О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 152
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 февраля 2009 года № 152
Стратегический план
Министерства экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
1. Миссия и видение
Миссия Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее - Министерство) - это формирование и реализация экономической политики, а также развитие системы государственного планирования и управления.
Видение - качественный, сбалансированный рост экономики с эффективной системой государственного управления, способствующий вхождению Республики Казахстан в число наиболее конкурентоспособных стран мира.
2. Анализ текущей ситуации
2.1. Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Реальный рост ВВП в 2007 году составил 8,9 % по сравнению с 10,7 % в 2006 году. Около половины роста экономики обеспечивалось высоким вкладом сфер строительства и финансовых услуг.
В 2007 году в структуре ВВП доля промышленности составила 28,3 %, снизившись по сравнению с 29,5 % в 2006 году. В том числе, доля горнодобывающей промышленности в структуре ВВП снизилась с 16,1 % до 15,1 %, обрабатывающей - с 11,6 % до 11,5 %.
В 2008 году экономика Казахстана развивалась в условиях сильной волатильности мирового финансового рынка, ценовой конъюнктуры на рынках энергоресурсов и продовольственных товаров.
Мировой финансовый кризис и ставшая его последствием рецессия экономик многих стран стали основной причиной замедления динамичного роста экономики Казахстана. Так, по данным Агентства Республики Казахстан по статистике, в 2008 году производство ВВП по сравнению с 2007 годом возросло на 3,3 %, что на 5,6 процентных пункта ниже, чем в 2007 году.
Снижение инвестиционной и деловой активности в мире, когда резко сократилось внешнее заимствование, которое привело к снижению кредитования и активности в отдельных секторах экономики наложило определенный отпечаток на развитие экономики Казахстана.
В основном кризис сказался на развитии наиболее кредитозависимых отраслей - это строительство, финансовые услуги, торговля.

Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 152 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 16 ақпандағы
N 152 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық
жоспары 1. Миссия және көкжиек
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) миссиясы - бұл экономикалық саясатты қалыптастыру және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін дамыту.
Көкжиек - Қазақстан Республикасының әлемнің барынша бәсекеге қабілетті елдерінің қатарына енуіне ықпал ететін тиімді мемлекеттік басқару жүйесі бар экономиканың сапалы, теңгерімді өсуі.
2. Ағымдағы жағдайды талдау 2.1. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
Ескерту. 2-1-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.11 N 2083 Қаулысымен.
ЖІӨ-нің 2007 жылы нақты өсуі 2006 жылғы 10,7 %-бен салыстырғанда 8,9 %-ды құрады. Экономиканың өсуінің жартысына жуығы құрылыс және қаржы қызметтері саласының жоғары үлесімен қамтамасыз етілді.
2006 жылғы 29,5 %-бен салыстырғанда 2007 жылы ЖІӨ-нің құрылымындағы өнеркәсіп үлесі төмендеп, 28,3 %-ды құрады. Оның ішінде ЖІӨ-нің құрылымындағы тау-кен өндіру өнеркәсібінің үлесі 16,1 %-дан 15,1 %-ға, қайта өңдеу өнеркәсібі тиісінше - 11,6 %-дан 11,5 %-ға төмендеді.
2008 жылы Қазақстан экономикасы әлемдік қаржы нарығындағы, энергия ресурстары мен азық-түлік тауарлары нарықтарындағы баға конъюнктурасының аса тұрақсыздығы жағдайында дамыды.
Әлемдік қаржы дағдарысы және соның салдарынан болған көптеген елдер экономикасының рецессиясы Қазақстан экономикасының қарқынды өсуінің баяулауына себеп болды. Мәселен, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2008 жылы ЖІӨ өндірісі 2007 жылмен салыстырғанда 3,3 %-ға өсті, бұл 2007 жылға қарағанда 5,6 пайыздық тармаққа төмен.
Экономиканың жекелеген секторларындағы кредит беру және белсенділіктің төмендеуіне алып келген сыртқы қарыз алу күрт қысқарған жағдайдағы әлемдегі инвестициялық және іскерлік белсенділіктің төмендеуі Қазақстан экономикасының дамуына өзінің белгілі бір әсерін тигізді.
Негізінен дағдарыс кредитке барынша тәуелді салалардың дамуына әсер етті - бұл құрылыс, қаржы қызметтері, сауда.

Объем промышленного производства в 2008 году увеличился на 2,1 % по сравнению с 2007 годом. В горнодобывающей промышленности объем производства увеличился на 5,5 %, в производстве и распределении электроэнергии, газа и воды - на 5,4 %.
Вместе с тем, наблюдается снижение объемов производства в обрабатывающей промышленности на 2,9 %. Рост цен на энергоресурсы, снижение спроса на мировых товарных рынках, проблемы с привлечением кредитов на развитие производства привели к снижению объемов производства строительных материалов, транспортных средств и черной металлургии.
Вторая волна финансового кризиса, спровоцировавшая глобальный дефицит ликвидности, вышла за рамки мировой финансовой системы и оказала существенное негативное влияние на реальный сектор. В результате этого наблюдается значительное замедление темпов роста мировой экономики и, как следствие, снижение глобального спроса на товары и услуги.
Это требует принятия новых дополнительных мер по стабилизации и оздоровлению отечественной экономики.
Степень информированности инвесторов о перспективных секторах экономики Казахстана находится на низком уровне, и как следствие недостаточно привлекаются инвестиций в указанные сектора.
Всего за период с 1993 по 1 квартал 2008 года в Казахстан привлечено 72,3 млрд. долл. США прямых иностранных инвестиций (далее - ПИИ). Это 80 % всех ПИИ в Центрально-азиатский регион. Только в 2007 году в страну привлечено 17,5 млрд. долл. США, т.е. столько же, сколько за 2 предыдущих года вместе взятых.
С 1997 года основная масса иностранных инвестиций была направлена в добывающую промышленность, при этом в обрабатывающую промышленность направлено всего 4 % от всех инвестиций в промышленность. За счет снижения уровня инвестиционных вложений в данную отрасль, доля обрабатывающей промышленности в структуре ВВП снизилась с 14,2 % в 2003 году до 12,5 % за девять месяцев 2008 года, а в общем объеме промышленного производства снизилась с 42,9 % в 2003 году до 36,1 % в 2008 году.
До сих пор не в полной мере может быть реализован потенциал малого и среднего бизнеса. Одним из факторов этого стало снижение объемов кредитования малого и среднего бизнеса, недоступность кредитов вследствие роста ставок и несовершенство разрешительной и налоговой системы.
В целях активизации развития предпринимательства необходимо продолжить реализацию мер направленных на снижение административных барьеров и улучшения условий развития бизнес среды в Казахстане для повышения позиций Казахстана в рейтинге "Doing Business".

2008 жылы өнеркәсіп өндірісінің көлемі 2007 жылмен салыстырғанда 2,1 %-ға ұлғайды. Тау-кен өндіру өнеркәсібінде өндіріс көлемі 5,5 %-ға, электр энергиясын, газ және су өндіру мен бөлуде - 5,4 %-ға ұлғайды.
Сонымен қатар, өңдеуші өнеркәсіптегі өндіріс көлемінің 2,9 %-ға төмендеуі байқалып отыр. Энергия ресурстарына бағаның өсуі, әлемдік тауар нарықтарындағы сұраныстың төмендеуі, өндірісті дамытуға арналған кредиттерді тартуға байланысты проблемалар құрылыс материалдарын, көлік құралдары мен қара металлургия өндіру көлемінің төмендеуіне алып келді.
Өтімділіктің жаһандық тапшылығын тудырған қаржы дағдарысының екінші толқыны әлемдік қаржы жүйесінің аясынан шығып, нақты секторға едәуір кері әсерін тигізді. Осының нәтижесінде әлемдік экономиканың өсу қарқынының айтарлықтай баяулауы байқалып отыр, осының салдарынан тауарлар мен қызметтерге жаһандық сұраныс төмендеп отыр.
Бұл отандық экономиканың тұрақтандыру және сауықтыру бойынша жаңа қосымша шаралар қабылдауды талап етеді.
Қазақстан экономикасының перспективалы секторлары туралы инвесторлардың хабардар болу деңгейі төмен деңгейде болып отыр, осының салдарынан аталған секторларға инвестициялар жеткілікті түрде тартылмауда.
1993 жылдан 2008 жылғы 1-тоқсан аралығы кезеңінде барлығы 72,3 млрд. АҚШ доллары көлемінде тікелей шетелдік инвестициялар (бұдан әрі - ТШИ) тартылды. Бұл Орталық Азия өңіріндегі барлық ТШИ-дің 80 %-ы. 2007 жылы ғана елге 17,5 млрд. АҚШ доллары тартылды, яғни өткен 2 жылды қоса алғандағымен бірдей.
1997 жылдан бастап шетелдік инвестициялардың негізгі массасы өндіруші өнеркәсіпке жіберілді, бұл ретте, өңдеуші өнеркәсіпке өнеркәсіпке жіберілген инвестициялардың небәрі 4 %-ы ғана жіберілді. Осы салаға инвестициялық салымдар деңгейінің төмендеуі есебінен ЖІӨ-нің құрылымындағы өңдеуші өнеркәсіптің үлесі 2003 жылғы 14,2 %-дан 2008 жылдың тоғыз айында 12,5 %-ға дейін төмендеді, өнеркәсіп өндірісінің жалпы көлемінде 2003 жылғы 42,9 %-дан 2008 жылғы 36,1 %-ға дейін азайды.
Осы уақытқа дейін шағын және орта бизнестің әлеуеті толығымен іске асырылмауда. Оған әсер еткен факторлардың бірі шағын және орта бизнесті кредиттеу көлемінің төмендеуі, ставканың өсуі салдарынан кредиттің қол жетімсіздігі және рұқсат беру және салық жүйесінің жетілмегендігі болып табылады.
Кәсіпкерлікті дамытуды жандандыру мақсатында әкімшілік кедергілерді азайту және "Dоіng Вusіnеss" рейтингісінде Қазақстанның позициясын арттыру үшін Қазақстандағы бизнес ортаны дамыту жағдайын жақсартуға бағытталған шараларды іске асыруды жалғастыру қажет.

По итогам отчета Всемирного экономического форума 2008 года произошло снижение рейтинга конкурентоспособности страны. Казахстан, занимавший в 2007 году 61-е место, переместился на 66 место из 134 стран.
В качестве одной из серьезных причин ухудшения позиций страны можно выделить фактор "Макроэкономическая стабильность". В целом это явилось результатом продолжения тренда влияния структурных диспропорций в экономике.
Следующей проблемой, существенно тормозящей поступательное развитие страны в целом, и ее экономики в частности, выступает недостаточная эффективность государственного сектора экономики. В настоящих условиях именно качество государственных институтов становится предопределяющим условием конкурентоспособности страны.
Анализ исполнения плана финансово-хозяйственной деятельности предприятий государственного сектора за 2007 год показал, что из 314 республиканских государственных предприятий деятельность - 192 (61 %) рентабельна, убыточна - 73 (23 %), имеют нулевой результат - 49 (16 %).
Из 148 акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) с участием государства в уставном капитале деятельность 86 (58 %) рентабельна, убыточна - 42 (28 %), имеют нулевой результат - 20 (14 %).
Результаты мониторинга показали, что по итогам 2008 года из 129 опрошенных акционерных обществ с государственным участием в уставном капитале, институт независимых директоров внедрен в 74 (57,4 %) акционерных обществах, кодекс корпоративного управления принят в 84 (65,1 %).
Для решения указанных проблем первым стратегическим направлением деятельности Министерства определена повышение конкурентоспособности и модернизация экономики.
Сноска. Подраздел 2.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2009 № 2083.
2.2. Совершенствование системы государственного
управления и планирования
Действующая система государственного управления не в полной степени обеспечивает доступ населения к государственным услугам, отсутствует оперативная обратная связь государственных органов с населением, отмечается низкая эффективность и качество предоставляемых государственных услуг.
На это в свою очередь влияет также низкий уровень внедрения современных информационных технологий при предоставлении государственных услуг.
На сегодняшний день нормативная правовая база по внедрению системы государственного планирования и бюджетирования, ориентированной на результаты, находится на стадии разработки, информационные системы по формированию республиканского бюджета не адаптированы к переходу на трехлехлетнее планирование.
Кроме того, в рамках данного направления планируется проведение функционального анализа государственных органов, внедрение системы оценки эффективности их деятельности и систематизация государственных услуг.
В текущем году принят Бюджетный кодекс в новой редакции, главной целью которого является создание, внедрение и эффективное функционирование интегрированной системы государственного управления по результатам, ядром которой является широко применяемая в мире модель "бюджетирование, ориентированное на результаты" в рамках среднесрочного финансового планирования. При этом в 2009 году будут внесены изменения в Бюджетный кодекс в части совершенствования системы государственного финансового контроля.
Также, разрабатывается Указ Президента Республики Казахстан "О системе государственного планирования".
Кроме того, в целях устойчивого территориального и экономического развития страны, возникает необходимость совершенствования действующего административно-территориального устройства на уровне ниже областного, восстановления отдельных ранее упраздненных сельских районов на приграничных территориях (при необходимости) для усиления демографического давления и несанкционированной миграции, а также упорядочения границ городов, в состав, которых ранее были включены сельские округа и другие.
В целях продолжения долгосрочного стратегического планирования развития страны в рамках принятого стратегического курса развития Республики Казахстан до 2030 года в связи с завершением первого этапа его реализации до 2010 года будет разработан проект Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года.
Поэтому вторым стратегическим направлением деятельности Министерства определено совершенствование системы государственного управления и планирования.
Актуальность данного направления обусловлена необходимостью ориентации деятельности государственных органов к новым условиям и задачам, стоящим перед Казахстаном, в том числе направленным на улучшение качества государственных услуг, исключение "конфликта интересов" при реализации государственными органами своих функций, а также определения долгосрочных направлений развития страны до 2020 года.
Сноска. Подраздел 2.2. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2009 № 2083.

Дүниежүзілік экономикалық форум есебінің 2008 жылғы қорытындысы бойынша елдің бәсекеге қабілеттілік рейтингісінің төмендеуі орын алды. 2007 жылы 61 орынға ие болған Қазақстан 134 елдің ішінде 66 орынға ығысты.
Ел позицияларының нашарлауының негізгі себептерінің бірі ретінде "Макроэкономикалық тұрақтылық" факторын бөліп көрсетуге болады. Тұтастай алғанда, бұл экономикадағы құрылымдық сәйкессіздіктердің әсер ету трендінің жалғасуының нәтижесі болып табылды.
Жалпы алғанда елдің және атап айтқанда оның экономикасының ілгері дамуын айтарлықтай тежейтін келесі проблема - экономиканың мемлекеттік секторының жеткіліксіз тиімділігі. Қазіргі жағдайда әсіресе мемлекеттік институттардың сапасы елдің бәсекеге қабілеттілігін анықтаушы шарт болып табылады.
2007 жылы мемлекеттік сектордағы кәсіпорындардың қаржы-шаруашылық қызметі жоспарының орындалуын талдау 314 республикалық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің тек 192 (61 %) - рентабельді, 73 (23 %) - шығынды, 49 (16 %) - нөлдік нәтижеге ие екендігін көрсетті.
Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын 148 акционерлік қоғамның (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) 86 (58 %) - рентабельді, 42 (28 %)- шығынды, 20 (14 %) нөлдік нәтижеге ие.
Мониторинг нәтижелері 2008 жылдың қорытындылары бойынша жарғылық капиталына мемлекет қатысатын 129 акционерлік қоғамның тәуелсіз директорлар институтын - 74 (57,4 %) енгізген, корпоративтік басқару кодексін - 84 (65,1 %) акционерлік қоғам қабылдаған.
Аталған проблемаларды шешу үшін Министрлік қызметінің бірінші стратегиялық бағыты Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту болып белгіленді.
2.2. Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
Ескерту. 2-2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.11 N 2083 Қаулысымен.
Мемлекеттік басқарудың қолданыстағы жүйесі мемлекеттік қызметтерге халықтың қол жетімділігін толығымен қамтамасыз етпейді, мемлекеттік органдардың халықпен жедел кері байланысы жоқ, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тиімділігі мен сапасының төмендігі байқалуда.
Бұған өз кезегінде мемлекеттік қызметті көрсету кезінде заманауи ақпараттық технологияларды енгізудің төмен деңгейі әсер етіп отыр.
Бүгінгі күні нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау және бюджеттеу жүйесін енгізу бойынша нормативтік құқықтық база әзірлену сатысында, республикалық бюджетті қалыптастыру жөніндегі ақпараттық жүйелер үш жылдық жоспарлауға көшуге бейімделмеген.
Бұдан басқа, осы бағыт шеңберінде мемлекеттік органдарға функционалдық талдау жүргізу, олардың қызметінің тиімділігін бағалау жүйесін енгізу және мемлекеттік қызметтерді жүйелендіру жоспарланып отыр.
Ағымдағы жылы басты мақсаты нәтижелер бойынша мемлекеттік басқарудың интеграцияланған жүйесін құру және тиімді жұмыс істеу болып табылатын жаңа редакциядағы Бюджет кодексі әзірленді, орта мерзімді қаржылық жоспарлау шеңберінде әлемде кеңінен қолданылатын "нәтижелерге бағдарланған бюджеттеу" моделі оның өзегі болып табылады. Бұл ретте, 2009 жылы мемлекеттік қаржылық бақылау жүйесін жетілдіру бөлігінде Бюджет кодексіне өзгерістер енгізіледі.
Сондай-ақ, "Мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы да әзірленуде.
Бұдан басқа, елді аумақтық және экономикалық орнықты дамыту мақсатында қазіргі әкімшілік-аумақтық құрылысты облыстан төмен деңгейде жетілдіру, демографиялық қысымды және заңсыз көші-қонды күшейту үшін шекара маңындағы аумақтарды бұрын таратылған ауылдық аудандарды қалпына келтіру (қажетіне қарай), сондай-ақ бұрын құрамына ауылдық округтар және басқалар енгізілген қалалардың шекараларын реттеу қажеттігі туындайды.
Қазақстан Республикасын дамытудың 2030 жылға дейінгі қабылданған стратегиялық бағдары шеңберінде оны іске асырудың 2010 жылға дейінгі бірінші кезеңінің аяқталуына байланысты елді дамытуды ұзақ мерзімді стратегиялық жоспарлауды жалғастыру мақсатында Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарының жобасы әзірленетін болады.
Сондықтан Министрлік қызметінің екінші стратегиялық бағыты мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру болып белгіленді.
Осы бағыттың өзектілігі мемлекеттік органдардың қызметін Қазақстанның алдында тұрған, оның ішінде мемлекеттік қызметтердің сапасын жақсартуға бағытталған жаңа шарттар мен міндеттерге, мемлекеттік органдар өздерінің функцияларын іске асыру кезінде "мүдделер қайшылығын" болдырмауға бағдарлау, елдің 2020 жылға дейінгі дамуының ұзақ мерзімді бағыттарын айқындау қажеттілігіне негізделген.

Прирост ВВП в 2009 году - 0,1 %; в 2010-2011 годах 2,4 - 2,5 %
Объем инвестиций в основной капитал в 2009 году - на уровне не ниже 2008 года; в 2010
году - 104,3 % к предыдущему году; в 2011 году - 104,5 % к предыдущему году
Сокращение видов и подвидов лицензируемой деятельности к 2010 году на 30 %
В 2009-2011 годах устойчивое удержание имеющихся конкурентоспособных позиций страны по
ряду авторитетных рейтинговых организаций на уровне 2008 года:
а) По рейтингу Всемирного экономического форума:
Доля государственного дефицита по отношению к ВВП в 2009 году - 3,5 %, в 2010
году - 3,5 %; в 2011 году - 2,4 %;
Доля правительственного долга по отношению к ВВП в 2009 году - 10,2 %; 2010 год -
11,9 %; 2011 год - 13,1 %
Степень и эффект налогообложения (снижение налоговой нагрузки на ненефтяной
сектор экономики не менее чем на 2 % к ВВП в 2009 году, 0,5 % - в 2010 году, 0,5 % - в
2011 году);
Общая налоговая ставка (снижение ставки по корпоративному подоходному налогу в
2009 году с 30 % до 20 %, в 2010 году - с 20 % до 17,5 %, в 2011 году - с 17,5 % до
15 %; установление ставки налога на добавленную стоимость с 2009 года - 12 %);
б) Сохранение суверенных кредитных рейтингов страны на уровне инвестиционного класса
Доля субъектов малого и среднего бизнеса в ВВП страны в 2009 году - 31,1 %; в
2010 году - 31,3 %; в 2011 году - 31,5 %
Количество активных субъектов малого и среднего предпринимательства в 2009 году
- 635 тыс. единиц; в 2010 году - 638,5 тыс. единиц; в 2011 году - 641,7 тыс. единиц
Количество активных микрокредитных организаций в 2009 году - 605 единиц; в 2010
году - 615 единиц; в 2011 году - 625 единиц
Задача 1. Повышение качества макроэкономического анализа и прогнозирования
Определение порядка разработки прогноза социально-
экономического развития и бюджетных параметров
Проект НПА
1
1
Разработка прогноза социально-экономического
развития страны
Протокол
заседания
ПРК
1
1
1
1
Проведение оперативного мониторинга за
происходящими экономическими процессами в стране и
мире, в том числе в режиме on-line
Отчет в
ПРК
6
12
12
12
Ежеквартальный анализ текущих тенденций развития в
мировой и отечественной экономиках
Отчет в
АП РК
4
4
4
4
Разработка и совершенствование используемых
моделей макроэкономического прогнозирования и
анализа
Модель
1
2
1
1
Задача 2. Обеспечение реализации мер, направленных на оздоровление и стабилизацию
экономики
Координация реализации Плана совместных действий
Правительства Республики Казахстан, Национального
Банка Республики Казахстан и Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций по стабилизации
экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы
Отчет в
ПРК
12
12
12
Обеспечение эффективной реализации прорывных
проектов, государственной жилищной программы,
развития предпринимательства, инфраструктурных и
других проектов путем капитализации и кредитования
АО «ФНБ «Самрук-Казына» в рамках предусмотренных в
республиканском бюджете средств
Информация
в ПРК
4
4
4
Внесение изменений в План мероприятий по
реализации Плана совместных действий Правительства
Республики Казахстан, Национального Банка
Республики Казахстан и Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций по стабилизации
экономики и финансовой системы на 2009 - 2010 годы
в целях приведения в соответствие с Посланием
Главы государства народу Казахстана от 6 марта
2009 года
Проект
поста-
новления
ПРК
1
Оптимизация расходов местных бюджетов и
перенаправление их на софинансирование мероприятий
Плана действий Правительства Республики Казахстан
по реализации Послания Главы государства народу

2009 жылы ЖІӨ-нің өсуі - 0,1 %; 2010 - 2011 жылдары 2,4 % - 2,5 %
Негізгі капиталға инвестициялардың көлемі 2009 жылы - 2008 жылдың деңгейінен төмен емес, 2010 жылы - өткен жылға қарағанда 104,3 %, 2011 жылы - өткен жылға қарағанда 104,5 %
Лицензияланатын қызметтің түрлерін және ішкі түрлерін 2010 жылға қарай 30 %-ға қысқарту
Бірқатар беделді рейтингтік ұйымдар бойынша 2009 - 2011 жылдары елдің қазіргі бәсекеге қабілеттігі позицияларын 2008 жылдың деңгейінде тұрақты ұстап тұру:
а) Дүниежүзілік экономикалық форумның рейтингі бойынша:
ЖІӨ-ге қатысты мемлекеттік тапшылықтың үлесі 2009 жылы - 3,5 %, 2010 жылы - 3,5 %, 2011 жылы - 2,4 %;
ЖІӨ-ге қатысты үкіметтік борыштың үлесі 2009 жылы - 10,2 %; 2010 жылы - 11,9 %; 2011 жылы - 13,1 %;
Салық салу дәрежесі мен әсері (экономиканың мұнай емес секторына салықтық жүктемені 2009 жылы ЖІӨ-ге кемінде 2 %-ға, 2010 жылы - 0,5 %-ға, 2011 жылы - 0,5 %-ға төмендету);
Жалпы салық ставкасы (корпорациялық табыс салығы бойынша ставканы 2009 жылы 30 %-дан 20 %-ға дейін, 2010 жылы 20 %-дан 17,5 %-ға дейін, 2011 жылы 17,5 % дан 15 %-ға дейін азайту, қосылған құн салығының ставкасын 2009 жылдан бастап 12 % белгілеу);
б) Елдің егеменді кредиттік рейтингтерін инвестициялық сынып деңгейінде сақтау
Ел ЖІӨ-сіндегі шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі 2009 жылы - 31,1 %; 2010 жылы - 31,3 %; 2011 жылы - 31,5 %
Шағын және орта кәсіпкерліктің белсенді субъектілерінің саны 2009 жылы - 635 мың бірлік; 2010 жылы - 638,5 мың бірлік; 2011 жылы - 641,7 мың бірлік
Белсенді микрокредиттік ұйымдар саны 2009 жылы - 605 бірлік; 2010 жылы - 615 бірлік; 2011 жылы - 625 бірлік
1-міндет. Макроэкономикалық талдау және болжамдау сапасын арттыру
Әлеуметтік-экономикалық даму және бюджет өлшемдері болжамын әзірлеу тәртібін айқындау
НҚА жобасы
1
1
Елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу
ҚРҮ отырысының хаттамасы
1
1
1
1
Елде және әлемде болып жатқан экономикалық процестерге, соның ішінде оn-lіnе режимінде, жедел мониторинг жүргізу
ҚРҮ-ге есеп
6
12
12
12
Елде және әлемде болып жатқан экономика дамуының ағымдағы үрдісіне тоқсан сайын талдау жасау
ҚРПӘ-ге есеп
4
4
4
4
Қолданыстағы макроэкономикалы  болжамдау және талдау моделін әзірлеу және жетілдіру
Модель
1
2
1
1
2-міндет. Экономиканы сауықтыруға және тұрақтандыруға бағытталған шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету
Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды үйлестіру
ҚРҮ-ге есеп
12
12
12
Серпінді жобаларды, мемлекеттік тұрғын үй бағдарламасын тиімді іске асыруды, кәсіпкерлікті, инфрақұрылымдық және басқа жобаларды республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ капиталдандыру және кредит беру жолымен дамытуды қамтамасыз ету
ҚРҮ-ге ақпарат
4
4
4
Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына өзгерістер енгізу
ҚРҮ қаулысының жобасы
1

Казахстан в 2009-2013 годы
Проект НПА
1
Разработка проекта Государственной программы по
форсированному индустриально-инновационному
развитию на 2010-2014 годы
Проект
Указа
1
Внесение предложений о механизмах участия
социально-предпринимательских корпораций в
реализации проектов в рамках Дорожной карты
Отчет в
ПРК
1
Определение показателей эффективности реализации
инфраструктурных и индустриальных проектов
Инфор-
мация в
ПРК
1
Разработка Концепции совершенствования
разрешительной системы, включая лицензирование
Проект НПА
1
Разработка Концепции комплексной модернизации
коммунального сектора и Плана мероприятий по его
реализации
Проект НПА
1
1
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам совершенствования разрешительной
системы
Проект
Закона
1
Внедрение в государственных органах стандартов и
регламентов по выдаче лицензий
%
50
100
Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О
внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам деятельности отраслевых регуляторов»
Проект
Закона
1
Разработка проекта Указа Президента Республики
Казахстан «О дальнейшем совершенствовании системы
государственного управления» (по вопросам
отраслевых регуляторов)
Проект
Указа
1
Совершенствование нормативной правовой базы по
вопросам частного предпринимательства
Проект
НПА
1
1
Разработка Концепции развития предпринимательства
Проект
НПА
1
Внедрение систем оценки рисков с целью
планирования проверок субъектов частного
предпринимательства
Проект
НПА
30
27
Разработка Методики определения критериев оценки
степени рисков
Проект
НПА
1
Ревизия нормативной правовой базы, устанавливающей
требования к субъектам частного
предпринимательства, с целью исключения положений,
необоснованно ущемляющих интересы малого и
среднего бизнеса, а также устаревших и
антиконкурентных
%
10
90
Внедрение в деятельность государственных органов,
наделенных контрольными и (или) надзорными
функциями, анализа регуляторного воздействия на
малый и средний бизнес
Проект
НПА
1
Совершенствование законодательства, регулирующего
деятельность микрофинансовых организаций
Проект
НПА
1
Организация методологического обеспечения
субъектов малого и среднего предпринимательства
Кол-во
пособий,
ед.
8000
8000
8000
Координации работы по улучшению бизнес среды и
повышению позиций Казахстана в рейтинге «Doing
Business»
Отчет в
ПРК
1
1
1
Задача 5. Совершенствование системы мониторинга и анализа деятельности по повышению
конкурентоспособности, в том числе суверенных кредитных рейтингов Казахстана
Мониторинг и анализ деятельности по улучшению
аспектов конкурентоспособности Казахстана
Отчет в
ПРК
1
1
1
Обеспечение эффективного взаимодействия с ведущими
международными рейтинговыми агентствами, с целью
улучшения позиций Казахстана по суверенным
кредитным рейтингам
Отчет в
ПРК
4
4
4
4
4
Цель 2. Повышение эффективности государственного сектора экономики
Целевые индикаторы
Доля государственных организаций переданных в конкурентную среду в 2009 году - 50 % к
общему числу организаций с государственным участием подлежащих передаче в конкурентную
среду, в 2010 году - 70 %, в 2011 году - 80 %
Повышение эффективности деятельности акционерных обществ с государственным
участием, в том числе государственных холдингов посредством внедрения принципов
корпоративного управления в 2009 году - в 65 % от общего числа акционерных обществ с
государственным участием, в 2010 году — 70 %, в 2011 году - 72 %
Задача 1. Совершенствование системы управления государственными активами через
формирование адекватной нормативной правовой базы
Совершенствование системы управления
государственными активами
Проект НПА
9
7
5
5
Разработка Методики оценки эффективности
деятельности государственных предприятий,
организаций с государственным участием, в том
числе государственных холдингов
Проект НПА
1
Проведение оценки эффективности деятельности
государственных предприятий, организаций с
государственным участием, в том числе
государственных холдингов
Информация
в ПРК
1
1
Задача 2. Совершенствование структуры государственного сектора экономики и
формирование эффективного собственника и менеджера в лице государства
Выработка предложений по вопросам создания,
реорганизации, ликвидации и передачи в
конкурентную среду государственных предприятий и
организаций, пакеты акций (доли участия), которых
принадлежат государству, а также отдельные
несвойственные виды деятельности
Предложе-
ния в ПРК
1
1
1
1
Задача 3. Внедрение принципов корпоративного управления в государственном секторе
экономики в соответствии с международными стандартами
Мониторинг внедрения акционерными обществами с
государственным участием кодекса корпоративного
управления и института независимого директора
Отчет в
ПРК
1
1
1
1
Стратегическое направление 2. Совершенствование системы государственного управления и
планирования
Цель 1. Реформирование системы государственного планирования, в том числе и
стратегического
Целевые индикаторы

Қазақстан Республикасында 2009-2013 жылдарға арналған мемлекеттік-жекеменшік әріптестікті дамыту тұжырымдамасының жобасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның жобасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Жол картасы шеңберіндегі жобаларды іске асыруға әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың қатысу тетіктері туралы ұсыныстар енгізу
ҚРҮ-ге есеп
1
Инфрақұрылымдық және индустриялық жобаларды іске асыру тиімділігінің көрсеткіштерін айқындау
ҚРҮ-ге ақпарат
1
Лицензиялауды қоса алғанда, рұқсат беру жүйесін жетілдіру тұжырымдамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Коммуналдық секторды кешенді жаңғырту тұжырымдамасын және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
НҚА жобасы
1
1
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Заң жобасы
1
Мемлекеттік органдарда лицензиялау жөніндегі стандарттар мен регламенттерді енгізу
%
50
100
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тәуелсіз салалық реттеуіштер қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Заң жобасы
1
"Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" (салалық реттеуіштер мәселелері бойынша) Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
Жарлық жобасы
1
1
1
Жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
НҚА жобасы
1
1
Кәсіпкерлікті дамыту тұжырымдамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеруді жоспарлау мақсатында тәуекелдерді бағалау жүйесін енгізу
НҚА жобасы
30
27
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін айқындау әдістемесін әзірлеу
НҚА жобасы
1
Шағын және орта бизнестің мүдделеріне негізсіз нұқсан келтіретін, сондай-ақ ескірген және бәсекелестікке қарсы ережелерді алып тастау мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық базаны тексеру
%
10
90
Бақылау және (немесе) қадағалау функциялары берілген мемлекеттік органдардың қызметіне шағын және орта бизнеске реттеуші әсер етуін талдауды енгізу
НҚА жобасы
1
Шағын қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнаманы жетілдіру
НҚА жобасы
1
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін әдіснамалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Құралдар саны, бірл.
8000
8000
8000
Бизнес ортаны жақсарту  және Қазақстанның "Dоіng Вusіnеss" рейтингіндегі ұстанымын арттыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру
ҚРҮ есеп
1
1
1
5-міндет. Бәсекеге қабілеттілікті, оның ішінде Қазақстанның егеменді кредиттік рейтингтерін арттыру жөніндегі қызметті мониторингтеу мен талдау жүйесін жетілдіру
Қазақстанның бәсекеге қабілеттілігі аспектілерін жақсарту жөніндегі қызметті мониторингтеу және талдау
ҚРҮ-ге есеп
1
1
1
Қазақстанның егемен кредиттік рейтингтері бойынша позицияларын жақсарту мақсатында жетекші халықаралық рейтингтік агенттіктермен өзара тиімді іс-қимылды қамтамасыз ету
ҚРҮ-ге есеп
4
4
4
4
4
2-мақсат. Экономиканың мемлекеттік секторының тиімділігін арттыру
Нысаналы индикаторлар
Бәсекелі ортаға берілуі тиіс мемлекет қатысатын ұйымдардың жалпы санына бәсекелі ортаға берілген мемлекеттік ұйымдардың үлесі 2009 жылы 50 %, 2010 жылы - 70 %, 2011 жылы - 80%
Мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың, оның ішінде мемлекеттік холдингтер қызметінің тиімділігін корпоративтік басқару қағидаларын енгізу арқылы мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың жалпы санының 2009 жылы - 65 %-нда, 2010 жылы - 70 %-нда, 2011 жылы - 72 %-нда арттыру
1-міндет. Барабар нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру арқылы мемлекеттік активтерді басқару жүйесін жетілдіру
Мемлекеттік активтерді басқару жүйесін жетілдіру
НҚА жобасы
9
7
5
5
Мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын ұйымдар, оның ішінде мемлекеттік холдингтер қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу
НҚА жобасы
1
Мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын ұйымдар, оның ішінде мемлекеттік холдингтер қызметінің тиімділігін бағалау
ҚРҮ-ге ақпарат
1
1
2-міндет. Экономиканың мемлекеттік секторының құрылымын жетілдіру және мемлекеттің атынан тиімді меншік иесін және менеджерді қалыптастыру
Акциялар пакеті (қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру, тарату және бәсекелі ортаға беру, сондай-ақ жекелеген қызметтің тән емес түрлерінің мәселелері бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
ҚРҮ-ге ұсыныс
1
1
1
1
3-міндет. Халықаралық стандарттарға сәйкес экономиканың мемлекеттік секторында корпоративтік басқару принциптерін енгізу
Мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың корпоративтік басқару кодексі мен тәуелсіз директорлар институтын енгізу мониторингі
ҚРҮ-ге есеп
1
1
1
1
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
1-мақсат. Мемлекеттік, оның ішінде стратегиялық жоспарлау жүйесін қалыптастыру
Нысаналы индикаторлар

Оптимизация стратегических и программных документов в 2010 году - 100 %
Задача 1. Обеспечение поэтапной реализации новой системы государственного планирования
Выработка предложений по совершенствованию системы
государственного планирования
Проект Указа
1
Разработка проекта Стратегического плана развития
Республики Казахстан до 2020 года
Проект Указа
1
Приведение стратегических и программных документов
в соответствие с новой системой государственного
планирования и Стратегическим планом развития
Республики Казахстан до 2020 года
%
100
Цель 2. Внедрение трехлетнего бюджетного планирования, ориентированного на результат
Целевые индикаторы
Формирование правовой и методологической базы функционирования системы
государственного планирования, ориентированного на результат в 2009 году - 100 %
Поэтапный переход на систему планирования, ориентированного на результат, в 2009
году - 39 центральных государственных органов, в 2010 году - 16 областей, город
республиканского значения, столица, в том числе городов областного значения - 39,
районов - 161
Задача 1. Формирование нормативной правовой базы по переходу на систему планирования,
ориентированного на результат
Совершенствование бюджетного законодательства
Проект
Закона
1
1
Разработка подзаконных нормативных правовых актов
в реализацию Бюджетного кодекса
Проект НПА
4
21
Разработка методологии формирования Стратегических
планов государственных органов
Проект НПА
1
Адаптация системы Единой бюджетной классификации с
внедряемыми подходами новой системы
государственного планирования и бюджетирования,
ориентированного на результаты и ее
функционирование в новой системе
Проект НПА
1
1
Совершенствование Методики расчетов трансфертов
общего характера
Проект НПА
1
Разработка проекта Закона «Об объемах трансфертов
общего характера между республиканским и областны-
ми бюджетами, бюджетами города республиканского

Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды оңтайландыру 2010 жылы - 100%
1-міндет. Мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесін кезең-кезеңмен іске асыруды қамтамасыз ету
Мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының жобасын әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды  мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесіне және Қазақстан  Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарына сәйкес келтіру
%
100
2-мақсат. Нәтижеге бағдарланған үшжылдық бюджеттік жоспарлауды енгізу
Нысаналы индикаторлар
Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жұмыс істеуінің құқықтық және әдіснамалық базасын қалыптастыру
2009 жылы - 80 %, 2010 жылы - 90 %, 2011 жылы - 100%
Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кезең-кезеңімен көшу 2009 жылы - 39 орталық мемлекеттік орган, 2010 жылы - 16 облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, оның ішінде - 39 облыстық маңызы бар қала, 161 - аудан
1-міндет. Нәтижеге бағдарланған жоспарлау жүйесіне көшу жөніндегі нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру
Бюджет заңнамасын жетілдіру
Заң жобасы
1
1
Бюджет кодексін іске асыруда заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
НҚА жобасы
4
21
Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын қалыптастыру әдіснамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Бірыңғай бюджет сыныптамасы жүйесін нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау мен бюджеттеудің жаңа жүйесінің енгізіліп отырған тәсілдері мен оның жұмыс істеуінің жаңа жүйесіне бейімдеу
НҚА жобасы
1
1
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін жетілдіру
НҚА жобасы
1

в 2009 году - 30 % государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам;
в 2010 году - 60 % государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам;
в 2011 году - 100 % государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам.
Задача 1. Упорядочение государственных услуг
Расширение реестра государственных услуг
Проект НПА
1
1
1
Исследование состояния и разработка методики
оценки состояния электронных государственных услуг
Предло-
жения в
ПРК
1
Задача 2. Совершенствование системы государственного управления
Совершенствование системы рейтинговой оценки
деятельности местных исполнительных органов
(акиматов) регионов, направленной на обеспечение
динамичности их социально-экономического развития
Решение
межведом-
ственной
комиссии
по
вопросам
региональ-
ной
политики
1
Анализ эффективности существующей системы
административно-территориального устройства
Республики Казахстан и выработка предложений по
его совершенствованию
Предложе-
ния в ПРК
1
Выработка предложений по совершенствованию
структуры государственного управления
Предложе-
ния в ПРК
1
Цель 4. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
4. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2009 № 616; от 23.10.2009 № 1657; от 11.12.2009 № 2083.
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Стратегические цели
государства, на реализацию
которых направлена деятельность
государственного органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правового акта
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1.
Обеспечение
качественного и
стабильного роста
экономики
Развитие конкурентоспособной
экономики, основанной на знаниях.
Мы будем добиваться увеличения к
2012 году объема ВВП в 1,5 раза,
а по показателю на душу населения
- до 13 тысяч долларов США;
Эффективное использование
доходов от эксплуатации недр.
Доходы, получаемые от
нефтяного сектора, должны
направляться на развитие и
реализацию прорывных
экономических проектов, которые
обеспечат конкурентоспособность
казахстанской экономики.
Мы будем стремиться повысить
эффективность использования
средств Национального фонда.
Ограничение роста цен, борьба
с инфляцией.
Нельзя допустить того, чтобы
удорожание товаров и инфляция
"съедали" доходы казахстанцев.
Мы будем способствовать удержанию
инфляции в жестких пределах.
"О приоритетах
макроэкономической политики".
Первое. Мы должны развивать
управление системными рисками,
как в частном, так и в
государственном секторах.
Правительство, АФН и Нацбанк
должны выстроить, гибкую и
надежную систему управления
рисками.
Предвыборная
платформа Народно-
демократической
партии "Hуp Отан",
принятая 4 июля
2007 года на
внеочередном XI
съезде Народно-
демократической
партии "Hуp Отан"
Предстоит также разработать
систему мер быстрого реагирования
для непредвиденных ситуаций.
Четвертое. Надо усилить борьбу
с инфляцией. Учитывая, что
инфляция нарастает, усугубляемая
давлением со стороны глобальных
экономических процессов,
требуется принятие продуманных и
адекватных действий со стороны
Правительства.
Мы будем и дальше идти по пути
совершенствования казахстанской
модели политического и
государственного устройства,
сочетая общепризнанные
закономерности демократического
развития и традиции нашего
общества.
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение благо-
состояния граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Мы будем добиваться:
улучшения инвестиционного
климата для индустриально-
инновационного развития
Казахстана, ускорения
экономического роста регионов;
совершенствования системы
государственных закупок для
государственных нужд, введения
электронных торгов.
Предвыборная
платформа Народно-
демократической
партии "Hуp Отан",
принятая 4 июля
2007 года на
внеочередном XI
съезде Народно-
демократической
партии "Hуp Отан"
Второе - опережающее
инфраструктурное обеспечение
основных секторов экономики.
Для привлекательности и
активизации концессионных
проектов Правительству необходимо
усовершенствовать действующую
законодательную и нормативную
базу.
Седьмое. Правительство должно
продолжить последовательную
работу по стимулированию
конкурентоспособности малого и
среднего бизнеса.
В рамках административной
реформы поручаю Правительству
решительно снизить
административную нагрузку на
бизнес, провести дальнейшее
упрощение разрешительной системы,
прежде всего лицензирования,
сертификации, аккредитации.
Развитие конкурентоспособной
экономики, основанной на знаниях.
Высокие темпы экономического
роста достигаются на основе
постоянного повышения ее
конкурентоспособности и перехода
к передовой экономике, основанной
на знаниях. Казахстанские товары
и услуги должны иметь высокое
качество и пользоваться спросом
за рубежом.
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение благо-
состояния граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Другой источник средств - это
жесткая экономия по всем расход-
ным статьям бюджета и строжайшая
финансовая дисциплина. С учетом
этого поручаю Правительству
провести оптимизацию расходов
республиканского бюджета и
буквально в режиме еженедельного
мониторинга контролировать
использование бюджетных средств.
Для обеспечения региональной
занятости и переподготовки кадров
я поручаю Правительству выделить
не менее 140 миллиардов тенге. Из
местных бюджетов также должны
быть выделены ресурсы на
софинансирование стратегии
занятости.
Из местных бюджетов также
должны быть выделены ресурсы на
софинансирование стратегии
занятости.
Для тех, кто потеряет работу,
будем создавать новые рабочие
места. Мы сможем обеспечить
работой как минимум 350 тысяч
казахстанцев, это, не считая
нынешних общественных работ.
Возможности для развития рынка
труда у нас есть, их не надо
придумывать. Именно на это мы
направляем дополнительно выде-
ленные средства.
Во-первых, это реконструкция и
модернизация коммунальных сетей.
Это - объекты и сети
водоснабжения, теплоснабжения,
энергетики и канализации.
Во-вторых, это строительство,
реконструкция и ремонт автомо-
бильных дорог местного значения,
а также обновление социальной
инфраструктуры, прежде всего школ
и больниц.
Это уже задача СПК, которые
обязаны обеспечить максимальную
занятость населения.
Послание Главы
государства
народу Казахстана

2009 жылы - жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін 30 %;
2010 жылы - жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер 60 %;
2011 жылы - жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер 100 %
1-міндет. Мемлекеттік қызметтерді тәртіпке келтіру
Мемлекеттік қызметтердің тізбесін кеңейту
НҚА жобасы
1
1
1
Электрондық мемлекеттік қызметтердің жай-күйін зерттеу және олардың жай-күйін бағалау әдістемесін әзірлеу
ҚРҮ-ге ұсыныстар
1
2-міндет. Мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру
Өңірлердің жергілікті атқарушы органдарының (әкімдіктердің) өздерінің
әлеуметтік-экономикалық дамуының қарқындылығын қамтамасыз етуге бағытталған қызметін рейтингтік бағалау жүйесін жетілдіру
Өңірлік саясат мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі
1
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының қазіргі жүйесінің тиімділігін талдау және оны жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау
ҚРҮ-ге ұсыныс
1
Мемлекеттік басқару құрылымын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау
ҚРҮ-ге
ұсыныс
1
4-мақсат. Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
4. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.30 N 616, 2009.10.23 N 1657, 2009.12.11 N 2083 Қаулыларымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның мемлекеттің стратегиялық мақсаттарын іске асыруға бағытталған қызметі
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат.
Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
Білімге негізделген бәсекеге қабілетті экономиканы  дамыту. Біз мыналарға қол   жеткіземіз 2012 жылы ЖІӨ-нің   көлемін 1,5 есеге, жан  басына шаққандағы көрсеткішті 13 мың АҚШ долларына арттыруға;
Жер қойнауын пайдаланудан түсетін табысты тиімді пайдалану.
Мұнай секторынан түсетін түсім қазақстандық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін серпінді экономикалық жобаларды дамытуға және іске асыруға бағытталуы тиіс.
Біз Ұлттық қордың қаражаттарын пайдалану тиімділігін арттыруға ұмтыламыз.
Бағалардың өсуін шектеу, инфляциямен күрес.
Тауарлардың қымбаттауы мен инфляция қазақстандықтардың табыстарын "жеп қоюын"  болдырмауымыз керек. Біз қатаң түрде инфляцияны ауыздықтауға ықпал етеміз.
"Макроэкономикалық саясаттың басымдықтары туралы"
Біріншіден. Біз жеке де, мемлекеттік секторда да жүйелі тәуекелдерді басқаруды дамытуымыз керек. Үкімет, ҚҚА және Ұлттық банк тәуекелдерді басқарудың икемді және сенімді жүйесін құруы тиіс.
"Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының 2007 жылғы 4 шілдедегі кезектен тыс XI съезінде қабылданған "Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы
Сондай-ақ, күтпеген ахуалдарға жедел ден қою шараларының жүйесін әзірлеу міндеті де тұр.
Төртінші. Инфляцияға қарсы
күресті күшейту қажет. Инфляцияның жаһандық экономикалық үдерістер тарапынан болатын қысымның күшейе түсуінен де ұлғайып отырғанын ескеріп, Үкімет тарапынан ойластырылған және барабар іс-қимылдар қабылдауы қажет.
Біз жалпыға ортақ демократиялық даму заңдылықтары мен біздің қоғамның дәстүрін ұштастырған саяси және мемлекеттік құрылымының қазақстандық үлгісін жетілдіру жолында одан әрі қадамдар жасамақпыз.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Біз мыналарға қол жеткіземіз: Қазақстанды индустриалық-инновациялық дамыту үшін инвестициялық ахуалды жақсарту, өңірлердің экономикалық өсуін жеделдету;
мемлекеттің қажеттіліктері үшін мемлекеттік сатып алулар жүйесін жетілдіру, электрондық сауданы енгізу.
"Нұр Отан" халықтық демократиялық
партиясының 2007 жылғы  4 шілдедегі кезектен  тыс XI съезінде   қабылданған "Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы
Екінші - экономиканың негізгі секторларын озық инфрақұрылымдық қамтамасыз ету.
Концессиялық жобаларды тартымды ету және жандандыру үшін Үкімет қолданыстағы заңнамалық және нормативтік базаны жетілдіруі тиіс.
Жетінші. Үкімет шағын және орта бизнестің бәсекеге қабілеттілігін ынталандыру жөніндегі дәйекті жұмысты жалғастыруға тиіс.
Әкімшілік реформа шеңберінде Үкіметке бизнеске түсетін әкімшілік жүктемені табанды түрде азайтуды, рұқсат беру жүйесін, ең алдымен лицензиялауды, сертификаттауды, аккредиттеуді одан әрі оңайлатуды тапсырамын.
Білімге негізделген бәсекеге қабілетті экономиканы дамыту.
Экономикалық өсудің бәсекеге қабілеттілігін үнемі арттыру және білімге негізделген озық экономикаға көшу негізінде оның жоғарғы қарқынына қол жеткізіледі. Қазақстандық тауарлар мен қызметтердің сапасы жоғары және шетелдерде сұранысқа ие болуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясатының басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қаражаттың басқа бір көзі - бұл бюджеттің барлық шығындық баптары бойынша қатаң үнемдеу және аса қатал қаржы тәртібі. Осыны ескере отырып Үкіметке республикалық бюджет шығындарын оңтайландыруды және апта сайынғы мониторинг режимінде бюджеттік қаражаттың жұмсалуын жіті бақылауды тапсырамын. Нақ осы тұрлаулы дамудың негізі болып табылады.
Өңірлік жұмыспен қамтылуды және кадрлардың қайта даярлануын қамтамасыз ету үшін мен Үкіметке кем дегенде 140 миллиард теңге бөлуді тапсырамын.
Жергілікті бюджеттерден де жұмыспен қамту стратегиясын бірлесе қаржыландыруға ресурстар бөлінуі тиіс.
Жұмысынан айырылғандар үшін жаңа жұмыс орындарын құратын боламыз. Біз кем дегенде 350 мың қазақстандықты жұмыспен қамтамасыз ете аламыз, бұл қазіргі қоғамдық жұмыстарды есептемегенде. Бізде еңбек рыногын дамыту үшін мүмкіндіктер бар, оларды ойлап табу керек емес. Нақ осыған біз қосымша бөлінген қаражатты жұмсаймыз.
Біріншіден, бұл коммуналдық желілерді қайта жарақтандыру және жаңғырту. Бұл - сумен қамтамасыз ету, жылумен қамтамасыз ету, энергетика мен кәріз сулардың нысандары мен желілері.
Екіншіден, бұл жергілікті мәндегі автомобиль жолдарын салу, қайта жарақтандыру және жөндеу, сондай-ақ әлеуметтік инфрақұрылымды, ең алдымен мектептер мен ауруханаларды жаңарту.
Бұл енді ӘКК-лердің міндеті, олар халықтың барынша жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге міндетті.

от 6 марта 2009
года «Через кризис
к обновлению и
развитию»
Поддержка малого и среднего
предпринимательства.
Стране необходимо динамично
развивающееся малое и среднее
предпринимательство. Доля
субъектов малого и среднего
бизнеса в ВВП Казахстана должна
составлять не менее 40 %.
Мы будем добиваться:
- совершенствования нормативной
правовой базы по вопросам
предпринимательства, устранения
административных барьеров;
- совершенствования систем
налогообложения, финансово-
кредитной поддержки для субъектов
малого и среднего бизнеса.
Предвыборная
платформа Народно-
демократической
партии "Hуp Отан",
принятая 4 июля
2007 года на
внеочередном XI
съезде Народно-
демократической
партии "Hуp Отан"
Разработать Государственную
программу по форсированному
индустриально-инновационному
развитию на 2010-2014 гг.
Распоряжение
Президента
Республики
Казахстан от 2
июня 2009 года №
326 "О мерах по
реализации
поручений
Президента
Республики
Казахстан, данных
на внеочередном
XII съезде НДП
"Hуp Отан" 15 мая
2009 года"
Цель 2. Повышение
эффективности
государственного
сектора экономики
2.4. Эффективное управление
государственными активами.
Правительству необходимо создать
прозрачную и ясную систему
управления активами государства.
Послание Главы
государства народу
Казахстана от
1 марта 2006 года
"Казахстан на
пороге нового
рывка вперед в
своем развитии"
Надо также форсировать работу
по модернизации и
совершенствованию системы
планирования, повышению
эффективности использования
средств бюджета и управления
государственными активами.
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение благо-
состояния граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Эффективное использование
доходов от эксплуатации недр.
Доходы, получаемые от
нефтяного сектора, должны
направляться на развитие и
реализацию прорывных
экономических проектов, которые
обеспечат конкурентоспособность
казахстанской экономики.
Мы будем стремиться обеспечить
прозрачность и эффективность
деятельности национальных
компаний, законодательное
закрепление механизмов их
управления и функционирования.
Предвыборная
платформа Народно-
демократической
партии "Hуp Отан",
принятая 4 июля
2007 года на
внеочередном XI
съезде Народно-
демократической
партии "Hуp Отан"
Стратегическое направление 2.
Совершенствование системы государственного управления и планирования
Цель 1.
Реформирование
системы
государственного
планирования, в
том числе и
стратегического
24 направление - реализация
административных реформ и
модернизация исполнительной
власти.
Мы выстраиваем качественно
новую модель государственного
управления на принципах
корпоративного управления,
результативности,
транспарентности и подотчетности
обществу с учетом лучшего
международного опыта.
Послание
Президента страны
народу Казахстана
от 28 февраля 2007
года "Новый
Казахстан в новом
мире"
Цель 2. Внедрение
трехлетнего
бюджетного
планирования,
ориентированного
на результат
Во-первых, Правительство
совместно с акимами должно
кардинально изменить подходы к
разработке и содержанию
программных документов. У каждого
государственного органа должен
быть стратегический план,
определены миссия, приоритеты и
установлены целевые показатели
деятельности всех государственных
органов, на достижение которых
должна быть ориентирована работа
каждого государственного
служащего.
В третьих, необходимо
совершенствовать бюджетное
планирование, направленное на
обеспечение эффективности,
результативности,
подконтрольности и прозрачности
Послание
Президента страны
народу Казахстана
от 28 февраля 2007
года "Новый
Казахстан в новом
мире"

Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау.
Елге серпінді дамыған шағын және орта кәсіпкерлік қажет. Қазақстан ЖІӨ-сіндегі шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі кемінде 40 %-ды құрауға тиіс.
Біз мыналарға қол жеткіземіз:
- кәсіпкерлік, әкімшілік кедергілерді жою мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
- шағын және орта бизнес субъектілері үшін салық салу, қаржылық-кредиттік қолдау жүйелерін жетілдіру.
"Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының 2007 жылғы 4 шілдедегі кезектен тыс XI съезінде қабылданған "Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы
Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу
"Қазақстан Республикасы Президентінің "Нұр Отан" ХДП-ның 2009 жылғы 15 мамырдағы кезектен тыс XII съезінде берген тапсырмаларын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 2 маусымдағы N 326 Өкімі
2-мақсат. Экономиканың мемлекеттік секторының тиімділігін арттыру
2.4. Мемлекеттік активтерді тиімді басқару.
Үкімет мемлекет активтерін басқарудың ашық және айқын жүйесін жасауы қажет.
Мемлекет Басшысының 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Сондай-ақ жоспарлау жүйесін жаңарту мен жетілдіру, бюджет қаражатын пайдалану мен мемлекеттік активтерді басқарудың тиімділігін арттыру жөніндегі жұмысты  шұғыл түрде жеделдету керек.
Мемлекет Басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Жер қойнауын пайдаланудан түсетін түсімдерді тиімді пайдалану.
Мұнай секторынан түсетін түсімдер Қазақстан экономикасының бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін серпінді экономикалық жобаларды дамытуға және іске асыруға бағытталуы тиіс.
Біз ұлттық компаниялар қызметінің ашықтығы мен тиімділігін қамтамасыз етуге, оларды басқару және жұмыс істеу тетіктерін заңнамалық бекітуге ұмтылатын боламыз.
"Нұр Отан" халықтық демократиялық
партиясының 2007 жылғы 4 шілдедегі кезектен тыс XI съезі қабылдаған "Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
1-мақсат.
Мемлекеттік, оның ішінде стратегиялық жоспарлау  жүйесін де реформалау
24-бағыт - әкімшілік реформаларды іске асыру және атқарушы билікті жаңғырту.
Біз корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғам алдындағы есептілік қағидаттары негізінде үздік халықаралық тәжірибеге сүйеніп, мемлекеттік басқарудың сапалы  жаңа үлгісін түзудеміз.
Ел Президентінің 2007
жылғы 28 ақпандағы
"Жаңа әлемдегі жаңа
Қазақстан" атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-мақсат. Нәтижеге бағдарланған үшжылдық бюджеттік жоспарлауды енгізу
Біріншіден, Үкімет әкімдермен бірлесе отырып, бағдарламалық құжаттарды әзірлеу мен олардың мазмұнына көзқарасты түбегейлі өзгертуі тиіс. Әрбір мемлекеттік органның стратегиялық жоспары болуы керек, барлық мемлекеттік органдар қызметінің мақсаты, басымдықтары айқындалып, нысаналы көрсеткіштері белгіленуге, әрбір мемлекеттік қызметшінің жұмысы соларға жетуге бағдарлануы шарт.
Үшіншіден, тиімділікті, нәтижелілікті, бақылаушылықты және ашықтықты қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік жоспарлауды жетілдіру қажет.
Ел Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан"  атты Қазақстан халқына Жолдауы

"2. Дальнейшее укрепление
казахстанской государственности,
повышение эффективности
государственного управления".
Мы будем и дальше идти по пути
совершенствования казахстанской
модели политического и
государственного устройства,
сочетая общепризнанные
закономерности демократического
развития и традиции нашего
общества.
Пятое. Со следующего года,
впервые в истории нашей страны,
базой новой системы
государственного бюджетного
планирования станет трехлетний
бюджет.
Для этого Правительству уже в
текущем году необходимо
разработать новый Бюджетный
кодекс. Надо также форсировать
работу по модернизации и
совершенствованию системы
планирования, повышению
эффективности использования
средств бюджета и управления
государственными активами.
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение благо-
состояния граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Цель 3. Повышение
эффективности
системы
государственного
управления
2. Второй приоритет:
Дальнейшая модернизация и
диверсификация экономики
Казахстана как фундамент
устойчивого экономического роста.
"Специальный акцент хочу
сделать на необходимости
скорейшего внедрения системы
"электронного правительства".
Это повысит эффективность
деятельности государственных
органов, приведет к снижению
коррупции и административных
барьеров".
Послание
Президента
Республики
Казахстан народу
Казахстана от
1 марта 2006 года
"Казахстан на
пороге нового
рывка вперед в
своем развитии"
24 направление - реализация
административных реформ и
модернизация исполнительной
власти.
"В девятых, оценка
деятельности государственных
органов должна проводиться с
учетом эффективности и качества
услуг, предоставляемых гражданам,
результатов реализации
государственных, отраслевых,
региональных и бюджетных
программ".
"В-десятых, необходимо
провести тщательный анализ
результатов работы по созданию
"электронного правительства". И
с учетом этого продолжить
внедрение современных
информационных технологий,
опираясь на опыт ведущих стран
мира".
Послание
Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
"Новый Казахстан в
новом мире"
2. Дальнейшее укрепление
казахстанской государственности,
повышение эффективности
государственного управления.
Четвертое. Правительство
должно ускоренными темпами
реализовать предусмотренные
административной реформой меры по
развитию системы государственного
управления Казахстана на
принципах результативности,
прозрачности и подотчетности
обществу с учетом лучшего
международного опыта.
Главной целью административной
реформы должно стать повышение
эффективности и результативности
работы управленческого аппарата.
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение благо-
состояния граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Бескомпромиссная борьба с
коррупцией
Эффективная борьба с
коррупцией - важнейшее условие
устойчивого развития страны.
Мы выступаем за:
повышение прозрачности
деятельности исполнительных
органов всех уровней, введение
практики публикации ежегодных
отчетов по итогам деятельности
госорганов;
открытие по всей стране
необходимого количества центров
обслуживания населения,
дальнейшее развитие "электронного
правительства" и "электронных
акиматов". Это позволит уменьшить
зависимость граждан от чиновников
и кардинально сократить
предпосылки для коррупции;
дальнейшее сокращение
контрольно-надзорных функций
государства и количества
государственных контролирующих
органов.
Повышение эффективности работы
государственных органов.
Необходимо ускорить проведение
административной реформы и
добиваться постоянного повышения
эффективности работы
Правительства.
Мы будем стремиться снизить
бюрократизацию управления,
оптимизировать структуры
государственного аппарата.
Предвыборная
платформа Народно-
демократической
партии "Hуp Отан",
принятая 4 июля
2007 года на
внеочередном XI
съезде Народно-
демократической
партии "Hуp Отан"

"2. Қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру".
Демократиялық дамудың жалпыға бірдей танылған заңдылықтары мен біздің қоғамымыздың дәстүрлерін үйлестіре отырып, біз одан әрі де саяси және мемлекеттік құрылыстың қазақстандық моделін жетілдіру жолымен жүре беретін боламыз.
Бесінші. Келесі жылдан бастап еліміздің тарихында тұңғыш рет мемлекеттік бюджеттік жоспарлаудың жаңа жүйесінің негізі үш жылдық бюджет болады.
Бұл үшін Үкімет ағымдағы жылдың өзінде жаңа Бюджет кодексін әзірлеуі қажет. Сондай-ақ жоспарлау жүйесін жаңарту мен жетілдіру, бюджет қаражатын пайдалану мен мемлекеттік активтерді басқарудың тиімділігін арттыру жөніндегі жұмысты шұғыл түрде жеделдету керек.
Мемлекет Басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Қазақстан халқына Жолдауы
3-мақсат. Мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
2. Екінші басымдық: Қазақстан экономикасын орнықты экономикалық өсудің іргетасы ретінде одан әрі жаңғырту және әртараптандыру. "Электрондық үкімет" жүйесін шұғыл енгізу қажеттігін әдейі баса көрсеткім келеді. Ол мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттырып, сыбайлас жемқорлық пен әкімшілік кедергілерді кемітуге қол жеткізеді.
Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың 2006 жылғы   1 наурыздағы "Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
24-бағыт - әкімшілік реформаларды іске асыру және атқарушы билікті жаңғырту.
"Тоғызыншыдан, мемлекеттік органдардың қызметін бағалау азаматтарға көрсетілетін қызметтің тиімділігі мен сапасы, мемлекеттік, салалық, өңірлік және бюджеттік бағдарламаларды іске асырудың нәтижелерін ескере отырып, жүргізілуі тиіс".
"Оныншыдан, "электрондық үкімет" құру жөніндегі жұмыстың нәтижелеріне мұқият талдау жүргізу керек. Осыны ескере отырып, әлемнің озық елдерінің тәжірибесіне сүйеніп, осы заманғы ақпараттық технологияларды енгізуді жалғастыра беру қажет болады".
Мемлекет Басшысының 2007 жылғы 28 ақпандағы "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты Қазақстан халқына Жолдауы
2. Қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту, мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру.
Төртінші. Үкімет әкімшілік реформада көзделген Қазақстанның мемлекеттік басқару жүйесін үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып, нәтижелілік, ашықтық және қоғам алдындағы есептілік негізінде дамыту жөніндегі шараларды жедел қарқынмен іске асыруы тиіс.
Әкімшілік реформаның басты мақсаты басқарушы аппарат жұмысының тиімділігі  мен нәтижелілігін арттыру болуға тиіс.
Мемлекет
Басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - Мемлекеттік саясаттық басты  мақсаты" Қазақстан халқына Жолдауы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ымырасыз күрес
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиімді күрес елді орнықты дамытудың маңызды шарттары.
Біз мыналарға шақырамыз:
барлық деңгейдегі атқарушы органдар қызметтерінің ашықтығын арттыру, мемлекеттік органдар қызметінің қорытындылары бойынша жыл сайынғы есептерді жариялау тәжірибесін енгізу;
елде халыққа қызмет көрсету орталықтарын қажетті көлемде ашу, "электрондық үкімет" пен "электрондық әкімдікті" одан әрі дамыту. Бұл азаматтардың шенеуніктерден тәуелділігін азайтуға мүмкіндік береді және сыбайлас жемқорлық үшін алғы шарттарды түбегейлі қысқартады;
мемлекеттің бақылау-қадағалау функциясын және мемлекеттік бақылаушы органдардың санын одан әрі қысқарту.
Мемлекеттік органдар жұмыстарының тиімділігін арттыру.
Әкімшілік реформаны жүргізуді жеделдету қажет және Үкімет жұмысының тиімділігін тұрақты арттыруға қол жеткізуіміз керек.
Біз басқарудың бюрократиялануын төмендетуге, мемлекеттік аппарат құрылымын оңтайландыруға ұмтыламыз.
"Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының 2007 жылғы 4 шілдедегі кезектен тыс XI съезі қабылдаған "Нұр Отан" халықтық демократиялық партиясының сайлау алдындағы платформасы

5. Функциональные возможности и возможные риски
В 2008 году в целях стимулирования сотрудников Министерства повышать свой профессионализм, внедрять эффективные методы государственного управления, ориентированных на конечный результат разработано и утверждено приказом Министерства Положение о порядке проведения оценки качества работы административных государственных служащих и премировании, оказании материальной помощи работникам Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
Согласно указанному документу ежемесячно проводится оценка качества работы каждого сотрудника в соответствии с определенными критериями, результаты которой являются основанием для премирования.
Для совершенствования внутреннего порядка деятельности Министерства утвержден Регламент Министерства, где четко обозначены порядок организации различных совещаний, порядок оформления, рассмотрения входящей и исходящей корреспонденции, подготовки и согласования проектов нормативных правовых актов, внедрения корпоративной культуры, освещения деятельности Министерства в СМИ и т.д.
Для повышения качества услуг, оказываемых Министерством, планируется:
1) создание и обеспечение функционирования эффективной системы развития человеческих ресурсов.
Для этого Министерством будут приняты меры по формированию, развитию и сохранению кадрового потенциала, предусматривающие вопросы внедрения расширенного спектра механизмов мотивации кадрового потенциала к качественной и эффективной работе, а также меры по внедрению элементов корпоративной культуры, направленной на устойчивое снижение текучести кадров и на рост позитивного профессионального и социального самочувствия сотрудников Министерства.
Будут организованы курсы для сотрудников Министерства по ораторскому искусству, риторике и профессиональным навыкам менеджера. В целях сплочения коллектива, поддержания корпоративного духа и здорового образа жизни сотрудников будут организованы корпоративные и спортивные мероприятия.
2) повышение качества и возможностей удовлетворения информационных потребностей сотрудников Министерства.
В частности, будут приняты меры, направленные на упорядочение и сокращение трудоемкости системы сбора и использования информации, на 100 % охват сотрудников Министерства доступом в Интернет, юридическую базу, информационные базы данных, а также на развитие навыков эффективной работы с информационными ресурсами и их применением в каждодневной работе сотрудниками Министерства.
3) разработка и внедрение дополнительных механизмов, направленных на развитие эффективных связей с общественностью и частным сектором.
В том числе будет продолжена системная работа по совершенствованию веб-сайта Министерства, его актуальному обновлению, а также открытию на нем специальных веб-страниц, позволяющих: "живое общение" граждан с руководством Министерства; организовать "обратную связь".
Будут расширены уровни участия представителей бизнеса и неправительственных организаций в разработке проектов нормативных правовых актов.
Взаимодействие с другими государственными
органами и организациями

5. Функционалдық мүмкіндіктер мен ықтимал тәуекелдер
2008 жылы Министрлік қызметкерлерінің кәсіпқойлығын арттыру, түпкілікті нәтижелерге бағдарланған тиімді мемлекеттік басқару әдістерін енгізуді ынталандыру мақсатында Министрліктің бұйрығымен Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жұмыс сапасын бағалауды жүргізу тәртібі мен Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің қызметкерлеріне сыйақы беру, материалдық көмек көрсету туралы ережесі бекітілді.
Осы аталған құжатқа сәйкес нәтижелері сыйақы беруге негіздеме болатын белгілі бір өлшемдерге сәйкес қызметшілердің жұмыс сапасы ай сайын бағаланады.
Министрлік қызметінің ішкі тәртібін жетілдіру үшін әртүрлі кеңестерді ұйымдастыру тәртібі, кіріс және шығыс хат-хабарларын ресімдеу, қарау тәртібі, НҚА жобаларын дайындау және келісу, корпоративтік мәдениетті енгізу, БАҚ-та Министрлік қызметін жария ету және т.б. тәртіптер айқындалған Министрліктің регламенті бекітілді.
Министрлік көрсететін қызметтердің сапасын арттыру үшін мыналар жоспарланып отыр:
1) адам ресурстарын дамытудың тиімді жүйесін құру және жұмыс  істеуін қамтамасыз ету.
Бұл үшін сапалы және тиімді жұмысқа кадрлық әлеует дәлелдері тетіктерінің кеңейтілген аясын енгізу мәселелерін қарастыратын кадрлық әлеуетті қалыптастыру, дамыту және сақтау жөніндегі іс-шаралар, сондай-ақ кадрлардың тұрақтамауын орнықты төмендетуге және министрлік қызметкерлерін оң кәсіптік және әлеуметтік көңіл-күйін арттыруға бағытталған корпоративтік мәдениет элементтерін енгізу бойынша іс-шаралар қабылданатын болады.
Шешендік өнер, риторика және менеджердің кәсіптік дағдылары бойынша Министрлік қызметкерлеріне арналған курстар ұйымдастырылатын болады. Ұжымды біріктіру, корпоративтік рух пен қызметкерлердің салауатты өмір салтын қолдау үшін корпоративтік және спорт шаралары ұйымдастырылатын болады.
2) Министрлік қызметкерлерінің ақпараттық қажеттіліктерінің сапасын және қанағаттандыру мүмкіндіктерін арттыру.
Атап айтқанда, ақпаратты жинақтау және пайдалану жүйесінің еңбек сыйымдылығын ретке келтіруге және қысқартуға, Министрлік қызметкерлерінің Интернетке, заң базасына, ақпараттық деректер базасына қол жетімділігін 100% қамтуға, сондай-ақ ақпараттық ресурстармен тиімді жұмыс істеу және Министрлік қызметкерлерінің оларды күнделікті жұмыста пайдалану дағдыларын дамытуға бағытталған шаралар қабылданатын болады;
3) жұртшылық және жеке сектормен тиімді байланыстарды дамытуға бағытталған қосымша тетіктерді әзірлеу және енгізу.
Соның ішінде Министрліктің веб-сайтын жетілдіру, оны өзекті жаңарту, сондай-ақ онда азаматтардың Министрліктің басшылығымен "ашық пікір алмасуына", "кері байланысты" ұйымдастыруға мүмкіндік беретін арнайы веб-парақтар ашудағы жүйелі жұмыс жалғасатын болады.
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуде бизнес және үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатысу деңгейі ұлғайтылатын болады.
Басқа да мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл

Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2009 № 616; от 23.10.2009 № 1657.
Достижение поставленных целей по выбранным стратегическим
направлениям Министерства во многом зависит от степени эффективности
взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Стратегические
направления
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации
1
2
1. Повышение
конкурентоспособности
и модернизация
экономики
НБ - проведение денежно-кредитной политики
направленной на сдерживание инфляционных
процессов и обеспечение финансовой
стабильности в стране;
АФН - своевременное принятие мер по снижению
рисков в деятельности субъектов финансового
рынка, а так же недопущению кризисных ситуаций
на финансовом рынке;
МИТ - проведение и реализация политики
стимулирования развития несырьевого сектора,
эффективная реализация инфраструктурных
инвестиционных проектов, в том числе на
региональном уровне, совершенствование мер
государственной поддержки малого
предпринимательства;
МСХ - обеспечение продовольственной
безопасности в стране, развитие
сельскохозяйственного машиностроения, пищевой
промышленности;
МИД - сотрудничество в рамках проведения
международных и республиканских мероприятий,
проведение имиджевых и информационно-
презентационных мероприятий, создание системы
представления интересов казахстанских
инвесторов за рубежом;
МФ - снижение административных и
бюрократических барьеров в сферах таможенного
регулирования и налогового администрирования;
предоставление информации, в разрезе
предприятий по показателю Глобального индекса
конкурентоспособности Всемирного
экономического форума «Общая налоговая
ставка», в соответствии с методикой;
МЭМР - работа по энергосбережению, увеличению
казахстанского содержания в контрактах на
недропользование, обеспечение перерабатывающих
отраслей промышленности необходимым сырьем
(права на недропользование);
АРЕМ - проведение эффективной тарифной
политики;
АЗК — совершенствование механизмов по
выявлению недобросовестной конкуренции;
АС — своевременное и качественное
предоставление статистических данных;
ФНБ «Самрук-Казына» - эффективная реализация
прорывных проектов, государственной жилищной
программы, развития предпринимательства,
инфраструктурных и других проектов, поддержка
малого и среднего бизнеса;
Акиматы областей - проведение работ по
обеспечению стабильности цен в регионах,
мониторинг реализации инвестиционных проектов
(в т.ч. прорывных) в регионах, строительство
необходимой обеспечивающей инфраструктуры,
поддержка малого и среднего бизнеса;
Все государственные органы - эффективная
реализация мер, направленных на улучшение
позиций соответствующих показателей в
Глобальном индексе конкурентоспособности
Всемирного экономического форума;
совершенствование государственного
регулирования предпринимательской
деятельности, в том числе государственного
контроля и государственной разрешительной
системы;
Все государственные органы, ФНБ
«Самрук-Казына» - эффективная и своевременная
реализация Плана совместных действий
Правительства, Национального Банка, Агентства
по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций Республики Казахстан по
стабилизации экономики и финансовой системы на

Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.30 N 616, 2009.10.23 N 1657 Қаулыларымен.
Министрліктің таңдаған стратегиялық бағыттары бойынша алға қойған мақсаттарына қол жеткізуі көбінесе басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылының тиімділігі дәрежесіне байланысты болады.
Стратегиялық бағыттар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
1
2
1. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
ҰБ - инфляциялық процестерді ұстауға және елдің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған ақша-кредит саясатын жүргізу;
ҚҚА - қаржы нарығы субъектілерінің қызметінде тәуекелдерді азайту, сондай-ақ қаржы нарығында дағдарысты жағдайларға жол бермеу бойынша шараларды уақтылы қабылдау;
ИСМ - шикізаттық емес секторды дамытуды ынталандыру саясатын жүргізу және іске асыру, инфрақұрылымдық инвестициялық жобаларды, оның ішінде, өңірлік деңгейде тиімді іске асыру, шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру;
АШМ - елімізде азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды, тамақ өнеркәсібін дамыту;
СІМ — халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық, беделдік және ақпараттық - таныстырылым іс-шараларын өткізу, шетелде қазақстандық инвесторлардың мүдделерін білдіру жүйесін құру;
Қаржымині - кедендік реттеу және салықтық әкімшілендіру салаларында әкімшілік және төрешілдік кедергілерді азайту; әдістемеге сәйкес Дүниежүзілік экономикалық форумның Бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексінің "Жалпы салық ставкасы" көрсеткіші бойынша кәсіпорындар бөлінісінде ақпарат беру;
ЭМРМ - энергия үнемдеу, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарда қазақстандық мазмұнды көбейту бойынша жұмыстар, өнеркәсіптің қайта өңдеуші салаларын қажетті шикізатпен (жер қойнауын пайдалану құқығы) қамтамасыз ету;
ТМРА - тиімді тарифтік саясат жүргізу;
БҚА - жосықсыз бәсекені анықтау тетіктерін жетілдіру;
СА - статистикалық деректерді уақтылы және сапалы беру;
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ - серпінді жобаларды, мемлекеттік тұрғын үй бағдарламасын тиімді іске асыру, кәсіпкерлікті, инфрақұрылымдық және басқа да жобаларды дамыту, шағын және орта бизнесті қолдау;
Облыстардың әкімдіктері - өңірлерде бағалардың тұрақтануын қамтамасыз ету бойынша жұмыстар жүргізу, өңірлерде инвестициялық жобаларды (оның ішінде, серпінді) іске асыру мониторингі, қажетті қамтамасыз ету инфрақұрылымдарын салу, шағын және орта бизнесті қолдау;
Барлық мемлекеттік органдар - Дүниежүзілік экономикалық форумның Бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексіндегі тиісті көрсеткіштердің позицияларын жақсартуға бағытталған шараларды тиімді іске асыру; кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеуді, оның ішінде мемлекеттік бақылауды және мемлекеттік рұқсат беру жүйесін жетілдіру;

2009-2010 годы.
Все государственные органы, АО «ФНБ
«Самрук-Казына» - эффективная и своевременная
реализация Плана мероприятий по исполнению
Плана действий Правительства Республики
Казахстан на 2009 год по реализации Послания
Главы государства народу Казахстана от 6 марта
2009 года «Через кризис к обновлению и
развитию» (Дорожная карта).
Все государственные органы, банки второго
уровня и институты развития —
совершенствование мер государственной
поддержки малого предпринимательства
2. Совершенствование
системы
государственного
управления и
планирования
АИС - внедрение системы оказания электронных
государственных услуг в рамках «электронного
правительства»;
Центральные государственные органы -
качественная реализация стратегических
(программных) документов страны, Планов
мероприятий по внедрению бюджета,
ориентированного на результат, по внедрению
системы государственного планирования,
ориентированного на результаты, упорядочение
государственных функций;
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы -
совершенствование системы местного управления,
эффективная реализация Планов мероприятий по
внедрению бюджета, ориентированного на
результат, по внедрению системы
государственного планирования,
ориентированного на результаты, разработка и
реализация региональных планов.
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с
возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника
риска для их управления Министерством будут реализовываться
стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень
основных рисков.
Наименование
риска
Возможные последствия в случае непринятия превентивных и (или) своевременных мер реагирования
Механизмы и меры управления
1
2
3
Внешние риски
Волатильность
мировых цен на
экспортируемые
Казахстаном
энергоресурсы
При росте цен:
1. Рост внутренних цен на нефть
и нефтепродукты в результате
роста мировых цен на нефть
2. Снижение объемов предложений
нефти и нефтепродуктов на
внутреннем рынке в результате
увеличения объемов экспорта нефти
3. Усиление сырьевой
направленности экономики и ее
зависимости от внешнего рынка
4. Рост уровня инфляции
5. Замедление темпов роста
экономики за счет
мультипликативного эффекта от
роста цен на энергоресурсы
1. Совершенствование
системы
функционирования
Национального фонда
2. Внедрение системы
оперативного
мониторинга за
происходящими
экономическими
процессами в стране и
мире

Барлық мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ - Үкіметтің, Ұлттық Банктің, Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі агенттіктің Қазақстан Республикасының 2009 - 2010 жылдарға арналған экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын тиімді және уақтылы іске асыру
Барлық мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ - Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылға арналған іс-қимыл жоспарын (Жол картасы) орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын тиімді және уақтылы іске асыру
Барлық мемлекеттік органдар, екінші деңгейдегі банктер мен даму институттары - шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру
2. Мемлекеттік басқару  және жоспарлау жүйесін жетілдіру
АБА - "электрондық үкімет" шеңберінде электрондық мемлекеттік қызмет көрсету жүйесін енгізу;
Орталық мемлекеттік органдар - елдің стратегиялық (бағдарламалық) құжаттарын, нәтижелерге бағдарланған бюджетті енгізу жөніндегі мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу бойынша нәтижелерге бағдарланған бюджетті енгізу жөніндегі іс-шаралар жоспарларын сапалы іске асыру, мемлекеттік функцияларды реттеу;
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері - жергілікті басқару жүйесін жетілдіру, нәтижелерге бағдарланған бюджетті енгізу жөніндегі мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу бойынша нәтижелерге бағдарланған бюджетті енгізу жөніндегі іс-шаралар жоспарларын сапалы іске асыру, өңірлік жоспарларды әзірлеу және іске асыру.
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар тұтастай тәуекелдердің туындауымен бетпе-бет келуі мүмкін. Тәуекелдердің түрі мен көзіне байланысты оларды басқару үшін Министрлік стандартты және жағдаяттық арнайы шараларды іске асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі келтіріліп отыр.
Тәуекелдің атауы
Алдын алу және (немесе) ден қоюдың уақтылы шаралары қабылданбаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Басқару тетіктері мен шаралары
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдік бағалардың тұрақсыздығы
Бағалардың өсуі кезінде:
1. Мұнайға әлемдік бағалардың артуы нәтижесінде мұнай мен мұнай өнімдеріне ішкі бағалардың артуы
2. Мұнай экспорты көлемінің ұлғаюы  нәтижесінде ішкі нарықта  мұнай мен мұнай өнімдеріне ұсыныстар көлемінің төмендеуі
3. Экономиканың  шикізаттық бағыттылығының  және оның сыртқы нарыққа тәуелділігінің күшеюі
4. Инфляция деңгейінің өсуі
5. Энергия ресурстарына бағалардың артуынан мультипликативтік әсердің есебінен экономиканың өсу қарқынының баяулауы
1. Ұлттық қордың жұмыс істеу жүйесін жетілдіру
2. Елде және әлемде болып жатқан экономикалық үдерістерге жедел мониторинг жүйесін енгізу

3. Мониторинг
макроэкономических
рисков
При снижении цен:
Сокращение поступлений в
государственный бюджет и
Национальный Фонд
1. Сокращение объема
финансирования инвестиционных
проектов
2. Снижение темпов роста
экономики
Волатильность
мировых цен
на сельскохо-
зяйственное
сырье
При увеличении цен:
1. Рост цен на продукты питания
на внутреннем рынке
2. Снижение объемов предложений
продовольственного сырья и
продуктов питания на внутреннем
рынке
3. Рост уровня инфляции
1. Совершенствование
мер государственной
политики по развитию
агропромышленного
комплекса
2. Регулирование
инфляционных
процессов
При снижении цен:
1. Снижение прибыльности в
сельскохозяйственной отрасли и
темпов роста в сельском хозяйстве
2. Сокращение объемов поступлений
в государственный бюджет
Замедление
темпов роста
мировой
экономики
1. Снижение темпов роста ВВП
2. Сокращение поступлений в
государственный бюджет и
Национальный фонд
1. Оптимизация
государственного
бюджета и секвестр не
приоритетных расходов
2. Увеличение размера
дефицита бюджета
3. Регулирование
экспортно-импортных
таможенных пошлин
Внутренние риски
Усиление
зависимости
экономики от
сырьевого
сектора в
следствии
неравномерного
распределения
ресурсов между
отраслями
экономики
Развитие «голландской болезни» в
стране
1. Активизация
потребления,
инвестиционной
активности за счет
создания резервов и
поддержания
оптимальных пропорций
воспроизводства.
2. Согласованность
инструментов
фискальной, денежно-
кредитной политики в
сочетании с мерами
структурной и
инвестиционной
политики
Ухудшение
портфеля и
качества
активов БВУ,
пенсионных
фондов и
других
финансовых
организаций
1. Сокращение финансирования
инвестиций в экономику
2. Угроза системного банковского
кризиса
3. Потеря доверия к финансовым
организациям со стороны населения
4. Потеря сбережений населения в
виде депозитов, пенсионных
накоплений и других активов
Выработка мер по
оздоровлению
банковского сектора
и реализация
первоочередных
действий по
обеспечению
стабильности
социально-
экономического
развития Республики
Казахстан
Снижение
прибыльности,
достаточности
и ликвидности
капитала
банковского
сектора
1. Рост проблемных активов и
неработающих займов банков
второго уровня
2. Рост неплатежей и жесткие
условия заимствований
3. Недостаточная капитализация
казахстанских банков
4. Дефицит ликвидности
5. Падение доверия со стороны
клиентов, инвесторов и кредиторов
6. Ухудшение качества активов и
снижение кредитования экономики
7. Подверженность банков к
неблагоприятным изменениям на
рынке
Институциональные
Некачественная
реализация
стратегических
(программных)
документов
страны
соответствую-
щими госу-
дарственными
органами
Недостижение заданных параметров
отраслевого и регионального
развития
Повышение персональ-
ной ответственности
руководителей
соответствующих
государственных
органов за реализацию
стратегических (про-
граммных) документов
и своевременное
принятие ими
адекватных мер
Неготовность
местных
исполнительных
органов к
переходу на
новую систему
планирования
Получение отрицательных
результатов от внедряемых мер по
модернизации системы
государственного управления на
местном уровне
Создание и сопровож-
дение масштабной
системы по внедрению
планирования,
ориентированного на
результаты, на
местном уровне.
Регулярное и в
достаточном объеме
проведение тренингов.
Отток квали-
фицированного
состава из
Министерства
Резкое снижение профессиональных
возможностей главного
экономического ведомства страны -
неспособность выполнения им
ключевых задач экономического
развития
Разработка политики,
направленной на
обеспечение условий
для эффективной
трудовой деятельнос-
ти, стимулирования
повышения квалифика-
ции сотрудников

3. Макроэкономикалық тәуекелдер мониторингі
Бағалардың төмендеуі кезінде:
Мемлекеттік бюджет пен
Ұлттық қорға түсімдердің қысқаруы
1. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемінің қысқаруы
2. Экономиканың өсу
қарқынының төмендеуі
Ауыл шаруашылығы шикізатына әлемдік бағалардың тұрақсыздығы
Бағалардың өсуі кезінде: 1. Ішкі нарықта  азық-түлік бағаларының өсуі
2. Ішкі нарықта  азық-түлік шикізаты мен азық-түлік өнімдеріне ұсыныстар көлемінің төмендеуі
3. Инфляция деңгейінің өсуі
1. Агроөнеркәсіп кешенін дамыту бойынша мемлекеттік саясат шараларын жетілдіру
2. Инфляциялық үдерістерді реттеу
Бағалардың төмендеуі кезінде:
1. Ауыл шаруашылығы саласында кірістіліктің және ауыл шаруашылығында өсу қарқынының төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджетке түсімдер көлемінің қысқаруы
Әлемдік экономиканың өсу қарқынының баяулауы
1. ЖІӨ-нің өсу қарқынының төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджет пен Ұлттық қорға түсімдердің қысқаруы
1. Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басымды емес шығыстарды секвестрлеу
2. Бюджет тапшылығы мөлшерінің ұлғаюы
3. Экспорт-импорт кеден баждарын реттеу
Ішкі тәуекелдер
Ресурстардың экономиканың салалары арасында бірдей бөлінбеуінің салдарынан экономиканың шикізат секторына тәуелділігінің күшеюі
Елде "Голланд ауруының" дамуы
1. Резерв құру және молықтырудың тиімді теңгерімін қолдау есебінен тұтынуды және инвестициялық белсенділікті жандандыру
2. Құрылымдық және инвестициялық саясат шараларымен үйлестірілген фискалдық, ақша-кредит саясат құралдарының үйлесімділігі
ЕДБ, зейнетақы қорларының және басқа да қаржылық ұйымдардың портфелінің және активтері сапасының нашарлауы
1. Экономикаға салынатын инвестицияларды қаржыландырудың қысқаруы 2. Жүйелі банктік дағдарыс қаупі
3. Қаржы ұйымдарына халық тарапынан сенімнің жоғалуы
4. Халықтың депозит, зейнетақы жинақтары және басқа да активтер түріндегі жинақтарының жоғалуы
Банк секторын сауықтыру шараларын әзірлеу және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша бірінші кезектегі іс-қимылды іске асыру
Банк секторы кірістілігінің, жеткіліктілігінің  және капиталының өтімділігінің төмендеуі
1. Екінші деңгейдегі банктердің проблемалы активтері мен жұмыс істемейтін қарыздарының өсуі
2. Төлемеушіліктің өсуі мен қарыз берудің қатаң шарттары
3. Қазақстандық банктердің жеткіліксіз капиталдандырылуы
4. Өтімділік тапшылығы
5. Клиенттердің, инвесторлар мен несие берушілердің тарапынан сенімнің төмендеуі
6. Активтер сапасының нашарлауы және экономикаға кредит берудің төмендеуі
7. Банктердің нарықтағы жағымсыз өзгерістерге ұшырауға бейімдігі
Институционалдық
Тиісті мемлекеттік органдардың елдің стратегиялық (бағдарламалық) құжаттарын сапасыз іске асыруы
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген өлшемдеріне қол жеткізбеу
Стратегиялық (бағдарламалық) құжаттардың іске асырылуына және олардың барабар шараларды уақтылы қабылдауына тиісті мемлекеттік органдар басшыларының жеке жауапкершілігін арттыру
Жергілікті атқарушы органдардың жоспарлаудың жаңа жүйесіне көшуге дайын болмауы
Жергілікті деңгейде мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту бойынша енгізілетін шаралардан теріс нәтиже алу
Жергілікті деңгейде нәтижеге бағдарланған жоспарлауды енгізу жөніндегі ауқымды жүйені құру және сүйемелдеу. Уақтылы және жеткілікті көлемде тренингтер өткізу
Білікті құрамның Министрліктен кетуі
Елдің басты экономикалық ведомствосының кәсіби мүмкіндігінің күрт төмендеуі - олардың экономикалық дамудың шешуші міндеттерін орындауға қабілетсіздігі
Тиімді еңбек қызметі үшін жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған саясат әзірлеу, қызметкерлердің біліктілігін арттыруға ынталандыру.

6. Перечень нормативных правовых актов, на основе которых
разработан Стратегический план
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.10.2009 № 1657.
Перечень программных и иных нормативных правовых актов, на основе которых разработан Стратегический план:
1) Кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "Бюджетный кодекс Республики Казахстан";
2) Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
3) Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятии";
4) Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
4-1) Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве";
5) Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях";
6) Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2010 года";
7) Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года № 167 "Об утверждении Стратегии территориального развития до 2015 года";
8) Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года № 234 "О Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом";
9) Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года № 273 "О мерах по модернизации системы государственного управления";
9-1) Указ Президента Республики Казахстан от 24 июня 2009 года № 832 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан";
10) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года № 620 "Об утверждении Программы управления государственными активами на 2006-2008 годы";
11) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2007 года № 1097 "Об утверждении Программы "30 корпоративных лидеров Казахстана";
12) постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты";
13) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы;
14) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2008 года № 273 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты";

6. Негізге алынып Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.10.23 N 1657 Қаулысымен.
Стратегиялық жоспарды әзірлеуге негізі болған бағдарламалық және басқа да нормативтік құқықтық актілердің тізбесі:
1) "Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы кодексі;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексі;
3) "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы;
4-1) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңы;
5) "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 167 Заңы;
6) "Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарлығы;
7) "Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы N 167 Жарлығы;
8) "Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі
тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 234 Жарлығы;
9) "Мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 273 Жарлығы;
9-1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 маусымдағы N 832 Жарлығы;
10) "Мемлекеттік активтерді басқарудың 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымындағы N 620 қаулысы;
11) "Қазақстанның 30 корпоративтік көшбасшысы" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 қарашадағы N 1097 қаулысы;
12) "Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1297 қаулысы;
13) "Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1332 қаулысы;
14) "Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 20 наурыздағы N 273 қаулысы;

2. Формирование инвестиционной политики, обеспечение эффективности осуществления
государственных инвестиций
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение качественного и стабильного роста экономики
Задача 2
Обеспечение реализации мер, направленных на оздоровление и стабилиза-
цию экономики
Задача 4
Поддержание деловой активности
Показатели
количества
Координация реализа-
ции Плана мероприятий
по реализации Плана
совместных действий
Правительства Респуб-
лики Казахстан, На-
ционального Банка
Республики Казахстан
и Агентства Респуб-
лики Казахстан по
регулированию и над-
зору финансового рын-
ка и финансовых орга-
низаций по стабили-
зации экономики и
финансовой системы на
2009 - 2010 годы
Отчет в
ПРК
12
12
12
Внесение изменений в
План мероприятий по
реализации Плана сов-
местных действий Пра-
вительства Республики
Казахстан, Националь-
ного Банка Республики
Казахстан и Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и
надзору финансового
рынка и финансовых
организаций по стаби-
лизации экономики и
финансовой системы на
2009 - 2010 годы в
целях приведения в
соответствие с Пос-
ланием Главы госу-
дарства народу Ка-
захстана от 6 марта
2009 года
Проект
постанов-
ления ПРК
1
Разработка проекта
Указа Президента Рес-
публики Казахстан «О
целевом трансферте из
Национального фонда
Республики Казахстан
на 2009 год»
Проект
Указа
1
Определение инвести-
ционной потребности и
разработка инвести-
ционной карты
Инвести-
ционная
карта
1
1
Разработка проекта
Концепции развития
государственно-част-
ного партнерства в
Республике Казахстан
в 2009-2013 годы
Проект НПА
1
Разработка проекта
Государственной
программы по
форсированному
индустриально-
инновационному
развитию на 2010-2014
годы
Проект
Указа
1
Разработка Концепции
комплексной модерни-
зации коммунального
сектора и Плана меро-
приятий по его реали-
зации
Проект НПА
1
1
Показатели результата
Объем инвестиций в
основной капитал
%
108,2
105,0
на
уровне
не ниже
2008
года
104,3 %
к
преды-
дущему
году
104,5 %
к
преды-
дущему
году
3. Разработка проекта республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период,
определение основных направлений политики в области межбюджетных отношений,
формирование региональной (территориальной) политики
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение качественного и стабильного роста экономики
Задача 1
Повышение качества макроэкономического анализа и прогнозирования
Задача 3
Совершенствование налогово-бюджетной политики
Стратегическое
направление 2
Совершенствование системы государственного управления и планирования
Цель 2
Внедрение трехлетнего бюджетного планирования, ориентированного на
результат
Задача 1
Формирование нормативной правовой базы по переходу на систему плани-
рования, ориентированного на результат
Задача 2
Бюджетирование, ориентированное на результат
Цель 3
Повышение эффективности системы государственного управления
Задача 2
Совершенствование системы государственного управления
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Разработка прогноза
социально-экономичес-
кого развития и бюд-
жетных параметров
страны
Протокол
заседания
ПРК
1
1
1
1
Обеспечение оператив-
ной корректировки
бюджетных параметров
страны в соответствии
с экономической си-
туацией в стране и
мире
Количество
уточнений
2
2
2
1
1
Совершенствование
налогового законо-
дательства
Проект НПА
6
1
1
1
Адаптация системы
Единой бюджетной
классификации с вне-
дряемыми подходами
новой системы госу-
дарственного планиро-
вания и бюджетиро-
вания, ориентирован-
ного на результаты и
ее функционирование в
новой системе
Проект НПА
1
1
Разработка республи-
канского бюджета на
трехлетний период
Проект
Закона
1
1
1
1
Адаптация информа-
ционных ресурсов Ми-
нистерства и госу-
дарственных органов,
участвующих в разра-
ботке республиканс-
кого бюджета к пере-
ходу на трехлетнее
бюджетное планирова-
ние
Информа-
ционная
система
1
1
1
1
Проведение мониторин-
га за ходом реализа-
ции Стратегии терри-
ториального развития
Республики
Казахстан до 2015 го-
да, региональных
стратегий и стратегий
развития опорных го-
родов до 2015 года
Отчет в
АП, ПРК
2
2
2
2
2
Совершенствование
методики расчетов
трансфертов общего
характера
Проект НПА
1
Разработка проекта
Закона «Об объемах
трансфертов общего
характера между рес-
публиканским и об-
ластными бюджетами,
бюджетами города рес-
публиканского значе-
ния, столицы на 2011
- 2013 годы»
Проект
Закона
1
Совершенствование
системы рейтинговой
оценки деятельности
местных исполнитель-
ных органов (акима-
тов) регионов, нап-
равленной на обеспе-
чение динамичности их
социально-экономичес-
кого развития
Решение
МВК по
вопросам
регио-
нальной
политики
1
Анализ эффективности
существующей системы
административно-тер-
риториального уст-
ройства Республики
Казахстан и выработка
предложений по его
совершенствованию
Предложе-
ния в ПРК
1
Оптимизация расходов
местных бюджетов и
перенаправление их на
софинансирование ме-
роприятий Плана
действий Правитель-
ства Республики Ка-
захстан по реализации
Послания Главы госу-
дарства народу Казах-
стана от 6 марта 2009
года (Дорожной карты)
Отчет в
ПРК
1
Выработка критериев
софинансирования ме-
роприятий Дорожной
карты со стороны рес-
публиканского и мест-
ных бюджетов (пре-
дельные значения про-
порций софинансирова-
ния между республи-
канским и местными
бюджетами)
Отчет в
ПРК
1
Внесение предложений
о механизмах участия
социально-предпринима
тельских корпораций в
реализации проектов в
рамках Дорожной карты
Отчет в
ПРК
1
Определение показа-
телей эффективности
реализации инфраст-
руктурных и индуст-
риальных проектов
Информация
в ПРК
1
Показатели
результата
Доля государственного
дефицита по отношению
к ВВП
%
1,7
2,1
3,5
3,5
2,4
Доля правительст-
венного долга по
отношению к ВВП
%
5,3
7,0

2. Инвестициялық саясатты қалыптастыру, мемлекеттік инвестицияларды жүзеге асырудың тиімділігін қамтамасыз ету
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
2-міндет
Экономиканы сауықтыруға және тұрақтандыруға бағытталған шараларды іске асыруды қамтамасыз ету
4-міндет
Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау
Сандық көрсеткіштер
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі агенттігінің Қазақстан Республикасының 2009 - 2010 жылдарға арналған экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарының іске асырылуын үйлестіру
ҚРҮ-ге есеп
12
12
12
Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына өзгерістер енгізу
ҚРҮ қаулысының жобасы
1
"Қазақстан Республикасының  Ұлттық қорынан берілетін 2009 жылға арналған нысаналы трансферт туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Инвестициялық қажеттілікті анықтау және инвестициялық карта әзірлеу
Инвестициялық карта
1
1
Қазақстан Республикасында 2009 - 2013 жылдарға арналған мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамыту тұжырымдамасының жобасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Коммуналдық секторды кешенді жаңғырту тұжырымдамасын және оны іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарын әзірлеу
НҚА жобасы
1
1
Нәтиже көрсеткіштері
Негізгі капиталға инвестициялардың көлемі
%
108,2
105,0
2008 жылдың деңгейінен төмен емес
өткен жылға қарағанда 104,3 %
өткен жылға қарағанда 104,5 %
3. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу, бюджетаралық қатынастар саласындағы саясаттың негізгі бағыттарын анықтау, өңірлік (аумақтық) саясатты қалыптастыру
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
1-міндет
Макроэкономикалық талдау мен болжамдау сапасын арттыру
3-міндет
Салық-бюджет саясатын жетілдіру
2-стратегиялық бағыт
Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйелерін жетілдіру
2-мақсат
Нәтижеге бағдарланған үш жылдық бюджеттік жоспарлауды енгізу
1-міндет
Нәтижеге бағдарланған жоспарлау жүйесіне көшу жөніндегі нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру
2-міндет
Нәтижеге бағдарланған бюджеттеу
3-мақсат
Мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
2-міндет
Мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштер
Елдің әлеуметтік-экономикалық даму және бюджет өлшемдері болжамын әзірлеу
ҚРҮ отырысының хаттамасы
1
1
1
1
Елдегі және әлемдегі экономикалық ахуалға сәйкес елдің бюджет өлшемдерін жедел түзетуді қамтамасыз ету
Түзетулер саны
2
2
2
1
1
Салық заңнамасын жетілдіру
НҚА жобасы
6
1
1
1
Бірыңғай бюджет сыныптамасы жүйесін нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау мен бюджеттеудің жаңа жүйесінің енгізіліп отырған тәсілдері мен оның жұмыс істеуінің жаңа жүйесіне бейімдеу
НҚА жобасы
1
1
Үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджетті әзірлеу
Заң жобасы
1
1
1
1
Министрліктің және республикалық бюджетті әзірлеуге қатысатын мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстарын үш жылдық бюджеттік жоспарлауға көшуге бейімдеу
Ақпараттық жүйе
1
1
1
1
Қазақстан Республикасының Аумақтық дамуының 2015 жылға дейінгі даму стратегиясының, өңірлік стратегияларының және тірек қалалардың 2015 жылға дейінгі даму стратегияларының іске асырылу барысына мониторинг жүргізу
ҚР ПӘ-ге, ҚРҮ-ге есеп
2
2
2
2
2
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін жетілдіру
НҚА жобасы
1
"Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері арасындағы 2011 - 2013 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы" Заң жобасын әзірлеу
Заң жобасы
1
Өңірлердің жергілікті атқарушы органдарының (әкімдіктердің) өздерінің әлеуметтік-экономикалық дамуының қарқындылығын қамтамасыз етуге бағытталған қызметін рейтингтік бағалау жүйесін жетілдіру
Өңірлік саясат мәселелері бойынша ВАК шешімі
1
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының қазіргі жүйесінің тиімділігін талдау және оны жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдау
ҚРҮ-ге ұсыныс
1
Жергілікті бюджеттердің шығыстарын оңтайландыру және оларды Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің іс-қимыл жоспарының (Жол картасының) іс-шараларын бірлесіп қаржыландыруға қайта жіберу
ҚРҮ-ге есеп
1
Жол картасының іс-шараларын республикалық және жергілікті бюджеттер тарапынан бірлесіп қаржыландыру өлшемдерін (республикалық және жергілікті бюджеттер арасындағы бірлесіп қаржыландырудың тепе-теңдігінің шекті мәндерін) әзірлеу
ҚРҮ-ге есеп
1
Жол картасы шеңберіндегі жобаларды іске асыруға әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың қатысу тетіктері туралы ұсыныстар енгізу
ҚРҮ-ге есеп
1
Инфрақұрылымдық және индустриялық жобаларды іске асыру тиімділігінің көрсеткіштерін айқындау
ҚРҮ-ге ақпарат
1
Нәтиже көрсеткіштері
ЖІӨ-ге қатысты мемлекеттік талшылықтың үлесі
%
1,7
2,1
3,5
3,5
2,4
ЖІӨ-ге қатысты үкіметтік борыштың үлесі
%
5,3
7,0

7. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
Стратегическое
направление 2
Совершенствование системы государственного управления н планирования
Цель 4
Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации
(секретно)
8. Методологическое обеспечение государственного планирования, ориентированного на
достижение результатов
Стратегическое
направление 2
Совершенствование системы государственного управления и планирования
Цель 1
Реформирование системы государственного планирования, в том числе и
стратегического
Задача 1
Обеспечение поэтапной реализации новой системы государственного
планирования
Цель 2
Внедрение трехлетнего бюджетного планирования, ориентированного на
результат
Задача 1
Формирование нормативной правовой базы по переходу на систему плани-
рования, ориентированного на результат
Задача 2
Бюджетирование, ориентированное на результат
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели количества
Выработка предложений
по совершенствованию
системы государст-
венного планирования
Проект
Указа
1
Совершенствование
бюджетного законо-
дательства
Проект
Закона
1
1
Разработка подзакон-
ных нормативных пра-
вовых актов в реали-
зацию Бюджетного ко-
декса
Проект НПА
4
21
Разработка методо-
логии формирования
Стратегических планов
государственных орга-
нов
Проект НПА
1
Адаптация системы
Единой бюджетной
классификации с внед-
ряемыми подходами но-
вой системы госу-
дарственного планиро-
вания и бюджетиро-
вания, ориентирован-
ного на результаты и
ее функционирование в
новой системе
Проект НПА
1
1
Организация проведе-
ния тренингов и кон-
сультаций для госу-
дарственных органов
Тренинги,
консуль-
тации
30
110
Адаптация информа-
ционных ресурсов Ми-
нистерства и госу-
дарственных органов,
участвующих в разра-
ботке республи-
канского бюджета к
переходу на трехлет-
нее бюджетное плани-
рование
Информа-
ционная
система
1
1
1
1
Показатели
результата
Формирование правовой
и методологической
базы функционирования
системы государствен-
ного планирования,
ориентированного на
результат
%
100
Поэтапный переход на
систему планирования,
ориентированного на
результат, в 2009 го-
ду - 39 центральных
государственных орга-
нов, в 2010 году - 16
областей, город рес-
публиканского значе-
ния, столица, в том
числе городов област-
ного значения - 39,
районов - 161
Ед.
4
39
16
9. Координация разработки и мониторинг за ходом выполнения программных документов
комплексного развития страны
Стратегическое
направление 2
Совершенствование системы государственного управления и планирования
Цель 1
Реформирование системы государственного планирования, в том числе и
стратегического
Задача 1
Обеспечение поэтапной реализации новой системы государственного
планирования
Показатели
количества
Разработка проекта
Стратегического плана
развития Республики
Казахстан до 2020
года
Проект
Указа
1
Приведение стратеги-
ческих и программных
документов в соот-
ветствие с новой сис-
темой государствен-
ного планирования и
Стратегического плана
развития Республики
Казахстан до 2020
года
%
100
Показатели
результата
Оптимизация стратеги-
ческих и программных
документов
%
100

7. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
2-стратегиялық бағыт
Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
4-мақсат
Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
8. Нәтижеге қол жеткізуге бағдарланған мемлекеттік жоспарлауды әдіснамалық қамтамасыз ету
2-стратегиялық бағыт
Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
1-мақсат
Мемлекеттік, оның ішінде стратегиялық жоспарлау жүйесін қалыптастыру
1-міндет
Мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесін кезең-кезеңмен іске асыруды қамтамасыз ету
2-мақсат
Нәтижеге бағдарланған үш жылдың бюджеттік жоспарлауды енгізу
1-міндет
Нәтижеге бағдарланған жоспарлау жүйесіне көшу жөніндегі нормативтік-құқықтық базаны қалыптастыру
2-міндет
Нәтижеге бағдарланған бюджеттеу
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштер
Мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Бюджет заңнамасын әзірлеу
Заң жобасы
1
1
Бюджет кодексін іске асыруда заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
НҚА жобасы
4
21
Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын қалыптастыру әдіснамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Бірыңғай бюджет сыныптамасы жүйесін нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау мен бюджеттеудің жаңа жүйесінің енгізіліп отырған тәсілдері мен оның қызмет етуін жаңа жүйеге бейімдеу
НҚА жобасы
1
1
Мемлекеттік органдар үшін тренингтер мен консультациялар өткізуді ұйымдастыру
Тренингтер консультациялар
30
110
Министрліктің және республикалық бюджетті әзірлеуге қатысатын мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстарын үш жылдық бюджеттік жоспарлауға өтуге бейімдеу
Ақпараттық жүйе
1
1
1
1
Нәтиже көрсеткіштері
Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жұмыс істеуінің құқықтық және әдіснамалық базасын қалыптастыру
%
100
Нәтижеге бағдарланған жоспарлау жүйесіне кезең-кезеңімен көшу, 2009 жылы - 39 орталық мемлекеттік орган, 2010 жылы - 16 облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, оның ішінде облыстық маңызы бар қалалар - 39, аудандар - 161
Бірлік
4
39
16
9. Елдің кешенді дамуының бағдарламалық құжаттарын орындау барысына әзірлемелерді және мониторингті үйлестіру
2-стратегиялық бағыт
Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
1-мақсат
Мемлекеттік, оның ішінде стратегиялық жоспарлау жүйесін реформалау
1-міндет
Мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесін кезең-кезеңмен іске асыруды қамтамасыз ету
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштер
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарының жобасын әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесіне және Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарына сәйкес келтіру
%
100
Нәтиже көрсеткіштері
Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды оңтайландыру
%
100

10. Формирование государственной политики в области предпринимательства,
лицензирования, отраслевых регуляторов
Стратегические
направления 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение качественного и стабильного роста экономика
Задача 4
Поддержание деловой активности в экономике
Показатели
количества
Разработка Концепции
совершенствования
разрешительной сис-
темы, включая лицен-
зирование
Проект НПА
1
Разработка Концепции
комплексной модерни-
зации коммунального
сектора и Плана меро-
приятий по его реали-
зации
Проект НПА
1
1
О внесении изменений
и дополнений в
некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан
по вопросам
совершенствования
разрешительной
системы
Проект
Закона
1
Внедрение в госу-
дарственных органах
стандартов и регла-
ментов по выдаче
лицензий
%
50
100
Разработка проекта
Закона Республики
Казахстан
«О внесении изменений
и дополнений в неко-
торые законодательные
акты Республики Ка-
захстан по вопросам
деятельности отрас-
левых регуляторов»
Проект
Закона
1
Разработка проекта
Указа Президента
Республики Казахстан
«О дальнейшем совер-
шенствовании системы
государственного
управления» (по
вопросам отраслевых
регуляторов)
Проект
Указа
1
Совершенствование
нормативной правовой
базы по вопросам
частного
предпринимательства
Проект
НПА
1
1
Разработка Концепции
развития
предпринимательства
Проект
НПА
1
Внедрение систем
оценки рисков с целью
планирования проверок
субъектов частного
предпринимательства
Проект
НПА
30
27
Разработка Методики
определения критериев
оценки степени рисков
Проект
НПА
1
Ревизия нормативной
правовой базы,
устанавливающей
требования к
субъектам частного
предпринимательства,
с целью исключения
положений,
необоснованно
ущемляющих интересы
малого и среднего
бизнеса, а также
устаревших и
антиконкурентных
%
10
90
Внедрение в
деятельность
государственных
органов, наделенных
контрольными и (или)
надзорными функциями,
анализа регуляторного
воздействия на малый
и средний бизнес
Проект
НПА
1
Совершенствование
законодательства,
регулирующего
деятельность
микрофинансовых
организаций
Проект
НПА
1
Организация
методологического
обеспечения субъектов
малого и среднего
предпринимательства
Кол-во
пособий,
ед.
8000
8000
8000
Показатели
результата
Сокращение видов и
подвидов лицензи-
руемой деятельности

10. Кәсіпкерлік, лицензиялау, салалық реттеуіштер саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру
1-стратегиялық бағыт
экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
4-міндет
Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау
Сандық көрсеткіштер
Лицензиялауды қоса алғанда, рұқсат беру жүйесін жетілдіру тұжырымдамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Коммуналдық секторды кешенді жаңғырту тұжырымдамасын және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
НҚА жобасы
1
1
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Заң жобасы
1
Мемлекеттік органдарда лицензиялар беру жөніндегі стандарттар мен регламенттерді енгізу
%
50
100
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тәуелсіз салалық реттеуіштер қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Заң жобасы
1
Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру" (салалық реттеуіштер мәселесі бойынша) Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу
Жарлық жобасы
1
Жеке кәсіпкерлік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
НҚА жобасы
1
1
Кәсіпкерлікті дамыту тұжырымдамасын әзірлеу
НҚА жобасы
1
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеруді жоспарлау мақсатында тәуекелдерді бағалау жүйесін енгізу
НҚА жобасы
30
27
Тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдерін айқындау әдістемесін әзірлеу
НҚА жобасы
1
Шағын және орта бизнестің мүдделеріне негізсіз нұқсан келтіретін, сондай-ақ ескірген және бәсекелестікке қарсы ережелерді алып тастау мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық базаны тексеру
%
10
90
Бақылау және (немесе) қадағалау функциялары берілген мемлекеттік органдардың қызметіне шағын және орта бизнеске реттеуші әсер етуін талдауды енгізу
НҚА жобасы
1
Шағын қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнаманы жетілдіру
НҚА жобасы
1
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін әдіснамалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру
Құралдар саны, бірл.
8000
8000
8000
Нәтиже көрсеткіштері

108,2
105,0
на
уровне
не ниже
2008
года
104,3 %
к
преды-
дущему
году
104,5 %
к
преды-
дущему
году
Расходы на
реализацию
программы
Разработка и экспер-
тиза технико-экономи-
ческих обоснований
республиканских бюд-
жетных инвестиционных
и концессионных
проектов, мастер-
планов, консульта-
тивное сопровождение
концессионных проек-
тов
Тыс.
тенге
0,0
693
044,0
1 432 473,0
2 478
033,0
2 478
033,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономики и бюджетного планирования
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
006 "Экспертиза и оценка документации по вопросам бюджетных инвестиций
и концессии"
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности н модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение качественного и стабильного роста экономики
Задача 4
Поддержание деловой активности в экономике
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
2007 год
(отчет)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Проведение экспертизы
концессионных пред-
ложений по объектам,
возможным к передаче
в концессию, технико-
экономических обос-
нований концессионных
проектов, возможных к
передаче в концессию,
концессионных проек-
тов, представленных
участниками конкурса
при проведении кон-
курса по концессии,
конкурсной докумен-
тации, проектов дого-
воров концессии, бюд-
жетных инвестиционных
проектов.
Заключе-
ние
12

108,2
105,0
2008 жылдың деңгейінен төмен емес
өткен жылға қарағанда 104,3 %
өткен жылға қарағанда 104,5 %
Бағдарламаны іске асыруға арналган шығыстар
Республикалық бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, мастер-жоспарлардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және оның сараптамасы, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
Мың теңге
0,0
693 044,0
1 432 473,0
2 478 033,0
2 478 033,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (ішкі бағдарлама)
006 "Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері жөніндегі құжаттаманы сараптау және бағалау"
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
4-міндет
Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштер
Концессияға берілуі мүмкін объектілер бойынша концессиялық ұсыныстарды, концессияға берілуі мүмкін концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, концессия бойынша конкурс өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық жобаларды, конкурстық құжаттаманы, концессия шарттарының жобаларын, бюджеттік инвестициялық жобаларды сараптамадан өткізу
Қорытынды
12

146
132
230
230
Показатели
качества
Подготовка экспертизы концессионных пред-
ложений, технико-эко-
номических обоснова-
ний концессионных
проектов, концес-
сионных проектов,
конкурсной докумен-
тации, проектов дого-
воров концессии, бюд-
жетных инвестиционных
проектов в установ-
ленные сроки
%
100
100
100
100
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Объем инвестиций в
основной капитал
%
108,2
105,0
на
уровне
не ниже
2008
года
104,3 %
к
преды-
дущему
году
104,5 %
к
преды-
дущему
году
Расходы на
реализацию
программы
Экономическая экспер-
тиза концессионных
предложений, технико-
экономических обос-
нований концессионных
проектов, конкурсной
документации, концес-
сионных проектов,
проектов договоров
концессии, бюджетных
инвестиционных проек-
тов
Тыс.
тенге
50 028,0
182
248,0
471 149,0
697
698,0
697
698,0
Администратор
бюджетной
программы
Министерство экономики и бюджетного планирования
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
007 «Проведение прикладных исследований в сфере экономики и государст-
венного управления»
Стратегическое
направление 1
Повышение конкурентоспособности и модернизация экономики
Цель 1
Обеспечение качественного и стабильного роста экономики
Задача 1
Повышение качества макроэкономического анализа и прогнозирования
Задача 4
Поддержание деловой активности в экономике
Задача 5
Совершенствование системы мониторинга и анализа деятельности по по-
вышению конкурентоспособности, в том числе суверенных кредитных рей-
тингов Казахстана
Цель 2
Повышение эффективности государственного сектора экономики
Задача 1
Совершенствование системы управления государственными активами через
формирование адекватной нормативной правовой базы
Задача 2
Совершенствование структуры государственного сектора экономики и
формирование эффективного собственника и менеджера в лице государства
Задача 3
Внедрение принципов корпоративного управления в государственном
секторе экономики в соответствии с международными стандартами
Стратегическое
направление 2
Совершенствование системы государственного управления и планирования
Цель 2
Внедрение трехлетнего бюджетного планирования, ориентированного на
результат
Задача 1
Формирование нормативной правовой базы по переходу на систему плани-
рования, ориентированного на результат
Цель 3
Повышение эффективности системы государственного управления
Задача 1
Упорядочение государственных услуг
Задача 2
Совершенствование системы государственного управления
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед. изм.
2007 год
(отчет)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Подготовка аналити-
ческих материалов
по проведенным
исследованиям
Ед.
16
23
22
32
32
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Применение резуль-
татов аналитических
исследований для
совершенствования
государственной эко-
номической политики,
принятия соответст-
вующих решений и при
разработке програм-
мных документов
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
Проведение прикладных
исследований в сфере
экономики и госу-
дарственного управ-
ления
Тыс.
тенге
178
000,0
438
500,0

146
132
230
230
Сапа көрсеткіштері
Концессиялық ұсыныстардың, концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерінің, концессиялық жобалардың, конкурстық құжаттаманың, концессия шарттарының жобаларын, бюджеттік инвестициялық жобалардың сараптамасын дайындау
%
100
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Негізгі капиталға инвестициялардың көлемі
%
108,2
105,0
2008 жылдың деңгейінен төмен емес
өткен жылға қарағанда 104,3 %
өткен жылға қарағанда 104,5 %
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Концессиялық ұсыныстардың, концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, конкурстық құжаттаманы, концессиялық жобаларды, концессия шарттарының жобаларын, бюджеттік инвестициялық жобаларды экономикалық сараптау
Мың теңге
50 028,0
182 248,0
471 149,0
697 698,0
697 698,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
007 "Экономика және мемлекеттік басқару саласындағы қолданбалы зерттеулер жүргізу"
1-стратегиялық бағыт
Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат
Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
1-міндет
Макроэкономикалық талдау мен болжамдау сапасын арттыру
4-міндет
Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау
5-міндет
Бәсекеге қабілеттілікті, оның ішінде Қазақстанның егеменді кредиттік рейтингтерін арттыру жөніндегі қызметті мониторингтеу мен талдау жүйесін жетілдіру
2-мақсат
Экономиканың мемлекеттік секторының тиімділігін арттыру
1-міндет
Барабар нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру арқылы мемлекеттік активтерді басқару жүйесін жетілдіру
2-міндет
Экономиканың мемлекеттік секторының құрылымын жетілдіру және мемлекеттің атынан тиімді меншік иесін және менеджерді қалыптастыру
3-міндет
Халықаралық стандарттарға сәйкес экономиканың мемлекеттік секторында корпоративтік басқару принциптерін енгізу
2-стратегиялық бағыт
Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
2-мақсат
Нәтижеге бағдарланған үш жылдық бюджеттік жоспарлауды енгізу
1-міндет
Нәтижеге бағдарланған жоспарлау жүйесіне көшу жөніндегі нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру
3-мақсат
Мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
1-міндет
Мемлекеттік қызмет көрсетуді тәртіпке келтіру
2-міндет
Мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Сандық көрсеткіштер
Жүргізілген зерттеулер бойынша талдамалық материалдарды дайындау
Бірлік
16
23
22
32
32
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Мемлекеттік экономикалық саясатты жетілдіру, тиісті шешімдер қабылдау үшін және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу кезінде талдамалық зерттеулер нәтижелерін қолдану
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Экономика және мемлекеттік басқару саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу
Мың теңге
178 000,0
438 500,0

200 539 998,0
187 887 844,0
Распределение расходов по стратегическим направлениям,
целям, задачам и бюджетным программам
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.10.2009 № 1657; от 11.12.2009 № 2083.
тыс. тенге
Стратегические направления, цели,
задачи и бюджетные программы
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
1
2
3
4
5
6
Стратегическое направление 1. Повыше-
ние конкурентоспособности и модерниза-
ция экономики
Цель 1. Обеспечение качественного и
стабильного роста экономики
Задача 1. Повышение качества макроэко-
номического анализа и прогнозирования
Задача 2. Обеспечение реализации мер,
направленных на оздоровление и стаби-
лизацию экономики
Задача 3. Совершенствование налогово-
бюджетной политики
Задача 4. Поддержание деловой актив-
ности в экономики
Задача 5. Совершенствование системы
мониторинга и анализа деятельности по
повышению конкурентоспособности, в том
числе суверенных кредитных рейтингов
Казахстана
Цель 2. Повышение эффективности госу-
дарственного сектора экономики
Задача 1. Совершенствование системы
управления государственными активами
через формирование адекватной норма-
тивной правовой базы
Задача 2. Совершенствование структуры
государственного сектора экономики и
формирование эффективного собственника
и менеджера в лице государства
Задача 3. Внедрение принципов корпо-
ративного управления в государственном
секторе экономики в соответствии с
международными стандартами
Стратегическое направление 2. Совер-
шенствование системы государственного
управления и планирования
Цель 1. Реформирование системы госу-
дарственного планирования, в том числе
и стратегического.
Задача 1. Обеспечение поэтапной реа-
лизации новой системы государственного
планирования
Цель 2. Внедрение трехлетнего бюджет-
ного планирования, ориентированного на
результат
Задача 1. Формирование нормативной
правовой базы по переходу на систему
планирования, ориентированного на
результат
Задача 2. Бюджетирование, ориентиро-
ванное на результат
Цель 3. Повышение эффективности
системы государственного управления
Задача 1. Упорядочение государственных
услуг
Задача 2. Совершенствование системы
государственного управления
Цель 4. Совершенствование системы
мобилизационной подготовки и мобили-
зации (секретно)
Бюджетная программа 001 «Услуги по
формированию и развитию экономической
политики, системы государственного
планирования и управления»

200 539 998,0
187 887 844,0
Стратегиялық бағыттар бойынша шығыстарды, мақсаттар, міндеттер
мен бюджеттік бағдарламаларды бөлу
Ескерту. Кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.10.23 N 1657, 2009.12.11 N 2083 Қаулыларымен.
мың теңге
Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер мен бюджеттік бағдарламалар
Есепті кезең
Жоспарлау кезеңі
2007 жыл
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1
2
3
4
5
6
1-стратегиялық бағыт. Экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жаңғырту
1-мақсат. Экономиканың сапалы және тұрақты өсуін қамтамасыз ету
1-міндет. Макроэкономикалық талдау және болжамдау сапасын арттыру
2-міндет. Экономиканы сауықтыруға және тұрақтандыруға бағытталған шаралардың іске асырылуын қамтамасыз ету
3-міндет. Салықтық-бюджет саясатын жетілдіру
4-міндет. Экономикадағы іскерлік белсенділікті қолдау
5-міндет. Бәсекеге қабілеттілікті, оның ішінде Қазақстанның егеменді кредиттік рейтингтерін арттыру жөніндегі қызметті мониторингтеу мен талдау жүйесін жетілдіру
2-мақсат. Экономиканың мемлекеттік секторының тиімділігін арттыру
1-міндет. Барабар нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру арқылы мемлекеттік активтерді басқару жүйесін жетілдіру
2-міндет. Экономиканың мемлекеттік секторының құрылымын жетілдіру және мемлекеттің атынан тиімді меншік иегерін және менеджерді қалыптастыру
3-міндет. Халықаралық стандарттарға сәйкес экономиканың мемлекеттік секторында корпоративтік басқару принциптерін енгізу
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару және жоспарлау жүйесін жетілдіру
1-мақсат. Мемлекеттік, оның ішінде стратегиялық жоспарлау жүйесін реформалау
1-міндет. Мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесін кезең-кезеңмен іске асыруды қамтамасыз ету
2-мақсат. Нәтижеге бағдарланған үш жылдық бюджеттік жоспарлауды енгізу
1-міндет. Нәтижеге бағдарланған жоспарлау жүйесіне көшу жөніндегі нормативтік құқықтық базаны қалыптастыру
2-міндет. Нәтижеге бағдарланған бюджеттеу
3-мақсат. Мемлекеттік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
1-міндет. Мемлекеттік қызметтерді тәртіпке келтіру
2-міндет. Мемлекеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру
4-мақсат. Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
001 "Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер"

101 705 666,2
271 735
433,0
235 532
192,0
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АП РК        - Администрация Президента Республики Казахстан
ПРК          - Правительство Республики Казахстан
НБ           - Национальный Банк Республики Казахстан
АФН          - Агентства Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых организаций
МИТ          - Министерство индустрии и торговли Республики
Казахстан
МСХ          - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИД          - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МФ           - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭМР         - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
АРЕМ         - Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
АЗК          - Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
АС           - Агентство Республики Казахстан по статистике
АИС          - Агентство Республики Казахстан по информатизации и
связи
ФНБ "Самрук-
Казына"      - АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
СПК          - Социально-предпринимательские корпорации

101 705 666,2
271 735 433,0
235 532 192,0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚРПӘ        - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ҚРҮ         - Қазақстан Республикасының Үкіметі
ҰБ          - Қазақстан Республикасы  Ұлттық Банкі
ҚҚА         - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі
ИСМ         - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
АШМ         - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
СІМ         - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Қаржымині   - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭМРМ        - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
ТМРА        - Қазақстан Республикасы Табиғи монополия реттеу
агенттігі
БҚА         - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігі (Монополияға қарсы агенттік)
СА          - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
АБА         - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі
"Самұрық-   - "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ
Қазына" ҰӘАҚ
ӘКК         - Әлеуметтік кәсіпкерлік корпарациялар