Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2003-2005 жылдарға арналған индикативтiк жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 13 қыркүйектегі N 1000 қаулысы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiне сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Мынадай құрамда Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2003-2005 жылдарға арналған индикативтiк жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының жай-күйi және перспективалары туралы 2003-2005 жылдарға арналған баяндама (1-қосымша);
қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк әрі салалық (секторальдық) бағдарламалардың тiзбесi (2-қосымша);
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын 2003-2005 жылдарға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесi (3-қосымша);
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк реттеуiштерi (4-қосымша).
1-1. Жоспар құрамында шикiзат тауарларының 2003-2005 жылдарға арналған есептi тұрақты дүниежүзiлiк бағалары белгiленсiн (4-1-қосымша). <*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 1-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 395 қаулысымен.
2. Жоспар құрамында Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2003-2005 жылдарға арналған маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы мақұлдансын (5 қосымша).
3. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Жоспарды дайындау процесiнде әзiрлеген ұлттық компанияларды дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған негiзгi бағыттары назарға алынсын.
4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi заңнамада белгiленген тәртiппен әлеуметтiк-экономикалық дамудың 2003-2005 жылдарға арналған индикативтiк жоспарларының жобаларын тиiстi облыстар мен қалалар мәслихаттарының бекiтуiне уақтылы енгiзудi қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуы және Жоспардың iске асырылу барысы туралы тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Үкiметiн хабардар етiп отырсын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 ж. 13 қыркүйек
N 1000 қаулысына
1 қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҮКIМЕТI ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ 2003-2005 ЖЫЛДАРҒА
АРНАЛҒАН ИНДИКАТИВТIК ЖОСПАРЫ       ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ
ДАМУЫНЫҢ ЖАЙ-КҮЙI ЖӘНЕ ПЕРСПЕКТИВАЛАРЫ ТУРАЛЫ
2003-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН БАЯНДАМА АСТАНА - 2002 ЖЫЛ КІРIСПЕ
Осы құжат Қазақстан Республикасының "Бюджеттiк жүйе туралы" Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкiметінің қаулысы 2002 ж. 14 маусымдағы бекiткен N 647 Қазақстан Республикасының дамуының индикативтiк жоспарларын жасаудың Ережесіне сәйкес жасалған Қазақстан Республикасының 2003-2005 жж. әлеуметтiк-экономикалық дамуының Республикалық индикативтiк жоспары (бұдан әрi - Жоспар) болып табылады.
Жоспар сыртқы және iшкi факторларды ескере отырып 2003-2005 жж. экономиканың даму қарқынын дәлелдейдi және мемлекеттiк басқарудың орталық және жергiлiктi органдарының экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларының дамуы үшiн қолайлы жағдайлар тудыратындай iс-әрекетiн анықтайды.

Об Индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2002 года N 1000
В соответствии с  P020647_ Правилами разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы (далее - План) в составе:
доклад о состоянии и перспективах социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы (приложение 1);
перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ (приложение 2);
перечень инвестиционных проектов на 2003-2005 годы, финансируемых из республиканского бюджета (приложение 3);
государственные регуляторы социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы (приложение 4).
1-1. Установить в составе Плана расчетные постоянные мировые цены на сырьевые товары на 2003-2005 годы (приложение 4-1)  <*>
Сноска. Дополнено пунктом 1-1 - постановлением Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395 .
2. Одобрить в составе Плана прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы (приложение 5).
3. Принять к сведению разработанные Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в процессе подготовки Плана основные направления развития национальных компаний на 2003-2005 годы.
4. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить своевременное внесение на утверждение в маслихаты соответствующих областей и городов в установленном законодательством порядке проектов индикативных планов социально-экономического развития на 2003-2005 годы.
5. Министерству экономики и бюджетного планирования совместно с центральными исполнительными и иными государственными органами ежеквартально информировать Правительство Республики Казахстан о социально-экономическом развитии страны и ходе реализации Плана.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановление Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2002 года N 1000
Правительство Республики Казахстан
Индикативный план социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2003-2005 годы
Доклад о состоянии и перспективах
социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2003-2005 годы
Введение
Настоящий документ представляет собой Республиканский индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы (далее - План), который разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z990357_ "О бюджетной системе" и в соответствии с  P020647_ Правилами разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан N 647 от 14 июня 2002 года.
План обосновывает темпы развития экономики на 2003-2005 годы в зависимости от внешних и внутренних факторов и определяет действия центральных и местных органов государственного управления в области создания благоприятных условий для развития частного и государственного секторов экономики.

Жоспар стратегиялық жоспарларда, Қазақстан Республикасының Президентiнің Қазақстан халқына жолдауларында және Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2002-2004 жж. Бағдарламасында белгіленген мақсаттарға жету және басымдықтарды iске асыру үшiн 2003-2005 жж. экономиканың салаларын дамытудағы мiндеттердi және оларды шешудiң жолдарын анықтайды.
Құжат келесi тараулардан тұрады:
1. Қазақстан Республикасының 2003-2005 жж. әлеуметтiк-экономикалық дамуының жай-күйi мен болашағы туралы баяндама;
2. Қазақстан Республикасының 2003-2005 жж. әлеуметтiк-экономикалық дамуының аса маңызды көрсеткіштерінiң болжамы;
3. Күшiндегi және әзiрленiп жатқан мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламалар, оларды жоспарланған кезеңде қаржыландырудың көлемi көрсетiлген тiзбесi;
4. Күшiндегi және әзiрленiп жатқан мемлекеттік, салалық (секторлық) бағдарламалар бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесi;
5. Ұлттық компаниялардың дамуының негiзгi бағыттары мен негiзгі көрсеткіштерінің болжамы;
6. Қазақстан Республикасы Президентiнің шешiмдерiмен анықталатын әлеуметтiк-экономикалық дамудың мемлекеттiк реттегiштерi.
Жоспардың iске асуын қабылданған мемлекеттiң салалық (секторлық) даму бағдарламаларына сәйкес орталық және жергiлiктi басқару органдары қамтамасыз етедi. Осы тұста үкiмет құзырына жататын iс шаралар 2003 ж. басына дейiн Үкiметтің iс шаралар жоспарында жүйеге келтiріледi, ал министрлiктердiң, агенттіктердің, облыстар, Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнің құзырына жататындары - дамудың нақты бағдарламаларын iске асыру жоспарларында.
2003-2005 жж. дамудың әрбiр бағдарламасы бойынша республикалық бюджеттен қаралған инвестицияларды және оларға теңестiрiлген қаражаттарды даму бюджетi қаражатының мөлшерi шегiнде Республикалық Бюджет Комиссиясы қараған. Келесi жылдары 2004-2005 жж. инвестициялардың көлемi Жоспарды қалыптастырған кезде дәлiрек анықталатын болады.
1 ТАРАУ. 2000-2002 ЖЖ. ҚОЛ ЖЕТКЕН НӘТИЖЕЛЕРГЕ ТАЛДАУ
Әлемдiк экономиканың даму тенденциялары
Қазақстан экономикасының дамуына 2000 және 2001 жж. сыртқы факторлар қолайлы әсерiн тигiздi. Ол мұнайдың, қара және түстi металдар рыногындағы қолайлы конъюнктурадан көріндi. Онымен бiр мезгiлде ТМД кәсiпорындарымен, және де, ең алдымен Ресеймен ертеректе жоғалған кооперациялық байланыстардың кейбiрiн қалпына келтiру процесi өрбiдi.
2001 ж. төртіншi тоқсанында әлемдiк экономикадағы ахуал күрт нашарлай бастады, әсiресе АҚШ-та болған террористiк актiлерден соң. Қазақстан үшiн ол мұнай мен металдарға әлемдiк конъюнктураның нашарлауынан, сондай-ақ қара метал экспортына АҚШ, Еуропа және Оңтүстiк-Шығыс Азия рыноктарына шектеу қоюдан байқалды.

План определяет задачи на 2003-2005 годы в области развития отраслей экономики и пути их решения для достижения целей и реализации приоритетов, определенных в стратегических планах, посланиях Президента Республики Казахстан к народу Казахстана и Программе Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы.
Документ состоит из следующих разделов:
1. Доклад о состоянии и перспективах социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы;
2. Прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы;
3. Перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ, с определением объемов их финансирования в планируемом периоде;
4. Перечень инвестиционных проектов в разрезе действующих и разрабатываемых государственных, отраслевых (секторальных) программ;
5. Основные направления и прогноз основных показателей развития национальных компаний;
6. Государственные регуляторы социально-экономического развития, определяемые решениями Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Реализация Плана обеспечивается центральными и местными органами управления в соответствии с принятыми государственными, отраслевыми (секторальными) программами развития. При этом мероприятия, входящие в компетенцию Правительства, будут до начала 2003 года систематизированы в Плане мероприятий Правительства, а вопросы, входящие в компетенцию министерств, агентств, акимов областей, городов Астана и Алматы - в планах реализации конкретных программ развития.
Инвестиции из республиканского бюджета и средств, приравненных к ним, по каждой программе развития на 2003-2005 годы рассмотрены Республиканской Бюджетной Комиссией в рамках лимита средств бюджета развития. В последующие годы размеры инвестиций на 2004-2005 годы будут уточняться в рамках формирования Планов.
Глава 1. Анализ достигнутых результатов
в 2000-2002 годах
Тенденции развития мировой экономики
Внешние факторы в 2000 и 2001 годах оказывали благоприятное воздействие на развитие экономики Казахстана. Это выражалось благоприятной конъюнктурой на рынке нефти, черных и цветных металлов. Одновременно с этим происходил процесс восстановления некоторых ранее утраченных кооперационных связей с предприятиями СНГ, и, прежде всего, с Россией.
В четвертом квартале 2001 года ситуация в мировой экономике стала резко ухудшаться, особенно после террористических актов, имевших место в США. Для Казахстана это выразилось ухудшением мировой конъюнктуры на нефть и металлы, а также ограничениями на экспорт черных металлов на рынки США, Европы и Юго-Восточной Азии.

2001 ж. екiншi жартысынан басқа түскен әлем экономикасының дамуындағы құлдырау әлемнiң дамыған және дамушы елдерiнiң көбiн қамтыды. Соңғы 30 жыл iшiнде алғаш рет әлемнiң жетекшi экономикалары iс жүзiнде бiр мезгiлде өсуiн баяулатты. АҚШ экономикасының бәсеңдеуi Жапония, Малайзия, Сингапур, Аргентина, Канада, Бразилия, Мексика және Германия сияқты және басқа да елдерде осындай процестердің басталуына өз ықпалын тигiздi. Шын мәнiнде қазiргi кезде басқа елдерге қарағанда АҚШ әлемдiк экономиканың жағдайына ең көбiрек әсер етедi: рыноктiк бағамдарды ескерсек, американың жалпы ішкi өнiмi (ЖIӨ) бүгінде бүкiл әлемдiк ЖIӨ үштен бiрiндейiн құрайды.
Осы кезде байқалып отырған әлемдiк экономиканың дамуының бәсеңдеуі ең алдымен әлемдегі дамуы төменiрек елдерге көбiрек әсерiн тигізеді. Осыған байланысты 2002 ж. мұндай елдердi халықаралық қаржы ұйымдары мен жекелеме өндiрiсi дамыған елдердiң қаржыландыру процесiнiң белсендiлiгi арта түскенi байқалады.
Дәстүр бойынша жарты жылда бiр рет жарияланатын Халықаралық Валюта Қорының (ХВҚ) әлемдiк экономиканың (World Economic Outlook) жағдайы туралы баяндамасында әлемдiк экономика несие төлемi мөлшерiнiң төмендеуiнiң және компаниялардың қоймаларындағы тауарлардың азаюының әсерiнен өсудің екi жыл бойы төмендеу жағдайынан шыға бастағанын көрсетедi. Сонымен бiрге, ХВҚ сарапшыларының пікiрi бойынша, әлемдiк экономикадағы тепе-теңдiктi бұзатын бiрнеше факторлар бар. Олар АҚШ-тың төлем балансының аса үлкен тапшылығы, АҚШ долларының асыра бағалануы және евроның жете бағаланбауы, көп елдердегi тұтыну және корпоративтiк қарыздың көлемiнiң үлкендiгі.
Халықаралық валюта қоры (ХВҚ) әлемдiк экономиканың дамуына жасаған өзінің соңғы бағаламасын оны ұлғайту тұрғысында қайта қарады. Соңғы болжамға сәйкес үстiмiздегі жылдың екiншi жарғысында әлемдiк экономиканың өсу қарқыны одан әрi шапшаңдайды. Әлемдiк экономиканың үстiмiздегi жылғы өсу қарқыны 2,9 пайызға дейiн артады. Сарапшылардың пiкiрi бойынша әлемдiк экономиканы көтерушi негiзгі күш тағы да АҚШ болады. Yстіміздегi жылы АҚШ экономикасы 2,5-2,7% деңгейiнде шапшаңырақ қарқынмен дамиды деп күтілуде. "Yлкен жетiлiк" елдерiнiң (G7) келешегi төменiрек бағалануда. Экономиканың өсуi жөніндегi болжам тек 0,2% ғана көбейген: Германия, Италия және Ұлыбритания үшiн тиiсiнше 0,9%, 1,4%, 1,2% дейiн. Доллар бағамы бұрынғыша төмендеуде. Оның төмендеуiнiң негiзгi себебi АҚШ-тан инвестицияның кетуi, өйткенi террактi қаупiнiң сақталуы, компаниялардың бухгалтерлiк тәжiрибесiндегі проблемалар инвесторларды өз қаржыларын тұрақты рыноктарда орналастыруға мәжбүр етедi. BNP Раribаs, UBS Warburg және ABN Amro болжамы бойынша Euro жыл аяғына дейiн 0,98 долларға дейiн өседi (бұрынғы болжам - 0,86 долл.). Қордың бағаламасы бойынша әлемдiк сауданың көлемi 2002 ж. 2,5% өседi (желтоқсанда 2,2% өсiм болжамдалған).
1 сур.
Әлемдiк экономиканың 2002 ж. дамуының болжамы
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзi: ХВҚ
Дүниежүзiлiк банк (ДБ) дамушы рыноктар ("emerging markets") санатына жататын елдерде 2000 ж. экономикалық өсу қайта басталады деп күтуде, қазiргі кезде олар дүниежүзілiк экономикалық құлдыраудың салдарынан үлкен қиындықты бастан кешiруде. Мұндай болжам "әлемдiк дамуды 2002 ж. қаржыландыру" (Global Development Ғinаnсе 2002) деп аталатын дамушы елдердi сырттан қаржыландыру туралы жыл сайынғы баяндамада келтiрiлген. Алайда кедейлiк деңгейiнiң төмендеуiнiң шапшаң қарқынын қамтамасыз ету үшiн көптеген кедей елдерде экономикалық өсудiң қарқыны бұрынғысынша өте төмен.

Переживаемый со второй половины 2001 года спад в развитии мировой экономики охватил большинство развитых и развивающихся стран мира. Впервые за последние 30 лет ведущие экономики мира практически одновременно замедлили рост. Вступление экономики США в рецессию спровоцировало начало аналогичных процессов в ряде других стран, таких как Япония, Малайзия, Сингапур, Аргентина, Канада, Бразилия, Мексика и Германия. Действительно, по сравнению с другими странами, в настоящее время США оказывают наиболее серьезное влияние на положение мировой экономики: с учетом рыночных курсов, американский ВВП сегодня составляет примерно треть общемирового ВВП.
Замедление развития мировой экономики, которое наблюдается в настоящее время, в первую очередь сказывается на развитии наименее развитых стран мира. В связи с этим в 2002 году наблюдается активизация процесса финансирования таких стран международными финансовыми организациями и отдельными промышленно развитыми странами.
В традиционном, публикуемом раз в полугодие, докладе МВФ о состоянии мировой экономики (World Economic Outlook) отмечается, что мировая экономика под влиянием снижения кредитных ставок и сокращения товаров на складах компаний выходит из двухлетнего состояния замедления роста. Вместе с тем, по мнению экспертов МВФ, существует несколько факторов, которые вызывают дисбаланс в мировой экономике. Это огромный размер дефицита платежного баланса США, переоцененность доллара США и недооцененность евро, большой размер потребительского и корпоративного долга во многих странах.
Международный валютный фонд (МВФ) существенно пересмотрел свои последние оценки развития мировой экономики в сторону увеличения. Согласно последнему прогнозу, во второй половине текущего года темпы роста мировой экономики ускорятся еще больше. Темпы роста мировой экономики в текущем году возрастут до 2,9%. По мнению экспертов, главным двигателем мирового экономического подъема вновь будут США. Ожидается, что экономика США в текущем году будет развиваться более быстрыми темпами, на уровне 2,5-2,7%. Перспективы других стран "Большой семерки" (G7) оцениваются менее оптимистично. Только на 0,2% был увеличен прогноз по росту экономики: для Германии, Италии и Великобритании до 0,9%, 1,4%, 1,2%, соответственно. Курс доллара по-прежнему снижается. Основной причиной снижения является отток инвестиций из США, так как неопределенность восстановления американской экономики, сохраняющаяся угроза террактов, проблемы в бухгалтерской практике компаний вынуждают инвесторов размещать средства на более стабильных рынках. По прогнозам BNP Раribаs, UBS Warburg и ABN Amro к концу года Euro вырастет до 0,98 долл. (предыдущий прогноз - 0,86 долл.). Объем мировой торговли, по оценкам Фонда, в 2002 году вырастет на 2,5% (в декабре прогнозировался 2,2-процентный рост).
График 1
Прогноз развития мировой экономики в 2002 г.
(см. на бумажном варианте)
Всемирный банк ожидает возобновления в 2002 году экономического роста в странах, относящихся к категории развивающихся рынков ("emerging маrкеts"), которые в настоящее время переживают серьезные трудности из-за глобального экономического спада. Такой прогноз содержится в ежегодном докладе о внешнем финансировании развивающихся стран "Финансирование мирового развития в 2002 году" (Global Development Finance 2002). Однако во многих бедных странах темпы экономического роста будут по-прежнему слишком низкими для того, чтобы обеспечить быстрые темпы снижения уровня бедности.

Жоғарыда аталған баяндаманың деректерi бойынша Еуропа және Азия елдерiнде экономикалық өсу қарқыны 2001 жылғы 2,2%-тен 2002 ж. 3,2%-ке дейiн, ал 2003-2004 жж. 4%-тен сәл асады деп күтілуде. Экономикалық қарқынның болжамдалып отырған шапшаңдауы Түркиядағы оңтайлы өсудi және аймақты тұтас алғандағы сыртқы сұранымның бекуiн ескеруге негiзделген. Осы кезеңдегі өсу қарқынының шапшаңдауына қаржы саясаты қатал болған кезеңнен кейiн аймақтың кейбiр елдерiнде ақша-несие шектеулерiнің алып тасталуы да жағдай тудырады деп саналуда. Құжатта аймақты тұтас алып қарағандағыдан гөрі "ТМД даму болашағы бұлыңғырлау болып көрінедi" делiнген, оны туындатып отырған "әлемдiк мұнай рыноктарының тұрақсыздығы мен саяси факторлар". ТМД елдерiнде 2002 ж. экономикалық өсу 3,8% болмақ, одан бiр жыл бұрынғы 5,5% орнына. 2003 ж. өсу қарқыны сәл өспек - 3,9%-ке дейiн, ал келесi жылы сәл азаяды - 3,3%-ке дейiн, ДБ бағаламасы бойынша әлемдік ЖIӨ 2003 ж. 2001-2002 жж. қарағанда 3,6% өседi, алайда 2000 ж. деңгейiнен төмен болады (3,9%). Өсу қарқынын қалпына келтiрудiң озаты Шығыс Азия болады, ал Латын Америка елдерi әл де ұзақ уақыт бойы қаржы саласында проблемаларды бастан кешпек. Өзінің жыл сайынғы есебiнде ДБ 2002 жылы Латын Америкасындағы ЖIӨ өсуі 0,9% болады деген қорытындыға келген. Өткен жылы ол 3,8% болды. Бұл көрсеткіштің төмендеу себебiн түсiндiре келiп есеп авторлары Аргентинадағы экономикалық дағдарысты, сондай-ақ Бразилия мен Мексикадағы экономикалық өсудiң айтарлықтай бәсеңдеуін айтып ескертедi.
Сонымен қатар жарияланған статистикалық деректер бойынша 2002 ж. ТМД көптеген елдерiнде негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштердiң 2001 жылы қалыптасқан өсу тенденциясы сақталғанын атап көрсету қажет; ұлттық валюталардың бағамының АҚШ долларына қатынасы бойынша біршама тұрақтылығы, номиналды және нақты жалақының өсуi, инфляцияның өсу қарқынының бәсеңдеуi байқалды. ТМД елдерi Статкомитеттерінің деректерi бойынша 2002 ж. алғашқы айларында ЖIӨ өсу қарқыны бойынша ТМД елдерi арасында бiрiнші орынды Тәжiкстан алды (18,2%). Одан соң Армения (5,5%), Украина (3,6%), Әзербайжан мен Беларусь (3,1%). Қырғызстанда ЖIӨ 3% қысқарды.
Еуропалық қалпына келтiру және дамыту банкінің (ЕҚДБ) болжамы бойынша 2002 ж. ТМД мемлекеттерiнде инфляцияның орташа көрсеткiшi 14% болады (2001 ж. 17,4%). 2002 ж. тұтас алғанда ТМД елдерiнде ЖIӨ, ЕҚДБ сарапшыларының деректерi бойынша, 3,9% өседi (2001 ж. - 5,9%). Ресейде 2002 ж. алғашқы айларында экономикада 2001 ж. аяғында қалыптасқан келеңсiз тенденцияларды жеңудің белгiлерi пайда болды. Ресейдiң 2002 ж. 5 айындағы экономикалық және әлеуметтiк даму қорытындысы 2002 жылы Ресей экономикасы өсіруінің қолайлы жағдайлары мен тенденцияларын қалпына келтiрудің мүмкiншiлiктерiн көрсеттi. Мәселен, 2002 ж. тұтас алғандағы ЖІӨ өткен жылға қарағандағы өсiмi 3,6% болады деп бағалануда.

По данным вышеназванного доклада, ожидаемые темпы экономического роста в странах Европы и Центральной Азии в 2002 году возрастут с 2,2% в 2001 году до 3,2%, а в 2003-2004 годах незначительно превысят 4%. Прогнозируемое ускорение темпов экономического роста основано на предположении, учитывающем положительный рост в Турции и укрепление внешнего спроса в регионе в целом. Ускорению темпов роста в течение этого периода, как ожидается, также будет способствовать снятие денежно- кредитных ограничений в ряде стран региона, последовавшее за периодом ужесточения финансовой политики. Как отмечено в документе, "перспективы развития СНГ представляются более туманными", нежели региона в целом, что обуславливается "нестабильностью мировых нефтяных рынков и политическими факторами". Экономический рост в странах СНГ должен в 2002 году составить около 3,8% против 5,5% годом ранее. В 2003 году темпы роста должны чуть возрасти - до 3,9%, а на следующий год немного уменьшиться - до 3,3%. Мировой ВВП в 2003 году, по оценке ВБ, вырастет на 3,6% - больше, чем в 2001-2002 году, однако ниже уровня 2000 года (3,9%). Лидером восстановления темпов роста станет Восточная Азия, тогда как страны Латинской Америки еще достаточно долго будут испытывать проблемы в финансовой сфере. В своем ежегодном отчете Всемирный банк пришел к выводу, что рост ВВП в Латинской Америке в 2002 году составит 0,9%. В прошлом году он был 3,8%. Комментируя причины снижения показателя, авторы отчета отмечают экономический кризис в Аргентине, а также существенное замедление роста экономики Бразилии и Мексики.
В то же время следует отметить, что согласно опубликованным статистическим данным в 2002 г. в большинстве стран СНГ сохранилась сложившаяся в 2001 г. тенденция роста основных макроэкономических показателей; наблюдалась относительная стабильность курсов национальных валют по отношению к доллару США, рост как номинальной, так и реальной заработной платы, замедление темпов роста инфляции. По данным Статкомитета стран СНГ первое место среди стран СНГ по темпам роста ВВП за первые месяцы 2002 г. занимает Таджикистан (18,2%). Далее следуют Армения (5,5%), Украина (3,6%), Азербайджан и Беларусь (по 3,1%). В то же время в Киргизии ВВП сократился на 3%.
Согласно прогнозу Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), в 2002 году средний показатель инфляции в государствах СНГ составит 14% (17,4% в 2001 г.). ВВП составит 3,9% (в 2001 г. - 5,9%). В России уже в первые месяцы 2002 года проявились признаки преодоления негативных тенденций, сложившихся в экономике к концу 2001 года. Итоги экономического и социального развития России за 5 месяцев 2002 года показывают возможность восстановления благоприятных условий и тенденций роста российской экономики в 2002 году. Так, прирост ВВП в целом за 2002 год к предыдущему году оценивается в 3,6%.

2001 ж. экономикалық өсудiң әлемдiк қарқынының төмендеуі отынға, қара және түстi металдарға сұранымның қысқаруын және тиiсiнше осы өнiмдерге әлемдік бағаның төмендеуiн тудырды. Мұнай бағасын оңтайлы деңгейде қолдау мақсатында мұнайдың әлемдiк өндiрушi елдерi 2002 ж. 1 қаңтарынан квота (үлес) енгiзу және дүние жүзiнде бiр күнде өндiрiлетiн мұнай көлемiн 2 миллион баррелге кемiту туралы келiсiлген шешiм қабылдады. Қабылданған шаралар мұнай бағасының деңгейiне оңды әсерiн тигіздi, ол 2001 ж. желтоқсанның аяғында 1 баррель үшiн 21 долларға жеттi, ал айдың ортасында 18 доллар болатын.
Қазiргi кезде мұнай рыногындағы ахуал бiраз тұрақталғанымен, мұнай бағасының бiртiндеп өсуiмен сипатталады. Соңғы айда мұнайдың Brent сортының әлем рыногындағы бағасы 1 баррель үшiн 24-26 доллар деңгейiнде. АҚШ экономикасында байқалған даму рынокқа қатысушыларға мұнайға сұраным өсуіне үмiттендiредi.
2002 ж. мұнайға әлемдiк бағаның 1 баррель үшiн 19 доллар және одан жоғары мөлшерде сақталған кезде Қазақстан экономикасы тұрақты дамитын және табыстың ағымдағы тұтынуға, қор жинауға және инвестицияға үйлесiмдi бөлінуiн қамтамасыз ететiн болады.
Экономиканың ағымдағы жағдайы
Макроэкономика
Қазақстанның 2000-2002 жж. экономикалық дамуы экономикалық өсудің жоғарғы қарқынымен, негiзгі капиталға жұмсалатын инвестицияның озық өсуімен, қаржы потенциалының нығаюымен, жұмыссыздықтың қысқаруымен және халықтың нақты табысының өсуімен сипатталады.
Нақты ЖIӨ 2000 ж. өсiмi 9,8% болды. Өсiм тауар өндiретiн салалардың, ең алдымен өнеркәсiп пен құрылыстың озық дамуы есебiнен қамтамасыз етiлді.
Нақты сектордағы өсу қарқынының жоғарлауы қызмет көрсету өндiрiсінде, әсiресе көлiк пен байланыс, сауда, банк секторы сияқты салалардан көрінiс тапты.
2000 ж. экспорттың өсуінің жоғары қарқыны сауда балансының профицитының (табыстылығының) және ағымдағы операциялардың шотының өте жоғары дәрежедегi көрсеткiштерiн қамтамасыз еттi. Бұл тiкелей инвестициялардың тұрақты келiп түсумен бiрге үйлесiмдi айырбас бағасын ұстап тұру үшiн және төлем балансының тұрақтылығын қамтамасыз ету үшiн экономиканың өз ресурстарының жеткілiктi болуына жағдай тудырды. Алтынвалюталық қор елеулi түрде толықтырылды, халықаралық валюта қоры алдындағы қарыз мерзiмінен бұрын өтеді.
Инфляция жыл аяғында 9,8%-ке дейiн төмендедi, 1999 ж. 17,8% болғанды. Теңгенің АҚШ долларына номиналды айырбас бағамы бiршама тұрақты сақталды.
Бюджетке түсетiн салық көлемi көбейдi, бұл жалақы, зейнетақы мен жәрдемақы жөнiндегi бюджеттің ағымдағы барлық берешегiн өтеуге, оларды үнемi тұрақты төлеу тәртiбіне көшуге мүмкіндік бердi.
2001 ж. макроэкономикалық көрсеткіштердің одан әрi жақсаруы байқалды, экономиканың базалық салаларының дамуындағы оңды серпiн сақталды.

Снижение мировых темпов экономического роста в 2001 году вызвало сокращение спроса на топливо, черные и цветные металлы, и соответственно, снижение мировых цен на эту продукцию. В целях поддержания цен на нефть на оптимальном уровне, страны - мировые производители нефти приняли согласованное решение о введении квот с 1 января 2002 года и снижении мировой добычи нефти в день на 2 млн. баррелей. Принятые меры положительно отразились на уровне цен на нефть, уровень которой уже в конце декабря 2001 года достиг 21 доллара за 1 баррель, против 18 долл. в середине месяца.
В настоящее время ситуация на рынке нефти характеризуется некоторой стабилизацией, постепенным ростом цен на нефть. За последний месяц цена нефти сорта Brent держалась на мировом рынке на уровне 24-26 долларов за баррель. Наметившийся подъем в экономике США вселяет в участников рынка надежду на повышение спроса на нефть.
При сохранении в 2002 году мировых цен на нефть в коридоре от 19 долл. и выше за 1 баррель развитие экономики Казахстана будет происходить устойчиво, и обеспечивать пропорциональное распределение доходов на текущее потребление, накопление и инвестиции.
Текущее состояние экономики
Макроэкономика
Экономическое развитие Казахстана в 2000-2002 году характеризуется высокими темпами экономического роста, опережающим ростом инвестиций в основной капитал, укреплением финансового потенциала, сокращением безработицы и повышением реальных доходов населения.
Рост реального ВВП составил в 2000 году 9,8%. Прирост был обеспечен за счет опережающего развития отраслей, производящих товары, и, прежде всего, промышленности и строительства.
Увеличение темпов роста в реальном секторе отразилось на производстве услуг, особенно в таких отраслях как транспорт и связь, торговля, банковский сектор.
Высокие темпы роста экспорта в 2000 году обеспечили достижение рекордно высоких показателей профицита торгового баланса и счета текущих операций. Вместе со стабильным притоком прямых инвестиций это обусловило достаточность собственных ресурсов экономики для поддержания сбалансированного обменного курса и обеспечения устойчивости платежного баланса. Значительно пополнились золотовалютные резервы, были досрочно погашены долги перед Международным Валютным Фондом.
Инфляция снизилась до 9,8% на конец года против 17,8% в 1999 году. Номинальный обменный курс тенге к доллару США сохранялся относительно стабильным.
Увеличились объемы налоговых поступлений в бюджет, что позволило погасить все текущие задолженности бюджета по заработной плате, пенсиям и пособиям, перейти на режим регулярной их оплаты.
В 2001 году наблюдалось дальнейшее улучшение макроэкономических показателей, сохранилась положительная динамика в развитии базовых отраслей экономики.

2001 ж. 2000 ж. салыстырғанда жалпы iшкi өнiмнiң өсiмi 13,2% болды, бұл республика үшiн өте үлкен дәрежедегі жоғары көрсеткiш болды. Өнеркәсiп өндiрiсінің көлемi 13,5% өстi. Ауыл шаруашылығында өнiм өндiрудің көлемi әжептәуiр өстi (16,9%). Көлік пен байланыстың қызметi серпіндi дамыды. Елдегi қолайлы инвестициялық климат негiзгi капиталға жұмсалатын инвестиция көлемiнiң өсуінің тұрақты тенденциясын сақтауға мүмкіндік тудырды, ол 2001 ж. 21% өстi.
Экономикалық өсу ұлттық валютаның тұрақтылығы, инфляцияның төменгi қарқыны және бюджеттің тепе-теңдiк жағдайында жүрдi.
Екiншi деңгейдегі банктердi несие жөнiндегi ставкасын (төлем мөлшерін) төмендетуге бағдарлау мақсатында Ұлттық банк өзiнің барлық ставкаларын төменгі күйде ұстады және ресми ставкасын төмендеттi. 2000 ж. басынан 2002 ж. наурыз аралығында қайта қаржыландыру ставкасы 18%-тен 8%-ке дейiн төмендедi, ал ресми есепке алынатын (дисконттық) ставкасы - 12,5%-тен 8%-ке дейiн төмендедi.
Банк жүйесiндегi депозиттер (салымдар) едәуiр өстi: 2002 ж. 1 маусымға олардың көлемi 480,8 миллиард теңгеге жеттi, 2001 ж. осындай кезеңiмен салыстырғанда 34,5% көбейдi, оған 2001 ж. жүргізiлген ақша қаражатын жария ету, халықтың нақты табысының өсуi, Қазақстан банк жүйесiне салымшылардың сенiмiнiң артуы жағдай жасады.
Екiншi деңгейдегі банктердiң несиелiк қаржыларының көбеюiнiң тұрақты серпiнi байқалады, оның көлемi 552,1 миллиард теңгеге жеттi, 2001 ж. салыстырғанда 1,4 есеге өстi.
Салық жүгiн азайту мақсатында 2001 ж. қосылған құнға салынатын салықтың ставкасы 16%-ке дейiн және әлеуметтік салық 21%-ке дейiн төмендетiлдi. Аса iрi салық төлеушiлердiң электрондық мониторинг жүйесi енгізiлдi.
Нақты сектордағы оңды өзгерiстер, тұтыну, өндiрiстiк және инвестициялық сұранымның өсуі импорттың құрамы мен серпiнділігіндегi өзгерiстермен қабаттас жүруде. 2001 ж. импорт 20,1%-ке өстi. Инвестициялық тауарлардың импортының 2000 ж. салыстырғанда 23,9% өсуі шетелдiк және бiрлескен кәсiпорындардың, ұлттық компаниялардың және басқа кәсiпорындардың тарапынан көненi жаңарту және жаңа құрылыс үшін, соның iшiнде жалпы мемлекеттiк бағдарламаларды жүзеге асыру үшiн (Астана қаласын салу, автожолдарды қалпына келтіру) күрделi қаржы көлемiнiң өскен және тұтыну тауарларына, ең алдымен ұзақ мерзiмге пайдаланылатындарына сұранымның көбеюi себебiнен туындады.
2001 ж. Yкімет экономиканың құрылымын жетiлдiруге үлкен көңiл бөлдi, мұның өзi болашақта Қазақстанның шикiзат рыноктарындағы конъюнктураға тәуелдiлiгiн азайтады, республиканың барлық азаматтарының жұмыс орны мен табысын қамтамасыз етедi. Мемлекеттік инвестициялық қызметтің тиiмдiлiгiн арттыру, өндiрiстiк инфрақұрылым мен өңдеушi өнеркәсiптi дамыту және ел экономикасына сыртқы және iшкi инвестицияларды тартуға жәрдем жасау мақсатында Даму банкi құрылды, оның меншiк қаражаты 2001 ж. аяғында 30 миллиард теңгеге жеттi.

Прирост валового внутреннего продукта в 2001 году по сравнению с 2000 годом составил 13,2%, что является рекордно высоким показателем для республики. Объемы промышленного производства возросли на 13,5%. Заметно увеличились объемы производства продукции в сельском хозяйстве (на 16,9%). Динамично развивались услуги транспорта и связи. Благоприятный инвестиционный климат в стране позволил сохранить устойчивую тенденцию роста объемов инвестиций в основной капитал, которые возросли в 2001 году на 21%.
Экономический рост происходил в условиях устойчивости национальной валюты, низких темпов инфляции и сбалансированности бюджета.
С целью ориентации банков второго уровня на снижение ставок по кредитам Национальный Банк поддерживал все свои ставки слабо положительными в реальном выражении и понижал официальные ставки. За период с начала 2000 года по март 2002 года ставка рефинансирования снизилась с 18% до 8%, а официальная учетная (дисконтная) ставка - с 12,5% до 8%.
Значительно возросли депозиты в банковской системе: на 1 июля 2002 года они составили 480,8 млрд. тенге, увеличившись по сравнению с соответствующим периодом 2001 года на 34,5%, чему способствовали проведенная в 2001 году легализация денежных средств, рост реальных доходов населения, повышение доверия вкладчиков в банковскую систему Казахстана.
Наблюдается устойчивая динамика увеличения кредитных вложений банков второго уровня в отрасли экономики, которые составили 552,1 млрд. тенге, увеличившись в 1,4 раза по сравнению с 2001 годом.
С целью уменьшения налоговой нагрузки в 2001 году снижены ставки налога на добавленную стоимость до 16% и социального налога до 21%. Внедрена система электронного мониторинга крупнейших налогоплательщиков.
Позитивные изменения в реальном секторе, рост потребительского, производственного и инвестиционного спроса объективно сопровождаются изменениями в структуре и динамике импорта. Импорт в 2001 году увеличился на 20,1%. Импорт инвестиционных товаров на 23,2% по сравнению с 2000 годом обусловлен увеличением объемов капитальных затрат со стороны иностранных и совместных предприятий, национальных компаний и прочих предприятий для модернизации и нового строительства, в том числе для реализации общегосударственных программ (строительство города Астаны, реабилитация автодорог), и увеличения спроса на потребительские товары, прежде всего длительного пользования.
В 2001 году Правительство уделяло большое внимание совершенствованию структуры экономики, что должно в будущем сократить зависимость Казахстана от конъюнктуры на сырьевых рынках, обеспечить рабочие места и доход всем гражданам республики. В целях повышения эффективности государственной инвестиционной деятельности, развития производственной инфраструктуры и обрабатывающих производств и содействия в привлечении внешних и внутренних инвестиций в экономику страны создан Банк Развития, собственные средства которого на конец 2001 года достигли 30 млрд. тенге.

Қазақстан экономикасын сыртқы жағымсыз факторлардан қорғау үшiн Ұлттық қор құрылды. Қаржы ресурстарын жинақтайтын Қазақстанның Ұлттық қорында қор көлемi 2002 жылдың бiрiншi жартысының соңында 1,67 миллиард АҚШ долларын құрды.
2002 ж. бiрiншi жартысында ел экономикасында дамудың оңды қарқыны сақталуда. Жалпы iшкi өнiм 2001 жылғы осындай кезеңмен салыстырғанда 9,2%-ке өстi және де оны өнеркәсiп өндiрiсiнің 8,7%-ке өсуi, ауыл шаруашылығының - 5,1%-ке, негізгi капиталға жұмсалған инвестицияның - 8,9%-ке өсуін қамтамасыз еттi. Өндірiстiк сектордағы жоғары қарқын қызмет көрсету өндiрiсiнiң өсуiне жағдай жасады. Қаңтар-маусымда көлiктiң барлық түрiмен тасымалданған жүктiң жалпы көлемi 10,1%-ке өстi, бөлшек сауда тауар айналымы - 8,9%-ке.
Үстiміздегі жылғы маусымда тұтыну бағасының индексi 2001 ж. желтоқсанмен салыстырғанда 3,1%-ке өстi.
Экономикалық өсудің жоғары қарқыны және инфляцияның төменгi деңгейi бірінші жарты жылдықта айлық орта жалақының 13,1%-ке нақты көбеюiн қамтамасыз еттi.
2002 ж. жасалған бағалама бойынша жалпы iшкi өнiмнiң нақты өсуi 7% болады.
Iшкi рыноктың дамуын талдау
Тұтыну рыногы
Қазақстан экономикасында 1999 ж. екiншi жартысынан бастап өсу тенденциясы қалыптаса бастады. 1999-2001 жж. ЖIӨ жинақы (кумулятивтi) өсiмi 25,7% болды, өнеркәсiптiк өндiрiстiкi - 30,8%, негізгі капиталға жұмсалған инвестицияныкi - 61,4%, ауыл шаруашылығыныкi - 35,2%.
2000 ж. тауарлар мен қызмет көрсетудiң жалпы өндiрiсi 5449 миллиард теңге болды, осы көлемнiң 70% қазақстандық кәсiпорындарда өндiрiлдi. Iшкi рынокта тұтыну үшiн 2629 миллиард теңгеге тауарлар мен қызмет көрсету өндiрiлдi, одан өндiрiстiк-техникалық тауарлармен көрсетiлген қызмет 1186 миллиард теңге (жалпы өндiрiстiң 21,8%), ал тұтыну тауарларымен көрсетiлген қызмет - 1251 миллиард теңге (23%).
Жалақының, зейнетақының және жәрдемақының 2000-2001 жж. нақты өсуі тұтыну рыногында халықтың сатып алу қабiлетiн арттырды, мұның өзi тұтыну тауарларын өндiрудi өсiру үшiн жағдай жасады, алдыңғы кезекте азық-түлiк, аяқ киiм және тiгiн тауарларының, сондай-ақ қызмет көрсету саласының дамуына да. Қазiргi кезде тұтыну тауарларына сұранымның 78% iшкi өндiрушiлер есебiнен қамтамасыз етіледi, 1998 ж. 70% болатын.
Статистика жөнiндегі агенттiктiң зерттеу материалдары бойынша Қазақстандағы үй шаруашылығының отбасының бiр мүшесiне келетін ай сайынғы табысы мен шығысының деңгейi орта есеппен АҚШ 100 доллары көлемiнде, ол өнеркәсiптi дамыған елдердегiден 15-20 есе кем, сонымен бiрге Қазақстандағы тұтыну тауарларының бағасының жалпы әлемдiк бағадан айырмашылығы болымсыз ғана.
1 кесте
Қазақстанда еңбекке ақы төлеудiң орташа және ең аз көлемi
(АҚШ доллары)
_________________________________________________________________
1996   1997    1998    1999   2000
_______________________________________________________________________

Для защиты экономики Казахстана от негативных внешних факторов образован Национальный фонд. В Национальном фонде Казахстана, аккумулирующем финансовые резервы, объем резервов по состоянию на конец первого полугодия 2002 года составил 1,67 млрд. долларов США.
В первом полугодии 2002 года в экономике страны сохраняются положительные темпы развития. Валовой внутренний продукт по сравнению с аналогичным периодом 2001 года возрос на 9% и был обеспечен ростом промышленного производства на 8,7%, сельского хозяйства - 5,1%, инвестиции в основной капитал - 8,9%. Высокие темпы в производственном секторе способствовали росту производства услуг. За январь-июнь общий объем перевозки грузов всеми видами транспорта возрос на 10,1%, розничный товарооборот - на 8,9%.
Индекс потребительских цен в июне текущего года по сравнению с декабрем 2001 года повысился на 3,1%.
Высокие темпы экономического роста и низкий уровень инфляции обусловили реальное увеличение среднемесячной заработной платы в первом полугодии на 13,1%.
В 2002 году по оценке реальный рост валового внутреннего продукта составляет 7%.
Анализ развития внутреннего рынка
Потребительский рынок
В экономике Казахстана, начиная со второй половины 1999 года, стали формироваться тенденции к росту. За 1999-2001 годы кумулятивный рост ВВП составил 25,7%, промышленного производства - 30,8%, инвестиций в основной капитал - 61,4%, сельского хозяйства - 35,2%.
Валовое производство товаров и услуг в 2000 году составляло 5449 млрд. тенге, 71% этого объема произведено на казахстанских предприятиях. Для потребления на внутреннем рынке было произведено товаров и услуг на сумму 2629 млрд. тенге, из которых производственно-технические товары и услуги составляют 1186 млрд. тенге (21,8% от общего производства), а потребительские - 1251 млрд. тенге (23%).
На потребительском рынке реальный рост заработной платы, пенсий и пособий в 2000-2001 годах увеличил покупательскую способность населения, что создал условия для роста производства потребительских товаров, в первую очередь продовольственных, обуви и швейных, а также развитию сферы услуг. Спрос на потребительские товары в настоящее время на 78% обеспечивается за счет внутренних производителей, против 70% в 1998 году.
Уровень ежемесячных располагаемых доходов и расходов одного члена семьи домашних хозяйств в Казахстане, по материалам обследования Агентства по статистике, в среднем составляет порядка 100 долларов США, что в 15-20 раз меньше, чем в индустриально развитых странах, при этом цены на потребительские товары в Казахстане незначительно отличаются от общемировых.
Таблица 1
Средний и минимальный размер оплаты труда в Казахстане
(долларов США)
___________________________________________________________________________
!  1996  !  1997  !  1998  !  1999  ! 2000
_______________________________!________!________!________!________!_______

Орташа жалақы                 101,8   113,3   123,7   99,3   101,1
Ең төменгi жалақы              27,9   31,0    29,1    19,4   18,5
_______________________________________________________________________
Қазақстан халқы табысы төмен болғандықтан тұтыну шығысының 48% азық-түлік өнiмдерiн сатып алуға жұмсайды және 27% азық түлiк емес тауарлар сатып алуға.
Инвестициялық тауарлар рыногы
2000-2001 жж. инвестициялық түрдегi тауарлар мен қызмет өндiру едәуiр өстi. 2001 ж. өндiрiстiк-техникалық тауарлар рыногының сыйымдылығы 26% өстi. Онымен бiр мезгiлде инвестициялық түрдегi тауарлармен қамтамасыз етілуі 60% ке импорттық тауарлармен толтырылады.
Импортты алмастыру жөнiндегi жұмыстың нәтижесінде 2002 ж. iшкi рынок қажетiн қамтамасыз етуде отандық тауарлардың үлесi 1999 ж. салыстырғанда 500 миллион АҚШ долларынан астам сомаға көбейедi.
Қазақстандағы инвестицияның өсуiнiң жоғары қарқыны объективтi түрде жабдықтардың, шикiзаттың, материалдар мен жинақтаушы бұйымдардың импортын көбейтедi. Алайда бұл құрылыс материалдарын өндiрудің өсуімен қабаттас жүрмейдi. Көптеген құрылыс материалдары импорт бойынша әкелiнедi.
Инвестициялық тауарлар рыногында бәсекеге қабiлеттi тауарларды, жабдықтарды, материалдар мен жинақтаушы бұйымдарды және қызмет көрсетуді сатып алудың нақты мүмкiншiліктерi мұнайды, газды, түстi және қара металдарды экспортқа шығарумен шұғылданатын қазақстандық iрi компанияларда, сондай-ақ ұлттық компанияларда да бар. Бұл кәсiпорындар өзiнiң қажетінiң үлкен бөлігін (тауарлар мен қызметтiң импортының 35% жуығы) импорт есебiнен қамтамасыз етедi.
Қазiргi кезде отандық өндiрушiлер есебiнен керосинге деген қажеттің 31%, битумге - 15%, жағар майға - 17%, сырға - 31%, полистролға - 26% қанағаттандырылады. Шина бойынша бiз толығынан импортқа тәуелдiмiз. Бұл елiмiзде өндiрiстiк қуаттардың барында байқалып отыр.
Елде өндiрiлетiн металдардың, мұнайдың және газдың тек азғана бөлiгi Қазақстанда өңдеуден өтедi. Мәселен, мырыштың тек 15%, болат прокатының 12%, рафинадталған мыстың 5% және мыс сымының - 1% iшкi рынокта сатып алынады. Сонымен бiрге Қазақстанның болат құбырға деген қажетiнің 87%, 90% астамға металл ыдысқа, қара және түстi металдар негізiнде жасалатын басқа да тауарларға қажетi жыл сайын импорт жасалады.
Экспорттық өндiрiстiң дамуы
Жыл басынан берi әлемдiк экономикада оңды өзгерiстер байқалуда, олар сұранымның өсуі немесе ұсынымды реттеу жөнiнде жасалған шаралардың нәтижесiнде көптеген шикiзат рыноктарында конъюнктураның жақсаруына әкелiп соқты, алайда бұл қолайлы факторлар Қазақстан Республикасы экспортына екiншi тоқсаннан бастап қана әсерін тигiзе бастады.

Средняя заработная плата          101,8     113,3    123,7     99,3   101,1
Минимальная заработная плата       27,9      31       29,1     19,4    18,5
___________________________________________________________________________
Располагая низкими доходами, население Казахстана до 48% потребительских расходов тратит на покупку продуктов питания и порядка 27% на приобретение непродовольственных товаров.
Рынок инвестиционных товаров
В 2000-2001 годах значительно возросло производство товаров и услуг инвестиционного характера. Емкость рынка товаров производственно- технического назначения в 2001 году в номинальном выражении увеличилась на 26%. Одновременно, обеспеченность в товарах инвестиционного характера на 60% заполняется импортными товарами.
В результате работы по импортозамещению в 2002 году доля участия отечественных товаров в обеспечении потребности внутреннего рынка по сравнению с 1999 годом увеличится на сумму, превышающую 500 млн. долл. США.
Высокие темпы роста инвестиций в Казахстане объективно вызывают увеличение импорта оборудования, сырья, материалов и комплектующих изделий. Однако, это не сопровождается ростом производства строительных материалов. Многие строительные материалы завозятся по импорту.
На рынке инвестиционных товаров реальными возможностями для приобретения конкурентоспособных товаров, оборудования, материалов и комплектующих изделий и услуг располагают, крупные казахстанские корпорации, занимающиеся экспортом нефти, газа, цветных и черных металлов, а также национальные компании. Большую часть своей потребности эти предприятия обеспечивают за счет импорта (около 35% импорта товаров и услуг).
В настоящее время удовлетворение потребности за счет отечественных производителей по керосину составляет 31%, битуму - 15%, смазочным маслам - 17%, краскам - 31%, полистиролу - 26%. По шинам мы практически полностью зависим от импорта. И это наблюдается при наличии в стране производственных мощностей.
Только незначительная доля, производимых в стране металлов, нефти и газа проходит дальнейшую переработку в Казахстане. Так, лишь 15% цинка, 12% стального проката, 5% меди рафинированной и 1% медной проволоки, приобретается на внутреннем рынке. При этом 87% потребности Казахстана в трубах стальных, более 90% металлической посуды и других товаров на основе черных и цветных металлов ежегодно импортируется.
Развитие экспортного производства
С начала года наблюдаются позитивные изменения в мировой экономике, которые привели к улучшению конъюнктуры на многих сырьевых товарных рынках вследствие повышения спроса или предпринятых мер по регулированию предложения, однако только со второго квартала эти положительные факторы начали сказываться на экспорте республики.

Бiрiншi жарты жылдықта экспорт номиналды көрсеткiш бойынша 7,7% төмендедi. Сонымен бiрге экспорттық бағаның төменгi деңгейiнен болған шығынның орны (көптеген позициялар бойынша) белгiлi бiр дәрежеде экспорттың физикалық көлемiн өсiру есебiнен толды.
Экспорттан түскен ақшадағы ең үлкен үлес салмақ бұрынғыша мұнайдың үлесiне тиедi. 2001 ж. Қазақстан мұнайды экспортқа тасымалдау жөнiндегi мүмкiншiлiгін айтарлықтай ұлғайтты. КТК құбырының iске қосылуы және Атырау-Самара құбырын қайта жаңғырту осы құбырлар бойынша таяу болашақта 43 млн. тонна экспорт жасауға мүмкiндiк бередi.
KTK құбырының екiншi кезегiн iске қосқан кезде тасымалдау мүмкiндiгi тағы 28 млн. тоннаға өседi.
Мұнай тасымалдаудың қолда бар мүмкіндiгін және оны қазақстандық мұнай өңдейтiн зауыттардың өндiру мүмкiндіктерiн ескерсек 2005 ж. 61 миллион тоннаға дейiн мұнай өндіруді өсіру болжамы толығынан шындыққа келедi және ол бiршама төмен әлемдiк бағалардың кезiнде де мүмкiн болады.
Сонымен бiрге мұнайға әлемдiк бағаның төмендеуi Қазақстанның экономикалық потенциалына терiс әсерiн тигiзедi.
Егер 2000 ж. сауда балансының оңды сальдосы 2,4 миллиард АҚШ долларын құраған болса, 2001 ж. - 896 млн. доллар болды. Сауда балансының нашарлауы мұнай мен металдардың экспортының көлемi ұлғайған кезде орын алып отыр. Мәселен, 2001 ж. мұнай экспорты 2000 ж. салыстырғанда 10,6%-ке өстi, ал экспорттан түскен ақша 2000 ж. деңгейiнде қалды. 2002 ж. мұнайға әлемдiк бағаның деңгейiнің төмендеуі 12%-ке болжамдалуда. Соның нәтижесiнде оның экспортының физикалық көлемi 11%-ке өскен кезде 2002 жылы мұнай сатудан алынатын ақшаның азаюы 110 миллион доллардай болмақ.
Осыған ұқсас ахуал металдар рыногында қалыптасуда. Конъюнктураның бiраз жақсаруына қарамастан экономикалық дағдарыстарға аса сезiмтал металлургиялық өнiмнің әлемдiк саудасы әзiрге бұрынғы көлемiне жете алмай отыр. Бұған елеулi дәрежеде сүйемелдеу шараларының кеңеюi мүмкiндiк тудырады, олар өте жиi еркiн бәсекенi қамтамасыз ету жөніндегi ДСҰ нормаларына қайшы келедi.
2001 ж. суықтай тапталатын прокатқа әлемдiк баға 14,8%-ке құлдырады, ыстықтай тапталатын прокатқа - 4,9%, мырышқа - 21,4%, мысқа - 21,1%-ке құлдырады. Ал қаңылтырды қоса алғандағы болат прокаттың, ферроқорытпаның, рафинатталған қорғасынның экспорт деңгейi төмендеді және 2001 ж. 2000 ж. деңгейiмен салыстырғанда тиiсiнше: 97%, 97%, 84% болды. Сондай-ақ аталған өнiмдердi сатудан түскен ақшаның көлемi де кемiді, өйткенi қара метал мен қорғасынға сұраным мен баға төмендедi. 2001 ж. глиноземнің (алюминий тотығының) экспорты 2000 ж. деңгейiнде сақталды, ал ақшадай көлемiнің 2001 ж. деңгейi 2000 ж. салыстырғанда 12,4% өстi, бұл глиноземнiң бағасының жоғарлағанын көрсетедi. 2001 ж. металдар рыногында бағаның орташа төмендеуі 20% тей, ал оларды өндiрудiң физикалық көлемінің өсуi тек 4-5% болды. Сонымен қатар экспортқа шығаратын шартты бағалар 25-28% төмендедi. Қара және түстi металдар рыногының конъюнктурасының нашарлауына байланысты 2002-2004 жж. баға төмен болады деп болжам жасалуда. Жекелеме тауарлар түрi бойынша физикалық көлемiн арттыру есебiнен төмендеген бағадан болатын шығынның орнын жабуға қарамастан 2002 ж. металлургиялық өнiмдер экспортының көлемiнiң төмендеуі жалғасуда. Глинозем, мырыш, қорғасын, титан бойынша экспортқа шығаратын көлем кемiтпеуге қол жеттi. Ферроқорытпа бойынша тұрақты ахуал сақталды. Бағаның кейбiр кемуiнiң орнын экспорттың физикалық көлемiн арттыру және өнiм құрамын жан-жақты жасау есебiнен толтыруға қол жеттi.
Қабылданып жатқан, оның iшiнде мемлекеттiк деңгейдегiлерi де бар, шараларға қарамастан қара металдар прокаты экспортының жағдайы күрделi күйде. Үстіміздегi жылы ыстықтай тапталатын болатқа бағаның төмендеуi және суықтай тапталатын болатқа оның жоғарлауы байқалып отыр. Әлемдегi қара металдар өндiру жөнiндегi қолда бар өндiрiстiк қуаттар қара металдарға деген сұранымнан 200 миллион тоннаға артып жатыр. Таяу жылдары металдарға сұраным одан әрi қысқарады деп болжам жасалуда.
Әлемдiк сұранымның қысқаруының және бағаның құлдырауы салдарынан Қазақстан экспортының негізiн құрайтын түстi металдарды (мыс, мырыш, қорғасын) өндірудiң келешегі нақты белгiлi болмай отыр. 2000 ж. бiрiншi жартысында түстi металдар рыногында қорғасынның, алюминийдің, қалайының және мырыштың бағасы төмендедi. Алайда мыстың баға деңгейiнiң қалпына келе бастағанына қарамастан оның экспортқа шығарылатын көлемi әзiрге өткен жылғы деңгейден төмен болып отыр.
Қазақстан үшiн осы және оларға ілеспе өндiрілетiн металдардың (алтын, күмiс, кадмий, селен, висмут және басқалар) өндiрудiң шикiзат базасының жағдайы түстi металдарды өндiрудi айтарлықтай көбейтудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бермейдi. Жұмыс iстеп тұрған өндiрiске қолдау көрсету үшiн жұмысы аяқталған шахталар мен қабаттардың орнын толтыруды қамтамасыз етуге жететiн көптеген күрделi қаржылар қажет. Түстi металлургияның шикiзат базасын дамыту жөнiндегі шетел инвесторларының өздерiне қабылдаған мiндеттемелерiнің орындалуына бақылауды күшейту қажет.
Қазақстанда мыстың, қорғасынның және мырыштың iрi кен орындары бола тұрса да осы металдардың озық экспортшылары болып саналатын елдерге қарағанда осы металдардың руда құрамындағы мөлшерiнің деңгейi төмен. Осыған байланысты әлемдiк бағаның деңгейi төмен болып тұрғанда Қазақстанның түстi металдарының бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету күрделi мәселе болмақ.
Сөйтiп, орта мерзімдегi болашақта қара және түстi металлургияның өндiрiс пен экспортты өсiру үшiн үлкен мүмкiндiгi жоқ. 2004 ж. дейiнгі кезеңде конъюнктура нашарлап отырған жағдайда өнiм өндiру мен экспортқа шығарудың қол жеткен көлемiн қамтамасыз ету үшiн қара және түстi металлургия кәсiпорындарына мемлекеттiк қолдау көрсету қажет.
Бидай экспортының деңгейi жыл басынан бергi тапсырудың тұрақтылығына қарамастан елiмiздiң экспорттық потенциалына әзiрге сай емес. 2001 ж. жиналған астықтан 2001 ж. қазан мен 2002 ж. маусым аралығында жасалған бағалама бойынша 3,5 млн. тонна бидай сатылатын болады, ал 2001 ж. осындай кезеңiнде жиналған астықтың көлемi шамалас болған кезде 5,1 млн. тонна сатылған едi. Сонымен бiрге бiздiң әлемдiк рыногтан айырмашылығымыз - ол экспорттық бағаның төмендеуiнің тұрақты тенденциясының байқалуында болып отыр (сәуiрде экспорттық баға 86,9 долл./тонна болды, ал өткен жылғы осы айда 117,3 долл. болған).

За первое полугодие экспорт в номинальном выражении снизился на 7,7%. В тоже время потери от низкого уровня экспортных цен (по подавляющему большинству позиции) в некоторой степени были возмещены за счет наращивания физических объемов экспорта.
Наибольший удельный вес в выручке от экспорта, по-прежнему, занимает нефть. В 2001 году Казахстан значительно расширил возможности по транспортировке нефти на экспорт. Ввод трубопровода КТК и реконструкция трубопровода Атырау-Самара позволят в ближайшей перспективе экспортировать по этим трубопроводам 43 млн. тонн. С вводом второй очереди трубопровода КТК возможности возрастут еще на 28 млн. тонн.
С учетом существующих возможностей по транспортировке нефти и переработки ее на казахстанских НПЗ, прогноз роста добычи нефти до 61 млн. тонн в 2005 году вполне реален и возможен даже при относительно низких мировых ценах.
Вместе с тем снижение мировых цен на нефть негативно отражается на экономическом потенциале Казахстана.
Если в 2000 году положительное сальдо торгового баланса составляло 2,4 млрд. долл. США, в 2001 году - 896 млн. долл. Ухудшение торгового баланса происходит при увеличении объемов экспорта нефти и металлов. Так, в 2001 году экспорт нефти вырос по сравнению с 2000 годом на 10,6%, а экспортная выручка осталась на уровне 2000 года. В 2002 году снижение уровня мировых цен на нефть прогнозируется на 12%. В результате этого при увеличении физических объемов ее экспорта на 11%, снижение выручки от реализации нефти в 2002 году может составить порядка 110 млн. долл.
Аналогичная ситуация складывается на рынке металлов. Несмотря на некоторые улучшения конъюнктуры, мировая торговля металлургической продукцией, особо чувствительная к экономическим кризисам, пока не восстановилась в прежних масштабах. Этому в значительной степени способствовало расширение протекционистских мер, зачастую идущих в разрез норм ВТО по обеспечению свободной конкуренции.
В 2001 году мировая цена на холоднокатанный прокат упала на 14,8%, на горячекатанный прокат - на 4,9%, на цинк - на 21,4%, медь - на 21,1%. Снизился уровень экспорта стального проката, включая белую жесть, ферросплавов, свинца рафинированного, и в 2001 году к уровню 2000 года составил соответственно: 97%, 97%, 84%. Аналогично произошло снижение показателей в стоимостном выражении и на указанные виды продукции, что обусловлено падением спроса и цен на металлопродукцию черных металлов и свинца. Экспорт глинозема в 2001 году сохранился на уровне 2000 года, а в стоимостном выражении уровень 2001 года по сравнению с 2000 годом возрос на 12,4%, что указывает на рост цены глинозема. Среднее снижение цен на рынке металлов в 2001 году составило около 20%, а рост физических объемов производства только 4-5%. При этом контрактные цены на экспортные поставки снизились на 25-28%. В связи с ухудшением конъюнктуры рынка черных и цветных металлов, прогнозируется, что цены в 2002-2004 годах будут низкими. В 2002 году объемы экспорта металлургической продукции продолжают снижаться, несмотря на то, что по отдельным товарным позициям удается за счет наращивания физических объемов компенсировать потери от низкого уровня цен. Удалось не допустить снижения экспортных поставок по глинозему, цинку, свинцу, титану. По ферросплавам ситуация была стабильной. Некоторое ослабление по ценам удается компенсировать как за счет наращивания физических объемов экспорта, так и диверсификации структуры продукции.
Ситуация с экспортом проката черных металлов остается сложной несмотря на предпринимаемые меры, в том числе на государственном уровне. В текущем году наблюдается снижение цен на горячекатанную сталь и повышение на холоднокатанную сталь. Наличие в мире производственных мощностей по производству черных металлов превышает существующий спрос на 200 млн. тонн. В ближайшие годы прогнозируется дальнейшее сокращение спроса на металлы.
Производство цветных металлов, составляющих основу казахстанского экспорта (медь, цинк, свинец), не имеет довольно четко очерченных перспектив вследствие сокращения мирового спроса и последовавшего падения цен. В первом полугодии 2002 года на рынке цветных металлов произошло снижение цен на свинец, алюминий, олово и цинк. Однако по меди, несмотря на наметившееся восстановление уровня цен, объемы экспорта пока остаются ниже уровня прошлого года.
Для Казахстана состояние сырьевой базы производства этих и ряда сопутствующих металлов (золото, серебро, кадмий, селен, висмут и др.) не позволяет обеспечить значительное увеличение производства цветных металлов. Для поддержания действующего производства необходимы значительные капитальные затраты, обеспечивающие восполнение отработанных шахт и горизонтов на действующих рудниках. Необходимо усилить контроль за исполнением иностранными инвесторами своих обязательств по развитию сырьевой базы цветной металлургии.
В Казахстане при наличии крупных месторождений меди, свинца и цинка уровень содержания этих металлов значительно ниже, чем в странах-ведущих экспортерах этих металлов. В связи с этим, при низком уровне мировых цен, обеспечить конкурентоспособность цветных металлов Казахстана будет проблематично.
Таким образом, в среднесрочной перспективе черная и цветная металлургия не имеют крупной возможности для роста производства и экспорта. На период до 2004 года необходимо оказывать государственную поддержку предприятиям черной и цветной металлургии для обеспечения достигнутых объемов производства и экспорта продукции в условиях ухудшающейся конъюнктуры.
Уровень экспорта пшеницы, несмотря на стабильный характер поставок с начала года, пока не соответствует экспортному потенциалу страны. За период с октября 2001 по июнь 2002 года оценке будет продано порядка 3,5 млн. тонн пшеницы, тогда как из урожая 2001 года за тот же период было продано 5,1 млн. тонн. К тому же в отличие от мирового рынка наблюдается устойчивая тенденция снижения экспортных цен (в апреле экспортная цена составила 86,9 долл./тонн против 117,3 в аналогичном месяце прошлого года).

Химия өнеркәсiбiнде негiзгi экспорттық тауарлар сары фосфор, натрий триполифосфаты, термиялық фосфор қышқылы, кальций карбиды, хром тұздары болып саналады. 2000 ж. 1999 ж. салыстырғанда сары фосфордың экспорты 130,5%, ал 2001 жылы бұрынғы жылға қарағанда - 151% болды.
Соңғы жылдары Қазақстан химия өнiмдерi - минералдық тыңайтқыштар, сары фосфор, натрий триполифосфаты, резинотехникалық бұйымдар және полистирол рыногында өзінің позициясын жоғалтып алды. Ал ендi бұл өнiмдердiң рыноктары кең, тиiстi өнiмдердiң бәсекеге қабiлетiн көтерген жағдайда Қазақстан сыртқы рыноктарға қайта келіп, өз позициясын қайтарып алуына болады.
2001 ж. "AES Экибастуз-1" (Екiбастұз ГРЭС-1) Ресейге электр энергиясын бере бастады. Экспорт көлемi 2,2 млрд. кВтс. болды. Қазақстан Республикасының электр энергиясына импортының сальдосы 2001 ж. 1,4 млрд. КВТс. болды.
2002 ж. электр энергиясының нөлдiк сальдосына және электр энергиясының экспорты мен импортының көлемi тиiсiнше 2,5 млрд кВтс. болып, балансқа қол жеткізу жоспарланып отыр.
Өнiмнiң бәсекеге қабiлеттілігін және жалақыны өсiрудi қамтамасыз ету үшін материалдық, энергетикалық және су ресурстарын тиімді және ұтымды пайдаланатындай жағдай жасау қажет.
Қазақстанда 2001 ж. ЖIӨ 1 долларына жұмсалатын электр энергиясының шығыны 2,7 киловатт сағат болды, бұл АҚШ-қа қарағанда 6 есе және Жапонияға қарағанда 16 есе көп. Бiр тонна мыс рудасын өндiру үшiн Қазақстанда АҚШ-дан 3 есе көп электр энергиясы жұмсалады, қорғасын-мырыш рудасын өндiрген кезде - 6 есе.
Қазақстан үшiн су ресурстарын ұтымды пайдаланудың, сондай-ақ металлургиялық шлактарды қайтадан екiншi рет өңдеу саясатын жүргізу көкейкестi мәселе болып саналады.
Инвестициялар
Республика экономикасына тiкелей инвестиция тарту тенденциясының талдауы алдағы бес жылда инвестицияның салалық құрылымында басымдық мұнайгаз саласы бойынша сақталатынын көрсетедi. Қазақстан таяу жылдары Каспий шельфiнің көмiрсутегінiң iрi қорларын ашып және оны iске қосуға үлкен үмiт артады. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша көмiрсутегi шикiзатын өндiрудi дамытудың Ұлттық стратегиясын әзiрлеу жөнiндегi Жұмыс тобы құрылғанын атай кеткен жөн.
Тiкелей инвестициялардың құрамы оны әкелушi елдер бойынша мұнайгаз саласындағы бiрлескен кәсiпорындарда шетелдiк компаниялардың үлестiк қатысы бойынша анықталды - барлық инвестицияның 33% 2001 ж. АҚШ инвесторлары салды, 17% Канаданың үлесiне тидi, 14% - Ұлыбританияның, 11% - Италияның, Қытай мен Ресей - 5%-тен.

В химической промышленности основной экспортной позицией является желтый фосфор, триполифосфат натрия, термическая фосфорная кислота, карбид кальция, хромовые соли. В 2000 году по сравнению с 1999 годом экспорт желтого фосфора составил 130,5%, а в 2001 году по отношению предыдущего года - 151%.
За последние годы Казахстан утратил свои позиции на рынках химической продукции - минеральных удобрений, желтого фосфора, триполифосфата натрия, резинотехнических изделий и полистирола. В то же время, рынки этих видов продукции достаточно емки и, при условии повышения конкурентоспособности соответствующей продукции, Казахстан может рассчитывать на возвращение на внешние рынки и восстановление своих позиций.
В 2001 году электростанция "AES Экибастуз-1" (Экибастузская ГРЭС-1) начала поставки электроэнергии в Россию. Объем экспорта составил 2,2 млрд. кВтч. Сальдо импорта электроэнергии Республики Казахстан составило в 2001 году 1,4 млрд. кВтч.
В 2002 году планируется достичь нулевого сальдо перетока электроэнергии, сбалансировав экспорт и импорт электроэнергии по 2,5 млрд. кВтч соответственно.
Для обеспечения конкурентоспособности продукции и повышения заработной платы необходимо создать условия для эффективного и рационального использования материальных, энергетических и водных ресурсов.
Затраты электроэнергии на 1 доллар ВВП в Казахстане в 2001 году составили 7,1 киловатт часа, что выше чем в США в 6 раз и в 16 раз чем в Японии. Для добычи одной тонны медной руды в Казахстане затрачивается электроэнергии в три раза больше, чем в США, а при добыче свинцово- цинковой руды - в 6 раз.
Актуальным для Казахстана является проведение политики рационального использования водных ресурсов, а также вторичной переработки металлургических шлаков.
Инвестиции
Анализ тенденции привлечения прямых инвестиций в экономику республики свидетельствует, что в предстоящем пятилетии в отраслевой структуре инвестиций приоритеты сохранятся за нефтегазовой отраслью. Казахстан связывает большие надежды с открытием в ближайшее время и вовлечением в разработку крупных запасов углеводородов шельфа Каспия. Важно отметить, что по поручению Правительства Республики Казахстан образована Рабочая группа по разработке Национальной стратегии развития добычи углеводородного сырья.
Структура прямых инвестиций по странам-источникам определялась долевым участием иностранных компаний в совместных предприятиях нефтегазовой отрасли - 33% всех инвестиций за 2001 год было вложено инвесторами из США, 17% приходилось на долю Канады, 14% - Великобритании, 11% - Италии, по 5% - Китая и Российской Федерации.

Шетелдiк тiкелей инвестицияның жалпы көлемi 2001 ж. 4418 миллион АҚШ долларын құрады, оның 74% шикi мұнай мен табиғи газ өндiруге, 10% - геологиялық және кен iздеу қызметiне және 3% - құбырмен тасымалдауға жұмсалды.
2001 ж. өңдеушi өнеркәсiпке түскен тiкелей шетелдiк инвестиция көлемi бiраз көбейдi. 2000 ж. салыстырғанда бұл салаға тартылған тiкелей шетелдiк инвестицияның көлемi 22% өсiп, 301,1 миллион АҚШ долларын құрады.
2002 ж. бiрiншi тоқсанында Қазақстанға келiп түскен тiкелей шетелдiк инвестицияның көлемi 737 миллион АҚШ долларын құрады. 2001 ж. бiрiншi тоқсанда келiп түскен шетелдiк тiкелей инвестицияның жоғары көрсеткiшiн анықтаған негiзгi факторлардың бiрi 2000 ж. жасалған шарт бойынша мемлекеттiк меншiктi жекешелендiруден жауапкершілігі шектелген серiктестiк (ЖШС) бiрлескен кәсiпорын (БК) "Теңiзшевройлдағы" мемлекет үлесiнiң 5% және АҚ "Маңғыстау мұнайгаздағы" акцияның мемлекеттiк пакетiнің 30% сатудан түскен 497 миллион доллар болды.
Мұнай мен табиғи газды өндiруге жұмсалған инвестицияның үлесіне жалпы шетелдiк инвестицияның 66% тидi, геологиялық және кен iздеу қызметiне - 15% және мұнай мен газды құбыр арқылы тасымалдауға - 3%. Саудаға, автомобиль жөндеуге және үйде пайдаланылатын бұйымдар үлесiне тиетiн инвестиция да өстi (4%).
Теңiз, Шығыс Қашаған, Қарашағанақ, Құмкөл кен орындарына барлау жүргiзу, инфрақұрылымды әзірлеу мен дамыту жөнiндегi iрi инвестициялық жобаларды жүзеге асыру және Каспий құбырының құрылысын салу компаниялар тарапынан өздерінің еншiлес кәсiпорындарын қаржыландыруды анағұрлым арттыруға себепшi болды.
2 кесте
Экономиканың басымдықты секторларына инвестиция тарту
_________________________________________________________________________
Жылдар              1997   1998   1999    2000    2001   Жиыны
_________________________________________________________________________
Шарттардың саны           9     74      66     77      119      279
Мәлiмдеме жасалған      38,9    272   994,9    315    1214,5   1882,8
инвестициялар,
млн. АҚШ доллары
Мәлiмдеме жасалған      1246   4344   12213    9242    27653    55474
жұмыс орындары
_________________________________________________________________________
2001-2005 жж. кезеңде мұнайгаз жобаларымен шұғылданатын отандық және шетелдiк инвесторлар кен орындарын әзiрлеу және жайғастыру жөнiндегi операцияларға 9 млрд. АҚШ долларынан астам сома жұмсауды жоспарлап отыр. Инвестициялық салымның негiзгi түсiмiн Теңiз, Қарашағанақ және Солтүстiк-Каспий жобаларын әзiрлеуге қатысушы шетелдiк компаниялардан күтуге болады.

Валовой приток прямых иностранных инвестиций, в 2001 году составил 4418 млн. долл. США, из которых 74% приходится на добычу сырой нефти и природного газа, 10% - на геологическую и изыскательскую деятельность и 3% - на транспортировку по трубопроводам.
В 2001 году произошло некоторое увеличение прямых иностранных инвестиций в обрабатывающую промышленность. По сравнению с 2000 годом объем ПИИ, привлеченных в эту отрасль, возрос на 22% и составил 301,1 млн. долл. США.
В первом квартале 2002 года валовой приток прямых иностранных инвестиций в Казахстан составил 737 млн. долл. США. Одним из основных факторов, определивших высокий показатель притока ПИИ в первом квартале 2001 года, было поступление средств в сумме 497 млн. долл. от приватизации государственной собственности по контрактам, заключенным в 2000 году, - на продажу 5% государственной доли участия в ТОО СП "Тенгизшевройл" и 30%-го госпакета акций АО "Мангистаумунайгаз".
На долю инвестиций в добычу нефти и природного газа приходилось 66% от притока валовых иностранных инвестиций, геологическую и изыскательскую деятельность - 15% и транспортировку нефти и газа по трубопроводам - 3%. Увеличилась доля инвестиций в торговлю, ремонт автомобилей и изделий домашнего пользования (4%).
Реализация крупных инвестиционных проектов по разведке, разработке и развитию инфраструктуры месторождений Тенгиз, Восточный Кашаган, Карачаганак, Кумколь и строительство Каспийского трубопровода, обусловила значительное увеличение со стороны компаний финансирования своих дочерних предприятий.
Таблица 2
Привлечение инвестиций в приоритетные сектора экономики
__________________________________________________________________________
! 1997  ! 1998  ! 1999  ! 2000  ! 2001  !Итого
____________________________!_______!_______!_______!_______!_______!______
Количество контрактов             9       74      66      77     119    345
Заявленные инвестиции,
млн.долл.США                   38,9      272     995     315  1214,5 2835,4
Заявленные новые рабочие
места                          1246     4344   12213    9242   27653  55474
___________________________________________________________________________
В период с 2001 по 2005 годы отечественные и зарубежные инвесторы, занятые в нефтегазовых проектах планируют вложить в операции по разработке и обустройству месторождений инвестиции на сумму более 9 млрд. долларов США. Основной приток инвестиционных вложений следует ожидать со стороны иностранных компаний - участников проектов разработки Тенгизского, Карачаганакского и Северо-Каспийского проектов.

Көрсетілген кезеңде көлiк инфрақұрылымына құйылатын инвестиция көлемi 1,5 миллиард АҚШ долларындай болмақ.
Инвестиция көлемi бойынша республиканың газ саласындағы ең маңызды кәсіпорын Батыс Қазақстан облысындағы Қарашағанақ мұнайгазконденсат кен орнын игерудi жүзеге асырып жатқан Қарашағанақ бiрiккен ұйымы болып саналады.
Сондай-ақ республиканың газ өңдейтiн зауыттарының иеленушi және басқарушы Жаңажол және Теңiз кәсiпорындары да едәуір инвестиция жүзеге асыруда.
Аймақтарды газбен тұрақты жабдықтауды қамтамасыз ету үшiн "ҚазТрансГаз" жұмыс iстеп тұрған магистралды газқұбырларын және газ бөлетiн желiлердi жаңарту, газды пайдалануды есепке алатын жүйенi жетiлдiру жүзеге асырылуда. 2001 жылы Орта Азия - Орталық магистралды газ құбырының кейбiр учаскелерi жаңартылды және бұрын тоқтап тұрған Бұхара-Орал магистралды газ құбыры iске қосылды. Оңтүстiк Қазақстан облысында газды пайдаланудың есебiн жүргізетiн жүйенi жетiлдiру жөнiндегi шаралар iске асырылуда.
Республиканың оңтүстiк аймақтарын қазақстандық газбен қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi 2002 жылы Жамбыл облысындағы Амангелдi кен орнын игеруге 2,6 млрд. теңге бөлдi.
Қызылорда облысындағы Оңтүстiк Торғай ойпатындағы мұнайгаз кен орнының iлеспе газын тиiмдi пайдаланудың кешендi бағдарламасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар газды тиiмдi пайдалану, қайта өңдеу және тасымалдау, электр энергиясын өндiру жөнiндегi шараларды жүргiзуде.
Табиғи газды өңдеуге жұмсалған инвестициялар
3 кесте
млрд. теңге
_________________________________________________________________________
2000 ж.    2001 ж.    2002 ж.
_________________________________________________________________________
Қарашағанақ жобасы бойынша                75,5      203,0      184,8
Жаңажол ГӨЗ қайта жаңарту                  -          -         5,7
Амангелдi кен орнын игеру                 2,5        2,6        2,6
Оңтүстiк Торғай ойпатындағы мұнайгаз кен   -          -         4,7
орнының iлеспе газын кешендi тиiмдi
пайдалану
Магистралды газқұбырларын және газ        2,4        4,1        10,7
бөлетiн желiнi жаңғырту, есеп жүргiзу
жүйесiн жетiлдiру
_________________________________________________________________________
Инвестицияның көбiнесе өнеркәсiптің таукен-металлургия кешенiне едәуір өсім байқалады. 2000 ж. темiр рудасын өндiретiн кәсiпорындардың негiзгi капиталына салынған инвестиция 6,2 млрд. теңге болды, ал түстi металдар рудасын өндiретiндерге - 5,7 млрд. теңге, бұл көрсеткiштер 1999 жылдың деңгейiне қарағанда тиiсiнше 3,3 есеге және 13,1% өстi.

Инвестиции в транспортную инфраструктуру в течение указанного периода составят порядка 1,5 млрд. долларов США.
Наиболее значимым предприятием газовой отрасли республики по объему инвестиций является Карачаганакская интегрированная организация, осуществляющая освоение Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения в Западно-Казахстанской области.
Также существенные инвестиции осуществляются предприятиями, владеющими и управляющими газоперерабатывающими заводами республики - Жанажолским и Тенгизским.
Для обеспечения стабильного газоснабжения регионов ЗАО "КазТрансГаз" осуществляется модернизация существующих магистральных газопроводов и газораспределительных сетей, совершенствование системы учета использования газа. В 2001 году произведена модернизация отдельных участков магистрального газопровода Средняя Азия - Центр и осуществлен запуск простаивавшего магистрального газопровода Бухара-Урал. В Южно-Казахстанской области предпринимаются меры по совершенствованию системы учета использования газа потребителями.
Для нужд обеспечения южных регионов республики казахстанским газом Правительством Республики Казахстан в 2002 году выделены 2,6 млрд. тенге на освоение месторождения Амангельды в Жамбылской области.
В соответствии с программой комплексной утилизации попутного газа нефтегазовых месторождений Южно-Тургайской впадины в Кызылординской области недропользователями производятся меры по утилизации газа, переработке и транспортировке газа, выработке электроэнергии.
Таблица 3
Инвестиции в газоперерабатывающую отрасль
млрд. тенге
___________________________________________________________________________
! 2000 ! 2001 ! 2002
______________________________________________________!______!______!______
По проекту Карачаганак                                  75,5   203   184,8
Реконструкция Жанажолского ГПЗ                            -     -      5,7
Освоение месторождения Амангельды                        2,5   2,6     2,6
Комплексная утилизация попутного газа нефтегазовых        -     -      4,7
месторождений Южно-Тургайской впадины
Модернизация магистральных газопроводов и                2,4   4,1    10,7
газораспределительных сетей, совершенствование
системы учета
__________________________________________________________________________
Наблюдается значительный рост инвестиций, преимущественно в горнометаллургический комплекс промышленности. В 2000 году инвестиции в основной капитал предприятий, добывающих железную руду составили 6,2 млрд. тенге, а добывающих руды цветных металлов - 5,7 млрд. тенге, эти показатели к уровню 1999 года возросли соответственно в 3,3 раза и на 13,1%.

Тау-кен-металлургия кешенiне, тау-кен өндiрушi және металлургия секторларын қоса алғанда, жұмсалған инвестицияның үлесi: 2000 ж. - 12,8%, 2001 ж. - 10,2% болды. Қара металлургияның iрi кәсiпорындары бойынша салынған инвестиция 2000-2002 жж. 133 миллион АҚШ доллары болды, ал түстi металлургияның iрi кәсiпорындары бойынша 2001-2002 жж. - 180,7 миллион АҚШ доллары болды, олар рудалық базаны дамытуға, жұмыс iстеп тұрған өндірісті қайта жаңартуға және жаңа өндіріс құрылысына жұмсалды.
1999 ж. "Ұлттық электр желiсiн жаңарту" жобасы бойынша "KEGOC" ААҚ және Еуропалық қалпына келтiру және дамыту банкi және Әлемдiк қалпына келтiру және даму банкi арасында жалпы сомасы 185 млн. АҚШ доллары болатын несиелiк келiсiм жасалды, ол 2000 ж. мамыр-маусымында күшiне ендi. "KEGOC" ААҚ жағынан өзiнiң меншiк қаражаты есебiнен қосымша қаржыландырудың сомасы 73,4 млн. АҚШ доллары болады. Жобаның жалпы сомасы - 258 млн. АҚШ доллары.
2001 ж. осы жоба бойынша 7,2 млн. АҚШ доллары игерiлдi.
Әлеуметтiк сала
Экономиканың дамуының жоғарғы қарқыны қоғамның әлеуметтiк индикаторларының жақсаруымен қоса жүредi.
2000 ж. халықтың жан басына шаққандағы орташа номиналды ақшалай табысы 1999 жылмен салыстырғанда 16,9% көбейдi, нақты ақшалай табыс 3,6%. Нақты жалақы 7,1% көбейдi.
2001 ж. кедейлiк деңгейi 32% тен 28,4%-ке дейiн төмендедi, жұмыспен қамтылған халықтың саны 500 мың адамға өстi. Халықтың жан басына келетiн номиналды ақшалай табысы алдын ала жасалған бағалама бойынша 19,9% көбейді, нақты жалақы 10,4%, зейнетақының ең төменгі көлемi 4000 теңгеге дейiн өстi.
Дамудың негiзгі проблемалары
Қол жеткен оңды нәтижелерге қарамастан бiрталай проблемалар да бар:
экономикалық қызметтiң кейбiр түрлерiндегі еңбекке төленетiн ақының төмен деңгейi, соның iшiнде бюджет саласындағы және ауыл шаруашылығындағы қызметкерлердің жалақысы да бар, мемлекеттiк әлеуметтік көмектiң атаулылығы мен қол жетушiлiгiнің жеткiліксiздігі, оны көрсету кезiндегi келiсiмнiң жоқтығы салдарынан халықтың табысындағы айырмашылықтың үлкен болуы;
әлеуметтiк сақтандырудың көптеген түрлерiнің жетiлмегендiгі;
адам капиталына инвестицияның жеткілiксіздігі;
экономиканың нақты секторының барлық саласында негізгі құралдардың активтi бөлiгiнiң тозуының жоғары деңгейі;
өнеркәсiп өндiрiсi құрылымының балансталмағаны, онда кен өндіру саласының басым болуы;
экспортқа бағдарланған салалардың ел экспортының негiзгi статьялары болып саналатын тауарлардың азғантай тобына әлемдiк конъюнктураның тұрақсыздығына тәуелдiлiгі;
өндiрiстiң техникалық деңгейiнiң төмен салдарынан отандық тауарлардың әлемдiк рыноктардағы бәсекеге қабiлеттiлiгінің әлсіздігі;
несие ресурстарының қаржы секторы мен қызмет көрсету саласынан экономиканың нақты секторына ауысып құйылуын ынталандырудың жеткiлiксiздiгі;
жинақталған зейнетақы қаражатын, почта салымын, сақтандыру қорларының қаражатын елдiң қаржы рыногында пайдалану жөнiндегi қаржы инструменттерiнiң тиiмдiлігiнiң жеткiлiксiздігi;
бiрiккен негіздегi қаржылық бақылаудың әдiстерiнiң жетiлмегендер, активтердi басқарудың тиімдi жүйесiнің және корпоративтiк басқарудың жоқтығы;
аймақтардың дамуының бiркелкi еместiгi.
2 ТАРАУ. МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ САЯСАТ
Елдiң 2003-2005 жж. дамуының мақсаттары, мiндеттерi және басымдықтары
Қазақстан экономикасының шикiзат экспортынан экономикалық тәуелдiлiгiнiң үлкен болуына байланысты Үкiмет 2003-2005 жж. экономиканың құрылымын жетiлдiрудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретін iшкi факторларды дамытуға бағытталған жұмысты жандандыруды және осының негiзiнде халықтың тұрмысын жақсартуды және елдiң экономикалық қауіпсiздігін қамтамасыз етудi жоспарлап отыр.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi мақсаттары мен басымдықтары Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жолдауларында және Қазақстан Республикасы Үкіметiнің Бағдарламасында анықталады. Индикативтi жоспар экономиканың даму қарқынын дәлелдейдi, сонымен бiрге орталық және жергiлiктi органдардың iшкi және сыртқы факторлардың әсерiн ескере отырып болжамдалған кезеңде алға қойған мақсаттарға жету және мемлекеттiк саясаттың басымдылығын қамтамасыз ету жөнiндегi iс-әрекетiн анықтайды.
Осыған сүйене отырып, 2003-2005 жж. мемлекеттiк экономикалық саясат мемлекеттiк басқару органдарының аталған құжаттарда белгіленген мақсаттарға жету жөнiндегi iс-әрекетiн анықтайды. Олар:
елдiң халқының тұрмысын жақсарту және оның әрі өсуi үшін алғышарттар жасау;
бәсекеге қабiлеттi экономиканың негiзiн құру және қазiргі заманға жаңа өндiрiстердi құру жолымен экономиканың құрылымын жетiлдіру;
экономикалық өсудiң жоғары қарқынына қажеттi жағдайлармен қамтамасыз ету үшiн экономиканы мемлекеттiк реттеудiң тетiктерiн жасау.
2003-2005 жж. жоспардың басты басымдылықтары:
аграрлық секторды дамыту және ауылдағы (селодағы) тұрмыстың жағдайын сапалы түрде жақсарту;
денсаулық сақтауды дамытудың жағдайын жақсарту және салауатты өмiр салтын насихаттау;
адам ресурстарын дамыту - бiлiм беру деңгейiн және халықтың кәсiби бiлiктiлiгiн көтеру;
өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту;
шикiзат ресурстарын өңдеулi тереңдетумен байланысты салаларды дамыту - металлургияда төртiншi және бесiншi қайта өңдеу, мұнайхимия, машина жасау, тұтыну тауарларын және құрылыс материалдарын өндiру;
Астана қаласын дамыту.
Ұзақ мерзiмдi стратегиялық мақсаттарды iске асыру Үкiметтен және Ұлттық банктен жоспарланған кезеңде кәсiпорындардың қызмет iстеуi және халықтың табысы өсу үшiн экономикалық, монетарлық, фискалдық және заңдық жағдайларды жасауды қамтамасыз ететiн мiндеттердi шешудi талап етедi. Бұлар:
1. елдің қаржы және бюджет жүйелерiнiң баланстылығы және тұрақтылығы;
2. экономика салаларында өндiрiс шығындарын төмендету және еңбек өнiмдiлiгiн арттыру үшiн жағдай жасау;
3. кедейлiкпен және жұмыссыздықпен күрес;

Доля инвестиций в горно-металлургический комплекс, включая горнодобывающий и металлургический секторы, составила: в 2000 году - 12,8%, в 2001 - 10,2%. По крупным предприятиям черной металлургии вложение инвестиций в 2000-2002 годах составило 133 млн. долл. США, а крупным предприятиям цветной металлургии в 2001-2002 годах - 180,7 млн. долл. США, которые были направлены на развитие рудной базы, реконструкцию действующих и строительство новых производств.
В 1999 году заключены кредитные соглашения между ОАО "KEGOC" и Европейским Банком Реконструкции и Развития и Мировым Банком Реконструкции и Развития (Всемирным Банком) по проекту "Модернизация Национальной электрической сети" на общую сумму 185 млн. долл. США, которые вступили в силу в мае-июне 2000 года. Софинансирование со стороны ОАО "KEGOC" за счет собственных средств составит 73,4 млн. долл. США. Общая стоимость проекта - 258,4 млн. долл. США.
В 2001 году было освоено 7,2 млн. долл. США по данному проекту.
Социальная сфера
Высокий темп развития экономики сопровождается улучшением социальных индикаторов общества.
В 2000 году среднедушевые номинальные денежные доходы населения увеличились по сравнению с 1999 годом на 16,9%, реальные денежные доходы - на 3,6%. Реальная зарплата увеличилась на 7,1%.
За 2001 год уровень бедности снизился с 32% до 28,4%, прирост занятого населения составил около 500 тыс. человек. Среднедушевые номинальные денежные доходы населения увеличились по предварительной оценке на 19,9%, реальная заработная плата на 10,4%, минимальный размер пенсий увеличился до 4000 тенге.
Основные проблемы развития
Несмотря на достигнутые позитивные результаты, существует ряд проблем:
большая дифференциация доходов населения вследствие низкого уровня оплаты труда в отдельных видах экономической деятельности, в частности заработной платы работников бюджетной сферы и в сельском хозяйстве, недостаточной адресности и доступности государственной социальной помощи, отсутствие обусловленности при ее оказании;
неразвитость различных видов социального страхования;
недостаточное инвестирование в человеческий капитал;
высокий уровень износа активной части основных средств во всех отраслях реального сектора экономики;
несбалансированность структуры промышленного производства с преобладанием в ней добывающих отраслей;
зависимость экспортоориентированных отраслей от колебаний конъюнктуры мировых цен на узкую группу товаров, являющихся основными статьями экспорта страны;
слабая конкурентоспособность отечественных товаров на мировых рынках вследствие низкого технического уровня производства;
недостаточная стимуляция перетока кредитных ресурсов из финансового сектора и сферы услуг в реальный сектор экономики;
недостаточная эффективность финансовых инструментов по использованию средств накопительных пенсионных сбережений, почтовых вкладов, средств страховых фондов на финансовом рынке страны;
несовершенство методов финансового надзора на консолидированной основе, отсутствие системы эффективного управления активами и корпоративного управления;
неравномерность развития регионов.
Глава 2. Макроэкономическая политика
Цели, задачи и приоритеты развития
страны на 2003-2005 годы
В связи с большой экономической зависимостью казахстанской экономики от экспорта сырья Правительство в 2003-2005 годах планирует активизировать работу по развитию внутренних факторов, позволяющих обеспечить совершенствование структуры экономики, и на этой основе улучшение благосостояния населения и экономической безопасности страны.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан среднесрочные цели и приоритеты социально-экономического развития определены в послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана и Программе Правительства Республики Казахстан. Индикативный план обосновывает темпы развития экономики и определяет действия центральных и местных органов по достижению поставленных целей и обеспечению приоритетов государственной политики в прогнозируемом периоде, с учетом влияния внутренних и внешних факторов.
Исходя из этого, государственная экономическая политика в 2003-2005 годах определяет действия государственных органов управления по достижению целей, определенных в названных документах, это:
1. улучшение благосостояния населения страны и создание предпосылок для его дальнейшего роста;
2. совершенствование структуры экономики, путем построения основы конкурентоспособной экономики и созданием новых современных производств;
3. создание механизмов государственного регулирования экономики для обеспечения условий для высоких темпов экономического роста.
Главными приоритетами Плана на 2003-2005 годы являются:
развитие аграрного сектора и качественное улучшение условий жизни в ауле (на селе);
улучшение состояния развития здравоохранения и пропаганда здорового образа жизни;
развитие человеческих ресурсов - повышение уровня образования и профессиональной квалификации населения;
развитие производственной и социальной инфраструктуры;
развитие отраслей, связанных с углубленной переработкой сырьевых ресурсов, - четвертый и пятый переделы в металлургии, нефтехимия, машиностроение и производство потребительских товаров и строительных материалов;
развитие г. Астана.
Реализация долгосрочных стратегических целей требует от Правительства и Национального Банка решения в плановом периоде решение задач, обеспечивающих создание экономических, монетарных, фискальных и законодательных условий для функционирования предприятий и роста доходов населения. Это:
1. сбалансированность и устойчивость финансовой и бюджетной систем страны;
2. создание условий для снижения издержек производства и роста производительности труда в отраслях экономики;
3. снижение бедности и безработицы;

4. ауыл шаруашылығының өнiмдiлiгiн едәуiр көтеру және ауыл шаруашылық өнiмiн өңдейтiн бәсекеге қабiлеттi өндiрiстердi дамыту;
5. ауыл шаруашылығының прогрессивтi техника мен технологияға қажетiн қамтамасыз ету;
6. мұнайгаз және тау-кен-металлургия өнеркәсiбi, энергетика, көлiк және машина жасаудың басқа да тармақ салалары үшiн бәсекеге қабiлеттi жабдықтар мен материалдар өндiруге инвестиция тарту;
7. мердiгерлiк жұмыстар рыногын жасау және қазiргi заманғы құрылыс кешенi мен құрылыс материалдары өнеркәсiбiн дамыту;
8. ағымдағы операциялар балансын едәуір жақсарту мақсатында қызмет көрсетудiң бәсекеге қабiлеттілiгін арттыру және көлемiн өсiру;
9. мұнайды, газды, түсті және қара металдарды, астықты, мақтаны, жүндi және терiнi экспортқа шығарудан мемлекеттiк табысты көбейту;
10. экономиканың барлық деңгейi үшiн сапа жағынан жаңа басқару, инженерлiк-техникалық және жұмыскер кадрларын даярлау;
11. инфрақұрылымды дамытуға бағытталған мемлекеттiк инвестициялық ресурстарды тиiмді пайдалану және экономиканың өндірiстiк құрылымын жетiлдiру.
2 сур .
2003-2005 жж. аса маңызды макроэкономикалық көрсеткiштердің болжамы
ЖIӨ 1990 ж.
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
2001 ж. қорытындысы бойынша ЖIӨ көлемi 1990 жылдың деңгейiнен 21% төмен болды. Бағалама бойынша 2002 ж. бұл кейiн қалушылық 15,9% қысқарады.
Қазақстан экономикасы салаларының дамуының 2003-2005 жж. болжамдалған көрсеткіштері 2005 ж. елдiң реформаға дейiнгі экономикалық потенциалынан асып түсуіне мүмкіндік береді.
Сапалық өзгерiстердiң мәнi дамудың тұралаған, өте тапшы моделiнен өткен жылдар ішінде үдей түскен қаржы жағынан балансталған ашық нарықтық экономика құрудың сәтi түскендігінде.
3 сур.
ЖIӨ өндiрiстік құрамы, %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі
2005 жылы ЖIӨ көлемiндегі қызметтiң үлесi 47,6% болады. Тауарларды өндiру тиiсiнше 46,1% тең 47%-ке дейiн өседi. 2005 жылы ЖIӨ көлемiндегi өнеркәсіптің үлесi 33,7% болады. 2001 жылға қарағанда ЖIӨ көлемiндегi құрылыс үлесi 5,8% тек 7%-ке дейiн өсуі болжамдалуда.
4 сур .
Түпкі тұтыну әдісі бойынша ЖІӨ құрылымы, ЖІӨ-ге %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ЖIӨ түпкi тұтыну және жинақтау әдісi бойынша құрылымы болжам жасалған кезеңде капиталдың қорлануының өсу пайдасына өзгеретiн болады. Бұл тауар мен қызметтi тұтынудың өсуімен салыстырғанда инвестицияның экономикаға келiп түсуінiң болжам бойынша озық жүретiнiне байланысты. Экономикалық өсудiң дамуы тұрғысынан қарағанда мұндай тенденция қолайлы болып саналады, алайда инвестицияның негізгі түсiмi мұнай өндiру мен алғашқы металл өндiрумен және металл прокатының шектеулi сортаментiмен байланысты салаларда болады деп күтілуде.
Тауарлар мен қызметтiң таза экспорты қызметтің импортының көп болуы салдарынан терiс сальдомен болжамдалуда.
Ақша-несие саясаты
Ақша-несие саясатының мақсаттары: экономиканың дамуы үшiн инфляцияның оңтайлы деңгейiн ұстап тұру; сыртқы рыноктарда қазақстандық тауарлардың баға жөнiндегi бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету; экономиканың нақты секторының кәсіпорындары үшiн қаржы ресурстарына олардың қолы жетуiн қамтамасыз ету.
Белгiленген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн келесi мiндеттердi шешу қажет:
инфляциялық таргет жасау принципiне көшуге дайындық жасау;
валюта тәртiбiн ырықтандыру;
Ұлттық Банктiң ресми ставкасын оңтайлы төмендету;
Қазақстан Республикасында жұмыс iстеп тұрған төлем жүйесiн одан әрі жетiлдiру.
Инфляциялық таргет жасау кезiндегі ақша-несие саясатының
негізгi инструменттерi ашық рыноктың операциялары болады.
Оперативтiк көрсеткiш ретiнде РЕПО ставкасын пайдалану жоспарлануда. Ұлттық Банк Ұлттық Банктiң есептік және басқа қысқа мерзiмдi ставкалардың маңызын күшейту жөніндегi жұмысты жалғастыратын болады.
Ақша-несие саясатының келешегi бар бағыты болып, сондай-ақ Қазақстан Республикасында валюта тәртiбiн одан әрi ырықтандыруды жүзеге асыру болып саналады, мұның өзi ең алдымен валюталық реттеудi өзгертудi және капиталды шетке шығаруға бақылау жасауды талап етедi. Капиталды шетке шығаруды ырықтандыруға лицензия жасауды бiртiндеп жою немесе капиталдың қозғалысымен байланысты валюталық операциялардың кейбiр түрлерi бойынша лицензия жасалмайтын операциялар шеңберiн кеңейту кіреді.
Осындай жағдайда Ұлттық Банк теңгенiң еркiн өзгермелi айырбас бағамын сақтауды жоспарлауда, бұл қазақстандық тауарлардың сыртқы рыноктарда баға жөнiндегі бәсекеге қабiлеттiлiгiн сақтауға жағдай жасайды. Ұлттық Банк тек теңгенiң айырбас бағамының алыпсатарлық жолмен секiрiп отырмауын болдырмау қажеттігі жағдайында iшкi валюта рыногында аздап қана қатысуды жүзеге асыра отырып айырбас бағамының қалыптасуына араласпайтын болады.
Шетелдiк тiкелей инвестиция түрiндегi елеулi көлемде сырттан болатын қаржыландыру ағымдағы шоттың тапшылығын толығынан жабуды қамтамасыз етедi деп күтуде, сырттан қаржыландырудың кеңеюiн экономикадағы инвестициялық белсендiлiктiң артуы және кен өндiру саласында iрi инвестициялық жобалар жүзеге асуы туындатады және де тауарлар мен қызметтің кем дегенде 3 айлық импортын жабуға жетерлiк Ұлттық Банктiң алтынвалюта резервiнiң өсуін қамтамасыз етедi.
Ұлттық Банк таяудағы 3 жылда өзiнiң барлық ресми ставкаларын нақты алғанда әлсіз оң деңгейде ұстап тұруға ниетті.
Ұлттық Банктiң таяудағы 3 жылдағы саясаты Қазақстан Республикасындағы жұмыс iстеп тұрған төлем жүйесiн оның қызметiнiң тиiмділігін, сенімділігін және қауiпсiздiгін көтеру мақсатында одан әрi жетілдіруді ұйғарып отыр.
Қазақстан Республикасындағы төлем жүйесіндегі тәуекелдi азайту үшiн банкаралық жүйеде бiр күндiк қарызды берудің, кепiлдiк негiзiнде ақша аударудың жаңа тәртiбiн енгiзу жөнiндегi мәселе қаралуда, төлем жүйесiне енудің қатал талабын енгiзу көзделуде.
Төлем жасау мен ақша аударудың тәсiлдерi мен тетiктерiн жетiлдiру мақсатында Ұлттық Банк Қазақстан Республикасында вексель айналымын дамыту және бiрiншi класты эмитенттер векселiн қайтадан есепке алу жөнiндегi жұмысты жалғастырады, банктік шотты тiкелей дебет жасау жолымен төлем жасау тәртiбi дамитын болады.
"Процессинговый центр" ЖАҚ негiзiнде Ұлттық банкаралық төлем карточкалар жүйесi құрылатын болады, ол ұсақ бөлшек саудада аймақтық микропроцессорлық төлем карточкалары мен ақшасыз төлем жасаудың мүмкiндiгiн және сондай-ақ халықаралық төлем жүйесiнiң карточкалық трансакциялары бойынша маршруттау мен клиринг жасауды қамтамасыз етуге тиiс.
Фискалдық саясат
Алда тұрған кезеңде фискалдық саясаттың мақсаттары: мемлекет пен салық төлеушiлер арасында мүдделер балансына қол жеткiзу; өзара қарым-қатынастың тұрақтылығы мен ашықтығын арттыруға, жоспарлау процесiнің тиiмділігiн арттыруға, бюджеттi жоспарлау, орындау процестерiнiң және оның орындалуына жасалған бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған бюджет жүйесiн одан әрi жетiлдiру. Салық салынатын базаны кеңейту және жаңа технологияларды қолданумен салықты және кедендi басқарудың сапасын көтеру жолымен мемлекеттiк бюджеттiң кiрiс бөлігін көбейту, инвестицияның өсуі мен өндiрiстiң дамуын ынталандыру үшiн салық және кеден заңдарын жетiлдiру.
Фискалдық саясаттың мақсаттарына қол жеткiзу үшiн келесi мiндеттердi шешу қажет:
стратегиялық, индикативтiк және бюджеттiк жоспарлауды үйлестiру;
бюджет жүйесін реттейтін құқылық нормаларды жүйеге келтіру және кодтарын жасау, Бюджет Кодексiн әзiрлеу;
барлық деңгейдегi бюджеттi жоспарлаудың негiзгі және мемлекеттiк органдардың қажетiнiң нақты бағасы ретiнде ағымдағы шығындар бойынша шығыс нормалары мен нормативтерiн жетiлдiру;
мемлекеттiк бюджеттiң дамуға арналған шығыстарын қалыптастырудың жүйелілігін қамтамасыз ету мақсатында, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар арасындағы өкiлетiкке шек қоюды ескере отырып инвестициялық жобаларды дайындау, қарау және iрiктеп алу процесiн тәртiпке келтiру жөнiнде шаралар қабылдау;
жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың заң жүзiнде бекiтiлген қызметiн орындауына керектi қаражатпен толық қамтамасыз ету мақсатында орта мерзiмi кезеңде ашықтық, күнi бұрын болжай алушылық және тұрақтылық принциптерiн сақтай отырып бюджетаралық қатынастардың сапа жағынан жаңа жүйесiн әзiрлеу;
жиналып қалған кредиторлық берешектердi қысқарту және жаңа бюджеттiк қарыздарды болдырмау жөнiндегi жұмысты жалғастыру;
елдің экономикалық қауiпсiздiк критериi мүмкін ететiн мөлшерде үкіметтің қарыз алуын қамтамасыз ету;
сыртқы сауда тасқынының көлемi мен номенклатурасының өзгерiсiне жауап беруге қабiлеттi кедендік инфрақұрылымды құру;
мемлекеттiк сатып алу процедурасын жүзеге асырудың кезiнделiгiн және тиiмдiлiгін арттыру, сондай-ақ осы саладағы тәртiп бұзушылықты болдырмау жөнiнде шаралар қабылдау;
Қазынашылықты жаңартуды аяқтау;
салық төлеушiлердiң және салық салынатын объектілердiң Мемлекеттiк тiзiмiн енгiзу, салықты және кедендi басқаруды автоматтандырудың негізгi процестерiн аяқтау;
мемлекеттiк қаржылық бақылауды осы саладағы шетелдiк озат тәжiрибенi қолдана отырып институционалдық және құрылымдық тұрғыдан қайта құру жөнiнде шаралар қабылдау.
Белгiленген мақсаттарға қол жеткiзудiң және мiндеттердi шешудiң жолдары
Мемлекеттің әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiн шешу мақсаттарды, басымдықтарды және мемлекет ресурстарын дұрыс таңдауға тiкелей байланысты. Кодекстiлген мiндеттердi шешу үшін стратегиялық, индикативтік және бюджеттiк жоспарлауды үйлестiру қажет, ол экономиканы дамытудың басымдықтары мен бюджет ресурстарын барынша өзара байланыстыру арқылы қамтамасыз етіледi. Осыған байланысты бағдарламалық құжаттарды әзiрлеуге талап қатаятын бюджеттік бағдарламаларды, оларды iске асырудың тиiмдiлігін анықтау үшін, бағалау жүйесiн енгiзу және әрi қарай жетілдіру жүзеге асырылатын болады.
Құқықтық нормаларды, бюджеттiк қатынастарды реттейтiн күшiндегі нормативтiк-құқықтық актiлердi бiрiктiру және жүйелеу, бiрыңғай принциптерi мен ережелерi бар бюджеттiк қатынастардың тұтас жүйесiн жасау, бюджет саласының шектерін нақты анықтау, бюджет процесiне қатысушыларды және олардың өкілетiн анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексi әзiрленетiн болады.
Мемлекеттiк органдардың қаржыға деген қажеттерiн нақты бағалау үшiн мiндеттi түрдегi шығыс өкiлдiлiктерi бойынша шығыс жөнiндегi нормалар мен нормативтерін, сондай-ақ билiктiң облыстық және аудандық деңгейiнде басқарудың типтiк құрылымын әзiрлеу қарастырылуда.
Осы жұмыс шеңберiнде шығыс жасаудың қолда бар нормалары мен нормативтерiнде олардың әлі де болса қажеттiлiгiн сақтағандығы, ескiргендерін жетiлдiру немесе жою тұрғысынан түгелдеу жүргiзiледi және шығыстың жаңа нормалары мен нормативтерi әзiрленедi.
Бюджеттiк несиелендiру процесін реттеушi нормативтік-құқықтық базаны әзiрлеу жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады.
Үкiметтiң сырттан қарыз алуы саласында инвестициялық жобаларды жүзеге асыру барысында кездесетiн проблемаларды шешу үшiн бюджеттiк бағдарламалардың администраторлары тендерлiк құжаттарды сапалы даярлау, сондай-ақ мердігерлік және консалтингтік ұйымдардың қызметiне үнемi бақылау жасау жөнiндегi жұмыстарды күшейтедi.
Ұлттық қордың активтерiн тиiмдi басқаруға және жинақтаушы қызметiн жүзеге асыруды қамтамасыз етуге бағытталған саясат жүргiзiлетiн болады.
Бюджетаралық, қатынастарды орта мерзiмдi тұрақты нормативтер принципiнде аймақтардың өз бюджетi өзiне жеткілiктi болуын ынталандыру мақсатында одан әрi жетiлдiру республика бюджетi арқылы жергiлiктi бюджеттердің балансталу проблемасын шешуге мүмкiндiк бередi, нәтижесiнде жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуының қажетi болмайды.
2003 жылы кеден процедураларын үйлестiру және оңайлатуға, мемлекеттiк органдардың сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларымен өзара қатынасын жақсартуға жағдай жасайтын Кеден Кодексiн iске қосу жоспарлануда.
Тауарларды жасырын әкелу және әкетудi болдырмайтын экономикалық ынталандырушылық жасалады, соның iшiнде кеден бажының ырықтандырылған ставкасы да бар.
Мемлекеттiк сатып алу саласында институционалдық түрде өкiлеттi орган күшейтiледі; мемлекеттiк сатып алудың есебi мен мониторингiсiнiң автоматтандырылған жүйесi құрылады және қолдау табады, электрондық сауда жүйесiн құру мен енгiзу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң жобасы даярланады.
Қазақстан Республикасы Үкiметi мемлекеттiк сатып алу саласында заңдардың кешендi және тиiмдi жүзеге асуына баса назар аударады. Мемлекеттiк органдардың, мемлекеттiк мекемелердің, мемлекеттiк кәсiпорындардың, сондай-ақ акцияларының бақылау пакетi мемлекетке қарайтын акционерлiк қоғамдардың және олармен еншiлес шаруашылық субъектiлерi бар заңды тұлғалардың өзара қарым-қатынастарын реттейтiн әдiстемелер мен әдiстемеліктер материалдар әзiрленетін болады.
Бюджет қаражаттарын, қарыздарды тиiмдiрек пайдалану, акционерлік қоғамдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерін, мемлекеттiк кәсiпорындардың қарамағындағы мемлекеттiк мүлiктердi басқару үшін бюджет процесiне қатысушыларға және бюджет қаражаттары мен мемлекеттiк мүлiктердi бөлуге қатысы бар басқа да қатысушыларға талап белгiленген нормалар бұзылған жағдайда оларды жауапқа тарту жолымен күшейетiн болады.
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының жұмысы ең алдымен бюджет саласындағы Заң бұзушылықты жоюға және бюджеттiк заңдарды бұзуға мүмкіндiк беретiн себептердi анықтауға, оларды болдырмаудың нақты ұсыныстары мен алдын алатын шараларды жасауға бағытталатын болады.
3 ТАРАУ. ҚҰРЫЛЫМДЫҚ-ИНСТИТУЦИОНАЛДЫҚ ДАМУ
Мемлекеттiк мүлікті басқару және жекешелендiру

4. существенное повышение продуктивности сельского хозяйства и развитие конкурентоспособных производств по переработке сельскохозяйственной продукции;
5. обеспечение потребностей сельского хозяйства в прогрессивной технике и технологиях;
6. привлечение инвестиций для производства конкурентоспособного оборудования и материалов для нефтегазовой и горно-металлургической промышленности, энергетики, транспорта и других подотраслей машиностроения;
7. создание рынка подрядных работ и развитие современного строительного комплекса и промышленности строительных материалов;
8. повышение конкурентоспособности и рост объемов оказания услуг с целью значительного улучшение баланса текущих операций;
9. увеличение государственных доходов от экспорта нефти, газа, цветных и черных металлов, зерна, хлопка, шерсти и кожи;
10. подготовка качественно новых управленческих, инженерно-технических и рабочих кадров для всех уровней экономики;
11. эффективное использование государственных инвестиционных ресурсов, направляемых на развитие инфраструктуры и совершенствование производственной структуры экономики.
График 2
Прогноз важнейших макроэкономических показателей
на 2003-2005 годы
(см. на бумажном варианте)
По итогам за 2001 год объем ВВП был на 21% ниже уровня 1990 года. По оценке, в 2002 году это отставание сократится до 15,9%.
Прогнозируемые на 2003-2005 годы показатели развития отраслей экономики Казахстана, позволяют в 2005 году превысить дореформенный экономический потенциал страны.
Качественные изменения заключаются в том, что из стагнирующей, остродефицитной модели развития, за истекшие годы удалось создать прогрессирующую финансово сбалансированную открытую рыночную экономику.
График 3
Производственная структура ВВП, в %
(см. на бумажном варианте)
В 2005 году доля услуг в объеме ВВП составит 47,6%. Производство товаров возрастет соответственно с 46,1% до 47%. Доля промышленности в 2005 году составит 33,7%. Прогнозируется увеличение доли строительства с 5,8% в 2001 году до 7% от ВВП.
График 4
Структура ВВП по методу конечного
потребления, в % к ВВП
(см. на бумажном варианте)
Структура ВВП по методу конечного потребления и накопления в прогнозируемом периоде будет изменяться в пользу роста накопления капитала. Это связано с прогнозируемым опережением притока инвестиций в экономику по сравнению с ростом потребления товаров и услуг. С точки зрения развития экономического роста такая тенденция является благоприятной, однако, основной приток инвестиций ожидается в отраслях, связанные с добычей нефти и производства первичного металла и ограниченного сортамента металлопроката. Чистый экспорт товаров и услуг прогнозируется с отрицательным сальдо вследствие импорта значительного количества услуг.
Денежно-кредитная политика
Целями денежно-кредитной политики станут поддержание оптимального для развития экономики уровня инфляции; обеспечение ценовой конкурентоспособности казахстанских товаров на внешних рынках; обеспечение доступности финансовых ресурсов для предприятий реального сектора экономики.
Для достижения намеченных целей необходимо решение следующих задач:
подготовки перехода к принципам инфляционного таргетирования;
либерализация валютного режима;
оптимальное снижение официальных ставок Национального Банка;
дальнейшее совершенствование действующих в Республике Казахстан платежных систем.
Основными инструментами денежно-кредитной политики при инфляционном таргетировании будут операции открытого рынка. В качестве оперативного показателя планируется использовать ставку РЕПО. Национальным Банком будет продолжена работа по усилению значимости учетной и других краткосрочных ставок Национального Банка.
Перспективным направлением денежно-кредитной политики также является осуществление дальнейшей либерализации валютного режима в Республике Казахстан, что предполагает, в первую очередь, изменение валютного регулирования и контроля над вывозом капитала. Либерализация вывоза капитала будет включать в себя поэтапную отмену лицензирования или расширение круга нелицензируемых операций по некоторым видам валютных операций, связанных с движением капитала.
В этих условиях Национальный Банк планирует сохранить режим свободно плавающего обменного курса тенге, что будет способствовать сохранению ценовой конкурентоспособности казахстанских товаров на внешних рынках. Национальный Банк не будет вмешиваться в формирование обменного курса, осуществляя минимальное присутствие на внутреннем валютном рынке только при необходимости предотвращения спекулятивных скачков обменного курса тенге.
Ожидается, что значительный приток внешнего финансирования в виде прямых иностранных инвестиций обеспечит полное покрытие дефицита текущего счета, расширение которого может быть вызвано ростом инвестиционной активности в экономике и реализацией крупных инвестиционных проектов в добывающей отрасли, и обеспечит прирост золотовалютных резервов Национального Банка до уровня, достаточного для покрытия международными резервами не менее 3 месяцев импорта товаров и услуг.
Национальный Банк в ближайшие 3 года намерен поддерживать все свои официальные ставки слабо положительными в реальном выражении.
Политика Национального Банка на ближайшие 3 года предполагает дальнейшее совершенствование действующих в Республике Казахстан платежных систем с целью повышения эффективности их функционирования, надежности и безопасности.
В рамках минимизации рисков в платежной системе Республики Казахстан рассматривается вопрос о введении новой процедуры выдачи дневного займа в межбанковской системе переводов денег на залоговой основе, предполагается ввести более жесткие требования к доступу в платежную систему.
С целью совершенствования способов и механизмов осуществления платежей и переводов денег Национальный Банк продолжит работу по развитию вексельного обращения в Республике Казахстан и осуществлению переучета векселей первоклассных эмитентов, будет развивать порядок осуществления платежей путем прямого дебетования банковского счета.
На базе ЗАО "Процессинговый центр" будет создана Национальная межбанковская система платежных карточек, которая должна обеспечить возможность осуществления безналичных платежей в мелкой розничной торговле локальными микропроцессорными платежными карточками, а также маршрутизацию и клиринг по карточным трансакциям международных платежных систем.
Фискальная политика
Целями фискальной политики на предстоящий период станут достижение баланса интересов между государством и налогоплательщиками; дальнейшее совершенствование бюджетной системы, направленное на повышение стабильности и прозрачности взаимоотношений между уровнями бюджета, повышение эффективности процессов планирования, исполнения и контроля за исполнением бюджетов; увеличение доходной части государственного бюджета путем расширения налогооблагаемой базы и повышения качества налогового и таможенного администрирования с использованием новых технологий, совершенствование налогового и таможенного законодательства для стимулирования развития производства и роста инвестиций.
Для достижения целей фискальной политики необходимо решить следующие задачи:
гармонизация стратегического, индикативного и бюджетного планирования;
систематизация, кодификация правовых норм, регулирующих бюджетную систему и разработка Бюджетного Кодекса;
совершенствование норм и нормативов расходования государственными учреждениями как основы планирования бюджетов всех уровней и реальной оценки потребностей государственных органов;
принятие мер по упорядочению процесса подготовки, рассмотрения и отбора инвестиционных проектов с целью обеспечения системности формирования расходов государственного бюджета, направляемых на развитие, с учетом разграничения полномочий между центральными и местными исполнительными органами;
разработка качественно новой системы межбюджетных отношений с соблюдением принципов прозрачности, предсказуемости и стабильности в среднесрочном периоде с целью обеспечения полного финансирования выполнения законодательно закрепленных функций местного государственного управления;
совершенствования механизмов обслуживания правительственных займов и реализации республиканских и местных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет негосударственных займов, гарантированных государством;
продолжение работы по сокращению накопленной кредиторской задолженности и недопущению возникновения новых бюджетных долгов;
обеспечение правительственного заимствования в пределах допустимых критериев экономической безопасности страны;
создание таможенной инфраструктуры, позволяющей обеспечить полноценное, высококачественное обслуживание субъектов внешнеэкономической деятельности в условиях изменения объемов и номенклатуры внешнеторговых потоков;
принятие мер по повышению своевременности и эффективности реализации процедур государственных закупок, а также устранению нарушений в данной сфере;
завершение модернизации Казначейства;
внедрение Государственного реестра налогоплательщиков и объектов налогообложения, завершение основных процессов автоматизации налогового и таможенного администрирования;
принятие мер по институциональному и структурному преобразованию системы государственного финансового контроля с использованием передового зарубежного опыта в данной сфере.
Пути достижения намеченных целей и решения задач:
Решение социально-экономических задач государства напрямую зависит от правильности выбора целей, приоритетов и ресурсов государства. Для решения указанных задач необходима гармонизация стратегического, индикативного и бюджетного планирования, которая будет обеспечиваться посредством максимальной взаимоувязки приоритетов развития экономики и бюджетных ресурсов. В этой связи будут ужесточены подходы к разработке программных документов, осуществлено внедрение и дальнейшее совершенствование системы оценки бюджетных программ для определения эффективности их реализации.
В целях объединения и систематизации правовых норм, действующих нормативно-правовых актов, регулирующих бюджетные отношения, установления целостной системы бюджетных отношений с едиными принципами и правилами, четкого определения границ бюджетной сферы, определения участников бюджетного процесса и их полномочий будет разработан Бюджетный Кодекс Республики Казахстан.
Для реальной оценки потребностей государственных органов в финансировании предусматривается разработка норм и нормативов расходования по обязательным расходным полномочиям, а также типовой структуры управления областных и районных уровней власти.
В рамках данной работы будет проведена инвентаризация существующих норм и нормативов расходования на предмет сохранения еще актуальных, доработки или отмены устаревших и разработки новых норм и нормативов расходования.
Будет продолжена работа по разработке нормативной правовой базы, регламентирующей процесс бюджетного кредитования.
В области правительственного внешнего заимствования для решения проблем, возникающих в ходе реализации инвестиционных проектов, администраторами бюджетных программ будет усилена работа по качественной подготовке тендерной документации, а также осуществлению постоянного контроля за деятельностью подрядных и консалтинговых организаций.
Будет проводиться политика, направленная на эффективное управление активами Национального фонда и обеспечивающая реализацию сберегательной функции.
Дальнейшее совершенствование межбюджетных отношений, основанное на принципах стабильной системы нормативов распределения доходов между республиканским и местными бюджетами и среднесрочных размеров межбюджетных трансфертов позволит решить проблему сбалансированности местных бюджетов через республиканский бюджет, вследствие чего отпадает необходимость в заимствовании местных исполнительных органов.
Планируется введение в действие в 2003 году Таможенного Кодекса, способствующего гармонизации и упрощению таможенных процедур, улучшению взаимоотношений государственных органов с участниками внешнеэкономической деятельности.
Будут созданы экономические стимулы, исключающие условия нелегального ввоза и вывоза товаров, в частности - либерализация ставок таможенных пошлин.
В сфере государственных закупок будет институционально укрепляться уполномоченный орган; создана и поддерживаться автоматизированная система отчетности и мониторинга государственных закупок, будут подготовлены проекты нормативных правовых актов по созданию и внедрению системы электронных торгов.
Правительство Республики Казахстан сосредоточит свое внимание на комплексной и эффективной реализации законодательства в области государственных закупок. Будут разработаны методические и методологические материалы, регламентирующие взаимоотношения государственных органов, государственных учреждений, государственных предприятий, а также акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, и аффилиированных с ними юридических лиц с хозяйствующими субъектами.
Для более эффективного использования бюджетных средств, займов, управления государственными пакетами акций акционерных обществ, государственным имуществом, находящимся в ведении государственных предприятий, будут повышаться требования к участникам бюджетного процесса, и другим участникам, имеющим отношение к распределению бюджетных средств и государственному имуществу, путем привлечения их к ответственности в случае нарушения установленных норм.
Работа органов государственного финансового контроля, прежде всего, будет направлена на устранение правонарушений в бюджетной сфере и выявление причин, влекущих нарушения бюджетного законодательства, выработку конкретных предложений и превентивных мер по их предотвращению.
Глава 3. Структурно-институциональное развитие
Управление государственным имуществом и приватизация

2003-2005 жж. мемлекеттiк меншiктi басқару саласындағы мемлекеттiк саясат ең алдымен кең көлемдегi жекешелендiруден экономиканың маңызды стратегиялық салаларының дамуын реттеудiң мүмкiндiгiн сақтау мен күшейту мақсатында мемлекеттік мүлiкті басқарудың тиiмділiгiн арттыруға көшуге, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiктi есепке алу жүйесiн жетiлдiруге бағытталатын болады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жоспарланып отырған кезеңдегі мемлекеттік меншiктi басқарудағы мiндеттерi мыналар болмақ:
мемлекеттік мүлiктi пайдаланудан салық емес түсiмдердің есебiнен республикалық және жергілiктi бюджеттердiң табысын көбейту;
мемлекеттік мүліктің құрылымын оңтайландыру;
мемлекеттiң қатысы бар мемлекеттiк кәсіпорындар мен заңды тұлғалардың қаржылық-экономикалық көрсеткіштерiн жақсарту.
Алға қойған мiндеттердi шешу үшiн мемлекеттiң қатысы бар мемлекеттік кәсіпорындар мен заңды тұлғалардың реестрiнің (тiзімінің) (бұдан әрi - реестр) құрамын оңтайландыру жөнiндегі жұмыс жалғасатын болады. Реестрге қаржы көрсеткіштерiнiң кешенi енетін қосымша бөлiмше енгізу мемлекеттің қатысы бар республикалық мемлекеттік кәсiпорындар мен заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің қорытындысына үнемi мониторинг және талдау жүргiзіп тұруға мүмкiндiк береді, мемлекеттік меншiктiң толық және дәлдi есебiн жүргізуге жағдай жасайды.
Ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметiне мемлекет тарапынан бақылауды күшейту, дивиденттiк саясатты және инвестициялық бағдарламаларды қаржыландыру мәселелерiн қараған кезде экономикалық дәлелденген шешiмдердi әзiрлеу мақсатында ұлттық компаниялар тоқсан сайын өздерiнiң еншiлес және бағынышты ұйымдарының қаржылық ақпаратын беріп отыратын болады. Ұлттық компаниялардың бiрiнші басшылары директорлар кеңесінің алдында еншiлес және бағынышты ұйымдарын және компанияның жарғы капиталына мемлекет берген активтi басқаруы туралы, сондай-ақ ұлттық компаниялардың дамуы жоспарларының орындалуы туралы есеп беретiн болады.
Ұлттық компаниялардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң ашық болуын қамтамасыз ету және мемлекеттiк мүлiктi басқару мен жекешелендiру жөнiндегі күшiндегі заңдарды жетiлдiру мақсатында алдағы кезеңде нормативтiк заң актiлерiн әзiрлеу және қабылдау белгiленiп отыр.
Алда тұрған кезеңде шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң, соның iшiнде экономиканың стратегиялық салаларындағы жекешелендiрiлген объектiлердiң кешендi мониторингісi және мониторинг нәтижесiн ескере алатын ақпараттық база бiрліктерiн құру жөнiндегi қызмет күшейтiлетiн болады. Кешендi мониторинг объектілердің технологиялық, қаржы-шаруашылық қызметiнiң сан және сапалық жағдайына олардың қызметiндегі кемшiлiктердің алдын алу және жою, қызметті жетiлдіру жөнінде негізделген шешiмдер мен ұсыныстар әзiрлеу мақсатында шапшаң бақылау жасауға және талдамалы бағалау жасауға, олардың заңдылық сипаттамасын жасауға мүмкiндiк бередi. Қолда бар заң базасы "Экономиканың стратегиялық салаларындағы меншiкке мемлекеттiк мониторинг туралы" Заң (бұдан әрi - Заң) қабылдау арқылы күшейедi. Заң елдiң экономикалық даму процестерiн реттеуде және болжамдауда мемлекет рөлiн күшейту, Қазақстан экономикасын басқаруда тиiмдi шешiм қабылдау үшiн қажеттi ақпаратпен мемлекеттiк басқару органдарын қамтамасыз ету үшiн құқықтық негiз болады.
2004 ж. мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдiлiгiн одан әрi арттыру мақсатында мемлекеттiк активтер мен мiндеттемелердiң балансын жасаудың әдiстемесiн әзiрлеу қаралған.

В 2003-2005 годы государственная политика в области управления государственной собственностью будет направлена, прежде всего, на переход от широкомасштабной приватизации к повышению эффективности управления государственным имуществом с целью сохранения и усиления возможности регулирования развития стратегически важных отраслей экономики, а также совершенствования системы учета государственного имущества.
Приоритетными задачами в области управления государственной собственности на предстоящий период будут являться:
увеличение доходов республиканских и местных бюджетов за счет неналоговых поступлений от использования государственного имущества;
оптимизация структуры государственного имущества;
улучшение финансово-экономических показателей государственных предприятий и юридических лиц с участием государства.
Для решения поставленных задач будет продолжена работа по оптимизации структуры Реестра государственных предприятий и юридических лиц с участием государства (далее - Реестр). Введение в Реестр дополнительного подраздела, включающего комплекс финансовых показателей, позволит проводить систематический мониторинг и анализ результатов финансово-хозяйственной деятельности республиканских государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, будет способствовать наиболее полному и достоверному учету государственной собственности.
С целью усиления контроля финансово-хозяйственной деятельности национальных компаний со стороны государства, выработки экономически обоснованных решений при рассмотрении дивидендной политики и вопросов финансирования инвестиционных программ национальные компании ежеквартально будут представлять финансовую информацию своих дочерних и зависимых организаций. Первые руководители национальных компаний будут отчитываться перед советами директоров об управлении дочерними, зависимыми организациями и активами, переданными государством в уставный капитал компании, а также об исполнении планов развития национальных компаний.
В целях обеспечения прозрачности финансово-хозяйственной деятельности национальных компаний и совершенствования действующего законодательства по вопросам управления государственным имуществом и приватизацией в предстоящем периоде предполагается разработка и принятие необходимых нормативных правовых актов.
В предстоящем периоде будет усилена деятельность по комплексному мониторингу хозяйствующих субъектов, в том числе приватизированных объектов в стратегических отраслях экономики, и созданию единой информационной базы учета результатов мониторинга. Комплексный мониторинг позволит оперативно отслеживать и проводить аналитическую оценку качественного и количественного состояния технологической, финансово-хозяйственной деятельности, правовую характеристику данных объектов в целях выработки обоснованных решений и рекомендаций по предупреждению, устранению недостатков и совершенствованию их деятельности. Имеющаяся нормативная правовая база будет усилена принятием Закона "О государственном мониторинге собственности в стратегических отраслях экономики" (далее - Закон). Закон станет правовой основой для усиления роли государства в регулировании и прогнозировании процессов экономического развития страны, обеспечения органов государственного управления необходимой информацией для принятия эффективных решений в управлении экономикой Казахстана в целом.
В 2004 году предусмотрена разработка методики составления баланса государственных активов и обязательств, в целях дальнейшего повышения эффективности управления государственным имуществом.

Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мүлiктi басқарудың және жекешелендiрудiң Тұжырымдамасының екiншi кезеңiн iске асыру мақсатында 2002 ж. негiзгi мiндетi мемлекеттiк меншiктi басқарудың тұтас жүйесiн жасау болып саналатын мемлекеттiк меншiктi басқарудың және жекешелендiрудiң тиiмдiлiгiн арттырудың 2003-2005 жылдарға арналған Салалық бағдарламасы әзiрленетiн болады.
Қазiргі кезеңдегi жекешелендiру ұзақ мерзiмдi келешекте салық салынатын базаны кеңейту түрiнде қайтарым алуға, қосымша жұмыс орындарын жасауға, отандық өндiрушiлердiң тауарларымен және қызметтерiмен отандық рынокты толтыруға, бүкiл халықшаруашылық кешенiнiң қызметiнің тиiмдiлігін арттыруға бағытталған мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi бiртұтас мемлекеттiк саясаттың құрамдық элементi ретiнде қаралатын болады.
2002 ж. бастап Қазақстан Республикасының "Бюджет жүйесi туралы" Заңына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес республикалық меншiктiң объектiлерiн жекешелендiру бюджет тапшылығын қаржыландырудың көздерінiң бiрi ретiнде мемлекеттiк активтi басқарудың нәтижелерiмен, жаңа қарыздардың көлемiмен және мемлекеттiң қарыз жөнiндегi мiндеттемелерiмен байланыстырылады.
Баға жөніндегі және монополияға қарсы саясат
Монополияға қарсы 2003-2005 жж. арналған саясаттың негізгi мақсаты мемлекеттiң, монополиялардың және олардың қызметiн тұтынушылардың мүдделерiнiң балансына жетуге бағытталған орта мерзiмдiк негізде икемдi тариф саясатын қалыптастыру; монополиялық секторға инвестициялар тарту үшiн қолайлы жағдайлар жасау; табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiне мемлекеттiк бақылау шараларын кеңейту. Атап айтқанда негізгі мақсаттар мен мiндеттер болып саналатындар:
халықаралық амалдарға негiзделген табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк-әдiстемелiк базаны жетілдiру;
iшкi және сыртқы факторлардың өзгеруiне бара-бар сезiне бiлудi қоса алғандағы табиғи монополиялар саласын реттеудiң әдiстемелiгiн жасау және жетiлдiру;
тұтынушылар құқығын қорғау жүйесiн күшейту;
табиғи монополиялардың өндiрiсiн жаңартуға инвестициялар тарту және олар көрсететiн қызметтердiң (тауарлар, жұмыстар) сапасын көтеру мақсатында орта мерзімді кезең iшiнде табиғи монополиялардың қызметiне тарифтердiң орта деңгейiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету;
табиғи монополиялардың өз тұтынушыларына әсерiн талдау және ғылыми зерттеулер жүргiзу үшiн деректердiң ақпараттық базасын жасау;
табиғи монополиялар субъектілерiнiң қызметiне тұтынушылар топтары бойынша тарифтердің дәлелденбеген сараларды қолдану тәжiрибесiн жою;
рынокта бiрыңғай баға тағайындау жөнiндегi мүмкiн боларлық келiсiмдерге, басқа субъектiлердi рыноктан кетiруге немесе оған олардың енуiне шектеу жасауына жол бермеу;
терiс пиғылды бәсекенi, артықшылық жағдайын терiс пайдаланушылықты анықтаудың және жол бермеудiң тиiмдi әдiстерi мен тәсiлдерiн әзiрлеу. Ұзақ мерзiмдi негізде рыноктік билігі бар субъектілерге реттеулiк шаралар қолдану;
заңда қаралғандардан басқа жағдайда рынок субъектiлерiнің шаруашылық қызметiне мемлекеттiк органдардың араласуына болдырмау;
табиғи монополиялар саласында монополиясыздандыру, монополиялық құрылымдарды қайта ұйымдастыру (бөлектеу) есебiнен бәсеке ортасын кеңейту;
тауар рыноктарында бәсекенi қорғаудың ұйымдық және құқықтық негiздерiн жетiлдiру.
Бәсекенi рынок саласында монополияға қарсы органдардың негізгi мақсаттары мен мiндеттерiн iске асыру тауарлардың (жұмыстар, қызметтер) белгiлi түрінің рыногындағы басымдық жағдайды иеленушi субъектiлердi анықтау, сонсоң оларды монополист-субъектiлердiң Мемлекеттiк тiзiмiне енгізу мақсатында тауарлы рыноктар жағдайына талдау жүргiзу жолымен жүзеге асырылады. Талдау жасауға жататын тауар рыноктарының әртүрлілігін ескере отырып жыл сайын табиғи монополияларды реттеу, бәсекенi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi Агенттiктiң бұйрығымен бекiтiлетiн тiзбеде анықталған тауарлардың әлеуметтiк маңызды түрлерiнiң рыноктарының жағдайы бiрiншi кезектегi және басымдықтылары ретiнде қаралады. Бұларға көмiр, мұнай өнiмдерi, табиғи және сұйылтылған газдар, нан және нан өнiмдерi, қант және басқалардың рыноктары жатады. Сонымен бiрге субъектілерi тарапынан бәсекеге қарсы әрекеттер байқалатын рыноктарға талдау жасалады.
Рынокта басымдық жағдайға не рынок субъектілерiнiң тауарларының (жұмыстарының, қызметтерінің) бағаларына мемлекеттiк реттеу енгiзу туралы шешiмдi монополияға қарсы органдар Қазақстан Республикасы Yкiметi бекiткен N 1212 ережелерге сәйкес қабылдайды.
Сонымен қатар монополияға қарсы органдардың рөлi күшейедi, басымдық жағдайға не рынок субъектiлерін және олардың бiрлестiктерiн құруға, қайта ұйымдастыруға, жоюға бақылау жасауда, сондай-ақ рынок субъектілерiнiң жарғы капиталының акцияларын (үлес, пай) сатып алған кезде және басқа жағдайларда монополияға қарсы заңдардың сақталуына бақылау жасауда күшейте түстi.
Баға саясаты саласында келесi мiндеттер шешiлуге тиiс:
iшкi рынокта бәсекенi дамыту үшiн жағдай жасау;
өндiрушілердiң, тұтынушылардың және мемлекеттің мүдделерінің балансына қол жеткiзуге бағытталған табиғи монополиялардың субъектiлерiнiң қызметiне тариф белгiлеудiң тиiмдi жүйесiн жасау;
халықтың, әсiресе оның әлеуметтiк жағынан әлсiз қорғалған тобының, нақты табысының өсуiн қамтамасыз етуге мүмкіндік тудыратын баға режимiн жасау.
1 мiндет. Iшкi рынокта бәсекенi дамыту үшiн жағдай жасау
Ішкi рынокта бәсекелестіктi дамыту үшiн жағдай жасаудың негізгi мақсаты кәсiпкерліктің босаңдығын қамтамасыз ету, тұтынушылардың заңды мүдделерiн қорғау және тауарлар рыноктарының пәрмендi iс-әрекетi үшiн жағдайды қамтамасыз ету болып табылады.
Осыны ескере отырып iшкi рынокты дұрыс бәсекелестiк ортасының жағдайын жасау жөнiндегі шаралар мыналар болмақ:
рынок субъектiлерiнің шаруашылық қызметiне мемлекеттiк органдардың негiзсiз араласуына жол бермеу;
рынокта бiрыңғай баға тағайындау, басқа субъектiлердi рыноктан кетiру немесе оған енудi шектеу жөнiнде кателдiк келiсiмдердiң жолын кесу;
басымдық жағдайды асыра пайдаланудың жолын кесу;
экономикалық шоғырлануға бақылау жасау.
Iшкi рынокта бәсекелестіктің дамуы үшiн жағдай жасаудың нәтижесiнiң бiрi халық тұтынатын тауарларға, соның iшiнде басқа тауар топтарына қатыс жөнiнен бағаның мультипликаторлары болып саналатын және халық тұрмысының деңгейiне елеулi әсерiн тигiзетiн (мұнай өнiмдерi, көмiр, сұйылтылған газ, қант және тағы басқалар) әлеуметтiк мәнi бар тауарлар түрiне бағаның тұрақтануы болуға тиiс.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң аса маңызды азық-түлiк тауарларына бағаны тұрақтандырудың шаралары жөнiндегі шешiмiн орындау үшiн өзiнiң нәтижесiмен бәсекелестiктi шектейтін, тұтынушылардың құқығы мен мүдделерiн бұзатын азық-түлiк және басқа тауарларды сату кезiнде рынок субъектiлерi арасындағы келiсiмдердi табу жөнiнде шаралар атқаратын бiрлесiп құрылған жұмыс топтарының жұмысы жалғасады.
Бәсекелестiк туралы заңға ұсынылып отырған өзгерiстер мен қосымшалар тұтынушылардың құқығы мен заңды мүдделеріне елеулi зиян келтiретiн басымдық жағдайды терiс пайдалануды болдырмауға көмектеседi, сондай-ақ басты мақсаты бiр қолда рыноктік билiктi шектен тыс шоғырлануын ескерту болатын экономикалық шоғырлануға мемлекеттiк бақылау қою.
Осы шаралардың бәрi iшкi рынокта жаңа компаниялардың пайда болуына мүмкіндік тудыратын жағдай жасауға тиiс және еркiн рыноктық қатынастардың дамуының бәсеңдеуіне әкелетiн рыноктардың монополиялануын болдырмайтын болады.
2 мiндет. Табиғи монополиялардың табысты жұмысын қамтамасыз ету
Өндiрушiнің, тұтынушының және мемлекеттің мүдделерінің балансына жетуге бағытталған табиғи монополиялар субъектiлерінің көрсететін қызметтерiне тариф жасаудың тиiмдi жүйесiн жасау.

С целью реализации второго этапа Концепции управления государственным имуществом и приватизации в Республике Казахстан в 2002 году будет разработана Отраслевая программа повышения эффективности управления государственным имуществом и приватизации на 2003-2005 годы, основной задачей которой будет являться создание целостной системы управления государственной собственностью.
Приватизация на современном этапе будет рассматриваться как структурный элемент единой государственной политики по управлению государственным имуществом, направленной на получение в долгосрочной перспективе отдачи в форме расширения налогооблагаемой базы, создания дополнительных рабочих мест, наполнения отечественного рынка товарами и услугами отечественных производителей, повышения эффективности функционирования всего народно-хозяйственного комплекса в целом.
Начиная с 2002 года согласно принятым изменениям в Закон Республики Казахстан  Z990357_ "О бюджетной системе", приватизация объектов республиканской собственности как одного из источников финансирования дефицита бюджета будет увязываться с результатами управления государственными активами, объемами нового заимствования и имеющимися долговыми обязательствами государства.
Ценовая и антимонопольная политика
Основной целью антимонопольной политики на 2003-2005 годы является формирование гибкой тарифной политики на среднесрочной основе, направленной на достижение баланса интересов государства, монополий и потребителей и их услуг; создание благоприятных условий для привлечения инвестиций в монопольный сектор; расширение мер государственного контроля за деятельностью субъектов естественных монополий. В частности основными целями и задачами являются:
совершенствование нормативно-методической базы, регламентирующей деятельность субъектов естественных монополий, основанной на международных подходах;
создание и совершенствование методологии регулирования сферы естественной монополии, включая адекватное реагирование на изменения внутренних и внешних факторов;
усиление системы защиты прав потребителей;
обеспечение стабильности среднего уровня тарифов на услуги естественных монополий в течение среднесрочного периода в целях привлечения инвестиций в обновление производства естественных монополий и повышение качества предоставляемых ими услуг (товаров, работ);
создание информационной базы данных для анализа влияния естественных монополий на их потребителей и проведение научных исследований;
устранение практики применения необоснованной дифференциации тарифов на услуги субъектов естественной монополии по группам потребителей;
пресечение возможных соглашений по установлению на рынке единых цен, устранению с рынка или ограничению доступа на него других субъектов;
разработка эффективных методов и способов выявления и пресечения недобросовестной конкуренции, злоупотребления доминирующим положением. Принятие регулятивных мер к тем субъектам, которые имеют рыночную власть на долгосрочной основе;
предотвращение вмешательства государственных органов в хозяйственную деятельность субъектов рынка, за исключением случаев, предусмотренных законодательством;
расширение конкурентной среды за счет реорганизации (разукрупнения) монопольных структур, демонополизации в сфере естественной монополии;
совершенствование организационных и правовых основ защиты конкуренции на товарных рынках.
Реализация основных целей и задач антимонопольными органами в сфере конкурентного рынка осуществляется путем проведения анализа состояния товарных рынков с целью выявления субъектов, занимающих доминирующее положение на рынке определенного вида товаров (работ, услуг), с последующим включением их в Государственный реестр субъектов-монополистов. Учитывая многообразие товарных рынков, подлежащих анализу, в качестве первоочередных и приоритетных рассматривается состояние рынков, определенных Перечнем социально-значимых видов товаров, ежегодно утверждаемых Приказом Агентства по регулированию естественных монополий, защите конкуренции. Это такие товарные рынки как рынок угля, нефтепродуктов, природного и сжиженного газа, хлеба и хлебобулочных изделий, сахара и т.д. Вместе с тем, анализируются и рынки, на которых наблюдаются антиконкурентные действия со стороны субъектов этого рынка.
Решение о введении государственного регулирования цен на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на рынке, принимаются антимонопольными органами в соответствии с правилами N 1212, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
Кроме того, усилится роль антимонопольных органов в части контроля за созданием, реорганизацией, ликвидацией субъектов рынка и их объединений, занимающих доминирующее положение, а также контроля за соблюдением антимонопольного законодательства при приобретении акций (долей, паев) в уставном капитале субъектов рынка и в иных случаях.
В области политики цен необходимо решить следующие задачи:
создание условий для развития конкуренции на внутреннем рынке;
создание эффективной системы тарифообразования на услуги субъектов естественных монополий, направленной на достижение баланса интересов производителя, потребителя и государства.
Решение названных задач носит комплексный характер и требует принятия взвешенных политических решений, иногда ущемляющих интересы некоторых участников рынка.
Задача 1: создание условий для развития конкуренции на внутреннем рынке
Основной целью создания условий для развития конкуренции на внутреннем рынке является обеспечение свободы предпринимательства, защита законных интересов потребителей и обеспечение условий для эффективного функционирования товарных рынков.
Исходя из этого, мерами по созданию условий здоровой конкурентной среды на внутреннем рынке будут являться следующее:
предотвращение необоснованного вмешательства государственных органов в хозяйственную деятельность субъектов рынка;
пресечение картельных соглашений по установлению на рынке единых цен, по устранению с рынка или ограничению доступа на него других субъектов;
пресечение злоупотреблений доминирующим положением;
контроль за экономической концентрацией.
Одним из результатов создания условий для развития конкуренции на внутреннем рынке должна стать стабилизация цен на товары народного потребления, в т.ч. на социально-значимые виды товаров, являющиеся мультипликаторами цен по отношению к другим товарным группам и оказывающим существенное влияние на уровень жизни населения (нефтепродукты, уголь, сжиженный газ, сахар и т.д.).
В связи с этим, во исполнение решения Правительства Республики Казахстан по мерам стабилизации цен на важнейшие продовольственные товары, образованными совместными рабочими группами продолжится работа в проведении мероприятий по выявлению соглашений между субъектами рынка при реализации продовольственных и других товаров, имеющих своим результатом ограничение конкуренции, нарушающих права и интересы потребителей.
Предлагаемые изменения и дополнения в закон о конкуренции помогут предотвратить злоупотребления доминирующим положением, которые наносят ощутимый ущерб правам и законным интересам потребителей, а также установить государственный контроль за экономической концентрацией, главной целью которого будет предупреждение чрезмерной концентрации рыночной власти в одних руках.
Все эти меры должны создать обстановку, способствующую появлению новых компаний на внутреннем рынке и вследствие этого будет предотвращена монополизация рынков, приводящая к ослаблению конкуренции и замедлению развития свободных рыночных отношений.
Задача 2: создание эффективной системы тарифообразования на услуги субъектов естественных монополий, направленной на достижение баланса интересопроизводителя, потребителя и государства

Табиғи монополиялар субъектiлерінің жағдайының талдау табиғи монополиялар субъектiлерiнің көпшiлiгi, әсiресе электр энергиясын, газды және суды өндiру және бөлу жөнiндегi кәсiпорындар iс жүзiнде зиянмен жұмыс iстейтiнiн көрсетедi: 2001 жылы осындай кәсiпорындардың саладағы үлес салмағы 53,7%. Кейбiр кәсiпорындарда терiс табыстылық байқалады, ол су шаруашылығы жүйесiнің кәсiпорындарына тән. Кейбiр кәсiпорындар қаржы жылын таза пайдамен аяқтағанымен, алайда олардың көбiнің табыстылығы төмен күйде қалуда - 5% аспайды.
Статистикалық деректер бойынша табиғи монополиялардың көбi үшін негізгі қорларды жаңартудың төмен қарқыны тән қасиет. Тұтас алғанда, 1995-1998 жылдарғы кезеңде негiзгi қорларды жаңарту коэффициентi 1,5 есе азайған, ал iстен шығу коэффициентi - өзгерген жоқ. 1998-2001 жылдары жаңарту коэффициентiнiң өсу тенденциясы болды, бiрақ пайдаланудағы техника мен технологияны толығынан жаңарту туралы сөз айтуға әлi ерте.
Негізгi құралдардың тозу дәрежесi экономиканың барлық салаларында машиналар мен жабдықтардың, көлiк құралдарының физикалық тозуы орта есеппен 50% маңында екенiн көрсетедi.
4 кесте
Жүктердi тасымалдауға тарифтердiң өсуiнiң Қазақстан Республикасы экономикасының салаларындағы ақырғы сұранымға әсерiнiң есебi, млн. теңге
--------------------------------------------------------------------------
! Жүк тасымалдауға тарифтың өсуi (%):
!---------------------------------------
!  30   !  25  !  20   !  15   !  10
---------------------------------------------------------------------------
Шикi мұнай мен табиғи газ өндiру      -1149   -958    -766    -575    -383
Ағаш және ағаш бұйымдарын өндіру      -1105   -921    -737    -553    -368
Кокс өндiру, мұнай айыру,            -30295 -25242  -20196  -15151  -10098
ядролық материалдарды өндiру
және өңдеу
Металлургия өнеркәсiбi және           -2441  -2034   -1627   -1221    -814
металды өңдеу
Машиналар мен жабдықтарды,           -12652  -10542  -8435   -6327   -4217
қосалқы бөлшектердi өндiру және
жөндеу
Өңдеушi өнеркәсiптiң басқа            -1111   -926    -741    -556    -370
салалары
Электр энергиясын, газды және         -5876  -4896   -3918   -2939   -1959
суды өндiру және бөлу
Құрылыс                               -2082  -1734   -1388   -1041    -694
Сауда; үйде пайдаланатын             -25917  -21595  -17278  -12962  -8639
бұйымдарды жөндеу

Анализ состояния субъектов естественных монополий показывает, что многие субъекты естественных монополий, особенно предприятия по производству и распределению электроэнергии, газа и воды, фактически являются убыточными: в 2001 году удельный вес таких предприятий в отрасли составил 53,7%. На отдельных предприятиях наблюдается отрицательная доходность, что характерно для предприятий водохозяйственной системы. Хотя некоторые предприятия завершили финансовый год с прибылью, однако, доходность у многих из них остается низкой - не более 5%.
По статистическим данным, для многих естественных монополий характерны низкие темпы обновления основных фондов. В целом, за период 1995-1998 годах коэффициент обновления основных фондов уменьшился в 1,5 раза, а коэффициент выбытия - не изменился. В 1998-2001 годы коэффициенты обновления имели тенденцию к увеличению, однако о полном обновлении используемой техники и технологии говорить рано.
Степень износа основных средств констатирует о том, что во всех отраслях экономики физический износ машин и оборудования, транспортных средств составлял в среднем около 50%.
Сложность решения этой задачи состоит в том, что уровень тарифов на продукцию и услуги естественных монополий оказывают прямое и косвенное влияние на состояние конкуренции казахстанской экономики и реальные доходы населения.
Таблица 4
Расчет влияния роста тарифов на перевозку грузов на конечный спрос в
отраслях экономики Республики Казахстан, млн. тенге
__________________________________________________________________________
!Рост тарифов на перевозку грузов на (%):
!________________________________________
!  30   !   25   !  20   !   15  !  10
_________________________________!_______!________!_______!_______!_______
Добыча сырой нефти и природного     -1149     -958    -766    -575    -383
газа
Производство древесины и            -1105     -921    -737    -553    -368
деревянных изделий
Производство кокса, перегонка      -30295   -25242  -20196  -15151  -10098
нефти, производство и переработка
ядерных материалов
Металлургическая промышленность и   -2441    -2034   -1627   -1221    -814
обработка металлов
Производство и ремонт машин и      -12652   -10542   -8435   -6327   -4217
оборудования, запасных деталей
Прочие отрасли обрабатывающей       -1111     -926    -741    -556    -370
промышленности
Производство и распределение        -5876    -4896   -3918   -2939   -1959
электроэнергии, газа и воды
Строительство                       -2082    -1734   -1388   -1041    -694
Торговля; ремонт изделий           -25917   -21595  -17278  -12962   -8639
домашнего пользования

Почта мен байланыс                    -1651   -1376   -1101    -826   -550
Қаржы қызметі                         -1390   -1158    -927    -695   -463
Жылжымайтын мүлiкпен                  -2559   -2132   -1706   -1280   -856
операциялар, жалдау және
кәсiпорындарға қызмет көрсету
Басқадай коммуналдық,                 -1040    -867    -694    -520   -347
әлеуметтiк және арнайы қызмет
көрсету
Экономика бойынша жиыны              -94835  -79019  -63223  -47428 -31612
ЖIӨ 2001 ж.                   32285383
Төмендеу % ЖIӨ                    2,89    2,41    1,92    1,44   0,96
---------------------------------------------------------------------------
5 кесте
Электр энергиясына, газға, суға тарифтердiң өсуiнiң Қазақстан Республикасы экономикасының салаларындағы ақырғы сұранымға әсерiнiң есебi, млн. теңге
---------------------------------------------------------------------------
! Жүк тасымалдауға тарифтың өсуi (%):
!---------------------------------------
!  30   !  25  !  20   !  15   !  10
---------------------------------------------------------------------------
Көмiр және лигнит өндiру, шым тезек  -2426   -2021  -1617   -1213   -809
шығару
Шикi мұнай мен табиғи газ өндiру     -1272   -1060   -848    -636   -424
Уран рудасын өндiру                   -205    -171   -137    -102    -68
Тоқыма бұйымдарын өндiру              -185    -154   -123     -92    -62
Кокс өндiру, мұнай айыру, ядролық    -4771   -3976  -3180   -2385  -1591
материалдарды өндiру және өңдеу
Машиналар мен жабдықтарды,           -3392   -2827  -2261   -1696  -1131
қосалқы бөлшектердi өндiру және
жөндеу
Сауда; үйде пайдаланатын             -3602   -3001  -2401   -1801  -1201
бұйымдарды жөндеу
Көлiк; көмекшi және қосымша          -6064   -5053  -4042   -3031  -2022
көлiк қызметi
Экономика бойынша жиыны             -23387  -19488 -15590  -11691  -7798
ЖІӨ 2001 ж.                        3285383
Төмендеу % ЖІӨ                        0,71    0,59   0,47    0,36   0,24
---------------------------------------------------------------------------
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Статистика жөнiндегi агенттiктiң 2000 ж. Салааралық балансы негiзiнде
Осындай тәсiлдi жүзеге асыру мақсатында келесi қажеттi шараларды жүргізу жоспарланады:
табиғи монополиялар субъектiлерiнің қызметiн реттеудiң халықаралық тәжiрибеге негізделген нормативтiк-құқықтық базасын жетiлдiру;
тариф жасаудың "шығындық" әдiсiнен "iске қосылған активтерге таза пайда" және "орта мерзiмдi негiзде тарифтердiң шектi деңгейiн есептеу" әдiстерiне көшу;
табиғи монополиялар өндiрiсiн жаңартуға инвестициялар тарту үшiн жағдай жасау және олар көрсететiн қызметтердiң (тауарлар, жұмыстар) сапасын жоғарлату;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiне тарифтердi орынсыз бөлшектеудi жою және олар көрсететiн қасиеттердiң (тауарлар, жұмыстар) сапасын жоғарлату;
табиғи монополиялар қызметi саласының мониторингiсi үшiн деректердің ақпараттық базасын жасау.
Баға мен тарифтің өсуiнiң болжамдық көрсеткiштерi

Почта и связь                       -1651    -1376   -1101    -826    -550
Финансовая деятельность             -1390    -1158    -927    -695    -463
Операции с недвижимым имуществом,   -2559    -2132   -1706   -1280    -853
аренда и услуги предприятиям
Прочие коммунальные, социальные и   -1040     -867    -694    -520    -347
персональные услуги
Итого по экономике                 -94835   -79019  -63223  -47428  -31612
___________________________________________________________________________
ВВП 2001 г.                       3285383
___________________________________________________________________________
Снижение в % ВВП                     2.89     2.41    1.92    1.44    0.96
___________________________________________________________________________
Таблица 5
Расчет влияния роста тарифов на электроэнергию, газ, воду на конечный
спрос в других отраслях экономики Республики Казахстан, млн. тенге
__________________________________________________________________________
!Рост тарифов на перевозку грузов на (%):
!________________________________________
!  30   !   25   !  20   !   15  !  10
_________________________________!_______!________!_______!_______!_______
Добыча угля и лигнита, разработка   -2426    -2021   -1617   -1213    -809
торфа
Добыча сырой нефти и природного     -1272    -1060    -848    -636    -424
газа
Добыча урановых руд                  -205     -171    -137    -102     -68
Производство текстильных изделий     -185     -154    -123     -92     -62
Производство кокса, перегонка       -4771    -3976   -3180   -2385   -1591
нефти, производство и переработка
ядерных материалов
Производство и ремонт машин и       -3392    -2827   -2261   -1696   -1131
оборудования, запасных деталей
Торговля; ремонт изделий            -3602    -3001   -2401   -1801   -1201
домашнего пользования
Транспорт; вспомогательная и        -6064    -5053   -4042   -3031   -2022
дополнительная транспортная
деятельность
Итого по экономике                 -23387   -19488  -15590  -11691   -7798
___________________________________________________________________________
ВВП 2001 г.                       3285383
___________________________________________________________________________
Снижение в % ВВП                     0.71     0.59    0.47    0.36    0.24
___________________________________________________________________________
Источник: Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на базе межотраслевого баланса Агентства Республики Казахстан по статистике за 2000 год
Учитывая, что в период экономического кризиса 1991-1999 гг. уровень тарифов жестко сдерживался, что в конечном итоге позволило обеспечить экономический рост последних лет, созрела необходимость создания условий для плавного перехода естественных монополий на окупаемость затрат, а затем на нормативный уровень рентабельности.
В сфере регулирования деятельности естественных монополий тарифная политика все в большей степени будет базироваться на экономических подходах при соблюдении паритета интересов производителей, потребителей и государства.
В целях реализация этих подходов планируется проведение следующих необходимых мероприятий:
совершенствование нормативно-правовой базы, регламентирующей деятельность субъектов естественных монополий, основанной на международной практике;
переход от "затратного" метода тарифообразования к методам "прибыль на задействованные активы" и "расчета предельных уровней тарифов на среднесрочной основе";
создание условий для привлечения инвестиций в обновление производства естественных монополий и повышения качества предоставляемых ими услуг (товаров, работ);
устранение необоснованной дифференциации тарифов на услуги субъектов естественных монополий и повышения качества предоставляемых ими услуг (товаров, работ);
создание информационной базы данных для мониторинга сферы деятельности естественных монополий.
Прогнозные показатели роста цен и тарифов

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002-2004 жж. арналған бағдарламасына сай инфляцияның жылдық орташа деңгейi таяу жылдары 5-6% көлемiнде қамтамасыз етiледi. Бұл макроэкономикалық индикатор
бәсекелестiк ортасындағы баға деңгейiн және табиғи монополиялар - кәсіпорындар үшiн тарифтердi анықтайды.
Экономика салаларында жылдық орта бағаның өзгеру индексi сыртқы және iшкi рыноктағы болжамдалушы конъюнктураны есепке ала отырып есептеледi, ол тұтыну бағасының өсуімен байланыстырылған.
Инвестициялық саясат <*>
2003-2005 жылдары қызметтің негiзгi бағыттары отандық және шетелдiк тiкелей инвестициялардың экономиканың басым секторларына келiп түсуiн ынталандыру, мемлекеттiк инвестицияларды пайдалануды ұтымды ету мен оның тиiмдiлігін арттыру және iшкi жинақтарды жұмылдыру болмақ.
1-мiндет: Экономиканың құрылымдық қайта құруларына инвестициялар тарту
Агроөнеркәсiптік кешен, жеңіл және тамақ өнеркәсiбi, машина жасау, металл өңдеу, құрылыс материалдары өнеркәсiбi, химия және мұнай-химия өнеркәсiбi сияқты экономиканың басым салаларына инвестициялар тартудың әдiстерi жетілдiрiлетiн болады.
"Инвестициялар туралы" заң жобасы қабылданғаннан кейiн инвесторларға жеңiлдiктер мен артықшылықтар беру жүйесiн реттейтiн қазiргi кезде қолда бар нормативтік құқықтық базаны жетiлдiру жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады.
Экономиканың нақты секторын iшкi инвестициялық ресурстар есебiнен инвестициялаудың мүмкiндiгiн қарау жөнiндегi жұмыс жүргiзiлетiн болады. Инфрақұрылым мен байланыс объектiлерiн жасауды, жол, порттар және басқа инфрақұрылымдар салуды, басымдықты ұлттық салаларды дамытуды қаржыландырудың мүмкiн көздерiнiң бiрi зейнетақы активтерi бола алады.
2003-2005 жылдар кезеңiнде мынадай жұмыстарға бағытталған белсендi шаралар жүзеге аспақ:
инвестициялық қызмет саласында қабылданатын заң актiлерiнiң сапалық деңгейiн халықаралық құқықтың стандартының деңгейiне дейiн көтеру;
инвестициялардың сақтандыру жүйесiн жacaу;
екiншi деңгейдегi банктер шағын және орта кәсiпорындарын белсендiрек несиелендiруi үшiн жағдай жасау;
қаржы тасқыны инвесторлардан қарыз алушыларға ұйымдасқан түрде көшуін қамтамасыз ететiндей экономиканың маңызды элементi ретiнде қор рыногының қалыптасуына жағдай жасау;
инвестициялық қарым-қатынастың "Құрылыс - Пайдалану - Тапсыру" (ҚПТ) принципi бойынша балама пошымын енгiзу;
салынып жатқан тұрғын үйлерге төлем қабiлетi бap cұранымды арттырудың мүмкiн болар жолдарын iздестiру, тұрғын үй құрылысын ынталандыру үшiн халықтың, жинаған ақшасын тарту, салынып жатқан тұрғын үйдің құнын кемiту.
2-мiндет. Мемлекеттiк инвестициялардың басымдықты бағыттарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету
Мемлекеттiк инвестицияның негізгі мiндетi тиiстi инфрақұрылымды қалыптастыру арқылы экономиканы дамыту үшiн жағдай жасау болып табылады. Мемлекеттiк инвестициялар экономиканың жеке бизнес секторын қызықтырмайтын секторларына бағытталатын болады.
2003-2005 жылдары кезеңiнде мынадай жұмыстарға бағытталған белсендi шаралар жүзеге аспақ:
салалардағы мемлекеттiк инвестицияларды жоспарлаудың экономиканы дамытудың салалық және аймақтық басымдықтарына сай инвестициялық жобаларды күнi бұрын және сапалы әзiрлеудi көздейтiн тұтас жүйесін жасау;
республикалық инвестициялық жобалардың iске асуына, мемлекет кепiлдiгi және инвесторлардың шарты бойынша мiндеттемелерi арқылы жүзеге аспақ жобаларға мониторингтi күшейту;
экономиканың басымдықты салаларында республикалық инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшiн сыртқы көмектi тартуды ынталандыру мақсатында халықаралық қаржы экономикалық ұйымдармен және донор елдермен қарым-қатынасты одан әрi дамыту.
2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк инвестициялардың саясаты мынадай қағидаттарды қамтамасыз етудi ескере отырып қалыптасты:
құрылысы жоспарлы кезеңнiң бiрiншi жылында аяқталатын объектiлердi басымдықты республикалық инвестициялық жобалар тiзбесiне (БРИЖТ) енгiзу басымдылығы;
инвестициялық ресурстарды көптеген құрылыстарға шашыранды болып кетуіне жол бермеу;
iрi әлеуметтiк проблемаларды шешудi елдiң әртүрлi аймақтарындағы экономикалық индикаторларды салыстыруды ескере отырып кезең-кезеңмен қамтамасыз ету;
БРИЖТ қалыптастырған кезде басымдықты салааралық және аймақаралық байланысты қамтамасыз ететiн объектiлерге бepу;
Республикалық бюджет комиссиясының тиiстi шешімiнсiз объектiлердiң құрылымына инвестиция көлемiн өткен кезеңмен салыстырғанда айтарлықтай өсуіне жол бермеу.

В соответствии с программой Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы среднегодовой уровень инфляции в ближайшие годы будет обеспечиваться в размере 5-6%. Этот макроэкономический индикатор определяет уровень цен в конкурентной среде и тарифов для предприятий - естественных монополистов.
Индексы изменения среднегодовых цен в отраслях экономики рассчитаны с учетом прогнозируемой конъюнктуры на внешнем и внутреннем рынке, он увязан с ростом потребительских цен.
Инвестиционная политика  <*>
Сноска. Раздел "Инвестиционная политика" - в редакции постановления Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395 .
В 2003-2005 годы основными направлениями деятельности будут стимулирование притока прямых отечественных и иностранных инвестиций в приоритетные секторы экономики, рационализация и повышение эффективности использования государственных инвестиций и мобилизация внутренних сбережений.
Задача 1: Привлечение инвестиций в структурные преобразования экономики.
Будут совершенствоваться методы привлечения инвестиций в приоритетные для экономики области, такие как агропромышленный комплекс, легкая и пищевая промышленность, машиностроение, обработка металлов, промышленность строительных материалов, химическая и нефтехимическая промышленность.
После принятия законопроекта "Об инвестициях" будет продолжена работа по совершенствованию существующей нормативной правовой базы, регулирующей систему предоставления льгот и преференций инвесторам.
Будет проводиться работа по рассмотрению возможности инвестирования реального сектора экономики за счет внутренних инвестиционных ресурсов. Одним из возможных источников финансирования создания объектов инфраструктуры и связи, строительства дорог, портов и другой инфраструктуры, развития приоритетных национальных отраслей могут быть пенсионные активы.
В период с 2003 по 2005 годы будут предприняты активные меры, направленные на:
повышение качественного уровня принимаемых законодательных актов в сфере инвестиционной деятельности до уровня стандартов международного права;
создание системы страхования инвестиций;
создание условий для более активного кредитования банками второго уровня предприятий малого и среднего бизнеса;
создание условий для становления фондового рынка, как важного звена экономики, обеспечивающего организованное перемещение финансовых потоков от инвесторов к заемщикам;
внедрение альтернативной формы инвестиционного сотрудничества по принципу "Строительство - Эксплуатация - Передача" (СЭП);
создание механизмов привлечения средств пенсионных накопительных фондов и депозитов почтово-сберегательной системы в инвестиционную сферу, обеспечивающих как минимизацию рисков, так и достижение высокой эффективности вложений;
поиск возможных путей повышения платежеспособного спроса на строящееся жилье, привлечение сбережений населения для стимулирования строительства жилья, снижение стоимости строящегося жилья.
Задача 2: Обеспечение реализации приоритетных направлений государственных инвестиций.
Основной задачей государственных инвестиций является создание условий для развития экономики путем формирования соответствующей инфраструктуры.
Государственные инвестиции будут направляться в непривлекательные для частного бизнеса секторы экономики.
В период с 2003 по 2005 годы будут предприняты активные меры, направленные на:
создание целостной системы планирования государственных инвестиций в отраслях, предусматривающей заблаговременную и качественную разработку инвестиционных проектов в соответствии с отраслевыми и региональными приоритетами развития экономики;
усиление мониторинга за реализацией республиканских инвестиционных проектов, проектов, реализуемых под государственные гарантии, и контрактных обязательств инвесторов;
дальнейшее развитие сотрудничества с международными финансовыми экономическими организациями и странами-донорами в целях оптимизации привлечения внешней помощи для реализации республиканских инвестиционных проектов в приоритетных областях экономики.
Политика государственных инвестиций на 2003-2005 годы формировалась с учетом обеспечения следующих принципов:
приоритетность включения в перечень приоритетных республиканских инвестиционных проектов (ППРИП) объектов, строительство которых завершается в первом году планового периода;
недопущение распыления инвестиционных ресурсов по многочисленным стройкам;
решение крупных социальных проблем обеспечивать поэтапно с учетом сравнения экономических индикаторов в различных регионах страны;
при формировании ППРИП отдавать приоритет объектам, обеспечивающим развитие межотраслевых и межрегиональных связей;
не допускать без соответствующего решения Республиканской бюджетной комиссии значительного увеличения объемов инвестиций в строительство объектов по сравнению с прошлым периодом.

БРИЖТ 2003-2005 жылдары қалыптастырудың жоғарыда аталған қағидаттарына сүйене отырып белгiленген лимит негiзiнде республикалық бюджеттен 321 жобаны қаржыландыруды жүзеге асыру ұйғарылды, одан 127 iске қосылатындар болып саналады, олардың 2003 жылы қаржыландырудың жалпы көлемiнен үлес салмағы 30 % астам болмақ. Жаңа жобаларды қаржыландырудың белгiленiп отырған көлемi 2003 жылы 17,85 млрд. теңге болады.
2002-2005 жылдары республикалық инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемi
___________________________________________________________________
|   2002    |  2003   |   2004   |  2005
___________________________________________________________________
ЖІӨ, млрд. теңге            3747       4368        4838     5438
Инвестициялық жобаларды
қаржыландыру көлемі:
млн. теңге              880009,65   117007,03   136153,28 131714,37
ЖІӨ-ге %                    2,3        2,7         2,8       2,4
___________________________________________________________________
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
2003-2005 жылдары БРИЖТ қалыптастыру үшiн мемлекеттiк инвестициялардың басымдықтары Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002-2004 жылдарға арналған Бағдарламасында анықталған:
көлiк-коммуникация кешенiнің нығаюы мен дамуы, ең алдымен көлiк инфрақұрылымының объектiлерi мен электр энергиясын тасымалдау;
агроөнеркәсiп кешенiн қолдау және селоның инфрақұрылымын дамыту;
сумен жабдықтау;
экология;
әлеуметтiк сектордың дамуы;
басқарудың мемлекеттiк органдарын институционалды күшейту;
Астана қаласын дамыту.
Аталған басымдықтар шеңберiнде бiрнеше мемлекеттiк, салалық (секторальдық) бағдарламалар әзiрлендi, инвестициялық жобалар және оларды жыл сайын қаржыландыру бойынша ұсыныстар анықталды. Бұл басымдықтар таяудағы үш жылға белгiлендi, мұның өзi әрбiр бағыт бойынша проблемаларды шешу жөніндегi мақсатты жұмысты ұйымдастыруға мүмкiндiк бередi.
Мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламалар
бойынша республикалық бюджеттің қаражаттары
___________________________________________________________________
Бағдарлама          |      2003    |     2004     |    2005
|___________________________________________
|  млн.  | %   |  млн.  |  %  | млн.   | %
| теңге  |     | теңге  |     | теңге  |
___________________________________________________________________
"Астананың гүлденуi-
Қазақстанның гүлденуi" 34029,36 29,08 32318,00 23,74 21709,45 16,48
мемлекеттiк
бағдарламасы
Алматы қаласын
дамытудың 2003-2010
жылдарға арналған       3394,77  2,90  1552,80  1,14     0,00  0,00
мемлекеттiк
бағдарламасы
"Бiлiм беру" мемле.

Исходя из вышеназванных принципов формирования ППРИП на 2003-2005 годы, в рамках установленных лимитов предполагается осуществить финансирование из республиканского бюджета 321 проекта, из них 127 являются пусковыми, их доля в 2003 году от общего объема финансирования составляет более 30%. Предполагаемый объем финансирования новых проектов в 2003 году составляет 17,85 млрд. тенге.
Объемы финансирования республиканских инвестиционных
проектов в 2002-2005 годах
____________________________________________________________________
!    2002 г.  !  2003 г. ! 2004 г. ! 2005 г.
--------------------------------------------------------------------
ВВП, млрд. тенге          3747        4368       4838     5438
Объем финансирования
инвестиционных
проектов:
млн. тенге               88009,65    117007,03  136153,28 131714,37
в % от ВВП                  2,3          2,7       2,8      2,4
--------------------------------------------------------------------
Источник: Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Приоритеты государственных инвестиций для формирования ППРИП на 2003-2005 годы определены Программой Правительства Республики Казахстан на 2002-2004 годы:
укрепление и развитие транспортно-коммуникационного комплекса, прежде всего объектов транспортной инфраструктуры и транспортировки электроэнергии;
поддержка агропромышленного комплекса и развитие инфраструктуры села;
водоснабжение;
экология;
развитие социального сектора;
институциональное усиление государственных органов управления;
развитие города Астаны.
В рамках названных приоритетов разработан ряд государственных, отраслевых (секторальных) программ, определены инвестиционные проекты и предложения по их финансированию по годам. Эти приоритеты установлены на ближайшие три года, что позволяет организовать целенаправленную работу по решению проблем по каждому направлению.
Средства республиканского бюджета в разрезе государственных
и отраслевых (секторальных) программ
____________________________________________________________________
Программа        !    2003 г.   !   2004 г.    !    2005 г.
!-----------------------------------------------
!млн.тенге! %  !млн.тенге!  % ! млн.тенге!  %
-------------------------------------------------------------------
Государственная
программа "Расцвет
Астаны - расцвет
Казахстана"          34029,36  29,08 32318,00 23,74  21709,45 16,48
Государственная
программа развития
города Алматы на
2003-2010 годы        3394,77   2,90  1552,80  1,14      0,00  0,00
Государственная
программа

кеттiк бағдарламасы     4065,00  3,47  3794,00  2,79  4048,50  3,07
"Халықтың денсаулығы"
мемлекеттiк             3054,08  2,61  4331,63  3,18  6671,50  5,07
бағдарламасы
Қазақстан Республика.
сының автожол
саласын дамытудың      27903,49 23,85 28828,75 21,17 47180,11 35,82
2001-2005 жылдарға
арналған мемлекеттiк
бағдарламасы
Қазақстан Республика.
сының 2003-2005 жж.
арналған агроазық-    4071,61   3,48  5512,60  4,05   5355,62  4,07
түлiк мемлекеттiк
бағдарламасы
Қазақстан Республика.
сының ұлттық ақпарат.
тық инфрақұрылымын    5455,24  4,66  18849,92 13,84 12426,08  9,43
қалыптастырудың және
дамытудың мемлекеттiк
бағдарламасы
"Ауыз-су"
бағдарламасы          6769,10  5,79  8523,63  6,26  13133,57  9,97
Қазақстан Республика.
сының шамалар           45,00  0,04   150,00  0,11    120,00  0,09
бiрлiгiнiң эталондық
базасын дамытудың
бағдарламасы
Қазақстан Республи.
касы түзету мекеме.
лерiнiң материалдық  2046,80   1,75  1138,40  0,84    314,00  0,24
техникалық базасын
жақсартудың 2001-
2005 жылдарға
арналған бағдар.
ламасы
Төтенше жағдайлардың
алдын алудың және
жоюдың мемлекеттiк   1043,00  0,89  1256,00   0,92    268,10  0,20
жүйесiн 2002-2005
жылдары дамудың
бағдарламасы
Күш органдарының     6816,83  5,83  5817,65   4,27   4126,88  3,13
бағдарламасы
Бағдарламалардың
тысқары жүзеге      18312,74 15,65 24079,90  17,69  16360,55  12,42
асырылатын жобалар
___________________________________________________________________
Барлығы:           117007,03 100,0 136153,28 100,0 131714,37  100,0
___________________________________________________________________
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi
Автожол саласының нығаюы мен дамуы автожол саласын дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес жүргiзiлетiн болады. 2003 жылы: Алматы-Гүлшат және Ақшатау-Қарағанды; Астана-Бурабай; Астананың солтүстiк айналма жолын, сондай-ақ Қызылорда қаласының маңында Сырдария өзенi арқылы көпiр өткелiн қалпына келтiрудi, қайта жаңартуды және салуды аяқтау жоспарланып отыр.
Экономика секторлары           Болжамдалған үш жыл бойы
бойынша 2003                республикалық бюджеттен көлiк-
жылғы мемлекеттiк             коммуникация кешенiн дамытуға
инвестицияның                жұмсалатын инвестиция шығысы
құрылымы                   басым болады (мемлекеттiк
инвестицияның барлық көлемiнiң
50% астамы). Бұл экономиканың
Құрылымның суретін                нақты секторына жеке меншiк
қағаз мәтіннен                    инвестицияларын тарту,
қараңыз                           сондай-ақ елдiң транзиттiк
әлеуетiн барынша пайдалану
үшiн қолайлы инвестициялық
ахуал жасайтын жағдайлардың
бiрi дамыған көлiк инфра.
құрылымы болу керектігінен
туындайды.
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi

"Образование"         4065,00   3,47  3794,00  2,79   4048,50  3,07
Государственная
программа
"Здоровье народа"     3054,08   2,61  4331,63  3,18   6671,50  5,07
Государственная
программа развития
автодорожной отрасли
Республики Казахстан
на 2001-2005 годы    27903,49  23,85 28828,75  21,17 47180,11 35,82
Государственная
агропродовольственная
программа Республики
Казахстан на 2003-
2005 годы             4071,61   3,48  5512,60   4,05  5355,62  4,07
Государственная
программа
формирования и
развития национальной
информационной
инфраструктуры
Республики Казахстан  5455,24   4,66  18849,92  13,84 12426,08  9,43
Программа
"Питьевые воды"      6769,10   5,79   8523,63   6,26 13133,57  9,97
Программа развития
эталонной базы
единиц величин
Республики Казахстан   45,00   0,04    150,00   0,11   120,00  0,09
Программа улучшения
материально-
технической базы
исправительных
учреждений
Республики Казахстан
на 2001-2005 годы    2046,80   1,75   1138,40   0,84   314,00  0,24
Программа развития
государственной
системы
предупреждения и
ликвидации
чрезвычайных
ситуаций на 2003-
2005 годы           1043,00    0,89   1256,00   0,92   268,10  0,20
Программы
силовых органов     6816,83    5,83   5817,65   4,27  4126,88  3,13
Проекты,
реализуемые вне
программ           18312,74   15,65  24079,90  17,69 16360,55 12,42
Всего:            117007,03   100,0 136153,28  100,0
131714,37 100,0
-------------------------------------------------------------------
Источник: Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Укрепление и развитие автодорожной отрасли будут проводиться в соответствии с Государственной программой развития автодорожной отрасли. В 2003 году планируется завершить реабилитацию, реконструкцию и строительство автодорог Алматы-Гульшад, Акчатау-Караганда, Астана-Боровое, северной объездной дороги Астаны, а также мостового перехода через реку Сырдарья в районе города Кызылорда.
Структура государственных инвестиций
на 2003 год по секторам экономики
См. бумажный вариант
На протяжении трех прогнозных лет будет сохраняться превалирование инвестиционных расходов республиканского бюджета в развитие транспортно-коммуникационного комплекса (более 50% всего объема государственных инвестиций). Это обусловлено тем фактом, что наличие развитой транспортной инфраструктуры является одним из условий создания благоприятного инвестиционного климата для привлечения частных инвестиций в реальный сектор экономики, а также максимального использования транзитного потенциала страны.

Бұл бағдарламаны iске асыруға барлығы республикалық бюджеттен 2003 жылы - 27,9 млрд. теңге, 2004 жылы - 28,8 млрд. теңге және 2005 жылы - 47,2 млрд. теңге бағытталатын болады.
Одан басқа Алтынсарин-Хромтау темiржол желiсiнiң құрылысы, Астана қаласындағы халықаралық аэропортты қайтадан жаңарту, Шульба шлюзының құрылысын аяқтау сияқты маңызды жобаларды iске асыру жүзеге асырылатын болады.
Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдардағы Мемлекеттiк агроазық-түлiк бағдарламасы бойынша қаржыландыруы кестенiң тиiстi жолында келтiрiлген көлеммен шектелмейдi. Бұл бағдарламаны iске асыру сондай-ақ "Ауыз-су", "Бiлiм беру", "Халықтың денсаулығы" бағдарламаларының шеңберiнде, ауыл шаруашылық өндiрушiлерiнiң минералдық тыңайтқыш, өсімдіктер мен жолдарды қорғау құралдарын, тұқым, асыл тұқымды мал сатып алуына бағаның бiр бөлігіне ақшадай жәрдем көрсетуге бюджет қаражаты есебiнен ағымдағы шығыстар, сондай-ақ агролизингтi дамыту арқылы да жүзеге асырылатын болады.
Сонымен бiрге бұл басымдық республикалық бюджеттен бөлiнетiн инвестицияның жалпы көлемiнде елеулi үлес алмайды. Село инфрақұрылымын дамытуды негізгi қаржыландыру Қазақстан Республикасының "Жергiлiктi бюджет жүйесi туралы" заңына сәйкес жергiлiктi бюджет қаражаттары есебiнен жүзеге асырылуы тиiс.
Астана қаласының дамуы "Астананың гүлденуi - Қазақстанның гүлденуi" мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде жүзеге асатын болады.
2003 жылы iске қосылатын объектiлердің iшiнде Қазақстан Республикасы Парламентiнің Мәжiлiс ғимараты, Қазақстан Республикасы Парламентiнің Мәжiлiсi мен Сенатының бiрлескен мәжiлiс залы, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң ғимараты жоспарлануда. Тұрғын үй-коммуналдық объектiлерi iшiнде 2003 республикалық бюджет есебiнен Астана қаласында үкiмет орталығының инженерлiк құрылыстар торабы, Қорғалжын трассасындағы коллектор пайдалануға берiлетiн болады. Астана қаласындағы халықаралық әуежайда ұшу-қону алаңын жаңартуды жүзеге асыру жоспарлануда. Бұл бағдарлама бойынша жаңа объектiлер астананың сол жағалауындағы бөлiгiн жайластыруға және ауыз сумен, канализациялық жүйемен қамтамасыз ету, сондай-ақ астана халқының тұрмыс жағдайын жақсарту жөнiндегi ахуалды жақсартуға бағытталады.
Астана қаласын жайғастыру бойынша басымдық iске асыруға барлығы республикалық бюджеттен 2003 жылы - 34 млрд. теңге, 2004 жылы - 32 млрд. теңге және 2005 жылы - 22 млрд. теңге қаражат жұмсау жоспарланып отыр.
Инвестициялық жобаларды 2003 жылы      Iшкi көздер есебiнен
қаржыландырудың көздерi                қалыптасатын республикалық
бюджеттен жұмсалатын 2003
Суретті қағаз мәтіннен            жылы қаржыландыру көлемi
қараңыз                           74,9 млрд. теңге немесе 2003
жылы қаржыландырудың жалпы
көлемiнiң 66,2% болады.
Үкiметтiң сырттан алатын
қарызы 2003 жылы
республикалық инвестициялық
жобаларды қаржыландыру
көлемiнiң 31,4% құрайды.
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгі
Тұрғын үй құрылысын дамыту
Тұрғын үй саясатының мақсаты халықты қолайлы, экология жағынан дұрыс тұрғын үймен мен қамтамасыз ету. Бұл мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
тұрғын үйдiң құнын төмендету;

Всего на реализацию этой программы будет направлено инвестиций из республиканского бюджета в 2003 году - 27,9 млрд. тенге, в 2004 году - 28,8 млрд. тенге и в 2005 году - 47,2 млрд. тенге.
Кроме того, будет осуществляться реализация таких важных проектов, как строительство железнодорожной линии Алтынсарино-Хромтау, реконструкция международного аэропорта в г. Астане, достройка Шульбинского шлюза. Финансирование по Государственной агропродовольственной  программе Республики Казахстан на 2003-2005 годы не ограничивается приведенными в соответствующей строке таблицы объемами. Реализация данной программы осуществляется также и в рамках программ  "Питьевые воды" "Образование" ,  "Здоровье народа" , а также за счет средств бюджета текущих расходов в части субсидирования части цен на приобретение сельхозпроизводителями минеральных удобрений, средств защиты растений и животных, семян, племенного скота, а также развития агролизинга.
В то же время, данный приоритет не может иметь значительную долю в общем объеме инвестиций из республиканского бюджета. Основное финансирование развития инфраструктуры села в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе" должно осуществляться за счет средств местных бюджетов.
Развитие города Астаны будет осуществляться в рамках реализации Государственной  программы "Расцвет Астаны - расцвет Казахстана". В 2003 году в числе пусковых объектов планируются здания Мажилиса Парламента Республики Казахстан, зала совместных заседаний Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан, Министерства иностранных дел Республики Казахстан. Среди жилищно-коммунальных объектов в 2003 году за счет республиканского бюджета в г. Астане будут введены в эксплуатацию сеть инженерных сооружений правительственного центра, коллектор на Кургальджинской трассе. Планируется осуществить реконструкцию взлетно-посадочной полосы в международном аэропорту города Астаны. Новые объекты по этой программе будут направлены на обустройство левобережной части столицы и улучшение ситуации по обеспечению питьевой водой и канализационной системы, а также улучшение жилищных условий населения столицы.
Всего на реализацию приоритета по обустройству города Астаны планируется направить средств из республиканского бюджета в 2003 году - 34 млрд. тенге, в 2004 году - 32 млрд. и в 2005 году - 22 млрд. тенге.
Источники финансирования инвестиционных
проектов в 2003 году
См. бумажный вариант
Объем финансирования в 2003 году из средств республиканского бюджета, формируемых за счет внутренних источников, составляет 74,9 млрд. тенге или 66,2% общего объема финансирования в 2003 году. Внешние правительственные займы занимают 31,4% в объеме финансирования республиканских инвестиционных проектов в 2003 году.
Источник: Министерство экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан
Развитие жилищного строительства
Целью жилищной политики является обеспечение населения комфортным экологичным жильем.
Для достижения этой цели необходимо решить следующие задачи:
снижение стоимости жилья;

2003-2005 жж. бөлшек тауар айналымының өсуi жылына орта есеппен 15%-ке болжамдалуда. Дамыған сауда инфрақұрылымының қалыптасуы, сауда рыноктарында бәсекенiң дамуына көмек көрсету, азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру үшiн қолайлы жағдайлар жасау, сондай-ақ тұтыну тауарлары импортының болжамдалған өсiмi сауда қызметiнiң жандануына және бөлшек сауда айналымының өсуіне жағдай жасайды.
Бөлшек сауда тауар айналымының қалыптасуының қазiргi кезде қол жеткен құрылымы 2002-2005 жж. бұрынғы деңгейде қалады деп күтілуде.
Сыртқы экономикалық саясат
2003-2005 жж. экспорттың өсуi жылына орта есеппен 8% болады деп болжамдалуда. Дамыған және дамушы елдердiң экономикалық өсуi, жақсарып келе жатқан әлемдiк рынокта шикiзат тауарларына деген тұрақты сұраным қазақстандық экспорттың өсуiне мүмкiндiк тудыратын болады.
Экономиканың дамуының шапшаңдаған қарқыны импорттың өсуiнiң жылдық орташа қарқынын көтеруге мүмкiндiк бередi, ол 6-7% болады. Инвестициялық тауарлардың және аралық тұтыну тауарларының импорты бұрынғыша импорт құрамында ең үлкен үлес салмағын сақтайды (80% тей). Кең сұраным тауарларының импорты, болжам бойынша, отандық тұтынудың өсуiне, сондай-ақ қорланудың өсуiне сәйкес ұлғаятын болады.
5 ТАРАУ. ӨНЕРКӘСIПТIҢ ДАМУЫ Мақсаттар мен мiндеттер
Мақсат - заңдық, экономикалық, инвестициялық және ғылыми-техникалық жағдайлар жасау, өндiрiстiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн және тиiмдiлiгiн көтеру негізiнде өнеркәсiп салаларының тұрақты өсуін және құрылымының сапалы жаңаруын қамтамасыз ету.
Өнеркәсiп саясатының мiндеттерi
Өнеркәсiп саясатының негізгі мiндеттерi болып саналатындар:
отын-энергетикалық қуаттардың одан әрi дамуы;
дамыған мұнайхимия өнеркәсiбiн және оның негiзiнде өндiрiстер (пластмассалардан жасалған тауарлар, лакбояу бұйымдары, шиналар, резинатехникалық бұйымдар және басқалары), сондай-ақ қосылған құнның деңгейi жоғары қара және түстi металдарды өңдеу жөнiндегi қуаттарды жасау;
сапаның халықаралық стандарттарын ИСО енгізу, ресурс үнемдеу және еңбек өнiмдiлiгiн көтеру жөнiндегi шараларды жүзеге асыру есебiнен өнеркәсiптiң өндiрушi салаларының қазақстандық өнiмдердiң бәсекеге қабiлеттілiгін арттыру;
мұнайгаз, металлургиялық, электрэнергиялық және көлiк салалары үшiн жабдықтар өндiру жөнiндегi қуаттарды дамыту;
құрылыс материалдарының және механизмдерiнiң қазiргі заманғы түрлерiн өндiру жөнiндегі қуаттарды дамыту;
ауыл шаруашылық машина жасауды дамыту;
азық-түлiк тауарлары мен сусындарды, сондай-ақ электртехникалық және басқа азық-түлiк емес халық тұтынатын тауарларды өндiрудiң ассортиментiн кеңейту.
Алға қойған мақсаттарға жетудің және мiндеттерді шешудiң жолдары
Аталған мiндеттердi жүзеге асырудың негізгі жолдары мыналар болмақ:
табысты өнеркәсіптiң өңдеушi салаларының дамуына қайта бөлуді ұйғаратын мемлекеттiк белсендi инвестициялық саясат (Даму банкiнің қаражаттары, зейнетақы, сақтандыру қорлары және басқа көздер);
өнеркәсiптiң өңдеушi салаларына тiкелей инвестиция тарту үшiн жағдайды жетілдiру;
өндiрiстiң халықаралық сапа стандартына көшуін ынталандыру;
негiзгi өндiрiстiк қорларды шапшаңырақ жаңартуды ынталандыратын амортизация саясатын жетiлдiру;
техникалық және жұмысшы кадрларын даярлау және қайта даярлау жүйесін жасау;
өндiрiлетiн өнiм түрiн көбейтудi және өнiмдi сыртқы рыноктарға
жылжытуды қамтамасыз ететін қазiргі инфрақұрылымды жасау;
ДСҰ мүшелiк шеңберiнде сүйемелдеудiң рұқсат етiлетiн дәрежесiнде икемдi кеден-тариф саясатын жүргiзу;
кәсiпорындардың экспорттық операцияларын несиелендiрудi ұлғайту үшiн жағдай жасау;
экспорттық операцияларды сақтандырудың тиiмдi жүйесiн жасау және экспорттық несиелердi сақтандыру жөнiндегi мемлекеттің қатысуымен орган құру;
Қазақстанның экспорттық өнiмi үшiн жағрапияны кеңейту және жаңа рыноктарды iздеу.
Өнеркәсіп саясатының мiндеттерiн шешу
1 мiндет. Мұнайды өндiру және тасымалдау жөнiндегi қуаттарды дамыту
Мұнайдың тауарлы рыноктарын дамытудың болжамы
Мұнай рыногының 2003 жылғы болжамдарының негiзiне келесi ұйғарымдар алынады:

За 2003-2005 годы прогнозируется рост розничного товарооборота в среднем на 15% в год. Формирование развитой торговой инфраструктуры, содействие развитию конкуренции на торговых рынках, создание благоприятных условий для стабилизации цен на продовольственные товары, а также прогнозируемый рост импорта потребительских товаров будут способствовать активизации торговой деятельности и росту розничного товарооборота.
Ожидается, что достигнутая в настоящее время структура формирования розничного товарооборота за 2002-2005 годы останется на прежнем уровне. Наибольший удельный вес торговли по-прежнему будет приходиться на торговые рынки и составлять в среднем 72% от общего объема розничного товарооборота.
Внешнеэкономическая политика
За 2003-2005 годы прогнозируется рост экспорта в среднем на 8% в год. Постоянный спрос на мировом рынке на сырьевые товары, поддерживаемый экономическим ростом в развитых и развивающихся странах, улучшающимся мировым торговым климатом, будут способствовать росту казахстанского экспорта.
Ускоренные темпы развития экономики позволят повысить среднегодовой темп роста импорта, который составит 7-8%. Импорт инвестиционных товаров и товаров промежуточного потребления, по-прежнему, будет занимать наибольший удельный вес в структуре импорта (около 80%). Импорт товаров широкого спроса, по прогнозам, будет возрастать в соответствии с ростом отечественного потребления, а также с ростом накоплений.
Глава 5. Развитие промышленности
Цели и задачи
Цель - обеспечение устойчивого роста и качественного обновления структуры отраслей промышленности на основе создания законодательных, экономических, инвестиционных и научно-технических условий, повышения конкурентоспособности и эффективности производства.
Задачи промышленной политики
Основными задачами промышленной политики являются:
дальнейшее развитие топливно-энергетических мощностей, эффективное и рациональное использование топливно-энергетических ресурсов;
создание развитой нефтехимической промышленности и производств на ее основе (товары из пластмасс, лакокрасочные изделия, шины, резинотехнические изделия и др.), а также мощностей по обработке черных и цветных металлов с высоким уровнем добавленной стоимости;
повышение конкурентоспособности казахстанской продукции обрабатывающих отраслей промышленности за счет внедрения международных стандартов качества ИСО, реализации мероприятий по ресурсосбережению и повышению производительности труда;
развитие мощностей по производству оборудования для предприятий нефтегазовой, металлургической, электроэнергетической и транспортной отраслей;
развитие мощностей по производству современных видов строительных материалов и механизмов;
развитие сельскохозяйственного машиностроения;
расширение ассортимента производства продовольственных товаров и напитков, а также электротехнических и других непродовольственных товаров народного потребления.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Основными путями реализации названных задач станут:
активная государственная инвестиционная политика, предполагающая перераспределение доходов в развитие обрабатывающих отраслей промышленности (средства Банка Развития, пенсионных, страховых фондов и др. источников);
совершенствование условий для привлечения прямых инвестиций в обрабатывающие отрасли промышленности;
стимулирование перехода производства на международные стандарты качества;
совершенствование амортизационной политики, стимулирующей ускоренное обновление основных производственных фондов;
создание системы подготовки и переподготовки технических и рабочих кадров;
создание современной инфраструктуры, обеспечивающей диверсификацию производства и продвижение продукции на внешние рынки;
проведение гибкой таможенно-тарифной политики с допустимой степенью протекционизма в рамках членства в ВТО;
создание условий для расширения кредитования экспортных операций предприятий;
создание эффективной системы страхования экспортных операций и образование органа с участием государства по страхованию экспортных кредитов;
расширение географии и поиск новых рынков для экспортной продукции Казахстана.
Решение задач промышленной политики
Задача 1: развитие мощностей по добыче и транспортировке нефти, эффективное и рациональное использование топливно-энергетических ресурсов
Прогноз развития товарных рынков нефти
В основу прогнозов нефтяного рынка в 2003 году берутся следующие предположения.

1. Әлемдiк экономика жылдамырақ қарқынмен дамитын болады, бұл мұнайға деген сұранымды өсiредi. Мамырдағы (2002 ж.) ХВҚ болжама бойынша әлемдiк экономиканың өсу қарқыны 2002 жылғы 2,9% қарағанда 2003 жылы 4,1%-ке дейiн жоғарлайды. АҚШ Энергетика министрлігінiң болжамына сәйкес мұнайдың әлемдiк тұтынысы 2002 жылғы 76,6 млн. барр/тәулiктен 77,9 млн. барр/тәулікке дейiн өседi.
2. Мұнай ұсынымы да жоғары қарқынмен өсетін болады, ең алдымен ОПЕК мүшелерi-елдерi тарапынан, олар 2002 жылғы шектеуден жоғалтқандарының орнын толтыруға тырысады. Сауд Аравиясынан кейiн екiншi болып әлем рыногына мұнай шығаратын Ресей де экспортты көбейтудi жалғастыратын болады.
3. Импорт жасаушы елдердiң стратегиялық запастарының өсуі тұрақтандырушы әсер етедi.
Мұнай бағасы екiншi тоқсанның ортасына дейiн өсуiн жалғастырды, одан әрi аздаған өзгерiстермен 23-25 долл./барр. шегiнде қалыптасты. Маусымда бағаның аздап төмендегеніне қарамастан олардың екiншi тоқсандағы Brent сорты бойынша орта деңгейi 24 долл./барр болды, бұл бiрiншi тоқсандағы орта деңгейден 16% жоғары (сәуiрде - 25,65 долл./барр, маусымда - 25,17 долл/барр, маусымда бағалама бойынша - 23,8-23,9 долл./барр). Маусымда бағаның төмендеуiне тәуелсiз экспортерлердің (Ресей, Норвегия) бағаның 20 долл./барр. жоғары деңгейiнде әрi экспортты одан шектеу қолайсыз деп санайтындығы жөнiндегi мәлiмдемелерi де әсерiн тигіздi.
7 сур.
Мұнай бағасының 2001-2002 жж. өзгерісі
(Кестені қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Лондон биржасының деректері
Талдаушылардың пікірi бойынша, барлық жағдайлардың жиынтығы 2003 жылы бағаның 25 долл./барр. жоғары көтерiлуiне мүмкiндiк бермейдi, сонымен бiрге сұранымның өсуi оның тұрақты деңгейiн қолдайды.
ДВҚ маусымдағы болжамы бойынша 2003 жылы мұнайға әлемдiк бағаның деңгейi (Вrеnt, батыстехас және дубай сорттарының орта өлшемдегi бағасы) 2002 жылмен салыстырғанда аздап төмендейдi және 22 долл./барр. болады.
Экономиканың Yкiмет бағдарламасында болжамдалған даму қарқынын қамтамасыз ету үшін мұнай өндiрудiң өсiмi (ілеспе газды қоса алғанда) орта есеппен жылына 6 млн. тоннадан кем болмауын қамтамасыз ету қажет.
Мұнайдың газ конденсатымен бiрге алғанда өндiрiлетiн көлемi жаңа скважиналарды iске қосу мен жұмыс iстеп тұрған скважиналардың жұмысын интенсивтендiру есебiнен 2005 ж. 66 млн. тоннаға жететiн болады (2002 ж. - 44,3; 2003 ж. - 48,7; 2004 ж. - 55,9; 2005 ж. - 61 млн. тонна).
2003-2004 жж. мұнайды өндiру мен сатудың өсуi негізiнен Қарашағанақ, Теңiз және басқа кен орындарын одан әрi игеру есебiнен қамтамасыз етiледi.

1. Мировая экономика будет развиваться более быстрыми темпами, что вызовет рост спроса на нефть. По майскому (2002 год) прогнозу МВФ темп роста мировой экономики в 2003 году повысится до 4,1% против 2,9% в 2002 году. Мировое потребление нефти согласно прогнозу Министерства энергетики США возрастет с 76,6 млн. барр./сутки в 2002 году до 77,9 млн. барр./сутки.
2. Предложение нефти также будет расти высокими темпами, прежде всего со стороны стран - членов ОПЕК, которые будут стремиться компенсировать потери от ограничений в 2002 году. Будет продолжать наращивать экспорт и Россия, второй после Саудовской Аравии поставщик нефти на мировой рынок.
3. Стабилизирующее влияние будут иметь возросшие стратегические запасы у стран-импортеров.
Цены на нефть продолжали расти до середины второго квартала, в дальнейшем с небольшими колебаниями формировались в пределах 23-25 долл./барр. Несмотря на некоторое снижение цен в июне, в среднем за II квартал 2002 года их уровень сорта Brent составил 24,8 долл. барр., что на 16% выше среднего уровня в I квартале (апрель - 25,65 долл./барр., май - 25,17 долл./барр., июнь, по оценке - 23,8-23,9 долл./барр.). В июне на снижение цен оказали воздействие и заявления независимых экспортеров (Россия, Норвегия) о том, что они считают нецелесообразным ограничивать далее экспорт при уровне цен выше 20 долл./барр.
График 7
Динамика цен на нефть в 2001-2002 годах
(диаграмму см. на бумажном варианте)
Совокупность всех обстоятельств, по мнению аналитиков, не позволит ценам в 2003 году подняться свыше 25 долл./барр., в то же время возрастающий спрос будет поддерживать их стабильный уровень.
По прогнозу МВФ в 2003 году уровень мировых цен на нефть (средневзвешенная цена сортов Вrеnt, западно-техасская и дубайская) несколько снизится по сравнению с 2002 годом и составит 22 долл./барр.
Для обеспечения прогнозируемых Программой Правительства темпов развития экономики необходимо обеспечить прирост добычи нефти (включая попутный газ) в среднем не менее 6 млн. тонн в год.
Объемы добычи нефти с газовым конденсатом будут доведены до 61 млн. тонн в 2005 году (в 2002 году - 44,3; в 2003 году - 48,7; в 2004 году - 55,9; в 2005 году - 61 млн. тонн) за счет ввода новых скважин и интенсификации работы действующих скважин.
Прирост добычи и реализации нефти в 2003-2004 годах будут, в основном, обеспечиваться за счет дальнейшего освоения Карачаганакского, Тенгизского и других месторождений.

Мұнай өндiруi өсiмi 5 iрi компания еншiсiне келедi: БК ЖШС "Теңiзшевройл", ААҚ "Өзенмұнайгаз", АҚ "CNPC Ақтөбемұнайгаз", АҚ "Маңғыстаумұнайгаз", "Қазмұнайгаз ҰК". Газ конденсатын өндiрудің өсуi Қарашағанақ кен орнында қамтамасыз етіледi, ондағы өндiрiс көлемiн 2005 жылға 10 млн. тоннаға дейiн жеткiзу көзделiп отыр.
Мұнай мен газға барлау жұмысы Каспий шельфiнде жүргiзiлетiн болады: Қаламқас-теңiз, Ақтоқты, Қайран.
2005 ж. Каспий шелфiнiң қазақстандық секторындағы кен орындарын өнеркәсiптiк пайдалануға кiрiсу жоспарланып отыр.
Сыртқы рынокторға мұнайды тасымалдау Ресейдiң мұнай құбырлары мен KTK құбырының жүйесi арқылы қамтамасыз етiледi. Ақтау теңiз порты арқылы мұнай тасымалдау көлемiн ұлғайту жөніндегі шаралар жүзеге аспақ.
Болашақта келешегі бар жан-жақты маршруттарды, соның iшiнде Баку-Тбилиси-Джейхан, Қазақстан-Түркменстан-Иран, Батыс Қазақстан-Қытай және басқа бағыттар бар, зерттеу жөнiндегi жұмыстар жалғасады, сондай-ақ магистралды газ құбырларын қайтадан жаңарту, олардың өткiзу қуатын 60 млрд. т.м. жеткізу жөніндегі шаралар жүзеге асырылды; Кеңқияқ-Атырау құбырының құрылысы жүзеге асырылады.
8 кесте
Мұнай өндiрудi 2003-2005 жж. дамытудың аса маңызды
көрсеткіштерiнiң болжамы
---------------------------------------------------------------------------
! 2001 ! 2002 ! 2003  ! 2004 !2005 !2003 ж.!2003-
!      !      !       !      !     !2002   !2005
!      !      !       !      !     !ж-ға % !
---------------------------------------------------------------------------
Газ конденсатын қоса
есептегендегi мұнай
өндiру, барлығы млн.т.   39,7   44,3    48,7    55,9   61    109,9   125,3
Мұнайды сату (газ
конденсатын қоса
есептегенде), млн.т.
iшкi рынокке              7,6    8,3     9,4    10,4  11,4   113,3   121,3
Экспортқа                32,4    36     39,3    45,5  49,6   109,2   126,2
---------------------------------------------------------------------------
Қарашағанақ пен Теңiз кен орындарын дамыту және жаңа кен орындарын iске қосу есебiнен табиғи және iлеспе газ өндiру көлемi 2005 ж. 20 млрд. т.м. жетедi (2002 ж. - 14 млрд. т.м., 2003 ж. - 15 млрд. т.м., 2004 ж. - 18 млрд. т.м.).
Жамбыл облысындағы газ кен орындарының Амангелдi тобын игеру жобасы бойынша шаралар жалғасатын болады және Оңтүстiк Қазақстан облысындағы газ кен орындарының Созақ тобын барлау және игеру жөнiндегі шаралар жүзеге асырылады.
Мұнайгаз саласын ұзақ мерзiмге дамытуда Арал теңiзi маңында мұнай мен газға геологиялық барлау жұмыстарын жандандыру тұр.
2005 ж. Атырау мұнай өңдеу зауытын қайта жаңарту аяқталатын болады.
2002 ж. бастап мұнайгаз секторында мемлекеттiк бақылау күшейедi, соның iшiнде инфрақұрылым объектiлерiн дамыту мен пайдалану және кен орындарын игерудегі операциялық шығындар мәселесiнде.
Каспий шельфiн игеру жобаларындағы газды тереңiрек өңдеп тиiмдi пайдалану жөнiнде кешендi әдiс қолдану саясатын iске асыру, сондай-ақ Оңтүстiк Торғай ойпатындағы мұнайгаз кен орындарындағы iлеспе газды тиiмдi пайдалану жөнiндегi шараларды орындау жалғасады.
Газды тиiмдi пайдалану жөнiндегi жер қойнауын пайдаланушылардың шарттағы мiндеттерiн орындауға мониторинг пен талаптарды күшейту, осы проблеманы шешуге мұнай компанияларын ниеттендiретiндей экологиялық нормалар мен оны жағуға тарифтердi енгізу ұйғарылып отыр.
2 мiндет. Мұнай мен газды тереңірек қайта өңдеу, қосылған құнның жоғарғы деңгейi бар қара және түстi металдарды өңдеу жөнiндегі өндiрiстердi құру
Үкiмет бағдарламасында және ел экономикасының 2010 ж. дейiн дамуының стратегиялық жоспарында мұнай мен газды тереңiрек қайта өңдеу, қара және түстi металдарды өңдеу жөнiндегi өндiрiстердi құру құрылымдық мемлекеттiк саясаттың басты бағыты ретiнде анықталған. Өнеркәсiптiң құрылымының өзгеруi экспорт пен импортты, iшкi өндiрiстi, тауарларды тұтыну мен қызмет көрсетудi жан-жақты ету үшiн жағдай тудырады.
Мұнайхимия өнеркәсiбiн жасау мен қара және түстi металдарды қайта өңдеу процесi жөнiндегi мiндет ұзақ мерзiмдi сипатта болады.

Прирост добычи нефти приходится на 5 крупных компаний: СП ТОО "Тенгизшевройл", ОАО "Узеньмунайгаз", АО "СNРС-Актюбемунайгаз", АО "Мангистаумунайгаз", ЗАО "НК Казмунайгаз". Рост добычи газового конденсата будет обеспечиваться на Карачаганакском месторождении, добычу которого к 2005 году предполагается довести до 10 млн. тонн.
Будут проведены разведочные работы на нефть и газ на структурах Каспийского шельфа: Каламкас-море, Актокты, Кайран.
В 2005 году планируется приступить к промышленной эксплуатации месторождений казахстанского сектора Каспийского шельфа.
Транспортировка нефти на внешние рынки будет обеспечиваться через систему российских нефтепроводов, трубопровода КТК и железнодорожным транспортом. Будут приняты меры по увеличению объемов транспортировки нефти через морской порт Актау.
Продолжатся работы по изучению перспективных в будущем диверсифицированных маршрутов, включая рассмотрение направлений: Баку-Тбилиси-Джейхан, Казахстан-Туркменистан-Иран, Западный Казахстан-Китай и др., а также осуществлены мероприятия по модернизации магистральных газопроводов с доведением пропускных мощностей до 60 млрд. куб.м.; осуществлено строительство трубопровода Кенкияк-Атырау.
Таблица 8
Прогноз важнейших показателей развития
нефтедобычи в 2003-2005 годах
__________________________________________________________________________
! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005 ! 2003 в ! 2005 в
!      !      !      !      !      !% к 2002!% к 2003
_____________________!______!______!______!______!______!________!________
Добыча нефти, включая   39,7   44,3   48,7   55,9     61    109,9    125,3
газовый конденсат,
всего, млн. тонн
Продажа нефти (включая
газовый конденсат),
млн. тонн:
на внутренний рынок      7,6    8,3    9,4   10,4   11,4    113,3    121,3
на экспорт              32,4     36   39,3   45,5   49,6    109,2    126,2
__________________________________________________________________________
Объемы добычи природного и попутного газа к 2005 году достигнут 20 млрд. куб.м. (в 2002 году - 14 млрд. куб.м., 2003 году - 15 млрд. куб.м., 2004 году - 18 млрд. куб.м.) за счет развития месторождений Карачаганак и Тенгиз и ввода новых месторождений.
Будут продолжены мероприятия по проекту освоения Амангельдинской группы газовых месторождений Жамбылской области и осуществлены мероприятия по разведке и освоению Созакской группы газовых месторождений Южно-Казахстанской области.
В области долгосрочного развития нефтегазовой отрасли предстоит активизация геологоразведочных работ на нефть и газ в районе Аральского моря.
В 2005 году будет завершена реконструкция Атырауского нефтеперерабатывающего завода.
Начиная с 2002 года, усилится государственный контроль в нефтегазовом секторе, в том числе в вопросах развития и использования объектов инфраструктуры и операционных затрат по освоению месторождений.
Продолжится реализация политики комплексного подхода по утилизации газа с более глубокой переработкой в проектах по освоению шельфа Каспия, а также выполнение мероприятий по утилизации попутного газа нефтегазовых месторождений Южно-Тургайской впадины.
Предполагается усиление мониторинга и требований по выполнению контрактных обязательств недропользователями по утилизации газа, внедрение экологических норм и тарифов на его сжигание, побуждающих нефтяные компании к решению данной проблемы.
Задача 2: создание производств по углубленной переработке нефти и газа, обработке черных и цветных металлов с высоким уровнем добавленной стоимости
Программой Правительства и Стратегическим планом развития экономики страны до 2010 года создание производств по углубленной переработке нефти и газа, обработке черных и цветных металлов определено как главное направление структурной государственной политики. Изменение структуры промышленности создаст условия для диверсификации экспорта и импорта, внутреннего производства и потребления товаров и услуг.
Задача по созданию нефтехимической промышленности и углублению процесса переработки черных и цветных металлов носит долгосрочный характер.

Бiрiншi кезеңде (2002-2005 жж.) ол маркетингтiк және жобалау алдындағы әзiрлемелермен, өндiрiстi орналастыру мәселесiмен, стратегиялық инвесторларды iздеумен, жекелеме жобаларды жүзеге асырудағы мемлекеттiң қатысу дәрежесiн анықтаумен қабаттас жүредi.
Қазақстанда металлургиядағы төртiншi, және бесiншi қайта өңдеудi дамыту жөнiндегi мiндет 20 жылдан астам уақыт бойы алға қойылып келедi, алайда iс айтарлықтай алға басқан жоқ. Бұрын оны КСРО жоспарлау комитетi бөгеп келдi, ал қазiргi кезде - шетелдiк инвесторлар оларға сатылған тау-кен металлургиялық өндiрiстер негiзiнде мұндай қайта өңдеушi дамытқысы келмейдi.
Қазақстан инвесторлары тағы да ұзақ уақыт қара және түстi металдар прокатының және олардың негiзiнде қорытпалар мен бұйымдардың қазiргi заманғы өндiрiсiн ұйымдастыра алмайды. Осыған байланысты осы мiндеттi шешудегi басты бағыт шетелдiк инвесторларды тарту жөнiндегi жұмыс болуға тиiс.
Металдарды өңдеу процесiн тереңдету қорытпаларды, болаттың қоспалы және конструкциялық маркаларын, прокаттың кең ассортиментiн, ыдыстарды және басқа да дайын бұйымдарды, сондай-ақ мұнайхимия өнiмдерi және металдар тотығы мен басқа да минералдардың негізiнде (мырыш, титан, алюминий, барий) лак пен бояу бұйымдарын шығаруды көздейдi.
Мұнайхимия өндiрiсiн дамыту мұнайхимияның негiзгi компоненттерiн өндiру жөнiндегi қуаттарды құруы және соның негiзiнде пластмассадан және композициялық материалдардан жасалатын бұйымдардың кең ассортиментiн, автошиналар, құбырлар, майлайтын майларды, лактарды, ерітушiлердi өндiрудi дамытуды көздейдi.
Аталған жобалардың бас бастамашысы және әзiрлеушiсi мен iске асырушысы үкiмет болуға тиiс.
Мұнайхимия өнеркәсiбiнiң дамуының нақты жолдары салалық "Қазақстан Республикасының мұнайхимия және химиялық салаларды дамыту бағдарламасында", сондай-ақ "Мұнайгаз кешенiн және мұнайхимия өнеркәсiбiн дамытуды ғылыми қамтамасыз ету" атты мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламада 2002-2010 жж. анықталатын болады.
Металлургияда төртiншi және бесiншi қайта өңдеудi дамыту мәселелерi бойынша мақсатты ғылыми-техникалық: "Қазақстан Республикасының металлургиялық кешенiнде 2003-2005 жж. төртiншi және бесiншi қайта өңдеу өндірісін құруды ғылыми-техникалық қамтамасыз ету" бағдарлама әзiрленетiн болады. Аталған бағдарлама жекелеме технологиялық қайта өңдеудiң тек қана техникалық бағыттағы шешімдерiн әзiрлейтіндiгiн ескере отырып 2003-2005 жж. "Қосылған құнның жоғары деңгейi бар металдардан өнiм өндiру жөнiндегi қайта өңдеудi дамыту үшiн заңдық, инвестициялық және экономикалық жағдайлар жасау" атты салалық бағдарламаны әзiрлеу және iске асыру ұйғарылып отыр.
Осы бағдарлама шеңберiнде жобаларды жүзеге асырудағы мемлекеттің қатысу дәрежесi, мүмкiн болатын инвесторларды тартуды қамтамасыз ететiн шаралар, қара және түстi металдарды өңдеу процесiн тереңдету жөнiндегi өндiрiстердi жоба алдындағы зерттеулер мен жобалау кешенi анықталатын болады.
Мұнайхимия өнеркәсiбiн құру және қара және түстi металдарды өңдеу процесiндегі төртiншi, бесiншi және одан әрi қайта өңдеудi дамыту жөнiндегi мiндеттер Даму Банкiнiң басты стратегиялық мiндетіне айналады.
3 мiндет. Халықаралық стандарттарды енгiзу есебiнен қазақстандық өнiмдердің бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеру
Қазақстандық өнiмдердің бәсекеге қабiлеттілігінің проблемалары басты ұзақ мерзiмдi экономикалық басымдықтардың бiрi болып саналады. Бұл проблеманы шешу өнiмдi өндiру мен сатуды басқаруды, өндiрiстi техникалық жаңартуды, бiлiктi кадрларды даярлауды, табиғи ресурстарды кешендi және ұтымды пайдалануды жақсартуды қамтамасыз ететiн шаралар кешенiмен қамтамасыз етiлетiн болады.
Отандық өнiмнің бәсекелiк қабiлетiн көтеретiн жолдардың бiрi республика кәсiпорындарында халықаралық стандарттарға ИСО 9000 және 14100 серияларына сай келетiн сапа жүйесiн әзiрлеу мен енгiзу болып табылады.
Бұл жұмыстағы басты бағыт мемлекеттiк стандарттау, метрология және сертификаттау жүйесiн дамыту, стандарттау және сапаны басқарудың сәйкестiгiн бағалау саласындағы жұмыста халықаралық тәжiрибеге кезең-кезеңмен көшу болады.
Осы мақсатпен республиканың экономика салаларында стандарттау жөнiнде жаңа техникалық комитеттер құру ұйғарылуда.
Кәсiпорындардың жұмысының барлық техникалық және ұйымдастырушылық жағдайлары халықаралық талаптарға үйлестірілген тиісті стандарттармен белгiленедi. Бұл 2005 ж. iрi кәсiпорындардың жұмысын өнiм өндiрудiң және сатудың барлық кезеңiнде (қайта өңдеуде) әлемдiк рынокта тауар мен қызметтiң сапасына қойылатын талаптарға сай болуын қамтамасыз етедi.
Жыл сайын ИСО халықаралық стандарттарын енгізетiн кәсіпорындар тiзiмiн анықтау және бұл жұмыстың жүрiсiне тұрақты мониторинг ұйымдастыру ұйғарылып отыр. Сонымен бiр мезгiлде бұл жұмысты жүргiзуге тиiстi әдiстемелiк және заң тұрғысынан қолдау көрсетiлетiн болады.
Халықаралық стандарттар мен өнiм сапасын басқару жүйесiн енгiзу нәтижесiнде көптеген қазақстандық кәсiпорындарының тауарлары мен қызметтерi iшкi және сыртқы рынокта бәсекеге қабiлеттi болады. Инвестициялық жобалар мен бизнес-жоспарлардың халықаралық стандарттардың талаптарына сай келуiне ерекше көңіл бөлiнетiн болады.
Отандық, кәсiпорындарда тұрақты жұмыс жасайтын сапа жүйесi шығарылатын өнімнің техникалық деңгейiн түпкiлiктi көтеруi жүзеге асыруға, еңбек өнiмдiлiгiн көп есе көтеруге, еңбектi қорғау жағдайын және қоршаған ортаны қорғауды жақсартуға, материалдық шығындарды елеулi төмендетуге, табыстылықты өсiруге және таза пайда алуға мүмкiндiк беретiн техниканың жаңа буынын жасауға және игеруге жағдай тудырады.

На первом этапе (2002-2005 гг.) она сопряжена с маркетинговыми и предпроектными разработками, вопросами размещения производства, поиском стратегических инвесторов, определением степени участия государства в реализации отдельных проектов.
Задача по развитию четвертого и пятого переделов в металлургии в Казахстане ставится уже более 20 лет, однако, существенного продвижения работа пока не получила. Ранее она тормозилась Госпланом СССР, а в настоящее время - иностранными инвесторами, не желающими активно развивать последующие переделы на базе проданных им горно-металлургических производств.
Очевидно, что казахстанские инвесторы еще продолжительное время не смогут организовать современное производство проката черных и цветных металлов, сплавов и изделий на их основе. В связи с этим главным направлением в решении этой задачи должна стать работа по привлечению иностранных инвесторов.
Углубление процесса обработки металлов предполагает производство сплавов, легированных и конструкционных марок стали, широкого ассортимента проката, посуды и других готовых изделий, а также лакокрасочных изделий на основе продукции нефтехимии и окислов металлов и др. минералов (цинк, титан, алюминий, барий).
Развитие нефтехимического производства предполагает создание мощностей по производству основных компонентов нефтехимии и на их основе развитие производства широкого ассортимента изделий из пластмассы и композиционных материалов, автошин, труб, смазочных масел, лаков и растворителей.
Правительство должно стать главным инициатором и участником разработки и реализации названных проектов.
Конкретные пути развития нефтехимической промышленности будут определены в отраслевой "Программе развития нефтехимической и химической отраслей промышленности Республики Казахстан", а также целевой научно-технической программе "Научное обеспечение развития нефтегазового комплекса и нефтехимической промышленности" на 2002-2010 годы.
В области развития четвертого и пятого переделов в металлургии будет разработана целевая научно-техническая программа: "Научно-техническое обеспечение создания производств четвертого и пятого передела в металлургическом комплексе Республики Казахстан на 2003-2005 годы". Учитывая, что названная программа призвана решать только направления технического решения отдельных технологических переделов, предполагается разработать и реализовать в 2003-2005 годах отраслевую программу "Создание законодательных, инвестиционных и экономических условий для развития переделов по производству продукции из металлов с высокой добавленной стоимостью".
В рамках этой программы будут определены: степень участия государства в реализации проектов; меры, обеспечивающие привлечение потенциальных инвесторов; комплекс предпроектных исследований и проектирование производств по углублению процесса обработки черных и цветных металлов.
Задачи по созданию нефтехимической промышленности и развитию четвертого, пятого и последующих переделов в процессе обработки черных и цветных металлов станет главной стратегической задачей Банка Развития.
Задача 3: повышение конкурентоспособности казахстанской продукции за счет внедрения международных стандартов
Проблема конкурентоспособности казахстанской продукции является одним из главных долгосрочных экономических приоритетов. Решение этой проблемы будет обеспечиваться комплексом мер, обеспечивающих улучшение управления производством и сбытом продукции, технического обновления производства, подготовки квалифицированных кадров, комплексного и рационального использования природных ресурсов.
Одним из путей повышения конкурентоспособности отечественной продукции является разработка и внедрение систем качества на предприятиях республики в соответствии с международными стандартами ИСО серии 9000 и 14000.
Главным направлением в этой работе станет развитие государственных систем стандартизации, метрологии и сертификации, поэтапный переход к международной практике работ в области стандартизации и оценки соответствия, управления качеством.
С этой целью предполагается создание новых технических комитетов по стандартизации в отраслях экономики республики.
Все технические и организационные условия работы предприятий будут регламентированы соответствующими стандартами, адаптированными к международным требованиям. Это позволит к 2005 году обеспечить работу крупных предприятий на всех стадиях (переделах) производства и сбыта продукции в соответствии с требованиями, предъявляемыми к качеству товаров и услуг на мировом рынке.
Предполагается ежегодно определить перечень предприятий, которые будут внедрять международные стандарты ИСО и организовать постоянный мониторинг продвижения этой работы. Одновременно будет оказываться соответствующая методологическая и законодательная поддержка проведения этой работы.
В результате внедрения международных стандартов и системы управления качеством продукции товары и услуги многих казахстанских предприятий станут конкурентоспособными на внутреннем и внешнем рынке. Особое внимание будет уделено соответствию инвестиционных проектов и бизнес-планов требованиям международных стандартов.
Стабильно действующая система качества на отечественных предприятиях будет способствовать осуществлению коренного повышения технического уровня выпускаемой продукции, созданию и освоению техники новых поколений, позволяющей многократно повысить производительность труда, улучшить условия охраны труда и защиты окружающей среды, существенно снизить материальные затраты, увеличить рентабельность и получить прибыль.

Стандарттарды жетiлдiру және тауарлардың бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеру жөнiндегі жұмыс Қазақстан Республикасының 2003-2004 жж. стандарттардың және сертификаттаудың ұлттық жүйесiн дамытудың Бағдарламасына және Республикалық 2001-2005 жж. "Сапа" бағдарламасына сәйкес қамтамасыз етiлетiн болады.
4 мiндет. Мұнайгаз, металлургия, электрэнергетикасы және көлiк салаларының кәсiпорындары үшiн жабдықтар өндiру жөнiндегі қуаттарды дамыту
Қазақстан экономикасының отын-энергетикалық, минералдық ресурстардың және оларды өңдеуден алынатын өнiмдердің экспортына мамандануы объективтi түрде бұл салалардың кәсiпорындарының электр энергиясын, көлiк қызметiн тұтынуының, сондай-ақ технологиялық жабдықтарды, оларға қосалқы бөлшектердi, материалдарды және жинақтаушы бұйымдарды сатып алуының өсуін туындатады.
Қазiргі кезде аталған тауарлардың және жабдықтардың үлкен бөлігі импорт жасалады. 1999-2001 жж. iшкi рынокты қалыптастыру үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметi машина жасау кәсіпорындарымен бiрлесе отырып бiрер қадам жасады, алайда бұл жұмысты жүйеге келтiрмейiнше осы бағытта жарып өту мүмкiн емес.
Отын-энергетика және тау-кен-металлургия кешендерi ұзақ мерзiмді болашақта шапшаң дамуды жалғастырады. Осыған байланысты iшкi рыноктың жабдықтар мен металдарға қажеттiгi өсе түседі, мұның өзi елдің машина жасау кәсiпорындарында олардың сериялы өндiрiсi жасаудың керектігін туындатады.
Мұнайгаз, тау-кен-металлургия, электр энергетика өнеркәсiбi мен көлiк үшiн жабдықтардың басымдықпен даму басты салалық басымдық деп анықталады және машина жасау кешенiн дамыту Бағдарламасының шеңберінде жүзеге асатын болады.
Аталған Бағдарламаны iске асырудың негiзгi шаралары мыналар болады:
мұнайгаздық, тау-кен-металлургиялық, электр энергетикалық және көлiктiк машина жасауды дамыту үшiн қолайлы экономикалық жағдайлар жасау;
жабдықтардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердiң және құрастырушы бұйымдардың басымдық түрлерiне iшкi және сыртқы рыноктарда сұранымның өсуi жайлы маркетингтік зерттеулер жүргізу;
жоғарыда аталған салалар үшiн өнiм шығаруға қазақстандық машина жасау кәсiпорындарының мамандануы мен кооперациялануының, сондай-ақ жан-жақты дамуының үлгісiн анықтау;
машина жасау жабдықтарының басымдық түрлерiн өндiрудi ұйымдастыру үшiн холдингтерді қалыптастыру үшiн жағдай жасау;
қазақстандық машина жасау кәсiпорындарында мұнайгаз, тау-кен-металлургия, электр энергетика және көлiк жабдықтарын, қосалқы бөлшектерiн және оларға құрастырушыларды өндiрудi ұйымдастыру жөнiндегі техникалық-экономикалық негіздеулердi әзiрлеу;
машина жасауды дамытудың басымдық бағыттары бойынша инвестициялық жобаларды жүзеге асыруға инвесторлар iздеу және мемлекеттiң қатысын анықтау;
жобаланатын өнiмнiң ассортиментiн, өнiмге техникалық және экономикалық талаптарды анықтау, сондай-ақ өндiрiстi ұйымдастыру және қажеттi метал прокаты маркасын және оларға жинақтаушыларды жеткiзу iсiнде бәсекеге қабiлеттi машина жасау өндiрiсiн жасауға қатысуға жабдықтар мен материалдардың қазақстандық iрi тұтынушыларын тарту;
мұнайгаз, тау-кен-металлургия, электр энергетика және көлiк жабдықтарын, қосалқы бөлшектерiн және оларға жинақтаушыларды өндiру жөнiндегі жобаларды жүзеге асыруда "Қазақстандық Даму Банкi" ЖАҚ несие ресурстарының басымдық бағыттары.
Жоспарланып отырған кезеңде аталған салалар үшiн жабдықтар өндiрудiң өсуi негізiнен игерiлген өнiмдi өндiрудi көбейту және күрделi емес бұйымдарды шығаруды ұйымдастыру есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады. Аталған мiндеттердi шешу машина жасауды келесi жылдарда дамыту үшiн негiз құрады.

Работа в области совершенствования стандартов и повышения конкурентоспособности товаров будет обеспечиваться в соответствии с Программой развития национальной системы стандартизации и сертификации Республики Казахстан на 2003-2004 годы и Республиканской программой "Качество" на 2001-2005 годы.
Задача 4: развитие мощностей по производству оборудования для предприятий нефтегазовой, металлургической, электроэнергетической и транспортной отраслей
Специализация экономики Казахстана на экспорте топливно- энергетических, минеральных ресурсов и продуктов их переработки объективно вызывает рост потребления предприятиями этих отраслей электроэнергии, транспортных услуг, а также приобретение технологического оборудования, запасных частей к нему, материалов и комплектующих изделий.
В настоящее время большая часть названных товаров и оборудования импортируется. В 1999-2001 годах Правительством Республики Казахстан совместно с машиностроительными предприятиями предпринят ряд шагов для формирования внутреннего рынка, однако, без систематизации этой работы совершить прорыв в этом направлении невозможно.
Топливно-энергетический и горно-металлургический комплексы в долгосрочной перспективе продолжат ускоренное развитие. В связи с этим потребность внутреннего рынка в оборудовании и материалах будет возрастать, что вызывает необходимость в создании серийного производства его на машиностроительных предприятиях страны.
Решение задач в области приоритетного развития оборудования для нефтегазовой, горно-металлургической промышленности, электроэнергетической отрасли и транспорта будет определено главным отраслевым приоритетом реализовываться в рамках Программы развития машиностроительного комплекса.
Основными мерами реализации названной Программы будут:
создание благоприятных экономических условий для развития нефтегазового, горно-металлургического, электроэнергетического и транспортного машиностроения;
проведение маркетинговых исследований на предмет роста спроса на приоритетные виды оборудования, материалов, запасных частей и комплектующих изделий на внутреннем и внешнем рынках;
определение схемы специализации и кооперации, а также диверсификации казахстанских машиностроительных предприятий на выпуск продукции для названных выше отраслей;
создание условий для формирования холдингов для организации производства приоритетных видов машиностроительного оборудования;
разработка технико-экономических обоснований по организации производства нефтегазового, горно-металлургического, электроэнергетического и транспортного оборудования, запасных частей и комплектующих к ним на казахстанских машиностроительных предприятиях;
поиск инвесторов и определение участия государства в реализации инвестиционных проектов по приоритетным направлениям развития машиностроения;
привлечение крупных казахстанских потребителей оборудования и материалов к участию в создании конкурентоспособного машиностроительного производства в части определения ассортимента проектируемой продукции, технических и экономических требований к продукции, а также организации производства и поставок требуемых марок металлопроката и других материалов;
приоритетное направление кредитных ресурсов ЗАО "Банка развития Казахстана" в реализацию проектов по производству нефтегазового, горно-металлургического, электроэнергетического и транспортного оборудования, запасных частей и комплектующих к нему.
В планируемом периоде рост производства оборудования для названных отраслей будет обеспечиваться, в основном, за счет увеличения производства уже освоенной продукции и организации выпуска несложных изделий. Решение же названных задач создаст основу для развития машиностроения в последующие годы.

Машина жасау саласының экономикалық жағдайына жасалған талдау кәсiпорындар негізiнен төмен табыстылықпен жұмыс iстейтiнiн көрсетедi. Саланы тұтас алғанда барлық машина жасайтын кәсiпорындардың 2001 ж. таза табысы тек 200 млн. теңге болды және орта мерзiмдi болашақта машина жасаудағы ахуалды күрт өзгерту мүмкін болып көрінбейді.
5 мiндет. Ауыл шаруашылық машина жасауды дамыту
2003-2005 жж. әлеуметтiк-экономикалық саясаттың басты басымдығы - ауыл шаруашылық өндiрiсiн және онымен байланысты салаларды дамытуды, сондай-ақ ауыл (село) өмiрiн жайластыру ел өнеркәсiбi алдына ауыл шаруашылық жұмыстарының барлық түрiн жүргізу үшiн аграрлық секторды қазiргі заманғы техникамен қамтамасыз ету мiндетiн қояды.
Машина жасау кешенiн дамытудың Бағдарламасының басты басымдықтарының бiрi бәсекеге қабiлеттi ауыл шаруашылық техникасын шығару болады.
Ауыл шаруашылық машина жасауды дамыту бюджеттiк қаржыландырумен және елде агролизингтiң дамуымен тығыз байланыстырылатын болады. Жерге жеке меншiк институтын жасау ауыл шаруашылық техникасын тұтынушылардың қаржы жағдайын және төлем қабiлеттiлiгiн күшейтедi. Агроазық-түлiк бағдарламасын жүзеге асыру 2005 жылдың аяғына аграрлық сектор өнімінің сапасын едәуiр көтередi деп болжамдалуда. Осының бәрi бәсекеге қабiлеттi ауыл шаруашылық техникасына сұранымды көбейтуге жағдай тудырады.
Ауыл шаруашылық машина жасауды дамыту келесi iс шараларды жүргiзудi керек етедi:
кәсіпорындарды тiзiмге алу және оларды жергілiктi және республикалық деп бөлу;
ауыл шаруашылық техниканың әртүрлi топтары бойынша маркетингтік зерттеу жүргiзу және өндiрiсi Қазақстанда ұйымдастырылатын машиналар мен агрегаттардың тiзбесiн анықтау;
өндіруге ұйғарылған ауыл шаруашылық техниканы шығару үшiн кәсiпорындардың кооперациялану үлгiсiн әзiрлеу және күрделi ауыл шаруашылық техникасын дамытудың шебер-жоспарын жасау;
ауыл шаруашылық техникасын өндiрудi дамыту жөнiндегi инвестициялық жобалар үшiн техника-экономикалық негiздемелер әзiрлеу;
ауыл шаруашылық техникасының ең iрi түрлерiн өндiрудi дамыту жөнiндегi жобаларды жүзеге асыруға мемлекеттiң қатысу дәрежесiн анықтау;
инвесторларды iздестiру және белгiлi бiр техниканы өндiруге маманданушы кәсiпорындар жүйесiн қалыптастыру;
техниканы сатудың, техникалық және сервистік қызмет көрсетудiң тармақталған жүйесiн жасау.
Осылар және басқа шаралар машина жасау кешенiн дамыту Бағдарламасына енгізілетiн және 2003-2005 жж. iске асатын болады.
Өндiрiсi Қазақстанда болатын ауыл шаруашылық жабдықтарының республикалық тiзбесiн шамамен доңғалақты және шынжыр табанды тракторлар, астық жинайтын комбайндар, жаткалар, мал азығын өндiру жөнiндегi жабдықтар, сиыр сауатын агрегаттар және басқалар енетiн болады.
6 мiндет. Құрылыс материалдары мен механизмдерiнiң қазiргі заманғы түрлерi өндіру жөніндегі қуаттарды дамыту
Қазақстан экономикасына келіп түсетiн инвестициялардың қарқынды тасқыны құрылыс ұйымдарының жұмысынан сапалы өзгерiстер талап етедi. Ең алдымен мұның объектілердi салу кезiнде қолданылатын құрылыс материалдары мен механизмдердi, құрылыс жұмыстарының технологиясын түбегейлi өзгертуге қатысы бар.
Құрылыс материалдарын өндiруде құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң материалдық-техникалық базасын сақтау, қайта қалпына келтiру және одан әрi дамыту мақсатында бәсекеге қабiлеттi құрылыс өнiмiн шығаруға басымдықпен бейiмделуге мыналар қажет:
құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң талап етiлген және экономикалық жағынан негiзделген өндiрiстерiн қалпына келтiру, қайтадан жаңарту және салу;
технологиялық жабдықтарды жаңарту және қазiргi заманғы өнiмдi және энергияны үнемдеушi технологияларды енгiзу;
саланы басқарудың жаңа принциптерiн игеру және жоғары технологиялық өндірістерді құру;
2003-2005 жж. ең көбiрек талап етілетiн және сатылатын бәсекеге қабiлеттi құрылыс материалдарының, бұйымдарының және конструкцияларының өндiрiсiнiң тiзбесiн анықтау;
Жоғарыда көрсетілген мақсаттарды жүзеге асыру үшiн бiрнеше мiндеттердi шешу керек, олардың iшiндегi басымдықтылары келесi бағыттар болып саналады:
құрылыс өнімін шығарудың мемлекеттiк мониторингісi және экономикалық мақсатқа лайықтылығын талдау;
жұмыс iстемейтін, сондай-ақ жасанды түрде банкроттық процедураға және сатуға келтiрiлген кәсiпорындарға қатысты белгiлi заңдылық шараларын қабылдау;
мемлекет кепілдігімен тiкелей инвестициялар, несиелер және қарыздар тарту.
Таяу мерзімде өндiрiстi ұйымдастыру үшiн келешегi бар деп құрылыс материалдарының келесi түрлерi саналады:
гипсокартондық бұйымдар;
қаптауға және құрылысқа қолданатын кiрпiштер;
цемент-құм тақталары және черепица;
құрғақ құрылыс қоспасы;
жоғары тиiмділіктегi жылытқыштар;
үй төбесiн жабатын және басқа материалдар;
полипропиленнен және поливинилхлоридтан жасалған диаметрi 350 мм дейiнгi пластмассалық құбырлар.
2003-2005 жж. кезеңде мемлекет экономикасы үшiн стратегиялық маңызға мыналар ие болмақ:
құрылыс шынысы;
цемент;
волластониттiк концентрат;
конструкциялық жылуды изоляциялаушы материалдар;
изоляциялаушы материалдар;
әсемдеу үшiн обойлар (түсқағаздар) мен бояғыш заттар;
жеңiл құрылыс конструкциялары;
цемент-жоңқа плиталары.
Құрылыс кешенiнің табысты қызмет iстеуi үшiн елеулі жағдайлардың бiрi жаңа мемлекеттiк қала салу саясатын қалыптастыру мен жүргiзу қажеттiгі және осы саладағы заң және нормативтiк-құқықтық базаны жаңарту мен кеңейту болып табылады. Қазақстан Республикасының өндiргiш күштерін орналастыру жүйесi бар аумақты ұйымдастырудың бас үлгісі әзiрленуге тиiс.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қала салу кадастрын қалыптастыру мен жүргiзу маңызды мағынаға ие болмақ. Оның деректерi әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламасын әзiрлеу мен iске асыру, қала салу және басқа жобалық құжаттарды әзiрлеу, жылжымайтын мүлік құқығын тiркеу, онымен сауда жүргiзгенде, салық салғанда, аса бағалы табиғи кешендi, тарихи-мәдени мұраны қорғау, архитектуралық-жоспарлау тапсырмасын беру кезiнде пайдаланылатын болады.
Құрылыс үшiн ұлттық нормативтiк базаны жасау, оны халықаралық нормалармен және стандарттармен үйлестiру жөніндегi жұмысты жалғастыру белгiленуде.
7 мiндет. Халық тұтынатын тауарларды өндiрудiң ассортиментiн кеңейту
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экономикалық саясатының басты мақсаты - халықтың тұрмыс деңгейiн көтеру тауарлар мен қызметке халықтың өсiп келе жатқан төлемге қабiлеттi сұранысын қанағаттандыру үшiн жағдай жасауды болжамдайды. Әлемдiк тәжiрибе iшкi рынокте отандық тауар өндiрушiлердің басым болу керектігін көрсетедi. Ол халықтың табысының өсуi, жаңа жұмыс орындарын жасау, елдің төлем балансын және ұлттық валютаның айырбас бағамын жақсарту үшiн жағдай жасайды.
Қазақстанда тұтыну рыногында төлемге қабiлеттi сұраныстың төмен жағдайында азық-түлік тауарларына сұранымын қамтамасыз етудiң 75% отандық өндiрушілер жабады, алайда халықтың табысы елеулi өскен жағдайда тауардың сапасына және өнiмнің ассортиментiне деген талап импорттық тауарлар пайдасына қарай күрт өзгеруi мүмкiн.
Азық-түлік емес тауарлар рыногында қазiргі кезде шетелдiк тауарлар басымдық жасауда, ал халықтың табысының өсуі сұранымды азық-түлiк емес тауарлар жағына қарай елеулi түрде өзгертуi мүмкiн. Соның нәтижесiнде макроэкономикалық жағдай айтарлықтай нашарлауы мүмкін, ол халықтың табысының өсуіне тежеу болады.
Осыған байланысты қазақстандық экономика үшiн отандық кәсiпорындарында тұтыну тауарларының ассортиментi мен өндiрiс көлемiн тезiрек кеңейту мiндетiн шешу стратегиялық маңызды болып саналады.
Тұтыну тауарларын өндiрудi дамыту жеке меншiк инвестициялар есебiнен жүзеге асуға тиiс. Мемлекет бiрiншi сатыда кейбiр жүйе құрушы өндiрiстердiң дамуына жағдай жасауы мүмкiн. Мәселен, металдан және пластмассадан жасалатын тиiстi материалдарды өндiруi, пластмассадан, металдан, шыныдан тауар өндiру жөніндегi инфрақұрылымдарды жасау есебiнен.
Үкіметтің және облыс әкімдерiнің жоспарланып отырған кезеңдегі тұтыну тауарларын өндiрудi ынталандыру саласындағы жұмысы келесi бағыттарда болуға тиiс:
халықтың ақшадай табысының (жалақы, зейнетақы және жәрдемақы) экономикалық өсудің қарқынына бара-бар өсуi;
табыстың деңгейi бойынша халықтың орта табын дамыту үшiн заң жүзiндегi жағдайлар жасау;
ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң мөлшерi, жалақының, зейнетақының және жәрдемақының ең төменгi мөлшерiн көбейту;
елдің тұтыну рыногында адал бәсекенi дамыту үшiн жағдай жасау;
шағын кәсіпкерлiктің қызмет iстеуінің жағдайын жақсарту;
технопарктер мен бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру;
халық тұтынатын электрондық және электр техникалық тауарларды өндіруді ұйымдастыру үшiн елге шетелдiк тікелей инвестициялар тарту.
Осы шаралардың бәрi де машина жасау және агроазық-түлiк кешендерiн дамыту бағдарламаларында нақты көрiнiсiн табады.
Өнеркәсiптi 2003-2005 жж. дамытудың болжамдалған көрсеткiштерi
8 сур .
Өнеркәсiптi 2003-2005 жж. дамытудың болжамы, өткен жылға %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi

Анализ экономического состояния машиностроительной отрасли показывает на то, что предприятия работают, в основном, с низкой рентабельностью. В целом по отрасли чистый доход всех машиностроительных предприятий в 2001 году составил только 200 млн. тенге и в среднесрочной перспективе возможности резко изменить ситуацию в машиностроении не представляется возможным.
Задача 5: развитие сельскохозяйственного машиностроения
Реализация главного приоритета социально-экономической политики на 2003-2005 годы - развитие сельскохозяйственного производства и смежных с ним отраслей, а также обустройство жизни аула (села), ставит перед промышленностью страны задачу по обеспечению аграрного сектора современной техникой для проведения всех видов сельскохозяйственных работ.
Одним из главных приоритетов Программы развития машиностроительного комплекса станет выпуск конкурентоспособной сельскохозяйственной техники.
Развитие сельскохозяйственного машиностроения будет тесно увязано с бюджетным финансированием и развитием агролизинга в стране. Создание института частной собственности на землю значительно укрепит финансовое состояние и платежеспособность потребителей сельскохозяйственной техники. Прогнозируется, что реализация агропродовольственной программы к концу 2005 года значительно повысит качество продукции аграрного сектора. Это позволит Казахстану вернуть утраченные рынки зерна и мяса, укрепить экономику предприятий. Все это создаст условия увеличения спроса на конкурентоспособную сельскохозяйственную технику.
Развитие сельскохозяйственного машиностроения предполагает проведение следующих мероприятий:
проведение инвентаризации предприятий и ранжирование их на местные и республиканские;
проведение маркетинговых исследований по различным группам сельскохозяйственной техники и определения перечня машин и агрегатов, производство которых будет организовано в Казахстане;
разработка схемы кооперации предприятий для выпуска намеченной к производству сельхозтехники и выработка мастер-плана развития сложной сельскохозяйственной техники;
разработка технико-экономических обоснований для инвестиционных проектов по развитию производства сельскохозяйственной техники;
определение степени участия государства в реализации проектов по развитию производства наиболее крупных видов сельскохозяйственной техники;
поиск инвесторов и формирование системы предприятий, специализирующихся на выпуске соответствующей техники;
создание разветвленной системы реализации, технического и сервисного обслуживания техники.
Все эти и другие мероприятия будут включены в Программу развития машиностроительного комплекса и реализованы в 2003-2005 годах.
В республиканский перечень сельскохозяйственного оборудования, производство которого будет создано в Казахстане, ориентировочно будут включены колесные и гусеничных тракторы, зерноуборочные комбайны, жатки, оборудование по производству кормов, доильные агрегаты и др.
Задача 6: развитие мощностей по производству современных видов строительных материалов и механизмов
Интенсивный приток инвестиций в экономику Казахстана требует качественного изменения работы строительных организаций. В первую очередь это касается коренного изменения технологии строительных работ, строительных материалов и механизмов, применяемых при возведении объектов.
В производстве строительных материалов в целях сохранения, восстановления и последующего развития материально-технической базы промышленности строительных материалов с приоритетной ориентацией на выпуск конкурентоспособной строительной продукции необходимо:
восстановить, реконструировать и построить востребованные и экономически обоснованные производства промышленности строительных материалов;
обновить технологические оборудования и внедрить современные производительные и энергосберегающие технологии;
освоить новые принципы управления отраслью и создать высокотехнологичные производства;
определить перечень производства наиболее востребуемых и реализуемых на 2003-2005 годы конкурентоспособных строительных материалов, изделий и конструкций.
Для реализации вышеуказанных целей следует решить ряд задач, приоритетными среди которых являются следующие направления:
государственный мониторинг и анализ экономической целесообразности выпуска строительной продукции;
принятие определенных законодательством мер в отношении бездействующих, а также искусственно приведенных к процедуре банкротства и распродаже предприятий;
привлечение прямых инвестиций, кредитов и займов под гарантии государства.
Перспективными для организации производства на ближайшее время являются следующие виды строительных материалов:
гипсокартонные изделия;
облицовочный и строительный кирпичи;
цементно-песчаные плитки и черепица;
сухие строительные смеси;
высокоэффективные утеплители;
кровельные и другие материалы;
пластмассовые трубы диаметром до 350 мм из полипропилена и поливинилхлорида.
На период 2003-2005 годы стратегическое значение для экономики государства приобретают:
строительное стекло;
цемент;
волластонитовый концентрат;
конструктивные теплоизоляционные материалы;
изоляционные материалы;
обои и красители для отделки;
легкие строительные конструкции;
цементно-стружечные плиты.
Одним из существенных условий для успешного функционирования строительного комплекса является необходимость формирования и ведения новой государственной градостроительной политики, обновление и расширение законодательной и нормативной правовой базы в этой сфере. Должна быть разработана генеральная схема организации территории с системой размещения производительных сил Республики Казахстан.
Важное значение приобретает формирование и ведение Государственного градостроительного кадастра в Республике Казахстан. Его данные будут использованы при разработке и реализации программ социально-экономического развития, разработке градостроительной и другой проектной документации, регистрации прав недвижимого имущества, осуществлении сделок с ним, налогообложении, охране особо ценных природных комплексов, историко-культурного наследия, выдаче архитектурно-планировочных заданий.
Намечается продолжить работу по созданию национальной нормативной базы для строительства, гармонизации ее с международными нормами и стандартами.
Задача 7: расширение ассортимента производства товаров народного потребления
Реализация главной цели государственной экономической политики Республики Казахстан - роста уровня жизни населения, предполагает создание условий для удовлетворения растущего платежеспособного спроса населения на товары и услуги. Мировой опыт свидетельствует о том, что преимущество на внутреннем рынке должны иметь отечественные товаропроизводители. Это создает условия для роста доходов населения, создания новых рабочих мест, улучшения платежного баланса страны и обменного курса национальной валюты.
В Казахстане в условиях низкого платежеспособного спроса на потребительском рынке, обеспечение спроса на продовольственные товары на 75% покрывается отечественными производителями, однако, в случае заметного увеличения доходов населения требования к качеству товаров и ассортименту продукции может резко измениться в пользу импортных товаров.
На рынке непродовольственных товаров в настоящее время доминируют иностранные товары, а рост доходов населения может значительно изменить спрос в сторону непродовольственных товаров. В результате этого макроэкономическая ситуация может значительно ухудшиться, что станет тормозом в росте доходов населения.
В связи с этим стратегически важным для казахстанской экономики является решение задачи скорейшего расширения ассортимента и объемов производства потребительских товаров на отечественных предприятиях.
Очевидно, что развитие производства потребительских товаров должно осуществляться за счет частных инвестиций. Государство может на первой стадии способствовать развитию некоторых системообразующих производств. Например, за счет организации производства соответствующих материалов из металла и пластмассы, тканей и технологической оснастки для производства товаров из пластмассы, металла, стекла, а также создания инфраструктуры по подготовке специалистов по производству потребительских товаров.
Работа Правительства и акимов областей в области стимулирования производства потребительских товаров в планируемом периоде будет представлять следующие направления:
увеличение денежных доходов населения (заработная плата, пенсии и пособия) адекватно темпам экономического роста;
создание законодательных условий для развития среднего по уровню доходов класса населения;
увеличение уровня прожиточного минимума, минимальных размеров заработной платы и пенсий;
создание условий для развития добросовестной конкуренции на потребительском рынке страны;
улучшение условий функционирования малого предпринимательства;
организация технопарков и бизнес-инкубаторов, а также центров по подготовке и переподготовке рабочих и технических кадров;
создание благоприятных экономических условий для развития производства товаров народного потребления;
привлечение в страну прямых иностранных инвестиций для организации производства электронных и электротехнических товаров народного потребления.
Все эти меры найдут конкретное наполнение в программах развития машиностроительного комплекса и агропродовольственной.
Прогнозируемые результаты развития
промышленности на 2003-2005 годы
График 8
Прогноз развития промышленности
в 2003-2005 года, в % к предыдущему году
(см. на бумажном варианте)

Жоғарыда аталған мiндеттердi шешу ол үшiн қолайлы жағдайлар болып тұрса өнеркәсiптiк өндiрiстiң 2003-2005 жж. Yкiметтің Стратегиялық жоспарында және Бағдарламасында белгiленген қарқынмен (орта есеппен жылына 8%) дамуын қамтамасыз етедi. Сонымен болжамдалып отырған кезеңде қазiргі кездегідей тау-кен өндiру өнеркәсiбi жоғарырақ қарқынмен дамитын болады. Өңдеушi өнеркәсiпте даму қарқыны қолда бар қуаттардың есебiнен өндiрiстi өсiрудiң мүмкiндiгi таусылуына байланысты бiраз қысқарады. Басымдықты мiндеттердi шешудiң нәтижесi болжам жасалып отырған кезең шегінен әрi көрiнетiн болады. Электр энергиясын, газды және суды өндiру мен бөлудiң өсуi жалпы экономикалық өсудiң қарқынына бара-бар жүредi.
Мұнай өндiрудің өсуі қарқынын қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар
Бiрiншi мiндет тарауында айтылған болатын.
Көмiр өндiрудiң өсуi оны Қазақстан мен Ресейдiң энергетикалық
кәсiпорындары үшін жеткiзудi ұлғайту есебiнен болжамдалып отыр. Ресейге Екiбастұз ГРЭС-2 ден электр энергиясының экспорты көбейетiн болады.
9 сур.
Мұнайды және көмірді 2003-2005 жж. өндірудің болжамы, 2000 ж. %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi
10 сур .
Түсті металдарды өндірудің болжамы, 2000 ж. %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзi: Энергетика және минералдық ресурс министрлiгiнің болжамы
Соңғы жылдары түстi металлургияның шикiзат базасын дамытуға инвестицияның елеулi көлемде қысқаруы салдарынан көптеген металдарды өндiрудiң өсуi шектеулi. 2003-2005 жж. Балхаш қаласында "Қазахмыс" ААҚ мырыш зауытының және Шымкент қаласында "Южполиметалл" ЖАҚ мырыш зауытының салынуы есебiнен тек металдық мырышты өндiрудi ұлғайту болжамдалуда. Бұл Жезқазған және Шалқы кенорындарының мырышы бар рудасын өңдеуге тартуға мүмкiндiк бередi.
Мыс өндiру 422 мың тонна деңгейiнде тұрақтанатын болады.
Рафинадталған қорғасынды өндiру 2002 ж. 7%-ке өседi, одан кейiнгi жылдары 160 мың тонна болады.
11 сур.
Машина жасау өндірісінің дамуының болжамы
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Машина жасау өнiмінің орта өсу қарқыны жылына 3-4% деңгейiнде болжамдалуда. 1999-2001 жылдардағы қауырт өсумен салыстырғанда даму қарқыны төмендейтін болады. Бұл қолда бар қуаттар базасында және бұрынғы ассортиментiнде өнiм өндіруді дамытудың мүмкiндiктерiнiң таусылуымен түсіндiріледі. Көлiк жабдықтарын өндіру жоғарырақ қарқынмен дамитын болады. Бұл көлiк саласында импортты алмастыру саясатын тереңдете түсумен байланысты.
12 сур.

Решение вышеперечисленных задач при благоприятном стечении обстоятельств позволяет обеспечить в 2003-2005 годах развитие промышленного производства в темпах, определенных Стратегическим планом и Программой Правительства (в среднем на 8% в год). При этом, в прогнозируемом периоде, как и в настоящее время, горнодобывающая промышленность будет развиваться более высокими темпами. В обрабатывающей промышленности темпы развития несколько сократятся в связи с исчерпанием возможностей роста производства за счет имеющихся мощностей. Результаты решения приоритетных задач получат отдачу за пределами прогнозируемого периода. Рост производства и распределения электроэнергии, газа и воды будет происходить адекватно темпам общеэкономического развития.
Рост добычи угля прогнозируется в основном за счет его поставки для энергетических предприятий Казахстана. Будет увеличен экспорт электроэнергии в Россию с Экибастузской ГРЭС-2.
График 9
Прогноз добычи нефти и угля
на 2003-2005 годы, в % к 2000 году
(см. на бумажном варианте)
График 10
Прогноз производства цветных металлов,
в % к предыдущему году
(см. на бумажном варианте)
Вследствие значительного сокращения в последние годы инвестиций в развитие сырьевой базы цветной металлургии, рост производства многих металлов ограничен. В 2003-2005 годах прогнозируется лишь увеличение производства цинка металлического за счет строительства цинковых заводов на ОАО "Казахмыс" в г. Балхаше и на ЗАО "Южполиметалл" г. Шымкент.
Это позволит вовлечь в переработку цинксодержащее руды Джезказганского и Шалкиинского месторождений.
Производство меди будет стабилизировано на уровне 422 тыс. тонн.
Производство свинца рафинированного в 2002 году увеличится на 7% и достигнет 160 тыс. тонн в последующие годы.
График 11
Прогноз развития машиностроительного производства
(см. на бумажном варианте)
Средние темпы роста продукции машиностроения прогнозируются на уровне 3-4% в год. По сравнению с бурным ростом в 1999-2001 годах произойдет снижение темпов развития. Это объясняется исчерпанием возможностей развития производства продукции на базе существующих мощностей и в прежнем ассортименте.
Более высокими темпами будет развиваться производство транспортного оборудования. Это связано с углублением политики импортозамещения в транспортной отрасли.
График 12
Прогноз производства электроэнергии

2003-2005 жж. электр энергиясын өндiрудің болжамы, өткен жылға %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Электр энергиясын өндiрудiң өсу қарқыны болжамдау әдiстемесi бойынша ЖIӨ серпінiне барынша жақын болуға тиiс. Соңғы жылдары Статистика жөнiндегі агенттіктің есептерiнде көрсеткіштердің бұл өзара байланысы үй шаруашылығындағы тауарлар мен қызметтiң үлесiнiң көбеюi салдарынан бұзылып кеттi. Электр энергиясын 2003-2005 жж. өндiрудiң жылдық орта өсiмi 6% көлемiнде болжамдалуда.
Өнеркәсіптің қалған салалары өнiм өндiру көлемiн олардың өнiмдерiне деген сұранымға сәйкес, негiзiнен, iшкi рынокта өсiретiн болады (жылына орта есеппен 5-6%).
Болжам жасалып отырған кезеңде өнеркәсiп өндiрiсiнің құрылымында айтарлықтай құрылымдық өзгерiстер болмайды. Бұл 2003 ж. басынан бастап басымдық салаларды дамытуға бағытталған iрi инвестициялық жобалар жоқтығымен, ал мұнай және газ өндiретiн өнеркәсіпте өндірiстің дамуы жұмыс iстеп тұрған қуаттарды пайдалануды жақсарту және оңды қуаттарды iске қосу есебiнен болатынымен байланысты. Соның салдарынан тау-кен өндіретін саланың өнеркәсiп өндірісінің жалпы көлеміндегі үлес салмағы 2002 ж. 45%-тен 2005 ж. 47%-ке дейiн өседі, ал өңдеушi өнеркәсiптiкі 3,3%-ке кемидi.
9 кесте
Өнеркәсіп өндірісінің құрылымының 2003-2005 жж. болжамы
_______________________________________________________________________
2001    2002     2003     2004    2005
_______________________________________________________________________
Тауарлы өнім, барлығы      100,0    100,0     100,0   100,0   100,0
Тау-кен өндіру              44,2     45,0      44,0    44,3    47,9
одан мұнай өндіру          38,1     38,9      37,8    38,2    41,9
Өңдеуші                     47,0     46,7      47,4    47,0    43,7
одан металлургия           18,9     18,5      18,2    17,6    16,2
машина жасау               3,2      3,3       3,6     3,8     3,6
Ауыл шаруашылығы            14,3     14,4      14,8    14,8    13,4
өнімдерін өңдеу
Тоқыма және тігін            2,0      2,0       2,1     2,1     2,0
Мұнай өңдеу, кокс            4,2      4,1       4,2     4,1     4,1
Химия және мұнайхимия        1,2      1,3       1,3     1,3     1,3
Электр энергиясын,           8,8      8,3       8,6     8,6     8,4
газды және суды өндіру
және бөлу
одан электр энергиясы       3,6      3,5       3,6     3,7     3,6
_______________________________________________________________________
Өнеркәсіптің қаржы-экономикалық көрсеткіштері (жобалау кезіндегі
бағалармен және қазір күшіндегі салық және кеден тәртібімен) келесі
көлемде болжамдалады:
10 кесте
Қазақстан Республикасының өнеркәсібінің қаржы-экономикалық
көрсеткіштерінің болжамы, млрд. теңге
_______________________________________________________________________
2001    2002     2003     2004    2005
_______________________________________________________________________
Тауарлы өнім               1985,0   2196,7   2382,6   2649,6   3064,8
Сатудан алынатын табыс     1793,5   1979,4   2143,5   2385,8   2781,0
Өнімнің өзіндік құны       1039,6   1138,4   1240,8   1379,0   1573,1

на 2003-2005 годы, в % к предыдущему году
(см. на бумажном варианте)
Темпы роста производства электроэнергии по методике прогнозирования должны быть достаточно близкими к динамике ВВП. В последние годы эта взаимосвязь показателей в отчетах Агентства по статистике была нарушена вследствие увеличения доли товаров и услуг, производимых в домашних хозяйствах.
Среднегодовой прирост производства электроэнергии на 2003-2005 годы прогнозируется в размере 5%.
Остальные отрасли промышленности будут увеличивать объемы производства продукции в соответствии со спросом их продукции, в основном, на внутреннем рынке (в среднем 5-6% в год).
Значительных структурных изменений в структуре промышленного производства в прогнозируемом периоде не произойдет. Это связано с тем, что на начало 2003 года крупных инвестиционных проектов, направленных на развитие приоритетных отраслей нет, а в нефте- и газодобывающей промышленности будет происходить развитие производства за счет улучшения использования действующих и ввода новых мощностей.
Таблица 9
Прогноз структуры промышленного производства
на 2003-2005 годы
___________________________________________________________________________
!  2001  !  2002  !  2003  !  2004 ! 2005
_________________________________!________!________!________!_______!______
Товарная продукция, всего             100      100       100     100    100
Горнодобывающая                      44,2     43,8      42,8    44,1   44,6
из нее добыча нефти                  38,1     37,9      36,8    38,1   38,7
Обрабатывающая                         47       48        49    48,1   47,9
из нее металлургия                   18,9     18,6      18,4    17,2   16,1
Машиностроение                        3,3      3,1       3,1       3    2,8
Переработка сельхозпродуктов         14,3     14,8      15,5    15,8   16,5
Текстильная и швейная                   2        2         2       2    1,9
промышленность
Нефтепереработка, кокс                4,2      4,1       4,1     4,1      4
Химическая и                          1,2      2,2       2,5     2,5    2,7
нефтехимическая
Производство и распределение          8,8      8,2       8,2     7,8    7,4
электроэнергии, газа и воды
из нее электроэнергия                 3,6      3,5       3,3     3,1    2,9
___________________________________________________________________________
Финансово-экономические показатели промышленности (при проектируемых ценах и существующем налоговом и таможенном режиме) прогнозируются в следующих размерах:
Таблица 10
Прогноз финансово-экономических показателей промышленности
Республики Казахстан, млрд. тенге
___________________________________________________________________________
!  2001 !  2002  !  2003  !  2004 ! 2005
_________________________________!_______!________!________!_______!_______
Товарная продукция                   1985   2196,7   2382,6  2649,6  3064,8
Доход от реализации                1793,5   1979,4   2143,5  2385,8    2781
Себестоимость продукции            1039,6   1138,4   1240,8    1379  1573,1

Еңбекке төленетін ақы       174,9    191,4    208,6    240,8    275,3
Материалдық шығындар        834,2    915,5    997,1   1107,9   1264,8
Сатумен және жарнамамен     401,6    444,9    479,5   534,6    634,3
байланысты шығыстар
Салық салынғанға дейінгі    352,4    396,2    423,2    472,2     573,6
табыс
соның ішінде,              113,9   127,0    136,4    152,1   182,2
корпоративтік салық
Жеке бастың табыс салығы     19,7    21,8     23,6     26,2    30,6
әлеуметтік салық             38,7    42,4     46,2     51,4    58,8
Жер салығы                    1,9     2,1      2,3      2,5     2,9
Мүлікке салық                 9,6    10,6     11,4     12,7    15,1
Көлікке салық                 0,4     0,5      0,5      0,6     0,6
ҚҚС                          56,2    61,2     66,9     74,4    84,3
Акциздер                     17,4    19,1     21,0     23,2    25,2
жер қойнауын                24,1    27,0     27,7     32,3    39,7
пайдаланғаны үшін
Басқадай міндетті төлемдер   13,8    15,1     16,4     18,3    21,5
Кедендік төлемдер            10,6    11,7     12,8     14,2    15,9
Басқадай төлем түрлері       19,6    21,6     23,5     26,1    30,0
Өнеркәсіптің таза табысы     238,5  269,1    286,8    320,1   391,4
_______________________________________________________________________
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк
жоспарлау министрлiгi
Болжамның базасы ретiнде Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi Агенттігiнiң "Қазақстан Республикасының кәсiпорындарының (ұйымдарының) 2001 жылғы негізгі қаржы көрсеткіштерi" атты статистикалық жинағы алынды. Өнеркәсiптiң негiзгi үш саласынан 2003 жылдың басында электр энергиясын, газды және суды өндiру және бөлу саласы зиян шегушi болып табылады. Өнеркәсiптiң бұл саласының қызметiне тарифтердi көтеру проблемасы елдiң көптеген кәсiпорындарының бәсекеге қабiлеттiлiгі мен қаржы жағдайының, сондай-ақ халықтың төлем қабiлетiнің нашарлау қаупімен байланысты. Бұл саланың шығындарының қайтымының және таза пайдамен жұмыс iстеуінің мәселелерi жоспарланып отырған кезеңде, мемлекеттік тариф саясатының шеңберiнде кешендi түрде шешiлетiн болады.
6 ТАРАУ. АГРОАЗЫҚ-ТҮЛІК САЯСАТЫ
Аграрлық сектор ауыл шаруашылық кәсіпорындарының тиімді дамуын, ауылды (селоны) коммуналдық, әлеуметтік және мәдени тұрғыдан жайғастыруды қамтамасыз етуге тиіс жаңа даму кезеңінің алдында тұр.
Аграрлық сектордағы экономикалық өзгерістер саясаты бұл саланың проблемаларын шешуге мемлекеттің сапа жағынан жаңа әдістерді қолдануын талап етеді. Бұл жұмыс агробизнестің ұтымды құрылымы мен инфрақұрылымын қалыптастыруға, агротехнологияның деңгейiн көтеруге, ауыл шаруашылық өндiрiсiнің маркетингтiк стратегияға көшуiне, iшкi және сыртқы рынокта өнiмнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеруге, азық-түлiк тауарларын жаңа рыноктарға жылжытуға сүйемелдеу көрсетуге байланысты болады.
Қазақстанның алдағы уақытта ДСҰ, қосылуына байланысты ел мүддесiне зиян келтiртпейтiн және қазақстандық өнiмдердiң әлемдiк рыноктарға ене алатындығын нақты жақсартуды, және елдiң аграрлық секторының тиiмдi дамуының мүмкiндiгін қамтамасыз ететiн халықаралық сауданы ұйымдастыру үшiн оңтайлы жағдайларды жасау мәселесi шешiлетiн болады.
Аграрлық саясаттың мақсаттары мен мiндеттерi
2003-2005 жж. агроазық-түлiк саясатының негізгi мақсаты агроөнеркәсiп кешенiнiң тиiмдi жүйесiн қалыптастыру және бәсекеге қабiлеттi өнiм өндiру негiзiнде Қазақстанның азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
Агробизнестiң тиiмдi жүйесiн қалыптастыру жөнiндегi мiндеттердi шешудiң жолдары
1 мiндет. Жер қатынастарын дамыту
Жер қатынастары төңiрегiндегi проблемаларды шешу ауыл шаруашылық жерлерiне жеке меншiк енгізу жөнiндегі Жер Кодексiн қабылдау арқылы жүргiзiлетiн болады. Бұл жердi рынок айналымына енгізудi, ауыл шаруашылық тауарларын өндiрушiлердiң несие ресурстарына қол жетуiн өсiрудi, жердi пайдалануды жақсартуды, салық салудың арнайы тәртiбiн сақтауды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Жер Кодексiн қабылдаған соң төмендегiлер қамтамасыз етiлетiн болады:
ауыл шаруашылық жерлерiнiң құнарлығын сақтау және көтеру бойынша жердi тиiмсiз пайдаланғаны үшiн жауапкершілік тетiгiн енгізу;
жердi бөлудің күшiндегi заңдарға сәйкестігіне тексеру жүргізу;
жер учаскелерiнiң бағаламалы құнын анықтаудың әдiстемесiн жетiлдiру: барлық аймақтарда бонитеттi бағалаудың 4 турын жүргiзу, елдiң экономикасының жағдайын ескере отырып топырақтың типтерi мен подтиптерi үшiн капиталдау ставкасын жiктеу;
жердi кепiлге салған кездегі несиенiң импотекалық пошымын және несие тетiгi арқылы жердi пайдалану құқығын пайдалана отырып аграрлық сектордағы қаржы-несие қатынастарын жетiлдiру.
2 мiндет. Ауыл шаруашылық су пайдаланудың тиiмдi жүйесiн қалыптастыру
Қазiргi кезде ауыл шаруашылық су пайдалануда келесi проблемалар тұр:
ауыл шаруашылық су пайдалануды, ирригациялық құрылыстарға меншік қатынастарын реттеушi заң базасының жоқтығы;
суды жеткiзу жөнiндегi қызметтiң құнының жоғары болуынан және ауыл шаруашылық дақылдарын өсірудің прогрессивтi су үнемдейтiн технологияларын енгiзуде артта қалудан республиканың оңтүстiк облыстарының шаруашылықтарында 408 млн. теңге көлемінде дебиторлық төленбеген қарыз пайда болды, мұның өзi ауыл шаруашылық су қолданушыларға қызмет көрсетушi шаруашылық субъектілердің қызметiн зиянды жасайды;
ирригациялық құрылыстардың тозығының жоғары деңгейiне бола суарушы жүйелердiң КПД-сi нормативтiк көрсеткiштен екi есе төмен;
оңтүстiк облыстарды сумен жабдықтаудың трансшекаралық өзендер суын бөлудегi мемлекетаралық қатынастардың реттелуiне тәуелдiлiгi.
Суды пайдалану жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар
Суды пайдаланудың ұтымдылығы мен тиімділігін көтеру шеңберiндегi жұмыс заңды жетiлдiру, мемлекеттік қаржылық қолдау және су пайдаланудың тиiмдiлігін көтеру бағытында жүзеге асырылатын болады. Осы бағыттарға сәйкес ұйғарылады:
суды пайдаланушы бiрлестiктердi құру және олардың қызмет iстеуi жөнiндегi нормаларды ескере отырып Қазақстан Республикасының Су кодексінiң жаңа редакциясын әзiрлеу;
су үнемдейтiн технологияны енгiзудi және өсiмдiктердің жоғары өнiмдi сорттарын өсiрудi ынталандыру шеңберiнде мемлекеттiк саясат жүргiзу;
мемлекеттiк, су шаруашылық, пайдаланушы ұйымдардың суды жеткiзiп беру жөнiндегi толық төленбейтiн шығындарын олардың таза пайдалы жұмысын қамтамасыз ететiндей республикалық бюджеттен жәрдемақымен жабу;
шаруашылық каналдардың ерекше апатқа ұшарлық учаскелерi мен гидромелиоративтiк ғимараттарын салуды жобалауды жүзеге асыру жөнiндегi қызметті жүргiзетiн мемлекеттiк мекеме пошымында "Казагромелиоводхоз" әдiстемелік орталығын құру;
су шаруашылық жүйесi мен ғимараттардың инженер-су техниктерін, инженер-құрылысшыларын 20-25 адам санында даярлауды ұйымдастыру;
Орта Азия елдерiнің (төрт жақты) мемлекетаралық су-энергетикалық консорциумын құру;
елдің оңтүстiк аймағын сумен және электр энергиясымен қамтамасыз ететiн, гидротехникалық құрылыстар кешенiн бiрлесiп иелену мәселесi бойынша Қырғыз Республикасымен жұмысты жалғастыру.
3 мiндет. Өсiмдiк шаруашылығының өнiмдiлiгiн көтеру және оның экспорттық мүмкiндiктерін кеңейту
Өсiмдiк шаруашылығының проблемалары негiзiнен агротехникалық жұмыстарды ұйымдастырудың төменгі деңгейiне, көптеген ауыл шаруашылық кәсiпорындардың қаржы жағынан қауқарсыздығынан ауыл шаруашылығының рыноктық инфрақұрылымының дамымағандығына байланысты.
Аса көкейкестi проблемалар қатарына мыналарды жатқызуға болады: дәндi дақылдарды олардың түрлерi бойынша орналастыру аймақтардың топырақ-климат жағдайларының ерекшеліктерiн және рынок конъюнктурасын ескермей жүргiзiледi; агротехникалық шаралардың көпшiлiгi және ұсынылған ауыспалы егiстер сақталмайды.
Қазіргі кезде тұқым қорының негізін 3 класты дән құрайды, бұл өнім сапасына және оның бәсекеге қабiлеттiлiгiне теріс әсерiн тигiзедi. Табыстылығы жоғары дақылдар (сафлор, соя, бұршақ-тұқымды дәндi дақылдар) өндiрiске аз енгiзiледi. Ауыл шаруашылық техникасы және өсiмдiктердi өсiру технологиясы түбегейлi жаңартуды талап етедi.
Өсiмдiк шаруашылығының өнiмдiлiгiн арттырудың және оның экономикалық тиiмдiлiгін көтерудiң шаралары ретiнде 2003-2005 жж. агроазық-түлiк бағдарламасында мыналар қаралған:
ауыл шаруашылық дақылдарының табысты түрлерiнің (бұршақ тұқымдастар, жарма дақылдары, майлы, техникалық, дақылдар, мал жемiндiк дақылдар, бидайдың қатты сорттары, сыра қайнатуға пайдаланатын арпа) егістiк жерлерiн кеңейту, әсiресе солтүстiк аймақта, сондай-ақ жемiс ағаштары мен жүзiмнiң көлемiн кеңейту;
егiстік жердің құрылымы аймақтардың табиғи-климаттық жағдайларына бейiмделедi;
күздік бидай мен қара бидайдың егістігі Қазақстанның батыс аймағында (Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарында) ұлғаяды;
қатты бидайдың егістігі Ақмола, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарында ұлғаятын болады;
мал жемiндік және бұршақ тұқымды дақылдар егiстiгi Ақмола және Солтүстiк Қазақстан облыстарында ұлғаяды;
жарма және майлы дақылдардың егістігі Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстарында кеңейедi;
дәнге өсiрiлетiн жүгерінің, сояның және қант қызылшасының егiстiгi Алматы және Жамбыл облыстарында ұлғаяды;
сафлордың егістігі Оңтүстiк Қазақстан облысында ұлғаяды;
табысты дақылдардың тұқымын өндiрудi қолдау - соны және элиталық дәндi дақылдар, майлы дақылдар, мақта, қант қызылшасы, картоп, бiржылдық және көпжылдық шөптер;
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi реттеушi заң күшiндегi нормативтiк құқықтық актiлерді әзiрлеу;
топырақты әзiрлеуден өңдеушi кәсiпорындардың дайын өнiмiн сатуға дейiнгi аралықты түгел қамтитын стандарттар жүйесiн жетiлдiру;
село тауар өндiрушiлерi минералдық тыңайтқыштарды, улағыш заттарды және гербицидтердi сатып алуына мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен берілетiн ақшалай жәрдемнің көлемiн кеңейту;
отандық және шетелдiк өндiрiстiң техникаларын және қосалқы бөлшектерiн сатып алуға одан соң ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiне лизинг жасауға несие беру;
қызметтің алғашқы кезеңiнде мемлекеттiк құрылымдардың қатысымен, кейiннен мемлекеттің үлесiн бәсекелес секторға сатумен сервис орталықтары мен МТС-ның тиiмдi пошымдарын құру жөнiндегi пилоттық жобаларды әзiрлеу және жүзеге асыру;
аса қауіптi зиянкестер мен өсiмдiк ауруларымен күрес жөнiндегі фитосанитарлық шаралардың бүкiл кешенiн толық көлемде жүргiзу;
Дүниежүзілік сауда ұйымының (ДСҰ) талаптарына сай өсімдіктер карантины жөнiндегі Еуропалық және жерорта теңiзiнің ұйымдарына кiру.
4 мiндет. Мал шаруашылығының өнiмдiлiгiн көтеру және оның экспорттық мүмкiндiктерiн кеңейту
Қазақстандағы мал шаруашылығын дамытудың тиiмдiлiгiнiң проблемалары асыл тұқымды малдардың табынын, оларды күтудi жақсартумен, шабындықтар мен жайылымдарды дамытумен, малды өсiрудiң алдыңғы, жоғары өнiмдi технологияларын енгiзумен байланысты. Мұнда маңызды рөлдi саланың инфрақұрылымы атқарады - ветеринария, сауда-сатып алу ұйымдары, мал азығын, машиналар мен жабдықтарды өндіру.
Соңғы жылдары бағалы генофондтың (гендiк қордың), әсiресе сирек кездесетiн және мал басы аз, алдағы уақыттағы селекция жұмысы үшiн қажет тұқымдардың құрып кету қаупi туды, мұның өзi ғалымдар мен практиктердің көпжылдық еңбегi нәтижесiнде жасап шығарған отандық мал тұқымдары мен түрлерiнiң азғындауына әкелiп соғады.
Мал шаруашылығын қолдаудың мемлекеттiк шаралары жоспарланып отырған кезеңде мыналарды қамтамасыз ететiн болады:
асыл тұқымды малдарды сатып алуға село тауар өндiрушiлердiң көпшiлiгiнiң қолы жететiндей болуы;
сатылатын асыл тұқымды жас малдарды бiраз арзандату (50%);
сатылатын тұқымдық жұмыртқаны бiраз арзандату (50%);
бұқалардың сатылатын ұрығын бiраз арзандату (50%);
тұқымдық бұқаларды сатып алуға және күтуге жұмсалатын шығындарды, сондай-ақ олардың ұрығын сақтауға және мүйiздi iрi қара шаруашылығы бойынша тұқымдық орталық үшiн арнайы жабдықтар сатып алуға жұмсалған шығындарды толық өтеу;
саны азайған және жоғалуға айналған тұқымдық малдардың құнын және селекциялық-генетикалық орталықтарда коллекциялық табындарды құру үшiн сатып алынған технологиялық арнайы жабдықтардың құнын толық өтеу.
Облыс әкiмдерiнің iс-әрекетi мыналарды ұйғарады:

Оплата труда                        174,9    191,4    208,6   240,8   275,3
Материальные затраты                834,2    915,5    997,1  1107,9  1264,8
Расходы, связанные с реализацией    401,6    444,9    479,5   534,6   634,3
и рекламой
Доход до налогообложения            352,4    396,2    423,2   472,2   573,6
Платежи в бюджет, всего               326    360,1    389,7   433,8   506,8
в т.ч. корпоративный налог          113,9      127    136,4   152,1   182,2
Индивидуальный подоходный налог      19,7     21,8     23,6    26,2    30,6
Социальный налог                     38,7     42,4     46,2    51,4    58,8
Земельный                             1,9      2,1      2,3     2,5     2,9
на имущество                          9,6     10,6     11,4    12,7    15,1
на транспорт                          0,4      0,5      0,5     0,6     0,6
НДС                                  56,2     61,2     66,9    74,4    84,3
Акцизы                               17,4     19,1       21    23,2    25,2
на недропользование                  24,1       27     28,7    32,2    39,7
Другие обязательные платежи          13,8     15,1     16,4    18,3    21,5
Таможенные платежи                   10,6     11,7     12,8    14,2    15,9
Прочие виды отчислений               19,6     21,6     23,5    26,1      30
Чистый доход промышленности         238,5    269,1    286,8   320,1   391,4
___________________________________________________________________________
Источник: прогноз Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
В качестве базы прогноза принят статистический бюллетень Агентства по статистике Республики Казахстан "Основные финансовые показатели предприятий (организаций) Республики Казахстан за 2001 год". Из трех основных отраслей промышленности убыточной на начало 2003 года является сфера производства и распределения электроэнергии, газа и воды. Проблема повышения тарифов на услуги этой отрасли промышленности связана с риском ухудшения конкурентоспособности и финансового состояния многих предприятий страны, а также платежеспособностью населения. Вопрос окупаемости затрат и прибыльной работы этой отрасли будет решаться комплексно на протяжении планируемого периода, в рамках государственной тарифной политики.
Глава 6. Агропродовольственная политика
Аграрный сектор находится на пороге нового этапа развития, который должен обеспечить эффективное развитие сельхозпредприятий, коммунального, социального и культурного обустройства аула (села).
Политика экономических преобразований в аграрном секторе предполагает построение качественно новых подходов государства к решению проблем этой отрасли. Работа будет связана с формированием рациональной структуры и инфраструктуры агробизнеса, повышением уровня агротехнологий, переходом к маркетинговой стратегии сельхозпроизводства, повышением конкурентоспособности продукции на внутреннем и внешнем рынке, протекционизмом продвижения продовольственных товаров на новые рынки.
В связи с предстоящим присоединением Казахстана к ВТО, будет решаться вопрос создания оптимальных условий для организации международной торговли, исключающих ущемление интересов страны и обеспечения реального улучшения доступа казахстанских продуктов на мировые рынки и возможность эффективного развития аграрного сектора страны.
Цели и задачи аграрной политики
Основной целью государственной агропродовольственной политики на 2003-2005 годы является обеспечение продовольственной безопасности Казахстана на основе формирования эффективной системы агропромышленного комплекса и производства конкурентоспособной продукции.
Пути решения задач по формированию
эффективной системы агробизнеса
Задача 1: Развитие земельных отношений
Решение проблем в области земельных отношений будет происходить через принятие Земельного Кодекса по введению частной собственности на земли сельскохозяйственного назначения. Это позволит обеспечить включение земли в рыночный оборот, увеличить доступ сельхозтоваропроизводителей к кредитным ресурсам, улучшить использования земли, сохранить специальный режим налогообложения.
С принятием Земельного Кодекса будет обеспечено:
введение механизма ответственности за неэффективное использование земли по сохранению и повышению плодородия сельскохозяйственных угодий;
проведение ревизии распределения земель на соответствие действующему законодательству;
совершенствование методики определения оценочной стоимости земельных участков: проведение 4 тура оценки бонитета во всех регионах, дифференциация ставки капитализации для типов и подтипов почв с учетом состояния экономики страны;
совершенствование финансово-кредитных отношений в аграрном секторе с использованием ипотечной формы кредитования под залог земли и права землепользования через кредитный механизм.
Задача 2: Формирование эффективной системы сельскохозяйственного водопользования
В настоящее время существуют следующие проблемы в сельскохозяйственном водопользовании:
отсутствие законодательной базы, регулирующей сельскохозяйственное водопользование, отношения собственности на ирригационные сооружения;
из-за высокой стоимости услуг по доставке воды и отставания внедрения прогрессивных водосберегающих технологий выращивания сельскохозяйственных культур в хозяйствах южных областей республики образовалась дебиторская задолженность в размере 408 млн. тенге, что обусловливает убыточную деятельность хозяйствующих субъектов, оказывающих услуги сельскохозяйственным водопользователям;
коэффициент полезного действия оросительных систем в два раза ниже нормативного показателя из-за высокой степени износа ирригационных сооружений;
зависимость водоснабжения южных областей от регулируемости межгосударственных отношений по разделу вод трансграничных рек.
Меры по совершенствованию системы водопользования
Работа в области рационализации и повышения эффективности водопользования будет осуществляться в направлении совершенствования законодательства, государственной финансовой поддержки и повышения эффективности водопользования. В соответствии с этими направлениями предполагается:
разработка новой редакции Водного кодекса Республики Казахстан с учетом норм по организации и функционированию объединений водопользователей;
проведение государственной политики в области стимулирования внедрения водосберегающих технологий и выращиванию высоко продуктивных сортов растений;
дотирование из республиканского бюджета разницы непокрываемых затрат в услугах по подаче воды государственных, водохозяйственных, эксплуатационных организаций, обеспечивающих их рентабельную деятельность;
восстановление особо аварийных участков межхозяйственных каналов и гидромелиоративных сооружений;
создание методического центра "Казагромелиоводхоз" в форме государственного учреждения с функциями по ведению мониторинга состояния ирригационных систем, осуществлению проектирования строительства участков орошения;
организация подготовки инженеров-гидротехников, инженеров-строителей водохозяйственных систем и сооружений;
создание межгосударственного водно-энергетического консорциума стран средней Азии (четырехстороннего);
продолжение работы с Кыргызской Республикой на предмет совместного владения комплексом гидротехнических сооружений, обеспечивающих водой и электроэнергией южный регион страны.
Задача 3: Увеличение производства продукции растениеводства и расширение его экспортных возможностей
Проблемы растениеводства, в основном, связаны с низким уровнем организации агротехнических работ, неразвитости рыночной инфраструктуры сельского хозяйства, происходящих от финансовой несостоятельности многих сельскохозяйственных предприятий.
К числу наиболее актуальных проблем следует отнести: размещение зерновых культур по видам производится без учета особенностей почвенно-климатических условий регионов и конъюнктуры рынка; не выдерживаются большинство агротехнических мероприятий и рекомендуемые севообороты.
В настоящее время в семенном фонде около 20% зерна 3 класса, что негативно сказывается на качестве продукции и ее конкурентоспособности. Недостаточно вводятся в производство высокорентабельные культуры (сафлор, соя, зернобобовые). Недостаточно вносятся в почву минеральные удобрения. Мало внимания уделяется внедрению передовых агротехнологий выращивания сельскохозяйственных культур. Сельскохозяйственная техника требует обновления.
В качестве мер в области увеличение производства продукции растениеводства и повышения его экономической эффективности на 2003-2005 годы агропродовольственной программой предусмотрены следующие:
расширение площадей под рентабельные виды сельскохозяйственных культур (бобовые, крупяные, масличные, технические и зернофуражные культуры, пшеницу твердых сортов, ячмень пивоваренного назначения), особенно в северном регионе, а также плодовые и виноградник;
структура посевных площадей будет адаптирована к природно-климатическим условиям регионов;
площади озимой пшеницы и озимой ржи будут увеличены в западном регионе Казахстана (Актюбинская и Западно-Казахстанская области);
площади твердой пшеницы будут увеличены в Акмолинской, Костанайской и Северо-Казахстанской областях;
площади под зернофуражные и зернобобовые увеличатся в Акмолинской и Северо-Казахстанской областях;
посевы крупяных и масличных культур расширятся в Восточно-Казахстанской и Павлодарской областях;
площади под кукурузу на зерно, сою и сахарную свеклу увеличатся в Алматинской и Жамбылской областях;
площади под сафлор увеличатся в Южно-Казахстанской области;
поддержка производства семян рентабельных культур - оригинальных и элитных семян зерновых, масличных, хлопчатника, сахарной свеклы, картофеля, однолетних и многолетних трав;
принятие Закона Республики Казахстан "О семеноводстве" и разработка подзаконных нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в области семеноводства;
совершенствование системы стандартов производства сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки;
расширение объемов субсидирования приобретения минеральных удобрений протравителей и гербицидов сельскими товаропроизводителями за счет средств государственного бюджета;
кредитование закупа техники и запчастей отечественного и зарубежного производства для последующей передачи в лизинг сельскохозяйственным товаропроизводителям;
разработка и реализация пилотных проектов по созданию эффективных форм сервис-центров и МТС с участием государственных структур на начальном этапе их деятельности с последующей продажей государственной доли конкурентному сектору;
проведение всего комплекса фитосанитарных мероприятий по борьбе с особо опасными вредителями и болезнями растений в полном объеме;
вступление в Европейскую и Средиземноморскую организацию по карантину растений в соответствии с требованиями Всемирной торговой организации (ВТО).
Задача 4: Повышение продуктивности животноводства и расширение его экспортных возможностей
Проблемы эффективности развития животноводства в Казахстане связаны с улучшением племенного стада, условий его содержания, внедрением передовых, высокопродуктивных технологий разведения животных. Важную роль в этом играет инфраструктура отрасли - ветеринария, торгово-закупочные, организации, производство кормов, машин и оборудования.
В последние годы возникла угроза исчезновения ценного генофонда, особенно редких и малочисленных пород, необходимых для работы в дальнейшей селекции, что ведет к деградации созданных многолетним трудом ученых и практиков отечественных пород и типов животных.
Меры государственной поддержки животноводства в планируемом периоде будут обеспечивать:
доступность племенной продукции для большинства сельских товаропроизводителей. Агропродовольственной программой определено субсидирование цен по следующим направлениям:
на частичное (до 50%) удешевление реализованного племенного молодняка;
на частичное (до 50%) удешевление реализованного племенного яйца;
на частичное (до 50%) удешевление реализованного семени быков-производителей;
на полное возмещение затрат на приобретение и содержание племенных быков-производителей, а также хранение их семени и покупку спецоборудования для племенного центра по скотоводству;
на полное возмещение стоимости малочисленных и исчезающих видов племенных животных и специального технологического оборудования, приобретенных для создания коллекционных стад в селекционно-генетических центрах.
Деятельность акимов областей предполагает следующее:

1. Сүт өндiру жөнiнде:
iрi қалаларға жақын жерлерде және аудан орталықтарында сүт өндiрудi сапаға және өнiмдi iшкi рынокке жөнелтуге бағдарлау. Осы мақсатта тұқымы нашар малды жоғары өнiмдi малдармен айырбастау, ол үшiн сиырларды жақсартушы тұқымдардың тұқымдық орталықтардағы бұқалардың ұрығымен қолдан ұрықтандыруды кеңінен қолдану.
2. Сиыр етiн өндiру жөнiнде:
сиыр етiн өндiрудi шығынды аз жұмсайтын технологияға бағдарлау, яғни iшкi және сыртқы рыноктардың сиымдылығын ескере отырып малдың ет бағытындағы маманданған тұқымын барынша көбiрек және табиғи жайылымдардың экологиялық мүмкiндiктерiн пайдалану.
3. Қой шаруашылығы бойынша:
тiрi күйінде немесе жас қозы етi түрiнде экспортқа бағдарланған маманданған еттi-майлы және қаракөл қой тұқымдарын өсiру, сондай-ақ сыртқы рынокқа бағдарланған меринос жүндi өндiру үшін маманданған биязды жүнді қой тұқымдарын дамыту.
4. Шошқа шаруашылығы бойынша:
iшкi рынокке бағытталған, маманданған шаруашылықтардың бiртiндеп дамуына бағдарланған шошқа етiн өндiру.
5. Жылқы шаруашылығы бойынша:
жылқының отандық селекциясының маманданған тұқымдарын және жайылымдарды пайдалануды ескере отырып iшкi рыноктың қажетiн жылқы етiмен және қымызбен қамтамасыз етуге, сондай-ақ тұқымдық спорттық жылқы шаруашылығын дамытуға бағыттау.
6. Түйе шаруашылығы бойынша:
малдың бұл түрiнiң өнiмiн өндiрудi (ет пен шұбат) шектеулi сұранымға байланысты ең алдымен iшкі рынокке және тұқымдық түйе шаруашылығын дамытуға бағдарлау.
7. Құс шаруашылығы бойынша:
құс еті мен жұмыртқаны өндіруді ішкі рыноктың сұранымын қанағаттандыруға және импортты шеттетуге бағыттау. Бұл саланы дамыту үшiн "Алтын құс" негізiнде ет бағытындағы құстың тұқым базасын қалпына келтiру жөнiндегi жұмысты жалғастыру және маманданған кросстар негізiнде жұмыртқа беретiн құс шаруашылығын қалпына келтiру жұмысын бастау қажет.
Малдәрiгерлiк-профилактикалық, эпизоотияға қарсы және малдәрiгерлiк-диагностикалық шараларды жүзеге асыру бойынша:
жыл сайынғы жоспарлы малдәрiгерлiк-профилактикалық, эпизоотияға қарсы және малдәрiгерлiк-диагностикалық шараларды толық көлемде жүргізу үшiн қаржы қаражатты өз уақытында бөлу;
малдәрігерлiк биологиялық және фармацевтикалық өнеркәсiптi дамыту, өндiрiсi қамтамасыз етiлмеген малдәрiгерлiк биологиялық препараттарды, паразиттарға қарсы және дезинфекция (зарарсыздандыру) жасайтын құралдарды, антибиотиктердi, дәрiлiк фармакологиялық препараттарды өндiрудiң жоғары технологиясын енгізу;
селолық және поселкелiк округтерде жұмыс iстейтiн малдәрiгерлiк инспекторлардың санын республикалық бюджет есебiнен 2319 адамға дейiн жеткiзу қажет, ол үшiн республикалық бюджеттен 999 малдәрiгерлiк инспекторларды ұстауға қосымша қаржыландыру керек;
бүгiнгi күнге эпизоотиялық жағдай ауыл шаруашылық мал басының 80% астамы ауыл шаруашылық малдардың жұқпалы ауруларына қарсы мiндеттi түрдегi иммунитеттендiруден өтуiн және барлық мал басы аса қауiптi жұқпалы ауруларға қарсы диагностикалық зерттеулерден өтуiн талап етедi;
малдәрiгерлiк-фитосанитарлық күзет орындары мен пункттердi өз қызметтерiн мемлекеттiк шекарада жүзеге асыратын басқа мемлекеттiк бақылаушы органдармен бiрге бiрыңғай кешен-терминалдарда орналастыру туралы мәселенi түбегейлi шешу және оларды байланыс құралдарымен, оргтехникамен, көлiкпен және жабдықтармен қамтамасыз ету;

1. По производству молока:
производство молока в пригородных зонах крупных городов и районных центрах ориентировать на качество и поставку продукции на внутренний рынок. Вести в этих целях замену беспородного скота на более высокопродуктивный путем широкого внедрения искусственного осеменения коров семенем быков племенного центра улучшающих пород.
2. По производству говядины:
производство говядины ориентировать на низкозатратную технологию, т.е максимальное использование специализированных мясных пород скота и экологических возможностей естественных пастбищных угодий с учетом емкости внутреннего и внешнего рынков.
3. По овцеводству:
разведение специализированных мясосальных и каракульских пород овец, ориентированных на экспорт в живом виде или виде молодой ягнятины, а также развитие специализированных тонкорунных пород овец для производства мериносовой шерсти, ориентированного на внешний рынок.
4. По свиноводству:
производство свинины, ориентированное на постепенное развитие специализированных хозяйств, направленное на внутренний рынок.
5. По коневодству:
направить на обеспечение потребностей внутреннего рынка мясом конины и кумысом с учетом использования специализированных пород лошадей отечественной селекции и пастбищных угодий, а также на развитие племенного спортивного коневодства.
6. По верблюдоводству:
производство продукции этого вида животных (мясо и шубат) в связи с ограниченным спросом ориентировать прежде всего на внутренний рынок и развитие племенного верблюдоводства.
7. По птицеводству:
производство мяса птицы и яиц направить на удовлетворение спроса внутреннего рынка и вытеснение импорта. Для развития этой отрасли необходимо продолжить работу по восстановлению племенной базы птиц мясного направления на базе "Астана кус" и начать восстановительную работу по яичному птицеводству на базе специализированных кроссов.
В области реализации ветеринарно-профилактических, противоэпизоотических и ветеринарно-диагностических мероприятий:
своевременное выделение финансовых средств для проведения в полном объеме ежегодных плановых ветеринарно-профилактических, противоэпизоотических и ветеринарно-диагностических мероприятий;
развитие ветеринарной биологической и фармацевтической промышленности, внедрение высоких технологий производства ветеринарных биологических препаратов, антипаразитарных и дезинфицирующих средств, антибиотиков, лекарственных фармакологических препаратов, не обеспеченных производством;
необходимо довести численность ветеринарных инспекторов, предназначенных для сельских и поселковых округов, до 2319 единиц за счет республиканского бюджета, для этого дополнительно из республиканского бюджета требуется профинансировать содержание 999 единиц ветинспекторов;
на сегодня эпизоотическая ситуация требует, чтобы не менее 80% поголовья сельскохозяйственных животных было подвергнуто обязательной иммунизации против инфекционных болезней сельскохозяйственных животных, и все поголовье должно обследоваться диагностическими исследованиями против особо опасных заразных болезней;
окончательно решить вопрос о размещении ветеринарно-фитосанитарных постов и пунктов вместе с другими государственными контролирующими органами, осуществляющими свою деятельность на государственной границе в единых комплексах-терминалах, и обеспечить их средствами связи, оргтехникой, транспортом и оборудованием;

малдәрiгерлiк лабораторияларды техникалық жабдықтау үшiн Дүниежүзiлiк сауда ұйымының (ДСҰ) талаптарына сай келетiн қазiргi заманғы жабдықтар мен аппараттарды 806546,5 мың теңгеге сатып алу;
малды маманданбаған, тиiстi лицензия алмаған жерлерде союға тыйым салатын заң нормаларын енгiзу арқылы мал союды ұйымдастыруды тәртiпке келтiру;
малдәрiгерлiк отандық нормалар мен стандарттарды олардың ДСҰ талаптарына сай болуы мақсатында халықаралық малдәрiгерлiк нормативтермен үйлестіру.
2005 ж. аяғындағы агроазық-түлiк кешенінде бәсекеге қабілеттi өнiм өндiру үшiн базалық жағдайлар жасалуы, азық-түлiк қауіпсiздігінің тұрақты жүйесiнiң тетiктерi әзiрленуi, өндiрiс пен сатудың балансталған рыноктары қалыптасуы, экспорттық мүмкiндiктердің ұлғаюы тиiс. Агроөнеркәсiп кешенi қазiргi заманғы өндiрiс және әлемдiк сауданың талаптарына сай келуге тиiс. Мемлекеттiк агроөнеркәсiптiк саясаттың 2003-2005 жж. негiзгi мақсаты агроөнеркәсiп кешенiнің тиiмді жүйесiн қалыптастыру және бәсекеге қабiлеттi өнiмдi өндiру негiзiнде Қазақстанның азық-түлiк қауіпсiздiгiн қамтамасыз ету болып табылады.
Аграрлық сектордің дамуын қамтамасыз ететін мемлекеттiк қаржы
ресурстары
Экономиканың дамуының болжамдалып отырған қарқынына сәйкес ауыл шаруашылық кәсіпорындарының қызметiнің қаржылық нәтижесi келесідей:  (есепке алынған кәсiпорындардың аясы бойынша), млрд. теңге:
11 кесте
_______________________________________________________________________
2001    2002     2003     2004    2005
_______________________________________________________________________
Сатудан түсетін пайда        87,4    89,7     95,1    99,9    101,3
Өнімнің өзіндік құны         76,9    78,9     83,6    87,9     89,1
Еңбекке төленген ақы         14,4    14,8     15,7    16,5     16,7
Материалдық шығындар         56,4    57,9     61,3    64,5     65,3
Сатумен және жарнамамен         6     6,1      6,5     6,8      6,9
байланысты шығыстар
Салық салынғанға дейінгі      4,6     4,7      5,0     5,2      5,3
табыс
Бюджетке төлемдер,            7,8     8,0      8,5     8,9      9,0
барлығы
Таза табыс                    4,1     4,2      4,5     4,7      4,8
_________________________________________________________________________
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасының статистика жөніндегі
Агенттіктің есеп көрсеткіштері негізінде
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Ауыл шаруашылық өндірісін дамытудың болжамы
13 сур.
Ауыл шаруашылық өнімін өндірудің өзгерісінің болжамы, өткен жылға %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі

для технического оснащения ветеринарных лабораторий необходимо приобрести современное оборудование и аппаратуру, соответствующие требованиям Всемирной торговой организации (ВТО), на сумму 806546,5 тыс. тенге;
упорядочить организацию забоя скота посредством введения законодательной нормы, запрещающей производить забой скота в неспециализированных местах, не получивших соответствующую лицензию;
гармонизация отечественных норм и стандартов по ветеринарии с международными ветеринарными нормативами в целях их соответствия требованиям Всемирной торговой организации (ВТО).
К концу 2005 года в агропродовольственном комплексе страны должны быть созданы базовые условия для производства конкурентоспособной продукции, разработаны механизмы устойчивости системы продовольственной безопасности, сформированы сбалансированные рынки производства и реализации, расширены экспортные возможности. Агропромышленный комплекс должен соответствовать требованиям современного производства и мировой торговли. Основной целью государственной агропродовольственной политики на 2003-2005 годы является обеспечение продовольственной безопасности Казахстана на основе формирования эффективной системы агропромышленного комплекса и производства конкурентоспособной продукции.
Государственные финансовые ресурсы, обеспечивающие развитие аграрного сектора.
В рамках реализации программ развития аграрного сектора и сопутствующих отраслей прогнозируется в 2003-2005 годах направление финансовых ресурсов в следующих размерах: в 2003 году - 40,8 млрд. тенге, 2004 году - 49,5 млрд. тенге и 2005 году - 55,2 млрд. тенге.
Таблица 11
Финансовые результаты деятельности сельскохозяйственных предприятий при прогнозируемых темпах развития экономики следующие: (по учитываемому кругу предприятий), млрд. тенге:
___________________________________________________________________________
!  2001 !  2002  !  2003  !  2004 ! 2005
_________________________________!_______!________!________!_______!_______
Доход от реализации                  87,4     89,7     95,1    99,9   101,3
Себестоимость продукции              76,9     78,9     83,6    87,9    89,1
Оплата труда                         14,4     14,8     15,7    16,5    16,7
Материальные затраты                 56,4     57,9     61,3    64,5    65,3
Расходы, связанные с реализацией        6      6,1      6,5     6,8     6,9
и рекламой
Доход до налогообложения              4,6      4,7        5     5,2     5,3
Платежи в бюджет, всего               7,8        8      8,5     8,9       9
Чистый доход                          4,1      4,2      4,5     4,7     4,8
___________________________________________________________________________
Источник: Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на основе отчетных показателей Агентства Республики Казахстан по статистике
Прогноз развития сельскохозяйственного производства
График 13
Прогноз динамики производства сельскохозяйственной
продукции, в % к предыдущему году
(см. на бумажном варианте)

2003-2005 жж. ауыл шаруашылығындағы өндіріс көлемі жылына 3%-тей қарқынмен өсетін болады. Сонымен өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығының өнімдерінің өсу қарқыны іс жүзінде теңесетін болады.
Астық өндірудің болжамы, мың тонна
14 сур.
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Агроазық-түлік бағдарламасы
Болжам жасалып отырған кезеңде астық өндіру көлемі 2001 ж.
15,9 млн. тоннадан 2005 ж. 14 млн. тоннаға дейін қысқарады. Сонымен 2002 ж. оны өндіру 12 млн. тоннаға дейін төмендеп, сонан соң біртіндеп ұлғаюы басталады. Өндірілетін астықтың жалпы көлеміндегі бидайдың үлесі 2001 жылғы 80%-тен 2005 ж. 78,6%-ке дейін төмендейді. Бұршақтұқымдастардың, жүгерінің, майлы дақылдардың үлесі артады, бұл құрама жем мен өсімдік майын өндіруді арттыруға мүмкіндік береді. Дәнді дақылдардың сапасын көтеру есебінен экспортқа шығаратын өнім тиісінше 3,3 млн. тоннадан 5,5 млн. тоннаға дейін өседі.
15 сур.
Мал шаруашылығы өнімдерін өндірудің болжамы, бұрынғы жылға %
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.)
Ақпарат көзі: Агроазық-түлік бағдарламасы
Мал шаруашылығының негізгі өнімдерін шығару жылдық орта өсімінің қарқыны 3,2% көлемінде болжамдалып отыр. Жұмыртқа өндіру жоғарырақ қарқынмен көбейетін болады.
7 ТАРАУ. ӘЛЕУМЕТТІК САЛА МЕН СЕЛО ИНФРАҚҰРЫЛЫМЫНЫҢ ДАМУЫ Мақсаттар мен міндеттер
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 ж. дейінгі кезеңге әлеуметтік-экономикалық саясатының басты басымдықтарының бірі ауылдағы (селодағы) тұрмысты дұрыстандыру мен жақсарту жөніндегі шараларды жүзеге асыру болып табылады. Бұл басымдықты жүзеге асыру селоның әлеуметтік саласының және инфрақұрылымның даму бағдарламасы арқылы жүргізіледі.
Аталған бағдарлама агроазық-түлік бағдарламасын бірге Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына сәуірдегі (2002 ж.) жолдауында анықталған міндеттерді шешуді қамтамасыз етуі тиіс.
Ауыл (село) өмірiн жақсарту iсiндегi басты мақсат - селоның әлеуметтiк саласы мен инфрақұрылымын дамыту арқылы село халқының дұрыс тiршiлiк әрекетi үшiн жағдай жасау деп анықталған.
Негiзгi мiндеттерге жататындар:
селолық жердегi инфрақұрылымды дамыту;
әлеуметтiк және мәдени мекемелердiң қызмет iстеуiн қамтамасыз ету;
жұмыспен қамту проблемасын бәсеңсiту және халықты әлеуметтiк қорғау.
1 мiндет. Селолық жердегі инфрақұрылымды дамыту
Жолдарды және көлiк қатынастарын дамыту
Облыстарда және республикалық маңызы бар жолдар бойында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау үшін жоғары сапалы табиғи мұнайбитумын және жергiлiктi руда емес жол құрылысына керектi материалдарды өндiретiн зауыттар салуды қамтамасыз ету ұйғарылуда.
Жолды пайдалану шеңберiнде мыналар қарастырылады:
жергiлiктi жолдарды және жолаушы көлiгi жүретiн маршруттарды жақсы жағдайда ұстап тұру;
автокөлiк жүрiсiнiң қауiпсiздiгi және селодағы жол-көлiк оқиғалар санын азайту бойынша шаралар қабылдау;
жүк, жолаушылар тасымалын қамтамасыз ететiн жол құрылысы және жергiліктi жолдарды жөндеу жөнiндегі жұмыстарға оңтайлы инвестиция жасау бойынша мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру.
Көлiкпен қамтамасыз ету проблемаларын шешу селолар мен аудан орталықтары арасында автобус қатынасының тұрақты қызмет етуін жасауды, сондай-ақ жергiлiктi маңызы бар жалпылама пайдаланылатын жолдарды салу мен қайта жаңартуды ескередi.
Халықтың қажетiн және селолық елдi мекендерде көлiк аялдамаларын толық ойластыруды ескере отырып әрбiр селолық аудан бойынша автобус маршруттарының схемасын жасау ұйғарылып отыр.
Ашық тендерлер негізiнде жолаушыларды тасымалдау үшiн меншiктiң әртүрлi пошымындағы жолаушы көлiктерiнiң иелерiн кеңiнен тарту ұйымдастырылатын болады.
Селолық елдi мекендердi энергиямен, газбен және сумен қамтамасыз ету
Селоны электрмен үздіксіз жабдықтауды қамтамасыз ету үшін төмендегілер қарастырылады:
қазiргi бар селолық электр желiсiн жұмысқа қабiлеттi күйде ұстап тұруды қамтамасыз ету. Халықты және селолық елдi мекендердiң әлеуметтiк саласының объектілерiн электр энергиясымен тоқтаусыз жабдықтау үшiн электрдi жеткiзетiн желiлер мен энергетикалық жабдықтардың сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзiрлеу;
селолық жерлерде электр энергиясын есептеудiң қазiргі заманғы жүйесiн енгiзудi қамтамасыз ету;
елдiң батыс және оңтүстiк батыс аймақтарында iлеспе және табиғи газбен жұмыс iстейтiн газ турбиналық қондырғылардың құрылысын қарастыру;
энергияның дәстүрлi емес көздерiн, оның ішінде күн, жел (шағын ГЭСтар), енгiзу бағдарламасын әзiрлеу, әсiресе шалғайдағы селолық елдi мекендер үшiн.
Селолық елдi мекендердi газбен қамтамасыз ету шеңберiнде мыналар қараған:
село қажетiн өтеу мақсатында елдің мұнай өңдейтiн зауыттарында сұйытылған газ шығаруды ұлғайту. Селолық жерлерде газ құйып беретiн орталықтандырылған пунктердiң және баллон айырбастаудың техникалық жабдықталуын көтеру;
Жаңажол мұнайгаз кен орнындағы газ өңдейтiн зауытты 2002 ж. қайта жаңарту және осы кен-орнындағы iлеспе газды қайта өңдеу есебiнен Ақтөбе облысының селолық елдi мекендерiн газдандыруды жүзеге асыру;
Жамбыл облысындағы Амангелдi тобы кен орнын аяғына дейiн барлау, игеру және әзiрлеу есебiнен Оңтүстік Қазақстан облысының селолық елдi мекендерiн газдандыруды жалғастыру, бұл 2003 ж. аяғына дейiн оңтүстік аймақтардың селолық тұтынушыларын өз газымен қамтамасыз етудi жақсартады;
Батыс Қазақстан облысының Ақжайық, Бөрлi, Зеленовский, Жанғалы, Жәнiбек, Қазтал және Тасқала аудандарының елдi мекендерiн газдандыруды аяқтау.
Село халқын таза ауыз сумен қамтамасыз ету мақсатында қаралған:
санация процедурасын жүргiзу жолымен сумен жабдықтау және канализация жүйесiнiң кәсiпорындарын қаржылық сауықтыруды жүргiзу;
сумен жабдықтау және канализация жүйесiнiң объектiлерiн қайта жаңартуды және техникалық қайта жабдықтауды 2004 жылдың аяғына дейiн жүзеге асыру;
2002 жылдың аяғына дейiн жергiлікті атқарушы органдар деңгейiнде қатты ластануға ұшыраған аудандарда суды тазалау және жеткiзу мәселелерiн шешу;
сумен жабдықтаудың жергіліктi коммуналдық жүйесiн қайта жаңғырту үшiн басымдықты қаржыландыру тетiктерiн әзiрлеу;
суық суды тұтынуды есепке алатын жеке приборлар орнату;
тұрғын үйлердi және жылу жүйелерiн күрделi жөндеу жасаған кезде пенополимербетон және пенополимер қоспасы негiзiнде зауытта жасалған жылу изоляциялайтын (айыратын) материалдарды қолдану есебiнен құрылыс конструкциялары мен су таратушы құбырларды жылылауды жүргiзу;
табиғатты қорғау шараларын ескере отырып су жүргізетін кәсiпорындардың экономикалық тұрақтылығы жөнiндегі шараларды анықтау;
халқы аз және шалғай селолық мекендерде сумен жергiлікті көздер есебiнен (жер асты тұщы сулар, тұщыландырылған минералды сулар) жабдықтауды жақсарту.
Байланыс құралдарын дамыту
Селолық жерлердегі байланыс жүйесiнiң тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз ету келесi шаралар есебiнен қаралған:
селода қазiргi кезде бар байланыс жүйесiн және қосу желiлерiн жетілдiру және жаңаларын салу;
ұлттық ақпараттық супермагистралдың талшықты-оптикалық байланыс желiсiне (бұдан әрi ТОБЖ) шығумен цифрлық зоналық желiнi ұйымдастыру, салынып жатқан ТОБЖ трассасы бойындағы селолық елдi мекендерде ұқсас автоматикалық телефон станцияларын (бұдан әрi АТС) цифрлыға айырбастау арқылы;
селолық жерде АТС-тың цифрлық монтаждалған сиымдылығын көбейту. Қазiргi кездегi байланыс құралдарын пайдаланып шалғайдағы телефондандырылған селоның санын 350 жеткiзу;
селолық жерде жұмысын тоқтатып қойған 27 АТС қалпына келтiру;
электрмен жабдықтаудың проблемалары бар 300 телефондандырылмаған селода таяу жерде жұмыс iстеп тұрған телефон станцияларынан сөйлесетiн пункттер ұйымдастыру;

В 2003-2005 годах прогнозируется, что объемы производства в сельском хозяйстве будут расти с темпами около 3% в год. При этом темпы роста продукции растениеводства и животноводства практически уравняются.
График 14
Прогноз производства зерна, млн. тонн
(см. на бумажном варианте)
Объем производства зерна в протезируемом периоде сократится с 15,9 млн. тонн в 2001 году до 14 млн. тонн в 2005 году. При этом в 2002 году произойдет снижение его производства до 12 млн. тонн, а затем начнется постепенное увеличение. Доля пшеницы в общем объеме производства зерна упадет с 80% в 2001 году до 78,6% в 2005 году. Увеличится доля бобовых, кукурузы, масличных культур, что позволит увеличить производство комбикормов и растительного масла. За счет повышения качества зерновых экспорт продукции возрастет соответственно с 3,3 млн. тонн до 5,5 млн. тонн.
График 15
Прогноз производства продукции животноводства
(см. на бумажном варианте)
Выпуск основных продуктов животноводства прогнозируется со среднегодовым темпом роста 3,2%. Более высокими темпами будет происходить увеличение производства яиц.
Глава 7. Развитие социальной сферы и инфраструктуры села
Цели и задачи
Одним из главных приоритетов социально-экономической политики Правительства Республики Казахстан на период до 2005 года является проведение мероприятий по нормализации и обустройству жизни в ауле (на селе). Реализация этого приоритета будет происходить через программу развития социальной сферы и инфраструктуры села.
Названная программа, вместе с агропродовольственной программой призваны обеспечить решение задач, которые определены в апрельском (2002 г.)  K022003_ Послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана.
Главной целью в области обустройства жизни аула (села) определено создание условий для нормальной жизнедеятельности сельского населения через развитие социальной сферы и инфраструктуры села.
К основным задачам относятся:
развитие инфраструктуры в сельской местности;
обеспечение функционирования социальных и культурных учреждений;
смягчение проблемы занятости и социальной защиты населения.
Задача 1: Развитие инфраструктуры в сельской местности
Развитие дорог и транспортного сообщения
Предполагается обеспечить создание в областях, вдоль дорог республиканского значения заводов по производству высококачественных природных нефтебитумов и местных нерудных дорожно-строительных материалов для строительства, ремонта и содержания автомобильных дорог.
В области эксплуатации дорог предусматривается:
поддерживать в должном состоянии местные дороги и маршруты следования пассажирского транспорта;
принять меры по безопасности движения автотранспорта и снижению количества дорожно-транспортных происшествий на селе;
осуществлять государственную политику по оптимальному инвестированию работ по дорожному строительству и ремонту местных дорог, обеспечивающих грузовые, пассажирские перевозки.
Решение проблемы транспортного обеспечения предусматривает создание устойчиво функционирующего автобусного сообщения между селами и районными центрами, а также строительство и реконструкцию автомобильных дорог общего пользования местного значения.
Предполагается разработать по каждому сельскому району схему автобусных маршрутов с учетом потребностей населения и полным обустройством остановок транспорта в сельских населенных пунктах.
На основе открытых тендеров, будет организовано широкое привлечение владельцев пассажирского транспорта различных форм собственности для перевозки пассажиров.
Энерго-, газо- и водообеспечение сельских населенных пунктов
Для обеспечения бесперебойного энергоснабжения села предусмотрено:
обеспечить поддержание в работоспособном состоянии существующих сельских электрических сетей. Разработать меры, направленные на обеспечение сохранности линий электропередачи и энергетического оборудования для бесперебойного снабжения населения и объектов социальной сферы сельских населенных пунктов электроэнергией;
обеспечить внедрение современных систем учета электроэнергии в сельской местности;
в западных и юго-западных регионах страны предусмотреть строительство газотурбинных установок, работающих на попутном и природном газе;
разработать программу внедрения нетрадиционных источников энергии, в том числе солнце, ветер (малые ГЭСы), особенно для отдаленных сельских населенных пунктов.
В области газификации сельских населенных пунктов предусмотрено:
увеличить выработку сжиженного газа на нефтеперерабатывающих заводах страны с целью покрытия потребностей села. Повысить техническую оснащенность централизованных пунктов заправки газом и обмена баллонов в сельской местности;
осуществить газификацию сельских населенных пунктов Актюбинской области за счет реконструкции газоперерабатывающего завода на Жанажольском нефтегазовом месторождении в 2002 году и дальнейшей утилизации попутного нефтяного газа на данном месторождении;
продолжить газификацию сельских населенных пунктов в Южно-Казахстанской области за счет доразведки, освоения и разработки Амангельдинской группы месторождений в Жамбылской области, что до конца 2003 года улучшит обеспечение сельских потребителей южных регионов страны собственным газом.
В целях обеспечения сельского населения чистой питьевой водой предусмотрено:
провести финансовое оздоровление предприятий систем водоснабжения и канализации путем проведения процедур санации;
осуществить до конца 2004 года реконструкцию и техническое перевооружение объектов систем водоснабжения и канализации;
решить до конца 2002 года на уровне местных исполнительных органов вопросы очистки и доставки воды в районах, подверженных сильному загрязнению;
разработать механизм приоритетного финансирования для реконструкции и обновления местных коммунальных систем водоснабжения;
установить индивидуальные приборы учета на потребление холодной воды;
производить при капитальном ремонте жилых домов и тепловых сетей утепление строительных конструкций и разводящих трубопроводов за счет применения теплоизоляционных материалов заводского изготовления на основе пенополимербетонных и пенополимерных смесей;
определить меры по экономической устойчивости водопроводных предприятий с учетом природоохранных мер;
улучшить водоснабжение за счет местных источников (пресные подземные воды, опресненные минерализованные воды) в малонаселенных и отдаленных сельских пунктах.
Развитие средств связи
Бесперебойную работу систем связи в сельской местности предусмотрено обеспечить за счет следующих мер:
модернизации существующих и строительства новых систем связи и соединительных линий на селе;
организации цифровой зоновой сети с выходом на волоконно-оптическую линию связи (далее - ВОЛС) Национальной информационной супермагистрали посредством замены аналоговых автоматических телефонных станций (далее - АТС) на цифровые в сельских населенных пунктах вдоль трассы строящейся ВОЛС;
увеличения цифровой монтированной емкости АТС в сельской местности. Количество отдаленных сел, телефонизированных с применением современных средств связи, довести до 350;
восстановления в сельской местности работы 27 законсервированных АТС, находящихся на консервации;
организации переговорных пунктов от ближайших действующих телефонных станций в 300-х не телефонизированных селах, где имеются проблемы с электроснабжением;

абонементтер санын 1500 ден 12000 ға дейiн көбейте отырып байланыстың сапалы қызметін ұйымдастыру үшiн абоненттік кiру (PCM технологиясы) шеңберiнде аса жаңа технологияларды қолдануды кеңейту;
790 селолық АТС-тi қайта жаңғырту және байланыс жабдықтарын жаңарту жолымен село абоненттерінiң автоматтық халықаралық телефон байланысының (АХТБ) қызметiне кеңiрек қолы жетуiн қамтамасыз ету;
селода карточкалы таксофондар санын көбейту;
селолық жердегi телефон жиiлігін 100 тұрғынға есептегенде 6,0 ға дейiн өсiрудi қамтамасыз ету және телекоммуникацияның селолық желiсiнде цифрлы телефон номерiнің үлесін 15% жеткiзу;
селода жұмыс iстеуге тiлек білдiретін байланыстың тәуелсiз операторларының желiсiн жасау.
2 мiндет. Әлеуметтiк және мәдени мекемелердiң қызметiн қамтамасыз ету
Медициналық қызмет көрсету
Село халқын кепiлдi алғашқы медициналық-санитарлық көмекпен қамтамасыз ету, село және қала халқына медициналық қызмет көрсету деңгейiн жақындату басымдық сапасы болып қалады. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек селодағыларға олардың тұрғын жерiне қарамастан толық көлемде көрсетiлуге тиiс.
Селодағы медициналық мекемелер фельдшерлік пунктің, фельдшерлiк-акушерлік пунктің, селолық учаскелiк аурухананың, отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның (ОДА) жұмысын қамтамасыз ететін заң жүзiнде дербес алғашқы медициналық-санитарлық көмек (АМСК) орталықтары түрiнде көрінеді. Аудан орталықтарында аралас поликлиникалар олардың базасында АМСК орталықтарын құрғанға дейiн сақталады, АМСК орталықтарының дәрiгерлерiнiң қызметi жалпы тәжiрибе дәрiгерi/отбасы дәрiгерi бағдарламасы бойынша бiлiмi мен дағдысы тереңдеген сайын бiртiндеп кеңейе бермек.
Денсаулық сақтаудың материалдық-техникалық базасын нығайту жөнiндегi шаралар жүзеге асырылатын болады, барлық селолық ОДА және учаскелiк ауруханаларды автомобиль көлігiмен қамтамасыз ету, электр энергиясымен, жылумен, байланыс құралдарымен, қажеттi қазiргi заманғы жабдықтармен, шығыстайтын материалдармен және дәрілiк препараттармен жабдықтау.
Селолық денсаулық сақтауды қаржыландыруды стационарлық көмектен амбулаторлық-поликлиникалық көмекке қайта бағдарлау жүргізiлетiн болады.
Селолық денсаулық сақтаудағы кадр саясаты жалпы тәжiрибе дәрiгерлерiн/отбасы дәрiгерлерін даярлауға бағдарланатын болады. Медициналық оқу орындарында мамандар дайындауға мемлекеттiк тапсырыс селолық денсаулық сақтаудың қажетiн ескерiп қалыптасатын болады. Мемлекеттiк бiлiм беру гранты бойынша оқитын медициналық оқу орындарын бiтiрушiлердi денсаулық сақтаудың селолық ұйымдарына бөлу қалпына келтiрiлетiн болады.
Селолық жердегi медицина қызметкерлерiне және бiрiншi кезекте жас мамандарға кәсiби қызметi үшiн жағдайлар жасалатын болады, жергiлiктi жерде барлық көмек пен қолдау көрсетiледi, соның iшiнде пәтермен қамтамасыз ету бар.
Селолық денсаулық сақтаудың дамуына жергiлiктi бюджет шығысын жоспарлау жан басылық норматив бойынша селолық елдi мекендердiң жағрафиялық шалғайлығын және басқа да ерекшелiктерiн ескеріп жүзеге асырылатын болады.
Бiлiм беру

расширения применения новейших технологий в области абонентского доступа (технология РСМ) для организации качественных услуг связи с увеличением количества абонентов с 1500 до 12000;
обеспечения более широкого доступа сельских абонентов к услугам автоматической междугородной телефонной связи (АМТС) путем реконструкции и обновления оборудования связи на 790 сельских АТС;
увеличения числа карточных таксофонов на селе;
обеспечения роста телефонной плотности в сельской местности до 6,0 в расчете на 100 жителей и доведение на сельской сети телекоммуникаций доли цифровых телефонных номеров до 15 процентов;
создания сети независимых операторов связи, желающих работать на селе.
Задача 2: Обеспечение функционирования социальных и культурных учреждений
Медицинское обслуживание
Приоритетной сферой останется обеспечение сельского населения гарантированной первичной медико-санитарной помощью, сближение уровней медицинского обслуживания сельского и городского населения. Первичная медико-санитарная помощь должна быть оказана сельчанам в полном объеме независимо от места их проживания.
Медицинские учреждения на селе будут представлены юридически самостоятельными Центрами первичной медико-санитарной помощи (ПМСП), обеспечивающими работу фельдшерского пункта, фельдшерско-акушерского пункта, сельской участковой больницы, семейной врачебной амбулатории (СВА). В районных центрах могут сохраняться смешанные поликлиники до преобразования на их базе Центров ПМСП, функции врачей Центров ПМСП постепенно будут расширяться по мере углубления знаний и навыков по программе врач общей практики/семейный врач.
Будут реализованы меры по укреплению материально-технической базы здравоохранения, обеспечение всех сельских СВА и участковых больниц автомобильным транспортом, бесперебойным снабжением электроэнергией, отоплением, средствами связи, необходимым современным оборудованием, расходными материалами и лекарственными препаратами.
Будет проведена переориентация финансирования сельского здравоохранения со стационарной помощи на амбулаторно-поликлиническую.
Кадровая политика в области сельского здравоохранения будет ориентирована на подготовку врачей общей практики/семейных врачей. Государственный заказ на подготовку специалистов в медицинских учебных заведениях будет формироваться с учетом потребностей сельского здравоохранения. Будет восстановлено распределение выпускников медицинских учебных заведений, обучающихся по государственным образовательным грантам, в сельские организации здравоохранения.
Медицинским работникам в сельской местности и в первую очередь молодым специалистам будут созданы условия для профессиональной деятельности, оказано всемерное содействие и поддержка на местах, в том числе обеспечение жильем.
Планирование расходов местных бюджетов на развитие сельского здравоохранения будет осуществляться по подушевым нормативам с учетом географической отдаленности и других особенностей сельских населенных пунктов.
Образование

Селода бiлiм берудің сапасын көтеру үшiн мектеп жасындағы балаларды міндеттi жалпы орта бiлiм берумен толықтай қамту жөнiндегі шараларды жүзеге асыру көзделген. Селолық жалпы бiлiм беру және кәсiби мектептер (лицейлер) жүйесi село халқының қажетiне сәйкес келтiрiлетiн болады. Бiлiм беру ұйымдарында 5-6 жастағы балаларды мектеп алдында мiндеттi дайындауды жүзеге асыру жоспарлануда. Облыс орталықтарында селолық жерлердiң дарынды балалары үшiн интернаттық ұйымдар ашылмақ.
Селолық аз комплектiк мектептiң тиiмдi моделiн әзiрлеу және бiртiндеп енгiзу, аз комплектi селолық мектеп қызметiн реттейтiн нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру белгiленiп отыр. Селолық жерде аз комплектiлi мектептердiң типтi жобалары жүзеге асырылатын болады.
Селолық мектептердi, колледждердi және кәсiби мектептердi (лицейлердi) қаржыландырудың әртүрлi көздерiнен, соның iшінде республикалық және жергілiктi бюджеттер қаражаты, демеушiлер, халықаралық ұйымдардың қаражаты есебiнен компьютерлiк техникамен, қажеттi спорт инвентарларымен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жалғастыру жоспарланып отыр.
Селолық бiлiм беру қызметкерлерiнің әлеуметтік статусын және кәсiби деңгейiн көтеру үшiн селолық мектептердiң, колледждердiң және кәсiби мектептердiң мұғалiмдерiнiң бiлiктiлiгiн жүйелi түрде көтеру, сондай-ақ жоғары және орта кәсiби оқу орындарын жергілiктi бюджет есебiнен бiтiрген және селолық жерде жұмыс істеу үшiн келген жас мамандарды пәтермен қамтамасыз ету қарастырылған.
Селолық аудандардың ауыл шаруашылық профилiндегi мамандарды дайындаудағы қажетiн ескере отырып ауыл шаруашылық профилiндегi жоғары және орта кәсiби оқу орындарының базасында ауыл шаруашылығының барлық салалары мен ауыл шаруашылық шикiзатын өңдеушi өнеркәсiп үшiн мамандар даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеруді ұйымдастыру қаралған.
Мәдениеттiң дамуы және демалысты өткiзу
Селода бұқаралық мәдени дамыту және демалысты өткiзу төмендегілер есебiнен жүргiзiлетiн болады деп қаралады:
жұмыс iстемейтiн мәдениет мекемелерiн: кiтапханаларды, клубтарды, кинотеатрларды қалпына келтiру жөнiнде пәрмендi шаралар қабылдау; Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен нормативтер негiзiнде саланың оңтайлы инфрақұрылымын қамтамасыз ету; мәдениет мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту;
село халқын мәдени, демалыс және ақпараттық-ағарту қызметiнiң кешенiмен қамтамасыз ету. Аудандық мәдениет үйлерi базасында шалғай елдi мекендерге қызмет көрсету үшiн жылжымалы ұтқыр кешендермен қамтамасыз етiлген мәдени-демалыс кешендерi (МДК) құрылатын болады;
селолық кiтапханалардың кiтап қорын отандық және әлемдiк классиктер шығармаларымен, қазiргi кездегі жазушылар кiтабымен толықтыру. Селолық кiтапханаларды компьютерлiк техникамен қамтамасыз ету және интернет жүйесiне қосу жөнiнде шаралар қабылданатын болады;
мәдениет қызметкерлерiнің бiлiктiлiгiн көтеру жөнiндегі тәжiрибелiк семинарлар мен мәжiлiстердi жүйелi түрде жүргiзу.
3 мiндет. Жұмыспен қамту мәселесiн бәсеңдету және халықты әлеуметтiк қорғау
Шағын кәсiпкерлiктi дамыту
Селолық жерде тұратын халықты жұмыспен қамту, табысын көтеру проблемаларын шешу үшiн шағын кәсiпкерлiктi дамытуды қолдау қамтамасыз етiледi.
Ол үшін мыналар қаралады:
ауыл шаруашылық техникасын жөндеу және күту жөнiндегi сервис орталықтарын құру шеңберiнде рыноктық инфрақұрылымның дамуына жағдай жасау;
ауыл шаруашылық өнiмдерiн қою, сақтау және тасымалдау үшiн жабдықтары бар сатып алу - дайындау ұйымдарының жүйесiн құруды ұйымдастыру;
суармалы жерлердi, ауыл шаруашылық техникасын, көлiк құралдарын, жабдықтарды бiрлесiп пайдалану, сондай-ақ өсiмдiктердi қорғау, тұқым, жанар-жағар материалдарды сатып алу жөнiнде фермерлер шаруашылықтарының кооперативтерi мен ассоциацияларын құру;
франчайзинг жағдайында шағын бизнес субъектiлерінің iрi ауыл шаруашылық құрамаларымен кооперация жасауы үшiн ұйымдастырушылық-құқықтық және экономикалық, жағдайлар жасауды қамтамасыз ету;
халық кәсiбiнiң қайта өрлеуіне және әйелдер кәсiпкерлігіне жағдай тудыру;
селолық жерде бизнес-инкубаторлардың дамуына жағдай жасау;
аймақтарда селолық несие серіктестіктерiн құру арқылы село кәсiпкерлерiнiң несие ресурстарына қол жетуiн қамтамасыз ету;
шағын кәсіпкерлiк субъектiлерiне ақпараттық және кеңестiк қызмет көрсетудi жүзеге асыру;
фермерлердi шаруашылық жүргiзудің рыноктiк әдiстерiнiң, маркетингтiң негiздерiне және ауыл шаруашылық өндiрiсiнің технологиясына оқыту және қайта оқытуды үнемi жүргiзу;
коммуналдық меншiк мүлкі есебінен селолық жерде шағын кәсiпкерлік субъектiлерінің мiндеттемелерiн кепiлдiкпен қамтамасыз етудің тетiгiнiң тиiмдi жұмысы үшiн жағдай жасау.
Село халқының жұмыспен қамтылуының өсуi
Село халқының жұмыспен қамтылуының өсуi үшiн төмендегілер қаралады:
селода азық-түлiк өнiмдерiн сатып алу, өңдеу, сақтау, тасымалдау, сауда және сату жөнiндегi пунктердi ұйымдастыру;
қосымша жұмыс орындарын құру; экономикалық және әлеуметтiк жағынан өзiн ақтаған жұмыс орындарын сақтау және қолдау;
уақытша жұмыспен қамтуды дамыту;
халыққа олардың табиғи-климаттық және экологиялық жағдайы қолайсыз аудандардан орын ауыстыруына көмек жасау;
қайта мамандану, адамдарды ең үлкен сұраным бар мамандықтарға оқыту, шағын және орта бизнес дағдысын меңгеруге көмектесу;
несие ресурстарына қол жетудi қамтамасыз ету, ең алдымен науқанды жұмыстарды атқару үшін, селолық несие серiктестiктерінің дамуына және селода қаржы лизингiсiн енгiзуге жәрдем жасау;
жұмыспен қамтуды арттыру және кедейлiк проблемасын шешу мәселелерi бойынша үкіметтiк емес ұйымдардың қызметiне жәрдем көрсету.
Село халқын әлеуметтiк қорғау
Село халқын әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ету мақсатында қаралып отырғандар:
селода жалақының және басқадай ақшадай табыстың өсуі үшiн экономикалық жағдайлар жасау;
жұмыс берушілердiң жалақыны, ал мемлекеттің зейнетақы мен жәрдемақыны уақытында төлеп отыруын қамтамасыз ету;
халыққа атаулы әлеуметтік қолдауды күшейту, барлық елдi мекендерде жеткiлiктi түрде қамтамасыз етілмеген азаматтардың есеп карточкасын енгізу;
қаржыландыру көзiне қарамастан әлеуметтiк төлемдердің барлық түрi бойынша берешектi кезең-кезеңiмен өтеудi жүзеге асыру;
жүргiзiліп жатқан зейнетақы реформасын бұқаралық ақпарат құралдарында түсіндіре отырып селоның жұмыс iстейтiн халқын зейнетақымен қамтамасыз етудiң жинақтаушы жүйесiмен толық қамту бойынша шаралар қабылдау; шаруа қожалықтарының (фермерлердің) қызметкерлерінiң әлеуметтiк дербес код алуы жөнiнде;
жеткiлiктi түрде қамтамасыз етiлмеген азаматтарды қолдау жөнiндегі аймақтық қорлардың қаражатын және iзгiлiк көмек жүктерiн село халқының арасында олардың материалдық жағдайын ескере отырып бөлудi қамтамасыз ету.
Әлеуметтiк саланың мекемелерiн салуға үлестiк шығындардың нормативiн белгiлеу қажет, оларды қолдау және дамыту үшiн.
Қаржыландырудың ресурстары мен көздерi
Бағдарламаны жүзеге асырудың ресурстық базасы республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң өз қаражаттары, сондай-ақ осы Бағдарлама анықтаған мақсаттарды жүзеге асыру мақсатында бөлiнген инвестициялар мен қарыздар болып табылады. Соның iшiнде төмендегiдей бөлу жоспарлануда:

Для повышения качества образования на селе предусматривается реализовать мероприятия по полному охвату детей школьного возраста обязательным средним общим образованием. Сеть сельских общеобразовательных и профессиональных школ (лицеев) будет приведена в соответствие с потребностями сельского населения. Планируется осуществлять обязательную предшкольную подготовку 5-6 летних детей в организациях образования. В областных центрах открыть интернатные организации для одаренных детей из сельской местности.
Намечено разработать и поэтапно внедрять эффективную модель сельской малокомплектной школы, усовершенствовать нормативную правовую базу, регламентирующую деятельность малокомплектных сельских школ. В сельской местности будут реализовываться типовые проекты малокомплектных школ.
Планируется продолжить работу по обеспечению сельских школ, колледжей и профессиональных школ (лицеев) компьютерной техникой, необходимым спортивным инвентарем из различных источников финансирования, в том числе за счет средств республиканского и местного бюджетов, средств спонсоров, международных организаций.
Для повышения социального статуса и профессионального уровня работников сельского образования предусмотрено систематическое повышение квалификации учителей сельских школ, колледжей и профессиональных школ, а также обеспечение жильем молодых специалистов, окончивших высшие и средние профессиональные учебные заведения и прибывших для работы в сельскую местность за счет местных бюджетов.
Учитывая потребности сельских районов в подготовке специалистов сельскохозяйственного профиля, предусмотрена организация подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов для всех подотраслей сельского хозяйства и промышленности, перерабатывающей сельскохозяйственное сырье на базе высших и средних профессиональных учебных заведений сельскохозяйственного профиля.
Развитие культуры и проведение досуга
Предусматривается, что развитие массовой культуры и досуга на селе будет происходить за счет:
принятия действенных мер по восстановлению неработающих учреждений культуры: библиотек, клубов, кинотеатров; обеспечения оптимальной инфраструктуры отрасли на основе нормативов, утвержденных Правительством Республики Казахстан; укрепления материально-технической базы учреждений культуры;
обеспечения сельского населения комплексом культурных, досуговых и информационно-просветительских услуг. На базе районных Домов культуры будут созданы культурно-досуговые комплексы (КДК), обеспеченные передвижными мобильными комплексами для обслуживания отдаленных населенных пунктов;
пополнения книжного фонда сельских библиотек произведениями отечественной и мировой классики, книгами современных писателей. Будут приняты меры по обеспечению сельских библиотек компьютерной техникой с подключением к сети Интернет;
систематического проведения практических семинаров и совещаний работников культуры по повышению их квалификации.
Задача 3: Смягчение проблемы занятости и социальной защиты населения
Развитие малого предпринимательства
Для решения проблем занятости населения, проживающего в сельской местности, повышения доходов обеспечивается поддержка развития малого предпринимательства.
Для этого предусматривается:
способствовать развитию рыночной инфраструктуры в части создания сервисных центров по ремонту и обслуживанию сельскохозяйственной техники;
организовать создание сети закупочно-заготовительных организаций, располагающих оборудованием для складирования, хранения и транспортировки сельхозпродукции;
создавать кооперативы и ассоциации фермерских хозяйств по совместному использованию орошаемых земель, сельскохозяйственной техники, транспортных средств, оборудования, а также по защите растений, покупке семян, горюче-смазочных материалов;
обеспечить создание организационно-правовых и экономических условий для кооперации субъектов малого бизнеса с крупными сельхозформированиями на условиях франчайзинга;
способствовать возрождению народных промыслов и развитию женского предпринимательства;
способствовать развитию бизнес-инкубаторов в сельской местности;
обеспечить доступ сельских предпринимателей к кредитным ресурсам через создание сельских кредитных товариществ в регионах;
осуществлять информационное и консультационное обслуживание субъектов малого предпринимательства;
постоянно вести обучение и переобучение фермеров основам рыночных методов хозяйствования, маркетинга и технологии сельскохозяйственного производства;
создать условия для эффективной работы механизма залогового обеспечения обязательств субъектов малого предпринимательства в сельской местности за счет имущества коммунальной собственности.
Рост занятости сельского населения
Для роста занятости сельского населения предусматривается:
организация на селе пунктов по заготовке, переработке, хранению, транспортировке, торговле и сбыту продуктов питания;
создание дополнительных рабочих мест; сохранение и поддержка экономически и социально оправданных рабочих мест;
развитие временной занятости;
оказание содействия населению в перемещении его из районов с неблагоприятными природно-климатическими и экологическими условиями;
переквалификация, обучение людей профессиям, имеющим наибольший спрос, помощь в овладении навыками мелкого и среднего бизнеса;
обеспечение доступности кредитных ресурсов, прежде всего для проведения сезонных работ, содействие развитию сельских кредитных товариществ и внедрению финансового лизинга на селе.
Социальная защита сельского населения
В целях обеспечения социальной защиты сельского населения предусматривается:
создание экономических условий для роста заработной платы и других денежных доходов на селе;
обеспечение своевременной выплаты работодателями заработной платы, а государством - пенсий и пособий;
усиление адресной социальной поддержки населения, введение карточек учета малообеспеченных граждан во всех населенных пунктах;
осуществление поэтапного погашения задолженности по всем видам социальных выплат;
принятие мер по полному охвату сельского работающего населения системой накопительного пенсионного обеспечения с освещением в средствах массовой информации проводимой пенсионной реформы; по получению работниками крестьянских (фермерских) хозяйств социальных индивидуальных кодов;
обеспечение распределения средств региональных фондов по поддержке малообеспеченных граждан и гуманитарных грузов среди сельского населения с учетом их материального положения.
Необходимо также установить нормативы удельных затрат на строительство учреждений социальной сферы для ее поддержания и развития.
Ресурсы и источники финансирования
Ресурсной базой реализации Программы являются средства республиканского, местного бюджетов, собственные средства хозяйствующих субъектов, а также инвестиции и займы определенные настоящей Программой. В том числе, планируется направить из:

республикалық бюджет қаражатынан 2002 ж. 2320 млн. теңге, 2003-2004 жж. - 10159 млн. теңге;
жергiлiктi бюджет қаражатынан 2002 ж. 696 млн. теңге, 2003-2004 жж. - 5939 млн. теңге;
шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң өз қаражатынан 2002 жылы 790,1 млн. теңге, 2003-2004 жж. - 2566,72 млн. теңге.
Осы Бағдарлама белгілеген мiндеттердi жүзеге асыру үшiн бөлiнетiн ақша қаражатының жыл сайынғы дәл анықталған көлемi республикалық және жергiліктi бюджеттердi қалыптастырған кезде белгiлi болады.
Бағдарламаны жүзеге асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде село экономикасының нақты өсуі және село халқының тұрмыс деңгейінің жоғарлауы негiзінде әлеуметтiк игiлiкке тең қол жетудi қамтамасыз ететіндей село халқының өмiрiн қамтамасыз етудiң тұрақты қызмет iстейтiн жүйесi қалыптасатын болады. Село халқының жұмыспен қамтылу деңгейiн көтеру және 2004 ж. аяғына дейiн 165,5 мың жаңа жұмыс орнын жасау, оның iшiнде жұмыс iстемей тұрған шаруа қожалықтарын қалпына келтiру есебiнен - 89,0 мың, дайындаушы пунктер желiсiн құру есебiнен - 7,5 мың, шетелдiк қарыздарды игеру есебiнен - 56,2 мың.
8 ТАРАУ. ИНФРАҚҰРЫЛЫМНЫҢ ДАМУЫ
Мақсаттар мен мiндеттер
2003-2005 жж. көлiк-коммуникация кешенiн дамытудың мақсаты сыртқы рыноктарға шығуды қамтамасыз ететiн транзиттік коридорларды дамыту және коммуникацияның ұтымды жүйесiн қалыптастыру, коммуникация мен жылжымалы құрамның техникалық жағдайын жақсарту.
Көлік және коммуникация жолдарын дамыту шеңберiндегі мемлекеттiк саясат транзиттiк маршруттарды қалыптастыру мен дамыту, қазiргі бар темiр және автомобиль жолдарын, су жолдарын, порттарды, аэропорттарды, аэронавигациялық кешендердi жетiлдiру мен қайтадан жаңарту, барлық көлiк түрінің жылжымалы құрамының өз өндiрiстiк және жөндеу базасын дамыту, почта байланысын жетiлдiру және почта жинақтаушы жүйесiн жасау, көлік-коммуникация кешенiнің қызметiнің нормативтiк-құқылық базасын және басқару құрылымын жетілдiру жолымен әлемдiк жүйеге бiрiккен ұтымды көлік-коммуникация жүйесiн жасауды қарастырады.
Көлiк-коммуникация кешенiнiң мiндеттерi:
темiржол көлiгін Қазақстан Республикасының темiржол көлiгiн 2001-2005 жж. қайта құрылымдау Бағдарламасына сәйкес одан әрi дамыту;
2001-2014 жж. темiржол көлiгiнiң инвестициялық бағдарламасын iске асыру;
халықаралық автомобилдiк тасымалдауды дамыту, салалық заңдық және нормативтік базаны қалыптастыру;
халықаралық стандарттарға сай республиканың автомобиль жолдары торабын жетiлдiру және дамыту;
халықаралық стандарттарға сай келетiн, халықаралық көлiк коридорларына бiрiккен, экономика мен қоғамның барлық субъектiлерiнiң қолы жетерлiктей, жүктер мен жолаушыларды ең аз шығынмен тасымалдауды қамтамасыз ететiн тиiмдi авиакөлік жүйесiн жасау;
теңiзбен сыртқы сауда жүк тасымалына ел қажетiн толық көлемде қамтамасыз ететін, Қазақстанның экономикалық-көлiктік потенциалын жүзеге асыруға жағдай жасайтын, жоғары ұйымдастырылған порт инфрақұрылымы негiзінде ұлттық теңiз сауда флотын құру, өзен көлігінің өсуi үшiн жағдайды қамтамасыз ету;
ғаламдық ақпараттық инфрақұрылымға бәсекеге қабілетті түрде бiрiккен, республика экономикасының телекоммуникация секторын одан әрi дамытуға бағытталған жағдайларды жасау және тетiктердi қалыптастыру.
Алға қойған мақсаттарға жетудiң және мiндеттердi шешудiң жолдары
Міндеттерді жүзеге асырудың негiзгi жолдары бола алатындар:
жаңа көлiк маршруттарының жағрафиясын кеңейту;
кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiн жасау;
елдің транзит потенциалын көтеру үшiн қажеттi және жетерлiк жағдайларды жасау;
көлiктің барлық түрiнiң келiсiлген тариф саясатын жүргiзу жолымен Қазақстан Республикасының көлiк-коммуникация саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету;
TPACEKA және Солтүстiк-Оңтүстiк сияқты халықаралық көлiк коридорларына қатысу;
көлiк-коммуникация кешенiнде бәсеке ортасын дамыту;
экологиялық және энергияны үнемдеушi көлiк технологиясын енгiзу, көлiктiң қауiпсiз қызмет iстеуiн қамтамасыз ету және көлiктiң қоршаған ортаға терiс әсерiн халықаралық нормалар мен стандарттарға сай келетiн деңгейге дейiн төмендету үшiн жағдай жасау.

средств республиканского бюджета в 2002 году сумму 2320 млн. тенге, в 2003-2004 годы - 10159 млн. тенге;
средств местного бюджета в 2002 году сумму 696 млн. тенге, в 2003-2004 годы - 5939 млн. тенге;
собственных средств хозяйствующих субъектов в 2002 году 790,7 млн. тенге, в 2003-2004 годы - 2566,72 млн. тенге.
Уточненные размеры денежных средств по годам, выделяемые на реализацию задач, определенных настоящей Программой, будут определяться при формировании республиканского и местных бюджетов.
Ожидаемые результаты от реализации Программы
В результате реализации Программы будет сформирована устойчиво функционирующая система жизнеобеспечения сельского населения, обеспечивающая равный доступ к социальным благам на базе реального роста экономики села и повышения уровня жизни сельского населения. Предполагается повышение уровня занятости сельского населения и создание до конца 2004 года 165,5 тысяч новых рабочих мест, в том числе за счет восстановления бездействующих крестьянских хозяйств - 89,0 тысяч, создания сети заготовительных пунктов - 7,5 тысяч, освоения зарубежных займов - 56,2 тысячи.
Глава 8. Развитие инфраструктуры
Цели и задачи
В 2003-2005 годы целью развития транспортно-коммуникационного комплекса будет развитие транзитных коридоров, обеспечивающих выход на внешние рынки и формирование рациональной сети коммуникаций, улучшение технического состояния коммуникаций и подвижного состава.
Государственная политика в области развития транспортных и телекоммуникационных путей предусматривает создание рациональной транспортно-коммуникационной сети, интегрированной в мировую систему, путем формирования и развития транзитных маршрутов, модернизацию и реконструкцию существующих железных и автомобильных дорог, автопереходов, водных путей, портов, аэропортов, аэронавигационных комплексов, развитие собственной производственной и ремонтной базы подвижного состава всех видов транспорта, модернизацию почтовой связи и создание почтово-сберегательной системы, совершенствование нормативно-правовой базы функционирования транспортно-коммуникационного комплекса и структуры управления.
Задачи транспортно-коммуникационного комплекса:
дальнейшее развитие железнодорожного транспорта в соответствии с  P010756_ Программой реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2001-2005 годы;
реализация инвестиционной программы железнодорожного транспорта на 2001-2014 годы;
развитие международных автомобильных перевозок, формирование отраслевой законодательной и нормативной базы;
модернизация и развитие сети автомобильных дорог республики в соответствии с международными стандартами;
создание эффективный авиатранспортной системы, отвечающей международным стандартам, интегрированной в международные транспортные коридоры, доступной всем субъектам экономики и общества, обеспечивающей перевозки грузов и пассажиров с наименьшими затратами;
создание национального морского торгового флота на основе высоорганизованной портовой инфраструктуры, в полном объеме обеспечивающего потребности страны в морских внешнеторговых грузоперевозках, способствующего реализации экономико-транспортного потенциала Казахстана, обеспечение условий для роста речного транспорта;
создание условий и формирование механизмов, направленных на дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора экономики республики, конкурентоспособно интегрированного в глобальную информационную инфраструктуру.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Основными путями реализации задач могут стать:
совершенствование инвестиционной политики, стимулирующей обновление основных фондов транспортно-коммуникационного комплекса;
расширение географии новых транспортных маршрутов;
создание системы подготовки и переподготовки кадров;
создание необходимых и достаточных условий для повышения транзитного потенциала страны;
обеспечение конкурентоспособности транспортно-коммуникационной отрасли Республики Казахстан путем проведения согласованной тарифной политики всех видов транспорта;
принятие участия в международных транспортных коридорах, такие как ТРАСЕКА и Север-Юг;
развитие конкурентной среды в транспортно-коммуникационном комплексе;
создание условий для внедрения экологических и энергосберегающих транспортных технологий, обеспечения безопасного функционирования транспорта и снижения негативного воздействия транспорта на окружающую среду до уровня, соответствующего международным нормам и стандартам.

1 мiндет. 2001-2005 жж. Қазақстан Республикасының темiржол көлiгін қайта құрылымдау Бағдарламасына сай темiржол көлiгiн одан әрi дамыту
Бүкiл отандық экономика үшiн Қазақстан Республикасындағы темiр жолдың стратегиялық маңызы бар және жүктердiң көптеген түрi үшiн темiр жол көлігінiң баламасы жоқ болып саналады. Қазақстанның темiр жолының пайдаланудағы жалпы ұзындығы 13,6 мың км құрайды. Темiр жолдың жиiлiгi әлемдегі ең төменгiлердiң бiрi және 1000 шаршы км-ге 5,2 км-дi құрайды.
Темiр жол көлiгi саласының 2001-2005 жж. дамуы Қазақстан Республикасының темiржол көлiгін қайта құрылымдау Бағдарламасына сай жүргiзiлетiн болады.
Негiзгі қызметiне бәсеке енгiзiлетiн болады. Сонымен жолаушы тасымалын жүк тасымалынан, Ұлттық тасымалдаушыны инфрақұрылымнан бөлу және тәуелсiз тасымалдаушыларды жасау қарастырылып отыр.
Негiзгі қызмет бойынша кәсiпорындардың жабдықтаушы сектормен өзара қарым-қатынасы рыноктық негiзде құралатын болады, мұның өзi жабдықтаушы сектордың қызметiнiң еңбек өнiмдiлiгiн көтеру, өзiндiк құнын төмендету үшiн қажеттi қосымша стимул жасайды. Артық қуаттар экономиканың басқа секторларына қайта бағдарланатын болады.
Жабдықтаушы сектордың кәсiпорындарын бөлу жекешелендiру арқылы жеке меншiк инвесторларды тарту үшiн алғы шарттар жасайды.
Осылайша қайта құрылымдалған темiржол көлiгi тiгiнен бiрiктiрiлген құрамына оңтайлы өндiрiстiк қуаттары мен қызметшiлерi бар тасымалдау процесiн ұйымдастыру жөнiндегі қызметтің негізгі түрiнiң кәсiпорындары кiретiн компанияны көрсететiн болады. Тасымалдауды қамтамасыз ету және теміржол жүйесі мен жылжымалы құрамды жөндеу үшін қосалқы қызмет тендер негізінде басқа ұйымдардан сатып алынатын болады.
Темiржол компаниясы тасымалдау жөніндегі негiзгi қызметiн коммерциялық принципке сүйене отырып жүзеге асыратын болады. Темiржол көлiгiн таза пайданың қажеттi деңгейiмен қамтамасыз етпейтiн тасымалдар жойылатын болады. Оларды жүзеге асырудың орнын толтыратын тиiстi тетiктер iздестiрiлетiн болады.
Жолаушы тасуды жүзеге асырушы кәсіпорын алғашқы кезеңде Ұлттық тасымалдаушының құрамында қалады.
Бұл технологиялық тiзбенiң бөлiктерiн және енгiзілмек ресурстарға бақылауды жақсартуға, қамтамасыз етушi қызметте бәсекенi кеңейтуге, қамтамасыз етушi қызметке жекеменшiк инвестиция мен инновация тарту үшiн жағдай жасауға, табыс пен шығынның ара қатынасын анықтауға, ұзақ мерзiмдi аралықта жүк тасымалдауға тарифты төмендетуге мүмкiндiк бередi.

Задача 1: дальнейшее развитие железнодорожного транспорта в соответствии с Программой реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2001-2005 годы
Железные дороги в Республике Казахстан имеют стратегическое значение для отечественной экономики и для многих типов грузов железнодорожный транспорт является безальтернативным видом. Общая эксплуатационная длина железных дорог Казахстана составляет 13,6 тыс. км. Плотность железных дорог одна из самых низких в мире и составляет 5,2 км на 1000 кв. км.
Развитие отрасли железнодорожного транспорта будет проводиться в соответствии с Программой реструктуризации железнодорожного транспорта Республики Казахстан на 2001-2005 годы.
Будет введена конкуренция в основную обеспечивающую деятельность. При этом предусматривается отделение пассажирских перевозок от грузовых, создание Национальной железнодорожной компании, которая будет осуществлять владение и пользование магистральной железнодорожной сетью, и выполнять функции оператора магистральной железнодорожной сети и перевозчика.
Взаимоотношения предприятий по основной деятельности с обеспечивающим сектором будут строиться на рыночной основе, что создаст дополнительные стимулы, необходимые для повышения производительности, снижения себестоимости услуг обеспечивающего сектора. Избыточные мощности будут переориентированы на другие секторы экономики.
Отделение предприятий обеспечивающего сектора создаст предпосылки для привлечения частных инвесторов через приватизацию.
Реструктуризированный таким образом железнодорожный транспорт будет представлять вертикально-интегрированную компанию, включающую предприятия основного вида деятельности по организации перевозочного процесса с оптимальными производственными мощностями и персоналом. Вспомогательные услуги для обеспечения перевозок и ремонта железнодорожной сети и подвижного состава будут закупаться у сторонних организаций на тендерной основе.
Железнодорожная компания будет осуществлять основную деятельность по перевозкам исходя из коммерческих принципов.
Акционерное общество, осуществляющее пассажирские перевозки, на первом этапе остается в составе Национальной железнодорожной компании. Будет отработан механизм субсидирования пассажирских перевозок из республиканского и местных бюджетов.
Это позволит улучшить управляемость звеньев технологической цепочки и контроля вводимых ресурсов, расширить конкуренцию в обеспечивающей деятельности, создать условия для привлечения частных инвестиций и инноваций в обеспечивающую деятельность, определить соотношения доходов и затрат, снизить тарифы на транспортировку грузов на долгосрочном интервале.

2003-2005 жж. кезеңде тасымал қызметінде бәсекенi енгiзудiң кезеңi белгiленуде, оны "ашық жеңілдiк" моделi бойынша жүргiзу жоспарлануда.
Жылжымалы құрамның - локомотивтердің, вагондардың, жөндеушi вагондық және локомотивтiк деполардың артық болу есебiнен бәсеке дамитын болады. Бұл iрi инвестицияларды тартпай-ақ 2003 ж. тәуелсiз компанияларды - тасымалдаушыларды құруға мүмкіндік береді.
Барлық аталған шаралар транзиттiк маршруттарда темiр жол учаскелерiн күшейтуге, ұлттық жүйенi қалыптастыруды аяқтауға, жол шаруашылығының техникалық жағдайын жақсартуға және жылжымалы құрамды жаңартуға, саланы құрылымдық реформалауды аяқтауға, тасымалдау қызметiнде бәсекелiк жағдай жасауға бағытталатын болады.
2 мiндет. 2001-2014 жж. темiржол көлігінің инвестициялық бағдарламасын жүзеге асыру
Бүгiнгi күнде "Қазақстан темiр жолы" ҰК" ЖАҚ жүк вагондары паркінің 35% бұзылған. Жүк вагондарының тозуының физикалық (заттай) деңгейi 69%, соның iшiнде ең тапшы түрлерiнiкі - жарты вагондардiкi - 75% және цистерналардiкi - 59%. Жолаушы вагондарының паркi де елеулi күйде тозған: тозу деңгейi - 60% астам. Локомотив паркi өзінің ресурстарының елеулi бөлiгi iстен шықты: магистралдық тепловоздардың елеулi бөлiгi iстен шықты: магистралдық тепловоздардың қызмет еткен орта мерзімi нормативтi мерзiмнiң 85% жеттi, маневрлiк тепловоздардікi - 73%, электровоздардiкi - 63%. Инфрақұрылымдардың физикалық тозу деңгейi де қиын мөлшерге жеттi: жолдардiкi - 54%, сигнал қондырғылары мен байланыстікі - 80%, электрмен жабдықтаудікі - 52%. Сала бойынша тұтас алғанда негізгі құралдардың физикалық тозуы 60% жеттi.
Негiзгі қорларды жұмысқа жарамды күйде ұстау жоғары эксплуатациялық шығыстарды талап етедi. Сондықтан негiзгi құралдарды жетiлдiру эксплуатациялық шығыстарды оңтайландырудың маңызды жағдайы болып саналады, яғни болашақта өнеркәсiп өнiмiнің бағасындағы көлiктiк құрастырушысын төмендету.
Жүк вагондары паркін жаңарту проблемасын айрықша бөлiп қарау керек. Таяу жылдардың өзiнде-ақ вагон тапшылығы Қазақстан экономикасының темiржол тасымалындағы өскелең қажетiн қанағаттандыруға мүмкiндiк бермейдi. 2001-2014 жж. барлығы 42 мыңдай жаңа жүк вагондарын сатып алу қажет және жұмыс iстеу мерзiмiн ұзартумен 29 мың вагонды жөндеуден өткiзу керек.
Осы кезеңде Алтынсарин-Хромтау жаңа темiржол бойының құрылысы аяқталады, жылжымалы құрамды жөндеу үшiн өндiрiстiк базаны қайта жаңарту жалғасады, темiр жолдың негiзгi учаскелерiн жетілдіру жөніндегі жұмыс жанданады, Алматы-Астана аралығындағы жол бойында жолаушы поездарының шапшаң қозғалысы ұйымдастырылатын болады.

В период с 2003-2005 годы намечается этап введения конкуренции в перевозочную деятельность, которую планируется провести по модели "открытого доступа".
Основными направлениями реформирования железнодорожного транспорта является поэтапная, экономически обоснованная демонополизация отрасли и формирование конкурентной среды в перевозочной и обеспечивающей деятельности при соответствующем обеспечении нормативно-правовой базы.
Задача 2: Реализация инвестиционной программы железнодорожного транспорта на 2001-2014 годы
Сегодня 35% грузовых вагонов парка ЗАО "НК "Казакстан темир жолы" являются неисправными. Физическая степень износа грузовых вагонов составляет 69%, в том числе наиболее дефицитных видов - полувагонов - 75% и цистерн - 59%. Парк пассажирских вагонов также характеризуется значительной изношенностью: степень износа - более 60%. Локомотивный парк выработал значительную часть своего ресурса: средний срок службы магистральных тепловозов достиг 85% нормативного срока, маневровых тепловозов - 73%, электровозов - 63%. Физический износ инфраструктуры также достиг критических размеров: пути - 54%, устройств сигнализации и связи - 80%, электроснабжения - 52%. В целом по отрасли физический износ основных средств составляет 60%.
Поддержание основных фондов в рабочем состоянии требует высоких эксплуатационных расходов. Поэтому модернизация основных средств является важнейшим условием оптимизации эксплуатационных расходов, а значит и снижения транспортной составляющей в цене промышленной продукции в будущем.
Особенно следует выделить проблему обновления парка грузовых вагонов. Уже в ближайшие годы дефицит вагонов не позволит удовлетворять растущие потребности экономики Казахстана в железнодорожных перевозках. Всего в течение 2002-2014 годов необходимо приобрести около 42 тыс. новых грузовых вагонов и отремонтировать с продлением срока службы около 29 тыс. вагонов.
В данный период завершится строительство новой железнодорожной линии Алтынсарино-Хромтау, продолжится реконструкция производственной базы для ремонта подвижного состава, активизируется работа по модернизации основных участков железных дорог, будет организовано скоростное движение пассажирских поездов по линии Алматы-Астана.

Сондықтан тасымалдаудың қазiргі заманғы технологияларына көшу мақсатында 2003-2005 жж. темiр жолды техникалық қайта жабдықтандыру, басқарудың қазiргi заманғы ақпараттық жүйесiн енгiзу, жаңа pecypc үнемдейтiн технологияларды дамыту жалғасады.
Әзiрленген темiржол көлiгiнің 2001-2014 жж. Инвестициялық бағдарламасында негізгі магистралдарда инфрақұрылымды қазiргі кездегі жол техникасын қолдана отырып қалпына келтiруге, жылжымалы құрамды жаңартуға, зауыттық жөндеудің, локомотив пен вагон жасаудың және жылжымалы құрамды кейiннен қалпына келтiру және жаңарту үшiн жаңа импортты айырбастайтын өндiрiстердiң отандық базасын жасауға қаражат қаралған. Мәселен, 2003-2005 жж. төмендегiлер жоспарланып отыр:
негізгі магистралдарда инфрақұрылымды қазiргі кездегі жол техникасын қолдана отырып қалпына келтiруге - 358,4 млн. АҚШ доллары;
жылжымалы құрамды жаңартуға - 192,6 млн. АҚШ доллары;
жаңа импортты айырбастайтын өндiрiстердi құруға - 2,24 млн. АҚШ доллары.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелердi оларды халықаралық көлiк ақпараттық жүйеге бiрiктiре отырып одан әрi дамыту қаралып отыр.
3 мiндет. Халықаралық автомобилдiк тасымалдауды дамыту, салалық заңдылық және нормативтiк базаны қалыптастыру
Қазақстан Республикасының автомобиль паркінің бүгiнде 1,28 млн. автомобилi бар, соның iшiнде мемлекет меншiгiнде - 59,2 мың автомобиль, жеке меншiкте - 1,2 млн. автомобиль, автобустар мен жүк автомобилдерiнің 47% "бiр жүргізушi (ие) - бiр автомобиль" принципi бойынша тасушылар иемденiп отыр.
Соңғы жылдары автокөлiк кәсiпорындарын одан әрi мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру бойынша шаралар негiзiнен аяқталды. Республикалық мемлекеттік автокөлiк кәсiпорынының әскери типтегі автоколоннасынан басқа жүк көлiгiнiң кәсiпорындары тегiс акционерлендiрiлді және жекешелендiрілді, жолаушы шаруашылығы кәсiпорындарын акционерлендiру жалғасуда.
Халықаралық автомобильдiк тасымалдауды одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар қабылданатын болады. Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласында күшiндегi халықаралық Келiсiмдер мен Конвенцияларға қосылу, отандық тасымалдаушы үшiн мүдделiк бiлдiретiн мемлекеттермен халықаралық автомобилдiк тасымалдау бойынша Келiсiмдер жасасу процедуралары жалғасатын болады.
Рұқсат етушi жүйенi жетiлдiру, халықаралық автомобилдiк тасымалдауды реттеудiң және үйлестiрудің тиiмдi тетiктерiн жасау, автокөлiктiк коридорлардың инфрақұрылымдарын қалыптастыру жолымен транзиттiк тасымалдаулар одан әрi дамитын болады.
Жүк тасымалдауды дамытудың негiзгi бағыты жүктердi контейнерлерде тасу болады. Қазақстан аумағына транзиттердi тарту үшiн мультимодалдық және контейнерлік тасымалдауларды қамтамасыз ететiн логистикалық орталықтар мен терминалдарды құру жөнiндегі проблемаларды шешу қажет.
4 мiндет. Халықаралық стандартқа сәйкес республиканың автомобиль жолдарының жүйесiн жетiлдiру және дамыту
Қазақстандағы автомобиль жолдарының ұзындығы 128 мың км. Одан 84,6 мың км - жалпы пайдалану жолдары және 42,4 мың км - шаруашылық жолдар, Республикалық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының ұзындығы 23 мың км, одан 12,4 мың км халықаралық келiсiмдерге сәйкес халықаралық маңызы бар автожолдарға жатқызылды және 62,6 мың км жергiлiктi маңызы бар жолдар болып саналады. Транзиттің коридорлардың жалпы ұзындығы 8,3 мың км. Оның 68% қанағаттанғысыз жағдайда.

Поэтому в целях перехода на современные технологии перевозок в 2003-2005 годы продолжится техническое перевооружение железных дорог, внедрение современных информационных систем управления, развитие новых ресурсосберегающих технологий.
В разработанной Инвестиционной программе железнодорожного транспорта на 2001-2014 годы предусмотрены средства на реабилитацию инфраструктуры на основных магистралях с применением современной путевой техники, обновление подвижного состава, создание отечественной базы заводского ремонта, локомотиво- и вагоностроения и новых импортозамещающих производств для последующего восстановления и обновления подвижного состава. Так, на 2003-2005 годы планируется:
реабилитация инфраструктуры на основных магистралях с применением современной путевой техники на сумму - 417,1 млн. долл. США;
обновление подвижного состава - 200,6 млн. долл. США;
создание новых импортозамещающих производств - 2,28 млн. долл. США.
Предусматривается дальнейшее развитие автоматизированных информационных сетей с их интеграцией в международную транспортную информационную систему.
Задача 3: Развитие международных автомобильных перевозок, формирование отраслевой законодательной и нормативной базы
Автомобильный парк Республики Казахстан сегодня насчитывает порядка 1,28 млн. автомобилей, в том числе в государственной собственности - 59,2 тыс. автомобилей, в частной собственности - 1,2 млн. автомобилей, около 47% автобусов и грузовых автомобилей владеют перевозчики по принципу "один водитель (владелец) - один автомобиль".
В последние годы были в основном завершены мероприятия по дальнейшему разгосударствлению и приватизации предприятий автотранспорта. Полностью акционированы и приватизированы предприятия грузового транспорта, кроме автоколонн войскового типа Республиканского государственного автотранспортного предприятия, продолжилось акционирование предприятий пассажирского хозяйства.
Будут приниматься меры по дальнейшему развитию международных автомобильных перевозок. Продолжатся процедуры присоединения Республики Казахстан к международным Соглашениям и Конвенциям, действующим в области автомобильного транспорта, заключение Соглашений по международным автомобильным перевозкам с государствами, представляющими интерес для отечественного перевозчика.
Получат дальнейшее развитие транзитные перевозки путем совершенствования разрешительной системы, создания эффективного механизма регулирования и координации международных автомобильных перевозок, формирования инфраструктуры автотранспортных коридоров, в том числе развития автопереходов.
Основным направлением развития грузоперевозок становится перевозка грузов в контейнерах. Для привлечения транзита на территорию Казахстана необходимо решение проблемы по созданию логистических центров и терминалов, обеспечивающих мультимодальные и контейнерные перевозки.
Задача 4: Модернизация и развитие сети автомобильных дорог республики в соответствии с международными стандартами
Протяженность автомобильных дорог в Казахстане составляет 128 тыс. км. Из них 85,6 тыс. км - дороги общего пользования и 42, 4 тыс. км - хозяйственные дороги. Протяженность автомобильных дорог общего пользования республиканского значения составляет 23 тыс. км, из них 12,4 тыс. км согласно международным соглашениям отнесены к автодорогам международного значения, и 62,6 тыс. км являются дорогами местного значения. Общая протяженность транзитных коридоров составляет 8,3 тыс. км. Из них в неудовлетворительном состоянии находятся 68% дорог.

2000 ж. бастап жол саласын қаржыландырудың көлемiнің өсуi байқалды. Мәселен, 2001 ж. автожол саласын республикалық бюджеттен қаржыландырудың көлемi сыртқы қарыздарды есепке алғанда 23,3 млрд. теңге болды, 2002 ж. - 42,1 млрд. теңге қаралды.
2001 ж. бастап техникалық парктiң жетiлдiрілуi басталды. 2002 ж. 2 млрд. теңгеге жол салу техникасын сатып алу қаралып отыр.
Республиканың автомобиль жолдары жүйесiн одан әрi жетiлдiру және дамыту қаралып отыр.
Қазақстан Республикасы Президентiнің 2001 ж. 28 қарашадағы N 730 U010730_ Жарлығы бекiткен Қазақстан Республикасының 2001-2005 жж. автожол саласын дамытудың мемлекеттiк бағдарламасында жол саласын қаржыландырудың келесi көлемi қаралған: 2003 ж. - 60 млрд. теңге, 2004 ж. - 78,1 млрд. теңге, 2005 ж. - 64,5 млрд. теңге.
Барлық кезең iшiнде республиканың автомобиль жолдары жүйесін одан әрi жетiлдiру мен дамыту белгiленген: Қызылорда жанында Сырдария өзенiнен өтетiн көпiрдiң, Лениногорск - Ресей Федерациясының шекарасы автожолының құрылысы, Батыс Қазақстанның, Алматы-Бiшкек автомобиль жолдарын қалпына келтiру аяқталады, сондай-ақ жолдардың басқа учаскелерiн жетiлдiру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлетiн болады. Бөлiнген бюджет қаражаттары мен қарыздарды тиiмдi игеруге ерекше көңiл бөлiнетiн болады.
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде 16133 км автожолдың құрылысы, қалпына келтiрiлуi және жөнделуi орындалатын болады. 2005 ж. аяғына қатты жамылғысы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының ұзындығы 23011 км жетедi.
Стандарттарды халықаралық талаптарға сәйкес етiп үйлестiру және халықаралық стандарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жол саласының ғылыми-техникалық құжаттарын жетiлдiру жөнiндегі жұмыс жүзеге асатын болады.
5 мiндет. Халықаралық стандарттарға жауап беретiндей, халықаралық көлiк коридорларына бiрiккен, экономика мен қоғамның барлық субъектiлерiнiң қолы жететiндей, жүктер мен жолаушыларды ең аз шығындармен тасымалдауды қамтамасыз ететiн тиімді авиакөлік жүйесiн жасау
Қазақстан аумағының жағрафиялық ерекшелiктерi және елдiң әлеуметтік-экономикалық орталықтарының дамуы азаматтық авиацияның дамуын Республиканың авиациялық әкiмшiлiгiнiң қызметiнiң басымдықты бағыттарының бiрi ретiнде алдын ала анықтады.
Қазақстанда пайдаланушы ретiнде куәлiгi және күшiндегi лицензиясы бар 53 авиакомпания қызмет iстейдi, олардан: 8 компания ұдайы жолаушылар тасымалдауды жүзеге асырады, 13 компания - чартерлiк тасымалдауды. Халықаралық әуе коридорларының саны 72, халықаралық әуе трассасының ұзындығы 49000 км.

С 2000 года наметился рост объемов финансирования дорожной отрасли. Так, в 2001 году объемы финансирования автодорожной отрасли из республиканского бюджета с учетом внешних займов составили 23,3 млрд. тенге, в 2002 году предусмотрены - 42,1 млрд. тенге.
С 2001 года начата модернизация технического парка. В 2002 году предусматривается приобретение дорожно-строительной техники на сумму 2 млрд. тенге.
Предусматривается дальнейшая модернизация и развитие сети автомобильных дорог республики.
U010730_ Государственной программой развития автодорожной отрасли Республики Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 ноября 2001 года N 730 предусмотрены следующие объемы финансирования дорожной отрасли: 2003 год - 60 млрд. тенге, 2004 год - 78,1 млрд. тенге, 2005 год - 64,5 млрд. тенге.
В течение всего периода предусматривается дальнейшая модернизация и развитие сети автомобильных дорог республики: завершатся строительство мостового перехода через реку Сырдарья около Кызылорды, автодороги Лениногорск - граница Российской Федерации, реабилитация автомобильных дорог Западного Казахстана, Алматы-Бишкек, а также будут проводиться работы по реконструкции других участков дорог. Особое внимание будет уделяться эффективному освоению выделенных бюджетных средств и займов.
В результате реализации Программы будет выполнено строительство, реабилитация и ремонт 16133 км автодорог республиканского значения. К концу 2005 года протяженность автомобильных дорог республиканского значения составит 23011 км.
Будет осуществлена работа по гармонизации стандартов на соответствие международным требованиям и совершенствование научно-технической документации дорожной отрасли Республики Казахстан в соответствии с международными стандартами.
Задача 5: Создание эффективной авиатранспортной системы, отвечающей международным стандартам, интегрированной в международные транспортные коридоры, доступной всем субъектам экономики и общества, обеспечивающей перевозки грузов и пассажиров с наименьшими затратами
Географическая особенность территории Казахстана и развитие социально-экономических центров страны предопределили развитие гражданской авиации, как одной из приоритетных направлений деятельности авиационной администрации Республики.
В Казахстане функционирует 53 авиакомпаний, имеющих свидетельство эксплуатанта и действующую лицензию, из которых: 8 компаний осуществляют регулярные пассажирские перевозки, 13 компаний - чартерные перевозки. Количество международных воздушных коридоров составляет 72 единицы, протяженность международных воздушных трасс - 49000 км.

Іс жүзiнде көптеген әуе кемесi өзiнiң ресурстарын тауысты және олардың тозуы қиын деңгейге жеттi, бұл бiрiншi кезекте ұшу қауiпсiздiгiне әсер етедi. Ұшақтардың орта жасы 21,5 жыл. Парктiң 85% iс жүзiнде қазiргi кездегі рынокта жұмыс iстеуге қабiлетсiз, өйткенi халықаралық талаптарға сай емес. Соңғы кезде сатып алынған батыс техникасының ұшуы аса қатты көңiл алаңдатады, оларды пайдалану әртүрлi әуе оқиғаларының санын көбейттi. Iс жүзiнде рейстердiң өзiндiк құнын төмендету және пайдалылығын көтеру жөнiнде шаралар қолданылмайды.
Бәсекелік жағдайды жасау жөнiндегi негiзгі проблема жанар-жағармай материалдарын өндiру мен сату рыногының реттелмегендiгi, олардың бағасы өнiмнiң өзiндiк құнына елеулi әсерiн тигiзедi.
Аэронавигациялық жинақ ставкасын анықтаудың қазiргі кездегі процедурасы Қазақстанның кеңiстiгiне шетелдiк авиакомпанияларды қосымша тартуды тежеп отыр. Еуропа мен Оңтүстiк-Шығыс Азия аралығындағы жолда тұрған Қазақстанның аэронавигациялық қызметiнiң ерекшелiгi сонда, табыстың 80% астамы республиканың әуе кеңiстiгiнде транзиттік ұшуды жүзеге асыратын шетел компанияларынан түседi. Көршi мемлекеттер арқылы өтетiн балама маршруттардың бар екендiгi шетелдiк авиакомпаниялар үшін Қазақстанның әуе кеңiстiгiнде авианавигациялық қызмет көрсетудің экономикалық тартымдылығын сақтау мақсатында икемдi тариф саясатын тезiрек әзiрлеп, қолдануды қажет етедi.
Авиатасымалдау рыногын дамыту бойынша авиа кәсiпорындарын қолдауға бағытталған азаматтық авиацияны реттеу стратегиясы келесi шешiм жолдарын қарастырады:
"Қазақстан Республикасының Әуе кодексiн" әзiрлеу және бекiту;
әуе қатынасы саласындағы қазiргі кездегі үкіметаралық келiсімдерді қайта қарау;
жанар-жағармай материалдарын мұнай өңдейтiн зауыттардан делдалсыз тiкелей жеткiзу бағдарламасын әзiрлеу;
азаматтық авиация саласына шетелдiк инвестицияларды тарту;
батыста шығарылған кемелердi күту жөнiндегі авиатехникалық орталықтарды құру;
әуе кемелерi паркiн қайта құрылымдау және жаңарту;
қазақстандық авиатасымалдаушылардың шетел рыноктарында қызмет көрсету жөніндегi ұсынысын сыртқы экономикалық каналдар бойынша жылжыту.
Аэропорттарды дамыту үшiн келесi шаралар ұсынылады:
халықаралық талаптарға сәйкес аэропорттарды қазiргi заманғы навигациялық және жарық арқылы белгi беретiн жабдықтармен қайта жабдықтау;
халықаралық консалтингтік ұйымдармен бiрлесе отырып нормативтiк-құқықтық базаны жетілдіру бойынша жұмыс жүргізу;
келушi және кетушi жолаушыларға қызмет көрсету деңгейiн халықаралық стандарттарға дейiн жеткiзе отырып халықаралық аэропорттардың санын оңтайландыру;
халықаралық аэропорттардың Қазақстанның барлық аймақтарымен байланысын қамтамасыз ету үшiн iшкi әуе жолы бойы желiнi дамыту;
авиакәсiпорындарын аэропорттар мен авиакомпанияларға бөлу процесін аяқтау, мұның өзi авиациялық тасымалдау рыногында авиакомпаниялар арасында бәсеке ортасын қалыптастыру үшiн жағдай жасауға мүмкiндiк бередi;
әртүрлi маңызы бар аэропорттар үшiн техникалық жабдықталуы мен қызмет көрсету сапасының мiндеттi нормативтерiн әзiрлеу және кезең-кезеңiмен енгiзу;
аэропорттардың негізгi қызметтерiнiң жұмысын сертификациялау және лицензиялау процедурасын қатайту.
6 мiндет. Теңізбен сыртқы саудалық жүк тасымалдаудағы елдің қажетiн толық көлемде қамтамасыз ететiн, Қазақстанның экономикалық-көлiктiк потенциалын жүзеге асыруға жағдай тудыратын жоғары деңгейде ұйымдастырылған порт инфрақұрылымы негізiнде ұлттық теңiз сауда флотын құру, өзен көлігінің өсуі үшін жағдайды қамтамасыз ету

Практически многие воздушные суда исчерпали ресурс и их износ достиг критического уровня, что в первую очередь влияет на безопасность полетов. Средний возраст самолетов составляет 21,5 лет. Около 85% парка практически не способны работать на современном рынке, так как не соответствуют международным требованиям. Особую тревогу вызывают полеты на западной технике, приобретенных в последнее время, использование которых привело к увеличению количества различных воздушных происшествий. Практически не принимаются меры по снижению себестоимости и повышению рентабельности рейсов.
Основной проблемой по созданию конкурентных условий является неурегулированность рынка производства и сбыта горюче-смазочных материалов, цена которых существенно влияет на себестоимость продукции.
Существующая процедура установления ставок аэронавигационных сборов сдерживает дополнительное привлечение иностранных авиакомпаний в воздушное пространство Казахстана. Специфика аэронавигационной службы Казахстана, находящегося на пути между Европой и Юго-Восточной Азией, в том, что более 80% доходов поступают от иностранных компаний, осуществляющих в основном транзитные полеты в воздушном пространстве Республики. Наличие альтернативных маршрутов, пролегающих через соседние государства, вызывает необходимость скорейшей разработки и применения гибкой тарифной политики с целью сохранения экономической привлекательности аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве Казахстана для иностранных авиакомпаний.
Стратегия регулирования в гражданской авиации, направленная на поддержку авиапредприятий по развитию рынка авиаперевозок предусматривает следующие пути решения:
разработка и утверждение "Воздушного кодекса Республики Казахстан";
пересмотр существующих межправительственных соглашений в области воздушного сообщения;
разработка программ поставки горюче-смазочных материалов непосредственно с нефтеперерабатывающих заводов, минуя посредников;
привлечение иностранных инвестиций в отрасль гражданской авиации;
создание авиационно-технического центра по обслуживанию судов западного производства;
реструктуризация и обновление парка воздушных судов;
продвижение по внешнеэкономическим каналам предложений услуг казахстанских авиаперевозчиков на зарубежных рынках.
Для развития аэропортов предлагаются следующие меры:
переоснащение аэропортов современным навигационным и светосигнальным оборудованием в соответствии с международными требованиями;
проведение работ по совершенствованию нормативно-правовой базы совместно с международными консалтинговыми организациями;
оптимизация количества международных аэропортов, с доведением уровня обслуживания прибывающих и убывающих пассажиров до международных стандартов;
развитие сети внутренних воздушных линий для обеспечения связи международных аэропортов со всеми регионами Казахстана;
завершение процесса разделения авиапредприятий на аэропорты и авиакомпании, что позволит создать условия для формирования конкурентной среды между авиакомпаниями на рынке авиационных перевозок;
разработка и поэтапное введение для аэропортов различного значения обязательных нормативов технической оснащенности и качества обслуживания;
ужесточение процедуры сертификации и лицензирования деятельности основных служб аэропортов.
Задача 6: Создание национального морского торгового флота на основе высоорганизованной портовой инфраструктуры, в полном объеме обеспечивающего потребности страны в морских внешнеторговых грузоперевозках, способствующего реализации экономико-транспортного потенциала Казахстана, обеспечение условий для роста речного транспорта

2001 ж. IV тоқсаннан бастап "HMCK Казмортрансфлот" (бұдан әрi Қоғам) Каспий теңiзiнде операциялық қызметке кiрiстi. Жалпы тоннажы 30 мың тонна танкерлер жалданып алынды. Отандық көмiрсутектi шикiзат порт Ақтау - порт Махачкала бағыты бойынша теңiз жолымен тасымалданады. 2001 жылдың қараша-желтоқсанында осы маршрут бойынша 218,9 мың тонна мұнай тасылды. 2001 ж. Қоғамның таза пайдасы 47,7 млн. теңге болды.
Қоғамның өндiрiстiк қызметi Каспий теңiз пароход шаруашылығының (Әзербайжан) Каспий теңiзiндегi теңiз тасымалдау саласындағы монополиясын жойды.
ЖАҚ "НМСК Казмортрансфлот" өзiнiң құрғақ жүк таситын кемелерiнің тоннажын ескере отырып каспий бассейінде тепе-теңдік негiзде құрғақ жүктің халықаралық тасымалдауын жүзеге асыруды жоспарлап отыр. 2003-2005 жж. ұлттық теңiз сауда флотын құру Бағдарламасы әзiрленуде. Бұл бағдарламада инвестициялық ресурстарға деген қажет 240-242 млн. АҚШ доллары көлемiнде қаралып отыр.
Республикалық су жолдарының қазыналық кәсiпорындары су жоғарының кеме жүретiн жағдайын қамтамасыз ету және шлюздарды күту жөнiндегi мемлекеттік тапсырысты орындайды. Жыл сайынғы орындалатын жұмыс көлемi орта есеппен 300 млн. теңге мөлшерiнде. 2001 ж. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы Үкiметтерi арасындағы Ертiс өзенi бассейнiнде қазақстандық және ресейлiк кемелермен жолаушылар мен жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру және оның жағдайлары туралы Келiсiмге қол қойылды, ол "Қазақстан Республикасы - Ресей Федерациясы" транзит бағыты бойынша жүк тасқынының көбеюiне жағдай тудырады.
Шульба шлюзының құрылысын аяқтау мәселесiнiң шешiлмеуінiң нәтижесiнде 13 жыл бойы Ертiс өзенi бойынша кеме жүру, мемлекеттiк техникалық флоттың жаңартылуы бұзылды, ол өзен көлiгiмен тасымалданатын жүк көлемiне және саланың тұтас алғандағы дамуына терiс әсерiн тигiзуде.
Су көлiгi саласында 2003-2005 жж. 033 "Су жолдарын кеме жүретiндей жағдайда қамтамасыз ету және шлюздердi күту" ағымдағы бюджеттiк бағдарлама бойынша жұмысты жалғастыру, сондай-ақ кейбiр жаңа бюджеттiк бағдарламаларды қабылдау жоспарлануда. Жаңа бағдарламалар:
Шульба шлюзінiң құрылысын аяқтау;
мемлекеттiк техникалық өзен флотын жаңарту және жетілдiру;
Өскемен және Бұқтырма шлюздерiн IIМ арнайы бөлiмдерiмен күзету;
Есiл өзенiнiң Петропавл су қоймасының плотинасынан Ресей Федерациясының шекарасына дейiнгi (50 км) және Астана қаласы ауданындағы (5 км) учаскесiнде су жолдарының кеме жүретiн жағдайын қамтамасыз ету;
Ертiс өзенiнiң Шульба СЭС Семейге дейiнгі учаскесiнде (75 км) су жолдарының кеме жүретiн жағдайын қамтамасыз ету.
Аталған бағдарламаларды қабылдау және жүзеге асыру саланы дамытуға және оны халықаралық көлiк қатынастары жүйесiне ойдағыдай бiрiктiруге ғана емес, сонымен бiрге халықты жұмыспен қамту проблемасын шешуге, сондай-ақ жалғас салаларды дамытуға да жағдай тудырады.
7 мiндет. Республика экономикасының ғаламдық ақпараттық инфрақұрылымға бәсекеге қабiлеттi бiрiккен телекоммуникациялық секторының одан әрi дамуына бағытталған жағдайлар жасау және тетiктердi қалыптастыру
Республикадағы магистралдық каналдардың жалпы ұзындығы 67551 мың кан./км, одан кабелдік линияның үлесiне 80%, радиорелейлiкке - 11%, жер серiгiндiкке - 9%.
2000-2001 жж. кезеңде байланыстың көрсеткен қызметiнің жалпы көлемi тұрақты өскенi байқалады. Мәселен 2001 ж. "Қазақтелеком" ААҚ халықаралық, қалааралық телефон байланысының көрсеткен трафикi минутпен санағанда 1166 млн., соның iшiнде шығатын ақылы трафик - 1001 млн. Қоғамның өткен жылғы таза пайдасы 6,3 млрд. теңге болды.
Қазақстан Республикасы телекоммуникация саласының даму Бағдарламасына сәйкес 2005 ж. дейiн ғаламдық ақпарат инфрақұрылымына бәсекеге қабiлеттi бiрiккен Қазақстан экономикасының телекоммуникация секторын одан әрi дамытуға бағытталған жағдайлар мен тетiктер жасалатын болады. Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде телекоммуникация жүйесiнің өзара байланысының тоқтаусыз қызмет етуі мен оңтайлы басқарылуын қамтамасыз ету, Қазақстанның бүкiл аумағында телекоммуникацияның базалық қызметiне халықтың қолы жетудi, телекоммуникация саласында бiрыңғай нормативтiк-құқықтық базаны жасауды қамтамасыз ету өрбидi.

С IV квартала 2001 года "НМСК "Казмортрансфлот" (далее - Общество) приступил к операционной деятельности в Каспийском море. Зафрахтованы танкеры общим тоннажем 30 тыс. тонн. Отечественное углеводородное сырье транспортируется морским путем по направлению порт Актау - порт Махачкала. За ноябрь-декабрь 2001 года по данному маршруту перевезено 218,9 тыс. тонн нефти. В 2001 году чистый доход Общества составил 47,7 млн.тенге.
Производственная деятельность Общества способствовала демонополизации Каспийского морского пароходства (Азербайджан) в области морских перевозок на Каспийском море.
ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот", исходя из тоннажа собственных сухогрузных судов, планирует осуществлять международную транспортировку сухих грузов морским путем в Каспийском бассейне на паритетной основе. Нарабатывается Программа создания национального морского торгового флота на 2003-2005 годы.
Республиканские казенные предприятия водных путей выполняют государственный заказ по обеспечению водных путей в судоходном состоянии и содержание шлюзов. Ежегодный объем выполняемых работ в среднем составляет в пределах 300 млн. тенге. В 2001 году подписано  P010740_ Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Российской Федерации об организации и условиях перевозок пассажиров и грузов казахстанскими и российскими судами в бассейне реки Иртыш, которое будет способствовать увеличению грузопотока по транзитному направлению "Республика Казахстан - Российская Федерация".
Не решение вопросов достройки Шульбинского шлюза, в результате которого нарушено сквозное судоходство по реке Иртыш в течение 13 лет и обновления государственного технического флота оказывают негативное воздействие на объемы грузоперевозок речным транспортом и развитие отрасли в целом.
В сфере водного транспорта в 2003-2005 годах планируется продолжение работ по текущей бюджетной программе 033 "Обеспечение водных путей в судоходном состоянии и содержание шлюзов", а также принятие ряда новых бюджетных программ, таких как:
достройка Шульбинского шлюза;
обновление и модернизация государственного технического речного флота;
содержание охраны Усть-Каменогорского и Бухтарминского шлюзов специализированными подразделениями МВД;
обеспечение водных путей в судоходном состоянии на участке реки Ишим от плотины Петропавловского водохранилища до границы Российской Федерации (50 км) и в районе г.Астана (5 км);
обеспечение водных путей в судоходном состоянии на участке реки Иртыш протяженностью 75 км от Шульбинской ГЭС до Семипалатинска;
обеспечение безопасности судоходства и мореплавания.
Принятие и реализация указанных программ будет способствовать не только развитию отрасли и ее успешной интеграции в систему международных транспортных сообщений, но и решению проблемы занятости населения, а также развитию смежных отраслей.
Задача 7: Создание условий и формирование механизмов, направленных на дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора экономики республики, конкурентоспособно интегрированного в глобальную информационную инфраструктуру
Общая протяженность магистральных каналов в республике составляет 241277 тыс. кан./км, из них на долю кабельных линий приходится 80%, радиорелейных - 11%, спутниковых - 9%.
За период 2000-2001 годы наблюдается устойчивое повышение общего объема предоставляемых услуг связи. Так, за 2001 год ОАО "Казахтелеком" предоставлен трафик междугородной, международной телефонной связи в минутах - 1166 млн., в том числе исходящий платный трафик - 1101 млн. Чистый доход Общества за прошлый год составил 6,3 млрд. тенге.
В соответствии с Программой развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан до 2005 года будут созданы условия и механизмы, направленные на дальнейшее развитие телекоммуникационного сектора экономики Казахстана, конкурентоспособного интегрированного в глобальную информационную инфраструктуру. В результате реализации программы произойдет обеспечение бесперебойного функционирования и оптимальной управляемости взаимоувязанности сети телекоммуникаций, обеспечение на всей территории Казахстана доступа населения к базовым услугам телекоммуникаций, расширение спектра предоставляемых услуг телекоммуникаций, создание единой нормативно-правовой базы в области телекоммуникаций.

2005 ж. аяғына қарай магистралды каналдар бойынша байланыс қызметiн жүзеге асырудың көлемi 23,6% көбейер. Халықтың қолындағы негізгi телефон аппаратының саны кезеңнiң аяғына қарай 2000 мың дана болады.
Магистралдық жүйелер мен жергiлiктi байланысты "Қазақтелеком" ААҚ iшiнде жекелеме еншiлес компанияларға бөлу жоспарлануда.
2005 ж. барлық облыс орталықтарын, iрi елдi мекендердi және аудан орталықтарын байланыстыратын Ұлттық ақпараттық супермагистралдың құрылысы, коммутаторлық жабдықтардың, магистралдық желiлердiң жетiлдiрілуі, магистралдық және зоналдық байланыс линияларын ұйымдастыру үшiн жер серiгі арқылы байланыс жүйесін қалыптастыру аяқталады.
Кезеңнің бүкiл бойында ақпараттық инфрақұрылымды қалыптастыру мен дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар жоспары, мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру, мемлекеттiң ақпараттық-коммуникациялық қауіпсiздiгiн қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымының бiрыңғай жүйесiн енгiзу бойынша жұмыстарды орындау қарастырылып отыр.
9 ТАРАУ. ҒЫЛЫМ ЖӘНЕ ТЕХНОЛОГИЯЛАРДЫ ДАМЫТУ
Мақсаттар мен мiндеттер
2003-2005 жж. ғылым және технологияларды дамыту саласындағы басты мақсат экономиканың дамуының инновациялық сипатын және экономиканың ғылымды қажетсiнетiн секторларында отандық тауар өндiрушiлердiң бәсекелiк позициясын қамтамасыз ету болып табылады.
Осыған байланысты бiрiншi кезектегi мiндеттер:
республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының қажеттерiне және әлемдiк ғылымның даму тенденцияларына сәйкес 2003 және одан арғы жылдарға iргелі зерттеулердің бағдарламасын қалыптастыру және жүзеге асуын қамтамасыз ету;
экономиканың базалық салаларының қажетiн ғылыми-технологиялық қамтамасыз етуге қолданбалы зерттеулердің бiрiншi кезекте бағытталуы, экспорттық потенциалды көтеру және импортты алмастыру;
"зерттеу - әзiрлеу - кадрларды даярлау - өндiрiстiк игеру" бiрыңғай ғылыми-өндiрiстiк циклына көшу үшiн қолайлы жағдай жасау және осы негiзде инновациялық қызметті, технологиялық және рыноктық инфрақұрылымның элементтерiн дамытуды және жаңа ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстерi, соның iшiнде ғылыми-технологиялық салада ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
ғылыми-техникалық салада халықаралық қарым-қатынасты кеңейту;
өндiрушілердің ғылыми жетiстiктердi енгiзуге оларға әртүрлi жеңiлдiктер мен преференциялар беру арқылы ынталылығын арттыру.
Орта мерзiмдi болашақта:
аймақтарда ғылымды дамыту, ғылым дамуының аймақтық моделiн қалыптастыру;
ғылым саласында шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту, соның iшiнде венчурлық, ол үшiн зейнетақы қорының, жеке адамдардың және басқаларын қаражаттарын тарту;
ғылыми-технологиялық саланы барабар ресурстық қамтамасыз ету, ғылым мен бiлiм берудiң бiрiгуi.
Алға қойылған мақсаттарға жетудiң және мiндеттердi шешудің жолдары
Ғылыми зерттеулердің басымдық бағыттары ұлттық ғылыми-техникалық дамудың қажетiн ескере отырып ғаламдық көлемдегi болжамдарға негiзделетiнiн әлемнiң индустриалды дамыған елдерiнiң тәжiрибесi көрсетiп отыр. Сонымен бұл елдердiң көпшiлiгi өздерiнiң күшiн зерттеулер мен әзiрлемелердің аса санаулы бағыттарында ғана және сондай салаларда қай жерде оларға әлемдiк рынокте өнiмдi өндiру мен сатуда өз орнын табуға мүмкiндiк беретiн бәсекеге қабiлеттi әзiрлемелерi бар, сонда шоғырландырады.
2003-2005 жж. ғылым мен технологияны дамыту саласындағы мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу үшiн Үкiметтiң негізгi күшi мыналарға бағытталады:
ғылымды өндiрiспен бiрiктiрудiң жаңа ұйымдастыру пошымдарын (ассоциациялар, технопарктер, технополистар, консорциумдар, олар зерттеушi университеттердi, алдыңғы шектегі ҒЗИ және өнеркәсiптiк кәсiпорындарды бiрiктiредi) дамыту және қолдау, оларға қызметкерiнiң бiріншi кезеңiнде мемлекет тарапынан қаржы және ұйымдастырушылық қолдау көрсету жолымен;
iрi кәсiпорындардың жаңа зерттеулердi өнеркәсiптiк игеруге, технологиялық жабдықтарды жетiлдiру және халықаралық стандарттардың талабына жауап беретiн өнiм шығаруға құштарлығын арттыру жөнiнде экономикалық және ұйымдастырушылық тетiктердi iске қосу;
интеллектуалдық меншiктi қорғау, патенттердi пайдалану, шетелдiк және отандық инвесторлармен, жеке меншiк кәсiпорындарымен, олар ғылыми зерттеулердiң нәтижесiн пайдаланған кезде, құқықтық қатынастар орнату саласында нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру;
қосымша бюджеттен тыс қаражатты тартудың тетiктерiн әзiрлеу, отандық ғылым мен өндiрiстi қаржыландыруға қаражат салушы жеке инвесторларды экономикалық ынталандыру;
инновациялық қызметтiң нормативтiк-құқықтық базасын одан әрi дамыту, бiрыңғай ақпараттық жүйенi қалыптастыру инновациялық инфрақұрылымның субъектiлерiнiң қазiргiлерiн iрiктеу және қолдау, жаңаларын жасау.
10 ТАРАУ. ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIКТI ДАМЫТУ
Мақсаттар мен міндеттер
2003-2005 жж. шағын кәсiпкерлiк саласындағы басты мақсат шағын және орта бизнестің дамуы үшiн әсiресе жаңа технологиялық өндiрiске бағдарланған, әлеуметтiк-экономикалық жағдай жасау есебiнен қоғамның тұрақтылығының негiзi болып саналатын "орта таптың" қалыптасуы үшiн жағдай жасау болады.
Шағын және орта бизнестiң дамуы үшiн басымдықты бағыттар агроөнеркәсіп кешені, өндірiстiк сала, соның iшiнде ғылымды қажетсiнетіндерi мен инновациялықтары.
Шағын және орта бизнестi барынша нығайтуға келесі негiзгi мiндеттердi шешу жағдай жасайды:
әкiмшiлiк процедуралар мен рұқсаттарды оңайлату;
бюрократтық зорлық-зомбылықтан және бақылаушы-инспекторлық органдардан қорғау;
шағын және орта бизнестi қолдаудың аймақтық орталықтарын құру, маркетингтiк зерттеулер жүргiзуде және бiлiмдi көтеруде көмек көрсету.
Алға қойған мақсаттарға жету және міндеттердi шешу жолдары
2003 ж. орта бизнестiң критерийі (өлшемi) жасалатын болады және кәсiпкерлікті салалық қолдауға көшу жүзеге асырылады. Әрбiр мемлекеттік орган өзi басшылық жасайтын салаға тән шағын және орта бизнестiң критерийін дайындайды, бұл кәсiпорынды қолдаудың пошымдары мен әдiстерiн анықтайды, сондай-ақ олардың iрi бизнеспен кооперация жасауына мүмкiндiк тудырады.
Ғылыми-техникалық салада шағын және орта кәсiпкерліктiң дамуы және шаралар жүзеге асатын болады. Сонымен бизнес-инкубаторлар мен технопарктер кәсiпкерлiктi қолдаудың тиiмдi инструментiне айналады. Бизнес-инкубаторлар өз қызметiн жаңа ғана бастаған шағын кәсіпорындарының өсуiне және өмiршеңдiгiн арттыруға мүмкіндiк бередi. Технопарктер мен инновациялық орталықтар жаңа отандық технологияларды жасауға және игеруге, жоғары табысты ғылымды қажетсiнетiн өнiмді шығаруға, ғылым мен өндiрiстiң бiрiгуіне жағдай жасайтын болады.
Республиканың барлық аумағында шағын кәсiпкерлiктiң инфрақұрылымының интенсивтi дамуына бағытталған қолайлы институционалдық климатты қалыптастыру мақсатында шағын және орта бизнестi қолдаудың аймақтық орталықтары құрылатын болады. Маркетингтiк зерттеулерді, білім көтеруде, орталықтанған бухгалтерияны құруда көмек көрсетілетін болады.
Мемлекеттік органдар өкiлдерінiң шағын кәсiпкерлік субъектiлерiне қатысты заңсыз iс-әрекеттерiн тыюға, шағын бизнестiң дамуы үшiн құқықтық қолайлы жағдай режимiн орнатуға бағытталған саясат жалғасатын болады.
Кәсiпкерлiк қызметтi реттеушi шараларды әзiрлеу үшiн қажет ғылыми негiзделген ұсыныстар мен талдама материалдарды алу мақсатында шағын және орта бизнес мәселелерi бойынша маркетингтiк және ғылыми-қолданбалы зерттеулер жүргiзiлетiн болады.
Шағын кәсiпкерлiктiң дамуының қазіргi кездегі бөгетiн жеңудің негiзгі амалының бiрi - ол кәсiпкерлiк секторының атқарушы органдармен, әсiресе жергiлiктi жерлерде, өркениеттi өзара қарым-қатынасы. Осыған байланысты кәсiпкерлердің кәсiби, аймақтық және басқа принциптер бойынша қоғамдық ұйымдарын олар шағын және орта бизнестің өз аясында кәсiпкерлiктiң дамуының проблемаларын өз бетiмен шешуге қабiлеттi қазiргi замандағыдай, қуаттырақ және өкiлеттi институттары болатындай етiп нығайту және iрiлендiру қажет.
Шағын және орта бизнестің мәселелерi, оның ел экономикасын дамытудағы рөлiн түсiндiру, кәсiпкерлік қызметтiң табысты тәжiрибесiн және оны қолдау жөніндегi мемлекеттiк саясатты насихаттау үшiн жағдай жасалатын болады.
11 ТАРАУ. ХАЛЫҚ, ЖҰМЫСПЕН ЖӘНЕ ЕҢБЕК
РЕСУРСТАРЫНЫҢ ДАМУЫ Мақсаттар мен міндеттер Демография және көшi-қон
Демографиялық және көшi-қон саласындағы саясаттың негізгі мақсаты осы процестердегі терiс тенденцияларды азайту, елдiң халқының санын көбейту үшiн негіздер жасау, бiрiншi кезекте отбасы мен ананы қорғаудың нақты тетiктерiн жасау, гендерлiк теңдікке жету жолымен.
Жоғарыда көрсетiлген мақсатты жүзеге асыру үшiн келесi мiндеттердi шешу керек болады:
халықтың денсаулық жағдайын жақсарту, ұрпағын көбейтуге жарамдыларды қоса алғанда;
бала тууды тұрақтандыру және болашақта оны ұрпақтың орнын толық басуды қамтамасыз ететiндей деңгейге көбейту және халықтың ұдайы өсуiнiң кеңейтiлген режимi;
отбасының тiршiлiк әрекетiнің жағдайын жақсарту, неке-отбасы қатынастарын нығайту;
қоғамның және жеке адамның деңгейінде халықтың денсаулығы үшiн жауапкершіліктi көтеру;
көшi-қон процестерiн басқару, елдің мемлекеттiк қауіпсiздігін күшейту және көшiп келушiлердiң құқығын жүзеге асыру үшiн жағдай жасау.
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту саласындағы негiзгi мақсат халықтың жұмыспен қамтылуын өсiру және еңбек ресурстарының бiлiктiлiгiн арттыру болып табылады.
Көрсетiлген мақсатты жүзеге асыру үшiн келесi мiндеттердi шешуге тура келедi:
жұмыспен қамтуды нормативтік-құқықтық базаны жұмыспен қамтудың белсендi пошымдарын дамыту, еңбектiң iшкi рыногын қорғау, елдiң еңбек ресурстарын тиiмдi пайдалануды қамтамасыз ету бағытында жетілдiру арқылы жүйеге асыруды қамтамасыз ету;
қосымша жұмыс орындарын құрудың, республикаға шетелдiк жұмысшы күшін тартқанда қазақстандық азаматтарды даярлау және қайта даярлаудың мониторингісі жөнінде ақпараттық базаны жасау;
заңсыз еңбек қатынастарын жария ету, жұмыс орындарын құру және еңбек рыногында азаматтардың кәсiби дайындығын көтеру.
Табыс саясаты
Мемлекеттiк табыс саясатының мақсаты еңбекке ақы төлеудiң жалпы деңгейiн көтеру, соның iшiнде айлық жалақының ең төменгi көлемiн ең төменгi күнкөрiс деңгейiне кезең-кезеңiмен жақындату, еңбек қызметiн жандандыру және ынталандыру, бюджет саласының қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу жүйесiн жетiлдiру, ақыр соңында орта таптың қалың тобын жасау.
Аталған мақсатты жүзеге асыру үшiн келесi мiндеттердi шешу көзделген:
еңбекке ынтаны арттыру, кәсiпкерлiк iстен түсетiн табысты көбейту;
әрбiр азаматтың экономикалық қызметтiң әр түрiнде өзiнiң еңбегiн жұмсай алуын қамтамасыз ететiн заң базасын жетiлдiру;
үш жақты қарым-қатынас негiзiнде еңбекке ақы төлеу мәселесiн реттеудегi әлеуметтiк серiктестердiң жауапкершілiгiн арттыру;
мемлекеттiк қызметкер болып саналмайтын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу жүйесiн жетiлдiру.
Алға қойған мақсаттарға және міндеттерге жету
Демография және көшi-қон

К концу 2005 года объем реализации услуг связи по магистральным каналам увеличится на 23,6%. Количество основных телефонных аппаратов у населения в конце периода составит около 2000 тыс. штук.
В 2005 году завершится строительство Национальной информационной супермагистрали, связывающей все областные центры, крупные населенные пункты и районные центры, модернизация коммутационного оборудования, магистральной сети, формирование системы спутниковой связи для организации магистральных и зоновых линий связи.
В течение всего периода предусматривается выполнение работ по Плану мероприятий по реализации Государственной программы формирования и развития информационной инфраструктуры, информатизации государственных органов, обеспечению информационно-коммуникационной безопасности государства, внедрению единой системы электронного документооборота.
Глава 9. Наука и развитие технологий
Цели и задачи
В 2003-2005 годы главной целью в области науки и развитии технологий является обеспечение инновационного характера развития экономики и конкурентных позиций отечественных товаропроизводителей в наукоемких секторах экономики.
В этой связи первоочередными задачами являются:
формирование и обеспечение реализации программ фундаментальных исследований на 2003 и последующие годы в соответствии с потребностями социально-экономического развития республики и тенденциями развития мировой науки;
первоочередная направленность прикладных исследований на научно-технологическое обеспечение потребностей базовых отраслей экономики, повышение экспортного потенциала и импортозамещение;
создание благоприятных условий для перехода к единому научно-производственному циклу "исследования - разработка - подготовка кадров - промышленное освоение" и на этой основе обеспечение развития инновационной деятельности, элементов технологической и рыночной инфраструктуры, менеджмента и организации новых наукоемких производств, в том числе в научно-технологической сфере;
расширение международного сотрудничества в научно-технической сфере;
повышение заинтересованности производителей во внедрении научных достижений через представление им различных льгот и преференций.
В среднесрочной перспективе:
развитие науки в регионах, формирование региональной модели развития науки;
развитие малого и среднего предпринимательства в сфере науки, в т.ч. венчурное, привлечение для этого средств пенсионных фондов, частных лиц и других;
адекватное ресурсное обеспечение научно-технологической сферы, интеграция науки и образования.
Пути достижения поставленных целей и решения зада ч
Практика индустриально развитых стран мира показывает, что приоритетные направления научных исследований базируются на прогнозах глобального масштаба с учетом потребностей национального научно-технического развития. При этом большинство этих стран концентрируют свои усилия на более узких направлениях исследований и разработок в тех областях, где они уже имеют конкурентоспособные разработки, позволяющие им занять свою нишу в производстве и реализации продукции на мировом рынке.
В 2003-2005 годы для достижения целей и решения задач в области науки и развитии технологий основные усилия Правительства будут направлены на:
развитие и поддержку новых организационных форм интеграции науки с производством (ассоциации, технопарки, технополисы, консорциумы, которые объединят исследовательские университеты, передовые НИИ и промышленные предприятия) путем оказания им на первом этапе деятельности финансовой и организационной поддержки со стороны государства;
задействование экономических и организационных механизмов по повышению заинтересованности крупных предприятий в промышленном освоении новых разработок, модернизации технологического оборудования и выпуске продукции, отвечающей требованиям международных стандартов;
совершенствование нормативной правовой базы в области охраны интеллектуальной собственности, использование патентов, установление правовых отношений с иностранными и отечественными инвесторами, частными предприятиями при использовании последними результатов научных исследований;
разработку механизмов привлечения дополнительных внебюджетных средств, экономическое стимулирование частных инвесторов, вкладывающих средства в финансирование отечественной науки и производства;
дальнейшее развития нормативно-правовой базы инновационной деятельности, формирование единой информационной системы, отбор и поддержку существующих и создание новых специализированных субъектов инновационной инфраструктуры, реализацию пилотных инновационных проектов.
Глава 10. Развитие малого предпринимательства
Цели и задачи
В 2003-2005 годы главной целью в области малого предпринимательства станет создание условий для формирования "среднего класса", являющегося основой стабильности общества, за счет создания социально-экономических условий для развития малого и среднего бизнеса, в особенности ориентированного на новые технологические производства.
Приоритетными направлениями для развития малого и среднего бизнеса станут агропромышленный комплекс, производственная сфера, в том числе наукоемкая и инновационная.
Всемерному укреплению малого и среднего бизнеса будет способствовать решение следующих ключевых задач:
упрощение административных процедур и разрешений;
защита от бюрократического произвола и контрольно-инспектирующих органов;
создание региональных центров поддержки малого и среднего бизнеса, оказание помощи в проведении маркетинговых исследований и повышении квалификации.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
В 2003 году будут выработаны критерии среднего бизнеса и осуществлен переход к отраслевой поддержке предпринимательства. Каждый государственный орган выработает критерии малого и среднего бизнеса, характерные для курируемых ими отраслей, определит формы и методы поддержки этих предприятий, а также будет способствовать их кооперации с крупным бизнесом.
Будут осуществлены меры по развитию малого и среднего предпринимательства в научно-технической сфере. При этом, бизнес-инкубаторы и технопарки станут эффективным инструментом поддержки предпринимательства. Бизнес-инкубаторы позволят повысить выживаемость и рост малых предприятий, только начинающих свою деятельность. Технопарки и инновационные центры будут способствовать созданию и освоению новых отечественных технологий, выпуску высокорентабельной наукоемкой продукции, интеграции науки и производства.
В целях формирования благоприятного институционального климата, направленного на интенсивное развитие инфраструктуры малого предпринимательства на всей территории республики будут созданы региональные центры поддержки малого и среднего бизнеса. Будет оказываться помощь в проведении маркетинговых исследований, повышении квалификации, создании централизованной бухгалтерии.
Будет продолжена политика, направленная на пресечение неправомерных действий представителей государственных органов по отношению к субъектам малого предпринимательства, установление правового режима благоприятствования для развития малого бизнеса.
В целях получения научно-обоснованных рекомендаций и аналитических материалов, необходимых для разработки мер, регулирующих предпринимательскую деятельность, будут проводиться маркетинговые и научно-прикладные исследования по вопросам малого и среднего бизнеса.
Один из основных выходов по преодолению существующих барьеров развития малого предпринимательства - это цивилизованное взаимодействие предпринимательского сектора с исполнительными органами, особенно на местах. В этой связи необходимо укрепление и укрупнение общественных организаций предпринимателей по профессиональному, региональному или иным принципам с тем, чтобы они стали современными, более мощными и представительными институтами малого и среднего бизнеса, способными в своих рамках самостоятельно решать проблемы развития предпринимательства.
Будут созданы условия для освещения вопросов малого и среднего бизнеса, его роли в развитии экономики страны, пропаганды успешного опыта предпринимательской деятельности и политики государства по его поддержке.
Глава 11. Население, занятость и развитие трудовых ресурсов
Цели и задачи
Демография и миграция
Основной целью в области демографической и миграционной политики является снижение негативных тенденций в этих процессах, создание основы для увеличения численности населения страны, в первую очередь путем создания реальных механизмов поддержки семьи и материнства, достижения гендерного равенства.
Для реализации вышеуказанной цели предстоит решение следующих задач:
улучшение состояния здоровья населения, включая репродуктивное;
стабилизация рождаемости и ее увеличение в будущем до уровня, обеспечивающего полное замещение поколений и расширенный режим воспроизводства населения;
улучшение условий жизнедеятельности семьи, укрепление брачно-семейных отношений;
повышение ответственности за здоровье населения на уровне общества и индивида;
управление миграционными процессами, укрепление государственной безопасности страны и создание условий для реализации прав мигрантов.
Занятость и развитие трудовых ресурсов
Основной целью в области занятости и развития трудовых ресурсов является увеличение занятого населения и повышение квалификации трудовых ресурсов.
Для реализации указанной цели предстоит решение следующих задач:
обеспечение реализации занятости через совершенствование нормативной правовой базы в направлении развития активных форм занятости, защиты внутреннего рынка труда, обеспечения эффективного использования трудовых ресурсов страны;
создание информационной базы по мониторингу создания рабочих мест, подготовки и переподготовки казахстанских граждан при привлечении иностранной рабочей силы в республику;
легализация трудовых отношений, создание рабочих мест и повышение профессиональной подготовки граждан на рынке труда.
Политика доходов
Целью государственной политики доходов является повышение общего уровня оплаты труда, в том числе поэтапное приближение минимального размера месячной заработной платы до прожиточного минимума, активизация и стимулирование трудовой деятельности, совершенствование системы оплаты труда работников бюджетной сферы, в конечном итоге создание широкого слоя среднего класса.
Для реализации указанной цели предусматривается решение следующих задач:
повышение стимулов к труду, увеличение доходов от предпринимательской деятельности;
совершенствование законодательной базы, обеспечивающей возможность приложения труда каждого гражданина в разных видах экономической деятельности;
повышение ответственности социальных партнеров за регулирование вопросов оплаты труда на основе трехстороннего сотрудничества;
совершенствование системы оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими.
Пути достижения поставленных целей и задач
Демография и миграция

Қазақстан Республикасының 2001-2005 жж. демографиялық даму Бағдарламасына сәйкес мемлекеттiк демографиялық саясаттың басты бағыттары қазiргi кездегi ахуалды және әлеуметтiк-экономикалық дамудың алғышарттарын ескеруге негiзделген ең көкейкестi проблемалық бағыттар бойынша бағдарламалық-мақсаттық шараларды әзiрлеу және жүзеге асыру болып табылады.
Ана мен сәбидiң өлiмiн қысқарту үшiн ана мен баланы материалдық қорғау және денi сау бала тууын ынталандыру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Көп балалы отбасының артықшылығын, неке-отбасы қатынастарын нығайтуды, ана болудың қауіпсiздiгi мен баланы емшекпен асырауды насихаттауды күшейту қарастырылып отыр.
Жас отбасыларын пәтермен қамтамасыз ету жүйесiн жасау мақсатында импотекалық несиенi дамыту және арзандату жөнiнде шараларды жүзеге асыру қарастырылуда.
Елдегі халық санының саясатын жүзеге асыру мақсатында демография, ана мен бала мәселелерiне қатысты нормативтiқ-құқылық база жетiлдiрiлетiн болады.
Демографияны ғылым ретiнде тиiмдi дамыту үшiн демографияның проблемалары толығырақ зерттелетiн, оның дамуы болжамдалатын, демография саласында кадрлар даярлауға тиiстi маңыз берiлетiн болады. Халық санының проблемаларын зерттеу жөнiндегi Орталық құру ойластырылуда. Бала табуға ынталандыру, бұқаралық ақпарат құралдарында идеологиялық қолдауды жандандыру бойынша iс-әрекет жалғасуда.
Әдеттегі көпорынды жетiм балалар үшiн балалар үйiн отбасы үлгісiндегi балалар үйiне айналдыру жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады.
Халықтың көшi-қоны саласындағы мәселелердi шешу үшiн Қазақстан Республикасының 2001-2010 жж. көшi-қон саясатының салалық бағдарламасында төмендегiлер ұйғарылып отыр:
амалсыз көшi-қон тасқынын және оның терiс зардабын болдырмау және алдын алу;
болашағы жоқ аймақтардан дамушы аймақтарға, аудан орталықтарына және шағын қалаларға iшкi көшi-қон үшiн стимулдар жасау;
селолық аумақтардың тұрғындарын, болашақта жаңа жерлерге орналастыру моделi бойынша ұсыныстар дайындау;
босқындар деп танылған адамдардың әлеуметтiк ортаға тезiрек бiрiгуi және олардың өздерi шыққан мемлекетiне еркімен қайтуы үшiн жағдай жасау;
заңсыз көшi-қонды болдырмау;
оралмандарды жайғастыруға және еңбекке орналастыруға, орналасқан жерлерiне олардың бейiмделуiне және жергiлiктi әлеуметтiк ортаға бiрiгуіне, жергiлiктi халықтың мүддесiн есепке алған кезде басынан қарулы соқтығысты кешiрген адамдарды психологиялық қалпына келуiне барынша жәрдем көрсету;
Қазақстан Республикасы аумағында көшiп келушiлердi бақылаудың жүйесiн жетiлдiру;
оралмандардың көшiп келуiнiң жыл сайынғы квотасын көбейту;
көшiп кету процесін қысқартуға және тұрақтандыруға, соның iшiнде республиканың интеллектуалды потенциалының кетiп қалуын болдырмауға жәрдем жасау;
Қазақстан Республикасындағы көшіп кету жөнiндегi көңіл күйдi мониторинг жасау;
азаматтардың қоныс аудару процесiн реттейтiн және олардың құқығын қорғайтын екi жақты және көп жақты келiсiмдерге тезiрек қол қоюға және iс жүзiнде жүзеге асыруға көмек көрсету.
Экономиканың бейформалды секторында жұмыс iстейтiн азаматтарды әлеуметтiк қорғау, жасырын көшi-қон фактілерiн болдырмау үшiн еңбек қатынастарын жариялы етудi ынталандыру тетiгiн жасау жоспарлануда.
Көшіп келу саласындағы басымдық этникалық қазақтарды қарулы соқтығыстар, iшкi тәртiпсiздiктер, адам құқығы әрдайым бұзылатын зоналардан қоныс аудару болып табылады; экологиялық ауыртпалық облыстарынан (Қарақалпақстаннан және басқаларынан); зорлықпен ассемиляция жасау қаупi бар елдерден.
Демография және көшi-қон саласындағы проблемаларды шешуге кешендi қарау мақсатында Қазақстан Республикасында 2002-2010 жж. демографиялық және көшi-қон саясатының бағдарламасы әзiрленетiн болады.
Жұмыспен қамту және еңбек ресурстарын дамыту
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы", "Еңбек қауіпсiздiгі және оны қорғау туралы" заңдарына өзгерiстермен қосымшалар енгiзу туралы" заңдар жобаларын әзiрлеу жоспарлануда, мұның өзi еңбек қатынастарын одан әрi жетiлдiрудi және еңбектi қорғауды күшейтудi қарастырады.
2004 ж. еңбек қатынастарын, еңбектi қорғау, әлеуметтiк әрiптестiктi мемлекеттің бiрыңғай заңды актiсімен реттеу мақсатында Еңбек кодексiн әзiрлеу ұйғарылып отыр.
Еңбек заңдарын одан әрi жетiлдiру еңбекшiлердiң құқығын қорғауға, еркiн еңбекке азаматтардың конституциялық құқығын жүзеге асыру үшiн жағдай жасауға бағытталатын болады. Жеке және ұжымдық шарттарды жасау тетiгiн жетiлдiру, қысқа мерзiмдi жеке еңбек шарттарын жасауды, мерзiмнен артық жұмысты шектеу, еңбек жағдайын жақсарту жөніндегi шараларды қабылдау ұйғарылып отыр.
Гендерлік тең құқықтылыққа жету үшiн әйелдердің ұрпақ жалғастыру жөнiндегi атқаратын қызметiн ескере отырып еңбек жағдайын жақсартуға, олардың құқығын қорғауға және елдегi демографиялық ахуалды жақсартуға бағытталған арнайы нормалар жасалатын болады. Жастардың және халықтың әлеуметтiк әлсiз топтарының мүддесiн қорғау жөніндегi шаралар қабылдау жоспарлануда.
Әлеуметтiк әрiптестіктің рөлi жоғарлайды және саласы кеңидi.
Әлеуметтiк диалогты еңбек жанжалдарының алдын-алу, жұмыспен қамту,
әлеуметтiк қорғау және гендерлік проблемаларды шешу үшiн пайдалану көзделіп отыр.
Табыстар саясаты
Табыстар саясаты саласында келесi шаралар қабылданатын болады:
2003 ж. жалақының ең төменгі мөлшерi және зейнетақының ең төменгi
мөлшерi бiр деңгейде тағайындалатын болады, одан кейiнгі жылдары
жалақының ең төменгi мөлшерiнің өсуі зейнетақының ең төменгi
мөлшерiнiң өсуінен озып отырады.
2003-2004 жж. бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер мен қазыналық кәсiпорындардың қызметкерлерінің номиналды жалақысы 2005 ж.25188 теңге болады және 2002 ж. салыстырғанда 1,3 есе өседi, нақты жалақы 12,6% өседi.
12 ТАРАУ. КЕДЕЙЛIКТIҢ КЕМУI ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРFАУ Мақсаттар мен мiндеттер
Кедейлiктi кемiту және халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы негiзгi мақсат экономикалық өсу, халықты тиiмдi жұмыспен қамту мен табысын өсiру, денсаулық сақтау және бiлiм беру қызметтеріне кедейлердiң қолы жетуін арттыру, атаулы әлеуметтiк қорғауды жақсарту және шешiмдер қабылдауда қоғамдық институттарды қатыстыра отырып мемлекеттiк басқарудың тиiмділiгiн көтеру үшiн жағдай жасау жолымен кедейлiктi қысқарту болып табылады.
Аталған мақсатқа жету үшiн келесi мiндеттердi шешу қаралып отыр:
елдің тұрақты экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
шағын бизнестi қоса алғанда кәсiпкерліктің дамуы үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
қосымша жұмыс орындарын құру, қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру, кәсiби оқыту, жұмыссыздардың бiлiктiлiгiн көтеру және қайта дайындау есебiнен еңбек рыногында белсендi шараларды одан әрi дамыту және жетілдіру;
денсаулық сақтау, бiлiм беру салаларында мемлекеттiк қызметтiң тиiмдiлігі мен қол жетерлiгiн көтеру;
халықтың кедей және әлсiз топтарының мүддесiне қарай атаулы әлеуметтiк көмектi көрсетудiң тетiктерiн жетiлдiру;
елдегi кедейлікті кемiтудегi мемлекеттiк басқарудың тиiмділiгiн арттыру.
Алға қойған мақсаттар мен міндеттерге жетудiң жолдары

В соответствии с Программой демографического развития Республики Казахстан на 2001-2005 годы основными направлениями государственной демографической политики является разработка и реализация программно-целевых мероприятий по наиболее актуальным проблемным направлениям, базирующимся на учете современной ситуации и предпосылок социально-экономического развития.
Для сокращения материнской и младенческой смертности будут приняты меры по материальной поддержке материнства и детства и стимулированию рождения здоровых детей.
Предусматривается усиление пропаганды преимуществ многодетной семьи, укрепления брачно-семейных отношений, безопасного материнства и кормления грудью.
Предусматривается осуществить мероприятия по развитию и удешевлению ипотечного кредитования с целью создания системы жилищного обеспечения молодых семей.
В целях реализации политики народонаселения в стране будет совершенствоваться нормативная правовая база, относящаяся к вопросам демографии, материнства и детства.
Для эффективного развития демографии как науки, будут полнее исследоваться проблемы демографии, прогнозироваться ее развитие, уделяться должное значение подготовке кадров в области демографии. Предполагается создание Центра по изучению проблем народонаселения. Продолжатся акции по стимулированию рождаемости, активизации идеологической поддержки в средствах массовой информации.
Будут продолжены работы по дальнейшему преобразованию традиционных многоместных детских домов для детей-сирот в детские дома семейного типа.
Для решения проблем в сфере миграции населения в рамках отраслевой Программы миграционной политики Республики Казахстан на 2001-2010 годы предполагается:
предупреждение и предотвращение потоков вынужденной миграции и негативных последствий, вызываемых ею;
создание стимулов для внутренней миграции из неперспективных регионов в перспективные, в райцентры и малые города;
подготовка предложений по модели расселения жителей сельских территорий на перспективу;
создание условий для быстрейшей интеграции в социальную среду лиц, признанных беженцами, и добровольного возвращения их в государства происхождения;
пресечение незаконной миграции;
всемерное содействие обустройству и трудоустройству оралманов, их адаптации в местах заселения и интеграции в локальную социальную среду, психологическая реабилитация лиц, переживших вооруженные конфликты при учете интересов местного населения;
совершенствование системы иммиграционного контроля на территории Республики Казахстан;
увеличение ежегодной квоты иммиграции оралманов;
содействие сокращению и стабилизации эмиграционных процессов, в том числе предотвращению утечки интеллектуального потенциала республики;
ведение мониторинга эмиграционного настроения в Республике Казахстан;
содействие скорейшему заключению и практической реализации двухсторонних и многосторонних соглашений, регулирующих процессы переселения граждан и защиту их прав.
Для социальной защиты граждан, занятых в неформальном секторе экономики, предупреждения фактов нелегальной миграции планируется создание механизма стимулирования легализации трудовых отношений.
Приоритетным вопросом в области иммиграции является переселение этнических казахов из зон вооруженных конфликтов, внутренних беспорядков, систематических нарушений прав человека; из областей экологического бедствия (Каракалпакстан и другие); из стран с риском насильственной ассимиляции.
В целях комплексного подхода решения проблем в области демографии и миграции будет разработана Программа демографической и миграционной политики Республики Казахстан на 2004-2010 годы.
Занятость и развитие трудовых ресурсов
Планируется разработка проектов Законов Республики Казахстан: "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан", "О безопасности и охране труда", которые предусматривают дальнейшее совершенствование трудовых отношений и усиление охраны труда.
В 2004 году в целях регулирования трудовых отношений, охраны труда, социального партнерства единым законодательным актом государства предполагается разработка Трудового кодекса.
Дальнейшее совершенствование трудового законодательства будет направлено на защиту прав трудящихся, создание условий для реализации конституционного права граждан на свободу труда. Предполагается усовершенствовать механизм заключения индивидуальных и коллективных договоров, принять меры по ограничению заключения краткосрочных индивидуальных трудовых договоров, сверхурочных работ, улучшению условий труда.
Для достижения гендерного равноправия будут заложены специальные нормы, направленные на улучшение условий труда женщин, защиту их прав с учетом воспроизводственной функции и улучшения демографической ситуации в стране. Планируется предпринять меры по защите интересов молодежи и социально уязвимых слоев населения.
Повысится роль и расширится сфера социального партнерства. Социальный диалог будет направлен на предупреждение и разрешение трудовых конфликтов, а также на содействие в решении вопросов занятости и социальной защиты.
Политика доходов
В области политики доходов будут приняты следующие меры:
В 2003 году минимальный размер заработной платы и минимальный размер пенсии устанавливается на одном уровне, в последующие годы рост минимального размера заработной платы будет опережать рост минимального размера пенсии.
В 2003-2004 годах будет продолжена работа по совершенствованию системы оплаты труда работников государственных учреждений и казенных предприятий, финансируемых из бюджета, включая упорядочение надтарифной части в структуре заработной платы, а также по переходу отраслевого регулирования вопросов оплаты труда работников, содержащихся за счет государственного бюджета, к ее регулированию в рамках законодательства о гражданской службе.
Прогнозируемые результаты
Демография и миграция
Планируется стабилизация численности населения, в 2005 году она составит 14830,2 тыс. человек, предотвращение потоков вынужденной миграции и негативных последствий, вызываемых ею, создание стимулов для внутренней миграции из неперспективных районов в развивающиеся, пресечение незаконной миграции.
Занятость и развитие трудовых ресурсов
Количество занятых в экономике в 2005 году возрастет до 7100 тыс. человек и увеличится по сравнению с 2002 годом на 248,3 тыс. человек, в том числе самостоятельно занятых увеличится на 17,6 тыс. человек и составит 2894,4 тыс. человек или 40,8% от общего количества занятых.
Политика доходов
Предусматриваемые меры позволяют прогнозировать увеличение среднемесячной номинальной заработной платы в формальном секторе экономики, включая бюджетную сферу. По республике среднемесячная номинальная заработная плата работника по найму в 2005 году составит 25188 тенге и возрастет по сравнению с 2002 годом в 1,3 раза, реальная возрастет на 12,6%.
Глава 12. Снижение бедности и социальная защита
Цели и задачи
Основной целью в области снижения бедности и социальной защиты населения является сокращение бедности путем создания условий для экономического роста, продуктивной занятости и увеличения доходов населения, повышения доступа бедных к услугам здравоохранения и образования, улучшения адресности социальной защиты и повышения эффективности государственного управления с вовлечением общественных институтов в принятие решений.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
обеспечение стабильного экономического развития страны;
создание благоприятных условий для развития предпринимательства, включая малый бизнес;
дальнейшее развитие и совершенствование активных мер на рынке труда за счет создания дополнительных рабочих мест, организации общественных работ, профессионального обучения, повышения квалификации и переподготовки безработных;
повышение эффективности и доступности государственных услуг в секторах здравоохранения, образования;
совершенствование механизмов оказания адресной социальной помощи в интересах бедных и уязвимых групп населения;
повышение эффективности государственного управления в снижении бедности в стране.
Пути достижения поставленных целей и задач

2003 ж. Қазақстан Республикасындағы кедейлiктi кемiту жөнiндегі 2003-2005 жж. Мемлекеттік бағдарламаны жүзеге асыру басталады, онда азаматтардың жұмыспен қамтылуына жәрдем жасау, базалық бiлiм беруге және денсаулық сақтау қызметтерiне қол жетушiлiктi жақсарту, әлеуметтік көмектің атаулы болуын көтеру және басқа да шараларды жүзеге асыру жолымен осы проблеманы шешуге кешендi әдiс қаралған.
Халықтың әлеуметтiк осал топтарын мемлекеттiк қолдау жөнiнде келесi шаралар қаралып отыр:
зейнеткерлер - зейнетақының ең төменгi көлемiн жыл сайын көтеру, зейнетақыны мезгілінде төлеу;
жеткiлiктi түрде қамтамасыз етiлмеген азаматтар - отбасының жан басына келетiн табысына байланысты атаулы әлеуметтiк көмек көрсету;
жетiм балалар, халi нашар отбасыларының балалары - бiлiм алулары үшiн керектi жағдаймен және оқуды аяқтағаннан кейiн еңбекке орналасу кезінде қосымша жеңілдiк жағдайлармен қамтамасыз етiлетiн болады;
еңбекке жарамсыз халық - мүгедектердi қоғамға бiрiктiру, мемлекеттiк тапсырыстарды жұмыскерлердің көбi мүгедек болып келетiн маманданған кәсiпорындарында орналастыру, протез-ортопедиялық бұйымдар шығаруды ұйымдастыру, жәрдемақыны мезгiлiнде төлеу жөнiндегi шараларды жүзеге асыру.
Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебінен әлеуметтiк көмек халықтың ең қорғалмаған топтарына көрсетiлетiн болады. Азаматтардың қалған категорияларын (санаттарын) мiндеттi түрдегi әлеуметтiк сақтандыруды енгiзу жолымен өз жақсы тұрмысына өзi қамқорлық жасауын ынталандыру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады. Әлеуметтiк қауiптер туған кезде жүктi мемлекет, жұмыс берушi және жұмыскер арасында бөлу саясаты жетiлдiрiлетiн болады.
Атаулы әлеуметтік көмек беру тетiгiн де, табыс деңгейін бақылаудың әдiстемесiн жетiлдiру жалғасатын болады. Еңбекке жарамды халыққа әлеуметтiк көмек қоғамдық жұмыстарды, қайта оқыту және еңбекке орналастыруға жәрдем жасауды қаржыландыру арқылы көрсетiлетiн болады.
Әлеуметтiк қорғау жүйесiн жетiлдiру негізгi бағыты әлеуметтік қауiп төнген, еңбекке қабiлетi жоғалған, асыраушысы және жұмысы болмай қалған жағдайда мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiн енгізу болып табылатын Қазақстан Республикасы халқын әлеуметтiк қорғау Тұжырымдамасында көрсетiлген принциптер мен тетiктерді жүзеге асыруға құрылатын болады.
Әлеуметтiк нормативтердi анықтаудың әдiстемелерiн одан әрi жетiлдiру жоспарлануда: ең төменгі күнкөрiс деңгейін, ең төменгi жалақыны, ең төменгi зейнетақыны. Әлеуметтiк төлемдердің көлемi мен өсуi нақты әлеуметтiк экономикалық мәнi бар нормативтердi басшылыққа ала отырып есептелетiн болады. Бiрыңғай және тұрақты әлеуметтiк нормативтер жалақыны да және әлеуметтiк төлемдердi де кезең сайын көтерудiң негiзi болады.
Әлеуметтiк қамтамасыз ету жүйесiн мемлекеттiк реттеу Қазақстан Республикасындағы әлеуметтiк қорғау саясатын жүзеге асырудың негiзгi принципi болып қалады. Мемлекет рөлi әлеуметтік сақтандыру және зейнетақының жинақтаушы жүйесiн дамытудың жоғарғы деңгейi болған кезде де жетекшi болып қалады, өйткенi жүйеге қатысушылардың қызметiне бақылау мемлекет жағында қалады. Реформа аяқталғанға дейiн мемлекеттiк бюджет халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiн қаржыландырудың негiзгi көзi болып қалады. Әлеуметтiк сақтандыру тетiктерiнің дауына байланысты ғана мемлекеттің қатысы төмендейтiн болады.
Институционалдық көмектің дәстүрлi пошымдарымен - кәрілігi жеткен және мүгедектер үшiн интернат үйлердi ұстап отырумен - қатар атаулы институтционалдық көмектiң тұрған жерi белгiсiз азаматтар үшiн үйлер, әлеуметтiк қонақ үйлер, жеткiлiксiз қамтамасыз етiлгендер үшiн асханалар ашу сияқты түрлерiн дамыту қарастырылып отыр.
Болжамдалған нәтижелер

С 2003 года начнется реализация Государственной программы по снижению бедности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы, которая предусматривает комплексный подход к решению данной проблемы путем реализации государственной политики в сфере занятости, улучшения доступности базового образования и услуг здравоохранения, повышения адресности социальной помощи и реализации других мер.
Предусматриваются следующие меры по государственной поддержке социально уязвимых слоев населения:
пенсионеры - ежегодное повышение минимального размера пенсии, своевременная выплата пенсий;
малообеспеченные граждане - оказание адресной социальной помощи в зависимости от среднедушевого дохода семьи;
дети-сироты, дети из неблагополучных семей - будут обеспечены условия для получения образования и трудоустройства по целевым группам;
нетрудоспособное население - реализация мер по интеграции инвалидов в общество, размещение государственных заказов на специализированных предприятиях, большинство работников которых составляют инвалиды, организация выпуска протезно-ортопедических изделий, своевременная выплата пособий.
Социальная помощь за счет средств государственного бюджета будет оказываться наиболее незащищенным слоям населения. Будут предприняты меры по стимулированию остальных категорий граждан к самостоятельной заботе о собственном благосостоянии путем внедрения обязательного социального страхования. Будет совершенствоваться политика распределения нагрузки между государством, работодателем и работником в случае возникновения социальных рисков.
Будет продолжено совершенствование, как механизмов предоставления адресной социальной помощи, так и методики оценки уровня доходов. Трудоспособному населению социальная помощь будет оказываться также через финансирование общественных работ, программ переобучения и содействия в трудоустройстве.
Совершенствование системы социальной защиты будет построено на реализации принципов и механизмов, отраженных в Концепции социальной защиты населения Республики Казахстан, основным направлением которой является внедрение системы обязательного социального страхования на случай наступления социальных рисков: утраты трудоспособности, потери кормильца и потери работы.
Планируется дальнейшее совершенствование методики определения социальных нормативов: минимального прожиточного минимума, минимальной заработной платы, минимальной пенсии. Размеры и рост социальных выплат будут рассчитываться исходя из норматива, имеющего реальную социально-экономическую природу. Единые и стабильные социальные нормативы станут основой поэтапного повышения, как заработной платы, так и социальных выплат.
Государственное регулирование системы социального обеспечения останется основным принципом осуществления политики социальной защиты в Республике Казахстан. Роль государства будет ведущей даже в случае высокого уровня развития системы социального страхования и накопительной пенсионной системы, так как контроль за деятельностью участников системы останется за государством. До завершения реформ государственный бюджет явится основным источником финансирования системы социальной защиты населения. Снижение государственного участия будет происходить по мере развития механизмов социального страхования.
Предусматривается развивать наряду с традиционными формами институциональной помощи - содержание домов интернатов для престарелых и инвалидов, такие виды адресной институциональной помощи, как открытие домов для граждан без определенного места жительства, социальных гостиниц, столовых для малообеспеченных и пр.
Прогнозируемые результаты

2003-2005 жж. кедейлiктi кемiту жөнiндегi Мемлекеттiк бағдарламаны табысты жүзеге асыру елдегі кедейлiк деңгейiн 2005 жылға 2002 ж. салыстырғанда үштен бiрге қысқартуға мүмкiндiк бередi.
2005 ж. жұмыссыздық деңгейiн 2002 ж. 9,1%-тен 8,1%-ке дейiн төмендету жоспарлануда, табысы кедейлiк шегiнен төмен халықтың үлесi 2002 ж. 10,6%-тен 2005 жылы 10%-ке дейiн төмендейдi.
13 ТАРАУ. БІЛІМ БЕРУ Мақсаттар мен мiндеттер Мектеп жасына дейiнгi саладағы тәрбие беру және оқыту
2003-2005 жж. мектеп жасына дейiнгі тәрбие беру мен оқыту жүйесiндегі басты мақсат мектеп жасына дейiнгі балаларды мектеп жасына дейiнгi тәрбие беру және оқыту бағдарламасымен қамтуды көбейту болып табылады; бес (алты) жасар балаларды мiндеттi және тегiн мектепке дейiнгі дайындықпен қамтамасыз ету; мектепке дейiнгi және бастапқы бiлiм берудiң сабақтастығы және толассыздығы.
Мектепке дейiнгі тәрбие беру саласындағы негізгi мiндеттер болып табылатындар:
балаларды мектепке дейiнгі дайындауды енгiзумен байланысты мектепке дейінгі тәрбие беретiн педагогикалық қызметкерлердi даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру жүйесiн жетiлдiру;
мектепке дейiнгi ұйымдарды, балалар бақшасындағы мектеп алдындағы, отбасындағы және мектептегi дайындықты нормативтiк-құқықтық, ғылыми және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;
мектепке дейiнгi ұйымдарды ашу және олардың материалдық базасын нығайту.
Жалпы орта бiлiм беру саласында
Орта жалпы бiлiм жүйесiндегі басты мақсат халықтың кепiлдi орта бiлiм алуын, мектеп жасындағы балалардың жалпыға бiрдей мiндетті орта бiлiммен толық қамтылуын, оқытудың сапасын көтерудi қамтамасыз ету болып табылады.
Алдағы кезеңде келесi мiндеттердi шешу қаралып отыр:
халықтың барлық топтарының орта жалпы бiлiм беруге қолдарының жетуін қамтамасыз ету;
күндiзгi жалпы бiлiм беретiн мектептердiң құрылысын салу және жүйесiн кеңейту;
селолық мектептердің материалдық-техникалық және оқу-материалдық базаларын нығайту;
қосымша бiлiм беру ұйымдарының және интернаттық ұйымдардың әртүрлi типтерi мен түрлерiнiң жүйесiн кеңейту.
Бастауыш және орта кәсiби білiм беру саласында
Бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру жүйесiнiң алда тұрған үш жылдағы негiзгi мақсаты қоғамның, жеке адамның және жеке әлеуметтiк топтардың рыногтық экономиканың жұмыс iстеп тұрған жағдайындағы қажеттерiн ескере отырып еңбек пен өмiр үшiн бәсекеге "қабiлеттi жұмыскерлер мен мамандарды даярлау болып табылады.
Бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру жүйесiнiң мiндеттерi болып табылатындар:
жас азаматтардың жалпы орта бiлiммен қатар ерте кәсiби дайындық алуы;
негiзгi мектептерді (9 сынып) бiтiрушілердің басым көпшілiгінің оқуды кәсiби мектептерде (лицейлерде) және колледждерде жалғастыру мүмкiншiлiгiн қамтамасыз ету;
еңбек рыногында соның iшiнде шағын бизнес саласында қажет деп табылатын білiктi жұмыскерлердiң және жоғары разрядты, класты және категориялы мамандарды даярлауды жүзеге асыру.
Жоғары және жоғары бiлім беру оқу орындарынан кейiнгi кәсiби
бiлiм беру саласында
Жоғары және жоғары бiлiм беру оқу орнындарынан кейiнгi кәсiби бiлiм беру жүйесiндегі негiзгi мақсат рыногтық экономика жағдайында оның ғаламдануын, әлемдiк бiлiм беру кеңiстігіне енуiн ескере отырып оны сапалы түрде өзгертуi қамтамасыз ету болып табылады.
Алға қойған мақсатқа жету үшiн келесi мiндеттердi шешу ұйғарылуда:
бiлiм беру мен ғылымның бiрігуінің тұжырымдамалық негiздерiн әзiрлеу;
жоғары бiлiм беру оқу орындарынан кейiнгi кәсiби бiлiм берудi нормативтiк-құқықтық қамтамасыз етудің жүйесiн жетiлдiру;
қазiргi заманғы технологиялар бойынша жұмыс iстейтiн кәсiпорындар базасында студенттердің өндiрiстiк тәжiрибеден өту және лабораториялық, практикалық сабақтарды, оқу ғылыми зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру мәселелерін түбегейлi шешу;
бiлiм берудi жiктеудің халықаралық стандарттарына сәйкес жоғары және жоғары бiлiм беру оқу орындарынан кейiнгi кәсiби бiлiмi бар мамандарды дайындаудың құрылымы мен сапасын жетiлдiру;
жоғары және жоғары бiлiм беру оқу орындарынан кейiнгi кәсiби бiлiмi бар мамандарды дайындаудың барлық бағыттары бойынша мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарттарын әзiрлеу және енгiзу.
Бiлiм беру жүйесiн ақпараттандыру саласында
Бiлiм беру жүйесiнде ақпараттандырудың негiзгі мақсаты бiлiм берудің барлық деңгейiнде ақпараттық-коммуникациялық технологияны оқытуды енгiзу, сондай-ақ әлемдiк бiлiм беру кеңiстiгiне бiрігу арқылы қазақстандық бiлiм берудiң сапасын көтеру болып табылады.
Бiлiм беру жүйесiн ақпараттандырудың мiндеттерi болып саналатындар:
бiлiм беру жүйесiнің ақпараттық-коммуникациялық желiсiн жасау;
Қазақстан Республикасының бiлiм беру жүйесiн ақпараттандырудың нормативтiк-құқықтық базасын жасау.
Алға қойылған мақсаттарға жетудiң және мiндеттердi шешудiң жолдары.
Мектепке дейiнгi тәрбие беру және оқыту саласында
Мектепке дейiнгi ұйымдардың желiсiн кеңейту, олардың материалдық базасын нығайту;
мектепке дейiнгi сапалы бiлім беру бағдарламаларына балалардың қолы жетуін қамтамасыз ету;
мектепке дейiнгi дайындықты көбiнесе мектепке дейiнгi ұйымдардың базасында ұйымдастыру;
мектепке дейінгі моделдi сыныптардың санын көбейту;

Успешная реализация Государственной программы по снижению бедности на 2003-2005 годы позволит сократить уровень бедности в стране к 2005 году на треть по сравнению с 2002 годом.
В 2005 году планируется снижение уровня безработицы с 9,4% в 2002 году до 8,1%, доли населения, имеющей доходы ниже черты бедности с 10,6% в 2002 году до 10%.
Глава 13. Образование
Цели и задачи
В области дошкольного воспитания и обучения
В 2003-2005 годах главной целью в системе дошкольного воспитания и обучения станет увеличение охвата детей дошкольного возраста программами дошкольного воспитания и обучения; обеспечение обязательной и бесплатной предшкольной подготовки пяти (шести)-летних детей; преемственность и непрерывность дошкольного и начального образования.
Основными задачами в области дошкольного воспитания являются:
совершенствование системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации педагогических работников дошкольного воспитания в связи с внедрением предшкольной подготовки детей;
нормативное правовое, научное и учебно-методическое обеспечение дошкольных организаций, предшкольной подготовки в детском саду, семье и школе;
открытие дошкольных организаций, развитие и укрепление их материальной базы.
Среднего общего образования
Главной целью в системе среднего общего образования будет обеспечение получения населением гарантированного среднего образования, полного охвата детей школьного возраста всеобщим обязательным средним образованием, повышение качества обучения.
В предстоящем периоде предусматривается решение следующих задач:
обеспечение доступности среднего общего образования всем слоям населения;
строительство и расширение сети дневных общеобразовательных школ;
укрепление материально-технической и учебно-материальной базы сельских школ;
расширение сети организаций дополнительного образования и интернатных организаций разных типов и видов.
Начального и среднего профессионального образования
Основной целью системы начального и среднего профессионального образования в предстоящие три года является подготовка конкурентоспособных рабочих и специалистов для труда и жизни с учетом потребностей общества, личности и отдельных социальных групп в условиях функционирования рыночной экономики.
Задачами системы начального и среднего профессионального образования являются:
получение молодыми гражданами ранней профессиональной подготовки, наряду с общим средним образованием;
обеспечение подавляющего большинства выпускников основных школ (9 классов) возможность продолжения обучения в профессиональных школах (лицеях) и колледжах;
осуществление подготовки квалифицированных рабочих и специалистов высоких разрядов, классов и категорий, которые востребованы на рынке труда, в том числе и в сфере малого бизнеса.
Высшего и послевузовского профессионального образования
Основной целью в системе высшего и послевузовского профессионального образования является обеспечение качественного ее преобразования в условиях рыночной экономики с учетом ее глобализации, вхождением в мировое образовательное пространство.
Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
разработка концептуальных основ развития высшего образования и национальной системы оценки качества высшего образования;
совершенствование системы нормативного правового обеспечения послевузовского профессионального образования;
кардинальное решение вопросов прохождения студентами производственной практики и организации лабораторных и практических занятий, учебной научно-исследовательской работы на базе предприятий, работающих по современным технологиям;
совершенствование структуры и качества подготовки специалистов с высшим и послевузовским профессиональным образованием в соответствии с Международными стандартами классификации образования;
разработка и внедрение государственных общеобязательных стандартов по всем направлениям подготовки специалистов высшего и послевузовского профессионального образования.
Информатизации системы образования
Основной целью информатизации системы образования является повышение качества казахстанского образования посредством внедрения информационно-коммуникационных технологий в обучение на всех уровнях образования, а также интеграция в мировое образовательное пространство.
Задачами информатизации системы образования являются:
создание информационно-коммуникационной сети системы образования;
создание нормативной правовой базы информатизации системы образования Республики Казахстан.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
В области дошкольного воспитания и обучения:
расширение сети дошкольных организаций, укреплению их материальной базы;
обеспечению доступа детей к качественным дошкольным образовательным программам;
организации предшкольной подготовки преимущественно на базе дошкольных организаций; увеличение числа модельных предшкольных классов;

2003/2004 оқу жылынан мектепке дейiнгілер үшiн оқу-әдiстемелiк кiтаптардың алғашқыларын енгiзу;
iрi кәсiпорындар мен ұйымдардың ведомстволық мектепке дейiнгі ұйымдарды ашу тәжiрибесiн кеңейту;
"мектеп-бала бақшасы" кешенiнiң санын кеңейту, әсiресе селода жалпы бiлiм беру мектептерiнде мектепке дейiнгi тәрбие берудiң мини-орталықтарын құру;
мамандықты көтеру институттарының базасында мектепке дейiнгі ұйымдардың педагогикалық қызметкерлерiне, әсiресе мектепке дейiнгi топтар мен сыныптардың тәрбиешілерiнің кемiнде 20%-iн курстық даярлаудан және қайта даярлаудан өтуін қамтамасыз ету;
мектеп жасына дейінгi балаларды тәрбиелеудiң бағдарламасын жергiлiктi деңгейде басымдылықпен қаржыландыру.
Орта жалпы бiлiм беру саласында
Жалпы бiлiм беру мектептерiнiң 7-9 сыныптар үшiн оқулықтардың және оқу-әдiстемелік кешенi алғашқы буынын әзiрлеу және енгізу, кезеңдер бойынша 2005 жылға дейiн 3-5 сыныптар үшiн оқулықтарды қайтадан басып шығару;
орта бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарттарының талабының орындалуының нәтижелерiн бағалау жүйесiн жасау;
күрделiлiгі әртүрлi деңгейдегi лабораториялық және көрсету жұмыстарын жүргiзу үшiн жалпы бiлiм беру мектептерiн ең жаңа жабдықтармен кезең сайын қамтамасыз ету;
оқу орындарының материалдық-техникалық және оқу-материалдық базаларын нығайту;
бiлiм берудi ұйымдастыру үшiн қазiргi заманғы үлгідегi ғимараттарды салу;
балалар мен жасөспiрімдердi оқытудың және тәрбиелеудiң принципалды жаңа инновациялық әдiстемелер мен технологияларын ресми мақұлдау үшiн тәжірибелiк алаңдарды жасау;
қосымша бiлiм беру ұйымдарының және әртүрлi үлгiдегі және түрдегi интернаттық ұйымдардың, әсiресе даму мүмкiндiктерi шектеулi балалары үшін, балалар үйiнің және отбасы үлгісiндегi деревнялардың, жастар үйiнiң желiсiн кеңейту;
12-жылдық бiлiм беруге көшудің ғылыми-әдiстемелiк базасын жасау және жолдарын анықтау;
бiлiм берудің беймемлекеттiк ұйымдарының желiсiн дамыту;
орта бiлiм беруге шығысты анықтаушы нормалар мен нормативтер әзiрлеу.
Бастауыш және орта кәсiби білім беру саласында
Барлық аудан орталықтарында және шағын қалаларда бастауыш кәсiби бiлiм беру оқу орындарының iсiн қалпына келтiру және ашу;
мамандықтар мен кәсiптер бойынша бастауыш және орта кәсiби бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпы мiндеттi стандарттарын әзiрлеу және енгiзу;
кадрлар даярлау мәселесiнде жұмыс берушiлер мен бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру оқу орындарының әлеуметтiк әрiптестiгін ұйымдастыру және дамыту;
бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру ұйымдарын мағынасы бойынша технологиялық процестерге және қазiргi заманғы өндiрiстің жабдықтарына сай келетiн оқулықтармен және оқу құралдармен қамтамасыз ету;
бастауыш және орта кәсiби бiлiм берудi қаржыландыру жүйесiн жетiлдiру;
бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру оқу орындарында негiзiнен негiзгi мектептердiң (9 сыныпты) базасында және аймақаралық деңгейде бiлiктi жұмыскерлердi және мамандарды даярлауға мемлекеттiк тапсырысты қалыптастыруды және орналастыруды қамтамасыз ету; бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру ұйымдарын бiтiрушілерiн еңбекке орналастыруға жәрдем көрсету;
бастауыш және орта кәсіби бiлiм беру ұйымдарын ақпараттандыру.
Жоғары және жоғары білiм беру орындарынан кейінгi кәсiби                               бiлiм беру саласында
Бiлiм беру мен ғылымның бiрiгуiнің Тұжырымдамасын әзiрлеу;
жоғары кәсiби бiлiм беру үшiн оқулықтардың және оқу құралдарының жаңа буынын әзiрлеу және шығару;
жастарға мемлекеттiк бiлiм беру гранттарын және мемлекеттiк бiлiм беру несиелерiн берудiң тетiгiн жетiлдiру;
магистратура арқылы тереңдетiлген жоғары кәсiби бiлiмi бар мамандарды дайындауға мемлекеттiк тапсырысты ұлғайту;
әлемдiк бiлiм беру кеңiстiгiне ену процесiн ескере отырып жоғары оқу орындарын мемлекеттiк аттестациялауды жетiлдiру;
студенттердi даярлау, оқытушылардың бiлiктiлiгiн көтеру және қайта даярлау, сондай-ақ бiрлескен ғылыми зерттеулер жүргiзу процесiнде халықаралық қарым-қатынасты кеңейту;
аймақтық жоғары оқу орындарының айрықша статусы туралы Типтік ережесiн әзiрлеу;
жоғары кәсiби бiлiмi бар мамандарға еңбек рыногтағы сұранымның құрылымын орта және ұзақ мерзiмдi болжамдаудың Әдiстемесiн енгiзу;
әлеуметтiк әрiптестік шеңберiнде жоғары оқу орындарын бiтiрушілердi жұмысқа орналастыру қызметiн дамыту;
республика жоғары оқу орындарында оқытудың дистанциялық пошымын енгiзу;
аймақтарда ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлаудағы және орналастырудағы диспропорцияларды жою;
елдiң әлеуметтiк-экономикалық даму үшiн басымдық маңызы бар кейбiр келешегi бар ғылыми бағыттар мен мамандықтарды дамыту.
Бiлiм беру жүйесiн ақпараттандыру
Қазiргi заманғы электронды оқулық басылымдарды жасау және енгiзу;
ақпараттық бiлiм беру ресурстарының деректер базасын қалыптастыру үшiн бағдарламалық қамтамасыз етудi жасау;
бiлiм беру ұйымдарын ақпараттық құралдармен қамтамасыз ету;
дистанциялық оқытуды ұйымдастыру;
"Бiлiм беру жүйесiн ақпараттандыру" бағдарламасын әзiрлеу.
Болжамдалған нәтижелер

внедрение с 2003/2004 учебного года первого поколения учебно-методических книг для предшколы;
расширение практики открытия крупными предприятиями и организациями ведомственных дошкольных организаций;
расширение числа комплексов "Школа-детский сад", особенно на селе, создание мини-центров дошкольного воспитания в общеобразовательных школах;
обеспечение прохождения курсовой подготовки и переподготовки на базе институтов повышения квалификации не менее 20% педагогических работников дошкольных организаций, особенно воспитателей предшкольных групп и классов;
приоритетное финансирование на местном уровне программ воспитания детей раннего дошкольного возраста.
Среднего общего образования:
разработка и внедрение учебников и учебно-методических комплексов нового поколения для 7-9 классов общеобразовательных школ, поэтапное переиздание учебников для 3-5 классов до 2005 года;
создание системы оценки результатов выполнения требований государственных общеобязательных стандартов среднего образования;
поэтапное обеспечение общеобразовательных школ новейшим оборудованием для проведения лабораторных и демонстрационных работ различных уровней сложности;
укрепление материально-технической и учебно-материальной базы учебных заведений;
строительство современных типовых зданий для организаций образования;
создание экспериментальных площадок для апробации принципиально новых инновационных методик и технологий обучения и воспитания детей и подростков;
расширение сети организаций дополнительного образования и интернатных организаций разных типов и видов, особенно для детей с ограниченными возможностями в развитии, детских домов и деревень семейного типа, домов юношества;
создание научно-методической базы и определение путей перехода на 12-летнее образование;
развитие сети негосударственных организаций образования;
разработка норм и нормативов, определяющих расходы на среднее образование.
Начального и среднего профессионального образования:
восстановление и открытие сети учебных заведений начального профессионального образования во всех районных центрах и малых городах;
разработка и внедрение государственных общеобязательных стандартов начального и среднего профессионального образования по специальностям и профессиям;
организация и развитие социального партнерства работодателей и учебных заведений начального и среднего профессионального образования в вопросах подготовки кадров;
обеспечение организаций начального и среднего профессионального образования учебниками и учебными пособиями, соответствующими по содержанию технологическим процессам и оборудованию современного производства;
совершенствование системы финансирования начального и среднего профессионального образования;
обеспечение формирования и размещения государственного заказа на подготовку квалифицированных рабочих и специалистов в учебных заведениях начального и среднего профессионального образования, в основном на базе основной школы (9 классов) и на межрегиональном уровне; содействие в трудоустройстве выпускников организаций начального и среднего профессионального образования;
информатизация организаций начального и среднего профессионального образования.
Высшего и послевузовского профессионального образования:
разработка Концепции развития высшего образования;
разработка и выпуск нового поколения учебников и учебных пособий для высшего профессионального образования;
совершенствование механизма предоставления молодежи государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов;
увеличение госзаказа на подготовку специалистов с углубленным высшим профессиональным образованием через магистратуру;
совершенствование государственной аттестации вузов с учетом процессов вхождения в мировое образовательное пространство;
расширение международного сотрудничества в процессе подготовки студентов, повышению квалификации и переподготовки преподавателей, а также проведению совместных научных исследований;
разработка Типового положения об особом статусе региональных высших учебных заведений;
разработка Правил организации деятельности образовательного консорциума;
развитие службы трудоустройства выпускников высших учебных заведений в рамках социального партнерства;
внедрение дистанционной формы обучения в вузах республики;
устранение диспропорций в подготовке и размещении научных и научно-педагогических кадров в регионах;
развитие ряда перспективных научных направлений и специальностей, имеющих приоритетное значение для социально-экономического развития страны.
Информатизация системы образования:
создание и внедрению современных электронных учебных изданий, разрабатываемых на государственном и русском языках;
создание программного обеспечения для формирования базы данных информационных образовательных ресурсов;
обеспечение организаций образования средствами информатизации;
организация дистанционного обучения;
разработка программы "Информатизация системы образования".
Прогнозируемые результаты
В области дошкольного воспитания и обучения

Мектепке дейiнгi тәрбие беру және оқыту саласында 2005 ж. мектепке дейiнгi тәрбие берумен қамтылған балалар санының өсуi 2002 ж. қарағанда 9,4% өседi деп күтілуде.
Орта жалпы бiлiм беру саласында
Бiлiм берудiң халықтың барлық топтарына қол жететiндей болуын қамтамасыз ету мақсатында жалпы бiлiм беретiн мектептер жүйесi кеңитiн болады. 2005 ж. олардың саны 86 бiрлiкке өседi, оқушылар контингентi тек 0,9% өскен жағдайда.
Бiлiм берудiң 12 жылдық циклымен орта жалпы бiлiм берудiң Ұлттық моделiн әзiрлеу жөнiндегi жоба жүзеге асатын болады.
Село мектебiне айрықша көңiл бөлiнетiн болады. "Ауыл мектебi" Бағдарламасы жүзеге асырылатын болады, ол бiлiм берудiң селолық ұйымдарының жұмысын жақсартуды, олардың тұрақты дамуын, оқу-материалдық базасын, сондай-ақ кадр потенциалын нығайтуды қамтамасыз етедi. Селолық мектептер үшiн мұғалiмдер даярлау және қайта даярлау аз комплектi мектептер ерекшелiгiн ескере отырып жүзеге асырылатын болады.
Бiлiм берудің беймемлекеттiк ұйымдары одан әрi дамитын болады.
Олардың өсуі 2005 ж. 2002 ж. қарағанда 9,2% жетедi деп болжамдалуда.
Бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру саласында
Бастауыш және орта кәсiби бiлiм беру ұйымдарының жүйесi шамалы ғана көбейедi, кәсiби мектептерде (лицейлерде) кадр даярлауды кеңейту негiзiнен негізгi мектеп (9 сыныпты) базасында оқушылар қабылдауды көбейту есебiнен кеңейтетiн болады.
Жоғары және жоғары оқу орындарын бiтiргеннен кейiнгi кәсiби бiлiм беру саласында 2003 ж. мемлекеттiк жоғары оқу орындарының саны 49-дан 37-ге дейiн қысқарады, сол кезде оларда оқитын студенттер саны 2002 ж. қарағанда 2,8% өседi.
14 ТАРАУ. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ Мақсаттар мен мiндеттер
Мақсат - селолық денсаулық сақтаудың басымдықпен дамуын, саланы қаржыландыру тетiктерiн жетілдiрудi ескере отырып, медициналық және дәрiлiк қызметтің сапасын және қол жетерлiгiн көтеру арқылы ауру-сырқаулық деңгейiн нақты төмендету және халықтың денсаулық жағдайын жақсарту.
Мақсатқа жетуге келесi мiндеттердi шешу жағдай жасайтын болады:
халыққа сапалы медициналық және дәрiлiк көмек көрсету;
санитарлық-эпидемиологиялық саулықты қамтамасыз ету;
медициналық қызмет рыногындағы қаржылық инструменттерді жетілдiру;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек объектiлерiнің және диагностикалық орталықтардың жүйесін дамыту;
салауатты өмiр салтын насихаттау жөніндегi шараларды жандандыру.
Алға қойған міндеттерді шешудiң жолдары
Денсаулық сақтау объектiлерiнiң материалдық-техникалық базасын жақсарту, кадрлармен қамтамасыз ету, санитарлық автокөлiкпен жабдықтау арқылы алғашқы медициналық-санитарлық көмек жүйесiн одан әрi күшейту жөнiндегi шаралар қарастырылып отыр.
Селолық денсаулық сақтауға мамандарды тарту үшін селолық медицина қызметкерлерiне кәсiби қызметі, пәтер беру үшiн жағдай жасау жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Профилактикалық тексеру жүргізу, анықталған мұқтаждарды бұдан былай тұрақты диспансерлеу мен сауықтыру, бiрiншi кезекте балалар мен бала табуға жарамды жастағы әйелдерi, халықтың әлеуметтiк әлсiз тобына баса көңiл бөле отырып медициналық көмектің салалық бағдарламасын жүзеге асыру арқылы халықтың денсаулығын паспорттандыру жалғасатын болады.
Сапаны басқару жүйесiн жетілдіру мақсатында медициналық көмектің әр деңгейi үшiн сапа индикаторын анықтау, оңтайлы схеманы қолдана отырып диагностика мен ауруларды емдеудiң стандарттарын жасау, емделушiлердің денсаулығына зиян келтiргенi үшiн медицина қызметкерлерiнiң жауапкершiлiк дәрежесiн анықтау жөнiнде шаралар жасап шығару, мамандардың бiлiктiлiк деңгейiн көтеру ұйғарылып отыр.
Денсаулық сақтау саласын қаржыландырудың тетiгін жетiлдiру жөнiнде шаралар жүзеге асырылатын болады. 2003 жылдан бастап медициналық қызметтiң кепiлдi көлемiн қамтамасыз етуге бюджет қаражатын бөлудiң нормативтік әдiсiн енгiзу, мiндетті медициналық сақтандыру жүйесiн енгiзу бойынша дайындық кезеңін жүргiзу ұйғарылып отыр.
Дәрілiк заттардың сапасын жақсарту және халықтың қалың тобының қолы жетерлiктей болуы, фармацевтикалық индустрияны және медициналық өнеркәсiптi дамыту жөнiнде шаралар қаралмақ.
Дәрiханалар ұйымдары жүйесiнiң дамуы жалғасуда. Жайылымдық мал шаруашылығы учаскелерiндегі, шекара бекетіндегі, тұрғындар саны аз шалғайдағы елдi мекендердегі азаматтар дәрілермен қамтамасыз етудiң арнайы режимiнiң шаралары қарастырылатын болады.
Мемлекеттiк дәрiханалардың санын көбейту және фармацевтiк секторда бәсекенi күшейту мен дәрілік заттардың отандық өндiрiсiн одан әрi дамыту есебiнен дәрiлiк заттарға бағаны тұрақтандыру мен төмендету жөнiнде шаралар қабылданатын болады.
Жұқпалы ауруларды азайту жөнiндегі профилактикалық шаралар ретiнде мемлекеттiк шекаралар түйiлiскен жерлерде санитарлық-карантиндiк пунктер жүйесiн дамыту және жұмысын жетiлдiру, аса қауiптi жұқпалы аурулардың табиғи ошақтарында жүргiзiлетiн профилактикалық шаралардың көлемiн көбейту, халықтың жұқпалы аурулармен ауруының алдын алу жөнiнде бағдарламаларды жүзеге асыру қаралған. Халықты вакцинамен егу бағдарламаларын кеңейту есебiнен вакцинамен басқарылатын жұқпалы аурулармен ауруды азайту және профилактикасы жөнiндегi шаралардың тиімдiлiгi көтерiледi.
Қоршаған ортаны ластаушы кәсiпорындардың экологиялық және санитарлық-гигиеналық кешендi мониторингiсiн жүргiзу қаралып отыр.
Алғашқы медициналық-санитарлық көмек деңгейiнде салауатты өмiр салтын насихаттау, денсаулық сақтау саласына профилактикалық бағыт беру жөнiндегi iс-әрекет жандандырылатын болады.
Денсаулықтың профилактикасы мен нығаюы жөнiндегі бағдарламаларды одан әрi жүзеге асыру туралы шаралар қабылданатын болады.
Салауатты өмiр салты мәселелерi бойынша оқытушы кадрлар даярлауды және қайта даярлауды кеңейту, "Салауатты университеттер", "Денсаулықты күшейту мектептерi" Халықаралық бағдарламаларын енгізу қаралып отыр. Салауатты өмiр салтын БАҚ арқылы насихаттау жөнiндегі жұмыс жандануда, соның iшiнде телеарналарда арнайы бағдарламалар жасау, баспа басылымдарында арнайы айдарлар ашу.
Болжамдалған нәтижелер

В 2005 году ожидается рост численности детей, охваченных дошкольным воспитанием на 9,4% к 2002 году.
Среднего общего образования
В целях обеспечения доступности образования всем слоям населения будет расширяться сеть общеобразовательных школ. К 2005 году их число возрастет на 86 единиц при увеличении контингента учащихся на 0,9%.
Будет осуществлен проект по разработке Национальной модели среднего общего образования с 12-летним циклом обучения.
Особое внимание будет уделено сельской школе. Будет реализовываться Программа "Ауыл мектебi", которая обеспечит улучшение работы сельских организаций образования, их устойчивое развитие, укрепление учебно-материальной базы, а также кадрового потенциала. Подготовка и переподготовка учителей для сельских школ будет осуществляться с учетом специфики малокомплектных школ.
Дальнейшее развитие получат негосударственные организации образования. Прогнозируется их рост на 9,2% в 2005 году к уровню 2002 года.
Начального и среднего профессионального образования
Сеть организаций начального и среднего профессионального образования увеличится незначительно, расширение подготовки кадров в профессиональных школах (лицеях) произойдет за счет увеличения приема учащихся, в основном, на базе основной школы (9 классов).
Высшего и послевузовского профессионального образования
В 2003 году количество государственных вузов сократится с 49 до 37, при этом количество студентов, обучающихся в них, увеличится на 2,8% к 2002 году.
Глава 14. Здравоохранение
Цели и задачи
Цель - реальное снижение уровня заболеваемости и улучшение состояния здоровья населения посредством повышения качества и доступности медицинских и лекарственных услуг, с учетом приоритетности развития сельского здравоохранения, совершенствования механизмов финансирования отрасли.
Достижению цели будет способствовать решение следующих задач:
оказание качественной медицинской и лекарственной помощи населению;
обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия;
совершенствование финансовых инструментов на рынке медицинских услуг;
развитие сети объектов первичной медико-санитарной помощи и диагностических центров;
активизация мероприятий по пропаганде здорового образа жизни.
Пути достижения поставленных задач
Предусматриваются меры по дальнейшему укреплению системы первичной медико-санитарной помощи путем улучшения материально-технической базы объектов здравоохранения, обеспечения кадрами, оснащения санитарным автотранспортом. Будет проводиться работа по достижению требований минимальных государственных стандартов.
Для привлечения специалистов в сельское здравоохранение будут приняты меры по созданию сельским медицинским работникам условий для профессиональной деятельности, предоставлению жилья.
Продолжится паспортизация здоровья населения путем проведения профилактических осмотров, дальнейшей постоянной диспансеризации и медицинской реабилитации выявленных нуждающихся, в первую очередь детей и женщин фертильного возраста, дальнейшая реализация отраслевых программ медицинской помощи с акцентом на социально уязвимые группы населения.
В целях совершенствования системы управления качеством предполагается определение индикаторов качества для каждого уровня медицинской помощи, разработка стандартов (протоколов) диагностики и лечения заболеваний с использованием оптимальных схем, выработка мер по определению степени ответственности медицинских работников за причинение вреда здоровью пациента, повышение квалификационного уровня специалистов.
Будут осуществлены меры по совершенствованию механизмов финансирования сферы здравоохранения. Начиная с 2003 года, предполагается внедрение нормативного метода распределения бюджетных средств на обеспечение гарантированного объема медицинских услуг, проведение подготовительных этапов по внедрению системы обязательного медицинского страхования.
Предусматриваются меры по улучшению качества и доступности лекарственных средств широким слоям населения, развитию фармацевтической индустрии и медицинской промышленности.
Продолжится развитие системы аптечных организаций. Будут предусмотрены меры специального режима лекарственного обеспечения граждан, находящихся на участках отгонного животноводства, пограничных заставах, отдаленных населенных пунктах с малым количеством жителей.
Будут приняты меры по увеличению количества государственных аптек, стабилизации и снижению цен на лекарственные средства за счет усиления конкуренции в фармацевтическом секторе и дальнейшего развития отечественного производства лекарственных средств.
В качестве профилактических мер по снижению инфекционных заболеваний предусмотрено развитие сети и совершенствование работы санитарно-карантинных пунктов в местах пересечения государственной границы, увеличение объема проводимых профилактических мероприятий в природных очагах особо опасных инфекций, реализация программ по предупреждению инфекционной заболеваемости населения. За счет расширения программы вакцинации населения повысится эффективность мероприятий по профилактике и снижению заболеваемости вакциноуправляемыми инфекциями.
Предусматривается проведение комплексного экологического и санитарно-гигиенического мониторинга предприятий, загрязняющих окружающую среду.
Будет активизирована деятельность по пропаганде здорового образа жизни (ЗОЖ) на уровне первичной медико-санитарной помощи, приданию профилактической направленности в сфере здравоохранения. Будут приняты меры по дальнейшей реализации программ по профилактике и укреплению здоровья.
Предусматривается расширение подготовки и переподготовки преподавательских кадров по вопросам здорового образа жизни, внедрение международных программ "Здоровые Университеты", "Школы укрепления здоровья". Активизируются работы через СМИ по пропаганде ЗОЖ, в том числе создание специальных программ на телерадиоканалах, открытие специальных рубрик в печатных изданиях.
Прогнозируемые результаты

Елдің барлық елдi мекендерi медицина қызметкерлерiмен қамтамасыз етiлетiн болады. 2005 ж. дербес амбулаториялық-поликлиникалық ұйымдардың саны 4,4% өседi, ауруханалардың саны 6,1%, фельдшерлiк пунктер 1,5%, фельдшерлік-акушерлiк пунктер - 0,8%. Бұл республиканың барлық халқына алғашқы медициналық-санитарлық және бiлiктi дәрiгерлiк көмектің қол жетерлiктей болуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi. Денсаулық сақтаудың беймемлекеттік секторы дамитын болады.
Денсаулық сақтау объектiлерінің материалдық-техникалық базасы күрделі жөндеу жүргiзу және жаңа құрылыс салу, қазiргі кездегі медициналық жабдықтармен, санитарлық автокөлiкпен жабдықтау арқылы нығаяды. Әлеуметтік осалдықтың қиын шегiндегі халық топтарына медициналық көмектің бағытталуы күшеймек.
Дәрiханалар ұйымдарының жүйесi 2005 ж. 8,2% көбейедi, бұл село тұрғындарына, әсiресе шалғай аудандардың, халықтың әлеуметтiк осал топтарына дәрiлік көмектi жақсартуға мүмкіндiк бередi.
Денсаулық сақтау ұйымдарын, әсiресе селолық ұйымдарын, кәсiби кадрлармен қамтамасыз ету деңгейi көтерiледі.
Елдегi санитарлық-эпидемиологиялық ахуал тұрақтанады. Жұқпалы аурулардың деңгейі төмендейдi, соның iшiнде ерекше қауіптi жұқпалы аурулардың бұрқ етуi, жүргізiлетін шаралардың профилактикалық бағыттылығы көтерiледі.
Азық-түлік рыноктарының, қоғамдық тамақтану объектілерінің және сауданың, су құбыры ғимараттарының санитарлық-гигиеналық жағдайы, халықтың денсаулығы үшiн ауыз судың және азық-түлiктiң қауіпсіздігі жақсарады.
Аурулардың профилактикасы және салауатты өмiр салтының маңыздылығы туралы халықтың бiлiм деңгейi көтеріледi, өз денсаулығы үшiн жауапкершiлiк сезiм қалыптасады, халықтың жалпы және жұқпалы ауруға шалдығуы төмендейдi.
15 ТАРАУ. МӘДЕНИЕТ, ТУРИЗМ ЖӘНЕ СПОРТ
Мақсаттар мен міндеттер
Мәдениет
Мәдениет саласындағы негiзгi мақсаттар бiрыңғай мәдени-ақпараттық кеңiстiктi күшейту арқылы қоғамның рухани потенциалын жүзеге асыру; тарихи-мәдени мұраларды сақтау және дамыту; кәсiби өнердi және халық творчествосын дамыту жағдайын қамтамасыз ету; тiл жөнінде балансталған және әлеуметтiк бағдарланған жастар саясатын жүргізу.
Мәдениет саласындағы негiзгi мiндеттер болып саналатындар:
мәдениет өнiмi мен қызметiнiң кепiлдi минимумына халықтың қолы жетуін қамтамасыз ету;
тарихи-мәдени мұраның ескерткiштерiн сақтау жөнiндегі бiрiншi кезектi шаралардың әзiрленiп жатқан бағдарламасы шеңберiнде тарихтың, археологияның және архитектураның, тарихи орталықтардың ескерткiштерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
шетелдерде Қазақстанның беделiн көтеру үшiн халықаралық мәдени байланыстарды кеңейту;
кәсiби өнер мен халық творчествосының дамуын нормативтік-құқықтық және бағдарламалық қамтамасыз етудi жетiлдiру;
селолық жердегi мәдени инфрақұрылымды күшейту және дамыту;
мемлекеттік тiлдi дамыту;
мәдениет пен өнердің саласындағы кадр потенциалын нығайту;
жас ұрпақтың дамуы үшiн құқықтық, әлеуметтiк-экономикалық және ұйымдастырушылық жағдайларды жасау;
шетелдерде тұратын отандастарға мәдени-ағартушылық және тіл жөнiнде көмек көрсету.
Туризм
Басты мақсат экономикалық өсуге және халықты жұмыспен қамтуды көтеруге жәрдем жасау үшiн елдiң туристiк саласын экономиканың табысты саласына айландыру, туризмнiң жоғары пайдалы индустриясын жасау және туристік қызметтiң халықаралық рыногында бәсекеге қабiлеттi ұлттық туристiк өнiмдi жүзеге асыру.
Спорт
Спорт саласындағы негізгі мақсат дене шынықтыру және спорт құралдарымен салауатты өмiр салтының принциптерiн бекiту, дене шынықтыруды және бұқаралық спортты, жоғары жетiстiктер спортын дамыту болып табылады.
Алдағы кезеңде келесi мiндеттердi шешу қаралып отыр:
жоғары класты спортшыларды дайындау үшiн қазiргі заманғы базаны, денешынықтыру-сауықтырудың кең жүйесiн және спорт ғимараттарын жасау;
бұқаралық спортты дамыту, әсiресе селода;
олимпиадалық, ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерiн және халық ойындарын дамыту;
Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларын халықаралық жарыстарға дайындау.
Алға қойған мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу жолдары Мәдениет
мәдениет пен өнердiң қызметкерлерiнің кадр потенциалын күшейту;
селодағы мәдени-демалыс жұмыстарын одан әрi қайта өркендету және дамыту;
халықаралық мәдени байланыстарды кеңейту, Қазақстан халқының ұлттық мәдениетiн және дәстүрлерiн жан-жақты дамыту;
мәдениет өнiмдерi мен қызметтерiнiң кепiлдi минимумына халықтың қолын жеткiзетiндей әлеуметтiк нормативтердi әзiрлеу;
әлеуметтiк маңызы бар әдебиеттi шығаруды қамтамасыз ету;

Все населенные пункты страны будут обеспечены медицинскими работниками. К 2005 году количество самостоятельных амбулаторно-поликлинических организаций возрастет на 4,4%, больничных на 6,1%, фельдшерских пунктов на 1,5%, фельдшерско-акушерских на 0,8%. Это позволит обеспечить доступность первичной медико-санитарной и квалифицированной врачебной помощи всему населению республики. Получит развитие негосударственный сектор здравоохранения.
Укрепится материально-техническая база объектов здравоохранения путем проведения капитального ремонта и нового строительства, оснащения современным медицинским оборудованием, санитарным автотранспортом. Усилится направленность медицинской помощи на группы населения, находящиеся в критических пределах социальной уязвимости.
Сеть аптечных организаций в 2005 году увеличится на 8,2%, что даст возможность улучшить лекарственную помощь жителям села, особенно отдаленных районов, социально уязвимых слоев населения.
Повысится уровень обеспечения организаций здравоохранения профессиональными кадрами, особенно сельских.
Стабилизируется санитарно-эпидемиологическая ситуация в стране. Снизится уровень инфекционных заболеваний, в том числе вспышек особо опасных инфекций, повысится профилактическая направленность проводимых мероприятий.
Улучшится санитарно-гигиеническое состояние продовольственных рынков, объектов общественного питания и торговли, водопроводных сооружений, безопасность питьевой воды и продуктов питания для здоровья населения.
Повысится уровень знаний у населения по профилактике заболеваний и значимости здорового образа жизни, сформируется чувство ответственности за свое здоровье, снизится общая и инфекционная заболеваемость населения.
Глава 15. Культура, туризм и спорт
Цели и задачи
Культура
Основными целями в сфере культуры являются реализация духовного потенциала общества через укрепление единого культурно-информационного пространства; сохранение и развитие историко-культурного наследия; обеспечение условий развития профессионального искусства и народного творчества; проведение сбалансированной языковой и социально-ориентированной молодежной политики.
Основными задачами в сфере культуры являются:
обеспечение доступности населению гарантированного минимума культурной продукции и услуг;
обеспечение сохранности памятников истории, археологии и архитектуры, исторических центров в рамках разрабатываемой программы первоочередных мер по сохранению памятников историко-культурного наследия;
расширение международных культурных связей для повышения имиджа Казахстана за рубежом;
совершенствование нормативного правового и программного обеспечения развития профессионального искусства и народного творчества;
укрепление и развитие инфраструктуры культуры в сельской местности;
развитие государственного языка;
укрепление кадрового потенциала сферы культуры и искусства;
создание правовых, социально-экономических и организационных условий для развития молодого поколения;
культурно-просветительская и языковая поддержка соотечественников, проживающих за рубежом.
Туризм
Главной целью является развитие туристского комплекса страны для содействия экономическому росту и повышения занятости населения. Превращение туристской отрасли в доходную отрасль экономики, создание высокорентабельной индустрии туризма, продвижение и реализация конкурентоспособного национального турпродукта на международном рынке туристских услуг.
Спорт
Основной целью в области спорта является утверждение принципов здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта, развитие физической культуры и массового спорта, спорта высших достижений.
В предстоящем периоде предусматривается решение следующих задач:
создание современной базы для подготовки спортсменов высокого класса, широкой сети физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
развитие массового спорта, особенно на селе;
развитие олимпийских, национальных, технических и прикладных видов спорта и народных игр;
подготовка сборных национальных команд Республики Казахстан к международным соревнованиям.
Пути достижения поставленных целей и решения задач
Культура
усиление кадрового потенциала работников сферы культуры и искусства;
дальнейшее возрождение и развитие культурно-досуговой работы на селе;
расширение международных культурных связей, всестороннее развитие национальных культур и традиций казахстанского народа;
разработка социальных нормативов, обеспечивающих доступность населению гарантированного минимума культурной продукции и услуг;
обеспечение выпуска социально-важной литературы;

тiлдердiң қызмет етуi мен дамуының 2001-2010 жж. Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру;
қазақ халқы басым облыстарда iс жүргiзудi мемлекеттiк тiлге көшiрудi жалғастыру;
салалық, жеке терминологиялық сөздiктердi шығаруды жүйеге келтiру және үйлестiру;
қазақ тiлiнiң электрондық терминологиялық базасын жасау;
бұқаралық ақпараттық құралдардың нормативтік-құқықтық базасын жасау және қазақстандық телерадиохабарлық инфрақұралымын дамыту, масс-медианың отандық рыногында мемлекеттің ақпараттың ықпалының деңгейiн көтеру;
Қазақстан Республикасында телерадиохабарды 2002-2005 жж. дамытудың бағдарламасы шеңберiнде азаматтардың ақпараттық қажеттерiн толығырақ қанағаттандыру үшiн телерадиохабардың көпбағдарламалы жүйесiн жасау;
жастардың азаматтық қалыптасуы және әлеуметтiк өзiн-өзi жүзеге асыруы үшін жасалып жатқан 2003-2004 жж. "жастар саясаты бағдарламасының" шеңберiнде құқықтық, экономикалық және ұйымдастыру жағдайларын жасау және нығайту;
жастардың кәсіпкерлігін дамыту, орта және жоғары кәсiби оқу орындарын бiтiрушiлердi жұмыс орнымен қамтамасыз ету, студенттік еңбек отрядтары қызметiнiң саласын жетiлдiру және кеңейту үшiн ипотеканың және преференциялар жүйесi негізiнде жастарға және жас отбасыларына несие берудi жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының мұрағат iсiн дамыту бағдарламасы шеңберiнде мұрағаттардың архивтердің материалдық-техникалық базасының жүйесiн кеңейту және жетiлдiру.
Туризм
Туристiк саланы дамытудың мiндеттерiн шешу және алға қойған мақсаттарға жету үшiн 2002 ж. 2005 ж. кезеңде төмендегілер жоспарлануда:
Қазақстан Республикасында 2003-2005 жж. туристiк саланы дамытудың Бағдарламасын қабылдау;
туристiк саланы 2003-2005 жж. дамытудың аймақтық бағдарламаларын әзiрлеу және iске асыру;
деректер базасын қалыптастыру және елдің туристік потенциалы туралы ақпараттық және жарнамалық материалдарын тарату, қазақстандық туристiк өнiмдi халықаралық туристік рынокте және мемлекет iшiнде жылжыту мақсатында туристік сала үшiн Республикалық туристік ақпараттық орталықты құру;
аймақтық туристiк ақпараттық орталықтарды облыстарда және Алматы қаласында құру;
мемлекеттiк "Ұлы Жiбек жолының тарихи орталықтарын қайта өркендету, түркi тiлдес мемлекеттердің мәдени мұрасын сақтау және сабақтастыра дамыту, туризм инфрақұрылымын жасау" атты бағдарламасын одан әрi iске асыру;
туризм инфрақұрылымының және iргелес мемлекеттермен бiрге халықаралық туристiк маршруттардың дамуын қарастыратын жобаларды әзiрлеу, инвестициялау және iске асыру;
Дүние жүзілік туристік ұйым жүргiзетiн аса iрi халықаралық туристiк көрмелерге, биржаларға және негізгі оқиғалар мен форумдарға Қазақстанның жыл сайын қатысуы арқылы қазақстандық туристiк өнiмдi туристiк қызметтің әлемдiк рыногына жылжытуға бағытталған шараларды қамтамасыз ету;
жыл сайын Қазақстандық Халықаралық "Туризм және саяхат" туристiк жәрмеңкесiн өткiзу;
туристік саладағы инвестициялау, салық салу стандарттау мен сертификаттау, статистикалық есепке алу мәселелерi бойынша қажеттi нормативтiк-құқықтық актiлердi әзiрлеу;
шетелдік туристердiң келу және тiркеу процедураларын оңайлату;
саланың ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру мақсатында интерактивтiк геоақпараттық жүйенi жасау және енгiзу.
Спорт

реализация Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы;
продолжение перевода делопроизводства на государственный язык в областях с преобладанием казахского населения;
систематизация и координация выпуска отраслевых, отдельных терминологических словарей;
создание электронной терминологической базы казахского языка;
совершенствование нормативной правовой базы средств массовой информации и развитию инфраструктуры казахстанского телерадиовещания, повышению уровня информационного влияния государства на отечественном рынке масс-медиа;
создание сетей многопрограммного телерадиовещания для наиболее полного удовлетворения информационных потребностей граждан в рамках программы развития телерадиовещания в Республике Казахстан на 2002-2005 годы;
создание и укрепление правовых, экономических и организационных условий для гражданского становления и социальной самореализации молодежи в рамках разрабатываемой "Программы молодежной политики" на 2003-2004 годы;
совершенствование кредитования молодежи и молодых семей на основе ипотеки, системы преференций для развития молодежного предпринимательства, обеспечения рабочих мест для выпускников средних и высших профессиональных учебных заведений, систематизации и расширения сферы деятельности трудовых студенческих отрядов;
расширение сети и модернизация материально-технической базы государственных архивов в рамках программы развития архивного дела в Республике Казахстан.
Туризм
Для решения задач развития туристской отрасли и достижения поставленных целей в период с 2002 по 2005 годы планируется:
принятие Программы развития туристской отрасли в Республике Казахстан на 2003-2005 годы;
разработка и реализация региональных программ развития туристской отрасли на 2003-2005 годы;
создание Республиканского туристского информационного центра для формирования базы данных и распространения информационных и рекламных материалов о туристском потенциале страны, подготовки и переподготовки кадров для туристской отрасли в целях продвижения казахстанского туристского продукта на международном туристском рынке и внутри государства;
создание региональных туристских информационных центров в областях и городе Алматы;
дальнейшая реализация Государственной программы "Возрождение исторических центров Великого Шелкового пути, сохранение и преемственное развитие культурного наследия тюркоязычных государств, создание инфраструктуры туризма";
разработка, инвестирование и реализация проектов, предусматривающих развитие инфраструктуры туризма и международных туристских маршрутов совместно с сопредельными государствами;
обеспечение мер, направленных на продвижение казахстанского турпродукта на мировой рынок туристских услуг посредством ежегодного участия Казахстана в крупнейших международных туристских выставках, биржах и основных событиях и форумах, проводимых Всемирной туристской организацией;
проведение ежегодной Казахстанской Международной туристской ярмарки "Туризм и путешествия";
разработка необходимых нормативных правовых актов по вопросам инвестирования, налогообложения, стандартизации и сертификации, статистического учета в туристской отрасли;
упрощение процедуры въезда и регистрации иностранных туристов;
создание и внедрение интерактивной Геоинформационной системы в целях формирования информационного пространства отрасли.
Спорт

Қазақстан Республикасында 2001-2005 жж. дене мәдениетiн шынықтыру мен спортты дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру;
спорттағы дарынды балалар үшiн облыстық мектеп-интернаттар құру;
облыстық дәрiгерлiк-физкультуралық диспансерлердi құру;
балалар-жастар спорттық мектептерінің, жасөспiрiмдер клубының, дене шынықтырудың балалар-жастар клубтарының жүйесiн дамыту, әсiресе селолық жерде;
жазғы және қысқы спорт түрлерi бойынша олимпиадалық дайындықтың республикалық орталықтарын құру;
спорттың ұлттық түрлерiн және халықтық түрлерiн насихаттау және дамытудың республикалық орталығын құру;
спорттық резервтердi дайындаудың аймақтық орталықтарын құру;
селолық округтерден бастап, аудандық, облыстық, республикалық төрт кезеңде селолық спорттық ойындар өткiзу;
балалардың жаппай спорттық жарыстарын өткiзу, халықтың дене даярлығының президенттiк тестiсiн енгiзу;
Алматы қаласының тау бөктерiнде олимпиадалық спорттық базаның құрылысын салу;
дене шынықтыру мен спорт бойынша ақпараттық - бiлiм беру және насихаттау қызметiн күшейту;
бұқаралық спорттың және жоғары жетiстiктер спортының нормативтiк-құқықтық базасын одан әрi дамыту;
бұқаралық спорттың және жоғары жетiстiктер спортының проблемалары бойынша ғылыми базаны жасау.
Болжамдалған нәтижелер Мәдениет
Мәдениет ұйымдарының санын 9,3% көбейту қаралып отыр, соның iшінде мемлекеттiктерiн - 14,2%, мәдени-демалыс ұйымдарын - 10%, кiтапханаларды - 9,1%.
Туризм
Туризммен шектес салалардың (көлiк-коммуникациялық инфрақұрылым, сервис, құрылыс, сақтандыру және басқалары) дамуына және туризмнің инфрақұрылымының дамуы үшiн инвестициялық белсендiлiктi ынталандыруға негiзделген жоғарыда баяндалған шаралардың тек кешендi жүзеге асуы ғана елдің табысының, халықтың жұмыспен қамтылуының тұрақты өсуін қамтамасыз етедi.
Спорт
2005 ж. спорттық ғимараттардың саны 2% көбейедi, спорт клубтарының саны - 18%, балалар-жастар клубы - 36%, балалар-жастар спорт мектептерi - 15,2% және кәсiби спортшылардың саны - 9%.
16 ТАРАУ. ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУДАҒЫ ӘЙЕЛДЕРДІҢ
ҚАТЫСЫ
Мақсаттар мен мiндеттер
2003-2005 жж. басты мақсат қоғамдық-саяси өмiрдегi әйелдердiң белсендiлiгi мен рөлiн көтеру үшiн жағдай жасау және пәрмендi тетiктердi әзiрлеу, әйелдердiң жағдайын жақсарту болады.
Осыған байланысты келесi мiндеттердi шешу ұйғарылады:
елдiң саяси және әлеуметтiк-экономикалық дамуында әйелдердiң қатысын кеңейту;
олардың денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегі шараларды қабылдау;
әйелдерге қатысты тұрмыстағы зорлықтың профилактикасы.
Алға қойған мақсаттар мен мiндеттерге жетудiң жолдары
Әйелдерге қатысты зорлық мәселесiне тиiстi күшiндегi заңдарды халықаралық нормаларға сәйкес ету жөнiндегі шаралар жүзеге асырылатын болады. Гендерлiк саясат Тұжырымдамасын, "Тұрмыстағы зорлық туралы" Заңды әзiрлеу және қабылдау, әйелдердi құқықтық ағартуды ұйымдастыру ұйғарылып отыр. Осы мақсатта құқық қорғау органдарының жоғары оқу орындары мен колледжiлерiнiң оқу бағдарламаларына әйелдерге қатысты зорлық мәселелерi бойынша арнайы курстар енгiзілетiн болады.
2003 ж. республиканың облыс орталықтарында зорлық-зомбылықтың құрбаны болған әйелдер үшiн сенiм телефоны мен баспанасы бар дағдарыс орталықтарын жасау жөнiндегі жұмыс аяқталады және оларды қалаларда және аудан орталықтарында жасау басталады. IIМ жүйесiндегi маман кадрлары бар тиiстi бөлiмшелер бұл жұмысқа әйелдердi де тарта отырып күшейтiлетiн болады.
Әйелдер кәсiпкерлiгiне оларды кәсiпкерлiк қызметтің негізiне, еңбек рыногында сұраныммен пайдаланатын мамандықтарға оқыту арқылы одан әрi қолдау жасау, әйелдер арасында шағын несие беру, әйелдердi шешiм қабылдайтын деңгейге дейiн жылжыту және оларды экономиканың басымдықты және жоғары ақы төленетiн салаларына тарту арқылы гендерлiк теңдiк қамтамасыз етiлетiн болады.
Әйелдердiң денсаулық жағдайын жақсарту мақсатында отбасын жоспарлау, екiқабат және бала емiзетiн аналардың тамақтануын жақсарту, сүт безiнiң рак ауруын ертерек білу үшiн орталықтар құру, "Балаға жылы шырайлы ауруханалар" бағдарламасы бойынша Денсаулық сақтаудың дүниежүзілiк ұйымының (ДСД) критерийлерiн енгiзу жөнiндегі жұмыс жетiлдiрiлетiн болады.
Болжамдалған нәтижелер
Қабылданған шаралар нәтижесiнде әйелдердi экономикалық және саяси жылжытудың жақсаруы, әйелдер денсаулығының индексiнiң жоғарлауы, оларды тұрмыстағы зорлықтан қорғау қамтамасыз етілуі күтіледi.
17 ТАРАУ. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ ЖӘНЕ ТАБИҒИ
РЕСУРСТАРДЫ БАСҚАРУ
Мақсаттар мен мiндеттер
Мақсат - қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру, қоғамның қажетiне сәйкес табиғатты пайдалану процесiн реттеу, күшiндегi табиғатты қорғайтын заңдарды халықаралық талаптарға сәйкестендiру.
Алға қойған мақсаттар мен мiндеттердi шешу жолдары Қоршаған ортаны қорғау

реализация Государственной Программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы;
создание областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
создание областных врачебно-физкультурных диспансеров;
развитие сети детско-юношеских спортивных школ, подростковых клубов, детско-юношеских клубов физической подготовки, особенно в сельской местности;
создание республиканских центров олимпийской подготовки по летним и зимним видам спорта;
создание республиканского центра пропаганды и развития национальных видов спорта и народных видов;
создание региональных центров подготовки спортивного резерва;
проведение сельских спортивных игр в четыре этапа, начиная с сельских округов, районные, областные, республиканские;
проведение массовых детских спортивных соревнований, внедрение Президентских тестов физической подготовленности населения;
строительство олимпийской спортивной базы в предгорьях города Алматы;
усиление информационно-образовательной и пропагандистской деятельности по физической культуре и спорту;
дальнейшее развитие нормативной правовой базы массового спорта и спорта высших достижений;
создание научной базы по проблемам массового спорта и спорта высших достижений.
Прогнозируемые результаты
Культура
Предполагается увеличение количества организаций культуры на 9,3%, в том числе государственных - на 14,2%, культурно-досуговых организаций - на 10%, библиотек - на 9,1%.
Туризм
Только лишь комплексная реализация вышеизложенных мер, основанная на развитии смежных с туризмом отраслей (транспортно-коммуникационная инфраструктура, сервис, строительство, страхование и др.) и стимулировании инвестиционной активности для развития инфраструктуры туризма, обеспечит стабильный рост доходов страны, занятости населения.
Спорт
В 2005 году количество спортивных сооружений увеличится на 2%, количество спортивных клубов - на 18,9%, детско-юношеских клубов - на 36%, детско-юношеских спортивных школ - на 15,2% и численность профессиональных спортсменов - на 9%.
Глава 16. Участие женщин в социально-экономическом развитии
Цели и задачи
В 2003-2005 годах главной целью будет создание условий и разработка действенных механизмов для повышения активности и роли женщин в общественно-политической жизни, улучшение положения женщин.
В связи с этим предполагается решение следующих задач:
расширение участия женщин в политическом и социально-экономическом развитии страны;
принятие мер по улучшению состояния их здоровья;
профилактика бытового насилия в отношении женщин.
Пути достижения поставленных целей и задач
Будут осуществлены меры по приведению действующего законодательства, касающегося проблем насилия в отношении женщин, в соответствие с международными нормами. Предусматривается разработка и принятие Концепции гендерной политики, Закона "О бытовом насилии", организация правового просвещения женщин. С этой целью в учебные программы вузов и колледжей правоохранительных органов будут внедрены специальные курсы по вопросам насилия в отношении женщин. В 2003 году завершится работа по созданию кризисных центров с телефонами доверия и убежищами для женщин-жертв насилия в областных центрах республики и начнется создание их в городах и районных центрах. Произойдет усиление соответствующих подразделений системы МВД профессиональными кадрами с привлечением на эту работу женщин.
Будет обеспечиваться дальнейшая поддержка развития женского предпринимательства путем обучения их основам предпринимательской деятельности, профессиям, пользующимся спросом на рынке труда, микрокредитования среди женщин, гендерное равенство в оплате труда через продвижение женщин на уровень принятия решений и привлечение их в приоритетные и высокооплачиваемые сферы экономики.
В целях улучшения состояния здоровья женщин будет совершенствоваться работа по планированию семьи, улучшению питания беременных и кормящих матерей, созданию центров для раннего выявления рака молочной железы, внедрению критериев ВОЗ по программе "Больницы, дружелюбные к ребенку".
Прогнозируемые результаты
В результате принятых мер ожидается улучшение экономического и политического продвижения женщин, повышение индекса здоровья женщин, обеспечение защиты их от бытового насилия.
Глава 17. Охрана окружающей среды и управление
природными ресурсами
Цели в задачи
Цель - стабилизация качества окружающей среды, регулирования процесса природопользования в соответствии с потребностями общества, приведение действующего природоохранного законодательства в соответствие с международными требованиями.
Основными задачами являются обеспечение населения качественной питьевой водой и сокращение дефицита водных ресурсов; увеличение площади лесов, сохранение и рациональное использование лесных и иных ресурсов растительного и животного мира; снижение воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду и повышение уровня использования отходов.
Пути решения поставленных целей и задач
Охрана окружающей среды

Қоршаған ортаға шаруашылық қызметтiң әсерiн төмендету және қалдықтарды пайдалану деңгейiн көтеру мақсатында табиғатты пайдалану мен қоршаған ортаны қорғау жүйесiн оңтайландыру қажет. Қазiргі қолда бар шашыраңқы ведомстволық жүйенi бiрлестіру және табиғатты пайдалануды өндiрiстiк мониторингiлеу, қоршаған ортаны қорғау саласында басқару шешiмдерiн қабылдаудың және ұтымды табиғат пайдаланудың негiзi болып табылатын экологиялық ақпарат жинауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету, табиғи ресурстардың кадастрын әзiрлеу, Каспий қорықтық зонасында және Каспий маңындағы аймақта iс-әрекет жүргiзіп жатқан кәсiпорындарға қосымша экологиялық талаптар әзiрлеу, жұмыстың экологиялық қауiптi түрлерiн мiндеттi экологиялық сақтандыруды енгiзу үшiн құқықтық негіздер жасау, "Қоршаған ортаны 2004-2006 жж. қорғау" бағдарламасын әзiрлеу мақсатында қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың мониторингiсiнің бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн жасау ұйғарылуда.
Қоршаған ортаны қалпына келтiру және оңалту мақсатында қоршаған ортаның сапасын жақсарту жобаларын жүзеге асыруға, зиянды, соның iшiнде радиоактивтiк қалдықтар жинақталған жерлердегi тарихи ластануды зерттеуге, тарихи ластануды жою жөнiндегі бағдарламаны жүзеге асыруға iс-әрекеттi бағыттау ұйғарылуда. Халықаралық ұйымдармен бірге Нұра-Есіл өзендерінің су алабының қоршаған ортасын қалпына келтiру және басқару, Солтүстiк-Шығыс Қазақстанды сумен жабдықтау және тазалығын сақтау, сондай-ақ биологиялық әртүрлiлiктi сақтаудың, шөлге айналумен күресуi, парниктiк газды және озонды бүлдiрушi заттарды шығаруды болдырмаудың ғаламдық экологиялық проблемаларды шешу жөнiндегі жобаларды жүзеге асыру бойынша жұмыстар жалғанатын болады. Балхаш көлi су алабындағы қоршаған ортаның объектiлерiн оңалту бағдарламасын әзiрлеу белгіленіп отыр.
Республикалық бюджеттің, кәсiпорындар мен халықаралық ұйымдардың қаражаты есебiнен экологиялық және табиғат қорғау бағдарламаларын жүзеге асыру бойынша қаржы ресурстарын оңтайлы пайдалану жөнiндегi жұмысты жалғастыру ұйғарылып отыр. Халықаралық қорлар, қарыздар мен гранттар қаражатын трансшекаралық әлеуметтік-экономикалық проблемаларды шешуге бағыттау, сондай-ақ ғаламдық экологиялық проблемаларды шешу жөнiнде халықаралық ұйымдармен қарым-қатынасты кеңейту, жобаларды бiрлесiп қаржыландыруды қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Табиғи ресурстарды басқару
Cy ресурстары
Су ресурстарының тапшылығын қысқарту мақсатында iрi өзендер су алабтары бойынша су ресурстарын ұтымды пайдалану және қорғаудың республикалық бағдарламасы, суды сақтау жөнiнде мақсатты бағдарлама әзiрленетiн және жүзеге асатын болады, Қытай Халық Республикасының Үкiметiмен, сондай-ақ Қырғыз және Өзбек Республикаларымен қарым-қатынаста трансшекара арқылы ағатын суларды ұтымды және әдiл пайдалану мәселелерi бойынша келісiмдердi жүзеге асыру жалғасады. Суды ұқыпты пайдалану мен қорғауға ынталандыратын жер үстiндегi суларды пайдаланғаны үшiн төлемнің әртүрлi ставкалары және жер үстiндегi көздердiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемнiң ставкасын анықтайтын Әдiстеме әзiрленіп, ол енгiзiлетiн болады, Астана қаласының сол жақ жағалаудағы салынған құрылыстарды тасқын сулардан қорғау жөнiндегi құрылыстардың жобасын әзiрлеу және салу қарастырылып отыр.
Халықты сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету салалық "Ауыз су" бағдарламасының шараларын, селолық елдi мекендердi сумен жабдықтауды жақсарту жөнiндегi жобаларды жүзеге асыру жолымен iске асатын болады.
Су ресурстарын басқару өзендер мен көлдерге олардың бұрынғы кездегi тазалығын қайтарып беруге қабiлеттi су алабтарының экологиялық қорғалуын бiлдiреді.
Өзгерген экономикалық жағдайда су ресурстарын пайдаланудың заңды негiздерiн жасау мақсатында Су кодексiнің жаңа редакциясы даярлануда. Су шаруашылық объектiлерiнің жұмысын қамтамасыз ету жөнiндегi шараларға жұмсалатын шығындарға су ресурстарын пайдаланғаны үшiн жиналатын төлемдердiң бара-бар болуын қамтамасыз ететiн кейбiр нормативтiк құжаттарды дайындау және қабылдау жоспарлануда. Су шаруашылық құрылыстары мен қондырғыларды ұстап тұру бойынша шығындарды су пайдаланушылар қаражаты есебiнен өзін-өзi қаржыландыруға кезең-кезеңiмен көшiретіндей ақылы су пайдаланудың экономикалық тетiгi жөнiндегі әдiстемелiк нұсқаулар жасалып жатыр.
2010 ж. дейiнгi экономиканың су секторының даму тұжырымдамасы мен су шаруашылығының саясаты әзiрленiп, ол Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2002 ж. 21 қаңтардағы N 71  қаулысымен мақұлданды және онда басқару қызметiн шаруашылық қызметтен ажырата отырып Қазақстан Республикасының су ресурстары мен су шаруашылығын басқарудың кезең сайын реформалануы (орталыққа тәуелдiлiктi жою, қайта құрылымдау) және құрылымының жетiлдiрiлуі ескерiлген. Оның негiзгi міндеттерiн шешу мақсатында 2002-2004 жж. қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану жөнiндегі Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң қызметiн iске асыру бойынша, олардың жүзеге асырылуы халықты және шаруашылық кешендi сумен қажеттi көлемде және кепiлдi сапамен қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi, шаралар жоспарының жобасына ұсыныстар енгізiлді.
Орман ресурстары
Мемлекет басшысы таяудағы он жылдықтағы Yкiмет жұмысының басымдықтарының бiрi етiп ормандарды үдемелi өндiрудi, күзетудi және қорғауды анықтағанын ескере отырып Орман  кодексiнiң жаңа редакциясын, "Қазақстан орманы" салалық бағдарламаны және басқа ормандарды, өсiмдiк пен жануарлар әлемiн қорғауды күшейту мен оларды пайдалануды тәртiпке келтiру жөнiндегi нормативтiк-құқылық актiлердi әзiрлеуді аяқтау ұсынылады.
Осыған байланысты ормандарды авиациямен күзету және өртке қарсы ұйымдастыру жөнiндегі жұмыс көлемiн көбейту, орман патологиясының мониторингісiн ұйымдастыру, орманның зиянкестерi мен ауруларымен күрес жүргiзу, жыл сайынғы ағаш отырғызу мен себудi 1 мың гектар алқапта қамтамасыз ету үшiн отырғызатын материалдарды өндiрудi көбейту, орманды күзету, орманда аң аулауды ұйымдастыру жөнiндегі шаралар кешенiн жүргізу, орман жағдайын зерттеудi жүргiзу, орман және өсiмдiк ресурстарын пайдаланудың ғылыми-негiзделген көлемiн белгiлеу, орманды қорғау қызметiн қалпына келтiру, орманды қорғайтын мекемелердi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды материалдық-техникалық құралдармен және басқа да қызметтердің штаттық санын нормативке дейiн жеткiзу, ол үшiн республикалық бюджеттен орман саласын қаржыландыруды көбейту қаралған.

В целях снижения воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду и повышения уровня использования отходов, необходима оптимизация системы природопользования и охраны окружающей среды. Предполагается создание единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов с целью объединения существующих разрозненных ведомственных систем и производственного мониторинга природопользования, обеспечение организации сбора экологической информации, являющейся основой принятия управленческих решений в области охраны окружающей среды и рационального природопользования, разработка кадастров природных ресурсов, разработка дополнительных экологических требований к предприятиям, осуществляющим деятельность в Каспийской заповедной зоне и прикаспийском регионе, создание правовых основ для внедрения обязательного экологического страхования экологически опасных видов работы, разработка программы "Охрана окружающей среды на 2004-2006 годы".
В целях восстановления и реабилитации окружающей среды предполагается направить действия на осуществление проектов улучшения качества окружающей среды, по изучению исторических загрязнении в местах накопленных вредных, в том числе радиоактивных отходов с последующей реализацией программ по ликвидации исторических загрязнений. Совместно с международными организациями будут продолжены работы по реализации проектов по реабилитации и управлению окружающей средой бассейна рек Нура-Ишим, по водоснабжению и санитарии Северо-Восточного Казахстана, а также по решению глобальных экологических проблем сохранения биоразнообразия, борьбы с опустыниванием, предотвращения выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ. Намечена разработка программы реабилитации объектов окружающей среды в бассейне озера Балхаш.
Предполагается продолжить работу по оптимальному использованию финансовых ресурсов по реализации экологических и природоохранных программ за счет средств республиканского бюджета, предприятий и международных организаций. Планируется направить средства Международных фондов, займов и грантов на решение трансграничных социально-экологических проблем, а также обеспечить софинансирование проектов, расширение сотрудничества с международными организациями по решению глобальных экологических проблем.
Управление природными ресурсами
Водные ресурсы
В целях сокращение дефицита водных ресурсов будут разработаны и реализованы республиканские программы рационального использования и охраны водных ресурсов в разрезе бассейнов крупных рек, целевая программа по водосбережению, продолжится реализация договоренностей по вопросам рационального и справедливого использования трансграничных водотоков в сотрудничестве с Правительством Китайской Народной Республики, а также Кыргызской и Узбекской республик. Будут разработаны и внедрены Методика определения ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников и дифференцированные ставки платы за использование поверхностных вод, стимулирующие рациональное использование и охрану вод, предусматривается разработка проекта и строительство сооружений по защите от паводкового затопления застройки левобережной части города Астаны.
Обеспечение населения качественной питьевой водой будет осуществляться путем реализации мероприятий отраслевой программы "Питьевые воды", проектов по улучшению водоснабжения сельских населенных пунктов.
Управление водными ресурсами означает экологическую защиту бассейнов, способную вернуть рекам и озерам их былую чистоту. Такая политика должна иметь законодательную силу.
В целях создания законодательной основы использования водных ресурсов в изменившихся экономических условиях разрабатывается новая редакция Водного кодекса. Планируется подготовить и принять ряд нормативных документов, обеспечивающих адекватность затрат на мероприятия по обеспечению работы водохозяйственных объектов, собираемым платежам за использование водных ресурсов. Разрабатываются методические указания по экономическому механизму платного водопользования с поэтапным переводом на самофинансирование затрат по содержанию водохозяйственных сооружений и устройств за счет средств водопользователей.
P020071_ Концепция развития водного сектора экономики и водохозяйственной политики до 2010 года разработана и одобрена постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2002 года N 71 и в ней учтено поэтапное реформирование (децентрализация, реструктуризация) и совершенствование структуры управления водными ресурсами и водным хозяйством Республики Казахстан с разграничением функций управления от хозяйственных функций. В целях решения ее основных задач внесены предложения в проект Плана мероприятий по реализации действий Правительства Республики Казахстан по охране окружающей среды и природопользованию на 2002-2004 годы, осуществление которых позволит улучшить обеспечение населения и хозяйственного комплекса водой в необходимом количестве и гарантированного качества.
Лесные ресурсы
Учитывая, что Главой государства на ближайшее десятилетие одним из приоритетов работы Правительства определены воспроизводство, охрана и защиты лесов и предполагается завершить разработку новой редакции Лесного Кодекса, отраслевой программы "Леса Казахстана" и других нормативно-правовых актов по усилению охраны лесов, растительного и животного мира и упорядочению пользования ими.
В связи с этим, предполагается увеличить объемы работ по авиационной охране и противопожарному устройству лесов, организации лесопатологического мониторинга, проведению борьбы с вредителями и болезнями леса, восстановлению лесных питомников, увеличению производства посадочного материала, для обеспечения ежегодной посадки и посева лесов на площади 1 тыс. га, проведению комплекса мероприятий по усилению охраны лесов, лесоохотоустройству, проведению обследования состояния лесов, установлению научно-обоснованных размеров пользования лесными и растительными ресурсами, восстановлению службы защиты леса, обеспечению лесоохранных учреждений и особо охраняемых природных территорий материально-техническими средствами и оборудованием, доведение штатной численности лесной охраны и других служб до нормативной, для чего из республиканского бюджета предусмотрено увеличение финансирования лесной отрасли.

2003-2005 жж. Ерейментау, Сынтас мемлекеттiк табиғи қорықтарын, Жоңғар Алатауы, Шарын арнасы мен Көлсай көлi мемлекеттiк ұлттық парктерiн құру, сондай-ақ Павлодар мен Шығыс Қазақстан облыстарындағы ленталық қарағайлы ормандарда мемлекеттiк табиғи резервтер құру және экологиялық туризмнің жаңа маршруттарын әзiрлеу мен игеру жоспарланып отыр.
Жануарлар әлемiнiң ресурстары
Аңшылық шаруашылығында пайдаланылатын жерлердi есепке алу, аңшылықты пайдаланатындардың күшiмен өркениеттi аң аулау және балық аулау орындарын ұйымдастыру, ауланатын - кәсiптiк аңдар мен құстардың экологиялық-жағрафиялық және биологиялық ерекшелiктерiн зерттеу жөнінде мақсатты бағдарламалар мен оларды пайдалану жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу ұйғарылып отыр.
Балық шаруашылығын басқару органдарында Қазақстан Республикасының 2003-2007 жж. балық шаруашылығын дамыту Бағдарламасын әзiрлеудi аяқтау және бекiту, оның мақсаты балық өнiмдерiн өндiрудің құлдырауын 2005 ж. тоқтату және 2007 ж. тұрақтандыру болып табылады.
18 ТАРАУ. АЙМАҚТАРДЫҢ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТІК
ДАМУЫ
Мақсаттар мен міндеттер
Алдағы жылдары мемлекеттiк аймақтық саясат Қазақстан Республикасының 2002-2006 жж. аймақтық саясатының Тұжырымдамасына сәйкес жүзеге айырылатын болады.
Аймақтық саясаттың мақсаты инфрақұрылымның, шаруашылық қызметтiң күшеюiне және халықтың тұрмыс деңгейiн проблемалы аймақтарды терiп алып қолдау саясатымен байланыстырып жақсартуға жағдай тудыратын инвестициялық маңызды жобаларды жүзеге асыру жолымен әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiндегi аймақтар арасында орын алып отырған айырмашылықтарды төмендету болып табылады.
Аймақтық саясаттың міндеттерiне жататындар:
аймақтардың үдемелi және балансталған әлеуметтiк-экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттi анық айыру және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру;
проблемалары бар шағын қалалар мен тоқыраған шалғай селолық аудандарға мемлекеттiк қолдау көрсету;
елдiң қауіпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн шекаралардағы аудандардың, әсiресе оңтүстіктегі, экономикалық потенциалын көтеру жөнiнде мемлекеттiк саясатты әзiрлеу және жүргiзу;
халықты Қазақстан аумағында ұтымды орналастыру.
Алға қойған мақсаттарға жету үшiн негiзгi күштер аймақтар арасында орын алып отырған әлеуметтік-экономикалық даму деңгейiндегі айырмашылықтарды төмендетуге бағытталатын болады.
Осы мақсатта артта қалған аймақтардың олардың шаруашылықтарының құрылымын жетілдiру, өнеркәсiптiң өңдеушi секторының кәсiпорындарын дамыту, аумақтың инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуiн көтеру, бiрiншi кезекте сумен, энергиямен және электрмен жабдықтау, шағын кәсiпкерлiктiң саласын дамыту есебiнен экономикасының озық дамуына жағдай жасайтын шараларды жүзеге асыру жоспарлануда.
Негізгi назар селолық аудандардың және экономикасы тоқыраған шағын қалалардың дамуына, оларды бұл жағдайдан шығару жөнiнде экономикалық, құқықтық, әлеуметтiк және басқадай шараларды әзiрлеу мен қабылдауға аударылатын болады.
Аймақтық даму мiндеттерiн шешу үшiн келесi шаралар ұйғарылады:
Республикалық деңгейде:
мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында қызмет пен өкілеттi анық айыру, ол 2002 ж. әзiрленiп жатқан мемлекеттiк басқарудың деңгейлерi арасында өкілеттi айыру және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру Тұжырымдамасының негiзiнде жүзеге асырылатын болады;
тоқыраған аумақтарға оларды iрiктеп алудың анық критерийлерi негiзiнде мемлекеттiк қолдау көрсету;
экономикасы тоқыраған шағын қалаларды дамытудың Бағдарламасын әзiрлеу;

В 2003-2005 годы планируется создания Ерейментауского, Сынтасского государственных природных заповедников, Джунгар-Алатаусского, Чарынский каньон и Кольсайские озера государственных национальных природных парков, а также государственных лесных природных резерватов в ленточных борах в Павлодарской и Восточно-Казахстанской областях и разработка и освоение новых маршрутов экологического туризма.
Ресурсы животного мира
В охотничьем хозяйстве предполагается проведение инвентаризации угодий, устройство мест цивилизованной охоты и рыбной ловли силами охот-пользователей, разработка целевых программ по изучению эколого-географических и биологических особенностей охотничье-промысловых зверей и птиц и рекомендаций по их использованию.
В органах управления рыбным хозяйством завершить разработку и утвердить Программу развития рыбного хозяйства Республики Казахстан на 2003-2007 годы, целью которой является преодоление падения производства рыбной продукции в 2005 году и стабилизации в 2007 году.
Глава 18. Экономическое и социальное развитие регионов
Цели и задачи
В предстоящие годы региональная политика государства будет осуществляться в соответствии с Концепцией региональной политики Республики Казахстан на 2002-2006 годы.
Целью региональной политики является снижение существующих между регионами различий в уровнях социально-экономического развития путем осуществления важных инвестиционных проектов, способствующих укреплению инфраструктуры, хозяйственной деятельности и улучшению уровня жизни населения в сочетании с политикой избирательной поддержки проблемных регионов.
К задачам региональной политики относятся:
обеспечение поступательного и сбалансированного социально-экономического развития регионов;
четкое разграничение полномочий между уровнями государственного управления и совершенствование межбюджетных отношений;
оказание государственной поддержки проблемным малым городам и перспективным сельским районам;
разработка и проведение государственной политики по укреплению экономического потенциала приграничных районов, особенно южных, для обеспечения безопасности страны;
рациональное расселение населения на территории Казахстана.
Пути достижения поставленной цели и решения задач
Для достижения поставленной цели основные усилия будут направлены на снижение существующих между регионами различий в уровнях социально-экономического развития.
В этих целях планируется осуществить мероприятия, способствующие опережающему развитию экономики отстающих регионов за счет совершенствования структуры их хозяйств, развития предприятий перерабатывающего сектора промышленности, повышения инфраструктурной обеспеченности территорий, в первую очередь водо-, энерго- и электроснабжения, развития сферы малого предпринимательства.
Особое внимание будет уделяться развитию перспективных сельских районов и малых городов с депрессивной экономикой, разработке и принятию комплекса экономических, правовых, социальных и других мер по выводу их из этого состояния.
Для решения задач регионального развития предполагаются следующие меры:
На республиканском уровне:
четкое разграничение функций и полномочий между уровнями государственного управления, которое будет осуществляться на основе разрабатываемой в 2002 году Концепции разграничения полномочий между уровнями государственного управления и совершенствования межбюджетных отношений;
оказание государственной поддержки перспективным сельским территориям на основе четких критериев их отбора;
разработка Программы развития малых городов с депрессивной экономикой;

әзiрленiп жатқан Қазақстан Республикасының 2004-2010 жж. демографиялық және көшi-қон саясатының Бағдарламасы мен Қазақстан Республикасында 2003-2005 жж. кедейлiктi кемiту жөнiндегi Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде демографиялық және көшi-қон саясатын, халықтың тұрмыс деңгейiн көтерудi жүзеге асыру.
Аймақтық деңгейде:
экономиканың құрылымын жетiлдiру бiрiншi кезекте шикiзатты терең өңдеуді ұйымдастыру, өнiмнiң қосылған құнын көбейту жөнiндегі инвесторлар үшiн ынталандырушы жағдайды жасау есебiнен;
ел Президентiнің Қазақстан халқына "2003 ж. iшкi және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттары туралы" Жолдауы тұрғысынан ауыл шаруашылығының, ауыл шаруашылық өнiмдерiн өңдейтін кәсiпорындарды және селоның әлеуметтiк саласын шапшаңдатып дамыту;
инфрақұрылымның (жолдар, көлiк пен коммуникация) озық дамуын қамтамасыз ету;
өз шикiзат ресурстарымызды өңдеу саласындағы жаңа өндiрiстердi жасау үшiн аймаққа тiкелей инвестицияларды тарту жөнiндегi жұмысты кеңейту;
импортты айырбастау және өндiрiстiк потенциалды экспортқа бағдарлау мақсатында отандық тауарлардың, жұмыстың және қызметтiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеруге жәрдем жасау;
тоқтап тұрған кәсiпорындарды қалпына келтiру есебiнен де, сондай-ақ жаңа өндiрiстердi құру, шағын бизнестi дамыту есебiнен де жұмыс орындарын жасау жөнiндегі жұмыстарды жалғастыру;
2003-2005 жж. кедейлiктi кемiту жөнiндегi аймақтық бағдарламаларды әзiрлеу;
халыққа көрсетілетін әлеуметтiк көмектiң атаулылығын күшейту мақсатында жеткiлiксiз қамтамасыз етiлген азаматтардың материалдық жағдайына тексеру жүргiзу жөнiндегi учаскелiк комиссияның жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру;
шағын қалалар мен экономикасы тоқыраған аудандардың дамуы жөнiнде, олардың экономикалық өсуге және халықтың тұрмыс деңгейінiң жақсаруына жетуiне бағытталған, аймақтық бағдарламалар әзiрлеу. Осы кезде, шекараға жақын аудандардың, бiрiншi кезекте оңтүстiк, экономикалық потенциалын бекiтуге айрықша назар аударылатын болады;
рыноктарда сауда жағдайын жақсарту және бәсекенi дамыту, облыс орталықтарында және қалаларда азық-түлiк және ауыл шаруашылығы тауарларын сатып алу және сату жөнiндегі коммуналдық сауда рыноктарын және сауда-сатып алу ұйымдарын құру жөнiндегi жұмыстарды күшейту, аса маңызды азық-түлiк тауарларына бағаны төмендетуге бағытталған нақты шаралар қабылдау.
Болжамдалған нәтижелер
Аймақтар арасындағы қазiргi орын алып отырған айырмашылықтарды төмендету, шаруашылық қызмет үшін аймақтарға тең жағдай жасау және халықтың тұрмыс деңгейiн көтеру, мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында өкiлеттi анық айыру, бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру, елдің қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және мемлекеттiк шекараны бекіту, әсiресе оңтүстiк шекараны.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 ж. 13 қыркүйек
N 1000
қаулысына 2 қосымша
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 395 қаулысымен .
МЕМЛЕКЕТТІК ЖӘНЕ САЛАЛЫҚ (СЕКТОРАЛДЫҚ) БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ ТІЗБЕСІ
___________________________________________________________________________
N      Бағдарламаның            Бағдарламаның      Іске асыру   Жауапты
атауы                    мақсаты          кезеңі     орындау.
шылар
___________________________________________________________________________
1            2                         3                4          5
___________________________________________________________________________

осуществление демографической и миграционной политики, повышение уровня жизни населения в рамках разрабатываемых Программы демографической и миграционной политики Республики Казахстан на 2004-2010 годы и Государственной Программы по снижению бедности в Республике Казахстан на 2003-2005 годы.
На региональном уровне:
совершенствование структуры экономики, в первую очередь, за счет создания стимулирующих условий для инвесторов по организации глубокой переработки сырья, увеличению добавочной стоимости продукции;
ускоренное развитие сельского хозяйства, предприятий переработки сельскохозяйственной продукции и социальной сферы села в свете Послания Президента страны народу Казахстана  K022003_ "Об основных направлениях внутренней и внешней политики на 2003 год";
обеспечение опережающего развития инфраструктуры (дороги, транспорт и коммуникации);
расширение работы по привлечению в регион прямых инвестиций для создания новых производств в сфере переработки собственных сырьевых ресурсов;
содействие повышению конкурентоспособности отечественных товаров, работ и услуг в целях импортозамещения и экспортной ориентации производственного потенциала;
продолжение работы по: созданию рабочих мест, как за счет восстановления работы простаивающих предприятий, так и за счет создания новых производств, развитию малого бизнеса;
разработка региональных программ по снижению бедности на 2003-2005 годы;
повышение эффективности работы участковых комиссий по проведению обследования материального положения малообеспеченных граждан в целях усиления адресности оказания социальной помощи населению;
разработка региональных программ по развитию малых городов с депрессивной экономикой и сельских районов с перспективными возможностями развития, направленных на достижение ими экономического роста и улучшения уровня жизни населения. При этом, особое внимание будет обращено на укрепление экономического потенциала приграничных районов, в первую очередь южных;
усиление работы по улучшению условий торговли и развитию конкуренции на рынках, созданию в областных центрах и городах коммунальных торговых рынков и торгово-закупочных организаций по закупке и реализации продовольственных и сельскохозяйственных товаров, принятие конкретных мер, направленные на снижение цен на важнейшие продовольственные товары.
Прогнозируемые результаты
Снижение существующих между регионами различий, создание регионам равных условий для хозяйственной деятельности и повышения уровня жизни населения, четкое разграничение полномочий между уровнями государственного управления, совершенствование межбюджетных отношений, обеспечение безопасности страны и укрепление государственной границы, особенно южной.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2002 г. N 1000
Перечень
действующих и разрабатываемых государственных
и отраслевых (секторальных) программ   <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395 .
___________________________________________________________________________
N п/п  !     Наименование    !       Цель программы          !   Период
!       программы     !                               ! реализации
_______!_____________________!_______________________________!_____________
1     !         2           !              3                !      4
_______!_____________________!_______________________________!_____________

1. Күшіндегі мемлекеттік және салалық (секторалдық)
бағдарламалардың тізімі
___________________________________________________________________________
1.1. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен
бекітілген мемлекеттік бағдарламалар
___________________________________________________________________________
Кәсіби Үкімет
___________________________________________________________________________
1.1.1. Сыбайлас жемқорлық.  Конституциялық тәртіпті, 2001-   Қазақстан
қа қарсы күрес       азаматтар мен ұйымдар.   2005    Республикасы.
жөніндегi 2001-      дың құқығы мен заңды      жж.    ның
2005 жж. арналған    мүдделерiн, мемлекеттiк          Қауіпсіздік
мемлекеттiк          қызмет жүйесiн сыбайлас          кеңесі
бағдарлама           жемқорлық процестерінің
келеңсiз әсерінен
қорғау, әлеуметтiк,
экономикалық және құқық
салаларында мемлекет
саясатын iске асыруды
қамтамасыз ететiн
кепілдіктерді күшейту
___________________________________________________________________________
Білім беру
___________________________________________________________________________
1.1.2. "Бiлiм беру"         Сапалы бiлiм алуға кеңі. 2001-   БҒМ, облыс.
мемлекеттiк          нен қол жеткізетіндей 2005    тардың, Астана
бағдарламасы         білім берудің ұлттық     жж.     және Алматы
моделiн тиімдi дамыту            қалаларының
үшін жағдай жасау                әкімдері
___________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау
___________________________________________________________________________
1.1.3. "Халықтың            Халықтың денсаулық       1998-   ДМ
денсаулығы"          жағдайын жақсарту,       2008
мемлекеттiк          отандық денсаулық        жж.
бағдарламасы         сақтауға халыққа медици.
налық қызмет көрсетуде
сапалы жаңа деңгейге
шығуға мүмкiндік беретін
қысқа мерзімді, орта
мерзiмдi және ұзақ
мерзiмдi іс-шара жоспар.
ларын әзірлеу және iске
асыру
___________________________________________________________________________
Мәдениет
___________________________________________________________________________
1.1.4. Тілдердi қолдану     Мемлекеттiк тiлдiң       2001-   МАҚКМ
және дамуының        әлеуметтiк-коммуникатив. 2010
2001-2010 жж.        тік қызметін кеңейту     жж.
арналған мемлекет.   мен нығайту орыс тiлiнiң
тік бағдарлама       жалпы мәдени, қызметiн
сақтау, этникалық топтар.
дың тілдерін дамыту
___________________________________________________________________________
Спорт және салауатты өмір салты
___________________________________________________________________________

1. Перечень действующих государственных и отраслевых
(секторальных) программ
1.1. Государственные программы, утвержденные
Указом Президента Республики Казахстан
Профессиональное Правительство
1.1.1.  Государственная       Защита конституционного          2001-2005
программа борьбы с    порядка, прав и законных         гг.
коррупцией на         интересов граждан и организа-
2001-2005 годы        ций, системы государственной
службы от деструктивного
влияния коррупционных процес-
сов, усиление гарантий,
обеспечивающих реализацию
политики государства в
социальной, экономической и
правовой сферах
___________________________________________________________________________
Образование
___________________________________________________________________________
1.1.2.  Государственная       Создание условий для эффек-      2001-2005
программа             тивного развития национальной    гг.
"Образование"         модели системы образования,
обеспечивающей широкий доступ к
качественному образованию
___________________________________________________________________________
Здравоохранение
___________________________________________________________________________
1.1.3.  Государственная       Улучшение состояния здоровья     1998-2008
программа             населения, разработка и          гг.
"Здоровье народа"     реализация краткосрочных,
среднесрочных и долгосрочных
планов мероприятий, которые
позволят выйти отечественному
здравоохранению на качественно
новый уровень предоставления
населению медицинских услуг
___________________________________________________________________________
Культура
___________________________________________________________________________
1.1.4.  Государственная       Расширение и укрепление          2001-2010
программа             социально-коммуникативных        гг.
функционирования      функций государственного языка,
и развития языков     сохранение общекультурных
на 2001-2010 годы     функций русского языка,
развитие языков этнических
групп
__________________________________________________________________________
Спорт и здоровый образ жизни
__________________________________________________________________________

1.1.5. Қазақстан            Дене шынықтыру және      2001-   Туризм және
Республикасында      спорт құралдарымен       2005    спорт
2001-2005 жж.        салауатты өмiр салтының   жж.     Агенттігі,
арналған дене        принциптерiн енгiзу,             облыстар,
шынықтыру және       халық арасында                   әкімдері
спорт мемлекеттiк    бұқаралық денешынықтыру,
бағдарламасы         спорттық резервтi және
халықаралық класс
спортшыларын даярлау,
Қазақстан Республикасы
спортшыларын халықаралық
спорттық iс-шараларға
даярлауды және қатысуын
қамтамасыз ету
___________________________________________________________________________
Туризм ___________________________________________________________________________
1.1.6. "Жiбек жолының       Жiбек жолы трассасының   1998-   МАҚКМ, БҒМ,
тарихи орталықтарын  қазақстандық учаскесінде 2012    ККМ, кейбір
қайта өркендету,     халықтың және өндiрiстiң  жж.    облыстардың
түркі тілдес         қалаларда шоғырлануының          әкімдері
мемлекеттердiң       тарихи жүйесiнiң жалпы
мәдени мұрасын       ұлттық, әлеуметтiк-
сақтау және          экономикалық және халық.
сабақтастыра дамыту, аралық рөлiн қайта
туризм инфрақұрылы.  өркендету
мын жасау" атты
мемлекеттiк
бағдарлама ___________________________________________________________________________
Көлік және инфрақұрылымы
___________________________________________________________________________
1.1.7. Қазақстан            Экономикада, мемлекет    2001-   ККМ, ҚМ
Республикасының      басқаруда, әлеуметтік    2005
ұлттық ақпараттық    салада перспективалы     жж.
инфрақұрылымын       ақпараттық технология.
қалыптастыру мен     ларды, компьютерлiк
дамытудың            техника мен телекоммуни.
мемлекеттiк          кациялар құралдарын
бағдарламасы         пайдалануға негізделген
жаңа технологиялық
укладтарды қалыптастыру
1.1.8. Қазақстан            Автожолдар желісін       2001-   ККМ
Республикасының      сақтау және дамыту       2005
автожол саласын                               жж.
дамытудың 2001-2005
жж. арналған
мемлекеттік
бағдарламасы
1.1.9. Қазақстан            Радирбақылаушы,          2000-   МҚҚКА, ККМ
Республикасының      радиоөлшегіш             2004
2000-2004 жж.        жабдықтарды және         жж.
арналған ақпараттық  арнайы автокөлік
қауіпсіздігін        ұстау
қамтамасыз етудің
мемлекеттік
бағдарламасы
___________________________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы
___________________________________________________________________________
1.1.10. Қазақстан           Агроөнеркәсіптік         2003-   АШМ
Республикасының     кешенінің тиімді         2005

1.1.5.  Государственная       Внедрение принципов здорового    2001-2005
программа развития    образа жизни средствами          гг.
физической культуры   физической культуры и спорта,
и спорта в Респуб-    развитие массовой физкультурно-
лике Казахстан на     оздоровительной работы среди
2001-2005 годы        населения, подготовка
спортивного резерва и
спортсменов международного
класса, обеспечение подготовки
и участия спортсменов
Республики Казахстан в
международных спортивных
мероприятиях
__________________________________________________________________________
Туризм
__________________________________________________________________________
1.1.6.  Государственная       Возрождение общенациональной,    1998-2012
программа "Возрож-    социально-экономической и        гг.
дение исторических    международной роли исторической
центров Шелкового     системы урбанизации
пути, сохранение и    казахстанского участка трассы
преемственное         Шелкового пути
развитие культурного
наследия тюркоязыч-
ных государств,
создание инфраструк-
туры туризма"
__________________________________________________________________________
Транспортная инфраструктура
__________________________________________________________________________
1.1.7.  Государственная       Формирование в экономике,        2001-2005
программа формирова-  государственном управлении,      гг.
ния и развития        культуре и социальной сфере
национальной          новых технологических укладов,
информационной        базирующихся на использовании
инфраструктуры        перспективных информационных
Республики Казахстан  технологий, средств
компьютерной техники и
телекоммуникаций
1.1.8.  Государственная       Сохранение и развитие сети       2001-2005
программа развития    автодорог                        гг.
автодорожной отрасли
Республики Казахстан
на 2001-2005 годы
1.1.9.  Государственная       Содержание радиоконтрольного,    2000-2004
программа обеспече-   радиоизмерительного              гг.
ния информационной    оборудования и спецавтотран-
безопасности          спорта
Республики Казахстан
на 2000-2004 годы
__________________________________________________________________________
Сельское хозяйство
__________________________________________________________________________
1.1.10. Государственная       Обеспечение продовольственной    2003-2005
агропродовольствен-   безопасности Казахстана на       гг.
ная программа         основе формирования эффективной
Республики Казахстан  системы агропромышленного

1. Күшіндегі мемлекеттік және салалық (секторалдық)
бағдарламалардың тізімі
___________________________________________________________________________
1.1. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен
бекітілген мемлекеттік  бағдарламалар
___________________________________________________________________________
Кәсіби Үкімет
___________________________________________________________________________
1.1.1.  Керек емес                     Қазақстан Республикасы
Президентінің 2001
жылғы 5 қаңтардағы N534
Жарлығымен бекітілген
___________________________________________________________________________
Білім беру
___________________________________________________________________________
1.1.2.  Барлығы-            Республи.  Қазақстан Республикасы   13 тарау.
380000,             калық және Президентінің 2000       Білім беру
соның ішінде:       жергілікті жылғы 30 қыркүйектегі
2001 ж. - 76000;    бюджеттер  N 448 Жарлығымен
2002 ж. - 76000;               бекітілген
2003 ж. - 76000;
2004 ж. - 76000;
2005 ж. - 76000
___________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау
___________________________________________________________________________
1.1.3.  2002 ж. -  5362,5   Республи.  Қазақстан Республикасы   14 тарау.
2003 ж. - 15273,3;  калық      Президентінің 1998       Денсаулық
2004 ж. - 20887,1;  және       жылғы 16 қарашадағы      сақтау
2005 ж. - 20887,1   жергілікті N4153 Жарлығымен
бюджеттер  бекітілген
___________________________________________________________________________
Мәдениет
___________________________________________________________________________
1.1.4.  2002 ж. - 99,5;     Республи.  Қазақстан Республикасы   15 тарау.
2003 ж. - 100;      калық      Президентінің 2001       Мәдениет,
2004 ж. - 110;      бюджет     жылғы 7 ақпандағы        туризм
2005 ж. - 110                  N550 Жарлығымен          және спорт
бекітілген
___________________________________________________________________________
Спорт және салауатты өмір салты
___________________________________________________________________________
1.1.5.  2003 ж. - 2525,551, Республи.  Қазақстан Республикасы   15 тарау.
2004 ж. - 1805,826; калық      Президентінің 2001       Мәдениет,
2005 ж. - 1805,826  бюджет     жылғы 12 наурыздағы      туризм
N570 Жарлығымен          және спорт
бекітілген
___________________________________________________________________________
Туризм
___________________________________________________________________________
1.1.6.  2003 ж. - 103,318;  Республи.  Қазақстан Республикасы   15 тарау.
2004 ж. - 102,804;  калық және Президентінің 1998 жылғы Мәдениет,
2005 ж. - 102,804   жергілік.  27 ақпандағы N3859       туризм және
ті бюджет, Жарлығымен               спорт
гранттар,  бекітілген
инвести.
циялар
___________________________________________________________________________
Көлік және инфрақұрылымы
___________________________________________________________________________

1. Перечень действующих государственных и
отраслевых (секторальных) программ
1.1. Государственные программы, утвержденные
Указом Президента Республики Казахстан
1.1.1.   Совет    Не требуется                  Утверждена Указом
Безо-                                  Президента Респуб-
паснос-                                лики Казахстан от
ти Рес-                                5 января 2001 года
публики                                N 534   U010534_
Казах-
стан
1.1.2    МОН,     Всего-380000,     Республи-   Утверждена Указом   Глава
акимы    в т ч.:           канский     Президента Респуб-  13.
облас-   2001 г. - 76000;  и местный   лики Казахстан от   Обра-
тей,гг.  2002 г  - 76000;  бюджеты     30 сентября         зование
Астаны   2003 г. - 76000;              2000 года N 448
и        2004 г. - 76000;                U000448_
Алматы   2005 г. - 76000
1.1.3.   МЗ       2002 г. -         Республи-   Утверждена Указом   Глава
5362,5;           канский     Президента Респуб-  14.
2003 г. -         и местный   лики Казахстан от   Здра-
15273,3;          бюджеты     16 ноября           воохра-
2004 г. -                     1998 года N 4153    нение
20887,1;                        U984153_
2005 г. -
20887,1
1.1.4.   МКИОС    2002 г. - 99,5;   Республи-   Утверждена Указом   Глава
2003 г. - 100;    канский     Президента Респуб-  15.
2004 г. - 100;    бюджет      лики Казахстан от   Куль-
2005 г. - 100                 7 февраля           тура,
2001 года N 550     туризм
U010550_              и
спорт
1.1.5.   АТурС,   2003 г. -         Республи-   Утверждена Указом   Глава
акимы    2525,551;         канский     Президента Респуб-  15.
облас-   2004 г. -         бюджет      лики Казахстан от   Куль-
тей      1805,826;                     12 марта 2001 года  тура,
2005 г. -                     N 570   U010570_      туризм
1805,826                                          и
спорт
1.1.6.   МКИОС,   2003 г. -         Республи-   Утверждена Указом   Глава
МОН,     103,318;          канский и   Президента Респуб-  15.
МТК      2004 г. -         местный     лики Казахстан от   Куль-
акимы    102,804;          бюджеты,    27 февраля          тура,
заинте-  2005 г. -         гранты,     1998 года N 3859    туризм
ресо-    102,804           инвестиции    U983859_              и
ванных                                                     спорт
облас-
тей

1.2.2. РБ:                Республи.  Қазақстан Республикасы
2002 ж. - 10;      калық      Үкіметінің 1998 жылғы 19
2003 ж. - 1232,502;бюджет    қарашадағы N 1180
басқа көздерiнен -            қаулысымен бекітілген
5
___________________________________________________________________________
Бюджет саясаты
___________________________________________________________________________
1.2.3. 2003 ж. - 89,579;  Жыл сайын  Қазақстан Республикасы     2 тарау.
2004 ж. - 39,089;  қаралатын  Үкiметiнiң 2001 жылғы 10   Макроэконо.
бюджеттен  желтоқсандағы N1605        микалық
бөлінетін  қаулысымен                 саясат
қаржы      бекітілген
есебiнен
және
қаржылан.
дырудың
басқа
көздерінен
___________________________________________________________________________
Демография және көші-қон
___________________________________________________________________________
1.2.4.  Қаралмаған       Жыл сайын   Қазақстан Республикасы     11 тарау.
қаралатын   Үкіметінің 2001 жылғы      Халық,
бюджеттен   30 қазандағы N1380         жұмыспен
бөлінетін   қаулысымен                 қамту және
қаржы       бекітілген                 еңбек
есебінен                               ресурстары.
және қаржы.                            ның дамуы
ландырудың
басқа
көздерінен
1.2.5.  Қаралмаған       Республика. Қазақстан Республикасы     11 тарау.
лық бюджет. Үкiметiнiң 2001 жылғы 29   Халық,
те қарасты. қазандағы N 1371           қамту және
рылатын     қаулысымен бекiтiлген     еңбек
қаражаттар.                            ресурстары
дың шекте.                             ның дамуы
рінде.
Техникалық
және грант.
тық көмек.
тің тартуы
болжамда.
лынады
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
1.2.6. <*>
___________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау
___________________________________________________________________________
1.2.7. 2003 ж. - 31,505; Республика. Қазақстан Республикасы     14 тарау.
2004 ж. - 30,767; лық         Үкiметiнiң 1999 жылғы 30   Денсаулық
2005 ж. - 30,767  бюджет      маусымдағы N 905            сақтау
қаулысымен бекiтiлген
1.2.8. 2002 ж. - 5,4;   Республика. Қазақстан Республикасы     14 тарау.
2003 ж. - 8,405;  лық және    Үкіметінің 2001 жылғы 14   Денсаулық
2004 ж. - 8,405;  жергілікті  қыркүйектегі N 1207        сақтау
2005 ж. - 8,405   бюджеттер   қаулысымен бекітілген
ЖБ-дан:
2002 ж. - 80,5;
2003 ж. - 92,6;
2004 ж. - 92,6;
2005 ж. - 92,6
___________________________________________________________________________
Мәдениет
___________________________________________________________________________

1.2.2.   АС,      Из РБ:            Респуб-     Утверждена
Нацбанк  2002 г. - 10;     ликан-      постановлением
(по      2003 г. -         ский        Правительства
согла-   1232,502; из      бюджет,     Республики
сова-    других источ-     гранты и    Казахстан
нию),    ников - 5         займы меж-  от 19 ноября
минис-                     дународных  1998 года N 1180
терства                    организа-     P981180_
и                          ций
агентст-
ва
1.2.3.   АГЗ                        Республи-   Утверждена          Глава
канский     постановлением      2.
2003 г. -         бюджет      Правительства       Макро-
89,579;                       Республики          эконо-
2004 г. -                     Казахстан           мичес-
39,089;                       от 10 декабря       кая
2005 г. -                     2001 года N 1605    полити-
40,72                           P011605_            ка
1.2.4.   АМД      Не                За счет     Утверждена          Глава
предусмотрено     ежегодно    постановлением      11.
предусмат-  Правительства       Насе-
риваемых    Республики          ление,
бюджетных   Казахстан           заня-
ассигнова-  от 30 октября       тость и
ний и иных  2001 года N 1380    разви-
источников    P011380_            тие
финансиро-                      трудо-
вания                           вых
ресур-
сов
1.2.5.   АМД      Не                В преде-    Утверждена          Глава
предусмотрено     лах сред-   постановлением      11.
ств, пре-   Правительства       Насе-
дусмотрен-  Республики          ление,
ных в рес-  Казахстан           заня-
публикан-   от 29 октября       тость и
ском бюд-   2001 года N 1371    разви-
жете. Пред-   P011371_            тие
полагается                      трудо-
привлече-                       вых
ние техни-                      ресур-
ческой и                        сов
грантовой
помощи
1.2.6.   (исключена - N 395 от 24.04.2003 г.)
1.2.7.   МЗ        2003 г. -        Республи-   Утверждена          Глава
31,505;          канский     постановлением      14.
2004 г. -        бюджет      Правительства       Здраво-
30,767;                      Республики          охране-
2005 г. -                    Казахстан           ние
30,767                       от 30 июня
1999 года N 905
P990905_
1.2.8.   МЗ, МЮ,   2002 г. -       Республи-   Утверждена          Глава
МО, МОН,  5,4;            канский и   постановлением      14.
акимы     2003 г. -       местные     Правительства       Здраво-
облас-    8,405;          бюджеты     Республики          охране-
тей       2004 г. -                   Казахстан           ние
8,405;                      от 14 сентября
2005 г. -                   2001 года N 1207
8,405                         P011207_
Из МБ:
2002 г. -
80,5;
2003 г. -
92,6;
2004 г. -
92,6;
2005 г. -
92,6

1.2.9. 2002 ж - 22,4;    Республика. Қазақстан Республикасы     15 тарау.
2003 ж. - 35;     лық         Үкіметінің 2001 жылғы      Мәдениет,
2004 ж. - 35;     бюджет      N 880 қаулысымен           туризм
2005 ж. - 22                  бекітілген                 және спорт
___________________________________________________________________________
Әлеуметтік қорғау
___________________________________________________________________________
1.2.10. РБ-тен:           Республи.  Қазақстан Республикасы     12 тарау.
2002 ж. - 355;    калық      Үкiметiнiң 2001 жылғы 27   Кедейлікті
2003 ж. - 512,2;  және       маусымдағы N 880           кеміту мен
2004 ж. - 509;    жергілікті қаулысымен бекітілген     әлеуметтік
2005 ж. - 628,7;   бюджеттер                             қорғау
ЖБ-тен:
2002 ж. - 250,5;
2003 ж. - 655,8;
2004 ж. - 697,5;
2005 ж. - 379
___________________________________________________________________________
Нақты сектор
___________________________________________________________________________
1.2.11. 2001 ж. - 105,8;    Республи.  Қазақстан Республикасы      15 тарау.
2002 ж. - 110,988;  калық      Үкiметiнiң 2001 жылғы 27    Өнеркәсіп.
2003 ж. - 248,879;  бюджет     маусымдағы N 880 қаулысымен тің дамуы
бекітілген
1.2.12. 2002 ж. - 310,4;  Республи.  Қазақстан Республикасы     5 тарау.
2003 ж. - 439,2;  калық      Үкiметiнiң 2001 жылғы 25   Өнеркәсіп.
2004 ж. - 451;    бюджет     шілдедегі N 1006           тің дамуы
2005 ж. - 169,402            қаулысымен бекітілген
___________________________________________________________________________
Электроэнергетика және көмір өнеркәсібі
___________________________________________________________________________
1.2.13. Қаралмаған                   Қазақстан Республикасы     5 тарау.
Үкiметiнiң 1999 жылғы 9    Өнеркәсіп.
сәуірдегі N 384            тің дамуы
қаулысымен бекітілген
__________________________________________________________________________
Өңдеу өнеркәсібі
___________________________________________________________________________
1.2.14. 2002 ж. - 3000;  Республика. Қазақстан Республикасы     5 тарау.
2003 ж. - 5344   лық         Үкiметiнiң 2000 жылғы 5    Өнеркәсіп.
бюджетінен  қыркүйектегі N 1347        тің дамуы
алынатын    қаулысымен
қаражаттар  бекітілген
1.2.15. Керек емес                   Қазақстан Республикасы     5 тарау.
Үкiметiнiң 2001 жылғы 25   Өнеркәсіп.
шілдедегі N 1003           тің дамуы
қаулысымен бекітілген
1.2.16. Керек емес                   Қазақстан Республикасы     5 тарау.
Үкiметiнiң 2001 жылғы 20   Өнеркәсіп.
тамыздағы N 1088           тің дамуы
қаулысымен бекітілген
1.2.17. Керек емес                   Қазақстан Республикасы     5 тарау.
Үкiметiнiң 2001 жылғы 12   Өнеркәсіп.
желтоқсандағы N 1621       тің дамуы
қаулысымен бекітілген
1.2.18. Керек емес                   Қазақстан Республикасы     3 тарау.
Үкiметiнiң 2000 жылғы 28   Экономика.
қарашадағы N 1774          ның құрыл.
қаулысымен бекітілген     ымдық-инс.
титуционал.
дық дамуы
__________________________________________________________________________
Құрылыс
__________________________________________________________________________

1.2.9.   МКИОС     2002 г. - 22,4;  Республи-   Утверждена          Глава
2003 г. - 34;    канский     постановлением      15.
2004 г. - 34;    бюджет      Правительства       Культу-
2005 г. - 22                 Республики          ра, ту-
Казахстан           ризм и
от 11 июня          спорт
2001 года N 797
P010797_
1.2.10.  МТСЗ      Из РБ: 2002 г.-  Республи-   Утверждена          Глава
355; 2003 г. -   канский и   постановлением      12.
512,2;           местный     Правительства       Сниже-
2004 г. - 509;   бюджеты     Республики          ние
2005 г. -                    Казахстан           беднос-
628,7;                       от 29 декабря       ти и
из МБ:                       2001 года N 1758    со-
2002 г. -                      P011758_            циаль-
250,5;                                           ная
2003 г. -                                        защита
655,8;
2004 г. - 697,5;
2005 г. - 379
1.2.11.  МИТ       2001 г. - 105,8;   Республи-   Утверждена        Глава
2002 г. - 110,988; канский     постановлением    5.
2003 г. - 248,879  бюджет      Правительства     Разви-
Республики          тие
Казахстан           промыш-
от 10 мая           леннос-
2001 года N 614     ти
P010614_
1.2.12.  МЭМР      2002 г. -        Республи-   Утверждена          Глава
310,4;           канский     постановлением      5.
2003 г. -        бюджет      Правительства       Разви-
439,2;                       Республики          тие
2004 г. -                    Казахстан           промыш-
451;                         от 25 июля          леннос-
2005 г. -                    2001 года N 1006    ти
169,402                        P011006_
1.2.13.  МЭМР      Не                           Утверждена          Глава
предусмотрено                постановлением      5.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           промыш-
от 9 апреля         леннос-
1999 года N 384     ти
P990384_
1.2.14.  МИТ       2001 г. - 3000;              Утверждена          Глава
2002 г. - 5344               постановлением      5.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           промыш-
от 5 сентября       леннос-
2000 года N 1347    ти
P001347_
1.2.15   МИТ       Не                           Утверждена          Глава
требуется                    постановлением      5.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           промыш-
от 25 июля          леннос-
2001 года N 1003    ти
P011003_
1.2.16   МИТ       Не                           Утверждена          Глава
требуется                    постановлением      5.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           промыш-
от 20 августа       леннос-
2001 года N 1088    ти
P011088_
1.2.17   МИТ, МСХ  Не                           Утверждена          Глава
требуется                    постановлением      5.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           промыш-
от 12 декабря       леннос-
2001 года N 1621    ти
P011621_
1.2.18   Нацбанк   Не                           Утверждена          Глава
требуется                    постановлением      3.
Правительства       Струк-
Республики          турно-
Казахстан           инсти-
от 28 ноября        туцио-
2000 года N 1774    нальное
P001774_            разви-
тие

1.2.19. 185 млн. АҚШ     Екiншi      Қазақстан Республикасы     5 тарау.
долл.            деңгейлі    Үкiметiнiң 2001 жылғы 30   Өнеркәсіп.
банктердің  қарашадағы N 1548          тің дамуы
қаражат.    қаулысымен бекітілген
тары,
кәсіп-
орындарының
меншiктi
қаражат.
тары
1.2.20. 2002 ж. - 62,87; Республика  Қазақстан Республикасы     5 тарау.
2003-2005 ж. -   лық бюджет  Үкiметiнiң 2000 жылғы 28   Өнеркәсiп
99-дан                       қарашадағы N 1778          тiң дамуы
қаулысымен бекiтiлген
__________________________________________________________________________
Ғылыми-технологиялық саясат
__________________________________________________________________________
1.2.21. 2003 ж. - 169;   Республика. Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2004 ж. - 169;   лық бюджет  Үкiметiнiң 2001 жылғы 10   Ғылым мен
2005 ж. - 169                мамырдағы N 617            технология.
қаулысымен бекiтiлген     лардың
дамуы
1.2.22. 2002 ж. - 451;   Республика. Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2003 ж. - 457    лық бюджет  Үкiметiнiң 1999 жылғы 12   Ғылым мен
наурыздағы N 235           технология.
қаулысымен бекiтiлген     лардың
дамуы
1.2.23. 2001 ж. - 77,2;  Республика. Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2002 ж. - 98;    лық бюджет  Үкiметiнiң 2001 жылғы 26   Ғылым мен
2003 ж. - 138;               маусымдағы N 871           технология.
2004 ж. - 138;               қаулысымен бекiтiлген     лардың
2005 ж. - 138                                           дамуы
1.2.24. 2002 ж. - 140;   Республика. Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2003 ж. - 140;   лық және    Үкiметiнiң 2000 жылғы 29   Ғылым мен
2004 ж. - 140;   жергілікті  желтоқсандағы N 1956       технология.
2005 ж. - 140    бюджеттер   қаулысымен                 лардың
бекітілген                 дамуы
1.2.25. 2002 ж. - 300;   Республика. Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2003 ж. - 200    лық және    Үкiметiнiң 1999 жылғы 8    Ғылым мен
жергілікті  қаңтардағы N 15            технология.
бюджеттер   қаулысымен бекiтiлген     лардың
дамуы

1.2.19.  Акимы      185 млн.        Средства    Утверждена          Глава
Актюбин-   долл.           банков      постановлением      3.
ской,      США             второго     Правительства       Струк-
Атырау-                    уровня,     Республики          турно-
ской,                      собст-      Казахстан           инсти-
Западно-                   венные      от 30 ноября        туцио-
Казах-                     средства    2001 года N 1548    нальное
стан-                      пред-         P011548_            разви-
ской,                      приятий                         тие
Мангис-
тауской
облас-
тей,
МИТ
1.2.20.  МИТ        2002 г. -       Республи-   Утверждена          Глава
62,87;          канский     постановлением      3.
2003 г.-        бюджет      Правительства       Струк-
2005 гг. -                  Республики          турно-
по 99                       Казахстан           инсти-
от 28 ноября        туцио-
2000 года N 1778    нальное
P001778_            разви-
тие
1.2.21.  МОН, от-   2003 г. - 169;  Республи-   Утверждена          Глава
раслевые   2004 г. - 169;  канский     постановлением      9.
минис-     2005 г. - 169   бюджет      Правительства       Наука и
терства                                Республики          разви-
Казахстан           тие
от 10 мая           техно-
2001 года N 617     логий
P010617_
1.2.22.  МЭМР       2002 г. - 451;  Республи-   Утверждена          Глава
2003 г. - 457   канский     постановлением      9.
бюджет      Правительства       Наука и
Республики          разви-
Казахстан           тие
от 12 марта         техно-
1999 года N 235     логий
P990235_
1.2.23.  МОН        2001 г. -       Республи-   Утверждена          Глава
77,2;           канский     постановлением      9.
2002 г. - 98;   бюджет      Правительства       Наука и
2003 г. - 138;              Республики          разви-
2004 г. - 138;              Казахстан           тие
2005 г. - 138               от 26 июня          техно-
2001 года N 871     логий
P010871_
1.2.24.  МЭМР       2002 г. - 140;  Республи-   Утверждена          Глава
2003 г. - 140;  канский и   постановлением      9.
2004 г. - 140;  местный     Правительства       Наука и
2005 г. - 140   бюджеты     Республики          разви-
Казахстан           тие
от 29 декабря       техно-
2000 года N 1956    логий
P001956_
1.2.25.  МИТ        2002 г. - 300;  Республи-   Утверждена          Глава
2003 г. - 200   канский и   постановлением      9.
местный     Правительства       Наука и
бюджеты     Республики          разви-
Казахстан           тие
от 8 января         техно-
1999 года N 15      логий
P990015_

1.2.26. 2001 ж. - 39,8;  Республика. Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2002 ж. - 49,2;  лық бюджет  Кабинет министрлігінің     Ғылым мен
2003 ж. - 49,204;            1993 жылғы 14 қыркүйектегі технология.
2004 ж. - 9367;              N 875 қаулысымен           лардың
2005 ж. - 9,367              бекітілген                 дамуы
1.2.27. 2001 ж. - 110;    Республи.  Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2002 ж. - 119,287; лық       Үкiметiнiң 2001 жылғы 16   Ғылым мен
2003 ж. - 127,04; бюджет     наурыздағы N 353           технология.
2004 ж. - 119,287            қаулысымен бекітілген     лардың
2005 ж. - 119,287                                       дамуы
1.2.28. 2002 ж. - 102;    Республи.  Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2003 ж. - 102;    лық        Үкiметiнiң 2001 жылғы 24   Ғылым мен
2004 ж. - 102;    бюджет     шілдедегі N 996            технология.
2005 ж. - 102                қаулысымен бекітілген     лардың
дамуы
1.2.29. 2001 ж. - 10;     Республи.  Қазақстан Республикасы     9 тарау.
2002 ж. - 20;     лық        Үкiметiнiң 2001 жылғы 2    Ғылым мен
2003 ж. - 40      бюджет     сәуірдегі N 433            техноло.
қаулысымен бекітілген     гиялардың
дамуы
__________________________________________________________________________
Көлік инфрақұрылымы
__________________________________________________________________________
1.2.30.                   Сыртқы     Қазақстан Республикасы     8 тарау.
қарыз      Үкiметiнiң 2000 жылғы 15   Инфрақұры.
қарашадағы N 1716          лымның
қаулысымен бекітілген     дамуы
1.2.31. Керек емес       Республи.   Қазақстан Республикасы     8 тарау.
лық бюджет  Үкіметінің 2001 жылғы 4    Инфрақұры.
маусымдағы N 756           лымның
қаулысымен бекітілген     дамуы
1.2.32. 2003 ж. - 4214,784; Респу.   Қазақстан Республикасы     8 тарау.
2004 ж. - 4214,784; блика.   Үкіметінің 2000 жылғы 30   Инфрақұры.
2005 ж. - 4214,784  лық      желтоқсандағы N 1962       лымның
бюджет   қаулысымен                 дамуы
бекітілген
__________________________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы
__________________________________________________________________________
1.2.33. 2002 ж. - 424;     Республи. Қазақстан Республикасы     6 тарау.
2003 ж. - 307,975  калық     Үкіметінің 2000 жылғы 16   Агроазық-
бюджет    ақпандағы N 253            түлік
қаулысымен бекiтiлген     саясаты
__________________________________________________________________________
Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету,
құқылық тәртіпті нығайту және қылмысқа қарсы күрес
__________________________________________________________________________

1.2.26.  МОН        2001 г. -       Республи-   Утверждена          Глава
39,8;           канский     постановлением      9.
2002 г. -       бюджет      Кабинета Министров  Наука и
49,2;                       Республики          разви-
2003 г. -                   Казахстан           тие
49,204;                     от 14 сентября      техно-
2004 г. -                   1993 года N 875     логий
9,367;                        P930875_
2005 г. -
9,367
1.2.27.  МИТ        2001 г. - 110;   Республи-  Утверждена          Глава
2002 г.-119,287; канский    постановлением      9.
2003 г. -        бюджет     Правительства       Наука и
127,04;                     Республики          разви-
2004 г. -                   Казахстан           тие
119,287;                    от 16 марта         техно-
2005 г. -                   2001 года N 353     логий
119,287                       P010353_
1.2.28.  МОН        2002 г. - 102;  Республи-   Утверждена          Глава
2003 г. - 102;  канский     постановлением      9.
2004 г. - 102;  бюджет      Правительства       Наука и
2005 г. - 102               Республики          разви-
Казахстан           тие
от 24 июля          техно-
2001 года N 996     логий
P010996_
1.2.29.  МЭМР,      2001 г. - 10;   Республи-   Утверждена          Глава
МОН        2002 г. - 20;   канский     постановлением      9.
2003 г. - 40    бюджет      Правительства       Наука и
Республики          разви-
Казахстан           тие
от 2 апреля         техно-
2001 года N 433     логий
P010433_
1.2.30.  МТК                        Внешний     Утверждена          Глава
займ        постановлением      8.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           инфра-
от 15 ноября        струк-
2000 года N 1716    туры
P001716_
1.2.31.  МТК        Не                          Утверждена          Глава
предусмотрено               постановлением      8.
Правительства       Разви-
Республики          тие
Казахстан           инфра-
от 4 июня           струк-
2001 года N 756     туры
P010756_
1.2.32.  МТК, МВД,  2003 г. -       Республи-   Утверждена          Глава
МОН,       4214,784;       канский     постановлением      8.
МЭМР,      2004 г. -       бюджет      Правительства       Разви-
АЧС, МЗ    4214,784;                   Республики          тие
2005 г. -                   Казахстан           инфра-
4214,784                    от 30 декабря       струк-
2000 года N 1962    туры
P001962_
1.2.33.  АЗР        2002 г. - 424;  Республи-   Утверждена          Глава
2003 г. -       канский     постановлением      6.
307,975         бюджет      Правительства       Агро-
Республики          продо-
Казахстан           вольст-
от 16 февраля       венная
2000 года N 253     поли-
P000253_            тика

Үкiметiнiң 2002-2004 жж. институцио.
арналған мемлекеттiк     налдық
бағдарламасын iске асыру дамуы
жөнiндегі iс-шара
Жоспары туралы"
қаулысының 4.4.4
тармағына сәйкес
әзірленеді
__________________________________________________________________________
Әлеуметтiк қорғау
__________________________________________________________________________
2.2.  Талап етілмейді                 "2002-2004 жылдарға      12-тарау.
6-1.                                   арналған Қазақстан      Кедейлікті
Республикасы Үкіметі.   азайту және
нің Бағдарламасын       әлеуметтік
іске асыру жөніндегі    қорғау
іс-шаралар жоспары
туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметі.
нің 2002 жылғы 24 сәуір.
дегі N 470 қаулысының
5.7.1-тармағына сәйкес
әзірленеді
__________________________________________________________________________
Білім беру
__________________________________________________________________________
2.2.7.  РБ-тен:
2003 ж. - 4207,46;  Республи.  Қазақстан Республикасы   13 тарау.
2004 ж. - 4052,66;  калық және Үкiметiнiң 2002 ж. 24    Білім беру
2005 ж. - 7244,32;  жергілікті сәуiрдегі N 470
ЖБ-тен:             бюджеттер  "Қазақстан Республикасы
2003 ж. - 7865,06;             Үкiметiнiң 2002-2004 жж.
2004 ж. - 7276,53;             арналған мемлекеттiк
2005 ж. - 7244,32;             бағдарламасын iске асыру
жөнiндегі iс-шара
Жоспары туралы"
қаулысының 5.2.7.
тармағына сәйкес
әзірленедi
2.2.7  2003 ж.-194,44       Республи.  "2002-2004 жылдарға    13-тарау
-1.    2004 ж.-194,44       калық      арналған Қазақстан     Білім
2005 ж.-194,44       бюджет     Республикасы Үкіметі.
нің Бағдарламасын
іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 24 сәуірдегі
N 470 қаулысының 5.2.2-
тармағына сәйкес әзірленеді
__________________________________________________________________________
Мәдениет
__________________________________________________________________________
2.2.7 2003 ж.- 242,7;      Республика.  "2002-2004 жылдарға     13-тарау
-2.   2004 ж.- 242,7;      лық бюджет   арналған Қазақстан      Білім
Республикасы Үкіме.
тінің Бағдарламасын
іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіме.
тінің 2002 жылғы 24
сәуірдегі N 470 қаулы.
сының 5.4.15-тармағына
сәйкес әзірленеді
__________________________________________________________________________
Турзим
__________________________________________________________________________
2.2.8.  2003 ж. - 32,604;   Республи.  Қазақстан Республикасы   15 тарау.
2004 ж. - 32,604;   калық және Үкiметiнiң 2002 ж. 6     Мәдениет,
2005 ж. - 32,604    жергілікті наурыздағы N 333         туризм және
бюджеттер, "Қазақстан Республика.   спорт
басқа      сында туризмдi дамытудың
көздерi.   тұжырымдамасы туралы"
нен        қаулысына сәйкес
әзiрленедi
__________________________________________________________________________
Минералды-шикізат комплексі
__________________________________________________________________________
2.2.9.  2003 ж. - 1128,09;  Республи.  Қазақстан Республикасы   5 тарау.
2004 ж. - 1128,09;  калық      Үкiметiнiң 2002 ж. 24    Өнеркәсіп.
2005 ж. - 1128,09   бюджет     сәуiрдегi N 470          тің
"Қазақстан Республикасы  дамуы

2002-2004 годы"
2.2.4    МФ         Не требуется                Разрабатывается в   Глава
соответствии с      2.
пунктом 2.4.        Макро-
Протокола совеща-   эконо-
ния у Заместителя   мичес-
Премьер-Министра-   кая
Министра финансов   полити-
Республики          ка
Казахстан
Павлова А.С. от
30 апреля
2002 года
N 20-7/005-407
2.2.5.   МФ, заин-  Не требуется                Разрабатывается в   Глава
тересо-                                соответствии с      2.
ванные                                 пунктом 1.1.        Макро-
централь-                              постановления       эконо-
ные испол-                             Правительства       мичес-
нительные                              Республики          кая
органы и                               Казахстан           поли-
иные госу-                             от 2 мая 2002 года  тика
дарственные                            N 489   P020489_   "Об
органы (по                             утверждении Плана
согласо-                               мероприятий на
ванию)                                 2002 год по реа-
лизации Отраслевой
программы повыше-
ния эффективности
управления
государственным
имуществом и
приватизации
на 2001-2002 годы
2.2.6.   МИТ        Не требуется                Разрабатывается в   Глава
соответствии с      3.
пунктом 4.4.4       Струк-
постановления       турно-
Правительства       инсти-
Республики          туцио-
Казахстан от        нальное
24 апреля           разви-
2002 года N 470     тие
P020470_
"О Плане меро-
приятий по реали-
зации Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2002-2004 годы"
__________________________________________________________________________
2.2.6-  МЭБП       Не тре-                      Разраба-           Глава
1.                 буется                       тывается           12.
в соответ-         Сниже-
ствии с            ние
пунктом            бедности
5.7.1.             социаль-
постанов-          ная
ления              защита
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
от 24 ап-
реля 2002
года N 470
"О Плане
мероприя-
тий по реа-
лизации
Программы
Правитель-
ства Рес-
публики
Казахстан
на 2002-
2004 годы"
__________________________________________________________________________
2.2.7.   МОН,    Из РБ: 2003 г. -   Республи-   Разрабатывается в   Глава
акимы      4207,46;        канский и   соответствии с      13.
облас-     2004 г. -       местный     пунктом 5.2.7       Обра-
тей, гг.   4052,66;        бюджеты     постановления       зование
Астаны и   2005 г. -                   Правительства
Алматы     3863,06                     Республики
из МБ: 2003 г. -            Казахстан от
7865,06;                    24 апреля
2004 г. -                   2002 года N 470
7276,53;                     P020470_
2005 г. -                   "О Плане меро-
7244,32                     приятий по реали-
зации Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2002-2004 годы"
_________________________________________________________________________
2.2.    МОН        2003 г.          Рес-       Разра-              Глава
7-1.               -194,44          пуб-       баты-               13.
2004 г.          ли-        вается              Образо-
-194,44          кан-       в соот-             вание
2005 г.          ский       ветствии
-194,44          бюд-       с пунктом 5.2.2.
жет        постановления
Правительства
Республики
Казахстан
от 24 апреля
2002 года N 470
"О Плане
мероприятий по
реализации
Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2002-2004 годы"
__________________________________________________________________________
Культура
___________________________________________________________________________
2.2.7-   МКИОС    2003 г.           Рес-       Разрабаты-       Глава
2.                242,7;            пуб-       вается           13.
2004 г.           ли-        в соответст-     Образо-
242,7             кан-       вии с пунктом    вание
ский       5.4.15.
бюд-       постановления
жет        Правительства
Республики
Казахстан
от 24 апреля
2002 года  N 470
"О Плане меропр-
иятий по реали-
зации Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2002-2004 годы"
_____________________________________________________________________________
2.2.8.   АТурС,     2003 г. -       Республи-   Разрабатывается в   Глава
заинтере-  32,604;         канский и   соответствии с      15.
сованные   2004 г. -       местный     постановлением      Культу-
минис-     32,604;         бюджеты,    Правительства от    ра,
терства    2005 г. -       другие      6 марта 2001 года   туризм
и агент-   32,604          источники   N 333   P010333_      и спорт
ства,                                  "О Концепции
акимы                                  развития туризма
областей                               в Республике
Казахстан"
2.2.9.   МЭМР       2003 г. -       Республи-   Разрабатывается в   Глава
1128,09;        канский     соответствии с      5.
2004 г. -       бюджет      пунктом 6.1.1.      Разви-
1128,09;                    постановления       тие
2005 г. -                   Правительства       промыш-
1128,09                     Республики          леннос-
Казахстан от        ти
24 апреля
2002 года N 470
P020470_
"О Плане меро-
приятий по реали-
зации Программы
Правительства
Республики
Казахстан на

15-1.  2004 ж.-19,8        лық бюджет   жылға дейінгі ке.        Инфрақұрылымды
2005 ж. -11                      зеңге арналған           дамыту                                                            Қазақстан Респу.
бликасының теле.
коммуникациялар
саласын дамыту
тұжырымдамасы
туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің
2001 жылғы 4 желтоқсандағы
N 1564 қаулысына сәйкес
әзірленеді
__________________________________________________________________________
Мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету,
құқылық тәртіпті және қылмыспен күресті күшейту
__________________________________________________________________________
2.2.16. Республикалық       Республи.  Қазақстан Республикасы
бюджетте            калық      Үкіметінің 2002 ж. 24
қарастырылатын      және       сәуірдегі N 470
қаражаттардың       жергілікті "Қазақстан Республикасы
шектерінде          бюджеттер  Үкiметiнiң 2002-2004 жж.
арналған мемлекеттiк
бағдарламасын iске асыру
жөнiндегі іс-шара Жоспары
туралы" қаулысының 10.2.
тармағына сәйкес
әзiрленедi
__________________________________________________________________________
Ішкі саяси тұрақтылық және қоғамның бірігуі
__________________________________________________________________________
2.2.17. 2003 ж. - 14;       Республи.  Қазақстан Республикасы
2004 ж. - 14;       калық      Үкiметiнiң 2002 ж. 24
2005 ж. - 14        бюджет     сәуiрдегi N470 "Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң
2002-2004 жж. арналған
мемлекеттiк бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi
iс-шара Жоспары туралы"
қаулысының 11.1. тармағына
сәйкес әзiрленеді
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2000 ж. 13 қыркүйек
N 1000
қаулысына  2-1-қосымша
ЕСКЕРТУ. Жаңа 2-1-қосымшасымен толықтырылды (құпия) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 395 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2000 ж. 13 қыркүйек
N 1000
қаулысына 3 қосымша
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 395 қаулысымен .
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын 2003-2005 жылдарға арналған инвестициялық жобалардың тізбесі (селоның әлеуметтік инфрақұрылымын дамытудың жобаларын есепке алмағанда)
(млн. теңге)
____________________________________________________________________
Р/с|                        |Орындаушы|  Жүзеге  | Жалпы  | 2003
N |    Жобаның атауы       |агенттік |   асу    | құны   | жылға
|                        |         |  кезеңі  |        | дейін
____________________________________________________________________
1            2                  3          4        5         6
____________________________________________________________________
"Астананың гүлденуі - Қазақстанның гүлденуі" мемлекеттік
бағдарламасы
____________________________________________________________________
1 Қазақстан Республикасының
Сыртқы iстер министрлiгi

15-1.             26,4;          пуб-        вается в соот-  8.
2004 г.        ли-         ветствии с      Развитие
19,8;          кан-        постановле-     инфра-
2005 г.        ский        нием Прави-     струк-
11             бюд-        тельства        туры
жет         Республики
Казахстан от
4 декабря 2001
года N 1564 "О
Концепции разви-
тия отрасли
телекоммуника-
ций Республики
Казахстан на
период с 2001 по
2005 годы"
_______________________________________________________________________
2.2.16.  МВД, Ге-   В пределах и    Республи-   Разрабатывается в
неральная  за счет         канский и   соответствии с
прокура-   средств,        местные     пунктом 10.2.
тура (по   предусмот-      бюджеты     постановления
согласо-   ренных в                    Правительства
ванию),    республикан-                Республики
КНБ (по    ском и                      Казахстан от
согласо-   местных                     24 апреля
ванию),    бюджетах                    2002 года N 470
МЮ, МФ,                                "О Плане меро-
МЗ,                                    приятий по реали-
МКИОС,                                 зации Программы
МОН,                                   Правительства
МЭБП,                                  Республики
АФП, АМД                               Казахстан на
2002-2004 годы",
протоколом
заседания Совета
по правовой
политике при
Президенте
Республики
Казахстан от
28 февраля
2002 года
N 23-12/005-379
2.2.17.  МКИОС      2003 г. -       Республи-   Разрабатывается в
14;             канский     соответствии с
2004 г. -       бюджет      пунктом 11.1.
14;                         постановления
2005 г. -                   Правительства
14                          Республики
Казахстан от
24 апреля
2002 года N 470
P020470_
"О Плане меро-
приятий по реали-
зации Программы
Правительства
Республики
Казахстан на
2002-2004 годы"
__________________________________________________________________________
Сноска. Дополнено приложением 2-1 (секретно)   - постановлением Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395 .
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2002 г. N 1000  <*>
Сноска. В приложение 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395
Перечень инвестиционных проектов на 2003-2005 годы,
финансируемых из республиканского бюджета
(без учета проектов развития социальной инфраструктуры села)
млн. тенге
____________________________________________________________________
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа
"Расцвет Астаны - расцвет Казахстана"
1 Строительство здания
Министерства иност-
ранных дел Республики

ғимаратының құрылысы       СІМ     2001-2003   3003,00  1500,00
2 Астана қаласындағы
Дипломатиялық қалашықтың
қызмет көрсету             СІМ     2001-2004   1366,16   652,53
объектiлерiнiң құрылысы
3 Дипқалашықтың инженерлiк
желiсi мен инфрақұрылымы.  СІМ     2002-2004   2700,00   300,00
ның құрылысы (2 кезек)
4 Астана қаласында халық.
аралық аэропортты          ККМ     1998-2004  32924,48  5533,78
қайта құру
5 Астана қаласындағы         ККМ       2003      1515,59
халықаралық аэропорттағы
ұшып-қонатын алаңды
қайта құру
6 Астана қаласындағы
сервер орталығы ғимараты.  ККМ     2002-2004    655,94   150,00
ның құрылысы
7 Астана қаласындағы
айналып өтетiн жолды       ККМ     2002-2003    618,53     5,93
жайына келтiру
8 Астана қаласындағы
ақпараттық кеден           КБА       2003       176,86    60,06
бекетiнiң құрылысы
9 Есiл өзенiнiң тасқын
суынан Астана қаласын      ТЖА     2002-2008   7797,10    25,00
қорғау
10 Парламент Мәжiлiсi
ғимаратының құрылысы       ҮIБ     2001-2003   2310,00  2281,00
11 Үкiмет үйiнiң құрылысы     ҮIБ     2002-2004   3893,02  1361,27
12 Қазақстан Республикасы
Парламентiнiң Мәжiлiсi
мен Сенатының бiрлескен    ҮIБ       2003      1611,00
мәжiлiс залының құрылысы
13 Астана қаласының Үкiмет   Астана
орталығының инженерлiк    қаласы.  2002-2003    1889,0   885,00
желiсiнiң құрылысы         ның
әкiмi
14 Астана қаласындағы        Астана
Талдыкөл лас ағын         қаласы.  2002-2004   1422,50   250,00
суды жинақтаушыны жою      ның
және оны қайтадан өңдеу   әкімі
15 Есiл өзенi арқылы         Астана
автожол көпiрiмен Астана  қаласы.  2002-2005   8715,70  1450,00
қаласындағы магистралдық   ның
автожол құрылысы          әкiмi
16 Астана қаласындағы Есiл   Астана
өзенiнiң арнасын қайта    қаласы.  2002-2005   5592,40   800,00
жаңарту                    ның
әкiмi
17 Астана қаласының сол      Астана
жағалаудағы бөлiгiн       қаласы.  2002-2005   5524,00    50,00
топырақ суының алып        ның
кетуiнен инженерлiк       әкімі
қорғау
18 Астана қаласындағы        Астана
Қорғалжын трассасын.      қаласы.  2002-2003   1354,25  1000,00
дағы коллекторды шығару    ның
әкiмi
19 Астана қаласын сумен      Астана
жабдықтау және су бұру    қаласы.  2003-2008  33855,50
ның
әкімі
20 Астана қаласындағы        Астана
дөңгелек алаң құрылысы    қаласы.  2003-2005   6489,50
ның
әкімі
21 Астана қаласының бас      Астана

Казахстан                МИД     2001-2003    3003,00   1500,00
2 Строительство объектов
обслуживания диплома-
тического городка в
г. Астане                МИД     2001-2004    1366,16    652,53
3 Строительство
инженерных сетей и
инфраструктуры
дипгородка (2 очередь)   МИД     2002-2004    2700,00    300,00
4 Реконструкция
международного
аэропорта в г. Астане    МТК     1998-2004    32924,48   5533,78
5 Реконструкция
взлетно-посадочной
полосы в между-
народном аэропорту
в г. Астане              МТК       2003       1515,59
6 Строительство здания
серверного центра
в г.Астане               МТК     2002-2004     655,94     150,00
7 Обустройство
объездной дороги
г. Астаны                МТК     2002-2003     618,53       5,93
8 Строительство
информационного
таможенного поста
в г. Астане              АТК        2003       176,86      60,06
9 Защита г. Астаны от
затопления паводковыми
водами реки Есиль        АЧС     2002-2008    7797,10      25,00
10 Строительство здания
Мажилиса Парламента      УДП     2001-2003    2310,00    2281,00
11 Строительство Дома
Правительства            УДП     2002-2004    3893,02    1361,27
12 Строительство зала
совместных заседаний
Мажилиса и Сената
Парламента Республики
Казахстан                УДП       2003       1611,00
13 Строительство
инженерных сетей
Правительственного     Аким
центра г. Астаны       г. Астаны 2002-2003    1889,00     885,00
14 Ликвидация накопителя
сточных вод Талдыколь
с рекультивацией       Аким
в г. Астане            г. Астаны 2002-2004    1422,50     250,00
15 Строительство
магистральной
автодороги в г. Астане
с а/д мостом ч/з       Аким
реку Ишим              г. Астаны 2002-2005    8715,70    1450,00
16 Реконструкция русла    Аким
р. Ишим в г. Астане    г. Астаны 2002-2005    5592,40     800,00
17 Инженерная защита
от подтопления
грунтовыми водами
левобережной части     Аким
г. Астаны              г. Астаны 2002-2005    5524,00      50,00
18 Вынос коллектора
на Кургальджинской     Аким
трассе в г. Астане     г. Астаны 2002-2003    1354,25    1000,00
19 Водоснабжение и
водоотведение          Аким
г. Астаны              г. Астаны 2003-2008   33855,50
20 Строительство
круглой площади        Аким
в г. Астане            г.Астаны  2003-2005    6489,50
21 Строительство
главной площади        Аким

алаңының құрылысы         қаласы.  2003-2005  10266,01
ның
әкiмi
22 Орталық мемлекеттiк       Астана
органдардың қызметкер.    қаласы.     2003      750,00
лерi үшiн тұрғын үйлер     ның
салуға және сатып алуға   әкімі
үлестiк қатысу
___________________________________________________________________
Барлығы:                                     134430,53  16304,57
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

в г. Астане            г. Астаны 2003-2005   10266,01
22 Долевое участие в
строительстве и
приобретение жилья
для работников
центральных
государственных        Аким
органов                г. Астаны  2003        750,00
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                     134430,53   16304,57
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
Прогноз                !  после  !
---------------------------------!  2005   !

16   898,40  1800,00    2094,00
17   145,00  2500,00    2829,00
18   354,25
19    49,91   3280,4   10348,10   20177,09
20  2910,00   496,35
21  2730,00  2500,00    1719,20
22   750,00
_________________________________________
Барлығы
34029,36  32318,00   21709,45  23669,19
_________________________________________
Алматы қаласының 2003-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк
даму бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 O.Таңсықбаев атындағы
Алматы сәндiк-қолданбалы  БҒМ      2003-2004     82,00
өнер колледжiнiң оқу-
өндiрiстiк базасын қайта
құру
2 Алматы қаласында
республикалық спорт       ТСА      2003-2004    300,00
мектеп-интернатын салу
3 Райымбек даңғылы-Саин     Алматы
көшесi көлiк жолы         қаласы.    2003      1000,00
қиылысының құрылысы,       ның
Алматы қаласы             әкiмi
4 Өжет кентiндегі мектеп    Алматы
құрылысы                  қаласы.    2003       249,70
ның
әкiмi
5 Жеке тұрғын үйлер         Алматы
ықшам аудандарында        қаласы.    2003       226,50
жолдар салу                ның
әкiмi
6 Жаппай жеке тұрғын        Алматы
үйлер салынып жатқан      қаласы.    2003       250,30
аудандардағы су құбыр.     ның
ларының, кәрiздiң, жылу   әкімі
және электр желiлерiнiң
құрылысы
7 Алматы қаласында сумен    Алматы

16    898,40    1800,00   2094,00
17    145,00    2500,00   2829,00
18    354,25
19     49,91    3280,40  10348,10   20177,09
20   2910,00     496,35
21   2730,00    2500,00   1719,20
22    750,00
------------------------------------------------
Всего:
34029,36   32318,00  21709,45   23669,19
------------------------------------------------
____________________________________________________________________
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа развития города Алматы
на 2003-2010 годы
1 Реконструкция учебно-
производственной базы
Алматинского колледжа
декоративно-прикладного
искусства им.
О. Тансыкбаева           МОН      2003-2004     82,00
2 Строительство
республиканской
спортивной школы-
интерната в г. Алматы    АТС      2003-2004    300,00
3 Строительство
транспортной развязки
проспект Райымбека-     Аким
улица Саина, г. Алматы  г. Алматы    2003     1000,00
4 Строительство школы     Аким
в п. Ужет               г. Алматы    2003      249,70
5 Строительство дорог
в микрорайонах
индивидуальной          Аким
застройки               г. Алматы    2003      226,50
6 Строительство
водопровода,
канализации, тепловых
и электрических сетей
в районах массового
индивидуального         Аким
жилищного строительства г. Алматы    2003      250,30
7 Реабилитация и
модернизация
инфраструктуры
водообеспечения и       Аким

қамтамасыз ету мен кәрiз  қаласы.  2002-2004   3802,37  1236,80
инфрақұрылымын оңалту      ның
және жаңғырту             әкімі
8 Аяқ-қолы кемтар           Алматы
балаларға арналған 144    қаласы.    2003       273,50
орындық мектеп-интер.      ның
наттың құрылысын аяқтау   әкiмi
___________________________________________________________________
Барлығы:                                       6184,37   1236,80
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

канализации г. Алматы   г. Алматы  2002-2004  3802,37    1236,80
8 Завершение
строительства школы-
интерната для детей
с нарушением опорно-
двигательного аппарата  Аким
на 144 места            г.Алматы      2003     273,50
-------------------------------------------------------------------
Всего:                                        6184,37    1236,80
продолжение таблицы
___________________________________________
!       Прогноз               !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

| 2003   |  2004   |  2005    | кейін
_________________________________________
7        8         9         10
_________________________________________
1    12,00     70,00
2   150,00    150,00
3  1000,00
4   249,70
5   226,50
6   250,30
7  1232,77   1332,80
8   273,50
_________________________________________
Барлығы
3394,77   1552,80    0,00     0,00
_________________________________________
"Білім беру" мемлекеттiк бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 Алматы қаласындағы
қазақ тiлi мен            БҒМ      2003-2005    107,30
әдебиетiн тереңдете
оқитын республикалық
мектеп интернат кешендi
ғимаратының құрылысы
2 Республикалық
"Балдәурен" балалар       БҒМ       2003        103,00
сауықтыру лагерiнiң
объектiлерiн қайта құру
мен салуды аяқтау
3 А.Жұбанов атындағы
республикалық қазақ       БҒМ       2003         90,00
орта музыка мектеп-
интернатының ғимаратын
қайта жаңарту
4 Ақмола мемлекеттiк
медициналық академиясын   ДМ      2005-2006    1142,50
кеңейту және қайта
жаңарту
___________________________________________________________________
Барлығы:                                       1442,80     0,00
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан
| 2003   |  2004   |  2005    | кейін
_________________________________________
7         8         9        10
_________________________________________
1     3,20     80,00      24,10
2   103,00
3    90,00
4                        500,00   642,50
_________________________________________
Барлығы:                  524,10   642,50
_________________________________________
"Халықтың денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 Астана қаласында 240
төсектiк жедел жәрдем     ДМ       2004-2006   7559,90
станциясы бар Медици.
налық жедел жәрдем
ҒЗИ құрылысы
2 Астана қаласында 250
пос/ауысымға әйелдер      ДМ       2003-2005   1800,00
консультациясы бар 350
төсектiк перинаталдық
орталықтың құрылысы
___________________________________________________________________
Барлығы:                                       9359,90     0,00
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1     12,00      70,00
2    150,00     150,00
3   1000,00
4    249,70
5    226,50
6    250,30
7   1232,77    1332,80
8    273,50
--------------------------------------------
Всего
3394,77    1552,80    0,00     0,00
____________________________________________
____________________________________________________________________
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Образование"
1 Строительство
комплекса сооружений
Республиканской школы-
интерната с углублен-
ным изучением казах-
ского языка и литера-
туры в г. Алматы         МОН     2003-2005     107,30
2 Завершение реконст-
рукции и строительства
объектов Республикан-
ского детского
оздоровительного
лагеря "Балдаурен"       МОН        2003       103,00
3 Реконструкция зданий
Республиканской
казахской средней
музыкальной школы-
интерната им.
А. Жубанова              МОН        2003        90,00
4 Расширение и
реконструкция
Акмолинской
государственной
медицинской академии     МЗ      2005-2006    1142,50
-------------------------------------------------------------------
Всего:                                        1442,80    0,00
-------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!       Прогноз               !  после  !
!-----------------------------!  2005   !
!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1     3,20     80,00      24,10
2   103,00
3    90,00
4                        500,00   642,50
--------------------------------------------
Всего:
196,20     80,00     524,10   642,50
--------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Здоровье народа"
1 Строительство НИИ
скорой медицинской
помощи на 240 коек
со станцией скорой
помощи в г. Астане       МЗ       2004-2006    7559,90
2 Строительство
перинатального центра
на 350 коек с женской
консультацией на 250
пос/смену в г. Астане    МЗ       2003-2005    1800,00
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                         9359,90    0,00
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!       Прогноз               !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

| 2003   |  2004   |  2005    | кейін
_________________________________________
7         8         9        10
_________________________________________
1             265,00    3228,80  4066,10
2   54,00     700,00    1046,00
_________________________________________
Барлығы: 54,00 965,00    4274,80  4066,10
_________________________________________
Қазақстан Республикасының 2004-2005 жылдарға арналған автожол
саласын дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 Алматы-Гүлшат және
Ақшатау Қарағанды
учаскелерiндегі Алматы    ККМ      1999-2003  24120,81 21207,21
-Қарағанда-Астана-
Бурабай автожолдарын
қайта қалпына келтiру
2 Қарағанды-Астана
автомобиль жолын қайта    ККМ      2001-2004  13438,88  8886,18
қалпына келтiру
3 Автожол саласын дамыту
жобасы (Алматы-Бiшкек)    ККM      2002-2005  17379,78  2705,50
4 Батыс Қазақстанда жол
желiсiн қайта жаңарту     ККM      2001-2005  35463,79  3622,53
5 Астана-Бурабай
автожолын қайта жаңарту   ККM      2001-2003   7859,00  5659,00
6 Қызылорда қаласы маңында
Сырдария өзенi арқылы     ККМ      2002-2003   1703,50   253,00
көпiрмен өту құрылысы
7 Риддер қаласы-Алтай
Республикасының шекарасы  ККМ      2001-2004   1383,40   333,34
автожолының құрылысы
8 Қарабұтақ-Ырғыз-
Қызылорда облысының       ККM      2002-2005   9489,00    60,00
шекарасы автожолын
қайта жаңарту
9 Үшарал-Достық автожолын
қайта жаңарту             ККM      2002-2005   4281,00    33,00
10 Ресей Федерациясының
шекарасы-Орал-Ақтөбе      ККM      2002-2005   6800,00   100,00
автожолын қайта жаңарту
11 Қызылорда-Жезқазған
автожолын қайта жаңарту   ККМ      2003-2005   8704,00  1000,00
12 Бейнеу-Ақжiгiт-Өзбекстан.
мен шекара автожолын      ККМ      2002-2004   1000,00    44,00
қайта жаңарту
13 Омбы-Павлодар-
Майқапшағай автожолын     ККМ      2002-2006   4483,00    52,36
қайта жаңарту
14 Атырау-Ақтау автожолын
қалпына келтiру           ККM      2003-2007  24990,00
15 Астана қаласындағы

!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1              265,00    3228,80  4066,10
2    54,00     700,00    1046,00
--------------------------------------------
Всего:54,00     965,00    4274,80  4066,10
--------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа развития автодорожной отрасли
Республики Казахстан на 2001-2005 годы
1 Реабилитация
автодороги Алматы-
Караганда-Астана-
Боровое на участках
Алматы-Гульшад
и Акчатау-Караганда     МТК      1999-2003    24120,81  21207,21
2 Реабилитация
автомобильной дороги
Караганда - Астана      МТК      2001-2004    13438,88   8886,18
3 Проект развития
автодорожной отрасли
(Алматы-Бишкек)         МТК      2002-2005    17379,78   2705,50
4 Реконструкция
дорожной сети в
Западном Казахстане     МТК      2001-2005    35463,79   3622,53
5 Реконструкция
автодороги Астана-
Боровое                 МТК      2001-2003     7859,00   5659,00
6 Строительство
мостового перехода
через реку Сырдарья
в районе г. Кызылорда   МТК      2002-2003     1703,50    253,00
7 Строительство
автодороги г. Риддер-
граница Республики
Алтай                   МТК      2001-2004     1383,40    333,34
8 Реконструкция
автодороги Карабутак-
Иргиз - граница
Кызылординской области  МТК      2002-2005     9489,00     60,00
9 Реконструкция
автодороги Ушарал-
Достык                  МТК      2002-2005     4281,00     33,00
10 Реконструкция
автодороги граница
Российской Федерации-
Уральск-Актобе          МТК      2002-2005     6800,00    100,00
11 Реконструкция
автодороги Кызылорда -
Жезказган               МТК      2003-2005     8704,00
12 Реконструкция
автодороги Бейнеу-
Акжигит - граница
с Узбекистаном          МТК      2002-2004     1000,00     44,00
13 Реконструкция
автодороги Омск-
Павлодар - Майкапшагай  МТК      2002-2006     4483,00     52,36
14 Реабилитация
автодороги Атырау-
Актау                   МТК      2003-2007    24990,00
15 Реконструкция
северной объездной
дороги г. Астана
на участке км нулевой-
6,5 км "Северо-

солтүстiктен айналып      ККМ        2003       749,95
өтетiн нөлдiк км -
"Солтүстiк-Батыс
учаскесi" 6,5 км
учаскесiндегi жолды
қайта жаңарту
16 Қарағанды қаласы
арқылы өтетiн жол жүру
учаскесiн қайта жаңарту   ККM      2003-2005   3342,00
17 Атырау облысында Қиғаш
өзенi арқылы көпiр салу   ККМ      2001-2006   4074,20     2,50
___________________________________________________________________
Барлығы:                                     169262,31  42958,62
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

западный участок"       МТК         2003        749,95
16 Реконструкция участка
проезда через
г. Караганду            МТК      2003-2005     3342,00
17 Строительство моста
через реку Кигач,
Атырауская область      МТК      2001-2006     4074,20     2,50
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                       169262,31 42958,62
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!          Прогноз            !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

12     389,39   566,61
13      40,00   265,00     100,00   3025,64
14     100,00  1200,00    6000,00  17690,00
15     749,95
16    1100,00  1000,00    1242,00
17      38,00   358,00    2000,00   1675,70
_____________________________________________
Барлығы:
27903,49  2828,75   47180,11  22391,34
_____________________________________________
Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған
мемлекеттік агроазық-түлік бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 "Жердi суландырудың
және құрғатудың           АШМ      1996-2003  16156,96 14749,50
жүйелерiн жетiлдiру"
жобасының бiрiншi кезеңi
2 "Су ресурстарын басқару
және жердi қалпына        АШМ      1998-2005   7601,75  2356,00
келтiру" жобасының
бiрiншi кезеңi
3 "Ауыл шаруашылығын
жекешелендiруден          АШМ      1998-2003   2320,27  2150,25
кейiнгi қолдау" пилот.
тық жобасы
4 "Ауыл шаруашылығын
өнiмiнiң бәсекеге         АШМ      2004-2007   3330,00
қабілеттiлiгін арттыру"
жобасы
5 "Ауыл шаруашылығын
жекешелендiруден          АШМ      2004-2006   4253,00
кейiнгi қолдау" жоба.
сының екiншi кезеңi
6 "Селоны дамыту" жобасы    АШМ      2004-2008  20825,00
7 "Жердi суландырудың

12     389,39   566,61
13      40,00   265,00    1100,00   3025,64
14     100,00  1200,00    6000,00  17690,00
15     749,95
16    1100,00  1000,00    1242,00
17      38,00   358,00    2000,00   1675,70
--------------------------------------------
Всего:
27903,49  28828,75   47180,11  22391,34
--------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная агропродовольственная программа
Республики Казахстан на 2003-2005 годы
1 Первый этап проекта
"Усовершенствование
ирригационных и
дренажных систем"       МСХ     1996-2003    16156,96  14749,50
2 Первый этап проекта
"Управление водными
ресурсами и восста-
новление земель"        МСХ     1998-2005     7601,75   2356,00
3 Пилотный проект
"Постприватизационная
поддержка сельского
хозяйства"              МСХ     1998-2003     2320,27   2150,25
4 Проект "Повышение
конкурентоспособности
сельскохозяйственной
продукции"              МСХ     2004-2007     3330,00
5 Второй этап проекта
"Постприватизационная
поддержка сельского
хозяйства"              МСХ     2004-2006     4253,00
6 Проект "Развитие села"  МСХ     2004-2008    20825,00
7 Второй этап проекта
"Усовершенствование
ирригационных и

және құрғатудың           АШМ      2004-2009  16659,00
жүйелерiн жетiлдiру"
жобасының екiншi кезеңi
8 "Су ресурстарын басқару
және жердi қалпына        АШМ      2005-2009   8330,00
келтiру" жобасының
екiншi кезеңi
9 Қызылорда облысының
жерсуландыру-құрғату      АШМ      2004-2009  21770,60
жүйелерiн және су
шаруашылығын жетiлдiру
____________________________________________________________________
Барлығы:                                     101246,58  19255,75
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

дренажных систем"       МСХ     2004-2009    16659,00
8 Второй этап проекта
"Управление водными
ресурсами и восстанов-
ление земель"           МСХ     2005-2009     8330,00
9 Усовершенствование
ирригационно-дренажных
систем и водного
хозяйства
Кызылординской области  МСХ     2004-2009    21770,60
-------------------------------------------------------------------
Всего:                                      101246,58  19255,75
-------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!          Прогноз            !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

| 2003   |  2004   |  2005    | кейін
___________________________________________
7         8         9        10
___________________________________________
1    1407,46
2    2494,13   2292,00   459,62
3     170,02
4               482,00    81,00   2037,00
5              1316,00  1326,00   1611,00
6               833,00  1666,00  18326,00
7               423,00   658,00  15578,00
8                        102,00   8228,00

!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1    1407,46
2    2494,13   2292,00   459,62
3     170,02
4               482,00   811,00   2037,00
5              1316,00  1326,00   1611,00
6               833,00  1666,00  18326,00
7               423,00   658,00  15578,00
8                        102,00   8228,00

9               166,60   333,00  21271,00
___________________________________________
Барлығы:
4071,61   5512,60  5355,62  67051,00
___________________________________________
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын
қалыптастыру мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
___________________________________________________________________
1 Iшкi iстер органдарының
ақпараттық жүйелерiн      ІІМ      2003-2004    155,35
құру
2 Денсаулық сақтаудың
ақпараттық жүйелерiн      ДМ       2003-2005     21,00
жасау
3 Мемлекеттiк стандарттар
қорының ақпараттық        ИСМ      2002-2005     24,63     4,94
жүйесiн дамыту
4 Қазақстан Республика.
сында кәсiпкерлiктi       ИСМ      2002-2005     92,56    26,36
дамыту мен қолдаудың
2003-2005 жылдарға
арналған мемлекеттiк
бағдарламасы бойынша
ақпараттық жүйесiн құру
5 Қарулы Күштердi
басқарудың ақпараттық     Қор.М    2002-2005   2230,00   400,00
жүйесiн жасау
6 Білім берудің ақпарат.
тық жүйесін құру          БҒМ      2003-2005   2100,00
7 Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы          АШМ        2003       119,30
министрлiгiнiң
ақпараттық жүйелерiн
құру
8 Радиожиiлiлiк спектрi
мен радиоэлектрондық      ККМ      2002-2003    774,81   520,00
құрылғылар мониторингi
жүйесiн құру
9 "Заңды тұлғалар"
деректерiнiң мемлекет.    ККМ      2003-2005   1226,99
тiк базасын құру
10 "Жеке тұлғалар"
деректерiнiң мемлекет.    ККМ      2002-2005   1784,21   257,00
тiк базасын құру
11 Мемлекеттiк органдар.
дың электронды құжат      ККМ      2003-2005   8044,54
айналымының бiртұтас
жүйесiн құру
12 Мемлекеттiк органдар.
дың ақпараттық            ККМ      2003-2005    770,14
инфрақұрылымын құру
13 Ақпараттық-телекомму.
никациялық ресурстар      ККМ      2003-2005   3721,02
жай-күйiнiң мониторинг
жүйесiн құру
14 "Қазақстан ресурстары"
деректерiнiң мемлекет.    ККМ      2001-2005    150,06    91,00
тiк базасын құру
15 Жұмыспен қамтудың,
кедейлiктiң ақпарат.      ЕХӘҚМ    2003-2005     11,29
тық базасын дамыту
16 Зейнетақы төлеу
жөнiндегi мемлекеттiк     ЕХӘҚМ    2003-2005    668,57
орталықтың ақпараттық
жүйесiн дамыту
17 Қазақстан Республика.
сының Қаржы министрлiгi   ҚМ       2003-2005   2465,91
органдарының ақпараттық
жүйелерiн құру
18 Жалпы мақсаттағы

9               166,60   333,00  21271,00
-------------------------------------------
Всего:4071,61   5512,60  5355,62  67051,00
-------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа формирования и развития
национальной информационной инфраструктуры
Республики Казахстан
1 Создание информационных
систем органов
внутренних дел          МВД     2003-2004     155,35
2 Создание информационных
систем здравоохранения   МЗ     2003-2005      21,00
3 Развитие информационной
системы Государственного
фонда стандартов        МИТ     2002-2005      24,63     4,94
4 Создание информационной
системы по Государст-
венной программе
развития и поддержки
предпринимательства в
Республике Казахстан
на 2003-2005 годы       МИТ     2002-2005      92,56    26,36
5 Создание
информационной системы
управления Вооруженными
Силами                  МО      2002-2005    2230,00   400,00
6 Создание информационной
системы образования     МОН     2003-2005    2100,00
7 Создание информационных
систем Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан    МСХ        2003       119,30
8 Создание системы
мониторинга радио-
частотного спектра и
радиоэлектронных
средств                 МТК      2002-2003    774,81   520,00
9 Создание
государственной базы
данных "Юридические
лица"                   МТК      2003-2005   1226,99
10 Создание государствен-
ной базы данных
"Физические лица"       МТК      2002-2005   1784,21    257,00
11 Создание единой
системы электронного
документооборота
государственных органов МТК      2003-2005   8044,54
12 Создание информационной
инфраструктуры
государственных органов МТК      2003-2005    770,14
13 Создание системы
мониторинга состояния
информационно-
телекоммуникационных
ресурсов                МТК      2001-2005    150,06     91,00
14 Создание
государственной базы
данных "Ресурсы
Казахстана"             МТК      2003-2005   3721,02
15 Развитие
информационной базы
занятости, бедности    МТСЗН     2003-2005    11,29
16 Развитие
информационной системы
Государственного
центра по выплате
пенсий                 МТСЗН     2003-2005   668,57
17 Создание
информационных систем
органов Министерства
финансов Республики
Казахстан                МФ      2003-2005   2465,91
18 Создание и развитие
информационных систем,
телекоммуникаций общего
назначения и систем
налогового администри-

ақпараттық жүйелер,       ҚМ       2003-2005   3639,61
телекоммуникациялар
және салықтық
әкiмшiлiгiн жүргiзу
жүйелерiн құру және
дамыту
19 "Акцизделетiн өнiм
айналымын және            ҚМ       2003-2005    148,37
өндiрiсiн бақылау"
ақпараттық жүйесiн
дамыту
20 Қазақстан Республикасы
Экономика және            ЭБЖМ     2003-2005    346,58
бюджеттiк жоспарлау
министрлiгiнiң
ақпараттық жүйелерiн
құру
21 Мемлекеттiк басқарудың    ЭБЖМ     2003-2005   1811,95
жағдаяттық жүйесiн құру
22 Жер қойнауын пайдалану
саласында лицензиялық     ЭМРМ     2002-2004     50,00    15,00
және келiсiм-шарттық
ережелердi орындау
мониторингінiң
ақпараттық-коммуника.
циялық жүйесiн құру
23 Жер қойнауы және жер
қойнауын пайдаланушылар   ЭМРМ     2003-2004     16,37
туралы ақпараттық жүйе
құру
24 Қылмыстық-атқару жүйесi
комитетiнiң ақпараттық    ӘМ       2002-2005    508,71    13,05
жүйесiн құpу
25 Әдiлет органдарының
ақпараттық-талдамалық     ӘМ       2002-2005    144,79    46,22
жүйесiн құру
26 Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк сатып         МСА      2002-2004     35,92    23,32
алулар жөнiндегi
агенттiгiнiң ақпараттық
жүйелерiн құру
27 Электрондық коммерция,
аукциондар мен            МСА      2003-2005     173,36
тендерлер жүйесiн құру
28 Кадрлар басқарудың
ақпараттық мемлекеттiк    МҚІА     2002-2003      27,39   23,89
жүйесiн дамыту
29 Мемлекеттiк жер
кадастрының автоматтан.   ЖРА      2002-2007    3800,01   69,30
дырылған ақпараттық
жүйесiн құру
30 Қазақстан Республикасы
Көшi-қон және             КДА      2002-2005      33,97   12,65
демография жөнiндегi
агенттiгінiң ақпараттық
жүйесiн құру
31 Мемлекеттiк статистика
органдарының ақпараттық   СА      2002-2005     446,30   110,00
жүйелерiн құру
32 "ТАИСҚ" кедендiк
ақпараттық жүйесiн        КБА       2003        162,08
дамыту
33 Қазақстан Республикасы
Қаржы полициясы           ҚПА      2002-2005    651,18   151,18
агенттiгiнiң бiртұтас
автоматтандырылған
ақпараттық-телекоммуни.
кациялық жүйесiн құру
34 Қазақстан Республика.
сының Төтенше жағдайлар   ТЖА      2000-2006    180,00    42,91
жөнiндегi агенттiгiнiң
ақпараттық жүйелерiн
құру
35 Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы         БП       2002-2006   2023,30    56,14
жанындағы Құқықтық
статистика және ақпарат
орталығының ақпараттық
жүйесiн құру
36 Қазақстан Республика.
сының сот жүйесi          ЖС       2002-2005   1244,95   150,00
органдарының бiртұтас
автоматтандырылған
ақпараттық-талдамалық
жүйесiн құру
37 Қаржылық бақылау
объектілерi бойынша       ЕК          2003        6,00
деректердiң ақпараттық
базасын құру
38 Қазақстан Республикасы

рования                  МФ      2003-2005   3639,61
19 Развитие
информационной системы
"Контроль за оборотом
и производством акцизной
продукции"               МФ      2003-2005    148,37
20 Создание информационных
систем Министерства
экономики и бюджетного
планирования Республики
Казахстан               МЭБП     2003-2005    346,58
21 Создание ситуационной
системы государственного
управления              МЭБП     2003-2005   1811,95
22 Создание информационно-
коммуникационной системы
мониторинга исполнения
лицензионных и
контрактных условий в
сфере недропользования  МЭМР     2002-2004     50,00      15,00
23 Создание информационной
системы о недрах и
недропользователях      МЭМР     2003-2004     16,37
24 Создание информационной
системы Комитета
уголовно-исполнительной
системы                  МЮ      2002-2005    508,71      13,05
25 Создание информационно-
справочной системы
органов юстиции          МЮ      2002-2005    144,79      46,22
26 Создание информационных
систем Агентства
Республики Казахстан
по государственным
закупкам                АГЗ      2002-2004     35,92      23,32
27 Создание системы
электронной коммерции,
аукционов и тендеров    АГЗ      2003-2005    173,36
28 Развитие
информационной
государственной системы
управления кадрами      АДГС     2002-2003     27,39      23,89
29 Создание
автоматизированной
информационной
системы Государствен-
ного земельного
кадастра                АЗР      2002-2007   3800,01      69,30
30 Создание
информационной системы
Агентства по миграции
и демографии Республики
Казахстан               АМД      2002-2005     33,97      12,65
31 Создание информационных
систем органов
государственной
статистики               АС      2002-2005    446,30     110,00
32 Развитие таможенной
информационной системы
"ТАИС"                  АТК         2003      162,08
33 Создание единой         АФП      2002-2005    651,18     151,18
автоматизированной
информационно-
телекоммуникационной
системы Агентства
финансовой полиции
Республики Казахстан
34 Создание информационных
систем Агентства
Республики Казахстан
по чрезвычайным
ситуациям               АЧС      2000-2006    180,00      42,91
35 Создание информационной
системы Центра правовой
статистики и информации
при Генеральной проку-
ратуре Республики
Казахстан                ГП      2002-2006   2023,30      56,14
36 Создание единой
автоматизированной
информационно-
аналитической системы
органов судебной
системы Республики
Казахстан                ВС      2002-2005   1244,95     150,00
37 Создание               Счетный
информационной базы    комитет      2003      6,00
данных по объектам
финансового контроля
38 Развитие
информационных систем
Управления делами
Президента Республики

Президентi Іс басқарма.   ПІМ      2002-2005    251,32    42,12
сының ақпараттық
жүйелерiн дамыту
39 Үкiмет байланысының
станцияларын, абонент.    ПІМ         2003      148,11
тiк қондырғыларын,
қосу желiлерiн және
басқа да құрылыстарын
салу
____________________________________________________________________
Барлығы:                                      40210,61  2055,08
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

Казахстан                УДП     2002-2005    251,32      42,12
39 Строительство станций,
абонентных установок,
соединительных линий
и других сооружений
правительственной
связи                    УДП        2003      148,11
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                      40210,61     2055,08
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!         Прогноз             !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

33     25,00   225,00    250,00
34      4,00    17,00     16,09   100,00
35     50,00   943,89    973,27
36     15,00   514,26    565,69
37      6,00
38     69,73    69,73     69,73
39    148,11
_____________________________________________
Барлығы:
5455,24  18849,92  12426,08  1424,30
_____________________________________________
"Ауыз су" бағдарламасы
____________________________________________________________________
1 Арал аймағының елдi
мекендерiн сумен          АШМ      2002-2004   2670,06   718,89
жабдықтау және тазалық
сақтау
2 Солтүстiк және Орталық
Қазақстанның селолық      АШМ      2004-2006   9996,00
аудандарын сумен
жабдықтау (I жоба)
3 Солтүстiк-Шығыс
Қазақстанды сумен         АШМ      2004-2007  12449,30
жабдықтау және тазалық
сақтау (I фаза)
4 Лихачев топтық су
құбырының құрылысы        АШМ      2002-2004    361,00    86,04
2-кезегі, Қостанай
облысы
5 Арыс топтық су құбыры.
ның құрылысы, Оңтүстiк    АШМ      2000-2003    334,00   148,20
Қазақстан облысы
6 Шәуiлдір топтық су
құбырының құрылысы,       АШМ      2001-2003    153,40   116,80
Оңтүстiк Қазақстан
облысы
7 Шалқар қаласының су
жүретiн құрылыстарын      АШМ      2002-2003    341,50   109,00
қайта жаңарту және
жөндеу, Ақтөбе облысы
8 Арал-Сарыбұлақ топтық
су құбырының құрылысы     АШМ      2001-2006   2706,74   109,00
(3 кезегi), Қызылорда
облысы
9 Кентау-Түркістан
топтық су құбырының       АШМ      2002-2005    988,64    11,10
құрылысы, Оңтүстiк
Қазақстан облысы
10 Сарыағаш қаласын сумен
жабдықтау, Оңтүстiк       АШМ      2000-2003    533,60   300,00
Қазақстан облысы
11 Қ.Сәтбаев атындағы
арнаның насостық          АШМ      2003-2004    316,90
станцияларын күрделi
жөндеу, Қарағанды
облысы
12 Ақтөбе облысы Байғанин
ауданының Байғанин        АШМ      2003-2004    137,84
селосындағы cу құбыры
құрылыстарының кешенiн
қайта жаңарту
13 Шығыс Қазақстан облысы
Абай ауданының            АШМ      2002-2003     25,20    6,00
Кеңгiрбай селосындағы
су құбырын қайта
жаңарту
14 Шығыс Қазақстан облысы
Абай ауданының            АШМ      2002-2003     58,80    15,00
Apxaт селосындағы cу
құбырын қайта құру
15 Шығыс Қазақстан облысы
Абай ауданының            АШМ      2002-2003     25,30     6,00
Құндызды селосындағы
су құбырын қайта
жаңарту
16 Шығыс Қазақстан облысы

33     25,00   225,00    250,00
34      4,00    17,00     16,09   100,00
35     50,00   943,89    973,27
36     15,00   514,26    565,69
37      6,00
38     69,73    69,73     69,73
39    148,11
------------------------------------------
Всего:
5455,24  18849,92  12426,08  1424,30
------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Программа "Питьевые воды"
1 Водоснабжение и
санитария населенных
пунктов Аральского
региона                 МСХ      2002-2004     2670,06   718,89
2 Водоснабжение
сельских районов
северного и цент-
рального Казахстана
(проект 1)              МСХ      2004-2006     9996,00
3 Водоснабжение и
санитария Северо-
Восточного Казахстана
(фаза 1)                МСХ      2004-2007    12449,30
4 Строительство
Лихачевского
группового водопровода
(2-я очередь),
Костанайская обл.       МСХ      2002-2004      361,00   86,04
5 Строительство
Арысского группового
водопровода, ЮКО        МСХ      2000-2003      334,00  148,20
6 Строительство
Шаульдерского
группового водопровода,
ЮКО                     МСХ      2001-2003      153,40  116,80
7 Реконструкция и
ремонт водопроводных
сооружений г. Шалкар,
Актюбинская область     МСХ      2002-2003      341,50  109,00
8 Строительство Арало-
Сарыбулакского
группового водопровода
(3 очередь),
Кызылординская область  МСХ      2001-2006     2706,74   176,34
9 Строительство Кентау-
Туркестанского
группового водопровода,
ЮКО                     МСХ      2002-2005      988,64    11,10
10 Водоснабжение
г. Сарыагаш, ЮКО        МСХ      2000-2003      533,60   300,00
11 Капитальный ремонт
насосных станций
канала им.
К. Сатпаева,
Карагандинская область  МСХ      2003-2004      316,90
12 Реконструкция
комплекса сооружений
водопровода в селе
Байганина Байганинского
района Актюбинской
области                 МСХ      2003-2004      137,84
13 Реконструкция
водопровода в селе
Кенгирбай Абайского
района Восточно-
Казахстанской области   МСХ      2002-2003       25,20   6,00
14 Реконструкция
водопровода в селе
Архат Абайского
района Восточно-
Казахстанской области   МСХ      2002-2003       58,80  15,00
15 Реконструкция
водопровода в селе
Кундызды Абайского
района Восточно-
Казахстанской области   МСХ      2002-2003       25,30   6,00
16 Реконструкция
водопровода в селе
Каскабулак и Медеу
Абайского района
Восточно-Казахстанской

Абай ауданының            АШМ      2001-2003     45,14    13,54
Қасқабұлақ және Медеу
селосындағы су құбырын
қайта жаңарту
17 Шығыс Қазақстан
облысының Риддер          АШМ      2003-2005    576,79
қаласын жерасты көзiнен
сумен жабдықтау
18 Жамбыл облысы Қордай
ауданының Қордай          АШМ      2001-2003    136,80    60,00
селосындағы кент
iшiндегi тарату желi.
сiнiң 2-шi кезегiнiң
құрылысы
19 Жамбыл облысы Қордай
ауданының Жаңатұрмыс      АШМ      2003-2004    114,64
селосын сумен жабдықтау
20 Қарағанды облысындағы
Қаныш Сәтбаев атындағы    АШМ      2003-2004    422,50
арнаның 1-шi кезегiн
қайта жаңарту
21 Қарағанды облысы
Костен-Голсай сайына      АШМ      2003-2004   1777,00
дейiн Жездi су қоймасы.
нан су құбырын тарту
22 Қарағанды облысы
Қарағайлы кентiндегi      АШМ      2002-2003     75,00    45,00
желiлердi қайта жаңарту
23 Қарағанды облысындағы
Саламат-Ұлытау су         АШМ      2002-2003     42,00    32,00
құбыры және Ұлытау
кентiндегi желiлер
24 Қарағанды облысы
Қарқаралы қаласының       АШМ        2003        47,59
квартал iшiндегi су
құбыры желiлерiн қайта
жаңарту
25 Қостанай облысының
Федоров ауданын           АШМ      2003-2004     98,77
сумен жабдықтауды
қайта жаңарту
26 Қызылорда облысы
Қармақшы ауданының        АШМ        2003        97,49
Жосалы аудан орталы.
ғында су құбырын
салу
27 Павлодар облысының
Ертiс селосында су        АШМ        2003        49,10
құбыры желiлерiн қайта
жаңарту
28 Павлодар облысының
елдi мекендерiн сумен     АШМ        2003        60,22
жабдықтау құрылысының
жергіліктi жүйесiнiң
үшiншi кезегi, Ақсу
қаласы (ауылдық
аймақ)
29 Павлодар облысының
елдi мекендерiн сумен     АШМ        2003        62,79
жабдықтау құрылысының
жергiлiктi жүйесiнiң
үшiншi кезегi,
Екiбастұз қаласы
(ауылдық аймақ)
30 Павлодар облысының
елдi мекендерiн сумен     АШМ        2003        48,51
жабдықтау құрылысының
жергiлiктi жүйесiнiң
үшiншi кезегi, Баянауыл
ауданы
31 Сумен жабдықтау
пункттерi Оңтүстiк        АШМ        2003        59,83
Қазақстан облысының
Абай топтық су
құбырынан Мақтаарал
ауданының ауылдық елдi
мекендерiн сумен
жабдықтау
32 Оңтүстiк Қазақстан
облысының Молбұлақ        АШМ      2003-2004    167,98
елдi мекенiн және
Қазықұрт ауданы

области                 МСХ      2001-2003       45,14  13,54
17 Водоснабжение города
Риддер Восточно-
Казахстанской области
из подземного источника МСХ      2003-2005      576,79
18 Строительство
2-й очереди внутри-
поселковой разводящей
сети села Кордай
в Кордайском районе
Жамбылской области      МСХ      2001-2003      136,80   60,00
19 Водоснабжение
села Жана-Турмыс
в Кордайском районе
Жамбылской области      МСХ      2003-2004      114,64
20 Реконструкция
1-й очереди канала
имени Каныша Сатпаева
в Карагандинской
области                 МСХ      2003-2004      422,50
21 Строительство
водовода от Жездинского
водохранилища до балки
Костен-Голсай
Карагандинской области  МСХ      2003-2004     1777,00
22 Реконструкция сетей
в поселке Карагайлы
Карагандинской области  МСХ      2002-2003       75,00   45,00
23 Водопровод Саламат-
Улытау и сети в поселке
Улытау Карагандинской
области                 МСХ      2002-2003       42,00   32,00
24 Реконструкция
внутриквартальных
водопроводных сетей
города Каркаралинска
Карагандинской области  МСХ         2003       47,59
25 Реконструкция
водоснабжения
Федоровского района
Костанайской области    МСХ      2003-2004     98,77
26 Строительство
водопровода в районном
центре Жосалы
Кармакчинского района
Кызылординской области
(1-я очередь)           МСХ        2003        97,49
27 Реконструкция
водопроводных сетей
в селе Иртышск
Павлодарской области    МСХ        2003        49,10
28 Третья очередь
локальной системы
строительства
водоснабжения
населенных пунктов
Павлодарской области,
города Аксу
(сельская зона)         МСХ        2003        60,22
29 Третья очередь
локальной системы
строительства
водоснабжения
населенных пунктов
Павлодарской области,
города Экибастуз
(сельская зона)         МСХ        2003        62,79
30 Третья очередь
локальной системы
строительства
водоснабжения
населенных пунктов
Павлодарской области,
Баянаульский район.
Пункты водоснабжения    МСХ      2003          48,51
31 Водоснабжение
сельских населенных
пунктов Махтааральского
района из Абайского
группового водопровода
Южно-Казахстанской
области                 МСХ      2003          59,83
32 Водоснабжение
населенного пункта

орталығының 2, 4, 6,
13, 16 кварталдарын
сумен жабдықтау
33 Атырау қаласын сумен
жабдықтау және тазалық    Атырау   2000-2003    2447,29 2431,29
сақтау жөнiндегi          обл.
пилотты жоба              әкімі
___________________________________________________________________
Барлығы:                                       37427,71  4275,20
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________
р/с|          Болжам             | 2005
N |_____________________________|жылдан

Молбулак и 2, 4, 6,
13, 16 кварталов
районного центра
Казыгурт Южно-
Казахстанской области   МСХ     2003-2004      167,98
33 Пилотный проект         Аким
по водоснабжению и      Атыр.
санитарии г. Атырау     области 2000-2003     2447,29   2431,29
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                       37427,71   4275,20  --------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!         Прогноз             !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

30     48,51
31     59,83
32     25,52     142,46
33     15,30
_____________________________________________
Барлығы:
3769,10    5523,63    10300,98  12314,20
_____________________________________________
Қазақстан Республикасының шама бірлігінің эталондық базасын
дамыту бағдарламасы
___________________________________________________________________
1  Астана қаласының
Эталон орталығының        ИСМ      2003-2005    315,00
құрылысы
___________________________________________________________________
Барлығы:                                        315,00    0,00
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________
р/с|          Болжам             |  2005
N |_____________________________| жылдан
| 2003   |  2004   |  2005    |  кейін
___________________________________________
7         8         9         10
___________________________________________
1   45,00      150,00    120,00    0,00
___________________________________________
Барлығы:
45,00      150,00    120,00    0,00
___________________________________________
Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерiнiң 2001-2005
жылдарға арналған материалдық-техникалық базасын жақсартудың
бағдарламасы
___________________________________________________________________
1  Алматы қаласындағы
тергеу изоляторының       ІІМ      2000-2004   1156,00   775,00
құрылысы
2  Шымкент қаласындағы
тергеу изоляторының       ІІМ      2000-2003    583,00   483,00
құрылысы
3  Павлодар қаласындағы
тергеу изоляторындағы     ІІМ      2000-2003    266,00   165,00
режимдiк корпустың
құрылысы
4  Ақтау қаласындағы
тергеу изоляторының       ІІМ      2000-2003    695,30   238,00
құрылысы
5  Қызылорда қаласындағы
қабырға материалдар       ӘдМ      2001-2005   1044,00   110,00
зауытының базасында
1000 орынға жалпы
режiмдiк түзеу
колониясын жасауға
қайта құру жұмыстары
6  Жамбыл облысында 1200
орынға жалпы режимдiк     ӘдМ      2001-2004    876,00    74,00
түзеу колониясын
жасауға психоневроло.
гиялық интернат үйiн
қайта жаңарту
7  Солнечный кентiндегі
әскери қалашықты          ӘдМ      2000-2003    264,00   126,10
түзеу колониясына
айналдыру үшiн,
әйелдер үшiн 300
орындық етiп қайта
жаңарту, Шығыс-
Қазақстан облысы
8  Жем кентiндегi "Эмба-5"

30     48,51
31     59,83
32     25,52     142,46
33     15,30
---------------------------------------------
Всего:
3769,10    5523,63    10300,98  12314,20
---------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Программа развития эталонной базы единиц величин
Республики Казахстан
1 Строительство
эталонного центра
в г. Астане             МИТ       2003-2005    315,00
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                         315,00     0,00
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!       Прогноз               !  после  !
!-----------------------------!  2005   !
!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1   45,00      150,00    120,00
-------------------------------------------
Всего:
45,00      150,00    120,00    0,00
--------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Программа улучшения материально-технической базы
исправительных учреждений Республики Казахстан
на 2001-2005 годы
1 Строительство
следственного
изолятора в г. Алматы   МВД     2000-2004     1156,00   775,00
2 Строительство
следственного
изолятора в г.Шымкенте  МВД     2000-2003      583,00   483,00
3 Строительство режимного
корпуса в следственном
изоляторе в
г. Павлодаре            МВД     2000-2003      266,00   165,00
4 Строительство
следственного
изолятора в г. Актау    МВД     2000-2003      695,30   238,00
5 Реконструкция под
исправительную колонию
общего режима на
1000 мест на базе
завода стеновых
материалов в
г. Кызылорде            МЮ      2001-2005     1044,00   110,00
6 Реконструкция
психоневрологического
дома-интерната под
исправительную колонию
общего режима на 1200
мест в Жамбылской
области                 МЮ     2001-2004      876,00     74,00
7 Реконструкция военного
городка в пос.
Солнечный под
исправительную колонию
для женщин на 300 мест,
ВКО                     МЮ     2000-2003      264,00    126,10
8 Реконструкция
военного объекта
"Эмба-5" в пос. Жем
под исправительную
колонию строгого
режима на 1500 мест,

| 2003   |  2004   |  2005    |  кейін
___________________________________________
7         8         9         10
___________________________________________
1    340,60    40,40
2    100,00
3    101,00
4    457,30
5    310,00   310,00     314,00
6    300,00   502,00
7    137,90
8    300,00   286,00
___________________________________________
Барлығы:
2046,80  1138,40     314,00     0,00
___________________________________________
2003-2005 жылдарға арналған төтенше жағдайлардан
сақтандыру және оның зардабын жоюдың мемлекеттік жүйесін
дамытудың бағдарламасы
___________________________________________________________________
1  Талғар өзенiнде күштi
су тасқынын ұстайтын      ТЖА      1999-2004   3577,40  1894,00
плотина құрылысы
2  Қарғалы өзенiнде су
тасқынына қарсы           ТЖА        2003       180,00
құрылысты салуды аяқтау
3  Бартоғай су қоймасын.
дағы жөндеу-қалпына       АШМ      2003-2004    222,60
келтiру жұмыстары,
Алматы облысы
4  Бөген су қоймасындағы
жөндеу-қалпына келтiру    АШМ      2001-2003    146,00    50,00
жұмыстары, Оңтүстiк
Қазақстан облысы
5  Терiс-Ащыбұлақ су
қоймасы плотинасының      АШМ      2003-2006    568,70
сейсмикалық төзiмдiлi.
гiн арттыру, Жамбыл
облысы
___________________________________________________________________
Барлығы:                                       4694,70  1944,00
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________
р/с|          Болжам             |  2005
N |_____________________________| жылдан
| 2003   |  2004   |  2005    |  кейін
___________________________________________
7         8         9         10
___________________________________________
1    600,00    1083,40
2    180,00
3    150,00      72,60
4     96,00
5     17,00     100,00   268,10   183,60
___________________________________________
Барлығы:
1043,00    1256,00   268,10   183,60
___________________________________________
Күш органдарының бағдарламалары
___________________________________________________________________
1  3 - Мемлекеттiк жоба      ІІМ      2002-2004   1127,00   400,00
2  Кинологиялық орталықтың
тәлiмбағын қайта жаңарту  ІІМ      2003-2004    246,00
3  ҚР IIМ Ақтөбе заң
колледжiнiң бас оқу       ІІМ      2003-2004     96,40
корпусының құрылысы
4  IIМ iшкi әскерлерiнiң
Петропавл жоғары әскери   ІІМ         2003       57,00
училищесiндегi оқу-
тұрғын үй кешенiнiң
құрылысын аяқтау
5  Қазақстан Республика.
сының Қорғаныс            Қор.М       2003       46,00
министрлiгi әкiмшiлiк
ғимаратының құрылысын
аяқтау
6  "Бурабай" санаторийiнде
60 орын-төсекке           Қор.М       2003      150,00
арналған емдеу-сауықтыру
кешенiнiң құрылысы

!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1    340,60    40,40
2    100,00
3    101,00
4    457,30
5    310,00   310,00     314,00
6    300,00   502,00
7    137,90
8    300,00   286,00
--------------------------------------------
Всего:
2046,80  1138,40     314,00     0,00
--------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Программа развития государственной системы предупреждения
и ликвидации чрезвычайных ситуаций
на 2003-2005 годы
1 Строительство
селезадерживающей
плотины на реке
Талгар                  АЧС       1999-2004   3577,40   1894,00
2 Завершение
строительства
противоселевого
сооружения на реке
Каргалинка              АЧС          2003      180,00
3 Ремонтно-
восстановительные
работы на Бартогайском
водохранилище,
Алматинская область     МСХ       2003-2004    222,60
4 Ремонтно-
восстановительные
работы на Бугуньском
водохранилище, ЮКО      МСХ       2001-2003    146,00    50,00
5 Повышение
сейсмоустойчивости
плотины Терс-
Ащибулакского
водохранилища,
Жамбылская область      МСХ       2003-2006    568,70
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                        4694,70   1944,00
-------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!         Прогноз             !  после  !
!-----------------------------!  2005   !
!   2003  !  2004    !  2005  !         !
-------------------------------------------!
N !   7     !    8     !    9   !   10    !
-------------------------------------------!
1    600,00    1083,40
2    180,00
3    150,00      72,60
4     96,00
5     17,00     100,00   268,10   183,60
--------------------------------------------
Всего:
1043,00    1256,00   268,10   183,60
--------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Программы силовых органов
1 Государственный
проект 3                МВД      2002-2004    1127,00    400,00
2 Реконструкция
питомника
кинологического
центра                  МВД      2003-2004     246,00
3 Строительство
главного учебного
корпуса Актюбинского
юридического колледжа
МВД РК                  МВД      2003-2004      96,40
4 Завершение
строительства учебно-
жилищного комплекса в
Петропавловском высшем
военном училище
внутренних войск МВД    МВД         2003        57,00
5 Завершение
строительства
административного
здания Министерства
обороны Республики
Казахстан                МО         2003        46,00
6 Строительство лечебно-
оздоровительного
комплекса на 60 койко-
мест в санатории
"Боровое"                МО         2003       150,00

7  Астана қаласында 100
пәтерлiк тұрғын үйдiң     Қор.М       2003      400,00
құрылысы
8  Ақтау қаласында 70
пәтерлiк тұрғын үйдiң     Қор.М       2003      200,50
құрылысы
9  Астана қаласында 100
пәтерлiк тұрғын үйдiң     Қор.М    2002-2003    439,00   395,00
құрылысын аяқтау
10 Оңтүстiк әскери округте
мазут шаруашылығы         Қор.М       2003       39,00
объектілерiнiң құрылысы
11 Қарағанды облысы Нұра
қаласында әскери          Қор.М       2003       25,00
қалашық объектiлерiнiң
құрылысы
12 Оңтүстiк Қазақстан
облысының Арыс            Қор.М       2003       80,50
қаласында әскери
қалашық объектiлерiнiң
құрылысы
13 Алматы облысының
Қапшағай қаласында        Қор.М       2003       18,00
әскери қалашық объектi.
лерiнiң құрылысы
14 Алматы облысының
Сарыөзек қаласында        Қор.М       2003       37,00
әскери қалашық объектi.
лерiнiң құрылысы
15 Атырау облысының Атырау
қаласында әскери          Қор.М       2003      250,00
қалашық объектілерiнiң
құрылысы
16 Маңғыстау облысының
Бейнеу қаласында          Қор.М       2003      531,92
әскери қалашық
объектiлерiнiң құрылысы
17 Маңғыстау облысының
Ақтау қаласында           Қор.М       2003      109,50
әскери қалашық объектi.
лерiнiң құрылысы
18 Қарағанды облысының
Қарағанды қаласында       Қор.М       2003      235,00
әскери қалашық объектi.
лерiнiң құрылысы
19 Шығыс Қазақстан
облысының Үшарал          Қор.М       2003       18,00
қаласында әскери
қалашық объектiлерiнiң
құрылысы
20 Шығыс Қазақстан облысы.
ның Өскемен қаласында     Қор.М       2003        9,00
әскери қалашық объектi.
лерiнiң құрылысы
21 Алматы облысының
Қапшағай қаласындағы      Қор.М       2003       18,00
әскери қалашық объектi.
сiн қайта жаңарту
22 Қапшағай қаласында
сумен жабдықтау жүйе.     Қор.М       2003        7,20
сiнiң үдемелi насос
станциясының құрылысы
23 Байланыс желiсiнiң
құрылысы                  Қор.М       2003      144,96
24 ҰҚҚ объектiлерi           ҰҚҚ      2002-2005  15040,04  2644,62
25 Астана қаласындағы
Қазақстан Республикасы    ҮКО      2002-2003    550,90   300,00
YКO қызметкерлерiн
даярлау жөнiндегi
оқу-жаттығу орталығының
құрылысы
26 Астана қаласындағы

7 Строительство 100-
квартирного жилого
дома в г. Астане         МО         2003       400,00
8 Строительство 70-
квартирного жилого
в г. Актау               МО         2003       200,50
9 Завершение
строительства 100-
квартирного жилого
дома в г. Астане         МО       2002-2003    439,00   395,00
10 Строительство объектов
мазутного хозяйства
Южного военного округа   МО         2003        39,00
11 Строительство объектов
военного городка в
г. Нуринск
Карагандинской области   МО         2003        25,00
12 Строительство объектов
военного городка в
г. Арысь Южно-
Казахстанской области    МО         2003        80,50
13 Строительство объектов
военного городка в
г. Капчагай Алматинской
области                  МО         2003        18,00
14 Строительство объектов
военного городка в
г. Сары-Озек
Алматинской области      МО         2003        37,00
15 Строительство объектов
военного городка в
г. Атырау Атырауской
области                  МО         2003       250,00
16 Строительство объектов
военного городка в
г. Бейнеу Мангистауской
области                  МО         2003       531,92
17 Строительство объектов
военного городка в
г. Актау Мангистауской
области                  МО         2003       109,50
18 Строительство объектов
военного городка в
г. Караганде
Карагандинской области   МО         2003       235,00
19 Строительство объектов
военного городка в
г. Учарал Восточно-
Казахстанской области    МО         2003        18,00
20 Строительство объектов
военного городка в
г. Усть-Каменогорске
Восточно-Казахстанской
области                  МО         2003         9,00
21 Реконструкция объекта
военного городка в
г. Капчагай
Алматинской области      МО         2003        18,00
22 Строительство повышающей
насосной станции системы
водоснабжения в
г. Капчагай              МО         2003         7,20
23 Строительство линии
связи                    МО         2003       144,96
24 Объекты КНБ             КНБ       2002-2005  15040,04   2644,62
25 Строительство учебно-
тренировочного центра
по подготовке
сотрудников СОП РК
в г. Астане             СОП       2002-2003    550,90    300,00
26 Строительство
комплексного здания
Республиканской гвардии

Республикалық ұланының    РҰ       2001-2003    620,36   150,00
кешендiк ғимаратының
құрылысы
27 180 оқушыға арналған
сержанттар мектебiнiң     ЖПБ        2003       154,70
құрылысы
___________________________________________________________________
Барлығы:                                      20650,98  3889,62
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________
р/с|          Болжам             |  2005
N |_____________________________| жылдан

в г. Астане             РГ        2001-2003    620,36    150,00
27 Строительство школы
сержантов на 180
учащихся                УДП          2003      154,70
--------------------------------------------------------------------
Всего:                                       20650,98   3889,62
-------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!       Прогноз               !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

21     18,00
22      7,20
23    144,96
24   3059,89    5208,65   4126,88
25    250,90
26    470,36
27    154,70
____________________________________________
Барлығы:
6816,83    5817,65   4126,88   0,00
____________________________________________
Бағдарламалардан тыс жүзеге асырылатын жобалар
___________________________________________________________________
1  Астана қаласында
Мемлекеттiк археология    МАҚКМ    2003-2006   2520,00
және этнография
мұражайының құрылысы
2  Республика аумағындағы
ормандарды сақтау және    АШМ      2005-2007   4998,00
орманды жерлердi
ұлғайту
3  Қызылорда қаласында
ағынды суларды биоло.     ҚОҚМ     2003-2005   1676,70
гиялық әдiспен тазарту
станциясының құрылысы
4  Қарағанды облысы Шет
ауданының қуаң            ҚОҚМ     2003-2007   1656,11
жерлерiн оңалту жобасы
5  Сырдария өзенiнiң
арнасын реттеу және       ҚОҚМ     2001-2006 128865,33
Арал теңiзiнiң
солтүстiк бөлiгiн
сақтау
6  Нұра мен Есiл өзенде.
рiнiң су алабын           АШМ      2004-2006   7133,80
қалпына келтiру және
қоршаған ортаны
басқару
7  Ақтөбе облысы Ырғыз
ауданының Ақши көлдетiп   АШМ        2003        56,96
суару жүйесiнiң сол
жақ жағалау бөлiгiн
қайта жаңарту
8  Сергеев су торабын        АШМ      2000-2004    285,10   137,00
қайта жаңарту, СҚО
9  Тасөткел су қоймасының
су торабын қайта          АШМ      2003-2006    860,00
жаңарту, Жамбыл облысы
10 Шульба шлюзының
құрылысын аяқтау          ККМ      2003-2004    870,51
11 Алтынсарин-Хромтау
темiр жол желiсiнiң       ККМ      2001-2005  29761,07  5000,00
құрылысы
12 "Аманкелді" газ кені
орнын игеру және          ЭМРМ     2001-2003  21106,36  5100,00
тәжiрибелiк-өнеркәсiп.
тiк пайдалануға қосу
13 Л.Н.Гумилев атындағы
Еуразия ұлттық универ.    ЭМРМ     2003-2005   1438,05
ситетiнде ауыр иондар
үдеткiшi базасында
пәнаралық ғылыми-
зерттеу кешенiн құру
14 "Ақпараттық технология.
лар паркi" технопаркiн    ЭМРМ     2003-2005   3890,00
қалыптастыру және
дамыту
15 Қазақстандық Тоқамақ
термоядролық материал.    ЭМРМ     2003-2006   2307,12
тану реакторын жасау
16 Республикалық картогра.
фиялық фабриканың         ЖРА      2003-2005   1200,00
құрылысы, Алматы қаласы
17 "Теңiз айлағы- Ақтау"
ЕЭА аумағында кеден       ҚМ         2003        35,00
қосыны ғимаратының
құрылысы
18 Кеден бекеттерi мен

21     18,00
22      7,20
23    144,96
24   3059,89    5208,65   4126,88
25    250,90
26    470,36
27    154,70
--------------------------------------------
Всего:
6816,83    5817,65   4126,88   0,00
--------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Проекты, реализуемые вне программ
1 Строительство
Государственного
музея археологии и
этнографии в г. Астане МКИОС     2003-2006    2520,00
2 Сохранение лесов
и увеличение
лесистости территории
республики             МСХ       2005-2007    4998,00
3 Строительство
станции биологической
очистки сточных вод
в г. Кызылорде         МООС      2003-2005    1676,70
4 Проект реабилитации
залежных земель
Шетского района
Карагандинской области МООС      2003-2007    1656,11
5 Регулирование русла
реки Сырдарьи и
сохранение северной
части Аральского моря  МСХ       2001-2006   12885,33   2714,34
6 Реабилитация и
управление окружающей
средой бассейнов рек
Нура и Ишим            МСХ       2004-2006    7133,80
7 Реконструкция
левобережной части
системы лиманного
орошения "Акши"
Иргизского района
Актюбинской области    МСХ          2003      56,96
8 Реконструкция
Сергеевского
гидроузла, СКО         МСХ        2000-2004  285,10      137,00
9 Реконструкция
гидроузла
Тасоткельского
водохранилища,
Жамбылская область     МСХ        2003-2006  860,00
10 Достройка
Шульбинского шлюза     МТК        2003-2004  870,51
11 Строительство
железнодорожной линии
Алтынсарино - Хромтау  МТК        2001-2005 29751,07    5000,00
12 Освоение и ввод в
опытно-промышленную
эксплуатацию газового
месторождения
"Амангельды"           МЭМР       2001-2003 21106,36    5100,00
13 Создание в
Евразийском
национальном
университете
им. Л.Н. Гумилева
междисциплинарного
научно-
исследовательского
комплекса на базе
ускорителя тяжелых
ионов                  МЭМР       2003-2005 1438,05
14 Формирование и
развитие технопарка
"Парк информационных
технологий"            МЭМР       2003-2005 3890,00
15 Создание
Казахстанского
термоядерного
материаловедческого
реактора Токамак       МЭМР       2003-2006 2307,12
16 Строительство
республиканской
картографической
фабрики                АЗР        2003-2005 1200,00
17 Строительство
здания таможенного
поста на территории
СЭЗ "Морпорт-Актау"    АТК           2003      35,00
18 Строительство
таможенных постов и
таможенной

кеден инфрақұрылымының    КБА        2003       238,83
құрылысы
19 Алматы қаласында
Стратегиялық зерттеулер   ПІБ      2002-2003   1269,10   788,50
институтының, офисiнiң
және қорының құрылысы
20 Мемлекеттiк резиденция.
лар объектілерi           ПІБ      2002-2003    801,93   320,00
21 "Оқжетпес" санаторийiн
қайта жаңарту жобасын     ПІБ      2001-2003   1891,11
қосымша қаржыландыру
22 Қазақстан Республикасы
Парламентi жатақхана.     ПІБ      2003-2004    165,00
сының құрылысы
23 Атырау облысының елдi     Атырау     2003      1302,40
мекендерiн газдандыру     облысы.
ның
әкімі
24 Атырау қаласындағы        Атырау   2003-2006  10478,23
Орал өзенi арқылы көпір   облысы.
өткелiнiң құрылысы         ның
әкімі
25 Семей қаласында Ертiс     ШҚО        2003       193,20
өзенiнiң астымен          әкімі
коммуникациялық тоннель
салу
26 Семей қаласында ағын      ШҚО      2001-2004   1086,00    50,00
суларды биологиялық
әдiспен тазарту
құрылыстарын салу
27 Қызылорда қаласының       Қызыл.

инфраструктуры         АТК           2003     238,83
19 Строительство
Института
стратегических
исследований,
офиса и фонда
в г. Алматы            УДП         2002-2003  1269,10   788,50
20 Объекты
государственных
резиденций             УДП         2002-2003   801,93   320,00
21 Софинансирование
проекта реконструкции
санатория "Ок-жетпес"  УДП         2001-2003   1891,11
22 Строительство
общежития Парламента
Республики Казахстан   УДП         2003-2004    165,00
23 Газификация населенных Аким
пунктов Атырауской     Атыр.
области                области        2003     1302,40
24 Строительство
мостового перехода     Аким
через реку Урал        Атыр.
в г. Атырау            области     2003-2006   10478,23
25 Строительство
коммуникационного
тоннеля под рекой
Иртыш в                Аким
г. Семипалатинске      ВКО            2003       193,20
26 Строительство
сооружения
биологической очистки
сточных вод в          Аким
г. Семипалатинске      ВКО         2001-2004    1086,00   50,00
27 Перевод тепло-
энергоисточников
и жилого сектора       Аким
в г. Кызылорде на      Кызыл.

жылуэнерго көздерiн       орда     2003-2005   3845,00
және тұрғын үйлер         облысы.
орналасқан секторын        ның
iлеспе газға көшiру       әкімі
28 "Павлодар химия           Павлодар
зауыты" ААҚ-та            облысы.  2002-2004    859,70   295,00
демеркуризациялау          ның
жұмыстарын жүргiзу        әкімі
___________________________________________________________________
Барлығы:                                     114800,60 14404,84
___________________________________________________________________
ЖИЫНЫ:                                       645685,41 108484,58
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________
р/с|          Болжам             |  2005
N |_____________________________| жылдан

попутный газ           области     2003-2005    3845,00
28 Проведение
демеркуризационных
работ на ОАО           Аким
"Павлодарский          Павлод.
химический завод"      области     2002-2004     859,70  295,00
-------------------------------------------------------------------
Всего:                                        114800,60 14404,84
Итого:                                        645685,41 108484,58
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________________
!         Прогноз             !  после  !
!-----------------------------!  2005   !

24   300,00
25   193,20
26   500,00     536,00
27   112,00    1706,00   2027,00
28   242,00     322,70
____________________________________________
Барлығы:
18312,74   24079,90  16360,55   10778,40
Жиыны:
107138,15  126072,65  122960,68  142520,63
____________________________________________
Селоның әлеуметтік инфрақұрылымын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған басымдықты республикалық инвестициялық жобаларының тізбесі
млн. теңге
____________________________________________________________________
Р/с|                        |Орындаушы|  Жүзеге  | Жалпы  | 2003
N |    Жобаның аталуы      |агенттік |   асу    | құны   | жылға
|                        |         |  кезеңі  |        | дейін
____________________________________________________________________
1            2                  3          4        5         6
____________________________________________________________________
"Білім беру" мемлекеттiк бағдарламасы
___________________________________________________________________

24   300,00
25   193,20
26   500,00     536,00
27   112,00    1706,00   2027,00
28   242,00     322,70
------------------------------------------------
Всего:
18312,74  24079,90  16360,55   10778,40
Итого:
107138,15 126072,65 122960,68  142520,63
------------------------------------------------
Перечень приоритетных республиканских инвестиционных
проектов развития социальной инфраструктуры села
на 2003-2005 годы в разрезе программ
млн. тенге
____________________________________________________________________
N !Наименование проекта!Исп. агентство!Период    !Общая    !до 2003
п/п!                    !              !реализации!стоимость!года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !       3      !     4    !     5   !   6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Образование"

Ақмола облысы                          335,00
___________________________________________________________________
1 132 орындық орта мектеп   Ақмола
құрылысы, Аршалы          облысы.   2005   135,00
ауданының Қойгелдi        ның
кентi                     әкімі
2 210 орындық орта          Ақмола    2005   200,00
мектеп құрылысы,          облысы.
Атбасар ауданының         ның
Хрящевка кентi            әкімі
___________________________________________________________________
Ақтөбе облысы                           490,00
___________________________________________________________________
3 504 орындық орта мектеп   Ақтөбе
құрылысы, Ойыл            облысы.   2004   120,00
ауданының Ойыл селосы      ның
әкімі
4 320 орындық Теректi       Ақтөбе    2004   120,00
орта мектебiнiң           облысы.
құрылысы, Темiр            ның
ауданының Тасқопа селосы  әкімі
5 464 орындық орта мектеп   Ақтөбе    2004   250,00
құрылысы, Қобда           облысы.
ауданының Новоалексеевка   ның
селосы                    әкімі
___________________________________________________________________
Алматы облысы                          1594,40
___________________________________________________________________
6 660 орындық Байсалбаев    Алматы
атындағы мектеп           облысы.   2003   136,40
құрылысы, Қарасай          ның
ауданының Тұрар селосы    әкімі
7 1200 орындық орта         Алматы    2003   283,50
мектеп құрылысы,          облысы.
Қарасай ауданының          ның
Шамалған селосы           әкімі
8 1200 орындық орта         Алматы    2003   340,30
мектеп құрылысы,          облысы.
Жоғарғы Каменка селосы     ның
әкімі
9 550 орындық мектеп        Алматы    2003   156,50
құрылысы, Талғар          облысы.
ауданының Бесағаш          ның
селосы                    әкімі
10 600 орындық, орта         Алматы    2003   170,70
мектеп құрылысы,          облысы.
Жамбыл ауданының           ның
Ұзынағаш селосы           әкімі
11 550 орындық орта          Алматы    2004   120,00
мектеп құрылысы,          облысы.
Еңбекшiқазақ ауданының     ның
Көктөбе селосы            әкімі
12 550 орындық орта          Алматы    2004    60,00
мектеп құрылысы,          облысы.
Панфилов ауданының         ның
Көктал-Арасан селосы      әкімі
13 300 орындық орта мектеп   Алматы    2004    82,00
құрылысы Талғар           облысы.
ауданының Еркiн селосы     ның
әкiмi
14 500 орынға орта мектеп    Алматы    2005   160,00
құрылысы, Еңбекшiқазақ    облысы.
ауданының Есiк селосы      ның
әкiмi
15 300 орындық орта мектеп   Алматы    2005    85,00
құрылысы, Iле ауданының   облысы.
Жаңа-арна селосы           ның
әкiмi
___________________________________________________________________

Акмолинская область                            335,00
1  Строительство СШ на   Аким Акмол.
132 места в п. Кой-   области
гельды Аршалынского
района                                 2005     135,00
2  Строительство СШ на   Аким Акмол.
210 мест в п.Хрящевка области
Атбасарского района                    2005     200,00
Актюбинская область                            490,00
3  Строительство СШ на   Аким Актюб.
504 места в с. Уил    области
Уилского района                        2004     120,00
4  Строительство         Аким Актюб.
Теректинской СШ на    области
320 мест в с. Таскопа
Темирского района                      2004     120,00
5  Строительство СШ на   Аким Актюб.
464 места в с. Ново-  области
алексеевка
Кобдинского района                     2004     250,00
Алматинская область                            1594,40
6  Строительство СШ им.  Аким Алм.
Байсалбаева на 660    области
мест в с.Турар
Карасайского района                    2003     136,40
7  Строительство СШ      Аким Алм.
на 1200 мест в        области
с. Шамалган
Карасайского района                    2003     283,50
8  Строительство СШ на   Аким Алм.
1200 мест в с.Верхняя области
Каменка Карасайского
района                                 2003     340,30
9  Строительство СШ на   Аким Алм.
550 мест в с.         области
Бесагаш Талгарского
района                                 2003     156,50
10 Строительство СШ на   Аким Алм.
600 мест в с. Узын-   области
Агаш Жамбылского
района                                 2003     170,70
11 Строительство СШ на   Аким Алм.
550 мест в с.         области
Коктебинская Енбек-
шиказахского района                    2004     120,00
12 Строительство СШ на   Аким Алм.
550 мест в с. Коктал- области
Арасан Панфиловского
района                                 2004     60,00
13 Строительство СШ на   Аким Алм.
300 мест в с. Еркин   области
Талгарского района                     2004     82,00
14 Строительство СШ на   Аким Алм.
500 мест в с. Есик    области
Енбекшиказахского
района                                 2005     160,00
15 Строительство СШ на   Аким Алм.
300 мест в с. Жана-   области
Арна Илийского района                  2005     85,00

Атырау облысы                           755,00
___________________________________________________________________
16 1200 орындық орта         Атырау
мектеп құрылысы, Мақат    облысы.   2003   480,00
ауданының Доссор кентi     ның
әкiмi
17 624 орындық орта          Атырау    2005   275,00
мектеп құрылысы           облысы.
Құрманғазы ауданының       ның
Шортанбай кентi           әкімі
___________________________________________________________________
Шығыс Қазақстан облысы                 694,90
___________________________________________________________________
18 200 орындық С.Сейфуллин    ШҚО
атындағы орта мектеп      әкімі     2003    95,80
құрылысы, Тарбағатай
ауданының Жаңалық
селосы
19 140 орыңдық орта мектеп    ШҚО      2003    50,00
құрылысы, Күршiм          әкімі
ауданының Алғабас
селосы
20 240 орындық Чапаев         ШҚО      2003    91,40
атындағы орта мектеп      әкімі
құрылысы, Жарма ауданы.
ның Жаңаөзен селосы
21 160 орындық N 2 орта       ШҚО      2003    97,90
мектеп құрылысы,          әкімі
Глубокое ауданының
Предгорное селосы
22 80 орындық орта мектеп     ШҚО      2003    31,50
құрылысы, Көкпектi        әкімі
ауданының Шәрiптоғай
селосы
23 80 орындық орта мектеп     ШҚО      2003    31,70
құрылысы, Бородулиха      әкімі
ауданының Красный Яр
селосы
24 80 орындық орта мектеп     ШҚО      2003    34,00
құрылысы, Семей қаласы.   әкiмi
ның Бобровка селосы
25 210 орындық орта мектеп    ШҚО      2004    40,00
құрылысы, Күршiм          әкімі
ауданының Монугой селосы
26 302 орындық іpі мектеп     ШҚО      2004    60,00
құрылысы Жаңа-Қатон.     әкімі
қарағай ауданының
Хайрузовка селосы
27 301 орындық Гагарин        ШҚО      2004    72,10
атындағы орта мектеп      әкімі
құрылысы, Тарбағатай
ауданының Қарғыба селосы
28 248 орындық орта мектеп    ШҚО      2004    53,00
құрылысы, Ұлан ауданы.    әкiмi
ның Герасимовка селосы
29 80 орындық Мамай           ШҚО      2005    37,50
атындағы орта мектеп      әкімі
құрылысы, Абай ауданы.
ның Орда селосы
___________________________________________________________________
Жамбыл облысы                         1449,60
___________________________________________________________________
30 800 орындық Ақшабаев      Жамбыл
атындағы орта мектеп      облысы.   2003   260,30
құрылысы, Байзақ           ның
ауданының Қызылжұлдыз     әкімі
селосы
31 400 орындық Сартбаев      Жамбыл    2003   135,00
атындағы орта мектеп      облысы.
құрылысы, Жамбыл           ның
ауданының Пионер          әкімі
селосы
32 400 орындық орта          Жамбыл    2003   133,70
мектеп құрылысы,          облысы.
Рысқұлов атындағы          ның
ауданның Құлан селосы     әкiмi
33 200 орындық орта          Жамбыл    2003    63,50
мектеп құрылысын аяқтау,  облысы.
Сарысу ауданының Ақтоғай   ның
селосы                    әкiмi
34 540 орындық Жамбыл        Жамбыл    2003    90,10
атындағы орта мектеп      облысы.
құрылысын аяқтау, Шу       ның
ауданының Көктөбе         әкімі
селосы
35 400 орындық Ш.Уәлиханов   Жамбыл    2004   210,00
атындағы орта мектеп      облысы.
құрылысы Қордай ауданының  ның
Қордай селосы             әкiмi
36 250 орындық орта мектеп   Жамбыл    2004   147,00
құрылысы Мерке ауданының  облысы.
Қарғабатыр селосы          ның
әкiмi
37 450 орындық Чкалов        Жамбыл    2003   130,00
атындағы орта мектеп      облысы.
құрылысын аяқтау,          ның
Жамбыл ауданының          әкiмi
Жалпақтөбе селосы
38 780 орындық орта мектеп   Жамбыл    2005   280,00
құрылысы, Шу ауданының    облысы.
Төле би селосы             ның
әкiмi
___________________________________________________________________

Атырауская область                             755,00
16 Строительство СШ на   Аким Атыр.
1200 мест в п. Доссор области
Макатского района                      2003     480,00
17 Строительство СШ на   Аким Атыр.
624 места в п.        области
Шортанбай Курманга-
зинского района                        2005     275,00
Восточно-
Казахстанская область                             694,90
18 Строительство СШ им.  Аким ВКО
С.Сейфуллина на 200
мест в с. Жаналык
Тарбагатайского
района                                 2003     95,80
19 Строительство СШ      Аким ВКО
на 140 мест в с.
Алгабас Курчумского
района                                 2003     50,00
20 Строительство СШ      Аким ВКО
им. Чапаева на 240
мест в с. Жана-Озен
Жарминского района                     2003     91,40
21 Строительство СШ N    Аким ВКО
2 на 160 мест в
с. Предгорное
Глубоковского района                   2003     97,90
22 Строительство СШ на   Аким ВКО
80 мест в с.
Шариптогай
Кокпектинского района                  2003     31,50
23 Строительство СШ на   Аким ВКО
80 мест в с. Красный
Яр Бородулихинского
района                                 2003     31,70
24 Строительство СШ на   Аким ВКО
80 мест в с. Бобровка,
город Семипалатинск                    2003     34,00
25 Строительство СШ на   Аким ВКО
210 мест в с. Монугой
Курчумского района                     2004     40,00
26 Строительство СШ на   Аким ВКО
302 места в с. Ново-
Хайрузовка Катон-
Карагайского района                    2004     60,00
27 Строительство СШ им.  Аким ВКО
Гагарина на 301 место
в с. Каргыба
Торбагатайского района                 2004     72,10
28 Строительство СШ на   Аким ВКО
248 мест в с.
Герасимовка Уланского
района                                 2004     53,00
29 Строительство СШ им.  Аким ВКО
Мамая на 80 мест в
с. Орда Абайского
района                                 2005     37,50
Жамбылская область                             1449,60
30 Строительство СШ им.  Аким Жамб.
Акшабаева на 800 мест области
в с. Кызылжулдыз
Байзакского района                     2003     260,30
31 Строительство СШ им.  Аким Жамб.
Сартбаева на 400 мест области
в с. Пионер
Жамбылского района                     2003     135,00
32 Строительство СШ      Аким Жамб.
на 400 мест в с.      области
Кулан, район им.
Рыскулова                              2003     133,70
33 Завершение            Аким Жамб.
строительства СШ      области
на 200 мест в с.
Актогай Сарысуского
района                                 2003     63,50
34 Завершение строи-     Аким Жамб.
тельства СШ на 540    области
мест им. Жамбыла в
с. Коктобе Шуского
района                                 2003     90,10
35 Строительство СШ им.  Аким Жамб.
Ш.Уалиханова на 400   области
мест в с. Кордай
Кордайского района                     2004     210,00
36 Строительство СШ на   Аким Жамб.
250 мест в с.         области
Каргабатыр
Меркенского района                     2004     147,00
37 Завершение строи-     Аким Жамб.
тельства СШ им.       области
Чкалова на 450 мест
в с. Жалпактобе
Жамбылского района                     2005     130,00
38 Строительство СШ на   Аким Жамб.
780 мест в с. Толе би области
Шуского района                         2005     280,00
Западно-

Батыс Қазақстан облысы                297,90
___________________________________________________________________
39 444 орындық орта мектеп    БҚО
құрылысы, Yлентi селосы,  әкімі     2004  297,90
Сырым ауданы
___________________________________________________________________
Қарағанды облысы                      424,90
___________________________________________________________________
40 464 орындық қазақ орта    Қара.
мектеп құрылысы           ғанды     2005  194,90
Ботақара кентi, Бұқар     облы.
жырау ауданы              сының
әкімі
41 100 орындық негiзгi       Қара.     2005   50,00
мектеп құрылысы, Ақсу     ғанды
бөлiмшесi, Қошқарбай      облы.
селосы, Шет ауданы        сының
әкiмi
42 220 орындық орта мектеп   Қара.     2005  180,00
құрылысы, Сенокос         ғанды
селосы, Оскаров ауданы    облысы.
ның
әкiмi
___________________________________________________________________
Қостанай облысы                        349,10
___________________________________________________________________
43 680 орындық "Водник"      Қоста.    2005  349,10
орта мектебiнiң           най
құрылысы, Затобол         облысы.
селосы, Қостанай ауданы   ның
әкiмi
___________________________________________________________________
Қызылорда облысы                      1033,20
___________________________________________________________________
44 864 орындық орта мектеп   Қызыл.
құрылысы, Арал қаласы     орда      2004   318,20
облысы.
ның
әкiмi
45 464 орындық орта мектеп   Қызыл.    2004   290,00
құрылысы, Ақтөбе          орда
селосы, Қармақшы          облы.
ауданы                    сының
әкімі
46 464 орындық орта мектеп   Қызыл.    2004   290,00
құрылысы, Сұлутөбе        орда
селосы, Шиелi ауданы      облы.
сының
әкiмi
47 360 орындық орта мектеп   Қызыл.    2004   135,00
құрылысы, Бесарық         орда
селосы, Сырдария ауданы   облы.
сының
әкiмi
___________________________________________________________________
Маңғыстау облысы                       507,20
___________________________________________________________________
48 550 орындық орта мектеп   Маңғыс.
құрылысы, Yштаған         тау      2005    252,20
селосы, Маңғыстау         облы.
ауданы                    сының
әкiмi
49 520 орындық орта          Маңғыс.  2005    255,00
мектеп құрылысы,          тау
Сайөтес селосы,           облы.
Маңғыстау ауданы          сының
әкiмi
___________________________________________________________________
Павлодар облысы                        343,20
___________________________________________________________________
50 198 орындық қазақ         Павлодар
тiлiндегі орта мектеп     облы.     2005   171,20
құрылысы, Железинка       сының
селосы, Железинска        әкімі
ауданы
51 200 орындық мектеп        Павлодар  2005   172,00
құрылысы, Ертiс           облысы.
селосы, Ертiс ауданы      ның
әкiмi
___________________________________________________________________
Солтүстiк Қазақстан облысы            240,00
___________________________________________________________________
52 400 орындық қазақ тiлiн.  СҚО
дегі орта мектеп          әкімі     2004   240,00
құрылысы, Пресновка
селосы, Жамбыл ауданы
___________________________________________________________________
Оңтүстiк Казақстан облысы            2592,80
___________________________________________________________________
53 719 орындық Аймауытов     ОҚО
атындағы N 54 орта        әкiмi     2003   109,30
мектеп құрылысы,
Қарабастау селосы,
Сайрам ауданы
54 345 орындық Бектаев       ОҚО       2003   120,20
атындағы орта мектеп      әкімі
құрылысын аяқтау,
Ынталы селосы,
Ордабасы ауданы
55 1266 орындық орта         ОҚО       2003   222,19
мектеп құрылысы, Яссы     әкімі
селосы, Түркiстан ауданы
56 1200 орындық орта мектеп  ОҚО       2003   187,81
құрылысы, Яссы селосы,    әкiмi
Түркiстан ауданы
57 800 орындық Жамбыл        ОҚО       2003   270,90
атындағы орта мектеп      әкiмi
құрылысын аяқтау,
Шәуiлдiр селосы, Отырар
ауданы
58 450 орындық Қашғари       ОҚО       2003   104,90
атындағы N 26 орта        әкімі
мектеп құрылысы, Ақсу
селосы, Сайрам ауданы
59 844 орындық орта мектеп   ОҚО       2004   290,30
құрылысын аяқтау,         әкімі
Шолаққорған селосы,
Созақ ауданы
60 504 орындық орта мектеп   ОҚО       2004   174,00
құрылысы, Абай селосы,    әкімі
Сарыағаш ауданы
61 1266 орындық мектеп       ОҚО       2004   344,50
құрылысын аяқтау, Шаян    әкімі
селосы, Бәйдiбек ауданы
62 504 орындық орта мектеп   ОҚО       2003   308,70
құрылысы, Қарақай селосы, әкімі
Мақтаарал ауданы
63 600 орындық орта мектеп   ОҚО       2005   280,00
құрылысы, Бүргем селосы,  әкiмi
Түркiстан ауданы
64 250 орындық орта мектеп   ОҚО       2005   180,00
құрылысы, Шорнақ селосы,  әкімі
Түркiстан ауданы
___________________________________________________________________

Казахстанская область                             297,90
39 Строительство СШ на   Аким ЗКО
444 мест в с. Улента
Срымского района                       2004     297,90
Карагандинская область                            424,90
40 Строительство казах-  Аким Кар.
ской СШ на 464 места  области
в п. Ботакара Бухар-
Жирауского района                      2005     194,90
41 Строительство основ-  Аким Кар.
ной школы на 100 мест области
в отд. Аксу с.
Кошкарбай Шетского
района                                 2005     50,00
42 Строительство СШ на   Аким Кар.
220 мест в с.         области
Сенокосное
Осакаровского района                   2005     180,00
Костанайская область                             349,10
43 Строительство СШ      Аким Костан.
"Водник" на 680 мест  области
в п. Затобольск
Костанайского района                   2005     349,10
Кызылординская область                            1033,20
44 Строительство СШ на   Аким Кызыл.
864 места в г.        области
Аральск                                2004     318,20
45 Строительство СШ на   Аким Кызыл.
464 места в с.        области
Актобе Кармакшинского
района                                 2004     290,00
46 Строительство СШ      Аким Кызыл.
на 464 места в с.     области
Сулутобе Шиелийского
района                                 2004     290,00
47 Строительство школы   Аким Кызыл.
СШ на 360 мест в с.   области
Бесарык Сырдарьинского
района                                 2004     135,00
Мангистауская область                            507,20
48 Строительство СШ на   Аким Мангист.
550 мест в с. Уштаган области
Мангистауского района                  2005     252,20
49 Строительство СШ на   Аким Мангист.
520 мест в с. Сайотес области
Мангистауского района                  2005     255,00
Павлодарская область                            343,20
50 Строительство СШ с    Аким Павлод.
казахским языком      области
обучения на 198 мест
в с. Железинка
Железинского района                    2003     171,20
51 Строительство СШ на   Аким Павлод.
200 мест в с. Иртышск области
Иртышского района                      2005     172,00
Северо-
Казахстанская область                             240,00
52 Строительство СШ с    Аким СКО
казахским языком
обучения на 400 мест
в с. Пресновка
Жамбылского района                     2004     240,00
Южно-
Казахстанская область                              2592,80
53 Строительство СШ      Аким ЮКО
N 54 им. Аймаутова
на 719 мест в с.
Карабастау
Сайрамского района                     2003     109,30
54 Завершение строи-     Аким ЮКО
тельства СШ им.
Бектаева на 345 мест
в с. Ынталы Ордаба-
сынского района                        2003     120,20
55 Строительство СШ на   Аким ЮКО
1266 мест в с. Яссы
Туркестанского района                  2003     222,19
56 Строительство СШ на   Аким ЮКО
1200 мест в с. Яссы
Туркестанского района                  2003     187,81
57 Завершение строи-     Аким ЮКО
тельства СШ им.
Жамбыла на 800 мест
в с. Шаульдер
Отырарского района                     2003     270,90
58 Завершение строи-     Аким ЮКО
тельства СШ N 26 им.
Кашгари на 450 мест
в с. Аксу Сайрамского
района                                 2003     104,90
59 Завершение строи-     Аким ЮКО
тельства СШ на 844
места в с.Шолаккорган
Сузакского района                      2004     290,30
60 Завершение строи-     Аким ЮКО
тельства СШ на 504
места в с. Абай
Сарыагашского района                   2004     174,00
61 Завершение строи-     Аким ЮКО
тельства СШ на 1266
мест в с. Шаян
Байдибекского района                   2004     344,50
62 Строительство СШ на   Аким ЮКО
504 места в с.
Каракай Мактаараль-
ского района                           2005     308,70
63 Строительство СШ на   Аким ЮКО
600 мест в с. Бургем
Туркестанского района                  2005     280,00
64 Строительство СШ на   Аким ЮКО
250 мест в с. Шорнак
Туркестанского района                  2005     180,00

Барлығы:                                 11107,20
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
_____________________________________________
Р/с|  2003   |   2004   |  2005     | 2005
N |         |          |           |жылдан
|         |          |           | кейін
_____________________________________________
|   7     |    8     |    9      |  10
_____________________________________________

Всего:                                          11107,20
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
_____________________________________________
N !             Прогноз            !  после
п/!--------------------------------!  2005
п !   2003   !   2004   !   2005   !
!------------------------------------------
!    7     !    8     !    9     !   10
---------------------------------------------

58  104,90
59             290,30
60             174,00
61             344,50
62                         308,70
63                         280,00
64                         180,00
Барлығы:
3868,80    3714,00     3524,40
_____________________________________________
"Халықтың денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасы
___________________________________________________________________
Ақтөбе облысы                           990,00
___________________________________________________________________
1 60 төсектiк тубаурухана.  Ақтөбе
сының құрылысы, Мұғаджар  облы.     2004   330,00
ауданының Қандыағаш       сының
кентi                     әкiмi
2 60 төсектiк тубаурухана.  Ақтөбе    2004   330,00
сының құрылысы, Темiр     облысы.
ауданының Шұбар-Құдық      ның
кентi                     әкiмi
3 60 төсектiк тубаурухана.  Ақтөбе    2004   330,00
сының құрылысы, Шалқар    облы.
ауданының Шалқар кентi    сының
әкiмi
___________________________________________________________________
Алматы облысы                           400,00
___________________________________________________________________
4 60 төсектiк перзентхана,  Алматы
Панфилов ауданындағы      облысы.   2004   200,00
Жаркент қаласы            ның
әкiмi
5 60 төсектiк перзентхана   Алматы    2005   200,00
құрылысы, Еңбекшіқазақ    облы.
ауданындағы Есiк селосы   сының
әкiмi
___________________________________________________________________
Атырау облысы                          550,00
___________________________________________________________________
6 100 төсектiк тубауруха.   Атырау
насы, Құрманғазы          облы.     2003-  550,00
ауданының Ганюшкин        сының     2004
селосы                    әкімі
___________________________________________________________________
Жамбыл облысы                         1449,60
___________________________________________________________________
7 40 төсектiк туберку.      Жамбыл
лезге қарсы диспансерi,   облы.     2003   166,00
Сарысу ауданының          сының
Саудакент селосы          әкiмi
8 40 төсектiк тубауруха.    Жамбыл    2003   162,00
насы, Мойынқұм ауданының  облы.
Мойынқұм селосы           сының
әкiмi
9 75 төсектiк туберкулезге  Жамбыл    2003-  210,00
қарсы балалар санато.     облы.     2004
рийi, Қарақыстақ кентi,   сының
Т.Рысқұлов атындағы       әкімі
аудан
10 60 төсектiк перзентхана,  Жамбыл    2003   213,50
Жамбыл ауданындағы Аса    облы.
селосы                    сының
әкiмi
11 76 төсектiк перзентхана,  Жамбыл    2004-  300,00
Т.Рысқұлов ауданы, Құлан  облы.     2005
селосы                    сының
әкiмi
12 125 төсектiк Мойынқұм     Жамбыл    2003    33,60
ОАА, Мойынқұм селосы      облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________

58  104,90
59             290,30
60             174,00
61             344,50
62                         308,70
63                         280,00
64                         180,00
Всего:
3868,80    3714,00     3524,40
_____________________________________________
____________________________________________________________________
N !Наименование проекта!Исп. агентство!Период    !Общая    !до 2003
п/п!                    !              !реализации!стоимость!года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !       3      !     4    !     5   !   6
--------------------------------------------------------------------
Государственная программа "Здоровье народа"
Актюбинская область                             990,00
1  Туббольница на 60      Аким Актюб.
коек в п. Кандыагаш    области
Мугалжарского района                   2004       330,00
2  Туббольница на 60      Аким Актюб.
коек в п. Шубар-Кудук  области
Темирского района                      2004       330,00
3  Туббольница на 60      Аким Актюб.
коек в п. Шалкар       области
Шалкарского района                     2004        330,00
Алматинская область                               400,00
4  Родильный дом на 60    Аким Алм.
коек в г. Жаркент      области
Панфиловского района                   2005        200,00
5  Родильный дом на 60    Аким Алм.
коек в с. Есик         области
Енбекшиказахского
района                                 2005        200,00
Атырауская область                                550,00
6  Туббольница на 100     Аким Атыр.
коек в с. Ганюшкино    области
Курмангазинского
района                               2003-2004     550,00
Жамбылская область                                1085,10
7  Тубдиспансер на 40     Аким Жамб.
коек в с. Саудакент    области
Сарысуского района                     2003        166,00
8  Туббольница на 40      Аким Жамб.
коек в с. Мойынкум     области
Моинкумского района                    2003        162,00
9  Детский противо-       Аким Жамб.
туберкулезный          области
санаторий на 75 коек
в п. Каракыстак района
им. Т. Рыскулова                     2003-2004     210,00
10 Родильный дом на 60    Аким Жамб.
коек в с. Аса          области
Жамбылского района                     2003        213,50
11 Родильный дом на 76    Аким Жамб.
коек в с. Кулан района области
им. Т. Рыскулова                     2003-2004     300,00
12 Мойынкумская ЦРБ на    Аким Жамб.
125 коек, с. Мойынкум  области         2003        33,60
Западно-Казахстанская

Батыс Қазақстан облысы               1373,42
__________________________________________________________________
13 50 төсектiк тубауруха.    БҚО       2004   305,00
насы, Зеленов ауданының   әкiмi
Дарьинск селосы
14 50 төсектiк тубауруха.    БҚО       2003   286,12
насы, Бөрлi ауданының     әкiмi
Ақсай қаласы
15 50 төсектiк тубауруха.    БҚО       2003   303,40
насы, Қазталовка ауда.    әкiмi
нының Қазталовка селосы
16 Сырым ауданының ОАА       БҚО       2003   228,90
жанындағы 25 төсектiк     әкiмi
туберкулез бөлiмшесi,
Жымпиты селосы
17 50 төсектiк тубауруха.    БҚО       2004-  250,00
насы, Ақжайық ауданының   әкiмi     2005
Чапаев селосы
__________________________________________________________________
Қарағанды облысы                   650,00
__________________________________________________________________
18 100 төсектiк Осакаровка   Қара.     2005   250,00
ОАА, Осакаровка қаласы    ғанды
облы.
сының
әкiмi
19 100 төсектiк Қарқаралы    Қара.     2005   200,00
ОАА, Қарқаралы кенті      ғанды
облы.
сының
әкiмi
20 100 төсектiк Жаңаарқа     Қара.     2005   200,00
OAA, Атасу кентi          ғанды
облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Қызылорда облысы                      1805,00
__________________________________________________________________
21 50 төсектiк тубауруха.    Қызы.    2003-   300,00
насы, Сырдария ауданының  лорда    2004
Тереңөзек кентi           облы.
сының
әкiмi
22 100 төсектiк тубдиспан.   Қызы.    2003-   384,70
сер, Арал ауданының       лорда    2004
Арал қаласы               облы.
сының
әкiмi
23 60 төсектiк тубаурухана,  Қызы.    2003-   300,00
Қармақшы ауданының        лорда    2004
Жосалы кентi              облы.
сының
әкiмi
24 190 төсекке арналған      Қызы.    2005    820,30
Жаңақорған аудандық       лорда
орталық ауруханасы,       облы.
Жаңақорған кентi          сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Маңғыстау облысы                      752,20
__________________________________________________________________
25 50 төсектiк тубауруха.    Маңғы.   2004   300,00
насы, Маңғыстау ауда.     стау
нының Шетпе селосы        облы.
сының
әкiмi
26 100 төсектiк аудандық     Маңғы.   2005   452,00
ауруханасы, Қарақия       стау
ауданының Құрын селосы    облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Павлодар облысы                       120,00
__________________________________________________________________
27 35 төсектiк Ертiс         Павло.   2004   120,00
ауданы OAA жанындағы      дар
туберкулез бөлiмшесi,     облы.
Ертiс селосы              сының
әкiмi
__________________________________________________________________

область                                       1373,42
13 Туббольница на 50      Аким ЗКО
коек в с. Дарьинское
Зеленовского района                    2004        305,00
14 Туббольница на 50      Аким ЗКО
коек в г. Аксай
Бурлинского района                     2003        286,12
15 Туббольница на 50      Аким ЗКО
коек в с. Казталовка
Казталовского района                   2003        303,40
16 Туберкулезное отде-    Аким ЗКО
ление при ЦРБ
Сырымского района на
25 коек, с. Джамбейта                  2003        228,90
17 Туббольница на 50      Аким ЗКО
коек в с. Чапаево
Акжаикского района                   2004-2005     250,00
Карагандинская область                             650,00
18 Осакаровская ЦРБ на    Аким Кар.
100 коек,              области
п. Осакаровка                          2005        250,00
19 Каркаралинская ЦРБ     Аким Кар.
на 100 коек,           области
г. Каркаралинск                        2005        200,00
20 Жана-Аркинская ЦРБ     Аким Кар.
на 100 коек, п. Атасу  области         2005        200,00
Кызылординская область                              1805,00
21 Туббольница на 50      Аким Кызыл.
коек в п. Теренозек    области
Сырдарьинского района                2003-2004     300,00
22 Тубдиспансер на 100    Аким Кызыл.
коек в г. Аральск      области
Аральского района                    2003-2004     384,70
23 Туббольница на 60      Аким Кызыл.
коек в п. Джосалы      области
Кармакшинского района                2003-2004     300,00
24 Жанакорганская ЦРБ     Аким Кызыл.
на 190 коек, п.        области
Жанакорган                             2005        820,30
Мангистауская область                                752,00
25 Туббольница на 50      Аким Мангист.
коек в п. Шетпе        области
Мангистауского
района                                 2004        300,00
26 Районная больница на   Аким Мангист.
100 коек, с. Курын,    области
Каракиянского района                   2005        452,00
Павлодарская область                                120,00
27 Туберкулезное          Аким Павлод.
отделение при ЦРБ      области
Иртышского района на
35 коек, с. Иртышск                    2004        120,00
Южно-Казахстанская

Оңтүстiк Қазақстан облысы          1037,89
__________________________________________________________________
28 60 төсектiк тубдиспан.    ОҚО     2003-  349,60
серi, Түркiстан қаласы,   әкiмi   2004
Түркiстан ауданы
29 Әйелдер консультациясы    ОҚО     2004   234,86
бар 60 төсектiк перзент.  әкiмi
хана, Түркiстан қаласы,
Түркiстан ауданы
30 150 төсектiк Жетiсай      ОҚО     2003-  453,43
OAA, Жетiсай қаласы,      әкiмi   2004
Мақтаарал ауданы
__________________________________________________________________

область                                      1037,89
28 Тубдиспансер на 60     Аким ЮКО
коек в г. Туркестан,
Туркестанского района                2003-2004     349,60
29 Роддом с жен.          Аким ЮКО
консультац. на 60
коек в г. Туркестан
Туркестанского района                  2003        234,86
30 Жетысайская ЦРБ на     Аким ЮКО
150 коек в г. Жетысай
Мактааральского района               2003-2004     453,43

26                         452,00
Павлодар облысы
120,00
27              120,00
Оңтүстік Қазақстан облысы
584,46      453,43
28  226,70      122,90
29  234,86
30  122,90      330,53
Барлығы:
3000,08     3366,63    2396,70
_____________________________________________
"Ауыз су" бағдарламасы
__________________________________________________________________
Ақмола облысы                        1099,5     171,00
__________________________________________________________________
1 Нұра топтық су           Ақмола   2002-  451,00     171,00
құбырын қайта құру       облы.    2003
(1-кезегi)               сының
әкімі
2 Нұра топтық су           Ақмола   2003-  408,50
құбырын қайта құру       облы.    2005
(2-кезегi)               сының
әкiмi
3 Сiлетi топтық cу         Ақмола   2003   240,00
құбырын қайта құру       облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Алматы облысы                        140,00
__________________________________________________________________
4 Түрген су арнасын        Алматы   2003   140,0
қайта құру               облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Атырау облысы                         519,00
__________________________________________________________________
5 Қоянды топтық су         Атырау   2003-   519,00
құбырын қайта құру       облы.    2005
(2-кезегi)               сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Шығыс Қазақстан облысы               846,20    50,00
__________________________________________________________________
6 Белағаш топтық су        ШҚО      2002-   450,00    50,00
құбырын қайта құру       әкiмi    2003
(1-кезегi)
7 Белағаш топтық су        ШҚО      2003-   396,20
құбырын қайта құру       әкiмi    2005
(2-кезегi)
__________________________________________________________________
Батыс Қазақстан облысы               1050,50   63,09
__________________________________________________________________
8 Каменск топтық су        БҚО      2002-    638,00   63,09
құбырының солтүстiк      әкiмi    2004
бұтағын қайта құру
(1-кезегі)
9 Каменск топтық су        БҚО      2003-    286,90
құбырының солтүстiк      әкімі    2004
бұтағын қайта құру
(2-кезегі)
10 Орда топтық cу құбырын   БҚО      2003-    125,60
қайта құру               әкiмi    2004
__________________________________________________________________
Қостанай облысы                        137,68
__________________________________________________________________
11 Ұзынкөл су құбырының     Қостанай 2003     137,68
құрылысы (2-кезегі)      облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Қызылорда облысы                      1524,10    120,00
__________________________________________________________________
12 Жиделi топтық су         Қызы.    2002-    439,80    120,00
құбырының құрылысы       лорда    2003
(1-кезегi)               облы.
сының
әкiмi
13 Жиделi топтық су         Қызы.    2003-   1084,30
құбырының құрылысы       лорда    2005
(2-кезегi)               облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Маңғыстау облысы                        45,00
__________________________________________________________________
14 Қызылқұм-Қызан су        Маңғы.   2004      45,00
құбырын қайта құру       стау
облы.
сының
әкiмi
__________________________________________________________________
Солтүстiк Қазақстан облысы           4412,70     538,00
__________________________________________________________________
15 Уәлиханов және Ақжар     СҚО      2001-    614,00     305,00
аудандарының елдi        әкiмi    2003
мекендерiн сумен
жабдықтау
16 Жамбыл ауданында         СҚО      2002-     93,60     68,00
топтық скважиналық су    әкiмi    2003
жинағыштар құрылысы
17 Булаев топтық су         СҚО      2002-    458,00     108,00
құбырын қайта құру       әкiмi    2003
(1-кезегi)
18 Булаев топтық су         СҚО      2003-    782,50
құбырын қайта құру       әкiмi    2005
(2-кезегi)
19 Есiл топтық су           СҚО      2001-    357,00     57,00
құбырын қайта құру       әкімі    2003
(1-кезегi)
20 Есiл топтық су           СҚО      2003-    891,40
құбырын қайта құру       әкiмi    2005
(2-кезегi)
21 Соколов топтық су        СҚО      2003     100,00
құбырын қайта құру       әкімі
(1-кезегі)
22 Соколов топтық су        СҚО      2003-    516,20
құбырын қайта құру       әкімі    2005
(2-кезегі)
23 Преснов топтық су        СҚО      2003-    600,00
құбырын қайта құру       әкімі    2005
__________________________________________________________________

26                         452,00
Павлодарская область
120,00
27              120,00
Южно-Казахстанская
область
584,46      453,43
28  226,70      122,90
29  234,86
30  122,90      330,53
Всего:
3000,08     3366,63    2396,70
_____________________________________________
-------------------------------------------------------------------
N !    Наименование    ! Исп.    !   Период   !  Общая   ! до 2003
п/п!      проекта       !агентство! реализации !стоимость !   года
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          !    3    !      4     !     5    !    6
--------------------------------------------------------------------
Программа "Питьевые воды"
Акмолинская область                         1099,5    171,0
1 Реконструкция         Аким Акмол.
Нуринского группо-    области
вого водопровода
(1 очередь)                         2002-2003   451,00    171,00
2 Реконструкция         Аким Акмол.
Нуринского группо-    области
вого водопровода
(2 очередь)                         2003-2005   408,50
3 Реконструкция         Аким Акмол.
Селетинского группо-  области
вого водопровода                    2003-2004   240,00
Алматинская область                            140,00
4 Реконструкция         Аким Алм.
Тургенского           области
водовода                                2003    140,00
Атырауская область                          519,00
5 Строительство         Аким
Кояндинского группо-  Атыр.
вого водопровода      области
(2-я очередь)                       2003-2005   519,00
Восточно-Казахстанская область             846,20    50,00
6 Реконструкция
Белагашского
группового
водопровода
(1 очередь)           Аким ВКО       2002-2003  450,00    50,00
7 Реконструкция
Белагашского
группового
водопровода
(2 очередь)           Аким ВКО       2003-2005  396,20
Западно-Казахстанская область                1050,50    63,09
8 Реконструкция
северной ветки
Каменского
группового
водопровода
(1 очередь)           Аким ЗКО       2002-2004  638,00    63,09
9 Реконструкция
северной ветки
Каменского
группового
водопровода
(2 очередь)           Аким ЗКО       2003-2004  286,90
10 Реконструкция
Урдинского
группового
водопровода           Аким ЗКО       2003-2004  125,60
Костанайская область
137,68
11 Строительство
Узункольского         Аким
водопровода           Костан.
(2-я очередь)         области           2003    137,68
Кызылординская область
1524,10  120,00
12 Строительство
Жиделинского
группового            Аким
водопровода           Кызыл.
(1 очередь)           области        2002-2003  439,80   120,00
13 Строительство
Жиделинского
группового            Аким
водопровода           Кызыл.
(2 очередь)           области        2003-2005 1084,30
Мангистауская область
45,00
14 Реконструкция         Аким
водопровода           Мангист.
Кызылкум-Кызан        области           2004     45,00
Северо-Казахстанская область
4412,70   538,00
15 Водоснабжение
населенных пунктов
Уалихановского и      Аким
Акжарского районов    СКО             2001-2003 614,00   305,00
16 Строительство
кустовых скваженных
водозаборов в         Аким
Жамбылском районе     СКО             2002-2003  93,60    68,00
17 Реконструкция
Булаевского
группового
водопровода           Аким
(1 очередь)           СКО             2001-2003 458,00   108,00
18 Реконструкция
Булаевского
группового
водопровода           Аким
(2 очередь)           СКО             2003-2005 782,50
19 Реконструкция
Ишимского
группового
водопровода
(1 очередь)           Аким СКО        2001-2003 357,00   57,00
20 Реконструкция
Ишимского
группового
водопровода
(2 очередь)           Аким СКО        2003-2005 891,40
21 Реконструкция
Соколовского
группового
водопровода
(1 очередь)           Аким СКО          2003    100,00
22 Реконструкция
Соколовского
группового
водопровода
(2 очередь)           Аким СКО        2003-2005 516,20
23 Реконструкция
Пресновского
группового
водопровода           Аким СКО        2003-2005 600,00
--------------------------------------------------------------------

18    28,30      349,51     404,69
19   300,00
20    27,00      400,00     464,40
21   100,00
22    16,20      200,00     300,00
23    20,00      150,00     430,00
_____________________________________________
Барлығы:
3000,00    3000,00    2832,59
_____________________________________________
Жиыны:
9868,88   10080,63    8753,69
_____________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 ж. 13 қыркүйек
N 1000 қаулысына
4 қосымша
ЕСКЕРТУ. 4-қосымша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 395 қаулысымен .
Негізгі әлеуметтік реттеуші-индикаторлардың болжамы
___________________________________________________________________

18    28,30      349,51     404,69
19   300,00
20    27,00      400,00     464,40
21   100,00
22    16,20      200,00     300,00
23    20,00      150,00     430,00
----------------------------------------------
Всего:
3000,00    3000,00    2832,59
Итого:
9868,88   10080,63    8753,69
----------------------------------------------
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2002 г. N 1000
Государственные регуляторы социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы   <*>
Сноска. В приложение 4 внесены изменения - постановления Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395
Прогноз основных социальных регуляторов-индикаторов
____________________________________________________________________

Атауы        |2002 жыл|     2003 жыл    |     Болжам
|  есеп  |     бағалау     |
|        |_________________|_________________
|        |  01.06  | 01.06 |  2004  |  2005
|        |  дейін  | кейін |  жыл   |  жыл
___________________________________________________________________
Жалақының ең төмен      4181     5000     5000     6600     7219
мөлшері, теңге
Зейнетақының ең төмен   4336     5000     5500     5500     5775
мөлшері, теңге
Күнкөрістің ең төмен    4761          5041         5313     5579
мөлшері, теңге
Қазақстан Республика.   0,14          0,14         0,14     0,14
сының аумағында еңбек
қызметін жүзеге асыру
үшін шетелдік жұмыс
күшін тартудың
квотасы, %-пен
ЭБХ-тан
Тұтыну бағаларының                                  5,4      5,0
индексі, %-пен
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 13 қыркүектегі
N 1000 қаулысына
4-1-қосымша
ЕСКЕРТУ. Жаңа 4-1-қосымшасымен толықтырылды  - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 395 қаулысымен .
2003-2005 жылдарға арналған шикізат тауарларының
есепті тұрақты дүниежүзілік бағалары
__________________________________________________________________
Тауар атауы    |  2001 жылғы | Өлшем | 2002 жылғы |2003-2005
|   экспорт   |бірлігі|   орташа   | жылдарға
|құрылымындағы|       |дүниежүзілік| арналған
|үлес салмағы |       |    баға    |  есепті
|             |       |            |  тұрақты
|             |       |            |дүниежүзілік
|             |       |            |  бағалар
__________________________________________________________________
Шикi мұнай (BRENT       41,0     АҚШ долл./    25,07       19
қоспасы)                         баррель
Тазартылған мыс          6,6     АҚШ. долл./   1559,48    1600
тонна
Өңделмеген мырыш         1,7     АҚШ. долл./    778,75     780
тонна
Тазартылған              0,5     АҚШ. долл./    452,67     420
қорғасын                         тонна
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 ж. 13 қыркүйек
N 1000 қаулысына
5 қосымша
Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға
арналған әлеуметтік-экономикалық дамуы аса маңызды
көрсеткіштерінің болжамы
___________________________________________________________________
Көрсеткiштер  |2002 ж.|2003 ж.|      Болжам     |2003 ж.|2005 ж.
| есеп  |бағалау|_________________|2002 ж-|2002 ж-
|       |       |2004 ж. | 2005 ж.|ға %-  |ға %-пен
|       |       |        |        |  пен  |
___________________________________________________________________
Әлеуметтiк-демографиялық көрсеткiштер
Халықтың жалпы
саны, мың адам   14862,5  14884    14937    15006     100    101
Экономикада
қызмет ететiн.
дердің саны,
мың адам          6795,2  6880,6   6949,7  7020,3     101   103,3
Зейнеткерлердiң
саны (орташа
жылдық),
мың адам          1720,6  1675,5   1634,6  1591,8     97     92,5
Зейнетақының
орташа айлық
мөлшерi, теңге    5781    7354     8722     9160     127    158,5
Ең төменгi
есептiк
көрсеткiш, теңге   823     872       919     965     106    117,3
Жалақының ең
төменгi мөлшерi,
теңге             4181    5000      6600    7219     120    172,7
Нақты жалақы,
өткен жылға
%-пен            105,1    102,7      103    103,1
Аса маңызды макроэкономикалық көрсеткiштер
Жалпы ішкі өнім,
млрд. теңге       3747     4368     4838     5438
өткен жылға,

Наименование     !2002 год!2003 год оценка !     Прогноз
!  отчет !----------------!------------------
!        !До 01.06!С 01.06!2004 год!2005 год
--------------------------------------------------------------------
Минимальный размер
заработной платы, тенге   4181     5000     5000    6600    7219
Минимальный размер
пенсий, тенге             4336     5000     5500    5500    5775
Прожиточный минимум,
тенге                     4761          5041        5313    5579
Квота привлечения
иностранной рабочей
силы для осуществления
трудовой деятельности
на территории Республики
Казахстан от ЭАН, в %     0,14          0,14        0,14    0,14
Индекс потребительских
цен, в %                                             5,4     5,0
____________________________________________________________________
Прогноз предельного роста тарифов на продукцию
и услуги предприятий - естественных монополистов
на 2002-2005 годы
___________________________________________________________________________
! Декабрь  !Декабрь 2003!Декабрь 2004!Декабрь 2005
Государственные     !2002 г. к !г. к декабрю!г. к декабрю!г. к декабрю
регуляторы        ! декабрю  ! 2002 г., %,! 2003 г., %,! 2004 г., %,
!2001 г.,  !   прогноз  !   прогноз  !  прогноз
!%, прогноз!            !            !
_________________________!__________!____________!____________!____________
Электроэнергия,
отпускаемая
распределительными
электросетевыми
компаниями                    108,6        103,1        103,6        103,8
Транспорт электроэнергии
по магистральным сетям        103,0        106,0        107,0        108,0
Транспортировка
природного газа:
По магистральным
трубопроводам                 100,0        100,0        100,0        100,0
По распределительным
трубопроводам                 110,4        105,4        101,8        104,7
Транспортировка нефти
по магистральным
трубопроводам                 100,0        100,0        100,0        100,0
Тепловая энергия              111,3        103,8        103,5        103,5
Подача питьевой воды и        113,1        107,1        107,1        106,5
отвод сточных вод             102,0        106,9        108,8        107,7
Грузовые
внутриреспубликанские
перевозки железнодорожным
транспортом для
хозяйствующих субъектов       104,1        105,9        105,8        103,7
Пассажирские перевозки
железнодорожным
транспортом                   105,8        105,7        105,4        105
Услуги связи:
для хозяйствующих
субъектов                     104          103          103          103
для населения                 105          105,9        105,8        103
Почтовые услуги               105,5        102          102          102
___________________________________________________________________________
Приложение 4-1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2002 года N 1000
Расчетные постоянные мировые цены
на сырьевые товары на 2003-2005 годы  <*>
Сноска. Дополнено приложением 4-1 - постановлением Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395
____________________________________________________________________
Наименование товара!Удельный вес! Единица !Средняя  !Расчетные
!в структуре !измерения!мировая  !постоянные
!экспорта в  !         !цена в   !мировые цены
!2001 году   !         !2002 году!на 2003-2005
!            !         !         !годы
--------------------------------------------------------------------
Нефть сырая (смесь
BRENT)                 41,0     Долл. США/  25,07        19
баррель
Медь рафинированная    6,6      Долл. США/  1559,48      1600
тонна
Цинк необработанный    1,7      Долл. США/  778,75       780
тонна
Свинец рафинированный  0,5      Долл. США/  452,67       420
тонна
____________________________________________________________________
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2002 года N 1000
Прогноз важнейших показателей социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2003-2005 годы  <*>
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правительства РК от 24 апреля 2003 г.  N 395
____________________________________________________________________
Показатели   !2002 г.!2003 г.!   Прогноз   !2003 г. в !2005г. в
!отчет  !оценка !-------------!% к 2002г.!% к 2002г.
!       !       !2004г.!2005г.!          !
--------------------------------------------------------------------
Социально-
демографические
показатели
Общая численность
населения,
тыс. чел.       14862,5  14884   14937   15006     100      101
Численность
занятых в
экономике, тыс.
чел.            6795,2   6880,6  6949,7  7020,3    101      103,3
Численность
пенсионеров
(среднегодовая),
тыс. чел.       1720,6   1675,5  1634,6  1591,8    97       92,5
Среднемесячный
размер пенсий,
тенге           5781     7354    8722    9160      127      158,5
Минимальный
расчетный
показатель,
тенге           823      872     919     965       106      117,3
Минимальный
размер
заработной
платы, тенге    4181     5000    6600    7219      120      172,7
Реальная
заработная
плата, в % к
предыдущему
году            105,1    102,7   103     103,1
Важнейшие
макроэкономические
показатели
Валовой
внутренний
продукт, млрд.
тенге           3747     4368    4838    5438
в % к предыду-

%-пен            109,5    108,3    106,6    106,5         122,95
халықтың жан
басына
шаққандағы ЖІӨ,
мың теңге        252,1    293,5    323,8    362     116,4 143,8
ЖІӨ-нің салалық
құрылымы, %      100      100      100      100
Тауарлар өндіру  43,4     43,8     43,4     44,1
соның ішінде:
өнеркәсіп        29,3     30,4     29,9     30
ауыл шаруашылығы  7,9      7,4      7,2      7
құрылыс           6,1      5,9      6,3     7,1
Қызметтер
көрсету өндірісі  50,8     50,3    50,6     50
Таза салықтар     7,1      7       7        6,8
ЖІӨ-нің
кірістердің
құралуы
әдісімен, %       100      100      100      100
Қызметкерлердің
еңбек ақысы       33,2     33,9     34       34,2
Өндіріс пен
импортқа таза
салықтар          10,2      8,9      9       9,2
импорт пен
өнімге салықтар    8,2      6,9      7       7,3
өндіріске басқа
салықтар            2        2       2       1,9
Жалпы пайда
және жалпы
аралас кірістер    56,6     57,2     57      56,6
негізгі
капиталдың
тұтынылуы          15,6     15,8     15,9    16
таза пайда және
таза аралас
кірістер           41       41,4     41,1    40,6
ЖІӨ соңғы
пайдалану
әдісімен, %        100      100      100     100
Соңғы тұтынуға
арналған шығыстар  71,2     71,3     72,9    72
үй
шаруашылықтарының  58,8     58,7     59     59,6
мемлекеттік
басқару
органдарының       11,4     11,6     12,7   11,3
үй
шаруашылықтарының
қызмет көрсететін
коммерциялық емес
ұйымның              1        1       1,2    1,1
Жалпы жинақ         25       25,5    25,1   25,3
негізгі
капиталдың
жинақталуы          22       22,3     22    22,3
материалдық
айналым қаражаты
дәсмаясының өзгеруі  3        3,2     3,1     3
тауарлар мен
қызметтер
көрсетудің таза
экспорты            3,8       3,2      2     2,7
Ақша базасы,
млрд. теңге        208,1      253     297    340     117    134
Ақша массасы,
млрд. теңге        764,9      954    1141    1330    120    139
Экономиканың
монеталану
деңгейі, %          20,4      21,8    23,6   24,5
Ұлттық Банктің
ресми есеп
ставкасы, жылына
орта есеппен, %       8        7       6      6
Ұлттық Банктің
алтынвалюта
резерві, млн.
АҚШ доллары         3141     4346    4513    5012    104    115
Тұтыну бағасының
индексі, %
желтоқсан
желтоқсанға          6,6      5,5      5      5
жыл бойына орта
есеппен             105,9    105,9   105,4   105,0
Мемлекеттік
бюджеттің
түсімдері, ЖІӨ-ге
%-пен                21,9     22,2   21,7    20,9
Кірістер             21,6     21,9   21,5    20,7
соның ішінде:
салық түсімдері       20      20,4   20,4    19,7
салыққа жатпайтын
түсімдер             1,3      1,3    0,9     0,8
капиталмен жасалған

щему году       109,5    108,3   106,6   106,5              122,95
ВВП на душу
населения, тыс.
тенге           252,1    293,5   323,8   362       116,4    143,8
Отраслевая
структура
ВВП, %          100      100     100      100
Производство
товаров         43,4     43,8    43,4     44,1
в том числе:
промышленность  29,3     30,4    29,9     30
сельское
хозяйство       7,9      7,4     7,2      7
строительство   6,1      5,9     6,3      7,1
Производство
услуг           50,8     50,3    50,6     50
Чистые налоги   7,1      7       7        6,8
ВВП методом
образования
доходов, %      100      100     100      100
Оплата труда
работников      33,2     33,9    34       34,2
Чистые налоги
на производство
и импорт        10,2     8,9     9        9,2
налоги на
продукты и
импорт          8,2      6,9     7        7,3
другие налоги
на производство 2        2       2        1,9
Валовая прибыль
и валовые
смешанные
доходы          56,6     57,2    57       56,6
потребление
основного
капитала        15,6     15,8    15,9     16
чистая прибыль
и чистые
смешанные
доходы          41       41,4    41,1     40,6
ВВП методом
конечного
использова-
ния, %          100      100     100      100
Расходы на
конечное
потребление     71,2     71,3    72,9     72
домашних
хозяйств        58,8     58,7    59       59,6
органов
государственно-
го управления   11,4     11,6    12,7     11,3
некоммерческих
организаций,
обслуживающих
домашние
хозяйства       1        1       1,2      1,1
Валовое
накопление      25       25,5    25,1     25,3
накопление
основного
капитала        22       22,3    22       22,3
изменение
запасов
материальных
оборотных
средств         3        3,2     3,1      3
Чистый экспорт
товаров и услуг 3,8      3,2     2        2,7
Денежная база,
млрд. тенге     208,1    253     297      340      117      134
Денежная масса,
млрд. тенге     764,9    954     1141     1330     120      139
Уровень
монетизации
экономики, %    20,4     21,8    23,6     24,5
Официальная
учетная ставка
Национального
Банка, в
среднем за
год, %          8        7       6        6
Золотовалютные
резервы
Национального
Банка, млн.
долл. США       3141     4346    4513     5012     104      115
Индекс
потребительских
цен, в %
декабрь к
декабрю         6,6      5,5     5        5
в среднем за
год             5,9      5,9     5,4      5
Поступления
государственного
бюджета, в %
к ВВП           21,9     22,2    21,7     20,9
Доходы          21,6     21,9    21,5     20,7
в том числе:
налоговые
поступления     20       20,4    20,4     19,7
неналоговые
поступления     1,3      1,3     0,9      0,8
доходы от
операций с

операциялардан       0,3      0,2    0,2     0,2
алынатын кірістер
Кредиттерді қайтару  0,4      0,3    0,2     0,2
Мемлекеттік
бюджеттің шығыстары, 21,9     24,1   23,6   22,8
ЖІӨ-ге %-пен
Республикалық
бюджеттің тапшылығы,
ЖІӨ-ге %-пен         -0,1    -1,9    -1,9   -1,9
Негізгі капиталға
инвестициялар,
млрд. теңге         1193    1396    1536    1720     110    123,2
Тауарлар экспорты
(ФОБ), млн. АҚШ
доллары             10043,3  11392,8  11716  12271   103    107,7
Тауарлар импорты
(ФОБ), млн. АҚШ
доллары              7435,4   8240    8950   9835    109    119,4
Өнеркәсіп өнімінің
(жұмыстар,
қызметтер көрсету)
көлемі, млрд. теңге  2292    2649    2835    3192    107    120,5
Ауыл шаруашылығының
жалпы өнімі,
млрд. теңге          555,5   538,5   566,1   610,7   105    113,4
Қаржы секторы
Банк жүйесіндегі
резиденттердің
депозиттері,
млрд. теңге           603,2  750     898     1048    124,3  173,7
Экономикадағы
банктердің
кредиттері,
млрд. теңге          672,5   840     1016    1211    124,9  180,1
Жеке тұлғалардың
мерзімдік теңгелік
депозиттері
бойынша орташа
өлшемді ставка, %      11     10      9       8
Заңды тұлғаларға
берілген теңгелік
кредиттер бойынша
орташа өлшемді
ставка, %             14,1    14      13,5    12,5
___________________________________________________________________

капиталом       0,3      0,2     0,2      0,2
Возврат
кредитов        0,4      0,3     0,2      0,2
Расходы
государственного
бюджета, в %
к ВВП           21,9     24,1    23,6     22,8
Дефицит
республиканского
бюджета, в %
к ВВП           -0,1     -1,9    -1,9     -1,9
Инвестиции в
основной капитал,
млрд. тенге     1193     1396    1536     1720     110      123,2
Экспорт товаров
(ФОБ), млн.
долл. США       10043,3  11392,8  11716   12271    103      107,7
Импорт товаров
(ФОБ), млн.
долл. США       7435,4   8240    8950     9835     109      119,4
Объем промышлен-
ной продукции
(работ, услуг),
млрд. тенге     2292     2649    2835     3192     107      120,5
Валовая продукция
сельского
хозяйства,
млрд. тенге     555,5    538,5   566,1    610,7    105      113,4
Финансовый сектор
Депозиты
резидентов в
банковской
системе, млрд.
тенге           603,2    750     898      1048     124,3    173,7
Кредиты банков
экономике,
млрд. тенге     672,5    840     1016     1211     124,9    180,1
Средневзвешенная
ставка вознаг-
раждения по
срочным тенговым
депозитам
физических
лиц, %          11       10      9         8
Средневзвешенная
ставка вознаг-
раждения по тен-
говым кредитам,
выданным юриди-
ческим лицам, % 14,1     14      13,5      12,5