Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1218 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1218 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің миссиясы және пайымдау
2. Ағымдағы ахуалды талдау
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, даму мақсаты және негізгі индикаторлары
4. Функционалдық мүмкіндіктер және қатер-менеджменті
5. Негізінде Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
6. Бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Миссиясы. Халықтың өмір сүру деңгейі мен сапасын арттыруға жәрдемдесу
Пайымдау. Лайықты еңбектің ілгерілеуін және әлеуметтік қорғаудың конституциялық кепілдерінің іске асырылуын қамтамасыз етуші мемлекеттік орган
2. Ағымдағы ахуалды талдау
Мемлекет басшысының "... халықтың барлық буындарының өмір сүрудің жоғары сапасы мен озық әлеуметтік стандарттарына" қол жеткізу жөніндегі тапсырмаларын іске асыру жөніндегі жұмыс адам капиталын дамытумен байланысты мәселелерді алдыңғы қатарға шығарды.
Адам капиталын дамыту үшін лайықты еңбекке қол жетімділікті ұлғайтудың ерекше маңызы бар.
Мемлекет басшысы бірнеше мәрте атап көрсеткеніндей, жұмыспен қамту саясаты кедейлікті еңсеру мен адамдардың әл-ауқатын арттыруда ең пәрменді құрал болып отыр.
Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған халықты жұмыспен қамту бағдарламасын іске асыру шеңберінде өнімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу үшін бос жұмыс орындарын белсенді іздестіру және іріктеу, жұмыссыздар мен халықтың нысаналы топтарының басқа да өкілдерін оқыту, қайта оқыту және біліктілігін арттыру; қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру; әлеуметтік жұмыс орындарын құру, бос орындар жәрмеңкелерін өткізу, жастар практикасын ұйымдастыру және т.б. пайдаланылды.

Об утверждении Стратегического плана Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1218
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1218
Стратегический план
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Содержание
1. Миссия и видение Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели развития и ключевые индикаторы
деятельности Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
4. Функциональные возможности и риск-менеджмент
5. Перечень нормативных правовых актов, на основе которых разработан
Стратегический план
6. Перечень бюджетных программ
Миссия. Содействие повышению уровня и качества жизни населения
Видение. Государственный орган, обеспечивающий продвижение достойного труда и реализацию конституционных гарантий по социальной защите
2. Анализ текущей ситуации
Работа по реализации поручений Главы государства по достижению "... высокого качества и передовых социальных стандартов жизни всех слоев населения" выдвинула на первый план вопросы, связанные с развитием человеческого капитала.
Особое значение для развития человеческого капитала имеет расширение доступности достойного труда.
Политика занятости, как неоднократно отмечал Глава государства, остается самым действенным средством преодоления бедности и повышения благосостояния.
В рамках реализации Программы занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы для содействия продуктивной занятости использовались активный поиск и подбор свободных рабочих мест, обучение, переподготовка и повышение квалификации безработных и иных представителей целевых групп населения; организация общественных работ; создание социальных рабочих мест, проведение ярмарок-вакансий, организация молодежной практики и др.

Елімізде жыл сайын екі жүз мыңнан астам жұмыс орындары, оның жартысынан астамы - ауылдық жерлерде құрылды. 2005-2007 жж. Жұмыспен қамту органдарына жұмыс іздеп барған бес жүз мыңнан астам азаматтардың 87% жұмысқа орналастырылды; 55,5 мың жұмыссыз кәсіптік оқытуға және қайта даярлауға жіберілді. Жұмыссыздарды әлеуметтік қорғау мақсатында міндетті әлеуметтік сақтандыру енгізілді және атаулы әлеуметтік көмек беріледі.
Тұрақты экономикалық өсу аясында қабылданған шаралардың нәтижесінде 2007 жылы жұмыспен қамтылған халықтың саны 7,6 млн. адамға дейін көбейді (2006 жылғы 7,4 млн.), ал жұмыссыздық деңгейі 7,8%-дан 7,3%-ға дейін төмендеді.
Қазіргі заманғы еңбек нарығының сипатты тренді шетелдік жұмыс күшін тартудың көбеюі болып табылады. 2007 жылы қазақстандық кәсіпорындар мен ұйымдарда 58,8 мың шетелдік мамандардың еңбегі пайдаланылды, бұл олардың 2005 жылғы санынан екі еседен астам артық. Ішкі еңбек нарығын және жергілікті қызметкерлердің мүддесін қорғау, Қазақстан Республикасы азаматтарының жұмыспен қамтылуы мен жалақысына әсерін барынша азайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілейді және оның орындалуын бақылайды, шетелдік мамандарды жергілікті кадрлармен алмастыру саясатын жүргізеді.
Сонымен бірге, қазақстандық еңбек нарығындағы ахуалда проблема да жоқ емес, олардың заңды еңбек нарығындағы ең маңыздары: жұмыс күші  сапасының төмендігі мен тиімсіз жұмыспен қамтудың (экономиканың еңбекті көп қажетсінетін салаларында жұмыс істейтіндердің үлес салмағы жоғары) орын алуы болып табылады. Өзін өзі жұмыспен қамтыған халықтың саны әжептәуір (оның ішінде 1,3 млн. адам өзінің жеке үй шаруашылығымен айналысады), көлеңкелі жұмыспен қамту да сақталып отыр.
Жұмыссыздық сақталуда, әсіресе жастар мен әйелдер жұмыссыздығының деңгейі жоғары.
Болашақта (2012 - 2020 жж.) жұмыс күшінің тапшылығы болжануда, бұл XX жүз жылдықтың 90-жылдарындағы қолайсыз демографиялық ахуалмен байланысты.
Ішкі еңбек нарығындағы ахуалдың дамуы экономиканың жаһандануымен және алда тұрған Қазақстанның ДСҰ-ға енуіне байланысты әсерлерді көбірек сезінуде.
Мұндай жағдайда жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару Министрліктің және жергілікті уәкілетті органдар қызметінің стратегиялық басты бағыты болып табылады.
Еңбек қатынастарын реттеуде мыналарды:
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің қабылдануын;
қауіпсіздік және еңбекті қорғаудың халықаралық стандарттарының енгізілуін;
әлеуметтік әріптестікті дамыту және корпоративтік әлеуметтік жауапкершілікті арттыру жөніндегі жұмысты;
еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды;
қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың енгізілуін;
азаматтық қызметшілердің еңбекақы жүйесін жетілдіруді атап көрсету қажет.

Ежегодно в стране создавалось более двухсот тысяч рабочих мест, более половины из которых - в сельской местности. Из пятисот тысяч граждан, обратившихся в 2005-2007 гг. в органы занятости в поисках работы трудоустроено 87 %; на профессиональное обучение и переподготовку направлены 55,5 тыс. безработных. В целях социальной защиты безработных внедрено обязательное социальное страхование и предоставляется адресная социальная помощь.
В результате предпринятых мер на фоне устойчивого экономического роста численность занятого населения в 2007 году увеличилась до 7,6 млн. человек (с 7,4 млн. в 2006 г.), а уровень безработицы снизился с 7,8 % до 7,3 %.
Характерным трендом современного рынка труда является увеличение ввоза иностранной рабочей силы. В 2007 г. на казахстанских предприятиях и в организациях использовался труд 58,8 тыс. иностранных специалистов, что более чем в 2 раза превышает их численность в 2005 году. В целях защиты внутреннего рынка труда и интересов местного персонала, минимизации ущерба занятости и заработкам граждан Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан устанавливает и контролирует соблюдение квоты на ввоз иностранной рабочей силы, проводит политику замены иностранных специалистов местными кадрами.
Вместе с тем, ситуация на казахстанском рынке труда не лишена проблем, важнейшими из которых на формальном рынке труда являются: низкое качество рабочей силы и наличие неэффективной занятости (высокий удельный вес занятых в трудоемких отраслях экономики). Значительным остается число самостоятельно занятого населения (в т.ч. 1,3 млн. чел., занятых на личном подворье), сохраняется теневая занятость.
Сохраняется безработица, особенно высок уровень молодежной и женской безработицы.
На перспективу (2012 по 2020 гг.) прогнозируется дефицит рабочей силы, связанный с неблагоприятной демографической ситуацией 90-х годов XX столетия.
Развитие ситуации на внутреннем рынке труда все больше испытывает на себе вызовы, связанные с глобализацией экономики и предстоящим вступлением Казахстана в ВТО.
В такой ситуации управление риском потери (отсутствия) работы явится первым стратегическим направлением деятельности Министерства и местных уполномоченных органов.
В регулировании трудовых отношений следует отметить:
принятие Трудового кодекса РК;
внедрение международных стандартов безопасности и охраны труда;
работу по развитию социального партнерства и повышению корпоративной социальной ответственности;
контроль за соблюдением трудового законодательства;
внедрение страхования ответственности работодателя за вред, причиненный жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
совершенствование оплаты труда гражданских служащих.

Еңбек қатынастарын дамытудың негізгі тенденциялары мен Мемлекеттік еңбек инспекциясы мен Министрліктің еңбек қатынастары мәселелерімен айналысатын өзге де бөлімшелерінің жұмыс нәтижелерін талдау еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігінің халықаралық стандарттарының енгізу, өндірістік жарақаттанудың төмендеуі; әлеуметтік әріптестік релінің артуы мен аясының ұлғаюы; еңбекақының өсуі сияқты оң тенденцияларды дәлелдейді. Мысалы, еліміз бойынша орташа айлық жалақы 2006 жылғы 40 775 теңгеден 2007 жылы 53 238 теңгеге көбейген. Бұл ретте бюджеттік сала қызметкерлерінің жалақы деңгейі өткен жылы 30 % арттырылған болатын.
Сонымен қатар, еңбек саласын одан әрі дамыту стратегиясын айқындауда мынадай проблемаларды да назарға алу қажет:
1. Ұжымдық-шарттық қатынастардың жеткілікті дамымауы. Барлық кәсіпорындар мен ұйымдардың 16 % сәл ғана астамы ұжымдық шарттармен қамтылған.
2. Өндірістік жарақаттанудың біршама жоғары деңгейінің сақталуы.
3. Еңбекақы деңгейінің әлі де біршама төмендігі (әсіресе, бюджеттік салада және ауылда).
4. Еңбекақының өсуі мен еңбек өнімділігі қарқынының сәйкессіздігі.
5. Еңбек заңнамасының бұзылуы.
Осыған байланысты, еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару министрлік жұмысының екінші стратегиялық бағыты болуға тиіс.
Көші-қон саясатын іске асыру да министрлік құзіретіне жатады.
Еуразия құрлығындағы басқа да елдер сияқты Қазақстан да - еңбек және этникалық көші-қонның, транзиттік және заңсыз көші-қон ағындарының айтарлықтай өсуінің әсерін бастан кешіруде. 2004 жылдан бастап елімізде көш-қонның оң сальдосы сақталып отыр.
Ішкі көші-қонның жандануы соңғы жылдардағы ерекшелік болып табылады. Жалпы еліміз бойынша соңғы бес жыл ішінде бұған бір жарым миллионнан астам, оның ішінде 1 млн. астам ауыл тұрғындары қатысқан. Ішкі мигранттардың негізгі бөлігі - еңбекке жарамды жастағы адамдар (шамамен 75 % 15-тен 39 жасқа дейінгілер).
Қазақстан шетелде тұратын көпшілік қазақ диаспорасының мұң-мұқтажына жауап беретін этникалық көші-қон саясатын жариялаған және іске асырып жатқан елдердің біреуі болып табылады. Қуғын-сүргін және қудалау ұжымдастыру және аштық жылдарында елден кетуге мәжбүр болған қазақтар тарихи отанына қайта оралуға нақты мүмкіндік алды. 1991 жылдан бастап 2007 жылдар аралығында республикамызға жалпы саны 651 299 адам 165 861 этникалық қазақ отбасылары (оралмандар) көшіп келді. Соңғы жылдары елге келген оралмандардың нақты қатары олардың көші-қон квотасынан айтарлықтай асып отыр.
Көші-қон процестерін және оралмандарды әлеуметтік қорғау жөнінде қабылданып жатқан шараларға қарамастан, көші-қон саласында:
ішкі көші-қон процестерінің бытыраңқы түрде дамуы;
шетелдік жұмыс күшін пайдалану тиімділігінің жетіспеушілігі;
заңсыз көші-қонның сақталуы;
тарихи отанында оралмандардың баяу бейімделуі және кірігуі байқалады.
Осы проблемаларды шешу және кіріктіруді пайдалану үшін көші-қон процестерін басқару министрлік жұмысының үшінші стратегиялық бағыты болмақ.
Жоғарыда аталған бағыттармен қатар, адам дамуын жақсарту шаралары әлеуметтік қамсыздандыруды ұйымдастыруды да қамтиды.
Соңғы жылдары ол көп деңгейлі үлгі шеңберінде дамып келеді. 2005 жылы базалық зейнетақы төлемінің енгізілуі мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы мөлшерінің дәйекті арттырылуы конституциялық кепілдіктерді базалық деңгейде іске асыру жағдайын біршама жақсартты.

Анализ основных тенденций развития трудовых отношений и результатов работы Государственной инспекции труда и иных подразделений Министерства, занимающихся вопросами трудовых отношений, свидетельствует о таких позитивных тенденциях, как внедрение международных стандартов охраны и безопасности труда, снижение производственного травматизма; расширение сферы и повышение роли социального партнерства; рост оплаты труда. Так среднемесячная заработная плата по стране увеличилась с 40 775 тенге в 2006 году до 53 238 тенге - в 2007 году. При этом уровень заработной платы работников бюджетной сферы в истекшем году был увеличен на 30 %.
Вместе с тем в определении стратегии дальнейшего развития трудовой сферы необходимо принять во внимание следующие проблемы:
1. Недостаточное развитие коллективно-договорных отношений. Коллективными договорами охвачены сегодня немногим более 16 % всех предприятий и организаций.
2. Сохранение относительно высокого уровня производственного травматизма.
3. Относительно низкий уровень оплаты труда (особенно в бюджетной сфере и на селе).
4. Несоответствие темпов роста оплаты и производительности труда.
5. Нарушения трудового законодательства.
В этой связи управление риском нарушения трудовых прав должно стать вторым стратегическим направлением работы Министерства.
К полномочиям Министерства относится и реализация миграционной политики.
Республика Казахстан, так же как и большинство других стран евразийского континента, испытывает значительное влияние роста миграционных потоков - трудовой и этнической миграции, транзитной и нелегальной. Начиная с 2004 года, в стране сохраняется положительное сальдо миграции.
Особенностью последних лет является активизация внутренней миграции. В целом по стране за последние пять лет в ней участвовали более полутора миллионов человек, в том числе более 1 млн. сельских жителей. Основная часть внутренних мигрантов - это население в трудоспособном возрасте (около 75 % в возрасте от 15 до 39 лет).
Казахстан является одной из немногих стран, которая провозгласила и реализует этническую миграционную политику, отвечающую чаяниям многочисленной казахской диаспоры, проживающей за рубежом. Казахи, вынужденно покинувшие страну в годы гонений и репрессий, принудительной коллективизации и голода получили реальную возможность возвращения на историческую родину. В период с 1991 по 2007 год в республику прибыли 165 861 семья этнических казахов (оралманов) численностью 651 299 человек. Фактический прием оралманов в последние годы значительно превышает установленную квоту их иммиграции.
Несмотря на принимаемые меры по регулированию миграционных процессов и по социальной поддержке оралманов, в сфере миграции отмечаются:
стихийное развитие процессов внутренней миграции;
недостаточная эффективность использования иностранной рабочей силы (ИРС);
сохранение нелегальной миграции;
медленная адаптация и интеграция оралманов на исторической родине.
Для решения данных проблем и использования интеграции в интересах развития управление миграционными процессами будет третьим стратегическим направлением работы Министерства.
Улучшение условий человеческого развития, наряду с вышеобозначенными направлениями, включает в себя и организацию социального обеспечения.
В последние годы оно развивалось в рамках многоуровневой модели. С введением в 2005 году базовой пенсионной выплаты и последовательным повышением размеров государственных социальных пособий улучшились условия реализации конституционных гарантий на базовом уровне.

Ынтымақты зейнетақы мөлшері жыл сайын инфляция деңгейінен ілгерілеп индекстелді (2007 ж. ең төмен ынтымақты зейнетақы мөлшері 7236 теңгені; орташа мөлшері - 10823 теңгені құрады). Жинақтаушы зейнетақы жүйесі дамуда. 2008 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикада 14 жинақтаушы зейнетақы қоры (ЖЗҚ) жұмыс істеді; зейнетақы жинақтарының жалпы сомасы бір триллион теңгеден асты (1 208,1 млрд. теңге). Инвестициялық таза табыс - 339,7 млрд. теңгеге жетті. Зейнетақы қорларымен шарт жасасқан адамдардың бірыңғай тізімі 7,5 млн. адамды қамтиды. 2005 жылдан бастап міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі енгізілуде.
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау және оларды оңалту, кіріктіру жөніндегі жұмыс 2005 жылы қабылданған "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы және Мүгедектерді оңалтудың 2005 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде жүзеге асырылуда. Осыларға сәйкес негізгі күш-жігер мүгедектіктің алдын алуға; мүгедектерді тең мүмкіндіктермен қамтамасыз етудің халықаралық стандарттарын енгізу; заманауи оңалту және медициналық-әлеуметтік мекемелер мен ұйымдар тапшылығын еңсеру; мүгедектердің заманауи техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнайы қозғалыс құралдарына деген қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталды.
Осындай оң өзгерістерге қарамастан, әлеуметтік қамсыздандыру деңгейі әлі де барабар болмай отыр.
Мысалы, 2007 жылы табысты алмастыру ставкасының, инфляцияның өсуі жағдайында базалық төлемді ескергенде зейнетақы төлемдерінің сатып алу қабілеті 25,9 %-ға дейін, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан берілетін төлемдерді ескергенде, мүгедектігі және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сатып алу қабілеті 24-25%-ға дейін төмендеуі байқалды.
Мемлекеттік әлеуметтік стандарттарды жаңарту (жекелеген жағдайларда әзірлеу) Әлеуметтік реформаларды одан әрі тереңдетудің 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберінде жүзеге асырылды. Базалық әлеуметтік норматив - ең төмен күнкөріс деңгейі (ЕТКД) анықтамасына айтарлықтай өзгеріс енгізілді. Тұтынудың нақты құрылымын ескере отырып азық-түлік себетінің құрамы қайта қаралды және көбейтілді, ЕТКД құрылымы өзгерді, бұл 2005 жылға қарағанда ең төмен күнкөріс деңгейінің шамамен 40% көбеюіне әкелді. Бүгінде базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшері осының негізінде есептеледі. Әлеуметтік-еңбек саласындағы стандарттар мен нормативтердің басым бөлігі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен, " Халықты жұмыспен қамту туралы ", " Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен бекітілді.
Алайда, әлеуметтік саланы стандарттау әлі де аяқталған жоқ. Мемлекеттік әлеуметтік стандарттардың болмауы және жетілдірмеуі әлеуметтік қамсыздандырудың барабарлығына қол жеткізуде, арнаулы әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігі мен әлеуметтік бағдарламаларды бюджеттендіру кезінде айтарлықтай қиындықтар туғызады.
Негізгі әлеуметтік қатерлер - кәріліктің, мүгедектіктің, асыраушысынан айрылудың туындауын жұмсарту мәселесін әлеуметтік қызмет көрсетуді дамыту ісінен бөліп қарауға болмайды. Қазіргі уақытта ол денсаулықты сақтау және жазатайым оқиғалардың алдын алуды; медициналық және білім беру қызметтерін; өндірісте зардап шеккен мүгедектерді оңалтуды; мүгедектер мен қарттарға арналған арнаулы қызметтер көрсетуді; балалар күтімі мен үй тұрмысы жөніндегі және т.б. қызметтерді қамтиды. Әлеуметтік қызметтерді негізінен мемлекеттік органдар мен жергілікті мемлекеттік мекемелер жүзеге асырады. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мемлекеттік емес сектордың қатысуы айтарлықтай емес.
Қазіргі уақытта жұмыс істеп тұрған әлеуметтік қызметте жүйесі толық көлемінде және жеке адамдардың қажеттіктеріне сәйкес барлық мұқтаж адамдарға көмек көрсетілуіне кепілдік бере алмайтыны мойындауымыз керек. Әлеуметтік қызметтерді таңдау мүмкіндігі де шектеулі. Әлеуметтік мекемелердің басым үлгісі әлі де ірі интернат үйлері болып отыр, онда жалпыға ортақ күтім мен қамқорлықтағы адамдардың әлеуметтенуіне кедергі келтіретін оқшаулау тәртібі сақталып отыр.
Мүгедек балалармен жұмыстың заманауи нысандарының дамымауына байланысты, олардың күтімімен айналысатын ата-аналар заңды жұмыспен қамту жүйесінен тыс қалуда, бұл да өз кезегінде кедейлік проблемасын қиындатуда және олардың балаларының онсыз да шектеулі мүмкіндіктерін одан әрі тарылтуда.
Көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын және арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды белгілейтін әлеуметтік қызметтер көрсетудің негізгі стандарттары әзірленбеген; азаматтардың санаттары мен тегін және/не ақылы негізде көрсетілетін міндетті және қосымша қызметтердің тізбесі айқындалмаған.
Қосымша қаржыландыру көздерін тартуға, осы салада бәсекелестік ортаны қалыптастыруға және дамытуға жағдай жоқ.
Осыған орай, қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің туындауы салдарынан туындайтын қатерді басқару министрлік жұмысының төртінші стратегиялық бағыты болуға тиіс.

Ежегодно с опережением прогнозируемого уровня инфляции индексировались размеры солидарных (распределительных) пенсий (в 2007 г. размеры минимальных пенсионных выплат составили 7236 тенге; средний размер - 10823 тенге). Развивается накопительная пенсионная система. По состоянию на 1 января 2008 года в республике действовали 14 накопительных пенсионных фондов (НПФ); сумма пенсионных накоплений превысила один триллион тенге (1 208,1 млрд. тенге). Сумма чистого инвестиционного дохода - 339,7 млрд. тенге. Единый список лиц, заключивших договор с пенсионными фондами, включает в себя 7,5 млн. человек. С 2005 года внедряется система обязательного социального страхования.
Социальная защита инвалидов и работа по их реабилитации и интеграции осуществлялась в рамках принятого в 2005 году ЗРК " О социальной защите инвалидов в РК ", и Программы реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы. В соответствии с ними основные усилия направлялись на профилактику инвалидности; внедрение международных стандартов обеспечения равных возможностей для инвалидов; преодоление дефицита современных реабилитационных и медико-социальных учреждений и организаций; удовлетворение потребностей инвалидов в соответствующих индивидуальному неблагополучию современных технических вспомогательных (компенсаторных) средствах и специальных средствах передвижения.
Несмотря на позитивные изменения, уровень социального обеспечения остается неадекватным.
Так, в 2007 году было отмечено снижение ставки замещения дохода: пенсионной выплатой с учетом базовой до 25,9 %, социальными выплатами по инвалидности и по потери кормильца с учетом выплат из ГФСС до 24-25 %; снижение покупательной способности социальных выплат в условиях роста инфляции.
Обновление (а в отдельных случаях разработка) государственных социальных стандартов осуществлялось в рамках Программы дальнейшего углубления социальных реформ на 2005-2007 годы. Существенные изменения были внесены в определение базового социального норматива - прожиточного минимума (ПМ). С учетом реальной структуры потребления пересмотрен и увеличен состав продовольственной корзины, изменена структура ПМ, что привело к увеличению прожиточного минимума почти на 40 % по отношению к 2005 году. На его основе рассчитываются сегодня размеры базовых социальных выплат. Значительная часть стандартов и нормативов социально-трудовой сферы законодательно закреплена в Трудовом Кодексе Республики Казахстан, Законах Республики Казахстан " О занятости населения ", " О социальной защите инвалидов " и иных нормативных правовых актах.
Однако стандартизация социальной сферы не завершена. Отсутствие и несовершенство государственных социальных стандартов вызывают значительные трудности в достижении адекватности социального обеспечения, обеспечении доступности специальных социальных услуг и бюджетировании социальных программ.
Смягчение условий наступления основных социальных рисков - старости, инвалидности, потери кормильца неотделимо от развития социального обслуживания. В настоящее время оно включает в себя профилактику и охрану здоровья и несчастных случаев; медицинские и образовательные услуги; реабилитацию пострадавших на производстве инвалидов; предоставление специальных социальных услуг для инвалидов и престарелых; услуг по уходу за детьми и домашнему быту и т.д. Социальное обслуживание осуществляется преимущественно государственными органами и государственными учреждениями местного значения. Негосударственный сектор в предоставлении специальных социальных услуг задействован незначительно.
Следует признать, что существующая в настоящее время система предоставления социальных услуг не гарантирует оказания помощи всем нуждающимся в полном объеме и в соответствии с индивидуальными потребностями. Ограничены возможности выбора социальных услуг. Преимущественным типом социальных учреждений остаются крупные дома-интернаты, в которых преобладает общий уход и сохраняется изолированность опекаемых лиц, препятствующая их социализации.
В силу неразвитости современных форм работы с детьми-инвалидами родители, занятые уходом за ними, выпадают из системы формальной занятости, что, в свою очередь, усугубляет проблему бедности и сужает и без того ограниченные стартовые возможности их детей.
Не разработаны основные стандарты предоставления специальных социальных услуг, устанавливающие объем и качество предоставляемых услуг и организацию социального обслуживания; не определена категория граждан и перечень обязательных и дополнительных услуг, предоставляемых бесплатно и/либо на платной основе.
Нет условий для привлечения дополнительных источников финансирования, формирования и развития конкурентной среды в данной сфере.
Исходя из этого, стратегия управления риском уязвимости вследствие наступления старости, потери кормильца и инвалидности должна стать четвертым стратегическим направлением деятельности Министерства.

Бұл бағытта қабылданып жатқан шаралар әлеуметтік көмекпен және әлеуметтік қолдаумен толықтырылуда. Мұндай қолдауға шынайы қажеттілік елде сақталып отырған кедейлікпен байланысты. 2007 жылы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесі 12,7 %-ды құрады (2006 жылы - 18,2 %), ал ауылдағы кедейлік деңгейі 20% асты. Анағұрлым қамсыздандырылған 10% халықтың табысы анағұрлым төмен қамсыздандырылған 10% халықтың табысынан жеті есе артық болды, мұндай жағдай халықаралық өлшем бойынша қоғамдық тұрақтылыққа қауіп төндіреді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 - 2007 жылдардағы Жолдауларына сәйкес кедейлік жағдайынан өз бетімен шығуға мүмкіндігі жоқ, халықтың анағұрлым мұқтаж буындарына берілетін атаулы көмекке баса назар аударылды. Осы мақсатта атаулы әлеуметтік көмек, арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, тұрғын үй көмегі, отбасылық және балалар жәрдемақылары, жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бойынша аз қамтамасыз етілген азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік төлемдер пайдаланылды.
Әлеуметтік саясаттың тағы бір маңызды басымдығы ана мен баланы қорғау болды және солай бола береді. 2006 жылы балалы отбасыларын қорғаудың жаңа жүйесі енгізілді, ол бала туғанда берілетін 15 АЕК мөлшеріндегі біржолғы жәрдемақыны; бала бір жасқа толғанға дейінгі сараланған ай сайынғы бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны (3-тен 4,5 АЕК дейінгі); аз қамтамасыз етілген отбасылардағы 18 жасқа дейінгі балаларға арналған ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны (1 АЕК); көп балалы аналарға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны (3,9 АЕК) қамтиды.
Алайда әлеуметтік қолдау саласындағы осындай оң өзгерістермен қатар, мынадай шешілмеген мәселелер де қалып отыр:
1. Кедейліктен шығу жөніндегі белсенді шаралар тиімділігінің төмендігі.
2. Кедейлік пен теңсіздіктің сақталуы.
3. Ауылдағы кедейліктің оқшаулануы.
4. Көп балалы отбасылардағы кедейліктің басымдығы.
5. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарының жетілдірілмеуі.
Бұл жағдайда табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару стратегиясы министрлік жұмысының бесінші стратегиялық бағыты болуға тиіс.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің стратегиялық бағыттары
Мемлекеттік әлеуметтік саясаттың мақсаттарына сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі қызметінің негізгі стратегиялық бағыттары:
1. Жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару.
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару.
3. Көші-қон процестерін басқару.

Предпринимаемые в этом направлении меры дополняются социальной помощью и социальной поддержкой. Объективная потребность такой поддержки связана с сохраняющейся в стране бедностью. В 2007 году доля населения с доходами ниже прожиточного минимума все еще составляла 12,7 % (18,2 % - в 2006 году), а уровень бедности на селе превышал 20 %. Доходы 10 % наиболее обеспеченного населения почти в семь раз превышали доходы 10 % наименее обеспеченного населения, что по международным меркам создает угрозу общественной стабильности.
В соответствии с Посланиями Президента Республики Казахстан в 2006-2007 годах приоритетное внимание уделялось адресной помощи наиболее нуждающимся категориям населения, не имеющим возможности самостоятельного выхода из состояния бедности. С этой целью использовались адресная социальная помощь, выплата специальных государственных пособий, жилищной помощи, семейных и детских пособий, социальные выплаты отдельным категориям малообеспеченных граждан по решению местных исполнительных органов.
Еще одним важным национальным приоритетом социальной политики являлась и является защита материнства и детства. В 2006 году введена новая система поддержки семей с детьми, включающая единовременное пособие на рождение ребенка в размере 15 МРП; дифференцированное ежемесячное государственное детское пособие по уходу за ребенком до достижения им возраста одного года (от 3-х до 4,5 МРП); ежемесячное государственное пособие на детей до 18 лет из малообеспеченных семей (1 МРП); специальное государственное пособие многодетным матерям (3,9 МРП).
Однако, наряду с позитивными изменениями в системе социальной поддержки сохраняются и нерешенные проблемы:
1. Низкая эффективность активных мер по выходу из бедности.
2. Сохранение бедности и неравенства.
3. Локализация бедности на селе.
4. Преобладание бедности в многодетных семьях.
5. Несовершенство стандартов оказания социальной помощи и предоставления социальных услуг.
В такой ситуации стратегия управления риском снижения дохода ниже установленного порогового минимума является пятым стратегическим направлением работы Министерства.
3. Стратегические направления деятельности Министерства
труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
В соответствии с целями государственной социальной политики основными стратегическими направлениями деятельности Министерства труда и социальной защиты населения являются:
1. Управление риском потери (отсутствия) работы
2. Управление риском нарушения трудовых прав
3. Управление миграционными процессами

4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару.
5. Табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары,
даму мақсаты және негізгі индикаторлары
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.04.30 N 620, 2009.12.29 № 2211 Қаулыларымен.
1-стратегиялық бағыты. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін басқару
1.1-мақсат
Нысаналы индикатор
2007 ж. (есеп)
2008 ж. (жоспар)
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерінің алдын алу
1. Жұмыспен қамту деңгейі, %-бен

4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости, инвалидности, потери кормильца
5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового минимума
Стратегические направления,
цели развития и ключевые индикаторы деятельности
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.04.2009 № 620; от 29.12.2009 № 2211.
Стратегическое направление 1. Управление риском потери (отсутствия)
работы
Цель 1.1.
Целевой индикатор
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(план)
2009 г.
2010 г.
2011 г.
Предупреждение
риска потери
(отсутствия)
работы
Уровень занятости,
в %

92,7
93,0
92,0
93,0
93,5
Міндеттер
Көрсеткіштер
1.1.1. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу саласындағы заңнамасын жетілдіру
Азаматтардың еңбек бостандығын, кәсіп пен мамандық түрін еркін таңдау құқығын іске асыруды қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу (2009 - 2010 жж.)
1.1.2. Еңбек нарығының мониторингі және еңбек нарығындағы жағдайды болжау жүйесін жақсарту
1. Өндірістік күштердің дамуын және орналасуын ескере отырып жұмыс орындарын құрудың және олардың кадрлық қамтамасыз етілуінің бас тәсімін (теңгерімін) жасау (2010-2011 жж.)
(ЭБЖМ, ИСМ, ЭМРМ, БҒМ, АШМ, ККМ, МАМ, ТСМ, СА бірлесіп);
2. Еңбек нарығы мониторингісін қамтамасыз ететін бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйе құру (2009 - 2011 жж.)
1.1.3. Қайта құрылымдау, өндіріс көлемін қысқарту және банкротқа ұшырау салдарынан жұмыс күшін босатудың алдын алу
Жұмыспен қамтуды сақтау шаралары жөнінде Қазақстан Республикасы Үкіметіне ұсыныстар әзірлеу (2009 ж.)
1.1.4. Өңірлік еңбек нарықтарын дамыту және жұмыс күшінің аумақтық ұтқырлығын арттыру
Ішкі көшіп-қонушыларды "Нұрлы көш" бағдарламасы шеңберінде қоныстандыру және жайластыру (2010 - 2011 жж.)

92,7
93,0
92,0
93,0
93,5
Задачи
Показатели
1.1.1. Совер-
шенствование
законодатель-
ства Республи-
ки Казахстан
в области
содействия
занятости
населения
Разработка нормативных правовых актов, обеспечивающих
реализацию права граждан на свободу труда, свободный
выбор рода деятельности и профессии (2009-2010 гг.)
1.1.2. Улучше-
ние системы
мониторинга и
прогнозирова-
ния ситуации
на рынке труда
1. Составление генеральной схемы (баланса) создания
рабочих мест и их кадрового обеспечения (2010-2011 гг.)
Совместно (МЭБП, МИТ, МЭМР, МОН, МСХ, МТК, МКИ, МТС,
АС);
2.Создание единой автоматизированной информационной
системы, обеспечивающий мониторинг рынка труда
(2009-2011 гг.)
1.1.3. Предот-
вращение
высвобождения
рабочей силы
вследствие
реструктуриза-
ции, сокраще-
ния объемов
производства и
банкротства
Разработка предложений Правительству Республики
Казахстан по мерам сохранения занятости (2009 г.).
1.1.4. Разви-
тие региональ-
ных рынков
труда и
повышение тер-
риториальной
мобильности
рабочей силы
Расселение и обустройство внутренних мигрантов в рамках
Программы «Нурлы-Кош» (2010-2011 гг.)

1. "Оралман" дерекқорын жасауды және оның "Бүркіт" дерекқорымен біріктіруді аяқтау (2011 ж.);
2. "Нұрлы көш" бағдарламасына қатысушыларды есепке алуды қамтамасыз ететін бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйе құру (2011 ж.)
3.1.3. Көші-қон заңнамасының сақталуын бақылауды қатаңдату
ШЖК тартатын кәсіпорындарды тексерулермен қамту, ШЖК тартатын кәсіпорындардың жалпы санына %
10
10
10,5
11
11,5
3.1.4. Шетелдердегі қазақ диаспорасы өкілдерінің арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу (СІМ бірлесіп)
1. Ақпараттық материалдар, бірлік
200
200
500
500
500
3.2-мақсат
Нысаналы индикаторлар
Халықтың көші-қонын реттеу тетігін жетілдіру
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу (2009 ж.)
Міндеттер
Көрсеткіштер
3.2.1. Ішкі еңбек көші-қоны процестерін тәртіпке келтіру (АШМ, ЭМРМ, ИСМ, БҒМ, ККМ, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдерімен бірлесіп)
Еңбек ресурстарына тапшы өңірлерге жұмыс күшін тартуды экономикалық ынталандыру тетігін әзірлеу (2011 ж.)
3.2.2. Экономиканың басым салаларына және серпінді жобаларды іске асыруға жоғары білікті ШЖК тарту рәсімдерін жеңілдету
1. Тартылатын ШЖК жалпы санында I және II санаттағы ШЖК үлес салмағы, %
38,7
39,0
40,0
42,0
44,0
3.2.3. Этникалық және ішкі көшіп-қонушыларды өңірлердің әлеуметтік-экономикалық және демографиялық жағдайын, ұлттық қауіпсіздікті күшейту мүддесін ескере отырып, қоныстандыруды оңтайландыру және ынталандыру
"Нұрлы көш" бағдарламасын іске асыру (2009-2011 ж.)
3.2.4. Оралмандардың бастапқы бейімделуі мен кірігуі жағдайларын жақсарту
1. Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталықтарын салу, бірлік
-
-
1
-
-
2. Кәсіптік оқумен қамтылған оралмандардың үлес салмағы, еңбекке қабілетті жастағы оралмандардың жалпы санына %
0,8
1,2
1,6
1,8
2,0
3. Жұмысқа орналастырылған оралмандардың үлесі, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдарға жәрдемдесуі үшін өтініш берген еңбекке қабілетті оралмандардың жалпы санына %
65
65
67
70
72
4. Меншігінде тұрғын үйі бар оралман отбасылардың үлес салмағы оралман отбасылардың жалпы санынан %
46
47
48
50
50
4-стратегиялық бағыт. Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару
4.1-мақсат
Нысаналы индикаторлар
2007 ж. (есеп)
2008 ж. (жоспар)
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
Табысты жиынтық зейнетақы төлемдерімен (базалық, ынтымақты және ЖЗҚ төлемдерімен) алмастыру коэффициенті %
29,0
37
40
43
45
Міндеттер
Көрсеткіштер
4.1.1. Зейнетақымен қамсыздандыру жүйесі өлшемдерін жетілдіру

1. Завершение создания базы данных «Оралман» и ее
интеграция с базой данных «Беркут» (2011 г.);
2. Создание единой автоматизированной информационной
системы, обеспечивающей учет участников Программы
«Нурлы-Кош» (2011 г.)
3.1.3. Ужесто-
чение контроля
за соблюдением
миграционного
законодатель-
ства
Охват проверками
предприятий,
привлекающих ИРС,
в % к общему
количеству
предприятий
привлекающих ИРС
10
10
10,5
11
11,5
3.1.4.
Проведение
информационно-
разъяснитель-
ной работы
среди предста-
вителей казах-
ской диаспоры
в зарубежных
странах (сов-
местно с МИД)
Информационные
материалы,
ед.
200
200
500
500
500
Цель 3.2.
Целевые индикаторы
Совершенство-
вание
механизма
регулирования
миграции
населения
Внесение изменений в Закон Республики Казахстан «О
миграции населения» (2009 г.)
Задачи
Показатели
3.2.1. Упоря-
дочение про-
цессов внут-
ренней трудо-
вой миграции
(совместно с
МСХ, МЭМР,
МИТ, МОН, МТК,
акимы облас-
тей, городов
Алматы и
Астаны)
Разработка механизмов экономического стимулирования
привлечения рабочей силы в регионы с дефицитом трудовых
ресурсов (2011 г.)
3.2.2. Упроще-
ние процедур
привлечения
высококвалифи-
цированной ИРС
в приоритетные
отрасли
экономики и
реализацию
прорывных
проектов
Удельный вес ИРС
I и II категории в
общей численности
привлекаемой ИРС,
в %
38,7
39,0
40,0
42,0
44,0
3.2.3.
Оптимизация и
стимулирование
расселения
этнических и
внутренних
мигрантов с
учетом
социально-
экономической
и демографи-
ческой ситуа-
ции в регио-
нах; интересов
укрепления
национальной
безопасности.
Реализация Программы «Нурлы-Кош» (2009-2011 гг.)
3.2.4. Улучше-
ние условий
первичной
адаптации и
интеграции
оралманов
1. Строительство
центров адаптации
и интеграции
оралманов, ед.
-
-
1
-
-
2. Удельный вес
оралманов охвачен-
ных профессиональ-
ным обучением,
в % к общей
численности орал-
манов трудоспособ-
ного возраста
0,8
1,2
1,6
1,8
2,0
3. Доля
трудоустроенных
оралманов,
в % от общего
числа трудоспособ-
ных оралманов
обратившихся за
содействием в
уполномоченные
органы по вопросам
занятости
65
65
67
70
72
4. Удельный вес
семей оралманов,
имеющих жилье в
собственности
в % к общей
численности семей
оралманов
46
47
48
50
50
Стратегическое направление 4. Управление риском уязвимости вследствие
наступления старости, инвалидности, потери кормильца и иных
социальных рисков
Цель 4.1.
Целевые индикаторы
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(план)
2009 г.
2010 г.
2011 г.
Обеспечение
адекватности
размеров
пенсионных
выплат
Коэффициент
замещения дохода
суммарной пенсион-
ной выплатой
(базовая, солидар-
ная и выплата из
НПФ),
в %
29,0
37
40
43
45
Задачи
Показатели
4.1.1. Совер-
шенствование
параметров
системы
пенсионного
обеспечения

4.2.3. Халықтың жекелеген санатына әлеуметтік қолдау көрсету
Әлеуметтік төлемдердің (мем. Арнайы жәрдемақы, СЯСП зардап шеккен адамдарға және саяси қуғын-сүргіндердің құрбандарына біржолғы төлемдер, жерлеуге төленетін жәрдемақы) мөлшері, алдыңғы жылға %
106
107
111
108
107,5
4.3-мақсат
Нысаналы индикаторлар
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
Арнаулы әлеуметтік қызмет стандарттарын әзірлеу және енгізу:
мүмкіндіктері шектеулі балаларға, бірлік,
1
психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектерге, бірлік,
1
қарттар мен мүгедектерге, сондай-ақ тірек-қозғалыс аппараты бұзылған балаларға, бірлігі.
2
Міндеттері
Көрсеткіштері
4.3.1. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің құқықтық негіздерін құру
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілер қабылдау (2009 - 2010 жж.)
4.3.2. МЕҰ және бизнес құрылымдарды арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге тарту
Үкіметтік емес ұйымдардың әлеуметтік қамсыздандыру жүйесімен қамтылған балалардың саны, қамтылмаған балалардың жалпы санынан %
-
-
3
12,7
17
4.3.3. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды стандарттау және сертификаттау жүйесін жетілдіру
Протездік-ортопедиялық бұйымдардың әзірленген  және өндіріске енгізілген стандарттарының саны бірлік
-
-
3
2
1
5-стратегиялық бағыт. Белгіленген ең төмен шекті деңгейден төмен табысты азайту тәуекелін басқару
5.1-мақсат
Нысаналы индикаторлар
2007 ж (есеп)
2008 ж. (жоспар)
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Ең төмен табыстың мемлекеттік кепілін іске асыру
1. Зейнетақының ең төмен мөлшері
мен ең төмен күнкөріс деңгейі
көлемінің арақатынасы
0,75
0,66
0,72
0,85
1,02
2. Жалақының ең төмен мөлшері
мен орташа мөлшерінің ара қатынасы
0,18
0,21
0,22
0,23
0,24
Міндеттер
Көрсеткіштер
5.1.1. Ең төмен күнкөріс деңгейін айқындау әдістемесін жетілдіру
1. "Ең төмен күнкөріс деңгейі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу (2011 ж.)
5.1.2. Зейнетақы төлемінің ең төмен мөлшерін арттыру
Зейнетақының ең төмен мөлшері, өткен жылға %-бен
-
109,2
125
125
130
5.1.3. Жалақының ең төмен мөлшерін арттыру
Еңбекақының ең төмен мөлшері, 2007 жылға %-бен
-
123,3
138,1
149,2
160,4
5.2-мақсат
Нысаналы индикаторлар
Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесі, %-бен
12,7
12,9
13,2
11,5
10,0
Міндеттер
Көрсеткіштер
5.2.1. Аз қамтамасыз етілген халықтың еңбек етуге қабілетті бөлігінің экономикалық белсенділігін ынталандыру
1. Кәсіптік даярлауға және қайта даярлауға жіберілген адамдардың үлесі, АӘК алатын жұмыссыздардың жалпы санынан %-бен
8,1
11,6
18,4
23,8
29,8
2. Аз қамтамасыз етілгендердің қатарынан жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың үлес салмағы, уәкілетті органдардың жәрдемдесуімен жұмысқа орналастырылған азаматтардың жалпы санынан %-бен

4.2.3. Оказа-
ние социальной
поддержки
отдельным
категориям
населения
Размеры социальных
выплат (гос. спец.
пособия, единовре-
менные выплаты
пострадавшим на
СИЯП и жертвам
политических
репрессий, пособие
на погребение)
в % к предыдущему
году
106
107
111
108
107,5
Цель 4.3.
Целевые индикаторы
Совершенство-
вание системы
предоставления
специальных
социальных
услуг
Разработка и
внедрение стандар-
тов специальных
социальных услуг:
детям с
ограниченными
возможностями, ед.
1
инвалидам с психо-
неврологическими
заболеваниями, ед.
1
престарелым и
инвалидам, а также
детям-инвалидам с
нарушениями
опорно-двигатель-
ного аппарата, ед.
2
Задачи
Показатели
4.3.1. Созда-
ние правовых
основ предос-
тавления
специальных
социальных
услуг
Принятие нормативных правовых актов в реализацию Закона
Республики Казахстан «О специальных социальных услугах»
(2009-2011 гг.)
4.3.2. Привле-
чение НПО и
бизнес
структур к
оказанию
специальных
социальных
услуг
Количество детей,
охваченных систе-
мой социального
обеспечения НПО
в % от общего
числа не
охваченных детей
-
-
3
12,7
17
4.3.3. Совер-
шенствование
системы
стандартизации
и сертификации
протезно-
ортопедических
изделий
Количество
разработанных и
внедренных в
производство стан-
дартов протезно-
ортопедических
изделий
ед.
-
-
3
2
1
Стратегическое направление 5. Управление риском снижения дохода ниже
установленного порогового минимума
Цель 5.1.
Целевые индикаторы
2007 г.
(отчет)
2008 г.
(план)
2009 г.
2010 г.
2011 г.
Реализация государствен-
ных гарантий
минимальных
доходов
1. Соотношение
минимального
размера пенсии и
величины прожиточ-
ного минимума
0,75
0,66
0,72
0,85
1,02
2. Соотношение
минимального
размера заработной
платы и среднего
размера заработной
платы
0,18
0,21
0,22
0,23
0,24
Задачи
Показатели
5.1.1. Совер-
шенствование
методики
определения
величины
прожиточного
минимума
1. Внесение изменений в Закон Республики Казахстан
«О прожиточном минимуме» (2011 г.)
5.1.2. Повыше-
ние минималь-
ного размера
пенсионной
выплаты
Размер минимальной
пенсии,
к предыдущему году
109,2
125
125
130
5.1.3. Повыше-
ние минималь-
ного размера
заработной
платы
Размер минимальной
заработной платы,
в % к 2007 году
123,3
138,1
149,2
160,4
Цель 5.2.
Целевые индикаторы
Содействие
снижению
уровня
бедности
Доля населения с
доходами ниже
прожиточного
минимума,
в %
12,7
12,9
13,2
11,5
10,0
Задачи
Показатели
5.2.1. Стиму-
лирование
экономической
активности
трудоспособной
части мало-
обеспеченного
населения
1. Доля лиц,
направленных на
профессиональную
подготовку и
переподготовку,
в % от общего
числа безработных,
получающих АСП
8,1
11,6
18,4
23,8
29,8
2. Удельный вес
трудоустроенных
безработных
из числа
малообеспеченных,
в % от общего
числа граждан,
трудоустроенных
при содействии
уполномоченных
органов

1.1-мақсат. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерінің алдын алу
"4.1. Жұмыспен қамту саласындағы негізгі мақсат халықты неғұрлым толық түрде өнімді жұмыспен қамту болып табылады. Бұл мақсат екі қосымша мақсатқа қол жеткізуді: жұмыстан шығып қалу деңгейін азайтуды; жұмыссыз халықты жұмысқа орналастыру деңгейін арттыруды көздейді."
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
1.2-мақсат. Еңбек ресурстарын дамыту
"4.4. Жұмыспен қамту саласындағы саясат халықтың жұмыспен өнімді қамтамасыз етілу мақсаттарына сүйенгенде ғана табысты болуы мүмкін. Бұған еңбек ресурстары сапасын қамтамасыз ету арқылы ғана қол жеткізуге болады."
"7. Индустриялық-инновациялық стратегияны жағдайда табысты іске асырудың ажырамас шарты отандық адами капиталдың өсу серпіні болып табылады...
Стратегияны іске асыру оны өнеркәсіптік өндірістің инновациялық даму сұранысына тепе-тең жауап беретін білікті кәсіби мамандармен қамтамасыз етуге тікелей байланысты."
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
"Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығы
1.3-мақсат. Жұмыспен тиімді қамтуға жәрдемдесу
"Ең пәрменді әлеуметтік саясат өнімді еңбекке ынталандыру және жаңа жұмыс орындарын жасақтау болып келді, әрі солай болып қала береді. Біз, ең алдымен, қандай да бір себептермен жұмысынан айрылып қалған адамдардың еңбекке оралуына нақты мүмкіндіктер туғызуымыз, олардың жаңа мамандық алуына жағдай жасауымыз керек. Сонымен қатар жастар ортасында жұмысшы мамандықтарының, әсіресе өнеркәсіптегі мамандықтың беделін асырып, кеңінен насихаттауды қайтадан қолға алуымыз қажет."
"Жұмыспен қамтудың тиімділігін және жұмыссыздық деңгейін төмендетуді арттыру мақсатында:
- кәсіптер (мамандықтар) бойынша жұмыс күшіне қажеттілікті орта және ұзақ мерзімді кезеңге кешенді жобалау;...
- жұмыссыздарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттырудың Өңірлік тұжырымдамасын және бағдарламасын әзірлеу жүзеге асырылатын болады.
... Сонымен қатар, заңнаманы кәсіби даярлау және бағдарлау құқығын беру бөлігін жетілдіру, сондай-ақ халықтың өзін-өзі жұмыспен қамтыған бөлігін жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
"4-ұзақ мерзімді басымдық.
Халықтың әлеуметтік жағынан осал жіктерін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
Келесі бағдарламалар тобы халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз қорғалған санатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бағдарламасы болуға тиіс: әйелдердің, жастардың жұмысқа тартылуын қамтамасыз ету."
Өңірлік жұмыспен қамтылуды және кадрларды қайта даярлауды қамтамасыз ету үшін мен Үкіметке кемінде 140 млрд. теңге бөлуді тапсырамын. Жергілікті бюджеттерден де жұмыспен қамту стратегиясын бірлесіп қаржыландыруға ресурстар бөлінуі тиіс. Жұмысынан айрылатындар үшін жаңа жұмыс орындарын құратын боламыз. Төртіншіден, бұл - әлеуметтік жұмыс орындарын кеңейту және жастар практикасын ұйымдастыру. Халықты жұмыспен қамту туралы қолданыстағы Заң бізге бюджет қаражатын осы мақсатқа пайдалануға мүмкіндік береді. Біздің бүгінгі міндетіміз - қазіргі бағдарламалардың шеңберін кеңейту. Осы мақсатқа қосымша 8,6 млрд. теңге бөлуді тапсырамын. Сонда біз 96 мыңға жуық адамды жұмыспен қамтамасыз етеміз.
Өңірлік жұмыспен қамтылуды және кадрларды қайта даярлауды қамтамасыз ету үшін мен Үкіметке кемінде 140 млрд. теңге бөлуді тапсырамын. Жергілікті бюджеттерден де жұмыспен қамту стратегиясын бірлесіп қаржыландыруға ресурстар бөлінуі тиіс. Жұмысынан айрылатындар үшін жаңа жұмыс орындарын құратын боламыз. Төртіншіден, бұл - әлеуметтік жұмыс орындарын кеңейту және жастар практикасын ұйымдастыру. Халықты жұмыспен қамту туралы қолданыстағы Заң бізге бюджет қаражатын осы мақсатқа пайдалануға мүмкіндік береді. Біздің бүгінгі міндетіміз - қазіргі бағдарламалардың шеңберін кеңейту. Осы мақсатқа қосымша 8,6 млрд. теңге бөлуді тапсырамын. Сонда біз 96 мыңға жуық адамды жұмыспен қамтамасыз етеміз.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт" атты Қазақстан халқына Жолдауы
"Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Еңбек құқығының бұзылу қатерін басқару

Цель 1.1.
Предупреждение
риска потери
(отсутствия)
работы
«4.1. В сфере занятости основной
целью является обеспечение наиболее
продуктивной занятости населения.
Эта цель предполагает достижение
двух подцелей: уменьшение уровня
увольнений; увеличение уровня
трудоустройства безработного
населения.»
Указ Президента
Республики
Казахстан от
4 декабря 2001
года «О
дальнейших мерах
по реализации
Стратегии разви-
тия Казахстана
до 2030 года»
Цель 1.2.
Развитие трудо-
вых ресурсов
«4. Политика в области занятости
может быть успешной только тогда,
когда она будет опираться на цели
обеспечения продуктивной занятости
населения. Этого можно добиться
только через обеспечение качества
трудовых ресурсов.»
Указ Президента
Республики
Казахстан от
4 декабря 2001
года «О
дальнейших мерах
по реализации
Стратегии разви-
тия Казахстана
до 2030 года»
«7. Меры по повышению конкурентоспо-
собности факторов производства.
Неотъемлемым условием успешной
реализации индустриально-
инновационной стратегии является
динамичный рост человеческого
капитала...
Реализация Стратегии напрямую
зависит от обеспечения ее квалифици-
рованными профессиональными кадрами,
адекватно реагирующими на запросы
инновационного развития
промышленного производства.»
Указ Президента
Республики
Казахстан
от 17 мая 2003
года № 1096 «О
Стратегии
индустриально-
инновационного
развития
Р еспублики
Казахстан на
2003-2015 годы»
Цель 1.3.
Содействие
эффективной
занятости
«Самой действенной социальной
политикой была и остается политика
мотивации к производительному труду
и создание новых рабочих мест. Нам
нужно, прежде всего, создать
реальные стимулы для возвращения к
труду людей, по той или иной причине
потерявших работу, предоставить им
возможность получить новую
профессию. Кроме того, в молодежной
среде нам необходимо возобновить
популяризацию и активную пропаганду
рабочих специальностей, особенно в
промышленности».
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
«Стратегия
"Казахстан-2030"
на Новом этапе
развития
Казахстана
30 важнейших
направлений
нашей внутренней
и внешней
политики»
«В целях повышения эффективности
занятости и снижения уровня
безработицы будет осуществляться:
комплексное прогнозирование
потребности в рабочей силе в разрезе
профессий (специальностей) на
средний и долгосрочный период;...
разработка региональных Концепций и
программ подготовки, переподготовки
и повышения квалификации безработных
...Кроме того, будут предприняты
меры по совершенствованию законода-
тельства в части предоставления
права на профессиональную подготовку
и ориентацию, а также содействия в
трудоустройстве самозанятых слоев
населения.
« Долгосрочный приоритет 4.
Содействие занятости социально-
уязвимых слоев населения
Следующей группой программ должны
стать программы содействия занятости
социально слабозащищенных категорий
населения: обеспечение занятости
женщин, молодежи »
Указ Президента
Республики
Казахстан от
17 мая 2003 года
№ 1096 «О
Стратегии
индустриально-
инновационного
развития
Р еспублики
Казахстан на
2003-2015 годы»
Для обеспечения региональной
занятости и переподготовки кадров я
поручаю Правительству выделить не
менее 140 млрд. тенге. Из местных
бюджетов также должны быть выделены
ресурсы на софинансирование
стратегии занятости. Для тех, кто
потеряет работу, будем создавать
новые рабочие места.
В-четвертых, это расширение
социальных рабочих мест и
организация молодежной практики.
Действующий Закон о занятости
позволяет нам использовать средства
бюджета на эти цели.
Наша задача сегодня - расширить
рамки существующих программ. Поручаю
дополнительно выделить на эти цели
8,6 млрд. тенге. Тогда мы обеспечим
работой около 96 тыс. человек.
Послание
Президента
Республики
Казахстан
Н.А. Назарбаева
народу
Казахстана от 6
марта 2009 года
«Через кризис
к обновлению и
развитию»
Стратегическое направление 2. Управление риском нарушения трудовых
прав

2.1-мақсат. Еңбек құқығының бұзылу қатерінің алдын алу
"3.8. Нақты іс жүзіне асыру
2006 жылы тұжырымдамасы барлық халықаралық стандарттарға, Халықаралық еңбек ұйымы мен Бүкіл әлемдік сауда ұйымының талаптарына сай келетін Еңбек кодексін қабылдау қажет."
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласында орнықты дамуды қамтамасыз ету мынадай:
өнеркәсіп орындарда халықаралық қауіпсіздік стандарттары мен еңбекті қорғауды енгізу;
жұмыс берушілердің де, сондай-ақ жұмысшылардың да қауіпсіздік талаптарын сақтауы үшін қауіпсіз мінез-құлық мәдениетін тарату мен жауапкершілігін арттыру;
тәуекелді бағалау мен оларды басқару жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
қауіпсіздік нормаларының сақталуы үшін мемлекеттік бақылауды күшейту жүргізу жолымен жүзеге асырылады."
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
"Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығы
2.2-мақсат. Азаматтардың еңбек құқықтарын қорғау
"III Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру
"Нұр Отан" партиясының 5 жылға арналған сайлауалды тұғырнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерінің тұрмыс деңгейін алдағы уақытта да арттыра беру үшін бізде барлық негіз бар.
Жаңа үш жылдық бюджет:
бюджет саласы қызметкерлерінің жалақысын кезең-кезеңмен өсіру арқылы 2012 жылы 2 есе деңгейге, оның ішінде 2009 жылы - 25%, 2010 жылы - 25%, 2011 жылы 30% арттыруды қамтамасыз етуге тиіс;"
"3.6. Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігінің халықаралық стандарттарын енгізу
Бізге бизнестің әлеуметтік есептілігінің жалпыға ортақ ережесін әзірлеп, жалпыұлттық міндеттерді шешуде осы саладағы халықаралық озық тәжірибелерге сүйене отырып, оның әлеуметтік жауапкершілігін арттыратын уақыт келді деп ойлаймын.
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігінің стандарттары БҰҰ-ның Жаһандық шартында айқындалған"
"Бұл - корпоративтік әлеуметтік жауапкершіліктің жарқын үлгісі. Мұндай тәжірибе барынша кең таратылуға тиіс. Ал бұқаралық ақпарат құралдары оған барынша қолдау көрсетуі керек."
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 7 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 7 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Көші-қон процестерін басқару

Цель 2.1.
Предупреждение
риска нарушения
трудовых прав
"3.8. Практическая реализация
В 2006 году необходимо принять
Трудовой кодекс, концепция которого
соответствует всем международным
стандартам, требованиям
Международной организации труда и
Всемирной торговой организации."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 1 марта 2006
года "Стратегия
вхождения
Казахстана в
число 50
наиболее конку-
рентоспособных
стран мира.
Казахстан на
пороге рывка
вперед в своем
развитии"
"Обеспечение устойчивого развития в
сфере промышленной безопасности и
охраны труда будет осуществляться
путем:
внедрения международных стандартов
безопасности и охраны труда на
промышленных предприятиях;
распространения культуры безопасного
поведения и повышения
ответственности, как работодателей,
так и работников за соблюдение
требований безопасности;
осуществления мер по оценке рисков и
управлению ими;
усиления государственного контроля
за соблюдением норм безопасности;"
Указ Президента
Республики
Казахстан от
14 ноября 2006
года № 216
"О Концепции
перехода
Республики
Казахстан к
устойчивому
развитию на
2007-2024 годы"
Цель 2.2. Защита
трудовых прав
граждан
""III. Повышение благосостояния
народа Казахстана
У нас есть все основания и далее
повышать уровень жизни социально
незащищенных слоев населения, в
соответствии с предвыборной
платформой "Нур Отан", рассчитанной
на 5 лет.
Новый трехлетний бюджет должен
обеспечить:
Повышение заработной платы работни-
кам бюджетной сферы с поэтапным ее
приближением к 2-кратному уровню к
2012 году, в т.ч. в 2009 году - на
25 %, 2010 году - на 25 % и в 2011
году - на 30 %;"
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 7 февраля
2008 года
"Повышение
благосостояния
граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
"Обеспечение устойчивого развития в
сфере промышленной безопасности и
охраны труда будет осуществляться
путем:
внедрения международных стандартов
безопасности и охраны труда на
промышленных предприятиях;
распространения культуры безопасного
поведения и повышения
ответственности, как работодателей,
так и работников за соблюдение
требований безопасности;
осуществления мер по оценке рисков и
управлению ими;
усиления государственного контроля
за соблюдением норм безопасности;"
Указ Президента
Республики
Казахстан от
14 ноября 2006
года № 216 "О
Концепции
перехода
Республики
Казахстан к
устойчивому
развитию на
2007-2024 годы"
"3.6. Внедрение международных
стандартов социальной
ответственности бизнеса
Полагаю, нам пора разработать
общепринятые правила социальной
отчетности бизнеса и повысить его
социальную ответственность в решении
общенациональных задач, опираясь на
лучший международный опыт в этой
области.
Стандарты социальной ответственности
бизнеса определены в Глобальном
договоре ООН"
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 1 марта 2006
года "Стратегия
вхождения
Казахстана в
число 50
наиболее конку-
рентоспособных
стран мира.
Казахстан на
пороге рывка
вперед в своем
развитии"
"Это яркий пример корпоративной
социальной ответственности бизнеса.
Такая практика должна получить
широкое распространение."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 7 февраля
2008 года
"Повышение
благосостояния
граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Стратегическое направление 3. Управление миграционными процессами

3.1-мақсат. Басқарылмайтын көші-қон қатерін алдын алу
"III Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру
Тарихи атажұртына көшіп келу үшін оралмандарға бөлінетін жыл сайынғы квотаны 2009 жылы 5 мың отбасына дейін ұлғайтып, жылына 20 мың отбасына жеткізуіміз керек."
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 7 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
3.2-мақсат. Халықтың көші-қонын реттеу тетігін жетілдіру
"4.4.8. Еңбек көші-қонын ұйымдастыру жөніндегі шараларды қамтамасыз ету
Өндірістік күштерді орналастырудың схемаларына сәйкес аймақтық еңбек нарықтарында ашылған мүмкіндіктерді ескере отырып, халықтың көші-қон бейімділігін арттыру қажет."
"3.7. Еңбек ресурстарын дамытудың тиімді жүйесін құру
Бізге оралмандарды арнаулы орталықтарда алдын ала дайындау, қоғамымызға бейімдеу мен кіріктіру үшін жағдай туғызуға көбірек зер салуымыз керек. Басқа елдердегі сияқты кәсіпке баулып, тіл үйретсек, олар жаңа жағдайға тезірек бейімделетін болады."
"3.2.3. Таратып орналастыру жүйесі мен аумақтардың құрылымы
Халықтың тұруға және шаруашылық қызметке қолайлы жағдайлары бар аймақтар (11-қосымша) мен елді мекендерге шоғырлануын ынталандыру негізінен экономикалық әдістермен (орта мерзімді кезеңде өтемақылық негізде арнайы көші-қон іс-шараларын жүргізу көзделмейді) мынадай шаралар кешені арқылы жүзеге асырылатын болады:
көші-қон ағынын нысаналы реттеу:
оралмандарды таратып орналастыру; елге тұрақты мекен-жайға көшу үшін (реэмиграция) шамадан тыс әкімшілік кедергілерді алып тастау; өңірлік еңбек нарықтарындағы ахуалды ескере отырып, жұмыс күші артық өңірлерге шетелдік жұмыс күшін тартуды квоталау;
кейіннен жұмыс істейтін кадрлар тапшы нақты өңірлерге жұмысқа орналастыру үшін азаматтарды нысаналы оқыту (қайта оқыту) жөнінде шаралар қабылдау;"
"Үшіншіден, өзіміздің көршілерімізбен бірлесіп, жұмыс күштері жылжуының арнайы тәртібін енгізу мәселесін талқылауымыз қажет болуы мүмкін.
Біз Орталық Азия өңірі елдерінің білікті жұмыс күшінің еркін, бірақ басқарумен жылжып тұруына қарсы емеспіз."
"Қазақстанның 2030 жылға дейін даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
"Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы N 167 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт" атты Қазақстан халқына Жолдауы
4-стратегиялық бағыт. Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару

Цель 3.1.
Предупреждение
риска
неуправляемой
миграции
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана
В 2009 году надо увеличить ежегодную
квоту для переселения на
историческую родину оралманов на
5 тысяч семей, довести до 20 тысяч
семей в год."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 7 февраля
2008 года
"Повышение
благосостояния
граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Цель 3.2.
Совершенствова-
ние механизма
регулирования
миграции
населения
"4. Обеспечение мер по трудовой
миграции
Необходимо повышать миграционную
мобильность населения с учетом
открывающихся возможностей на
региональных рынках труда в
соответствии со схемами размещения
производительных сил."
Указ Президента
Республики
Казахстан от
4 декабря 2001
года "О
дальнейших мерах
по реализации
Стратегии разви-
тия Казахстана
до 2030 года"
"3.7. Создание эффективной системы
развития трудовых ресурсов
Наше внимание должно в большей
степени уделено созданию условия по
предварительной подготовке в
специальных центрах адаптации и
интеграции оралманов в наше
общество. Если обучить их профессии,
языку, как принято в других странах,
они быстрее привыкнут к новым
условиям"
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 1 марта 2006
года "Стратегия
вхождения
Казахстана в
число 50
наиболее конку-
рентоспособных
стран мира.
Казахстан на
пороге рывка
вперед в своем
развитии"
"3.2.3. Система расселения и
устройство территорий
Стимулирование концентрации
населения в зонах и населенных
пунктах с благоприятными условиями
для проживания и хозяйственной
деятельности (приложение 11) будет
осуществляться в основном
экономическими методами через
следующий комплекс мер:
целевое регулирование миграционных
потоков: расселение оралманов;
снятие излишних административных
барьеров для миграции (реэмиграции)
на постоянное местожительство в
страну; квотирование привлечения
иностранной рабочей силы в
трудоизбыточные регионы с учетом
ситуации на региональных рынках
труда;
принятие мер по целевому обучению
(переобучению) граждан для
последующего трудоустройства в
конкретных регионах, испытывающих
дефицит в трудовых кадрах;"
Указ Президента
Республики
Казахстан от
28 августа 2006
года № 167 "О
Стратегии
территориального
развития
Республики
Казахстан до
2015 года"
"В-третьих, совместно с нашими
соседями можем обсудить введение
специального режима перемещения
рабочей силы. Мы за свободное, но
управляемое движение
квалифицированной рабочей силы в
странах центрально-азиатского
региона."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
"Стратегия
"Казахстан-2030"
на Новом этапе
развития
Казахстана
30 важнейших
направлений
нашей внутренней
и внешней
политики"
Стратегическое направление 4. Управление риском уязвимости вследствие
наступления старости, инвалидности, потери кормильца и иных
социальных рисков

4.1-мақсат. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
"4. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы негізгі мақсат халықтың кедейлік деңгейін азайтуға бағдарланған халықты әлеуметтік жағынан қамтамасыз етудің тиімді жұмыс істейтін жүйесін құру болып табылады."
"Жиырма екінші бағыт - Жинақтаушы зейнетақы жүйесін дамыту
Үкімет Жинақтаушы зейнетақы жүйесін одан әрі жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге тиіс.
Неғұрлым өзекті міндеттер мыналар:
Біріншіден, зейнетақылық жинақтаулардың сақталуы мен кәрілік жеткен кезде олардың жетерлік мөлшерде болуы жөнінде мемлекеттік кепілдіктерді қамтамасыз ету.
Екіншіден, халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесімен барынша қамту.
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт" атты Қазақстан халқына Жолдауы
4.2-мақсат. Еңбек ету қабілетінен айрылу, асыраушысынан айрылған жағдайларда және заңнамада көзделген өзге де негіздемелер бойынша әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға жәрдемдесу
"III Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру
"Нұр Отан" партиясының 5 жылға арналған сайлауалды тұғырнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерінің тұрмыс деңгейін алдағы уақытта да арттыра беру үшін бізде барлық негіз бар."
"4-ұзақ мерзімді басымдық. Әйел мен баланың денсаулығын жақсарту. Ана мен баланың денсаулығын қорғау біздің мемлекетіміздің, денсаулық сақтау органдарының, жұртшылықтың тікелей назарында болуға тиіс. Уақыт өтіп, қазына кірісі өскенде мемлекет үшін де, отбасын қолдауға тиімді демографиялық саясат үшін де қолайлы нысанда аналар мен балаларға мемлекеттік қолдау көрсетуге қаражат табамыз."
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030 Барлық Қазақстандықтардың өсіп-еркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауы
4.3-мақсат. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
"3.2. Әлеуметтік қолдау көрсету жүйесінің нарықтық экономика талаптарына сай қайта бағдарлануы
Халықтың неғұрлым "әлжуаз" топтарын қорғайтын және экономиканың дамуына қолдау көрсететін осы заманғы әлеуметтік саясат.
Әлеуметтік қызмет көрсетудің мемлекеттік стандарттарын енгізу әлеуметтік қызмет көрсету ісімен шұғылданатын ұйымдардың қызметін міндетті түрде лицензиялауды кіргізу және олардың жұмысшыларын тіркеу керек болады."

Цель 4.1.
Обеспечение
адекватности
размеров
пенсионных
выплат
"4. В области социальной защиты
основной целью является создание
эффективно действующей системы
социального обеспечения населения,
ориентированной на снижение уровня
бедности."
Указ Президента
Республики
Казахстан от
4 декабря 2001
года "О
дальнейших мерах
по реализации
Стратегии разви-
тия Казахстана
до 2030 года"
"Двадцать второе направление -
Развитие накопительной пенсионной
системы
Правительство должно разработать
предложения по дальнейшему
совершенствованию накопительной
пенсионной системы.
Наиболее актуальными задачами
являются:
Во-первых, обеспечение гарантий
государства по сохранению пенсионных
накоплений и их достаточности при
наступлении старости.
Во-вторых, максимальный охват
населения накопительной пенсионной
системой."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
"Стратегия
"Казахстан-2030"
на Новом этапе
развития
Казахстана
30 важнейших
направлений
нашей внутренней
и внешней
политики"
Цель 4.2.
Повышение уровня
социального
обеспечения в
случаях утраты
трудоспособнос-
ти, потери
кормильца, иных
категорий лиц
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана
У нас есть все основания и далее
повышать уровень жизни социально
незащищенных слоев населения, в
соответствии с предвыборной
платформой "НурОтан", рассчитанной
на 5 лет."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 7 февраля
2008 года
"Повышение
благосостояния
граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
"Долгосрочный приоритет 4. Улучшение
здоровья женщин и детей. Охрана
здоровья матери и ребенка должна
стоять в центре внимания нашего
государства, органов здравоохране-
ния, общественности. Со временем,
когда вырастут доходы казны, мы
получим средства для государственной
поддержки матерей и детей в форме,
приемлемой и для государства, и для
эффективной демографической политики
в поддержку семей."
Послание Главы
государства На-
роду Казахстана
"Казахстан-2030
Процветание,
безопасность и
улучшение благо-
состояния всех
казахстанцев"
Цель 4.3.
Совершенствова-
ние системы
предоставления
специальных
социальных услуг
"3.2. Переориентирование системы
социальной поддержки в соответствии
с условиями рыночной экономики
Современная социальная политика,
защищающая наиболее уязвимые слои
населения, и поддерживающая развитие
экономики.
Предстоит внедрить государственные
стандарты специального социального
обслуживания, ввести обязательное
лицензирование деятельности
организаций, занимающихся социальным
обслуживанием, и аккредитацию их
работников."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
от 1 марта 2006
года "Стратегия
вхождения
Казахстана в
число 50
наиболее конку-
рентоспособных
стран мира.
Казахстан на
пороге рывка
вперед в своем
развитии"

"2.4. Әлеуметтік қамту
Жоғарыда айтқанымдай, мемлекеттің қастерлі борышы жұмыс істеу немесе табыс табудың бірдей жағдайына ие болу мүмкіндігі шектеулі адамдарға деген қамқорлығы болып табылады.
Бұл азаматтарға көмектесу - біздің қоғамымыздың ізгілену мен кемелдену дәрежесінің көрінісі, сіздер мен біздің борышымыз. Осынау борышымызды атқаратын мезгіл мен мүмкіндік туды."
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін!" атты Қазақстан халқына Жолдауы
5-стратегиялық бағыт. Белгіленген ең төмен шекті деңгейден төмен табысты азайту тәуекелін басқару
5.1-мақсат. Ең төмен табыстың мемлекеттік кепілін іске асыру
"4-ұзақ мерзімді басымдық. Халықтың нақты табысының артуын қамтамасыз ету
Әлеуметтік қамсыздандырудың мемлекеттік саясатында есептік көрсеткішті емес, ең төменгі күнкөрістік мөлшерді деңгейін қолдану қажет. Оның үстіне атаулы әлеуметтік көмек шын мәнінде мұқтаждарға көрсетілуге тиіс.
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
5.2-мақсат. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
"Мемлекет тарапынан халықты әлеуметтік қолдау ол нысаналы әрі атаулы сипат алған жағдайда ғана нәтижелі болады. Мемлекет қоғамның осындай көмекке шынында зәру мүшелерін қолдауға міндетті және сол үшін жауапкершілікті іс жүзінде өзіне алып отыр, олар, ең алдымен: балалар, көп балалы аналар, ардагерлер, мүгедектер."
"III Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру
"Нұр Отан" партиясының 5 жылға арналған сайлауалды тұғырнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерінің тұрмыс деңгейін алдағы уақытта да арттыра беру үшін бізде барлық негіз бар."
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт" атты Жолдауы Қазақстан халқына
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 7 ақпандағы "Қазақстан халқының, әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы
4. Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің
функционалдық мүмкіндіктері
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 273 және "Әкімшілік реформаны одан әрі жүргізу жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2007 жылғы 29 наурыздағы N 304 Жарлықтарына сәйкес әлеуметтік саланы басқарудың сапасын жетілдірудің мынадай шаралары қабылдануда:

"2.4. Социальное обеспечение
Как я уже говорил, святой
обязанностью государства является
забота о тех, кто ограничен в
возможностях работать или иметь
одинаковые условия получения
доходов.
Помощь этим гражданам - отражение
степени гуманизации и зрелости
нашего общества, наш с вами долг.
Пришло время и возможности его
исполнить."
Послание
Президента на-
роду Казахстана,
г. Астана от 19
марта 2004 года
"К конкуренто-
способному
Казахстану, кон-
курентоспособной
экономике, кон-
курентоспособной
нации!"
Стратегическое направление 5. Управление риском снижения дохода ниже
установленного порогового минимума
Цель 5.1.
Реализация
государственных
гарантий
минимальных
доходов
"Долгосрочный приоритет 4.
Обеспечение увеличения реальных
доходов населения.
В государственной политике
социального обеспечения необходимо
применять прожиточный минимум, в не
расчетный показатель. Причем
адресная социальная помощь должна
оказываться действительно
нуждающимся."
Указ Президента
Республики
Казахстан от
4 декабря 2001
года "О
дальнейших мерах
по реализации
Стратегии разви-
тия Казахстана
до 2030 года"
Цель 5.2.
Содействие
снижению уровня
бедности
"Социальная поддержка населения со
стороны государства может быть
эффективна только в том случае, если
она носит целевой и адресный
характер. Государство обязано и
фактически берет на себя
ответственность за поддержку лишь
тех членов общества, которые
действительно нуждаются в этой
помощи - а это, прежде всего, дети,
многодетные матери, ветераны,
инвалиды.
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
"Стратегия
"Казахстан-2030"
на Новом этапе
развития
Казахстана
30 важнейших
направлений
нашей внутренней
и внешней
политики"
"III. Повышение благосостояния
народа Казахстана
У нас есть все основания и далее
повышать уровень жизни социально
незащищенных слоев населения, в
соответствии с предвыборной
платформой "НурОтан", рассчитанной
на 5 лет."
Послание Главы
государства на-
роду Казахстана
"Повышение
благосостояния
граждан
Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
4. Функциональные возможности
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан и возможные риски
В соответствии с Указами Президента Республики Казахстан от 13.01.2007 г. № 273 "О мерах по модернизации системы государственного управления Республики Казахстан" и от 29.03.2007 г. № 304 "О некоторых мерах по дальнейшему проведению административной реформы". Принимаются следующие меры по качественному совершенствованию управления социальной сферой.

1. Мемлекеттік басқарудың орталық және жергілікті органдарының арасындағы әдіснамалық, бақылау және іске асыру функцияларының аражігін ажыратуды есепке ала отырып, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі органдар жүйесінің құрылымы қайта құрылды:
1.1. Министрліктің Орталық аппаратының саны оңтайландырылды және құрылымы өзгертілді. (1-қосымша). Орталық аппараттың санын 149-дан 134 бірлікке қысқарта отырып, екі жаңа департамент құрылды: - ішкі бақылау департаменті (Министрліктің аппаратындағы қаржылық және өзге де бұзушылықтардың алдын-алу, анықтау және жою мақсатында) және жұмыспен қамту және көші-қонды басқару саясатының әдіснамалық негіздерін әзірлеу үшін - халықты жұмыспен қамту және көші-қон департаменті.
1.2. Өкілеттігіне мемлекеттік әлеуметтік саясатты іске асыруды мен еңбек және әлеуметтік заңнаманың сақталуын бақылау функциялары кіретін тиісті аумақтық бөлімшелерімен Бақылау және әлеуметтік қорғау комитеті құрылды.
1.3. Жергілікті деңгейдегі мемлекеттік басқаруға еңбек қатынастарын реттеу және әлеуметтік әріптестікті дамыту, зейнетақы мен әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу жөніндегі бірқатар өкілеттік беру үшін мүмкіндіктер зерттелуде және қажетті дайындық жұмысы жүргізілуде.
Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі демократияландыру мен жергілікті органдарға тиісті өкілеттіктерге құқық беру мемлекеттік қызмет көрсетуді халыққа барынша жақындатуға, мемлекеттің еңбек, материалдық және қаржылық ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
1.4. Әлеуметтік-еңбек саласын басқаруға тартылған барлық мемлекеттік органдардың нәтижелі өзара іс-қимылының тәсімдері әзірленуде және енгізілетін болады.
1.5. Аумақтық бөлімшелер қызметінің көрсеткіштері қатарына негізделген және тиісті бөлімшелер жүргізетін Министрлік ведомстволарының аумақтық бөлімшелері қызметінің тиімділігі мен сапасын рейтингтік бағалау жалғастырылатын болады. Бағалауды жүргізу бар кемшіліктерді айқындауға және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдауға жол ашады.
2. Басқару шешімдерінің тиімділігі мен халыққа мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсету сапасын арттыру үшін "электрондық үкімет" жүйесімен біріктірілген негізгі әлеуметтік процестердің бірыңғай ақпараттық қорын құру жөнінде жұмыс жүргізілуде.
2.1. Қазіргі уақытқа әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін ақпараттандырудың толықтай жоғары деңгейіне қол жеткізілді: базалық және сақтандыру төлемдерінің дербестендірілген есебін ұйымдастыру және жүзеге асырудың іс жүзінде жаңа технологиясы енгізілді; әлеуметтік жәрдемақы алушылары мен салымшыларының, мүгедектер мен оралмандардың деректерінің орталықтандырылған базасы құрылды; әлеуметтік сақтандыру жүйесін белгілеудің автоматтандырылған жүйесі пайдаланылуда, зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың электронды мұрағаты жасалуда.

1. С учетом разграничения методологических, контрольных и реализационных функций между центральными и местными органами государственного управления реорганизована структура системы органов Министерства труда и социальной защиты населения:
1.1. Оптимизирована численность и изменена структура Центрального аппарата Министерства (приложение 1). При сокращении численности Центрального аппарата со 149 до 134 шт. единиц созданы два новых департамента - департамент внутреннего контроля (для предупреждения, выявления и устранения финансовых и иных нарушений в аппарате Министерства) и департамент занятости и миграции населения - для разработки методологических основ политики занятости и управления миграцией.
1.2. Создан Комитет по контролю и социальной защите с соответствующими территориальными подразделениями, к полномочиям которого отнесены функции контроля реализации государственной социальной политики и соблюдения трудового и социального законодательства.
1.3. Изучается возможность и проводится необходимая подготовительная работа для передачи на местный уровень государственного управления ряда полномочий по регулированию трудовых отношений и развитию социального партнерства, назначению и выплате пенсий и социальных пособий.
Дальнейшая демократизация системы государственного управления и делегирование соответствующих полномочий местным органам позволяет максимально приблизить оказание государственных услуг К населению, повысить эффективность использования трудовых, материальных и финансовых ресурсов государства.
1.4. Разрабатываются и будут внедрены схемы эффективного взаимодействия всех государственных органов, вовлеченных в управление социально-трудовой сферой.
1.5. Будет продолжена рейтинговая оценка эффективности и качества деятельности территориальных подразделений ведомств Министерства, основанная на ряде показателей деятельности территориальных подразделений и проводимая соответствующими подразделениями. Проведение оценки позволит определить имеющиеся недостатки и принять меры по их устранению.
2. Для повышения эффективности управленческих решений и качества предоставления населению государственных социальных услуг проводится работа по созданию единой информационной базы основных социальных процессов, интегрированной с системой "электронного правительства".
2.1. К настоящему времени достигнут достаточно высокий уровень информатизации системы социального обеспечения: внедрена принципиально новая технология организации персонифицированного учета и осуществления базовых и страховых выплат; созданы централизованные базы данных получателей и вкладчиков социальных пособий; инвалидов и оралманов; используется автоматизированная система назначения системы социального страхования, формируется электронный архив получателей пенсий и пособий.

2.2. Орта мерзімді келешекте:
мемлекеттік басқару органдарының ИКТ ақпараттық қажеттілігін, құзыретін, пайдаланудың тәртібі мен шарттарын нақтылау; "электрондық үкімет" инфрақұрылымының шарттарын ескеру;
деректер алмасудың бірыңғай форматы және "Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі", "Еңбек нарығы" және "Шетелдік жұмыс күші" сияқты дерекқорларының өзара іс-қимылымен бірге "Еңбек саласында есеп, мониторинг және болжамдау" біріктірілген ақпараттық жүйесін құру;
АӘК жөніндегі дерекқорлар мен "Мүгедектігі бар адамдар деректерінің орталықтандырылған қорын" жетілдіруді жалғастыру;
зейнетақы және әлеуметтік жәрдемақыларды электронды тағайындау және төлеудің автоматтандырылған жүйесін кезең-кезеңмен енгізу жоспарлануда.
Ақпараттық теңсіздікті жою және ақпараттық технологиялардың қол жетімділігін кеңейту үшін ақпараттық-коммуникативтік технологиялар мен халықты тиісті оқыту арқылы халыққа әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі инфрақұрылысты одан әрі дамыту; әлеуметтік саланың ақпараттық жүйелері мен "электрондық үкімет" жүйесіне қосылудың қоғамдық пункттерін ашу көзделуде.
3. Халыққа көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын және қол жетімділігін жақсарту үшін қазіргі уақытта мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсетудің 10 негізгі стандарттары мен регламенттері әзірленді. Тұтынушылардың халықаралық тәжірибесі мен мүдделерін талдау ескеріле отырып, әлеуметтік-еңбек саласының барлық бөлімдерінде мемлекеттік қызмет көрсетудің қосымша стандарттары мен регламенттері әзірленетін болады.
Әзірленетін стандарттар мемлекеттік органдардың қызметін бағалау, оның ішінде мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау тетігінде негізгі құралдардың бірі болады.
Мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсетудің стандарттары мен регламенттерін енгізу кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады.
4. Министрлік жүйесі мемлекеттік органдарының кадрлық әлеуетін дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Кәсіби құзыреттер мемлекеттік қызметшілерді конкурстық іріктеу және олардың қызметтік өсуін ұйымдастырудың маңызды негізі болып қала береді.
Персоналдың біліктілігін арттыру үшін өз бетінше білім алу және Еңбекмині мен Мемлекеттік қызмет академиясының курстарынан бастап, әлемнің жетекші оқу орындарында тағылымдамадан өту және оқу тәрізді әртүрлі нысандары мен әдістері пайдаланылуда.
Кәсібилікпен қатар мемлекеттік қызметшілердің тәжірибесі және түпкілікті қызмет нәтижелері де ынталандырылатын болады. Кадрларды ауыстыру және аумақтық және жергілікті атқарушы органдардың ең тәжірибелі қызметкерлерін орталық аппаратқа тартуды да кеңінен пайдалану болжануда.

2.2. В среднесрочной перспективе планируется:
уточнить информационные потребности, компетенции, порядок и условия применения ИКТ органами государственного управления; учесть условия инфраструктуры "электронного правительства";
создать интегрированную информационную систему "Учета, мониторинга и прогнозирования в трудовой сфере" с единым форматом обмена данных и взаимодействием следующих подсистем баз данных: "Охрана труда и безопасность", "Рынок труда" и "Иностранная рабочая сила";
продолжить совершенствование базы данных по АСП и "Централизованной базы данных лиц, имеющих инвалидность";
поэтапно внедрить автоматизированную систему электронного назначения и выплаты пенсий и социальных пособий.
Для преодоления информационного неравенства и расширения доступности к информационным технологиям предусматривается дальнейшее развитие инфраструктуры по оказанию социальных услуг населению посредством информационно-коммуникационных технологий и соответствующее обучение населения; открытие общественных пунктов подключения к информационным системам социальной сферы и системе "электронного правительства".
3. Для улучшения качества и доступности предоставляемых государственных услуг населению в настоящее время разработаны 10 основных стандартов и регламентов оказания государственных социальных услуг по назначению и выплате пенсий и социальных пособий. С учетом международной практики и анализа интересов потребителей, будут разработаны дополнительные стандарты и регламенты оказания государственных услуг во всех звеньях социально-трудовой сферы.
Разрабатываемые стандарты явятся одним из основных инструментов в механизме оценки деятельности государственных органов, в т.ч. оценки деятельности государственных служащих.
Внедрение стандартов и регламентов оказания государственных социальных услуг будет осуществляться поэтапно.
4. Будет продолжена работа по развитию кадрового потенциала государственных органов системы Министерства. Профессиональные компетенции остаются важнейшим основанием конкурсного отбора государственных служащих и организации их служебной карьеры.
Для повышения квалификации персонала используются различные формы и методы, начиная с самообразования и курсов повышения квалификации МТСЗН и Академии государственной службы, до стажировок и обучения в ведущих учебных заведениях мира.
Наряду с профессионализмом будут стимулироваться опыт и конечные результаты деятельности государственных служащих. Предполагается шире использовать ротацию кадров и привлечение в центральный аппарат наиболее опытных работников территориальных и местных исполнительных органов.

3. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жүйесінің қаржылық қызметімен байланысты қатерлердің алдын алу үшін қатерлерді алдын-ала бақылау, уақытында анықтау, талдау және бағалау шаралары қолданылатын болады. Министрлік және ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының бюджет қаражатын жұмсауды тиімді игеру үшін дербес жауапкершіліктері күшейтіледі. Нәтижелердің тиімділігі және нәтижелерге қол жеткізуді бағалауды талдау Министрлік департаменттері мен министрліктің жаңадан құрылған Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің тиісті мамандарының қатысуымен өткізілетін болады.
Қаржыны және активтерді басқару үшін:
"электрондық үкіметтің" (қаржы, материалдық және адам) ресурстарын басқарудың автоматтандырылған жүйесінің е-Қаржы кіші жүйесін енгізуге қатысу;
Министрліктің бухгалтерлік есебін Қазақстан Республикасы Қазынашылығының ақпараттық жүйесіне қосу болжанады.
Бұл қаржылық есептемені нығайтуға, бюджеттің орындалуын бақылауды, және оны түзетуді жүзеге асыруға мүмкіндік береді, материалдық ресурстарды мақсатты және тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің қатер-менеджменті
Стратегиялық бағыттары
Қатерлер
Салдарлары
1. Жұмысынан айрылу (болмауы) қатерін басқару
1. Өндірістің төмендеуі
2. Өндірістік күштерді дамыту және орналастыруды ескере отырып жұмыс орындарын құрудың және оларды кадрлық қамтамасыз етудің бас тәсімінің орындалмауы.
3. МӘСҚ-ның қаржылық тұрақсыздығы
Жұмыссыздықтың өсуі
Өңірлік еңбек нарығының сұранысы мен ұсынысының тепе-теңсіздігі
Жұмысынан айрылуына байланысты МӘСҚ-дан төленетін әлеуметтік төлемдер мөлшерінің азаюы.
2. Еңбек құқықтарын бұзушылық қатерін басқару
1. Техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар.
2. Кәсіпорындардағы тозған жабдықтарды, ескірген техника мен технологияны пайдалану
3. Кәсіпорындардың банкроттығы
Өндірістік жарақаттану мен кәсіптік аурулардың өсуі
Еңбекақы бойынша берешектің пайда болуы.
3. Халықтың басқарылмайтын көші-қоны қатерін басқару
1. Саяси тұрақсыздық, шекаралас елдердегі әлеуметтік-экономикалық даму жағдайларының нашарлауы
2. Оралмандардың көшіп келу квотасының орындалмауы.
Босқындар санының өсуі.
Заңсыз еңбек көші-қонының артуы және ішкі еңбек нарығында қысымның күшеюі. Мемлекеттің қосымша әлеуметтік шығыстарының өсуі.
Кері көші-қон сальдосы. Демографиялық жағдайдың нашарлауы.
4. Қарттықтың, мүгедектіктің, асыраушысынан айрылудың туындауы салдарынан туындайтын қатерді басқару
1. Экономикалық конъюнктураның нашарлауы және мемлекеттің әлеуметтік шығыстардың қысқартылуы.
2. Жоғары деңгейдегі инфляция, бюджеттен қаржыландырудың жеткіліксіздігі
3. Демографиялық жүктеме коэффициентінің өсуі
4. Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен МӘСҚ-тың қаржылық тұрақсыздығы

3. Для предупреждения рисков, связанных с финансовой деятельностью системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан будут применены меры предупредительного контроля, своевременное выявление, анализ и оценка рисков. Усилится персональная ответственность руководителей министерства и подведомственных организаций за эффективное освоение расходования бюджетных средств. Анализ эффективности и оценки достижения результатов будет проводиться с участием соответствующих специалистов департаментов Министерства и вновь созданного комитета по контролю и социальной защиты министерства.
Для управления финансами и активами предполагается:
участие во внедрении подсистемы е-Финансы АСУР ЭП (автоматизированная система управления ресурсами (финансовыми, материальными и человеческими) "электронного правительства");
интеграция бухгалтерского учета Министерства в информационную систему Казначейства Республики Казахстан (ИС Казначейство).
Это позволит консолидировать финансовую отчетность, осуществлять контроль исполнения бюджета, и его корректировку, обеспечит целевое и эффективное использование материальных ресурсов.
Риск-менеджмент Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
Стратегические
направления
Риски
Последствия
1. Управление
риском потери
(отсутствия)
работы
1. Спад производства
Рост безработицы
2. Невыполнение генеральной
схемы (баланса) создания
рабочих мест и их кадрового
обеспечения с учетом
развития и размещения
производительных сил
Дисбаланс спроса и
предложения на
региональных рынках труда
3. Финансовая
нестабильность ГФСС
Уменьшение размеров
социальных выплат из ГФСС
по потере работы
2. Управление
риском
нарушения
трудовых прав
1. Чрезвычайные ситуации
техногенного характера
2. Использования на
предприятиях изношенного
оборудования, устаревшей
техники и технологий
Рост производственного
травматизма и профессио-
нальных заболеваний
3. Банкротство предприятий
Возникновение задолжен-
ности по заработной плате
3. Управление
риском
неуправляемой
миграции
населения
1. Политическая
нестабильность, ухудшение
условий социально-
экономического развития в
сопредельных странах
Рост числа беженцев.
Увеличение нелегальной
трудовой миграции и
усиление давления на
внутренний рынок труда
Рост дополнительных
социальных расходов
государства
2. Невыполнение квоты иммиграции оралманов
Отрицательное сальдо
миграции
Ухудшение демографической
ситуации
4. Управление
риском
уязвимости
вследствие
наступления
старости,
инвалидности,
потери
кормильца
1. Ухудшение экономической
конъюнктуры и сокращение
социальных расходов
государства

1. Әлеуметтік қамсыздандыру деңгейінің темендеуі.
2. 3ейнетақы және әлеуметтік төлемдердің сатып алу қабілетінің темендеуі
3. Негізгі әлеуметтік қатерлер басталғанда халықты әлеуметтік қамсыздандыру мүмкіндіктерінің азаюы
4. ЖЗҚ-дағы зейнетақылық жинақтар мен МӘСҚ активтерінің деңгейінің төмендеуі
5. Табыстың белгіленген ең темен табалдырығы деңгейінен темен болуы қатерін басқару
Жұмыссыздықтың өсуінің экономикалық конъюнктурасының темендеуі.
1. ЖАО әлеуметтік шығыстарының қысқартылуы
Табыстың белгіленген ең төмен табалдырығы деңгейінен төмен халықтың үлесінің артуы.
Әлеуметтік шиеленісудің туындауы
Әлеуметтік-еңбек саласын басқару жүйесі
Министрлік
|
V
-----------------Орталық аппарат---------------------
|                          |                          |
V          ________________V____________________      V
Бақылау      | "ЗТМО"     "РЕҚҒЗИ" Жұмыспен қамту  | Көші-қон
әлеуметтік    |  РМҚК        РМҚК   проблемалары    |     |
қорғау       |                     жөніндегі "АТО" |     |
комитеті      |                         РМҚК        |     V
|         | "МӘСҚ"     "МАК" АҚ  "Кадрлардың    |  Көші-қон
V         |   АҚ                 біліктілігін   | комитетінің
Бақылау және     |                      арттыру курс-  |  Көші-қон
әлеуметтік       |                      тары" РМҚК     |  жөніндегі
қорғау комите-   |                                     |<->аумақтық
->  тінің     <->|"Республи- "Республи-  1) "Алматы    | департаменті
аумақтық       |калық ес-  калық экс-  2) Петро-     |
департаменті      |туді түзеу перимен-    павловск      |
|орталығы"  талды про-  3) Семей      |
|РМҚК       тездеу      протездеу-    |
|           орталығы"   ортопедиялық  |
|           РМҚК        орталықтары"  |
|                            АҚ       |
|                                     |
|_____________________________________|
Жергілікті атқару органдары
--------> Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламаларды үйлестіру
басқармалары
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі орталық аппаратының құрылымы
Алқа------------Министр--------Министрдің
|           хатшылығы
_________________________|________________________
|                         |                         |
Вице-министр            Жауапты хатшы              Вице-министр
|                         |                         |
Еңбек және  Ішкі бақылау     Қаржы       Көші-қон    Әлеуметтік
әлеуметтік  департаменті  департаменті   комитеті    көмек және
әріптестік                                           әлеуметтік
департаменті                                         қызмет көрсету
департаменті
Халықты        Заң       Ақпараттық   Бақылау және    Әлеуметтік
жұмыспен  департаменті қамсыздандыру  әлеуметтік     қамсыздандыру
қамту және              департаменті  қорғау коми-  және әлеуметтік
көші-қон                                 теті         сақтандыру
департаменті                                         департаменті
Ішкі әкімшілік
департаменті

1. Снижение уровня
социального обеспечения
2. Высокая инфляция,
недостаточность
финансирования из бюджета
2. Снижение покупательной
способности пенсионных и
социальных выплат
3. Рост коэффициента
демографической нагрузки
3. Сужение возможностей
социального обеспечения
населения при наступлении
основных социальных рисков
4. Финансовая нестабиль-
ность накопительных
пенсионных фондов и ГФСС
4. Снижение уровня
пенсионных накоплений в
НПФ и активов ГФСС
5. Управление
риском
снижения
дохода ниже
установленного
порогового
минимума
Ухудшение экономической
конъюнктуры рост
безработицы
1. Сокращение социальных
расходов МИО
Повышение доли населения с
доходами ниже установлен-
ного порогового минимума.
Возникновение социальной
напряженности
Система управления социально-трудовой сферой
Министерство
|
V
-----------------Центральный аппарат-----------------
|                          |                          |
V          ________________V____________________      V
Комитет по    | РГКП         РГКП       РГКП        |Комитет по
контролю и    |"ГЦВП"      "РНИИОТ"   "ИАЦ" по      | миграции
социальной    |                       проблемам     |     |
защите      |                       занятости     |     V
|         |  АО        АО "ГАК"     РГКП        |  Террито-
V         |"ГФСС"                  "Курсы       |  риальные
Террито-     |                       повышения     |Департаменты
риальные     |                      квалификации   | по миграции
Департаменты   |                         кадров"     |<->Комитета
->по контролю <->|   РГКП        РГКП         АО       | по миграции
и социальной   |"Республи- "Республи-  "протезно-    |
защите     |  канский    канский   ортопедичес-  |
|   центр      центр    кие центры":  |
| коррекции   экспери-  1) Алматинский|
|   слуха"  ментального 2) Петропав-  |
|            протезиро-    ловский    |
|              вания    3) Семипала-  |
|                          тинский    |
|_____________________________________|
Местные исполнительные органы
--------> Управления координации занятости и социальных программ
Структура центрального аппарата Министерства труда
и социальной защиты населения Республики Казахстан
Коллегия---------Министр-------Секретариат
|            Министра
_________________________|________________________
|                         |                         |
Вице-министр        Ответственный секретарь         Вице-министр
|                         |                         |
Департамент Департамент   Департамент    Комитет     Департамент
труда и   внутреннего    финансов    по миграции   социальной
социального  контроля                                  помощи
партнерства                                           и оказания
социальных услуг
Департамент Юридический   Департамент   Комитет по   Департамент
занятости и департамент информационного контролю и   социального
миграции                 обеспечения   социальной   обеспечения
населения                                защите    и социального
страхования
Департамент
внутренней
администрации

5. Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері
1. "Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы кодексі
2. "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңы
3. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. 1992 жылғы 18 желтоқсан
4. "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуірдегі Заңы
5. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңы
6. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы
7. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңы
8. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 5 сәуірдегі Заңы
9. "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 13 шілде
10. "Ең төмен күнкөріс деңгейі туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы Заңы
11. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы
12. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңы
13. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңы
14. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңы
15. "Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы Заңы
16. "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңы
17. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 28 маусымдағы Заңы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы

5. Перечень нормативных правовых актов, на основе
которых разработан Стратегический план
Законодательные акты Республики Казахстан
1. Кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года "Трудовой кодекс Республики Казахстан"
2. Закон Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье"
3. Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне"
4. Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"
5. Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан"
6. Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
7. Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения"
8. Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан"
9. Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда"
10. Закон Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года "О прожиточном минимуме"
11. Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения"
12. Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи"
13. Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями"
14. Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании"
15. Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
16. Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан"
17. Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей"
Указы Президента Республики Казахстан

18. Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2007-2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 тамыздағы N 399 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары
19. "Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту жүйесін жетілдіру жөніндегі 2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 қарашадағы N 1114 қаулысы
20. "Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2007-2015 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын (1-кезең) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 қарашадағы N 1110 қаулысы
21. "2009-2011 жылдарға арналған "Нұрлы көш" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 желтоқсандағы N 1126 қаулысы

18. Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2007 года № 399 "О Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2007-2015 годы"
Постановления Правительства Республики Казахстан
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 1114 "Об утверждении Плана мероприятий по совершенствованию системы занятости населения Республики Казахстан на 2008-2010 годы"
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 1110 "Об утверждении Плана мероприятий на 2008-2010 годы по реализации Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2007-2015 годы (1 этап)"
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2008 года № 1126 "Об утверждении Программы "Нұрлы көш" на 2009-2011 годы"

22. "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 наурыздағы N 264 қаулысы
Ескерту. Бөлім 22-тармақпен толықтырылды - ҚРеспубликасы Үкіметінің 2009.04.30 N 620 Қаулысымен.
23. "Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылға арналған іс-қимыл жоспарын (Жол картасын) орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы N 274 қаулысы
Ескерту. Бөлім 23-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.04.30 N 620 Қаулысымен.

22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2009 года № 264 "О мерах по реализации Послания Главы государства от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию"
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 22 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.04.2009 № 620 .
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 274 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Плана действий Правительства Республики Казахстан на 2009 год по реализации Послания Главы государства народу Казахстана 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" (Дорожная карта)
Сноска. Раздел 5 дополнен пунктом 23 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.04.2009 № 620 .

807 339 411
1 014 663 243
Бюджеттік даму бағдарламалары
1 230 635
1 230 635
2 915 495
6 215 804
5 908 288
4 597 353
Мемлекеттік мекеменің басшысы _______________________
Бас бухгалтер (ҚЭБ басшысы)   _____________________
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
001 «Еңбек, халықты жұмыспен қамту, халықты әлеуметтік қорғау және көші-кон саласындағы уәкілетті органның қызметін ұйымдастыру жөніндегі қызметтер»
Сипаттамасы
Министрлік аппаратының және оның аумақтық органдарын ұстау; әлеуметтік-еңбек саласындағы конституциялық кепілдіктердің сақталуын қамтамасыз ету; бірыңғай әлеуметтік саясатты іске асыру; еңбек көші-қонын басқаруды жүзеге асыру; жұмыс күшін сыртқа шығаруды лицензиялауды жүргізу; еңбек және әлеуметтік заңнаманың сақталуын мемлекеттік қадағалау; әлеуметтік қызмет көрсету сапасын бақылау; әлеуметтік-еңбек саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; бірыңғай ақпараттық қамтамасыз етуді құру.
Стратегиялық бағыты

807 339 411
1 014 663 243
Бюджетные программы развития
1 230 635
1 230 635
2 915 495
6 215 804
5 908 288
4 597 353
Руководитель государственного учреждения ______________
Гл. бухгалтер (начальник ФЭО) _________________________
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 «Услуги по организации деятельности уполномоченного органа в
области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения»
Описание
Содержание аппаратов Министерства и его территориальных органов;
обеспечение соблюдения конституционных гарантий в социально-трудовой
сфере; реализация единой социальной политики; осуществление управления
трудовой миграцией; проведение лицензирования вывоза рабочей силы;
государственный надзор за соблюдением трудового и социального
законодательства; контроль качества оказания социальных услуг; разработка
и реализация целевых и международных программ в социально-трудовой сфере;
создание единого информационного обеспечения.
Стратеги-
ческое
направление

1. Жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
3. Көші-кон процестерін басқару
4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару
5. Табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару
Мақсаты
1.1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін алдын алу
1.2. Еңбек ресурстарын дамыту
1.3. Өнімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
2.1. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерінің алдын алу
2.2. Еңбек құқықтарын қорғау жүйесін дамыту
З.1. Басқарылмайтын көші-кон қатерінің алдын алу
3.2. Халықтың көші-қонын реттеу тетігін жетілдіру
4.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
4.2. Еңбек ету қабілетінен айрылған, асыраушысынан айрылған жағдайларда және заңнамада көзделген өзге де негіздемелер бойынша әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға жәрдемдесу
4.3. Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
5.1. Ең төмен табысқа мемлекеттік кепілдіктерді іске асыру
5.2. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері
1.1.1. Еңбек нарығы мониторингі және болжау.
1.1.2. Жұмыспен қамтуды заңдастыруды ынталандыру.
1.1.3. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөнінде халықтың хабардар болуын арттыру.
1.2.1. Жұмыс күші сапасын арттыру.
1.3.1. Қосымша құны жоғары салалардағы жұмыспен қамтуды ұлғайту.
1.3.2. Жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу.
1.3.3. Халықтың нысаналы топтарын,
оның ішінде:
- аз қамтамасыз етілгендерді;
- 21 жасқа дейінгі жастарды;
- балалар үйлерінің тәрбиеленушілері мен жетім балаларды және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 23 жасқа дейінгі балаларды;
- кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеп отырған жалғызілікті, көп балалы ата-аналар мен т.б. жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету.
2.1.1. Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың заманауи стандарттарын әзірлеу және енгізу.
2.1.2. Еңбек қызметінің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету.
2.2.1. Еңбекті нормалау жүйесін жетілдіру.
2.2.2. Бюджеттік сала қызметкерінің еңбекақы жүйесін кезең-кезеңімен жетілдіру.
2.2.3. Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігін арттыру.
2.2.4. Еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды күшейту.
3.1.1. Халықтың көші-коны мониторингін және оны болжауды жақсарту.
3.1.2. Көші-кон заңнамасының сақталуын бақылауды күшейту.
3.1.3. Шет елдердегі казақ диаспорасы өкілдерінің арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
3.2.1. Ішкі еңбек көші-коны процестерін тәртіпке келтіру (мүдделі органдармен бірлесе отырып).
3.2.2. Экономиканың басым салаларына жоғары білікті ШЖК тарту рәсімдерін жеңілдету.
3.2.3. Өңірлердің әлеуметтік-экономикалық даму мүдделерін ескере отырып, оралмандарды орналастыру.
3.2.4. Оралмандардың бастапқы бейімделуі мен кірігуі жағдайларын жақсарту.
4.1.1. Зейнетақы төлемдерінің мөлшерін арттыру.
4.1.2. Зейнетақымен қамсыздандыру жүйесі параметрлерін жетілдіру.
4.1.3. ЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналарының сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
4.1.4. Жинақтаушы зейнетақы жүйесіне әкімшілік етуді жетілдіру.
4.1.5. Міндетті зейнетақы жарналарының ЖЗҚ уақытында түсуін қамтамасыз ету.
4.2.1. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі параметрлері жүйесін жетілдіру.
4.2.2. МӘСҚ-ға міндетті әлеуметтік аударымдардың уақтылы түсуін қамтамасыз етуге жәрдемдесу.

1. Управление риском потери (отсутствия) работы.
2. Управление риском нарушения трудовых прав.
3. Управление миграционными процессами.
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков.
5. Управление риском снижения дохода ниже
установленного порогового минимума
Цели
1.1. Предупреждение риска потери (отсутствия) работы.
1.2. Развитие трудовых ресурсов.
1.3. Содействие эффективной занятости.
2.1. Предупреждение риска нарушения трудовых прав.
2.2. Развитие системы защиты трудовых прав.
3.1. Предупреждение риска неуправляемой миграции.
3.2. Совершенствование механизма регулирования миграции населения.
4.1. Обеспечение адекватности размеров пенсионных выплат.
4.2. Содействие повышению уровня социального обеспечения в случаях
утраты трудоспособности, потери кормильца и по иным законодательно
предусмотренным основаниям.
4.3. Совершенствование системы предоставления социальных услуг.
5.1. Реализация государственных гарантий минимальных доходов.
5.2. Содействие снижению уровня бедности.
Задачи
1.1.1. Улучшение мониторинга и прогнозирования рынка труда.
1.1.2. Стимулирование формализации занятости.
1.1.3. Повышение информированности населения по вопросам занятости
населения.
1.2.1. Повышение качества рабочей силы.
1.3.1. Расширение занятости в отраслях с высокой добавленной стоимостью.
1.3.2. Содействие в трудоустройстве.
1.3.3. Обеспечение занятости целевых групп населения, в том числе:
- малообеспеченные;
- молодежь в возрасте до 21 года;
- воспитанники детских домов и дети-сироты и дети, оставшиеся без
попечения родителей, в возрасте до 23 лет;
- одинокие, многодетные родители, воспитывающие несовершеннолетних детей и
др.
2.1.1. Разработка и внедрение современных стандартов безопасности и охраны труда.
2.1.2. Обеспечение безопасных условий трудовой деятельности. 22.1.
Совершенствование системы нормирования труда. 2.2.2. Поэтапное
совершенствование системы оплаты труда работников бюджетной сферы. 2.2.3.
Повышение социальной ответственности бизнеса. 2.2.4. Ужесточение
контроля за соблюдением трудового законодательства. 3.1.1. Улучшение
мониторинга и прогнозирования миграции населения. 3.1.2. Ужесточение
контроля за соблюдением миграционного законодательства. 3.1.3. Проведение
информационно-разъяснительной работы среди представителей казахской
диаспоры в зарубежных странах. 3.2.1. Упорядочение процессов внутренней
трудовой миграции (совместно с заинтересованными органами). 3.2.2.
Упрощение процедур привлечения высококвалифицированной ИРС в приоритетные
отрасли экономики. 3.2.3. Расселение оралманов, с учетом интересов
социально-экономического развития регионов. 3.2.4. Улучшение условий
первичной адаптации и интеграции оралманов. 4.1.1. Повышение размеров
пенсионных выплат. 4.1.2. Совершенствование параметров системы пенсионного
обеспечения. 4.1.3. Принятие мер по обеспечению сохранности обязательных
пенсионных взносов в НПФ. 4.1.4. Совершенствование администрирования накопительной пенсионной системы. 4.1.5. Обеспечение своевременности
поступлений обязательных пенсионных взносов в НПФ. 4.2.1.
Совершенствование параметров системы обязательного социального
страхования. 4.2.2. Содействие обеспечению своевременности поступлений
обязательных социальных отчислений в ГФСС.

17367
21381
27796
Нәтиже көрсеткіштері
Зейнетақы мен жәрдемақыны уақытында және толық төлеу
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
293 154 278
363 609 000
454 231 109
545 090 230
721 081 605
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
003 «Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар»
Сипаттамасы
Мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды төлеу
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу жағдайының және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
4.2. Еңбек ету қабілетінен айрылу, асыраушысынан айрылған жағдайларда және заңнамада көзделген өзге де негіздемелер бойынша әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға жәрдемдесу
Міндеттері
4.2.3. Халықтың жекелеген санаттарына әлеуметтік қолдау көрсету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылардың жылдық орташа саны:
адам

17367
21381
27796
Показатели
результата
Своевременная и полная выплата пенсий и пособий
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
293 154 278
363 609 000
454 231 109
545 090
230
721 081 605
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 «Государственные социальные пособия»
Описание
Выплата государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца, по возрасту.
Стратегическое направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.1. Обеспечение адекватности размеров пенсионных выплат;
4.2. Содействие повышению уровня социального обеспечения в случаях
утраты трудоспособности, потери кормильца и по иным законодательно
предусмотренным основаниям
Задачи
4.2.3. Оказание социальной поддержки отдельным категориям населения
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Среднегодовая
численность
получателей
госсоцпособий:
чел.

111
132
107,5
Нәтиже көрсеткіштері
Балаларға арналған жәрдемақының уақтылы және толық төленуі
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
16 723 500
27 900 021
30 336 875
42 703 496
45 912 916
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
008 «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккендерге төленетін біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақылар»
Сипаттамасы
Мемлекеттің Семей ядролық сынақ полигонында ядролық сынақ салдарынан зардап шеккендерге біржолғы мемлекеттік ақшалай өтемақы төлеу жөніндегі -ткен жылдардың борышын орындауы
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.2. Еңбек ету қабілетінен айрылу, асыраушысынан айрылған жағдайларда және өзге де заңнамада көзделген негіздемелер бойынша әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға жәрдемдесу
Міндеттері
4.2.3. Халықтың жекелеген санатына әлеуметтік қолдау көрсету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
х
адам

111
132
107,5
Показатели результата
Своевременная и полная выплата пособий для детей
Расходы на реализацию
программы
тыс.
тенге
16 723 500
27 900 021
30 336 875
42 703 496
45 912 916
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная программа
008 «Единовременные государственные денежные компенсации пострадавшим
вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном
полигоне»
Описание
Выполнение государством обязательств прошлых лет по выплате
единовременных государственных денежных компенсаций пострадавшим
вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном
полигоне
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.2. Содействие повышению уровня социального обеспечения в случаях
утраты трудоспособности, потери кормильца и по иным законодательно
предусмотренным основаниям
Задачи
4.2.3. Оказание социальной поддержки отдельным категориям населения
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(факт)
2008 год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Среднегодовая
численность:
чел.

4 682 512
3 559 358
781 147
156 771
34 187
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
009 «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттамасы
Министрліктің орталық аппараты мен аумақтық органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
- жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару;
- еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару;
- көші-қон процестерін басқару;
- қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару;
- табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару.
Мақсаты
Жүктелген функциялардың сапалы және тиімді орындалуы мақсатында Министрліктің орталық аппараты мен аумақтық органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету.
Міндеттері
Материалдық-техникалық жарақтандыру деңгейін арттыру және ақпараттық жүйелерді қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сатып алынған автокөлік құралдарының болжамды саны
дана
0
6
0
Сатып алынған есептеу және ақпараттық техниканың болжамды саны
дана

4 682 512
3 559 358
781 147
156 771
34 187
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
009 «Материально-техническое оснащение Министерства труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан»
Описание
Материально-техническое оснащение и информационно-техническое
обеспечение центрального аппарата и территориальных органов
министерства
Стратегическое
направление
Управление:
- риском потери (отсутствия) работы;
- риском нарушения трудовых прав;
- миграционными процессами;
- риском уязвимости вследствие наступления старости, инвалидности,
потери кормильца и иных социальных рисков;
- риском снижения дохода ниже установленного порогового минимума.
Цель
Материально-техническое оснащение, информационно-техническое
обеспечение центрального аппарата и территориальных органов
министерства в целях качественного и эффективного исполнения
возложенных на них функций.
Задачи
Повышение уровня материально-технической оснащенности и поддержка
информационных систем
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество
приобретенных
автотранспортных
средств
шт.
0
6
0
Ориентировочное
количество
приобретенной
вычислительной и
информационной
техники
шт.

2.1.1. Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың заманауи стандарттарын әзірлеу және енгізу
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Аяқталған ҒЗЖ болжамды саны
дана
10
8
9
9
9
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
ҒЗЖ нәтижелері енгізілген кәсіпорындардың саны
дана
11
12
14
16
17
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

2.1.1. Разработка и внедрение современных стандартов
безопасности и охраны труда
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество
завершенных НИР
шт.
10
8
9
9
9
Показатели качества
X
Показатели
эффективности
Х
Показатели
результата
Количество
предприятий, на
которых внедрены
результаты НИР
шт.
11
12
14
16
17
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

1.1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерінің алдын алу
Міндеттері
1.1.1. Еңбек нарығы мониторингін жақсарту және болжау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Өңделетін ақпараттың болжамды саны
дана
5 159
5 581
5 800
5 900
6 000
Сапа көрсеткіштері
Берілген ақпараттың дұрыстығы және толықтығы
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Шешім қабылдау үшін министрлікті сапалы талдау материалдарымен қамтамасыз ету
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
64 757
66 226
73 485
84 590
99 571
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
015 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әлеуметтік қызметтер енгізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Әртүрлі әлеуметтік қатерлердің алдын алу, әлеуметтік қызметті халықтың әлеуметтік қауіпсіздігі факторларының бірі ретінде пайдалану
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.3. Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
Міндеттері
4.3.3. Әлеуметтік қызметтің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдерде белгіленген
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақытылы аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
936 694
2 395 144
8 222 014
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
016 «Заңды тұлғаның қызметі тоқтатылған жағдайда, сот мемлекетке жүктеген адам өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу»
Сипаттамасы
Заңды тұлғаның қызметі тоқтатылған жағдайда, зардап шегушілерге зиянды өтеу жөніндегі мемлекеттің міндеттемелерін орындау.
Стратегиялық бағыты
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
Мақсаты
2.2. Еңбек құқықтарын қорғау жүйесін дамыту
Міндеттері

1.1. Предупреждение риска потери (отсутствия) работы
Задачи
1.1.1. Улучшение мониторинга и прогнозирования
рынка труда
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество
обрабатываемой
информации
шт.
5 159
5 581
5 800
5 900
6 000
Показатели
качества
Достоверность и полнота представленной информации
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
Обеспечение министерства качественными аналитическими
материалами для принятия решения.
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
64  757
66 226
73 485
84 590
99 571
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
015 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на введение стандартов социальных услуг»
Описание
Предупреждение различных социальных рисков, использование
социальных услуг в качестве одного из факторов социальной
безопасности населения.
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.3. Совершенствование системы предоставления социальных услуг
Задачи
4.3.3. Обеспечение доступности социальных услуг
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
Х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
936 694
2 395 144
8 222 014
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная программа
016 «Возмещение за вред, причиненный жизни и здоровью,
возложенное судом на государство, в случае прекращения
деятельности  юридического лица»
Описание
Выполнение обязательств государства по возмещению вреда
потерпевшим, в случае прекращения деятельности юридического лица
Стратегическое
направление
2. Управление риском нарушения трудовых прав
Цель
2.2. Развитие системы защиты трудовых прав
Задачи

2.2.4. Еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды қатаңдату
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Төлем жүргізілген сот қуынымдарының болжамды саны
Атқару парағы
827
978
978
881
783
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Төлемнің уақытылы және атаулылығы
%
100,0
100,0
100,0
100,0
100,0
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

2.2.4. Ужесточение контроля за соблюдением трудового
законодательства
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(факт)
2008 год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество
судебных исков,
по которым
осуществлена
выплата
исп.
лист
827
978
978
881
783
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
Своевременность
и адресность выплаты
%
100,0
100,0
100,0
100,0
100,0
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

1 267 424
1 500 000
1 000 000
700 000
700 000
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
017 «Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар»
Сипаттамасы
№ 1, № 2 тізім бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды төлеу
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
4.2. Еңбек ету қабілетінен айрылған, асыраушысынан айрылған жағдайларда және заңнамада көзделген өзге де негіздемелер бойынша әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыруға жәрдемдесу
Міндеттері

1 267 424
1 500 000
1 000 000
700 000
700 000
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
017 «Государственные специальные пособия»
Описание
Выплата государственных специальных пособий по списку № 1, № 2
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.1. Обеспечение адекватности размеров пенсионных выплат,
4.2. Содействие повышению уровня социального обеспечения в
случаях утраты трудоспособности, потери кормильца и по иным
законодательно предусмотренным основаниям
Задачи

Жаңадан пайдалануға берілетін әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін ұстау: 2009 жыл - 4 бірлік, 2010 жыл - 4 бірлік., 2011 жыл - 3 бірлік.
Стратегиялық бағыты
4.Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару
Мақсаты
4.3. Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
Міндеттері
4.3.3. Әлеуметтік қызметтің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдерде белгіленген
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
15 243
212 012
535 254
1 084 095
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін салуға және реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері»
Сипаттамасы
Бағдарламада:
- 5 дана - медициналық-әлеуметтік мекемесін;
- 2 дана - мүгедектерді оңалту орталығын;
-1 дана - оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығын салу көзделеді
Стратегиялық бағыты
3. Көші-кон процестерін басқару
4. Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару
Мақсаты
3.2. Халықтың Көші-қонын реттеу тетігін жетілдіру
4.3. Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
Міндеттері
3.2.4. Оралмандардың бастапқы бейімделуі мен кірігуі жағдайларын жақсарту
4.3.3. Әлеуметтік қызметтің қолжетімділігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдерде белгіленген
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақытылы аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
507 000
2 915 495
5 885 754
5 239 180
3 975 685
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ең төменгі күнкөріс мөлшерінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек пен 18 жасқа дейінгі балаларға берілетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төлеміне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Табысы кедейлік шегінен аз, сондай-ақ азық-түлік себетінің құнынан төмен, 18 жасқа дейінгі балалары бар адамдарды (отбасыларды) мемлекет тарапынан қолдау
Стратегиялық бағыты

в 2009 году - 4 ед., в 2010 году - 4 ед., в 2011 году - 3 ед.
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления
старости, инвалидности, потери кормильца и иных социальных
рисков
Цель
4.3. Совершенствование системы предоставления социальных услуг
Задачи
4.3.3. Обеспечение доступности соцуслуг
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(факт)
2008 год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
15 243
212 012
535 254
1 084 095
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
019 «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство и
реконструкцию объектов социального обеспечения»
Описание
Программой предусматривается строительство:
- медико-социальных учреждений - 5 шт.;
- центра реабилитации инвалидов - 1 шт.;
- центра адаптации и интеграции оралманов - 1 шт.
1. Услуги по социальному обслуживанию нуждающихся граждан и первичной
адаптации оралманов
Стратегическое
направление
3. Управление миграционными процессами
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
3.2. Совершенствование механизма регулирования миграции населения
4.3. Совершенствование системы предоставления социальных услуг
Задачи
3.2.4. Улучшение условий первичной адаптации и интеграции
оралманов
4.3.3. Обеспечение доступности соцуслуг
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
Х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
507 000
2 915 495
5 885 754
5 239 180
3 975 685
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
020 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на выплату государственной адресной социальной помощи
и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с
ростом размера прожиточного минимума»
Описание
Государственная поддержка лиц (семей) с доходами ниже черты бедности,
а также семей, имеющих детей до 18 лет, с доходами ниже стоимости
продовольственной корзины.
Стратегическое
направление

5. Белгіленген ең төменгі шекті деңгейден төмен табыстың төмендеуі қатерін басқару
Мақсаты
5.2. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері
5.2.2. Балалар және отбасы жәрдемақыларының мөлшерін арттыру
5.2.3. Көрсетілетін әлеуметтік көмектің атаулылығын қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдерде белгіленген
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақытылы аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
2 785 500
3 280 631
3 301 581
3 315 240
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды үкіметтік емес секторда орналастыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Әлеуметтік қызмет көрсетуге арналған мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды мемлекеттік емес секторда орналастыру
Стратегиялық бағыты
4.Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару
Мақсаты
4.3. Әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
Міндеттері
4.3.2. МЕҰ және бизнес құрылымдарды әлеуметтік қызмет көрсетуге тарту
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдерде белгіленген
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақытылы аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
165 120
541 603
915 050
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 «Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек көрсетуді әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
Сипаттамасы
Протездік-ортопедиялық кәсіпорын үшін жаңа өнім түрлеріне техникалық құжаттамаларды әзірлеу;
күрделі, ерекше күрделі және қалыпты емес зақымдануы бар мүгедектерді протездеу жөніндегі сынақ-тәжірибе жұмыстарын жүргізу
Стратегиялық бағыты

5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового
минимума
Цель
5.2. Содействие снижению уровня бедности
Задачи
5.2.2. Повышение размеров детских и семейных пособий;
5.2.3. Обеспечение адресности оказываемой социальной помощи
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
2 785 500
3 280 631
3 301 581
3 315 240
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Бюджетная
программа
022 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на размещение государственного
социального заказа в неправительственном секторе»
Описание
Размещение госсоцзаказа в негосударственном секторе на
оказание соцуслуг
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.3. Совершенствование системы предоставления социальных услуг
Задачи
4.3.2. Привлечение НПО и бизнес структур на оказание
соцуслуг в негосударственном секторе
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
Х
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
0
0
165 120
541 603
915 050
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная программа
023 «Услуги по методологическому обеспечению оказания
инвалидам протезно-ортопедической помощи»
Описание
Разработка технической документации на новые виды изделий
для протезно-ортопедических предприятий;
проведение опытно-экспериментальных работ по
протезированию инвалидов со сложными, особо сложными и
типичными формами увечья
Стратегическое
направление

3.2. Халықтың көші-қонын реттеу тетігін жетілдіру
Міндеттері
3.2.4. Оралмандардың бастапқы бейімделуі мен кірігуі жағдайларын жақсарту
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Бастапқы бейімделу қызметтерімен қамтылған оралмандардың болжамды саны
адам
-
673
1220
2340
2340
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
Бір оралманға бейімделу қызметін көрсетуге жұмсалатын шығындар
мың теңге
-

3.2. Совершенствование механизма регулирования миграции
населения
Задачи
3.2.4. Улучшение условий первичной адаптации и интеграции
оралманов
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество
оралманов, охваченных
услугами первичной
адаптации
человек
-
673
1220
2340
2340
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
Затраты на оказание
адаптационных услуг на
одного оралмана в год
тыс.
тенге
-

66,1
60,9
55,2
53,3
Нәтиже көрсеткіштері
Оралмандардың бастапқы бейімделуі жағдайын жақсарту және оларды қазақстандық қоғамға тезірек кіріктіру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
134 152
44 467
71 954
129 274
124 841
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағыты
028 «Әлеуметтік қорғау ұйымдарын республикалық деңгейде материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ведомстволық бағынысты ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыру және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
Басқару:
- жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін басқару;
- көші-кон процестерін басқару;
- қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару.
Мақсаты
1.1 Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерінің алдын алу.

66,1
60,9
55,2
53,3
Показатели
результата
Улучшение условий первичной адаптации оралманов и
скорейшая их интеграция в казахстанское общество
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
134 152
44 467
71 954
129 274
124 841
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 «Материально-техническое оснащение организаций
социальной защиты на республиканском уровне»
Описание
Материально-техническое оснащение и информационно-техническое
обеспечение подведомственных организаций Министерства труда
и социальной защиты населения Республики Казахстан
Стратегическое
направление
Управление:
1. - риском потери (отсутствия) работы;
3. - миграционными процессами;
4. - риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков.
Цель
1.1. Предупреждение риска потери (отсутствия) работы.

2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
4. Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару
Мақсаты
2.2. Еңбек құқықтарын қорғау жүйесін дамыту
4.2. Еңбек ету қабілетінен айрылған, асыраушысынан айрылған жағдайларда және заңнамада көзделген өзге де негіздемелер бойынша әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыру
Міндеттері
2.2.1. Еңбекті нормалау жүйесін жетілдіру
4.2.1. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі параметрлерін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Еңбек жөнінде әзірленген нормалар мен нормативтердің, жүргізілген зерттеулердің болжамды саны
дана
3
6
6
1
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
1. Төмендегі мәселелер бойынша ұсыныстар беру:
- әлеуметтік катер басталғанда МӘСҚ активтерінің жеткілікті болуы;
- еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру;
- көші-кон процесін реттеу
2. Экономиканың әртүрлі салаларында еңбекті нормалау
3. Әлеуметтік қызметтің жекелеген түрлері бойынша әлеуметтік стандарттарды әзірлеу
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
40 000
31563
66 338
32 790
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағыты
031 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар тәжірибесін кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Жаңа мемлекеттік жұмыс орындарын құру және жастарды жастар практикасына тарту
Стратегиялық бағыты
Жұмысынан айрылу (жұмыстың болмауы) қатерін басқару
Мақсаты
Тиімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
Міндеттері
Нысаналы топтарды жұмыспен қамтудың белсенді нысандарын қолдану
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (нақты)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалалардың әкімдерімен жасалған келісімдерде белгіленген
Сапа көрсеткіштері
х
Тиімділік көрсеткіштері
х
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалалары бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
7 600 440
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағыты
115 «Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясы шеңберінде халықты жұмыспен қамту»
Сипаттамасы

2. Управление риском нарушения трудовых прав
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления
старости, инвалидности, потери кормильца и иных социальных
рисков
Цель
2.2. Развитие системы защиты трудовых прав
4.2. Повышение уровня социального обеспечения в случаях
утраты трудоспособности, потери кормильца и по иным
законодательно предусмотренным основаниям
Задачи
2.2.1. Совершенствование системы нормирования труда
4.2.1. Совершенствование параметров системы обязательного
социального страхования
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(факт)
2008
год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество,
проведенных
исследований,
разработанных
норм и
нормативов по
труду
шт.
3
6
6
1
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
1. Выработка предложений по проблемам:
- достаточности активов ГФСС при наступлении социальных
рисков;
- совершенствования системы оплаты труда;
- регулирования миграционными процессами.
2. Нормирование труда в разных отраслях экономики.
3. Выработка социальных стандартов по отдельным видам
соцуслуг.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
40 000
38 563
66 338
32 790
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Бюджетная
программа
031 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на расширение программы социальных
рабочих мест и молодежной практики»
Описание
Создание новых социальных рабочих мест и привлечение
молодежи к молодежной практике
Стратегическое
направление
Управление риском потери (отсутствия) работы
Цель
Содействие эффективной занятости
Задачи
Применение активных форм обеспечения занятости целевых групп
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(факт)
2008 год
(план)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
X
Показатели
эффективности
X
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
7 600 440
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Бюджетная
программа
115 «Обеспечение занятости населения в рамках реализации
Стратегии региональной занятости и переподготовки кадров»
Описание