Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 15 қарашада № 14419 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т.қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-3) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2016 года № 14419.
Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.6
В соответствии с подпунктом 52-3) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 8) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы:
1) Қағидалардың 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 55-тармағын, 128, 137, 138, 139-тармақтарын;
2) Қағидалардың жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бөлігіндегі 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 15-тармағының жетінші бөлігін, 16, 35, 36, 38, 40, 42, 60-тармақтарын және 80-тармағының 4) тармақшасын;
3) Қағидалардың 2017 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізілетін 72-тармағының екінші бөлігін, 79-тармағының екінші бөлігін қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
7. Қағидалардың 72-тармағының бірінші бөлігі және 79-тармағының бірінші бөлігі 2017 жылғы 1 маусымға дейін қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
__________ Б. Бекетаев
2016 жылғы 18 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2016 жылғы 13 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 15 қыркүек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 208 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 19, 24-баптарына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-3) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағынын 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және банктердің (оның ішінде делдал банктердің), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібін, төлем құжаттарын ресімдеу нысандары мен тәртібін айқындайды, сондай-ақ банктердің, банктердің төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттерінің және төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсеткенін растайтын құжаттың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.
Осы Қағидалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) белгіленген талаптар ескеріле отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бастама жасалған, шарттарда және банктік тәжірибеде қолданылатын іскерлік айналым дәстүрлерінде реттелетін халықаралық қолма-қол ақшасыз төлемдер мен ақша аударымдарына байланысты қатынастарға қолданылмайды.
Қағидалардың қолданысы төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырылатын төлемдерге және (немесе) ақша аударымдарына, Қазақстан Республикасының аумағында аударым және жай вексельдермен операцияларды жүргізуге және чектерді қолдануға байланысты қатынастарға қолданылмайды.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 55, пунктов 128, 137, 138, 139 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;
2) части седьмой пункта 15, пунктов 16, 35, 36, 38, 40, 42, 60 и подпункта 4) пункта 80 Правил в части обязательных пенсионных взносов работодателя, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
3) части второй пункта 72, части второй пункта 79 Правил, которые вводятся в действие с 1 июня 2017 года.
7. Часть первая пункта 72 и часть первая пункта 79 Правил действуют до 1 июня 2017 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции
34_________ Б. Бекетаев
18 октября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
_________ Т. Дуйсенова
13 октября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________ Б. Султанов
15 сентября 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 208
Правила осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 19, 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), подпунктом 52-3) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 8) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан банками (в том числе банками-посредниками), филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), формы и порядок оформления платежных документов, а также устанавливают требования к содержанию документа, подтверждающего оказание платежной услуги банками, платежными агентами и платежными субагентами банков и платежными организациями.
Настоящие Правила не распространяются на отношения, связанные с международными безналичными платежами и переводами денег, инициированными за пределами Республики Казахстан, которые регулируются договорами и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, с учетом требований, установленных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ).
Действие Правил не распространяется на отношения, связанные с платежами и (или) переводами денег, осуществляемыми с использованием платежной карточки, проведением операций с переводными и простыми векселями и применением чеков на территории Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі төлем құжаттарының ресімделуін, төлем құжаттарының ұсынылуы мен орындалуын, банк шотын ашпастан қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру ерекшеліктерін, банк шотын тікелей дебеттеу арқылы қолма-қол ақшасыз төлемнің орындалуын қамтиды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қағидаларда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 1-бабында көзделген негізгі ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақша аударуға өтініш – ақша жөнелтушінің Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайларда қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде пайдаланатын төлем құжаты;
2) дебеттiк аударымдар – ақша жөнелтушінің төлеуі үшін бенефициардың банкке төлем талабын, төлем ордерін, инкассолық өкімді ұсынуы арқылы жүргізілетін қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
3) картотека – ақша жөнелтушінің банк шотында оларды орындау үшін қажетті ақша сомасы жоқ болғанда не жеткіліксіз болған кезде орындалмаған және (немесе) ішінара орындалған төлем құжаттарын баланстан тыс есепке алу;
4) кредиттік аударымдар – бастамашының ақша жөнелтушінің банкіне төлем тапсырмасын, жиынтық төлем тапсырмасын, төлем ордерін, төлем хабарламасын немесе ақша аударуға өтінішті ұсынуы арқылы жүргізілетін қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
5) уәкілетті адамдар – Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) талаптарына сәйкес (құрылтай құжаттары, сенімхат, бұйрық, өзге құжаттар) заңды тұлғалардың, заңды тұлғалардың оқшауланған бөлімшелерінің (филиалдар, өкілдіктер, аумақтық оқшауланған бөлімшелері) атынан клиенттің банк шотын жүргізуге (банк шотындағы ақшаны басқаруға) байланысты операцияларды жүргізу кезінде төлем құжаттарына қол қоюға өкілеттік берілген адамдар.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған шоттардан қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 97-100-1-баптарында және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) айқындалады.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, включает оформление платежных документов, предъявление и исполнение платежных документов, особенности осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег без открытия банковского счета, исполнение безналичного платежа путем прямого дебетования банковского счета.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
3. В Правилах используются понятия, предусмотренные в статье 1 Закона о платежах и платежных системах, а также следующие понятия:
1) заявление на перевод денег – платежный документ, используемый отправителем денег при осуществлении безналичного платежа и (или) перевода денег в случаях, предусмотренных в пункте 17 Правил;
2) дебетовые переводы – безналичные платежи и (или) переводы денег, производимые путем представления в банк платежного требования, платежного ордера, инкассового распоряжения бенефициаром для их оплаты отправителем денег;
3) картотека – внебалансовый учет неисполненных и (или) частично исполненных платежных документов при отсутствии либо недостаточности необходимой суммы денег на банковском счете отправителя денег для их исполнения;
4) кредитовые переводы – безналичные платежи и (или) переводы денег, производимые путем представления инициатором в банк отправителя денег платежного поручения, сводного платежного поручения, платежного ордера, платежного извещения или заявления на перевод денег;
5) уполномоченные лица – лица, наделенные полномочиями в соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть) (далее – Гражданский кодекс) (учредительные документы, доверенность, приказ, иные документы) подписывать от имени юридических лиц, обособленных подразделений юридических лиц (филиалы, представительства, территориально обособленные подразделения) платежные документы при совершении операций, связанных с ведением банковского счета клиента (распоряжением деньгами на банковском счете).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег со счетов, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, определяется статьями 97 - 100-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының аумағындағы қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 25, 45-57-баптарының, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) 7-бабының, КЖТҚҚ туралы заңның 5, 7, 12 және 13-баптарының талаптарына және Қағидаларға сәйкес теңгедегі немесе шетел валютасындағы банк шоттарын пайдалана отырып және банк шоттарын ашпастан жүзеге асырылады.
Банк шоттарын ашпастан жүзеге асырылатын қолма-қол ақшасыз төлемдерге және (немесе) ақша аударымдарына ақша жөнелтуші және (немесе) бенефициар банк шоттарын пайдаланбастан жүзеге асыратын және ақша жөнелтуші көрсеткен бенефициардың пайдасына аудару үшін қолма-қол ақшаны салу және (немесе) бенефициардың қолма-қол ақшаны алуы арқылы жүргізілетін төлемдер мен ақша аударымдары жатады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары электрондық нысанда немесе қағаз тасымалдағышта ұсынылған, сондай-ақ қашықтан кіру жүйесін пайдалана отырып, банк жүйесінде қалыптастырылған жөнелтушінің төлем құжаттарының негізінде жүзеге асырылады.
Қағаз тасымалдағышта жасалатын төлем құжаттарының нысандары Қағидаларда айқындалады. Электрондық нысанда жіберілетін төлем құжаттары төлем құжатының әрбір түрі мен нысаны үшін Қағидаларда белгіленген деректемелерді қамтиды.
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жатпайтын заңды тұлғалардың қағаз тасымалдағышта ұсынатын төлем құжаттарындағы уәкілетті тұлғалардың қолдары мөр бедерімен бекітіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Төлем құжаттары
1-параграф. Төлем құжаттарын ресімдеу
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті қоспағанда, қағаз тасымалдағыштағы және (немесе) электрондық нысандағы төлем тапсырмасында, төлем талабында, инкассолық өкімде, төлем ордерінде, төлем хабарламасында және аударуға арналған өтініште (бұдан әрі – төлем құжаты) мынадай деректемелер қамтылады:

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Безналичные платежи и (или) переводы денег на территории Республики Казахстан осуществляются с использованием банковских счетов и без открытия банковских счетов в тенге или в иностранной валюте в соответствии с требованиями статей 25, 45 - 57 Закона о платежах и платежных системах, статьи 7 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле), статей 5, 7, 12 и 13 Закона о ПОДФТ и Правилами.
К безналичным платежам и (или) переводам денег без открытия банковского счета относятся платежи и (или) переводы денег, при осуществлении которых отправитель денег и (или) бенефициар не используют банковские счета, и которые производятся путем взноса наличных денег для их перевода в пользу указанного отправителем денег бенефициара и (или) получения наличных денег бенефициаром.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Безналичные платежи и (или) переводы денег осуществляются на основании платежных документов отправителя, предъявляемых в электронной форме или на бумажном носителе, а также сформированных в системе банка с использованием систем удаленного доступа.
Формы платежных документов, составляемых на бумажном носителе, определяются Правилами. Платежные документы, направляемые в электронной форме, содержат реквизиты, установленные Правилами для каждого вида и формы платежного документа.
Подписи уполномоченных лиц на платежных документах, предъявляемых юридическими лицами, не относящимися к субъектам частного предпринимательства, на бумажном носителе, скрепляются оттиском печати.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Платежные документы
Параграф 1. Оформление платежных документов
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
7. Платежное поручение, платежное требование, инкассовое распоряжение, платежный ордер, платежное извещение и заявление на перевод (далее – платежный документ) на бумажном носителе и (или) в электронной форме, за исключением заявления на перевод денег в иностранной валюте, содержат следующие реквизиты:

1) төлем құжатының атауы;
2) төлем құжатының нөмірі, оның цифрлармен көрсетіліп жазылған күні, айы, жылы.
Қағаз тасымалдағышта берілген төлем құжаттарында айды жазумен белгілеуге жол беріледі;
3) заңды тұлғаның, филиалдың, өкілдіктің, аумақтық оқшауланған өкілдіктің (бұдан әрі – оқшауланған бөлімшелер) ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, толық немесе қысқартылған атауы;
4) дара кәсіпкердің толық немесе қысқартылған атауы, ақша жөнелтушінің және бенефициардың ұйымдық-құқықтық нысаны (бар болса);
5) жеке кәсіпкерлік түріндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкердің толық немесе қысқарған атауы, ақша жөнелтушінің және бенефициардың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
6) ақша жөнелтуші жеке тұлғаның және бенефициардың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
7) ақша жөнелтушінің және бенефициардың жеке сәйкестендіру коды.
Жеке тұлғада жеке сәйкестендіру коды болмаған жағдайда, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, сондай-ақ пошталық мекенжайы (ел, қала, көше, үйдің және пәтердің нөмірі) көрсетіледі.
Аты мен әкесінің атын (ол бар болса) инициалдармен көрсетуге жол беріледі;
8) ақша жөнелтуші банктің және бенефициар банктің ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, толық немесе қысқарған атауы, олардың банктік сәйкестендіру кодтары;
9) төлем белгілеу, сондай-ақ оның код белгіленімі.
Төлем құжаттарындағы төлем белгілеудің код белгіленімінің дұрыс көрсетілуін бастамашы қамтамасыз етеді;
10) цифрлармен және жазумен көрсетілген төлем сомасы. Жазумен берілген сомадағы тиындар цифрлармен көрсетіледі;
Егер цифрлармен көрсетілген төлем сомасы тиын көрсетілмей теңгемен берілсе, онда тиын жазумен берілген сомада көрсетілмейді;
11) Қағидаларда көзделген, сондай-ақ ақша жөнелтуші немесе бенефициар шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар болып табылған жағдайларда жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) (бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН) көрсету талап етілмейтін төлем құжаттарын қоспағанда, ақша жөнелтушінің және бенефициардың ЖСН немесе БСН.
Ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) көрсету талап етілмейтін төлем құжаттарында ақша жөнелтушінің (жеке және заңды тұлғалар үшін) мекенжайы не ақша жөнелтушінің (жеке тұлға үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың деректемелері көрсетіледі;
12) ақша жөнелтушінің коды (Ажк) және бенефициардың коды (Бек);
13) бастамашының немесе оның уәкілетті адамдарының қойылған қолдары.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) наименование платежного документа;
2) номер платежного документа, число, месяц, год его выписки, которые указываются цифрами.
В платежных документах, предъявленных на бумажном носителе, допускается обозначение месяца прописью;
3) полное или сокращенное наименование, включая организационно-правовую форму юридического лица, филиала, представительства, территориально обособленного подразделения (далее – обособленные подразделения);
4) полное или сокращенное наименование индивидуального предпринимателя, организационно-правовую форму (при наличии) отправителя денег и бенефициара;
5) полное или сокращенное наименование индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, фамилия, имя, отчество (при его наличии) отправителя денег и бенефициара;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица отправителя денег и бенефициара;
7) индивидуальный идентификационный код отправителя денег и бенефициара.
В случае отсутствия у физического лица индивидуального идентификационного кода указываются данные документа, удостоверяющего его личность, а также почтовый адрес (страна, город, улица, номер дома и квартиры).
Допускается указание имени и отчества (при его наличии) инициалами;
8) полное или сокращенное наименование, включая организационно-правовую форму, банка отправителя денег и банка бенефициара, их банковские идентификационные коды;
9) назначение платежа, а также его кодовое обозначение.
Правильность указания кодового обозначения назначения платежа в платежных документах обеспечивается инициатором;
10) сумму платежа, обозначенную цифрами и прописью. Тиыны в сумме прописью указываются цифрами.
Если сумма платежа цифрами выражена в тенге, без указания тиын, то тиыны в сумме прописью не указываются;
11) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – отправителя денег и бенефициара, за исключением платежных документов, в которых указание ИИН (БИН) не требуется в случаях, предусмотренных Правилами, а также когда отправитель денег или бенефициар являются иностранцами и лицами без гражданства.
В платежных документах, в которых не требуется указание ИИН (БИН) отправителя денег, указывается адрес отправителя денег (для физических и юридических лиц) либо реквизиты документа, удостоверяющего личность отправителя денег (для физического лица);
12) код отправителя денег (КОд) и код бенефициара (КБе);
13) подписи инициатора или его уполномоченных лиц.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7-1. Банк шоттары бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу кезінде төлем құжатындағы Қағидалардың 7-тармағының 3), 4), 5), 6), 7), 11) және 12) тармақшаларында көзделген бенефициар бойынша деректемелердің орнына төлем жүйесінің жұмыс істеу талаптарына сәйкес бастамашының балама сәйкестендіргішті ғана көрсетуіне жол беріледі.
Осы тармақтың мақсаттары үшін балама сәйкестендіргіш деп жекелеген деректемелер, оның ішінде клиентті сәйкестендіруге және төлем жүйесі арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін әріптік-цифрлық символдар түсініледі.
Ескерту. 1-параграф 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2018 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-параграф 7-2-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Төлем талабы мен инкассолық өкімді қоспағанда, қағаз тасымалдағышта орындалған төлем құжаттарында бастамашының немесе оның уәкілетті адамдарының қолдары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында көзделген нысан бойынша ұсынылған қол қою үлгілері бар құжатта көрсетілген қолдарға (қойылған қолға) сәйкес келеді.
Электрондық нысандағы төлем құжатына бастамашының немесе оның уәкілетті адамдарының электрондық цифрлық қолтаңбалары қойылады немесе төлем құжатын бастамашы немесе оның уәкілетті адамы жасағанын растайтын Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында көзделген қорғаныш іс-әрекеттерінің өзге де элементтерімен куәландырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Бюджетке төлемдер жасауға арналған төлем құжатын, сондай-ақ жиынтық төлем тапсырмасын қоспағанда, ақша жөнелтуші мен бенефициардың атауы, сондай-ақ олардың жеке сәйкестендіру кодтары төлем құжатында бір рет көрсетіледі.
10. Төлем құжаттарында банктің талабы бойынша салық резиденттігі туралы мәліметтерді, ақша жөнелтушінің мекенжайын не ақша жөнелтушінің (жеке тұлға үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірін қоюға жол беріледі.

7-1. При проведении платежей и (или) переводов денег по банковским счетам в платежном документе по бенефициару вместо реквизитов, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 11) и 12) пункта 7 Правил, в соответствии с требованиями функционирования платежной системы допускается указание инициатором лишь альтернативного идентификатора.
Для целей настоящего пункта под альтернативным идентификатором понимаются отдельные реквизиты, в том числе в виде буквенно-цифровых символов, которые позволяют идентифицировать клиента и осуществить платеж и (или) перевод денег через платежную систему.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2018 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрено дополнить пунктом 7-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
8. Подписи инициатора или его уполномоченных лиц в платежных документах на бумажном носителе, за исключением платежного требования и инкассового распоряжения, соответствуют подписям (подписи), указанным в документе с образцами подписей, представленном по форме, предусмотренной Правилами открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422.
Платежный документ в электронной форме подписывается электронной цифровой подписью инициатора или его уполномоченных лиц или удостоверяется иными элементами защитных действий, предусмотренных статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, подтверждающими, что платежный документ составлен инициатором или его уполномоченным лицом.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
9. Наименование отправителя денег и бенефициара, а также их индивидуальные идентификационные коды указываются в платежном документе один раз, за исключением платежного документа на уплату платежей в бюджет, а также сводного платежного поручения.
10. Допускается указание в платежных документах по требованию банка сведений о налоговом резидентстве, адреса отправителя денег либо номера документа, удостоверяющего личность отправителя денег (для физического лица), в соответствии со статьями 5 и 7 Закона о ПОДФТ, а также Правилами.

Валюталық шарт бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымын жүргізу кезінде төлем құжатында валюталық шарттың деректемелері және (немесе) оның есепке алу нөмірі, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары) сәйкес ақша төлемі (немесе) аударымын жүргізу үшін талап етілетін валюталық операция бойынша ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Төлем құжаты, төлем құжатын кері қайтару туралы немесе төлем құжатының орындалуын тоқтата тұру туралы өкім санкцияланбаған төлемдерден қорғау іс-қимылдарының тәртібі сақталған жағдайда ғана қалыптастырылады және электрондық нысанда жіберіледі.
12. Банк төлем құжатын, төлем құжатын кері қайтару туралы немесе төлем құжатының орындалуын тоқтата тұру туралы өкімді санкцияланбаған төлемдерден және (немесе) ақша аударымдарынан қорғау іс-қимылдарының тәртібін, сондай-ақ Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында және Қағидаларда белгіленген қорғаныш іс-қимылдарының өзге элементтерін сақтай отырып, факсимильдік байланыс арқылы береді.
13. Төлем құжаты қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалады.
Банк пен оның клиенті арасындағы шартта белгіленген жағдайларда төлем құжаттарын өзге тілдерде қосымша жасауға жол беріледі.
14. Салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын уәкілетті органның (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органдары), сот орындаушыларының инкассалық өкімдерін және қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алуға арналған төлем талаптарын қоспағанда, төлем құжаттарында оларды ішінара орындау туралы талаптарды көрсетуге жол берілмейді.
2-параграф. Төлем тапсырмасы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Төлем тапсырмасы төлем тапсырмасында көрсетілген сомада және ондағы деректемелерге сәйкес бенефициардың пайдасына қолма-қол ақшасыз төлем және (немесе) ақша аударымы туралы ақша жөнелтушінің банкке тапсырмасын білдіреді.
Ақша жөнелтуші қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын бенефициардың пайдасына Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүзеге асыру үшін банкке Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмасын ұсынады.
Бюджетке төлемдерді төлеу кезінде ақша жөнелтуші Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетке төлемдер төлеуге арналған төлем тапсырмасын ұсынады.
Ақша жөнелтушінің Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетке төлемдер төлеуге арналған төлем тапсырмасын ұсынуына жол беріледі.
"Төлем белгілеу" бағанында ақша жөнелтуші төлемнің белгіленуін, қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға негіз болатын құжаттың (ол бар болса) атауын, нөмірі мен күнін және Қағидаларда көзделген өзге деректемелерді көрсетеді, сондай-ақ "төлем белгілеу коды" бағанында төлемнің код белгіленімі көрсетіледі.
Бюджетке төлемдерді төлеу кезінде төлем тапсырмасында бюджеттік жіктеу кодының цифрлық белгіленімі көрсетіледі. Бюджеттік жіктеу кодын төлем тапсырмасында дұрыс көрсетуді жөнелтуші қамтамасыз етеді.
Заңды тұлға бюджетке төлемдерді, сондай-ақ өзінің оқшауланған бөлімшелері үшін міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлеген кезде "төлем белгілеу" бағанында бастапқыда заңды тұлғаның төлем жүзеге асырылатын оқшауланған бөлімшесінің БСН және оның атауы, содан кейін төлемнің белгіленуі көрсетіледі.
Көлік құралының салығын төлеу кезінде (оның ішінде электрондық қондырғы арқылы) "төлем белгілеу" бағанында мынадай жүйелілікпен "VIN" сөзі, көлік құралының сәйкестендіру нөмірі, "/V" символдары, төлемнің белгіленуі көрсетіледі.
Сот орындаушысы атқарушылық өндіріс шеңберінде борышкердің міндеттемелері бойынша бюджетке төлемдерді төлеген кезде мынадай жүйелілікпен "төлем белгілеу" бағанында алдымен төлем жүзеге асырылатын борышкердің ЖСН, оның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) не тегі мен инициалдары, төлемнің белгіленуі көрсетіледі.
Әкімшілік құқық бұзушылық бойынша айыппұлдар төлеу кезінде "төлем белгілеу" бағанында мынадай жүйелілікпен "ADM" сөзі, әкімшілік материалдың сәйкестендіру нөмірі, "/А" символдары, төлемнің белгіленуі көрсетіледі.

При проведении платежа и (или) перевода денег по валютному договору в платежном документе указываются реквизиты валютного договора и (или) его учетный номер, а также информация по валютной операции, требуемая для проведения платежа (или) перевода денег согласно Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512, (далее – Правила осуществления валютных операций).
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Платежный документ, распоряжение об отзыве платежного документа или о приостановлении исполнения платежного документа формируется и направляется в электронной форме при условии соблюдения порядка защитных действий от несанкционированных платежей согласно статьей 56 Закона о платежах и платежных системах.
12. Платежный документ, распоряжение об отзыве платежного документа или о приостановлении исполнения платежного документа передается банком посредством факсимильной связи с соблюдением порядка защитных действий от несанкционированных платежей и (или) переводов денег, а также иных элементов защитных действий, установленных статьей 56 Законам о платежах и платежных системах и Правилами.
13. Платежный документ составляется на казахском и (или) русском языках.
Допускается дополнительное составление платежных документов на иных языках в случаях, установленных договором между банком и его клиентом.
14. Не допускается указание в платежных документах условия об их частичном исполнении, за исключением инкассовых распоряжений уполномоченного органа, в пределах своей компетенции осуществляющего обеспечение поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также выполняющего иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, (далее – орган государственных доходов), судебных исполнителей и платежных требований для взыскания просроченной задолженности по займу.
Параграф 2. Платежное поручение
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
15. Платежное поручение представляет собой указание отправителя денег банку о безналичном платеже и (или) переводе денег в пользу бенефициара в сумме и в соответствии с реквизитами, указанными в платежном поручении.
Для осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег в пользу бенефициара в национальной валюте Республики Казахстан на территории Республики Казахстан отправитель денег предъявляет в банк платежное поручение по форме, согласно приложению 1 к Правилам.
Для уплаты платежей в бюджет отправитель денег предъявляет платежное поручение на уплату платежей в бюджет по форме, согласно приложению 2 к Правилам.
Допускается предъявление отправителем денег на уплату платежей в бюджет платежного поручения по форме, согласно приложению 1 к Правилам.
В графе "назначение платежа" отправитель денег указывает назначение платежа, наименование, номер и дату документа (при его наличии), на основании которого осуществляется безналичный платеж и (или) перевод денег и иные реквизиты, предусмотренные Правилами, а также в графе "код назначения платежа" указывается кодовое обозначение платежа.
При уплате платежей в бюджет в платежном поручении указывается цифровое обозначение кода бюджетной классификации. Правильность указания кода бюджетной классификации в платежном поручении обеспечивается отправителем.
При уплате юридическим лицом платежей в бюджет, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования за свое обособленное подразделение в графе "назначение платежа" в следующей последовательности указываются БИН и наименование обособленного подразделения юридического лица, по обязательствам которого осуществляется платеж, назначение платежа.
При уплате налога на транспортное средство (в том числе через электронные терминалы) в графе "назначение платежа" в следующей последовательности указываются "VIN", идентификационный номер транспортного средства, символы "/V", назначение платежа.
При уплате судебным исполнителем в рамках исполнительного производства платежей в бюджет по обязательствам должника в графе "назначение платежа" в следующей последовательности указываются ИИН должника, за которого осуществляется платеж, его фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо фамилия и инициалы, назначение платежа.
При уплате штрафов по административным правонарушениям в графе "назначение платежа" в следующей последовательности указываются "ADM", идентификационный номер административного материала, символы "/A", назначение платежа.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақ алып тастау көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармақтың қолданысы 01.07.2024 дейін тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, осы абзацтың қолданылуы тоқтатыла тұрсын - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 қаулысымен.
16. Міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын немесе әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлеу үшін қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде жөнелтуші төлем тапсырмасымен бір уақытта банкке көрсетілген жарналар және (немесе) аударымдар төленетін адамдардың тізімін ұсынады.
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе әлеуметтік аударымдар Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдар және (немесе) жарналар әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленетін адамдардың тізімдері (бұдан әрі – тізім) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) бекітілген Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидаларына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 270 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32957 болып тіркелген) бекітілген Бірыңғай төлемнің артық (қате) төленген және (немесе) бірыңғай төлемді уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомаларын төлеу, аудару және бөлу, сондай-ақ қайтару қағидаларына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 520 қаулысымен бекітілген Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес ресімделеді.

Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусмотрено исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Примечание РЦПИ!
Действие пункта 16 приостановлено со дня официального опубликования до 01.07.2024 постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
16. При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег в уплату обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов или социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования отправитель одновременно с платежным поручением представляет в банк список лиц, за которых уплачиваются указанные взносы и (или) отчисления.
Списки лиц, за которых производится уплата обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов или социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования (далее – список) оформляются в соответствии с Правилами исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897), Правилами уплаты, перечисления и распределения, а также возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм единого платежа и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату единого платежа, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 270 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32957), Правилами осуществления обязательных профессиональных пенсионных взносов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 520, и Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақша аударуға арналған өтініш мынадай:
1) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ұлттық немесе шетел валютасындағы;
2) Қазақстан Республикасының аумағында шетел валютасындағы;
3) банктік шотты ашпастан Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде пайдаланылады.
Бейрезиденттің пайдасына, Қазақстан Республикасынан тысқары қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде ақша аударуға арналған өтініште бенефициардың ЖСН (БСН) талап етілмейді.
Банктің ақшаны аударуға арналған өтінішінің өзге нысанын онда Қағидалардың 7-тармағында көзделген міндетті деректемелер болған кезде пайдалануына жол беріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
18. Төлем тапсырмасы немесе ақшаны аударуға арналған өтініш банкке оларда көрсетілген жазылу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады. Ақша жөнелтуші Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық валютада қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру үшін банктік шот болған кезде банкке Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмасын ұсынады. Қызмет көрсететiн банкпен келісім бойынша ақша жөнелтушi төлем тапсырмасында немесе ақша аударуға арналған өтініште валюталау күнiн көрсетеді.
19. Банктің талабы бойынша ақша жөнелтуші Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 23-бабында, Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысымен және бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидалары) көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Заявление на перевод денег по форме, согласно приложению 3 к Правилам, используется при осуществлении следующих безналичных платежей и (или) переводов денег:
1) в национальной или иностранной валюте за пределы Республики Казахстан;
2) в иностранной валюте на территории Республики Казахстан;
3) в национальной валюте Республики Казахстан на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета.
При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег в пользу нерезидента за пределы Республики Казахстан указание в заявлении на перевод денег ИИН (БИН) бенефициара не требуется.
Допускается использование банком иной формы заявления на перевод денег при наличии в ней обязательных реквизитов, предусмотренных пунктом 7 Правил.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Платежное поручение или заявление на перевод денег предъявляется в банк в течение десяти календарных дней с указанной в них даты выписки. Отправитель денег при наличии банковского счета для осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег в национальной валюте на территории Республики Казахстан предъявляет в банк платежное поручение по форме, согласно приложению 1 к Правилам. По согласованию с обслуживающим банком, отправителем денег в платежном поручении или заявлении на перевод денег указывается дата валютирования.
19. По требованию банка отправитель денег представляет документы и сведения, предусмотренные статьей 23 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, Правилами осуществления валютных операций, Правилами осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденными совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512 (далее – Правила экспортно-импортного валютного контроля).

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Бір ақша жөнелтушіден бір банкте қызмет көрсетілетін бірнеше бенефициардың пайдасына қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырған кезде, не ақша жөнелтушінің банкі бірнеше ақша жөнелтушінің бір бенефициардың пайдасына нұсқауларды орындаған кезде Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық төлем тапсырмасын пайдалануға жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Қағаз тасымалдағышта ресімделген жиынтық төлем тапсырмасына Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ақша жөнелтушілердің тізілімі не бенефициарлардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) қоса беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-тармақ алып тастау көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Тізілімде тізілім қоса берілетін жиынтық төлем тапсырмасының нөмірі мен күні, сондай-ақ ақша жөнелтушілердің немесе бенефициарлардың деректемелері, ақша жөнелтушілер немесе бенефициарлар бойынша ақша аударымдарының сомасы және ақша аударымының жалпы сомасы көрсетіледі.
Тізілімде көрсетілген жалпы сома жиынтық төлем тапсырмасында көрсетілген сомаға сәйкес келеді. Егер бұл ақша жөнелтушінің банкі арқылы белгіленсе, ақша жөнелтушінің банкіне тізілімді электрондық нұсқада ұсынуға жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Ақша жөнелтушінің банкі жиынтық төлем тапсырмасын тізіліммен Қағидаларда белгіленген төлем құжаттарын ресімдеуге және ұсынуға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады және тізілімде көрсетілген ақшаның жалпы сомасының жиынтық төлем тапсырмасының сомасына сәйкестігін тексереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Бенефициардың банкі ақша жөнелтушінің тізілімде көрсетілген деректемелері негізінде бенефициарлардың пайдасына ақша есептеуді жүзеге асырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25-тармақ алып тастау көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Электрондық нысанда ұсынылатын жиынтық төлем тапсырмалары банк пен клиент арасында белгіленген ақпаратты беру өлшемдеріне сәйкес тізілімді қоса бермей қалыптастырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При осуществлении безналичного платежа и (или) перевода денег от одного отправителя денег в пользу нескольких бенефициаров, обслуживающихся в одном банке, либо исполнении банком отправителя денег указаний нескольких отправителей денег в пользу одного бенефициара допускается использование сводного платежного поручения по форме, согласно приложению 4 к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 21 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
21. К сводному платежному поручению, оформленному на бумажном носителе, прилагается реестр отправителей денег либо реестр бенефициаров (далее – реестр) по формам, согласно приложению 5 к Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 22 предусмотрено исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
22. В реестре указывается номер и дата сводного платежного поручения, к которому прилагается реестр, а также реквизиты отправителей денег или бенефициаров, сумма перевода денег в разрезе отправителей денег или бенефициаров и общая сумма перевода денег.
Общая сумма, указанная в реестре, соответствует сумме, указанной в сводном платежном поручении. Допускается представление в банк отправителя денег реестра в электронной форме, если это установлено банком отправителя денег.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
23. Банк отправителя денег осуществляет проверку сводного платежного поручения с реестром на соответствие требованиям, предъявляемым к оформлению и предъявлению платежных документов, установленных Правилами, и проверяет соответствие общей суммы денег, указанной в реестре, сумме сводного платежного поручения.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 24 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
24. Банк бенефициара осуществляет зачисление денег в пользу бенефициаров на основании реквизитов, указанных отправителем денег в реестре.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 25 предусмотрено исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
25. Сводные платежные поручения, предъявляемые в электронной форме, формируются в соответствии с форматами передачи информации, установленными между банком и его клиентом, без приложения реестра.
Примечание ИЗПИ!

26-тармақ алып тастау көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Ақша жөнелтушінің банкі бір бенефициардың пайдасына ақша жөнелтушілердің бірнеше нұсқауларының негізінде қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде жиынтық төлем тапсырмасын пайдалануға жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Бенефициардың банкі ақша жөнелтушілердің (бенефициарлардың) тізілімде көрсетілген деректемелерінде қателер анықтаған жағдайда, банк қате жіберілген нұсқауды қоспағанда, жиынтық төлем тапсырмасын орындайды және қате нұсқауды алған күннен кейінгі келесі операциялық күннен кешіктірмей ол бойынша соманы қайтаруды жүзеге асырады.
3-параграф. Төлем ордері
28. Клиент пен оның банкі арасында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде, сондай-ақ клиенттің банктік шотына қызмет көрсеткен кезде Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем ордері пайдаланылады.
29. Төлем ордерінің нысанында Қағидаларда көзделген міндетті деректемелер болған кезде банктің төлем ордерінің өзге нысанын пайдалануына жол беріледі.
Төлем ордерінде банктің (ақша жөнелтуші банкінің және бенефициар банкінің) атауы бір рет көрсетіледі.
Төлем ордерінде банктің клиент туралы қосымша мәліметтерді және банкке осы төлем ордерін өңдеуге қажетті мәліметтерді қоюына жол беріледі.
30. Клиент пен оған қызмет көрсететін банк арасындағы шартта көзделген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғаудың іс-қимыл тәртібі сақталған жағдайда, төлем ордерін электрондық нысанда ресімдеуге және ұсынуға жол беріледі.
31. Бастамашы төлем ордерін онда көрсетілген, оны жазған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынады.
Клиент не оған қызмет көрсететін банк төлем ордерін ұсыну бастамашысы болып табылады.
32. Банк қағаз тасымалдағышта жасалған, бастамашысы банк болып табылатын төлем ордеріндегі қол қою құқығына ие уәкілетті адамдардың санын, сондай-ақ осындай төлем ордерінде мөртабан немесе мөр бедерін қою қажеттілігін айқындайды.
33. Егер бұл клиент пен оған қызмет көрсететін банк арасындағы шартта көзделсе, төлем ордерінде валюталау күні көрсетіледі.
4-параграф. Төлем хабарламасы
34. Төлем хабарламасы бенефициардың пайдасына ақша аудару және (немесе) бенефициар қолма-қол ақшаны алу үшін жөнелтушінің ақша жөнелтушінің банкіне қолма-қол ақша салу арқылы ақша жөнелтушінің банктік шотты ашпай қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін пайдаланылады.
Бұл ретте заңды тұлғалар және олардың оқшауланған бөлімшелері жүзеге асыратын қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары заңды тұлғалардың бюджетке төлемдерді, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды төлеуін қоспағанда, олардың банк шотын ашқан кезде ғана жүргізіледі.
Заңды тұлғаның банк көрсететін қызметтерді бір ай ішінде бір мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде қолма-қол ақшаны салу арқылы төлеуіне жол беріледі.

Пункт 26 предусмотрено исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
26. Допускается использование сводного платежного поручения при осуществлении банком отправителя денег безналичных платежей и (или) переводов денег на основании нескольких указаний отправителей денег в пользу одного бенефициара.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
27. В случае обнаружения банком бенефициара ошибок в реквизитах отправителей денег (бенефициаров), указанных в реестре, банк исполняет сводное платежное поручение, за исключением указания, в котором была допущена ошибка, и осуществляет возврат суммы по ошибочному указанию не позднее следующего операционного дня за днем его получения.
Параграф 3. Платежный ордер
28. При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег между клиентом и его банком, а также обслуживании банковского счета клиента используется платежный ордер по форме, согласно приложению 6 к Правилам.
29. Допускается использование банком иной формы платежного ордера, при наличии в ней обязательных реквизитов, предусмотренных Правилами.
В платежном ордере наименование банка (банка отправителя денег и банка бенефициара) указывается один раз.
Допускается в платежном ордере проставление банком дополнительных сведений о клиенте и иных сведений, необходимых банку для обработки данного платежного ордера.
30. Допускается оформление и предъявление платежного ордера в электронной форме при условии соблюдения порядка защитных действий от несанкционированных платежей, предусмотренного договором между клиентом и обслуживающим его банком.
31. Платежный ордер предъявляется инициатором в течение десяти календарных дней со дня его выписки, указанной в нем.
Инициатором предъявления платежного ордера является клиент либо его обслуживающий банк.
32. Количество уполномоченных лиц, обладающих правом подписи на платежном ордере, составленном на бумажном носителе, инициатором которого является банк, а также необходимость проставления штампа или оттиска печати на таком платежном ордере определяется банком.
33. В платежном ордере указывается дата валютирования, если это предусмотрено в договоре между клиентом и обслуживающим его банком.
Параграф 4. Платежное извещение
34. Платежное извещение используется для осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег без открытия или использования банковского счета отправителя денег путем взноса наличных денег отправителем в банк отправителя денег для их перевода в пользу бенефициара и (или) получения наличных денег бенефициаром.
При этом безналичные платежи и (или) переводы денег, осуществляемые юридическими лицами и их обособленными подразделениями, производятся только при открытии ими банковского счета, за исключением уплаты юридическими лицами платежей в бюджет, а также добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений.
Допускается оплата юридическим лицом услуг банка путем взноса наличных денег в размере, не превышающем одну тысячу месячных расчетных показателей, в течение одного месяца.

35. Міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 248-бабына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын банкке қолма-қол ақшамен салуға құқығы бар адамдардың банктік шотты ашпай немесе пайдаланбай төлем хабарламасы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын банктік шотты ашпай немесе пайдаланбай жүзеге асырған кезде Қағидаларға 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша төлем хабарламалары (бұдан әрі – төлем хабарламалары) түрінде түбіртектердің нысандары пайдаланылады. Төлем хабарламасында Қағидаларда көзделген міндетті деректемелер болған кезде оның өзге нысанын пайдалануға жол беріледі.
Банк шотын ашпай қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру бюджетке төлемдерді төлеуге арналған түбіртектер, кіріс касса ордерлері, хабарлама-шоттар, түбіртек-хабарламалар, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аударуға арналған түбіртек-хабарламалар, әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай төлемді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ) төлеуге арналған түбіртек-хабарламалар және қолма-қол ақшаны қабылдау үшін пайдаланылатын басқа құжаттар негізінде жүргізіледі. Бұл құжаттар төлем хабарламалары болып табылады. Қағаз тасымалдағышта ұсынылған төлем хабарламаларына түзетулер жасауға рұқсат етілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері банктік шотты ашпай банктің электрондық терминалдары арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол ақшасыз төлемдерге және (немесе) ақша аударымдарына қолданылмайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

35. Уплата обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя и обязательных профессиональных пенсионных взносов осуществляется на основании платежного извещения без открытия или использования банковского счета лицами, имеющими право вносить обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы наличными деньгами в банк в соответствии со статьей 248 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс).
Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег без открытия или использования банковского счета используются формы квитанции в виде платежных извещений (далее – платежные извещения) по формам согласно приложениям 7, 8, 9, 10 и 11 к Правилам. Допускается использование иной формы платежного извещения при наличии в нем обязательных реквизитов, предусмотренных Правилами.
Осуществление безналичных платежей и (или) переводов денег без открытия банковского счета производится на основании квитанций, приходных кассовых ордеров, счетов-извещений, квитанций-извещений на уплату платежей в бюджет, квитанций-извещений на перечисление обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, квитанций-извещений на уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, на уплату единого платежа в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан") и других документов, используемых для принятия наличных денег. Данные документы являются платежными извещениями. Исправления на платежных извещениях, представленных на бумажном носителе, не допускаются.
Положения части первой настоящего пункта не распространяются на безналичные платежи и (или) переводы денег без открытия банковского счета, осуществляемые через электронные терминалы банка.
Сноска. Пункт 36 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37. Бюджетке төлемдерді банктік шотты ашпай немесе пайдаланбай төлеу үшін:
1) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлға;
2) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат немесе медиатор;
3) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңды тұлға төлем хабарламаларын ұсынады.
38. Міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын банктік шотты ашпай немесе пайдаланбай төлеу үшін Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем хабарламасы ұсынылады.
39. Әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай төлемді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа банк шотын ашпай немесе пайдаланбай төлеу үшін төлем хабарламасы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Төлем хабарламаларында Қағидалардың 7-тармағында белгіленген міндетті деректемелер болады.
Осы тармақтың ережелері коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеуге, жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың бюджетке төлемдерді төлеуге арналған түбіртек-хабарламаларына, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аударуға және әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай төлемді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа төлеуге арналған түбіртек-хабарламаларына қолданылмайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
41-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

37. Для уплаты платежей в бюджет без открытия или использования банковского счета предъявляются платежные извещения:
1) физическим лицом по форме, согласно приложению 7 к Правилам;
2) индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом или медиатором по форме, согласно приложению 8 к Правилам;
3) юридическим лицом по форме, согласно приложению 9 к Правилам.
38. Для уплаты обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов без открытия или использования банковского счета предъявляется платежное извещение по форме, согласно приложению 10 к Правилам.
39. Для уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого платежа в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" без открытия или использования банковского счета платежное извещение предъявляется по форме, согласно приложению 11 к Правилам.
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Платежные извещения содержат обязательные реквизиты, установленные в пункте 7 Правил.
Положения настоящего пункта не распространяются на счета-извещения на оплату коммунальных услуг, квитанции-извещения на уплату физическими лицами, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами платежей в бюджет, а также на квитанции-извещения на перечисление обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого платежа в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".
Сноска. Пункт 40 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 41 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).

41. Заңды тұлға өзінің оқшауланған бөлімшелері үшін бюджетке төлемдерді төлеген кезде төлем хабарламасында заңды тұлғаның атауы, БСН, мекенжайы және телефоны көрсетіледі. "Төлемнің атауы" бағанында мынадай жүйелілікпен төлемнің атауы, міндеттемелері бойынша төлем жүзеге асырылатын заңды тұлғаның БСН және оқшауланған бөлімшесінің атауы, төлемнің белгіленуі көрсетіледі.
Көлік құралдарына салық төлеген кезде "Төлемнің атауы" бағанында көлік құралының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Бұл деректеме төлем хабарламасының "Төлемнің атауы" бағанында "Жеке тұлғалардан көлік құралдарына салық" жазуының астында мынадай жүйелілікпен көрсетіледі: "VIN" деген сөз, көлік құралының сәйкестендіру нөмірі, "/V" символдары.
Бюджетке төлемдерді төлеуге арналған төлем хабарламасында оның атауына сәйкес келетін бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі. Бенефициар деректемелерінің және бюджеттік жіктеу кодының дұрыс көрсетілуін жөнелтуші қамтамасыз етеді. Салық төлеушінің ақша жөнелтушінің банкіне қолма-қол ақшаны енгізу күні ақша жөнелтушінің төлем хабарламасында көрсетілген күнмен сәйкес келуге тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
42-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын немесе әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлеуге арналған, елуден астам бенефициары бар төлем хабарламасы ақша жөнелтушінің банкіне Қағидалардың 16-тармағында айқындалған тәртіппен ұсынылады.
43. Төлем хабарламаларында ақша жөнелтушінің жеке басын және орналасқан жерін және бенефициардың орналасқан жерін белгілейтін қосымша деректер (жеке басын куәландыратын деректер, телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы) көрсетіледі. Коммуналдық қызметтерді төлеуге арналған төлем хабарламасын қоспағанда, төлем хабарламасында валюталау күнін көрсетуге жол беріледі.
44. Төлем агенттері және қосалқы төлем агенттері Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 13 және 14-баптарының және Қағидалардың талаптарына сәйкес төлемдік қызметтерді көрсету бойынша шарттар негізінде қолма-қол ақшаны қабылдау жөніндегі қызметтерді көрсетеді.
5-параграф. Төлем талабы
45. Төлем талабы бенефициардың ақша жөнелтушіге төлем талабында көрсетілген ақша сомасын төлеу туралы нұсқауын білдіреді.
46. Бенефициар төлем талабын бенефициардың банкіне не тікелей ақша жөнелтушінің банкіне Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын төлем құжаттарына екінші қол қою құқығына ие адамның тегін, атын және әкесінің атын (ол болған кезде) және қолын көрсетпей ұсынуға рұқсат етіледі.

41. При уплате юридическим лицом платежей в бюджет за свои обособленные подразделения в платежном извещении указываются наименование, БИН, адрес и телефон юридического лица. В графе "Наименование платежа" в следующей последовательности указываются, БИН и наименование обособленного подразделения юридического лица, по обязательствам которого осуществляется платеж, наименование платежа.
При уплате налога на транспортные средства в графе "Наименование платежа" указывается идентификационный номер транспортного средства. Данный реквизит указывается в графе "Наименование платежа" платежного извещения под надписью "Налог на транспортные средства с физических лиц" в следующей последовательности: слово "VIN", идентификационный номер транспортного средства, символы "/V".
В платежном извещении на уплату платежей в бюджет указывается код бюджетной классификации, соответствующий его наименованию. Правильность указания реквизитов бенефициара и кода бюджетной классификации обеспечивается отправителем. Дата внесения налогоплательщиком наличных денег в банк-отправителя денег совпадает с датой, указанной отправителем денег в платежном извещении.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 42 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
42. Платежное извещение на уплату обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов или социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, содержащее более пятидесяти бенефициаров, предъявляется в банк отправителя денег в порядке, определенном пунктом 16 Правил.
43. В платежных извещениях указываются дополнительные сведения, устанавливающие личность и местонахождение отправителя денег и бенефициара (данные, удостоверяющие личность, номер телефона, номер факса, адрес электронной почты). Допускается указание в платежном извещении даты валютирования, за исключением платежного извещения на оплату коммунальных услуг.
44. Платежные агенты и платежные субагенты в соответствии с требованиями статей 13 и 14 Закона о платежах и платежных системах и Правил оказывают услуги по приему наличных денег на основании договоров по оказанию платежных услуг.
Параграф 5. Платежное требование
45. Платежное требование представляет собой указание бенефициара к отправителю денег об оплате суммы денег, указанной в платежном требовании.
46. Платежное требование предъявляется бенефициаром в банк бенефициара либо непосредственно в банк отправителя денег по форме, согласно приложению 12 к Правилам.
Допускается предъявление платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу без указания фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписи лица, обладающего правом второй подписи в платежных документах.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Бенефициар бенефициардың банкіне бірнеше төлем талабын ұсынған жағдайда, осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, оларға Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем талаптарының тізілімі қоса беріледі.
Мынадай:
1) төлем талабы бенефициардың банкінен айналып өтіп ақша жөнелтушінің банкіне ұсынған;
2) бенефициар мен ақша жөнелтушіге бір банкте қызмет көрсетілген;
3) бір мезгілде бенефициар және бенефициардың банкі болып табылатын адам ақша жөнелтушінің банкіне бірнеше төлем талабын ұсынған жағдайларда, төлем талаптарының тізілімін қоса беру талап етілмейді.
48. Төлем талабы төлем талаптарының тізілімімен бірге бенефициардың банкіне ұсынылады, ол бенефициардың барлық деректемелерінің толық толтырылғанын тексеріп, төлем талабын Қағидаларда айқындалған тәртіппен ақша жөнелтушінің банкіне жібереді.
49. Төлем талабының банкке келіп түскен күні төлем талабының немесе төлем талаптары тізілімінің барлық даналарында олардың келіп түскен күні мен уақытын белгілеу арқылы тіркеледі. Төлем талабы электрондық тәсілмен ұсынылған жағдайда ақша жөнелтушінің банкі төлем талабының түскен күнін және уақытын тіркейді.
Төлем талабын орындауға қабылдау немесе төлем талабын орындаудан бас тартуды банк, қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіру үшін ұсынылған төлем талабын қоспағанда, банктің операциялық күні ішінде жүргізеді.
Қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіру үшін төлем талабын орындау немесе оны орындаудан бас тарту оны ұсынған күннен кейінгі үш операциялық күннен кешіктірмей жүргізіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
50-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Төлем талабы және қоса берілген төлем талаптарының тізілімі оның жазылған күнін көрсете отырып, күнтізбелік он күн ішінде банкке ұсынылады.
51. Төлем талабының "төлем белгілеу" бағанында төлемнің белгіленуі, сондай-ақ төлем талабын ұсынуға негіз болған құжаттардың атауы, күні және нөмірі көрсетіледі.

Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. В случае предъявления бенефициаром нескольких платежных требований в банк бенефициара, к ним прикладывается реестр платежных требований по форме, согласно приложению 13 к Правилам, за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Приложение реестра платежных требований не требуется в случаях:
1) предъявления платежного требования в банк отправителя денег, минуя банк бенефициара;
2) когда бенефициар и отправитель денег обслуживаются в одном банке;
3) предъявления нескольких платежных требований в банк отправителя денег лицом, являющимся одновременно бенефициаром и банком бенефициара.
48. Платежное требование вместе с реестром платежных требований представляется в банк бенефициара, который, проверив полноту заполнения всех реквизитов бенефициара, направляет платежное требование в банк отправителя денег в порядке, определенном Правилами.
49. День поступления платежного требования в банк фиксируется путем проставления даты и времени их поступления на всех экземплярах платежного требования либо реестра платежных требований. При предъявлении платежного требования электронным способом банком отправителя денег фиксируется дата и время поступления платежного требования.
Прием на исполнение платежного требования либо отказ в исполнении платежного требования банком производится в течение операционного дня банка, за исключением платежного требования, предъявленного для взыскания просроченной задолженности по займу.
Исполнение платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу либо отказ в его исполнении производится не позднее трех операционных дней, следующих за днем его предъявления.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 50 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
50. Платежное требование и приложенный реестр платежных требований предъявляются в банк в течение десяти календарных дней с указанной в них даты выписки. При этом дата заполнения платежного требования совпадает с датой заполнения реестра.
51. В графе "назначение платежа" платежного требования указываются назначение платежа, а также наименование, дата и номер документов, на основании которых предъявляется платежное требование.

52. Банк төлем талабын мыналарда:
1) ақша жөнелтушінің және ақша жөнелтушінің банкінің арасында жасалған шартта;
2) қарыз шартында, кредиттік желіні ашу туралы келісімде немесе қарыз операциясын не кепілдік беру фактісін растайтын өзге құжатта (бұдан әрі – қарыз шарты) ақша жөнелтушінің банктік шоттан ақшаны алып қоюға келісімі болған кезде, ақша жөнелтушінің банктік шотын тікелей дебеттеу арқылы орындайды.
53. Қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын банк, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым, ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы ақша жөнелтушінің банкіне бенефициардың ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қоюға құқығы қамтылған және банктің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымның, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының уәкілетті адамының төлем талабына қол қою өкілеттігін растайтын құжаттардың түпнұсқаларын немесе көшірмелерін қоса бере отырып ұсынады. Бас бухгалтердің, сондай-ақ бас бухгалтер ретінде төлем талабына қол қойған адамның өкілеттіктерін тексеру талап етілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың көшірмелері нөмірленеді, оларды банктің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымның, агроөнеркәсіп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының уәкілетті адамы "Көшірмесі дұрыс" белгісін қою, лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса), куәландыру күнін көрсете отырып қол қою арқылы растайды. "Көшірмесі дұрыс" деген жазу тырнақшасыз көрсетіледі.
Ақша жөнелтушінің банкінде бұрын ұсынылған, бенефициардың банктік шоттан ақша жөнелтушінің келісімінсіз ақшаны алып қоюға құқығы қамтылған растайтын құжаттар болған жағдайда, қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын кейіннен ұсынған кезде бенефициардың ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қоюға құқығы қамтылған құжаттарды оларды алғашқы ұсынған сәттен бастап алты ай ішінде қайтадан ұсыну талап етілмейді.
Ақша жөнелтушінің банкінде бұрын ұсынылған, банктің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымның, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының уәкілетті адамының төлем құжаттарына қол қою өкілеттігін растайтын құжаттар болған жағдайда, осындай адамды ауыстырған жағдайды қоспағанда, оның өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бермей төлем талабы кейіннен ұсынылады.
Төлем талаптарын банктер арасында орнатылған электрондық байланыс арналары арқылы Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, сондай-ақ банктер арасындағы шартта белгіленген қорғау әрекеттерін сақтай отырып электрондық нысанда ұсынған кезде не ақша жөнелтушінің банкі клиент-ақша жөнелтушінің банктік шотына төлем талабын ұсынған кезде төлем талабына қол қойған уәкілетті адамның өкілеттіктерін растау талап етілмейді.

52. Платежное требование исполняется банком путем прямого дебетования банковского счета отправителя денег при наличии согласия отправителя денег на изъятие денег с его банковского счета, содержащегося:
1) в договоре, заключенном между отправителем денег и банком отправителя денег;
2) в договоре займа, соглашении об открытии кредитной линии или ином документе, подтверждающем факт заемной операции либо выдачи гарантии, (далее – договор займа).
53. Платежное требование для взыскания просроченной задолженности по договору займа предъявляется банком, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организацией, дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в банк отправителя денег с приложением к нему оригиналов или копий документов, содержащих право бенефициара на изъятие денег с банковского счета отправителя денег без его согласия и подтверждающих полномочие уполномоченного лица банка, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организации, дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса на подписание платежного требования. Проверка полномочий главного бухгалтера, а также лица, подписавшего платежное требование в качестве главного бухгалтера, не требуется.
Копии документов, указанных в части первой настоящего пункта, пронумеровываются, заверяются уполномоченным лицом банка, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организации, дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса путем проставления отметки "Копия верна", его подписи с указанием его должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты заверения. Надпись "Копия верна" указывается без кавычек.
В случае наличия у банка отправителя денег представленных ранее подтверждающих документов, содержащих право бенефициара на изъятие денег без согласия отправителя денег с банковского счета, при последующем предъявлении платежного требования для взыскания просроченной задолженности по договору займа повторное представление подтверждающих документов, содержащих право бенефициара на изъятие денег без согласия отправителя денег с банковского счета, в течение шести месяцев с момента их первого предоставления не требуется.
В случае наличия у банка отправителя денег ранее представленных документов, подтверждающих полномочие уполномоченного лица банка, организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечной организации, дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса на подписание платежных документов, последующее платежное требование предъявляется без приложения копии документа, подтверждающего полномочие такого лица, за исключением случая его смены.
При предъявлении платежных требований в электронной форме через электронные каналы связи, установленные между банками, с соблюдением защитных действий, установленных статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, а также договором между банками, либо при предъявлении банком отправителя денег платежного требования к банковскому счету клиента-отправителя денег, подтверждение полномочий уполномоченного лица, подписавшего платежное требование, не требуется.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Ақшаны алып қоюдың негізділігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін банктер арасында орнатылған электрондық байланыс арналары арқылы Қағидаларда, сондай-ақ банктер арасындағы шартта белгіленген қорғаныс іс-қимылдарын сақтай отырып, жіберуге жол беріледі. Құжаттардың электрондық көшірмелеріне Қағидалардың
53-тармағында көрсетілген құжаттардың сканерленген нұсқалары жатқызылады.
55. Борышкер-ақша жөнелтушінің бір банкте ашылған банктік шоттарына бір қарыз шарты шеңберінде бір мезгілде бірнеше төлем талабын қоюға жол берілмейді.
Қарыз шарты бойынша жаңадан пайда болған мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін кейіннен төлем талабын ұсынуға жол беріледі.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55-1. Банктік қарыз шарты бойынша берешекті осындай банктік қарыздар бойынша өтелмеген негізгі борыш сомасы мөлшерінде берілген банктік қарыздар бойынша кепіл нысанасы болып табылатын жинақ банктік шоттардағы ақша есебінен төлем талабымен өндіріп алуға жол берілмейді.
Ескерту. Қағида 55-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-параграф. Инкассолық өкім
56. Инкассолық өкім ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қою үшін пайдаланылатын төлем құжаты болып табылады. Инкассолық өкімді мемлекеттік кірістер органы және сот орындаушылары ұсынады.
Сот орындаушылары инкассолық өкімді Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және атқарушылық құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып қағаз жеткізгіште не атқарушылық өндірістің мемлекеттік автоматтандырылған жүйесі арқылы электрондық нысанда ақша жөнелтушінің банкіне ұсынады. Бұл ретте қағаз тасымалдағышта жасалған инкассолық өкімдер, сондай-ақ мемлекеттік сот орындаушысы не жеке сот орындаушысы қағаз жеткізгіште ұсынатын атқарушылық құжаттардың көшірмелері атқарушылық құжаттарды орындау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның аумақтық бөлімінің не жеке сот орындаушысының мөрімен расталады.
Егер атқарушылық құжаттың мәтінінде өзгеше белгіленбесе, ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақша алып қоюдың негізділігін растайтын атқарушылық құжат банкке бір ғана инкассолық өкімді ұсынуға негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Допускается направление электронных копий документов, подтверждающих обоснованность изъятия денег, через электронные каналы связи, установленные между банками, с соблюдением защитных действий, установленных Правилами, а также договором между банками. К электронным копиям документов относятся сканированные версии документов, указанных в пункте 53 Правил.
55. Не допускается выставление к открытым в одном банке банковским счетам отправителя денег-должника одновременно нескольких платежных требований в рамках одного договора займа.
Допускается последующее выставление платежного требования для взыскания вновь образованной просроченной задолженности по договору займа.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-1. Не допускается взыскание задолженности по договору банковского займа платежным требованием за счет денег, находящихся на сберегательных банковских счетах, являющихся предметом залога по выданным банковским займам, в размере суммы непогашенного основного долга по таким банковским займам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Параграф 6. Инкассовое распоряжение
56. Платежным документом, используемым для изъятия денег с банковского счета отправителя денег без его согласия, является инкассовое распоряжение. Инкассовое распоряжение предъявляется органом государственных доходов и судебными исполнителями.
Инкассовое распоряжение судебными исполнителями предъявляется в банк отправителя денег по форме, согласно приложению 14 к Правилам и с приложением копий исполнительных документов на бумажном носителе либо в электронной форме, посредством государственной автоматизированной системы исполнительного производства. При этом инкассовые распоряжения на бумажном носителе, а также копии исполнительных документов, предъявляемых государственным судебным исполнителем либо частным судебным исполнителем на бумажном носителе заверяются печатью территориального отдела государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, либо частного судебного исполнителя.
Исполнительный документ, подтверждающий обоснованность изъятия денег с банковского счета отправителя денег без его согласия, является основанием для предъявления в банк только одного инкассового распоряжения, если иное не установлено в тексте исполнительного документа.

Мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдері Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағышта немесе электрондық нысанда телекоммуникациялар желісі арқылы беру жолымен ұсынылады. Мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдері осы өндіріп алудың негізділігін растайтын құжаттарды берусіз ұсынылады. Электрондық нысандағы инкассолық өкім Салық кодексінің 122-бабының 6-тармағына сәйкес жіберіледі.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
57. Қағаз тасымалдағышта жасалған инкассолық өкімдер ақша жөнелтушінің банкіне кемінде үш данада ұсынылады.
58. Ақша жөнелтушінің банкі инкассолық өкімнің нөмірін, келіп түскен күні мен уақытын тіркейді.
59. Инкассолық өкімде төлемнің белгіленуі және ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алып қою (өндіріп алу) құқығын көздейтін Қазақстан Республикасы заңының нормасына сілтеме көрсетіледі.
Атқарушылық құжатта көрсетілген төлемнің және (немесе) ақша аударымының сомасы:
1) борышкер борышқа ішінара ақы төлеуді өз бетінше жүргізген және атқарушылық құжатта сот орындаушысының бұл туралы белгісі бар;
2) бір атқару парағының негізінде борышты бірнеше бенефициардың пайдасына ортақ өндіріп алу жүзеге асырылатын;
3) сот орындаушысының қаулысымен мерзімді төлемдерді өндіріп алу туралы атқарушылық құжат бойынша берешек айқындалған жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімде көрсетілген сомаға сәйкес келеді.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
60-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60. Мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімінде қосымша бюджеттік жіктелім кодтары, операция түрі көрсетіледі.
"Операция түрі" жолында тиісті кодтар көрсетіледі:
03 – мемлекеттік кірістер органының бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банк шотына берілген инкассолық өкімі;
04 – мемлекеттік кірістер органының дебитордың банк шотына берілген инкассолық өкімі;
07 – мемлекеттік кірістер органының міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегі бар агенттің банк шотына берілген инкассолық өкімі;
09 – мемлекеттік кірістер органының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар бойынша берешегі бар төлеушінің банк шотына берілген инкассолық өкімі.
Мемлекеттік кірістер органының міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алуға берілген инкассолық өкімінде "бенефициар" және "бенефициар банкі" бағандарында "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы көрсетіледі.

Инкассовые распоряжения органа государственных доходов предъявляются по форме, согласно приложению 15 к Правилам, на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. Инкассовые распоряжения органа государственных доходов предъявляются без приложения документов, подтверждающих обоснованность данного взыскания. Инкассовое распоряжение в электронной форме направляется в соответствии с пунктом 6 статьи 122 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Инкассовые распоряжения, составленные на бумажном носителе, предъявляются в банк отправителя денег в количестве не менее трех экземпляров.
58. Банк отправителя денег фиксирует номер, дату и время поступления инкассового распоряжения.
59. В инкассовом распоряжении указывается назначение платежа и ссылка на норму закона Республики Казахстан, предусматривающего право изъятия (взыскания) денег с банковского счета отправителя денег без его согласия.
Сумма платежа и (или) перевода денег, указанная в исполнительном документе, совпадает с суммой, указанной в инкассовом распоряжении, за исключением случаев, когда:
1) должником самостоятельно произведена частичная оплата долга и в исполнительном документе имеется отметка судебного исполнителя об этом;
2) на основании одного исполнительного листа осуществляется солидарное взыскание долга в пользу нескольких бенефициаров;
3) постановлением судебного исполнителя определена задолженность по исполнительному документу о взыскании периодических платежей.
Сноска. Пункт 59 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 60 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
60. В инкассовом распоряжении органа государственных доходов дополнительно указываются коды бюджетной классификации, вид операции.
В поле "вид операции" указываются соответственно коды:
03 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
04 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет дебитора;
07 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет агента, имеющего задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам;
09 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет плательщика, имеющего задолженность по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования.
В инкассовых распоряжениях органа государственных доходов на взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам или социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования в графах "бенефициар" и "банк бенефициара" указывается некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".

Мемлекеттік кірістер органы міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алуға арналған инкассолық өкімімен біруақытта ақша жөнелтушінің банкіне қарыздары туындаған қызметкерлердің тізімдердін ұсынады. Тізім банкке Салық кодексінің 122-бабының 6-тармағына сәйкес электрондық нысанда ұсынылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Сот орындаушысының инкассолық өкімі ұсынылған банктік шотта ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде ақшаны өндіріп алу борышкердің теңгедегі не шетел валютасындағы басқа банктік шотынан (шоттарынан) жүргізіледі. Банк сот орындаушысының инкассолық өкімін инкассолық өкім ұсынылған банктік шоттан өзгеше клиенттің басқа банктік шотынан (шоттарынан) орындаған кезде, банк жүйесінде инкассолық өкімді қалыптастырады онда ақшаны алып қою жүзеге асырылатын банктік шоттың нөмірі көрсетіледі.
Ақша жөнелтушінің банкі мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімдерін орындауды Салық кодексінің 122 және 123-баптарында, "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кеден кодексі) 129 және 130-баптарында және Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүргізеді.
Инкассолық өкімді жөнелтушінің банктік шотының валютасынан өзгеше валютада орындау валюта айырбастаудың төлем жасалған күніндегі нарықтық бағамын қолдана отырып жүргізіледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61-1. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес орындалатын халықаралық, шетелдік соттар мен төрелік соттардың шешімдері бойынша берілген атқару құжаттары бойынша инкассолық өкімде ақша сомасы жеке сот орындаушысының атқару құжатының валютасында көрсетіледі.
Сот орындаушысы шетел валютасында ұсынған инкассолық өкімді орындау Қағидалардың 61-тармағында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 61-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Орган государственных доходов одновременно с инкассовым распоряжением на взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам или социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования представляет в банк отправителя денег списки работников, по которым образовалась задолженность. Список представляется в банк в электронной форме в соответствии с пунктом 6 статьи 122 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 60 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
61. При отсутствии либо недостаточности денег на банковском счете, к которому предъявлено инкассовое распоряжение судебного исполнителя, взыскание денег производится с другого (других) банковского (банковских) счета (счетов) должника в тенге либо иностранной валюте. Банк, при исполнении инкассового распоряжения судебного исполнителя, с другого (других) банковского (банковских) счетов клиента, отличных от банковского счета, к которому предъявлено инкассовое распоряжение, в системе банка формирует инкассовое распоряжение, в котором указывается номер банковского счета, с которого осуществляется изъятие денег.
Исполнение инкассовых распоряжений органа государственных доходов банком отправителя денег производится в порядке, установленными статьями 122 и 123 Налогового кодекса, статьями 129 и 130 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Таможенный кодекс) и Правилами.
Исполнение инкассового распоряжения в валюте, отличной от валюты банковского счета отправителя, производится с применением рыночного курса обмена валют на день совершения платежа.
Сноска. Пункт 61 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61-1. По исполнительным документам, выданным по решениям международных, иностранных судов и арбитражей, исполняемых в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, сумма денег в инкассовом распоряжении указывается в валюте исполнительного документа частного судебного исполнителя.
Исполнение инкассового распоряжения предъявленного судебным исполнителем в иностранной валюте производится в порядке, установленном пунктом 61 Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 61-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

62. Ақша жөнелтушінің банктік шотында ақша жеткіліксіз болған кезде инкассолық өкім осындай шотқа ақшаның келіп түсуіне қарай орындалады.
3-тарау. Төлем құжаттарын ұсыну және орындау тәртібіне қойылатын жалпы талаптар
1-параграф. Төлем құжаттарын ұсыну
63. Бастамашы банкке төлем құжаттарын жөнелтуші мен банктің арасында жасалған шартқа сәйкес электрондық нысанда немесе қағаз тасымалдағышта ұсынады. Төлем құжатын электрондық нысанда ұсынған кезде осы төлем құжатын қағаз тасымалдағышта қосымша ұсыну талап етілмейді.
64. Төлем құжатын электрондық нысанда ұсыну бенефициар мен оның банкi арасында не ақша жөнелтушi мен оның банкi арасында осындай ұсынуды көздейтін төлем құжаттарын алмасудың электрондық жүйелерін пайдалану және бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесі мен электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану туралы шарттың (келісімнің)
(бұдан әрі – Электрондық жүйелердi пайдалану туралы келісім) негiзiнде жүзеге асырылады.
Электрондық жүйелердi пайдалану туралы келісімге төлем құжатын орындау, қайтару туралы талаптарды және банктің төлем құжатын өңдеуімен байланысты өзге де мәселелерді енгізуге жол беріледі.
65. Жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, Қағидаларда және (немесе) ақша жөнелтуші мен банктің арасында жасалған шартта белгіленген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғаудың іс-қимылдары тәртібін сақтаған кезде төлем құжаты жіберілді (ұсынылды) деп саналады.
66. Жөнелтуші төлем құжаттарын банк белгілеген операциялық күн ішінде ұсынады. Банк бастамашы төлем құжатын ұсынған күнін төлем құжатының барлық данасында олардың келіп түскен күнін және уақытын белгілеу арқылы тіркейді. Төлем құжаты операциялық күн аяқталғаннан кейін келіп түскен жағдайда, төлем құжаты ұсынылған күні мен уақыты ретінде келесі операциялық күн және осы операциялық күн басталған уақыты көрсетіледі.
Егер жөнелтушінің төлем құжатында көрсетілген валюталау күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, онда келесі операциялық күн осындай күн болып саналады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Қағаз тасымалдағышта жасалған инкассолық өкімдерді қоспағанда, ұсынылатын төлем құжаттары даналарының санын банк дербес белгілейді.

62. Исполнение инкассового распоряжения при недостаточности денег на банковском счете отправителя денег производится по мере поступления денег на такой счет.
Глава 3. Общие требования к порядку предъявления и исполнения платежных документов
Параграф 1. Предъявление платежных документов
63. Платежные документы предъявляются инициатором в банк в электронной форме или на бумажном носителе в соответствии с договором, заключенным между отправителем и банком. При предъявлении платежного документа в электронной форме дополнительного представления данного платежного документа на бумажном носителе не требуется.
64. Предъявление платежного документа в электронной форме осуществляется на основании договора (соглашения) об использовании электронных систем обмена платежными документами и использовании системы программно-криптографической защиты и электронной цифровой подписи между бенефициаром и его банком (далее – Соглашение об использовании электронных систем), либо между отправителем денег и его банком, предусматривающим такое предъявление.
Допускается включение в Соглашение об использовании электронных систем условий об исполнении платежного документа, отзыве и иных вопросов, связанных с обработкой банком платежного документа.
65. Платежный документ считается отправленным (предъявленным) при условии соблюдения отправителем порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленных статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, Правилами и (или) договором между отправителем денег и банком.
66. Платежные документы предъявляются отправителем в течение операционного дня, установленного банком. Банком день предъявления инициатором платежного документа фиксируется путем проставления даты и времени их поступления на всех экземплярах платежного документа. В случае поступления платежного документа после окончания операционного дня, днем и временем предъявления платежного документа считается следующий операционный день и время начала этого операционного дня.
Если дата валютирования, указанная в платежном документе отправителя, приходится на нерабочий день, то такой датой считается следующий операционный день.
Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Количество экземпляров предъявляемых платежных документов, за исключением инкассовых распоряжений, составленных на бумажном носителе, определяется банком самостоятельно.

2-параграф. Төлем құжатын орындау
68. Банк төлем құжатын Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31-32, 35-37, 45 және 56-баптарының және Қағидалардың талаптарына сәйкес келу тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
69. Банк төлеу құжатын Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 46-52, 55-57-баптарының, Қағидалардың талаптарына және жөнелтуші мен банктің арасындағы шартта көзделген талаптарға сәйкес банктік шотта ақша болған кезде, сондай-ақ төлем құжатындағы нұсқауларға сәйкес орындайды.
70. Банк, егер Азаматтық кодекстің 740-742-баптарында өзгеше көзделмесе, жөнелтушінің төлем құжаттарын олардың келіп түскен кезектілікке сәйкес орындайды.
Төлем тапсырмасы, аударым жасауға өтініш, төлем ордері, егер банк пен жөнелтушінің арасындағы шартта өзге кезектілік көрсетілмесе, келіп түсуінің күнтізбелік кезектілігі тәртібімен орындалады.
71. Ақша жөнелтушінің банкін, бенефициардың банкін сәйкестендіру төлем құжатында көрсетілген банктік сәйкестендіру коды бойынша жүргізіледі.
Банк атауының оның төлем құжатында көрсетілген банктік сәйкестендіру кодына нақты сәйкес келуін банк анықтамайды.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2018 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
72. Инкассолық өкімді қоспағанда, қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем құжатын, төлем талабын орындау және төлем құжаты белгісіз мерзімде орындалған жағдайда, ақша жөнелтушінің банкі жөнелтуші оған бастама жасаған күні орындайды.
Инкассолық өкімді белгісіз мерзімдерде орындауды, сондай-ақ Салық кодексінің 24 және 122-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, инкассолық өкімдер олар ұсынылған күннен кейінгі үш операциялық күннен кешіктірмей орындалады.
Қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін ұсынылған төлем талабы ол ұсынылған күннен кейінгі үш операциялық күннен кешіктірмей орындалады.
Ақша жөнелтушінің банк шотында ақша жеткіліксіз болған кезде мемлекеттік кірістер органдарының салық берешегін өндіру алу туралы және сот орындаушыларының атқарушылық құжаттар бойынша инкассолық өкімін, сондай-ақ қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін ұсынылған төлем талабын орындау ақша түсуіне қарай, ақша осындай шотқа келіп түскен күннен кейін бір операциялық күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Халықаралық қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңға сәйкес көзделген талаптарды сақтай отырып, нұсқауды алған күннен кейінгі үш операциялық күннен кешіктірмей орындалады.
Төлем құжатында оны орындаудың өзге мерзімі болған кезде, төлем құжаты сол мерзімде орындалуға тиіс.

Параграф 2. Исполнение платежного документа
68. Банк осуществляет проверку платежного документа на соответствие требованиям статей 31- 32, 35- 37, 45 и 56 Закона о платежах и платежных системах и Правил.
69. Банк исполняет платежный документ, при наличии денег на банковском счете в соответствии с требованиями статей 4652, 55 - 57 Закона о платежах и платежных системах, Правил и условиями, предусмотренными договором между отправителем и банком, а также в соответствии с указаниями, содержащимися в платежном документе.
70. Банк исполняет платежные документы отправителя в соответствии с очередностью их поступления, если иное не предусмотрено статьями 740 -742 Гражданского кодекса.
Платежное поручение, заявление на перевод, платежный ордер исполняются в порядке поступления календарной очередности, если иная очередность не оговорена в договоре между банком и отправителем.
71. Идентификация банка отправителя денег, банка бенефициара производится по банковскому идентификационному коду, указанному в платежном документе.
Банк не определяет фактическое соответствие наименования банка его банковскому идентификационному коду, указанному в платежном документе.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.11.2018 № 302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Исполнение платежного документа, за исключением инкассового распоряжения, платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу и в случаях исполнения платежного документа в неопределенные сроки, совершается банком отправителя денег в день его инициирования отправителем.
Инкассовые распоряжения исполняются не позднее трех операционных дней, следующих за днем их предъявления, за исключением исполнения инкассового распоряжения в неопределенные сроки, а также случаев, предусмотренных статьями 24 и 122 Налогового кодекса.
Платежное требование, предъявленное для взыскания просроченной задолженности по займу, исполняется не позднее трех операционных дней, следующих за днем его предъявления.
Исполнение инкассового распоряжения органов государственных доходов о взыскании налоговой задолженности и судебных исполнителей по исполнительным документам, а также платежного требования, предъявленного для взыскания просроченной задолженности по займу, при недостаточности денег на банковском счете отправителя денег осуществляется по мере поступления денег не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления на такой счет.
Международные безналичные платежи и (или) переводы денег исполняются не позднее трех операционных дней, следующих за днем получения указания, с соблюдением требований, предусмотренных в соответствии с Законом о валютном регулировании и валютном контроле.
При наличии в платежном документе иного срока его исполнения платежный документ подлежит исполнению в такой срок.

Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Бенефициардың банкі төлем құжатында көрсетілген валюталау күні төлемді жүргізеді.
74. Бенефициардың банкі бенефициарды ақшаны қабылдау туралы оны алған күнінен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей олардың арасындағы шартта айқындалған тәртіппен хабарлайды.
Бенефициардың банкі ақшаны бенефициардың пайдасына төлем құжатында көрсетілген сомада қабылдайды.
75. Банк жөнелтушінің төлем құжатын орындауды ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны есептен шығару не бенефициардың пайдасына енгізілген қолма-қол ақшаны аудару арқылы жүзеге асырады.
76. Салық кодексінің 122 және 123-баптарында, Кеден кодексінің 129 және 130-баптарында, Әлеуметтік кодекстің 256-бабында, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 36-бабында, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу туралы заң) 58-бабында, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда және (немесе) банктік шот шартында көзделген жағдайларда банк ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны есептен шығаруды банк орындау үшін қабылдаған төлем құжаты не ақша жөнелтушінің келісімінсіз орындалатын төлем құжаты негізінде жүргізеді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77. Бір банкте ашылған банктік шоттар арасында ақша аударуды ақша жөнелтушінің банкі бір операциялық күн ішінде жүзеге асырады.
77-1. Ақша жөнелтушінің банкі банктік шот ашпастан халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу кезінде операцияға бірегей нөмір беруді және халықаралық ақша аударымдары жүйесінде қалыптастырылатын төлем құжатында осы нөмірді көрсетуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 77-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77-2. Делдал банк пен бенефициар банк халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын орындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе төлем жүйесі қағидаларында көзделген ақша алушы немесе жөнелтуші туралы ақпаратты қамтымайтын төлем құжаттарынды анықтау үшін деректерді автоматтандырылған өңдеу рәсімдерін қолдануды қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Банк бенефициара принимает в пользу бенефициара деньги в сумме, указанной в платежном документе.
74. Банк бенефициара уведомляет бенефициара о принятии денег не позднее операционного дня, следующего за днем его получения, в порядке, определенном договором между ними.
Банк бенефициара производит платеж на дату валютирования, указанную в платежном документе.
75. Исполнение платежного документа отправителя банком осуществляется путем списания денег с банковского счета отправителя денег либо перевода внесенных наличных денег в пользу бенефициара.
76. Списание денег банком с банковского счета отправителя денег производится на основании принятого банком к исполнению платежного документа либо платежного документа, исполняемого без согласия отправителя денег, в случаях, предусмотренных статьями 122 и 123 Налогового кодекса, статьями 129 и 130 Таможенного кодекса, статьей 256 Социального кодекса, статьей 36 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), статьей 58 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве), статьей 31 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", Законом о платежах и платежных системах и (или) договором банковского счета.
Сноска. Пункт 76 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Перевод денег между банковскими счетами, открытыми в одном банке, осуществляется банком отправителя денег в течение одного операционного дня.
77-1. Банк отправителя денег при проведении международных платежей и (или) переводов денег без открытия банковского счета обеспечивает присвоение операции уникального номера и указание данного номера в платежном документе, формируемом в системе международных денежных переводов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 77-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77-2. Банк-посредник и банк бенефициара при исполнении международных платежей и (или) переводов денег обеспечивают применение процедур автоматизированной обработки данных для выявления платежных документов, которые не содержат информации о получателе или отправителе денег, предусмотренной законодательством Республики Казахстан или правилами платежной системы.

Ескерту. 77-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77-3. Банк ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың деректемелері жоқ төлем нұсқауын алу кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерінің дәрежесін бағалау негізінде банктің іс-қимыл тәртібін айқындайтын ішкі рәсімдердің болуын қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген банктің ішкі рәсімдерінде ақша жөнелтуші немесе алушы туралы қажетті ақпараты жоқ төлем құжаттарын орындау, орындаудан бас тарту және тоқтата тұру шарттары мен тәртібі және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау осындай операциялар анықталған кезде одан арғы іс-қимылдар тәртібі қамтылады.
Ескерту. 77-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
78. Банк операция жүргізілген күннен бастап, сондай-ақ клиенттің банктік шоты жабылған соң бес жыл бойы ақша жөнелтуші және (немесе) бенефициар (атауы не тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке сәйкестендіру коды (бұдан әрі – ЖСК) (ол болған кезде), ЖСН (БСН) туралы ақпаратты, ақша жөнелтуші – жеке тұлғада ЖСК болмаған жағдайда – жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін және пошта мекенжайын (ел, қала, индекс, көше, үйдің және пәтердің нөмірі), сондай-ақ КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес клиентті тиісінше тексеру жөніндегі шараларды жүргізу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, ақша жөнелтуші жүргізген қолма-қол ақшасыз төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мәліметтерді сақтайды.
3-параграф. Банктің төлем құжатын орындаудан бас тартуы үшін негіздер
79. Банктің төлем тапсырмасын, төлем талабын, төлем ордерін, ақша аудару үшін берілген өтінішті және төлем хабарламасын орындаудан бас тартуы Салық кодексінің 24-бабында, Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңның 19-бабының 8-тармағында, КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 46-бабында және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша, бас тарту себебін көрсете отырып, нұсқауды алған күні операциялық күн ішінде жүзеге асырылады.
Банктің қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін ұсынылған төлем талабын, сондай-ақ инкассолық өкімді аталған төлем құжаттарын орындау үшін көзделген мерзімдерде орындаудан бас тартады.
Инкассолық өкімді қоспағанда, төлем құжатын орындаудан бас тарту туралы хабарламаны жіберу тәртібі банк пен жөнелтуші арасындағы шартта көзделеді. Осындай хабарламаны жіберу күні төлем құжатын орындаудан бас тарту күні болып саналады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 77-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77-3. Банк обеспечивает наличие внутренних процедур, определяющих порядок действия банка на основе оценки степени рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения при получении платежного документа, в котором отсутствуют реквизиты отправителя денег или бенефициара.
Внутренние процедуры банка, указанные в части первой настоящего пункта, содержат условия и порядок исполнения, приостановления и отказа в исполнении платежных документов, не имеющих необходимой информации об отправителе или получателе денег, и порядок дальнейших действий банка при выявлении таких операций в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 77-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Банк в течение пяти лет со дня совершения операции, а также и после закрытия банковского счета клиента хранит информацию об отправителе денег и (или) бенефициаре (наименование либо фамилию, имя, отчество (при его наличии), индивидуального идентификационного кода (далее – ИИК) (при его наличии), ИИН (БИН), в случае отсутствия у отправителя денег – физического лица ИИК – данные документа, удостоверяющего личность, и почтовый адрес (страна, город, индекс, улица, номер дома и квартиры), а также сведения о проведенном отправителем денег безналичном платеже и (или) переводе денег, за исключением случаев, когда не требуется проведение мер по надлежащей проверке клиента в соответствии с Законом о ПОДФТ.
Параграф 3. Основания для отказа банком в исполнении платежного документа
79. Отказ банком в исполнении платежного поручения, платежного требования, платежного ордера, заявления на перевод денег и платежного извещения осуществляется по основаниям, предусмотренным статьей 24 Налогового кодекса, пунктом 8 статьи 19 Закона о валютном регулировании и валютном контроле, статьей 13 Закона о ПОДФТ, статьей 46 Закона о платежах и платежных системах и Правилами, в течение операционного дня в день получения указания с указанием причины отказа.
Отказ банком в исполнении платежного требования, предъявленного для взыскания просроченной задолженности по займу, а также инкассового распоряжения производится в сроки, предусмотренные для исполнения указанных платежных документов.
Порядок отправления уведомления об отказе в исполнении платежного документа, за исключением инкассового распоряжения, предусматривается в договоре между банком и отправителем. Днем отказа в исполнении платежного документа считается дата направления такого уведомления.

Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
80. Ақша жөнелтушінің банкі мына:
1) егер төлем құжатында қолдан жасау белгілері болған, оның ішінде, егер төлем құжаты Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, Қағидаларда, жөнелтушінің және ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шартта белгіленген, рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттері тәртібін бұза отырып берілген;
2) егер төлем құжатында мынадай:
Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларды;
бенефициарға құқық иеленуші-банк Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген операциялардың шеңберінде қызмет көрсетілген жағдайларда ақша жөнелтушінің банк шоттарына бұрын ұсынылған инкассолық өкімдерді орындау жағдайларын қоспағанда, түзетулер, толықтырулар және түзетілген жерлері болған жағдайда төлем құжатын орындаудан бас тартады. Осындай инкассолық өкімдерді орындау бенефициар мен бенефициар банктің деректемелерін растайтын құқық иеленуші-банктің құжаты негізінде бенефициардың банктік деректемелерін (бенефициар банктің ЖСК, атауы және банктік сәйкестендіру коды) түзете отырып жүзеге асырылады;
мәжбүрлеп тарату процесінде тұрған банкте бенефициарға қызмет көрсетілетін немесе мәжбүрлеп тарату процесіндегі банк бенефициар болып табылатын жағдайларда, ақша жөнелтушінің банк шоттарына бұрын ұсынылған инкассолық өкімдер мен төлем талаптарын орындау жағдайларын қоспағанда, түзетулер, толықтырулар және түзеткен жерлері болған жағдайда төлем құжатын орындаудан бас тартады. Осындай инкассолық өкімдер мен төлем талаптарын орындау бенефициар мен бенефициар банктің деректемелерін растай отырып, бенефициардың жаңа банктік шоты ашылған банк құжатының негізінде бенефициардың банктік деректемелерін (бенефициар банктің ЖСК, атауы және банктік сәйкестендіру коды) түзете отырып жүзеге асырылады;
3) Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларда ақша жөнелтуші банктің төлем құжаттарында клиенттің ЖСК түзетуін қоспағанда, Қағидаларда көзделген жағдайларда төлем құжатын клиенттің басқа банктік шоттарынан орындау кезінде ақша жөнелтушінің ЖСК, ЖСН (БСН) төлем құжатында көрсетілген деректемелерге сәйкес келмеген;

Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Банк отправителя денег отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) если платежный документ содержит признаки подделки, в том числе, если платежный документ передан с нарушением порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленного статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, договором между отправителем и банком отправителя денег;
2) если платежный документ содержит исправления, дополнения и помарки, за исключением:
случаев, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности;
исполнения ранее предъявленных инкассовых распоряжений к банковским счетам отправителя денег, в случаях, когда бенефициар обслуживается в банке-правопреемнике в рамках операций, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности. Исполнение таких инкассовых распоряжений осуществляется с исправлением банковских реквизитов бенефициара (ИИК, наименование и банковский идентификационный код банка бенефициара), на основании документа банка-правопреемника, подтверждающего реквизиты бенефициара и банка бенефициара;
исполнения ранее предъявленных инкассовых распоряжений и платежных требований к банковским счетам отправителя денег, в случаях, когда бенефициар обслуживается в банке, находящемся в процессе принудительной ликвидации, или бенефициаром является банк, находящийся в процессе принудительной ликвидации. Исполнение таких инкассовых распоряжений и платежных требований осуществляется с исправлением банковских реквизитов бенефициара (ИИК, наименование и банковский идентификационный код банка бенефициара) на основании документа банка, в котором открыт новый банковский счет бенефициара, с подтверждением реквизитов бенефициара и банка бенефициара;
3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) отправителя денег реквизитам, указанным в платежном документе, за исключением исправления банком отправителя денег в платежных документах ИИК клиента в случаях, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности, при исполнении платежного документа с других банковских счетов клиента, в случаях, предусмотренных Правилами;

4) салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуге, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, бірыңғай төлемін аударуға арналған төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) мемлекеттік кірістер органы ұсынатын деректермен сәйкес келмеген;
4-1) салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуге, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, бірыңғай төлемін аударуға арналған төлем құжатында көрсетілген атауына бенефициар ЖСН (БСН) деректемелері сәйкес келмеген;
5) ақша жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау және ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;
6) Қағидаларға 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 және 15-қосымшаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмеген;
7) басқа деректемелер (ЖСК, ЖСН (БСН) банктің клиентін сәйкестендірсе, мемлекеттік кірістер органы ұсынған инкассолық өкімді, сондай-ақ Қағидалардың 150-тармағының талаптарына сәйкес банктің клиентін сәйкестендіру кезіндегі сот орындаушысының инкассолық өкімін қоспағанда, клиенттің атауы төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің атауына сәйкес келмеген;
8) төлем белгілеуді кодпен көрсетілуі оның мәтіндік бөлігіне сәйкес келмеген;
9) бюджетке төлемдерді төлеу кезінде бюджеттік сыныптау коды цифрмен белгіленбеген;
10) төлем құжатында көрсетілген сомалар цифрлармен және жазумен сәйкес келмеген;
11) көлік құралына салық төлеу кезінде төлем құжатында көрсетілген көлік құралының сәйкестендіру нөмірі жол қозғалысы қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы орган ұсынған деректерге сәйкес келмеген;
12) жөнелтуші және жөнелтушінің банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген талаптар сақталмаған;
13) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген;
14) банктік шоттан ақшаны өндіріп алу туралы талап мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есепке алуға арналған, сондай-ақ "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заң) 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған банктік шотқа, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға, инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша, осы инвестициялық портфельді басқарушының клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша ақшасын есепке алуға арналған банктік шоттардағы ақшаны, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру үшін банк шоттарындағы ақшаны, жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шоттардағы ақшаны есепке алуға арналған банк шотына, әлеуетті жеткізушілердің немесе жеткізушілердің "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алуға қатысу шеңберінде қамтамасыз ету шаралары ретінде ақша енгізуіне арналған мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың банктік шотына, жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банктік шотқа, қаржы басқарушысының міндеттемелері бойынша борышкердің ақшасын есепке жатқызу, ағымдағы шығыстарды өтеу және сот арқылы банкроттық рәсімінде кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін қаржы басқарушысының ағымдағы шотына, өзіне қатысты "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рәсімді қолдану туралы іс қозғалған немесе рәсім қолданылған Қазақстан Республикасы азаматының банктік шотына қойылғанда;

4) несоответствия ИИН (БИН) отправителя денег, указанного в платежном документе в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единого платежа, данным, предоставляемым органом государственных доходов;
4-1) несоответствия ИИН (БИН) бенефициара его наименованию, указанных в платежном документе в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единого платежа;
5) несоблюдения отправителем денег требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;
6) несоответствия формам, установленным приложениями 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 и 15 к Правилам;
7) несоответствия наименования клиента наименованию отправителя денег, указанному в платежном документе, за исключением инкассового распоряжения, предъявленного органом государственных доходов, когда другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН) идентифицируют клиента банка, а также инкассового распоряжения судебного исполнителя при идентификации клиента банка в соответствии с требованиями пункта 150 Правил;
8) несоответствия кодового обозначения назначения платежа его текстовой части;
9) отсутствия цифрового обозначения кода бюджетной классификации при уплате платежей в бюджет;
10) несоответствия сумм, указанных в платежном документе, цифрами и прописью;
11) несоответствия идентификационного номера транспортного средства, указанного в платежном документе, с данными, представленными центральным исполнительным органом по безопасности дорожного движения при уплате налогов на транспортное средство;
12) несоблюдения требований, установленных условиями договора между отправителем и банком отправителя;
13) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля;
14) когда требование о взыскании денег с банковского счета предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытому по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее – Закон о государственной образовательной накопительной системе), денег на банковские счета в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег на банковский счет, предназначенный для учета денег клиентов управляющего инвестиционным портфелем, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем, денег на банковский счет, предназначенный для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя, денег на банковский счет для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, денег на текущий счет частного судебного исполнителя, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, к банковскому счету единого оператора в сфере государственных закупок, предназначенному для внесения потенциальными поставщиками или поставщиками денег в качестве обеспечительных мер в рамках участия в государственных закупках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", к банковскому счету в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенному для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде, к текущему счету финансового управляющего для зачисления денег должника, погашения текущих расходов и удовлетворения требований кредиторов в процедуре судебного банкротства по обязательствам финансового управляющего, к банковскому счету гражданина Республики Казахстан, в отношении которого возбуждено дело о применении процедуры или применена процедура в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан";

15) Азаматтық кодекстің 742-бабының 2-тармағында көзделген кезектілікке сәйкес бірінші, екінші және үшінші кезектерге жататын талаптар бойынша, сондай-ақ жеке әріптестің кредитор алдындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, ақшалай талапты беріп қаржыландыру шарты және (немесе) концессия шарты бойынша талап ету құқығымен қамтамасыз етілген міндеттемелерін орындау шеңберінде ұсынылған талаптар бойынша ақшаны алып қоюды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттарға талап ұсынылған жағдайда;
16) қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу туралы төлем талабы алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған ағымдағы шотқа ұсынылған жағдайларда;
17) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдерінің негізінде ақшаны алып алуды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар болған банктік шотқа талап ұсынылған жағдайда;
18) "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы банкі ұсынған төлем құжаты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысы қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының банктері, бейрезидент банктері, бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату, сондай-ақ банктердің "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушы банктерімен корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларының 9-1-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, төлем құжатын орындаудан бас тартады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
81. Бенефициар банкі мына:
1) жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау мен ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;

15) в случае, когда требование предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления компенсации инвестиционных затрат, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях, за исключением изъятия денег по требованиям, относящимся к первой, второй и третьей очередям в соответствии с очередностью, предусмотренной пунктом 2 статьи 742 Гражданского кодекса, а также по требованиям, предъявляемым в рамках исполнения обязательств частного партнера перед кредитором, обеспеченных правом требования по договору государственно-частного партнерства, договору финансирования под уступку денежного требования и (или) договору концессии;
16) в случаях, когда платежное требование о взыскании просроченной задолженности по договору займа предъявлено к текущему счету, предназначенному для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
17) в случае, когда требование предъявлено к банковскому счету, на котором находятся накопления на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением изъятия денег на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
18) несоответствия платежного документа, предъявленного банком-участником Международного финансового центра "Астана", пункту 9-1 Правил установления корреспондентских отношений между банками, банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также установления банками корреспондентских отношений с банками-участниками Международного финансового центра "Астана", утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210.
Сноска. Пункт 80 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Банк бенефициара отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) несоблюдения отправителем требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;

2) рұқсат етілмеген төлем анықталған, сондай-ақ бенефициардың пайдасына аударылатын ақшаны заңсыз алудың негізделген фактілері анықталған және расталған;
3) ЖСК, ЖСН (БСН) бенефициардың деректемелеріне сәйкес келмеген, бенефициар банкінде ЖСК болмаған;
4) есептелетін ақша сомасы көрсетілген талаптармен байланысты болмаған жағдайда, клиент-жеке тұлғаның талабы бойынша мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есептеу үшін ашылған, сондай-ақ Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заңның 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған ағымдағы шотқа ақшаны, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банк шотына ақшаны, жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған соманы сақтауға арналған ағымдағы шотына ақшаны, инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шотына ақшаны, номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функциясын жүзеге асыратын осы тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шотына ақшаны, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыруға арналған банк шотына ақшаны, әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алуға қатысу шеңберінде қамтамасыз ету шаралары ретінде ақша енгізуіне арналған мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың банк шотына ақшаны, жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйге ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі банк шотына ақшаны, қаржы басқарушысының міндеттемелері бойынша борышкердің ақшасын есепке жатқызу, ағымдағы шығыстарды өтеу және сот арқылы банкроттық рәсімінде кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін ашылған қаржы басқарушысының ағымдағы шотына ақшаны есептеген;
5) егер есептелетін ақша сомасы алименттерге (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаға) байланысты емес болған және (немесе) төлем белгілеудің кодтық белгісі алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақша) есептеу үшін бөлінген төлем белгілеудің кодтық белгісіне сәйкес келмеген жағдайда, клиент-жеке тұлғаның талап етуі бойынша алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есептеу үшін ашылған ағымдағы шотқа ақшаны есептеген;

2) выявления несанкционированного платежа, а также выявления и подтверждения обоснованных фактов неправомерности получения переводимых в пользу бенефициара денег;
3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) реквизитам бенефициара, отсутствия ИИК в банке бенефициара;
4) зачисления денег на текущий счет, открытый по требованию клиента-физического лица для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытый по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона о государственной образовательной накопительной системе, денег на банковский счет в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег на текущий счет частного судебного исполнителя, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, денег на банковский счет, предназначенный для учета денег клиентов управляющего инвестиционным портфелем, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем, денег на банковский счет, предназначенный для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя, денег на банковский счет для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, денег на банковский счет единого оператора в сфере государственных закупок, предназначенный для внесения потенциальными поставщиками или поставщиками денег в качестве обеспечительных мер в рамках участия в государственных закупках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", денег на банковский счет в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенный для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде, денег на текущий счет финансового управляющего, открытый для зачисления денег должника, погашения текущих расходов и удовлетворения требований кредиторов в процедуре судебного банкротства по обязательствам финансового управляющего, в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с указанными условиями;
5) зачисления денег на текущий счет, открытый по требованию клиента-физического лица для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с алиментами (деньгами, предназначенными на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), и (или) кодовое обозначение назначения платежа не соответствует кодовому обозначению назначения платежа, выделенному для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);

6) егер есептелетін ақша сомасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес жасалған ақшалай талапты беруді қаржыландыру шарты, концессия шарты және (немесе) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты шеңберінде төленетін инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеуге байланысты емес болған жағдайда, ақшаны инвестициялық шығындардың өтемақыларын есептеуге арналған ағымдағы шотқа есептеген;
7) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген;
8) банк шотын ашпастан халықаралық төлемді және (немесе) ақша аударымын сәйкестендіретін бірегей нөмір болмаған жағдайларда, төлем құжатын орындаудан бас тартады.
Бенефициар банкі бенефициардың атауы төлем құжатында көрсетілген атауға сәйкес келмеген жағдайда, ал бенефициардың төлем құжатында көрсетілген басқа деректемелері (ЖСК, ЖСН (БСН) бенефициарды сәйкестендіретін болса, төлем құжатын орындайды.
Мыналарды:
1) ЖСК және БСН деректемелері сақталған кезде ақша жөнелтушінің және (немесе) бенефициардың ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, мемлекеттік орган және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі қайта ұйымдастырылған және атауы өзгерген жағдайды;
2) мемлекеттік кірістер органы бюджеттік сыныптау кодтарын өзгерткен жағдайды қоспағанда, банк төлем құжатының деректемелерін өзгертуіне жол берілмейді.
Қағидалардың 95-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, бенефициар банкінің төлем құжатының деректемелерін өзгертуіне рұқсат етілмейді.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-параграф. Нұсқауды кері қайтарып алу және орындалуын тоқтата тұру
82. Орындау үшін қабылданған нұсқауды оны орындағанға дейін Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімді ақша жөнелтушінің банкіне жіберу арқылы кері қайтарып алуға жол беріледі.
Нұсқауды орындауды тоқтата тұруға Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкім негізінде оны толық немесе ішінара орындағанға дейін ғана рұқсат етіледі.
Осындай өкімдерді орындау мерзімдері жөнелтуші және банк арасында жасалған шартта белгіленеді. Нұсқауды кері қайтарып алу туралы өкімді осы өкімдерге бастамашы мен ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шартта белгіленген қорғау әрекеттері тәртібін сақтай отырып электрондық тәсілмен беруге рұқсат етіледі.

6) зачисления денег на текущий счет, предназначенный для зачисления компенсаций инвестиционных затрат, в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с выплатой компенсаций инвестиционных затрат, выплачиваемых в рамках договора финансирования под уступку денежного требования, договора концессии и (или) договора государственно-частного партнерства, заключенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях;
7) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля;
8) отсутствия уникального номера, идентифицирующего международный платеж и (или) перевод денег без открытия банковского счета.
Банк бенефициара исполняет платежный документ в случае несоответствия наименования бенефициара наименованию, указанному в платежном документе, когда его другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН), указанные в платежном документе, идентифицируют бенефициара.
Не допускается изменение банком реквизитов платежного документа, за исключением:
1) случая изменения организационно-правовой формы отправителя денег и (или) бенефициара, реорганизации и переименования государственного органа и (или) его структурного подразделения, при сохранении реквизитов ИИК и БИН;
2) изменения кодов бюджетной классификации органом государственных доходов.
Не допускается изменение банком бенефициара реквизитов платежного документа, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 4) пункта 95 Правил.
Сноска. Пункт 81 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Отзыв и приостановление исполнения указания
82. Допускается отзыв принятого к исполнению указания до его исполнения путем направления банку отправителя денег распоряжения об отзыве платежного документа по форме, согласно приложению 16 к Правилам.
Приостановление исполнения указания возможно только до его полного или частичного исполнения на основании распоряжения о приостановлении исполнения платежного документа по форме, согласно приложению 17 к Правилам.
Сроки исполнения таких распоряжений устанавливаются договором между отправителем и банком. Допускается передача распоряжения об отзыве указания электронным способом с соблюдением порядка защитных действий, установленных договором между инициатором данных распоряжений и банком отправителя денег.

83. Төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкім және төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкім электрондық нысанда бастамашы және банк арасында жасалған шарт негізінде электрондық төлем хабарларын беруге арналған форматтарға сәйкес қалыптастырылады және банкке телекоммуникациялар желісінің электрондық арналары бойынша ұсынылады.
84. Төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімде төлем құжатының күні, оның нөмірі, сомасы және банк белгілеген төлем құжатының өзге де деректемелері көрсетіледі. Электрондық тәсілмен берілген төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкім Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, Қағидаларда және бастамашы және банк арасында жасалған шартта белгіленген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттері тәртібі сақталған кезде жіберілген деп саналады.
Қағаз тасымалдағыштағы төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімге және төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкімге төлем құжатын жөнелтушінің төлем құжаттарына қол қою құқығы бар уәкілетті адамдарының мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) және қолы қойылады.
Ескерту. 84-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
85. Төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкім және төлем құжатының орындалуын тоқтата тұру туралы өкім қазақ және (немесе) орыс тілінде немесе өзге тілдерде жасалады.
Қағаз тасымалдағышта ұсынылған төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімде және төлем құжатының орындалуын тоқтата тұру туралы өкімде түзетулер мен толықтыруларға жол берілмейді. Банк түзетулерді, толықтыруларды және түзеулерді анықтаған жағдайда, мұндай өкімдер қайтару себептері көрсетіле отырып оны алған күннен бастап бір операциялық күннен кешіктірілмей оны жөнелтушіге қайтарылады.
86. Төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкім және төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкім, мемлекеттік кірістер органдары және сот орындаушылары ұсынатын төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімдерді және төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкімдерді қоспағанда, банк белгілеген даналар саны бойынша банк белгіленген операциялық күн ішінде ұсынылады. Егер төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкім және төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкім банктің операциялық күні аяқталған кейін алынса, осындай өкімді банк келесі операциялық күннің басында алды деп саналады.

83. Распоряжение об отзыве платежного документа и распоряжение о приостановлении исполнения платежного документа в электронной форме формируются в соответствии с форматами для передачи электронных платежных сообщений на основании договора, заключенного между инициатором и банком, и предъявляются в банк по электронным каналам сети телекоммуникаций.
84. В распоряжении об отзыве платежного документа указываются дата платежного документа, его номер, сумма и иные реквизиты платежного документа, установленные банком. Распоряжение об отзыве платежного документа, переданное электронным способом, считается отправленным при условии соблюдения порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленных статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, Правилами и договором между инициатором и банком.
Распоряжение об отзыве платежного документа и распоряжение о приостановлении исполнения платежного документа на бумажном носителе содержат печать (за исключением субъектов частного предпринимательства) и подписи уполномоченных лиц отправителя платежного документа, имеющих право подписи платежных документов.
Сноска. Пункт 84 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Распоряжение об отзыве платежного документа и распоряжение о приостановлении исполнения платежного документа составляются на казахском и (или) русском или иных языках.
Не допускаются исправления, дополнения в распоряжении об отзыве платежного документа и распоряжении о приостановлении исполнения платежного документа, предъявленном на бумажном носителе. В случае обнаружения банком исправлений, дополнений и помарок, такие распоряжения возвращаются его отправителю не позднее одного операционного дня со дня его получения с указанием причины возврата.
86. Распоряжение об отзыве платежного документа и распоряжение о приостановлении исполнения платежного документа предъявляются в течение установленного банком операционного дня в количестве экземпляров, установленных банком, за исключением распоряжений об отзыве платежного документа и распоряжений о приостановлении исполнения платежного документа, предъявляемых органом государственных доходов и судебными исполнителями. Если распоряжение об отзыве платежного документа и распоряжение о приостановлении исполнения платежного документа получено после окончания операционного дня банка, то такое распоряжение считается полученным для банка в начале следующего операционного дня.

87. Банк төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімді, төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкімді қабылдаған күннен кейінгі келесі операциялық күн ішінде орындау туралы немесе бас тарту себебін көрсете отырып орындаудан бас тарту туралы хабарлайды.
88. Банк жөнелтушінің орындалмаған не толық көлемде орындалмаған төлем құжатын кері қайтарып алу туралы өкімін алған кезде төлем құжатын орындамайды және оны жөнелтушіге алынған өкімді орындау туралы хабарламаны бірмезгілде жібере отырып, осындай өкімді алған күннен кейінгі келесі бір операциялық күннен кешіктірмей қайтарады.
89. Төлем құжатын орындауды тоқтата тұру КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 50-бабында көзделген тәртіпке сәйкес, сондай-ақ Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
90. Банк төлем құжатын орындауды мына құжаттар негізінде:
1) жөнелтушінің төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы өкімі;
2) қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттік органның күмәнді операцияларды жүргізуді тоқтата тұру туралы шешімі;
3) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы уәкілетті мемлекеттік органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының шешімі, немесе уәкілетті мемлекеттік органның ақша жөнелтушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі, уәкілетті мемлекеттік органның, лауазымды адамның мүлікке иелік етуге уақытша шектеу қою туралы, мәмілелерді жасауды және мүлікпен байланысты өзге де операцияларды жүргізуді тоқтата тұру шешімі;
4) Азаматтық кодекстің 742-бабына сәйкес үшінші тұлғалардың басым нұсқаулары;
5) сот актісі негізінде тоқтата тұрады.
91. Қағидалардың 90-тармағында көзделген құжаттар алынған кезде, банк төлем құжатын орындауды тоқтата тұрады. Төлем құжатын орындау төлем құжатын орындауды тоқтата тұруға не Қағидалардың 90-тармағында көрсетілген құжаттардың орындалуына негіз болған төлем құжатын орындауды қайта бастау немесе құжаттарды кері қайтарып алу туралы нұсқауды алу КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында көзделген жағдайларда мерзімі аяқталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
92. Төлем құжаттарын орындау тоқтатыла тұрған жағдайда, банк оларды Қағидаларда белгіленген жағдайлар басталғанға дейін сақтайды.
Бұл ретте банк клиенттің банк шотында орындауы тоқтатыла тұрған төлем құжатының шегінде ақша сомасын қамтамасыз етпейді.

87. Банк в течение следующего операционного дня после принятия распоряжения об отзыве платежного документа, распоряжения о приостановлении исполнения платежного документа, уведомляет об исполнении или отказе в исполнении с указанием причины отказа.
88. При получении распоряжения отправителя об отзыве неисполненного либо неисполненного в полном объеме платежного документа банк не исполняет платежный документ и возвращает его не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения такого распоряжения, одновременно направляя отправителю уведомление об исполнении полученного распоряжения.
89. Приостановление исполнения платежного документа осуществляется в соответствии с порядком, предусмотренным статьей 13 Закона о ПОДФТ, статьей 50 Закона о платежах и платежных системах, а также в соответствии с Правилами.
90. Исполнение платежного документа приостанавливается банком на основании следующих документов:
1) распоряжения отправителя о приостановлении исполнения платежного документа;
2) решения государственного органа, осуществляющего финансовый мониторинг и принимающего иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, о приостановлении проведения подозрительной операции;
3) решения уполномоченного государственного органа, должностного лица или судебного исполнителя о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете, или распоряжения уполномоченного государственного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам отправителя денег, решения уполномоченного государственного органа, должностного лица о наложении временного ограничения на распоряжение имуществом, о приостановлении совершения сделок и иных операций с имуществом;
4) приоритетных указаний третьих лиц в соответствии со статьей 742 Гражданского кодекса;
5) на основании судебного акта.
91. При получении документов, предусмотренных пунктом 90 Правил, банк приостанавливает исполнение платежного документа. Исполнение платежного документа приостанавливается до истечения срока в случаях, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, получения указания о возобновлении исполнения платежного документа или отзыва документов, на основании которых было приостановлено его исполнение, либо после исполнения документов, указанных в пункте 90 Правил.
92. В случаях приостановления исполнения платежных документов банк хранит их до наступления условий, установленных Правилами.
При этом банк не обеспечивает на банковском счете клиента сумму денег в пределах приостановленного платежного документа.

Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру, сондай-ақ үшінші тұлғалардың талаптарын орындау
1-параграф. Төлем тапсырмасын орындау
93. Төлем тапсырмасы ақша жөнелтушінің банкі:
1) ақша жөнелтушінің банкі жөнелтушiге орындау туралы хабарлама немесе төлем тапсырмасына ақы төлеу ретiнде қолма-қол ақшаны қабылдау туралы хабарлама жiберген;
2) жөнелтуші нұсқау алған күннен кейінгі келесі бір операциялық күннің ішінде ақша жөнелтушінің банкісінен төлем тапсырмасын орындауға қабылдау туралы немесе орындаудан бас тарту туралы хабарлама алмаған (әдеттегі тәртіп бойынша) талаптарының бiреуi болған кезде;
3) ақша жөнелтуші банк пен жөнелтуші арасындағы шартта көзделген өзге де жағдайларда орындауға қабылданды деп саналады.
94. Төлем тапсырмасы бенефициар банктің:
1) бенефициар банк жөнелтушіге төлем тапсырмасын орындауға қабылдау туралы хабарлама жiберген;
2) жөнелтушi бенефициар банк төлем тапсырмасын алған күннен кейінгі келесі бір операциялық күннің ішінде бенефициар банктен төлем тапсырмасын орындауға қабылдау туралы немесе орындаудан бас тартқаны туралы хабарлама алмаған (әдеттегі тәртіп бойынша) деген талаптардың бiреуi болған кезде;
3) бенефициар мен бенефициардың банкі арасындағы шартта көзделген өзге де жағдайларда орындауға қабылданды деп саналады.
Ақшаны бенефициардың пайдасына қабылдау кезінде бенефициардың банкі ақшаны қабылдау туралы оған хабарлайды. Бенефициардың банкіне бенефициарға оның банк шотынан үзінді-көшірмені және орындалған төлем тапсырмасын шарттың талаптарына сәйкес қағаз тасымалдағышта не электрондық түрде ұсыну арқылы хабарлауға рұқсат етіледі.
95. Банк Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 46 және 48-баптарында, Қағидаларда белгіленген мерзімде, Қағидалардың 80-тармағында көзделген негіздер бойынша, сондай-ақ мына:
1) егер ақша жөнелтуші мен банк арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, ақша жөнелтуші қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға қажетті ақша сомасын қамтамасыз етпеген;
2) КЖТҚҚ туралы заңда немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерімен жасалған шарттарда көзделген;
3) клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдері және (немесе) өкімдері (клиенттің Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 12-тармағында көзделген банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органның өкімінде көрсетілген салық берешегінің сомасын өтеу жағдайын қоспағанда), мүлікке билік етуге уақытша шектеу қою, клиенттің банктік шотындағы ақшаға тыйым салу туралы ақшамен қамтамасыз етілмеген актілер, сондай-ақ Азаматтық кодекстің 742-бабына сәйкес орындалуы тиіс нұсқаулар болған;

Сноска. Пункт 92 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Осуществление безналичных платежей и (или) переводов денег, а также исполнение требований третьих лиц
Параграф 1. Исполнение платежного поручения
93. Платежное поручение считается принятым к исполнению банком отправителя денег при наличии одного из следующих условий:
1) банк отправителя денег направил отправителю уведомление о принятии к исполнению или уведомление о принятии наличных денег в качестве оплаты платежного поручения;
2) отправитель не получил уведомление банка отправителя денег о принятии к исполнению или об отказе в исполнении платежного поручения в течение одного операционного дня, следующего за днем получения указания (по умолчанию);
3) в случаях, предусмотренных договором между банком отправителя денег и отправителем.
94. Платежное поручение считается принятым к исполнению банком бенефициара при наличии одного из следующих условий:
1) банк бенефициара направил отправителю уведомление о принятии к исполнению платежного поручения;
2) отправитель не получил уведомление банка бенефициара о принятии к исполнению платежного поручения или об отказе в исполнении платежного поручения в течение одного операционного дня, следующего за днем получения платежного поручения банком бенефициара (по умолчанию);
3) в иных случаях, предусмотренных договором между бенефициаром и банком бенефициара.
При принятии денег в пользу бенефициара банк бенефициара извещает его о принятии денег. Допускается извещение бенефициара банком бенефициара путем представления ему выписки из его банковского счета и платежного поручения, исполненного на бумажном носителе, либо в электронной форме, в соответствии с условиями договора.
95. Банк отказывает в исполнении платежного поручения в сроки, установленные статьями 46 и 48 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, по основаниям, предусмотренным пунктом 80 Правил, а также в случаях:
1) необеспечения отправителем денег суммы денег, необходимой для осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег, если иное не предусмотрено договором между отправителем денег и банком;
2) предусмотренных Законом о ПОДФТ или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо предусмотренных договором с банками-нерезидентами Республики Казахстан;
3) при наличии решений и (или) распоряжений уполномоченных государственных органов или должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента (за исключением случая погашения клиентом суммы налоговой задолженности, указанной в распоряжении уполномоченного органа в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет о приостановлении расходных операций по банковским счетам, предусмотренного пунктом 12 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах), временного ограничения на распоряжение имуществом, необеспеченных деньгами актов о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, а также указаний, подлежащих исполнению в соответствии со статьей 742 Гражданского кодекса;

4) төлем тапсырмасында көрсетілген төлем валютасы банк шотының валютасына сәйкес келмеген жағдайларда, төлем тапсырмасын орындаудан бас тартады.
Ақша жөнелтушінің төлем тапсырмасының орындалуы туралы немесе бенефициардың қызмет көрсетуші банк белгілеген, төлем жасалған күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, төлем тапсырмасында көрсетілген төлем сомасын конвертациялауды жүзеге асыру арқылы төлем сомасын банк шотының валютасында есепке алу туралы растауы болған кезде төлем валютасы банк шотының валютасына сәйкес келмейтін төлем тапсырмасын орындауға рұқсат етіледі. Растауды ұсыну тәртібі клиент пен банк арасындағы шартта көзделеді. Клиенттің аталған растауы онымен және банк арасындағы шартта көзделген конвертацияны жүзеге асыруға клиенттің келісімі болған жағдайда талап етілмейді, онда конвертацияны жүзеге асырғаны үшін комиссияларды алу мөлшері мен тәртібі де айқындалады.
Төлем валютасы банк шотының валютасына сәйкес келмейтін төлем тапсырмасын орындау кезінде оған Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларының талаптары қолданылады.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
96. Бенефициардың пайдасына төлем құжатын орындауды бенефициар банктің орындаудан бас тартуға не кешіктіруге банктің бенефициардың оның пайдасын аударылған ақшаны алуы заңсыз болуы туралы негізделген фактілері негіздеме болып табылады.
Бенефициар банк бенефициардың пайдасына аударылатын ақшаны заңсыз алу фактілері растамаған жағдайда ақша аударымын орындаудан дәлелсіз бас тартқаны және (немесе) кешіктіргені үшін бенефициарға олардың арасындағы шартта көзделген мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
Бенефициар банк рұқсат етілмеген төлемді жүзеге асыру фактісін анықтаған кезде бенефициар банк бенефициардың пайдасына ақшаны есептемейді.
97. Бенефициар банк "Кәсіптік одақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабында рұқсат етілген қаражат көздерінен кәсіптік одақтарды қаржыландыруды қоспағанда, бейрезиденттерден, шет мемлекеттерден, мемлекеттік органдардан, мемлекеттік ұйымдардан, діни бірлестіктерден және қайрымдылық ұйымдарынан шартты ("тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу бойынша келісімшартты) орындауға байланысты емес операциялар бойынша саяси партиялардың және кәсіптік одақтардың пайдасына ақша, оның ішінде шетел валютасы түскен кезде төлем тапсырмасын орындаудан бас тартады.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4) несоответствия валюты платежа, указанной в платежном поручении, валюте банковского счета.
Допускается исполнение платежного поручения, в котором валюта платежа не соответствует валюте банковского счета, при наличии подтверждения отправителя денег об исполнении платежного поручения или бенефициара о зачислении суммы платежа в валюте банковского счета путем осуществления конвертации суммы платежа, указанной в платежном поручении, с применением рыночного курса обмена валют на день совершения платежа, установленного обслуживающим банком. Порядок предоставления подтверждения предусматривается в договоре между клиентом и банком. Указанное подтверждение клиента не требуется в случае наличия его согласия на осуществление конвертации, предусмотренного в договоре между ним и банком, в котором также определяется размер и порядок взимания комиссий за осуществление конвертации.
При исполнении платежного поручения, в котором валюта платежа не соответствует валюте банковского счета, на него распространяются требования Правил осуществления валютных операций.
Сноска. Пункт 95 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Основанием для отказа в исполнении либо задержки банком бенефициара исполнения платежа в пользу бенефициара служат обоснованные банком факты о неправомерности в получении бенефициаром переводимых в его пользу денег.
В случае не подтверждения фактов о неправомерности в получении бенефициаром переводимых в его пользу денег банк бенефициара уплачивает бенефициару неустойку за необоснованный отказ в исполнении и (или) задержку зачисления денег в размере, предусмотренном договором между ними.
При установлении банком бенефициара фактов осуществления несанкционированного платежа банк бенефициара не зачисляет деньги в пользу бенефициара.
97. Банк бенефициара отказывает в исполнении платежного поручения при поступлении денег, в том числе иностранной валюты, от нерезидентов, иностранных государств, государственных органов, государственных организаций, религиозных объединений и благотворительных организаций в пользу политических партий и профессиональных союзов по операциям, не связанным с исполнением договора (контракта по поставке товаров (работ, услуг), за исключением финансирования профессиональных союзов из источников, разрешенных статьей 30 Закона Республики Казахстан "О профессиональных союзах".
Сноска. Пункт 97 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

98. Егер бенефициардың банкі болып табылмайтын банк төлем тапсырмасын орындамаса, бұл ретте жөнелтушінің банктегі банк шотында қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе ) ақша аударымын жүзеге асыру үшін жеткілікті ақша сомасы бар болса және банк орындаудан бас тарту туралы уақытылы хабарламаса банк, егер олардың арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, ақша аударымы сомасынан, олардың арасындағы шартта көзделген мөлшерде, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, жөнелтушіге айыппұл (өсімпұл) төлейді.
99. Жөнелтуші банкке төлем тапсырмасын орындауға қабылданған сомаға төлемді жүргізеді және банк жөнелтушінің төлем тапсырмасын орындаған кезден бастап олар арасындағы шартқа сәйкес санкцияланған төлем тапсырмасын орындауға немесе кері қайтарып алуға байланысты шығындарды өтейді.
100. Жөнелтушінің банкі жөнелтушінің банк шотын дебеттеген кезде жөнелтушінің төлемі банкте жүргізіледі.
101. Егер банк жөнелтуші болып табылса, төлем:
1) жөнелтушінің банктің корреспонденттік шотын кредиттеу және оған үзінді-көшірмені жіберу;
2) жөнелтушінің банктегі корреспонденттік шотын дебеттеу;
3) жөнелтушінің және банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоттары арқылы төлемді жүзеге асыру;
4) төлем жүйесі арқылы төлемді жүзеге асыру;
5) жөнелтуші мен банк арасындағы өзара есеп айырысулар туралы екі жақты келісімге сәйкес төлемді жүзеге асыру арқылы жүргізіледі.
102. Валюталау күні талаптарының бірі болып белгіленген төлем тапсырмасы орындалған жағдайда, ақша жөнелтушінің банкі ақша жөнелтушінің банк шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады және оларды өзінің ішкі баланстық шотына (транзиттік шотқа) есептейді. Бұл ретте банк осындай операцияларды жекелеген немесе жекелеген жеке шоттарда (қосалқы позицияларда) есебін жүргізеді.
Ақша жөнелтушінің ақша жөнелтуші банктің ішкі баланстық шотына (транзиттік шотқа) ақшаны аударуы төлем құжаттарын орындау үшін белгіленген мерзімде, бірақ Қағидалардың осы тармағында белгіленген мерзімнен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Ақша жөнелтушінің банкі банктің ішкі баланстық (транзиттік) шотынан ақша аударуды төлем құжатында көрсетілген валюталау күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
Бенефициардың банкі ақшаны бенефициардың банк шотына валюталау күнімен айқындалған операциялық күн ішінде есептейді.
Егер валюталау күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, онда бенефициардың банкі ақшаны валюталау күні деп айқындалған күннен кейінгі бірінші жұмыс күні бенефициардың банктік шотына есептейді.
103. Егер төлем тапсырмасында өзгеше көзделмесе, ақша жөнелтуші банк төлем тапсырмасын дербес орындауға мүмкіндігі болмаған кезде ақша жөнелтуші банк оны кейіннен орындау үшін делдал банкке жібереді.

98. Если банк, не являющийся банком бенефициара, не исполняет платежное поручение, при этом на банковском счете отправителя в банке имеется достаточная сумма денег для осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег, и банк не уведомил своевременно об отказе в исполнении, банк, если иное не предусмотрено договором между ними, оплачивает отправителю штраф (пени) от суммы перевода денег, в размере, предусмотренном договором между ними, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.
99. Отправитель производит платеж банку на сумму принятого к исполнению платежного поручения и возмещает затраты, связанные с исполнением или отзывом санкционированного платежного поручения, в соответствии с договором между ними с момента исполнения банком платежного поручения отправителя.
100. Платеж отправителя банку производится, когда банк отправителя денег дебетует банковский счет отправителя.
101. Если отправителем является банк, платеж производится путем:
1) кредитования отправителем корреспондентского счета банка и направления ему выписки;
2) дебетования корреспондентского счета отправителя в банке;
3) осуществления платежа через корреспондентские счета отправителя и банка в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) осуществления платежа через платежную систему;
5) осуществления платежа в соответствии с двусторонним соглашением о взаимных зачетах между отправителем и банком.
102. В случае исполнения платежного поручения, одним из условий которого установлена дата валютирования, банк отправителя денег осуществляет списание денег с банковского счета отправителя денег и зачисляет их на свой внутренний балансовый счет (транзитный счет). При этом банк ведет учет таких операций на отдельном или отдельных лицевых счетах (субпозициях).
Перевод денег отправителя денег на внутренний балансовый (транзитный) счет банка отправителя денег осуществляется в сроки, установленные для исполнения платежных документов, но не позднее сроков, установленных настоящим пунктом Правил.
Банк отправителя денег осуществляет перевод денег с внутреннего балансового (транзитного) счета банка не позднее даты валютирования, указанной в платежном документе.
Банк бенефициара зачисляет деньги на банковский счет бенефициара в течение операционного дня, определенного датой валютирования.
Если дата валютирования приходится на нерабочий день, банк бенефициара зачисляет деньги на банковский счет бенефициара в первый рабочий день, следующий за днем, определенным датой валютирования.
103. Если иное не указано в платежном поручении, при невозможности банком отправителя денег самостоятельного исполнения платежного поручения, банк отправителя денег отправляет его для последующего исполнения банку-посреднику.

104. Делдал банктің төлем тапсырмасын орындауы мүмкін болмаған кезде осындай төлем тапсырмасын алған күннен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей олар арасындағы шартта белгіленген тәсілдермен ақша жөнелтушінің банкіне хабарлайды және оған төлем тапсырмасы негізінде ақшаны қайтарады.
105. Егер ақша жөнелтуші банк жөнелтушіден тиісті өкілеттіктер алмаса, онда:
1) жөнелтушінің төлем тапсырмасын орындауға байланысты қызметтері және ұшыраған шығыстары үшін оған тиесілі комиссиялық төлемдер сомасын осы төлем тапсырмасының сомасынан оларды ұстап қалу арқылы өтеп алуға;
2) кейінгі банкке төлем тапсырмасы сомасының есебінен комиссиялық төлемді өтеп алу мүмкіндігін ұсынуға рұқсат етілмейді.
106. Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 25-бабының
10-тармағына сәйкес "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы банктер мемлекеттік органдарға, соттарға мәліметтер мен ақпарат берген төлемдерді бюджетке төлеуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге байланысты қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша төлем тапсырмасын кері қайтарып алуға және оның орындалуын тоқтата тұруға жол берілмейді.
2-параграф. Төлем хабарламасын орындау
107. Банк төлем хабарламасын орындауға қабылдаған кезде бенефициардың пайдасына ақша аударымын жүзеге асыру міндеттемесін қабылдайды. Бюджетке төлемдерді төлеуге, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды, бірыңғай төлемді төлеуге енгізілген қолма-қол ақшаны банк бенефициарға олар банкке салынған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей аударуға тиіс.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
108. Банк ақша жөнелтушіден төлем хабарламасын қабылдау кезінде қолма-қол ақшаны қабылдау туралы тиісті растаманы ақша жөнелтушіге береді.
109. Банк банк шотын пайдаланбай ақша аударымын жүзеге асыру үшін қабылданған төлем хабарламасы негізінде Қағидаларда белгіленген тәртіппен төлем тапсырмасын ресімдейді.
110. Бенефициар – жеке тұлғаның пайдасына түскен қолма-қол ақшаны бенефициар банк бенефициар жеке басын куәландыратын құжатты ұсынған кезде береді.
Бенефициар қолма-қол ақшаны алған кезде аты-жөнін, әкесінің атын
(ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін,
сондай-ақ алынған ақша сомасын, төлем валютасын көрсете отырып бенефициар банктің тиісті құжатына қол қояды.

104. При невозможности исполнения платежного поручения банк-посредник извещает об этом банк отправителя денег способами, установленными договором между ними, не позднее операционного дня, следующего за днем получения такого платежного поручения, и возвращает ему деньги на основании платежного поручения.
105. Если банк отправителя денег не получил соответствующих полномочий от отправителя, то не допускается:
1) взыскание суммы причитающихся ему комиссионных за его услуги и расходы, понесенные в связи с исполнением платежного поручения, путем удержания их из суммы данного платежного поручения;
2) предоставление последующему банку возможности взыскания комиссионных за счет суммы платежного поручения.
106. Отзыв платежного поручения и приостановление его исполнения не допускаются по безналичным платежам и (или) переводам денег, связанным с уплатой платежей в бюджет и оплатой государственных услуг, сведения и информация по которым при их исполнении банками представлены государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" в соответствии с пунктом 10 статьи 25 Закона о платежах и платежных системах.
Параграф 2. Исполнение платежного извещения
107. При принятии платежного извещения к исполнению банк принимает обязательство осуществить перевод денег в пользу бенефициара. Наличные деньги, внесенные в уплату платежей в бюджет, а также в уплату обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого платежа подлежат перечислению бенефициару банком не позднее следующего операционного дня с даты их внесения в банк.
Сноска. Пункт 107 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. При принятии платежного извещения от отправителя денег банк выдает отправителю денег соответствующее подтверждение о принятии наличных денег.
109. Для осуществления перевода денег без использования банковского счета банк на основании принятого платежного извещения оформляет платежное поручение в порядке, определенном Правилами.
110. Выдача суммы наличных денег через кассы банков, поступивших в пользу бенефициара – физического лица производится банком бенефициара при предъявлении бенефициаром документа, удостоверяющего его личность.
Бенефициар при получении наличных денег через кассы банков расписывается в соответствующем документе банка бенефициара с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), данных документа, удостоверяющего личность, а также суммы полученных денег, валюты платежа.

111. Бенефициардың банкі төлем хабарламасы бойынша қолма-қол ақшасыз ақша аударымы сомасын алу үшін бенефициар келмеген кезде (оның бенефициардың банкінде банк шоты болмаған жағдайда) егер ақша аударымы жүзеге асырылатын халықаралық ақша аударымы жүйесін пайдалана отырып, өзге мерзімдер (талаптар) белгіленбесе, осы соманы бенефициар банкке түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күннің ішінде банктің тиісті шоттарына есептеледі. Көрсетілген мерзімі аяқталғаннан кейін және аударым сомасын алу үшін бенефициар келмесе бенефициардың банкі қайтару себептерін көрсете отырып аударым сомасын ақша жөнелтушіге қайтарады.
3-параграф. Қолма-қол жасалмайтын төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын банк шотын ашпай жүзеге асыру ерекшеліктері
112. Банк ақша жөнелтушіден электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақшаны қабылдауды банктің көрсетілген бенефициардың пайдасына қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға бұйрығын білдіретін ақша жөнелтушінің өкімі негізінде жүзеге асырады.
Банк бенефициардың пайдасына қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын төлем тапсырмасын жасау арқылы ақша жөнелтуші өкімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
113. Қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын банктердің электрондық терминалдары арқылы жүзеге асыру кезінде ақша жөнелтушіге чек беріледі, ол мынадай міндетті деректемелерді қамтиды:
1) құжаттың нөмірі, жазу күні, айы, жылы;
2) ақша жөнелтуші банктің және бенефициардың атауы;
3) төлем сомасы;
4) банктің комиссиялық сыйақы сомасы;
5) төлем валютасы;
6) төлем белгілеу;
7) төлем белгілеу коды.
Чек ақша жөнелтушіге қағаз тасымалдағышта не оны банк пен оның клиенті арасындағы шартқа сәйкес қысқа мәтіндік және (немесе) мультимедиялық хабарлар арқылы не банк пен оның клиенті арасындағы шартта көзделген өзге де тәсілмен клиент көрсеткен электрондық пошта мекенжайына және (немесе) ұялы байланыс құрылғысына жіберу арқылы электрондық түрде беріледі.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
114-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
114. Бюджетке міндетті төлемдерді банктердің электрондық терминалдары арқылы жүзеге асыру кезінде Қағидалардың 113-тармағында көзделген деректерден басқа, мынадай деректерді қамтиды:

111. Банк бенефициара при неявке бенефициара для получения суммы безналичного перевода денег по платежному извещению (в случае отсутствия у него банковского счета в банке бенефициара) учитывает данную сумму на соответствующих счетах банка, в течение тридцати календарных дней со дня его поступления в банк бенефициара, если иные сроки (условия) не установлены международной системой денежных переводов, с использованием которой осуществляется перевод денег. По истечении указанного срока и неявки бенефициара для получения суммы перевода денег, банк бенефициара возвращает сумму перевода банку отправителя денег с указанием причины возврата.
Параграф 3. Особенности осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег без открытия банковского счета
112. Прием наличных денег от отправителя денег через электронные терминалы осуществляется банком на основании распоряжения отправителя денег, представляющего собой приказ банку на осуществление безналичного платежа и (или) перевода денег в пользу указанного бенефициара.
Безналичный платеж и (или) перевод денег в пользу бенефициара осуществляется банком в соответствии с условиями распоряжения отправителя денег путем формирования платежного поручения.
113. При осуществлении безналичных платежей и (или) переводов денег через электронные терминалы банков отправителю денег выдается чек, который содержит следующие обязательные реквизиты:
1) номер документа, число, месяц, год выписки;
2) наименование банка отправителя денег и бенефициара;
3) сумму платежа;
4) сумму комиссионного вознаграждения банка;
5) валюту платежа;
6) назначение платежа;
7) код назначения платежа.
Чек выдается отправителю денег на бумажном носителе либо в электронном виде путем его направления на адрес электронной почты и (или) на устройство сотовой связи, указанные клиентом, посредством коротких текстовых и (или) мультимедийных сообщений в соответствии с договором между банком и его клиентом, либо иным способом, предусмотренным договором между банком и его клиентом.
Сноска. Пункт 113 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 114 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
114. При осуществлении обязательных платежей в бюджет через электронные терминалы банков чек, помимо реквизитов, предусмотренных пунктом 113 Правил, содержит следующие реквизиты:

1) клиенттің ЖСН немесе БСН;
2) бюджеттік жіктеу кодының цифрлық мәнін көрсете отырып, бюджетке төлемдердің атауы;
3) мемлекеттік кірістер органының коды (цифрлық мәні).
Чек банк белгілеген қосымша деректерді қамтуға тиіс.
115. Ақша жөнелтушіге банк беретін чектің бастапқы құжат мәртебесі бар және бенефициардың пайдасына қолма-қол ақшаны банкке салу жолымен электрондық терминал арқылы қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру фактісін растайды.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
116. Электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақша қабылданғаннан кейін және Қағидалардың 113 және (немесе) 114-тармақтарының талаптарына сәйкес жасалынған чек берілгеннен кейін банк қолма-қол ақша қабылданғаннан кейінгі келесі операциялық күннен кешіктірмей бенефициардың пайдасына ақша аударымын жүзеге асырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
117-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы (бұдан әрі – төлем ұйымы) төлемдер жүргізу үшін қолма-қол ақшаны электрондық терминалдар арқылы қабылдауды төлем ұйымы және көрсетілетін қызметті беруші арасында жасалған шарт негізінде жүзеге асырады. Төлемді жүзеге асыру кезінде мынадай деректемелерді қамтитын чек беріледі:
1) құжаттың нөмірі, оның шығарылған күні, айы, жылы;
2) төлем ұйымының атауы (коды);
3) төлем сомасы;
4) төлем валютасы;
5) төлем жүргізу уақыты;
6) төлем жүргізуді сәйкестендіруші код.
Чекке қосымша деректемелер қосуға жол берілмейді.
Төлем ұйымы банктермен төлемді қабылдау қызметін көрсету бойынша агенттік шарт болған кезде банктік шотты ашпай бюджетке төлемді қабылдайды. Бюджетке төлемдерді жүзеге асырған кезде чекте Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген деректемелерден басқа банктің атауы мен БСК, клиенттің ЖСН немесе БСН, бюджеттік сыныптау кодының цифрлық мәнін және салық органының кодын (цифрлық мәнін) көрсете отырып, бюджетке жасалатын төлемдердің атауы болады.
Шарттарда ақшаны төлем ұйымның банктік шотынан көрсетілетін қызмет берушінің банктік шотына есепке алу тәртібі, тараптардың құқықтары мен міндеттері, сондай-ақ төлем ұйымның төлем қызметін көрсеткені үшін сыйақысының тәртібі мен төлем қызметін көрсетуге тарту талаптары көзделеді.

1) ИИН или БИН клиента;
2) наименование платежей в бюджет с указанием цифрового значения кода бюджетной классификации;
3) код органа государственных доходов (цифровое значение).
Чек содержит дополнительные реквизиты, установленные банком.
115. Чек, выдаваемый банком отправителю денег, имеет статус первичного документа и служит подтверждением факта осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег в пользу бенефициара через электронный терминал путем взноса наличных денег в банк.\
Сноска. Пункт 115 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. После приема наличных денег через электронные терминалы и выдачи чека, составленного в соответствии с требованиями пунктов 113 и (или) 114 Правил, банк осуществляет перевод денег в пользу бенефициара не позднее операционного дня, следующего за днем принятия наличных денег.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 117 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
117. Осуществление платежной организацией, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке (далее – платежная организация), приема наличных денег для проведения платежа через электронные терминалы производится на основании договора, заключенного между платежной организацией и поставщиком услуги. При осуществлении платежа выдается чек, содержащий следующие реквизиты:
1) номер документа, число, месяц, год его выписки;
2) наименование (код) платежной организации;
3) сумма платежа;
4) валюта платежа;
5) время проведения платежа;
6) код, идентифицирующий проведение платежа.
Допускается включение в чек дополнительных реквизитов.
Платежная организация осуществляет прием платежей в бюджет без открытия банковского счета при наличии агентского договора по оказанию такой услуги с банком. При осуществлении платежей в бюджет чек, помимо реквизитов, указанных в части первой настоящего пункта Правил, содержит наименование и БИК банка, ИИН или БИН клиента, наименование платежей в бюджет с указанием цифрового значения кода бюджетной классификации и код органа государственных доходов (цифровое значение).
В договорах предусматривается порядок зачисления денег с банковского счета платежной организации на банковский счет поставщика услуги, права и обязанности сторон, а также порядок вознаграждения платежной организации за оказание платежной услуги и условия привлечения к оказанию платежной услуги.

118. Төлем агенті немесе қосалқы төлем агенті электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша төлем қызметін көрсеткен кезде төлемді жүзеге асыру үшін чек беріледі, онда Қағидалардың 113-114-тармақтарында көрсетілген деректермен қоса төлем агентінің (қосалқы агенттің) аты да болады.
4-параграф. Банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы төлемді орындау
119. Банктік шотты тікелей дебеттеу ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны төлем талабын пайдалана отырып есептен шығаруға берілген алдын ала келісімі не бенефициар ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны алу және оларды бенефициардың пайдасына беру үшін ұсынатын төлем ордері негізінде жүзеге асырылады.
120. Банктік шотты тiкелей дебеттеу арқылы қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға негіздемелер:
1) ақша жөнелтушi мен оған қызмет көрсететін банк арасында жасалған шарт болады, оған сәйкес ақша жөнелтуші бенефициардың төлем талаптары негізінде бенефициарға оның банктік шотынан өзінің келісімінсіз ақшаны алу құқығын береді. Банктік шотты тікелей дебеттеу талаптарын ақша жөнелтушi мен оған қызмет көрсететін банк арасында жасалған және банктің талаптарын ақша жөнелтушіге қою үшін негіз болып табылатын банктік қарыз шартында немесе өзге де шартта көрсетуге рұқсат беріледі;
2) ақша жөнелтушiнің бенефициардың төлем талабы негізінде оның банктік шотынан ақшаны алуға келісімі бар қарыз шарты болады.
121. Ақша жөнелтушi мен оған қызмет көрсететін банк арасындағы шартта:
1) бенефициардың атауы, БСН (ЖСН) (бенефициарлар тізілімі);
2) ақша жөнелтушінің бенефициар (бенефициарлар) алдындағы ақшалай міндеттемесін растайтын құжаттардың атауы мен деректемелері көрсетіледі, олардың негізінде төлем талабы ұсынылады.
122. Бенефициардың ақша жөнелтушінің банктік шотынан оның келісімінсіз ақшаны алуға құқығын білдіретін құжаттардың көшірмелерін бенефициар ақша жөнелтушінің банкіне егер олар арасындағы жасалған шартта өзгеше көзделмесе, бенефициардың ақша жөнелтушінің банкіне төлем талабын ұсынған күннің алдындағы операциялық күннен кешіктірмей жібереді.
123. Бенефициардың банкі төлем талабын егер бенефициармен және бенефициардың банкі арасында жасалған шартта өзгеше көзделмесе, бенефициар ұсынған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей ақша жөнелтушінің банкіне жібереді.
124. Ақша жөнелтушінің банкі төлем талаптарының деректемелерін Қағидаларға сәйкес бенефициардың төлем талабын ұсынғанын растайтын құжаттардағы деректемелерге сәйкес келуін және ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны есептен шығаруға келісімі болуына тексереді. Сәйкес келмеушіліктер анықталған кезде ақша жөнелтушінің банкі төлем құжатын ұсынған күннен кейінгі келесі операциялық күннен кешіктірмей бас тарту себебін көрсете отырып, бенефициардың төлем талабын орындаудан бас тартады.
Егер жеке тұлға жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, жеке тұлғаға немесе дара кәсіпкерге ашылған банктік шотқа ұсынылған төлем талабы ақша жөнелтушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), ЖСН сәйкес келген кезде осы жеке тұлғаға және (немесе) дара кәсіпкерге ашылған кез келген банктік шоттан орындалады.

118. При оказании платежным агентом или платежным субагентом платежной услуги по приему наличных денег через электронные терминалы для осуществления платежа выдается чек, содержащий помимо реквизитов, указанных в пунктах 113 - 114 Правил, наименование платежного агента (субагента).
Параграф 4. Исполнение платежа путем прямого дебетования банковского счета
119. Прямое дебетование банковского счета осуществляется на основании предварительного согласия отправителя денег на списание денег с его банковского счета с использованием платежного требования либо платежного ордера, которые предъявляются бенефициаром для изъятия денег с банковского счета отправителя денег и передачи их в пользу бенефициара.
120. Основаниями для осуществления безналичного платежа и (или) перевода денег путем прямого дебетования банковского счета служат:
1) договор, заключенный между отправителем денег и его обслуживающим банком, в соответствии с которым отправитель денег предоставляет право бенефициару на изъятие денег без его согласия с его банковского счета на основании платежных требований бенефициара. Допускается отражение условий прямого дебетования банковского счета в договоре займа или ином договоре, заключенном между отправителем денег и его обслуживающим банком, и являющемся основанием для предъявления требований банка к отправителю денег;
2) договор займа, содержащий согласие отправителя денег на изъятие денег с его банковского счета на основании платежного требования бенефициара.
121. В договоре между отправителем денег и его обслуживающим банком указываются:
1) наименование, БИН (ИИН) бенефициара (перечень бенефициаров);
2) наименование и реквизиты документов, подтверждающих денежное обязательство отправителя денег перед бенефициаром (бенефициарами), на основании которых предъявляется платежное требование.
122. Копии документов, содержащие право бенефициара на изъятие денег с банковского счета отправителя денег без его согласия, направляются бенефициаром банку отправителя денег, не позднее операционного дня, предшествующего дню предъявления бенефициаром платежного требования банку отправителя денег, если иное не предусмотрено договором, заключенным между ними.
123. Банк бенефициара направляет платежное требование в банк отправителя денег не позднее следующего операционного дня со дня предъявления его бенефициаром, если иное не предусмотрено договором, заключенным между бенефициаром и банком бенефициара.
124. Банк отправителя денег осуществляет проверку реквизитов платежного требования на соответствие реквизитам и на наличие согласия отправителя денег на списание с его банковского счета денег в документах, подтверждающих предъявление платежного требования бенефициаром, в соответствии с Правилами. При выявлении несоответствии банк отправителя денег отказывает в исполнении платежного требования бенефициара с указанием причины отказа не позднее операционного дня, следующего за днем предъявления платежного требования.
Платежное требование, предъявленное к банковскому счету, открытому физическому лицу или индивидуальному предпринимателю, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, исполняется с любых банковских счетов, открытых данному физическому лицу и (или) индивидуальному предпринимателю при идентичности фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН отправителя денег.

125. Ақша жөнелтушінің банкі ақша жөнелтушінің банктік шотында ақша сомасы болған кезде банктік шотын тікелей дебеттеу арқылы қолма-қол ақшасыз төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырады.
126. Ақша жөнелтушінің банктік шотында төлем ордерін немесе төлем талабын орындау үшін қажетті ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде, егер ақша жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шартта төлем ордерін немесе төлем талабын сақтау туралы талап болса, ақша жөнелтушінің банкі төлем ордерін немесе төлем талабын есепке алуды жүзеге асырады және оны алған күннен бастап бір жыл ішінде сақтайды.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
127. Ақша жөнелтушінің банктік шотында қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу мақсатында төлем талабын орындау үшін қажетті ақша сомасы болмаған не жеткіліксіз болған кезде, банк алынған төлем талабын Қағидалардың 153-тармағында көзделген тәртіппен картотекада сақтайды.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
128. Қарыз шарты бойынша картотекаға орналастырылған төлем талабы ақша жөнелтушінің банктік шотына ақша келіп түсуіне қарай орындалады.
Ақша жөнелтушінің банкі төлем талабын ақша жөнелтушінің банкіне ақша келіп түсуіне қарай орындауды банк жүйесінде төлем сомасына төлем талабын қалыптастыру жолымен, оның "төлем белгілеу" бағанында картотекаға орналастырылған төлем талабының деректемелерін көрсетіп жүзеге асырады.
129. Клиенттің банктік шотында тұрған ақшаға тыйым салу құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың орындалмаған шешімдері, сондай-ақ банк шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдері болған кезде, төлем талабы Азаматтық кодекстің 742-бабының, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 50-бабының талаптарына және Қағидаларға сәйкес орындалады.
130. Банк бірнеше төлем талаптарын алған кезде олар банкке келіп түсуі тәртібінде күнтізбелік кезектілікпен орындалады және (немесе) картотекаға орналастырылады.
Тізілімі бар бірнеше төлем талаптары ұсынылған жағдайда, олар тізілімде көрсетілген реттік нөмірлеріне сәйкес орындалады және (немесе) картотекаға орналастырылады.

125. Банк отправителя денег осуществляет безналичный платеж и (или) перевод денег путем прямого дебетования банковского счета при наличии суммы денег на банковском счете отправителя денег.
126. При отсутствии или недостаточности денег на банковском счете отправителя денег, необходимых для исполнения платежного ордера или платежного требования банк отправителя денег осуществляет учет и хранит платежный ордер или платежное требование в течение одного года со дня его получения, если договор, заключенный между отправителем денег и банком отправителя денег, содержит условие о хранении платежного ордера или платежного требования.
Сноска. Пункт 126 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. При отсутствии либо недостаточности суммы денег на банковском счете отправителя денег, необходимой для исполнения платежного требования в целях взыскания просроченной задолженности по займу банк хранит полученное платежное требование в картотеке в порядке, предусмотренном пунктом 153 Правил.
Сноска. Пункт 127 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Исполнение помещенного в картотеку платежного требования по договору займа осуществляется по мере поступления денег на банковский счет отправителя денег.
Исполнение платежного требования по мере поступления денег на банковский счет отправителя денег банком отправителя денег осуществляется путем формирования в системе банка платежного требования на сумму оплаты, в графе "назначение платежа" которого указываются реквизиты платежного требования, помещенного в картотеку.
129. При наличии неисполненных решений уполномоченных государственных органов или должностных лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, а также решений уполномоченных государственных органов или должностных лиц, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, платежное требование исполняется в соответствии с требованиями, статьи 742 Гражданского кодекса, статьи 50 Закона о платежах и платежных системах и Правилами.
130. При получении банком нескольких платежных требований их исполнение и (или) помещение в картотеку производится в календарной очередности в порядке их поступления в банк.
В случае предъявления нескольких платежных требований с реестром их исполнение и (или) помещение в картотеку производится в соответствии с их порядковыми номерами, указанными в реестре.

131. Төлем талабы ұсынылған ақша жөнелтушінің банктік шотында ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған кезде, егер бұл ақша жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шарттың талаптарында немесе қарыз шартында көзделген болса, төлем талабы ақша жөнелтушінің басқа банктік шотындағы ақша есебінен орындалады.
Төлем талабын орындау ұсынылған төлем талабының валютасында ашылған бірінші кезектегі тәртіпте жүргізіледі.
Банктік шоттың валютасынан өзге валютадағы төлем талабын орындау банк төлем жасау күнінде белгілеген валютаны айырбастау бағамы бойынша жүргізіледі.
132. Банк шоттарының болуы және нөмірлері туралы анықтама банктің уәкілетті адамдары қол қойған, банктің сұратуы негізінде, шоттың (шоттардың) иесі қарыз алушысы, кепілгері, кепiлдеме берушiсі, лизинг алушысы немесе кепіл берушісі болып табылатын банкке қарыз алынғанын растайтын мына құжаттарды:
1) егер шоттың иесі қарыз алушы болып табылса – банктің "Көшірмесі дұрыс" деген белгісі бар ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны алуға оның келісімі бар қарыз шартының көшірмесін қоса бере отырып, беріледі. Егер шоттың иесі қарыз алушы болып табылмаса және кепілгер, кепiлдеме берушi, лизинг алушы, кепiл берушi болса – банктің "Көшірмесі дұрыс" деген белгісі бар ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны алуға келісімі бар банктік қарыз, кепілдеме, лизинг алу, кепіл беру шартының көшірмесін;
2) төлем құжатының немесе клиенттің банктік шоты бойынша үзінді-көшірменің немесе кредиттің берілгенін растайтын өзге құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, беріледі.
"Көшірмесі дұрыс" деген жазу тырнақшасыз көрсетіледі, құжаттардың көшірмелерін растау бойынша тиісті өкілеттіктер берілген банктің уәкілетті адамының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), растау күні көрсетіле отырып, оның қолымен расталады.
Ескерту. 132-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
133. Банк клиенттің банктік шоттарының бар екендігі және нөмірлері туралы анықтамаларды немесе олардың жоқтығы туралы мәліметтерді Қағидалардың 132-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен кейінгі он жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Клиенттің банктік шоттарының бар екендігі және нөмірлері туралы анықтамалар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 тіркелген, "Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысымен бекітілген Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынылады.

131. При отсутствии или недостаточности денег на банковском счете отправителя денег, к которому предъявлено платежное требование, платежное требование исполняется за счет денег, находящихся на другом банковском счете отправителя денег, в случае, если указанное предусмотрено условиями договора, заключенного между отправителем денег и банком отправителя денег, или в договоре займа.
Исполнение платежного требования производится в первоочередном порядке с банковского счета, открытого в валюте предъявленного платежного требования.
Исполнение платежного требования в валюте, отличной от валюты банковского счета, производится по курсу обмена валют на день совершения платежа, установленному банком.
132. Справки о наличии и номерах банковских счетов выдаются банку, по отношению к которому владелец счета (счетов) является заемщиком, гарантом, поручителем, лизингополучателем или залогодателем, на основании запроса банка, подписанного уполномоченными лицами банка с приложением следующих документов, подтверждающих получение займа:
1) если владелец счета является заемщиком – копию договора займа, содержащего согласие отправителя денег на изъятие денег с его банковского счета с отметкой банка "Копия верна". Если владелец счета не является заемщиком и выступает гарантом, поручителем, лизингополучателем, залогодателем – копию договора займа, поручительства, получения лизинга, представления залога, содержащих согласие отправителя денег на изъятие денег с его банковского счета с отметкой банка "Копия верна";
2) копию платежного документа или выписки по банковскому счету клиента или иного документа, подтверждающего выдачу кредита.
Надпись "Копия верна" указывается без кавычек, заверяется подписью уполномоченного лица банка, наделенного соответствующими полномочиями по заверению копий документов, с указанием его должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты заверения.
Сноска. Пункт 132 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Справки о наличии и номерах банковских счетов клиента или сведения об их отсутствии предоставляются банком не позднее десяти рабочих дней, следующих за днем получения указанных в пункте 132 Правил документов.
Справки о наличии и номерах банковских счетов клиента предоставляются в соответствии с Требованиями к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении Требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340.

134. Егер клиентке банк шоты мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін, алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны), Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындар өтемақыларын, нотариус депозиті талабымен немесе "эскроу" режимінде банк шотына енгізілген ақшаны, сондай-ақ Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заңның 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ақшаны, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түрінде тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінде банк шотына ақшаны, жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін ақы төлеу мақсатында төлемдер мен субсидияларды есепке жатқызуға арналған тұрғын үй құрылыс жинақ банкіндегі банк шотына ақшаны, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақ түріндегі ақшаны есепке алу үшін, жеке сот орындаушысына өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған соманы сақтау үшін, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай операторға әлеуетті өнім берушілердің немесе өнім берушілердің "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алуға қатысу шеңберінде қамтамасыз ету шаралары ретінде ақша енгізуі үшін, қаржы басқарушысына борышкердің ақшасын есепке жатқызу, ағымдағы шығыстарды өтеу және сот арқылы банкроттық рәсімінде кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшін ашылса, бұл жөніндегі мәліметтер клиенттің банк шоттарының болуы және нөмірлері туралы анықтамаларда да көрсетіледі.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
135. Банктердің қарыз алынғанын растайтын сұратулар мен құжаттарды Қағидаларда, сондай-ақ банктер арасындағы шартта белгіленген қорғаныш іс-әрекеттердің тәртібін сақтай отырып, электрондық нысанда жіберуге рұқсат етіледі. Электрондық нысандағы сұратулар банктің уәкілетті адамдарының электрондық цифрлық қолтаңбасын немесе банктер арасындағы шартта көзделген өзге де қорғаныш құралдарын пайдалану арқылы жіберіледі.
136. Құжаттардың электрондық көшірмелеріне қарыз алынғанын растайтын құжаттардың сканирленген нұсқалары жатады.

134. Если банковский счет открыт клиенту для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда, алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), компенсаций инвестиционных затрат в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса или на банковский счет в режиме "эскроу", а также денег по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона о государственной образовательной накопительной системе, денег на банковский счет в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег на банковский счет в жилищном строительном сберегательном банке, предназначенный для зачисления платежей и субсидий в целях оплаты за арендованное жилье в частном жилищном фонде, денег в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, частному судебному исполнителю для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, единому оператору в сфере государственных закупок для внесения потенциальными поставщиками или поставщиками денег в качестве обеспечительных мер в рамках участия в государственных закупках в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", финансовому управляющему для зачисления денег должника, погашения текущих расходов и удовлетворения требований кредиторов в процедуре судебного банкротства, сведения об этом также указываются в справках о наличии и номерах банковских счетов клиента.
Сноска. Пункт 134 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Допускается направление банками запросов и документов, подтверждающих получение займа, в электронной форме с соблюдением порядка защитных действий, установленных Правилами, а также договором между банками. Запросы в электронной форме направляются посредством использования электронной цифровой подписи уполномоченных лиц банка или иных защитных средств, предусмотренных договором между банками.
136. К электронным копиям документов относятся сканированные версии документов, подтверждающих получение займа.

5-параграф. Қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті жеке тұлғаның не егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотынан өндіріп алу үшін төлем талабын орындау ерекшеліктері
Ескерту. 5-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
137. Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотына қарыз шарты бойынша ұсынылған төлем талабын бастапқы орындау ағымдағы шотта республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен (бұдан әрі – ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшері) кем емес соманы қамтамасыз етуді ескере отырып, ағымдағы шоттағы соманың елу пайызы шегінде жүргізіледі.
Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотында ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен кем сома болса, төлем талабын орындау жүргізілмейді.
Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотындағы ақша сомасының елу пайызынан аспайтын мөлшердегі сомаға ағымдағы шотта ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерін қамтамасыз етуді ескере отырып төлем талабы ұсынылған кезде, бұл төлем талабы онда көрсетілген сомада орындалады.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (24.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
137-1. Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотынан төлем талабын орындау кезінде ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен кем емес соманы банк айына бір рет қамтамасыз етеді егер оны және жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкер пайдаланбаса, жаңа күнтізбелік айға өтеді.
Ескерту. 5-параграф 137-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (24.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Параграф 5. Особенности исполнения платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу с текущего счета физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства
Сноска. Параграф 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. Первичное исполнение платежного требования, предъявленного к текущему счету физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, по договору займа производится в пределах пятидесяти процентов от суммы, находящейся на текущем счете, с учетом обеспечения на текущем счете суммы не менее размера прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете (далее – размер прожиточного минимума).
В случае наличия на текущем счете физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, суммы менее размера прожиточного минимума исполнение платежного требования не производится.
При предъявлении платежного требования на сумму, не превышающую размера пятидесяти процентов от суммы денег, находящейся на текущем счете физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, с учетом обеспечения на текущем счете размера прожиточного минимума, данное платежное требование исполняется на сумму, указанную в нем.
Сноска. Пункт 137 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие с 24.09.2019).
137-1. Сумма не менее размера прожиточного минимума при исполнении платежного требования с текущего счета физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, обеспечивается банком один раз в месяц и переходит на новый календарный месяц, в случае если она не была использована физическим лицом или индивидуальным предпринимателем, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 137-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие с 24.09.2019).

138. Ішінара орындалған төлем талабын кейіннен орындау ағымдағы шотта ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен кем емес соманы қамтамасыз етуді ескере отырып, жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотына әрбір келіп түскен ақша сомасының елу пайызы шегінде ағымдағы шотқа ақшаның келіп түсуіне қарай жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды ескере отырып ағымдағы шотқа келіп түсетін ақша сомасынан елу пайыз мөлшеріндегі сома ішінара орындалған төлем тапсырмасы бойынша қалдық сомасынан асып кеткен жағдайда, жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкер - ақша жөнелтушінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығару осы төлем талабын орындау үшін жеткілікті сома шегінде жүргізіледі.
Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (24.09.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
138-1. Егер жеке тұлға жеке кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің басқа ағымдағы шотындағы (басқа ағымдағы шотқа түсетін) ақша есебінен ішінара орындалған төлем талабын ағымдағы шотта немесе жиынтығында ағымдағы шоттардағы ең төменгі күнкөріс мөлшерінен кем емес соманы қамтамасыз етуді ескере отырып, елу пайыз шегінде орындауға жол беріледі.
Ескерту. 138-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
138-2. Уәкілетті мемлекеттік органның немесе клиенттің банктік шотындағы ақшаға тыйым салу құқығы бар тұлғаның шешімі, сондай-ақ банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығы бар уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның шешімі болған кезде төлем талабы ағымдағы шоттағы ақша сомасының елу пайызы шегінде орындалады. Бұл ретте ең төменгі күнкөріс деңгейінен кем емес сома - ақшаға билік етуге шектеу қойылған ақша сомасынан асатын ақша сомасы есебінен қамтамасыз етіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шешімдер кері қайтарылып алынған жағдайда, ағымдағы шотта ең төменгі күнкөріс мөлшерінен кем емес ақша сомасын қамтамасыз етуді ескере отырып, бұрын ақшаға билік етуге шектеу қойылған ақша сомасының елу пайызы шегінде төлем талабын орындауға жол беріледі.

138. Последующее исполнение частично исполненного платежного требования производится по мере поступления денег на текущий счет в пределах пятидесяти процентов от каждой поступающей суммы денег на текущий счет физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, с учетом обеспечения на текущем счете суммы не менее размера прожиточного минимума.
В случае, когда сумма в размере пятидесяти процентов от поступающей на текущий счет суммы денег с учетом требований, установленных в части первой настоящего пункта, превышает остаток суммы по частично исполненному платежному требованию списание денег с текущего счета отправителя денег-физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, производится в пределах сумм, достаточных для исполнения данного платежного требования.
Сноска. Пункт 138 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие с 24.09.2019).
138-1. Допускается исполнение частично исполненного платежного требования за счет денег, находящихся на другом текущем счете (поступающих на другой текущий счет) физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, в пределах пятидесяти процентов с учетом обеспечения на текущем счете или в совокупности на текущих счетах суммы не менее размера прожиточного минимума.
Сноска. Правила дополнены пунктом 138-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
138-2. При наличии решения уполномоченного государственного органа или лица, обладающего правом наложения ареста на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, а также решения уполномоченного государственного органа или должностного лица, обладающего правом приостановления расходных операций по банковскому счету, платежное требование исполняется в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, находящейся на текущем счете физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства. При этом сумма не менее размера прожиточного минимума обеспечивается за счет суммы денег, превышающей сумму денег, на которую наложено ограничение распоряжения деньгами.
В случае отзыва решений, указанных в части первой настоящего пункта, допускается исполнение платежного требования в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, на которые ранее было наложено ограничение распоряжения деньгами, с учетом обеспечения на текущем счете суммы денег не менее размера прожиточного минимума.

Ескерту. 138-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
139. Егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің ағымдағы шотына бірнеше төлем талабы ұсынылған кезде олар банкке келіп түсу тәртібіне қарай күнтізбелік кезектілікпен не олардың тізілімде көрсетілген реттік нөмірлеріне сәйкес орындалады.
Кезекті төлем талабын орындау алдыңғы төлем талабы толық орындалғаннан кейін не Қағидаларда айқындалған тәртіппен алдыңғы төлем талабы кері қайтарылған немесе қайтарылған соң ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте кезекті төлем талабын орындау алдыңғы төлем талабын орындау сәтінде ағымдағы шотта болған ақша сомасының (алдыңғы төлем талабын орындағаннан кейінгі ақша қалдығының) және ағымдағы шотта ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен кем емес соманы қамтамасыз етуді ескере отырып, кейіннен ағымдағы шотқа келіп түсетін ақшаның әрбір сомасының елу пайызы шегінде жүргізіледі.
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
139-1. Төлем талабы ұсынылған қарыз шарты бойынша жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің міндеттемелерінің тоқтатылуына не тоқтатыла тұруына байланысты төлем талабын қайтарып алу жағдайларын қоспағанда, осы жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотына ұсынылған ішінара орындалған және картотекаға орналастырылған төлем талабын қайтарып алуға рұқсат етілмейді.
Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің әртүрлі банктерде ашылған бірнеше банктік шоттарына бір мезгілде қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабы ұсынылған жағдайда, басқа банктік шоттарына ұсынылған төлем талаптарын мұндай төлем талабын орындаған күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей бенефициар қайтарып алады. Бұл ретте, бенефициар осы төлем талаптарын қайтарып алған күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей жеке тұлғаға немесе егер жеке тұлға қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкерге қарыз бойынша мерзімі өткен берешектің сомасынан асып түсетін ақша сомасын қайтарады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 138-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. При предъявлении к текущему счету физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, нескольких платежных требований, их исполнение производится в календарной очередности в порядке их поступления в банк либо согласно их порядковым номерам, указанным в реестре.
Исполнение очередного платежного требования осуществляется только после полного исполнения предыдущего платежного требования либо отзыва или возврата предыдущего платежного требования в порядке, определенном Правилами. При этом исполнение очередного платежного требования производится в пределах пятидесяти процентов от суммы денег, находившейся на текущем счете на момент исполнения предыдущего платежного требования (от остатка денег после исполнения предыдущего платежного требования) и от каждой суммы денег, поступающей в последующем на текущий счет с учетом обеспечения на текущем счете суммы не менее размера прожиточного минимума.
Сноска. Пункт 139 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня первого официального опубликования).
139-1. Не допускается отзыв частично исполненного и помещенного в картотеку платежного требования, предъявленного к текущему счету физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, за исключением случаев отзыва платежного требования в связи с прекращением либо приостановлением исполнения обязательства физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, по договору займа, в соответствии с которым предъявлено данное платежное требование.
При предъявлении платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу одновременно на несколько банковских счетов физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, открытых в разных банках, и взыскании суммы просроченной задолженности по займу, платежные требования, выставленные на другие банковские счета, отзываются бенефициаром не позднее одного операционного дня, следующего за днем исполнения такого платежного требования. При этом, бенефициар не позднее одного операционного дня, следующего за днем отзыва данных платежных требований возвращает физическому лицу или индивидуальному предпринимателю, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, сумму денег, превышающую сумму просроченной задолженности по займу.

Ескерту. 139-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
139-2. Жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотындағы ақша сомасын қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өтеу үшін пайдалануға өкімі немесе өтініші болған кезде осы төлем талабында тиісті белгі жасала отырып, клиенттің банк шотындағы, оның ішінде жеке тұлғаның немесе егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, дара кәсіпкердің ағымдағы шотында төлем талабын ішінара орындаудан кейін қалған бүкіл ақша сомасы есебінен қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын орындауға рұқсат етіледі.
6-параграф. Төлем ордерін орындау
140. Банк клиент пен оған қызмет көрсететін банк арасындағы шартта көзделген талаптарға сәйкес төлем ордері бойынша төлемді жүзеге асырады.
Банк клиенттің банктік шотынан ақшаны есептен шығаруды клиент пен оған қызмет көрсететін банк арасында жасалған шартта оның банктік шотынан ақшаны осындай есептен шығаруға келісімі болған кезде, банктік шотын тікелей дебеттеу арқылы төлем ордері негізінде жүргізеді.
140-1. Егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген болса, төлем ордерін төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру мақсатында, жеке тұлғаның немесе дара кәсіпкердің оның ағымдағы ақша сомасын қарыз шарты бойынша берешекті өтеу үшін пайдалануға өкімі болған кезде клиенттің банк шотындағы ақша есебінен қарыз шарты бойынша берешекті есептен шығару үшін қолдануға рұқсат етіледі. Төлем ордерін сондай-ақ осы шот бойынша төлем талабы орындалғаннан кейін қалған сомаға қолдану жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-параграф 140-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
141. Банк ақша жөнелтушімен және оған қызмет көрсететін банк арасындағы шартта көзделген жағдайларда, клиенттің бір банктік шотынан осы банктегі оның басқа банктік шотына ақшаны төлем ордері негізінде не Қағидалардың 7-тармағында көзделген деректемелер болған кезде банк белгілеген нысанда аударуына рұқсат етіледі.
7-параграф. Инкассолық өкімді орындау
142. Ақша жөнелтушiнің банкі инкассолық өкімде көрсетілген деректемелердің инкассолық өкімді ресімдеу тәртібіне қойылатын талаптарға сәйкес толтырудың толықтығы мен дұрыстығын тексереді және олар сәйкес келген кезде Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда және Қағидаларда белгіленген мерзiмдерде ақша жөнелтушiнiң банктік шотын дебеттеу жолымен мемлекеттік кірістер органдарының, сот орындаушысының инкассолық өкімін орындайды.

Сноска. Пункт 139-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139-2. Размер комиссии, взимаемой банком отправителя денег за исполнение платежного требования, предъявленного по договору займа, соглашению об открытии кредитной линии или иному документу, подтверждающему факт предоставления займа, не должен превышать максимальный размер комиссии, взимаемой банком отправителя денег за исполнение указаний клиента – физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.
Параграф 6. Исполнение платежного ордера
140. Банк осуществляет платеж по платежному ордеру в соответствии с условиями, предусмотренными договором между клиентом и обслуживающим его банком.
Банк производит списание денег с банковского счета клиента на основании платежного ордера путем прямого дебетования банковского счета при наличии в договоре между клиентом и обслуживающим его банком согласия клиента на такое списание денег с его банковского счета.
140-1. Допускается применение платежного ордера в целях осуществления платежей и (или) переводов денег для списания задолженности по договору займа за счет денег, находящихся на банковском счете клиента, при наличии распоряжения физического лица или индивидуального предпринимателя, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, на использование суммы денег, находящейся на его текущем счете, для погашения задолженности по договору займа. Применение платежного ордера осуществляется в том числе к сумме, оставшейся после исполнения платежного требования к данному счету.
Сноска. Правила дополнены пунктом 140-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. Допускается перевод денег банком на основании платежного ордера либо формы, установленной банком при наличии реквизитов, предусмотренных пунктом 7 Правил, с одного банковского счета клиента на его другой банковский счет в данном банке в случаях, предусмотренных в договоре между отправителем денег и обслуживающим его банком.
Параграф 7. Исполнение инкассового распоряжения
142. Банк отправителя денег проверяет полноту и правильность заполнения реквизитов, указанных в инкассовом распоряжении на соответствие требованиям, предъявляемым к порядку оформления инкассового распоряжения, и при их соответствии исполняет инкассовое распоряжение органа государственных доходов, судебного исполнителя в сроки, установленные Законом о платежах и платежных системах и Правилами, путем дебетования банковского счета отправителя денег.

Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
143. Ақша жөнелтушінің банкі Азаматтық кодекстің 741-бабында көзделген жағдайларда инкассолық өкімді орындаудан бас тартады.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
144. Бастамашы банктің міндеттемелері бойынша инкассолық өкімдерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне не Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 10-тармағына, Қағидаларға сәйкес корреспондент-банкке, ал клиенттердің міндеттемелері бойынша ақша жөнелтушіге қызмет көрсететін банкке ұсынады.
Ескерту. 144-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
145. Инкассолық өкімнің орындалуын тоқтата тұру немесе тоқтату:
1) мемлекеттік органның, лауазымды адамның немесе инкассолық өкімді ұсынған не атқарушылық іс жүргізу берілген уәкілетті сот орындаушысының шешімі бойынша;
2) сот актісі негізінде;
3) банк қайта құрылымдалған, консервацияланған, сондай-ақ борышкер және (немесе) банк қайта ұйымдастырылған және таратылған жағдайларда жүргізіледі.
Банктер көрсетілген шешімдерді, анықтамаларды, өкімдерді (өтініштерді) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 241-бабының, Салық кодексінің 122-бабының, Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 58, 59 және 62-баптарының талаптарына сәйкес келген кезде орындауға қабылдайды.
Банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар негізінде орындалуы тоқтата тұрылған немесе тоқтатылған инкассолық өкімге сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда, осы құжаттарды орындамай қайтарады.
Банк Қазақстан Республикасының заңнамасымен нұсқауларды орындауды тоқтату тұруға (ақшаны алуды тоқтата тұруға) уәкілетті адамдардың шешімін алған жағдайда, банк нұсқауды шешімде көрсетілген мерзімде не уәкілетті адам осы шешімнің күшін жойғанға дейін сақтауы тиіс.
Банк орындалуы тоқтатыла тұрған нұсқауларды сақтайды және осы тармақта көзделген құжаттарды алған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей баланстан тыс есепке қабылдайды. Нұсқауды баланстан тыс есепке қойған кезде банк келесі операциялық күннен кешіктірмей нұсқауды жөнелтушіге (бастамашыға) тиісті хабарлама жібереді.
Банк Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде ақша алуды тоқтата тұруға (нұсқауды орындауға тыйым салуға) уәкілетті адамның шешімін алған кезде нұсқауды шешім қабылдаған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей тиісті шешімді қоса бере отырып жөнелтушіге не атқарушылық іс жүргізу берілген сот орындаушысына қайтарады.

Сноска. Пункт 142 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143. Банк отправителя денег отказывает в исполнении инкассового распоряжения, в случаях, предусмотренных статьей 741 Гражданского кодекса.
Сноска. Пункт 143 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня первого официального опубликования).
144. Инкассовые распоряжения по обязательствам банка инициатором предъявляются в Национальный Банк Республики Казахстан либо в банк-корреспондент в соответствии с пунктом 10 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а по обязательствам клиентов – в банк, в котором обслуживается отправитель денег.
Сноска. Пункт 144 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
145. Приостановление или прекращение исполнения инкассового распоряжения производится:
1) по решению уполномоченного государственного органа, должностного лица или судебного исполнителя, предъявившего инкассовое распоряжение либо, которому передано исполнительное производство;
2) на основании судебного акта;
3) в случаях реструктуризации, консервации банка, а также реорганизации и ликвидации должника и (или) банка.
Указанные решения, определения, распоряжения (заявления) принимаются банками к исполнению при соответствии требованиям статьи 241 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, статьи 122 Налогового кодекса, статьей 58, 59 и 62 Закона об исполнительном производстве.
Банк возвращает без исполнения документы, указанные в части первой настоящего пункта, при невозможности идентификации их с инкассовым распоряжением, исполнение которого приостанавливается или прекращается на основании этих документов.
В случае получения банком решения лиц, уполномоченных законодательством Республики Казахстан на приостановление исполнения указаний (приостановление изъятия денег), указания подлежат хранению банком в сроки, указанные в решении, либо до отмены данного решения уполномоченным лицом.
Указания, исполнение которых приостановлено, хранятся банком и принимаются на внебалансовый учет не позднее следующего операционного дня со дня получения документов, предусмотренных настоящим пунктом. При постановке указания на внебалансовый счет банк не позднее следующего операционного дня направляет отправителю (инициатору) указания соответствующее уведомление.
При получении банком решения лиц, уполномоченных законодательными актами Республики Казахстан на прекращение изъятия денег (запрещение исполнения указания), указания возвращаются отправителю либо судебному исполнителю, которому передано исполнительное производство, с приложением соответствующего решения не позднее следующего операционного дня со дня получения решения.

Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
146. Мемлекеттік кіріс органның салық берешегін толық төлемеушінің шотына олардың өз дебиторларына қоятын талаптары бойынша түсуге тиісті ақша есебінен өндіріп алуға арналған инкассолық өкімдері толық төлемеушінің дебиторына қызмет көрсетілетін банкке төрт данада жіберіледі.
147. Мемлекеттік кіріс органының инкассолық өкімі толық төлемеушілердің дебиторларына ұсынылған шағым-талаптарының бөлек журналында тіркеледі.
Бұл журналда инкассолық өкімнің түскен күні, қай мемлекеттік кіріс органы инкассолық өкімді бергені, оның нөмірі, күні және сомасы, толық төлемеуші дебиторының атауы көрсетіледі.
148. Инкассолық өкімге толық ақы төлегеннен кейін толық төлемеушінің дебиторы инкассолық өкімнің екінші данасына күні мен уақытын көрсете отырып орындалғандығы туралы белгі қояды.
Инкассолық өкімнің көшірмелері ақы төленгеннен кейін төмендегідей түрде:
1) бірінші данасы күн құжаттарына орналастырылады;
2) екінші данасы толық төлемеушінің дебиторына оның банктік шотынан үзінді көшірмемен бірге жіберіледі;
3) үшінші және төртінші даналары мемлекеттік кіріс органдарына жіберіледі.
149. Ақша жөнелтушінің банкінде инкассолық өкімді орындау үшін қажетті ақша сомасы жоқ не жеткіліксіз болған кезде, ақша жөнелтушінің банкі олар бойынша есепке алу жүргізеді және оларды келесі қолма-қол ақшасыз төлем және (немесе) ақша аударымы үшін оның корреспонденттік шотына ақша сомасы түскенге дейін сақтайды.
150. Жеке тұлғаға немесе егер жеке тұлға қызметін жеке кәсіпкер түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген дара кәсіпкерге ашылған банктік шотқа ұсынылған сот орындаушыларының инкассолық өкімі осы жеке тұлғаға және (немесе) дара кәсіпкерге кез келген банктік шоттан ақша жөнелтушінің ЖСН сәйкес келген кезде орындалады.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
151. Қағидалардың 150-тармағының талаптарын ескере отырып, сот орындаушыларының инкассолық өкімі, егер қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын, дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға ақша жөнелтуші, банк шотының иесі, борышкер болып табылса, орындау құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің, банк шоты иесінің және борышкердің атаулары сәйкес келмеген жағдайда, ақша жөнелтушінің ЖСН сәйкес келсе, орындалады.

Сноска. Пункт 145 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Инкассовое распоряжение органа государственных доходов на взыскание налоговой задолженности за счет денег, подлежащих поступлению на счета недоимщика по их требованию к своим дебиторам, направляется в банк, обслуживающий дебитора недоимщика, в четырех экземплярах.
147. Инкассовое распоряжение органа государственных доходов регистрируется в отдельном журнале претензий к дебиторам недоимщиков.
В данном журнале указывается дата поступления инкассового распоряжения, каким органом государственных доходов выдано инкассовое распоряжение, его номер, дата и сумма, наименование дебитора недоимщика.
148. После полной оплаты инкассового распоряжения дебитором недоимщика на втором экземпляре инкассового распоряжения делается отметка об исполнении с указанием даты и времени.
Экземпляры инкассового распоряжения после оплаты распределяются следующим образом:
1) первый экземпляр помещается в документы дня;
2) второй экземпляр направляется дебитору недоимщика вместе с выпиской из его банковского счета;
3) третий и четвертый экземпляры направляются органу государственных доходов.
149. При отсутствии либо недостаточности суммы денег у банка отправителя денег, необходимой для исполнения инкассового распоряжения, банк отправителя денег по ним ведет учет и хранит их до поступления суммы денег на его корреспондентский счет для последующего безналичного платежа и (или) перевода денег.
150. Инкассовое распоряжение судебных исполнителей, предъявленное к банковскому счету, открытому физическому лицу или индивидуальному предпринимателю, если физическое лицо зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, исполняется с любых банковских счетов, открытых данному физическому лицу и (или) индивидуальному предпринимателю при идентичности ИИН отправителя денег.
Сноска. Пункт 150 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Инкассовое распоряжение судебных исполнителей, с учетом требования пункта 150 Правил, исполняется в случае несоответствия наименований отправителя денег, владельца банковского счета и должника, указанного в исполнительном документе, если отправителем денег, владельцем банковского счета, должником является физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, при идентичности ИИН отправителя денег.

Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-параграф. Картотекадағы төлем құжаттарын орындау
152. Банк ақша жөнелтушіде төлем құжаттарын орындау үшін қажетті ақша сомасы жоқ не жеткіліксіз болған кезде оларды Қағидаларда белгіленген тәртіппен картотекаға орналастырады.
153. Ақша жөнелтушінің банк шотында инкассолық өкімді орындау үшін қажетті ақша сомасы болмаған не жеткіліксіз болған кезде банк, егер Банктер және банк қызметі туралы заңда, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, Атқарушылық іс жүргізу туралы заңда және Қағидаларда өзгеше көзделмесе, қабылдайды және ақша жөнелтушінің банк шотына ақша сомасы түскенге дейін картотекада сақтайды.
Ақша жөнелтушінің банк шотында қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алуға арналған төлем талабын орындау үшін қажетті ақша сомасы болмаған не жеткіліксіз болған кезде, банк алынған төлем талабын картотекада бір жыл бойы сақтайды.
Картотекаға орналастырылған және оларды банк қабылдаған күннен бастап бір жыл бойы орындалмаған қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін арналған төлем талаптарын банк орындамай бастамашыға қайтарады.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
154. Егер банк ақша жөнелтуші мен банк арасында жасалған банктік шот шартында көзделсе, басқа да төлем құжаттарын қабылдайды (төлем тапсырмасы, төлем ордері, аударуға өтініш) және оларды алған күннен бастап бір жыл ішінде сақтайды.
155. Банк төлем құжаттарын картотекаға орналастырған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей, банк бірмезгілде бенефициар банкі болып табылатын жағдайды қоспағанда, бенефициар банкіне не бенефициарға осы төлем құжаттарын картотекаға орналастырғаны туралы хабарлама жібереді. Төлем құжаттарын картотекаға орналастырған кезде банк орналастыру уақыты мен күнін тіркейді.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
156. Төлем құжаттарын картотекаға орналастырған кезде банк Қағидаларда белгіленген тәртіппен клиенттің банк шоты бойынша шығыс операцияларын картотекадағы төлем құжаттары бойынша міндеттемелерді толық өтегенге не оларды кері қайтарып алғанға немесе қайтарғанға дейін тоқтата тұрады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талап жеке тұлғаның ағымдағы шотына үшінші тұлғалардың өзге де шектеулері мен талаптары (инкассолық өкім, тыйым салу, ақшаға (мүлікке) иелік етуге уақытша шектеу қою, шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім) болмаған жағдайда, ағымдағы шоттағы төлем талабы орындалғаннан кейін қалған ақша қалдығына қолданылмайды.
Бұл ретте банктің төлем құжаттарын орындауы Азаматтық кодекстің 742-бабында көзделген кезектілік тәртібімен жүргізіледі.

Сноска. Пункт 151 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Исполнение платежных документов, находящихся в картотеке
152. Банк при отсутствии либо недостаточности суммы денег у отправителя денег, необходимой для исполнения платежных документов, помещает их в картотеку в порядке, определенном Правилами.
153. При отсутствии либо недостаточности суммы денег на банковском счете отправителя денег, необходимой для исполнения инкассового распоряжения, банк принимает и хранит в картотеке до поступления суммы денег на банковский счет отправителя денег, если иное не предусмотрено Законом о банках и банковской деятельности, Законом о платежах и платежных системах, Законом об исполнительном производстве и Правилами."
При отсутствии либо недостаточности суммы денег на банковском счете отправителя денег, необходимой для исполнения платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу, банк хранит полученное платежное требование в картотеке в течение одного года.
Платежные требования для взыскания просроченной задолженности по займу, находящиеся в картотеке и неисполненные в течение одного года со дня их принятия банком, возвращаются банком без исполнения инициатору.
Сноска. Пункт 153 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Банк принимает и хранит иные платежные документы (платежное поручение, платежный ордер, заявление на перевод) в течение одного года, если указанное условие предусмотрено договором банковского счета, заключенным между отправителем денег и банком отправителя денег.
155. Банк не позднее следующего операционного дня со дня помещения в картотеку платежных документов направляет извещение банку бенефициара либо бенефициару о помещении данных платежных документов в картотеку, за исключением случая, когда банк одновременно является банком бенефициара. При помещении платежных документов в картотеку банк фиксирует время и дату помещения.
Сноска. Пункт 155 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. При постановке платежных документов в картотеку банк приостанавливает расходные операции клиента по банковскому счету до полного погашения обязательств по платежным документам, находящимся в картотеке, либо до их отзыва или возврата в порядке, определенном Правилами.
Требование, предусмотренное частью первой настоящего пункта, не распространяется на остаток денег, находящихся на текущем счете после исполнения платежного требования, при условии отсутствия к текущему счету физического лица иных ограничений и требований третьих лиц (инкассовое распоряжение, арест, временное ограничение на распоряжение деньгами (имуществом), распоряжение о приостановлении расходных операций).
При этом исполнение банком платежных документов производится в порядке очередности, предусмотренной статьей 742 Гражданского кодекса.

Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
157. Ақша жөнелтушіде салық берешегін өндіріп алуға мемлекеттік кірістер органының және сот орындаушыларының инкассолық өкімдерін орындау үшін қажетті ақша сомасы жеткіліксіз болған кезде, банк ақша жөнелтушінің пайдасына банктің ақшаны қабылдауына қарай инкассолық өкімнің ішінара орындалуын жүргізеді.
Банк мемлекеттік кірістер органының салық төлеушiнiң бiр банктік шотынан салық берешегін өндiрiп алу туралы инкассолық өкімін орындаған кезде, банк мемлекеттік кірістер органының салық төлеушiнiң көрсетілген банкте ашылған оның басқа банктік шоттарына ұсынылған инкассолық өкімдерін, егер мұндай инкассолық өкiмдерді мемлекеттік кірістер органы сол сомаға, берешектің сол түрі бойынша, сол есепті кезең үшiн ұсынған болса, мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімін орындау фактiсiн растайтын төлем құжатын қоса бере отырып, мемлекеттік кірістер органына орындамай қайтарады.
Банк мемлекеттік кірістер органының салық берешегін немесе кедендік төлемдерді өндіріп алу туралы инкассолық өкімін салық төлеушісінің (салық агентінің), кедендік төлемдерді төлеушінің бірнеше банктік шоттарынан ақшаны мемлекеттік кірістер органы ұсынған инкассолық өкімде көрсетілген жалпы сомаға есептен шығару арқылы толық орындаған кезде, банк төлеушінің, салық төлеушісінің (салық агентінің) көрсетілген банкте ашылған басқа банктік шоттарына инкассолық өкімдерді, егер мұндай инкассолық өкімдер сол күнмен, сол сомаға, берешектің сол түрі бойынша берілген болса, оларды қайтару себебін көрсете отырып, орындамай мемлекеттік кірістер органына қайтарады.
158. Мемлекеттік кірістер органының салық берешегін өндіріп алуға және сот орындаушыларының инкассолық өкімдерін ішінара орындаған кезде қағаз тасымалдағышта оның алдыңғы бетіне "Ішінара ақы төлеу" мөртабаны қойылады. Инкассолық өкімінің барлық даналарында ішінара төлемнің күні және сомасы және банктің уәкілетті адамдарының қойылған қолымен расталатын осы инкассолық өкімнің қалдық сомасы туралы жазба жазылады.
Банк өз жүйесінде ішінара ақы төлеу сомасына инкассолық өкімді қалыптастыру арқылы инкассолық өкімді орындайды. Ішінара ақы төлеу сомасына инкассолық өкімнің "төлем белгілеу" бағанында банк инкассолық өкімнің деректемелерін көрсетеді.
Мемлекеттік кірістер органының салық берешегін өндіріп алуға ішінара ақы төлеу сомасына инкассолық өкімде "операция түрі" бағанында Қағидалардың 60-тармағында белгіленген код көрсетіледі.

Сноска. Пункт 156 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. При недостаточности суммы денег у отправителя денег, необходимой для исполнения инкассовых распоряжений органа государственных доходов на взыскание налоговой задолженности и судебных исполнителей, банк производит частичное исполнение инкассового распоряжения по мере принятия банком денег в пользу отправителя денег.
При исполнении банком инкассового распоряжения органа государственных доходов о взыскании налоговой задолженности с одного банковского счета налогоплательщика инкассовые распоряжения, выставленные органом государственных доходов на другие банковские счета налогоплательщика, открытые им в указанном банке, возвращаются банком в орган государственных доходов без исполнения с приложением платежного документа, подтверждающего факт исполнения инкассового распоряжения органа государственных доходов, если такие инкассовые распоряжения выставлены органом государственных доходов на ту же сумму, по тому же виду задолженности, за тот же отчетный период.
При полном исполнении банком инкассового распоряжения органа государственных доходов о взыскании налоговой задолженности или таможенных платежей путем списания денег с нескольких банковских счетов налогоплательщика (налогового агента)-плательщика таможенных платежей на общую сумму, указанную в инкассовом распоряжении, выставленные органом государственных доходов инкассовые распоряжения на другие банковские счета налогоплательщика (налогового агента) плательщика, открытые им в указанном банке, если такие инкассовые распоряжения выставлены той же датой, на ту же сумму, по тому же виду задолженности возвращаются банком в орган государственных доходов без исполнения с указанием причины их возврата.
158. При частичном исполнении инкассовых распоряжений органа государственных доходов на взыскание налоговой задолженности и судебных исполнителей на бумажном носителе проставляется штамп "Частичная оплата" на его лицевой стороне. На всех экземплярах инкассового распоряжения производится запись о дате и сумме частичного платежа и сумме остатка данного инкассового распоряжения, которая заверяется подписями уполномоченных лиц банка.
Банк производит исполнение инкассового распоряжения путем формирования в своей системе инкассового распоряжения на сумму частичной оплаты. В графе "назначение платежа" инкассового распоряжения на сумму частичной оплаты банк указывает реквизиты инкассового распоряжения.
В инкассовом распоряжении на сумму частичной оплаты органа государственных доходов на взыскание налоговой задолженности в графе "вид операции" указывается код, установленный пунктом 60 Правил.

159. Инкассолық өкімдер ішінара төленген кезде, банк ақша жөнелтушiнiң банктiң операциялық күні ішінде банктік шотқа түскен ақша сомасында төлем жүргiзедi. Ішінара орындалған инкассолық өкім толық ақы төленгенге дейін картотекада тұрады.
160. Банкке ішінара орындалған салық берешегін өндіріп алуға инкассолық өкімді қайтарып алу туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі келіп түскен кезде, банк ішінара орындалған инкассолық өкімді қайтарады.
161. Банктің Қағидалардың 154-тармағында көзделген төлем құжаттарын сақтауы Салық кодексінің 24-бабына, Әлеуметтік кодекстің 246 және 248-баптарына сәйкес жүргізілетін азаматтық-құқықтық мәміле бойынша ақы төлеу талаптарына сәйкес төлем бойынша міндеттемелерді орындау болып табылмайды.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-параграф . Ақша жөнелтушінің тұрақты өкімін орындау
162. Қашықтан кіру жүйесі арқылы жіберілетін төлем тапсырмаларын қоспағанда, тұрақты түрде қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін ақша жөнелтуші оған қызмет көрсететін банкке ақша жөнелтушінің тұрақты өкімін Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
163. Ақша жөнелтушінің тұрақты өкімінде мынадай міндетті деректемелер болады:
1) бенефициардың және бенефициар банкінің деректемелері (атауы, ЖСК, БСК, ЖСН (БСН);
2) төлем сомасы немесе оны айқындайтын талаптар;
3) төлемді жүзеге асыру күні және олардың кезеңділігі немесе оларды айқындайтын талаптар.
164. Ақша жөнелтушінің тұрақты өкімінде төлемін ақша жөнелтуші ақша жөнелтушінің банкіне тапсыратын тауардың жеткізілгенін, жұмыстың орындалғанын немесе қызметтің көрсетілгенін растайтын бенефициар құжаттарының (бұдан әрі – растаушы құжаттар) атауының көрсетілуіне рұқсат беріледі.
Бенефициардың ақша жөнелтушінің банкіне не бенефициар банкіне растаушы құжаттарды ұсыну тәртібі мен мерзімдері ақша жөнелтуші мен бенефициар арасындағы шартта белгіленеді.
165. Ақша жөнелтушінің тұрақты өкімін кері қайтарып алу үшін ақша жөнелтуші банкке банк айқындаған тәртіппен ресімделген тиісті хабарламаны жібереді.
166. Ақша жөнелтушінің банкі ақша жөнелтушінің тұрақты өкімінің талаптарына сәйкес немесе ақша жөнелтушінің банкі растау құжаттарын алған кезде ақша жөнелтушінің тұрақты өкімінде көрсетілген бенефициардың пайдасына төлем тапсырмасын немесе төлем ордерін (егер бенефициар осы банктің клиенті болса) жасайды.

159. При частичной оплате инкассовых распоряжений банк производит платеж в сумме денег, поступивших на банковский счет отправителя денег в течение операционного дня банка. Частично исполненные инкассовые распоряжения помещаются в картотеку до их полной оплаты.
160. При поступлении в банк распоряжения органа государственных доходов об отзыве инкассового распоряжения на взыскание налоговой задолженности, исполнение которого частично произведено, банк возвращает частично исполненное инкассовое распоряжение.
161. Хранение банком платежных документов, предусмотренных в пункте 154 Правил, не является исполнением обязательств по платежу в соответствии с условиями оплаты по гражданско-правовой сделке или обязательных платежей, производимых в соответствии со статьей 24 Налогового кодекса, статьями 246 и 248 Социального кодекса.
Сноска. Пункт 161 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Исполнение постоянного распоряжения отправителя денег
162. Для осуществления регулярных безналичных платежей и (или) переводов денег отправитель денег представляет в обслуживающий его банк постоянное распоряжение отправителя денег по форме, согласно приложению 18 к Правилам, за исключением платежных поручений, направляемых посредством систем удаленного доступа.
163. Постоянное распоряжение отправителя денег содержит следующие обязательные реквизиты:
1) реквизиты бенефициара и банка бенефициара (наименование, ИИК, БИК, ИИН (БИН));
2) сумму платежа или условия, ее определяющие;
3) дату осуществления платежа и их периодичность или условия, их определяющие.
164. Допускается указание в постоянном распоряжении отправителя денег наименования документов бенефициара, подтверждающих поставку товара, выполнение работы или оказание услуги (далее – подтверждающие документы), оплату которых отправитель денег поручает банку отправителя денег.
Порядок и сроки предъявления подтверждающих документов бенефициаром в банк отправителя денег либо банк бенефициара устанавливаются в договоре между отправителем денег и бенефициаром.
165. Для отзыва постоянного распоряжения отправителя денег отправитель денег направляет в банк соответствующее уведомление, оформленное в порядке, определенном банком.
166. Банк отправителя денег согласно условиям постоянного распоряжения отправителя денег или при получении банком отправителя денег подтверждающих документов формирует платежное поручение или платежный ордер (если бенефициар является клиентом данного банка) в пользу бенефициара, указанного в постоянном распоряжении отправителя денег.

167. Ақша жөнелтушінің банкі жасаған төлем тапсырмасында, төлем ордерінде ақша жөнелтуші ретінде ақша жөнелтушінің деректемелері көрсетіледі. Төлем тапсырмасындағы (төлем ордеріндегі) "Төлем белгілеу" бағанында төлем белгілеуден басқа, оған сәйкес бенефициардың пайдасына ақша аударымы жүзеге асырылатын ақша жөнелтушінің тұрақты өкімінің деректемелері көрсетіледі.
168. Ақша жөнелтушінің банктік шотында кезекті қолма-қол ақшасыз төлем және (немесе) ақша аударымы үшін ақша жеткіліксіз болған не ақша болмаған жағдайда, банк ақша жөнелтушіге олар арасындағы шартта белгіленген тәсілдермен оның банктік шотындағы ақшаның жеткіліксіздігі не ақшаның болмауы туралы хабарлайды және төлем тапсырмасын, төлем ордерін жасамайды.
169. Егер бенефициар және ақша жөнелтушінің банкі бір тұлға болып табылса, ақша жөнелтушінің банкі, ақша жөнелтушінің банктік шотында ақша жеткіліксіз болса не ақша болмағанда, егер ақша жөнелтуші мен оның банкі арасында жасалған шартта басқаша көзделмесе, төлем ордерін картотекаға орналастырады.
170. Ақша жөнелтушінің тұрақты өкімі қағаз тасымалдағышта не ақша жөнелтушінің банкі айқындаған тәртіппен электрондық нысанда ресімделеді.
10-параграф. Үшінші тұлғалардың талаптарын (шығыс операцияларына тыйым салу және тоқтата тұру) орындау
171. Ақша жөнелтушінің банктік шотындағы ақшаға клиенттің ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың немесе сот орындаушыларының тиісті шешімдерінің негізінде тыйым салу, банктік шоттардағы ақшаға (мүлікке) иелік етуге уақытша шектеу қою, сондай-ақ банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың тиісті шешімдері негізінде ақша жөнелтушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру Азаматтық кодекстің 740-бабында, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 161-бабында, Салық кодексінің 118-бабында, Кеден кодексінің 125-бабында, Банктер және банк қызметі туралы заңның 51-бабында және Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 62, 123-баптарында көзделген тәртіппен және жағдайларда жүзеге асырылады.
Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
172. Клиенттің ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың және тұлғалардың шешімі тыйым ақша жөнелтушінің банктік шотындағы (банктік шоттарындағы) ақшамен толық немесе ішінара қамтамасыз етілген жағдайда толығымен немесе ішінара орындалған деп есептеледі.
Тыйым ақша жөнелтушінің банктік шотындағы ақшамен қамтамасыз етілмеген жағдайда банктер клиенттің ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органдардың және тұлғалардың шешімдерін орындауға қабылдайды.

167. В платежном поручении, платежном ордере, сформированном банком отправителя денег, в качестве отправителя денег указываются реквизиты отправителя денег. В графе "назначение платежа" платежного поручения (платежного ордера) помимо назначения платежа указываются реквизиты постоянного распоряжения отправителя денег, в соответствии с которым осуществляется перевод денег в пользу бенефициара.
168. В случае отсутствия либо недостаточности денег на банковском счете отправителя денег для очередного безналичного платежа и (или) перевода денег, банк уведомляет отправителя денег об отсутствии или недостаточности денег на его банковском счете способами, установленными договором между ними, и не формирует платежное поручение, платежный ордер.
169. Если бенефициар и банк отправителя денег являются одним лицом, банк отправителя денег при недостаточности либо отсутствии денег на банковском счете отправителя денег помещает платежный ордер в картотеку, если иное не установлено договором, заключенном между отправителем денег и его банком.
170. Постоянное распоряжение отправителя денег оформляется на бумажном носителе либо в электронной форме в порядке, определенном банком отправителя денег.
Параграф 10. Исполнение требований третьих лиц (арест и приостановление расходных операций)
171. Наложение ареста на деньги, находящиеся на банковском счете отправителя денег, на основании соответствующих решений уполномоченных государственных органов, должностных лиц или судебных исполнителей, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, временное ограничение на распоряжение деньгами (имуществом), находящимися на банковских счетах, а также приостановление расходных операций по банковским счетам отправителя денег на основании соответствующих решений уполномоченных государственных органов или должностных лиц, обладающих правом приостановления расходных операций по банковскому счету, осуществляется в порядке и случаях, предусмотренных статьей 740 Гражданского кодекса, статьей 161 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 118 Налогового кодекса, статьей 125 Таможенного кодекса, статьей 51 Закона о банках и банковской деятельности и статьями 62, 123 Закона об исполнительном производстве.
Сноска. Пункт 171 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Решение уполномоченных государственных органов и лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента, считается исполненным полностью или частично при условии обеспеченности ареста деньгами на банковском счете (банковских счетах) отправителя денег полностью или частично.
При необеспеченности ареста деньгами на банковском счете отправителя денег банками к исполнению принимаются решения уполномоченных государственных органов и лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги клиента.

Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
173. Банк уәкілетті мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың немесе сот орындаушыларының банктік шотта тұрған ақшаға тыйым салу туралы келіп түсетін шешімдерін, уәкілетті мемлекеттік органдардың банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімін клиенттің онда көрсетілген деректемелерінің банк клиентінің деректемелеріне
(атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), ЖСН (БСН) және ЖСК) сәйкестігін тексереді.
Көрсетілген деректемелер сәйкес келмеген жағдайда банк операциялық үш күннің ішінде бастамашыларға уәкілетті мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың немесе сот орындаушыларының банктік шотта тұрған ақшаға тыйым салу туралы шешімін, уәкілетті мемлекеттік органдардың банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімін орындамастан қайтарады.
Тегін, атын және әкесінің атын (ол бар болса) ЖСК (ол бар болса), ЖСН сәйкестендіру кезінде жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе өзіндік кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның онда көрсетілген атауы банк клиентінің атауына (жеке тұлғаның тегіне, атына, әкесінің атына (ол бар болса) немесе өзіндік кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның атауына) сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті органдардың, лауазымды адамдардың немесе сот орындаушыларының шешімдерін және уәкілетті мемлекеттік органдардың осы тармақта көрсетілген шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдерін орындауға жол беріледі.
174. Ақша жөнелтушінің банктік шоты бойынша шығыс операциялары уәкілетті мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешімді жойғаннан кейін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 161-бабы тоғызыншы бөлігіне және Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабы 12-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес жаңартылады.
Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
175. Клиенттің банктік шоттарында тұрған ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының шешімі шығарылған ақша жөнелтушінің банктік шотында ақша жеткілікті болған кезде банк көрсетілген шешімді күнтізбелік кезектілік тәртібімен орындайды.

Сноска. Пункт 172 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
173. Банк проверяет поступающие решения уполномоченных государственных органов, должностных лиц или судебных исполнителей о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете, распоряжения уполномоченных государственных органов о приостановлении расходных операций по банковским счетам на соответствие реквизитов клиента, указанных в них, реквизитам клиента банка (наименование или фамилии, имени, отчества (при его наличии), ИИН (БИН) и ИИК).
В случае несоответствия указанных реквизитов банк возвращает в течение трех операционных дней инициаторам без исполнения решения уполномоченных государственных органов, должностных лиц или судебных исполнителей о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете, распоряжения уполномоченных государственных органов о приостановлении расходных операций по банковским счетам.
Допускается исполнение решений уполномоченных органов, должностных лиц или судебных исполнителей и распоряжений уполномоченных государственных органов о приостановлении расходных операций, указанных в настоящем пункте, в случае, если фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства, указанного в них, не соответствует наименованию клиента банка (фамилии, имени, отчеству (при его наличии) физического лица или наименованию физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства), при идентичности фамилии, имени и отчества (при его наличии), ИИК (при его наличии), ИИН.
174. Расходные операции по банковскому счету отправителя денег возобновляются после отмены уполномоченными государственными органами или должностными лицами решений о приостановлении расходных операций по банковскому счету, а также в соответствии с частью девятой статьи 161 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан и частями второй и третьей пункта 12 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах.
Сноска. Пункт 174 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. При достаточности денег на банковском счете отправителя денег, к которому предъявлено решение уполномоченного государственного органа, должностного лица или судебного исполнителя, обладающего правом наложения ареста на деньги клиента, находящиеся на его банковских счетах, банк исполняет указанное решение в порядке календарной очередности.

176. Клиенттің банктік шоттарында тұрған ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының шешімі шығарылған ақша жөнелтушінің банктік шотында ақша жеткіліксіз болған кезде банк оларды есепке алады және тыйым салу туралы шешімде көрсетілген қажетті сома жиналғанға дейін шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Клиенттің банктік шотындағы ақшаға тыйым салуға негіз болған қуынымды қамтамасыз ету туралы айқындамада клиенттің банктік шоттарының (оның ішінде теңгемен және шетел валютасымен) бірнеше нөмірі және бір банктік шоттағы ақшаның жеткіліксіз болуы көрсетілген жағдайда, осы айқындамада банктік шоттарды көрсетудің кезектілігі тәртібімен банктік шоттарда тұрған ақшаға тыйым салынады.
Теңгемен банктік шоттарда ақша жеткіліксіз болған кезде айқындамада көрсетілген шетел валютасымен банктік шоттардағы ақшаның қалған сомасына тыйым салынған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын ескере отырып тыйым салуға жол беріледі.
177. Банк борышкердің банктік шоттарындағы ақшасына тыйым салу құқығына ие уәкілетті мемлекеттік органның және тұлғалардың шешімін алғаннан кейін операциялық үш күннен кешіктірмей, тыйым салынған ақша сомасын көрсете отырып, тыйым салу туралы шешімнің толық немесе ішінара орындалғандығы туралы не көрсетілген шешімнің орындауға қабылданғаны, сондай-ақ бұрын орындауға қабылданған уәкілетті органдардың немесе лауазымды тұлғалардың тыйым салу туралы шешімдері не шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдері туралы тиісті органдарды хабардар етеді.
Банк сот орындаушысының банктік шоттардың нөмірлері және оларда ақшаның бар-жоғы туралы ақпаратты, банктердегі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарындағы мүліктің сипаты мен құны туралы мәліметтерді талап ету және оларға тыйым салу туралы қаулысын алған күннен бастап үш операциялық күннен кешіктірмей сот орындаушысын тыйым салынған ақша сомасын көрсете отырып, оның толық не ішінара орындалғаны не қаулының орындауға қабылданғаны туралы хабардар етеді, қаулы аясында талап етілетін ақпаратты Банктер туралы заңның 50-бабында белгіленген тәртіпте жолдайды және уәкілетті органдардың немесе лауазымды тұлғалардың қолда бар тыйым салу туралы шешімдері не шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдері туралы хабардар етеді.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 44 (24.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

176. При недостаточности денег на банковском счете отправителя денег, к которому предъявлены решения уполномоченного государственного органа, должностного лица, судебного исполнителя, обладающего правом наложения ареста на деньги клиента, находящиеся на его банковских счетах, банк учитывает их и приостанавливает расходные операции до накопления необходимой суммы, указанной в решении о наложении ареста.
В случае указания в определении об обеспечении иска, на основании которого налагается арест на деньги, находящиеся на банковском счете клиента, нескольких номеров банковских счетов клиента (в том числе в тенге и иностранной валюте) и недостаточности денег на одном банковском счете, арест налагается на деньги, находящиеся на банковских счетах, в порядке очередности указания банковских счетов в данном определении.
При недостаточности денег на банковских счетах в тенге допускается наложение ареста на оставшуюся сумму денег на указанные в определении банковские счета в иностранной валюте с учетом рыночного курса обмена валют на день наложения ареста.
177. Банк не позднее трех операционных дней после получения решения уполномоченного государственного органа и лиц, обладающих правом наложения ареста на деньги, находящиеся на банковских счетах должника, уведомляет соответствующие органы об исполнении решения полностью или частично о наложении ареста с указанием суммы денег, на который наложен арест, либо о принятии к исполнению указанного решения, а также имеющихся иных предъявленных ранее решений уполномоченных органов или должностных лиц о наложении ареста либо распоряжений о приостановлении расходных операций.
В случае получения постановления судебного исполнителя об истребовании информации о номерах банковских счетов и наличии денег на них, сведений о характере и стоимости имущества, находящегося в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также в страховых организациях, и наложении ареста на них банк не позднее трех операционных дней после получения такого постановления уведомляет судебного исполнителя о его полном либо частичном исполнении, с указанием суммы денег, на которую наложен арест либо о принятии к исполнению постановления, направляет истребуемую в рамках постановления информацию в порядке, установленном статьей 50 Закона о банках и уведомляет об имеющихся решениях уполномоченных органов или должностных лиц о наложении ареста либо распоряжениях о приостановлении расходных операций.
Сноска. Пункт 177 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 44 (вводится в действие с 24.04.2019).

178. Уәкілетті органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының тиісті шешімдерінің негізінде банктік шоттағы ақшаға тыйым салынған және кейіннен атқарушылық құжаттарды қоса бере отырып инкассолық өкімді берген жағдайда ақша жөнелтушінің банкі тыйым салынған ақшаны пайдалана отырып мынадай талаптар болған кезде:
1) Қағидалардың 151-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының тыйым салу туралы шешімдерінде көрсетілген ақша жөнелтушінің деректемелері (атауы және ЖСН (БСН) соның негізінде инкассолық өкім берілген атқарушылық құжаттарда көрсетілген деректемелермен сәйкес келген кезде;
2) атқарушылық құжат және уәкілетті органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының тыйым салу туралы шешімі бір істің аясында берілген кезде осындай инкассолық өкімді орындайды.
Егер инкассолық өкімнің негізінде ақшаны өндіріп алу толық көлемде жүргізілсе, ол бойынша инкассолық өкім орындалған бір істің аясында бұрын салынған тыйым алынды деп саналады және тыйым салу туралы қаулы бастамашыға қайтарылуға тиіс.
11-параграф. Қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақшаны қайтару
179. Банк жөнелтушінің төлем құжатын орындағаннан кейін оның орындалғаны туралы жөнелтушіні олардың арасындағы шартта айқындалған тәртіппен хабардар етеді.
180. Жөнелтушi төлем құжатының дұрыс орындалуын анықтайды және ол қате орындалған жағдайда, банкке қате төлемнің орындалғаны анықталғаннан кейін операциялық үш күн ішінде, бірақ қате нұсқау немесе рұқсат етілмеген төлем және (немесе) ақша аударымы орындалған күннен бастап үш жылдан кешіктірмей хабарлайды. Қате төлем туралы хабарда жөнелтуші төлем құжатының деректемелерін және олар анықтаған қате деректемелерді көрсетеді. Егер осындай төлем құжатындағы қатені жөнелтуші жасаса, банк қате орындалған төлем құжаты бойынша жауап бермейді.
180-1. Егер бенефициар банкінің корреспонденттік шоты бойынша шығыс операцияларын жүргізуге кедергі келтіретін орындалмаған талаптар немесе ақшаға иелік жасауға шектеулер бар болса, бенефициар банкінің корреспонденттік шотына қызмет көрсететін банк төлемді және (немесе) ақша аударымын алу сәтінде бенефициар банкінің клиенті болып табылмайтын тұлғаның пайдасына түскен ақшаны қайтарады.
Ескерту. 11-параграф 180-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

178. В случае ареста денег, находящихся на банковском счете, на основании соответствующих решений уполномоченного органа, должностного лица или судебного исполнителя и последующего предъявления инкассового распоряжения с приложением исполнительных документов банк отправителя денег исполняет такое инкассовое распоряжение с использованием денег, на которые наложен арест, при наличии следующих условий:
1) реквизиты отправителя денег (наименование и ИИН (БИН)), указанные в решениях уполномоченного органа, должностного лица или судебного исполнителя о наложении ареста, совпадают с реквизитами, указанными в исполнительных документах, на основании которых предъявлено инкассовое распоряжение, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 151 Правил;
2) исполнительный документ и решения уполномоченного органа, должностного лица или судебного исполнителя о наложении ареста предъявлены в рамках одного дела.
Если взыскание денег на основании инкассового распоряжения произведено в полном объеме, ранее наложенный арест в рамках одного дела, по которому исполнено инкассовое распоряжение, считается снятым, и постановление о наложении ареста подлежит возврату его инициатору.
Параграф 11. Возврат денег по безналичным платежам и (или) переводам денег
179. Банк после исполнения платежного документа отправителя извещает отправителя о его исполнении в порядке, определенном договором между ними.
180. Отправитель определяет правильность исполнения платежного документа и, в случае его ошибочного исполнения, сообщает банку об обнаруженной ошибке в течение трех операционных дней после обнаружения исполнения ошибочного платежа, но не позднее трех лет со дня исполнения ошибочного указания или несанкционированного платежа и (или) перевода денег. В сообщении об ошибочном платеже отправитель указывает реквизиты платежного документа и выявленные им ошибочные реквизиты. Банк не несет ответственности по ошибочно исполненному платежному документу, если ошибку в таком платежном документе совершил отправитель.
180-1. В случае, если по корреспондентскому счету банка бенефициара имеются неисполненные требования или ограничения распоряжения деньгами, препятствующие проведению расходных операций, банк, обслуживающий корреспондентский счет банка бенефициара, осуществляет возврат денег, поступивших в пользу лица, не являющегося клиентом банка бенефициара на момент получения платежа и (или) перевода денег.
Сноска. Правила дополнены пунктом 180-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

180-2. Банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырған күннен бастап банктің уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) бұрын банктің төлем және (немесе) ақша аударымын есептеу сәтінде банктік шоты жабылған клиенті болып табылатын тұлғаның пайдасына ақша түскен жағдайда жөнелтушіге ақшаны қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 11-параграф 180-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
181. Бенефициар банкі өзінің қате төлемді орындау фактісін анықтаған кезде банк бенефициар мұндай фактіні анықтаған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей ақшаны қайтарады.
Банктің корреспонденттік шотына банктің клиенті болып табылмайтын тұлғаның пайдасына есептелген төлемдер және (немесе) аударымдар бойынша ақшаны қайтаруды, сондай-ақ банкке клиенттердің төлем және (немесе) ақша аударымын есептеу сәтінде жабылған шоттарына ақша түскен жағдайда, банк бенефициар қате төлемдер бойынша ақшаны қайтару үшін көзделген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырады.
Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
182. Банк жөнелтушіден төлем құжатының қате орындалғаны жөнінде хабарлама алғаннан кейін операциялық үш күннен кешіктірмей:
1) жөнелтушінің төлем құжатының деректемелеріне сәйкес келмейтін деректемелері бар қате төлем бойынша төлем құжатын тиісті бенефициардың пайдасына жібереді немесе жөнелтушіге төлемнің барлық сомасын қайтарады;
2) қайта жіберілген қате төлем бойынша жөнелтушіге қате алынған соманы қайтарады. Ақша сомасын қайтаруды бенефициар банкі төлем тапсырмасын жасау арқылы жүргізеді, ондағы төлем белгілеуде бенефициар банкі ақшаны қайтару себептерін көрсетеді.
Бенефициар банкі қате соманы ақша жөнелтуші банкі хатының негізінде талап қоюдың ескіру мерзімінің шегінде ақша жөнелтушіге кері қайтарады.
183. Қате төлемге жол берген ақша жөнелтушінің банкі оның пайдасына қате төлем жүзеге асырылған бенефициарға не оның банкіне қате төлем фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қате төлемді кері қайтару қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды.
184. Бенефициар банкі жөнелтушінің төлем құжатының қате орындалғаны туралы жөнелтуші банктің хабарламасын алған күннен кейінгі келесі операциялық күннен кешіктірмей, қате есептелген ақша сомасын кейіннен бенефициарды хабардар ете отырып, бенефициардың банктік шотынан, оның келісімінсіз есептен шығару жолымен қайтаруды жүргізеді.

180-2. С даты лишения банка лицензии на проведение всех банковских операций временная администрация (временный администратор) банка осуществляет отправителю возврат денег в случае поступления денег в пользу лица, ранее являвшегося клиентом банка, банковский счет которого закрыт на момент зачисления платежа и (или) перевода денег.
Сноска. Правила дополнены пунктом 180-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. При установлении банком бенефициара факта исполнения им ошибочного платежа возврат денег осуществляется банком бенефициара не позднее следующего операционного дня со дня обнаружения такого факта.
Возврат денег по платежам и (или) переводам, зачисленным на корреспондентский счет банка в пользу лиц, не являющихся клиентами банка, а также в случае поступления денег в банк на счета клиентов, которые закрыты на момент зачисления платежа и (или) перевода денег, осуществляется банком бенефициара в порядке и сроки, предусмотренные для возврата денег по ошибочным платежам.
Сноска. Пункт 181 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. Банк не позднее трех операционных дней после получения от отправителя извещения об ошибочности исполнения платежного документа:
1) по ошибочному платежу, содержащему реквизиты, не соответствующие реквизитам платежного документа отправителя, направляет платежный документ в пользу надлежащего бенефициара или возвращает отправителю всю сумму платежа;
2) по ошибочному платежу, переданному повторно, возвращает отправителю неверно изъятую сумму. Возврат сумм денег банком бенефициара производится путем составления платежного поручения, в назначении платежа которого банк бенефициара указывает причины возврата денег.
Банк бенефициара возвращает ошибочную сумму отправителю денег на основании письма банка отправителя денег в пределах срока исковой давности.
183. Банк отправителя денег, допустивший ошибочный платеж, направляет бенефициару, в пользу которого был осуществлен ошибочный платеж, либо в его банк уведомление о необходимости возврата ошибочного платежа с приложением документов, подтверждающих факт ошибочности платежа. Форма уведомления определяется банком самостоятельно.
184. Банк бенефициара, не позднее операционного дня, следующего за днем получения уведомления банка отправителя денег об ошибочном исполнении платежного документа отправителя, производит возврат ошибочно зачисленных сумм денег путем их списания с банковского счета бенефициара без его согласия с последующим уведомлением бенефициара.

Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
185. Қате төлем бойынша ақшаны қайтаруды бенефициар банкі бенефициардың банктік шотындағы бар ақшаның есебінен, оның ішінде егер банктік шот бойынша уәкілетті мемлекеттік органның, лауазымды адамның немесе сот орындаушысының банктік шотындағы ақшаға тыйым салу және (немесе) банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешімдері және (немесе) белгісіз мерзімдерде орындалуы тиіс орындалмаған нұсқаулар бар болған жағдайда жүзеге асырады.
186. Бенефициардың банктік шотында ақша жеткіліксіз болған не болмаған жағдайда қате төлем бойынша ақшаны қайтаруды қате төлемге жол берген ақша жөнелтушінің банкі бенефициардың банктік шотында ақшаның жеткіліксіз болуы не болмауы туралы бенефициар банктен хабарлама алғаннан кейін операциялық үш күн ішінде өз ақшасының есебінен жүзеге асырады.
187. Бенефициар банкі ақша сомасын қайтаруды жүзеге асырған кезде ақша жөнелтушінің банкі келесі іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) ақша сомасын ақша жөнелтушінің банкіне аударады;
2) егер ақшаны алғанға дейін банк өз ақшасының есебінен ақша жөнелтушіге кері қайтару жүргізген немесе тиісті бенефициарға аударым жолдаған жағдайда түскен соманы өз пайдасына есептейді.
Ақша жөнелтушінің банкі кері қайтарылған ақша түскен күннен бастап операциялық үш күн ішінде ақша жөнелтушіні мұндай кері қайтару туралы банк белгілеген тәсілдермен хабардар етеді. Егер ақша қайтару ақша жөнелтушінің банкі нұсқаудың жөнелтушіден алынған деректемелеріне сәйкес келмейтін деректемелерді көрсету себебінен жүргізілсе, онда ақша жөнелтушінің банкі ақша жөнелтушіні төлемді қайтару туралы хабардар етпестен, ақша қайтарылған күннен бастап операциялық үш күн ішінде бенефициар банктің мекенжайына тиісті деректемелермен төлем құжатын жолдайды.
188. Ақша жөнелтушінің банкі төлемді қате орындау фактісін өз бетінше анықтаған жағдайда банк бенефициардың банкіне оны Қағидаларда айқындалған тәртіпте қайтару қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды.
12-параграф. Рұқсат етілмеген төлемдер
189. Рұқсат етілген төлем құжаты жөнелтушінің:
1) Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабына және Қағидаларға сәйкес төлем құжаттарын ресімдеуге белгіленген талаптарға сәйкес ресімделген немесе жасалған;

Сноска. Пункт 184 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Возврат денег по ошибочному платежу осуществляется банком бенефициара за счет имеющихся на банковском счете бенефициара денег, в том числе, в случае, если по банковскому счету имеются решения уполномоченного государственного органа, должностного лица или судебного исполнителя о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете, и (или) приостановлении расходных операций по банковскому счету, и (или) неисполненные указания, подлежащие исполнению в неопределенные сроки.
186. В случае недостаточности либо отсутствия денег на банковском счете бенефициара возврат денег по ошибочному платежу осуществляется банком отправителя денег, допустившим ошибочный платеж, за счет собственных денег в течение трех операционных дней после получения от банка бенефициара уведомления об отсутствии либо недостаточности денег на банковском счете бенефициара.
187. При осуществлении возврата банком бенефициара суммы денег банк отправителя денег выполняет следующие действия:
1) зачисляет сумму денег на банковский счет отправителя денег;
2) засчитывает полученную сумму в свою пользу в случае, если до ее получения банк произвел за счет собственных денег возврат отправителю денег или направил перевод надлежащему бенефициару.
Банк отправителя денег в течение трех операционных дней со дня поступления возвращенных денег уведомляет отправителя денег о таком возврате способами, установленными банком. В случае, если возврат денег произведен по причине указания банком отправителя денег реквизитов указания, не соответствующих реквизитам указания, полученного от отправителя, то банк отправителя денег, не уведомляя отправителя денег о возврате платежа, в течение трех операционных дней со дня возврата денег направляет в адрес банка бенефициара платежный документ с надлежащими реквизитами.
188. В случае самостоятельного выявления банком отправителя денег факта исполнения ошибочного платежа, банк направляет в банк бенефициара уведомление о необходимости его возврата в порядке, определенном Правилами.
Параграф 12. Несанкционированные платежи
189. Санкционированным платежным документом считается платежный документ отправителя:
1) оформленный или составленный в соответствии с требованиями, установленными к оформлению платежных документов в соответствии со статьей 56 Закона о платежах и платежных системах и Правилами;

2) алушы банк пен жөнелтуші арасындағы шартта көзделген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттерінің келісілген тәртібіне сәйкес банктен алынған;
3) төлем жасауға уәкілетті адам куәландырған төлем құжаты болып саналады.
Төлем құжаты, егер банк оны осы тармақта көрсетілген талаптарды бұза отырып орындауға қабылдаса, рұқсат етілмеген болып саналады.
Ескерту. 189-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
190. Рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттерінің тәртібі банк пен жөнелтуші арасында келісіледі және олардың арасындағы шартта көзделеді.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
191. Жөнелтуші төлем құжатының дұрыс орындалуын айқындайды және рұқсат етілмеген төлем құжаты орындалған жағдайда банкке ол анықталғаннан кейін операциялық үш күн ішінде, бірақ мұндай төлем жүргізілген сәттен бастап есептелетін талап қоюдың ескіру мерзімінің шегінде ол жөнінде мәлімдейді.
Банк жөнелтушіден рұқсат етілмеген төлем туралы хабарды алғаннан кейінгі келесі операциялық күннен кешіктірмей бенефициарға не бенефициар банкке рұқсат етілмеген төлем бойынша ақшаны қайтару туралы хабарлама жолдайды. Хабарламаның нысанын алушы банк өз бетінше айқындайды.
Бенефициар банкі, егер бұл бенефициар мен бенефициар банкі арасында жасалған шартта көзделсе, банктен рұқсат етілмеген төлем туралы хабарлама түскен күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей есептелген ақша сомасын кейіннен бенефициарды хабардар ете отырып, бенефициардың банктік шотынан, оның келісімінсіз есептен шығару арқылы жүргізеді.
Рұқсат етілмеген төлем бойынша ақшаны қайтаруды бенефициар банкі бенефициардың банктік шотындағы бар ақшаның есебінен, оның ішінде егер банктік шот бойынша уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды адамның банктік шотта тұрған ақшаға тыйым салу және (немесе) банктік шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы шешімдері және (немесе) белгісіз мерзімдерде орындалуы тиіс орындалмаған нұсқаулар бар болған жағдайда жүзеге асырады.
Бенефициардың банктік шотында ақша жеткіліксіз болған не болмаған жағдайда рұқсат етілмеген төлем бойынша ақшаны қайтаруды рұқсат етілмеген төлем жүргізуге жол берген банк бенефициардың банктік шотында ақша жеткіліксіз болуы немесе болмауы туралы бенефициар банктен хабарлама алғаннан кейін операциялық үш күн ішінде өз ақшасының есебінен жүзеге асырады.

2) полученный банком в соответствии с согласованным порядком защитных действий от несанкционированных платежей, предусмотренным в договоре между банком и отправителем;
3) удостоверенный лицом, уполномоченным совершить платеж.
Платежный документ считается несанкционированным, если банк принял его к исполнению с нарушением требований, указанных в настоящем пункте.
Сноска. Пункт 189 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. Порядок защитных действий от несанкционированных платежей согласовывается между банком и отправителем и предусматривается в договоре между ними.
Сноска. Пункт 190 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
191. Отправитель определяет правильность исполнения платежного документа и, в случае исполнения несанкционированного платежного документа, сообщает банку об этом в течение трех операционных дней после его обнаружения, но в пределах срока исковой давности, который исчисляется с момента проведения такого платежа.
Банк не позднее следующего операционного дня после получения от отправителя сообщения о несанкционированном платеже направляет бенефициару либо в банк бенефициара уведомление о возврате денег по несанкционированному платежу. Форма уведомления определяется банком самостоятельно.
Банк бенефициара, в случае, если это предусмотрено договором, заключенным между бенефициаром и банком бенефициара, не позднее следующего операционного дня со дня поступления уведомления банка о несанкционированном платеже производит возврат зачисленных сумм денег путем их списания с банковского счета бенефициара без его согласия с последующим уведомлением бенефициара.
Возврат денег по несанкционированному платежу осуществляется банком бенефициара за счет имеющихся на банковском счете бенефициара денег, в том числе, в случае, если к банковскому счету имеются решения уполномоченного государственного органа или должностного лица о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете, и (или) приостановлении расходных операций по банковскому счету, и (или) неисполненные указания, подлежащие исполнению в неопределенные сроки.
В случае недостаточности либо отсутствия денег на банковском счете бенефициара возврат денег по несанкционированному платежу осуществляется банком, допустившим проведение несанкционированного платежного документа, за счет собственных денег в течение трех операционных дней после получения от банка бенефициара уведомления об отсутствии либо недостаточности денег на банковском счете бенефициара.

Ескерту. 191-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
192. Егер банк рұқсат етілмеген төлем құжаты туралы жөнелтушiден уақтылы хабар алып, рұқсат етілмеген төлемді жүзеге асырған жағдайда, ол жөнелтушiге олардың арасындағы шартта айқындалған тәртiппен осы төлем құжатын орындаумен байланысты нақты шығындарды өтейді.
193. Осы тараудың ережелері төлем құжатын кері қайтарып алу немесе оның орындалуын тоқтата тұру туралы өкімдерге қолданылады.
13-параграф. Өтпелі ережелер
194. Жөнелтушінің Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін ұсынылған төлем құжаттарына Қағидалардың 70-тармағында көзделген төлем құжатын орындау кезектілігі қолданылады.
195. Банкке 2016 жылғы 31 желтоқсанға дейін (қоса алғанда) ұсынылған және ақша жөнелтушінің банктік шотында ақшаның жеткіліксіз болуына не болмауына байланысты картотекаға орналастырылған қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алуға арналған төлем талабы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап ақша жөнелтушінің банктік шотына ақшаның түсуіне қарай орындалуға тиіс.
196. Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін ұсынылған қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті жеке тұлғаның ағымдағы шотынан өндіріп алуға арналған төлем талабы Қағидалардың 124-тармағының екінші бөлігіне, 137, 138, 139-тармақтарына сәйкес орындалады.
197. Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейінгі сот орындаушыларының инкассолық өкімі, уәкілетті мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың немесе сот орындаушыларының банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы шешімдері, уәкілетті мемлекеттік органдардың жеке тұлғаға немесе өзіндік кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерге ашылған банктік шотына ұсынылған банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдері Қағидалардың 150, 151-тармақтарын және 173-тармағының үшінші бөлігін ескере отырып орындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Банкке, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалына
_____ жылғы "____" _________________ (жазылған күні) № _________ төлем тапсырма келіп түсті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________________________________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН)
_______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ____________________________
_______________________________________________________
Бенефициар
_______________________________________________________ (атауы)
ЖСН (БСН) _____________________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
_______________________________________________________
________________________________________________________
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
_______________________________________________
_______________________________________________________
Сомасы жазумен
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Тауардың алынған (қызметтің көрсетілген) күні ___ жылғы "___" _________
ЖСК
АжК
Сома
БСК
ЖСК
БеК
БСК
БСК
Төлем белгілеу
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Төлем белгілеу коды
Бюджеттік жіктеу коды
Валюталандыру күні
(тауардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын, тауар құжаттарының нөмірлері мен күнін, шарттардың нөмірлері мен күнін және өзге деректемелерді көрсете отырып)
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жүргізген күн
________ жылғы "___" ___________
Басшының/уәкілетті адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________________________________________
Қолы _______________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_____________________
Қолы _______________________________
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жауапты орындаушыларының қолдары
мөртабан орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Пункт 191 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. Если банк был своевременно извещен отправителем о несанкционированном платежном документе и в случае осуществления им несанкционированного платежа, он возмещает отправителю фактические убытки, связанные с исполнением данного платежного документа, в порядке, определенном договором между ними.
193. Положения настоящей главы распространяются на распоряжения об отзыве платежного документа или приостановлении его исполнения.
Параграф 13. Переходные положения
194. К платежным документам отправителя, предъявленным до введения в действие Правил, применяется очередность исполнения платежного документа, предусмотренная пунктом 70 Правил.
195. Платежное требование для взыскания просроченной задолженности по договору займа, предъявленное в банк до 31 декабря 2016 года (включительно) и помещенное в картотеку в связи с недостаточностью либо отсутствием денег на банковском счете отправителя денег, с 1 января 2017 года подлежит исполнению по мере поступления денег на банковский счет отправителя денег.
196. Платежные требования для взыскания просроченной задолженности по договору займа с текущего счета физического лица, предъявленные до введения в действие Правил, исполняются в соответствии с частью второй пункта 124, пунктами 137, 138, 139 Правил.
197. Инкассовое распоряжение судебных исполнителей, решения уполномоченных государственных органов, должностных лиц или судебных исполнителей о наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете, распоряжения уполномоченных государственных органов о приостановлении расходных операций по банковским счетам, предъявленные к банковскому счету, открытому физическому лицу или индивидуальному предпринимателю, осуществляющему деятельность в виде личного предпринимательства, до введения в действие Правил исполняются с учетом пунктов 150, 151 и части третьей пункта 173 Правил.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 1
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка- нерезидента Республики Казахстан
Платежное поручение № _________ "____" __________________ года (дата выписки)
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Отправитель денег
________________________________________________________________
(наименование)
ИИН (БИН)
________________________________________________________________Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Бенефициар
(наименование)
ИИН (БИН)
________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сумма прописью
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Дата получения товара (оказания услуг)
"___" ____________ года
ИИК
КОд
Сумма
БИК
ИИК
КБе
БИК
БИК
Назначение платежа
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Код назначения платежа
Код бюджетной классификации
Дата валютирования
(с указанием наименования товара, выполненных работ, оказанных услуг, номеров и даты товарных документов, номера и даты договора и иных реквизитов)
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
"___" ______________ года
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица) __________________________________________________________
Подпись _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
главного бухгалтера (уполномоченного лица) _____________________
Подпись _______________________________
подписи ответственных исполнителей банка,
филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
место штампа
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтыру көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Банкке, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалына
_____ жылғы "____" ______________________ (жазылған күні) № __________ бюджетке төлемдер төлеуге арналған төлем тапсырма
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
келіп түсті
Ақша жөнелтуші Сомасы (барлығы)
_______________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ____________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалы
_________________________________________________________
ЖСК АжК
БСК
Бенефициардың ЖСК KZ24070105KSN0000000
__________________________________________________ БеК 11
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Қазынашылық комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
БСК KKMFKZ2A
Барлығы (сомасы жазумен):________________________________
Бенефициардың (мемлекеттік кірістер органы) атауы
Мемлекеттік кірістер органының БСН-ы
Төлем белгілеу
БЖК
ТБК
Сомасы
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалы
____ жылғы "___" ________ жүргізді
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және
әкесінің аты (ол бар болса)
_______________________________________
қолы __________________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
______________________________________
қолы _________________________________
(банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жауапты орындаушыларының қолдары)
мөртабан орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
№____ ақша аударуға арналған өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Күні
Ақша жөнелтуші
Шот дебеттелсін ЖСК
Мекенжайы (жеке және заңды тұлғалар үшін) не ақша жөнелтушінің (жеке тұлға үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
Комиссия ЖСК шотынан есептен шығарылсын
І
ІІ
Ажк
ЖСН (БСН)
І Резидент- (1); Бейрезидент - (2);
ІІ - Экономика секторы (0-9)
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Валюталандыру күні
БСК
Валюта
Сомасы
Сомасы жазумен
Бенефициар
Шот кредиттелсін
ЖСК
Елі
ІІІ
ІV
БеК
ЖСН (БСН)
(егер бар болса)
ІІІ Резидент- (1); Бейрезидент - (2);
ІV - Экономика секторы (0-9)
Бенефициар банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Делдал-банк
Елі
БСК
БСК
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының комиссиясы
Ақша жөнелтушінің есебінен
Бенефициардың есебінен
Делдал банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының комиссиясы
Ақша жөнелтушінің есебінен
Бенефициардың есебінен
Келісімшарттың нөмірі, күні
Төлем белгілеу
ТБК
Ерекше талаптар
Ақша жөнелтушінің қолдары
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жүргізді
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________
қолы _____________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _______________________
________ жылғы "__"
жауапты орындаушылардың қолдары ______________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Правила предусмотрено дополнить приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 2
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Платежное поручение на уплату платежей в бюджет № __________ "____" __________________ года (дата выписки)
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Отправитель денег
Сумма (всего)
____________________________________________ (наименование)
ИИН (БИН) _________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег _______________________
____________________________________________
ИИК КОд |_______
БИК
ИИК бенефициара KZ24070105KSN0000000
__________________________________________________ КБе 11
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара Республиканское государственное учреждение "Комитет Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан"
БИК KKMFKZ2A
Всего (сумма прописью): ________________________________
Наименование бенефициара (органа государственных доходов)
БИН органа государственных доходов
Назначение платежа
КБК
КНП
Сумма
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан отправителя денег
"___" ____________ года
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
руководителя (уполномоченного лица)
__________________________________________
подпись __________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
__________________________________________
подпись ________________________
(подписи ответственных Исполнителей банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан)
место штампа
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 3
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Заявление на перевод денег № ____
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Дата
Отправитель денег
Дебетовать счет ИИК
Адрес (для физических и юридических лиц) либо номер документа, удостоверяющего личность отправителя денег (для физического лица)
Комиссию списать со счета ИИК
ИИН (БИН)
I
II
Код
І Резидент- (1); Нерезидент - (2);
II - Сектор экономики (0-9)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Дата валютирования
БИК
Валюта
Сумма
Сумма прописью
Бенефициар
Кредитовать счет
ИИК
Страна
III
IV
КБе
ИИН (БИН)
(если имеется)
IIІ Резидент- (1); Нерезидент - (2);
IV - Сектор экономики (0-9)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
Банк-посредник
Страна
БИК
БИК
Комиссии Банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
За счет отправителя денег
За счет бенефициара
Комиссии Банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан Посредника
За счет отправителя денег
За счет бенефициара
Номер контракта, Дата
Назначение платежа
КНП
Особые условия
Подписи отправителя денег
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
_____________________________________
подпись _____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
подпись _____________________________
"__" _____________ года
подписи ответственных
исполнителей
______________________
Примечание ИЗПИ!

4-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ақша жөнелтушінің банкіне, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалына келіп түсті
____ жылғы "____" ___________________ (жазылған күні) № ____________ жиынтық төлем тапсырма
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
_______________________________________________________
_______________________________________________________
______________________
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
____________________________________________
Сомасы жазумен
_______________________________________________________
_______________________________________________________
______________________
Тауар алынған (қызмет көрсетілген) күн
____ жылғы "__" ____________
Сомасы
БСК
БСК
Төлем белгілеу
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Төлем белгілеу коды
Бюджеттік жіктеу коды
Валюталандыру күні
(тауардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын, тауар құжаттарының нөмірлері мен күнін, шарттардың нөмірлері мен күнін және өзге деректемелерді көрсете отырып)
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жүргізді
______ жылғы "___" _____________
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________________________________________________________
Қолы __________________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі,
аты және әкесінің аты (ол бар болса)________________________
Қолы ________________________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша алып тастау көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
_______жылғы ______ ___________ №_______
жиынтық төлем тапсырмасына
ақша жөнелтушілердің
№ ТІЗІЛІМІ
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сомасы
Ақша жөнелтуші
__________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
АжК_______
ЖСК
Ақша жөнелтуші
__________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
|АжК _______
ЖСК
Ақша жөнелтуші
__________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
|АжК _______
ЖСК
Ақша жөнелтуші
__________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
|АжК _______
ЖСК
Жалпы сомасы
Бенефициар
__________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
БеК_______
ЖСК
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) __________________________________________________________
Қолы_______________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) _____________________
Қолы_______________________________
_______жылғы ______ ___________ №_______
жиынтық төлем тапсырмасына
бенефициарлардың
№ ТІЗІЛІМІ
Жалпы сомасы
Ақша жөнелтуші
_____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
АжК_______
ЖСК
Сомасы
Бенефициар
_____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
БеК_______
ЖСК
Бенефициар
_____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
|БеК_______
ЖСК
Бенефициар
_____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
БеК_______
ЖСК
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) __________________________________________________________
Қолы_______________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның)
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) _____________________
Қолы_______________________________
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Банкке, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалына
_____ жылғы "___"__________ сағат _________
(қабылданған күні және уақыты)
келіп түсті
№ _______ төлем ордері

Приложение 4 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 4
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
Сводное платежное поручение № _________ "____" __________________ года (дата выписки)
Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
___________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
___________________________________________________
___________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник
____________________________________________________
___________________________________________________________________
Сумма прописью ___________________________________________________
___________________________________________________________________
Дата получения товара (оказания услуг)
"____"_______________ года
Сумма
БИК
БИК
Назначение платежа
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Код назначения платежа
Код бюджетной классификации
Дата валютирования
(с указанием наименования товара, выполненных работ, оказанных услуг, номеров и даты товарных документов, номера и даты договора и иных реквизитов)
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан отправителем денег
"___" _______________ года
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица) __________________________________________________________
Подпись _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
главного бухгалтера (уполномоченного лица) _____________________
Подпись _______________________________
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусмотрено исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 5
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или) переводов денег
на территории Республики Казахстан
Сноска. Приложение с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Формы
РЕЕСТР №
отправителей денег
к сводному платежному поручению
№_______ от ______ ___________ _______года
Сумма
Отправитель денег
__________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _______________________
КОд_______
ИИК
Отправитель денег
__________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
|КОд_______
ИИК
Отправитель денег
__________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
|КОд_______
ИИК
Отправитель денег
__________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
|КОд_______
ИИК
Общая сумма
Бенефициар
____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
КБе_______
ИИК
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)__________________________________________________________
Подпись_______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
главного бухгалтера (уполномоченного лица _____________________
Подпись_______________________________
РЕЕСТР №
бенефициаров
к сводному платежному поручению
№_______ от ______ ___________ _______года
Общая сумма
Отправитель денег
_____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
КОд___________
ИИК
Сумма
Бенефициар
_____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
КБе_______
ИИК
Бенефициар
_____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
|КБе_______
ИИК
Бенефициар
_____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
КБе_______
ИИК
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)__________________________________________________________
Подпись_______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
главного бухгалтера (уполномоченного лица) _____________________
Подпись_______________________________
Печать при наличии
Приложение 6
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
"___"___________ года _________ часов
(дата и время приема)
Платежный ордер № _______

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_____ жылғы "____" ___________
(жазылған күні)
Сомасы
Ақша жөнелтуші
_____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
БСК
АжК _______
ЖСК
теңгемен
валютамен
БСК
ЖСК
БеК
Бенефициар _______________________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ________________________________________________
Сомасы жазумен: __________________________________________
Төлем белгілеу
Төлем белгілеу коды
(Көрсетілген қызметтерді, шарттың нөмірін және күнін және өзге де деректемелерді көрсете отырып)
Валюталандыру күні
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________ ________
қолы
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________ ________
қолы
Банктің, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкі филиалының
жүргізген күні                         _______________________________
_____ жылғы "____" _________             (жауапты орындаушылардың қолдары)
мөртабан орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кассир
ТҮБІРТЕК (жеке тұлғалар үшін) Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші _________________________________________
(салық төлеушінің тегі және аты-жөні)
ЖСН _____________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны ___________________________
__________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы және телефоны)
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері__________________
Бенефициар ____________________ БСН ______________________
(мемлекеттік кірістер органы)
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы ________________ БСК _____________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
Жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық
Жер салығы
Жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық
Барлығы (сомасы жазумен):
ақша жөнелтушінің қолы___________________ Күні ___________
Кассир
ХАБАРЛАМА (жеке тұлғалар үшін) Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші _________________________________________
(салық төлеушінің тегі және аты-жөні)
ЖСН _____________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны ___________________________
__________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы және телефоны)
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері__________________
Бенефициар ____________________ БСН ______________________
(мемлекеттік кірістер органы)
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы________________ БСК _____________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
Жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық
Жер салығы
Жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық
Барлығы (сомасы жазумен):
ақша жөнелтушінің қолы___________________ Күні ___________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
"____" ________________ года
(дата выписки)
Сумма
Отправитель денег
_____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
БИК |КОд _______
ИИК
в тенге
в валюте
БИК
ИИК
КБе
Бенефициар _______________________________________________ (наименование)
ИИН (БИН) ________________________________________________
Сумма прописью: ___________________________________________
Назначение платежа
Код назначения платежа
(С указанием оказанных услуг, номера и даты договора и иных реквизитов)
Дата валютирования
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
_______________ ________
подпись
Фамилия и инициалы главного бухгалтера (уполномоченного лица)
______________ _______
подпись
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
_________________________________
"____" _____________ года (подписи ответственных исполнителей)
место штампа
Примечание ИЗПИ!
Приложение 7 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 7
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Форма
Кассир
КВИТАНЦИЯ (для физических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег _________________________________________
(фамилия и инициалы налогоплательщика)
ИИН _____________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег ___________________________
__________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Данные документа, удостоверяющие личность__________________
Бенефициар ____________________ БИН ______________________
(орган государственных доходов)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара ________________ БИК
_____________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Налог на имущество физических лиц
Земельный налог
Налог на транспортные средства с физических лиц
Всего (сумма прописью):
подпись отправителя денег___________________ Дата ___________
Кассир
ИЗВЕЩЕНИЕ (для физических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег _________________________________________
(фамилия и инициалы налогоплательщика)
ИИН _____________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег ___________________________
__________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Данные документа, удостоверяющие личность__________________
Бенефициар ____________________ БИН ______________________
(орган государственных доходов)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара ________________ БИК
_____________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Налог на имущество физических лиц
Земельный налог
Налог на транспортные средства с физических лиц
Всего (сумма прописью):
подпись отправителя денег___________________ Дата ___________
Примечание ИЗПИ!

8-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кассир
ТҮБІРТЕК (жеке кәсіпкерлер үшін) Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші _________________________________________
(салық төлеушінің тегі және аты-жөні немесе атауы)
ЖСН (БСН) _______________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны ___________________________
__________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы және телефоны)
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері__________________
Бенефициар______________________ БСН ____________________
(мемлекеттік кірістер органы)
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы__________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
Жеке табыс салығы
Қосылған құн салығы
Әлеуметтік салық
Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы
Барлығы (сомасы жазумен):
ақша жөнелтушінің қолы___________________ Күні ___________
Кассир
ХАБАРЛАМА (жеке кәсіпкерлер үшін)
Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші ___________________________________________
(салық төлеушінің тегі және аты-жөні немесе атауы)
ЖСН (БСН) ________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны ________________
__________________________________________________________
(салық төлеушінің мекенжайы және телефоны)
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері_________________
Бенефициар _____________________БСН ______________________
(мемлекеттік кірістер органы)
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы__________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
Жеке табыс салығы
Қосылған құн салығы
Әлеуметтік салық
Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы
Барлығы (сомасы жазумен):
ақша жөнелтушінің қолы___________________ Күні ___________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан

Приложение 8 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 8
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Форма
Кассир
КВИТАНЦИЯ (для индивидуальных предпринимателей)
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег _________________________________________
(фамилия и инициалы или наименование налогоплательщика)
ИИН (БИН) _______________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег___________________________
__________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Данные документа, удостоверяющие личность__________________
Бенефициар______________________ БИН ____________________
(орган государственных доходов)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара __________________ БИК ___________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Индивидуальный подходный налог
Налог на добавленную стоимость
Социальный налог
Индивидуальный подоходный налог, удержанный у источника выплаты
Всего (сумма прописью):
подпись отправителя денег___________________ Дата ___________
Кассир
ИЗВЕЩЕНИЕ (для индивидуальных предпринимателей)
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег _________________________________________
(фамилия и инициалы или наименование налогоплательщика)
ИИН (БИН) _______________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег___________________________
__________________________________________________________
(адрес и телефон налогоплательщика)
Данные документа, удостоверяющие личность__________________
Бенефициар _____________________БИН ______________________
(орган государственных доходов)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара __________________ БИК ___________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Индивидуальный подходный налог
Налог на добавленную стоимость
Социальный налог
Индивидуальный подоходный налог, удержанный у источника выплаты
Всего (сумма прописью):
подпись отправителя денег___________________ Дата ___________
Примечание ИЗПИ!
Приложение 9 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 9
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кассир
ТҮБІРТЕК (заңды тұлғалар үшін) Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші _____________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе заңды тұлғаның филиалының, өкілдігінің,
құрылымдық бөлімшесінің атауы)
БСН ______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны ___________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері_____________________________________________________________
Бенефициар _______________________ БСН ______________________________
(мемлекеттік кірістер органы)
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы__________________ БСК ___________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
Корпоративтік табыс салығы
Акциздер
ҚҚС
Әлеуметтік салық
Барлығы (сомасы жазумен):
Күні
________________________ ________________________________
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы ____________
________________________ ________________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы____________
Кассир
ХАБАРЛАМА (заңды тұлғалар үшін) Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші __________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе заңды тұлғаның филиалының, өкілдігінің,
құрылымдық бөлімшесінің атауы)
БСН_______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы, телефоны
___________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері _________________
___________________________________________________________
Бенефициар _______________________ БСН ____________________
(мемлекеттік кірістер органы)
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы__________________ БСК ____________________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті
Төлемнің атауы
БЖК
ТБК
Сомасы
Корпоративтік табыс салығы
Акциздер
ҚҚС
Әлеуметтік салық
Барлығы (сомасы жазумен): ________________Күні _______________
________________________ ________________________________
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы ____________
______________________ ________________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы____________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Приложение 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Форма
Кассир
КВИТАНЦИЯ (для юридических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(наименование юридического лица или наименование филиала, представительства,
структурного подразделения юридического лица)
БИН _______________________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег ____________________________
___________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие личность___________________________________________________
Бенефициар _______________________ БИН ____________________
(орган государственных доходов)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара __________________
БИК ___________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Корпоративный подоходный налог
Акцизы
НДС
Социальный налог
Всего (сумма прописью):
Дата
________________________ ________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
Подпись ____________
______________________ ________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
Подпись____________
Кассир
ИЗВЕЩЕНИЕ (для юридических лиц) Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________________
(наименование юридического лица или наименование филиала, представительства,
структурного подразделения юридического лица)
БИН_______________________________________________________
Адрес, телефон отправителя денег _____________________________
Данные документа, удостоверяющие личность __________________
___________________________________________________________
Бенефициар _______________________ БИН ____________________
(орган государственных доходов)
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара __________________ БИК ____________________
Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Наименование платежа
КБК
КНП
Сумма
Корпоративный подоходный налог
Акцизы
НДС
Социальный налог
Всего (сумма прописью): ________________Дата _______________
________________________ ________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
Подпись ____________
______________________     ________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
Подпись____________
Примечание ИЗПИ!

10-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кассир
ТҮБІРТЕК Резидент
(зейнетақы жарналары үшін)
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші____________________________________________________
ЖСН (БСН) _____________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны _______________________
________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері ____________________________
Бенефициар _____________________________________________
БСН________________________ ЖСК ______________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы __________________________
БСК _____________________________
Төлемнің атауы
ТБК
Сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары
010
Ерікті зейнетақы жарналары
013
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
015
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
089
Өсімпұл
Барлығы: (сомасы жазумен): _____________________________________
Күні ____________________
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _________________ Қолы _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Кезең
Сомасы
1.
2.
3.
ЖИЫНТЫҒЫ:
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) ______________________________ Қолы _______________
Күні _______________
Кассир:
ХАБАРЛАМА Резидент
(зейнетақы жарналары үшін) Бейрезидент
Ақша жөнелтуші____________________________________
ЖСН (БСН) __________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны _____________________
____________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
_____________________________________________
Бенефициар _________________________________________
БСН _____________________ ЖСК _____________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент
банкінің филиалы _________________________
БСК ________________________________________________
Төлемнің атауы
ТБК
Сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары
010
Ерікті зейнетақы жарналары
013
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
015
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
089
Өсімпұл
Барлығы (сомасы жазумен): ______________________________
Күні __________________
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) ____________________ Қолы __________
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Кезең
Сомасы
1.
2.
3.
Жиынтығы:
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) ___________________________
Қолы ___________
Күні _______________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 10 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 10
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Кассир
КВИТАНЦИЯ Резидент
(для пенсионных взносов) Нерезидент
Отправитель денег________________________________________
ИИН (БИН) _____________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег _________________________
________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие личность_________________________________________________
Бенефициар _____________________________________________
БИН________________________ ИИК ______________________
Банк, филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан бенефициара ________________________________
БИК _____________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Обязательные пенсионные взносы
010
Добровольные пенсионные взносы
013
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
015
Обязательные пенсионные взносы работодателя
089
Пеня
Всего: (сумма прописью): _____________________________________
Дата ____________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
отправителя денег   _________________   Подпись _____________
№
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Период
Сумма
1.
2.
3.
ИТОГО:
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег ______________________________
Подпись _______________
Дата _______________
Кассир:
ИЗВЕЩЕНИЕ Резидент
(для пенсионных взносов) Нерезидент
Отправитель денег____________________________________
ИИН (БИН) _________________________________________
Адрес отправителя денег и телефон _____________________
____________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие
личность_____________________________________________
Бенефициар _________________________________________
БИН _____________________ ИИК _____________________
Банк, филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан бенефициара  ___________________________________
БИК ________________________________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Обязательные пенсионные взносы
010
Добровольные пенсионные взносы
013
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
015
Обязательные пенсионные взносы работодателя
089
Пеня
Всего (сумма прописью): ______________________________
Дата __________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег ____________________ Подпись __________
№
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Период
Сумма
1.
2.
3.
Итого:
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег ___________________________
Подпись ___________
Дата _______________
Примечание ИЗПИ!

11-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кассир:
ТҮБІРТЕК
(Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына бірыңғай жиынтық төлем және бірыңғай төлем үшін)
Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші __________________________________________
ЖСН (БСН) ______________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны _______________
_________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ бенефициары
БСН ____________________________________________________
ЖСК ___________________________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы
___________________________
БСК__________________________________________________
Төлемнің атауы
ТБК
Сомасы
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар
012
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
017
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Бірыңғай жиынтық төлем
183
Бірыңғай төлем
185
Бірыңғай төлемді уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
187
Барлығы (сомасы жазумен): _________________________________
Күні ___________________
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _________________
Қолы ______________
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
Кезең (айы, жылы)
Сомасы
Төлемді нақтылау
1.
2.
3.
Жиынтығы:
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _________________________ Қолы __________
Күні _______________
Кассир:
ХАБАРЛАМА
(Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына бірыңғай жиынтық төлем және бірыңғай төлем үшін)
Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші _______________________________________
ЖСН (БСН) ____________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны _____________
_____________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері
_____________________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ бенефициары
БСН ________________________________________________
ЖСК ________________________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы_________________________
БСК _______________________________________________
Төлемнің атауы
ТБК
Сомасы
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар
012
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
017
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Бірыңғай жиынтық төлем
183
Бірыңғай төлем
185
Бірыңғай төлемді уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
187
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _______
Қолы ______
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
Кезең (айы, жылы)
Сомасы
Төлемді нақтылау
1.
2.
3.
Жиынтығы:
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) ______________________ Қолы _______________
Күні _______________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 11 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 11
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Кассир:
КВИТАНЦИЯ
(для социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,
отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования,
единого совокупного платежа и единого платежа в некоммерческое акционерное
общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег _______________________________________
ИИН (БИН) _____________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег _________________________
________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие личность ________________
Бенефициар НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
БИН __________________________________________________
ИИК __________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан бенефициара
_______________________________________________________
БИК__________________________________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования
012
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
017
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
121
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
122
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
124
Единый совокупный платеж
183
Единый платеж
185
Пеня за несвоевременное перечисление единого платежа
187
Всего (сумма прописью): _________________________________
Дата ___________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег
_____________________________________________________
Подпись ______________
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Период (месяц, год)
Сумма
Детали платежа
1.
2.
3.
Итого:
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег
_________________________ Подпись __________
Дата _______________
Кассир:
ИЗВЕЩЕНИЕ
(для социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,
отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого
совокупного платежа и единого платежа в некоммерческое акционерное общество
"Государственная корпорация "Правительство для граждан")
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег __________________________________
ИИН (БИН) ________________________________________
Адрес отправителя денег и телефон ____________________
___________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие личность
___________________________________________________
Бенефициар НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
БИН ______________________________________________
ИИК ______________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента
Республики Казахстан бенефициара
_____________________________________________
БИК _________________________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования
012
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
017
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
121
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
122
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
124
Единый совокупный платеж
183
Единый платеж
185
Пеня за несвоевременное перечисление единого платежа
187
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег
_____________________________________________________
Подпись ______
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Период (месяц, год)
Сумма
Детали платежа
1.
2.
3.
Итого:
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег
_____________________________________________________
Подпись _______________
Дата _______________
Примечание ИЗПИ!

12-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы алған күн ____ жылғы
"__" ______ Қабылданған уақыты
_______________________________________
______ жылғы "____" ____________ (жазылған күні) № _________ төлем тапсырма
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сомасы
Ақша жөнелтуші
___________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
Ақша жөнелтушінің банкі,
Қазақстан Республикасы бейрезидент
банкінің филиалы____________________
___________________________________
Бенефициар ________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ___________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы
___________________________________
___________________________________
Делдал банк, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы ____________________
___________________________________
ЖСК |АжК_________
БСК
ЖСК |БеК__________
БСК
БСК
Төлем белгілеу коды
Сомасы жазумен ______________________________________________________
______________________________________________________
Тауар алынған (қызмет көрсетілген) күн
______ жылғы "__" ______
Төлем белгілеу
_________________________________
_________________________________
_________________________________
________________________________________________
(шарттың атауын, күнін және нөмірін көрсете отырып)
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан
Республикасы бейрезидент банкінің филиалы өткізді
______ жылғы "___" _____________
(жауапты орындаушылардың қолдары)
_____________________________ ______________
Бенефициар басшысының (уәкілетті адамның) тегі,
аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы__________________________
__________________________________ _________
Бенефициар бас бухгалтерінің (уәкілетті адамның) тегі,
аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы___________________________________
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыру
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Төлем тапсырмалардың № _____ тізілімі ______________________________________________________________ (бенефициардың атауы, БеК, БСН)

Приложение 12 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 12
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Получено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег "__" ___________ года
Время приема _______________________________________
Платежное требование № _________ "____" __________________ года (дата выписки) Сумма
Сноска. Приложение 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Отправитель денег
___________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
отправителя денег_______________
___________________________________
Бенефициар ________________________
(наименование)
ИИН (БИН) ___________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
___________________________________
___________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник ____________________
___________________________________
ИИК |КОд__________
БИК
ИИК |КБе__________
БИК
БИК
Код назначения
платежа
Сумма прописью __________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Дата получения товара (оказания услуг)
"__" ____________ года
Назначение платежа_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(с указанием наименования, даты и номера договора)
Проведено банком, филиалом банком-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
"___" ___________________ года
(подписи ответственных исполнителей)
______________________________________________________________ _________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя бенефициара
(уполномоченного лица)
Подпись__________________________
____________________________________________________________________ ___________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
главного бухгалтера бенефициара
(уполномоченного лица) ___________________________________________________________
Подпись___________________________________
Приложение 13
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Реестр № _____ платежных требований
______________________________________________________________
(наименование бенефициара, КБе, БИН)

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____ ж. ______________
Жалпы сомасы ____________________________
(Жазылған күні)
Төлем тапсырмалардың
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы
______________________________
саны
____________________________
БСК ____________________________________
____________________________
Бенефициардың ЖСК ______________________________
Қаласында
Р/с №
Төлем тапсырманың №
Төлем тапсырманың күні
Сомасы
1.
2.
3.
4.
5.
Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент
банкінің филиалы 20 __ жылғы "____" _________ қабылдады
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) ___________________________
Қолы ___________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ____________________
Қолы ______________________________
мөртабан орны
_________________________________ Қабылданған уақыты _______________
(жауапты орындаушылардың қолдары)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Ақша жөнелтушінің банкіне, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалына
_____ жылғы "__" __________келіп түсті
Қабылданған уақыты_______________________________
______ жылғы "____" ____________ (жазылған күні) № ______ инкассолық өкім
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ақша жөнелтуші
____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы
______________
___________________________________
Бенефициар ________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ___________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы
___________________________________
___________________________________
Делдал банк, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы ____________________
___________________________________
ЖСК | АжК _______
БСК
ЖСК | БеК_______
БСК
БСК
Төлем белгілеу коды
Сомасы жазумен ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төлем белгілеу ________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ақшаны алуға негіз болған заңнамалық актіге міндетті түрде сілтеме жасай отырып)
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы
______ жылғы "_____" ______________ жүргізді
Уәкілетті адамның (сот орындаушысының) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қолы _________________________
Сыртқы беті
Инкассолық өкімді ішінара төлеу туралы мәліметтер
Ішінара төлеу сомасына арналған инкассолық өкімнің деректемелері
Ішінара төлеу күні
Ішінара төлеу сомасы
Инкассолық өкім сомасының қалдығы
Уәкілетті адамдардың қолдары
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Приложение 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
____ ______________ г.
Общая сумма
____________________________
(Дата выписки)
Количество платежных
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара ______________________________
требований _____________________________
БИК ____________________________________
в городе ____________________________
ИИК бенефициара ______________________________
№ пп
№ платежного требования
Дата платежного требования
Сумма
1.
2.
3.
4.
5.
Принято банком, филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан "____" _________ 20 __ г.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
________________________________________________________________________________
подпись ___________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
_______________________________________________________________________________
подпись ______________________________
место штампа
_______________________________________ Время приема _______________
(Подписи ответственных исполнителей)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 14 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 14
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег "__" __________ года
Время приема _______________________
Инкассовое распоряжение № ______ от "____" _______________________ года (дата выписки)
Сноска. Приложение 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Отправитель денег
____________________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
___________________ ___________________________________
Бенефициар ________________________
(наименование)
ИИН (БИН) _________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
___________________________________
___________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник _________________________
___________________________________
ИИК |КОд__________
БИК
ИИК |КБе__________
БИК
БИК
Код назначения
платежа
Сумма прописью _________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Назначение платежа ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(с обязательной ссылкой на законодательный акт, в соответствии с которым производится
изъятие денег)
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
"_____" ____________________ г.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного лица (судебного исполнителя)
Подпись _________________________
Оборотная сторона
Сведения о частичной оплате инкассового распоряжения
Реквизиты инкассового распоряжения на сумму частичной оплаты
Дата частичного платежа
Сумма частичного платежа
Остаток суммы инкассового распоряжения
Подписи уполномоченных лиц
Примечание ИЗПИ!

15-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыру
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Ақша жөнелтушінің банкіне, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалына
___ жылғы "__" _________ түсті
Қабылданған уақыты
_______________________________________________
____ жылғы "____" _________ (жазылған күні) мемлекеттік кірістер органының № ___________ инкассолық өкімі
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
СОМАСЫ
Ақша жөнелтуші ____________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) _________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы ___________________________________
___________________________________
Бенефициар ________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ___________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы ___________________________________
___________________________________
Делдал банк, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы ___________________________________
___________________________________
ЖСК | АжК _______
БСК
ЖСК | БеК_______
БСК
БСК
Төлем белгілеу коды
Сомасы жазумен ___________________________________________________
__________________________________________________________________
Төлем белгілеу ____________________________________________________
__________________________________________________________________
(соған сәйкес ақша алу жүргізілетін заңнамалық актіге міндетті түрде сілтеме жасалады)
____________________________________________________________________
Салық (төлем) түрі мен мерзімі
Бюджеттік сыныптау коды
Сомасы
Операция түрі
ЖИЫНТЫҒЫ:
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасы
бейрезидент банкінің филиалы
_________ жылғы "_____" ____________ жүргізді
________________________________
(жауапты орындаушылардың қолдары)
Уәкілетті адамның тегі, аты және әкесінің аты
қолы
Бөлім бастығы _____________________________
қолы _____________________________________
Мөртабан орны
Инкассолық өкімге ішінара ақы төлеу туралы мәліметтер (мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкімдері үшін ғана)
Ішінара ақы төлеу сомасына арналған инкассолық өкім деректемелері
Ішінара төлем күні
Ішінара төлем сомасы
Инкассолық өкім сомасының қалдығы
Уәкілетті адамдардың қолдары
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 15 предусмотрено в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 15
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка-нерезидента Республики
Казахстан отправителя денег "__" ____________ года
Время приема _______________________________________
Инкассовое распоряжение № ___________ органа государственных доходов от "____" _____________ года (дата выписки)
Сноска. Приложение 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Отправитель денег___________________________
___________________________________________
(наименование)
ИИН (БИН)
___________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег ___________________________________________
___________________________________________
Бенефициар ________________________________
(наименование)
ИИН (БИН)_________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
___________________________________________
___________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник__________________________________
___________________________________________
СУММА
ИИК |КОд______
БИК
ИИК |КБе______
БИК
БИК
Код назначения платежа
Сумма прописью __________________________________________________
_______________________________________________________________________
Назначение платежа______________________________________________________
_______________________________________________________________________
(с обязательной ссылкой на законодательный акт, в соответствии с которым производится изъятие денег)
______________________________________________________________________
Вид и срок налога
(платежа)
Код бюджетной
Классификации
Сумма
Вид операции
ИТОГО:
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег "_____" _____________________ года ________________________________ (подписи ответственных исполнителей)
Фамилия, имя и отчество уполномоченного лица
____________________________________
подпись ______________________________
Начальник отдела ______________________________
подпись ______________________________________
Место
Штампа
Сведения о частичной оплате инкассового распоряжения (только для инкассовых распоряжений органа государственных доходов)
Реквизиты инкассового распоряжения на сумму частичной оплаты
Дата частичного платежа
Сумма частичного платежа
Остаток суммы инкассового распоряжения
Подписи уполномоченных лиц
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар 15-1 және 15-2-қосымшалармен толықтыру көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Төлем құжатын кері қайтарып алу туралы _____жылғы "_____" ___________________ (үзінді көшірме күні) № _____ өкім
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
___________________________________________________________ ұсынылды
(атауы)
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
45 және 50-баптарына сәйкес
___________________________________________________________сомасында
(санмен және жазумен)
_____жылғы "_____" _______________ №____
(үзінді көшірме күні)
____________________________________________________________________
(төлем құжатының атауы) орындаусыз қайтаруды сұраймыз
Жөнелтушінің ЖСК____________________________________________________
Ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) _________________________________________
КОд ________________________________________________________________
Бек ________________________________________________________________
Төлем мақсаты
____________________________________________________________________
(төлем құжатында көрсетілген)
Өзге мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________ _________________ _____________
қолы ______________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_______________ _________________ _____________қолы ___________________
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Төлем құжатын орындауды тоқтата тұру туралы _____жылғы "_____" ___________________ (үзінді көшірме күні) № _____ өкім
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
___________________________________________________________
ұсынылды (атауы) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы

Правила предусмотрено дополнить приложениями 15-1 и 15-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 16
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Распоряжение № _____ от "_____" ___________________г.
(дата выписки) об отзыве платежного документа
Сноска. Приложение 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предъявлено в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(наименование) В соответствии со статьями 45 и 50 Закона Республики Казахстан
"О платежах и платежных системах" просим вернуть без исполнения
_______________________________________________________________________
(наименование платежного документа)
№ ________ от "___" ________________ г. (дата выписки) на сумму
_______________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
ИИК отправителя _______________________________________________________
ИИН (БИН) отправителя денег ____________________________________________
КОд __________________________________________________________________
КБе ___________________________________________________________________
Назначение платежа
_______________________________________________________________________
(указанное в платежном документе)
Иные сведения _________________________________________________________
______________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
__________________ _________________ _____________ подпись ______________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера
(уполномоченного лица)
_______________ _________________ _____________ подпись _________________
Приложение 17
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Распоряжение № _____ от "_____" ___________________ г.
(дата выписки) о приостановлении исполнения платежного документа
Сноска. Приложение 17 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предъявлено в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан _______________________________________________________________________
(наименование)

Заңының 45 және 50-баптарына сәйкес
___________________________________________________________сомасында
(санмен және жазумен)
_____жылғы "_____" _______________ №____
(үзінді көшірме күні)
____________________________________________________________________
(төлем құжатының атауы)
тоқтата тұруды сұраймыз
Жөнелтушінің ЖСК __________________________________________________
Бенефициардың ЖСК _________________________________________________
КОд ________________________________________________________________
Бек _________________________________________________________________
Төлем мақсаты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(төлем құжатында көрсетілген)
Өзге мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_________ _______________
қолы ______________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
қолы ___________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 105 (01.07.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол
ақшасыз төлемдерді және
(немесе) ақша аударымдарын
жүзеге асыру қағидаларына
18-қосымша
Нысан
_____ жылғы "_____" ______________ (жазылған күні) ақша жөнелтушінің № _____ тұрақты өкімі
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына
___________________________________________________________ұсынылды
(атауы)
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңының
51-бабына сәйкес мына деректемелер бойынша төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыруды өтінеміз:
1-бенефициар:
Бенефициардың атауы_______________________________________________________
(толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Бенефициардың ЖСК _________________________________________________
Бенефициардың ЖСН (БСН)____________________________________________
Бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының атауы
____________________________________________________________________
(толық атауы)
Бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының
БСК_________________________________________________________________
Бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының
БСН________________________________________________________________
Сомасы ___________________________________________________________________
(цифрмен және жазумен не оны айқындайтын талаптар)
____________________________________________________________________
Ақша аудару талаптары
____________________________________________________________________
(күні, кезеңділігі, өзге де талаптар)
____________________________________________________________________
Растау құжаттарының атауы
____________________________________________________________________
(қажет болған жағдайда)
____________________________________________________________________
Төлем белгілеу
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2-бенефициар:
Бенефициардың атауы
____________________________________________________________________
(толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Бенефициардың ЖСК__________________________________________________
Бенефициардың ЖСН (БСН) ___________________________________________
Бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының атауы
____________________________________________________________________
(толық атауы)
Бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының БСК
____________________________________________________________________
Бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының БСН
____________________________________________________________________
Сомасы
____________________________________________________________________
(цифрмен және жазумен не оны айқындайтын талаптар)
____________________________________________________________________
Ақша аудару талаптары
____________________________________________________________________
(күні, кезеңділігі, өзге де талаптар)
____________________________________________________________________
Растау құжаттарының атауы____________________________________________
(қажет болған жағдайда)
____________________________________________________________________
Төлем белгілеу
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшының (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
___________________________________ қолы __________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
___________________________________ қолы ___________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 208 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

В соответствии со статьями 45 и 50 Закона Республики Казахстан "О платежах
и платежных системах" просим приостановить
_______________________________________________________________________
(наименование платежного документа)
№ _______ от "____" ________________ г.
на сумму _______________________________________________________________
(дата выписки) (цифрами и прописью)
ИИК отправителя ________________________________________________________
ИИК бенефициара _______________________________________________________
КОд ___________________________________________________________________
КБе ___________________________________________________________________
Назначение платежа _____________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указанное в платежном документе)
Иные сведения _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
_________ _______________ подпись ______________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
подпись ___________________
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусмотрен в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 105 (вводится в действие с 01.07.2024).
Приложение 18
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Постоянное распоряжение отправителя денег
№ _____ от "_____" ___________________ г.
(дата выписки)
Сноска. Приложение 18 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предъявлено в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
(наименование)
В соответствии со статьей 51 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных
системах" просим осуществлять платежи и (или) переводы денег по следующим реквизитам:
Бенефициар 1:
Наименование бенефициара
__________________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИК бенефициара __________________________________________________________
ИИН (БИН) бенефициара ____________________________________________________
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
__________________________________________________________________________
(полное наименование)
БИК банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
__________________________________________________________________________
БИН банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
_________________________________________________________________________
Сумма ___________________________________________________________________
(цифрами и прописью либо условия ее определяющие)
_________________________________________________________________________
Условия перевода денег
_________________________________________________________________________
(дата, периодичность, иные условия)
_________________________________________________________________________
Наименование подтверждающих документов
_________________________________________________________________________
(при необходимости)
_________________________________________________________________________
Назначение платежа
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Бенефициар 2:
Наименование бенефициара
_________________________________________________________________________
(полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИК бенефициара ________________________________________________________
ИИН (БИН) бенефициара __________________________________________________
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
_________________________________________________________________________
(полное наименование)
БИК банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
_________________________________________________________________________
БИН банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
_________________________________________________________________________
Сумма ___________________________________________________________________
(цифрами и прописью либо условия ее определяющие)
_________________________________________________________________________
Условия перевода денег
_________________________________________________________________________
(дата, периодичность, иные условия)
_________________________________________________________________________
Наименование подтверждающих документов
_________________________________________________________________________
(при необходимости)
_________________________________________________________________________
Назначение платежа
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица)
___________________________________ подпись __________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) главного бухгалтера (уполномоченного лица)
___________________________________ подпись ___________________
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 208
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу

1. "Қазақстан Республикасының аумағында банк шотын ашпай қолма-қол жасалмайтын төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 13 қазандағы № 395 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1304 тіркелген, 2001 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 5).
2. "Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы № 433 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1352 тіркелген, 2001 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 2).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы № 433 қаулысымен бекітілген Клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі № 283 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1628 тіркелген, 2001 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 34).
4. "Банктік есепшотты тікелей дебеттеу арқылы төлемдерді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 қарашадағы № 430 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1706 тіркелген, 2002 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 12).
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында банктiк есепшот ашпай ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 13 қазандағы № 395 қаулысына толықтыру мен өзгерiстi енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы № 439 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1711 тіркелген, 2002 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 12).

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года № 395 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1304, опубликованное в 2001 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 5).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года № 433 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1352, опубликованное в 2001 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 2).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 июля 2001 года № 283 "Об утверждении изменений и дополнений в Правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года № 433" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1628, опубликованное в 2001 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 34).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2001 года № 430 "Об утверждении Правил осуществления платежей путем прямого дебетования банковского счета" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1706, опубликованное в 2002 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 12).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года № 439 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета" от 13 октября 2000 года № 395" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1711, опубликованное в 2002 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 12).

6. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 1304 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында банктік есепшот ашпай ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 13 қазандағы № 395 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі № 204 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2445 тіркелген, 2003 жылғы 26 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 217-218 (23517) жарияланған).
7. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлем құжаттарын ресімдеу және орындау мәселелері жөнінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы № 95 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3883 тіркелген, 2005 жылғы 11 қарашада "Заң газеті" газетінде № 145-146 (770) жарияланған).
8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде банктік шоттарды жүргізу және инкассалық өкімдерді орындау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы № 74 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4407 тіркелген, 2006 жылғы 19 қазанда "Заң газеті" газетінде № 185 (991) жарияланған).
9. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында банктiк есепшот ашпай ақшаның қолма-қол жасалмайтын төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 13 қазандағы № 395 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 67 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4856 тіркелген, 2007 жылғы 16 тамызда "Заң газеті" газетінде № 125 (1154) жарияланған).
10. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 20 шілдедегі № 76 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4880 тіркелген, 2007 жылғы 5 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 135 (1164) жарияланған) қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5 және 7-тармақтары.

6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 204 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года № 395 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1304 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2445, опубликованное 23 августа 2003 года в газете "Казахстанская правда" № 244-245 (24184-24185).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2005 года № 95 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам оформления и исполнения платежных документов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3883, опубликованное 27 октября 2005 года в газете "Юридическая газета" № 197-198 (931-932).
8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 августа 2006 года № 74 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения банковских счетов в Национальном Банке Республики Казахстан и исполнения инкассовых распоряжений" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4407, опубликованное 19 октября 2006 года в газете "Юридическая газета" № 185 (1165).
9. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июня 2007 года № 67 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года № 395 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан без открытия банковского счета" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4856, опубликованное 16 августа 2007 года в газете "Юридическая газета" № 125 (1328).
10. Пункты 5 и 7 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 76 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4880, опубликованному 5 сентября 2007 года в газете "Юридическая газета" № 135 (1338).

11. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 20 тамыздағы № 76 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6534 тіркелген, 2010 жылғы 21 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 435 (26278) жарияланған) қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5 және 7-тармақтары.
12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 30 мамырдағы № 52 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7080 тіркелген, 2011 жылғы 3 тамызда "Заң газеті" № 110 (1926) жарияланған) қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлемдер және ақша аударымдарын жүзеге асыру мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 2-тармағы.
13. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7122 тіркелген, 2011 жылғы 15 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 133 (1949) жарияланған) қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5 және 7-тармақтары.
14. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 205 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7408 тіркелген, 2012 жылғы 28 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде № 195-200 (27274) жарияланған) 2-тармағы.
15. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 108 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7625 тіркелген, 2012 жылғы 23 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 540-545 (27618) жарияланған) 1-қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістердің 6 және 8-тармақтары.

11. Пункты 5 и 7 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 76 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6534, опубликованному 4 ноября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 292 (26353).
12. Пункт 2 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления платежей и переводов денег, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2011 года № 52 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления платежей и переводов денег" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7080, опубликованному 3 августа 2011 года в газете "Юридическая газета" № 110 (2100).
13. Пункты 5 и 7 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 65 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7122, опубликованному 15 сентября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 133 (2123).
14. Пункт 2 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 205 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления платежей и переводов денег" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7408, опубликованного 28 апреля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 121-122 (26940-26941).
15. Пункты 6 и 8 Изменений, вносимых в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, являющихся приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 108 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7625, опубликованному 6 сентября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 299-300 (27118-27119).

16. "Кейбір нормативтік құқықтық актілерге ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 117 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8513 тіркелген, 2013 жылғы 23 шілдеде "Заң газеті" газетінде № 107 (2308) жарияланған) қосымша болып табылатын, өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 5-тармағы.
17. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыру, банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 200 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9943 тіркелген, 2014 жылғы 30 желтоқсанда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) 1-қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2, 4 және 5-тармақтары.
18. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 28 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10715 тіркелген, 2015 жылғы 6 мамырда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5, 6 және 7-тармақтары.
19. "Төлем тапсырмаларын, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 30 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13275 тіркелген, 2016 жылғы 4 сәуірде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

16. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов по вопросам осуществления платежей и переводов денег, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 117 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам осуществления платежей и переводов денег" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8513, опубликованному 23 июля 2013 года в газете "Юридическая газета" № 107 (2482).
17. Пункты 2, 4 и 5 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением 1 к постановлению правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 200 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления платежей и переводов денег, порядка открытия, ведения и закрытия банковских счетов" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9943, опубликованному 30 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
18. Пункты 5, 6 и 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 28 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10715, опубликованному 6 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
19. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 30 "Об утверждении Инструкции по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13275, опубликованное 4 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").

20. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 32 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13304 тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.

20. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 32 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых под № 13304, опубликованному 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").