Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 19 қараша N 1754. Қаулының 5-тармағын қоспағанда күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1111 қаулысымен
Ескерту. Қаулының 5-тармағын қоспағанда күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1111 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының құрылымын жетiлдiру және олардың құзыретiн нақтылау жөнiндегi шаралар туралы" 1999 жылғы 13 қазандағы N 235   Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi қарауындағы ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне үш, оның iшiнде бiр бiрiншi вице-министрi болуына рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң Орта және кәсiптiк бiлiм комитетi (бұдан әрi -
Комитет) таратылсын.
4. Комитет таратылғаннан кейiнгi оның мүлкiн басқару жөнiндегi
өкілеттiк Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне
берiледi деп айқындалсын.
5. Мемлекеттiк органдар болып табылмайтын, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң қарауында болатын
мынадай мемлекеттiк мекемелер (бұдан әрi - Мекемелер) құрылсын:
1) Сейсмологиялық тәжiрибе-әдiстемелiк экспедициясы;
2) Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахимов атындағы Шымкент республикалық әскери мектеп-интернаты; <*>
3) Қарағанды республикалық әскери мектеп-интернаты;
4) Б.Момышұлы атындағы Алматы республикалық әскери мектеп-интернаты;
5) А.Жұбанов атындағы республикалық қазақ орта музыкалық
мектеп-интернаты;
6) Республикалық қазақ тiлi мен әдебиетiн тереңдетiп оқытатын мектеп-интернаты;
7) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.04.2015 № 358
қаулысымен.
8) Республикалық ғылыми-педагогикалық кiтапханасы;
9) Академик Қ.И.Сәтпаев мемориалдық мұражайы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.29. N 1214;  27.04.2015 № 358 қаулыларымен.
6. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгі:
1) Комитеттi таратуды жүзеге асырсын;
2) Комитеттi таратқан соң Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылдаған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру жөнiнде ұсыныс енгiзсiн;
3) құрылған Мекемелердiң құрылтай құжаттарын бекiтсiн және олардың әдiлет органдарында тiркелуiн қамтамасыз етсiн;

Вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1999 года N 1754. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1111 за исключением пункта 5 (P041111).
Сноска. Постановление утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1111 , за исключением пункта 5.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 1999 года N 235 "О мерах по совершенствованию структуры государственных органов Республики Казахстан и уточнению их компетенции" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Министерстве образования и науки Республики Казахстан;
2) перечень организаций, находящихся в ведении Министерства образования и науки Республики Казахстан.
2. Разрешить Министерству образования и науки Республики Казахстан иметь трех вице-Министров, в том числе одного первого.
3. Ликвидировать Комитет среднего и профессионального образования Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан (далее - Комитет).
4. Определить, что полномочия по управлению оставшимся после ликвидации Комитета имуществом передаются Министерству образования и науки Республики Казахстан.
5. Создать государственные учреждения, не являющиеся государственными органами (далее - Учреждения), находящиеся в ведении Министерства образования и науки Республики Казахстан:
1) Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция;
2) Шымкентская республиканская военная школа-интернат имени Героя Советского Союза Сабира Рахимова;
3) Карагандинская республиканская военная школа-интернат;
4) Алматинская республиканская военная школа-интернат имени Б. Момышулы;
5) Республиканская казахская средняя музыкальная школа-интернат имени А.Жубанова;
6) Республиканская школа-интернат с углубленным изучением казахского языка и литературы;
7) исключен постановлением Правительства РК от 27.04.2015 № 358;
8) Республиканская научно-педагогическая библиотека;
9) Мемориальный музей академика К.И.Сатпаева. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями внесенными постановлениями Правительства РК от 29.11.2003 N 1214; от 27.04.2015 № 358.
6. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) осуществить ликвидацию Комитета;
2) по завершении ликвидации Комитета внести предложения по приведению ранее принятых постановлений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением;
3) утвердить учредительные документы созданных Учреждений и обеспечить их государственную регистрацию в органах юстиции;

4) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.      7. Қоса берiлiп отырған тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.      8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.       Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң 1999 жылғы
19 қарашадағы
N 1754 қаулысымен
бекiтiлген                    Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрлігі туралы
Ереже 1. Жалпы ережелер        1. Бiлiм және ғылым министрлiгi (мұнан әрi - Министрлiк) Қазақстан Республикасының басшылық, сондай-ақ заңдарда көзделген шектерде бiлiм, ғылым мен техника саласында салааралық үйлестiрудi iске асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
Министрліктің ведомствосы бар: Жоғары аттестациялық комитет.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.01.17. N 61
қаулысымен.         2. Министрлiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.       3. Министрлiк мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ заңдарға сәйкес банктерде шоттары болады.
Министрлiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Егер Министрлiкке заңдарға сәйкес уәкiлеттiк берiлген болса, онда оның мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапы болуға құқығы бар.        4. Министрлiк өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңдарда белгiленген тәртiппен бұйрықтар түрiнде актiлер шығарады, олардың Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында мiндеттi күшi болады.       5. Министрлiктiң штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
Министрлiктiң құрылымын Бiлiм және ғылым министрi (мұнан әрi -
Министр) бекiтедi.      6. Министрлiктiң заңды мекен-жайы: Астана қаласы, Республика даңғылы, 60. <*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.02.21. N 186
қаулысымен.        7. Министрлiктiң толық атауы "Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi" мемлекеттiк мекемесi.      8. Осы Ереже Министрлiктiң құрылтай құжаты болып табылады.      9. Министрлiктiң қызметiн қаржыландыру тек мемлекеттiк бюджеттен жүзеге асырылады.
Министрлiктiң өз функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысынан басқа кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға кiруiне тыйым салынады.
Егер Министрлiкке заң актiлерiмен кiрiс әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен түскен кiрiс мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.   2. Министрлiктің негізгі мiндеттерi, функциялары
мен құқықтары       10. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi:

4) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 1999 г. N 1754
Положение
о Министерстве образования и науки
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство образования и науки (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию в сферах образования, науки и техники.
Министерство имеет ведомство: Высший аттестационный комитет.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 января 2001 г. N 61 .
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банке.
Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает нормативные правовые акты в виде приказов, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан.
Структура Министерства утверждается Министром образования и науки Республики Казахстан (далее - Министр).
6. Юридический адрес Министерства: город Астана, проспект Республики, 60. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 февраля 2003 г. N 186 .
7. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство образования и науки Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
9. Финансирование деятельности Министерства осуществляется только из республиканского бюджета.
Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Министерства
10. Основными задачами Министерства являются:

1) бiлiм, ғылым мен техника саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты әзiрлеп, жүзеге асыру;
2) жеке тұлғаның ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар, ғылым мен практиканың жетiстiктерi негiзiнде қалыптасуына, дамуы мен кәсiптiк қалыптасуына бағытталған бiлім алуына қажеттi жағдайлар жасау;
3) азаматтардың мемлекеттiк оқу орындарына кепiлдендiрiлген тегiн орта бiлiм алуын қамтамасыз ету;
4) ғылыми зерттеулердi жетiлдiрудi ұйымдастырып, оларды мiндеттi түрде мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптау және ғылыми зерттеулердiң нәтижесiн мемлекеттiк қабылдаудан өткiзе отырып ашық конкурстар негiзiнде қаржыландыруды қамтамасыз ету;
5) бiлiм және ғылым саласын ақпараттандыру;
6) ресурстарды ғылым мен техниканың басым бағыттарына топтастырып, өз қызметiнiң саласына тiкелей инвестиция тартуға қатысу;
7) бiлiм, ғылым мен техника саласындағы заңдарды жетiлдiру үшiн ұсыныстар әзiрлеу;
8) бiлiм, ғылым мен техника саласында жекешелендiру бағдарламасын әзiрлеуге және оны iске асыруға қатысу;
9) ғылыми және педагогикалық кадрларды дайындау мен аттестациялау;
10) Министрлiктiң құзыретi шегiнде халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру және дамыту.        11. Министрлiк өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес заңдарда белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бiлiм, ғылым мен техниканы дамытудың тұжырымдамасын, стратегиясын, мемлекеттiк және мақсатты бағдарламалары мен жоспарларын әзiрлейдi;
2) бiлiм, ғылым мен техника саласындағы заңдарды талдайды, қолдану практикасын қорытады және оларды жетiлдіру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бiлiм, мемлекеттiк жалпы бiлiм стандарттары, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардағы бюджеттiк және қаржылық жұмыстарда Қазақстан Республикасының заңдары мен нормативтiк құқықтық актiлерiнiң орындалуына мемлекеттiк бақылау жасауды жүзеге асырады;
4) бiлiм берудiң мемлекеттiк стандарттарын әзiрлейдi және бекiтедi;
5) орта кәсiптiк бiлiм, жоғары кәсiптiк бiлiм және жоғары оқу орнынан кейiнгі кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарын аттестациялауды жүзеге асырады;
5-1) жоғары кәсiптiк және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк білiм беру бағдарламаларын iске асыратын білiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аккредиттеудi ұйымдастырады және жүргізеді; <*>
5-2) ғылыми ұйымдарды аттестаттауды және мемлекеттiк емес ғылыми ұйымдарды аккредиттеудi жүргiзедi; <*>
5-3) мiндеттi мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптама өткізуді ұйымдастырады; <*>

1) разработка и реализация единой государственной политики в сферах образования, науки и техники;
2) создание необходимых условий для получения образования, направленных на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
3) обеспечение получения гражданами гарантированного бесплатного образования в государственных учебных заведениях;
4) совершенствование организации научных исследований и обеспечение их финансирования на основе открытых конкурсов с обязательной государственной научно-технической экспертизой и государственной приемкой результатов научных исследований;
5) информатизация сфер образования и науки;
6) концентрация ресурсов на приоритетных направлениях развития науки и техники, участие в привлечении прямых инвестиций в сферы своей деятельности;
7) разработка предложений по совершенствованию законодательства в сферах образования, науки и техники;
8) участие в разработке и реализации программ приватизации в сферах образования, науки и техники;
9) подготовка и аттестация научных и педагогических кадров;
10) организация и развитие международного сотрудничества в пределах компетенции Министерства.
11. Министерство в соответствии с возложенными на него задачами, в установленном законодательством порядке, осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает концепции, стратегии, государственные и целевые программы и планы развития образования, науки и техники;
2) анализирует, обобщает практику применения и вносит предложения по совершенствованию законодательства в сферах образования, науки и техники;
3) осуществляет государственный контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области образования, государственных общеобязательных стандартов образования, бюджетной и финансовой дисциплины в подведомственных организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) разрабатывает и утверждает государственные стандарты образования;
5) осуществляет аттестацию организации образования, дающих среднее профессиональное образование, высшее профессиональное образование и послевузовское профессиональное образование;
5-1) организует и проводит государственную аккредитацию организаций образования, реализующих программы высшего профессионального и послевузовского профессионального образования;
5-2) проводит аттестацию научных организаций и аккредитацию негосударственных научных организаций;
5-3) организует проведение обязательной государственной научно-технической экспертизы;

6) бiлiм беру технологиясы саласында инновациялық саясатты жүргiзедi, бiлiм берудi ақпараттандыруды, бiрiншi кезекте мектептердi компьютерлендiру, оқулықтардың жаңа толқынын әзiрлеу мен шығаруды қамтамасыз етедi;
7) конкурстық негiзде нақты және қолданбалы ғылыми-техникалық зерттеулердiң бағдарламаларын мемлекеттiк ғылыми техникалық сараптаудан өткiзiп, олардың жүзеге асуына бақылау жасауды қалыптастыруды жүзеге асырады; <*>
7-1) әлсiз, ауру балаларды, сондай-ақ экологиялық қолайсыз аймақтардың, әл-ауқаты төмен және көп балалы отбасыларының балалары, балалар үйлерiндегi жетiм балаларды оңалту бағдарламасын, оларды тәрбиелеу, оқыту және сауықтырумен қоса iске асырады;
8) республикалық бюджет есебiнен ғылыми-техникалық бағдарламалардың ұйымдары - орындаушылары өткiзетiн ғылыми, конструкторлық және технологиялық жұмыстарды үйлестiредi;
9) өзiнiң қызмет саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады, халықаралық шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеуге қатысады, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң тапсыруы бойынша оларға қол қояды;
10) өз құзыретiне жататын қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асырады;
11) мемлекеттiк ғылыми-техникалық ақпараттандыру жүйесiн жетiлдiредi, өз қызметiнiң саласында ұлттық ақпараттық ресурсты қалыптастырады;
11-1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердi қоса алғанда, мемлекеттiк мерзiмдi ғылыми-техникалық басылымдардың және басқа да баспа өнiмдерiнiң орындылығын анықтайды; <*>
11-2) мемлекеттiк бюджет есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарының, iргелi және қолданбалы зерттеулердiң аяқталған тақырыптары мен бағдарламаларының, қорғалған диссертациялардың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етедi; <*>
12) ғылыми және педагогикалық кадрларды даярлауды, қайта даярлауды, аттестациялауды ұйымдастырады және өткiзедi;
13) облыстық, астаналық және республикалық бағыныстағы қалалардың бiлiм және ғылым басқармалары органдарының, мемлекеттiк колледждер, басқа да орталық атқарушы органдары жоғары оқу орындарының бiрiншi басшыларын қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға келiсiм бередi;
13-1) Қазақстан Республикасының білім, ғылым органдары мен оқу орындарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қояды;
14) өзiне заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 7-1)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.12.02 N 1824  қаулысымен.
Ескерту. 13-1)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 990  қаулысымен .
Ескерту. 7)-тармақша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.05.22. N 550  қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.02.21. N 186
қаулысымен.
Ескерту.11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.11.27. N 1191   қаулысымен .         12. Министрлiктiң негізгi мiндеттерiн iске асыру және өзiне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн заңдарда белгiленген тәртiппен:

6) проводит инновационную политику в области технологии обучения, обеспечивает информатизацию образования, в первую очередь компьютеризацию школ, разработку и выпуск учебников нового поколения;
7) осуществляет формирование программ фундаментальных исследований и прикладных научно-технических программ на конкурсной основе с проведением государственной научно-технической экспертизы и контроль за их реализацией;
7-1) реализует программу реабилитации ослабленных, больных детей, а также детей из экологически неблагополучных регионов, малообеспеченных и многодетных семей, детей-сирот из детских домов, включающую их воспитание, образование и оздоровление;
8) координирует научные, конструкторские и технологические работы, проводимые за счет республиканского бюджета организациями-исполнителями научно-технических программ;
9) осуществляет международное сотрудничество в сферах своей деятельности, участвует в подготовке проектов международных договоров и соглашений и подписывает их по поручению Президента и Правительства Республики Казахстан;
10) осуществляет лицензирование видов деятельности, отнесенных к его компетенции;
11) совершенствует государственную систему научно-технической информации, формирует национальный информационный ресурс в сферах своей деятельности;
11-1) определяет целесообразность государственных периодических научно-технических изданий и другой печатной продукции, в том числе за пределами Республики Казахстан;
11-2) обеспечивает государственную регистрацию научно-исследовательских работ, проводимых за счет государственного бюджета, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных диссертаций;
12) организует и проводит подготовку, переподготовку, аттестацию научных и педагогических кадров;
13) дает согласие на назначение и освобождение от должности первых руководителей органов управления образованием и наукой областей, столицы и городов республиканского подчинения, государственных колледжей, высших учебных заведений других центральных исполнительных органов;
13-1) проставляет апостиль на официальных документах, исходящих из органов образования, науки и учебных заведений Республики Казахстан;
14) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 2 декабря 1999 г. N 1824 ; от 23 июля 2001 г. N 990 ; от 22 мая 2002 г. N 550 ; от 21 февраля 2003 г. N 186 ; от 27 ноября 2003 г. N 1191 .
12. Для реализации основных задач и осуществления возложенных на него функций Министерство имеет право в установленном законодательством порядке:

1) өз құзыретiнiң шегiнде нормативтiк құқықтық актiлер қабылдауға;
2) өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға;
3) ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға;
4) өзiнiң мiндеттерiн iске асыру үшiн мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды тұлғалар мен азаматтардан қажеттi ақпараттарды сұрауға және алуға;
5) өз құзыретiнiң шегiнде ұйымдарды құруға, қайта ұйымдастыруға және таратуға ұсыныс енгiзуге; <*>
5-1) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердiң жарғыларын бекітуге; <*>
6) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелерге қатысты мемлекеттiк меншiк субъектiсi құқығының функциясын жүзеге асыруға;<*>
7) Қазақстан Республикасының қолданылып отырған заңдарына сәйкес лицензиялауды жүзеге асыруға;
8) баспа қызметiмен айналысуға, ведомстволық журналдар, газеттер, басқа да баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарын ұстауға;
9) сыйлықтар мен стипендиялар тағайындауға;
9-1) Қазақстан Республикасының білім, ғылым органдары мен оқу орындарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қоюға;
9-2) ведомстволық статистикалық байқауларды жүргiзуге; <*>
9-3) ведомстволық статистикалық байқаулардың бағдарламаларын әзiрлеуге; <*>
10) заңдарға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
Ескерту. 9-1)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 990  қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.02.21. N 186
қаулысымен.     3. Министрлiктің мүлкi      13. Министрлiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
Министрлiктiң мүлкi оған мемлекет берген мүлiктiң есебiнен қалыптастырылады және негiзгi қорлардан, сондай-ақ құны Министрлiктiң балансында көрсетiлетiн өзге мүлiктен тұрады.      14. Министрлiктiң мүлкi республикалық меншiкке жатады.      15. Министрлiктiң өзiне бекiтiлген мүлiктi өзiнше иелiктен алуға немесе оған өзгедей әдiспен билiк етуге құқығы жоқ.
Министрлiкке заңдарда белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.   4. Министрлiктің қызметiн ұйымдастыру       16. Министрлiктi Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Министр басқарады.
Министрдiң, Қазақстан Республикасының Yкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары болады.       17. Министр Министрлiктiң жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, Министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауап бередi.        18. Министр осы мақсатта:
1) өз орынбасарлары мен Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi
басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн айқындайды;
2) заңдарға сәйкес Министрлiктiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) Министрлiктiң бұйрықтарына қол қояды;
4) Министрлiктiң регламентiн және Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
5) Министрлiктiң барлық мемлекеттiк органдарда және өзге де ұйымдарда Министрлiктiң атының өкiлдiк етедi;
6) заңдарда белгiленген тәртiппен Министрлiктiң қызметкерлерiне тәртiптiк шаралар қолданады;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.      19. Министрліктің Министрдің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын Алқасы болады. Алқаның сандық және жеке құрамын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының арасынан Министр бекітеді.   5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату      20. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 19 қарашадағы
N 1754 қаулысымен
Бекітілген                   Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
министрлiгiнiң қарауындағы ұйымдардың
Тізбесі       1. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар
1. Атырау мұнай және газ институты
2. Ы.Алтынсарин атындағы қазақ бiлiм академиясы
3.(Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.04.19. N 526 қаулысымен.)
4. <*>
5. <*>
6. К.Бәйсейiтова атындағы республикалық музыка колледжi
7. П.Чайковский атындағы Алматы музыкалық колледжi
8. Ж.Елебеков атындағы республикалық эстрадалық-цирк колледжi
9. Алып тасталды - 2001.12.11. N 1619 қаулысымен.
10. О.Таңсықбаев атындағы Алматы сәндiк-қолданбалы өнер колледжi
11. Ақмола экономикалық-қаржы колледжi
12. Семей экономикалық-қаржы колледжi
13. А.В.Селезнев атындағы Алматы хореографиялық училищесi
14. "Дарын" республикалық ғылыми-практикалық орталығы
15. <*>
16. Республикалық бiлiм берудi ақпараттандыру ғылыми-әдiстемелiк орталығы
17. <*>
18. <*>
19. <*>

1) в пределах своей компетенции принимать нормативные правовые акты;
2) осуществлять в пределах своей компетенции государственный контроль;
3) назначать на должности и освобождать от должностей руководителей подведомственных организаций;
4) запрашивать и получать необходимую для реализации своих задач необходимую информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан;
5) вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации организаций в пределах своей компетенции;
5-1) утверждать уставы подведомственных государственных учреждений;
6) осуществлять функции субъекта права государственной собственности в отношении
подведомственных государственных учреждений;
7) осуществлять лицензирование в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
8) заниматься издательской деятельностью, иметь ведомственные журналы, газеты, другие печатные и электронные средства массовой информации;
9) присуждать премии и стипендии;
9-1) проставлять апостиль на официальных документах, исходящих из органов образования, науки и учебных заведений Республики Казахстан;
9-2) проводить ведомственные статистические наблюдения;
9-3) разрабатывать программы ведомственных статистических наблюдений;
10) осуществлять иные права в соответствии с законодательством.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства от 23 июля 2001 г. N 990 .
3. Имущество Министерства
13. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
14. Имущество Министерства относится к республиканской собственности.
15. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Министерству может быть предоставлено право распоряжаться имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Министерства
16. Министерство возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Министр имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан.
17. Министр организует и руководит работой Министерства, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Министр:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Министерства;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства;
3) подписывает приказы Министерства;
4) утверждает регламент Министерства и положения о структурных подразделениях Министерства;
5) представляет Министерство во всех государственных органах и иных организациях;
6) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Министерства;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Министерство имеет Коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав Коллегии утверждаются Министром из числа
руководителей структурных подразделений Министерства.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства

128. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.01.20. N 20 қаулысымен.
129-130. <*>
134. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.01.20. N 20 қаулысымен.
135-138. <*>
139. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.01.20. N 20 қаулысымен.
140. <*>
141. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.01.20. N 20 қаулысымен.
142. <*>
143.Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.01.20. N 20 қаулысымен.
144-147. <*>
148. <*>
149. Қазақ мемлекеттiк ғылыми-техникалық ақпарат
ғылыми-зерттеу институты
150. Ғалымдар үйi
151. Республикалық қосымша бiлiм беру оқу-әдiстемелiк орталығы
152. Орталық ғылыми кiтапхана
153. Республикалық ғылыми-техникалық кiтапхана
154. <*>
155. <*>
156. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.11.29. N 1214  қаулысымен .
157. <*>
157-1. "Бөбек" ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығы <*>
157-2. Білім беру мен тестілеудің мемлекеттік стандарттарының ұлттық орталығы
157-3 Махамбет Өтемiсов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті; <*>
157-4 <*>
157-5 <*>
157-6 Ұлттық ғылыми-практикалық дене тәрбиесi орталығы;
157-7 "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығы; <*>
157-9 "Ғылым" ғылыми баспа орталығы.
157-9. Қазақстан Республикасының Биотехнология жөнiндегi ұлттық орталығы
157-10. Алып тасталды - 2003.03.20. N 277   қаулысымен .
157-11. Өсiмдiктер физиологиясы, генетикасы және биоинженериясы институты
157-12. Ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты
157-13. Дәрiлiк қосылыстарды биологиялық зерттеулердiң орталық
лабораториясы
157-14. Алматы биокомбинаты
157-15. Лазерлiк технология жөнiндегi Алматы инженерлiк орталығы.
157-16. <*>
157-18. Үлгі-тәжірибелік орман көшеттігі
157-20. 12 жылдық бiлiм беру проблемалары республикалық
ғылыми-практикалық орталығы
157-21. Жәңгiр хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық техникалық университетi <*>
157-22. Абай атындағы қазақ ұлттық педагогикалық университетi<*>
157-23. Ақтөбе мемлекеттiк педагогикалық институты
157-24. Қостанай мемлекеттiк педагогикалық институты
157-25. Павлодар мемлекеттiк педагогикалық институты
157-26. Семей мемлекеттiк педагогикалық институты
157-27. Тараз мемлекеттiк педагогикалық институты
157-28. Химиялық-технологиялық зерттеулер орталығы

128. (исключена - N 90 от 20.01.2001 г.)
129-133 (исключены - N 704 от 28.06.2002 г.)
134. (исключена - N 90 от 20.01.2001 г.)
135-138 (исключены - N 704 от 28.06.2002 г.)
139. (исключена - N 90 от 20.01.2001 г.)
140. (исключена - N 704 от 28.06.2002 г.)
141. (исключена - N 90 от 20.01.2001 г.)
142. (исключена - N 704 от 28.06.2002 г.)
143. (исключена - N 90 от 20.01.2001 г.)
144-147 (исключены - N 704 от 28.06.2002 г.)
148. (исключена - N 280 от 5.03.2004 г.)
149. Казахский государственный научно-исследовательский институт научно-технической информации
150. Дом ученых
151. Республиканский учебно-методический центр дополнительного образования
152. Центральная научная библиотека
153. Республиканская научно-техническая библиотека
154 ( строки 154-155 исключены - постановлением Правительства РК от 3 декабря 1999 г. N 1850)
156. (исключена - N 1214 от 29.11.2003 г.)
157. (исключена - N 236 от 14.02.2000 г.)
157-1. Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бобек"
157-2. Национальный центр государственных стандартов образования и тестирования
157-3 Западно-Казахстанский государственный университет имени Махамбета Утемисова
157-4 (исключена - N 1358 от 24.10.2001 г.)
157-5 (исключена - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2000 г. N 1782)
157-6 Национальный научно-практический центр физической культуры
157-7 Республиканский учебно-оздоровительный центр "Балдаурен"
157-9 Научно-издательский центр "Гылым"
157-9. Национальный центр по биотехнологии Республики Казахстан
157-10. Институт фармацевтической биотехнологии
157-11. Институт физиологии, генетики и биоинженерии растений
157-12. Научно-исследовательский сельскохозяйственный институт
157-13. Центральная лаборатория биологических исследований лекарственных соединений
157-14. Алматинский биокомбинат
157-15. Алматинский инженерный центр по лазерной технологии
157-16. (исключена - N 533 от 17.05.2002 г.)
157-18. Опытно-показательный лесной питомник
157-20. Республиканский научно-практический центр проблем 12-летнего образования
157-21. Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана
157-22. Казахский национальный педагогический университет имени Абая
157-23. Актюбинский государственный педагогический институт
157-24. Костанайский государственный педагогический институт
157-25. Павлодарский государственный педагогический институт
157-26. Семипалатинский государственный педагогический институт
157-27. Таразский государственный педагогический институт
157-28. Центр химико-технологических исследований

157-29. Физикалық-математикалық зерттеулер орталығы
157-30. Астрофизикалық зерттеулер орталығы
157-31. Биологиялық зерттеулер орталығы
157-32. Геологиялық-географиялық зерттеулер орталығы
157-33. Инфекцияға қарсы жаңа препараттарды әзірлеу <*>
157-34. С. Сейфуллин атындағы Қазақ мемлекеттік
агротехникалық университеті. <*>
157-35. "Салааралық ақпарат ғылыми-техникалық
орталығы               2. Мемлекеттiк мекемелер       158.   Алып тасталды - 2003.11.27. N 1191   қаулысымен .
159. Сейсмология тәжiрибе-әдiстемелік экспедициясы
160.Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахимов атындағы Республикалық
Шымкент әскери мектеп-интернаты <*>
161. Республикалық Қарағанды әскери мектеп-интернаты
162. Б.Момышұлы атындағы республикалық Алматы әскери мектеп-интернаты
163. А.Жұбанов атындағы дарынды балаларға арналған республикалық қазақ орта мамандырылған музыка мектеп-интернаты <*>
164. Республикалық мамандандырылған дарынды балаларға арналған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын орта мектеп-интернаты<*>
165. О.Жәутіков атындағы республикалық мамандандырылған дарынды балаларға арналған физика-математика орта мектеп-интернаты<*>
166. Республикалық ғылыми-педагогикалық кiтапханасы
167. Академик Қ.И.Сәтпаевтың мемориалдық мұражайы
167-1. <*>
167-2.  Күләш Бәйсейiтова атындағы дарынды балаларға арналған
республикалық мамандандырылған музыкалық орта мектеп-интернаты
167-3. Түзеу педагогикасының ұлттық ғылыми-практикалық орталығы
167-4. Қаржы орталығы
167-5. Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы
167-6. Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы
167-7. Қазақ ұлттық музыка академиясы 3. Заңға сәйкес республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар
болып қайта құрылатын ұйымдардың тiзбесi       168. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.06.15.N 821 қаулысымен.
169. Ш.Есенов атындағы Ақтау мемлекеттік университетi
170. Қ.Жұбанов атындағы Ақтөбе мемлекеттік университеті
171. <*>
172. Алып тасталды - ҚРҮ-нің 2001.08.09.N 1043 қаулысымен.
173. Алматы технологиялық институты
174. Ыбырай Алтынсарин атындағы Арқалық мемлекеттiк педагогикалық институты
175. Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттiк университетi
176. Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттiк университетi <*>
177. Д.Серiкбаев атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттiк техникалық университетi
178. Шәкәрiм атындағы Семей мемлекеттiк университетi
179. <*>

157-29. Центр физико-математических исследований
157-30. Центр астрофизических исследований
157-31. Центр биологических исследований
157-32. Центр гелого-географических исследований
157-33. Научный центр противоинфекционных препаратов
157-34. Казахский государственный агротехнический университет имени С.Сейфуллина
157-35. Научно-технический центр межотраслевой информации
2. Государственные учреждения
158. (исключена - N 1191 от 27.11.2003 г.)
159. Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция
160. Шымкентская республиканская военная школа-интернат имени Героя Советского Союза Сабира Рахимова
161. Карагандинская республиканская военная школа-интернат
162. Алматинская республиканская военная школа-интернат имени Б. Момышулы
163. Республиканская казахская средняя специализированная музыкальная школа-интернат для одаренных детей имени А. Жубанова
164. Республиканская специализированная с углубленным изучением казахского языка и литературы средняя школа-интернат для одаренных детей
165. Республиканская специализированная физико-математическая средняя школа-интернат имени О. Жаутыкова для одаренных детей
166. Республиканская научно-педагогическая библиотека
167. Мемориальный музей академика К.И.Сатпаева
167-1. (исключена - постановлением Правительства РК от 17 января 2001 г. N 61)
167-2. Республиканская средняя специализированная музыкальная школа-интернат для одаренных детей имени Куляш Байсеитовой
167-3. Национальный научно-практический центр коррекционной педагогики
167-4. Финансовый центр
167-5. Казахская национальная консерватория имени Курмангазы
167-6. Казахская национальная академия искусств имени Т. Жургенова
167-7. Казахская национальная академия музыки
3. Перечень организаций, которые в соответствии
с законодательством будут преобразованы в
республиканские государственные предприятия
168. (исключена - N 821 от 15.06.2001 г.)
169. Актауский государственный университет имени Ш.Есенова
170. Актюбинский государственный университет имени К.Жубанова;
171. (исключена - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2000 г. N 1782)
172. (исключена - N 1043 от 9.08.2001 г.)
173. Алматинский технологический институт
174. Аркалыкский государственный педагогический институт имени И.Алтынсарина;
175. Атырауский государственный университет имени Халела Досмухамедова;
176. Восточно-Казахстанский государственный университет имени Сарсена Аманжолова
177. Восточно-Казахстанский государственный технический университет имени Д.Серикбаева;
178. Семипалатинский государственный университет имени Шакарима
179. (исключена - N 236 от 14.02.2000 г.)

2. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 1 сәуiрдегi N 352  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 12, 111-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 наурыздағы N 233 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 14 қыркүйектегi N 883 қаулысының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 21 мамырдағы N 608  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1999 ж., N 20-21, 210-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 2 тамыздағы N 1093  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулардың 10-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 40, 343-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң қарауындағы ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 24 тамыздағы N 1230  қаулысы
6. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң мекемелерiн қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 тамыздағы N 1264  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 43, 391-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің "Денсаулық" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 10 қыркүйектегі N 1364  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.

2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года N 352 "Вопросы Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 12, ст. 111).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 мая 1999 года N 608 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 1999 года N 233 и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 1998 года N 883" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 20-21, ст. 210).
4. Пункт 10 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 1093 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 40, ст. 343).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 1999 года N 1230 "Об организациях, находящихся в ведении Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
6. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 1999 года N 1264 "О реорганизации учреждений Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 43, ст. 391).
7. Пункт 3 изменений и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 1999 года N 1364 "О создании Республиканского государственного казенного предприятия "Денсаулык" Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан".