О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти
Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
В целях проведения единой и эффективной кадровой политики в системе государственной власти, повышения ответственности должностных лиц за осуществление государственных задач постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ними, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан;
2) Положение о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 27.07.2009 № 852; от 09.10.2019 № 184.
1-1. Исключен Указом Президента РК от 13.11.2007 № 436.
2. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 1999 года N 132 "О перечне должностей руководящих работников государственных органов, назначаемых и утверждаемых Президентом Республики Казахстан или по согласованию с ним, избираемых по его представлению";
2) Распоряжение Президента Республики Казахстан от 3 ноября 1999 года N 87 "Об утверждении Положения о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности руководящих должностных лиц центральных и местных государственных органов Республики Казахстан".
2-1. Исключен Указом Президента РК от 17.06.2011 № 101.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 марта 2002 года N 828
Перечень должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ними, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан

Мемлекеттiк билiк органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы N 828 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен.
Мемлекеттiк билiк органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбiр мәселелерi туралы
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
Мемлекеттiк билiк органдары жүйесiнде бiрыңғай әрi тиiмдi кадр саясатын жүргiзу, лауазымды тұлғалардың мемлекеттiк мiндеттердi жүзеге асыру үшін жауапкершiлiгiн арттыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және (немесе) олардың келісуімен тағайындалатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де лауазымды адамдардың тiзбесi;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк саяси қызметшілерi мен өзге де лауазымды адамдарын қызметке келiсу, қызметке тағайындау мен қызметтен босату тәртібі туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2009.07.27. N 852; 09.10.2019 № 184 Жарлықтарымен.
1-1. Алып тасталды - ҚР Президентінің 2007.11.13 N 436 Жарлығымен.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайтын және бекiтетiн немесе оның келiсуiмен тағайындалатын және бекiтiлетін, оның ұсынуы бойынша сайланатын басшы қызметкерлерiнiң лауазымдар тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің 1999 жылғы 4 мамырдағы N 132 Жарлығының;
2) "Қазақстан Республикасы орталық және жергілікті мемлекеттік органдарының басшы лауазымды адамдарын қызметкe келiсу, қызметке тағайындау мен қызметтен босату тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 3 қарашадағы N 87 өкiмiнiң күшi жойылған деп танылсын.
2-1. Алып тасталды - ҚР Президентінің 2011.06.17 N 101 Жарлығымен.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы
29 наурыздағы N 828
Жарлығымен
Бекiтiлген
Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және (немесе) олардың келісуімен тағайындалатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де лауазымды адамдардың тізбесі

** обсуждение кандидатур осуществляется в соответствии с подпунктом 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О Совете Безопасности Республики Казахстан";
*** применительно к кандидатурам на должности, указанные в подпункте 3) пункта 17 Положения о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц Республики Казахстан;
**** применительно к заместителям Председателя Комитета национальной безопасности.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 марта 2002 года N 828
Положение
о порядке согласования, назначения на должность и освобождения
от должности политических государственных служащих и иных
должностных лиц Республики Казахстан
Сноска. Положение в редакции Указа Президента РК от 27.07.2009 № 852.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции Указа Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Представления о назначении или освобождении политических государственных служащих, назначаемых указами Главы государства, вносятся на рассмотрение Президенту Республики Казахстан:
по членам Правительства, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел, - Премьер-Министром Республики, после консультаций с Мажилисом Парламента;
по руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики, - Руководителем Администрации Президента Республики (далее - Администрация);
по главам дипломатических представительств - министром иностранных дел.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
2. Представления о назначении или освобождении руководящих должностных лиц, назначаемых распоряжениями Президента Республики, вносятся в Администрацию руководителем соответствующего государственного органа.
2-1. Кандидаты, рекомендуемые (рассматриваемые) к назначению на должности первых руководителей центральных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, а также государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, подлежат согласованию с Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Положение дополнено пунктом 2-1 в соответствии с Указом Президента РК от 09.10.2019 № 184.
3. Представления о даче согласия при назначении на должности или освобождении от должностей руководящих должностных лиц, назначаемых по согласованию с Главой государства или по его уполномочию с Руководителем Администрации, вносятся в Администрацию:
по председателям правлений государственных холдингов и национальных компаний - Премьер-Министром Республики;
по заместителям министров – министрами с указанием информации о согласовании кандидатуры с Премьер-Министром;
по руководителям ведомств министерств и территориальных подразделений центральных государственных органов – руководителями соответствующих центральных государственных органов;
по должностным лицам, назначаемым руководителями государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, - руководителями соответствующих органов;
по руководящим должностным лицам местных исполнительных государственных органов – акимами областей, городов республиканского значения и столицы;
по должностным лицам, назначаемым руководителями аппаратов центральных исполнительных органов, – руководителями аппаратов соответствующих центральных государственных органов;
по председателям ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы – Председателем Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета;
по Торговому представителю Республики Казахстан в Российской Федерации, заместителям Торгового представителя Республики Казахстан в Российской Федерации - Министром национальной экономики;
по руководителю Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан – Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по заместителям руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, назначаемым Председателем Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, – Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.

** кандидатураларды талқылау "Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабы 8) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады;
*** Қазақстан Республикасының мемлекеттік саяси қызметшілері мен өзге де лауазымды адамдарын қызметке келісу, қызметке тағайындау мен қызметтен босату тәртібі туралы Ереженің 17-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген лауазымдарға кандидатураларға қатысты;
**** Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарларына қатысты.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2002 жылғы
29 наурыздағы N 828
Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік саяси қызметшілерін мен
өзге де лауазымды адамдарын қызметке келісу, қызметке тағайындау мен
қызметтен босату тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2009.07.27. N 852 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Мемлекет басшысының жарлықтарымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілерді қызметке тағайындау немесе қызметтен босату туралы ұсынымдарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына:
Үкімет мүшелері жөнінде - Сыртқы істер, Қорғаныс, Ішкі істер министрлерін қоспағанда - Парламент Мәжілісімен консультациялардан кейін Республиканың Премьер-Министрі;
Республика Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары жөнінде - Республика Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі - Әкімшілік) Басшысы;
дипломатиялық өкілдіктер басшылары жөнінде - Сыртқы істер министрі енгізеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
2. Республика Президентінің өкімдерімен тағайындалатын басшы лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау немесе қызметтен босату туралы ұсынымдарды Әкімшілікке тиісті мемлекеттік органның басшысы енгізеді.
2-1. Орталық атқарушы органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың бірінші басшылары лауазымына тағайындауға ұсынылатын (қарастырылатын) кандидатуралар Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасымен келісілуге тиіс.
Ескерту. Ереже 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.
3. Мемлекет басшысының немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Әкімшілік Басшысының келісімімен тағайындалатын басшы лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау немесе қызметтен босату кезінде келісім беру туралы ұсынымдарды Әкімшілікке:
мемлекеттік холдингтер және ұлттық компаниялардың басқарма төрағалары жөнінде - Республиканың Премьер-Министрі;
министрлердің орынбасарлары жөнінде – кандидатура Премьер-Министрмен келісілгені туралы ақпаратты көрсете отырып, министрлер;
министрліктер ведомстволарының және орталық мемлекеттік органдар аумақтық бөлімшелерінің басшылары жөнінде – тиісті орталық мемлекеттік органдардың басшылары;
Қазақстан Республикасы Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары тағайындайтын лауазымды адамдары жөнінде - тиісті органдардың басшылары;
жергілікті атқарушы мемлекеттік органдардың басшы лауазымды адамдары жөнінде – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері;
орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары тағайындайтын лауазымды адамдар жөнінде – тиісті орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшылары;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының төрағалары жөнінде – Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің төрағасы;
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы сауда өкілі, Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы сауда өкілінің орынбасарлары жөнінде - Ұлттық экономика министрі;
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының басшысы жөнінде – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы;
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы тағайындайтын Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының орынбасарлары жөнінде – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы енгізеді.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 01.08.2011 № 131; от 16.11.2012 № 435 (порядок введения в действие см. п. 3); от 09.08.2013 № 609; от 07.10.2014 № 926; от 11.01.2016 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.02.2018 № 643; от 24.01.2019 № 828 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.09.2019 № 151; от 05.10.2020 № 427; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Назначение на должности и освобождение от должностей, осуществляемое Президентом Республики Казахстан, может производиться вне соблюдения процедур, предусмотренных настоящим Положением, в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 09.10.2019 № 184.
4-1. Назначение на должности, отнесенные к корпусу "А" административной государственной службы, в рамках ротации осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами и сроками проведения ротации, категории и должности государственных служащих, подлежащих ротации, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Положение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с Указом Президента РК от 13.01.2014 № 721 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); в редакции Указа Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация проведения в Администрации согласования, назначения на должности и освобождения от должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции Указа Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Для проведения процедуры согласования назначения на руководящую государственную должность, производимого распоряжением Президента Республики, а также по согласованию с Главой государства или по его уполномочию с Руководителем Администрации, лицами, указанными в пунктах 2 и 3 настоящего Положения, в Администрацию направляются:
представление с указанием деловых и личных качеств кандидата;
справка-объективка (послужной список) кандидата с фотографией;
сведения о прохождении обязательной специальной проверки.
5-1. Исключен Указом Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Для проведения процедуры согласования освобождения от руководящей государственной должности, производимого распоряжением Президента Республики, а также по согласованию с Главой государства или по его уполномочию с Руководителем Администрации, лицами, указанными в пунктах 2 и 3 настоящего Положения, в Администрацию направляются:
представление с указанием конкретных причин и мотивов предполагаемого освобождения;
справка-объективка (послужной список) кандидата с фотографией;
заявление (в случае освобождения от должности по собственному желанию).

Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2011.08.01 N 131, 2012.11.16 N 435 (қолданысқа енгізілe тәртібін 3-т. қараңыз); 09.08.2013 N 609; 07.10.2014 N 926; 11.01.2016 N 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.02.2018 № 643; 24.01.2019 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.09.2019 № 151; 05.10.2020 № 427; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
4. Қазақстан Республикасының Президенті осы Ережеде көзделген рәсімдерді сақтамай, қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізе алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.
4-1. Ротация шеңберінде мемлекеттік әкімшілік қызметтің "А" корпусына жататын лауазымдарға тағайындау Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдерінде, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 13.01.2014 № 721 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2-тарау. Әкімшілікте мемлекеттік саяси қызметшілерді және өзге де лауазымды адамдарды қызметке келісуді, қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды жүргізуді ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5. Республика Президентінің өкімімен, сондай-ақ Мемлекет басшысының келісімімен немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Әкімшілік Басшысының келісімімен жүргізілетін, басшы мемлекеттік қызметке тағайындауға келісу рәсімін жүргізу үшін осы Ереженің 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалар Әкімшілікке:
кандидаттың іскерлік және жеке қабілеттері көрсетілген ұсынымды;
кандидаттың суретімен бірге анықтама парағын (қызметтік тізімі);
міндетті арнайы тексерістен өткендігі туралы мәліметтерді жібереді.
5-1. Алып тасталды - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Республика Президентінің өкімімен, сондай-ақ Мемлекет басшысының келісімімен немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Әкімшілік Басшысының келісімімен жүргізілетін, басшы мемлекеттік қызметтен босатуды келісу рәсімін жүргізу үшін осы Ереженің 2 және 3 тармақтарында көрсетілген тұлғалар Әкімшілікке:
қызметтен алда тұрған босатудың нақты себептері мен дәлелдері көрсетілген ұсынымды;
кандидаттың суретімен бірге анықтама парағын (қызметтік тізімі);
өтінішін (қызметтен өз тілегі бойынша босатылған жағдайда) жібереді.

7. Представленные в Администрацию материалы по назначению на должность или освобождению от должности направляются в структурное подразделение, ведающее вопросами государственной службы и кадровой политики (далее - Кадровая служба), для регистрации и проведения проверки качества оформления и наличия полного перечня документов, предусмотренных настоящим Положением.
После проведения проверки представленные документы в течение одного дня передаются на рассмотрение Руководителю Администрации, который дает поручения по изучению согласуемых кандидатур соответствующим должностным лицам Администрации.
Материалы по назначению на должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, рассматриваемых Комиссией при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан (далее - Комиссия), направляются в рабочий орган Комиссии.
Порядок рассмотрения материалов в отношении должностных лиц, указанных в части третьей настоящего пункта, определяется Положением о Комиссии.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 03.04.2013 № 537.
8. Кадровой службой оформляются соответствующие листы согласования, в которых указываются Ф.И.О., рекомендуемая или освобождаемая должность, должностные лица Администрации, которым они направляются для согласования. Листы согласования могут подписываться в электронном виде.
Согласование кандидатур Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан осуществляется в том числе посредством наложения резолюции на представлении.
Сноска. Пункт 8 в редакции Указа Президента РК от 26.02.2018 № 643; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 09.10.2019 № 184.
9. В ходе анализа представленных материалов по согласованию назначения на должность или освобождения от должности структурными подразделениями изучаются деловые и личные качества назначаемого или освобождаемого должностного лица с выездом на место либо с приглашением на собеседование в Администрацию, могут запрашиваться дополнительные документы.
10. В течение десяти рабочих дней структурные подразделения Администрации проводят работу по согласованию назначения на должность или освобождения от должности и направляют соответствующие документы в Кадровую службу для последующего внесения на рассмотрение Руководителю Администрации.
11. В случае несогласия соответствующих должностных лиц с назначением на должность или освобождением от нее Руководителю Администрации представляется заключение, в котором указываются конкретные причины отказа.
При этом они вправе внести на рассмотрение Руководителю Администрации иную кандидатуру на назначаемую должность.

7. Қызметке тағайындау немесе қызметтен босату жөнінде Әкімшілікке ұсынылған материалдар тіркеу үшін әрі ресімдеу сапасына және осы Ережеде көзделген құжаттардың толық тізбесінің бар екеніне тексеру жүргізу үшін мемлекеттік қызмет және кадр саясаты мәселелерімен айналысатын құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі - Кадр қызметі) жіберіледі.
Тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар бір күн ішінде Әкімшілік Басшысының қарауына беріледі, ол келісілетін кандидатураларды зерделеу жөнінде Әкімшіліктің тиісті лауазымды тұлғаларына тапсырмалар береді.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қарайтын мемлекеттік саяси қызметшілерді және өзге лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау жөніндегі материалдар Комиссияның жұмыс органына жіберіледі.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген лауазымды тұлғаларға қатысты материалдарды қарау тәртібі Комиссия туралы ережеде айқындалады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 03.04.2013 N 537 Жарлығымен.
8. Кадр қызметі тиісті келісу парақтарын ресімдейді, оларда тегі, аты-жөні; ұсынылатын немесе босатылатын қызмет; келісу үшін жіберілетін Әкімшіліктің лауазымды тұлғалары көрсетіледі. Келісу парақтарына электрондық түрде қол қойылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасымен кандидатураларды келісуге ұсынуға бұрыштама қою арқылы да жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.02.2018 № 643 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.
9. Қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісім беру жөнінде ұсынылған материалдарды талдау барысында құрылымдық бөлімшелер қызметке тағайындалатын немесе қызметтен босатылатын лауазымды тұлғаның іскерлік және жеке қабілеттерін жергілікті жерге бару не оны Әкімшілікке әңгімелесуге шақыру арқылы зерделейді, қосымша құжаттар сұратылуы мүмкін.
10. Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелері қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісу жөнінде он жұмыс күні ішінде жұмыс жүргізеді және тиісті құжаттарды кейіннен Әкімшілік Басшысының қарауына енгізу үшін Кадр қызметіне жібереді.
11. Тиісті лауазымды тұлғалар қызметке тағайындаумен немесе қызметтен босатумен келіспеген жағдайда Әкімшілік Басшысына қорытынды ұсынылады, онда бас тартудың нақты себептері көрсетіледі.
Бұл ретте олар тағайындалатын лауазымға өзге кандидатураны Әкімшілік Басшысының қарауына енгізуге хақылы.

12. После рассмотрения представленных на согласование материалов и информирования при необходимости Главы государства Руководитель Администрации принимает решение о даче согласия либо об отказе в назначении на должность или освобождении от должности.
Оповещение государственных органов о принятом решении производится в однодневный срок Кадровой службой.
13. Подготовка проектов указов и распоряжений Президента Республики по назначению и освобождению должностных лиц осуществляется Кадровой службой.
14. Не допускается принятие актов о назначении на должность и освобождении от должности кандидатур, подлежащих согласованию с Главой государства, Руководителем Администрации или иными должностными лицами, до вынесения ими соответствующего решения в установленном порядке.
Сноска. Пункт 14 в редакции Указа Президента РК от 09.10.2019 № 184.
15. Представления о назначении или освобождении должностных лиц, производимых распоряжениями Президента Республики Казахстан, могут докладываться непосредственно Главе государства Руководителем его Администрации, минуя стадию рассмотрения в структурных подразделениях Администрации.
Глава 3. Распределение должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, подлежащих согласованию с Администрацией, между ее структурными подразделениями
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции Указа Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, все кандидатуры, подлежащие согласованию с Администрацией, обязательно подлежат предварительному изучению в Кадровой службе и структурных подразделениях соответствующего профиля.
Кандидатуры на должности корпуса "А" подлежат согласованию с заместителем Руководителя Администрации, являющимся заместителем председателя Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 26.02.2018 № 643.
17. Если иное не будет решено уполномоченными должностными лицами, в аппарате Совета Безопасности подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
1) в Секретариате Совета Безопасности:
заместители Председателя Комитета национальной безопасности, директор Службы правительственной связи, заместители директора Службы внешней разведки, начальники служб и их заместители, начальники департаментов служб, департаментов центрального аппарата, департаментов при центральном аппарате, департаментов областей, городов республиканского значения и столицы, Академии КНБ;

12. Келісуге ұсынылған материалдарды қарағаннан және қажет болған жағдайда Мемлекет басшысын хабардар еткеннен кейін Әкімшілік Басшысы қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісім беру не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы Кадр қызметі бір күн мерзім ішінде мемлекеттік органдарға хабарлайды.
13. Республика Президентінің лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау және қызметтен босату жөніндегі жарлықтары мен өкімдерінің жобаларын дайындауды Кадр қызметі жүзеге асырады.
14. Мемлекет басшысы, Әкімшілік Басшысы немесе өзге де лауазымды адамдар белгіленген тәртіппен тиісті шешім шығарғанға дейін, олармен келісілуге тиіс кандидатураларды қызметке тағайындау және қызметтен босату туралы актілерді қабылдауға жол берілмейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.
15. Қазақстан Республикасы Президентінің өкімдерімен жүргізілетін, лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау немесе қызметтен босату туралы ұсынымдарды Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінде қаралу сатысына соқпай, Мемлекет басшысына оның Әкімшілігінің Басшысы тікелей баяндауы мүмкін.
3-тарау. Әкімшілікте келісілуге тиіс мемлекеттік саяси қызметшілердің және өзге де лауазымды адамдардың лауазымдарын оның құрылымдық бөлімшелері арасында бөлу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
16. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, Әкімшілікте келісілуге тиіс барлық кандидатуралар Кадр қызметінде және тиісті бейіндегі құрылымдық бөлімшелерде алдын ала зерделенуге тиіс.
"А" корпусының лауазымдарына кандидаттар Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия төрағасының орынбасары болып табылатын Президент Әкімшілігі Басшысының орынбасарымен келісуге жатады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 26.02.2018 № 643 Жарлығымен.
17. Егер уәкілетті лауазымды адамдар өзгедей шешім қабылдамаса, Қауіпсіздік Кеңесінің аппаратында мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
1) Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшылығында:
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарлары, ҰҚК Үкіметтік байланыс қызметінің директоры, Сыртқы барлау қызметі директорының орынбасарлары, қызметтердің бастықтары және олардың орынбасарлары, қызметтер департаменттерінің, орталық аппарат департаменттерінің, орталық аппарат жанындағы департаменттердің, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана департаменттерінің, ҰҚК академиясының бастықтары;

2) в Отделе военной безопасности и обороны Совета Безопасности:
начальник Академии Пограничной службы КНБ; заместители Директора Пограничной службы КНБ; начальники региональных управлений Пограничной службы КНБ;
Первый заместитель Министра обороны – начальник Генерального штаба Вооруженных Сил; заместители Министра обороны; главнокомандующие видами, командующий Силами специальных операций,командующие родами войск видов и региональными командованиями Вооруженных Сил; начальник Главного разведывательного управления Вооруженных Сил; начальник Национального университета обороны; первый заместитель, заместители начальника Генерального штаба; руководитель аппарата Министерства обороны; начальник Тыла, начальник Вооружения Вооруженных Сил; начальники главных штабов – первые заместители главнокомандующих видами Вооруженных Сил, начальники штабов – первые заместители командующих родами войск видов Вооруженных Сил, войсками региональных командований; заместители главнокомандующих видами Вооруженных Сил, командующих родами войск видов Вооруженных Сил и региональными командованиями Вооруженных Сил; первый заместитель начальника Главного разведывательного управления Вооруженных Сил; начальники департаментов Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил; начальник Главной инспекции Министерства обороны; начальник Главного управления военной полиции, Главного военно-медицинского управления Вооруженных Сил;
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующий Национальной гвардией; первый заместитель Главнокомандующего Национальной гвардией – начальник Главного штаба, заместители Главнокомандующего Национальной гвардией; командующие региональными командованиями и их первые заместители – начальники штабов, заместители; начальники главных управлений; начальник Академии Национальной гвардии;
заместитель Министра индустрии и инфраструктурного развития, курирующий вопросы оборонной промышленности, участия в проведении единой военно-технической политики, осуществления военно-технического сотрудничества, формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа;
заместитель Министра национальной экономики, курирующий вопросы мобилизационной подготовки и мобилизации;
председатель Комитета по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям;
3) в Отделе общих вопросов безопасности Совета Безопасности:
заместители Министра, председатели, заместители председателей Комитета противопожарной службы, Комитета по гражданской обороне и воинским частям, начальники департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям;
заместители Министра, курирующие вопросы формирования и реализации государственной политики в сфере информационной безопасности, председатели Комитета по информационной безопасности, Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности;
председатель Комитета индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития;
председатель Комитета по делам религий Министерства информации и общественного развития;
председатель, заместители председателя Комитета гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития;
председатель правления АО "Авиационная администрация Казахстана";
председатель Комитета промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям;

2) Қауіпсіздік Кеңесінің Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімінде:
ҰҚК Шекара қызметі академиясының бастығы; ҰҚК Шекара қызметі директорының орынбасарлары; ҰҚК Шекара қызметі өңірлік басқармаларының бастықтары;
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қарулы Күштер Бас штабының бастығы; Қорғаныс министрінің орынбасарлары; Қарулы Күштер түрлерінің бас қолбасшылары, Арнайы операциялар күштерінің қолбасшысы Қарулы Күштер түрлері әскерлері тектерінің және өңірлік қолбасшылықтарының қолбасшылары; Қарулы Күштер Бас барлау басқармасының бастығы; Ұлттық қорғаныс университетінің бастығы; Бас штаб бастығының бірінші орынбасары, орынбасарлары; Қорғаныс министрлігінің аппарат басшысы; Қарулы Күштердің Тыл бастығы, Қару-жарақ бастығы; бас штабтар бастықтары – Қарулы Күштер түрлері бас қолбасшыларының бірінші орынбасарлары; штабтар бастықтары – Қарулы Күштер түрлері әскерлерінің тектері, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері қолбасшыларының бірінші орынбасарлары; Қарулы Күштер түрлері бас қолбасшыларының, Қарулы Күштер түрлері әскерлерінің тектері және Қарулы Күштер өңірлік қолбасшылықтары қолбасшыларының орынбасарлары; Қарулы Күштер Бас барлау басқармасы бастығының бірінші орынбасары; Қорғаныс министрлігі мен Қарулы Күштер Бас штабы департаменттерінің бастықтары; Қорғаныс министрлігі Бас инспекциясының бастығы; Қарулы Күштер Әскери полициясы бас басқармасының, Бас әскери-медициналық басқармасының бастығы;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы; Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бірінші орынбасары – Бас штаб бастығы, Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының орынбасарлары; өңірлік қолбасшылықтардың қолбасшылары және олардың бірінші орынбасарлары – штабтар бастықтары, орынбасарлары; бас басқармалар бастықтары; Ұлттық ұлан академиясының бастығы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің қорғаныс өнеркәсібі, бірыңғай әскери-техникалық саясатты жүргізуге қатысу, әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыру, мемлекеттік қорғаныс тапсырысын қалыптастыру, орналастыру және орындау мәселелерін қадағалайтын орынбасары;
Ұлттық экономика министрінің жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру мәселелерін қадағалайтын орынбасары;
Төтенше жағдайлар министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитетінің төрағасы;
3) Қауіпсіздік Кеңесінің Қауіпсіздіктің жалпы мәселелері бөлімінде:
Төтенше жағдайлар министрінің орынбасарлары, осы министрліктің Өртке қарсы қызмет комитетінің, Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитетінің төрағалары, төрағаларының орынбасарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары;
Министрдің ақпараттық қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру мәселелерін қадағалайтын орынбасарлары, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитетінің, Аэроғарыш комитеттерінің төрағалары;
Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитетінің төрағасы;
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі Дін істері комитетінің төрағасы;
Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігі Азаматтық авиация комитетінің төрағасы, төрағаның орынбасарлары;
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ басқармасының төрағасы;
Төтенше жағдайлар министрлігі Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитетінің төрағасы;

4) в Отделе правоохранительной системы Совета Безопасности:
первый заместитель, заместители Генерального Прокурора, прокуроры областей, городов республиканского значения и столицы, другие приравненные к ним прокуроры; председатель Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры; ректор, первый проректор Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре;
первый заместитель, заместители Министра внутренних дел, председатели комитетов Министерства внутренних дел; заместители председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел; начальники Алматинской, Карагандинской и Костанайской академий Министерства внутренних дел, начальники департамента полиции на транспорте, департаментов криминальной полиции, следствия, по противодействию наркопреступности, департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы Министерства внутренних дел; начальники департаментов уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы Министерства внутренних дел;
руководители аппаратов Генеральной прокуратуры, Агентства по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу и Министерства внутренних дел;
заместители Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, руководители департаментов Агентства по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) областей, городов республиканского значения и столицы; руководители департаментов Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу областей, городов республиканского значения и столицы;
первый заместитель, заместители Председателя Агентства по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), руководители департаментов Агентства по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) областей, городов республиканского значения и столицы;
Директор республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 17 в редакции Указа Президента РК от 22.12.2016 № 391; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 14.03.2017 № 446; от 26.02.2018 № 643; от 03.08.2018 № 722; от 24.01.2019 № 828 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.09.2019 № 151; от 18.09.2019 № 163; от 09.10.2019 № 184; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 20.02.2021 № 515; от 22.11.2021 № 693; от 15.12.2021 № 717; от 19.01.2022 № 779; от 03.06.2022 № 907.

4) Қауіпсіздік Кеңесінің Құқық қорғау жүйесі бөлімінде:
Бас Прокурордың бірінші орынбасары, орынбасарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың прокурорлары, оларға теңестірілген басқа да прокурорлар; Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасы; Бас прокуратураның жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының ректоры, бірінші проректоры;
Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары, орынбасарлары, Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары; Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті төрағасының орынбасарлары; Ішкі істер министрлігінің Алматы, Қарағанды және Қостанай академияларының бастықтары, Ішкі істер министрлігінің көліктегі полиция департаментінің, криминалдық полиция, тергеу, есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл департаменттерінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің бастықтары; Ішкі істер министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің бастықтары;
Бас прокуратура, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі және Ішкі істер министрлігі аппараттарының басшылары;
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының орынбасарлары, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың департаменттерінің басшылары; Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың департаменттерінің басшылары;
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының бірінші орынбасары, орынбасарлары, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың департаменттерінің басшылары;
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 22.12.2016 № 391 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 14.03.2017 № 446; 26.02.2018 № 643; 03.08.2018 № 722; 24.01.2019 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.09.2019 № 151; 18.09.2019 № 163; 09.10.2019 № 184; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 20.02.2021 № 515; 22.11.2021 № 693; 15.12.2021 № 717; 19.01.2022 № 779; 03.06.2022 № 907 Жарлықтарымен.

17-1. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами безопасности и правопорядка, подлежат предварительному изучению кандидатуры на должность директора республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан".
Сноска. Положение дополнено пунктом 17-1 в соответствии с Указом Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами социально-экономической сферы, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители министров, руководители аппаратов, председатели комитетов министерств здравоохранения, труда и социальной защиты населения, национальной экономики, образования и науки, сельского хозяйства, финансов, энергетики, индустрии и инфраструктурного развития, за исключением председателя Комитета индустриального развития и председателя, заместителей председателя Комитета гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития;
заместители председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов; руководители департаментов Комитета государственных доходов Министерства финансов по областям, городам республиканского значения и столицы;
заместители Председателя Национального Банка; заместители Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка; заместители Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан; заместители Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу; председатели правлений АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", АО "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде", АО "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", а также национальных институтов развития и национальных компаний, входящих в состав АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"; руководитель аппарата Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета; руководитель аппарата Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан; руководитель аппарата Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу; Торговый представитель Республики Казахстан в Российской Федерации, заместители Торгового представителя Республики Казахстан в Российской Федерации.

17-1. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, қауіпсіздік және құқықтық тәртіп мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры лауазымына кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс.
Ескерту. 3-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
18. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, әлеуметтік-экономикалық сала мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитетінің төрағасын және Азаматтық авиация комитетінің төрағасын, төрағасының орынбасарларын қоспағанда, Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Ұлттық экономика, Білім және ғылым, Ауыл шаруашылығы, Қаржы, Энергетика, Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлерінің орынбасарлары, осы министрліктердің аппарат басшылары, комитеттерінің төрағалары;
Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының орынбасарлары; Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша департаменттерінің басшылары;
Ұлттық Банк Төрағасының орынбасарлары; Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі төрағасының орынбасарлары; Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының орынбасарлары; "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ, "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ, сондай-ақ "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-ның құрамына кіретін ұлттық даму институттары мен ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары; Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті аппаратының басшысы; Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі аппаратының басшысы; Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі аппаратының басшысы; Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы сауда өкілі, Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы сауда өкілінің орынбасарлары.

Сноска. Пункт 18 в редакции Указа Президента РК от 17.06.2011 № 101; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 09.08.2013 № 609; от 30.01.2014 № 744; от 25.07.2014 № 865; от 07.10.2014 № 926; от 26.02.2018 № 643; от 24.01.2019 № 828 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); 18.03.2019 № 878; от 10.09.2019 № 151; от 11.11.2019 № 203; от 05.10.2020 № 428; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 20.02.2021 № 515.
19. Исключен Указом Президента РК от 09.10.2019 № 184.
20. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами внешней политики, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Министра иностранных дел, чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан, постоянные представители Республики Казахстан при международных организациях, руководитель аппарата и председатели комитетов Министерства иностранных дел.
Сноска. Пункт 20 в редакции указа Президента РК от 18.03.2019 № 878; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
21. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами правового обеспечения, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Министра юстиции, руководитель аппарата, руководители департаментов юстиции областей, городов республиканского значения и столицы Министерства юстиции;
руководитель Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан), его заместители;
секретарь Высшего Судебного Совета Республики Казахстан – руководитель Аппарата.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 22.09.2010 № 1066; от 17.06.2011 № 101; от 17.05.2012 № 328; от 07.10.2014 № 926; от 23.12.2015 № 137 (вводится в действие с 01.01.2016); от 24.01.2019 № 828 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.09.2019 № 151; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
22. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами внутренней политики, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители министров, руководители аппаратов и председатели комитетов министерств здравоохранения, труда и социальной защиты населения, информации и коммуникаций, культуры и спорта, образования и науки, общественного развития;
заместители акимов, курирующие социальную сферу; первые руководители национальных высших учебных заведений; руководитель некоммерческого акционерного общества "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера"; директор Национального музея Республики Казахстан.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2011.06.17 N 101 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 09.08.2013 N 609; 30.01.2014 N 744; 25.07.2014 N 865; 07.10.2014 N 926; 26.02.2018 № 643; 24.01.2019 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 18.03.2019 № 878; 10.09.2019 № 151; 11.11.2019 № 203; 05.10.2020 № 428; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 20.02.2021 № 515 Жарлықтарымен.
19. Алып тасталды - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.
20. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, сыртқы саясат мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Сыртқы істер министрінің орынбасарлары, Қазақстан Республикасының төтенше және өкілетті елшілері, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты өкілдері, Сыртқы істер министрлігінің аппарат басшысы және комитеттерінің төрағалары.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.03.2019 № 878 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
21. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, құқықтық қамтамасыз ету мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Әділет министрінің орынбасарлары, Әділет министрлігінің аппарат басшысы, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әділет департаменттерінің басшылары;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысы, оның орынбасарлары.
Жоғары Сот Кеңесінің хатшысы – Аппарат басшысы.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2010.09.22 N 1066, 2011.06.17 N 101, 2012.05.17 N 328; 07.10.2014 N 926; 23.12.2015 № 137 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.01.2019 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.09.2019 № 151; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
22. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, ішкі саясат мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Ақпарат және коммуникациялар, Мәдениет және спорт, Білім және ғылым, Қоғамдық даму министрлерінің орынбасарлары, осы министрліктердің аппарат басшылары және комитеттерінің төрағалары;
әкімдердің әлеуметтік саланы қадағалайтын орынбасарлары; ұлттық жоғары оқу орындарының бірінші басшылары; "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басшысы; Қазақстан Республикасы Ұлттық музейінің директоры.

Сноска. Пункт 22 в редакции Указа Президента РК от 17.06.2011 № 101; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 25.04.2013 № 556; от 25.07.2014 № 865; от 07.10.2014 № 926; от 26.02.2018 № 643; от 24.01.2019 № 828 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 17.08.2019 № 120; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 30.06.2022 № 948 (вводится в действие с 01.07.2022).
23. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администраций, в структурном подразделении, ведающем вопросами государственного контроля и развития территорий, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
руководители аппаратов центральных исполнительных органов, за исключением руководителя аппарата Министерства внутренних дел;
заместители акимов, руководители аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы; председатели ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы; акимы районов областей, городов областного значения, акимы районов в городах.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 19.05.2011 № 86; от 17.06.2011 № 101; от 01.08.2011 № 131; от 21.06.2012 № 344; от 29.08.2014 № 900; от 24.01.2019 № 828 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 10.09.2019 № 151; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами стратегического планирования, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
руководитель и заместители руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан; руководитель аппарата Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
Сноска Положение дополнено пунктом 24 в соответствии с Указом Президента РК от 05.10.2020 № 427.
24. Исключен Указом РК от 29.08.2014 № 900.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2011.06.17 N 101 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 25.04.2013 N 556; 25.07.2014 N 865; 07.10.2014 N 926; 26.02.2018 № 643; 24.01.2019 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 17.08.2019 № 120; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 30.06.2022 № 948 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
23. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, мемлекеттік бақылау және аумақтарды дамыту мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Ішкі істер министрлігінің аппарат басшысын қоспағанда, орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары;
облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдерінің орынбасарлары, әкімдері аппараттарының басшылары; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының төрағалары; облыстар аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері, қалалардағы аудандардың әкімдері.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2011.05.19 № 86, 2011.06.17 N 101, 2011.08.01 N 131, 2012.06.21 № 344; 29.08.2014 N 900; 24.01.2019 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 10.09.2019 № 151; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
24. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгеше шешім қабылдамаса, стратегиялық жоспарлау мәселелерімен айналысатын құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының басшысы және басшысының орынбасарлары; Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі аппаратының басшысы.
Ескерту. 24-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.10.2020 № 427 Жарлығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Президентінің 29.08.2014 N 900 Жарлығымен.