Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 926 қаулысы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасының  әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтік жоспарларын әзiрлеу ережесiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспары (бұдан әрі - Жоспар) мынадай құрамда бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының жай-күйi және 2004-2006 жылдарға арналған перспективалары туралы баяндама (1 бөлiм);
қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар тiзбесi (2-бөлiм);
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың 2004-2006 жылдарға арналған тiзбесi (3-бөлiм);
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттiк реттеуiштерi (4-бөлiм).
2. Жоспар құрамында Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған аса маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы (5-бөлiм) бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Жоспарды дайындау процесiнде әзiрлеген ұлттық компанияларды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған негiзгi бағыттары (6-бөлім) назарға алынсын.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi тиiстi облыстар мен қалалардың мәслихаттарына заңнамада белгіленген тәртiппен әлеуметтiк-экономикалық дамудың 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспарларының бекiтуге уақтылы енгiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
5. Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы және Жоспардың іске асырылу барысы туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін тоқсан сайын хабардар етсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 12 қыркүйектегі
N 926 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық
дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк
жоспары 1-бөлім. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған жай-күйі мен перспективалары туралы баяндама
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған индикативтiк жоспары (бұдан әрi - Жоспар) "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының экономикалық-әлеуметтiк дамуының индикативтік жоспарларын әзiрлеудiң ережесiне сәйкес әзiрлендi.

Об Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 926
В соответствии с Правилами разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными  постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы (далее - План) в составе:
доклад о состоянии и перспективах социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы (раздел 1);
перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ (раздел 2);
перечень инвестиционных проектов на 2004-2006 годы в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ (раздел 3);
государственные регуляторы социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы (раздел 4).
2. Одобрить в составе Плана прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы (раздел 5).
3. Принять к сведению разработанные Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в процессе подготовки Плана основные направления развития национальных компаний на 2004-2006 годы (раздел 6).
4. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить своевременное внесение на утверждение в маслихаты соответствующих областей и городов в установленном законодательством порядке индикативных планов социально-экономического развития на 2004-2006 годы.
5. Министерству экономики и бюджетного планирования совместно с центральными исполнительными и иными государственными органами ежеквартально информировать Правительство Республики Казахстан о социально-экономическом развитии страны и ходе реализации Плана.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2003 года N 926
Индикативный план социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Введение
Индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы (далее - План) разработан в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе" и в соответствии с Правилами разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными  постановлением Правительства Республики Казахстан N 647 от 14 июня 2002 года.

Жоспар сыртқы және iшкi факторларға қарай 2004-2006 жылдарға арналған экономиканы дамытудың қарқындарын негiздейдi және орталық және жергiлiктi органдардың экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларын дамыту үшiн қолайлы жағдайлар жасау саласындағы iс-қимылын айқындайды.
Жоспар стратегиялық жоспарларда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жолдауларында және Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасында айқындалған міндеттерге қол жеткiзу және басымдықтарды iске асыру үшiн экономика салаларын дамыту саласындағы 2004-2006 жылдарға арналған мiндеттердi және оларды шешу жолдарын айқындайды.
Құжат мынадай бөлiмдерден тұрады:
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған жай-күйі мен перспективалары туралы баяндама;
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы;
Жоспарланып отырған кезеңде оларды қаржыландыру көлемдерiн анықтай отырып, қолданыстағы және әзiрленетін мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбесi;
Қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк, салалық (секторалдық) бағдарламалар бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесi;
Қазақстан Республикасы Президентiнің және Қазақстан Республикасы Yкiметiнің шешiмдерiмен айқындалатын әлеуметтiк-экономикалық дамудың мемлекеттік реттеуiштерi.
Жоспарды iске асыруды орталық және жергіліктi бacқapу органдары қабылданған мемлекеттiк, салалық (секторалдық) даму бағдарламаларына сәйкес қамтамасыз етедi. Бұл ретте Үкiметтiң құзыретiне енетiн iс-шаралар 2004 жылдың басына дейiн Үкiметтің Iс-шаралар жоспарында, ал министрлiктердiң, агенттiктердiң, облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнің құзыретіне енетiн мәселелер бойынша - нақты даму бағдарламаларын iске асыру жоспарларында жүйелендiрiлетiн болады.
Республикалық бюджеттен инвестицияларды және оларға теңестiрiлген қаражатты 2004-2006 жылдарға арналған әрбiр даму бағдарламалары бойынша даму бюджетi қаражатының лимитi шеңберiнде Республикалық бюджет комиссиясы қарады. Кейiнгi жылдары 2005-2006 жылдарға арналған инвестициялардың мөлшерi Жоспарларды қалыптастыру шеңберiнде нақтыланатын болады.
Әлеуметтiк-экономикалық дамудың 2005-2006 жылдарға арналған маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы 2004 жылдарда экономиканың жұмыс iстеу нәтижелерi бойынша қайта қаралуы мүмкін.
1. 2004-2006 жылдары әлемдiк экономиканың
дамуын талдау және ел экономикасының дамуына
сыртқы факторлардың әсерiн бағалау
Ifo Германия қаржы-экономикалық зерттеулер институтының бағалауы бойынша ағымдағы жылдың II тоқсанында әлемдiк экономика ахуалы қолайсыз күйiнде сақталды: оның өсу белгiлерi байқалған жоқ. Ирактағы соғыстың аяқталуы әлемдiк экономиканың дамуына импульс әкеледi деген үмiт ақталған жоқ, ал типтiк емес өкпе қабынуы эпидемиясы, әсiресе Азияда, мазасыздық толқынын әкелдi, ол таяу айларда жекелеген салалардың қызметiне терiс ықпал ететiн болады.
Әлемдік экономиканы өсірудің 2003 жылға арналған
болжамдары туралы көрсеткішті қағаз мәтінінен қараңыз

План обосновывает темпы развития экономики на 2004-2006 годы в зависимости от внешних и внутренних факторов и определяет действия центральных и местных органов государственного управления в области создания благоприятных условий для развития частного и государственного секторов экономики.
План определяет задачи на 2004-2006 годы в области развития отраслей экономики и пути их решения для достижения целей и реализации приоритетов, определенных в стратегических планах, посланиях Президента Республики Казахстан к народу Казахстана и Программе Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы.
Документ состоит из следующих разделов:
Доклад о состоянии и перспективах социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы;
Прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы;
Перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ, с определением объемов их финансирования в планируемом периоде;
Перечень инвестиционных проектов в разрезе действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных) программ;
Государственные регуляторы социально-экономического развития, определяемые решениями Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Реализация Плана обеспечивается центральными и местными органами управления в соответствии с принятыми государственными, отраслевыми (секторальными) программами развития. При этом мероприятия, входящие в компетенцию Правительства будут до начала 2004 года систематизированы в Плане мероприятий Правительства, а вопросы, входящие в компетенцию министерств, агентств, акимов областей, городов Астана и Алматы - в планах реализации конкретных программ развития.
Инвестиции из республиканского бюджета и средств, приравненных к ним по каждой программе развития на 2004-2006 годы, рассмотрены Республиканской Бюджетной Комиссией в рамках лимита средств бюджета развития. В последующие годы размеры инвестиций на 2005-2006 годы будут уточняться в рамках формирования Планов.
Прогноз важнейших показателей социально-экономического развития на 2005-2006 годы может быть пересмотрен по результатам функционирования экономики за 2004 год.
1. Анализ развития мировой экономики и оценка влияния внешних факторов на развитие экономики страны в 2004-2006 годах
По оценкам германского института финансово-экономических исследований Ifo, во II квартале текущего года климат мировой экономики сохранялся неблагоприятным: признаков восстановления ее роста не наблюдалось. Ожидания, что окончание войны в Ираке придаст импульс развитию мировой экономики, не оправдались, а эпидемия атипичной пневмонии создала волну беспокойства, особенно в Азии, которая будет отрицательно сказываться на деятельности отдельных отраслей в ближайшие месяцы.
Прогнозы роста мировой экономики на 2003 год
график
(см. на бумажном варианте)

Word Economic Outlook сәуірдегі баяндамасында Халықаралық Валюта Қоры (ХВҚ) сол сияқты 2003 ж. әлемдік сауданы өсіру қарқындарының болжамын 6,1 %-дан 4,3 %-ға дейiн төмендеттi, 2004 жылы бұл көрсеткiш 6,1 % деңгейiнде күтiледi.
Сонымен қатар Conference Board беделдi талдау орталығының бағалауы бойынша Американың экономикасы белсендiлiктi қалпына келтiру белгiлерiн көрсете бacтады.
Conference Board есептейтiн, Америка экономикасының негiзгi көрсеткiштерi серпінін сипаттайтын индекс мамырда 1 %-ға өстi (талдаушылар 0,7 %-ға өсiмдi болжаған болатын). Осы айдың қорытындылары бойынша он индикатордың сегiзi өстi, жұмыспен қамтудың өсуi сияқты көрсеткiштер жай-күйiнің негiзiнде жұмыс iстелген сағаттардың жалпы санын Conference Board индексi есептеп шығарады. Бұл ретте, алдыңғы айдың қорытындылары бойынша индекстің өсуi 0,1 %-ды құрады.
Америка Құрама Штаттарының Федералдық резервтiк жүйесi есептеп шығаратын доллардың "күш индексi" сауда ағындарының серпiнi негiзiнде наурыз айынан бастап 5 %-ға құлдырап үлгердi. Америка Құрама Штаттары (бұдан әрi - АҚШ) сыртқы сауда әріптестерiнің ұлттық валюталарына қатысы бойынша доллар одан да жылдам құлдырады. Мәселен, мамыр айынан бастап доллар евроға қатысы бойынша өз құнының 25 %-ын жоғалтты.
Америка компанияларының акцияларына келсек, олардың белгiленiмдерi керi бағытта, яғни жоғары жылжуда. Мәселен, осы жылдың мамыр айынан бастап S&P индексi 6 %-ға өстi.
Еуропа орталық банкiнің болжамына сәйкес 2003 жылы Еуроаймақ экономикасының өсуi 0,4-1 %-ды құрайды. Алдыңғы болжам 1,1 - 2,1 %-ға өсiмдi ұйғарған.
Евро ұстанымын мүлтiксiз нығайту еуропалық экспорттаушылардың бәсекеге қабілеттілігін төмендете отырып өңiр экономикасына қауіп төндiре бастады. Осы жылдың II тоқсанында евро бағамы 1,1911 долл. жеттi, ал өткен жылдың соңғы 12 айы iшiнде евро долларға қатысы бойынша 28 %-ға өстi. Талдаушылардың бағалауы бойынша евро бағамының ағымдағы өсiмi Еуроаймақ елдерінің мемлекеттiк облигацияларына өспелi сұранымға негiзделген.
"Business Week" жариялаған ақпарат бойынша Азия-Тынық мұхит өңiрi елдерi (бұдан әрi - АТӨ) 2002 жылы халықаралық экономикалық процесте жетекшi жағдайда ие болды. Бұл ретте Оңтүстiк Азия елдерінің экономикасы 2002 жылы орта есеппен 5,4 %-ға, яғни әлемдiк экономиканың өсiмiне қарағанда, үш еседен асаға артты.
Перспективада бәрiнен бұрын оның бәсекеге қабiлеттiлiгiне, тиiмдi және сауатты экономикалық саясатты қолдау кезінде iшкi рыноктағы жақсы сұранысқа негiзделген өңiр экономикасын одан әрi дамыту қарқыны ұйғарылып отыр.
Сарапшылардың пiкiрi бойынша, өңiрдiң болашағы мұнайға қойылатын бағаға және Америка экономикасын дамыту қарқындарына байланысты, бұл ретте екi фактор да Ирактағы ахуалмен тығыз байланысты.
Типтiк емес өкпе қабынуының шығуы АТӨ-нi, әсiресе шетелдiк туристерге қызмет көрсетуге маманданып жатқан мемлекеттердi экономикалық дамытудың таяу перспективаларын едәуiр нашарлатты.

В апрельском докладе World Economic Outlook Международный Валютный Фонд (далее - МВФ) снизил также прогноз темпов роста мировой торговли в 2003 г. с 6,1 % до 4,3 %, в 2004 г. этот показатель ожидается на уровне 6,1 %.
В то же время по оценкам авторитетного аналитического центра Conference Board, американская экономика начинает демонстрировать признаки восстановления активности.
Рассчитываемый Conference Board индекс, характеризующий динамику основных показателей американской экономики, в мае вырос на 1 % (аналитики предсказывали рост на 0,7 %). По итогам этого месяца выросли восемь из десяти индикаторов, на основании поведения таких показателей как рост занятости, общее число отработанных часов рассчитывается индекс Conference Board. При этом, по итогам предыдущего месяца рост индекса составил 0,1 %.
"Индекс силы" доллара, рассчитываемый Федеральной резервной системой Соединенных Штатов Америки на основании динамики торговых потоков, успел упасть, с марта месяца на 5 %. Еще резче доллар упал по отношению к национальным валютам внешнеторговых партнеров Соединенных Штатов Америки (далее - США). Так, с мая месяца доллар потерял 25 % своей стоимости по отношению к евро.
Что касается акций американских компаний, то их котировки двигаются в противоположном направлении, т.е. вверх. Так, с мая этого года индекс S&P 500 вырос на 6%.
Согласно прогнозу Европейского центрального банка, в 2003 году рост экономики Еврозоны составит 0,4-1 %. Предыдущий прогноз предполагал рост на 1,1-2,1 %.
Неуклонное укрепление позиций евро стало угрожать экономике региона, снижая конкурентоспособность европейских экспортеров. Во II квартале этого года курс евро достиг 1,1911 долл., а за последние 12 месяцев прошлого года евро вырос по отношению к доллару на 28 %. По оценкам аналитиков, текущий рост курса евро обусловлен растущим спросом на государственные облигации стран Еврозоны.
По информации, опубликованной в "Business Week" страны Азиатско-Тихоокеанского региона (далее - АТР) в 2002 году заняли лидирующее положение в международном экономическом процессе. При этом экономика стран Южной Азии в 2002 году увеличивалась в среднем на 5,4 %, то есть в три раза больше, чем рост мировой экономики.
В перспективе предполагаются дальнейшие темпы роста развития экономики региона, обусловленные, прежде всего его конкурентоспособностью, хорошим спросом на внутреннем рынке при поддержке эффективной и грамотной экономической политики.
По мнению экспертов, будущее региона зависит от цены на нефть и темпов развития американской экономики, при этом оба фактора тесно связаны с ситуацией в Ираке.
Вспышка атипичной пневмонии серьезно ухудшила ближайшие перспективы экономического развития АТР и особенно государств, специализирующихся на обслуживании иностранных туристов.

Жалпы iшкi өнiмнiң (бұдан әрi - ЖIӨ) 30 %-ына баламалы 800 млрд. долл. жететiн АТӨ-нің бар валюталық резервтерi өңiрдiң iрi елдерiнің көпшiлiгiне жаппай науқастану салдарын және Ирактағы соғысты жеңуге көмектесуi тиiс. 2004 жылы Халықаралық Қайта Жаңарту және Даму Банкiнің сарапшылары негiзiнен типтiк емес өкпе қабынуына байланысты көңiл-күйдi тоқтатуға энергия жеткiзгiштерге әлемдiк бағаларды төмендету нәтижесiнде 5,7 %-ға өсімді күтіп отыр.
Өткен жарты жылдықтың қорытындылары бойынша The Economic журналы өзiнiң 2003-2004 жылдары әлемнің жетекшi елдерiнің экономикалары өсуiнің алдыңғы болжамын қайта қарады.
2003-2004 жж. әлемдiк экономиканың өсу болжамдары
___________________________________________________________________
Елдер   |        ЖІӨ-нің         |  Тұтыну бағасы
|        өсуі, %         | индексінің өсуі,
|                        |       %
|_______________________________________________________
|   2003     |    2004   |      2003    |      2004
___________________________________________________________________
АҚШ         +2,3 (2,2)   +3,4 (3,3)   +2,2 (2,3)      +1,5 (1,7)
Еуроаймақ   +0,6 (0,8)   +1,7 (2,0)   +1,8 (1,9)      +1,3 (1,5)
Германия    0 (+0,2)     +1,2 (1,4)   +0,8 (1,0)      +0,5 (0,9)
Жапония     +0,8 (0,9)   +0,8 (0,9)   -0,4 (-0,5)     -0,5
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Елдер  |      Ағымдағы штаттың
|     сальдосы, ЖІӨ-ге
|             %
|________________________
|  2003     |   2004
___________________________________
АҚШ         -5,3       -5,5(-5,4)
Еуроаймақ   +0,7       +0,6
Германия    +2,1(2,0)  +1,9,(1,6,)
Жапония     +2,2(2,5)  +2,4(2,6)
____________________________________
Көзi: The Economist. Жақшада ( ) алдағы болжам берiлген.
ХВҚ-ның баяндамасында айтылғандай, соңғы уақытта Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрi - ТМД) елдерiнің экономикасындағы жағдай барынша тұрақты болды, алайда инвестициялардың өсiмi қарқындарының бәсеңдеуi осы елдердің шаруашылық дамуының орта мерзімдi перспективаларын нашарлатуы мүмкiн. Yлесiне ТМД жиынтық ЖIӨ-нiң 75 %-дан астамы келетiн энергия жеткiзгіштердi экспорттаушы елдер өткен жылы мұнай экспортын (құны мен көлемi бойынша), сондай-ақ әлемдiк мұнай рыногындағы өзiнің үлесiн арттырды.
Қаржы саясатының мұнайға бағалардың ауытқуына тығыз байланыстылығын болдырмау мақсатында Әзiрбайжан мен Қазақстанда әрекет ететiн мұнай қорларын құру маңызды болып табылады.
Егер 2002 жылы энергия жеткiзгiштерге жоғары бағалармен ынталандырылатын ТМД елдерiнiң нақты ЖIӨ-сi 4,8 %-ға артқан болса, 2003 жылы ТМД елдерi экономикасын дамыту қарқындары бiрқатар төмендейдi. Бұл мұнайға жоғары бағалардың оң әсерi мұнай секторларына инвестициялардың өсуiн бәсеңдетумен бейтараптандырылатындығына негiзделген.

Имеющиеся валютные резервы АТР, которые достигают 800 млрд. долл., что эквивалентно 30 % валового внутреннего продукта (далее - ВВП), должны помочь большинству крупных стран региона преодолеть последствия массового заболевания и войны в Ираке. В 2004 году эксперты Международного банка реконструкции и развития ожидают прирост в 5,7 % в основном благодаря прекращению панических настроений, связанных с атипичной пневмонией, и снижению мировых цен на энергоносители.
По итогам прошедшего полугодия журнал The Economist пересмотрел свой предыдущий прогноз роста экономик ведущих стран мира в 2003-2004 годах.
Прогнозы роста мировой экономики в 2003-2004 гг.
____________________________________________________________________
Страны  |         Рост ВВП, %        |        Рост индекса
|                            |   потребительских цен, %
|____________________________|____________________________
|      2003    |     2004    |      2003    |    2004
____________________________________________________________________
CША           +2,3 (2,2)    +3,4 (3,3)     +2,2 (2,3)   +1,5 (1,7)
Еврозона      +0,6 (0,8)    +1,7 (2,0)     +1,8 (1,9)   +1,3 (1,5)
Германия       0 (+0,2)     +1,2 (1,4)     +0,8 (1,0)   +0,5 (0,9)
Япония        +0,8 (0,9)    +0,8 (0,9)     -0,4 (-0,5)     -0,5
____________________________________________________________________
продолжение таблицы:
____________________________________________
Страны    | Сальдо текущего счета, % к ВВП
|_________________________________
|        2003     |      2004
____________________________________________
США               -5,3         -5,5 (-5,4)
Еврозона          +0,7            +0,6
Германия       +2,1 (2,0)      +1,9 (1,6)
Япония         +2,2 (2,5)      +2,4 (2,6)
____________________________________________
Источник: The Economist. В скобках () дан предыдущий прогноз.
Как отмечено в докладе МВФ в последнее время положение в экономике стран Содружества независимых государств (далее - СНГ) было довольно стабильным, однако замедление темпов прироста инвестиций может ухудшить среднесрочные перспективы хозяйственного развития этих стран. Страны-экспортеры энергоносителей, на долю которых приходится более 75 % совокупного ВВП СНГ, в прошлом году увеличили экспорт нефти (по стоимости и объему), а также свою долю на мировом нефтяном рынке.
Немаловажным является создание нефтяных фондов, действующие в Азербайджане и Казахстане с целью избежания тесной зависимости финансовой политики от колебания цен на нефть.
Если в 2002 году реальный ВВП стран СНГ, стимулируемый высокими ценами на энергоносители, увеличился на 4,8 %, то в 2003 году темпы развития экономики стран СНГ, несколько снизятся. Это будет обусловлено тем, что положительный эффект высоких цен на нефть нейтрализуется замедлением роста инвестиций в нефтяные сектора.

1.1. Тауар рыноктарының дамуы
1.1.1. Мұнай рыногы
Мұнай рыногындағы ахуал мұнайға бағаның елеусiз ауытқуымен сипатталады. 2003 жылдың 1-тоқсанында Лондон биржасында брент маркасында мұнай бағасы 1 баррель үшін 31,41 долларды, екiншіде - 26,12 долларды құрады. Ағымдағы жылдың 1-тоқсанындағы бағаның жоғары деңгейi Ирактағы соғыс қимылдарына байланысты. 2003 жылдың екiншi жарты жылдығында бағаның елеусiз төмендейтiндiгi анық. Тұтастай алғанда, 2003 жыл iшінде халықаралық экономикалық ұйымдар мұнайға әлемдiк бағаның деңгейi 1 баррель үшiн 26 - 26,5 доллар болады деп болжамдап отыр.
Мұнайға баға АҚШ-та мұнай қорларын өзгерту және өзгерiстi күту аясында ауытқуда, ол қазiргi уақытта 286 млн. бapp. деңгейiнде
тұр.
2003 жылы мұнайға орта мерзімдi бағалардың ceрпінi
___________________________________________________________________
| Қаңтар | Ақпан | Наурыз | Сәуiр | Мамыр | Маусым
___________________________________________________________________
WIT              32,95     35,83   33,51   28,17    28,11  30,87
Brent            31,18     32,77   30,61   25,07    25,81  27,69
___________________________________________________________________
Көзi: АҚШ Энергетика министрлiгiнiң деректерi, 2002-2003 жж.
2003 жылғы 1 маусымнан бастап жаңа квоталар (25,4 млн. барр./тәулiк) күшiне ендi, оларға сәйкес Мұнайды экспорттаушы елдер ұйымының (бұдан әрi - ОПЕК) елдерге өндiрудi 950 мың барр./тәулiкке қысқартуына тура келедi. Квотаға сүйене отырып, мамырда өндiрудi қысқартқан Сауд Арабиясы әзiрге жалғыз ғана картель елi болып табылады. Квоталар шеңберiнде сол сияқты Индонезия, Нигерия, Венесуэла қалып отыр.
ОПЕК-тің болжамы бойынша 2003 жылы мұнайға сұраныс 77,45 млн. барр./тәулiктi құрайды. Алдағы жылдың I тоқсанында сұраныстың едәуiр артуы - 78,57 млн. барр./тәулiк күтiлiп отыр.
Ағымдағы жылы картельге кiрмейтiн елдерден экспортты 1 млн. барр./тәулiктен 48,9 млн. барр./тәулiкке ұлғайту күтiледi.
Халықаралық энергетикалық агенттiктiң (IЕА) болжамдары бойынша кейiнгi 2-3 жылда ОПЕК-ке кiрмейтiн елдерден мұнай тасымалының өсуiнен мұнайға бағаның төмендеуi күтiледi. Тәуелсiз жеткiзушiлердің қысым жасауымен картельдің үлесi қысқартылатын болады. Өндiрудi өсiретiн елдер арасында, бiрiншi кезекте, Ресей аталады (қазiргi уақытта оның үлесi мұнайды әлемдiк жеткiзудiң шамамен 8 %-ын құрайды).
ОПЕК-тiң жағдайы және мұнай рыногының конъюнктуралары елеулi дәрежеде Ирактың бұрынғы экспорт көлемiн қашан қалпына келтiретiндiгiне байланысты болады.
2004-2006 жылдары мұнайға бағаның болжамы
___________________________________________________________________

1.1. Развитие товарных рынков
1.1.1. Рынок нефти
Ситуация на рынке нефти характеризуется незначительными колебаниями цен на нефть. Цена нефти марки брент на Лондонской бирже в 1 квартале 2003 года составила 31,41 долл. за баррель, во втором - 26,12 долларов. В среднем за 1 полугодие текущего года ее размер составил 28,77 долл. Высокий уровень цены в 1 квартале этого года связан с военными действиями в Ираке. Вероятно, во втором полугодии 2003 года произойдет незначительное снижение цен. В целом за 2003 год международными экономическими организациями уровень мировой цены на нефть прогнозируется в 26-26,5 долл. за баррель.
Цены на нефть колеблются на фоне изменений и ожиданий изменения запасов нефти в США, которые в настоящее время находятся на уровне 286 млн. барр.
Динамика среднемесячных цен (спот) на нефть в 2003 году
___________________________________________________________________
| Январь | Февраль |  Март  | Апрель |  Май  | Июнь
___________________________________________________________________
WTI              32,95    35,83     33,51    28,17   28,11   30,87
Brent            31,18    32,77     30,61    25,07   25,81   27,69
___________________________________________________________________
Источник: данные Министерства энергетики США, 2002-2003 гг.
С 1 июня 2003 года вступили в силу новые квоты (25,4 млн. барр./сутки), согласно которым странам Организации стран-экспортеров нефти (далее - ОПЕК) придется сократить добычу на 950 тыс. барр./сутки. Пока единственной страной картеля, которая, придерживаясь квоты, сократила добычу в мае, является Саудовская Аравия. В рамках квот остаются также Индонезия, Нигерия, Венесуэла.
Спрос на нефть в 2003 году, по прогнозам ОПЕК, составит 77,45 млн. барр./сутки. Значительное повышение спроса ожидается в I квартале будущего года - 78,57 млн. барр./сутки. В текущем году ожидается увеличение экспорта из стран, не входящих в картель, на 1 млн. барр./сутки до 48,9 млн. барр./сутки.
По прогнозам Международного энергетического агентства (IЕА), в последующие 2-3 года ожидается снижение цен на нефть из-за роста поставок нефти из стран, не входящих в ОПЕК. Доля картеля под давлением независимых поставщиков будет сокращаться. Среди стран, наращивающих добычу, в первую очередь, называется Россия (в настоящее время ее доля составляет около 8 % мировых поставок нефти).
Положение ОПЕК и конъюнктуры рынка нефти в значительной степени будет зависеть от того, как скоро Ирак восстановит прежние объемы экспорта.
Прогноз цены на нефть в 2004-2006 годах
___________________________________________________________________

| 2003 бағалау | 2004-2006 жж. Орта
|              | есеппен 1 жылғы
___________________________________________________________________
Әлемдiк баға (Брент сұрыпы),
дол/барр                              26         21,5-22
Қазақстандық мұнайға
экспорттық баға, долл/барр           19,5        16,1-16,5
___________________________________________________________________
Көзi: Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
1.1.2. Астық рыногы
Астық жөнiндегi Халықаралық Кеңес (АХК) сарапшыларының 2003/04 жылдарға арналған соңғы бағалауы Қытайда қорлардың неғұрлым елеулi қысқаруы кезінде астықты әлемдiк өндiрудің тұтынудан үдеп бара жатқан артта қалуын көрсетедi. ТМД мен Yндiстаннан экспорт көлемдерi 2002/03 жылдардағыдан айтарлықтай аз болатынын ескере отырып, бес негiзгi экспорттаушы елдердің қорлары импортқа төмендеген әлемдiк қажеттiліктердi қанағаттандыру үшiн жеткiлiктi болуы тиiс.
Ресей мен Украинадағы қолайсыз ауа-райы жағдайынан астықтың әлемдiк өндiрiсi болжамы 8 млн. т. (582 млн. т. дейiн) азайтылды. Бұл болжам 2002 жылы өндiрiлгенiнен 16 млн. т. көп, өйткенi Австралияда, Канадада және АҚШ-та өткен жылғы құрғақшылықтан кейiн өндiрiс қалыпты деңгейiне оралып келедi.
АХК-ның сарапшылары өткен жылдың болжамымен салыстырғанда, әлемдiк тұтыну көлемiнің 3 млн. т. 599 млн. т. дейiн, төмендеуiн болжамдайды. Бұл Еуропа мен ТМД-да бидайды мал азығы мақсатында пайдалануды төмендету салдарына айналды, ол оның дамушы елдердi азық-түлiк мақсатында өсуiн өтейдi.
2003 жылы астықты әлемдiк сату болжамы 99 млн. т. дейiн азайтылды, бұл 2002 жылға қарағанда 4 млн. т. төмен. Солтүстiк Африка мен Таяу Шығыс Азиядағы жақсы егiн шығымы осы өңiрлердiң импорттық қажеттіліктерін шектеуге мүмкіндiк бередi. Өз кезегінде ағымдағы жылғы қаңтардан бастап қолданыстағы Еуропалық одақтағы (бұдан әрi - EO) жаңа импорт жүйесi сол сияқты EO-да импортты төмендету арқылы әлемдік саудаға әсер етедi.
1.1.3. Металдар рыногы
Түрлi-түстi металдардың әлемдiк рыногында ағымдағы жылғы маусымда мамырда байқалған бағаның өсу үрдiсi жалғасты. Юником Руф компаниясының макроэкономикалық зерттеулер орталығы талдаушыларының деректерi бойынша 2003 жыл мамырының қорытындылары алюминийге, мысқа, қорғасынға, никелге, болатқа және мырышқа бағаның артуымен сипатталды. Мамырда никельге әлемдiк баға сәуiрмен салыстырғанда 5,3 %-ға, алюминийге баға 5 %-ға дерлік өсті.
2002 жылдың осындай айымен салыстырғанда түрлi-түстi металдардың әлемдік рыногында 2003 жылғы мамырда никельге баға айтарлықтай артты (+23,2 %), сондай-ақ алюминийге (+4,1 %), мысқа (+3,3, %) және мырышқа (+0,8 %) баға шамалы көтерілдi.
Сарапшылардың пiкірi бойынша, орта мерзiмдi перспективада түрлi-түстi металдарға бағаның айтарлықтай өсуi күтiлмейді.
Экспорттық жеткiзілiмдердiң өсуi рыноктың қолайлы конъюнктурасына және әлемде болат өндірiсiнің ұлғаюына байланысты.

|   2003 оценка  |   2004-2006 гг. в
|                |    среднем за год
___________________________________________________________________
Мировая цена (сорт Брент),
долл/барр                          26               21,5-22
Экспортная цена на
казахстанскую нефть,
долл/барр.                       19,5              16,1-16,5
___________________________________________________________________
Источник: Прогноз Министерства экономики и бюджетного планирования
1.1.2. Рынок зерна
Последние оценки экспертов Международного Совета по зерну (МСЗ) на 2003/04 год указывают на растущее отставание мирового производства зерновых от потребления при наиболее значительном сокращении запасов в Китае. Запасов пяти основных стран-экспортеров должно оказаться достаточно для удовлетворения снизившихся мировых потребностей в импорте, учитывая, что объемы экспорта из СНГ и Индии будут существенно меньше, чем в 2002/03 году.
Из-за неблагоприятных погодных условий в России и Украине уменьшен прогноз мирового производства зерна на 8 млн.т. (до 582 млн.т). Этот прогноз на 16 млн.т. больше, чем произведено было в 2002 году, так как в Австралии, Канаде и США после прошлогодней засухи производство возвращается к нормальному уровню.
Эксперты МСЗ прогнозируют снижение объема мирового потребления по сравнению с прогнозом прошлого месяца на 3 млн.т. до 599 млн.т. Это стало следствием снижения использования пшеницы в кормовых целях в Европе и СНГ, которое компенсирует его рост в продовольственных целях в развивающихся странах.
Прогноз мировой торговли зерном в 2003 году уменьшен до 99 млн.т, что на 4 млн.т ниже чем в 2002 году. Хорошие урожаи в Северной Африке и Ближневосточной Азии позволят ограничить импортные потребности этих регионов. В свою очередь новая система импорта в Европейском союзе (далее - ЕС), которая действует с января текущего года, также окажет влияние на мировую торговлю посредством снижения импорта в ЕС.
1.1.3. Рынок металлов
На мировом рынке цветных металлов в июне текущего года продолжилась тенденция роста цен, наблюдавшаяся в мае. По данным аналитиков центра макроэкономических исследований компании Юником Руф, итоги мая 2003 года характеризовались повышением цен на алюминий, медь, свинец, никель, олово и цинк. В мае мировые цены на никель выросли по сравнению с апрелем на 5,3%, цены на алюминий - почти на 5%.
По сравнению с аналогичным месяцем 2002 года на мировом рынке цветных металлов в мае 2003 года произошло существенное повышение цен на никель (+23,2 %), а также умеренно поднялись цены на алюминий (+4,1 %), медь (+3,3 %) и цинк (+0,8 %).
По мнению экспертов, в среднесрочной перспективе существенного роста цен на цветные металлы не ожидается.
Рост экспортных поставок связан с благоприятной конъюнктурой рынка и увеличением производства стали в мире.

Темiр мен болат халықаралық институтының есептеуіне сәйкес болаттың әлемдiк өндiрiсi 2003 жылғы мамырда рекордтық деңгейге дейiн 7 %-ға өсiп, 80,7 млн. т. құрады. Қаңтар-мамырда болат өндiру 2002 жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда 8,6 %-ға ұлғайды. Қытайда болат өндiру көлемi мамырда 20,9 %-ғa немесе 14,2 млн.т. ұлғайды. Ресейге болат өндiрiсi мамырда 6,9 %-ға өсiп, 5,3 млн.т. құрады.
Болжамдар бойынша, 2004-2005 жылдары әлемдiк рыноктарда қара металдарға сұраныс құлдырайды. Еуропалық және америкалық компаниялар 5-7 %-ғa пайданың төмендеуiн күтуде, ал кейбiреулерi шығынмен жұмыс iстейтiн болады.
2. 2002-2003 жылдарда Қазақстан
экономикасының дамуын талдау
2002 жылдың екіншi жарты жылдығынан бастап ішкі және сыртқы факторлар еліміздің экономикасы үшін оптимистік сценарий бойынша қалыптасты. Соның нәтижесiнде 2002 жылы ЖIӨ-нің нақты өсуi 2001 жылмен салыстырғанда индикативтiк жоспардың болжамы бойынша 7 %-дың орнына 9,5 %-ды құрады.
Мұнайға қолайлы әлемдiк конъюнктураның салдарынан оны өндiру индикативтiк жоспардың болжамы бойынша 11 %-дың орнына 17 %-ға өстi. 2002 жылғы жаз бен күздегi қолайлы ауа райы жағдайы болжамдалғанынан 4 млн. тоннаға жоғары бидай астығын жинауға мүмкiндiк бердi. Тек екі фактордың есебiнен ЖIӨ-нің қосымша өсiмi 2002 жылы 1,6 %-ды құрады, өсiмнiң қалған 0,9 %-ы сабақтас салалардан алынды. 2002 жылдың қорытындысы бойынша негiзгi капиталға инвестициялар 2001 жылдың деңгейiне 19 %-ға (индикативтiк жоспардың болжамы бойынша 20 % кезiнде) өстi.
Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы жоғары қарқындарының үрдiсi 2003 жылдың бiрiншi жарты жылдығында да жалғасты. Осының салдарынан ел экономикасы мен өңiрлерiнiң барлық салаларының жай-күйiн сипаттайтын көрсеткiштердің оң серпiнi бар.
2002 жылдың бiрiншi жарты жылдығымен салыстырғанда ЖIӨ-нің нақты өсiмi 10,2 %-ды құрады. Өнеркәсiп өндiрiсiнің және жүк тасымалдарының көлемi 9,6 %-ға, ауыл шаруашылығынiкi - 5,2 %-ға артты, негiзгi капиталға инвестициялар 12,9 %-ға өстi.
Өндiрiстің нақты көлемiнiң өскен бiр уақытта ел қаржысының жай-күйiне экспорттық бағалардың жоғары деңгейi қолайлы әсер етедi. Өнеркәсiп өнiмiне бағалар өткен жылдың тиiстi кезеңiмен салыстырғанда 15,6 %-ға өстi. Бұл көбінесе мұнайға қолайлы конъюнктурамен қамтамасыз етiлген. 2003 жылдың алты айы iшiнде мұнайға трент маркасының орташа әлемдiк бағасы 1 баррель үшiн 28,9 долларды құрады, бұл орта есеппен 2002 жылы болғаннан 4 долларға жоғары және тұтастай алғанда 2003 жыл үшiн болжамдалып отырғаннан 3 долларға жоғары. Экономика салаларының өндiрiстiк-қаржылық қызметiнен рентабельдiлiк ағымдағы жылдың сәуiрiнде 29,8 %-ды, мамырда - 22,9 %-ды, маусымда - 21,2 %-ды құрады. Салыстыру үшiн: 2002 жылғы қорытынды бойынша рентабельдiлiк 18,4 %-ды құрады.

Согласно отчету Международного института железа и стали, мировое производство стали в мае 2003 года выросло на 7 % до рекордного уровня и составило 80,7 млн.т. В январе-мае производство стали, увеличилось на 8,6 % по сравнению с аналогичным периодом 2002 года. Объем производства стали в Китае в мае увеличился на 20,9 % или 14,2 млн.т. Производство стали в России в мае выросло на 6,9 % и составило 5,3 млн.т.
По прогнозам, в 2004-2005 гг. на мировых рынках произойдет падение спроса на черные металлы. Европейские и американские компании ожидают снижения прибыли на 5-7 %, а некоторые будут работать с убытками.
2. Анализ развития экономики Казахстана в 2002-2003 годах
Со второго полугодия 2002 года внутренние и внешние факторы сложились для экономики нашей страны по оптимистическому сценарию. В результате этого фактический рост ВВП в 2002 году по сравнению с 2001 годом составил 9,5 % против 7 % по прогнозу индикативного плана.
Вследствие благоприятной мировой конъюнктуры на нефть ее добыча выросла на 17 %, против 11 % по прогнозу индикативного плана. Благоприятные погодные условия лета и осени 2002 года позволили собрать урожай зерновых на 4 млн. тонн выше прогнозируемого. Только за счет этих двух факторов дополнительный рост ВВП составил в 2002 году 1,6 %, остальные 0,9 % прироста получены в смежных отраслях. Инвестиции в основной капитал по итогам за 2002 году возросли к уровню 2001 года на 19 % (при 20 % по прогнозу индикативного плана).
Тенденция высоких темпов социально-экономического развития страны продолжалась и в 1 полугодии 2003 года. Вследствие этого показатели, характеризующие состояние всех отраслей экономики и регионов страны имеют положительную динамику.
Реальный рост ВВП по сравнению с 1 полугодием 2002 года составил 10,2 %. Объем промышленного производства и перевозок грузов увеличился на 9,6 %, сельскохозяйственного производства - на 5,2 %, инвестиции в основной капитал возросли на 12,9%.
Одновременно с ростом физических объемов производства на состояние финансов страны благоприятное влияние оказывает высокий уровень экспортных цен. Цены на продукцию промышленности по сравнению с соответствующим периодом прошлого года возросли на 15,6 %. Во многом это обеспечено благоприятной конъюнктурой на нефть. За шесть месяцев 2003 года средняя мировая цена на нефть марки брент составила 28,9 долл. за баррель, что почти на 4 доллара выше, чем это было в среднем за 2002 год и на 3 доллара выше, чем прогнозируется в целом за 2003 год. Рентабельность от производственно-финансовой деятельности отраслей экономики в апреле текущего года составила 29,8 %, в мае - 22,9 %, в июне - 21,2 %. Для сравнения: по итогам за 2002 год рентабельность составила 18,4 %.

Экспорттық бағалардың жоғары деңгейi ел қаржысының нығаюын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi. 2003 жылғы 3 қыркүйектегi жағдай бойынша Ұлттық қордағы жинақтаулар 2,7 млрд. АҚШ долларын құрады, ал Ұлттық Банктiң алтын-валюта резервтерi 4,5 млрд. долларға жеттi.
Тауарлар мен қызметтер көрсету өндiрiсiнiң ұлғаюы халық табысының өсiмiне, сыртқы және iшкi сауданың дамуына қолайлы әсер еттi. Халықтың нақты табысы өткен жылдың бiрiншi жарты жылдығында 8%-ғa өсуiмен бағаланады, бөлшек тауар айналымы 9,9%-ға, тауарлар экспорты - 25 %-ға артты.
2003 жылдың 1-жарты жылдығында инфляция орташа жылдық есептеуде 6,7 %-ды құрады, бұл тұтастай алғанда 2003 жылы болжамдалып отырғаннан 0,3 %-ға жоғары. Ұлттық Банктi қайта қаржыландыру ставкасы 7,5 %-дан 7 %-ға дейiн төмендедi.
Шетел валютасының мол ағынына және доллардың құнсыздануына байланысты теңгенiң айырбас бағамын нығайту жүргiзiлуде. Егер 2002 жылы теңгенің АҚШ долларына шаққандағы орташа жылдық айырбас бағамы 153,5 теңгенi құраса, 2003 жылдың бiрiншi жарты жылдығының қорытындылары бойынша оның орташа мөлшерi 152 теңгеге дейiн түсiп кеттi. Тұтастай алғанда 2003 жылы теңгенің долларға шаққандағы айырбас бағамы 151 теңге мөлшерінде болжамдалып отыр.
Бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыру уақтылы қамтамасыз етілдi.
Еуропалық Экономикалық Одақ пен АҚШ Конгресi Қазақстанды рыноктық экономикасы бар ел ретiнде таныды, бұл Қазақстанның сыртқы саудасында оң көрініс табады.
2002 жылғы қыркүйекте "Moody's Investors Service" рейтинг агенттiгi Қазақстанға инвестициялықтардың санатына жататын BaaЗ кредиттiк рейтингiн бердi.
2003 жылғы мамырда Standard & Poor's Rating Services агенттiгi Қазақстан Республикасының шетелдiк валютадағы мiндеттемелерi бойынша ұзақ мерзімдi кредиттiк рейтингiнің "ВВ"-дан "ВВ+"ға дейін, ұлттық валютадағы міндеттемелер бойынша кредиттік рейтингтердің "ВВ-/Оң/3"-дан "ВВВ-/Тұрақты/А-3"-ға дейiн артуы туралы жариялады, бұл Қазақстан экономикасының ықтимал мүмкiндіктерiн орнықты нығаюын көрсетедi.
2002 жылғы ақша базасы 208,1 млрд. теңгеге дейiн 19%-ға кеңейдi, ақша жиыны 764,9 млрд. теңгеге дейiн 32,8 %-ға, ал экономиканың монеталану деңгейi 17,7 %-дан 20,4 %-ға дейiн өстi. 2003 жылдың бiрiншi жарты жылдығында ақша базасы 254,1 млрд. теңгеге дейiн 22,1 %-ға, ал ақша жиыны 892,3 млрд. теңгеге дейiн 16,7 %-ға кеңейдi. Алдын ала бағалау бойынша экономиканың монеталану деңгейi 22 %-ға дейiн өстi.
3. Елді дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған
мақсаттары, мiндеттерi және басымдықтары
3.1. Стратегиялық мiндеттердi шешу саласында
Орта мерзiмдi кезеңнің мақсаттары мен мiндеттерi Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың 2010 жылға дейiнгi стратегиялық мақсаттарына қол жеткiзудi қамтамасыз етуге бағытталған. Индикативтiк жоспарда стратегиялық мақсат ретінде мыналар айқындалған:

Высокий уровень экспортных цен позволяет обеспечить укрепление финансов страны. По состоянию на 3 сентября 2003 года накопления в Национальном фонде составили 2,7 млрд. долл. США. а в золотовалютные резервы Национального банка достигли 4,5 млрд. долл.
Увеличение производства товаров и услуг благоприятно сказалось на росте доходов населения, развитии внешней и внутренней торговли. Реальные доходы населения оцениваются с ростом к 1 полугодию прошлого года на 8 %, розничный товарооборот увеличился на 9,9 %, экспорт товаров - на 25 %.
Инфляция в среднегодовом исчислении на 1 полугодие 2003 года составила 6,7 %, что на 0,3 % выше, чем прогнозируется в целом за 2003 год. Ставка рефинансирования Национального банка снижена с 7,5 % до 7 %.
В связи с большим притоком иностранной валюты и девальвацией доллара происходит укрепление обменного курса тенге. Если в 2002 году среднегодовой обменный курс тенге по отношению к доллару США составил 153,5 тенге, то по итогам за первое полугодие 2003 года снизился до 152 тенге. В целом за 2003 год обменный курс тенге по отношению к доллару прогнозируется в размере 151 тенге.
Финансирование бюджетных программ обеспечивалось своевременно.
Европейский Экономический Союз и Конгресс США  признали  Казахстан  как страну с рыночной экономикой, что положительно отражается на внешней торговле Казахстана.
В сентябре 2002 г. рейтинговым агентством "Moody's Investors Service" Казахстану был присвоен кредитный рейтинг Ваа3, относящийся к категории инвестиционных.
В мае 2003 года агентство Standard & Poor's Rating Services объявило о повышении долгосрочных кредитных рейтингов по обязательствам в иностранной валюте Республики Казахстан с "ВВ" до "ВВ+" и кредитных рейтингов по обязательствам в национальной валюте с "ВВ+/Позитивный/В" до "ВВВ-/Стабильный/А-3", что отражает устойчивое укрепление потенциальных возможностей казахстанской экономики.
Денежная база за 2002 год расширилась на 19 % до 208,1 млрд. тенге, денежная масса выросла на 32,8 % до 764,9 млрд. тенге, а уровень монетизации экономики - с 17,7 % до 20,4 %. За первое полугодие 2003 года денежная база расширилась на 22,1 % до 254,1 млрд. тенге, а денежная масса - на 16,7 % до 892,3 млрд. тенге. По предварительной оценке, уровень монетизации экономики вырос до 22 %.
3. Цели, задачи и приоритеты развитии страны
на 2004-2006 годы
3.1. В области решении стратегических задач
Цели и задачи среднесрочного периода направлены на обеспечение достижения Стратегических целей развития экономики Республики Казахстан до 2010 года. В качестве стратегической цели в индикативном плане определено:

2004-2006 жылдары 2000 жылмен салыстырғанда 2010 жылы ЖIӨ-нiң көлемiн екi есе арттыруға мүмкiндiк беретiн 7-8 % экономикалық өсу қарқындарын қамтамасыз ету;
бәсекеге қабiлеттi экономиканың негiздерiн құру жөнiндегi жұмысты жалғастыру.
Ел экономикасының жұмыс iстеуiн дамытудың қорытындылары мен болжамы 2001-2006 жылдары стратегиялық мақсат кестеден 15,9 %-ға асып түсетiн кедергiмен қамтамасыз етiлетiнiн көрсетедi.
2001-2006 жылдардағы болжамға сәйкес (2003 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) ЖIӨ өсiмiнің орташа жылдық қарқыны ЖIӨ-ні екі еселеу үшiн 2001-2010 жылдары оның өсiмiнің орташа жылдық қарқыны 7,2 %-ды құрауы тиiс болғанда, 9 %-ды құрауы тиiс.
2000 жылмен салыстырғанда 2010 жылы ЖIӨ-нi
екі еселеу жөнiндегi кестенің
2004-2006 жылдарға болжамдалған атқарылуы,
%-бен диаграммасын қағаз мәтінінен қараңыз
Көзi: Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi, Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгi
3.2. Орта мерзiмдi мiндеттердi шешу саласында
Мақсаттары мен мiндеттерi
Жоспарланып отырған кезеңде бәсекеге қабiлеттi экономиканың негiздерiн құру үшiн мынадай міндеттердi шешу ұйғарылып отыр:
5,4-4,5 % мөлшерiнде инфляцияның орташа жылдық өсiмiн қамтамасыз ету;
валюталық режимді ырықтандыруды қамтамасыз ететін iс-шаралар кешенін және қаржы жүйесiнің халықаралық стандарттарға көшуiн дайындауды iске асыру;
Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда Ұйымына (бұдан әрi - ДСҰ) кiруi жөнiндегi дайындық iс-шараларын аяқтау;
тауарлар мен қызметтер көрсету тиiмділігін арттыруды ынталандыру мақсатында салық заңнамасын жетiлдiру;
энергия және материал үнемдейтiн технологиялардың енгізілуiн ынталандыратын заңнамалық және тарифтiк жағдайлар жасау;
орталық және жергілiктi басқару органдары арасындағы өкілеттіктер мен қаржы ресурстарын ажырату жөнiндегі жұмысты жалғастыру;
ауыл шаруашылығы өндiрiсiнің өнімдiлігiн арттыру үшiн жағдайлар жасау;
ауылдың (селоның) өндiрістiк және әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту деңгейiн жақсарту;
мемлекеттің Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын iске асыруға қатысуын қамтамасыз ететін даму институттарын құру.
Әлеуметтік-экономикалық дамудың 2004-2006 жылдарға арналған басымдықтары болып мыналар айқындалды:
Мемлекеттік аграрлық азық-түлiк бағдарламасын iске асыруды және ауылда (селода) өмiр сүру жағдайын саналы жақсартуды қамтамасыз ететiн iс-шаралар кешенi;
Ел экономикасының Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын iске асыруды қамтамасыз ететiн іс-шаралар кешенi;
ғылымды, бiлiм берудi және халықтың кәсiби бiлiктiлiгiн дамытудың қазіргі заманғы және тиiмдi жүйесiн құру;
шағын кәсiпкерлiктi дамытуды қамтамасыз ететiн iс-шаралар кешенi;
өндірістік және әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту;
халықты зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыруды одан әрi арттыру;
мемлекеттік қызметшiлер мен бюджеттiк ұйымдар қызметкерлерiнің жалақысын арттыру астананы одан әрi дамыту.

обеспечение в 2004-2006 годах темпов экономического роста 7-8 %, позволяющих в 2010 году увеличить вдвое по сравнению с 2000 годом объем ВВП;
продолжение работы по построению основы конкурентоспособной экономики.
Итоги и прогноз развития функционирования экономики страны показывают, что стратегическая цель в 2001-2006 годах будет обеспечиваться с заделом, превышающим график на 15,9 %.
В соответствии с прогнозом (по состоянию на 1 августа 2003 г.) за 2001-2006 годы среднегодовой темп роста ВВП может составить 9 %, тогда как для удвоения ВВП в 2001-2010 годах его среднегодовой темп роста должен составлять 7,2 %.
Прогнозируемое на 2004-2006 годы исполнение графика по удвоению ВВП в 2010 г. по сравнению с 2000 г., в %
(График см. бумажный вариант)
3.2. В области решении среднесрочных задач
Цели и задачи
Для построения основы конкурентоспособной экономики в планируемом периоде  предполагается решить следующие задачи:
обеспечить среднегодовой рост инфляции в размере 5,4-4,5 %;
реализовать комплекс мероприятий, обеспечивающих либерализацию валютного режима и подготовку к переходу финансовой системы на международные стандарты;
завершить подготовительные мероприятия по вступлению Казахстана во Всемирную Торговую Организацию (далее - ВТО);
создать законодательные и тарифные условия, стимулирующие внедрение энерго-и материалосберегающих технологий;
продолжить работу по разграничению полномочий и финансовых ресурсов между центральными и местными органами управления;
создать условия для повышения продуктивности сельскохозяйственного производства;
улучшить уровень развития производственной и социальной инфраструктуры аула (села);
создать институты развития, обеспечивающие участие государства в реализации Стратегии индустриально-инновационного развития.
Приоритетами социально-экономического развития на 2004-2006 годы определены:
комплекс мероприятий, обеспечивающих реализацию Государственной агропродовольственной программы и качественное улучшение условий жизни в ауле (на селе);
комплекс мероприятий, обеспечивающих реализацию Стратегии индустриально-инновационного развития экономики страны;
создание современной и эффективной системы развития науки, образования и профессиональной квалификации населения;
комплекс мероприятий, обеспечивающих развитие малого предпринимательства;
развитие производственной и социальной инфраструктуры;
дальнейшее повышение пенсионного и социального обеспечения населения;
повышение заработной платы государственных служащих и работников бюджетных организаций;
дальнейшее развитие столицы.

3.3. Макроэкономикалық көрсеткiштердiң
2004-2006 жылдарға арналған болжамы <*>
Ескерту. 3.3.-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2004.05.07. N 518  қаулысымен .
4. Даму бағдарламалары және оларды қаржыландыру
Қазiргi уақытта мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламалар мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық саясатын iске асырудың негiзгi құралы болып табылады. Iс жүзінде әрбiр сала бойынша тиiстi бағдарламалар әзiрленген және iске асырылады.
Мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың ресурстық бөлiмi бюджеттiк бағдарламалармен үндестiрілген.
2003 жылдан бастап Қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк, салалық (секторалдық), аймақтық бағдарламалардың тiзбесi (бұдан әрi - Тiзбе) Қазақстан Республикасының Әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары құрамында бекiтiледi, ол онда анықталған басымдықтарға сәйкес келетiн бағдарламалық құжаттарды әзiрлеудi жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi. Бұл норма Индикативтiк жоспарларды әзiрлеу ережесiнде белгiленген.
Қазiргi уақытта орталық мемлекеттiк органдарда (әсiресе бiрнеше салаларға немесе қызмет аяларына жетекшiлiк ететiн) бiр кешендiнің орнына бiрнеше бағдарламалар әрекет етедi. Бұл ретте оларда қаржыландырудың түрлi көлемдерiн көрсете отырып iс-шараларды қайталауға жол беріледi немесе керiсiнше кейбiр iс-шаралар басқа бағдарламалардың iс-шараларымен үйлестiрмеген (оның iшiнде орындау мерзiмi бойынша).
Сондай-ақ айрықша мiндеттердi шешетін және даму бағдарламасының санатына жатқызылмайтын бiрқатар мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар бар.
Мақсаты
Iске асырылатын мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламаларды iске асыру тиімділігін арттыру.
Қол жеткiзу жолдары
Жоспарлаудың бағдарламалық-мақсатты әдiсiн одан әрi жетілдiру мақсатында сыртқы (тәуелсiз) бағалауды қоса алғанда бағдарламаларды iске асыру тиiмдiлiгiн бағалау және бақылау жүйесiн құру алда тұр. Бұл бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін елеулi арттыруға мүмкiндiк бередi.
Мыналар:
бағдарламалық құжаттарды әзiрлеу және iске асыру үшiн басым салаларды анықтау;
басымдардың қатарына кiрмеген бағдарламалардың күшiн жою немесе әзiрлеуге орынсыз деп тану;
бағдарламалар жоқ басым бағыттар бойынша бағдарламаларды әзiрлеудi қамтамасыз ету арқылы бағдарламалардың санын оңтайландыру тұр.
Yкiметтің әлеуметтiк-экономикалық саясатын iске асырудың бағдарламалық-мақсатты әдiсiн жетiлдiру даму бағдарламаларын мақсаты жағынан неғұрлым iрi және кешендi бағдарламаларға (Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының үлгiсi бойынша) кiрiктiру есебiнен 2004-2006 жылдары қамтамасыз етiлетiн болады.
Бұл ретте бiр-екi бағдарламалардың болуын ескере отырып бағдарламалардың санын қызмет саласына немесе аясына оңтайландыру саясатын ұстану қажет.
Ғылыми-техникалық және өзге ғылыми бағдарламаларды ғылым саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органға көрсетілген бағдарламаларды әзiрлеудi жүргiзу және iске асыру тиiмділiгiн бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi өкілеттiктердi бере отырып бiрыңғай тiзбеге бiріктiру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Бағдарламалық құжаттарға талаптарды күшейту олардың кешендiлiгiн, жүйелiлiгi мен нәтижелiгiн күшейтуге бағытталатын болады.

3.3. Прогноз макроэкономических показателей
на 2004-2006 годы  <*>
Сноска. Пункт исключен - постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года  N 514 .
4. Программы развития и их финансирование
В настоящее время государственные, отраслевые (секторальные) и региональные программы являются основным инструментом реализации социально-экономической политики государства. Практически по каждой отрасли разработаны и реализуются соответствующие программы.
Ресурсная часть государственных и отраслевых (секторальных) программ гармонизирована с бюджетными программами.
Начиная с 2003 года, Перечень действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ утверждается в составе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - Перечень), что позволяет осуществлять разработку только тех программных документов, которые соответствуют определенным в нем приоритетам. Эта норма установлена в Правилах разработки индикативных планов.
В настоящее время в центральных государственных органах (особенно курирующих несколько отраслей или сфер деятельности) действуют несколько программ, вместо одной комплексной. При этом в них допускается дублирование мероприятий с указанием различных объемов финансирования или, наоборот, некоторые мероприятия не скоординированы (в том числе и по срокам исполнения) с мероприятиями из других программ.
Существуют также ряд целевых научно-технических программ, которые решают специфические задачи и не могут быть отнесенными к категории программ развития.
Цель
Повышение эффективности реализуемых государственных и отраслевых (секторальных) программ.
Пути достижения
В целях дальнейшего совершенствования программно-целевого метода планирования предстоит создать систему оценки и контроля эффективности реализации программ, включая внешнюю (независимую) оценку. Это позволит значительно повысить эффективность использования бюджетных средств.
Предстоит оптимизировать количество программ, посредством:
определения приоритетных отраслей для разработки и реализации программных документов;
постановки на утрату или признания нецелесообразными к разработке программ, не вошедших в число приоритетных;
обеспечения разработки программ по приоритетным отраслям, где отсутствуют программы.
Совершенствование программно-целевого метода реализации социально-экономической политики Правительства будет обеспечиваться в 2004-2006 годах за счет интеграции программ развития в более крупные и комплексные по своему назначению программы (по примеру Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы).
При этом необходимо придерживаться политики оптимизации количества программ исходя из наличия одной-двух программ на отрасль или сферу деятельности.
Будут приняты меры по объединению научно-технических и иных научных программ в единый перечень с наделением уполномоченного государственного органа в области науки полномочиями по его ведению и осуществлению контроля за разработкой и эффективностью реализации указанных программ.
Ужесточение требований к программным документам будет направлено также на усиление их комплексности, системности и результативности.

Тiзбеге 95 бағдарлама енгiзiлдi (құпиялық режимiн сақтауды талап ететiн бағдарламаларсыз), оның iшiнде 47 қолданыстағы және 48 әзiрленетiн.
Әзiрленетiндердің тiзбесiне енген барлық бағдарламалар Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң бағдарламалық құжаттарының шеңберiнде көзделген (Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламалары және оларды iске асыру жөніндегi iс-шаралар жоспары, ұлттық және экономикалық қауiпсiздiгiн iске асыру жөнiндегi жоспарлар).
Әзiрлеуге берiлгендердiң қатарына iске асыруы 2004 жылдан бастап - 27, 2005 жылдан бастап - 13, 2006 жылдан бастап - 8 бағдарламалар ендi.
Бұл ретте 2003 жылы 13 бағдарламаны iске асыру аяқталады.
Яғни келесi жылы 74 бағдарлама әрекет етедi.
Тiзбеге енген және мемлекеттiк бюджеттен қаражатпен қамтамасыз етудi талап ететiн барлық бағдарламаларда жылдар мен қаржыландыру көздерi бөлінiсiнде қаржы қаражатының талап етілетiн көлемдерi көрсетiлдi.
Iске асыруға мәлiмделген бағдарламалар бойынша қаржыландырудың жалпы көлемi 2004 жылы 282,2 млрд. теңгенi құрайды, оның ішiнде қолданыстағыға 240,7 млрд. теңге, әзiрленетiнге - 41,5 млрд. теңге келедi. (Салыстыру үшiн: 2003 жылы бағдарламаларды iске асыруға 220,8 млрд. теңге көзделдi).
Бағдарламаларды iске асырудан түпкi нәтижелерге қол жеткiзу оларды iске асырудың толық және анық талдауды жүзеге асыру жолымен, яғни бағдарламалардың нәтижелілігін сыртқы және ішкі бағалауды жүргiзу арқылы қамтамасыз етiлетiн болады. Бағдарламаны одан әрi iске асыру орындылығы және одан әрi қаражат бөлу туралы шешім жүргiзiлген бағалаулардың нәтижелерiне негiзделетiн болады.
Қабылданған шаралар экономиканың жедел өсiмiн және республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын пайдалану тиімділігін қамтамасыз етуде бағдарламалық құжаттардың (мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және аймақтық бағдарламалар) рөлiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
5. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
5.1. Ақша-кредит саясаты және қаржы секторын дамыту
5.1.1. Ақша-кредит саясаты
Ақша-кредит саясатының негiзгi мақсаты инфляцияның төменгi деңгейiн қамтамасыз ету болады.
Ұлттық Банктiң қызметi мынадай негiзгi мiндеттердi шешуге бағытталатын болады:
- инфляциялық таргеттеу қағидаттарына көшуге дайындық;
- валюта режимiн одан әрi ырықтандыру;
- Ұлттық Банктiң ресми ставкаларын тиiмдi азайту;
Ақша-кредит саясатының негiзгi құралдары репо операциялары, Ұлттық Банктің қысқа мерзімдi ноттарын шығару және вексельдермен қайта есептеу операциялары сияқты ашық рынок операциялары болады. 2003 жылы Ұлттық Банк өзiнің ресми ставкаларының реттейтiн рөлiн күшейту жөніндегi шараларды қабылдайды және нақты алғанда олардың әлсiз оң әлсiздерiн қолдайтын болады. Бұл 2004-2006 жылдары ақша-кредит саясатының инфляциялық таргеттеуiне көшуге дайындық үшiн негiз болып табылады.

В Перечень включено 95 программ (без программ, требующих соблюдения режима секретности), в том числе 47 действующих и 48 разрабатываемых.
Все вошедшие в Перечень разрабатываемые программы, предусмотрены в рамках программных документов Правительства Республики Казахстан (Программы Правительства Республики Казахстан на 2004-2006 годы и Плана мероприятий по ее реализации, планами по реализации стратегий национальной и экономической безопасности).
В число заявленных к разработке вошли программы, начало реализации которых предусматривается с 2004 года - 27, с 2005 года - 13, с 2006 года - 8.
При этом в 2003 году завершится реализация 13 программ.
Т.е., в следующем году будут действовать 74 программы.
Во всех программах, вошедших в Перечень и требующих обеспечения средствами из государственного бюджета, указаны требуемые объемы финансовых средств в разрезе годов и источников финансирования.
Общие объемы финансирования по заявленным на реализацию программам в 2004 году составляют 282,2 млрд. тенге, в том числе на действующие приходится 240,7 млрд. тенге, на разрабатываемые - 41,5 млрд. тенге. (Для сравнения: в 2003 году на реализацию программ предусмотрено 220,8 млрд. тенге).
Достижение конечных результатов от реализации программ будет обеспечиваться путем осуществления полноценного и достоверного анализа эффективности их реализации, т.е. посредством проведения внутренней и внешней оценки результативности программ. Решение о целесообразности дальнейшей реализации программы и дальнейшего выделения средств будет основываться на результатах анализа проведенных оценок.
Принятые меры позволят повысить роль программных документов (государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программам) в обеспечении ускоренного роста экономики и эффективности использования средств республиканского и местных бюджетов.
5. Обеспечение финансовой устойчивости
5.1. Денежно-кредитная политика и
развитие финансового сектора
5.1.1. Денежно-кредитная политика
Основной целью денежно-кредитной политики станет обеспечение низкого уровня инфляции.
Деятельность Национального Банка будет направлена на решение следующих основных задач:
подготовка перехода к принципам инфляционного таргетирования;
дальнейшая либерализация валютного режима;
оптимальное снижение официальных ставок Национального Банка;
дальнейшее совершенствование платежной системы.
Основными инструментами денежно-кредитной политики будут операции открытого рынка, такие как операции репо, выпуск краткосрочных нот Национального Банка и переучетные операции с векселями. В 2003 году Национальный Банк примет меры по усилению регулирующей роли своих официальных ставок, таких как ставка рефинансирования и репо. Это послужит базой для подготовки к переходу к инфляционному таргетированию денежно-кредитной политики в 2004-2006 годы.

Экспорттың болжамды өсiмi сауда балансының оң сальдосының жыл сайынғы өсiмiн қамтамасыз етедi. Экспорттың неғұрлым көп өсiмi 2003-2006 жылдары күтiледi. Экспорттың 2003 жылы экспорттың елеулi артуы әлемдiк рыноктарда өсiп отырған баға конъюнктурасына, ал 2006 жылы - Солтүстiк Каспий мұнайын жеткiзудің басталуына негiзделген. Экспорттық кредиттердiң өсуi тiкелей инвестициялардың түсумен қатар елiмiзге шетел валютасының жеткiлiктi ағыны үшiн арналар жасайды және Ұлттық Банктің халықаралық резервтерiнiң одан әрi өсуiн қамтамасыз етедi.
Ұлттық Банк одан әрi валюта себетiне нақты тиiмдi айырбас бағамын негiзгi сауда серiктестерiн индекстеу бағдарымен өзгермелi айырбас бағамы режимiн қолдайды.
Валюта рыногында сұраным және ұсыныстар теңгерімiн тұрақтандыру мақсатында валюта режимiн ырықтандыру жалғастырылатын болады. Жұмыс шетелге тiкелей инвестициялау операцияларын ынталандыру, сыртқы сауда операцияларын жүзеге асыру кезiнде шектен тыс әкiмшiлiк тосқауылдарын жою, сондай-ақ шет елдердегi шетелдiк банктерде шоттарды ашу тәртiбiн жеңiлдету бағытында шоғырландырылатын болады, ол рынокты шетелдiк валютаға сұраным тарапынан қолдайды.
Капитал ағынына байланысты тәуекелдердi азайту үшiн шоғырландырылған негiзде пруденциялық қадағалау жетiлдiрiлетiн болады, банктерде, жинақтаушы зейнетақы қорлары мен сақтандыру компанияларында тәуекелдi басқарудың iшкi жүйесi енгiзілетiн болады, қаржылық емес ұйымдар - iшкi валюта рыногының iрi қатысушылар тарапынан алыпсатарлықты бақылау және ұстау тетiктерi әзiрленетiн болады.
Тұтастай алғанда Қазақстан Республикасында валюталық режимдi ырықтандыру кезең-кезеңiмен өткiзiледi. Кезеңдердiң уақытша шеңберлерiн және басым операциялардың тiзбесiн анықтау кезiнде бұрын қойылған мақсаттарға қол жеткiзу, төлем теңгерiмiнің жай-күйi және әлемдік тауар және қаржы рыноктарындағы ахуалдар валюта режимiн одан әрi ырықтандырудың негiзгi шарттары болып табылады, ол келесi кезеңге көшу үшiн қажеттi алғышарт жасау тиiс. Толығымен ырықтандыру 2007 жылы аяқталады.
Ұлттық банктің төлем жүйелерi саласындағы негiзгi назары 2003 жылы және кейiнгi жылдары микропроцессорлық карточкалардың негiзінде Ұлттық банкаралық төлем карточкалары жүйесiн енгiзуге бөлiнетiн болады. Ұлттық банкаралық төлем карточкалары карточкалар арқылы әскери қызметшiлер үшiн ырыздықақы, зейнеткерлерге зейнетақы және басқа атаулы төлемдердi төлеу, тауарлар мен қызметтердің кез келген түрлерiн төлеу, кеден алымдары мен төлемдерiн төлеу шарттарын жақсарту, салық органдарының салықтар мен төлемдердi жинауын оңтайландыру, медициналық қызметтердi есепке алу және т.с.с. мiндеттердi шешуге мүмкiндiк бередi. Бұл халыққа және сауда-сервистiк кәсiпорындарға қызмет көрсету жөніндегi бiрыңғай төлем кеңiстiгiн құру, қолма-қол емес айналымға халықта бар қолма-қол ақша массасын тарту дегендi білдiредi.
Алдағы жылдары Ұлттық Банк EуpAзЭҚ елдерiнің орталық банктерiмен бiрлесiп ЕурАзЭҚ елдерiнiң жалпы төлем жүйесiн ұйымдастыру және қаржы рыноктарын ықпалдастырудың басқа бағыттары жөніндегi жұмыстарды жалғастыратын болады.
Ақша-кредит саясаты қаржы рыногының тұрақтылығын сақтауға, сақтандыру рыногын, бағалы қағаздар рыногын одан әрi дамытуға және банк жүйесiн нығайту, экономиканың нақты секторы банктерінің кредит беруiнiң одан әрi өсуi үшiн жағдайлар жасауға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы жүйесiн жетiлдiруге ықпал етедi.

Прогнозируемый рост экспорта обеспечит ежегодный прирост положительного сальдо торгового баланса. Наибольший рост экспорта ожидается в 2003 и 2006 годах. Значительное увеличение экспорта в 2003 году обусловлено повышающейся ценовой конъюнктурой на мировых рынках, а в 2006 году - началом поставок нефти северного Каспия. Рост экспортных доходов наряду с поступлением прямых инвестиций создаст каналы для достаточного притока иностранной валюты в страну и обеспечит дальнейший рост международных резервов Национального Банка.
Национальный Банк в дальнейшем будет поддерживать режим плавающего обменного курса тенге с ориентировкой на индекс реального эффективного обменного курса к корзине валют основных торговых партнеров.
В целях стабилизации баланса спроса и предложения на валютном рынке будет продолжена либерализация валютного режима. Работа будет сконцентрирована в направлении стимулирования операций прямого инвестирования за рубеж, устранения административных преград при осуществлении внешнеторговых операций, а также упрощения порядка открытия счетов в иностранных банках за рубежом, что поддержит рынок со стороны спроса на иностранную валюту.
Для снижения рисков, связанных с потоками капитала, будет совершенствоваться пруденциальный надзор на консолидированной основе, будут внедряться внутренние системы управления рисками в банках, накопительных пенсионных фондах и страховых компаниях, будут разрабатываться механизмы контроля и сдерживания спекуляций со стороны нефинансовых организаций - крупных участников внутреннего валютного рынка.
В целом либерализация валютного режима в Республике Казахстан будет проходить поэтапно. Полностью либерализация будет завершена к 2007 году.
Основное внимание Национального Банка в области платежных систем в 2003 году и в последующие годы будет уделено внедрению Национальной межбанковской системы платежных карточек на основе микропроцессорных карточек. Национальная межбанковская система платежных карточек позволит решать задачи выплаты через карточки заработной платы, довольствия для военнослужащих, пенсий и других адресных выплат, оплаты любых видов товаров и услуг, улучшения условий оплаты таможенных сборов и платежей, оптимизации сбора налогов и платежей налоговыми органами, учета медицинских услуг и т.д. Это будет означать создание единого платежного пространства по обслуживанию населения и торгово-сервисных предприятий, вовлечение в безналичный оборот наличной денежной массы, находящейся у населения.
В предстоящие годы Национальный Банк продолжит совместно с центральными банками стран ЕврАзЭС проведение работы по организации общей платежной системы стран ЕврАзЭС и другим направлениям интеграции финансовых рынков.
Денежно-кредитная политика будет способствовать сохранению стабильности финансового рынка, укреплению банковской системы, созданию условий для дальнейшего роста кредитования банками реального сектора экономики.

5.1.2. Қаржы секторын дамыту
2004 жылы қаржы рыногын қадағалау жөнiндегi дербес бiрыңғай реттейтiн органды құру жоспарланады, оның шеңберiнде барлық қаржы институттарын жедел бақылау және олардың клиенттерінiң құқықтары мен мүдделерiн кешендi қорғау жүзеге асырылатын болады. Қаржы ұйымдарының жұмыс iстеуi үшiн адал бәсекелестiк жағдайларын жасауға көңiл аударылатын.
Банктiк сектор
Банктік секторды одан әрi дамыту мақсатында мыналар:
- корпоративтiк басқару және екiншi деңгейдегi банктерде тәуекелдi басқару жүйелерiн жетiлдiру;
- банктiк қадағалау жөнiндегi Базель Комитетiнің негiзгi қағидаттары мен стандарттарына сәйкес ағымдағы қадағалау, оның және шоғырландырылған қадағалау әдiстерiн жетілдiру;
- халықаралық депозиттердi сақтандырудың тиiмдi жүйелерiн құру стандарттарына сәйкес жеке тұлғалардың салымдарына міндетті ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiн жетiлдiру;
- банктiк қызметтер рыногында бәсекелестіктi дамыту;
- банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн реттеу саласында заңнаманы жетілдіру жөніндегі iс-шараларды жүзеге асыру ұйғарылады.
Қаржы рыногын мемлекеттiк реттеудің бiрыңғай жүйесiн ұйымдастыру және онда қалыптасқан қатынастарды қадағалау депозиттердi қабылдау мәселелерi жөніндегі заңнамадағы өзгерiстерге сәйкес депозиттер қабылдауды, жеке тұлғалардың банктiк шоттарын ашуды және жүргiзуге жеке тұлғалардың депозиттерiне міндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне қатысушы банктер ғана жүргiзуге құқықты болады.
Бiрiншi сыныпты вексельдер эмитенттерiнің тiзiмiн қалыптастыру жөнiндегi (ұлттық компаниялардың есебiнен, "орта буын" шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң де есебiнен), вексельдiк айналымның нормативтiк құқықтық базасын жетілдіру және вексельдiк рынок инфрақұрылымын жетiлдiру жөнiндегi жұмыс жалғастырылатын болады.
Ұлттық Банк ипотекалық кредит беру және тұрғынүйқұрылысжинақтауларын дамытудың нормативтiк және құқықтық базасын жетілдірудi жалғастыруды жоспарлап отыр. Ипотекалық кредит беру кезiнде кредит тәуекелдерiн сақтандыру мақсатында Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру (сақтандыру) қоры құрылатын болады.
2003 жылы Ұлттық Банк халықаралық бухгалтерлiк есеп жүйесiнiң халықаралық стандарттарына көшу мақсатында екiншi деңгейдегi банктердiң бухгалтерлер қызмет қызметкерлерiн халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына оқыту жөнiндегi шараларды қабылдайтын болады.
Сақтандыру рыногы
Ұлттық Банк халықтың сақтандыру компанияларына сенiмiн одан әрi нығайтуға бағытталған шараларды iске асыруды жалғастырады.
Үкiметпен бiрлесiп халықаралық тәжiрибенi ескере отырып міндеттi сақтандыру түрлерi бойынша қажеттi заңнамалық базаны құру жөнiндегi жұмыс жалғастырылатын болады.
Сақтандыру рыногының инфрақұрылымын дамыту және оның кәсiби қатысушыларының (сақтандыру брокерлерiнің, актуарийлер мен уәкiлеттi аудиторлардың) қызметiн жандандыру жөнiндегi жұмыс жалғастырылатын болады.
Сақтандыру қызметтерi рыногын одан әрi дамыту мақсатында мемлекеттің қатысуымен мамандандырылған сақтандыру ұйымдары құрылатын болады.
Міндеттi сақтандыру, атап айтқанда жаппай және әлеуметтiк-маңызды бағыттарын қамтитын, сондай-ақ кәсiби жауапкершiлiкке байланысты түрлерінің тiзбесiн кеңейту жоспарланады.

5.1.2. Развитие финансового сектора
В 2004 году планируется создание самостоятельного единого регулирующего органа по надзору за финансовым рынком, в рамках которого будут осуществляться оперативный контроль за всеми финансовыми институтами и комплексная защита прав и интересов их клиентов. Особое внимание будет обращено на создание условий добросовестной конкуренции для функционирования финансовых организаций.
Банковский сектор
В целях дальнейшего развития банковского сектора предполагается осуществить мероприятия по:
совершенствованию систем корпоративного управления и управления рисками в банках второго уровня;
совершенствованию методов текущего надзора, в том числе консолидированного надзора в соответствии с Основными принципами и стандартами Базельского Комитета по банковскому надзору;
совершенствованию системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов физических лиц в соответствии с международными стандартами создания эффективных систем страхования депозитов;
развитию конкуренции на рынке банковских услуг;
совершенствованию законодательства в области регулирования деятельности организации, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
В связи с изменениями в законодательстве по вопросам организации единой системы государственного регулирования финансового рынка и надзора за складывающимися на нем отношениями, прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц вправе будут проводить только банки, являющиеся участниками системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) депозитов физических лиц.
Будет продолжена работа по формированию списка первоклассных эмитентов векселей (как за счет национальных компаний, так и за счет хозяйствующих субъектов "среднего звена"), по совершенствованию нормативной правовой базы вексельного обращения и совершенствованию инфраструктуры вексельного рынка.
Национальным Банком планируется продолжить совершенствование нормативной и правовой базы развития систем ипотечного кредитования и жилстройсбережений. В целях страхования кредитных рисков при ипотечном кредитовании будет создан Фонд гарантирования (страхования) ипотечных кредитов.
В 2003 году Национальным Банком в целях перехода к международным стандартам финансовой отчетности системы бухгалтерского учета будут приняты меры по обучению работников бухгалтерской службы банков второго уровня международным стандартам финансовой отчетности.
Страховой рынок
Национальный Банк продолжит реализацию мер, направленных на дальнейшее укрепление доверия населения к страховым компаниям.
Совместно с Правительством будет продолжена работа по созданию необходимой законодательной базы по обязательным видам страхования с учетом международной практики.
Будет продолжена работа по развитию инфраструктуры страхового рынка и активизации деятельности его профессиональных участников (страховых брокеров, актуариев и уполномоченных аудиторов).
В целях дальнейшего развития рынка страховых услуг будут создаваться специализированные страховые организации с участием государства.
Планируется расширение перечня обязательных видов страхования, в частности, охватывающих их массовые и социально-значимые направления, а также связанные с профессиональной ответственностью.

2003 жылы "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы 423-II Заңына сәйкес клиенттердiң мүдделерiн қорғау мақсатында сақтандыру шарттары бойынша "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры" АҚ құрылатын болады. Бiрiншi сатыда көрсетiлген қор Қазақстан Республикасының "Көлiк құралдары иелерiнің азаматтық-құқықтық жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi  N 446-II  және "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегi  N 444-II  Заңдарында көзделген мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша сақтандыру төлемдерiне кепілдік беретiн болады.
Бағалы қағаздар рыногы
Бағалы қағаздар рыногының одан әрi дамуына "Акционерлiк қоғамдар туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Заңдардың күшiне енуi импульс беретiн болады. Әзiрленiп жатқан "Инвестициялық қорлар туралы" заң жобасы инвестициялық қорлар қызметiнің қалыптасуы мен жандануы үшiн жағдайлар жасауға бағытталған.
Ипотекалық облигациялар, агенттiк бағалы қағаздар, қысқа мерзiмдi коммерциялық бағалы қағаздар сияқты қаржы институттарын дамытуды ынталандыру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Корпоративтік басқару жүйесiн жетілдіру шеңберінде Акционерлiк қоғамдарда корпоративтiк басқару жөнiндегi нұсқаулық пен Бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының этикасы нормаларында салынған корпоративтiк басқару нормаларын ескере отырып бағалы қағаздар эмитенттерiнің iшкi құжаттарының үлгiлiк нысандары әзiрленетiн болады.
Корпоративтiк басқарудың және қор рыногында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдарда тәуекелдi басқарудың корпоративтік жүйелерiн ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықтарды әзiрлеу жоспарланады, ол бағалы қағаздар портфелiн инвестициялық бағалауды жүзеге асыратын ұйымдарға және брокер-дилерлерге қатысты әсiресе өзектi.
2003 жылы бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнің уәкiлеттi органға есептерiн, сондай-ақ акциялар мен облигацияларды шығару шарттарын электрондық нысанға көшiрудi жүзеге асыру басталатын болады.
Жинақтаушы зейнетақы жүйесi
2003 жылы мыналар:
- зейнетақы активтерiн неғұрлым сапалы және жоғары өтімдi қаржы құралдарына орналастыру үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
- зейнетақы активтерiн кәсiпорындардың "көгiлдiр фишкалар" акцияларына инвестициялау тетiгiн жетілдіру, қор рыногының құралдарын белсендi пайдалану;
- зейнетақы төлемдерi тетiгiн жетілдіру;
- зейнетақы активтерiн рыноктық бағалау тетiктерiн енгiзу;
- жинақтаушы зейнетақы субъектiлерiнiң есеп ақпаратын уәкiлеттi органға беруiнiң электрондық жүйесiн жетілдіру;
- жүйеге жаңа салымшыларды тарту жинақтаушы зейнетақы жүйесiн дамытудың басым бағыттары болады.

В 2003 году в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О фонде гарантирования страховых выплат" от 3 июня 2003 года N 423-II в целях защиты интересов клиентов по договорам страхования будет создан АО "Фонд гарантирования страховых выплат". На первом этапе указанный фонд будет гарантировать страховые выплаты по обязательным видам страхования, предусмотренным Законами Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" от 1 июля 2003 года  N 446-II и "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" от 1 июля 2003 года  N 444-II .
Рынок ценных бумаг
Импульс дальнейшему развитию рынка ценных бумаг даст вступившие в силу Законы  "Об акционерных обществах" и  "О рынке ценных бумаг" . Разрабатываемый проект закона "Об инвестиционных фондах" ориентирован на создание условий для становления и активизации деятельности инвестиционных фондов.
Будут приняты меры по стимулированию развития таких финансовых инструментов, как ипотечные облигации, агентские ценные бумаги, краткосрочные коммерческие ценные бумаги.
В рамках совершенствования системы корпоративного управления будут разработаны типовые формы внутренних документов эмитентов ценных бумаг с учетом норм корпоративного управления, заложенных в Рекомендациях по корпоративному управлению в акционерных обществах и Нормах этики профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Планируется разработать рекомендации по организации систем корпоративного управления и управления рисками в организациях, осуществляющих деятельность на фондовом рынке, что особенно актуально в отношении организаций, осуществляющих инвестиционное управление портфелем ценных бумаг и брокеров-дилеров.
В 2003 году будет начато осуществление перевода на электронную форму отчетов субъектов рынка ценных бумаг в уполномоченный орган, а также условий выпуска акций и облигаций.
Накопительная пенсионная система
В 2003-2006 годах приоритетными направлениями развития накопительной пенсионной системы будут:
создание благоприятных условий для размещения пенсионных активов в наиболее качественные и высоколиквидные финансовые инструменты;
совершенствование механизма инвестирования пенсионных активов в акции предприятий "голубых фишек", активное использование инструментов фондового рынка;
совершенствование механизма пенсионных выплат;
внедрение механизмов рыночной оценки пенсионных активов;
совершенствование электронной системы передачи отчетной информации субъектами накопительной пенсионной системы уполномоченному органу;
вовлечение в систему новых вкладчиков.

5.2. Фискальдық саясат
5.2.1. Салық саясаты
Салық заңнамасын жетiлдiру кезiнде экономикалық өсiмнiң тиімдiлiгін арттыру мақсатында мемлекет қосылған құн салығын құруға елдiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыруға апаратын инвестициялық процессорларды одан әрi ынталандыру үшiн жағдайлар жасауға ұмтылатын болады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Iшкi және сыртқы саясаттың 2004 жылға арналған негiзгi бағыттары" Қазақстан халқына жолдауында, Индустриялық-инновациялық дамудың 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясында анықталған салық саясатының негiзгi бағыттарына сәйкес Салық кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлетiн болады, олар мыналарды ұйғарады:
жеке табыс салығының ставкаларын азайту және әлеуметтiк салық ставкаларының регрессивтi шәкiлiн енгiзу жолымен еңбекақы төлеу қорына салық жүктемесiн азайту, жалақының артуын және азаматтардың ресми емес кiрiстерiн барынша заңдастыруды ынталандыратын болады;
салық жүктемесiн одан әрi азайту мақсатында қосылған құн салығының ставкасын 15%-ға дейiн азайту;
есептелген корпоративтiк табыс салығының сомасын азайту, жоғары технологиялық өндiрiстердi (ақпараттық технологиялар, биотехнология, ядролық технологиялар, радиоэлектроника, байланыс және т.б.) дамыту мақсатында құрылатын арнайы экономикалық аймақтардың (AЭA) аумақтарында қызметiн жүзеге асыратын кәсiпорындарды қосылған құн салығынан, мүлiкке салынатын салық пен жер салығынан босату. Көрсетiлген АЭА инвестицияларды экономиканың шикiзат емес салаларына жылдамдатып тартуға ықпал етуге танылған және оларды дамыту үшiн қолайлы экономикалық жағдайлар жасау қажет;
мұнай операцияларына салық салу жөніндегі заңнаманы жетiлдiру және арнайы салық жүйесi арқылы жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүзеге асыратын салық төлеушiлерден мұнай рентасын тиiмдi алу тетiгiн әзiрлеу;
негiзгi қорларды жаңартуды ынталандыру мақсатында амортизациялық саясатты жетілдіру;
салықтық әкiмшiлiк жүргiзудi автоматтандыру процестерiн дамыту.
Салық кодексiнде белгiленген жеңiлдетiлген салық режимiнің әрекет ету жағдайларында шағын бизнес субъектiлерiнiң қызметiн жүзеге асырудың оң тәжiрибесiн ескере отырып, патент негізінде арнайы салық режимiн қолданатын жеке кәсiпкерлер үшiн кiрiстiң шектi мөлшерiн арттыру жолымен арнайы салық режимiн қолдану аясын кеңейту және бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер үшін ставкалар шәкiлiн қайта қарау ұйғарылады.

5.2. Фискальная политика
5.2.1. Налоговая политика
В целях повышения эффективности экономического роста, при совершенствовании налогового законодательства, государство будет стремиться к созданию условий для дальнейшего стимулирования инвестиционных процессов, ведущих к созданию добавленной стоимости, повышению конкурентоспособности страны.
В соответствии с основными направлениями налоговой политики, определенными Президентом Республики Казахстан в  Послании народу Казахстана "Основные направления внутренней и внешней политики на 2004 год", а также  Стратегией индустриально-инновационного развития на 2003-2015 годы будут внесены изменения и дополнения в  Налоговый кодекс , которые предполагают:
снижение налоговой нагрузки на фонд оплаты труда, путем уменьшения ставок индивидуального подоходного налога и введения регрессивной шкалы ставок социального налога, что будет стимулировать увеличение заработной платы и максимальную легализацию неофициальных доходов граждан;
уменьшение ставки налога на добавленную стоимость до 15 %, в целях дальнейшего снижения налоговой нагрузки;
уменьшение суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, освобождение от налога на добавленную стоимость, налога на имущество и земельного налога для предприятий, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон (далее - СЭЗ), создаваемых в целях развития высокотехнологичных производств (такие как информационные технологии, биотехнология, ядерные технологии, радиоэлектроника, связь и др.). Указанные СЭЗ призваны способствовать ускоренному привлечению инвестиций в несырьевые отрасли экономики и для их развития необходимо создать благоприятные экономические условия;
совершенствование законодательства по налогообложению нефтяных операций и разработка эффективного механизма изъятия нефтяной ренты у налогоплательщиков, осуществляющих операции по недропользованию, через систему специальных налогов;
совершенствование амортизационной политики с целью стимулирования обновления основных фондов;
развитие процессов автоматизации налогового администрирования.
Учитывая положительный опыт осуществления деятельности субъектами малого бизнеса в условиях действия упрощенного налогового режима, установленного  Налоговым кодексом , предполагается расширить сферу применения специального налогового режима путем увеличения предельного размера дохода, для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента и пересмотр шкалы ставок для индивидуальных предпринимателей, осуществляющих расчеты с бюджетом.

5.2.2. Бюджет саясаты
Бюджет саясаты саласында Қазақстан Республикасының Үкiметi бюджет жүйесiн жетiлдiру жөнiнде мынадай қадамдар жасады. Бюджет қаражатын тиiмдi жұмсау мақсатында мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында өкiлеттiктердi ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетілдіру жөнiндегi, сондай-ақ бюджет заңнамасын жетiлдiру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлдi. Мысалы, мемлекеттік басқару деңгейлерi арасындағы өкілеттіктерді ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетілдіру тұжырымдамасы қабылданды, Бюджет кодексiнiң және "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне жергiлiктi басқару мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобалары әзiрлендi.
Бюджет саясатының үлкен айқындылық, алдын ала болжау және тұрақтылығы үшiн мемлекеттік бюджеттің қаражатын жұмсаудың перспективаға арналған басым бағыттарын нормативтiк бекiту қажет.
Мақсаттары мен мiндеттерi
Алдағы кезеңде мыналар бюджет саясатының мақсаттары болып табылады:
экономикалық өсімнің тұрақты қарқындарын ұстауға жәрдемдесу;
халықтың әл-ауқатын арттыру;
мемлекеттiк функциялардың толық көлемi орындалу қамтамасыз етiлетiн деңгейде шығыстарды қолдау;
мемлекеттiк шығыстардың тиiмдiлiгiн арттыру.
Бюджет саясатының мақсаттарына сәйкес 2004-2006 жылдары мынадай мәселелердi шешу қажет:
стратегиялық, индикативтiк және бюджеттік жоспарлауды одан әрі үндестіру;
бюджет қаражатын жұмсаудың орта мерзiмдi кезеңге арналған басымдықтарын, iске асыру көлемдерi мен мерзімдерін анықтау;
бюджет кодексiнде көзделген нормаларға сәйкес бюджеттiк құқықтық қатынастарды регламенттейтiн қолданыстағы нормаларды ретке келтiру;
бюджеттiк бағдарламалау әдiстерiн одан әрi енгiзу;
бюджеттердің шығыстарын жоспарлаудың нормативтік әдiсiн енгiзу;
бюджеттiк бағдарламалардың тиiмділігін бағалау әдiстерiн жетілдіру;
Қазынашылықты жаңғыртуды аяқтау;
инвестициялық жобаларды, оның iшiнде бюджеттік даму шығыстарын қалыптастыру жүйелiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында бюджет қаражатының есебiнен iске асырылатындарды дайындау, қарау, iріктеу процесін ретке келтiру;
әрбiр мемлекеттiк басқару деңгейiнiң бюджет ресурстарын бөлудегi дербестiгiн күшейту.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары
Алдағы кезеңге арналған бюджеттi қалыптастыру бiрiншi кезекте мемлекеттiк және салалық бағдарламаларда көзделген бағыттарға негiзделетiн болады, яғни бюджет шығыстары бағдарламалық құжаттарда растау табуы тиiс. Бағдарламаларды iске асыру кезінде тиімділік пен нәтижеліліктің iшкi және сыртқы бағаларына ерекше көңiл бөлінуi тиiс.
Бағдарламаны одан әрi iске асырудың орындылығы туралы шешiм мемлекеттiк бағдарламалардың iс-шаралар жоспарын орындауға; материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын пайдалану тиiмділiгiн талдауға; мемлекеттiк бағдарламаны iске асырудың елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуына әсерiн бағалау.
Осылайша, бiр уақытта мемлекеттiк органдардың жауапкершілiгiн арттыра отырып бюджет қаражатын тиімдi жұмсау мақсатында мемлекеттiк органдар өз саласында мемлекеттiк саясатты iске асыра отырып барынша тиiмдiлiкпен бар ресурстарды пайдалана алатын белгiленген өлшемдерге сүйенудi қамтамасыз ету жоспарланады.
Алдағы кезеңде елдің ауыл шаруашылығы мен ауылдық аумақтарын қолдау мен дамыту, әлеуметтiк даму міндеттерiн шешу, денсаулық сақтау мен бiлім берудi одан әрi дамыту, ғылым мен инновацияларды дамыту, мәдени-тарихи құндылықтарды сақтау бюджет қаражатын жұмсаудың басым бағыттары болып табылады.
Мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердi ажырату және бюджетаралық қатынастарды жетілдіру тұжырымдамасын iске асыру шеңберiнде шығыс өкілеттiктерiн мемлекеттік басқару деңгейлерiне бекiту реттеледi және бюджетаралық трансферттердiң тиiмдi моделi анықталатын болады. Оның iшiнде төменгi мемлекеттiк басқару деңгейiн қаржы құралдарымен қамтамасыз ету тетiгiн енгiзу көзделедi.
Бюджет кодексiнің нормаларын енгiзу және 2005 жылдан бастап iске асыру бюджет қаражатын жұмсаудың тиiмдiлiгiн арттыруды; бюджет шығыстарының үлкен айқындылығына қол жеткiзудi; бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуын мемлекеттiк қаржылық бақылау рөлiн күшейтудi көздейтiн бюджет шығыстарын басқарудың сапалы жаңа деңгейiне көшудi қамтамасыз етедi.
Нормативтiк құқықтық актiлердің нормаларын Бюджет кодексiнің нормаларына келтiру және Бюджет кодексiн iске асыруға бағытталған нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу жөніндегі жұмыстар жалғастырылатын болады.
2005 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттердi қалыптастыру Бюджет кодексiнің негізінде жүзеге асырылатын болады.
Бюджет кодексiнің жобасында көзделген жыл сайын Алдағы үш жылға арналған орта мерзiмдi фискальдық саясатты әзiрлеу орта мерзiмдi кезеңде салық-бюджет саясатын қалыптастыруға бағытталатын болады. Осы құжат орталық және жергілікті мемлекеттiк басқару органдары бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу кезінде негiз болып табылады.
Ұлттық қордың активтерiн тиiмдi басқаруға бағытталған саясат жүргiзiлетiн болады.
ЖІӨ-ге проценттiк қатынаста бюджеттiң тапшылығын бiртiндеп қысқарту және мемлекеттiк борыш құрылымын оңтайландыру көзделедi.
Мемлекеттiк сатып алу рәсiмдерiн iске асырудың уақытылығы мен тиімділігін арттыру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.

5.2.2. Бюджетная политика
В сфере бюджетной политики Правительством Республики Казахстан предприняты следующие шаги по совершенствованию бюджетной системы.
Осуществлен переход к среднесрочному бюджетному планированию.
В целях эффективного расходования бюджетных средств проведена работа по разграничению полномочий между уровнями государственного управления и совершенствованию межбюджетных отношений, а также по систематизации бюджетного законодательства. Так, была принята  Концепция разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений, разработаны проекты  Бюджетного кодекса и  Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам местного государственного управления".
Для большей прозрачности, предсказуемости и стабильности бюджетной политики необходимо нормативное закрепление приоритетных направлений расходования средств государственного бюджета на перспективу.
Цели и задачи
Целями бюджетной политики в предстоящем периоде станут:
содействие поддержанию устойчивых темпов экономического роста;
повышение благосостояния населения;
поддержание расходов на уровне, при котором будет обеспечиваться выполнение в полном объеме государственных функций;
повышение эффективности государственных расходов.
В соответствии с целями бюджетной политики в 2004-2006 годах необходимо решить следующие основные задачи:
дальнейшая гармонизация стратегического, индикативного и бюджетного планирования;
определение приоритетов расходования бюджетных средств на среднесрочный период, объемов и сроков реализации;
упорядочение действующих норм, регламентирующих бюджетные правоотношения, в соответствии с нормами, предусмотренными Бюджетным кодексом;
дальнейшее внедрение методов бюджетного программирования;
внедрение нормативного метода планирования расходов бюджетов;
совершенствование методов оценки эффективности бюджетных программ;
завершение модернизации Казначейства;
упорядочение процесса подготовки, рассмотрения, отбора инвестиционных проектов, в том числе, реализуемых за счет бюджетных средств, с целью обеспечения системности формирования расходов бюджета развития;
усиление самостоятельности каждого уровня государственного управления в распределении бюджетных ресурсов.
Пути достижения поставленных целей и задач
Формирование бюджета на предстоящий период будет основываться, в первую очередь, на направлениях, предусмотренных в государственных и отраслевых программах, то есть бюджетные расходы должны находить подтверждение в программных документах. При реализации программ должно быть уделено особое внимание внутренней и внешней оценкам эффективности и результативности.
Решение о целесообразности дальнейшей реализации программы будет основываться на выполнении плана мероприятий государственных программ; анализе эффективности использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов; оценке влияния реализации государственной программы на социально-экономическое развитие страны.
Таким образом, в целях эффективного расходования бюджетных средств с одновременным повышением ответственности государственных органов планируется обеспечить такое следование установленным параметрам, при котором государственные органы, реализуя государственную политику в своей сфере, использовали бы имеющиеся ресурсы с максимальной эффективностью.
В предстоящем периоде приоритетными направлениями расходования бюджетных средств будут поддержка и развитие сельского хозяйства и сельских территорий страны, решение задач социального развития, дальнейшее развитие здравоохранения и образования, развитие науки и инноваций, сохранение культурно-исторического наследия.
В рамках реализации Концепции разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений будет упорядочено закрепление расходных полномочий за уровнями государственного управления и определена эффективная модель межбюджетных трансфертов. В том числе, предусматривается разработка и внедрение механизма обеспечения финансовыми средствами нижнего уровня государственного управления.
Введение и реализация норм Бюджетного кодекса с 2005 года обеспечит переход на качественно новый уровень управления расходами бюджета, предусматривающий повышение эффективности расходования средств; достижение большей прозрачности бюджетных расходов; усиление роли государственного финансового контроля за целевым использованием бюджетных средств.
Будут продолжены работы по приведению норм нормативных правовых актов нормам Бюджетного кодекса и разработка нормативных правовых актов, направленных на реализацию Бюджетного кодекса.
Формирование республиканского и местных бюджетов на 2005 год будет осуществлено на основе Бюджетного кодекса.
Предусмотренная в проекте Бюджетного кодекса ежегодная разработка Среднесрочной фискальной политики на предстоящий трехлетний период будет направлена на формирование налогово-бюджетной политики в среднесрочном периоде. Данный документ будет служить основой при разработке проектов бюджетов центральными и местными органами государственного управления.
Будет проводиться политика, направленная на эффективное управление активами Национального фонда.
Предусматривается постепенное сокращение дефицита бюджета в процентном отношении к ВВП и оптимизация структуры государственного долга.
Будут приняты меры по повышению своевременности и эффективности реализации процедур государственных закупок.

5.2.3. Мемлекеттiк борышты басқару саласындағы саясат
2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметiнің сыртқы борышы үкiметтiк борыштың жалпы көлемiнің 79%-iн құрады. Борыштық портфельдің осындай құрылымы дағдарыс нәтижесiнде қаржылық шығындардың басталу рәсiмiне елеулi ұшырады және осы тұрғыдан экономикалық қауiпсiздіктiң өлшемдерiне сәйкес келмейтiн осал болып табылады. Үкiметтің борыштық портфелiн әртараптандыру мақсатында iшкi рынокта қарыз алуды бiр уақытта арттыру кезiнде сыртқы қарыз алу көлемiн қысқарту қажет.
Мақсаттары мен мiндеттерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің мемлекеттiк және мемлекет кепілдiк берген қарыз алу мен борыш саласындағы саясаты 2004-2006 жылдары мынадай 2 бағытта iске асырылатын болады:
ЖIӨ-ге проценттiк қатынаста үкiметтiк борыштың мөлшерiн дәйектi қысқарту. Бұған ЖIӨ-ге проценттiк қатынаста республикалық бюджет тапшылығының мөлшерiн бiртіндеп және тиiсiнше оны қаржыландыруды қысқарту нәтижесінде қол жеткізiлетiн болады;
Республикалық бюджеттiң тапшылығын қаржыландырудың жалпы құрылымында сыртқы қарыздардың есебiнен республикалық бюджеттiң тапшылығын қаржыландыру үлесін қысқарту жолымен үкіметтiк борыш құрылымында сыртқы борыштың үлесiн бiртіндеп азайту.
Жүргiзiлетiн саясат шеңберiнде мынадай мәселелердi шешу ұйғарылады:
республикалық бюджет тапшылығының мөлшерiн біртіндеп қысқарту;
жинақтау жөнiндегi саясат шеңберiнде үкіметтiк борыштың ұтымды мөлшерiн анықтау;
мiндеттемелердің орындалмау тәуекелiн азайту және қысқа және орта мерзiмдi перспективада үкiметтің iшкi борышын өтеу жөніндегі төлемдер төлеудің ең жоғары шегiн төмендету, ол үшiн басым орта мерзімді және ұзақ мерзiмдi мiндеттемелердi шығаруға қайта бағдарлау ұйғарылады;
республикалық инвестициялық жобалардың тiзбесiне енгiзiлген жобаларды дайындау және сараптау сапасын жақсарту және сыртқы қарыздарды тиiмдi пайдалану;
жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алу процесiн ретке келтiру. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуы республикалық бюджеттен инвестициялық жобаларды қаржыландыруға бюджеттiк кредиттер алу нысанында ғана жүзеге асырылатын болады;
валюталардың кросс-бағамдары және теңгенi айырбас бағамы өзгерген жағдайда терiс салдарды азайту мақсатында қарыздардың валюталары жөнiндегi Үкiметтiң сыртқы қарыздарының портфелiн әртараптандыру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу мемлекеттiк борышты қауіпсіз деңгейде сақтауды, оның құрылымын оңтайландыруға және ұзақ мерзiмдi перспективада бюджеттің тұрақтылығын арттыруды қамтамасыз етуi тиiс.

5.2.3. Политика в области управления
государственным долгом
По состоянию на 1 января 2003 года внешний долг Правительства Республики Казахстан составил 79 % от общего объема правительственного долга. Такая структура долгового портфеля существенно подвержена риску наступления финансовых потерь в результате кризиса и колебания курсов валют и с этой точки зрения является уязвимой, не соответствующей критериям экономической безопасности. В целях диверсификации долгового портфеля Правительства необходимо сокращать объемы внешнего заимствования при одновременном увеличении заимствования на внутреннем рынке.
Цели и задачи
Политика Правительства Республики Казахстан в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга в 2004-2006 годах будет реализовываться в двух направлениях:
поступательное сокращение размера правительственного долга в процентном отношении к ВВП. Это будет достигнуто в результате постепенного сокращения размера дефицита республиканского бюджета в процентном отношении к ВВП и, соответственно, его финансирования;
постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга, путем сокращения доли финансирования дефицита республиканского бюджета за счет внешних займов в общей структуре финансирования дефицита республиканского бюджета.
В рамках проводимой политики предполагается решение следующих задач:
постепенное сокращение размера дефицита республиканского бюджета;
определение оптимального размера правительственного долга в рамках политики по сбережению;
снижение риска неисполнения обязательств и сглаживание пиков выплат по погашению внутреннего правительственного долга в кратко- и среднесрочной перспективе, для чего предполагается переориентация на выпуск преимущественно среднесрочных и долгосрочных обязательств;
улучшение качества подготовки и экспертизы проектов, включаемых в перечень республиканских инвестиционных проектов и эффективное использование внешних займов;
упорядочение процесса заимствования местными исполнительными органами. Заимствование местными исполнительными органами будет осуществляться только в форме получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета на финансирование инвестиционных проектов;
диверсификация портфеля внешних займов Правительства по валютам займов с целью снижения негативных последствий в случае изменения кросс-курсов валют и обменного курса тенге.
Достижение поставленных целей и задач должно обеспечить сохранение государственного долга на безопасном уровне, оптимизировать его структуру и повысить устойчивость бюджета долгосрочной перспективе.

5.3. Мемлекеттiк мүлiктi басқару және жекешелендіру
Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында 2003 жылы мемлекеттiк мүлiктi басқару жүйесiн жетiлдiруге бағытталған, одан әрi шаралар кешенiн көздейтiн Мемлекеттiк мүлiктi басқару тиiмдiлiгiн арттырудың және жекешелендiрудiң 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы қабылданды.
Осы бағдарламаның шеңберiнде акцияларының пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекеттiк меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындардың, акционерлiк қоғамдар мен серіктестіктердің қаржы-шаруашылық қызметiн, әкiмшiлiк шығыстарды оңтайландыруды қамтамасыз ету жөнiндегi жоспарлы көрсеткіштердi олардың орындауын бақылау жөніндегі жұмыстар күшейтiлдi. Жүргiзiлген реформалардың iс жүзiндегi нәтижелерi бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтердің түсуiнiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысының бiр бөлiгінің, мемлекеттiк меншiктегi мүлiктi жалдаудан алынатын кiрiстердің түсуiнің тұрақты қарқыны болып табылады.
Сонымен бiрге мемлекеттiк меншiктi басқаруды талдау мемлекеттiк меншiктi басқару жүйесiн жетiлдiру, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар тарапынан мемлекеттiк мүлiктi тиiмдi пайдалануды бақылауды күшейту процестерін одан әрi жетілдіру қажеттілігін көрсеттi.
Мақсаттары мен басымдықтары
2004-2006 жылдары мемлекеттiк меншiктi басқару саласындағы мемлекеттiк саясат экономиканың стратегиялық маңызды салаларының дамуын реттеу мүмкiндiгiн сақтау және күшейту, сондай-ақ мемлекеттiк мүліктi есепке алу жүйесiн жетiлдiру мақсатында мемлекеттік мүлiктi басқарудың одан әрi тиімдiлiгiн арттыруға бағытталатын болады.
Алдағы кезеңде мемлекеттiк меншiктi басқару саласында мыналар басым міндеттер болып табылады:
мемлекеттiк мүлiктi пайдаланудан алынатын салыққа жатпайтын түсімдер есебiнен республикалық және жергiлiктi бюджеттердің кiрiстерін арттыру;
мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттiк кәсiпорындар мен заңды тұлғалардың қаржы-экономикалық көрсеткiштерін жақсарту;
экономиканың стратегиялық салдарын мемлекеттiк бақылауды күшейту;
жекелеген кәсiпорындар мен нақты кәсіпорындарға қатысты мемлекеттің мүдделерiне қарай жекешелендiрудi жүзеге асыру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары
Қойылған мiндеттердi шешу үшiн Тiзiлiмнің құрылымын оңтайландыру жөнiндегi жұмыстар жалғастырылатын болады. Қаржылық көрсеткiштер кешенiн қамтитын Тiзiлiмiнің қосымша кiшi бөлiмiн жүргiзу және жетiлдiру мемлекеттің қатысуы бар республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар мен заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметi нәтижелерiнiң жүйелiк мониторингi мен талдауды жүргізуге мүмкiндiк бередi, мемлекеттiк меншiктi неғұрлым толық және анық есепке алуға ықпал етедi.
Экономикалық негiзделген дивидендтiк саясатты әзiрлеу мақсатында әкiмшiлiк шығыстарды, қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткiштерiнің тиiмділiгiн акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi мемлекеттiк кәсiпорындар мен акционерлiк қоғамдардың инвестициялық бағдарламаларының iске асырылуын талдау және бақылау жүйесi күшейтiлетiн болады.
Мемлекеттiк меншiктi пайдаланудан түсетiн салыққа жатпайтын түсiмдердің (акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтердің, мемлекеттiк кәсiпорындардың таза кiрiсiнiң бiр бөлiгін, жалдаудан алынатын кiрiстердiң) уақытылы, толық есептелуi мен аударылуын бақылау тетiгi жетiлдiрiлетiн болады. Бұл ретте акцияларының бақылау пакеттерi мемлекеттік кәсiпорындар, акционерлiк қоғамдар басшыларының оларға жүктелген міндеттердi уақытылы және адал атқаруға жауапкершiлiгiн арттыру ұйғарылады.
Бұдан басқа, шаруашылық жүргiзу субъектілердің, оның iшiнде экономиканың стратегиялық салаларында жекешелендiрмеген объектiлердің кешендi мониторингi және мониторинг нәтижелерiн есепке алудың бiрыңғай ақпараттық базасын құру жөніндегі қызмет күшейтiлетiн болады. Кешендi мониторинг технологиялық, қаржы-шаруашылық қызметтiң сапалық және санды жағдайын, жетiспеушiлiктердiң алдын алу, жою және оның қызметiн жетiлдiру жөніндегі негiздi шешiмдер мен ұсынымдарды әзiрлеу мақсатында осы объектiлердің құқықтық сипаттамасын жедел қадағалауға және талдамалық бағалауды жүргiзуге мүмкiндiк бередi. Бар нормативтiк құқықтық база "Экономиканың стратегиялық салаларында меншiктің мемлекеттiк мониторингi туралы" Заң (бұдан әрi - Заң) қабылдануымен күшейтiлетiн болады. Заң елдiң экономикалық даму процестерiн реттеу мен болжамдауда мемлекеттiң рөлiн күшейту, тұтастай алғанда Қазақстанның экономикасын басқаруда тиiмдi шешімдердi қабылдау үшiн мемлекеттік басқару органдарын қажеттi ақпаратпен қамтамасыз ету үшiн құқықтық негiз болып табылады.
2004 жылы мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмділігін одан әрi арттыру және оны есепке алуды жетілдіру мақсатында мемлекеттің активтерi мен міндеттемелерiнiң теңгерiмiн жасау әдiсiн әзiрлеу көзделдi.
Алдағы кезеңде мемлекеттiң экономиканың стратегиялық салалардағы рөлiн күшейту, ірі жүйе құрушы компанияларды құру және әлемдiк рыноктарға шығару мемлекеттiк меншiктi басқару саласындағы шешушi бағыттар болады.
Жекешелендiру ұзақ мерзімді перспективада салық салынатын базаны кеңейту, қосымша жұмыс орындарын құру, отандық рынокты отандық тауар өндiрушiлердiң тауарларымен және қызметтерiмен толтыру, тұтастай алғанда бүкiл халық-шаруашылық кешенiнiң жұмыс істеуінің тиiмдiлiгiн арттыру нысанындағы қайтарымды алуға бағытталған мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi бiрыңғай мемлекеттiк саясаттың құрылымдық элементi ретiнде қарастырылады.
2004-2006 жылдарға арналған болжамды көрсеткiштер
(мың теңге)
___________________________________________________________________
Түсiмдердiң атауы             |            Болжам
|_________________________________

5.3. Управление государственным имуществом
и приватизации
В целях повышения эффективности управления государственным имуществом в 2003 году принята Программа повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы, предусматривающая комплекс дальнейших мер, направленных на совершенствование системы управления государственной собственностью.
В рамках данной программы усилена работа по контролю за финансово-хозяйственной деятельностью государственных предприятий, акционерных обществ и товариществ, пакеты акций (доли участия) которых находятся в государственной собственности, за выполнением ими плановых показателей, по обеспечению оптимизации административных расходов.
Фактическими результатами проводимых реформ явилась устойчивая тенденция увеличения поступлений в бюджет дивидендов на государственные пакеты акций, поступлений части чистого дохода государственных предприятий, доходов от аренды имущества государственной собственности.
Вместе с тем анализ управления государственной собственностью показал необходимость дальнейшего осуществления процессов совершенствования системы управления государственной собственностью, усиления контроля за эффективным использованием имущества государства как со стороны центральных, так и местных исполнительных органов.
Цели и приоритеты
В 2004-2006 годах государственная политика в области управления государственной собственностью будет направлена на дальнейшее повышение эффективности управления государственным имуществом с целью сохранения и усиления возможности регулирования развития стратегически важных отраслей экономики, а также совершенствования системы учета государственного имущества.
Приоритетными задачами в области управления государственной собственностью на предстоящий период будут являться:
увеличение доходов республиканских и местных бюджетов за счет неналоговых поступлений от использования государственного имущества;
улучшение финансово-экономических показателей государственных предприятий и юридических лиц с участием государства;
усиление государственного контроля над стратегическими отраслями экономики;
осуществление приватизации в зависимости от интересов государства по отношению к определенным отраслям и конкретным предприятиям.
Пути достижения поставленных целей и задач
Для решения поставленных задач будет продолжена работа по оптимизации структуры Реестра. Ведение и совершенствование дополнительного подраздела Реестра, включающего комплекс финансовых показателей, позволит проводить систематический мониторинг и анализ результатов финансово-хозяйственной деятельности республиканских государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, будет способствовать наиболее полному и достоверному учету государственной собственности.
С целью выработки экономически обоснованной дивидендной политики будет усилена система анализа и контроля над административными расходами, эффективностью показателей финансово-хозяйственной деятельности, реализацией инвестиционных программ государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству.
Будет усовершенствован механизм контроля за своевременностью, полнотой начисления и перечисления неналоговых поступлений от использования государственной собственности (дивидендов на государственный пакет акций, части чистого дохода государственных предприятий, доходов от аренды). При этом предполагается повысить ответственность руководителей государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, за своевременное и добросовестное исполнение возлагаемых на них обязанностей.
Кроме того, будет усилена деятельность по комплексному мониторингу хозяйствующих субъектов, в том числе приватизированных объектов в стратегических отраслях экономики, и созданию единой информационной базы учета результатов мониторинга. Комплексный мониторинг позволит оперативно отслеживать и проводить аналитическую оценку качественного и количественного состояния технологической, финансово-хозяйственной деятельности, правовую характеристику данных объектов в целях выработки обоснованных решений и рекомендаций по предупреждению, устранению недостатков и совершенствованию их деятельности. Имеющаяся нормативная правовая база будет усилена принятием Закона "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение" (далее - Закон). Закон станет правовой основой для усиления роли государства в регулировании и прогнозировании процессов экономического развития страны, обеспечения органов государственного управления необходимой информацией для принятия эффективных решений в управлении экономикой Казахстана в целом.
В 2004 году предусмотрена разработка методики составления баланса активов и обязательств государства, в целях дальнейшего повышения эффективности управления государственным имуществом и совершенствования его учета.
В предстоящем периоде сохранение и усиление роли государства в стратегических отраслях экономики, создание и выведение на мировые рынки крупных системообразующих компаний станут ключевыми направлениями в области управления государственной собственностью.
Приватизация будет рассматриваться как структурный элемент единой государственной политики по управлению государственным имуществом, направленной на получение в долгосрочной перспективе отдачи в форме расширения налогооблагаемой базы, создания дополнительных рабочих мест, наполнения отечественного рынка товарами и услугами отечественных производителей, повышения эффективности функционирования всего народно-хозяйственного комплекса в целом.
Прогнозные показатели на 2004-2006 годы
(тыс.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование поступлений  |              Прогноз
|_____________________________________

4) функционалдық талдауды әдiснамалық қамтамасыз ету.
Шешу жолдары
Мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында функциялар мен өкілеттiктердi ажырату процесiн жалғастыру жоспарланады. Аумақтық дамыту мәселелерiн шешудегi жауапкершiлiктi күшейту мақсатында жергiлiктi басқару деңгейiне шаруашылық саласындағы, сондай-ақ шаруашылық қызметтiң жекелеген түрлерiн лицензиялау саласындағы функциялар берiледi.
Әкiмшiлiк-бюджеттiк реформаның басым бағыты ауылдық округтер, ауылдар, аудандық маңызы бар қалалар, қалалардағы аудандар деңгейінде тиiмдi мемлекеттiк басқаруды ұйымдастыру, ең алдымен оның институционалдық функционалдық нығайтылуы басым бағыт болып табылады.
Осы мақсатта ауылдардың, аудандық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ оларға заңды тұлға мәртебесiн бере отырып қалалардағы аудандардың әкімдерi аппараттарын қалыптастыруға кiрiсу көзделедi.
Ауылдық, кенттiк, қалалық (аудандық маңызы бар) басқару деңгейлерiне бекiтiлген функциялардың тiзбесi кеңейтiлетiн болады.
7. Бәсекелестiктi дамыту, тарифтiк
және монополияға қарсы саясат
7.1. Бәсекелестiктi дамыту және
монополияға қарсы саясат
Бәсекелестiк саясаттың негiзгi мақсаттары елдің негiзгi тауар рыноктарында бәсекелестiк бостандығына қол жеткізу және қолдау, тұтынушылар құқықтарын қорғау және тауар рыноктарының тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн жағдайлар жасау.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мыналар жүзеге асырылады:
бәсекелестiктi қорғау саласында нормативтiк құқықтық актiлердi, "Бәсекелестiк және монополиялық қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтыруларды әзiрлеу және қабылдау;
рынок субъектілерінiң үстем жағдайды асыра пайдаланудың, рынок субъектiлерiнің монополиялық бағаларды белгілеу жөніндегі сыбайласуының, монополиялық тауарлар мен қызметтердi өндіру мен жеткiзудi негізсіз қысқартуды жолын кесу, рыноктан шығару және оған басқа субъектілердің кiруiн шектеу мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк бақылауды күшейту;
кәсiпкерлiк бостандығы мен тұтынушылар құқықтарын қорғаудың қоғамдық жүйесiн нығайту;
мемлекеттiк органдардың, әсiресе жергiліктi деңгейде рынок субъектiлерінің шаруашылық қызметiне негiзсiз араласуының жолын кесу.
Тиімді бәсекелестiк жағдайлар жасау, адал бәсекелестіктi қолдау мен қорғау республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының негiзгi бағыттарын iске асыруға ықпал ететiн болады.
Бәсекелестiк саласындағы мемлекеттiк саясат терiс пиғылды бәсекелестiкке және бәсекелестiкке қарсы келiсiмдердi болдырмау проблемаларын шешуге бағытталатын болады.
Жоғары шоғырландырылған рыноктар бойынша бәсекелестiктi дамыту, монополиялы құрылымдарды қайта ұйымдастыру (ұсақтату) жөнiндегi iс-шаралар әзiрленетiн болады. Бәсекелi ортаны кеңейтуге табиғи монополия саласындағы монополиясыздандыру ықпал ететін болады.
Бәсекелi орта қалыптасатын тауарлы рыноктарда монополияға қарсы органдардың назары бәсекелестiктің терiс әдiстерінің жолын кесуге, бiрыңғай бағалар мен тарифтердi белгiлеуге, рынокты бөлуге, әлеуеттi бәсекелердің рынокқа қол жетімдiлiгін шектеуге немесе бәсекелесетін рынок субъектiлерi арасындағы сыбайласуға бағытталған келiсiмдердi болдырмауға және анықтауға бөлiнетiн болады.
"Қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануына байланысты қаржы рыногын монополияға қарсы реттеу жүзеге асырылатын болады.
Қаржы ұйымдарының үстем (монополиялы) жағдайын белгiлеу жөнiндегi, терiс пиғылды бәсекелестіктi анықтау жөніндегі нормативтік құжаттарды әзiрлеу болжанып отыр.

4) методологическое обеспечение функционального анализа.
Пути решения
Планируется продолжить процесс разграничения между уровнями государственного управления функций и полномочий. С целью усиления ответственности в решении вопросов территориального развития местному уровню государственного управления будут переданы функции в хозяйственной сфере, а также в области лицензирования отдельных видов хозяйственной деятельности.
Приоритетным направлением административно-бюджетной реформы станет организация эффективного государственного управления на уровне сельских округов, поселков, городов районного значения, районов в городах, прежде всего его институциональное и функциональное укрепление.
В этих целях предусматривается приступить к формированию аппаратов акимов сел, поселков, городов районного значения, а также районов в городах с приданием им статуса юридического лица.
Будет расширен перечень функций, закрепляемых за сельскими, поселковыми, городскими (районного значения) уровнями управления.
7. Развитие конкуренции, тарифная и
антимонопольная политика
7.1. Развитие конкуренции и антимонопольная политика
Основными целями конкурентной политики являются достижение и поддержание на основных товарных рынках страны свободы конкуренции (отсутствие барьеров для входа за исключением объективных ограничений), защита прав потребителей и создание условий для эффективного функционирования товарных рынков.
Для достижения указанных целей будет осуществляться:
разработка и принятие нормативных правовых актов в сфере защиты конкуренции и, прежде всего, изменений и дополнений в  Закон Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности";
усиление государственного контроля по вопросам пресечения злоупотреблений субъектами рынка доминирующим положением, сговора между субъектами рынка по установлению монопольных цен, необоснованного сокращения производства и поставки монопольных товаров и услуг, устранения с рынка и ограничения доступа на него других субъектов;
укрепление общественной системы защиты свободы предпринимательства и прав потребителей;
пресечение необоснованного вмешательства государственных органов в хозяйственную деятельность субъектов рынка.
Создание условий для эффективной конкуренции, поддержка и защита добросовестной конкуренции будут способствовать реализации основных направлений социально-экономического развития республики.
Государственная политика в области конкуренции будет направлена на решение проблем недопущения недобросовестной конкуренции и антиконкурентных соглашений.
По рынкам, имеющим высокую концентрацию, будут разрабатываться мероприятия по развитию конкуренции, реорганизации (разукрупнению) монопольных структур. Расширению конкурентной среды будет способствовать демонополизация в сфере естественной монополии.
На товарных рынках, на которых сформирована конкурентная среда, внимание антимонопольных органов будет уделяться пресечению недобросовестных методов конкуренции, недопущению и выявлению соглашений, направленных на установление единых цен и тарифов, на раздел рынка, на ограничение доступа на рынок потенциальным конкурентам или сговор между конкурирующими субъектами рынка.
В связи с принятием  Закона Республика Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" будет осуществляться антимонопольное регулирование финансового рынка.
Предполагается разработка нормативных документов по установлению доминирующего (монопольного) положения финансовых организаций, по выявлению недобросовестной конкуренции.

7.2. Тарифтiк саясат
Қазiргi уақытта жүргiзiлген инвестицияларды ескере отырып анықталатын орта мерзiмдi тарифтiк реттеу және нарықтық пайданы есептеу қағидаттарын iске асыруға мүмкiндiк беретiн бiрқатар тариф құру әдiстемелерi әзiрлендi және қабылданды.
Бүгiнгi таңда табиғи монополия субъектiлерiнiң көпшiлiгi үшiн ағымдағы және күрделi жөндеулердi ғана емес, ауыстыруды, ал кейiннен жаңғыртуды талап ететiн негiзгi қорлардың тозуының жоғары дәрежесi тән. Жеке қаражатының жеткiлiксiздігі табиғи монополия субъектiлерiне жабдықтарды ауыстыруға қажеттi тиесiлi капитал салуды (инвестиция) жүзеге асыруға мүмкiндiк бермейдi.
Сондықтан, табиғи монополия саласын реттеудің негiзгi мақсаты табиғи монополия субъектілерінің негiзгi қорларды қайта өндiру және тұтынушылар үшiн тарифтердi өзгертулердің болжамдарына қол жеткiзу процесiн нормаға түсiру мақсатында инвестицияларды жүзеге асыруы үшiн жағдайлар жасау болып табылады.
Табиғи монополия субъектiлерiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету, олар көрсететiн қызметтердің сапасын жақсарту, олардың қызметтер көрсетуiнiң өзiндiк құнын төмендету және оларға тарифтер деңгейiн тұрақтандыру үшiн мынадай:
инвестицияларды ынталандыратын және тарифтердiң орта мерзiмдi кезеңде тұрақтылығын қамтамасыз ететiн тариф құрудың жаңа әдiстерiн енгiзу;
республикалық маңызы бар барлық табиғи монополия субъектілерінің қызметіне техникалық және қаржылық сараптама жүргiзу;
табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiнің мониторингi мен оны талдау үшiн ақпараттық дерекқорды құру;
республикалық тiркелімге енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнің барлық қызметтер көрсету түрлерi бойынша активтердің реттелетiн базасына пайда ставкасын есепке алу әдiстемелерiн әзiрлеу және енгiзу, орташа мерзiмдi негiзде тарифтердiң (бағалар, алым ставкалары) шектi деңгейiн белгiлеу;
тұтынушылар топтары бойынша табиғи монополия субъектiлерiнің қызметтер көрсетуiне тарифтердің (бағалар, алым ставкалары) экономикалық негiзсiз саралануын қолдану практикасын болдырмау;
табиғи монополия субъектілерiнiң қызметтер көрсетуiне уақытша төмендейтiн коэффициенттердi белгiлеу жолымен тарифтiк реттеу әдiстерiн қолдану жолымен тарифтiк саясатты одан әрi жетілдiру қажет.
8. Сауда және сыртқы экономикалық қызмет
8.1. Сауда саясаты
Сауда қызметi мемлекеттiк реттеу заңнамалық кесімнің жоқтығынан қиындады. Мемлекеттiк және мемлекетаралық реттеудің нормативтік құқықтық және ұйымдастыру мәселелерiн жеткiлiксiз келiсу шекара маңындағы сауданың қазiргi жай-күйiне әсер етуде. Iшкi саудада көлеңкелi айналымның едәуiр көлемi шоғырланды, заңсыз өнiмнің сатылуы, авторлық құқықтардың бұзылуы орын алып отыр.
Мақсаттары мен мiндеттерi
Сатып алушыларға жоғары сапалы қызмет көрсететiн дамыған сауда инфрақұрылымын құру.
Шешу жолдары
Сауданың тиiмдi нысандарын құру, заң шығару жүйесiн дамыту және сауда қызметтер көрсету сапасын жақсарту мақсатында сауда қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының Заңы қабылданатын болады. Iшкi саудада бағаны тұрақтандыру және бәсекелестіктi дамыту жөнiндегi iс-шаралар жүргiзiлуде.
Жергiлiктi билiк органдарының сауда инфрақұрылымын дамытудағы және тұтыну тауарларына бағаларды тұрақтандыруды қамтамасыз етудегi жауапкершiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Сауданы өндiрiс құралдарымен ұйымдастыру, электронды коммерцияны, сауда-өнеркәсiп палаталарының қызметін дамыту мәселелерiне ерекше назар бөлiнетiн болады.
Тұтыну рыногында сатылатын тауарлардың сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылау жөнiндегi шаралар күшейтiледi. Отандық тауар өндiрушiлердiң өнiмiн өткiзудi жақсарту мақсатында көтерме сауданың қазiргi заманғы жүйесiн құру ынталандырылатын болады.

7.2. Тарифная политика
В настоящее время разработан и принят ряд методик тарифообразования, позволяющих реализовать принципы среднесрочного тарифного регулирования и расчета рыночной прибыли, определяемой с учетом произведенных инвестиций.
На сегодняшний день для большинства субъектов естественной монополии характерна высокая степень износа основных фондов, требующих не только текущих и капитальных ремонтов, но и замены, а в последующем и модернизации. Недостаточность собственных средств не позволяет субъектам естественной монополии осуществить должные капиталовложения (инвестиции), необходимые на замену оборудования.
Поэтому, основной целью регулирования сферы естественной монополии является создание условий для осуществления субъектами естественной монополии инвестиций в целях нормализации процесса воспроизводства основных фондов и достижение предсказуемости изменений тарифов для потребителей.
Для обеспечения устойчивого функционирования субъектов естественной монополии, улучшения качества оказываемых ими услуг снижения себестоимости и стабильности уровня тарифов на их услуги необходимо дальнейшее совершенствование тарифной политики путем:
внедрения новых методов тарифообразования, стимулирующих инвестиции и обеспечивающих стабильность тарифов в среднесрочном периоде;
проведения технической и финансовой экспертизы деятельности всех субъектов естественной монополии республиканского значения;
создания информационной базы данных для мониторинга и анализа деятельности субъектов естественной монополии;
разработки и внедрения методик расчета ставки прибыли на регулируемую базу активов и установление на среднесрочной основе предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) по всем видам услуг субъектов естественной монополии, включенных в республиканский регистр;
устранения практики применения экономически необоснованной дифференциации тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественной монополии по группам потребителей;
применения методов тарифного регулирования путем установления временных понижающих коэффициентов к тарифам на услуги субъектов естественной монополии.
8. Торговля и внешнеэкономическая деятельность
8.1. Торговая политика
Государственное регулирование торговой деятельности осложнено отсутствием законодательного акта. Недостаточная согласованность нормативных правовых и организационных вопросов государственного и межгосударственного регулирования сказывается на современном состоянии приграничной торговли. Во внутренней торговле сосредоточен значительный объем теневого оборота, имеет место реализация нелегальной продукции, нарушение авторских прав.
Цели и задачи
Создание развитой торговой инфраструктуры с высоким качеством обслуживания покупателей.
Пути решения
В целях создания эффективных форм торговли, развития законодательной системы и улучшения качества торговых услуг будет принят Закон Республики Казахстан, регулирующий торговую деятельность. Проводятся мероприятия по стабилизации цен и развитию конкуренции во внутренней торговле.
Будут приняты меры по повышению ответственности местных органов власти в развитии торговой инфраструктуры и обеспечении стабилизации цен на потребительские товары.
Особое внимание будет уделено вопросам организации торговли средствами производства, развития электронной коммерции, деятельности торгово-промышленных палат.
Будут усилены меры по контролю за качеством и безопасностью реализуемых на потребительском рынке товаров. В целях улучшения сбыта продукции отечественных товаропроизводителей будет стимулироваться создание современной системы оптовой торговли.

8.2. Сыртқы экономикалық қызмет
Мақсаттары мен басымдықтары
Сыртқы сауда саясаты орта мерзiмдi кезеңде сыртқы сауда режимiн ырықтандыруды қамтамасыз етуге, өзара саудадағы кедергiлердi жоюға, қазақстандық экспорттаушылардың шетелдiк рыноктарға кіруi үшiн оңтайлы жағдайлар жасауға бағытталатын болады. Қазақстанның ДСҰ-ға кiру процесiн аяқтау.
2004-2006 жылдар кезеңiне арналған алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн сыртқы экономикалық саясаттың басым бағыттары:
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөнiндегi жұмысты жалғастыру және осы ұйымның тетiктерiн Қазақстанның сыртқы саудадағы мүдделерiн кемсiтпеудi болдырмау үшiн белсендi пайдалану;
елдің әлемдiк экономикаға өзара тиiмдi ықпалдастығы, оның еңбектi халықаралық бөлу жүйесiндегi рөлiн оңтайландыру үшiн жағдайлар қалыптастыру;
өңiрлiк экономикалық бiрлестiктердің (ТМД, ЕурАзЭҚ, ШЫҰ, ЭЫҰ, және ОАЫ) шеңберiнде экономикалық бастамаларды жылжыту;
экспортты саралау және қосылған құны жоғары өнімнің үлесін экспорттың жалпы көлемiнде ұлғайту;
әлемдiк рыноктың конъюнктуралық өзгеруiне әсер ететiн икемдi салық және кеден-тариф саясатын жүргiзу;
кредит беру тетiгiн қалыптастыру және қосылған құны жоғары өнiм экспортын сақтандыру;
сауда қызметiн реттейтiн құқықтық өрiстi жетілдіру;
республикада жетекшi салаларда жаңа бәсекеге қабiлеттi өндiрiстердi, әсiресе, отандық кәсiпорындардың шетелдік, әсiресе, ТМД елдерiндегi әрiптестермен кооперацияға негiзделген агроөнеркәсiптiк кешендi қалпына келтiру және ретке келтiру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының, сауда өкiлдiктерiнің, сауда-өнеркәсiптiк палаталарының белсендi өзара iс-қимылы нәтижесінде сауда дауларын болдырмаудың және реттеудің тетiктерi мен жүйесiн жетiлдiру болып табылады.
Алға қойылған мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Дәстүрлi емес, жаңа тауарларды сыртқы рыноктарға жылжыту жоспарында мынадай шаралар қабылдау алда тұр:
экономиканың нақты секторында инновациялық процестердi жандандыру, бұл батыстың дамыған елдерiнiң үлгiсi бойынша экспорттың жаңа құрылым құрайтын жоғары технологиялы элементiн қалыптастыруға мүмкiндiк бередi;
әлемдiк стандарттарға сәйкес жаңа өнімнің негiзгi түрлерiн сертификаттауды және стандарттауды қамтамасыз ету;
кәсiпкерлердің құқықтарын қорғау, бәсекелестiктi дамыту, экспорттың жылжуына ықпал ету, сауда және инвестиция саласында (ақпараттық-консультациялық қызметтер желiсiн қалыптастыру) халықаралық шарттар мен келiсiмдерге қатысу жөніндегі мемлекеттiң iс-қимылы бөлiгінде рынок субъектілерiн ақпараттық қолдауды жүзеге асыру.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу отандық экспорттың шикiзат тауарларының әлемдiк рыноктарындағы бағаларының ауытқуына тәуелдiгiн төмендетiп қана қоймай, тұтастай алғанда, экономиканың шикiзаттық бағытталуы проблемаларын шешуге мүмкiндік бередi.
Осылайша, республиканың отандық өнеркәсiптi перспективалы дамытуға, экспортты ынталандырудың тиімдi саясатына және өзара тиiмдi сауда-экономикалық қатынастар шарттарында әлемдік қоғамдастыққа кезекпен ықпалдасуға негiзделген саяси сауда режимiн жақсарту орташа мерзiмдi кезеңде сыртқы экономикалық саясатты жүргiзу бағдары болады.
2003 жылы көршi елдердiң сыртқы рыноктарына агрессивтi экспорттық экспансияны ғана емес, шетелдiк өнеркәсiптiк меншiктi сатып алу және бiрлескен кәсiпорындар құру жолымен Қазақстанның ТМД елдерiнде экономикалық қатысуын күшейту басталатын болады.
Осы бағыттарды тиiмдi iске асыруда оң рөлдi Қазақстан Республикасының шетелдердегi сауда өкiлдiктерi атқаруы тиiс. Сауда өкiлдiктерiнiң жұмысы:
сыртқы рыноктарға қазақстандық өнімдi жылжыту жөніндегі қазақстандық компаниялар қызметiнiң тиiмділiгiн арттыруға;
сыртқы экономикалық қызметтiң негiзгi нысандарын дамытуға, Қазақстан Республикасының сыртқы сауда айналымының құрылымын жақсартуға;
тауар номенклатурасын кеңейтуге және қазақстандық экспорттың бәсекеге қабілеттігiн арттыруға мүмкiндік бередi.
Аталған шаралар елдiң төлем теңгерiмiнiң құрылымына және экономикалық жағдайына оң әсер етедi.
Қазақстанның әлемдiк экономикаға трансформациясының басқа маңызды шарты сауда әрiптестерi елдерiн таңдауда икемдi саясатты жүргiзу: үшiншi елдер арқылы транзиттi ең аз мөлшерге келтiру мақсатында Еуропа мен Азия елдерiнiң жақын рыноктарын толық пайдалануға, өңiрлiк одақтармен өзара iс-қимылды күшейтуге, epкін сауда аймағының артықшылығын барынша пайдалануға бағытталған өткiзу нарығын саралау болып табылады.

8.2. Внешнеэкономическая деятельность
Цели и приоритеты
Внешнеторговая политика в среднесрочном периоде будет направлена на обеспечение либерализации внешнеторгового режима, снятие барьеров во взаимной торговле, создание оптимальных условий для доступа казахстанских экспортеров на зарубежные рынки. Завершение процесса вступления Казахстана в ВТО.
Приоритетными направлениями внешнеэкономической политики для реализации поставленных целей на период 2004-2006 годы являются:
продолжение работы по вступлению Казахстана в ВТО и активное использование механизмов данной организации для предотвращения дискриминации интересов Казахстана во внешней торговле;
формирование условий для взаимовыгодной интеграции страны в мировую экономику, рационализации ее роли в системе международного разделения труда;
продвижение экономических инициатив в рамках региональных объединений (СНГ, ЕврАзЭС, ШОС, ОЭС и ЦАС);
диверсификация экспорта и увеличение доли продукции с высокой добавленной стоимостью в общем объеме экспорта;
проведение гибкой таможенно-тарифной политики, реагирующей на конъюнктурные изменения мирового рынка;
формирование механизмов кредитования и страхования экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью;
совершенствование правового поля, регулирующего торговую деятельность;
восстановление и налаживание в республике новых конкурентоспособных производств в ведущих отраслях, в особенности агропромышленного комплекса, базируемое на кооперации отечественных предприятий с зарубежными партнерами, особенно в странах СНГ;
совершенствование механизмов и системы предупреждения и урегулирования торговых споров в результате активного взаимодействия государственных органов, торговых представительств Республики Казахстан, союза торгово-промышленных палат.
Пути достижения поставленных целей и задач
В плане продвижения на внешние рынки нетрадиционных, новых товаров предстоит принять следующие меры:
активизировать инновационные процессы в реальном секторе экономики;
осуществлять информационную поддержку субъектов рынка в части действий государства по защите прав предпринимателей, развитию конкуренции, содействию в продвижении экспорта, участию в международных договорах и соглашениях в сфере торговли и инвестиции (формирование сети информационно-консультационных служб).
Достижение указанных целей позволит не только снизить зависимость отечественного экспорта от колебаний цен на мировых рынках сырьевых товаров, но и в целом решить проблемы сырьевой направленности экономики.
Таким образом, совершенствование торгового режима республики, основанное на перспективном развитии отечественной промышленности, эффективной политике стимулирования экспорта, и последовательной интеграции в мировое сообщество на условиях взаимовыгодных торгово-экономических отношений, станет ориентиром проведения внешнеэкономической политики в среднесрочном периоде.
В 2003 году будет начато проведение не только агрессивной экспортной политики на рынках соседних стран, но и усиление экономического присутствия Казахстана в странах СНГ, путем приобретения иностранной промышленной собственности и создания совместных предприятий.
Позитивную роль в эффективной реализации данных направлений должны сыграть торговые представительства Республики Казахстан за рубежом. Работа торговых представительств позволит:
повысить эффективность деятельности казахстанских компаний по продвижению казахстанской продукции на внешние рынки;
развить новые формы внешнеэкономической деятельности, улучшить структуру внешнеторгового оборота Республики Казахстан;
расширить товарную номенклатуру и повысить конкурентоспособность казахстанского экспорта.
Названные меры окажут положительное влияние на структуру платежного баланса и экономическое положение страны.
Другим важнейшим условием трансформации Казахстана в мировую экономику будет являться проведение гибкой политики в выборе стран - торговых партнеров: диверсификация рынков сбыта направленная на использование ближних рынков стран Европы и Азии в целях минимизации транзита через третьи страны, усиление взаимодействия с региональными союзами, максимальное использование преимуществ зоны свободной торговли.

8.3. ДСҰ-ға кiру
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi Қазақстанның әлемдiк экономикаға шоғырлануы жолындағы маңызды қадамдарының бiрi болып табылады және экономикалық өсу қарқынын арттыру мен тұрақтылығын қамтамасыз етудiң қуатты факторларының бiрi бола алады.
Мақсаты
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруiнiң басты мақсаты - бұл сыртқы сауданы жүзеге асыру және осы ұйымның ережелерiне, нормалары мен тетіктерiне сәйкес тауарлар мен қызметтер көрсету өндiрiсiн дамыту есебiнен ұзақ мерзiмдi табанды экономикалық өсудi қамтамасыз ету үшiн қолайлы сыртқы экономикалық жағдайлар жасау.
Мiндеттерi
ДСҰ-ға кiру шарттары бойынша келiссөз процесiне қол жеткiзу:
Қазақстан үшiн қолайлы ауыл шаруашылығын iшкi субсидиялау деңгейi;
Қазақстанға кеден тарифтерi ставкаларын одан әрi төмендету үшiн неғұрлым ұзақ бейімделу кезеңiн беру;
шетелдiк компаниялардың қызметтер көрсету рыногына қол жеткiзу жолындағы бар шектеулердi жою.
Алға қойылған мiндеттердi шешу үшiн мыналарды қамтамасыз ету қажет:
Қазақстанның заңнамасын әлемдiк стандарттарға сәйкес келтiру;
қазақстандық компанияларды Қазақстанның ДСҰ-ға мүшелiгi жағдайында жұмыс iстеуге дайындау жөнiндегi, атап айтқанда, өзiнің бәсекеге қабiлеттiгiн Қазақстанның ДСҰ-ға кiргенге дейiн арттыру жөнiндегi шараларды қабылдау.
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу кезiнде өнеркәсiптiк және ауыл шаруашылығы тауарларына кедендiк тарифтер ставкаларын арттыру, шетелдiк компаниялардың қызметтер көрсету рыногына қол жетiмдiлiгiн шектеулердi күшейту жолымен отандық тауар өндiрушілердi қорғау елдегi бәсекелi ахуалға терiс әсер ететіндігiнен шығу қажет.
Экономикалық өсудiң жоғары қарқынына және тұрақты дамуына жол ықпалдастықты дамытуда жатыр. Қазақстанның индустриалды-инновациялық дамуының стратегиясында инновациялық техника-технологиялық алға басу мiндеттерiн табысты шешу мынадай жағдайда:
ұлттық экономика экспортқа бағдарланған кезде, бұл оның жоғары бәсекеге қабiлеттiгiн болжайды;
шетелден жоғары технологиялардың қарқынды ағыны және Қазақстан экономикасына перспективалы шетелдiк өндiрiстер мен жоғары технологиялық қызметтер көрсетудiң енуi кезінде ғана мүмкін.
Мұның барлығы басты сәтi Қазақстанның ДСҰ-ға қосылуы болатын либералды сыртқы экономикалық саясатты кезекпен жүргiзудi болжайды. Қазақстан рыногының шетелдiк тауар өндiрушiлердің тарапынан бәсекелестiк үшiн ашықтығы отандық компаниялардың монополистiк үрдiстерiне қарсы iс-қимылдың негiзгi факторларының бiрi болып табылады.
Енудің ұзаққа созылуы Қазақстанның ДСҰ-да талқыланып жатқан сыртқы экономикалық саясаттың өзектi проблемаларына белсендi қатысу мүмкiндiгiн, атап айтқанда, ауыл шаруашылығы өнiмiнің саудасын одан әрi ырықтандыру және ауыл шаруашылығын iшкi субсидиялаудан, инвестициялар мен бәсекелестiк саласындағы көп жақты ережелердi әзiрлеу мәселелерiнен, Үкіметтiк сатып алулардың анықтығын қамтамасыз ету жөнiндегi шаралардан бac тарту. Бұдан басқа, Қазақстанның ДСҰ-ға кiру уақыты созылған сайын оған келiссөз процесi бойынша әрiптестің тарапынан қойылатын талаптар қатаң болады.
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi үшiн маңызды жағдай жасалған: оған нарықтық экономикасы бар елдiң мәртебесi берілдi, бұл оның өнiмiнің өзiндiк құнын "араласқан" өзiндiк құн бойынша емес, нақты шығындар бойынша бағалауға мүмкiндiк бередi.
Әлемнің 192 елiнен 146-сы ДСҰ мүшелерi болып табылады, ал тағы бiрнеше ондаған елдер кiру үшiн кезекте тұр. 135 мүше елдермен Қазақстан сыртқы сауда жүргізіледі

8.3. Вступление в ВТО
Вступление Казахстана в ВТО является одним из важных шагов на пути интеграции Казахстана в мировую экономику и может стать одним из мощных факторов повышения темпов и обеспечения устойчивости экономического роста.
Цель
Главная цель вступления Казахстана в ВТО - это создание благоприятных внешнеэкономических условий для обеспечения долговременного устойчивого экономического роста за счет осуществления внешней торговли и развития производства товаров и услуг в соответствии с правилами, нормами и механизмами этой организации.
Задачи
Достичь в переговорном процессе по условиям вхождения в ВТО:
приемлемого для Казахстана уровня внутреннего субсидирования сельского хозяйства;
предоставления Казахстану более длительного адаптационного периода для дальнейшего снижения ставок таможенных тарифов;
снятия существующих ограничений на пути доступа иностранных компаний на рынки услуг.
Для решения поставленных задач необходимо обеспечить:
приведение законодательства Казахстана в соответствие с мировыми стандартами;
принятие мер по подготовке казахстанских компаний к работе в условиях членства Казахстана в ВТО, в частности по повышению своей конкурентоспособности еще до вступления Казахстана в ВТО.
При проведении мероприятий по Вступлению Казахстана в ВТО необходимо исходить из того, что защита отечественных товаропроизводителей путем повышения ставок таможенных тарифов на промышленные и сельскохозяйственные товары, усиление ограничений доступа иностранных компаний на рынки услуг негативно сказывается на конкурентном климате в стране.
Путь к высоким темпам экономического роста и устойчивому развитию лежит в развитии интеграции. Успешное решение задач инновационного технико-технологического прорыва, заложенного в Стратегии индустриально-инновационного развития Казахстана, возможно только:
при экспортоориентации национальной экономики, что предполагает высокую ее конкурентоспособность;
при интенсивном потоке из-за рубежа высоких технологий и проникновения в Казахстанскую экономику перспективных иностранных производств и высокотехнологичных услуг.
Все это предполагает последовательное проведение либеральной внешнеэкономической политики, где ключевым моментом выступает присоединение Казахстана к ВТО. Именно открытость казахстанского рынка для конкуренции со стороны иностранных товаропроизводителей является одним из основных факторов противодействия монополистическим тенденциям отечественных компаний.
Затягивание со вступлением лишает Казахстан возможности активного участия в обсуждаемых в ВТО актуальных проблем внешнеэкономической торговли, в частности дальнейшей либерализации торговли сельхозпродукцией и отказа от внутреннего субсидирования сельского хозяйства, вопросов разработки многосторонних правил в сфере инвестиций и конкуренции, мер по обеспечению прозрачности Правительственных закупок. Кроме того, чем больше затянется время вступления Казахстана в ВТО, тем жестче будут требования, предъявляемые к нему со стороны партнеров по переговорному процессу.
Для вступления Казахстана в ВТО создано важное условие: ему присвоен статус страны с рыночной экономикой, что позволяет оценивать себестоимость его продукции при антидемпинговых расследованиях по фактическим затратам, а не по "вмещаемой" себестоимости.
____________________________________________________________________
Из 192 стран мира 146 являются членами ВТО, а еще несколько десятков
стран стоит на очереди для вступления. Со 135 странами - членами
Казахстан ведет внешнюю торговлю.
____________________________________________________________________

8.4. Халықаралық экономикалық ықпалдастыққа қатысу
Елдiң әлемдiк экономикаға өзара тиiмдi ықпалдастығы, оның халықаралық еңбектi бөлу жүйесiндегi рөлiн оңтайландыру үшiн шарттарды қалыптастыру 2004-2006 жылдар кезеңiне арналған алға қойылған мақсаттарды iске асыру үшiн сыртқы экономикалық саясаттың негiзгi басым бағыттарының бiрi болып табылады.
2003 жылдың басқа маңызды iс-шараларының қатарында Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымының (бұдан әрi - ЭЫДҰ) жекелеген комитеттерiнде қадағалаушы мәртебесiн алуды, Қазақстанның ЭЫДҰ желiсi бойынша кредиттiк рейтингiнiң артуы, сондай-ақ республиканың Ауғаныстанның экономикасын соғыстан кейiнгi сауықтыру процесiне кейiннен осы елге Қазақстанның сауда миссиясын жiбере отырып белсендi кiрiсуiн атап өту қажет.
Қазақстанның Ресейдегi жылын өткiзу екi елдің экономикалық ықпалдастығын күшейту болады. Ресей Федерациясымен ынтымақтастық республиканың сыртқы экономикалық саясатындағы басым бағыт болып қалуды жалғастыруда және өз кезегінде осы ынтымақтастықта басты назар әскери-өнеркәсіптік кешендi қоса алғанда, экономиканың нақты секторында бiрлескен жобаларды жасауға бағытталатын болады.
Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк (БЭК) шеңберiнде кеден одағын құру, үшiншi елдерге қатысты бiрыңғай сауда саясатын жүргiзу және тауарлардың, қызметтер көрсетудің, капитал мен жұмыс күшiнiң epкін өтуiн қамтамасыз ету ұйғарылады.
Болжанып отырған нәтижелер
2004-2006 жылдарда экспорттың орташа есеппен жылына 6,4%-ға өсуi болжанып отыр. Әлемдiк сауда ахуалымен жақсаратын дамыған және дамушы елдердегi экономикалық өсумен қолдайтын әлемдiк рыноктағы шикiзат тауарларына тұрақты сұраныс қазақстандық экспорттың өсуiне ықпал ететiн болады. Өнiмнің бәсекеге қабілеттігiн арттыру, сондай-ақ жаңа рыноктардағы сауданы кеңейту тауар айналымын арттыруға ықпал ететiн болады.
Қазақстан экономикасының дамуының жоғары қарқыны және инвестициялық ахуалдың жақсаруы 2004-2006 жылдары импорттың өсуiне қолайлы ықпал етедi. Қазақстандық кәсiпорындарды жаңғырту процесi инвестициялық тауарлардың және бұрынғыдай импорттың құрылымындағы ең көп үлес салмағын алатын аралық тұтыну өнiмi импортының басып өсуiн негiздейдi (80%-ға жуық).
9. Адам капиталын дамыту
Yкiметтiң халықтың әл-ауқатының өсуi жөнiндегi саясаты бiлiм беру деңгейiн арттыруды, салауатты өмiр салтын жүргiзудi және елдiң әрбiр азаматының материалдық әл-ауқатының жақсаруын қамтамасыз еттi.
2000 және 2002 жылдары экономикалық өсудің жоғары қарқындарынан алынатын кiрiстердiң өсуi қаржыны нығайтуға және дағдарыс жылдары пайдалануға болатын бастаманы құруға пайдаланылды.
Қазiргi заманғы жағдайда Қазақстан үшiн түскен кiрiстiң деңгейi бойынша халықты саралауды тереңдетуге жол бермеу маңызды. Экономиканың объективтi ұлғайып отырған шикiзаттық бағытталуы жағдайында мұндай қатер өте жоғары. Осыған байланысты Үкiмет орташа кiрiстi халықтың үлесiн ұлғайту, яғни орташа класты дамыту үшiн жағдайлар жасау жөніндегі бағамды ұстанады.
Әлемдiк экономикадағы адам капиталын дамытудың жинақтаушы көрсеткiшi халықтың бiлiм беру деңгейi индекстерiнен, кiрiстерi мен өмiр сүру ұзақтығының орташа арифметикалық маңызын бiлдiретiн адам дамуының индексi (бұдан әрi - АДИ) болып табылады.

8.4. Участие в международной экономической интеграции
Формирование условий для взаимовыгодной интеграции страны в мировую экономику, рационализации ее роли в системе международного разделения труда является одним из основных приоритетных направлений внешнеэкономической политики для реализации поставленных целей на период 2004-2006 годы.
В числе других важнейших мероприятий 2003 года необходимо отметить получение статуса наблюдателя в отдельных комитетах Организации экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР), повышения кредитного рейтинга Казахстана по линии ОЭСР, а также активное вовлечение республики в процесс поствоенной реабилитации экономики Афганистана с последующим направлением торговой миссии Казахстана в эту страну.
Проведение Года Казахстана в России, станет усилением экономической интегрированности двух стран. Сотрудничество с Российской Федерацией продолжает оставаться приоритетным направлением во внешнеэкономической политике республики, и в свою очередь, акцент в данном сотрудничестве будет направлен на создание совместных проектов в реальном секторе экономики, включая военно-промышленный комплекс.
В рамках Единого экономического пространства (ЕЭП) предполагается создание таможенного союза, проведение единой торговой политики по отношению к третьим странам и обеспечение свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
Прогнозируемые результаты
За 2004-2006 годы прогнозируется рост экспорта в среднем на 6,4% в год.  Постоянный спрос на мировом рынке на сырьевые товары, поддерживаемый экономическим ростом в развитых и развивающихся странах, улучшающимся мировым торговым климатом, будут способствовать росту казахстанского экспорта. Повышение конкурентоспособности продукции, а также расширение торговли на новых рынках также будет содействовать увеличению товарооборота.
Высокие темпы развития казахстанской экономики и улучшение инвестиционного климата благоприятно скажутся в 2004-2006 годах на росте импорта. Процесс модернизации казахстанских предприятий обусловит опережающий рост импорта инвестиционных товаров и продукции промежуточного потребления, которые по-прежнему, будут занимать наибольший удельный вес в структуре импорта (около 80%).
9. Развитие человеческого капитала
Политика Правительства по росту благосостояния народа обеспечила повышение уровня образования, ведение здорового образа жизни и улучшение материального благосостояния каждого гражданина страны.
В 2000 и 2002 годах прирост доходов, получаемых от высоких темпов экономического роста, был использован на укрепление финансов и создание задела, который можно использовать в кризисные годы.
В современных условиях для Казахстана важно не допустить углубления дифференциации населения по уровню располагаемого дохода. В условиях объективно увеличивающейся сырьевой направленности экономики такая угроза очень велика. В связи с этим Правительство придерживается курса по созданию условий для увеличения доли населения со средними доходами, то есть развития среднего класса.
___________________________________________________________________
Обобщающим показателем развития человеческого капитала в мировой экономике является индекс человеческого развития (далее - ИЧР), который представляет собой среднеарифметическое значение из индексов уровня образования, доходов и продолжительности жизни населения.

Индустриалды дамыған елдер қатарына жатқызылған елдерде адам дамуының индексi ең жоғары және 0,917-ден 0,935-ке дейін құрайды.
Дамушы елдерде бұл көрсеткiш экономикалық өсудiң қарқынды өтуiне және экономика құрылымының және халықтың кiрiс деңгейінің өзгеруiне қарай едәуiр ауытқиды. Осылайша, мысалы, Қытайда, Оңтүстiк Кореяда, Малайзияда адам дамуының индексi 0,75-0,85 құрайды, ал шикiзаттық бағытталған елдерде бұл көрсеткiш 0,47-0,67 деңгейiнде тұр.
Бұрынғы КСРО елдерiнде өткен он жылдықта адам дамуының индексi құлдырау үрдiсiнде болды. Егер 1990 жылы оның деңгейi 0,78-0,815 құраса, онда 2000 жылы оның деңгейi 0,77-0,78 дейiн құлады, оның iшiнде Қазақстанда оның деңгейi 1990 жылы 0,784 құрады, 1995 жылы 0,726, ал 2001 жылы - 0,773.
ЖIӨ серпiнiн және адам дамуының индексi (АДИ) талдау осы көрсеткiштер арасындағы тiкелей тәуелдiлiктi көрсетедi.
Осы көрсеткiштердiң икемдiлiгiнiң коэффициентi 12 жыл iшiнде 5,8 құрайды. Яғни адам дамуы индексiнiң 1%-ға өзгеруі ЖІӨ-нің 5,8 %-ға өзгеруiне әкеледi. Бұл тұрақты экономикалық дамуды қамтамасыз ету үшiн бiз өмiрдiң ұзақтығын арттыру, бiлiм беру деңгейiн арттыру және халықтың жан басына шаққандағы ЖIӨ-нің өсуi үшiн жағдай жасауымыз керек екендiгiн көрсетедi.
ЖІӨ мен АДИ серпіні, 1991 жылға %-бен
диаграммасын қағаз мәтінінен қараңыз
Макроэкономикалық деңгейде елдiң экономикалық әлеуетiн бағалау көрсеткіш - халықтың жан басына шаққандағы жалпы iшкi өнiмi арқылы долларға баламалы жүргiзiледi. Бұл көрсеткiш елдiң орташа тұрғынының кәсiби дайындығының деңгейiн және қоғам өзiнің азаматтарының ғылымға, бiлiм беруге, денсаулық сақтауға, дене дайындығының дамуына және мәдени құрылуына сипаттайды.
Дамыған елдерде халықтың жан басына шаққандағы ЖIӨ мөлшерi 25-тен 37 мың АҚШ долларына дейiн ауытқиды, қарқынды дамыған елдерде - 3-тен 10 мың долларға дейiн. Дамушы елдерде экономиканың дамуының шикiзаттық бағытталуында бұл көрсеткiш адам басына 0,4-0,7 мың АҚШ долларын құрайды.
Қазақстанда халықтың басына шаққандағы ЖIӨ 1,6 мыңға жуық АҚШ долларын құрайды, оның iшiнде 900 доллар шамасында тұтыну шығыстарына пайдаланылады немесе айына 73 доллар.
Қазақстандағы тұрмыстың ең аз мөлшерi 31 АҚШ долларын құрайды, ал осы деңгейден төмен кiрiс алатын халықтың үлесi 24,2%-ды құрайды. Неғұрлым және кем қамтамасыз етiлген халықтың кiрiстерiнiң ара қатынасының 10% 2000 жылы 11,9 реттi құрады.
Ғылым мен инновациялардың озық дамуынсыз сапалы экономикалық өсу мүмкiн емес. Бұл даусыз фактор болып табылады. Бүгін дамыған елдер экономиканың дамуының индустриалды қалпынан ғылымның алдыңғы қатарлы жетiстiктерi мен инновацияларды қабылдауға негiзделген сервистiк-технологиялық қалпына көштi. Жыл сайын қоғам ғылыми-зерттеу тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗТКЖ) жүргiзуге арналған шығындарды ұлғайтады және бұл шығындар жоғары табыс бередi.

В странах, отнесенных к индустриально развитым, индекс человеческого развития самый высокий и составляет от 0,917 до 0,935.
В развивающихся странах этот показатель значительно колеблется в зависимости от того, как интенсивно происходит экономический рост и изменение структуры экономики и населения по уровню доходов. Так, например, в Китае, Южной Кореи, Малайзии индекс человеческого развития составляет 0,75-0,85, а в странах с сырьевой направленностью этот показатель находится на уровне 0,47-0,67.
В странах бывшего СССР в истекшем десятилетии индекс человеческого развития имел тенденцию падения. Если в 1990 году его уровень составлял 0,78-0,815, то в 2000 году его уровень упал до 0,77-0,78, в том числе в Казахстане его уровень в 1990 году составлял 0,784, в 1995 году - 0,726, а в 2001 году - 0,773.
Анализ динамики ВВП и индекса человеческого развития (ИЧР) показывает прямую зависимость между этими показателями.
Коэффициент эластичности этих показателей за 12 лет составляет 5,8. То есть изменение индекса человеческого развития на 1 % влечет за собой изменение ВВП на 5,8 %. Это показывает на то, что для обеспечения устойчивого экономического развития мы должны создать условия для увеличения продолжительности жизни, повышения уровня образования и роста ВВП на душу населения.
___________________________________________________________________
Динамика ВВП и ИЧР, в % к 1991 году
(График см. бумажный вариант)
На макроэкономическом уровне оценка экономического потенциала страны производится через показатель - валовой внутренний продукт на душу населения в долларовом эквиваленте. Этот показатель характеризует уровень профессиональной подготовленности среднего жителя страны и сколько средств общество затрачивает на науку, образование, здравоохранение, развитие физической подготовки и культурного образования своих граждан.
___________________________________________________________________
В развитых странах размер ВВП на душу населения колеблется от 25 до 37 тысяч долл. США, в интенсивно развивающихся странах - от 3 до 10 тысяч долларов. В развивающихся странах с сырьевой направленностью развития экономики этот показатель составляет 0,4-0,7 тысяч долларов США на человека.
В Казахстане ВВП на душу населения составляет около 1,6 тыс. долл., в том числе порядка 900 долл. используется на потребительские расходы, или 73 долл. в месяц.
Величина прожиточного минимума в Казахстане составляет 31 долл. США, а доля населения имеющего доходы ниже этого уровня составляет 24,2 %. Соотношение доходов 10 % наиболее и наименее обеспеченного населения в 2000 году составило 11,9 раз.
___________________________________________________________________
Качественный экономический рост не возможен без опережающего развития науки и инноваций. Это является бесспорным фактом. Сегодня развитые страны перешли от индустриального уклада развития экономики к сервисно-технологическому, который основан на передовых достижениях науки и восприимчивости к инновациям. С каждым годом общество увеличивает затраты на проведение научно-исследовательских опытно-конструкторских работ (НИОКР), и эти затраты дают высокую отдачу.

Қазақстанда соңғы бес жылда ғылымды қаржыландырудың көлемi ЖIӨ-ге 0,13% шамасын құрайды, бұл өте жеткiлiксiз.
2000 жылы ғылыми зерттеулерге мемлекеттiк шығыстар мыналарды құрады:
- АҚШ-та - 246,2 млрд. доллар (ЖIӨ-нiң 2,9%);
- Жапонияда - 94,2 млрд. доллар (ЖIӨ-нiң 3,0%);
- Германияда - 45,8 млрд. доллар (ЖIӨ-нiң 2,35%);
- Францияда - 28,0 млрд. доллар (ЖIӨ-нiң 2,25%);
- Швецияда - 7,6 млрд. доллар (ЖIӨ-нiң 4,0%)
Еуроодақ өзiнің барлық мүшелерiне ғылымға салым деңгейiн ЖIӨ-нің 2,5%-на дейiн жеткiзудi ұсынады.
9.1. Бiлiм берудi дамыту және жоғары
бiлiмi бар мамандарды даярлау
Республикада 3135 мың бала оқитын жалпы орта бiлiм беру оқу орындарының тұрақты желiсi қалыптасты, 154 мың бала мектепке дейiнгi тәрбие мен оқу алуда. Оқыту 7 ана тiлiнде жүргiзiлуде.
"Қазақстан Республикасының ауылдық мектептерi үшiн қашықтықтан оқыту" пилоттық жобасы шеңберінде қашықтықтан оқыту енгiзiлуде. Бiлiм берудiң барлық деңгейлерiнде бiлiм беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесiн құру жөнiндегi шаралар қабылдануда.
2003-2005 жылдардың iшiнде ауылдық мектептердің материалдық-техникалық базасын кезең-кезеңмен нығайтуды және олардағы оқыту сапасын арттыруды жүзеге асыруды көздейтiн "Ауыл мектебi" бағдарламасы әзiрлендi және бекiтiлдi.
Жалпы орта бiлiм моделiн одан әрi жетілдіру жөнiндегi шаралар қабылдануда.
Елдің жоғары кәсіптiк бiлiм беру жүйесiн жоғары кәсiптiк бiлiм берудің 284 мамандығы бойынша дайындық жүзеге асырылатын 163 жоғары азаматтық оқу орындарында берiлген.
Ел Президентiнің 2003-2006 жылдарды ауылды көтеру кезеңi деп жариялауына байланысты ауыл шаруашылығы бейiнi мамандықтарына мемлекеттiк тапсырыс артты, ауылдық мектептердің мектеп бiтiрушiлерiн ауылды әлеуметтiк-экономикалық дамытуды белгiлейтiн мамандықтарға қабылдаудың 30%-дық квотасы сақталды. Педагогикалық мамандықтарға да мемлекеттiк тапсырыс ұлғайды.
Соңғы жылдары жоғары білiм берудiң мемлекеттік емес секторы кең даму алды.
Жоғары кәсiптік бiлiм жүйесiнде республикалық бюджеттiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың, фирмалар мен халықтың қаражаты есебiнен оқытуға шығындарды көп арналы қаржыландыру қағидаты нығайтылуда.
Сонымен бiрге, бiлiм беру саласында рұқсатты талап ететiн проблемалар қатары бар.
Бiлiм беру саласының негiзгi проблемасы жеткілiксiз бюджеттік қаржыландыру болып табылады. Бiлiм беруге арналған мемлекеттiк қаржыландыру ЖIӨ-ге пайызбен халықаралық ұйымдар ұсынатын деңгейге жеткен жоқ. Егер 1995 жылы олар ЖIӨ-нің 4,5%-ын, 1999 жылы - 4,1%-ын, 2002 жылы - 3,2%-ын құраса, 2003 жылдың бағалау бойынша мемлекеттiк бюджеттiң бiлiм беру шығыстарының серпiнi ЖIӨ-нің 3,4%-ын құрайды.
Мыналар:
бiлiм берудің халық үшiн, әсiресе, мектепке дейiнгi тәрбие мен оқу жүйесiнде қол жетiмдiлiктiң төмендеуi;
жетiм балалар мен ата-анасының қамқорынсыз қалған балаларды тәрбиелеу және мектептерде ыстық тамақпен тамақтандыруды ұйымдастыру проблемаларының өршуi;
білім беру қызметтерiнiң даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар үшiн қол жетiмділігінің төмендеуi;
берілетiн бiлiм беру қызметтерiнiң сапасының төмендеуi;
педагогикалық кадрлардың бiлiктiлiгi мен қайта даярлығын арттыру жүйесi әлеуетiнiң төмендеуi, аудандық оқу-әдiстемелiк қызметтерiн, институттар мен жоғары оқу орындарының жанындағы бiлiктiлiктi арттыру факультеттерiнiң негiзсiз таратылуы;
бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасының төмендеуi, бiлiм беру индустриясының болмауы;
қала мен ауыл тұрғындары арасындағы білiм беру деңгейiндегi алшақтықтың ұлғаюы кесiрiн тигiздi.
Жоғары бiлiм берудiң проблемалары:
жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық, оқу-зертханалық, әсiресе, техникалық базасының нашарлауы, студенттерге арналған өндiрiстiк практика базалары жоғалған дерлік;
жоғары оқу орындарының оқытушылар-профессор құрамы мен студенттерiнің ғылыми зерттеулердi жеткiлiксiз жүргiзуi, бұл мамандарды сапалы даярлауға керi әсер етедi;
оқу процесiн, әсiресе, мемлекеттiк тілдегi оқулықтармен және оқу құралдарымен әлсiз қамтамасыз етiлуi;
педагогикалық кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру мен оларды қайта даярлаудың ұтқыр нысандарын, сондай-ақ бiлiм беру ұйымдары басшыларын жаңа басқарушылық ойлаумен мамандандырылған даярлауды әлсiз пайдалану;
оқу процесiне оқытудың компьютерлер технологиялары мен оқытуды ақпараттандыруды әлсiз енгiзу;
мемлекеттiк тілдегi, әсiресе, техникалық жоғары оқу орындары үшiн техникалық терминология мен анықтамалық оқулықтардың пысықталмағандығы болып табылады.

В Казахстане за последние пять лет объемы финансирования науки составляют порядка 0,13% к ВВП, что является крайне недостаточным.
___________________________________________________________________
В 2000 году государственные расходы на научные исследования составили:
в США - 246,2 млрд. долларов (2,9 % от ВВП);
в Японии - 94,2 млрд. долларов (3,0 % от ВВП);
в Германии - 45,8 млрд. долларов (2,35 % от ВВП);
во Франции - 28,0 млрд. долларов (2,25 % от ВВП);
в Швеции - 7,6 млрд. долларов (4,0 % от ВВП).
Евросоюз рекомендует всем своим членам довести уровень вложений в науку до 2,5 % от ВВП.
___________________________________________________________________
9.1. Развитие образования и подготовка
специалистов с высшим образованием
В республике сложилась стабильная сеть учебных заведений среднего общего образования, в которых обучаются 3135 тыс. детей, дошкольное воспитание и обучение получают 154 тыс. детей. Обучение ведется на 7 родных языках.
Внедряется дистанционное обучение в рамках пилотного проекта "Дистанционное обучение для сельских школ Республики Казахстан". Принимаются меры по созданию национальной системы оценки качества образования на всех уровнях образования.
Разработана и утверждена Программа "Ауыл мектебі", предусматривающая осуществление в течение 2003-2005 годов поэтапного укрепления материально-технической базы сельских школ и повышение качества обучения в них.
Принимаются меры по дальнейшему совершенствованию модели среднего общего образования.
Система высшего профессионального  образования страны представлена 163 высшими гражданскими вузами, в которых осуществляется подготовка по 284 специальностям высшего профессионального образования.
В связи с объявлением Президентом страны 2003-2005 годы периодом подъема села, увеличен госзаказ на специальности сельскохозяйственного профиля, сохранена 30%-ая квота приема выпускников сельских школ на специальности, определяющие социально-экономическое развитие села. Увеличен госзаказ и на педагогические специальности.
Широкое развитие в последние годы получил негосударственный сектор высшего образования.
В системе высшего профессионального образования укрепляется принцип многоканального финансирования затрат на обучение: за счет средств республиканского бюджета, предприятий, организаций, фирм и населения.
Вместе с тем, в сфере образования существует ряд проблем, требующих разрешения.
Основной проблемой сферы образования является недостаточное бюджетное финансирование. Государственные расходы на образование в процентах от ВВП не достигли уровня, рекомендуемого международными организациями. Если в 1995 году они составляли 4,5 % от ВВП, в 1999 году - 4,1 %, в 2002 году - 3,2 %, по оценке 2003 года динамика расходов госбюджета образование составляет 3,4 % от ВВП.
Следствием чего стало:
снижение доступности образования для населения, особенно в системах дошкольного воспитания и обучения;
обострение проблемы воспитания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей и организации горячего питания в школах;
снижение доступности образовательных услуг для детей с ограниченными возможностями в развитии;
снижение качества предоставляемых образовательных услуг;
снижение потенциала системы повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров, необоснованная ликвидация районных учебно-методических служб, институтов и факультетов повышения квалификации при вузах;
ухудшение материально-технической базы организаций образования, отсутствие индустрии образования;
увеличение разрыва в уровне образования между жителями города и села.
Проблемами высшего образования являются:
ухудшение материально-технической, учебно-лабораторной базы вузов, в особенности технических, почти потеряны базы производственных практик для студентов;
недостаточное проведение научных исследований профессорско-преподавательским составом и студентами вузов, что негативно отражается на качестве подготовки специалистов;
слабая обеспеченность учебного процесса учебниками и учебными пособиями, особенно на государственном языке;
слабое использование мобильных форм повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров, а также специализированной подготовки руководителем организаций образования с новым управленческим мышлением;
слабое внедрение в учебный процесс компьютерных технологий обучения и информатизации обучения;
неотработанность технической терминологии и справочных пособий ня государственном языке, особенно для технических вузов.

2004-2006 жылдарға арналған мақсаттары,
міндеттерi мен басымдықтары
Білім беру саласының мақсаты әлемдiк бiлiм беру кеңiстiгiне ықпалдасқан бiлiм берудiң ұлттық моделiн қалыптастыру болып табылады.
Осы мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
барлық деңгейдегi бiлiм беру ұйымдарының жұмыс iстеуiнің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру;
"Бiлiм беру" мемлекеттiк бағдарламасын, "Ауыл мектебi" салалық бағдарламасын iске асыру;
оқыту сапасының өлшемдерi мен оқушылардың бiлiмi мен педагогтардың қызметiн бағалаудың өлшемдерi жүйесiн енгiзу, бiлiм беру бағдарламаларының сапасын жақсарту, білім беру қызметтер көрсетуiн таңдау құқығын беру;
бiлiм беру сапасын соңғы бағалауға субъективтi факторларды төмендетуге ықпал ететiн оқу жетiстiктерiн сыртқы тәуелсiз бағалау (бiрыңғай ұлттық тестiлеу) жүйесiн әзiрлеу және енгiзу;
оқушылардың сапалы бiлiм алуға, ал оқытушылардың бiлiм беру деңгейi мен шеберлiгiн тұрақты арттыруға ұмтылуын арттыру;
оқушылардың жеке қабiлеттерiн дамыту үшiн жағдайлар жасау;
материалдық-техникалық базаны және бiлім беру ұйымдарының кадр әлеуетiн кезекпен нығайту;
білім беру ұйымдарының қолданыстағыларын сақтау және жаңа түрлерi мен типтерін дамыту, әсiресе, даму мүмкiндiктерi шектеулi балалар үшiн;
ауылдық және аз жиынтықталған мектептің тиімдi моделiн әзiрлеу және кезең-кезеңмен енгiзу;
оқу процесіне қашықтықтан оқыту әдiстерін әзiрлеу және игеру;
бiлім берудiң қол жетiмдiлiгiнiң мүлiктiк және аумақтық теңсiздiгiн жою;
мамандандырылған бiлiм беру ұйымдары желiсiн дамыту және талантты және дарынды балаларды дамыту үшiн жағдайлар жасау;
бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң әлеуметтiк мәртебесi мен кәсiби деңгейін арттыру;
педагогикалық қызметкерлердiң еңбегін моральдық-материалдық ынталандыру жүйесiн жетілдiру.
Жоғары кәсiптiк бiлiм беру саласында студенттердiң өндiрiстiк практикадан өту және зертханалық және практикалық сабақтарды, кәсiпорындар базасында қазiргi заманғы технологиялармен оқу ғылыми-әдiстемелiк жұмысты ұйымдастыру мәселелерiн түбегейлi шешу талап етіледi.
2004 жылы барлық елдерде қолданылатын бакалаврлық-магистрлық даярлыққа толықтай көшу жоспарланып отыр. Мұндай даярлық, сондай-ақ елдiң экономикасының қазiргi заманғы талаптарына сәйкес келедi.
Таяу жылдардың iшiнде ғылым мен бiлiмдi ықпалдастыруды жүргiзу, жоғары білiмдi мамандарды даярлаудың жоғары сапасына қол жеткiзу үшін негiзге алу қажет.
Жоғары кәсiптiк бiлiм беру жүйесiн одан әрi дамыту мақсатында мынадай шаралар қабылданатын болады:
жоғары кәсіптiк білім берудi дамытудың тұжырымдамалық негiздерiн әзiрлеу;
мамандарды даярлаудың құрылымын бiлiм берудің екi деңгейлi құрылымына көшудi көздейтiн Халықаралық бiлiм берудi жiктеу стандарттарына сәйкес жетілдіру;
оқитындарды белсендi өздiгiнен жұмысқа ынталандыратын кредиттiк технологияларды енгiзу;
жоғары кәсiптік бiлiм берудiң барлық дәрежелерi мен бағыттары бойынша мемлекеттiк жалпы бiлiм беретiн стандарттарды енгiзу;
жоғары кәсiптiк бiлiм берудiң сапасын бiлiм беру бағдарламалардың саралануы және икемдiгi, жоғары оқу орындарын қайта құрылымдау және академиялық демалыстар негізінде арттыру;
жастарға мемлекеттiк бiлiм гранттары мен мемлекеттiк бiлiм кредиттерiн беру тетiгiн жетiлдiру;
әлемдік білім беру кеңiстiгiне кіру процестерін ескере отырып, жоғары оқу орындарын мемлекеттiк аттестаттауды жетілдіру;
студенттердi даярлауда, оқытушылардың бiлiктiлiгiн арттыруда және оларды қайта даярлауда халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
сондай-ақ бiрлескен ғылыми зерттеулер жүргiзу;
жоғары оқу орындарының жүйесiнде жоғары оқу орындарын бiтiрушілердi жұмыспен қамту жөніндегі орталықтарды құру;
жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде кәсіптiк бiлiм беруге қол жетімділікті кеңейтудi қамтамасыз ететiн тетiктi әзiрлеу;
республиканың жоғары оқу орындарында қашықтықтан оқытуды енгiзу;
бiлiм беру сапасын бақылау мен басқарудың ұлттық жүйесiн құру.
Жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру саласында мынадай шаралар жүзеге асырылатын болады:
жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм берудiң мемлекеттік стандартын әзiрлеу;
жоғары бiлiм берудi дамытудың қазiргi заманғы үрдiстерiне сәйкес (Ph.D.) жүйесi бойынша ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлаудың бiр деңгейлi жүйесiне көшу жөнiндегi iс-шаралар белгiленетiн болады.
Белгiленген мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Жалпы орта бiлiм беру жүйесiн перспективалы дамыту мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады:
базистік оқу жоспарларының және білiм берудiң тиiстi деңгейлерi үшiн экологиялық, экономикалық, азаматтық білiм берудi, оқудың барлық дәрежелерi үшiн оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендердi, бiрiншi кезекте, мемлекеттік тілде бiрдей даярлауды ескеретiн пәндiк оқу бағдарламаларының жаңа түрлерiн әзiрлеу мен енгiзу;
бiлiм берудің жоғары сапасын қамтамасыз ететiн оқу жетiстiктерiн сыртқы тәуелсiз бағалау жүйесiн енгiзу;
мемлекеттiк бақылауды қамтамасыз ету және бiрыңғай өлшеуiштердің көмегiмен бiлiм беру сапасын басқару;
бiлiм беру ұйымдары және дарынды және талантты балалармен жұмыс жөнiндегi өңiрлiк орталықтар желiсiн кеңейту;
бiлiм беру ұйымдарын қазiргi заманғы жабдықтармен және аспаптармен, компьютерлiк техникамен жарақтандыру.
Әртүрлi деңгейдегi бағдарламаларды және жеке бағдарланған оқытуды енгiзу, бiлiм берудiң мазмұны бөлiгінің басқа нұсқалы, мiндеттi (оқу жүктемесiнiң мемлекеттiк стандарты көлемiнде) және вариативтi (оқушы өзi таңдайтын) қатынастарын өзгерту көзделуде. Қазiргi уақытта бейiндi мектептер, пәндердi тереңдетiп оқытатын мектептер үшiн оқу жоспарлары әзiрленуде.
Бiлiм берудiң мемлекеттiк емес ұйымдары одан әрi даму алады. Олардың болуы азаматтардың оқу орындары мен бiлiм беру бағдарламаларын таңдау бостандығына құқықты iске асыруға мүмкiндiк бередi.
Басшылардың, мамандар мен басқа да қызметшiлер лауазымдарының бiлiктiлiк анықтамалығын Жоғары кәсiптiк бiлiм беру даярлықтары мен мамандықтары бағыттарының сыныптауыштарына сәйкес келтiрiлетiн болады.

Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Целью сферы образования является формирование национальной модели образования, интегрированной в мировое образовательное пространство.
Для достижения этой цели необходимо решение следующих задач:
совершенствование нормативной правовой базы функционирования организаций образования всех уровней;
реализация государственной программы "Образование", отраслевой программы "Ауыл мектебі";
введение системы измерителей качества обучения и критериев оценки знаний учащихся и деятельности педагогов, улучшения качества образовательных программ, предоставление права выбора образовательных услуг;
разработка и внедрение системы внешней независимой оценки учебных достижений (единое национальное тестирование), способствующей снижению субъективных факторов на конечную оценку качества образования;
повышение мотивации учащихся к получению качественного образования, а учителей - к постоянному повышению образовательного уровня и мастерства;
создание условий для развития индивидуальных способностей учащихся;
последовательное укрепление материально-технической базы и кадрового потенциала организаций образования;
сохранение действующих и развитие новых видов и типов организаций образования, особенно для детей с ограниченными возможностями в развитии;
разработка и поэтапное внедрение эффективной модели сельской и малокомплектной школы;
разработка и освоение методов дистанционного обучения в учебный процесс;
ликвидация имущественного и территориального неравенства в доступности образования;
развитие сети специализированных организаций образования и создание условий для развития талантливых и одаренных детей;
повышение социального статуса и профессионального уровня работников образования;
совершенствование системы морального и материального стимулирования труда педагогических работников.
В сфере высшего профессионального образования требуется кардинально решить вопросы прохождения студентами производственной практики и организации лабораторных и практических занятий, учебной научно-исследовательской работы на базе предприятий с современными технологиями.
В 2004 году планируется полностью перейти на бакалаврско-магистерскую подготовку, которая действует во всем мире. Такая подготовка также соответствует современным требованиям экономики страны.
В течение ближайших лет необходимо провести интеграцию науки и образования, заложить базу для достижения высокого качества подготовки специалистов с высшим образованием.
В целях дальнейшего развития системы высшего профессионального образования будут приняты следующие меры:
разработка концептуальных основ развития высшего профессионального образования;
совершенствование структуры подготовки специалистов в соответствии с Международными стандартами классификации образования, предусматривающий переход на двухуровневую структуру образования;
внедрение кредитной технологии, стимулирующей обучающихся к активной самостоятельной работе;
внедрение государственных общеобязательных стандартов по всем ступеням и направлениям высшего профессионального образования;
повышение качества высшего профессионального образования на основе диверсификации и гибкости образовательных программ, реструктуризации вузов и расширения академических свобод;
разработка и выпуск нового поколения учебников и учебных пособий для высшего профессионального образования;
совершенствование механизма предоставления молодежи государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов;
совершенствование государственной аттестации вузов с учетом процессов вхождения в мировое образовательное пространство;
расширение международного сотрудничества в подготовке студентов, повышении квалификации и переподготовке преподавателей, а также проведение совместных научных исследований;
создание в системе высших учебных заведений центров по содействию трудоустройства выпускников вузов;
разработка механизма, обеспечивающего расширение доступа к профессиональному образованию на основе государственного заказа детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
внедрение дистанционной формы обучения в вузах республики;
создание национальной системы контроля и управления качеством образовании.
В области послевузовского образования будут осуществлены в следующие меры:
разработка государственного стандарта послевузовского профессионального образования;
в соответствии с современными тенденциями развития высшего образования будут намечены мероприятия по переходу на одноуровневую систему подготовки научно-педагогических кадров по системе (Ph.D).
Пути достижения намеченных целей и задач
Перспективное развитие системы среднего общего образования будет осуществляться в следующих направлениях:
разработка и внедрение новых типов базисных учебных планов и предметных учебных программ, учитывающих экологическое, экономическое, гражданское образование для соответствующих уровней образования, параллельную подготовку учебников и учебно-методических комплексов для всех ступеней обучения, в первую очередь, на государственном языке;
внедрение системы внешней независимой оценки учебных достижений, обеспечивающей высокое качество образования;
обеспечение государственного контроля и управления качеством образования с помощью единых измерителей;
расширение сети организаций образования и региональных центров по работе с одаренными и талантливыми детьми;
оснащение организаций образования современным оборудованием и приборами, компьютерной техникой.
Предусматривается введение разноуровневых программ и индивидуально ориентированного обучения, изменение соотношения инвариантной, обязательной (в объеме госстандарта учебной нагрузки) и вариативной (того, что выбирает сам учащийся) частей содержания образования. В настоящее время разрабатываются учебные планы для профильных школ, школ с углубленным изучением предметов.
Дальнейшее развитие получит негосударственный сектор организаций образования. Их наличие позволит реализовать право граждан на свободу выбора учебного заведения и образовательных программ.
Будет приведен в соответствие Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих с Классификатором направлений подготовки и специальностей высшего профессионального образования.

9.2. Орташа техникалық бiлiм бар мамандар
мен жұмысшы кадрларды даярлау жүйесiн дамыту
Қазақстан Республикасының бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру жүйесiн оқитындардың жалпы саны 297 497 адамы бар 694 оқу орны, оның ішінде 312 кәсiби мектептер (лицейлер) және 382 колледж білдiредi.
Iрi компанияларды, кәсiпорындарды, жұмыс берушiлердің қауымдастығын ел экономикасының машина жасау, ауыл шаруашылығы, көлiк және құрылыс секторлары үшiн кадрлар даярлау процесiне тарту жөнiндегi iс-шаралар жоспары әзірленді және бекiтiлдi. Қазiргi уақытта бұл жұмыс басқа салалар бойынша жалғасуда.
Республиканың 43 аудандық орталықтарында, шағын және орташа қалаларында кәсiптiк мектептер жоқ.
Кәсiптiк мектептерде, лицейлерде 89,6 мың адам оқиды, бұл 1991 жылмен салыстырғанда (212,6 мың адам) 57,8%-ғa аз.
271 мемлекеттiк бастауыш кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының 20 кәсiптік мектептерiнiң ғимараты авариялық жағдайда тұр. 122 кәсiптiк мектеп (45%) күрделi жөндеуге, 115 (42,5%) ағымдағы жөндеуге мұқтаж.
Колледждерде оқитындардың контингентi 207,9 мың адамды құрайды, бұл 1991 жылмен салыстырғанда (247,6 мың адам) 16%-ға аз.
180 мемлекеттiк орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының 143 (79,5%) типтiк ғимараттарға, 36 (20%) икемге келтiрiлген, 1 авариялық (Ақтөбе байланыс колледжi) орналасқан.
Оқу орындарында кадр құрамының қартаю үрдiсi сақталуда: 1-ден 10 жылға дейiнгi стажы бар педагогикалық қызметкерлердің саны 30%-ға жуықты, ал 10 жылдан артық стажы барлар 70%-ға жуықты құрайды. Бiр оқытушыға жүктелетiн орташа оқу жүктемесi республика бойынша 1,5 ставканы құрайды, арнайы пәндердің оқытушыларына қажеттiлiк 1194 адамды құрайды. 2002 жылы алғаш рет 100 грант және кәсiптiк мектептер мен колледждер үшiн инженер-педагогтарды жоғары оқу орындарында даярлауға 30 кредит бөліндi.
Өткен оқу жылында бiлiктiлiктi арттыру курстарын колледждердің тек 2794 (14,4%) ғана өттi. Жергiлiктi бюджеттерде бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру оқу орындарының педагогикалық қызметкерлерiнің бiлiктiлiгiн арттыруға қаржылық қаражат толық емес көлемде көзделуде.
Кәсiптiк мектептердiң (лицейлердiң) оқушыларына тегiн ыстық тамақпен тамақтандыруды қамтамасыз ету бөлiгiнде Қазақстан Республикасы Үкіметінің мұқтаж азаматтарға олардың бiлiм алуы кезеңiнде әлеуметтiк көмек көрсету мәселелерi бойынша қаулысы толық орындалмауда.
2004-2006 жылдарға арналған мақсаттары,
мiндеттерi мен басымдықтары
Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнiң негiзгi мақсаты қоғамның қажеттiгін және елдің экономикасының перспективалы дамуын ескере отырып, бәсекеге қабiлеттi бiлiктi жұмысшылар мен орта буын мамандарын даярлау болып табылады.
Бастауыш және орта кәсіптiк бiлiм беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негiзгi міндеттерi:
бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру және кадрларды даярлау саласындағы заң шығару базасын жетілдіру;
жұмысшы кадрлар мен орта буынды экономиканың мынадай:
машина жасау, көлік, ауыл шаруашылығы, құрылыс, мұнай-газ және басқа басым салалары бойынша даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiнде шаралар кешенiн әзiрлеу;
оқыту мен өндiрiстiң жаңа технологияларының талаптарына сәйкес кадрларды кәсiби оқыту мен даярлаудың сапасын қамтамасыз ету үшiн кәсiптiк бiлiм берудiң мазмұнын жаңарту (мемлекеттiк стандарттар, типтiк оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзiрлеу);
оқу орындарының материалдық-техникалық базасын нығайту мен жаңарту.
Белгiленген мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Қолда бар желi мен бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру оқу орындарын қаржыландыру деңгейi қоғамның сұрау салуларына сәйкес келтiрiлетiн, олардың халықтың барлық жігі үшін қол жетімділігі қамтамасыз етілетiн болады.
Өндiрiстің жаңа технологияларының талаптарын ескере отырып, оқу-тәрбие процесiн ұйымдастыру мен кадрларды даярлаудың сапасын қамтамасыз етудiң қажеттi жағдайларын жасау мақсатында оқу орындарының оқу және материалдық-техникалық базасын нығайтуға және жаңғыртуға қосымша шығыстар көзделетiн болады.
Әлеуметтiк, еңбек және экономикалық қатынастарды реттеудің тиiмдi тетiгiн - мемлекет - оқу орындары - жұмыс берушiлер және кадрларды даярлау процесiнде басқа қатысушылар құру үшiн нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылданатын болады.
Кәсiптiк бiлiм беру және кадрларды қайта даярлау еңбек рыногы қажеттiлiктерi талдауды және өңiрлер экономикасы салаларын перспективалы дамытуды болжауды ескере отырып жүзеге асырылатын болады.

9.2. Развитие системы подготовки специалистов со среднетехническим образованием и рабочих кадров
Систему начального и среднего профессионального образовании Республики Казахстан представляют 694 учебных заведения, в том числе 312 профессиональных школ (лицеев) и 382 колледжа с общим контингентом обучающихся 297 497 чел.
Разработан и утвержден План мероприятий по вовлечению крупных компаний, предприятий, ассоциаций работодателей в процесс подготовки кадров для машиностроительного, сельскохозяйственного, транспортного и строительного секторов экономики страны. В настоящее время данная работа продолжается по другим отраслям.
В 43 районных центрах, малых и средних городах республики отсутствуют профессиональные школы.
В профессиональных школах, лицеях обучаются 89,6 тыс. чел., что по сравнению с 1991 годом (212,6 тыс.чел.) меньше на 57,8 %.
Из 271 государственной организации начального профессионального образования в аварийном состоянии находятся здания 20 профессиональных школ. В капитальном ремонте нуждаются 122 профшколы (45 %), в текущем ремонте - 115 (42,5 %).
Контингент учащихся колледжей составляет 207,9 тыс. чел., что по сравнению с 1991 годом (247,6 тыс.чел.) меньше на 16 %.
Из 180 государственных организаций среднего профессионального образования 143 (79,5 %) размещены в типовых зданиях, 36 (20 %) - в приспособленных, 1 - в аварийном (Актюбинский колледж связи).
В учебных заведениях сохраняется тенденция старения кадрового состава: численность педагогических работников со стажем от 1 до 10 лет составляет около 30 %, а со стажем более 10 лет - около 70 %. Средняя учебная нагрузка на одного преподавателя по республике составляет 1,5 ставки, потребность в преподавателях специальных дисциплин составляет 1194 человека. Впервые в 2002 году были выделены 100 грантов и 30 кредитов на подготовку в вузах инженеров-педагогов для профшкол и колледжей.
За прошлый учебный год курсы повышения квалификации прошли только 2794 (14,4 %) преподавателя колледжей. В местных бюджетах финансовые средства на повышение квалификации педагогических работников учебных заведений начального и среднего профессионального образования предусматриваются не в полном объеме.
Не в полной мере выполняется постановление Правительства Республики Казахстан по вопросу оказания социальной помощи нуждающимся гражданам в период получения ими образования в части обеспечения бесплатным горячим питанием учащихся профессиональных школ (лицеев).
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Основной целью системы начального и среднего профессионального образования является подготовка конкурентоспособных квалифицированных рабочих и специалистов среднего звена с учетом потребностей общества и перспективного развития экономики страны.
Основными задачами государственной политики в сфере начального и среднего профессионального образования будут:
совершенствование законодательной базы в сфере начального и среднего профессионального образования и подготовки кадров;
разработка комплекса мер по подготовке, переподготовке и повышению квалификации рабочих кадров и среднего звена по приоритетным отраслям экономики: машиностроительной, транспортной, сельскохозяйственной, строительной, нефтегазовой и др.;
обновление содержания профессионального образования (разработка государственных стандартов, типовых учебных планов и программ) для обеспечения качества профессионального обучения и подготовки кадров в соответствии с требованиями новых технологий обучения и производства;
укрепление и обновление материально-технической базы учебных заведений.
Пути достижения намеченных целей и задач
Существующая сеть и уровень финансирования учебных заведений начального и среднего профессионального образования будет приведена в соответствие с запросами общества, обеспечена их доступность для всех слоев населения.
С целью создания необходимых условий организации учебно-воспитательного процесса и обеспечения качества подготовки кадров с учетом требований новых технологий производства будут предусмотрены дополнительные расходы на укрепление и модернизацию учебной и материально-технической базы учебных заведений.
Будут приняты нормативные правовые акты для создания эффективного механизма регулирования социальных, трудовых и экономических отношений: государства - учебных заведений - работодателей и других участников в процессе подготовки кадров.
Профессиональное образование и переподготовка кадров будет осуществляться с учетом анализа потребностей рынка труда и прогноза перспективного развития отраслей экономики регионов.

9.3. Ғылым мен инновацияны дамыту
Қазақстан Республикасының индустриалды-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының басымдықтарына, Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2003-2006 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасына сәйкес ғылыми зерттеулер ресурс үнемдейтiн және экологиялық таза технологияларды әзiрлеуге, өнеркәсiптің экспорттық әлеуетiн арттыруға, ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi құруға және экономиканың шикiзаттық бағытталуын технологиялыққа кезең-кезеңмен өзгертуге бағытталған.
Қазiргi уақытта ғылыми-техникалық прогресс экономикалық дамыған елдерде экономикалық өсудің 90%-дан астамын қамтамасыз ететiн әлеуметтiк-экономикалық дамудың басты факторы болып табылады.
Сонымен бiрге ғылыми-технологиялық даму және инновациялық қызмет бiрқатар проблемалардан тежелуде.
Қазiргi уақытта ғылымға арналған шығыстар ЖIӨ-ге 0,13%-ды құрайды, бұл өте жеткiлiксiз болып табылады.
Сондай-ақ ғылыми-техникалық саланы, ғылыми зерттеулердi қаржыландыру тетiгiн және инновацияны басқару жүйесiн жетілдіру мәселелерi өзiнің шешiмiн талап етедi. Ұлттық инновациялық жүйенi қалыптастыруды жеделдеткен жөн.
Қазақстанда сала арасындағы бiрыңғай тiзбектiң арасындағы тепе-теңдiктің бұзылуы қалыптасты: зерттеу - әзiрлеу - жобалау - өнiм өндiру. Осылайша, осы тiзбектің жұмыстарының 80%-дан астамы зерттеулер кезеңiне келедi. Бұл конструкторлық және жобалау-технологиялық жұмыстарды орындауға мамандандырылған көптеген институттар соңғы он жылдықта өзінің қызметiмен мүлдем тоқтатты.
2004-2006 жылдарға арналған мақсаттары,
міндеттерi мен басымдықтары
Ғылыми-техникалық және инновациялық саясаттың мақсаты ғылым мен техниканың жетiстіктерiн пайдалану, теңдестiрілген инновациялық-өндiрiстiк инфрақұрылымды қалыптастыру және елдің жалпы ішкі өнiмiнде шикiзат құрайтын бөлiгi жоғары технологиялық экспорттық өнiмге ауыстыру негізінде елдiң экономикасын дамыту үшiн қажеттi жағдайлар мен қолайлы орта жасау болып табылады.
Ғылым мен технологиялардың iлгерiлеген бағыттарының қатарында көлiк және коммуникация, биотехнология, электроника мен ақпараттық технология және басқа салаларда ғылымды қажетсiнетiн өндiрiс құрған жөн.
Осыған байланысты бiрiншi кезектегi мiндеттер:
республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының қажеттiлiктерiне және әлемдiк ғылымның дамуының үрдiстерiне сәйкес iргелi зерттеулер бағдарламаларын iске асыруды қамтамасыз ету;
қолданбалы зерттеулердi экономиканың базалық салаларының қажеттiлiктерiн ғылыми-технологиялық қамтамасыз етуге бiрiншi кезекте бағытталуы, экспорттық әлеуеттi және импорт алмастыруды арттыру;
ұлттық инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру;
ғылыми-техникалық саладағы және инновациялық қызметтегi халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
өндiрушiлердің оларға берiлген әртүрлi жеңілдiктер мен артықшылықтары арқылы ғылыми жетiстiктердi енгiзуге мүдделiлiгін арттыру;
өңiрлерде ғылымды дамыту, ғылымды дамытудың өңiрлiк моделiн қалыптастыру;
ғылым саласындағы шағын және орта кәсiпкерлiктi, оның iшiнде венчурлық бизнестi дамыту, осы үшiн зейнетақы қорларының, жеке тұлғалардың және басқа да инвесторлардың қаражатын тарту;
ғылыми-технологиялық саланы ресурстық қамтамасыз ету, ғылым мен бiлiм берудi ықпалдастыру болып табылады.
Қойылған мақсаттарға жету және
мiндеттердi шешу жолдары
Бюджеттің қаржылық қаражатын, кадрлық және ғылыми-техникалық әлеуеттi ғылымның басты бағыттарына, бiрiншi кезекте - өндiрiстi тиiмдi дамыту, ел экономикасы нақты секторының мұқтаждарын қамтамасыз етуге республикада iске асырылатын ғылыми-техникалық және инновациялық бағдарламаларды пәрменді үйлестiрудi қамтамасыз етуге жұмылдыру мақсатында ғылымды басқару жүйесiн одан әрi жетілдіру қажет.
Ресурстардың шектеулілігіне байланысты Қазақстанның бәсекеге қабілетті нәтижелері бар салаларға күш-жiгердi шоғырландыру қажет.
Елдің индустриялық-инновациялық дамуы стратегиясын қамтамасыз ететiн негiзгi басымдықтарға мыналарды жатқызу қажет:
мұнай мен газды қайта өңдеу;
медицинаны, ауыл шаруашылығы мен тамақ өнеркәсiбiн дамытуда биотехнологияларды пайдалану;
отандық дәрiлiк заттарды жасау және өндiрiске енгiзу;
өте таза әрi ғылымды қажетсiнетiн материалдар өндiру;
мемлекеттiң ақпараттық инфрақұрылымының базасын жасау;
машина жасау.
Орта мерзiмдi кезеңнiң ерекше сипаты жаңалықтарға жедел ден қоятын икемдi, ұтқыр технологиялар мен өндiрiстер құруға бағдар алу болуы тиiс. Ғылыми зерттеулер мен әзiрлемелердің негiзгi бағыттары дамушы салаларға барынша бағдарлануы тиiс.
Ғылыми әзiрлемелердi коммерцияландыру, оларды шаруашылық айналымға енгiзу, зияткерлiк меншiктi бағалау жүйесiн қалыптастыру және ғылыми-техникалық өнімдер мен инновациялар рыногы үшін жағдай жасау қажет.
Ғылыми зерттеулер нәтижелерiн коммерцияландырудың ықтимал жолдарының бiрi ғылыми-техникалық саладағы шағын кәсiпкерлiктi дамыту болып табылады. Әлемдiк тәжiрибе көрсеткендей шағын инновациялық бизнестің қалыптасуы кезеңінде оған мемлекеттiк қолдау көрсету қажет.
Орта мерзiмде кезеңiнде мыналарды жүзеге асыру қажет:
Қазақстанның стратегиялық мүдделерiн негiзге ала отырып, ғылымды қаржыландыруды арттыруды жүзеге асыру қажет;
қолданбалы зерттеулердi оңтайландыруды жүргiзу;
Қазақстан экономикасының технологиялық артта қалуын еңсеру және құрылымдық жағынан қайта құру үшiн бiрiншi дәрежелi маңызы бар ғылым салаларына мемлекеттiк қолдау көрсету және ғылыми кадрлар даярлауды басымдықты түрде жүргiзу;
оларға қызметiнің бастапқы кезеңінде мемлекет тарапынан қаржылық және ұйымдастырушылық қолдау көрсету жолымен жоғары оқу орындарын, ғылыми-зерттеу ұйымдарын, өнеркәсiп орындарын бiрiктiретiн, ғылымды өндiрiспен кiрiктiретiн жаңа ұйымдастыру формаларын (технопарктер, технополистер, технологиялық инкубаторлар, ғылыми-технологиялық аймақтар және т.б.) дамыту және қолдау;
олардың қызметi ғылыми-зерттеулерге, инновациялар мен түбегейлi жаңғыртуға бағдарлануы тиiс. Бұның өзi сапасы жоғары ұдайы жаңартылатын бәсекеге қабiлеттi өнiмдер шығаруға мүмкiндiктер бередi;
жаңа әзiрлемелердi өнеркәсiпте игеруге, технологиялық жабдықтарды жаңалауға әрi халықаралық стандарттар талаптарына сай өнiмдер шығаруға iрi кәсiпорындардың мүдделiлiгін арттыру жөніндегі экономикалық және ұйымдастыру тетiктерiн iске қосу;
зияткерлiк меншiктi қорғау, патенттердi пайдалану олар ғылыми зерттеулердің соңғы жетiстiктерiн пайдаланған кезде шетелдiк және отандық инвесторлармен құқықтық қатынастар орнату саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
отандық және шетелдiк қаржы институттарымен бiрлесiп венчурлық инновациялық қорлар құру, инновациялық жобаларды венчурлық қаржыландыру тетiктерiн әзiрлеу және iске асыру;
инновациялық сала үшiн мамандар даярлау мақсатында республика жетекшi университеттерiнің және Қазақстан Республикасы Президентiнің жанындағы Мемлекеттiк қызмет академиясының базасында инновациялық жобаларды басқару жөніндегі менеджерлер, инновациялық кәсiпорындар үшiн инженерлiк-техникалық мамандар даярлауға, сондай-ақ мамандарды қайта даярлауға бағдарланған кешендi бiлiм беру бағдарламасын әзiрлеу;
шетелдiк озық технологияларды тарту жүйесiн құру;
отандық ғылым мен технологиялар жетiстiктерiн жылжыту мақсатында технологиялар, менеджмент, жаңа тауарлар мен қызметтер көрсету және нақты сектордың ғылыми техникалық әзiрлемелермен қамтамасыз ететiн талдау саласындағы отандық әзiрлемелердің деректер банкiн жасау жөнiндегi жұмысты жалғастыру.
Болжанатын нәтижелер
Ғылыми-техникалық және инновациялық сала алдында қойылған міндеттердi шешу:
елдің, бiрiншi кезекте ғылым мен техниканың жетiстiктерi негізінде орнықты әлеуметтiк-экономикалық дамуын қамтамасыз етуге;
экономиканың басым салаларында ғылыми әзiрлемелердің нәтижелерiн жеделдете игеру үшiн қажеттi жағдай жасау;
отандық ғылыми-техникалық әлеуеттi барынша iске қосу, ғылым мен инженерлiк-техникалық әлеуетке сұранысты қамтамасыз ету, ғылыми еңбектің беделiн көтеру;
инновациялық инфрақұрылымды қалыптастыру;
өнеркәсiптің базалық салаларын жаңа технологиялық укладтар мен қайта бөлiстерге көшiрудi жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесiн құру;
шағын инновациялық бизнестi дамыту үшiн жағдайлар жасау.

9.3. Развитие науки и инноваций
В соответствии с приоритетами  Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, Программой действий Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, научные исследования направлены на разработку ресурсосберегающих и экологически чистых технологий, повышение экспортного потенциала промышленности, создание наукоемких производств и поэтапное изменение сырьевой направленности экономики на технологическую.
В настоящее время научно-технический прогресс является главным фактором социально-экономического развития, обеспечивающим в экономически развитых странах более 90% экономического роста.
Вместе с тем, научно-технологическое развитие и инновационная деятельность сдерживается рядом проблем.
В настоящее время расходы на науку составляют 0,13% к ВВП, что является крайне недостаточным.
Требуют своего решения также вопросы совершенствования системы управления научно-технической сферой, механизма финансирования научных исследований и инноваций. Следует ускорить формирование национальной инновационной системы.
В Казахстане сложилась диспропорция между звеньями единой цепи: исследование - разработка - проектирование - производство продукции. Так, свыше 80% работ в данной цепи приходится на этап исследований. Это связано с тем, что многие институты, специализировавшиеся на выполнении конструкторских и проектно-технологических работ, за последнее десятилетие практически прекратили свою деятельность.
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Целью научно-технической и инновационной политики является создание необходимых условий и благоприятной среды для развития экономики страны на основе использования достижений науки и техники, формирование сбалансированной инновационно-производственной инфраструктуры и поэтапное замещение части сырьевой составляющей в валовом национальном продукте страны на высокотехнологичную экспортную продукцию.
По ряду прорывных направлений науки и технологий следует создавать наукоемкие производства в таких отраслях, как транспорт и коммуникации, биотехнологии, электроника и информационные технологии, и других.
В этой связи первоочередными задачами являются:
обеспечение реализации программ фундаментальных исследований в соответствии с потребностями социально-экономического развития республики и тенденциями развития мировой науки;
первоочередная направленность прикладных исследований на научно-технологическое обеспечение потребностей базовых отраслей экономики, повышение экспортного потенциала и импортозамещение;
формирование национальной инновационной инфраструктуры;
расширение международного сотрудничества в научно-технической сфере и инновационной деятельности;
повышение заинтересованности производителей во внедрении научных достижений через предоставление им различных льгот и преференций;
развитие науки в регионах, формирование региональной модели развития науки;
развитие малого и среднего предпринимательства в сфере науки, в т.ч. венчурного бизнеса, привлечение для этого средств пенсионных фондов, частных лиц и других инвесторов;
адекватное ресурсное обеспечение научно-технологической сферы, интеграция науки и образования.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Необходимо дальнейшее совершенствование системы управления наукой с целью концентрации бюджетных финансовых средств, кадрового и научно-технического потенциала на приоритетных направлениях науки, и в первую очередь - на обеспечении нужд эффективного развития производства, реального сектора экономики страны, обеспечения действенной координации реализуемых в республике научно-технических и инновационных программ.
Ввиду ограниченности ресурсов необходимо сосредоточить усилия в тех областях, где Казахстан уже имеет конкурентоспособные результаты.
К основным приоритетам, обеспечивающим Стратегию индустриально-инновационного развития страны, следует отнести следующие:
переработка нефти и газа;
использование биотехнологий в развитии медицины, сельского хозяйства и пищевой промышленности;
создание и внедрение в производство отечественных лекарственных средств;
производство особо чистых и наукоемких материалов;
создание базы информационной инфраструктуры государства;
машиностроение.
Отличительной чертой среднесрочного периода должна стать ориентация на создание гибких, мобильных технологий и производств, быстро реагирующих на нововведения. Основные направления научных исследований и разработок должны быть максимально ориентированы на развивающиеся отрасли.
Необходимо создать условия для коммерциализации научных разработок, введения их в хозяйственный оборот, формирования системы оценки интеллектуальной собственности и рынка научно-технической продукции и инноваций.
Одним из возможных путей коммерциализации результатов научных исследований является развитие малого предпринимательства в научно-технической сфере. На период становления малого инновационного бизнеса, как показывает мировой опыт, ему необходима государственная поддержка.
На среднесрочном этапе необходимо осуществить следующее:
исходя из стратегических интересов Казахстана, необходимо осуществить поэтапное увеличение финансирования науки;
провести оптимизацию прикладных исследований;
оказывать государственную поддержку и проводить приоритетную подготовку научных кадров для отраслей наук, имеющих первостепенное значение для преодоления технологического отставания и структурной перестройки казахстанской экономики;
развивать и поддерживать новые организационные формы интеграции науки с производством (технопарки, технополисы, технологические инкубаторы, научно-технологические зоны и др.), которые объединят высшие учебные заведения, научно-исследовательские организации, промышленные предприятия, путем оказания им на начальном этапе деятельности финансовой и организационной поддержки со стороны государства. Их деятельность должна быть ориентирована на научные исследования, инновации и радикальную технологическую модернизацию. Это позволит выпускать высококачественную, постоянно обновляющуюся, конкурентоспособную продукцию;
задействовать экономические и организационные механизмы по повышению заинтересованности крупных предприятий в промышленном освоении новых разработок, модернизации технологического оборудования и выпуске продукции, отвечающей требованиям международных стандартов;
совершенствовать нормативную правовую базу в области охраны интеллектуальной собственности, использования патентов, установления правовых отношений с иностранными и отечественными инвесторами, частными предприятиями при использовании последними результатов научных исследований;
создать венчурные инновационные фонды совместно с отечественными и иностранными финансовыми институтами, разработать и реализовать механизмы венчурного финансирования инновационных проектов;
с целью подготовки специалистов для инновационной сферы разработать комплекс мер, направленный на подготовку менеджеров по управлению инновационными проектами, инженерно-технических специалистов для инновационных предприятий, а также переподготовку специалистов, как на базе ведущих университетов республики, так и в Академии государственной службы при Президенте Республики Казахстан;
создать систему привлечения зарубежных передовых технологий;
с целью продвижения достижений отечественной науки и технологий продолжить работу по созданию банка данных отечественных разработок в области технологий, менеджмента, новых товаров и услуг и анализу обеспеченности реального сектора в научно-технических разработках.
Прогнозируемые результаты
Решение задач, поставленных перед научно-технической и инновационной сферой позволит:
обеспечить устойчивое социально-экономическое развитие страны, в первую очередь, на основе достижений науки и техники;
создать необходимые условия для ускоренного освоения результатов научных разработок в приоритетных отраслях экономики;
максимально задействовать отечественный научно-технический потенциал, обеспечить востребованность науки и инженерно-технического потенциала, повысить престиж научного труда;
сформировать инновационную инфраструктуру;
осуществить перевод базовых отраслей промышленности на новые технологические уклады и переделы;
создать национальную инновационную систему Республики Казахстан;
создать условия для развития малого инновационного бизнеса.

9.4. Халықтың әл-ауқатын арттыру
9.4.1. Халықтың табысы
Халық табысының серпiнi соңғы жылдары тұрақты өсуiмен сипатталады.
Ең төменгi еңбекақы 2003 жылы 2002 жылмен салыстырғанда 20% өстi және 5 000 теңге құрайды (2002 жылы - 4181 теңге).
2003 жылдың бiрiншi жартыжылдығында ең төменгi зейнетақы 5000 теңге құрады, ағымдағы жылдың 1 маусымынан кейiн ол 5500 теңгеге дейiн ұлғайды (2002 жылы - 4336 теңге).
2003 жылғы бағалау бойынша орташа зейнетақы 7354 теңгенi құрайды (2002 жылы - 5748 теңге).
Сонымен бiрге тек 2003 жылы ғана еңбекақы мен зейнетақының ең төменгi мөлшерi ең төменгi күнкөрiс шамасына сәйкес келтiрілдi. Халықтың табысында аумақтың бөлiнiсiне және азаматтардың әлеуметтiк мәртебесiне (жұмыс iстеушiлер, зейнеткерлер, мүгедектер және т.б.) қарай, сондай-ақ отбасы мүшелерiнiң санына қарай жан басына шаққанда орташа табыстың саралануы едәуiр.
2004-2006 жылдарға арналған
мақсаттар, мiндеттер мен басымдықтар
Мемлекеттiк табыс саясатының мақсаты еңбекақы төлеудiң жалпы деңгейiн көтеру, ең төменгi еңбекақы мөлшерiн ұлғайту, зейнетақы және басқа да әлеуметтiк төлемдер мөлшерiн арттыру болып табылады.
Аталған мақсатты iске асыру үшiн мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
еңбек етуге көтермелеу кәсiпкерлiк қызмет табыстарын көбейту;
әрбiр азаматтың экономикалық қызметтің әрбiр түрінде еңбек етуіне мүмкiндiк жасауды қамтамасыз ететiн заңнамалық базаны жетілдіру;
мемлекеттік мекемелер қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесiн жетілдіру;
азаматтар тұрмысының сандық әрi сапалық өлшемдерiн көрсететiн әлеуметтiк қамсыздандыру және әлеуметтiк қызмет көрсету нормативтерiн әзiрлеу.
Қойылған мақсаттарға жету жолдары
Еңбекақы төлеудi одан әрi арттыруға, ең төменгi еңбекақы мөлшерiн көбейтуге, оның iшiнде 2004 жылы 32%, зейнетақы және әлеуметтiк төлемдер мөлшерiн арттыруға, әлеуметтiк нормативтердi жетiлдiруге бағытталған бiрқатар нормативтiк құқықтық актiлер қабылданады. Ең төменгі еңбекақы мөлшерiнiң өсуi зейнетақының ең төменгi мөлшерiнiң өсуiнен озып отырады.
Мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесiнiң кезең-кезеңiмен жүргiзiледi.
Еңбек бойынша нормативтiк база жасау (еңбек нормалары, қызметшiлер лауазымдарының бiлiктiлiк сипаттамалары, жұмысшы кәсiптерiнің тарифтiк-бiлiктiлiк сипаттамалары) жөнiндегi жұмыс жалғастырылады.
Болжамды көрсеткiштер
Көзделетiн шаралар бюджет саласын қоса алғанда, экономиканың ресми секторындағы бастапқы орташа айлық еңбекақының өсуiн болжауға мүмкiндiк бередi. Республика бойынша жалдамалы қызметкердiң бастапқы орташа айлық еңбекақысы 2006 жылы 28929,6 теңге құрайды және 2002 жылмен салыстырғанда 1,5 есе өседi, нақты түрде 21,9 % өседi.

9.4. Повышение благосостояния населения
9.4.1. Доходы населения
Динамика доходов населения в последние годы характеризуется устойчивым ростом.
Минимальная заработная плата в 2003 году повысилась на 20 % по сравнению с 2002 годом и составляет 5000 тенге (в 2002 году - 4181 тенге).
В первом полугодии 2003 году минимальная пенсия составляла 5000 тенге, после 1 июня т.г. она увеличилась до 5500 тенге (в 2002 году - 4336 тенге).
Средняя пенсия по оценке в 2003 году составит 7354 тенге (в 2002 году - 5748 тенге).
Вместе с тем, только в 2003 году минимальные размеры заработной платы и пенсий приведены в соответствие с величиной прожиточного минимума. Имеются значительная дифференциация в доходах населения в территориальном разрезе и в зависимости от социального статуса граждан (работающие, пенсионеры, инвалиды и другие), а также среднедушевых доходов в зависимости от количества членов в семье.
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Целью государственной политики доходов является повышение общего уровня оплаты труда, увеличение размера минимальной заработной платы, повышение размеров пенсионных и других социальных выплат.
Для реализации указанной цели предусматривается решение следующих задач:
повышение стимулов к труду, увеличение доходов от предпринимательской деятельности;
совершенствование законодательной базы, обеспечивающей возможность приложения труда каждого гражданина в разных видах экономической деятельности;
совершенствование системы оплаты труда работников государственных учреждений;
разработка нормативов социального обеспечения и социального обслуживания, фиксирующих количественные и качественные параметры жизни граждан.
Пути достижения поставленных целей
Будет принят ряд нормативных правовых актов, направленных на дальнейшее повышение оплаты труда, увеличение размера минимальной заработной платы, в том числе в 2004 году на 32 %, размеров пенсионных и социальных выплат, совершенствование социальных нормативов. Рост минимального размера заработной платы будет опережать рост минимального размера пенсий.
Будет проведено поэтапное совершенствование системы оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими.
Продолжится работа по созданию нормативной базы по труду (нормы труда, квалификационные характеристики должностей служащих, тарифно-квалификационные характеристики на профессии рабочих).
Прогнозные показатели
Предусматриваемые меры позволяют прогнозировать увеличение среднемесячной номинальной заработной платы в формальном секторе экономики, включая бюджетную сферу. По республике среднемесячная номинальная заработная плата работника по найму в 2006 году составит 28929,6 тенге и возрастет по сравнению с 2002 годом в 1,5 раза, реальная возрастет на 21,9 %.

9.4.2. Шағын кәсiпкерлiктi дамыту және орташа тапты құру
Үкiмет шағын кәсiпкерлiктiң орнықты әрi серпiндi дамуы үшiн қолайлы жағдай жасады, мұның өзi одан әрi дамуы үшiн едәуiр резервi экономиканың маңызды факторы ретiнде отандық шағын бизнестің қалыптасуына ықпал еттi.
Осы мақсатта бiрқатар нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлендi және қабылданды, оның iшiнде:
2003 жылғы 1 қаңтардан бастап шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн салық жүктемесiн азайтуды көздейтiн "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгiзiлдi;
Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының жобасы әзiрлендi;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң заңды құқықтары мен мүдделерiн қорғаудың нысандарын және тәсілдерiн жетілдіретін.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң қызметiн мемлекеттiк органдардың тексеруiн жүргiзудiң ережесi қаулымен қабылданды.
Кәсiпкерлердi заңнамалық және нормативтiк актiлер дайындау процесiне тарту мақсатында орталық атқарушы органдардың жанында құрамына кәсіпкерлердiң қоғамдық бiрлестiктерiнің өкілдері енген Шағын және орта кәсiпкерлiктi қолдау мен дамыту мәселелерi жөніндегі сарапшылық кеңестер құрылды.
Бақылау-қадағалау функциялары берiлген мемлекеттiк органдардың тiзбесiн 58-ден 30-ға дейiн қысқарту жөнiнде жұмыс жүргiзiлдi.
Қабылданып жатқан шараларға қарамастан, Қазақстанның шағын бизнесi әлi күнге дейiн оның дамуын тежейтін әрi қазақстандық қоғамның тұрақтылығы және елдің экономикалық өсуiнің негiзiне айналуға мүмкiндiк бермей отырған мынадай проблемаларға ұшырауда:
қаржы-кредит ресурстарына қол жетімдiліктің жеткіліксіздігі;
жергiлiктi жерлерде шағын бизнестi дамыту мен қолдау мемлекеттiк саясатын жүргiзу процесiн үйлестiру әрi басқаруда айқын басымдықтардың болмауы;
кәсiпкерліктi қолдаудың мемлекеттiк емес институттарымен (қауымдастықтар, шағын кредит, ақпараттық-консалтингтiк және оқыту ұйымдары, ақпарат алмасу және керi байланыс жасаудың тиiмдi тетiгiнiң болмауы).
Бұдан басқа мемлекет тарапынан лицензиялау, мүлiктi тiркеу өнiмдердің (жұмыстар, қызметтер көрсету сапасын бақылау және т.б. мәселелерде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерінің қызметiн реттеудің жоғары деңгейi терiс әсер етедi.
Мақсаттары мен мiндеттерi
Мақсат - шағын кәсiпкерлiктi, әсiресе жаңа технологиялық өндiрiстер, жаңа жұмыс орындарын құруға бағдарланған шағын кәсіпкерлікті дамыту есебiнен "орташа тапты" қалыптастыруға бағытталған институционалдық жағдайларды жетiлдiру.
Қойылмаған мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
шағын кәсіпкерлiк үшiн салық ауыртпалығын азайту;
кредит ресурстарына шағын кәсiпкерлікпен қол жеткiзуін жақсарту;
шағын кәсіпкерлiктi қолдаудың мемлекеттiк және мемлекеттік емес институттарының тиімдiлiгiн арттыру;
кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудi оңтайландыру.
Қойылған мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу жолдары
2003 жылы шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру жөнiндегi белсендi жұмысты одан әрi жүргiзудi көздейтiн Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасы бекiтiледi. Шағын кәсiпкерлікке салық салуды одан әрi жетілдіру, оны қаржылық қолдау, шағын бизнестiң жария экономика шеңберiне шығуын ынталандыру, кәсiпкерлiк кадрларды даярлау және қайта даярлауға бағытталған шаралар жүйесi әзiрленедi.
Тоқтап тұрған кәсiпорындарды шағын және орта бизнес субъектілерiне беру мақсатында оларды сегменттеу және қайта құрылымдау жөнiндегi жұмыс жалғастырылады.
Рұқсат беру рәсiмдерi жүйесiн реформалау есебiнен кәсiпкерлiк қызметтi мемлекеттiк реттеудi оңтайландыру жөнiндегi жұмыс жалғастырылады.
Лицензиялау және тiркеу жүйесiн реформалау шеңберiнде 2003 жылғы лицензиялануы тиiс кәсiпкерлiк қызмет түрлерiнің тiзбесi оңтайландырылады, лицензиялау және тiркеу мәселелеріндегі орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың рәсімдерi мен өкiлеттiктерi нақтыланады.
Кәсіпкерлердiң қоғамдық бiрлестiктерiнің рөлі арттырылады және олардың топтасуы мен нығаюы үшiн жағдай жасалады.
Өңiрлерде практикада өзiн жақсы көрсеткен шағын бизнестi дамытудың үлгi схемаларын көбейту әрi кеңiнен қолдануды бастау қажет. Енгiзiлуi елдің барлық өңiрiнде кәсiпкерлiк кадрларды даярлау және қайта даярлауды жүйелендiруге мүмкiндiк беретiн қазiргi заманғы оқыту әдiстерiн әзiрлеу жөнiндегi жұмыс жүргiзiледi.
Кәсіпкерлiк бастамашылығына, халықтың өзiн-өзi жұмыспен қамтуына оң көзқарасты қалыптастыру болып табылатын насихат (шағын бизнес мәселелерi бойынша теле және радиохабарлар циклын ұйымдастыру әрi жүргiзу, семинарлар, конференциялар мен конкурстар өткiзу; жарнамалық каталогтар, ақпараттық бюллетеньдер, әдiстемелік ұсынымдар, кәсіпкерлік қызметтi реттейтiн заңнамалық және нормативтiк актiлер шығару) жұмысы жүргiзiледi.
Кәсiпкерлiк мәселелерi бойынша консультациялар бepу, заңи, бухгалтерлiк және әртүрлi консалтингілік қызметтер көрсету түрiнде көрінетін қызметi кәсіпкерлерге көмек көрсетудің кепілді көлемiн қамтамасыз ететiн шағын бизнестi қолдаудың өкілдi орталықтарын қалыптастыру көзделеді.
Қазiргi уақытта елде кәсiпкерлiктi қолдаудың белгiлi бiр инфрақұрылымы, кәсіпкерлiктi қолдау қауымдастықтары, орталықтары, бизнес инкубаторлары және т.б. жұмыс iстейдi. Алайда, өз қаржылық қаражаты жетiспегендiктен өз функцияларын олардың көпшiлiгi атқара алмайтын жағдай қалыптасты.
Бұл жұмысқа оларды тартуды Шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде жүзеге асырылуы көзделетiн белгiленген тапсырыстарды конкурстық негiзде орналастыру арқылы жүзеге асыру көзделедi. 2006 жылдың аяғына дейін осындай схема бойынша облыс орталықтарынан басқа, облыстардың барлық аудандарында осындай орталықтар құру көзделедi.
Аталған шараларды iске асыру нәтижесiнде шағын кәсiпкерлiкке жәрдемдесу мен көмек көрсету жөнiнде сапалы инфрақұрылым құрылады, ал инфрақұрылымның жұмыс iстеп тұрған объектiлерi шағын бизнестi дамытудың жаңа бағыттарын iске асыруға мүдделi болады.
Болжанатын нәтижелер

9.4.2. Развитие малого предпринимательства и
создание среднего класса
Правительством созданы благоприятные условия для устойчивого и динамичного развития малого предпринимательства, что повлияло на становление отечественного малого бизнеса, как важного фактора экономики со значительными резервами дальнейшего развития.
В этих целях разработан и принят ряд нормативных правовых актов, в том числе:
с 1 января 2003 года введен в действие  Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", предусматривающий снижение налоговой нагрузки для субъектов малого предпринимательства;
разработан проект Государственной программы развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан на 2003-2005 годы;
приняты постановлением  Правила проведения государственными органами проверок деятельности субъектов малого предпринимательства, усовершенствующие формы и способы защиты законных прав и интересов субъектов малого предпринимательства.
В целях привлечения предпринимателей в процесс подготовки законодательных и нормативных актов при центральных исполнительных органах созданы Экспертные советы по вопросам поддержки и развития малого и среднего предпринимательства, в состав которых вошли представители общественных объединений предпринимателей.
Проведена работа по сокращению перечня государственных органов, наделенных контрольно-надзорными функциями с 58 до 30.
Несмотря на принимаемые меры, малый бизнес Казахстана по прежнему сталкивается со следующими проблемами, тормозящими его развитие и не позволяющими стать основой стабильности казахстанского общества и экономического роста страны:
недостаточная доступность финансово-кредитных ресурсов;
отсутствие четких приоритетов координации и управления процессом проведения государственной политики развития и поддержки малого бизнеса на местах;
отсутствие эффективного механизма обмена информацией и обратной связи с негосударственными институтами поддержки предпринимательства (ассоциации, микрокредитные, информационно-консалтинговые и обучающие организации, бизнес-инкубаторы, технопарки и другие).
Кроме того, негативное влияние на развитие малого предпринимательства оказывает высокий уровень регулирования деятельности субъектов малого предпринимательства со стороны государства в вопросах лицензирования, регистрации имущества, контроля качества продукции (работ, услуг) и так далее.
Цели и задачи
Цель - совершенствование институциональных условий, направленных на формирование "среднего класса" за счет развития малого предпринимательства, в особенности ориентированного на новые технологические производства, создание новых рабочих мест.
Для достижения поставленной цели предполагается решение следующих задач:
снижение налогового бремени для малого предпринимательства;
улучшение доступа малого предпринимательства к кредитным ресурсам;
повышение эффективности государственных и негосударственных институтов поддержки малого предпринимательства;
оптимизация государственного регулирования предпринимательства.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
В 2003 году будет утверждена Государственная программа развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан, которая предусматривает проведение дальнейшей активной работы по совершенствованию форм и методов государственной поддержки малого бизнеса. Будет выработана система мер, направленная на дальнейшее совершенствование системы налогообложения, финансовой поддержки малого бизнеса, стимулирование выхода малого бизнеса в рамки легальной экономики, подготовку и переподготовку предпринимательских кадров.
Продолжится работа по сегментации и реструктуризации простаивающих предприятий с целью передачи их субъектам малого и среднего бизнеса.
Будет продолжена работа по оптимизации государственного регулирования предпринимательской деятельности за счет реформирования системы разрешительных процедур.
В рамках реформирования системы лицензирования и регистрации в 2003 году будет оптимизирован перечень видов предпринимательской деятельности, подлежащих лицензированию, будут уточнены процедуры и полномочия центральных и местных исполнительных органов в вопросах лицензирования и регистрации.
Активизируется роль общественных объединений предпринимателей, и будут созданы условия для их консолидации и укрепления.
В регионах необходимо начать тиражирование и широкое распространение типовых схем развития малого бизнеса, положительно зарекомендовавших себя на практике. Будет проведена работа по разработке современных методик обучения, внедрение которых позволит систематизировать подготовку и переподготовку предпринимательских кадров по всем регионам страны.
Продолжится пропагандистская работа, заключающаяся в формировании позитивного отношения к предпринимательской инициативе, самозанятости населения (организация и проведение цикла теле- радио- передач по вопросам малого бизнеса, семинаров, конференций и конкурсов; выпуск рекламных каталогов, информационных бюллетеней, методических рекомендаций, законодательных и нормативных актов, регулирующих предпринимательскую деятельность).
Предполагается формирование представительных центров поддержки малого бизнеса, деятельность которых обеспечит гарантированный объем помощи предпринимателям, выражающийся в предоставлении консультаций, юридических, бухгалтерских и различных консалтинговых услуг по вопросам предпринимательства.
В настоящее время в стране действует определенная инфраструктура поддержки предпринимательства: ассоциации, центры поддержки предпринимательства, бизнес-инкубаторы, технопарки и другие. Однако сложилась ситуация, когда многие из них не исполняют своих функций ввиду недостатка собственных финансовых средств.
Привлечение их к этой работе предполагается осуществить через размещение на конкурсной основе определенных заказов, осуществление которых предусматривается в рамках реализации Государственной программы развития и поддержки малого предпринимательства. До конца 2006 года помимо областных центров, по такой же схеме предполагается создать такие центры во всех районах областей.
В результате реализации указанных мер будет создана качественная инфраструктура по оказанию содействия и помощи малому предпринимательству, а действующие объекты инфраструктуры будут заинтересованы в реализации новых направлений развития малого бизнеса.
Прогнозируемые результаты

Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру есебiнен:
2004 жылы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң санын 510 мыңға дейiн, 2005 жылы 530 мыңға, 2006 жылы 550 мыңға дейiн;
шағын кәсiпкерлiкте жұмыспен қамтылғандар санын 2004 жылы 1,4 млн.адамға дейiн, 2005 жылы 1,5 млн.адамға дейiн, 2006 жылы 1,6 млн.адамға дейін;
ЖIӨ құрылымындағы шағын кәсiпкерлiк үлесiн 2004 жылы 20% дейiн, 2005 жылы 22 % дейiн, 2006 жылы 25 % дейiн жеткiзу көзделедi.
9.5. Кедейлiк пен жұмыссыздықты азайту
Кедейлiкпен күрес басым мiндеттер дәрежесiне жатқызылған. Қазақстан кедейлiк өткiр проблема болып қалуда және онымен күрес шараларын күшейтудi талап етедi.
Кедейлiк проблемасын шешу жұмыс сапасын арттыру және адам капиталын дамытуға шығындарды қаржыландырудан көрiнедi. Жоғары бiлiктi маман кедей санатына жатқызылуы мүмкiн емес. Осыған байланысты кедейлікпен күрес бiздiң қоғамды дамытудың негiзiн қалаушы бағдарламаларды iске асыру белдеуiне ауыстырылады.
2004-2006 жылдарға арналған мақсаттар,
міндеттер мен басымдықтар
Кедейлiк пен жұмыссыздықты азайту саласындағы негiзгi мақсат экономикалық өсу үшін жағдай жасау, жұмыспен қамтудың өнiмдiлiгi, еңбек рыногындағы белсендi саясат және халық табысын көбейту, кедейлердің денсаулық сақтау және бiлiм беру қызметтерiне қол жетiмдiгiн арттыру, әлеуметтiк қорғаудың атаулылығын жақсарту және шешiм қабылдауға қоғамдық институттарды тартып мемлекеттiк басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру болып табылады.
Аталған мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
елдің тұрақты экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
шағын бизнестi қоса алғанда кәсiпкерлiктi дамыту үшiн қолайлы жағдай жасау;
қосымша жұмыс орындарын құру, қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру, жұмыссыздарды кәсiптiк оқыту, бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау есебiнен еңбек рыногын одан әрi дамыту және белсендi шараларды жетілдіру;
денсаулық сақтау, бiлiм беру секторларындағы мемлекеттiк қызмет көрсетудің тиімділiгiн әрi қол жетімдiлiгiн арттыру;
халықтың кедей және осал топтарының мүдделерiнде атаулы әлеуметтiк көмек көрсету тетiктерiн жетілдіру;
елдегi кедейлiктi азайтуда мемлекеттiк басқарудың тиiмдiлігiн арттыру;
жұмыспен қамтудың белсендi нысандарын дамыту, iшкi еңбек рыногын қорғау, елдiң еңбек ресурстарын тиiмдi пайдалану бағытында нормативтiк құқықтық базаны жетілдіру арқылы жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету;
халықтың нысаналы топтарына енетiн адамдарды тиiмдi қолдауды қамтамасыз ету;
азаматтардың еңбек және кәсiпкерлiк бастамашылығын қолдау;
жұмыс орындарын құру республикаға шетелдiк жұмыс күшiн тарту кезінде қазақстан азаматтарын даярлау және қайта даярлау жөнiндегi ақпараттық базаны жасау;
еңбек қатынастарын жария ету, жұмыс орындарын құру және еңбек рыногында азаматтарды кәсiптiк даярлауды арттыру.
Қойылған мақсаттарға жету жолдары

За счет осуществления Государственной программы развития и поддержки малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан на 2003-2005 годы предусматривается доведение:
количества субъектов малого предпринимательства в 2004 году - до 510 тысяч, в 2005 году - до 530 тысяч, в 2006 году - до 550 тысяч;
численности занятых в малом предпринимательстве в 2004 году - до 1,4 млн. человек, в 2005 году - до 1,5 млн. человек, в 2006 году - до 1,6 млн. человек;
доли малого предпринимательства в структуре ВВП в 2004 году до 20 %, в 2005 году до 22 %, в 2006 году до 25 %.
9.5. Снижение бедности и безработицы
Борьба с бедностью отнесена к рангу приоритетных задач. Бедность в Казахстане продолжает оставаться острой проблемой и требует усиленных мер борьбы с ней.
Решение проблемы бедности видится в повышении качества работы и финансирования затрат на развитие человеческого капитала. Высококвалифицированный специалист не может быть отнесен к категории бедных. В связи с этим борьба с бедностью будет перенесена в плоскость реализации основополагающих программ развития нашего общества.
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Основной целью в области снижения бедности и безработицы является создание условий для экономического роста, продуктивной занятости, активной политики на рынке труда и увеличения доходов населения, повышения доступа бедных к услугам здравоохранения и образования, улучшения адресности социальной защиты и повышения эффективности государственного управления с вовлечением общественных институтов в принятие решений.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
обеспечение стабильного экономического развития страны;
создание благоприятных условий для развития предпринимательства, включая малый бизнес;
дальнейшее развитие и совершенствование активных мер на рынке труда за счет создания дополнительных рабочих мест, организации общественных работ, профессионального обучения, повышения квалификации и переподготовки безработных;
повышение эффективности и доступности государственных услуг в секторах здравоохранения, образования;
совершенствование механизмов оказания адресной социальной помощи в интересах бедных и уязвимых групп населения;
повышение эффективности государственного управления в снижении бедности в стране;
обеспечение занятости через совершенствование нормативной правовой базы в направлении развития активных форм занятости, защиты внутреннего рынка труда, эффективного использования трудовых ресурсов страны;
обеспечение эффективной поддержки лиц, входящих в целевые группы населения;
поддержки трудовой и предпринимательской инициативы граждан;
создание информационной базы по мониторингу создания рабочих мест, подготовки и переподготовки казахстанских граждан при привлечении иностранной рабочей силы в республику;
легализация трудовых отношений, создание рабочих мест и повышение профессиональной подготовки граждан на рынке труда.
Пути достижения поставленных целей

Жұмыспен қамту саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру базалық бiлiм беру мен денсаулық сақтау қызметтерiне қол жетiмдiктi жақсарту, әлеуметтiк көмектің атаулылығын арттыру және басқа да шараларды іске асыру жолымен осы проблеманы шешуге кешендi көзқарасты көздейтiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 26 наурыздағы N 296  қаулысымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасында кедейлiктi азайту жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламаны iске асыру жалғастырылады.
Бағдарлама шеңберiне халықтың әлеуметтiк осал топтарын мемлекеттік қолдау жөнiнде мынадай шаралар көзделедi:
зейнеткерлер - зейнетақылар мөлшерiн жыл сайын көтеру әрi уақтылы төлеу;
аз қамтылған азаматтар - отбасының жан басына шаққандағы табысына қарай атаулы әлеуметтiк көмек көрсету;
жетiм балалар, әл-ауқаты нашар отбасылардың балалары - нысаналы топтар бойынша бiлiм беру және жұмысқа орналастыру үшiн қажеттi жағдайлармен қамтамасыз етiледi;
еңбек етуге қабiлетi жоқ, халық - мүгедектердi қоғамға кiрiктiру, қызметкерлердің көпшiлiгiн мүгедектер құрайтын мамандандырылған кәсiпорындарда мемлекеттiк тапсырыстарды орналастыру, протез-ортопедия бұйымдарын шығаруды ұйымдастыру, жәрдемақыларды уақтылы төлеу жөнiндегi шараларды iске асыру.
Атаулы әлеуметтiк көмек көрсету тетiктерi, сондай-ақ табыс деңгейiн бағалау әдiсiн жетілдіру жалғастырылады. Сондай-ақ қоғамдық жұмыстарды, қайта оқу бағдарламаларын және жұмысқа орналасуға көмек көрсетудi қаржыландыру арқылы еңбек етуге қабiлеттi халыққа әлеуметтiк көмек көрсетiледi.
2005 жылдан бастап әлеуметтiк қатерлер: еңбек ету қабiлетiнен айырылуы, асыраушысынан айырылуы және жұмыстан айырылуы жағдайларына мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiн енгiзудi көздейтiн "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңы қолданысқа енгiзiледi.
Мынадай әлеуметтiк нормативтердi: ең төменгi күнкөрiс, ең төменгi еңбекақы, ең төменгi зейнетақы айқындау әдiстемесiн одан әрi жетілдіру жоспарлануда.
Институционалдық көмектiң дәстүрлi нысандары - қарттар үйлерiн және мүгедектер үйлерi ұстаумен қатар, белгілі бiр тұрағы жоқ азаматтар үшiн әлеуметтiк бейiмдеу орталықтарын ашу, әлеуметтiк қонақүйлер ашу, аз қамтылған адамдар үшін асханалар ашу сияқты атаулы институционалдық көмек түрлерiн дамыту көзделедi.
Мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғастырылады. Онда:
Медициналық-әлеуметтiк сараптама институтын одан әрi жетілдіру;
Протез-ортопедия бұйымдарын өндiру индустриясын дамыту;
Мүгедектердi оңалту және қоғамға кіріктіру үшiн пайдаланылатын мамандандырылған әлеуметтiк қызметтер саласын дамыту көзделедi.
2005 жылы қызметкерлердің еңбек және әлеуметтiк құқықтарын қорғау, жұмыс берушiлердің мүдделерiн ескеру, еңбек жағдайын жақсарту үшiн Еңбек кодекci қабылданатын болады.
Еңбек заңнамасын одан әрi жетілдіру еңбекшiлер құқықтарын қорғауға, азаматтардың ерiктi еңбек ету конституциялық құқығын iске асыру үшiн жағдай жасауға бағытталады. Жеке және ұжымдық шарттар жасасу тетiгiн жетілдіру, қысқа мерзімдi еңбек шарттарын жасасуды, белгiленген мерзiмнен тыс жұмыс iстеудi шектеу, еңбек жағдайларын жақсарту жөнінде шаралар қабылданады.
Гендерлiк тең құқықтарға қол жеткiзу үшiн әйелдердің еңбек ету жағдайларын жақсартуға, әйелдердiң бала туу функцияларын және елдегi демографиялық ахуалды жақсартуды ескере отырып, оларды құқықтарын қорғауға бағытталған арнайы нормалар жасалады.
Жастар мен халықтың әлеуметтiк осал топтары мүдделерiн қорғау жөніндегі шараларды алдын ала қабылдау жоспарланады.
Әлеуметтiк әрiптестiктің рөлі арттырылады әрi саласы кеңейтiледi. Әлеуметтiк диалог еңбек жанжалдарының алдын алуға және шешуге, сондай-ақ жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау мәселелерiн шешуге көмек көрсетуге бағытталады.

Будет продолжена реализация Программы по снижению бедности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2003 года N 296, предусматривающей комплексный подход к решению данной проблемы путем реализации государственной политики в сфере занятости, улучшение доступности базового образования и услуг здравоохранения, повышение адресности социальной помощи и реализации других мер.
В рамках Программы предусмотрены следующие меры по государственной поддержке социально уязвимых групп населения:
пенсионеры - ежегодное повышение размера пенсий и своевременная выплата;
малообеспеченные граждане - оказание адресной социальной помощи в зависимости от среднедушевого дохода семьи;
дети-сироты, дети из неблагополучных семей - будут обеспечены условия для получения образования и трудоустройства по целевым группам;
нетрудоспособное население - реализация мер по интеграции инвалидов в общество, размещение государственных заказов на специализированных предприятиях, большинство работников которых составляют инвалиды, организация выпуска протезно-ортопедических изделий, своевременная выплата пособий.
Будет продолжено совершенствование, как механизмов предоставления адресной социальной помощи, так и методики оценки уровня доходов. Трудоспособному населению социальная помощь будет оказываться также через финансирование общественных работ, программ переобучения и содействия в трудоустройстве.
С 2005 года вступит в действие Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", предусматривающий внедрение системы обязательного социального страхования на случай наступления социальных рисков: утраты трудоспособности, потери кормильца и потери работы.
Планируется дальнейшее совершенствование методики определения социальных нормативов: прожиточного минимума, минимальной заработной платы, минимальной пенсии.
Предусматривается развивать наряду с традиционными формами институциональной помощи - содержание домов интернатов для престарелых и инвалидов, такие виды адресной институциональной помощи, как открытие центров социальной адаптации для граждан без определенного места жительства, социальных гостиниц, столовых для малообеспеченных и пр.
Будет продолжена реализация Программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы, предусматривающей:
дальнейшее совершенствование института медико-социальной экспертизы;
развитие индустрии производства протезно-ортопедических изделий;
развитие сферы специализированных социальных услуг, используемых для реабилитации и интеграции инвалидов в общество.
Для защиты трудовых и социальных прав работников, учета интересов работодателей, улучшения условий труда в 2005 году будет принят Трудовой кодекс.
Дальнейшее совершенствование трудового законодательства будет направлено на защиту прав трудящихся, создание условий для реализации конституционного права граждан на свободу труда. Предполагается усовершенствовать механизм заключения индивидуальных и коллективных договоров, принять меры по ограничению заключения краткосрочных индивидуальных трудовых договоров, сверхурочных работ, улучшению условий труда.
Для достижения гендерного равноправия будут заложены специальные нормы, направленные на улучшение условий труда женщин, защиту их прав с учетом воспроизводственной функции и улучшения демографической ситуации в стране. Планируется предпринять меры по защите интересов молодежи и социально уязвимых групп населения.
Повысится роль и расширится сфера социального партнерства. Социальный диалог будет направлен на предупреждение и разрешение трудовых конфликтов, а также на содействие в решении вопросов занятости и социальной защиты.

2004 жылы Халықты жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған кешендi бағдарламасы қабылданады.
Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясын, Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын, Каспий теңiзi қайраңының қазақстандық секторын игерудiң 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын, Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасын iске асыру есебiнен жұмыс орындарын құру.
Болжанатын нәтижелер
2006 жылы экономикада жұмыспен қамтылатындар саны 7129,6 мың адамға дейiн өседi және 2002 жылмен салыстырғанда 420,7 мың адамға көбейедi, соның ішінде жалданып жұмыс iстейтіндер 348,4 мың адамға көбейедi әрi 4378,0 мың адам құрайды немесе жұмыспен қамтылғандар жалпы санының 61,4 %. Күнкөрiсi кедейлiк шегiнен төмен адамдар саны орташа жылдық есеппен 2006 жылы 2002 жылмен салыстырғанда 54,3% азаяды.
9.6. Халықты әлеуметтiк қамсыздандыру
2003 жылдың iшiнде ортақ зейнетақы жүйесiнен төленетiн зейнетақылар мөлшерiнiң өсуi жалғастырылды. 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап тұтыну бағалары индексiнiң озыңқы өсу қарқыны ескерiле отырып, зейнетақылар мөлшерiн 12 % арттыру жүргiзiлдi. Ағымдағы жылғы 1 маусымнан бастап зейнеткерлердің еңбек үлесiне қарай зейнетақы төлемдерi мөлшерiн саралап көтеру жүзеге асырылды. Соңғы жылдары әлеуметтiк нормативтердің өзгеру үрдiсi тұрақты өсу серпiніне ие. Ағымдағы жылға арналған республикалық бюджеттi нақтылау кезінде әлеуметтiк бағдарламаларға қосымша 20 млрд.теңгеден астам бөліндi.
2003 жылғы 1 шілдеден бастап 1 млн. 15 мың зейнеткерге (олардың жалпы санының 60%) зейнетақы мөлшерi көтерiлдi. Зейнетақының ең жоғары көтерілу 4800 теңге құрады, республика бойынша орташа қосылуы 2300 теңгеге жуық құрады.
Жинақтаушы зейнетақы жүйесiн дамыту жалғастырылуда. 2003 жылғы 1 шілдедегi жағдай бойынша зейнетақы қызметтерiн көрсету рыногында 16 жинақтаушы зейнетақы қоры болды. 5,7 млн. адам жинақтаушы зейнетақы жүйесiне қатысушыға айналды. Алайда экономикалық белсендi халықтың көпшiлiгi зейнетақы жүйесiне iс жүзінде қатыспауда. Қазiргi уақытта жинақтаушы зейнетақы жүйесiнде белсендi (жылына кемiнде 1 рет зейнетақы аударатын), сондай-ақ енжар (зейнетақы шарттарын жасасқан, бiрақ аудармайтын) салымшылар да бар. Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың мәлiметтерi бойынша 2003 жылдың 1 қаңтарында белсендi салымшылардың саны 3,3 млн.адам құрады, енжарлары - 2,4 млн.
Зейнетақымен қамсыздандырудан басқа мүгедектiгі бойынша, асыраушысынан айырылуына байланысты, жасы жетуiне байланысты мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар төлеу жүйесi, сондай-ақ жер асты және ашық тау-кен жұмыстарында ерекше зиянды және ерекше ауыр еңбек жағдайларында жұмыс iстеген адамдарға мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар төлеу жүйесi жұмыс iстеуде.
2004-2006 жылдарға арналған мақсаттар,
мiндеттер мен басымдықтар
Әлеуметтiк қамсыздандырудың негiзгi мақсаты азаматтарға ең төменгi күнкөрiс шамасынан асатын табыс алуға мүмкiндiк беретiн мөлшерге әлеуметтік төлемдер мөлшерiн жеткiзу болып табылады.
Осы тұрғыда:
ортақ және жинақтаушы зейнетақы жүйесiн одан әрi жетілдiру;
жинақтаушы зейнетақы жүйесi субъектiлерiн тиiмдi дамыту үшін жағдайлар жасау;
жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетiн зейнетақы төлемдер тетiгiн жетілдіру;
зейнетақылар мен мемлекеттiк жәрдемақылар болжау бөлiгiнде актуарлық зерттеулер жүргiзу.
Қойылған мақсаттарға жету
2004-2006 жылдары ортақ зейнетақыдан, мiндеттi және ерiктi аударымдар есебiнен жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төленетiн зейнетақы жүйесiн жетілдіру жалғастырылады.
"2002 жылы қабылданған "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi одан әрi iске асыру қамтамасыз етіледi.
"Қызметкердің еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқаруы кезiнде оның өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн жұмыс берушiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданады.
Еңбек ету қабiлетiнен айрылған, асыраушысынан айрылған және жұмысынан айрылған жағдайларда әлеуметтiк қателер туындауы салдарынан айрылған табыстың бiр бөлiгiн өтеу жолымен әлеуметтiк қорғаудың үш деңгейi жүйесiн құру көзделедi.
Кепілдiк берiлген әлеуметтiк қорғаудың бiрiншi деңгейi - әлеуметтiк қатерге қарай барлық азаматтарға бiрдей деңгейде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн мемлекеттiк төлемдер.
Екiншi деңгей - әлеуметтiк сақтандыру қорына жұмыс берушiлердің аударымдары есебiнен мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру.
Үшiншi деңгей - жұмыс берушi қаражаты есебiнен қызметкерлердi мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру.
Болжанатын нәтижелер

В 2004 году будет принята комплексная Программа занятости населения на 2005-2007 годы.
Создание рабочих мест за счет реализации  Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, Государственной программы развития сельских территорий на 2004-2010 годы, Государственной программы освоения казахстанского сектора шельфа Каспийского моря на 2003-2015 годы,  Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы.
Прогнозируемые результаты
Количество занятых в экономике в 2006 году возрастет до 7129,6 тыс. человек и увеличится по сравнению с 2002 годом на 420,7 тыс. человек, в том числе занятых по найму увеличится на 348,4 тыс. человек и составит 4378,0 тыс. человек или 61,4 % от общего количества занятых. Количество лиц, проживающих ниже черты бедности, в среднегодовом исчислении уменьшится в 2006 году по сравнению с 2002 годом на 54,3 %.
9.6. Социальное обеспечение населения
В течение 2003 года продолжался рост размеров пенсионных выплат из солидарной пенсионной системы. С 1 января 2003 года произведено повышение размеров пенсий на 12 % с учетом опережающих темпов роста индекса потребительских цен. С 1 июня текущего года осуществлено дифференцированное повышение размеров пенсионных выплат в зависимости от трудового вклада пенсионеров. Тенденция изменения социальных нормативов за последние годы имеют стабильную динамику роста. При уточнении Республиканского бюджета на текущий год на социальные программы дополнительно выделено более 20 млрд. тенге.
1 млн. 15 тыс. пенсионерам (60 % их общего количества) с 1 июля 2003 года повышены размеры пенсий. Максимальное увеличение пенсии составило 4800 тенге. Средняя прибавка по республике составила около 2300 тенге.
Продолжается развитие накопительной пенсионной системы. По состоянию на 1 июля 2003 года рынок пенсионных услуг представлен 16 накопительными пенсионными фондами. Участниками накопительной пенсионной системы стали 5,7 млн. человек. Однако, большое количество экономически активного населения фактически не участвует в пенсионной системе. В настоящее время в накопительной пенсионной системе существуют как активные (хотя бы один раз в год делающие пенсионные отчисления), так и пассивные (заключившие пенсионные договоры, но не делающие отчисления) вкладчики. По сведению Государственного центра по выплате пенсий количество активных вкладчиков на 1 января 2003 года составляло 3,3 млн. человек, пассивных - 2,4 млн.
Кроме пенсионного обеспечения функционирует система выплат государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту, а также - государственных специальных пособий лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда.
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Основной целью социального обеспечения является доведение размеров социальных выплат до размеров, позволяющих гражданам иметь доходы, превышающие величину прожиточного минимума.
В этом плане предполагается:
дальнейшее совершенствование солидарной и накопительной пенсионных системы;
создание условий для эффективного развития субъектов накопительной пенсионной системы;
совершенствование механизма пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов;
проведение актуарных исследований в части прогнозирования параметров пенсий и государственных пособий.
Пути достижения поставленных целей
В 2004-2006 годах будет продолжено совершенствование пенсионной системы, состоящей из солидарной пенсии, пенсии из накопительных пенсионных фондов за счет обязательных и добровольных отчислений.
Обеспечится дальнейшая реализация принятых в 2002 году  Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и других нормативных правовых актов в сфере пенсионного обеспечения.
Будет принят Закон Республики Казахстан "Об обязательном страховании ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Предусмотрено создание трехуровневой системы социальной защиты при наступлении случаев утраты трудоспособности, потери кормильца и потери работы путем возмещения части дохода, утраченного вследствие возникновения социальных рисков.
Первый уровень гарантированной социальной защиты - государственные выплаты за счет средств бюджета всем гражданам на одинаковом уровне в зависимости от социальных рисков.
Второй уровень - обязательное социальное страхование за счет отчислений работодателей в фонд социального страхования.
Третий уровень - обязательное страхование работников за счет средств работодателя.
Прогнозируемые результаты

Зейнетақымен қамсыздандыруды жақсарту 2006 жылы зейнетақылардың орташа айлық мөлшерiн 10962 теңгеге дейiн арттыруға мүмкiндiк бередi немесе 2002 жылға қарағанда 1,9 есе артық.
Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылуына байланысты, жасы жетуiне байланысты мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылардың және басқа да мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылардың мөлшерi арттырылады.
9.7. Денсаулық сақтау
Республикада нәресте өлiмi деңгейiнің төмендеуi тұрақты үрдiсi қалыптасты. Бұл көрсеткiш 2001 жылғы 19,4 қарағанда 2002 жылы тiрi туған 1000 балаға 17-гe дейiн азайды.
Нәресте өлiмiнiң азаюына тыныс алу ағзалары, өткiр iшек инфекциялары және вакциналық басқарылатын аурулармен күресу жөнiндегi бағдарламаларды табысты iске асыру есебiнен қол жеткiзілдi.
Ауылдағы денсаулық сақтаудың жұмыс iстеп тұрған объектiлерiн паспорттау аяқталды. Ауылдық медициналық ұйымдарын нығайту және мамандарды тарту жөнiндегi жұмыс жүргiзiлуде.
Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегi жұмыс жүргiзілдi. Халықты вакциналармен қамту егудің жылдық жоспарындағы 95,0 % жеттi.
Денсаулық жылын ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес ауыл халқын, балаларды, жеткiншектер мен әскери қызметшiлердi профилактикалық қарау өткiзiлдi. Профилактикалық қараудың нәтижелерi бойынша оңалту iс-шаралары жүргiзiлуде. Дәрiлiк заттардың жергiлiктi жерлерде қол жетiмдiлігiн қамтамасыз ету мақсатында оларды ауылдық медицина ұйымдарында сату ұйымдастырылды.
Сонымен бiрге, денсаулық сақтау саласында шешудi талап ететiн бiрқатар проблемалар орын алып отыр.
Ана өлiмi көрсеткiшiнiң өсуi байқалуда. 2002 жылы республикада ол 2001 жылғы 48,6 қарағанда 100 мың тiрi туған нәрестеге 50,5 құрады.
Қант диабетімен науқастанудың өсу үрдiсi сақталуда. Жыл сайын науқастану қарқынының өсуi орташа есеппен 10-12 % құрайды. Республикада туберкулезбен науқастанудың көрсеткішi 2001 жылғы 100 мың халыққа 155,7 жағдайынан 2002 жылы 165,1 өстi. Психикалық белсендi заттарды қолдану салдарынан наркологиялық тұрғыда денсаулығы бұзылуынан аурулар саны өскенi байқалуда. Бұл ретте балалар мен жеткiншектер арасында науқастанушылар саны 3 есе өскенi байқалуда.
Онкологиялық қызметтi ұйымдастыруды жетiлдiру, оның материалдық-техникалық базасын нығайту, аурудың алдын алу, ерте диагноз қою және емдеудің қазiргi заманғы әдiстерi практикаға енгiзу талап етіледi.
Олардың 80% қойылатын талаптарға сай емес бейiмделген құрылыстарда орналастырылған жедел медициналық көмек көрсету станциялары мен бөлiмшелерінің материалдық-техникалық базасы ерекше назар аударуды талап етедi.
Жоғары бiлiмдi мамандар даярлауда медициналық бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасының нашар болуы, медициналық жоғары оқу орындарын тәмәмдаушыларды жұмысқа орналастыру мәселелерi проблема күйiнде қалуда.
Аса зәру мамандықтар бойынша кадрлардың жетiспеуi әрi оларды Қазақстан Республикасы аумағында даярлауға мүмкiндiктiң жоқтығы осындай мамандарды шетелде оқыту қажеттiгiн талап етедi.

Улучшение пенсионного обеспечения позволит увеличить среднемесячный размер пенсий в 2006 году до 10962 тенге или в 1,9 раза больше, чем в 2002 году. Будут увеличены размеры государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту и государственных специальных пособий.
9.7. Здравоохранение
В республике сложилась устойчивая тенденция снижения уровня младенческой смертности. Ее показатель в 2002 году снизился до 17 на 1000 родившихся живыми, против 19,4 в 2001 году.
Снижение младенческой смертности достигнуто за счет успешной реализации программ по борьбе с заболеваниями органов дыхания, острыми кишечными инфекциями и вакциноуправляемыми заболеваниями.
Завершена паспортизация действующих объектов здравоохранения на селе. Продолжается работа по укреплению материально-технической базы сельских медицинских организаций и привлечению специалистов.
Проводилась работа по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Охват населения вакцинацией достиг 95 % от годового плана прививок.
В соответствии с Планом мероприятий по организации и проведению Года здоровья проведен профилактический осмотр сельского населения, детей, подростков и военнослужащих. По результатам профилактического осмотра проводятся реабилитационные мероприятия. С целью обеспечения повсеместной доступности лекарственных средств организована реализация их в сельских медицинских организациях.
Вместе с тем, в сфере здравоохранения существует ряд проблем, требующих разрешения.
Отмечается рост показателя материнской смертности. В 2002 году в республике она составила 50,5 на 100 тыс. живорожденных, против 48,6 в 2001 году.
Сохраняется тенденция роста заболеваемости сахарным диабетом. Ежегодный темп роста заболеваемости в среднем составляет 10-12 %. Показатель заболеваемости туберкулезом в республике возрос со 155,7 случаев на 100 тыс. населения в 2001 году до 165,1 в 2002 году. Отмечается рост больных с наркологическими расстройствами вследствие употребления психоактивных веществ. При этом отмечается рост заболеваемости в 3 раза среди детей и подростков.
Требуется совершенствование организации онкологической службы, укрепление ее материально-технической базы, внедрение в практику современных методов профилактики, ранней диагностики и лечения.
Особого внимания требует материально-техническая база станций и отделений скорой медицинской помощи, 80 % которых размещено в приспособленных строениях, не отвечающих предъявляемым к ним требованиям.
Проблемными вопросами в подготовке специалистов с высшим образованием остаются, слабая материально-техническая база организаций медицинского образования, трудоустройство выпускников медицинских вузов.
Нехватка кадров по остродефицитным специальностям и невозможность их подготовки на территории Республики Казахстан диктует необходимость обучения данных специалистов за рубежом.

2004-2006 жылдарға арналған мақсаттар,
мiндеттер мен басымдықтар
Денсаулық сақтау саясатын iске асырудың мақсаты медициналық және дәрiлік көмектің сапасын арттыру және қол жетiмділiгiн жақсарту арқылы халықтың денсаулығын жақсарту болып табылады.
Бұл мақсатқа жету үшiн мынадай міндеттердi шешу қажет:
денсаулық сақтау қызметiнің атап айтқанда, ана мен бала денсаулығын сақтау, әлеуметтiк маңызы бар әрi қоршаған адамдар үшiн қауiптi аурулардың алдын алуға бағыттауға баса назар аудару;
перинатальдық көмек көрсетудi дамыту және жетілдіру;
балаларды, жеткiншектердi, әскери қызметшiлердi, әйелдердi, ауыл халқын профилактикалық қарау нәтижесiнде анықталған сауықтыру жөнiндегi iс-шараларды жалғастыру;
сапалы медициналық және дәрілік көмек көрсетудi қамтамасыз ету;
халықтың инфекциялық аурулармен науқастануын, атап айтқанда вакциналық басқарылатын инфекциялармен науқастануын азайту жөніндегі жұмысты жалғастыру;
денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту;
орта және жоғары медициналық әрi фармацевтикалық бiлiмi бар мамандар даярлаудың сапасын одан әрi арттыру;
перспективалық ғылыми бағыттарды дамыту;
халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты дамыту.
Денсаулық саласындағы басымдықтар ауылдағы денсаулық сақтаудағы және бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудi дамытуға, медициналық ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жақсартуға, сапалы медициналық және дәрiлiк көмекке қол жетімділікті қамтамасыз етуге бағытталады.
Қойылған мiндеттердi шешу жолдары
Кепілдiк берiлген тегiн медициналық көмек көлемiнде көмек көрсетуге қосымша қаражат бөлу жолымен денсаулық сақтау саласын қаржылық қамтамасыз етудi одан әрi жетілдіру;
бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудi жетілдіру жөнiндегi жұмысты жалғастыру;
әйелдер консультациялары қызметi, соның iшiнде жылжымалы әйелдер-консультациялары қызметін қалпына келтiру және ұйымдастыру;
тұқым қуалаушылық және нәрестелердің туа бiткен ауруларының скринингiн қамтамасыз ету;
тууға көмектесу және балаларды емдеу ұйымдарын қазiргi заманғы медициналық жабдықтармен қамтамасыз ету;
ведомстволық тиесiлiгіне қарамастан, туберкулезбен ауырғандардың бiрыңғай тiзiлiмiн жасау;
Ақтөбе, Семей, Шымкент қалаларында Туберкулез проблемалары ұлттық орталықтарын ашу;
Есiрткiге тәуелдi адамдарды, соның iшiнде кәмелетке толмағандарды медициналық-әлеуметтiк оңалтудың өңiрлiк орталықтарын ашу, наркологиялық диспансерлер санын көбейту;
онкологиялық қызметтi ұйымдастыруды жақсарту және терiс сапалы жаңа құралымды iсiктермен ауруларға медициналық көмек көрсету сапасын көтеру;
медициналық ұйымдарда ауруларды диагностикасы және оларды емдеу хаттамаларын енгiзу;
дәрiлік заттарды өндiру жөнiндегi бiрлескен кәсiпорындар құру жолымен отандық фармацевтика индустриясын дамыту;
сапаны басқарудың бiрыңғай жүйесiне кезең-кезеңiмен саланың көшуiн көздейтiн Қазақстан Республикасы фармацевтика және медицина өнеркәсiбiн дамытудың салалық бағдарламасын әзiрлеу және бекiту;
мемлекеттiк шекарадан өту орындарындағы санитарлық-карантин пунктiлерi желiсiн дамыту әрi олардың жұмысын жетiлдiру;
су құбыры құрылыстарының, азық-түлiк рыноктарының, қоғамдық тамақтандыру және сауда, ауыз су және тамақ өнiмдерi объектiлерiнiң санитарлық нормативтерге сай болуын қамтамасыз ету;
ауылдық денсаулық сақтауда перзентханалар, туберкулезге қарсы және орталық аудандық ауруханалар салу жөнiндегi инвестициялық жобаларды iске асыру;
республиканың бiрқатар перспективалық және тұрақты аудандарында ұтқыр және телемедицина құру мүмкіндігі қаралады;
орта және жоғары медициналық әрi фармацевтикалық бiлiмi бар мамандарды көп деңгейлi даярлауды енгiзу.
Болжанатын нәтижелер
Қабылданатын шаралар нәтижесiн халыққа, әсiресе ауылда бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету, бала мен анаға емдiк көмек көрсету, әлеуметтiк маңызы бар ауруларды анықтау жақсартылады.
2004 жылы аурулар диагностикасы мен оларды емдеу хаттамаларын енгiзу, солардың негiзінде медициналық көмектiң сапасын және уақытылығын жетілдіру көзделедi.
2005 жылдан бастап дәрілік заттарды өндiру және сату кезiнде халықаралық сапа стандарттарын кезең-кезеңiмен енгiзу көзделедi.

Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Целью в реализации политики здравоохранения является улучшение здоровья населения посредством повышения качества и доступности медицинской и лекарственной помощи.
Для достижения этой цели необходимо решение следующих задач:
акцентировать внимание на профилактическую направленность деятельности здравоохранения, в частности по вопросам охраны материнства и детства, социально значимых и опасных для окружающих заболеваний;
развитие и совершенствование перинатальной помощи;
продолжение мероприятий по оздоровлению выявленных в результате профилактического осмотра детей, подростков, военнослужащих, женщин, сельского населения;
обеспечение качественной медицинской и лекарственной помощи;
продолжение работы по снижению заболеваемости населения инфекционными заболеваниями, в частности вакциноуправляемыми инфекциями;
укрепление материально-технической базы организаций здравоохранения;
дальнейшее повышение качества подготовки специалистов со средним и высшим медицинским и фармацевтическим образованием;
развитие перспективных научных направлений;
развитие международного научно-технического сотрудничества.
Приоритеты в сфере здравоохранения будут направлены на развитие сельского здравоохранения и первичную медико-санитарную помощь, улучшение материально-технической базы медицинских организаций, обеспечение доступности качественной медицинской и лекарственной помощи.
Пути решения поставленных задач
Дальнейшее совершенствование финансового обеспечения сферы здравоохранения путем выделения дополнительных средств на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
продолжение работы по совершенствованию первичной медико-санитарной помощи;
восстановление и организация деятельности женских консультаций, в том числе передвижных женско-детских консультаций;
обеспечение скрининга наследственных и врожденных заболеваний новорожденных;
обеспечение современным медицинским оборудованием родовспомогательных и детских лечебных организаций;
создание единого регистра больных туберкулезом, независимо от их ведомственной принадлежности;
открытие филиалов Национального центра проблем туберкулеза в городах Актюбинск, Семипалатинск, Шымкент;
открытие региональных центров медико-социальной реабилитации наркозависимых лиц, в том числе несовершеннолетних, увеличение числа наркологических диспансеров;
улучшение организации онкологической службы и повышение качества медицинской помощи больным злокачественными новообразованиями;
внедрение в медицинских организациях протоколов диагностики и лечения заболеваний;
развитие отечественной фармацевтической индустрии путем создания совместных предприятий по производству лекарственных средств;
разработка и утверждение отраслевой программы развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан, предусматривающей поэтапный переход отрасли к единой системе управления качеством;
развитие сети и совершенствование работы санитарно-карантинных пунктов в местах пересечения государственной границы;
обеспечение соответствия санитарным нормативам водопроводных сооружений, продовольственных рынков, объектов общественного питания и торговли, питьевой воды и продуктов питания;
реализация инвестиционных проектов в сельском здравоохранении по строительству родильных домов, противотуберкулезных и центральных районных больниц;
будет рассмотрена возможность создания мобильной и телемедицины в ряде перспективных и устойчивых районов республики;
внедрение многоуровневой подготовки специалистов со средним и высшим медицинским и фармацевтическим образованием.
Прогнозируемый результат
В результате принимаемых мер улучшится оказание первичной медико-санитарной помощи населению, особенно на селе, лечебной помощи матерям и детям, выявление социально значимых заболеваний.
В 2004 году предусматривается внедрение протоколов диагностики и лечения заболеваний, совершенствование на их основе качества и своевременности медицинской помощи.
С 2005 года предполагается поэтапное внедрение международных стандартов качества при производстве и реализации лекарственных средств.

9.8. Мәдениеттi, туризм мен спортты дамыту
9.8.1. Мәдениет
Экономикалық өсу және республикалық әрi жергiлiктi бюджеттің кiрiс бөлiгінің ұлғаюы нәтижесiнде мәдениет мекемелерiн салу, белсендi жастар және тіл саясатын жүргiзу мүмкiндiгi туды. Қазақстан үшiн ерекше тарихи құндылығы бар құжаттарды шет елдердегi мұрағаттардан және ғылыми мекемелерден iздестiру және қайтару жөнінде белсендi жұмыс жүргiзуде.
Мәдениет саласындағы проблемалар кешенi, негiзiнен нормативтiк құқықтық және қаржы сипаттағы себептермен айқындалады. Саланың бiрқатар секторларында материалдық-техникалық база нашар.
Халықты мемлекеттiк теледидар және радио бағдарламаларымен толық қамтылмаған. Қоғамдық өмiр салаларындағы мемлекеттiк тілдің әлеуетi толық көлемде iске асырылмаған. Әлеуметтiк-экономикалық дамудың және жастардың өзiн-өзi iске асыруының бағдарламалық тетiктерiн одан әрi iске асыру талап етiледi. Мемлекеттiк тапсырыс бойынша шығарылатын кiтап өнiмдерiнiң ассортиментi жеткiлiксiз.
2004-2006 жылдарға арналған мақсаттар,
мiндеттер мен басымдықтар
Мәдениет саласындағы, негiзгi мақсат бiрыңғай мәдени ақпараттық кеңiстiктi нығайту, тарихи-мәдени мұраны, әлеуметтiк мәдени инфрақұрылымды, әсiресе ауылда сақтау және дамыту кәсiптiк өнердi және халық шығармашылығын дамыту жағдайларын қамтамасыз ету арқылы қоғамның рухани әлеуетiн iске асыру болып табылады.
Мәдениет саласындағы басым мiндеттер:
"Қазақстан - 2030" стратегиясының ережелерiн, Мемлекет басшысы мен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң негiзгi бағдарламалық құжаттарын белсендi насихаттау;
Қазақстандағы Ресей жылын өткiзу шеңберiнде iс-шаралар ұйымдастыру;
халықтың рухани-бiлiм беру және зияткерлiк мәдени деңгейiн көтеру;
мұрағат iсi саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру;
мемлекеттiк органдар мен үкіметтiк емес ұйымдар арасындағы әрiптестiк қатынастардың тұрақты әрi тиiмдi жүйесiн құру жөнiндегi заңнамалық негiз жасау;
шетелде тұратын отандастарды мәдени ағарту және тілдiк қолдау көрсету;
мәдениет, мұрағат iсi ақпарат және қоғамдық келiсім саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетілдіру;
ұлттық әдебиет пен жазба әдебиеттің көптеген ғасырлар бойғы тәжiрибесiн қорыту, әлемдiк ғылыми ой, мәдениет пен әдебиеттiң үздiк жетiстiктерi негiзiнде мемлекеттiк тілдегі әдебиеттiң толыққанды қорын құру;
тарих, археология мен сәулет ескерткіштерінің, тарихи орталықтарын сақтауын қамтамасыз ету.
Белгiленген мақсаттар мен міндеттерге жету жолдары
Қойылған мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу үшiн мыналар қажет:
бұқаралық ақпарат құралдарында ұйымдастыру-насихат iс-шараларын неғұрлым жоғары әрi кәсiби деңгейде жүргiзу қазақстанның экономикалық, саяси және мәдени өмiрi туралы телерадиокомпаниялар жасайтын бағдарламалардың сапасын жақсарту, ұлттық теледидар арналарын тарату желiсiн кеңейту, бұл ретте мемлекеттiк тілде хабар таратудың жалпы көлемiн ұлғайту;
теледидар, радио хабарларын таратуды дамыту бағдарламаларын әзiрлеу және iске асыруды бастау;
қоғамдық-саяси, әлеуметтiк-экономикалық, ғылыми-бiлiм беру және мәдени өмiр салаларындағы өзгерiстердi көрсететiн әлеуметтiк маңызы бар әдебиеттi шығару әрi ықтимал оқырмандарға жеткiзудi, кеңiнен өрiстетiлген көркем, ғылыми, публицистикалық және ғұмырнамалық сериялар шығаруды қамтамасыз ету;
қоғамның әлеуметтiк маңызы бар проблемаларын шешуге үкіметтiк емес ұйымдарды дамытып, олардың қатысудың маңызды шарты ретінде заңнамалық база жасау жолымен азаматтық қоғам институттарын қалыптастыру мен дамытуға, iшкi саяси тұрақтылықты нығайтуға жәрдемдесу;
жастардың қалыптасуы әрi әлеуметтiк өзiн-өзi iске асыруы үшiн әлеуметтiк-экономикалық және ұйымдастыру жағдайларын жасау жолымен жастар ұйымдарын қолдауды күшейту және дамыту жөнінде шаралар қабылдау;
ауылды өркендету және Мемлекеттiк аграрлық азық-түлік бағдарламасын насихаттау, бұқаралық ақпарат құралдарында ауылды өркендетуге арналған тақырыптық материалдар жариялау, ақпараттық-насихат басылымдарын шығару, теледидар және радиохабарларын жасау әрi бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру жолымен ауылды одан әрi өркендету әрi дамыту жөнiндегi жұмыс шеңберiнде ақпараттық-насихат iс-шаралар жүйесiн ұйымдастыру;
мәдениет инфрақұрылымды одан әрi дамыту, халықаралық ынтымақтастық үшiн жағдай жасау, мәдениет саласындағы қызметтің нормативтiк құқықтық базасын жетілдіру жөнiндегi жұмысты жандандыру;
ескерткiштердi қайта жаңарту, консервациялау, жөндеу, қалпына келтiру және жаңғырту жолымен тарихи-мәдени мұраның сақталуын және олардың пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты жүргiзу;
"Мәдени мұра" бағдарламасын әзiрлеу және iске асыруды бастау;
мұрағат саласының жұмыс iстеуiне арналған нормативтiк құқықтық базаны кеңейту, жаңа автоматтандырылған технологиялар әзiрлеу және енгiзу;
шетелде тұратын отандастарды қолдаудың бағдарламасын әзiрлеу;
қазақ тiлiнің терминологиялық базасы мен ономастика жұмысын дамытудың тұжырымдамалық негiздерiн жетiлдiру, оларды iске асыру жөнiнде жүйелiк шаралар қабылдау.
Болжанатын нәтижелер

9.8. Развитие культуры, туризма и спорта
9.8.1. Культура
В результате экономического роста и увеличения доходной части республиканского и местных бюджетов появилась возможность строительства учреждений культуры, проведения активной молодежной и языковой политики. Ведется активная работа по поиску и возвращению из зарубежных архивов и научных учреждений документов, имеющих особую историческую ценность для Казахстана.
Комплекс проблем в сфере культуры определяется, в основном, причинами нормативно-правового и финансового характера. В ряде секторов отрасли остается слабой материально-техническая база.
Остается неполным охват населения государственными телевизионными и радио программами. Не реализован в полном объеме потенциал государственного языка в сферах общественной жизни. Требуют дальнейшего совершенствования программные механизмы социально-экономического развития и самореализации молодежи. Недостаточен ассортимент книжной продукции, выпускаемой по госзаказу.
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Основной целью в сфере культуры является реализация духовного потенциала общества через укрепление единого культурно-информационного пространства, сохранение и развитие историко-культурного наследия, социокультурной инфраструктуры, особенно на селе, обеспечение условий развития профессионального искусства и народного творчества. Приоритетными задачами в сфере культуры являются:
активная пропаганда положений  Стратегии "Казахстан-2030", основных программных документов Главы государства и Правительства Республики Казахстан;
организация мероприятий в рамках проведения Года России в Казахстане;
поднятие духовно-образовательного и интеллектуально-культурного уровня населения;
осуществление государственной политики в области архивного дела;
создание законодательной основы по созданию устойчивой и эффективной системы партнерских отношений между государственными органами и неправительственными организациями;
культурно-просветительская и языковая поддержка соотечественников, проживающих за рубежом;
совершенствование нормативно-правовой базы в сфере культуры, архивного дела, информации и общественного согласия;
обобщение многовекового опыта национальной литературы и письменности, создание на государственном языке полноценного фонда на базе лучших достижений мировой научной мысли, культуры и литературы;
обеспечение сохранности памятников истории, археологии и архитектуры, исторических центров.
Пути достижения намеченных целей задач
Для достижения поставленных целей и решения задач необходимы:
проведение на более высоком и профессиональном уровне организационно-пропагандистских мероприятий в средствах массовой информации;
улучшение качества производимых телерадиокомпаниями программ об экономической, политической и культурной жизни Казахстана, расширение сети распространения национальных телеканалов, при увеличении общего объема вещания на государственном языке;
разработка и начало реализации программы развития телерадиовещания;
обеспечение выпуска и доведения до потенциальных читателей социально-важной литературы, выпуска развернутых художественных, научных, публицистических и библиографических серий, отражающих перемены в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурных сферах жизни;
содействие формированию и развитию институтов гражданского общества, укреплению внутриполитической стабильности путем создания законодательной базы - важного условия развития и участия неправительственных организаций в решении социально значимых проблем общества;
принятие мер по усилению поддержки и развитию молодежных организаций, путем создания социально-экономических и организационных условий для становления и социальной самореализации молодежи;
в рамках работы по дальнейшему возрождению и развитию села организация системы информационно-пропагандистских мероприятий, прежде всего, в средствах массовой информации путем производства и размещения телерадиопередач по возрождению аула и пропаганде Государственной агропродовольственной программы, публикации в средствах массовой информации тематических материалов, выпуска информационно-пропагандистских изданий, посвященных возрождению аула;
активизация работы по дальнейшему развитию инфраструктуры культуры, созданию условий для международного сотрудничества, совершенствованию нормативно-правовой базы деятельности в сфере культуры;
проведение работы по обеспечению сохранности и использования историко-культурного наследия путем реставрации, консервации, ремонта, восстановления и регенерации памятников;
разработка и начало реализации программы "Культурное наследие";
расширение нормативно-правовой базы функционирования архивной сферы, разработка и внедрение новых автоматизированных технологий;
разработка Программы поддержки соотечественников, проживающих за рубежом;
доработка концептуальных основ развития терминологической базы казахского языка и ономастической работы, принятие системных мер по их реализации.
Прогнозируемые результаты

2006 жылы елде белгiленген шараларды iске асыру нәтижесiнде мәдениет ұйымдарының санын 11%, оның iшiнде мемлекеттiк 14,7%, кiтапханаларды - 8,5%, мұражайларды - 8,1% көбейту көзделуде.
9.8.2. Туризм
2002 жылы туризм бойынша туристiк қызмет рыногын одан әрi дамыту, туристiк саланың нормативтiк және құқықтық базасын жетілдіру жөнінде дәйектi жұмыс жүргiзілдi.
Сонымен бiрге, қазiргi таңда туристiк саланың одан әрi дамуына кедергi келтiретiн бiрқатар факторлар қалыптасты. Бұлар:
туристiк индустрия мен онымен сабақтас салалардағы менеджменттің нашар болуы;
туристiк инфрақұрылымның қолда бар объектiлерi негiзгi қорларының тозуы.
Мақсаттары мен мiндеттерi
Туризм саласындағы басты мақсат экономикалық өсу мен халықтың жұмыспен қамтылуын арттыруға көмек көрсету үшiн елдiң туристiк кешенiн одан әрi дамыту болып табылады. Аталған мақсатқа жету үшiн мынадай міндеттердi шешу ұсынылады:
туристік саланы экономиканың табысты саласына айналдыру;
туризмнiң жоғары рентабельдi индустриясын құру;
бәсекеге қабiлеттi ұлттық туристік өнiмдi туристiк қызметтiң халықаралық рыногына жылжыту және сату.
Қойылған мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу жолдары
2003-2006 жылдар кезеңiнде туристiк саланы дамыту мiндеттерiн шешу және қойылған мақсаттарға жету үшiн мынадай шараларды орындау көзделуде:
Қазақстан Республикасында туристiк саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған орта мерзiмдi бағдарламасын iске асыру;
Туристiк саланы дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған өңiрлік бағдарламаларын iске асыру;
қазақстанның халықаралық туристік жәрмеңкелерге және шет елдердегi көрмелерге қатысуын қамтамасыз ету;
жыл сайынғы "КIТҒ", "Туризм және саяхаттар" қазақстандық халықаралық туристiк жәрмеңкенi өткiзу;
"Ұлы жiбек жолы тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркі тiлдес мемлекеттердiң мәдени мұрасын сақтау және сабақтастыра дамыту, туризм инфрақұрылымын құру" мемлекеттiк бағдарламасын одан әрi iске асыру;
қазақстандық туристік өнiмдi халықаралық туристiк рынокта және мемлекет iшiнде жылжыту мақсатында Қазақстан және оның туристік әлеуетi туралы ақпаратты қалыптастыру әрi тарату негiзгi мақсаты болатын Республикалық ақпараттық және инновациялық технологиялар туристiк орталығын құру;
облыстарды және Алматы қаласында өңiрлік туристiк ақпарат орталықтарын құру;
шектес мемлекеттермен бiрлесiп туризм инфрақұрылым мен халықаралық бағыттарды дамытуды көздейтiн жобаларды әзiрлеу, инвестициялау және iске асыру;
халықтың туризм саласында және қызмет көрсету саласында жұмыспен қамтылуын көтермелейтiн шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
туристiк саласын инвестициялау, оған салық салу, стандарттау мен сертификаттау, статистикалық есепке алу мәселелерi бойынша қажеттi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу;
шетелдiк туристердiң келу мен тiркелуi рәсiмiн оңайлату;
саланың ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру;

В 2006 году по стране в результате реализации намеченных мер предполагается увеличение количества организаций культуры на 11 %, в том числе государственных - на 14,7 %, библиотек - на 8,5 %, музеев - на 8,1 %.
9.8.2. Туризм
В 2002 году по туризму проводилась последовательная работа по дальнейшему развитию рынка туристских услуг, совершенствованию нормативной и правовой базы туристской отрасли.
Вместе с тем, на сегодняшний день объективно сложился ряд факторов, препятствующих дальнейшему развитию туристской отрасли. Это:
слабый менеджмент в туристской индустрии и в смежных с ней отраслях;
износ основных фондов имеющихся объектов туристской инфраструктуры.
Цели и задачи
Главной целью в области туризма является дальнейшее развитие туристского комплекса страны для содействия экономическому росту и повышению занятости населения. Для достижения указанной цели предлагается решение следующих задач:
превращение туристской отрасли в доходную отрасль экономики;
создание высокорентабельной индустрии туризма;
продвижение и реализация конкурентоспособного национального турпродукта на международном рынке туристских услуг.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Для решения задач развития туристской отрасли и достижения поставленных целей в период с 2003 по 2006 годы предусмотрено выполнение следующих мер:
реализация среднесрочной Программы развития туристской отрасли в Республике Казахстан на 2003-2005 годы;
реализация региональных программ развития туристской отрасли на 2003-2005 годы;
обеспечение участия Казахстана на международных туристских ярмарках и выставках за рубежом;
проведение ежегодной Казахстанской международной туристской ярмарки "KITF", "Туризм и путешествия";
дальнейшая реализация Государственной программы "Возрождение исторических центров Великого Шелкового пути, сохранение и преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма";
создание Республиканского туристского центра информационных и инновационных технологий основной целью, которого будет формирование и распространение информации о Казахстане и его туристском потенциале в целях продвижения казахстанского туристского продукта на международном туристском рынке и внутри государства;
создание региональных туристских информационных центров в областях и городе Алматы;
разработка, инвестирование и реализация проектов, предусматривающих развитие инфраструктуры туризма и международных туристских маршрутов совместно с сопредельными государствами;
обеспечение мер по развитию малого и среднего предпринимательства, стимулированию занятости населения в области туризма и обслуживающей сфере;
разработка необходимых нормативных правовых актов по вопросам инвестирования, налогообложения, стандартизации и сертификации, статистического учета в туристской отрасли;
упрощение процедуры въезда и регистрации иностранных туристов;
формирование информационного пространства отрасли;

Туристiк саланы дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу.
Болжанатын нәтижелер
Республикаға келетiн шетелдiк азаматтардың саны (Шекара қызметiнің мәлiметтерi бойынша есептеледi) 2002 жылғы 3677,9 мың адамнан 2006 жылы 4000 мың адамға дейiн, соның iшiнде келу туризмiнiң көлемi - тиiсiнше 29,7 мың адамнан 100 мың адамға дейiн, iшкi туризмдi 2002 жылғы 66,9 мың адамнан 200 мың адамға дейiн жеткізу көзделедi.
Туристiк ұйымдар мен бағыттар, туризм инфрақұрылымы, туристік сала статистикасы бойынша деректердiң мемлекеттiң базасын бiрiздендiру жоспарлануда.
9.8.3. Спорт
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру барысында республикада дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушылар санының тұрақты өсуi үрдiсi байқалуда. Дене шынықтыру ұйымдарында 2 миллионға жуық адам шұғылданады, мұның өзi халықтың жалпы санының 13 % құрайды.
2002-2003 жылдары Алматы және Астана қалаларында Олимпиадалық дайындықтың республикалық орталықтары, Спортшылардың допингке қарсы тәуелсiз зертханасы, Риддер қаласында Республикалық қысқы спорт түрлерi бойынша дарынды спортшы балаларға арналған мектеп-интернат құрылды.
Сонымен бiрге, дене шынықтыру мен спорт саласында бiрқатар шешiлмеген проблемалар бар.
Республикадағы дене шынықтыру мен спорттың материалдық-техникалық базасының қазiргi таңдағы жай-күйi халықтың дене жаттығуларымен шұғылдануға қажеттiлiктерiн қанағаттандырмайды, дене тәрбиесi мамандары жетiспейдi, кәсiпорындарда тұрғылықты жерлерде және бұқаралық демалу орындарында спорт құрылыстары жетiспеуi, сондай-ақ ең қарапайым спорт мүкәммалы мен жабдықтары жетiспеуi қатты сезiлуде. Жұмыс iстеп тұрған дене шынықтыру-спорт базалары мен спорт құрылыстары олар барынша толтырылып әрi iркiлiссiз жұмыс iстеген кезде халықтың тек 30% ғана қамтамасыз ете алады. Бұдан басқа, көптеген спорт объектiлерi қазiргi заман талаптарына сай емес, қайта жаңартуды және күрделi жөндеудi талап етедi.
Қолда бар балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерiнің желiсi жалпы бiлiм беретiн оқушылар санының iшiнен тек қана 6% балалар мен жеткiншектердiң спортпен шұғылдануын қамтамасыз ете алады.
Спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп интернаттар республиканың алты өңiрiнде, олимпиадалық резерв дайындау орталықтары тоғыз өңiрде құрылмаған. Бұл спорт ұйымдарының негiзгi міндеттерiнің бiрi ауылдық жерлердегi жастардың спорт шеберлiгiн арттыру үшiн жағдайды қамтамасыз ету екенiн ескеру қажет.
Спорттағы бәсекенiң жоғары болуынан бұл саладағы қазiргi заманғы ғылыми әзiрлемелер жабық материалдар болып табылады, мұның өзi оларды басқа елдерден сатып алуға мүмкiндік бермейдi. Осы мақсатта арнайы ғылыми-зерттеу институтын құру қажет.
Дене шынықтыру мен спортты медициналық қамтамасыз ету мәселесi өткiр қойылуда. Тек сегiз облыс орталығында ғана мамандандырылған дәрiгерлiк-дене шынықтыру диспансерлерi ашылған.
Мақсаттары, мiндеттерi мен басымдықтары
Спорт саласындағы негiзгi мақсат дене шынықтыру мен спорт құралдарымен салауатты тұрмыс салты қағидаттарын орнықтыру, бұқаралық спорт пен жоғары жетiстiктер спортын одан әрi дамыту болып табылады.
Алдағы кезеңде мынадай мiндеттердi шешу көзделедi:
Жоғары деңгейдегi спортшылар даярлау үшiн қазiргi заманғы база жасау, дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыстарының кең желiсiн құру;
Бұқаралық спортты, әсiресе ауылда дамыту;
Олимпиадалық, ұлттық, техникалық спорт түрлерiн және халық ойындарын дамыту;
қазақстан Республикасының спорт резервi мен ұлттық құрама командаларын халықаралық жарыстарға дайындау;
спортшыларды ғылыми және медициналық-биологиялық қамтамасыз ету.
Спорттың бұқаралылығын дамыту, материалдық-техникалық базаны нығайту, ғылыми және медициналық-биологиялық қамтамасыз ету, халықаралық дәрежедегi спортшыларды және спорт резервiн дайындау басымдықтары болады.
Қойылған мақсаттарға жету жолдары
Қойылған мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу үшiн:

разработка Программы развития туристской отрасли на 2006-2008 годы.
Прогнозируемые результаты
Предполагается увеличение количества въезжающих иностранных граждан в республику (которые исчисляются по данным Пограничной службы) с 3677,9 тысяч в 2002 году до 4000 тысяч человек в 2006 году в том числе, объем въездного туризма - соответственно с 29,7 тысяч до 100 тысяч человек, внутреннего туризма - с 66,9 тысяч в 2002 году до 200 тысяч человек.
Планируется также унификация государственной базы данных по туристским организациям и маршрутам, инфраструктуре туризма, статистике туристской отрасли.
9.8.3. Спорт
В ходе реализации Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы в республике наблюдается устойчивая тенденция роста числа занимающихся физической культурой и спортом. В организациях физической культуры занимаются около 2 млн. человек, что составляет 13 % от общей численности населения страны.
В 2002-2003 годах созданы Республиканские Центры олимпийской подготовки в городах Алматы и Астане, независимая Антидопинговая лаборатория спортсменов, Республиканская школа-интернат для одаренных в спорте детей по зимним видам спорта в городе Риддер.
Вместе с тем, в отрасли физической культуры и спорта имеется ряд нерешенных проблем.
Состояние материально-технической базы физической культуры и спорта в республике на сегодняшний день не удовлетворяет потребности населения в занятиях физическими упражнениями, не хватает специалистов физической культуры, ощущается острый недостаток спортивных сооружений на предприятиях, по месту жительства и в местах массового отдыха, а также простейшего спортивного инвентаря и оборудования. Функционирующие физкультурно-спортивные базы и спортивные сооружения при их максимальном заполнении и бесперебойной работе могут обеспечить занятия лишь 30 процентов населения. Кроме того, большинство спортивных объектов не отвечают современным требованиям, требуют реконструкции и капитального ремонта.
Имеющаяся сеть детско-юношеских спортивных школ может обеспечить занятия спортом только 6% детей и подростков от числа учащихся общеобразовательных школ.
Школы-интернаты для одаренных в спорте детей не созданы в шести регионах республики, центры подготовки олимпийского резерва - в девяти. Следует учесть, что одна из основных задач этих спортивных организаций обеспечить условия для повышения спортивного мастерства молодежи из сельской местности.
Из-за высокой конкуренции в спорте, современные научные разработки в этой области являются закрытыми материалами, что делает невозможным их приобретение в других странах. В этих целях необходимо создание специального научно-исследовательского института.
Остро стоит вопрос медицинского обеспечения физической культуры и спорта. Специализированные врачебно-физкультурные диспансеры открыты лишь в восьми областных центрах.
Цели, задачи и приоритеты
Основной целью в области спорта является утверждение принципов здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта, дальнейшее развитие массового спорта и спорта высших достижений.
В предстоящем периоде предусматривается решение следующих задач:
создание современной базы для подготовки спортсменов высокого класса, широкой сети физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
развитие массового спорта, особенно на селе;
развитие олимпийских, национальных, технических видов спорта и народных игр;
подготовка спортивного резерва и сборных национальных команд Республики Казахстан к международным соревнованиям;
научное и медико-биологическое обеспечение спортсменов.
Приоритетами будут развитие массовости спорта, укрепление материально-технической базы, научное и медико-биологическое обеспечение, подготовка спортсменов международного класса и спортивного резерва.
Пути достижения поставленных целей
Для достижения поставленных целей и решения задач предполагается:

Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын одан әрi iске асыру;
дене шынықтыру және спорттың құралдарымен салауатты тұрмыс салтын насихаттау және өмiрге енгiзу;
дене тәрбиесi мен спорттың нормативтiк құқықтық базасын нығайту;
балалар-жасөспiрiм спорт мектептерiнiң, жасөспiрiм клубтарының, балалар-жасөспiрiм дене даярлығы клубтарының желiсiн, әсiресе ауылды жерлерде, дамыту;
дене тәрбиесi мен спорт жөніндегі ақпараттық-бiлiм беру және насихаттау қызметiн күшейту;
спорт ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту;
Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған бағдарламаны әзiрлеу:
қалалар мен аудандарда дене тәрбиесi мен спорт жөніндегі құрылымдық бөлімшелердi жетілдіру;
2004 жылы Қазақстан Республикасы халықтарының 1-қысқы спартакиадасын өткiзу;
2005 жылы Қазақстан Республикасы халықтарының 1-қысқы спартакиадасын өткiзу;
ауылдық спорт ойындарын, жаппай балалар спорт жарыстарын өткiзу, Халықтың дене тәрбиесi даярлығының президенттiк сынамаларын одан ары енгiзу;
Алматы қаласында Олимпиадалық даярлаудың республикалық базасы мен спорттағы дарынды балалар үшiн республикалық мектеп-интернат салу;
Қазақстан Республикасы спортшыларының Доха қаласындағы (Катар) 2006 жылғы Жазғы Азия ойындары мен Турин қаласындағы (Италия) 2006 жылғы Қысқы олимпиадалық ойындарына қатысуын қамтамасыз ету.
Болжанатын нәтижелер
Көзделген шараларды iске асыру нәтижесiнде дене шынықтыру мен спорттың материалдық-техникалық базасы нығаяды, спорт құрылыстарының, балалар-жасөспiрiм клубтары мен спорт мектептерiнің саны ұлғаяды. Бұл 2,3 млн. астам адамды дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тартуға мүмкiндiк бередi және салауатты өмiр салтын одан ары енгiзуге ықпал етедi.
9.9. Гендерлiк даму
Негiзгi мақсаты әйелдердің қоғамдағы жағдайын жақсарту және нақты гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу болып табылады.
Қойылған мақсатты iске асыруға бағытталған негiзгi мiндеттер:
отбасына, әйелдер мен балаларға қатысты заңнаманы жетілдіру, гендерлiк тәсілді елдiң әлеуметтiк-экономикалық саясатына енгiзу;
әйелдер мен балалардың денсаулығын жақсарту;
әйелдердің өкiмет құрылымдарына тең қол жетiмдiлігін қамтамасыз ету, олардың шешімдер қабылдау деңгейiне көтерілуi үшін жағдайлар жасау;
қоғамның саяси, экономикалық және әлеуметтiк өмiрiне қатысу үшiн әйелдердің және олардың әлеуетінің мүмкiндiктерiн арттыру;
әйелдердің құқықтарын нақты қамтамасыз етуге қол жеткiзу;
әйелдердің құқықтық сауаттылығын дамыту болып табылады.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары
Алдағы кезеңде әйелдердiң жағдайын жақсарту мақсатында:
Гендерлiк саясат тұжырымдамасын қабылдау, "Тұрмыстық зорлық туралы" және "Тең құқықтар мен мүмкiндiктер туралы" заң жобаларын әзiрлеудi жалғастыру;
әйелдердi құқықтық ағартуды ұйымдастыру;
зорлықтан, еңбектi және сексуалдық қанаудан қорғауды қамтамасыз ету;
шағын және орта бизнеспен айналысатын әйелдердiң санын, әсiресе ауылдық жерлерде, ұлғайту, оларды одан ары қаржылық және құқықтық қолдауды қамтамасыз ету;
отбасын жоспарлау, әйелдер мен балалардың тамақтануы мен денсаулығын жақсарту, әйелдер мен балаларға медициналық көмек көрсету, оның сапасы мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жетiлдiру;
оқулықтарға гендерлiк сараптама жүргiзу және республиканың бiлiм беру жүйесiне гендерлiк қырларды енгiзу;
барлық қалаларда, облыс және аудан орталықтарында құра отырып, зорлық құрбандары болған әйелдер үшiн сенiм телефондары мен паналары бар дағдарыс орталықтарының желiсiн кеңейту;
әйелдердi ақпараттық-ағарту, бiлiм беру және алдын алу жұмыстарына тарту арқылы оларға қатысты зорлыққа қарсы күрестегi ер адамдардың ролін жандандыру;
Ішкі iстер министрлігінің жүйесiндегi тиiстi құрылымдық бөлiмшелердi ocы жұмысқа әйелдердi тарта отырып, бiлiктi кадрлармен күшейту;
отбасылық қарым-қатынастарды нығайтуға және салауатты өмiр салтын насихаттауға бағытталған мәдени-ойын-сауық және ағарту iс-шараларын өткiзу;
электронды және баспа бұқаралық ақпарат құралдарында әйелдердің қоғам өмiрiндегi ролін арттыруға және әйелдерге қатысты зорлықтың барлық нысандарын жоюға байланысты проблемаларды жариялап отыру ұйғарылады.
Болжанатын нәтижелер
Әйелдердің жағдайын жақсарту жөніндегі iс-қимылдардың Пекин платформасына сәйкес әйелдердiң шешiмдер қабылдау деңгейдегi үлесi ұлғаятын болады;
гендерлiк теңдік қағидаттары кеңiнен таралатын болады;
гендерлiк зорлықтың халықтың денсаулығына елеулi қатер екендігін сезіну деңгейi артады;
гендерлік теңдіктi дамытуға ер адамдар тартылатын болады;
шағын және орта бизнеспен айналысатын әйелдердің саны, әсiресе ауылдық жерлерде, артады;
көптеген қалаларда, облыс және аудан орталықтарында зорлық құрбандары үшiн сенiм телефондары, паналары мен үйлерi бар дағдарыс орталықтарының желiсi кеңейетiн болады.

дальнейшая реализация Государственной Программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы;
пропаганда и внедрение здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта;
укрепление нормативной правовой базы физической культуры и спорта;
развитие сети детско-юношеских спортивных школ, подростковых клубов, детско-юношеских клубов физической подготовки, особенно в сельской местности;
усиление информационно-образовательной и пропагандисткой деятельности по физической культуре и спорту;
укрепление материально-технической базы спортивных организаций;
разработка Программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2006-2010 годы;
совершенствование структурных подразделений по физической культуре и спорту в городах и районах;
проведение 1 зимней Спартакиады народов Республики Казахстан в 2004 году;
проведение 2 летней Спартакиады народов Республики Казахстан в 2005 году;
проведение сельских спортивных игр, массовых детских спортивных соревнований, дальнейшее внедрение Президентских тестов физической подготовленности населения;
строительство в городе Алматы республиканской базы олимпийской подготовки и республиканской школы-интерната для одаренных в спорте детей;
обеспечение подготовки и участия спортсменов Республики Казахстан в летних Азиатских играх 2006 года в городе Доха (Катар) и зимних Олимпийских играх 2006 года в Турине (Италия).
Прогнозируемые результаты
В результате реализации намеченных мер укрепится материально-техническая база физической культуры и спорта, увеличится количество спортивных сооружений, детско-юношеских клубов и спортивных школ. Это позволит привлечь к занятиям физической культурой и спортом более 2,3 млн. человек и будет способствовать дальнейшему внедрению здорового образа жизни.
9.9. Гендерное развитие
Цели и задачи
Основной целью является улучшение положения женщин в обществе и достижение фактического гендерного равенства.
Основными задачами направленными на реализацию поставленной цели являются:
совершенствование законодательства, касающегося семьи, женщин и детей, внедрение гендерного подхода в социально-экономическую политику страны;
улучшение здоровья женщин и детей;
обеспечение равного доступа женщин к структурам власти, создание условий для их продвижения на уровень принятия решений;
повышение возможности женщин и их потенциала для участия в политической, экономической и социальной жизни общества;
достижение реального обеспечения прав женщин;
развитие правовой грамотности женщин.
Пути достижения поставленных целей и задач
В предстоящем периоде в целях улучшения положения женщин предполагается:
принять Концепцию гендерной политики, продолжить разработку законопроектов "О бытовом насилии" и "О равных правах и возможностях";
организовать правовое просвещение женщин;
обеспечить защиту от насилия и сексуальной эксплуатации;
увеличить количество женщин, занимающихся малым и средним бизнесом, особенно в сельской местности, обеспечить им дальнейшую финансовую и правовую поддержку;
совершенствовать работы по планированию семьи, улучшению питания и здоровья женщин и детей, оказанию медицинской помощи женщинам и детям, обеспечению ее качества и безопасности;
провести гендерную экспертизу учебников и внедрить гендерные аспекты в систему образования республики;
расширить сеть кризисных центров с телефонами доверия и убежищами для женщин - жертв насилия;
активизировать роль мужчин в борьбе с насилием в отношении женщин путем привлечения их к информационно-просветительской, образовательной и профилактической работе;
усилить соответствующие подразделения в системе Министерства внутренних дел профессиональными кадрами с привлечением на эту работу женщин;
проводить культурно-досуговые и просветительские мероприятия, направленные на укрепление семейных отношений и пропаганду здорового образа жизни;
освещать в электронных и печатных средствах массовой информации проблемы, связанные с повышением роли женщин в жизни общества и ликвидации всех форм насилия в отношении женщин.
Прогнозируемые результаты
Будет увеличена представленность женщин на уровне принятия решений в соответствии с Пекинской платформой действий по улучшению положения женщин;
большее распространение получат принципы гендерного равенства;
повысится уровень осознания того, что гендерное насилие - существенная угроза здоровью населения;
в продвижение гендерного равенства будут вовлечены мужчины;
увеличится количество женщин, занимающихся малым и средним бизнесом, особенно в сельской местности;
расширится сеть кризисных центров, телефонов доверия, убежищ и приютов для жертв насилия, которые будут действовать во многих городах, областных и районных центрах.

10. Өндірiлген капиталды дамыту
Қазiргi заманғы экономикада өндiрiлген (нақты) капиталды тауарлар мен қызметтердi өндiру үшiн пайдаланылатын машиналар, жабдықтар мен құрылыстар, сондай-ақ шикiзат, жартылай шикiзат пен дайын өнiм қорлары бiлдiредi. Өндiрiлген капиталдың жай-күйi инвестициялардың негiзгi капиталға өсуiмен сипатталады.
1990 жылмен салыстырғанда ел экономикасына инвестициялар салу елеулi түрде қысқарды. Бұл ретте 1996 жылы негiзгi капиталға инвестициялар 1990 жылмен салыстырғанда 90,5%-ға қысқарды. Соңғы бес жылда инвестициялардың өсу қарқыны орташа жылдық өсiмi 22,7%-ға артты.
Соңғы төрт жылда ЖIӨ-нiң 1%-ға артық өсiмiн алу үшiн негiзгi капиталдың инвестицияларға 3,7%-ға өсуiн қамтамасыз ету талап етiлдi.
Егер инвестициялардың салалық құрылымын салалық экономикаға бөле отырып талдасақ, онда прогрестi тек өнеркәсiпте, көлiкте және жылжымайтын мүлiктi сатуда ғана көруге болады. Инвестициялардың 70%-тен астамы өнеркәсiпке, 11%-i көлiк және коммуникацияларды дамытуға, 8%-ға жуығы жылжымайтын мүлiкпен операциялар жүргiзуге бағытталады. Ауыл шаруашылығына инвестициялардың 9 млрд. долларға жуығы немесе олардың жалпы көлемiнің 1,4 %-ы ғана бағытталады. Ауыл шаруашылығы объектiлерiн салуға инвестициялардың мөлшерi елеулi түрде ұлғайды және 30 млрд. теңгенi құрады. Бұл агроазық-түлік бағдарламасын іске асыруға негізделеді.
ЖIӨ және негiзгi капиталға инвестициялардың
1990 жылға қарағанда 1991-2002 жылдардағы %-дағы
қарқыны диаграммасын қағаз мәтінінен қараңыз
Экономика салаларына бөлгендегі инвестициялар
___________________________________________________________________
|  1998 ж.  |  1999 ж.  |  2000 ж. |  2001 ж.
|_____________________________________________
|млрд.|  %  |млрд.|  %  |млрд.|  %  |млрд.| %
|теңге|     |теңге|     |теңге|     |теңге|
___________________________________________________________________
Негiзгi капиталға
инвестициялар         214,5  100  275,7  100  414,2  100  604,9 100
олардың ішінде:
ауыл және орман       0,9    0,4  1,4    0,5  5,9    1,4  8,7   1,4
шаруашылығы, аң
аулау, балық
шаруашылығы, млрд.
теңге
өнеркәсіп             135,5  63,2 190,7  69,2 299,4  72,3 440   72,7
құрылыс               6,8    3,2  0,8    0,3  3,4    0,8  3,8   0,6
көлiк және байланыс   24,3   11,3 21,8   7,9  44     10,6 63,7  10,5
Жылжымайтын           20     9,3  17,4   6,3  30     7,2  32,1  5,3
мүлiкпен жасалатын
операциялар
өзге де салалар       27     12,6 43,6   15,8 31,5   7,6  56,5  9,3
___________________________________________________________________
Өнеркәсiпке инвестициялардың үлесi 73 %-ға жуықты құрайтынына қарамастан, олар өнеркәсiптік қызмет салалары мен түрлерiне бөлгенде өте тең емес шамада бөлiнiп отыр.

10. Развитие произведенного капитала
В современной экономике произведенный (физический) капитал представляют машины, оборудование и сооружения, используемые для производства товаров и услуг, а также запасы сырья, полуфабрикатов и готовой продукции. Состояние произведенного капитала характеризуется приростом инвестиций в основной капитал.
___________________________________________________________________
По сравнению с 1990 годом произошло существенное сокращение вложения инвестиций в экономику страны. При этом в 1996 году инвестиции в основной капитал сократились по сравнению с 1990 годом на 90,5 %. В последние пять лет темпы роста инвестиций имеют среднегодовой прирост в 22,7 %.
В последние четыре года для получения прироста ВВП на 1 %, требовалось обеспечить прирост инвестиций в основной капитала на 3,7 %.
Если анализировать отраслевую структуру инвестиций в разрезе отраслей экономики, то прогресс можно видеть только в промышленности, транспорте и продаже недвижимого имущества. Более 70 % инвестиций направляется в промышленность, 11 % в развитие транспорта и коммуникаций, около 8 % на проведение операций с недвижимостью. В сельское хозяйство направляется инвестиций около 9 млрд. долл. или 1,4 % от общего их объема. Размер инвестиций в строительство объектов сельского хозяйства значительно увеличился и составит более 30 млрд. тенге. Это обусловлено реализацией агропродовольственной программы.
___________________________________________________________________
Динамика ВВП и инвестиций в основной капитал
за 1991-2002 гг., в % к 1990 г.
(График см. бумажный вариант)
Инвестиции в разрезе отраслей экономики
____________________________________________________________________
|  1998 г.  |   1999 г.  |  2000 г.  |  2001 г.
|___________|____________|___________|__________
| млрд. | % | млрд. | %  | млрд. | % | млрд.| %
| тенге |   | тенге |    | тенге |   | тенге|
____________________________________________________________________
Инвестиций в
основной капитал     214,5  100   275,7  100  414,2  100  604,9 100
из них:
сельское и лесное
хозяйство, охота,
рыболовство,
млрд. тенге            0,9   0,4    1,4   0,5   5,9   1,4  8,7  1,4
промышленность       135,5  63,2  190,7  69,2  299,4 72,3  440 72,7
строительство          6,8   3,2    0,8   0,3    3,4  0,8  3,8  0,6
транспорт и связь     24,3  11,3   21,8   7,9    44  10,6 63,7 10,5
операции с
недвижимым
имуществом             20    9,3   17,4   6,3    30   7,2 32,1  5,3
прочие отрасли         27   12,6   43,6  15,8  31,5   7,6 56,5  9,3
___________________________________________________________________
Несмотря на то, что доля инвестиций в промышленность составляет около 73 %, в разрезе отраслей и видов промышленной деятельности они распределяются крайне неравномерно.

Өнеркәсiптiк инвестициялардың 80%-дан астамы - кен өндiрушi өнеркәсiпке, 10-нан 14%-ға дейiнгi - өңдеушi өнеркәсiпке, 5%-тен астамы электр энергетикасына бағыт алады.
2001 жылы өңдеушi өнеркәсiпке инвестициялардың 61 млрд. теңгесiнен 56,7% (34,7 млрд. теңге) металлургияға және 13,7% тамақ өнiмдерiн өндiру үшiн бағытталды, яғни өңдеушi өнеркәсiпке инвестициялардың 70 %-ы руданы өндiру мен қайта өңдеу, қара және түстi металды, сондай-ақ тамақ өнімдерін өндіру үшiн пайдаланылды. Өңдеушi өнеркәсiптің қалған кәсiпорындарына 18 млрд. теңге немесе 125 млн. доллар пайдаланылды. Бұл өнеркәсiпке барлық инвестициялардың тек 4,2%-iн құрайды.
Өнеркәсiпке инвестициялар
___________________________________________________________________
|     1999 ж.    |    2000 ж.    |     2001 ж.
|________________________________________________
| млрд.  |   %   | млрд.  |   %  | млрд.  |  %
| теңге  |       | теңге  |      | теңге  |
___________________________________________________________________
Өнеркәсiпке
инвестициялар       190,7     100    299,4    100     440     100
оның iшiнде:
кен өндіру          150,8     79,1   252,5    84,3    355,1   80,7
оның ішінде
Мұнай өндіру        138,8     72,8   228,3    76,3    330,3   75,1
өңдеуші             29,3      15,4   31,4     10,5    61,2    13,9
оның ішінде
Металлургия         12,2      6,4    16,7     5,6     34,7    7,9
тамақ өнімдері      9,5       5      6,6      2,2     8,1     1,8
мен сусындар
өңдеуші             7,6       4      8,1      2,7     18,4    4,2
өнеркәсіптің өзге
де салалары
электр энергиясын,  10,6      5,6    15,6     5,2     23,7    5,4
газ бен суды
өндіру
___________________________________________________________________
10.1. Инвестициялық саясат
Инвестиция саласында мынадай бiрқатар проблемалар бар:
экономиканың қайта өңдеушi салаларына инвестициялардың төмен деңгейi;
экономиканың басымдықты секторларына жеке инвестициялардың негiзгi капиталға инвестициялар құрылымындағы елеусiз көлемi;
республиканың инвестициялық әлеуетi жөнінде ел iшінде, сондай-ақ шетелде өткiзiлетiн таныстыру iс-шараларының жеткiлiксiз тиiмдiлiгi мен нәтижелiлiгi;
бiртұтас құрылымдық-институционалдық басқару жүйесiнiң және мемлекеттiк қаржы ресурстарының қатысуымен жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды iске асырудың жоқтығы;
инвестициялық артықшылықтарды беру үшiн қызметтiң басымдықты түрлерiн айқындау әдiстемесiне жоқтығы.
Мақсаттары мен міндеттерi
Инвестициялық ахуалды одан ары жақсарту, экономикаға инвестицияларды тартудың және оларды пайдалану тиiмділігінің жоғары деңгейiне қол жеткiзу, экономиканың басымдықты секторларына инвестициялар көлемдерiн арттыру.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу жолдары
Елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру мен инвестициялық ахуалды жақсарту жөнiндегi ұйымдастыру iс-шараларының кешенiн жүзеге асыру:
Қазақстанның экономикалық жағдайы мен оны дамыту перспективалары туралы қазақстандық және халықаралық iскерлiк басылымдарында мерзiмдi жариялауды ұйымдастыру;
Қазақстанның инвестициялық мүмкiндiктерiн дамытуға бағытталған халықаралық конференцияларды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасы өкiлдiктерiнiң өздерi келген елдерде әлеуеттi инвесторлармен Қазақстандағы инвестициялық мүмкiндiктермен таныстыру жөнiндегi жұмысты жүзеге асыруды ұйымдастыруы;
инвесторлардың уәкілеттi мемлекеттiк органмен iскерлiк кездесулерi мен келiссөздерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнің жиналыстарын және олардың жұмыс топтарының жиналыстарын ұйымдастыру жолымен интербелсендi диалогты жүзеге асыру;
рейтинг агенттiктерiмен ынтымақтастықты тереңдету;
инвестицияларды өзара қорғау мен көтермелеу туралы және мемлекетаралық деңгейде ұлттық режим мен неғұрлым қолайлы жағдай туғызу режимi беретiн сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келiсiмдердi жасасу қажет.

В горнодобывающую промышленность направляется более 80 % промышленных инвестиций, в обрабатывающую промышленность - от 10 до 14 %, в электроэнергетику - более 5 %.
В 2001 году из 61 млрд. тенге инвестиций в обрабатывающую промышленность 56,7 % (34,7 млрд. тенге) было направлено в металлургию и 13,7 % для производства пищевых продуктов, то есть 70 % инвестиций в обрабатывающую промышленность использованы для добычи и переработки руды и производства черных и цветных металлов, а также пищевых продуктов. В остальные предприятия обрабатывающей промышленности использовано 18 млрд. тенге или 125 млн. долл. Это составляет лишь 4,2 % от всех инвестиций в промышленность.
Инвестиции в промышленность
___________________________________________________________________
|    1999 г.   |    2000 г.   |   2001 г.
|______________|______________|_____________
| млрд.  |  %  |  млрд. |  %  |  млрд. | %
| тенге  |     |  тенге |     |  тенге |
___________________________________________________________________
Инвестиций в
промышленность           190,7    100    299,4   100    440    100
из них:
горнодобывающая          150,8   79,1    252,5  84,3   355,1  80,7
в том числе:
добыча нефти             138,8   72,8    228,3  76,3   330,3  75,1
обрабатывающая            29,3   15,4     31,4  10,5    61,2  13,9
в том числе
металлургия               12,2    6,4     16,7   5,6    34,7   7,9
пищевые продукты
и напитки                  9,5     5       6,6   2,2     8,1   1,8
прочие отрасли
обрабатывающей
промышленности             7,6     4       8,1   2,7    18,4   4,2
производство и
распределение
электроэнергии, газа
и воды                    10,6    5,6     15,6   5,2    23,7   5,4
___________________________________________________________________
10.1. Инвестиционная политика
В инвестиционной сфере существует ряд проблем:
низкий уровень инвестиций в перерабатывающие отрасли экономики;
незначительный объем частных инвестиций в приоритетные секторы экономики в структуре инвестиций в основной капитал;
недостаточная эффективность и результативность презентационных мероприятий, проводимых как внутри страны, так и за рубежом по инвестиционному потенциалу республики;
отсутствие целостной структурно-институциональной системы управления и реализации инвестиционных проектов, которые осуществляются с участием государственных финансовых ресурсов;
отсутствие методики определения приоритетных видов деятельности для предоставления инвестиционных преференций.
Цели и задачи
Дальнейшее улучшение инвестиционного климата, достижение высокого уровня привлечения инвестиций в экономику и эффективности их использования, увеличение объемов инвестиций в приоритетные секторы экономики.
Пути достижения поставленных целей и задач
Необходимо осуществить комплекс организационных мероприятий по повышению инвестиционной привлекательности страны и улучшению инвестиционного климата:
организация периодических публикаций об экономическом положении Казахстана и перспективах его развития в казахстанских и международных деловых изданиях;
организация международных конференций, направленных на продвижение инвестиционных возможностей Казахстана;
организация осуществления дипломатическими представительствами Республики Казахстан в стране их пребывания работы с потенциальными инвесторами по презентации инвестиционных возможностей в Казахстане;
осуществление интерактивного диалога путем организации деловых встреч и переговоров инвесторов с уполномоченным государственным органом, а также заседаний Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан и заседаний его рабочих групп;
углубление сотрудничества с рейтинговыми агентствами;
заключение соглашений о взаимной защите и поощрении инвестиций и о торгово-экономическом сотрудничестве, которыми на межгосударственном уровне закрепляются предоставление национального режима и режима наибольшего благоприятствования.

10.1.1. Мемлекеттiк инвестициялар саласындағы саясат
2004-2006 жылдары негiзгi қызмет бағыттары тiкелей отандық және шетелдiк инвестицияларды экономиканың басымдықты секторларына тартуды ынталандыру, мемлекеттiк, инвестицияларды пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру және iшкi жинақтарды жұмылдыру болады.
Инвесторларға жеңiлдiктер мен артықшылықтарды беру жүйесiн реттейтiн қолданыстағы нормативтiк құқықтық базаны жетілдіру жөніндегi жұмыс жалғасады, инвестицияларды тарту процесін ынталандырудың экономикалық тұтқаларының жұмыс жасауын қамтамасыз етуге тиiс.
Инвестициялық мүмкiндiктермен таныстыру жөнiндегi жұмыс шеңберінде индустрия-инновация секторының салаларын дамытуға екпін жасалатын болады. Аймақтарда тікелей әлеуеттi инвесторларға перспективалы жобаларды iздестiру жөніндегі, сондай-ақ тікелей кәсiпорындарға жеке инвесторды қызықтыруға ықпал ететiн инвестициялық жобаларды сәйкестендiру мен әзiрлеу жөнiндегi қызметтердi көрсететiн ақпараттық-консультациялық орталықтарды құру жөнiндегi жұмыс ұйымдастырылады.
Сонымен қатар мемлекеттің басымдықты өндiрiстердiң инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында:
монетарлық акционерлердiң құқықтарын қорғауды күшейтуге;
кәсiпорындарды тiркеудiң ықшамдалған жүйесiн енгiзуге;
қызмет түрлерін лицензиялаудың ашық жүйесін құруға;
кәсіпорындардың қаржылық есептiң халықаралық стандарттарына көшуi жеделдетуге бағытталған шараларды қабылдайтын болады.
Инвестициялық саясатты жүзеге асыру бағыттарының бiрi салалық басымдықтарды белгiлеу болады. Инвестицияларды агроөнеркәсiп кешенi, жеңiл және тамақ өнеркәсiбi, машина жасау, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, химия және мұнай химиясы өнеркәсiбi сияқты экономика үшiн басымдықты салаларға тарту жолдарын айқындау жөнiндегi жұмыс жүргiзiледi.
Инвестициялық саясаттың маңызды мiндетi тұрғын үй құрылысын инвестициялауды ынталандыру болады.
Экономиканың нақты секторын iшкi инвестициялық ресурстардың есебiнен инвестициялау мүмкiндiгiн қарастыру жөнiндегi жұмыс жүргiзiлетiн болады.
Мемлекеттiк қаржы ресурстары (Инвестициялық қор қаражаты түрiнде) қосымша өнiм үлесi жоғары тауарлар мен қызметтердi өндіретiн жаңа өндiрiстердi ұйымдастыруға шоғырланатын болады.
Мемлекеттiк инвестицияларды пайдалану тиiмдiлігін арттыру мақсатында:
салаларда мемлекеттiк инвестицияларды жоспарлаудың экономиканың салалық және аймақтық даму басымдықтарына сәйкес инвестициялық жобаларды уақытынан бұрын және сапалы әзiрлеудi көздейтiн бiртұтас жүйесiн құруға;
мемлекеттiк инвестицияларды жоспарлау жүйесi мен инвестициялық жобаларды даярлау сапасын жетілдіруге;
республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобаларды, мемлекет кепілдiгiмен iске асырылатын жобаларды iске асыру мониторингiн күшейтуге;
экономиканың басымдықты салаларындағы республикалық инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн сыртқы көмектi тартуды оңтайландыру мақсатында халықаралық қаржы экономикалық ұйымдарымен және донор-елдермен ынтымақтастықты одан ары дамытуға бағытталған шаралар қабылданатын болады.
Алдағы кезеңде бюджеттiк инвестициялар басымдықтары мемлекеттiк басқару функцияларының тиiмдi iске асырылуын қамтамасыз ету; әлеуметтiк секторды дамыту; базалық инфрақұрылымды дамыту; аграрлық секторды дамытуға жәрдемдесу; Астана қаласын дамыту болады.
2004-2006 жылдарға арналған бюджеттiк инвестициялар саясаты мынадай қағидаттарды:
iске асырылуы жоспарлы кезеңінің бiрiншi жылында аяқталатын инвестициялық жобаларды қаржыландыру басымдығын;
ірі әлеуметтік проблемаларды шешудi кезең-кезеңмен елдің әр түрлi аймақтарындағы экономикалық индикаторларды салыстыруды ескере отырып, қамтамасыз етудi;
басымдықты инвестициялық жобалар тiзбесiн қалыптастыру кезiнде мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламаларда көзделген және салааралық пен аймақаралық байланыстардың дамуын қамтамасыз ететiн жобаларға басымдық берудi қамтамасыз етудi ескере отырып, қалыптасады.

10.1.1. Политика в области государственных инвестиций
В 2004-2006 годах основными направлениями деятельности будут стимулирование притока прямых отечественных и иностранных инвестиций в приоритетные секторы экономики, рационализация и повышение эффективности использования государственных инвестиций и мобилизация внутренних сбережений.
Будет продолжена работа по совершенствованию существующей нормативной правовой базы, регулирующей систему предоставления льгот и преференций инвесторам, которая должна обеспечить действие экономических рычагов стимулирования процесса привлечения инвестиций.
В рамках работы по презентации инвестиционных возможностей будет сделан упор на развитие отраслей индустриально-инновационного сектора. Будет организована работа по созданию информационно-консультативных центров непосредственно в регионах, оказывающих услуги как потенциальным инвесторам по поиску перспективных проектов, так и непосредственно предприятиям по идентификации и разработке инвестиционных проектов, способных заинтересовать частного инвестора.
Кроме того, в целях повышения инвестиционной привлекательности приоритетных производств государством будут предприняты меры, направленные на:
усиление защиты прав миноритарных акционеров;
введение упрощенной системы регистрации предприятий;
создание транспартентной системы лицензирования видов деятельности;
ускорение перехода предприятий на международные стандарты финансовой отчетности.
Одним из направлений осуществления инвестиционной политики будет обозначение отраслевых приоритетов. Будет проводиться работа по определению путей привлечения инвестиций в приоритетные для экономики области, такие как агропромышленный комплекс, легкая и пищевая промышленности, машиностроение, промышленность строительных материалов, химическая и нефтехимическая промышленность.
Важной задачей инвестиционной политики станет стимулирование инвестирования в жилищное строительство.
Будет проводиться работа по рассмотрению возможности инвестирования реального сектора экономики за счет внутренних инвестиционных ресурсов.
Государственные финансовые ресурсы (в виде средств Инвестиционного Фонда) будут сконцентрированы на организации новых производств, создающих товары и услуги с высокой долей прибавочного продукта.
В целях повышения эффективности использования государственных инвестиций будут предприняты меры, направленные на:
создание целостной системы планирования государственных инвестиций в отраслях, предусматривающей заблаговременную и качественную разработку инвестиционных проектов в соответствии с отраслевыми и региональными приоритетами развития экономики;
совершенствование системы планирования государственных инвестиций и качества подготовки инвестиционных проектов;
усиление мониторинга за реализацией республиканских и местных инвестиционных проектов, проектов, реализуемых под государственные гарантии;
дальнейшее развитие сотрудничества с международными финансовыми экономическими организациями и странами-донорами в целях оптимизации привлечения внешней помощи для реализации республиканских инвестиционных проектов в приоритетных областях экономики.
Приоритетами бюджетных инвестиций в предстоящем периоде будут обеспечение эффективной реализации функций государственного управления; развитие социального сектора; развитие базовой инфраструктуры; содействие развитию аграрного сектора; развитие г. Астаны.
Политика бюджетных инвестиций на 2004-2006 годы формируется с учетом обеспечения следующих принципов:
приоритетность финансирования инвестиционных проектов, реализация которых завершается в первом году планового периода;
решение крупных социальных проблем обеспечивать поэтапно с учетом сравнения экономических индикаторов в различных регионах страны;
при формировании перечней приоритетных инвестиционных проектов отдавать приоритет проектам, предусмотренным государственными и отраслевыми (секторальными) программами и обеспечивающим развитие межотраслевых и межрегиональных связей.

10.1.2. Тұрғын үй құрылысын дамыту
Тұрғын үй саясатының мақсаты азаматтардың тұрғын үйге қол жетiмдiлiгiн, оларда қауiпсiз және комфортабельдi тұру жағдайларын қамтамасыз ететiн тұрғын үй құрылысының тұрақты жұмыс жасауы мен дамуына көшудi қамтамасыз ету болып табылады.
Осы мақсатқа қол жеткiзу үшін мынадай міндеттердi шешу:
жаңа тұрғын үй құнын төмендету;
қазiргi заманғы тиiмдi және энергия сақтаушы сәулет-құрылыс шешiмдерiне көшу көзделедi.
Жоғарыда көрсетiлген мақсат мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн мынадай шаралар қабылданады:
энергияны тұтыну, сумен жабдықтау шығыстарын азайту, тұрмыстық қалдықтарды зарарсыздандыру тиімділігі мен экологиялылығын арттыру мақсатында нормативтік-техникалық құжаттарды жетілдіру және олардың халықаралық нормаларымен үйлестiру;
тұрғын үй құрылысында үдемелi технологияларды, қазiргi заманғы сәулет-құрылыс және қала құрылысы шешімдерін, түрi мен номенклатурасы бойынша халықтың әр түрлi жiктерiнің элиталық тұрғын үйге, сондай-ақ табысы жоғары емес азаматтардың сапалы тұрғын үйлерге деген төлемге қабiлеттi сұранысына жауап беретiн экологиялық таза, дизайны бойынша қазiргi заманғы құрылыс материалдарын пайдалану;
тұрғын үй салуды тиiмдi энергия сақтаушы құрылыс материалдары және бұйымдарымен қамтамасыз ету;
отандық кәсiпорындарда тұрғын үйлердің тиiмдi энергия сақтаушы инженерлiк жүйелерiнің приборлары мен құрылғыларын өндiрудi игеру;
құрылыс өндiрiсi технологиясын жетілдіру;
құрылыстың қор жинауы мен ипотекалық кредит беру жүйесiнің нормативтiк құқықтық базасын жетілдіру;
тұрғын үй саласына азаматтар мен заңды тұлғалардың жинаған қорын, банк кредиттерiн, зейнетақы және басқа да қорлар қаражатын, жеке кәсiпорындар мен ұйымдардың қаражатын тұрғын үй саласына тарту үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
тұрғын үйдi салу мен қайта жаңартуға кредит беру кезiнде коммерциялық банкiлердің тәуекелдерiн азайту үшiн құқықтық жағдайлар жасау;
салынып жатқан тұрғын үйлердің уақтылы аяқталуы мен пайдалануға берiлуін, құрылысы аяқталмаған тұрғын үйлердiң тиiмдi құрылысшыларға берілуін қамтамасыз ететiн экономикалық тұтқаларды енгiзу көзделедi.
10.2. Индустриялық-инновациялық даму
Шикiзат ресурстарының өндiрiсi мен экспортын қарқынды дамыту ұлттық экономикаға дағдарысты еңсеруге және соңғы үш жылда экономикалық өсудің жоғары қарқындарын қамтамасыз етуге мүмкіндік бердi.
Өнеркәсiп көлемдерiнің өскенiне қарамастан, мынадай проблемалар шешусiз қалып отыр:
шикiзаттық бағытталу, өңдеушi өнеркәсiптің төмен өнiмдiлiгi;
әлемдiк экономикамен елеусiз бірігу;
ел iшіндегi әлсiз салааралық және аймақаралық экономикалық бiрiгу iшкi рыноктағы (шағын экономика) тауарлар мен қызметтерге тұтыну сұранысының төмендiгi;
өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымның дамымағандығы;
кәсiпорындардың жалпы техникалық және технологиялық артта қалуы;
ғылымның өндiрiспен пәрмендi байланысының жоқтығы;
ғылыми-зерттеу және тәжiрибелік-конструкторлық жұмыстарға бөлiнетiн шығыстардың төмендiгi;
менеджменттің экономиканың ғаламдастыру процестерi мен сервистiк-технологиялық экономикаға көшуге бейiмделу мiндеттерiне сәйкес еместiгi.
Мақсаттары мен мiндеттерi

10.1.2. Развитие жилищного строительства
Целью жилищной политики является обеспечение перехода к устойчивому функционированию и развитию жилищного строительства обеспечивающего доступность жилья для граждан, безопасные и комфортабельные условия проживания в нем.
Для достижения этой цели предусматривается решить следующие задачи:
снижение стоимости нового жилья;
переход к современным эффективным и энергосберегающим архитектурно-строительным решениям.
Для достижения вышеуказанной цели и задач предусматриваются следующие меры:
совершенствование и гармонизация с международными нормами нормативно-технических документов с целью снижения расходов энергопотребления, водоснабжения, повышения эффективности и экологичности обеззараживания бытовых стоков;
использование в жилищном строительстве прогрессивных технологий, современных архитектурно-строительных и градостроительных решений, экологически чистых, современных по дизайну строительных материалов, отвечающих по ассортименту и номенклатуре платежеспособному спросу различных слоев населения, как на элитное жилье, так и на качественные жилые дома для граждан с невысокими доходами;
обеспечение жилищного домостроения эффективными энергосберегающими строительными материалами и изделиями;
освоение производства приборов и устройств эффективных энергосберегающих инженерных систем жилых домов на отечественных предприятиях;
совершенствование технологии строительного производства;
совершенствование нормативной правовой базы системы строительных сбережений и ипотечного кредитования;
создание благоприятных условий для привлечения в жилищную сферу накоплений граждан и юридических лиц, кредитов банков, средств пенсионных и других фондов, средств частных предприятий и организаций;
создание правовых условий для снижения рисков коммерческих банков при кредитовании строительства и реконструкции жилья;
внедрение экономических рычагов, обеспечивающих своевременность завершения и ввода в эксплуатацию строящегося жилья, передачу незавершенных строительством жилых домов эффективным застройщикам.
10.2. Индустриально-инновационное развитие
Интенсивное развитие производства и экспорта сырьевых ресурсов позволило национальной экономике преодолеть кризис и обеспечить в последние три года высокие темпы экономического роста.
Несмотря на рост объемов промышленности, остаются нерешенными следующие проблемы:
сырьевая направленность, низкая производительность обрабатывающей промышленности;
незначительная интеграция с мировой экономикой;
слабая межотраслевая и межрегиональная экономическая интеграция внутри страны;
невысокий потребительский спрос на товары и услуги на внутреннем рынке (малая экономика);
неразвитость производственной и социальной инфраструктуры;
общая техническая и технологическая отсталость предприятий;
отсутствие действенной связи науки с производством;
низкие расходы на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы;
несоответствие менеджмента задачам адаптации экономики к процессам глобализации и переходу к сервисно-технологической экономике.
Цели и задачи

Мемлекеттік индустриялық-инновациялық саясатты 2004-2006 жылдары iске асыру Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған Индустриялық-инновациялық даму стратегиясының шеңберінде жүзеге асырылатын болады.
Стратегияның басты мақсаты экономика салаларын әртараптандыру жолымен елдiң тұрақты дамуына қол жеткiзу, сол арқылы дамудың шикiзаттық бағытталуынан шеттеу; ұзақ мерзiмдi жоспарда сервистiк-технологиялық экономикаға көшу үшiн жағдайлар даярлау болып табылады.
Өңдеушi өнеркәсiп пен қызметтер саласында бәсекеге қабiлеттi және экспортқа бағдарланған тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi өндiру мемлекеттiк индустриялық-инновациялық саясаттың басты мәнi болып табылады.
Аталған мақсатқа қол жеткiзу өңдеушi өнеркәсiптің қосылған құнын өнiм өндiру көлемдерiн ұлғайту жолымен ғана емес, сондай-ақ адамдар мен өндiрiлген өнiм капиталын пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру есебiнен ұлғайтуға мүмкiндiк бередi. Бұл өнiм өндiру процесi мен халықтың тұрмыс деңгейiн арттыруға оң әсер етедi. Сонымен қатар босайтын еңбек ресурстарын, энергия мен материалдарды жаңа өндiрiстер құруға бағыттауға болады.
Орташа мерзiмдi перспективада шешiлетiн мiндеттер:
өңдеушi өнеркәсiпте 8,4% мөлшерде орташа жылдық өсу қарқындарын қамтамасыз етуге, еңбек өнiмдiлiгiн 2015 жылы 2000 жылмен салыстырғанда кем дегенде 3 eceгe арттыруға және ЖIӨ энергия сыйымдылығын 2 есеге азайтуға;
өңдеушi өнеркәсiптің негiзгi қорларының өнімділiгiн арттыруға;
жеке секторды бәсекелi түрде артықшылықты жасауға және жетілдіруге әрi неғұрлым жоғары қосылған құн салығының элементтерiне қарай жылжи отырып, нақты өндiрiстерде қосылған құн тiзбесіндегi элементтердi игеруге ынталандыратын кәсіпкерлiк ахуал, қоғамдық институттардың құрылымы мен мазмұнын құруға;
ғылымды қажет ететiн және жоғары технологиялық экспортқа бағдарланған өндiрiстердi құруды ынталандыруға;
елдің экспорт әлеуетiн қосылған құны жоғары тауарлар мен қызметтердің пайдасына әртараптандыруға;
әлемдiк сапа стандарттарына көшуге;
әлемдік ғылыми-техникалық және инновациялық процестерге қоса отырып, аймақтық экономикаға және әлемдiк шаруашылық жүйеге бiрігудi ұлғайтуға бағытталады.
Индустриялық-инновациялық саясаттың басымдықтары барлық әлеуеттi түрде бәсекеге қабiлеттi, оның ішiнде экспортқа бағытталған, шикізаттық емес бағытты экономика салаларында iске асырылатын өндiрiстер болып табылады. Ұзақ мерзiмдi стратегиялық мiндеттердi шешу мақсатында ғылымды қажет ететiн және жоғары технологиялық өндiрiстердi дамыту үшiн жағдайлар жасауға баса назар аударылатын болады.
Осы тәсіл экономиканың әр түрлі салаларының кәсіпкерлері үшін жұмыс жасап тұрған өндiрiстердi техникалық және ұйымдастырушылық жетілдіруге және экспортқа бағдарланған жаңа өнiм түрлерiн шығару жолында кедергi жасамайды.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу және мiндеттердi шешу жолдары
Стратегияны бiрiншi кезеңiнде инновациялық және кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға кедергi жасайтын тосқауылдар анықталды және оларды шешу бойынша шаралар қабылданды, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметке ынталандырушы шаралардың кешенi айқындалды.
Стратегияны табысты iске асыру мақсатында қолданыстағы заңнамаға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу, жаңа заңдар әзiрлеу, мемлекеттiң инвестициялық және инновациялық жобаларға қатысуын қамтамасыз ететiн мемлекеттiк институттар құру, қосылған құндар тiзбесiне талдау жүргiзу жөніндегі мамандарды даярлау, мемлекеттiң қатысуымен iске асырылатын тиiмдi жобаларды айқындау жорамалданып отыр.
Мемлекеттiң Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын iске асыруға қатысуы құрылатын және жетілдiрiлетiн даму институттары арқылы қамтамасыз етiлетiн болады.
Стратегияда айқындалған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мемлекеттiк даму институттары, атап айтқанда: Қазақстан инвестициялық қоры, Қазақстан Даму банкi, Ұлттық инновациялық қор, экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөнiндегi Мемлекеттiк сақтандыру корпорациясы құрылды. Экономика салаларына талдау жүргiзу үшiн Маркетинг-талдау зерттеулерi орталығы құрылды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, өз активтерiмен әлемдiк қор рыноктарындағы өтімдiлiгi жоғары қаржы институттарын инвестициялайтын болады.
Құрылған Қазақстан инвестициялық қоры кәсiпорындардың тауарлары мен қызметтердi шығару жұмыс жасап тұрған өндiрiстердi кеңейту, қайта жаңарту және техникалық қайта жарақтандыруға, сондай-ақ жаңа өндiрiстердi құруға бағытталған инвестициялық жобаларын қаржыландыратын болады. Инвестициялық қордың мiндеттерi:
материалдар шикiзатына тереңдетiп қайта өңдеу жүргiзетiн, қазiргi заманғы және озық технологияларды пайдалана отырып, тиiмдi және паналы өнiмдер шығаратын, сондай-ақ перспективалы өнеркәсiп кәсiпорындарына өндiрiстiк қызметтер көрсететiн жаңадан құрылған, сондай-ақ жұмыс жасап тұрған кәсіпорындардың жарғылық капиталына инвестицияларды жүзеге асыру;
инвестициялардың көлемiн кеңейту жолымен Қазақстан Республикасындағы корпоративтi бағалы қағаздардың рыногын дамытуды ынталандыру, сондай-ақ қор рыногының қазiргi заманғы құралдарын қолдану үшiн жағдайлар жасау;
әлеуеттi инвесторлар үшiн қордың жарғылық капиталға қатысуы есебiнен кәсiпорындар мен осы кәсiпорындарды басқару тартымдылығын арттыру;
отандық және шетелдiк кәсiпорындар арасындағы өндiрiстiк кооперацияны қамтамасыз ету мен толықтырушы, аралас өндiрiстердi дамыту үшiн шетелдiк инвестицияларды жүзеге асыру;
қазақстандық кәсiпорындардың шетелдегi инвестициялық белсендiлiгiн арттыруға жәрдемдесу;
халықаралық тәжiрибе мен стандарттарды қолдану негiзінде инвестициялық портфельдердi басқарудың озық практикасын жасау;
қордың инвестициялық жобаларына қатысу үшiн менеджерлердi даярлау болып табылады.
Даму банкi қазақстандық экономиканың шикiзаттық емес салаларында iске асырылатын, негiзiнен жұмыс жасап тұрған кәсiпорындарды кеңейту және техникалық қайта жарақтандыру жөніндегі инвестициялық жобаларын іске асыруға кредит беретiн болады.
Ұлттық инвестициялық қор өндiрiс тиімділігін арттыруға және тауарлар мен қызметтердің жаңа түрлерiн шығаруға жәрдемдесетiн инновацияларды коммерциялауға қатысатын болады.
Экспортты сақтандыру жөніндегі компанияның негiзгi міндетi экспорттық келiсiм-шарттар мен инвестицияларды сақтандыру және қайта сақтандыру жолымен қазақстандық өндiрушiлердің тауарлары мен қызметтерiн экспорттауға тiкелей жәрдемдесу болып табылады. Тиімдi жұмыс жасау үшiн Экспортты сақтандыру жөніндегі компания қазақстандық өнiмдердің экспортын дамыту үшiн маркетингiлiк зерттеулер, әлеуеттi сату рыноктары туралы ақпаратты зерделеу мен оны кейiннен таратуды жүргiзетiн болады. Бұл құрал әлемде кеңiнен танымал әрi қаржылық және әкiмшiлiк көзқарас тұрғысында экспорттық транзакцияларды жеңiлдетуге жол ашады.
Осы кезеңде капитал мен құруы жорамаланып отырған қорларды құру, Даму Банкiнiң жарғылық капиталын ұлғайту, жобаларды инвестициялаудың мемлекеттiк жүйесiн елеулi түрде жетілдіру қажет.
Тұтастай алғанда, даму институттары тұрақты жұмыс жасауы орталықсыздандыру, мамандандыру, ішкі және сыртқы бәсеке қағидаттарына негiзделетiн жүйенi қалыптастыруға тиiс.
Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын iске асырудың бастапқы iс-шарасы осы бағдарламаны абыройлы iске асыруды қамтамасыз етуге қабiлеттi басқарушы, инженер, техникалық және ең бастысы, жұмысшы кадрларды мақсатты даярлау болуға тиiс.

Реализация государственной индустриально-инновационной политики в 2004-2006 годах будет осуществляться в рамках Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы.
Главной целью Стратегии является достижение устойчивого развития страны путем диверсификации отраслей экономики, и тем самым отход от сырьевой направленности развития; подготовка условий для перехода в долгосрочном плане к сервисно-технологической экономике.
Производство конкурентоспособных и экспортоориентированных товаров, работ и услуг в обрабатывающей промышленности и сфере услуг является главным предметом государственной индустриально-инновационной политики.
Достижение названной цели позволит повысить добавленную стоимость обрабатывающей промышленности не только путем роста объемов производства продукции, но и за счет повышения эффективности использования человеческого и произведенного капитала. Это окажет положительное влияние на процесс воспроизводства продукции и повышение уровня жизни населения. Кроме того, высвобождаемые трудовые ресурсы, энергию и материалы можно будет направлять на создание новых производств.
Задачи, которые будут решаться в среднесрочной перспективе направлены на:
обеспечение в обрабатывающей промышленности среднегодовых темпов роста в размере 8,4 %, повышение производительности труда в 2015 году по сравнению с 2000 годом не менее чем в 3 раза и снижение энергоемкости ВВП в 2 раза;
повышение производительности основных фондов обрабатывающей промышленности;
создание предпринимательского климата, структуры и содержание общественных институтов, которые будут стимулировать частный сектор производить и совершенствовать конкурентное преимущество и осваивать элементы в цепочке добавленных стоимостей в конкретных производствах, продвигаясь к элементам с наибольшей добавленной стоимостью;
стимулирование создания наукоемких и высокотехнологичных экспортоориентированных производств;
диверсификация экспортного потенциала страны в пользу товаров и услуг с высокой добавленной стоимостью;
переход к мировым стандартам качества;
наращивание интеграции в региональную экономику и в мирохозяйственную систему с включением в мировые научно-технические и инновационные процессы.
Приоритетами индустриально-инновационной политики являются все потенциально конкурентоспособные, в том числе экспортоориентированные производства, реализуемые в отраслях экономики несырьевой направленности. В целях решения долгосрочных стратегических задач особое внимание будет уделено созданию условий для развития наукоемких и высокотехнологичных производств.
Данный подход не закрывает для предпринимателей различных отраслей экономики путь к техническому и организационному совершенствованию действующих производств и созданию новых видов продукции экспортной ориентации.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
На первом этапе реализации Стратегии будут выявлены барьеры, препятствующие осуществлению инновационной и предпринимательской деятельности, и приняты меры по их устранению, а также определен комплекс стимулирующих мер предпринимательской деятельности.
В целях успешной реализации Стратегии предполагается внесение изменений и дополнений в действующее законодательство, разработка новых законов, создание государственных институтов, обеспечивающих участие государства в инвестиционных и инновационных проектах, подготовка специалистов по проведению анализа цепочки добавленных стоимостей, определение эффективных проектов, реализуемых с участием государства.
Участие государства в реализации Стратегии индустриально-инновационного развития будет обеспечиваться через создаваемые или совершенствуемые институты развития.
Для достижения целей, определенных Стратегией, созданы государственные институты развития, а именно: Инвестиционный фонд Казахстана, Банк развития Казахстана, Национальный инновационный фонд, Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций. Для проведения анализа отраслей экономики создан Центр маркетингово-аналитических исследований.
Национальный Фонд Республики Казахстан будет инвестировать свои активы в высоколиквидные финансовые инструменты на мировых фондовых рынках.
Созданный Инвестиционный фонд Казахстана будет финансировать инвестиционные проекты предприятий, которые направлены на расширение, реконструкцию и техническое перевооружение действующих, а также создание новых производств по выпуску товаров и услуг. Задачами Инвестиционного фонда являются:
осуществление инвестиций в уставной капитал вновь создаваемых, а также действующих предприятий, производящих углубленную переработку сырья материалов, выпускающих эффективную и прибыльную продукцию с использованием современных и передовых технологий, а также оказывающих производственные услуги перспективным предприятиям промышленности;
стимулирование развития рынка корпоративных ценных бумаг в Республике Казахстан путем расширения объема инвестиций, а также создание условий для применения современных инструментов фондового рынка;
повышение привлекательности предприятий для потенциальных инвесторов за счет участия Фонда в уставном капитале и управлении этими предприятиями;
осуществление зарубежных инвестиций для обеспечения производственной кооперации между отечественными и зарубежными предприятиями, развития дополняющих, смежных производств;
содействие повышению инвестиционной активности казахстанских предприятий за рубежом;
выработка передовой практики управления инвестиционными портфелями на основе применения международного опыта и стандартов;
подготовка менеджеров для участия в инвестиционных проектах Фонда.
Банк развития будет кредитовать реализацию инвестиционных проектов, реализуемых в несырьевых отраслях казахстанской экономики, в основном, по расширению и техническому перевооружению действующих предприятий.
Национальный инновационный фонд будет участвовать в коммерциализации инноваций, способствующих повышению эффективности производства и созданию новых видов товаров и услуг.
Основной задачей Компании по страхованию экспорта будет непосредственное содействие экспорту товаров и услуг казахстанских производителей путем страхования и перестрахования экспортных контрактов и инвестиций. Для эффективной работы Компания по страхованию экспорта будет проводить маркетинговые исследования для развития экспорта казахстанской продукции, изучение и последующее распространение информации о потенциальных рынках сбыта. Этот инструмент является общепризнанным в мире и призван облегчать экспортные транзакции с финансовой и административной точек зрения.
На этом этапе необходимо сформировать капитал, предполагаемых к созданию фондов, увеличить уставный капитал Банка развития, значительно усовершенствовать государственную систему инвестирования проектов.
В целом институты развития должны сформировать систему, устойчивое функционирование которой будет основано на принципах децентрализации, специализации, внешней и внутренней конкуренции.
Первоначальным мероприятием реализации стратегии индустриально-инновационного развития должно стать целенаправленная подготовка управленческих, инженерных, технических и, главное, рабочих кадров, способных обеспечить достойную реализацию этой программы.

10.2.1. Химия және мұнай химиясы өнеркәсiбi
2003-2006 жылдары өндiрiстердi тұрақтандыру мен дамыту есебiнен фосфор мен оның туындыларын шығару ұлғаяды.
Минералдық тыңайтқыштар мен өсiмдiктердi қорғаудың агрохимиялық заттарын сатып алуға мемлекеттiк кепілдiк минералдық тыңайтқыштар мен өсімдiктердi қорғау құралдарын өндiру перспективаларын оң бағалауға мүмкiндiк бередi.
Қазақстанның минералдық тыңайтқыштарды қажет етуi жылына 2-2,5 млн. тоннаны құрайды. Жұмыс жасап тұрған қуаттардың ("Қазфосфат" ЖШС, "ҚазСабтон" ЖАҚ, Химкешен, Ақтау қ.) қызметiн тұрақтандыру есебiнен 2006 жылы 530-550 мың тонна азот және фосфор тыңайтқыштарын өндiру жоспарлануда.
Мұнай-химия кәсiпорындары үшiн отандық шикiзат базасын жасау проблемасын шешу қажет.
Республиканың жұмыс жасап тұрған мұнай-химия кәсіпорындары үшiн шикiзат ресурстарының отандық базасын жасау проблемасын шешу қажет.
Табиғи газдың сұйық компоненттерiн тереңдетiп фракциялау жөніндегі қазiргi заманғы және тиімдi технологиялар мен қондырғыларды пайдалану негiзінде бiрнеше инвестициялық жобаларды iске асыру көзделдi.
Осы жобаларды iске асыру бастапқы мұнай химиясы өнiмдерiн, ал олардың негiзінде кейiннен тауарлардың кең ассортименттерiн шығару бойынша өндiрiстер құра отырып, пластикалық массалар мен икемдi өлшеуiштер (полиэтилен, полистирол, поливинилхлорид, синтетикалық талшықтар, синтетикалық каучуктер) алуға мүмкiндiк бередi.
Құрылыс инвестициялық қаражат есебiнен, сондай-ақ отандық ресурстық, өндiрiстiк және ғылыми-техникалық бастама пайдаланыла отырып, басты дәрежеде жоғары технологиялар трансфертi есебiнен жүзеге асырылатын болады.
Құрылыс орнын таңдау - көмiрсутек шикiзатын игеру инфрақұрылымының жанында өндiруге арналған шығындарды төмендетуге мүмкіндік береді.
Шикiзат ресурстары ретiнде Теңiз, болашақта Қарашығанақ және Құмкөл кен орындары газдарының бөлiгiн жоғарыда аталған кен орындары базасында мұнай химиясы өндiрiсiн дамытудың мынадай нұсқаларына пайдалану көзделiп отыр:
1. Ақсай қаласында Қарашығанақ газхимкешенiн салу 2003-2005 жылдарға инвестициялық қаржыландыру көлемімен 1,2 млрд. теңге. Кешен 200 мың тоннаға дейiн сұйық құрауыштар - этан, пропан, бутан, гексан және 10 млрд. куб. м дейiн құрғақ газ алуға мүмкiндiк бередi. Жобаны iске асыру 2010 жылға қарсы синтетикалық каучуктардың 5 түрiн шығаруды ретке келтiруге мүмкiндiк бередi.
2. Өнеркәсiптiк аймақта 2004-2007 жылдары қазiргi заманғы және тиiмдi технологияларды енгiзе отырып:
табиғи газдың сұйық құрауыштарын (этан, пропан, бутан, гексан) терең фракциялау жөнiндегi;
бастапқы мұнай химиясы өнiмдерiн және олардың негiзiнде пластикалық массалар мен икемдi өлшеуiштер (полиэтилен, полистирол, поливинилхлорид, синтетикалық каучуктер мен талшықтар (полиамидтiк және полипропилендiк) алу жөнiндегi;
iлеспе мұнай газынан бензол алуды орнату жөнiндегi Қарашығанақ мұнай химиясы кен орнының құрылысын салу.

10.2.1. Химическая и нефтехимическая промышленность
В 2003-2006 годах за счет стабилизации и развития производств увеличится выпуск фосфора и его производных.
Государственная гарантия на закупки минеральных удобрений и агрохимических средств защиты растений дает возможность положительно оценить перспективы производства минеральных удобрений и средств защиты растений.
Потребность Казахстана в минеральных удобрениях составляет 2-2,5 млн.тонн в год. За счет стабилизации деятельности существующих мощностей (ТОО "Казфосфат", ЗАО "КазСабтон", Химкомплекс, г. Актау) планируется в 2006 году произвести до 530-550 тыс.тонн азотных и фосфорных удобрений.
Необходимо решить проблему создания отечественной сырьевой базы для нефтехимических предприятий.
Необходимо решить проблему создания отечественной базы сырьевых ресурсов для действующих нефтехимических предприятий республики.
Предусмотрена реализация нескольких инвестиционных проектов на основе использования современных и эффективных технологий по глубокому фракционированию жидких компонентов природного газа и установок.
Реализация этих проектов позволят получать первичные нефтехимические продукты, а на их основе пластические массы и эластомеры (полиэтилен, полистирол, поливинилхлорид, синтетические волокна, синтетические каучуки) с последующим созданием производств по выпуску широкого ассортимента товаров.
Строительство будет осуществлено за счет инвестиционных средств, а также с использованием отечественного ресурсного, производственного и научно-технического потенциала и, в значительной степени, за счет трансферта высоких технологий.
Выбор места строительства - вблизи инфраструктуры освоения углеводородного сырья позволяет снизить затраты на производство.
В качестве сырьевых ресурсов предусматривается использовать часть газов Тенгизского, в будущем Кашаганского, Карачаганакского и Кумкольского месторождений в следующие варианты развития нефтехимических производств на базе вышеназванных месторождений:
1. Строительство Карачаганакского газохимкомплекса в г. Аксай на 2003-2005 годы с объемом инвестиционного финансирования 1,2 млрд. долларов. Комплекс позволит получить жидкие компоненты - этан, пропан, бутан, гексан до 200 тыс.тонн в год и до 10 млрд. куб. м сухого газа в год. Реализация проекта позволит к 2010 году наладить выпуск синтетических каучуков 5 видов.
2. Строительство в промышленной зоне Кашаганского месторождения нефтехимического комплекса с внедрением современных и эффективных технологий в 2004-2007 годы:
по глубокому фракционированию жидких компонентов природного газа (этана, пропана, бутана, гексана);
по получению первичных нефтехимических продуктов и на их основе пластических масс и эластомеров (полиэтилен, полистирол, поливинилхлорид, синтетические каучуки и волокна (полиамидные и полипропиленовые);
установки получения бензола из попутного нефтяного газа.

Кешен жылына сұйық газды 800 мың тонна, 30 млрд. текше м. құрғақ газды немесе 100 мың тоннаны алуға мүмкiндiк бередi.
Құрылыс құны - 1,0 млрд. доллар.
3. Отандық және шетел кәсiпорындарында пластмассалардың әртүрлi маркаларын ала отырып, кейiннен өңдеу үшiн жаңа құрылатын "КРИП" зауытында кейiннен этилен мен пропиленге қайта өңдеп, 500,0 мың тонна этанды өндiру жөніндегі объектiлер кешенінің құрылысын салу.
Осылайша, мұнай және газ химиясы кешендерiн салу және пайдаланымға қосу, сондай-ақ қолданыстағы мұнай және газ өңдеу зауыттарын жаңғырту және технологиялық жағынан жаңарту:
- жоғары қосылған құны бар мұнай химиясы өнiмдерiнiң рыногын құру туралы айту мүмкiндiгiн беретiн көмiрсутек шикiзатын терең және кешендi өңдеу жөнiндегi құрылымдарды қалыптастыруды бастауға;
- Қазақстан экономикасының мұнай бен газға әлемдiк баға жағдаятынан тәуелдiлiгiн азайтуға, Орта Азиялық және iшкi рынокты қазақстанда өндiрiлген мұнай химиясы өнiмдерiмен толтыруды қамтамасыз етуге;
- көмiрсутек шикiзатын терең өңдеу жөніндегі қолданыстағы технологиялар мен өндiрiстер құрғанға және жоғары қосылған құны бар тауарлық мұнай химиясы өнiмдерiн шығарғанға дейiн қызметi мұнай мен газды өндiруден және тазалаудан жүзеге асырылатын сатылас-бiріктiрiлген кешендердi Қазақстан Республикасында қалыптастыру үшiн негiз құруға мүмкiндiк бередi.
10.2.2. Жеңiл өнеркәсiп
Жеңiл өнеркәсiпте тоқыма және былғары өнеркәсiбi салаларын дамыту басымды бағыт болып табылады, олар жеңіл өнеркәсiптің кейiннен отандық шикiзатқа - иiрiм жіппен, матамен, былғары тауарлармен қайта жасауды қамтамасыз етедi. Мақта-мата және жүн жiп, трикотаж жайма, дайын мақта-мата, жүн және синтетикалық кездемелер, киiмдер және аяқкиiмдер түрiндегi шала фабрикат шығару басымды болып табылады.
Синтетикалық және жасанды жiптерден жасалатын кездемелердің сапасы жақсарды, осылайша Шығыс Қазақстан облысында жергiлiктi өндiрушiлердің тауарлар көрме-конкурсында үздiктер қатарында "Текстиль-Восток" AAҚ кездемелерінің ассортименттерi болды.
"Алматыкiлем" АҚ тұрмыс рыногын кеңейту үшiн кiлем және кiлем бұйымдарын шығару бойынша белсенді шаралар қабылдайды, айналым қаражатына кредит беру бойынша қазақстан банктерiмен жұмыс реттелдi, импорт өнiмдерiн берушi кәсiпорындар iрiктелдi, жүн шикiзатын дайындау және беру жүйесi ұйымдастырылды.
2004-2006 жылдардың орта мерзiмдi кезеңдерiнде жеңiл өнеркәсіп өнiмдерi көлемдерiнің өсiмi Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық даму стратегиясының шеңберiнде шикiзаттық тоқыма саласын дамытуға инвестициялар тарту, өндiрiске жоғары технологиялар енгiзу үшiн қолайлы жағдайлар жасау саясатын жалғастыру есебiнен күтіледi.

Комплекс позволит получить сжиженный газ до 800 тыс.тонн в год, 30 млрд. куб. м сухого газа в год и 100 тыс. тонн.
Стоимость строительства - 1,0 млрд. долларов.
3. Строительства комплекса объектов по производству 500,0 тыс. тонн этана, с последующей переработкой на этилен и пропилен на вновь создаваемом заводе "КРИП" для последующей переработки на отечественных и иностранных предприятиях с получением различных марок пластмасс.
Таким образом, строительство и пуск в эксплуатацию различных нефте- и газохимических комплексов, а также модернизация и технологическое обновление действующих нефте- и газоперерабатывающих заводов позволит:
приступить к формированию структур по глубокой и комплексной переработке углеводородного сырья, что позволит говорить о создании рынка нефтехимических продуктов с высокой добавленной стоимостью;
уменьшить зависимость экономики Казахстана от конъюнктуры мировых цен на нефть и газ, обеспечит наполнение Центрально-азиатского и внутреннего рынка нефтехимической продукцией казахстанского производства;
создать основу для формирования в Республике Казахстан вертикально-интегрированных комплексов, деятельность которых может осуществляться от добычи и очистки нефти и газа до создания действующих технологий и производств по глубокой переработке углеводородного сырья и выпуска товарной нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
10.2.2. Легкая промышленность
В легкой промышленности приоритетным направлением является развитие отраслей текстильной и кожевенной промышленности, которые обеспечивают последующие переделы легкой промышленности отечественным сырьем - пряжей, тканями, кожевенными товарами. Выпуск полуфабрикатов в виде хлопчатобумажной и шерстяной пряжи, трикотажного полотна, готовых хлопчатобумажных, шерстяных и синтетических тканей, одежды и обуви является приоритетным.
Улучшилось качество тканей из синтетических и искусственных нитей, так в Восточно-Казахстанской области на выставке-конкурсе товаров местных производителей в числе лучших был признан новый ассортимент тканей ОАО "Текстиль-Восток".
АО "Алматыклем" по производству ковров и ковровых изделий принимает активные меры для расширения рынков сбыта, налажена работа с казахстанскими банками по кредитованию оборотных средств, подобраны предприятия - поставщики импортной продукции, организована система заготовки и поставки шерстяного сырья.
В среднесрочный период 2004-2006 гг. рост объемов продукции легкой промышленности ожидается за счет продолжения политики создания благоприятных условий для привлечения инвестиций в развитие сырьевой текстильной отрасли, внедрения высоких технологий в производство в рамках Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан.

10.2.3. Ағаш өңдеу және жиhаз өнеркәсiбi
Ағаш өңдеу және жиhаз өнеркәсiбiнде аса басымды бағыт орман, ағаш өңдеу және жиhаз өндiрiсiн қамтитын технологиялық өзара байланысты өндiрiстердi кешендi қалпына келтiру және дамыту болып табылады.
Ағаш өңдеу өнеркәсiбінде - ағаш дайындау, кесiлмелi материалдар, тақта материалдарын, құрылыс және ағаш бұйымдарын өндiру, жиhаз үшiн ағаштан дайындау.
Жиhаз өнеркәсiбiнде - сапасы және бағасы бойынша бәсекелестi жиhаздардың кең ассортиментiн шығару.
Қағаз, картон және басылым iсi өнiмдерiн шығаруда қағаз және картон өндiру басымды болып табылады.
Аталған міндеттердi iске асырудың негiзгi жолдары:
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру жолымен отандық кәсiпорындар үшiн бәсекелестiк ортаны жақсарту;
тұрмыстық рынокты кеңейту болады.
10.2.4. Машина жасау
2004-2006 жылдардағы кезеңде машина жасау саласын дамытудың басым бағыттары мұнайгаз, тау-кен металлургиялық, ауыл шаруашылық және көлiктiк машина жасаудың өсуiне негiзделетiн болады.
2004 жылы мұнайгаз және ауыл шаруашылығы басым бағыттарын ескере отырып, машина жасау саласын қолдау және дамыту шараларын айқындайтын 2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Машина жасау кешенiн дамыту бағдарламасы әзiрленетiн болады.
Осы кезеңде өндiрiстің өсу факторлары:
Каспий теңiзiнің Қазақстандық секторын игеру үшiн мұнай өндiрiсi мен геологиялық қадағалау өндiруге және жөндеуге сұранысты көбейту;
көлiк құралдары рыногының нақты мұқтаждарына бағдарланған кәсiпорын құру жолымен өнімдердің жаңа түрлерiн игеруге тапсырыстардың өсуi;
аграрлық сектор кәсiпорындарында ауылшаруашылық техникасына сұраныстың өсуі;
"Агромашхолдинг" ААҚ ("Қостанайдизель" ААҚ мен "Сибмашхолдинг" ААҚ қатысуымен) мемлекетаралық холдингiн құру есебiнен дизельдiк қозғалтқыштарды iске асыру географиясын кеңейту;
жабдықтарға және материалдарға металлургиялық кәсiпорындардан тапсырыстардың өсуi болады (машина жасау холдингтерiн жасау тауарлардың сапасын арттыруға, өндiрiстi оңтайландыруға және шығындарды азайтуға мүмкiндiк бередi).
10.2.5. Құрылыс материалдарының өнеркәсiбi
Құрылыс материалдары өнеркәсіптерiнің негiзгi мiндетi iшкi рынокта ұқсас импорттық өнiмдi ығыстырып шыға алатын және әлемдік рынокта бәсекелестік қабілетi болатын жоғары сапалы құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкциялар шығаруды ұйымдастыру болып табылады.
Мұнайгаз өнеркәсiбінің даму қарқынын ескере отырып, 2004-2006 жылдары цемент, құрғақ құрылыс қоспаларын, табақты шыны, полимерлiк құбыр бұйымдарын, қаптағыш және тесiк керамикалық кірпiш, жоғары тиiмдi жылу және гидрооқшаулағыш материалдар шығару жөнiндегi өндiрiстердi орналастыру жолымен Қазақстанның Батыс өңiрлерде құрылыс индустриясының базасын, сондай-ақ әртүрлi мақсаттағы металдық конструкцияларды жинау және монтаждау бойынша қуаттылықтарды дамыту қажет.
Құрылыс материалдары өнеркәсiбiн дамытудың басым бағыттары ғылымды қажет ететiн автоматтандырылған технологиялар негізінде құрылыс материалдарын өндiрудi дамыту болып табылады, олар:
керамикалық кiрпiштер, қабырға бұйымдарын және бетон блоктарын өндiру;
пластикалық шыны, полимерлiк құбыр және бұйымдар өндiру;
керамикадан жасалатын сантехникалық бұйымдар өндiру;
конструктивтік, оның ішінде отқа төзімдi бұйымдар өндiру;
минералдық мақта негiзiнде тиімдi жылытқыштар өндiру;
жаңа ұрпақтың шатыр және оқшаулау материалдарын өндiру;
жеңiл құрылыс конструкцияларын өндiру; құрғақ құрылыс қоспалары мен әрлеу материалдарын өндіру.
Қойылған мiндеттердi шешу үшiн жаңа экспортқа бағдарланған құрылыс материалдары өндiрiсiн әзiрлеудi және игерудi инновациялық қолдау ұйғарылып отыр.
Болжамдалып отырған нәтижелер

10.2.3. Деревообрабатывающая и
мебельная промышленность
В деревообрабатывающей и мебельной промышленности особо приоритетным направлением является комплексное восстановление и развитие технологически взаимосвязанных производств, включающих лесное, деревообрабатывающее и мебельное производство.
В деревообрабатывающей промышленности - заготовка древесины, производство пиломатериалов, плитных материалов, строительных и столярных изделий, заготовок из древесины для мебели.
В мебельной промышленности - производство широкого ассортимента мебели конкурентной по качеству и цене.
В производстве бумаги, картона и продукции издательского дела  приоритетным является производство бумаги и картона.
Основными путями реализации названных задач станут:
улучшение конкурентной среды для отечественных предприятий путем совершенствования нормативной правовой базы;
расширение рынков сбыта.
10.2.4. Машиностроение
Приоритетные направления развития машиностроительной отрасли в период 2004-2006 годы будет основываться на росте нефтегазового, горно-металлургического, сельскохозяйственного и транспортного машиностроения.
В 2004 году будет разработана Программа развития машиностроительного комплекса Республики Казахстан на 2005-2007 годы, определяющая меры поддержки и развития машиностроительной отрасли с учетом приоритетного развития нефтегазового и сельскохозяйственного направлений.
Факторами роста производства в этот период будут:
увеличение спроса на производство и ремонт нефтепромыслового и геологоразведочного оборудования для освоения Казахстанского сектора Каспийского моря;
рост заказов на освоение новых видов продукции, путем создания предприятий ориентированных на реальные потребности рынка транспортных средств;
рост спроса на сельскохозяйственную технику на предприятиях аграрного сектора;
расширение географии реализации дизельных двигателей за счет создания межгосударственного холдинга ОАО "Агромашхолдинг" (с участием ОАО "Костанайдизель" и ОАО "Сибмашхолдинг");
рост заказов от металлургических предприятий на оборудование и материалы (создание машиностроительных холдингов позволит повысить качество товаров, оптимизировать производство и сократить затраты).
10.2.5. Промышленность строительных материалов
Основной задачей промышленности строительных материалов является организация выпуска высококачественных строительных материалов, изделий и конструкций, способных вытеснить аналогичную импортную продукцию на внутреннем рынке и быть конкурентоспособными на мировом рынке.
Учитывая темпы развития нефтегазовой промышленности, в 2004-2006 годах необходимо развивать базу стройиндустрии в Западном регионе Казахстана путем размещения производств по выпуску цемента, сухих строительных смесей, листового стекла, полимерных трубных изделий, облицовочного и щелевого керамического кирпича, высокоэффективных тепло- и гидроизоляционных материалов, а также мощностей по сборке и монтажу металлоконструкций различного назначения.
Перспективным направлением развития промышленности строительных материалов является развитие производств строительных материалов и изделий на основе наукоемких автоматизированных технологий, таких как:
производство керамического кирпича, стеновых изделий и бетонных блоков;
производство стеклопластиковых, полимерных труб и изделий;
производство сантехнических изделий из керамики;
производство конструктивных теплоизоляционных изделий, в том числе и огнеупорных;
производство эффективных утеплителей на основе минеральной ваты;
производство кровельных и изоляционных материалов нового поколения;
производство легких строительных конструкций; производство сухих строительных смесей и отделочных материалов.
Для решения поставленных задач предполагается инновационная поддержка разработки и освоения новых экспортоориентированных производств строительных материалов.
Прогнозируемые результаты

Өнеркәсiптiк өндiрiстің ортажылдық өсiмi 2004-2006 жылдары 9%-ды, оның iшiнде өңдеу өнеркәсiбiнде - 6%-ды құрайды.
10.3. Агроазық-түлiк саясаты
Мiндеттерi мен мақсаттары
2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттiк агроазық-түлiк саясатының негiзгi мақсаты агроөнеркәсiптiк кешеннің тиiмдi жүйесiн қалыптастыру және бәсекелестiк қабiлеттi өнімдер өндiру. Оған қол жеткiзу үшiн мынадай міндеттердi шешу көзделiп отыр.
Бiрiншi. Халықтың барынша жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету, әрбiр отбасының табысын арттыру үшiн жағдайларын жақсарту, халықтың сұранысын толық қанағаттандыру үшiн ауыл шаруашылығы өнімдерi мен кең ассортименттi жоғары сапалы азық-түлiк тауарларын жеткiлiктi өндiру жолымен елдiң әрбiр тұрғынын белгіленген тұтыну стандарттарынан төмен емес деңгейде тамақтану мүмкіндігін қамтамасыз ету.
Екiншi. Агробизнестің тиiмдi және бәсекелестiк қабiлетi бар жүйесiн қалыптастыру.
Осы мiндеттердi iске асыру мақсатында:
ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлердi рыноктық айналымға тарту үшiн заңнамалық және экономикалық жағдайлар жасау;
ауыл шаруашылық су пайдалануда экономикалық қатынастарды реттеу;
өндiрiске аграрлық ғылымның соңғы жетiстiктерiн жедел енгiзуге жәрдемдесу;
жануарлар мен өсiмдiктердiң генетикалық әлеуетiн тұрақты арттырып отыру үшiн жағдайлар жасау;
өсiрiлген өнiмдердi өндiру, қайта өңдеу, өткiзу мәселелерiн бiрлесіп шешу мақсатында ауыл шаруашылық тауар өндiрушілерiне ассоциациялар мен кооперативтерге бiрлесуге ықпал ету жоспарланып отыр.
Үшiншi. Өндiрiс тұрақтылығының басты шарты және оның өнiмiне баға деңгейiн ұстап тұрудың қолайлы тетiгi болып табылатын өндiрiс пен өткiзу балансына қол жеткiзу мақсатында ауыл шаруашылық өнiмдерi мен оның қайта өңделген өнiмдерiн сату көлемін арттыру үшiн қажеттi жағдайлар жасау.
Төртiншi. Агроөнеркәсiптiк кешеннiң бәсекелестiк қабiлетi бар экспортқа бағдарланған салаларын дамытуға бағытталған экономиканың аграрлық секторын ұтымды мемлекеттік қолдауды қамтамасыз ету.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу және мiндеттердi шешу жолдары
Алдағы кезеңде өсiмдiк шаруашылығы саласында егiншiлiк және өңiрлiк мамандандыру жүргiзудің ғылыми-негiзделген принциптерiн ескере отырып, егiн егу алаңдары құрылымына түзетулер енгiзу қажет.
Егiн егу алаңдарының құрылымын оңтайландыру тұқым шаруашылығы жүйесiн қайта құрумен бекуi тиiс.
Мал дәрiгерлiгiнде негiзгi бағдар барлық мал басын алдын-алу диагностикалық зерттеулермен барынша қамту үшін зертханалық диагностика бойынша жұмыстардың көлемiн кеңейтуге жасалатын болады.
Өсiмдiктердi қорғау мен олардың карантинi саласында фитосанитарияға қарай назар өсiмдiктер ауруларына және карантиндiк орданы оқшауландырылуын және жойылуын бақылауды нығайтуға аударылатын болады. Осыған байланысты мал дәрiгерлік, фитосанитариялық және карантиндiк зертханалардың материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi шаралар кешенi жүргiзiледi, фитосанитариялық диагностиканың республикалық әдiстемелiк орталығы және республикалық интродукциялық-карантиндiк дәндi-дақыл мөлтегі құрылды.

Среднегодовой рост промышленного производства в 2004-2006 годах составит 9 %, в том числе в обрабатывающей промышленности - 6 %.
10.3. Агропродовольственная политика
Цели задачи
Основной целью государственной агропродовольственной политики на 2004-2006 годы является формирование эффективной системы агропромышленного комплекса и производства конкурентоспособной продукции. Для ее достижения предусматривается решить следующие задачи.
Первое. Обеспечение каждого жителя страны возможностью питаться на уровне не ниже установленных стандартов потребления, путем обеспечения максимальной занятости населения, создания условий для повышения доходности каждой семьи, достаточного производства сельхозпродукции и высококачественных продовольственных товаров широкого ассортимента для полного удовлетворения спроса населения.
Второе. Формирование эффективной и конкурентоспособной системы агробизнеса.
В целях реализации этой задачи планируется:
создать законодательные и экономические условия для вовлечения земель сельскохозяйственного назначения в рыночный оборот;
упорядочить экономические отношения в сельскохозяйственном водопользовании;
способствовать оперативному внедрению в производство последних достижений аграрной науки;
создать условия для постоянного повышения генетического потенциала животных и растений;
оказывать содействие сельским товаропроизводителям в объединении в ассоциации и кооперативы с целью совместного решения вопросов производства, переработки, сбыта выращенной продукции.
Третье. Создание необходимых условий для увеличения объемов продаж сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, с целью достижения баланса производства и сбыта, что является главным условием стабильности производства и надежный механизм поддержания уровня цен на его продукцию.
Четвертое. Обеспечение рациональной государственной поддержки аграрного сектора экономики, направленной на развитие конкурентоспособных экспортоориентированных отраслей агропромышленного комплекса.
Пути достижения поставленной цели и решения задач
В предстоящем периоде в области растениеводства необходимо внести коррективы в структуру посевных площадей с учетом научно-обоснованных принципов ведения земледелия и региональной специализации.
Оптимизация структуры посевных площадей должна быть подкреплена перестройкой системы семеноводства.
В ветеринарии основной упор будет сделан на расширение объемов работ по лабораторной диагностике для максимального охвата всего поголовья профилактическими диагностическими исследованиями.
В области защиты и карантина растений, в зависимости от фитосанитарной ситуации, внимание будет сосредоточено на борьбе с болезнями растений и усиление контроля за локализацией и ликвидацией карантинных очагов. В этой связи проводится комплекс мер по укреплению материально-технической базы ветеринарных, фитосанитарных и карантинных лабораторий, созданы республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и республиканский интродукционно-карантинный питомник зерновых культур.

Егiншілiктi ынталандыру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады. Осы мақсаттарға республикалық бюджеттен алынатын қаражат көлемi 2006 жылға қарсы 2,6 есе артады. Минералдық тыңайтқыштарды субсидиялау көлемдерi 3 есеге, көктемгi егiс және жинау жұмыстарын жүргiзуге жергiлiктi бюджеттерге кредит беру көлемдерi - 1,7 eceгe өседi.
Алдағы шараларға байланысты жер жағдайына бақылауды нығайтуды агрохимиялық қызметтiң ғылыми-әдiстемелік орталығы ұйымдастырады.
2003 жылдан бастап су мелиорациясында мемлекеттiк меншіктегі шаруашылық аралық арналар мен су мелиорациялық үй-жайлар апаттық участкелерiн қалпына келтiру жөніндегі бюджеттiк бағдарлама, сондай-ақ ауыл шаруашылығының су пайдаланушыларына белгiленген тарифтердің 40,%-ына дейiнгi мөлшерде ағын суын беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау бойынша бюджеттiк бағдарлама iске асырылады.
Астық өндiру салаларын мемлекеттiк реттеу шаралары елеулi түрде нығайтылатын болады, өйткенi астық басты экспорттық өнiм болып табылады. Болжамдық деректерге қарай мемлекет жыл басында өзінің астық рыногында қатысу өлшемдерi туралы хабарлайтын болады. Атап айтқанда сатып алынатын баға деңгейi сапасына қарай сараланатын болады. Мемлекеттiк резервтi жаңартуға арналған бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк сатып алу көлемдерi өзгермейдi және шамамен 450-500 мың тоннаны құрайды. Кредиттiк және қарыз қаражаты есебiнен коммерциялық сатып алу көлемдерi астық рыногындағы жағдайларға және күтілетiн болжамдық деректерге қарай анықталады.
Бiрегей тұқымдарды өндiрудің құнын субсидиялау және ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқымдарын отандық ауыл шаруашылық тауар өндiрушілерi iске асыру арқылы тұқым шаруашылығын дамытуды қолдауға бағытталған қаражаттар 9% ұлғаюда.
Сондай-ақ нарықтық айналымға астық қолқасын неғұрлым кеңінен тарту, оларды өтей алмау тәуекелiн болдырмау және оларды құнды қағаздар ретінде қамтамасыз ету мақсатында астық қолқасын пайдаланудың кепілдендiрiлген қоры құрылды.
Ауыл шаруашылығының машина жасау жүйесiнде өндiрiстi ауыл шаруашылығы техникасы мен қосалқы бөлшектерiн ынталандырудың жеткіліктi қомақты шаралары қабылданатын болады.
2004 жылы ауыл шаруашылығында ауыл шаруашылық техникасын лизингтеудi және ауыл шаруашылығы өндiрiсiн 22% техникалық көмек көрсету жөніндегi инфрақұрылымды бюджеттiк қаржыландыру көлемiн ұлғайту күтілуде.
Атап айтқанда, мемлекеттiк МТС және сервис-орталықтарының жерлерiн құру бағдарламасын кеңейту жоспарлануда. Осы мақсаттарға алдағы кезеңде 4,8 млрд. теңге бөлу көзделіп отыр.
Мемлекеттiк қолдауды аса талап ететiн аграрлық өнеркәсiп кешендерi салаларының арасында ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу маңызды орын алып отыр. Республиканың қайта өңдеу өнеркәсiптерi моральдық артта қалған тозған материалдық-технологиялық базасының бар екенiн ескере отырып, 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттік аграрлық азық-түлік бағдарламасында қайта өңдеу кәсiпорындарын мемлекеттік қолдау жөніндегі бiрқатар шаралар көзделген, оның ішінде:
а) екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындарға олардың айналым қаражаттарын толықтыруға бөлiнген кредиттер бойынша сыйақылар (мүдделерi) ставкаларын субсидиялау. Бұл ауыл шаруашылығының қайта өңдеу салаларына екiншi деңгейдегi банктердің кредиттерiн арзандатуға және тартуға мүмкіндік бередi. Импорттың үлесi айтарлықтай жоғары басым бағыттар анықталды (қайнатылған сүт, құрғақ сүт, шұжық тағамдары, ет консервiлерi, жеміс-көкөнiс консервiлерi, өсiмдiк майы);
б) ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындарға арналған жабдықтар лизингi және ауыл шаруашылығы өнімдерiн қайта өңдеу жөніндегі кәсiпорындарға арналған жабдықтар лизингi жөнiндегi сыйлықақы (мүдделер) ставкаларын өтеу.
Жоғарыда көрсетiлген шараларды iске асыру технологиялық жабдықтардың қуаттары мен жетілдіруiн аса толық пайдалануға, шикізатты және технологиялық процестi сатып алуды жетілдіруге, шығарылатын өнiмнiң сапасын арттыру және түрлерiн кеңейту есебiнен тамақ және қайта өңдеу өндiрiстерiн арттыруға және ішкі тұтынуда импорт үлесін неғұрлым төмендетуге, сондай-ақ отандық өнімдер мен ішкі және сыртқы рынокқа шығуға мүмкiндiк бередi.
Аграрлық бизнестiң тәуекелдiлiгiн азайту және орнықтылу мен тұрақтылығын азайту мақсатында ауыл шаруашылығының ең қатерлi саласы өсiмдiк шаруашылығына міндеттi сақтандыруды енгiзу көзделедi. "Өсімдік шаруашылығындағы міндеттi сақтандыру туралы" Заңның жобасына өсiмдiк шаруашылығындағы сақтандыру бизнесiн жандандыру тетiктерi осы iсте мемлекеттің рөлi мен орны енгiзiлген.
Болжамдалатын нәтижелер

Будут приняты меры по стимулированию земледелия. Объемы средств на эти цели из республиканского бюджета к 2006 году увеличиваются в 2,6 раза. Более чем в 3 раза возрастут объемы субсидирования минеральных удобрений, в 1,7 раза - объемы кредитования местных бюджетов на проведение весенне-полевых и уборочных работ.
В связи с предстоящими мерами усиления контроля за состоянием земель организуется научно-методический центр агрохимической службы.
В гидромелиорации начиная с 2003 года реализуется бюджетная программа по восстановлению аварийных участков межхозяйственных каналов и гидромелиоративных сооружений, находящихся в государственной собственности, а также бюджетная программа по субсидированию стоимости услуг по доставке поливной воды сельскохозяйственным водопользователям в размере до 40 % установленных тарифов.
Существенным образом будут усилены меры государственного регулирования подотрасли зернопроизводства, так как зерно является главной экспортной продукцией. В зависимости от прогнозных данных государство в начале года будет объявлять о параметрах своего участия на рынке зерна. Причем уровень закупочных цен будет дифференцированным в зависимости от качества. Объемы государственного закупа за счет бюджетных средств для обновления государственного резерва не изменятся и составят около 450-500 тыс. тонн. Объемы коммерческого закупа за счет кредитных и заемных средств определятся в зависимости от ситуации на зерновом рынке и ожидаемых прогнозных данных.
На 9 % увеличиваются средства, направляемые на поддержку развития семеноводства, через субсидирование стоимости производства оригинальных семян и реализуемых отечественным сельхозтоваропроизводителям элитных семян сельскохозяйственных культур.
Кроме того, с целью более широкого вовлечения зерновых расписок в рыночный оборот, исключения риска их непогашения и обеспечения их как ценной бумаги, создан фонд гарантирования исполнения зерновых расписок.
В системе сельскохозяйственного машиностроения, будут приняты достаточно весомые меры стимулирования производства сельскохозяйственной техники и запасных частей.
В 2004 году ожидается увеличение объемов бюджетного финансирования лизинга сельскохозяйственной техники в сельском хозяйстве и инфраструктуре по техническому обслуживанию сельскохозяйственного производства на 22%.
В частности, планируется развернуть программу создания сети государственных МТС и сервис-центров. На эти цели в предстоящем периоде предусматривается выделить 4,8 млрд. тенге.
Среди отраслей агропромышленного комплекса, которые требуют значительной государственной поддержки, особое место занимает переработка сельскохозяйственной продукции. Учитывая, что перерабатывающая промышленность республики имеет морально отсталую и физически изношенную материально-технологическую базу Государственной агропродовольственной программой на 2003-2005 годы предусмотрены ряд мер по государственной поддержке перерабатывающих предприятий, в том числе:
а) субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств. Это позволит удешевить и привлечь кредиты банков второго уровня в отрасли переработки сельхозпродукции. Определены приоритетные направления, где доля импорта достаточно высока (сгущенное молоко, сухое молоко, колбасные изделия, мясные консервы, плодоовощные консервы, растительное масло);
б) лизинг оборудования для предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции и возмещение ставки вознаграждения (интереса) по лизингу оборудования для предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции.
Реализация вышеуказанных мер позволит за счет более полной загрузки мощностей и модернизации технологического оборудования, совершенствования закупок сырья и технологического процесса, улучшения качества выпускаемой продукции и расширения ассортимента увеличить производство пищевой и перерабатывающей промышленности и значительно снизить долю импорта во внутреннем потреблении, а также выйти с отечественной продукцией, как на внутренние, так и внешние рынки.
Предусматривается, в целях минимизации риска и повышение устойчивости и стабильности агробизнеса, ввести обязательное страхование в растениеводстве, самой рискованной отрасли сельского хозяйства. В проекте  Закона "О обязательном страховании в растениеводстве" заложены механизмы оживления страхового бизнеса в растениеводстве, роль и место государства в этом деле.
Прогнозируемые результаты

2006 жылға болжамды деректер бойынша республикада астық өндiрiсi 14,5 млн. тоннаны құрайды, оның iшiнде бидай 11,5 млн. тонна. Астық сапасын арттыру күтiледi, соның нәтижесiнде астық экспорты 5,5 млн. тоннаға дейiн өседi. Бұршақ, жүгерi, май дақылдары өндiрiсi ұлғаяды, бұл жемдер мен өсiмдiк майы өндiрiсiн ұлғайтуға мүмкiндік бередi.
Алдағы жылдары орындау жоспарланып отырған iс-шаралар нәтижесiнде 2006 жылы 2003 жылмен салыстырғанда ауыл шаруашылығы жануарларының басы өседi. Мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiру 2006 жылы 2003 жылмен салыстырғанда: ет - 10%-ға, сүт - 12,7 %-ға, жұмыртқа 22,5 %-ға, жүн 12,6 %-ға өседi.
11. Табиғи капиталды дамыту
11.1. Тау-кен өндіру кешенiн дамыту және
оның ресурстарын пайдалану
11.1.1. Жылу-энергетикалық ресурстарын өндіру және игеру
Мұнай өнеркәсiбi
Қазақстан көмiрсутек қорлары бойынша, ал жақын болашақта оларды өндiру көлемдерi бойынша да әлемнің ең iрi елдерінің бiрi болып табылады. Қазақстан Республикасы мұнайдың барланған қорларының көлемдерi бойынша 12; газ және газ конденсаты бойынша - 15; мұнай өндiру бойынша - 21 орын алады.
Көмiрсутек шикiзатын өндiрудің негiзгi өсiмi: ҚазМұнайГаз, Теңiзшевройл, Қарашығанақ Петролиум Оперейтинг, ҚазГерМұнай, Ақтөбемұнайгаз, Аджип (Солтүстiк Каспий) компанияларының жобалары есебiнен қамтамасыз етілетін болады.
Мақсаты
Газ конденсатын қоса алғанда, 11-14% орташа жылдық қарқынмен мұнай өндiрудің орта жылдық өсiм қамтамасыз ету.
2004 жылдан бастап Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1095 Жарлығымен бекiтiлген Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторын игеруді мемлекеттiк бағдарламасының бiрiншi сатысын iске асыру басталады. Осы бағыттағы негiзгi міндеттер:
көмірсутектерінің барланған қорларының өсімін қамтамасыз ету және өндiру деңгейiн тұрақты жоғары деңгейге шығару;
көмірсутектерiн тасымалдау мультимодальдық жүйесiн дамыту;
теңiз флоты мен теңiз порттарын дамыту;
жеке ғылыми-технологиялық базаны қалыптастыру;
қазақстан мамандарын даярлау және оқыту;
теңiз мұнай операцияларын тиiмдi басқаруды арттыру;
төтенше жағдайларды алдын-алу және олардың салдарларын жоюға дайындықты қамтамасыз ету;
мұнай химиясы өнiмдерiн дамыту және өндiрілген газды кәдеге жарату;
заңнаманы жетілдіру болып табылады.
Көмiрсутегi шикiзатын өндiру негiзiнен өсімi Қарашығанақ, Теңiз және басқа да кен орындарын игеру есебiнен қамтамасыз етiледi.
Бiр уақытта Каспий шельфiнiң құрылымдарында мұнайға және газға барлау жұмыстары жүргiзiлетiн болады.
Баку-Тбилиси-Джейхан, Қазақстан-Түркменстан-Иран және т.т. бағыттарды қарауды қоса алғанда көмiрсутек шикiзатын тасымалдаудың перспективалы бағыттарын зерделеу жөнiндегi жұмыстар жалғастырылады.
Жамбыл облысының Амангелдi газ кен орындары тобының игеру жалғасуда.
Арал теңiзi ауданында мұнай мен газға геологиялық барлау жұмыстарын белсендiру алдымызда тұр.
2006 жылы Атырау мұнай өндiру зауытын қайта жаңартуды аяқтау жоспарланып отыр.
Газ өнеркәсiбi

К 2006 году производство зерна в республике по прогнозным данным составит 14,5 млн. тонн, в том числе пшеницы 11,5 млн. тонн. Ожидается повышение качества зерновых, в результате чего экспорт зерна возрастет до 5,5 млн. тонн. Увеличится производство бобовых, кукурузы, масличных культур, что позволит увеличить производство комбикормов и растительного масла.
В результате мероприятий планируемых к выполнению в предстоящие годы, в 2006 году по сравнению с 2003 годом возрастет поголовье сельскохозяйственных животных. Производство животноводческой продукции в 2006 году по сравнению 2003 годом возрастет: мяса - 10 %, молока - 12,7 %, яиц - 22,5 %, шерсти - 12,6 %.
11. Развитие природного капитала
11.1. Развитие горнодобывающего комплекса и
использование его ресурсов
11.1.1. Добыча и освоение
топливно-энергетических ресурсов
Нефтяная промышленность
Казахстан является одной из крупнейших стран мира по запасам углеводородов, а в недалекой перспективе и по объемам их добыче. Республика Казахстан по объему разведанных запасов нефти занимает 12-е место; газа и газового конденсата - 15-е; по нефтедобыче - 21-е место.
Основной прирост добычи углеводородного сырья будет обеспечен за счет проектов компаний: КазМунайГаз, Тенгизшевройл, Карачаганак Петролиум Оперейтинг, КазГерМунай, Актобемунайгаз, Аджип ККО (Северо-Каспийский).
Цель
Обеспечить среднегодовой прирост добычи нефти, включая газовый конденсат со среднегодовыми темпами 11-14 %.
С 2004 года начнется реализация первого этапа Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095. Основными задачами в этом направлении являются:
обеспечение прироста разведанных запасов углеводородов и выведение уровня добычи на стабильно высокий уровень;
развитие мультимодальной системы транспортировки углеводородов;
развитие морского флота и морских портов;
формирование собственной научно-технологической базы;
подготовка и обучение казахстанских специалистов;
повышение эффективности управления морскими нефтяными операциями;
предупреждение чрезвычайных ситуаций и обеспечение готовности к ликвидации их последствий;
развитие нефтехимических производств и комплексная утилизация добываемого газа;
совершенствование законодательства.
Прирост добычи углеводородного сырья будет обеспечиваться, в основном, за счет освоения Карачаганакского, Тенгизского и других месторождений.
Одновременно будут проведены разведочные работы на нефть и газ на структурах Каспийского шельфа.
Продолжатся работы по изучению перспективных маршрутов транспортировки углеводородного сырья, включая рассмотрение направлений: Баку-Тбилиси-Джейхан, Казахстан-Туркменистан-Иран и др.
Продолжится освоение Амангельдинской группы газовых месторождений Жамбылской области.
Предстоит активизация геологоразведочных работ на нефть и газ в районе Аральского моря.
В 2006 году планируется завершить реконструкцию Атырауского нефтеперерабатывающего завода.
Газовая промышленность

2006 жылғы кезеңде шикi газ өндiру көлемдерiнiң өсiмi Қарашығанақ және Теңiз кен орындарында өндiрудi арттыру өсiмi есебінен қол жеткiзiлетiн болады, онда 2006 жылы болжамдар бойынша Қарашығанақта газ өндiру жылына 16 млрд. текше метр жоғарыны, Теңiзде - 10 млрд. текше метрден жоғарыны құрайды.
Қарашығанақтан өндiрiлетiн шикi газдан 6,7 млрд. текше Орынбор газ өндiру зауытына бepу, қалған 8,8 млрд. текше газды пластқа қайта айдау үшiн пайдалану жоспарланып отыр. Жеке ГӨЗ құрылысын салу 2004-2007 жылдары аталған "Газ" жобасын игерудiң 3-сатысын iске асыру шеңберінде жоспарланып отыр.
Елдiң газ саласын одан әрi дамыту, халық пен Республика кәсіпорындарды табиғи газбен үздiксiз қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасында газ саласын дамыту үшiн мынадай кен орындары мен жобалардың базалық стратегиялық маңызы бар.
Жеке газөндiру зауытының құрылысын сала отырып, Қарашығанақ кен орнында "Газ жобасын" дамыту, ол қорлары республика бойынша газдың дәлелденген қорларының шамамен 50%-ын құрайтын жеке газ ресурстарын өңдеудегi тәуелсiздiктi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Қорлары C1 санаты бойынша 227,4 млрд. м 3 , ал C2 санаты бойынша 741,6 млрд.м 3  Қашаған теңiз кен орнын әзiрлеу.
Жамбыл газ кен орындары тобын, бiрiншi кезекте жоспарлы жылдық өнiмi 600 млн. м 3  Амангелдi кен орнын әзiрлеу.
Бос газдың перспективалы ресурстары шамамен 300 млрд. м 3  құрай алатын және жиынтық өнiмi жылына 5-6 млрд.м 3  Солтүстiк арал маңындағы болжамды аумақтарда газ қорларын барлау жөніндегі жұмыстарды аяқтау.
Iлеспе және бос газ қорларының қалдық алынатын қорлары 15,6 млрд. м 3 , ал барлау және пайдаланымға дайындық сатысындағы перспективалы кен орындары бойынша (Арысқұм, Қоныс, Бектас) - 18,7 млрд. м 3  құрайтын Арысқұм ойпаң жердегi Оңтүстiк Торғай кенорындарының ылдиларын әзiрлеу.
Жаңажол кен орынында 2006 жылы 4,5 млрд. текше метр газды өндiру жоспарланып отыр, бүгінгi таңда өндiру көлемi 2,4 млрд. текше метрдi құрайды. Өндiрiлетiн газдың артылуына байланысты "АМО-СNРС" ААҚ артық газды өндiру үшiн жаңа ГӨЗ салуды жоспарлайды.
"Орта Азия Орталығы" газ тасымалдау жүйесiн дамыту мен жаңғыртудың 2010 жылғы кезеңге арналған бағыттарына" сәйкес "Орта Азия Орталығы" магистралды газ құбырын жаңғыртуды одан әрi жүзеге асыру.
Көмiр өнеркәсiбi
Ағымдағы жылдың бiрiншi жарты жылдығы үшiн елдің көмiр өндiру кәсiпорындары 2002 жылдың кезеңiмен салыстырғанда көмiр өндiру көлемдерінің өсiмiн алады. 2003 жылдың қаңтар-маусымы үшiн 40,3 млн. тонна көмiр өндiрiлген, бұл 2002 жылдың ұқсас кезеңiнен 30,8%-ға немесе 9,5 млн. тоннаға көп.

Рост объемов добычи сырого газа в период до 2006 года в основном будет достигнут за счет роста увеличения добычи на месторождениях Карачаганак и Тенгиз месторождениях, где в 2006 году по прогнозам добыча газа на Карачаганаке составит свыше 16 млрд.куб.м в год, на Тенгизе - свыше 10 млрд.куб.м.
Из добываемого на Карачаганаке сырого газа, планируется 6,7 млрд. куб. м поставлять на Оренбургский газоперерабатывающий завод, остальные 8,8 млрд. куб. м использовать для обратной закачки газа в пласт. Строительство собственного ГПЗ на месторождении Карачаганак планируется в 2004-2007 годах в рамках реализации 3 этапа освоения называемый "Газовый проект".
С целью дальнейшего развития газовой отрасли страны, обеспечения бесперебойного газоснабжения населения и предприятий Республики природным газом считаем, что базовое стратегическое значение для развития газовой отрасли в Республике Казахстан имеют следующие месторождения и проекты:
Реализация "Газового проекта" на Карачаганакском месторождении со строительством собственного газоперерабатывающего завода, что позволит обеспечить независимость в переработке собственных ресурсов газа, запасы которого составляют около 50% доказанных запасов газа по республике.
Разработка морского месторождения Кашаган, запасы которого по категории С1 оцениваются в 227,4 млрд.м 3 , а по категории С2 741,6 млрд.м 3 .
Разработка Жамбылской группы газовых месторождений и, в первую очередь, Амангельдинского месторождения, с плановой годовой добычей около 600 млн. м 3 .
Завершение работ по разведке запасов газа на прогнозных территориях Северного Приаралья, где перспективные ресурсы свободного газа могут составить около 300 млрд.м 3 и суммарной добычей в год до 5-6 млрд.м 3 .
Разработка месторождений Южно-Тургайской впадины Арыскумского прогиба, где остаточные извлекаемые запасы попутных и свободных газов составляют 15,6 млрд.м 3 , а по перспективным месторождениям (Арыскум, Коныс, Бектас), находящимся на стадии разведки и подготовки к эксплуатации - 18,7 млрд.м 3 .
На месторождении Жанажол в 2006 году планируется добыча 4,5 млрд. куб.м. газа, на сегодня объем переработки составляет 2,4 млрд.куб.м. В звязи с избытком добываемого газа ОАО "АМГ-CNPC" планирует строительство нового ГПЗ для переработки избыточного газа.
Дальнейшее осуществление модернизации магистрального газопровода "Средняя Азия-Центр" в соответствии с "Направлениями развития и модернизации газотранспортной системы "Средняя Азия Центр" на период до 2010 года".
Угольная промышленность
Угледобывающими предприятиями страны за первое полугодие текущего года получат рост объемов добычи угля в сравнении с соответствующим периодом 2002 года. За январь-июнь 2003 года добыто 40,3 млн. тонн угля, что на 30,8 % или на 9,5 млн. тонн больше аналогичного периода 2002 года.

Көмiр өндiру кәсіпорындарының тұрақты жұмысын ескере отырып, ағымдағы жылдың бiрiншi жарты жылдығында көмiр өндiрудің болжамдалған көлемi тұтастай алғанда 2003 жыл үшiн 77 млн. тоннаны құрайды.
2003-2006 ж.ж. кезең үшiн республиканың көмiр өнеркәсiбiнде көмiр өндiру өсімін қамтамасыз етуге және өндiрiс құрылымын жақсартуға мүмкiндiк беретiн бiрқатар iс-шаралар белгiленіп отыр.
"Испат Қармет" ААҚ көмiр департаментiнiң шахталарында тазалау забойына жоғары орташа тәулiктiк жүктемеге қол жеткiзуге және шахталарды жұмыс iстейтiн адамдардың барынша қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн неғұрлым жоғары техникалық деңгейдегi көмiр өндiру техникасына ауыса отырып, техникалық қайта жабдықтау көзделiп отыр. Тұтастай алғанда бассейн бойынша газ-метан өндiру технологиясын өнеркәсіптiк игерудi жалғастыру, рентабельдi емес шахталарды жабу жоспарланып отыр.
Екiбастұз көмiр бассейнінде көмiрдi қазақстан тұтынушыларының мұқтаждығы деңгейінде өндiру мен экспортының көлемдерiн тұрақтандыруға және одан әрi өсіруге, көмiрдің бағасын бәсекелестiк қабiлеттi деңгейде ұстау жолымен өткiзу рыноктарында сақтауға бағытталған "Екiбастұз көмiрi" бағдарламасын iске асыру жөніндегі жұмыстар жалғасады.
Екібастұзэнергетикалық көмiрінің экспортын тұрақтандырумен, ресей тұтынушыларының мүддесiмен және төлем қабiлетiмен қатар жер астында өндiрілетін қарағандылық кокстелетін көмiрлердi өндiру мен Магнитогорск және ОскоХалиловский металлургиялық комбинатына, металлургия және кокс химиясы кәсiпорындарына жөнелту көлемдерiн арттыру көзделiп отыр.
Көмiрдiң бағасы мен тарифтерiн тұрақтандыру және оны тасымалдау бөлiгінде көмiр өндiру кәсiпорындары мен темiр жолы көлiгiнiң бағалық және тарифтiк саясатын оңтайландыру.
Көмiр өндiретiн компаниялардың қаржы жағдайының жақсартылуына қарай, өндiрiстiң техникалық деңгейiн арттыру мен шахталық және карьер қорын жаңғыртуға бағытталған инвестициялық қызметтi белсендiру.
Көмiр толықпайтын энергетикалық pecуpc болып табылатынын ескере отырып, көмiр қорларын толық шығару, iлеспе түрдегi көмiрдi және метанды кешендi өңдеу бөлiгiнде көмiр өндiрушi кәсiпорындарының меншiктенушілерге талаптарды арттыру.
Қазақстан Республикасында көмiр саласында техникалық реттеудің мемлекеттiк жүйесi енуiне байланысты оның концепциясы мен ИСО 9000 және 14000 халықаралық тәжiрибесiне ауысу тетiгiн анықтау, жетілдіру, үйлестiру және техникалық барьердi болдырмау үшiн халықаралық жүйе бойынша көмiрдің сыныптамасы мен оны кодтаудың мемлекеттiк стандарттарын әзiрлеу жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлетiн болады.
Атом өнеркәсiбi
Атом өнеркәсiбiн дамытудың негiзгi проблемасы тантал өндiру үшiн меншiк шикiзаттың болмауы.
Негiзгi мақсаттары, мiндеттерi және басымдықтары
Жаңа кенiштi игеру және қолда барды дамыту есебiнен өндiрiстің көлемін арттыру.
Экспорт географиясын кеңейту.
Уран өндiру жөніндегi бiрлескен кәсiпорындарды дамыту.
Бiр уақытта батыс үлгідегi реакторлар үшiн жылу таблеткаларын өндiру мен сертификаттауды игере отырып, Ресей Федерациясының жылу таблеткаларын өндiруге арналған тапсырысын сақтау.
Неғұрлым жоғары шекте өнiм алу мақсатында жаңа технологияларды енгiзу (бериллий қоласынан жасалған жартылай үзбей құю әдiсiмен алынған мыс-бериллий ерітінділердің жалын игеру, жоғары сыйымды тантал ұнтағын өндiру).
Танталонибилiк шикiзаттың жеке шикiзат базасын құру.
"Үлбi металлургия зауыты" ААҚ өндiрiстiк мұқтаждығы үшiн қажет Қаражал кен орнында флюориттiк руданы қайта өңдеу жөніндегі меншiк қуаттар құру.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу жолдары

Учитывая стабильную работу угледобывающих предприятий в первом полугодии текущего года, прогнозируемый объем добычи угля в целом за 2003 год составит 77 млн. тонн.
За период 2003-2006 г.г. в угольной промышленности республики намечено проведение ряда мероприятий, позволяющих обеспечить прирост добычи угля и улучшение структуры производства.
На шахтах угольного департамента ОАО "Испат-Кармет" предусматривается техническое перевооружение с переходом на угледобывающую технику более высокого технического уровня, позволяющую достичь высокой среднесуточной нагрузки на очистной забой и обеспечить максимальную безопасность работающих в шахтах людей. В целом по бассейну планируется продолжить промышленное освоение технологий добычи газа-метана, закрытие нерентабельных шахт.
В Экибастузском угольном бассейне продолжится работа по реализации программы "Уголь Экибастуза", направленной на стабилизацию и дальнейший рост объемов добычи угля на уровне потребности казахстанских потребителей и экспорта, сохранение рынков сбыта путем поддержания цены угля на конкурентоспособном уровне.
Наряду со стабилизацией экспорта экибастузских энергетических углей, с ростом заинтересованности и платежеспособности российских потребителей, предусматривается увеличить объемы добычи и отгрузки карагандинских коксующихся углей подземной добычи на Магнитогорский и Орско-Халиловский металлургические комбинаты, другие предприятия металлургии и коксохимии.
Оптимизировать ценовую и тарифную политику угледобывающих предприятий и железнодорожного транспорта в части стабилизации цен и тарифов на уголь и его перевозку.
По мере улучшения финансового положения угледобывающих компаний активизировать инвестиционную деятельность, направленную на повышение технического уровня производства и модернизацию шахтного и карьерного фонда.
Учитывая, что уголь является невосполняемым энергетическим ресурсом, повысить требования к собственникам угледобывающих предприятий в части полноты выемки запасов угля, комплексной переработки угля, сопутствующих пород и метана.
В связи с введением в Республике Казахстан государственной системы технического регулирования в угольной отрасли будут проведены работы по определению концепции и механизма перехода ее на международную практику ИСО 9000 и 14000, совершенствованию, гармонизации и разработке государственных стандартов, классификации и кодификации углей по международной системе для устранения технических барьеров.
Атомная промышленность
Основная проблема развития атомной промышленности это отсутствие собственного сырья для танталового производства.
Основные цели, задачи и приоритеты
Увеличение объемов производства за счет освоения новых и развития действующих рудников.
Расширение географии экспорта.
Развитие совместных предприятий по добыче урана.
Сохранение заказа Российской Федерации на производство топливных таблеток с одновременным освоением производства и сертификации топливных таблеток для реакторов западного типа.
Внедрение новых технологий с целью получения продукции более высокого передела (освоение проката из бериллиевых бронз, медно-бериллиевых сплавов полученных методом полунепрерывного литья, производства высокоемких танталовых порошков).
Создание собственной сырьевой базы танталониобиевого сырья.
Создание собственных мощностей по переработке флюоритовой руды на месторождении Караджал, необходимой для производственных нужд ОАО "Ульбинский металлургический завод".
Пути достижения поставленных целей

Уран өндiрiсiндегi жабдықтарды жаңарту (2004 жыл - 92,0 млн. теңге; 2005 - 99,3 млн. теңге; 2006 - 101,5 млн. теңге).
Бериллий өндiрiсiнің гидрометаллургиялық жөндеулерін қайта жаңарту (2004 жыл - 91,0 млн. теңге; 2005 - 93,2 млн. теңге; 2006 - 95,2 млн. теңге).
Бериллий өндiрiсiндегi жабдықтарды жаңарту (2004 жыл - 80,0 млн. теңге; 2005 - 32,6 млн. теңге).
Танталдан жасалатын жоғары сыйымды ұнтақтар шығару технологиясын әзiрлеу және игеру (2004 жыл - 452,6 млн. теңге; 2005 - 51,4 млн. теңге; 2006 - 301,6 млн. теңге).
Қаражат кен орынын игеру және флюрориттiк руда өңдеу жөнiндегi өндiрiстiк кешен құру (2004 жыл - 501,2 млн. теңге; 2005 - 463,4 млн. теңге; 2006 - 86,1 млн. теңге).
Тантал өндiру жабдығын жаңарту (2004 жыл - 46,7 млн. теңге; 2005 - 38,1 млн. теңге, 2006 - 50,7 млн. теңге).
"Қазатомпром" ҰАҚ өндiру көлемдерiн өсiрудiң сатылы кестесiн көздеген, ол мынадай кенiштердің құрылысын салуды көздейдi:
2003-2004 жылдары қуаттылығы жылына 400 тонна Орталық Мойынқұм кен орындарында;
2003-2005 жылдары қуаттылығы жылына 1000 тонна Шығыс Мыңқұдық кен орындарында;
2005-2006 жылдары қуаттылығы кейiннен жылына 2000 тоннаға дейiн кеңейте отырып, жылына 1000 тонна Орталық Мыңқұдық кен орыны;
2010-2011 жылдары жылына 2500 тоннаға дейiн кеңейте отырып, жылына 1000 тонна Ыңқай кен орнына.
Бұдан басқа, мына:
"Камеко" компаниясымен 2004-2005 жылдары қуаттылығы жылына 1000 тонна Ыңқай;
КНД-мен 2004-2005 жылдары қуаттылығы жылына 500 тонна Жалпық;
"Кожема" 2004-2005 жылдары жылына суммарлық қуаттылығы жылына 1000 тонна Мойынқұм және Төртқұдық;
"Иточу" корпорациясымен 2004-2005 жылдары қуаттылығы жылына 500 тонна Iркөл;
Ресей Федерациясының Минатамымен 2004-2006 жылдары қуаттылығы жылына 1500 тонна Харасан;
Ресей Федерациясы Минатамымен және КГРК-мен бiрлесiп 2003-2005 жылдары қуаттылығы жылына 1000 тонна Заречное кен орындарында бiрлескен кәсiпорындар базасында жаңа кенiштердiң құрылысын салу көзделiп отыр.
"Қазатомпром" ЖАҚ 2004-2006 жылдары жүзеге асыруға жоспарлап отырған барлық өндiрiстiк бағдарламалар Компанияның әлемдiк уран рыногында лидерлiк позицияға шығуын өз мақсатында қояды.
Болжамдалатын нәтижелер
Мұнай өндiру көлемi 65 млн. тоннаны, газ конденсаты - 10,5 млн. тоннаны құрады.
Табиғи газды өндiру 2006 жылға 28,6 млрд. куб. м., сұйық газ өңдеу - 14 млрд. куб. м., Сұйық газ өңдеу - 1100 мың тонна мөлшерiнде болжамдалып отыр. Табиғи газ экспортының көлемi 2002 жылы 6 млрд. куб. метрден 2006 жылы 10 млрд. куб. метрге дейiн артады.
Көмiр өңдеудің болжамдалған көлемi 83,9 млн. тоннаны құрайды, бұл 2003 жылдың деңгейiнен 8,8 млн. тоннаға немесе 14,5%-кe асады. Өндiрудің көрсетiлген көлемi iшкi және сыртқы рынокта қатты отынға мұқтаждық деңгейiн қамтамасыз ету болады.
Уран өндiру 2006 жылға қарсы жылына 6560 тонна деңгейiне жетедi.

Обновление оборудования на урановом производстве (2004 год - 92,0 млн. тенге; 2005 - 99,3 млн. тенге; 2006 - 101,5 млн. тенге).
Реконструкция гидрометаллургического передела бериллиевого производства (2004 год - 91,0 млн. тенге; 2005 - 93,2 млн. тенге; 2006 - 95,2 млн. тенге).
Обновление оборудования бериллиевого производства (2004 год - 80,0 млн. тенге; 2005 - 32,6 млн. тенге).
Разработка технологии и освоение выпуска высокоемких порошков из тантала (2004 год - 452,6 млн. тенге; 2005 - 51,4 млн. тенге; 2006 - 301,6 млн. тенге).
Освоение месторождения Караджал и создание производственного комплекса по переработке флюоритовой руды (2004 год - 501,2 млн. тенге; 2005 - 463,4 млн. тенге; 2006 - 86,1 млн. тенге).
Обновление оборудование танталового производства (2004 год - 46,7 млн. тенге; 2005 - 38,1 млн. тенге; 2006 - 50,7 млн. тенге).
НАК "Казатомпром" предусмотрен поэтапный график наращивания объемов добычи, который предусматривает строительство следующих рудников:
на месторождении Центральный Моинкум в 2003-2004 годах мощностью 400 т/год;
на месторождении Восточный Мынкудук в 2003-2005 годах мощностью до 1000 т/год;
на месторождении Центральный Мынкудук в 2005-2006 годах мощностью 1000 т/год, с последующим расширением до 2000 т/год;
на месторождении Инкай в 2010-2011 годах мощностью 1000 т/год с расширением до 2500 т/год.
Кроме того, предусматривается строительство новых рудников на базе совместных предприятий на месторождениях:
Инкай с компанией "Камеко" в 2004-2005 годах мощностью 1000 т/год;
Жалпак с КНР в 2004-2005 годах мощностью 500 т/год;
Моинкум и Торткудук с компанией "Кожема" в 2004-2005 годах суммарной мощностью 1000 т/год;
Ирколь с корпорацией "Иточу" в 2004-2005 годах мощностью 500 т/год;
Харасан с Минатомом Российской Федерации в 2004-2006 годах мощностью 1500 т/год с дальнейшим расширением в 2014-2015 годах до 2500 т/год;
Заречное совместно с Минатомом Российской Федерации и КГРК в 2003-2005 годах мощностью 1000 т/год.
Все производственные программы, планируемые ЗАО "НАК "Казатомпром" к осуществлению в 2004-2006 годах, ставят своей целью выход Компании на лидирующие позиции на мировом рынке урана.
Прогнозируемые результаты
Объем добычи нефти в 2006 году составит 65 млн. тонн, газового конденсата - 10,5 млн. тонн.
Добыча природного газа на 2006 год прогнозируется в размере 28,6 млрд. куб. м, выработка сухого газа соответственно - 14 млрд. куб. м, выработка сжиженного газа - 1100 тыс. тонн. Объем экспорта природного газа увеличится с 6 млрд. куб. м в 2002 году до 10 млрд. куб. м в 2006 году.
Прогнозный объем добычи угля до 2006 года составит 83,9 млн. тонн, что на 8,8 млн. тонн, или на 14,5 % превысит уровень 2003 года. Указанный объем добычи будет обеспечивать потребность в твердом топливе на внутреннем и внешнем рынке.
Добыча урана к 2006 году достигнет уровня 6550 тонн в год.

11.1.2. Металлургиялық руда өндіру және
металлургияда шикiзатты пайдалану
"Жәйрем ТБК" ААҚ-да ферромарганец өндiру құрылысын оны 2004 жылдың аяғына қарсы пайдаланымға енгiзе отырып салу көзделiп отыр.
"Испат Қармет" ААҚ 2003 - 2005 жылдардағы кезеңде үздiксiз болат құю және пеш-ковш машинасын орнатуды жоспарлап отыр.
"ӨКТМК" ААҚ-да Сәтпаев кен орнындағы "кенiштi iске қосу жолымен ильмениттiк концентраттарды шығару жөніндегі шикiзат базасын құру көзделген.
Темiр кенi мен марганец кiшi салаларында "СКББ" ААҚ, "Атасуруда" ААҚ, "Тоғай" ЖШС, "Өркен" ЖШС кәсiпорындарында темiр кенi базасын кеңейту және орнын толтыру көзделедi.
"Ақсу" ферробалқыту зауытының филиалында пештердi төменгi сортты ферросилиция таңбасын балқытудан жоғары сапалы көмiрлi феррохромды балқытуға көшiру, құю схемаларын жетiлдiру, металды бөлу және фракционирлеу, марганец концентраттарын алуға зауыттың қуаттары бөлiгiн қайта бейіндеу, әлемдік рынокта неғұрлым бәсекеге қабiлеттi марганец қорытпаларын өндiру жоспарлануда.
2003-2006 жылдары ферро қорыту өндiрiсiн ұлғайту күтiлмейдi. Бұл қара металл өткiзу рыногымен байланысты, өйткенi олар шойын өндiру кезінде легирлейтiн үстеме ретінде пайдаланылады.
"Қазхром" ТНК" ААҚ меншiктi шикiзат базасын құруды жоспарлауда, бұл марганец концентраты өндiрiсiн 2003 жылғы деңгейге 106%-ға ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
11.2. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану
Елдің су объектілерiнің iс жүзінде барлығы дерлiк сапасының жай-күйi қанағаттанғысыз деңгейде қалып отыр. Су объектiлерiне негiзгi ластану мұнай-химия, өнеркәсiптің машина жасау салалары мен түстi металлургия кәсiпорындарынан шыққан сарқынды сулардан келiп түсуде.
Топырақтың және өсiмдiктердiң жоғары топырақ қабатының құлдырауын қамтитын шөлейтке айналу процесi кеңею үрдiсiне ие болуда.
Өндiрiстiк және тұтыну, оның iшінде қауiптi және радиоактивтi қалдықтарды басқару жүйесiнің тәжiрибе жүзінде болмауы.
Тұрмыстық қалдықтарды жинау, сақтау, кәдеге жарату және қайта өңдеу жүйесiнің жетiлдiрiлмеуi табиғи ортаның ластануына әкеп соқтыруда.
Мұнай өндiру аудандарында қоршаған ортаның ластануы елеулi экологиялық проблемаларға айналуда.
Суды қорғау заңнамасының әзiрленген стандарттары iс жүзiнде сақталмайды.
Қоршаған ортаның ластану мониторингi пункттерiнің желiсi жеткiлiксiз.
Стационарлық және жылжымалы көздер тастандыларынан атмосфералық ауаның ластану деңгейiнің артуы.
Мақсаттар мен мiндеттер
Мақсат - қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру қоғамның қажеттiлiгiне сәйкес табиғат пайдалану процесін реттеу.
Қоршаған ортаны қорғау саласында таяудағы кезеңге арналған негiзгi міндеттер мынадай мәселелердi шешу болып табылады:
су ресурстары тапшылығын азайту, сумен жабдықтау деңгейiн арттыру;
қолданыстағы заңнаманы жетiлдiру және халықаралық ынтымақтастықты дамыту;
табиғат пайдалану мен қоршаған ортаны қорғау жүйесiн оңтайландыру;
қалдықтарды пайдалану деңгейiн арттыру;
халықтың экологиялық сауатын жақсарту.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу мен мiндеттердi шешу жолдары

11.1.2. Добыча металлургических руд и
использование сырья в металлургии
На ОАО "Жайремский ГОК" планируется строительство ферромарганцевого производства с его вводом в эксплуатацию к концу 2004 года.
ОАО "Испат-Кармет" в период с 2003 по 2005 годы планирует установить машину непрерывной разливки стали и печи-ковша.
ОАО "УКТМК" предусмотрено создание сырьевой базы путем ввода рудника на месторождении Сатпаевское по выпуску ильменитовых концентратов.
В железорудной и марганцевых подотраслях предусмотрено расширение и восполнение железорудной базы на предприятиях ОАО "ССГПО", ОАО "Атасуруда", ТОО "Тогай", ТОО "Оркен".
В филиале "Аксуский завод ферросплавов" планируется перевод печей с выплавки низкосортных марок ферросилиция на выплавку высококачественного углеродистого феррохрома, усовершенствование схем разливки, разделки и фракционирования металла, перепрофилирование части мощностей завода на получение марганцевых концентратов, выпуск марганцевых сплавов, наиболее конкурентоспособных на мировом рынке.
Увеличение производства ферросплавов в 2003-2006 годы не ожидается. Это связано с рынком сбыта черных металлов, так как они используются в качестве легирующей добавки при производстве стальной продукции.
ОАО "ТНК "Казхром" планирует создать собственную сырьевую базу, что позволит увеличить производство марганцевого концентрата на 106% к уровню 2003 года.
11.2. Охрана окружающей среды и
природопользование
Состояние качества практически всех водных объектов страны остается неудовлетворительным. Основные загрязнения поступают в водные объекты со сточными водами предприятий нефтехимической, машиностроительной отраслей промышленности и цветной металлургии.
Процесс опустынивания, включающий деградацию почвенного и растительного покрова, имеет тенденцию к расширению.
Практически отсутствует система управления отходами производства и потребления, в том числе опасными и радиоактивными.
Несовершенство системы сбора, хранения, утилизации и переработки бытовых отходов приводит к загрязнению природной среды.
Серьезной экологической проблемой становится загрязнение окружающей среды в районах нефтедобычи.
Разработанные стандарты водоохранного законодательства практически не соблюдаются.
Недостаточна сеть пунктов мониторинга за загрязнением окружающей среды.
Повышение уровня загрязнения атмосферного воздуха выбросами от стационарных и передвижных источников.
Цели и задачи
Цель - стабилизация качества окружающей среды, регулирование процесса природопользования в соответствии с потребностями общества.
Основными задачами на предстоящий период в области охраны окружающей среды являются решение следующих задач:
сокращение дефицита водных ресурсов, повышения уровня водоснабжения;
совершенствование действующего законодательства и развитие международного сотрудничества;
оптимизация системы природопользования и охраны окружающей среды;
повышение уровня использования отходов;
улучшение экологического просвещения населения.
Пути достижения поставленных целей и решения задач

Халықты сапалы және қажеттi көлемде сумен қамтамасыз ету мақсатында ауылдық елдi мекендер пункттерiн ауыз сумен қамтамасыз ету жүйесi құрылыстарын жүргiзу мен қайта жаңғыртуға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2002 жылғы 23 қаңтардағы N 93 қаулысымен бекiтілген "Ауыз cу" бағдарламасын iске асыру қамтамасыз етілетін болады.
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласында заңнамалық базаны жетілдiруге айрықша назар аударылады, себебi заңнаманы одан әрi реформалау экологиялық заңнама нормаларын ұлғайтуға ғана емес, олардың iс-қимылын жүйелендiруге және арттыруға, сондай-ақ оларды Еуропалық одақ директиваларымен жақындастыруға бағытталатын болады.
Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану жүйесiн оңтайландыру мақсатында "Қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы әзiрленедi.
Қазақстан Республикасының экологиялық бекеттерiн қадағалау желiсін кеңейту және бiрыңғай мемлекеттiк мониторинг жүйесiн енгiзу көзделедi.
Қоршаған ортаны қорғауға арналған шаруашылық қызметтің әсерiн төмендету үшiн табиғат пайдаланушыларының барлығына экологиялық талаптарды орындау жөнінде қатаң шаралар қолданылады.
2005 жылы экологиялық қауiптi қызмет түрлерiн жүзеге асыратын кәсiпорындардың міндеттi экологиялық аудиті мен сақтандыру жүйесi енгiзiлетiн болады және Каспийдің қорық аймағындағы қызметiн жүзеге асыратын кәсiпорындарға қосымша экологиялық талаптар әзiрленедi.
Қоршаған ортаны қорғау және тұрақты даму саласында екi жақты және көп жақты келiсiмдерге, атап айтқанда БҰҰ конвенцияларына және ғаламдық халықаралық форумдардың шешiмдерiне сәйкес қабылданған Қазақстан Республикасының міндеттемелерiн орындау жөніндегі шаралар қабылданады.
Экономиканың барлық салаларында жаңа қалдықсыз технологияларды енгiзудi қолдау есебiнен қалдықтарды пайдалану деңгейi арттыру жөнінде шаралар қабылданады.
Қалдықтарды орналастыру және кәдеге жарату, сондай-ақ олардың қоршаған ортаға тигiзетiн зиянды әсерiн азайту үшiн мемлекеттiк бақылауды күшейту мақсатында мыналар көзделедi:
өндiрiс және тұтыну қалдықтары проблемаларын шешуге бiрыңғай мемлекеттiк көзқарас қалыптастыру;
қалдықтардың қоймалардағы мониторинг жүйесiн дамыту жөніндегі шаралар әзiрленедi.
Мұнай өндiру кезiнде iлеспе газды кәдеге жарату проблемасына ерекше назар аударылады, жер қойнауы және мұнай операцияларын жүргiзу жөніндегі заңнамаға тиiстi өзгерiстер енгiзiледi.
Шикiзаттық бағыты бар компанияларға ИCO 14000 сериясы халықаралық стандарттарының талаптарына сәйкес сапаны басқару жүйесi енгiзiледi.
Болжанатын нәтижелер
Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру, табиғат қорғау процесiн жақсарту, қолданыстағы табиғат қорғау заңнамасын халықаралық стандарттарға сәйкес келтiру, қоғам мен қоршаған ортаның өзара iс-әрекетi үйлесiмiне қол жеткiзу, мемлекеттiк басқару мен қоршаған ортаның жай-күйiне бақылау жүйесiнiң тиiмдi ұйымдық құрылымын жасау.

В целях обеспечения населения качественной и в нужном объеме водой будет обеспечена реализация Программы "Питьевые воды", утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 93, в соответствии с которой ведется строительство и реконструкция систем обеспечения сельских населенных пунктов питьевой водой.
Большое внимание будет уделено совершенствованию законодательной базы в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, причем дальнейшее реформирование законодательства будет направлено не на увеличение экологических законодательных норм, а на их систематизацию и повышение действенности, а так же сближению их с директивами Европейского союза.
В целях оптимизации системы охраны окружающей среды и природопользования будет разработана программа "Охрана окружающей среды".
Предполагается расширить сеть экологических постов наблюдения и внедрить единую государственную систему мониторинга Республики Казахстан.
Для снижения воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду будут приняты жесткие меры по выполнению экологических требований ко всем природопользователям.
С 2005 года будет внедрена система обязательного экологического аудита и страхования предприятий, осуществляющих экологически опасные виды деятельности, и разработаны дополнительные экологические требования к предприятиям, осуществляющим деятельность в Каспийской заповедной зоне.
Будут приняты меры по выполнению обязательств Республики Казахстан, принятых в соответствии с двусторонними и многосторонними договоренностями, в частности конвенциями ООН и решениями глобальных международных форумов в сфере охраны окружающей среды и устойчивого развития.
Будут приняты меры по повышению уровня использования отходов за счет поддержки внедрения новых безотходных технологий во всех отраслях экономики.
С целью усиления государственного контроля за размещением и утилизацией отходов, а также снижением их вредного воздействия на окружающую среду предусматривается:
выработать единые государственные подходы к решению проблемы отходов производства и потребления;
разработать меры по развитию системы мониторинга хранилищ отходов.
Особое внимание будет уделено проблеме утилизации попутного газа при нефтедобыче, будут внесены соответствующие изменения в законодательство по недрам и проведению нефтяных операций.
В компаниях, имеющих сырьевую направленность, будет внедрена система управления качеством в соответствии с требованиями международных стандартов серии ИСО 14000.
Прогнозируемые результаты
Стабилизация качества окружающей среды, улучшение процесса природопользования, приведение действующего природоохранного законодательства в соответствие с международными стандартами, достижение гармонизации взаимодействия общества и окружающей среды, создание эффективной организационной структуры системы государственного управления и контроля за состоянием окружающей среды.

12. Аумақтық даму мен инфрақұрылым
12.1. Демография және халықты ұтымды орналастыру
Экономикалық дамудың тұрақтылығы және азаматтардың жай-күйiнiң жақсаруы соңғы жылдары демографиялық тұрақтандыруға және көшi-қон жағдайларына ықпал еттi. 2002 жылдан бастап соңғы он жылда алғаш рет ел халқы санының өсуi байқалады.
Сонымен бiрге, елде туудың азаюы және халық, оның iшiнде бала мен ана өлiмiнің жоғарылағаны, орташа өмiр сүру ұзақтығының төмендегенi, ерлер мен әйелдер өмiрi ұзақтығы арасындағы елеулi алшақтық, көшi-қонның керi сальдосы және iшкi көшi-қонның жоғары деңгейi байқалады.
Ел халқының 43% ауылдық жерлерде тұрады. Ауыл халқының байқалып отырған артуы олардың өмiр сүру деңгейiнiң тежелу себептерiнiң бiрi болып табылады және бұл елеулi проблемаға айналып отыр.
Жоспарлы экономика дәуiрiнде сақталып қалған орналастырудың оңтайлы емес схемасы бұл проблеманы елеулi түрде тереңдете түсуде, нәтижесiнде инвестициялық жобаларды iске асыру кезiнде ауылдың әлеуметтiк инфрақұрылымын дамытуға бағытталатын қаражатты тиiмсiз салу жалғасуда, ал iшкi көшi-қон процесi берекесiз сипат алып отыр.
2004-2006 жылдарға арналған мақсаттар,
міндеттер мен басымдықтар
Демография және көшi-қон саласындағы негiзгi мақсаттар демографиялық және көшi-қон процестерiндегi келеңсiз үрдiстердi азайтуға бағытталған саясатты жүргiзу, ел халқының санын, ең алдымен отбасы мен ананы қолдаудың нақты тетiктерiн жасау жолымен арттыру үшiн негiз жасау, сондай-ақ ауыл халқын орналастыруды оңтайландыру негiзiнде ауылдың тыныс тiршiлiгi жағдайларын жасау болып табылады.
Жоғарыда көрсетiлген мақсаттарды iске асыру үшiн мынадай мiндеттердi шешу алда тұр:
қайта қалпына келтiрудi қоса алғанда, халық денсаулығының жай-күйiн жақсарту;
болашақта ұрпақтардың толық орнын басуды және халықтың ұдайы өсiмi режимiн кеңейтудi қамтамасыз ететiн деңгейге дейiн тууды тұрақтандыру және оны ұлғайту;
отбасының өмiр cүpу жағдайларын жақсарту, үйлену-отбасылық қатынастарды нығайту;
қоғам мен мүгедектер деңгейiнде халық денсаулығы үшін жауапкершілікті арттыру;
көші-қон процестерiн басқару, елдің мемлекеттік қауіпсiздiгiн нығайту және көшiп келушiлер құқықтарын iске асыру үшін жағдайлар жасау;
ауылдық елдi мекендердi паспорттау негізінде әлеуметтiк-экономикалық дамудың негiзгi көрсеткіштерi бойынша қолда бар жағдайларды талдау;
әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiнiң өлшемдерi бойынша ауылдық елдi мекендердi жiктемелеу;
экономикалық қызметтi дамыту, құрылысты инвестициялау, ауылдың әлеуметтiк және инженерлiк инфрақұрылым объектiлерiн жөндеу және қайта жаңғырту.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу жолдары

12. Территориальное развитие и инфраструктура
12.1. Демография и рациональное размещение населения
Устойчивость экономического развития и улучшение благосостояния граждан за последние годы способствовали стабилизации демографической и миграционной ситуации. С 2002 года, впервые за последнее десятилетие, наблюдается рост численности населения страны.
Вместе с тем, в стране наблюдается низкая рождаемость и высокая смертность населения, в том числе младенческой и материнской, низкая средняя продолжительность жизни, большой разрыв между продолжительностью жизни мужчин и женщин, отрицательное сальдо миграции и высокий уровень внутренней миграции.
В сельской местности проживает 43% населения страны. Имеющийся переизбыток сельского населения является одной из причин сдерживания роста их уровня жизни и превращается в серьезную проблему.
Проблема еще больше усугубляется нерациональными схемами расселения, сохранившимися со времен плановой экономики, в результате чего при реализации инвестиционных проектов продолжается неэффективное вложение средств, направляемых на развитие социальной инфраструктуры села, а внутренние миграционные процессы носят стихийный характер.
Цели, задачи и приоритеты на 2004-2006 годы
Основными целями в области демографии и миграции являются проведение политики, направленной на снижение негативных тенденций в демографических и миграционных процессах, создание основы для увеличения численности населения страны, в первую очередь путем создания реальных механизмов поддержки семьи и материнства, а также создание условий жизнеобеспечения села на основе оптимизации сельского расселения.
Для реализации вышеуказанной цели предстоит решение следующих задач:
улучшение состояния здоровья населения, включая репродуктивное;
стабилизация рождаемости и ее увеличение в будущем до уровня, обеспечивающего полное замещение поколений и расширенный режим воспроизводства населения;
улучшение условий жизнедеятельности семьи, укрепление брачно-семейных отношений;
повышение ответственности за здоровье населения на уровне общества и индивида;
управление миграционными процессами, укрепление государственной безопасности страны и создание условий для реализации прав мигрантов;
анализ имеющейся ситуации по основным показателям социально-экономического развития на основе паспортизации сельских населенных пунктов;
классификация сельских населенных пунктов по критериям уровня социально-экономического развития;
разработка первоочередных мер по развитию экономической деятельности, инвестированию строительства, ремонта и реконструкции объектов социальной и инженерной инфраструктуры села.
Пути достижения поставленных целей

Демография және көшi-қон саласындағы проблемаларды шешуге кешендi келу мақсатында Қазақстан Республикасының 2004-2010 жылдарға арналған демографиялық және көшi-қон саясаты бағдарламасы әзiрленедi.
Елде халықты қосу саясатын iске асыру мақсатында демография мәселесiне қатысты нормативтiк-құқықтық база жетілдiрiледi.
Демографияны ғылым сияқты тиiмдi дамыту үшiн демография проблемалары толық зерттеледi, оны дамыту болжамдалады, демография саласында кадр даярлауға тиiсiнше маңыз берiледi. Халықтың өсу проблемаларын зерттеу жөніндегі орталық құру көзделедi.
Халықтың көшi-қон саласындағы проблемаларын шешу үшiн мыналар көзделедi:
iшкi көшi-қон үшiн перспективасы жоқ өңiрлерден перспективасы бар өңiрлерге ынталандырулар жасау;
перспективаға ауылдық аумақтардың тұрғындарын орналастыру моделi бойынша ұсыныстар даярлау;
босқындардың өзi шыққан мемлекетке еркiн оралуы үшiн жағдайлар жасау;
заңсыз көшi-қонның жолын кесу;
Қазақстан Республикасының аумағында көшi-қон бақылау жүйесiн жетiлдiру;
оралмандардың жыл сайынғы көшiп келу квотасын арттыру;
жат елге қоныс аудару процестерiн азайтуға және тұрақтандыруға, оның ішінде республиканың зияткерлік әлеуетi жылыстауын болдырмауға жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасында жат елге қоныс аудару көңiл күйi мониторингін енгiзу;
азаматтарды қайта орналастыру және олардың құқықтарын қорғау процестерiн реттейтiн екi жақты және көп жақты келiсiмдердi жеделдетiп жасауға және iс жүзiнде iске асырылуына жәрдемдесу;
Экономиканың бейресми секторында жұмыс iстейтiн азаматтарды әлеуметтiк қорғау, заңсыз көшi-қон фактiлерiнiң алдын алу үшiн еңбек қатынастарын жария етудi ынталандыру тетігін құру жоспарланады.
Көшiп келу саласындағы мәселелердің басымдығы этникалық қазақтарды қарулы қақтығыстар аймағынан, ішкi тәртіпсiздіктерден, адам құқықтарының үнемi бұзылуларынан; экологиялық апат облыстарынан; күштеп ассимиляциялау қатері бар елдерден көшiріп алу болып табылады.
Болжанатын нәтижелер
Демография және көшi-қон саласындағы іс-шараларды iске асыру Қазақстан Республикасы Президентiнің 2003 жылғы 10 шiлдедегi N 1149 Жарлығымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасының аумақтық дамуының 2015 жылға дейiнгi кезеңге арналып әзiрленiп жатқан бағдарламасы, ауыл аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының шеңберінде халықты орналастырудың оңтайлы моделін құру, iшкi көшi-қон үшiн перспективасыз аудандардан дамушы аудандарға ынталандырулар жасауға, халық санын тұрақтандыруға және оның өсіміне қол жеткiзуге, олардың еріксiз көшi-қон ағындарының және келеңсіз салдарлардың алдын алуға мүмкiндік бередi.

В целях комплексного подхода к решению проблем в области демографии и миграции разрабатывается Программа демографической и миграционной политики Республики Казахстан на 2004-2010 годы.
В целях реализации политики народонаселения в стране будет совершенствоваться нормативная правовая база, относящаяся к вопросам демографии.
Для эффективного развития демографии как науки, будут полнее исследоваться проблемы демографии, прогнозироваться ее развитие, уделяться должное внимание подготовке кадров в области демографии. Предполагается создание Центра по изучению проблем народонаселения.
Для решения проблем в сфере миграции населения миграционной политики предполагается:
создание стимулов для внутренней миграции из неперспективных регионов в перспективные;
подготовка предложений по модели расселения жителей сельских территорий на перспективу;
создание условий для добровольного возвращения беженцев в государства происхождения;
пресечение незаконной миграции;
совершенствование системы миграционного контроля на территории Республики Казахстан;
увеличение ежегодной квоты иммиграции оралманов;
содействие сокращению и стабилизации эмиграционных процессов, в том числе предотвращению утечки интеллектуального потенциала республики;
ведение мониторинга эмиграционного настроения в Республике Казахстан;
содействие скорейшему заключению и практической реализации двусторонних и многосторонних соглашений, регулирующих процессы переселения граждан и защиту их прав.
Для социальной защиты граждан, занятых в неформальном секторе экономики, предупреждения фактов нелегальной миграции планируется создание механизма стимулирования легализации трудовых отношений.
Приоритетным вопросом в области иммиграции является переселение этнических казахов из зон вооруженных конфликтов, внутренних беспорядков, систематических нарушений прав человека; из областей экологического бедствия; из стран с риском насильственной ассимиляции.
Прогнозируемые результаты
Реализация мероприятий в области демографии и миграции позволит достичь стабилизации и роста численности населения, предотвращения потоков вынужденной миграции и негативных последствий, вызываемых ею, создания стимулов для внутренней миграции из неперспективных районов в развивающиеся, создания оптимальной модели размещения населения в рамках Государственной программы развития сельских территорий на 2004-2010 годы, утвержденной  Указом Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 1149, разрабатываемой Программы территориального развития Республики Казахстан на период до 2015 года.

12.2. Ауылдың әлеуметтiк саласы мен инфрақұрылымын дамыту
Үкiметтің 2003-2005 жылдарға арналған стратегиялық бағытындағы басымдық ауыл проблемасында айқындалған.
Президенттің Қазақстан халқына Арнауына сәйкес 2003-2004 жылдарға Ауыл аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы әзiрленіп бекітілдi.
Осы бағдарламаны әзiрлеу Ауыл халқының өмiр cүругe болатын және қабылдауға болатын кiрiстер деңгейiмен қамтамасыз ететiн экономикалық перспективалы жерлерде ресурстарды шоғырландыруға мүмкiндік беретiн ауыл аумақтарын тиімдi дамыту және ауылды орналастыру схемасын оңтайлы қалыптастыру жөнінде шараларды қабылдаумен байланысты болды.
Ауыл аумақтарын дамытудың мемлекеттiк саясатының негiзгi мақсаты ауылдық орналастыруды оңтайландыру негізінде ауылдың қалыпты тыныс тiршiлiгi жағдайларын жасау болып табылады.
Бағдарлама мақсаттарына қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу көзделеді:
ауылдық елдi мекендердi (бұдан әрi - АЕМ) паспорттау негізінде әлеуметтiк-экономикалық дамудың негiзгi көрсеткiштер бойынша бiрiншi кезектегi шаралар әзiрлеу;
әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiнiң өлшемдерi бойынша AEM-дi жiктеу;
экономикалық қызметтi дамыту, құрылысты инвестициялау, әлеуметтiк және инженерлiк инфрақұрылым объектiлерiн жөндеу және қайта жаңғырту жөнінде бiрiншi кезектегi шаралар әзiрленедi;
AEM әлеуметтiк-экономикалық дамуының мониторингiн, ауыл аумақтарының экологиялық қауiпсiздiгiн, жер ресурстарына баға берудi, ауыл тұрғындарының әлеуметтiк қызмет көрсетулермен және инженерлiк инфрақұрылымды қамтамасыз етудiң нормативтерi мен стандарттарын ұйымдастыру;
ауыл тұрғындарын қайта орналастыруды ынталандыру бағдарламасын әзiрлеу және iске асыру;
ауылдағы тиiмдi орналастырудың моделiн әзiрлеу және оны iске асыру жөніндегі iс-шараларды жүргiзу.
Қойылған мақсаттарға жетудiң және мiндеттердi шешудің жолдары
Бағдарлама шеңберінде проблемаларды шешудің ауқымы мен жаңалықтары республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң мүмкіндіктерiне қарай оны екi кезеңде iске асыруға шешiлетiн шараларды үйлестiрудің қажеттiлiгi.
Бiрiншi кезеңде (2004-2006 жж.) алғашқы үш мiндеттi шешу ұйғарылып отыр.
Бұл үшiн қазiргi кезде ауылдық елдi мекендердi паспорттау негізінде әлеуметтік-экономикалық дамудың негiзгi көрсеткiштерi бойынша қалыптасқан жағдайға талдау жүргiзілдi, әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiнің өлшемдерi бойынша AEM-дi жiктеу жүргiзілдi, экономикалық қызметтi дамыту құрылысты инвестициялау әлеуметтiк және инженерлiк инфрақұрылым объектiлерiн жөндеу мен қайта жаңғырту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар әзiрлендi.
Бұдан басқа ауылдық орналастырудың кiрiстер мен қызмет көрсетулер құнының оңтайлы моделi жөнiндегi теңгерiмділігі негізінде қалыптастыру үшін, ауыл тұрғындарының әлеуметтiк және инженерлiк қамтамасыз етілуінің ұлттық стандарттары бекiтілдi, көшi-қон тасқындарын мемлекеттiк реттеу және ауыл көшi-қонын қолдау жөнiндегi шаралар бағдарламасы әзiрлендi, қолда бар заңнамалық базаны ревизиялау жүргiзілдi және қажеттi нормативтiк құқықтық құжаттар әзiрлендi.

12.2. Развитие социальной сферы и инфраструктуры села
Приоритетом в стратегическом курсе Правительства на 2003-2005 годы определены проблемы Аула (села).
В соответствии с Посланиями Президента народу Казахстана на 2003 и 2004 гг. разработана и утверждена Государственная программа развития сельских территорий на 2004-2010 годы.
Разработка настоящей программы вызвана необходимостью принятия мер по эффективному развитию сельских территорий и формированию оптимальных схем сельского расселения, позволяющих концентрировать ресурсы в экономически перспективных местах жизнеобитания и обеспечивающих приемлемый уровень доходов сельского населения.
Основной целью государственной политики развития сельских территорий является создание нормальных условий жизнеобеспечения Аула (села) на основе оптимизации сельского расселения.
Для достижения целей Программы предусматривается решение следующих задач:
анализ имеющейся ситуации по основным показателям социально-экономического развития на основе паспортизации сельских населенных пунктов (далее - СНП);
классификация СНП по критериям уровня социально-экономического развития;
разработка первоочередных мер по развитию экономической деятельности, инвестированию строительства, ремонта и реконструкции объектов социальной и инженерной инфраструктуры;
организация мониторинга социально-экономического развития СНП, экологической безопасности сельских территорий, оценки земельных ресурсов, разработка нормативов и стандартов обеспеченности сельских жителей услугами социальной и инженерной инфраструктуры;
разработка и реализация программ стимулирования переселения сельских жителей;
разработка модели эффективного сельского расселения и проведение мероприятий по ее реализации.
Пути достижения поставленной цели и решения задач
Масштабы и новизна решаемых в рамках Программы проблем, необходимость координации разрабатываемых мер с возможностями республиканского и местных бюджетов обусловливают ее реализацию в два этапа.
На первом этапе (2004-2006 гг.) предполагается решение первых трех задач. Для чего, в настоящее время, проведен анализ имеющейся ситуации по основным показателям социально-экономического развития на основе паспортизации сельских населенных пунктов, проведена классификация СНП по критериям уровня социально-экономического
развития, разработаны первоочередные меры по развитию экономической деятельности, инвестированию строительства, ремонта и реконструкции объектов социальной и инженерной инфраструктуры.
Кроме того, будут утверждены национальные стандарты социальной и инженерной обеспеченности сельских жителей для формирования на их основе сбалансированной по доходам и стоимости услуг модели оптимального сельского расселения, разработаны программы мер государственного регулирования оптимизированных миграционных потоков и поддержки сельских мигрантов, проведена ревизия имеющейся законодательной базы и разработаны необходимые
нормативные правовые документы.

Екiншi кезеңде (2007-2010 жж) әрбiр AEM-нің әлеуеттiк сыйымдылығына бағалау жүргiзу, ауылды орналастыру жөніндегі шараларды iске асыру, ауыл тұрғындарының неғұрлым жоғары өмiр сүру деңгейiн қамтамасыз ету, ауыл аумақтарын тұрақты дамыту негiздерiн құру жоспарлануда.
Жүргiзiлген жiктеме негiзiнде 7660 АЕМ мынадай 4 топқа жiктелдi:
1. жоғары әлеуеттi дамуы бар ауылдық елдi мекендер - саны 1,6 млн. адам 1062 бiрлiк;
2. жоғары әлеуеттi дамудағы ауылдық елдi мекендер саны 5,3 млн. адам тұрғыны бар 5664;
3. төмен әлеуеттi дамудағы ауылдық елдi мекендер - саны 300 мың адамға жуық тұрғыны бар 776;
4. экологиялық жағдайлары ерекше қолайсыз ауылдық елдi мекендер - саны 10 мың адамға жуық 22.
Бұдан басқа, республика бойынша тұтастай алғанда қазiргi кезде бүкiл халқы кетiп қалған және оларда ешкiм тұрмайтын 136 елдi мекен бар.
Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерiне сәйкес объектiлердi инвестициялауға таңдау кезінде мынадай басымдықтар ұсынылады:
Жоғары немесе орташа даму әлеуетi бар АЕМ-ге бағыттауға қажеттi құрылыс пен әлеуметтiк-инженерлiк инфрақұрылымды жаңғыртуға инвестиция беру. Бұл ретте әрбiр АЕМ-нің нақты жағдайы қарастырылатын болады, инвестициялауға жататын объектiлер анықталды, қаржыландыру көздерiнің мүмкiндiгiне қарай құны мен теңгерiм сомалары есептелдi. Агроөндiрiстiк және қайта өңдеу салаларының өсу бағдарламасы әзiрлендi, сату рыноктары кеңейтілдi, кiрiстердің әлеуеттік өлшемдерi және оларға сәйкес ауылға көшiп келушiлердi қосымша қабылдау мәнiне елдi мекеннiң әлеуеттiк сыйымдылығы ескерілдi.
Әлеуеттiк дамуы төмен АЕМ бойынша қосымша экономикалық қызмет салаларын дамыту және кiрiстердi өсiру мүмкіндiгi қарастырылады, тiршiлік етудің нормативтiк қызметтер көрсету деңгейiне жеткiзуге арналған шығындар бағаланды, қаражатты салудың неғұрлым тиiмдi нұсқасын айқындау үшiн көшiруге арналған шығындар мүмкіндiгiне қарай теңдестiрілдi. Осы жұмыстарды жүргiзуге дейiн қаражатты тек қана қолда бар бiлiм беру және денсаулық сақтау объектілерiн, байланыс қызметтерiн және көлік қатынастарын қамтамасыз етуге бағыттау көзделедi.
Айрықша қолайсыз экологиялық жағдайлары бар аумақтар жаңадан инвестицияланатын аумақтар тiзiмiнен алынып тасталады. Осы аумақтар бойынша неғұрлым қолайлы жерлерге қоныстандыруды ынталандыратын шаралар есептер даярлау жоспарланады және қоныстандыруға арналған қаражат қажеттілігiн, көгалдандыруға арналған кредиттер берудi, мал және өндiрiстiң керек-жарағын сатып алуды, ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргiзуге бөлiнетiн жер учаскелерiнiң көлемiн айқындау көзделедi.

На втором этапе (2007-2010 гг.) планируется произвести оценку потенциальной емкости каждого СНП, реализовать меры по оптимизации сельского расселения, обеспечить более высокий уровень жизни сельских жителей, создать основы устойчивого развития сельских территорий.
На основании проведенной классификации 7660 СНП были сгруппированы в 4 группы:
1. сельские населенные пункты с высоким потенциалом развития - 1062 единиц с численностью жителей 1,6 млн. человек;
2. сельские населенные пункты со средним потенциалом развития - 5664 с численностью жителей 5,3 млн. человек;
3. сельские населенные пункты с низким потенциалом развития - 776 с численностью жителей около 300 тыс. человек;
4. сельские населенные пункты с особо неблагоприятной экологической обстановкой - 22 с численностью жителей около 10 тыс. человек.
Кроме того, в целом по республике имеются 136 сельских населенных пунктов, откуда выехало все население и в настоящее время там никто не проживает.
В соответствии с целями и задачами Программы предлагаются следующие приоритеты при выборе объектов инвестирования.
Инвестиции в строительство и реконструкцию социально-инженерной инфраструктуры необходимо направлять в СНП, имеющие высокий и средний потенциал развития. При этом будут рассмотрены конкретная ситуация в каждом СНП, определены объекты, подлежащие инвестированию, просчитана стоимость и сбалансированы суммы с возможностями источников финансирования. Будут разработаны программы роста агропроизводства и отраслей переработки, расширения рынков сбыта, рассчитаны потенциальные величины доходов и в соответствии с ними и потенциальная емкость населенного пункта на предмет дополнительного приема сельских мигрантов.
По СНП с низким потенциалом развития будет рассмотрена возможность развития дополнительных сфер экономической деятельности и роста доходов, оценены затраты на доведение уровня услуг жизнеобеспечения до нормативного, которые будут сопоставлены с возможными затратами на переселение для определения наиболее эффективного варианта вложения средств. До проведения этой работы предусматривается направление средств только на ремонт имеющихся объектов образования и здравоохранения, обеспечение услугами связи и транспортным сообщением.
Территории с особо неблагоприятными экологическими условиями будут исключены из списка вновь инвестируемых. По данным территориям планируется подготовить расчеты по мерам, стимулирующим переселение в более благоприятную местность, и определить потребность средств на переселение, кредитование на обустройство, покупку скота и орудий производства, объемы земельных участков, выделяемых на ведение сельхоздеятельности.

Әртүрлi АЕМ-дер үшiн мемлекеттiк бюджет қаражатын тиiмдi пайдалануды арттыруға бағытталған олардың экономикалық әлеуетiне байланысты сараланған мемлекеттiк қызмет көрсетулердi ұсыну жөнiндегi барлығын қамтитын көп секторлы стратегияны жасау. Ауыл аумақтарын дамытуды инвестициялау жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар жiктемесінің нәтижелеріне сәйкес жоғары әлеуеттi дамудағы 1062 AEM және орташа даму деңгейi жиынтығымен, бiрақ жоғары экономикалық әлеуетi жоқ 132 AEM қамтылатын болады.
Ауыл аумақтарын дамытудың мемлекеттiк саясатының ең басты сәттерiнің бiрi ауыл халқын орналастыру моделiн әзiрлеу және оны iске асыру болып табылады.
Болжанатын нәтижелер
Ауыл халқының кәсіпкерлiк белсендiлiгiн арттыру және экономикалық қызмет аясын кеңейту негізінде ауылдық елдi мекендер тұрғындарының кiрiстерi деңгейiнің өсуi;
ауыл халқының тыныс тiршiлiгi аясын дамыту;
АЕМ-дi сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету деңгейiн арттыру;
ауыл тұрғындарын электрмен жабдықтауды және газбен жабдықтауды жақсарту;
ауылдық жерлердегi көлiктiк қызмет көрсету рыногын дамыту үшiн жағдайлар жасалады, ауыл жолдарын салу, қайта жаңғырту және оларға күрделi жөндеу жүргiзiледi;
қолда бар телекоммуникациялар жүйесiн жаңғырту және олардың жаңаларын салу бойынша осыған ұқсас АТС-тердi цифрлы АТС-терге ауыстыру жолымен шаралар жүзеге асырылады, ауылдық почта байланысын дамыту саласында "Қазпочта" ААҚ-ты дамыту жоспарын iске асыру қамтамасыз етiледi;
ауыл тұрғындарына медициналық қызмет көрсету жақсарады, жаңа ауруханалар салынады, қолда бар денсаулық сақтау объектiлерiне күрделi жөндеу және қайта жаңғырту жүргiзiлдi, олардың материалдық-техникалық базасы нығайтылды;
орта жалпы және бастауыш оқу орындары әрi қарай дамытылады, оларды материалдық-техникалық қамтамасыз ету жақсарады;
мәдениет және спорт мекемелерiнің қызметтерiне қол жеткізудi арттыру, ұлттық теледидар мен радио тарату бағдарламаларымен қамту 100 % қамтамасыз етiледi;
ауыл тұрғындарының қоғамдық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жақсарады, полицияның учаскелiк пункттерi көлiк құралдарымен, жиhаздармен, компьютерлiк техникамен, стационарлық рациялармен қамтамасыз етiледi;
AEM-нің экологиялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн әкiмшiлiк бiрлiктердің экологиялық паспорты жасалады, экологиялық мониторинг жүйесi ұйымдастырылады;
Ауыл тұрғындарының көшi-қон процестерін реттеу шеңберінде iшкi көшi-қонды ынталандыру тетiгi әзiрленедi. 2006 жылдың аяғына қарай ауылдық орналастырудың табиғи климаттық аймақтарына және өндiргiш күштердi орналастырудың ұлттық схемасына байланыстағы оңтайлы моделi әзiрленедi, ал оны iске асыру 2010 жылдың аяғына қарай жүзеге асырылады.

Выработка всеохватывающей многосекторной стратегии по предоставлению дифференцированных государственных услуг для различных СНП в зависимости от их экономического потенциала направлена на повышение эффективности использования средств государственного бюджета. В соответствии с результатами классификации первоочередными мерами по инвестированию развития сельских территорий будут охвачены 1062 СНП с высоким потенциалом развития и 132 СНП с совокупным средним уровнем развития, но имеющие высокий экономический потенциал.
Одним из главных моментов государственной политики развития сельских территорий является разработка модели расселения сельского населения и ее реализация.
Прогнозируемые результаты:
рост уровня доходов жителей сельских населенных пунктов на основе повышения предпринимательской активности сельского населения и расширения сфер экономической деятельности;
развитие сферы жизнеобеспечения сельского населения;
повысится уровень обеспеченности СНП качественной питьевой водой;
улучшится электроснабжение и газоснабжение сельских жителей;
будут созданы условия для развития в сельской местности рынка транспортных услуг, проводиться строительство, реконструкция и капитальный ремонт сельских дорог;
будут осуществлены меры по модернизации существующих и строительству новых систем телекоммуникаций путем замены аналоговых АТС на цифровые, будет обеспечена реализация Плана развития ОАО "Казпочта" в области развития сельской почтовой связи;
улучшится медицинское обслуживание жителей села, будут построены новые больницы, проведен капитальный ремонт и реконструкция существующих объектов здравоохранения, укреплена их материально-техническая база;
получат дальнейшее развитие учебные заведения среднего общего и начального, улучшится их материально-техническое обеспечение;
будет обеспечено повышение доступа к услугам учреждений культуры и спорта, 100% охват программами национального телевидения и радиовещания;
улучшится обеспечение общественной безопасности сельских жителей, участковые пункты полиции будут укомплектованы транспортными средствами, мебелью, компьютерной техникой, стационарными рациями;
для обеспечения экологической безопасности СНП будут составлены экологические паспорта административных единиц, организована система экологического мониторинга;
будут разработаны механизмы стимулирования внутренней миграции в рамках регулирования миграционных процессов сельского населения. К концу 2006 года будет разработана оптимальная модель сельского расселения в привязке к природно-климатическим зонам и национальной схеме размещения производительных сил, а ее реализация будет осуществлена к концу 2010 года.

Осы iс-шараларды iске асыру үшiн алғашқы үш жыл iшiнде (2004-2006 жж) тек қана республикалық бюджеттен 67,5 млрд. теңге көлемінде қаражат бөлу көзделген, бұдан басқа жергiлiктi бюджеттерден және бюджеттiк емес көздерден (қарыздық қаражат, тiкелей инвестиция, гранттар мен басқа да қаржылық институттар) қаражат бөлiнетiн болады.
12.3. Өңiрлiк даму
Қазiргi кезде өңiрлердің экономикалық тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған iс-шаралар iске асырылуда.
Бұдан басқа, тұтастай алғанда ел экономикасының өсуіне қарамастан республикада өңiрлердің, оның iшiнде шағын қалалардың, ауылдық аумақтардың әлеуметтік-экономикалық дамуы деңгейiнде едәуiр сәйкессiздiк байқалады. Халықтың орташа жан басына шаққандағы ақшалай кірiстерiнің деңгейi бойынша өңiрлер арасындағы айырмашылық 3 еседен астамға жетіп отыр.
Ақшалай кiрiстердің едәуiр саралануы тек өңiрлер арасында ғана емес, олардың iшiнде де сақталуда. Көптеген шағын қалалардағы халықтың жан басына шаққандағы ақшалай кiрiсi тиiстi облыстардағы орташа деңгейден 30 - 80% ғана құрайды. Ауыл тұрғындарының номиналдық ақшалай кiрiсi қала халқымен салыстырғанда екi есе төмен.
Мақсаттары мен міндеттерi
Таяудағы жылдары өңiрлік саясаттың мақсаты инфрақұрылымды, шаруашылық қызметтi нығайтуға және өңiрлердiң сайлауды қолдау саясатымен үйлесiмiне ықпал ететiн басымды инвестициялық жобаларды жүзеге асыру жолымен әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiндегi өңiрлер арасында орын алып отырған айырмашылықтарды азайту болып табылады.
Осы кезеңде мынадай мiндеттердi шешу мiндетi тұр:
өңiрлердi әлеуметтiк-экономикалық дамытудың тасқындылығы мен теңгерiмдiлігiн қамтамасыз ету;
мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердің дәл бөлінуi және бюджеттік қатынастар арасындағы тиімдi моделдi жасау;
шағын қалалар мен перспективалы ауылдық аудандарға мемлекеттiк қолдау көрсету;
шекара маңындағы, әсiресе ел қауіпсiздiгін қамтамасыз ету үшiн оңтүстiк аудандардың экономикалық әлеуетiн нығайту жөніндегі мемлекеттiк саясатты әзiрлеу және жүргiзу;
Қазақстан аумағына халықты қоныстандыру үшiн оңтайлы жағдайлар жасау.
Қойылған мақсаттарға және мiндеттердi
шешуге қол жеткiзу жолдары
Өңiрлер арасында әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiнде қалыптасып отырған айырмашылықтарды азайту мақсатында өңiрлердi дамытудағы, олардың шаруашылықтары құрылымдарын жетілдіру, өнеркәсiптің қайта өңдеу секторы кәсiпорындарын дамыту, аумақтардың инфрақұрылымдық қамтамасыз етiлуiн арттыру, бiрiншi кезектi су, энергия және электрмен қамтамасыз ету, жолдар салу және оларды жөндеу, шағын кәсiпкерлiктi саласын дамыту есебiнен сәйкессiздiктi төмендетуге ықпал ететiн iс-шараларды жүзеге асыру жоспарланған.
Перспективалы ауылдық аудандарға және шағын қалаларға айрықша көңiл бөлiнедi, экономикалық, құқықтық, әлеуметтiк және олардың өздiгiнен дамуы үшiн жағдайлар жасау жөніндегі басқа да шараларды әзiрлеу және қабылдау.
Өңiрлiк даму мiндеттерiн шешу үшiн мыналар көзделедi:
Республикалық деңгейде:
Мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердi бөлу тұжырымдамасы мен бюджеттiк қатынастарды жетілдіру негiзiнде жүзеге асырылатын мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы функциялар мен өкілеттiктердi дәл бөлу;

Для реализации данных мероприятий в течении первых трех лет (2004-2006 гг.) только из республиканского бюджета предусмотрено выделение средств в объеме 67,5 млрд. тенге, кроме того будут выделены средства из местных бюджетов и внебюджетные средства (заемные средства, прямые инвестиции, гранты и другие финансовые институты).
12.3. Региональное развитие
В настоящее время реализуются мероприятия, направленные на повышение эффективности экономики регионов.
Вместе с тем, несмотря на рост экономики страны в целом, в республике наблюдается значительная диспропорция в уровне социально-экономического развития регионов, в том числе малых городов, сельских территорий. По уровню среднедушевых денежных доходов населения различие между регионами достигает более 3 раз.
Сохраняется значительная дифференциация денежных доходов не только между регионами, но и внутри них. Среднедушевые денежные доходы населения многих малых городов составляют лишь 30-80% от среднего уровня соответствующих областей. Номинальные денежные доходы у сельских жителей вдвое ниже, чем у городского населения.
Цели и задачи
В предстоящие годы целью региональной политики является снижение существующих между регионами различий в уровнях социально-экономического развития путем осуществления приоритетных инвестиционных проектов, способствующих укреплению инфраструктуры, хозяйственной деятельности и улучшению уровня жизни населения в сочетании с политикой избирательной поддержки регионов.
В этот период предстоит решить следующие задачи:
обеспечение поступательного и сбалансированного социально-экономического развития регионов;
четкое разграничение полномочий между уровнями государственного управления и выработка эффективной модели межбюджетных отношений;
оказание государственной поддержки малым городам и перспективным сельским районам;
разработка и проведение государственной политики по укреплению экономического потенциала приграничных районов, особенно южных, для обеспечения безопасности страны;
создание рациональных условий для расселения населения на территории Казахстана.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
В целях снижения существующих между регионами различий в уровнях социально-экономического развития планируется осуществить мероприятия, способствующие снижению диспропорций в развитии регионов за счет совершенствования структуры их хозяйств, развития предприятий перерабатывающего сектора промышленности, повышения инфраструктурной обеспеченности территорий, в первую очередь водо-, энерго- и электроснабжения, строительства и ремонта дорог, развития сферы малого предпринимательства.
Особое внимание будет уделяться перспективным сельским районам и малым городам, разработке и принятию комплекса экономических, правовых, социальных и других мер по созданию условий для их самостоятельного развития.
Для решения задач регионального развития предполагается:
На республиканском уровне:
четкое разграничение функций и полномочий между уровнями государственного управления, которое будет осуществляться на основе Концепции разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений;

2004-2006 жылдары шағын қалаларды дамыту бағдарламасын бекiту және iске асыру;
Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру;
Қазақстан Республикасының әзiрленетiн демография және көшi-қон саясатының 2004-2010 жылдарға арналған бағдарламасы және Қазақстан Республикасында кедейлiктi азайту жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде халықтың өмiр cүpу деңгейiн арттыру;
Қазақстан Республикасының аумақтық дамуының 2015 жылға дейінгi кезеңге арналған бағдарламасын әзiрлеу.
Өңiрлiк деңгейде:
экономика құрылымдарын, бiрiншi кезекте шикiзатты тереңдетiп қайта өңдеудi, өнiмнің өзіндiк құнын ұлғайтуды ұйымдастыру жөнінде инвесторлар үшін ынталандыру жағдайларын жасау есебiнен жетілдіру;
Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын және 2003-2005 жылдарға арналған агроазық-түлiк бағдарламасын iске асыру шеңберінде ауыл шаруашылығын, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу кәсiпорындарын және ауылдың әлеуметтiк аясын дамытуды жеделдету;
инфрақұрылымның (жол, көлiк және коммуникация) озық дамуын қамтамасыз ету;
өз шикiзат ресурстарын қайта өңдеу саласында жаңа өндiрiстердi құру үшiн өңiрлерге тiкелей инвестицияларды тарту жөнiндегi жұмыстарды кеңейту;
тоқтап тұрған кәсiпорындардың жұмыстарын қайта қалпына келтiру есебiнен де, сол сияқты жаңа өндiрiстердi құру, шағын бизнестi дамыту есебiнен де жұмыс орындарын құру жөнiндегi жұмыстарды жалғастыру;
кедейлiктi азайту жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламаны iске асыру;
шағын қалаларды дамыту жөнінде, олардың экономикалық дамуына және халықтың өмiр сүру деңгейiн жақсартуға қол жеткiзуге бағытталған өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру.
Болжанатын нәтижелер
Өңiрлер арасында қалыптасып отырған айырмашылықтарды азайту, шаруашылық қызметi және халықтың өмiр сүру деңгейiн арттыру үшін өңiрлерде тең жағдайлар жасау, мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында өкiлеттiктердi дәл бөлiсу, бюджеттiк қатынастар арасында тиімдi дәделдер құру.
12.4. Электрэнергиясы өндiрiсi
және оны тасымалдауды дамыту
2003 жылы Қазақстан Республикасының энергетикалық тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстанның ұлттық электр желілерiн қайта жаңғырту жобаларын iске асыру жалғасатын болады және "Солтүстiк-оңтүстiк" электр берiлiсi екiншi желiсiнiң құрылысы басталады.
Ресей рыногына электр энергиясын жеткiзе отырып Екiбастұз 2-ГРЭС-нің базасында қазақстан-ресей кәсiпорнын құру жөнiндегi жұмыстарды аяқтау көзделген.
Ұлттық электр желiсiн жаңғырту жобасын iске асыру шаралары жөнiнде Қазақстанның электр энергиясы рыногы мен қуатын одан әрi ырықтандыру үшiн 2002 жылғы кезеңде осы заманғы техникалық және көтерме электр энергиясы рыногы қызмет етуiнің ақпараттық базасы құрылады. Бәсекелес көтерме электр энергиясының қатысушылары споттық электр энергиясы саудасын өткiзу үшiн коммерциялық емес ұйым құрылады, электрмен қамтамасыз етудiң сапасы мен сенiмдiлiгiн арттыру үшiн электр энергиясының теңгерімдi рыногының тетiгi жасалатын болады.
Тариф саясатында тарифтi қалыптастырудың ашық қағидаты iске асырылады, инвестициялардың қайтарымдылығын қамтамасыз ету және негiзгi қорларды жаңарту, энергия сақтауды ынталандыру.
Энергетикалық кәсiпорындардың амортизациялық қорының жеткiліктi деңгейiн қалыптастыруға қадам жасалады.

утверждение и реализация Программы развития малых городов 2004-2006 годы;
реализация Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы;
повышение уровня жизни населения в рамках разрабатываемой Программы демографической и миграционной политики Республики Казахстан на 2004-2010 годы и Программы по снижению бедности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы;
разработка Программы территориального развития Республики Казахстан до 2015 года.
На региональном уровне:
совершенствование структуры экономики, в первую очередь, за счет создания стимулирующих условий для инвесторов по организации глубокой переработки сырья, увеличению добавочной стоимости продукции;
ускоренное развитие сельского хозяйства, предприятий переработки сельскохозяйственной продукции и социальной сферы села в рамках реализации Государственной программы развития сельских территорий на 2004-2010 годы и Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы;
обеспечение опережающего развития инфраструктуры (дороги, транспорт и коммуникации);
расширение работы по привлечению в регион прямых инвестиций для создания новых производств в сфере переработки собственных сырьевых ресурсов;
продолжение работы по созданию рабочих мест, как за счет восстановления работы простаивающих предприятий, так и за счет создания новых производств, развитию малого бизнеса;
реализация региональных программ по снижению бедности на 2003-2005 годы;
разработка и реализация региональных программ по развитию малых городов, направленных на достижение ими экономического роста и улучшения уровня жизни населения.
Прогнозируемые результаты
Снижение существующих между регионами различий, создание регионам равных условий для хозяйственной деятельности и повышения уровня жизни населения, четкое разграничение полномочий между уровнями государственного управления, создание эффективной модели межбюджетных отношений.
12.4. Развитие производства электроэнергии
и ее транспортировки
В 2003 году для обеспечения энергетической независимости Республики Казахстан будет продолжена реализация проектов модернизации национальной электрической сети Казахстана и начато строительство второй линии электропередачи "Север-Юг".
В 2003 году намечается завершить работы по созданию казахстанско-российского предприятия на базе Экибастузской ГРЭС-2 с поставкой электроэнергии на российский рынок.
Для дальнейшей либерализации рынка электрической энергии и мощности в Казахстане, по мере реализации проекта Модернизации национальной электрической сети в период с 2003 года будет создана современная техническая и информационная база функционирования оптового рынка электроэнергии. Участниками конкурентного оптового рынка электроэнергии будет учреждена некоммерческая организация для проведения торгов спотовой электроэнергией, для повышения качества и надежности электроснабжения будет выработан механизм балансирующего рынка электроэнергии.
В тарифной политике будут реализованы принципы прозрачности формирования тарифа, обеспечения возвратности инвестиций и обновления основных фондов, стимулирования энергосбережения.

2006 жылы электр энергиясын өндiру өсiмi 2003 жылға қарай 10,9%-ға күтiлiп отыр.
12.5. Көлiк пен байланысты дамыту
Қазақстан Республикасының көлiк-коммуникациялық кешенi тұрақты жұмысымен және негiзгi көрсеткiштерiнің өсуiмен сипатталады. Азаматтық авиация, темiр жол көлiгi, автомобиль жолы, теңiзде сауда-саттық жүзуi саласындағы қызметтi реттеу жөнiндегi заңнамалық базаны қалыптастыру тұтастай алғанда аяқталады. Орта мерзiмдi кезеңге арналған салаларды дамыту бағдарламасы әзiрлендi және қабылданды.
Республикалық бюджет қаржылық қаражатының, оның iшiнде автомобиль жолдарын дамытуға арналған халықаралық қаржы институттарының қарыздарын тарту көлемi жыл сайын арттырылады, прогрессивтiк энергия өңдейтiн жаңа технология енгізіледі.
Тәуелсiз операторлардың инфрақұрылымына қол жеткiзудi ашқан темiр жол көлiгiн қайта құрылымдау процесi басталды.
Сонымен бiрге кешендi тиiмдi дамытуды тежейтiн елеулi кедергi жылжымалы құрамның, кемелер мен жабдықтардың едәуір тозғандығы, инфрақұрылымның дамымай қалуы, бiлiктi кадрлардың тапшылығы болып табылады.
Мақсаттары мен мiндеттерi
2004-2006 жылдары көлiктiк-коммуникациялық кешеннің негiзгi мақсаты сыртқы рыноктарға шығуды және коммуникацияның оңтайлы желiсін қалыптастыруды қамтамасыз ететін транзиттік дәлiздердi дамыту болып табылады.
Көліктік-коммуникациялық кешеннің таяудағы 3 жыл кезеңдегi негiзгi міндеттерi мыналар болып табылады:
транзиттiк бағыттарды қалыптастыру және дамыту жолымен әлемдiк жүйеге интеграцияланған көліктік-коммуникациялық желіні оңтайлы құру;
қолданыстағы темiр және автомобиль жолдарын, су жолдарын, айлақтарды, әуе жайларды, аэронавигациялық кешендердi жаңғырту және қайта құру;
көлiктiң барлық түрлерi жылжымалы құрамның меншікті өндiрiстiк және жөндеу базасын дамыту;
почта байланысын жаңғырту және почта-жинақ жүйесiн құру;
көлiктік-коммуникациялық кешен мен басқару құрылымы жұмыс iстеуiнің нормативтік құқықтық базасын жетілдіру;
республика аумағы арқылы жүктepдің транзиттік тасымалдануының өсуi;
ұлттық теңiз сауда флотын құру;
мемлекеттiк техникалық теңiз флотын жаңарту және жаңғырту;
осы заманғы авиациялық техникаға авиа тасымалдаушылардың қол жеткiзуiн ұлғайту;
телекоммуникациялардың ауылдық желiлерiн қалпына келтiру, дамыту және жаңғырту.
12.5.1. Автомобиль жолдарын дамыту
Қазақстан Республикасының автожолдары саласын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жалғастырылады.
Халықаралық көлiк желiсiне интеграциялануға ықпал ететiн халықаралық тасымалдарды қамтамасыз ететiн бағыттарды дамыту басымдық алады, республиканың автомобиль жолдары желiсiн жаңғырту мен дамыту, сервис объектiлерін ұйымдастыру жөнiндегi жұмыс жалғастырылады.
2003 жылы "Алматы - Астана" автожолын оңалтуды, "Астана Бурабай" автомобиль жолын қайта құруды, Сырдария өзенi арқылы көпiрмен өту құрылысын аяқтау жоспарланған, Батыс Қазақстанның жолдарын оңалту және "Алматы - Бiшкек", "Yшарал - Достық" автомобиль жолдарын оңалту жөнiндегi iрi жобаларды icкe асыру басталды, "Бейнеу - Ақжігіт - Өзбекстан Республикасының шекарасы" және Риддер - Ресей Федерациясының шекарасы" автожолының құрылысы жалғасады.
"Бейнеу - Ақжігіт - Өзбекстан шекарасы" участогiн қоса алғанда, "Омбы - Майқапшағай", "Самара - Шымкент", "Астана - Қостанай - Челябинск" дәлiздерiнің неғұрлым бұзылған учаскелерiн, "Алматы - Астана - Петропавл", "Ақтау - Атырау" халықаралық дәлiздерін қалпына келтiру көзделген.
2006 жылдан бастап автожолдарды күрделi, орташа, ағымдағы жөндеудi және ұстауды қаржыландыру көлемi бекiтілген нормативтерге сәйкес деңгейге дейiн жеткiзу жоспарланған.
Таяудағы кезеңде саланың iрi жобаларын белгiленген мерзiмде және көзделген сапада iске асыруды қамтамасыз ету үшін инженерлiк-консультациялық ұйымдарды тартуды практикаға енгiзу белгiленген.
Барлық халықаралық дәлiздердi автомобиль жолдармен басқарудың желiлiк қағидатына көшу күтiлуде, бұл құралдарға қызмет көрсету мен олардың мақсатты пайдаланылуын неғұрлым тиімдi бақылауды қамтамасыз етуге мүмкiндік бередi.
Автомобиль жолдары құрылысының және оларды ұстаудың халықаралық стандарттарына Қазақстанның климаттық жағдайларын ескере отырып көшу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу жоспарланған.

В 2006 году рост производства электроэнергии к 2003 году ожидается на 10,9 %.
12.5. Развитие транспорта и связи
Транспортно-коммуникационный комплекс Республики Казахстан характеризуется устойчивой работой и ростом основных показателей. В целом завершено формирование законодательной базы по регулированию деятельности в сфере гражданской авиации, железнодорожного транспорта, автомобильных дорог, торгового мореплавания. Разработаны и приняты программы развития отраслей на среднесрочный период.
Ежегодно увеличивается объем финансовых средств республиканского бюджета, в том числе привлекаемых займов международных финансовых институтов, на развитие автомобильных дорог, внедряются новые прогрессивные ресурсосберегающие технологии.
Начался процесс реструктуризации железнодорожного транспорта, открывший доступ к инфраструктуре независимых операторов.
Вместе с тем серьезным барьером, тормозящим эффективное развитие комплекса, является значительный износ подвижного состава, судов и оборудования, неразвитость инфраструктуры, недостаток квалифицированных кадров.
Цель и задачи
В 2004-2006 годы основной целью транспортно-коммуникационного комплекса будет развитие транзитных коридоров, обеспечивающих выход на внешние рынки и формирование рациональной сети коммуникаций.
В предстоящем трехлетнем периоде основными задачами транспортно-коммуникационного комплекса является:
создание рациональной транспортно-коммуникационной сети, интегрированной в мировую систему, путем формирования и развития транзитных маршрутов;
модернизация и реконструкция существующих железных и автомобильных дорог, водных путей, портов, аэропортов, аэронавигационных комплексов;
развитие собственной производственной и ремонтной базы подвижного состава всех видов транспорта;
модернизация почтовой связи и создание почтово-сберегательной системы;
совершенствование нормативно-правовой базы функционирования транспортно-коммуникационного комплекса и структуры управления;
рост транзитных перевозок грузов через территорию республики;
создание национального морского торгового флота;
обновление и модернизация государственного технического речного флота;
увеличение доступа авиаперевозчиков к современной авиационной технике;
восстановление, развитие и модернизацию сельских сетей телекоммуникаций.
12.5.1. Развитие автомобильных дорог
Продолжится реализация Государственной программы развития автодорожной отрасли Республики Казахстан на 2001-2005 годы.
Получат приоритетное развитие направления, обеспечивающие международные перевозки, способствующие интеграции в международную транспортную сеть, продолжится работа по модернизации и развитию сети автомобильных дорог республики, организации объектов сервиса.
В 2003 году планируется завершение реабилитации автодороги "Алматы-Астана", реконструкции автомобильной дороги "Астана-Боровое", строительство мостового перехода через реку Сырдарья, начата реализация крупных проектов по реабилитации дорог Западного Казахстана и реабилитации автодорог "Алматы-Бишкек", "Ушарал-Достык", продолжается реконструкция автодороги "Бейнеу-Акжигит-граница Республики Узбекистан" и строительство дороги "Риддер-граница Российской Федерации".
Предусмотрено восстановление международных коридоров "Алматы-Астана-Петропавловск", "Актау-Атырау", включая участок "Бейнеу-Акжигит-гр.Узбекистана", наиболее разрушенных участков коридоров "Омск-Майкапчагай", "Самара-Шымкент", "Астана-Костанай-Челябинск", проведение ремонта аварийных мостов и путепроводов.
Начиная с 2006 года планируется довести объем финансирования капитального, среднего, текущего ремонтов и содержания автодорог до уровня в соответствии с утвержденными нормативами.
В предстоящем периоде намечается внедрить в практику привлечение инженерно-консультационных организаций для обеспечения реализации крупных проектов отрасли в установленные сроки и с намеченным качеством.
Ожидается переход на линейно-магистральный принцип управления автомобильными дорогами всех международных коридоров, что позволит обеспечить более эффективный контроль за обслуживанием и целевым использованием средств.
Планируется провести работу по переходу на международные стандарты строительства и содержания автомобильных дорог с учетом климатических условий Казахстана.

12.5.2. Автомобиль көлiгін дамыту
Қазақстан Республикасының қолданыстағы автомобиль көлiгi саласындағы және отандық тасымалдаушының мүддесін білдіретін халықаралық келiсiмдер мен конференцияларға қосылуы жөнiндегi рәсімдердi аяқтау көзделген.
Автокөлiк құралдарына, қозғалыс қауiпсiздігіне, автомобиль көлiгi мен қоршаған орта қызметкерлерiнiң еңбегiн қорғауға қойылатын техникалық талаптар саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетілдіру жөнiндегi жұмыстар жалғастырылады.
12.5.3. Темiр жол көлiгін дамыту
Темiр жол көлiгiн қайта құрылымдау бағдарламасының екiншi кезеңiн iске асыру көзделедi.
Темiр жол көлiгiнiң қолданыстағы инфрақұрылымын жаңғырту мен дамыту және мемлекеттің транзиттiк дәлiздерiн одан әрi дамыту жөнiндегi жұмыстар жалғастырылады. 2003 жылы "Алматы - Астана" желiсi бойынша жолаушылар поездарының жедел қозғалысы ұйымдастырылады. 2004 жылы "Хромтау - Алтынсарин" жаңа темiр жол желiсiнің құрылысы негiзiнен аяқталады және поездардың жұмыс қозғалысы ашылатын болады.
2003-2006 жылдары "Екiбастұз - Павлодар" темiр учаскесiн электрлендiру көзделген, "Астана- Алматы", "Ақтоғай - Саяқ - Мойынты", "Бейнеу - Маңғышлақ" учаскелерiнiң қолданыстағы инфрақұрылымын осы заманғы жол техникасын қолдана отырып жаңғырту мен дамыту жөніндегі жұмыстар жалғастырылады.
Жылжымалы құрамды оңалту және жаңғырту, зауыттық жөндеудің отандық базасын құру, жылжымалы құрамды кейiннен қалпына келтiру және жаңарту үшiн өндiрiстердегi локомотив және вагон жасау мен жаңа импорт алмастыратын өндiрiстердi құру жөніндегі шаралар iске асырылатын болады.
Тасымалдаудың қазiргi заманғы технологиясына көшу мақсатында темiр жолдарды техникалық қайта жарақтандыру, прогрессивтi ақпараттық басқару жүйелерiн енгiзу, жаңа pecуpc өңдейтiн технологияларды дамыту жалғастырылады.
Автоматтандырылған ақпараттық желiлердi оларды халықаралық ақпараттық көлiктiк желiге интеграциялай отырып одан әрi дамыту көзделедi.
12.5.4. Әуе көлiгiн дамыту
Қазақстан Республикасының Әуе кодексiнiң жобасын әзiрлеу шеңберiнде Азаматтық авиацияны дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғастырылады.
Авиа тасымалдаушыларға жоғары талаптар қойылады, авиациялық қауiпсiздiкке, ұшулардың қауіпсiздiгiне мемлекеттiк бақылау қатайтылады, саланың нормативтiк құқықтық базасын жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
2004-2005 жылдары халықаралық әуежайлардың инфрақұрылымдарын халықаралық стандарттарға сәйкес келтiру жөнiндегi жұмыс жалғастырылады, Алматы қаласы халықаралық әуежайының құрылысын аяқтау көзделген. Әуе қозғалысын басқару және бақылау жөнiндегi негiзгi өндiрiстiк қуаттар одан әрi даму алады.
Мемлекеттiк лизинг жүйесi негiзiнде қызмет көрсетулер аясын кеңейту және жаңа рыноктарды жеңiп алу үшiн ұшақ паркiн жаңарту жөніндегі шаралар кешенiн iске асыру көзделген.

12.5.2. Развитие автомобильного транспорта
В планируемый период предусмотрено завершить процедуры по присоединению Республики Казахстан к международным соглашениям и конвенциям, действующим в области автомобильного транспорта, и представляющим интерес для отечественного перевозчика.
Продолжатся работы по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли в области технических требований к автотранспортным средствам, безопасности движения, охраны труда работников автомобильного транспорта и окружающей среды.
12.5.3. Развитие железнодорожного транспорта
Предусматривается реализация второго этапа Программы реструктуризации железнодорожного транспорта.
Продолжатся работы по модернизации и развитию существующей инфраструктуры железнодорожного транспорта и дальнейшему развитию транзитных коридоров государства. В 2003 году будет организовано скоростное движение пассажирских поездов по линии "Алматы- Астана". В 2004 году завершится в основном строительство новой железнодорожной линии "Хромтау-Алтынсарино" и будет открыто рабочее движение поездов.
В 2003-2006 годы предусматривается электрификация железнодорожного участка "Экибастуз-Павлодар", продолжатся работы по модернизации и развитию существующей инфраструктуры участков "Астана-Алматы", "Актогай-Саяк-Моинты", "Бейнеу-Мангышлак" с применением современной путевой техники.
Будут осуществляться меры по реабилитации и обновлению подвижного состава, созданию отечественной базы заводского ремонта, локомотиво- и вагоностроения и новых импортозамещающих производств для последующего восстановления и обновления подвижного состава.
В целях перехода на современные технологии перевозок продолжится техническое перевооружение железных дорог, внедрение прогрессивных информационных систем управления, развитие новых ресурсосберегающих технологий. Предусматривается дальнейшее развитие автоматизированных информационных сетей с их интеграцией в международную информационную транспортную сеть.
12.5.4. Развитие воздушного транспорта
Продолжится реализация Программы развития гражданской авиации на 2003-2005 годы, в рамках которой будет разработан проект Воздушного кодекса Республики Казахстан.
Будут предъявляться повышенные требования к авиаперевозчикам, ужесточен государственный надзор за авиационной безопасностью и безопасностью полетов, продолжится работа по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли.
В 2004-2005 годы продолжится работа по приведению в соответствие требованиям международных стандартов инфраструктуры международных аэропортов, планируется завершить строительство международного аэропорта г. Астаны. Получат дальнейшее развитие основные производственные мощности по управлению и контролю за воздушным движением.
Предусматривается реализация комплекса мер по обновлению самолетного парка на основе системы государственного лизинга для расширения сферы услуг и завоевания новых рынков.

12.5.5. Аэроғарыштық қызмет саласында
Ғарыш кеңiстiгiн зерттеу және пайдалану жөнiнде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы бiрлескен жұмыстарының 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын сәйкес бiрқатар iс-шараларды iске асыру көзделген.
Осы бағдарлама шеңберінде мынадай инвестициялық жобаларды iске асыру көзделедi:
"Байланыс және тарату ұлттық геостанционарлық спутник жасау және ұшыру";
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан экологиялық таза тасымалдайтын-жаңа үлгідегi зымырандарды ұшыру кезiнде старт кешенiн құру және пайдалануға беру".
12.5.6. Су көлігін дамыту
Теңiздегi сыртқы сауда жүк тасымалдарында елдің қажеттілiгiн қамтамасыз ететiн толық көлемдегi ұлттық теңiз сауда флотын құру, айлақтың инфрақұрылымын дамыту көзделедi.
2004-2006 жылдары танкер, құрғақ жүк және көмекшi флоттарын құру, Қазақстан жалауы бар кемелердің халықаралық тасымалын қамтамасыз ету, Құрлықтағы (Маңғыстау облысы) кеме жөндеу базасын қоса алғанда, Түпқараған шығанағындағы және А. Бекович - Черкасск шығанағындағы айлақ инфрақұрылымының құрылысы жоспарланған. Каспий теңiзi қайраңының қазақстандық секторында Кеме қозғалысын басқару жүйесiн, сондай-ақ теңiз көлiгiнің ұлттық кадрларын даярлау мен қайта даярлау үшiн Теңiз оқу-жаттығу орталығын құру көзделген. 2006 жылдың аяғына қарай республиканың теңiз көлiгi 10 кеме болады деп есептеледi және олар 5 млн. тонна жүктi тасымалдауды қамтамасыз етедi. Ақтау теңiз сауда айлағының инфрақұрылымын одан әрi дамыту жалғастырылады.
2004 жылы Шульба кеме қозғалысы шлюзiнiң құрылысы аяқталады, бұл Ертiстегi толассыз кеме қатынасын ашуға және өзен көлiгiмен жүктер тасымалдауды едәуiр арттыруға мүмкiндiк бередi.
2004-2006 жылдары Орал - Каспий арнасын қайта құру Атырау айлағына "өзен - теңiз" үлгiсіндегi кемелердiң кiруi үшiн жағдайлар жасауға мүмкiндiк бередi және Атырау айлақтары мен Каспий теңiзi қайраңы арасында жаңа жүк бағыттарын ашуды қамтамасыз етедi.
Мемлекеттiк техникалық өзен флотын жаңалау және жаңғырту мыналарға мүмкiндiк бередi:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шикi су жолдарында кеме қозғалысының қауіпсiздігін қамтамасыз ету;
мемлекеттiк техникалық флотты 25 %-ға дейiн жаңарту, оның қызмет мерзiмiн арттыру және бюджеттен жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзуге бөлiнетiн шығындарды 50-60 %-ға дейiн азайту;
ішкі көлікпен тасымалдаулар көлемi 1-1,5 млн. тоннаға дейін ұлғайту.
12.5.7. Телекоммуникациялар мен байланысты дамыту
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 18 ақпандағы N 168 қаулысымен бекiтiлген телекоммуникациялар саласын 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғастырылады.

12.5.5. В сфере аэрокосмической деятельности
Предполагается реализовать ряд мероприятий в соответствии с Программой совместных работ Республики Казахстан и Российской Федерации по исследованию и использованию космического пространства на 2000-2005 годы.
В рамках данной программы предусматривается реализация следующих инвестиционных проектов:
"Создание и запуск национального геостационарного спутника связи и вещания";
"Создание и эксплуатация стартового комплекса при запуске экологически чистых ракет-носителей нового типа с космодрома "Байконур".
12.5.6. Развитие водного транспорта
Предусматривается создание национального морского торгового флота в полном объеме обеспечивающего потребности страны в морских внешнеторговых грузоперевозках, развитие портовой инфраструктуры.
В 2004-2006 годы планируется создание танкерного, сухогрузного и вспомогательного флотов, осуществление международных перевозок судами под казахстанским флагом, строительство портовой инфраструктуры в Тупкараганском заливе и заливе А.Бекович-Черкасского, включая судоремонтную базу в Курык (Мангистауская область). Предполагается создание Системы управления движением судов в казахстанском секторе шельфа Каспийского моря, а также Морской учебно-тренажерный центр для подготовки и переподготовки национальных кадров морского транспорта. Прогнозируется, что к концу 2006 года морской транспорт республики будет насчитывать до 10 судов и обеспечит перевозки более 5 млн. тонн грузов. Будет продолжено дальнейшее развитие инфраструктуры морского торгового порта Актау.
В 2004 году будет завершено строительство Шульбинского судоходного шлюза, что позволит открыть сквозное судоходство на Иртыше и значительно увеличить объемы перевозки грузов речным транспортом.
Реконструкция в 2004-2006 годах Урало-Каспийского канала позволит создать условия для захода судов типа "река-море" в порт Атырау и обеспечить открытие новых грузовых маршрутов между портами Атырау и бассейном Каспийского моря.
Обновление и модернизация государственного технического речного флота позволит:
обеспечить безопасность судоходства на государственных внутренних водных путях Республики Казахстан;
обновить государственный технический флот до 25 %, увеличить его срок службы и снижение до 50-60 % затрат, выделяемых из бюджета, на проведение ремонтно-восстановительных работ;
увеличить объемы перевозок внутренним транспортом до 1-1,5 млн. тонн.
12.5.7. Развитие телекоммуникаций и связи
Продолжится реализация Программы развития отрасли телекоммуникаций на 2003-2005 годы, утвержденная  постановлением правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2003 года N 168.

2004-2006 жылдары мынадай iрi инвестициялық жобаларды iске асыру жоспарланған:
Шығыс шұға-оптикалық байланыс желiсiнiң (ШОБЖ) - Ұлттық ақпараттық супер магистралды элементінің құрылысы жалғастырылады, 2006 жылы оны толық аяқтау көзделген;
жергiлiктi телекоммуникациялар желiсiн жаңғырту және дамыту.
Телекоммуникациялар саласының объектiлерiн жаңғыртуды жүргiзу нәтижесiнде мемлекеттiк органдарға, шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге, сондай-ақ республика халқына көрсетілетiн қызметтер сапасы арттырылады. 2005 жылдың аяғына қарай жергiлiктi желілердi цифрландыру деңгейi 60 %-ды, 100 тұрғынға тiркелген телефон желiлерiнiң орташа телефондық тығыздылығы - 15 құрайды.
Қазақстан Республикасының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру және дамыту мақсатында мемлекеттік органдардың деректердiң ақпараттық базаларына қол жеткiзуi, құжат айналымын оңтайландыру, шешімдер қабылдаудың жеделділiгiн құру және жеңілдету жөніндегі инвестициялық жобаларды iске асыру көзделеді.
Почталық байланыс саласында технологиялық процестердi жаңғырту және автоматтандыру негiзінде почтаны өңдеудің жаңа технологиясын енгiзу, почта байланысы қызметтерiнің жаңа осы заманғы түрлерiн енгiзу, қаржылық қызмет көрсету спектрiн кеңейту жоспарланады, бұл саланың қаржылық тұрақтануын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi, бұл ретте почта байланысының желiсiн барынша сақтау және қызмет көрсетулер сапасын арттыру, өңiрлiк почта байланысы желiлерiн оңтайландыру қажет.
Болжанатын нәтижелер
2002 жылмен салыстырғанда 2006 жылы өсiм көлiктiк-коммуникациялық кешеннің мынадай негiзгi көрсеткiштерi жоспарланады:
Жолаушыларды тасымалдау - 739,5 млн. адамнан 803,4 млн. адамға дейін;
Жүктердi тасымалдау - 1410,76 млн. тоннадан 1548,5 млн. тоннаға дейін;
Жүк айналымы - 170 502,8 млн. ткм-нен 184732 млн. ткм-ға дейін;
Жолаушылар айналымы - 91985,1 млн. жкм-нен 101 026,7 млн. жкм-ға дейiн.
Рұқсат беру жүйесiн жетілдіру жолымен транзиттік тасымалдаулар, халықаралық тасымалдауларды реттеудің және үйлестiрудің тиiмдi тетiгiн құру, транзиттiк дәлiздердің инфрақұрылымын қалыптастыру одан әрi дамитын болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 12 қыркүйектегі
N 926 қаулысымен
бекітілген
2-бөлім. 2004-2006 жылдарға арналған
қолданыстағы және әзірленетін мемлекеттік және
салалық (секторалдық) бағдарламалардың тізбесі
Астана-2003
2004-2006 жылдарға арналған қолданыстағы және
әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық)
бағдарламалардың тізбесі
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.13. N 408   қаулысымен .
___________________________________________________________________
Р/с| Бағдарламаның атауы (Бағдарлама  |  Іске асыру  | Жауапты
N  | немесе бағдарламаны әзiрлеу      |  кезеңі      | орындаушылар
| негізiнде бекітiлген             |              |
| нормативтік құқықтық кесiм)      |              |
___________________________________________________________________
1                  2                       3             4
___________________________________________________________________
Қазақстан Pecпубликасының Ұлттық Банкі
Қолданыстағы мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Қазақстан Республикасында валюта    2003-2004 жж. Ұлттық Банк
режимiн ырықтандыру жөнiндегі
2003-2004 жылдарға арналған бағдарлама
(Қазақстан Республикасы Yкіметінің
2003 жылғы 29 қаңтардағы N 103
қаулысы)
2  Микропроцессорлық карточкалар       2002-2005 жж. Ұлттық Банк
негізiнде төлем карточкаларының
ұлттық банкаралық жүйесiн дамыту
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы
2 шiлдедегі N 713 қаулысы)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Күтілетін шығыстар (млн.теңге)
___________________________________________________________________
Р/с|    республикалық бюджет       |       жергілікті бюджет
N  |                               |
___________________________________|_______________________________
|2003 ж.|2004 ж.|2005 ж.|2006 ж.|2003 ж.|2004 ж.|2005 ж.|2006 ж.
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1     0       0                        0       0
2     0       0       0
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
Күтілетін шығыстар (млн.теңге)
___________________________________
Р/с|   басқа да көздер
N  |
___________________________________
|2003 ж.|2004 ж.|2005 ж.|2006 ж.
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
___________________________________
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Қолданыстағы мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Қазақстан Республикасында құқық     2003-2004 жж. ІІМ, Бас
бұзушылықтың алдын aлу мен қылмысқа               Прокуратура
қарсы күрестiң 2003-2004 жылдарға                 (келісім
арналған бағдарламасы (Қазақстан                  бойынша),
Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы                ҰҚК (келісім
29 желтоқсандағы N 1430 қаулысы)                  бойынша),
ӘдМ, ДСМ,
Ақпаратминi,
Мәдениетминi,
БҒМ,ЭБЖМ,
ЭСЖҚА (ҚП),
облыстар,
Астана және
Алматы қ.
әкiмдерi
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1     564   472,295                  598,0   655,0
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
___________________________________
Әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Қазақстан Республикасында құқық     2005-2006 жж. ІІМ, мүдделі
бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа               мемлекеттік
қарсы күрестiң 2005-2006 жылдарға                 органдар,
арналған бағдарламасы (Қазақстан                  облыстар,

В 2004-2006 годах планируются реализация следующих крупных инвестиционных проектов:
продолжение строительства Восточной волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) - элемента Национальной информационной супермагистрали, полное завершение которой предусмотрено в 2006 году;
модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций;
формирование системы мониторинга радиочастотного спектра.
В результате проведения модернизации объектов телекоммуникационной отрасли произойдет повышение качества предоставляемых услуг государственным органам, хозяйствующим субъектам, а также населению республики. К концу 2005 года уровень цифровизации местных сетей составит 60 %, средняя телефонная плотность - 15 фиксированных телефонных линий на 100 жителей.
В целях формирования и развития единого информационного пространства Республики Казахстан предусматривается реализация инвестиционных проектов по созданию и упорядочению доступа государственных органов к информационным базам данных, оптимизации документооборота, оперативности принятия решений.
В области почтовой связи планируется внедрить новые технологии обработки почты на основе модернизации и автоматизации технологических процессов, ввести новые современные виды услуг почтовой связи, расширить спектр финансовых услуг, что позволит обеспечить финансовую стабилизацию отрасли, при этом максимально сохранить сеть почтовой связи и повысить качество услуг, оптимизировать региональную сеть почтовой связи.
Прогнозируемые результаты
Планируется рост в 2006 году по сравнению с 2002 годом следующих основных показателей транспортно-коммуникационного комплекса:
Перевозка пассажиров - с 739,5 млн. человек до 803,4 млн. человек;
Перевозка грузов - с 1410,76 млн. тонн до 1548,5 млн. тонн;
Грузооборот - с 170 502,8 млн. ткм до 184732 млн. ткм;
Пассажирооборот - с 91985,1 млн. пкм до 101 026,7 млн. пкм.
Получат дальнейшее развитие транзитные перевозки путем совершенствования разрешительной системы, создания эффективного механизма регулирования и координации международных перевозок, формирования инфраструктуры транзитных коридоров.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2003 года N 926
Раздел 2. Перечень действующих и разрабатываемых
государственных и отраслевых (секторальных)
программ на 2004-2006 годы  <*>
Сноска. В перечень внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 апреля 2004 г.  N 408 ; от 13 января 2006 года N 38 .
Астана 2003 год
Перечень действующих и разрабатываемых государственных
и отраслевых (секторальных) программ на 2004-2006 годы  ___________________________________________________________________
N |Наименование програм-|Период|Ответ-|  Предполагаемые расходы
п/п|мы (нормативный пра- |реали-|ствен-|       (млн. тенге)
|вовой акт, которым   |зации |ные   |___________________________
|утверждена Программа |      |испол-|   республиканский бюджет
|или основание разра- |      |нители|___________________________
|ботки программы)     |      |      |2003г.|2004г.|2005г.|2006г.
___________________________________________________________________
1 |          2          |   3  |  4   |   5  |   6  |   7  |  8
___________________________________________________________________
Национальный Банк Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Программа по либерали-  2003- Нацбанк     0      0
зации валютного режима  2004
в Республике Казахстан  гг.
на 2003-2004 годы
( постановление Прави-
тельства Республики
Казахстан от 29 января
2003 года N 103)
2  Программа развития      2002- Нацбанк     0      0      0
Национальной межбан-    2005
ковской системы пла-    гг.
тежных карточек на
основе микропроцес-
сорных карточек
( постановление Прави-
тельства Республики
Казахстан от 2 июля
2002 года N 713)
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Программа профилактики  2003- МВД, Ге- 564,0  472,295
правонарушений и борьбы 2004  нераль-
с преступностью в       гг.   ная Про-
Республике Казахстан          куратура
на 2003-2004 годы             (по сог-
( постановление                ласова-
Правительства Республики      нию),
Казахстан от 29 декабря       КНБ (по
2002 года N 1430)             согла-
сованию),
МЮ, МЗ,
Мининформ,
Минкультуры,
МОН, МЭБП,
АБЭКП (ФП),
акимы
областей,
гг. Астаны
и Алматы
Разрабатываемые государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Программа профилактики  2005- МВД,
правонарушений и        2006  заинтере-
борьбы с преступностью  гг.   сованные
в Республике Казахстан        государ-
на 2005-2008 годы             ственные
(разрабатывается в            органы,
соответствии с пунктом        акимы
10.3. проекта Плана           областей,
мероприятий по                гг. Астаны
реализации Программы          и Алматы
Правительства
Республики Казахстан

2.3-тармағына сәйкес әзірленуде)
3  <*>
4  Қазақстан Республикасында химия     2005-2010 жж. ИСМ, АШМ
өнеркәсiбiн дамытудың 2005-2010
жылдарға арналған бағдарламасы
(1-кезең - 2005-2007 жылдар)
(Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң
2003-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасын іске асыру жөнiндегі
iс-шаралар жоспары жобасының
2.3.2-тармағына сәйкес әзiрленуде)
5  Қазақстан Республикасында машина    2005-2007 жж. ИСМ, АШМ
жасау кешенін дамытудың 2005-2007
жылдарға арналған бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2003-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасын іске асыру жөнiндегі
іс-шаралар жоспары жобасының
2.3.3-тармағына сәйкес әзiрленуде)
6  Тұтынушы тауарларын дамытудың         2005-2007 жж. ИСМ, АШМ
(Қазақстан Республикасы Yкiме-
тінің 2003-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасын іске асыру жөніндегі
iс-шаралар жоспары жобасының

пунктом 2.3. проекта
Плана мероприятий по
реализации Программы
Правительства Республики
Казахстан на 2003-2006
годы)
3 (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
4  Программа развития      2005-  МИТ,
химической промышлен-   2010   МСХ
ности Республики        гг.
Казахстан на 2005-2010
годы (I этап -
2005-2007 годы)
(разрабатывается в
соответствии с пунктом
2.3.2. проекта Плана
мероприятий по
реализации Программы
Правительства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
5  Программа развития      2005-  МИТ,
машиностроительного     2007   МСХ
комплекса Республики    гг.
Казахстан на 2005-2007
годы (разрабатывается в
соответствии с пунктом
2.3.3. проекта Плана
мероприятий по
реализации Программы
Правительства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
6  Программа развития      2005-  МИТ,
потребительских         2007   МСХ
товаров на              гг.
2006-2010 годы
(разрабатывается
в соответствии с

2.3.4-тармағына сәйкес әзірленуде)
7  Қазақстан Республикасының тау-кен-  2006-2010 жж. ИСМ
металлургия кешенiн дамытудың
2006-2010 жылдарға арналған
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2003-2006
жылдарға арналған бағдарламасын
іске асыру жөніндегі iс-шаралар
жоспары жобасының 2.3.5-тармағына
сәйкес әзірленуде)
8  <*>
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1 <*>
2           455,0   1614,8  1384,8
3 <*>
4
5
6
7
8
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
3
4
5
6
7
8
9
___________________________________
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлігі
Қолданыстағы мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Тілдердi қолдану мен дамытудың      2001-2010 жж. Мәдениетминi
2001-2010 жылдарға арналған
мемлекеттік бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2001 жылғы 7
ақпандағы N 550 Жарлығы)
2  "Жiбек жолының тарихи орталықтарын  1998-2012 жж. Мәдениетминi,
қайта өркендету, түркi тiлдес                     БҒМ, ККМ,
мемлекеттердiң мәдени мұрасын                     мүдделі
сақтау және сабақтастыра дамыту,                  облыстар
туризм инфрақұрылымын жасау"                      әкімдері
атты Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы
(Президентiнiң 1998 жылғы 27
ақпандағы N 3859 Жарлығы)
3  Қазақстан Республикасында мұрағат   2001-2005 жж. Мәдениетминi

пунктом 2.3.4. проекта
Плана мероприятий по
реализации Программы
Правительства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
7  Программа развития      2006-  МИТ
горно-металлургического 2010
комплекса Республики    гг.
Казахстан на 2006-2010
годы (разрабатывается
в соответствии с
пунктом 2.3.5. проекта
Плана мероприятий по
реализации Программы
Правительства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
8  (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
Министерство культуры Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Государственная        2001- Минкультуры  100,0  100,0  105,0  109,7
программа функциони-   2010
рования и развития     гг.
языков на 2001-2010
годы ( Указ Президента
Республики Казахстан
от 7 февраля 2001
года N 550)
2  Государственная         1998- Минкультуры,  102,8   67,6   71,0
программа Республики    2012
Казахстан               гг.
"Возрождение                  МОН,
исторических центров          МТК,
Шелкового пути,               акимы
сохранение и                  заинте-
преемственное развитие        ресо-
культурного наследия          ванных
тюркоязычных государств,      облас-
создание инфраструктуры       тей
туризма" ( Указ
Президента Республики
Казахстан от 27 февраля
1998 года N 3859)
3  Программа развития      2001- Минкультуры   34,0   34,0   22,0
архивного дела в        2005
Республике Казахстан    гг.

2003-2006 жылдарға арналған
бағдарламасын iске асыру жөнiндегі
іс-шаралар жоспары жобасының
6.1.3-тармағына сәйкес әзірленуде)
2  Білім жүйесін ақпараттандыруға      2004-2006 жж.   БҒМ,
2004-2006 жылдарға арналған                       облыстардың,
бағдарламасы (Қазақстан                           Астана және
Республикасы Yкiметiнiң 2003-2006                   Алматы
жылдарға арналған Бағдарламасын                   қалаларының
іске асыру жөнiндегі iс-шаралар                    әкiмдерi
жоспары жобасының 6.1.6-тармағына
сәйкес әзірленуде)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1
2           80,3     84,3    88,1            645,0   1888,0  2229,0
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
___________________________________
Қазақстан Республикасының Қоршаған
ортаны қорғау министрлігі
Әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  "Қоршаған ортаны қорғау" 2005-2007  2005-2007 жж. ҚОҚМ
жылдарға арналған бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкіметінің
2003-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасын iске асыру жөнiндегі
iс-шаралар жоспары жобасының
7.5.1.-тармағына сәйкес әзiрленуде)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1
2
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
___________________________________
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Қазақстан Республикасының 2003-2005 2003-2005 жж. АШМ
жылдарға арналған Мемлекеттiк
аграрлық азық-түлiк бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы 5
маусымдағы N 889  Жарлығы , Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы
2 тамыздағы N 864  қаулысы )
2  Қазақстан Республикасының          2004-2010 жж. АШМ
ауыл шаруашылығы аумақтарын
дамытудың 2004-2010 жылдарға
арналған мемлекеттiк бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкiметінің
2003 жылғы 10 шілдедегі N 1149
Жарлығы )
3  2002-2010 жылдарға арналған "Ауыз   2002-2010 жж. АШМ
су" салалық бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы
23 қаңтардағы N 93  қаулысы )
4  <*>
5  Қазақстанда жүзім шаруашылығы мен   2001-2010 жж.  ИСМ, АШМ
шарап жасау iсiн қалпына келтiру
және дамытудың 2010 жылға дейiнгi
кезеңге арналған бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң
2001 жылғы 12 желтоқсандағы N 1621
қаулысы )
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1  41438,1  49782,3 46294,8
2           19888,0 20371,0 15990,1  15268,0 23457,0 25003,0 26318,0
20006,0
3  3130    4737,3   4204,1   6932,8
4  <*>
5  0        0       0       0        0       0       0       0
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2          14400,0  10100,0 10300,0
3
4 <*>
5
___________________________________
Әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  "Қазақстан ормандары" 2004-2006     2004-2006 жж. АШМ
жылдарға арналған бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2003-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасын іске асыру жөнiнде
iс-шаралар жоспары жобасының

на 2003-2006
годы)
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Государственная         2001-  МОН,    27089,6
программа               2005   акимы         41069,4
"Образование" ( Указ     гг.    облас-              43122,9
Президента Республики          тей, гг.
Казахстан от 30                Астаны и
сентября 2000 года             Алматы
N 448)
2  Программа "Ауыл         2003-  МОН,     355,6 338,7 338,7
мектебі" на 2003-2005   2005   акимы
годы ( постановление     гг.    облас-
Правительства                  тей, гг.
Республики Казахстан           Астаны
от 4 февраля 2003              и Алматы
года N 129)
Разрабатываемые государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Государственная         2006-  МОН
программа               2008
"Образование" на        гг.
2006-2008 годы
(разрабатывается в
соответствии с
пунктом 6.1.3.
проекта Плана
мероприятий по
реализации Программы
Правитальства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
2  Программа               2004-   МОН,           80,3  84,3  88,1
информатизации          2006    акимы
системы образования     гг.     областей,
Республики Казахстан            гг. Астаны
на 2004-2006 годы               и Алматы
(разрабатывается в
соответствии с
пунктом 6.1.6.
проекта Плана
мероприятий по
реализации Программы
Правительства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
Министерство охраны окуражающей среды Республики Казахстан
Разрабатываемые государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Программа "Охрана       2005-   МООС
окружающей среды" на    2007
2005-2007 годы          гг.
(разрабатывается в
соответствии с пунктом
7.5.1. проекта Плана
мероприятий по
реализации Программы
Правительства Республики
Казахстан на 2003-2006
годы)
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Государственная         2003-  МСХ   41438,1
агропродовольственная   2005                49782,3
программа Республики    гг.                        46294,8
Казахстан на 2003-2005
годы ( Указ Президента
Республики Казахстан
от 5 июня 2002 года
N 889,  постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 2 августа 2002 года
N 864)
2  Государственная         2004-   МСХ
программа развития      2010                19888,0
сельских территорий     гг.
Республики Казахстан                               20371,0
на 2004-2010 годы ( Указ                                      15990,1
Президента Республики                                        20006,0
Казахстан от 10 июля
2003 года N 1149)
3  Отраслевая
программа "Питьевые     2002-   МСХ  3130   4737,3  4204,1   6932,8
воды" на 2002-2010      2010
годы ( постановление     гг.
Правительства
Республики Казахстан
от 23 января 2002
года N 93)
4  (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
5  Программа восстанов-    2001- МИТ,   0      0      0      0
ления и развития        2010  МСХ
виноградарства и        гг.
виноделия в Казахстане
на период до 2010 года
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2001
года N 1621)
Разрабатываемые государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Программа "Леса         2004-  МСХ          3265,1 2815,2   2419,7
Казахстана" на          2006
2004-2006 годы          гг.
(разрабатывается в
соответствии с

6.3.1-тармағына сәйкес әзiрленуде)
2  Қазақстан Республикасының           2005-2007 жж. ЕХӘҚМ, ТЖА,
қауіпсіздігін қамтамасыз ету және                 ИСМ, ККМ, ЭМРМ,
еңбектi қорғаудың 2005-2007                       АШМ, ДСМ,
жылдарға арналған бағдарламасы                    БҒМ, ӘдМ
(Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2003-2006 жылдарға
арналған Бағдарламасын іске
асыру жөніндегі iс-шаралар
жоспары жобасының 6.3.3.-тармағына
сәйкес әзiрленуде)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1
2
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
___________________________________
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Мемлекеттiк мүлікті басқарудың және 2003-2005 жж. ҚарМ, мүдделі
жекешелендірудің тиімділігін                      орталық
арттырудың 2003-2005 жылдарға                     атқарушы
арналған салалықбағдарламасы                      органдар және
(Қазақстан Республикасы Үкіметінің                басқа да
2003 жылғы 3 ақпандағы N 118 қаулысы)             мемлекеттік
органдар
(келісім
бойынша)
2. Кедендiк қызметтi дамытудың          2004-        Қаржымині
2004-2006 жылдарға                   2006 ж.ж.
арналған бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2003 жылғы
3 қазандағы N 1019 қаулысы)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1     0       0       0                0       0       0
2  3549,0  4554,0  4218,0
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1     0       0        0
___________________________________
Қазақстан Республикасының Энергетика және
минералдық ресурстар министрлігі
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Каспий теңізінің                    2003-2015 жж. ЭМРМ,
қазақстандық секторын игерудің                    "ҚазМұнайГаз"
2003-2015 жылдарға арналған                       ҰК" ЖАҚ
мемлекеттік бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Президентінің 2003
жылғы 16 мамырдағы N 1095  Жарлығы )
2  Уран өндіретін кәсіпорындарды       2001-2010 жж. ЭМРМ
консервациялаудың және уран кен
орындарын өндiрудiң салдарларын
жоюдың 2001-2010 жылдарға арналған
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы
25 шілдедегі N 1006  қаулысы )
3  Елдiң минералдық-шикiзаттық кешені  2003-2010 жж. ЭМРМ
ресурстық базасын дамытудың
2003-2010 жылдарға арналған
бағдарламасы (І-кезең -
2003-2005 ж., ІІ-кезең -
2006-2010 ж.) (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2002
жылғы 29 желтоқсандағы N 1449
қаулысы)
4  Электрэнергетикасын дамытудың 2030  1999-2030 жж. ЭМРМ
жылға дейiнгі бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
1999 жылғы 9 сәуiрдегі N 384
қаулысы )
5  Қазақстан Республикасының уран     2004-         ЭМРМ
өнеркәсiбiн дамытудың              2015

пунктом 6.3.1.                ресо-
проекта Плана                 ван-
мероприятий по                ными
реализации Программы          цен-
Правительства                 траль-
Республики Казахстан          ными и
на 2003-2006 годы)            мест-
ными
испол-
нитель-
ными
органами
2  Программа обеспечения   2005- МТСЗ,
безопасности и охраны   2007  АЧС,
труда Республики        гг.   МИТ,
Казахстан на 2005-2007        МТК,
годы (разрабатывается         МЭМР,
в соответствии с              МСХ,
пунктом 6.3.3. проекта        МЗ,
Плана мероприятий по          МОН,
реализации Программы          МЮ
Правительства
Республики Казахстан
на 2003-2006 годы)
Министерство финансов Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Отраслевая
программа повышения     2003- МФ, за- 0     0      0
эффективности           2005  интере-
управления государ-     гг.   сован-
ственным имуществом и         ные
приватизации на               цен-
2003-2005 годы                траль-
( постановление                ные ис-
Правительства                 полни-
Республики Казахстан          тельные
от 3 февраля 2003             органы
года N 118)                   и иные
госу-
дарст-
венные
органы
(по
согла-
сованию)
2. Программа развития     2004-  МФ    3549,0  4554,0  4218,0
таможенной службы на   2006
2004 - 2006 годы       г.г.
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 3 октября 2003
года№N 1019)
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
1  Государственная         2003- МЭМР,  550,0 938,9 500,0 500,0
программа освоения      2015  ЗАО
казахстанского          гг.   "НК
сектора                       "Каз-
Каспийского моря              Мунай-
( Указ Президента              Газ"
Республики Казахстан
от 16 мая 2003 года
N 1095)
2  Программа консервации   2001- МЭМР   439,2  673,6  707,3  739,1
уранодобывающих         2010
предприятий и           гг.
ликвидации последствий
разработки урановых
месторождений на
2001-2010 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 25 июля 2001 года
N 1006)
3  Программа развития      2003- МЭМР   1175,9 2346,1 2400,4 2469,5
ресурсной базы          2010
минерально-сырьевого    гг.
комплекса страны на
2003-2010 годы (I этап
- 2003-2005 гг., II
этап - 2006-2010 гг.)
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2002
года N 1449)
4  Программа развития      1999- МЭМР   0      0      0      0
электроэнергетики до    2030
2030 года               гг.
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 9 апреля 1999 года
N 384)
5  Программа развития      2004- МЭМР
урановой                2015
промышленности          гг.
Республики Казахстан

жоспарының 10.16-тармағына сәйкес
әзiрленуде)*
Кестенің жалғасы
0       0        0      0
Ғылыми-техникалық бағдарламалар
Қазақстан Республикасының Индустрия
және сауда министрлігі
Қолданыстағы ғылыми-техникалық бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  "Машина жасауды дамытудың және      2001-2005 жж. ИСМ
тиімділігі жоғары машиналар мен
жабдықтарды жасап шығарудың
2001-2005 жылдарға арналған
ғылыми-техникалық проблемалары"
республикалық мақсатты
ғылыми-техникалық бағдарлама
(Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2001 жылғы 16 наурыздағы N 353
қаулысы )
2  "Ақпараттық-телекоммуникациялық     2001-2005 жж. ИСМ
жүйелер үшін радиоэлектрондық
проблемалар мен құралдарды әзiрлеу,
жасау және дамыту" 2001-2005
жылдарға арналған республикалық
мақсатты ғылыми-техникалық
бағдарлама (Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң 2000 жылғы 29
желтоқсандағы N 1956  қаулысы )
3  Ақпаратты қорғау саласында ғылыми   2004-         ИСМ
зерттеулер мен техникалық           2006
әзірлемелер жүргізудің 2004-2005     жж.
жылдарға арналған техникалық
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы
16 ақпандағы N 177  қаулысы )
4  "Қазақстан Республикасының          2004-         ИСМ
тау-кен-металлургия кешенiнiң       2006
тұрақты жұмыс iстеуiн және           жж.
оны дамытудың стратегиялық
басымдықтарын ғылыми-техникалық
қамтамасыз ету 2004-2006 жылдарға
арналған ғылыми-техникалық
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Үкiметінiң 2004
жылғы 17 ақпандағы N 187 қбпү
қаулысы )
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1   127,0   130,2   136,7
2   140,0   155,0   162,7
3   46,1   48,40
4   222,6  233,7     244,3
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
3
4
___________________________________
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қолданыстағы ғылыми-техникалық бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  2001-2005 жылдарға арналған
Қазақстан Республикасында           2001-2005 жж. БҒМ
биотехникалық өнім өндіруді
ғылыми-техникалық қамтамасыз
ету және ұйымдастыру"
республикалық мақсатты
ғылыми-техникалық бағдарламасы
(Қазақстан Республикасы Yкiметінің
2001 жылғы 26 маусымдағы N 871
қаулысы)
2  Қазақстан Республикасының           2003-2005 жж. БҒМ
металлургия кешенiнде төртiншi
және бесiншi қайта бөлiстердiң
өндiрiстерiн құруды ғылыми-
техникалық қамтамасыз етудiң
2003-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы (Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2003 жылғы 13 наурыздағы
N 243  қаулысы )
3  Инновациялық өндiрiстердi           2003-2005 жж. БҒМ
ғылыми-техникалық қамтамасыз
етудiң 2002-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы
18 наурыздағы N 263  қаулысы )
4  2002-2006 жылдарға арналған         2003-2006 жж. БҒМ
Қазақстан Республикасының
фармацевтика өнеркәсiбiн дамыту
үшін бірегей фитопрепараттарды
әзiрлеу және өндiрiске енгізу
республикалық ғылыми-техникалық
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы
24 шiлдедегі N 996  қаулысы )
5  Степногор қаласында "Прогресс"      2003-2005 жж. БҒМ
ғылыми-өндiрiстік бiрлестiгінiң
техника паркi ашық акционерлiк
қоғамының биотехнологиялық
өндiрiстi қалыптастырудың және
дамытудың 2003-2005 жылдарға
арналған бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2003
жылғы 20 наурыздағы N 277  қаулысы )
6 "Қазақстан Республикасының          2004-         БҒМ,
ғарыштық мониторингінің ұлттық      2006          ККМ
жүйесi" 2004-2006 жылдарға           жж.
арналған ғылыми-техникалық
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң
2004 жылғы 6 ақпандағы N
147  қаулысы )
7  Қазақстан Республикасының           2004-         БҒМ
биологиялық қауiпсiздiгі үшiн       2006
өсiмдiктер мен жануарлардың аса      жж.
қауiптi инфекциялары қоздырғышта.
рының мониторингін және
генетикалық ғылыми-техникалық
қамтамасыз ету 2004-2006 жылдарға
apналған ғылыми-техникалық
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Үкiметінiң 2004 жылғы
4 ақпандағы N 135  қаулысы )
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
1    5       6       7       8        9      10      11      12
___________________________________________________________________
1   138,0   142,5   144,8
2   70,0    74,9    78,6
3   169,0   184,0   192,5
4   102,0   110,0   115,4   120,5
5   150,0   200,0   210,0
6   67,3   68,7     69,9
7   60,0   61,4     62,6
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________
1    13      14      15      16
___________________________________
1
2
3
4
5
6
7
___________________________________
Ескерту: * - қаржыландыру көлемi тиiстi жылдың бюджеттерiн қалыптастыру кезiнде айқындалатын бағдарламалар белгіленген.
Қазақстан Республикасының Энергетика және
минералдық ресурстар министрлігі
Әзiрленетiн ғылыми-техникалық бағдарламалар
___________________________________________________________________
1  Қазақстан Республикасындағы атом    2004-2008 жж. ЭМРМ
энергетикасын дамытудың 2004-2008
жылдарға арналған ғылыми-техникалық
бағдарламасы (Қазақстан
Республикасы Yкiметiнiң 2003-2006
жылдарға арналған бағдарламасын
іске асыру жөнiндегі іс-шаралар

с пунктом 10.16.
Плана мероприятий
по реализации
Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2003-2006 годы)*
Научно-технические программы
Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
Действующие научно-технические программы
1  Республиканская целевая 2001- МИТ    127,0  130,2  136,7
научно-техническая      2005
программа "Научно-      гг.
технические проблемы
развития машиностроения
и создания высокоэффек-
тивных машин и
оборудования на 2001-
2005 годы"
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2001 года
N 353)
2  Республиканская целевая 2001- МИТ    140,0  155,0  162,7
научно-техническая      2005
программа "Разработка,  гг.
создание и развитие
радиоэлектронных
приборов и средств для
информационно-телеком-
муникационных систем"
на 2001-2005 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2000
года N 1956)
3 Научно-техническая      2004- МИТ     46,1   48,40
программа проведения    2006
научных исследований    гг.
и технических
разработок в области
защиты информации на
2004-2005 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2004
года N 177)
4  Научно-техническая      2004- МИТ     222,6  233,7  244,3
программа "Научно-      2006
техническое             гг.
обеспечение
устойчивого
функционирования и
стратегических
приоритетов
развития горно-
металлургического
комплекса Республики
Казахстан" на 2004-
2006 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
17 февраля 2004 года
N 187дсп)
1 (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
2 (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Действующие научно-технические программы
1  Республиканская научно- 2001- МОН    138,0  142,5  144,8
техническая программа   2005
"Научно-техническое     гг.
обеспечение и организа-
ция производства
биотехнологической
продукции в Республике
Казахстан на 2001-2005
годы" ( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2001 года
N 871)
2  Программа научно-        2003- МОН    70,0   74,9   78,6
технического обеспечения 2005
создания производств     гг.
четвертого и пятого
переделов в
металлургическом
комплексе Республики
Казахстан на
2003-2005 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 13 марта 2003
года N 243)
3  Программа научно-       2003- МОН    169,0  184,0  192,0
технического            2005
обеспечения иннова-     гг.
ционных производств
на 2003-2005 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2003
года N 263)
4  Республиканская научно- 2002- МОН    102,0  110,0  115,4  120,5
техническая программа   2006
"Разработка и внедрение гг.
в производство ориги-
нальных фитопрепаратов
для развития фармацев-
тической промышленности
Республики Казахстан"
на 2002-2006 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 2001 года
N 996)
5  Программа формирования  2003- МОН    150,0  200,0  210,0
и развития биотехноло-  2005
гического производства  гг.
на открытом акционерном
обществе "Технопарк
научно-производственного
объединения "Прогресс"
в городе Степногорске
на 2003-2005 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2003
года N 277)
6  Научно-техническая      2004- МОН,    67,3   68,7   69,9
программа               2006  МТК
"Национальная система   гг.
космического
мониторинга Республики
Казахстан" на 2004-
2006 годы
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2004 года
N 147)
7  Научно-техническая      2004- МОН     60,0   61,4   62,6
программа               2006
"Научно-техническое     гг.
обеспечение
мониторинга и
генетического
картирования
возбудителей особо
опасных инфекций
растений и животных
для биобезопасности
Республики Казахстан
на 2004-2006 годы"
( постановление
Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2004 года
N 135)
1 (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
2 (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
--------------------------------------------------------------------
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Разрабатываемые научно-технические программы
1 Научно-техническая      2004- МЭМР     498,0  522,9  546,4
программа "Развитие     2008
атомной энергетики      гг.
в Республике
Казахстан" на 2004-
2008 годы (I этап -
на 2004-2006 годы
(разрабатывается в
соответствии с пунк-

3-бөлім. Қолданыстағы және әзірленетін мемлекеттік
және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлінісіндегі
2004-2006 жылдарға арналған инвестициялық жобалардың
тізбесі
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.10. N 402   қаулысымен .
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.13. N 408   қаулысымен .
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.05.24.  N 578 , 2006.01.13.  N 38 Қаулыларымен.
Астана-2003
2004-2006 жылдарға арналған республикалық
инвестициялық жобалардың тізбесі
(млн.теңге)
__________________________________________________________________
N  |   Жобаның   |Атқа. |Іске  |Жал.|2004 |   Болжам        |2006
|   атауы     |рушы  |асыру |пы  |жылға|_________________|жыл.
|             |агент.|кезеңі|құны|дейін|2004 |2005 |2006 |дан
|             |тік   |      |    |     |жыл  |жыл  |жыл  |кейін
__________________________________________________________________
1       2           3      4     5     6     7     8     9    10
____________________________________________________________________
"Астананың гүлденуі - Қазақстанның гүлденуі"
мемлекеттік бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 Қазақстан      СІМ          3396,97
Республикасы                      3003,00
Сыртқы iстер                             393,97
министрлiгi.
нiң ғимаратын         2001-2004
салу
2 Астана         СІМ          2921,38
қаласындағы                       1171,62
Дипломатиялық                           1749,76
қалашыққа
қызмет көрсету
объектiлерiн
салу                  2001-2004
3 Астана         СІМ          3699,46
қаласындағы           2001-2004   3000,00
Дипломатиялық                           699,46
қалашықтың
инженерлiк
желiлерi
мен инфрақұры.
лымын салу
4 Астана         ДСМ          1800,00
қаласында 350         2003-2005   54,00 700,00
төсек/ауысымда                                1046,00
әйелдер
консультациясы
бар 150
орындық
перинаталдық
орталығын салу
5 Астана         ККМ          35870,66
қаласында                         18584,36
халықаралық                             15294,28
әуежай салу                                   1992,02
(JBIC заем)           1998-2005
6 Астана         АБА          805,17
қаласында             2002-2004   365,86
серверлiк                               439,31
орталықтың
ғимаратын салу
7 Астана қаласын ТЖА          6825,74
Есiл өзенiнiң         2003-2008   165,00      1700,00
тасқын                                              2315,00
суларының                                                2645,74
басуынан
қорғау
8 Үкiмет Үйiн    БIБ          4352,92     1214,56

Раздел 3. Перечень инвестиционных проектов
на 2004-2006 годы в разрезе действующих и разрабатываемых
государственных и отраслевых (секторальных) программ  <*>
Сноска. В перечень внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 10 апреля 2004 г.  N 402 ; от 13 апреля 2004 г.  N 408 ; от 24 мая 2004 г.  N 578 от 13 января 2006 года N 38 .
Астана 2003
Перечень приоритетных республиканских инвестиционных
проектов на 2004-2006 годы
(млн.тенге)
__________________________________________________________________
N ! Наименование!Испол-!Период!Общая!до   !   Прогноз      !после
п/п! проекта     !нит.  !реали-!стои-!2004 !----------------!2006
!             !агент-!зации !мость!года !2004 !2005 !2006!года
!             !ство  !      !     !     !год  !год  !год !
--------------------------------------------------------------------
1 !      2      !   3  !   4  !  5  !  6  !  7  !  8  !  9 !  10
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана"
1  Строительство              3396,97
здания Минис-                    3003,00
терства ино-                           393,97
странных дел
Республики          2001-2004
Казахстан      МИД
2  Строительство              2921,38
объектов                          1171,62
обслуживания                           1749,76
Дипгородка          2001-2004
в г. Астане    МИД
3  Строительство               3699,46
инженерных                        3000,00
сетей и инфра-                         699,46
структуры
Дипломатичес-
кого городка         2001-2004
в г. Астане    МИД
4  Строительство               1800,00
перинатального                    54,00
центра на 350                          700,00
коек с женской                                1046,00
консультацией
на 250 noc/
смену в              2003-2005
г. Астане       МЗ
5  Строительство               35870,66
международного                    18584,36
аэропорта в          1998-2005         15294,28
г. Астане      МТК                            1992,02
6  Строительство               805,17
здания сервер-                    365,86
ного центра          2002-2004         439,31
в г. Астане    АИС
7  Защита                      6825,74
г. Астаны от                      165,00
затопления                                    1700,00
паводковыми
водами реки          2003-2008                           2645,74
Есиль          АЧС                                 2315,00
8  Строительство                   4352,92

салу                  2002-2004   3138,36
9 Қазақстан      БІБ          2595,50
Республикасы          2001-2004   2250,00
Қорғаныс                                345,50
министрлiгiнiң
әкiмшiлiк
ғимаратын
салу
Бағдарлама бойынша барлығы:     62267,79
31732,20
20836,84
4738,02
2315,00
2645,74
___________________________________________________________________
Алматы қаласын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған
бағдарламасы
10 О.Таңсықбаев   БҒМ          76,12 12,00 64,12
атындағы              2003-2004
Алматы сәндi-
қолданбалы
өнер
колледжiнiң
оқу-өндiрiстiк
базасын
қайта құру
11 Құрманғазы     БҒМ          313,20
атындағы              2003-2004   120,00
Қазақ                                   193,20
Ұлттық консер.
ваториясының
Үлкен
органдық
залын
қайта құру
12 Алматы         ТурСА        5320,00
облысында             2004-2006         212,80
республикалық                                 2000,00
олимпиадалық                                        3107,20
дайындық
базасын
салу
13 Алматы         ТурСА        700,32
қаласының             2003-2005   150,00
"Шаңырақ"                               275,16
шағын                                         275,16
ауданында
спортта
дарындылық
көрсеткен
балалар үшін
республикалық
мектеп-
интернатының
құрылысы
Бағдарлама бойынша барлығы:     6409,65
282,00
745,28
2275,16
3107,20
0,00
___________________________________________________________________
Автожол саласын дамытудың 2001-2005
мемлекеттік бағдарламасы
14 Алматы -       ККМ          22779,46
Гүлшат және                       21737,01
Ақшатау -                               1024,34
Қарағанды                                     18,11
учаскелерiн.
дегi Алматы -
Қарағанды -           1999-2005
Астана -
Бурабай
автожолын
оңалту
15 Қарағанды      ККМ          1907,07
қаласы арқылы         2003-2004   1007,07
жол жүру                                900,00
учаскесiн
қайта құру
16 Қарағанды -    ККМ          9809,71
Астана                2001-2004   9015,98
автожолын                               793,73
қалпына
келтiру
17 Бурабай -      ККМ          15030,00
Көкшетау -            2003-2007     2,42
Петропавл                               95,67
автожолын                                     4000,00
оңалту                                              6000,00
4931,92
18 (Алматы -      ККМ          13390,30

Дома Прави-          2002-2004       3138,36
тельства       УДП                        1214,56
9  Строительство                   2595,50
администра-                           2250,00
тивного здания                               345,50
Министерства          2001-2004
обороны РК     УДП
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:          62267,79
31732,20
20836,84
4738,02
2315,00
2645,74
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа развития города Алматы на 2003-2010 годы
10  Реконструкция
учебно-произ-
водственной
базы Алматинс-
кого колледжа
декоративно-
прикладного
искусства им.         2003-2004
О. Тансыкбаева МОН          76,12   12,00 64,12
11  Реконструкция
Большого
органного зала             313,20
Казахской                         120,00
Национальной                             193,20
консерватории
имени                 2003-2004
Курмангазы     МОН
12  Строительство
республикан-               5320,00
ской базы                               212,80
олимпийской                                   2000,00
подготовки в                                       3107,20
Алматинской
области        АТС    2004-2006
13  Строительство               700,32
республиканс-                      150,00
кой школы-                              275,16
интерната для                                 275,16
одаренных в
спорте детей
в микрорайоне
"Шанырак"             2003-2005
г. Алматы      АТС
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        6409,65
282,00
745,28
2275,16
3107,20
-------------------------------------------------------------------
Государственная программа развития автодорожной
отрасли на 2001-2005 годы
14  Реабилитация               22779,46
автодороги                         21737,01
Алматы-                                  1024,34
Караганда-                                    18,11
Астана-Боровое
на участках
Алматы-Гульшад
и Акчатау-            1999-2005
Караганда      МТК
15  Реконструкция                1907,07
участка                            1007,07
проезда через         2003-2004          900,00
г. Караганду   МТК
16  Реабилитация               9809,71
автодороги                          9015,98
Караганда-            2001-2004          793,73
Астана         МТК
17  Реабилитация               15030,00
автодороги                          2,42  95,67
Боровое-                                      4000,00
Кокшетау-             2003-2007                    6000,00
Петролавловск  МТК                                       4931,92
18  Проект                     13390,00

Бiшкек)                           4027,87
автожол                                 5642,32
саласын дамыту        2001-2006               3275,17
жобасы                                              444,94
19 Георгиевка -   ККМ          6440,70
Тараз -               2004-2007         152,50
Шымкент -                                     1800,00
Өзбекстан                                           2000,00
шекарасы                                                 2488,20
автожолын
қайта жаңарту
20 Ресей          ККМ          13413,17
Федерациясының        2002-2006   946,17
шекарасы -                              4087,00
Орал - Ақтөбе                                 4000,00
автожолын                                           4380,00
қайта құру
21 Батыс          ККМ          29092,49
Қазақстанда           2001-2006   11305,35
жол желiсiн                             8269,03
қайта құру                                    5317,09
4201,02
22 Қарабұтақ -    ККМ          8618,20
Ырғыз -               2002-2006   859,96
Қызылорда                               943,97
облысы                                        1200,00
шекарасы                                            5614,27
автожолын
қайта жаңарту
23 Самара -       ККМ          9500,00
Шымкент -             2004-2007         304,50
Ақтөбе облысы                                 1200,00
шекарасы                                            4000,00
учаскесi -                                               3995,50
Қызылорда -
Шымкент
автожолын
қайта құру
24 Атырау - Ақтау ККМ          38334,39
автожолын                         100,00
қайта құру                              306,60
3595,28
2003-2008                     9661,70
24670,81
25 Омбы -         ККМ          8537,49
Павлодар -            2002-2007   92,32 97,00 1500,00
Майқапшағай                                         3200,00
автожолын                                                3648,17
қайта құру
26 Астана -       ККМ          8993,00
Қостанай -            2003-2005   4,62  6652,05
Челябi                                        2336,33
автожолын
қайта құру
27 Риддер қаласы  ККМ         1152,98
- Алтай               2001-2004   779,34
Республикасы                            373,64
шекарасының
автожолын салу
27-1 Бейнеу-
Ақжігіт      ККM    2002- 885,29
- Өзбекстан         2004        419,29
шекарасы                              466,00
автожолын
қайта
жаңарту
Бағдарлама                     187884,25
бойынша                               50297,4
барлығы:                                    30108,34
28241,98
39501,93
39734,61
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын
қалыптастыру мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы

развития                          4027,87
автодорожной                            5642,32
отрасли                                       3275,17
(Алматы-              2001-2006                    444,94
Бишкек)        МТК
19  Реконструкция              6440,70
автодороги                              152,50
Георгиевка-                                   1800,00
Тараэ-Шымкент-                                     2000,00
гр. Узбекис-          2004-2007                          2488,20
тана           МТК
20  Реконструкция              13413,17
автодороги                        946,17
граница Рос-                            4087,00
сийской Феде-                                 4000,00
рации-Уральск-        2002-2006                    4380,00
Актобе         МТК
21  Реконструкция                29092,49
дорожной сети                     11305,35
в Западном            2001-2006         8269,03
Казахстане     МТК                            5317,09
4201,02
22  Реконструкция              8618,20
автодороги                        859,96
Карабутак -                             943,97
Иргиз - гр.                                   1200,00
Кызылординской        2002-2006                    5614,27
области        МТК
23  Реконструкция              9500,00
автодороги                              304,50
Самара-Шымкент                                1200,00
на участке гр.                                     4000,00
Актюбинской                                              3995,50
области-
Кызылорда-            2004-2007
Шымкент        МТК
24  Реконструкция              38334,39
автодороги            2003-2008   100,00
Атырау-Актау   МТК                      306,60
3595,28
9661,70
24670,81
25  Реконструкция               8537,49
автодороги                           92,32
Омск-Павлодар-        2002-2007         97,00
Майкапшагай    МТК                         1500,00
3200,00
3648,17
26  Реконструкция              8993,00
автодороги                        4,62
Астана-                                 6652,05
Костанай-             2003-2005               2336,33
Челябинск      МТК
27  Строительство              1152,98
автодороги                        779,34
г. Ридер-                               373,64
гр. Республики        2001-2004
Алтай          МТК
27-1Реконструкция    МТК  2002-   885,29 419,29
автодороги Бейнеу-    2004                  466,00
Акжигит-граница
Узбекистана
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе:            187884,25
50297,40
30108,34
28241,98
39501,93
39734,61
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа формирования и развития национальной информационной инфраструктуры

28 Қазақстан      ҚарМ         538,09
Республика.           1996-2007   393,09
сының                                   82,00 21,00 21,00 21,00
Қаржы
министрлiгi
органдарының
ақпараттық
жүйелерiн құру
және дамыту
(ИНЕС қызметiн
кеңейту)
29 Мемлекеттiк    АБА          3000,00
дерек қор құру        2001-2005   454,55      2302,01
243,43
30 Мемлекеттiк    АБА          2183,33
органдардың           2001-2005   942,12
бiрыңғай                                93,00 1148,22
электрондық
құжат айналымы
жүйесін құру
31 Мемлекеттiк    АБА          2140,00
органдардың           2002-2005   430,60
ақпараттық                              303,12
инфрақұрылымын                                1406,28
құру
32 Ақпараттық-    АБА          119,40
телекоммуника.        2001-2004   108,43
циялық                                  10,97
ресурстар
жай-күйiнiң
БҒМ Мониторинг
жүйесiн құру
33 Мемлекеттiк-   АБА          901,50
ақпараттық            2001-2005   17,79 163,27
жүйелердiң                                    720,45
бiрiгуi
34 Әлеуметтiк-    АБА          190,00
экономикалық          2004-2005         51,35
даму БҒМ                                      138,65
мониторингi
жүйесiн құру
35 "ТАБА"        ҚР Қаржы-     1560,54
кедендiк         минi 2002-2006   240,16
ақпараттық                              189,95      565,22
жүйесiн дамыту                                565,22
35-1 Қазақстан    МСА    2002- 465,11
Республикасы        2006        95,42
Мемлекеттік                           48,96
сатып алу                                   160,95
жөнiндегi                                         159,78";
агенттiгінiң
ақпараттық
жүйелерін
құру
Бағдарлама бойынша барлығы:    11097,97
2682,15
1186,03
6462,79
746,00
21,00
___________________________________________________________________
"Халықтың денсаулығы" мемлекеттік бағдарламасы
36 Астана         ДМС          7559,90
қаласында 240         2005-2007               265,00
орындық жедел                                       3228,80
жәрдем                                                   4066,10
станциясы
бар жедел
медициналық
көмектiң ҒЗИ
құрылысы

28  Создание и                 538,09
развитие инфор-                   393,09
мационных сис-                          82,00
тем органов                                   21,00
Министерства                                       21,00
финансов                                                21,00
Республики
Казахстан
(Расширение
функционирова-        1996-2007
ния ИНИС)      МФ
29  Создание                   3000,00
государствен-                     454,55
ных баз               2001-2005         243,43
данных         АИС                            2302,01
30  Создание                    2183,33
единой                             942,12
системы                                 93,00
электронного                                  1148,22
документо-
оборота госу-
дарственных           2001-2005
органов        АИС
31  Создание                   2140,00
информационной                    430,60
инфраструктуры                          303,12
государственных       2002-2005               1406,28
органов        АИС
32  Создание                    119,40
системы                           108,43
мониторинга                             10,97
состояния
информационно-
телекоммуника-
ционных               2001-2004
ресурсов       АИС
33  Создание                   901,50
интегрирован-                     17,19
ной информа-                            163,27
ционной системы                               720,45
государственных       2001-2005
финансов       АИС
34  Создание                   190,00
системы                                 51,35
мониторинга                                   138,65
социально-зко-
номического           2004-2005
развития       АИС
35  Развитие                   1560,54
таможенной                        240,16
информационной        2002-2006         189,95
системы "ТАИС" МФ РК                          565,22
565,22
35-1Создание        АГЗ   2002-   465,11 95,42  48,96
информационных        2006                        160,95
систем Агентства                                      159,78
Республики
Казахстан по
государственным
закупкам
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        11097,97
2682,15
1186,03
6462,79
746,00
21,00
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Здоровье народа"
36  Строительство              7559,90
НИИ скорой                                    265,00
медицинской                                        3228,80
помощи на 240                                           4066,10
коек со стан-
цией скорой
помощи в              2005-2007
г. Астане      МЗ

36-1 Астана қала. ДСМ    2004- 4217,40
сындағы             2006        47,00
Қазақстан                             1570,40
Республикасы                                2600,00
Денсаулық
министрлі.
гінің 240
төсекке
арналған
балалар
денсаулығы.
ның ғылыми
орталығын
салу
Бағдарлама бойынша барлығы:    11777,30
0,00
47,00
1835,40
5828,80
4066,10
___________________________________________________________________
"Мәдени мұра" 2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттік
бағдарламасы
36-2  "Ұлытау"       Мәдениетмині   2004   40,00    40,00
тауында
Қазақстан
халықтарының
мемлекеттік
тұтастығы мен
бірлігін
бейнелейтін
монумент салу
Бағдарлама
бойынша
барлығы:                             40,0      40,0
___________________________________________________________________
2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк
агроазық-түлiк бағдарламасы
37 Ирригациондық  АШМ          12628,39
және дренаждық        1996-2004   12547,46
жүйелердi                               8093
жетiлдiру
(1-кезең)
38 Су ресурстарын АШМ          7289,15
басқару және          1998-2005   4058,72
жердi қалпына                           2702,41
келтiру                                       528,02
39 Өсiмдiктер мен АШМ          1677,33
жануарлардың          2004-2006         177,33
генетикалық                                   500,00
ресурстарын                                         1000,00
ұлттық сақтау
орнын салу
40 "Қара-Жiрiк"   АШМ    2003- 10,30 0,30  10,00
бас арнасын           2004
қайта құру,
Алматы
облысының
Жамбыл ауданы
41 Алматы облысы  АШМ    2003- 33,00 3,00  30,00
Нұрлы бас             2004
арнасының
итергiш
бөлiгiн
қайта құру
42 ШҚО Чар су     АШМ    2003-  52,50 2,50  25,00 25,00
қоймасының            2005
құрылысын
қайта құру
43 Алматы облысы  АШМ    2003-  20,40 0,40  20,00
Жамбыл                2004
ауданындағы
"Кемер",
"Tepec",
"Байсейiт" бас
арналарын
қайта құру
44 Аса-Талас бас  АШМ          48,33 8,33  20,00 20,00
арнасын қайта         2003-2005
құру Жамбыл
облысы
Жамбыл ауданы
45 Жамбыл облысы  АШМ    2004  28,40       28,40
Тасөткел суару
алқабы
Тасөткел бас
арнасын қайта
құру
46 Жамбыл       АШМ    2003- 238,85
облысы Мерке        2006        6,66
ауданының                                   132,19
Аспара                                             100,00
өзенiнде су
құю apнасы.
ның гидро.
техникалық
құрылыстарын
қайта
жаңарту
47 Жамбыл облысы  АШМ    2003-  30,65 0,40  30,25
Талас ауданы,        2004
Талас-Аса бас
арнасын
қайта құру
48 Жамбыл облысы  АШМ          32,09 1,33  30,76
Ұйық суару            2003-2004
алқабы бас
арнасының сол
бөлiгiн қайта
құру
49 Жамбыл облысы  АШМ          53,87 3,87        25,00 25,00
Талас өзенiнде        2003-2006
Таласбөгетiн
қайта құру
50 БКО, Жәнiбек   АШМ          101,09
ауданы Жәнiбек        2003-2005   1,67  64,48 34,94
су сорғыш
станциясын,
бас және
тарату
арналарын
қайта құру
51 БКО, Ақжайық   АШМ    2003-  8,58  0,25  8,33
ауданы Тайпақ         2004
бас арнасын
қайта құру
52 БҚӨ, Казталов  АШМ    2003-  4,87  0,25  4,62
ауданы,               2004
Фурманов бас
арнасын
қайта құру
53 Қызылорда      АШМ          81,67 1,67  30,00 50,00
облысы                2003-2005
Жаңақорған
ауданы
Келiнтөбе
жүйесiнiң бас
арнасын
қайта құру
54 Қызылорда      АШМ    2003-  16,95 0,33  16,62
облысы                2004
Жаңақорған
ауданы,
Қандыарал
жүйесiнiң бас
арнасын
қайта құру
55 Қызылорда      АШМ    2003-  20,25 1,25  19,00
қаласы ӨМК            2004
қайта құру
56 Қызылорда      АШМ    2003-  35,46 0,36  35,10
облысы                2004
Жаңақорған
ауданы
Сұмағара
жүйесiнiң бас
арнасын
қайта құру
57 Қызылорда      АШМ    2003-  18,95 1,17  17,78
облысы                2004
Сырдария
ауданы Айтек
жүйесiнiң бас
арнасын
қайта құру
58 Қызылорда      АШМ    2003-  9,02  0,42  8,60
облысы Шиелi          2004
ауданы
Ботабай
арнасын
қайта құру
59 Қызылорда      АШМ    2003-  23,00 1,42  21,58
облысы                2004
Сырдария
ауданы, ЛМК
қайта құру
60 Қызылорда      АШМ    2003-  13,45 0,83  12,62
облысы                2004
Сырдария
ауданы ЛМК-9
қайта құру
61 Қызылорда      АШМ    2003-  18,14 1,12  17,02
облысы Жалағаш        2004
ауданы, Айтек
жүйесiнiң
Айтек,
Коммунизм,
Бәйбiхан
арналарын
қайта құру
62 Қызылорда      АШМ    2003-  12,15 0,75  11,40
облысының             2004
Қазалы ауданы
Басқара
жүйесiнiң бас
арнасын
қайта құру
63 Қызылорда      АШМ    2003-  10,85 0,67  10,18
облысының Арал        2004
ауданы Басқара
жүйесiнiң бас
арнасын
қайта құру
64 Қостанай       АШМ          84,17 4,17  20,00 60,00
облысы                2003-2005
Қостанай
ауданы,
Сергеев
гидроторабының
1-кезегiн
қайта құру

36-1Строительство        МЗ    2004-   4217,40
Научного центра            2006           47,00
детского здоровья                               1570,40
на 240 коек                                            2600,00
Министерства
здравоохранения
Республики
Казахстан
в городе Астане
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе        11777,30  0,00
программе:                             47,00
1835,40
5828,80
4066,10
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Культурное наследие" на 2004-2006 годы
36-2 Сооружение на горе   Мин-  2004    40,00       40,00
"Улытау" монумента,  куль-
символизирующего     туры
государственную
целостность и
единство народов
Казахстана
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе:                40,00       40,00
--------------------------------------------------------------------
Государственная агропродовольственная программа
на 2003-2005 годы
37  Усовершенст-               12628,39
вование ирри-                     12547,46
гационных и                             80,93
дренажных сис-        1996-2004
тем (1 этап)   МСХ
38  Совершенство-              7289,15
вание управ-                      4058,72
ления водными                           2702,41
ресурсами и                                   528,02
восстановле-
ние земель            1998-2005
(1 этап)       МСХ
39  Строительство              1677,33
Национального                           177,33
хранилища                                     500,00
генетических                                       1000,00
ресурсов
растений и            2004-2006
животных       МСХ
40  Реконструкция
магистрального
канала "Кара-              10,30
Жирик", Жамбыл-                   0,30
ский район                              10,00
Алматинской
области        МСХ    2003-2004
41  Реконструкция
самонапорной
части магист-              33,00
рального                          3,00
канала Нурлы                            30,00
Алматинской
области        МСХ    2003-2004
42  Реконструкция              52,50
сооружений                        2,50
Чарского                                25,00
водохранилища                                 25,00
ВКО            МСХ    2003-2005
43  Реконструкция
магистральных
каналов "Кемер",
"Терес",
"Байсеит" в
Жамбылском                 20,40
районе                            0,40
Алматинской                             20,00
области        МСХ    2003-2004
44  Реконструкция  МСХ  2003-2005
магистрального             48,33  8,33  20,00 20,00
канала Аса-
Талас, Жамбыл-
ский район
Жамбылской
области
45  Реконструкция  МСХ 2004    28,40        28,40
Тасоткельского
магистрального
канала Тас-
откельского
массива ороше-
ния Жамбылской
области
46  Реконструкция          МСХ   2003-   238,85
гидротехнических             2006           6,66
сооружений                                         132,19
подпитывающего                                           100,00
канала на реке
Аспара Меркенского
района Жамбылской
области
47  Реконструкция              30,65
магистрального                    0,40
канала Талас-                           30,25
Аса, Таласский
район Жамбыл-
ской области   МСХ    2003-2004
48  Реконструкция              32,09
левой ветки                       1,33
магистрального                          30,76
канала Уюкс-
кого массива
орошения
Жамбылской            2003-2004
области        МСХ
49  Реконструкция              53,87
Таласской                         3,87
плотины на                                    25,00
р. Талас в                                         25,00
Жамбылской            2003-2006
области        МСХ
50  Реконструкция              101,09
Жаныбекской                       1,67
насосной                                64,48
станции,                                      34,94
магистральных
и распредели-
тельных каналов,
Жанибекский           2003-2005
район ЗКО      МСХ
51  Реконструкция              8,58
Тайпаксого                        0,25
магистрального                          8,33
канала Акжаикс-
кого района
ЗКО            МСХ    2003-2004
52  Реконструкция              4,87
Фурмановского                     0,25
магистрального                          4,62
канала,
Казталовский
район ЗКО      МСХ    2003-2004
53  Реконструкция              81,67
МК Келинтюбин-                    1,67
ской системы,                           30,00
Жанакорганский                                50,00
район Кыэыл-
ординской             2003-2005
области        МСХ
54  Реконструкция              16,95
МК Канды-                         0,33
аральской сис-                          16,62
темы, Жана-
корганский
район Кызыл-
ординской
области        МСХ    2003-2004
55  Реконструкция              20,25
ПМК,                              1,25  19,00
г. Кызыл-Орда  МСХ    2003-2004
56  Реконструкция
магистрального
канала
Сумагарской
системы Жаны-              35,46
корганского                       0,36
района Кызыл-                           35,10
ординской
области        МСХ    2003-2004
57  Реконструкция
МК Айтекской               18,95
системы,                          1,17
Сырдарьинский                           17,78
район Кызыл-
ординской
области        МСХ    2003-2004
58  Реконструкция
канала Ботабай             9,02
Шиелинского                       0,42
района Кызыл-                           8,60
ординской
области        МСХ    2003-2004
59  Реконструкция  МСХ         23,00  1,42  21,58
ЛМК, Сырдарьин-
ский район            2003-2004
Кызылординской
области
60  Реконструкция
ЛМК-9, Сыр-                13,45
дарьинский                        0,83
район Кызыл-                            12,62
ординской
области        МСХ    2003-2004
61  Реконструкция
каналов Айтек,
Коммунизм,
Байбихан                   18,14
Айтекской сис-                    1,12
темы, Жалагашс-                         17,02
кий район
Кызылординской
области        МСХ    2003-2004
62  Реконструкция
МК Баскаринс-              12,15
кой системы,                      0,75
Казалинский                             11,40
район Кызыл-
ординской
области        МСХ    2003-2004
63  Реконструкция
МК Басыкарийс-             10,85
кой системы,                      0,67
Аральский                               10,18
район Кызыл-
ординской
области        МСХ    2003-2004
64  Реконструкция              84,17
Сергеевского                      4,17
гидроузла,                              20,00
1-я очередь,                                  60,00
Костанайского
района
Костанайской          2003-2005
области        МСХ

65 Павлодар       АШМ          225,67
облысы Шидертi        2003-2005  4,17   48,00 173,50
бас арнасын
қайта құру
66 CҚO Қызылжар   АШМ          64,85 0,83  40,00 24,02
ауданы, Есiл          2003-2005
өзенiндегi су
қоймасымен
Петропавл
гидроторабын
қайта құру
(І-кезекте)
67 СҚО            АШМ          89,38 1,43        40,00 47,95
Ғ.Мүсiрепов           2003-2006
ауданы, Шарық
өзенiнде су
қоймасымен
Шарық
гидроторабын
қайта құру
68 ОҚО Мақтаарал  АШМ    2003-  50,83 0,83  50,00
ауданы,               2004
ПК190-тен
ПК204-ке дейiн
Батыс
коллекторы
учаскесiнде
және Батыс
14-2-1 дренiнде
қайта құру
69 ОҚО Мақтаарал  АШМ    2003-  107,66
ауданында             2004        6,66  101,00
"Достық"
республика.
аралық арнасы
жүйесiнiң К-30
және К30-а
арналарын
қайта құру
70 ОҚО Ордабасы   АШМ          201,66
ауданы,               2003-2006   6,66  30,00 100,00
ПК8-ден                                             65,00
ПК38-ге дейiн
Түркiстан бас
арнасын
қайта құру
71 Шымкент        АШМ    2003-  122,55
қаласы, Бадан         2005        5,55  57,00 60,00
өзенiнде
"Қос диiрмен"
су алу торабын
қайта құру
71-1 Алматы облы. АШМ    2004- 209,22
сының Балқаш        2005        50,00       159,22
ауданы Ақдала
суару алабы.
ның бас
коллекторын
(БКЖ) қайта
жаңарту
Бағдарлама бойынша барлығы:    23673,68
16675,43
3828,41
1931,89
1237,95
___________________________________________________________________
2004-2010 жылдарға арналған ауылдық аумақтардың дамуының
мемлекеттік бағдарламасы
72 Ауылдық        ДМС          3844,33
денсаулық             2004-2007         250,00
сақтауда ұтқыр                                1340,70
және                                                615,00
телемедицинаны                                           1638,64
дамыту
73 Ақмола облысы  АШМ    2006  65,00                   65,00
Ақкөл ауданы
Ивановское,
Қырық-Құдық,
Новорыбинка
ауылдарында
су құбыры
желiлерiн
қайта құру
74 Ақмола облысы  АШМ    2006  60,00                   60,00
Ақкөл ауданы
Еңбекші,
Урюпинка,
Гусарка
ауылдарының
су құбыры
желiлерiн
қайта құру
75 Ақмола облы. АШМ      2006  20,00
сының                                         20,00
Атбасар
ауданы
Тілекей
(Ладыженка)
ауылының
тарату
желілерін
қайта
жаңарту
76 Ақмола         АШМ    2005  45,00             45,00
облысының
Бұланды ауданы
Журавлевка,
Воробьевка
Новодонецк,
Ярославка
ауылдарының
су құбыры
желiлерiн
қайта құру

65  Реконструкция              225,67
Шидертинского                     4,17
магистрального                          48,00
канала Павло-                                 173,50
дарской               2003-2005
области        МСХ
66  Реконструкция              64,85
Петропавловс-                     0,83
кого гидроузла                          40,00
с водохранили-                                24,02
щем на р.Ишим
I-очередь,
Кызылжарский          2003-2005
район, СКО     МСХ
67  Реконструкция              89,38
Шарыкского                        1,43
гидроузла с                                   40,00
водохранилищем                                     47,95
на р. Шарык,
район
Г. Мусрепова          2003-2006
СКО            МСХ
68  Реконструкция
на участке                 50,83
Западного                         0,83
коллектора                              50,00
с ПК 170 до ПК
204 и на дрене
Зап-14-2-1,
Махтааральский
район ЮКО      МСХ    2003-2004
69  Реконструкция
каналов К-30               107,66
и К30-а, сис-                     6,66
темы межреспуб-                         101,00
ликанского
канала "Достык",
в Мактаараль-
ском районе
ЮКО            МСХ    2003-2004
70  Реконструкция              201,66
Туркестанского                    6,66
магистрального                          30,00
канала с ПК 8                                 100,00
по ПК 38,                                          65,00
Ордабасинского        2003-2006
района ЮКО     МСХ
71  Реконструкция              122,55
водозаборного                     5,55
узла "Кос-                              57,00
Диирмен" на                                   60,00
р. Бадам,
г. Шымкент     МСХ    2003-2005
71-1Реконструкция        МСХ   2004-   209,22
главного                   2005           50,00
коллектора (ГКС)                                 159,22
Акдалинского
массива орошения
Балхашского района
лматинской области
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе         23673,68
16675,43
3828,41
1931,89
1237,95
-------------------------------------------------------------------
Государственная программа развития сельских территорий
на 2004-2010 годы
72  Развитие                   3844,33
мобильной и                             250,00
телемедицины в                                1340,70
сельском                                           615,00
здраво-               2004-2007                          1638,64
охранении      МЗ
73  Реконструкция
водопроводных
сетей в селах
Ивановское,
Кырык-Кудук,
Новорыбинка
Аккольского
района
Акмолинской
области        МСХ   2006  65,00                   65,00
74  Реконструкция
водопроводных
сетей в селах
Трудовое,
Урюпинка,
Гусарка
Аккольского
района
Акмолинской
области        МСХ   2006  60,00                  60,00
75  Реконструкция  МСХ   2006    20,00                20,00
разводящих
сетей села Тлекей
(Ладыженка)
Атбасарского
района
Акмолинской
области
76  Реконструкция
сетей водо-
провода в селах
Журавлевка,
Воробьевка,
Новодонецк,
Ярославка
Буландынского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  45,00              45,00

77 Ақмола         АШМ          240,00
облысының             2003-2005   9,60  50,00
Сiлетi топты                                  180,40
су құбырын
қайта құру
78 Ақмола облысы  АШМ    2005  10,00             10,00
Егiндiкөл
ауданы
Бауманское,
Жолан,
Қоржынкөл
ауылдарының су
құбыры
желiлерiн
қайта құру
79 Ақмола облысы  АШМ    2005  30,00             30,00
Егiндiкөл
ауданы Тағанас
ауылында
(30 лет
Казахстана) су
құбыры
желiлерiн
қайта құру
80 Ақмола         АШМ    2005  34,28             34,28
облысының
Ерейментау
ауданы
Еркiншiлiк
(Павловка),
Еңбек
ауылдарында
iстеп тұрған
сумен
жабдықтау
желiлерiн
қайта құру
және кеңейту
81 Ақмола облы.   АШМ    2004  57,86             57,86
сы Жарқайың
ауданының
Уәлиханов
ауылында
су құбыры
желілерiн
қайта
жаңарту
82 Ақмола облысы  АШМ    2006  60,06                   60,06
Жаркин ауданы
Валиханова
ауылында
тарату
желiлерiн
қайта құру
83 Ақмола облысы  АШМ    2004  91,54       91,54
Қорғалжын
ауданы
Қорғалжын
ауылында су
құбырлары
тарату
желiлерiн
қайта құру
84 Ақмола облысы  АШМ    2006  30,00                   30,00
Қорғалжын
ауданы
Кенбидай,
Екпiндi
ауылдарында
су құбырлары
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
85 Ақмола облысы  АШМ    2005  40,90             40,90
Сандықтау
ауданы Каменка
ауылының
тарату
желiлерiн
қайта құру
86 Ақмола облысы  АШМ    2005  45,00             45,00
Целиноград
ауданы
Воздвиженка,
Раздольное,
Новостройка
ауылдарында
су құбыры
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
87 Ақмола облысы  АШМ    2006  65,00                   65,00
Целиноград
ауданы Кощи,
Тайтөбе,
Госплемстанция
ауылдарында
су құбырлары
құрылысының
кешенiн
қайта құру
88 Ақмола облысы  АШМ    2005  40,00             40,00
Целиноград
ауданы
Егiндiкөл,
Отаутүскен,
Қаратомар
ауылдарында cу
құбырлары
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
89 Ақмола облысы  АШМ    2006  50,00                   50,00
Целиноград
ауданы
Талапкер,
Қажымұқан,
Қоянды,
Шұбар
ауылдарында
су құбыры
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
90 Ақмола облысы  АШМ    2005  60,00             60,00
Шортанды
ауданы
Жолымбет
ауылында
су құбыры
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
91 Ақтөбе облысы  АШМ          137,84
Байғанин ауданы       2003-2004   50,00 87,84
Байғанин
ауылында су
құбыры
құрылыстарының
кешенiн
қайта құру
92 Ақтөбе облысы  АШМ          204,21      70,00
Қобда ауданы          2004-2005               134,21
Қобда ауылын
сумен
жабдықтау
жүйесiн
қайта құру
93 Ақтөбе облысы  АШМ          223,50      70,00
Әйтеке би             2004-2005               153,50
ауданы
Комсомольское
ауылының
қолданыстағы
сумен
жабдықтау
жүйесiн
қайта құру
және кеңейту
94 Ақтөбе облысы  АШМ          400,00                  200,00
Ырғыз ауданы         2006-2007                           200,00
"Иргиз-Тельман
-Коминтерн"
бас су
құбырын
қайта құру
95 Ақтөбе облысы  АШМ    2005  169,59            169,59
Благодарный
ауылдық
округтiң
Новостепановка
ауылының су
құбыры
желiлерiн
қайта құру
96 Ақтөбе облысы  АШМ          229,41            122,30
Мартүк ауданы         2005-2006                     107,11
Мартүк
ауылының
қолданыстағы
сумен
жабдықтау
жүйесiн қайта
құру және
кеңейту
97 Ақтөбе облысы  АШМ    2006  173,00                  173,00
Қарғалы ауданы
Бадамша
ауылының
қолданыстағы
Реконструкция
существующего
водопровода
села Бадамша
Каргалинского
района
Актюбинской
области
98 Ақтөбе облысы  АШМ          212,00            90,00 122,00

77  Реконструкция              240,00
Селетинского                      9,60
группового                               50,00
водопровода                                   180,40
Акмолинской   МСХ  2003-2005
78  Реконструкция
сетей водо-
провода в селе
Таганас (30 лет
Казахстана)
Егиндыкольского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  10,00              10,00
79  Реконструкция
и расширение
существующей
системы водо-
снабжения в
селах Еркиншилик
(Павловка),
Енбек
Ерейментауского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  30,00              30,00
80  Реконструкция
сетей и соору-
жений водо-
провода в селах
Тургай, Нижний
Тургай
Ерейментауского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  34,28              34,28
81  Реконструкция          МСХ   2004    57,86         57,86
водопроводных
сетей в с. Валиханова
Жаркаинского района
Акмолинской области
82  Реконструкция
разводящих
сетей в селах
Костычево,
Донское
Жаркаинского
района
Акмолинской
области        МСХ   2006  60,06                   60,06
83  Реконструкция
разводящих
сетей водо-
проводов в
с. Коргалжын
Коргалжынского
района
Акмолинской
области        МСХ   2004  91,54        91,54
84  Реконструкция
сетей и
сооружений
водопровода
в селах
Кенбидаик,
Екпинди
Коргалжынского
района
Акмолинской
области        МСХ   2006  30,00                   30,00
85  Реконструкция
разводящих
сетей села
Каменка
Сандыктауского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  40,90              40,90
86  Реконструкция
сетей и соо-
ружений водо-
провода в селах
Воздвиженка,
Раздольное,
Новостройка
Целиноградского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  45,00              45,00
87  Реконструкция
комплекса
сооружений
водопровода
в селах Кощи,
Тайтобе,
Госплемстанция
Целиноградского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  65,00                   65,00
88  Реконструкция
сетей и соо-
ружений водо-
провода в селах
Егиндыколь,
Отаутускен,
Каратомар
Целиноградского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  40,00              40,00
89  Реконструкция
сетей и
сооружений
водопровода
в селах
Талапкер,
Кажымукан,
Коянды, Шубар
Целиноградского
района
Акмолинской
области        МСХ   2006  50,00                   50,00
90  Реконструкция
сетей и
сооружений
водопровода
в селе
Жолымбет
Шортандинского
района
Акмолинской
области        МСХ   2005  60,00              60,00
91  Реконструкция
комплекса
сооружений                 137,84
водопровода                       50,00
в селе                                  87,84
Байганина
Байганинского
района
Актюбинской         2003-2004
области        МСХ
92  Реконструкция              204,21
ситемы                                   70,00
водоснабжения                                 134,21
села Кобда
Кобдинского
района
Актюбинской           2004-2005
области        МСХ
93  Реконструкция
и расширение
существующей               223,50
системы водо-                            70,00
снабжения села                                153,50
Комсомольское
Айтекебийского
района
Актюбинской          2004-2005
области        МСХ
94  Реконструкция
магистрального
водовода
"Иргиэ-Тельман-            400,00
Коминтерн"                                         200,00
Иргизского                                               200,00
района
Актюбинской           2006-2007
области        МСХ
95  Реконструкция
водопроводных
сетей села
Новостепановка
Благодарного
сельского
округа
Актюбинской
области        МСХ   2005  169,59            169,59
96  Реконструкция
и расширенние
существующей
системы водо-
снабжения села             229,41
Мартук                                        122,30
Мартукского                                        107,11
района

Уил ауданы            2005-2006
Реконструкция
существующего
водопровода
села Уил
Уилского
района
Актюбинской
области
99 Ақтөбе облысы  АШМ    2006  250,00                  250,00
Әйтеке би
ауданы
Қарабұтақ
ауылының
су құбыры
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
100 Алматы облысы  АШМ    2005  115,00            115,00
Iле ауданы
Базой тобы
(1-кезегi)
су құбырын
қайта құру
101 Алматы облысы  АШМ    2006  48,00                   48,00
Еңбекшi қазақ
ауданы 5
(Көктөбе,
Аймен, Болек,
Қарасай
Красный
Восток)
ауылының
топтық су
құбырын
қайту құру
және салу
102 Алматы облысы  АШМ    2005  19,00             19,00
Iле ауданы
Превомайское
ауылының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және салу
103 Алматы облысы  АШМ    2004  28,18       28,18
Іле ауданы
Өтеген батыр
кентiнiң
топтық су
құбырын қайта
құру және салу
104 Алматы облысы  АШМ    2006  21,00                   21,00
Қапшағай
ауданы
Заречное
ауылының
топтық су
құбырын қайта
құру және салу
105 Алматы облысы  АШМ    2004  24,22       24,22
Сарқанды
ауданы Алмалы
ауылының су
құбыры
жүйесiн қайта
құру және салу
106 Алматы облысы  АШМ    2004  46,41       46,41
Ақсу ауданы
Жансiгүров
кентiнiң сумен
жабдықтау
жүйесін қайта
құру және салу
107 Алматы облысы  АШМ    2005  18,00             18,00
Жамбыл ауданы
Мыңбаев
атындағы
ауылының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және салу
108 Алматы облысы  АШМ    2005  27,30             27,30
Талғар ауданы
Белбұлақ
ауылының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және салу
109 Алматы облысы  АШМ    2006  40,00                   40,00
Алакөл ауданы
Қамысқала
ауылының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және салу
110 Алматы облысы  АШМ    2006  40,00                   40,00
Жамбыл ауданы
Yлкен ауылының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және салу
111 Алматы облысы  АШМ    2006  24,00                   24,00
Iле ауданы
ҚазЦИК аулының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және caлу
112 Алматы облысы  АШМ    2006  16,00                   16,00
Панфилов
ауданы Көктал
ауылының
ауданаралық су
құбырын қайта
құру және салу
113 Алматы облысы  АШМ    2004  160,64      160,64
Жамбыл ауданы
Аққайнар
кентiнде су
құбыры
желiлерiн
қайта құру
және кеңейту
114 Алматы        AШM    2003- 242,64
облысының             2004        140,00      102,64
Еңбекшiқазақ
ауданына
Түрген
магистральды
топты су
құбырын
қайта
жаңарту
(I кезегi)
115 Атырау облысы  АШМ          109,00      9,00  100,00
Қызылқоғам            2004-2005
ауданы
Қосқұлақ-
Тасшағыл
топтық су
құбырын салу
116 Атырау облысы  АШМ          405,00                  200,00
Қызылқоғам            2006-2007                          205,00
ауданы Сагиз-
Мукур топтық
су құбырын
салу
117 Атырау облысы  АШМ    2006  125,54                  125,54
Исатай ауданы
Аққыстау
ауылында су
құбырын және
cу тазартқыш
құрылыстарын
салу
118 Атырау облысы  АШМ    2006  126,00                  126,00
Исатай ауданы
Х.Ерғалиев
ауылында су
құбырын және
су тазартқыш
құрылыстарын
салу
119 Атырау облысы  АШМ    2004- 345,15      70,00
Қызылқоғам            2005                    275,15
ауданы Миялы
ауылында
блокты су
тазартқыш
құрылыстары
және
кентаралық су
құбыры
желiлерi
120 Атырау облысы  АШМ          124,99      60,00 64,99
Қызылқоғам            2004-2005
ауданы
Жасқайрат
ауылында
блоктық су
тазартқыш
құрылыстары
және
кентаралық су
құбыры
желiлерi
121 Атырау облысы  АШМ          113,33      60,00 53,33
Қызылқоғам            2004-2005
ауданы
Жангелді
ауылында
блоктық су
тазарқыш
құрылыстары
және
кентаралық су
құбыры желiлерi
122 Атырау облысы  АШМ          301,08
Жылой ауданы          2004-2005         100,00

Актюбинской         2005-2006
области        МСХ
97  Реконструкция
существующего
водопровода
села Бадамша
Каргалинского
района
Актюбинской
области        МСХ  2006   173,00                  173,00
98  Реконструкция
существующего
водопровода
села Уил
Уилского
района
Актюбинской       2005-2006 212,00            90,00
области        МСХ                                 122,00
99  Реконструкция
сетей и соо-
ружений водо-
провода села
Карабутак
Айтекебийского
района
Актюбинской                250,00                  250,00
области        МСХ   2006
100 Реконструкция
Базойского
группового
водопровода
(I-я очередь)
Илийского
района
Алматинской                115,00             115,00
области        МСХ   2005
101 Реконструкция
и строитель-
ство груп-
пового водо-
провода 5-ти
сел (Коктобе,
Аймен, Болек,
Карасай,
Красный Восток)
Енбекши-
казахского
района
Алматинской
области        МСХ   2006  48,00                   48,00
102 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
Первомайское
Илийского
района
Алматинской
области        МСХ   2005  19,00              19,00
103 Реконструкция
и строитель-
ство груп-
пового водо-
провода поселка
Отеген батыр
Илийского
района
Алматинской
области        МСХ   2004  28,18        28,18
104 Реконструкция
и строитель-
ство груп-
пового водо-
провода села
Заречное
Капшагайского
района
Алматинской
области        МСХ   2006  21,00                   21,00
105 Реконструкция
и строитель-
ство систем
водоснабжения
села Алмалы
Саркандского
района
Алматинской
области        МСХ   2004  24,22        24,22
106 Реконструкция
и строитель-
ство систем
водоснабжения
поселка
Жансугурова
Аксуйского
района
Алматинской
области        МСХ   2004  46,41        46,41
107 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
им. Мынбаева
Жамбылского
района
Алматинской
области        МСХ   2005  18,00              18,00
108 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
Бельбулак
Талгарского
района
Алматинской
области        МСХ   2005  27,30              27,30
109 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
Камыскала
Алакольского
района
Алматинской
области        МСХ   2006  40,00                   40,00
110 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
Улкен Жамбыл-
ского района
Алматинской
области        МСХ    2006 40,00                   40,00
111 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
КазЦИК Илийс-
кого района
Алматинской
области        МСХ    2006 24,00                   24,00
112 Реконструкция
и строитель-
ство межрайон-
ного водо-
провода села
Коктал
Панфиловского
района
Алматинской
области        МСХ   2006  16,00                   16,00
113 Реконструкция
и расширения
водопроводных
сетей в
п. Аккайнар
Джамбулского
района
Алматинской
области        МСХ   2004  160,64       160,64
114 Реконструкция  МСХ   2003-   242,64 140,00 102,64
Тургенского          2004
магистрального
группового
водопровода в
Енбекшиказахском
районе
Алматинской
области (I-я
очередь)
115 Строительство
группового
водопровода
Коскулак-                  109,00
Тасшагыл                                9,00
Кызылкогинс-                                  100,00
кого района
Атырауской     МСХ   2004-2005
116 Строительство
группового
водопровода                405,00
Сагиз-Мукур                                        200,00
Кызылкогинс-
кого района
Атырауской           2006-2007                           205,00
области        МСХ
117 Строительство
водопровода и
водоочистных
сооружений в
селе Аккистау
Исатайского
района
Атырауской
области        МСХ   2006  125,54                  125,54
118 Строительство
водопровода и
водоочистных
сооружений в
селе
Х. Ергалиева
Исатайского
района
Атырауской
области        МСХ   2006  126,00                  126,00
119 Блочные водо-
очистные со-
оружения и
внутри-
поселковые
водопроводные              345,15
сети в с. Миялы                          70,00
Кыэылкогинского                               275,15
района Атырау-       2004-2005
ской области   МСХ
120 Блочные водо-
очистные со-
оружения и
внутрипосел-
ковые водо-                124,99
проводные                               60,00
сети в с.                                     64,99
Жаскайрат
Кыэылкогинс-
кого района
Атырауской          2004-2005
области        МСХ
121 Блочные водо-
очистные со-
оружения и
внутрипоселко-
вые водопро-               113,33       60,00 53,33
водные сети
в с. Жангельды
Кызылкогинского
района Атырау-      2004-2005
ской области   МСХ
122 Реконструкция
группового
водопровода
Кульсары-
Тургузба-                  301,08
Шокпартугай-                            100,00

Күльсары-                                     201,08
Тургузба-
Шокпартугай-
Ақкизтогай
топтық су
құбырын қайта
құру
123 Шығыс          АШМ          37,45 25,20 12,25
Қазақстан             2002-2004
облысы Абай
ауданы
Кеңгiрбай
ауылында су
құбырын қайта
салу
124 Шығыс          АШМ          70,70 58,80 11,90
Қазақстан             2002-2004
облысы Абай
ауданы Архат
ауылында су
құбырын қайта
құру
125 Шығыс          АШМ          31,39 25,30 6,09
Қазақстан             2002-2004
облысы Абай
ауданы
Құндызды
ауылында су
құбырын қайта
құру
126 Шығыс          АШМ    2004  29,71       29,71
Қазақстан
облысы
Приречное
ауылында және
Гранитный
кентiнде жаңа
су сорғышын
салу
127 Шығыс          АШМ          140,84      72,89 67,95
Қазақстан             2004-2005
облысы Үржар
ауданы Үржар
ауылының су
құбыры
желiлерiн
қайта құру
(I-кезегi)
128 Шығыс          АШМ    2004  42,56       42,56
Қазақстан
облысы Жармен
ауданы Yш-Биiк
ауылының
қолданыстағы
су құбыры
желiсiн
қайта құру
129 Шығыс          АШМ    2004  51,56       51,56
Қазақстан
облысы Аягөз
ауданы
Баршатас
ауылында
су құбыры
желiлерiн және
құрылыстарын
қайта құру
130 Шығыс          АШМ           639,15
Қазақстан             2003-2004   400,00
облысы Белағаш                          239,15
топтық су
құбырын
(I-кезегi)
қайта құру
131 Жамбыл облысы  АШМ          95,00 74,37 20,63
Қордай ауданы         2003-2004
Жаңа-Тұрмыс
ауылын сумен
жабдықтау
132 Жамбыл облысы  АШМ    2004  234,58      234,58
Т.Рысқұлов
ауданы Құлан
ауылының су
сорғыш
құрылысы мен
су құбыры
желiлерi
133 Жамбыл облысы  АШМ    2004  49,28       49,28
Шу ауданы Төле
би ауылында
қолданыстағы
су құбыры мен
су сорғыш
құрылыстарын
қайта құру
134 Жамбыл облысы  АШМ    2005  27,00             27,00
Шу ауданы Абай
ауылының су
құбыры мен су
сорғыш
құрылыстарын
қайта құру
135 Жамбыл облысы  АШМ    2005  22,00             22,00
Шу ауданы
Көктөбе
ауылының су
құбыры мен су
сорғыш
құрылыстарын
қайта құру
136 Батыс          АШМ          292,21      100,00
Қазақстан             2004-2005               192,21
облысы Камен
топтық су
құбырының ауыз
суды өңдеу
жөнiндегi
станцияның
кешенiн салу
137 Батыс          АШМ    2004  96,93       96,93
Қазақстан
облысы
Федоровка елдi
мекенiн сапалы
ауыз сумен
жабдықтауды
жақсартуға
бағытталған
шаралар
жүргiзу
138 Батыс          АШМ    2004  94,04       94,04
Қазақстан
облысы Ақжайық
ауданы Шапай
ауданын сумен
жабдықтау
139 Батыс          АШМ    2004  85,31       85,31
Қазақстан
облысы Жәнiбек
ауданы Жәнiбек
кентiнiң сумен
жабдықтау
объектiлерi
140 Батыс          АШМ    2004  74,60       74,60
Қазақстан
облысы
Жаңақала
ауданы Мортық
кентiн сумен
жабдықтау
141 Батыс          АШМ    2004  59,93       59,93
Қазақстан
облысы
Жаңақала
ауданы
Жаңақазан
кентiнде су
тазарту
қондырғысын
салу
142 БҚО Казталов   АШМ    2004  23,70       23,70
ауданы Ақпәтер
кентiн сумен
жабдықтау
143 БҚО Ақжайық    АШМ    2004  88,36       88,36
ауданы
Базартөбе
кентiнде
"Струя"
қондырғысын
салу
144 Қарағанды      АШМ         1548,40      140,99
облысы Жездi          2003-2004   323,53
су қоймасынан
Костен-Голсай
балкасына
дейiн
145 Қарағанды      АШМ          193,80      50,00 143,80
облысы                2004-2005
Молодежный
ауылының сумен
қамту және су
қашыртқы
жүйелерiн
қайта құру
146 Қостанай       АШМ          362,63      126,59
облысы                2002-2004   236,04
Лихачевск
топтық су
құбырын салу
(2 кезегi)
147 Қостанай       АШМ          70,37 36,21 34,16
облысы Федоров        2003-2004
ауданын сумен
жабдықтауды
қайта құру
148 Қостанай       АШМ          754,19       80,0 300,00
облысы Ащы-           2004-2006                     374,19
Тасты бас су
аққысын қайта
құру
149 Қостанай       АШМ          634,91      120,00
облысы                2004-2006               250,00

Аккизтогай                                    201,08
Жылойского
района
Атырауской           2004-2005
области        МСХ
123 Реконструкция
водопровода
в селе
Кенгирбай би               37,45
Абайского                         25,20
района                                  12,25
Восточно-
Казахстанской        2002-2004
области        МСХ
124 Реконструкция
водопровода
в селе Архат               70,70
Абайского                         58,80
района                                  11,90
Восточно-
Казахстанской       2002-2004
области        МСХ
125 Реконструкция
водопровода
в селе Кундызды            31,39
Абайского                         25,30
района Восточно-                        6,09
Казахстанской        2002-2004
области        МСХ
126 Строительство
нового водо-
забора в селе
Приречное и
поселке
Гранитный
Восточно-
Казахстанской
области        МСХ   2004  29,71        29,71
127 Реконструкция
водопроводной
сети села
Урджар                     140,84
Уджарского                              72,89
района                                        67,95
Восточно-
Казахстанской
области             2004-2005
(I-очередь)    МСХ
128 Реконструкция
существующей
водопроводной
сети села
Уш-Биик
Жарминского
района
Восточно-
Казахстанской
области        МСХ   2004  42,56        42,56
129 Реконструкция
водопроводных
сетей и соору-
жений в
с. Баршатас
Аягоэского
района
Восточно-
Казахстанской
области        МСХ   2004  51,56        51,56
130 Реконструкция
Белагашского               639,15
группового                        400,00
водопровода                             239,15
(I-я очередь)
Восточно-
Казахстанской       2003-2004
области        МСХ
131 Водоснабжение
села Жана-
Турмыс в                   95,00
Кордайском                        74,37
районе                                  20,63
Жамбылской          2003-2004
области        МСХ
132 Водозаборное
сооружение и
водопроводные
сети села
Кулан в районе             234,58
Т. Рыскулова                            234,58
Жамбылской
области        МСХ   2004
133 Реконструкция
существующей
сети водо-
провода и
водозаборных
сооружений
в селе Толе би
Шуского района
Жамбылской
области        МСХ   2004  49,28        49,28
134 Восстановление
водопроводной
сети и водо-
заборных
сооружений
села Абай
Шуского района
Жамбылской
области        МСХ   2005  27,00              27,00
135 Реконструкция
водопроводной
сети и водо-
заборных
сооружений
в селе Коктобе
Шуского района
Жамбылской
области        МСХ   2005  22,00              22,00
136 Строительство              292,21
комплекса                               100,00
станций по                                    192,21
обработке
питьевой воды  МСХ  2004-2005
Каменского
группового
водопровода
ЗКО
137 Проведение
мероприятий,
направленных
на упучшение
водоснабжения
качественной
питьевой водой
населенного
пункта
Федоровка
Теректинского
района ЗКО     МСХ  2004   96,93        96,93
138 Водоснабжение
села Чапаево
Акжаикского
района ЗКО     МСХ  2004   94,04        94,04
139 Объекты
водоснабжения
поселка
Жанибек
Жанибекского
района ЗКО     МСХ  2004   85,31        85,31
140 Водоснабжение
поселка
Мортук
Жангалинского
района ЗКО     МСХ  2004   74,60        74,60
141 Строительство
водоочистной
установки
в поселке
Жанаказан
Жангалинского
района ЗКО     МСХ  2004   59,93        59,93
142 Водоснабжение
поселка Акпатер
Казталовского
района ЗКО     МСХ  2004   23,70        23,70
143 Строительство
установки
"Струя" в пос.
Базартобе
Акжаикского
района ЗКО"    МСХ  2004   88,36        88,36
144 Строительство
водовода от
Жездинского                1548,40
водохранилища                     323,53
до балки                                140,99
Костен-Голсай
Карагандинской
области        МСХ  2003-2004
145 Реконструкция
систем водо-               193,80
снабжения и                             50,00
водоотведения                                 143,80
с. Молодежный
Карагандинской
области        МСХ  2004-2005
146 Строительство
Лихачевского               362,63
группового                        236,04
водопровода                             126,59
(II-я очередь)
Костанайской
области        МСХ  2002-2004
147 Реконструкция
водоснабжения              70,37
Федоровского                      36,21
района                                  34,16
Костанайской
области        МСХ  2003-2004
148 Реконструкция
Ащи-Тастинс-               754,19        80,00
кого магис-                                   300,00
трального                                          374,19
водовода
Костанайской
области        МСХ  2004-2006
149 Реконструкция
Желкуарского               634,91
водовода                                120,00
Жетикаринского                                250,00

Жетiқара                                            264,91
ауданының
Желқуар
суаққысын
қайта құру
150 Қостанай       АШМ          500,00            200,00
облысы Есiл           2005-2006                     300,00
топтық су
құбырын
қайта құру
151 Қызылорда      АШМ          1384,00
облысының             2003-2006   200,00
I-V кезектегi                           250,00
Арал-Сары                                     350,00
бұлақ топтық                                        584,00
су құбырын
салу
152 Қызылорда      АШМ          2652,50
облысының             2005-2008               300,00
V кезектегi                                         307,26
Арал-Сары                                                2045,24
бұлақ топтық
су құбырын су
153 Қызылорда      АШМ          864,60            150,0 350,00
облысының             2005-2008                          364,60
Октябрь топтық
су құбырын
салу
154 Қызылорда      АШМ    2004  137,        137,
облысының                   00          00
Қармақшы
ауданы Жосалы
аудан
орталығында
су құбырын
салу
(2 кезегi)
155 Қызылорда      АШМ    2006  150,00                  150,00
облысының
Қармақшы
ауданы Төретам
кентiнде тарату
желiлерiн
қайта құру
156 Қызылорда      АШМ    2004  151,44      151,44
облысы Жалағаш
ауданы Жалағаш
аудан
орталығындағы
су құбырын
кеңейту
157 Қызылорда      АШМ          739,15
облысының             2003-2005   319,80
Жиделi топтық                           198,20
су құбырын                                    221,15
қайта құру
158 Қызылорда      АШМ    2006- 307,                    150, 157,
облысы Шиелi          2007   00                      00   00
ауданы Шиелi
кентiнде
тарату
желiлерiн салу
159 Қызылорда     АШМ    2004- 196,29      100,00
облысы               2005                    96,29
Жаңақорған
ауданының
Жаңақорған
кентінде
сумен
жабдықтау
жүйесiн
қайта
жаңарту
160 Жаңақорған     АШМ          415,83      16,63 179,20
ауданы                2004-2006                     220,00
Жаңақорған
кентiн Жиделi
топтық су
құбырына қосу
жолдарын салу
161 Қызылорда      АШМ    2006  50,00                   50,00
облысы Арал
ауданы
Қаратерең
кентiнде
"Струя" су
тазартқыш
қондырғы салу
162 Маңғыстау      АШМ          200,00            100,00
облысы Бейнеу         2005-2006                     100,00
ауданының
бейнеу
ауылында
тазарту
станциясы
кешенiн салу
163 Маңғыстау      АШМ    2004  126,55       126,55
облысы
Маңғыстау
ауданының
Ақшымыраумен
Қызан
ауылдарын
сумен
жабдықтаудың
алаңнан тыс
желiлерi
164 Павлодар       АШМ    2004  36,21       36,21
облысының
Ақтоғай
ауданында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
құрылысын
жергiлікті
жүйесiнiң
үшiншi кезегі.
Сумен
жабдықтау
пункттерi (КБМ)
165 Павлодар       АШМ    2004  13,10       13,10
облысының
Павлодар
ауданында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
құрылысын
жергілiктi
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Сумен
жабдықтау
пункттерi {КБМ)
166 Павлодар       АШМ    2004  12,68       12,68
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарының
жергiлiктi
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Павлодар
ауданы
Комарицино
ауылын КБМ-мен
сумен
жабдықтау
пункттерi
167 Павлодар       АШМ    2004  14,26       14,26
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарын
жергiлiктi
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Павлодар
ауданы
Григорьевка
ауылын КБМ-мен
сумен
жабдықтау
пунктерi
168 Павлодар       АШМ    26,03             26,03
облысының
Лебяжi
ауданында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарының
құрылысын
жергiлiктi
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Сумен
жабдықтау
пункттерi (КБМ)
169 Павлодар       АШМ    2004  17,31       17,31
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарының
жергiлiктi
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Лебяжi ауданын
Тлектес аулын
КБМ-нен сумен
жабдықтау және
терең
скаважиндарын
қазбалау
170 Павлодар       АШМ    2004  47,31       47,31
облысының
Ертiс
ауданында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
құрылысын
жергілiктi
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Сумен
жабдықтау
пункттерi (КБМ)
171 Павлодар       АШМ      2004  12,41     12,41
облысының
Железинка
ауданында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
құрылысын
жергiлiкті
жүйесiнiң
үшiншi кезегi.
Сумен
жабдықтау
пункттерi
172 Павлодар       АШМ    2004  13,38       13,38
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарының
үшiншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi.
Железинка
ауданы
Жаңабiрлiк
ауылын КБМ-мен
сумен
жабдықтау
173 Павлодар       АШМ    2004  29,60       29,60
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарының
үшiншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi.
Железинка
ауданы,
Михайловка
ауылы.
Қолданыстағы
су құбыры
желiлерiн
қайта құру.
174 Павлодар       АШМ    2004  16,93       16,93
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтау
ұйымдарының
үшiншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi.
Железинка
ауданы,
Железинка
ауылы.
Қолданыстағы
су құбыры
желiлерiн
қайта құру.
175 Павлодар       АШМ    2004  30,10       30,10
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтауды
ұйымдарының
үшіншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi.
Железинка
ауданы,
Алакөл
ауылы.
Қолданыстағы
су құбыры
желiлерiн
қайта құру.
176 Павлодар       АШМ    2004  13,65         13,65
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтауды
ұйымдарының
үшiншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi.
Железинка
ауданы,
Ақтау ауылы.
Қолданыстағы
су құбыры
желiлерiн
қайта құру.
177 Павлодар       АШМ          100,99      100,99
облысы Қашыр          2004
ауданы Қашыр
ауылында су
құбыры мен су
құбыры
құрылыстарын
қайта құру.
178 Павлодар       АШМ          159,92      69,05 90,87
облысы Ертiс          2004-2005
ауданы Ертiс
селосында
тарату
желiлерi мен
құрылысты
қайта салу
179 Павлодар       АШМ    2004  42,17       42,17
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтауды
ұйымдарының
екiншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi. Aқcу
қаласы
(ауылдық
аймақ)
қолданыстағы
су құбыры
желiлерiн
қайта құру
180 Павлодар       АШМ    2004  55,36       55,36
облысында елдi
мекендердi
сумен
жабдықтауды
ұйымдарының
үшiншi
кезектегi
жергiлiктi
жүйесi. Лебяжi
ауданы.
Қолданыстағы
су құбыры
желiлерiн
қайта құру.
181 Павлодар       АШМ          179,65      70,00 109,65
облысы Успенка        2004-2005
ауданы Успенка
ауылында су
құбырының
тарату
желiлерi мен
құрылыстарын
қайта құру
182 Солтүстiк      АШМ          461,00      19,00 150,00
Қазақстан             2004-2006                     292,00
облысы Уәлихан
және Ақжар
аудандарының
ауылдық елдi
мекендерiн
сумен жабдықтау
(II-кезегі)
183 Солтүстiк      АШМ          241,33      16,40 110,00
Қазақстан             2004-2006                     114,93
облысы Жамбыл
ауданында
шоғырланған
ұңғыма су
сорғыштарын
салу
(II-кезегі)
184 Оңтүстiк       АШМ          116,99
Қазақстан             2003-2004   25,51 91,48
облысы
Қазықұрт аудан
орталығының
Молбұлақ елдi
мекенiмен 2,
4, 6, 13, 16
мұхаббаларын
сумен
жабдықтау
185 Оңтүстiк       АШМ          239,93      110,00
Қазақстан             2004-2005               129,93
облысының Абай
ауылы мен
Сарыағаш
ауданына
жақын
ауылдарды
сумен
жабдықтау
186 Оңтүстiк       АШМ          1050,00     35,00 177,83
Қазақстан             2004-2007                     400,00
облысы Шардары                                           437,17
ауданы Шардары
топ құбырын
қайта құру
187 Оңтүстiк       АШМ    2004  58,03       58,03
Қазақстан
облысы
Түлкiбас
ауданы
Т.Рысқұлов
атындағы
ауылды алаңнан
тыс сумен
жабдықтау
188 Түлкiбас       АШМ    2004  56,19       56,19
ауылын алаңнан
тыс сумен
жабдықтау
189 ОҚО Ордасы     АШМ    2004  63,42       63,42
ауданы
Тамерланов
аудан
орталығында су
құбыры
құрылысын салу
және
қолданыстағы
су құбыры
желiлерін
кеңейту
190 ОҚО Созақ      АШМ    2004  51,45       51,45
ауданында
Қарақұp ауылын
сумен
жабдықтау
190-1 Шығыс       АШМ    2004  131,80
Қазақстан                            131,80
облысы
Шемонаиха
ауданының
Первомай.
ский
кентiнде су
жинағы
құрылыстары
кешенін
қайта
жаңарту
190-2 Жамбыл       АШМ    2004- 183,59      80,50
облысының           2005                     103,09
Талас ауданы
Ақкөл аулы.
ның сумен
жабдықтау
жүйесiн
қалпына
келтiру

района                                             264,91
Костанайской
области        МСХ  2004-2006
150 Реконструкция
Ишимского                  500,00
группового                                    200,00
водопровода                                        300,00
Костанайской
области        МСХ  2005-2006
151 Строительство
IV-ой очереди
Арало-Сары-                1384,00
булакского                        200,00
группового                              250,00
водопровода                                   350,00
Кызылординской                                     584,00
области        МСХ  2003-2006
152 Строительство
V-ой очереди               2652,50
Арало-Сары-                                   300,00
булакского                                         307,26
группового                                               2045,24
водопровода
Кызылординской      2005-2008
области        МСХ
153 Строительство
Октябрьского               864,60             150,00
группового                                         350,00
водопровода                                              364,60
Кыэылординской      2005-2008
области        МСХ
154 Строительство
водопровода                137,00
в районном                              137,00
центре Жосалы
Кармакчинского
района
Кызылординской
области             2004
(II-я очередь) МСХ
155 Реконструкция
разводящих
сетей в поселке
Торетам
Кармакчинского
района
Кызылординской
области        МСХ  2006   150,00                  150,00
156 Расширение
водопровода
в районном
центре Жалагаш
Жалагашского
района
Кызылординской
области        МСХ  2004   151,44       151,44
157 Реконструкция              739,15
Жиделинского                      319,80
группового                             198,20
водопровода                                   221,51
Кызылординской
области        МСХ  2003-2005
158 Строительство
разводящих
сетей в поселке            307,00
Шиели Шиелийс-                                     150,00
кого района                                              157,00
Кызылординской
области        МСХ  2006-2007
159 Реконструкция  МСХ   2004-    196,29
системы              2005            100,00 96,29
водоснабжения
в поселке Жанакорган
Жанакорганского
района Кызылординской
области
160 Строительство
ветки подклю-              415,83
чения поселка                           16,63
Жанакорган                                    179,20
Жанакорганс-                                       220,00
кого района
к Жиделинскому
групповому
водопроводу    МСХ  2004-2006
161 Строительство
водоочистной
установки
"Струя" в
поселке
Каратерень
Аральского
района
Кызылординской
области        МСХ  2006   50,00                   50,00
162 Строительство
комплекса
очистной
станции в селе             200,00
Бейнеу                                        100,00
Бейнеуского                                        100,00
района
Мангистауской
области        МСХ  2005-2006
163 Внеплощадочные
сети водоснаб-
жения села
Акшимырау и
села Кызан,
Мангистауский
район,
Мангистауская
область        МСХ  2004   126,55        126,55
164 Третья очередь
локальной
системы строи-
тельства водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Актогайский
район.
Пункты водо-
снабжения.
(КБМ)          МСХ  2004   36,21        36,21
165 Третья очередь
локальной сис-
темы строи-
тельства водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Павлодарский
район,
Пункты водо-
снабжения.
(КБМ)          МСХ  2004   13,10        13,10
166 III очередь
локальной
системы орга-
низации водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Павлодарский
район, село
Комарицино
водоснабжение
с КБМ.         МСХ  2004   12,68        12,68
167 III очередь
локальной сис-
темы организа-
ции водоснабже-
ния населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Павлодарский
район, село
Григорьевка
водоснабжение
с КБМ.         МСХ  2004   14,26        14,26
168 Третья очередь
локальной сис-
темы строи-
тельства водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Лебяжинский
район,
Пункты водо-
снабжения.
(КБМ)          МСХ  2004   26,03        26,03
169 III очередь
локальной сис-
темы организа-
ции водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Лебяжинский
район, село
Тлектес водо-
снабжение с КБМ
и бурение глу-
боких скважин  МСХ  2004   17,31        17,31
170 II очередь
локальной
системы строи-
тельства водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Иртышский
район. Пункты
водоснабжения.
(КБМ)          МСХ  2004   47,31        47,31
171 Третья
очередь локаль-
ной системы
строительства
водоснабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Железинский
район.
Пункты водо-
снабжения.     МСХ  2004   12,41       12,41
172 III очередь
локальной
системы орга-
низации водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области.
Железинский
район, село
Жанабирлик
водоснабжение
с КБМ.         МСХ  2004   13,38        13,38
173 III очередь
локальной
системы орга-
низации водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области.
Железинский
район, село
Михайловка.
Реконструкция
существующей
водопроводной
сети.          МСХ  2004   29,60        29,60
174 III очередь
локальной
системы
организации
водоснабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Железинский
район, село
Железинка.
Реконструкция
существующей
водопроводной
сети.          МСХ  2004   16,93        16,93
175 III очередь
локальной
системы орга-
низации водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Железинский
район, село
Алаколь.
Реконструкция
существующей
водопроводной
сети.          МСХ  2004   30,10        30,10
176 III очередь
локальной
системы орга-
низации водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области,
Железинский
район, село
Актау.
Реконструкция
существующей
водопроводной
сети.          МСХ  2004   13,65        13,65
177 Реконструкция
водопровода и
водопроводных
сооружений в
с. Кашыр
Качирского                 100,99
района                                  100,99
Павлодарской
области        МСХ  2004
178 Реконструкция
разводящей
сети и соору-
жений в                    159,92
с. Иртышск                              69,05
Иртышского                                    90,87
района
Павлодарской
области        МСХ  2004-2005
179 II очередь
локальной
системы орга-
низации водо-
снабжения
населенных
пунктов в
Павлодарской
области.
г. Аксу
(сельская зона),
реконструкция
существующей
водопроводной
сети           МСХ  2004   42,17        42,17
180 III очередь
локальной
системы строи-
тельства водо-
снабжения
населенных
пунктов в
области.
Лебяжинский
район.
Реконструкция
существующей
водопроводной
сети.          МСХ  2004   55,36        55,36
181 Реконструкция
разводящей
сети водо-
провода и со-              179,65
оружений в                              70,00
с. Успенка                                    109,65
Успенского
района
Павлодарской
области        МСХ  2004-2005
182 Водоснабжение
сельских                   461,00
населенных                              19,00
пунктов                                       150,00
Уалихановского                                     292,00
и Акжарского
районов (II-ая
очередь) СКО   МСХ  2004-2006
183 Строительство
кустовых сква-             241,33
жинных водо-                            16,40
заборов                                       110,00
(II-ая очередь)                                    114,93
в Жамбылском
районе СКО     МСХ  2204-2006
184 Водоснабжение
населенного
пункта
Молбулак и 2,              116,99
4, 6, 13, 16                      25,51
кварталов                                91,48
районного
центра
Казыгурт ЮКО   МСХ  2003-2004
185 Водоснабжение
села Абай и                239,93
близлежащих                             110,00
аулов Сары-                                   129,93
агашского
района ЮКО     МСХ  2004-2005
186 Реконструкция
Шардаринского              1050,00
группового                              35,00
водопровода                    1              177,83
Шардаринского                                      400,00
района ЮКО     МСХ  2004-2007                            437,17
187 Внеплошадочное
водоснабжение
с.Т.Рыскулова
Тюлькубасского
района ЮКО     МСХ  2004   58,03        58,03
188 Внеплошадочное
водоснабжение
с. Тюлькубас
Тюлькубасского
района ЮКО     МСХ  2004   56,19        56,19
189 Строительство
водопроводных
сооружений и
расширение
существующих
водопроводных
сетей в район-
ном центре
с. Тамерлановка
Ордабасинского
района ЮКО     МСХ  2004   63,42        63,42
190 Водоснабжение
с. Каракур
Суэакского
района ЮКО     МСХ  2004   51,45        51,45
190-1Реконструкция  МСХ 2004    131,80 131,80
комплекса
водозаборных
сооружений
п. Первомайский
Шемонаихинского
района Восточно-
Казахстанской
области
190-2Восстановление   МСХ 2004-   183,59 80,50  103,09
системы              2005
водоснабжения
села Акколь
Таласского района
Жамбылской области

190-3 Жамбыл       АШМ    2004  31,80       31,80
облысының
Жамбыл
ауданы
Ерназар
ауылының
сумен
жабдықтау
жүйесiн
қалпына
келтіру
190-4 Қарағанды    АШМ    2004  28,35       28,35
облысының
Шет ауданы
Кеңшоқы
ауылының су
құбыры
желiлерiн
қайта
жаңарту
190-5 Қарағанды    АШМ    2004  52,68       52,68";
облысының
Осакаров
ауданы Ертiс
ауылының су
жинағы
ұңғылары,
көркейту, су
құбыры
желілері
Бағдарлама бойынша барлығы:    26721,60

190-3Восстановление   МСХ 2004    31,80  31,80
системы водо-
снабжения села
Ерназар Жамбылского
района Жамбылской
области
190-4Реконструкция    МСХ 2004    28,35 28,35
водопроводных
сетей с. Кеншокы
Шетского района
Карагандинской
области
190-5Водозаборные      МСХ 2004    52,68  52,68
скважины,
обустройство,
водопроводные
сети с. Иртышское
Осакаровского
района
Карагандинской
области
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        26721,60

1924,36
5710,01
6840,70
6115,00
5047,65
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық
дамуының 2003-2015 жылдарға арналған бағдарламасы
191 "Ақпараттық    ИСМ          6090,00
технологиялар         2003-2007   90,00 700,00
паркi"                                        2000,00
технопаркiн                                         2300,00
қалыптастыру                                             1000,00
және дамыту

1924,36
5710,01
6840,70
6115,00
5047,65
--------------------------------------------------------------------
Стратегия индустриально-инновационного развития Республики
Казахстан на 2003-2015 годы
191 Формирование               6090,00
и развитие                        90,00
технопарка                              700,00
"Парк информа-                              2000,00
ционных техно-                                     2300,00
логий"         МИТ  2003-2007                            1000,00
-------------------------------------------------------------------

Бағдарлама бойынша барлығы:     6090,00
90,00 700,00
2000,00
2300,00
1000,00
___________________________________________________________________
"Ауыз су" бағдарламасы
192 Арал аймағы    АШМ         25301,99
елдi                  2001-2005   832,99
мекендерiн                              828,45
сумен                                         869,55
қамтамасыз ету
және олардың
санитариясы
193 Нұра және Есiл АШМ          9438,87     451,06
өзендерi              2004-2009               1906,04
бассейнiнiң                                        4599,94
қоршаған                                                 2481,83
ортасын оңалту
және басқару
194 Ауылдық        АШМ          9201,14     322,50
аумақтарды            2004-2009               1297,47
сумен                                               2195,90
қамтамасыз ету                                           5385,27
және
кәрiздеуiн
дамытудың
салалық жобасы
195 Ақмола облысы  АШМ          408,50
Нұра тобы су          2003-2005   8,50  60,00
құбырын                                       340,00
(ІІ-кезегi)
қайта құру
196 Солтүстiк Қазақстан           394,38      200,00
облысы, Көкшетау АШМ  2004-2005               194,38
өндiрiстiк су
құбырын
қайта құру
197 Ақмола облысы  АШМ    2004  104,66      104,66
Ақкөл аудан
орталығында су
құбыры
желiлерiн
қайта құру
198 Ақмола облысы  АШМ    2004  46,15       46,15
Атбасар ауданы
Атбасар аудан
орталығының
ұңғыма су
жиналғысын
қайта құру
199 Ақмола облысы  АШМ    2004-  122,85       70,00 52,85
Бұланды ауданы        2005
Макин аудан
орталығының
қолданыстағы
сумен
қамтамасыз ету
жүйесiн
қайта құру
200 Көкшетау       АШМ          280,00      11,00 100,00
өндiрiстiк су         2004-2006                     169,00
құбырын Ақмола
облысы Бурабай
кентiнiң
қосылу
бөлiгiнiң
құрылысы
201 Алматы облысы  АШМ    2004  38,03       38,03
Панфилов
ауданы Жаркент
аудан
орталығының
сумен
қамтамасыз ету
жүйесiн қайта
құру және салу
202 Атырау облысы  АШМ          414,67
Қоянды тобы           2003-2006   21,00 100,00
су құбырының                                  150,00
(II-кезегi)                                         143,67
құрылысы
203 ШҚО Белағаш    АШМ          372,25
тобы су               2003-2005   15,00 50,00

Всего по программе:            6090,00
90,00
700,00
2000,00
2300,00
1000,00
-------------------------------------------------------------------
Программа "Питьевые воды"
192 Водоснабжение              2530,99
и санитария                       832,99
населенных                              828,45
пунктов Араль-                                869,55
ского региона  МСХ  2001-2005
193 Реабилитация               9438,87
окружающей                              451,06
среды в бас-                                  1906,04
сейнах рек                                         4599,94
Нура и Ишим    МСХ  2004-2009                            2481,83
194 Отраслевой                 9201,14
проект                                  322,50
развития                                      1297,47
водоснабжения                                      2195,90
и канализации                                            5385,27
сельских тер-
риторий        МСХ  2004-2009
195 Реконструкция
Нуринского                 408,50
группового                        8,50
водопровода                              60,00
(II-я очередь)                                340,00
Акмолинской
области        МСХ  2003-2005
196 Реконструкция
Кокшетауского              394,38
промводо-                               200,00
провода,                                      194,38
Северо-Казахста-
нская область  МСХ  2004-2005
197 Реконструкция
водопроводных
сетей в район-
ном центре
Акколь
Акмолинской
области        МСХ  2004   106,66       104,66
198 Реконструкция
скважинного
водозабора
райцентра
Атбасар
Aтбасарского
района
Акмолинской
области        МСХ  2004   46,15        46,15
199 Реконструкция
существующей
системы водо-
снабжения
райцентра
Макинск
Буландынского
района
Акмолинской         2004-
области        МСХ  2005   122,85      70,00 52,85
200 Строительство
ветки подклю-
чения                      280,00
п. Боровое                              11,00
Акмолинской                                   100,00
области к                                          169,00
Кокшетаускому
промводо-
проводу        МСХ  2004-2006
201 Реконструкция
и строительство
систем водо-
снабжения
районного
центра Жаркент
Панфиловского
района
Алматинской
области        МСХ  2004   38,03        38,03
202 Строительство              414,67
Кояндинского                      21,00
группового                              100,00
водопровода                                   150,00
(II-я очередь)                                     143,67
Атырауской
области        МСХ  2003-2006
203 Реконструкция              372,25
Белагашского                      15,00
группового                              50,00

құбырын                                       307,25
қайта құру
(ІІ-кезегi)
204 Жер асты       АШМ          575,78
көзiнен ШҚО           2003-2006   47,31 238,96
Риддер қаласын                                200,00
сумен                                               89,51
қамтамасыз ету
205 ШҚО Аякөз      АШМ    2004  98,25       98,25
қаласының су
алу
құрылыстары
және су құбыры
желiлерiнiң
бiрiншi
кезегiн қайта
құру
206 БҚО Камен тобы АШМ          638,00
су құбырының          2002-2004   505,81
солтүстiк                               132,19
бөлiгiн қайта
құру
(І-кезегi)
207 БҚО Камен тобы АШМ          286,90
су құбырының          2003-2006   12,00       25,87
солтүстiк                                           174,90
бөлігін қайта                                            74,13
құру
(II-кезегi)
208 БҚО Орда тобы  АШМ          103,93
су құбырын            2003-2004   5,60  98,33
қайта құру
(I-кезегi)
209 БҚО Орда тобы  АШМ    2004  74,13       74,13
су құбырын
қайта құру
(II-кезегi)
210 ГНС алаңынан   АШМ          1446,06    85,22
Қарағанды облы-       2004-2007               301,13
сының 425 белгi-                                     503,00
сiнiң резерву-                                           556,71
арлар алаңына
дейiн "Тоқырау-
Балқаш" су ақ-
қысының екiншi
желiсiн салу
211 Қызылорда      АШМ          1001,50
облысы Жиделi         2002-2006   152,00
тобы су                                 200,00
құбырының                                     250,00
құрылыс                                             399,50
212 СҚО Булаев     АШМ          782,50
тобы су               2003-2006   28,30 250,00
құбырын қайта                                 250,00
құру                                                254,20
(II-кезегi)
213 СҚО Есiл тобы  АШМ         891,40
су құбырын            2003-2006  27,00  250,00
қайта құру                                    250,00
(II-кезегi)                                         364,40
214 СҚО Соколов    АШМ          516,20
тобы су               2003-2006   16,20 150,00
құбырын                                       150,00
қайта құру                                          200,00
(II-кезегi)
215 СҚО Преснов    АШМ          600,00
тобы су               2003-2006   20,00 200,00
құбырын                                       200,00
қайта құру                                          180,00
216 Оңтүстік      АШМ    2004- 273,34
Қазақстан            2006              7,72
облысы                                      110,00
Жетiсай                                            155,62
ауданының
Жетiсай
топты су
құбырын
қайта
жаңарту
217 ОҚО Дарбаза    АШМ          250,00      11,00 110,00
тобы су               2004-2006                     129,00
құбырын
қайта құру
218 ОҚО Тасты-Шу   АШМ          185,10      7,20  92,10 85,80
тобы су               2004-2006
құбырын қайта
құру
219 ОҚО Кентау-    АШМ          1817,16
Түркiстан тобы        2002-2007   311,10

водопровода                                   307,25
(II-я очередь)
ВКО            МСХ  2003-2005
204 Водоснабжение              575,78
города Риддер                     47,31
ВКО из под-                            238,96
земного                                       200,00
источника      МСХ  2003-2006                      89,51
205 Первая очередь
реконструкции
водозаборных
сооружений и
водопроводных
сетей города
Аягоза ВКО     МСХ  2004   98,25        98,25
206 Реконструкция
северной ветки
Каменского                 638,00
группового                        505,81
водопровода                             132,19
(I-я очередь)
ЗКО            МСХ  2002-2004
207 Реконструкция
северной ветки             286,90
Каменского                        12,00
группового                                    25,87
водопровода                                        174,90
(II-я очередь)                                        74,13
ЗКО            МСХ  2003-2006
208 Реконструкция
Урдинского                 103,93
группового                        5,60
водопровода                             98,33
(I-ой очереди)
ЗКО            МСХ  2003-2004
209 Реконструкция
Урдинского
группового
водопровода
(II-ой очереди)
ЗКО            МСХ  2004   74,13        74,13
210 Строительство  МСХ  2004-2007
второй нитки              1446,06
водовода "Токрау-                         85,22
Балхаш" от                                    301,13
площадки ГНС до                                    503,00
площадки резер-                                        556,71
вуаров на отметке
425 Карагандинской
области
Реконструкция
магистрального                   279,00
водовода                                      400,00
"Токрау-Балхаш"                                    400,00
Карагандинской                                           367,00
области
211 Строительство              1001,50
Жиделинского                      152,00
грунтового                              200,00
водопровода                                   250,00
Кызылординской                                     399,50
области        МСХ  2002-2006
212 Реконструкция              782,50
Булаевского                       28,30
группового                              250,00
водопровода                                   250,00
(II-я очередь)                                     254,20
СКО            МСХ  2003-2006
213 Реконструкция              891,40
Ишимского                         27,00
группового                              250,00
водопровода                                   250,00
(II-я очередь)                                     364,40
СКО            МСХ  2003-2006
214 Реконструкция              516,20
Соколовского                      16,20
группового                              150,00
водопровода                                   150,00
(II-я очередь)                                     200,00
СКО            МСХ  2003-2006
215 Реконструкция              600,00
Пресновского                      20,00
группового                              200,00
водопровода                                   200,00
СКО            МСХ  2003-2006                      180,00
216 Реконструкция        МСХ    2004-   273,34 7,72   110,00
Жетысайского                2006                       155,62
группового
водопровода
Жетысайского
района Южно-
Казахстанской
области
217 Реконструкция              250,00
Дарбазинского                           11,00
группового                                    110,00
водопровода                                        129,00
ЮКО            МСХ  2004-2006
218 Реконструкция              185,10
Тасты-Шуйского                          7,20
группового                                    92,10
водопровода                                        85,80
ЮКО            МСХ  2004-2006
219 Строительство              1817,17
Кентау-                           311,10

су құбырының                            340,00
құрылысы                                      200,00
200,00
766,06
220 ОҚО Түркiстан  АШМ          644,08            250,00
қаласын сумен         2005-2006                     394,08
қамтамасыз ету
220-1 Қарағанды   AШM    2004  70,50       70,50
облысы
Қарқаралы
ауданының
Қарқаралы
қаласында
қалаішілік
су құбыры
желiлерінің
екiншi кезе.
гiн салу
220-2 Жартарас     АШМ    2004  114,78      114,78
топты су
құбыры.
Қарағанды
облысының
Абай ауданы
елдi мекен.
дерінің
(Aбай,
Қарабас
кентi) су
құбыры
жүйелерiн
қайта
жаңарту
және
оңтайландыру
Бағдарлама бойынша барлығы:    33722,10
2002,81
4610,13
7606,64
10238,52
9264,00
___________________________________________________________________
Азаматтық авиация саласын дамытудың 2003-2005 жылдарға
арналған бағдарламасы
221 Ақтөбе         ККМ          2755,26     1516,00
қаласында             2004-2005               1239,26
ұшу-қону
сызығын
қайта құру
Бағдарлама бойынша барлығы:     2755,26
0,00  1516,00
1239,26
0,00  0,00
___________________________________________________________________
Мүгедектердi оңалтудың 2003-2005 жылдарға
арналған бағдарламасы
222 125 орынға     ДСМ    2005  105,00            105,00
арналған
"Балбұлақ"
республикалық
балаларды
оңалту
орталығының
жататын
корпусын салу
Бағдарлама бойынша барлығы:     105,00
0,00  0,00  105,00
0,00  0,00
___________________________________________________________________
Кеден қызметін дамытудың
2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы
223 ОҚО "Ғани      КБА    2004  249,36      249,36
Мұратбаев"
бiрыңғай ТӨБ
салу
224 Қостанай       КБА    2004  249,36      249,36
облысы
"Ұбаған" жалпы
ТӨБ салу
225 ШҚО "Ауыл"     КБА    2004  249,36      249,36
жалпы ТӨБ салу
226 СҚО "Қарақоға" КБА    2004  249,36      249,36
жалпы ТӨБ салу
227 Павлодар       КБА    2004  249,36      249,36
облысы
"Шарбақты"
жалпы ТӨБ салу
228 Ақтөбе облысы  КБА    2005  249,36            249,36
"Жайсан" жалпы
ТӨБ салу
229 ОҚO "Майский"  КБА    2005  249,36            249,36
жалпы ТӨБ салу
230 Атырау облысы  КБА    2005  249,36            249,36
"Котяевка" к/б
"Құрманғазы"
жалпы ТӨБ салу
231 ШҚО "Yбe"      КБА    2005  249,36            249,36
жалпы ТӨБ салу
232 ШҚO "Жескент"  КБА    2005  249,36            249,36
жалпы ТӨБ салу
233 Павлодар     ҚР Қаржы- 2006  249,36                  249,36
облысы          минi
"Сұлу Ағаш"
жалпы ТӨБ салу
234 Павлодар     ҚР Қаржы- 2006  249,36                  249,36
облысы          мині
"Үрлiтөбе"
жалпы ТӨБ салу
235 Жамбыл облысы ҚР Қаржы- 2006  249,36                  249,36
"Нововоскре.     мині
сеновка"
жалпы ТӨБ салу
236 Жамбыл облысы  ҚР Қаржы- 2006  249,36                  249,36
"Айша-Бибi"       мині
жалпы ТӨБ салу
237 Алматы облысы  ҚР Қаржы-       532,49      372,74
Дружба            мині   2004-2005               159,75
станциясындағы
Достық
халықаралық
темiржол кеден
терминалын
салу
238 Ақтөбе облысы  ҚР Қаржы-        540,18            128,13
"Жайсан"         мині   2005-2007                    162,05

Туркестанского                          340,00
группового                                    200,00
водопровода                                        200,00
ЮКО            МСХ  2002-2007                            766,06
220 Водоснабжение              644,08
города
Туркестан ЮКО  МСХ  2005-2006                 250,00
394,08
220-1Строительство  МСХ 2004    70,50        70,50
второй очереди
внутригородских
водопроводных
сетей в городе
Каркаралинске
Каркаралинского
района
Карагандинской
области
220-2Жартарасский    МСХ 2004    114,78       114,78
групповой
водопровод.
Реконструкция и
оптимизация
водопроводных
систем населенных
пунктов Абайского
района
Карагандинской
области (Абай,
поселок Карабас)
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:           33722,10
2002,81
4610,13
7606,64
10238,52
9264,00
-------------------------------------------------------------------
Программа развития отрасли гражданской авиации
на 2003-2005 годы
221 Реконструкция              2755,26
взлетно-                                1516,00
посадочной                                    1239,26
полосы в
г. Актобе      МТК  2004-2005
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе         2755,26
0,00
1516,00
1239,26
0,00  0,00
-------------------------------------------------------------------
Программа реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы
222 Строительство
спального
корпуса Респуб-
ликанского
детского реа-
билитационного
центра
"Балбулак" на
125 коек       МЗ   2005   105,00             105,00
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        105,00 0,00  0,00
105,00
0,00  0,00
--------------------------------------------------------------------
Программа развития таможенной службы на 2004-2006 годы
223 Строительство
единого КПП
"Гани Муратбаева"
ЮКО            АТК  2004   249,36       249,36
224 Строительство
единого КПП
"Убаган"
Костанайской
области        АТК  2004   249,36       249,36
225 Строительство
единого КПП
"Ауыл" ВКО     АТК  2004   249,36       249,36
226 Строительство
единого КПП
"Каракога"
СКО            АТК  2004   249,36       249,36
227 Строительство
единого КПП
"Шарбакты"
Павлодарской
области        АТК  2004   249,36       249,36
228 Строительство
единого КПП
"Жайсан"
Актюбинской
области        АТК  2005   249,36            249,36
229 Строительство
единого КПП
"Майский"
ЮКО            АТК  2005   249,36             249,36
230 Строительство
единого КПП
"Котяевка"
т/п
"Курмангазы"
Атырауской
области        АТК  2005   249,36             249,36
231 Строительство
единого КПП
"Убе" ВКО      АТК  2005   249,36             249,36
232 Строительство
единого КПП
"Жескент" ВКО  АТК  2005   249,36             249,36
233 Строительство
единого КПП
"Сулу Агаш"
Павлодарской
области       МФ РК 2006   249,36                  249,36
234 Строительство
единого КПП
"Урлютобе"
Павлодарской
области       МФ РК 2006   249,36                  249,36
235 Строительство
единого КПП
"Ново-
воскресеновка"
Жамбылской
области       МФ РК 2006   249,36                  249,36
236 Строительство
единого КПП
"Айша-Биби"
Жамбылской
области       МФ РК 2006   249,36                  249,36
237 Строительство
международного
железно-
дорожного
таможенного                532,49
терминала                               372,74
"Достык" на                                   159,75
станции
"Дружба" в
Алматинской
обл.          МФ РК 2004-2005
238 Строительство
международного
железно-                   540,18
дорожного                                     128,13
таможенного                                        162,05

мемлекеттiк                                              250,00
темiржол кеден
терминалын
салу
239 ОҚО Сарыағаш   ҚР Қаржы-       823,53            226,47
станциясындағы    мині  2005-2007                     247,06
Сарыағаш                                                 350,00
халықаралық
темiржол
кеден
терминалын
салу
240 Маңғыстау      ҚР Қаржы-       906,03            134,22
облысы "Оазис"    мині  2005-2007                     300,00
разъезiнiң                                               471,81
"Бейнеу"
мемлекеттiк
темiржол
кеден
терминалын
салу
241 Қостанай       ҚР Қаржы-       870,00                  300,00
облысы Тобыл     мині  2006-2008                          570,00
т/ж өткiзу
бекетiнде
тексеру
бекетiн салу
242 ШҚО Ауыл т/ж  ҚР Қаржы-       870,00                  300,00
тексеру         мині   2006-2008                          570,00
бекетiнде
тексеру
бекетiн салу
243 Павлодар       КБА    2004  7,69        7,69
облысы Ертiс
т/б Электрмен
жабдықтау
244 Павлодар       КБА    2004  14,97       14,97
облысы Найза
Т/Б Электрмен
жабдықтау
245 Маңғыстау      КБА    2004  31,42       31,42
облысы Ақтау
қаласында
10 иттік
мөлдек салу
246 ШҚО Бахты      КБА    2004  33,23       33,23
кеденiнiң
кедендiк
ресiмдеу
залын салу
247 Ақтөбе облысы  КБА    2004  16,12       16,12
бойынша Кеден
басқарманың
әкiмшiлiк
ғимаратына
қосымша
құрылыс салу
248 Достық         КБА    2004  50,00       50,00
кеденiнiң
уақытша сақтау
қоймасын және
тексеру
алаңын салу
249 Алматы         КБА          999,35      500,00
қаласында             2004-2005               499,35
оқу-
әдiстемелiк
орталығын салу
250 Астана         КБА    2004  299,98      299,98
қаласында 100
орындық
жатақхана салу
251 "Достық"       КБА          496,75      248,40
кеденiнiң             2004-2005               248,35
Кеден
қызметiнiң
қызметкер.
лерiне тұрғын
үй салу
Бағдарлама бойынша барлығы:    9982,78
0,00
2821,35
2643,07
2306,55
2211,81
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Түзету мекемелерінің
материалдық-техникалық базасын жақсартудың
2001-2003 жылдарға арналған бағдарламасы
252 Ақтөбе облысы  ӘдМ          775,00
Жем кентiнде          2000-2004   489,00
1500 орынға                             286,00
қатаң режимдегi
ТК "Ембi-5"
әскери
объектiсiн
қайта құру
253 Алматы облысы  ӘдМ          1729,32
Заречный              2001-2006    15,25 200,00
кентiнде 1500                                 700,00

терминала                                                250,00
"Жайсан" в
Актюбинской
обл.          МФ РК 2005-2007
239 Строительство
международного
железно-
дорожного                  823,53
таможенного                                   226,47
терминала                                          247,06
"Сарыагаш" на                                            350,00
станции
"Сарыагаш"
в ЮКО         МФ РК 2005-2007
240 Строительство
международного
железно-                   906,03
дорожного                                     134,22
таможенного                                        300,00
терминала                                                471,81
"Бейнеу" на
разъезде
"Оазис" в
Мангистауской
обл.          МФ РК 2005-2007
241 Строительство
пункта
пропуска на                870,00
ж/д пунктах                                        300,00
пропуска -                                               570,00
"Тобол"
Костанайской
обл.          МФ РК 2006-2008
242 Строительство
пункта                     870,00
пропуска на                                        300,00
ж/д пунктах                                              570,00
пропуска -
"Аул" ВКО     МФ РК 2006-2008
243 Электро-
снабжение
т/п "Ертыс"
Павлодарской
области        АТК  2004   7,69         7,69
244 Электро-
снабжение т/п
"Найза"
Павлодарской
области        АТК  2004   14,97        14,97
245 Строительство
питомника на
10 собак в
г. Актау
Мангистауской
области        АТК  2004   31,42        31,42
246 Строительство
зала таможен-
ного оформле-
ния таможни
"Бахты" ВКО    АТК  2004   33,23        33,23
247 Строительство
пристройки к
административ-
ному зданию
Таможенного
управления по
Актюбинской
области        АТК  2004   16,12        16,12
248 Строительство
досмотровой
площадки и
склада времен-
ного хранения
таможни
"Достык"       АТК  2004   50,00        50,00
249 Строительство              999,35
учебно-                                 500,00
методического                                 499,35
центра в
г. Алматы      АТК  2004-2005
250 Строительство
общежития на
100 мест в
г. Астане      АТК  2004   299,98       299,98
251 Строительство
жилья для                  496,75
работников                              248,00
таможенной                                    248,35
службы таможни
"Достык"       АТК  2004-2005
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        9982,78
0,00  2821,35
2643,07
2306,55
2211,81
-------------------------------------------------------------------
Программа дальнейшего развития уголовно-исполнительной системы
на 2004-2006 годы
252 Реконструкция
военного объекта           775,00
"Эмба-5" под ИК                   489,00
строгого режима                         286,00
на 1500 мест в
п. Жем,
Актюбинской
обл.           МЮ   2000-2004
253 Реконструкция
учреждения ЛА-
155/12 под ИК              1729,32
строгого                          15,25
режима на 1500                          200,00
мест в                                        700,00

орынға қатаң                                        814,07
режимдегі                                                0,00
ТК ЛА-155/12
мекемесiн
қайта құру
254 Қызылорда      ӘдМ          1044,00
қаласында 1000        2001-2005   450,20
орынға жалпы                            310,00
режимдегі TК                                283,80
наркологиялық
диспансердi
және қабырға
материалдары
зауытын қайта
құру
255 Павлодар қ.    ӘдМ          795,00      33,70 350,00
N 822 және 823        2004-2006                     411,30
Химпром ААҚ
өндiрiс
корпустарын
1500 орындыққа
арналған қатаң
режимдiк
түзету
колониясы етiп
қайта құру
256 БҚО Орал       ӘдМ          684,00
қаласында 900         2001-2006   10,05 20,52 279,48
орынға қатаң                                        373,95
режимдегi TК                                             0,00
РУ-17013
мекемесiн
қайта құру
257 Атырау         ӘдМ          387,00
қаласында 300         2001-2005   43,80 200,00
орынға әйелдер                                143,20
TК "Лейла" ЖШС
өндiрiстiк
базасын
қайта құру
258 Тараз          ӘдМ          865,00
қаласында 1200        2001-2005   415,00
орынға жалпы                            250,00
режимдегі TК                                  200,00
психоневроло.
гиялық үй-
интернатын
қайта құру
259 Қылмыстық-     ӘдМ          515,11
атқару жүйесi         2002-2005   14,81 37,24 463,06
комитетiнiң
ақпараттық
жүйесiн құру
Бағдарлама бойынша барлығы:     6794,43
1438,11
1337,46
2419,54
1599,32
0,00
___________________________________________________________________
Төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жоюдың мемлекеттiк жүйесiн дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған бағдарламасы
260 Алматы         ТЖА          3577,40
облысының             1999-2005   2494,00
Талғар өзенiн                           600,00
су апатынан                                   483,40
қорғайтын
бөгет салу
261 Алматы         ТЖА    2004  245,90      245,90
облысының
Кольсай к.
автоматтық
жұмыс iстейтiн
су
жинақтауыштары
Бағдарлама бойынша барлығы:    2823,30
2494,00
845,90
483,40
___________________________________________________________________
Бірліктер шыңының эталондық базасын дамытудың

п. Заречный                                        814,07
Алматинской                                              0,00
обл.           МЮ   2001-2006
254 Реконструкция
наркологичес-
кого диспан-               1044,00
сера и завода                     450,20
стеновых мате-                          310,00
рилов под ИК                                  283,80
общего режима
на 1000 мест в
г. Кызылорде   МЮ   2001-2005
255 Реконструкция
производствен-             795,00
ных корпусов                            33,70
NN 822 и 823                                  350,00
ОАО "Химпром"                                      411,30
под ИК особого
режима на 1500
мест в
г. Павлодаре   МЮ   2004-2006
256 Реконструкция
учреждения                 684,00
РУ-170/3 под                      10,05
ИК строгого                             20,52
режима на 900                                 279,48
мест в ЗКО в                                       373,95
г. Уральске    МЮ   2001-2006                            0,00
257 Реконструкция
производствен-             387,00
ной базы ТОО                      43,80
"Лейла" под                             200,00
женскую ИК на                                 143,20
300 мест в
г. Атырау      МЮ   2001-2005
258 Реконструкция
психоневроло-              865,00
гического                         415,00
дома-интерната                          250,00
под ИК общего                                 200,00
режима на 1200
мест в
г. Таразе      МЮ   2001-2005
259 Создание                   515,11
информационной                    14,81
системы Коми-                           37,24
тета уголовно-                                463,06
исполнительной
системы        МЮ   2002-2005
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        6794,43
1438,11
1337,46
2419,54
1599,32
0,00
-------------------------------------------------------------------
Программа развития Государственной системы предупреждения и
ликвидации чрезвычайных ситуаций на 2004-2010 годы
260 Строительство              3577,40
селезадержи-                      2494,00
вающей плотины                          600,00
на р. Талгар                                  483,40
в Алматинской
обл.           АЧС  1999-2005
261 Водосборные
сооружения
автоматичес-
кого действия
на оз. Нижний
Кольсай в
Алматинской
области        АЧС  2004   245,90       245,90
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        2823,30
2494,00
845,90
483,40
-------------------------------------------------------------------
Программа развития эталонной базы единиц величин

2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы
262 Астана         ИСМ          2697,00
қаласындағы           2003-2006   45,00 200,00
Эталондық                                     1347,00
орталықтың                                          1105,00
құрылысы
Бағдарлама бойынша барлығы:     2697, 45,00 200,  1347, 1105, 0,00
00         00     00    00
___________________________________________________________________
Әлуеттiк органдардың бағдарламалары
263 Петропавловск  ІІМ          155,90            4,68  90,00 61,22
жоғары оқу            2005-2007
училищесiнде
оқу-
материалдық
базасын салу
264 Сақтау         ІІМ          159,10            4,77  80,00 74,33
базаларын салу        2005-2008
265 Iшкi           ІІМ          75,50             2,30  48,70 24,50
әскерлердiң           2005-2007
тiзiлiмдемелiк
байланысының
объектiлерiн
салу
266 Таудағы        ІІМ          100,30
дайындық              2001-2007
бойынша оқу                                   3,00  71,30 26,00
орталығын салу
267 ҰҚК жобалары   ҰҚК    2001- 14529,47     3066,62 5058,72 4212,81
(қосымшасы            2006       2191,32
құпия)
Бағдарлама бойынша барлығы:    15020,27
2191,32
3066,62
5073,47
4502,81
186,05
___________________________________________________________________
Бағдарламамен қарастырылмаған жобалар
268  Қазақстан    IIМ    2003- 246,00
Республика.        2004          40,40
сының Iшкi                                   205,60
iстер
министрлігі
Есiрткi
бизнесiне
қарсы күрес
жөнiндегi
департамен.
тінің
Кинологиялық
орталығын
салу және
қайта
жаңарту
269   Қазақстан    ІІМ    2003- 96,40
Республика.         2004        20,00
сының Iшкi                                  76,40
iстер
министрлігі
Ақтөбе заң
колледжінің
оқу кешенiн
салу
270 Астана         ІІМ    2004  238,15      180,00
қаласында
38 пәтерлiк
тұрғын үй салу
271 Астана         ІІМ          1715,00     30,00 400,00
қаласында             2004-2006                     1285,00
емханасы бар
госпиталь салу
272 Iшкi iстер     ІІМ          318,70
органдарының          2002-2004   204,06
ақпараттық                              114,64
жүйелерiн құру
273 Алматы         ӘдМ          1156,00
қаласындағы           2000-2004   620,60
1800 орындыққа                          40,40
арналған
тергеу
изоляторын
салу
274 3 мемлекеттiк  ІІМ          1127,00     327,00

на 2004-2006 годы
262 Строительство              2697,00
Эталонного                        45,00
центра в                                200,00
г. Астане      МИТ  2003-2006                 1347,00
1105,00
0,00
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе:        2697,00
45,00
200,00
1347,00
1105,00
0,00
--------------------------------------------------------------------
Программы силовых органов
262 Строительство              155,90
учебно-                                       4,68
материальной                                       90,00
базы в Петро-                                            61,22
павловском
высшем учебном
училище        МВД  2005-2007
264 Строительство              159,10             4,77 80,00
баз хранения   МВД  2005-2008                            74,33
265 Строительство
объектов                   75,50
ведомственной                                 2,30
связи                                              48,70
Внутренних                                               24,50
войск          МВД  2004-2007
266 Строительство
учебного
центра по
горной подго-       2005-2007
товке          МВД         100,30             3,00 71,30 26,00
267 Проекты КНБ                14529,47
(приложение                       2191,32
секретно)      КНБ  2001-2006           3066,62
5058,72
4212,81    -------------------------------------------------------------------
Всего по программам:       15020,27
2191,32
3066,62
5073,47
4502,81
186,05
--------------------------------------------------------------------
Проекты, не предусмотренные программами
268 Строительство и   МВД   2003-   246,00    40,40  205,60
реконструкция           2004
Кинологического
центра Департамента
по борьбе с нарко-
бизнесом Министерства
внутренних дел
Республики Казахстан
269 Строительство    МВД   2003-   96,40 20,00  76,40
учебного              2004
комплекса
Актюбинского
юридического
колледжа
Министерства
внутренних дел
Республики
Казахстан
270 Строительство
38 кв. жилого
дома в
г. Астане      МВД  2004   238,15       180,00
271 Строительство              1715,00
госпиталя с                             30,00
поликлиникой                                  400,00
в г. Астане    МВД  2004-2006                      1285,00
272 Создание                   318,70
информационных                    204,06
систем органов                          114,64
внутренних дел МВД  2002-2004
273 Строительство              1156,00
следственного                     620,60
изолятора в                             40,40
г. Алматы на
1800 мест      МЮ   2000-2004
274 Госпроект 3                1127,00

жоба (2 фаза)         2002-2004   800,00
275 Қазақ          ДМС          1469,20           600,00
мемлекеттiк           2005-2006                     869,20
медицина
академиясын
кеңейту және
қайта құру
276 "Бурабай"      ДМС    2005  84,00             84,00
республикалық
балалар-жас
өспiрiм
туберкулез
санаториясы
жанынан шағын
жиынтылған
мектеп салу
277 Алматы         ДМС          1432,00             68,00 664,00
қаласында             2005-2007                           700,00
"Педиатрия
және балалар
хирургиясының
ғылыми
орталығы"
РГКП жанынан
150 орындық
емдеу
корпусын салу
278 Сот медицинасы ДМС    2004  37,78       37,78
орталығы
Павлодар
филиалының
мүрделер
ғимаратын салу
279 Денсаулық      ДМС          2716,89
сақтаудың             1998-2006   33,00 35,71 1325,32
ақпараттық                                          1322,85
жүйелерiн құру
279-1 Денсаулық   ДСМ    2004  500,00
сақтау                               500,00
объектіле.
рiн сейсми.
калық
күшейту үшiн
Алматы
қаласының
бюджетiне
берілетін
мақсатты
инвестиция.
лық транс.
ферттер
280 Стандарттардың ИСМ          20,60 5,46  7,59  4,55  3,00
мемлекеттiк           2002-2006
қорының
ақпараттық
жүйесiн дамыту
281 Стандарттау,   ИСМ          34,83       17,12 8,86  8,86
метрологиялау         2004-2006
және
сертификаттау
саласында
ақпараттық
жүйелер құру
және дамыту
282 Қазақстан      ИСМ          47,03 42,56 4,47
Республика.           2002-2004
сындағы
кәсiпкерлікті
қолдау
жөнiндегi
ақпараттық
жүйенi дамыту
283 Экспорттық     ИСМ          48,13 25,62 18,50 4,01
бақылаудың            2002-2005
ақпараттық
жүйесiн дамыту
284 Астана         Мәдмині      1070,00
қаласында             2003-2006   20,00       450,00
Археология мен                                      600,00
этнографияның
мемлекеттiк
мұражайын салу
285 <*>
286 Атырау         ҚорМ         527,30
қаласында             2003-2004   250,00
батыс әскери                            277,30
округiнiң
әскери қалашық
ғимаратының
кешенiн салу
287 Орталық әскери ҚорМ         1542,00    141,77 550,00
округтiң              2004-2007                     550,00
объектiлерiн                                             300,23
салу
288 Батыс әскери   ҚорМ         1428,00     42,00 475,00
округтiң              2004-2007                     430,00
объектiлерiн                                             481,00
салу
289 Шығыс әскери   ҚорМ   2004- 2148,       58,00 1010, 530,  550,00
округтiң              2007    00                00   00
объектiлерiн
салу
290 Оңтүстiк       ҚорМ         879,00      14,00 115,00

(фаза 2)       МВД  2002-2004     800,00
327,00
275 Расширение и
реконструкция              1469,20
Казахской                               600,00
государственной
медицинской                                        869,20
академии       МЗ   2005-2006
276 Строительство
малокомплект-
ной школы при
Республиканском
детско-подрост-
ковом тубер-
кулезном
санатории
"Боровое"      МЗ   2005   84,00              84,00
277 Строительство
лечебного
корпуса на
150 коек при               1432,00
РГКП "Научный                                 68,00
центр педиат-                                      664,00
рии и детской                                            700,00
хирургии" в
г. Алматы      МЗ   2005-2007
278 Строительство
здания морга
Павлодарского
филиала Центра
судебной
медицины       МЗ   2004   37,78        37,78
279 Создание                   2716,89
информационных                    33,00
систем здраво-                          35,71
охранения      МЗ   1998-2006                 1325,32
1322,85
279-1Целевые       МЗ   2004    500,00        500,00
инвестиционные
трансферты бюджету
города Алматы для
сейсмоусиления
объектов здраво-
охранения
280 Развитие
информационной             20,60
системы Госу-                     5,46
дарственного                            7,59
фонда стандар-                                4,55
тов            МИТ  2002-2006                      3,00
281 Создание и
развитие
информационной             34,83
системы в сфере                         17,12
стандартизации,                               8,86
метрологии и                                       8,86
сертификации   МИТ  2004-2006
282 Развитие
информационной
ситемы по под-             47,03
держке пред-                      42,56
принимательства                         4,47
в Республике
Казахстан      МИТ  2002-2004
283 Развитие
информационной             48,13
системы эксперт-                  25,62
ного контроля  МИТ  2002-2005           18,50 4,01
284 Строительство              1070,00
Государствен-                     20,00
ного музея                                    450,00
археологии и                                       600,00
этнографии в  Минкультуры
г. Астане           2003-2006
285 (исключена - N 408 от 13.04 2004 г.)
286 Строительство
комплекса
зданий военного            527,3
городка Запад-                    250,00
ного военного                           277,30
округа в
г. Атырау      МО   2003-2004
287 Строительство
объектов                   1542,00
Центрального                            141,77
военного                                      550,00
округа         МО   2004-2007                      550,00
300,23
288 Строительство              1428,00
объектов                                42,00
Западного                                     475,00
военного                                           430,00
округа         МО   2004-2007                            481,00
289 Строительство              2148,00
объектов                                58,00
Восточного                                    1010,00
военного                                           530,00
округа         МО   2004-2007                            550,00
290 Строительство              879,00
объектов                                14,00
Южного воен-                                  115,00

әскери                2004-2007                     420,00
округтiң                                                 330,00
объектiлерiн
салу
291 Приозерск      ҚорМ         341,00      11,00 230,00
қаласында             2004-2007                     100,00
әскери қалашық
салу
292 Қазақстан      ҚорМ         1355,00     35,00 530,00
Республика.           2004-2007                     390,00
сының Әуе                                                400,00
қорғаныс
күштерінің
объектiлерiн
салу
293 Қазақстан      ҚорМ         2200,00     30,00 850,00
Республика.           2004-2007                     650,00
сының қарулы                                             670,00
күштерiнiң
арнайы
объектiлерiн
салу
294 Қазақстан      ҚорМ         315,00      15,00 90,00 80,00 130,00
Республика.           2004-2007
сының
Әскери-теңiз
күштерiнiң
объектiлерiн
салу
295 Астана         ҚорМ         2238,00
қаласында             2003-2006    13,00 25,00 900,00
жалпы әскери                                        1300,00
командалық
институтын
салу
296 Щучинск        ҚорМ   2004-  128,00      8,00  120,00
қаласындағы           2005
емдеу-
сауықтыру
кешенiн салу
297 Әскери         ҚорМ         2770,75
күштердiң             2001-2006    829,25
ақпараттық                              446,65      562,15
жүйесiн құру                                  932,69
297-1 Астана      ҚорМ   2003- 420,00
қаласында          2004         370,00
100 пәтер.                            50,00
лік тұрғын
үй салу
297-2 Ақтау қала.  ҚорМ   2003- 207,47
сында 40            2004        75,73
пәтерлiк                              131,74
тұрғын үй
caлу
279-3 Оңтустік     ҚорМ   2003- 58,92
Қазақстан           2004        15,00
облысының                             43,92
Арыс қала.
сында әскери
қалашық
объектілерін
салу
297-4 Қарағанды    ҚорМ   2003- 437,34
облысының           2004        257,33
Қарағанды                             180,01
қаласында
әскери
қалашық
объектiлерiн
салу
297-5 "Оңтүстiк"   ҚорМ   2004  23,02       23,02
өңiрлiк
қолбасшылы.
ғының мазут
шаруашылығы
объектілерін
салу
297-6 Байланыс     ҚорМ   2003- 757,28
желілерiн           2005         144,96
салу                                   434,60
177,72
298 Л.Н.Гумилев    БҒМ          760,00      494,00
атындағы              2004-2005               266,00
Еуразия ұлттық
университе.
тiнiң 500
төсекке
арналған
жатақханасын
салу
299 Қазақ Ұлттық   БҒМ          382,50            182,50
музыка                2005-2006                     200,00
академиясының
250 орындыққа
арналған
жатақханасын
салу
300 "Болашақ       БҒМ          960,00            260,00
мектебi"              2005-2007                     350,00
құрылысы                                                 350,00
301 Ақмола облысы  БҒМ          191,95
Щучинск               2003-2004   52,20 136,91
қаласында
"Балдәурен"
республикалық
балаларды
сауықтыру
лагерiнiң
құбылмалы
бассейнiн
салу
302 Алматы         БҒМ          154,06
қаласында             2003-2004   3,20  150,86
Қазақ тiлi мен
әдебиетiн
тереңдетiп
оқытатын
республикалық
мектеп-
интернат
құрылысының
кешенiн салу
303 Ж.Елебеков     БҒМ          311,64            100,00
атындағы              2005-2006                     211,64
республикалық
эстрада-цирк
колледжiнiң
объектiлерiн
қайта құру
және салу
304 ҚР ғылымдар    БҒМ          810,00            324,00
Ұлттық                2005-2006                     486,00
Академиясы
ғимаратының
кешенiн қайта
құру
305 Алматы         БҒМ    2004  6,89        6,89
қаласында
дамуында
проблемалары
бар балалар
мен жас
өспiрiмдердi
әлеуметтiк
бейiмдеу және
кәсiби еңбек
арқылы
оңалтудың
республикалық
ғылыми-
практикалық
орталығының
лифт торабын
салу
306 Алматы         БҒМ    2004  31,86       31,86
қаласында
дамуында
проблемалары
бар балалар
мен жас
өспiрiмдердi
әлеуметтiк
бейiмдеу және
кәсiби еңбек
арқылы
оңалтудың
республикалық
ғылыми-
практикалық
орталығының
емдеу корпусын
салу
307 Жетiм балалар  БҒМ          5207,59     300,00
үшiн қазақ            2004-2007               1000,00
тiлiнде                                             1000,00

ного округа    МО   2004-2007                      420,00
330,00
291 Строительство              341,00
объектов                                11,00
военного                                      230,00
городка в                                          100,00
г. Приоэерск   МО   2004-2007
292 Строительство              1355,00
объектов Сил                            35,00
Воздушной                                     530,00
обороны РК     МО   2004-2007                      390,00
400,00
293 Строительство              2200,00
спецобъектов                            30,00
Вооруженных                                   850,00
Сил РК         МО   2004-2007                      650,00
670,00
294 Строительство              315,00
объектов                                15,00
Военно-морских                                90,00
Сил РК         МО   2004-2007                      80,00
130,00
295 Строительство              2238,00
общевойскового                    13,00
командного                              25,00
института в                                   900,00
г. Астана      МО   2003-2006                      1300,00
296 Строительство
лечебно-                   128,00
оздоровитель-                           8,00
ного комлекса                                 120,00
в г. Щучинске  МО   2004-2005
297 Создание                   2770,75
информационных                    829,25
систем                                  446,65
Вооруженных                                   932,69
Сил             МО   2001-2006                      562,15
297-1Строительство   МО   2003-   420,00
жилого дома          2004           370,00 50,00
на 100 квартир
в городе Астане
297-2Строительство   МО   2003-   207,47  75,73 131,74
жилого дома на       2004
40 квартир в
городе Актау
297-3Строительство   МО   2003-    58,92  15,00   43,92
объектов военного    2004
городка в городе
Арысь Южно-
Казахстанской
области
297-4Строительство   МО   2003-   437,34  257,33  180,01
объектов военного    2004
городка в городе
Караганде
Карагандинской
области
297-5Строительство   МО   2004    23,02            23,02
объектов мазутного
хозяйства
регионального
командования "Юг"
297-6Строительство   МО   2003-  757,28 144,96
линий связи          2005                 434,60
177,72
298 Строительство
общежития на
500 мест
Евразийского               760,00
национального                           494,00
университета                                  266,00
им. Л.Н.
Гумилева       МОН  2004-2005
299 Строительство
общежития на
250 мест                   382,50             182,50
Казахской                                          200,00
Национальной
академии
музыки         МОН  2005-2006
300 Строительство              960,00
"Школы                                        260,00
будущего"      МОН  2005-2007                      350,0
350,00
301 Строительство
плавательного
бассейна в
Республиканс-
ком детском                191,95
оздоровитель-                     52,20
ном лагере                              136,91
"Балдаурен"
в г. Щучинске
Акмолинской
области        МОН  2003-2004
302 Строительство
комплекса
сооружений
Республикан-
ской школы-
интерната с
углубленным                154,06
изучением                         3,20
казахского                              150,86
языка и лите-
ратуры в
г. Алматы      МОН  2003-2004
303 Реконструкция
и строитель-
ство объектов              311,64
республиканс-                                 100,00
кого эстрадно-                                     211,64
циркового
колледжа им.
Ж. Елебекова   МОН  2005-2006
304 Реконструкция
комплекса                  810,00
зданий Нацио-                                 324,00
нальной Акаде-                                     486,00
мии наук РК    МОН  2005-2006
305 Строительство
лифтового
узла республи-
канского научно-
практического
центра социаль-
ной адаптации
и профессио-
нально трудовой
реабилитации
детей и под-
ростков с
проблемами
развития в
г. Алматы      МОН  2004   6,89         6,89
306 Строительство
лечебного
корпуса рес-
публиканского
научно-прак-
тического
центра социа-
льной адапта-
ции и профес-
сионально
трудовой реа-
билитации детей
и подростков с
проблемами
развития       МОН  2004   31,86        31,86
307 Строительство              5207,59
образователь-                           300,00
ного центра                                   1000,00
для детей -                                        1000,00

оқытатын бiлiм                                           2907,59
беру орталығын
салу
308 Бiлiм берудi   БҒМ          3128,17     80,30 2629,17
ақпараттандыру        2002-2005   418,70
308-1 Білiм беру  БҒМ    2004  500,00
объектілерiн                          500,00
сейсмикалық
күшейту үшін
Алматы
қаласының
бюджетiне
берілетін
мақсатты
инвестициялық
трансферттер
309 Қызылорда      ҚОҚМ         1676,73
қаласындағы           2003-2005   500,00
сарқынды суды                           500,00
биологиялық                                  676,73
тазарту
станциясын
салу
310 Қарағанды      ҚОҚМ         1040,21
облысы Шет            2003-2007   12,32 68,94 40,38 41,25 43,55
ауданының
тыңайған
жерлерiн
қалпына
келтiру жобасы
311 Ақтөбе қаласы  ҚОҚМ         2500,00     100,00
Ілек                  2004-2008               264,00
өзенiндегi                                          712,00
тазарту                                                  1424,00
құрылыстары
кешенiн
қайта құру
312 Щучинск-       ҚОҚМ         450,00      18,00 207,00
Бурабай               2004-2006                     225,00
демалыс
орындары
аймақтарының
сарқынды суын
биологиялық
тазартудың
тазарту
құрылыстарының
кешенiн салу
313 Қоршаған       ҚОҚМ         1644,15     41,05 1055,74
ортаны                2004-2006                     547,36
қорғаудың
ақпараттық
жүйесiн құру
және дамыту
314 Сырдария       АШМ          13318,59
өзенiнiң              2001-2006   3027,94
арнасын peттеу                          2463,98
және Арал                                     3625,45
теңiзiнiң                                           4201,22
солтүстiк
жағын сақтап
қалу
315 Ақтөбе облысы  АШМ    2004  31,13       31,13
Сазды су
қоймасын қайта
құру
316 Алматы облысы  АШМ          222,60
Бартоғай су           2003-2004   150,00
қоймасындағы                            72,60
жөндеу-қалпына
келтiру
жұмыстары
317 Алматы облысы  АШМ    2005  50,00             50,00
Д.Қонаев
атындағы Үлкен
Алматы
арнасының бас су
жиналғысын
қайтa құру
318 ШҚО Үйден сол  АШМ    2004  69,16       69,16
бас арнасының
160 және 144
пикеттерiндегi
сел өткiзу
құрылыстарын
қайта құру
319 ШҚО Зайсан     АШМ    2004  99,26       99,26
ауданы
Кедiрлiк бас
арнасын және
бас арнасының
оң бөлiгiн
қайта құру
320 ШҚО Тебиске    АШМ    2005  20,00             20,00
өзенiндегi
гидроторабын
қайта құру
321 ШҚО Қаракөл    АШМ          237,50            117,50
өзенiнде су           2005-2006                     120,00
қоймасы
құрылысын
қалпына
келтiру
322 Жамбыл облысы  АШМ          678,28
Терiс-Ащыбұлақ        2003-2006   17,00 178,23

сирот с обуче-                                           2907,59
нием на казах-
ском языке     МОН  2004-2007
308 Информатизация             3128,17
системы обра-                     418,70
зования        МОН  2002-2005           80,30
2629,17
308-1Целевые       МОН   2004    500,00       500,00
инвестиционные
трансферты
бюджету города
Алматы для
сейсмоусиления
объектов
образования
309 Строительство              1676,73
станции биоло-                    500,00
гической очист-                         500,00
ки сточных вод                                676,73
в городе
Кызылорде      МООС 2003-2005
310 Проект реаби-              1040,21
литации залеж-                    12,32
ных земель                              68,94
Шетского района                               40,38
Карагандинской                                     41,25
области        МООС 2003-2007                            43,55
311 Реконструкция
комплекса                  2500,00
очистных со-                            100,00
оружений на                                   264,00
реке Илек                                          712,00
города Актобе  МООС 2004-2008                            1424,00
312 Строительство
комплекса
очистных со-
оружений био-
логической
очистки сточных            450,00       18,00
вод Щучинско-                                 207,00
Боровской                                          225,00
курортной
зоны           МООС 2004-2006
313 Создание и                 1644,15
развитие инфор-                         41,05
мационной сис-                                1055,74
темы охраны                                        547,36
окружающей
среды          МООС 2004-2006
314 Регулирование              13318,59
русла реки                        3027,94
Сырдарьи и                              2463,98
сохранение                                    3625,45
северной части                                     4201,22
Аральского
моря           МСХ  2001-2006
315 Реконструкция
Саздинского
водохранилища
Актюбинской
области        МСХ  2004   31,13        31,13
316 Ремонтно-
восстанови-
тельные работы             222,60
на Бартогайском                   150,00
водохранилище                           72,60
Алматинской
области        МСХ  2003-2004
317 Реконструкция
головного
водозабора
Большого
Алматинского
канала имени
Д. Кунаева
Алматинской
области        МСХ  2005   50,00              50,00
318 Реконструкция
ливнепропуск-
ных сооружений
на 160 и 144
пикетах
Уйденинского
левого магист-
рального канала
(ЛМК) ВКО      МСХ  2004   69,16        69,16
319 Реконструкция
Кендерлыкского
магистрального
канала и пра-
вой ветки
магистрального
канала Зайсан-
ского района
ВКО            МСХ  2004   99,26        99,26
320 Реконструкция
гидроузла на
реке Тебиске
ВКО            МСХ  2005   20,00              20,00
321 Восстановление             237,50
сооружений                                    117,50
водохранилища                                      120,00
на р. Караколь
(I-этап) ВКО   МСХ  2005-2006
322 Повышение
сейсмоустой-               678,28
чивости пло-                      17,00
тины Терс-                              178,23

су қоймасы                                    227,68
бөгетiнiң                                           255,37
сейсмикалық
төзiмдiлiгін
арттыру
323 Жамбыл облысы  АШМ          860,00
Тасөткел су           2003-2007   25,80       250,00
қоймасының                                          404,00
гидроторабын                                             180,00
қайта құру
324 Жамбыл облысы  АШМ          83,00             40,00 43,00
Мерке ауданы          2005-2006
Мерке бөлiгiн
ЗБЧК ПК257-
10-нан
ПК398-ге дейiн
қайта құру
325 Жамбыл облысы  АШМ    2004  23,69       23,69
Тараз
қаласында
Талас
өзенiндегi
Талас
гидроторабының
қолданыстағы
автожол
көпiрiн
қайта құру
326 Круглоозерное  АШМ    2004  54,20       54,20
кентiндегi
бөгетi жоқ су
жиналғысын,
Көшiм
кентiндегi
бас шлюз-
реттеуішті
және су
қашыртқы
құрылысын
қайта құру.
БҚО
Круглоозерное
кентiндегi
Шаған арнасы
бойынша түбiн
тереңдету
жұмыстары
327 БҚО Жәнiбек    АШМ    2004  99,73       99,73
суару-су
өткiзу
жүйесiнiң
гидротехни.
калық
құрылыстары
мен арналарын
қайта құру
328 Қарағанды      АШМ    2005  18,77             18,77
облысы Сокур
өзенiндегі
Федоров су
қоймасын
ағынды
сулармен
толтыру үшiн
келтiру
арнасында шлюз
-реттеуiштi
қайта құру
329 Қарағанды      АШМ    2005  42,09             42,09
облысы Есiл
су қоймасында
түбiндегi су
өткiзудi
қайта құру
330 Қарағанды      АШМ    2005  18,16             18,16
облысы Шоқай
су қоймасында
ағынды су
аққысын қайта
құру
331 2002 жылы      АШМ          316,90
Қ.Сәтпаев             2003-2004   300,00
атындағы                                16,90
арнада су
сорғыш
станциясын
қайта құру
332 Қ.Сәтпаев      АШМ          931,11      381,04
атындағы              2004-2005               550,07
арнаның су
сорғыш
станциясының
негiзгi
технологиялық
жабдығын N 7
(3-қондырғы),
11(1), 12(3),
15(4), 18(3),
19(1), 22(3)
қайта құру
333 Қ.Сәтпаев      АШМ          537,92      145,00
атындағы              2004-2006               135,00
арнаның                                             257,92
байланыс
жүйесiн
жаңғырту
334 Қ.Сәтпаев      АШМ          271,70      50,00 100,00
атындағы              2004-2006                     121,70
арнаның электр
қуатын
автоматтан.
дырылған
eceпкe алу
жүйесi, су
сорғыш
станцияларының
суды есепке
алу және жылу
техникалық
өлшемдерiне
бақылау жасау

Ащибулакского                                 227,68
водохранилища                                      255,37
Жамбылской
области        МСХ  2003-2006
323 Реконструкция              860,00
гидроузла                         25,80
Тасоткельс-                                   250,00
кого водо-                                         404,20
хранилища                                                180,00
Жамбылской
области        МСХ  2003-2007
324 Реконструкция
Меркенской
ветки ЗБЧК
с ПК 257-10
до ПК 398                  83,00
Меркенского                                   40,00
района                                             43,00
Жамбылской
области        МСХ  2005-2006
325 Реконструкция
существующего
автодорожного
моста Талас-
ского гидро-
узла на реке
Талас в
г. Таразе
Жамбылской
области        МСХ  2004   23,69        23,69
326 Реконструкция
бесплотинного
водозабора у
поселка Кругло-
озерное, голов-
ного шлюза-
регулятора и
сбросного соору-
жения в поселке
Кушум. Дноуглу-
бительные работы
по протоке
Чаган в районе
поселка Кругло-
озерное ЗКО    МСХ  2004   54,20        54,20
327 Реконструкция
гидротехничес-
ких сооружений
и каналов
Джаныбекской
оросительно-
обводнительной
системы ЗКО    МСХ  2004   99,73        99,73
328 Реконструкция
шлюза регуля-
тора на подво-
дящем канале
для подпитки
Федоровского
водохранилища
паводковыми
водами реки
Сокур
Карагандинской
области        МСХ  2005   18,77              18,77
329 Реконструкция
донного водо-
выпуска на
Ишимском водо-
хранилище
Карагандинской
области        МСХ  2005   42,09              42,09
330 Реконструкция
паводкового
водосброса на
Шокайском водо-
хранилище
Карагандинской
области        МСХ  2005   18,16              18,16
331 Реконструкция
насосных стан-             316,90
ций канала                        300,00
имени                                   16,90
К. Сатпаева
на 2002 год    МСХ  2003-2004
332 Реконструкция
основного
технологичес-
кого оборудо-
вания насосных
станций NN 7               931,11
(3-й агрегат),                          381,04
11(1), 12(3),                                 550,07
15(4), 18(3),
19(1), 22(3)
канала им.
К. Сатпаева    МСХ  2004-2005
333 Модернизация               537,92
системы связи                           145,00
канала имени                                  135,00
К. Сатпаева    МСХ  2004-2006                      257,92
334 Автоматизиро-
ванная система
учета электро-
энергии, водо-
учета и конт-              271,70
роля тепло-                             50,00
технических                                   100,00
параметров                                         121,70
насосных
станций канала
имени
К. Сатпаева    МСХ  2004-2006

335 СҚО Cepгeeв    АШМ          285,10
гидроторабын          2000-2004   212,00
қайта құру                              73,10
336 Ақмола облысы  АШМ          370,50      14,82 100,00
Вячеслав              2004-2007                     150,00
гидроторабын                                             105,68
қайта құру
337 Ақмола облысы  АШМ          157,50            6,30  70,00 81,20
Сiлетi                2005-2007
гидроторабын
қайта құру
338 Ақмола облысы  АШМ          490,00      19,60 100,00
Приображен            2004-2007                     100,00
гидроторабын                                             270,40
қайта құру
339 Ақмола облысы  АШМ          380,00      15,00 180,00
Қоянды                2004-2006                     185,00
гидроторабын
су қоймасымен
қайта құру
340 Ақтөбе облысы  АШМ          140,00            5,60  60,00 74,40
Ойыл ауданы           2005-2007
"Тамдыкөл"
көлдетiп суару
бас жүйесiн
қайта құру
341 Ақтөбе облысы  АШМ          80,00       3,20  36,80 40,00
Қарғалы су            2004-2006
қоймасының
жұмыс су
өткiзгiшiн
қайта құру
342 Ақтөбе облысы  АШМ          90,00       3,60  43,00 43,40
Ақтөбе су             2004-2006
қоймасының
ағынды су
аққысының су
бұру арнасын
қайта құру
343 Алматы облысы  АШМ          400,00      16,00 100,00
Бартоғай су           2004-2007                     100,00
қоймасын                                                 184,00
қайта құру
(I-кезегi)
344 Алматы облысы  АШМ          550,00            22,00 150,00
Еңбекшi қазақ         2005-2007                           378,00
және Талғар
аудандарының
учаскесiндегi
Yлкен Алматы
арнасын
қайта құру
345 Алматы қаласы  АШМ          400,00            16,00 100,00
және Алматы           2005-2007                          284,00
облысы Қарасай
ауданындағы
учаскесiнде
Үлкен Алматы
арнасының
қалалық
бөлiгiн
қайта құру
346 Алматы облысы  АШМ          140,00                  5,60  134,40
Сүгетi жабық          2006-2007
бас арнасының
итергiш
бөлiгiн қайта
құру
347 Алматы облысы  АШМ          140,00                  5,60  134,40
Байсейiт жабық        2006-2007
бас арнасының
итергiш
бөлiгiн қайта
құру
348 Алматы облысы  АШМ          195,00                  7,80  187,20
Құрам бас             2006-2007
арнасының
итергiш
бөлiгiн
қайта құру
349 Алматы облысы  АШМ          26,50       1,50  25,00
Үлкен Алматы          2004-2005
арнасының ПК
1220 су сiңiру
арнасын
қайта құру
350 Алматы облысы  АШМ          130,00                  5,20  124,80
Масақ жабық           2006-2007
бас арнасының
итергiш
бөлiгiн қайта
құру
351 Алматы облысы  АШМ          550,00                  14,00 536,00
Д.Қонаев              2006-2007
атындағы
Yлкен Алматы
арнасын
қайта құру
(II-кезегi)
352 ШҚО Үйден      АШМ          48,00       2,18  45,82
гидроторабының        2004-2005
көтеру тетiгiн
және
электротехни.
калық
шаруашылығын
қайта құру
353 ШҚО Базар      АШМ          32,00             1,28  30,72
өзенiндегi            2005-2006
гидроторабын
қайта құру
354 ШҚО Уланка     АШМ          120,00      4,80  50,00 65,20
өзенiнде              2004-2006
(Алибастер)
су қоймасының
бөгетiнiң
бойын
қайта құру
және су аққысы
құрылысын
аяқтау
355 ШҚО Көктерек   АШМ          25,00                   1,00  24,00
өзенiндегi            2006-2007
гидроторабын
қайта құру
356 ШҚО Келдiмұрат АШМ          28,00             1,12  26,88
өзенiндегi            2005-2006
гидроторабын
қайта құру
357 ШҚО Қандысу    АШМ          30,00             1,20  28,80
өзенiндегi            2005-2006
гидроторабын
қайта құру
358 Жамбыл облысы  АШМ          400,00      16,00 184,00
Жуалы                 2004-2006                     200,00
ауданындағы
Ақсай
гидроторабын
қайта құру
359 Жамбыл облысы  АШМ          350,00      14,00 136,00
Қордай                2004-2006                     200,00
ауданындағы
Қарақоңыз
су қоймасын
қайта құру
360 Жамбыл облысы  АШМ          24,80       1,24  10,00 13,56
Жамбыл                2004-2006
ауданының
ұзақтығы
44,70 шақырым
шаруашылы.
қаралық
коллекторлық-
дренаж
желiсiн
қайта құру
361 Жамбыл облысы  АШМ          30,00             1,50  15,00 13,50
Қордай                2005-2007
ауданының
ұзақтығы 49,30
шақырым
шаруашылы.
қаралық
коллекторлық-
дренаж желiсiн
қайта құру
362 Жамбыл облысы  АШМ          37,90             1,89  20,00 16,01
Меркi                 2005-2007
ауданының
ұзақтығы 57,70
шақырым
шаруашылы.
қаралық
коллекторлық-
дренаж желiсiн
қайта құру
363 Жамбыл облысы  АШМ          25,00             1,25  13,75 10,00
Шу ауданының          2005-2007
ұзақтығы 33,10
шақырым
шаруашылы.
қаралық
коллекторлық-
дренаж желiсiн
қайта құру
364 Жамбыл облысы  АШМ          9,50                    0,50  9,00
Тұрар Рысқұлов        2006-2007
ауданының
шаруашылы
қаралық
коллекторлық-
дренаж желiсiн
қайта құру
365 БҚО Фурманов   АШМ          95,00             3,80  21,20 70,00
бас арнасын           2005-2006
ПК240-тан
ПК525-ке дейiн
қайта құру
366 БҚО Тайпақ бас АШМ          95,00             3,80  28,20 63,00
арнасын               2005-2007
ПК487-ден
ПК910-ға дейiн
қайта құру
367 БҚО            АШМ          65,00       2,60  30,00 32,40
Барфоломеев           2004-2006
гидроторабында
су өткiзгiш
құрылысын
қайта құру
368 БҚО Шаған су   АШМ          90,00       3,60  46,40 40,00
қоймасының            2004-2006
көтергiш
тетiгiн
қайта құру
369 БҚО Мокринское АШМ          50,00             2,00  48,00
кентiнен төмен        2005-2006
ағатын
өзендердiң
төменгi
жақтарындағы
Үлкен және
Кiшi өзен қосу
арнасын
қайта құру
370 БҚО Казталовка АШМ          40,00                   1,60 38,40
ауданының             2006-2007
Жалпақтал
кентінде Үлкен
өзеніндегі су
өткізгіш
құрылысын
қайта құру
371 Қарағанды      АШМ          85,71       3,42  45,00 37,29
облысы                2004-2006
Ақтасты су
қоймасын
қайта құру
372 Қарағанды      АШМ          35,71             1,42  34,29
облысы Ащысу          2005-2006
су қоймасын
қайта құру
373 Қарағанды      АШМ          75,00       3,00  35,00 37,00
облысы Жартас          2004-2006
су қоймасын
қайта құру
374 Қарағанды      АШМ           32,00                   1,28  30,72
облысы Жездi          2006-2007
су қоймасын
қайта құру
375 Қарағанды      АШМ          75,00       3,00  35,00 37,00
облысы Ынтымақ        2004-2006
су қоймасын
қайта құру
376 Қарағанды      АШМ          32,00                   1,28  30,72
облысы Самар          2006-2007
гидроторабын
қайта құру
377 СҚО Сергеев    АШМ          110,00      4,40  50,00 55,60
гидроторабының        2004-2006
су өткiзу
бөгетiнiң су
келтiру
бөлiгiн
қайта құру
378 СҚО Петропавл  АШМ          98,00             3,92  50,00 44,08
гидроторабын          2005-2007
қайта құру
379 ОҚО Ордабасы   АШМ          415,00      16,60 200,00
ауданы Бөген          2004-2006                     198,40
бөгетiнiң
жоғарғы
бөлiгiн
қайта құру
380 ОҚО Төле би    АШМ          390,00      15,60 200,00
ауданы Бадам          2004-2006                     174,40
су қоймасын
гидроторабымен
қайта құру
381 ОҚО Төле би    АШМ          180,00            7,20  90,00 82,80
ауданы Сайрам         2005-2007
су
гидроторабын
қайта құру
382 ОҚО Төле би    АШМ          175,00            7,00  168,00
ауданы Бадам          2005-2006
өзенi арқылы
акведуктi
қайта құру
383 ОҚО Түркiстан  АШМ          155,00      6,20  70,00 78,80
ауданы Ақтөбе         2004-2006
су қоймасын
қайта құру
384 ОҚО Түркiстан  АШМ          55,00             2,20  25,00 27,80
ауданы                2005-2007
Көшқорған
cу қоймасын
қайта құру
385 ОҚО Түркiстан  АШМ          45,00             1,80  20,00 23,20
ауданы Сасық          2005-2007
бұлақ су
қоймасын
қайта құру
386 ОҚО Созақ      АШМ          25,00                   1,00  24,00
ауданы                2006-2007
Таскенсаз
су қоймасын
қайта құру
387 ОҚО Созақ      АШМ          26,00                   1,04  24,96
ауданы                2006-2007
Қамысты-2
су қоймасын
қайта құру
388 ОҚО Созақ      АШМ          33,00             1,32  20,00 11,68
ауданы Чукрой         2005-2007
су қоймасын
қайта құру
389 ОҚО Сарыағаш   АШМ          30,00             1,20  15,00 13,80
ауданы                2005-2007
Ақылбексай су
қоймасын
қайта құру
390 OҚO Созақ      АШМ          15,00                   0,60  14,40
ауданы                 2006-2007
Yштөбе су
қоймасын
қайта құру
391 ОҚО Созақ      АШМ          13,00                   0,52  12,48
ауданы                2006-2007
Таушыаға су
қоймасын
қайта құру
392 ОҚО Созақ      АШМ          20,00                   0,80  19,20
ауданы Баба           2006-2007
ата су
қоймасын
қайта құру
393 Қазақстан      АШМ          474,10
Республикасы          2002-2006   173,25
Ауыл                                    120,00

335 Реконструкция              285,10
Сергеевского                      212,00
гидроузла СКО  МСХ  2000-2004           73,10
336 Реконструкция              370,50
Вячеславского                           14,82
гидроузла                                     100,00
Акмолинской                                        150,00
области        МСХ  2004-2007                            105,68
337 Реконструкция
Селетинского               157,50
гидроузла                                     6,30
Акмолинской                                        70,00
области        МСХ  2005-2007                            81,20
338 Реконструкция              490,00
Преображенс-                            19,60
кого гидроузла                                100,00
Акмолинской                                        100,00
области        МСХ  2004-2007                            270,40
339 Реконструкция              380,00
Кояндинского                            15,00
гидроузла с                                   180,00
водохранилищем                                     185,00
Акмолинской
области        МСХ  2004-2006
340 Реконструкция
головной
системы лиман-             140,00
ного орошения                                 5,60
"Тамдыколь"                                        60,00
Уилского района                                          74,40
Актюбинской
области        МСХ  2005-2007
341 Реконструкция
рабочего
водовыпуска                80,00
Каргалинского                           3,20
водохранилища                                 36,80
Актюбинской                                        40,00
области        МСХ  2004-2006
342 Реконструкция
отводящего
канала павод-              90,00
кового водо-                            3,60
сброса                                        43,00
Актюбинского                                       43,40
водохранилища
Актюбинской
области        МСХ  2004-2006
343 Реконструкция              400,00
Бартогайского                           16,00
водохранилища                                 100,00
(I-я очередь)                                      100,00
Алматинской                                              184,00
области        МСХ  2004-2007
344 Реконструкция
Большого
Алматинского
канала на                  550,00
участке                                       22,00
Енбекшиказахс-                                     150,00
кого и Талгарс-                                          378,00
кого районов
Алматинской
области        МСХ  2005-2007
345 Реконструкция
городской
части Большого
Алматинского
канала
г. Алматы и                400,00
на участке                                    16,00
Карасайского                                       100,00
района                                                   284,00
Алматинской
области        МСХ  2005-2007
346 Реконструкция
самонапорной
части закры-
того магист-               140,00
рального                                           5,60
канала Сюгаты                                            134,40
Алматинской
области        МСХ  2006-2007
347 Реконструкция
самонапорной
части закры-
того магист-               140,00
рального канала                                    5,60
Байсеит                                                  134,40
Алматинской
области        МСХ  2006-2007
348 Реконструкция
самонапорной
части магист-              195,00
рального                                           7,80
канала                                                   187,20
Курамский
Алматинской
области        МСХ  2006-2007
349 Реконструкция
подпитывающего
канала на ПК               26,50
1220 Большого                           1,50
Алматинского                                  25,00
канала
Алматинской
области        МСХ  2004-2005
350 Реконструкция
самонапорной
части закры-               130,00
того магист-                                       5,20
рального                                                 124,80
канала Масак
Алматинской
области        МСХ  2006-2007
351 Реконструкция
Большого
Алматинского
канала имени               550,00
Д. Кунаева                                         14,00
(II-я очередь)                                           536,00
Алматинской
области        МСХ  2006-2007
352 Реконструкция
подъемного
механизма и
электротехни-              48,00
ческого хозяй-                          2,18
ства Уйденинс-                                45,82
кого гидроузла
(II-ая очередь)
ВКО            МСХ  2004-2005
353 Реконструкция              32,00
гидроузла на                                  1,28 30,72
реке Базар ВКО МСХ  2005-2006
354 Реконструкция
тела плотины
и завершение               120,00
строительства                           4,80
водосброса                                    50,00
водохранилища                                      65,20
на реке Уланка
(Алебастр) ВКО МСХ  2004-2006
355 Реконструкция              25,00
гидроузла на                                       1,00
реке Коктерек                                            24,00
ВКО            МСХ  2006-2007
356 Реконструкция              28,00
гидроузла на                                  1,12
реке Келды-                                        26,88
мурат ВКО      МСХ  2005-2006
357 Реконструкция              30,00
гидроузла на                                  1,20
реке Кандысу                                       28,80
ВКО            МСХ  2005-2006
358 Реконструкция
Аксайского                 400,00
гидроузла в                             16,00
Жуалынском                                    184,00
районе                                             200,00
Жамбылской
области        МСХ  2004-2006
359 Реконструкция              350,00
Караконызского                          14,00
водохранилища                                 136,00
в Кордайском                                       200,00
районе
Жамбылской
области        МСХ  2004-2006
360 Реконструкция
межхозяйствен-
ных коллек-
торно-дренаж-              24,80
ных сетей                               1,24
Жамбылского                                   10,00
района Жамбыл-                                     13,56
ской области,
с протяженостью
44,70 км       МСХ  2004-2006
361 Реконструкция
межхозяйствен-
ных коллек-
торно-дренаж-              30,00
ных сетей                                     1,50
Кордайского                                        15,00
района Жамбыл-                                           13,50
ской области,
с протяженостью
49,30 км       МСХ  2005-2007
362 Реконструкция
межхоэяйствен-
ных коллек-
торно-дренаж-              37,90
ных сетей                                     1,89
Меркенского                                        20,00
района Жамбыл-                                           16,01
ской области,
с протяженостью
57,70 км       МСХ  2005-2007
363 Реконструкция
межхозяйствен-
ных коллек-
торно-дренажных            25,00
сетей Шуского                                 1,25
района Жамбыл-                                     13,75
ской области,                                            10,00
с протяженостью
33,10 км       МСХ  2005-2007
364 Реконструкция
межхозяйствен-
ных коллек-
торно-дренажных
сетей района
Т. Рыскулова
Жамбылской          2006-2007
области        МСХ         9,50                    0,50  9,00
365 Реконструкция
Фурмановского              95,00
магистрального                                3,80
канала с ПК                                        21,20
240 до ПК                                                70,00
525 ЗКО        МСХ  2005-2007
366 Реконструкция
Тайпакского                95,00
магистрального                                3,80
канала с ПК                                        28,20
487 до ПК 910                                            63,00
ЗКО            МСХ  2005-2007
367 Реконструкция
водопропуск-               65,00
ного сооруже-                           2,60
ния на Варфоло-                               30,00
меевском гидро-                                    32,40
узле ЗКО       МСХ  2004-2006
368 Реконструкция              90,00
подъемного                              3,60
механизма                                     46,40
Чаганского                                         40,00
водохранилища
ЗКО            МСХ  2004-2006
369 Реконструкция
соединитель-
ного канала                50,00
Большой и Малый                               2,00
Уэени в низо-                                      48,00
вьях рек ниже
поселка Мокрин-
ское ЗКО       МСХ  2005-2006
370 Реконструкция
водопропуск-
ного сооруже-              40,00
ния на реке                                        1,60
Большой Узень                                            38,40
у поселка
Жалпактал
Казталовского
района ЗКО     МСХ  2006-2007
371 Реконструкция              85,71
Актастинского                           3,42
водохранилища,                                45,00
Карагандинская                                     37,29
область        МСХ  2004-2006
372 Реконструкция              35,71
Ащисуйского                                   1,42
водохранилища,                                      34,29
Карагандинская
область        МСХ  2005-2006
373 Реконструкция              75,00
Жартасского                             3,00  35,00 37,00
водохранилища,
Карагандинская
область        МСХ  2004-20060
374 Реконструкция              32,00
Жездинского                                        1,28
водохранилища                                            30,72
Карагандинская
область        МСХ  2006-2007
375 Реконструкция              75,00
Интумакского                            3,00
водохранилища                                 35,00
Карагандинская                                     37,00
область        МСХ  2004-2006
376 Реконструкция              32,00
Самарского                                         1,28
гидроузла                                                30,72
Карагандинской
области        МСХ  2006-2007
377 Реконструкция              110,00
подводной                               4,40
части водо-                                   50,00
сливной плотины                                    55,60
Сергеевского
гидроузла СКО  МСХ  2004-2006
378 Реконструкция              98,00
Петропавловс-                                 3,92
кого гидроузла                                     50,00 44,80
СКО            МСХ  2005-2007
379 Реконструкция              415,00
верхового                               16,20
откоса                                        200,00
Бугуньской                                         198,40
плотины
Ордабасинского
района ЮКО     МСХ  2004-2006
380 Реконструкция              390,00
Бадамского                              15,60
водохранилища                                 200,00
с гидроузлом                                       174,40
Толебийского
района ЮКО     МСХ  2004-2006
381 Реконструкция              180,00
Сайрамсуйского                                7,20
гидроузла                                          90,00
Толебийского                                             82,80
района ЮКО     МСХ  2005-2007
382 Реконструкция
акведука                   175,00
через реку                                    7,00
Бадам Толебий-                                     168,00
ского района
ЮКО            МСХ  2005-2006
383 Реконструкция              155,00
водохранилища                           6,20
Актобе                                        70,00
Туркестанского                                     78,80
района ЮКО     МСХ  2004- 2006
384 Реконструкция              55,00
Кошкурганского                                2,20
водохранилища                                      25,00
Туркестанского                                           27,80
района ЮКО     МСХ  2005-2007
385 Реконструкция              45,00
Сасык-Булак-                                  1,80
ского водо-                                        20,00
хранилища                                                23,20
Туркестанского
района ЮКО     МСХ  2005-2007
386 Реконструкция              25,00
Таскенсазского                                     1,00
водохранилища                                            24,00
Сузакского
района ЮКО     МСХ  2006-2007
387 Реконструкция              26,00
водохранилища                                      1,04
Кумысты-2                                                24,96
Суэакского
района ЮКО     МСХ  2006-2007
388 Реконструкция              33,00
водохранилища                                 1,32
Чукрой Сузак-                                      20,00
ского района                                             11,68
ЮКО            МСХ  2006-2007
389 Реконструкция              30,00
водохранилища                                 1,20
Акылбексай                                         15,00
Сарыагашского                                            13,80
района ЮКО     МСХ  2005-2007
390 Реконструкция              15,00
водохранилища                                      0,60
Уштобе                                                   14,40
Сузакского
района ЮКО     МСХ  2006-2007
391 Реконструкция              13,00
водохранилища                                      0,52
Таушага                                                  12,48
Сузакского
района ЮКО     МСХ  2006-2007
392 Реконструкция              20,00
водохранилища                                      0,80
Баба-Ата                                                 19,20
Сузакского
района ЮКО     МСХ  2006-2007
393 Создание
информацинно-
маркетинговой              474,10
системы Минис-                    173,25
терства                                 120,00
сельского                                     120,00

шаруашылығы                                   60,85
министрлiгiнiң
ақпараттық-
маркетингтiк
жүйесiн құру
394 Алматы-        ККМ          14500,00    166,00      1500,00
Өскемен               2004-2008                         12834,00
автожолын
қайта құру
395 Алтынсарин -   ККМ          33036,32
Хромтау темiр         2001-2005   12539,46
жол желiсiн                             8102,50
салу                                          439,19
396 Шүлбi шлюзi    ККМ          870,00 550,0 320,00
құрылысын             2003-2004
аяқтау
397 Орал - Каспий  ККМ          827,35      477,35
арнасын               2004-2005               350,00
қайта құру
398 Көлiк деректер ККМ          58,29       7,67  50,62
базасының             2004-2005
ақпараттық
талдау жүйесiн
құру
399 Зейнетақы      ЕХҚМ         1931,51     165,86
төлеу                 2004-2006               1080,25
жөнiндегi                                           685,40
мемлекеттiк
орталықтың
ақпараттық
жүйесiн дамыту
400 Қазақстан      ҚарМ         11283,54
Республика.           1996-2007   3917,14
сының Қаржы                             1614,95
министрлiгi                                   2090,98
органдарының                                        1969,59
ақпараттық                                               1636,87
жүйелерiн
құру және
дамыту
401 Амангелдi газ  ЭМРМ          21106,36
кенiшiн игеру         2001-2004   7900,00
және оны                                1000,00
өнеркәсiптiк-
тәжiрибелiк
пайдалануға
енгiзу
402 Қазақстандық   ЭМРМ         2284,96
"Тоқамақ"             2003-2006    198,00
термоядролық-                           586,87
материалтану                                  817,15
реакторын құру                                      683,24
403 Л.Н.Гумилев    ЭМРМ         1838,88
атындағы              2003-2005   161,00
Еуразия ұлттық                          908,11
университе.                                   769,77
тiнде ауыр
иондарды
жеделдету
базасында
пәнаралық
ғылыми-зерттеу
кешенiн құру
404 Жер қойнауын   ЭМРМ         50,56 20,56 30,00

хозяйства                                          60,85
Республики
Казахстан      МСХ  2002-2006
394 Реконструкция              14500,00
автодороги                              166,00
Алматы-Усть-                                  1500,00
Каменогорск    МТК  2004-2008                      12834,00
395 Строительство              33036,32
железно-                          12539,46
дорожной линии                          8102,50
Алтынсарино-                                  439,19
Хромтау        МТК  2001-2005
396 Достройка                  870,00 550,00
Шульбинского                            320,00
шлюза          МТК  2003-2004
397 Реконструкция              827,35
Урало-                                  477,35
Каспийского                                   350,00
канала         МТК  2004-2005
398 Создание
информационной             58,29
аналитической                           7,67
системы                                       50,62
транспортной
базы данных    МТК  2004-2005
399 Развитие
информационной             1931,51
системы Госу-                           165,86
дарственного                                  1080,25
центра по                                          685,40
выплате
пенсий         МТСЗН 2004-2006
400 Создание и                 11283,54
развитие инфор-                   3971,14
мационных сис-                          1614,95
тем органов                                   2090,98
Министерства                                       1969,59
финансов                                                 636,87
Республики
Казахстан      МФ   1996-2007
401 Освоение и
ввод в опытно-             21106,36
промышленную                      7900,00
эксплуатацию                            1000,00
газового место-
рождения
"Амангельды"   МЭМР 2001-2004
402 Создание
Казахстанского             2284,96
термоядерного                     198,00
материало-                              586,57
ведческого                                    817,15
реактора                                           683,24
Токамак        МЭМР 2003-2006
403 Создание в
Евразийском
национальном
университете               1838,88
им. Л. М.                         161,00
Гумилева                                908,11
междисципли-                                  769,77
нарного научно-
исследователь-
ского комплекса
на базе ускори-
теля тяжелых
ионов          МЭМР 2003-2005
404 Создание
информационно-
коммуникацион-
ной системы
мониторинга                50,56
исполнения                        20,56
лицензионных и                          30,00
контрактных
условий в
сфере недро-

пайдалану             2001-2004
саласында
лицензиялық
және келiсiм-
шарттық
жағдайларды
орындаудың
ақпараттық-
коммуника.
циялық
мониторинг
жүйесiн құру
405 Жер қойнауы    ЭМРМ         1818,00
және жер              2002-2007   12,00 30,11 424,00
қойнауын                                          675,95
пайдаланушылар                                           675,95
туралы
ақпараттық
жүйенi дамыту
406 Қазақстан      ЭБЖМ         592,32
Республика.           2003-2006   317,92
сының                                   82,90 91,19 100,31
Экономика және
бюджеттiк
жоспарлау
министрлігінiң
ақпараттық
жүйесiн құру
407 Мемлекеттiк    ЭБЖМ         917,00
басқару               2003-2005   200,00
ахуалдық                                224,00
жүйесiн құру                                  493,00
408 Әдiлет         ҚМ           325,93
органдарының          2002-2006   48,78 30,46 121,05
ақпараттық                                          125,65
жүйелерiн құру
409 Щучинск        ТурСА        929,28            37,17 892,11
қаласында             2005-2006
республикалық
шаңғы базасын
салу
410 Республикалық  ЖРБА         1185,37
картография           2003-2005   36,00 600,00
фабрикасын                                    549,37
салу
411 Мемлекеттiк    ЖРБА         3560,15
жер кадастры          2002-2007   484,53
автоматтанды.                           420,58
рылған                                        1277,84
жүйесiн құру                                        835,14
542,06
412 Қазақстан      ТЖА          438,00
Республика.           2000-2010   46,91 31,39 161,37
сының Төтенше                                       121,49
жағдайлар                                                76,84
жөнiндегi
агенттiгiнің
ақпараттық
жүйесiн құру
413 Қазақстан      КДА          37,32 16,34 6,35  7,31  7,31
Республика.           2002-2006
сының Көшi-қон
және
демография
жөнiндегі
агенттiгiнiң
ақпараттық
жүйесiн құру
414 Мемлекеттiк    СА           708,78
статистиканың         1999-2006   202,48
ақпараттық                              30,06 238,12
жүйесiн құру                                        238,12
415 <*>
416 Қазақстан      ҚПА          924,31
Республика.           2002-2005   176,18
сының Қаржы                             80,65 667,49
полициясы
агенттiгінiң
автоматтан.
дырылған
ақпараттық-
телекоммуни.
кациялық
жүйесiн құру
417 Монополистер   ТМРА         503,70      104,36
қызметiнiң            2004-2006               243,88

пользования    МЭМР 2001-2004
405 Развитие                   1818,00
информационной                    12,00
системы о нед-                          30,11
рах и недро-                                 424,00
пользователях  МЭМР  2002-2007                     675,95
675,95
406 Создание инфор-            592,32
мационных сис-                    317,92
тем Министер-                           82,90
ства экономики                                91,19
и бюджетного                                       100,31
планирования
Республики
Казахстан      МЭБП 2003-2006
407 Создание                    917,00
ситуационной                      200,00
системы госу-                           224,00
дарственного                                  493,00
управления     МЭБП 2003-2005
408 Создание                   325,93
информационных                    48,78
систем органов                          30,46
юстиции        МЮ   2002-2006                 121,05
республикан-                                       125,65
ской лыжной
базы в
г. Щучинске
409 Строительство  АТС  2005-2006
республиканской            929,28             37,17
лыжной базы                                        892,11
в г. Щучинске
410 Строительство              1185,37
Республикан-                      36,00
ской карто-                             600,00
графической                                   549,37
фабрики        АУЗР 2003-2005
411 Создание                   3560,15
автоматизиро-                     484,53
ванной системы                          420,58
Государствен-                                 1277,84
ного земельного                                    835,14
кадастра       АУЗР 2002-2007                            542,06
412 Создание                   438,00
информационных                    46,91
систем Агент-                           31,39
ства Республики                               161,37
Казахстан по                                       121,49
чрезвычайным                                             76,84
ситуациям      АЧС  2000-2010
413 Создание
информационной             37,32
системы Агент-                    16,34
ства Республики                         6,35
Казахстан по                                  7,31
миграции и                                         7,31
демографии     АМД  2002-2006
414 Создание                   708,78
информационных                    2002,48
систем государ-                         30,06
ственной ста-                                 238,12
тистики        АС   1999-2006                      238,12
415 (исключена - N 408 от 13.04.2004 г.)
416 Создание      АФП          924,31 176,18 80,65 667,49
автоматизиро-       2002-2005
ванной инфор-
мационно-
телекоммуни-
кационной
системы
Агентства
финансовой
полиции
Республики
Казахстан
417 Создание     АРЕМ   2004-  503,70       104,36
электронной         2006                      243,88

мониторингi                                         155,45
бойынша
электрондық
деректер
базасын құру
418 Ұлттық         ҰҚК          5987,42
қауiпсiздiк           2001-2006   1956,67
комитетiнiң                             800,00
жобалары                                      1633,54
(қосымшасы                                          1597,21
құпия)
419 ҚР ПКҚ         ПКҚ          429,22      350,00
өндiрiстiк            2004-2005               79,22
ғимаратының
тұрағымен
құрылысы және
қайта құру
420 Астана         РҰ           251,75
қаласында             2003-2004   75,25 176,50
Республикалық
ұлан кешендi
ғимаратының
құрылысы
(ІІ кезек)
421 Қазақстан      ЖС           1245,00
Республика.           2002-2005    165,00
сының сот                               82,96 997,04
жүйесi
органдарының
бiрыңғай
автоматтан.
дырылған
ақпараттық-
талдамалық
жүйесiн құру
422 Қазақстан      БП           1936,17
Республикасы          2002-2005    106,14
Бас                                     202,11
прокуратура.                                  1627,92
сының құқықтық
статистика
және арнайы
есепке алу
жөнiндегi
комитетiнiң
ақпараттық
жүйесiн құру
423 Қаржылық       ЕК     2003- 39,59 6,00  9,68  11,13 12,79
бақылау               2006
объектілері
бойынша
ақпараттық
деректер
базасын құру
және дамыту
424 Заң            ПШБ    2003- 54,19 1,00  11,44 11,76 30,00
жобаларының           2006
мониторингі
автоматтан.
дырылған
жүйесін құру
425 Қазақстан      ПІБ          165,00
Республикасы          2003-2004   15,00 150,00
Парламентінің
90 пәтерлік
жатақханасы
426 Мемлекеттік    ПІБ          955,77
резиденциялар         2002-2004   678,23
объектілер
426-1 "Сайлау"     OCК    2003- 4093,66
автоматтан.         2005        100,00
дырылған                              1913,20
ақпараттық                                  2080,46
жүйесiн
құру                           277,54
Бағдарламалардан               191473,37
тыс барлығы:                          38643,97
29032,69
39412,03
31503,04
27330,32
Республикалық                  602335,71
инвестициялық                         150498,75
жобалар бойынша жиыны:                      106632,05
114655,34
112407,12
91507,26
___________________________________________________________________
Республикалық бюджеттен берілетін мақсатты инвестициялық трансферттердің және кредит беру есебінен қаржыландырылатын 2004-2006 жылдарға арналған басым жергілікті инвестициялық жобалардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.04.13. N 408   қаулысымен .
____________________________________________________________________
р/с |   Жобаның   |Атқа. |Іске  |Жал.|2004 |   Болжам        | 2006
N   |   атауы     |рушы  |асыру |пы  |жылға|_________________|жылдан

базы данных                                        155,45
по монито-
рингу дея-
тельности
монополис-
тов
418 Проекты КНБ  КНБ           5987,42 1956,67
(приложение      2001-2006              800,00
секретно)                                     1633,54
1597,21
419 Строительство СОП          429,22       350,00
и реконструк-    2004-2005                    79,22
ция производ-
ственного
здания с
гаражом СОП
РК
420 Строительство РГ           251,75 75,25 176,50
комплексного     2003-2004
здания Респуб-
ликанской
гвардии в
г. Астане
(II очередь)
421 Создание      ВС           1245,00      82,96 997,04
единой авто-     2002-2005        165,00
матизирован-
ной информа-
ционно-анали-
тической сис-
темы органов
судебной сис-
темы Респуб-
лики Казах-
стан
422 Создание      ГП 2002-2005 1936,17      202,11
информацион-                      106,14      1627,92
ной системы
Комитета по
правовой ста-
тистике и
специальным
учетам Гене-
ральной про-
куратуры
Республики
Казахстан
423 Создание и   Счет 2003-2006 39,59 6,00  9,68  11,13 12,79
развитие ин- ный
формационной коми
базы данных  тет
по объектам
финансового
контроля
424 Создание    ХОЗУ 2003-2006 54,19  1,00  11,44 11,76 30,00
автоматизи- Парла-
рованной    мента
системы
мониторинга
законопроек-
тов
425 Общежитие   УДП  2003-2004 165,00 15,00 150,0
Парламента
Республики
Казахстан на
90 квартир
426 Объекты     УДП  2002-2004 955,77 678,23 277,54
государствен-
ных резиден-
ций
426-1Создание            ЦИК   2003-   4093,66
автоматизированной        2005           100,00
информационной                                  1913,20
системы "Сайлау"                                    2080,46
--------------------------------------------------------------------
Всего,                     191473,34    29032,69   31503,04
вне программ:                     38643,97    39412,03   27330,32
Итого по                   602335,71    106632,05  112407,12
республиканским                   150498,75   114655,34  91507,26
инвестиционным
проектам:
Перечень приоритетных местных инвестиционных
проектов, финансируемых за счет целевых
инвестиционных трансфертов и кредитования
из республиканского бюджета,
на 2004-2006 годы  <*>
Сноска. Перечень - в редакции постановления Правительства РК от 13 апреля 2004 г.  N 408 .
____________________________________________________________________
N ! Наименование!Испол-!Период!Общая!до   !   Прогноз      !после
п/п! проекта     !нитель!реали-!стои-!2004 !----------------!2006

|             |агент.|кезеңі|құны|дейін|2004 |2005 |2006 |кейін
|             |тік   |      |    |     |жыл  |жыл  |жыл  |
____________________________________________________________________
1   |   2         |  3   |  4   | 5  |  6  |  7  |  8  |  9  | 10
____________________________________________________________________
"Астананың гүлденуі - Қазақстанның гүлденуі" мемлекеттік
бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 Астана қала.  Астана  2002- 14881,86
сында Есiл    қала.   2005        4152,60
өзенi арқылы  сының                     3265,00
өтетiн авто.  әкімі                           7464,26
жол көпірімен
магистральды
автожол салу
2 Астана қала.   Астана 2002- 1422,50
сында қайта    қала.  2005        678,00
өңдеп Талдыкөл сының                    390,53
сарқынды су    әкімі                          353,97
жинақтаушысын
жою
3 Астана         Астана 2002- 5592,40
қаласында Есiл қала.  2006        1698,40
өзенiнiң       сының                    434,60
арнасын қайта  әкімі                          2094,00
құру                                                1365,40
4 Астана қала.   Астана 2002- 5524,00
сының солжақ   қала.  2006        195,00
жағалауы       сының                    706,00
аумағының      әкімі                          2829,00
құрылысын                                           1794,00
жер асты
суларының
тасуынан
инженерлiк
қорғау
5 Астана         Астана 2003- 6852,10
қаласында      қала.  2004        2910,00
Дөңгелек       сының                    3942,10
алаңын салу    әкімі
6 Астана         Астана 2003- 9043,30
қаласында бас  қала.  2005        2730,00
алаңын салу    сының                   3000,00
әкімі                     3313,30
7 Астана         Астана 2003- 38062,29
қаласының      қала.  2008        47,74
сумен          сының                    3495,24
жабдықтауы     әкімі                           11825,21
және су                                             10622,87
ағызғысы                                                12071,23
8 Астана         Астана       24653,74
қаласының      қала.                    5598,28
ЖЭО-2, жылу    сының  2003-2008
желiлерi мен   әкімі
энерго желiлі
объектiлерiн
кеңейту және
қайта жаңарту
9 Астана қаласы. Астана       3281,10
ның жаңа       қала.  2002-2004         1014,10
әкiмшiлiк      сының
орталығы       әкімі
сулы-жасыл
бульварының
1-кезегін
салу
10 Астана қала.   Астана       6430,00     3000,00
сында 2000     қала.  2001-2005
орынға арнал.  сының
ған цирк       әкімі                          2382,20
ғимаратын салу
Бағдарлама бойынша барлығы:     115743,29

!             !ное   !зации !мость!г.   !2004 !2005 !2006!года
!             !агент-!      !     !     !год  !год  !год !
!             !ство  !      !     !     !     !     !    !
--------------------------------------------------------------------
1 !      2      !   3  !   4  !  5  !  6  !  7  !  8  !  9 !  10
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана"
1  Строительство Аким   2002-  14881,86
магистральной г.     2005         4152,60
автодороги в  Астаны                     3265,00
г.Астане с                                    7464,26
автодорожным
мостом через
реку Ишим
2  Ликвидация   Аким    2002-  1422,50
накопителя   г.      2005         678,00
сточных вод  Астаны                     390,53
Талдыколь с                                   353,97
рекультива-
цией в
г. Астане
3  Реконструкция Аким   2002-  5592,40
русла р. Ишим г.     2006         1698,40
в г. Астане   Астаны                     434,60
2094,00
1365,40
4  Инженерная    Аким   2002-  5524,00
защита от     г.     2006         195,00
подтопления   Астаны                     706,00
грунтовыми                                   2829,00
водами лево-                                        1794,00
бережной
территории
застройки
г. Астана
5  Строительство Аким   2003-  6852,10
Круглой пло-  г.     2004         2910,00
щади в г.     Астаны                     3942,10
Астане
6  Строительство Аким   2003-  9043,30
главной пло-  г.     2005         2730,00
щади в г.     Астаны                     3000,00
Астане                                        3313,30
7  Водо-         Аким   2003-  38062,29
снабжение и   г.     2008         47,74 3495,24
водоотведение Астаны                          11825,21
г. Астаны                                           10622,87
12071,23
8  Расширение и  Аким   2003-  24653,74    5598,28
реконструкция г.     2008
ТЭЦ-2, теп-   Астаны
ловых сетей и
энергосетевых
объектов
г. Астаны
9  Строительство Аким   2002-  3281,10
1 очереди     г.     2004                1014,10
водно-зеле-   Астаны
ного бульвара
нового адми-
нистративного
центра
г. Астаны
10  Строительство Аким   2001-  6430,00
здания цирка  г.     2005                3000,00    2382,20
на 2000 мест  Астаны
в г. Астане
--------------------------------------------------------------------
Всего по программе:            115743,29

12411,74
24845,85
30261,94
13782,27
12071,23
___________________________________________________________________
Алматы қаласын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған
мемлекеттік бағдарламасы
11 Алматы қаласы  Алматы       579,27
Жетiсу ауданы  қала.               250,00
Өжет кентiнде  сының                  280,00
1000 орынға    әкімі                          49,27
арналған              2003-2005
мектеп салу
12 Алматы         Алматы       4414,91
қаласында      қала.              1622,00
Саин көшесi    сының                    1000,00
мен Райымбек   әкімі                          800,00
даңғылының                                          992,91
қиылысында            2001-2006
көлiк айрығын
салу
13 Алматы         Алматы       826,23
қаласының      қала.              226,50
шағын          сының                    299,73
құрылыс        әкімі                         300,00
жүріп жатқан
шағын                 2003-2005
аудандарында
автомобиль
жолдарын салу
14 Алматы         Алматы       101286,00
қаласында      қала.               21117,00
метрополитенін сының                    1809,00
бiрiншi        әкімі                          12000,00
кезегін салу                                       18000,00
1988-2010                         42810,00
15 Алматы         Алматы       650,30
қаласының      қала.              250,30
жаппай жеке    сының                    200,00
құрылыстар     әкімі                          200,00
жүрiп жатқан          2003-2005
аудандарында
су құбырларын,
кәрiз желілері
мен құрылыс.
тар салу
және оларды
қайта жаңарту
16 Алматы         Алматы       4623,17
қаласының      қала.              1232,77
сумен          сының                    1226,40
жабдықтау және әкімі                          1240,00
кәрiз                 2001-2005
жүйелерiн
қайта жаңарту
және жаңғырту
Бағдарлама бойынша барлығы:     112379,88
24698,57
4815,13
14589,27
18992,91
42810,00
___________________________________________________________________
Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған
бағдарламасы
17 Ақмола облысы   Ақмола      178,55
Щучинск ауда.   облы.  2004-2005        70,00
нының "Бурабай" сының
кентінде 50     әкімі                         108,55
орынға арнал.
ған "Бурабай"
туберкулезге
қарсы балалар
санаториясының
корпусын салу"
18 Ақмола облысы  Ақмола       342,99                  72,71
Зеренді ауда.  облы.  2006-2007                          270,28
нының Зеренді  сының
ауылында 50    әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
19 Ақмола облысы  Ақмола       3282,43                 50,00
Астрахан ауда. облы.  2006-2007                          232,43
нының Астра.   сының
ханка ауылында әкімі
40 төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
20 Ақмола облысы  Ақмола       221,86                  50,00
Есіл ауданының облы.  2006-2007                          171,86
Есіл қаласында сының
30 төсекке     әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
21 Ақмола облысы  Ақмола       221,86                  50,00
Жақсы ауданы.  облы.  2006-2007                          171,86
ның Жақсы      сының
қаласында 30   әкімі
төсекке арнал.
ған аурухана.
сын салу
22 Ақмола облысы  Ақмола       221,86                  50,00
Жарқайың ауда. облы.  2006-2007                          171,86
нының          сының
Дзержинск      әкімі
қаласында 30
төсекке арнал.
ған туберкулез
ауруханасын
салу
23 Ақмола облысы. Ақмола       221,86                  50,00
ның Целиноград облы.  2006-2007                          171,86
ауданында 30   сының
төсекке        әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
24 Ақмола облысы  Ақмола       221,86                  50,00
Шортанды ауда. облы.  2006-2007                          171,86
нының Шортанды сының
кентінде 30    әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу

12411,74
24845,85
30261,94
13782,27
12071,23
___________________________________________________________________
Государственная программа развития г. Алматы на 2003-2010 годы
11  Строительство  Аким  2003-  579,27 250,00 280,00 49,27
школы на 1000  г.    2005
мест в п. Ужет Алматы
Жетысуского
района
г. Алматы
12  Строительство Аким   2001-  4414,91
транспортной  г.     2006         1622,00
развязки на   Алматы                     1000,00
пересечении                                   800,00
ул. Саина -                                         992,91
пр. Райымбека
в г. Алматы
13  Строительство  Аким  2003-  826,23
автомобильных  г.    2005         226,50
дорог в микро- Алматы                    299,73
районах малой                                 300,00
застройки
г. Алматы
14  Строительство  Аким  1988-  101286,00    1809,00    18000,00
первой очереди г.    2010         21117,00    12000,00 42810,00
метрополитена  Алматы
в г. Алматы
15  Строительство Аким   2003-  650,30
и реконструк- г.     2005         250,30
ция водопро-  Алматы                     200,00
водных, кана-                                 200,00
лизационных
сетей и соо-
ружений в
районах массо-
вой индивидуа-
льной застрой-
ки г. Алматы
16  Реконструкция  Аким  2001-  4623,17      1226,40
и модернизация г.    2005         1232,77     1240,00
систем водо-   Алматы
снабжения и
канализации
г. Алматы
--------------------------------------------------------------------
Всего                      112379,88    4815,13    18992,91
по программе:                     24698,57    14589,27 42810,00
____________________________________________________________________
Государственная программа развития сельских территорий
на 2004-2010 годы
17  Строительство  Аким  2004-  178,55       70,00
корпуса на 50  Акмо- 2005                     108,55
мест детского  линской
противо-       области
туберкулезного
санатория
"Бурабай" в
п. Боровое
Щучинского
района
Акмолинской
области
18  Строительство  Аким  2006-  342,99                  72,71
туберкулезной  Акмо- 2007                               270,28
больницы на    линской
50 коек в      области
с. Зеренда
Зерендинского
района
Акмолинской
области
19  Строительство  Аким  2006-  282,43                  50,00
туберкулезной  Акмо- 2007                               232,43
больницы на    линской
40 коек в      области
с. Астраханка
Астраханского
района
Акмолинской
области
20  Строительство  Аким  2006-  221,86                  50,00
туберкулезной  Акмо- 2007                               171,86
больницы на    линской
30 коек в      области
г. Есиль
Есильского
района
Акмолинской
области
21  Строительство  Аким  2006-  221,86                  50,00
туберкулезной  Акмо- 2007                               171,86
больницы на    линской
30 коек в      области
г. Жаксы
Жаксинского
района
Акмолинской
области
22  Строительство  Аким  2006-  221,86                  50,00
туберкулезной  Акмо- 2007                               171,86
больницы на    линской
30 коек в      области
г. Державинске
Жаркаинского
района
Акмолинской
области
23  Строительство  Аким  2006-  221,86                  50,00
туберкулезной  Акмо- 2007                               171,86
больницы на    линской
30 коек в      области
Целиноградском
районе
Акмолинской
области
24  Строительство  Аким  2006-  221,86                  50,00
туберкулезной  Акмо- 2007                               171,86
больницы на    линской
30 коек в      области
п. Шортанды
Шортандинского
района
Акмолинской
области

25 Ақмола облысы  Ақмола 2004  114,23      114,23
Ерейментау     облы.
ауданының      сының
Ерейментау     әкімі
қаласында
Бөгенбай батыр
атындағы қазақ
мектебіне
қосымша құрылыс
салу
26 Ақмола облысы. Ақмола 2005  96,66             96,66
ның Атбасар    облы.
ауданында 180  сының
орынға арнал.  әкімі
ған Маринов
мектебін салу
27 Ақтөбе облысы
Мұғалжар       Ақтөбе       320,00
ауданының      облы.  2004-2006         80,00
Қандыағаш      сының                          170,82
қаласында 60   әкімі                                69,18
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
28 Ақтөбе облысы
Темір          Ақтөбе       340,00
ауданының      облы.  2004-2005         100,00
Шұбарқұдық     сының                          240,00
кентінде 60    әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
29 Ақтөбе облысы
Шалқар         Ақтөбе       360,00
ауданының      облы.   2004-2005         140,00
Шалқар         сының                          220,00
қаласында 60   әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
30 Ақтөбе облысы
Байғанин       Ақтөбе 2006- 286,70                  30,00
ауданының      облы.  2007                               256,70
Байғанин       сының
ауылында 60    әкімі
төсекке
арналған
Байғанин
аудандық
ауруханасын
салу
31 Ақтөбе облысы
Темір ауданы.  Ақтөбе 2004  134,10      134,00
ның Тасқопа    облы.
кентінде 320   сының
орынға         әкімі
арналған
Теректі орта
мектебін салу
32 Ақтөбе облысы
Ойыл ауданының Ақтөбе 2004  119,98      119,98
Қараой ауылын. облы.
да 504 орынға  сының
арналған орта  әкімі
мектеп салу
33 Ақтөбе облысы. Ақтөбе 2004- 225,00      70,00
ның Мәртөк     облы.  2005                    155,00
ауданында 520  сының
орынға арнал.  әкімі
ған Мәртөк
орта мектебін
салу
34 Ақтөбе облысы  Ақтөбе 2006  93,78                   93,78
темір ауданы.  облы.
ның Кеңесту    сының
ауылында 180   әкімі
орынға арнал.
ған Қопа орта
мектебін салу
35 Алматы облысы  Алматы       233,12                  50,00
Балқаш ауда.   облы.  2006-2007                          183,12
нының Бақанас  сының
кентінде 30    әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
36 Алматы облысы  Алматы       297,43                  50,00
Райымбек ауда. облы.  2006-2007                          247,43
нының Кеген    сының
ауылында 40    әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
37 Алматы облысы  Алматы       297,43                  50,00
Ақсу ауданының облы.  2006-2007                          247,43
Жансүгіров     сының
кентінде 40    әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
38 Алматы облысы  Алматы       297,43                  50,00
Қарасай ауда.  облы.  2006-2007                          247,43
нының Қаскелең сының
қаласында 40   әкімі
төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
39 Алматы облысы
Панфилов       Алматы 2004-  370,00     50,00

25  Строительство  Аким  2004   114,23       114,23
пристройки к   Акмо-
казахской      линской
школе          области
им. Богенбай
батыра в
г. Ерейментау
Ерейментауского
района
Акмолинской
области
26  Строительство  Аким  2005   96,66             96,66
Мариновской    Акмо-
школы на 180   линской
мест в         области
Атбасарском
районе
Акмолинской
области
27  Строительство  Аким  2004-  320,00       80,00
туберкулезной  Актю- 2006                     170,82
больницы на    бинской                              69,18
60 коек в      области
г. Кандыагаш
Мугалжарского
района
Актюбинской
области
28  Строительство  Аким  2004-  340,00      100,00
туберкулезной  Актю- 2005                     240,00
больницы на    бинской
60 коек в      области
п. Шубаркудук
Темирского
района
Актюбинской
области
29  Строительство  Аким  2004-  360,00       140,00
туберкулезной  Актю- 2005                     220,00
больницы на    бинской
60 коек в      области
г. Шалкар
Шалкарского
района
Актюбинской
области
30  Строительство  Аким  2006-  286,70                  30,00
Байганинской   Актю- 2007                              256,70
районной       бинской
больницы на    области
60 коек в
с. Байганим
Байганинского
района
Актюбинской
области
31  Строительство  Аким  2004   134,10       134,10
Теректинской   Актю-
средней школы  бинской
на 320 мест    области
в п. Таскопа
Темирского
района
Актюбинской
области
32  Строительство  Аким  2004   119,98       119,98
средней школы  Актю-
на 504 места   бинской
в с. Караой    области
Уилского
района
Актюбинской
области
33  Строительство  Аким  2004-  225,00        70,00
Мартукской     Актю- 2005                     155,00
средней школы  бинской
на 520 мест    области
в Мартукском
районе
Актюбинской
области
34  Строительство  Аким  2006    93,78                  93,78
Копинской      Актю-
средней школы  бинской
на 180 мест    области
в с Кенесту
Темирского
района
Актюбинской
области
35  Строительство  Аким  2006-  233,12                  50,00
туберкулезной  Алма- 2007                              183,12
больницы на    тинской
30 коек в      области
п. Баканас
Балхашского
района
Алматинской
области
36  Строительство  Аким  2006-  297,43                  50,00
туберкулезной  Алма- 2007                               247,43
больницы на    тинской
40 коек в      области
с. Кеген
Райымбекского
района
Алматинской
области
37  Строительство  Аким  2006-  297,43                  50,00
туберкулезной  Алма- 2007                               247,43
больницы на    тинской
40 коек в      области
п. Жансугурова
Аксуского
района
Алматинской
области
38  Строительство  Аким  2006-  297,43                  50,00
туберкулезной  Алма- 2007                               247,43
больницы на    тинской
40 коек в      области
г. Каскелен
Карасайского
района
Алматинской
области
39  Завершение     Аким  2004-  370,00       50,00

ауданының      облы.  2005                    320,00
Жаркент        сының
қаласында      әкімі
60 төсекке
арналған
перзентхана
үйін салуды
аяқтау
40 Алматы облысы
Еңбекшіқазақ   Алматы 2004-  246,00     50,00
ауданының      облы.  2005                    196,33
Есік қаласында сының
100 төсекке    әкімі
арналған
акушерлік-
гинекологиялық
корпусты қайта
жаңарту
41 Алматы облысы  Алматы 2004  470,00     470,00
Қарасай ауда.  облы.
нының Шамалған сының
ауылында 150   әкімі
адамға арнал.
ған емханасы
бар 50 төсекке
арналған көп
бейінді ауру.
ханасын салу
42 Алматы облысы  Алматы 2004- 339,99     100,00
Қарасай ауда.  облы.  2005                    239,99
нының Алғабас  сының
ауылында 550   әкімі
орынға арнал.
ған мектеп
салу
43 Алматы облысы  Алматы 2004- 228,00     118,00
Талғар ауда.   облы.  2005                    110,00
нының Бірлік   сының
ауылында 400   әкімі
орынға арнал.
ған мектеп
салу
44 Алматы облысы
Іле ауданының  Алматы 2004- 102,60      50,00
Қоянқұс        облы.  2005                    52,60
ауылында       сының
180 орынға     әкімі
арналған
мектеп салу
45 Алматы облысы
Еңбекшіқазақ   Алматы 2004  102,60      102,60
ауданының      облы.
Көлді          сының
ауылында       әкімі
180 орынға
арналған
мектеп салу
46 Алматы облысы  Алматы 2005  102,60            102,60
Қарасай ауда.  облы.
ның Ерменсай   сының
ауылында       әкімі
180 орынға
арналған
мектеп салу
47 Алматы облысы  Алматы 2004  614,00      614,00
Қарасай ауда.  облы.
ның Шамалған   сының
ауылында       әкімі
600 орынға
арналған орта
мектеп салу
48 Алматы облысы
Еңбекшіқазақ   Алматы 2005- 340,21            150,00
ауданының      облы.  2006                          190,21
Көктөбе        сының
ауылында       әкімі
500 орынға
арналған
мектеп салу
49 Алматы облысы  Алматы 2006  142,50                  142,50
Жамбыл ауданы. облы.
ның Қарғалы    сының
ауылында       әкімі
250 орынға
арналған N 4
мектеп салу
50 Атырау облысы  Атырау       550,00
Құрманғазы     облы.               358,00
ауданының      сының
Ганюшкино      әкімі                    192,13
ауылында              2003-2004
100 төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
51 Атырау облысы  Атырау 2004- 334,99      100,00
Мақат ауданы.  облы.  2005                    234,99
ның Досор      сының
кентiнде       әкімі
ауысымында
70 адамға
арналған
емханасы бар
50 төсекке
арналған
аурухана
кешенiн салу
52 Атырау облы.   Атырау 2004- 919,93      150,00
сының Атырау   облы.  2006                    150,00
қаласында 100  сының                                619,93
төсекке        әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу

строительства  Алма- 2005                     320,00
родильного     тинской
дома на 60     области
коек в
г. Жаркент
Панфиловского
района
Алматинской
области
40  Реконструкция  Аким  2004-  246,33       50,00
акушерско-     Алма- 2005                     196,33
гинекологичес- тинской
кого корпуса   области
на 100 коек
в г. Есик
Енбекши-
казахского
района
Алматинской
области
41  Строительство  Аким  2004   470,00       470,00
многопрофиль-  Алма-
ной больницы   тинской
на 50 коек с   области
поликлиникой на
150 посещений
в с. Шамалган
Карасайского
района
Алматинской
области
42  Строительство  Аким  2004-  339,99       100,00
школы на 550   Алма- 2005                     239,99
мест в         тинской
с. Алгабас     области
Карасайского
района
Алматинской
области
43  Строительство  Аким  2004-  228,00       118,00
школы на 400   Алма- 2005                     110,00
мест в         тинской
с. Бирлик      области
Талгарского
района
Алматинской
области
44  Строительство  Аким  2004-  102,60       50,00
школы на 180   Алма- 2005                     52,60
мест в         тинской
с. Коянкус     области
Илийского
района
Алматинской
области
45  Строительство  Аким  2004   102,60       102,60
школы на 180   Алма-
мест в         тинской
с. Кольды      области
Енбекши-
казахского
района
Алматинской
области
46  Строительство  Аким  2005   102,60            102,60
школы на 180   Алма-
мест в         тинской
с. Ерменсай    области
Карасайского
района
Алматинской
области
47  Строительство  Аким  2004   614,00       614,00
средней школы  Алма-
на 600 мест в  тинской
с. Шамалган    области
Карасайского
района
Алматинской
области
48  Строительство  Аким  2005-  340,21            150,00
средней школы  Алма- 2006                           190,21
на 550 мест в  тинской
с. Коктобе     области
Енбекши-
казахского
района
Алматинской
области
49  Строительство  Аким  2006   142,50                  142,50
школы N 4      Алма-
на 250 мест в  тинской
с. Каргалы     области
Жамбылского
района
Алматинской
области
50  Строительство  Аким  2003-  550,13
туберкулезной  Аты-  2004         358,00
больницы на    рау-                      192,13
100 коек в     ской
с. Ганюшкино   области
Курмангазин-
ского района
Атырауской
области
51  Строительство  Аким  2004-  334,99       100,00
больничного    Аты-  2005                     234,99
комплекса на   рау-
50 коек с      ской
поликлиникой   области
на 70 посеще-
ний в смену в
пос. Доссор
Макатского
района
Атырауской
области
52  Строительство  Аким  2004-  919,93       150,00
туберкулезной  Аты-  2006                     150,00
больницы на    рау-                                 619,93
100 коек в     ской
г. Атырау      области
Атырауской
области

53 Атырау облы.   Атырау 2004- 247,00      85,00
сының Атырау   облы.  2005                    162,00
қаласы Балықшы сының
кенттік        әкімі
округінің
Курилкино
ауылында 320
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
54 Атырау облысы  Атырау 2004  121,09      121,09
Құрманғазы     облы.
ауданының      сының
Ұштаған        әкімі
ауылында
220 орынға
арналған орта
мектеп салу
55 Атырау облысы   Атырау 2004  92,00      92,00
Құрманғазы      облы.
ауданының       сының
Асан ауылында   әкімі
120 орынға
арналған
мектеп салу
56 Атырау қаласы. Атырау 2005  139,32            139,32
ның Бесiктi    облы.
ауылында 180   сының
орынға арнал.  әкімі
ған негізгі
мектеп салу
57 Атырау облысы  Атырау 2006- 464,40                  200,00
Индер ауданы.  облы.  2007                               264,40
ның Индер      сының
кентінде 600   әкімі
орынға арнал.
ған Уәлиханов
атындағы орта
мектебін салу
58 Атырау облысы  Атырау 2006- 480,08                  200,00
Мақат ауданы.  облы.  2007                               280,08
ның Доссор     сының
кентінде 420   әкімі
орынға арнал.
ған Шәріпов
атындағы орта
мектептің
мектеп жанын.
дағы интерна.
тын салу
59 Шығыс          Шығыс  2004- 889,00      100,00
Қазақстан      Қазақ. 2006                    240,00
облысының      стан                                 549,00
Семей қала.    облы.
сында облыстық сының
онкодиспансер. әкімі
дің радиоло.
гиялық орталы.
ғын салу
60 Шығыс          Шығыс  2004- 153,47      79,20
Қазақстан      Қазақ. 2005                    74,27
облысы Ұлан    стан
ауданының      облы.
Герасимовка    сының
ауылында 320   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
61 Шығыс          Шығыс  2004  70,00       70,00
Қазақстан      Қазақ.
облысы Семей   стан
қаласының      облы.
Жарқын         сының
ауылында 160   әкімі
орынға арнал.
ған мектеп
салу
62 Шығыс          Шығыс  2005  114,90       114,90
Қазақстан      Қазақ.
облысы Қатон-  стан
Қарағай        облы.
ауданының      сының
Жаңа-Хайрузов. әкімі
ка ауылында 320
орынға арнал.
ған орта
мектепті қайта
жаңарту
63 Шығыс          Шығыс  2005  72,73             72,73
Қазақстан      Қазақ.
облысы Тарба.  стан
ғатай ауданы.  облы.
ның Қарғыба    сының
ауылында 180   әкімі
орынға арнал.
ған Гагарин
атындағы орта
мектеп салу
64 Шығыс          Шығыс  2006  130,75                  130,75
Қазақстан      Қазақ.
облысы Жарма   стан
ауданының      облы.
Үшбиік         сының
ауылында 250   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
65 Шығыс          Шығыс  2006  130,75                  130,75
Қазақстан      Қазақ.
облысы Үржар   стан
ауданының      облы.
Бестерек       сының
ауылында 250   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу

53  Строительство  Аким  2004-  247,00       85,00
школы на 320   Аты-  2005                     162,00
мест в         рау-
с. Курилкино   ской
Балакшинского  области
поселкового
округа
г. Атырау
Атырауской
области
54  Строительство  Аким  2004   121,09       121,09
средней школы  Аты-
на 220 мест    рау-
в с. Уштаган   ской
Курмангазин-   области
ского района
Атырауской
области
55  Строительство  Аким  2004   92,00        92,00
школы на 120   Аты-
мест в с. Асан рау-
Курмангазин-   ской
ского района   области
Атырауской
области
56  Строительство  Аким  2005   139,32            139,32
основной школы Аты-
на 180 мест в  рау-
с. Бесикты     ской
г. Атырау      области
57  Строительство  Аким  2006-  464,40                  200,00
средней школы  Аты-  2007                                264,40
им. Валиханова рау-
на 600 мест    ской
в п. Индер     области
Индерского
района
Атырауской
области
58  Строительство  Аким  2006-  480,08                  200,00
пришкольного   Аты-  2007                                280,08
интерната      рау-
средней школы  ской
им. Шарипова   области
на 420 мест
в п. Доссор
Макатского
района
Атырауской
области
59  Строительство  Аким  2004-  889,00       100,00
радиологичес-  Вос-  2006                     240,00
кого центра    точно-                               549,00
областного     Казах-
онкодиспансера стан-
в г. Семи-     ской
палатинске     области
Восточно-
Казахстанской
области
60  Строительство  Аким  2004-  153,47       79,20
средней школы  Вос-  2005                      74,27
на 320 мест в  точно-
с. Герасимовка Казах-
Уланского      стан-
района         ской
Восточно-      области
Казахстанской
области
61  Строительство  Аким  2004   70,00        70,00
школы на 160   Вос-
мест в Жаркын  точно-
г. Семи-       Казах-
палатинска     стан-
Восточно-      ской
Казахстанской  области
области
62  Реконструкция  Аким  2005   114,90            114,90
средней школы  Вос-
на 320 мест    точно-
в с. Ново-     Казах-
Хайрузовка     стан-
Катон-         ской
Карагайского   области
района
Восточно-
Казахстанской
области
63  Строительство  Аким  2005   72,73             72,73
средней школы  Вос-
им. Гагарина   точно-
на 180 мест    Казах-
в с.Каргыба    стан-
Тарбагатай-    ской
ского района   области
Восточно-
Казахстанской
области
64  Строительство  Аким  2006   130,75                  130,75
средней школы  Вос-
на 250 мест    точно-
в с. Ушбиик    Казах-
Жарминского    стан-
района         ской
Восточно-      области
Казахстанской
области
65  Строительство  Аким  2006   130,75                  130,75
средней школы  Вос-
на 250 мест    точно-
в с. Бестерек  Казах-
Урджарского    стан-
района         ской
Восточно-      области
Казахстанской
области

66 Батыс          Батыс  2006  409,43                  409,43
Қазақстан      Қазақ.
облысы Сырым   стан
ауданының      облы.
Өлеңті         сының
кентінде 444   әкімі
орынға арнал.
ған Өлеңті
орта мектебін
салу
67 Жамбыл облысы  Жамбыл 2003- 215,55
Сарысу         облы.  2004        166,00
ауданының      сының                    49,55
Саудакент      әкімі
ауылында 40
төсекке арнал.
ған туберкулез
диспансерін
салу
68 Жамбыл облысы  Жамбыл 2005- 276,30
Т.Рысқұлов     облы.  2006                    50,00
атындағы       сының                                226,30
ауданның Құлан әкімі
ауылында 40
төсекке арнал.
ған туберку.
лезге қарсы
диспансер салу
69 Жамбыл облысы  Жамбыл 2006- 217,27
Жамбыл         облы.  2007                          50,00
ауданының      сының                                     167,27
Аса кентінде   әкімі
40 төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
70 Жамбыл облысы  Жамбыл 2003- 249,65
Жамбыл         облы.  2004        213,50
ауданының      сының                    36,15
Аса ауылында   әкімі
60 төсекке
арналған
перзентхана
үйін салу
71 Жамбыл облысы  Жамбыл 2003- 299,06
Т.Рысқұлов     облы.  2004        200,00
атындағы       сының                    99,06
ауданның Құлан әкімі
ауылында
76 төсекке
арналған
перзентхана
үйін салу
72 Жамбыл облысы  Жамбыл 2003- 600,00
Т.Рысқұлов     облы.  2004        365,53
атындағы       сының                    234,47
ауданның Құлан әкімі
ауылында
150 төсекке
арналған
орталық
аудандық
аурухана салу
73 Жамбыл облысы  Жамбыл 2003- 347,99
Т.Рысқұлов     облы.  2005        114,10
атындағы       сының                    100,00
ауданның       әкімі                          133,89
Қарақыстық
кентінде 75
төсекке арнал.
ған туберку.
лезге қарсы
балалар
санаторийін
салу
74 Жамбыл облысы  Жамбыл 2004  146,99
Мерке          облы.
ауданының      сының                    146,99
Жамбыл учас.   әкімі
кесінде
(Қарғабатыр)
250 орынға
арналған
мектеп салу
75 Жамбыл облысы  Жамбыл 2002-  209,38
Жуалы          облы.  2004        100,00
ауданының      сының                    109,38
Талапты        әкімі
ауылында
250 орынға
арналған
мектеп салуды
аяқтау
76 Жамбыл облысы  Жамбыл 2005   94,32
Жуалы          облы.                          94,32
ауданының      сының
Шынбұлақ       әкімі
ауылында
180 орынға
арналған
Рысқұлов
атындағы орта
мектеп салу
77 Жамбыл облысы  Жамбыл 2006   94,32
Жуалы          облы.                          94,32
ауданының      сының
Т.Дүйсебаев    әкімі
ауылында
180 орынға
Амангелді
атындағы орта
мектеп салу
78 Қарағанды      Қара.  2006- 584,57                  100,00
облысының      ғанды  2007                               484,57
Шахтинск       облы.
қаласында 80   сының
төсекке        әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу

66  Строительство  Аким  2006   409,43                  409,43
Улентинской    За-
средней школы  падно-
на 444 места   Казах-
в п. Олента    стан-
Сырымского     ской
района         области
Западно-
Казахстанской
области
67  Строительство  Аким  2003-  215,55
тубдиспансера  Жам-  2004         166,00
на 40 коек в   был-                      49,55
с. Саудакент   ской
Сарысуского    области
района
Жамбылской
области
68  Строительство  Аким  2005-  276,30
противо-       Жам-  2006                     50,00
туберкулезного был-                                 226,30
диспансера     ской
на 40 коек в   области
в с. Кулан
района им.
Рыскулова
Жамбылской
области
69  Строительство  Аким  2006-  217,27                  50,00
туббольницы    Жам-  2007                               167,27
на 30 коек в   был-
п. Аса         ской
Жамбылского    области
района
Жамбылской
области
70  Строительство  Аким  2003-  249,65
родильного     Жам-  2004         213,50
дома на 60     был-                      36,15
коек в с. Аса  ской
Жамбылского    области
района
Жамбылской
области
71  Строительство  Аким  2003-  299,06
родильного     Жам-  2004         200,00
дома на 76     был-                   99,06
коек в         ской
с. Кулан       области
района им.
Т. Рыскулова
Жамбылской
области
72  Строительство  Аким  2003-  600,00
центральной    Жам-  2004         365,53
районной       был-                      234,47
больницы на    ской
150 коек в     области
с. Кулан
района им.
Т. Рыскулова
Жамбылской
области
73  Строительство  Аким  2003-  347,99
детского       Жам-  2005         114,10
противо-       был-                      100,00
туберкулезного ской                           133,89
санатория на   области
75 коек в
п. Каракыстак
района им.
Т. Рыскулова
Жамбылской
области
74  Строительство  Аким  2004   146,99       146,99
школы на 250   Жам-
мест на        был-
участке        ской
Жамбыла        области
(Карга-батыра)
Меркенского
района
Жамбылской
области
75  Завершение     Аким  2002-  209,38
строительства  Жам-  2004         100,00
школы на 250   был-                      109,38
мест в         ской
с. Талапты     области
Жуалынского
района
Жамбылской
области
76  Строительство  Аким  2005   94,32             94,32
средней школы  Жам-
им. Рыскулова  был-
на 180 мест    ской
в с. Шынбулак  области
Жуалынского
района
Жамбылской
области
77  Строительство  Аким  2006   94,32                   94,32
средней школы  Жам-
им. Амангельды был-
на 180 мест    ской
в ауле         области
Т.Дусебаева
Жуалынского
района
Жамбылской
области
78  Строительство  Аким  2006-  584,57                  100,00
туберкулезной  Кара- 2007                               484,57
больницы на    ган-
80 коек в      дин-
г. Шахтинск    ской
Карагандинской области
области

79 Қарағанды      Қара.  2006- 248,59                  50,00
облысының      ғанды  2007                               198,59
Приозерск      облы.
қаласында 30   сының
төсекке        әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
80 Қарағанды      Қара.  2004- 652,83      100,00
облысының      ғанды  2006                    200,00
Осакаровка     облы.                                352,83
кентiнде 200   сының
адамға         әкімі
арналған
емханасы бар
100 төсекке
арналған
орталық
аудандық
аурухана салу
81 Қарағанды      Қара.  2004- 658,74      120,00
облысының      ғанды  2006                    240,00
Қарқаралы      облы.                                298,74
қаласында 200  сының
адамға         әкімі
арналған
емханасы бар
100 төсекке
арналған
Қарқаралы
орталық аудан.
дық аурухана.
сын салу
82 Қарағанды      Қара.  2004- 130,16      50,00
облысының      ғанды  2005                    80,16
Атасу кентінде облы.
250 адамға     сының
арналған       әкімі
емханасы бар
100 төсекке
арналған
Жаңаарқа
орталық аудан.
дық аурухана.
сын қайта
жаңарту
83 Қарағанды      Қара.  2004- 594,16      200,00
облысының      ғанды  2005                    394,16
Сәтпаев        облы.
қаласында 1700 сының
орынға арнал.  әкімі
ған қазақ
тілінде
оқытатын орта
мектеп салу
84 Қостанай       Қоста. 2004- 393,86      150,00
облысының      най    2005                    143,86
Қостанай       облы.
қаласында 310  сының
төсекке арнал. әкімі
ған облыстық
балалар ауру.
ханасын қайта
жаңарту
85 Қостанай       Қоста. 2006 106,56                   106,56
облысының      най
Арқалық        облы.
қаласының а/о  сының
Фурманов       әкімі
ауылында 180
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
86 Қостанай       Қоста. 2004- 349,10      100,00
облысының      най    2005                    249,10
Қостанай       облы.
ауданы         сының
Затобольск     әкімі
кентінің
"Водник" шағын
ауданында 680
орынға арнал.
ған қазақ
тілінде оқыта.
тын орта
мектеп салу
87 Қызылорда      Қызыл. 2006- 820,32                  120,00
облысының      орда   2008                               700,32
Жаңақорған     облы.
кентінде 190   сының
төсекке арнал. әкімі
ған Жаңақорған
орталық аудан.
дық аурухана.
сын салу
88 Қызылорда      Қызыл. 2003- 384,66
облысының      орда   2005         119,50
Арал ауданының облы.                    100,00
Арал қаласында сының                          165,16
100 төсекке    әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
89 Қызылорда      Қызыл. 2003- 297,36
облысының      орда   2005         72,90
Қармақшы       облы.                    100,00
ауданының      сының                          124,46
Жосалы кентін. әкімі
де 60 төсекке
арналған
туберкулезге
қарсы диспансер
салу

79  Строительство  Аким  2006-  248,59                  50,00
туберкулезной  Кара- 2007                               198,59
больницы на    ган-
30 коек в      дин-
г. Приозерск   ской
Карагандинской области
области
80  Строительство  Аким  2004-  652,83       100,0
центральной    Кара- 2006                     200,00
районной       ган-                                 352,83
больницы на    дин-
100 коек с     ской
поликлиникой   области
на 200 посеще-
ний в
п. Осакаровка
Карагандинской
области
81  Строительство  Аким  2004-  658,74       120,00
Каркаралинской Кара- 2006                     240,00
центральной    ган-                                 298,74
районной       дин-
больницы на    ской
100 коек с     области
поликлиникой
на 200 посеще-
ний в
г. Каркаралинск
Карагандинской
области
82  Реконструкция  Аким  2004-  130,16      50,00
Жана-Аркинской Кара- 2005                     80,16
центральной    ган-
районной боль- дин-
ницы на 100    ской
коек с полик-  области
линикой на 250
посещений
в п. Атасу
Карагандинской
области
83  Строительство  Аким  2004-  594,16       200,00
средней школы  Кара- 2005                     394,16
с казахским    ган-
языком обуче-  дин-
ния на 1700    ской
мест в         области
г. Сатпаев
Карагандинской
области
84  Реконструкция  Аким  2004-  393,86       150,00
областной      Кос-  2005                     243,86
детской        танай-
больницы на    ской
310 коек в     области
г. Костанае
Костанайской
области
85  Строительство  Аким  2006   106,56                  106,56
средней школы  Кос-
на 180 мест    танай-
в с. Фурманово ской
с/о            области
г. Аркалыка
Костанайской
области
86  Строительство  Аким  2004-  349,10       100,00
средней школы  Кос-  2005                     249,10
с казахским    танай-
языком обуче-  ской
ния на 680     области
мест в микро-
районе
"Водник"
п. Затобольск
Костанайского
района
Костанайской
области
87  Строительство  Аким  2006-  820,32            120,00   700,32
Жанакорганской Кы-   2008
центральной    зыл-
районной       ордин-
больницы на    ской
190 коек в     об-
п. Жанакорган  ласти
Кызылординской
области
88  Строительство  Аким  2003-  384,66
туберкулезной  Кы-   2005         119,50
больницы на    зыл-                      100,00
100 коек в     ордин-                         165,16
г. Аральск     ской
Аральского     области
района
Кызылординской
области
89  Строительство  Аким  2003-  297,36
противо-       Кы-   2005         72,90
туберкулезного зыл-                      100,00
диспансера     ордин-                         124,46
на 60 коек в   ской
п. Жосалы      области
Кармакшинского
района
Кызылординской
области

90 Қызылорда      Қызыл. 2003- 286,87
облысы Сырда.  орда   2005         74,25
рия ауданының  облы.                    100,00
Тереңөзек      сының                          112,62
кентінде 50    әкімі
төсекке арнал.
ған туберкулез
ауруханасын
салу
91 Қызылорда      Қызыл. 2004- 432,51
облысы Арал    орда   2005              200,00
ауданының Арал облы.                          232,51
қаласында 864  сының
орынға арнал.  әкімі
ған орта
мектеп салу
92 Қызылорда      Қызыл. 2004- 273,15
облысы Шиелі   орда   2005              90,00
ауданының      облы.                          183,15
Тартоғай       сының
ауылында 464   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
93 Қызылорда      Қызыл. 2004- 278,20
облысы Қармақ. орда   2005              90,00
шы ауданының   облы.                          188,20
Ақтөбе         сының
ауылында 464   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
94 Қызылорда      Қызыл. 2006  236,65                  236,65
облысы Сырда.  орда
рия ауданының  облы.
Бесарық        сының
ауылында 360   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
95 Қызылорда      Қызыл. 2006- 383,40                  100,00
облысы Қармақ. орда   2007                               283,40
шы ауданының   облы.
Төретам        сының
кентінде 600   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
96 Маңғыстау      Маңғыс. 2004- 213,77     50,00
облысы Маңғыс. тау     2005                   163,77
тау ауданының  облы.
Шетпе          сының
кентінде 50    әкімі
төсекке арнал.
ған туберкулез
ауруханасын
салу
97 Маңғыстау      Маңғыс. 2004  122,91     122,91
облысы Маңғыс. тау
тау ауданының  облы.
Жыңғылды       сының
ауылындағы     әкімі
мектеп-интер.
наттың 200
орынға арнал.
ған жатақхана-
интернатын салу
98 Маңғыстау      Маңғыс. 2004- 468,00     283,99
облысы Қарақия тау     2005                   184,01
ауданының      облы.
Жетібай        сының
кентінде 624   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
99 Маңғыстау      Маңғыс. 2006 284,00                  284,00
облысы Маңғыс. тау
тау ауданының  облы.
Үштаған        сының
ауылында 550   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
100 Павлодар       Павло. 2004- 347,28      280,00
облысы         дар    2005                    67,28
Баянаул ауда.  облы.
нының Баянауыл сының
ауылында       әкімі
35 төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
101 Павлодар       Павло. 2005- 312,39      135,01
облысы         дар    2006                    177,38
Ертiс ауылында облы.
30 төсекке     сының
арналған       әкімі
Ертіс ауданы.
ның орталық
аудандық
ауруханасының
жанынан
туберкулез
бөлiмшесiн
салу
102 Павлодар       Павло. 2006- 340,12                  50,00
облысы         дар    2007                               290,12
Қашыр ауданы.  облы.
ның Қашыр      сының
ауылында       әкімі
30 төсекке
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу

90  Строительство  Аким  2003-  286,87
туберкулезной  Кы-   2005         74,25
больницы на    зыл-                      100,00
50 коек в      ордин-                         112,62
п. Теренозек   ской
Сырдарьинского области
района
Кызылординской
области
91  Строительство  Аким  2004-  432,51       200,00
средней школы  Кы-   2005                     232,51
на 864 места   зыл-
в г. Аральск   ордин-
Аральского     ской
района         области
Кызылординской
области
92  Строительство  Аким  2004-  273,15       90,00
средней школы  Кы-   2005                     183,15
на 464 мест    зыл-
в с.Тартогай   ордин-
Шиелийского    ской
района         области
Кызылординской
области
93  Строительство  Аким  2004-  278,20       90,00
средней школы  Кы-   2005                     188,20
на 464 места   зыл-
в с.Актобе     ордин-
Кармакшинского ской
района         области
Кызылординской
области
94  Строительство  Аким  2006   236,65            236,65
средней школы  Кы-
на 360 мест    зыл-
в ауле Бесарык ордин-
Сырдарьинского ской
района         области
Кызылординской
области
95  Строительство  Аким  2006-  383,40            100,00    283,40
средней школы  Кы-   2007
на 600 мест    зыл-
в п.Торетам    ордин-
Кармакшинского ской
района         области
Кызылординской
области
96  Строительство  Аким  2004-  213,77       50,00
туберкулезной  Ман-  2005                     163,77
больницы на    гис-
50 коек в      тау-
п. Шетпе       ской
Мангистауского области
района
Мангистауской
области
97  Строительство  Аким  2004   122,91       122,91
общежития-     Ман-
интерната на   гис-
200 мест       тау-
школы-интер-   ской
ната в         области
с. Жынгылды
Мангистауского
района
Мангистауской
области
98  Строительство  Аким  2004-  468,00       283,99
средней школы  Ман-  2005                     184,01
на 624 места   гис-
в п. Жетыбай   тау-
Каракиянского  ской
района         области
Мангистауской
области
99  Строительство  Аким  2006   284,00            284,00
средней школы  Ман-
на 550 мест    гис-
в с. Уштаган   тау-
Мангистауского ской
района         области
Мангистауской
области
100 Строительство  Аким  2004-  347,28       280,00
туберкулезной  Пав-  2005                     67,28
больницы на    лодар-
35 коек в      ской
с. Баянаул     области
Баянаульского
района
Павлодарской
области
101 Строительство  Аким  2005-  312,39            135,01  177,38
туберкулезного Пав-  2006
отделения при  лодар-
центральной    ской
районной       области
больнице
Иртышского
района на
30 коек в
с. Иртышск
Павлодарской
области
102 Строительство  Аким  2006-  340,12                  50,00
туберкулезной  Пав-  2007                               290,12
больницы на    лодар-
35 коек в      ской
с. Качиры      области
Качирского
района
Павлодарской
области

103 Павлодар       Павло. 2006- 833,52                  50,00
облысы Май     дар    2008                               783,52
ауданының      облы.
Көктөбе        сының
ауылында       әкімі
100 төсекке
арналған орта.
лық аудандық
аурухана салу
104 Павлодар       Павло. 2004  312,44      312,44
облысы Павло.  дар
дар ауданы     облы.
Набережное     сының
ауылында 420   әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
105 Павлодар       Павло. 2004  231,34       231,34
облысы Ертiс   дар
ауданының      облы.
Ертiс ауылында сының
198 орынға     әкімі
арналған қазақ
тілінде оқыта.
тын мектеп
салу
106 Павлодар       Павло. 2004- 839,47       300,00
облысы Шарбақ. дар    2005                    539,5
ты ауданының   облы.
Шалдай         сының
ауылында       әкімі
туберкулез
ауруына
шалдыққан
балалар үшін
220 орынға
арналған
санаторий
үлгісіндегі
мектеп-интер.
нат салу
107 Павлодар       Павло. 2006  266,40                  266,40
облысы Екібас. дар
тұз қаласының  облы.
Шідерті        сының
кентінде 400   әкімі
орынға арнал.
ған негізгі
мектеп салу
108 Солтүстік      Солтүс. 2006- 250,27                 50,00
Қазақстан      тік     2007                              200,27
облысы Жамбыл  Қазақ.
ауданының      стан
Пресновка      облы.
ауылында 30    сының
төсекке арнал. әкімі
ған туберку.
лезге қарсы
диспансер салу
109 Солтүстік      Солтүс. 2006- 373,95                 97,87
Қазақстан      тік     2007                              276,08
облысы         Қазақ.
Жұмабаев       стан
атындағы ау.   облы.
данның Булаев  сының
қаласында 90   әкімі
адамға арнал.
ған емханасы
бар 50 төсекке
арналған
туберкулезге
қарсы
диспансер
салу
110 Солтүстік      Солтүс. 2004- 446,93     100,00
Қазақстан      тік     2006                   130,00
облысы         Қазақ.                               216,93
Петропавл      стан
қаласында      облы.
облыстық       сының
туберкулез     әкімі
диспансерінің
аумағында 100
төсекке арнал.
ған емдеу
корпусын салу
111 Солтүстік      Солтүс. 2004 155,27      155,27
Қазақстан      тік
облысы Қызыл.  Қазақ.
жар ауданының  стан
Бескөл кентін. облы.
де ауысымында  сының
200 адамға     әкімі
арналған
емхана салуды
аяқтау
112 Солтүстік      Солтүс. 2004 75,00      75,00
Қазақстан      тік
Жамбыл ауданы. Қазақ.
ның Благове.   стан
щенка ауылында облы.
орталық        сының
аудандық       әкімі
аурухананы
маманданды.
рылған емдеу-
алдын-алу
мекемесі етіп
қайта жаңарту
113 Солтүстік       Солтүс. 2004 171,00      171,00
Қазақстан       тік
облысы Қызылжар Қазақ.
ауданының       стан
Бескөл ауылында облы.
360 орынға      сының
арналған        әкімі
мектеп салу
114 Оңтүстік       Оңтүс. 2004-  598,35      50,00

103 Строительство  Аким  2006-  833,52                  50,00
центральной    Пав-  2008                               783,52
районной       лодар-
больницы на    ской
100 коек в     области
с. Коктобе
Майского
района
Павлодарской
области
104 Строительство  Аким  2004   312,44       312,44
средней школы  Пав-
на 420 мест в  лодар-
с. Набережное  ской
Павлодарского  области
района
Павлодарской
области
105 Строительство  Аким  2004   231,34       231,34
школы с казах- Пав-
ским языком    лодар-
обучения на    ской
198 мест в     области
с. Иртышск
Иртышского
района
Павлодарской
области
106 Строительство  Аким  2004-  839,47       300,00
школы-интер-   Пав-  2005                     539,47
ната санатор-  лодар-
ного типа на   ской
220 мест для   области
детей, пере-
болевших
туберкулезом,
в с. Шалдай
Щербактинского
района
Павлодарской
области
107 Строительство  Аким  2006   266,40                  266,40
основной школы Пав-
на 400 мест в  лодар-
п. Шидерты     ской
г. Экибастуз   области
Павлодарской
области
108 Строительство  Аким  2006-  250,27                  50,00
противо-       Се-   2007                               200,27
туберкулезного веро-
диспансера     Казах-
на 30 коек в   стан-
с. Пресновка   ской
Жамбылского    области
района Северо-
Казахстанской
области
109 Строительство  Аким  2006-  373,95                  97,87
противо-       Се-   2007                               276,08
туберкулезного веро-
диспансера     Казах-
на 50 коек с   стан-
поликлиникой   ской
на 90 посеще-  области
ний в
г. Булаево
района
им. Жумабаевой
Северо-
Казахстанской
области
110 Строительство  Аким  2004-  446,93       100,00
лечебного      Се-   2006                     130,00
корпуса на     веро-                                216,93
100 коек на    Казах-
территории     стан-
областного     ской
тубдиспансера  области
в г. Петро-
павловске
111 Завершение     Аким  2004  155,27       155,27
строительства  Се-
поликлиники    веро-
на 200 посеще- Казах-
ний в смену    стан-
в п.Бишкуль    ской
Кызылжарского  области
района
Северо-
Казахстанской
области
112 Реконструкция  Аким  2004   75,00        75,00
центральной    Се-
районной       веро-
больницы под   Казах-
специализиро-  стан-
ванное лечеб-  ской
но-профилак-   области
тическое
учреждение в
с. Благовещенка
Жамбылского
района Северо-
Казахстанской
области
113 Строительство  Аким  2004   171,00       171,00
школы на 360   Се-
мест в         веро-
с. Бишкуль     Казах-
Кызылжарского  стан-
района Северо- ской
Казакстанской  области
области
114 Строительство  Аким  2004-  598,35       50,00

Қазақстан      тік    2006                    120,00
облысы         Қазақ.                               428,35
Сайрам ауданы. стан
ның Ақсу       облы.
кентінде       сының
80 төсекке     әкімі
арналған
туберкулез
ауруханасын
салу
115 Оңтүстік       Оңтүс. 2003-  281,35
Қазақстан      тік    2004         226,70
облысы         Қазақ.                   54,65
Түркiстан      стан
ауданының      облы.
Түркiстан      сының
қаласында 200  әкімі
адамға арнал.
ған емханасы
бар 60 төсекке
арналған
туберкулезге
қарсы диспансер
салу
116 Оңтүстік       Оңтүс. 2004-  678,07
Қазақстан      тік    2006              150,00
облысы         Қазақ.                         300,00
Сарыағаш ауда. стан                                 228,07
нының Абай     облы.
ауылында 200   сының
адамға арнал.  әкімі
ған емханасы
бар 150
төсекке арнал.
ған орталық
аудандық
аурухана салу
117 Оңтүстік       Оңтүс. 2003-  409,22
Қазақстан      тік    2004         122,90
облысы Мақта.  Қазақ.                   286,32
арал ауданы.   стан
ның Жетісай    облы.
қаласында      сының
ауысымында 250 әкімі
адамға арнал.
ған емханасы
бар 150
төсекке арнал.
ған орталық
аудандық
аурухана салу
118 Оңтүстік       Оңтүс. 2004-  897,02
Қазақстан      тік    2006              80,00
облысы Ордаба. Қазақ.                         210,00
сы ауданының   стан                                 607,02
Темірлан       облы.
ауылында       сының
ауысымында 500 әкімі
адамға арнал.
ған емханасы
бар 240
төсекке арнал.
ған орталық
аудандық
аурухана салу
119 Оңтүстік       Оңтүс. 2004-  557,10
Қазақстан обл. тік    2005              240,00
ысы Түркістан  Қазақ.                         317,10
қаласы Қарашық стан
ауылының       облы.
Новостройка    сының
бөлімшесінде   әкімі
900 орынға
арналған
мектеп салу
120 Оңтүстік       Оңтүс. 2004   155,54
Қазақстан      тік                      155,54
облысы         Қазақ.
Сарыағаш ауда. стан
нының Абай     облы.
ауылында 624   сының
орынға арнал.  әкімі
ған мектеп
салу
121 Оңтүстік       Оңтүс. 2004-  237,20
Қазақстан      тік    2005              170,00
облысы         Қазақ.                         67,20
Шардара ауда.  стан
нының Мелді би облы.
ауылында 1266  сының
орынға арнал.  әкімі
ған мектеп
салуды аяқтау
122 Оңтүстік       Оңтүс. 2005   371,40
Қазақстан      тік                            371,40
облысы         Қазақ.
Түркістан      стан
қаласы Қарашық облы.
ауылының Кориз сының
бөлімшесінде   әкімі
600 орынға
арналған
мектеп салу
123 Оңтүстік       Оңтүс. 2005   201,70
Қазақстан      тік                            201,70
облысы         Қазақ.
Түркістан      стан
қаласы Ортақ   облы.
ауылында 400   сының
орынға арнал.  әкімі
ған мектеп
салу
124 Оңтүстік       Оңтүс. 2005  154,75
Қазақстан      тік                            154,75
облысы         Қазақ.
Бәйдібек ауда. стан
нының Ақтас    облы.
ауылында 250   сының
орынға арнал.  әкімі
ған орта
мектеп салу
125 Оңтүстік       Оңтүс. 2006  154,75
Қазақстан      тік                                  154,75
облысы         Қазақ.
Бәйдібек ауда. стан
нының Қаз ата  облы.
ауылында 250   сының
орынға арнал.  әкімі
ған "Тұрмыс"
орта мектеп
салу
126 Оңтүстік       Оңтүс. 2004  145,12
Қазақстан      тік                      145,12
облысы         Қазақ.
Қазығұрт ауда. стан
нының Атбұлақ  облы.
ауылында 660   сының
орынға арнал.  әкімі
ған орта
мектеп салу

туберкулезной  Южно- 2006                     120,00
больницы на    Казах-                               428,35
80 коек в      стан-
п. Аксу        ской
Сайрамского    области
района Южно-
Казахстанской
области
115 Строительство  Аким  2003-  281,35
противо-       Южно- 2004         226,70
туберкулезного Казах-                    54,65
диспансера на  стан-
60 коек с      ской
поликлиникой   области
на 200 посе-
щений в
г. Туркестане
Туркестанского
района Южно-
Казахстанской
области
116 Строительство  Аким  2004-  678,07       150,00
центральной    Южно- 2006                     300,00
районной       Казах-                               228,07
больницы на    стан-
150 коек с     ской
поликлиникой   области
на 200 посеще-
ний в с. Абай
Сарыагашского
района Южно-
Казахстанской
области
117 Строительство  Аким  2003-  409,22
центральной    Южно- 2004         122,90
районной       Казах-                    286,32
больницы на    стан-
150 коек с     ской
поликлиникой   области
на 250 посеще-
ний в смену
в г. Жетысае
Мактааральского
района Южно-
Казахстанской
области
118 Строительство  Аким  2004-  897,02       80,00
центральной    Южно- 2006                     210,00
районной       Казах-                               607,02
больницы на    стан-
240 коек с     ской
поликлиникой   области
на 500 посеще-
ний в смену
в с. Темир-
лановка
Ордабасинского
района Южно-
Казахстанской
области.
119 Строительство  Аким  2004-  557,10       240,00
школы на 900   Южно- 2005                     317,10
мест в отд.    Казах-
Новостройка    стан-
с. Карачик     ской
г. Туркестан   области
Южно-
Казахстанской
области
120 Строительство  Аким  2004   155,54       155,54
школы на 624   Южно-
места в        Казах-
с. Абай        стан-
Сарыагашского  ской
района Южно-   области
Казахстанской
области
121 Завершение     Аким  2004-  237,20       170,00
строительства  Южно- 2005                     67,20
школы на 1266  Казах-
мест в         стан-
с. Мельдеби    ской
Шардаринского  области
района Южно-
Казахстанской
области
122 Строительство  Аким  2005   371,40            371,40
школы на 600   Южно-
мест в         Казах-
отд. Кориз     стан-
с. Карачик     ской
г.Туркестан    области
Южно-
Казахстанской
области
123 Строительство  Аким  2005   201,70            201,70
школы на 400   Южно-
мест в         Казах-
с. Ортак       стан-
г.Туркестан    ской
Южно-          области
Казахстанской
области
124 Строительство  Аким  2005   154,75            154,75
средней школы  Южно-
на 250 мест в  Казах-
с. Актас       стан-
Байдибекского  ской
района Южно-   области
Казахстанской
области
125 Строительство  Аким  2006   154,75                  154,75
средней школы  Южно-
"Турмыс" на    Казах-
250 мест в     стан-
с. Каз-ата     ской
Байдибекского  области
района Южно-
Казахстанской
области
126 Строительство  Аким  2004   145,12       145,12
средней школы  Южно-
на 660 мест в  Казах-
с. Атбулак     стан-
Казыгуртского  ской
района Южно-   области
Казахстанской
области

127 Оңтүстік       Оңтүс. 2006- 742,80                 80,72
Қазақстан      тік    2007                               662,08
облысы         Қазақ.
Қазығұрт ауда. стан
нының Қазығұрт облы.
ауылында 1200  сының
орынға арнал.  әкімі
ған Сәтпаев
атындағы орта
мектеп салу
128 Оңтүстік       Оңтүс. 2004 81,09        81,09
Қазақстан      тік
облысы         Қазақ.
Қазығұрт ауда. стан
нының Айнатас  облы.
ауылында 360   сының
орынға арнал.  әкімі
ған негізгі
мектеп салу
129 Оңтүстік       Оңтүс. 2005-  371,40           100,00
Қазақстан      тік    2006                          271,40
облысы         Қазақ.
Мақтаарал      стан
ауданының      облы.
Еңбек ауылында сының
600 орынға     әкімі
арналған N 115
орта мектеп
салу
130 Оңтүстік       Оңтүс. 2006   154,75                 154,75
Қазақстан      тік
облысы         Қазақ.
Мақтаарал      стан
ауданының 40   облы.
жыл ауылында   сының
250 орынға     әкімі
арналған Науаи
атындағы орта
мектеп салу
131 Оңтүстік       Оңтүс. 2006   154,75                 154,75
Қазақстан      тік
облысы         Қазақ.
Мақтаарал      стан
ауданының      облы.
Көктөбе ауы.   сының
лында 250      әкімі
орынға арнал.
ған Мақатаев
атындағы орта
мектеп салу
132 Оңтүстік       Оңтүс. 2006   154,75                 154,75
Қазақстан      тік
облысы         Қазақ.
Мақтаарал      стан
ауданының      облы.
Сейфуллин ауы. сының
лында 250      әкімі
орынға арнал.
ған орта
мектеп салу
133 Оңтүстік       Оңтүс. 2006-  154,75                 100,00
Қазақстан      тік    2007                               54,75
облысы Жылы су Қазақ.
ауылында       стан
250 орынға     облы.
арналған       сының
Сейфуллин      әкімі
атындағы орта
мектеп салу
134 Оңтүстік       Оңтүс. 2005- 371,40            80,00
Қазақстан      тік    2006                          291,40
облысы         Қазақ.
Ордабасы ауда. стан
нының Төрткөл  облы.
ауылында 600   сының
орынға арнал.  әкімі
ған "Көкарал"
орта мектебін
салу
135 Оңтүстік       Оңтүс. 2005  111,42            111,42
Қазақстан      тік
облысы Төле би Қазақ.
ауданының      стан
Тоғыз ауылында облы.
180 орынға     сының
арналған орта  әкімі
мектеп салу
136 Оңтүстік       Оңтүс. 2005- 557,10            104,02
Қазақстан      тік    2006                          453,08
облысы         Қазақ.
Түлкібас       стан
ауданының      облы.
Азаттық ауы.   сының
лында 900      әкімі
орынға арнал.
ған Науаи
атындағы орта
мектеп салу
137 Оңтүстік       Оңтүс. 2006  154,75                  154,75
Қазақстан      тік
облысы         Қазақ.
Түлкібас       стан
ауданының      облы.
Ынтымақ ауы.   сының
лында 250      әкімі
орынға арнал.
ған Оразбаев
атындағы орта
мектеп салу

127 Строительство  Аким  2006-  742,80                  80,72
средней школы  Южно- 2007                               662,08
им.Сатбаева    Казах-
на 1200 мест   стан-
в с. Казыгурт  ской
Казыгуртского  области
района Южно-
Казахстанской
области
128 Строительство  Аким  2004   81,09        81,09
основной школы Южно-
на 360 мест в  Казах-
с. Айнатас     стан-
Казыгуртского  ской
района Южно-   области
Казахстанской
области
129 Строительство  Аким  2005-  371,40            100,00
средней школы  Южно- 2006                           271,40
№  N 115 на 600   Казах-
мест в с.      стан-
Енбек          ской
Мактаральского области
района Южно-
Казахстанской
области
130 Строительство  Аким  2006   154,75                  154,75
средней школы  Южно-
им. Навои на   Казах-
250 мест в     стан-
с. 40 лет      ской
Мактаральского области
района Южно-
Казахстанской
области
131 Строительство  Аким  2006   154,75                  154,75
средней школы  Южно-
им. Макатаева  Казах-
на 250 мест    стан-
в с. Коктобе   ской
Мактаральского области
района Южно-
Казахстанской
области
132 Строительство  Аким  2006   154,75                  154,75
средней школы  Южно-
на 250 мест    Казах-
в с. Сейфуллин стан-
Мактаральского ской
района Южно-   области
Казахстанской
области
133 Строительство  Аким  2006-  154,75                  100,00
средней школы  Южно- 2007                               54,75
им. Сейфуллина Казах-
на 250 мест в  стан-
с. Жилы су     ской
Мактаральского области
района Южно-
Казахстанской
области
134 Строительство  Аким  2005-  371,40            80,00 291,40
средней школы  Южно- 2006
"Кокарал" на   Казах-
600 мест в     стан-
с. Тортколь    ской
Ордабасынского области
района Южно-
Казахстанской
области
135 Строительство  Аким  2005  111,42                   111,42
средней школы  Южно-
на 180 мест в  Казах-
с. Тогуз       стан-
Толебийского   ской
района Южно-   области
Казахстанской
области
136 Строительство  Аким  2005- 557,10                   104,02
средней школы  Южно- 2006                                 453,08
им. Навои на   Казах-
900 мест в     стан-
с. Азаттык     ской
Тулькубаского  области
района Южно-
Казахстанской
области
137 Строительство  Аким  2006   154,75                  154,75
средней школы  Южно-
им. Оразбаева  Казах-
на 250 мест    стан-
в с. Ынтымак   ской
Тулькубаского  области
района Южно-
Казахстанской
области

138 Оңтүстік       Оңтүс. 2004- 290,42      190,00
Қазақстан      тік    2005                    100,42
облысы Созақ   Қазақ.
ауданының      стан
Шолаққорған    облы.
ауылында 1266  сының
орынға арнал.  әкімі
ған орта
мектеп салуды
аяқтау
____________________________________________________________________
Бағдарлама бойынша барлығы:     37555,46
2133,38
9232,60
9499,90
9500,01
7189,57
____________________________________________________________________
Бағдарламалармен көзделмеген жобалар
139 Тұрақты сумен  Ақмола       1129,60
жабдықтауды    облы.   2003-2005   200,00
және РК-2 су   сының                    850,00
ағызғысын      әкімі                          79,60
(үшiншi жiберу
кешенi) қамта.
масыз етіп
Көкшетау РК-2
КBTК-100-150
үшiншi
қазандығын
салу және
Көкшетау
қаласында
ыстық сумен
жабдықтауды
қалпына
келтіру
140 Атырау қала.   Атырау       6990,00
сында Жайық    облы.   2003-2006   300,00
өзенi арқылы   сының                    1000,00
өтетiн         әкімі                          4500,00
көпiр салу                                          1190,00
141 Атырау         Атырау       2302,40
облысының      облы.  2003-2004   1302,40
елдi           сының                    1000,00
мекендерiн     әкімі
газдандыру
142 Атырау         Атырау 2004  430,00      430,00
қаласының      облы.
"Ауылқұрылыс"  сының
шағын          әкімі
ауданында
624 оқу орнына
арналған орта
мектеп салу
143 Атырау         Атырау 2004  400,00      400,00
облысында      облы.
тұрғын         сының
үйлер салу     әкімі
144 Шығыс          Шығыс  2001- 1086,23
Қазақстан      Қазақ. 2004         550,00
облысының      стан                     536,23
Семей қаласын. облы.
да сарқынды    сының
суды биология. әкімі
лық тазарту
құрылысын
салуды аяқтау
145 Қызылорда       Қызыл. 2003- 7485,95
қаласында жылу  орда   2005         112,00
энергия көзде.  стан                     2000,00
рін және тұрғын облы.                         3506,75
үй секторын     сының
ілеспе газға    әкімі
ауыстыру
146 "Павлодар"     Павло. 2002- 859,66
химия зауыты"  дар    2004        537,00
ААҚ-та демер.  облы.                    322,66
куризациялық   сының
жұмыстарды     әкімі
жалғастыру
147 Астана қаласы. Астана 2004- 6138,46
ның жаңа       қала.  2006              821,45
әкімшілік      сының                          2090,62

138 Завершение     Аким  2004-  290,42       190,00
строительства  Южно- 2005                     100,42
средней школы  Казах-
на 1266 мест   стан-
в с. Шолак-    ской
корган         области
Созакского
района Южно-
Казахстанской
области
-------------------------------------------------------------------
Всего по программе:          37555,46 2133,38
9232,60
9499,90
9500,01
7189,57
___________________________________________________________________
Проекты, не предусмотренные программами
139 Строительство  Аким  2003-  1129,60
третьего котла Акмо- 2005         200,00
KBTK-100-150   лин-                      850,00
Кокшетауской   ской                           79,60
РК-2 с обес-   области
печением ста-
бильного водо-
снабжения и
водоотведения
РК-2 (третий
пусковой
комплекс) и вос-
становление
горячего водо-
снабжения в
г. Кокшетау
140 Строительство  Аким  2003-  6990,00
мостового      Аты-  2006         300,00
перехода через рау-                      1000,00
реку Урал в    ской                           4500,00
г. Атырау      области                              1190,00
141 Газификация    Аким  2003-  2302,40
населенных     Аты-  2004         1302,40
пунктов        рау-                      1000,00
Атырауской     ской
области        области
142 Строительство  Аким  2004   430,00       430,00
средней школы  Аты-
на 624 уч.     рау-
мест в мкр.    ской
"Сельстрой"    области
г. Атырау
143 Строительство  Аким  2004   400,00       400,00
жилья в        Аты-
Атырауской     рау-
области        ской
области
144 Завершение     Аким  2001-  1086,23
строительства  Вос-  2004         550,00
сооружения     точно-                    536,23
биологической  Казах-
очистки        стан-
сточных вод    ской
в городе       области
Семипалатинске
Восточно-
Казахстанской
области
145 Перевод        Аким  2003-  7485,95
теплоэнерго-   Кы-   2005         112,00
источников и   зыл-                      2000,00
жилого сектора ордин-                         3506,75
в г. Кызылорда ской
на попутный    области
газ
146 Продолжение    Аким  2002-  859,66
демеркуриза-   Пав-  2004         537,00
ционных работ  лодар-                    322,66
на ОАО         ской
"Павлодарский  области
химический
завод"
147 Строительство  Аким  2004-  6138,46      821,45
автомобильных  г.    2006                     2090,62

орталығында    әкімі                                3226,39
автомобиль
жолдарын салу
148 Астана қаласы. Астана 2002- 2550,00
ның бірінші    қала.  2007              70,00
кезекті объек. сының                          630,00
тілеріне       әкімі                                600,00
инженерлік                                               500,00
желілер мен
абаттандыу
149 Астана қала.   Астана 2004- 4542,70
сында М-2      қала.  2006              36,00
жаңа көпірін   сының                          3000,00
салу           әкімі                                1506,70
____________________________________________________________________
Бағдарламадан тыс барлығы:     33915,00
3001,40

дорог в новом  Астаны                               3226,39
административ-
ном центре
г. Астаны
148 Инженерные     Аким  2002-  2550,00      70,00
сети и благо-  г.    2007                     630,00
устройство к   Астаны                               600,00
первоочеред-
ным объектам
г. Астаны                                                          500,00
149 Строительство  Аким  2004-  4542,70      36,00
нового моста   г.    2006                     3000,00
М-2 в          Астаны                               1506,70
г. Астане
--------------------------------------------------------------------
Всего, вне программ:         33915,00  3001,40

4-бөлім. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған мемлекеттік
реттеуіштері
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.05.07. N 518  қаулысымен .
Астана-2004
____________________________________________________________________
р/с|         Атауы              |2004 жыл |         Болжам
N |                            | бағалау |_________________________
|                            |         | 2005 жыл  |  2006 жыл
____________________________________________________________________
1             2                     3         4            5
____________________________________________________________________
1   Жалақының ең төменгі           6600       6930         7277
мөлшері, теңге
2   Зейнетақының ең төменгі        5800       6200         6479
мөлшері, теңге
3   Күн көрістің ең төменгі        5405       5675         5931
мөлшері, теңге
4   Ең төменгі есептік көрсеткіш,  919        965          1008
теңге
5   Жұмыс күшінің импортына квота  0.21       0.21         0.21
(Қазақстан Республикасының
шекаралас облыстарында ауыл
шаруашылық жұмыстарында еңбек
қызметін жүзеге асыру үшін
тартылатын жұмыскер-мигрант.
тарды есепке алмағанда),
%-да*
____________________________________________________________________
* жұмыскер-мигранттарды ескере отырып, шетелдік жұмыс күшін тартуға квота болжамы Қазақстан Республикасының экономикалық белсенді халқының санынан 0,21% ретінде есептеледі
2004-2006 жылдарға арналған шикізат
тауарларына есептік тұрақты әлемдік бағалар
___________________________________________________________________
р/с|    Тауар атауы     |2002 жылғы|  Өлшеу   |2003 жылғы|2004-2006
N |                    | экспорт  | бірлігі  |  орташа  |жылдарға
|                    |құрылымын.|          |  әлемдік |арналған
|                    |дағы үлес |          |    баға  |есептік
|                    | салмағы  |          |          |тұрақты
|                    |          |          |          |әлемдік
|                    |          |          |          |бағалар
___________________________________________________________________
1 |        2           |    3     |    4     |    5     |   6
___________________________________________________________________
1  Шикі мұнай               54,4    АҚШ долл./   25-28     19
(BRENT қоспасы)                   баррель
2  Тазартылған мыс          4,8     АҚШ долл./ 2100-2300   2100
тонна
3  Өңделмеген мырыш         1,1     АҚШ долл./ 850-1000    850
тонна
4  Тазартылған қорғасын     0,4     АҚШ долл./  420-500    420
тонна
___________________________________________________________________

Раздел 4. Государственные регуляторы социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы
___________________________________________________________________
N !      Наименование         ! 2004 год  !       Прогноз
п/п!                           ! оценка    !-----------------------
!                           !           !  2005 год  !  2006 год
-------------------------------------------------------------------
1 !           2               !     3     !     4      !     5
--------------------------------------------------------------------
1  Минимальный размер
заработной платы, тенге      6600         6930         7277
2  Минимальный размер пенсий,
тенге                        5800         6200         6479
3  Прожиточный минимум, тенге   5405         5675         5931
4  Минимальный расчетный
показатель, тенге             919          965         1008
5  Квота на импорт рабочей
силы (без учета трудящихся-
мигрантов, привлекаемых
для осуществления трудовой
деятельности на сельско-
хозяйственных работах в
приграничных областях
Республики Казахстан),
в %*                         0,21         0,21         0,21
--------------------------------------------------------------------
* прогноз квоты на привлечение иностранной рабочей силы рассчитывается как 0,21% от численности экономически активного населения Республики Казахстан, с учетом трудящихся мигрантов
Расчетные постоянные
мировые цены на сырьевые товары на 2004-2006
____________________________________________________________________
N ! Наименование  !Удельный вес! Единица   ! Средняя  ! Расчетные
п/п! товара        !в структуре ! измерения ! мировая  ! постоянные
!               !экспорта в  !           ! цена в   ! мировые
!               !2003 году   !           ! 2004 году! цены на
!               !            !           !          ! 2004-2006
!               !            !           !          ! годы
--------------------------------------------------------------------
1 !      2        !     3      !     4     !    5     !     6
--------------------------------------------------------------------
1  Нефть сырая                  Долл.США/     25-28         19
(смесь BRENT)       54,4     баррель
2  Медь                         Долл.США/    2100-2300    2100
рафинированная       4,8     тонна
3  Цинк                         Долл.США/     850-1000     850
необработанный       1,1     тонна
4  Свинец                       Долл.США/      420-500     420
рафинированный       0,4     тонна
--------------------------------------------------------------------
Прогноз предельного роста цен и тарифов
на продукцию и услуги предприятий - естественных

2004-2006 жылдарға арналған табиғи монополист
кәсіпорындардың өнім мен қызмет көрсетуге бағалар
мен тарифтердің шекті өсу болжамы
____________________________________________________________________
р/|                         |2003ж.|Орта.|2004ж.|Орта.|2005ж.|Орташа
с |      Мемлекеттік        | жел. | ша  | жел. | ша  |жел.  |жыл.
N |      реттеуіштер        |тоқса.| жыл.|тоқса.|жыл. |тоқса.|дық,
|                         | нына | дық,| нына |дық, |нына  |2006/
|                         |2004ж.|2004/|2005ж.|2005/|2006ж.|2005,
|                         | жел. |2003,| жел. |2004,|жел.  | %,
|                         |тоқса.|  %, |тоқса.|  %, |тоқса.|болжам
|                         |ны, %,| баға|ны, %,| бол.|ны, %,|
|                         | баға |     |болжам| жам |болжам|
____________________________________________________________________
1|            2            |   3  |  4  |   5  |  6  |  7   |   8
____________________________________________________________________
1  Өңірлік деңгейдегі электр 139,9* 111,9  115,2* 139,2 108,7  110,2
желілері бойынша электр
энергиясын жiберу
2  Өңiраралық деңгейдегi     97,0   98,6   108,0  106,0 103,4  104,5
электр желiлерi бойынша
электр энергиясын жiберу
3  Электр энергиясын желiге  99,0   99,0   106,7  105,0 105,1  105,5
босатуды техникалық
диспетчерлендiру және
пайдалану
4  Газды және (немесе)
газды конденсатты
тасымалдау:
бас тұрба құбырлары     100,0  100,0  100,0  100,0  100,0  100,0
бойынша
бөлу тұрба құбырлары    117,9* 131,9  105,2  108,0  104,6  104,7
бойынша
5  Бас тұрба құбырлары      99,9   99,9   100,0  100,0  100,0  100,0
бойынша мұнайды
тасымалдау
6  Жылу энергиясын          104,2  105,7  107,1  108,7  104,2  104,7
өндiру, жiберу және
(немесе) бөлу
7  Су шаруашылығы
жүйесiнiң қызметi
(субсидиялауды
ескере отырып):
Суды бас тұрба           98,2    98,6  100,0  99,5  100,0  100,0
құбырлары және
(немесе) арналар
арқылы жiберу
Суды бөлу тұрба құбыр.
лары арқылы жiберу       109,3  108,7  109,0  114,2  109,3  109,2
8  Сарқынды суларды бұру    107,9  107,2  108,4  106,0  109,4  106,3
9  Бас темiржол желiсiнiң   100,0         100,0  100,0  100,0  100,0
қызметi
10 Порт қызметi             97,5   98,1   100,0  99,3   100,0  100,0
11 Әуежай қызметi:
әуе кемесiнiң ұшуын     101,4  100,4  100,0  101,0  100,4  100,3
және қонуын (қабылдауын
және шығаруын) қамтама.
сыз ету бойынша
қызметтер
авиациялық қауiпсiз.     102,5  87,9   103,1  102,1  101,3  120,5
дiктi қамтамасыз ету
бойынша қызметтер
12 Негiзгi телефон
аппаратына абоненттiк
төлем:
Шаруашылық жүргiзушi     101,4  101,1  100    100,3  95,3   98,8
субъектiлер үшiн

монополистов на 2004-2006 годы
____________________________________________________________________
N!Государствен- !Декабрь!Cредне- !Декабрь!Средне- !Декабрь!Cредне-
!ные регуляторы!2004г.,!годовой,!2005г.,!годовой,!2006г.,!годовой,
!              !к де-  !2004/   !к де-  !2005/   !к де-  !2006/
!              !кабрю  !2003, в !кабрю  !2004, в !кабрю  !2005, в
!              !2003г.,!%,оценка!2004г.,!%, прог-!2005г.,!%, прог-
!              !% оцен-!        !% прог-!ноз     !%, прог!ноз
!              !ка     !        !ноз    !        !ноз    !
--------------------------------------------------------------------
1 !      2       !   3   !   4    !   5   !   6    !   7   !   8
--------------------------------------------------------------------
1 Передача
электрической
энергии по
электрическим
сетям регио-
нального уровня 139,9*   111,9   115,2*   139,2   108,7   110,2
2 Передача
электрической
энергии по
электрическим
сетям меж-
регионального
уровня           97,0     98,6   108,0    106,0   103,4    104,5
3 Техническая
диспетчеризация
отпуска в сеть
и потребление
электрической
энергии          99,0     99,0   106,7    105,0   105,1    105,5
4 Транспортировка
газа и (или)
газового кон-
денсата:
по магистраль-
ным трубо-
проводам        100,0    100,0   100,0    100,0   100,0    100,0
по распреде-
лительным
трубопроводам   117,9*   131,9   105,2    108,0   104,6    104,7
5 Транспортировка
нефти по маги-
стральным
трубопроводам    99,9     99,9   100,0    100,0   100,0    100,0
6 Производство,
передача и
(или) распре-
деление тепло-
вой энергии     104,2    105,7   107,1    108,7   104,2    104,7
7 Услуги водо-
хозяйственной
системы
(с учетом суб-
сидирования):
подача воды по
магистральным
трубопроводам
и (или) каналам  98,2    98,6   100,0     99,5    100,0    100,0
подача воды по
распределитель-
ным трубо-
проводам        109,3   108,7   109,0    114,2    109,3    109,2
8 Отведение
сточных вод     107,9   107,2   108,4    106,0    109,4    106,3
9 Услуги
магистральной
железнодорожной
сети            100,0           100,0    100,0    100,0    100,0
10 Услуги портов    97,5    98,1   100,0     99,3    100,0    100,0
11 Услуги
аэропортов:
услуги по
обеспечению
взлета и посадки
(приема и
выпуска)
воздушного
судна           101,4   100,4   100,0    101,0    100,4    100,3
услуги по
обеспечению
авиационной
безопасности    102,5    87,9   103,1    102,1    101,3    120,5
12 Абонентская
плата за
основной
телефонный
аппарат:
для хозяйствую-
щих субъектов
для населения в 101,4  101,1      100    100,3     95,3     98,8
городской

Қалалық тұрғындар үшiн    107,8  102,1  115,6  109,8  112,8  114,8
Ауылдық тұрғындар үшiн    100,0  100,0  100,0  100,0  100,0  100,0
13 Жалпы қол жетiмдi почта
байланысының қызметi:
- жай хатты жiберу       102,0  106,5  105,5  102,9  106,5  105,8
- жай карточканы жiберу  102,0  106,5  105,5  102,9  106,5  105,8
- жай бандерольдi жiберу 102,0  106,5  105,5  102,9  106,5  105,8
____________________________________________________________________
*) тарифтердi есептеу әдiснамасының өзгеруiне байланысты, бұл ретте соңғы тұтынушылар үшін (электр энергиясы мен газбен жабдықтау) тарифi бағалау бойынша тиiсiнше 5,6% және 3% ұлғаяды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 12 қыркүйектегі
N 926 қаулысымен
бекітілген
5-бөлім. Қазақстан Республикасының 2004-2006 жылдарға
арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі
көрсеткіштері
Ескерту. 5-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2004.05.07. N 518  қаулысымен .
Астана-2004
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер  |2003 ж.|2004 ж.|     Болжам       |2003  |2004
|есеп   | баға  |__________________|ж. %- | ж. %-
|       |       |  2005   |  2006  |бен   |бен
|       |       |   ж.    |   ж.   |2004ж.|2006ж.
___________________________________________________________________
1           2        3        4         5      6       7
___________________________________________________________________
Әлеуметтік
демографиялық
көрсеткіштер
Халықтың жалпы
саны, мың адам     14953,9 15197,9  15479,9  15875,9  101,6  104,5
Экономикадағы
жұмыспен
қамтылғандардың
саны, мың адам     6975,2  7126,6   7267,2   7400,9   102,2  103,8
Зейнеткерлердің
(орташа жылдық)
саны, мың адам     1672,8  1634,6   1591,3   1549,1   97,7   94,8
Зейнетақының
орташа айлық
мөлшері, теңге     7277,0  8696,0   9252,0   9668,3   119,5  111,2
Бұрынғы жылға
%-бен (шағын
кәсіпорындарды
ескере отырып)
нақты жалақы        106,7   107,1   104,3    104,1
Маңызды
макроэкономикалық
көрсеткiштер
Жалпы iшкi өнiм,
млрд. теңге        4449,8   5083    5700     6494     112    128

местности       107,8  102,1     115,6   109,8    112,8    114,8
сельской
местности       100,0  100,0     100,0   100,0    100,0    100,0
13 Общедоступные
услуги почто-
вой связи:
пересылка
простого
письма          102,0  106,5     105,5   102,9    106,5    105,8
пересылка
простой
карточки        102,0  106,5     105,5   102,9    106,5    105,8
пересылка
простой
бандероли       102,0  106,5     105,5   102,9    106,5    105,8
--------------------------------------------------------------------
*) в связи с изменением методологии расчета тарифов, при этом тариф для конечных потребителей (на электроэнергию и газоснабжение) увеличится по оценке на 5,6 % и 3 %, соответственно.
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2003 года N 926  <*>
Сноска. Раздел 5 в новой редакции - постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года  N 514 .
Раздел 5. Основные показатели социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2004-2006 годы
___________________________________________________________________
Показатели  ! 2003 г.! 2004 г.!   Прогноз      ! 2004 г.! 2006г.
! отчет  ! оценка !----------------! в % к  ! в % к
!        !        !2005 г.! 2006 г.! 2003 г.! 2004 г.
-------------------------------------------------------------------
1        !   2    !    3   !   4   !   5    !    6   !   7
-------------------------------------------------------------------
Социально-демографические показатели
Общая
численность
населения,
тыс.чел.          14953,9  15197,9 15479,9  15875,9   101,6   104,5
Численность
занятых в
экономике,
тыс.чел           6975,2   7126,6  7267,2   7400,9   102,2   103,8
Численность
пенсионеров
(среднегодовая),
тыс.чел.          1672,8   1634,6  1591,3    1549,1   97,7    94,8
Среднемесячный
размер пенсий,
тенге             7277,0   8696,0  9252,0    9668,3  119,5   111,2
Реальная
заработная плата
(с учетом малых
предприятий),
в % к преды-
дущему году        106,7    107,1   104,3     104,1
--------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________
Показатели  ! 2003 г.! 2004 г.!   Прогноз      ! 2005 г.! 2006г.
! отчет  ! оценка !----------------! в % к  ! в % к
!        !        !2005 г.! 2006 г.! 2004 г.! 2004 г.
-------------------------------------------------------------------
1        !   2    !    3   !   4   !   5    !    6   !   7
-------------------------------------------------------------------
Важнейшие макро-экономические показатели
Валовой
внутренний
продукт,
млрд. тенге     4449,8    5083     5700    6494      112      128
в % к
предыдущему

бұрынғы жылға %    109,2   108,1   106,9    108,2           115,7
Жан басына
шаққанда ЖIӨ,
АҚШ долл.          1997,2  2450,0   2840,9  3243,8    116    132
ЖIӨ салалық
құрылымы, %         100    100      100     100
Тауарлар өндірісі  43     40,3     39,2    38,9
соның iшiнде:
өнеркәсiп         29,5   27,8     26,9    26,1
ауыл шаруашылығы  7,3     7,0     6,8      6,4
құрылыс           6,2     5,5     5,9      6,4
қызмет көрсету
өндiрiсi           51,5    54,2    55,0    55,5
Таза салықтар      6,9     6,9       7      7,2
Кiрiстердi құру
әдiсiмен ЖIӨ, %     100    100      100     100
Қызметкерлердiң
еңбекақысын төлеу  33,9    34      34,2    34,5
Өндiрiс пен
импортқа таза
салықтар           8,9     9      9,2      9
өнiм мен импортқа
салықтар           6,9    7,1      7,3      7
өндiрiске басқа
да салықтар         2       2      1,9     2
Жиынтық пайда
және жиынтық,
аралас кiрiстер      57,2    57     56,6    56,6
Негiзгi
капиталды тұтыну    15,8    15,9   16      16
Таза табыс және
таза, аралас
кiрiстер            41,4    41,1   40,6    40,5
Соңғы тұтыну
әдiсiмен ЖIӨ, %      100     100    100     100
соңғы тұтынуға
шығыстар:          68,1    71,7    72     73,1
үй шаруашылығының  55,2     59     59,6   58,9
мемлекеттiк
басқару
органдарының        11,5    11,7   11,3    13
үй шаруашылығына
қызмет көрсететiн
коммерциялық
емес ұйымдарға
шығыстар             1,4     1,4    1,1     1,2
Жиынтық жинақтау      26,2    26,1   25,3    25,9
негiзгi капиталды
жинақтау            23,9     23    22,3    23,5
материалдық
айналым
қаражатының
қорларын өзгерту      2,7     3,1    3       2,4
Тауарлар мен
қызмет
көрсетулердiң
таза экспорты        6,2     5,9    3,7     2,3
Ақша базасы,
млрд. теңге          317    406,9  486,2    559,5    119   138
Ақша массасы,
млрд. теңге          969,9  1198,4  1439,2  1692,5   120   141
Экономиканың моне.
талау деңгейi, %     21,8    23,6   25,2    26,1
Жылдың соңына Ұлттық
Банктiң ресми қайта
қаржыландырудың
ставкасы              7,5     7      6,5      6
Ұлттық Банктiң
алтын-валюта
қорлары, млн.
АҚШ долл.            4962    6216   6871     7290     111   117
Тұтыну бағаларының
индексi, %
жылына орташа       6,4     5-7   4-6      4-6
есеппен
Бұрынғы жылға %
негізгі капиталға
инвестициялар        110,6    110    112     115          128,8
Тауарлар экспорты
(ФОБ),млн. АҚШ долл. 13201,4  13655  13702  14714,8   100  107,8
Тауарлар импорты
(ФОБ),млн. АҚШ долл. 9030,7  10401,0 11457,4 12956,4  110  124,6
Сауда балансы,
млн. АҚШ долл.      4170,7  3254,0  2244,6  1758,4   69   54,0
Өндірістік өнімінің
(жұмыстардың,
қызмет көрсету.
лердің) көлемі,

году             109,2   108,1    106,9   108,2             115,7
ВВП на душу
населения,
долл. США       1997,2  2450,0   2840,9  3243,8      116      132
Отраслевая
структура ВВП,    100     100      100    100
%
Производство
товаров            43    40,3     39,6    38,9
в том числе:
промышленность   29,5    27,8     26,9    26,1
сельское
хозяйство         7,3     7,0      6,8     6,4
строительство     6,2     5,5      5,9     6,4
Производство
услуг            51,5    54,2     55,0    55,5
Чистые налоги     6,9     6,9        7     7,2
ВВП методом
образования
доходов, %        100     100      100     100
Оплата труда
работников       33,9      34     34,2    34,5
Чистые налоги на
производство
и импорт          8,9       9      9,2       9
налоги на
продукты
и импорт          6,9     7,1      7,3       7
другие налоги
на производство     2       2      1,9       2
Валовая прибыль
и валовые,
смешанные
доходы           57,2      57     56,6    56,6
Потребление
основного
капитала         15,8    15,9       16      16
Чистая прибыль
и чистые,
смешанные
доходы           41,4    41,1     40,6    40,5
ВВП методом
конечного
использования,
%                 100     100      100     100
Расходы на
конечное
потребление      68,1    71,7       72    73,1
домашних
хозяйств         55,2      59     59,6    58,9
органов
государственного
управления       11,5    11,7     11,3      13
некоммерческие
организации,
обслуживающих
домашние
хозяйства         1,4     1,4      1,1     1,2
Валовое
накопление       26,6    26,1     25,3    25,9
накопление
основного
капитала         23,9      23     22,3    23,5
изменение
запасов
материальных
оборотных
средств           2,7     3,1        3     2,4
Чистый экспорт
товаров и услуг   6,2     5,9      3,7     2,3
Денежная база,
млрд. тенге       317   406,9    486,2   559,5     119     138
Денежная масса,
млрд. тенге     969,9  1198,4   1439,2  1692,5     120     141
Уровень
монетизации
экономики, %     21,8    23,6     25,3    26,1
Официальная
ставка рефинан-
сирования
Национального
Банка,
на конец года     7,5       7      6,5       6
Золотовалютные
резервы
Национального
Банка,
млн. долл. США   4962    6216     6871    7290     111     117
Индекс
потребительских
цен, в %
в среднем за год  6,4     5-7      4-6     4-6
Инвестиции в
основной капитал,
в % к
предыдущему году 110,6    110      112     115            128,8
Экспорт товаров
(ФОБ),
млн. долл. США 13201,4  13655    13702 14714,8     100    107,8
Импорт товаров
(ФОБ),
млн. долл. США  9030,7 10401,0 11457,4 12956,4     110    124,6
Торговый баланс,
млн.долл.США    4170,7  3254,0  2244,6  1758,4      69     54,0
Объем
промышленной
продукции
(работ, услуг),

млрд. теңге          2794,4  2958,3  3186,0  3602,5   108  121,8
бұрынғы жылға %      108,8   107,8   105,5   108,5        114,5
Ауыл шаруашылығы.
ның жиынтық өнімі,
млрд. теңге          606,7   648,6    701,9  757,2    108  116,7
бұрынғы жылға %     101,4   102,8    103,3  103,4         106,8
Құрылыс, млрд.
теңге                446,9   570,0    689,7  849,7    121  149,1
бұрынғы жылға %     109,3   116,4    110,0  112,0         123,2
Көлік, млрд.теңге    880,0   969,4   1063,0  1181,8   110  121,9
бұрынғы жылға %     107,8   108,0   107,5   109,0         117,2
Байланыс, млрд.
теңге                144,0   184,5   222,7   269,0    121  145,8
бұрынғы жылға %     125,0   127,5   115,0   115,0         132,3
Сауда, млрд. теңге   1191,8  1417,8  1622,7  1901,2   114  134,1
бұрынғы жылға %     109,4   109,0   109,0   109,5         119,4
Қаржы секторы
Банк жүйесіндегі
резиденттердің
депозиті, млрд.
теңге                731     881     1059    1252    120,2  142,1
Экономикаға
банктердің
кредиттері,
млрд. теңге          978,1  1224,6  1503,8  1815,4   122,8  18,2
Жеке тұлғалардың
мерзімдік теңгелік
депозиті бойынша
сыйақының орташа
мөлшері, %           10,9  9,0-10,5   8,0-10  7,5-9
Заңды тұлғаларға
берілген теңге
түріндегі
кредиттер бойынша
сыйақының орташа
мөлшері, %            14,9  13-15   12-14  11,5-13,5
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 12 қыркүйектегі
N 926 қаулысымен
бекітілген
6-бөлім. 2004-2006 жылдарға арналған Қазақстан
Республикасының ұлттық компанияларын дамытудың негізгі
көрсеткіштерінің негізгі бағыттары мен болжамы
Астана-2003
Кіріспе
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 28 ақпандағы N 290  қаулысымен  акциялардың бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың бөлiгi жатқызылған ұлттық компаниялардың және кейбiр республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi бекiтiлген.
2002 жылы Ұлттық компаниялардың Тiзбесi мынадай көрiнiсте  болды:
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" ЖАҚ
"Қазатомөнеркәсiбi" Ұлттық атом компаниясы" ЖАҚ
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ЖАҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ
"KEGOC" AAҚ
"Қазпошта" AAҚ
"Қазақтелеком" ЖАҚ
"Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы" ЖАҚ
"Қазаэронавигация" PMК
"Ақтау теңiз сауда порты" РМК
"Халықаралық Астана әуежайы" ЖАҚ
Бүгiнгi күнi iс жүзiнде ұлттық компанияларға 15 ұйым жатады. Қазақстан Республикасының бұл Ұлттық компанияларын мынадай мемлекеттiк органдармен қадағалайды:
Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi

млрд.тенге      2794,4  2958,3  3186,0  3602,5     108    121,8
в % к пре-
дыдущему году    108,8   107,8   105,5   108,5            114,5
Валовая
продукция
сельского
хозяйства,
млрд. тенге      606,7   648,6   701,9   757,2     108    116,7
в % к
предыдущему
году             101,4   102,8   103,3   103,4            106,8
Строительство,
млрд. тенге      446,9   570,0   689,7   849,7     121    149,1
в % к предыдущему
году             109,3   116,4   110,0  112,0             123,2
Транспорт,
млрд. тенге      880,0   969,4  1063,0 1181,8      110    121,9
в % к
предыдущему
году             107,8   108,0   107,5  109,0             117,2
Связь,
млрд. тенге      144,0   184,5   222,7  269,0      121    145,8
в % к
предыдущему
году             125,0   127,5   115,0  115,0             132,3
Торговля,
млрд. тенге     1191,8  1417,8  1622,7 1901,2      114    134,1
в %
к предыдущему
году             109,4   109,0   109,0  109,5             119,4
-----------------------------------------------------------------
на конец периода
___________________________________________________________________
Показатели  ! 2003 г.! 2004 г.!   Прогноз      ! 2005 г.! 2006г.
! отчет  ! оценка !----------------! в % к  ! в % к
!        !        !2005 г.! 2006 г.! 2004 г.! 2004 г.
-------------------------------------------------------------------
1        !   2    !    3   !   4   !   5    !    6   !   7
-------------------------------------------------------------------                         Финансовый сектор
Депозиты
резидентов в
банковской
системе,
млрд. тенге      731,2     881     1059    1252     120,2   142,1
Кредиты банков
экономике,
млрд.тенге       978,1   1224,6  1503,8   1815,4    122,8   148,2
Средневзвешенная
ставка воз-
награждения по
срочным тенговым
депозитам физи-
ческих лиц, %    10,9   9,0-10,5  8,0-10   7,5-9
Средневзвешенная
ставка воз-
награждения по
тенговым кредитам,
выданным юриди-
ческим лицам, %  14,9   13-15    12-14   11,5-13,5
--------------------------------------------------------------------
Принят к сведению
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2003 года
N 926
Раздел 6. Основные направления и прогноз основных
показателей развития национальных компаний
Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Астана - 2003 г.
Введение
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года N 290 утвержден перечень национальных компаний, к которым были отнесены часть акционерных обществ, контрольный пакет акций, которых принадлежит государству и некоторые республиканские государственные предприятия.
В 2002 году Перечень Национальных компаний выглядел следующим образом:
ЗАО "Национальная компания "КазМунайГаз"
ЗАО "Национальная атомная компания "Казатомпром"
ЗАО "Продовольственная контрактная корпорация"
ЗАО "Национальные информационные технологии"
ЗАО "Эйр Казахстан"
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
ОАО "KEGOC"
ОАО "Казпочта"
ЗАО "Казахтелеком"
ЗАО "Национальная компания "Казакстан темiр жолы"
РГП "Казаэронавигация"
РГП "Актауский морской торговый порт"
ЗАО "Международный аэропорт Астана"
Фактически к национальным компаниям на сегодняшний день относятся 15 организаций. Эти Национальные компании Республики Казахстан курируются следующими государственными органами:
Министерство энергетики и минеральных ресурсов

1. "ҚазМұнайГаз" Ұлттық мұнайгаз компаниясы" ЖАҚ
2. "Қазатомөнеркәсiбi" Ұлттық атом компаниясы" ЖАҚ*
3. "Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" ААҚ*
Көлiк және коммуникациялар министрлiгi
1. "Эйр Қазақстан" ЖАҚ
2. "Қазақстан темiр жолы" ЖАҚ*
3. "Қазаэронавигация" РМК
4. "Ақтау теңiз сауда порты" РМК
5 "Халықаралық Астана әуежайы" ЖАҚ
Ауыл шаруашылығы министрлiгi
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ЖАҚ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ
Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi
"Қазақ ақпараттық агенттiгi" ҰК" ААҚ
Индустрия және сауда министрлiгi
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" AAҚ
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру және байланыс Агенттiгi
1. "Қазақтелеком" ЖАҚ
2. "Қазпошта" ААҚ
3. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ
Ұлттық компаниялар мемлекеттiң ұлттық, экономикалық және энергетикалық қауiпсiздiгiнде үлкен рөл атқаратын ел экономикасының стратегиялық маңызды және әлеуметтiк мәндi салаларында мемлекеттiң қатысуы мақсатында, сондай-ақ объективтi нарықтық қатынастарды қалыптастыратын және республиканың экономикасын тұрақтандыратын бәсекелi орта құру үшiн құрылған болатын.
2001-2003 жылдары ұлттық компаниялардың қызметi саласында құрылымдық институционалдық қайта құрулар жүрдi. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 2 мамырдағы N 591  қаулысымен  көмiрсутегi шикiзатын тасымалдау жөнiндегi "Мұнай және газ тасымалы" ұлттық компаниясы" ЖАҚ құрылған болатын. Осы компанияның құрамына мынадай компаниялар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi берiлген болатын: "ҚазТрансОйл" ҚТҰК" (100 %), "Ақтөбемұнайбайланыс" AAҚ (90 %), "Байланыс" ААҚ (3,5 %), "Мұнай-Импекс" ЖАҚ (99 %), "ҚазТрансГаз" ЖАҚ (100 %), "ҚазТрансБайланыс" ААҚ (90 %), "Атырау халықаралық әуежайы (100 %), "Eуpo-Азия-Эйр" Тiк ұшақ компаниясы" ААҚ (100 %), "Қазтеңiзкөлiкфлоты" ҰТБК" ЖАҚ" (50 %). Компанияның негiзгi қызметi көмiрсутегi шикiзатын тасымалдауды оңтайландыру, мұнайгаз құбырларын тиiмдi пайдалану есебiнен жоғары тиiмдi мұнайгазтасымалдау жүйесiн құру және сыртқы және iшкi рыноктарда көмiрсутегi шикiзатының белсендi маркетингiн жүзеге асыру болды. Одан әрi Қазақстан үшiн стратегиялық маңызды мұнайгаз саласында мемлекеттiң қатысуын күшейту мақсатымен "Қазақойл" ҰМК" ЖАҚ мен "Мұнай мен газ тасымалы" ҰК" ЖАҚ-ты бiрiктiру жолымен мемлекеттiң 100 % үлесiмен "ҚазМұнайГаз" ҰК" ЖАҚ құрылған болатын.
2003 жылы "Қазақпарат" ЖАҚ-ы және "Қазақстан инжиниринг" ЖАҚ-ы құрылған болатын.
2002 жылы "Қазақстан темiр жолы" PMК көлiк-телекоммуникациялық кешенiн күшейту мақсатында жабық акционерлiк қоғамына қайта ұйымдастырылған болатын, ал "Қазаэронавигация" PMК, "Ақтау теңiз сауда порты" РМК, "Астана халықаралық аэропорты" РМК, "Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ компаниялары ұлттық компанияларға жатқызылған болатын. Зейнетақы қорланымдарының рыногында мемлекеттiң қатысуы мен мүдделердiң балансын қолдау үшiн "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың қызметiне ерекше назар аударылып отыр.
Ұлттық компаниялардың әрқайсысы iс жүзiнде өз саласында жүйе құраушы болып табылады және оның өмiршеңдiгiнен осы компаниядағы жұмыспен қамтылғандардың жұмысқа орналастырылуы ғана eмec, сонымен бiрге мемлекеттiң стратегиялық мүдделерiн ескере отырып, салалардың жұмыс iстеуiне де байланысты.
_______________________
* монополист кәсiпорындар

1. ЗАО "Национальная нефтегазовая компания "КазМунайГаз"
2. ЗАО "Национальная атомная компания "Казатомпром"*
3. ОАО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"*
Министерство транспорта и коммуникаций
1. ЗАО "Эйр Казахстан"
2. ЗАО "Казакстан темiр жолы"*
3. РГП "Казаэронавигация"*
4. РГП "Актауский морской торговый порт"
5. ЗАО "Международный аэропорт Астана"
Министерство сельского хозяйства
ЗАО "Продовольственная контрактная корпорация"
Национальный Банк Республики Казахстан
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
Министерство культуры, информации и общественного согласия
ОАО "НК "Казахское информационное агентство"
Министерство индустрии и торговли
ОАО "НК "Казахстан инжиниринг"
Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
1. ОАО "Казахтелеком"*
2. ОАО "Казпочта"*
3. ЗАО "Национальные информационные технологии"
_____________________________________
* предприятия - монополисты
Национальные компании были созданы с целью государственного присутствия в стратегически важных и социально значимых отраслях экономики страны, играющих большую роль в национальной, экономической и энергетической безопасности государства. А также для создания конкурентной среды, которая формирует объективные рыночные отношения и стабилизирует экономику республики.
В 2001-2003 годы проходили структурные институциональные преобразования в сфере деятельности национальных компаний.  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2001 года N 591 была создана национальная компания по транспортировке углеводородного сырья ЗАО "Национальная компания "Транспорт нефти и газа". В состав этой компании были переданы государственные пакеты акций следующих компаний: ЗАО "НКТК "КазТрансОйл" (100 %), ОАО "Актюбнефтесвязь" (90 %), ОАО "Байланыс" (3,5%), ЗАО "Мунай-Импекс" (99 %), ЗАО "КазТрансГаз" (100 %), ОАО "КазТрансСвязь" (90 %), ОАО "Международный аэропорт Атырау" (100 %), ОАО "Вертолетная компания "Евро-Азия-Эйр" (100 %), ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот" (50 %). Основной деятельностью компании было создание высокоэффективной нефтегазотранспортной системы, за счет оптимизации транспортировки углеводородного сырья, эффективной эксплуатации нефтегазопроводов и осуществление активного маркетинга углеводородного сырья на внешних и внутренних рынках. В дальнейшем с целью усиления присутствия государства в стратегически важной для Казахстана нефтегазовой отрасли было создано ЗАО "НК "КазМунайГаз" со 100 % долей государства путем слияния ЗАО "ННК "Казахойл" и ЗАО "НК "Транспорт нефти и газа".
В 2003 году были созданы ЗАО "Казинформ" и ЗАО "Казахстан инжиниринг".
В 2002 году, с целью усиления транспортно-телекоммуникационного комплекса РГП "Казакстан темiр жолы", было реорганизовано в закрытое акционерное общество, а компании РГП "Казаэронавигация", РГП "Актауский морской торговый порт", РГП "Международный аэропорт Астана", ЗАО "Национальные информационные технологии" были отнесены к национальным компаниям. Для присутствия государства и поддержания баланса интересов на рынке пенсионных накоплений уделяется особое внимание к деятельности ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд".
Каждая из национальных компаний фактически является системообразующей в своей отрасли и от ее жизнедеятельности зависит не только трудоустройство занятых в этой компании, но и функционирование отраслей с учетом стратегических интересов государства.

2001-2003 жылдарға талдау
"ҚазМұнайГаз" ҰК" ЖАҚ
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамы "Ел экономикасының мұнай-газ секторындағы мемлекеттiң мүдделерiн одан әрi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 20 ақпандағы N 811  Жарлығына  сәйкес мемлекеттiң 100% үлесiмен құрылған болатын.
Компанияның жарғылық капиталы "Мұнай мен Газ Тасымалы" ҰК" ЖАҚ-ын және "Қазақойл" ҰМК" ЖАҚ-ы акцияларының мемлекеттiк пакеттерi негiзiнде қалыптастырылған.
2002 жылы "ҚазМұнайГаз" ҰК" ЖАҚ-тың еншiлес компаниялары жоспарланған көлемнен 105,9 % құрайтын және 2001 жылдың деңгейiнен 13,1 % асатын 7430 мың тонна мұнай өндiрдi. Жоспарға қосымша 412 мың тонна мұнай алынды.
2003 жылы компания 2002 жылдың деңгейiнен 291 мың тонна асатын 7,7 млн. тонна көлемiнде мұнай өндiрудi көздейдi.
2002 жылы мұнайды жеткiзу 7467,8 мың тоннаны құрады, 2001 жылға қарай өсу 14,2% құрайды. Бағыттар бойынша мұнайды жеткiзу мынадай түрде бөліндi: экспорт - 5404,8 мың тонна, оның iшiнде: ТМД елдерiне - 1431 мың тонна, алыс шетелдерге - 3974 мың тонна, сондай-ақ iшкi рынокқа - 2063 мың тонна.
2002 жылы мұнай өндiретiн еншiлес ұйымдардың мұнайды өткiзудiң орташа бағасы 19446 теңге/т. құрады ол 2001 жылғы деңгейден 15 %-ке жоғары.
2003 жылы мұнай өндiретiн еншiлес ұйымдардың мұнайды өткiзудiң орташа бағасы 16472 теңге/т. деңгейiнде күтiлуде.
2002 жылы "Атырау МӨЗ" ААҚ-та мұнайды қайта өңдеу көлемi 2,2 млн. тонна мұнайды құрады, ол жоспардан 98,7% құрайды және 2001 жылдың деңгейiнен 4,1 %-ке жоғары.
2002 жылы жоспарға қатысты қайта өңдеу көлемiнiң төмендеуiнiң негiзгi себебi кейбiр бiрлескен кәсiпорындардың ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi бекiткен, АМӨЗ-ға мұнай жеткiзiлiмiнiң кестесiн орындамауы болып табылады.
2003 жылы "Атырау МӨЗ" ААҚ-нда қайта өңдеу көлемi 2,3 млн. тонна мөлшерiнде, соның iшiнде компанияның мұнай ресурстарынан - 1,7 млн. тонна мөлшерiнде көзделiп отыр. Компания зауыттан бар қуатын жаңғырту мен жаңартуға бағытталған АМӨЗ қайта құру жобасы бойынша жұмыстарды жалғастырады.
"ҚазТрансОйл" ЖАҚ жүйесi бойынша 2002 жылы мұнай тасымалдаудың жалпы көлемi 30317 мың тоннаны құрады ол жоспарланған көлемнен 10 % артық және 2001 жылмен салыстырғанда 5,3 %-ке төмен. Мұнай көлемiнiң төмендеуi КTК труба құбырын пайдалануға енгiзу және "Қазтрансойл" ЖАҚ жүйесiнен тенгиз мұнайының айтарлықтай көлемiн алуға байланысты болды.
"Интергаз Орталық Азия" ЖАҚ бас газ құбыры бойынша газ тасымалдаудың жалпы көлемi 2002 жылы, жоспарлы 108928 млн. м 3 -ға 109501,7 млн. м 3  құрады, ол 2001 жылғы деңгейден 2,2%-ке төмен.

Анализ за 2001-2003 годы
ЗАО "НК "КазМунайГаз"
Закрытое акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз" была создана в соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 811 "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в нефтегазовом секторе экономики страны" со 100 % долей государства.
Уставный капитал Компании сформирован на основе государственных пакетов акций в ЗАО "НК "Транспорт Нефти и Газа" и ЗАО ННК "Казахойл".
В 2002 году дочерними компаниями ЗАО "НК "КазМунайГаз" добыто 7430 тыс. тонн нефти, что составляет 105,9 % от запланированного объема и на 13,1 % превышает уровень 2001 года. Дополнительно к плану получено 412 тыс. тонн нефти.
В 2003 году компанией предусматривается добыча нефти в объеме 7,7 млн. тонн, что превысит уровень 2002 года на,291 тыс. тонн.
Поставка нефти за 2002 год составила 7467,8 тыс. тонн, рост к 2001 году составляет 14,2 %. Поставка нефти по направлениям разделилась следующим образом: экспорт - 5404,8 тыс. тонн, из них в страны СНГ - 1431 тыс. тонн, в дальнее зарубежье - 3974 тыс. тонн, а также на внутренний рынок - 2063 тыс. тонн.
В 2002 году средняя цена реализации нефти дочерних нефтедобывающих организаций составила 19446 тенге/т., что на 15 % выше уровня 2001 года.
В 2003 году средняя цена реализации нефти дочерних нефтедобывающих организаций ожидается на уровне 16472 тенге/т.
Объем переработки нефти на ОАО "Атырауский НПЗ" в 2002 году составил 2,2 млн. тонн нефти, что составляет 98,7 % от плана и на 4,1 % выше уровня 2001 года.
Основной причиной снижения объемов переработки в 2002 году относительно плана является невыполнение некоторыми совместными предприятиями графика поставки нефти на АНПЗ, утвержденного Министерством энергетики и минеральных ресурсов РК.
В 2003 году объем переработки на ОАО "Атырауский НПЗ" предусматривается в размере 2,3 млн. тонн, в том числе из ресурсов нефти компании - в размере 1,7 млн. тонн. Компания продолжит работы по проекту реконструкции АНПЗ, направленные на модернизацию и обновление существующих мощностей завода.
Общий объем транспортировки нефти по системе ЗАО "КазТрансОйл" в 2002 году составил 30317 тыс. тонн, что на 10 % больше запланированных объемов и на 5,3 % меньше по сравнению с 2001 годом. Снижение объемов нефти вызвано вводом в эксплуатацию трубопроводов КТК и отвлечением из системы ЗАО "КазТрансОйл" значительных объемов тенгизской нефти.
Общий объем транспортировки газа по магистральным газопроводам ЗАО "Интергаз Центральная Азия" в 2002 году составил 109501,7 млн. м 3 против 108928 млн. м 3 плановых, что ниже уровня 2001 года на 2,2 %.

Осылайша 2002 жылы iшкi тасымал 4134 млн. м 3 , халықаралық транзит - 99422 млн. м 3 -тi, газды экспортқа тасу - 5946 млн. м 3 -тi құрады.
Көлiктiк қызметтер көлемiнiң төмендеуi негiзiнен ресей газын тасымалдау көлемiнiң төмендеуiнен болды. Бiр уақытта есептi кезеңнiң CAЦ бас труба құбыры бойынша түркiмен газын тасымалдау көлемiнiң ұлғаюы байқалады.
2002 жылға арналған негiзгi капиталға түскен инвестицияның барлығы 72,0 млрд. теңгенi, оның iшiнде өндiрiске - 56,5 млрд. теңгенi немесе күрделi қаржы салымының жалпы көлемiнен - 78,5 % құрады. 2002 жылы күрделi қаржы салымының сомасы 2001 жылғы ұқсас көрсеткiштен 12,3 млрд. теңгеге жоғары болды.
2003 жылы негiзгi капиталға инвестиция салынымы 109,87 млрд. теңге, соның iшiнде меншiк қаражаты есебiнен - 55,88 млрд. теңге, заемдық қаражат есебiнен - 53,99 млрд. теңге сомасында жоспарланып отыр.
2002 жылы өнiмдi өткiзуден түскен табыс 2001 жылмен салыстырғанда 32,2%-ке өсiп, 374,4 млрд. теңгенi құрады.
1 тонна мұнайды өндiрудiң өндiрiстiк құны 2001 жылмен салыстырғанда 8,8%-ке азайды.
2002 жылы өндiрiске арналған шығындар жоспарланғаннан 2,8%-ке аз, бiрақ 2001 жылдың деңгейiнен 21,5%-ке болды. Бұл мұнай өндiру көлемiнiң өсуiмен және көлiк және сервис саласындағы бiр қатар ұйымдар белсендi қызметiнiң басталуымен байланысты болды.
2003 жылы өнiмдi өткiзуден түскен табыс 348,8 млрд. теңге сомасында жоспарлануда.
Өндiрiске арналған шығындар - 295,1 млрд. теңге сомасында.
2002 жылы таза табыс 56,8 млрд. теңге сомада алынды, жоспардағы 44,4 млн. теңге немесе 127 %-тен алынды.
"Қазатомөнеркәсiбi" ҰАК" ЖАҚ
"Қазатомөнеркәсiбi" ұлттық атом компаниясы" мемлекет акцияларының 100% үлесi бар жабық акционерлiк қоғам түрiнде 1997 жылы құрылды. Компания уран және оның қосылыстарын, атом энергетикалық станцияларға арналған ядролық отынды, арнайы жабдықтар мен технологияларды, екi қайта қолданылатын материалдарды экспорттау мен импорттау жөнiндегi бас операторы болып табылады.
2001 жылы уран өндiру 2000 жылдың көрсеткiшiнен 15 %-ке жоғары болып 2022 тоннаны құрады. 2002 жылы өндiру көлемi 2001 жылдың көрсеткiшiнен 35%-ке артып, 2726 тоннаны құрады. 2003 жылы 2815 тонна табиғи уран өндiру жоспарлануда.
2001 жылы закиси-окиси өндiрiсi 2000 жылмен салыстырғанда 47%-ке артып, 2196 тоннаны, 2002 жылы - 2648,7 тоннаны құрады. 2003 жылы өндiрiстiң жоспарланған көлемi 2773 тоннаны құрайды.
Табиғи уранды өндiру көлемiнiң тұрақты өсiмiне мынадай шараларды iске асыру есебiнен қол жеттi:
бiр уақытта барлық өндiрiстiк процестердi ретке келтiрумен қатар қолданыстағы кенiштердi кеңейту, бұл өндiрудi экстенсивтi ұлғайту;

При этом внутренняя транспортировка в 2002 году составила 4134 млн. м 3 , международный транзит - 99422 млн. м 3 , транспортировка газа на экспорт - 5946 млн. м 3 .
Снижение объема транспортных услуг вызвано в основном, сокращением объемов транспортировки российского газа. Одновременно за отчетный период отмечается увеличение объемов транспортировки туркменского газа по магистральному трубопроводу САЦ.
Всего инвестиции в основной капитал за 2002 год составили 72,0 млрд. тенге, в том числе в производство - 56,5 млрд. тенге, или 78,5 % от общего объема капитальных вложений. Сумма капитальных вложений в 2002 году выше аналогичного показателя 2001 года на 12,3 млрд. тенге.
В 2003 году вложение инвестиций в основной капитал планируется в сумме 109,87 млрд. тенге, в том числе за счет собственных средств - 55,88 млрд. тенге, за счет заемных средств - 53,99 млрд. тенге.
Доход от реализации продукции в 2002 году по сравнению с 2001 годом увеличился на 32,2 % и составил 374,4 млрд. тенге.
Производственная себестоимость добычи 1 тонны нефти снизилась по сравнению с 2001 годом на 8,8 %.
Затраты на производство в 2002 году меньше запланированных на 2,8 %. Но больше уровня 2001 года на 21,5 %. Связано это с ростом объема добычи нефти и началом активной деятельности ряда организаций в транспортный и сервисной отраслях.
Доход от реализации продукции в 2003 году планируется в сумме 348,8 млрд. тенге.
Затраты на производство - в сумме 295,1 млрд. тенге.
Чистый доход в 2002 году получен в сумме 56,8 млрд. тенге при плане 44,4 млн. тенге, или 127 %.
ЗАО "НАК "Казатомпром"
"Национальная атомная компания "Казатомпром" образована в 1997 году в виде закрытого акционерного общества со 100 %-ной долей акций государства. Компания является генеральным оператором по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения.
За 2001 год добыча урана составила 2022 тонны, что на 15 % выше показателей 2000 года. В 2002 году объем добычи превысил на 35 % показатели 2001 года и составил 2726 тонн. В 2003 году планируется добыть 2815 тонн природного урана.
В 2001 году производство закиси-окиси увеличилось на 47 % по сравнению с 2000 годом и составило 2196 тонн, 2002 году - 2648,7 тонны. Планируемый объем производства 2003 года составит порядка 2773 тонны.
Устойчивый рост объема добычи природного урана достигнут за счет реализации следующих мероприятий:
расширение действующих рудников с одновременным упорядочиванием всех производственных процессов, то есть экстенсивное наращивание добычи;

қарқынды дамыту - 2002 жылы қосымша 417 тонна берген "Оңтүстiк Мойынқұм" және "Оңтүстiк Қарамұрын" жаңа рудниктерiн салу;
принципиалдық жаңа геотехнологиялық шешiмдердi енгiзумен қатар жаңа объектiлердi салу - бай десарбаттарды алу және оларды тазарту; осы схема бойынша "Ақдала" кенін құру өнiмнiң жалпы көлемiне 2002 жылы 468 тоннаға өстi.
2003 жылы 5036 млн. теңгенi игеру жоспарланып отыр, оның iшiнде күрделi тау жұмыстарына инвестиция 1795 млн. теңгенi құрайды, негiзгi қаражаттар мен күрделi құрылысқа - 3241 теңге.
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ЖАҚ
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамы мемлекеттiк акциялардың 100 % үлесiмен 1997 жылы құрылды және өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк бидай ресурстарын басқару бойынша агент өкiлеттiгiн жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бидай ресурстарына мыналар:
азық-түлiк бидай мемлекеттiк резервi;
тұқымды бидай мемлекеттiк резервi;
Бидайды сату мемлекеттiк ресурстары;
жем-шөп бидай мемлекеттiк ресурстары жатады.
Корпорация 2003 жылдың 1 қаңтарына бидайдың мемлекеттiк ресурстары 1132,86 мың тонна көлемiнде жиналған.
Мемлекеттiк бидай ресурстары республиканың 62 iрi нан қабылдау кәсiпорындарында сақталады, оларды iрiктеуде Ауылшаруашылық министрлiгi мен Корпорация конкурстық негiзде таңдайды.
2002 жылы бидайды сатып алу мемлекеттiк резервтi жаңалау мақсатында өткiзiлдi. Бұл мақсатта республикалық бюджеттен 5313,6 млн. теңге көлемiнде қаражат бөлiндi. Бидайды сатып алу 2001 жылдағы сияқты екi кезеңмен жүзеге асырылды: келiсiм шарт негiзiнде көктем-жазғы маусымда қаржыландыру есебiмен жеткiзу және күзде тура сатып алу есебiмен.
2002 жылы Корпорация барлығы 489,1 мың тонна астық сатып алынды, оның iшiнде: жұмсақ сортты бидай - 401,6 мың тонна, қатты сортты бидай - 22,5 мың тонна және 65 мың тонна арпа.
Алдағы деректер бойынша 2002 жылғы кiрiс 11743,17 млн. теңге құрамақшы, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстары бойынша кiрiс - 6223,65 млн. теңге;
өз қызметi бойынша - 5519,52 млн. теңге.
2002 жылғы алдын ала деректер бойынша салық салынатын кiрiс 398,60 млн. теңге құрайды.
2003 жылға жалпы кiрiс - 11805,34 млн. теңге, оның iшiнде: мемлекеттiк ресурстар астығы бойынша кiрiс - 11355,17 млн. теңге;
өз қызметi бойынша кiрiс - 450,17 млн. теңге.

интенсивное развитие - строительство новых рудников "Южный Моинкум" и "Южный Карамурун", что в 2002 году дало дополнительно 417 тонн;
строительство новых объектов с внедрением принципиально новых геотехнологических решений - получение богатых десорбатов и их прямое аффинирование; построение рудника "Акдала" по данной схеме дало прирост к общему объему добычи в 2002 году 468 тонны.
В 2003 году планируется освоить порядка 5036 млн. тенге, в том числе инвестиции в горно-капитальные работы составят порядка 1795 млн. тенге, в основные средства и капитальное строительство - 3241 тенге.
ЗАО "Продовольственная контрактная корпорация"
Закрытое акционерное общество "Продовольственная контрактная корпорация" создана в 1997 году, со 100 %-ной долей акций государства и осуществляет в пределах своей компетенции полномочия агента по управлению государственными ресурсами зерна.
Государственные ресурсы зерна Республики Казахстан включают в себя:
государственный резерв продовольственного зерна;
государственные ресурсы семенного зерна;
государственные реализационные ресурсы зерна;
государственные ресурсы фуражного зерна.
На 1 января 2003 года государственные ресурсы зерна сформированы Корпорацией в объеме 1132,86 тыс. тонн.
Государственные ресурсы зерна размещаются в основном на 62 крупных хлебоприемных предприятиях республики, отбор которых производится Министерством сельского хозяйства и Корпорацией на конкурсной основе.
Закуп в 2002 году проводился в целях освежения государственного резерва продовольственного зерна и поддержки отечественных сельхозтоваропроизводителей. На эти цели из республиканского бюджета выделены денежные средства в сумме 5313,6 млн. тенге. Закуп зерна, как и в 2001 году осуществлялся в два этапа: посредством финансирования в весенне-летний период на основе договора поставки и осенью посредством прямого закупа.
Всего из урожая 2002 года Корпорацией было закуплено 489,1 тыс. тонн зерна, в том числе: пшеницы мягких сортов - 401,6 тыс. тонн, пшеницы твердых сортов - 22,5 тыс. тонн и ячменя - 65 тыс. тонн.
По предварительным данным на 2002 год общий доход составит 11743,17 млн. тенге, в том числе:
доходы по зерну государственных ресурсов - 6223,65 млн. тенге;
доход по собственной деятельности - 5519,52 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2002 год по предварительным данным составит 398,60 млн. тенге.
На 2003 год общий доход запланирован в размере 11805,34 млн. тенге, в том числе:
доходы по зерну государственных ресурсов - 11355,17 млн. тенге;
доход по собственной деятельности  450,17 млн. тенге.

2003 жылы салық салынатын кiрiс 344 10 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланып отыр.
2003 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтердi 39,91 млн. теңге мөлшерiнде аудару жоспарланып отыр.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ
2001 жылы Қоғам iс жүзiнде қайта ұйымдастыру кезеңiнен өтiп жатты. Наурыз айында Қоғамның қайта ұйымдастырылуы аяқталды, оған "Банкаралық қаржы телекоммуникациялар орталығы" ЖАҚ қосылды.
2001 жылы бiрыңғай электрондық құжат айналымы жүйесiн (бұдан әрi - БЖ ЭҚА) құру жөнiнде iс-шараларды iске асыру шеңберiнде мемлекеттiк органдарды кешендi тексеру жүргiзiлдi, тиiстi техникалық тапсырма әзiрленiп келiсiлдi. 2001 жылдың соңында техникалық тапсырма және "ақпараттық телекоммуникациялық ресурстардың мемлекеттiк тiзiлiмi" ақпараттық жүйенiң 1 кезегi әзiрлендi, ақпараттық технологиялардың ғылыми-техникалық өнiмiн сертификаттау жүйесiн құру жөнiнде жұмыстар жүргiзiлдi.
2001 жылы қоғамның табыстарының ұлғаюы 2000 жылға қатысты 3,1%-ға және 2002 жылы 2001 жылға қатысты 15 %-ға өстi, мұндай өсу бюджеттiк бағдарламалар бойынша жұмыстар көлемiнiң ұлғаюына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiн компьютерлiк, желiлiк және перефириялық жабдығын техникалық қызмет көрсету жөнiндегi қызметтердiң жаңа түрлерiн игеруге байланысты болды.
Сонымен қатар, қоғамның телекоммуникациялық қызметтер көрсету көлемiнiң төмендеу үрдiсi жалғасып отыр. Мәселен, 2001 жылы телекоммуникациялық қызметтер кiрiсi 2000 жылмен салыстырғанда 6,6%-ға төмендедi, ал 2002 жылы 53,4 %-ке азайды.
Телекоммуникациялық қызметтерден түсетiн кiрiстердiң төмендеуiнiң негiзгi себептерi арналардың төмен өткiзу қабiлетi және "банкнет" қолданыстағы телекоммуникациялық қызмет желiсiнiң қанағаттырмайтын сапасы болып табылады.
2001 жылы Қоғам 1,5 млн. теңге мөлшерiнде таза табыс алды. 2001 жылға қызметтiң қорытындысы бойынша алынған таза табыс резервтiк капиталды толықтыруға бағытталды.
2003 жылы Қоғам 685,3 млн. теңге сомаға табыс алуды күтуде, ол 2002 жылғы деңгейден 22,3%-ға жоғары. Қоғамның табыстарының өсуi мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйесiн сүйемелдеу жөнiндегi жұмыстар көлемiнiң ұлғаюымен байланысты.
2003 жылы қоғамның күтiлiп отырған шығыстарының көлемi 630,2 млн. теңге құрайды, бұл 2002 жылғы деңгейден 27,6 %-ке төмен.
2003 жылғы қаржы шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша, қоғам 38,6 млн. теңге мөлшерiнде таза табыс алуды жоспарлап отыр, оның 10% дивидендтер төлеуге жұмсалады.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ

Налогооблагаемый доход за 2003 год планируется в размере 344,10 млн. тенге.
В 2003 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 39,91 млн. тенге.
ЗАО "Национальные информационные технологии"
В 2001 году Общество практически все время находилось на стадии реорганизации. В марте месяце была завершена реорганизация Общества путем присоединения к нему закрытого акционерного общества "Центр межбанковских финансовых телекоммуникаций".
В 2001 году в рамках реализации мероприятий по созданию единой системы электронного документооборота (далее - ЕС ЭДО) проведено комплексное обследование государственных органов, разработано и согласовано соответствующее техническое задание. В конце 2001 года разработано техническое задание и первая очередь информационной системы "Государственный регистр информационно-телекоммуникационных ресурсов", проведены работы по созданию системы сертификации научно-технической продукции информационных технологий.
Увеличение доходов Общества в 2001 году по отношению к 2000 году на 3,1 %, и в 2002 году на 15 % по отношению к 2001 году обусловлено ростом объемов работ по бюджетным программам, а также в связи с освоением новых видов услуг по техническому обслуживанию компьютерного, сетевого и периферийного оборудования Министерства финансов Республики Казахстан.
Вместе с тем, продолжается тенденция снижения объемов оказываемых Обществом телекоммуникационных услуг. Так, в 2001 году доходы от телекоммуникационных услуг снизились по сравнению с 2000 годом на 6,6 %, а в 2002 году - на 53,4 %.
Основными причинами снижения доходов от телекоммуникационных услуг являются низкая пропускная способность каналов и неудовлетворительное качество телекоммуникационных услуг существующей сети "Банкнет".
В 2001 году Обществом получен чистый доход в размере 1,5 млн. тенге. Чистый доход, полученный по итогам деятельности 2001 года, по решению общего собрания акционеров направлен на пополнение резервного капитала.
В 2003 году Обществом ожидается получение доходов на сумму 685,3 млн. тенге, что на 22,3 % выше уровня 2002 года. Рост доходов Общества обусловлен увеличением объемов работ по сопровождению информационных систем государственных органов.
В 2003 году ожидаемый объем расходов Общества составит 630,2 млн. тенге, что на 27,6 % ниже уровня 2002 года.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности 2003 года Обществом планируется получение чистого дохода в размере 38,6 млн. тенге, 10 % которого будет направлен на выплату дивидендов.
АО "Эйр Казахстан"

2001-2002 жылдары "Эйр Қазақстан" ЖАҚ республикалық және халықаралық рейстермен 1115273 жолаушыны және 12461 тонна жүк тасыды.
Өндiрiстiк көрсеткiштердiң жақсаруы әуе кемелерiнiң ұшуларының қолданыстағы кестесiн оңтайландыруға, тиiмсiз бағыттарды жоюға және табысты бағыттарда рейстер жиiлiгiн ұлғайтуға бағытталған шараларға байланысты болды.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ өндiрiстiк көрсеткiштерi "Ертiс-авиа" әуе компаниясы" ААҚ қосылуын ескере отырып, 2002 жылы мынадай болды:
ұшу - 36726 сағат, 2001 жылмен салыстырғанда өсу 56,5 % құрады;
ұшақ ұшу саны - 14242 (өсу 67,5 %);
тасымалдаған жолаушылар саны - 610737 адам, (өсу 21 %);
тасымалданған жүк - 7848 тонна, (өсу 70,7 %).
2002 жылы компания мынадай негiзгi бағыттар бойынша жұмыс жүргізді:
жаңа маршруттарды енгiзу (18 рейс) және қолданыстағы бағыттар бойынша ұшу жиiлiгiнiң ұлғаюы (8 бағыт бойынша);
өзiнiң чартерлiк жүк және жолаушылар әуе тасымалы бағдарламасын дамыту (рейстердiң 49-дан 185-ке ұлғаюы);
шығыстар бөлiгiнiң оңтайлануы;
әлеуметтiк маңызы бар рейстер бағдарламасын орындау.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ 2001 жылғы қызметiнiң қорытындысы компанияның қаржы экономикалық жағдайының едәуiр жақсарғанын көрсетедi. 2001 жылы 2363,4 млн. теңге мөлшерiнде таза табыс алынды.
2002 жылы 266,3 млн. теңге мөлшерiнде табыс алды.
Чартерлiк және жүк әуе тасымалдары бағдарламасын iске асыруда едәуiр табыстарға жеттi.
2001 жылмен салыстырғанда, қызметтiң осы түрiнен табыс 4 есе өстi.
2003 жылы болжамдар бойынша таза табыс 316,6 млн. теңге құрайды. Бұл ретте, жалпы табыс 20234,7 млн. теңге мөлшерiнде жоспарлануда, оның iшiнде негiзгi қызметтен табыс - 19 188,4 млн. теңге, негiзгi емес қызметтен табыс - 1046,2 млн. теңге.
2003 жылы 574517 адамды тасымалдау жоспарланып отыр.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ
Қор активiнiң жалпы көлемi 2003 жылғы 1 қаңтарға 1 360,8 млн. теңгенi құрады, 2001 жылмен салыстырғанда 31,5%-ғa өстi, Қор табысының жалпы көлемi - 1 230,3 млн. теңге және 21,5 %-ға сәйкес болды.
Қордың таза табысы 2001 жылмен салыстырғанда 34,4 %-ға өсiп, 2002 жыл үшiн 557,1 млн. теңгенi құрады, сәйкесiнше корпоративтiк табыс салығы 30,5 %-ға көбейiп, 226,9 млн. теңгенi құрады, есептелген дивидендтер 34,4 %-ға өсiп, 278,5 млн. теңгенi құрады.

В 2001-2002 годах включительно ЗАО "Эйр Казахстан" на республиканских и международных рейсах перевезено 1115273 пассажиров и 12461 тонн грузов.
Улучшение производственных показателей достигнуто благодаря проведенным мерам, направленным на оптимизацию действующего расписания полетов воздушных судов, ликвидацию неэффективных направлений и увеличение частоты рейсов на прибыльных направлениях.
Производственные показатели ЗАО "Эйр Казахстан" с учетом присоединения ОАО "Авиакомпания "Иртыш-Авиа" за 2002 год следующие:
налет - 36726 часов, рост составил 56,5 % по сравнению с 2001 годом;
количество самолето-вылетов - 14242, (рост 67,5 %);
количество перевезенных пассажиров - 610737 человек, (рост 21 %);
перевезено грузов - 7848 тонн, (рост 707 %).
В 2002 году компания провела работу по следующим основным направлениям:
- ввод новых маршрутов (18 рейсов) и увеличение частоты полетов по существующим направлениям (по 8 направлениям);
- увеличение объемов перевозки грузов и почты на регулярных рейсах компании (с 4 146 тонн до 6 278 тонн);
- развитие программы собственных грузовых и пассажирских чартерных авиаперевозок (увеличение с 49 до 185 рейсов);
- оптимизации расходной части;
- выполнение программы социально-значимых рейсов.
Итоги деятельности ЗАО "Эйр Казахстан" за 2001 год свидетельствуют о значительном улучшении финансово-экономического состояния компании не только в сравнении с планируемыми показателями, но и в целом за весь период существования компании. За 2001 год получен чистый доход в размере 2 363,4 млн. тенге.
В 2002 году получена прибыль в размере 266,3 млн. тенге.
Значительные успехи достигнуты при реализации программы чартерных и грузовых авиаперевозок. Доход от этого вида деятельности по сравнению с 2001 годом вырос в 4 раза.
По прогнозам в 2003 году чистый доход составит 316,6 млн. тенге. При этом общий доход планируется в размере 20 234, 7 млн. тенге, в том числе доход от основной деятельности - 19 188,4 млн. тенге, доход от не основной деятельности - 1 046,2 млн. тенге.
В 2003 году планируется перевезти 574517 человек.
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
Общий объем активов Фонда на 1 января 2003 года составил 1 360,8 млн. тенге и увеличился по сравнению с 2001 годом на 31,5%, общий объем доходов Фонда - соответственно 1 230,3 млн. тенге и 21,5%.
Чистый доход фонда по сравнению с 2001 годом возрос на 34,4 % и составил за 2002 год 557,1 млн. тенге, соответственно корпоративный подоходный налог увеличился на 30,5 % и составил 226,9 млн. тенге, начисленные дивиденды выросли на 34,4 % и составили 278,5 млн. тенге.

2003 жылғы 1 қаңтарға салымшылардың саны 2 299,4 мың адамды құрайды.
2003 жылы Қордың табыстары 1 163,4 млн.теңге деңгейiнде күтiледi, осылайша негiзгi емес қызмет бойынша (инвестициялық қаражат есебiнен инвестициялық қызмет) алынған табыс көлемiнiң өсуiне қарамастан негiзгi қызметтен алынатын табыстың төмендеуi жоспарланады.
Қор шығыстарының жалпы сомасы 755,3 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, 2002 жылғы сәйкес көрсеткiштер 308,9 млн.теңгеге немесе 69,2% өседi.
Жоспарланған табыстардың жалпы көлемiнiң төмендеуi мен шығыстардың өсуiн ескере отырып, 2003 жылы таза табыс 305,7 млн. теңгенi құрайды, бұл 2002 жыл үшiн 251,4 млн.теңгеге немесе 45,1%-ға тиiстi көрсеткiштен аз.
"КEGOС" ААҚ
2002 жылы компанияның желілерi бойынша электр энергияны тарату көлемi 2001 жылмен салыстырғанда, 5,3 %-ға төмендедi және 23,8 млрд. квт. caғ. құрады.
Компанияның желілерi бойынша электр энергияны тарату көлемiнiң төмендеуi республиканың Оңтүстiк аймақтарындағы тұтынушылардың ЖГРС жұмысы кезеңiнде аймақтық электр желiлiк компанияның желiлерi бойынша электрмен қамтамасыз етуге көшуiмен, электр қамтамасыз ету кестелерiнiң өзгеруiне, сондай-ақ компанияның қызметтерiн кейбiр тұтынушыларының өзiнiң ЛЭП құрылысымен байланысты. 2002 жылы негiзгi қызметтен табыс 12599,3 млн. теңге құрады, ол 2002 жылдан 1146,3 млн. теңгеге көп (10%-ға).
Компанияның негiзгi қызметiнен түсетiн табыстың өсуi жыл бойы өңiраралық деңгей желiлерiнде электроэнергияның технологиялық шығысын өтеу үшiн электрэнергиясын сатып алуға шығындарды қосқанда тарифтердi қолданумен байланысты болды.
2002 жылы компанияның негiзгi қызметi бойынша шығыстар 12138,4 млн. теңге құрады. 2001 жылмен салыстырғанда 6 %-ға ұлғаюымен, ол жыл бойы өңiраралық деңгей желiлерiнде электроэнергияның технологиялық шығысын өтеу үшiн электрэнергиясын сатып алуға шығындарды қосқанда тарифтердi қолданумен байланысты болды. (2001 жылы электр энергиясын сатып алу 1 шiлдеден бастап жүзеге асырылды).
2002 жылы қаржылық шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша компания 364,9 млн.теңге сомаға таза табыс алды, бұл 2001 жылғы деңгейден 48,4 млн. теңгеге (15,3%-ке жоғары).
2003 жылы Компания электр энергиясын 25,6 млрд. квт. сағ. көлемiнде тарату жөнiнде қызмет көрсетудi жоспарлауда, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 7,6%-ғa жоғары. Осындай өсу Қазақстанның Ресей Федерациясына электр энергияның экспорттық жеткiзуiнiң ұлғаюына байланысты болды.
2003 жылы негiзгi қызметтен компания 13440,3 млн.теңге мөлшерiндегi табыстарды жоспарлап отыр, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 6,7 %-ға жоғары.
2003 жылғы негiзгi қызметтен түсетiн табыстардың ұлғаюы 2002 жылмен салыстырғанда, компанияның қызметтерге тарифтiң жаңа ставкаларын 01.01.03 ж. бастап бекiтiлуiне байланысты болды.

Количество вкладчиков на 1 января 2003 года составляет 2 299,4 тыс. человек.
В 2003 году ожидаются доходы Фонда на уровне 1 163,4 млн. тенге, при этом, несмотря на увеличение объема доходов по неосновной деятельности (инвестиционной деятельности за счет собственных средств), планируется снижение доходов от основной деятельности.
Общая сумма доходов от основной деятельности, включая доходы от пенсионных активов и инвестиционный доход, планируется в размере 1 089,0 млн. тенге, что меньше аналогичного показателя за 2002 год на 7,5 %.
Общая сумма расходов Фонда запланирована в размере 755,3 млн. тенге, что превышает соответствующий показатель 2002 года на 308,9 млн. тенге или на 69,2 %.
Учитывая планируемое снижение общего объема доходов и увеличение расходов, чистый доход в 2003 году составит 305,7 млн. тенге, что меньше соответствующего показателя за 2002 год на 251,4 млн. тенге или на 45,1 %.
ОАО "KEGOC"
В 2002 году объемы передачи электроэнергии по сетям Компании по сравнению с 2001 годом снизились на 5,3 % и составили 23,8 млрд. кВт.ч. Снижение объема передачи электроэнергии по сетям Компании связано с переходом потребителей южных регионов республики на электроснабжение по сетям региональной электросетевой компании в период работы ЖГРЭС, изменением схем электроснабжения, а также строительством некоторыми потребителями услуг Компании собственных ЛЭП, шунтирующих НЭС.
В 2002 году доход от основной деятельности составил 12599,3 млн. тенге, что на 1146,3 млн. тенге больше, чем в 2001 году (на 10%).
Рост дохода от основной деятельности Компании связан с применением тарифа, включающего затраты на приобретение электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в сетях межрегионального уровня в течение года.
В 2002 году расходы Компании по основной деятельности составили 12138,4 млн. тенге с увеличением по сравнению с 2001 годом на 6%, связанным с ростом затрат на эксплуатацию и приобретением электроэнергии для компенсации технологического расхода электроэнергии в межрегиональных сетях в течение года (в 2001 году покупка электроэнергии осуществлялась с 1 июля).
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2002 год Компанией получен чистый доход на сумму 364,9 млн. тенге, что выше уровня 2001 года на 48,4 млн. тенге (на 15,3 %).
В 2003 году Компания планирует оказать услуги по передаче электроэнергии в объеме 25,6 млрд. кВт.ч., что на 7,6 % выше уровня 2002 года. Данный рост обусловлен увеличением экспортных поставок электроэнергии из Казахстана в Российскую Федерацию.
В 2003 году доходы Компании от основной деятельности планируются в размере 13440,3 млн. тенге, что на 6,7 % выше уровня 2002 года. Увеличение доходов от основной деятельности в 2003 году по отношению к 2002 году связано с утверждением с 01.01.03 новых ставок тарифа на услуги Компании.

2003 жылы Компанияның шығыстары негiзгi қызмет бойынша 13205,0 млн. теңге мөлшерiнде жоспарлануда, ол 2002 жылдың деңгейiнен 8,3 %-ғa жоғары. Шығыстардың ұлғаюы ТМЦ жоспарланып отырған бағаның өсуiне және басқа ұйымдардың қызметiне, жұмыстардың көлемiнiң ұлғаюына, сондай-ақ жоспарланып отырған негiзгi қаражаттың енгiзiлуiне сәйкес амортизациялық аударымдар өсуiмен байланысты.
Компанияның негiзгi емес қызметi бойынша шығыстары 2003 жылы 580,5 млн. теңге мөлшерiнде жоспарлануда. Негiзгi емес қызмет бойынша шығыстарға Жамбыл ЖЭС жұмыс операторы функцияларын Компанияның орындауына байланысты шығындар енгiзiлдi.
2003 жылы компания кәдiмгi қызметiнен 321,9 млн. теңге таза табыс алуды жоспарлап отыр (оның iшiнде негiзгi қызметi бойынша 235,3 млн. теңге және негiзгi емес - 86,6 млн. теңге), оны дивидендтердi төлеуге, компанияны дамытуға және ХЖДБ және ЕЖДБ алдындағы мiндеттемелердi өтеу үшін резервтер құруға бағыттау жоспарланып отыр.
Қазақстанның энергожүйесiнiң жұмыс iстеуiнiң сенiмдiлiгiн және тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында компания ХЖДБ және ЕЖДБ заем қаражатын тарта отырып "Қазақстан Республикасының Ұлттық электр желiсiн жаңғырту" жобасын iске асырып отыр.
Жобаның жалпы құны - 258,4 млн. АҚШ доллары. Жоба бойынша күрделi жұмсалымдардың жалпы көлемiнен 3021,6 млн.теңге кредит қаражаты және 1421,4 млн.теңге өз қаражаты игерiлдi. 2003 жылы "Қазақстан Республикасының Ұлттық электр желiсiн жаңғырту" жобасын iске асыруға сыртқы заемдар қаражатынан 7392,1 млн. теңге, өз қаражатынан 4594,4 млн.теңге жұмсауды жоспарлап отыр. ХЖДБ және ЕЖДБ кредиттерi бойынша мiндеттемелердi орындауды қамтамасыз ету мақсатында компания 2003 жылы проценттер төлемiн - 113,3 млн. теңге, мiндеттемелер бойынша комиссияға - 68,37 млн.теңге, сыртқы заемдар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктi қамтамасыз ету үшiн резервтiк шотты толықтыруға - 111,05 млн.теңге. 2003 жылы компания "Солтүстiк Қазақстанның Оңтүстiгi" 500 кв. транзитiнiң екiншi желiсiн салу жобасын iске асыруды жоспарлап отыр. Осы мақсаттарға 2003 жылы 26 млн. АҚШ долларын жұмсау жоспарланып отыр.
"Қазпочта" ААҚ
Қазақстан почтасы қаржы ахуалының орнықтылығы мен тұрақты өсу сатысына сенiммен көшедi: почта байланысының сапасы бiртiндеп жақсартуда, почта-қаржылық қызмет көрсетулер аймағы кеңеюде, қазiргi заманғы коммерциялық қызмет көрсетулер дамуда.
2001-2002 жылдар кезеңiнде ақылы шығыс почта алмасу өсiмiнiң позитивтi тенденциясы байқалды. 2002 жылы почта жөнелтiмдерiнiң жалпы саны 109,8 млн. бiрлiктi құрады және 2001 жылға қатысты 12 % өстi. 2003 жылы ақылы шығыс почта алмасу көлемiн 4,5 млн. бiрлiкке немесе 2002 жылдың деңгейiмен 4 % көбейту күтiледi.
Өңделген жазбаша қатынастар мен кезеңдi басылымдардың жалпы санында неғұрлым үлес салмағын жазылу және кезеңдi басылымды iске асыру (85 %) алады, жазбаша қатынас 14 % құрайды.

В 2003 году расходы Компании по основной деятельности планируются в размере 13205,0 млн. тенге, что выше уровня 2002 года на 8,3 %. Увеличение расходов связано с планируемым ростом цен на ТМЦ и услуги сторонних организаций, повышением объемов работ, а также приростом амортизационных отчислений в соответствии с планируемым вводом основных средств.
Расходы Компании по неосновной деятельности в 2003 году планируются в размере 580,5 млн. тенге. В расходы по неосновной деятельности включены затраты, связанные с выполнением Компанией функций оператора работы Жамбылской ГРЭС.
В 2003 году Компания планирует получить чистый доход от обычной деятельности 321,9 млн. тенге (в том числе, по основной деятельности 235,3 млн. тенге и по неосновной - 86,6 млн. тенге), который планируется направить на выплату дивидендов, на развитие Компании и создание резервов для погашения обязательств перед МБРР и ЕБРР.
В целях повышения надежности и эффективности функционирования всей энергосистемы Казахстана Компанией реализуется проект "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан" с привлечением заемных средств МБРР и ЕБРР. Общая стоимость проекта - 258,4 млн. долларов США. Из общего объема капитальных вложений по проекту освоено 3021,6 млн. тенге кредитных средств и 1421,4 млн. тенге собственных средств.
В 2003 году на реализацию проекта "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан" планируется направить из средств внешних займов 7392,1 млн. тенге, из собственных средств - 4594,4 млн. тенге.
В целях обеспечения выполнения обязательств по кредитам МБРР и ЕБРР Компания планирует в 2003 году произвести выплату процентов - 113,3 млн. тенге, комиссии по обязательствам - 68,37 млн. тенге, на пополнение резервного счета для обеспечения государственной гарантии по внешним займам - 111,05 млн. тенге.
В 2003 году Компания планирует начать реализацию проекта сооружения второй линии транзита 500 KB "Север - Юг Казахстана". На эти цели в 2003 году планируется направить 26 млн. долларов США.
ОАО "Казпочта"
Казахстанская почта уверенно переходит к стадии стабилизации финансового положения и устойчивого роста: постепенно улучшается качество почтовой связи, расширяется зона почтово-финансовых услуг, развиваются современные коммерческие услуги.
За период 2001-2002 годов отмечена позитивная тенденция роста исходящего платного почтового обмена. Общее количество почтовых отправлений в 2002 году составило 109,8 млн. единиц и выросло относительно 2001 года на 12 %. Объем исходящего платного почтового обмена в 2003 году ожидается увеличить на 4,5 млн. единиц или на 4 % к уровню 2002 года.
Наибольший удельный вес в общем количестве обработанной письменной корреспонденции и периодических изданий занимает подписка и реализация периодических изданий (85 %), письменная корреспонденция составляет 14 %. В 2003 году Обществом ожидается преодоление падения письменного обмена, вызванного появлением альтернативных средств связи и возрастающей конкуренции со стороны других поставщиков услуг, работающих в Республике Казахстан, а также сохранение наметившейся в 2001-2002 годах тенденции роста почтового обмена по бандеролям, посылкам и периодическим изданиям.

Қоғамның зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша функцияларды бiртiндеп қайтару нәтижесiнде 2002 жыл үшiн төленген зейнетақылардың, жәрдемақылардың және адрестi әлеуметтiк көмектiң жалпы саны 2001 жылдың деңгейiн 18,8 % көтерген 66,8 млрд. теңге сомасындағы 18,2 млн. бiрлiктi құрады. 2003 жылы зейнетақы мен жәрдемақы төлеудiң 73 млрд. теңге сомасындағы 18,9 млн. бiрлiк саны күтiледi.
2002 жылы қабылданған почта арқылы жiберiлген ақша 0,75 млн. бiрлiктi құрады, 2001 жылдың деңгейiнен 4,1 млрд. теңгенi құрап, 4% ұлғайтты, 2003 жылы қабылданған почта арқылы жiберiлген ақша 12,2%-ғa почта арқылы жiберiлген ақша сомасының өсуiмен 0,76 млн. бiрлiктi құрайды.
Тиiмдi жұмыс iстейтiн отандық почта-жинақтаушы жүйенi қалыптастыруға бағытталған қызметтi жандандыру нәтижесiнде компанияның қаржылық жай-күйi бiршама жақсарды. Қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижесi бойынша 2002 жылы Қоғамның жиынтық табыстары 2001 жылдың көрсеткiштерiмен салыстырғанда 15,8 % өсiп, 4123,8 млн. теңгенi құрады. Жиынтық шығыстар 2002 жылы 2001 жылдың деңгейiнен 15,3 % асыра отырып, 3947,1 млн. теңгенi құрады. 2002 жыл үшiн Қоғамның таза табысы 2001 жылдың деңгейiнен 16,4 % немесе 18,2 млн. теңгеге асыра отырып, 128,9 млн. теңгенi құрады.
2003 жылы 2002 жылдың деңгейiмен салыстырғанда жиынтық табыс 13% өсiп, 4660,9 млн. теңгенi құрайды деп күтiледi, жиынтық шығыстардың деңгейi 13,6 % немесе 538,2 өседi, таза табыс 0,1 % немесе 0,2 млн. теңгеге өседi.
"Қазақтелеком" ААҚ
2001-2003 жылдары "Қазақтелеком" ААҚ жоғарғы өндiрiстiк және қаржы көрсеткiштерi байқалды.
Қалааралық, халықаралық сөйлесулер бойынша 2001 жылғы өсiм 2000 жылмен салыстырғанда 30% құрады. Смарт-карт өткiзу, деректер беру желiлерiнiң қызмет көрсетулерi, Кulan желiсi бойынша табыстар сияқты жаңа қызмет көрсетулер бойынша айрықша өсiм байқалды.
2001 жылы таза табыс 2000 жылдың деңгейiнен 3 eceгe аса отырып, 8,6 млрд. теңгенi құрады. 2002 жылғы 15 мамырдағы акционерлердiң жылдық жалпы жиналысында 2001 жылдың қорытындысы бойынша таза табыстан 20 % мөлшерде жай акцияларға дивидендтер төлеу жөнiндегi шешiмдер қабылданды.
2002 жылы "Қазақтелеком" ААҚ серпiндi дамыту жөнiндегi оң үрдiстер нығайтылды. Көптеген жоспарланған өндiрiстiк және қаржы көрсеткiштерi асыра орындалды.
Жергiлiктi желiлердi жаңғырту жөнiндегi жұмыстар жалғастырылды. Облысқа бағынышты облыс орталықтары мен қалаларда сандық ATC орнатылды. Қалалық телефон станцияларында, аймақтық желiлерде сандық ATC пайдаланылуға жiберiлдi.
"Қазақтелеком" ААҚ-нда 2002 жылы мерзiмдiк есептi жаппай енгiзу жөнiндегi жұмыстар жалғастырылды. Тараз, Өскемен, Орал, Павлодар, Ақтау, Петропавловск, Атырау, Қостанай және Көкшетау қалаларында аналогтық АТС-ды мерзiмдi есептеу жабдықтары тәжiрибелiк пайдалануға қабылданды.

В результате постепенного возврата функции по выплате пенсий и пособий Обществом за 2002 год общее количество выплаченных пенсий, пособий и адресной социальной помощи составило 18,2 млн. единиц на сумму более 66,8 млрд. тенге, что превысило уровень 2001 года на 18,8 %. В 2003 году ожидается выплатить пенсий и пособий в количестве 18,9 млн. единиц на сумму более 73 млрд. тенге.
В 2002 году количество принятых почтовых переводов денег составило 0,75 млн. ед., что превысило уровень 2001 года на 4 %, составив 4,1 млрд. тенге, в 2003 году количество принятых почтовых переводов денег составит 0,76 млн. единиц с ростом сумм почтовых переводов денег на 12,2 %.
В результате активизации деятельности, нацеленной на формирование эффективно функционирующей отечественной почтово-сберегательной системы, было существенно улучшено финансовое состояние компании. По результатам финансово-хозяйственной деятельности в 2002 году совокупные доходы Общества составили 4123,8 млн. тенге, увеличившись по сравнению с показателем 2001 года на 15,8 %. Совокупные расходы в 2002 году составили 3947,1 млн. тенге, превысив уровень 2001 года на 15,3 %. Чистый доход Общества за 2002 год составил 128,9 млн. тенге превысив уровень 2001 года на 16,4 % или 18,2 млн. тенге.
В 2003 году ожидается увеличение совокупных доходов относительно уровня 2002 года на 13 %, что составит 4660,9 млн. тенге, уровень совокупных расходов увеличится на 13,6 % или 538,2 млн. тенге, чистый доход увеличится на 0,1 % или 0,2 млн. тенге.
ОАО "Казахтелеком"
ОАО "Казахтелеком" 2001-2003 годах отмечены высокие производственные и финансовые показатели.
По междугородным, международным разговорам в 2001 году рост составил 30 % по сравнению к 2000 году. Отмечен значительный рост по новым видам услуг - реализация смарт-карт, услуги сети передачи данных, доходы по сети Kulan.
В 2001 году чистый доход составил 8,6 млрд. тенге, превысив уровень 2000 года в 3 раза. На годовом общем собрании акционеров 15 мая 2002 года принято решение по выплате дивидендов на простые акции по итогам 2001 года в размере 20 % от чистого дохода.
В 2002 году произошло укрепление положительной тенденции по динамичному развитию ОАО "Казахтелеком". Перевыполнены многие запланированные производственные и финансовые показатели.
Продолжены работы по модернизации местной сети. Установлены цифровые АТС в областных центрах и городах областного подчинения. Запущены в эксплуатацию цифровые АТС на городских телефонных станциях, на зоновой сети.
В 2002 году ОАО "Казахтелеком" были продолжены работы по повсеместному внедрению повременного учета. Принято в опытную эксплуатацию оборудование повременного учета аналоговых АТС в городах Тараз, Усть-Каменогорск, Уральск, Павлодар, Актау, Петропавловск, Атырау, Костанай и Кокшетау.

2002 жылы таза табыс 2001 жылдың деңгейiнен 1,4 есеге жоғары 11 761 млн. теңге сомасында алынды.
2003 жылға қалааралық, халықаралық телефон кестелерi 1499,3 млн. минутқа жоспарланған, оның iшiнде мынадай бағыттар бойынша:
Қазақстан Республикасы - 1377,1 млн. минут, ТМД мемлекеттерi бойынша - 108,8 млн. минут, алыс шет елдер бойынша - 13,4 млн. минут.
2003 жылы болжанған таза табыс сомасы 10 312 млн. теңгенi құрайды.
Инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру сыртқы заемдар есебiнен (16111 млн. теңге) және меншiктi қаражатты пайдалану жолымен (7072 млн. теңге) қамтамасыз етудi көздейдi. Инвестициялар жергiлiктi телекоммуникация желiлерiн жаңғырту мен дамытуға, Шығыс ВОЛС сауды аяқтауға, 68 Мбит/с дейiн Интернетке сыртқы каналдың жалпы сыйымдылығын өсiрумен деректер беру желiлерiн дамытуға жұмсалу көзделедi.
2002 жылғы қорытынды бойынша дивидендтер төлеу жай акциялар бойынша 3,24 млрд. теңге мөлшерiнде, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне - 1,8 млрд. теңге болжанады.
"Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" ЖАҚ
2001 жылы жүк айналымы 2000 жылмен салыстырғанда 10 670 млн. т-км немесе 8,6 % өстi. Бұған 2001 жылғы Қазақстан Республикасының өнеркәсiптiк өнiмдер өндiрiсi көлемiнiң 2000 жылмен салыстырғанда 13,5% өсуiмен ықпал етедi.
2002 жылы жүк айналымы 2001 жылмен салыстырғанда 2565 млн. т-км немесе 2 % төмендедi. Жүк айналымының төмендеуi көмiр мен мұнай тиелiмi көлемiнiң төмендеуiмен байланысты.
2002 жылы жолаушы айналымы 2001 жылмен салыстырғанда 65,2 млн. пасс-ки немесе 0,6 % өстi. Жолаушылар айналымының өсiмi жолаушылар санын 4,1% (877 мың адам) төмендету кезiнде орташа қашықтықтан жолаушыларды тасымалдауды өсiрумен шарттастырылған.
2002 жылғы қорытынды бойынша таза табыс 3 723 млн. теңгеге (32 %) 2001 жылдың деңгейiнен жоғары 15 325 млн. теңгенi құрады.
2003 жылғы болжанған жүк айналымы есебiнен 1,9 %-ға 2002 жылдың деңгейiнен жоғары 165 974 мың теңге құрайтын жүк тиеу көлемi өсiмiнiң 138 662 млн. т-км (2002 жылмен салыстырғанда 4,2 % өстi) құрайды.
2003 жылғы қорытынды бойынша 5 354 млн. теңге мөлшерiнде оң қаржы нәтижелерi күтiледi.
2003 жылы "Қазақстан темiр жолы" ҰК" ЖАҚ инвестициялық бюджетi 42255 млн. теңге көлемiнде, олардың 7 518 млн. теңге сыртқы заемдар есебiнен, 34 737 млн. теңге меншiктi қаражаты есебiнен жоспарланады.
Инвестициялық қызметте бас темiр жол желiлерi инфрақұрылымының объектiлерiн қалпына келтiру басты орын алады. Осы жобаны iске асыруға 23 639,0 млн. теңге немесе 2003 жылғы жалпы инвестиция көлемiнен 55,9 % жiберу жоспарланады. Ақпараттандыру және байланысты дамытуға 4 137,7 млн. теңге немесе инвестицияның жалпы көлемiнiң 9,8 % жiберу жоспарланады. Сондай-ақ жылжымалы составты жаңартудың өткiр проблемасы тұр. Локомотивтiк парктi жаңартуға инвестиция көлемi 2 962,4 млн. теңгенi немесе жалпы инвестиция көлемiнiң 7 % құрайды. Вагон паркiн жаңартуға инвестицияның жалпы көлемi 3 429,3 млн. теңгенi немесе инвестицияның жалпы көлемiнiң 8,1 % құрайды, оның iшiнде 2 785,3 млн. теңге - 840 жүк таситын вагондарды сатып алуға, 644 млн. теңге - қызмет мерзiмiн ұзартумен вагон паркiн күрделi-қалпына келтiрiп жөндеуге (1322 жартылай вагондар).

Чистый доход в 2002 году получен в сумме 11 761 млн. тенге, что выше уровня 2001 года в 1,4 раза.
На 2003 год междугородный, международный телефонный трафик запланирован в количестве 1499,3 млн. минут, в том числе по направлениям: Республика Казахстан - 1377,1 млн. минут, по государствам СНГ - 108,8 млн. минут, по странам дальнего зарубежья - 13,4 млн. минут.
Прогнозируемая сумма чистого дохода в 2003 году составит 10312 млн. тенге.
Финансирование инвестиционной программы предполагается обеспечить за счет внешних займов (16111 млн. тенге) и путем использования собственных средств (7072 млн. тенге). Инвестиции предполагается направить на модернизацию и развитие местной сети телекоммуникаций, окончание строительства Восточной ВОЛС, развитие сети передачи данных с увеличением общей емкости внешнего канала на Интернет до 68 Мбит/с.
Выплаты дивидендов по итогам 2002 года по простым акциям прогнозируются в размере 3,24 млрд. тенге, в том числе на государственный пакет акций - 1,8 млрд. тенге.
ЗАО "Национальная компания "Казакстан темiр жолы"
Грузооборот в 2001 году возрос по отношению к 2000 году на 10 670 млн. т-км, или на 8,5 %. Этому способствовал рост объемов производства промышленной продукции Республики Казахстан в 2001 году по сравнению с 2000 годом на 13,5%.
Грузооборот в 2002 году снизился по отношению к 2001 году на 2565 млн. т-км, или на 2 %. Снижение грузооборота связано со снижением объемов погрузки угля и нефтяных грузов.
Пассажирооборот в 2002 году возрос на 65,2 млн. пасс-км, или на 0,6 %, по сравнению с 2001 годом. Рост пассажирооборота обусловлен ростом средней дальности перевозок пассажиров на 23,5 км при уменьшении количества пассажиров на 4,1 % (877 тыс. чел).
Чистый доход по итогам 2002 года составил 15 325 млн. тенге, что на 3 723 млн. тенге (на 32 %) выше уровня 2001 года.
Прогнозируемый грузооборот в 2003 году составит 138 662 млн. т-км (увеличение на 4,2 % по отношению к 2002 году) за счет роста объема погрузки грузов, который составит 165 974 тыс. тонн, что выше уровня 2002 года на 1,9 %.
По итогам 2003 года ожидается положительный финансовый результат в размере 5 354 млн. тенге.
В 2003 году инвестиционный бюджет ЗАО "НК "Казакстан темiр жолы" планируется в объеме 42 255 млн. тенге, из них за счет внешних займов 7 518 млн. тенге, за счет собственных средств - 34 737 млн. тенге.
Основное место в инвестиционной деятельности занимает реабилитация объектов инфраструктуры магистральной железнодорожной сети. На реализацию данных проектов планируется направить 23 639,0 млн. тенге или 55,9% от общего объема инвестиций 2003 года. На информатизацию и развитие связи планируется направить 4 137,7 млн. тенге или 9,8 % от общего объема инвестиций. Также остро стоит проблема обновления подвижного состава. Объем инвестиций на обновление локомотивного парка составит 2 962,4 млн. тенге, или 7 % от общего объема инвестиций. Общий объем инвестиций на обновление вагонного парка составит
3 429,3 млн. тенге или 8,1 % от общего объема инвестиций, из них на приобретение 840 грузовых вагонов - 2 785,3 млн. тенге, на капитально-восстановительный ремонт вагонного парка с продлением срока службы - 644 млн. тенге (1 322 полувагона).

Ғылыми-зерттеу және тәжiрибелi-конструкторлық жұмыстар мен импорт алмастырушы жаңа өндiрiстердi құруға жалпы инвестициялар 724,5 млн. теңгенi немесе жалпы инвестиция көлемiнiң 1,7 % құрайды.
"Казаэронавигация" РМК
2001-2002 жылдың қорытындысы бойынша кәсiпорынның қаржы-экономикалық қызметi АҚШ-та 2001 жылғы қыркүйектегi уақиғаның салдарына, және оның артынша дүниежүзiлiк әуе саласының қаржы дағдарысына көрсетiлетiн қызметтер көлемiнiң төмендеуiмен сипатталады.
Кәсiпорын бойынша барлық өндiрiстiк көрсеткiштер:
ұшақ-километр 2001 жыл үшiн - 92,6 млн. км, 2002 жыл үшiн - 105,4 млн. км және 2003 жылы - 94 млн.км деңгейге жоспарланған.
Ұшақтың бiр рейсiнiң тоннажы 2001 жыл үшiн - 1 630 мың тонна, 2002 жыл үшiн - 1 394 млн. тонна және 2003 жылы - 1 540 мың тонна деңгейге жоспарланған.
Кәсiпорынның өндiрiстiк-қаржылық қызметiнiң нәтижесi бойынша салық салуға дейiнгi табыс 2001 жылы 2 576 млн. теңгенi, 2002 жылы 3 196 млн. теңгенi құрап, 2003 жылға 1 203 млн. теңге деңгейiне жоспарланды. Таза табыс сәйкесiнше 1 615 млн. теңге, 2 156 млн. теңге және 613 млн. теңге болды.
Кәсiпорынның дебиторлық берешегi 2001-2003 жылдарға жыл сайынғы орта есеппен 4 100 млн. теңгенi құрады. Кәсiпорынның негiзгi борышкерi "Эйр Қазақстан" болып табылады, компанияға көрсетiлген қаржы көмегiнiң сомасы 1485 млн. теңгенi және AHO қызметтерi үшiн берешек - 582 млн. теңгенi құрады.
Кәсiпорынның кредиторлық берешегi 2001 жылы - 2 931 млн. теңгенi, 2002 жылы - 2 346 млн. теңгенi құрап, 2003 жылы - 3 470 млн. теңге деңгейiне жоспарланды.
IIБ-нiң ескiрген жабдықтарын ауыстыру және оның басты параметрлерiн халықаралық әуе талаптарымен сәйкестендiру басты мақсаты болып табылатын Қазақстан Республикасының AHС елеулi жаңғыртуға жеттi.
Осы жылдар бойы аудандық iшкi iстер бөлiмiнде АНО-ны радиотехникалық қамтамасыз етудi жақсарту үшiн мынадай жұмыстар жасалды:
Алматы мен Ақтөбеде IIБ-ның АС тpacca орталықтары, сондай-ақ Алматы және Астана қалаларында IIБ-ның АС әуежай орталықтары орнатылды;
жұмысқа 13 қосалқы радиолокациондық кешендер енгiзiлдi;
"Синтез-АРМ-Р" көрсететiн қазiргi заманғы құрылғы, дербес компьютерлер базасында "Синтез-АРМ-А" орнатылды және басқада шаралар қатары аяқталды.
Инвестициялық қызмет шеңберiнде аэронавигациялық жүйенi дамыту үшiн кәсiпорын жалпы алғанда 2001 жылы 2 545 млн. теңге, 2002 жылы - 2 964 млн. теңге жiбердi және 2003 жылы 3 914 млн. теңге мөлшерi жоспарлануда.
2002 жылдары инвестициялар меншiктi қаражат есебiнен жүзеге асырылды, 2003 жылы инвестициялық жобаны қаржыландыру үшiн кәсiпорынға ұзақ мерзiмдi банк кредитi талап етiледi.
"Ақтау теңiз сауда айлағы" РМК

Объем инвестиций в научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы и создание новых импортозамещающих производств составит 724,5 млн. тенге или 1,7 % от общего объема инвестиций.
РГП "Казаэронавигация"
Финансово-экономическая деятельность предприятия по итогам за 2001-2002 годы характеризуется падением объемов оказываемых услуг вследствие сентябрьских событий 2001 года в США и, последовавшим за этим, финансовым кризисом мировой авиационной отрасли.
Всего производственные показатели по предприятию составили:
самолето-километры за 2001 год - 92,6 млн. км, за 2002 год - 105,4 млн. км и в 2003 году запланированы на уровне 94 млн. км;
тоннаж самолето-вылетов за 2001 год - 1 630 тыс. тонн, за 2002 г. - 1 394 млн. тонн и в 2003 году запланированы на уровне 1 540 тыс. тонн.
По результатам производственно-финансовой деятельности предприятия доход до налогообложения в 2001 году составил 2 576 млн. тенге, в 2002 году - 3 196 млн. тенге, на 2003 год запланирован на уровне 1 203 млн. тенге. Чистый доход, соответственно, 1 615 млн. тенге, 2 156 млн. тенге и 613 млн. тенге.
Дебиторская задолженность предприятия за 2001-2003 годы составляет ежегодно в среднем 4 100 млн. тенге. Основным должником предприятия является ЗАО "Эйр Казахстан", так сумма оказанной финансовой помощи компании составила 1485 млн. тенге и задолженность за услуги АНО - 582 млн. тенге.
Кредиторская задолженность предприятия в 2001 году составила 2 931 млн. тенге, в 2002 году 2 346 млн. тенге и в 2003 году планируется на уровне 3 470 млн. тенге.
АНС Республики Казахстан подверглась существенной модернизации, главной целью которой явилась замена устаревшего оборудования УВД и доведение ее основных параметров до соответствия требованиям международной гражданской авиации.
За эти годы для улучшения радиотехнического обеспечения АНО в РОВД выполнены следующие работы:
в Алматы и Актобе установлены трассовые Центры АС УВД, а также аэродромные Центры АС УВД в гг. Алматы и Астане;
введены в работу 13 вторичных радиолокационных комплексов;
установлена современная аппаратура отображения "Синтез-АРМ-Р", "Синтез АРМ-А" на базе персональных компьютеров и завершен ряд других мероприятий.
Для развития аэронавигационной системы в рамках инвестиционной деятельности, предприятие направило в обшей сложности в 2001 году 2 545 млн. тенге, в 2002 году - 2 964 млн. тенге и в 2003 году планируется в размере 3 914 млн. тенге.
В 2002 году инвестиции осуществлялись за счет собственных средств, в 2003 году для финансирования инвестиционного проекта предприятию требуется долгосрочный банковский кредит.
РГП "Актауский морской торговый порт"

2001 жыл бойы кәсiпорыннан 5701,8 мың тонна жүк, оның iшiнде 4325,6 мың тонна мұнай және паром арқылы тасымалдау мен астықты қоса есептегенде 1376,2 мың тонна құрғақ жүктер өткiзiлдi.
Ақтау портын одан әрi жаңғырту шеңберiнде мынадай жобалар iске асырылды:
Астық терминалының құрылысы (жеке отандық инвесторлардың тiкелей инвестициялық есебiнен);
қолданыстағы жолаушылар тасымалы және көлiк құралдары тасымалдарымен қатар тасымалдайтын жүктер номенклатурасын кеңейтуге, Ақтау, Баку бағыты бойынша пароммен жүктердiң толықтай тасымалын жүзеге асыруға, жүктерді тасымалдау мерзiмiн қысқартуға және тұтастай алғанда экспорттық-импорттық операциялар көлемiн ұлғайтуға мүмкiндiк берген темiржол паром кешенi қайта құрылып, пайдалануға берiлдi.
2002 жылы 3413,9 мың тонна жүк, оның iшiнде 2016,6 мың тонна мұнай және паром тасымалы мен астықты қосқанда 1397,3 мың тонна құрғақ жүк өткiзiлдi. N 4, 9 мұнай айлағын жалға берумен байланысты, жалпы жүктi ауыстырып тиеу 2001 жылмен салыстырғанда 40,1%-ке төмендедi.
2002 жылы Ақтау айлағы арқылы металл өнiмдерiн өткiзу көлемiнiң төмендеуiнiң басты факторлары болып мыналар табылады:
сату рыноктарының жолығуымен байланысты қара металдар рыногында дүниежүзiлiк дағдарыс.
Иран, Ресей, Қазақстан, Украина металл өнiмдерi комбинаттарына әкелiнген кедендiк баждардың жоғарлауымен байланысты "Испат-Кармет" комбинаты өндiрiсiнiң металл өнiмдерiнiң жүк тасқынының төмендеуi;
Ресей Федерациясы Үкiметi жүргiзген қолдампаздық саясаттың, сондай-ақ Ақтау айлағы арқылы тасымалдау кезiнде кемсiтушілiк тарифтiк режимдi кiргiзу салдарынан ресейлiк комбинаттардың металл өнiмдерiнiң жүк тасқынын қайта бағдарлау.
2002 жылы Ақтау теңiз айлағы бойынша негiзгi капиталға инвестициялар меншiктi қаражат есебiнен 233,4 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде құрылыс пен қайта құруға - 32,5 млн. теңге, жабдықтарды сатып алуға - 195,5 млн. теңге, материалдық емес активтердi сатып алуға - 5,4 млн. теңге.
2003 жылға жүктердi жалпы ауыстырып тиеу 3724,7 мың тонна немесе 2002 жылдың деңгейiнен 9,1 %-ке өсу мөлшерiмен болжанады.
Таза табыс 614,1 млн. теңгенi құрайды немесе 2002 жылға қарағанда 9,7 %-ғa артық болады.
Негiзгi капиталға инвестициялар 545,9 млн. теңгенi құрайды. Көрсетiлген қаражаттар айлақтық құрылыстар мен ғимараттарды салуға және қайта құруға, жабдықтарды сатып алуға, жобалық жұмыстарды жүргiзуге, негiзгi құрал-жабдықтарды жөндеуге, материалдық емес активтердi сатып алуға бағытталатын болады.
"Халықаралық Астана әуежайы" ЖАҚ
2001-2002 жылдарда қоғамдар қызметiнiң нәтижесi өндiрiстiк көрсеткiштердiң өсу тенденциясымен сипатталады. Осылайша өткен жылмен салыстырғанда әуе тасымалы көлемiнiң өсуi рейстердi жөнелту көрсеткiшi бойынша 2001 жылы 10 %-ды және 2002 жылы 12%-ды құрады.

За 2001 год предприятием перевалено 5701,8 тыс. тонн груза, в том числе 4325,6 тыс. тонн нефти и 1376,2 тыс. тонн сухих грузов, включая паромные перевозки и зерно.
В рамках дальнейшей реконструкции порта Актау реализованы следующие проекты:
строительство зернового терминала (за счет прямых инвестиций частных отечественных инвесторов);
реконструирован и введен в эксплуатацию железнодорожный паромный комплекс, который позволил расширить номенклатуру обрабатываемых грузов наряду с действующими пассажирскими перевозками и перевозками транспортных средств, осуществлять полноценную перевозку грузов паромом по маршруту Актау-Баку, сократить сроки обработки грузов и увеличить объем экспортно-импортных операций в целом.
За 2002 год перевалено 3413,9 тыс. тонн груза, в том числе 2016,6 тыс. тонн нефти и 1397,3 тыс. тонн сухих грузов, включая паромные перевозки и зерно. Общая перевалка грузов снизилась по сравнению с 2001 годом на 40,1 %, что связано с передачей нефтепричалов N 4,9 в аренду.
Основными факторами снижения объемов перевалки металлопродукции через порт Актау в 2002 году являются:
мировой кризис на рынке черных металлов, связанный с перенасыщением рынков сбыта;
снижение грузопотока металлопродукции производства комбината "Испат-Кармет" в связи с повышением ввозных таможенных пошлин в Иран на металлопродукцию комбинатов России, Казахстана, Украины;
переориентация грузопотока металлопродукции российских комбинатов вследствие проводимой протекционистской политики Правительством Российской Федерации, а также введения дискриминационного тарифного режима при транспортировке через порт Актау.
В 2002 году по морскому порту Актау инвестиции за счет собственных средств в основной капитал составили 233,4 млн. тенге, в том числе на строительство и реконструкцию - 32,5 млн. тенге, на приобретение оборудования - 195,5 млн. тенге, приобретение нематериальных активов - 5,4 млн. тенге.
На 2003 год общая перевалка грузов ожидается в объеме 3724,7 тыс. тонн, или с увеличением на 9,1 % от уровня 2002 года.
Чистый доход составит 614,1 млн. тенге, или на 9,7 % больше, чем в 2002 году.
Инвестиции в основной капитал составят 545,9 млн. тенге. Указанные средства будут направлены на строительство и реконструкцию портовых сооружений и зданий, на приобретение оборудования, на проведение проектных работ, на ремонт основных средств, на приобретение нематериальных активов.
ЗАО "Международный аэропорт Астана"
Результаты деятельности общества за 2001-2002 годы характеризуются тенденцией роста производственных показателей. Так, в сравнении с предыдущим годом, рост объема авиаперевозок по показателю отправок рейсов составил 10 % в 2001 году и 12 % в 2002 году.

2002 жылы күтiлетiн рейстердi жөнелту көлемi өткен кезеңнiң көрсеткiштерiн 12 %-ға арттыратын 4 962 құрады. 2003 жылы жоспарланған рейстердi жөнелту көлемi 2002 жылға қарағанда 10 %-ға артық болатын 5458 рейсті құрайды.
Тасымалданған жолаушылар саны 2002 жылы 1 55 853 адамды, 2003 жылы 178 560 адамды құрады. Жөнелтiлген жануарлардың жалпы көлемiнiң 77%-ын iшкi желiлер және 23 %-ын халықаралық тасымалдау жолаушылары құрайды.
Әуежайдың инвестициялық бағдарламасы шеңберiнде негiзгi қорларды жөндеу және айырбастау (арнайы техникалар, жабдықтар, желiлер, ұшу-қону жолағы) жөнiндегi жұмыстарды орындау болжанады. Қазiргi кезде қайтадан сатып алынған техникалар, техникалық парк, жабдықтар, электрмен қамту, жылумен қамту және сумен жабдықтау объектiлерi 83 %-тен астам тозған. Осы жағдайды ескере отырып, 2002 жылы негiзгi құрал-жабдықтарды сатып алуға инвестицияларға қажеттiлiк 118 млн. теңгенi құрады.
"Қазинфром" ҰК" ААҚ
"(Қазинфром) қазақ ұлттық агенттiгi" Ұлттық компаниясы" ашық акционерлiк қоғамы жарғылық капиталға мемлекеттiң жүз проценттiк қатысуымен, "Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң Қазақ ақпарат агенттiгi (ҚазАА)" республикалық қазыналық кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылға 8 қарашадағы N 1186  қаулысына  сәйкес құрылды.
Қоғамның жарияланған жарғылық капиталының мөлшерi 4276 мың теңгенi құрайды.
2001-2003 жылдар кезеңiндегi Қоғамның өндiрiстiк-қаржы қызметiнiң нәтижесiн талдау мыналарды көрсетедi.
2001 жылғы жұмыстың қорытындысы бойынша негiзгi қызметтен алынған табыс - 23069,82 мың теңгенi, шығыс бөлiгi - 20363,21 мың теңгенi, компанияның таза табысы - 2706,61 мың теңгенi құрады.
2002 жылы табыстың төмендеуiне 2001 жылмен салыстырғанда 1052 мың теңгеге немесе 4,6 %-ға жол берiлдi. Осылайша табыстың төмендеуi кезiнде 1826,25 мың теңге мөлшерiнде залалды нәтижеге берiп, шығыстар 3481 мың теңгеге өстi.
2003 жылы негiзгi қызметтен алынған табыс 2002 жылдан 30 %-ға төмен болатын, 13,7 млн. теңге сомасында деп күтiледi.
Осыған байланысты 1680,58 мың теңге сомасында залал болжанады.
Қаржылық сауықтыру және тұрақтандыру мақсатында маркетингтiң жаңа тұжырымдамасы, шығындар құрылымының түбегейлi өзгеруi мен негiзгi қорларды қайта техникалық жасақтандыру есебiнен клиент топтарын кеңейту жолымен, ұсынылатын өнiмдердiң сапасы мен санын қарастыратын компанияны реформалау жөнiндегi шаралар байқалады.
Инвестициялардың айрықша көлемi корреспонденттiк бекеттердiң желiлерiн салуға, негiзгi құрал-жабдықтарды сатып алуға, ТЭО әзiрлеудi бастапқы қаржыландыруға және Астана қаласында халықаралық ақпараттық орталық салуға арналған жобалық құжаттамаға жұмсалады деп көзделедi.
2004-2006 жылдарға арналған перспективалар
"ҚазМұнайГаз" ҰК"
Миссиясы, мақсаттары мен мiндеттерi
Компанияның миссиясы - тұрақты экономикалық өсiмге қол жеткiзу және Қазақстан халқының тұрмыс сапасын жақсарту үшiн мұнай газ кешенiнiң үйлесiмдi, тиiмдi және транспаренттiк дамуын қамтамасыз ету.
Өмiрде миссияны iске асыру үшiн Компания өз алдына мынадай ұзақ мерзiмдi стратегиялық мақсаттар қояды:
жер қойнауын ұтымды пайдалану және жоғарғы экологиялық стандарттарды сақтау;
мұнай газ кешенi салалары үшiн бiлiктiлiгi жоғары басқарушылық, инженерлiк-техникалық және жұмысшы кадрларын дайындау;
мұнай химия және энергетика өнiмдерi бойынша мұнай газ кешенi үшiн өнiмдер мен қызметтер бойынша импорт алмасу;
экспорттық көмiрсутегiлерiн әртараптандырылған тасымалдау;
негiзгi қорларды, технологияны жаңарту мен ресурстap базасын дамытуда инвестицияларды басқару.
2004 жылдан бастап 2006 жылға дейiнгi кезеңде Компанияның негiзгi қызметi мынадай негiзгi мiндеттерге шоғырланады:
мұнай өндiру деңгейiн сақтау және ұлғайту;
жаңа кен орындарын дайындау және оны қатарға енгiзу;
iшкi және сыртқы рынокта мұнай өнiмдерiн ұқсату және өткiзу жүйесін дамыту;
экспорттық қуатын кеңейту;
қолда бар труба құбырлары жүйесiн оның жұмыс қабiлеттiлiгiн сақтау үшiн қалпына келтiру және жаңғырту, ұсынған қызмет көрсетулердiң тиiмдiлiгiн арттыру, көмiрсутектi шикiзатты және суды тасымалдауға арналған шығындарды азайту, сондай-ақ бар жүйенiң қауiпсiздiгi мен сенiмдiлiгiн арттыру;
баға белгiлеуде икемдi тәсiлдi қамтамасыз ету үшiн тарифтiк әдiснаманы одан әрi дамыту;
Компанияның қаржы қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру.
Стратегиялық мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Компания бiрқатар даму кезеңдерiнен өтедi. 2004-2006 жылдар кезеңi - бiрiншi кезең. Осы кезеңнiң басты мазмұны Қазақстанның мұнай газ кешенiн ықпалдастыру болады:
еншiлес (тәуелдi) ұйымдарды корпоративтi қайта құрылымдау аяқталады;
Компания тарапынан жер қойнауын пайдаланушылар қызметiнiң мониторингi күшейедi;
өкiлеттi орган ретiнде өнiмдердi бөлу туралы келiсімдерде Компанияның функциялары анықталады;
Атырау МӨЗ қайта құру аяқталады;
Каспий теңiз қайраңының қазақстандық секторының неғұрлым перспективалы учаскелерiн алдын ала барлау аяқталады;
Газ кен орындарының игеру Амангелдi тобын жалғастырылады.           Қарастырылған кезең iшiнде дүниежүзiлiк мұнай рыногында өзара қарым-қатынас құрылымын өзгертуге, КТК жүйесi бойынша мұнай экспорты мен транзитi мәселелерiне, залалды өндiрiстердi жою және кәсiпорын құрылымын оңтайландыру есебiнен өндiрiс құнын төмендету қажеттiгiне, мұнай өндiру өңiрлерiндегi экологиялық проблемалардың шиеленiсуiне байланысты проблемаларды шешу тұр.

В 2002 году ожидаемый объем отправок рейсов составил 4 962, что превышает показатель предыдущего периода на 12 %. Планируемый объем отправок рейсов в 2003 году составит 5458 рейсов, что на 10 % больше, чем в 2002 году.
Количество перевезенных пассажиров за 2002 год составило 155 853 человек, в 2003 году - 178 560 человек. В общем объеме отправленных пассажиров 77 % составляют пассажиры внутренних линий и 23 % - международных перевозок.
Средний суточный объем авиаперевозок через аэропорт характеризуется 12 рейсами и 398 пассажирами в 2001 году.
Основными факторами, обуславливающими тенденцию объема авиаперевозок в 2001 году, являются расширение инфраструктуры рынка региона, увеличение частоты рейсов на существующих и открытие новых маршрутов, и что немаловажно, увеличение максимальной загрузки рейсов пассажирами. Средняя загрузка рейса в 2001 году - 32 пассажира.
В рамках инвестиционной программы аэропорта на 2002 год, предполагается выполнение работ по ремонту и замене основных фондов (спецтехники, оборудования, сети, взлетно-посадочная полоса). В настоящее время, за исключением ряда вновь приобретенной техники, технический парк, оборудование, объекты электроснабжения, теплоснабжения и водоснабжения изношены более чем на 83 %. Учитывая данную ситуацию, потребность в инвестициях на приобретение основных средств в 2002 году составило 118 млн. тенге.
ОАО "НК "Казинформ"
Открытое акционерное общество "Национальная компания "Казахское информационное агентство (Казинформ)" создано в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 1186 "О реорганизации Республиканского казенного предприятия "Казахское информационное агентство (КазААГ) Министерства культуры, информации и общественного согласия", со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
Размер объявленного Уставного капитала Общества составляет 4276 тыс. тенге.
Анализ результатов производственно-финансовой деятельности Общества за период 2001-2003 годы показывает следующее.
По итогам работы в 2001 году доход от основной деятельности составил - 23069,82 тыс. тенге, расходная часть - 20363,21 тыс. тенге, чистый доход компании - 2706,61 тыс. тенге.
В 2002 году допущено снижение доходов по сравнению с 2001 годом на 1052 тыс. тенге или на 4,6 %. При этом расходы выросли на 3481 тыс. тенге, что при снижении доходов привело к убыточному результату в размере 1826,25 тыс. тенге. В анализируемый период Общество работало в условиях дефицита собственного оборотного капитала.
В 2003 году доходы от основной деятельности ожидаются в сумме 13,7 млн. тенге, что на 30 % ниже, чем 2002 году. В связи с этим прогнозируется убыток в сумме 1680,53 тыс. тенге.
В целях финансового оздоровления и стабилизации намечены мероприятия по реформированию компании, предусматривающие увеличение дохода путем расширения группы клиентов, качества и количества предлагаемых продуктов, за счет новой концепции маркетинга, кардинального изменения структуры затрат и технического перевооружения основных фондов.
Предполагается направить значительные объемы инвестиций на создание сети корреспондентских пунктов, приобретение основных средств и начальное финансирование разработки ТЭО и проектной документации на строительство международного информационного центра в городе Астана.
Перспективы на 2004-2006 годы
"НК "КазМунайГаз"
Миссия, цели и задачи
Миссия Компании - обеспечение пропорционального, эффективного и транспарентного развития нефтегазового комплекса для достижения устойчивого экономического роста и улучшения качества жизни народа Казахстана.
Для претворения миссии в жизнь Компания ставит перед собой следующие долгосрочные стратегические цели:
рациональное недропользование и соблюдение высоких экологических стандартов;
подготовка высококвалифицированных управленческих, инженерно-технических и рабочих кадров для отраслей нефтегазового комплекса;
импортозамещение по продуктам и услугам для нефтегазового комплекса, по продуктам нефтехимии и энергетики;
диверсифицированная транспортировка экспортных углеводородов;
управление инвестициями в обновление основных фондов, технологий и развитие ресурсной базы.
Основная деятельность Компании в период с 2004 по 2006 годы будет сконцентрирована на следующих основных задачах:
сохранение и увеличение уровня добычи нефти;
разработка и введение в строй новых месторождений;
развитие системы переработки и сбыта нефтепродуктов на внутреннем и внешних рынках;
расширение экспортных мощностей;
реабилитация и модернизация существующей системы трубопроводов для сохранения ее работоспособности, повышения эффективности предоставляемых услуг, снижения затрат на транспортировку углеводородного сырья и воды, а также повышения безопасности и надежности существующей системы;
дальнейшее развитие тарифной методологии для обеспечения гибкого подхода в ценообразовании;
повышение эффективности финансовой деятельности Компании.
Для достижения стратегических целей Компания проходит ряд этапов развития. Период 2004-2006 годы - первый этап. Основным содержанием этого этапа станет интеграция нефтегазового комплекса Казахстана:
завершится корпоративная реструктуризация дочерних (зависимых) организаций;
усилится мониторинг деятельности недропользователей, со стороны Компании;
определятся функции Компании как полномочного органа в соглашениях о разделе продукции;
завершится реконструкция Атырауского НПЗ;
завершится предварительная разведка наиболее перспективных участков казахстанского сектора шельфа Каспийского моря;
продолжится освоение Амангельдинской группы газовых месторождений.
В течение рассматриваемого периода предстоит решать проблемы, связанные с изменением структуры взаимоотношений на мировом нефтяном рынке, вопросы экспорта и транзита нефти по системе КТК, необходимостью снижения себестоимости производства за счет ликвидации убыточных производств и оптимизации структуры предприятий, обострением экологических проблем в регионах нефтедобычи.

2005 жылы мұнай өндiру 9,9 млн. тоннаға, ал 2006 жылы - 9,7 млн. тоннаға жетедi деп жоспарлануда.
Атырау МӨЗ мұнаймен жүктеу жыл сайын 1700 мың тонна деңгейiнде жоспарланады.
2005 жылы мұнайды тасымалдау көлемi 2006 жылы 46,2 млн. тоннаға ұлғаюымен 44,8 млн. тонна деңгейiнде жоспарлануда.
Компания бойынша iлеспе газды өндiру көлемi 2005 жылы 1,55 млрд. куб.м. құрайды.
Компанияның жиынтық таза табысы 2004 жылы - 69 млрд. теңгеге және 2006 жылы - 70,9 млрд. теңге жоспарлануда.
Мұнайды өткiзу барлық мынадай үш дәстүрлi бағыт бойынша жүзеге асырылады: iшкi рынок (АМӨЗ), жақын және алыс шетелдерге экспорт, АМӨЗ және алыс шетелдерге жеткiзу басымдылық сипатқа ие болады. Алыс шетелдерге экспорт шығару 2001 жылы 2,4 млн. тоннадан 2005 жылы 5.9 млн. тоннаға дейiн ұлғаяды.
Негiзгi инвестициялық жобалардың бiр қатарын iске асыру, соның iшiнде мыналар:
Өзен мұнай кен орнын қалпына келтiру жобасы (жобаның жалпы құны 109 млн.$);
Атырау МӨЗ қайта құру жобасы (308 млн.$);
"ҚазТрансОйл" ЖАҚ-на SCADA жүйесiн енгiзу жобасы (43 млн. $);
Газ кен орындарының Амангелдi тобын игеру (17 млн. $);
Атырау қаласындағы әуежайдың ұшу-қону жолағын қайта құру жобасы (25 млн. $) жоспарланады.
Батыс фирмаларының құрамында уран бар қалдықтарын қайта өңдеу жөнiндегi қызметтердi дамыту:
алыс шетел рыноктарына табиғи уран өнiмдерiмен шығу - 500 тонна/жыл көлемiнде - уран диоксидының ұнтағы және "САNDU" үлгiлiк реакторы үшiн жылу таблеткалары;
жылу бөлетiн өндiрiс жолымен шетел фирмаларының оңай енетiн реакторлары үшiн төмен байытылған уран рыногына шығу.
Бериллиев өндiрiсiн дамыту бойынша:
карботермикалық тәсiлмен мыс-бериллев лигатурасы және бериллев қола өндiрiсi бойынша учаскелер құру;
концентраттан бериллия гидроксидын алу бойынша гидрометаллургиялық бөлiстердi қалпына келтiру;
химикалық-металлургиялық қайта бөлудi қалпына келтiру және ұлғайту.
Тантало-ниобиев өндiрiсiн дамыту бойынша:
ниобиидiң тазартылған гидроокисi түрiндегi дайын өнiмдi алумен қозғалыстағы өндiрiске бiртiндеп қайта құру жүргiзу;
жаңа ұрпақтың конденсаторлары үшiн сыйымдылығы жоғары танталды ұнтақтар мен созбұйда өндiрiсiнiң технологиясын құру;
шикiзаттың меншiктi көздерiн iздеу.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары 2004-2006 жылдары мыналарды шешу көзделедi:
аса жоғары бөлiстер өнiмдерiн шығаруда өндiрiстi қайта бағдарлау;
өнiмнiң өндiрiсi мен экспорт көлемiн арттыру;
жоғары сұранысқа ие болған өнiмдердi өткiзудiң дүниежүзiлiк жаңа рыноктарына шығу.
2006 жылға дейiн негiзгi капиталға 30,6 млрд. теңге инвестициялау.
"Азық-түлiктік келiсiм-шарт корпорациясы" ЖАҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
2004-2006 жылдары елдiң азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету компанияның негiзгi мақсатына жатады.
Компанияның негiзi мiндетi мыналар болып табылады:
мемлекеттiк астық ресурстарын сақтауды және жаңартуды қамтамасыз ету;
астыққа бағаның iшкi конъюнктурасы мен оның өңдеушi өнiмдерiн реттеу.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары
2004-2006 жылдары мынадай шаралар көзделедi:
тұқымдық материалдар сапасын жақсарту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
жемшөптiк дәндердiң мемлекеттiк ресурстарын қалыптастыру;
азық-түлiк дәндерiнiң мемлекеттiк резервiн сақтаудың сенiмдiлiгiн арттыру, мемлекеттiк элеваторлар желiлерiн дамыту, олардың материалдық-техникалық базаларын нығайту, оларға азық-түлiк дәндерiнiң мемлекеттiк резервi мен ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң дәндерiн орналастыру;
қазақстандық астықты, оның iшiнде оны тасымалдау жөнiндегi проблемаларды шешу жолымен өткiзудiң тиiмдiлiгiн жоғарылату;
астық өңдеушi ұйымдарға дәндердi өткiзу тәртiбiн, оның уақытылы және тиiмдi өткiзiлуiн қамтамасыз ету мақсатында жетiлдiру;
халықаралық рынокқа қазақстандық астықты жылжыту мынадай жолмен:

Планируется, что добыча нефти в 2005 году достигнет 9,9 млн. тонн, а в 2006 году - 9,7 млн. тонн.
Загрузка нефтью Атырауского НПЗ планируется на уровне 1700 тыс. тонн ежегодно.
Объем транспортировки нефти в 2005 году планируется на уровне 44,8 млн. тонн с увеличением до 46,2 млн. тонн в 2006 году.
Объем добычи попутного газа всего но компании составит к 2005 году 1,55 млрд. куб. м.
Суммарный чистый доход Компании прогнозируется в 2004 году - 69 млрд. тенге и 70,9 млрд. тенге - в 2006 году.
Сбыт нефти будет осуществляться по всем трем традиционным направлениям: внутренний рынок (АНПЗ), экспорт в ближнее и дальнее зарубежье, причем поставки на АНПЗ и в страны дальнего зарубежья будут носить приоритетный характер. Экспорт в страны дальнего зарубежья увеличится с 2,4 млн. тонн в 2001 году до 5,9 млн. тонн в 2005 году.
Планируется осуществление ряда основных инвестиционных проектов, в том числе:
проект восстановления Узеньского нефтяного месторождения (общая стоимость проекта $109 млн.);
проект реконструкции Атырауского НПЗ ($ 308 млн.);
проект внедрения системы SCADA на ЗАО "КазТрансОйл" ($ 43 млн.);
проект освоения Амангельдинской группы газовых месторождений ($ 17 млн.);
проект реконструкции взлетно-посадочной полосы аэропорта г. Атырау ($ 25 млн.).
ЗАО "НАК "Казатомпром"
Цели и задачи
Основной целью Общества является обеспечение функций управления предприятий урановой промышленности.
Исходя из цели, сформировались следующие задачи, которые необходимо решить в прогнозируемом периоде.
По развитию уранового производства:
сохранение российского рынка порошков и топливных таблеток для Министерства атомной промышленности Российской Федерации на уровне соответственно 100 тонн/год и 300 тонн/год, в частности за счет создания совместного российиско-казахстанско-украинского предприятия;
создание производства топливных таблеток для реакторов ВВЭР, с использованием регененированного урана в объеме 100 тонн/год;
создание современного гибкого участка по переработке продукции южных рудников;
развитие услуг по переработке ураносодержащих отходов западных фирм;
выход на рынки дальнего зарубежья с продукцией из природного урана - порошка диоксида урана и топливных таблеток для реакторов типа "CANDU" в объеме до 500 тонн/год;
выход на рынок низкообогащенного урана для легководных реакторов зарубежных фирм путем производства тепловыделяющих.
По развитию бериллиевого производства:
создание участков по производству медно-бериллиевой лигатуры карботермическим способом и бериллиевой бронзы;
восстановление гидрометаллургического передела по получению гидроксида бериллия из концентрата;
восстановление и расширение химико-металлургического передела.
По развитию тантало-ниобиевого производства:
проведение частичной реконструкции действующего производства, с получением готовой продукции в виде очищенной гидроокиси ниобия;
создание технологии производства высокоемких танталовых порошков и проволоки для конденсаторов нового поколения;
поиск собственных источников сырья.
Пути достижения поставленной цели и задач
В 2004-2006 годах предусматривается решить следующее:
переориентацию производства на выпуск продукции более высокого передела;
увеличить объемы производства и экспорта продукции;
выйти на новые мировые рынки сбыта продукции, обладающей повышенным спросом;
инвестировать до 2006 года в основной капитал 30,6 млрд. тенге.
ЗАО "Продовольственная контрактная корпорация"
Цель и задачи
Основная цель компании в 2004-2006 годах заключается в обеспечении продовольственной безопасности страны.
Основными задачами Корпорации являются:
обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна;
регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки.
Пути достижения поставленной цели и задач
В 2004-2006 годах предусматриваются следующие меры:
проведения работы по улучшению качества семенного материала;
формирования государственных ресурсов фуражного зерна;
повышения надежности сохранности государственного резерва продовольственного зерна, развития сети государственных элеваторов, укрепления их материально-технической базы, размещения на них государственного резерва продовольственного зерна и зерна сельхозтоваропроизводителей;
повышения эффективности реализации казахстанского зерна, в том числе путем решения проблем по его транспортировке;
совершенствования порядка реализации зерна зерноперерабатывающим организациям с целью обеспечения своевременной и эффективной его реализации;
продвижение казахстанского зерна на международные рынки путем:

2004 жылы жалпы кiрiс 12208,63 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстары бойынша табыстар - 11743,08 млн. теңге;
меншiктi қызмет бойынша кiрiстер - 465,55 млн. теңге.
2004 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне 41,27 млн. теңге көлемiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
2005 жылға арналған жалпы кiрiс 12531,26 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстары бойынша кiрiстер - 12037,08 млн. теңге;
меншiктi қызмет бойынша кiрiстер - 494,18 млн. теңге.
2005 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне 42,36 млн. теңге көлемiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
2006 жылға арналған жалпы табыс 12531,26 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде мемлекеттiк астық ресурстары бойынша кiрiстер - 12037,08 млн. теңге;
меншiктi қызмет бойынша кiрiстер - 494,18 млн. теңге.
2006 жылы бюджетке акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне 42,36 млн. теңге көлемiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" ЖАҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
Негiзгi мақсаты Қазақстан Республикасының сапалы ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру болып табылады.
Қоғамның негiзгi мiндеттерi болып 2004-2006 жылдары мемлекеттiк органдардың құрылған ақпараттық жүйелерi мен деректер базаларын сүйемелдеу, әкiмшiлiк ету, техникалық және сервистiк қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстар болады, оның iшiнде:
мемлекеттiк құжат айналымының бiрыңғай жүйесiн қолдау;
ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелердiң Мемлекеттiк тiркелiмiн сүйемелдеу;
мемлекеттiк деректер базаларын сүйемелдеу.
Көзделген мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары
Қоғам 2004-2006 жылдары мынадай шараларды жоспарлайды:
- өңiрлiк бөлiмшелердi оңтайландыру;
- жаңа ақпараттық технологияларды енгiзу;
- ұсынылатын қызметтердiң сапасын жақсарту.
Өңiрлiк бөлiмшелер базасында өңiрлерде ақпараттық қызметтердiң толық спектрiн қамтамасыз етуге қабiлеттi қуатты бөлiмшелер құру және "дайын" жаңа ақпараттық технологияларды енгiзу жоспарлануда. Өңiрлiк орталықтар дәстүрлi қызметтерден басқа тұтынушыларға өңiрлерде internet-киоскiлерi жүйесi арқылы ақпаратты-анықтамалық қызмет көрсету, электрондық коммерция қызметтерi, республикалық ақпараттық ресурстарға кiру, монтаж, реттеу, есептеу техникасы мен корпоративтiк желiлер жабдықтарының қаражаты ретiнде ақпараттық жүйелер сияқты сүйемелдеудi қоса алғанда, кәсiпорынды кешендi ақпараттандыру жобаларын әзiрлеудi жүзеге асыруды ұсынатын болады.
2004-2006 жылдарға арналған көрсетiлген қызметтер (жұмыстар) көлемiн өзгерту серпiнi мынадай:

На 2004 год общий доход запланирован в размере 12208,63 млн. тенге, в том числе:
доходы по зерну государственных ресурсов - 11743,08 млн. тенге;
доход по собственной деятельности - 465,55 млн. тенге.
В 2004 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 41,27 млн. тенге.
На 2005 год общий доход запланирован в размере 12531,26 млн. тенге, в том числе:
доходы по зерну государственных ресурсов - 12037,08 млн. тенге;
доход по собственной деятельности - 494,18 млн. тенге.
В 2005 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 42,36 млн. тенге.
На 2006 год общий доход запланирован в размере 12531,26 млн. тенге, в том числе:
доходы по зерну государственных ресурсов - 12037,08 млн. тенге;
доход по собственной деятельности - 494,18 млн. тенге.
В 2006 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 42,36 млн. тенге.
ЗАО "Национальные информационные технологии"
Цели и задачи
Основной целью является формирование качественной национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан.
Основными задачами Общества в 2004-2006 годах станут работы по сопровождению, администрированию, техническому и сервисному обслуживанию уже созданных информационных систем и баз данных государственных органов, в том числе:
поддержка единой системы государственного документооборота;
сопровождение Государственного регистра информационно-телекоммуникационных систем;
сопровождение государственных баз данных.
Пути достижения намеченных целей и задач
В 2004-2006 годах Обществом планируется ряд мероприятий:
оптимизация региональных подразделений;
внедрение новых информационных технологий;
повышение качества предоставляемых услуг.
На базе региональных подразделений планируется создать мощные подразделения, способные обеспечить в регионах полный спектр информационных услуг и внедрение новых информационных технологий "под ключ". Кроме традиционных услуг, региональные центры будут предоставлять потребителям в регионах информационно-справочное обслуживание через систему Internet-киосков, услуги электронной коммерции, доступ к республиканским информационным ресурсам, осуществлять разработку проектов комплексной информатизации предприятий, включая монтаж, наладку, сопровождение как средств вычислительной техники и корпоративных сетей, так и информационных систем.
Динамика изменения объемов оказываемых услуг (работ) на 2004-2006 годы следующая:

2004 жыл - 782,8 млн. теңге;
2005 жыл - 849,2 млн. теңге;
2006 жыл - 944,0 млн. теңге.
2004 жылдан бастап Қоғамның табысы құрылымының 65%-дан астамын техникалық қызмет көрсету, мемлекеттiк органдарда құрылған ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу және әкiмшiлiк ету бойынша жұмыстардан түсетiн табыстар құрайды. Мемлекеттiк органдарда электрондық құжат айналымының бiрыңғай жүйесiн енгiзу барысында осы жұмыстардың үлесi Қоғамның табысының жалпы сомасының 80%-ына дейiнiн құрайды.
2004 жылы капиталдық салымдардың көлемi 50,0 млн. теңгенi, 2004 жылы - 60 млн. теңгенi, 2005 жылы - 65 млн. теңгенi құрайды және бұл қаражаттар негiзiнен есептеу техникаларын, өнiмдiлiгi жоғары серверлердi сатып алуға, сондай-ақ өңiрлiк бөлiмшелердiң материалдық-техникалық базаларын жақсартуға бағытталатын болады. Бұдан басқа, Қоғам қаражатының бiр бөлiгi халықаралық қауiпсiздiк нормаларына сәйкес меншiктi серверлiк үй-жайларды кезең-кезеңмен ұйымдастыруға және жарықтандыруға бағыттауды жоспарлайды.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарының стратегиялық мақсаты өмiр сүруге қабiлетi және беделдi халықаралық әуе компаниясын құру болып табылады.
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ басым стратегиялық бағыттары болып Қазақстан Республикасының ұлттық және тағайындалған тасымалдаушысының мәртебесiн сақтау және флагмандық тасымалдаушының мәртебесiн алу, әуе тасымалдау рыногына қатысу үлесін үдету, әуе тасымалынан ең жоғарғы мүмкін табыстарды алу, даму деңгейін одан әрі жоғарлату және тең құқықты әріптестік ретінде дүниежүзілік авиа тасымалдау рыногына шығу болып табылады.
2004-2006 жылдары мынадай мiндеттердi шешу тұр:
ұшақ моторлы паркiн жаңарту;
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ қаржы-шаруашылық қызметiнiң оң үрдiстерiн нығайту және тұрақты қаржы компаниясын құру;
тасымалдаудан ең жоғары мүмкiн табыстар алуды қамтамасыз ету;
жоғары деңгейлi сервистi қамтамасыз ету;
тағайындалған және флагмандық тасымалдаушы мәртебесiне конкурстық негiзде қол жеткiзу;
әуе тасымалдау рыногында қатысу үлесiн үдету және реттеушi авиа тасымалдау рыногындағы позицияларын нығайту;
авиациялық қауiпсiздiк пен ұшу қауiпсiздiгiн талаптарын орындауды мен толық қамтамасыз ету.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары
Технологиялық саясат:
еуропалық стандарттарға сәйкес батыста шығарылған әуе кемелерiне қызмет көрсету үшiн "Авиациялық-техникалық орталықты" сертификаттау;
жабдықтауға қазiргi заманғы техникалық талаптарға сәйкес ангарлық кешеннiң технологиялық жабдықтарын жаңарту.
Авиация рыногында шынайы сұранысты ecкеpe отырып, жаңа бағыттарды ашу

2004 год - 782,8 млн. тенге;
2005 год - 849,2 млн. тенге;
2006 год - 944,0 млн. тенге.
Начиная с 2004 года, в структуре доходов Общества более 65 % будут составлять доходы от работ по техническому обслуживанию, сопровождению и администрированию созданных информационных систем государственных органов. По мере внедрения единой системы электронного документооборота в государственных органах, доля этих работ будет составлять до 80% в общей сумме доходов Общества.
Объем капитальных вложений в 2004 году составит 50,0 млн. тенге, в 2004 году - 60 млн. тенге, в 2005 году - 65 млн. тенге и в основном эти средства будут направлены на приобретение вычислительной техники, серверов высокой производительности, а также улучшение материально-технической базы региональных подразделений. Кроме того, часть средств Общество планирует направить на поэтапную организацию и оснащение собственных серверных помещений в соответствии с международными нормами безопасности.
ЗАО "Эйр Казахстан"
Цели и задачи
Стратегическая цель Плана развития ЗАО "Эйр Казахстан" на 2004-2006 годы заключается в создании жизнеспособной и авторитетной международной авиакомпании.
Приоритетными стратегическими задачами ЗАО "Эйр Казахстан" являются сохранение статусов национального и назначенного перевозчика Республики Казахстан и получение статуса флагманского перевозчика, наращивание доли участия на рынке воздушных перевозок, получение максимально возможных доходов от авиаперевозок, дальнейшее повышение уровня развития и выход на мировой рынок авиаперевозок в качестве равноправного партнера.
В 2004-2006 годах предстоит решение следующих задач:
обновление самолетомоторного парка;
закрепление положительных тенденций финансово-хозяйственной деятельности ЗАО "Эйр Казахстан" и создание финансово стабильной компании;
обеспечение получения максимально возможных доходов от перевозок;
обеспечение высокого уровня сервиса;
достижения на конкурсной основе статуса назначенного и флагманского перевозчика;
наращивание доли участия на рынке воздушных перевозок и закрепление позиций на рынке регулярных авиаперевозок;
полное обеспечение выполнения требований авиационной безопасности и безопасности полетов.
Пути достижения поставленных целей и задач
Технологическая политика:
проведение сертификации "Авиационно-технического центра" для обслуживания воздушных судов западного производства в соответствии с европейскими стандартами;
обновление технологического оборудования ангарного комплекса на оборудование, соотвествующее современным техническим требованиям;
открытие новых маршрутов с учетом реального спроса на авиационном рынке.

2004 жылдар кезеңiнде бастап 2006 жыл 2903,5 млн. теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарлануда. 2004 жылға болжам бойынша таза табыс 453,6 млн. теңге сомасында жоспарланып отыр. Бұл ретте 21 875 млн. теңге мөлшерiнде жалпы табыс алу, оның iшiнде негiзгi қызметтен түсетiн табыс 21 559,5 млн. теңге, негiзгi емес қызметтерден түсетiн табыс 315,4 млн. теңге алынады деп күтiлуде.
2004 жылы 654751 адам, 2005 жылы - 701877, 2006 жылы - 753906 адам тасу жоспарланып отыр.
2004-2006 жылдарға арналған инвестицияның жалпы көлемi 20 млн. АҚШ долларынан астам мөлшерде жоспарланып отыр.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
Кәсiптiк менеджментпен тұрақты қаржы институты ретiнде және елдiң, оның күллi өңiрлерi халықтарының барлық топтары үшiн зейнетақы қызметтерiнiң сапасы мен оған қол жеткiзудiң жоғары деңгейiн ұсынатын Қор ретiнде құрылуы, оның стратегиялық басты мақсаты болып табылады.
Мақсаттарды iске асыру үшiн мынадай мiндеттердi шешу жоспарланады:
1) Менеджмент сапасының халықаралық стандарттарға бағынуы және оның салымшыларының күтуiнен асқан және тиісті қызмет көрсетулерді енгiзу;
2) салымшылардың жеке зейнетақы шоттарына түсетiн зейнетақы қорланымдарының сақталуы мен өсуi мүддесiнде зейнетақы активтерiн тиiмдi инвестициялық басқаруды қамтамасыз ету;
3) тұрғын халық үшiн зейнетақы қызметтерiне қол жеткiзудi қамтамасыз етумен өңiрлiк саясатты белсендi дамыту.
2004-2006 жылдар iшiнде Қор инвестициялар қоржынының айналымын сыртқы рынокты қоса отырып, ұқсас көбейтумен iшкi қаржы рыногында өзiнiң операцияларын ұлғайтатын болады.
Мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Қойылған мiндеттердi iске асыру төрт кезеңге жоспарланады:
1. Қызметтiң тиiмдiлiгi мен меншiктi бәсекеге жарамдылықты арттыру үшiн 2003 жылдың аяғы мен 2004 жылдың басына дейiнгi ИСО 9001-2000 халықаралық стандарттарына сәйкес менеджмент сапасының жүйесiн енгiзу жоспарланған.
2. ИСО 9001-2000 стандарттарының талаптарына сәйкес келетiн енгiзiлген менеджмент сапасының жүйесiн жоғары деңгейде қолдау.
3. Әзiрленген менеджмент сапасының жүйесiне сәйкес жұмыста қызметкерлердiң кәсiптiк даярлығын жүзеге асыру.
4. Қордың қаржы тұрақтылығында салымшыларды сендiру мен сенiмiн қолдау және оның тұрақты табыс алуымен уақытылы сапалы зейнетақы қызметтерiн ұсыну қабiлеттiгiне қатысты рыноктық бәсекеге жарамдылықты сақтау және жетiлдiру.
Қор 2004 жылы - 393,4 млн. теңге, 2005 жылы - 459,4 млн. теңге, 2006 жылы - 544,3 млн. теңге сомасында салықтар мен дивидендтер төлеудi жоспарлайды.
"КЕGОС" ААҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
Тұтынушыларды сапалы және үздiксiз энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ету, Қазақстан экономикасының электр энергиясымен өзiн өзi қамтамасыз етуiне қол жеткiзу Қоғамның басты мақсаты болып табылады.
Осыған байланысты 2004-2006 жылдар кезеңiнде мынадай мiндеттердi шешу қажет:
"КEGOC" ААҚ көлiк жүйесiн қалпына келтiруге бағытталған "Қазақстан Республикасының Ұлттық электрлiк желiлерiн жаңғырту" жобасын аяқтау және энергожүйесiн диспетчерлiк басқаруды жетiлдiру, ХДҚБ және ЕДҚБ алдындағы негiзгi борышты төлеу;
- құрылыс үшiн қажеттi заем қаражаттарын тартумен, Қазақстанның "Солтүстiгi-Оңтүстiгi" 500 кв транзиттi электр тарту екiншi желiсiнiң құрылысын бастау. Осы жобаны iске асыру қолданыстағы транзиттiң сенiмдiлiгiн арттыруға, сондай-ақ Солтүстiк өңiрдiң iрi электростанцияларынан жеткiзiлген арзан электрэнергиясы есебiнен Оңтүстiк Қазақстандағы электрэнергиясы мен қуат тапшылығын жабуға мүмкiндiк бередi;
- тарифтiк саясатты жетiлдiру жөнiндегi жұмыстарды жалғастыру;
Қойылған мiндеттерге жету жолдары
Қоғам қойылған мiндеттердi шешу үшiн мыналарды жоспарлайды:
тарифтiк саясатты, оның iшiнде Қоғам ұсынатын қызметтер түрлерiн ұлғайту есебiнен жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жалғастыру;
Қазақстанның "Солтүстiгi-Оңтүстiгi" 500 кв транзиттi электр тарту екiншi желiсiнiң құрылыс салу үшiн қажеттi қаражаттарды қарызға алуды жүзеге асыру;
Республиканың бiрыңғай электрлiк желiсiнiң ұсынатын қызметтерiнiң сапасы мен сенiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында Қоғамның басқару құрылымы мен Қазақстан Республикасының Бiрыңғай энергетикалық жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу.
"Қазпочта" ААҚ
Мақсаттары мен мiндеттерi
Қоғамның дамуының таяу перспективадағы негiзгi мақсаты почта байланысы қызметтерiнiң кең ауқымды спектрi, қаржы қызметi мен қаржылық қызмет көрсетулер, сондай-ақ ұлттық почта желiсi арқылы агенттiк қызмет көрсетулердi ұсынатын Қазақстан Республикасындағы почта-жинақ жүйесiнiң тиiмдi жұмыс iстеуiн құру болып табылады.
2004-2006 жылдары Қоғамның қызметi мынадай мiндеттерге жетуге мақсатталады:
елдiң тұрақты әлеуметтiк-экономикалық дамуына ықпал ету үшiн почта байланысымен экономикалық жағдайлардың инфрақұрылымын жақсарту;
ауыл халқы үшiн почта-жинақ жүйесiнiң базалық қызмет көрсетулерiне қол жеткiзу мен қоғамдық қолайлы сапасын қамтамасыз ету;
қала мен ауыл арасындағы почта-жинақ инфрақұрылымы объектiлерiмен қамтамасыз ету деңгейiндегi алшақтықты қысқарту.
Көзделген мiндеттерге жету үшiн мынадай шараларды жүзеге асыру болжалуда:
негiзгi қорларды жаңарту, жаңа және қолданыстағы технологияларды техникалық қайта жарақтандыруды енгiзу және қолданыстағы жабдықтар паркiнiң жөндеу-пайдалану қызмет көрсетулерiн жақсарту жолымен почта-жинақ жүйесiнiң ұсынатын қызметтерiнiң сапасын арттыру;
почта-жинақ жүйесiнiң қызметтерiне қол жеткiзудi ұлғайта отырып, халықты қамтамасыз ететiн қаржы тетiктерiн құру;
iскерлiк белсендiлiк пен шағын және орта бизнестi дамытудың өсуiне жәрдемдесетін қызметтердің түр-түрін кеңейту;
пайдаланушылар мен қызметкерлердiң қауiпсiздiгiн, сондай-ақ почта қауiпсiздiгiнiң күзет бөлiмшелерiн құру жолымен почта операторларының мүлкiн қамтамасыз ету үшiн жағдай (режим) жасайтын, олардың почта қызметiн жүзеге асыруымен байланысты почта операторларына сенiп тапсырылған почта жөнелтiлiмдерiнiң, ақша салымдарының, құпия хат жазысулардың, почталық және өзге де хабарламалардың почталық аударымдарының сақталуын қамтамасыз ету;
жаңа қызмет түрлерiн ұсыну жөнiндегi Қоғамның қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру, әдiстемелiк базаны қалыптастыру;
шетел почта әкiмшiлiктерiнiң озық жетiстiктерiн зерделеу мен енгiзудi көздейтiн Қазақстан Республикасының почта саласының интеграциясын әлемдiк почта жүйесiне одан әрi енгiзу.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Почта жөнелтiлiмдерiнiң көлемiн ұлғайту, ұсынылған қызметтердiң сапасын жақсарту, технологиялық процестер мен почта бағыттарын оңтайландыру;
Әмбебап почта қызметiн енгiзу;
"Western Union" жүйесi бойынша ақша аудару бойынша клиенттер ауқымын кеңейту.

В период с 2004 по 2006 годы планируется получить чистый доход в размере 2903,5 млн. тенге. По прогнозам 2004 года чистый доход планируется в сумме 453,6 млн. тенге. При этом ожидается получить общий доход в размере 21 875 млн. тенге, в том числе доход от основной деятельности 21 559,5 млн. тенге, доход от не основной деятельности 315,4 млн. тенге.
В 2004 году планируется перевезти 654751 человек, в 2005 году - 701877 человек, в 2006 году - 753906 человек.
Общий объем инвестиции на 2004-2006 годы планируется в размере более 20 млн. долларов США.
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
Цели и задачи
Стратегической целью является становление Фонда в качестве устойчивого финансового института с профессиональным менеджментом и высоким уровнем качества и доступности предоставления пенсионных услуг для всех слоев населения страны во всех ее регионах.
Для реализации цели планируется решение следующих задач:
1) внедрение и следование международным стандартам качества менеджмента и услуг соответствующим и превосходящим ожидания его вкладчиков;
2) обеспечение эффективного инвестиционного управления пенсионными активами в интересах сохранности и прироста пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков;
3) активное развитие региональной политики с обеспечением доступности пенсионных услуг для населения.
Фонд на протяжении 2004-2006 годов будет наращивать свои операции на внутреннем финансовом рынке, с аналогичным увеличением оборотов портфеля инвестиции, включая и внешний рынок.
Пути достижения цели и задач
Реализация поставленной задачи планируется в четыре этапа:
1. Для повышения эффективности деятельности и собственной конкурентоспособности планируется внедрить систему менеджмента качества в соответствии с международным стандартом ИСО 9001-2000 до конца 2003 года - начала 2004 года;
2. Поддерживать внедренную систему менеджмента качества на высоком уровне, соответствующем требованиям стандарта ИСО 9001-2000;
3. Осуществить профессиональную подготовку сотрудников работе в соответствии с разработанной системой менеджмента качества;
4. Сохранить и совершенствовать рыночную конкурентоспособность посредством убеждения и поддержания уверенности вкладчика в финансовой устойчивости Фонда и его способности предоставлять своевременные качественные пенсионные услуги с получением стабильной доходности.
В 2004 году Фонд планирует выплатить налогов и дивидендов на сумму 393,4 млн. тенге, в 2005 году - 459,4 млн. тенге, в 2006 году - 544,3 млн. тенге.
ОАО "KEGOC"
Цели и задачи
Основной целью Общества является обеспечение качественного и бесперебойного энергоснабжения потребителей, достижение самообеспеченности электроэнергией экономики Казахстана.
В связи с этим, на период 2004-2006 годы необходимо решить следующие задачи:
завершение проекта "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан", направленного на реабилитацию транспортной системы ОАО "KEGOC" и усовершенствование диспетчерского управления энергосистемы;
выплата основного долга перед МБРР и ЕБРР;
начало строительства второй линии электропередачи 500 КВт транзита "Север - Юг Казахстана" с привлечением необходимых для строительства заемных средств. Реализация данного проекта позволит повысить надежность действующего транзита, а также покрыть дефицит электроэнергии и мощности в Южном Казахстане за счет поставок дешевой электроэнергии от крупных электростанций Северного региона;
продолжение работ по совершенствованию тарифной политики.
Пути достижения поставленных задач
Для решения поставленных задач Общество планирует:
продолжить работу по совершенствованию тарифной политики, в том числе за счет расширения видов услуг представляемых Обществом;
осуществить заимствование средств, необходимых для строительства второй линии электропередачи 500 КВт транзита "Север - Юг Казахстана";
проводить работы по совершенствованию структуры управления Обществом и Единой энергетической системой Республики Казахстан в целях обеспечения качества предоставляемых услуг и надежности функционирования Единой электрической сети республики.
ОАО "Казпочта"
Цели и задачи
Основной целью развития Общества в ближайшей перспективе является создание эффективно функционирующей почтово-сберегательной системы в Республике Казахстан, предоставляющей широкий спектр услуг почтовой связи, финансовой деятельности и финансовых услуг, а также агентских услуг через национальную почтовую сеть.
В 2004-2006 годы деятельность Общества будет нацелена на достижение следующих задач:
улучшение инфраструктуры почтовой связи и экономических условий для содействия устойчивому социально-экономическому развитию страны;
обеспечение для сельского населения доступности и общественно приемлемого качества базовых услуг почтово-сберегательной системы;
сокращение разрыва в уровне обеспеченности объектами почтово-сберегательной инфраструктуры между городом и селом.
Достижение намеченных задач предполагает осуществление следующих мероприятий:
повышение качества предоставления услуг почтово-сберегательной системы путем обновления основных фондов, внедрения новых и модернизации действующих технологий, технического перевооружения и улучшения ремонтно-эксплуатационного обслуживания парка действующего оборудования и объектов почтово-сберегательной системы;
создание финансовых механизмов, обеспечивающих населению расширение доступности услуг почтово-сберегательной системы;
расширение ассортимента услуг, содействующих росту деловой активности и развитию малого и среднего бизнеса;
обеспечение сохранности почтовых отправлений, почтовых переводов денег, тайны переписки, почтовых и иных сообщений, доверяемых оператору почты в связи с осуществлением им почтовой деятельности, создающие условия (режим) для обеспечения безопасности пользователей и работников, а также имущества операторов почты путем создания охранных подразделений почтовой безопасности;
совершенствование нормативной правовой базы, формирование методологической базы, регламентирующей деятельность Общества по предоставлению новых видов услуг;
дальнейшее углубление интеграции почтовой отрасли Республики Казахстан в мировую почтовую систему, предусматривающее изучение и внедрение передовых достижений зарубежных почтовых администраций.
Пути достижения поставленных целей и задач
Увеличение объемов почтовых отправлений, улучшение качества предоставления услуг, оптимизация технологических процессов и почтовых маршрутов;
внедрение Универсальной почтовой службы;
расширение круга клиентов по переводу денег по системе "Western Union".

2004-2006 жылдары шығыс хаттамалық басылымдардың көлемiн 15,6 млн. бiрлiкке дейiн немесе 2002 жылға қарағанда 3,3 %-ға ұлғайтуды, қабылданған сәлемдемелердiң көлемiн 2004-2006 жылдары 1,4 млн. бiрлiкке дейiн немесе 2002 жылмен салыстырғанда 7,7 %-ға арттыруды мезгiлдiк басылымдардың көлемiн 2002 жылға қарағанда 6,6 %-ғa өсiрудi қамтамасыз ету жоспарлануда 2006 жылы 98,2 млн. бiрлiкке дейiн жеткiзу көзделедi. Қабылданатын жедел почта жөнелтiлiмдерiн санын 2006 жылы 2002 жылмен салыстырғанда 336 мың бiрлiкке дейiн немесе 12 %-ға ұлғайту жоспарланып отыр.
"Қазақтелеком" ЖАҚ
Мақсаттары мен мiндеттерi
"Қазақтелеком" ЖАҚ жұмысының негiзгi мақсаты жоспарланған кезеңге байланыс қызметтерiнде мемлекеттiк органдарды басқару және қоғамның қажеттiлiктерiн қанағаттандыру болып табылады.
"Қазақтелеком" ЖАҚ мiндеттерi мыналар:
рынокта өзi позициясын нығайту;
бизнес-бағдарлы iшкi және сыртқы саясатты қалыптастыру;
қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылым және бәсекелестiкке жарамдылықты қалыптастыру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары:
қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыруды аяқтау;
жоғары түсiмдi сараланымда бизнестi жандандыру;
қызмет және клиенттерге қызмет көрсету сапасын арттыру.
Негiзгi телефон аппараттарының саны 2006 жылы 2004 жылмен салыстырғанда 5,9 %-ға ұлғаяды және 2,4 млн. бiрлiктi құрайды. Қалааралық, халықаралық телефон трафигi 13 %-кe ұлғаяды, ол - 1,8 млрд. минут құрайды. Қазiргi заманғы сандық жабдықтар базасында жергiлiктi телекоммуникациялар желiлерiн жаңғырту мен дамыту, желiлер мен оны пайдалану жөнiнде жұмыстар жалғасуда. "Қазақтелеком" ЖАҚ алдағы қызметiнде озық технологияларды пайдалану негiзiнде телекоммуникациялар ұсынатын қызметтердiң спектрiн ұлғайтуға басым мән бөледi.
Болжам бойынша күрделi салымдар 2004 жылы 16,2 млрд.теңгенi, 2005 жылы - 16,6 млрд. теңгенi, 2006 жылы - 16,9 млрд.теңгенi құрайды. Көрсетiлген қаражаттар телекоммуникациялар желiлерiн одан әрi дамытуға, халықтың өсiп келе жатқан қажеттiлiктерiн және байланыс қызметiнде дамыған экономиканы қанағаттандыруға жұмсалатын болады.
2006 жылы таза табыс 10,1 млрд. теңге деңгейiнде болжанып отыр, ол 2004 жылға қарағанда 2 % деңгейiне төмен.
Жай акцияларға дивидендтер төлеу заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзiлетiн болады. 2003-2005 жылдарда жай лекцияларға дивидендтер төлеуге таза табыстың кем дегенде 20 %-ын жұмсау ұйғарылуда.
"Қазақтелеком" ЖАҚ-тың инвестициялық саясаты жаңа технологиялар базасында жетекшi әлемдiк байланыс құралдарын жасаушылардың қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымын қалыптастыруға және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ақпараттық ағымдар транзитiн көбейтуге бағытталған.
"Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы" ЖАҚ
Мақсаттары мен мiндеттерi
"Қазақстан темiр жолы" ҰК" негiзгi мақсаты техникалық өсу деңгейiнiң негiзiнде темiр жол көлiгiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және ұсынылатын қызметтердiң сапасын арттыру болып табылады.
Темiр жол көлiгiн дамытудың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
жолаушылар мен жүктердi тасымалдау кезiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
одан әрi тұрақты дамуды қамтамасыз eтeтін, саланың сапалы жаңа техникалық деңгейге көшуi;
баламалы көлiк дәлiздерi бойынша ұдайы нығайып отыратын бәсекелестiк тасымалдау жағдайында Қазақстанның транзиттiк әлеуетiн арттыру;
темiр жол көлiгiнiң жұмыс iстеуiнде экономикалық қауiпсiздiкке қол жеткiзу;
Компанияның құнын барынша көбейту.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу:
өндiрiс қуаттарын оңтайландыру, темiр жол көлiгiнiң тиiмдiлiгiн арттыру;
темiр жол саласында тарифтiк саясатты мемлекеттiк реттеу жүйесiн өзгерту;
жеке секторды тарту есебiнен бәсекелестiк ортаны құру;
инвестициялық бағдарламаны iске асыру.
2004 жылы болжамды жүк айналымы 140113 млн. т-шақырымды (2003 жылға қатысты 1,1%-ға арттыру), 2005 жылы - 141702 млн.т-шақырымды (2004 жылға қатысты 1,1%-ға арттыру), 2006 жылы - 141 969 млн. т-км шақырымды (2005 жылға қатысты 0,2%-ға арттыру) құрайды.

В 2004-2006 годах планируется обеспечить увеличение объема исходящей письменной корреспонденции до 15,6 млн. единиц или на 3,3 % относительно 2002 года, повысить объем принимаемых посылок в 2004-2006 годах до 1,4 млн. единиц или на 7,7 % по сравнению с 2002 годом, объем периодических изданий намечено довести до 98,2 млн. единиц в 2006 году, обеспечив рост на 6,6 % относительно 2002 года. Количество принятых отправлений ускоренной почты в 2006 году планируется увеличить до 336 тысяч единиц или на 12 % по сравнению с 2002 годом.
ОАО "Казахтелеком"
Цели и задачи
Основной целью работы ОАО "Казахтелеком" на планируемый период является удовлетворение потребности общества и органов государственного управления в услугах связи.
Задачами ОАО "Казахтелеком" станут:
укрепление своих позиций на рынке;
формирование бизнес-ориентированной внутренней и внешней политики;
формирование конкурентоспособной и современной телекоммуникационной инфраструктуры.
Пути достижения поставленных целей и задач
Завершение формирования современной телекоммуникационной инфраструктуры;
активизация бизнеса в высокодоходных сегментах;
повышение качества услуг и обслуживания клиентов.
Количество основных телефонных аппаратов в 2006 году возрастет по сравнению с 2004 годом на 5,9 % и составит 2,4 млн. единиц. Междугородный, международный телефонный трафик увеличится на 13 % и составит 1,8 млрд. минут. Продолжатся работы по модернизации и развитию местных сетей телекоммуникаций на базе современного цифрового оборудования, оптимизации сети и ее эксплуатации. ОАО "Казахтелеком" в предстоящей деятельности будет придавать приоритетное значение расширению спектра предоставляемых услуг телекоммуникаций на основе использования передовых технологий.
По прогнозу, капитальные вложения в 2004 году составят 16,2 млрд. тенге, в 2005 году - 16,6 млрд. тенге, в 2006 году - 16,9 млрд. тенге. Указанные средства будут направлены на дальнейшее развитие сети телекоммуникаций, удовлетворение растущих потребностей населения и развивающейся экономики в услугах связи.
Чистый доход в 2006 году прогнозируется на уровне 10,1 млрд. тенге, что на 2% ниже уровня 2004 года.
Выплата дивидендов на простые акции будет производиться в установленном законодательством порядке. В 2003-2005 годах на выплату дивидендов на простые акции предполагается направить не менее 20 % от чистого дохода.
Инвестиционная политика ОАО "Казахтелеком" направлена на формирование современной телекоммуникационной инфраструктуры на базе новейших технологий ведущих мировых производителей средств связи и увеличение транзита информационных потоков через территорию Республики Казахстан.
ЗАО "Национальная компания "Казакстан темiр жолы"
Цель и задачи
Основная цель "НК "Казакстан темiр жолы" заключается в обеспечение устойчивого функционирования железнодорожного транспорта на основе роста технического уровня и повышение качества предоставляемых услуг.
Основными задачами развития железнодорожного транспорта являются:
обеспечение безопасности движения при перевозках пассажиров и грузов;
переход отрасли на качественно новый технический уровень, обеспечивающий дальнейшее устойчивое развитие;
повышение транзитного потенциала Казахстана в условиях постоянно усиливающейся конкуренции перевозок по альтернативным транспортным коридорам;
достижение экономической безопасности функционирования железнодорожного транспорта;
максимизация стоимости Компании.
Пути достижения поставленных целей и задач:
Оптимизация производственных мощностей, повышение эффективности железнодорожного транспорта;
изменение системы государственного регулирования тарифной политики в железнодорожной отрасли;
создание конкурентной среды за счет привлечения частного сектора;
реализация инвестиционной программы.
Прогнозируемый грузооборот в 2004 году составит 140 113 млн. т-км (увеличение на 1,1 % по отношению к 2003 году), в 2005 году - 141 702 млн. т-км (увеличение на 1,1 % по отношению к 2004 году), в 2006 году - 141 969 млн. т-км (увеличение на 0,2 % по отношению к 2005 году).

2004 жылы жолаушылар айналымы 10 384 млн. жол-шақырым деңгейiнде, 2005 жылы - 11 380 млн. жол-шақырым, 2006 жылы - 11 400 млн. жол-шақырым болжануда.
2004 жылдың қорытындылары бойынша оң қаржылық нәтиже 11 746 млн. теңге (119 %-ға өсiм), 2005 жылы тиiсiнше 21 367 млн. теңге (81,9 %), 2006 жылы - 31768 млн. теңге (48,7 %) болады деп күтiлуде.
"Қазаэронавигация" РМК
Мақсаттары мен мiндеттерi
2004-2006 жылдардағы кәсiпорын қызметiнiң негiзгi мақсаты Қазақстан Республикасының аумағында әуе қозғалысын басқару және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде әуе кемелерiнiң барынша қауiпсiз және тиiмдi ұшуын қамтамасыз ету үшiн уақтылы, толық және нақты аэронавигациялық ақпаратты пайдаланушыларға ұсыну болып табылады.
Кәсiпорын алдына таяу болашаққа және 2004 жылға мынадай мақсаттар қояды:
1) әуе қозғалысының қауiпсiздiгiн арттыру;
2) экономикалық тиiмдiлiктiң өсуi.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Кәсiпорын қойылған стратегиялық мiндеттерге жетуге бағытталған барлық күшiн мынадай жолдармен жұмсау күтілуде:
1) тұрақты әуе қозғалысы тасқынын сақтау;
2) қаржы тұрақтылығын; және
3) барлық әлеуметтiк-кадрлық мәселелердi шешу.
Қазақстан Республикасының әуе жолдарын пайдалануға талдау және тұтастай алғанда, Еуропадан Оңтүстiк-Шығыс Азияға және керiсiнше ұшу динамикасын орындау Қазақстан Республикасының iшкi авиатасымалдау рыногына шетелдiк авиакомпанияларды тарту жөнiнде мынадай iс-шараларды өткiзудiң қажеттiгiн көрсетедi:
1) халықаралық әуе жолдарын оңтайландыру және Қазақстан Республикасының әуе жолдарының әлеуетiн барынша пайдалану мәселелерi бойынша тиiстi мемлекеттердiң авиакомпаниялары мен аэронавигациялық қызметтерiмен өзара iс-қимыл жасау;
2) Қазақстан Республикасының аумағынан рейстердi орындайтын авиакомпаниялардың қызметтерiне алым алу мәселелерi бойынша ИАТА, ИКАО азаматтық авиациялар халықаралық ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасау;
3) алыс шетел авиакомпанияларының транзиттiк чартерлiк ұшуларын тарту үшiн Қазақстан Республикасының IЖ пайдалануға рұқсат алу рәсiмдерiн жеңiлдету;
4) авиакөлiк секторы саласындағы халықаралық кеңестер мен көрмелерге аэронавигация бөлiгiнде қатысу, Қазақстан Республикасында ұқсас iс-шаралар ұйымдастыру және өткiзу.
2004 жылы инвестициялар 4 041 млн. теңгенi, 2005 жылы - 3 648 млн. теңгенi және 2006 жылы 2 789 млн. теңгенi құрайды.
Инвестициялар радиотехникалық құралдар және электробайланысты дамытуға, өндірістік қажетті негізгі құралдар, құрылыс-монтаждық жұмыстар, оның iшiнде "Көлiк Taуep" ғимаратының орнына пайдаланылатын болады.
"Ақтау теңiз сауда айлағы" РМК
Мақсаттары мен мiндеттерi
"АТСА" РМК-ның негiзгi стратегиялық мақсаты көрсететiн қызметтерiн кеңейту, оларды сапалы және кауіпсiздi ету, өз клиенттерiнiң бар және күтiлiп отырған қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету арқылы жоғарғы белге қол жеткiзу, Каспий өңiрiнде теңiздiк тасымалдау рыногiнде озық позицияларға ие болу.
Тұтынушыларға жүк тасымалдау көлемдi қызметтер ұсынып отырған, бәсекелестiкке қабiлеттi кәсiпорын ретiнде "АТСА" РМК-ның негiзгi мiндеттерi:
Жүк тасымалдау рыногын кеңейту-жүк тасымалдауды одан әрi кеңейту және қарқындандыру Қазақстан рыногының азиат еуропалық бағыттарында үстемдiгін кеңейтуге көзделген;
Ақтау айлағының экономикалық саясатын қалыптастыру қосымша қаржы ресурстарын жұмсау ережелерiн тұжырымдау, инвестицияларға сонымен қатар ағымды мiндеттердi шешуге бағыттаған.
Каспий бассейнiнде қазiргi уақыттағы айлақты, ТМД-да сонымен қатар шетелдердегi экспорт, импорт, транзит ахуалдарды бақылап отыруды қамтамасыз ету үшiн деректер базасының негiзiнде өз ақпараттар жүйесi бар инфрақұрылымын құру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары

Пассажирооборот в 2004 году прогнозируется на уровне 10 384 млн. пасс-км, в 2005 году - 11 380 млн. пасс-км, в 2006 году - 11 400 млн. пасс-км.
По итогам 2004 года ожидается положительный финансовый результат в размере 11 746 млн. тенге (рост на 119 %), в 2005 году соответственно 21 367 млн. тенге (81,9 %), в 2006 году - 31 768 млн. тенге (48,7 %).
РГП "Казаэронавигация"
Цели и задачи
Основной целью деятельности предприятия в 2004-2006 годах по-прежнему является управление воздушным движением над территорией Республики Казахстан и предоставление пользователям своевременной, полной и достоверной аэронавигационной информации для обеспечения максимальной безопасности и эффективности полетов воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан.
Предприятие на ближайшую перспективу и 2004 год ставит перед собой следующие цели:
1) повышение безопасности воздушного движения;
2) рост экономической эффективности.
Пути достижения поставленных целей и задач
Предприятию предстоит предпринять максимум усилий, направленных на достижение поставленных стратегических задач путем:
1) сохранение стабильного потока воздушного движения;
2) финансовой стабильности, и
3) решения всех социально-кадровых вопросов.
Проведенный анализ использования воздушных трасс Республики Казахстан, и, в целом, динамики выполнения полетов из Европы в Юго-Восточную Азию и обратно указывает на необходимость проведения следующих мероприятий по привлечению на внутренний рынок авиаперевозок Республики Казахстан иностранных авиакомпаний:
1) взаимодействие с авиакомпаниями и аэронавигационными службами соответствующих государств по вопросам максимального использования потенциала воздушных трасс Республики Казахстан и оптимизации международных воздушных трасс;
2) взаимодействие с международными организациями гражданской авиации ИКАО, ИАТА по вопросам сборов за обслуживание авиакомпаний, выполняющих рейсы над территорией Республики Казахстан;
3) упрощение процедур получения разрешения на использование ВП Республики Казахстан для привлечения транзитных чартерных полетов авиакомпаний дальнего зарубежья;
4) участие в международных совещаниях и выставках в области авиатранспортного сектора и в частности аэронавигации, организация и проведение подобных мероприятий в Республике Казахстан.
В 2004 году инвестиции составят 4 041 млн. тенге, в 2005 году - 3 648 млн. тенге и в 2006 году - 2 789 млн. тенге.
Инвестиции будут использованы на замену и развитие радиотехнических средств и электросвязи, приобретение производственно необходимых основных средств, строительно-монтажные работы, в том числе здания "Транспорт Тауэр".
РГП "Актауский морской торговый порт"
Цели и задачи
Главной стратегической целью РГП "АМТП" является достижение высокой деловой репутации и завоевание лидирующих позиций на рынке морских перевозок в Каспийском регионе за счет высокого качества, безопасности и расширения сферы оказываемых услуг, обеспечения существующих и ожидаемых потребностей наших клиентов.
Основными задачами РГП "АМТП", как конкурентоспособного предприятия, предлагающего потребителям широкий перечень услуг по перевалке любых грузов, являются:
Расширение рынка грузоперевозок интенсификация и дальнейшее расширение грузоперевозок направлены на расширение рыночной экспансии Казахстана в азиатском и европейском направлениях;
Формирование экономической политики порта Актау заключающейся в выработке правил мобилизации дополнительных финансовых ресурсов, направляемых как в инвестиции, так и для решения текущих финансовых задач;
Создание самой современной портовой инфраструктуры в Каспийском бассейне, с наличием собственной информационной системы на основе базы данных для обеспечения постоянного мониторинга ситуации с грузопотоками, как в СНГ, так и в странах дальнего зарубежья (экспорт-импорт, транзит).
Пути достижения поставленных целей и задач

Орнықты жүк базасын сақтау және қамтамасыз ету, оның одан әрi ұлғаюы, сонымен қатар 2003-2004 жж. бiруақытта өндiрістiк процестердi жетiлдiру үшiн келесi iс-шараларды өткiзу керек:
"Солтүстiгi-Оңтүстiгi" және TPACEКA дәлiздерi туралы Келiсiм ережесiн Қазақстанға қатысты қолдануды нақтылайтын тиiстi келiсiмдерге қол жеткiзу және келiсiмдерге қол жеткiзу.
Ақтау айлағына мемлекеттiк мәртебенi беру.
2004 жылға "АТСА" РМК-ның меншiктi капиталына 2095,5 млн. теңге көлемiнде инвестициялар жоспарланған, сонымен қатар Ақтау айлағы бойынша - 1023,8 млн. теңге, Баутино жүк тасымалдау ауданы бойынша - 750 млн теңге.
2005 жылы инвестициялар 2251,5 млн. теңге құрайды, оның iшiне меншiктi қаражат есебiнен 86 млн. теңге, волнолом мен дамбаны қайта құру жобасын аяқтауға сыртқы заем есебiнен 2165,8 млн. теңге кiредi.
2006 жылы инвестициялар 90246,0 млн. теңге, оның iшiнде меншiктi қаражат есебiнен 89 млн. теңге, сыртқы займ немесе тiкелей инвестицияларды тарту есебiнен - 8935,6 млн. теңге
"Астана халықаралық әуе жайы" ЖАҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
Басты мақсат - тұрақты өсудi, халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес жолаушылар мен әуе кемелерiне қауiпсiз және үнемi қызмет етудi қамтамасыз ету.
Кәсiпорын жақын перспективаға келесi мiндеттердi қояды:
1) жолаушылар және ұшақтарға қызмет көрсету сапасын арттыру;
2) аэропорт арқылы авиатасымалдау көлемiн ұлғайту және оның аумақта түйiскен авиатасымалдау орталық ретiнде құрылуы;
3) тиiмдi экономикалық өсу.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
Үкiметаралық келiсiмдер мен оған толықтырулар бекiту жолымен авиатасымалдау үшiн қолайлы жағдайлар жасау бойынша қажеттi шаралар қабылдау, сондай-ақ авиакомпаниялармен келiсiмдер, қажеттi жағдайда "еркiн ауа" түрлі деңгейлерiн пайдалануға Шетелдiк авиатасымалдаушыларға коммерциялық құқық беру;
пайдаланатын әуежайын, сондай-ақ әлеуеттi клиенттерге қатысты бұл пайдаланылып жүрген әуе кемелерiнiң, электрондық бизнес және басқалары;
ұшу көлемi мен ұшудың жиiлiк критерийлерi бойынша халықаралық стандарттарға сәйкес аэропорттың инфрақұрылымын жасау;
әуежай және басқа да жұмыскерлердi оқыту және бiлiктiлiгiн арттыруды қосқанда, әуе кемелерiнен жолаушыларына қызмет көрсетудiң деңгейiн үздiксiз жетiлдiру жүйесiн ұйымдастыру.
2004-2006 жылдары кәсiпорын меншiктi қаражат есебiнен негiзгi қорларды (арнайы техника, жабдықтар әуе кемелерiне тұрақ жай) жөндеу және ауыстыру жүргiзедi.
Елеулi қаражаттар, әуе қауiпсiздiгi, отынмен қамтамасыз ету, апатты-құтқарумен қамтамасыз ету, кешендерiнiң объектiлерiне, арнайы автокөлiк әуе кемелерi, жолаушыларға қызмет көрсету үшiн және техникалар сатып алуға көзделген және әуежай инфрақұрылымының объектiлерiн тиiмдi ұстауға бағытталған болады.
"Қазинформ" ҰК" ААҚ
Мақсаттар мен мiндеттер
Қоғамның басты мақсаты қоғам мен мемлекет мүддесiндегi ақпараттық қызмет көрсетулердiң ауқымды спектрiнiң ұсынысын қамтамасыз ететiн, озат ақпараттық технологиялар негiзiнде жұмыс iстейтiн және дамитын ұлттық ақпараттық агенттiк құру болып табылады.
Болжанған кезеңнiң басым мiндеттерi болып мыналар табылады:
рыногтағы позицияны нығайту;
бағдарланған iшкi және сыртқы саясаттың бизнесiн қалыптастыру;
қазiргi заманғы ақпараттық инфрақұрылымның бәсеке қабiлеттiгiн қалыптастыру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге жету жолдары
2004-2006 жылдарда Қоғамның алдына қойған мақсаттар мен мiндеттерiне жетуi үшiн мынадай шараларды жүргiзу жоспарланады:
қазiргi заманғы ақпараттық және техникалық инфрақұрылымның бәсеке қабiлеттiгiн қалыптастыруды аяқтау.
мол табысты сегменттердiң бизнесiн жандандыру;
клиенттерге қызмет көрсетудiң сапасын көтеру;
ұсынылатын қызметтерді іске асыру өсiмi;
өнiмдер мен көрсетiлетiн қызметтердiң түр-түрiн кеңейту, оның iшiнде шетел тiлдерiнде;
қоғамның тұрақты өсуiн қамтамасыз ету, жекелеген бизнес процестерi бойынша тиiмдi еншiлес кәсiпорындар құру;
қазiргi заманғы менеджмент деңгейiн қамтамасыз ету, кеңесшiлердi тарту, әрiптестiк ұйымдармен өзара iс-әрекет;
Астана қаласының сол жағалауында ұлттық ақпараттық орталық салу, корреспонденттiк желiлер мен меншiктi радиостанциялар және фотолабораториялар құру сияқты iрi инвестициялық жобаларды iске асыру.
Көрсетiлген шараларды iске асыру 2004-2006 жылдар iшiнде мемлекеттiк бюджеттiк қаржыландырудан қалыпты рыногтық қызметке бiртiндеп көшуге мүмкiндiк бередi.

Для обеспечения и сохранения устойчивой грузовой базы, возможности ее дальнейшего увеличения, а также одновременного совершенствования производственных процессов в 2003-2004 годах, необходимо проведение следующих мероприятий:
достижение договоренностей и подписание соответствующих актов детализирующих применение в отношении Казахстана положений Соглашения о коридорах "Север-Юг" и ТРАСЕКА;
придание порту Актау статуса международного порта.
На 2004 год запланировано инвестиций в собственный капитал РГП "АМТП" в сумме 2095,5 млн. тенге, в том числе по порту Актау - 1023,8 млн. тенге, по грузовому району Баутино - 750 млн. тенге.
В 2005 году инвестиции составят 2251,8 млн. тенге, в том числе за счет собственных средств 86 млн. тенге, за счет внешнего займа - 2165,8 млн. тенге на завершение проекта реконструкции волнолома и дамбы.
В 2006 году инвестиции составят 90246,0 млн. тенге, в том числе за счет собственных средств 89 млн. тенге, за счет внешних займов или привлечения прямых инвестиций - предусмотрено 8935,6 млн. тенге.
ЗАО "Международный аэропорт Астана"
Цели и задачи
Основная цель - обеспечение стабильного роста, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов и пассажиров в соответствии с требованиями международных стандартов.
Предприятие на ближайшую перспективу ставит перед собой следующие задачи:
1) повышение качества обслуживания самолетов и пассажиров;
2) увеличение объема авиаперевозок через аэропорт и становление его узловым центром авиаперевозок в регионе;
3) рост экономической эффективности.
Пути достижения поставленных целей и задач
Принятие необходимых мер по созданию благоприятных условий для авиаперевозок путем заключения межправительственных соглашений и дополнений к ним, а также соглашений с авиакомпаниями, предоставления при необходимости иностранным авиаперевозчикам коммерческих прав использования различных степеней "свободы воздуха";
усиление конкурентной позиции в регионе путем проведения агрессивной маркетинговой стратегии в отношении, как уже использующих аэропорт, так и потенциальных клиентов, что предполагает разработку гибкой системы сборов и тарифов по критериям частоты полетов и взлетной массы используемых воздушных судов, электронный бизнес и другие;
создание инфраструктуры аэропорта, соответствующей международному стандарту;
организация системы непрерывного совершенствования уровня обслуживания воздушных судов и пассажиров, включающая обучение, повышение квалификации работников аэропорта и другие.
Предприятие в 2004-2006 годах за счет собственных средств предполагает провести ремонт и замену основных фондов (спецтехника, оборудование, места стоянок воздушных судов).
Значительные средства будут направлены на объекты комплексов авиационной безопасности, топливообеспечения, аварийно-спасательного обеспечения, приобретение ряда спецавтотранспорта и техники, предназначенной для обслуживания воздушных судов, пассажиров и содержания непосредственно объектов инфраструктуры аэропорта.
ОАО "НК "Казинформ"
Цели и задачи
Основной целью Общества является создание национального информационного агентства, функционирующего и развивающегося на основе передовых информационных технологий, обеспечивающего представление широкого спектра информационных услуг в интересах общества и государства.
Приоритетными задачами на прогнозируемый период являются:
укрепление позиций на рынке;
формирование бизнес ориентированной внутренней и внешней политики;
формирование конкурентоспособной современной информационной инфраструктуры.
Пути достижения поставленных целей и задач
Для достижения целей и задач, поставленных перед Обществом в 2004-2006 годах, планируется провести следующие мероприятия:
завершение формирования современной информационной и технической инфраструктуры;
активизация бизнеса в высокодоходных сегментах;
повышение качества услуг и обслуживания клиентов;
рост реализации предоставляемых услуг;
расширение ассортимента продуктов и услуг, в том числе на иностранных языках;
обеспечение устойчивого роста Общества, создание эффективных дочерних предприятий по отдельным бизнес-процессам;
обеспечение современного уровня менеджмента, привлечение консультантов, взаимодействие с партнерскими организациями;
реализация крупных инвестиционных проектов: таких как строительство международного информационного центра на левобережье города Астаны, создание корреспондентской сети и собственной радиостанции и фотолаборатории.
Реализация указанных мероприятий даст возможность постепенного перехода в течение 2004-2006 годов от государственного бюджетного финансирования к нормальной рыночной деятельности.

Осылайша жаңа қызметтерден түсетiн табыстар озық қарқынмен өсетiн болады. 2006 жылы 1500 астам жазылыскерлер үшiн клиенттердiң назарына өнiмдердiң 34 түрi ұсынылады. Негiзгi қызметтен алынатын табыс көлемi 2002 жылмен салыстырғанда 19 есеге өседi (22-ден 426,6 млн. теңгеге дейiн).
2004-2006 жылдарға арналған ұлттық
компаниялардың негізгі көрсеткіштері
Орташаайлық жалақының көрсеткіштері
(мың теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
|факт    |бағалау |болжам  |болжам  |болжам
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             43,4     45,2     47       48,8     50,6
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       82       83       72       74       77
Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ            26,6     26,5     29,0     30,7     32,1
"Қазақтелеком" ААҚ      32,8     34,9     36,8     38,7     40,6
"Қазпочта" ЖАҚ          12,5     13,6     15,5     18       19,9
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ               23,6     29,1     31,4     33,3     35,2
"Қазаэронавигация" РМК  40,8     52,0     54,2     56,4     59,1
"Ақтау теңiз сауда
айлағы" РМК             79,4     87,4     99,8     118,3    119,2
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ     52,6     52,7     55       56,7     58,8
"ҰАТ" ЖАҚ               43,6     53,8     58,0     61,4     65,4
"МЖЗҚ" ЖАҚ              71,3     93,4     93,7     98,4     103,3
"Продкорпорация" ЖАҚ    27,9     29,7     29,7     29,7     29,7
"Қазинформ" ААҚ         18,1     33,9     33,5     34,0     45,1
Барлығы                 40,4     45,9     47,5     50,5     53,1
___________________________________________________________________
Жұмыскерлердің саны
(адам)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
|факт    |бағалау |болжам  |болжам  |болжам
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             4143     3838     3843     3843     3843
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       30020    34414    36189    37025    37387
Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ            764      810      840      924      1016
"Қазақтелеком" ААҚ      32193    32685    32970    32970    32970
"Қазпочта" ЖАҚ          16175    16922    17591    18193    18432
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ               98274    91324    91684    91724    92459
"Қазаэронавигация" РМК  2556     2715     2744     2770     2770
"Ақтау теңiз сауда
айлағы" РМК             389      395      452      481      495

При этом опережающими темпами будут расти доходы от новых услуг. В 2006 году вниманию клиентов будет предложено 34 вида продуктов для более 1500 подписчиков. Объем доходов от основной деятельности возрастет по сравнению с 2002 годом в 19 раз (с 22 до 426,6 млн. тенге).
Основные показатели национальных компаний
на 2004-2006 годы
Показатели среднемесячной заработной платы
(тыс.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |  факт  |оценка  |прогноз |прогноз|прогноз
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"               43,4     45,2      47      48,8    50,6
ЗАО "КазМунайГаз"         82       83        72      74      77
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"          26,6     26,5      29,0    30,7    32,1
ОАО "Казахтелеком"        32,8     34,9      36,8    38,7    40,6
ЗАО "Казпочта"            12,5     13,6      15,5    18      19,9
ЗАО "Казакстан темiр
жолы"                     23,6     29,1      31,4    33,3    35,2
РГП "Казаэронавигация"    40,8     52,0      54,2    56,4    59,1
РГП "Актауский морской
торговый порт"            79,4     87,4      99,8   118,3   119,2
ЗАО "Эйр Казахстан"       52,6     52,7      55      56,7    58,8
ЗАО "НИТ"                 43,6     53,8      58,0    61,4    65,4
ЗАО "ГНПФ"                71,3     93,4      93,7    98,4   103,3
ЗАО "Продкорпорация"      27,9     29,7      29,7    29,7    29,7
ОАО "Казинформ"           18,1     33,9      33,5    34,0    45,1
Итого                     40,4     45,9      47,5    50,5    53,1
___________________________________________________________________
Численность работников
(человек)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |  факт  |оценка  |прогноз |прогноз|прогноз
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"               4143     3838      3843    3843    3843
ЗАО "КазМунайГаз"        30020    34414     36189   37025   37387
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"           764      810       840     924    1016
ОАО "Казахтелеком"       32193    32685     32970   32970   32970
ЗАО "Казпочта"           16175    16922     17591   18193   18432
ЗАО "Казакстан
темiр жолы"              98274    91324     91684   91724   92459
РГП "Казаэронавигация"    2556     2715      2744    2770    2770
РГП "Актауский морской
торговый порт"             389      395       452     481     495

"Эйр Қазақстан" ЖАҚ     2375     2381     2473     2549     2628
"ҰАТ" ЖАҚ               236      283      305      320      335
"МЖЗҚ" ЖАҚ              172      194      205      205      205
"Продкорпорация" ЖАҚ    215      239      239      239      239
"Қазинформ" ААҚ         63       122      181      181      230
Барлығы                 206940   206741   210876   213860   214848
___________________________________________________________________
Жалақы қоры
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
|факт    |бағалау |болжам  |болжам  |болжам
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             2159,1   2082,5   2169,9   2252,8   2336,4
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       29674    34412    31149    32808    34374
Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ            243,9    257,9    293,8    340,3    392,3
"Қазақтелеком" ААҚ      12685    13694    14574    15308    16088
"Қазпочта" ЖАҚ          1823     2160     2584     3121     3772
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ               27815    31888    34595    36671    39018
"Қазаэронавигация" РМК  1247     1694     1785     1874     1964
"Ақтау теңiз сауда
айлағы" РМК             370,4    414,3    541,2    682,7    708
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ     1499     1506     1628     1736     1855,9
"ҰАТ" ЖАҚ               123,6    182,8    212,5    235,9    262,7
"МЖЗҚ" ЖАҚ              147,1    217,4    230,4    241,9    254,1
"Продкорпорация" ЖАҚ    72,1     85,1     85,1     85,1     85,1
"Қазинформ" ААҚ         13,7     49,5     72,8     73,8     124,6
Барлығы                 84437,9  95931,4  97853,8  103779   109967
___________________________________________________________________
Негізгі қызметтен түскен табыс
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             12599,3  13563,1  15115,8  17218,2  17856,6
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       346193   345194   394569   446745   467487
"Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ            1398     1691     2835     3373     3814
"Қазақтелеком" ААҚ      56270    60574    63389    65952    66971
"Қазпочта" ЖАҚ          3930     4492     5336     5947     6277
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ               158389   172859   192731   213704   235910
"Қазаэронавигация" РМК  7980     7528     8013     8441     8833
"Ақтау теңiз сауда

ЗАО "Эйр Казахстан"       2375     2381      2473    2549    2628
ЗАО "НИТ"                  236      283       305     320     335
ЗАО "ГНПФ"                 172      194       205     205     205
ЗАО "Продкорпорация"       215      239       239     239     239
ОАО "Казинформ"             63      122       181     181     230
Итого                   206940   206741    210876  213860  214848
___________________________________________________________________
Фонд заработной платы
(млн.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |  факт  |оценка  |прогноз |прогноз|прогноз
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"              2159,1   2082,5   2169,9   2252,8  2336,4
ЗАО "КазМунайГаз"       29674    34412    31149    32808   34374
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"          243,9    257,9    293,8    340,3   392,3
ОАО "Казахтелеком"      12685    13694    14574    15308   16088
ЗАО "Казпочта"           1823     2160     2584     3121    3772
ЗАО "Казакстан
темiр жолы"             27815    31888    34595    36671   39018
РГП "Казаэронавигация"   1247     1694     1785     1874    1964
РГП "Актауский морской
торговый порт"            370,4    414,3    541,2    682,7   708
ЗАО "Эйр Казахстан"      1499     1506     1628     1736    1855,9
ЗАО "НИТ"                 123,6    182,8    212,5    235,9   262,7
ЗАО "ГНПФ"                147,1    217,4    230,4    241,9   254,1
ЗАО "Продкорпорация"       72,1     85,1     85,1     85,1    85,1
ОАО "Казинформ"            13,7     49,5     72,8     73,8   124,6
Итого                   84437,9  95931,4  97853,8   103779  109967
___________________________________________________________________
Доход от основной деятельности
(млн.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |        |        |        |       |
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"             12599,3   13563,1  15115,8  17218,2 17856,6
ЗАО "КазМунайГаз"       346193    345194   394569   446745   467487
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"           1398     1691     2835     3373    3814
ОАО "Казахтелеком"        56270    60574    63389    65952   66971
ЗАО "Казпочта"             3930     4492     5336     5947    6277
ЗАО "Казакстан
темiр жолы"              158389   172859   192731   213704  235910
РГП "Казаэронавигация"     7980     7528     8013     8441    8833
РГП "Актауский морской

айлағы" РМК             2732,9   2766,2   3670,2   4681,4   4892,2
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ     17884    19188    21559    23019    24626
"ҰАТ" ЖАҚ               449,6    673,3    777,8    860,2    959,0
"МЖЗҚ" ЖАҚ              1177     1089     1197     1316     1454
"Продкорпорация" ЖАҚ    10144    11083    11462    11765    11765
"Қазинформ" ААҚ         22       167,1    288,0    353,1    426,6
Барлығы                 625667   649943,7 731487,2 816859,9 867032,9
___________________________________________________________________
Өнімнің өзіндік құны
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             1041,4   11206,7  12529    13999,2  15027,7
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       187770   189506   210575   227011   241150
"Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ            1207     1413     1861     2374     2713
"Қазақтелеком" ААҚ      33146    35633    37908    40073    40716
"Қазпочта" ЖАҚ          2507     3009     3649     4136     4367
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ               108396   141917   150267   157001   163182
"Қазаэронавигация" РМК  3172     4455     4825     5150     5440
"Ақтау теңiз сауда
айлағы" РМК             854,2    894      1138,3   1376     1398,7
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ     14544    17168    18533    19403    20361
"ҰАТ" ЖАҚ               439,8    464,2    536,2    590,9    655,9
"МЖЗҚ" ЖАҚ
"Продкорпорация" ЖАҚ    7049     8202     8482     8706     8706
"Қазинформ" ААҚ                  68,1     149,5    187,9    223,3
Барлығы                 390864,7 434371,2 472842,3 505043,5 531759,6
___________________________________________________________________
Таза табыс
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             364,9    428,9    515,4    698      147,5
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       56809    34774    58588    77076    69466
"Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ            -283     -105     376      378      449
"Қазақтелеком" ААҚ      11761    10312    10293    10141    10109
"Қазпочта" ЖАҚ          129      129,1    135,6    142,3    151,6
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ               19931    5354     11746    21367    31769
"Қазаэронавигация" РМК  21156    613      660      670      680
"Ақтау теңiз сауда

торговый порт"           2732,9   2766,2   3670,2   4681,4  4892,2
ЗАО "Эйр Казахстан"       17884    19188    21559    23019   24626
ЗАО "НИТ"                 449,6    673,3    777,8    860,2   959,0
ЗАО "ГНПФ"                 1177     1089     1197     1316    1454
ЗАО "Продкорпорация"      10144    11083    11462    11765   11765
ОАО "Казинформ"              22    167,1    288,0    353,1   426,6
Итого                   625667  649943,7 731487,2 816859,9 867032,9
___________________________________________________________________
Себестоимость продукции
(млн.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |        |        |        |       |
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"             10141,4  11206,7    12529  13999,2  15027,7
ЗАО "КазМунайГаз"       187770   189506    210575   227011  241150
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"          1207     1413      1861     2374    2713
ОАО "Казахтелеком"       33146    35633     37908    40073   40716
ЗАО "Казпочта"            2507     3009      3649     4136    4367
ЗАО "Казакстан
темiр жолы"             108396   141917    150267   157001  163182
РГП "Казаэронавигация"    3172     4455      4825     5150    5440
РГП "Актауский морской
торговый порт"           854,2      894    1138,3     1376  1398,7
ЗАО "Эйр Казахстан"      14544    17168     18533    19403   20361
ЗАО "НИТ"                439,8    464,2     536,2    590,9   655,9
ЗАО "ГНПФ"
ЗАО "Продкорпорация"      7049     8202      8482     8706    8706
ОАО "Казинформ"                    68,1     149,5    187,9   223,3
Итого                 390864,7 434371,2 472842,3 505043,5 531759,6
___________________________________________________________________
Чистая прибыль
(млн.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |        |        |        |       |
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"               364,9    428,9    515,4     698   147,5
ЗАО "КазМунайГаз"         56809    34774    58588   77076   69466
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"          -283     -105      376     378     449
ОАО "Казахтелеком"        11761    10312    10293   10141   10109
ЗАО "Казпочта"             129     129,1    135,6   142,3   151,6
ЗАО "Казакстан темiр
жолы"                     19931     5354    11746   21367   31769
РГП "Казаэронавигация"     2156     613      660     670     680
РГП "Актауский

айлағы" РМК             559,5    614,1    1028,3   1422,1   1438,5
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ     266      316,6    453,6    951,8    1498
"ҰАТ" ЖАҚ               -312     38,6     48,7     56,4     63,4
"МЖЗҚ" ЖАҚ              557      305      360      441      534,5
"Продкорпорация" ЖАҚ    160,8    240,8    249,1    255,7    255,7
"Қазинформ" ААҚ         -1,8     -1,6     -3,2     14,0     28,8
Барлығы                 97272,8  55516,9  87725,9  118417,8 122412,8
___________________________________________________________________
Дивидендтер
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ             36,5     42,9     51,5     69,8     14,7
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ       5357     3554     3554     4545     5281
"Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ
"Қазақтелеком" ААҚ      1703     3240     2059     2028     2022
"Қазпочта" ЖАҚ
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ                        268      587      1068     1588
"Қазаэронавигация" РМК  129      49       66       80       82
"Ақтау теңiз сауда
айлағы" РМК
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ
"ҰАТ" ЖАҚ                        3,9      4,8      5,6      6,3
"МЖЗҚ" ЖАҚ              278,5    152,8    180      220,5    267,3
"Продкорпорация" ЖАҚ    0,3      39,9     41,3     42,4     42,4
Барлығы                 7716,2   7630,9   6863,8   8535,4   9865,4
___________________________________________________________________
Инвестициялар
(млн. теңге)
___________________________________________________________________
Компаниялардың атауы  |2002 ж. |2003 ж. |2004 ж. |2005 ж. |2006 ж.
___________________________________________________________________
"КEGOC" ААҚ              6076,9  19674,5  24186,5  25703,8  13599
"ҚазМұнайГаз" ЖАҚ        71874   109872   160049   168681   118037
"Астана халықаралық
әуежайы" ЖАҚ             2939    14813    18389    415      150
"Қазақтелеком" ААҚ       19874   23183    16170    16550    16910
"Қазпочта" ЖАҚ           890,8   942,0    2769,5   891,4    59,8
"Қазақстан темiр
жолы" ЖАҚ                13041   42255    38750    45941    48083
"Қазаэронавигация" РМК   2964    3914     4041     3648     2789
"Ақтау теңiз сауда
айлағы" РМК              270,0   545,8    2095,5   2343     9024,6
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ      674,2   779,6    948      1124     1124
"ҰАТ" ЖАҚ                32,1    71,2     50       60       65
"МЖЗҚ" ЖАҚ

морской торговый порт"    559,5    614,1   1028,3  1422,1  1438,5
ЗАО "Эйр Казахстан"        266     316,6    453,6   951,8    1498
ЗАО "НИТ"                 -312     38,6     48,7     56,4    63,4
ЗАО "ГНПФ"                 557      305      360      441   534,5
ЗАО "Продкорпорация"      160,8    240,8    249,1   255,7   255,7
ОАО "Казинформ"           -1,8      -1,6    -3,2    14,0    28,8
Итого                   97272,8  55516,9  87725,9 118417,8 122412,8
___________________________________________________________________
Дивиденды
(млн.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |        |        |        |       |
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"               36,5     42,9     51,5     69,8    14,7
ЗАО "КазМунайГаз"         5357     3554     3554     4545    5281
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"
ОАО "Казахтелеком"        1703     3240     2059     2028    2022
ЗАО "Казпочта"
ЗАО "Казакстан темiр
жолы"                               268      587     1068    1588
РГП "Казаэронавигация"     129       49       66       80      82
РГП "Актауский морской
торговый порт"
ЗАО "Эйр Казахстан"
ЗАО "НИТ"                           3,9      4,8      5,6     6,3
ЗАО "ГНПФ"                278,5    152,8     180     220,5  267,3
ЗАО "Продкорпорация"       0,3     39,9     41,3     42,4    42,4
Итого                    7716,2   7630,9   6863,8   8535,4 9865,4
___________________________________________________________________
Инвестиций
(млн.тенге)
___________________________________________________________________
Наименование    | 2002 г.|2003 г. |2004 г. |2005 г.|2006 г.
компаний      |        |        |        |       |
___________________________________________________________________
ОАО "KEGOC"              6076,9  19674,5  24186,5  25703,8   13599
ЗАО "КазМунайГаз"        71874  109872    160049   168681   118037
ЗАО "Международный
аэропорт Астана"          2939   14813     18389      415      150
ОАО "Казахтелеком"       19874   23183     16170    16550    16910
ЗАО "Казпочта"           890,8   942,0    2769,5    891,4     59,8
ЗАО "Казакстан
темiр жолы"              13041   42255     38750    45941    48083
РГП "Казаэронавигация"    2964    3914      4041     3648     2789
РГП "Актауский морской
торговый порт"           270,0   545,8    2095,5     2343   9024,6
ЗАО "Эйр Казахстан"      674,2   779,6       948     1124   1124
ЗАО "НИТ"                 32,1    71,2       50       60      65
ЗАО "ГНПФ"

"Продкорпорация" ЖАҚ     14,7    47,4     49,0     50,3     50,3
"Қазинформ" ААҚ                  125,8    80,8     90,2     93,0
Барлығы                 123793,3 224992   227577,7 274329,6 216461,5
___________________________________________________________________

ЗАО "Продкорпорация"      14,7    47,4      49,0     50,3     50,3
ОАО "Казинформ"                  125,8      80,8     90,2     93,0
Итого                 123793,3  224992  227577,7 274329,6 216461,5
___________________________________________________________________