды өндіру, тарату және тасымалдау бойынша қызмет көрсетулер негізіндегі салық салынатын айналым өзіне олар бойынша төлем жүргізілген сату негізіндегі айналымды, сондай-ақ оларды сату 60 күнде аяқталған сәттен бастап енгізеді.
48. Машина жасау, химия өнеркәсібі және резина мен пластмасса бұйымдарын өндіру өнімдерін өндіру және сату бойынша салық салынатын айналым өзіне олар бойынша төлеу жүргізілген сату бойынша айналымдарды, сондай-ақ оларды сату 90 күнде аяқталған сәттен бастап енгізіледі.
6-тарау. Салық салынатын айналымның өзгеруі
49. Сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны өзгерген жағдайда тиісінше салық салынатын айналымның мөлшері өзгереді.
Сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнының өзгеруі аталған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) келісім-шарт (шарт) бағасының өзгеруін білдіреді.
Есепті кезеңде салық салынатын айналым мөлшерін айқындау кезінде жіберілген Қосылған құн салығы бойынша декларациядағы арифметикалық және техникалық түзету сатылған тауарлардың құнының өзгеруі ретінде қарастырылмайды.
50. Салық салынатын айналымның өзгеруі шетел валютасындағы осындай төлемді алу жағдайларынан басқа жеткізілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем алу сәтінде де жүргізіледі. Осы тармақтың ережесі егер оларды сату бағасы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуге шартта (келісім-шартта) теңгенің валюталық эквивалентіне бекітумен тіркелген жағдайда қолданылады. Бұл жағдайда, салық салынатын айналым мөлшері тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) тиеу сәтіне есептелген сату құнына және теңгедегі алынған ақша қаражаттарының сомасының арасындағы айырым сомасына ұлғайтуға (кемітуге) жатады.
51. Егер жіберілген тауарлар, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін төлемнің бөлшегі немесе барлығы күмәнді талап болатын болса, онда салық төлеушінің күмәнді талаптың туындауымен байланысты қосылған құн салығы ескерілген есепті кезеңнің аяқталуынан кейінгі екі жылдың аяқталуы бойынша ғана бюджетке енгізуге жататын соманы кемітуге құқығы бар.
Осы тармақпен көзделген күмәнді талаптар бойынша қосылған құн салығы сомасын шегерімге жатқызуға салық төлеушінің құқығы бар салық төлеуші пайдаланғаннан кейін жіберілген тауарлар, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер үшін төлемді алу жағдайында салық салынатын айналым төлем жүргізілген сол есепті кезеңдегі аталған төлем құнына ұлғаюға жатады.

Если предметом залога является товар, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 52 и 53 настоящей Инструкции, то стоимость такого имущества ни у залогодателя, ни у залогодержателя не рассматривается в качестве облагаемого оборота.
Если предметом залога являются легковые автомобили, являющиеся основными средствами залогодателя, то у залогодателя размер облагаемого оборота определяется как разница между суммой полученных заемных средств и учетной стоимостью автомобиля.
У залогодержателя размер облагаемого оборота при реализации автомобиля определяется исходя из стоимости его реализации, если такой автомобиль не использовался залогодержателем в качестве основного средства.
47. Облагаемый оборот по услугам по производству, распределению и транспортировке тепла, электроэнергии, воды и газа включает в себя обороты по реализации, оплата по которым произведена, а также обороты, с момента реализации которых истекло 60 дней.
48. Облагаемый оборот по производству и реализации продукции машиностроения, химической промышленности и производства резиновых и пластмассовых изделий включает в себя обороты по реализации, оплата по которым произведена, а также обороты, с момента реализации которых истекло 90 дней.
Глава 6. Изменение облагаемого оборота
49. В случае, когда стоимость реализованных товаров (работ, услуг) изменяется, соответственно изменяется размер облагаемого оборота.
Изменение стоимости реализованных товаров (работ, услуг) означает изменение контрактной (договорной) цены указанных товаров (работ, услуг).
Исправление арифметических и технических ошибок в Декларации по налогу на добавленную стоимость, допущенных при определении размера облагаемого оборота за отчетный период, не рассматривается как изменение стоимости реализованных товаров.
50. Изменение облагаемого оборота производится также в момент получения оплаты за поставленные товары (работы, услуги), за исключением случаев получения такой оплаты в иностранной валюте. Положения настоящего пункта применяются в случае, если в договоре (контракте) на поставку товаров (работ, услуг) цена их реализации зафиксирована с привязкой к валютному эквиваленту тенге. В этом случае, размер облагаемого оборота подлежит увеличению (уменьшению) на сумму разницы между суммой полученных денежных средств в тенге и стоимостью реализации, исчисленной в тенге на момент отгрузки товаров (работ, услуг).
51. Если часть или весь размер оплаты за отгруженные товары, выполненные работы или оказанные услуги являются сомнительным требованием, налогоплательщик имеет право уменьшить сумму, подлежащую взносу в бюджет только по истечении двух лет после завершения отчетного периода, в котором был учтен налог на добавленную стоимость, связанный с возникновением сомнительного требования.
В случае получения оплаты за отгруженные товары, выполненные работы или оказанные услуги после использования налогоплательщиком права отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость по сомнительным требованиям, предусмотренного настоящим пунктом, облагаемый оборот подлежит увеличению на стоимость указанной оплаты в том отчетном периоде, в котором была произведена оплата.

7-тарау. Қосылған құн салығынан босатылған айналымдар
52. Мынадай тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналым қосылған құн салығынан босатылады:
1) салынған объектіні бірінші сатудан басқа үй-жайлар мен ғимараттарды сату және (немесе) жалға алу бойынша қонақ үйлерде тұрғаны үшін төлем. Үй-жай деп халықтың еңбегі, тұрғын үй, әлеуметтік-мәдени қызмет көрсету және материалдық құндылықтарды сақтау үшін жағдай жасауда тағайындалуда тұратын архитектуралық-құрылыс объектілері түсініледі.
Осы тармақшаның мақсаты үшін салынған үй-жайдың бірінші сатуы мынау болып табылады:
- мердігерлік тәсілмен үй-жайдың құрылысын жүзеге асыру жағдайында - тапсырыс берушінің салынған үй-жайдың құрылысын жүзеге асыру жағдайында;
- шаруашылық тәсілімен үй-жай құрылысын жүзеге асыру жағдайында - осы үй-жайға меншік құқығын басқа тұлғаға беру сәтінде;
2) автомобильдерді немесе көлік құралдарын қою және сақтау үшін учаскені беруге төлемнен басқа жерді иелену және пайдалану мен (немесе) жер учаскелерін жалға алу құқығын сату бойынша.
Осы тармақтың 1 және 2-тармақшаларының ережелері сондай-ақ үй-жайларды және оның бөлмелерін, жерді және жер учаскелерін мердігерлік жалға қатысты қолданылады;
3) сейфтік операциялардан басқа қаржылық қызмет көрсетулер, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды жіберу, сондай-ақ құжаттық нысанда шығарылған құнды қағаздарды сақтау бойынша қызмет көрсетулер.
Қаржылық қызмет көрсетулер деп мыналар ұғынылады:
банк операциялары.
Банк операцияларының тізбесін Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңдары белгілейді.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялауға жататын бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыру бойынша қызмет көрсетулерді ұйымдастыру, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылардың қызмет көрсетулері, бағалы қағаздармен операциялар;
сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша операциялар;
чектермен, вексельдермен, депозиттік сертификаттармен операциялар;
негізгі қаражаттардың лизингі;
зейнетақы активтерін басқару бойынша қызмет көрсетулер;
зейнетақы жарналарын тарту бойынша зейнетақы активтерінен алынған инвестициялық кірістерді бөлу және енгізу бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының қызмет көрсетулері;
4) почта маркаларын (коллекциялықтан басқа), маркіленген конверттер мен открыткалар, акциздік алым маркалары;
5) егер олар балаларды, қарттар мен мүгедектерді қорғау және әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетумен, мәдениет, ғылым, дене тәрбиесі және спорт саласындағы қызмет көрсетумен, діни ұйымдардың әдет-ғұрыптарын және салтанаттарын өткізумен байланысты болса, коммерциялық емес ұйымдар жүзеге асыратын жұмыстар немесе қызмет көрсетулер;

Глава 7. Обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость
52. Освобождаются от налога на добавленную стоимость обороты по реализации следующих товаров (работ, услуг):
1) по продаже и (или) аренде зданий и помещений, за исключением первой реализации построенного объекта, платы за проживание в гостиницах.
Под зданием понимаются архитектурно-строительные объекты, назначение которых состоит в создании условий для труда, жилья, социально-культурного обслуживания населения и хранения материальных ценностей.
Для целей настоящего подпункта первой реализацией построенного здания является:
- в случае осуществления строительства здания подрядным способом - момент подписания акта приемки построенного здания заказчиком;
- в случае осуществления строительства здания хозяйственным способом - момент передачи права собственности на это здание другому лицу;
2) по продаже права владения и пользования землей и (или) аренде земельных участков, за исключением платы за предоставление участка для парковки и хранения автомобилей или транспортных средств.
Положения подпунктов 1 и 2 настоящего пункта применяются также в отношении субаренды зданий и его помещений, земли и земельных участков;
3) финансовых услуг, за исключением сейфовых операций, пересылки банкнот, монет и ценностей, а также услуг по хранению ценных бумаг, выпущенных в документарной форме.
Под финансовыми услугами понимаются:
банковские операции.
Перечень банковских операций устанавливается законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности Z952444_ ;
услуги организаций по осуществлению деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащей лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг, операции с ценными бумагами;
операции по страхованию и перестрахованию;
операции с чеками, векселями, депозитными сертификатами;
лизинг основных средств;
услуги по управлению пенсионными активами;
услуги накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов, по распределению и зачислению полученного инвестиционного дохода от пенсионных активов;
4) почтовых марок (кроме коллекционных), маркированных конвертов и открыток, марок акцизного сбора;
5) работ или услуг, осуществляемых некоммерческими организациями, если они связаны с оказанием услуг по защите и социальному обеспечению детей, престарелых и инвалидов, услуг в области культуры, науки, физкультуры и спорта, проведением обрядов и церемоний религиозными организациями;

6) мемлекеттік баж алынатын уәкілетті мемлекеттік органдар орындайтын қызмет көрсетулер;
7) жерлеу-ғұрыптық қызмет көрсетулер, зират және крематорийлер қызмет көрсетулері;
Жерлеу-ғұрыптық қызмет көрсетулерге табыттарды, құлпытас, ескерткіштер дайындауды, жерлеу орындарын жөндеу бойынша жұмыстарды қоса жерлеу бюроларының, зираттар мен крематорийлердің ғұрыптық қызмет көрсетулеріне жатады;
8) геологиялық барлау және геологтық-іздестіру жұмыстары;
Осы жеңiлдiк Қазақстан Республикасының заңына сәйкес тұжырымдалған шарт бойынша заңды және жеке тұлғалармен атқарылатын геологиялық барлау және геологтық-iздестiру жұмыстарына да тарайды:
жер қойнауы учаскiлерiн (геологиялық үлесiн) барлау бойынша жұмыстар жүргiзуге;
қазба жұмыстарын қоса атқару және жер қойнауы учаскiлерiн (геологиялық үлесiн) барлау бойынша жұмыстар жүргiзуге;
жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерттеудi жүзеге асыру.
Осы жеңiлдiк көрсетiлген заңды және жеке тұлғалар мердiгерлерiмен және қоса мердiгерлерiмен атқарылатын геологиялық барлау және геологтық-iздестiру жұмыстарына да тарайды.
Геологиялық барлау және геологтық-iздестiру жұмыстарына жүзеге асырылатын мынадай жұмыстар түрлерi жатады:
- жер қойнауы, сейсмикалық болжау жағдайына мониторинг жүргізу;
- геологиялық, геофизикалық, гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық, геоэкологиялық суретке түсірулер;
- пайдалы қазбаларға перспективаларды айқындаумен тұтастай алғанда республика аумағында геологиялық құрылымды зерттеу;
- теңіз геологиялық-геофизикалық, ғылыми және тақырыптық зерттеулер;
- жер қойнауын пайдаланудың ақпараттық негізі болып табылатын мемлекеттік геологиялық картаны жасау,
- пайдалы қазбалардың кен орындарын іздестіру және барлау және оларды бағалау;
- геологиялық барлау және геологтық-іздестіру жұмыстарын өткізу кезінде тікелей пайдаланылатын мүлікті тасымалдау;
- әзірлеуге көмірсутегі және минеральдық шикізат кен орындарын (тыңайған жер) барлауға, бағалауға және дайындауға қамтамасыз ететін зертханалық, топографтық-геодезиялық, карта жасау, бұрғылау, таукенқазба және басқа да жұмыстар.
Арнайы, тиісті жұмыстарды қоса геологиялық барлау және геологтық-іздестіру жұмыстардың нақты түрлерінің тізбесі, олардың көлемі мен құны жер қойнауы мен қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды, геологиялық жұмыстардың өндірісіне талаптарға, ғылыми-техникалық мүмкіндіктерді, геологиялық объектіні зерттеу және ерекшеліктері мақсатын ескеріп әрбір геологиялық (ғылыми-геологиялық) объекті бойынша жер қойнауын пайдаланушыда бар жобалау-сметалық құжаттаманы (жұмыс бағдарламасын) айқындайды.
Арнайы жұмыстардың кейбір түрлері (сызба-ресімдеу, сараптама және т.б.) басқа да арнайыландырылған ұйымдардың күшімен орындалуы мүмкін және геологиялық барлау және геологиялық-іздестіру жұмыстарының құрамдас бөлігі болып табылады. Осы жұмыстарды орындаудың қажеттілігі геологиялық объектінің жобалау-сметалық құжаттамасында (жұмыс бағдарламасында) негізделеді және көрсетіледі. Бұл орайда, жеңілдік жер қойнауын пайдаланушылармен осы жұмыстарды орындауға тікелей шарттар жасасқан ұйымдарға ғана қолданылады;

6) услуг, выполняемых уполномоченными государственными органами, в связи с которыми взимается государственная пошлина;
7) похоронно-ритуальных услуг, услуги кладбищ и крематориев.
К похоронно-ритуальным услугам относятся ритуальные услуги похоронных бюро, кладбищ и крематориев, включая также изготовление гробов, надгробий, памятников, работы по реставрации мест захоронения;
8) геологоразведочных и геолого-поисковых работ.
Данная льгота распространяется на геологоразведочные и геолого-поисковые работы, осуществляемые юридическими и физическими лицами на основании заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан контракта:
на проведение работ по разведке на участках недр (геологических отводах);
на проведение работ по совмещенной разведке и добыче на участках недр (геологических отводах);
на осуществление государственного геологического изучения недр.
Данная льгота распространяется также на геологоразведочные и геолого-поисковые работы, осуществляемые подрядчиками и субподрядчиками указанных юридических и физических лиц.
К геологоразведочным и геолого-поисковым работам относятся следующие виды работ:
- проведение мониторинга состояния недр, сейсмопрогнозирование;
- геологические, геофизические, гидрогеологические, инженерно- геологические, геоэкологические съемки;
- изучение геологического строения территории республики в целом с определением перспектив на полезные ископаемые;
- морские геолого-геофизические, научные и тематические исследования;
- научно-геологические исследования;
- создание государственных геологических карт, являющихся информационной основой недропользования;
- поиск и разведка месторождений полезных ископаемых и их оценка;
- транспортировка имущества, используемого непосредственно при проведении геологоразведочных и геолого-поисковых работ;
- лабораторные, топографо-геодезические, картосоставительские, буровые, горнопроходческие и другие работы, обеспечивающие поиск, разведку, оценку и подготовку месторождений (залежей) углеводородного и минерального сырья к разработке.
Перечень конкретных видов геологоразведочных и геолого-поисковых работ, включая специальные, сопутствующие работы, их объем и стоимость, определяются проектно-сметной документацией (рабочей программой), имеющейся у недропользователя по каждому геологическому (научно-геологическому) объекту исходя из целей исследования и особенностей геологического объекта, научно-технических возможностей, геолого-методических требований к производству геологических работ, требований по охране недр и окружающей среды.
Отдельные виды специальных работ (чертежно-оформительские, экспертиза и т.д.) могут выполняться силами других специализированных организаций и являются составной частью геологоразведочных и геолого-поисковых работ. Необходимость выполнения этих работ обосновывается и указывается в проектно-сметной документации (рабочей программе) геологического объекта. При этом льгота применяется только к тем организациям, которые непосредственно заключили договоры на выполнение этих работ с недропользователем;

9) оларды сату бойынша қызмет көрсетулерден басқа лотерея билеттерін сату бойынша айналымдар;
10) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісі жүзеге асыратын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналымдар;
11) халықаралық тасымалдармен байланысты жүзеге асырылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулер.
Қосылған құн салығынан босату оларға тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағалар қосылған құн салығын ескеріп қалыптастырылатын саудадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына мүше мемлекеттер (қатысушы мемлекеттерден) халықаралық тасымалдармен байланысты жүзеге асырылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулерге қатысты қолданылмайды.
Халықаралық тасымалдармен байланысты жүзеге асырылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулерге осы тармақшаның мақсаты үшін мынадай жұмыстар мен қызмет көрсетулерге қатысты:
а) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан экспортталатын түсіру, тиеу, қайта тиеу, жіберу бойынша жұмыстар, қызмет көрсетулер.
Егер қайта тиеу процесінде көліктің бір түрінен екіншісіне экспортталатын тауарларды қайта тиеуді жүзеге асыратын салық төлеуші аталған тауарларды сақтау бойынша қызмет көрсете, онда сақтау бойынша мұндай қызмет көрсетулер халықаралық тасымалдармен байланысты жүзеге асырылатын қызмет көрсетулерге жатады және қосылған құн салығынан босатылады;
б) жолаушыларды, жүкті, халықаралық байланыстағы почтаны, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалмен байланысты жұмыстар мен қызмет көрсетулер біртұтас халықаралық тасымал және өткізу құжаттарымен оларды ресімдеу шарты кезінде ғана.
Халықаралық рейстерге билеттерді сату бойынша агенттің қызмет көрсетулері егер жолаушыларды жеткізу пункті және оның қол жүгі Ресей Федерациясынан басқа Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасса қосылған құн салығынан босатылады.
Қосылған құн салығынан агентте босатылған сату бойынша айналым оның комиссиондық сыйақы болып табылады. Егер агент өз кезегінде жеңілдік беретін жағдайда қосылған құн салығынан босатылған сату бойынша айналым осындай агент алған және берген жеңілдіктер арасындағы айырма түрінде айқындалады;
в) шетелдік әуе кемелерін лидирлеу (шетелдік әуе кемесін бірге шығарып салу үшін штурмандарды беру);
г) халықаралық рейстерді техникалық, коммерциялық, аэронавигациялық және аэропорттық қызмет көрсету.
Жанар-жағармай материалдары бойынша қосылған құн салығын төлеуден босату бойынша шарттарды келісетін әуе қатынасы туралы халықаралық шарттарға (Келісім-шарттарға) сәйкес ресми тасымалдаушы болып тағайындалған шетелдік компаниялардың халықаралық рейстерін жүзеге асыратын ұшақтарға май құю қосылған құн салығының бағасынсыз жүргізіледі;

9) обороты по реализации лотерейных билетов, за исключением услуг по их реализации;
10) обороты по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемые Национальным Банком Республики Казахстан;
11) работы и услуги, осуществляемые в связи с международными перевозками.
Освобождение от налога на добавленную стоимость не применяется в отношении работ и услуг, осуществляемых в связи с международными перевозками в государства-участники (из государств-участников) Содружества Независимых Государств в торговле, с которыми цены на товары (работы, услуги) формируются с учетом налога на добавленную стоимость.
Для целей настоящего подпункта к работам и услугам, осуществляемым в связи с международными перевозками, относятся следующие работы и услуги:
работы, услуги по погрузке, разгрузке, перегрузке, экспедированию товаров, экспортируемых с таможенной территории Республики Казахстан.
В случае, если налогоплательщиком, осуществляющим перегрузку экспортируемых товаров с одного вида транспорта на другой, в процессе перегрузки оказываются услуги по хранению указанных товаров, то такие услуги по хранению относятся к услугам, осуществляемым в связи с международными перевозками и освобождаются от налога на добавленную стоимость;
работы и услуги, связанные с перевозкой пассажиров, багажа, почты в международном сообщении, в том числе по территории Республики Казахстан, только при условии оформления их едиными международными провозными и перевозочными документами.
Услуги агента по реализации билетов на международные рейсы освобождаются от налога на добавленную стоимость, если пункт назначения пассажира и его багажа расположен за пределами Республики Казахстан, за исключением Российской Федерации. Стоимость перевозки в общий оборот агента не включается.
Оборотом по реализации, освобождаемым у агента от налога на добавленную стоимость, является его комиссионное вознаграждение;
лидирование иностранных воздушных судов (предоставление штурманов для сопровождения иностранных судов);
техническое, коммерческое, аэронавигационное и аэропортовое обслуживание международных рейсов.
Заправка самолетов, осуществляющих международные рейсы иностранными компаниями, назначенными официальными перевозчиками в соответствии с заключенными международными договорами (Соглашениями) о воздушном сообщении, оговаривающими условия по освобождению от уплаты налога на добавленную стоимость по горюче-смазочным материалам, производится по ценам без налога на добавленную стоимость;

12) Қазақстан Республикасы Мүгедектерінің ерікті қоғамы, асырауында балалары бар мүгедек әйелдердің республикалық қоғамы, "Бибі-Ана", Қазақ соқырлар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, сондай-ақ олардың өндірістік ұйымдары егер мұндай ұйымдар мынадай шарттарға сәйкес келсе тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) (сауда-делдалдық қызметтен және акцизделген тауарларды өндіру және сату бойынша айналымдардан тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналымдардан басқа) сату бойынша айналымнан босатылады:
мүгедектер осындай өндірістік ұйымдар қызметкерлерінің жалпы санынан 51 проценттен кем емесін құрайды;
мүгедектердің еңбекақысын төлеу қоры жалпы еңбекақына төлеу қорының 51 процентін құрайды (есту, сөйлеу, көру қабілетін жоғалту бойынша оларда жұмыс істейтін мүгедектер 35 проценттен кем емесін құрайтын өндірістік ұйымдар үшін);
осы тармақшада көрсетілген қоғамдардың меншігі болып табылады және толығымен олардың қаражаты есебінен құрылған;
алынған кірістер оларды құрған қоғамдардың жарғылық мақсатын іске асыру үшін жіберіледі;
13) мемлекеттік меншікті жекешелендіру;
14) жарғылық капиталға жарналар;
15) жарғылық капиталға жарна ретінде бұрын алынған мүлікті қайтару;
16) мектеп оқулықтары мен мектеп оқу көмекші құралдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі пайдалануға жіберген орта кәсіптік және жоғары кәсіби оқу орындары үшін оқу көмекші құралдарын шығару және (немесе) сату бойынша айналымдар;
17) "SОS-Қазақстанның балалар деревнялары" қорын ұйымдастырумен, құрылысын салумен және жұмыс істеуімен байланысты қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының резиденттері сатып алатын және қызмет көрсететін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер);
Ескерту: 17-тармақ 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшін жояды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі
N 416 бұйрығымен. (бұйрықтан үзіндіні жоғарыдан қараңыз)
18) жарнамалық қызмет көрсетуді беру және (немесе) баспа материалының 2/3-тен астам көлемін жарнама құрайтын мерзімді баспа басылымдарынан басқа отандық өндірістің газет және журнал өнімін сатуды қоса шығару бойынша айналымдар;
Ескерту: 18-тармақ 2004 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшін жояды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі
N 416 бұйрығымен. (бұйрықтан үзіндіні жоғарыдан қараңыз)
19) субстанция дәрілерді, оның ішінде ішкі дәріханалық дайындаудағы дәрілік заттарды; протездік-ортопедиялық бұйымдар; дәрілік заттарды шығару үшін материалдар; медициналық бағыттағы және медициналық техникадағы бұйымдар, сондай-ақ оларды шығару үшін материалдар мен жинақтаушылар үшін материалдарды сату бойынша айналымдар.

12) обороты по реализации товаров (работ, услуг) (кроме оборотов по реализации товаров (работ, услуг) от торгово-посреднической деятельности и оборотов по производству и реализации подакцизных товаров) Добровольного общества инвалидов Республики Казахстан, Республиканского общества женщин-инвалидов, имеющих на иждивении детей, "Бибi-Ана", Казахского общества слепых, Казахского общества глухих, а также их производственных организаций, если такие организации соответствуют следующим условиям:
инвалиды составляют не менее 51 процента от общего числа работников таких производственных организаций;
фонд оплаты труда инвалидов составляет не менее 51 процента от общего фонда оплаты труда (для производственных организаций, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, не менее 35 процентов);
являются собственностью обществ, указанных в настоящем подпункте, и полностью созданы за счет их средств;
полученные доходы направляются для реализации уставных целей обществ их создавших;
13) приватизация государственной собственности;
14) взносы в уставный капитал;
15) возврат имущества, ранее полученного в качестве взноса в уставный капитал;
16) обороты по производству и (или) реализации школьных учебников и школьных учебных пособий, детской литературы, а также учебных пособий для средних профессиональных и высших профессиональных учебных заведений, допущенных к использованию Министерством образования и науки Республики Казахстан;
17) товары (работы, услуги), приобретаемые и оказываемые резидентами Республики Казахстан для осуществления деятельности, связанной с организацией, строительством и функционированием фонда "SОS-Детские деревни Казахстана"; <*>
Сноска. Подпункт 17 утрачивает силу с 1 января 2003 года - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (см. выше).
18) обороты по производству, включая предоставление рекламных услуг, и (или) реализации газетной и журнальной продукции отечественного производства, за исключением периодических печатных изданий, в которых реклама составляет более 2/3 площади печатного материала; <*>
Сноска. Подпункт 18 утрачивает силу с 1 января 2004 года - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 N 416 (см.выше).
19) обороты по реализации лекарственных средств, включая лекарства-субстанции, в том числе внутриаптечного изготовления; протезно-ортопедических изделий; материалов для производства лекарственных средств; изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также материалов и комплектующих для их производства.

Салықтан босатылған дәрілік заттардың, протездік-ортопедиялық бұйымдардың, медициналық бағыттағы және медициналық техникадағы бұйымдардың, сондай-ақ оларды шығару үшін материалдар мен жинақтаушылар үшін материалдардың тізбесі "Қосылған құн салығынан босатылатын дәрілік заттардың, протездік-ортопедиялық бұйымдардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медицина техникасының, сондай-ақ оларды өндіруге арналған материалдар мен жиынтықтаушылардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 наурыздағы N 378 P000378_ Қаулысымен белгіленген.
Медициналық техника мен медициналық жабдықты жөндеу, пайдалануға беру қосылған құн салығынан босатылмайды;
20) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесінің түзету мекемелері, түзету мекемелерінің республикалық мемлекеттік кәсіпорындары жүзеге асыратын өз өндірісінің тауарларын (жұмыстарын, қызмет көрсетулерін) сату бойынша айналымдар;
Ескерту: 20-тармақ 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшін жояды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі
N 416 бұйрығымен. (бұйрықтан үзіндіні жоғарыдан қараңыз)
21) заңды тұлғалар, сондай-ақ білім қызметін жүргізу құқығына лицензия бойынша заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметімен айналысатын жеке тұлғалар жүзеге асыратын мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, жалпы бастапқы, жалпы негізгі, жалпы орта, бастапқы кәсіптік, орта кәсіптік, жоғарғы кәсіби білім саласындағы білім қызмет көрсетулері бойынша айналымдар.
Орта, арнайы орта және жоғарғы білім саласындағы білім қызметін жүргізу құқығына лицензия беру жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі болып табылады.
22) заңды тұлға, сондай-ақ медициналық қызметті жүргізу құқығына лицензия бойынша заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметімен айналысатын жеке тұлғалар жүзеге асыратын косметологиялықтан басқа медициналық қызмет көрсетулерді көрсетулер бойынша айналымдар.
Медициналық қызметті жүргізуге құқыққа лицензия беру жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау жөніндегі агенттігі болып табылады.
23) әскери бөлімдер үшін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінің мемлекеттік кәсіпорындары жүзеге асыратын коммуналдық қызмет көрсетулер бойынша айналымдар;
Ескерту: 23-тармақ 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшін жояды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі
N 416 бұйрығымен. (бұйрықтан үзіндіні жоғарыдан қараңыз)
24) осы Нұсқаулықтың 65-тармағында көрсетілгендерден басқа тазартылған бағалы металдар - алтын мен платинаны сату бойынша айналымдар;

Перечень лекарственных средств, протезно-ортопедических изделий, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также материалов и комплектующих для их производства, освобождаемых от налога, установлен постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2000 года N 378 P000378_ "Об утверждении Перечня лекарственных средств, протезно- ортопедических изделий, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также материалов и комплектующих для их производства, освобождаемых от налога на добавленную стоимость".
Не освобождаются от налога на добавленную стоимость ремонт, монтаж медицинской техники и медицинского оборудования;
20) обороты по реализации товаров (работ, услуг) собственного производства, осуществляемые исправительными учреждениями, республиканскими государственными предприятиями исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан; <*>
Сноска. Подпункт 20 утрачивает силу с 1 января 2003 года - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 N 416 (см. выше).
21) обороты по оказанию образовательных услуг в сфере дошкольного воспитания и обучения, начального общего, основного общего, среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессионального образования, осуществляемые юридическими, а также физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, по лицензии на право ведения образовательной деятельности.
Уполномоченным органом по выдаче лицензий на право ведения образовательной деятельности в области среднего, средне-специального и высшего образования является Министерство образования и науки Республики Казахстан;
22) обороты по оказанию медицинских услуг, за исключением косметологических, осуществляемых юридическими лицами, а также физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, по лицензии на право ведения медицинской деятельности.
Уполномоченным органом по выдаче лицензии на право ведения медицинской деятельности является Агентство по делам здравоохранения Республики Казахстан;
23) обороты по оказанию коммунальных услуг, осуществляемых государственным предприятием Министерства обороны Республики Казахстан для воинских частей; <*>
Сноска. Подпункт 23 утрачивает силу с 1 января 2003 года - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 N 416 (см. выше).
24) обороты по реализации аффинированных драгоценных металлов золота и платины, кроме указанных в пункте 66 настоящей Инструкции;

25) мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері және халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналымдар.
Гранттар қаражаты есебінен жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналымдардан босату Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2000 жылғы 5 шілдедегі N 661 бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылдың 28 тамызында N 1237 V001237_ мемлекеттік тіркеуден өткен "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатуда, сондай-ақ гранттар қаражаты есебінен жүзеге асырылатын тауарлардың импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің Нұсқаулығымен көзделген тәртіпте жүзеге асырылады;
26) "Байқоңыр" кешенінің объектілер мүлкінің базасында құрылған республикалық мемлекеттік кәсіпорын көрсететін қызмет көрсетулер;
27) тергеу, алдын-ала іс жүргізу және соттарда заңды және жеке тұлғаларды көрсету және қорғау бойынша қызмет көрсетулер;
28) мемлекеттік мекемелер пайдасына тегін негізде негізгі қаражаттарды беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік кәсіпорындар пайдасына мемлекеттік мекемелер жүзеге асыратын тегін негіздегі негізгі қаражаттарды беру.
Ескерту: 52-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
Ескерту: 52-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 15 желтоқсандағы N 1734 бұйрығымен. V011735_
53. Егер салық төлеуші салық төлеуші жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды немесе кәсіпорынның жұмыс істеп тұрған жеке бөлігін басқа салық төлеушіге берген (сатқан) жағдайда, онда беру (сату) қосылған құн салығынан босатылады. Осы ереже жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен берілген құқықты беруге де қолданылады.
Кәсіпорынның жұмыс істеп тұрған жеке бөлшегі деп кәсіпорынның (тәуелсіз) басқа объектілерден бөлек жұмыс істейтін кәсіпорынның бөлшегі түсініледі, онда функциональдық басшы белгілі функциялардың, жұмыстардың (өндірістік, технологиялық, әлеуметтік, жобалық және т.б.) орындалуын жүргізеді. Жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды немесе кәсіпорынның жеке жұмыс істейтін бөлшегі олар бойынша міндеттемелерді және (немесе) олардың қалыптастыру көздерін, берілетін активтерін көрсете отырып бөлу және тарату балансының немесе беру актісінің негізінде қосылған құн салығынан босатылады. 8-тарау. Тауарлар экспорты 54. Тауарларды экспорттауға: - түсті және қара металл сынықтарын; - Ресей Федерациясына табиғи газды, мұнайды (тұрақты газ конденсатын қоса алғанда);
- тауарларды Қазақстан Республикасына экспорттау кезінде қосылған құн салығы ескерілген баға қолданылатын мемлекеттерге экспорттауды есептемегенде, нөлдік ставка бойынша салық салынады.
Экспортқа тауарларды өткізу, Ресей Федерациясына экспорттауды қоспағанда және тауарларды Қазақстан Республикасына экспорттау кезінде қосылған құнға салынған салықтың бағасын қолданатын мемлекеттерге тауарларды экспорттау жағдайларын есептемегенде, нөлдік ставка бойынша салық салынады.
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарлар әкету тауарлар экспорты болып табылады.
Ескерту: 54-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_

25) обороты по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемой за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций.
Освобождение оборотов по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемой за счет средств грантов, осуществляется в порядке, предусмотренном Инструкцией Министерства государственных доходов Республики Казахстан V001237_ "О порядке освобождения от налога на добавленную стоимость реализации товаров (работ, услуг), а также импорта товаров, осуществляемых за счет средств грантов", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. N 661 и прошедшей государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2000 г. N 1237;
26) услуг, оказываемых республиканским государственным предприятием, созданным на базе имущества объектов комплекса "Байконур";
27) услуг по представительству и защите физических и юридических лиц в органах дознания, предварительного следствия и судах;
28) передача основных средств на безвозмездной основе в пользу государственных учреждений, а также передача основных средств на безвозмездной основе, осуществляемая государственными учреждениями в пользу государственных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 52 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ ; от 15 декабря 2001 года N 1734 V011735_ .
53. В случае, если налогоплательщик передает (продает) действующее предприятие или самостоятельно функционирующую часть предприятия другому налогоплательщику, то такая передача (продажа) освобождается от налога на добавленную стоимость. Настоящее положение применятся также к переуступке прав, предоставляемых контрактом на недропользование.
Под самостоятельно функционирующей частью предприятия понимается часть предприятия, которая существует отдельно от других объектов предприятия (независимо), где функциональный руководитель ведает исполнением определенного круга функций, работ (производственное, технологическое, социальное проектное и т.д.).
Передача (продажа) действующего предприятия или самостоятельно функционирующей части предприятия освобождается от налога на добавленную стоимость на основании разделительного и ликвидационного баланса или передаточного акта предприятия с указанием передаваемых активов, источников их формирования и (или) обязательств по ним.
Глава 8. Экспорт товаров
54. Экспорт товаров облагается по нулевой ставке, за исключением экспорта:
- лома цветных и черных металлов;
- в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат);
- в государства, которые при экспорте товаров в Республику Казахстан применяют цены с учетом налога на добавленную стоимость.
Экспортом товаров считается вывоз товаров с таможенной территории Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 54 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

55. Нөлдік ставка бойынша салық салу дегеніміз қосылған құнға есептелген соманың мөлшері нөл процентке теңестіру болып табылады. Тауарларын нөлдік ставка бойынша сататын салық төлеушілер кәсіпкерлік қызметінде пайдаланатын тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алған, жұмыс пен қызмет көрсету бойынша салық сомасына (бюджет төлемінің кемуі) есептеуге құқылы.
56. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша салық төлеушілерге кәсіпкерлік қызметінде пайдаланатын тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алған, жұмыс пен қызмет көрсету бойынша қосылған құнға салынатын салық сомасы бюджеттен аталған айналымдар мақсатында пайдаланған, осы Нұсқаулыққа берілген қосымшада көзделген тәртіпте қайтарылады.
57. Тауарлар экспортын растау болып:
1) экспортталатын тауарларды жеткізу шарты (келісім-шарты);
2) тауар шығаруды экспорт режимінде жүзеге асырған кеден органының және қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан сырт жерлерден әкелінген тауарлар өткізілетін жіберу пункті бар кеден органының белгісі соғылған кедендік жүк декларациясы.
Магистральдық құбыр арнасы жүйесі бойынша немесе электр беру желісімен не толық емес мерзімдік декларациялау рәсімдерін қолдана отырып, экспортталатын тауарларды жүзеге асыру кезінде, кедендік ресімдеуді жүргізген кеден органының белгісі соғылған толық жүк кеден декларациясы көрсетіледі;
3) Қазақстан Республикасының шекаралық кеден органдарының белгісі соғылған немесе тауарға ілесіп жүретін құжаттардың көшірмесі тауар экспортын растайтын құжаттар болып табылады. Тауарлар экспорты қандай көлік түрін пайдалана отырып тасымалдағанына байланысты, ондай құжаттар коносамент немесе оның көшірмесі, халықаралық жүргізу көлігімен халықаралық тауартасу жүк құжаттамасы, халықаралық әуе жүкқұжаттамасы немесе теміржол жүк құжаттамасы болып табылады.
Ал тұрба жүргізу көлігімен тауарлардың экспорты жағдайында - жеткізілім орнына дейін қабылдау-тапсыру пунктіне экспортталатын тауарларды беруді қабылдау, тауарларды әкеткен жағдайда ілесіп жүретін құжаттардың орнына тауарларды қабылдап алу-беру актісі табыс етіледі.
4) салық органдары қажет жағдайда Қазақстан Республикасының кеден органдарымен экспорт режиміне сәйкес ресімделген жүк кеден декларациясында көрсетілген тауарлардың нысаналы елдердің органдарына еркін айналыс үшін Қазақстан Республикасының аумағынан шығару режимінде экспортталғанын тауарлардың кедендік ресімдеулерінің өндіру фактісін растау жөнінде өтініш жасай алады.
58. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан бұрын тысқары әкетілген тауарларды одан әрі экспорттау жүзеге асырылған жағдайда кеден аумағынан тыс ұқсату режимінде немесе оларды ұқсату өнімдерінің экспортын растау осы Нұсқаулықтың 54-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Бұл жағдайда нөлдік ставканы қолданудың негізі болып тіркеу есебінде тұрған жері бойынша салық органына мынадай құжаттар тапсырылады:

55. Обложение по нулевой ставке означает начисление сумм налога на добавленную стоимость в размере равном нулю процентов. Налогоплательщик, реализующий товары, облагаемые налогом по нулевой ставке, имеет право на зачет (уменьшение платежей в бюджет) сумм налога по приобретенным товарно-материальным ценностям, работам или услугам, используемым в предпринимательской деятельности.
56. По оборотам, облагаемым по нулевой ставке, налогоплательщику производится возврат из бюджета сумм налога на добавленную стоимость по приобретенным товарно-материальным ценностям, работам или услугам, используемым в целях указанных оборотов, в порядке, предусмотренном в приложении 3 к настоящей Инструкции.
57. Подтверждением экспорта товаров являются:
1) контракт (договор) на поставку экспортируемых товаров;
2) грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск товаров в режиме экспорта, и таможенного органа, в регионе деятельности которого находится пункт пропуска, через который товар был вывезен за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
При осуществлении транспортировки экспортируемых товаров по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередач, либо с применением процедуры неполного периодического декларирования налоговому органу представляется полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, производившего таможенное оформление;
3) товаросопроводительные документы или их копии с отметками пограничных таможенных органов Республики Казахстан и государств транзита, через которые следует товар. В зависимости от вида транспорта, которым осуществляется экспорт товаров, такими документами являются коносамент или его копия, международная товаро-транспортная накладная о перевозках международным автотранспортом, международная авиационная накладная или железнодорожная накладная.
В случае вывоза товаров в режиме экспорта с использованием трубопроводного транспорта или по линиям электропередач, вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;
4) при необходимости налоговые органы могут обратиться в таможенные органы страны назначения товаров, указанной в грузовой таможенной декларации, оформленной в режиме экспорта таможенными органами Республики Казахстан, с просьбой подтвердить факт производства таможенного оформления товаров, экспортированных с территории Республики Казахстан в режиме выпуска для свободного обращения.
58. При осуществлении дальнейшего экспорта товаров, ранее вывезенных за пределы таможенной территории Республики Казахстан в режиме переработки товаров вне таможенной территории, или продуктов их переработки стоимость таких товаров или продуктов переработки включается в оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке в соответствии с пунктом 54 настоящей Инструкции.
Основанием для применения нулевой ставки в этом случае является представление налоговому органу по месту регистрации налогоплательщика следующих документов:

1) экспортталатын ұқсату өнімдерін немесе тауарларды жеткізу жөніндегі шет елдік тұлғамен жасасқан шарт (келісім-шарт), сондай-ақ тауарларды Қазақстан Республикасы аумағы шегінен тысқарыда ұқсату шарты (келісім-шарты);
2) кеден аумағынан тысқарыда ұқсатылған тауарлар режимінде ресімдеуді жүзеге асырған кеден органы куәландырған кеден жүк декларациясы немесе оның көшірмесі;
3) кеден аумағында ұқсатылған (тауарларды кеден бақылауымен ұқсату) тауарлар режимінде шет ел аумағында жүзеге асырған алыс-беріс шикізатын ұқсатуға әкелу кезінде ресімделген кеден органы куәландырған кеден жүк декларациясының көшірмесі;
4) экспорт режимінде ұқсатуға әкелінген тауарлар мен өнімдерді қайта ресімдеуді жүзеге асырған кеден органы куәландырған кеден жүк декларациясы;
5)
6) мемлекет аумағына ұқсатуға мемлекет аумағынан оларды ұқсату тауарларды немесе өнімдерді әкелу кезінде экспорт режимінде рәсімделген кеден жүк декларациясының көшірмесі Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес және осындай рәсімдеу кеден органымен расталған тауарлар экспортына нөлдік ставка бойынша салық салынады. Экспорттық кеден декларациясында алыс-беріс тауарларын ұқсатуға әкелу кезінде рәсімделген бұрынғы кеден декларациясының нөмірі көрсетілуі тиіс;
7) оның аумағына ұқсатуға тауар әкетілген мемлекеттің кеден органдарының белгілерімен тауардың нысаналы мемлекет шекарасына тауардың немесе оны ұқсату өнімін, сондай-ақ олардың аумағында тауар немесе оны ұқсату өнімі өтетін транзит мемлекеттерінің өтуін растайтын тауар ілеспе құжаттарының көшірмелері.
Ескерту: 58-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
59. Осы Нұсқаулықтың 14-тармағында көрсетілген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге тауарлардың экспорты жағдайында растайтын құжаттар, осы Нұсқаулықтың 57-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ экспорт режимінде Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетілген тауарлардың импорты елінде рәсімделген жүк кеден декларациясының көшірмесі болып табылады. Ескерту: 59-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 60. Тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газдың, мұнайдың Ресей Федерациясына экспортына осы Нұсқаулықтың 67-тармағында көзделген ставка бойынша қосылған құн салығы салынады. Ескерту: 60-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 60-1. Осы Нұсқаулықтың 20-бөліміне сәйкес қайтаруға жататын қосылған құн салығы сомасын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте ашылған салық төлеушінің шотына ол бойынша валюта түсімі түскен тауарлар экспорты ескеріледі. Ескерту: 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 9-тарау. Халықаралық тасымалдарға салық салу

1) контракта (договора) с иностранным лицом на поставку экспортируемых товаров или продуктов переработки, а также контракта (договора) на переработку товаров за пределами территории Республики Казахстан;
2) грузовой таможенной декларации, оформленной в режиме переработки товаров вне таможенной территории, либо ее копии, заверенной таможенным органом, осуществившим такое оформление;
3) копии грузовой таможенной декларации, оформленной при ввозе давальческих товаров на территорию иностранного государства в режиме переработки товаров на таможенной территории (переработки товаров под таможенным контролем), заверенной таможенным органом, осуществившим такое оформление;
4) грузовой таможенной декларации с отметкой таможенного органа, осуществившего переоформление товаров или продуктов их переработки на режим экспорта;
5) (подпункт исключен приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ );
6) копии грузовой таможенной декларации, оформленной в режиме экспорта при вывозе товаров или продуктов их переработки, с территории государства переработки на территорию государства, экспорт товаров в которые в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан Z952235_ облагается по нулевой ставке, и заверенной таможенным органом, осуществлявшим такое оформление. В экспортной таможенной декларации должен быть указан номер предшествующей таможенной декларации, оформленной при ввозе давальческих товаров на переработку;
7) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих пересечение товара или продукта его переработки границы государства назначения товара, с отметками таможенных органов государства, на территорию которого был вывезен товар на переработку, а также государств транзита, по территории которых следует товар или продукт его переработки.
59. В случае экспорта товаров в государства-участники Содружества Независимых Государств, указанные в пункте 14 настоящей Инструкции, подтверждающими документами являются документы, указанные в пункте 57 настоящей Инструкции, а также копия грузовой таможенной декларации, оформленной в стране импорта товаров, вывезенных с таможенной территории Республики Казахстан в режиме экспорта. <*>
Сноска. Пункт 59 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
60. Экспорт природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат) в Российскую Федерацию облагается налогом на добавленную стоимость по ставке, предусмотренной пунктом 67 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 60 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
60-1. При определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в соответствии с главой 20 настоящей Инструкции, учитывается экспорт товаров, по которым поступила валютная выручка на счета налогоплательщика, открытые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 60-1 - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Глава 9. Налогообложение международных перевозок

61. Жолаушылардың, тауарлардың, жануарлардың, жүктің және почтаның халықаралық тасымалына нөлдік ставка бойынша тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) экспортына қосылған құн салығын салуды көздейтін Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарды жасамаған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер жүзеге асыратын тасымалдардан басқа нөлдік ставка бойынша салық салынады.
62. Халықаралық тасымалдар деп Қазақстан Республикасының аумағынан басқа мемлекеттердің аумағына (Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттердің аумағынан) тауарларды, жолаушыларды, жүкті, почтаны, жануарларды, сондай-ақ транзитті тасымалдау түсініледі.
63. Тауарларды халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде салықтың нөлдік ставкасы мынадай негіздерде қолданылады:
1) оларды жеткізушілермен тікелей жасалған экспортталатын тауарларды тасымалдауға шарт (келісім-шарт);
2) тауарларды жеткізуге (экспорт) шарт (келісім-шарт) көшірмесі;
3) тауарлардың барлық маршрутының жүру жолындағы тасымал құжаттарымен тасымалды рәсімдеу;
4) экспортталатын тауарларды кедендік ресімдеуді жүргізген кеден органының белгілерімен бірге толық жүк кеден декларациясы.
64. Жолаушылар мен жүкті тасымалдауды жүзеге асыру кезінде нөлдік ставканы қолдану қосылған құн салығын ескерместен қалыптасатын тауарларға бағалармен оларға саудада мемлекет аумағында орналасқан жолаушылар мен оның жүгінің тағайындалу пункті жағдайы кезінде жол жүруге билеттердің негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту: 64-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
10-тарау. Тігін, тоқыма, тері-аяқ киім өнеркәсібінің өнім салаларына
салық салу
65. Тігін, тоқыма, тері-аяқ киім өнеркәсібінің өз өндірісі салаларының өнімін Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасы резиденттерінің сатуы нөлдік ставка бойынша салық салынады.
Алыс-беріс шикізаты және материалдардан тігін, тоқыма және тері-аяқ киім өндірісі кезінде қосылған құн салығымен салық салу объектісі 16 проценттік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын оларды ұқсату (өңдеу) бойынша қызмет көрсетулердің құны болып табылады.
Алыс-берісшінің аталған алыс-берісші өндірген алыс-беріс шикізаты мен материалдардан дайындалған дайын өнімді сату нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығымен салынады.
Ұқсас тәртіп дербес тапсырыс бойынша өнімді өндірумен айналысатын тігін және тері-аяқ киім ұйымдарына қатысты қолданылады. Ескерту: 65-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 11-тарау. Тазартылған бағалы металдар - алтын мен платинаға салық салу 66. Қазақстан Республикасындағы резиденттердің өз өндірісі - тазартылған бағалы металдар - алтын мен платинаны сатуына нөлдік ставка бойынша салық салынады. Өз өндірісі - тазартылған бағалы металдар - алтын мен платинаны сату кезінде нөлдік ставканы қолдану осы Нұсқаулықтың 65-тармағымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады. 11-1-тарау. Теледидарлық және радиотарату ұйымдарының өніміне салық салу Ескерту: 11-1-тараумен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ Ескерту: 11-1-тарау 2004 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшін жояды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен. (бұйрықтан үзіндіні жоғарыдан қараңыз)

61. Международные перевозки пассажиров, товаров, животных, багажа и почты облагаются по нулевой ставке, за исключением перевозок осуществляемых в государства-участники Содружества Независимых Государств, с которыми Республикой Казахстан не заключены международные договоры, предусматривающие обложение налогом на добавленную стоимость экспорта товаров (работ, услуг) по нулевой ставке.
62. Под международными перевозками понимается транспортировка товаров, пассажиров, багажа, почты, животных с (на) территории(ю) Республики Казахстан на (с) территорию(и) других государств, а также транзит.
63. Нулевая ставка налога при осуществлении международных перевозок товаров применяется на основании:
1) договора на транспортировку экспортируемых товаров, заключенного непосредственно с их поставщиком;
2) оформления перевозки едиными международными перевозочными документами на протяжении всего маршрута следования товара.
Нулевая ставка по налогу на добавленную стоимость при осуществлении транспортировки товаров по системе магистральных трубопроводов с территории Республики Казахстан на территории других государств, за исключением указанных в пункте 61 настоящей Инструкции, применяется на основании следующих документов:
1) договора (контракта) на транспортировку и (или) доставку экспортируемых товаров, заключенного непосредственно с их поставщиком;
2) копии договора (контракта) на поставку (экспорт) товаров;
3) акта приема-сдачи товаров на протяжении маршрута их следования;
4) полная грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, производившего таможенное оформление экспортируемых товаров.
При этом транспортировка товаров по системе магистральных трубопроводов включает в себя непосредственно перевозку, а также доставку товаров до получателя.
64. Применение нулевой ставки при осуществлении перевозок пассажиров и багажа осуществляется на основании билетов на проезд при условии, что пункт назначения пассажира и его багажа расположен на территории государства, в торговле с которым цены на товары формируются без учета налога на добавленную стоимость. <*>
Сноска. Пункт 64 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Глава 10. Налогообложение продукции отраслей текстильной, швейной,
кожевенно-обувной промышленности
65. Реализация резидентами Республики Казахстан на территории Республики Казахстан продукции собственного производства отраслей текстильной, швейной, кожевенно-обувной промышленности облагается налогом по нулевой ставке.
При производстве текстильной, швейной и кожевенно-обувной продукции из давальческих сырья и материалов объектом обложения налогом на добавленную стоимость является стоимость услуг по их переработке (обработке), облагаемых налогом на добавленную стоимость по ставке 16 процентов.
Реализация давальцем готовой продукции, изготовленной из давальческого сырья и материалов, произведенных указанным давальцем, облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
Аналогичный порядок применяется в отношении организаций швейной и кожевенно-обувной промышленности, занимающихся производством продукции по индивидуальным заказам. <*>
Сноска. Пункт 65 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Глава 11. Налогообложение аффинированных драгоценных металлов -
золота и платины
66. Реализация резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота и платины - собственного производства облагается налогом по нулевой ставке.
Применение нулевой ставки при реализации аффинированных драгоценных металлов - золота и платины - собственного производства осуществляется в порядке, установленном пунктом 65 настоящей Инструкции.
Глава 11-1. Налогообложение продукции телевизионных и
радиовещательных организаций <*>
Сноска. Инструкция дополнена новой главой 11-1 - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ ;
глава 11-1 утрачивает силу с 1 января 2004 года - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (см. выше).

66-1. Өз өндірісінің телеөнімі мен (және) радиоөнімін шығару, сондай-ақ Қазақстан Республикасының теледидарлық және радиотарату ұйымдары жүзеге асыратын жарнама қызметтері (сату үшін дайындалған көркем киноөнімдерінен, бейнеклиптер мен жарнама роликтерінен басқа) бойынша айналымдарға нөлдік ставка бойынша салық салынады.
Осы норма баспа істері және бұқаралық ақпарат құралдары жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша байланыс саласындағы уәкілетті орган берген лицензия негізінде қолданылатын Қазақстан Республикасының теледидарлық және радиотарату ұйымдарына қолданылады.
Осы тармақтың мақсаты үшін теледидарлық және радиотарату ұйымдары деп Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі берген бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою туралы куәлігі бар заңды тұлғалар немесе олардың құрылымдық бөлімшелері түсініледі. 12-тарау. Салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығының ставкалары 67. Қосылған құн салығының ставкасы осы Нұсқаулықтың 68-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа салық салынатын айналым мөлшерінен 16 процентке теңеледі. Ескерту: 67-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 68. Нөлдік ставка бойынша осы Нұсқаулықтың 8, 9, 10, 11, 11-1-тарауларымен көзделген тауарларды, жұмыстарды немесе қызмет көрсетулерді сату бойынша айналымдарға салық салынады. Ескерту: 68-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 69. Ескерту: 69-тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ 13-тарау. Бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығы 70. Салық салынатын айналым бойынша бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы осы Нұсқаулықтың 14-тарауына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық сомасы және осы Нұсқаулықтың 12-тарауына сәйкес салық салынатын айналым бойынша есептелген салық сомасының айырмасы ретінде айқындалады. 14-тарау. Бюджетке жарнаны айқындау кезінде шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы
71. Шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы нөлдік ставка бойынша айналымды қоса салық салынатын айналымның мақсаты үшін пайдаланылған немесе пайдаланылатын есепті кезеңдегі орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер, негізгі қаражаттарды қоса (үй-жайлар мен жеңіл автомобильдерді қоса) нақты келіп түскен тауарлар бойынша қойылған шот-фактуралар негізіндегі жеткізушілерге салықты төлеушілер төлеуге тиіс салық сомасы табылады.

66-1. Обороты по производству и (или) распространению теле- и радиопродукции собственного производства, а также рекламных услуг (за исключением художественной кинопродукции, видеоклипов и рекламных роликов, изготовленных для реализации), осуществляемые телевизионными и радиовещательными организациями Республики Казахстан, облагаются налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
Данная норма применяется к телевизионным и радиовещательным организациям Республики Казахстан, действующим на основании лицензии, выданной уполномоченным органом в области связи по согласованию с уполномоченным органом по делам печати и средствам массовой информации.
Для целей настоящего пункта под телевизионными и радиовещательными организациями понимаются юридические лица или их структурные подразделения, имеющие свидетельство о постановке на учет средства массовой информации, выданное Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан.
Глава 12. Ставки налога на добавленную стоимость по облагаемым
оборотам
67. Ставка налога на добавленную стоимость равняется 16 процентам от размера облагаемого оборота, кроме случаев, указанных в пункте 68 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 67 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
68. По нулевой ставке облагаются обороты по реализации товаров, работ или услуг, предусмотренные главами 8, 9, 10, 11, 11-1 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 68 - с дополнениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
69. <*>
Сноска. Пункт 69 исключен - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Глава 13. Налог на добавленную стоимость, подлежащий уплате в бюджет
70. Сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет по облагаемому обороту, определяется как разница между суммой начисленного налога по облагаемым оборотам в соответствии с главой 12 настоящей Инструкции и суммой налога, относимого в зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
Глава 14. Налог на добавленную стоимость, относимый в зачет при
определении взносов в бюджет
71. Суммой налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, является сумма налога, подлежащего уплате плательщиками налога поставщикам, по выставленным счетам-фактурам по фактически поступившим товарам, включая основные средства (за исключением зданий и легковых автомобилей), выполненным работам или оказанным услугам в течение отчетного периода, которые используются или будут использоваться для целей облагаемого оборота, включая оборот по нулевой ставке.

72. Негізгі қаражаттарды қоса (жеңіл автомобильдерден басқа) импортталатын тауарлар бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы кеден режимінің шарттарына сәйкес қайтарып беруге жатпайтын және Қазақстан Республикасының бюджетіне белгіленген тәртіпте төленген Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес рәсімделген жүк кеден декларациясында көрсетілген салық сомасы болып табылады.
73. Шегерімге мемлекеттік материалдық резервтен алынған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген нысан бойынша мемлекеттік материалдық резерв бойынша уәкілетті орган жазып берген жіберуге құжатта көрсетілген қосылған құн салығының сомасы жатады.
Мемлекеттік материалдық резервтер бойынша уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) болып табылады.
Мемлекеттік материалдық резервтен алынған тауарлар бойынша қосылған құн салығы негізіндегі шегерімге жататын құжат жіберілген тауарлардың құны мен қосылған құн салығының сомасы көрсетілген Р-28 нысанындағы Агенттік жазып берген наряд болып табылады.
Р-28 нысаны бойынша Агенттік жазып берген наряд негізінде кімнің атына наряд жазып берген ұйым нарядта көрсетілген қосылған құн салығын шегерімге жатқызады. Агенттіктен алынған тауарларды одан кейінгі сату Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылдың 11 қыркүйегінде N 1241 мемлекеттік тіркеуден өткен Мемлекеттік кіріс министрінің 2000 жылғы 14 шілдедегі "Шот-фактуралар нысандары және оларды қолдану тәртібі туралы" N 712 V001241_ Бұйрығымен белгіленген тәртіпте рәсімделген шот-фактураларды қолданумен жүзеге асырылады.
Ескерту: 73-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
74. Негізгі қаражаттардың орындалған жөндеуі бойынша қосылған құн салығы шегерімге жатқызуға жатады.
Үй-жайлардан басқа негізгі қаражаттарды жөндеуге шығыстар бойынша қосылған құн салығы толық көлемде шегерімге жатқызылады.
Үй-жайларды жөндеуге шығыстар бойынша қосылған құн салығы амортизациялық аударымдарға есептеу үшін салық төлеуші қолданатын кезең үшін шегерімге жатқызылатын жөндеу бойынша шығыстар сомасынан ескеріп есептелген мөлшерде шегерімге жатқызылады, салықтың қалған бөлігі үй-жайдың құнының ұлғаюына жатқызылады.
75. Осы Нұсқаулықтың 75-тармағының ережесі жалға алынатын негізгі қаражаттарды жөндеуге қатысты да қолданылады.

72. По импортируемым товарам, включая основные средства (за исключением легковых автомобилей), суммой налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, является сумма налога, указанная в грузовой таможенной декларации, оформленной в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан Z952368_ , уплаченная в установленном порядке в бюджет Республики Казахстан и не подлежащая возврату в соответствии с условиями таможенного режима.
73. По товарам, полученным из государственного материального резерва, в зачет относится сумма налога на добавленную стоимость, указанная в документе на отгрузку, выписанном уполномоченным органом по государственным материальным резервам по форме, установленной законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченным органом по государственным материальным резервам является Агентство Республики Казахстан по государственным материальным резервам (далее - Агентство).
Документом, на основании которого налог на добавленную стоимость по товарам, полученным из государственного материального резерва, относится в зачет, является наряд, выписанный Агентством по форме Р-28, в котором указаны стоимость отпущенных товаров и сумма налога на добавленную стоимость.
На основании наряда, выписанного Агентством по форме Р-28, организация, на чье имя выписан наряд, относит в зачет сумму налога на добавленную стоимость, указанную в наряде. Дальнейшая реализация товаров, полученных от Агентства, осуществляется с применением счетов-фактур, оформленных в порядке, установленном приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 14 июля 2000 года N 712 V001241_ "О формах счетов-фактур и порядке их применения", прошедшим государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 11 сентября 2000 г. N 1241. <*>
Сноска. Пункт 73 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
74. Налог на добавленную стоимость по выполненному ремонту основных средств подлежит отнесению в зачет.
По расходам на ремонт основных средств, кроме зданий, налог на добавленную стоимость относится в зачет в полном объеме.
По расходам на ремонт зданий налог на добавленную стоимость относится в зачет в размере, исчисленном исходя из суммы расходов по ремонту, относимых на вычеты за применяемый налогоплательщиком период для исчисления амортизационных отчислений, остальная сумма налога относится на увеличение стоимости здания.
75. Положения пункта 74 настоящей Инструкции применяются также в отношении ремонта арендуемых основных средств.

76. Егер жалға алынатын негізгі қаражаттарды жөндеу, оның ішінде үй-жайлар бойынша шығыстар жалға алу төлем, сондай-ақ жалға алу шартының мерзімі аяқталу немесе оны бұзу кезіндегі құнға енгізілсе жалға алушының жөндеу құны салық салу объектісі ретінде қаралады. Бұл жағдайда жөндеуге шығыстар бойынша қосылған құн салығы шегерімге жатқызылуға жатады.
77. Жеткізушіге аталған тауарларды төлеуге жататын салық сомасын есепке жатқызу үшін негіз болып табылатын қосылған құн салығымен Ресей Федерациясында сатып алынған, тұрақты газ конденсатын қоса, табиғи газ, мұнай бойынша (бұдан әрі - тауарлар) қосылған құн салығы жеке жолмен бөлінген осындай жеткізушіге қойылған шот-фактуралар болып табылады.
Ескерту: 77-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
78. Қосылған құн салығы мынадай жағдайларда шегерімге жатқызуға жатпайды:
1) салық салу мақсатында пайдаланылмайтын немесе пайдалануға жатпайтын алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша;
2) салық төлеуші негізгі қаражат ретінде пайдаланатын алынған жеңіл автомобильдер, үй-жайлар бойынша;
3) егер қосылған құн салығы салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметіне жатпайтын іс-шараларды өткізумен байланысты тауарларды, жұмыстарды немесе қызмет көрсетулерді алумен байланысты жеткізушіге төлеуге жатады;
4) тегін алынған мүлік бойынша.
Ескерту: 78-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
79. Шегерімге жатқызылмайтын үй-жайлар мен жеңіл автомобильдер бойынша төлеуге жататын қосылған құн салығы амортизация сомалары арқылы салық төлеушінің шығыстар құрамына енгізіледі.
Қалған жағдайларда шегерімге жатқызылмайтын қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте салық төлеушінің шығыстарына жатады.
80. Шегерімге бұрын қабылданған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелерді есептен шығару кезінде қосылған құн салығының сомасы оны шегерімге жатқызу сәтінен екі жыл аяқталуы бойынша шегерімнен алып тастауға жатады.
Егер күмәнді талаптарды есептен шығарудан кейін салық төлеуші тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем жүргізген жағдайда аталған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық сомасы төлем жүргізілген сол есепті кезеңде шегерімге жатады.
81. Осы Нұсқаулықтың 75-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа Қазақстан Республикасындағы қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын жеткізушілерге төлеуге тиіс қосылған құн салығы сомасын шегерімге жатқызу жағдайында аталған сомалар шегерімнен алып тастауға жатады және сатып алу құнының ұлғаюына жатады.

76. Если расходы по ремонту арендуемых основных средств, в том числе зданий, включены в стоимость арендной платы, а также при окончании срока договора аренды или его расторжении, стоимость ремонта у арендатора рассматривается в качестве объекта обложения. В этом случае, налог на добавленную стоимость по расходам на ремонт подлежит отнесению в зачет.
77. По природному газу, нефти (включая стабильный газовый конденсат), приобретенным в Российской Федерации с налогом на добавленную стоимость, основанием для отнесения в зачет сумм налога, подлежащего уплате поставщику указанных товаров, является счет-фактура, выставленный таким поставщиком, в котором налог на добавленную стоимость выделен отдельной строкой. <*>
Сноска. Пункт 77 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
78. Налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в следующих случаях:
1) по полученным товарам (работам, услугам), не используемым или не подлежащим использованию в целях облагаемого оборота;
2) по полученным легковым автомобилям, зданиям, используемым налогоплательщиком в качестве основных средств;
3) если налог на добавленную стоимость подлежит уплате поставщику в связи с получением товаров, работ или услуг, связанных с проведением мероприятий, не относящихся к предпринимательской деятельности налогоплательщика;
4) по безвозмездно полученному имуществу. <*>
Сноска. Пункт 78 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
79. Налог на добавленную стоимость, подлежащий уплате по зданиям и легковым автомобилям, который не подлежит отнесению в зачет, включается в состав затрат налогоплательщика через суммы амортизации.
В остальных случаях налог на добавленную стоимость, не подлежащий отнесению в зачет, относится на затраты налогоплательщика в порядке, устанавливаемом законодательством Республики Казахстан.
80. При списании сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), ранее принятая в зачет сумма налога на добавленную стоимость подлежит исключению из зачета по истечении двух лет с момента отнесения ее в зачет.
В случае, если после списания сомнительного обязательства налогоплательщиком произведена оплата за товары (работы, услуги), сумма налога по указанным товарам, работам, услугам подлежит восстановлению в зачете в том отчетном периоде, в котором была произведена оплата.
81. В случае отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам, не являющимся плательщиками налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, за исключением случаев, указанных в пункте 77 настоящей Инструкции, указанные суммы подлежат исключению из зачета и относятся на увеличение стоимости приобретения.

82. Жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар қойған шот-фактураларда көрсетілген қосылған құн салығы осындай ұйымдардың тікелей қажеттері үшін тасымалды жүзеге асыру жағдайынан басқа шегерімге көлік-экспедиторлық ұйымдарға шегерімге жатпайды.
15-тарау. Қосылған құн салығынан босатылған сату бойынша
айналымдардың барлығы кезінде қосылған құн салығын шегерімге
жатқызудың ерекшеліктері
83. Жеткізуші төлеуге тиіс және кеден рәсімі кезіндегі қосылған құн салығынан босатылған айналымдар бойынша шегерімге жатқызылмайды, салық төлеушінің шығыстарының құрамына, ал негізгі қаражаттар бойынша - оларды сатып алу құнының ұлғаюына енгізіледі.
84. Салық салынатын және босатылған айналымдар бар кезде шегерімге тең немесе бөлшек әдісімен салық төлеушінің таңдауы бойынша айқындалған қосылған құн салығының сомасы қабылданады. Таңдалған әдіс бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын салық төлеуші барлық салық жылының ішінде жүзеге асырады.
85. Тең әдіс бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналымның жеке үлесін ескере отырып айқындалады.
Заңды және жеке тұлғалардың бағалы қағаздарды сатып алуы-сатуы бойынша мәмілелерді жүзеге асыру кезінде осы тармақтың мақсаты үшін бағалы қағаздарды сату кезінде алынған өсім жалпы айналымға енгізіледі.
86. Шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын айқындау кезінде бөлшек әдісі бойынша салық төлеуші салық салынатын және босатылған айналымдар бойынша тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасының жеке есебін жүргізеді.
Салық салынатын айналымдар мақсатында ғана пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша) қосылған құн салығы осы Нұсқаулықтың 14-тарауында көзделген тәртіпте толық көлемде шегерімге жатқызылады.
Босатылған айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығы шегерімге жатпайды.
Салық салынатын да және босатылған айналымдар ретіндегі мақсатта пайдаланылатын жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша шегерімге айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналымның жеке үлесі бойынша айқындалған қосылған құн салығының сомасы жатады.
16-тарау. Шот-фактура
87. Шот-фактура қосылған құн салығын төлеуші барлығы үшін міндетті құжат болып табылады. Қосылған құн салығы салынатын тауарларды жіберуді, жұмыстарды орындауды немесе қызмет көрсетуді жүргізетін салық төлеуші жеке тұлғаларға (халыққа) тауарларды (қызмет көрсетулерді, жұмыстарды) өткізу жағдайларынан басқа аталған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы тұлғаға шот-фактураны қоюға міндетті.

82. Налог на добавленную стоимость, указанный в счетах-фактурах, выставленных организациями, осуществляющими перевозку грузов, в зачет у транспортно-экспедиторских организаций не относится, за исключением случаев осуществления перевозок для непосредственных нужд таких организаций.
Глава 15. Особенности отнесения в зачет налога на добавленную при
наличии оборотов по реализации, освобожденных от налога на
добавленную стоимость
83. По оборотам, освобожденным от налога на добавленную стоимость, налог на добавленную стоимость, подлежащий уплате поставщикам и при таможенном оформлении, не относится в зачет, а включается в состав затрат налогоплательщика, а по основным средствам - на увеличение стоимости их приобретения.
84. При наличии облагаемых и освобожденных оборотов в зачет принимается сумма налога на добавленную стоимость, определенная по выбору налогоплательщика пропорциональным или раздельным методом.
По выбранному методу определение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, осуществляется налогоплательщиком в течение всего налогового года.
85. По пропорциональному методу сумма налога на добавленную стоимость, относимая в зачет, определяется исходя из удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота.
Для целей настоящего пункта при осуществлении сделок по купле-продаже ценных бумаг юридическими и физическими лицами в общий оборот включается прирост, полученный при реализации ценных бумаг.
86. При определении суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, по раздельному методу налогоплательщик ведет раздельный учет сумм налога на добавленную стоимость, подлежащих уплате поставщикам за товары, работы, услуги по облагаемым и освобожденным оборотам.
По товарам (работам, услугам), используемым только в целях облагаемых оборотов, налог на добавленную стоимость относится в зачет в полном объеме в порядке, предусмотренном главой 14 настоящей Инструкции.
По товарам (работам, услугам), используемым в целях освобожденных оборотов, налог на добавленную стоимость в зачет не относится.
По работам и услугам, используемым в целях как облагаемых, так и освобожденных оборотов, в зачет относится сумма налога на добавленную стоимость, определенная по удельному весу облагаемого оборота в общей сумме оборота.
Глава 16. Счет-фактура
87. Счет-фактура является обязательным документом для всех плательщиков налога на добавленную стоимость. Налогоплательщик, производящий отгрузку товаров, выполнение работ или оказание услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость, обязан выставить лицу, получающему указанные товары (работы, услуги) счет-фактуру, за исключением случаев реализации товаров (работ, услуг) за наличный расчет физическим лицам (населению).

88. Шот-фактура нысаны және оны қолдану тәртібін Қазақстан Республикасының Статистика жөніндегі агенттіктің 2000 жылғы 10 тамыздағы және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен 2000 жылғы 31 шілдеде келісілген, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 14 шілдедегі "Шот-фактуралар нысандары және оларды қолдану тәртібі туралы" N 712 Бұйрығымен белгіленген.
17-тарау. Қосылған құн салығы бойынша есепті кезең
89. Қосылған құн салығы бойынша бюджетпен нақты есеп айырысулар бойынша есепті кезең болып күнтізбелік ай табылады.
90. Егер қосылған құн салығы бойынша тоқсан үшін орташа айлық төлемдер 500 айлық есептік көрсеткіштерден кемін құраса, онда есепті кезең болып тоқсан табылады:
Мысал: Бюджетке төленуге тиісті 2000 жылдың үшінші тоқсаны үшін кәсіпорынның мынадай қосылған құн салығының сомалары бар, оның ішінде: шілде үшін - 135000 теңге, тамыз - 128000, қыркүйек - 120000 теңге. Осындай сомалар тоқсан үшін барлығы 383000 теңге құрады. Орташа айлық төлемдер 127666 теңге (383000:3) құрайды. Заңдар бойынша бұл айларда 725 теңге мөлшеріндегі айлық есептік көрсеткіш белгіленген, тиісінше әрбір ай үшін айлық есептік көрсеткішінің 500 еселік мөлшері 362500 теңге (725 х 500) құрайды. Есептен көрінгендей, орташа айлық төлемдегі 127666 теңге 362500 аспайды. Яғни, салық төлеуші тоқсанда бір рет қосылған құн салығы бойынша декларацияны жасайды.
Қосылған құн салығы бойынша декларацияны жасау мақсатында есепті кезеңді (ай немесе тоқсан) айқындау үшін негізге соңғы есепті тоқсандағы бюджетпен есеп айырысулардың нәтижелері қабылданады.
18-тарау. Декларацияны беру және қосылған құн салығын төлеу
91. Әрбір салық төлеуші міндетті:
1) әрбір есепті кезең үшін қосылған құн салығы бойынша декларацияны беруге;
2) декларацияны беру үшін белгіленген мерзімге дейін немесе күні әрбір есепті кезең үшін бюджетке салықты төлеуге;
Қосылған құн салығы бойынша декларация осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмей әрбір есепті кезең үшін беріледі.
Салық төлеуші егер тоқсан үшін есепті көрсеткіштерді және есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күніне тоқсан сайын орташа айлық төлем 500 айлық құрайтын болса, егер орташа айлық төлем 500 айлық есепті көрсеткіштер құрайтын болса, есепті кезеңнен кейінгі 15 күнінде қосылған құн салығы бойынша декларацияны тіркеу орны бойынша салық органдарына береді.
Ескерту: 91-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_

88. Форма счета-фактуры и порядок ее применения установлены приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 14 июля 2000 года N 712 V001241_ "О формах счетов-фактур и порядке их применения", согласованным с Министерством финансов Республики Казахстан 31 июля 2000 года и с Агентством Республики Казахстан по статистике 10 августа 2000 года (государственная регистрация в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября N 1241).
Глава 17. Отчетный период по налогу на добавленную стоимость
89. Отчетным периодом по фактическим расчетам с бюджетом по налогу на добавленную стоимость является календарный месяц.
90. Если среднемесячные платежи за квартал по налогу на добавленную стоимость составляют менее 500 месячных расчетных показателей, то отчетным периодом является квартал.
Пример: Предприятие за третий квартал 2000 года имеет следующие суммы налога на добавленную стоимость, причитающиеся к уплате в бюджет, в том числе: за июль - 135000 тенге, август - 128000 тенге, сентябрь - 120000 тенге. Всего за квартал такие суммы составили 383000 тенге. Среднемесячные платежи составят 127666 тенге (383000:3). В эти месяцы по законодательству установлен месячный расчетный показатель в размере 725 тенге, соответственно 500-кратный размер месячного расчетного показателя за каждый месяц составит 362500 тенге (725 х 500). Как видно из расчета среднемесячные платежи 127666 тенге не превышают 362500. Следовательно, налогоплательщик составляет декларацию по налогу на добавленную стоимость один раз в квартал.
Для определения отчетного периода (месяца или квартала) в целях составления декларации по налогу на добавленную стоимость за основу принимаются результаты расчетов с бюджетом за последний отчетный квартал.
Глава 18. Представление декларации и уплата налога на добавленную
стоимость
91. Каждый налогоплательщик обязан:
1) представить декларацию по налогу на добавленную стоимость за каждый отчетный период;
2) уплатить налог в бюджет за каждый отчетный период до или в день установленного срока для представления декларации.
Декларация по налогу на добавленную стоимость представляется за каждый отчетный период не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме приведенной в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Налогоплательщик представляет налоговым органам по месту регистрации декларацию по налогу на добавленную стоимость ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, если среднемесячный платеж за квартал составляет более 500 месячных расчетных показателей и ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, если среднемесячный платеж за квартал составляет менее 500 месячных расчетных показателей. <*>
Сноска. Пункт 91 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

92. Қазақстан Республикасының аумағында алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін оны сату кезінде шикізатты шағарушы (спирттің барлық түрлерінен басқа) Қазақстан Республикасының резиденттері мынадай тәртіпте шегерім тәртібімен қосылған құн салығын төлейді.
Шикізатты шығарушылар (спирттің барлық түрлерінен басқа) қосылған құн салығын есептеместен алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін оны сатуды жүзеге асырады және "шегерім әдісіне сәйкес ҚҚС-сыз" шот-фактураны сатып алушыға береді.
Қосылған құн салығы бойынша декларацияда алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін шикізатты сату жүргізілген есепті кезең үшін шығарушы (жеткізуші) осындай шикізаттың құнын жеке жолда көрсетеді және шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есеп айырысуы кезінде салық салынатын айналымға енгізбейді.
Сатып алушыда шикізат қосылған құн салығынсыз шот-фактурада жеткізуші көрсеткен құн бойынша ескеріледі. Ұқсату өнімдерін сату кезінде салық салынатын айналым нақты қалыптасқан шығыстардан төмен емес құннан ескеріле айқындалады.
Алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін арналған шикізат деп қандай-да бір өңдеуге және бұрын өнеркәсіптік ұқсатуға ұшырамаған және де оның негізін құрай отырып дайындалатын өнімнің құрамына кіретін шикізат тауарлары түсініледі.
Алғашқы өнеркәсіптік ұқсатуға бағытталған шикізатқа мыналар жатады:
- Қазақстан Республикасының аумағында немесе аумақтық суларында өндірілген пайдалы қазбалар;
- өсірілген немесе жиналған өсімдік өнімі;
- тірі жануарлар, құс, балық;
- жануарларды өсіруден алынған өнім.
Егер осындай шикізатты сатып алушы басқа тауарларды дайындау үшін шикізат болып табылатын одан "өтпелі" тауарды жүргізген жағдайда, онда осындай "өтпелі" тауарды сатуға белгіленген тәртіпте қосылған құн салығы салынады.
Жеткізуші алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін шикізатты, сондай-ақ мынадай құжаттарды аталған шикізатты сатып алушы берген жеткізуге шарт (келісім-шарт) негізінде алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін шикізатты сатуды жүзеге асырады:
- осы заңды тұлға өнеркәсіптік кәсіпорын болып табылатынын растайтын заңды тұлғаның тіркеу статистикалық карточкасы;
- сатып алушыны тіркеу орны бойынша салық органында куәландырылған және бірінші басшы қол қойған сатып алынатын шикізатты алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін тиісті жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттар мен техникалық жағдайлардың барлығы туралы анықтама.
Шикізатты алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін тиісті жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттар мен техникалық жағдайлардың барлығы туралы анықтама салық органында тіркеледі және түпнұсқада үш данада толтырылады.
Егер шикізатты сатып алушы қайта құрылған заңды тұлға болып табылған жағдайда, онда осындай анықтама өндірістік қуатты енгізу актісінің негізінде оған беріледі.
Анықтаманың бір данасы осындай анықтама берген салық органында қалдырылады, ал екіншісі салық төлеушіде қалдырылады, ал үшіншісін жеткізуші шикізатты сатып алушыға береді.
Тиісті өндірістік қуаттардың барлығы туралы анықтама бір жыл ішінде күшінде болады.
Осы тармақпен көзделген шарттарды сақтамаған жағдайда қосылған құн салығы шикізатты сату сәтінен өсімді есептеумен осы Нұсқаулықтың 5-тараудың ережелеріне сәйкес есептеледі.

92. Резиденты Республики Казахстан, производящие сырье (за исключением всех видов спирта), при реализации его для первичной промышленной переработки на территории Республики Казахстан уплачивают налог на добавленную стоимость методом зачета в следующем порядке.
Производители сырья (за исключением всех видов спирта) осуществляют его реализацию для первичной промышленной переработки без начисления налога на добавленную стоимость и выставляют покупателю счет-фактуру "без НДС согласно методу зачета".
В декларации по налогу на добавленную стоимость за отчетный период, в котором произведена реализация сырья для первичной промышленной переработки, производитель (поставщик) показывает стоимость такого сырья отдельной строкой и не включает в облагаемый оборот при расчете суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
У покупателя сырье учитывается по стоимости, указанной поставщиком в счете-фактуре без налога на добавленную стоимость. При реализации продуктов переработки облагаемый оборот определяется исходя из их стоимости, но не ниже фактически сложившихся затрат.
Под сырьем, предназначенным для первичной промышленной переработки, понимаются сырьевые товары, не подвергавшиеся ранее промышленной переработке или какой-либо обработке и входящие в состав вырабатываемой продукции, образуя ее основу.
К сырью, предназначенному для первичной промышленной переработки, относятся:
- полезные ископаемые, добытые на территории Республики Казахстан или в ее территориальных водах;
- выращенная или собранная растительная продукция;
- живые животные, птица, рыба;
- продукция, полученная от выращенных животных.
В случае, если покупатель такого сырья производит из него "промежуточный" товар, являющийся сырьем для изготовления других товаров, то реализация такого "промежуточного" товара облагается налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке.
Уплата налога на добавленную стоимость по методу зачета не допускается при реализации сырья для первичной промышленной переработки путем ее отгрузки через посреднические организации.
Поставщик осуществляет реализацию сырья для первичной промышленной переработки на основании договора (контракта) на поставку сырья для первичной промышленной переработки, а также представленных покупателем указанного сырья следующих документов:
- регистрационной статистической карточки юридического лица, подтверждающей, что данное юридическое лицо является перерабатывающим предприятием;
- справки о наличии соответствующих функционирующих производственных мощностей и технических условий для первичной промышленной переработки приобретаемого сырья, подписанной первым руководителем и заверенной в налоговом органе по месту регистрации покупателя.
Справка о наличии соответствующих функционирующих производственных мощностей и технических условий для первичной промышленной переработки сырья регистрируется в налоговом органе и заполняется в оригинале в трех экземплярах.
В случае, если покупатель сырья является вновь созданным юридическим лицом, то такая справка ему выдается на основании акта ввода производственных мощностей.
Один экземпляр справки остается в налоговом органе, выдавшем такую справку, второй экземпляр остается у поставщика, а третий - поставщик отдает покупателю сырья.
Справка о наличии соответствующих производственных мощностей действительна в течение одного года.
В случае несоблюдения условий, предусмотренных настоящим пунктом, налог на добавленную стоимость исчисляется в соответствии с положениями главы 5 настоящей Инструкции с начислением пени с момента реализации сырья.

19-тарау. Қосылған құн салығы бойынша ағымдағы төлемдер
93. 1000 айлық есептік көрсеткіштен астам қосылған құн салығы бойынша тоқсан үшін орташа айлық төлемі бар салық төлеуші есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесі күнінде және айдың бесінші күнінде ағымдағы төлемдерді енгізеді.
Салық төлеушінің таңдауы бойынша барлық салық жылының ішінде ағымдағы төлемдер мөлшері есепті айдың өткен кезеңі үшін нақты айналым бойынша немесе өткен тоқсан бойынша салық сомасының алтыдан бір мөлшерінде айқындалады.
Салық төлеуші салық жылындағы ағымдық төлемдердің таңдалған әдісі туралы жазбаша түрде салық органына хабарлауға міндетті.
94. Енгізілген ағымдағы төлемдердің сомалары салық бойынша төлемге есеп беру мерзімі үшін Декларацияда жарияланған салық есебіне алынады.
95. Ағымдағы төлем бойынша артық төленген жағдайда, ағымдағы төлем мерзімінің мөлшерін анықтау барысында артық төлем сапасы есепке алынады.
96. Өтіп кеткен әрбір күнге (төлеген күнін қоса алғанда) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бекітуімен уақытылы төленбеген ағымдағы салықтың төлеміне ставканы қайта қаржыландырудың ресми 1,5 еселік мөлшерінде өсім есептеледі.
20-тарау. Есепті кезең үшін есептелетін сомадан есепке жатқызылатын
салық сомасы асып кеткен жағдайда, бюджетпен өзара
қарым-қатынастар
97. Есепті кезең үшін есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған салық сомасының асуы осы Нұсқаулықтың 97-1-тармағында көзделген жағдайлардан басқа қосылған құн салығы бойынша алдағы төлемдер есебіне есептеледі.
Ескерту: 97-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
97-1. 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асуы бар салық төлеушілер осы асуды Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 бұйрығымен бекітілген "2001 жылдың 1 шілдесіне дейінгі сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтар қалдықтары бойынша мәліметтер және қосылған құн салығының есебін беру тәртібі туралы" Нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген мәліметтерге енгізілген тауарлық-материалдық қорларды сату (және) өндірістік қызметте пайдалану шарасы негізінде қосылған құн салығы бойынша алдағы төлемдер есебіне есептейді.
Ескерту: 97-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_

Глава 19. Текущие платежи по налогу на добавленную стоимость
93. Налогоплательщик, имеющий среднемесячный платеж за квартал по налогу на добавленную стоимость более 1000 месячных расчетных показателей, вносит текущие платежи двадцать пятого числа месяца и пятого числа месяца, следующего за отчетным.
По выбору налогоплательщика в течение всего налогового года размер текущих платежей определяется в размере одной шестой суммы налога по предыдущему кварталу или по фактическому обороту за истекший период отчетного периода.
Налогоплательщик обязан в письменном виде сообщить в налоговые органы о выбранном методе уплаты текущих платежей в налоговом году.
94. Внесенные суммы текущих платежей по налогу зачитываются в счет налога, заявленного в декларации за отчетный период платежа.
95. В случае переплаты по текущему платежу, сумма переплаты зачитывается при определении размера следующего по сроку текущего платежа.
96. За несвоевременные текущие платежи налога начисляется пеня в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
Глава 20. Взаимоотношения с бюджетом в случаях превышения суммы
налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
за отчетный период
97. Превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный период, зачитывается в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 97-1 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 97 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
97-1. Налогоплательщики, имеющие по состоянию на 1 июля 2001 года превышение сумм налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, зачитывают это превышение в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость по мере использования в производственной деятельности и (или) реализации товарно-материальных запасов, включенных в сведения, указанные в пункте 1 Инструкции V011545_ "О порядке представления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562, зарегистрированной в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2001 года N 1545. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 97-1 - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

97-2. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар негізіндегі салық төлеушілерге (Заңның 138-2, 138-3 және 138-4-тармақтарына сәйкес салық салудың оңайлатылған режимін қолданатындардан басқа) осы Нұсқаулықтың 97 және 97-1-тармақтарында көрсетілген асу осы Нұсқаулыққа 3-қосымшада белгіленген тәртіпте жеткізушілердің салық органдарына берген қосылған құн салығы бойынша декларацияда ескерілген салық сомасын қоса қайтаруға көрсетілген салық сомасын тексеру және қосылған құн салығы бойынша декларацияны салық төлеушінің беруі негізіне салық төлеушінің өтінішін салық органы алу сәтінен бастап 90 күн ішінде қайтарылады.
Ескерту: 97-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
98. Егер осы Нұсқаулықтың 97-2-тармағында көрсетілген нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында оларды одан кейінгі пайдалану үшін салық төлеушілерге тиеп жіберілген тауарлар бойынша қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібін салық төлеуші бұзу фактісінің растығы тексеріс кезінде белгіленген жағдайда асу жеткізушілерде табылған тәртіп бұзушылықтарды жойғаннан кейін қайтарылады.
Ескерту: 98-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
99. Егер есептелуге жатқызылған есептеу мерзімінде салық сомасы есептелген салық сомасынан асырылса және нөлдік ставкалы айналымы бар салық төлеуші ҚҚС сомасының орнын толтыру туралы өтінішін салық органына айтпаса, онда көрсетілген асырылым келесі есептеулерде есепке алынады.
100.
Ескерту: 100-тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
22-тарау. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығы
101. Салықтан босатылғандардан басқа Қазақстан Республикасының кеден аумағына еркін айналым үшін импортталатын тауарлар салық салынатын импорт болып табылады.
Тауарлардың импортында қосылған құн салығымен салық салуды көздейтін олармен Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарды жасамаған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатынасушы мемлекеттерден тауарларды әкету кезінде салық салынатын импорт Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер шығу елі болып табылмайтын импортталатын тауарлардың құны болып табылады.
102. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатынасушы мемлекеттерден шығатын импортталатын тауарлардың құны егер экспорт елінде белгіленген қосылған құн салығының ставкасы Қазақстан Республикасында белгіленген қосылған құн салығының ставкасынан төмен жағдайда салық салынатын импортқа енгізіледі.

97-2. Налогоплательщикам (за исключением применяющих упрощенный режим налогообложения в соответствии со статьями 138-2, 138-3 и 138-4 Закона) по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, превышение, указанное в пунктах 97 и 97-1 настоящей Инструкции, возвращается в течение 90 дней с момента получения налоговым органом заявления налогоплательщика на основании представленной налогоплательщиком декларации по налогу на добавленную стоимость и проверки достоверности сумм налога, предъявленного к возврату, включая суммы налога, учтенные в декларациях по налогу на добавленную стоимость, представленных в налоговые органы поставщиками, в порядке, установленном в приложении 3 к настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 97-2 - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
98. В случае, если при проверке достоверности установлены факты нарушения поставщиками порядка исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость по товарам, отгруженным налогоплательщикам для дальнейшего их использования в целях оборотов, облагаемых по нулевой ставке, указанное в пункте 97-2 настоящей Инструкции превышение возвращается после устранения выявленных нарушений у поставщиков. <*>
Сноска. Пункт 98 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
99. Если за предыдущий отчетный период образовалось превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога и, если налогоплательщик, имеющий обороты, облагаемые по нулевой ставке, не обратился в налоговый орган с заявлением о возмещении сумм налога на добавленную стоимость, то указанное превышение зачитывается в периоде, следующем за отчетным.
100. <*>
Сноска. Пункт 100 исключен - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Глава 21. Налог на добавленную стоимость на импортируемые товары
101. Облагаемым импортом являются товары, импортируемые для свободного обращения на таможенную территорию Республики Казахстан, за исключением освобожденных от налога.
Облагаемым импортом при ввозе товаров из государств-участников Содружества Независимых Государств, с которыми Республикой Казахстан не заключены международные договоры, предусматривающие обложение налогом на добавленную стоимость импорта товаров, является стоимость импортируемых товаров, страной происхождения которых не является государство-участник Содружества Независимых Государств.
102. Стоимость импортируемых товаров, происходящих из государств-участников Содружества Независимых Государств, включается в облагаемый импорт в случае, если ставка налога на добавленную стоимость, установленная в стране экспорта, ниже ставки налога на добавленную стоимость, установленной в Республике Казахстан.

103. Салық салынатын импорт көлеміне Қазақстан Республикасының кеден Z952368_ заңдарына сәйкес айқындалған тауарлардың кеден құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес тауарлар импорты кезінде төлеуге жататын алымдар, баждар, салықтар, қосылған құн салығынан басқа сомалары енгізіледі.
Ескерту: 103-тармақ толықтырылсын - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
104. Салық салынатын импорт бойынша қосылған құн салығының ставкасы осы Нұсқаулықтың 101-тармағымен белгіленген салық салынатын импорт мөлшерінен 16 процентке теңеледі.
Ескерту: 104-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
105.
Ескерту: Тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
106. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 сәуірде N 743 мемлекеттік тіркеуден өткен, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 1999 жылғы 14 сәуірдегі N 243 V990743_ бұйрығымен бекітілген, "Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға қатысты қосылған құн салығын және акциздерді қолдану тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығымен белгіленген.
Ескерту: 106-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
107. Салық органдары өнеркәсіптік ұқсату үшін импортталатын шикізат пен материалдарға, сондай-ақ импортталатын суға, газға және электроэнергиясына қосылған құн салығын төлеуге пұрсатты үш айға береді.
108. "Қосылған құнға салынатын салығы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша Мемлекеттік кіріс министрлігі белгілеген тәртіппен төленетін, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес босатылғандарды қоспағанда, ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын импортталатын тауарлардың, сондай-ақ импортталатын жабдықтардың, шикізаттардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, дәрі-дәрмектердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 14 сәуірдегі N 558 P970558_ қаулысымен бекітілген тізбе бойынша Заңның 71-бабына сәйкес босатылғандарды қоспағанда, ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын тауарлардың импорты бойынша, сондай-ақ жабдықтардың, шикізаттардың, материалдардың, қосалқы бөлшектер мен дәрі-дәрмектердің импорты бойынша қосылған құн салығын салық төлеуші Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 сәуірде N 743 мемлекеттік тіркеуден өткен, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 1999 жылғы 14 сәуірдегі N 243 бұйрығымен бекітілген, "Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға қатысты қосылған құн салығын және акциздерді қолдану тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығының тармағымен көзделген тәртіпте төлейді.
Ескерту: 108-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_

103. В размер облагаемого импорта включаются таможенная стоимость товаров, определяемая в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, а также суммы сборов, пошлин, налогов, подлежащих уплате при импорте товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан Z952368_ , за исключением налога на добавленную стоимость. <*>
Сноска. Пункт 103 - с дополнениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
104. Ставка налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту равняется 16 процентам от размера облагаемого импорта, установленного пунктом 101 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 104 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
105. <*>
Сноска. Пункт 105 исключен - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
106. Порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары установлен Инструкцией Министерства государственных доходов Республики Казахстан V990743_ "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 243, прошедшей государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 1999 года N 743. <*>
Сноска. Пункт 106 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
107. Налоговые органы предоставляют отсрочку уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки, а также на импортируемые воду, газ и электроэнергию на три месяца.
108. Налог на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве, а также по импорту оборудования, сырья, материалов, запасных частей и медикаментов, за исключением освобожденных в соответствии со статьей 71 Закона Z952235_ , по перечню, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года N 558 P970558_ "Об утверждении перечня импортируемых товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве, а также импортируемых оборудования, сырья, материалов, запасных частей, медикаментов, за исключением освобожденных в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", по которым налог на добавленную стоимость уплачивается в порядке, устанавливаемом Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан", уплачивается налогоплательщиками в порядке, предусмотренном пунктом 12 Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан V990743_ "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 243, прошедшей государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 1999 года N 743. <*>
Сноска. Пункт 108 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

22-тарау. Тіркелмеген резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн
салығы
109. Осы Нұсқаулықтың 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық төлеушілер деп танылмайтын резидент еместердің Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату кезінде салық салынатын объекті аталған резидент еместердің Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналым болып табылады.
110. Резидент үшін бюджетке аударуға жататын қосылған құн салығын есептеу кезінде салық салынатын айналымға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес төлем көзінен ұсталатын салық сомасын қоса алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін резидент емеске төлеуге жататын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны енгізіледі.
111. Шетел валютасында жүргізілетін сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем жағдайында салық салынатын айналымға тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу сәтіне белгіленген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің бағамы бойынша теңгеде есептелген аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны енгізіледі.
112.
Ескерту: 112-тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
113. Резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығы тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жеткізу жүзеге асырылған айдан кейінгі айдың бесі күнінен кешіктірмей бюджетке аударылады.
114. Резидент емес үшін қосылған құн салығының сомасын бюджетке төлеу фактісін растайтын құжаттар бар кезде төленген салық сомасы осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес қосылған құн салығы бойынша шегерімге жатқызылуға жатады.
115. Осы Нұсқаулықтың 113 және 114-тармақтарымен белгіленген тәртіп Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес кедендік ресімдеуден өткен және сыртқы сауда келісім-шарттары бойынша жүзеге асырылатын тауарлар импортына таралмайды.
23-тарау. Қосылған құн салығы бойынша әкімшілік ережелері
116. Есептеу дұрыстығы және қосылған құн салығын уақытылы төлеу жауапкершілігі салық төлеушілерге және олардың лауазымды тұлғаларына жүктеледі.
Қосылған құн салығын уақытылы төлеу және есептеу тәртібі бұзылған жағдайда, салық төлеушіге Қазақстан Республикасы салық заңдарында белгіленген санкция және әкімшілік айыппұлдар қолданылады K010155_ .

Глава 22. Налог на добавленную стоимость, подлежащий уплате за
незарегистрированного нерезидента
109. При реализации товаров (работ, услуг) на территории Республики Казахстан нерезидентами, не признающимися в соответствии с главой 3 настоящей Инструкции плательщиками налога в Республике Казахстан, объектом обложения налогом является оборот по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемый на территории Республики Казахстан названными нерезидентами.
110. При исчислении налога на добавленную стоимость, подлежащего перечислению в бюджет за нерезидента, в облагаемый оборот включается стоимость товаров (работ, услуг), подлежащая уплате нерезиденту за приобретенные товары (работы, услуги), включая сумму налога, удерживаемого у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
111. В случае, когда оплата за приобретенные товары (работы, услуги) производится в иностранной валюте, в облагаемый оборот включается стоимость указанных товаров (работ, услуг), пересчитанная в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на момент приобретения товаров (работ, услуг).
112. <*>
Сноска. Пункт 112 исключен - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
113. Налог на добавленную стоимость, подлежащий уплате за нерезидента перечисляется в бюджет не позднее пятого числа месяца следующего за месяцем, в котором была осуществлена поставка товаров (работ, услуг).
114. При наличии документов, подтверждающих факт уплаты в бюджет сумм налога на добавленную стоимость за нерезидента, уплаченная сумма налога подлежит отнесению в зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
115. Порядок, установленный пунктами 113 и 114 настоящей Инструкции, не распространяется на импорт товаров, осуществляемый по внешнеторговым контрактам и прошедший таможенное оформление в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан Z952368_ .
Глава 23. Административные положения по налогу на добавленную
стоимость
116. Ответственность за правильность исчисления и своевременность уплаты налога на добавленную стоимость в бюджет возлагается на плательщиков и их должностных лиц.
За нарушение порядка исчисления и своевременности уплаты налога на добавленную стоимость к плательщикам применяются санкции, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, и административные штрафы, установленные законодательством Республики Казахстан K010155_ .

117. Заңның 152-бабының 1-тармағына сәйкес "Айыппұл санкциясының және салық төлеу мерзімін ұзарту туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 18 сәуірдегі N 591 P970591_ қаулысы тәртібіндегі салық төлеушінің жазбаша өтініші бойынша қосылған құн салығын және айыппұл санкцияларын төлеу мерзімін ұзарту ұсынылады.
Салық төлеуші төлем бойынша өзінің міндеттемелерін қамтамасыз етуге кепілдік бергеннен кейін қосылған құн салығын төлеу мерзімі ұзартылады.
Заңның 152-бабының 1-1-тармағында және осы Нұсқаулықтың 107-тармағында көзделген жағдайларды есептемегенде, қосылған құн салығын төлеу мерзімін ұзарту салық төлеушіні өсім төлеуден босатпайды.
118. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодексінің 206-бабына сәйкес жеткілікті негізсіз белгіленген уақыт ішінде жергілікті тіркеуден аумақтық салық органдарына салық мәлімдемесін көрсетпеген заңды және жеке тұлғаларға осы декларация негізінде төленуге тиісті, бірақ төленбеген салық сомасынан он процент көлемінде айыппұл салынады.
Мысалы. ҚҚС бойынша декларацияда есеп беру мерзімінде салық сомасы төлеміне 130000 теңге сапа есептеп шығарылады, осы мерзімге нақты 100000 теңге төленеді. Салық төлеушінің дербес шоты бойынша көрсетілген есеп беру мерзімінің басталуына 20000 теңге есептеледі. Салық төлеуші көрсетілген мерзімнен кейін мәлімдемені ұсынды. 10000 (130000 - 100000 - 20000) теңге көлемінде салық сапасы төленбесе, 500 теңге тұратын 10 % мөлшерінде айыппұл салынады.
Осы декларация негізінде төленуге тиісті, бірақ төленбеген 180 күн ішінде салық төлеуші салық декларациясын көрсетпеген жағдайда, белгіленген заңды мерзімдерінен асып кеткен декларацияға салық сапасынан 50 процент көлемінде айыппұл салынады.
Ескерту: 118-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің
2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_
119. Заңның 146-бабына сәйкес егер декларацияны ұсыну мерзімі келгенге дейін салық төлеуші өтініш апарса, онда салық төлеушінің жергілікті тіркеуі бойынша салық органы декларацияны көрсету мерзімін үш айға ұзарта алады Z952235_ .
Декларацияны ұсыну мерзімін ұзарту салық төлеу мерзімін өзгерте алмайды. Егер белгіленген уақытқа салық төлеуші қосылған құн салығын төлемесе, онда уақтылы салық төлемегені үшін асып кеткен әрбір күнге төлем өсімі қосылады.

117. В соответствии с пунктом 1 статьи 152 Закона продление сроков уплаты налога на добавленную стоимость и (или) штрафных санкций предоставляется налогоплательщику по его письменному заявлению в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 1997 года N 591 P970591_ "Об утверждении Положения о порядке продления срока уплаты налога и штрафных санкций".
Продление срока уплаты налога на добавленную стоимость предоставляется после предоставления налогоплательщиком залога в обеспечение своих обязательств по его уплате.
Продление срока уплаты налога на добавленную стоимость не освобождает налогоплательщика от уплаты пени, за несвоевременный взнос налога в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 1-1 статьи 152 Закона и в пункте 107 настоящей Инструкции.
118. В соответствии со статьей 206 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях на юридическое или физическое лицо, не представившее налоговую декларацию в территориальный налоговый орган по месту регистрации в установленные сроки без достаточных оснований, налагается штраф в размере десяти процентов от суммы налога, подлежащей уплате на основе этой декларации, но неуплаченной.
Пример. В декларации по НДС за отчетный период начислена к уплате сумма налога в сумме 130000 тенге, фактически за этот период уплачено 100000 тенге. По лицевому счету налогоплательщика на начало указанного отчетного периода числится дебетовое сальдо 20000 тенге. Налогоплательщик представил декларацию после установленного срока. На неуплаченную сумму налога - 10000 тенге (130000 - 100000 - 20000) применяется штраф в размере 10%, что составляет 500 тенге (10000 тг х 10% : 100%).
Непредставление налогоплательщиком налоговой декларации в течение более 180 дней по истечении установленного законодательством срока представления такой декларации, влечет взыскание штрафа в размере 50 процентов от суммы налога, подлежащего уплате на основе этой декларации, но неуплаченной. <*>
Сноска. Пункт 118 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
119. Согласно статье 146 Z952235_ Закона налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика может продлить срок представления декларации на период не более трех месяцев, если налогоплательщик представит заявление до наступления срока подачи декларации.
Продление срока подачи декларации не изменяет срок уплаты налога. Если к установленному сроку налогоплательщик не уплатил налог на добавленную стоимость, то за несвоевременную уплату налога начисляется пеня за каждый день просрочки.

120. Салық төлеушінің өз бетінше салық органының тексерісіне дейін салық төлеу жылында ертерек өткізілген декларациясын жөндеуге және бұл жөнінде салық органдарына айтуына құқығы бар.
Салық сапасы бойынша бюджетке қосымша төлеуге тиісті салық төлеуші жергілікті тіркеуден өткен есептеу мерзіміне дәлірек жазылған қосымша декларацияны ұсынылды. Ерте ұсынылған декларацияға қарағанда, мұндай декларацияларда сәйкестендірілген жолда тек айқындалған айырым сапасы көрсетіледі.
Бұл жағдайда салық төлеушіден тиісті салық сомасын бюджет кірісіне енгізу сәтіне дейін заң бұзушылықты жіберу сәтінен айыппұл санкцияларын қолданбастан белгіленген тәртіпте өсім өндіріп алынады.
121. Осы Нұсқаулықтың 93-тармағына сәйкес салық төлеушінің таңдауы бойынша бір салық жылы барысында қосылған құн салығы бойынша ағымдағы төлем мөлшері алдымыздағы тоқсан бойынша немесе нақты айналым бойынша салық сомасының алтыдан бір мөлшерінде анықталады.
Салық төлеуші алдымыздағы тоқсан бойынша салық сомасының алтыдан бір мөлшерінде ағымдық төлемді енгізу әдісін таңдаған жағдайда ғана салық төлеушінің жақтың шотында ағым төлемдер есепке алынады. Бұл әдіс барысында ағымдағы төлемнің төленулері бір ағымдық төлем мөлшері тоқсанда қосылған құн салығы бойынша көрсетілген нұсқауларға сәйкес төленуге тиісті қосылған құн салығы сомасын негізге алып салық органдарында анықталады.
Егер салық төлеуші көрсетілген әдісті таңдап ағымдағы төлемнің жарналарын төлеудің бекітілген мерзімін бұзып орындаса, онда онкүндік төлемінің есептеу сомасы негізінде салық төлеушінің дербес шоты бойынша өсім есептеледі.
Мысалы: салық төлеуші алдағы тоқсандағы қосылған құн салығының бюджетке төлегені қаңтарда 250000 теңге, ақпанда 250000 теңге, наурызда - 300000 теңгені құрайды. Алдымыздағы тоқсанға төлеген салық сомасының барлығы 800000 теңгені құрайды. Алдымыздағы тоқсандағы салық сомасының 1/6 мөлшерінде салық төлеуші алдағы онкүндіктің төлемдерін төлейді. Осылай бір ағымдағы төлем мөлшері 133 333 теңгені құрайды.
Сәуір айында салық төлеуші ағымдық төлемді белгіленген мерзімде төлейді. Төлем өсімі былай жүргізіледі. Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің бекітуімен қайта қаржыландыру ставкасы 14 процентті құрайды. Өтіп кеткен бір күнге өсім проценті 0,038 % (14 % х 1: 0: 365). Өсім 25 сәуірден 15 мамырға дейін 240 теңгені құрайды. Жиынтығында 720 сома өсім есептеледі.
Алдағы онкүндік нақты айналым бойынша салық төлеушінің ағымдық төлемінің төлену әдісін таңдау барысында жақтың шоттарда есептеу жүргізілмейді. Ағымдағы төлем мөлшерінің сипаты өткізім бойынша нақтылық айналымын негізге ала отырып өз бетімен бекітілген тәртіпте салық төлеушімен анықталады. Осы және басқа әдістер барысында ағымдық төлемді төлеу немесе жартылай төлеу ағымдағы төлемнің мөлшерін кемітуге дерек деп қарастырылмайды. Мұндай жағдайда ағымдық төлемнің төленбеген сомасында өсім есептеледі. 122. Ескерту: 122-тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ Д нысаны (01.2001) 1 қосымша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына Ескерту: 1 қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ Қосылған құн салығы бойынша ДЕКЛАРАЦИЯ _________________________________________________________________________ Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні СТН __________________________________________________________________________ Заңды тұлғаның атауы Телефон Мекен-жайы Аудан/Облыс __________________________________________________________________________ Күнтізбелік ай: ________________________ Есепті кезең: немесе тоқсан: ________________________ ___________________________________________________________________________ ҚҚС аудару ҚҚС-сыз сату ҚҚС бойынша айналым _______________________ А Б ___________________________________________________________________________ 1 16 % ҚҚС ставкасы бойынша салық салынатын айналым (В-қосымшасы) 1 1а 20 % ҚҚС ставкасы бойынша салық салынатын айналым (56-7-жолдар) 1а 2 0 % ҚҚС ставкасы бойынша салық салынатын экспорт жөніндегі айналым 2 3 0 % қосылған құн салығының ставкасы бойынша салық салынатын экспорттан басқа айналым 3 4 Салық салынатын айналымның өзгеруі (+/-) (56-8-бабы, 64-2-баптың 1-тармағы) (Г-қосымшасы) 4 5 ҚҚС-тан босатылған айналым 5 6 67-баптың 3-тармағы бойынша ҚҚС шегерім әдісімен төленетін шикізатты сату жөніндегі айналым 6 7 Жалпы айналым (1-ден 6-жол сомалары) 7 7а Жалпы айналымдағы салық салынатын айналымның үлесі (7-жолға бөлінген 1-ден 4-жолдар сомасы) 7а 7б Жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі (1-ден 4-жолдар сомасына бөлінген 2 және 3-жолдар сомасы) 7б 8 71-1-баптың 2-тармағына сәйкес есепке алу әдісімен төленген импорт бойынша ҚҚС 8 9 Барлық есептелген ҚҚС (1, 4 және 8-жолдар сомасы) 9 ___________________________________________________________________________ Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы ___________________________________________________________________________ 10 ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (оның ішінде негізгі қаражаттар), жұмыстар және қызмет көрсетулер және Ресей Федерациясында ҚҚС-пен сатып алынған тауарлар (Д немесе Д-1 Қосымшасы) 10 11 Қазақстан Республикасының аумағынан тыс сатып алынған тауарлар (10, 13 және 17-жолдарда көрсетілген деректерден басқа) 11 12 Тауарлардың босатылған импорты 12 13 71-1-бабының 1-тармағы бойынша тауарлар 13а импорты: 13б а) өнеркәсіптік ұқсатуға арналған шикізат пен материалдар б) су, газ, электроэнергиясы 14 Барлық шығыстар (10-нан 13-жолдар сомалары) 14 15 Есепке жатқызылған ҚҚС сомасын түзету 15 16 71-1-бабының 1-тармағы бойынша тауарлар импорты бойынша ҚҚС сальдосын бюджетке тікелей төлеуге есепке жатқызу 16 17 Есепке жатқызылған ҚҚС-тың жалпы сомасы (10-нан 16-жолдардың сомасы) 17 18 71-1-бабының 2-тармағы бойынша тауарлар импорты 18 19 Теңбе-тең әдіс кезінде ҚҚС бойынша рұқсат етілген есеп сомасы (7а жолында көрсетілген үлеске көбейтілген 17-жолы, қосу 18-жол) 19а ҚҚС-ты есепке жатқызудың бөлшек әдісі кезінде қосылған құн салығы бойынша рұқсат етілген есепке алу сомасы (17 жол қосу 18 жол) 19б ___________________________________________________________________________ Есепті кезең үшін ҚҚС бойынша есеп айырысулар ___________________________________________________________________________ 20 Есепті кезең үшін төлеуге жататын ҚҚС сомасы (9 жол минус 18 немесе 19 жол) 20 21 Есепті кезең үшін есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған ҚҚС сомасының асуы 21 22 22а Бұрынғы кезеңнен көшірілген ағымдағы төлемдер мен есепке алулар (А-қосымшасының 7-жолы) 22а 22б Есепті кезеңде ҚҚС бойынша ағымдағы төлемдер есебіне есептелетін 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша құралған асу сомасы 22б 23 Бюджетке төлеуге жататын ҚҚС сомасы (20-жол минус 21, 22а және 22б жолдарының сомасы) 23 24 ҚҚС бойынша алдағы төлемдер есебіне көшірілетін ҚҚС сомасы (21-жол минус 22а және 22б жолдарының сомасы немесе 22а және 22б жолдарының сомасы минус 20-жол) 24 25 Есепті кезең үшін нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы (И-Қосымшасы) 25 26 Резидент емес үшін төленуге жататын ҚҚС сомасы (72-бап) (З-қосымшасы) 26 ___________________________________________________________________________ Ескерту. Декларация Қазақстан Республикасының МКМ айқындаған тиісті қосымшалармен беріледі. Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі Біз осы декларацияда келтірілген мәліметтердің шындығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес жауап береміз. Басшы _________________________ ______________ (аты-жөні) (қолы) Бас бухгалтер ____________________ ______________ (аты-жөні) (қолы) Күні ________________ Декларацияны жасау бойынша қызмет көрсеткен аудитор ________________ _____________ (аты-жөні, СТН) (қолы) М.О. Салық органы Салық инспекторы ___________________________________ (күні, қолы) А-Қосымшасы Ағымдағы және шегерімдердің бұрынғы кезеңінен көшірілген төлемдерді жинақтау ________________________________________________________________________ Жолдар Төлем күні Төлем туралы түбіртек Сома Өсім нөмірі ________________________________________________________________________ 1 2 3 4 Нақты ағымдағы төлемдер жиынтығы (1-ден 3-жолдар сомасы) 5 Бұрынғы кезеңнен алдағы төлемдер есебіне көшірілген есепке алулар сомасы (бұрынғы кезең үшін ҚҚС бойынша декларацияның 24-жолы) 6 "Қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына 3-қосымшаға сәйкес есепті кезеңде бюджеттен қайтарылған немесе басқа да салықтарды төлеуге есептелген ҚҚС сомасы 7 Алдағы төлемдер есебіне есептелген бұрынғы кезеңдерден көшірілген ағымдағы төлемдер мен есепке алулардың жалпы сомасы (4-жол плюс 5-жол минус 6-жол). Декларацияның 22а жолына енгізіледі. ___________________________________________________________________________ Б-Қосымшасы 71-1-бабының 1-тармағы бойынша импорт жөніндегі ҚҚС ___________________________________________________________________________ Импорт Импортқа Төлемді ҚҚС-тың Бюджетке төленген Төлеуге күні ҚҚС мұрсат өтелген ҚҚС сомасы жататын ҚҚС берудің сомасы (төленген жағдайда сомасы (2- өзгеруінің Декларацияның баған-4- күні 16-жолында баған-5- көрсету қажет) баған) ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ В-қосымшасы Декларацияның А-бағанасының 1-жолына түсіндірме ________________________________________________________________________

120. Налогоплательщик имеет право самостоятельно до проверки налогового органа вносить исправления в ранее представленную декларацию в течение налогового года и известить об этом налоговый орган.
По суммам налога, дополнительно подлежащим уплате в бюджет, налогоплательщик представляет в налоговый орган по месту регистрации дополнительную декларацию за тот отчетный период, в котором производятся уточнения. В этих декларациях по соответствующим строкам указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленной декларацией.
В этом случае с налогоплательщика взыскивается пеня в установленном размере, без применения штрафных санкций, с момента допущения нарушения до момента внесения в доход бюджета причитающейся суммы налога.
121. В соответствии с пунктом 93 настоящей Инструкции по выбору налогоплательщика в течение одного налогового года размер текущих платежей по налогу на добавленную стоимость определяется в размере одной шестой суммы налога по предыдущему кварталу или по фактическому обороту.
Начисление текущих платежей в лицевом счете налогоплательщика производится в том случае, если налогоплательщик выбрал метод по внесению текущих платежей в размере одной шестой суммы налога по предыдущему кварталу. При данном методе уплаты текущих платежей размер одного текущего платежа определяется налоговым органом исходя из суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в соответствии с представленными декларациями по налогу на добавленную стоимость в предыдущем квартале.
В случае, если при выборе налогоплательщиком указанного метода уплаты взносы текущих платежей производятся с нарушением установленных сроков, то на основании начисленных сумм текущих декадных платежей по лицевому счету налогоплательщика производится начисление пени.
Пример: За предыдущий квартал налог на добавленную стоимость, уплаченный налогоплательщиком в бюджет составил: январь - 250000 тенге, февраль - 250000 тенге, март - 300000 тенге. Всего сумма налога, уплаченная за предыдущий квартал составила 800000 тенге. Уплату текущих декадных платежей налогоплательщик производит в размере 1/6 от суммы налога за предыдущий квартал. Таким образом, размер одного текущего платежа составляет 133333 тенге.
В течение апреля текущие платежи налогоплательщиком в установленные сроки не уплачивались. Начисление пени производится следующим образом. Ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, составляет 14%. Процент пени за один день просрочки составит 0,038% (14% х 1,0 : 365). Пеня по сроку с 25 апреля по 15 мая составит 480 тенге (133333 х 0,038 х 20 : 100), по сроку с 5 мая по 15 мая составит 240 тенге (133333 х 0,038 х 10 : 100). Итого начислена пеня в сумме 720 тенге.
При выборе налогоплательщиком метода уплаты текущих платежей по фактическому обороту за текущую декаду, начисление в лицевых счетах не производится. Определение размера текущего платежа определяется налогоплательщиком в установленном порядке самостоятельно, исходя из фактического оборота по реализации.
При том и другом методе неуплата текущего платежа или его уплата не в полном размере не рассматривается как факт занижения размера текущего платежа. В этом случае на недоплаченную сумму текущего платежа производится только начисление пени.
122. <*>
Сноска. Пункт 122 исключен - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842   V011591_ .
Форма Д (01.2001)                                     Приложение 1
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117 <*>
Сноска. Приложение 1 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842   V011591_ .
Декларация
по налогу на добавленную стоимость
___________________________________________________________________________
Налогоплательщик                                   ! РНН
Ф. И. О. лица, заполняющего Декларацию             !
___________________________________________________________________________
Название юридического лица                         ! Телефон
Адрес                                              !
Район/Область                                      !
___________________________________________________________________________
Отчетный период:
Календарный месяц: _______________________
или квартал: _____________________________
___________________________________________________________________________
Начисление НДС                             !   Оборот по  !  НДС
!реализации без!
!     НДС      !
!_________________________
!       А      !    Б
_________________________________________________!______________!__________
1   Оборот, облагаемый по ставке НДС 16%      1
(приложение В)
1а  Оборот, облагаемый по ставке НДС 20%      1а
(ст. 56-7)
2   Оборот по экспорту, облагаемый по ставке
НДС 0%                                    2                      Х
3   Оборот помимо экспорта, облагаемый по
ставке НДС 0%                             3                      Х
4   Изменение (+/-) облагаемого оборота
(ст. 56-8, п.1 ст. 64-2)(приложение Г)    4
5   Оборот, освобожденный от НДС              5                      Х
6   Оборот по реализации сырья, по
которому НДС уплачивается методом
зачета по п.3 ст.67                       6                      Х
7   Общий оборот (сумма строк с 1 по 6)       7                      Х
7а  Доля облагаемого оборота в общем
обороте (сумма строк с 1 по 4,
поделенная на строку 7)                   7а         %           Х
7б  Доля оборота, облагаемого по нулевой
ставке, в общем облагаемом обороте
(сумма строк 2 и 3, поделенная на сумму
строк с 1 по 4)                           7б         %           Х
8   НДС по импорту, уплаченный методом
зачета в соответствии с п.2 ст.71-1       8          Х
9   Всего начислено НДС (сумма строк 1,4 и 8) 9          Х
___________________________________________________________________________
Сумма НДС, относимая в зачет
___________________________________________________________________________
10  Товары (в том числе основные средства),   10
работы и услуги, приобретенные в
Республике Казахстан, и товары,
приобретенные с НДС в Российской
Федерации (Приложение Д или Д-1)
11  Товары, приобретенные за пределами
Республики Казахстан (за исключением
данных по импорту, указанных в строках
10, 13 и 18)                              11
12  Освобожденный импорт товаров              12                     Х
13  Импорт товаров по п. 1 ст. 71-1:
а) сырье и материалы, предназначенные
для промышленной переработки              13а                    Х
б) вода, газ, электроэнергия              13б                    Х
14  Всего затрат (сумма строк с 10 по 13)     14                     Х
15  Корректировка суммы НДС, отнесенного
в зачет                                   15         Х
16  Отнесение в зачет непосредственной
уплаты в бюджет                           16         Х
сальдо НДС по импорту товаров
по п.1 ст.71-1 (Приложение Б)
17  Общая сумма НДС, относимая в зачет
(сумма строк с 10 по 16)                  17         Х
18  Импорт товаров по п.2 ст.71-1             18
19  19а Сумма разрешенного зачета по НДС
при пропорциональном методе (строка 17,
умноженная на долю, указанную в строке
7а, плюс строка 18)                       19а        Х
19б Сумма разрешенного зачета по НДС при
раздельном методе отнесения в зачет
НДС (строка 17 плюс строка 18)            19б        Х
Расчеты по НДС за отчетный период
20  Сумма НДС, подлежащая уплате за отчетный
период (строка 9 минус строка 19а
или 19б)                                  20         Х
21  Превышение суммы НДС, относимого в
зачет, над суммой начисленного налога
за отчетный период (строка 19а или 19б
минус строка 9)                           21         Х
22  22а Текущие платежи и зачеты,
перенесенные из предыдущего периода
(строка 7 приложения А)                   22а        Х
22б Сумма превышения, образовавшегося
по состоянию на 01.07.2001 г.,
зачитываемая в счет платежей по НДС
в отчетном периоде                        22б        Х
23  Сумма НДС, подлежащая уплате в бюджет
(строка 20 минус сумма строк 21, 22а
и 22б)                                    23         Х
24  Сумма НДС, переносимая в счет предстоящих
платежей по НДС (строка 21 плюс сумма
строк 22а и 22б или сумма строк 22а и
22б минус строка 20)                      24         Х
25  Сумма НДС, подлежащая возврату по
оборотам, облагаемым по нулевой ставке
за отчетный период (Приложение И)         25         Х
26  Сумма НДС, подлежащая уплате за
нерезидента (статья 72) (приложение З)    26         Х
___________________________________________________________________________
Примечание РЦПИ: Х - заштрихованные графы.
Примечание. Декларация представляется с соответствующими
приложениями, определенными МГД Республики Казахстан.
Ответственность налогоплательщика перед законом
Мы несем ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан за истинность и полноту сведений, приведенных в данной декларации.
Руководитель________________________            ________________
(Ф. И. О.)                         (подпись)
Гл. бухгалтер_______________________           _________________
(Ф. И. О.)                         (подпись)
Дата ___________________________
Аудитор, оказавший услуги
по составлению декларации ________________     ________________
(Ф. И. О., РНН)          (подпись)
М.П.
Налоговый орган
Налоговый инспектор _________________________________________________
(дата, подпись)
Приложение А
Суммирование текущих платежей
и перенесенных из предыдущего периода зачетов
___________________________________________________________________________
Стр. ! Дата платежа   !  Номер квитанции об оплате !  Сумма  !   Пеня
___________________________________________________________________________
1
2
3
4     Итого фактических текущих платежей
(сумма строк с 1 по 3)
5     Сумма зачетов, перенесенных в счет                          Х
предстоящих платежей из предыдущего периода
(строка 24 декларации по НДС за предыдущий
период)
6     Сумма НДС, возвращенная в отчетном периоде                  Х
из бюджета или зачтенная в уплату других
налогов в соответствии с приложением 3
к Инструкции Министерства государственных
доходов Республики Казахстан от 2 февраля
2001 г. N 117 "О порядке исчисления и
уплаты налога на добавленную стоимость"
7     Общая сумма текущих платежей и зачетов,                     Х
перенесенных из предыдущих периодов,
зачитываемая в счет предстоящих платежей
(строка 4 плюс строка 5 минус строка 6).
Вносится в строку 22а Декларации
___________________________________________________________________________
Примечание РЦПИ: Х - заштрихованные графы.
Приложение Б
НДС по импорту товаров по п.1 ст.71-1
___________________________________________________________________________
Дата   !  НДС на !   Дата    ! Погашенная ! Сумма НДС,    ! Сумма НДС,
импорта !  импорт ! истечения ! сумма НДС  ! уплаченная    ! подлежащая
!         ! отсрочки  !            ! в бюджет      !   уплате
!         !  платежа  !            ! (в случае     ! (гр.2-гр.4-
!         !           !            ! уплаты указать!   гр.5)
!         !           !            ! в строке 16   !
!         !           !            ! Декларации)   !
___________________________________________________________________________
1    !    2    !     3     !     4      !       5       !      6
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Приложение В
Пояснение строки 1 колонки А Декларации
__________________________________________________________________________

1.1. 1.6. - жолында көрсетілген тауарлардан басқа ҚҚС-сыны ескермей шот-фактура бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналым.
1.2. Қосылған құн салығынсыз шот-фактураларға сәйкес 16 % ставка бойынша тауарлардың экспорты бойынша айналым
1.3. ҚҚС-тан басқа сату бағасы мен есептік құн арасындағы (56-баптың 8-тармағы) айырым. Таза айналымның есебі үшін айырманы 1, 16-ға бөліңіз.
1.4. 56-баптың 1, 2 және 9-баптарына сәйкес салық салынатын айналымды түзету
1.5. Экспорттық операциялар бойынша сату және сатып-алу бағасының арасындағы айырым (56-баптың 6-тармағы) 1.6. 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша бар қалдықтарды сату бойынша айналым 1.7. 1-жол бойынша барлығы 1.8. Есепті кезеңде берілген шот-фактуралардың саны ___________________________________________________________________________ Г-Қосымшасы Декларацияның 4-жолына түсіндірме ___________________________________________________________________________ Р/с N Ол бойынша өзгерістер енгізілетін Айналымның ҚҚС сомасы айналымдарды суреттеу өзгеруі (+/-) (+/-) ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 Барлығы (1-ден 4-жолдар сомасы; осы жолдардың деректері Декларацияның 4-жолына енгізіледі) ___________________________________________________________________________ Д-Қосымшасы Декларацияның 10-жолына түсіндірме (ҚҚС-ты есепке жатқызудың теңбе-тең әдісін пайдалану кезінде толтырылады) ___________________________________________________________________________ Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ РФ ҚҚС-сыз Төлеуге сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет айналым жататын көрсетулер ҚҚС ___________________________________________________________________________ 10.1. ҚҚС шот-фактурасы көрсетілген ҚР аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер 10.2. ҚСС-сыз РФ-да сатып алынған тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газ, мұнай 10.3. ҚҚС-сыз ҚР-да сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер 10.4. Тіркелмеген резидент емес үшін бюджетке төленген ҚҚС 10.5. 64-бапқа сәйкес олар негізінде есепке рұқсат етілмеген ҚҚС-сыз ҚР-да сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер 10.6. 01.07.2001 жылға дейін олар бойынша төлем жүргізілген, 01.07.2001 жылдағы жағдай бойынша жолда бар ҚР сатып алынған тауарлар: 10.6а. 20 % ставкасы бойынша ҚҚС 10.6б. 10 % ставкасы бойынша 10.7. 01.07.2001 жылға дейін олар бойынша төлем жүргізілген, 01.07.2001 жылдағы жағдай бойынша жолда бар ҚР сатып алынған тауарлар: 10.7а. 16 % ставкасы бойынша ҚҚС 10.7б. 10 % ставкасы бойынша 10.8. 10.1-ден 10.7.-жолдарының жиынтық сомасы ___________________________________________________________________________ Д-1 Қосымшасы Декларацияның 10, 11 және 16-жолдарына түсіндірме (қосылған құн салығын есепке жатқызуда бөлшек әдісін пайдалану кезінде толтырылады) ___________________________________________________________________________ Жол атауы Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет Салық салынатын көрсетулер) айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) _______________________ ҚҚС-сыз ҚҚС құн ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 ___________________________________________________________________________ 10-жол 10.1. Олар бойынша ҚҚС шот-фактураларда көрсетілген, ҚР сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) 10.2. ҚҚС-пен РФ-да сатып алынған табиғи газ, мұнай (тұрақты газ конденсатын қоса) 10.3. ҚСС-сыз ҚР-да сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) 10.4. Олар бойынша Заңның 64-бабына сәйкес есепке жатқызу рұқсат етілмеген ҚҚС-мен ҚР сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) 10.5. Тіркелмеген резидент емес үшін бюджетке төленген ҚҚС 10.6. Олар бойынша 01.07.2001 жылға дейін төлем жүргізілген, 01.07.2001 жылғы жағдай бойынша жолда орналасқан Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар: 10.6а ҚҚС 20 % ставка бойынша ................ 10.6б 10 % ставка бойынша .................... 10.7. Олар бойынша 01.07.2001 жылға дейін төлем жүргізілмеген, 01.07.2001 жылғы жағдай бойынша жолда орналасқан Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар: 10.6а ҚҚС 16 % ставка бойынша ................ 10.6б 10 % ставка бойынша ................... 10-жол бойынша жиынтық: 11-жол Қазақстан Республикасының шегінен тыс сатып алынған тауарлар 16-жол Заңның 71-1-бабының 1-тармағы бойынша импорт негізіндегі ҚҚС сальдоны бюджетке тікелей төлеуді есепке жатқызу ___________________________________________________________________________ Таблицаның жалғасы ___________________________________________________________________________ Босатылған Салық салынатын және ҚҚС-сыз Есепке айналымдар босатылған айналымдар жалпы жатқызыл. мақсатында мақсатында пайдаланылатын құн (3-бағ ған ҚҚС пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, + 5-бағ жиынтығы тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) + 7-бағ) (4 бағ + қызмет көрсетулер) 9 бағ) ___________________________________________________________________________ ҚҚС-сыз ҚҚС ҚҚС-сыз ҚҚС Рұқсат құн құн етілген есепке алу ___________________________________________________________________________ 5 6 7 8 9 10 11 ___________________________________________________________________________
Е-Қосымшасы
Есепке жатқызылған ҚҚС сомасын түзету ___________________________________________________________________________ Р/с N Ол бойынша өзгерістер енгізілген Айналымның ҚҚС сомасы айналымдарды суреттеу өзгеруі (+/-) (+/-) ___________________________________________________________________________ 1 ___________________________________________________________________________ 2 ___________________________________________________________________________ 3 ___________________________________________________________________________ 4 ___________________________________________________________________________ 5 Декларацияның 15-жолы бойынша барлығы (1-ден 4-жолдарының сомасы) ___________________________________________________________________________ З-Қосымшасы Резидент емес үшін төлеуге жататын ҚҚС бойынша ақпарат (72-бап) ___________________________________________________________________________ Резидент Резидент Тауарларды, Мәміле көлемі Төленуге еместен еместің атауы жұмыстарды, жататын ҚҚС тауарларды, және мекен- қызмет сомасы жұмыстарды, жайы (заңдық көрсетулерді қызмет мекен-жайы) жеткізу келісім- көрсетулерді шарт бойынша алу күні жүргізілді ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ БАРЛЫҒЫ (Декларацияның 26-жолына енгізіледі) ___________________________________________________________________________ И-Қосымшасы Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша бюджеттен қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы ___________________________________________________________________________ Р Нөлдік Нысан. Тауарлар. ЖКД Тауар. Өндірісте Өндірісте / ставка алы ды тиеу, N ларды пайдалан. пайдаланылған с бойынша ел жұмыстар. (жұмыс. ылған және және (немесе) N сатылған тарды, тарды, (немесе) нөлдік ставка тауарлар. қызмет қызмет нөлдік бойынша тауар. дың, жұмыс. көрсету. көрсе. ставка лардың (жұмыс. тардың, лерді тулерді) бойынша тардың, қызмет қызмет сату сату тауарлар. көрсетулердің) көрсетулер. жүргізіл. бойынша дың (жұм. тиеп-жөнел. дің атауы ген келі. айналым ыстардың, тілген сатудан сім-шарт. қызмет тауарларды тың N көрсету. (жұмыстарды, мен күні лердің) қызмет көрсе. тиеп-жөнел. тулерді) тілген жеткізушінің сатудан төлеуге тауарлар. жататын ҚҚС дың (жұм. сомасы ыстардың, қызмет көрсетулер. дің) құны ___________________________________________________________________________ А Б В Г Д Е Ж З ___________________________________________________________________________ 1 ___________________________________________________________________________ 2 ___________________________________________________________________________ 3 ___________________________________________________________________________ 4 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ БАРЛЫҒЫ ___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына 2-Қосымша
Ескерту: 2 қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ Қосылған құн салығы бойынша (ҚҚС) декларацияны жол бойынша толтыру жөніндегі БАСШЫЛЫҚ Д нысаны (01.2001) 1. Жалпы ақпарат

1.1.  Оборот по реализации товаров (работ, услуг) согласно
счетам-фактурам без учета НДС, за исключением товаров,
указанных в строке 1.6.
1.2.  Оборот по экспорту товаров по ставке 16% согласно
счетам-фактурам без учета налога на добавленную стоимость
1.3.  Разница между ценой реализации и учетной стоимостью
(п.8 статья 56), за исключением НДС. Для расчета чистого
оборота разделите разницу на 1,16.
1.4.  Корректировка облагаемого оборота согласно пунктам
1, 2 и 9 статьи 56
1.5.  Разница между ценой реализации и ценой приобретения
по экспортным операциям (п.6 статьи 56)
1.6.  Оборот по реализации остатков, числящихся по состоянию
на 01.07.2001 г.
1.7.  Всего по строке 1
1.8.  Количество выданных счетов-фактур в отчетном периоде
__________________________________________________________________________
Приложение Г
Пояснение строки 4 Декларации
__________________________________________________________________________
N п/п !   Описание оборота, по которому      ! Изменение   ! Сумма НДС
!       вносятся изменения             !оборота (+/-)!  (+/-)
__________________________________________________________________________
1
2
3
4
__________________________________________________________________________
5  Итого (сумма строк с 1 по 4; данные этой
строки вносятся в строку 4 Декларации)
__________________________________________________________________________
Приложение Д
Пояснения строки 10 Декларации
(заполняется при использовании пропорционального метода
отнесения в зачет НДС)
__________________________________________________________________________
Товары, работы и услуги, приобретенные на территории ! Оборот !Подлежащий
Республики Казахстан, а также в РФ           !без НДС !уплате НДС
__________________________________________________________________________
10.1.  Товары, работы и услуги, приобретенные на
территории РК, по которым в счете-фактуре
указан НДС
10.2.  Природный газ, нефть, включая стабильный
газовый конденсат, приобретенные в РФ с НДС
10.3.  Товары, работы, услуги, приобретенные в РК                    Х
без НДС
10.4.  НДС, уплаченный в бюджет за незарегистрированного
нерезидента
10.5.  Товары, работы, услуги, приобретенные в РК с НДС,             Х
по которым зачет не разрешен в соответствии со
статьей 64
10.6.  Товары, приобретенные в РК, находящиеся в пути,
по состоянию на 01.07.2001 г., оплата по которым
произведена до 01.07.2001 г.:
10.6а. по ставке НДС 20%
10.6б. по ставке 10%
10.7.  Товары, приобретенные в РК, находящиеся в пути,
по состоянию на 01.07.2001 г., оплата по которым
не произведена до 01.07.2001 г.:
10.7а. по ставке НДС 16%
10.7б. по ставке 10%
10.8.  Итого сумма строк с 10.1 по 10.7.
__________________________________________________________________________
Приложение Д-1
Пояснения строк 10, 11 и 16 Декларации
(заполняется при использовании раздельного метода
отнесения в зачет налога на добавленную стоимость)
__________________________________________________________________________
Наимено-!    Приобретенные товары       !Товары (работы, !Товары (работы,
вание   !      (работы, услуги)         !    услуги),    !   услуги),
строки  !                               ! используемые   ! используемые
!                               !    в целях     !   в целях
!                               !  облагаемого   !освобожденных
!                               !    оборота     !  оборотов
!                               !__________________________________
!                               !стоимость! НДС  !стоимость! НДС
!                               !без НДС  !      !без НДС  !
___________________________________________________________________________
1    !               2               !    3    !  4   !    5    !  6
___________________________________________________________________________
Строка   10.1. Товары (работы и услуги),
10     приобретенные в РК, по которым
в счетах-фактурах указан НДС
10.2. Природный газ, нефть
(включая стабильный газовый
конденсат), приобретенные в РФ
с НДС
10.3. Товары (работы, услуги),              Х                Х
приобретенные в РК без НДС
10.4. Товары (работы и услуги),             Х                Х
приобретенные в РК с НДС, по
которым зачет не разрешен в
соответствии со статьей 64
Закона
10.5. НДС, уплаченный в бюджет
за незарегистрированного
нерезидента
10.6. Товары, приобретенные в
Республике Казахстан,
находящиеся в пути, по состоянию
на 01.07.2001 г., оплата по
которым произведена
до 01.07.2001 г.:
10.6а по ставке НДС 20%
10.6б по ставке 10%
10.7. Товары, приобретенные
в Республике Казахстан,
находящиеся в пути, по
состоянию на 01.07.2001 г.,
оплата по которым не произведена
до 01.07.2001 г.:
10.7а. по ставке НДС 16%
10.7б. по ставке 10%
Итого по строке 10:
Строка   Товары, приобретенные за
11     пределами Республики Казахстан
Строка   Отнесение в зачет                  Х                Х
16     непосредственной уплаты в
бюджет сальдо НДС по импорту
товаров по п.1 ст. 71-1 Закона
___________________________________________________________________________
Примечание РЦПИ: Х - заштрихованные графы.
Продолжение таблицы
___________________________________________
Товары (работы, услуги),    !Общая !Итого !
используемые в целях       !стои- !НДС в !
облагаемого и освобожденного!мость !зачет !
оборота             ! без  !(гр.4+!
____________________________! НДС  !гр.9) !
стоимость! НДС  !разрешенный!(гр.3+!      !
без НДС  !      !  зачет    !гр.5+ !      !
!      !           !гр.7) !      !
___________________________________________
7    !   8  !     9     !  10  !  11  !
__________________________________________!
__________________________________________!
Приложение Е
Корректировка суммы НДС, отнесенного в зачет
__________________________________________________________________________
N  !      Отчетный период, по которому производится   !  Сумма НДС
п/п !            корректировка зачета по НДС           !   (+/-)
_______________________________________________________!__________________
1
2
3
4
5    Итого по строке 15 Декларации (сумма с 1 по 4)
__________________________________________________________________________
Приложение З
Информация по НДС, подлежащему уплате за нерезидента
(статья 72)
__________________________________________________________________________
Дата    ! Название и адрес  !Поставка товаров,! Объем  !   Сумма
получения  !(юридический адрес)!работ, услуг     ! сделки !НДС, подлежащего
товаров,  !   нерезидента     !произведена по   !        !   уплате
работ,   !                   !контракту        !        !
услуг от  !                   !                 !        !
нерезидента!                   !                 !        !
___________!___________________!_________________!________!_______________
__________________________________________________________________________
Итого (вносится в строку 26 Декларации)
Приложение И
Сумма НДС, подлежащая возврату из бюджета по оборотам,
облагаемым по нулевой ставке
__________________________________________________________________________
N !Наименование !  Страна  !N и дата  ! N !Оборот !Стоимость!Сумма НДС,
п/п!  товаров,   !назначения!контракта,!ГТД!  по   !товаров  !подлежащая
!работ, услуг,!          !по которо-!   !реали- !(работ,  !уплате
!реализованных!          !му произ- !   !зации  !услуг),  !поставщикам
! по нулевой  !          !ведена    !   !товаров!использо-!товаров
!   ставке    !          !отгрузка  !   !(работ,!ванных на!(работ,услуг)
!             !          !товаров,  !   !услуг) !производ-!использован-
!             !          !реализация!   !       !ство и   !ных на произ-
!             !          !  работ,  !   !       !(или) ре-!водство и
!             !          !  услуг   !   !       !ализацию !(или) реали-
!             !          !          !   !       !отгружен-!зацию отгру-
!             !          !          !   !       !ных по   !женных по
!             !          !          !   !       !нулевой  !нулевой
!             !          !          !   !       !ставке   !ставке това-
!             !          !          !   !       !товаров  !ров (работ,
!             !          !          !   !       !(работ,  !услуг)
!             !          !          !   !       !услуг)   !
__________________________________________________________________________
А !      Б      !    В     !    Г     ! Д !   Е   !    Ж    !     З
__________________________________________________________________________
1
2
3
Всего
_________________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117 <*>
Сноска. Приложение 2 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Руководство
по построчному заполнению Декларации
по налогу на добавленную стоимость (НДС)
Форма Д (01.2001)
1. Общая информация

1. Салық төлеуші ҚҚС бойынша декларацияны беруге және Декларацияда көрсетілген есептіден кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей бюджетке салықты төлеуге міндетті.
Егер Декларация кешеуілдетіп берілсе және (немесе) салық төлеуші салық төлеуді белгіленген мерзімнен кеш жүргізсе және де (не) егер салық сомасы декларацияда төмендетілсе, онда бұл жағдайда салық төлеушіге заңдармен белгіленген тәртіпте қаржы санкциялары қолданылуы мүмкін.
2. Егер Декларацияның қандай-да бір жолдары немесе қосымшалары бойынша деректер жоқ болса, онда аталған жолдар немесе қосымшаларда бос жер қойылады.
3. Егер салық төлеуші қосылған құн салығы бойынша есепте салық заңдарының ережелеріне сәйкес тұрмаса және Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент еместе тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алуды жүзеге асырса, онда мұндай салық төлеуші осы Нұсқаулықтың 22-бөлімімен белгіленген тәртіпте резидент емес үшін қосылған құн салығын бюджетке төлейді және 10, 20, 23, 26-жолдарды және З-қосымшасын толтырумен қосылған құн салығы бойынша декларацияны береді.
2. Қосылған құн салығын аудару
4. 1-жол. Осы жолды толтыру кезінде Декларацияға В-қосымшасы пайдаланылады. Бұл жолда сату бойынша барлық айналымдар, оның ішінде, Түркіменстанға экспорт бойынша айналымдар, сондай-ақ оларға салық сомасын енгізбестен, 16 проценттік ставка бойынша салық салынатын Ресей Федерациясына (тұрақты газ конденсатын қоса) табиғи газдың, мұнайдың экспорты бойынша айналымдар көрсетіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есептелген салық есебі үшін 16 процентке таза айналым сомасын көбейту қажет. Алынған сома 1-жолдың Б-бағанасында көрсетіледі.
1а жолы. Бұл жолда Заңның 56-7-бабына сәйкес 20 проценттік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
5. 2-жол. Бұл жолда Түркіменстанға экспорттан басқа экспорт бойынша айналымдар, сондай-ақ Ресей Федерациясына (тұрақты газ конденсатын қоса) табиғи газ, мұнай экспорты көрсетіледі, Жолдар осы Нұсқаулықтың 57, 58 және 59-тармақтарымен көзделген экспортты растайтын құжаттар негізінде толтырылады.
6. 3-жол. Осы Нұсқаулықтың 63, 64 және 66-1-тармақтарымен көзделген құжаттар негізінде экспорттық операциялардан басқа қосылған құн салығының нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын айналымдар шегі көрсетіледі.
7. 4-жол. Бұл жол Г-қосымшасының негізінде толтырылады. Г-қосымшасында күмәнді талаптар бойынша түзетулерге сәйкес жүргізілген салық салынатын айналым бойынша өзгерістер көрсетіледі. Егер салық салынатын айналым мөлшері бұрын берілген декларацияда шетел валютасында белгіленген сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнын ескеріп есептелсе, ал олар бойынша төлем теңгеде жүргізілсе, онда туындаған айырым да осы жолда көрсетіледі.
Бұл жолда бұрынғы кезеңдер үшін Декларацияның деректерін өзгертуге енгізілетін арифметикалық, техникалық және басқа да қателіктерді түзету туралы деректер көрсетілмейді. Бұл түзетулер бұрынғы есепті кезең үшін Декларацияның тиісті жолына енгізіледі және қосылған құн салығы бойынша қосымша декларацияны беру жолымен салық органына беріледі.

1. Налогоплательщик должен представить декларацию по НДС и уплатить налог в бюджет не позднее 15-го числа месяца, следующего за периодом, отраженным в Декларации.
Если Декларация представлена с опозданием и (или) налогоплательщиком произведена уплата налога позже установленного срока и (или) если сумма налога в декларации занижена, то в этом случае к налогоплательщику будут применены финансовые санкции в установленном законодательством порядке.
2. Если по каким-либо строкам или приложениям Декларации отсутствуют данные, то в указанных строках или приложениях проставляется прочерк.
3. Если налогоплательщик не состоит в соответствии с положениями налогового законодательства на учете по налогу на добавленную стоимость и осуществил приобретение товаров (работ, услуг) у нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, то такой налогоплательщик в установленном главой 22 настоящей Инструкции порядке уплачивает в бюджет налог на добавленную стоимость за нерезидента и подает декларацию по налогу на добавленную стоимость с заполнением строк 10, 20, 23, 26 и приложения З.
2. Начисление налога на добавленную стоимость
4. Строка 1. При заполнении этой строки используется приложение В к Декларации. В этой строке указываются все обороты по реализации, в том числе обороты по экспорту в Туркменистан, а также обороты по экспорту в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат), облагаемые налогом по ставке 16 процентов, без включения в них суммы налога. Для расчета налога, начисленного по реализованным товарам (работам, услугам), необходимо умножить сумму чистого оборота на 16 процентов. Полученная сумма указывается в колонке Б строки 1.
Строка 1а. В этой строке указываются обороты, облагаемые по ставке 20 процентов согласно статье 56-7 Закона.
5. Строка 2. В этой строке указываются обороты по экспорту, за исключением экспорта в Туркменистан, а также экспорта в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат). Строка заполняется на основании документов, подтверждающих экспорт, предусмотренных пунктами 57, 58, 59 настоящей Инструкции.
6. Строка 3. Указывается величина оборотов, облагаемых по нулевой ставке налога на добавленную стоимость, за исключением экспортных операций, на основании документов, предусмотренных пунктами 63, 64 и 66-1 настоящей Инструкции.
7. Строка 4. Эта строка заполняется на основании приложения Г. В приложении Г отражаются изменения по облагаемому обороту, произведенные в соответствии с корректировками по сомнительным требованиям. Если размер облагаемого оборота в ранее представленной декларации был исчислен исходя из стоимости реализуемых товаров (работ, услуг), установленной в иностранной валюте, а оплата по которым произведена в тенге, то возникшая разница также указывается в этой строке.
В этой строке не указываются данные об исправлении арифметических, технических и других ошибок, вносимых во изменение данных Деклараций за предыдущие периоды. Эти исправления вносятся в соответствующие строки Деклараций за предыдущие отчетные периоды и представляются в налоговый орган путем подачи дополнительной декларации по налогу на добавленную стоимость.

8. 5-жол. Қосылған құн салығынан босатылған айналымдар шегі көрсетіледі.
9. 6-жол. Осы Нұсқаулықтың 92-тармағымен көзделген тәртіпте есепке алу әдісіне сәйкес ол бойынша қосылған құн салығы аударылмаған алғашқы өнеркәсіптік ұқсату үшін тиеп жіберілген шикізатты (спирттің барлық түрлерінен басқа) сату бойынша айналымдар шегі көрсетіледі.
10. 7-жол. 1-ден бастап 6-жолдарға енгізілгенді құрайтын сату бойынша айналымдардың толық шегі көрсетіледі. Айналымның толық шегін ескеріп процент есептеледі, ол айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналым құрайды. Алынған процент 7а жолында көрсетіледі.
Сондай-ақ, егер салық төлеушіде нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату бойынша айналым бар болса 7б жолында көрсетілетін жалпы салық салынатын айналымда оның проценті көрсетіледі.
11. 8-жол. Бұл жолда осы Нұсқаулықтың 108-тармағына сәйкес есепке алу әдісімен тауарлардың импорты кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
12. 9-жол. 1, 4 және 8-жолдардың деректерін ескеріп есепті кезең үшін аударылған қосылған құн салығының толық шегі көрсетіледі.
3. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы
13. 10-жол. Егер салық төлеуші қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызудың тең әдісін таңдап алса Д-қосымшасы немесе егер салық төлеуші қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін таңдап алса К-қосымшасы пайдаланылады.
Д және Д-1-қосымшасында ішкі рынокта және Ресей Федерациясында - тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газ бен мұнайды есепті кезеңде жүргізілген салық төлеушінің барлық сатып алулары туралы толық ақпарат көрсетіледі. Резидент емес үшін қосылған құн салығын бюджетке нақты төлеу кезінде қосымшада резидент еместердің Қазақстан Республикасында тіркелмеген сатып алынған тауарлары (жұмыстары, қызмет көрсетулері) да көрсетіледі. Д-қосымшасының 10-жолында немесе Д-1 қосымшасының 10-жолы бойынша 10, 11-бағандарда көрсетілген жиынтық шектер одан кейін Декларацияның 10-жолына көшіріледі.
14. 11-жол. Бұл жолда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінген және кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығымен салынған тауарлардың (оның ішінде, негізгі қаражаттар) құны көрсетіледі. Жол жүк кедендік декларация және импортқа қосылған құн салығын төлеуді растайтын құжаттар негізінде толтырылады. Осы жолды толтыру кезінде 10, 13 және 18-жолдарда көрсетілген импорт бойынша деректер қосылған құн салығын есепке бөлшек жатқызу әдісімен пайдалану кезінде Д-1 қосымшасы негізінде толтырылады.

8. Строка 5. Указывается величина оборотов, освобожденных от налога на добавленную стоимость.
9. Строка 6. Указывается величина оборотов по реализации сырья (за исключением всех видов спирта), отгруженного для первичной промышленной переработки, по которому налог на добавленную стоимость не начисляется согласно методу зачета в порядке, предусмотренном пунктом 92 настоящей Инструкции.
10. Строка 7. Указывается полная величина оборота по реализации, составляющие которого были внесены в строки с 1 по 6. Исходя из полной величины оборота рассчитывается процент, который составляет облагаемый оборот в общей сумме оборота. Полученный процент указывается в строке 7а.
Также, если у налогоплательщика имеется оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке, рассчитывается его процент в общем облагаемом обороте, который указывается в строке 7б.
11. Строка 8. В этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная при импорте товаров методом зачета в соответствии с пунктом 108 настоящей Инструкции.
12. Строка 9. Рассчитывается полная величина начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный период с учетом данных строк 1, 4 и 8.
3. Сумма налога на добавленную стоимость, относимая в зачет
13. Строка 10. При заполнении этой строки используется приложение Д, если налогоплательщиком выбран пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость, или приложение Д-1, если налогоплательщиком выбран раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. В приложении Д или Д-1 указывается полная информация обо всех приобретениях налогоплательщика, произведенных в отчетном периоде на внутреннем рынке и в Российской Федерации - природного газа и нефти (включая стабильный газовый конденсат). При фактической уплате в бюджет налога на добавленную стоимость за нерезидента в приложении также указываются товары (работы, услуги), приобретенные у незарегистрированных в Республике Казахстан нерезидентов. Итоговые величины, указанные в строке 10.8 приложения Д или графах 10, 11 по строке 10 приложения Д-1 переносятся затем в строку 10 Декларации.
14. Строка 11. В этой строке указывается стоимость товаров (в том числе основных средств), ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан и облагаемых налогом на добавленную стоимость при таможенном оформлении. Строка заполняется на основании грузовых таможенных деклараций и документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость на импорт. При заполнении данной строки не учитываются данные по импорту, указываемые в строках 10, 13 и 18. При использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость данная строка заполняется на основании приложения Д-1.

15. 12-жол. Заңның 71-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі.
16. 13-жол. Осы жолдың А бағанасында өнеркәсіптік ұқсатуға арналған импортталатын шикізат пен материалдар, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 107-тармағына сәйкес қосылған құн салығын төлеу жөніндегі мұрсат берілген импортталатын судың, газдың және электроэнергиясының құны көрсетіледі.
17. 14-жол. Қосылған құн салығынсыз 10-нан бастап 13-жолдар енгізілгені туралы деректер есепті кезеңде сатып алынған барлық тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құнының шегі көрсетіледі.
18. 15-жол. Бұл жол Е-қосымшасының негізінде толтырылады. Е-қосымшасында және бұл жолда егер мұндай түзетулер күмәнді міндеттемелермен, сондай-ақ егер аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төлем теңгеде жүргізілсе, шетел валютасында белгіленген құннан ескеріп бұрын берілген декларацияда қосылған құн салығы есептелген жағдайда алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлемді жүзеге асырумен байланысты болса, бұрын берілген декларацияларда есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету көрсетіледі.
Егер салық салынатын айналым мақсатында қосылған құн салығымен салық төлеуші тауарларды бұрын сатып алған жағдайда, осымен байланысты қосылған құн салығы есепке жатқызылмаса, бірақ одан кейінгі кезеңдерде мұндай тауарлар салық салу мақсатында пайдаланса, онда қосылған құн салығы есепке жатқызуға жатады. Қосылған құн салығының мұндай сомалары бұрынғы кезеңдер бойынша түзетулер ретінде Декларацияда көрсетіледі. Аталған жағдайлардағы барлық түзетулер есепке алу түзетуі жүргізілген кезеңді көрсете отырып және енгізілетін түзетулер туралы қысқаша ақпаратты Е-қосымшасында көрсетуі тиіс. Түзетулердің жиынтық сомасы 15-жолға көшіріледі.
Аталған жағдайлардағы барлық түзетулер Е-қосымшасында көрсетілуі тиіс. Қалған жағдайларда қосымша декларация беріледі.
19. 16-жол. Егер салық төлеушіге өнеркәсіптік ұқсатуға арналған импортталатын тауарларға, сондай-ақ импортталатын суға, газға және электроэнергиясына қосылған құн салығын төлеу жөніндегі мұрсат берілуі мүмкін және егер мұрсат берудің үш айлық кезеңі аяқталуы бойынша бюджетпен өзара есеп айырысудан кейін қосылған құн салығының сомасы өтелмеген сомасы әлі де бар болса, салық төлеуші мұрсат беру жөніндегі салықтың қалған сомасын төлеуге міндетті. Бюджетке нақты төленген сома 16-жолдың Б-бағанасында көрсетіледі, сондай-ақ Декларацияға Б-қосымшасында көрсетілуі тиіс. Қосылған құн салығын есепке алуға жатқызудың бөлшек әдісін пайдалану кезінде осы жол Д-1 қосымшасының негізінде толтырылады.

15. Строка 12. Указывается стоимость импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 71 Закона.
16. Строка 13. В колонке А этой строки указывается стоимость импортируемых сырья и материалов, предназначенных для промышленной переработки, а также импортируемых воды, газа и электроэнергии, по которым была предоставлена отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции.
17. Строка 14. Рассчитывается величина стоимости всех товаров (работ, услуг), приобретенных в отчетном периоде, данные о которых были внесены в строки с 10 по 13 без учета налога на добавленную стоимость.
18. Строка 15. Эта строка заполняется на основании приложения Е. В приложении Е и в этой строке указываются корректировки сумм налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет в ранее поданных декларациях, если такие корректировки связаны с сомнительными обязательствами, а также с осуществлением оплаты за полученные товары (работы, услуги) в случае, если сумма налога на добавленную стоимость в ранее представленной декларации была исчислена исходя из стоимости, установленной в иностранной валюте, а оплата по указанным товарам (работам, услугам) произведена в тенге.
В случае, если налогоплательщиком ранее были приобретены товары с налогом на добавленную стоимость не в целях облагаемого оборота, в связи с чем налог на добавленную стоимость не был отнесен в зачет, но в последующих периодах такие товары использовались в целях облагаемого оборота, то налог на добавленную стоимость подлежит отнесению в зачет. Такие суммы налога на добавленную стоимость отражаются в Декларации как корректировки по предыдущим периодам. Все корректировки в указанных случаях должны быть отражены в приложении Е с краткой информацией о вносимых корректировках и с указанием периода, по которому производится корректировка зачета. Итоговая сумма корректировок переносится в строку 15.
Все корректировки в указанных случаях должны быть отражены в приложении Е. В остальных случаях представляется дополнительная декларация.
19. Строка 16. Если налогоплательщику была предоставлена отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, а также импортируемые воду, газ и электроэнергию, и если после взаимозачетов с бюджетом, по истечении трехмесячного периода отсрочки, все еще имеется непогашенная сумма налога на добавленную стоимость, налогоплательщик обязан уплатить оставшуюся сумму налога по отсрочке. Фактически уплаченная сумма налога в бюджет указывается в колонке Б строки 16, а также должна быть отражена в приложении Б к Декларации. При использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость данная строка заполняется на основании приложения Д-1.

20. 17-жол. 10-нан 16-ға дейінгі жолдар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының толық шегі есептеледі.
21. 18-жол. Осы Нұсқаулықтың 108-тармағына сәйкес есепке алу әдісімен тауарлардың импорты кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолда көрсетілген қосылған құн салығының сомасы 8-жолда көрсетілген сомаға тең болуы тиіс.
22. 19-жол. Қосылған құн салығын есепке жатқызудың тең әдісін пайдалану кезінде есепке 18-жол бойынша алынған деректер сомасына қосылған және 7а жолында көрсетілген салық салынатын айналымның үлесіне 17-жол бойынша деректерді көбейту жолымен есептелген салық сомасы есепке жатады.
Қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін пайдалану кезінде 17 және 18-жолдардың деректерін қосу бөлу жолымен есептелген салық сомасы есепке жатады.
4. Есепті кезең үшін қосылған құн салығының есебі
23. 20-жол. Бұл жол бойынша есепті кезең үшін төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі. Бұл үшін есептелген салықтың толық сомасынан (9-жол) егер 19а жолы бойынша салық төлеуші қосылған құн салығы есепке жатқызудың теңбе-тең әдісі пайдаланса немесе егер салық төлеуші 19б жолы бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісі пайдаланса есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы шегеріледі. Егер есептелген салық сомасы есепке жатқызылған салық сомасынан асса, онда Сізге 21-жолды толтырудың қажеті жоқ.
24. 21-жол. Егер есепке жатқызылған қосылған құн салығының шегі есептелген салық сомасынан асса мынадай ретпен айқындалатын осы жолдағы асу сомасын көрсету қажет:
егер салық төлеуші 9-жол минус қосылған құн салығын есепке жатқызудың теңбе-тең әдісін пайдаланса 19а жол минус 9-жол;
егер салық төлеуші қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін пайдаланса 19б жол минус 9-жол.
Осы жолды тексеру кезінде 20-жол толтырылмайды.
25. 22а жолы. Қосылған құн салығын ағымдағы төлеу немесе егер бұрынғы есепті кезеңнен ағымдағы есепті кезеңде қайтару жүргізілген қосылған құн салығы бойынша есептер көшірілетін жағдайында, онда А-қосымшасының 7-жолынан олардың толық сомасы осы жолға көшіріледі.
2001 жылдың шілдесі үшін декларацияны жасау кезінде осы жолда 2001 жылдың шілдесінде жүргізілген қосылған құн салығы бойынша ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі және 2001 жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша құралған асу сомасы көрсетілмейді.
22б жолы. Осы жолда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 бұйрығымен бекітілген "2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтардың қалдықтары бойынша мәліметтерді және қосылған құн салығының есебін беру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығына 7-қосымшаның 11-бағанындағы шек көрсетіледі.

20. Строка 17. Рассчитывается полная величина налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, за отчетный период согласно данным строк с 10 по 16.
21. Строка 18. Указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная при импорте товаров методом зачета в соответствии с пунктом 108 настоящей Инструкции. Сумма налога на добавленную стоимость, указанная в этой строке, должна равняться сумме, указанной в строке 8.
22. Строка 19. При использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость в зачет относится сумма налога, исчисленного путем умножения данных по строке 17 на долю облагаемого оборота, указанную в строке 7а, и прибавлением к полученной сумме данных по строке 18. Полученная сумма указывается в строке 19а.
При использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость в зачет относится сумма налога, исчисленного путем сложения данных строк 17 и 18. Полученная сумма указывается в строке 19б.
4. Расчет налога на добавленную стоимость за отчетный период
23. Строка 20. По этой строке указывается сумма налога, подлежащего уплате за отчетный период. Для этого из полной суммы начисленного налога (строка 9) вычитается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по строке 19а, если налогоплательщиком используется пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость или по строке 19б, если налогоплательщиком используется раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную. Если начисленная сумма налога превышает сумму налога, относимого в зачет, то Вам не надо заполнять строку 21.
24. Строка 21. Если относимая в зачет величина налога на добавленную стоимость превышает начисленную сумму налога, необходимо указать сумму превышения в этой строке, которая определяется как:
строка 19а минус строка 9, если налогоплательщиком используется пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
строка 19б минус строка 9, если налогоплательщиком используется раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
При заполнении данной строки не заполняется строка 20.
25. Строка 22а. В случае уплаты текущих платежей по налогу на добавленную стоимость или если из предыдущего отчетного периода переносятся зачеты по налогу на добавленную стоимость, возврат которых не был произведен в текущем отчетном периоде, то их полная сумма из строки 7 приложения А переносится в данную строку.
При составлении декларации за июль 2001 года в данной строке указывается сумма текущих платежей по налогу на добавленную стоимость, произведенных в июле 2001 года, и не указывается сумма превышения, образовавшегося по состоянию на 01.07.2001 года.
Строка 22б. В данной строке указывается величина графы 11 приложения 7 к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан V011545_ "О порядке предоставления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562.

26. 23-жол. Бұл жолда 21, 22а және 22б жолдарында көрсетілген сомасының шегерімімен бюджетке төленуге тиіс (20-жол) қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
27. 24-жол. Бұл жол егер барлық түзетулерді енгізуден кейін есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасынан бәрібір асатын жағдайда ғана толтырылады. Егер бұл жол толтырылса, онда 23-жол бос қалдырылады.
28. 25-жол. Егер есепті кезеңде нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату негізіндегі айналымдар бар болса, бұл жолда аталған айналымдар бойынша бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған сома З-бағанасының И-қосымшасынан көшіріледі ("БАРЛЫҒЫ" жолы бойынша). Егер салық төлеуші тұрақты негізде салық салынатын айналымдардың құны жалпы салық салынатын айналымда 70 және одан да көп проценттер құраса және де нөлдік ставканы қолданумен өз өндірісінің өнімін сатуды жүзеге асырса, онда осы жолға 24-жолда көрсетілген сома көшіріледі.
29. 26-жол. Бұл жолда есепті кезең ішінде осындай резидент еместен алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша) тіркелмеген резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол З-қосымшасының негізінде толтырылады.
5. Қосымша
30. А-қосымшасы. (Ағымдағы және есепке жатқызудың бұрынғы кезеңінен көшірілген төлемдерді жинақтау). Бұл қосымша егер салық төлеуші бюджетке ағымдағы төлемдерді енгізген жағдайда және (немесе) онда 2001 жылдың 1 шілдесінен кейін құралған қосылған құн салығы бойынша асу бар болған, сондай-ақ егер оның осындай салық төлеушіге өтелмеген, оның алдағы салық міндеттемелерінің есебіне бұрынғы кезеңдер үшін қосылған құн салығының сомасын қайтаруға құқығы болған жағдайда толтырылады. 1-жолдан 3-жолдар аралығындағы жолдарда жүргізілген ағымдағы төлемдердің нақты сомасы көрсетіледі. Егер бұрынғы кезеңдерде нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату негізінде айналымдар бар болған, онымен байланысты бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы салық төлеушіде туындаған, ал осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес оларды қайтару осы салық төлеушіге есепті кезең ішінде жүргізілген жағдайда, онда қайтару сомасы 6-жолда көрсетіледі. 5-жолға бұрынғы есепті кезең үшін ҚҚС бойынша Декларацияның 24-жолының деректері көшіріледі.
2001 жылдың шілдесі үшін декларацияны жасау кезінде қосымшаның 5-жолы толтырылмайды.
31. Б-қосымшасы (Осы Заңның 107-тармағына сәйкес импортқа қосылған құн салығын төлеу бойынша мұрсат беру). Б-қосымшасында салық төлеуші импортқа қосылған құн салығын төлеу бойынша оған берілген мұрсаттың жеке есебін жүргізеді.

26. Строка 23. В этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет (строка 20), за вычетом сумм, указанных в строках 21, 22а и 22б.
27. Строка 24. Эта строка заполняется только в том случае, если после внесения всех корректировок все же остается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. Если эта строка заполняется, то в строке 23 ставится прочерк.
28. Строка 25. Если за отчетный период имеются обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, в этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая возврату из бюджета по указанным оборотам. Названная сумма переносится из приложения И колонки З (по строке "ВСЕГО"). Если налогоплательщиком на постоянной основе осуществляется реализация продукции собственного производства с применением нулевой ставки и стоимость оборотов, облагаемых по нулевой ставке, составляет 70 и более процентов в общем облагаемом обороте, то в данную строку переносится сумма, указанная в строке 24.
29. Строка 26. В этой строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за незарегистрированного нерезидента по товарам (работам, услугам), полученным от такого нерезидента в течение отчетного периода. Строка заполняется на основании приложения З.
5. Приложения
30. Приложение А (Суммирование текущих платежей и перенесенных из предыдущего периода зачетов). Это приложение заполняется в том случае, если налогоплательщик должен вносить текущие платежи в бюджет и (или) у него имеется превышение по налогу на добавленную стоимость, образовавшееся после 1 июля 2001 года, а также если он имеет право на возврат сумм налога на добавленную стоимость за предыдущие периоды, которые такому налогоплательщику не были возмещены, а были перенесены в счет его будущих налоговых обязательств. В строках с 1 по 3 указываются фактические суммы произведенных текущих платежей. В случае, если в предыдущих периодах имелись обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, в связи с чем у налогоплательщика возникли суммы налога на добавленную стоимость, подлежащие возврату из бюджета, а в течение отчетного периода такому налогоплательщику был произведен их возврат в соответствии с приложением З к настоящей Инструкции, то сумма возврата указывается в строке 6. В строку 5 переносятся данные строки 24 Декларации по НДС за предыдущий отчетный период.
При составлении декларации за июль 2001 года строка 5 приложения не заполняется.
31. Приложение Б (Предоставление отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость на импорт в соответствии с пунктом 107 настоящей Инструкции). В приложении Б налогоплательщиком ведется отдельный учет предоставляемых ему отсрочек по уплате налога на добавленную стоимость на импорт.

Қосымшаның алғашқы үш бағанасы тауарлар импортталған сол есепті кезеңде толтырылады. Бұл мәліметтер мұрсат беру кезеңінің аяқталуына дейін соңғы есепті кезеңдер үшін декларацияларда көрсетіледі. Осы қосымшаның 4-бағанындағы одан кейінгі декларацияларда Есепті және бұрынғы кезеңдер үшін декларацияның 9-жолы шегінен осы қосымшаның 2-бағанының шегінен шегеру жолымен есептелетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
6-бағанда бюджетке салық төлеуші тікелей төлеуге тиіс берілген мұрсат бойынша берешектің өтелмеген өзара есебінің қалдығы көрсетіледі. Осы жолда көрсетілген сома 105102 төлем коды бойынша ашылған салық төлеушінің жеке шотында есептелген сома ретінде көрсетіледі. Мұрсат беру мерзімінің аяқталуына дейін осы соманы төлемеген жағдайда өсімді аудару жүргізіледі.
Бұл берешекті нақты төлеу жағдайында төленген сома Декларацияның 16-жолында көрсетіледі.
32. В-қосымшасы (Декларацияның А-бағанасының 1-жолына түсіндірме). 1.1.-жолында қосылған құн салығын оларға енгізусіз 16 проценттік ставка бойынша салық салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату негізіндегі барлық айналымдар көрсетіледі. Бұл жолда 2001 жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша салық төлеушіде қалдықтарда бар деп саналатын тауарларды сату негізіндегі айналымдар көрсетілмейді.
1.2.-жолы Түркіменстанға тауарлардың экспортын жүзеге асыру, сондай-ақ Ресей Федерациясына 16 проценттік ставка бойынша салық салынатын (тұрақты газ конденсатын қоса) табиғи газдың, мұнайдың экспортын жүзеге асыру жағдайында толтырылады.
1.3.-жолы егер оларды сатып алу кезінде (мәселен, жеңіл автомобильдер; кәсіпкерлік қызметіне арналмаған тауарлар; "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы күшіне енгізілгенге дейін сатып алынған негізгі қаражаттар) төленген қосылған құн салығының есебі бұрын алынбаған тауарлар сатылған жағдайда толтырылады.
1.4.-жолында егер тауарлар сауда-делдалдық қызметі бойынша сатып алу бағасынан төмен немесе баспа-бас операциялар, тегін беру, заттай түрде төлеу, сондай-ақ тауарлардың бүлінуі немесе жоғалуы жағдайындағы нақты қалыптасқан шығыстар бойынша сатылған жағдайда жүргізілетін салық салынатын айналымды түзету көрсетіледі.
1.5.-жолы егер сауда-делдалдық қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші есепті кезеңде сатып алу бағасынан төмен құн бойынша тауарлардың экспортын жүзеге асыру жағдайында толтырылады.
1.6.-жолында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 11 мамырдағы N 562 бұйрығымен бекітілген "2001 жылғы 1 шілдеге дейін сатып алынған тауарлық-материалдық құндылықтар қалдықтары бойынша мәліметтерді және қосылған құн салығының есебін беру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқаулығымен белгіленген тәртіпте ол бойынша мәліметтерді берілген 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша салық төлеушіде бар қалдықтарды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.

Первые три колонки приложения заполняются в том отчетном периоде, когда были импортированы товары. Эти же сведения указываются в декларациях за последующие отчетные периоды до окончания периода отсрочки. В последующих декларациях в графе 4 этого приложения указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисляемая путем вычитания из величины графы 2 настоящего приложения величины строки 9 Декларации за отчетный и предыдущий периоды.
В графе 6 указывается остаток непогашенной взаимозачетами задолженности по предоставленной отсрочке, которая налогоплательщиком должна быть уплачена непосредственно в бюджет. Указанная в этой строке сумма отражается как начисленная сумма на лицевом счете налогоплательщика, открытом по коду платежа 105102. В случае неуплаты этой суммы до окончания срока отсрочки производится начисление пени.
В случае фактической уплаты этой задолженности уплаченная сумма указывается в строке 16 Декларации.
32. Приложение В (Пояснение строки 1 колонки А Декларации). В строке
1.1. указываются все обороты по реализации товаров (работ, услуг), облагаемые по ставке налога 16 процентов, без включения в них налога на добавленную стоимость. В этой строке не указываются обороты, по реализации товаров, которые у налогоплательщика числятся в остатках по состоянию на 1 июля 2001 года.
Строка 1.2. заполняется в случае осуществления экспорта товаров в Туркменистан, а также осуществления экспорта в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат), облагаемых по ставке налога 16 процентов.
Строка 1.3. заполняется только в том случае, если реализованы товары, по которым ранее не был получен зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного при их приобретении (легковые автомобили; товары, не предназначенные для предпринимательской деятельности; основные средства, приобретенные до введения в действие Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"). Вносимая в эти строки сумма определяется в виде разности между ценой реализации товаров и их учетной стоимостью.
В строке 1.4. указываются корректировки облагаемого оборота, производимые в случае, если товары реализованы ниже цены приобретения по торгово-посреднической деятельности или ниже фактически сложившихся затрат по бартерным операциям, безвозмездной передаче, выплат в натуральном выражении, а также в случае порчи или утраты товаров.
Строка 1.5. заполняется в случае, если налогоплательщиком, осуществляющим торгово-посредническую деятельность, в отчетном периоде осуществлен экспорт товаров по стоимости ниже цены приобретения.
В строке 1.6. указываются обороты по реализации остатков, числящихся у налогоплательщика по состоянию на 1 июля 2001 года, по которым были представлены сведения в порядке, установленном Инструкцией Министерства государственных доходов Республики Казахстан V011545_ "О порядке предоставления сведений по остаткам товарно-материальных ценностей, приобретенных до 1 июля 2001 года, и зачета налога на добавленную стоимость", утвержденной приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 11 мая 2001 года N 562.

1.7-жолында 1.1-ден 1.6-ға дейінгі шек көрсеткіші көрсетіледі.
1.8.-жолында есепті кезеңде сатып алушы жазып алған шот-фактуралардың, егер мұндай шот-фактуралар жазып берілсе босатылған айналымдар бойынша шот-фактураларды қоса жалпы саны көрсетіледі.
33. Г-қосымшасы (Декларацияның 4-жолына түсіндірме). Бұл қосымшада салық салынатын айналым бойынша мынадай өзгерістер көрсетіледі:
1) бұрын қосылған құн салығы салынған және күмәнді талаптармен танылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша. Бұл айналым минус белгісімен көрсетіледі;
2) бұрын есептен шығарылған күмәнді талап бойынша төлемді алу. Осы сома плюс белгісімен көрінеді және егер салық төлеуші осы күмәнді талап бойынша салық салынатын айналымды бұрынғы есепті кезеңдерде жүргізген жағдайда ғана көрсетіледі;
3) егер бұрын берілген декларацияда салық салынатын айналым мөлшері шетел валютасында белгіленген құннан ескеріп есептелсе, ал төлем теңгеде жүргізілсе сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлемді алу жағдайында көрсетіледі.
Д-қосымшасы (Декларацияның 10-жолын түсіндіру қосылған құн салығын есепке жатқызудың тең әдісін салық төлеуші қолданған кезде толтырылады). Салық есебі егер салық төлеушіде есеп туралы талаптың шындығын растайтын шын шот-фактуралар бар болған жағдайда ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте, қосылған құн салығының осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес есепке жатқызуға жататынын ескеру қажет.
10.1-жолына 16 проценттік ставка бойынша қосылған құн салығымен шот-фактуралар жазылып берілетін Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулер ғана енгізіледі.
10.2.-жолында қосылған құн салығымен Ресей Федерациясында сатып алынған және олар бойынша аталған тауарлардың жеткізушісі қосылған құн салығын жеке жолмен бөле отырып шот-фактуралар қойылған тұрақты газ конденсатын қоса табиғи газ, мұнайдың жалпы құны көрсетіледі.
10.3.-жолында қосылған құн салығысыз Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер көрсетіледі.
10.4.-жолында осы Нұсқаулықтың 22-бөліміне сәйкес резидент емес үшін бюджетке төленген салық сомасы көрсетіледі.
10.5. Осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес есепке алу рұқсат етілмеген Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсетулер көрсетіледі.
10.6.-жолында 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін төлем жүргізілген, бірақ 2001 жылдың 1 шілдесінен кейін алынған, 2001 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша жолда бар және Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар көрсетіледі. Осындай тауарлар бойынша қосылған құн салығы 2001 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылып жүрген ставкаларды ескеріп есептелген мөлшерде есепке жатқызуға жатады.

По строке 1.7. указывается показания величин с 1.1. по 1.6.
В строке 1.8. отражается общее количество выписанных покупателям счетов-фактур в отчетном периоде, включая счета-фактуры по освобожденным оборотам, если такие счета-фактуры были выписаны.
33. Приложение Г (Пояснение строки 4 Декларации). В этом приложении отражаются следующие изменения по облагаемому обороту:
1) оборот по реализации товаров (работ, услуг), ранее обложенных налогом на добавленную стоимость и признанных сомнительным требованием. Этот оборот отражается со знаком минус;
2) получение оплаты по ранее списанному сомнительному требованию.
Данная сумма отражается со знаком плюс и указывается только в том случае, если налогоплательщик в предыдущие отчетные периоды произвел уменьшение облагаемого оборота по данному сомнительному требованию;
3) в случае получения оплаты за реализованные товары (работы, услуги), если размер облагаемого оборота в ранее представленной декларации был исчислен исходя из стоимости, установленной в иностранной валюте, а оплата произведена в тенге.
Приложение Д (Пояснение строки 10 Декларации, заполняется при использовании налогоплательщиком пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость). Зачет налога разрешен только в том случае, если у налогоплательщика имеются достоверные счета-фактуры, подтверждающие справедливость требования о зачете. При этом следует иметь в виду, что налог на добавленную стоимость подлежит отнесению в зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
Строка 10.1 включает только товары, работы или услуги, приобретенные в Республике Казахстан, по которым выписаны счета-фактуры с налогом на добавленную стоимость по ставке 16 процентов.
В строке 10.2 указывается общая стоимость природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат), приобретенных в Российской Федерации с налогом на добавленную стоимость и по которым поставщиком указанных товаров выставлены счета-фактуры с выделением налога на добавленную стоимость отдельной строкой.
В строке 10.3. указываются товары, работы и услуги, приобретенные в Республике Казахстан без налога на добавленную стоимость.
В строке 10.4. указывается сумма налога, уплаченная в бюджет за нерезидента в соответствии с главой 22 настоящей Инструкции.
В строке 10.5. указываются товары, работы или услуги, приобретенные в Республике Казахстан, по которым не разрешен зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
В строке 10.6. указываются товары, приобретенные в Республике Казахстан и находящиеся в пути, по состоянию на 1 июля 2001 года, оплата по которым произведена до 1 июля 2001 года, но полученным после 1 июля 2001 года. Налог на добавленную стоимость по таким товарам подлежит отнесению в зачет в размере, исчисленном исходя из ставок, действовавших до 1 июля 2001 года.

10.7.-жолында олар бойынша 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін төлем жүргізілген, бірақ 2001 жылдың 1 шілдесінен кейін алынған, 2001 жылдың 1 шілдесіне жағдай бойынша жолда орналасқан және Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар көрсетіледі. Осындай тауарлар бойынша қосылған құн салығы 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін қолданылған ставканы ескеріп, бірақ 16 процент ставкадан астам емес мөлшерде есепке жатқызылуға жатады.
10.8.-жолы 10.1.-ден 10.7. аралығындағы жолдардың жалпы сомасын енгізеді.
34. Д-1 қосымшасы. (Декларацияның 10, 11 және 16-жолдарына түсініктеме). Осы қосымша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін салық төлеуші пайдаланған кезде толтырылады. Салықты есепке жатқызу Нұсқаулықтың 14 және 22-Бөлімдерімен белгіленген шын құжаттардың барлығы кезінде ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте, қосылған құн салығы осы Нұсқаулықтың 14-бөліміне сәйкес есепке жатқызуға жататынын еске алу қажет.
Осы қосымшаның жолдарын толтыру кезінде Д-қосымшасын толтыру кезіндегі ережелер пайдаланылады.
Бұл ретте, 3 және 4-бағандарда салық салынатын айналым мақсатында ғана пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер), 5 және 6-бағандарда - салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер), 7, 8-бағандарда - салық салынатын да және босатылған айналым ретінде де пайдаланылатын бойынша құн және салық сомасы көрсетіледі.
"Рұқсат етілген есепке алу" 9-бағанын толтыру кезінде қосылған құн салығының сомасы Декларацияның 7а жолында көрсетілген үлеске "ҚҚС" 8-бағанының деректерін көбейту жолымен айқындалады.
10-баған 3, 5 және 7-бағандарда көрсетілген шектер сомасынан құралады.
11 және 16-жолдар бойынша бағандар деректері осындай тәртіпте толтырылады.
11-бағанның шегі 4 және 9-бағандардың шек сомасы ретінде айқындалады.
"10-жол бойынша жиынтық" жолы бойынша 10 және 11-бағандардың жиынтық шектері Декларацияның 10-жолына, 11 және 16-жолдар бойынша 10 және 11-бағандарға тиісінше Декларацияның 11 және 16-жолдарына көшіріледі.
35. Е-қосымшасы (есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету). Бұл қосымшада бұрын берілген салық декларацияларындағы есепке жатқызылған ҚҚС сомасының мынадай өзгерістері көрсетіледі:
1) бұрын есепке жатқызылған және күмәнді талаппен танылған қосылған құн салығының сомасы. Бұл айналым минус белгісімен көрсетіледі;
2) бұрын есептен шығарылған күмәнді міндеттемелер бойынша төлем. Осы айналым бойынша қосылған құн салығы плюс белгісімен көрсетіледі және егер салық төлеуші осы күмәнді талап бойынша қосылған құн салығының сомасын кеміту жүргізілген бұрынғы есепті кезеңдердегі жағдайда ғана көрсетіледі;

В строке 10.7. указываются товары, приобретенные в Республике Казахстан и находящиеся в пути, по состоянию на 1 июля 2001 года, оплата по которым не произведена до 1 июля 2001 года, но полученным после 1 июля 2001 года. Налог на добавленную стоимость по таким товарам подлежит отнесению в зачет в размере, исчисленном исходя из ставок, действовавших до 1 июля 2001 года, но не более ставки 16 процентов.
Строка 10.8. включает общую сумму строк с 10.1 по 10.7.
34. Приложение Д-1 (Пояснения строк 10, 11 и 16 Декларации). Данное приложение заполняется при использовании налогоплательщиком раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. Зачет налога разрешен только при наличии достоверных документов, установленных Главами 14 и 22 Инструкции. При этом следует иметь в виду, что налог на добавленную стоимость подлежит отнесению в зачет в соответствии с главой 14 настоящей Инструкции.
При заполнении строк данного приложения используются те же правила, что и при заполнении приложения Д.
При этом в графах 3 и 4 указываются стоимость и сумма налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), используемым только в целях облагаемого оборота, в графах 5 и 6 - стоимость товаров (работ и услуг), используемых только в целях освобожденного оборота, в графах 7, 8 - используемые как в целях облагаемого, так и в целях освобожденного оборота.
При заполнении графы 9 "Разрешенный зачет" сумма налога на добавленную стоимость определяется путем умножения данных графы 8 "НДС" на долю, указанную в строке 7а Декларации.
Графа 10 складывается из суммы величин, указанных в графах 3, 5 и 7.
Данные граф по строкам 11 и 16 заполняются в аналогичном порядке.
Величина графы 11 определяется как сумма величин граф 4 и 9.
Итоговые величины граф 10 и 11 по строке "Итого по строке 10" переносятся в строку 10 Декларации, граф 10 и 11 по строкам 11 и 16 соответственно в строки 11 и 16 Декларации.
35. Приложение Е (корректировка суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет). В этом приложении отражаются следующие изменения сумм НДС, отнесенных в зачет в ранее поданных налоговых декларациях:
1) суммы налога на добавленную стоимость, ранее отнесенные в зачет, и признанные сомнительным обязательством. Этот оборот отражается со знаком минус;
2) оплата по ранее списанному сомнительному обязательству. Сумма налога на добавленную стоимость по данному обороту отражается со знаком плюс и указывается только в том случае, если налогоплательщик в предыдущие отчетные периоды произвел уменьшение суммы налога на добавленную стоимость по данному сомнительному обязательству;

3) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) алынған есепті кезеңдегі декларацияда көрсетілген қосылған құн салығының сомасы және егер, шетел валютасында белгіленген, ал төлем теңгеде жүргізілген құннан бұрын берілген декларациядағы салық сомасын ескеріп есептелген жағдайда аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем бойынша салық сомасы арасындағы айырма. Аталған айырма минус немесе плюс белгісімен көрсетіледі.
Сондай-ақ бұл қосымшада Нұсқаулықтың 83-тармағының және 3-тармақтың 3-тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуға жатпайтын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Егер аталған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) салық салынатын айналым мақсатында одан кейін пайдаланылған жағдайда, онда қосылған құн салығының аталған сомасы есепте қалпына келтіруге жатады.
36. З-қосымшасы (төлем көзінен резидент еместен ұсталған қосылған құн салығы). Бұл қосымшада тіркелмеген резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы туралы мәліметтер, сондай-ақ резидент емес туралы басқа да мәліметтер көрсетіледі.
37. И-қосымшасы (нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар негізінде бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы және егер осы айналымдардың құны жалпы салық салынатын айналымда 70 проценттен кем емесін құрайды). Бұл қосымша егер салық төлеушіде есепті кезең ішінде нөлдік ставка бойынша айналымдар бар болған жағдайда ғана толтырылады. Е-бағанасында Сіз экспортқа оларды жіберу жүргізілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны көрсетіледі. Ж-бағанасында нөлдік ставка бойынша тиеп-жөнелтілген тауарларды сату және (немесе) өндірісте пайдаланған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. З-бағанасында нөлдік ставка бойынша тиеп-жөнелтілген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату және (немесе) өндірісте пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушілер қойған шот-фактуралар бойынша төленген (төленуге жататын) қосылған құн салығының сомасын көрсетіңіз. 3 қосымша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына Ескерту: 3 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842 бұйрығымен. V011591_ Қосылған құн салығын қайтару тәртібі туралы ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасы Заңының ережелеріне сәйкес әзірленді және бюджеттен қосылған құн салығын қайтару тәртібін айқындайды.

3) разница между суммой налога на добавленную стоимость, отраженного в декларации за отчетный период, в котором получены товары (работы, услуги), и суммой налога по оплате за указанные товары (работы, услуги), в случае, если сумма налога в ранее представленной декларации была исчислена исходя из стоимости, установленной в иностранной валюте, а оплата произведена в тенге. Указанная разница отражается со знаком минус или плюс.
Также в этом приложении отражается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, не подлежащая отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 и пунктом 83 Инструкции. В случае, если указанные товары в дальнейшем используются в целях облагаемого оборота, то указанная сумма налога на добавленную стоимость подлежит восстановлению в зачете в том отчетном периоде, в котором было произведено приобретение.
36. Приложение З (налог на добавленную стоимость, удержанный с нерезидента у источника выплаты). В этом приложении указываются сведения о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащих уплате за незарегистрированного нерезидента, а также другие сведения о нерезиденте.
37. Приложение И (Сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, и если стоимость этих оборотов в общем облагаемом обороте составляет менее 70 процентов). Это приложение заполняется только в том случае, если в течение отчетного периода у налогоплательщика имелись обороты, облагаемые по нулевой ставке. В колонке Е Вы указываете стоимость товаров (работ, услуг), по которой произведена их отгрузка на экспорт. В колонке Ж указывается стоимость товаров (работ, услуг), использованных на производство и (или) реализацию товаров, отгруженных по нулевой ставке. В колонке З укажите сумму налога на добавленную стоимость, уплаченную (подлежащую уплате) по счетам-фактурам, выставленным поставщиками товаров (работ, услуг), использованных на производство и (или) реализацию товаров (работ, услуг), отгруженных по нулевой ставке.
Приложение 3
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117
Положение
о порядке возврата
налога на добавленную стоимость
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с положениями Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и определяет порядок возврата налога на добавленную стоимость из бюджета.

2. Осы Ереженің күші меншік нысанына қарамастан заңды тұлға мәртебесі бар және қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргізуші субъектілеріне, Заңның 138-2, 183-3 және 138-4-баптарына сәйкес салық төлеудің оңайлатылған режимін қолданатын, сондай-ақ тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге таралады.
Заңды тұлғалықты құрамай кәсіпкерлік қызметті жүргізуші жеке тұлғаларға қайтару, осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда жасалады.
3. Қосылған құн салығын қайтару мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын айналым бойынша салық төлеушілер;
2) бюджетке артық енгізілген салық сомасы немесе қате есептелген қаражаттар болған кезде;
3) дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер.
Есептелген салық сомасынан есепке қатысты салық сомасын арттыру осы тармақта көзделмеген жағдайда, қосылған құн салығы бойынша алда тұрған төлемдер шотының есебіне алынады.
4. Қайтару мынадай жолдармен жүргізілуі мүмкін:
1) салық төлеушінің есеп айырысу есебінен ақша аудару;
2) импортталатын тауарларға төленетін салықты қосылған құн салығын төлеу есебінде есепке алу;
3) осы Нұсқаулықтың 22-тарауына сәйкес басқа салықтар мен төлемдер бойынша бюджет алдындағы берешектерді өтеуде қосылған құн салығын есепке алу жолымен;
4) салық төлеушілері бар кредиторлардың қосылған құн салығы бойынша бюджет алдында берешегін өтеу есебінде есепке алу.
5. Салық төлеушінің есеп айырысу шотына қайтару басқа да салықтар бойынша берешектер болмаған кезде жүргізіледі. Егер салық төлеушінің басқа да салықтар және міндетті төлемдер бойынша бюджетке берешегі болса, онда осы берешекті өтеуде қосылған құн салығының орнын толтыратын сома есептеледі.
6. Қосылған құн салығын қайтару салық төлеушінің жазбаша өтініші бойынша, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша декларация және осы Ереженің 2-5 тарауларында көзделген құжаттар негізінде жүргізіледі.
7. Қосылған құн салығын қайтару рәсімін бақылау және реттеуді жүзеге асыру үшін салық органы осы Нұсқаулықтың 8 қосымшасында келтірілген нысан бойынша жүргізілетін бөлек журналда салық төлеушілердің өтінішін тіркеуді жүргізеді. Журналдың беттері нөмірленуі, тігілуі және салық органының мөрітабаны басылуы қажет. Журналда өтініш берілген күні, салық төлеушінің атауы және шешім қабылдау туралы белгі көрсетіледі. Оң шешім болған жағдайда, қайтарылған сома көрсетіледі. Егер салық төлеушіге қайтарудан бас тартса, онда бас тарту себебі көрсетіледі.

2. Действие настоящего Положения распространяется на хозяйствующих субъектов Республики Казахстан, имеющих статус юридического лица (за исключением применяющих упрощенный режим налогообложения в соответствии со статьями 138-2, 138-3 и 138-4 Закона), независимо от формы собственности, и являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, а также на нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.
Возврат физическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, производится в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 3 настоящего Положения.
3. Возврат налога на добавленную стоимость производится в следующих случаях:
1) налогоплательщикам по оборотам, облагаемым налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке;
2) при наличии излишне внесенных в бюджет сумм налога;
3) дипломатическим и приравненным к ним представительствам.
В случаях, не предусмотренных настоящим пунктом, превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога зачитывается в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.
4. Возврат может быть произведен путем:
1) перечисления денег на расчетный счет налогоплательщика;
2) зачета налога на добавленную стоимость в счет уплаты налога на импортируемые товары;
3) погашения налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, в соответствии с главой 22 настоящей Инструкции;
4) путем зачета налога на добавленную стоимость в погашение задолженности в бюджет по другим налогам и обязательным платежам.
5. Возврат на расчетный счет налогоплательщика производится при отсутствии задолженности по другим налогам. Если у налогоплательщика имеется задолженность в бюджет по другим налогам и обязательным платежам, то возмещаемая сумма налога на добавленную стоимость зачитывается в погашение данной задолженности.
6. Возврат налога на добавленную стоимость производится по письменному заявлению налогоплательщика, а также на основании декларации по налогу на добавленную стоимость и документов, предусмотренных главами 2-5 настоящего Положения.
7. Для осуществления контроля и упорядочения процедуры возврата налога на добавленную стоимость налоговые органы производят регистрацию заявлений налогоплательщиков в отдельном журнале, который ведется по форме, приведенной в приложении 4 к настоящей Инструкции. Страницы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью налогового органа. В журнале указываются дата подачи заявления, наименование налогоплательщика и отметка о принятом решении. В случае положительного решения указывается сумма произведенного возврата. Если налогоплательщику отказывается в возврате - указываются причины отказа.

8. Салықты қайтару аудан, қала бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша жылдың басында түскен нақты түскендер сомасы шегінде салық төлеушілерді тіркеу орны бойынша салық органы жүргізеді.
Егер аудан, қала бойынша түсімдер көлемі қосылған құн салығын қайтаруды жүзеге асыруға жол бермесе, онда мұндай жағдайда қайтару облыс бойынша толықтай тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша нақты түскен сома шегінде облыстық салық органының рұқсатымен жүргізіледі.
Қайтаруға ұсынылған салық сомасы артқан жағдайда, салықты қайтаруға рұқсат беру саласында қосылған құн салығы бойынша түсімдер көлемінен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігіне ұсынылады.
2. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым
бойынша салық төлеушілерге ҚҚС қайтару
9. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымға мыналар жатады:
1) мынадай экспорттан басқа экспорт бойынша айналымдар:
- түсті және қара металл сынықтарын;
- Ресей Федерациясына табиғи газды, мұнайды (тұрақты газ конденсатын қоса алғанда);
- тауарларды Қазақстан Республикасына экспорттау кезінде қосылған құн салығы ескерілген баға қолданылатын мемлекеттерге экспорттауды есептемегенде тауарларды экспорттау бойынша айналымдар;
2) Қазақстан Республикасы резиденттерінің меншік өндірісі алтын және платина - тазартылған асыл тастарды өткізу жөніндегі айналымдар;
3) Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасының резиденттерінің тоқыма, тігін, тері аяқ-киім өнеркәсібі саласындағы меншік өндірісінің өнімдерін өткізу жөніндегі айналымдар;
4) халықаралық тасымалды жүзеге асыру;
5) Осы Нұсқаулықтың 14-тармағында көрсетілген халықаралық шарттарға сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын жұмыстарды, қызмет көрсетулерді іске асыру жөніндегі айналымдар.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
10. Осы Ереженің 9-тармағында көзделген тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулерді) өндіру және (немесе) өткізуде нақты пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жеткізуші төлеуге тиісті қосылған құн салығы сомасы, қосылған құн салығы бойынша жеткізушілердің салық органдарға тапсырған декларациясында есепке алынған салық сомасын қоса алғанда, бюджеттен қайтаруға жатады.
11. Салық төлеушінің өтініші, қосылған құн салығы жөніндегі декларация және декларацияға сәйкес қосылған құн салығы сомасының орнын толтыруға ұсынылғандардың растығын құжатты тексерудің актісі қайтару негізі болып табылады.

8. Возврат налога производится налоговым органом по месту регистрации налогоплательщика, в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему коду бюджетной классификации по району, городу.
Если объем поступлений по району, городу не позволяет осуществить возврат налога на добавленную стоимость, то в этом случае возврат производится с разрешения областного налогового комитета в пределах фактически поступивших сумм по соответствующему коду бюджетной классификации в целом по области.
В случае превышения суммы налога, предъявленного к возврату, над объемом поступлений по налогу на добавленную стоимость по области разрешение на возврат налога предоставляется Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
2. Возврат НДС налогоплательщикам по оборотам, облагаемым по нулевой
ставке
9. К оборотам, облагаемым по нулевой ставке, относятся:
1) обороты по экспорту товаров, за исключением экспорта:
- лома цветных и черных металлов;
- в Российскую Федерацию природного газа, нефти (включая стабильный газовый конденсат);
- в государства, которые при экспорте товаров в Республику Казахстан применяют цены с учетом налога на добавленную стоимость;
2) обороты по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов собственного производства - золота и платины;
3) обороты по реализации резидентами Республики Казахстан на территории Республики Казахстан продукции собственного производства отраслей текстильной, швейной, кожевенно-обувной промышленности;
4) осуществление международных перевозок;
5) обороты по реализации работ, услуг, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с международными договорами, предусмотренными пунктом 14 настоящей Инструкции. <*>
Сноска. Пункт 9 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
10. Возврату из бюджета подлежат суммы налога на добавленную стоимость, подлежащие отнесению в зачет в соответствии с настоящей Инструкцией по товарам, работам, услугам, фактически использованным на производство и (или) реализацию товаров (работ, услуг), предусмотренных в пункте 9 настоящего Положения.
11. Основанием для возврата являются заявление налогоплательщика, декларации по налогу на добавленную стоимость и акт документальной проверки достоверности предъявленных к возмещению в соответствии с декларацией сумм налога на добавленную стоимость, включая суммы налога, учтенные в декларациях по налогу на добавленную стоимость, представленных в налоговые органы поставщиками. <*>
Сноска. Пункт 11 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

12. Қайтаруға осы сома және оның тіркелген орны бойынша салық органында ашылған салық төлеушінің дербес есебі бойынша есептелетін қосылған құн салығы бойынша теріс сальдо сомасы шегінде растығын тексергеннен кейін қосылған құн салығы бойынша декларацияға (Д(01.2001)нысаны) И қосымшада немесе қосылған құн салығы бойынша декларацияға көрсетілген қосылған құн салығының сомасы жатады.
Жалпы салық салынатын айналымда соңғы үш ай ішінде 70 және одан жоғары процент құраған нөлдік ставка бойынша ҚҚС салық салынатын айналымдардағы салық төлеушілер ҚҚС бойынша декларацияға И қосымшаны толтырмайды. Мұндай жағдайда осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында белгіленген талаптарға сәйкес толтырылған, қосылған құн салығы декларациясының 25 жолында көрсетілген салық сомасы қайтаруға жатады.
13. Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының растығын тексеру осы салық бойынша бұрынғы тексеру аяқталғаннан кейінгі және өтініш берген сәтке дейінгі кезеңді қамтитын кезең үшін жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетілген соманы растауды тексеру жүргізілген кезде салық органы қосылған құн салығымен тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) сатып алуды растайтын шот-фактуралар, осы Нұсқаулықтың 57, 58, 59-тармақтарында көзделген құжаттар; импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығының төленгендігін растайтын жүк кеден декларациясы; резидент еместер үшін төленгендігін растайтын төлем құжаттары; қосылған құн салығының тиелген экспортталатын тауарлар үшін валюталық түсімдердің түсуін растайтын құжаттардың бар-жоғын өткізу (соның ішінде осы Нұсқаулықтың 66-тармағында көзделген ставкалар бойынша салынатын салық) бойынша нақты айналымдарды белгілейді.
Салық органы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды жүзеге асыратын салық төлеушілердің салық органдарында олардың тіркеу затына және қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын жеткізушілер ұсынған шот-фактуралар бойынша есепке енгізілген қосылған құн салығының сомасын анықтау мақсатымен жеткізушілерге қарсы тексеру жүргізуге құқылы. Қосылған құн салығы сомасын қайтаруға қойылғанының растығын нақтылау кезінде жеткізуші тағайындау туралы шешімді мынадай ережелерді ескеріп салық органының басшысы қабылдайды:
қосылған құн салығын қайтаруға өтінішті осындай салық төлеушінің бұрынғы беру сәтіне он екі айлық кезең ішіндегі айда бір реттен кем емес аталған салық төлеушіге тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатуды жүзеге асыратын ыңғайласпа жеткізушілер жүзеге асырмайды. Міндетті тексеріске 1 миллион теңгеден астам сомаға қосылған құн салығын көрсете отырып шот-фактура жазып берген жеткізушілер (жоғарыда аталғандардан басқа) жатады.
Патенттің құнында көрсетілген қосылған құн салығының сомасынан асатын сомаға қосылған құн салығына шот-фактуралардың көшірмесін мұндай жеткізушілер жүзеге асырылған жағдайларды анықтау патент, зат негізінде өз қызметін жүзеге асыратындар бойынша жеткізушілерді қарсы тексеру де жүргізіледі. Қайтаруға ұсынылған тұлғада есепке енгізілген қосылған құн салығы сомасын жеткізушілер заңды бұзған жағдайлар белгіленген кезде аталған жеткізушілер бюджетке төлеуге жатады.
Қосылған құн салығының төлеуші болып табылмайтын тұлғалар шот-фактуралары көшірмелерін анықталған жағдайларда, салық сомасы есептен алынып тасталады және қайтаруға жатпайды. Мұндай факторлар белгіленген кезде, тексеру материалдарын қаржы полициясы органына беру қажет.
Ескерту: 13-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_

12. Возврату подлежит сумма налога на добавленную стоимость, указанная в приложении И к декларации по налогу на добавленную стоимость (форма Д (01.2001)) и после проверки достоверности этой суммы и в пределах суммы отрицательного сальдо по налогу на добавленную стоимость, числящегося по лицевому счету налогоплательщика, открытого в налоговом органе по месту его регистрации.
Приложение И к декларации по НДС не заполняется налогоплательщиками, у которых обороты, облагаемые НДС по нулевой ставке, в течение последних трех месяцев составляют 70 и более процентов в общем облагаемом обороте. В этом случае возврату подлежат суммы налога, указанные в строке 25 Декларации по налогу на добавленную стоимость, заполненной в соответствии с установленными в приложении 2 к настоящей Инструкции требованиями.
13. Проверка достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, производится за период, охватывающий период после окончания предыдущей проверки по данному налогу и до момента подачи заявления.
При проведении проверки достоверности вышеуказанных сумм налоговые органы устанавливают фактические обороты по реализации (в том числе облагаемые налогом по ставкам, предусмотренным пунктом 66 настоящей Инструкции), наличие счетов-фактур, подтверждающих приобретение товаров (работ, услуг) с налогом на добавленную стоимость; документов, предусмотренных пунктами 57, 58, 59 настоящей Инструкции; грузовых таможенных деклараций, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам; платежных документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость за нерезидента, документов, подтверждающих поступление валютной выручки за отгруженные экспортируемые товары.
Налоговые органы вправе производить встречные проверки поставщиков налогоплательщиков, осуществляющих обороты, облагаемые по нулевой ставке, на предмет их регистрации в налоговых органах и с целью выявления сумм налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по счетам-фактурам, выставленным поставщиками, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. Решение о назначении проверки поставщика при подтверждении достоверности предъявленных к возврату сумм налога на добавленную стоимость принимается руководителем налогового органа с учетом следующих положений: не производятся встречные поставщиков, которые осуществляют реализацию товаров (работ, услуг) указанному налогоплательщику не менее одного раза в месяц в течение двенадцатимесячного периода, предшествующего моменту подачи таким налогоплательщиком заявления на возврат налога на добавленную стоимость. Обязательной проверке подлежат поставщики (за исключением вышеуказанных), которыми выписаны счета-фактуры с указанием налога на добавленную стоимость на сумму более 1 миллиона тенге. При составлении перечня постоянных поставщиков налогоплательщиков, осуществляющих обороты, облагаемые по нулевой ставке, налоговые органы учитывают тех поставщиков, которые осуществляют реализацию товаров (работ, услуг) указанному налогоплательщику не менее одного раза в месяц в течение двенадцатимесячного периода, предшествующего моменту подачи им заявления на возврат налога на добавленную стоимость.
Также производятся встречные проверки поставщиков, осуществляющих свою деятельность на основе патента, на предмет выявления случаев, когда такими поставщиками осуществлена выписка счетов-фактур с налогом на добавленную стоимость на сумму, превышающую сумму налога, указанную в стоимости патента. При установлении случаев нарушения законодательства поставщиками, суммы налога на добавленную стоимость, отнесенные в зачет у лица, предъявившего к возврату, подлежат уплате в бюджет указанными поставщиками.
При выявлении случаев выписки счетов-фактур лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость, суммы налога исключаются из зачета и не подлежат возврату. При установлении таких фактов материалы проверок необходимо передавать в органы финансовой полиции. <*>
Сноска. Пункт 13 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .

14. Егер растығын тексеру кезінде жеткізушілердің нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мақсаттарында, оларды одан әрі пайдалану үшін салық төлеушілер тиеп жіберген тауарлар бойынша қосылған құн салығын есептеу және төлеу тәртібін жеткізушілер бұзу тәртібі анықталған жағдайда, көрсетілген көтермелеу жеткізушілердің анықталған бұзушылықтарын жойғаннан кейін орнына келтіріледі.
15. Салық төлеушінің өтінішін қарау және орындау өтініш берілген сәттен бастап 90 күннен аспауы қажет. Көрсетілген мерзім ішінде қайтарылуға ұсынылған салық сомасының растығына тексеру жүргізілуі және салық төлеушіге оның өтінішін қарау қорытындысы туралы мәлімдеуі, сондай-ақ сауал оң шешімін тапқан кезде салықты қайтару жүргізілуі қажет.
Егер, аталған мерзім ішінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды жүзеге асыратын салық төлеушілердің жеткізушілері салық органдарының оларды қарсы тексеру кезінде анықталған бұзушылықтарды жоймаған жағдайда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды жүзеге асыратын салық төлеушілерге қосылған құн салығын қайтару олардың бұзушылығы анықталмаған жеткізушілері бойынша сомалар шектерінде жүргізіледі.
Ескерту: 19-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
16. Егер салық төлеуші өткен есепті кезең үшін қосылған құн салығын сомасын қайтаруға өтініш берген жағдайда, онда салық органдары қосылған құн салығын қайтару туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ бұл соманың растығына тексеру жүргізу кезінде өтініш берген сәтке қосылған құн салығы бойынша бюджетпен салық төлеушілердің есеп айырысуы жағдайын ескереді, яғни, егер келесі кезеңдерде (немесе жүргізілген тексеру қорытындылары бойынша) салық төлеушінің бюджет алдындағы қосылған құн салығы бойынша міндеттілігі туындаса және олар өтелмесе, онда өткен кезең үшін бюджеттен қайтаруға тиісті салық сомасы аталған берешекті өтеуге есептеледі, ал қалған сома салық төлеушіге қайтарылады.
3. Бюджетке артық аударылған қосылған құн салығы сомасын қайтару
17. Егер бюджетке салық төлеуші нақты енгізген қосылған құн салығының сомасы қосылған құн салығы жөнінде декларация бойынша төлеуге мәлімделген салық сомасынан асып кетсе, онда мұндай асқан сома, сондай-ақ аударылған ақшалай қаражаттар салық төлеушінің жазбаша өтініші бойынша 20 күн ішінде оның салық есеп айырысу шотына қайтаруға жатады.
18. Бюджетке төлеуге тиісті және қосылған құн салығы бойынша декларацияда мәлімделген салық сомасын және бюджетке артық енгізілген (қате аударылған) соманы растайтын салық төлеушінің салыстырмалы актісі бұл соманы қайтару үшін негіз болып табылады. Салыстырмалы актіні салық төлеуші осы Нұсқаулыққа 5 қосымшада келтірілген нысан бойынша жасайды және салық органында расталады.

14. В случае если при проверке достоверности установлены факты нарушения поставщиками порядка исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость по товарам, отгруженным налогоплательщикам для дальнейшего их использования в целях оборотов, облагаемых по нулевой ставке, указанное превышение возвращается после устранения выявленных нарушений у поставщиков.
15. Срок рассмотрения и исполнения заявления налогоплательщика не должен превышать 90 дней с момента подачи заявления. В течение указанного срока должна быть произведена проверка достоверности сумм налога, предъявленного к возврату, и сообщено налогоплательщику о результатах рассмотрения его заявления, а также произведен возврат налога при положительном решении вопроса.
В случае если в течение указанного срока поставщиками налогоплательщиков, осуществляющих обороты, облагаемые по нулевой ставке, не будут устранены нарушения, выявленные при их встречной проверке налоговыми органами, возврат налога на добавленную стоимость налогоплательщикам, осуществляющим обороты, облагаемые по нулевой ставке производится в пределах сумм, по которым не выявлены нарушения у их поставщиков. <*>
Сноска. Пункт 15 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
16. В случае, если налогоплательщик подает заявление на возврат сумм налога на добавленную стоимость за предыдущие отчетные периоды, то налоговые органы при принятии решения о возврате налога на добавленную стоимость, а также при проведении проверки достоверности этих сумм, учитывают состояние расчетов налогоплательщика с бюджетом по налогу на добавленную стоимость на момент подачи заявления, то есть если в последующие периоды (или по результатам произведенной проверки) у налогоплательщика возникли обязательства по налогу на добавленную стоимость перед бюджетом и не были им погашены, то сумма налога, подлежащая возврату из бюджета за предыдущие периоды, зачитывается в погашение указанной задолженности, а оставшаяся сумма возвращается налогоплательщику.
3. Возврат сумм налога на добавленную стоимость, излишне
перечисленных в бюджет
17. Если сумма налога на добавленную стоимость, фактически внесенная налогоплательщиком в бюджет, превышает сумму налога, заявленную к уплате по декларации по налогу на добавленную стоимость, то сумма такого превышения, а также ошибочно перечисленные деньги подлежат возврату на расчетный счет налогоплательщика в течение 20 дней по его письменному заявлению.
18. Основанием для возврата этих сумм является акт сверки налогоплательщика, подтверждающий сумму налога, подлежащую уплате в бюджет и заявленную в декларации по налогу на добавленную стоимость, и сумму, излишне внесенную (ошибочно перечисленную) в бюджет. Акт сверки составляется налогоплательщиком по форме, приведенной в приложении 5 к настоящей Инструкции, и подтверждается налоговым органом.

4. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу есебінде
қосылған құн салығын есептеу
19. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу есебіне қосылған құн салығын есептеу импорттаушы салық төлеушінің өтініші, сондай-ақ бюджеттен қайтаруға жататын қосылған құн салығы сомасының растығын куәландыру үшін осы Ережеде көзделген құжаттар негізінде жүргізіледі.
20. Осы есеп 105101 кодынан 105102 кодына ақша аудару жолымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің органы арқылы жүргізіледі.
21. Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу есебіне қосылған құн салығы есебін жүзеге асыратын салық органы импорттаушы салық төлеушіге импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу туралы кеден органы үшін растау болып та табылатын, чек нөмірі және есеп сомасы көрсетілген жүргізілген есеп туралы растау береді.
22. Есеп сомасы кедендік ресімдеу кезінде төленген нақты сома ретінде қаралады және жалпы белгіленген тәртіпте есепке енгізуге жатады.
5. Қосылған құн салығын төлеуші заңды тұлғаны тарату кезінде қосылған
құн салығын қайтару
23. Заңды тұлғаны тарату кезінде есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған салық сомасының асуы мына жағдайларда:
1) егер таратылатын ұйымда нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату бойынша айналымдар бар болатын болса және егер оған салықты қайтару (есепке алу) жүргізілмесе;
2) егер бюджетке салықты артық төлеу фактісі белгіленсе қайтарылады.
Бұл орайда, қосылған құн салығын төлеуші заңды тұлға таратылған жағдайда оның тауарларының (мүлкінің) қалдығы бюджетпен өзара есеп айырысуларды жүргізу мақсатымен салық салынатын айналым ретінде қаралатынын ескеру қажет. Осымен байланысты есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын салық сомасының асуы тауарлардың қалдықтары, оның ішінде негізгі қаражаттарды (бұрын сатып алынған ғимараттар мен жеңіл автомобильдерден басқа) есептеуге жататын қосылған құн салығын төлеу есебінен есептеледі және жоғарыда аталған жағдайлардан басқа қайтаруға (есепке алуға) жатпайды. Мәселен, "Достық" ЖШС 1996 жылдың қазанында құрылған. 1996 жылдың қазаны мен 1998 жылдың сәуірі аралығында ұйым мыналарды сатып алды: Сома ҚҚС негізгі қаражаттар (ғимараттар мен жеңіл автомобильдерден басқа) 200000 теңге 40000 теңге тауарлар 1200000 теңге 200000 теңге ҚҚС-қа есепке алуға жатқызылды 240000 теңге

4. Зачет налога на добавленную стоимость в счет уплаты налога на
добавленную стоимость на импортируемые товары
19. Зачет налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в счет уплаты налога на импортируемые товары производится на основании заявления налогоплательщика-импортера, а также документов, предусмотренных настоящим Положением для подтверждения достоверности сумм налога на добавленную стоимость, подлежащих возврату из бюджета.
20. Настоящий зачет производится через органы Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан путем перечисления денег с кода 105101 на код 105102.
21. Налоговый орган, осуществивший зачет налога на добавленную стоимость в счет уплаты налога на импортируемые товары, выдает налогоплательщику-импортеру подтверждение о произведенном зачете с указанием номера чека и суммы зачета, которое также является подтверждением для таможенного органа об уплате налога на добавленную стоимость на импортируемые товары.
22. Сумма зачета рассматривается как фактически уплаченная сумма при таможенном оформлении и подлежит отнесению в зачет в общеустановленном порядке.
5. Возврат налога на добавленную стоимость при ликвидации
юридического лица - плательщика налога на добавленную стоимость
23. При ликвидации юридического лица превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога возвращается в следующих случаях:
1) если у ликвидируемой организации имелись обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке, и если ей не был произведен возврат (зачет) налога;
2) если будет установлен факт излишней уплаты налога в бюджет.
При этом необходимо иметь в виду, что в случае ликвидации юридического лица - плательщика налога на добавленную стоимость - остатки его товаров (имущества) рассматриваются в качестве облагаемого оборота с целью проведения взаиморасчетов с бюджетом. В связи с этим, превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога зачитывается в счет уплаты налога на добавленную стоимость, подлежащего начислению по остаткам товаров, в том числе основных средств (за исключением ранее приобретенных зданий и легковых автомобилей) и возврату (зачету) не подлежит, за исключением вышеуказанных случаев.
Например, ТОО "Достык" было образовано в октябре 1996 года. С октября 1996 года по апрель 1998 года организацией было приобретено:
Сумма          НДС
основных средств
(за исключением зданий и
легковых автомобилей)                   200000 тг     40000 тг
товаров                                1200000 тг    200000 тг
Отнесено в зачет НДС                    240000 тг

Аталған кезеңде ұйым 600000 теңгеге тауар жіберді. Осы тауарларды сатудан түсім 900000 теңгені, оның ішінде ҚҚС - 150000 теңгені құрады.
Декларацияда 1998 жылдың сәуірі үшін есептелген салық сомасынан есепке алуға жатқызылған салық сомасынан асуы 90000 теңгені құрады.
1998 жылдың мамырында кәсіпорынды тарату туралы шешім қабылданды. Тарату сәтінде ЖШС-те қалдықта мыналар болды:
негізгі қаражаттар
(қалдық құны) 120000 теңге
тауарлар 400000 теңге
Мүлік қалдығына есептеуге жататын салық сомасы 104000 теңгені құрады. яғни, бюджетпен түпкілікті есеп айырысу кезінде ұйым бюджетке 14000 теңге (104000 - 90000) төлеуге тиіс.
6. Дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн
салығын қайтару
24. Шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің ресми пайдалануына, сондай-ақ осы өкілдіктердің мүшелерімен бірге тұратын олардың жанұяларын қоса дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналдың жеке пайдалануына арналған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша жеткізушілерге дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге төленген қосылған құн салығы дипломатиялық және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес оларға теңестірілген өкілдіктерге қайтаруға жатады.
25. Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығы сомасын қайтару осы дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер жасаған жиынтық ведомостар (тізілімдер) және қосылған құн салығын төлеу фактісін растайтын құжаттардың (шот-фактуралардың, чектердің және т.б.) көшірмелері негізінде жүзеге асырылады.
26. Жиынтық ведомостар (тізілімдер) осы Нұсқаулыққа 6-қосымшада көрсетілген нысан бойынша орындалады және Жанама салықтар (қосылған құн салығы мен акциздер бойынша) бойынша жеңілдіктерді беру кезінде өзара келісу қағидатын сақтау негізінде ноталармен алмасуды растау үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер ұсынады. Расталғаннан кейін жиынтық ведомостар (тізілімдер) Алматы қаласы бойынша салық комитетіне беруге жатады.
27. Бюджеттен қайтарылуға жататын салық сомасы дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің тиісті шотына аударылады.
Егер жиынтық ведомостарға (тізілімдерге) қоса берілген құжаттарда қосылған құн салығының сомасы жеке жолмен көрсетілмесе салық бойынша қайтарып алуға құқық шот-фактураға қосылған құн салығын оларға енгізу туралы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушіден растау алған кезде ғана мүмкін болады.

За указанный период организацией было отгружено товаров на 600000 тенге. Выручка от реализации этих товаров составила 900000 тенге, в том числе НДС - 150000 тенге.
В декларации за апрель 1998 года превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога составило 90000 тенге.
В мае 1998 года было принято решение о ликвидации предприятия. На момент ликвидации у ТОО числилось в остатке
основных средств
(остаточная стоимость) 120000 тг
товаров 400000 тг
Сумма налога, подлежащая начислению на остатки имущества, составляет 104000 тенге. Следовательно, при окончательном расчете с бюджетом организация должна уплатить в бюджет 14000 тенге (104000-90000).
6. Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим
и приравненным к ним представительствам
24. Налог на добавленную стоимость, уплаченный дипломатическими и приравненными к ним представительствами поставщикам по товарам (работам, услугам), предназначенным для официального пользования иностранных дипломатических и приравненных к ним представительств, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, подлежит возврату дипломатическим и приравненным к ним представительствам в той мере, которая предусматривается соответствующими международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
25. Возврат сумм налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, осуществляется на основании сводных ведомостей (реестров), составленных этими дипломатическими и приравненными к ним представительствами и копий документов (счетов-фактур, чеков и т.д.), подтверждающих факт оплаты налога на добавленную стоимость.
26. Сводные ведомости (реестры) представляются дипломатическими и приравненными к ним представительствами в Министерство иностранных дел Республики Казахстан для подтверждения обмена Нотами по соблюдению принципа взаимности при предоставлении льгот по косвенным налогам (налогу на добавленную стоимость и акцизам). После подтверждения сводные ведомости (реестры) подлежат передаче в налоговый комитет по городу Алматы.
27. Суммы налога, подлежащие возврату из бюджета, перечисляются на соответствующие счета дипломатических и приравненных к ним представительств.
Если в документах, прилагаемых к сводным ведомостям (реестрам), суммы налога на добавленную стоимость не будут выделены отдельной строкой, право на получение возврата по налогу будет возможно лишь при получении подтверждения от поставщика товаров (работ, услуг) о включении им налога на добавленную стоимость в счет-фактуру.

28. Салық органдары дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге салықты қайтаруды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінен жиынтық ведомостарды (тізілімдерді) алғаннан кейін 20 күн ішінде жүзеге асырады.
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына
Салық төлеушілердің қосылған құн салығын қайтаруға берген өтініштерін тіркеу Журналы ___________________________________________________________________________ Р/№Салық Өтініш Қайта. Қайтаруға Расты. ҚҚС Нөлдік Артық ҚҚС Ес. с төлеу. берген руға ұсынылған ғын қай. ставка төлен. қай. кер. N шінің күні ұсыныл. ҚҚС сома. тексе. тару. бойын. ген тарыл. ту атауы ған сының ру ак. ды ша са. сома маған ҚҚС растығын тісі. жүр. лық тө. қайта. сома. сомасы тексеруді мен гіз. леушіге рылған сының өткізу бекі. ген қайта. қал. ұйғарым. тілген күні рылған дығы ның нөмі. рі мен күні ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына
Қосылған құн салығы бойынша бюджетпен есеп айырысуды салыстыру Актісі _______________________ _______________________ салық төлеушінің атауы салық органының атауы ______________________________________________________________________ Декларация бойынша төленуге Бюджетке нақты төленеді есептеледі ______________________________________________________________________ Есепті кезең Бюджетке жарнаға Төлем Бюджетке нақты жататын салық тапсырмасының төленуге жататын сомасы күні мен нөмірі салық сомасы ______________________________________________________________________ _____________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ Барлығы Барлығы ______________________________________________________________________ ______жылғы жағдай негізіндегі ҚҚС бойынша асыра төлеу __________ теңгені құрады. _____________ теңгедегі ҚҚС бойынша өсімдер мен айыппұлдар есептеледі. (өтелмесе көрсетіледі) _________ теңгеде қайтаруға жатады.
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына
10 проценттік ставка бойынша қосылған құн салығы
салынатын сату бойынша тауарлар, айналымдар
ТІЗБЕСІ
Ескерту: 6 қосымша алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 2 ақпандағы N 117 Нұсқаулығына
Ескерту: 7 қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 842
бұйрығымен. V011591_
Өнеркәсіптік ұқсатуға арналған импортталатын
шикізат пен материалдарға, сондай-ақ суға, газға
және электроэнергиясына қосылған құн салығын
төлеу бойынша пұрсат беру тәртібі туралы
Ереже

28. Возврат налога дипломатическим и приравненным к ним представительствам налоговыми органами осуществляется в течение 20 дней, после получения сводных ведомостей (реестров) от Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
Приложение 4
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117
Журнал регистрации заявлений налогоплательщиков
на возврат налога на добавленную стоимость
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование  !Дата     !Сумма    !Дата и номер !Подтверждено!Дата
п/!налогоплатель !подачи   !НДС,     !предписания  !актом про-  !произведен
п !щика          !заявления!предъяв- !на проведение!верки досто-!ного
!              !         !ленная к !проверки     !верности    !возврата
!              !         !возврату !достоверности!            !НДС
!              !         !         !сумм НДС,    !            !
!              !         !         !предъявленных!            !
!              !         !         !к возврату   !            !
---------------------------------------------------------------------------
1       2            3         4           5            6           7
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------
Возвращено     !Возвращено !Остаток        !Примечание  !
налогоплатель- !излишне    !невозвращенных !            !
щику по нулевой!уплаченных !сумм НДС       !            !
ставке         !сумм       !               !            !
--------------------------------------------------------
8       !     9     !       10      !     11
--------------------------------------------------------
Приложение 5
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117
Акт сверки
расчетов с бюджетом
по налогу на добавленную стоимость
______________________________             ______________________________
наименование налогоплательщика             наименование налогового органа
---------------------------------------------------------------------------
Начислено к уплате по декларации    !     Фактически уплачено в бюджет
---------------------------------------------------------------------------
Отчетный период!Сумма налога,       !Номер и дата!Сумма налога, фактически
!подлежащая взносу   !платежного  !уплаченная в бюджет
!в бюджет            !поручения   !
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого                              Итого
---------------------------------------------------------------------------
Переплата по НДС по состоянию на _________года составляет _______тенге.
Начислено пени и штрафов по НДС _________________________________тенге.
(указывается, если не погашено)
Подлежит возврату ____________________тенге.
Руководитель                         Руководитель
предприятия  ______________          налогового органа________________
(подпись)                                  (подпись)
МП                                           МП
Приложение 6
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117
Перечень
товаров, обороты по реализации которых
облагаются налогом на добавленную стоимость по
ставке 10 процентов <*>
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
Приложение 7
к Инструкции Министерства
государственных доходов
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 г. N 117
Положение
о порядке предоставления отсрочки
по уплате налога на добавленную стоимость
на импортируемые сырье и материалы, предназначенные
для промышленной переработки, а также
воду, газ и электроэнергию

1. Осы Ереже өнеркәсіптік ұқсатуға арналған импортталатын шикізат пен материалдарға, сондай-ақ суға, газға және электроэнергиясына қосылған құн салығын төлеу бойынша пұрсат беру тәртібін айқындайды.
2. Шикізат пен материалдарды өнеркәсіптік ұқсату деп өнеркәсіптік ұқсатудан кейін алынған өнім (тауар) кез-келген алғашқы төрт белгінің дәрежесінде ТН СЭҚ коды бойынша пайдаланылған шикізат пен материалдардан айырмашылығы бар өндіріс процесінде немесе шикізат пен материалдар қосымша еңбекті пайдаланудан химиялық немесе физикалық әсерлерге ұшыраған өндіріс процесінде оларды одан кейін пайдалану ұғынылады.
Бұл орайда, өнеркәсіптік ұқсатуға мыналар жатпайды:
Жай құрамалы операциялар;
қоғамдық тамақтандыру саласындағы ұқсату:
тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау бойынша операциялар (партияларды ұсақтау, жіберілімдерді қалыптастыру, сұрыптау, буып-түю, қайтадан буып-түю);
3. Қосылған құн салығын төлеу бойынша пұрсат Заңының 71-1-бабындағы 1-тармағына сәйкес беріледі.
Пұрсатты салық төлеушінің жазбаша өтініші кезінде облыстар, Астана мен Алматы қалалары бойынша салық комитеттері береді.
4. Пұрсатты алу үшін салық төлеуші салық органына мынадай құжаттары береді:
- импортталатын тауарларды жеткізуге келісім-шарт;
- шикізат пен материалдардың импорты жағдайында - салық төлеуші ұқсатушы кәсіпорын екендігін растайтын тіркеу статистикалық карточкасы немесе импортталатын шикізат пен материалдарды өнеркәсіптік ұқсату үшін тиісті өндірістік алаңдар мен техникалық жағдайлардың барлығы туралы анықтама.
5. Салық төлеушінің пұрсатты беруге өтінішін салық органдары 10 күндік мерзімде қарайды.
6. Пұрсат берілген қосылған құн салығының сомасын өтеуді салық органдары сатылған өнім негізіндегі қосылған құн салығы бойынша бюджетпен өзара есеп айырысулар әдісімен үш айлық кезең ішінде жүргізеді. Өтелмеген берешек сомасына пұрсат мерзімі аяқталғаннан кейінгі алғашқы күннен бастап өсім есептеледі.
Мысалы: "Жанар" ЖШС 2000 жылдың 30 наурызында ыдыс шығару мақсатында ұқсатуға арналған шикізат пен материалдардың импортын жүзеге асырды. Серіктестікке 500000 теңге сомасында ҚҚС төлеу бойынша пұрсат берілді. Үш айлық кезең ішіндегі пұрсат берілген салық сомасын өтеу 9-жолда көрсетілген ҚҚС сомасының шегерімімен декларацияның 10-жолында ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілетін сатылған өнім негізіндегі ҚҚС бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу әдісімен жүргізіледі және декларацияға Б-қосымшасында көрсетіледі. Наурыз айы үшін декларацияда 100000 теңге, сәуір - 150000 теңге, мамыр - 100000 теңгедегі сатылған өнім бойынша ҚҚС есептелген. Пұрсат бойынша берешек қалдығы 150000 теңге құрайды (500000 - 100000 - 150000 - 100000) және 2000 жылдың 30 мамырынан кешіктірмей бюджетке төлеуге жатады. Пұрсат бойынша төленген қалдық төлем тапсырысы негізінде есепке алуға жатады.
Оның мерзімі аяқталғаннан кейін пұрсат бойынша берешек салық төлеушіге осындай асу қайтарылуға жататыннан басқа жағдайлардан тыс есептелген салық сомасынан есепке алуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасынан асуы пұрсат мерзімінің аяқталуы сәтінде салық төлеушіде бар есебінен өтелуі мүмкін.

1. Настоящее Положение определяет порядок предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость на импортируемые сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки, а также на импортируемые воду, газ и электроэнергию.
2. Под промышленной переработкой сырья и материалов понимается дальнейшее их использование в процессе производства, когда полученный после промышленной переработки продукт (товар) имеет отличный от использованных сырья и материалов код по ТН ВЭД на уровне любого из первых четырех знаков или если в процессе производства сырье и материалы подвергаются химическим или физическим воздействиям с использованием дополнительного труда.
При этом к промышленной переработке не относятся:
простые сборочные операции;
переработка в сфере общепита:
операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка);
смешивание товаров (компонентов) без придания полученной продукции характеристик, существенно отличающих ее от исходных составляющих.
3. Отсрочка по уплате налога на добавленную стоимость предоставляется в соответствии с пунктом 1 статьи 71-1 Закона.
Отсрочку предоставляют налоговые комитеты по областям, городам Астана и Алматы при письменном заявлении налогоплательщика.
4. Для получения отсрочки налогоплательщик представляет в налоговый орган следующие документы:
- контракт на поставку импортируемых товаров;
- в случае импорта сырья и материалов - регистрационную статистическую карточку, подтверждающую, что налогоплательщик является перерабатывающим предприятием, или справку о наличии соответствующих производственных площадей и технических условий для промышленной переработки импортируемого сырья и материалов.
5. Заявление налогоплательщика на предоставление отсрочки налоговые органы рассматривают в 10-дневный срок.
6. Погашение сумм отсроченного налога на добавленную стоимость налоговые органы в течение трехмесячного периода производят методом взаимозачетов с бюджетом по налогу на добавленную стоимость по реализованной продукции. На сумму непогашенной задолженности начисляется пеня с первого дня после истечения срока отсрочки.
Пример: ТОО "Жанар" осуществило 30 марта 2000 года импорт сырья и материалов, предназначенных для переработки, с целью производства посуды. Товариществу была предоставлена отсрочка по уплате НДС на сумму 500000 тенге. Погашение сумм отсроченного налога в течение трехмесячного периода производится методом взаимозачетов с бюджетом по НДС по реализованной продукции, указываемого в декларации по НДС по строке 10 декларации за вычетом сумм НДС, указанных в строке 9, и отражается в приложении Б к декларации. В декларации за март месяц начислено НДС по реализованной продукции на сумму 100000 тенге, апрель - 150000 тенге, май - 100000 тенге. Остаток задолженности по отсрочке составляет 150000 тенге (500000 - 100000 - 150000 - 100000) и подлежит уплате в бюджет не позднее 30 мая 2000 года. Уплаченный остаток по отсрочке относится в зачет на основании платежного поручения.
Задолженность по отсрочке после окончания ее срока не может быть погашена за счет имеющегося у налогоплательщика на момент окончания срока отсрочки превышения сумм налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет, над суммой начисленного налога, за исключением случаев, когда такое превышение подлежит возврату налогоплательщику.

7. Пұрсат бойынша берешек сомаларын бюджетке импортерлер төлейтін есепке жатқызу 105102 бюджет жіктемесінің кодына, оның ішінде егер осы берешекті өтеу импортерге қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы есебінен жүргізілетін жағдайда жүргізіледі.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі өнеркәсіптік ұқсату үшін импорт бойынша тауарларды тұрақты алатын салық төлеушілерге күнтізбелік жыл ішінде қосылған құн салығын төлеу бойынша пұрсат алуға құқық береді.
9. Пұрсат алуға құқықты алу үшін салық төлеуші осы Ереженің 4-тармағында қосымша көрсетілген құжаттарға мынадай көрсеткіштерді міндетті көрсете отырып өз өндірістік қызметіне қысқаша сипаттаманы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс министрлігіне береді:
- өндірістік циклдың тоқтаусыздығын растау;
- өнімді шығару үшін импорттық шикізат пен материалдарға қажеттілік.
Пұрсат алуға құқықты Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс министрлігі жергілікті жерлердегі кеден және салық органдарын бір уақытта хабарландыра отырып импортерге береді.
Кеден органдары ай сайын әрбір жеткізу (партия) бойынша пұрсат берілген салық сомасын және кеден ресімдеуінің күнін көрсете отырып пұрсат алуға құқық берілгенге сәйкес пұрсат төлемімен бірге кеденнен өткен шикізаттар мен материалдардың жүргізілген жеткізудің саны туралы ақпаратты салық төлеуші салық органына жібереді. Бұл орайда, шикізат пен материалдардың әрбір париясына пұрсаттың қызмет мерзімі үш айлық кезеңнен аспауы тиіс және Құқықтың қызмет мерзімі аяқталуынан кешіктірілмеуі тиіс.
10. Салық органдары әкелінген шикізат пен материалдардың барлығы туралы импортерлерді тексеруге, сондай-ақ есепке алу және оларды ұқсату бойынша құжаттарды лауазымды тұлғалардан талап етуге құқылы. 11. Өнеркәсіптік ұқсатусыз импорттық шикізатты және материалдарды сату фактісі белгіленген, оларды жоғалтқаны, ұрланғаны, бүлінгені жағдайында қосылған құн салығы осы Нұсқаулықтың 5-тарауына сәйкес есептеледі және өсімді есептеумен бюджет кірісіне өндіріп алынады. Мамандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

7. Зачисление уплачиваемых импортерами в бюджет сумм задолженностей по отсрочке производится на код бюджетной классификации 105102, в том числе в случае, если погашение этой задолженности производится за счет сумм налога на добавленную стоимость, подлежащих возврату импортеру.
8. Министерство государственных доходов Республики Казахстан предоставляет налогоплательщикам, регулярно получающим товары по импорту для промышленной переработки, Право на получение отсрочек по уплате налога на добавленную стоимость в течение календарного года.
9. Для получения Права на получение отсрочек налогоплательщик дополнительно к указанным в пункте 4 настоящего Положения документам представляет в Министерство государственных доходов Республики Казахстан краткую характеристику своей производственной деятельности с обязательным указанием следующих показателей:
- подтверждение непрерывности производственного цикла;
- потребность в импортном сырье и материалах для производства продукции.
Право на получение отсрочек Министерством государственных доходов Республики Казахстан предоставляется импортеру с одновременным сообщением таможенным и налоговым органам на местах.
Таможенные органы ежемесячно направляют в налоговые органы информацию о количестве произведенных налогоплательщиком поставок сырья и материалов, растаможенных с отсрочкой платежа согласно предоставленному Праву на получение отсрочек, с указанием суммы отсроченного налога и даты таможенного оформления по каждой поставке (партии). При этом срок действия отсрочки на каждую партию сырья и материалов не должен превышать трехмесячного периода и заканчивается не позднее окончания срока действия Права.
10. Налоговые органы имеют право проверять у импортеров наличие ввезенных сырья и материалов, а также требовать от должностных лиц документы по учету и их переработке.
11. В случае установления фактов реализации импортных сырья и материалов без промышленной переработки, их утраты, хищения, порчи налог на добавленную стоимость исчисляется в соответствии с главой 5 настоящей Инструкции и взыскивается в доход бюджета с начислением пени. <*>
Сноска. Пункт 11 - с изменениями, внесенными приказом Министра государственных доходов РК от 27 июня 2001 года N 842 V011591_ .
(Специалисты: Склярова И..,
Абрамова Т.М.)