Бюджеттік жоспарлаудың қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 208 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 сәуірде № 36034 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 70-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік жоспарлаудың қағидалары бекiтiлсiн (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 46-тармағының 3) тармақшасын, 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 93-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бұл ретте Қағидалардың 2-тармағының 5) тармақшасы және 58-тармағы 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 208 Бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік жоспарлаудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік жоспарлаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 70-бабынының 7-тармағына сәйкес әзірленді және бюджеттік жоспарлаудың процесін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дауыс беру – әкімдіктің (әкім аппаратының) интернет-ресурсында электронды түрде немесе жергілікті қоғамдастықтың жиындары арқылы дауыс беру жолымен жобалық ұсыныстар арасында жеңімпаздарды анықтау процесі;
2) жобалық ұсыныс – Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін Қазақстан Республикасы азаматы дайындаған және берген, іске асырылуы әкімдіктің (әкім аппаратының) құзыретіне жататын және осы Қағидалардың 7-тарауына сәйкес ресімделген құжат;

Об утверждении Правил планирования бюджета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 208. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2025 года № 36034.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с пунктом 7 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила планирования бюджета (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 3) пункта 46 Правил, который вводится в действие с 1 января 2027 года и пункта 93 Правил, который вводится в действие с 1 января 2028 года.
При этом, подпункт 5) пункта 2 и пункт 58 Правил действуют до 31 декабря 2025 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 208
Правила планирования бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования бюджета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок планирования бюджета.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) голосование – процесс определения победителей, среди проектных предложений, путем голосования в электронном виде на интернет-ресурсе акимата (аппарата акима) или через сходы местного сообщества.
2) проектное предложение – документ, подготовленный и поданный гражданином Республики Казахстан, не противоречащий законодательству Республики Казахстан, реализация которого относится к компетенции акимата (аппарат акима) и составленный в соответствии с главой 7 настоящих Правил;

3) заттай нормалар – қажетті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді тұтынудың немесе пайдаланудың заттай көрсеткіштері;
4) мемлекеттік тапсырма – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де заңды тұлғаларға жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге және басқа да міндеттерді орындауға тапсырыс беру;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша 31.12.2025 қоса алғанға дейін қолданыста болады – осы бұйрықтың 4-т. қараңыз.
5) нысаналы даму трансферттері – жоғары тұрған бюджеттер жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру үшін республикалық, облыстық, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте бекітілген сомалар шегінде төмен тұрған бюджеттерге беретін трансферттер;
6) халық қатысатын бюджет – азаматтардың жергілікті бюджет қаражатын бөлуге қатысуы;
3. Бюджет жүйесінің қағидаттарын сақтауға негізделген, бюджетті әзірлеу, қарау, бекіту, нақтылау, түзету, секвестрлеу жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бюджетті жоспарлау болып табылады.
4. Республикалық бюджет шығыстарын жоспарлау Қазақстан Республикасының тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған есептілігі, заттай нормалар, ең төмен әлеуметтік стандарттар негізінде, шығыстарды шолу, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мониторингтеу және нәтижелерді бағалау қорытындылары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджет шығыстарын жоспарлау облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған есептілігі, заттай нормалар, ең төмен әлеуметтік стандарттар, инженерлік-коммуникациялық, көліктік және өзге де инфрақұрылым стандарттары, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі негізінде шығыстарды шолу, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мониторингтеу және нәтижелерді бағалау қорытындылары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
5. Мыналар:
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау және оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жеткізу;
заттай нормаларды әзірлеу;
бюджеттік сұранымды жасау және ұсыну;
республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу;
бюджетті нақтылау, секвестрлеу және түзету бюджетті жоспарлаудың негізгі кезеңдері болып табылады.

3) натуральные нормы – натуральные показатели потребления или использования необходимых материальных или нематериальных благ;
4) государственное задание – заказ субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале и иным юридическим лицам, определяемым Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг и выполнение других задач;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) пункта 2 действует до 31.12.2025 включительно, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.04.2025 № 208.
5) целевые трансферты на развитие – трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском, областном, районном (города областного значения) бюджете для реализации местных бюджетных программ развития;
6) бюджет народного участия – участие граждан в распределении средств местного бюджета;
3. Планированием бюджета является выполнение комплекса мероприятий по разработке, рассмотрению, утверждению, уточнению, корректировке, секвестру бюджета, основанных на соблюдении принципов бюджетной системы.
4. Планирование расходов республиканского бюджета осуществляется на основе параметров социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий период, планов развития государственных органов, прогнозной консолидированной отчетности администраторов бюджетных программ, натуральных норм, минимальных социальных стандартов, с учетом обзора расходов, итогов государственного аудита и финансового контроля, мониторинга и оценки результатов.
Планирование расходов местных бюджетов осуществляется на основе параметров социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на соответствующий период, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, прогнозной консолидированной отчетности администраторов бюджетных программ, натуральных норм, минимальных социальных стандартов, стандартов инженерно-коммуникационной, транспортной и иной инфраструктуры, системы региональных стандартов для населенных пунктов, с учетом обзора расходов, итогов государственного аудита и финансового контроля, мониторинга и оценки результатов.
5. Основными этапами планирования бюджета являются:
определение лимитов расходов администраторов бюджетных программ и доведение их до администраторов бюджетных программ;
разработка натуральных норм;
составление и представление бюджетного запроса;
разработка проектов республиканского и местного бюджетов;
уточнение, секвестр и корректировка бюджета.

6. Бюджетті нақтылау, секвестрлеу және түзету кезінде бюджетті әзірлеу және бекіту кезіндегі осы Қағидаларда белгіленген талаптар сақталады.
2-тарау. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау және жеткізу тәртібі
7. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстарының лимиттері Кодекстің 70-бабының 3-тармағында белгіленген талаптар сақтала отырып айқындалатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстарының алдын ала шекті жылдық сомасын білдіреді.
8. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау кезінде:
1) тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың мақұлданған болжамы;
2) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары;
3) ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының бекітілген (нақтыланған) көлемі;
4) алдыңғы және ағымдағы қаржы жылдарында бюджеттік бағдарламалардың орындалу қорытындысы;
5) бюджеттік инвестицияларды іске асыруды бағалау қорытындысы;
6) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепке Жоғары аудиторлық палатаның (жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есепке облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясының) қорытындылары мен ұсынымдары;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелер;
8) шығыстарды шолу нәтижелері.
9. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері мемлекеттік органдардың немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары немесе даму жоспарларының жобалары, мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізінде бюджеттік бағдарламаларды қалыптастыру үшін айқындалады.
10. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын және алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін ескере отырып айқындайды.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары айқындайтын аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін қоспағанда, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын және жергілікті атқарушы органдардың резервін ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар айқындайды.

6. При уточнении, секвестре и корректировке бюджета соблюдаются требования, установленные настоящими Правилами при разработке и утверждении бюджета.
Глава 2. Порядок определения и доведения лимитов расходов администраторов бюджетных программ
7. Лимиты расходов администратора бюджетных программ представляют собой предварительную предельную годовую сумму расходов администратора бюджетных программ, определяемую с соблюдением требований, установленных пунктом 3 статьи 70 Кодекса.
8. При определении лимитов расходов администраторов бюджетных программ учитываются:
1) одобренный прогноз социально-экономического развития на соответствующий период;
2) планы развития государственных органов, планы развития областей, городов республиканского значения, столицы;
3) утвержденный (уточненный) объем расходов администраторов бюджетных программ на текущий финансовый год;
4) итоги исполнения бюджетных программ в предыдущем и текущем финансовых годах;
5) итоги оценки реализации бюджетных инвестиций;
6) заключения и рекомендации Высшей аудиторской палаты к отчету об исполнении республиканского бюджета (ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы к отчету об исполнении местного бюджета);
7) принятые государственные обязательства по проектам государственно-частного партнерства;
8) результаты обзора расходов.
9. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ определяются для формирования бюджетных программ на основе планов развития или проектов планов развития государственных органов или областей, городов республиканского значения, столицы, функций, полномочий и компетенций, определенных положением о государственном органе, итогов мониторинга и оценки результатов.
10. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ определяются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию с учетом предложений администраторов республиканских бюджетных программ, и объемов трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период, резерва на инициативы Президента Республики Казахстан и резерва Правительства Республики Казахстан.
Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ, определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию, за исключением лимитов расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения) с учетом предложений администраторов местных бюджетных программ и резерва местного исполнительного органа.

11. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстары лимитінің құрамында шығыстардың мынадай міндетті блоктары айқындалады:
1) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастыратын тізбе бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ағымдағы әкімшілік шығыстары және ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған, түзетілген) республикалық бюджеттің өзге де шығыстары қамтылатын тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар.
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді орындауға және мемлекеттік қызметтер көрсетуге, трансферттер төлемдеріне және мемлекеттің басқа да міндеттемелеріне байланысты шығыстар, сондай-ақ басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестицияларға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға арналған шығыстар тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар болып табылады.
Ағымдағы әкімшілік шығыстары деп мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етумен байланысты ағымдағы шығыстар түсініледі;
2) Кодекстің 73-бабына сәйкес тиісті бюджет комиссиясының оң ұсыныстары бар шығыстардың жаңа бағыттарын қаржыландыруға бағытталған, жаңа бастамаларға арналған шығыстар.
Жаңа бастамалар шығыстарына кейіннен жаңа бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландырылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – МЖЖ) құжаттарына сәйкес жалпыұлттық басымдықтардың жаңа бағыттарын іске асыруға бағытталған шығыстар жатады;
3) қолданыстағы бюджеттік бағдарламалар шеңберінде макроэкономикалық және әлеуметтік көрсеткіштердің өзгеруіне байланысты емес және бюджет қаражатын жұмсаудың қосымша бағыттарын (орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің, құзыреттердің және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің көлемін кеңейту) көздейтін шартсыз базалық шығыстарды ұлғайту.
Шартсыз базалық шығыстарды ұлғайтуға арналған шығыстарға күрделі шығыстар және шығыстардың қолданыстағы бағыттары шеңберінде жаңа мемлекеттік инвестициялық жобаларға арналған шығыстар да жатады;
4) көлемдерін абсолюттік мәнде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері:
Жыл сайынғы индекстеу ескеріле отырып, соңғы есепті үш қаржы жылындағы шығыстар және ағымдағы қаржы жылының бекітілген (нақтыланған) бюджетінде көзделген шығыстар ескеріле отырып айқындалған, республикалық бюджет шығыстарының орташа жылдық көлемінің пайызымен жылдар бойынша бөлініп, жоспарлы кезеңге үш жылда бір рет белгіленеді;
нысаналы индикаторлары жоқ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізінде айқындалады;
шығыстарға міндетті түрде шолу жүргізіле отырып айқындалады;
жоспарлы кезең ішінде өзгерту құқығынсыз бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратта көрсетіледі;
Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының қолданыстағы лимиттері аяқталатын жылдың 7 маусымына дейін жеткізіледі;
жоспарлы кезеңнен кейін келесі жылға арналған шығыстарының лимиті осы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ағымдағы қаржы жылының бюджетінде бекітілген (нақтыланған, түзетілген) тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстарын көзделген индекстеу жолымен айқындалады.

11. В составе лимита расходов администратора республиканских бюджетных программ определяются следующие блоки расходов:
1) безусловные базовые расходы постоянного характера, включающие текущие административные расходы администраторов бюджетных программ и иные расходы утвержденного (уточненного, скорректированного) республиканского бюджета на текущий финансовый год, по перечню, формируемому центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Безусловными базовыми расходами постоянного характера являются расходы, связанные с выполнением государственных функций, полномочий и оказанием государственных услуг, выплатами трансфертов и другими обязательствами государства, а также расходы на начатые (продолжающиеся) бюджетные инвестиции и выполнение принятых государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств.
Под текущими административными расходами понимаются текущие расходы, связанные с обеспечением деятельности государственного органа;
2) расходы на новые инициативы, направленные на финансирование новых направлений расходов, имеющих положительные предложения соответствующей бюджетной комиссии в соответствии со статьей 73 Кодекса.
К расходам на новые инициативы относятся расходы, направленные на реализацию новых направлений общенациональных приоритетов в соответствии с документами Системы государственного планирования (далее – СГП), утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 в последующем финансируемых по новым бюджетным программам;
3) увеличение безусловных базовых расходов, не связанное с изменением макроэкономических и социальных показателей и предусматривающее дополнительные направления расходования бюджетных средств (расширение объема выполняемых государственных функций, полномочий и компетенций и оказываемых государственных услуг) в рамках существующих бюджетных программ.
К расходам на увеличение безусловных базовых расходов относятся также капитальные расходы и расходы на новые государственные инвестиционные проекты в рамках действующих направлений расходов;
4) резерв на инициативы Президента Республики Казахстан и резерв Правительства Республики Казахстан, объемы которых определяются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в абсолютном выражении.
12. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, отнесенных к подпункту 1) пункта 11 настоящих Правил:
устанавливаются один раз в три года на плановый период с разбивкой по годам в процентах от среднегодового объема расходов республиканского бюджета, определенного с учетом расходов за последние три отчетных финансовых года, и расходов, предусмотренных утвержденным (уточненным) бюджетом текущего финансового года, с учетом ежегодной индексации;
для администраторов республиканских бюджетных программ, у которых отсутствуют целевые индикаторы, определяются на основе функций, полномочий и компетенций;
определяются с обязательным проведением обзора расходов;
отражаются в агрегированной сводной информации о паспортах бюджетных программ администратора бюджетных программ без права изменения в течение планового периода;
доводятся с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии администраторам республиканских бюджетных программ до 7 июня года окончания действующих лимитов расходов администраторов республиканских бюджетных программ;
на год, следующий после планового периода, определяется путем индексации, утвержденных (уточненных, скорректированных) в бюджете текущего финансового года безусловных базовых расходов постоянного характера этого администратора республиканских бюджетных программ.

13. Осы баптың 11-тармағының 2) және 3) тармақшаларына жатқызылған республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып, Кодекстің 48-бабы 2-тармағының төртінші, бесінші және алтыншы бөліктеріне сәйкес айқындалған республикалық бюджет шығыстарының өсу қарқыны негізінде жылжымалы негізде жыл сайын жоспарлы кезеңге белгіленеді.
14. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстары лимитінің құрамында шығыстардың мынадай блоктары айқындалады:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган қалыптастыратын тізбе бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ағымдағы әкімшілік шығыстары және ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған, түзетілген) тиісті жергілікті бюджеттің өзге де шығыстары қамтылатын тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар;
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді орындауға және мемлекеттік қызметтер көрсетуге, трансферттер төлемдеріне және мемлекеттің басқа да міндеттемелеріне байланысты шығыстар, сондай-ақ басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестицияларға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға арналған шығыстар тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар болып табылады.
Ағымдағы әкімшілік шығыстары деп мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етумен байланысты ағымдағы шығыстар түсініледі;
2) тиісті бюджет комиссиясының оң ұсыныстары бар шығыстардың жаңа бағыттарын қаржыландыруға бағытталған, жаңа бастамаларға арналған шығыстар;
Жаңа бастамалар шығыстарына кейіннен жаңа бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландырылатын МЖЖ-ның құжаттарына сәйкес жалпыұлттық басымдықтардың жаңа бағыттарын іске асыруға бағытталған шығыстар жатады;
3) қолданыстағы бюджеттік бағдарламалар шеңберінде макроэкономикалық және әлеуметтік көрсеткіштердің өзгеруіне байланысты емес және бюджет қаражатын жұмсаудың қосымша бағыттарын (орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің, құзыреттердің және көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің көлемін кеңейту) көздейтін шартсыз базалық шығыстарды ұлғайту.
Шартсыз базалық шығыстарды ұлғайтуға арналған шығыстарға күрделі шығыстар және шығыстардың қолданыстағы бағыттары шеңберінде жаңа мемлекеттік инвестициялық жобаларға арналған шығыстар да жатады;
4) көлемін жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган айқындайтын жергілікті атқарушы органның резерві.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағының 1) тармақшасына жатқызылған шығыстар бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері:
Жыл сайынғы индекстеу ескеріле отырып, соңғы есепті үш қаржы жылындағы шығыстар және ағымдағы қаржы жылының бекітілген (нақтыланған) бюджетінде көзделген шығыстар ескеріле отырып айқындалған, жергілікті бюджет шығыстарының орташа жылдық көлемінің пайызымен жылдар бойынша бөлініп, жоспарлы кезеңге үш жылда бір рет белгіленеді;
нысаналы индикаторлары жоқ жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері үшін функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер негізінде айқындалады;
шығыстарға міндетті түрде шолу жүргізіле отырып айқындалады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратта көрсетіледі;
тиісті бюджет комиссиясының ұсынысы ескеріле отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының қолданыстағы лимиттері аяқталатын жылдың 7 маусымына дейін жеткізіледі.
жоспарлы кезеңнен кейінгі жылға, осы жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ағымдағы қаржы жылының бюджетінде бекітілген (нақтыланған, түзетілген) тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстарын индекстеу жолымен айқындалады.

13. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, отнесенных к подпунктам 2) и 3) пункта 11 настоящих Правил, устанавливаются ежегодно на скользящей основе на плановый период на основе темпов роста расходов республиканского бюджета, определенных согласно частям четвертой, пятой и шестой пункта 2 статьи 48 Кодекса, с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии.
14. В составе лимита расходов администратора местных бюджетных программ определяются следующие блоки расходов:
1) безусловные базовые расходы постоянного характера, включающие текущие административные расходы администраторов бюджетных программ и иные расходы утвержденного (уточненного, скорректированного) соответствующего местного бюджета на текущий финансовый год, по перечню, формируемому соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Безусловными базовыми расходами постоянного характера являются расходы, связанные с выполнением государственных функций, полномочий и оказанием государственных услуг, выплатами трансфертов и другими обязательствами государства, а также расходы на начатые (продолжающиеся) бюджетные инвестиции и выполнение принятых государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств.
Под текущими административными расходами понимаются текущие расходы, связанные с обеспечением деятельности государственного органа;
2) расходы на новые инициативы, направленные на финансирование новых направлений расходов, имеющих положительные предложения соответствующей бюджетной комиссии.
К расходам на новые инициативы относятся расходы, направленные на реализацию новых направлений общенациональных приоритетов в соответствии с документами СГП, в последующем финансируемых по новым бюджетным программам;
3) увеличение безусловных базовых расходов, не связанное с изменением макроэкономических и социальных показателей и предусматривающее дополнительные направления расходования бюджетных средств (расширение объема выполняемых государственных функций, полномочий и компетенций и оказываемых государственных услуг) в рамках существующих бюджетных программ.
К расходам на увеличение безусловных базовых расходов относятся также капитальные расходы и расходы на новые государственные инвестиционные проекты в рамках действующих направлений расходов;
4) резерв местного исполнительного органа, объем которого определяется местным уполномоченным органом по государственному планированию.
15. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ по расходам, отнесенным к подпункту 1) пункта 14 настоящих Правил:
устанавливаются один раз в три года на плановый период с разбивкой по годам в процентах от среднегодового объема расходов местного бюджета, определенного с учетом расходов за последние три отчетных финансовых года, и расходов, предусмотренных утвержденным (уточненным) бюджетом текущего финансового года с учетом ежегодной индексации;
для администраторов местных бюджетных программ, у которых отсутствуют целевые индикаторы, определяются на основе функций, полномочий и компетенций;
определяются с обязательным проведением обзора расходов;
отражаются в агрегированной сводной информации о паспортах бюджетных программ администратора бюджетных программ;
доводятся администраторам бюджетных программ с учетом предложения соответствующей бюджетной комиссии до 7 июня года окончания действующих лимитов расходов администраторов местных бюджетных программ;
на год, следующий после планового периода, определяется путем индексации, утвержденных (уточненных, скорректированных) в бюджете текущего финансового года безусловных базовых расходов постоянного характера этого администратора местных бюджетных программ.

16. Осы Қағидалардың 14-тармағының 2) және 3) тармақшаларына жатқызылған шығыстар бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстары ескеріле отырып, жылжымалы негізде жыл сайын жоспарлы кезеңге белгіленеді.
17. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері шартсыз шығыстарды қоспағанда бюджет жобасын қалыптастыру кезінде жылдар бойынша бөле отырып, бюджеттік бағдарламалардың әрбір әкімшісі үшін жылжымалы негізде жыл сайын жоспарлы үш жылдық кезеңге айқындалады.
18. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері жоғары тұрған бюджеттен алынатын нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді есепке алмай айқындалады.
19. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджет комиссиясы мақұлдаған мемлекеттік органдардың шартсыщ базалық шығыстарының тізбесін айқындайды.
20. Мемлекеттік органдардың ағымдағы әкімшілік шығыстарының лимиті мынадай ағымдағы әкімшілік шығыстарды есептеу жолымен айқындалады:
1) мемлекеттік қызметшілердің еңбекақысын төлеуге есеп "Мемлекеттік бюджет есебінен қамтылған барлық органдар үшін қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 646 қбп қаулысына сәйкес "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығымен бекітілген Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының (бұдан әрі – ШЭС) 110-кіші сыныбының ерекшеліктері) штат саны лимиттерінің негізінде жүзеге асырылады;
2) жұмыс берушілердің жарналарына есеп Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады (ШЭС-тың 120-кіші сыныбының ерекшеліктері);
3) мемлекеттік органдарға көліктік қызмет көрсетуге есеп "Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен, телефон байланысымен, кеңсе жиһазымен және мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 179 бұйрығымен (бұдан әрі – № 179 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10762 болып тіркелген) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысымен (бұдан әрі – № 1210 қаулы) бекітілген мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және ағымдағы қаржы жылындағы шарттар мен тауар бірлігі үшін құнын негіздеуші құжаттардың көшірмелерін ескере отырып, автокөлік құралдарын міндетті техникалық тексеріп қарауға арналған шығыстарды қоса алғанда (ШЭС-тың 153 және 169-ерекшеліктері), автокөлікпен қамтамасыз ету бойынша орталық мемлекеттік органдардың заттай нормаларын есепке ала отырып жүзеге асырылады;

16. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ по расходам, отнесенным к подпунктам 2) и 3) пункта 14 настоящих Правил, устанавливаются ежегодно на скользящей основе на плановый период с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии.
17. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ определяются на плановый трехлетний период ежегодно на скользящей основе для каждого администратора бюджетных программ с разбивкой по годам при формировании проекта бюджета, за исключением безусловно базовых расходов.
18. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ определяются без учета целевых трансфертов и бюджетных кредитов, получаемых из вышестоящего бюджета.
19. Центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местным уполномоченным органом по государственному планированию определяется перечень безусловно базовых расходов государственных органов, одобренных соответствующей бюджетной комиссией.
20. Лимит текущих административных расходов государственных органов определяется путем расчета следующих текущих административных расходов:
1) на оплату труда государственных служащих расчет осуществляется на основе лимитов штатной численности в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 646 дсп "Об утверждении единой системы оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета" (специфики подкласса 110 Экономической классификации расходов, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (далее – ЭКР);
2) на взносы работодателей расчет осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан (специфики подкласса 120 ЭКР);
3) на транспортное обслуживание государственных органов расчет осуществляется с учетом натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 179 "Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, телефонной связью, офисной мебелью и площадями для размещения аппарата государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10762) (далее – приказ № 179), постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее – постановление № 1210) и натуральных норм центральных государственных органов по обеспечению автотранспортом, включая расходы на обязательный технический осмотр автотранспортных средств с учетом копий договоров за текущий финансовый год, и документов, обосновывающих стоимость за единицу товара (специфика 153 и 169 ЭКР);

4) қызмет бабындағы iссапарларға есеп "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысына сәйкес (ШЭС-тың 161-ерекшелігі) жүзеге асырылады;
5) телефон байланысы қызметтеріне есеп № 179 бұйрыққа сәйкес заттай нормаларды және телефон байланысымен қамтамасыз ету бойынша орталық мемлекеттік органдардың заттай нормаларын (ШЭС-тың 152-ерекшелігі) ескере отырып жүзеге асырылады;
6) коммуналдық қызметтерге есеп "Бюджет қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдар бойынша электр энергиясын, жылуды, ыстық және суық суды және басқа да коммуналдық қызмет көрсетулерді тұтынудың нормативтері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 2 қарашадағы № 1118 қаулысына (бұдан әрі – № 1118 қаулы) сәйкес заттай нормаларды, шарттардың көшірмелерін (ШЭС-тың 151-ерекшелігі) ескере отырып жүзеге асырылады;
7) ғимараттарға қызмет көрсетуге есеп № 1118 қаулыға сәйкес заттай нормаларды, шарттар көшірмелерді (ШЭС-тың 159-ерекшелігі) есепке ала отырып жүзеге асырылады;
8) кеңсе тауарларына есеп заттай нормаларды және (немесе) тауардың бірлігі үшін құнын негіздейтін құжаттарды есепке ала отырып (ШЭС-тың 149-ерекшелігі) жүзеге асырылады;
9) отын, жанар-жағармай материалдарын сатып алуға есеп № 1210 қаулыға сәйкес (ШЭС-тың 144-ерекшелігі) жүзеге асырылады;
10) үй-жайды жалға алу төлеміне есеп үш баға ұсынысын есепке ала отырып және жасасқан шарттарға сәйкес (ШЭС-тың 159-ерекшелігі) жүзеге асырылады;
11) өзге ағымдағы шығыстарды төлеуге (ақшалай қаражатты аудару/жіберу бойынша банктердің қызметтерін, ШЭС-тың 159-ерекшелігі) жүзеге асырылады.
21. Бюджеттік бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік даму бағдарламаларына арналған шығыстарының лимиттерін айқындау кезінде тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысы жоқ бюджеттік инвестициялар есепке алынбайды.
22. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 7 маусымынан сәуірінен кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының қарауына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 25 мамырынан кешіктірмей жоспарлы кезеңнің жылдары бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 25 мамырынан кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына жоспарлы кезеңнің жылдары бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін енгізеді.

4) на служебные командировки расчет осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства" (специфика 161 ЭКР);
5) на услуги телефонной связи расчет осуществляется с учетом натуральных норм в соответствии с приказом № 179 и натуральных норм центральных государственных органов по обеспечению телефонной связью (специфика 152 ЭКР);
6) на коммунальные услуги расчет осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 1998 года № 1118 "О нормативах потребления электроэнергии, тепла на отопление, горячей и холодной воды и других коммунальных услуг по организациям, финансируемым из средств бюджета" (далее – постановление № 1118) с учетом натуральных норм, копий договоров (специфика 151 ЭКР);
7) на обслуживание зданий расчет осуществляется в соответствии с постановлением № 1118 с учетом натуральных норм, копий договоров (специфика 159 ЭКР);
8) на канцелярские товары расчет осуществляется с учетом натуральных норм и (или) документов, обосновывающих стоимость за единицу товара (специфика 149 ЭКР);
9) на приобретение топлива, горюче-смазочных материалов, расчет осуществляется в соответствии с постановлением № 1210 (специфика 144 ЭКР);
10) на оплату аренды помещения расчет осуществляется с учетом трех ценовых предложений и согласно заключенных договоров (специфика 159 ЭКР);
11) на оплату прочих текущих расходов (расходы на услуги банков по перечислению/переводу денежных средств, специфика 159 ЭКР).
21. При определении лимитов расходов администраторов бюджетных программ на бюджетные программы развития не учитываются бюджетные инвестиции, не имеющие положительного предложения соответствующей бюджетной комиссии.
22. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии не позднее 7 июня текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду, местные уполномоченные органы по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы вносят на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии не позднее 25 мая текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду лимиты расходов администраторов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ по годам планового периода.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) не позднее 25 мая текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду, вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения) лимиты расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из районного (города областного значения) бюджета, бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа, в разрезе администраторов бюджетных программ по годам планового периода.

23. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері тиісті бюджет комиссиясының ұсынысы ескеріле отырып айқындалады.
Тиісті бюджет комиссиясы мүшелерінің ескертулері мен ұсыныстары болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар бес күн мерзімде пысықтайды.
24. Бюджеттік жоспарлау Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 7 маусымына дейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті бюджет комиссиясының ұсыныстарын ескере отырып айқындалған республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін жібереді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттеріне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік сұраным құрамындағы есептер берілмейтін базалық шығыстар тізбесін қоса береді.
3-тарау. Заттай нормаларды әзірлеу тәртібі
25. Заттай нормаларды Кодекстің 70-бабының 3-тармағына сәйкес орталық мемлекеттік органдар бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
Орталық мемлекеттік органдар бекіткен заттай нормалардың ережелері жергілікті атқарушы органдарға қолданылады.
Жергілікті атқарушы органдардың тиісті салаға/аяға жетекшілік ететін орталық салалық мемлекеттік органдармен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша заттай нормаларды орталық мемлекеттік органдардың заттай нормаларымен нормаланбаған шығыстар бойынша әзірлеуіне жол беріледі.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін заттай нормаларды жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді.
26. Мемлекеттік органдар мемлекеттік органдар мен өзге де мемлекеттік мекемелердің қызметін қамтамасыз ету, оларға жүктелген функциялар мен өкілеттіктердің орындалу қажеттілігін ескере отырып, материалдық және материалдық емес игіліктерге қажеттілікті есептеуді:

23. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ определяются с учетом предложения соответствующей бюджетной комиссии.
В случае наличия замечаний и предложений членов соответствующей бюджетной комиссии лимиты расходов администраторов бюджетных программ дорабатываются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местными уполномоченными органами по государственному планированию в пятидневный срок.
24. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местные уполномоченные органы по государственному планированию до 7 июня текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду, направляют администраторам бюджетных программ, определенные с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии, лимиты расходов администраторов республиканских и местных бюджетных программ по формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местные уполномоченные органы по государственному планированию к лимитам расходов администраторов республиканских и местных бюджетных программ прилагает перечень базовых расходов, по которым расчеты в составе бюджетного запроса не представляются по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок разработки натуральных норм
25. Натуральные нормы разрабатываются и утверждаются центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, в соответствии с пунктом 3 статьи 70 Кодекса.
Положения натуральных норм, утвержденные центральными государственными органами, распространяются на местные исполнительные органы.
Допускается разработка натуральных норм местными исполнительными органами, по расходам, которые не нормированы натуральными нормами центральных государственных органов, по согласованию с центральными отраслевыми государственными органами, курирующими соответствующую область/сферу и местным уполномоченным органом по государственному планированию.
Натуральные нормы для подведомственных организаций, финансируемых из местного бюджета, разрабатываются и утверждаются местными исполнительными органами по согласованию с местным уполномоченным органом по государственному планированию.
26. Государственные органы осуществляют расчет потребности в материальных и нематериальных благах в количественном выражении с учетом необходимости обеспечения деятельности государственных органов и иных государственных учреждений, выполнения возложенных на них функций и полномочий на основе:

1) материалдық және материалдық емес игіліктерді тұтыну немесе пайдалану қажеттілігін, негізділігін және орындылығын талдау нәтижелері;
2) ғылыми негізделген әдістер мен тәсілдерді ескере отырып, салалық ерекшеліктер негізінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар үшін кеңсе жабдықтары мен басқа да шығыс материалдары үшін заттай нормаларда нормаларды ақшалай баламада белгілеуге жол беріледі.
27. Айқындалған қажеттіліктер негізінде мемлекеттік органдар заттай нормаларды әзірлейді.
Заттай нормалар мынадай талаптарға сәйкес әзірленеді:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларына негізделуге;
2) нақты және айқын болуға, әртүрлі оқылуды болдырмауға және оларды тәжірибеде еркін қолдану мүмкіндігінің қамтамасыз етілуі;
3) олардың қолданылу саласының айқындалуы;
4) пайдаланушылар ортасының айқындалуы тиіс.
28. Заттай нормалар кесте түрінде әзірленеді.
Заттай нормалардың ерекшеліктеріне қарай орталық мемлекеттік органдар онда:
1) заттай норманың атауын;
2) заттай норманың өлшем бірлігін;
3) сандық мәндегі нормасын;
4) қызмет ету (қолданылу) мерзімін;
5) пайдаланылу мерзімін;
6) запаста сақталу мерзімін;
7) заттай нормалардың қолданылу саласын – заттай нормалар қандай қызмет саласында қолданылады, олар неге арналғаны;
8) заттай нормалардың қолданылу саласын – заттай нормалар белгіленетін мемлекеттік органдардың және/немесе олардың құрылымдық бөлімшелерінің, мемлекеттік мекемелердің, лауазымды тұлғалардың атауын;
9) заттай нормалардың анықтамасы мен қолданылуын нақтылайтын сипаттамасын көрсетеді.
10) қажет кезде заттай нормаларда пайдаланылған терминдер мен анықтамалар нақтыланады, сондай-ақ ескертпелерге сілтемелер жасалады
29. Әзірленген заттай нормалар:
1) қаржыландыру көздері (ұсынылып отырған заттай нормаларды енгізуге байланысты шығыстарды қаржыландыруды жүргізу ұсынылып отырған бюджеттік бағдарламаның коды мен атауы) және қаржы шығындарының қажеттілігі көрсетілген анықтама;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ұсынылып отырған заттай нормалардың қаржылық қамтамасыз етілуі жөніндегі ақпарат;
3) ұсынылып отырған заттай нормаларды қабылдау қажеттілігінің негіздемесі, олардың орындылығын растау және оларға есептер қоса беріле отырып, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға келісуге жіберіледі.
30. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган заттай нормаларды алған күнінен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде олардың қаржылық қамтамасыз етілуі тұрғысынан қарайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның заттай нормалар бойынша ескертулері болған кезде орталық мемлекеттік органдар оларды пысықтайды және оған қайта келісуге енгізеді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның заттай нормаларды қайта келісу мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайды және олардың осы мемлекеттік органға түскен күнінен бастап есептеледі.

1) результатов анализа необходимости, обоснованности и целесообразности потребления или использования материальных и нематериальных благ;
2) отраслевых особенностей с учетом научно-обоснованных методов и подходов.
Допускается в натуральных нормах для канцелярских принадлежностей и других расходных материалов для государственных органов устанавливать нормы в денежном эквиваленте.
27. На основании определенной потребности государственные органы разрабатывают натуральные нормы.
Натуральные нормы разрабатываются в соответствие со следующими требованиями:
1) основываться на нормах действующего законодательства Республики Казахстан;
2) быть четкими и ясными, исключать разночтения и обеспечивать возможность свободного применения их на практике;
3) определять область их применения;
4) определять круг пользователей.
28. Натуральные нормы разрабатываются в табличном виде.
В зависимости от специфики натуральных норм центральные государственные органы указывают в них:
1) наименование натуральной нормы;
2) единицу измерения натуральной нормы;
3) норму в количественном выражении;
4) срок службы (носки);
5) срок эксплуатации;
6) срок хранения в запасе;
7) область применения натуральных норм – в какой сфере деятельности применяются натуральные нормы, для чего они предназначены;
8) область распространения натуральных норм – наименование государственных органов и/или их структурных подразделений, государственных учреждений, должностных лиц, для которых устанавливаются натуральные нормы;
9) характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм;
10) при необходимости уточнение терминов и определений, использованных в натуральных нормах, а также делаются ссылки на примечания.
29. Разработанные натуральные нормы направляются на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию и местному уполномоченному органу по государственному планированию с приложением:
1) справки с указанием источников финансирования (код и наименование бюджетной программы, по которой предлагается осуществлять финансирование расходов, связанных с введением предлагаемых натуральных норм) и необходимости финансовых затрат;
2) информации по финансовой обеспеченности предлагаемых натуральных норм согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) обоснования необходимости принятия предлагаемых натуральных норм, подтверждения их целесообразности и расчеты к ним.
30. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают натуральные нормы на предмет финансовой обеспеченности в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня их получения.
При наличии у центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию и местного уполномоченного органа по государственному планированию замечаний по натуральным нормам государственные органы дорабатывают их и повторно вносят ему на согласование.
Срок повторного согласования натуральных норм центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местным уполномоченным органом по государственному планированию составляет не более 7 (семи) рабочих дней и исчисляется со дня поступления их в данный государственный орган.

31. Заттай нормаларды қарау қорытындылары бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлеушіге мынадай жауап нұсқаларының бірін ұсынады:
1) заттай нормалар ескертулерсіз келісілді;
2) заттай нормаларды келісуден бас тартылды (бірінші басшының орынбасары қол қойған уәжделген бас тартуды қоса бере отырып).
32. Бекітілген заттай нормаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде тәртіп осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
33. Мемлекеттік органдар бюджет комиссиясының қарауына заттай нормаларды бекіту туралы ұсыныстар, сондай-ақ бюджет шығыстарын ұлғайтуды көздейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
34. Бюджеттік бағдарламлар әкімшілері заттай нормаларды бекіту туралы, сондай-ақ қолданыстағы заттай нормаларға өзгерістер мен толықтырулар бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай ұсыныстар енгізеді.
4-тарау. Республикалық бюджеттің жобасын әзірлеу тәртібі
35. Республикалық бюджет жобасын әзiрлеу процесі мынадай кезеңдердi қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеу және оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мақұлдауы;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалар паспорттарының жобаларын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар паспорттарының жобаларын, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есеп-қисаптарын әзірлеу және оларды Республикалық бюджет комиссиясының қарауы;
4) республикалық бюджет туралы заң жобасын әзiрлеу.
36. Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамын Кодекстің 51-бабының 6-тармағына сәйкес бюджет саясаты жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган анықтайтын тәртіппен бюджет саясаты жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзiрлейдi.
37. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес айқындалады.
38. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобалары немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобалары, орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалары паспорттарының жобалары, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары паспорттарының жобалары, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есеп-қисаптары "Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24908 болып тіркелген) және "Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығымен (бұдан әрі – № 185 бұйрық) айқындалады.

31. По итогам рассмотрения натуральных норм центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию представляет разработчику один из следующих вариантов ответа:
1) натуральные нормы согласованы без замечаний;
2) в согласовании натуральных норм отказано (с приложением мотивированного отказа за подписью заместителя первого руководителя).
32. При внесении изменений и дополнений в утвержденные натуральные нормы порядок осуществляется в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
33. Государственные органы вносят на рассмотрение бюджетной комиссии предложения об утверждении натуральных норм, а также изменения и (или) дополнения, предусматривающие увеличение расходов бюджета.
34. Администраторы бюджетных программ вносят предложения об утверждении натуральных норм, а также изменения и (или) дополнения в действующие натуральные нормы не более одного раза в течение текущего финансового года.
Глава 4. Порядок разработки проекта республиканского бюджета
35. Процесс разработки проекта республиканского бюджета включает в себя следующие этапы:
1) разработка проекта прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и его одобрение Правительством Республики Казахстан;
2) определение лимитов расходов администраторов республиканских бюджетных программ;
3) разработка проектов планов развития государственных органов или проектов изменений и дополнений в планы развития государственных органов, проектов паспортов бюджетных программ центральных государственных органов, проектов паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственных органов, расчетов администраторов республиканских бюджетных программ и их рассмотрение Республиканской бюджетной комиссией;
4) разработка проекта закона о республиканском бюджете.
36. Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетной политике в соответствии с пунктом 6 статьи 51 Кодекса.
37. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ определяются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
38. Проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов, проекты паспортов бюджетных программ центральных государственных органов, проекты паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития государственных органов, расчеты администраторов республиканских бюджетных программ определяются в соответствии с Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93 "Об утверждении Методики разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24908) и Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года №185 "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса" (далее – Приказ №185).

39. Республикалық бюджетті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
40. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің жобасын жасайды және оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
41. Бюджеттiк жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Кодекстің 86-бабының 2-тармағына сәйкес республикалық бюджет жобасы шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу үшін республикалық бюджеттің жобасын ағымдағы қаржы жылының 1 тамызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына қарауға ұсынады.
42. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет туралы заң жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 тамызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне қарауға ұсынады.
43. Республикалық бюджет туралы заң жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Кодекстің 86-бабы 7-тармағының 2-бөлігіне сәйкес қарайды.
44. Жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттің жобасы Кодекстің 9-бабында және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
45. Республикалық бюджет туралы заң жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізеді.
46. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет туралы заң жобасымен бір мезгілде мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
2) бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есепті;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі – осы бұйрықтың 4-т. қараңыз.
3) салықтық шығыстар туралы талдамалық есепті;
4) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне борыш түрлері бойынша мемлекеттік сектордың борыштық міндеттемелерінің жай-күйі, мемлекеттік борышты өтеу есебіне төленген ақша сомалары және мемлекет кепілдіктері мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекет міндеттемелері бойынша төленген ақша сомалары туралы деректерді;
5) жоспарланатын қаржы жылына арналған үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен іске асырылатын әрбір жоба бөлінісінде қарыз шарттарына сәйкес негізгі борышты өтеу және оған қызмет көрсету, сыйақылар, комиссиялық және өзге де төлемдер сомаларының көлемдері бойынша деректерді;
6) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне түрлері мен нысандары бойынша, тартылған мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар туралы деректерді;

39. Республиканский бюджет ежегодно разрабатывается на плановый период центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
40. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию составляет проект республиканского бюджета и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
41. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 1 августа текущего финансового года представляет проект республиканского бюджета на рассмотрение в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан для проведения предварительной оценки по основным направлениям расходов проекта республиканского бюджета в соответствии с пунктом 2 статьи 86 Кодекса.
42. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 15 августа текущего финансового года представляет проект закона о республиканском бюджете на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
43. Проект закона о республиканском бюджете рассматривается Администрацией Президента Республики Казахстан в соответствии частью второй пункта 7 статьи 86 Кодекса.
44. Проект республиканского бюджета на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой бюджета, определенной статьей 9 Кодекса, и единой бюджетной классификацией.
45. Проект закона о республиканском бюджете вносится Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан не позднее 1 сентября текущего финансового года.
46. Правительство Республики Казахстан одновременно с проектом закона о республиканском бюджете представляет следующие документы и материалы:
1) прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) аналитический отчет о бюджетных рисках;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) пункта 46 вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.04.2025 № 208.
3) аналитический отчет о налоговых расходах;
4) данные о состоянии долговых обязательств государственного сектора, суммах денег, выплаченных в счет погашения государственного долга, и суммах денег, выплаченных по гарантиям государства и обязательствам государства по проектам государственно-частного партнерства, по видам долга за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
5) данные по объемам погашения и обслуживания основного долга, сумм вознаграждений, комиссионных и прочих платежей в соответствии с условиями займа в разрезе каждого проекта, реализуемого за счет правительственных внешних займов на планируемый финансовый год;
6) данные о привлеченных государственных и гарантированных государством займах по видам и формам за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;

7) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіндегі қарыздардың түрлері, алынған көздері, шарттары бөлінісінде үкіметтік борышқа қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі ақпаратты;
8) үкіметтік сыртқы қарызды тарту үшін ықтимал мүмкіндіктерді айқындайтын, борыштық капиталдың халықаралық нарықтарының конъюнктурасын талдауды;
9) республикалық бюджет жобасында орындалуына бюджет қаражаты көзделетін мемлекеттік тапсырмалар туралы жиынтық ақпаратты;
10) мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
11) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
12) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарының болжамын;
13) республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
14) шығыстарды шолуды, оны жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
15) нәтижелерді бағалау қорытындысын;
16) Мемлекеттік активтер мен квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі ұлттық баяндаманы;
17) Осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша соңғы үш есепті қаржы жылындағы, ағымдағы қаржы жылына және жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет шығыстарының функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша жиынтық ақпаратты;
18) республикалық бюджет жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынады.
Түсіндірме жазбаға:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторлары мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеуі туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген сома айырмасына республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделмеген бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мәлімдеген шығыстардың көлемі туралы ақпарат та енгізіледі;
19) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларын немесе даму жоспарларының жобаларын;
есеп-қисаптары жоқ бюджеттік сұранымды;
республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын (іс-шаралар жоспарларының жобаларын) немесе даму жоспарларын (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының жобаларын);
дербес білім беру ұйымдарының ұзақ мерзімді даму стратегияларын;

7) информацию по обслуживанию и погашению правительственного долга в разрезе видов, источников, условий займов за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
8) анализ конъюнктуры международных рынков долгового капитала, определяющий потенциальные возможности для привлечения правительственного внешнего заимствования;
9) сводную информацию о государственных заданиях, на выполнение которых предусматриваются бюджетные средства в проекте республиканского бюджета;
10) агрегированную сводную информацию об утвержденных планах развития государственных органов;
11) агрегированную сводную информацию о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
12) прогноз поступлений и расходов Государственного фонда социального страхования, Фонда социального медицинского страхования;
13) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по республиканскому бюджету;
14) обзор расходов, выводы и рекомендации по итогам его проведения;
15) итоги оценки результатов;
16) Национальный доклад по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором;
17) агрегированную сводную информацию по расходам республиканского бюджета по функциональной и экономической классификации расходов за последние три отчетных финансовых года, на текущий финансовый год и на плановый период по формам согласно приложениям 5 и 6 к настоящим Правилам;
18) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте республиканского бюджета.
В пояснительную записку также включаются:
агрегированная сводная информация о несоответствии целевых индикаторов планов развития государственных органов и конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
информация об объеме заявленных администраторами бюджетных программ расходов, на которые не предусмотрены бюджетные средства в проекте республиканского бюджета, на разницу суммы, необходимой для достижения целевого индикатора, и суммы, предусмотренной паспортом бюджетной программы для достижения конечного результата (конечных результатов), в разрезе администраторов бюджетных программ;
19) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
планы развития или проекты планов развития государственных органов;
бюджетный запрос без расчетов;
планы мероприятий (проекты планов мероприятий) или планы развития субъектов квазигосударственного сектора (проекты планов развития субъектов квазигосударственного сектора), которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены бюджетные средства;
долгосрочные стратегии развития автономных организаций образования;

осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің түсіндірме жазбасы, республикалық бюджет жобасы бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ақпаратын.
мынадай:
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу сипаттамасы;
мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған нысаналы индикаторлардың және бюджеттік бағдарламалар паспорттарының жоспарланатын түпкілікті нәтижелерінің, оның ішінде нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептерінің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатының жұмсалу бағыттары, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар орындалуының және есепті екі қаржы жылындағы қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің сипаттамасы, сондай-ақ жоспарлы кезеңге жоспарланатын бюджет қаражаты көлемінің алдыңғы жоспарлы кезеңде республикалық бюджет туралы заңда бекітілген бюджет қаражаты көлемінен ауытқуы (себептері, салдары) туралы мәліметтер;
алдыңғы қаржы жылдарында республикалық бюджет қаражаты есебінен бөлінген және пайдаланылған шығыстардың сомалары көрсетіле отырып, мемлекеттік органның даму жоспары шеңберінде Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін мемлекеттік органның инвестициялық жоспарына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасына енгізілген, басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпарат;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары шеңберінде Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарында көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялардың (бұдан әрі – ЖБИ) атауы және шығыстар сомалары көрсетіле отырып, төмен тұрған бюджеттер бөлінісінде есепті екі қаржы жылындағы республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылуы туралы ақпарат бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.
5-тарау. Мемлекеттік тапсырмаларды әзірлеу тәртібі
47. Мемлекеттік тапсырмаларға мынадай өлшемшарттардың біріне немесе бірнешеуіне сай келетін тапсырыстар жатқызылуы мүмкін:
1) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін қамтамасыз етудің немесе қоғам мүдделерін қорғаудың өзге мүмкіндігінің болмауы;
2) қоғамдық мүдделер мен ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты мемлекеттік меншіктегі стратегиялық объектілерді, аса маңызды объектілерді, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін қолдану, пайдалану және күтіп-ұстау;

пояснительную записку администратора бюджетных программ и информацию администратора бюджетных программ по проекту республиканского бюджета по формам согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам.
пояснительную записку, содержащую:
описание достижения целей и целевых индикаторов планов развития государственных органов;
описание целевых индикаторов и планируемых конечных результатов паспортов бюджетных программ во взаимоувязке с целевыми индикаторами планов развития государственных органов, в том числе причин несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
описание исполнения бюджетных программ и достигнутых показателей результатов за два отчетных финансовых года, а также сведения (причины, последствия) об отклонении объема планируемых бюджетных средств на плановый период от объема бюджетных средств, утвержденных в законе о республиканском бюджете в предыдущий плановый период;
информацию о начатых (продолжающихся) бюджетных инвестиционных проектах, включенных в проект бюджета на плановый период в соответствии с инвестиционным планом государственного органа, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 Кодекса в рамках плана развития государственного органа, с указанием сумм расходов, выделенных и использованных за счет средств республиканского бюджета в предыдущие финансовые годы;
информацию об использовании целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета за два отчетных финансовых года, в разрезе нижестоящих бюджетов с указанием наименования местных бюджетных инвестиций (далее – МБИ), предусмотренных инвестиционным планом области, города республиканского значения, столицы, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 Кодекса в рамках плана развития области, города республиканского значения, столицы, и сумм расходов.
Глава 5. Порядок разработки государственного задания
47. К государственным заданиям относятся заказы, соответствующие одному или нескольким из следующих критериев:
1) отсутствие иной возможности обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства или защиты интересов общества;
2) использование, эксплуатация и содержание стратегических объектов, критически важных объектов, в том числе объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, находящихся в государственной собственности, в силу обеспечения общественных интересов и национальной безопасности;

3) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тиісті нарығында бәсекелестіктің болмауы;
4) тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің, зияткерлік меншік объектілерінің ерекшелігі мен бірегейлігі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген өлшемшарттарға сай келмейтін мемлекеттік тапсырманы жоспарлауға жол берілмейді.
48. Мемлекеттік тапсырманы жоспарлау осы Қағидалардың 47-тармағының бірінші бөлігінде көзделген өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан монополияға қарсы орган айқындайтын тәртіппен берілетін монополияға қарсы органның оң қорытындысы ескеріле отырып, бюджетті әзірлеу кезінде Кодексте белгіленген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.
Мемлекеттік тапсырманы орындауға жауапты, осы Қағидалардың 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілері мен заңды тұлғалар мемлекеттік тапсырманы қосалқы мердігерлікке берген жағдайда, монополияға қарсы органның қорытындысында мемлекеттік тапсырманы қосалқы мердігерлікке берудің көлемі мен шарттары айқындалады.
Осы тармақтың ережелері басталған (жалғасатын) мемлекеттік тапсырмалар бойынша мемлекеттік тапсырманы жоспарлауға қолданылмайды.
49. Мемлекеттік тапсырманың құны Кодекстің 16-бабының 4-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша тиісті саланың (аяның) орталық уәкілетті органдары айқындайтын тәртіппен белгіленеді.
50. Мемлекеттік тапсырма нәтижелерінің көрсеткіштері мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында айқындалады.
51. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орындалуына республикалық бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделетін мемлекеттік тапсырмалар туралы жиынтық ақпаратты қалыптастырады және республикалық бюджет туралы заң жобасына қоса берілетін материалдар құрамына енгізіледі.
52. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік тапсырманы орындауға бюджет қаражатын бөлу жарғылық капиталды ұлғайтпай жүзеге асырылады.
53. Мемлекеттiк тапсырманы әзiрлеу мемлекеттiк тапсырма нысанында мемлекеттiк қызметтер көрсетуге немесе басқа да мiндеттердi орындауға арналған ұсыныстар мен негiздемелер дайындауды қамтиды.
54. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi республикалық бюджеттi әзiрлеу кезiнде бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бюджеттiк есеп-қисаптармен, бюджеттік бағдарламалар паспорттарының жобаларымен, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларымен немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларымен бiрге мемлекеттік қызметтер көрсетуге ұсыныс ұсынады.
Мемлекеттік тапсырма нысанындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетуге арналған ұсыныс осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi.

3) отсутствие конкуренции на соответствующем рынке товаров, работ и услуг;
4) исключительность и уникальность товара, работы, услуги, объектов интеллектуальной собственности.
Не допускается планирование государственного задания, не соответствующего критериям, предусмотренным частью первой настоящего пункта.
48. Планирование государственного задания осуществляется с соблюдением требований, установленных Кодексом при разработке бюджета, с учетом положительного заключения антимонопольного органа на предмет соответствия критериям, предусмотренным частью первой пункта 47 настоящих Правил, выдаваемого в порядке, определяемом антимонопольным органом.
В случае передачи государственного задания субъектами квазигосударственного сектора и юридическими лицами, указанными в подпункте 4) пункта 2 настоящих Правил, ответственными за выполнение государственного задания на субподряд в заключении антимонопольного органа определяются объем и условия передачи государственного задания на субподряд.
Положения настоящего пункта не распространяются на планирование государственного задания по начатым (продолжающимся) государственным заданиям.
49. Стоимость государственного задания устанавливается в порядке, определяемом центральными уполномоченными органами соответствующей отрасли (сферы) по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Кодекса.
50. Показатели результатов государственного задания определяются в планах развития государственных органов и (или) паспортах бюджетных программ соответствующих администраторов бюджетных программ.
51. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию формирует сводную информацию о государственных заданиях, на выполнение которых предусматриваются бюджетные средства в проекте республиканского бюджета, и включает в состав материалов, прилагаемых к проекту закона о республиканском бюджете.
52. Выделение бюджетных средств субъектам квазигосударственного сектора с участием государства в уставном капитале на выполнение государственного задания осуществляется без увеличения уставного капитала.
53. Разработка государственного задания включает подготовку предложений и обоснований на оказание государственных услуг или выполнения других задач в форме государственного задания.
54. Aдминистратор республиканских бюджетных программ при разработке республиканского бюджета вместе с расчетами, проектами паспортов бюджетных программ, проектами планов развития государственных органов или проектами изменений и дополнений в планы развития государственных органов представляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию предложение на оказание государственных услуг.
Предложение на оказание государственных услуг в форме государственного задания представляется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

55. Мемлекеттiк тапсырма нысанында орындауға жоспарланып отырған мемлекеттiк қызметтер тiзбесi Республикалық бюджет комиссиясының қарауына мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларымен немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларымен, бюджеттік есеп-қисаптармен, республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттік бағдарламалары паспорттарының жобаларымен және монополияға қарсы органның қорытындысымен бiрге енгiзiледi.
56. Бюджеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет туралы заңның негiзiнде және Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстарын ескере отырып, республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi және мемлекеттiк тапсырмаларды орындауға жауапты заңды тұлғаларды көрсете отырып, мемлекеттiк тапсырмалардың тiзбесiн жоспарланған мерзімге (бұдан әрi – мемлекеттiк тапсырмалар тiзбесi) қалыптастырады.
Мемлекеттiк тапсырмалар тiзбесi:
1) мемлекеттiк тапсырма нысанында жүзеге асырылатын мемлекеттiк қызметтiң атауын;
2) мемлекеттiк қызметтiң қысқаша сипаттамасын;
3) мемлекеттiк тапсырманы орындауға жауапты республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi мен заңды тұлғаның атауын;
4) шеңберiнде мемлекеттiк тапсырма орындалатын "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығымен бекітілген Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасына сәйкес, Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманың кодын көрсете отырып, республикалық бюджеттiк бағдарламаның атауын;
5) мемлекеттiк тапсырманы орындауға қажеттi жоспарланған мерзімге бюджет қаражатының сомасын қамтиды.
Мемлекеттiк қызметтiң сипаттамасы қысқа әрi айқын жазылады және мемлекеттiк қызметтiң мәнiн көрсетеді.
57. Мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді кейінге қалдырмай шешу қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі Кодекстің 16-бабына сәйкес қаржы жылы ішінде Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстарын ескере отырып, республикалық бюджетте бекітілген республикалық бюджеттік бағдарламалар шегінде Мемлекеттік тапсырмалар тізбесіне толықтырулар енгізеді.
Мемлекеттік тапсырмалардың тізбесін толықтыру бойынша ұсыныстарды монополияға қарсы органның қорытындысын есепке ала отырып, республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi ұсынады.
6-тарау. Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
58-тармақ 31.12.2025 қоса алғанға дейін қолданыста болады – осы бұйрықтың 4-т. қараңыз.

55. Перечень государственных услуг, планируемых к выполнению в форме государственного задания, вносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии вместе с проектами планов развития государственных органов или проектами изменений и дополнений в планы развития государственных органов, расчетами, проектами паспортов бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ и заключением антимонопольного органа.
56. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании закона о республиканском бюджете и с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии формирует перечень государственных заданий на плановый период с указанием администраторов республиканских бюджетных программ и юридических лиц, ответственных за выполнение государственных заданий (далее – перечень государственных заданий).
Перечень государственных заданий содержит:
1) наименование государственной услуги, осуществляемых в форме выполнения государственного задания;
2) краткое описание государственной услуги;
3) наименование администратора республиканской бюджетной программы и юридического лица, ответственных за выполнение государственного задания;
4) наименование республиканской бюджетной программы с указанием кода единой бюджетной классификации, в соответствии с Единой бюджетной классификацией, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан", в рамках которой выполняется государственное задание;
5) суммы бюджетных средств на плановый период, необходимых на выполнение государственного задания.
Описание государственной услуги излагается кратко и ясно и отражает суть государственной услуги.
57. В течение финансового года в случае необходимости безотлагательного решения задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности государства, Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 16 Кодекса с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии вносятся дополнения в Перечень государственных заданий в пределах республиканских бюджетных программ, утвержденных в республиканском бюджете.
Предложения по дополнению перечня государственных заданий представляются администраторами республиканских бюджетных программ с учетом заключения антимонопольного органа.
Глава 6. Порядок рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие
Примечание ИЗПИ!
Пункт 58 действует до 31.12.2025 включительно, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.04.2025 № 208.

58. Іске асырылуына қаражат республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері түрінде бөлінетін ЖБИ-ді жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемі барлық салалар бойынша әрбір жаңа жергілікті инвестициялық жоба бойынша жоспарлы кезеңге кемінде 30 (отыз) пайыздан кем емес мөлшерінде айқындалады.
59. Нысаналы даму трансферттерін жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге қаржыландырудың балама көздері болмаған кезде осы Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес аса маңызды объектілерді және жалпы ел үшін маңызы бар жобаларды қаржыландыруға береді.
60. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 129 бұйрық) бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу, бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларында белгіленген тәртіппен бюджеттік инвестициялар (объектілер) бөлісінде ЖБИ әзірлейді және ЖБИ тізбесін қалыптастырады, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға жібереді.
61. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне өңірлер инфрақұрылыммен орташа республикалық деңгейден төмен қамтамасыз етілген кезде МЖЖ құжаттарының мақсаттарына, міндеттеріне, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне сәйкес тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының ұсыныстарына сәйкес бөлінеді.
62. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық маңызы бар қаланың аудандық (облыстық маңызы бар қаланың), ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органы нысаналы даму трансферттерінің сомаларын айқындау үшін ағымдағы қаржы жылының 15 наурызынан кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік органға немесе облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық маңызы бар қаланың бюджеттерінен, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға:
1) объектілер бөлінісінде ЖБИ тізбесі және олар бойынша шығыстар сомалары көрсетілген өтінімді;
2) техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап ететін ЖБИ жобалар бойынша мемлекеттік сараптама қорытындысымен (бар болған жағдайда) техникалық-экономикалық негіздемені;

58. Объемы финансирования из местного бюджета МБИ, на реализацию которых выделяются средства из республиканского бюджета в виде целевых трансфертов на развитие, на плановый период определяются в размере не менее 30 (тридцать) процентов по каждому новому местному инвестиционному проекту по всем отраслям.
59. Целевые трансферты на развитие передаются вышестоящими бюджетами в нижестоящие на финансирование критически важных объектов и проектов общестранового значения в соответствии с пунктом 8 статьи 148 Кодекса при отсутствии альтернативных источников финансирования.
60. Администраторы местных бюджетных программ разрабатывают МБИ в порядке, установленном Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (далее – Приказ № 129), и формируют перечень МБИ в разрезе бюджетных инвестиций (объектов), который направляют в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
61. Целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета выделяются бюджетам областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с целями, задачами, целевыми индикаторами и показателями результатов документов СГП при обеспеченности регионов инфраструктурой ниже среднереспубликанского уровня согласно предложений центральных уполномоченных органов соответствующей отрасли.
62. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа для определения сумм целевых трансфертов на развитие не позднее 15 марта текущего финансового года представляют в соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета:
1) заявку с указанием перечня МБИ в разрезе объектов и сумму расходов по ним;
2) технико-экономическое обоснование с заключением государственной экспертизы (в случае наличия) по МБИ проектам, требующим разработки технико-экономического обоснования;

3) жергілікті мемлекеттік бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық ұсынысты;
4) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған ЖБИ-лардың қаржы-экономикалық негiздемесiн;
5) инвестициялық ұсыныстарға экономикалық қорытындыларды, бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша экономикалық қорытындыларды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялар бойынша, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындыларын ұсынады.
63. Тиісті орталық мемлекеттік орган немесе облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы орган № 129 бұйрығында белгіленген талаптарға сай келетін ЖБИ енгізеді.
64. Тиісті орталық мемлекеттік орган қарау және келісу үшін ағымдағы қаржы жылының 25 наурызынан кешіктірмей бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға салалық сараптама қорытындысымен бірге республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын объектілер бөлісінде ЖБИ тізбесін қарау және келісу үшін жібереді.
Құжаттармен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыруға ұсынылатын объектілер бөлісіндегі ЖБИ тізбесін облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен қаржыландырылатын тиісті жергілікті атқарушы орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын әкім аппараты ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына жібереді.
65. Тиісті орталық мемлекеттік орган:
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік бағдарламалардың жобаларын;
бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік сұранымдарды толық көлемде және бюджеттік бағдарламалар жобаларының паспорттарын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың даму жоспарларының жобаларын немесе мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалар жобаларының паспорттары мен бюджеттік сұранымды облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен қаржыландырылатын тиісті жергілікті атқарушы орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын әкім аппараты ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына жібереді.

3) инвестиционное предложение по местным государственным инвестиционным проектам;
4) финансово-экономическое обоснование МБИ, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
5) экономические заключения на инвестиционные предложения, экономические заключения по бюджетным инвестиционным проектам и экономические заключения по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, соответствующего местного уполномоченного органа по государственному планированию;
63. Соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, включает МБИ, отвечающие требованиям, установленным Приказом № 129.
64. Соответствующий центральный государственный орган для рассмотрения и согласования не позднее 25 марта текущего финансового года направляет перечень МБИ в разрезе объектов, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, с заключением отраслевой экспертизы в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
Перечень МБИ в разрезе объектов, предлагаемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие с документами, направляется местным исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию, аппаратом акима, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения).
65. Соответствующий центральный государственный орган направляет:
в центральный уполномоченный орган по государственному планированию проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов, проекты паспортов бюджетных программ;
в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетные запросы в полном объеме и проекты паспортов бюджетных программ, а также проекты планов развития государственных органов или проекты изменений и дополнений в планы развития государственных органов.
Проекты паспортов бюджетных программ и бюджетный запрос направляются исполнительным органом, финансируемым из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию, аппаратом акима, финансируемый из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения).

66. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган нысаналы даму трансферттері бойынша ЖБИ тізбесін қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
67. ЖБИ тізбесін тиісті бюджет комиссиясы мақұлдаған жағдайда, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынылған ЖБИ тізбелерінің негізінде тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық, облыстық бюджеттердің, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттің жобасына қосу үшін әрбір сала бойынша өңірлер бөлінісінде нысаналы даму трансферттерінің жалпы сомасын айқындайды.
68. Тиісті жергілікті бюджеттерде іске асыруға қаражат көзделген объектілер бөлісіндегі ЖБИ жобалар туралы жиынтық ақпаратты жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде ағымдағы қаржы жылы мен жоспарлы кезеңге жылдық сома көрсетіле отырып:
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің аппараттары ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
69. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы Заңын іске асыру туралы қаулысын немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімінің жобасын әзірлеу кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалардың әрбір әкімшісі бойынша өңірлер бөлінісінде тиісті жоспарлы кезеңге нысаналы даму трансферттерінің сомаларын көздейді.
7-тарау. Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу тәртібі
70. Жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу үдерісі:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеуді және оны жергілікті атқарушы органның мақұлдауын;
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін;
3) жоспарлы кезеңге жоспарланатын бюджет қаражатының көлемдері, түпкілікті нәтиже көрсеткіштері бар жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар жобаларының паспорттарын, есеп-қисаптарды және оларды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауын қалыптастыруды;

66. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию, формирует перечень МБИ по целевым трансфертам на развитие и вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
67. В случае одобрения перечня МБИ соответствующей бюджетной комиссией центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании представленных перечней МБИ определяют общую сумму целевых трансфертов на развитие по каждой отрасли в разрезе регионов для включения в проект республиканского, областных бюджетов, районного (города областного значения) бюджета на соответствующий плановый период.
68. Сводная информация о МБИ проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и плановый период, в двухнедельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляется:
местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;
местными исполнительными органами районов (городов областного значения) в местный уполномоченный орган по государственному планированию области;
аппаратами акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа в местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения).
69. При разработке проекта постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию на соответствующий плановый период предусматривают суммы целевых трансфертов на развитие по каждому администратору бюджетных программ в разрезе регионов.
Глава 7. Порядок разработки проектов местных бюджетов
70. Процесс разработки проектов местных бюджетов включает в себя:
1) разработку проекта прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы и его одобрение местным исполнительным органом;
2) определение лимитов расходов администраторов местных бюджетных программ;
3) формирование проектов паспортов бюджетных программ администраторов местных бюджетных программ с объемами планируемых бюджетных средств на плановый период, показателями конечного результата, расчетов и их рассмотрение бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);

4) жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеуді;
5) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қамтиды.
71. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын Кодекстің 51-бабының 6-тармағына сәйкес бюджет саясаты жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын тәртіппен мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган әзiрлейдi.
72. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері шығыстарының лимиттері осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес айқындалады.
73. Үлгілік жобалық ұсыныстарды әкімдік (әкім аппараты) ресми интернет-ресурста орналастырады.
Аудандық маңызы бар қалалар әкімдері аппараттарында ресми интернет-ресурстары болмаған кезде үлгілік жобалық ұсыныстар тиісті аудандар әкімдіктерінің интернет-ресурсында орналастырылады.
74. Халық қатысатын бюджет мынадай елді мекендерде іске асырылады:
1) республикалық маңызы бар қалалар, астана;
2) облыстық маңызы бар қалалар;
3) ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын және халық саны 10000 (он мың) адамнан асатын аудандық маңызы бар қалалар.
Бұл ретте аудандары бар республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және аудандары бар облыстық маңызы бар қалаларда халық қатысатын бюджеттер қаладағы аудандар деңгейінде ғана іске асырылады.
75. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігі Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібін және халық қатысатын бюджеттің іске асырылу ережелерін айқындайды.
Аудандары жоқ облыстық маңызы бар қала әкімдігі, қаладағы аудан және аудандық маңызы бар қала әкімінің аппараты тиісті аумақ тұрғындарының жобалық ұсыныстарын қарауды, іріктеуді және шешім қабылдауды жүзеге асыру үшін ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарына дейінгі мерзімде Сараптамалық кеңес құрады.
76. Халық қатысатын бюджеті шеңберінде мынадай іс-шаралар дауыс беруге шығарылады және әкімдік (әкім аппараты) іске асырады:
1) аумақты көгалдандыру;
2) тротуарларды жайластыру;
3) тротуарларды, пандустарды, арықтарды салу және жөндеу;
4) ортақ пайдалану орындарын құру, жөндеу және жарықтандыру (саябақтар, скверлер, жаяу жүргіншілер аймақтары, көшелер және өзге де объектілер);
5) бордюрларды, брусчаткаларды, тіреуіш қабырғаларды жөндеу;
6) қоқыс тастайтын жерлерді жою;
7) ортақ пайдалану орындарында күркелер, орындықтар, урналар және балалардың ойнауы және ересек тұрғындардың демалуы үшін жабдықтар мен конструкциялар орнату және жөндеу;
8) аула аумақтарында және ортақ пайдалану орындарында спорттық (жаттығу алаңдарын, футбол, баскетбол, волейбол алаңдарын), балалар ойын алаңдарын орнату, жөндеу және жарықтандыру;

4) разработку проекта решения маслихата о местном бюджете;
5) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы.
71. Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается местным уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, определяемом центральным уполномоченным по бюджетной политике в соответствии с пунктом 6 статьи 51 Кодекса.
72. Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ определяются в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
73. Типовые проектные предложения размещаются акиматом (аппаратом акима) на официальном интернет-ресурсе.
При отсутствии официального интернет-ресурса у аппаратов акимов городов районного значения типовые проектные предложения размещаются на интернет-ресурсе акиматов соответствующих районов.
74. Бюджет народного участия реализуется в следующих населенных пунктах:
1) города республиканского значения, столица;
2) города областного значения;
3) города районного значения, являющегося административным центром района и численностью населения более 10000 (десять тысяч) человек.
При этом в городах республиканского значения, столице и в городах областного значения, у которых имеются районы, бюджеты народного участия реализуются только на уровне районов в городе.
75. Акимат области, города республиканского значения, столицы определяет порядок деятельности Экспертного совета и положения реализации бюджета народного участия.
Акимат города областного значения, не имеющий районы, аппарат акима района в городе и города районного значения для осуществления рассмотрения, отбора и принятия решений по проектным предложениям жителей соответствующих территорий в срок до 15 января текущего финансового года создает Экспертный совет.
76. В рамках бюджета народного участия выносятся на голосование и реализуются акиматом (аппаратом акима) следующие мероприятия:
1) озеленение территории;
2) обустройство тротуаров;
3) строительство и ремонт тротуаров, пандусов, арыков;
4) создание, ремонт и освещение мест общего пользования (парки, скверы, пешеходные зоны, улицы и иные объекты);
5) ремонт бордюр, брусчатки, подпорных стен;
6) ликвидация свалок;
7) установка и ремонт беседки, скамьи, урны, оборудования и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения в местах общего пользования;
8) установка, ремонт и освещение спортивных (тренажерных площадок, футбольных, баскетбольных, волейбольных полей), детских игровых площадок на дворовых территориях и в местах общего пользования;

9) санитарияны қамтамасыз ету.
77. Ағымдағы қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде тұрғындардың жобалық ұсыныстарын іске асыруға бағытталатын шығыстардың ең төмен көлемі республикалық және облыстық маңызы бар қаладағы аудандар, астана, облыстық және аудандық маңызы бар қала үшін жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді, кредиттер мен қарыздарды қоспағанда, 07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобы бойынша жоспарланатын қала бюджеті шығыстарының жылдық көлемінің 10%-дан төмен болмауы тиіс.
Беру кезінде бір жобалық ұсынысты іске асырудың шекті құны:
1) республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аудан үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жетпіс бес мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен;
2) облыстық маңызы бар қала үшін және (немесе) облыстық маңызы бар қаладағы аудандар үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген он бес мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен;
3) аудандық маңызы бар қала үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір мың бес жүз еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспауы тиіс.
78. Ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарына дейінгі мерзімде әкімдік (әкім аппараты) ресми интернет-ресурсында және масс-медиада жобалық ұсыныстарды қабылдау туралы ақпаратты орналастырады.
Ресми интернет-ресурс болмаған кезде аудандық маңызы бар қала әкімінің аппараты жобалық ұсыныстарды қабылдау туралы ақпаратты масс-медиа арқылы немесе тұрғындарды ақпараттандырудың қолжетімді құралдарын пайдалану арқылы таратады.
Тиісті елді мекендердің тұрғындарынан жобалық ұсыныстарды жинау ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарынан 1 наурызына дейін жүзеге асырылады.
Аудандық маңызы бар қалалар әкімдері аппараттарында ресми интернет-ресурс болмаған кезде тиісті елді мекендердің тұрғындарынан жобалық ұсыныстарды жинау жергілікті қоғамдастықтың жиындары арқылы жүзеге асырылады.
79. Республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің қаражаты есебінен іске асыруға ұсынылатын жобалық ұсыныстарға қойылатын талаптар:
1) ортақ пайдалану объектісі;
2) тиісті аумақтар тұрғындары үшін өзектілігі;
Бұл ретте оларды бір қаржы жылы ішінде іске асыру мүмкіндігі бар жобалық ұсыныстар басым болып табылады.
80. Жобалық ұсыныстарды қабылдау мерзімінің аяқталу қорытындысы бойынша келіп түскен жобалық ұсыныстарды Сараптамалық кеңес ағымдағы қаржы жылының 5 сәуіріне дейінгі мерзімде:
жобалардың қайталануының болмауына;
Қазақстан Республикасының заңнамасында әкімдікте (әкім аппаратының) оларды іске асыру құзыреттілігінің болуы мәніне талдауды жүзеге асырады.

9) обеспечение санитарии.
77. Минимальный объем расходов, направляемых на реализацию проектных предложений жителей, в рамках утвержденного бюджета на текущий финансовый год для районов в городе республиканского и областного значения, столицы, города областного и районного значения составляет не ниже 10 процентов от годового объема расходов бюджета города, планируемых по функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство", за исключением целевых трансфертов, кредитов из вышестоящего бюджета и займов.
Предельная стоимость реализации одного проектного предложения на момент подачи не превышает:
1) для района в городе республиканского значения, столицы семидесяти пяти тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год;
2) для города областного значения и (или) для районов в городе областного значения пятнадцати тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год;
3) для города районного значения одной тысячи пятисот кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год.
78. В срок до 15 января текущего финансового года акимат (аппарат акима) размещает информацию о приеме проектных предложений на официальном интернет-ресурсе и в масс-медиа.
При отсутствии официального интернет-ресурса аппарат акима города районного значения распространяет информацию о приеме проектных предложений через масс-медиа или путем использования доступных средств информирования жителей.
Сбор проектных предложений от жителей соответствующих населенных пунктов осуществляется с 20 января по 1 марта текущего финансового года.
При отсутствии официального интернет-ресурса у аппаратов акимов городов районного значения сбор проектных предложений от жителей соответствующих населенных пунктов осуществляется через сходы местного сообщества.
79. Требования к проектным предложениям, предлагаемым к реализации за счет средств бюджетов города республиканского, областного и районного значения, столицы:
1) объект общего пользования;
2) актуальность для жителей соответствующих территорий;
При этом, приоритетными являются проектные предложения с возможностью их реализации в течение одного финансового года.
80. По итогам окончания срока приема проектных предложений, Экспертным советом в срок до 5 апреля текущего финансового года осуществляется анализ поступивших проектных предложений:
на отсутствие дублирования проектов;
на предмет наличия в законодательстве Республики Казахстан компетенции акимата (аппарата акима) для их реализации.

81. Іске асырылуы осы Қағидалардың 76, 77, 79 және 80-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін жобалық ұсыныстарды әкімдік (әкім аппараты) дауыс беруді өткізу үшін ресми интернет-ресурсында және бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырады.
Бұл ретте:
1) тұтас емес, фрагменттік сипаты бар (элементтердің бірін орындау болашақта қосымша элементтерді іске асыруды талап етеді);
2) тиісті елді мекеннің даму басымдықтарына сәйкес келмейтін;
3) жеке коммерциялық сипаттағы ұсыныстарды іске асыруды көздейтін;
4) тиісті елді мекеннің құрамдас бөліктерінде осыған ұқсас іске асырылған жобалары бар жобалық ұсыныстар дауыс беруге жіберілмейді.
82. Тиісті елді мекендердің кәмелетке толған тұрғындары ағымдағы қаржы жылының 24 сәуіріне дейінгі мерзімде ұсынылған жобалық ұсыныстар бойынша ресми интернет-ресурсында электрондық түрде дауыс беруді жүзеге асырады.
Аудандық маңызы бар қалалар әкімдері аппараттарында ресми интернет-ресурс болмаған кезде тиісті елді мекендердің тұрғындарының дауыс беруі жергілікті қоғамдастықтың жиындары арқылы жүзеге асырылады.
83. Дауыс беру рәсімі аяқталғаннан кейін әкімдік (әкім аппараты) дауыс беру нәтижелерін шығарады.
Дауыс беру нәтижесі негізінде Сараптамалық кеңес ағымдағы қаржы жылының 30 сәуірінен кешіктірмей тиісті шешім шығарады.
Бұл ретте тиісті елді мекендердің 10-нан кем тұрғыны дауыс берген жобалық ұсыныстар іске асырылуға жіберілмейтін облыстық орталық болып табылмайтын елді мекендерді қоспағанда тиісті елді мекендердің 20-дан кем тұрғыны дауыс берген жобалық ұсыныстар іске асырылуға жіберілмейді.
Дауыс беру нәтижелері мен Сараптамалық кеңестің шешімі әкімдіктің (әкім аппаратының) интернет-ресурсында және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.
84. Сараптамалық кеңестің шешімі негізінде тиісті республикалық, облыстық маңызы бар қала, астананың әкімдігі, қаладағы аудан және аудандық маңызы бар қаланың әкімінің аппараты өз құзыреті шегінде жобалық ұсыныстарды іске асыруға кіріседі.
Жобалық ұсыныстарды іске асыру жөніндегі бюджеттік есеп-қисаптарды жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері кезекті қаржы жылына № 185 бұйрыққа сәйкес жасайды.
85. Жобалық ұсыныстарды іске асыру барысы туралы, сондай-ақ оларды іске асыру қорытындылары туралы ақпарат тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірілмей әкімдіктің (әкім аппаратының) интернет-ресурсында міндетті түрде орналастырылуға жатады.
Қоғамдастық, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері және тұрғындар жобалық ұсыныстардың іске асырылу барысымен танысады және олардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді.

81. Проектные предложения, реализация которых соответствует требованиям, указанным в пунктах 76, 77, 79 и 80 настоящих Правил, размещаются акиматом (аппаратом акима) на официальном интернет-ресурсе и в средствах массовой информации для проведения голосования.
При этом, не допускаются к голосованию проектные предложения, которые:
1) не являются целостными, а имеют фрагментарный характер (выполнение одного из элементов в будущем потребует реализации дополнительных элементов);
2) не соответствуют приоритетам развития соответствующего населенного пункта;
3) предусматривают реализацию предложений частного коммерческого характера;
4) имеют аналогичные реализованные проекты в составных частях соответствующего населенного пункта.
82. Жителями соответствующих населенных пунктов, достигшими совершеннолетнего возраста, в срок до 24 апреля текущего финансового года осуществляется голосование в электронном виде на официальном интернет-ресурсе по представленным проектным предложениям.
При отсутствии официального интернет-ресурса у аппаратов акимов городов районного значения голосование жителей соответствующих населенных пунктов осуществляется через сходы местного сообщества.
83. После окончания процедуры голосования акиматом (аппаратом акима) подводятся результаты голосования.
На основе результата голосования Экспертный совет не позднее 30 апреля текущего финансового года выносит соответствующее решение.
При этом, к реализации не допускаются проектные предложения, за которые проголосовало менее 20 жителей соответствующих населенных пунктов, за исключением населенных пунктов, не являющихся областными центрами, где к реализации не допускаются проектные предложения, за которые проголосовало менее 10 жителей соответствующих населенных пунктов.
Результаты голосования и решение Экспертного совета подлежат к опубликованию на интернет-ресурсе акимата (аппарат акима) и в средствах массовой информации.
84. На основании решения Экспертного совета соответствующий акимат города республиканского, областного значения, столицы, аппарат акима района в городе и города районного значения в пределах своей компетенции приступает к реализации проектных предложений.
Расчеты по реализации проектных предложений составляются администраторами местных бюджетных программ в соответствии с Приказом №185 на очередной финансовый год.
85. Информация о ходе реализации проектных предложений, а также об итогах их реализации подлежат обязательному размещению на интернет-ресурсе акимата (аппарата акима) ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Представители общественности, средств массовой информации и жители ознакомливаются с ходом реализации проектных предложений и ведут мониторинг их реализации.

86. Әкімдік (әкім аппараты) ресми интернет-ресурсын және бұқаралық ақпарат құралдарында жобалық ұсыныстарды іске асыру және оларды қаржыландыруға байланысты құралдарды пайдалану туралы ақпаратты жаңартады.
87. Республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, астананың, қаладағы аудандардың, ауылдың әкімдері халықпен кездесу барысында оларды халық қатысатын бюджеттер шеңберінде іске асырылатын жобалық ұсыныстар туралы хабардар етеді.
88. Бюджеттік бағдарламалар паспорттарының және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері есеп-қисаптарының жобалары № 185 бұйрыққа сәйкес айқындалады.
89. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Кодекстің 72-бабының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жасалады.
90. Жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет жобасымен бір мезгілде тиісті мәслхатқа мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
2) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының жобасын;
4) шығыстарды шолуды, оны жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бекітілген даму жоспары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
6) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
7) кірістерді бөлу нормативтері жөніндегі ақпаратты;
8) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне борыш түрлері бойынша жергілікті атқарушы орган борышының ағымдағы жай-күйі, жергілікті атқарушы органның борышын өтеу есебіне төленген ақша сомалары және жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелері бойынша төленген ақша сомалары туралы мәліметтерді;
9) жергілікті атқарушы орган есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне түрлері мен нысандары бойынша тартқан қарыздар туралы деректерді;
10) қарыздардың түрлері, алынған көздері, шарттары бөлінісінде жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі ақпаратты;
11) жергілікті бюджеттің жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынады.
Түсіндірме жазбаға:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының нысаналы индикаторлары мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеуі туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген сома айырмасына жергілікті бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделмеген, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мәлімдеген шығыстардың көлемі туралы ақпарат енгізіледі;

86. Акимат (аппарат акима) обнародует информацию о реализации проектных предложений и использовании средств, связанных с их финансированием, на официальном интернет-ресурсе и в средствах массовой информации.
87. Акимы городов республиканского, областного и районного значения, столицы, районов в городе в ходе встречи с населением информируют их о реализуемых проектных предложениях в рамках бюджетов народного участия.
88. Проекты паспортов бюджетных программ и расчетов администраторов местных бюджетных программ определяются в соответствии с Приказом №185.
89. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы составляется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 6 статьи 72 Кодекса.
90. Местный исполнительный орган одновременно с проектом местного бюджета в соответствующий маслихат представляет следующие документы и материалы:
1) прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;
2) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы;
3) план развития области, города республиканского значения, столицы или проект плана развития области, города республиканского значения, столицы;
4) обзор расходов, выводы и рекомендации по итогам его проведения;
5) агрегированную сводную информацию об утвержденном плане развития области, города республиканского значения, столицы;
6) агрегированную сводную информацию о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
7) информацию по нормативам распределения доходов;
8) сведения о текущем состоянии долга местного исполнительного органа, суммах денег, выплаченных в счет погашения долга местного исполнительного органа, и суммах денег, выплаченных по обязательствам местного исполнительного органа по проектам государственно-частного партнерства, по видам долга за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
9) данные о привлеченных местным исполнительным органом займах по видам и формам за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
10) информацию по обслуживанию и погашению долга местных исполнительных органов в разрезе видов, источников, условий займов;
11) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте местного бюджета.
В пояснительную записку включаются:
агрегированная сводная информация о несоответствии целевых индикаторов планов развития области, города республиканского значения, столицы и конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
информация об объеме заявленных администраторами бюджетных программ расходов, на которые не предусмотрены бюджетные средства в проекте местного бюджета, на разницу суммы, необходимой для достижения целевого индикатора, и суммы, предусмотренной паспортом бюджетной программы для достижения конечного результата (конечных результатов), в разрезе администраторов бюджетных программ;

12) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
есеп-қисаптары жоқ бюджеттік сұранымды;
жергілікті бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын (іс-шаралар жоспарларының жобаларын) немесе даму жоспарларын (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының жобаларын);
мынадай:
есепті қаржы жылындағы қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің қысқаша сипаттамасы;
ағымдағы жағдайдың, орын алып отырған проблемалардың қысқаша сипаттамасы;
жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, мақсаттар мен жоспарланатын нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін жоспарланатын бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептерінің сипаттамасы;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының мақсаттарымен және нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген нысаналы индикаторлар мен жоспарланатын түпкілікті нәтижелердің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатының жұмсалу бағыттары, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы;
алдыңғы қаржы жылдарында бөлінген және пайдаланылған шығыстардың сомалары көрсетіле отырып, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары шеңберінде Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың инвестициялық жоспарына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасына енгізілген, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын, басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпарат бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.
91. Облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерін жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
92. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын жасайды және оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
93-тармақ 01.01.2028 бастап қолданысқа енгізіледі – осы бұйрықтың 4-т. қараңыз.
93. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Кодекстің 87-бабының 2-тармағына сәйкес жергілікті бюджет жобасы шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу үшін облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 қыркүйегінен кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ревизиялық комиссиясына қарауға ұсынады.

12) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
бюджетный запрос без расчетов;
планы мероприятий (проекты планов мероприятий) или планы развития субъектов квазигосударственного сектора (проекты планов развития субъектов квазигосударственного сектора), которым в проекте местного бюджета предусмотрены бюджетные средства;
пояснительную записку, содержащую:
краткое описание достигнутых показателей результатов за отчетный финансовый год;
краткое описание текущей ситуации, имеющихся проблем;
описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, в том числе причин несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов в случае недостаточности планируемых бюджетных средств для достижения целевых индикаторов планов развития области, города республиканского значения, столицы;
описание целевых индикаторов и планируемых конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ во взаимоувязке с целями и целевыми индикаторами планов развития области, города республиканского значения, столицы;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
информацию о начатых (продолжающихся) бюджетных инвестиционных проектах, включенных в проект бюджета на плановый период в соответствии с инвестиционным планом области, города республиканского значения, столицы, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 Кодекса в рамках плана развития области, города республиканского значения, столицы, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета, с указанием сумм расходов, выделенных и использованных в предыдущие финансовые годы.
91. Областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы ежегодно разрабатываются на плановый период местными уполномоченными органами по государственному планированию.
92. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 93 вводится в действие с 01.01.2028 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.04.2025 № 208.
93. Местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 сентября текущего финансового года представляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на рассмотрение в ревизионную комиссию области, города республиканского значения, столицы для проведения предварительной оценки по основным направлениям расходов проекта местного бюджета в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса.

94. Жоспарлы кезеңге арналған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасы Кодекстің 9-бабына және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
95. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган облыстың, республикалық маңызы бар қала, астана бюджет комиссиясының облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобасы бойынша ұсыныстары негiзiнде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобасын әзiрлейдi және оны ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының қарауына ұсынады.
96. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірмей тиісті мәслихатқа енгізеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің жобасымен бір мезгілде осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес құжаттар мен материалдарды ұсынады.
97. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
98. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын жасайды және оны ауданның (облыстық маңызы бар қала) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет жобасын қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 1 қазанынан кешіктірілмей аяқталады.
99. Жоспарлы кезеңге арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасы Кодекстің 9-бабына және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
100. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган жоспарлы кезеңге арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттiң жобасы бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының ұсыныстары негiзiнде жоспарлы кезеңге арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы мәслихат шешімінің жобасын әзiрлейдi және оны ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешiктiрмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының қарауына ұсынады.

94. Проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой бюджета, предусмотренной статьей 9 Кодекса, и единой бюджетной классификацией.
95. Местный уполномоченный орган по государственному планированию на основе предложений бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы по проекту областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы разрабатывает проект решения маслихата об областном бюджете, о бюджетах города республиканского значения, столицы и не позднее 1 октября текущего финансового года представляет его на рассмотрение местным исполнительным органам области, города республиканского значения, столицы.
96. Проект областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы вносится местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствующий маслихат не позднее 15 октября текущего финансового года.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы одновременно с проектом областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы представляет документы и материалы согласно пункту 90 настоящих Правил.
97. Районный (города областного значения) бюджет ежегодно разрабатывается на плановый период местными уполномоченными органами по государственному планированию.
98. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект районного (города областного значения) бюджета на плановый период и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения).
Рассмотрение и определение проекта районного (города областного значения) бюджета завершаются не позднее 1 октября текущего финансового года.
99. Проект районного (города областного значения) бюджета на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, определенной статьей 9 Кодекса, и единой бюджетной классификацией.
100. Местный уполномоченный орган по государственному планированию на основе предложений бюджетной комиссии района (города областного значения) по проекту районного (города областного значения) бюджета разрабатывает проект решения маслихата о районном (города областного значения) бюджете на плановый период и не позднее 15 октября текущего финансового года представляет его на рассмотрение местному исполнительному органу района (города областного значения).

101. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің жобасын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасынан кешіктірмей тиісті мәслихатқа енгізеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің жобасымен бір мезгілде осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес құжаттар мен материалдарды ұсынады.
102. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетін аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
103. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
104. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын қарау және айқындау ағымдағы қаржы жылының 15 қазанынан кешіктірілмей аяқталады.
105. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері туралы мәслихат шешімінің жобасы Кодекстің 9-бабында және бірыңғай бюджеттік сыныптамада айқындалған құрылымға сәйкес жоспарлы кезеңнің әрбір жылы бойынша жекелеген қосымшалармен қалыптастырылады.
106. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасын жасайды және оны жергілікті қоғамдастық жиналысымен келіскеннен кейін ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына қарауға ұсынады.
107. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің жобаларын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатқа ағымдағы қаржы жылының 10 қарашасынан кешіктірмей енгізеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің жобасымен бір мезгілде осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес құжаттар мен материалдарды ұсынады.
108. Жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге беретін жергілікті бюджеттерден нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу осы Қағидалардың 6-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік жоспарлаудың
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері ___________________________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
мың теңге
Атауы
жоспарлы кезеңнің бірінші жылы
жоспарлы кезеңнің екінші жылы
жоспарлы кезеңнің үшінші жылы
1
2
3
4
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстарының лимиті, оның ішінде:
тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар:
ағымдағы әкімшілік шығыстар;
тізім бойынша шартсыз базалық шығыстар
жаңа бастамаларға арналған шығыстар
шартсыз базалық шығыстар ұлғайту
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві
Анықтама:
Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві тек Қазақстан Республикасының Қаржы Министрлігіне қатысты.
Бюджеттік жоспарлаудың
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері __________________________________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
мың теңге
Атауы
жоспарлы кезеңнің бірінші жылы
жоспарлы кезеңнің екінші жылы
жоспарлы кезеңнің үшінші жылы
1
2
3
4
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстарының лимиті
тұрақты сипаттағы шартсыз базалық шығыстар:
ағымдағы әкімшілік шығыстар;
тізім бойынша шартсыз базалық шығыстар
жаңа бастамаларға арналған шығыстар
шартсыз базалық шығыстар ұлғайту
жергілікті атқарушы органның резерві
Бюджеттік жоспарлаудың
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бюджеттік сұраным құрамында есеп-қисаптар ұсынылмайтын базалық шығыстардың тізбесі ___________________________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
мың теңге
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік кіші бағдарлама коды
Базалық шығыстардың тізбесі
жоспарлы кезеңнің бірінші жылы
жоспарлы кезеңнің екінші жылы
жоспарлы кезеңнің үшінші жылы
1
2
3
4
5
6
Бюджеттік жоспарлаудың
қағидаларына
4-қосымша
Ұсынылып отырған заттай нормалардың қаржылық қамтамасыз етілуі жөніндегі ақпарат
Заттай норманың атауы
Өлшем бірлігі
Ұсынылған тиесілік нормасы
Бар-жоғы
Ұсынылған тиесілік нормалары бойынша жалпы қажеттілік
ағымдағы қаржы жылының 01.01. нақты болуы
сатып алу жылы
қызмет мерзімі (жыл)
Ағымдағы қаржы жылында есептен шығаруға жатады
Ағымдағы қаржы жылында сатып алу жоспарланған
саны
құны (мың теңге)

101. Проект районного (города областного значения) бюджета на плановый период вносится местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствующий маслихат не позднее 1 ноября текущего финансового года.
Местный исполнительный орган района (города областного значения) одновременно с проектом районного (города областного значения) бюджета представляет документы и материалы согласно пункту 90 настоящих Правил.
102. Бюджеты городов районного значения, села, поселка, сельского округа ежегодно разрабатываются на плановый период аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа.
103. Местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения) проекты бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
104. Рассмотрение и определение проекта бюджета города районного значения, сел, поселков, сельских округов завершаются не позднее 15 октября текущего финансового года.
105. Проект бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа на плановый период формируется отдельными приложениями по каждому году планового периода в соответствии со структурой, предусмотренной статьей 9 Кодекса, и единой бюджетной классификацией.
106. Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа составляет проект бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа и после согласования его с собранием местного сообщества представляет на рассмотрение местному уполномоченному органу по государственному планированию района (города областного значения) не позднее 1 сентября текущего финансового года.
107. Проекты бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов вносятся местным исполнительным органом района (города областного значения) в районный (города областного значения) маслихат не позднее 10 ноября текущего финансового года.
Местный исполнительный орган района (города областного значения) одновременно с проектом бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа представляет документы и материалы согласно пункту 90 настоящих Правил.
108. Рассмотрение и отбор целевых трансфертов на развитие из местных бюджетов, передаваемых вышестоящими бюджетами в нижестоящие бюджеты, осуществляются соответствии с главой 6 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам планирования
бюджета
Форма
Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ
_______________________________________________________________________________________ (наименование администратора бюджетных программ)
тысяч тенге
Наименование
первый год планового периода
второй год планового периода
третий год планового периода
1
2
3
4
Лимит расходов администратора бюджетных программ, из них:
безусловные базовые расходы постоянного характера:
текущие административные расходы;
безусловные базовые расходы согласно перечню
расходы на новые инициативы
увеличение безусловных базовых расходов
резерв на инициативы Президента Республики Казахстан и резерв Правительства Республики Казахстан
Справочно:
Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан и резерв Правительства Республики Казахстан относятся только к Министерству финансов Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам планирования
бюджета
Форма
Лимиты расходов администраторов местных бюджетных программ
____________________________________________________________________________________ (наименование администратора бюджетных программ)
тысяч тенге
Наименование
первый год планового периода
второй год планового периода
третий год планового периода
1
2
3
4
Лимит расходов администратора бюджетных программ
безусловные базовые расходы постоянного характера:
текущие административные расходы;
безусловные базовые расходы согласно перечню
расходы на новые инициативы
увеличение безусловных базовых расходов
резерв местного исполнительного органа
Приложение 3
к Правилам планирования
бюджета
Форма
Перечень базовых расходов, по которым расчеты не представляются в составе бюджетного запроса ___________________________________________________________________ (наименование администратора бюджетных программ)
тысяч тенге
Код бюджетной программы
Код бюджетной подпрограммы
Перечень базовых расходов
первый год планового периода
второй год планового периода
третий год планового периода
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к Правилам планирования
бюджета
Информация по финансовой обеспеченности предлагаемых натуральных норм
Наименование натуральной нормы
Единица измерения
Предлагаемая норма положенности
Наличие
Общая потребность по предлагаемым нормам положенности
фактическое наличие на 1 января текущего финансового года
год приобретения
срок службы (год)
Подлежит списанию в текущем финансовом году
Запланировано приобретение в текущем финансовом году
количество
стоимость (тысяч тенге)

1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар (саны), кіші бағдарламалар (саны) бойынша шығыстарына (жалпы сома), оның ішінде жылдар бойынша:
жоспарлы кезең – _____ мың теңге;
жоспарлы кезең – _____ мың теңге;
жоспарлы кезең – _____ мың теңге көзделген.
2. Нәтижеге бағдарланған бюджет шеңберінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметі мемлекеттік органның даму жоспарының бағыттары (саны) бойынша іске асырылатын болады:
1) …;
2) …;
3) ….
3. Мемлекеттік органның даму жоспарының бағыты бойынша ақпарат, оның ішінде жылдар бойынша барлық шығыстар:
жоспарлы кезең – _____ мың теңге;
жоспарлы кезең – _____ мың теңге;
жоспарлы кезең – _____ мың теңге.
1) Бюджеттік бағдарлама/кіші бағдарлама бойынша шығыстар (жалпы сома), оның ішінде жылдар бойынша:
жоспарлы кезең – _____ мың теңге;
жоспарлы кезең – _____ мың теңге;
жоспарлы кезең – _____ мың теңге көзделген.
а) бюджеттік бағдарламаның/кіші бағдарламаның мақсаты.
б) бюджеттік бағдарлама/кіші бағдарлама шығыстарының бағыттары.
в) бюджеттік бағдарламаны/кіші бағдарламаны іске асырудан болған әсер (нәтиже).
2) …
3) …
Түсіндірме жазбада Кодекстің 90-бабы 2-тармағының 18-тармақшасына сәйкес ақпарат қамтылады.
Анықтама:
Түсіндірме жазбаның 1-тармағы бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі әрбір бюджеттік бағдарлама және кіші бағдарлама бойынша есепті қаржы жылында қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің сипаттамасын және ағымдағы ахуалдың, орын алып отырған проблемалардың сипаттамасын беруі қажет;
Түсіндірме жазбаның 2-тармағы бойынша мемлекеттік органның даму жоспарларын әзірлейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері толтырады.

1. На расходы администратора бюджетных программ по (количество) бюджетным программам, (количество) подпрограммам предусмотрено (общая сумма), в том числе по годам:
плановый период – _____ тысяч тенге;
плановый период – _____ тысяч тенге;
плановый период – _____ тысяч тенге.
2. В рамках бюджета, ориентированного на результат, деятельность администратора бюджетных программ будет реализовываться по (количество) направлениям плана развития государственного органа:
1) …;
2) …;
3) ….
3. Информация по направлению плана развития государственного органа, в том числе всего расходов по годам:
плановый период – _____ тысяч тенге;
плановый период – _____ тысяч тенге;
плановый период – _____ тысяч тенге.
1) Расходы по бюджетной программе/подпрограмме предусмотрены (общая сумма), в том числе по годам:
плановый период – _____ тысяч тенге;
плановый период – _____ тысяч тенге;
плановый период – _____ тысяч тенге;
а) цель бюджетной программы/подпрограммы;
б) направления расходов бюджетной программы/подпрограммы;
в) эффект (результат) от реализации бюджетной программы/подпрограммы;
2) …;
3) ….
Пояснительная записка, содержит информацию в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 90 Кодекса.
Справочно:
По пункту 1 пояснительной записки администратору бюджетных программ по каждой бюджетной программе и подпрограмме необходимо дать описание достигнутых показателей результатов за отчетный финансовый год и описание текущей ситуации, имеющихся проблем;
Пункт 2 пояснительной записки заполняются администраторами бюджетных программ, которые разрабатывают планы развития государственного органа.

1. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9950 болып тіркелген);
2. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10593 болып тіркелген);
3. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10839 болып тіркелген);
4. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 қарашадағы № 566 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12419 болып тіркелген);
5. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 579 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12447 болып тіркелген);
6. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 506 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15723 болып тіркелген);
7. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 689 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16125 болып тіркелген);
8. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 7 маусымдағы № 372 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15308 болып тіркелген);

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9950);
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10593);
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10839);
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2015 года № 566 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12419);
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 579 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12447);
6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 506 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15723);
7. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 689 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16125);
8. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 июня 2017 года № 372 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15308);

9. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 507 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15768 болып тіркелген);
10. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қаңтардағы № 19 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16302 болып тіркелген);
11. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 18 қаңтардағы № 36 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16311 болып тіркелген);
12. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 25 қаңтардағы № 60 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16326 болып тіркелген);
13. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 140 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16409 болып тіркелген);
14. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 839 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17465 болып тіркелген);
15. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 372 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18609 болып тіркелген);
16. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 5 қаңтардағы № 1457 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19863 болып тіркелген);

9. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 507 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15768);
10. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2018 года № 19 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16302);
11. Пункт 1 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 18 января 2018 года № 36 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16311);
12. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 января 2018 года № 60 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16326);
13. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 140 "Об утверждении Правил определения лимитов расходов администраторов бюджетных программ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16409);
14. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 839 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17465);
15. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 372 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18609);
16. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 5 января 2020 года № 1457 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19863);

17. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 22 қаңтардағы № 51 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19921 болып тіркелген);
18. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгеріс және толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің № 254 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20129 болып тіркелген);
19. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 19 қаңтардағы № 28 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22097 болып тіркелген);
20. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 10 наурыздағы № 197 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22326 болып тіркелген);
21. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 12 наурыздағы № 211 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22341 болып тіркелген);
22. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін, жаңа бастамаларға арналған лимиттерді айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 140 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 29 наурыздағы № 265 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22414 болып тіркелген);
23. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 18 қарашадағы № 1192 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25282 болып тіркелген);

17. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 51 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19921);
18. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 марта 2020 года № 254 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20129);
19. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 января 2021 года № 28 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22097);
20. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 марта 2021 года № 197 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22326);
21. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 марта 2021 года № 211 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22341);
22. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2021 года № 265 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 140 "Об утверждении Правил определения лимитов расходов администраторов бюджетных программ, лимитов на новые инициативы"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22414);
23. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 ноября 2021 года № 1192 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25282);

24. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 1 ақпандағы № 111 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26719 болып тіркелген);
25. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 249 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27069 болып тіркелген);
26. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 18 наурыздағы № 296 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27241 болып тіркелген);
27. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 18 наурыздағы № 297 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27184 болып тіркелген);
28. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2022 жылғы 20 сәуірдегі № 425 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27699 болып тіркелген);
29. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2022 жылғы 5 шiлдедегi № 666 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28723 болып тіркелген);
30. "Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 және "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 8 ақпандағы № 140 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 4 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31608 болып тіркелген);

24. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2022 года № 111 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26719);
25. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 249 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27069);
26. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 марта 2022 года № 296 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27241);
27. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 марта 2022 года № 297 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27184);
28. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2022 года № 425 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27699);
29. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № 666 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28723);
30. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 4 "О внесении изменений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной заявки" и от 8 февраля 2018 года № 140 "Об утверждении Правил определения лимитов расходов администраторов бюджетных программ"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31608);

31. "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 11 қаңтардағы № 19 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31675 болып тіркелген);
32. "Мемлекеттік тапсырманы әзірлеу және орындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 236 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 26 қаңтардағы № 70 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31804 болып тіркелген);
33. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 7 ақпандағы № 141 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31865 болып тіркелген);
34. "Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 16 мамырдағы № 509 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32529 болып тіркелген).
35. "Заттай нормаларды әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 726 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33015 болып тіркелген).

31. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 11 января 2023 года № 19 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470 "Об утверждении Правил разработки проектов местных бюджетов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31675);
32. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2023 года № 70 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 236 "Об утверждении Правил разработки и выполнения государственного задания"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31804);
33. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 141 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31865);
34. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 509 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 "Об утверждении Правил рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32529);
35. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 726 "Об утверждении Правил разработки натуральных норм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33015).