Об утверждении Правил приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2016 года № 13268.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Начальнику Департамента образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан курирующего вопросы военного образования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 35
Правила приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня

Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 ақпанда № 13268 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Білім және ғылым департаментінің бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді
баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастырсын.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
1-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра обороны РК от 16.05.2018 № 323 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об образовании", "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон) и определяют порядок приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), реализующие образовательные программы соответствующего уровня.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Прием осуществляется в соответствии с утвержденным МО РК, Планом набора, составляемым структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы военного образования (далее – структурное подразделение) до 1 марта, за исключением приема по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки в военные учебные заведения, подведомственные МО РК, реализующие образовательные программы высшего образования (далее – военные институты).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Прием по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки в военные институты, осуществляется в соответствии с утвержденным МО РК, Планом набора, составляемым структурным подразделением до 1 июня года приема, с учетом образовавшегося в военных институтах некомплекта обучаемых, зачисленных в предыдущем году.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. До 15 апреля года приема начальники военных учебных заведений, начальники структурных подразделений МО РК, Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), главнокомандующие видами ВС РК, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – заказчики) представляют в структурное подразделение кандидатов в составы приемных комиссий.
Приказ Министра обороны Республики Казахстан "Об утверждении составов приемных комиссий издается до 1 июня года приема.

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 16.05.2018 № 323 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" заңдарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне (бұдан әрі – ҚР ҚМ) ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Оқуға қабылдау әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) жасайтын, ҚР ҚМ бекіткен Қабылдау жоспарына сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына (бұдан әрі – әскери институт) даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдауды қоспағанда, 1 наурызға дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Әскери институттарға даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша оқудың қысқартылған мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша қабылдау әскери институттарда өткен жылы қабылданған білім алушылармен жасақталмауын ескере отырып, құрылымдық бөлімше жасайтын, ҚР ҚМ бекіткен Қабылдау жоспарына сәйкес қабылдау жылының 1 маусымына дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қабылдау жылының 15 сәуіріне дейін әскери оқу орындарының бастықтары, ҚР ҚМ, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК) Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, ҚР ҚК түрлерінің, Қазақстан Республикасы басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бас қолбасшылары (бұдан әрі – тапсырыс берушілер) құрылымдық бөлімшеге қабылдау комиссияларының құрамдарына кандидаттарды ұсынады.
"Қабылдау комиссияларының құрамдарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығы қабылдау жылының 1 маусымына дейін шығарылады.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Председателем приемной комиссии является начальник военного учебного заведения.
5. Состав приемной комиссии состоит из председателя комиссии, его заместителя, секретаря комиссии других членов комиссии. Количество членов комиссии составляет нечетное число. Решения принимаются простым большинством голосов от общего числа членов приемной комиссии.
При равенстве голосов, голос председателя приемной комиссии является решающим.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заседания приемной комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем приемной комиссии, и оформляются протоколом.
7. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов по результатам конкурсного отбора для защиты прав поступающих, приказом начальника военного учебного заведения создается апелляционная комиссия. Апелляционная комиссия состоит из нечетного числа ее членов. Состав апелляционной комиссии формируется из числа представителей военного учебного заведения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7.1 Лицо, не согласное с результатами конкурсного отбора, подает заявление на апелляцию на следующий день после объявления результатов конкурсного отбора. Заявление рассматривается апелляционной комиссией с участием заявителя в течение одного рабочего дня со дня его подачи.
Апелляционная комиссия работает с каждым поступающим в индивидуальном порядке. В случае неявки поступающего на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляцию не рассматривается.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии и выносится в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления заявления. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қабылдау комиссиясының төрағасы әскери оқу орнының бастығы болып табылады.
5. Қабылдау комиссиясының құрамы комиссия төрағасынан, оның орынбасарынан, комиссия хатшысынан және комиссияның басқа да мүшелерінен тұрады. Комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрайды. Шешімдер қабылдау комиссиясы мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауыс беруімен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қабылдау комиссиясының отырыстары қабылдау комиссиясының төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі және хаттамалармен ресімделеді.
7. Бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету және оқуға түсушілердің құқықтарын қорғау үшін конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша даулы мәселелерді шешу мақсатында әскери оқу орны бастығының бұйрығымен апелляциялық комиссия құрылады. Апелляциялық комиссия оның мүшелерінің тақ санынан тұрады. Апелляциялық комиссияның құрамы әскери оқу орнының өкілдері қатарынан құрылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Конкурстық іріктеу нәтижелерімен келіспейтін адам конкурстық іріктеу нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі күні апелляцияға өтініш береді. Өтінішті апелляциялық комиссия өтініш иесінің қатысуымен оны берген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде қарайды.
Апелляциялық комиссия әрбір оқуға түсушімен жеке тәртіппен жұмыс істейді. Оқуға түсуші апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда оның апелляцияға өтініші қаралмайды.
Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс беруімен қабылданады және өтініш келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде шығарылады. Дауыстар тең болған кезде апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы комиссия төрағасы мен оның барлық мүшелері қол қойылған хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 1-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Для прохождения заключительного этапа приема до 1 июня года приема составляется таблица расчета рейтингового балла, утверждаемая руководителями военных учебных заведений по согласованию со структурным подразделением. Таблица расчета рейтингового балла размещается на интернет ресурсе военного учебного заведения и доводится до местных органов военного управления (за исключением послевузовского образования).
Рейтинговый балл абитуриента включает результаты профессионально-психологического отбора, результаты сдачи физической подготовки, балл результата ЕНТ, балл среднего значения профильных предметов. Для поступающих на летные специальности - результаты психофизиологического отбора.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Прием на обучение в военные учебные заведения, реализующие общеобразовательные программы общего среднего образования
9. В Республиканские школы "Жас улан" (далее – Школа) принимаются юноши – граждане Республики Казахстан не моложе пятнадцати, но не старше шестнадцати лет на год поступления, окончившие в год поступления 9 (10 - при 12-ти летнем обучении) классов организации среднего образования и получившие свидетельство об окончании основного среднего образования.
Структурное подразделение, до 1 марта года приема, доводит до местного исполнительного органа (управления образования) информацию о планируемом приеме учащихся в Школы.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Поступающие, годные по состоянию здоровья к обучению, в период с 1 по 5 августа включительно года приема, прибывают в Школу с родителями (законными представителями) и обращаются с заявлением о приеме в Школу с приобщением документов, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
Поступающие, не представившие в приемную комиссию полный пакет документов, к приему не допускаются.
11. Прием в Школу осуществляется в период с 6 по 20 августа включительно года приема на конкурсной основе в 5 (пять) этапов:
I этап – профессионально-психологический отбор;
II этап – тестирование по математике и языку обучения по программе основного среднего образования;
III этап – окончательное медицинское освидетельствование в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21869) (далее – Правила проведения военно-врачебной экспертизы);

8. Қабылдау жылының 1 маусымына дейін қабылдаудың қорытынды кезеңінен өту үшін құрылымдық бөлімшемен келісу бойынша әскери оқу орындарының басшылары бекітетін рейтингілік балды есептеу кестесі жасалады. Рейтингілік балды есептеу кестесі әскери оқу орнының интернет ресурсында орналастырылады және жергілікті әскери басқару органдарына (жоғары оқу орнынан кейінгі білімді қоспағанда) жеткізіледі.
Абитуриенттің рейтингілік балы кәсіби-психологиялық іріктеу нәтижесін, дене шынықтыру дайындығын тапсыру нәтижесін, ҰБТ нәтижесінің балын, бейінді пәндер орташа мәнінің балын қамтиды. Ұшқыш мамандығына оқуға түсушілер үшін психофизиологиялық іріктеу нәтижесін қамтиды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға қабылдау
9. "Жас ұлан" республикалық мектептеріне (бұдан әрі - Мектеп) оқуға түсетін жылы он бес жастан жас емес, бірақ он алты жастан үлкен емес, оқуға түсетін жылы орта білім беретін ұйымның 9 (10 - 12 жылдық оқу кезінде) сыныбын аяқтаған және негізгі орта білімі туралы куәлік алған Қазақстан Республикасының жасөспірім азаматтары қабылданады.
Құрылымдық бөлімше жоспарланған оқушыларды Мектептерге қабылдау туралы ақпаратты қабылдау жылының 1 наурызына дейін жергілікті атқарушы органға (білім беру басқармасына) жеткізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды оқуға түсушілер қабылдау жылын қоса алғанда 1 – 5 тамыз кезеңінде Мектепке ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) келеді және осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген құжаттарды қоса тіркеумен мектепке қабылдау туралы өтініш береді.
Қабылдау комиссиясына толық құжаттар тізбесін ұсынбаған оқуға түсушілер қабылдауға жіберілмейді.
11. Мектепке қабылдау қабылдау жылын қоса алғанда, 6 – 20 тамыз кезеңінде конкурстық негізде мынадай 5 (бес) кезеңде жүзеге асырылады:
І кезең – кәсіби-психологиялық іріктеу;
ІІ кезең – негізгі орта білім беру бағдарламасы бойынша математика және оқыған тілі бойынша тестілеу;
ІІІ кезең – "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" (бұдан әрі – Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидалары) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) сәйкес түпкілікті медициналық куәландыру;

IV этап – проверка физической подготовленности по нормативам, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
V этап – конкурсный отбор и зачисление.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Прохождение каждого этапа приема поступающим допускается один раз. Поступающий, не прошедший предыдущий этап, к следующему этапу не допускается.
13. Профессионально-психологический отбор поступающих включает проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления, и проводится приемной комиссией совместно с отделом воспитательной и идеологической работы Школы по согласованию со структурным подразделением. Поступающие, не рекомендованные по результатам профессионально-психологического тестирования, считаются не прошедшими этап.
14. Тестирование по математике и языку обучения проводится для определения уровня знаний поступающих.
Тестовые вопросы по математике и языку обучения составляются с учетом программы для основного среднего образования, предусмотренного Типовыми программами, и составляют по 20 вопросов каждый. В тестовых вопросах 1 вопрос приравнивается к 1 баллу.
Проходным на следующий этап является не менее 5 баллов по каждому предмету.
15. Окончательное медицинское освидетельствование поступающих включает определение годности к обучению в Школе по состоянию здоровья.
16. Проверка физической подготовленности поступающих включает прием нормативов по физической культуре, предусмотренного для основного среднего образования согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам. Поступающие набравшие менее 60 баллов по сумме баллов за все упражнения и не набравшие минимальные баллы по двум нормативам считаются не прошедшими этап.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Конкурсный отбор включает составление рейтинга поступающих от максимального до минимального рейтингового балла и проводится приемной комиссией 20 августа года приема.
В Школу зачисляются поступающие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора. Допускается превышение плана набора до 10% от общего количества.
18. Дети военнослужащих, при наличии условий, предусмотренных пунктом 3 статьи 52 Закона пользуются правом внеконкурсного зачисления в Школу.

ІV кезең – осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нормативтер бойынша дене шынықтыру дайындығын тексеру;
V кезең – конкурстық іріктеу және оқуға қабылдау.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Оқуға түсушілерге қабылдаудың әрбір кезеңнен тек бір рет өтуге жол беріледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген оқуға түсуші келесі кезеңге жіберілмейді.
13. Оқуға түсушілерді кәсіби-психологиялық іріктеу ынталылык, күйзеліске төзімділік, сыни тұрғыдан және логикалық ойлау деңгейін тексеруді қамтиды және оны қабылдау комиссиясы құрылымдық бөлімшемен келісу бойынша Мектептің тәрбие және идеологиялық жұмыстар бөлімімен бірлесіп жүргізеді. Кәсіби-психологиялық тестілеу нәтижелері бойынша ұсынылмаған оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
14. Математика және оқыған тілі бойынша тестілеу оқуға түсушілердің білім деңгейін анықтау үшін жүргізіледі.
Математика және оқыған тілі бойынша тестілеу сұрақтары Үлгілік бағдарламалармен көзделген негізгі орта білім беруге арналған бағдарламаны ескере отырып құрылады және әрқайсысына 20 сұрақтан құрады. Тестілеу сұрақтарында 1 сұрақ 1 балға теңестіріледі.
Келесі кезеңге өту балы әр пән бойынша кемінде 5 бал болып табылады.
15. Оқуға түсушілерді түпкілікті медициналық куәландыру денсаулық жағдайы бойынша Мектепте оқуға жарамдылығын анықтауды қамтиды.
16. Оқуға түсушілердің дене шынықтыру дайындығын тексеру осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес негізгі орта білім беру үшінкөзделген дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды. Барлық жаттығулар үшін балдар жиынтығы бойынша 60 балдан төмен жинаған және екі норматив бойынша төмен балл жинамаған оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Конкурстық іріктеу ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін оқуға түсушілердің рейтингісін жасауды қамтиды және оны қабылдау комиссиясы қабылдау жылының 20 тамызында жүргізеді.
Мектепке рейтингте бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұрған оқуға түсушілер қабылданады. Қабылдау жоспарын жалпы саннан 10 %-ға дейін асыруға жол беріледі.
18. Әскери қызметшілердің балалары Заңның 52-бабы 3-тармағымен көзделген талаптар бар болған кезде Мектепке конкурстан тыс қабылдау құқығын пайдаланады.

19. Решение приемной комиссии объявляется до 10.00 часов 21 августа года приема и размещается на интернет ресурсе Школы, заявления на апелляцию принимаются до 18.00 часов 21 августа.
20. Решение приемной комиссии о зачислении утверждается 22 августа года приема приказом начальника Школы.
21. Поступившие в Школы прибывают для обучения до 29 августа года приема.
Глава 3. Прием в военное учебное заведение, реализующее образовательную программу технического и профессионального образования
22. В Военный колледж МО РК, реализующий образовательную программу технического и профессионального образования на базе общего среднего образования (далее – военный колледж на базе общего среднего образования) имеют право поступать граждане (военнослужащие), соответствующие требованиям предусмотренные в подпунктах 1), 2), 3) пункта 1 статьи 39 Закона.
В Военный колледж МО РК, реализующий образовательную программу технического и профессионального образования на базе основного среднего образования (далее – военный колледж на базе основного среднего образования) имеют право поступать граждане, соответствующие требованиям предусмотренные в пункте 2 статьи 39 Закона.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (порядок введения в действие см. п. 6).
23. Поступающие, представляют в приемные комиссии военных колледжей пакет документов, согласно приложению 2 "Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования" к настоящим Правилам, либо для получения государственной услуги "Зачисление в кандидаты для поступления в военные учебные заведения МО РК" обращаются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и направляют заявку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, на поступление в военный колледж подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя либо удостоверенным одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала и прикладывают пакет документов, согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги" к настоящим Правилам.
Сотрудник военного учебного заведения осуществляет прием пакета документов, их регистрацию в день прибытия поступающего (сотрудник услугодателя в день получения через портал), в случае предоставления услугополучателем неполного пакета, либо документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов.
Поступающим, не представившим в приемные комиссии, либо через портал полный пакет документов, отказывают в приеме документов.

19. Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау жылының 21 тамызында сағат 10.00-ге дейін жарияланады және Мектептің интернет ресурсында орналастырылады, апелляцияға өтініштер 21 тамызда сағат 18.00-ге дейін қабылданады.
20. Қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау туралы шешімін қабылдау жылының 22 тамызында Мектептің бастығы бекітеді.
21. Мектептерге оқуға түскендер оқу үшін қабылдау жылының 29 тамызына дейін келеді.
3-тарау. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламасын іске асыратын әскери оқу орнына оқуға қабылдау
22. Жалпы орта білім беру базасында техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламасын іске асыратын ҚР ҚМ Әскери колледжіне (бұдан әрі – жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледж) Заңның 39-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келетін азаматтар (әскери қызметшілер) оқуға түсуге құқылы.
Негізгі орта білім беру базасында техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламасын іске асыратын ҚР ҚМ Әскери колледжіне (бұдан әрі – негізгі білім беру базасындағы Әскери колледж) Заңның 39-бабының 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келетін азаматтар оқуға түсуге құқылы.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) бұйрығымен.
23. Оқуға түсетін адам әскери колледждің қабылдау комиссиясына осы Қағидаларға "Әскери колледжге және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орнына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі" деген 2-қосымшаға сәйкес құжат топтамасын ұсынады не "ҚР ҚМ әскери оқу орнына оқуға түсу үшін кандидатқа қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы өтініш жасайды және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған не ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі тіркелген және порталдың есептік жазбасына қосылған жағдайда бір реттік парольмен куәландырылған әскери колледжге оқуға түсуге өтінім жібереді және осы Қағидаларға "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжат топтамасын қоса тіркейді.
Әскери оқу орнының қызметкері құжат топтамасын қабылдауды, оқуға түсуші келген күні оларды тіркеуді (қызмет беруші қызметкер портал арқылы алған күні) жүзеге асырады, қызмет алушы құжат топтамасын толық ұсынбаған жағдайда не олардың қолдану мерзімі өтіп кеткен болса, құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Қабылдау комиссиясына не портал арқылы құжаттың толық топтамасын ұсынбаған оқуға түсушіге құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие с 01.01.2025); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Поступающий в военный колледж на базе общего среднего образования из числа граждан до 10 июня года приема обращается с заявлением в местный орган военного управления по месту жительства либо через портал по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель местного органа военного управления организует работу и направляет соответствующие документы поступающего в течение 10 (десяти) рабочих дней после их предоставления для проведения специальной проверки в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (далее – Закон об ОНБ РК).
Для граждан, обратившимся через портал, соответствующие документы по проведению специальной проверки в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закон об ОНБ РК направляются военным колледжем на базе общего среднего образования.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю в "личный кабинет" направляется уведомления о приеме документов для зачисления в списки кандидатов по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты в течение 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление услугополучателю о недостающем документе в "личный кабинет" на портале.
В случае непредставления в течение 5 (пяти) рабочих дней недостающий документ, то услугодатель готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю в "личный кабинет" направляется уведомления о приеме документов для зачисления в списки кандидатов.
Услугодатель отказывает, в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным пунктом 10 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Поступающие, прошедшие специальную проверку, имеющие документ об образовании, годные по состоянию здоровья к обучению, прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования до 31 июля года приема включительно.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный колледж согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24. Қабылдау жылының 10 маусымына дейін жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге азаматтар қатарынан оқуға түсетін адам тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органына не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы өтініш жасайды.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – ҚР ҰҚО туралы Заң) 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес жұмысты ұйымдастырады және арнайы тексеру жүргізу үшін оқуға түсушінің тиісті құжаттарын оларды ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жібереді.
Портал арқылы өтініш жасаған азаматтар үшін арнайы тексеру бойынша тиісті құжаттарды ҚР ҰҚО туралы Заңның 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледж жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжат топтамасын толық ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші олар түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, толық болмаған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға жетіспейтін құжат туралы хабарламаны порталдағы "жеке кабинетке" жібереді.
Егер 5 (бес) жұмыс күні ішінде жетіспейтін құжат ұсынылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан дәлелді түрде бас тартуды дайындайды, ол электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 10-тармағында көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Арнайы тексеруден өткен, білімі туралы құжаты бар оқуға түсуші жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге қабылдау жылының 31 шілдесін қоса алғанда келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери колледжге келеді.

Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (порядок введения в действие см. п. 6); с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Поступающий в военный колледж на базе общего среднего образования из числа военнослужащих до 10 мая года приема обращается с соответствующим рапортом на имя командира воинской части.
Командир воинской части, в отношении военнослужащего, изъявившего желание поступить в военный колледж на базе общего среднего образования, организует работу и направляет соответствующие документы поступающего в течение 10 (десяти) рабочих дней после их предоставления для проведения специальной проверки в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Поступающие, прошедшие специальную проверку, имеющие документ об образовании, годные по состоянию здоровья к обучению, прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования до 31 июля года приема включительно.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования согласно полученному уведомлению, в "личном кабинете".
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Поступающий из числа выпускников Школы и специализированного лицея "Арыстан" для поступления в Военный колледж на базе общего среднего образования до 10 мая года приема включительно, обращается с заявлением на имя руководителя организации образования, в котором поступающий обучается.
Руководители Школы и специализированного лицея "Арыстан" организует работу и направляет соответствующие документы поступающего в течение 10 (десяти) рабочих дней после их предоставления для проведения специальной проверки в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Выпускники, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению допускаются к комиссии, созданной в Министерстве обороны Республики Казахстан, для сдачи профессионально-психологического тестирования и норматив по физической подготовке в Школах и специализированном лицее "Арыстан".
Выпускники Школ и специализированного лицея "Арыстан", прошедшие профессионально-психологический отбор и сдавшие нормативы по физической подготовке и имеющие документ об образовании, прибывают в военный колледж на базе общего среднего образования до 5 августа года приема для прохождения окончательного медицинского освидетельствования и зачисления.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Әскери қызметшілер қатарынан жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге оқуға түсуші қабылдау жылының 10 мамырына дейін әскери бөлім командирінің атына тиісті баянатпен өтініш жасайды.
Әскери бөлім командирі жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге оқуға түсуге ниет білдірген әскери қызметшіге қатысты жұмысты ұйымдастырады және оқуға түсушінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін оларды ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, білімі туралы құжаты бар әскери қызметші қабылдау жылының 31 шілдесіне дейін жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледжге келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес жалпы орта білім базасындағы әскери колледжге келеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітірушілер қатарынан оқуға түсуші жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсу үшін қабылдау жылының 10 мамырын қоса алғанда, оқуға түсуші оқып жатқан білім беру ұйымы басшысының атына өтініш жасайды.
Мектептің және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің басшысы жұмысты ұйымдастырады және оқуға түсушінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін оларды ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды бітіруші Мектепте және "Арыстан" мамандандырылған лицейінде кәсіби-психологиялық тестілеуден өту және дене шынықтыру дайындығы нормативін тапсыру үшін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінде құрылған комиссияға жіберіледі.
Кәсіби-психологиялық іріктеуден өткен және дене шынықтыру дайындығы нормативін тапсырған және білімі туралы құжаты бар Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің бітірушісі қабылдау жылының 5 тамызына дейін түпкілікті медициналық куәландырудан өту және оқуға қабылдау үшін жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге келеді.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Поступающий в военный колледж на базе основного среднего образования, в период с 1 по 5 августа включительно года приема, прибывает в Военный колледж на базе основного среднего образования с законными представителями и обращается с заявлением о приеме.
Отказывается в зачислении в Военный колледж на базе основного среднего образования поступающему, не соответствующему следующим требованиям:
1) признанному судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
2) имеющему заболевание, препятствующее исполнению обязанностей воинской службы в соответствии с заключением военно-врачебной комиссии;
3) имеющему судимость, не погашенную или не снятую в установленном законом порядке;
4) ранее судимому или освобожденному от уголовной ответственности за совершение преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК);
5) совершившему коррупционное преступление;
6) не прошедшему психофизиологическое или полиграфологическое исследование для должностей, перечень которых утверждается руководителем уполномоченного органа, либо медицинское освидетельствование;
7) в отношении которого в течение трех лет перед поступлением на службу за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда или которое в течение трех лет перед поступлением на службу освобождено от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 УПК РК;
8) не прошедшему специальную проверку и (или) сообщившему заведомо ложные сведения о себе либо о своих близких родственниках (родителях, детях, усыновителях, усыновленных, полнородных и неполнородных братьях и сестрах, дедушках, бабушках, внуках) или о супруге и ее (его) близких родственниках;
9) не выполнившему нормативы по физической подготовке, утвержденные руководителем уполномоченного органа;
10) совершившему преступление в составе преступной группы;
11) в отношении которого уголовное дело о преступлении в составе преступной группы прекращено органом уголовного преследования или судом на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 УПК РК до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсуші қабылдау жылын қоса алғанда, 1 – 5 тамыз кезеңінде негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге заңды өкілдерімен келеді және қабылдау туралы өтініш береді.
Мынадай талаптарға сәйкес келмейтін:
1) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп таныған;
2) әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысына сәйкес әскери қызмет міндеттерін орындауға кедергі келтіретін ауруы бар;
3) заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
4) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыс жасағаны үшін бұрын сотталған немесе қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
5) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
6) тізбесін уәкілетті органның басшысы бекітетін лауазымдар үшін психофизиологиялық немесе полиграфологиялық зерттеуден не медициналық куәландырудан өтпеген;
7) қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін өзіне қатысты соттың айыптау үкімі шығарылған немесе ҚР ҚПК-ның 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
8) арнайы тексеруден өтпеген және (немесе) өзі туралы не өзінің жақын туыстары (ата-анасы, балалары, асырап алушылары, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), аталары, әжелері, немерелері) туралы немесе жұбайы (зайыбы) және оның жақын туыстары туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған;
9) уәкілетті органның басшысы бекіткен дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді орындамаған;
10) қылмыстық топ құрамында қылмыс жасаған;
11) өзіне қатысты қылмыстық топ құрамындағы қылмыс туралы қылмыстық істі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексі Ерекше бөлігінің тиісті бабында көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін ҚР ҚПК-ның 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде қылмыстық қудалау органы немесе сот тоқтатқан оқуға түсушіге С. Нұрмағамбетов атындағы Әскери колледжге қабылдаудан бас тартылады.
Ескерту. 3-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

27. В период приема поступающие на базе общего среднего образования размещаются на территории военного колледжа, поступающие на базе основного среднего образования размещаются на территории военного колледжа с разрешения законных представителей и обеспечиваются питанием по нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11844) (далее – нормы снабжения).
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Прием граждан и военнослужащих в военные колледжи осуществляются с 1 по 20 августа по следующим этапам:
I этап – профессионально-психологический отбор;
II этап – окончательное медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы;
III этап – проверка физической подготовленности;
IV этап – конкурсный отбор и зачисление.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Прохождение каждого этапа приема поступающим допускается один раз. Поступающий, не прошедший предыдущий этап, к следующему этапу не допускается.
30. Профессионально-психологический отбор поступающих включает проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления, и проводится приемными комиссиями совместно с отделами воспитательной и идеологической работы военных колледжей по согласованию со структурным подразделением. Поступающие, не рекомендованные по результатам профессионально-психологического тестирования, считаются не прошедшими этап.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Окончательное медицинское освидетельствование поступающих включает определение годности к обучению в военных колледжах по состоянию здоровья и проводится медицинской комиссией, создаваемой в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. Қабылдау кезеңінде жалпы орта білім беру базасында оқуға түсетін адам әскери колледж аумағында орналастырылады, негізгі орта білім беру базасында оқуға түсетін адам әскери колледж аумағында заңды өкілдерінің рұқсатымен орналастырылады және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) бекітілген Бейбіт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін азық-түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормалары (бұдан әрі – жабдықтау нормалары) бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Азаматтар мен әскери қызметшілерді әскери колледждерге қабылдау 1 – 20 тамызда мынадай кезеңдер бойынша жүзеге асырылады:
І кезең – кәсіби-психологиялық іріктеу;
ІІ кезең – Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына сәйкес түпкілікті медициналық куәландыру;
ІІІ кезең – дене шынықтыру дайындығын тексеру;
ІV кезең – конкурстық іріктеу және оқуға қабылдау.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Оқуға түсушілерге әрбір қабылдау кезеңінен тек бір рет өтуге жол беріледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген оқуға түсуші келесі кезеңге жіберілмейді.
30. Оқуға түсушілерді кәсіби-психологиялық іріктеу ынталандыру, күйзеліске төзімділік, сыни тұрғыдан және логикалық ойлау деңгейін тексеруді қамтиды және оны қабылдау комиссиялары құрылымдық бөлімшемен келісу бойынша әскери колледждердің тәрбие және идеологиялық жұмыстар бөлімдерімен бірлесіп жүргізеді. Кәсіби-психологиялық тестілеу нәтижелері бойынша ұсынылмаған оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Оқуға түсушілерді түпкілікті медициналық куәландыру денсаулық жағдайы бойынша әскери колледждерде оқуға жарамдылығын айқындауды қамтиды және оны Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес құрылатын медициналық комиссия жүргізеді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

32. Проверка физической подготовленности поступающих включает прием нормативов по физической подготовке:
1) в военный колледж на базе общего среднего образования – в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9518) (далее – Приказ № 195);
2) в военный колледж на базе основного образования – по нормативам, согласно приложению 2-1 "Нормативы по физической подготовке для поступления в Школы и Военный колледж на базе основного среднего образования", к настоящим Правилам.
Поступающие из числа гражданской молодежи набравшие менее 60 баллов по сумме баллов за все упражнения и не набравшие минимальные баллы по двум нормативам считаются не прошедшими этап.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (порядок введения в действие см. п. 6).
33. Конкурсный отбор проводятся приемными комиссиями 20 августа года приема и включают в себя составление рейтинга баллов, поступающих от максимального до минимального. Рейтинг оформляется в протоколах приемных комиссий военных колледжей по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - Протокол).
В военные колледжи зачисляются поступающие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора. Допускается превышение плана набора до 10% от общего количества.
Решения приемных комиссий объявляются до 10.00 часов 21 августа года приема и размещаются на интернет ресурсе, и утверждаются 23 августа приказами начальников военных колледжей. Заявления на апелляцию принимаются до 11.00 часов 22 августа.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В случае одинаковых показателей при проведении конкурсного отбора на зачисление в военные колледжи преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Поступающий, зачисленный на обучение в Военный колледж на базе общего среднего образования, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником Военного колледжа на базе общего среднего образования.
Обучающийся в Военном колледже на базе основного среднего образования при переводе на третий курс обучения заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником Военного колледжа на базе основного среднего образования, в котором проходит обучение.

32. Оқуға түсушілердің дене шынықтыру дайындығын тексеру мынадай дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды:
1) жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге – "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9518 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 195 бұйрық) сәйкес;
2) негізгі білім беру базасындағы Әскери колледжге – осы Қағидаларға "Мектепке және негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсу үшін дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер" деген 2-1-қосымшаға сәйкес норматив бойынша.
Барлық жаттығу үшін балдар жиынтығы бойынша 60 балдан төмен жинаған және екі норматив бойынша ең төмен балл жинамаған азаматтық жастар қатарынан оқуға түсуші кезеңнен өтпеген болып саналады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) бұйрығымен.
33. Конкурстық іріктеуді қабылдау комиссиялары қабылдау жылының 20 тамызында жүргізеді және оқуға түсушілердің ең жоғарыдан ең төменгіге дейін балдар рейтингісін жасауды қамтиды. Рейтинг осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери колледждер қабылдау комиссияларының хаттамаларымен (бұдан әрі – Хаттама) ресімделеді.
Әскери колледждерге рейтингіде бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұрған оқуға түсушілер қабылданады. Қабылдау жоспарын жалпы саннан 10 %-ке дейін асыруға жол беріледі.
Қабылдау комиссияларының шешімдері қабылдау жылының 21 тамызында сағат 10.00-ге дейін жарияланады және интернет ресурста орналастырылады және 23 тамызда әскери колледждер бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі. Апелляцияға өтініштер 22 тамызда сағат 11.00-ге дейін қабылданады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Әскери колледждерге қабылдауға конкурстық іріктеуді жүргізу кезінде көрсеткіштер бірдей болған жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы бар.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға қабылданған оқуға түсетін адам жалпы орта білім беру базасындағы Әскери колледж бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.
Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжде оқитын адам үшінші оқу курсына ауысқан кезде өзі оқитын негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.

Контракт о прохождении воинской службы заключается по форме, утвержденной приказом Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 36дсп "Об утверждении типовых форм контракта о прохождении воинской службы и представления, а также форм аттестационного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16594).
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие с 01.01.2025); от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Отдел кадров военного колледжа на базе общего среднего образования в течение 5 (пять) рабочих дней после зачисления направляет в местные органы военного управления и воинские части выписки из приказа о зачислении.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие с 01.01.2025).
36-1. Поступающие, зачисленные на обучение в Военные колледжи на базе основного среднего образования прибывают для обучения до 29 августа года приема.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с приказом и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Прием в военные учебные заведения, реализующие образовательные программы высшего образования
37. В военные институты поступают граждане в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 39 Закона, а также выпускники военного колледжа, на обучение по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Поступающие, представляют в приемную комиссию пакет документов для поступления в военные институты, согласно приложению 2 "Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования" к настоящим Правилам, либо через портал подает заявку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Поступающие, не представившие полный пакет документов, к приему не допускаются.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие с 01.01.2025); от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт "Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарттың және ұсынымның үлгі нысандарын, сондай-ақ аттестаттау парағының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 36 қбпү бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16594 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз); 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
36. Жалпы орта білім беру базасындағы әскери колледждің кадрлар бөлімі оқуға қабылданғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жергілікті әскери басқару органына және әскери бөлімге оқуға қабылдау туралы бұйрықтан үзінді жібереді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36-1. Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға қабылданған оқуға түсетін адам оқу үшін қабылдау жылының 29 тамызына дейін келеді.
Ескерту. 3-тарау 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына қабылдау
37. Әскери институттарға Заңның 39-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес азаматтар, сондай-ақ әскери колледж бітірушісі даярлықтың ұқсас бағыттары бойынша қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламасы бойынша оқуға түседі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Оқуға түсетін адам әскери институтқа оқуға түсу үшін осы Қағидаларға "Әскери колледжге және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орнына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі" деген 2-қосымшаға сәйкес құжат топтамасын қабылдау комиссиясына ұсынады не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы өтінім береді.
Құжаттардың толық пакетін ұсынбаған оқуға түсушілер қабылдауға жіберілмейді.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз); 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

39. Граждане для поступления в военный институт в срок до 10 июня года приема включительно обращаются с заявлением на имя руководителя местного органа военного управления по месту жительства, либо через портал на имя руководителя ВУЗа по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель местного органа военного управления организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Для граждан обратившимся через портал соответствующие документы по проведению специальной проверки в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закон об ОНБ РК направляются ВУЗом и результат приходит в ВУЗ.
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Услугодатель с момента их поступления проверяет полноту представленных документов, в случае неполноты в течение 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление услугополучателю о недостающем документе в "личный кабинет" на портале.
В случае непредставления в течение 5 (пяти) рабочих дней недостающий документ, то услугодатель готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, которое направляется в форме электронного документа заявителю в "личный кабинет" на портале.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю направляется уведомления в "личный кабинет" о приеме документов для зачисления в списки кандидатов по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю направляется уведомления в "личный кабинет" о приеме документов для зачисления в списки кандидатов.
Услугодатель отказывает, в оказании государственной услуги по основаниям предусмотренным пунктом 10 приложения 2-2.
Граждане, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, набравшие не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов) прибывают в военный институт для сдачи документов в период с 15 по 31 июля включительно года приема.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".";

39. Азаматтар әскери институтқа оқуға түсу үшін қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімді қоса алғанда, тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органы басшысының атына не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы ЖОО басшысының атына өтінішпен жүгінеді.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады.
Портал арқылы өтініш жасаған азаматтар үшін арнайы тексеру бойынша тиісті құжаттарды ҚР ҰҚО туралы Заңның 12-бабының 7) тармақшасына сәйкес ЖОО жібереді және нәтижесі ЖОО-ға түседі.
Портал арқылы өтініш жасаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші олар келіп түскен сәттен бастап ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, толық болмаған жағдайда 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға жетіспейтін құжат туралы хабарламаны порталдағы "жеке кабинетке" жібереді.
Егер 5 (бес) жұмыс күні ішінде жетіспейтін құжат ұсынылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол электрондық құжат нысанында өтініш берушіге порталдағы "жеке кабинетке" жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжат топтамасын толық ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші 2-2-қосымшаның 10-тармағында көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, ҰБТ-ның 5 пәні бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған азаматтар қабылдау жылы 15 – 31 шілде кезеңін қоса алғанда, құжаттарды тапсыру үшін әскери институтқа келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (порядок введения в действие см. п. 6); с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. В период приема поступающие размещаются на территории военного института и обеспечиваются питанием по нормам снабжения.
41. Поступающий из числа военнослужащих для поступления в военный институт до 10 мая года приема обращается с соответствующим рапортом на имя командира воинской части.
Командир воинской части, в отношении военнослужащего, который изъявил желание поступить в военный институт, организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК и направляет военнослужащего в пункты приема ЕНТ по месту службы. Военнослужащий, прошедший специальную проверку, набравший не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов), направляется в учебный отпуск в соответствии с пунктом 135 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы) с указанием даты прибытия в военный институт не позднее 31 июля года приема.
Для военнослужащих обратившимся через портал специальная проверка организуется ВУЗом в соответствии с Законом об ОНБ РК и результат приходит в ВУЗ.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".
Военнослужащие, прибывшие для поступления, размещаются в военном институте и обеспечиваются питанием по нормам снабжения.
Сноска. Пункт 41 – - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (порядок введения в действие см. п. 6).
41-1. Лица, поступающие из числа граждан, прошедшие (проходящие) срочную воинскую службу изъявившие желание поступить в военные учебные заведения, не позднее одного года с момента окончания срочной службы либо в период прохождения воинской службы и не достигшие ими в год поступления возраста 24 (двадцати четырех) лет (в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 39 Закона), в срок до 10 июня года приема включительно, обращаются с заявлением на имя руководителя местного органа военного управления по месту жительства, командира части, либо через портал по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель местного органа военного управления, командир части организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК.
Для граждан обратившимся через портал специальная проверка организуется ВУЗом в соответствии с Законом об ОНБ РК и результат приходит в ВУЗ.
Граждане, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению до 31 июля года приема прибывают в военное учебное заведение для сдачи документов и прохождения окончательного медицинского освидетельствования.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
40. Оқуға түсушілер қабылдау кезеңінде әскери институттың аумағында орналастырылады және жабдықтау нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.
41. Әскери институтқа оқуға түсу үшін әскери қызметшілер қатарынан оқуға түсуші қабылдау жылының 10 мамырына дейін әскери бөлім командирінің атына тиісті баянатпен өтініш жасайды.
Әскери бөлім командирі әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген әскери қызметшіге қатысты ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады және әскери қызметшіні қызмет орны бойынша ҰБТ қабылдау пункттеріне жібереді. Арнайы тексеруден өткен, ҰБТ-ның 5 пәні бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған әскери қызметшіге әскери институтқа келу күнін қабылдау жылының 31 шілдесінен кешіктірмей көрсетіп, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 135-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) оқу демалысы беріледі.
Портал арқылы өтініш жасаған әскери қызметшілер үшін арнайы тексеруді ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес ЖОО ұйымдастырады және нәтижесі ЖОО-ға түседі.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.
Оқуға түсу үшін келген әскери қызметші әскери институтта орналастырылады және жабдықтау нормалары бойынша тамақтандырумен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) бұйрығымен.
41-1. Мерзімді әскери қызмет өткеретін (өткерген), әскери оқу орнына оқуға түсуге ниет білдірген азаматтар қатарынан оқуға түсетін адам мерзімді қызмет аяқталған сәттен бастап бір жылдан кешіктірмей не әскери қызмет өткеру кезеңінде және ол оқуға түскен жылы 24 (жиырма төрт) жасқа толмаса (Заңның 39-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес), қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімді қоса алғанда, тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органы басшысының, бөлім командирінің атына не осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы өтінішпен жүгінеді.
Жергілікті әскери басқару органының басшысы ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады.
Портал арқылы өтініш жасаған азаматтар үшін ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеруді ЖОО ұйымдастырады және нәтижесі ЖОО-ға түседі.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды азамат қабылдау жылының 31 шілдесіне дейін құжаттарды тапсыру үшін және қорытынды медициналық куәландырудан өту үшін әскери оқу орнына келеді.

В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугополучателю направляется уведомления в "личный кабинет" о приеме документов для зачисления в списки кандидатов по форме согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Зачисление в ВУЗы Министерства обороны Республики Казахстан осуществляется по результатам конкурсного отбора в воинских частях Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Выпускники Школы и специализированного лицея "Арыстан", изъявившие желание поступить в военные институты, до 10 мая года приема обращаются с соответствующим заявлением на имя руководителя организации образования, в котором обучается, либо через портал с приложением документов согласно пункта 9 приложения 2-2 "Перечень основных требований к оказанию государственной услуги".
Руководитель Школы и специализированного лицея "Арыстан" организуют работу по:
1) специальной проверке;
2) сдаче профессионально-психологического тестирования;
3) сдаче нормативов по физической подготовке;
4) сдаче ЕНТ.
При этом сдача профессионально-психологического тестирования и сдача нормативов по физической подготовке осуществляется при Школах и специализированном лицее "Арыстан" комиссией, созданной в Министерстве обороны Республики Казахстан.
Выпускники Школ и специализированного лицея "Арыстан", прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, сдавшие профессионально-психологическое тестирование и нормативы по физической подготовке, набравшие не менее 50 баллов по результатам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов), прибывают в военные институты 31 июля года приема для прохождения окончательного медицинского освидетельствования.
Поступающие обратившиеся через портал прибывают в военный институт согласно полученному уведомлению в "личном кабинете".
Сноска. Пункт 42 – в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Көрсетілетін қызметті алушы құжат топтамасын толық ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттар тізіміне қабылдау үшін құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімінде жүргізілетін конкурстық іріктеу нәтижесі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тарау 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
42. Әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітіруші қабылдау жылының 10 мамырына дейін өздері оқитын білім беру ұйымы басшысының атына не "Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі" деген 2-2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес құжаттарды қоса беріп, портал арқылы тиісті өтініш жасайды.
Мектептің және "Арыстан" мамандандырылған лицейінің басшысы:
1) арнайы тексеру;
2) кәсіби-психологиялық тестілеуді тапсыру;
3) дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсыру;
4) ҰБТ тапсыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Бұл ретте кәсіби-психологиялық тестілеуді және дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсыруды Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейі жанынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінде құрылған комиссия жүзеге асырады.
Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, кәсіби-психологиялық тестілеуді және дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсырған, ҰБТ нәтижесі бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітіруші қабылдау жылының 31 шілдесінде түпкілікті медициналық куәландырудан өту үшін әскери институтқа келеді.
Портал арқылы өтініш жасаған оқуға түсуші "жеке кабинетке" түскен хабарламаға сәйкес әскери институтқа келеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

42-1. Выпускники военных колледжей, изъявившие желание поступить в военные институты (далее – выпускники военного колледжа), после сдачи государственного экзаменов до 18.00 часов следующего дня обращаются с соответствующим рапортом на имя начальника военного колледжа, после чего допускаются к конкурсному отбору комиссии созданной приказом начальника военного колледжа. Работа комиссии по проведению конкурсного отбора завершается на следующий день, после подачи выпускниками рапортов.
Конкурсный отбор включает составление рейтинга выпускников военного колледжа от максимального до минимального рейтингового балла, на основании результатов сдачи итоговой аттестации и среднего балла успеваемости по всем дисциплинам обучения.
Для поступления в военные институты отбираются выпускники военного колледжа, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора.
Рейтинг оформляется протоколом конкурсной комиссии по результатам конкурсного отбора выпускников военного колледжа и утверждается начальником военного колледжа. Результаты конкурсного отбора до 10.00 часов следующего дня, после окончания работы комиссии, размещаются на интернет ресурсе военного колледжа и направляются в военные институты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-2. Выпускникам военных колледжей, сдавшим государственные экзамены и успешно прошедшим конкурсный отбор, в соответствии с пунктом 93 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года №124 присваивается воинское звание "младший сержант" с зачислением в распоряжение начальника военного института.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Прием граждан и военнослужащих в военные институты осуществляются с 1 по 20 августа по следующим этапам:
I этап – профессионально-психологический отбор;
II этап – окончательное медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.

42-1. Әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген әскери колледж бітірушісі (бұдан әрі – әскери колледж бітірушісі) мемлекеттік емтихандарды тапсырғаннан кейін келесі күні сағат 18.00-ге дейін әскери колледж бастығының атына тиісті баянатпен өтініш жасайды, одан кейін әскери колледж бастығының бұйрығымен құрылған комиссияның конкурстық іріктеуіне жіберіледі. Конкурстық іріктеуді өткізу жөніндегі комиссияның жұмысы бітіруші баянат бергеннен кейін келесі күні аяқталады.
Конкурстық іріктеу қорытынды аттестаттауды тапсыру нәтижесі және барлық оқу пәні бойынша үлгерімнің орташа балы негізінде ең жоғары деңгейден ең төменгі рейтингілік балға дейін әскери колледж бітірушісінің рейтингісін жасауды қамтиды.
Әскери институтқа оқуға түсу үшін рейтингте бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орын санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұратын әскери колледж бітірушісі іріктеледі.
Рейтинг әскери колледж бітірушісін конкурстық іріктеу нәтижесі бойынша конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді және оны әскери колледж бастығы бекітеді. Конкурстық іріктеу нәтижесі келесі күні сағат 10.00-ге дейін, комиссия жұмысы аяқталғаннан кейін әскери колледждің интернет-ресурсында орналастырылады және әскери институтқа жіберіледі.
Ескерту. 4-тарау 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
42-2. Мемлекеттік емтихандарды тапсырған және конкурстық іріктеуден табысты өткен әскери колледж бітірушісіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 93-тармағына сәйкес әскери институт бастығының қарамағына қабылдаумен "кіші сержант" әскери атағы беріледі.
Ескерту. 42-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Азаматтар мен әскери қызметшілерді әскери институтқа қабылдау 1 – 20 тамызда мынадай кезең бойынша жүзеге асырылады:
І кезең – кәсіби-психологиялық іріктеу;
ІІ кезең – Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес түпкілікті медициналық куәландыру.

Для поступающих на летные специальности в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 721 "Об утверждении требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21860) (далее – Приказ № 721);
III этап – проверка физической подготовленности;
IV этап – конкурсный отбор (для поступающих на летные специальности профессионально-психофизиологический отбор) и зачисление.
Сноска. Пункт 43 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43-1. Выпускники военных колледжей поступают в военные институты по смежным специальностям, на основе результатов сдачи итоговой аттестации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Прохождение каждого этапа приема поступающим допускается один раз. Поступающий, не прошедший предыдущий этап, к следующему этапу не допускается.
45. Профессионально-психологический отбор поступающих включает проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления, и проводится приемной комиссией совместно с отделом воспитательной и идеологической работы военного института по согласованию со структурным подразделением. Поступающие, не рекомендованные по результатам предварительного профессионально-психологического тестирования, считаются не прошедшими этап.
46. Окончательное медицинское освидетельствование поступающих включает определение годности к обучению в военном институте по состоянию здоровья и проводится медицинской комиссией, создаваемой в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
47. Проверка физической подготовленности поступающих включает прием нормативов по физической подготовке в соответствии с Приказом № 195.
Поступающие из числа гражданской молодежи набравшие менее 60 баллов по сумме баллов за все упражнения и не набравшие минимальные баллы по двум нормативам считаются не прошедшими этап.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ұшқыш мамандығына оқуға түсушілер үшін "Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 721 бұйрығына (бұдан әрі – № 721 бұйрық) сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21860 болып тіркелген);
ІІІ кезең – дене шынықтыру дайындығын тексеру;
ІV кезең – конкурстық іріктеу (ұшқыш мамандығына оқуға түсушілер үшін кәсіби-психофизиологиялық іріктеу) және оқуға қабылдау.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
43-1. Әскери колледж түлектері әскери институтқа қорытынды аттестаттаудан өту нәтижесі негізінде аралас мамандық бойынша оқуға түседі.
Ескерту. 4-тарау 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Оқуға түсушілерге қабылдаудың әрбір кезеңінен тек бір рет өтуге жол беріледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген оқуға түсуші келесі кезеңге жіберілмейді.
45. Оқуға түсушілерді алдын ала кәсіби-психологиялық іріктеу уәждемелілік, күйзеліске төзімділік, сыншылдық және логикалық ойлау деңгейін тексеруді қамтиды және оны қабылдау комиссиясы құрылымдық бөлімшемен келісу бойынша әскери институттың тәрбие және идеологиялық жұмыстар бөлімімен бірлесіп жүргізеді. Алдын ала кәсіби-психологиялық тестілеу нәтижелері бойынша ұсынылмаған оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
46. Оқуға түсушілерді түпкілікті медициналық куәландыру денсаулық жағдайы бойынша әскери институтта оқуға жарамдылығын анықтауды қамтиды және оны Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасына сәйкес құрылған медициналық комиссия жүргізеді.
47. Оқуға түсушілердің дене шынықтыру дайындығын тексеру № 195 бұйрыққа сәйкес дене шыңықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды.
Барлық жаттығулар үшін балдар жиынтығы бойынша 60 балдан төмен жинаған және екі норматив бойынша ең төмен балл жинамаған азаматтық жастар қатарынан оқуға түсушілер кезеңнен өтпеген болып саналады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

48. Конкурсный отбор проводится приемной комиссией 20 августа года приема и включает в себя составление рейтинга баллов, поступающих от максимального до минимального. Рейтинг оформляется в протоколе приемной комиссии военного института.
Сноска. Пункт 48 – в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. В военные институты зачисляются поступающие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора. Допускается превышение плана набора до 10% от общего количества.
50. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в военные институты преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 21.07.2021 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Решение приемной комиссии объявляется до 10.00 часов 21 августа года приема и размещается на интернет ресурсе военного института, заявления на апелляцию принимаются до 10.00 часов 22 августа.
Решение приемной комиссии о зачислении утверждается 23 августа года приема приказом начальника военного института.
Сноска. Пункт 51 – в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-1. Выпускники военного колледжа зачисляются в военный институт на основании протокола конкурсного отбора выпускников военного колледжа приказом начальника военного института по их прибытию в военный институт.
Сноска. Правила дополнены пунктом 51-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Гражданин (военнослужащий) зачисленный на обучение в военный институт, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником военного института.
53. Отдел кадров военного института в течение 5 рабочих дней после зачисления в военный институт направляет в местные органы военного управления и воинские части выписки из приказа о зачислении.
Глава 4-1. Прием на обучение в военной интернатуре
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (порядок введения в действие см. п. 6).
53-1. Прием в военную интернатуру осуществляется из числа выпускников медицинских ВУЗов, поступивших на обучение до 2021 года включительно, имеющих диплом бакалавра по специальностям "Общая медицина", "Стоматология", прошедших курс военной подготовки при военной кафедре (далее – выпускники медицинских ВУЗов).

48. Конкурстық іріктеуді қабылдау комиссиясы қабылдау жылының 20 тамызында жүргізеді және ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін балдар рейтингісін жасауды қамтиды. Рейтинг әскери институт қабылдау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Әскери институттарға рейтингіде бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұрған оқуға түсушілер қабылданады. Қабылдау жоспарын жалпы саннан 10 %-ға дейін асыруға жол беріледі.
50. Әскери институттарға қабылдауға конкурс өткізу кезінде көрсеткіштер бірдей болған жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы бар.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 21.07.2021 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау жылының 21 тамызында сағат 10.00-ге дейін жарияланады және әскери институттың интернет-ресурсына орналастырылады, апелляцияға өтініш 22 тамызда сағат 10.00-ге дейін қабылданады.
Қабылдау комиссиясының қабылдау туралы шешімі әскери институт бастығының бұйрығымен қабылдау жылының 23 тамызында бекітіледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51-1. Әскери колледж бітірушісі әскери институтқа келгеннен кейін әскери институт бастығының бұйрығымен әскери колледж бітірушілерін конкурстық іріктеу хаттамасы негізінде әскери институтқа қабылданады.
Ескерту. 51-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Әскери институтқа қабылданған азамат (әскери қызметші) әскери институттың бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.
53. Әскери институттың кадрлар бөлімі әскери институтқа қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде жергілікті әскери басқару органдары мен әскери бөлімдерге оқуға қабылдау туралы бұйрықтан үзіндіділерді жолдайды.
4-1-тарау. Әскери интернатураға оқуға қабылдау
Ескерту. 4-1-тараумен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) бұйрығымен.
53-1. Әскери интернатураға оқуға қабылдау 2021 жылға дейінгіні қоса алғанда оқуға түскен, "Жалпы медицина", "Стоматология" мамандықтары бойынша бакалавр дипломы бар, әскери кафедра жанындағы әскери даярлық курсынан өткен медициналық ЖОО бітірушісі (бұдан әрі – медициналық ЖОО бітірушісі) қатарынан жүзеге асырылады.

53-2. Ежегодно структурное подразделение доводит до начальников военных кафедр медицинских ВУЗов количество квоты, выделяемой для подготовки военных интернов.
53-3. Начальниками военных кафедр медицинских ВУЗов проводится агитационно-разъяснительная работа среди выпускников медицинских ВУЗов по доведению норм законодательства для поступления в военную интернатуру.
Выпускник медицинского ВУЗа, изъявившее желание поступить в военную интернатуру, подает рапорт (в произвольной форме) на имя начальника военной кафедры медицинского ВУЗа.
Начальник военной кафедры медицинского ВУЗа организовывает проверку физической подготовленности выпускника медицинского ВУЗа, изъявившего желание поступить в военную интернатуру, по нормативам, определенным в соответствии с Приказом № 195.
Результаты проверки физической подготовленности оформляются в ведомости согласно к Правилам физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15729).
53-4. Начальник военной кафедры на выпускников медицинского ВУЗа, успешно прошедшим проверку физической подготовленности, оформляет личное дело, с приложением перечня документов, согласно приложению 3-1 "Перечень документов личного дела", к настоящим Правилам.
К личному делу дополнительно прикладываются необходимые документы для присвоения первого воинского звания офицерского состава "лейтенант медицинской службы запаса", в соответствии с Правилами прохождения воинской службы.
Сформированное личное дело выпускника медицинского ВУЗа направляется в структурное подразделение Вооруженных Сил Республики Казахстан, ответственное за военно-медицинское обеспечение (далее – ГВМУ).
53-5. Для осуществления конкурсного отбора выпускников медицинского ВУЗа в военную интернатуру в ГВМУ создается комиссия из нечетного количества членов и секретаря (далее – комиссия ГВМУ).
Комиссия ГВМУ организовывает работу и направляет соответствующие документы выпускника медицинского ВУЗа для проведения специальной проверки в соответствии с Законом об ОНБ РК.
53-6. После получения результатов специальной проверки отбор выпускников медицинских ВУЗов в военную интернатуру осуществляется комиссией ГВМУ на конкурсной основе, в соответствии со средними баллами успеваемости за весь период обучения (с учетом оценок за производственную практику) и результатами проверки физической подготовленности.
Конкурсный отбор включает в себя составление рейтинга баллов, поступающих от максимального до минимального, которая оформляется в протоколе комиссии ГВМУ с принятием одного из следующих решений: "отобрано в военную интернатуру", "отказано".
Для поступления в военную интернатуру отбираются выпускники медицинских ВУЗов, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по количеству квоты. Допускается превышение квоты до 10% от общего количества.

53-2. Құрылымдық бөлімше жыл сайын медициналық ЖОО әскери кафедрасының бастықтарына әскери интерндерді даярлау үшін бөлінетін квота санын жеткізеді.
53-3. Медициналық ЖОО әскери кафедрасының бастықтары медициналық ЖОО бітірушілері арасында әскери интернатураға оқуға түсу үшін заңнама нормаларын жеткізу бойынша үгіт-насихаттау-түсіндіру жұмысын жүргізеді.
Әскери интернатураға оқуға түсуге ниет білдірген медициналық ЖОО бітірушісі медициналық ЖОО әскери кафедрасы бастығының атына баянат (еркін нысанда) береді.
Медициналық ЖОО әскери кафедрасының бастығы № 195 Бұйрыққа сәйкес айқындалған нормативтер бойынша әскери интернатураға оқуға түсуге ниет білдірген медициналық ЖОО бітірушісінің дене шынықтыру дайындығын тексеруді ұйымдастырады.
Дене шынықтыру дайындығын тексеру нәтижесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларына сәйкес ведомоспен ресімделеді.
53-4. Әскери кафедра бастығы дене шынықтыру дайындығын тексеруден табысты өткен медициналық ЖОО бітірушісіне осы Қағидаларға "Жеке іс құжаттарының тізбесі" деген 3-1-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесін қоса беріп, жеке іс ресімдейді.
Жеке іске Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру үшін қажетті құжаттар қосымша қоса беріледі.
Медициналық ЖОО бітірушісінің қалыптастырылған жеке ісі әскери-медициналық қамтамасыз етуге жауапты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – БӘМБ) жіберіледі.
53-5. Медициналық ЖОО бітірушілерін әскери интернатураға конкурстық іріктеуді жүзеге асыру үшін БӘМБ-да мүшелер мен хатшыдан тұратын тақ санда комиссия (бұдан әрі – БӘМБ комиссиясы) құрылады.
БӘМБ комиссиясы жұмысты ұйымдастырып, медициналық ЖОО бітірушісінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін жібереді.
БӘМБ комиссиясы жұмысты ұйымдастырып, медициналық ЖОО бітірушісінің тиісті құжаттарын ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жүргізу үшін жібереді.
53-6. Арнайы тексеру нәтижесін алғаннан кейін медициналық ЖОО бітірушілерін әскери интернатураға іріктеуді БӘМБ комиссиясы барлық оқу кезеңіндегі үлгерімнің (өндірістік практика үшін бағаны ескеріп) орташа баллына және дене шынықтыру дайындығын тексеру нәтижесіне сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырады.
Конкурстық іріктеу БӘМБ комиссиясының хаттамасында ресімделетін бітірушілердің ең жоғары балдан ең төменгі балға дейінгі балдық рейтингін жасап, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды: "әскери интернатураға іріктелді", "бас тартылды".
Әскери интернатураға түсу үшін рейтингтегі бірінші нөмірден квота саны бойынша бөлінген орын санына сәйкес келетін нөмір бойынша медициналық ЖОО бітірушілері іріктеледі. Квотаның жалпы санынан 10%-ға дейін арттыруға жол беріледі.

В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в военные институты преимущественное право имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.
Секретарем комиссии ГВМУ их решение доводится до каждого выпускника медицинского ВУЗа, подавшего документы для поступления в военную интернатуру, посредством электронного сообщения, протокол комиссии ГВМУ размещается на интернет ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.
53-7. Протокол комиссии ГВМУ и личные дела выпускников медицинского ВУЗа, отобранных в военную интернатуру, направляются в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы для присвоения первого воинского звания офицерского состава "лейтенант медицинской службы запаса", в соответствии Правилами прохождения воинской службы.
Личные дела выпускников медицинских ВУЗов, не прошедших конкурсный отбор, направляются обратно в военные кафедры.
53-8. После издания приказа Министра обороны Республики Казахстан о присвоении первого воинского звания офицерского состава, структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы выписку из приказа и личные дела выпускников медицинского ВУЗа, отобранных в военную интернатуру, направляют в военный институт.
53-9. Военный институт после получения личных дел выпускников медицинского ВУЗа, отобранных в военную интернатуру, оповещают их о необходимости прибытия в военный институт к 29 июля года приема для зачисления.
Выпускник медицинского ВУЗа зачисленный на обучение в военный институт, заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником военного института на срок обучения в военной интернатуре и на десять лет воинской службы после его окончания.
Отдел кадров (подразделение по работе с персоналом) военного института в течение 7 (семи) рабочих дней после зачисления в военный институт направляет выписки из приказа о зачислении в местные органы военного управления, где выпускник медицинского ВУЗа состоит на воинском учете.
Глава 5. Прием в военные учебные заведения, реализующие образовательные программы послевузовского образования
54. В Национальный университет обороны Республики Казахстан (далее – НУО) поступают лица в соответствии со статьей 39-1 Закона.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра обороны РК от 29.01.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Начальники структурных подразделений МО РК, Генерального штаба, главных управлений Вооруженных Сил Республики Казахстан, главнокомандующие видами, командующие войсками региональных командований, родами войск ВС РК, командиры воинских частей (начальники учреждений) проводят предварительный отбор кандидатов, их профессионально-психологическое тестирование и рассмотрение на заседаниях аттестационных комиссий.
Списки отобранных кандидатов направляются в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы, до 1 апреля года приема.
Предварительный отбор и прием на факультет "Военной дипломатической академии" НУО по специальности "Аналитическая работа в военном деле" осуществляет войсковая часть 14776.

Әскери институттарға қабылдау конкурсын өткізу кезінде көрсеткіштер бірдей болған жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы болады.
БӘМБ комиссиясының хатшысы олардың шешімін әскери интернатураға түсу үшін құжаттар тапсырған медициналық ЖОО-ның әрбір бітірушісіне электрондық хабарлама арқылы жеткізеді, БӘМБ комиссиясының хаттамасы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылады.
53-7. БӘМБ комиссиясының хаттамасы және әскери интернатураға іріктелген медициналық ЖОО бітірушілерінің жеке істері Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру үшін кадр жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.
Конкурстық іріктеуден өтпеген медициналық ЖОО бітірушілерінің жеке істері қайтадан әскери кафедраларға жіберіледі.
53-8. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру туралы бұйрығы шығарылғаннан кейін кадр жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі бұйрықтан үзіндіні және әскери интернатураға іріктелген медициналық ЖОО бітірушісінің жеке ісін әскери институтқа жібереді.
53-9. Әскери институт әскери интернатураға іріктелген медициналық ЖОО бітірушілерінің жеке істерін алғаннан кейін оларды қабылдау үшін қабылдау жылының 29 шілдесіне қарай әскери институтқа келу қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Әскери институтқа оқуға қабылданған медициналық ЖОО бітірушісі әскери институт бастығымен әскери интернатурада оқу мерзіміне және ол аяқталғаннан кейін әскери қызметтің он жылына әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды.
Әскери институттың кадр бөлімі (персоналмен жұмыс істеу бөлімшесі) әскери институтқа қабылданғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде медициналық ЖОО бітірушісі әскери есепте тұрған жергілікті әскери басқару органына қабылдау туралы бұйрықтан үзіндіні жібереді.
5-тарау. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына қабылдау
54. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетіне (бұдан әрі – ҰҚУ) адамдар Заңның 39-1-бабына сәйкес оқуға түседі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 29.01.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. ҚР ҚМ, Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің, ҚР ҚК бас басқармаларының бастықтары, ҚР ҚК әскер түрлерінің бас қолбасшылары, өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінің, әскер тектерінің қолбасшылары, әскери бөлім командирлері (мекеме бастықтары) кандидаттарды алдын ала іріктейді, оларды кәсіптік-психологиялық тестілеуден өткізеді және аттестаттау комиссиясының отырысында қарайды.
Іріктелген кандидаттар тізімі оқуға қабылдау жылының 1 сәуіріне дейін кадр жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.
Әскери істегі талдау жұмысы" мамандығы бойынша ҰҚУ "Әскери дипломатиялық академия" факультетіне алдын ала іріктеуді және қабылдауды 14776 әскери бөлімі жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Списки кандидатов, поступающих для обучения в магистратуру оперативно-тактического уровня и докторантуру НУО, формируются структурным подразделением МО, курирующим вопросы кадровой работы и утверждаются первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба ВС РК в срок до 1 мая года приема на основании Плана набора.
После утверждения списки в магистратуру оперативно-тактического уровня и в докторантуру направляются в НУО для проведения вступительных экзаменов.
Списки кандидатов, поступающих для обучения в магистратуру НУО оперативно-стратегического и стратегического уровней, формируются до 25 мая года приема структурным подразделением МО, курирующим вопросы кадровой работы на основе заявок, поступающих от заместителей МО РК по направлениям и до 30 июня представляются в Высшую аттестационную комиссию (далее – ВАК) для проведения конкурсного отбора и собеседования.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-1. Конкурсный отбор лиц, поступающих в магистратуру оперативно-стратегического и стратегического уровней управления осуществляется ВАК.
До 10 июня года приема комиссия ВАК рассматривает списки кандидатов и определяет дату проведения собеседования с кандидатами.
Собеседование проводится в офлайн формате, с прибытием поступающих, но не позднее 25 июня.
По результатам проведенного собеседования, комиссия путем голосования определяют лиц, прошедших конкурсный отбор и рекомендованных к поступлению. Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом заседания ВАК.
При равном количестве голосов решающим является голос председателя ВАК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Требования к поступающим в профильную магистратуру по оперативно-тактическому уровню управления:
1) наличие высшего образования и не менее 2 лет прохождения службы на должностях заместителя командира батальона, ему равных и выше;

Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
56. ҰҚУ-ның жедел-тактикалық деңгейдегі магистратурасы мен докторантурасына оқуға түсетін кандидаттар тізімін ҚМ кадр жұмысына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі жасайды және оны Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығы Іріктеу жоспары негізінде қабылданған оқуға қабылдау жылының 1 мамырына дейін бекітеді.
Бекітілгеннен кейін жедел-тактикалық деңгейдегі магистратураға және докторантураға тізім қабылдау емтиханын өткізу үшін ҰҚУ-ға жіберіледі.
ҰҚУ-ның жедел-стратегиялық және стратегиялық деңгейдегі магистратурасына оқуға түсетін кандидаттар тізімін ҚМ кадр жұмысына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі ҚР ҚМ орынбасарларынан бағыттар бойынша түсетін өтінім негізінде оқуға қабылдау жылының 25 мамырына дейін жасайдыжәне 30 маусымға дейін конкурстық іріктеу және әңгімелесу үшін Жоғары аттестациялау комиссиясына (бұдан әрі – ЖАК) ұсынады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56-1. Басқарудың жедел-стратегиялық және стратегиялық деңгейі магистратурасына оқуға түсетін адамдарды конкурстық іріктеуді ЖАК жүзеге асырады.
ЖАК комиссиясы оқуға қабылдау жылының 10 маусымына дейін кандидаттар тізімін қарайды және кандидаттармен әңгімелесу күнін айқындайды.
Әңгімелесу оқуға түсуші түрде келіп, офлайн режимінде, бірақ 25 маусымнан кешіктірмей өткізіледі.
Өткізілген әңгімелесу нәтижесі бойынша комиссия дауыс беру арқылы конкурстық іріктеуден өткен және оқуға қабылдауға ұсыным жасалған адамдарды айқындайды. Конкурстық комиссияның шешімі ЖАКоғары аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Дауыстар саны тең болған кезде ЖАК төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Ескерту. 5-тарау 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Жедел-тактикалық басқару деңгейі бойынша бейіндік магистратураға оқуға түсушілерге қойылатын талаптар:
1) жоғары білімінің болуы және батальон командирінің орынбасары, оған тең және одан жоғары лауазымдарда кемінде 2 жыл қызмет өткеруі;

2) на отдельные специальности при наличии диплома с отличием о высшем образовании и не менее 1 года прохождения службы.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Требования к поступающим в профильную магистратуру по стратегическому и оперативно-стратегическому уровням управления:
1) наличие послевузовского образования;
2) не менее 2 лет прохождения службы на должностях командира бригады (базы), командира соединения, заместителя командующего регионального командования (рода войск), начальника отдела департамента МО РК или Генерального штаба ВС РК, начальника управления вида войск или главного управления ВС РК, им равных и выше.
58-1. Требования к поступающим для обучения по программам резидентуры:
1) наличие документа, указывающего квалификацию "врача";
2) не менее 1 года прохождения службы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 58-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Предварительный отбор в научную и педагогическую магистратуру по всем уровням управления осуществляется структурным подразделением среди поступающих, имеющих высшее образование, не менее 2 научных публикаций или одно учебное, учебно-методическое, методическое пособие.
60. В докторантуру принимаются поступающие, имеющие послевузовское образование, не менее 3 научных публикаций или 2 учебных пособий.
61. НУО разрабатывает примерный перечень вопросов по дисциплинам, выносимым на вступительные экзамены по профилю, и до 20 марта года приема проводят согласование с заказчиками.
В срок до 20 апреля года приема НУО направляет в адрес заказчиков перечень вопросов, выносимых на вступительные экзамены по профилю.
Сноска. Пункт 61 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Кандидатам, поступающим в НУО для подготовки и сдачи вступительных экзаменов, предоставляется учебный отпуск. Прибытие поступающих в НУО – не позднее 15 июня года приема. В период с 15 по 20 июня года приема в НУО организуются консультации по вступительным экзаменам.
Сноска. Пункт 62 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) жеке мамандықтарға жоғары білім туралы үздік дипломының болуы және кемінде 1 жыл қызмет өткеруі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Стратегиялық және жедел-стратегиялық басқару деңгейлері бойынша бейіндік магистратураға оқуға түсушілерге қойылатын талаптар:
1) жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы;
2) бригада (база) командирі, құрама командирі, өңірлік қолбасшылық (әскер тегі) қолбасшысының орынбасары, ҚР ҚМ немесе ҚР ҚК Бас штабы департаменті бөлімінің бастығы, ҚР ҚК түрі басқармасының немесе бас басқармасының бастығы, оларға тең және одан жоғары лауазымдарда кемінде 2 жыл қызмет өткеруі.
58-1. Резидентура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілерге қойылатын талаптар:
1) "дәрігер" біліктілігін көрсететін құжаттың болуы;
2) қызмет өткеру уақыты кемінде 1 жыл.
Ескерту. 58-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Барлық басқару деңгейлері бойынша ғылыми және педагогикалық магистратураға алдын ала іріктеуді жоғары білімі, кемінде 2 ғылыми жариялымы немесе бір оқу, оқу-әдістемелік, әдістемелік оқу құралы бар оқуға түсушілер арасынан құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
60. Докторантураға жоғары оқу орнынан кейінгі білімі, кемінде 3 ғылыми жариялымы немесе 2 оқу құралы бар оқуға түсушілер қабылданады.
61. ҰҚУ бейіні бойынша оқуға түсу емтихандарына шығарылатын пәндер бойынша сұрақтардың үлгілік тізбесін әзірлейді және қабылдау жылының 20 наурызына дейін тапсырыс берушілермен келісуді жүргізеді.
ҰҚУ қабылдау жылының 20 сәуіріне дейінгі мерзімде тапсырыс берушілердің мекенжайына бейіні бойынша оқуға түсу емтихандарына шығарылатын сұрақтардың тізбесін жолдайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Оқуға түсу емтихандарына дайындалу және тапсыру үшін ҰҚУ-ға түсетін кандидаттарға оқу демалысы беріледі. Оқуға түсушілер ҰҚУ-ға қабылдау жылының 15 маусымынан кешікпей келуге тиіс. Қабылдау жылының 15 – 20 маусымы кезеңінде ҰҚУ-да оқуға түсу емтихандары бойынша консультациялар ұйымдастырылады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

63. Приемная комиссия НУО проверяет у поступающих подлинники документов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
64. Прием в НУО осуществляется на основании вступительных экзаменов:
1) в магистратуру:
по профилю;
по физической подготовке;
2) в докторантуру:
по профилю;
по иностранному языку;
3) для обучения по программам резидентуры - по профилю специальности резидентуры.
Для приема вступительных экзаменов для обучения по программам резидентуру заказчик вправе привлекать представителей организации высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения, университетских больниц, а также в национальных и (или) научных центров, научно-исследовательских институтов, аккредитованных в качестве баз резидентуры.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Сдача каждого вступительного экзамена допускается только один раз. Поступающий, не сдавший предыдущий экзамен, к следующему экзамену не допускается.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Председатель приемной комиссии до 15 июня года приема утверждает график сдачи вступительных экзаменов в период с 20 по 30 июня года приема включительно.
Сноска. Пункт 66 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Экзамен по физической подготовке включает прием нормативов по физической подготовке для военнослужащих, в соответствии с Приказом № 195 и проводится представителями структурного подразделения Генерального штаба ВС РК, курирующего вопросы физической подготовки.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Программы экзаменов по профилю включают Перечень вопросов и определяют порядок проведения экзамена и критерии оценивания поступающих.
Экзаменационные билеты формируются экзаменационными комиссиями по профилю.
До 1 мая года приема главнокомандующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), начальники структурных подразделении МО РК, ГШ ВС РК, других войск и воинских формирований РК представляют в НУО кандидатов для включения в проект приказа об утверждении составов экзаменационных комиссий.
Составы экзаменационных комиссий утверждаются приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК в срок до 10 июня года приема, состоящие из не менее трех человек, и формируются:

63. ҰҚУ қабылдау комиссиясы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес оқуға түсушілер құжаттарының түпнұсқаларын тексереді.
64. ҰҚУ-ға қабылдау оқуға түсу емтихандары негізінде жүзеге асырылады:
1) магистратураға:
бейіні бойынша;
дене шынықтыру дайындығы бойынша;
2) докторантураға:
бейіні бойынша;
шет тілі бойынша;
3) резидентура бағдарламасы бойынша оқу үшін – резидентура мамандығының бейіні бойынша.
Резидентура бағдарламасы бойынша оқу үшін оқуға түсу емтихандарын қабылдау үшін тапсырыс беруші денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, резидентура базасы ретінде аккредиттелген университеттік аурухананың, сондай-ақ ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтың, ғылыми-зерттеу институтының өкілдерін тартуға құқылы.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Әрбір оқуға түсу емтиханын тек бір рет тапсыруға жол беріледі. Алдыңғы емтиханды тапсырмаған оқуға түсуші келесі емтиханға жіберілмейді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдау жылының 15 маусымына дейін оқуға түсу емтихандарын тапсыру кестесін қабылдау жылын қоса алғанда 20 – 30 маусым кезеңінде бекітеді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Дене шынықтыру дайындығы бойынша емтихан әскери қызметшілер үшін № 195 бұйрыққа сәйкес дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді қабылдауды қамтиды және оны дене шынықтыру дайындығы мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшесінің өкілдері жүргізеді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Бейіні бойынша емтихан бағдарламалары сұрақтар тізбесін қамтиды және емтиханды өткізу тәртібі мен оқуға түсушілерді бағалау өлшемшарттарын айқындайды.
Емтихан билеттерін бейіні бойынша емтихан комиссиялары жасайды.
Қабылдау жылының 1 мамырына дейін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлерінің бас қолбасшылары (бұдан әрі – ҚР ҚК), ҚР ҚМ, ҚР ҚК БШ құрылымдық бөлімшелерінің, ҚР басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының бастықтары ҰҚУ-ға емтихан комиссияларының құрамдарын бекіту туралы бұйрық жобасына қосу үшін кандидаттарды ұсынады.
Кемінде үш адамнан тұратын емтихан комиссиясының құрамы қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығымен бекітіледі және:

1) в магистратуру, резидентуру – из числа представителей заказчиков;
2) в докторантуру – из числа военнослужащих (служащих), имеющих послевузовское образование.
Секретари экзаменационных комиссий назначаются из числа профессорско-преподавательского состава НУО.
Для организации работы приемной и экзаменационных комиссий НУО разрабатывает Положение о порядке проведения вступительных экзаменов в Национальном университете обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 68 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра обороны РК от 29.01.2024 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Поступающие, набравшие положительные баллы по результатам вступительных экзаменов допускаются к конкурсному отбору по специальности, с учетом утвержденного количества мест для других ведомств, согласно плану набора, в соответствии с рейтингом и проводится приемной комиссией до 30 июня года приема.
Сноска. Пункт 69 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-1. Конкурсный отбор поступающих в резидентуру осуществляется путем суммативного оценивания результатов обучения в интернатуре (GPA), итоговой государственной аттестации (ИГА) интернатуры и вступительного экзамена по специальности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 69-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. При поступлении в докторантуру с использованием дистанционного обучения кандидатов из числа руководства Министерства обороны (заместителей Министра обороны, начальника Генерального штаба) и НУО (начальника и его заместителей), в состав экзаменационной комиссии дополнительно включаются представители сторонних организаций, имеющих послевузовское образование и опыт работы в сфере обороны и военной безопасности не менее пяти лет.
Сноска. Пункт 70 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-1. В период работы приемной комиссии в НУО создается апелляционная комиссия. Состав апелляционной комиссии утверждается приказом начальника НУО.
Апелляционные комиссии создаются для рассмотрения заявлений поступающих, несогласных с результатами вступительных экзаменов.

1) магистратураға, резидентураға – тапсырыс беруші өкілдерінен;
2) докторантураға – жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар әскери қызметшілерден (қызметшілерден) қалыптастырылады.
Емтихан комиссияларының хатшылары ҰҚУ-дың профессор-оқытушы құрамы қатарынан тағайындалады.
Қабылдау және емтихан комиссиясының жұмысын ұйымдастыру үшін ҰҚУ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетінде қабылдау емтиханын өткізу тәртібі туралы ережені әзірлейді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 29.01.2024 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
69. Қабылдау етихандарының нәтижесі бойынша оң балл жинаған оқуға түсушілер қабылдау жоспарына сәйкес басқа ведомстволар үшін бекітілген орындар санын ескере отырып, рейтингіге сәйкес мамандығы бойынша конкурстық іріктеуге жіберіледі және оны қабылдау комиссиясы қабылдау жылының 30 маусымына дейін жүргізеді.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-1. Резидентураға оқуға түсушілерді конкурстық іріктеу интернатурада білім алу (GPA), интернатураның қорытынды мемлекеттік аттестаттауы (ҚМА) және мамандық бойынша оқуға түсу емтиханының нәтижесін жиынтық бағалау арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 69-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Қорғаныс министрлігінің басшылығы (Қорғаныс министрінің, Бас штаб бастығының орынбасарлары) және ҰҚУ (бастығы және оның орынбасарлары) қатарынан кандидаттар қашықтан оқытуды пайдаланумен докторантураға оқуға түскен кезде емтихан комиссиясының құрамына жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар және қорғаныс пен әскери қауіпсіздік саласында кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар басқа ұйымдардың өкілдері қосымша енгізіледі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70-1. Қабылдау комиссиясының жұмысы кезеңіне ҰҚУ-да апелляциялық комиссия құрылады. Апелляциялық комиссияның құрамы ҰҚУ бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссиялар қабылдау емтихандарының нәтижесімен келіспеген оқуға түсушілердің өтініштерін қарау үшін құрылады.

Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии до 10.00 часов следующего календарного дня после объявления результатов вступительных экзаменов и рассматривается в тот же календарный день.
Апелляционная комиссия работает по каждому заявлению на апелляцию в индивидуальном порядке. В случае неявки поступающего на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляцию не рассматривается.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 70-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Исключен приказом Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. В НУО зачисляются поступающие, находящиеся в рейтинге по специальности с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест на специальность по плану набора, с учетом распределения мест по различным ведомствам.
Решение приемной комиссии объявляется до 10.00 часов 1 июля года приема и размещается в здании НУО в местах, доступных для всеобщего обозрения.
Сноска. Пункт 72 – в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. На основании решения приемной комиссии о зачислении и решения ВАК, структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы до 1 августа года приема издает приказ Министра обороны Республики Казахстан о зачислении в НУО.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра обороны РК от 31.01.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-1. Военнослужащий, зачисленный на обучение в НУО заключает контракт о прохождении воинской службы с начальником НУО:
1) в магистратуру, докторантуру, адъюнктуру – на срок обучения и на пять лет воинской службы после окончания военного учебного заведения либо до достижения предельного возраста состояния на воинской службе;
2) в резидентуру (клиническую ординатуру) - на десять лет воинской службы после окончания военного учебного заведения либо до достижения предельного возраста состояния на воинской службе.

Апелляцияға өтініш апелляциялық комиссия төрағасының атына қабылдау емтихандарының нәтижесі жарияланғаннан кейін келесі күнтізбелік күні сағат 10.00-ге дейін қабылданады және сол күнтізбелік күні қаралады.
Апелляциялық комиссия апелляцияға әрбір өтініш бойынша жеке жұмыс жасайды. Оқуға түсуші апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.
Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелері жалпы санының басым дауыс беруімен қабылданады. Дауыс саны тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы комиссия төрағасының және барлық мүшелерінің қолдары қойылған хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. Қағида 70-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. ҰҚУ-ға әртүрлі ведомстволар бойынша орындарды бөлуді ескере отырып, мамандығы бойынша рейтингіде бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша мамандыққа бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін тұрған оқуға түсушілер қабылданады.
Қабылдау комиссиясының шешімі қабылдау жылының 1 шілдесінде сағат 10.00-ге дейін жарияланады және ҰҚУ ғимаратында барлығына көрінетін жерде орналастырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. ҚР ҚМ-ның кадр жұмысына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі оқуға қабылдау туралы қабылдау комиссиясының шешімі және ЖАК шешімі негізінде оқуға қабылдау жылының 1 тамызына дейін ҚР ҚМ кадр жұмысына жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің ҰҚУ-ға оқуға қабылдау туралы бұйрығын шығарады.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 31.01.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-1. ҰҚУ-ға оқуға қабылданған әскери қызметші ҰҚУ бастығымен әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасайды:
1) магистратураға, докторантураға, адъюнктураға – оқу мерзіміне және әскери оқу орнын бітіргеннен кейін әскери қызметтің бес жылына не әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейін;
2) резидентураға (клиникалық ординатураға) – әскери оқу орнын бітіргеннен кейін әскери қызметтің он жылына не әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейін.

Сноска. Правила дополнены пунктом 73-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в НУО преимущественное право имеют лица, набравшие наиболее высокий балл по профильному экзамену.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 07.04.2022 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555) услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила структурное подразделение, курирующее вопросы военного образования, направляет информацию оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр и услугодателя о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
При получении отрицательного ответа от военного учебного заведения, информационная система "интеграционный шлюз мобилизационных ресурсов" (далее - ИШ) направляет запрос в Министерство здравоохранения о состоянии гражданина в нарко-, психо-, и противотуберкулезном диспансерном учете, а также состоянии его здоровья за последние 3 (три) года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 75 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. При выявлении оснований для отказа указанных в пункте 10 Перечня, сотрудник услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя уведомление об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 7-2 к настоящим Правилам.
В случае отказа услугодатель предварительно уведомляет услугополучателя об отказе в оказании услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позиции по предварительному решению.

Ескерту. 73-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. ҰҚУ-ға оқуға қабылдауға конкурс өткізу кезінде бірдей көрсеткіштер болған жағдайда бейінді емтихан бойынша анағұрлым жоғары балл жинаған адамдардың, бейінді емтихан бойынша бірдей көрсеткіштер болған жағдайда дене шынықтыру дайындығынан анағұрлым жоғары балл жинаған адамдардың басым құқығы бар.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 07.04.2022 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде әскери білім беру мәселесіне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына және көрсетілетін қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық актінің әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Әскери оқу орнынан теріс жауап алған кезде "жұмылдыру ресурсының интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ИШ) Денсаулық сақтау министрлігіне азаматтың нарко, псих- және туберкулезге қарсы диспансерлік есепте болуы, сондай-ақ оның соңғы 3 (үш) жылдағы денсаулық жағдайы туралы сұрау салуды жібереді.
Ескерту. 75-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Тізбенің 10-тармағында көрсетілген бас тарту үшін негіз анықталғанда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері осы Қағидаларға 7-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы алдын ала хабарлайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 76 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления. По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о возможности в восстановлении, либо отказе в восстановлении в военное учебное заведение. В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель обратиться повторно для получения государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 77 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов, представляемых поступающим в Школу
1. Заявление о приеме в произвольной форме с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), дата рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные родителей или законных представителей.
2. Копия свидетельства о рождении (подлинник для сверки).
3. Копия свидетельства об основном среднем образовании (подлинник и копия).
4. Фотографии размером 3х4 см-4 шт.
5. Медицинские документы и результаты медицинских исследований в соответствии с пунктом 33 Правил проведения военно-врачебной экспертизы.
6. Рекомендательное письмо директора образовательного учреждения с печатью.
7. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место в республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года.
8. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения:
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).

Ескерту. 76-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
77. Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі. Тыңдау нәтижесі бойынша көрсетілетін қызметті беруші әскери оқу орнына қайта қабылдау мүмкіндігі немесе қайта қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта өтініш жасайды.
Ескерту. 77-тармақпен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Мектепке оқуға түсуші ұсынатын құжаттар тізбесі
1. Оқуға түсушінің тегін, атын және әкесінің атын (бар болған кезде), туған күнін, тұрғылықты жерінің мекенжайын, ата-анасының немесе заңды өкілдерінің байланыс деректерін көрсетумен еркін нысанда оқуға қабылдау туралы өтініш.
2. Туу туралы куәлігі (түпнұсқасы және көшірмесі).
3. Негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқасы және көшірмесі).
4. Көлемі 3х4 см 4 фотосурет.
5. Медициналық құжаттар және Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасының 33-тармағына сәйкес медициналық зерттеулер нәтижелері.
6. Білім беру мекемесінің директорынан мөрі бар ұсыным хат.
7. Спорттық разрядты, ағымдағы жылғы орындаушылардың республикалық не халықаралық жарыстардағы, конкурстардағы, жалпы білім беру пәндері бойынша халықаралық олимпиададағы, сондай-ақ ағымдағы жылғы жалпы білім беру пәндері бойынша Президенттік не республикалық олимпиададағы жүлделі орнын растайтын құжат (бар болған кезде).
8. Жетім балалар және олардың ата-анасы құқықтарының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасының хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына, олардың қайтыс болды деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (шектеулі әрекетке қабілетті) деп танылуына байланысты, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған өзге де жағдайларда жалғыз немесе ата-анасының екеуініің қамқорлығынсыз қалған балалар ата-анасының қамқорлығынсыз қалған фактісін растайтын мынадай құжаттардың бірінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын) қосымша ұсынады:
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасын ата-ана құқықтарын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасын хабар-ошарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болды деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (шектеулі әрекетке қабілетті) деп тану туралы) сот шешімі.

9. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку из местного органа военного управления по месту жительства.
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные их законных представителей.
2. Удостоверения личности (подлинник для сверки), либо электронный документ из сервиса цифровых документов. До достижения, поступающего 16 (шестнадцатилетнего) возраста предоставляется копия свидетельства о рождении (подлинник для сверки).
3. Копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник).
4. Аттестат о среднем (полном) образовании, либо диплом о получении технического и профессионального образования, для Военного колледжа на базе основного среднего образования свидетельство об основном среднем образовании (подлинник и копия).
5. Сертификат ЕНТ (за исключением поступающих в Военные колледжи и лиц, прошедших (проходящих) срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор) с результатом не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не 3 баллов по каждому из остальных предметов).
6. Медицинская справка, выданная по форме 075/у утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – форма 75/у) и результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в ВУЗ:
общий анализ крови;
реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
общий анализ мочи;
рентгенография придаточных пазух носа;
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям);
флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве);
медицинскую карту амбулаторного пациента;
карту профилактических прививок.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца, мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия;
электроэнцефалография.

9. Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі комиссияларда есепте тұрмағаны туралы анықтама.
10. Әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан немесе мүгедектік алған, қызмет өткеру уақытында хабар-ошарсыз кеткен әскери қызметшілердің балалары тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органынан анықтама ұсынады.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
2-қосымша
Әскери колледжге және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орнына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Еркін нысандағы оқуға қабылдау туралы өтініш немесе оқуға түсетін адамның тегі, аты мен әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген баянат.
2. Жеке куәлік (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат. Оқуға түсетін адам 16 (он алты) жасқа толғанға дейін туу туралы куәліктің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) ұсынылады.
3. Әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағы, түпнұсқа).
4. Орта (толық) білім туралы аттестат не техникалық және кәсіптік білім алу туралы диплом, негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін – негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқа және көшірме).
5. ҰБТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетін және конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген (өткеретін) адамдарды қоспағанда) ҰБТ-ның 5 пәні бойынша нәтижесі кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 7 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл).
6. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (бұдан әрі – 075/у нысаны) және ӘОО-ға келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі:
жалпы қан талдауы;
мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция);
жалпы зәр талдауы;
мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы;
12 (он екі) бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша);
кеуде қуысы ағзасын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кешіктірілмей жүргізіледі;
бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар);
амбулаториялық пациенттің медициналық картасы;
профилактикалық екпе картасы.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшқыш мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүрегінің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қандағы қант деңгейін және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.

7. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор).
8. Фотографии размером 3х4 - 4 штук.
9. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).

7. Спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар конкурсында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (бар болса).
8. Өлшемі 3х4 фотосурет – 4 дана.
9. Ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі.

10. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор).
11. Справка о прохождении специальной проверки (за исключением лиц, поступающих в военный колледж на базе основного среднего образования).

10. Әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады.
11. Арнайы тексеруден өткені туралы анықтама (негізгі орта білім базасындағы Әскери колледжге оқуға түсетін адамдарды қоспағанда).

12. Лица, отслужившие срочную воинскую службу, дополнительно представляют в приемную комиссию:
-сертификат о прохождении конкурсного отбора в войсках.
Приложение 2-1 к Правилам
приема на обучение в военные
учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Нормативы по физической подготовке для поступления в Школы и Военный колледж на базе основного среднего образования
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар қабылдау комиссиясына қосымша:
-әскерде конкурстық іріктеуден өткені туралы сертификат береді.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
2-1-қосымша
Мектепке және Негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледжге оқуға түсу үшін дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтер
Ескерту. 2-1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Местные органы военного управления и военные учебные заведения.
2. Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
4.
Срок оказания государственной услуги
Не более 200 календарных дней (с 1 января по 20 июля)
5.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
6.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление услугополучателя о зачисление в кандидаты для поступления в военные учебные заведения МО РК, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1. Жергілікті әскери басқару органы мен әскери оқу орны.
2. "Электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
күнтізбелік 200 күннен аспайды (1 қаңтар – 20 шілде)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушыны ҚР ҚМ әскери оқу орнына оқуға түсуге кандидат ретінде қабылдау туралы хабардар ету не осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген жағдайда және негіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндірілетін төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда өндіріп алу тәсілі
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі

1. Услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов.
2. Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием рапортов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении через портал:
1) заполнение заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия характеристики с последнего места службы (работы или учебы);
3) форма № 075/у и результаты медицинских исследований проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в военные учебные заведения (общий анализ крови; реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис; общий анализ мочи; рентгенография придаточных пазух носа, электрокардиография в двенадцати отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям), флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования, анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве), медицинскую карту амбулаторного пациента, карту профилактических прививок;
В случае нахождения гражданина на учете в медицинских организациях психоневрологического, наркологического, противотуберкулезного и кожно-венерологического профиля, а также состояния на диспансерном учете по хроническим заболеваниям и перенесенным в течение последних двенадцати месяцев инфекционных и паразитарных заболеваний гражданин считается не годным к поступлению в ВУЗ.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия;
электроэнцефалография.
4) анкета и автобиография (заполняется в электронном виде для прохождения специальной проверки осуществляемая в соответствии с Законом об ОНБ РК);

1. Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күнін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін.
2. Порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күні өтініш жасаған кезде баянатты қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
9.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1. Портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті толтыру;
2) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеменің электрондық көшірмесі;
3) әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың 075/у-нысаны және әскери оқу орнына келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі (жалпы қан талдауы, мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция), жалпы зәр талдауы; мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы, он екі бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша), кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кеш емес жүргізіледі, бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар), амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, профилактикалық екпе картасы.
Азамат психоневрологиялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы және тері-венерологиялық бейіндегі медициналық ұйымда есепте тұрған, сондай-ақ соңғы он екі ай ішінде созылмалы ауыруы бойынша және инфекциялық және паразитарлық ауыруға шалдығуы бойынша диспансерлік есепте тұрған жағдайда ӘОО-ға оқуға түсуге жарамсыз деп саналады.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшу мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүректің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қант деңгейіне және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.
4) сауалнама және өмірбаян (ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес жүзеге асырылатын арнайы тексеруден өту үшін электрондық түрде толтырылады);

5) дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
6) дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
7) документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
Сведения о документах удостоверяющих личность, карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у (в случае наличия в базе ИС МЗ, при отсутствие прикладывается электронная копия), документов об образовании, результаты сдачи ЕНТ (для поступающих в военные институты), справки о наличии либо отсутствии сведений по учетом Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения (на себя и близких родственников) (для прохождения специальной проверки), сведения о прохождении воинской службы, а для военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно сведения с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел, справка о прохождение специальной проверки, копия военного билета (при наличие), справка об отсутствие судимости (на себя и близких родственников), свидетельство о смерти родителей, решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей, решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными) и цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

5) ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі;
6) әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады;
7) спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (болса);
Жеке басын растайтын құжаттар туралы мәліметтер, әскери оқу орнына түсетін азаматтың 075/у-нысаны (ДСМ АЖ базасында болған жағдайда, болмаған кезде электрондық көшірме қоса беріледі), білімі туралы құжаттар, ҰБТ-ны тапсыру нәтижесі (әскери институтқа оқуға түсетіндер үшін), Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есебі бойынша адам қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны не жасамағаны туралы анықтама (өзіне және жақын туыстарына) (арнайы тексеруден өту үшін), әскери қызмет өткеру туралы мәліметтер, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін қосымша кәмелетке толмағандар ісі бойынша бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмағаны туралы мәліметтер, арнайы тексеруден өткені туралы анықтама, әскери билет көшірмесі (болса), соттылығының болмауы туралы анықтама (өзіне және жақын туыстарына), ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәлік, ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі, ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, қайтыс болған деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі және графикалық файл түрінде өлшемі 30x40 миллиметр цифрлық фотосурет, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.

2. В случае обращения через услугодателя:
1) заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные родителей или их законных представителей;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя, до достижения поступающего шестнадцатилетнего возраста предоставляется свидетельства о рождении и (или) электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
3) копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник);
4) документы об образовании, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования свидетельство об основном среднем образовании (подлинник и копия);
5) сертификат ЕНТ (за исключением поступающих в Военные колледжи и лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор) с результатом не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 7 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов);
6) карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у и результаты медицинских исследований проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в военные учебные заведения (общий анализ крови; реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис; общий анализ мочи; рентгенография придаточных пазух носа, электрокардиография в двенадцати отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям), флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования, анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве), медицинскую карту амбулаторного пациента, карту профилактических прививок.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия; электроэнцефалография.
7) справка об отсутствии судимости, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно справка с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел;

2. Көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш жасаған жағдайда:
1) еркін нысанда жазылған оқуға түсетін адамның тегі, аты мен әкесінің аты (болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, ата-анасының немесе заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген қабылдау туралы өтініш немесе баянат;
2) көрсетілетін қызметті алушы жеке басын растайтын құжат, оқуға түсуші он алты жасқа толмаса, туу туралы куәлік көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) беріледі;
3) әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағы, түпнұсқа);
4) білімі туралы құжаттар, ал негізгі орта білім базасындағы Әскери колледж үшін негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқа және көшірме);
5) ҰБТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетін және конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда), ҰБТ-ның 5 пәні бойынша нәтиже – кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша – кемінде 7 балл және қалған әрбір пән бойынша – кемінде 3 балл).
6) Әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың 075/у-нысаны және әскери оқу орнына келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі (жалпы қан талдауы, мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция), жалпы зәр талдауы; мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы, он екі бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша), кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кеш емес жүргізіледі, бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар), амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, профилактикалық екпе картасы.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшу мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүрегінің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қандағы қант деңгейін және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.
7) соттылығының болмауы туралы анықтама, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмауы туралы қосымша анықтама;

8) документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
9) фотографии размером 30х40 миллиметров - 4 штук;
10) дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11) дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
12) справка о прохождении специальной проверки (за исключением лиц, поступающих в военный колледж на базе основного среднего образования);
13) лица, отслужившие срочную воинскую службу, дополнительно представляют в приемную комиссию:
- сертификат о прохождении конкурсного отбора в войсках.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2. Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
3. Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим приказом.

8) спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (болса);
9) өлшемі 3х4 миллиметр фотосурет – 4 дана;
10) ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі;
11) әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады;
12) арнайы тексеруден өткені туралы анықтама (негізгі орта білім базасындағы Әскери колледжге оқуға түсетін адамдарды қоспағанда);
13) мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар қабылдау комиссиясына қосымша:
әскерде конкурстық іріктеуден өткені туралы сертификат береді.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы.
3. Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы бұйрықта белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.

4. Отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о "не прохождении" специальной проверки.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя 8 (717)-256-53-60, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону, размещенному на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Приложение 3 Правилам
приема на обучение в военные
учебные заведения, подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Форма
Протокол решения приемной комиссии Военного колледжа
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2021 № 272 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комиссия в составе: Председатель комиссии: Заместитель председателя комиссии: Члены комиссии: Секретарь комиссии:
изучила и рассмотрела на своем заседании по приему кандидатов для поступления в Военный колледж результаты этапов отбора и постановила:
№ п/п
Ф И О
Дата рождения
Национальность
Состав семьи
Профессионально- психологический отбор
Физическая подготовка
Медицинское освидетельствование
Средний балл аттестата
Рейтинговый балл
Решение приемной комиссии
Примечание
От ец
Ма ть
Брат
Се стра
Итого зачислено – отказано – отказались –
Председатель приемной комиссии: Заместитель председателя приемной комиссии: Члены приемной комиссии: Секретарь приемной комиссии:
Приложение 3-1
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов личного дела
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление о приеме в произвольной форме с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), дата рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные свои и законных представителей.
2. Копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан в 2-х экземплярах.

4. Уәкілетті мемлекеттік органның арнайы тексеруден "өтпегені" туралы сұрау салуға теріс жауабы.
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшелігін ескеріп, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету белгісі туралы ақпаратты көрсетілетін қызмет берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған телефон арқылы алуға болады.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
Әскери колледж қабылдау комиссиясы шешімінің хаттамасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2021 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Комиссия құрамы:
Комиссия төрағасы:
Комиссия төрағасының орынбасары:
Комиссия мүшелері:
Комиссия хатшысы:
Әскери колледжге оқуға түсу үшін кандидаттарды қабылдау жөніндегі өз отырысында іріктеу кезеңдерінің нәтижелерін зерделеді және қарады және қаулы шығарды:
р/с №
Т А Ә
Туған жылы, күні, айы
Ұлты
Отбасы құрамы
Кәсіби-психологиялық іріктеу
Дене шынықтыру дайындығы
Медициналық куәландыру
Аттестаттың орташа балы
Рейтингілік балл
Қабылдау комиссиясының шешімі
Ескертпе
Әкесі
Шешесі
Ағасы
Апасы
Жиыны:
қабылданды –
бас тартылды –
бас тартты –
Қабылдау комиссиясының төрағасы:
Қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасары:
Қабылдау комиссиясының мүшелері:
Қабылдау комиссияның хатшысы:
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
3-1-қосымша
Жеке іс құжаттарының тізбесі
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Оқуға түсушінің тегі, аты мен әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, өзінің және заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген еркін нысандағы қабылдау туралы өтініш.
2. Қазақстан Республикасы азаматы жеке куәлігінің көшірмесі 2 данада.

3. Автобиография в 2-х экземплярах (написанная собственноручно и напечатанная).
4. Документ, об уровне успеваемости (средний балл успеваемости (GPA) за весь период обучения (с учетом оценок за производственную практику));
5. Выписка из ведомости сдачи нормативов по физической подготовке в соответствии с Приказом № 195.
6. Результаты медицинского освидетельствования, проведенного до начала учебных сборов в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
7. Документы, необходимые для проведения специальной проверки (анкета, фото с размером 3,5*4,5, копия удостоверения личности (своего и близких родственников), результаты медицинского обследования (из психоневрологического и наркологического диспансеров) об отсутствии противопоказании для работы с государственными секретами).
8. Документы, необходимые для присвоения первого воинского звания офицерского состава "лейтенант медицинской службы запаса" в соответствии с Правилами прохождения воинской службы.
9. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место в республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года.
10. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения:
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства.
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству
обороны Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Перечень документов для поступления в НУО
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Өмірбаяны (өз қолымен жазылған және терілген) 2 данада.
4. Үлгерім деңгейі туралы құжат (барлық оқу кезеңіндегі үлгерімнің орташа балы (GPA) (өндірістік практика үшін бағаны ескеріп).
5. № 195 бұйрыққа сәйкес дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді тапсыру ведомосынан үзінді.
6. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес оқу-жаттығу жиыны басталғанға дейін жүргізілген медициналық куәландыру нәтижесі.
7. Арнайы тексеру үшін қажетті құжаттар (сауалнама, өлшемі 3,5*4,5 фотосурет, жеке куәлік (өзінің және жақын туыстарының) көшірмесі, мемлекеттік құпиялармен жұмыс істеуге қарсы көрсеткіштің болмауы туралы медициналық тексеру нәтижесі (психоневрологиялық және наркологиялық диспансерден).
8. Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" офицер құрамының алғашқы әскери атағын беру үшін қажетті құжаттар.
9. Спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, орындаушылар конкурсында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша Президенттік не республикалық олимпиадада жүлделі орынды растайтын құжат (бар болса).
10. Ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі.
Әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама ұсынады.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
4-қосымша
ҰҚУ-ға оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан (подлинник для сверки).
2. Копия удостоверения личности офицера (при его наличии) (подлинник для сверки).
3. Справка о медицинском освидетельствовании с заключением военно-врачебной комиссии о годности к обучению, оформленная в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
4. Справка формы Ф-45 (справка для поступающих в военные учебные заведения составляется без ограничительной пометки "Для служебного пользования" и с оборотной стороны заверяется подписью командира части и гербовой печатью, регистрируется в несекретном делопроизводстве и выдается под роспись в журнале регистрации).
5. Документ, подтверждающий прохождение профессионально-психологического отбора, заверенный вышестоящим начальником (командиром).
6. Документ о высшем медицинском образовании (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
7. Копия свидетельства об окончании интернатуры и транскрипта на одном языке (на казахском/русском) с указанием GPA за интернатуру (в случае отсутствия GPA в транскрипте, претендент прикладывает подсчитанный GPA за интернатуру с подписью и печатью организации в которой обучался) и результата итоговой государственной аттестации (ИГА) интернатуры (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
8. Копия сертификата специалиста в области здравоохранения (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
Приложение 5
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня"
Перечень дисциплин, выносимых на вступительные экзамены в НУО
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование дисциплин
Форма проведения
Магистратура оперативно-тактический уровень управления
1.
Экзамен по профилю
устно-письменная
2.
Экзамен по физической подготовке
практическая
Магистратура стратегический и оперативно-стратегический уровни управления
1.
Экзамен по профилю
устно-письменная
2.
Экзамен по физической подготовке
практическая
Докторантура
1.
Экзамен по профилю
устно-письменная
2.
Экзамен по иностранному языку
устно-письменная
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего уровня
Перечень профильных предметов для поступающих в военные учебные заведения, реализующие образовательные программы высшего образования

1. Қазақстан Республикасы азаматы жеке куәлігінің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
2. Офицер жеке куәлігінің көшірмесі (бар болса) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
3. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасына сәйкес ресімделген оқуға жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бар медициналық куәландыру туралы анықтама.
4. Н-45 нысанындағы анықтама (әскери оқу орнына оқуға түсетіндер үшін анықтама "Қызмет бабында пайдалану үшін" шектеу белгісінсіз жасалады және артқы бетінде бөлім командирінің қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрмен расталады, құпия емес іс жүргізуде тіркеледі және тіркеу журналына қолын қойғызып беріледі).
5. Жоғарғы бастық (командир) куәландырған кәсіби-психологиялық іріктеуден өткенін растайтын құжат.
6. Жоғары медициналық білімінің болуы туралы құжат (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
7. Интернатураны аяқтағаны туралы куәлік және интернатура бойынша GPA көрсетіп, бір тілде (қазақша/орысша) жазылған транскрипт көшірмесі (транскрипте GPA көрсетілген болмаса, талапкер білім алған ұйымның қолтаңбасы мен мөрі қойылған интернатура бойынша есептелген GPA қоса беріледі) және интернатураның қорытынды мемлекеттік аттестаттауы (ҚМА) нәтижесі (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
8. Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының көшірмесі (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
5-қосымша
ҰҚУ-ға оқуға түсу емтихандарына шығарылатын пәндер тізбесі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Пәндер атауы
Өткізу нысаны
Магистратура жедел-тактикалық басқару деңгейі
1.
Бейіні бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
2.
Дене шынықтыру дайындығы бойынша емтихан
практикалық
Магистратура стратегиялық және жедел-стратегиялық басқару деңгейлері
1.
Бейіні бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
2.
Дене шынықтыру дайындығы бойынша емтихан
практикалық
Докторантура
1.
Бейіні бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
2.
Шет тілі бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан
Республикасының Қорғаныс
министрлігіне ведомстволық
бағынысты әскери оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
6-қосымша
Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін бейінді пәндер тізбесі

Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 28.07.2020 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра обороны РК от 26.06.2024 № 667 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование ВУЗа
Наименование профильных предметов
1.
Военный институт
Сухопутных войск
Математика и/или физика и/или география
2.
Военный институт Сил воздушной обороны
Математика и/или физика
Биология, химия (на военно-медицинские специальности)
3.
Военно-инженерный институт радиоэлектроники и связи
Математика и/или физика и/или информатика
4.
Зарубежные вузы
Биология, химия (на военно-медицинские специальности)
творческий экзамен (на музыкальные специальности)
иностранный язык (на переводческое дело)
Приложение 7
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Начальнику
военного учебного заведения
____________________________
(наименование военного
учебного заведения)
Заявление
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Я гражданин РК _____________________________________________________,
"____"______ ____ года рождения.
Прошу Вас зачислить меня в списки кандидатов для поступления в
"___________________________________________________________________"
и провести в отношении меня мероприятия по специальной проверке.
Приложение 7-1
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
№ _______________ "Регистрационный номер"
_________________ "Дата подачи заявления"
Уведомление о зачислении в кандидаты для поступления в военное учебное заведение
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдано __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он (она) является кандидатом для поступления в военное учебное
заведение ________________________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
Начальник военного учебного заведения
_________________________________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
_________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
Исполнитель _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон ___________________
Вам необходимо прибыть в ВУЗ в срок до "__" ____ текущего года
для прохождения этапов конкурсного отбора.
При себе иметь:

Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 28.07.2020 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 26.06.2024 № 667 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с №
ӘОО атауы
Бейінді пән атауы
1
Құрлық әскерлерінің Әскери институты
Математика және/ немесе физика және/ немесе география
Математика, география, биология
2
Әуе қорғанысы күштерінің әскери институты
Математика және/ немесе физика
Биология, химия (әскери-медициналық мамандық үшін)
3
Радиоэлектроника және байланыс әскери-инженерлік институты
Математика және/ немесе физика және/ немесе информатика
4
Шетел ӘОО-ы
Биология, химия (әскери-медициналық мамандық үшін)
шығармашылық емтихан (музыкалық мамандық үшін)
шет тілі (аударма ісі үшін)
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
7-қосымша
Әскери оқу орнының бастығына
____________________________
________________________
(әскери оқу орнының атауы)
Өтініш
Ескерту. Қағидалар 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен "____"______ ____ туған ҚР азаматы __________________________.
Сізден мені "_____________________________________________" оқуға түсу үшін кандидаттар тізіміне қосуыңызды және маған қатысты арнайы тексеру іс-шараларын жүргізуіңізді сұраймын.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
7-1-қосымша
"Тіркеу нөмірі" №__________________________
"Өтініш берілген күн" ____________
Әскери оқу орнына оқуға түсу үшін кандидатқа қабылдау туралы хабарлама
Ескерту. Қағидалар 7-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
оның________________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
әскери оқу орнына оқуға түсу үшін кандидат болып табылатыны туралы берілді.
Әскери оқу орнының бастығы
_______________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
_______________________________________
(әскери атағы, инициалдары мен тегі)
Орындаушы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефоны ___________________
Сіз ағымдағы жылғы "__" ____ дейінгі мерзімде конкурстық іріктеу кезеңінен өту үшін
ӘОО-ға келуіңіз қажет.
Өзіңізбен бірге:

1. Оригинал документа об окончании среднего (высшего) образования
(аттестат или диплом);
2. Копию свидетельства о рождении.
Данный документ согласно статьи 7 Закона "Об электронном документе
и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 7-2
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные
Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Уведомление
Уведомление об отказе в зачислении в кандидаты для поступления в военное учебное заведение
Сноска. Правила дополнены приложением 7-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 02.04.2025 № 351 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
(наименование государственной услуги)
В соответствии с ___________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
уведомляем об отказе в зачислении в кандидаты для поступления в военное
учебное заведение: _________________________________________________
(детальная причина)
Начальник военного учебного заведения
__________________________________________________________________
(наименование военного учебного заведения)
__________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия и инициалы)
Исполнитель ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон ___________________
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 35
Перечень
утративших силу некоторых приказов
Министра обороны Республики Казахстан
1. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 327 "Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11617, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 23 июля 2015 года, в газетах "Казахстанская правда" от 23 июля 2015 года № 138 (28014), "Егемен Қазақстан" от 23 июля 2015 года № 138 (28616).
2. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 328 "Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11609, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 23 июля 2015 года, в газетах "Казахстанская правда" от 23 июля 2015 года № 138 (28014), "Егемен Қазақстан" от 23 июля 2015 года № 138 (28616).

1. Орта (жоғары) білім туралы құжаттың түпнұсқасы (аттестат немесе диплом);
2. Туу туралы куәліктің көшірмесі болуға тиіс.
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Заңның 7-бабына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдей.
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
7-2-қосымша
Әскери оқу орнына оқуға түсу үшін кандидатқа қабылдау туралы хабарлама
Ескерту. Қағидалар 7-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 02.04.2025 № 351 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________
(мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы)
Сізге __________________________________________________________
___________________________________________ сәйкес Әскери оқу орнына
оқуға түсу үшін кандидатқа қабылдау туралы бас тартылғаны туралы хабарлаймыз.
Қызметті көрсетуден бас тарту себебі:
_______________________________________
(егжей-тегжейлі себеп)
Әскери оқу орнының бастығы
____________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы)
_______________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары мен тегі)
Орындаушы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефоны ______________________________________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 327 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11617 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2015 жылғы 23 шілдеде № 138 (28616) "Егемен Қазақстан", 2015 жылғы 23 шілдеде № 138 (28014) "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған);
2. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 328 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11609 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2015 жылы 23 шілдеде № 138 (28616) "Егемен Қазақстан", 2015 жылы 23 шілдеде № 138 (28014) "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған);

3. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 330 "Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан, реализующие общеобразовательные учебные программы общего среднего образования с дополнительными программами по военной подготовке" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11614, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 23 июля 2015 года, в газетах "Казахстанская правда" от 23 июля 2015 года № 138 (28014), "Егемен Қазақстан" от 23 июля 2015 года № 138 (28616).
4. Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 331 "Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11616, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 23 июля 2015 года, газетах "Казахстанская правда" от 23 июля 2015 года № 138 (28014), "Егемен Қазақстан" от 23 июля 2015 года № 138 (28616).

3. "Әскери даярлық бойынша қосымша бағдарламалармен жалпы орта білімнің жалпы білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 330 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11614 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2015 жылғы 23 шілдеде № 138 (28616) "Егемен Қазақстан", 2015 жылғы 23 шілдеде № 138 (28014) "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған);
4. "Техникалық және кәсіптік білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 331 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11616 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2015 жылғы 23 шілдеде № 138 (28616) "Егемен Қазақстан", 2015 жылғы 23 шілдеде № 138 (28014) "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған).