Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған Мемлекеттік инвестицияларының бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 30 желтоқсан N 1963
Қазақстан Республикасының  "Бюджет жүйесі туралы" 1999 жылғы 1 сәуірдегі және  "Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш туралы" 1999 жылғы 2 тамыздағы Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған Мемлекеттік инвестицияларының бағдарламасы бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң кейбiр  шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1963 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған
мемлекеттік инвестицияларының бағдарламасы
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасы (бұдан әрi - МИБ) - Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн, экономиканың басым секторлары бойынша үкiметтiк және үкiмет тартатын қаражатты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен тартылатын қаражатты инвестициялау бағдарламасы.
МИБ-тың негiзгi мақсаты басымдықты инвестициялық жобалар мен институционалдық даму жобаларын (техникалық көмектi) iрiктеу және іске асыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыру болып табылады.
МИБ мынадай мiндеттердi iске асыруға бағытталған:
мемлекеттiң орта мерзiмдi инвестициялық басымдықтарын iске асыру;
Қазақстан Республикасының азаматтары, халықаралық қаржы ұйымдары және донор елдер үшiн мемлекеттiк инвестициялардың ашықтығын қамтамасыз ету;
басым жобаларды әзiрлеу және iске асыру жөнiндегi iс-шараларды жоспарлау.
МИБ республикалық бюджеттi инвестициялық шығыстар бөлiгiнде әзiрлеу құралдарының бiрi болып табылады. Бұдан басқа, МИБ сыртқы қаржы ресурстарын Қазақстан Республикасының Үкiметi үшiн басымдықты экономика салаларына бағыттау құралы ретiнде қызмет етедi.
МИБ-тың нормативтiк құқықтық базасы мынадай нормативтiк құқықтық кесiмдермен айқындалады:
"Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 сәуiрдегi N 357-I ҚРЗ Заңы МИБ-тың анықтамасын бередi және инвестициялық жобаларды iске асыруға бюджет қаражатын бөлу үшiн нормативтiк құқықтық базаны қалыптастырады;
"Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 тамыздағы N  464-I ҚРЗ Заңы инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн сыртқы қаржыландыру көздерінен қаражат тартуға арналған нормативтік құқықтық базаны қалыптастырады;
"2000 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 қарашадағы N  473-I ҚРЗ Заңы республикалық бюджеттен, соның iшiнде сыртқы үкiметтiк қарыздар есебiнен қаржыландыру бөлiгiнде МИБ-тың бiрiншi жылының көрсеткiштерiн айқындайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiн берудiң лимитiн белгiлейдi;
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 1 қыркүйегiндегi N 1287  қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2000 жылға арналған индикативтiк жоспары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк инвестициялық саясат саласындағы мақсаттары мен мiндеттерiн айқындау үшiн негiз болады;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 17 ақпандағы N 344  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң алдағы кезеңде қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жөнiндегi, соның iшiнде инвестициялық саясатты iске асыру жөнiндегi iс-шараларының кешенiн белгілейді;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 30 қарашадағы N 1817  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi туралы ереже МИБ-ты әзiрлеу және оның iске асырылуын бақылау үшiн жауапты орган етiп Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiн белгiлейдi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1389  қаулысымен (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 1 маусымдағы N  673 және 2000 жылғы 29 қаңтардағы N  139 қаулыларымен енгiзiлген өзгерiстермен және толықтырулармен) бекiтiлген МИБ-ты әзiрлеу және iске асыру ережесi мемлекеттiк инвестициялық саясаттың құралы ретiндегi МИБ-тың мақсаттары мен мiндеттерiн, МИБ әзiрлеудiң методологиялық негiздерiн, орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың МИБ-ты iске асыру жөнiндегi өзара iс-қимылын айқындайды;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 5 маусымдағы N 848  қаулысымен бекiтiлген МИБ-қа енгiзiлген жобаларды iске асыру мониторингiн жүзеге асырудың ережесi МИБ-қа енгiзiлген жобаларды iске асырудың мониторингiн жүзеге асыру кезiнде МИБ-ты iске асыруға қатысатын органдардың өзара iс-қимыл тәртiбiн, МИБ-ты iске асырудың барысы туралы ақпарат берудiң мазмұнын, нысанын және мерзiмдерiн белгiлейдi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 28 маусымдағы N 968  қаулысымен бекiтiлген МИБ-тың құрамына кiретiн жобалардың тиiмдiлiгiн бағалаудың ережесi бағалаудың және ақпарат көздерiнiң объектiлерi мен элементтерiн, ақпарат көздерiн, МИБ-тың құрамына кiретiн жобалардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асырудың және нәтижелерiн пайдаланудың әдiстерi мен тәртiбiн анықтайды.

Об утверждении Программы государственных инвестиций Республики Казахстан на 2000-2002 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2000 года N 1963
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года Z990357_ "О бюджетной системе" и от 2 августа 1999 года Z990464_ "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу государственных инвестиций Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2000 года N 1963
Программа
государственных инвестиций
Республики Казахстан
на 2000-2002 годы
1. Общие положения
Программа государственных инвестиций (далее - ПГИ), утверждаемая Правительством Республики Казахстан - программа инвестирования правительственных и привлекаемых правительством средств, а также средств, привлекаемых под государственные гарантии Республики Казахстан, по приоритетным секторам экономики.
Основной целью ПГИ является осуществление комплекса мероприятий по отбору и реализации приоритетных инвестиционных проектов и проектов институционального развития (технической помощи).
ПГИ направлена на реализацию следующих задач:
реализация среднесрочных инвестиционных приоритетов государства;
обеспечение прозрачности государственных инвестиций для граждан Республики Казахстан, международных финансовых организаций и стран-доноров;
планирование мероприятий по подготовке и реализации приоритетных проектов.
ПГИ является одним из инструментов подготовки республиканского бюджета в части инвестиционных расходов.
Кроме того, ПГИ служит средством для направления внешних финансовых ресурсов в приоритетные для Правительства Республики Казахстан отрасли экономики.
Нормативная правовая база ПГИ определяется следующими нормативными правовыми актами:
Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года N 357-I ЗРК Z990357_ "О бюджетной системе" дает определение ПГИ и формирует нормативную правовую базу для выделения бюджетных средств на реализацию инвестиционных проектов;
Закон Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 464-I ЗРК Z990464_ "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" формирует нормативную правовую базу для привлечения средств из внешних источников для финансирования реализации инвестиционных проектов;
Закон Республики Казахстан от 11 ноября 1999 года N 473-I ЗРК Z990473_ "О республиканском бюджете на 2000 год" определяет показатели первого года ПГИ в части финансирования из республиканского бюджета, в т.ч. за счет внешних правительственных займов, а также устанавливает лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан;
Индикативный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2000 год, одобренный постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 1999 года N 1287 P991287_ , служит основой для определения целей и задач Правительства Республики Казахстан в области государственной инвестиционной политики;
Программа действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2000 года N 344 U000344_ , определяет комплекс мероприятий по достижению поставленных целей и задач Правительства Республики Казахстан на предстоящий период, в том числе по реализации инвестиционной политики;
Положение о Министерстве экономики Республики Казахстан, утвержденное постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 1999 года N 1817 P991817_ , определяет органом, ответственным за разработку и контроль реализации ПГИ, Министерство экономики Республики Казахстан;
Правила разработки и реализации ПГИ, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 1389 P981389_ (с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 июня 1999 года N 673 P990673_ и от 29 января 2000 года N 139 P000139_ ), раскрывают цели и задачи ПГИ, как инструмента государственной инвестиционной политики, методологические основы подготовки ПГИ, взаимодействие центральных и местных исполнительных органов по подготовке и реализации ПГИ;
Правила осуществления мониторинга реализации проектов, включенных в ПГИ, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2000 года N 848 P000848_ , устанавливают порядок взаимодействия органов, участвующих в реализации ПГИ, при осуществлении мониторинга реализации проектов, включенных в ПГИ, содержание, форму и сроки представления информации о ходе реализации ПГИ;
Правила оценки эффективности проектов, входящих в состав ПГИ, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2000 года N 968 P000968_ , определяют объекты и элементы оценки, источники информации, методы и порядок осуществления и использования результатов оценки эффективности проектов, входящих в состав ПГИ.

2. 1999-2001 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН МЕМЛЕКЕТТIК ИНВЕСТИЦИЯЛАР
БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ 1999 ЖЫЛҒЫ ОРЫНДАЛУЫН ТАЛДАУ
1999-2001 жылдарға арналған МИБ Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 маусымдағы N 772  қаулысымен бекiтiлген болатын және қайтарымсыз негiзде республикалық бюджет қаражаттары, сыртқы үкiметтiк заемдар мен гранттар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен мемлекеттiк емес сыртқы заемдар есебiнен қаржыландыру жоспарланып отырған 83 инвестициялық жобаны қамтыды. 1999 жылы жалпы сомасы 517,78 млн. АҚШ долларына тең 63 жобаны қаржыландыру көзделген болатын.
1999-2001 жылдарға арналған МИБ жобаларын iске асыру процесiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi, атап айтқанда: "Абай атындағы Мемлекеттiк академиялық опера және балет театрының ғимаратын қайта жаңарту жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 тамыздағы N 1269   қаулысымен , "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 15 маусымдағы N 772 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 20 қыркүйектегi N 1421  қаулысымен , "Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Қайта жаңарту және Даму Банкiнiң арасында Кепiлдiктi келiсiм (Жолдарды техникалық күтiп-ұстау және "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын коммерцияландыру жобасы) жасасу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 2 желтоқсандағы N 1847  қаулысымен , "Сити Палас" кешенi құрылысының жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 25 желтоқсандағы N 1985  қаулысымен өзгерiстер мен толықтырулар енгiздi.
Қайтарымсыз негiзде республикалық бюджет қаражаттарының есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың бастапқы тiзбесi 1999 жылы жалпы қаржыландыру сомасы 201 млн. теңге суағарларды салу мен қайта жаңарту жөнiндегi 18 жобаны қамтиды.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары жөніндегі комитетінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 20 қыркүйектегi N 1421   қаулысымен "7"А" сорап станциясын қайта жаңарту, Қызылорда облысы" жобасын қаржыландыру 4 млн. теңгеге қысқартылды. Бұл жобаның сыртқы үкiметтiк заемдар қаражаттары есебiнен қаржыландырылатын "Сумен жабдықтау жөнiндегi пилоттық жобаға" құрамдас бөлiктiң бiрi болып кiруi осыған негiз болды. 4 млн. теңге босаған сома "Кенен Әзiрбаев атындағы селодағы су жинау құрылысы мен су құбырлары желiлерiнiң құрылысын салу (2-ншi iске қосылатын кешен) Жамбыл облысы" жобасын iске асыруға жұмсалды.

2. Анализ исполнения программы государственных
инвестиций на 1999-2001 годы в 1999 году
ПГИ на 1999-2001 годы была утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 1999 года N 772 P990772_ и включала 83 инвестиционных проекта, планируемых к финансированию за счет средств республиканского бюджета на безвозвратной основе, внешних правительственных займов и грантов, а также негосударственных внешних займов под государственные гарантии Республики Казахстан. К финансированию в 1999 году предполагалось 63 проекта на общую сумму 517,78 млн. долларов США.
В процессе реализации проектов ПГИ на 1999-2001 годы Правительством Республики Казахстан вносились изменения и дополнения, в частности: постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 августа 1999 года N 1269 P991269_ "О реализации проекта реконструкции здания Государственного Академического театра оперы и балета имени Абая", постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 1999 года N 1421 P991421_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 1999 года N 772", постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года N 1847 P991847_ "О заключении Гарантийного соглашения (Проект технического содержания путей и коммерциализации Республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы") между Республикой Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития"; постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 1985 P991985_ "О реализации проекта строительства комплекса "Сити Палас".
Исходный перечень инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств республиканского бюджета на безвозвратной основе, содержал 18 проектов по строительству и реконструкции водоводов на общую сумму финансирования в 1999 году 201 млн. тенге.
По предложению Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 1999 года N 1421 P991421_ финансирование проекта "Реконструкция насосной станции 7 "А", Кызылординская область" сокращено на 4 млн. тенге. Основанием для этого явилось то, что данный проект вошел одним из компонентов в "Пилотный проект по водоснабжению", финансируемый за счет средств внешних правительственных займов. Освободившаяся сумма в 4 млн. тенге направлена на реализацию проекта "Строительство водозаборных сооружений и водопроводных сетей в селе им. Кенена Азербаева (2-ой пусковой комплекс), Жамбылская область".

Нақты алғанда, 1999 жылы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi суағарларды салу мен қайта жаңарту жөнiндегi жобаларды iске асыруға 101,1 млн. теңге бөлдi, бұл көзделген қаржыландыру сомасының 50,3%-ын құрайды.
Сыртқы үкiметтiк заемдар қаражаттарының есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың тiзбесi 47 жобаны қамтиды. Олардан 1999 жылы жалпы сомасы 304,35 млн. АҚШ долларына тең, олардың 266,24 млн. АҚШ доллары - сыртқы көздердiң есебiнен, 37,11 млн. АҚШ доллары - республикалық бюджеттен ортақ қаржыландыру, 1 млн. доллары - өзге iшкi көздердiң есебiнен көзделген 30 жобаны қаржыландыру жоспарланды.
Нақты игеру 64%-ға жүзеге асырылды және 194,82 млн. АҚШ долларын құрады, соның iшiнде сыртқы көздер бойынша - 170,74 млн. АҚШ доллары, республикалық бюджеттен ортақ қаржыландыру бойынша - 24,08 млн. АҚШ доллары, өзге көздерден қаржыландыру жүзеге асырылған жоқ.
Сыртқы үкiметтiк заемдардың есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың орындалуын талдай келiп, кейбiр жобаларды қаржыландыру тәсіміне енгізілген мынадай өзгерістерді атап өткен жөн.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 13 қыркүйектегi N 1384  қаулысымен Түркияның Эксимбанкi заемдарының есебiнен iске асыру жоспарланатын "Гумилев атындағы Еуразия университетi оқу-әкiмшiлiк корпусының" және "Ұлттық мұражайдың" жобаларын қаржыландырудың тәсiмi өзгердi. Жобаларды қаржыландыру 1999 жылы республикалық бюджет қаражаттарының есебiнен жүзеге асырылды. Сондай-ақ, республикалық бюджет қаражаты есебiнен одан әрi қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 15 шiлдедегi N 989  қаулысының негiзiнде "Өзен мұнай кен орнын оңалту" жобасы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен мемлекеттiк емес сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын Инвестициялық жобалардың тiзбесiне ауыстырылды.
1999 жылы МИБ жобаларын қаржыландыруға олардың құрамына халықаралық қаржы ұйымдары мен донор елдердiң үкiметтерi сияқты, жеке коммерциялық банктер де кiретiн 9 инвестордың қаражаты тартылған болатын (1-диаграмма).
Жұмыс iстеп тұрған жобалардың көпшiлiгiн сыртқы үкiметтiк заемдар қаражаттарының есебiнен қаржыландыру кестеден артта қалып жүзеге асырылғанын атап көрсету қажет (1-кесте).
1999 жылы жоспарланған 7 жобадан 3 жобаны: "Құқықтық реформа", "Денсаулық сақтау саласындағы жоба" (Халықаралық Қайта жаңарту және Даму Банкi) және "Шағын және орта бизнес кәсiпорындарына жәрдемдесу үшiн несие желiсi" (Германия Үкiметi) iске асыру басталды.
1-диаграмма. 1999 жылы сыртқы үкiметтiк заемдар қаражаты есебінен
жүзеге асырылатын қаржыландыру құрылымы
1-диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк кепiлдiк берген мемлекеттiк емес сыртқы заемдар қаражаттары есебінен қаржыландырылатын жобалар тізбесін қалыптастыру Қазақстан Республикасы мемлекеттік кепiлдiктерiн беру шегiнiң шеңберiнде жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiн беру лимитi "1999 жылға арналған республикалық бюджет туралы" 1998 жылғы 16 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен 500 млн. АҚШ долларына баламалы мөлшерде белгiлендi.
Бастапқыда тізбе 7 жобадан тұрады, олардың ішінен екі жоба бойынша, атап айтқанда, "Алматы облысы телекоммуникациясының желісін жаңғырту" және "Қазақстанда орта және шағын бизнестi дамытуға" 1999 жылға дейiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi берiлдi.
1-кесте. Экономиканың секторлары бойынша 1999 жылы сыртқы
үкіметтік заемдар қаражаттарын игеру құрылымы

Фактически в 1999 году Министерством финансов Республики Казахстан на реализацию проектов по строительству и реконструкции водоводов выделено 101,1 млн. тенге, что составляет 50,3% от предусмотренной суммы финансирования.
Перечень инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств внешних правительственных займов, содержал 47 проектов. Из них планировалось профинансировать в 1999 году 30 проектов на общую сумму 304,35 млн. долларов США, из которых 266,24 млн. долларов США - за счет внешних источников, 37,11 млн. долларов США - софинансирование из республиканского бюджета, 1 млн. долларов США - прочие внутренние источники.
Фактическое освоение осуществлено на 64% от запланированного и составило 194,82 млн. долларов США, в т.ч. по внешним источникам - 170,74 млн. долларов США, по софинансированию из республиканского бюджета - 24,08 млн. долларов США, финансирование из прочих источников не осуществлялось.
Анализируя исполнение инвестиционных проектов, финансируемых за счет внешних правительственных займов, следует отметить следующие изменения, внесенные в схемы финансирования некоторых проектов.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 1999 года" N 1384 P991384_ изменена схема финансирования проектов "Учебно-административный корпус Евразийского университета им. Гумилева" и "Национальный музей", планируемых к реализации за счет средств займов Эксимбанка Турции. Финансирование проектов в 1999 году осуществлялось за счет средств республиканского бюджета. Дальнейшее финансирование также осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
На основании постановления Правительства Республики Казахстан от 15 июля 1999 года N 989 P990989_ проект "Реабилитация Узеньского нефтяного месторождения" перенесен в Перечень инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств негосударственных внешних займов под государственные гарантии Республики Казахстан.
К финансированию проектов ПГИ в 1999 году были привлечены средства 9 инвесторов, в число которых входят как международные финансовые организации и правительства стран-доноров, так и частные коммерческие банки (диаграмма 1).
Диаграмма 1. Структура финансирования, осуществляемого
за счет средств внешних правительственных
займов в 1999 году
(см. бумажный вариант)
Следует отметить, что финансирование большинства действующих проектов за счет средств внешних правительственных займов осуществлялось с отставанием от графика (таблица 1).
В 1999 году началась реализация 3 проектов из 7 запланированных: "Правовая реформа", "Проект в области здравоохранения" (Международный Банк Реконструкции и Развития) и "Кредитная линия для содействия предприятиям малого и среднего бизнеса" (Правительство Германии).
Формирование перечня проектов, финансируемых за счет средств негосударственных внешних займов под государственные гарантии Республики Казахстан, осуществлялось в рамках лимита предоставления государственных гарантий Республики Казахстан. Лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан установлен Законом Республики Казахстан от 16 декабря 1998 года  Z980318_   "О республиканском бюджете на 1999 год" в размере, эквивалентном 500 млн. долларов США.
Таблица 1. Структура освоения средств внешних правительственных
займов в 1999 году по секторам экономики

1999       1999                Сектордың
(жоспар),  (нақты),  Орындалуы,  жалпы көлемдегі
Сектор          млн. АҚШ   млн. АҚШ      %       нақты үлесі, %
доллары    доллары
Жалпы сипаттағы
мемлекеттік қызмет       23,93      8,85      36,98          5,18
көрсету
Қоғамдық тәртіп және
қауіпсіздік              15,09     21,20     140,49         12,42
Білім беру               53,58     11,08      20,68          6,49
Денсаулық сақтау         34,75     33,87      97,47         19,84
Әлеуметтік қамтамасыз
ету және әлеуметтік       0,56      0,73     130,36          0,43
көмек
Отын-энергетика кешені    2,64      1,05      39,77          0,61
Ауыл шаруашылығы         21,51     12,40      57,65          7,26
Су шаруашылығы           11,55      5,90      51,08          3,46
Өнеркәсіп, құрылыс
және жер қойнауын         2,93      1,06      36,11          0,62
пайдалану
Көлік және байланыс      99,70     74,60      74,82         43,69
Барлығы                 266,24    170,74      64,13        100,00
Бес жоба бойынша 1999 жылы жалпы сомасы 395 млн. АҚШ долларына тең Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiн беру көзделген болатын. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 15 шiлдедегi N 989 қаулысының негiзiнде Тiзбеге "Өзен мұнай кен орнын оңалту" жобасы қосымша енгiзiлдi.
Нақты алғанда 1999 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк  кепiлдiктерi 5 жоба бойынша 403 млн. АҚШ доллары көлемiнде берiлдi, соның iшінде:
"Электр жеткiзу желiлерiн қалпына келтiру" - 185 млн. АҚШ доллары;
"Өзен мұнай кен орнын оңалту" - 109 млн. АҚШ доллары;
"Астананың объектiлерiн дамыту" - 8 млн. АҚШ доллары;
"Әуе кемелерiн сатып алу" - 36 млн. АҚШ доллары;
"Қазақстан темiр жолы" РМК жолдарын техникалық күтiп-ұстау
және коммерцияландыру жобасы" - 65 млн. АҚШ доллары.
1999-2001 жылдарға арналған МИБ шеңберiнде қаржылай көмек гранттар есебiнен қаржыландыруға жоспарланған 6 жобадан 1999 жылы бiреуi ғана iске асырылды. Бұл Халықаралық Қайта жаңарту және Даму банкiнiң "Қазақстанда бидай өндiрудiң өнiмдiлiгiн, пайдалылығын және тұрақтылығын жақсарту" жобасы, сомасы 400 мың АҚШ доллары.
Жапония Үкiметiнiң гранттарын беру Жапонияның 1999 қаржы жылына жоспарланған едi. "Астана қаласының ауруханалары үшiн жабдықтар жеткізу" және "Құрманғазы атындағы Қазақ мемлекеттiк консерваториясы үшiн жабдықтар жеткiзу" жобаларын iске асыру 2000 жылы жүзеге асырылуда.

Сектор                1999 (план),  1999(факт), Исполнение, Доля сектора
млн.          млн.               %    в общем объеме
долларов      долларов                по факту, %
США           США
Государственные        23,93         8,85         36,98      5,18
услуги общего
характера
Общественный порядок   15,09        21,20        140,49      12,42
и безопасность
Образование            53,58        11,08         20,68       6,49
Здравоохранение        34,75        33,87         97,47      19,84
Социальное              0,56         0,73        130,36       0,43
обеспечение
и социальная помощь
Топливно-               2,64         1,05         39,77       0,61
энергетический
комплекс
Сельское хозяйство     21,51        12,40         57,65       7,26
Водное хозяйство       11,55         5,90         51,08       3,46
Промышленность,         2,93         1,06         36,11       0,62
строительство и
недропользование
Транспорт и связь      99,70        74,60         74,82      43,69
ВСЕГО                 266,24       170,74         64,13     100,00
Первоначально перечень содержал 7 проектов, из которых по двум проектам государственные гарантии Республики Казахстан были предоставлены до 1999 года, а именно, "Модернизация сети телекоммуникаций Алматинской области" и "Развитие среднего и малого бизнеса в Казахстане".
По пяти проектам предусматривалось предоставление в 1999 году государственных гарантий Республики Казахстан на общую сумму 395 млн. долларов США. На основании постановления Правительства Республики Казахстан от 15 июля 1999 года N 989 P990989_ в Перечень дополнительно включен проект "Реабилитация Узеньского нефтяного месторождения".
Фактически в 1999 году выданы государственные гарантии Республики Казахстан по 5 проектам в объеме 403 млн. долларов США, в т.ч.:
"Реабилитация сетей электропередач" - 185 млн. долларов США;
"Реабилитация Узеньского нефтяного месторождения" - 109 млн. долларов США;
"Развитие объектов Астаны" - 8 млн. долларов США;
"Приобретение воздушных судов" - 36 млн. долларов США;
"Проект технического содержания путей и коммерциализации РГП "Казакстан темiр жолы" - 65 млн. долларов США.
Из 6 проектов, планируемых к финансированию за счет грантов финансовой помощи в рамках ПГИ на 1999-2001 годы, в 1999 году реализован только один. Это проект Международного Банка Реконструкции и Развития "Улучшение продуктивности, рентабельности и стабильности производства пшеницы в Казахстане" на сумму 400 тыс. долларов США.
Предоставление грантов Правительства Японии было запланировано на 1999 финансовый год Японии. Реализация проектов "Поставка оборудования для больниц г. Астана" и "Поставка оборудования для Казахской Государственной консерватории им. Курмангазы" осуществлялась в 2000 году.

Тұтасымен алғанда 1999-2001 жылдарға арналған МИБ-тiң 1999 жылы нашар орындалғанын атап көрсеткен жөн. 1999-2001 жылдарға арналған МИБ-пен жұмыс барысында анықталған негiзгi кемшiлiктерге инвестициялық жобалардың республикалық бюджеттен жеткiлiксiз қаржыландырылуы және кейбiр жағдайларда осыған байланысты сыртқы көздерден қаржыландырудағы кiдiрiстер жатады. Жобаларды қалыптастырудың, iрiктеудiң, iске асырудың, сондай-ақ МИБ-тi қаржыландыру жөнiндегi республикалық бюджеттiң мүмкiндiктерiн болжауды жүзеге асырудың тиiмдiлiгi жоғары жүйесiн енгiзген кезде екiншi тежеушi фактор кейiнгi жылдары МИБ әзiрлеу және iске асыру процесiне тартылған мемлекеттiк органдардың қазiргi өзара iс-қимылдарының төмен дәрежесi болды.
МИБ-тi iске асырудың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында, бiр жағынан, инвестициялық жобаларды iске асыру мониторингi жүйесiн, екiншi жағынан, МИБ-ке енгiзу үшiн жобаларды iрiктеу және дайындау рәсiмдерiн жетiлдiру қажет. 2000 жылы бұл бағытта МИБ-ке енген жобаларды iске асыру мониторингiн жүзеге асыру ережесi және МИБ құрамына енетiн жобалар тиiмдiлiгiн бағалау ережесi әзiрленiп, бекiтiлдi.
Сонымен қатар, МИБ-тi әзiрлеу процесiнiң бюджет процесiмен мейлiнше терең өзара iс-қимылы қажет. МИБ-тiң республикалық бюджет дайындау құралдарының бiрi ретiндегi рөлi едәуiр артуға тиiстi. МИБ Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтi жоспарының бір бөлiгi ретінде, жоспарланатын жылға бюджет көрсеткiштерiн құрау кезiнде пайдаланылатын, қолданыстағы және жаңа инвестициялық жобаларды қаржыландырудың болжамды көлемдерi туралы мәлiметтерден тұрады.
Жобалар мониторингi нәтижелерiне негiзделетiн МИБ көрсеткiштерiнiң республикалық бюджеттi әзiрлеу кезiнде пайдаланылуы жобаларды қаржыландыру көлемiн республикалық бюджет қаражаты есебінен де, сыртқы көздерден де мейлінше дәл жоспарлауға мүмкіндiк бередi.
3. АҒЫМДАҒЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
1999 жылы Қазақстандағы қаржы жағдайына дүние жүзiнiң бiрқатар елдерiндегi және әсiресе Ресейдегi қаржы дағдарысы терiс әсерiн тигiзудi жалғастырды. Шикiзатқа әлемдiк бағалардың құлдырауы және сауда әріптестері болып табылатын елдерде валютаның айтарлықтай құнсыздануы сыртқы сауданың жағдайын нашарлатты.
1998 жылдың екiншi жартысынан бастап 1999 жылдың І жарты жылдығын қоса алғанда орын алған экономиканың негiзгi салаларында өндiрiстiң құлдырауы 1999 жылдың І жарты жылдығындағы жалпы ішкі өнімнің динамикасына терiс әсерiн тигiздi. Өнеркәсiп және ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң 1999 жылдың III-IV тоқсандарында жандануы тұтасымен алғанда жыл бойынша ЖIӨ деңгейiне оң әсерiн тигiздi. 1999 жылдың екiншi жартысынан бастап Қазақстан экономикасында экономиканың нақты секторының барлық саласында өндiрiс көлемдерiнiң үдемелi өсуi жүрiп жатыр. 1999 жылдың қорытындысы бойынша ЖIӨ 1998 жылмен салыстырғанда 1,7 % өстi.

В целом следует отметить слабое исполнение ПГИ на 1999-2001 годы в 1999 году. К основным недостаткам, выявленным в процессе работы над ПГИ на 1999-2001 годы, относятся недостаточное финансирование инвестиционных проектов из республиканского бюджета и в ряде случаев связанные с этим задержки в финансировании из внешних источников. Вторым сдерживающим фактором при внедрении высокоэффективной системы формирования, отбора и реализации проектов, а также осуществления прогноза возможностей республиканского бюджета по финансированию ПГИ в последующие годы, явилась низкая степень взаимодействия государственных органов, вовлеченных в процесс разработки и реализации ПГИ.
В целях повышения эффективности реализации ПГИ необходимо совершенствование системы мониторинга реализации инвестиционных проектов, с одной стороны, и процедур отбора и подготовки проектов для включения в ПГИ, с другой. В данном направлении в 2000 году были разработаны и утверждены Правила осуществления мониторинга реализации проектов, включенных в ПГИ, и Правила оценки эффективности проектов, входящих в состав ПГИ.
Кроме того, необходимо более глубокое взаимодействие процесса разработки ПГИ с бюджетным процессом. Роль ПГИ, как одного из инструментов подготовки республиканского бюджета, должна быть существенно повышена. ПГИ, как часть индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан, содержит сведения о прогнозируемых объемах финансирования действующих и новых инвестиционных проектов, которые используются при формировании бюджетных показателей на планируемый год.
Использование при разработке республиканского бюджета показателей ПГИ, базирующихся на результатах мониторинга проектов, позволит более точно планировать объемы финансирования проектов как за счет средств республиканского бюджета, так и из внешних источников.
3. Анализ текущей экономической ситуации
В 1999 году на финансовую ситуацию в Казахстане продолжал оказывать негативное влияние финансовый кризис в ряде стран мира и особенно в России. Падение мировых цен на сырье и значительная девальвация валют в странах - торговых партнерах ухудшили внешнеторговые условия.
Спад производства в основных отраслях экономики, имевший место со второй половины 1998 года по I полугодие 1999 года, оказывал негативное влияние на динамику валового внутреннего продукта в I полугодии 1999 года. Оживление промышленного и сельскохозяйственного производства в III-IV кварталах 1999 года позитивно сказалось на уровне ВВП в целом по году. Со второй половины 1999 года в экономике Казахстана происходит поступательное увеличение объемов производства во всех отраслях реального сектора экономики. По итогам 1999 года ВВП возрос по сравнению с 1998 годом на 1,7%.

1999 жылы өнеркәсiп өнiмi өндiрiсiнiң көлемi 2,2 % өстi. Ауыл шаруашылығындағы жалпы қосылған құнның өсiмi 28,9 % құрады. Экономиканың басқа базалық салаларында өнiм шығару өткен жылмен салыстырғанда: күрделi құрылыста - 107,9 %, көлiкте - 98,8 %, байланыста - 104,8 % болды. Негiзгi капиталға тартылған инвестициялар да нақты алғанда жағымды болды, олардың өсiмi 7,9 % деңгейiнде қалыптасты.
Экономика өсуiнiң оң үрдiстерi 2000 жылы да жалғасуда. Бағалау бойынша, 2000 жылы ЖIӨ өсiмi 1999 жылмен салыстырғанда 5 % құрайды.
Өнеркәсiп өндiрiсiнiң көлемi 8 %, негiзгi капиталға тартылатын инвестициялар - 15 % өседi.
2-кесте. Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған
негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштерінің болжамы ("Қазақстан
Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2001-2003
жылдарға арналған индикативтік жоспарының өлшемдері туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы
772 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы 19 қыркүйектiң қаулысына сәйкес)
Атауы                       2000 жыл    2001 жыл     2002 жыл
ЖІӨ                         2289,0       2535,0       2848,0 млрд. теңге
нақты көрсетілуі, % есебімен      105,0        104,0        107,0
Тұтыну бағаларының индексі,
% есебімен
жыл соңына                          8,5          5,5          4,9
жылына орташа алғанда              13,0          6,9          5,2
Жыл аяғына алғанда теңгенің       148,0        156,1        163,8
АҚШ долларына қатысты бағамы
жылына орташа алғанда             143,3        152,7        160,0
Өнеркәсіп өнімінің көлемі
өткен жылға %-бен                 108,0        108,0        110,0
Ауыл шаруашылығы жалпы
өнімінің көлемі өткен              93,1        100,6        100,6
жылға %-бен
Негізгі капиталға тартылған
инвестициялар                     115,0        122,0        120,0
нақты өзгеріс, %
Мембюджет тапшылығы
ЖІӨ-ге %-бен                        2,8          2,2          1,2
Тауарлардың экспорты,
млн. АҚШ доллары                 8781,0       8631,0       9020,0
Тауарлардың импорты,
млн. АҚШ доллары                 6820,0       7258,0       7808,0
2000 жылы экономикалық өсу салыстырмалы алғанда инфляцияның төмен деңгейi жағдайында жүруде және Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң макроэкономикалық тұрақтандыруды қамтамасыз ету жөнiндегi сындарлы жұмысының нәтижесi болып табылады. Нәтижесiнде экспорттың өсуi мен сауда және төлем теңгерiмдерi жақсаруының тұрақты үрдiсi байқалады. Экономиканы монетизациялау деңгейi 2000 жылдың аяғында ЖIӨ-нiң 15,3%-ын құрайды. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банктiң жалпы және таза алтын-валюталық активтерi, сондай-ақ банк жүйесiндегi депозиттер өсуде. Банктердiң несиелiк қоржынының сапасын жақсарту жөнiндегi жұмыс жалғастырылуда. Банк мекемелерi санының азаюмен қатар, банктердi капиталдандырудың тұрақты өсу үрдісі сақталуда.

За 1999 год объем производства промышленной продукции возрос на 2,2%. В сельском хозяйстве прирост валовой добавленной стоимости составил 28,9%. Выпуск продукции в других базовых отраслях экономики по сравнению с прошлым годом составил: в капитальном строительстве - 107,9%, на транспорте - 98,8%, в связи - 104,8%. Инвестиции в основной капитал в реальном выражении также были положительными, прирост которых сложился на уровне 7,9%.
Положительные тенденции роста экономики продолжаются и в 2000 году. По оценке, в 2000 году прирост ВВП по сравнению с 1999 годом составит 5%. Объем промышленного производства возрастет на 8%, инвестиций в основной капитал - на 15%.
Таблица 2. Прогноз основных макроэкономических показателей Республики
Казахстан на 2000-2002 годы (в соответствии
постановлением Правительства Республики Казахстан от 19
сентября 2000 года N 1410  P001410_   "О внесении изменений в
постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая
2000 года N 722  P000722_   "О параметрах индикативного плана
социально-экономического развития Республики Казахстан на
2001-2003 годы")
Наименование                  2000 год    2001 год   2002 год
ВВП
в млрд. тенге                    2289,0      2535,0     2848,0
в реальном выражении, в %         105,0       104,0      107,0
Индекс потребительских цен, в %
на конец года                       8,5         5,5        4,9
в среднем за год                   13,0         6,9        5,2
Курс тенге к доллару США
на конец года                     148,0        156,1      163,8
в среднем за год                  143,3        152,7      160,0
Объем промышленной продукции в %  108,0        108,0      110,0
к предыдущему году
Объем валовой продукции сельского  93,1        100,6      100,6
хозяйства, в % предыдущему году
Инвестиции в основной капитал,    115,0        122,0      120,0
реальное изменение, %
Дефицит госбюджета, в % к ВВП       2,8          2,2        1,2
Экспорт товаров, млн.долларов    8781,0       8631,0     9020,0
США
Импорт товаров, млн.долларов     6820,0       7258,0     7808,0
США
Экономический рост в 2000 году происходит в обстановке относительно низкого уровня инфляции и является результатом конструктивной работы Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению макроэкономической стабилизации. Уровень монетизации экономики к концу 2000 года составит 15,3% от ВВП. Происходит рост валовых и чистых золотовалютных активов Национального Банка Республики Казахстан, а также депозитов в банковской системе. Продолжается работа по улучшению качества кредитного портфеля банков. Наряду с уменьшением количества банковских учреждений сохраняется устойчивая тенденция роста капитализации банков.

Дүниежүзiлiк тауарлар рыноктары конъюнктурасының жақсаруы және дүниежүзiлiк экономиканың экономикалық өсуiнiң жаңғыруы, сондай-ақ теңгенiң құнсыздануы мемлекеттiк бюджеттiң кiрiс бөлiгiн арттыруға септiгiн тигiздi. Барлық мемлекеттiк бюджеттен тыс қорларды мемлекеттiк бюджеттiң құрамына енгiзу, республикалық және жергiлiктi бюджеттер арасында кiрiс көздерi мен шығыс баптарын нақты заңды түрде бөлу, сондай-ақ үш арнайы экономикалық аймақты жою мемлекеттiк бюджетке түсiмдердi жұмылдыруға мүмкiндiк бердi. Өндiрiстiң өсуімен қатар мемлекеттік бюджеттi орындау саласында да жақсару байқалады. 2000 жылы мемлекеттiк бюджетке түсiмдердiң көлемi 1999 жылмен салыстырғанда жақсарды және бағалау бойынша, ЖIӨ-нiң 22,1%-ын құрайды.
4. МЕМЛЕКЕТТIК ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ САЯСАТТЫҚ БАСЫМДЫҚТАРЫ
Экономикалық өсудiң шешушi факторларының бiрi ретiнде және Қазақстан Республикасының Yкiметтiң инвестициялар саласындағы саясатының негiзгi бағыттары болып мыналар белгiлендi:
инвестициялық белсендiлiктi арттыру,
шетелдiк және отандық инвесторлар үшін жағдайларды теңестiру,
Қазақстанның капиталдың сыртқы рыноктарындағы беделін нығайту,
мемлекеттiк инвестицияларды оңтайлы және тиiмдi пайдалану,
жеке меншiк инвестициялардың құйылымын арттыру,
жеке меншiк капиталды және халықтың жинақтарын тарту және капиталдың еркiн қайта құйылымы жөнiндегi тетiктердi жетiлдiру.
Мемлекеттiк инвестициялық саясат бюджет қаражаты есебiнен тiкелей инвестициялау және жалпы инвестициялық климатты жақсарту және нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру жолымен жанама инвестициялау әдiстерiн ұштастыратын болады.
Тiкелей мемлекеттiк инвестициялау МИБ қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады.
2000-2002 жылдарға арналған МИБ негiзгi басымдықтары болып мыналар айқындалды:
1) Инфрақұрылымды, ең алдымен көлiктi және сумен жабдықтауды нығайту және дамыту;
2) Әлеуметтiк саладағы реформаларды қолдау және адами әлеуеттi дамыту;
3) Экология;
4) Мемлекеттiк басқару органдарын әлеуметтiк нығайту;
5) Жалпы ұлттық мәндегi объектiлер;
6) Отандық тауар өндiрушiлердi қолдау, соның iшiнде шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң дамуына жәрдемдесу;
7) Астана қаласын дамыту.
Жобаларды тiзбелердiң iшiнде жүйелеу республикалық бюджетте пайдаланылатын сыныптауышқа сәйкес жүзеге асырылады.
3-кесте. МИБ-тің қызметтiк құрылымы, млн. АҚШ долларымен
Сектор        Жобалардың   2000  Yлес,   2001   Yлес,   2002    Yлес,
Жалпы құны    ж.     %       ж.     %      ж.       %
Жалпы сипаттағы
мемлекеттiк қызмет
көрсету               318.80    30.50  5.5    87.78   10.1   45.74    6.3
Қорғаныс               62.21     0.83  0.1    11.32    1.3   21.99    3.0
Қоғамдық тәртіп

Улучшение конъюнктуры мировых товарных рынков и возобновление экономического роста мировой экономики, а также девальвация тенге способствовали увеличению доходной части государственного бюджета. Включение всех государственных внебюджетных фондов в состав государственного бюджета, четкое законодательное разделение источников доходов и статей расходов между республиканским и местными бюджетами, а также ликвидация трех специальных экономических зон позволили мобилизовать поступления в государственный бюджет. Наряду с ростом производства наблюдается также улучшение в области исполнения государственного бюджета. Объем поступлений в государственный бюджет за 2000 год улучшился по сравнению с 1999 годом и по оценке составит 22,1% от ВВП.
4. Приоритеты государственной инвестиционной политики
Основными направлениями политики Правительства Республики Казахстан в области инвестиций как одного из решающих факторов экономического ростаопределены:
повышение инвестиционной активности,
выравнивание условий для иностранных и отечественных инвесторов,
укрепление имиджа Казахстана на внешних рынках капиталов,
рациональное и эффективное использование государственных инвестиций,
увеличение притока частных инвестиций,
совершенствование механизмов по привлечению и свободному переливанию частного капитала и сбережений населения.
Государственная инвестиционная политика будет сочетать методы прямого инвестирования за счет бюджетных средств и косвенного - путем улучшения общего инвестиционного климата и совершенствования нормативной правовой базы.
Прямое государственное инвестирование осуществляется посредством формирования ПГИ.
Приоритетными направлениями ПГИ на 2000-2002 годы определены:
1. Укрепление и развитие инфраструктуры, прежде всего транспорта и водоснабжения;
2. Поддержка реформ в социальной сфере и развитие человеческого потенциала;
3. Экология;
4. Институциональное укрепление органов государственного управления;
5. Объекты общенационального значения;
6. Поддержка отечественных товаропроизводителей, в том числе содействие развитию субъектов малого и среднего бизнеса;
7. Развитие города Астаны.
Систематизация проектов внутри перечней осуществляется в соответствии с классификацией, используемой в республиканском бюджете.
Таблица 3. Функциональная структура ПГИ, млн. долларов США
Сектор          Общая              Доля,         Доля,         Доля,
стоимость  2000 г.   %   2001 г.  %    2002 г.   %
проектов
Государственные  318,80     30,50   5,5   87,78   10,1  45,74   6,3
услуги общего
характера
Оборона           62,21      0,83   0,1   11,32    1,3  21,99   3,0

және қауіпсіздік      188.29    36.30  6.5    24.31    2.8   25.93    3.6
Білім беру            137.46    12.98  2.3    26.73    3.1    5.94    0.8
Денсаулық сақтау      182.90    28.57  5.1    41.25    4.8   17.10    2.4
Әлеуметтік көмек
және әлеуметтік        54.71     0.35  0.1     7.91    0.9    4.00    0.6
қамсыздандыру
Тұрғын үй-
коммуналдық            44.00     4.50  0.8    17.00    2.0   13.50    1.9
шаруашылық
Мәдениет, спорт
және ақпараттық        21.42    10.58  1.9    10.84    1.3    0.00    0.0
кеңістік
Отын-энергетика
кешені                719.00   122.00 21.8   162.70   18.8  212.60   29.4
Ауыл шаруашылығы      209.24    35.49  6.3    35.41    4.1   37.20    5.1
Су шаруашылығы        695.51    15.47  2.8    21.51    2.5   23.17    3.2
Қоршаған ортаны
қорғау                 64.84     3.04  0.5     4.79    0.6    6.47    0.9
Өнеркәсіп,
энергетика, құрылыс
және жер қойнауын     257.15    14.19  2.5    37.80    4.4   62.59    8.7
пайдалану
Көлік және байланыс  2153.96   225.68 40.4   352.22   40.7  221.38   30.6
Кәсіпкерлік қызметті
қолдау                 92.50    18.70  3.3    24.90    2.9   24.89    3.4
Барлығы              5201.99   559.18 100.0  866.47  100.0  722.51  100.0
2000-2002 жылдарға арналған МИБ-қа енгiзiлген жобалардың жалпы құны 5202 млн. АҚШ долларын құрайды және мемлекеттiң инвестицияларға деген жалпы басым қажеттiлiктерiн көрсетедi. Олардың iшiнде 2000 жылдан 2002 жылға дейiнгi кезеңде 2148 млн. АҚШ долларын қаржыландыру жоспарлануда.
МИБ-тiң 2000-2002 жылдарға арналған салалық басымдықтарын анықтау Қазақстан Республикасы дамуының 2030 жылға дейiнгi ұзақ мерзiмдi стратегиясына негiзделедi. МИБ-тiң 2000-2002 жылдарға арналған салалық стратегиясы экономиканың жекелеген секторларын дамыту бағдарламаларына негізделген. Салалық бағдарламалар әрбір сектордың салыстырмалы маңыздылығын, оның даму перспективаларын, сондай-ақ экономиканың жалпы өсуіне қосқан әлеуеттi үлесiн көрсетедi. Олар бiр немесе өзге сектордың мүмкiндiктi дамуының негiзгi бағыттарын қалыптастырады, ағымдағы және жоспарланатын мiндеттердi шешудiң шаралары мен тәсiлдерiн белгiлейдi, әрбiр саладағы мемлекеттiк сектордың үлес салмағын және оның даму перспективаларын сипаттайды.
Мемлекеттiк инвестицияларды экономиканың негiзгi салалары бойынша бөлу 2000 жылдан 2002 жылды қоса алғандағы кезеңде мемлекеттiк инвестициялардың барлық көлемiнiң үштен бiрiнен астамы (893 млн. АҚШ доллары) көлiктiк-коммуникациялық салаға бағытталды (2-диаграмма). Бұл осы сектордың мемлекеттiк қаржыландыруды талап ететiн бағыттардың iшiндегi ерекше орнымен түсiндiрiледi.
Бұдан әрi отын-энергетика кешенi жалғасады (518 млн. АҚШ долл.). Осы саланың мемлекеттiк инвестициялардың жалпы көлемiндегi жоғары үлесi жоспарланатын кезеңде "Өзен мұнай кен орнын оңалту", "Атырау мұнайды қайта өңдеу зауытын қайта жаңарту", "Трактебель С.А." компаниясының Қазақстан Республикасының газ тасымалдау және электр энергетикасы салаларындағы активтерiн "ҚазТрансГаз" ЖАҚ сатып алуы" сияқты iрi жобаларды iске асырумен түсiндiрiледi. Осы жобаларды қаржыландыру мемлекет кепiлдiгiмен мемлекеттiк емес сыртқы заемдар қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
2-диаграмма. 2000-2002 жылдарда экономиканың негізгі салалары
бойынша МИБ шеңберіндегі инвестициялар құрылымы
2-диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.

Общественный     188,29     36,30   6,5   24,31    2,8  25,93   3,6
порядок и
безопасность
Образование      137,46     12,98   2,3   26,73    3,1   5,94   0,8
Здравоохранение  182,90     28,57   5,1   41,25    4,8  17,10   2,4
Социальная        54,71      0,35   0,1    7,91    0,9   4,00   0,6
помощь и
социальное
обеспечение
Жилищно-          44,00      4,50   0,8   17,00    2,0  13,50   1,9
коммунальное
хозяйство
Культура, спорт   21,42     10,58   1,9   10,84    1,3   0,00   0,0
и информационное
пространство
Топливно-        719,00    122,00  21,8  162,70   18,8  212,60  29,4
энергетический
комплекс
Сельское         209,24     35,49   6,3   35,41    4,1   37,20   5,1
хозяйство
Водное           695,51     15,47   2,8   21,51    2,5   23,17   3,2
хозяйство
Охрана            64,84      3,04   0,5    4,79    0,6    6,47   0,9
окружающей
среды
Промышленность,  257,15     14,19   2,5   37,80    4,4   62,59   8,7
энергетика,
строительство и
недропользование
Транспорт и     2153,96    225,68  40,4  352,22   40,7  221,38  30,6
связь
Поддержка         92,50     18,70   3,3   24,90    2,9   24,89   3,4
пред-
принимательской
деятельности
Всего           5201,99    559,18  100,0  866,47  100,0  722,51  100,0
Общая стоимость проектов, включенных в ПГИ на 2000-2002 годы, составляет 5202 млн. долларов США и отражает общие приоритетные потребности государства в инвестициях. Из них в период с 2000 по 2002 годы планируется профинансировать 2148 млн. долларов США.
Определение отраслевых приоритетов ПГИ на 2000-2002 годы основывается на долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года. Отраслевая стратегия ПГИ на 2000-2002 годы основана на программах развития отдельных секторов экономики. Отраслевые программы показывают относительную важность каждого сектора, перспективы его развития, а также потенциальный вклад в общий рост экономики. Они формируют основные направления потенциального развития того или иного сектора, определяют меры и подходы к решению текущих и планируемых задач, характеризуют удельный вес государственного сектора в каждой отрасли и перспективы его развития.
Распределение государственных инвестиций по основным отраслям экономики показывает, что в период с 2000 по 2002 годы более одной трети всего объема государственных инвестиций (893 млн. долларов США) направлены в транспортно-коммуникационную отрасль (диаграмма 2). Это объясняется особым местом данного сектора среди направлений, требующих государственного финансирования.
Далее следует топливно-энергетический комплекс (518 млн. долларов США). Высокая доля данной отрасли в общем объеме государственных инвестиций объясняется реализацией в планируемом периоде таких крупных проектов, как "Реабилитация Узеньского нефтяного месторождения", "Реконструкция Атырауского НПЗ", "Приобретение ЗАО "Казтрансгаз" активов компании "Трактебель С.А." в газотранспортной и электроэнергетической отраслях Республики Казахстан". Финансирование данных проектов осуществлялось за счет средств негосударственных внешних займов под государственные гарантии.
Диаграмма 2. Структура инвестиций в рамках ПГИ по основным отраслям
экономики в 2000-2002 годах
(см. бумажный вариант)

Азаматтық құрылыс саласында іске асырылатын жобалар негізінен Астана қаласын дамытуға бағытталған. 2000 жылдан 2002 жылды қоса алғандағы кезеңде осы саладағы мемлекеттік инвестициялардың жалпы көлемi 249,4 млн. АҚШ долларын құрайды. 90 млн. АҚШ доллары шамасындағы мемлекеттiк инвестицияларды әлеуметтiк секторға бағыттау жоспарлануда. Соның iшiнде денсаулық сақтауға - 42,5 млн. АҚШ доллары, бiлiм беруге - 28,1 млн. АҚШ доллары, мәдениетке - 11,4 млн. АҚШ доллары.
5. МЕМЛЕКЕТТIК ИНВЕСТИЦИЯЛАУ YШIН ҚАРЖЫЛЫҚ
МYМКІНДIКТЕРДI ТАЛДАУ
2000-2002 жылдарға арналған МИБ-тi қаржыландырудың көлемiн белгiлеген кезде олардың басымдықтарын анықтау мақсатында экономиканың және жеке алғанда әрбiр сектордың инвестицияларға мұқтаждықтарына жалпы талдау жүргiзiлдi. Капиталдың өтелiмiнен құтылу мақсатында ауыспалы және iске қосылатын объектiлерге бiрiншi кезектi көңiл бөлiндi. Одан әрi олар жөнiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмдерi қабылданған жобалар, соңында экономиканың нақты секторының дамуына және халықтың тұрмыс жағдайының жақсаруына мүмкiндiк туғызатын, әлеуметтiк және экономикалық маңызы бар жобалар жалғасады.
МИБ-тiң 2000-2002 жылдарға арналған жалпы көлемi iшкi және сыртқы көздерден
қаржыландыру сомаларынан құралады.
4-кесте. 2000-2002 жылдарға арналған МИБ көлемі, млн. АҚШ доллары
2000 ж.       2001 ж.          2002 ж.
ЖІӨ, млрд. АҚШ доллары     15.97         16.60            17.80
МИБ көлемі,
млн. АҚШ доллары          559.18        866.47           722.51
ЖІӨ-нен % есебімен     3.50          5.22             4.06
соның ішінде:
Ішкі көздерден
қаржыландыру,             112.50        179.89           115.62
ЖІӨ-нен % есебімен     0.70          1.08             0.65
Сыртқы көздерден
қаржыландыру,             446.68        686.58           606.89
млн. АҚШ доллары
ЖІӨ-нен % есебімен     2.80          4.14             3.41
Сыртқы қаржыландыру үшжылдық бағдарламаның жалпы көлемінде 81% (1,7 млрд. АҚШ доллары) құрайды және гранттар мен қарыздар түрінде Қазақстан Республикасының Үкімет тартатын қаражатты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес заемдарды қамтиды.
3-диаграмма. Қаржыландыру түрлері бойынша 2000-2002 жылдарда сыртқы
қаржыландыру құрылымы
3-диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
Қазақстан Республикасының мемлекет кепiлдiгiмен берiлетiн мемлекеттiк емес заемдар сыртқы қаржыландырудың жалпы көлемiнде айтарлықтай үлеске ие болады. Бұл, бiрiншi кезекте, жоспарланатын кезеңде отын-энергетика кешенiнде iрi инвестициялық жобаларды iске асырумен байланысты.
"2000 жылға арналған республикалық бюджет туралы" 1999 жылғы 11 қарашадағы N  473-I   Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2000 жылға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктер берудiң шегi 260 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде белгiлендi.

Проекты, реализуемые в отрасли гражданского строительства, в основном направлены на развитие города Астаны. Общий объем государственных инвестиций за период с 2000 по 2002 годы в данной отрасли составляет 249,4 млн. долларов США. Около 90 млн. долларов США государственных инвестиций планируется направить в социальный сектор. В том числе на здравоохранение - 42,5 млн. долларов США, образование - 28,1 млн. долларов США, культуру - 11,4 млн. долларов США.
5. Анализ финансовых возможностей для
государственного инвестирования
При определении объемов финансирования ПГИ на 2000-2002 годы проведен общий анализ потребностей в инвестициях экономики и каждого сектора в отдельности с целью определения их приоритетности. Первоочередное внимание уделено переходящим и вводным объектам во избежание амортизации капитала. Далее следуют проекты, по которым приняты соответствующие решения Правительства Республики Казахстан и, наконец, проекты, имеющие социальную и экономическую значимость, способствующие развитию реального сектора экономики и улучшению условий жизни населения.
Общие объемы ПГИ на 2000-2002 годы складываются из сумм финансирования из внутренних и внешних источников.
Таблица 4. Объемы ПГИ на 2000-2002 годы, млн.
долларов США
2000 г.    2001 г.   2002 г.
ВВП, млрд. долларов США             15,97      16,60     17,80
Объем ПГИ, млн. долларов США       559,18      866,47   722,51
в % от ВВП                 3,50        5,22     4,06
в том числе:
Финансирование из внутренних       112,50      179,89    115,62
источников, млн. долларов США
в % от ВВП                0,70        1,08      0,65
Финансирование из внешних          446,68      686,58    606,89
источников, млн. долларов США
в % от ВВП                2,80        4,14      3,41
Внешнее финансирование занимает 81% в общем объеме трехлетней программы (1,7 млрд.долларов США) и включает средства, привлекаемые Правительством Республики Казахстан в виде грантов и займов, а также негосударственные займы, привлекаемые под государственные гарантии Республики Казахстан.
Диаграмма 3. Структура внешнего финансирования в 2000-2002 гг.
в разрезе видов финансирования
(см. бумажный вариант)
Значительную долю в общем объеме внешнего финансирования занимают негосударственные займы, предоставляемые под государственные гарантии Республики Казахстан. Это связано, в первую очередь, с реализацией в планируемом периоде крупных инвестиционных проектов в топливно-энергетическом комплексе.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 ноября 1999 года N 473-I ЗРК Z990473_ "О республиканском бюджете на 2000 год" лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан на 2000 год установлен в размере, эквивалентном 260 млн. долларов США.

Халықаралық қаржы ұйымдарының және донор елдер үкiметтерiнiң МИБ шеңберiнде Қазақстан Республикасына беретiн сыртқы үкiметтiк заемдары мен гранттарының жалпы сомасы 2,0 млрд. АҚШ доллары шамасын құрайды. 2000 жылдан 2002 жылды қоса алғандағы кезеңде жалпы сомасы 780,86 млн. АҚШ доллары 20 донордың сыртқы үкiметтiк заемдары мен гранттарын игеру жоспарлануда.
4-диаграмма. 2000-2002 жылдарда сыртқы үкіметтік заемдар
мен гранттардың донорлар бойынша құрылымы
4-диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз.
Сыртқы үкiметтiк қарыз алудың мүмкiн көлемдерiн анықтау Халықаралық Валюта Қоры мақұлдаған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Ұлттық Банкiнiң 2002 жылдың 31 желтоқсанына дейiнгi кезеңге арналған экономикалық саясаты жөнiндегi меморандуммен белгiлеген мемлекеттiк бюджет тапшылығының параметрлерін сақтау қажеттiгіне сәйкес жүзеге асырылды.
5-кесте. Мемлекеттiк бюджет тапшылығын қаржыландыруда
сыртқы үкіметтік қарыз алу үлесі
2000 ж.       2001 ж.       2002 ж.
ЖІӨ, млрд. АҚШ доллары          15.97        16.60          17.80
Мемлекеттік бюджет тапшылығы,
ЖІӨ-ге %-бен                2.8          2.2            1.2
млн. АҚШ доллары          447.26       365.23         213.60
МИБ шеңберінде сыртқы
үкіметтік қарызға алудың
көлемі,                        228.16       228.77         174.52
млн. АҚШ доллары
мемлекеттік бюджет
тапшылығына %-бен          51.0         62.6           81.7
Сыртқы үкiметтiк заемдарды тарту және пайдалану процесiн жүйелендiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыру, мемлекеттiк инвестициялық саясаттың негiзгi құралдарының бiрi ретiнде МИБ-тiң рөлiн күшейту жөнiнде жұмыс жүргiзген болатын, сыртқы үкiметтiк қарызға алудың есебiнен iске асырылатын инвестициялық жобаларға талдау жүргізілді.
Инвестициялық қоржынға талдау мiндеттердiң мынадай тобы бойынша жүргiзiлдi:
қолданыстағы заемдардың осы немесе өзге компонентiнiң тиiмдiлiгiн анықтау, жаңа заемдарды ескере отырып инвестициялық қоржынның оңтайлы құрылымын және жалпы бюджеттiк шектеулердi анықтау мақсатында компоненттер бойынша заемдардың қолданыстағы қоржынына және инвестициялық жобаларға сараптама;
қолданыстағы қоржынды қайта құрылымдау жөнiндегi ұсыныстарды және ұсынылып отырған жаңа заемдар құрылымын оңтайландыруды ескере отырып бюджет тапшылығын ұлғайту мүмкіндіктерінің өлшемдерін анықтау және жаңа инвестициялық қоржынды әзiрлеу.
Республикалық бюджет тапшылығының Халықаралық Валюта Қорымен келiсiлген параметрлерiн негiзге ала отырып, экономиканың орта және ұзақ мерзiмдi дамуындағы ең басымдарын анықтау арқылы қолданыстағы және жоспарланатын инвестициялық жобаларды оңтайландыру жөнiнде жұмыс жүргiзiлдi. Көрсетiлген жұмыстың шеңберiнде алдағы үшжылдық кезеңге Дүниежүзiлiк Банктiң және Азия Даму Банкiнiң елдiк бағдарламалары қалыптастырылды және бекiтiлдi, Ислам Даму Банкiнiң елдiк бағдарламасы және Жапония Үкiметiнiң Йендiк несие желiсi бойынша қаржыландыру үшiн жобалар Тiзбесi қалыптастырылуда.

Общая сумма внешних правительственных займов и грантов, предоставляемых Республике Казахстан международными финансовыми организациями и правительствами стран-доноров в рамках ПГИ составляет около 2,0 млрд. долларов США. За период с 2000 по 2002 годы планируется освоение внешних правительственных займов и грантов 20 доноров на общую сумму 780,86 млн. долларов США.
Диаграмма 4. Структура внешних правительственных займов и грантов
в разрезе доноров в 2000-2002 гг.
(см. бумажный вариант)
Определение допустимых объемов внешнего правительственного заимствования осуществлялось в соответствии с необходимостью соблюдения установленных Меморандумом об экономической политике Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан на период по 31 декабря 2002 года, одобренным Международным Валютным Фондом, параметров дефицита бюджета.
Таблица 5. Доля внешнего правительственного заимствования в
финансировании дефицита государственного бюджета
2000 г.      2001 г.    2002 г.
ВВП, млрд. долларов США                15.97       16.60      17.80
Дефицит государственного бюджета,
в % к ВВП                      2.8         2.2        1.2
млн. долларов США                   447.26      365.23     213.60
Объем внешнего правительственного
заимствования в рамках ПГИ,           228.16      228.77     174.52
млн. долларов США
в % от дефицита                        51.0        62.6        81.7
государственного бюджета
В целях систематизации процесса привлечения и использования внешних правительственных займов Правительством Республики Казахстан была проведена работа по формированию нормативной правовой базы, усилению роли ПГИ, как одного из основных инструментов государственной инвестиционной политики, проведен анализ инвестиционных проектов, реализуемых за счет внешнего правительственного заимствования.
Анализ инвестиционного портфеля проводился по следующей группе задач:
экспертиза существующего портфеля займов и инвестиционных проектов в разрезе компонентов с целью определения эффективности того или иного компонента действующих займов, определения оптимальной структуры инвестиционного портфеля с учетом новых займов, и общих бюджетных ограничений;
определение критериев возможности увеличения дефицита бюджета и разработка нового инвестиционного портфеля с учетом рекомендаций по реструктуризации действующего портфеля и предлагаемой оптимизации структуры новых займов.
Проведена работа по оптимизации перечня действующих и планируемых инвестиционных проектов с определением наиболее приоритетных в средне- и долгосрочном развитии экономики исходя из согласованных с Международным Валютным Фондом параметров дефицита республиканского бюджета. В рамках указанной работы сформированы и утверждены на предстоящий трехлетний период страновые программы Всемирного Банка и Азиатского Банка Развития, формируются страновая программа Исламского Банка Развития и Перечень проектов для финансирования по линии Йенового кредита Правительства Японии.

2000-2002 жылдарға арналған МИБ Қазақстан Республикасының Үкiметтiң экономиканың осы немесе өзге секторларын инвестициялау жөнiндегi ой-ниетiн бiлдiредi. Әрi МИБ-тiң бiрiншi жылы жоспарлы болып табылады және өзiнiң көрсеткiштерi бойынша 2000 жылдың бюджетiне сәйкес келедi. 2001 және 2002 жылдардағы инвестициялаудың көлемдерi болжамды болып табылады және үкiметтiк қарыздың лимиттерiне және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiн беру лимиттерiне тәуелдi. Көрсетiлген лимиттер мемлекеттiк және мемлекет кепiлдендiрген қарызға алу мен борыштың жай-күйiн жыл сайын бағалауға және алдағы онжылдық кезеңге болжамға сәйкес Қазақстан Республикасының тиісті жылға арналған республикалық бюджетi туралы Заңымен белгiленедi.
_________________________________________________________________________
Қосымшада пайдаланылатын қысқартулар:
ХҚДБ            - Халықаралық Қайта жаңарту және Даму Банкi
ЕҚДБ            - Еуропалық Қайта жаңарту және Даму Банкi
АДБ             - Азия Даму Банкі
ИДБ             - Ислам Даму Банкі
АЭЫКҚ           - Араб Экономикалық Ынтымақтастығы Кувейт Қоры
СДҚ             - Сауд Даму Қоры
АДДҚ            - Абу-Даби Даму Қоры
ЮСАИД           - АҚШ Халықаралық Даму жөніндегі агенттігі
ДДСҰ            - Дүниежүзілік Денсаулық Сақтау Ұйымы
ҒЭҚ             - Ғаламдық Экологиялық Қоры
Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған
мемлекеттік инвестициялар бағдарламасына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.03.26. N 386   қаулысымен .
Республикалық бюджет қаражаты есебінен
қаржыландырылатын бағдарламалар мен жобалар тізбесі
(млн. теңге)
---------------------------------------------------------------------------
N !           Жоба атауы          !Атқарушы агенттік!Іске асыру!Жоба құны
!                               !                 !  кезеңі  !
---------------------------------------------------------------------------
1 !                2              !         3       !     4    !     5
---------------------------------------------------------------------------
Жалпы сипаттағы мемлекеттік
қызметтер
1   Кеден бекеттерін салу және      Мемлекеттік кіріс  2000-2003  2,064.50
қайта жаңарту                   министрлігі
2   Қазақстан Республикасының       Қазақстан            2001     1,985.10
Парламенті Мәжілісі             Республикасы                  <*>
ғимаратының құрылысы            Президентінің Іс
басқармасы
Қорғаныс
3   Алматы облысындағы Талғар       Төтенше жағдайлар  1994-2004  3,577.40
өзенінде сел тоқтататын         жөніндегі
бөгет құрылысы                  агенттік
4   Генерал С.Қ. Нұрмағанбетов      Қорғаныс           1999-2002    921.90
атындағы "Жас ұлан"             министрлігі
республикалық мектебінің
құрылысы
5   Қорғаныс министрлігі            Қазақстан          2001-2003  5,000.00
ғимаратының құрылысы            Республикасы
Президентінің
Іс басқармасы
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік
6   Тергеу оқшаулағыштарын және     Ішкі істер         1999-2005  8,700.00
түзеу мекемелерін салу, қайта   министрлігі
жаңарту және күрделі жөндеу
7   Жоғарғы Сот әкімшілік           Жоғарғы Сот        1998-2000    250.30
ғимаратының құрылысы
8   "Алатау" спорт сарайын салу     Ішкі істер         1998-2002  2,886.00
және жабдықтау                  министрлігі
9   "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық    Ұлттық             2001-2004  4,275.00
жүйесін құру                    қауіпсіздік
комитеті
10  Бас прокуратура ғимаратының     Бас прокуратура    2000-2001  1,150.00
құрылысы
Білім беру
11  Гумилев атындағы Еуразия        Білім және ғылым   1998-2001  4,929.00
университеті оқу-әкімшілік      министрлігі
корпусының құрылысы

ПГИ на 2000-2002 годы отражает намерения Правительства Республики Казахстан инвестировать те или иные сектора экономики. Причем первый год ПГИ является плановым и по своим показателям соответствует бюджету 2000 года. Объемы инвестирования в 2001 и 2002 годах являются прогнозными и зависят от лимитов правительственного долга и лимитов предоставления государственных гарантий Республики Казахстан. Указанные лимиты устанавливаются Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год в соответствии с ежегодной оценкой состояния и прогноза на предстоящий десятилетний период государственного и гарантированного государством заимствования и долга.
Сокращения, используемые в приложениях:
МБРР - Международный Банк Реконструкции и Развития
ЕБРР - Европейский Банк Реконструкции и Развития
АБР - Азиатский Банк Развития
ИБР - Исламский Банк Развития
КФАЭР - Кувейтский Фонд Арабского Экономического Сотрудничества
СФР - Саудовский Фонд Развития
ФРАД - Фонд Развития Абу-Даби
ЮСАИД - Агентство США по Международному Развитию
ВОЗ - Всемирная Организация Здравоохранения
ГЭФ - Глобальный Экологический Фонд
Приложение 1
к Программе государственных инвестиций
Республики Казахстан на 2000-2002 годы
Перечень программ и проектов, финансируемых за счет
средств республиканского бюджета <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 марта 2001 г. N 386   .
(млн. тенге)
---------------------------------------------------------------------------
N  ! Наименование проекта   !Исполнительное агентство ! Период   !Стоимость
п/п!                        !                         !реализации!проекта
---------------------------------------------------------------------------
1 !            2           !            3            !    4     !   5
---------------------------------------------------------------------------
Государственные услуги общего характера
1  Строительство и          Министерство              2000-     2,064.50     реконструкция            государственных доходов   2003
таможенных постов
2  Строительство            Управление Делами         2001      1.985,10
здания Мажилиса          Президента Республики
Парламента Республики    Казахстан
Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
Оборона
3  Строительство            Агентство по              1994-     3,577.40
селезадерживающей        чрезвычайным              2004
плотины на реке          ситуациям
Талгар в Алматинской
области
4  Строительство            Министерство              1999-       921.90
республиканской школы    обороны                   2002
"Жас улан" им. генерала
Нурмагамбетова С.К.
5  Строительство здания     Управление Делами         2001-     5,000.00
Министерства обороны     Президента Республики     2003
Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
Общественный порядок и безопасность
6  Строительство,           Министерство              1999-     8,700.00
реконструкция и          внутренних дел            2005
капитальный ремонт
следственных изоляторов
и исправительных
учреждений
7  Строительство            Верховный Суд             1998-     250.30
административного                                  2000
здания Верховного Суда
8  Строительство и          Министерство              1998-     2,886.00
оснащение Дворца         внутренних дел            2002
спорта "Алатау"
9  Создание единой          Комитет национальной      2001-     4,275.00
информационной           безопасности              2004
системы "Беркут"
10  Строительство            Генеральная               2000-     1,150.00
здания Генеральной       Прокуратура               2001
Прокуратуры
---------------------------------------------------------------------------
Образование
11  Строительство учебно-    Министерство              1998-     4,929.00
административного        образования и             2001
корпуса Евразийского     науки
университета
им. Гумилева

12  Теңдік ауылындағы мектеп        Павлодар             2000     119.00
құрылысы                        облысының әкімі
12-1  Қазақ мемлекеттік             Қазақстан            2001     305,40
Республикасы заң акаде.       Президентінің                 <*>
миясының ғимаратын            Іс Басқармасы
қайта жөндеу
Әлеуметтік қамсыздандыру және
әлеуметтік көмек
13  Астана қаласында мемлекеттік    Астана қаласының     2001       750.00
қызметшілер үшін тұрғын үй      әкімі
салу
Су шаруашылығы
14  Су ағарлар құрылысы және        Табиғи ресурстар   1986-2030  71,116.64
оларды қайта жаңарту            және қоршаған
ортаны қорғау
министрлігі
15  Бірінші көтерім сорап           Астана             2000-2001  5,497.00
стансасын қайта жаңарта отырып  қаласының әкімі
Вячеслав су қоймасынан Астана
қаласының сүзгіден өткізу
стансасына дейінгі суағар
үшінші тармағын салу*
16  "Қ. Сәтбаев атындағы Ертіс-     Астана             2000-2001  3,634.26
Қарағанды" каналынан Есіл       қаласының әкімі
өзеніне дейін су ағар салу*
Көлік және байланыс
17  Қызыләскер-Киров автожолы       Көлік және         1999-2001  3,127.22
құрылысы                        коммуникациялар
министрлігі
18  Павлодар-Қарағанды айналма      Көлік және         1998-2000  1,957.90
автожолы бөлігінің              коммуникациялар
құрылысы (Астана қаласын        министрлігі
орай)
19  Орал қаласының ауданында        Көлік және         1991-2003  4,089.74
Жайық өзені арқылы өтетін       коммуникациялар
көпір                           министрлігі
20  Астана қаласының солтүстік      Көлік және         2000-2001  1,950.00
айналма жолын салу              коммуникациялар
министрлігі

12  Строительство школы      Аким                      2000      119.00
в селе Тендык            Павлодарской
области
12-1 Реконструкция №         Управление                2001      305,40
здания Казахской        Делами
государственной         Президента
юридической             Республики
Академии                Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
Социальное обеспечение и социальная помощь
13  Строительство жилья      Аким города               2001      750.00
для государственных      Астаны
служащих в городе
Астане
Водное хозяйство
14  Строительство и           Министерство             1986-     71,116.64
реконструкция             природных ресурсов       2030
водоводов                 и охраны
окружающей среды
15  Строительство третьей     Аким г.Астана            2000-     5,497.00
нитки водовода от                                  2001
Вячеславского водо-
хранилища до фильтро-
вальной станции
г.Астаны с
реконструкцией насосной
станции первого подъема*
16  Строительство водовода    Аким г.Астана           2000-     3,634.26
от канала "Иртыш-                                 2001
Караганда им.К.Сатпаева"
до реки Ишим*
Транспорт и связь
17  Строительство             Министерство             1999-     3,127.22
автодороги                транспорта и             2001
Кызыласкер-               коммуникаций
Кировский
18  Строительство             Министерство             1998-     1,957.90
участка кольцевой         транспорта и             2000
автодороги Павлодар-      коммуникаций
Караганда (обход
г.Астана)
19  Мост через реку           Министерство             1991-     4,089.74
Урал в районе             транспорта и             2003
г.Уральска                коммуникаций
20  Строительство             Министерство             2000-     1,950.00
северной объездной        транспорта и             2001
дороги г.Астаны           коммуникаций

21  Астана-Бурабай автомобиль       Көлік және           2001     2,000.00
жолын қайта жаңарту             коммуникациялар
министрлігі
22  Ақтау-Атырау автомобиль         Көлік және           2001     1,000.00
жолын қайта жаңарту             коммуникациялар
министрлігі
23  Түркістан қаласының айналма     Оңтүстік Қазақстан   2000       295.00
жолын салу                      облысының әкімі
24  Алматы қаласындағы              Алматы             1998-2005  74,200.00
метрополитеннің бірінші         қаласының әкімі
желісінің құрылысын аяқтау
және пайдалануға беру*

21  Реконструкция             Министерство             2001      2,000.00
автомобильной             транспорта и
дороги Астана-            коммуникаций
Боровое
22  Реконструкция             Министерство             2001      1,000.00
автомобильной дороги      транспорта и
Актау-Атырау              коммуникаций
23  Строительство             Аким Южно-               2000      295.00
объездной дороги          Казахстанской
г.Туркестан               области
24  Завершение                Аким г.Алматы            1998-     74,200.00
строительства и                                    2005
пуск в эксплуатацию
первой линии
метрополитена в
г. Алматы*

Барлығы:  205,781.36
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Жылдар бойынша қаржыландыру
---------------------------------------------------------------------------
2000 ж. дейін   !     2000     !    2001    !    2002    !  2002 кейін
---------------------------------------------------------------------------
6         !       7      !      8     !      9     !      10
---------------------------------------------------------------------------
520.00        595.00        595.00       354.50
1,985.10<*>
560.50           126.50        578.50        890.00     1,421.90
303.50                         150.00        468.40
1,000.00      2,000.00     2,000.00
56.40           870.00        870.00      1,287.50     5,616.10
125.30           125.00
1,164.00           822.00        362.00        538.00
556.67      1,065.85     2,652.48
750.00        400.00
2,375.00                       2,554.00
119.00
305,40<*>
750.00
21,231.32           201.00        371.00        820.00    48,493.32
1,527.00
2,000.00        600.00
203.00         1,000.00      1,924.22
1,299.40           658.51
533.40            95.30        330.00      1,500.00     1,631.04
100.00      1,850.00
2,000.00
1,000.00
295.00
1,375.00           250.00
29,226.82         7,932.31     19,708.89      9,164.75    62,169.34
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту:
* - Жобаны қаржыландыруда республикалық бюджет қаражатынан басқа өзге де қаржы
көздері пайдаланылады

Всего:    205,781.36
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
Финансирование по годам:
---------------------------------------------------------------------------
N  !  до 2000     !  2000    !  2001     ! 2002      ! после 2002
---------------------------------------------------------------------------
!     6        !   7      !    8      !  9        !   10
--------------------------------------------------------------------------
1                    520.00     595.00     595.00      354.50
2                             1.985,10
3         560.50     126.50     578.50     890.00    1,421.90
4         303.50                150.00     468.40
5                             1,000.00   2,000.00    2,000.00
6          56.40     870.00     870.00   1,287.50    5,616.10
7         125.30     125.00
8       1,164.00     822.00     362.00     538.00
9                               556.67   1,065.85    2,652.48
10                   750.00     400.00
11      2,375.00              2,554.00
12                   119.00
12-1                            305,40
13                              750.00
14     21,231.32     201.00     371.00     820.00   48,493.32
15                            1,527.00
16                 2,000.00     600.00
17        203.00   1,000.00   1,924.22
18      1,299.40     658.51
19        533.40      95.30     330.00   1,500.00    1,631.04
20                   100.00   1,850.00
21                            2,000.00
22                            1,000.00
23                   295.00
24      1,375.00     250.00
Всего  29,226.82   7,932.31  19,708.89   9,164.75   62,169.34
Примечание:
* - В финансировании проекта, кроме средств республиканского бюджета,
используются иные источники.
Приложение 2
к Программе государственных инвестиций

Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған
мемлекеттік инвестициялар бағдарламасына
2-қосымша
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.04. N 755  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.23. N 987  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.09.06. N 1157  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.19. N 1342  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.11. N 1614  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.06.06. N 610  қаулысымен
Сыртқы үкіметтік заемдар мен гранттар қаражаты есебінен
қаржыландырылатын жобалар тізбесі
(млн. АҚШ доллары)
---------------------------------------------------------------------------
N !        Жоба атауы         !Атқарушы агенттік!Іске асыру!Қаржыландыру
!                           !                 !  кезеңі  !  көздері
---------------------------------------------------------------------------
1 !             2             !         3       !     4    !       5
---------------------------------------------------------------------------
Жалпы сипаттағы мемлекеттік
қызметтер
1   Техникалық көмек заемы      Қаржы министрлігі  1995-2000    Барлығы
ХДҚБ заемы
2   Қаржы секторын және         Қаржы министрлігі  1995-2003    Барлығы
кәсіпорындар секторын                                     ХДҚБ заемы
дамыту                                                    республикалық
бюджет
3   Қазынашылықты жаңғырту      Қаржы министрлігі  1996-2001    Барлығы
ХДҚБ заемы
республикалық
бюджет
4   Жылжымайтын мүлік және      Әділет             1997-2000    Барлығы
онымен мәміле жасау         министрлігі                   ХДҚБ заемы
құқықтарын тіркеу                                         республикалық
жөніндегі пилоттық жоба                                   бюджет
5   Құқық реформасы             Әділет             1999-2003    Барлығы
министрлігі                   ХДҚБ заемы
республикалық
бюджет
6   Астана қаласындағы          Қазақстан          2001-2003    Барлығы
Президент Сарайының         Республикасы                  АДДҚ гранты
құрылысы                    Президентінің Іс
басқармасы
7   Астана қаласындағы          Астана қаласы      2000-2001    Барлығы
үкіметтік ғимарат           әкімі                         АЭДКҚ гранты
құрылысы
8   Қазақстан Республикасының   Қазақстан            2001       Барлығы
Парламенті Сенаты           Республикасы                  Сауд Арабиясы
ғимаратының құрылысы        Президентінің Іс              Корольдігінің
басқармасы                       гранты

Республики Казахстан на 2000-2002 годы
Перечень проектов, финансируемых за счет средств внешних
правительственных займов и грантов <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 4 июня 2001 г. N 755   P010755_ ; от 23 июля 2001 г. N 987   Р010987_   ; от 6 сентября 2001 г. N 1157   P011157_   ; от 19.10.2001 г. № 1342   Р011342_   ; от 11 декабря 2001 г. N 1614   P011614_   ; от 6 июня 2002 г. N 610   Р020610_   .
(млн.долларов США)
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование проекта     !Исполнительное!Период     !Источники
!                         !агентство     !реализации !финансирования
---------------------------------------------------------------------------
1 !         2               !    3         !    4      !      5
---------------------------------------------------------------------------
Государственные услуги общего характера
1  Заем технической помощи   Министерство    1995-2000   Всего
финансов                    заем МБРР
2  Развитие финансового      Министерство    1995-2003   Всего
сектора и сектора         финансов                    заем МБРР
предприятий                                           республиканский
бюджет
3  Модернизация              Министерство    1996-2001   Всего
Казначейства              финансов                    заем МБРР
республиканский
бюджет
4  Пилотный проект по        Министерство    1997-2000   Всего
регистрации прав на       юстиции                     заем МБРР
недвижимость и сделок                                 республиканский
с ней                                                 бюджет
5  Правовая реформа          Министерство    1999-2003   Всего
юстиции                     заем МБРР
республиканский
бюджет
6  Строительство Дворца      Управление      2001-2003   Всего
Президента в г.Астане     Делами                      грант ФРАД
Президента
Республики
Казахстан
7  Строительство             Аким            2000-2001   Всего
правительственного        г.Астана                    грант КФАЭР
здания в г.Астане
8  Строительство здания      Управление      2001        Всего
Сената Парламента         Делами                      грант Королевства
Республики Казахстан      Президента                  Саудовская
Республики                  Аравия
Казахстан

9   Астана қаласындағы          Сыртқы істер       2000-2002    Барлығы
дипломатиялық қалашықтың    министрлігі                   АДДҚ заемы
инженерлік желісі және
инфрақұрылымы құрылысы
10  Астана қаласындағы          Сыртқы істер       2002-2004    Барлығы
дипломатиялық қалашыққа     министрлігі                   АДДҚ заемы
қызмет ету объектілерінің
құрылысы
11  Саясатты және адами         Экономика және     2000-2001    Барлығы
ресурстарды дамытуға        сауда                         ХДҚБ гранты
арналған грант              министрлігі
12  2-техникалық көмек заемы    Қаржы министрлігі  2001-2003    Барлығы
ХДҚБ заемы
Қоғамдық тәртіп және
қауіпсіздік
13  2-мемлекеттік жоба          Ұлттық қауіпсіздік 1998-2000    Барлығы
комитеті                     Барклайз Банкі
заемы
республикалық
бюджет
14  3-мемлекеттік жоба          Ішкі істер         1999-2001    Барлығы
министрлігі                  Корея Эксим.
банкі заемы
15  5-мемлекеттік жоба          Ұлттық қауіпсіздік 2000-2003    Барлығы
комитеті                     Сосиете Жене.
раль заемы
республикалық
бюджет
Білім беру
16  Білім жүйесін басқаруды     Білім және ғылым  1997-2000     Барлығы
оңалту                      министрлігі                    АДБ заемы
республикалық
бюджет
17  Базалық білімді дамыту      Білім және ғылым  1998-2002     Барлығы
министрлігі                    АДБ заемы
республикалық
бюджет
Денсаулық сақтау
18  Денсаулық сақтау            Денсаулық сақтау  1999-2004     Барлығы
саласындағы жоба            ісі жөніндегі                  ХДҚБ заемы
агенттік                      ЮСАИД гранты
ДСҰ гранты
республикалық
бюджет
19  Сызғанов атындағы хирургия  Денсаулық сақтау  1998-2000     Барлығы
ғылыми орталығын оңалту     ісі жөніндегі                  ИДБ заемы
агенттік                      республикалық
бюджет
20  Астана қаласында 240        Денсаулық сақтау  1997-2002     Барлығы
төсектік аурухана кешенін   ісі жөніндегі                   Сосиете
салу                        агенттік                     Женераль заемы
республикалық
бюджет
21  Туберкулезбен күрес         Денсаулық сақтау    2001        Барлығы
жөніндегі бағдарлама        ісі жөніндегі                  Германия
агенттік                      Үкіметінің
гранты
22  Астана қаласының балалар    Астана            1999-2000     Барлығы
ауруханаларына медициналық  қаласының әкімі                 Жапония
жабдықтар жеткізу                                          Үкіметінің
гранты

9  Строительство             Министерство    2000-2002   Всего
инженерных сетей и        иностранных                 заем ФРАД
инфраструктуры            дел
дипломатического
городка в г.Астане
10  Строительство объектов    Министерство    2002-2004   Всего
обслуживания              иностранных                 заем ФРАД
дипломатического          дел
городка в г.Астане
11  Грант на развитие         Министерство    2000-2001   Всего
политики и человеческих   экономики и                 грант МБРР
ресурсов                  торговли
12  Заем технической          Министерство    2001-2003   Всего
помощи 2                  финансов                    заем МБРР
Общественный порядок и безопасность
13  Государственный           Комитет         1998-2000   Всего
проект 2                  национальной                заем Барклайз
безопасности                Банка
республиканский
бюджет
14  Государственный           Министерство    1999-2001   Всего
проект 3                  внутренних дел              заем Эксимбанка
Кореи
15  Государственный           Комитет         2000-2003   Всего
проект 5                  национальной                заем Сосиете
безопасности                Женераль
республиканский
бюджет
16  Реабилитация              Министерство    1997-2000   Всего
управления системой       образования                 заем АБР
образования               и науки                     республиканский
бюджет
17  Развитие базового         Министерство    1998-2002   Всего
образования               образования                 заем АБР
и науки                     республиканский
бюджет
Здравоохранение
18  Проект в области          Агентство по    1999-2004   Всего
здравоохранения           делам здраво-               заем МБРР
охранения                   грант ЮСАИД
грант ВОЗ
республиканский
бюджет
19  Реабилитация Научного     Агентство по    1998-2000   Всего
центра хирургии им.       делам здраво-               заем ИБР
Сызганова                 охранения                   республиканский
бюджет
20  Строительство             Агентство по    1997-2002   Всего
больничного комплекса     делам здраво-               заем Сосиете
на 240 коек в             охранения                   Женераль
г. Астане                                             республиканский
бюджет
21  Программа по борьбе       Агентство по    2001        Всего
с туберкулезом            делам здраво-               грант Правитель-
охранения                   ства Германии
22  Поставка медицинского     Аким г.Астана   1999-2000   Всего
оборудования детским                                  грант Правитель-
больницам г.Астаны                                    ства Японии

23  Семей аймағында медициналық Шығыс Қазақстан   2000-2001     Барлығы
қызмет көрсетуді жақсарту   облысының әкімі                 Жапония
Үкіметінің
гранты
Әлеуметтік қамсыздандыру және
әлеуметтік көмек
24  Әлеуметтік қорғау           Еңбек және        1995-2002     Барлығы
халықты                       ХДҚБ заемы
әлеуметтік                   республикалық
қорғау                           бюджет
министрлігі
Тұрғын үй коммуналдық
шаруашылық
25  Атырау қаласын сумен        Атырау            2000-2002     Барлығы
жабдықтау және кәріз        қаласының әкімі                ХДҚБ заемы
жөніндегі пилоттық жоба                                   ЮСАИД гранты
26  Есіл өзені сол жақ          Астана              2001        Барлығы
жағалауының инженерлік      қаласының әкімі               АЭДКҚ гранты
желілері және көлік
инфрақұрылымы құрылысы
жобасының техникалық-
экономикалық негіздемесін
әзірлеу
27  Алматы қаласының сумен      Алматы            2001-2003     Барлығы
жабдықтау және су тарату    қаласының әкімі                 Франция
жүйелерін қайта жаңарту                                    Үкіметінің
және жаңғырту                                                заемы
Мәдениет, спорт және ақпарат
кеңістігі
28  Құрманғазы атындағы Алматы  Білім және ғылым  1999-2000     Барлығы
консерваториясы үшін        министрлігі                     Жапония
музыкалық аспаптар жеткізу                                 Үкіметінің
гранты
29  Қазақ ұлттық музыка         Білім және ғылым  2000-2001     Барлығы
академиясы үшін музыка      министрлігі                     Жапония
аспаптарын беру                                            Үкіметінің
гранты
30  Қазақстан Республикасының   Туризм және спорт 2000-2001     Барлығы
тарихи-мәдени мұрасын       жөніндегі                      ХДҚБ гранты
қалпына келтіру және        агенттік
түлету
31  Астана қаласындағы ислам    Астана              2001        Барлығы
орталығының құрылысы        қаласының әкімі                  Катар
мемлекетінің
гранты
Ауыл шаруашылығы
32  Ауыл шаруашылығын           Ауыл шаруашылығы  1998-2002     Барлығы
жекешелендіруден кейінгі    министрлігі                    ХДҚБ заемы
қолдау жөнінде пилоттық                                     "Ноу-хау"
жоба                                                        қорының
гранты
ТАСИС гранты
республикалық
бюджет
коммерциялық
банктер
33  Су қорларын басқару және    Ауыл шаруашылығы  1998-2004     Барлығы
жерді қалпына келтіру       министрлігі                    АДБ заемы
республикалық
бюджет

23  Улучшение медицинского    Аким Восточно-  2000-2001   Всего
обслуживания в            Казахстанской               грант Правитель-
Семипалатинском регионе   области                     ства Японии
Социальное обеспечение и социальная помощь
24  Социальная защита         Министерство    1995-2002   Всего
труда и                     заем МБРР
социальной                  республиканский
защиты                      бюджет
населения
Жилищно-коммунальное хозяйство
25  Пилотный проект           Аким            2000-2002   Всего
по водоснабжению          Атырауской                  заем МБРР
и канализации             области                     грант ЮСАИД
г.Атырау
26  Разработка технико-       Аким            2001        Всего
экономического            г.Астана                    грант КФАЭР
обоснования проекта
строительства инженерных
сетей и транспортной
инфраструктуры левого
берега р.Ишим
27  Реконструкция и           Аким            2001-2003   Всего
модернизация системы      г.Алматы                    заем Правитель-
водоснабжения и                                       ства Франции
водоотведения г.Алматы
Культура, спорт и информационное пространство
28  Поставка музыкальных      Министерство    1999-2000   Всего
инструментов для          образования                 грант
Алматинской               и науки                     Правительства
консерватории                                         Японии
им.Курмангазы
29  Поставка музыкальных      Министерство    2000-2001   Всего
инструментов для          образования                 грант
Казахской национальной    и науки                     Правительства
академии музыки                                       Японии
30  Восстановление и          Агентство       2000-2001   Всего
регенерация памятников    по туризму                  грант МБРР
историко-культурного      и спорту
наследия Республики
Казахстан
31  Строительство исламского  Аким            2001        Всего
центра в г. Астане        г.Астана                    грант Государства
Катар
Сельское хозяйство
32  Пилотный проект по        Министерство    1998-2002   Всего
постприватизационной      сельского                   заем МБРР
поддержке сельского       хозяйства                   грант фонда
хозяйства                                             "Ноу-Хау"
грант ТАСИС
республиканский
бюджет
коммерческие
банки
33  Управление водными        Министерство    1998-2004   Всего
ресурсами и               сельского                   заем АБР
восстановление земель     хозяйства                   республиканский
бюджет

34  Суландыру және қашыртқы     Ауыл шаруашылығы  1996-2003     Барлығы
жүйелерін жетілдіру         министрлігі                   ХДҚБ заемы
республикалық
бюджет
35  Фермер шаруашылықтарын      Ауыл шаруашылығы  2001-2004     Барлығы
қайта құрылымдау            министрлігі                    АДБ заемы
республикалық
бюджет
36  Қуаң жерлерді қалпына       Табиғи ресурстар    2001        Барлығы
келтіру                     және қоршаған                   ХДҚБ
ортаны қорғау                   гранты
министрлігі<*>
36-1 Агросервистік              Ауылшаруа.          2001-       Барлығы<*>
қызметті (ауыл              шылығы              2002
шарқызметі)                 министрлігі                      ХҚДБ
қолдау жобасын                                               гранты
дайындау
Су шаруашылығы
37  Сумен жабдықтау жөніндегі   Табиғи ресурстар  1997-2000     Барлығы
пилоттық жоба (Қызылорда    және қоршаған                 ХДҚБ заемы
облысында сумен             ортаны қорғау                республикалық
жабдықтауды жақсарту)       министрлігі                     бюджет
38  Арал теңізі аймағының елді  Табиғи ресурстар  2001-2003     Барлығы
мекендерін сумен жабдықтау  және қоршаған                АЭДКҚ заемы
және олардың санитариясы    ортаны қорғау                  Германия
министрлігі                   Үкіметінің
гранты
республикалық
бюджет
39  Сырдария өзенінің арнасын   Табиғи ресурстар  2001-2004     Барлығы
реттеу және Арал теңізінің  және қоршаған                 ХДҚБ заемы
солтүстік бөлігін сақтау    ортаны қорғау                республикалық
министрлігі                     бюджет
40  Қазақстанның солтүстік-     Табиғи ресурстар  2001-2005     Барлығы
шығысында су ресурстарын    және қоршаған                 ХДҚБ заемы
басқару                     ортаны қорғау                 ХДҚБ гранты
министрлігі
Қоршаған ортаны қорғау
41  Павлодар қаласындағы        Табиғи ресурстар  2001-2003     Барлығы
"Химөнеркәсіп" АҚ-ында      және қоршаған                   Франция
сынаппен ластану ошағын     ортаны қорғау                  Үкіметінің
жою                         министрлігі                      заемы
42  Өнеркәсіптік аймақтың       Табиғи ресурстар  2000-2001     Барлығы
экологиялық орнықты дамуы   және қоршаған                 ХДҚБ гранты
үшін қалқалау жобасы        ортаны қорғау
министрлігі
43  Нұра және Есіл өзендері     Табиғи ресурстар  2001-2005     Барлығы
алабының қоршаған ортасын   және қоршаған                 ХДҚБ заемы
оңалдыру және басқару       ортаны қорғау                 ХДҚБ гранты
министрлігі                   "Ноу-Хау"
қорының гранты
республикалық
бюджет

34  Усовершенствование        Министерство    1996-2003   Всего
ирригационных и           сельского                   заем МБРР
дренажных систем          хозяйства                   республиканский
бюджет
35  Реструктуризация          Министерство    2001-2004   Всего
фермерских хозяйств       сельского                   заем АБР
хозяйства                   республиканский
бюджет
36  Реабилитация              Министерство    2001        Всего
засушливых земель         природных                   грант МБРР
ресурсов и
охраны
окружающей
среды
36-1 Подготовка проекта       Министер-      2001-        Всего
поддержки                ство           2002         грант МБРР
агросервисных            сельского
служб (сельхоз-          хозяйства
обслуживание)
Водное хозяйство
37  Пилотный проект по        Министерство    1997-2000   Всего
водоснабжению (улуч-      природных                   заем МБРР
шение водоснабжения       ресурсов и                  республиканский
в Кызылординской          охраны                      бюджет
области)                  окружающей
среды
38  Водоснабжение и           Министерство    2001-2003   Всего
санитария населенных      природных                   заем КФАЭР
пунктов региона           ресурсов и                  грант
Правительства
Аральского моря           охраны                      Германии
окружающей                  республиканский
среды                       бюджет
39  Регулирование русла       Министерство    2001-2004   Всего
реки Сырдарьи и           природных                   заем МБРР
сохранение северной       ресурсов и                  республиканский
части Аральского моря     охраны                      бюджет
окружающей
среды
40  Управление водными        Министерство    2001-2005   Всего
ресурсами на северо-      природных                   заем МБРР
востоке Казахстана        ресурсов и                  грант МБРР
охраны
окружающей
среды
Охрана окружающей среды
41  Устранение очага          Министерство    2001-2003   Всего
ртутного заражения        природных                   заем
на АО "Химпром" в         ресурсов и               Правительства
г.Павлодар                охраны                     Франции
окружающей
среды
42  Зонтичный проект для      Министерство    2000-2001   Всего
экологически              природных                   грант МБРР
устойчивого развития      ресурсов и
промышленной зоны         охраны
окружающей
среды
43  Реабилитация и            Министерство    2001-2005   Всего
управление                природных                   заем МБРР
окружающей средой         ресурсов и                  грант МБРР
бассейнов рек Нура        охраны                      грант фонда
и Ишим                    окружающей                  "Ноу-Хау"
среды                       республиканский
бюджет

44  Батыс Тянь-Шаньнің          Табиғи ресурстар  2000-2004     Барлығы
биологиялық алуан түрлілі.  және қоршаған                  ҒЭҚ гранты
гін сақтаудың шекарааралық  ортаны қорғау                республикалық
жобасы                      министрлігі                     бюджет
Өнеркәсіп, энергетика, құрылыс
және жер қойнауын пайдалану
45  Мұнай саласына техникалық   Энергетика және   1995-2000     Барлығы
көмек                       қоршаған ортаны               ХДҚБ заемы
қорғау
министрлігі
46  Каспий және Арал теңізде.   Энергетика және   1999-2002     Барлығы
рінің Қазақстан учаске.     қоршаған ортаны                 Жапония
сінде геологиялық-барлау    қорғау                        Үкіметінің
жұмыстары                   министрлігі                     гранты
Көлік және байланыс
47  Гүлшат-Ақшатау автожолын    Көлік және        1996-2002     Барлығы
оңалту                      коммуникациялар                АДБ заемы
министрлігі                  республикалық
бюджет
48  Алматы-Гүлшат және Ақшатау  Көлік және        1999-2003     Барлығы
-Қарағанды автожолдарын     коммуникациялар               ХДҚБ заемы
оңалту                      министрлігі                    ИДБ заемы
республикалық
бюджет
49  Қарағанды-Астана автожолын  Көлік және        2001-2004     Барлығы
оңалту                      коммуникациялар                ИДБ заемы
министрлігі                    СДҚ заемы
АДДҚ заемы
республикалық
бюджет
50  Семей қаласындағы Ертіс     Шығыс Қазақстан   1997-2001     Барлығы
өзені арқылы көпір          облысының әкімі                 Жапония
құрылысы                                                   Үкіметінің
заемы
республикалық
бюджет
51  Батыс Қазақстандағы жол     Көлік және        2001-2005     Барлығы
желісін қайта жаңарту       коммуникациялар                 Жапония
министрлігі                    Үкіметінің
заемы
республикалық
бюджет
52  Автожолдар саласын дамыту   Көлік және        2001-2004     Барлығы
жобасы (Алматы-Бішкек)      коммуникациялар                АДБ заемы
министрлігі                   ЕДҚБ заемы
ТАСИС гранты
республикалық
бюджет
53  Темір жол көлігінің қуатын  Көлік және        1996-2001     Барлығы
дамыту (Достық станциясы -  коммуникациялар                 Жапония
1 - айрық)                  министрлігі                    Үкіметінің
заемы
республикалық
бюджет
54  Астана қаласындағы          Көлік және        1998-2005     Барлығы
халықаралық әуежай          коммуникациялар                 Жапония
құрылысы                    министрлігі                    Үкіметінің
заемы
республикалық
55  <*>

44  Трансграничный проект     Министерство    2000-2004   Всего
сохранения                природных                   грант ГЭФ
биологического разно-     ресурсов и                  республиканский
образия Западного         охраны                      бюджет
Тянь-Шаня                 окружающей
среды
Промышленность, энергетика, строительство и недропользование
45  Техническая помощь        Министерство    1995-2000   Всего
в нефтяной отрасли        энергетики и                заем МБРР
минеральных
ресурсов
46  Геолого-разведочные       Министерство    1999-2002   Всего
работы на казахстанских   энергетики и                грант
участках Каспийского и    минеральных                 Правительства
Аральского морей          ресурсов                    Японии
Транспорт и связь
47  Реабилитация автодороги   Министерство    1996-2002   Всего
Гульшад-Акчатау           транспорта и                заем АБР
коммуникаций                республиканский
бюджет
48  Реабилитация автодорог    Министерство    1999-2003   Всего
Алматы-Гульшад и          транспорта и                заем МБРР
Акчатау-Караганда         коммуникаций                заем ИБР
республиканский
бюджет
49  Реабилитация              Министерство    2001-2004   Всего
автодороги Караганда-     транспорта и                заем ИБР
Астана                    коммуникаций                заем СФР
заем ФРАД
республиканский
бюджет
50  Строительство моста       Аким            1997-2001   Всего
через р.Иртыш в           Восточно-                   заем
г.Семипалатинск           Казахстанской               Правительства
области                     Японии
республиканский
бюджет
51  Реконструкция             Министерство    2001-2005   Всего
дорожной сети в           транспорта и                заем
Западном Казахстане       коммуникаций                Правительства
Японии
республиканский
бюджет
52  Проект развития           Министерство    2001-2004   Всего
автодорожной отрасли      транспорта и                заем АБР
(Алматы-Бишкек)           коммуникаций                заем ЕБРР
грант ТАСИС
республиканский
бюджет
53  Развитие мощностей        Министерство    1996-2001   Всего
железнодорожного          транспорта и                заем
транспорта (Станция       коммуникаций                Правительства
Дружба - фаза 1)                                      Японии
республиканский
бюджет
54  Строительство             Министерство    1998-2005   Всего
международного            транспорта и                заем
аэропорта в               коммуникаций                Правительства
г.Астана                                              Японии
республиканский
бюджет
55  (исключена - N 1614 от 11.12.2001 г.)

56  Ақтау портын қайта жаңарту  Көлік және        1996-2000     Барлығы
коммуникациялар               ЕДҚБ заемы
министрлігі                  республикалық
бюджет
56-1 "Бурабай-Көкшетау-Петропавл" Көлік және      2002          Барлығы
автожолының ТЭН және алдын   коммуникациялар             ИДБ гранты
ала жобасын дайындау         министрлігі                республикалық
бюджет
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
57  Шағын және орта бизнес      Қаржы             1999-2002     Барлығы
кәсіпорындарына жәрдем ету  министрлігі                     Германия
үшін несиелік желі                                          Үкіметінің
заемы
Барлығы
Сыртқы көздерден
барлығы
заемдар
гранттар
Ішкі көздерден
барлығы
республикалық
бюджет
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------
Жалпы құны !      Жылдар бойынша қаржыландыру:              !
!------------------------------------------------!

56  Реконструкция порта       Министерство    1996-2000   Всего
г.Актау                   транспорта и                заем ЕБРР
коммуникаций                республиканский
бюджет
56-1 Подготовка ТЭО и         Министерство    2002        Всего
предваритель-            транспорта и                Грант ИБР
ного проекта             коммуникаций                Республиканский
автодороги                                           бюджет
"Боровое-Кокшетау-
Петропавловск"
Поддержка предпринимательской деятельности
57  Кредитная линия для       Министерство    1999-2002   Всего
содействия предприятиям   финансов                    заем
малого и среднего бизнеса                             Правительства
Германии
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------------------
N ! Общая     !      Финансирование по годам:                  !
!стоимость  !------------------------------------------------!

!2000 дейін!  2000  !  2001  !  2002  !2002 кейін!
--------------------------------------------------------------
6     !     7    !    8   !    9   !   10   !    11    !
--------------------------------------------------------------
1    38.00       35.28     2.50
38.00       35.28     2.50
2    66.70        7.50     8.31     16.17    5.64     17.69
62.00        7.39     6.08     14.10    5.35     17.69
4.70        0.11     2.23      2.07    0.29
3    21.70        4.46     7.60      9.58
15.80        4.44     6.50      4.80
5.90        0.02     1.10      4.78
4    13.30        6.90     0.12
10.00        5.63     0.11
3.30        1.27     0.01
5    18.50        0.84     0.71      2.00    3.90     11.05
16.50        0.84     0.61      2.00    3.00     10.05
2.00                 0.10              0.90      1.00
6    60.00                          15.00   20.00     25.00
60.00                          15.00   20.00     25.00
7    10.00                 4.00      6.00
10.00                 4.00      6.00
8    15.00                          15.00
15.00                          15.00
9    11.50                 3.50      1.50    6.50
11.50                 3.50      1.50    6.50
10   21.80                                   2.80     19.00
21.80                                   2.80     19.00
11    0.78                 0.35      0.43
0.78                 0.35      0.43
12   10.00                           0.20    3.00      6.80
10.00                           0.20    3.00      6.80
13   33.56       27.45     6.10
28.58       22.47     6.10
4.98        4.98
14    8.50        4.55     3.00      0.95
8.50        4.55     3.00      0.95
15   33.19                10.39      9.03    7.00      6.77
28.65                 5.85      9.03    7.00      6.77
4.54                 4.54
16   29.40       15.87     2.20
20.00       15.87     2.20
9.40
17   75.00       19.06    10.00     10.00    5.94
45.00       19.06    10.00     10.00    5.94
30.00
18   49.53        1.20     4.83      9.75    8.28     25.47
42.50        1.20     4.00      8.75    5.55     23.00
1.20                                   1.20
0.53                                   0.53
5.30                 0.83      1.00    1.00      2.47
19   11.50       11.08     0.42
10.50       10.08     0.42
1.00        1.00
20  102.67       58.23    13.32     22.30    8.82
82.70       47.76    10.32     15.80    8.82
19.97       10.47     3.00      6.50
21    2.70                           2.70
2.70                           2.70
22   10.00                10.00
10.00                10.00

!           !до 2000   !  2000  !  2001  !  2002  !после 2002!
----------------------------------------------------------------
!    6      !     7    !    8   !    9   !   10   !     11   !
---------------------------------------------------------------
1    38.00       35.28     2.50
38.00       35.28     2.50
2    66.70        7.50     8.31     16.17    5.64     17.69
62.00        7.39     6.08     14.10    5.35     17.69
4.70        0.11     2.23      2.07    0.29
3    21.70        4.46     7.60      9.58
15.80        4.44     6.50      4.80
5.90        0.02     1.10      4.78
4    13.30        6.90     0.12
10.00        5.63     0.11
3.30        1.27     0.01
5    18.50        0.84     0.71      2.00    3.90     11.05
16.50        0.84     0.61      2.00    3.00     10.05
2.00                 0.10              0.90      1.00
6    60.00                          15.00   20.00     25.00
60.00                          15.00   20.00     25.00
7    10.00                 4.00      6.00
10.00                 4.00      6.00
8    15.00                          15.00
15.00                          15.00
9    11.50                 3.50      1.50    6.50
11.50                 3.50      1.50    6.50
10   21.80                                   2.80     19.00
21.80                                   2.80     19.00
11    0.78                 0.35      0.43
0.78                 0.35      0.43
12   10.00                           0.20    3.00      6.80
10.00                           0.20    3.00      6.80
13   33.56       27.45     6.10
28.58       22.47     6.10
4.98        4.98
14    8.50        4.55     3.00      0.95
8.50        4.55     3.00      0.95
15   33.19                10.39      9.03    7.00      6.77
28.65                 5.85      9.03    7.00      6.77
4.54                 4.54
16   29.40       15.87     2.20
20.00       15.87     2.20
9.40
17   75.00       19.06    10.00     10.00    5.94
45.00       19.06    10.00     10.00    5.94
30.00
18   49.53        1.20     4.83      9.75    8.28     25.47
42.50        1.20     4.00      8.75    5.55     23.00
1.20                                   1.20
0.53                                   0.53
5.30                 0.83      1.00    1.00      2.47
19   11.50       11.08     0.42
10.50       10.08     0.42
1.00        1.00
20  102.67       58.23    13.32     22.30    8.82
82.70       47.76    10.32     15.80    8.82
19.97       10.47     3.00      6.50
21    2.70                           2.70
2.70                           2.70
22   10.00                10.00
10.00                10.00

23    6.50                           6.50
6.50                           6.50
24   49.80       19.82     0.35      3.00    4.00
1.10       19.82     0.35      3.00    4.00      8.70
25   18.00                 4.50      8.00    5.50
16.50                 4.50      6.50    5.50
1.50                           1.50
26    1.00                           1.00
1.00                           1.00
27   25.00                           8.00    8.00      9.00
25.00                           8.00    8.00      9.00
28    0.48                 0.48
0.48                 0.48
29    0.50                           0.50
0.50                           0.50
30    0.44                 0.10      0.34
0.44                 0.10      0.34
31   10.00                          10.00
10.00                          10.00
32   23.77        2.61     6.57      7.44    7.15
15.00        1.85     5.00      4.00    4.15
1.03        0.33     0.35      0.35
1.33        0.43     0.45      0.45
0.55                 0.27      0.28
5.86                 0.50      2.36    3.00
33   55.12        1.37     4.79      7.62   10.80      30.54
40.00        1.34     3.99      6.00    7.00      21.67
15.12        0.03     0.80      1.62    3.80       8.87
34  100.00       25.25    24.13     18.29   14.00      18.33
80.00       21.95    19.30     14.50   10.00      14.25
20.00        3.30     4.83      3.79    4.00       4.08
35   30.00                           1.71    5.25      23.04
20.00                           1.50    3.25      15.25
10.00                           0.21    2.00       7.79
36    0.35                           0.35
0.35                           0.35
36-1  0,62                           0,40    0,22
0,62                           0,40    0,22
37    7.20        5.67     1.06
7.00        5.57     0.96
0.20        0.10     0.10
38   26.80                           2.60   10.80      13.40
13.69                           1.00    4.00       8.69
5.30                           1.50    3.80
7.81                           0.10    3.00       4.71
39   85.79                           1.82    4.00      79.97
64.50                           1.80    3.00      59.70
21.29                           0.02    1.00      20,27 <*>
40   80.48                           0.73    3.00      76.75
80.00                           0.25    3.00      76.75
0.48                           0.48
41    7.35                 1.60      1.57    1.60       2.58
7.35                 1.60      1.57    1.60       2.58
42    3.24                 1.24      2.00
3.24                 1.24      2.00

23    6.50                           6.50
6.50                           6.50
24   49.80       19.82     0.35      3.00    4.00
41.10       19.82     0.35      3.00    4.00
8.70
25   18.00                 4.50      8.00    5.50
16.50                 4.50      6.50    5.50
1.50                           1.50
26    1.00                           1.00
1.00                           1.00
27   25.00                           8.00    8.00      9.00
25.00                           8.00    8.00      9.00
28    0.48                 0.48
0.48                 0.48
29    0.50                           0.50
0.50                           0.50
30    0.44                 0.10      0.34
0.44                 0.10      0.34
31   10.00                          10.00
10.00                          10.00
32   23.77        2.61     6.57      7.44    7.15
15.00        1.85     5.00      4.00    4.15
1.03        0.33     0.35      0.35
1.33        0.43     0.45      0.45
0.55                 0.27      0.28
5.86                 0.50      2.36    3.00
33   55.12        1.37     4.79      7.62   10.80      30.54
40.00        1.34     3.99      6.00    7.00      21.67
15.12        0.03     0.80      1.62    3.80       8.87
34  100.00       25.25    24.13     18.29   14.00      18.33
80.00       21.95    19.30     14.50   10.00      14.25
20.00        3.30     4.83      3.79    4.00       4.08
35   30.00                           1.71    5.25      23.04
20.00                           1.50    3.25      15.25
10.00                           0.21    2.00       7.79
36    0.35                           0.35
0.35                           0.35
36-1  0,62                           0,40    0,22
0,62                           0,40    0,22
37    7.20        5.67     1.06
7.00        5.57     0.96
0.20        0.10     0.10
38   26.80                           2.60   10.80      13.40
13.69                           1.00    4.00       8.69
5.30                           1.50    3.80
7.81                           0.10    3.00       4.71
39   85,79                           1.82    4.00      79,97
64,50                           1.80    3.00      59,70
21,29                           0.02    1.00      20,27
40   80.48                           0.73    3.00      76.75
80.00                           0.25    3.00      76.75
0.48                           0.48
41    7.35                 1.60      1.57    1.60       2.58
7.35                 1.60      1.57    1.60       2.58
42    3.24                 1.24      2.00
3.24                 1.24      2.00

43   52.70                           0.80    4.30      47.60
42.20                                   1.20      41.00
0.70                           0.20    0.50
1.20                           0.60    0.60
8.60                                   2.00       6.60
44    1.55                 0.20      0.42    0.57       0.36
1.29                 0.16      0.37    0.49       0.27
0.26                 0.04      0.05    0.08       0.09
45   15.70       12.22     1.19
15.70       12.22     1.19
46   50.00       10.51    10.00     20.00    9.49
50.00       10.51    10.00     20.00    9.49
47   77.00       24.90    31.40     11.99    8.71
50.00       17.04    23.20      5.43    4.33
27.00        7.86     8.20      6.56    4.38
48  154.52        0.00    21.81     56.19   39.15      37.37
100.00                13.00     36.10   20.00      30.90
9.57                 1.86      4.31    3.40
44.95                 6.95     15.78   15.75       6.47
49   75.33                           4.55   12.90      57.88
20.00                           3.00    4.00      13.00
12.00                           1.20    3.00       7.80
30.00                                             30.00
13.33                           0.35    5.90       7.08
50  262.59      141.95    85.23     17.39
199.70      120.73    61.00     13.70
62.89       21.22    24.23      3.69
51  206.91                           2.00   15.00     189.91
155.20                           1.50   12.00     141.70
51.71                           0.50    3.00      48.21
52   99.87                           2.50   10.20      87.17
52.00                           1.50    4.00      46.50
28.50                                   1.20      27.30
0.40                           0.40
18.97                           0.60    5.00      13.37
53   61.98       47.92    16.70      5.18
56.98       42.92    16.70      5.18
5.00        5.00
54  204.80       23.47     7.58     37.26   15.50     120.99
176.50                 7.20     36.70   15.00     117.60
28.30       23.47     0.38      0.56    0.50       3.39
55   25.00                                   0.44      24.56
18.75                                   0.44      18.31
6.25                                              6.25
56   71.62       66.12     6.06
51.62       49.12     3.62
20.00       17.00     2.44
56-1 0,29                                    0,29
0,23                                    0,23
0,06                                    0,06
57   15.00        2.11     3.50      4.90    4.49
15.00        2.11     3.50      4.90    4.49

43   52.70                           0.80    4.30      47.60
42.20                                   1.20      41.00
0.70                           0.20    0.50
1.20                           0.60    0.60
8.60                                   2.00       6.60
44    1.55                 0.20      0.42    0.57       0.36
1.29                 0.16      0.37    0.49       0.27
0.26                 0.04      0.05    0.08       0.09
45   15.70       12.22     1.19
15.70       12.22     1.19
46   50.00       10.51    10.00     20.00    9.49
50.00       10.51    10.00     20.00    9.49
47   77.00       24.90    31.40     11.99    8.71
50.00       17.04    23.20      5.43    4.33
27.00        7.86     8.20      6.56    4.38
48  154.52        0.00    21.81     56.19   39.15      37.37
100.00                13.00     36.10   20.00      30.90
9.57                 1.86      4.31    3.40
44.95                 6.95     15.78   15.75       6.47
49   75.33                           4.55   12.90      57.88
20.00                           3.00    4.00      13.00
12.00                           1.20    3.00       7.80
30.00                                             30.00
13.33                           0.35    5.90       7.08
50  262.59      141.95    85.23     17.39
199.70      120.73    61.00     13.70
62.89       21.22    24.23      3.69
51  206.91                           2.00   15.00     189.91
155.20                           1.50   12.00     141.70
51.71                           0.50    3.00      48.21
52   99.87                           2.50   10.20      87.17
52.00                           1.50    4.00      46.50
28.50                                   1.20      27.30
0.40                           0.40
18.97                           0.60    5.00      13.37
53   61.98       47.92    16.70      5.18
56.98       42.92    16.70      5.18
5.00        5.00
54  204.80       23.47     7.58     37.26   15.50     120.99
176.50                 7.20     36.70   15.00     117.60
28.30       23.47     0.38      0.56    0.50       3.39
55   25.00                                   0.44      24.56
18.75                                   0.44      18.31
6.25                                              6.25
56   71.62       66.12     6.06
51.62       49.12     3.62
20.00       17.00     2.44
56-1  0,29                                    0,29
0,23                                    0,23
0,06                                    0,06
57   15.00        2.11     3.50      4.90    4.49
15.00        2.11     3.50      4.90    4.49
Всего
Всего из внешних источников
займы                                  (данные ниже)
гранты
Всего из внутренних источников
республиканский бюджет

2525.63      576.34   315.84    365.66  266.8     906.67
2063.94      480.51   255.29    314.84  211.14     772.27
1877.14      469.24   228.16    228.77  174.08     747.00
186.8       11.27    27.13     86.07   37.06      25.27
461.69       95.83    60.55     50.82   55.66     134.40
455.83       95.83    60.05     48.46   52.66     134.40 <*>
--------------------------------------------------------------

2525,63      576.34   315.84    365.66  266.8     906,67
2063,94      480.51   255.29    314.84  211.14     772,27
1877,14      469.24   228.16    228.77  174.08     747,00
186.8        11.27    27.13     86.07   37.06      25.27
461,69       95.83    60.55     50.82   55.66     134,40
455,83       95.83    60.05     48.46   52.66     134,40
--------------------------------------------------------------
Приложение 3
к Программе государственных инвестиций

Қазақстан Республикасының 2000-2002 жылдарға арналған
мемлекеттік инвестициялар бағдарламасына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.02.28. N 293  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.05.31. N 747  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.07.12. N 950  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.27. N 1527  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.11. N 1614  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.12.15. N 1650  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 2004.01.21. N 61  қаулысымен .
Мемлекет кепілдігімен мемлекеттік емес заемдар қаражаты есебінен
қаржыландырылатын жобалар тізбесі
(млн. АҚШ доллары)
---------------------------------------------------------------------------
N !         Жоба атауы         !     Заемшы     !Іске асыру!  Несиегер
!                            !                !  кезеңі  !
---------------------------------------------------------------------------
1 !             2              !        3       !    4     !      5
---------------------------------------------------------------------------
1 <*>
Мәдениет, спорт және ақпарат
кеңістігі
2   Абай атындағы Мемлекеттік    "Алматы қаласының    2000    "Ситибанк
академиялық опера және      әкімі аппаратының            Қазақстан"
балет театрын қайта жаңарту  күрделі құрылыс              ЖАҚ
кәсіпорыны" КМК
Отын-энергетика кешені
3   Өзен мұнай кен орнын оңалту  "Қазақойл" ҰМК     1998-2002     ХДҚБ
4   Атырау-Кеңқияқ мұнай                                        Жапония
құбырының құрылысы           "Қазтрансойл" ЖАҚ  2002-2005   Үкіметі
5   Атырау МӨЗ-н қайта жаңарту   "Қазақойл" ҰМК     2001-2003   Жапония
Үкіметі

Республики Казахстан на 2000-2002
Перечень проектов, финансируемых за счет средств
негосударственных займов под государственные гарантии <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 28 февраля 2001 г. N 293 P010293_   ; от 14 апреля 2001 г. N 492   Р010492_   ; от 31 мая 2001 N 747   P010747_ ; от 12 июля 2001 г. N 950 Р010950_   ; от 27 ноября 2001 г. N 1527   P011527_   ; от 11 декабря 2001 г. N 1614 Р011614_   ; от 15 декабря 2001 г. N 1650   P011650_   ; от 21 января 2004 г. N 61 .
(млн.долларов США)
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование проекта     ! Заемщик           !Период    !Кредитор
!                         !                   !реализации!
---------------------------------------------------------------------------
1 !          2              !    3              !   4      !    5
---------------------------------------------------------------------------
1  (исключена - N 1527 от 27.11.2001 г.)
Культура, спорт и информационное пространство
2  Реконструкция            КГП "Предприятие      2000     ЗАО "Ситибанк
Государственного         капитального                       Казахстан"
академического           строительства
театра оперы и           аппарата акима
балета им.Абая           г.Алматы"
Топливно-энергетический комплекс
3  Реабилитация             ННК "Казахойл"        1998-    МБРР
Узеньского нефтяного                           2002
месторождения
4  Строительство            ЗАО "Казтрансойл"     2002-    Правительство
нефтепровода                                   2005     Японии
Кенкияк-Атырау
5  Реконструкция            ННК "Казахойл"        2001-    Правительство
Атырауского НПЗ                                2003     Японии

6   "Трактебель С.А."            "ҚазТрансГаз" ЖАҚ    2000    ING Bank N.V.
компаниясының Қазақстан
Республикасының газ
тасымалдау көлік және
электр энергетикасы
салаларындағы активтерін
"ҚазТрансГаз" ЖАҚ сатып алуы
Қоршаған ортаны қорғау <*>
---------------------------------------------------------------------------
1  !                      2                     !          3
---------------------------------------------------------------------------
6-1  Астана қаласының тұрмыстық қалдықтарын жоюды  "Қалакоммуншар" МКК
жаңғырту және экологиялық жағдайды жақсарту
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
4        !        5         !       6       !       7       !    8
---------------------------------------------------------------------------
2001-2002      Испания Үкiметi        19,66       Заемды игеру
Кепiлдiк мөлшерi
---------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------
9      !    10       !    11    !
----------------------------------------
12,68         6,98
19,66
----------------------------------------
Өнеркәсіп, энергетика, құрылыс
және жер қойнауын пайдалану
7   Ұлттық электр желісін          "КЕГОК" ААҚ      2000-2004   ХДҚБ, ЕДҚБ
жаңғырту
Көлік және байланыс
8   Астана, Алматы, Ақтөбе      "Қазаэронавигация"  1997-2000    Сосиете
қалаларына әуеайлақ         РМК                              Женераль
радиолокаторларын беру
9   Алматы облысының            "Индустриалдық      2000-2001    Корея
телекоммуникация желісін    парк" ААҚ                      Республика.
жаңғырту                                                   сының Халық.
аралық
ынтымақтастық
және
кооперация
қоры
10  Қазақстан Республикасы      "Қазақстан темір    2000-2001     ЕДҚБ
темір жолдарының жол        жолы" РМК
қатынасы шаруашылықтарын
жаңғырту
11  Қазақстан Республикасының   "Қазпошта" ААҚ      2002 <*>       ИДБ
пошта байланысын жаңғырту
және пошта-жинақ жүйесін
қалыптастыру
12  Алматы қаласының            "Алматы қаласының   2000-2001   Анықталған
әуежайындағы жолаушы        әкімі аппаратының                   жоқ
терминалын қалпына келтіру  күрделі құрылыс
кәсіпорыны" КМК
13 <*>
14. Boeing                      "Kazakstan             2000-     Айқын.
<*> 767 - 200 ER                Airlines"              2002      далған
әуе кемесін                 ААҚ                              жоқ
сатып алу
15  Жол-құрылыс техникасын      "Қазақавтожол" РМК      2000    Анықталған
сатып алу                                                       жоқ
16  Patentes Talgo S.А.         "Қазақстан Темір    2000-2003     Испания
компаниясының екі темір     жолы" РМК                         Үкіметі
жол жолаушылар құрамын
сатып алу
16-1 Атырау қаласы әуежайының    "Атырау халықаралық   2002-    ЕҚДБ
<*>  ұшу-қону алаңын салу        әуежайы" ААҚ          2004
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
17  Шағын және орта бизнесті   "Шағын кәсіпкерлікті 1998-2003     ЕДҚБ
дамыту                     дамыту қоры" ЖАҚ
18  "Астана-Уок" сауда         "Астана-қаржы" ААҚ   1999-2000    Seagas
орталығының құрылысы                                      International
Limited
Барлығы
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
-------------------------------------------------------------------------
Заем сомасы !  Қаржыландыру  !   Жылдар бойынша қаржыландыру:
!                !------------------------------------------

6  Приобретение ЗАО         ЗАО "Казтрансгаз"     2000     ING Bank N.V.
"Казтрансгаз" активов
компании "Трактабель
С.А." в газотранспортной
и электроэнергетической
отраслях Республики
Казахстан
Охрана окружающей среды
6-1 Модернизация удаления    ГКП "Горкоммунхоз"   2001-    Правительство
бытовых отходов и                             2002     Испании
улучшение экологической
обстановки города Астана
Промышленность, энергетика, строительство и недропользование
7  Модернизация             ОАО "КЕГОК"           2000-   МБРР, ЕБРР
Национальной                                   2004
электрической
сети
Транспорт и связь
8  Поставка аэродромных     РГП "Казаэро-         1997-   Сосиете
радиолокаторов в гг.        навигация"         2000    Женераль
Астана, Алматы,
Актюбинск
9  Модернизация сети        ОАО "Индустриаль-     2000-   Фонд
телекоммуникаций         ный парк"             2001    международного
Алматинской области                                    сотрудничества
и кооперации
Республики Корея
10 Модернизация путевого    РГП "Казакстан        2000-   ЕБРР
хозяйства железных       темiр жолы"           2001
дорог Республики
Казахстан
11 Модернизация почтовой    ОАО "Казпочта"        2002   ИБР
связи Республики
Казахстан и
формирование почтово-
сберегательной
системы
12 Восстановление           КГП "Предприятие      2000-   Не
пассажирского терминала  капитального          2001    определен
в аэропорту г.Алматы     строительства
аппарата акима
г. Алматы"
13   (исключена - N 1614 от 11.12.2001 г.)
14  Приобретение воздушного  ОАО "Kazakstan       2000-   Не
судна Boeing             Airlines"            2002    определен
767-200 ER
15  Приобретение            РГП "Казахавтодор"    2000    Не
дорожно-строительной                                  определен
техники
16  Приобретение двух         РГП "Казакстан      2000-   Правительство
железнодорожных           темiр жолы"         2003    Испании
пассажирских составов
компании "Patentes
Talgo S.А."
16-1 Строительство            ОАО "Международный  2002-    ЕБРР
взлетно-посадочной       Аэропорт Атырау"    2004
полосы аэропорта
г. Атырау
Поддержка предпринимательской деятельности
17  Развитие среднего и     ЗАО "Фонд             1998-   ЕБРР
малого бизнеса          развития малого       2003
предпринимательства"
18  Строительство           ОАО "Астана-финанс"   1999-   Seagas Inter-
коммерческого центра                          2000    national
"Астана Уок"                                          Limited
Всего
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
N !Сумма займа! Финансирование !   Финансирование по годам:
!           !                !-----------------------------------------

!                !2000 дейін! 2000 ! 2001 ! 2002 !2002 кейін
-------------------------------------------------------------------------
6      !        7       !     8    !   9  !  10  !  11  !    12
-------------------------------------------------------------------------
1.   3.00      Заемды игеру                       3.00
Кепіл мөлшері               3.00
2.  10.00      Заемды игеру               10.00
Кепіл мөлшері              10.00
3. 109.00      Заемды игеру      11.70    22.00   57.70   17.60
Кепіл мөлшері    109.00
4. 160.00      Заемды игеру                               20.00    140.00
Кепіл мөлшері                             160.00
5. 350.00      Заемды игеру                      105.00  175.00     70.00
Кепіл мөлшері                     200.00
6. 100.00      Заемды игеру              100.00
Кепіл мөлшері             100.00
7. 185.00      Заемды игеру                2.65   17.80   53.10    111.45
Кепіл мөлшері    185.00
8. 15.79       Заемды игеру       1.50    14.29
Кепіл мөлшері     15.79
9. 13.80       Заемды игеру                6.90    6.90
Кепіл мөлшері     13.60
10. 65.00      Заемды игеру                       20.00   45.00
Кепіл мөлшері     65.00
11. 9.00       Заемды игеру                                9.00,
Кепіл мөлшері                              9.00 <*>
12. 15.00      Заемды игеру                       15.00
Кепіл мөлшері              15.00
13. 50.00      Заемды игеру                       50.00
Кепіл мөлшері              50.00
14. 104.00     Заемды игеру       -       35,00   35,00        69,00
Кепілдік мөлшері                   27,00        42,00<*>
15. 5.00       Заемды игеру                        5.00
Кепіл мөлшері               5.00
16. 27.40      Заемды игеру                        2.74   24.66
Кепіл мөлшері                       27,40
16-1.25.00     Заемды игеру                               1.60     23.40
Кепіл мөлшері                       25.00
17. 77.50      Заемды игеру      16.78    15.20    20.00  20.40     5.12
Кепіл мөлшері     77.50
18. 6.45       Заемды игеру       6.10     0.35
Кепіл мөлшері      8.00
1313.60      Заемды игеру      36.08   191.39   322.82  413.34   349.97
Кепіл мөлшері    473.89   165.00   272.06  254.00    0.00
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 30 желтоқсандағы
N 1963 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң
тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасының 1999-2001 жылдарға арналған Мемлекеттiк инвестицияларының бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 маусымдағы N 772  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 27, 261-құжат).

!           !                !до 2000   ! 2000 ! 2001 ! 2002 !после 2002
-------------------------------------------------------------------------
!    6      !        7       !     8    !   9  !  10  !  11  !    12
-------------------------------------------------------------------------
1     3.00      Освоение займа                     3.00
Размер гарантии             3.00
2    10.00      Освоение займа             10.00
Размер гарантии            10.00
3   109.00      Освоение займа      11.70  22.00   57.70    17.60
Размер гарантии    109.00
4   160.00      Освоение займа                              20.00   140.00
Размер гарантии                            160.00
5   350.00      Освоение займа                    105.00   175.00    70.00
Размер гарантии                   200.00
6   100.00      Освоение займа            100.00
Размер гарантии           100.00
6-1 19,66       Освоение займа                             12,68      6,98
Размер гарантии                            19,66
7   185.00      Освоение займа              2.65   17.80   53.10    111.45
Размер гарантии    185.00
8    15.79      Освоение займа       1.50  14.29
Размер гарантии     15.79
9    13.80      Освоение займа              6.90    6.90
Размер гарантии    13.60
10   65.00      Освоение займа              20.00   45.00
Размер гарантии    65.00
11    9.00      Освоение займа                              9.00
Размер гарантии                             9.00
12   15.00      Освоение займа                      15.00
Размер гарантии            15.00
13
14  104.00      Освоение займа                      35.00   69.00
Размер гарантии            35.00    27.00   42.00
15    5.00      Освоение займа                       5.00
Размер гарантии             5.00
16   27.40      Освоение займа                       2.74  24.66
Размер гарантии                     27.40
16-1 25.00      Освоение займа                              1.60    23.40
Размер гарантии                     25.00
17   77.50      Освоение займа     16.78   15.20    20.00  20.40     5.12
Размер гарантии    77.50
18    6.45      Освоение займа      6.10    0.35
Размер гарантии     8.00
1313.60      Освоение займа     36.08   191.39  322.82  413.34   349.97
Размер гарантии   473.89   165.00  272.06  254.00     0.00
---------------------------------------------------------------------------
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2000 года N 1963
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 1999 года N 772 P990772_ "Об утверждении Программы государственных инвестиций Республики Казахстан на 1999-2001 годы" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 27, статья 261).

2. "Абай атындағы Мемлекеттiк академиялық опера және балет театрының ғимаратын қайта жаңарту жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 27 тамыздағы N 1269  қаулысының 5-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 маусымдағы N 772 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 20 қыркүйектегi N 1421  қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 47, 432-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы мен Еуропалық Қайта жаңарту және Даму Банкiнiң арасында Кепiлдiктi келiсiм (Жолдарды техникалық күтiп-ұстау және "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын коммерцияландыру жобасы) жасасу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 2 желтоқсандағы N 1847  қаулысының 3-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 15 маусымдағы N 772 және 1999 жылғы 27 тамыздағы N  1269 қаулыларына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N  573 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.
6. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен "ҚазТрансГаз" жабық акционерлiк қоғамының мемлекеттiк емес заем тартуы жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 29 қыркүйектегi N 1475  қаулысының 4-тармағының 2) тармақшасы.
7. "Алматы қаласындағы метрополитен құрылысын аяқтау және бiрiншi желiсiн iске қосу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 27 қазандағы N 1611  қаулысының 4-тармағы.
8. "Алматы қаласының әуежайындағы жолаушылар терминалын қалпына келтiру жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 27 қазандағы N 1612  қаулысының 4-тармағы.
9. "Анкара қаласында (Түркия Республикасы) Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкiлдiк ғимараты кешенiн салу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 4 желтоқсандағы N 1795  қаулысының 5-тармағы.
10. "Воеing 767-200 ЕR әуе кемесiн сатып алу мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 6 желтоқсандағы N 1814  қаулысының 4-тармағы.
11. "Қазақавтожол" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының жол-құрылыс техникасын сатып алуы жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 1818  қаулысының 4-тармағы.
12. "Автомобиль жолдары саласын дамытудың жобасын қаржыландыру үшiн Еуропа Қайта Жаңарту және Даму Банкiнiң заемын тарту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 1823  қаулысының 5-тармағы.

2. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 августа 1999 года N 1269 P991269_ "О реализации проекта реконструкции здания Государственного Академического театра оперы и балета имени Абая".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 1999 года N 1421 P991421_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 1999 года N 772" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 47, статья 432).
4. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года N 1847 P991847_ "О заключении Гарантийного соглашения (Проект технического содержания путей и коммерциализации Республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы") между Республикой Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития".
5. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 573 P000573_ "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 15 июня 1999 года N 772 и от 27 августа 1999 года N 1269".
6. Подпункт 2) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2000 года N 1475 P001475_ "О дополнительных мерах по привлечению закрытым акционерным обществом "КазТрансГаз" негосударственного займа под государственную гарантию Республики Казахстан".
7. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2000 года N 1611 P001611_ "О завершении строительства и пуска в эксплуатацию первой линии метрополитена в городе Алматы".
8. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2000 года N 1612 P001612_ "О реализации проекта восстановления пассажирского терминала в аэропорту города Алматы".
9. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2000 года N 1795 P001795_ "О строительстве комплекса зданий дипломатического представительства Республики Казахстан в городе Анкаре (Турецкая Республика)".
10. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2000 года N 1814 P001814_ "О вопросах приобретения воздушного судна Boeing 767-200 ЕR".
11. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года N 1818 P001818_ "О мерах по приобретению Республиканским государственным предприятием "Казахавтодор" дорожно-строительной техники".
12. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года N 1823 P001823_ "О привлечении займа Европейского Банка Реконструкции и Развития для финансирования проекта развития автодорожной отрасли".

13. "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен мемлекеттiк емес сыртқы заемын тартуы туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 1935  қаулысының
4-тармағы.
14. "Қазпочта" ашық акционерлiк қоғамының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен мемлекеттiк емес сыртқы заем тартуы туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 30 желтоқсандағы N 1961  қаулысының 3-тармағы.

13. Пункт 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1935 P001935_ "О привлечении Республиканским государственным предприятием "Казакстан темiр жолы" негосударственного внешнего займа под государственную гарантию Республики Казахстан".
14. Пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2000 года N 1961 P001961_ "О привлечении открытым акционерным обществом "Казпочта" негосударственного внешнего займа под государственную гарантию Республики Казахстан".
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)