Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2342 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2342 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
Мазмұны
1. Миссиясы және пайымдауы
2. Ағымдағы ахуалды талдау
3. Қызметінің стратегиялық бағыттары
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
5. Функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қатерлері
6. Қатер менеджменті
7. Негізінде Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік құқықтық актілер мен құжаттардың тізбесі
8. Бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Миссиясы
Халықтың өмір сүру деңгейі мен сапасын арттыруға жәрдемдесу.
Пайымдауы
Лайықты еңбектің ілгерілеуін және әлеуметтік қорғаудың конституциялық кепілдерінің іске асырылуын қамтамасыз етуші мемлекеттік орган.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
2008 - 2009 жылдары әлеуметтік-экономикалық сала әлемдік қаржы дағдарысының кері әсерінің ықпалымен дамып келеді.
2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмыспен қамтылған халықтың саны 7 862,1 мың адам болды немесе 2008 жылдың басымен салыстырғанда 231 мың адамға көбейді. Бұл ретте 2008 жылдың төртінші тоқсанында 2008 жылдың үшінші тоқсанымен салыстырғанда жұмыспен қамтылған халық санының 63,3 мың адамға азайғаны байқалады. Жұмыспен қамту деңгейінің төмендеуі 2009 жылдың бірінші тоқсанында да жалғасты, экономика салаларындағы өндіріс ауқымының қысқаруына байланысты жалдамалы қызметкерлердің саны аталған кезеңде 31,7 мың адамға қысқарды. 2009 жылғы 1 сәуірдегі жағдай бойынша жұмыссыздар саны 583,1 мың адам болды, ал жұмыссыздық деңгейі экономикалық белсенді халықтың санынан 6,6 %-нан 6,9 %-на көбейді.
Ішінара жұмыспен қамту айтарлықтай өріс алды. Егер 2009 жылдың басында 281 кәсіпорын өндірісін ішінара тоқтатса, 2009 жылғы 1 мамырдағы жағдай бойынша ол сан 590-ға жетті. Ішінара жұмыспен қамту жағдайында 51,1 мың жалдамалы қызметкер жұмыс істейді. Тағы 19,6 мың қызметкер жалақысы сақталмайтын мәжбүрлі еңбек демалысында (жылдың басымен салыстырғанда олардың саны 2 есеге көбейген).

Об утверждении Стратегического плана Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2342
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2342
Стратегический план
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления деятельности
4. Соответствие стратегических направлений и целей Министерства
труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
стратегическим целям государства
5. Функциональные возможности и возможные риски
6. Риск-менеджмент
7. Перечень нормативных правовых актов и документов, на основе
которых разработан Стратегический план
8. Перечень бюджетных программ
Миссия
Содействие повышению уровня и качества жизни населения.
Видение
Государственный орган, обеспечивающий продвижение достойного труда и реализацию конституционных гарантий по социальной защите.
2. Анализ текущей ситуации
Социально-экономическое развитие страны в 2008-2009 годах испытывает негативное воздействие мирового финансового кризиса.
На 01.01.2009 года численность занятого населения составила 7862,1 тыс. человек, или в целом выросла по сравнению с началом 2008 года на 231 тыс. человек. При этом, в четвертом квартале 2008 года наблюдалось снижение численности занятого населения на 63,3 тыс. человек по сравнению с третьим кварталом 2008 года. Снижение уровня занятости продолжилось и в первом квартале 2009 года, в связи с сокращением объемов производства в отраслях экономики численность наемных работников в указанном периоде сократилась на 31,7 тыс. человек. На 01.04.2009 года численность безработных составила 583,1 тыс. человек, а уровень безработицы увеличился с 6,6 % до 6,9 % от численности экономически активного населения.
Значительное распространение получила частичная занятость. Если на начало 2009 года производство было частично приостановлено на 281 предприятии, то на 1 мая 2009 их число увеличилось до 590. На условиях частичной занятости в них трудились 51,1 тыс. наемных работников. Еще 19,6 тыс. работников находились в вынужденных отпусках без сохранения заработной платы (в сравнении с началом года их число увеличилось в 2 раза).

Ағымдағы дағдарысты еңсеру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі дағдарысқа қарсы бағдарлама және оны іске асыру жөніндегі 2009 - 2011 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы «Дағдарыстан жаңару мен дамуға» атты Қазақстан халқына жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылға арналған іс-қимыл жоспарын (Жол картасын) орындау жөніндегі іс-шаралардың жеке жоспарын әзірледі. Оларды іске асыру үшін Ұлттық қор мен республикалық бюджет қаражатынан экономикаға 2,7 трлн. теңге, оның ішінде өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыруға 140 млрд. теңге бағытталды. Жергілікті бюджеттерден қосымша осы мақсаттарға 51,5 млрд. теңге бөлінді.
Көрсетілген жоспарға сәйкес жаңа жұмыс орындары құрылуда, кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыруға жіберілген жұмыссыздардың және халықтың нысаналы топтарының өзге де өкілдерінің саны артуда. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру, әлеуметтік жұмыс орындарын құру және жастар практикасын ұйымдастыру бағдарламаларын кеңейту, бос орындар жәрмеңкесін өткізу және т.б. жөнінде шаралар қабылдануда.
Қазақстанның еңбек нарығындағы ахуал еңбек ресурстары сапасының төмендігіне байланысты қиындап отыр (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2008 жылдың қорытындысы бойынша деректерге қарағанда, жұмыспен қамтылған халықтың 35 % кәсіби білімі жоқ. Экономиканың еңбекті көп қажетсінетін салаларында жұмыс істейтіндердің үлес салмағының жоғары болуы - жұмыспен қамтылған халықтың 30 % астамы - тиімсіз жұмыспен қамтудың орын алғанын білдіреді). Жұмыс істейтін халықтың үштен бірінен астамы өзін өзі жұмыспен қамтыған болып табылады (оның ішінде бір млн. астам адам өзінің жеке үй шаруашылығымен айналысады), көлеңкелі жұмыспен қамту сақталып отыр.
Жастар мен әйелдер жұмыссыздығының жоғары деңгейі сақталуда.
Қалыптасқан жағдай және экономиканың дағдарыстан кейінгі тұрақты даму жағдайын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқаруды Министрлік қызметінің басты стратегиялық бағыты ретінде айқындайды.
Еңбек қатынастарын реттеуде мынадай жұмыстардың жандандырылғанын атап көрсету қажет:
- еңбек қатынастарын мемлекеттік кепілдіктерді шарттық бастамамен байланыстыру негізінде жетілдіру;
- ұжымдық-шарттық қатынастарды дамыту;
- еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері жөніндегі қатынастарды регламенттеу;
- әлеуметтік әріптестік және бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі мәселелерін дамыту.
Жүргізілген «Ұжымдық шарт жасаңыздар!» республикалық акциясының нәтижесінде қолданыстағы ұжымдық шарттардың саны акцияның басынан бері 2 еседен астам өсті (40767), жұмыс берушілердің БҰҰ Ғаламдық шартының қағидаттарын ілгерілету жөніндегі келісімге қосылуы жалғасуда. Республикада әлеуметтік-еңбек қатынастары саласында бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі бойынша Меморандумдар жасау тәжірибесі дами бастады. Меморандумдар әлеуметтік шиеленістерді қысқартуды және:
- қызметкерлердің жаппай босатылуының алдын алу;
- жұмыс орындарын сақтау және жаңаларын құру;
- халықтың табысын сақтау және жалақыны уақтылы төлеу;
- кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру;
- ауылдық жерде жұмыспен қамтуға және халықтың нысаналы топтары қатарындағы адамдарды жұмыспен қамту;
- әлеуметтік-мәдени-тұрмыстық мақсаттағы нысандарды салуға, демеушілік пен қайырымдылық жөніндегі өзара міндеттемелерді көздейді.

Для выхода из кризиса Правительство Республики Казахстан разработало антикризисную программу и План мероприятий по ее реализации на 2009-2011 годы, а также отдельный План действий Правительства Республики Казахстан на 2009 год по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" (Дорожная карта). Для их реализации из средств Национального фонда и республиканского бюджета в экономику направлено 2,7 трлн. тенге, в том числе на стратегию региональной занятости и переподготовки кадров - 140 млрд. тенге. Дополнительно из местных бюджетов на эти цели выделено - 51,5 млрд. тенге.
В соответствии с указанными планами создаются новые рабочие места, увеличивается численность безработных и иных представителей целевых групп населения, направленных на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации. Принимаются меры по организации общественных работ, расширению программ создания социальных рабочих мест и организации молодежной практики, проведению ярмарок-вакансий и др.
Ситуация на казахстанском рынке труда осложняется низким качеством трудовых ресурсов (по итогам 2008 года по данным Агентства Республики Казахстан по статистике 35 % занятого населения не имели профессионального образования. На наличие неэффективной занятости указывает и высокий удельный вес занятых в трудоемких отраслях экономики - более 30 % от занятого населения). Более трети работающего населения являются самостоятельно занятыми (в т.ч. более одного млн. человек, занятых на личном подворье), сохраняется теневая занятость.
Высоким остается уровень молодежной и женской безработицы. Сложившаяся ситуация и меры, направленные на обеспечение условий для устойчивого пост-кризисного развития экономики обусловили определение управление риском потери (отсутствия) работы первым стратегическим направлением деятельности Министерства на среднесрочную перспективу.
В регулировании трудовых отношений необходимо отметить работу по:
- совершенствованию регулирования трудовых отношений на основании сочетания государственных гарантий с договорными началами;
- развитию коллективно-договорных отношений;
- регламентации отношений по вопросам безопасности и охраны труда;
- развитию социального партнерства и повышению социальной ответственности бизнеса.
В результате проводимой республиканской акции "Заключите коллективный договор" количество действующих коллективных договоров увеличилось с начала проведения акции более чем в 2 раза (40767), продолжается присоединение работодателей к Соглашению по продвижению принципов Глобального договора ООН. В республике получила развитие практика заключения Меморандумов между местными органами государственного управления и работодателями по социальной ответственности бизнеса. Меморандумы направлены на снижение социальной напряженности и предусматривают взаимные обязательства по:
- предотвращению массового высвобождения работников;
- сохранению и созданию новых рабочих мест;
- сохранению доходов населения и своевременной выдаче заработной платы;
- подготовке, переподготовке кадров и повышении квалификации;
- сохранению занятости в сельской местности и занятости целевых групп населения;
- строительству объектов соцкультбытового назначения, спонсорству и благотворительности.

Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың халықаралық стандарттарын, мысалы, «Кәсіби еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау менеджменті жүйесі. Талаптар» (ҚР СТ 1348-2005); «Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Ұйымдағы еңбекті қорғауды басқару жүйесіне қойылатын жалпы талаптар» (ҚР СТ 12.0.001-2005) және «Ұйымдағы еңбекті қорғауды басқару жүйесіне қойылатын жалпы талаптар» (ҚР МЕМСТ 12.0.230-2007), ХЕҰ-ЕҚБЖ 2001 ILO-OSH 2001 халықаралық стандарты, OHSAS 18001: 1999 «Occupational Health and Safety Assesment Series. Requirements (MOD)» енгізу жөнінде жұмыс жалғастырылуда. Бұл өндірістегі жарақат деңгейін төмендетуге мүмкіндік берді. 2008 жылы өндірістегі жарақат деңгейі 2001 жылғы деңгейге қарағанда 25,5 % төмендеді, жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті 1000 жұмысшыға шаққанда 0,97-ден 0,53 дейін төмендеді.
Қатерді бағалау жүйесін (ҚБЖ) енгізе отырып, еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды жетілдіру және еңбек заңнамасын бұзғаны үшін жауапкершілікті нақтылау; қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды енгізу; азаматтық қызметшілердің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің еңбекақы жүйесін (еңбекақыны қызмет нәтижесі бойынша төлеу) жетілдіру жөнінде шаралар қабылдануда. 2009 жылы бюджеттік сала қызметкерлерінің жалақы деңгейі 25 % арттырылып, шамамен 43 864 теңгені құрады (2009 жылғы мамыр).
Еліміз бойынша бір қызметкердің орташа жалақысы 2007 жылы 52 479 теңгеден 2008 жылы. 60 805 теңгеге дейін өсті. Бір уақытта жасалған салалық үшжақты келісімдер шеңберінде алты салада: тау-кен-металлургия, машина жасау, көмір, мұнай-газ, құрылыс және химия салаларында салалық арттырушы коэффициенттер (ЕТТС) бекітілді.
Сонымен қатар, еңбек саласын одан әрі дамыту стратегиясын айқындауда мынадай проблемаларды да назарға алу қажет:
1. Ұжымдық-шарттық қатынастардың жеткілікті дамымауы;
2. Кәсіптік қатерлерді басқару жүйесінің жетілмеуі, соның салдарынан өндірістегі (өліммен аяқталатын) жарақаттанудың біршама жоғары деңгейінің сақталуы;
3. Еңбекті нормалаудың тиімді жүйесінің болмауы. Елде экономикалық қызмет салалары бойынша 174 үлгі еңбек нормалары мен нормативтері қолданылады, бұл олардың негізгі санының 26 % құрайды. Бұл ретте, аталған нормалар мен нормативтер тек оларды тарифтерді бекіткен кезде монополияға қарсы заңнама үшін қажет ететін ұйымдарда ғана бекітілген.

Продолжается работа по внедрению международных стандартов безопасности и охраны труда, таких как: "Система менеджмента профессиональной безопасности и охраны труда. Требования" (СТ РК 1348-2005); Система стандартов безопасности труда. Общие требования к системе управления охраной труда в организации" (СТ РК 12.0.001-2005) и "Общие требования к системе управления охраной труда в организации" (ГОСТ РК 12.0.230-2007), международный стандарт МОТ-СУОТ 2001 ILO-OSH 2001, стандарт OHSAS 18001: 1999 "Occupational Health and Safety Assessment Series Requirements (MOD)". Это способствовало снижению уровня производственного травматизма. В 2008 году снижение составило 25,5 % к уровню 2001 года, коэффициент частоты несчастных случаев на 1000 работающих снизился с 0,97 до 0,53.
Принимаются меры по совершенствованию контроля за соблюдением трудового законодательства с внедрением системы оценки рисков (СОР) и конкретизацией ответственности за нарушения трудового законодательства; внедрению страхования ответственности работодателя за вред, причиненный жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей; совершенствованию системы оплаты труда и поэтапному повышению размеров заработной платы гражданских служащих и работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий. В 2009 году уровень заработной платы работников бюджетной сферы был увеличен на 25 % и составил порядка 43 864 тенге (май 2009 г.).
Среднемесячная заработная плата одного работника по стране в целом увеличилась с 52 479 тенге в 2007 году до 60 805 тенге - в 2008 году. Одновременно в рамках заключенных отраслевых трехсторонних соглашений утверждены повышающие отраслевые коэффициенты (МСОТ) в шести отраслях: горно-металлургической, машиностроительной, угольной, нефтегазовой, строительной и химической.
Вместе с тем в определении стратегии дальнейшего развития трудовой сферы необходимо принять во внимание наличие следующих проблем:
1. Недостаточное развитие коллективно-договорных отношений;
2. Несовершенство системы управления профессиональными рисками, и как следствие, сохранение относительно высокого уровня производственного травматизма (в т.ч. и со смертельным исходом);
3. Отсутствие эффективной системы нормирования труда. В стране действуют 174 типовых норм и нормативов труда по сферам экономической деятельности, что составляет 26 % от их необходимого основного количества. Причем данные нормы и нормативы утверждены лишь для организаций, которым это необходимо в силу антимонопольного законодательства при утверждении тарифов;

4. Бюджеттік саладағы еңбекақы деңгейінің төмендігі, ел өңірлеріндегі халық табысын саралау, жалақының өсу деңгейі мен қызметкердің еңбек өнімділігі арасында өзара байланыстың болмауы, сондай-ақ жалақының ең төменгі стандартының жетілмегендігі;
Осыған байланысты, еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару Министрлік жұмысының екінші стратегиялық бағыты болуға тиіс.
Көші-қон саясатын іске асыру да Министрліктің құзыретіне жатады. Еуразия құрлығындағы басқа да елдер сияқты Қазақстан да еңбек және этникалық көші-қонның, Транзиттік және заңсыз көші-қон ағындарының айтарлықтай өсуінің әсерін бастан кешіруде. 2004 жылдан бастап елімізде көші-қонның оң сальдосы сақталып отыр.
Ішкі көші-қонның жандануы соңғы жылдардағы ерекшелік болып табылады (2007 - 2008 жылдары 300 мыңнан астам жыл сайын). Ішкі көшіп келушілердің негізгі бөлігі - ауыл тұрғындары. Жалпы еліміз бойынша соңғы бес жыл ішінде (2004 - 2008 жж.) бұған үш миллионнан астам, оның ішінде 1 млн. астам ауыл тұрғындары қатысқан. Ішкі көшіп келушілердің негізгі бөлігі - еңбекке жарамды жастағы адамдар (шамамен 76 % 15-тен 39 жасқа дейінгілер).
2008 жылға дейін шетелдік жұмыс күшін тарту 2005 жылы 24760 адамнан 2007 жылы 58810 адамға дейін едәуір артты, 2008 жылы бұл көрсеткіштің 54204 адамға дейін айтарлықтай төмендегені байқалады. Ағымдағы жылы жергілікті персоналдың мүддесін қорғау мақсатында шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота 2008 жылғымен салыстырғанда 2 есеге азайтылды. 2009 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша 25307 шетел қызметкері жұмысқа тартылған.
Қазақстан шетелде тұратын көпшілік қазақ диаспорасының мұң-мұқтажына жауап беретін этникалық көші-қон саясатын жариялаған және іске асырып жатқан елдің бірі болып табылады. Қуғын-сүргін және қудалау, ұжымдастыру және аштық жылдарында елден кетуге мәжбүр болған қазақтар тарихи отанына қайта оралуға нақты мүмкіндік алды. 1991 жылдан бастап 2009 жылғы қыркүйекке дейінгі кезеңде республикамызға 750 мыңнан астам оралман көшіп келді. Соңғы жылдары елге келген оралмандардың нақты қатары олардың көшіп келу квотасынан айтарлықтай асып отыр.
2008 жылы 2009 - 2011 жылдарға арналған «Нұрлы көш» бағдарламасы қабылданды. Этникалық көшіп келушілерді; Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін келген Қазақстанның бұрынғы азаматтарын; еліміздің қолайсыз аудандарында тұратын Қазақстан азаматтарын ұтымды қоныстандыру және олардың жайғасуына жәрдемдесу оның негізгі міндеті болып табылады. Осы бағдарламаның шеңберінде 2009 жылы Оңтүстік Қазақстан облысында (575 отбасына арналған «Асар» шағын ауданы, Шымкент қ.), Ақмола облысында (279 отбасына арналған, Красный Яр ауылы, Көкшетау қ.,), Шығыс Қазақстан облысында (200 отбасына арналған, Курчатов қ.) қанатқақты жобалар іске асырылуда.
Сонымен қатар, көші-қон саласында: ішкі көші-қон процестерінің бытыраңқы түрде дамуы; шетелдік жұмыс күшін пайдалану тиімділігінің жетіспеушілігі; заңсыз көші-қонның сақталуы; оралмандардың тарихи отанына баяу кірігуі; институционалдық базаның әлсіздігі байқалады.
Осыған орай, көші-қон ағынын реттеудің тиімді және кешенді жүйесін жасау, көшіп кету пиғылын төмендету жөнінде шаралар өткізу, этникалық қазақтардың отанға оралуы саясатын одан әрі іске асыру және Қазақстанның бұрынғы азаматтарының қайта оралуын ынталандыру, заңсыз көші-қон саласындағы бақылауды күшейту - көші-қон саясаты саласының өзекті міндеттері болып табылады.
Осы орайда көші-қон процестерін басқару мәселелері Министрлік қызметінің келесі стратегиялық бағыты болмақ.
Жоғарыда аталған бағыттармен қатар, адам дамуы үшін жағдай жасау әлеуметтік қамсыздандыруды ұйымдастыруды да қамтиды.

4. Низкий уровень оплаты труда в бюджетной сфере, отраслевая, региональная и гендерная дифференциация в оплате труда, несоответствие роста заработной платы темпам производительности труда, а также несовершенство методики определения минимальной заработной платы.
В этой связи управление риском нарушения трудовых прав должно стать вторым стратегическим направлением работы Министерства.
К полномочиям Министерства относится и реализация миграционной политики. Республика Казахстан, так же, как и большинство других стран евразийского континента, испытывает значительное влияние роста миграционных потоков - трудовой и этнической миграции, транзитной и нелегальной. Начиная с 2004 года, в стране сохраняется положительное сальдо миграции.
Особенностью последних лет является активизация внутренней миграции (в 2007-2008 годах более 300 тыс. ежегодно). Основная часть внутренних мигрантов - сельское население. В целом по стране за последние пять лет (2004-2008 гг.) в ней участвовали более трех миллионов человек, в том числе более 1 млн. сельских жителей. Основная часть внутренних мигрантов - это население в трудоспособном возрасте (около 76 % в возрасте от 15 до 39 лет).
Вплоть до 2008 года значительно увеличивалось привлечение иностранной рабочей силы с 24760 человек в 2005 г. до 58810 человек в 2007, в 2008 году наблюдалось некоторое снижение данного показателя до 54204 человек. В текущем году в целях защиты интересов местного персонала квота на привлечение иностранной рабочей силы уменьшена в 2 раза по сравнению с 2008 годом. По состоянию на 1 сентября 2009 года привлечено 25307 иностранных работников.
Казахстан является одной из немногих стран, которая провозгласила и реализует этническую миграционную политику, отвечающую чаяниям многочисленной казахской диаспоры, проживающей за рубежом. Казахи, вынужденно покинувшие страну в годы гонений и репрессий, принудительной коллективизации и голода, получили реальную возможность возвращения на историческую родину. В период с 1991 года по сентябрь 2009 год республики приняла более 750 тысяч оралманов. Фактический прием оралманов в последние годы значительно превышает установленную квоту их иммиграции.
В 2008 году по поручению Главы государства принята Программа "Нұрлы көш" на 2009-2011 гг., направленная на рациональное расселение и содействие в обустройстве и интеграции этническим иммигрантам, бывшим гражданам Казахстана, гражданам Казахстана, проживающим в неблагополучных районах страны. В рамках этой программы в 2009 году реализуются пилотные проекты в Южно-Казахстанской области (микрорайон "Асар" г. Шымкент на 575 семей), в Акмолинской области (с. Красный Яр г. Кокшетау на 279 семей), в Восточно-Казахстанской области (г. Курчатов на 200 семей).
Вместе с тем, в сфере миграции населения имеют место: стихийное развитие процессов внутренней миграции; недостаточная эффективность использования иностранной рабочей силы (ИРС); медленная интеграция оралманов на исторической родине; сохранение нелегальной миграции; слабая институциональная база.
В связи с этим, актуальными задачами в сфере миграционной политики являются создание эффективной и комплексной системы регулирования миграционных потоков, проведение мер по снижению эмиграционных настроений, дальнейшая реализация политики репатриации этнических казахов и стимулирование реэмиграции бывших граждан Казахстана, ужесточение контроля и принятие превентивных мер в отношении нелегальной миграции.
В этой связи вопросы управления миграционными процессами являются следующим стратегическим направлением деятельности Министерства.
Создание условий для человеческого развития, наряду с вышеобозначенными направлениями, включает в себя и организацию социального обеспечения.

Соңғы жылдары ол көп деңгейлі үлгі шеңберінде дамып келді. 2008 жылы инфляцияның азаматтардың сатып алу қабілетіне ықпал етуін ірку мақсатында әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыру жөнінде жаңа қадам жасалған болатын. 2008 жылғы 1 шілдеден бастап заңнамалық тұрғыдан ең төмен күнкөріс деңгейінің жаңа мөлшері 12 025 теңге болып белгіленді, осыған сәйкес мемлекеттік базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшері арттырылды. Арттыру 2,3 млн. астам адамды қамтыды.
Ынтымақты зейнетақының мөлшері жыл сайын инфляцияның болжамды деңгейінен ілгерілетіліп индекстелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауына және «Нұр Отан» ХДП саяси тұғырнамасына сәйкес 2012 жылға қарай орташа зейнетақы мөлшерін 2007 жылғымен салыстырғанда 2,5 есеге, оның ішінде 2009 жылы - 25 %-ға, 2010 жылы - 25 %-ға, 2011 жылы - 30 %-ға арттыру болжанады. Сонымен қатар базалық зейнетақы төлемінің мөлшері 2011 жылға қарай ең төмен күнкөріс деңгейінің кемінде 50 % құрайтын болады.
2009 жылғы 1 қаңтардан бастап Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерінің мөлшерін зейнетақы есептеуге ұсынылатын ең жоғары табысты шектеудің 28 АЕК-ке дейін арттырылуын ескере отырып, орташа есеппен 25 %-ға арттыру жүргізілді. Базалық зейнетақы төлемінің 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап мөлшері 5388 теңге, ал 1 шілдеден бастап - 5487 теңге көлемінде белгіленді.
Жинақтаушы зейнетақы жүйесі дамуда. 2009 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша республикада 14 жинақтаушы зейнетақы қоры (ЖЗҚ) жұмыс істейді; жинақтаушы зейнетақы қорларындағы зейнетақы жинақтары 1 721,5 млрд. теңгені құрайды. ЖЗҚ салымшыларының мүддесін қорғау мақсатында міндетті зейнетақы жарналарының сақталуы бойынша мемлекеттік кепілдікті инфляция деңгейін ескере отырып, іске асырудың құқықтық тетігі енгізілді. 2009 жылы осы мақсатқа 1,5 млрд. теңге көзделген.
2008 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыс істейтін әйелдер үшін жүкті болу, босану және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша әлеуметтік сақтандыру енгізілді.
Осындай оң өзгерістерге қарамастан, Министрлік халықаралық тәжірибеде қолданылатын жоғалтқан табысты алмастырудың ең төменгі стандартына (40 %) кезеңімен жақындауға бағытталған қызметін жалғастыруда, бұл өз кезегінде, әсіресе инфляцияның өсу жағдайында әлеуметтік төлемдерді сатып алу қабілетінің артуына әсер етеді.
2009 жылы табысты зейнетақы төлемімен алмастыру ставкасы 37,6 %-ға, (МӘСҚ-тан берілетін төлемдерді ескергенде) мүгедектігі және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін әлеуметтік жәрдемақылармен алмастыру ставкасы 30-31 %-ға артқаны байқалды.
Қарттық туындаған кезде лайықты зейнетақы төлемі деңгейін қамтамасыз ету үшін зейнетақы жинақтарының жеткіліксіздігі; халықты жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметімен және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесімен толық қамтымау, ерікті зейнетақы жинақтары жүйесінің даму дәрежесінің жеткіліксіздігі; тиімді, сонымен қатар сенімді және өтімді бағалы қағаздар және т.б. тапшылығы жағдайында зейнетақы жинақтарын тиімді инвестициялау мәселелері өзекті болып табылады.

В последние годы оно развивалось в рамках многоуровневой модели. В 2008 году в целях сдерживания влияния инфляции на покупательную способность граждан были предприняты новые шаги по повышению уровня социального обеспечения. С 1 июля 2008 года законодательно была установлена новая величина прожиточного минимума (далее - ПМ) 12 025 тенге, в соответствии с чем были увеличены размеры государственных базовых социальных выплат. Повышением было охвачено более 2,3 млн. человек.
Ежегодно с опережением прогнозируемого уровня инфляции индексировались размеры солидарных (распределительных) пенсий.
В соответствии с Посланием Президента Республики Казахстан и политической платформой НДП "Hyp Отан" к 2012 году предполагается в 2,5 раза увеличить средние размеры пенсий относительно 2007 года, в т.ч. в 2009 году - на 25 %, в 2010 году - на 25 %, в 2011 году - на 30 %. Кроме того, осуществляется поэтапное увеличение базовой пенсионной выплаты. К 2011 году ее размер составит не менее 50 % от ПМ.
С 1 января 2009 года проведено повышение размеров пенсионных выплат из Центра в среднем на 25 % с учетом ограничения максимального размера дохода, предъявляемого к исчислению пенсий 28 МРП. Размер базовой пенсионной выплаты с 1 января 2009 года установлен в размере 5388 тенге, а с 1 июля - 5487 тенге.
Развивается накопительная пенсионная система. По состоянию на 1 сентября 2009 года в республике действуют 14 накопительных пенсионных фондов (НПФ); пенсионные накопления в накопительных пенсионных фондах составляют 1 721,5 млрд. тенге. В целях защиты интересов вкладчиков НПФ внедрен правовой механизм реализации государственной гарантии по сохранности обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции. На эти цели в 2009 году выделяется 1,5 млрд. тенге.
С 1 января 2008 года введено страхование на случаи беременности и родов и по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года для работающих женщин.
Несмотря на позитивные изменения, Министерство продолжает деятельность, направленную на поэтапное приближение к применяемому в международной практике минимальному стандарту замещения утраченного дохода (40 %), что позволит повысить покупательную способность социальных выплат, особенно в условиях роста инфляции.
Так, в 2009 году ставка замещения дохода в пенсионных выплатах составила 37,6 %; в социальных выплатах по инвалидности и по потере кормильца (с учетом выплат из ГФСС) - 30-31 %.
Актуальными проблемами являются недостаточность пенсионных накоплений для обеспечения достойного уровня пенсионных выплат при наступлении старости; недостаточный охват населения услугами накопительных пенсионных фондов и системой обязательно социального страхования, недостаточная степень развития системы добровольных пенсионных накоплений; вопросы эффективного инвестирования пенсионных накоплений, в условиях дефицита привлекательных, и в то же время надежных и ликвидных ценных бумаг и др.

Мүгедектерді әлеуметтік қорғау және оларды оңалту, кіріктіру жөніндегі жұмыс 2005 жылы қабылданған «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының  және мүгедектерді оңалтудың 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасының шеңберінде жүзеге асырылды. Осыларға сәйкес негізгі күш-жігер мүгедектіктің алдын алуға; мүгедектерді тең мүмкіндіктермен қамтамасыз етудің халықаралық стандарттарын енгізу; заманауи оңалту және медициналық-әлеуметтік мекемелер мен ұйымдар тапшылығын еңсеру; мүгедектердің жеке қолайсыздығына сәйкес заманауи техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнайы қозғалыс құралдарына деген қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталды.
Әлеуметтік қызмет көрсету саласын кеңейту, арнаулы әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігін ұлғайту мақсатында 2008 жылы «Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы» Заң қабылданды. Қазіргі кезде психоневрологиялық патологиясы бар балаларға арналған арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетудің сапасын, ауқымы мен шарттарын белгілейтін арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарты әзірленді, қызметтерді көрсету бойынша бірқатар нормативтік құқықтық актілер бекітілді. Арнаулы мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін 2009 - 2011 жылдарға арналған республикалық бюджеттен 20,0 млрд. теңге сомасындағы қаражат, оның ішінде 2009 жылы 5,4 млрд. теңге көзделген. Астана, Алматы қалалары, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарында үкіметтік емес ұйымдардың арасында психоневрологиялық патологиясы бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге арналған мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру бойынша қанатқақты жобалар іске асырылуда.
2010 жылдан бастап 2011 жылға дейінгі кезеңде психоневрологиялық патологиясы бар балаларға; қарттар мен мүгедектерге, сондай-ақ тірек-қимыл аппараты бұзылған балаларға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандартына толықтыру енгізу жоспарланады.
Алайда, әліге дейін бәсекелестік орта тиісінше дамымаған, әлеуметтік қызметкерлер институты жоқ. Бұл өмірдің қиын жағдайларында жүрген адамдарды әлеуметтік қолдауды қиындатады.
Осының негізінде қарттықтың, асыраушысынан айрылу және мүгедектіктің туындауы салдарынан болатын қатерді басқару Министрлік қызметінің төртінші стратегиялық бағыты болуға тиіс.
Осы бағытта қабылданып жатқан шаралар әлеуметтік көмекпен және әлеуметтік қолдаумен толықтырылуда. Мұндай қолдауға шынайы қажеттілік елде сақталып отырған кедейлікпен байланысты. 2008 жылы табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен темен халықтың үлесі 12,1 %-ды құрады (2007 жылы - 12,7 %), ал ауылдағы кедейлік деңгейі 15,9 % асты. Анағұрлым қамсыздандырылған 10 % халықтың табысы анағұрлым төмен қамсыздандырылған 10 % халықтың табысынан шамамен 7,2 есе артық болды.

Социальная защита инвалидов и работа по их реабилитации и интеграции осуществлялась в рамках принятого в 2005 году Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", и Программы реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы. В соответствии с ними приняты меры по профилактике инвалидности; обеспечению равных возможностей для инвалидов; преодолению дефицита современных реабилитационных и медико-социальных учреждений и организаций; удовлетворению потребностей инвалидов в соответствующих индивидуальному неблагополучию современных технических вспомогательных (компенсаторных) средствах и специальных средствах передвижения.
В целях расширения сферы социального обслуживания, расширения доступности и повышения качества специальных социальных услуг в 2008 году принят Закон Республики Казахстан "О специальных социальных услугах". На его основе к настоящему времени разработан стандарт оказания специальных социальных услуг, который устанавливает качество, объем и условия предоставления специальных социальных услуг для детей с психоневрологическими патологиями, утвержден ряд нормативных правовых актов по их предоставлению. На предоставление специальных государственных услуг в республиканском бюджете на 2010-2012 годы предусмотрены средства в сумме 21,0 млрд. тенге, в том числе на 2009 год 5,4 млрд. тенге. В городах Астана, Алматы, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областях реализуются пилотные проекты по реализации государственного социального заказа среди неправительственных организаций для оказания специальных социальных услуг детям с психоневрологическими патологиями.
В период с 2010 по 2011 годы предполагается внести дополнения в стандарт оказания специальных социальных услуг для лиц с психоневрологическими заболеваниями; для престарелых и инвалидов, а также для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
Однако, до сих пор не в должной мере развита конкурентная среда, отсутствует институт социальных работников. Это осложняет социальную поддержку лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации.
Исходя из этого, стратегия управления риском уязвимости вследствие наступления старости, потери кормильца и инвалидности должна стать четвертым стратегическим направлением деятельности Министерства.
Предпринимаемые в этом направлении меры дополняются социальной помощью и социальной поддержкой. Объективная потребность такой поддержки связана с сохраняющейся в стране бедностью. В 2008 году доля населения с доходами ниже прожиточного минимума составляла 12,1 % (12,7 % - в 2007 году), а уровень бедности на селе превышал 15,9 %. При этом в 2007 году доходы 10 % наиболее обеспеченного населения почти в 7,2 раза превышали доходы 10 % наименее обеспеченного населения.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 - 2008 жылдардағы Жолдауларына сәйкес кедейлік жағдайынан өз бетімен шығуға мүмкіндігі жоқ, халықтың анағұрлым мұқтаж буындарына берілетін атаулы көмекке баса назар аударылды. Осы мақсатта атаулы әлеуметтік көмек, арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, тұрғын үй көмегі, отбасылық және балалар жәрдемақылары жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бойынша аз қамтамасыз етілген азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік төлемдер пайдаланылды.
Әлеуметтік саясаттың тағы бір маңызды басымдығы ана мен баланы қорғау болды және солай бола береді. 2008 жылдан бастап бала туғанда 30 АЕК мөлшерінде біржолғы жәрдемақы; бала бір жасқа толғанға дейін сараланған ай сайынғы бала күтімі жөніндегі жәрдемақы (5-тен 6,5 АЕК дейін); аз қамтамасыз етілген отбасылардағы 18 жасқа дейінгі балаларға арналған ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (1 АЕК); көп балалы аналарға арнаулы мемлекеттік жәрдемақы (3,9 АЕК) төленеді.
Халықтың әлеуметтік осал тобына төленетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақылардың мөлшері жыл сайын 9% индекстеледі.
Нәтижесінде, экономикадағы уақытша қиыншылықтарға қарамастан, бір миллионнан астам қазақстандыққа қосымша әлеуметтік көмек көрсетілді.
Сонымен қатар, бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі шеңберінде өңірлерде халықтың әлеуметтік осал топтарын қолдау үшін әр түрлі әлеуметтік бағдарламалар іске асырылуда.
Қабылданған шараларға қарамастан, елде кедейлік сақталып отыр. Кедейлікке ең алдымен, көп балалы аналар мен ауыл тұрғындары душар болады; жұмыс істейтін кедейлер де бар.
Кедейліктің сақталуының негізгі себептері:
- жұмыссыздық;
- еңбекақының салыстырмалы төмен деңгейі;
- әлеуметтік қамсыздандырудың барабар болмауы;
- кедейліктен шығу жөніндегі белсенді шаралар тиімділігінің төмендігі.
Кедейлік табыс деңгейіндегі елеулі алшақтықтан, әлеуметтік қызметтердің салыстырмалы қол жетімсіздігінен ушығып тұр.
Бұл жағдайда табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару стратегиясы Министрлік жұмысының бесінші стратегиялық бағыты болып табылады.
3. Қызметінің стратегиялық бағыттары
Мемлекеттік әлеуметтік саясаттың мақсатына сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі қызметінің негізгі стратегиялық бағыттары:
1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін басқару
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
3. Көші-қон процестерін басқару
4. Қарттықтың, асыраушысынан айрылу, мүгедектіктің басталуы салдарынан туындайтын қатерді басқару

В соответствии с Посланиями Президента Республики Казахстан в 2007-2008 годах приоритетное внимание уделялось адресной помощи наиболее нуждающимся категориям населения, не имеющим возможности самостоятельного выхода из состояния бедности. С этой целью использовались адресная социальная помощь, выплата специальных государственных пособий, жилищной помощи, семейных и детских пособий, социальные выплаты отдельным категориям малообеспеченных граждан по решению местных исполнительных органов.
Еще одним важным национальным приоритетом социальной политики являлась и является защита материнства и детства. С 2008 года выплачиваются единовременное пособие на рождение ребенка в размере 30 МРП; дифференцированное ежемесячное государственное детское пособие по уходу за ребенком до достижения им возраста одного года (от 5-ти до 6,5 МРП); ежемесячное государственное пособие на детей до 18 лет из малообеспеченных семей (1 МРП); специальное государственное пособие многодетным матерям (3,9 МРП).
Ежегодно на 9 % повышаются размеры специального государственного пособия социально-уязвимым категориям населения.
В итоге, несмотря на временные экономические трудности, социальная помощь оказана более чем одному миллиону казахстанцев.
К тому же на региональном уровне реализуются различные виды дополнительной социальной поддержки уязвимым слоям населения в рамках социальной ответственности бизнеса.
Несмотря на принимаемые меры, в стране сохраняется бедность. Ей подвержены, в первую очередь, многодетные семьи и сельские жители; сохраняются работающие бедные.
Основные причины сохранения бедности:
- безработица;
- относительно низкий уровень оплаты труда;
- неадекватность социального обеспечения;
- низкая эффективность применения активных мер по выходу из бедности.
Бедность усугубляется значительным разрывом в уровне доходов, относительной недоступностью социальных услуг.
В такой ситуации стратегия управления риском снижения дохода ниже установленного порогового минимума является пятым стратегическим направлением работы Министерства.
3. Стратегические направления деятельности
В соответствии с целями государственной социальной политики основными стратегическими направлениями деятельности Министерства труда и социальной защиты населения являются:
1. Управление риском потери (отсутствия) работы
2. Управление риском нарушения трудовых прав
3. Управление миграционными процессами
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости, инвалидности, потери кормильца

1.1-мақсат
Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерінің алдын алу
«4.1. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы негізгі мақсат халықтың кедейлік деңгейін азайтуға, қайыршылықты жоюға бағдарланған халықты әлеуметтік жағынан қамтамасыз етудің тиімді жұмыс істейтін жүйесін құру болып табылады.»
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы
1.2-мақсат
Еңбек ресурстарын дамыту
«4.4. Жұмыспен қамту саласындағы саясат халықтың жұмыспен өнімді қамтамасыз етілу мақсаттарына сүйенгенде ғана табысты болуы мүмкін. Бұған еңбек ресурстары сапасын қамтамасыз ету арқылы ғана қол жеткізуге болады. Экономикалық өсуді қамтамасыз ету үшін қажетті еңбек ресурстарының сапасы адам ресурстарын дамыту стратегиясы арқылы мүмкін болады.»
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы
«4.7.4. Индустриялық-инновациялық стратегияны табысты іске асырудың ажырамас шарты отандық адами капиталдың өсу серпіні болып табылады. Инновациялық дамудың басым және индустриялануы жағдайында білім саласындағы негізгі бағыт жоғары білікті кадрларды мамандықтарына сәйкес даярлау болып табылады.»
«Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығы
1.3-мақсат
Жұмыспен тиімді қамтуға жәрдемдесу
«ІV-бөлім.
Ең пәрменді әлеуметтік саясат өнімді еңбекке ынталандыру және жаңа жұмыс орындарын жасақтау болып келді, әрі солай болып қала береді. Біз, ең алдымен, қандай да бір себептермен жұмысынан айрылып қалған адамдардың еңбекке оралуына нақты мүмкіндіктер туғызуымыз, олардың жаңа мамандық алуына жағдай жасауымыз керек. Сонымен қатар жастар ортасында жұмысшы мамандықтарының, әсіресе өнеркәсіптегі мамандықтың беделін асырып, кеңінен насихаттауды қайтадан қолға алуымыз қажет.»
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан - 2030» стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«4.4.6.
Келесі бағдарламалар тобы халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз қорғалған санатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бағдарламасы болуға тиіс: әйелдердің, жастардың жұмысқа тартылуын қамтамасыз ету; кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі комиссияда есепте тұрған жасөспірімдердің мамандық таңдауына және олардың кәсіптік оқуға жіберуге көмек көрсету; жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға кәсіптік бағдар беруге көмек көрсету; жасөспірімдерді кәсіпорындарда және ұйымдарда және т.б. уақытша жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу.»
«Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1096 Жарлығы
«Өңірлік жұмыспен қамтылуды және кадрларды қайта даярлауды қамтамасыз ету үшін мен Үкіметке кемінде 140 млрд. теңге бөлуді тапсырамын. Жергілікті бюджеттерден де жұмыспен қамту стратегиясын бірлесіп қаржыландыруға ресурстар бөлінуі тиіс. Жұмысынан айрылатындар үшін жаңа жұмыс орындарын құратын боламыз. Төртіншіден, бұл - әлеуметтік жұмыс орындарын кеңейту және жастар практикасын ұйымдастыру. Халықты жұмыспен қамту туралы қолданыстағы Заң бізге бюджет қаражатын осы мақсатқа пайдалануға мүмкіндік береді. Біздің бүгінгі міндетіміз - қазіргі бағдарламалардың шеңберін кеңейту. Осы мақсатқа қосымша 8,6 млрд. теңге бөлуді тапсырамын. Сонда біз 96 мыңға жуық адамды жұмыспен қамтамасыз етеміз»
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2009 жылғы 6 наурыздағы «Дағдарыстан жаңару мен дамуға» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Еңбек құқығының бұзылу қатерін басқару

Цель 1.1.
Предупреждение
риска потери
(отсутствия)
работы
"п. 4.1.
В сфере занятости основной целью
является обеспечение наиболее
продуктивной занятости населения.
Эта цель предполагает достижение
двух подцелей: уменьшение уровня
увольнений; увеличение уровня
трудоустройства безработного
населения."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001 года
№ 735 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030
года"
Цель 1.2.
Развитие трудовых
ресурсов
"п. 4.4.
Политика в области занятости может
быть успешной только тогда, когда она
будет опираться на цели обеспечения
продуктивной занятости населения.
Этого можно добиться только через
обеспечение качества трудовых
ресурсов."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001
года № 735 "О
дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года"
"п. 4.7.4.
Неотъемлемым условием успешной
реализации индустриально-инновацион-
ной стратегии является динамичный
рост отечественного человеческого
капитала. В условиях индустриализации
и приоритетности инновационного
развития основным направлением в
образовательной сфере будет
подготовка высококвалифицированных
кадров соответствующих
специальностей."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 17 мая 2003 года №
1096 "О Стратегии
индустриально-иннова-
ционного развития
Республики Казахстан
на 2003-2015 годы"
Цель 1.3.
Содействие
эффективной
занятости
"Раздел IV.
Самой действенной социальной
политикой была и остается политика
мотивации к производительному труду и
создание новых рабочих мест. Нам
нужно, прежде всего, создать реальные
стимулы для возвращения к труду
людей, по той или иной причине
потерявших работу, предоставить им
возможность получить новую профессию.
Кроме того, в молодежной среде нам
необходимо возобновить популяризацию
и активную пропаганду рабочих
специальностей, особенно в
промышленности.".
Послание Главы
государства народу
Казахстана, 2007 год.
"Стратегия
"Казахстан-2030" на
Новом этапе развития
Казахстана 30
важнейших направлений
нашей внутренней и
внешней политики"
"п. 4.4.6.
Следующей группой программ должны
стать программы содействия занятости
социально слабозащищенных категорий
населения: обеспечение занятости
женщин, молодежи; оказание помощи
подросткам, стоящим на учете в
комиссии по делам несовершеннолетних,
в выборе ими профессии и направлении
их на профобучение; оказание
профориентационного содействия
детям-сиротам и детям, оставшимся без
попечения родителей; содействие
временному трудоустройству подростков
на предприятиях и в организациях и
т.д."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001 года
№ 735 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030
года"
"Для обеспечения региональной
занятости и переподготовки кадров я
поручаю Правительству выделить не
менее 140 млрд. тенге. Из местных
бюджетов также должны быть выделены
ресурсы на софинансирование стратегии
занятости. Для тех, кто потеряет
работу, будем создавать новые рабочие
места ...
В - четвертых, это расширение
социальных рабочих мест и организация
молодежной практики. Действующий
Закон о занятости позволяет нам
использовать средства бюджета
на эти цели ...
Наша задача сегодня - расширить рамки
существующих программ. Поручаю
дополнительно выделить на эти цели
8,6 млрд. тенге. Тогда мы обеспечим
работой около 96 тыс. человек.
Послание Президента
Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу
Казахстана от 6 марта
2009 года "Через
кризис к обновлению и
развитию"
Стратегическое направление 2. Управление риском нарушения трудовых прав

2.1-мақсат
Еңбек құқығының бұзылу қатерінің алдын алу
«3.8. Нақты іс жүзіне асыру 2006 жылы тұжырымдамасы барлық халықаралық стандарттарға, Халықаралық еңбек ұйымы мен Бүкіл әлемдік сауда ұйымының талаптарына сай келетін Еңбек кодексін қабылдау қажет.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«3-3-бөлім. Өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау саласында орнықты дамуды қамтамасыз ету мынадай:
өнеркәсіп орындарда халықаралық қауіпсіздік стандарттары мен еңбекті қорғауды енгізу; жұмыс берушілердің де, сондай-ақ жұмысшылардың да қауіпсіздік талаптарын сақтауы үшін қауіпсіз мінез-құлық мәдениетін тарату мен жауапкершілігін арттыру; тәуекелді бағалау мен оларды басқару жөніндегі шараларды жүзеге асыру; қауіпсіздік нормаларының сақталуы үшін мемлекеттік бақылауды күшейту жүргізу жолымен жүзеге асырылады.»
«Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы № 216 Жарлығы
2.2-мақсат
Азаматтардың еңбек құқықтарын қорғау
«III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру
«Нұр Отан» партиясының 5 жылға арналған сайлауалды тұғырнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерінің тұрмыс деңгейін алдағы уақытта да арттыра беру үшін бізде барлық негіз бар. Жаңа үш жылдық бюджет:
бюджет саласы қызметкерлерінің жалақысын кезең-кезеңмен өсіру арқылы 2012 жылы 2 есе деңгейге, оның ішінде 2009 жылы - 25%, 2010 жылы - 25%, 2011 жылы 30% арттыруды қамтамасыз етуге тиіс;»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«3.6. Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігінің халықаралық стандарттарын енгізу
Бізге бизнестің әлеуметтік есептілігінің жалпыға ортақ ережесін әзірлеп, жалпыұлттық міндеттерді шешуде осы саладағы халықаралық озық тәжірибелерге сүйене отырып, оның әлеуметтік жауапкершілігін арттыратын уақыт келді деп ойлаймын. Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігінің стандарттары БҰҰ-ның Ғаламдық шартында айқындалған.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Көші-қон процестерін басқару

Цель 2.1.
Предупреждение риска нарушения трудовых прав
"п. 3.8.
В 2006 году необходимо принять
Трудовой кодекс, концепция которого
соответствует всем международным
стандартам, требованиям Международной
организации труда и Всемирной
торговой организации."
Послание Главы
государства народу
Казахстана, март 2006
года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50 наиболее
конкурентоспособных
стран мира. Казахстан
на пороге рывка вперед
в своем развитии"
"Раздел 3.3.
Обеспечение устойчивого развития в
сфере промышленной безопасности и
охраны труда будет осуществляться
путем:
внедрения международных стандартов
безопасности и охраны труда на
промышленных предприятиях;
распространения культуры безопасного
поведения и повышения ответствен-
ности, как работодателей, так и
работников за соблюдение требований
безопасности;
осуществления мер по оценке рисков
и управлению ими;
усиления государственного контроля
за соблюдением норм безопасности;"
Указ Президента
Республики Казахстан
от 14 ноября 2006 года
№ 216 "О Концепции
перехода Республики
Казахстан к
устойчивому развитию
на 2007-2024 годы"
Цель 2.2.
Защита трудовых прав граждан
"III. Повышение благосостояния народа
Казахстана
У нас есть все основания и далее
повышать уровень жизни социально
незащищенных слоев населения, в
соответствии с предвыборной
платформой "Нур Отан", рассчитанной
на 5 лет.
Новый трехлетний бюджет должен
обеспечить:
Повышение заработной платы работникам
бюджетной сферы с поэтапным ее
приближением к 2-кратному уровню к
2012 году, в т.ч. в 2009 году - на 25
%, 2010 году - на 25 % и в 2011 году
- на 30 %;"
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
"3.6. Внедрение международных
стандартов социальной
ответственности бизнеса
Полагаю, нам пора разработать
общепринятые правила социальной
отчетности бизнеса и повысить его
социальную ответственность в решении
общенациональных задач, опираясь на
лучший международный опыт в этой
области.
Стандарты социальной ответственности
бизнеса определены в Глобальном
договоре ООН"
Послание Главы
государства народу
Казахстана, март 2006
года "Стратегия
вхождения Казахстана
в число 50 наиболее
конкурентоспособных
стран мира. Казахстан
на пороге рывка вперед
в своем развитии"
Стратегическое направление 3. Управление миграционными процессами

3.1-мақсат
Басқарылмайтын көші-қон қатерін алдын алу
«ІІІ бөлім.
Тарихи атажұртына көшіп келу үшін оралмандарға бөлінетін жыл сайынғы квотаны 2009 жылы 5 мың отбасына дейін ұлғайтып, жылына 20 мың отбасына жеткізуіміз керек.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«4.4.8. Еңбек көші-қонын ұйымдастыру жөніндегі шараларды қамтамасыз ету Өндірістік күштерді орналастырудың схемаларына сәйкес аймақтық еңбек нарықтарында ашылған мүмкіндіктерді ескере отырып, халықтың көші-қон бейімділігін арттыру қажет.»
«Қазақстанның 2030 жылға дейін даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
3.2-мақсат
Халықтың көші-қонын реттеу тетігін жетілдіру
«3.7. Еңбек ресурстарын дамытудың тиімді жүйесін құру
Бізге оралмандарды арнаулы орталықтарда алдын ала дайындау, қоғамымызға бейімдеу мен кіріктіру үшін жағдай туғызуға көбірек зер салуымыз керек. Басқа елдердегі сияқты кәсіпке баулып, тіл үйретсек, олар жаңа жағдайға тезірек бейімделетін болады.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«3.2.3. Таратып орналастыру жүйесі мен аумақтардың құрылымы Халықтың тұруға және шаруашылық қызметке қолайлы жағдайлары бар аймақтар (11-қосымша) мен елді мекендерге шоғырлануын ынталандыру негізінен экономикалық әдістермен (орта мерзімді кезеңде өтемақылық негізде арнайы көші-қон іс-шараларын жүргізу көзделмейді) мынадай шаралар кешені арқылы жүзеге асырылатын болады:
көші-қон ағынын нысаналы реттеу:
оралмандарды таратып орналастыру; елге тұрақты мекен-жайға көшу үшін (реэмиграция) шамадан тыс әкімшілік кедергілерді алып тастау; өңірлік еңбек нарықтарындағы ахуалды ескере отырып, жұмыс күші артық өңірлерге шетелдік жұмыс күшін тартуды квоталау; кейіннен жұмыс істейтін кадрлар тапшы нақты өңірлерге жұмысқа орналастыру үшін азаматтарды нысаналы оқыту (қайта оқыту) жөнінде шаралар қабылдау.»
«Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы № 167 Жарлығы
«Үшіншіден, өзіміздің көршілерімізбен бірлесіп, жұмыс күштері жылжуының арнайы тәртібін енгізу мәселесін талқылауымыз қажет болуы мүмкін. Біз Орталық Азия өңірі елдерінің білікті жұмыс күшінің еркін, бірақ басқарумен жылжып тұруына қарсы емеспіз.»
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан - 2030» стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4-стратегиялық бағыт. Қарттық, мүгедектік, асыраушысынан айрылу және өзге әлеуметтік қатерлердің басталуы салдарынан туындайтын қатерлерді басқару

Цель 3.1.
Предупреждение
риска неуправляе-
мой миграции
"Раздел III.
В 2009 году надо увеличить ежегодную
квоту для переселения на историческую
родину оралманов на 5 тысяч семей,
довести до 20 тысяч семей в год."
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана - главная
цель государственной
политики"
"п. 4.4.8.
Необходимо повышать миграционную
мобильность населения с учетом
открывающихся возможностей на
региональных рынках труда в
соответствии со схемами размещения
производительных сил. При этом
следует прорабатывать вопросы
обеспечения трудовых мигрантов и их
семей жильем и базовыми социальными
услугами. В этих целях необходимо
разработать мероприятия по
рациональному размещению трудовых
ресурсов, включая внутреннюю миграцию
граждан. Вопросы трудовой миграции
должны решаться на межрегиональном
уровне"
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001 года
№ 735 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030
года"
Цель 3.2.
Совершенствование
механизма
регулирования
миграции населения
"п. 3.7.
Наше внимание должно в большей
степени уделено созданию условия по
предварительной подготовке в
специальных центрах адаптации и
интеграции оралманов в наше общество.
Если обучить их профессии, языку, как
принято в других странах, они быстрее
привыкнут к новым условиям"
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 1 марта
2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50 наиболее
конкурентоспособных
стран мира. Казахстан
на пороге рывка вперед
в своем развитии"
"п. 3.2.3.
Стимулирование концентрации населения
в зонах и населенных пунктах с
благоприятными условиями для
проживания и хозяйственной
деятельности будет осуществляться в
основном экономическими методами (в
среднесрочном периоде не
предусматривается проведение
специальных переселенческих
мероприятий на компенсационной
основе) через следующий комплекс мер:
- целевое регулирование миграционных
потоков: расселение оралманов; снятие
излишних административных барьеров
для миграции (реэмиграции) на
постоянное местожительство в страну;
квотирование привлечения иностранной
рабочей силы в трудоизбыточные
регионы с учетом ситуации на
региональных рынках труда;
- принятие мер по целевому обучению
(переобучению) граждан для
последующего трудоустройства в
конкретных регионах, испытывающих
дефицит в трудовых кадрах;
- поощрение образовательной миграции
в крупные города из депрессивных
регионов;
- создание условий для решения
жилищных проблем: развитие в крупных
городах страны рынка арендного жилья,
предоставление гражданам земельных
участков с подведенными
коммуникациями для индивидуального
жилищного строительства;
- создание общих стимулов для
привлечения населения в перспективные
населенные пункты за счет развития в
них жизнеобеспечивающей и социальной
инфраструктуры и соответствующего
повышения стандартов жизнедеятель-
ности, формирование благоприятных
условий для хозяйственно-предпринима-
тельской активности, обеспечение
доступа к продуктивной земле."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 28 августа 2006
года № 167 "О
Стратегии
территориального
развития Республики
Казахстан до 2015
года"
"В-третьих, совместно с нашими соседями можем обсудить введение специального режима перемещения рабочей силы. Мы за свободное, но управляемое движение квалифицированной рабочей силы в странах центрально-азиатского региона."
Послание Главы
государства народу
Казахстана, 2007 год.
"Стратегия "Казахстан-
2030" на Новом этапе
развития Казахстана 30
важнейших направлений
нашей внутренней и
внешней политики"
Стратегическое направление 4. Управление риском уязвимости вследствие наступления
старости, инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков

4.1-мақсат
Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
«Жаңа үш жылдық бюджет:
- тұтас алғанда 2007 жылға қарағанда зейнетақылардың орташа мөлшерін 2012 жылға қарай 2,5 есе, оның ішінде 2009 жылы - 25 %, 2010 жылы - 25 % және 2011 жылы - 30 % арттыруды қамтамасыз етуге тиіс. Бұл ретте 2011 жылы арқаулық зейнетақылық төлемдер мөлшері ең төменгі күнкөріс мөлшеріне қарай 50 %-ға дейін өсірілуге тиіс;
- мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың және арнаулы мемлекеттік жәрдемақылардың мөлшерін 2009 жылдан бастап жыл сайын орта есеппен 9 % арттыруды қамтамасыз етуге тиіс»;
Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы, 2008 жылғы 7 ақпан
«ІІ бөлім.
Әлеуметтік саладағы реформалар әлеуметтік саясаттың бағыттарын мемлекеттің қолда бар нақты мүмкіндіктері мен ресурстарына орай дамытуға жәрдемдесуді мұрат тұтады. Бұл ретте белсенді әлеуметтік саясат экономикалық өрлеудің шектеушісі емес, жеделдетушісі ретінде көрінуге қабілетті. Әлеуметтік қамтамасыз ету жүйесінде әлеуметтік сақтандыру: медициналық, зейнетақылық, жұмыстылықты (жұмыссыздықтан), мүгедектігін, асыраушысынан айырылуына байланысты сақтандыру айрықша орын алады. Бұл ретте сақтандыру қаражатын қалыптастыруға мемлекет, жұмыс беруші және халықтың өзі қатысатын болады. Іске осы тұрғыдан келу әлеуметтік саясаттың басым компоненті (бөлшегі) ретінде «адам факторының» өркенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында инвестициялық мүмкіндіктерді нығайтуға бағытталған.»
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы
«Жиырма екінші бағыт - Жинақтаушы зейнетақы жүйесін дамыту Үкімет Жинақтаушы зейнетақы жүйесін одан әрі жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге тиіс.
Неғұрлым өзекті міндеттер мыналар: Біріншіден, зейнетақылық жинақтаулардың сақталуы мен кәрілік жеткен кезде олардың жетерлік мөлшерде болуы жөнінде мемлекеттік кепілдіктерді қамтамасыз ету. Екіншіден, халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесімен барынша қамту..»
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан - 2030» стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4.2-мақсат
Арнаулы әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігін қамтамасыз ету
«2.4. Жоғарыда айтқанымдай, мемлекеттің қастерлі борышы жұмыс істеу немесе табыс табудың бірдей жағдайына ие болу мүмкіндігі шектеулі адамдарға деген қамқорлығы болып табылады.
Бұл азаматтарға көмектесу - біздің қоғамымыздың ізгілену мен кемелдену дәрежесінің көрінісі, сіздер мен біздің борышымыз. Осынау борышымызды атқаратын мезгіл мен мүмкіндік туды.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 19 наурыздағы «Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін!» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Әлеуметтік қолдау көрсету жүйесінің нарықтық экономика талаптарына сай қайта бағдарлануы Халықтың неғұрлым «әлжуаз» топтарын қорғайтын және экономиканың дамуына қолдау көрсететін осы заманғы әлеуметтік саясат.
Әлеуметтік қызмет көрсетудің мемлекеттік стандарттары  енгізу әлеуметтік қызмет көрсету ісімен шұғылданатын ұйымдардың қызметін міндетті түрде лицензиялауды кіргізу және олардың жұмысшыларын тіркеу керек болады.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5-стратегиялық бағыт. Белгіленген ең төмен шекті деңгейден төмен табысты азайту тәуекелін басқару

Цель 4.1.
Обеспечение
адекватности
размеров
пенсионных выплат
"увеличение относительно 2007 года в
целом средних размеров пенсий в 2,5
раза к 2012 году, в том числе в 2009
году - на 25 %, в 2010 году - 25 % и
в 2011 году - на 30 %. При этом к 2011
году размеры базовых пенсионных
выплат должны вырасти до 50 % от
размера прожиточного минимума;
- увеличение размеров государственных
социальных пособий и специальных
государственных пособий с 2009 года
- в среднем ежегодно на 9 %;"
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
"Раздел II.
Реформы в социальной сфере призваны
способствовать развитию направлений
социальной политики, исходя из
реально имеющихся у государства
ресурсов и возможностей. При этом
активная социальная политика способна
выступить не ограничителем, а
катализатором экономического роста.
Особое место в системе социального
обеспечения займет социальное
страхование: медицинское, пенсионное,
занятости (от безработицы),
инвалидности, по потере кормильца.
При этом в формировании страховых
средств будут участвовать
государство, работодатель и само
население. Данный подход призван
укрепить инвестиционные возможности
в целях обеспечения поступательного
развития "человеческого фактора" как
приоритетного компонента
(составляющей) социальной политики."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001 года
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года"
"Двадцать второе направление -
Развитие накопительной пенсионной
системы
Правительство должно
разработать предложения по
дальнейшему совершенствованию
накопительной пенсионной системы.
Наиболее актуальными задачами
являются:
Во-первых, обеспечение
гарантий государства по сохранению
пенсионных накоплений и их
достаточности при наступлении
старости.
Во-вторых, максимальный охват
населения накопительной пенсионной
системой."
Послание Главы
государства народу
Казахстана, 2007 год.
"Стратегия "Казахстан-
2030" на Новом этапе
развития Казахстана
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и внешней
политики"
Цель 4.2.
Обеспечение
доступности
специальных
социальных услуг
"п. 2.4.
Как я уже говорил, святой
обязанностью государства является
забота о тех, кто ограничен в
возможностях работать или иметь
одинаковые условия получения доходов.
Помощь этим гражданам - отражение
степени гуманизации и зрелости нашего
общества, наш с вами долг. Пришло
время и возможности его исполнить."
Послание Президента
народу Казахстана,
г. Астана от 19 марта
2004 года "К
конкурентоспособному
Казахстану,
конкурентоспособной
экономике,
конкурентоспособной
нации!"
"В целях расширения сферы социального
обслуживания объема социальных услуг
и повышения качества предстоит
разработать и законодательно
утвердить перечень гарантированных и
дополнительных социальных услуг и
внести изменения в порядок их
предоставления."
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 1 марта
2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50 наиболее
конкурентоспособных
стран мира. Казахстан
на пороге рывка вперед
в своем развитии"
Стратегическое направление 5. Управление риском снижения
дохода ниже установленного порогового минимума

5.1-мақсат
Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
«4.4.10. Әлеуметтік қамсыздандырудың мемлекеттік саясатында есептік көрсеткішті емес, ең төменгі күнкөрістік мөлшерді деңгейін қолдану қажет. Оның үстіне атаулы әлеуметтік көмек шын мәнінде мұқтаждарға көрсетілуге тиіс.
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
«Мемлекет тарапынан халықты әлеуметтік қолдау ол нысаналы әрі атаулы сипат алған жағдайда ғана нәтижелі болады. Мемлекет қоғамның осындай көмекке шынында зәру мүшелерін қолдауға міндетті және сол үшін жауапкершілікті іс жүзінде өзіне алып отыр, олар, ең алдымен: балалар, көп балалы аналар, ардагерлер, мүгедектер.»
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан - 2030» стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі. Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт» атты Жолдауы Қазақстан халқына
«ІІІ-бөлім. «Нұр Отан» партиясының 5 жылға арналған сайлауалды тұғырнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік қорғалмаған жіктерінің тұрмыс деңгейін алдағы уақытта да арттыра беру үшін бізде барлық негіз бар.»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының, әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5. Функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қатерлері
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі шаралар туралы» 2007 жылғы 13 қаңтардағы № 273 және «Әкімшілік реформаны одан әрі жүргізу жөніндегі кейбір шаралар туралы» 2007 жылғы 29 наурыздағы № 304 Жарлықтарына сәйкес әлеуметтік саланы басқарудың сапасын жетілдірудің мынадай шаралары қабылданды.
1. Мемлекеттік басқарудың орталық және жергілікті органдарының арасындағы әдіснамалық, бақылау және іске асыру функцияларының аражігін ажыратуды есепке ала отырып, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі органдар жүйесінің құрылымы қайта құрылды:
1.1. Министрліктің Орталық аппаратының саны оңтайландырылды және құрылымы өзгертілді. (1-қосымша). Орталық аппараттың санын 149-дан 134 бірлікке қысқарта отырып, екі жаңа департамент құрылды: - ішкі бақылау департаменті (Министрліктің аппаратындағы қаржылық және өзге де бұзушылықтардың алдын-алу, анықтау және жою мақсатында) және жұмыспен қамту және көші-қонды басқару саясатының әдіснамалық негіздерін әзірлеу үшін - халықты жұмыспен қамту және көші-қон департаменті.
1.2. Өкілеттігіне мемлекеттік әлеуметтік саясатты іске асыруды мен еңбек және әлеуметтік заңнаманың сақталуын бақылау функциялары кіретін тиісті аумақтық бөлімшелерімен Бақылау және әлеуметтік қорғау комитеті құрылды.

Цель 5.1.
Содействие
снижению
уровня бедности
"п. 4.4.10.
В государственной политике
социального обеспечения необходимо
применять прожиточный минимум, а не
расчетный показатель. Причем адресная
социальная помощь должна оказываться
действительно нуждающимся."
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001 года
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года"
"Социальная поддержка населения со
стороны государства может быть
эффективна только в том случае, если
она носит целевой и адресный
характер. Государство обязано и
фактически берет на себя
ответственность за поддержку лишь тех
членов общества, которые
действительно нуждаются в этой
помощи - а это, прежде всего, дети,
многодетные матери, ветераны,
инвалиды.
Послание Главы
государства народу
Казахстана, 2007 год
"Стратегия "Казахстан-
2030" на Новом этапе
развития Казахстана
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и внешней
политики"
"Раздел III.
У нас есть все основания и далее
повышать уровень жизни социально
незащищенных слоев населения, в
соответствии с предвыборной
платформой "Нур Отан", рассчитанной
на 5 лет."
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
5. Функциональные возможности и возможные риски
В соответствии с Указами Президента Республики Казахстан от 13.01.2007 г. № 273 "О мерах по модернизации системы государственного управления Республики Казахстан" и от 29.03.2007 г. № 304 "О некоторых мерах по дальнейшему проведению административной реформы" принимаются следующие меры по качественному совершенствованию управления социальной сферой.
1. С учетом разграничения методологических, контрольных и реализационных функций между центральными и местными органами государственного управления реорганизована структура системы органов Министерства труда и социальной защиты населения:
1.1. Оптимизирована численность и изменена структура Центрального аппарата Министерства (приложение 1, 2). При сокращении численности Центрального аппарата со 149 до 134 шт. единиц созданы два новых департамента - департамент внутреннего контроля (для предупреждения, выявления и устранения финансовых и иных нарушений в аппарате Министерства) и департамент занятости и миграции населения - для разработки методологических основ политики занятости и управления миграцией.
1.2. Создан Комитет по контролю и социальной защите с соответствующими территориальными подразделениями, к полномочиям которого отнесены функции контроля реализации государственной социальной политики и соблюдения трудового и социального законодательства.

1.3. Әлеуметтік-еңбек саласын басқаруға тартылған барлық мемлекеттік органдардың нәтижелі өзара іс-қимылының тәсімдері әзірленуде және енгізілетін болады.
1.4. Аумақтық бөлімшелер қызметінің көрсеткіштері қатарына негізделген және тиісті бөлімшелер жүргізетін Министрлік ведомстволарының аумақтық бөлімшелері қызметінің тиімділігі мен сапасын рейтингтік бағалау жалғастырылатын болады. Бағалауды жүргізу бар кемшіліктерді айқындауға және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдауға жол ашады.
2. Басқару шешімдерінің тиімділігі мен халыққа мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсету сапасын арттыру үшін «электрондық үкімет» жүйесімен біріктірілген негізгі әлеуметтік процестердің бірыңғай ақпараттық қорын құру жөнінде жұмыс жүргізілуде.
2.1. Қазіргі уақытқа әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін ақпараттандырудың толықтай жоғары деңгейіне қол жеткізілді: базалық және сақтандыру төлемдерінің дербестендірілген есебін ұйымдастыру және жүзеге асырудың іс жүзінде жаңа технологиясы енгізілді; әлеуметтік жәрдемақы алушылары мен салымшыларының, мүгедектер мен оралмандардың деректерінің орталықтандырылған базасы құрылды;  әлеуметтік сақтандыру жүйесін белгілеудің автоматтандырылған жүйесі пайдаланылуда, зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың электронды мұрағаты жасалуда.
2.2. Орта мерзімді келешекте:
мемлекеттік басқару органдарының ИКТ ақпараттық қажеттілігін, құзыретін, пайдаланудың тәртібі мен шарттарын нақтылау; «электрондық үкімет» инфрақұрылымының шарттарын ескеру;
деректер алмасудың бірыңғай форматы және «Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі», «Еңбек нарығы» және «Шетелдік жұмыс күші» сияқты дерекқорларының өзара іс-қимылымен бірге «Еңбек саласында есеп, мониторинг және болжамдау» біріктірілген ақпараттық жүйесін құру;
зейнетақы және әлеуметтік жәрдемақыларды электронды тағайындау және төлеудің автоматтандырылған жүйесін кезең-кезеңмен енгізу жоспарлануда.
Ақпараттық теңсіздікті жою және ақпараттық технологиялардың қол жетімділігін кеңейту үшін ақпараттық-коммуникативтік технологиялар мен халықты тиісті оқыту арқылы халыққа әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі инфрақұрылысты одан әрі дамыту; әлеуметтік саланың ақпараттық жүйелері мен «электрондық үкімет» жүйесіне қосылудың қоғамдық пункттерін ашу көзделуде.
3. Халыққа көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын және қол жетімділігін жақсарту үшін қазіргі уақытта мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсетудің 10 негізгі стандарттары мен регламенттері әзірленді. Тұтынушылардың халықаралық тәжірибесі мен мүдделерін талдау ескеріле отырып, әлеуметтік-еңбек саласының барлық бөлімдерінде мемлекеттік қызмет көрсетудің қосымша стандарттары мен регламенттері әзірленетін болады.
Әзірленетін стандарттар мемлекеттік органдардың қызметін бағалау, оның ішінде мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау тетігінде негізгі құралдардың бірі болады.
Мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсетудің стандарттары мен регламенттерін енгізу кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады.

1.3. Разрабатываются и будут внедрены схемы эффективного взаимодействия всех государственных органов, вовлеченных в управление социально-трудовой сферой;
1.4. Будет продолжена рейтинговая оценка эффективности и качества деятельности территориальных подразделений ведомств Министерства, основанная на ряде показателей деятельности территориальных подразделений и проводимая соответствующими подразделениями. Проведение оценки позволит определить имеющиеся недостатки и принять меры по их устранению.
2. Для повышения эффективности управленческих решений и качества предоставления населению государственных социальных услуг проводится работа по созданию единой информационной базы основных социальных процессов, интегрированной с системой "электронного правительства".
2.1. К настоящему времени достигнут достаточно высокий уровень информатизации системы социального обеспечения: внедрена принципиально новая технология организации персонифицированного учета и осуществления базовых и страховых выплат; созданы централизованные базы данных получателей и вкладчиков социальных пособий; инвалидов и оралманов; используется автоматизированная система назначения системы социального страхования, формируется электронный архив получателей пенсий и пособий.
2.2. В среднесрочной перспективе планируется:
уточнить информационные потребности, компетенции, порядок и условия применения ИКТ органами государственного управления; учесть условия инфраструктуры "электронного правительства";
создать интегрированную информационную систему "Учета, мониторинга и прогнозирования в трудовой сфере" с единым форматом обмена данных и взаимодействием следующих подсистем баз данных: "Охрана труда и безопасность", "Рынок труда" и "Иностранная рабочая сила", "АСП", "Е-собес", "Централизованной базы данных лиц, имеющих инвалидность" и АИС "ГЦВП";
поэтапно внедрить автоматизированную систему электронного назначения и выплаты пенсий и социальных пособий.
Для преодоления информационного неравенства и расширения доступности к информационным технологиям предусматривается дальнейшее развитие инфраструктуры по оказанию социальных услуг населению посредством информационно-коммуникационных технологий и соответствующее обучение населения; открытие общественных пунктов подключения к информационным системам социальной сферы и системе "электронного правительства".
3. Для улучшения качества и доступности предоставляемых государственных услуг населению в настоящее время разработаны 10 основных стандартов и регламентов оказания государственных социальных услуг по назначению и выплате пенсий и социальных пособий. С учетом международной практики и анализа интересов потребителей, будут разработаны дополнительные стандарты и регламенты оказания государственных услуг во всех звеньях социально-трудовой сферы.
Разрабатываемые стандарты явятся одним из основных инструментов в механизме оценки деятельности государственных органов, в т.ч. оценки деятельности государственных служащих.
Внедрение стандартов и регламентов оказания государственных социальных услуг будет осуществляться поэтапно.

4. Министрлік жүйесі мемлекеттік органдарының кадрлық әлеуетін дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Кәсіби құзыреттер мемлекеттік қызметшілерді конкурстық іріктеу және олардың қызметтік өсуін ұйымдастырудың маңызды негізі болып қала береді.
Персоналдың біліктілігін арттыру үшін өз бетінше білім алу және Еңбекмині мен Мемлекеттік қызмет академиясының курстарынан бастап, әлемнің жетекші оқу орындарында тағылымдамадан өту және оқу тәрізді әртүрлі нысандары мен әдістері пайдаланылуда.
Кәсібилікпен қатар мемлекеттік қызметшілердің тәжірибесі және түпкілікті қызмет нәтижелері де ынталандырылатын болады. Кадрларды ауыстыру және аумақтық және жергілікті атқарушы органдардың ең тәжірибелі қызметкерлерін орталық аппаратқа тартуды да кеңінен пайдалану болжануда.
5. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жүйесінің қаржылық қызметімен байланысты қатерлердің алдын алу үшін қатерлерді алдын-ала бақылау, уақытында анықтау, талдау және бағалау шаралары қолданылатын болады. Министрлік және ведомстволық бағынысты ұйымдар басшыларының бюджет қаражатын жұмсауды тиімді игеру үшін дербес жауапкершіліктері күшейтіледі. Нәтижелердің тиімділігі және нәтижелерге қол жеткізуді бағалауды талдау Министрлік департаменттері мен министрліктің жаңадан құрылған Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің тиісті мамандарының қатысуымен өткізілетін болады. Қаржыны және активтерді басқару үшін:
ЭҮ РБАЖ («электрондық үкіметтің» ресурстарын (қаржы, материалдық және адам) басқарудың автоматтандырылған жүйесі) е-Қаржы кіші жүйесін енгізуге қатысу;
Министрліктің бухгалтерлік есебін Қазақстан Республикасы Қазынашылығының ақпараттық жүйесіне (Қазынашылықтың АЖ) қосу болжанады.
Бұл қаржылық есептемені нығайтуға, бюджеттің орындалуын бақылауды, және оны түзетуді жүзеге асыруға мүмкіндік береді, материалдық ресурстарды мақсатты және тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді.
6. Қатер менеджменті
Р/с
Қатерлердің атауы
Ықтимал салдары
Басқару тетіктері мен шаралары
1.
Өндірістің төмендеуі;
Жұмыссыздықтың өсуі
1. Жұмыс орындарын сақтау және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша шаралар қабылдау. ЖАО мен жұмыс берушілер арасында меморандумдар жасау практикасын кеңейту.
Кәсіпорындарды қайта құру, банкроттық және тоқтату салдарынан жұмыс күшін босату
Өңірлік еңбек нарығында сұраныс пен ұсыныстың тепе-теңсіздігі
2. Өңірлік еңбек нарықтарының сұраныстарына сәйкес сұраныс пен ұсыныстың негізді болжамын қалыптастыру.
МӘСҚ-тың қаржылық тұрақсыздығы, МӘСҚ-тан төленетін әлеуметтік төлемдер мөлшерінің азаюы

4. Будет продолжена работа по развитию кадрового потенциала государственных органов системы Министерства. Профессиональные компетенции остаются важнейшим основанием конкурсного отбора государственных служащих и организации их служебной карьеры.
Для повышения квалификации персонала используются различные формы и методы, начиная с самообразования и курсов повышения квалификации МТСЗН и Академии государственной службы, до стажировок и обучения в ведущих учебных заведениях мира.
Наряду с профессионализмом будут стимулироваться опыт и конечные результаты деятельности государственных служащих. Предполагается шире использовать ротацию кадров и привлечение в центральный аппарат наиболее опытных работников территориальных и местных исполнительных органов.
5. Для предупреждения рисков, связанных с финансовой деятельностью системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан будут применены меры предупредительного контроля, своевременное выявление, анализ и оценка рисков. Усилится персональная ответственность руководителей министерства и подведомственных организаций за эффективное освоение расходования бюджетных средств. Анализ эффективности и оценки достижения результатов будет проводиться с участием соответствующих специалистов департаментов Министерства и вновь созданного Комитета по контролю и социальной защиты министерства, а также Комитета по миграции.
Для управления финансами и активами предполагается:
участие во внедрении подсистемы е-Финансы АСУР ЭП (автоматизированная система управления ресурсами (финансовыми, материальными и человеческими) "электронного правительства");
интеграция бухгалтерского учета Министерства в информационную систему Казначейства Республики Казахстан (ИС Казначейство).
Это позволит консолидировать финансовую отчетность, осуществлять контроль исполнения бюджета, и его корректировку, обеспечит целевое и эффективное использование материальных ресурсов.
6. Риск-менеджмент
п/п
Наименование риска
Возможные последствия
Механизмы и меры управления
1.
Спад производства
Высвобождение рабочей
силы вследствие
реструктуризации,
банкротства и
приостановлении
предприятий
Рост безработицы
Дисбаланс спроса и
предложения на
региональных рынках труда
Финансовая нестабильность
ГФСС, уменьшение размеров
социальных выплат из ГФСС
1. Выработка мер по сохранению
рабочих мест и содействию
занятости. Расширение практики
заключения меморандумов между МИО и
работодателями
2. Формирование обоснованных
прогнозов спроса и предложений в
соответствии с потребностями
региональных рынков труда.

7. Негізінде Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік
құқықтық актілер мен құжаттардың тізбесі
1. «Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Кодексі
2. «Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңы
3. «Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңы
4. «Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы» Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуірдегі Заңы
5. «Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңы
6. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңы
7. «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңы
8. «Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 5 сәуірдегі Заңы
9. «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңы
10. «Ең төмен күнкөріс деңгейі туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы Заңы
11. «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы
12. «Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңы
13. «Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 маусымдағы Заңы
14. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңы
15. «Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы Заңы
16. «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңы
17. «Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 28 маусымдағы Заңы
18. «Атаулы әлеуметтік қызметтер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Заңы

7. Перечень нормативных правовых актов и документов,
на основе которых разработан Стратегический план
1. Кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года "Трудовой кодекс Республики Казахстан"
2. Закон Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье"
3. Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне"
4. Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий"
5. Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан"
6. Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
7. Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения"
8. Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан"
9. Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда"
10. Закон Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года "О прожиточном минимуме"
11. Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения"
12. Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи"
13. Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями"
14. Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании"
15. Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
16. Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан"
17. Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей"
18. Закон Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" от 29 декабря 2008 года

19. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 16 қаңтардағы Заңы
20. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмыспен қамту және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 5 мамырдағы Заңы
21. «Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2007 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 тамыздағы № 399 Жарлығы
22. «Міндетті зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудің) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы № 245 қаулысы
23. «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы № 836 қаулысы
24. «Жинақтаушы зейнетақы қорларынан міндетті зейнетақы жарналарының, ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан төленетін зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру ережесін және Кесте бойынша зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 шілдедегі № 661 қаулысы
25. «Әлеуметтік аударымдарды есептеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы № 683 қаулысы
26. «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 қазандағы № 1132 қаулысы
27. «Мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеуді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылға 25 тамыздағы № 819 қаулысы
28. «Әскери қызметшілерге, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің, қаржы полициясы мен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының арнайы атақтар берілген және Қазақстан Республикасының заңнамасында ішкі істер органдарының қызметкерлері үшін белгіленген тәртіп қолданылатын қызметкерлеріне зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін және мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау мен төлеуді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 23 ақпандағы № 138 қаулысы

19. Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и адресной социальной помощи" от 16 января 2009 года
20. Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и обязательного социального страхования" от 05 мая 2009 года
21. Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2007 года № 399 "О Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2007-2015 годы"
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года № 245 "Об утверждении Правил исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды"
23. Постановление Правительства Республики Казахстан "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" от 19 июня 2001 года № 836
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2003 года № 661 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных пенсионных взносов из накопительных пенсионных фондов, и Методики осуществления расчета размера пенсионных выплат по графику"
25. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683 "Об утверждении Правил исчисления и перечисления социальных отчислений"
26. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года № 1132 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
27. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 819 "Об утверждении Правил назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных специальных пособий"
28. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2007 года № 138 "Об утверждении Правил назначения и осуществления пенсионных выплат, государственной базовой пенсионной выплаты, выплат государственных базовых социальных пособий военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания, и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел"

29. «Қазақстан Республикасы көші-қон саясатының 2007 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын (1-кезең) бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 қарашадағы № 1110 қаулысы
30. «Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту жүйесін жетілдіру жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 қарашадағы № 1114 қаулысы
31. «Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы № 1301 қаулысы
32. «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау) және арттыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1307 қаулысы
33. «2009 - 2011 жылдарға арналған «Нұрлы көш» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 желтоқсандағы № 1126 қаулысы
34. «Интернат үйлерінде, оңалту орталықтарында, мүгедек балаларға арналған оқу орындарында, аумақтық әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік бейімдеу орталықтарында қызмет көрсетілетін адамдар үшін заттай тамақтану нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы № 1354 қаулысы
35. «Мемлекеттік басшының 2009 жылғы 6 наурыздағы «Дағдарыстан жаңарту мен дамуға» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 наурыздағы № 264 қаулысы
36. «Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы «Дағдарыстан жаңару мен дамуға» атты Қазақстан халқына жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылға арналған іс-қимыл жоспарын (Жол картасын) орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы № 274 қаулысы
37. «Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы № 330 қаулысы
38. «Арнаулы әлеуметтік қызметті ұсыну жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін және осы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 наурыздағы № 336 қаулысы
39. Президенттің 2004 жылғы 19 наурыздағы «Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін!» Қазақстан халқына Жолдауы
40. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты Қазақстан халқына Жолдауы

29. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 1110 "Об утверждении Плана мероприятий на 2008-2010 годы по реализации Концепции миграционной политики Республики Казахстан на 2007-2015 годы (1 этап)"
30. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 1114 "Об утверждении Плана мероприятий по совершенствованию системы занятости населения Республики Казахстан на 2008-2010 годы"
31. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2007 года № 1301 "Об утверждении Правил осуществления государственных закупок"
32. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1307 "Об утверждении Правил исчисления (определения) и повышения размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования"
33. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2008 года № 1126 "Об утверждении Программы "Нұрлы көш" на 2009-2011 годы"
34. Постановление Правительства РК от 31 декабря 2008 г., № 1354 "Об утверждении натуральных норм питания для лиц, обслуживающихся в домах-интернатах, реабилитационных центрах, учебных заведениях для детей-инвалидов, территориальных центрах социального обслуживания, центрах социальной адаптации"
35. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2009 года № 264 "О мерах по реализации Послания Главы государства от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию"
36. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 274 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Плана действий Правительства Республики Казахстан на 2009 год по реализации Послания Главы государства народу Казахстана 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию"
37. Постановление Правительства РК от 14 марта 2009 г., № 330 "Об утверждении перечня гарантированного объема специальных социальных услуг"
38. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2009 года № 336 "Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по предоставлению специальных социальных услуг"
39. Послание Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации!"
40. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии"

41. Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы Қазақстан Республикасы
42. Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
43. Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы «Дағдарыстан - жаңару мен дамуға» атты Қазақстан халқына Жолдауы
8. Бюджеттік бағдарламалардың тізбесі

41. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 28 февраля 2007 года "Новый Казахстан в новом мире"
42. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Рост благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики"
43. Послание Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию"
8. Перечень бюджетных программ

1 025 904 426
1 120 270 082
Бюджеттік даму бағдарламалары
2 915 247
2 915 247
6 215 804
6 333 635
313 843
0
2-қосымша
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 «Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және халықтың көші-коны саласындағы қызметті ұйымдастыру жөніндегі қызметтер»
Сипаттамасы
Министрліктің және оның аумақтық органдарының аппараттарын ұстау; әлеуметтік-еңбек саласындағы конституциялық кепілдіктердің сақталуын қамтамасыз ету; бірыңғай әлеуметтік саясатты іске асыру; еңбек көші-қонын басқаруды жүзеге асыру; жұмыс күшін сыртқа шығаруды лицензиялауды жүргізу; еңбек және әлеуметтік заңнаманың сақталуын мемлекеттік қадағалау; әлеуметтік қызмет көрсету сапасын бақылау; әлеуметтік еңбек саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; бірыңғай ақпараттық қамтамасыз етуді құру.

1 025 904 426
1 120 270 082
Бюджетные программы развития
2 915 247
2 915 247
6 215 804
7 174 360
313 843
0
Приложение 2
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Услуги по организации деятельности в области труда, занятости,
социальной защиты и миграции населения"
Описание
Содержание аппаратов Министерства и его территориальных органов;
обеспечение соблюдения конституционных гарантий в социально-
трудовой сфере; реализация единой социальной политики; осуществление
управления трудовой миграцией; государственный надзор за
соблюдением трудового и социального законодательства; контроль
качества оказания социальных услуг; разработка и реализация целевых
и международных программ в социально-трудовой сфере; создание
единого информационного обеспечения.

1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту, халықты әлеуметтік қорғау және көші-қон саласындағы мониторинг, үйлестіру, стратегиялық, әдістемелік  және әдіснамалық қамтамасыз ету.
Стратегиялық бағыты
1. Жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
3. Көші-кон процестерін басқару
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
5. Табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейден төмендеу қатерін басқару
Мақсаты
1.1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерінің алдын алу
1.2. Еңбек ресурстарын дамыту
1.3. Тиімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
2.1. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерінің алдын алу
2.2. Азаматтардың еңбек құқықтарын қорғау
3.1. Басқарылмайтын көші-қон қатерінің алдын алу
4.1. Әлеуметтік төлемдер мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
4.2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кол жетімділігін қамтамасыз ету
5.1. Кедейшілік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері
1.1.1. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасын жетілдіру.
1.2.1. Кәсіптік білімнің экономиканың еңбек ресурстарына деген қажеттіліктеріне (жұмыс күшіне болжамды сұраныстың көлемі мен құрылымына) сәйкестігін белгілеуге жәрдемдесу (БҒМ-мен бірлесе отырып).
1.2.2. Халықтың нысаналы топтарының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға жәрдемдесу
1.2.3. Кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлауда мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамыту
2.1.1. Еңбек заңнамасын жетілдіру.
2.1.2. Еңбектің заманауи стандарттарды әзірлеу және енгізу.
2.2.1. Еңбекті нормалау жүйесін жетілдіру.
2.2.2. Қызметкерлердің біліктілік сипаттамалары жүйесін олардың заманауи ұйымдық-техникалық өндіріс жағдайларына және ЕурАзЭҚ ұйғарымдарына барабарлығын ескере отырып жетілдіру.
2.2.3. Бюджет саласының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру.
4.1.1. Әлеуметтік заңнаманы жетілдіру.
4.1.2. Зейнетақы төлемдерінің мөлшерін арттыру.

1. Мониторинг, координация, стратегическое, методическое и методологическое
обеспечение в сфере труда, занятости, миграции и социальной защиты населения
Стратегическое
направление
1. Управление риском потери (отсутствия) работы.
2. Управление риском нарушения трудовых прав.
3. Управление миграционными процессами.
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков.
5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового
минимума.
Цели
1.1. Предупреждение риска потери (отсутствия) работы.
1.2. Развитие трудовых ресурсов.
1.3. Содействие эффективной занятости.
2.1. Предупреждение риска нарушения трудовых прав.
2.2. Защита трудовых прав граждан.
3.1. Предупреждение риска неуправляемой миграции.
4.1. Обеспечение адекватности размеров социальных выплат.
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг.
5.1. Содействие снижению уровня бедности.
Задачи
1.1.1. Совершенствование законодательства Республики Казахстан о
занятости населения.
1.2.1. Содействие установлению соответствия профессионального
образования потребностям экономики в трудовых ресурсах
(объему и структуре прогнозируемого спроса на рабочую силу)
(совместно с МОН РК)
1.2.2. Содействия повышению конкурентоспособности целевых групп
населения.
1.2.3. Развития государственно-частного партнерства в
профессиональной подготовке и переподготовке кадров.
2.1.1. Совершенствование трудового законодательства.
2.1.2. Разработка и внедрение современных стандартов труда.
2.2.1. Совершенствование системы нормирования труда.
2.2.2. Совершенствование системы квалификационных характеристик
работников с учетом их адекватности современным организационно-
техническим условиям производства и рекомендации ЕврАзЭС.
2.2.3. Совершенствование системы оплаты труда работников бюджетной
сферы.
3.1.6. Упрощение процедур привлечения высококвалифицированной ИРС в
приоритетные отрасли экономики.
4.1.1. Совершенствование социального законодательства.
4.1.2. Повышение размеров пенсионных выплат.

4.1.3. Негізгі әлеуметтік қатерлер басталған кезде МӘСҚ-нан төленетін әлеуметтік төлемдердің деңгейін арттыру.
4.1.4. Халықтың жекелеген санаттарына әлеуметтік қолдау көрсету.
4.1.5. Әлеуметтік төлемдерді әкімшілендірудің тиімді жүйесін қамтамасыз ету.
4.2.1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін жетілдіру.
4.2.3. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды стандарттау және сертификаттау жүйесін жетілдіру.

4.1.3. Повышение уровня социальных выплат из ГФСС при наступлении
основных социальных рисков.
4.1.4. Оказание социальной поддержки отдельным категориям населения.
4.1.5 Обеспечение эффективной системы администрирования социальных
выплат.
4.2.1. Совершенствование системы предоставления специальных
социальных услуг.
4.2.3. Совершенствование системы стандартизации и сертификации
протезно-ортопедических изделий.

1 629 967
2 094 537
2 574 571
3 098 378
3 401 552
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
002 «Зейнетақы бағларламасы»
Сипаттамасы
- базалық зейнетақы төлемдерін;
- ынтымақты зейнетақыларды
- Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтардың зейнетақыларына үстеме ақыларды;
- жинақтаушы зейнетақы қорларындаға міндетті зейнетақы жарналарын сақтаудың мемлекеттік кепілдемесі жөніндегі міндеттемесін төлеу.
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.1.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
Міндеттері

1 629 967
2 094 537
2 574 571
3 098 378
3 401 552
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной зашиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
002 "Пенсионная программа"
Описание
Выплата:
- базовых пенсионных выплат;
- солидарных пенсий;
- надбавок к пенсиям граждан пострадавших вследствие ядерных
испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
- обязательств по государственной гарантии сохранности обязательных
пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах.
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.1. Обеспечение адекватности размеров социальных выплат.
Задачи

3 559 358
781 147
268 291
80 336
36 740
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру»
Сипаттамасы
Министрліктің орталық аппараты мен аумақтық органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
- жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару
- еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
- көші-кон процестерін басқару
- қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын катерді басқару
- табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару
Мақсаты
Жүктелген функциялардың сапалы және тиімді орындалуы мақсатында Министрліктің орталық аппараты мен аумақтық органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету.
Міндеттері
Материалдық-техникалық жарақтандыру деңгейін арттыру және ақпараттық жүйелерді қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сатып алынған автокөлік құралдарының болжамды саны
дана
0
0
10
11
Сатып алынған есептеу және ақпараттық, тұрмыстық, ұйымдастыру техникасының, медициналық жабдықтардың болжамды саны
дана

3 559 358
781 147
268 291
80 336
36 740
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 "Материально-техническое оснащение Министерства труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан"
Описание
Материально-техническое оснащение и информационно-техническое
обеспечение центрального аппарата и территориальных органов
министерства
Стратегическое
направление
Управление:
- риском потери (отсутствия) работы;
- риском нарушения трудовых прав;
- миграционными процессами;
- риском уязвимости вследствие наступления старости, инвалидности,
потери кормильца и иных социальных рисков;
- риском снижения дохода ниже установленного порогового минимума
Цель
Материально-техническое оснащение, информационно-техническое
обеспечение центрального аппарата и территориальных органов
министерства в целях качественного и эффективного исполнения
возложенных на них функций
Задачи
Повышение уровня материально-технической оснащенности и поддержка
информационных систем
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
приобретенных автотранспортных
средств
шт.
0
0
10
11
Ориентировочное количество
приобретенной вычислительной и
информационной техники, бытовой
техники, оргтехники,
медицинского оборудования
шт.

1. Жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
3. Көші-кон процестерін басқару
5. Табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару
Мақсаты
1.1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін алдын алу
2.1. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерінің алдын алу
3.1. Басқарылмайтын көші-қон қатерінің алдын алу
5.1. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері

1. Управление риском потери (отсутствия) работы.
2. Управление риском нарушения трудовых прав.
3. Управление миграционными процессами.
5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового
минимума.
Цель
1.1. Предупреждение риска потери (отсутствия) работы
2.1. Предупреждение риска нарушения трудовых прав
3.1. Предупреждение риска неуправляемой миграции
5.1. Содействие снижению уровня бедности
Задачи

2.2.2. Өндірістің заманауи ұйымдастыру-техникалық жағдайларымен барабарлығын және ЕурАзЭҚ ұсынымдарын ескере отырып, қызметкерлердің біліктілік сипаттамасының жүйесін жетілдіру.
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
ҒЗЖ аяқталған тақырыптық тапсырмаларының болжамды саны
дана
8
9
6
7
8
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
ҒЗЖ нәтижелері енгізілген кәсіпорындардың саны
дана
12
14
15
15
16
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

2.2.2. Совершенствование системы квалификационных характеристик
работников с учетом их адекватности современным
организационно-техническим условиям производства и рекомендации
ЕврАзЭС
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
завершенных тематических
заданий НИР
шт
8
9
6
7
8
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Количество предприятий, на
которых внедрены результаты
НИР
шт
12
14
15
15
16
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

1.3. Өнімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
Міндеттері
Жұмысынан айрылған жағдайда азаматтарды әлеуметтік қорғау құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету: а) жұмысқа орналасуға жәрдемдесу ә) жұмысынан айрылу қатерін әлеуметтік сақтандыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Өңделетін ақпараттың болжамды саны
Мың бірлік
5 159
5800
7545
9 366
9 464
Сапа көрсеткіштері
Берілген ақпараттың дұрыстығы және толықтығы
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Шешім қабылдау үшін Министрлікті сапалы талдау материалдарымен қамтамасыз ету
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
66 226
73 485
89 561
88 097
97 480
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
015 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне арнаулы әлеуметтік қызметтер стандарттарын енгізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Әр түрлі әлеуметтік қатерлердің алдын алу, әлеуметтік қызметті халықтың әлеуметтік қауіпсіздігі нақты қорларының бірі ретінде пайдалану
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігін қамтамасыз ету
Міндеттері
4.2.1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
936 694
2 026 145
5 358 149
5 116 570
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 «Заңды тұлғаның қызметі тоқтатылған жағдайда, сот мемлекетке жүктеген адам өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу»
Сипаттамасы
Заңды тұлғаның қызметі тоқтатылған жағдайда, зардап шегушілерге зиянды өтеу жөніндегі мемлекеттің міндеттемелерін орындау.
Стратегиялық бағыты
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
Мақсаты
2.1. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерінің алдын алу
Міндеттері

1.3. Содействие эффективной занятости
Задачи
1.3.1. Обеспечение реализации прав граждан на защиту в случае потери
работы: а) содействие в трудоустройстве; б) социальное страхование
риска потери работы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество
обрабатываемой информации
тыс.
ед
5 159
5 800
7 545
9 366
9 464
Показатели
качества
Достоверность и полнота представленной информации
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Обеспечение Министерства качественными аналитическими материалами
для принятия решения.
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
66 226
73 485
89 561
88 097
97 480
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
015 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на введение стандартов специальных социальных услуг"
Описание
Предупреждение различных социальных рисков, использование социальных
услуг в качестве одного из факторов социальной безопасности
населения
Стратегическое направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг
Задачи
4.2.1. Совершенствование системы предоставления специальных
социальных услуг
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с
акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
936 694
2 026 145
5 358 149
5 116 570
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
016 "Возмещение за вред, причиненный жизни и здоровью, возложенное
судом на государство, в случае прекращения деятельности
юридического лица"
Описание
Выполнение обязательств государства по возмещению вреда потерпевшим,
в случае прекращения деятельности юридического лица
Стратегическое
направление
2. Управление риском нарушения трудовых прав
Цель
2.1 Предупреждение риска нарушения трудовых прав
Задачи

Жаңадан пайдалануға берілетін әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін ұстау: 2010 жыл - 4 бірлік, 2011 жыл - 8 бірлік, 2012 жыл - 5 бірлік,
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігі
Міндеттері
4.2.2. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
15 243
212 012
337 973
878 529
911 576
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін салуға және реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері»
Сипаттамасы
Бағдарламада:
- 3 дана - медициналық-әлеуметтік мекемесін,
- 1 дана - мүгедектерге арналған оңалту орталығын салу көзделеді
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кол жетімділігін қамтамасыз ету
Міндеттері
4.2.2. Әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезек
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері.
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 915 247
5 885 754
5 727 000
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек пен 18 жасқа дейінгі балаларға ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Табысы ең төменгі кедейлік шегінен аз, сондай-ақ азық-түлік себетінің құнынан төмен, 18 жасқа дейінгі балалары бар адамдарды (отбасыларды) мемлекет тарапынан қолдау
Стратегиялық бағыты

в 2010 году - 4 ед., в 2011 году - 8 ед., в 2012 году - 5 ед.
Стратегическое направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг
Задачи
4.2.2. Развитие социальной инфраструктуры
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с
акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
15 243
212 012
337 973
878 529
911 576
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
019 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов
социального обеспечения"
Описание
Программой предусматривается строительство:
- медико-социальных учреждений - 3 шт.;
- центра реабилитации инвалидов - 1 шт.
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг
Задачи
4.2.2. Развитие социальной инфраструктуры
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с
акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны,
Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 915 247
5 885 754
5 727 000
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
020 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на выплату государственной адресной социальной
помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет
в связи с ростом размера прожиточного минимума"
Описание
Государственная поддержка лиц (семей) с доходами ниже черты
бедности, а также семей, имеющих детей до 18 лет, с доходами ниже
стоимости продовольственной корзины.
Стратегическое
направление

5. Белгіленген ең төмен табалдырық деңгейінен төмен табыстың төмендеуі қатерін басқару
Мақсаты
5.1. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері
5.1.1. Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау
5.1.2. Аз қамтамасыз етілген отбасыларды әлеуметтік қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 785 500
3 280 631
0
3 730 617
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне үкіметтік емес секторда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Әлеуметтік қызмет көрсетуге арналған мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды мемлекеттік емес секторда орналастыру
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің қол жетімділігін қамтамасыз ету
Міндеттері
4.2.1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
165 120
453 467
592 263
282 661
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 «Мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек көрсетуді әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
Сипаттамасы
Протездік-ортопедиялық кәсіпорындар үшін жаңа өнім түрлеріне технологиялық процестерді әзірлеу; күрделі, ерекше күрделі және қалыпты емес зақымдануы бар мүгедектерді протездеу жөніндегі сынақ-тәжірибе жұмыстарын жүргізу
Стратегиялық бағыты

5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового
минимума
Цель
5.1. Содействие снижению уровня бедности
Задачи
5.1.1. Социальная поддержка семей с детьми
5.1.2. Социальная поддержка малообеспеченных семей
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны,
Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 785 500
3 280 631
0
3 730 617
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
022 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на размещение государственного социального заказа в
неправительственном секторе"
Описание
Размещение госсоцзаказа в негосударственном секторе на оказание
соцуслуг
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг
Задачи
4.2.1. Совершенствование системы предоставления специальных
социальных услуг
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с
акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
165 120
453 467
592 263
282 661
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 "Услуги по методологическому обеспечению оказания инвалидам
протезно-ортопедической помощи"
Описание
Разработка технологических процессов на новые виды изделий для
протезно-ортопедических предприятий;
проведение опытно-экспериментальных работ по протезированию инвалидов
со сложными, особо сложными и атипичными формами увечья
Стратегическое
направление

1. Жұмысынан (жұмысының болмауы) айрылу қатерін басқару
Мақсаты
1.3. Тиімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
Міндеттері
1.3.1. Жұмысынан айрылған жағдайда азаматтардың жұмыссыздықтан қорғалу құқығын іске асыруды қамтамасыз ету: а) жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу; б) жұмысынан айрылу қатерін әлеуметтік сақтандыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған кредиттік шарттармен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Шымкент қаласындағы Асар шағын ауданындағы пилоттық жобаға қатысушыларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшін жылыжай шаруашылығын дамытуға Оңтүстік Қазақстан облысына кредиттерді уақтылы беру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
850 598
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
027 «Оралмандарды тарихи отанына қоныстандыру және бастапқы бейімдеу»
Сипаттамасы
Көші-кон процестері және оралмандарды кіріктірудің жаңа қоғамдық шарттарына жағдай туғызу есебінен Республика халқы санының өсуіне жәрдемдесу
Стратегиялық бағыты
3. Көші-кон процестерін басқару
Мақсаты
3.1. Басқарылмайтын көші-қон қатерінің алдын алу
Міндеттері
3.1.1. Оралмандардың көшіп келу квотасына кірген оралмандарға әлеуметтік көмек көрсету
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Бастапқы бейімделу қызметтерімен қамтылған оралмандардың болжамды саны
адам

1. Управление риском потери (отсутствия) работы
Цель
1.3. Содействие эффективной занятости
Задачи
1.3.1. Обеспечение реализации прав граждан на защиту в случае потери
работы: а) содействие в трудоустройстве; б) социальное страхование
риска потери работы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены кредитным договором, заключенными с Акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное предоставление кредитов Южно-Казахстанской области на
развитие тепличного хозяйства для обеспечения занятости участников
пилотного проекта в мкр. Асар г. Шымкент
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
850 598
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
027 "Переселение на историческую родину и первичная адаптация
оралманов"
Описание
Содействие росту численности населения Республики за счет
миграционных процессов и созданию условий для интеграции оралманов в
новые общественные условия
Стратегическое
направление
3. Управление миграционными процессами
Цель
3.1. Предупреждение риска неуправляемой миграции
Задачи
3.1.5. Оказание социальной помощи оралманам, включенных в квоту
иммиграции оралманов
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество оралманов, охваченных услугами первичной адаптации
чело-
век

1.3.1. Жұмысынан айрылған жағдайда азаматтардың жұмыссыздықтан қорғалу құқығын іске асыруды қамтамасыз ету:
а) жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу;
б) жұмысынан айрылу қатерін әлеуметтік сақтандыру
2.2.2. Өндірістің заманауи ұйымдық-техникалық шарттарына және ЕурАзЭҚ ұсынымдарына барабарлығын ескере отырып қызметкерлердің біліктілік сипаттамалары жүйесін жетілдіру
4.1.5 Әлеуметтік төлемдерге әкімшілік етудің тиімді жүйесін қамтамасыз ету

1.3.1. Обеспечение реализации прав граждан на защиту в случае
потери работы: а) содействие в трудоустройстве; б) социальное
страхование риска потери работы
2.2.2. Совершенствование системы квалификационных характеристик
работников с учетом их адекватности современным организационно-
техническим условиям производства и рекомендации ЕврАзЭС
4.1.5. Обеспечение эффективной системы администрирования социальных
выплат

5. Табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару
Мақсаты
5.1. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері
5.1.2. Аз қамтамасыз етілген отбасыларды әлеуметтік қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
1 115 973
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
030 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ең төменгі күнкөріс деңгейі мөлшерінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек пен 18 жасқа дейінгі балаларға ай сайынғы мемлекеттік жәрдемакы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Табысы ең төменгі кедейлік шегінен аз, сондай-ақ азық-түлік себетінің құнынан төмен, 18 жасқа дейінгі балалары бар адамдарды (отбасыларды) мемлекет тарапынан қолдау
Стратегиялық бағыты
5. Табыстың белгіленген ең төменгі шекті деңгейінен төмен болуы қатерін басқару
Мақсаты
5.1. Кедейлік деңгейін төмендетуге жәрдемдесу
Міндеттері
5.1.1. Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалык бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың. теңге
0
2 967 928
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
054 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65 жылдығына орай Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдері, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жол жүруін, сондай-ақ оларға және олармен бірге жүретін адамдарға Мәскеу, Астана қалаларында мерекелік іс-шараларға қатысуы үшін тамақтануына, тұруына, жол жүруіне арналған шығыстарын төлеуді қамтамасыз етуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Қазақстан және ТМД елдерінің аумақтарында мерекелеу іс-шараларын жүргізу кезеңінде Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне тегін жолақы беру
Стратегиялық бағыты

5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового
минимума
Цель
5.1. Содействие снижению уровня бедности
Задачи
5.1.2. Социальная поддержка малообеспеченных семей
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с
акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны,
Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
1 115 973
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
030 " Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на выплату государственных пособий на детей
до 18 лет"
Описание
Государственная поддержка семей, имеющих детей до 18 лет с доходами
ниже стоимости продовольственной корзины.
Стратегическое
направление
5. Управление риском снижения дохода ниже установленного порогового
минимума
Цель
5.1. Содействие снижению уровня бедности
Задачи
5.1.1. Социальная поддержка семей с детьми
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны,
Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
2 967 928
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
054 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на обеспечение проезда участникам и инвалидам
Великой Отечественной войны по странам Содружества Независимых
государств, по территории Республики Казахстан, а также оплаты им и
сопровождающим их лицам расходов на питание, проживание, проезд для
участия в праздничных мероприятиях в городах Москве, Астане к
65-летию Победы в Великой Отечественной Войне"
Описание
Предоставление бесплатного проезда участникам и инвалидам Великой
Отечественной войны в период проведения праздничных мероприятий на
территории Казахстана и стран СНГ
Стратегическое
направление

4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
Міндеттері
4.1.4. Халықтың жекелеген санаттарына әлеуметтік қолдау көрсету
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
90 979
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
057 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65 жылдығына орай Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, сондай-ақ оларға теңестірілген адамдарға; 1941 жылғы 22 маусым -1 945 жылғы 3 қыркүйек аралығындағы кезеңде майдандағы армия құрамына кірмеген әскери бөлімдерде, мекемелерде, әскери-оқу орындарында әскери қызмет өткерген, «1941-1945 жж. Ұлы Отан соғысында Германияны жеңгені үшін» медалімен немесе «Жапонияны жеңгені үшін» медалімен марапатталған әскери қызметшілерге, оның ішінде запасқа (отставкаға) шыққандарға, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылда кеміңде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) адамдарға біржолғы материалдық көмек төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Сипаттамасы
Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65 жылдығына орай Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерге біржолғы материалдық көмек көрсету
Стратегиялық бағыты
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
4.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
Міндеттері
4.1.4. Халықтың жекелеген санаттарына әлеуметтік қолдау көрсету
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0

4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.1. Обеспечение адекватности размеров социальных выплат
Задачи
4.1.4. Оказание социальной поддержки отдельным категориям населения
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с
акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны, Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
90 979
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
057 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на выплату единовременной материальной помощи
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам,
приравненным к ним; военнослужащим, в том числе уволенным в запас
(отставку), проходившим военную службу в период с 22 июня 1941 года
по 3 сентября 1945 года в воинских частях, учреждениях, в
военно-учебных заведениях, не входивших в состав действующей армии,
награжденным медалью "За Победу над Германией в Великой
Отечественной войне 1941-1945 гг." или медалью "За победу над
Японией", лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев
в тылу в годы Великой Отечественной войны, к 65-летию Победы в
Великой Отечественной Войне"
Описание
Оказание единовременной материальной помощи инвалидам и участникам
ВОВ в связи с празднованием 65-ой годовщины Победы в Великой
Отечественной войне
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.1. Обеспечение адекватности размеров социальных выплат
Задачи
4.1.4. Оказание социальной поддержки отдельным категориям населения
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями, заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Своевременное перечисление целевых текущих трансфертов из
республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны,
Алматы
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0

4 153 631
0
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
059 «Мүгедектердің құқықтары туралы БҰҰ Конвенциясы щеңберінде мүмкіндіктері шектеулі адамдарды әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту»
Сипаттамасы
Мүгедектердің құқықтары туралы БҰҰ Конвенциясы шеңберінде шектеулі мүмкіндіктері адамдарды әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін дамыту
Стратегиялық бағыты
Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кол жетімділігін қамтамасыз ету
Міндеттері
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Ғылыми- тәжірибелік зерттеулерді өткізу
дана
-
-
4
4
-
Семинарлар, дөңгелек үстелдер
дана
-
-
3
3
-
Телевизиялық хабарлар, мақалалар, тақырыптық жарияланымдар және оқу материалдарын даярлау
дана
-
-
3
3
-
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Мүмкіндігі шектеулі адамдардың құқығын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту бойынша ұзақ мерзімді перспективаға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын әзірлеу
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың  теңге
0
0

4 153 631
0
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
059 "Совершенствование системы социальной защиты лиц с
ограниченными возможностями в рамках Конвенции ООН о правах
инвалидов и развитие системы предоставления специальных социальных
услуг"
Описание
Совершенствование системы социальной защиты лиц с ограниченными
возможностями в рамках Конвенции ООН о правах инвалидов и развитие
системы предоставления специальных социальных услуг
Стратегическое
направление
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг
потребителям
Задачи
4.2.1. Совершенствование системы предоставления специальных
социальных услуг
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Проведение
научно-практических
исследований
шт.
-
-
4
4
-
Семинары, круглые столы
шт.
-
-
3
3
-
Подготовка телевизионных
передач, статей, тематических
публикаций и обучающих
материалов
шт.
-
-
3
3
-
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Разработка национального плана действий на долгосрочную перспективу
по обеспечению прав и улучшения качества жизни людей с ограниченными
возможностями
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0

40 275
34 725
0
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
090 «Еңбек, жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және халықтың көші-қоны саласындағы зерттеулер»
Сипаттамасы
- еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-қон саласында өзекті зерттеулер жүргізу;
- ТМД-мен өзара ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан  Республикасының еңбек жөніндегі нормалары мен нормативтерін әзірлеу;
- әлеуметтік еңбек саласында әлеуметтік зерттеулер жүргізу
Стратегиялық бағыты
1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін басқару
2. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін басқару
4. Қарттықтың, мүгедектіктің басталуы, асыраушысынан айрылу және өзге де әлеуметтік салдардан туындайтын қатерді басқару
Мақсаты
1.1. Жұмысынан айрылу (жұмысының болмауы) қатерін алдын алу
2.1. Еңбек құқықтарының бұзылуы қатерін алдын алу
2.2. Азаматтардың еңбек құқығын қорғау
4.1. Зейнетақы төлемдері мөлшерінің барабарлығын қамтамасыз ету
4.2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кол жетімділігін қамтамасыз ету
Міндеттері
1.1.1. Қазақстан Республикасы жұмыспен қамту туралы заңнамасын жетілдіру
2.1.1. Еңбек заңнамасын жетілдіру
2.1.2. Еңбектің заманауи стандарттарын әзірлеу және енгізу
2.2.1. Еңбекті нормалау жүйесін жетілдіру
2.2.3. Бюджет саласының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру
4.1.1. Әлеуметтік заңнаманы жетілдіру
4.2.1. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (нақты)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-кон саласында жүргізілген зерттеулердің болжамды саны
дана
6
7
3
3
Сапа көрсеткіштері
X
Тиімділік көрсеткіштері
X
Нәтиже көрсеткіштері
Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-кон мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
37 730
38 563
80 000
125 000
21 369
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
115 «Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру щеңберінде халықты жұмыспен қамтамасыз ету»
Сипаттамасы
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық жүйесін қайта құру және дамыту (сумен жабдықтау және кәріз, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау);
2) мектептерді, ауруханаларда және басқа да әлеуметтік объектілерді жөндеу және жылыту;
3) республикалық және жергілікті маңызы бар жолдарды жөндеу, қайта жаңарту және салу;

40 275
34 725
0
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
090 "Исследования в области труда, занятости, социальной защиты и
миграции населения"
Описание
- проведение актуальных исследований в области труда, занятости,
социальной защиты и миграции населения;
- разработка норм и нормативов по труду Республикой Казахстан в
рамках сотрудничества СНГ;
- проведение социологических исследований социально-трудовой сферы
Стратегическое
направление
1. Управление риском потери (отсутствия) работы
2. Управление риском нарушения трудовых прав
4. Управление риском уязвимости вследствие наступления старости,
инвалидности, потери кормильца и иных социальных рисков
Цель
1.1. Предупреждение риска потери (отсутствия) работы
2.1. Предупреждение риска нарушения трудовых прав
2.2. Защита трудовых прав граждан
4.1. Обеспечение адекватности размеров социальных выплат
4.2. Обеспечение доступности специальных социальных услуг
Задачи
1.1.1. Совершенствование законодательства Республики Казахстан о
занятости населения
2.1.1. Совершенствование трудового законодательства
2.1.2. Разработка и внедрение современных стандартов труда
2.2.1. Совершенствование системы нормирования труда
2.2.3.Совершенствование системы оплаты труда работников бюджетной
сферы
4.1.1.Совершенствование социального законодательства
4.2.1 Совершенствование системы предоставления специальных
социальных услуг
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(факт)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное количество, проведенных исследований в области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения
шт.
6
7
3
3
Показатели
качества
х
Показатели
эффективности
х
Показатели
результата
Выработка предложений и рекомендаций по вопросам труда, занятости,
социальной защиты и миграции населения
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
37 730
38 563
80 000
125 000
21 369
Форма бюджетной программы
Администратор
бюджетной
программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
Бюджетная
программа
115 "Обеспечение занятости населения в рамках реализации стратегии
региональной занятости и переподготовки кадров"
Описание
1) реконструкция и развитие системы жилищно-коммунального хозяйства
(водоснабжение и канализация, теплоснабжение, электроснабжение;
2) ремонт и утепление школ, больниц и других социальных объектов;
3) ремонт, реконструкция и строительство дорог республиканского и
местного значения;