О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления и бюджетных отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2004 года N 558
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления и бюджетных отношений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам разграничения полномочий между уровнями
государственного управления и бюджетных отношений
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146):
1) в пункте 3 статьи 136 слова ", местные исполнительные органы" исключить;
2) в пункте 4 статьи 167 слова "органами местного управления территории, на которой" заменить словами "аппаратом акима управления города районного значения, района в городе, аула (села), поселка, на территории которого";
3) в части первой пункта 3 статьи 242 слова "местного исполнительного органа" заменить словами "аппарата акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка";
4) в статье 245:
в пункте 2, в части первой пункта 3:
слова "милицию" заменить словами "органы внутренних дел";
слова "местный исполнительный орган" заменить словами "аппарат акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка";
в части первой пункта 4:
слова "милиции" заменить словами "органами внутренних дел";
слова "местному исполнительному органу" заменить словами "аппарату акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка";
в пункте 5 слова "местного исполнительного органа" заменить словами "аппарата акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердi ажырату және бюджеттiк қатынастар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 мамырдағы N 558 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мемлекеттік басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттіктердi ажырату және бюджеттік қатынастар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заң актiлеріне
мемлекеттік басқару деңгейлерi арасында өкiлеттiктердi ажырату
және бюджеттiк қатынастар мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiс пен толықтыру енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжат; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжат; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-бап; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат):
1) 136-баптың 3-тармағында "жергiлiктi атқару органдары," деген сөздер алынып тасталсын;
2) 167-баптың 4-тармағында "аумақтың жергiліктi басқару органдары" деген сөздер "аумақтағы аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (село), кент басқармасы өкiмiнiң аппараты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 242-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлігінде "жергіліктi атқару органының" деген сөздер "аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (ceлo), кент әкiмi аппаратының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 245-бапта:
2-тармақта, 3-тармақтың бiрiншi бөлігінде, 4-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "жергілiкті атқару органы" деген сөздер тиiсiнше "аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (село), кент әкiмiнiң аппараты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"милицияға", "милицияның" деген сөздер "iшкi iстер органдарына", "iшкi iстер органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "жергiлiктi атқару органынан" деген сөздер "аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (село), кент әкiмiнiң аппаратынан" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в статье 246:
в пункте 1:
в части первой:
слово "милицию" заменить словами "органы внутренних дел";
слова "местный исполнительный орган" заменить словами "аппарат акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка";
в части второй слова "местный исполнительный орган" заменить словами "аппарат акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка.";
в части второй пункта 3 слова "местным исполнительным органом" заменить словами "аппаратом акима города районного значения, района в городе, аула (села), поселка.".
2. В Уголовно-исполнительный  кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192):
1) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Контроль исполнительных органов
Местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы) осуществляют контроль за деятельностью расположенных на их территории исправительных учреждений, арестных домов в соответствии с настоящим кодексом.
Местные исполнительные органы районов (городов областного значения) осуществляют контроль за деятельностью расположенных на их территории уголовно-исполнительных инспекций в соответствии с законами.";
2) в статье 30:
в пункте 1 слова "или органами местного самоуправления" заменить словами "города областного значения, акимами района в городе республиканского значения (столице), города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа";
абзац четвертый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"запрашивает в местных исполнительных органах районов (городов) объекты общественных работ;";
3) в пункте 2 статьи 43 после слов "органы" дополнить словами "районов (городов)";
4) Статью 77 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Граница территории, прилегающей к учреждению, устанавливается его администрацией по согласованию с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы).";
5) в пункте 4 статьи 82 после слова "органов" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
6) пункт 2 статьи 92 дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
7) в пункте 1 статьи 176 после слов "органы" дополнить словами "районов (городов)";

5) 246-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiкте:
"милицияға" деген сөз "iшкi iстер органдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жергіліктi атқару органына" деген сөздер "аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (ceлo), кент әкiмiнiң аппаратына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "жергiлiктi атқару органы" деген сөздер "аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (село), кент әкiмiнiң аппараты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екiншi бөлігінде "жергіліктi атқару органы" деген сөздер "аудандық маңызы бар қала, қаладағы аудан, ауыл (село), кент әкiмiнiң аппараты" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық-атқару кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат):
1) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Атқарушы органдарды бақылау
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органы олардың аумағында орналасқан жазасын орындап жатқан мекемелердiң қызметiне бақылауды жүзеге асырады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органы олардың аумағында орналасқан қылмыстық атқару органдарының қызметiне бақылауды жүзеге асырады.";
2) 30-бапта:
1-тармақта "немесе жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары" деген сөздер ", облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаладағы ауданның (астананың), аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң әкiмдерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудандардың (қаланың) жергіліктi атқарушы органдарынан қоғамдық жұмыстардың объектiлерiн сұрайды;";
3) 43-баптың 2-тармағы "Жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздердiң алдынан "Аудандардың (қалалардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 77-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақшамен толықтырылсын:
"6-1. Мекемеге жақын аумақтың шекарасы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органымен бiрге келiсiм бойынша оның әкiмшiлiгімен белгiленедi;";
5) 82-баптың 4-тармағында "жергiлiкті атқарушы органдардың" деген сөздердiң алдынан "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 92-баптың 2-тармағы "жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздердiң алдынан "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 176-баптың 1-тармағында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздердiң алдынан "аудандардың (қалалардың)" деген сөздермен толықтырылсын;

8) статью 178 изложить в следующей редакции:
"Статья 178. Оказание содействия в трудовом и бытовом устройстве, в предоставлении других видов социальной помощи лицам, освобожденным от отбывания наказания
Районный акимат (города областного значения), аким района в городе республиканского значения (столице) оказывают содействие в трудовом и бытовом устройстве, а также в предоставлении других видов социальной помощи лицам, освобожденным от отбывания наказания.".
3. В  Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; 2003 г., N 21-22, ст. 160):
1) в пункте 2 статьи 16 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
2) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Полномочия местных исполнительных органов
1. Акимы городов областного значения, районов, городов районного значения, районов в городах, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов (далее - акимы) организуют сбор налогов на имущество, транспортные средства, земельного налога, уплачиваемых налогоплательщиком - физическим лицом.
2. Сбор налогов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется на основе квитанции, являющейся документом строгой отчетности. Форма квитанции устанавливается уполномоченным государственным органом.
3. При организации сбора налогов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, акимы обязаны обеспечить:
1) вручение налогоплательщику уведомлений о сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налоговым органом, в срок не позднее трех рабочих дней со дня исчисления;
2) выдачу налогоплательщику - физическому лицу квитанции, подтверждающей факт уплаты сумм налогов;
3) внесение в полном объеме сумм налогов в банк не позднее дня, следующего за днем выдачи квитанции, подтверждающей факт уплаты сумм налогов, а при отсутствии банка в населенном пункте не позднее трех рабочих дней в соответствующий местный бюджет;
4) правильность заполнения и сохранность квитанций;
5) предоставление в налоговый орган отчетов об использовании квитанций, а также о внесении сумм налогов в банк и (или) местный бюджет в порядке и сроки, установленные уполномоченным государственным органом.
4. Местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы) обеспечивают организацию выдачи разовых талонов";

8) 178-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"178-бап. Жазаны өтеуден босатылған сотталғандарға еңбекке орналасу мен тұрмыстық жайласуға, әлеуметтiк көмектiң басқа түрлерiн ұсынуда көмек көрсету
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) әкiмдiк, республикалық маңызы бар қаладағы (астанадағы) аудан әкiмi қылмыстық жазаларын өтеушi адамдарға сотталғандарға еңбекке орналасу мен тұрмыстық жайласуға, әлеуметтiк және өзге де көмекті ұсынуға көмек көрсетедi.".
3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат):
1) 16-баптың 2-тармағында "заң актiлерiмен" деген сөздер "заңында" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың өкiлеттігi
1. Облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, қалалардағы аудандардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi (бұдан әрi - Әкiмдер) салық төлеушi - жеке тұлға төлейтiн мүлiкке, көлiк құралдарына салынатын салықтарды, жер салығын жинауды ұйымдастырады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген салықтарды жинау қатаң есептiлiк құжаты болып табылатын түбiртектiң негізiнде жүзеге асырылады. Түбiртек нысанын уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген салықтарды жинауды ұйымдастыру кезiнде әкiмдер:
1) салық төлеушiге есептелген күнiнен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмеген мерзiмде салық органы есептеген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдердiң сомасы туралы хабарламаларды салық төлеушiге тапсыруды;
2) салық төлеушi - жеке тұлғаға салықтың сомасын төлеу фактiсiн растайтын түбiртек берудi;
3) салық сомасын төлеу фактісiн растайтын түбiртек берген күннен кейiнгi келесi күннен кешiктiрмей салық сомасын толық көлемде банкке, ал елдi мекенде банк болмаған кезде үш жұмыс күнiнен кешiктірмей тиiсті жергілiктi бюджетке енгiзудi;
4) түбiртектердiң дұрыс толтырылуын және сақталуын;
5) салық органына түбiртектердi пайдалану, сондай-ақ салық сомасын уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен және мерзiмде банкке және (немесе) жергiлiктi бюджетке енгiзу туралы есептердi берудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
4. Жергiлiктi атқарушы органдар бiр жолғы талондарды берудi ұйымдастыруды қамтамасыз етедi";

3) в пункте 1 статьи 454 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "местными представительными органами области (города республиканского значения, столицы)";
4) в части первой статьи 462 слова "на основании" заменить словами ", но не ниже".
4. В Лесной  кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140):
1) в статье 12:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждает распределение государственного лесного фонда по категориям;";
подпункт 14) исключить;
2) в статье 13:
в пункте 1:
подпункты 3), 8) изложить в следующей редакции:
"3) организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулирует лесопользование на особо охраняемых природных территориях и участках государственного лесного фонда, используемых в научных, опытно-производственных и учебных целях, находящихся в его ведении;
8) ведет единый государственный учет лесного фонда, единый государственный лесной кадастр, единый государственный мониторинг лесов, организовывает лесоустройство;";
в подпункте 11) слова "исполнительных органов, финансируемых за счет средств местного бюджета," заменить словами "местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 16) исключить;
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий," заменить словами "особо охраняемых природных территориях и участках государственного лесного фонда, используемых в научных, опытно-производственных и учебных целях и";
подпункт 6) дополнить словами ", а также работы, представляющие опасность для состояния и воспроизводства лесов;";
подпункт 8) исключить;
3) в статье 14:
подпункты 2), 5) исключить;
в подпункте 4) после слов "лесного фонда," дополнить словами "находящего в его функциональном ведении,";
4) в статье 15:
в подпункте 7) после слова "сенокосах," дополнить словами "отжигов травянистой растительности на территориях,";
в подпункте 12) после слов "мониторингу лесов" дополнить словами ", находящихся в его функциональном ведении,";
подпункт 15) исключить;
5) статьи 16, 17 исключить;
6) подпункт 12) статьи 18 исключить;
7) в пункте 1 статьи 63 после слов "территориальные органы," дополнить словом "областные";

3) 454-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлеттi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 462-баптың бiрiншi бөлігінде "есептер негiзiнде" деген сөздер "есептерден кем болмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 16, 140-құжат):
1) 12-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттiк орман қорының санаттар бойынша бөлiнуiн бекiтедi;";
14) тармақша алынып тасталсын;
2) 13-бапта:
1-тармақта:
3), 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ормандарды күзетудi, қорғауды, ормандарды молықтыру мен орман өсiрудi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi, ғылыми, тәжiрибелi-өндiрiстiк және оқу мақсатында мемлекеттiк орман қоры аумағында және өзiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орман пайдалануды реттейдi;
8) орман қорының бiрыңғай мемлекеттiк есебiн, бiрыңғай мемлекеттiк орман кадастрын, ормандардың бiрыңғай мемлекеттiк мониторингін жүргізедi, ағаш өнеркәсiбiн орналастыруды ұйымдастырады";
11) тармақшада "ұйымдар және жергіліктi бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақша алынып тасталсын;
2-тармақта:
2) тармақшада "мемлекеттiк орман қоры аумағында және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орман пайдалануды" деген сөздер "ғылыми, тәжiрибелi-өндiрiстiк және оқу мақсатында мемлекеттiк орман қоры аумағында және өзiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша ", сондай-ақ ормандардың жай-күй мен оларды молықтыру үшiн қауiп төндіретiн жұмыстар" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
3) 14-бапта:
2), 5) тармақшалар алынып тасталсын;
4) тармақшада "ұйымдар басшыларының" деген сөздерден кейiн "өздерiнiң функционалды қарауына жататын," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 15-бапта:
7) тармақшада:
"өртеуiне" деген сөзден кейiн ", аумақтардағы қау шөбін өртеуіне" деген сөзбен толықтырылсын;
12-тармақшада "уәкiлеттi органға беру үшiн" деген сөздерден кейiн "оның функционалдық қарауына жататын," деген сөздермен толықтырылсын;
15-тармақша алынып тасталсын;
5) 16, 17-баптар алынып тасталсын;
6) 18-баптың 12) тармақшасы алынып тасталсын;
7) 63-баптың 1-тармағында "жергiлiктi" деген сөздердiң алдынан "облыстық" деген сөзбен толықтырылсын;

8) подпункт 6) пункта 3 статьи 69 исключить;
9) подпункт 1) статьи 109 изложить в следующей редакции:
"1) бюджетных средств;";
подпункт 2) исключить;
10) в статье 110:
в заголовке и в тексте слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в абзаце первом подпункта 8) после слов "уполномоченного органа" дополнить словами ", областного исполнительного органа";
11) статью 111 исключить.
5. В Водный  кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141):
1) пункт 4 статьи 17, пункт 1 статьи 22 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
2) в пункте 3 статьи 23 после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
3) в пункте 1 статьи 33 слова ", а также иные государственные органы" заменить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
4) подпункты 10), 13) статьи 36 исключить;
5) в пункте 1 статьи 37:
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) разрабатывает водохозяйственные балансы;";
дополнить подпунктом 24) в следующей редакции:
"24) организует проведение специализированными государственными учреждениями мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель.";
6) в статье 38:
заголовок после слов "органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы):";
подпункт 2) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждают ставки платы за пользование водными ресурсами из поверхностных источников;";
7) в статье 39:
в заголовке после слов "органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):";
в подпункте 5) слово "финансирование и" исключить;
в подпункте 6) слова "долевое участие в обеспечении финансирования и реализации" заменить словом "реализацию";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) разрабатывает ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;";

8) 69-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы алынып тасталсын;
9) 109-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюджет қаражаты;";
2) тармақша алынып тасталсын;
10) 110-бапта:
тақырыпта және мәтiнде "республикалық бюджет қаражатынан" деген сөздер "бюджет қаражатынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшаның бiрiншi абзацында "құзыреттi орган" деген сөздер "облыстық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 111-бап алынып тасталсын.
5. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат):
1) 17-баптың 4-тармағында, 22-баптың 1-тармағында "жергiлiкті атқарушы органдар" деген сөздерден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 23-баптың 3-тармағында "жергiлiктi атқарушы орган" деген сөзден кейiн "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 33-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттiк басқаруды Қазақстан Республикасының Үкiметi, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өз құзыретi шегiнде облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары жүзеге асырады.";
4) 36-баптың 10), 13) тармақшалары алынып тасталсын;
5) 37-баптың 1-тармағында:
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) су шаруашылығының баланстарын әзiрлейдi;";
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) мамандандырылған мемлекеттiк мекемелердiң мониторинг өткiзуiн және суармалы жерлердiң мелиоративтiк жай-күйiн бағалауды ұйымдастырады.";
6) 38-бапта:
тақырыпта "Жергiлiктi өкiлдi органдардың" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдары:";
2) тармақша алынып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жер үсті көздерiндегi су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлем ставкаларын бекiтеді.";
7) 39-бапта:
тақырыпта "Жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдары:";
5) тармақшада "қаржыландыру мен" деген сөз алынып тасталсын;
6) тармақшада "бағдарламалардың қаржыландырылуын қамтамасыз етуге және iске асыруға қосып қатысуды" деген сөздер "бағдарламаларды iске асыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жер үсті көздерiндегі су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлем ставкаларын әзiрлейдi.";

8) в статье 40:
в пункте 1 слова "имеющие свои территориальные подразделения в областях," исключить;
в пункте 2:
в абзаце втором подпункта 7) после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы):";
в подпункте 20) слово "местными" заменить словами "областными (города республиканского значения, столицы):";
подпункт 22) исключить;
9) в пункте 1 статьи 42 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
10) в пункте 2 статьи 43 после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы):";
11) в пункте 3 статьи 45 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
12) в пункте 4 статьи 46 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
13) в пункте 2 статьи 47 слова "за счет средств республиканского бюджета" исключить;
14) подпункт 8) пункта 1 статьи 49 дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы).";
15) подпункт 8) пункта 1 статьи 51 исключить;
16) подпункт 5) статьи 52 исключить;
17) пункты 2, 6 статьи 61 исключить;
18) в пункте 4 статьи 65 после слов "представительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы):";
19) пункты 2, 3 статьи 67 дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы):";
20) пункты 3, 4 статьи 68 дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы):";
21) в подпункте 16) статьи 72 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы):";
22) в части первой статьи 78 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы):";
23) в пункте 3 статья 86 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
24) в статье 90:
в пункте 6 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Водоснабжение в районах в городе, городах районного значения, поселках, аулах (селах), аульного (сельского) округа организуют акимы данных территорий.";
25) в пункте 2 статья 91 после слов "и исполнительным органам" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
26) в статье 92:
в части первой пункта 1 после слов "исполнительных органах" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2 после слов "представительными органами", "исполнительных органов" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
27) подпункт 2) пункта 2 статьи 93 дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
28) в пунктах 2 и 3 статьи 94 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
29) в пункте 7 статьи 95 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
30) в пунктах 5 и 6 статьи 103 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
31) в пункте 4 статьи 105 после слов "органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
32) пункт 2 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"2. Выбор места забора воды для целей, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи, их обустройство (пирсы, подъезды, световые указатели) должно осуществляться территориальными органами центрального исполнительного органа Республики Казахстан по пожарной безопасности с соблюдением условий, предъявляемых уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда и центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.";

8) 40-бапта:
1-тармақта "облыстарда өзiнiң аумақтық бөлiмшелерi бар" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақта:
7) тармақшаның екiншi абзацында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшада "жергіліктi атқарушы органдармен" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақша алынып тасталсын;
9) 42-баптың 1-тармағында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 43-баптың 2-тармағында "жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті өкiлдi және атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 45-баптың 3-тармағында "республикалық бюджеттiң" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 46-баптың 4-тармағында "республикалық бюджеттің" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 47-баптың 2-тармағында "республикалық бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздер алынып тасталсын;
14) 49-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары";
15) 51-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы алынып тасталсын;
16) 52-баптың 5-тармағы алынып тасталсын;
17) 61-баптың 2, 6-тармақтары алынып тасталсын;
18) 65-баптың 4-тармағында "жергiлiктi өкiлдi органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 67-бапта:
2-тармақта "жергiлiктi өкiлдi органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi өкілдi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "жергіліктi өкiлдi органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi өкiлдi органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 68-баптың 3-тармағында "жергiлiктi өкiлдi органдар" деген  сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "жергіліктi өкiлдi органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi өкiлдi органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 72-баптың 16) тармақшасында "жергiлiктi атқарушы органдарға" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 78-баптың бiрiншi бөлiгiнде "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 86-баптың 3-тармағында "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 90-баптың 6-тармағында "жергілікті атқарушы органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 91-баптың 2-тармағында "жергіліктi өкiлдi және атқарушы органдарға" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкiлдi және атқарушы органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 92-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгінде "жергіліктi атқарушы органдарда" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "жергілiкті атқарушы органдардың", "жергілікті өкiлдi органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарының", облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi өкiлдi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 93-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 94-баптың 2 және 3-тармақтарында "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 95-баптың 7-тармағында "республикалық бюджеттің" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 103-баптың 5 және 6-тармақтарында "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 105-баптың 4-тармағында "жергілiктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 106-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көзделген мақсаттар үшiн су алу орындарын таңдауды, оларды жайластыруды (пирстер, кiреберiстер, жарық көрсеткiштерi) - су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілеттi орган және Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы қоятын шарттарды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздігі жөнiндегі орталық атқарушы органының аумақтық органдары жүзеге асыруға тиiс.";

33) пункты 1 и 2 статьи 107 изложить в следующей редакции:
"1. Водные объекты и водохозяйственные сооружения или их части, имеющие важное значение для сохранения, воспроизводства и добычи рыбных ресурсов (в том числе для промыслового рыболовства), а также участки водоохранных полос могут быть предоставлены в пользование для ведения рыбного хозяйства решением уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченным органом в области рыбного хозяйства.
2. Использование водных объектов и водохозяйственных сооружений или их частей, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, для иных целей, кроме питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения, может быть ограничено в интересах рыбного хозяйства уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченным органом в области рыбного хозяйства.";
34) в статье 108:
в пункте 1 после слов "исполнительным органом" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 4 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
35) в пункте 2 статьи 111 слово "местными" заменить словами "областными (города республиканского значения, столицы):";
36) в пункте 4 статьи 112 слово "местные" заменить словами "областные (города республиканского значения, столицы):";
37) в пункте 2 статьи 116 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
38) в пункте 1 статьи 117 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
39) в статье 122:
в пункте 1 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В целях предотвращения истощения, загрязнения и деградации малых водных объектов в бассейновых программах комплексного использования и охраны водных объектов и в региональных программах по рациональному использованию и охране водных объектов местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) отдельно предусматривается комплекс мероприятий по их защите и восстановлению.";

33) 107-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Балық ресурстарын сақтау, ұдайы молайту және өндiру үшін (соның iшiнде кәсiпшілiк балық аулау үшiн) шешушi маңызы бар су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстары немесе олардың бөлiктерi, сондай-ақ су қорғау белдеулерiнiң учаскелерi балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның шешiмiмен балық шаруашылығын жүргiзу үшін пайдалануға берiлуi мүмкiн.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген су объектілерiн және су шаруашылығы құрылыстарын немесе олардың бөлiктерiн ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтаудан басқа, өзге мақсаттар үшін пайдалануды су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган балық шаруашылығы саласындағы уәкiлетті органмен келiсiм бойынша балық шаруашылығын мүдделеріне орай шектеуі мүмкін.";
34) 108-бапта:
1-тармақта "жергіліктi атқарушы орган" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "жергіліктi атқарушы орган" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiкті атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 111-баптың 2-тармағында "жергіліктi" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 112-баптың 4-тармағында "жергiлiктi" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 116-баптың 2-тармағында "жергілiктi атқарушы орган" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 177-баптың 1-тармағында "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздерден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 122-бапта:
1-тармақта "жергіліктi атқарушы орган" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шағын су объектiлерінiң сарқылуын, ластануын және азып тозуын болғызбау мақсатында су объектiлерiн кешендi пайдалану мен қорғаудың бассейндiк бағдарламаларында және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының су объектiлерiн кешендi пайдалану мен қорғау бойынша өңiрлiк бағдарламаларында оларды қорғау және қалпына келтiру жөнiндегi iс-шаралар кешендi жеке көзделедi.";

40) в пункте 1 статьи 125, в пунктах 1 и 2 статьи 126, в подпункте 3) статьи 128 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы):";
41) в части первой пункта 1 статьи 131 слово "местные" заменить словами "областные (города республиканского значения, столицы):";
42) в подпункте 3) пункта 1 статьи 135 слова "за счет средств республиканского и местного бюджетов" исключить;
43) в пункте 2 статьи 137 после слов "исполнительных органах" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы):".
6. В  Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 г. "О гражданстве" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 636; 1995 г., N 19, ст. 117; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 10, ст. 101):
1) в части второй статьи 17 слова "органы внутренних дел" заменить словами "уполномоченный орган по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности";
2) заголовок и часть первую статьи 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Компетенция уполномоченного органа по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности
Уполномоченный орган по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности:";
3) в статье 31:
в заголовке слова "дипломатических представительств и консульских учреждений" заменить словом "загранучреждений";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"Министерство иностранных дел Республики Казахстан, загранучреждения Республики Казахстан:";
4) в статье 33 слова "дипломатическим представительством, консульским учреждением или полномочным представительством" заменить словом "загранучреждением";
5) в части первой статьи 34:
слова "Органы внутренних дел, дипломатические представительства, консульские учреждения либо полномочные представительства" заменить словами "уполномоченный орган по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности, загранучреждения";
слова "Министерство внутренних дел Республики Казахстан" заменить словами "Уполномоченный орган по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности";
6) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Органы, исполняющие решение по вопросам гражданства Республики Казахстан
Исполнение решений по вопросам гражданства в отношении лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, возлагается на уполномоченный орган по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности, в отношении лиц, проживающих в другом государстве - на загранучреждения Республики Казахстан.
Лицам, которые приобрели гражданство Республики Казахстан, уполномоченным органом по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности, либо загранучреждениями вручаются удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан. В документах ребенка, не достигшего 16 лет, делается запись об его принадлежности к гражданству.
Проживающим в Республике Казахстан лицам, гражданство Республики Казахстан которых прекращено, уполномоченным органом по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личности выдаются удостоверения лица без гражданства.".

40) 125-баптың 1-тармағында, 126-бапта "жергілікті атқарушы органдармен" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
128-баптың 3) тармақшасында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 131-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "жергілiктi" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 135-баптың 3) тармақшасында "республикалық және жергіліктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен" деген сөздер алынып тасталсын;
43) 137-баптың 2-тармағында "жергілікті атқарушы органдарда" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 52, 636-құжат; 2002 ж., N 19, 117-құжат; 2002 ж., N 10, 101-құжат):
1) 17-баптың екiншi бөлiгінде "iшкi iстер органдарына" деген сөздер "паспорттар мен жеке куәлiгін беру жөнiндегі уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 30-баптың тақырыбы және бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Паспорттар мен жеке куәлiктi құжаттау және беру жөнiндегі уәкiлетті органның құзыреті";
Паспорттар мен жеке куәлiктi құжаттау және беру жөнiндегі уәкiлеттi орган:";
3) 31-бапта:
тақырыпта "дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық" деген сөздер "шетелдегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерi;";
4) 33-бапта "дипломатиялық өкiлдiгi, консулдық мекемесi немесе өкілетті өкілдігі" деген сөздер "шетелдегi мекемесi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 34-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"ішкі iстер органдары, дипломатиялық өкiлдiктерi, консулдық мекемелерi не өкiлеттi өкiлдiктерi" деген сөздер "паспорттар мен жеке куәлiктердi құжаттау және беру жөнiндегi уәкiлеттi органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi" деген сөздер "Паспорттар мен жеке куәлiктердi құжаттау және беру жөнiндегi уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелерi бойынша шешiмдердi орындаушы органдар
Азаматтық мәселелер жөнiндегi шешiмдердiң орындалуы Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдарға қатысты Паспорттар мен жеке куәлiктердi құжаттау және беру жөнiндегi уәкiлеттi органға, басқа мемлекетте тұратын адамдарға қатысты - Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметiне жүктеледi.
Қазақстан Республикасының азаматтығын алған адамдарға Паспорттар мен жеке куәлiктердi құжаттау және беру жөнiндегi уәкiлетті орган, немесе шетел мекемелерi Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiн және (немесе) паспортын тапсырады. Он алты жасқа толмаған баланың құжаттарында оның азаматтыққа тиесiлiгi туралы жазба жасалады.
Қазақстан Республикасында тұратын Қазақстан Республикасы азаматтығы тоқтатылған адамдарға Паспорттар мен жеке куәлiктердi құжаттау және беру жөнiндегi уәкiлеттi орган азаматтығы жоқ адамның куәлігін бередi.".

7. В  Закон Республики Казахстан от 15 января 1992 г. "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 84; 1995 г., N 20, ст. 120, 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205):
1) в тексте цифры "I, II, III, IV и V" заменить соответственно цифрами "1, 2, 3, 4 и 5";
2) в части первой статьи 1 после слова "Республики" дополнить словом "Казахстан";
3) в статье 2:
слова "принятых в соответствии с ним иных законодательных актов" заменить словами "иных нормативных правовых актов Республики Казахстан";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о свободе вероисповедания и религиозных объединениях, применяются правила международного договора.";
4) статью 4 дополнить частями следующего содержания:
"Государство может проводить религиоведческую экспертизу по основаниям, устанавливаемым законодательными актами Республики Казахстан.
Религиоведческая экспертиза проводится с участием представителей религиозных организаций, общественных объединений и других специалистов в области свободы прав и свобод человека.
Порядок проведения религиоведческой экспертизы определяется Правительством Республики Казахстан.";
5) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Уполномоченный орган по связям с религиозными объединениями Республики Казахстан
Уполномоченный государственный орган по связям с религиозными объединениями образуется Президентом Республики Казахстан";
6) дополнить статьями 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-1. Компетенция уполномоченного государственного органа по связям с религиозными объединениями
1. Уполномоченный государственный орган:
1) участвует в формировании и реализации основных направлений государственной политики в области обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания и взаимодействия с религиозными объединениями;
2) проводит изучение и анализ деятельности созданных на территории республики религиозных объединений и иностранных граждан, осуществляющих проповедование и распространение какого-либо вероучения посредством религиозно-просветительской деятельности и малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица;
3) осуществляет информационно-пропагандистские мероприятия по вопросам, относящимся к его компетенции;
4) проводит разъяснительную работу по вопросам государственной политики в области обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания;

7. "Діни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 15 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 4, 84-құжат; 1995 ж., N 20, 120, 121-құжаттар; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат):
1) мәтiнде "I, II, III, IV және V" деген сандар тиiсiнше "1, 2, 3, 4 және 5" деген сандармен ауыстырылсын;
2) 1-баптың бiрiншi бөлiгінде "Республика" деген сөз "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-бапта:
"соған сәйкес қабылдаған өзге де заң актiлерiнен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартында дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарындағыдан өзгеше ережелер белгiленген болса, онда халықаралық шарттардың ережелерi қолданылады.";
4) 4-бап мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Мемлекет Қазақстан Республикасының заң актілерiнде белгiленген негізде дiнтану сараптамаларын жүргізе алады.
Дiнтану сараптамасы дiни ұйымдар, қоғамдық бiрлестіктер өкiлдерi және құқық еркiндiктерi мен адамның бостандығы саласындағы басқа да мамандардың қатысуымен жүргізiледi.
Дiнтану сараптамасының жүргізiлу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.";
5) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Қазақстан Республикасының дiни бiрлестiктермен байланыстар жөнiндегi уәкiлетті орган
Дiни бiрлестiктермен байланыстар жөнiндегі уәкiлетті мемлекеттік органды Қазақстан Республикасының Президентi құрады.";
6) мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1-бап. Дiни бiрлестiктермен байланыстар жөніндегі уәкiлетті мемлекеттік органның құзыреті
1. Уәкiлеттi мемлекеттік орган:
1) азаматтардың дiни сенiм бостандығы құқықтарын қамтамасыз ету және дiни бiрлестіктермен өзара iс-қимыл жасау саласындағы мемлекеттiк саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыруға және iске асыруға қатысады;
2) республика аумағында құрылған дiни бiрлестіктер және шетел миссионерлерi қызметтерiне зерттеу және талдау жүргізедi;
3) өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша ақпараттық-насихаттау іс-шараларын жүзеге асырады;
4) азаматтардың дiни сенiм бостандығы құқықтарын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясат мәселелерi бойынша түсiндiру жұмыстарын жүргізеді;

5) разрабатывает предложения по совершенствованию законодательства, регулирующего вопросы обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания;
6) координирует деятельность местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы) в сфере регулирования отношений с религиозными объединениями;
7) обеспечивает проведение религиоведческих экспертиз с участием представителей религиозных организаций, общественных объединений, государственных органов, религиоведов, юристов и других специалистов в области свободы совести и прав человека;
8) рассматривает вопросы, касающиеся нарушений законодательства о свободе вероисповедания и религиозных объединений;
9) устанавливает и поддерживает международные связи с соответствующими организациями иностранных государств;
10) вносит предложения в правоохранительные органы по запрещению деятельности физических и юридических лиц, в том числе религиозных объединений, нарушающих законодательство Республики Казахстан;
11) дает официальные разъяснения по вопросам, относящимся к его компетенции.";
Статья 6-2. Компетенция местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) в сфере регулирования отношений с религиозными объединениями
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) в сфере регулирования отношений с религиозными объединениями:
1) проводят изучение и анализ религиозной обстановки в регионе;
2) проводят учетную регистрацию иностранных граждан, осуществляющих проповедование и распространение какого-либо вероучения посредством религиозно-просветительской деятельности и малочисленных религиозных групп, не имеющих признаков юридического лица;
3) вносят предложения в уполномоченный орган по связям с религиозными объединениями по совершенствованию законодательства в области обеспечения прав граждан на свободу вероисповедания;
4) осуществляют информационно-пропагандистские мероприятия на региональном уровне по вопросам, относящимся к их компетенции;";
7) часть пятую статьи 7 исключить;
8) в статье 11 слова "гражданским законодательством" заменить словами "законодательством Республики Казахстан";
9) в части пятой статьи 13 слова "о печати" заменить словами "Республики Казахстан";
10) в части второй статьи 17 слова "Местные Советы народных депутатов и государственные" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные";
11) в статье 22 слово "распорядительными и" исключить;

5) азаматтардың дiни сенiм бостандығы құқықтарын қамтамасыз ету мәселелерiн реттейтiн заңдарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
6) дiни бiрлестіктермен қатынасты реттеу саласында облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының қызметін үйлестіредi;
7) дiни ұйымдар, қоғамдық бiрлестiктер, мемлекеттiк органдар өкілдерiнiң, дiнтанушылардың, заңгерлердiң және адамның ар-ождан бостандығы мен хұқықтары саласындағы басқа да мамандардың қатысуымен дiнтану сараптамалары жүргізiлуiн қамтамасыз етедi;
8) дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы заңдарды бұзушылыққа қатысты мәселелердi қарастырады;
9) шет мемлекеттердiң тиiстi ұйымдарымен халықаралық байланыстар орнатады және оны қолдайды;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын жеке және заңды тұлғалардың, соның iшiнде дiни бiрлестiктердiң қызметiне тыйым салу жөнiнде құқық қорғау органдарына ұсыныстар жасайды;
11) өз құзыретіне жататын мәселелер бойынша ресми түсiнiктеме бередi.
6-2-бап. Дiни бiрлестіктермен қатынасты реттеу саласындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілiктi атқарушы органдарының құзыретi
Дiни бiрлестiктермен қатынасты реттеу саласындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары:
1) өңiрдегi дiни жағдайға зерттеу және талдау жүргізедi;
2) дiни-ағартушылық қызмет арқылы қандайда бір дiни iлiмдi уағыздауды және таратуды жүзеге асыратын шетел азаматтарының және заңды тұлға белгiлерi жоқ саны аз дiни топтардың eceпті тiркеуiн жүргiзедi;
3) дiни бiрлестіктермен байланыстар жөнiндегі уәкілетті органға азаматтардың дiни сенiм бостандығы құқығын қамтамасыз ету саласындағы заңдарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар жасайды;
4) өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша өңірлік деңгейде ақпараттық-насихаттау шараларын жүзеге асырады.";
7) 7-баптың бесiншi бөлігі алынып тасталсын;
8) 11-бапта "азаматтық заңдарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 13-баптың бесiншi бөлігінде "баспасөз туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 17-баптың екiншi бөлігінде "Халық депутаттарының жергіліктi Кеңестері мен мемлекеттiк" деген сөздер "Облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 22-бапта "өкімші және" деген сөздер алынып тасталсын;

12) статью 24 исключить.
8. В  Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 г. "О внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 290; N 24, ст. 592; 1993 г., N 8, ст. 179; 1995 г., N 1-2, ст. 17; N 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 20, ст. 257; N 24, ст. 336):
1) в статье 11:
заголовок и часть первую дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в абзаце третьем слова "сверхсрочнослужащим" заменить словами "военнослужащим, проходящим военную службу по контракту";
2) в части второй статьи 12 слова "министерства, ведомства" заменить словами "государственные органы";
3) в абзаце седьмом статьи 13 слово "сверхсрочнослужащих" заменить словами "военнослужащих, проходящим военную службу по контракту";
4) в подпункте 10) части первой статьи 22 слова "иных чрезвычайных обстоятельствах" заменить словами "при обеспечении режима чрезвычайного положения";
5) в части третьей статьи 28 слова "сверхсрочной службы" заменить словами "проходящим военную службу по контракту";
6) в статье 32:
в части первой слова "военнослужащих сверхсрочной службы и" исключить;
в части третьей слова "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
7) в статье 33:
в части первой:
слова ", военнослужащим сверхсрочной службы" исключить;
слова "и распорядительными органами" заменить словами "областей (города республиканского значения, столицы) или";
в части второй слова "сверхсрочной службы", "и ведомственного жилого" заменить словами "проходящие военную службу по контракту", "жилищного";
часть пятую исключить;
в части шестой слова "сверхсрочной службы", "и распорядительные" заменить словами "проходящим военную службу по контракту", "областей (города республиканского значения, столицы)";

12) 24-бап алынып тасталсын.
8. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігінiң ішкі әскерлерi туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 23 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 290-құжат; N 24, 592-құжат; 1993 ж., N 8, 179-құжат; 1995 ж., N 1-2, 17-құжат; N 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 20, 257-құжат; N 24, 336-құжат):
1) 11-бапта:
тақырыбы және бiрiншi бөлiкте "Жергілiкті атқарушы органдар" деген cөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiкті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте "мерзiмiнен тыс қызметтегі" деген сөздер "келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтушi әскери" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың екiншi бөлiгінде "министрлiктерi, ведомостволары" деген сөздер "мемлекеттiк органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың жетiншi бөлiгінде "мерзiмiнен тыс қызметтегі" деген сөздер "келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтушi әскери" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 22-баптың бiрiншi бөлiгінiң 10-тармақшасында "өзге де төтенше жағдайлар туралы" деген сөздер "төтенше жағдайлар режимiн қамтамасыз ету кезiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 28-баптың үшiншi бөлiгiнде "мерзiмiнен тыс қызметтегі" деген сөздер "келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтушi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 32-бапта:
бiріншi бөлiкте "мерзiмнен тыс қызметтегі әскери қызметшiлерiн" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi бөлiкте "республикалық бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражатынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 33-бапта:
бiрiншi бөлікте "мерзiмiнен тыс қызметтегі әскери қызметшілерге" деген сөздер алынып тасталсын;
"жергiлiктi атқарушы өкiмет" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "мерзiмiнен тыс қызметтегі", "және ведомостволық тұрғын үй" деген сөздер "келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтушi", "тұрғын үй" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөлiк алынып тасталсын;
алтыншы бөлiкте "мерзiмiнен тыс қызметтегi", "жергілiктi атқарушы және өкімші органдарға" деген сөздер "келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтен өтуші", "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын, "және өкiмшi" деген сөздер алынып тасталсын;

8) в статье 34 слова "средств соответствующих бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
9) статью 35 исключить;
10) часть вторую статьи 37 исключить;
11) в статье 38 слова "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
12) в статье 39:
в части третьей слово "Местные администрации" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы";
в части четвертой слова "ассигнований и материальных ресурсов, выделяемых министерствами (ведомствами), в интересах которых внутренними войсками выполняются служебно-боевые задачи, а также из местных бюджетов" заменить словом "средств";
в части шестой слова "спортивных и иных" исключить;
13) статью 40 исключить.
9. В  Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 г. "Об охране и использовании историко-культурного наследия" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 15, ст. 363; 1995 г., N 20, ст. 120):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Законодательство Республики Казахстан об охране и использовании историко-культурного наследия
Законодательство Республики Казахстан об охране и использовании историко-культурного наследия основываются на  Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона, а также иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан об охране и использовании историко-культурного наследия, применяются правила международного договора.";
2) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Основные понятия, используемые в настоящем Законе:
1) историко-культурное наследие - совокупность историко-культурных ценностей, имеющих государственное значение и в силу этого исключительно принадлежащих Республике Казахстан без права их передачи иным государствам;
2) объекты историко-культурного наследия - объекты недвижимого имущества со связанными с ними произведениями живописи, скульптуры, в том числе связанные с объектами недвижимого имущества, объекты декоративно-прикладного искусства, объектами науки и техники и иные предметы материальной культуры, возникшие в результате исторических событий, представляющие собой ценность с точки зрения истории, археологии, архитектуры, градостроительства, искусства, этнологии или антропологии, социальной культуры;
3) памятники археологии - городища, курганы, остатки древних поселений, укреплений, производств, каналов, дорог, древние места захоронений, каменные изваяния, наскальные изображения, старинные предметы, участки исторического культурного слоя древних населенных пунктов;

8) 34-бапта "тиiстi бюджеттер қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 35-бап алынып тасталсын;
10) 37-баптың екiншi бөлiгі алынып тасталсын;
11) 38-бапта "республикалық бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 39-бапта:
үшiнші бөлiкте "Жергілiктi әкiмшiлiктер" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "бюджеттiк қаражаттың, iшкi әскерлер мүдделерiн көздеп, қызметтiк-жауынгерлiк мiндеттер атқаратын министрлiктер (ведомстволар) бөлетiн материалдық ресурстардың, сондай-ақ жергілікті бюджеттiң" деген сөздер "қаражаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiкте "спорт және өзге де" деген сөздер алынып тасталсын.
13) 40-бап алынып тасталсын.
9. "Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 15, 363-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңдары
Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заңнан, сондай-ақ өзге де нормативтiк-құқықтық кесiмдерден тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта тарихи-мұраны қорғау және пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де ережелер белгіленген болса, халықаралық шарттың ережесi қолданылады.";
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңдағы пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) тарихи-мәдени мұра - мемлекеттік маңызы бар және осы негiзде өзге мемлекеттерге беру құқығы жоқ тек қана Қазақстан Республикасының игiлігіне жататын тарихи-мәдени құндылықтар жиынтығы;
2) тарихи-мәдени мұра объектiлерi - тарих, археология, архитектура, қала құрылыс, өнер, этнология және антропология, әлеуметтiк мәдениет тұрғысында құндылықтарды ұсынатын тарихи оқиғалар нәтижесiнде туындаған кескiн, мүсiн, соның iшiнде жылжымайтын мүлiк объектiлерiмен байланысты, сәндiк-қолданбалы өнер объектiлерi, ғылым мен техника және материалдық мәдениеттiң өзге де заттарымен байланысты жылжымайтын мүлiк объектілерi;
3) археология ескерткiштерi - қала орындары, қорғандар, ежелгi қоныстардың, бекiнiстердiң, өндiрiстердiң, арналардың, жолдардың, ежелгі көму орындарының қалдықтары, тас мүсiндерi, жартастағы бейнелер, көне заттар, ежелгі елдi мекендердiң тарихи мәдени қабатының учаскелерi;

4) памятники истории и культуры - отдельные постройки, здания и сооружения с исторически сложившимися территориями указанных построек, зданий и сооружений, мемориальные дома, кварталы, некрополи, мавзолеи и отдельные захоронения, произведения монументального искусства, объекты науки и техники, материалы антропологии, этнографии, фольклора, нумизматики, эпиграфики, фотографии, кинофильмы, произведения литературы и искусства, архивные, рукописные документы, книги-манускрипты, антикварные и редкие издания, реликвии и предметы мемориального характера, каменные изваяния, наскальные изображения, памятники археологии, представляющие собой историческую, научную, художественную и иную культурную ценность;
5) памятники градостроительства и архитектуры - архитектурные ансамбли и комплексы, исторические центры, кварталы, площади, улицы, остатки древней планировки и застройки городов и других населенных пунктов; сооружения гражданской, жилой, промышленной, военной, культовой архитектуры, народного зодчества, а также связанные с ними произведения монументального, декоративно-прикладного и садово-паркового искусства, природные ландшафты;
6) список предварительного учета - список объектов историко-культурного наследия, выявленных с целью придания им статуса памятников истории и культуры.";
3) в статье 4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Охрана и использование памятников истории и культуры
Защита, сохранение и использование памятников истории и культуры включает систему мер, направленных на:";
в абзацах четвертом, пятом, шестом и седьмом части первой слово "памятников" исключить;
в части второй слова ", признанные памятниками," исключить;
4) в статье 5:
часть первую дополнить частью следующего содержания:
"Для принятия решения о включении объектов историко-культурного наследия в список памятников истории и культуры, представляются документы, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Признание объектов историко-культурного наследия памятниками истории и культуры закрепляется утверждением их в списке памятников истории и культуры международного, республиканского и местного значения, подлежащие обязательному опубликованию. Все виды памятников археологии изначально имеют историко-культурную и научную ценность и статус памятников истории и культуры.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Лишение памятника истории и культуры его правового статуса и исключение из списка памятников истории и культуры допускается лишь в исключительных случаях (при разрушении в результате стихийных бедствий) решением Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия, областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов, в пределах компетенции, согласованному со специальной комиссией уполномоченного органа Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия, на основании заключения научной экспертизы.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Выявленные объекты историко-культурного наследия, включенных в список предварительного учета, до принятия окончательного решения об их статусе подлежат охране наравне с памятниками истории и культуры в соответствии с настоящим Законом.";

4) тарихи-мәдени ескерткiштер - тарихи қалыптасқан аумақтарынан ғимараттар, құрылымдар, құрылыстың қалдықтары, мемориалдық үйлер, пәтер, атақты адамдар жерленген жер, кесене, бөлек зираттар, алып ескерткіштер өнерi, ғылым және техника объектiлерi, антропология, этнография, фольклор, нумизматика, эпиграфика, фотография, кинофильмдер заттары, өнер, әдебиет, архивтiк қолжазба құжаттары, кiтап-мунискриптер, көне құнды заттар және сирек кездесетiн басылымдармен, көне тұлға заттар, бақилық ескерткiштер, балбал тастар, тасқа қашалған суреттер, ескерткiштер, ғылым, көркем және басқа мәдени жағынан негізгі құндылықтар;
5) қала құрылысы мен архитектура ескерткiштерi - архитекторлық ансамбльдер мен кешендер, тарихи орталықтар, кварталдар, алаңдар, көшелер, ежелгі жобалар мен қалалар құрылыстарының және басқа да ел орналасқан орындардың қалдықтары; азаматтық, тұрғын, өндiрiс, әскери, мәдени сәулет, халық сәулетшiлiгiн, сондай-ақ олардың монументалды, қолданбалы-безендiру және саяжай-бақтар өнерi, табиғи ландшафтарымен байланысты салу.";
6) алдын ала есепке алу тiзiмi - оларға тарихи және мәдени мәртебесiн беру мақсатында айқындалған тарихи-мәдени мұра ескерткiштерiнiң тiзiмi.";
3) 4-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау және пайдалану
Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау, сақтау және пайдалану:";
бiрiншi бөлiктiң төртiншi, бесiншi, алтыншы және жетіншi абзацтарында "ескерткiштердi" деген сөз алынып тасталсын;
екiншi бөлiкте "ескерткiштер деп танылған" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 5-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн тарих және мәдени ескерткiштер тiзiмiне енгізу туралы шешiм қабылдау үшiн құжаттар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейтiн тәртiппен ұсынылады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн ескерткiштер деп тану оларды жариялануға тиiстi халықаралық, республикалық және жергіліктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тiзiмiнде бекiтумен бекiтiледi. Археологиялық ескерткiштердiң барлық түрi әуелбастан тарихи-мәдени және ғылыми жағынан құнды әрi олардың тарих және мәдениет ескерткiштерi мәртебесi бap.";
төртiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарих және мәдениет ескерткiшiн құқылық мәртебесiнен айыруға, оны тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тiзiмiнен шығарып тастауға тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi уәкiлетті органның, өз құзыретi шегінде тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi Қазақстан Республикасының уәкілетті органның арнаулы комиссиясымен келiсiлген атқарушы органының ұсынысы бойынша, ғылыми сараптаманың қорытындысы негiзiнде Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiмен тек ерекше жағдайларда (дүлей апаттар салдарынан қираған кезде) ғана жол берiледi.";
мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Алдын ала есепке алу тiзiмiне енгізiлген жаңадан табылған тарихи-мәдени мұра объектілерi олардың мәртебесi туралы түпкiлiктi шешiм қабылдағанға дейiн, осы Заңға сәйкес тарих және мәдениет ескерткiштерiмен бiрдей қорғалуға жатқызылады.";

5) статью 6 исключить;
6) в статье 8:
в первом предложении слово "памятников" заменить словом "памятники";
слова "Законом "О собственности в Казахской ССР" заменить словами "Гражданским  кодексом Республики Казахстан";
7) в статье 11:
в части первой:
после слова "также" дополнить словами "все виды памятников археологии, памятные места, связанные с важнейшими историческими событиями в жизни народа, памятники градостроительства и архитектуры,";
слова "памятниками" заменить словами "как памятники истории и культуры";
в части третьей:
слово "государственный" заменить словом "уполномоченный";
после слова "памятники" дополнить словами "истории и культуры";
слова "соответствующие местные органы власти" заменить словами "областные (города республиканского значения, столицы), районные исполнительные органы";
8) в части третьей статьи 12 слова "до 30 лет" заменить словами "до 50 лет";
9) в статье 13:
в части первой:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) регистрировать памятники истории и культуры в уполномоченном органе по охране и использованию историко-культурного наследия по месту нахождения недвижимых памятников истории и культуры или по месту жительства собственника - движимых памятников истории и культуры;";
в подпункте 3) слова "государственные органы охраны памятников" заменить словами "уполномоченный орган по охране и использованию историко-культурного наследия";
подпункты 4), 5) изложить в следующей редакции:
"4) уведомлять уполномоченный орган по охране и использованию историко-культурного наследия о предполагаемых или свершившихся изменениях местонахождения памятников истории и культуры, согласовывать с ним изменения условий содержания и использования памятников истории и культуры;
5) согласовывать с уполномоченным органом по охране и использованию историко-культурного наследия работы по ремонту, консервации и реставрации памятников истории и культуры;";
в подпункте 6):
после слова "памятнику" дополнить словами "истории и культуры";
слова "государственными органами охраны памятников" заменить словами "уполномоченным органам по охране и использованию историко-культурного наследия";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Обязательства собственников и пользователей памятников истории и культуры фиксируется в охранных документах (охранно-арендный договор, охранный договор или охранным обязательством), выдаваемых областным (города республиканского значения, столицы) исполнительным органом и подписываемых собственником и пользователей, и содержащих помимо вышеперечисленных общих обязательств специальные обязательства применительно к конкретным памятникам.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:

5) 6-бап алынып тасталсын;
6) 8-бапта:
бiрiншi сөйлемде "Қазақ КСР-iндегі меншiк туралы Заңмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерткiштерiне" деген сөз "ескерткiшiне" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 11-баптa:
бiрiншi бөлiкте:
"танылған" деген сөзден кейiн "археологиялық ескерткiштердiң барлық түрлерi, халық өмiрiндегі маңызды тарихи оқиғалармен байланысты естелiк орындар, сәулет және қала құрылысы ескерткiштерi," деген сөздермен толықтырылсын;
"ескерткiштер" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткіштерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiнші бөлікте:
"ескерткiштерге" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік" деген сөз "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
"тиiсiнше жергiлiкті өкiмет органдары" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 12-баптың үшiнші бөлiгiнде "30 жыл мерзiмге дейiн" деген сөздер "50 жыл мерзiмге дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 13-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қозғалмайтын тарих және мәдениет ескерткiштердiң тұрған орнында немесе қозғалатын тарих және мәдениет ескерткiштерiн меншiк иесiнiң тұрғылықты жерi бойынша тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлеттiк органда тарих және мәдениет ескерткіштерiн тiркетуге;";
3) тармақшада "ескерткiштердi қорғайтын мемлекеттік органдарға" деген cөздеp "тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi уәкiлетті органды тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тұрған орнының өзгеруi мүмкiн немесе өзгергенi туралы хабарлауға, онымен тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң күтімi және пайдаланылу жағдайларының өзгеруiн келiсуге;
"5) тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлетті органмен тарих және мәдениет ескерткiштерiн жөндеу, консервациялау, реставрациялау бойынша жұмыстарды келiсуге;";
6) тармақшада:
"ескерткiштерге" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерткiштердi қорғайтын мемлекеттiк органдармен" деген сөздер "тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарих және мәдениет ескерткiштерiн меншiктенушiлер және пайдаланушылардың мiндеттемелерi облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органы беретiн және меншiк иесi мен пайдаланушы қол қоятын және де жоғарыда аталған жалпы мiндеттемелермен қатар нақты ескерткіштерге қатысты қолданылатын арнайы мiндеттемелерi бар қорғау құжаттарына (қорғау-жалға алу келiсiм-шарт, қорғау келiсiм-шарты немесе қорғау мiндеттемесiнде) тіркеледі.";
төртiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"Обязательства, упомянутые в подпунктах 1), 2), 3), 6) настоящей статьи, в равной степени относятся к владельцам и пользователям памятников истории и культуры.";
10) в статье 14:
в части второй:
после слова "памятников" дополнить словами "истории и культуры";
слова "государственного органа по охране памятников" заменить словами "областного (города республиканского значения, столицы) исполнительного органа";
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Принудительное лишение индивидуального пользователя памятника истории и культуры, являющегося его жилым домом или жилым помещением, находящимся в частной собственности, не может быть осуществлено без предоставления ему иного жилого помещения в установленном Законом порядке и соответствующей компенсации по договору.
При этом, памятники истории и культуры по решению уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия передаются в собственность государства с выплатой прежнему собственнику компенсации в размере, установленном договором, а в случае спора - судом.";
часть пятую исключить;
11) в статье 16:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"областные (города республиканского значения, столицы), районные исполнительные органы";
в абзаце четвертом слово "государственный" заменить словом "уполномоченный";
в абзаце пятом после слова "архивами" дополнить словами "и документацией";
12) в статье 17:
в абзаце втором слова "формирует и осуществляет государственную политику" заменить словом "определяет основные направления государственной политики";
в абзаце третьем слова "о государственных органах и структурах" заменить словами "об уполномоченном органе";
дополнить абзацем пятым, шестым и седьмым следующего содержания:
"- устанавливает правила охраны и содержания памятников истории и культуры;
- утверждает правила о порядке выявления и учета памятников истории и культуры;
- устанавливает правила выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры;";
13) в статье 18:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Компетенция областных (города республиканского значения, столицы), районных исполнительных органов:";
в части первой слова "Местные органы власти" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы";
в абзаце втором слова "объектов историко-культурного наследия" заменить словами "памятников истории и культуры";
в абзаце четвертом слова ", а также финансируют их осуществление за счет средств собственных бюджетов" исключить;
абзацы пятый и шестой исключить;
в абзаце седьмом:
слово "государственным" заменить словом "уполномоченным";
дополнить словами "истории и культуры";
в абзаце восьмом слова "местного значения" заменить словами "истории и культуры";
абзацы девятый, десятый, одиннадцатый и двенадцатый изложить в следующей редакции:
"- по согласованию с уполномоченным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия при разработке и утверждении проектов планировки, застройки и реконструкции городов и других населенных пунктов обеспечивают выполнение мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий, составление историко-строительных опорных планов и карт-схем;
- оформляют охранные обязательства на памятники истории и культуры и контролируют их выполнение собственниками и пользователями;
- ходатайствуют о привлечении к ответственности должностных лиц, предприятий, учреждений, общественных объединений, организаций и граждан, нарушающих нормы законодательства об охране и использовании памятников истории и культуры;
- вносит в областной (города республиканского значения, столицы) маслихат предложения по образованию комиссий по охране памятников истории и культуры.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"- ведут работу по выявлению, учету, охране объектов историко-культурного наследия;
- рассматривают и согласовывают научно-проектную документацию на все виды работ по памятникам истории и культуры и их охранным зонам, проекты планировки, застройки и реконструкции;
- осуществляет охрану и использование памятников истории и культуры и объектов окружающей природной среды, связанных с памятниками истории и культуры по согласованию, в необходимых случаях, с заинтересованными государственными органами.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Районные (городские) исполнительные органы на своей территории:
- содействуют организации шефства предприятий, организаций и учреждений над памятниками истории и культуры;
- привлекают общественность к проведению мероприятий по охране и пропаганде памятников истории и культуры;
- обеспечивают соблюдение законодательства об охране и использовании историко-культурного наследия;
- по представлению уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия решают вопрос о приостановлении, а также запрещении строительных и иных работ, создающих опасность для памятников истории и культуры;
- вносят предложения в областные исполнительные органы или в уполномоченный орган по охране и использованию историко-культурного наследия, в пределах их компетенции, по устранению порчи, угрозы разрушения, сноса памятников истории и культуры.";

"осы баптың 1), 2), 3), 6) тармақшаларында аталған мiндеттемелер тарих және мәдениет ескерткiштерiне иеленушілер мен пайдаланушыларға бiрдей дәрежеде қатысты.";
10) 14-бапта:
екiншi бөлiкте:
"ескерткiштердi" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерткiштердi қорғау жөнiндегі мемлекеттiк органның" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiнші және төртiншi бөлiктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке меншiк иесiнiң тұрғын үйi немесе тұрғын жайы болып табылатын жеке пайдаланушыны оның жеке меншігіндегі тарих және мәдениет ескерткiшiнен ерiксiз айыруды Заңмен белгiленген тәртiп бойынша оған өзге тұрғын жай бермейiнше және шарт бойынша тиiсті өтем төлемейiнше жүзеге асыруға болмайды.
Бұл орайда тарих және мәдениет ескерткiштерi тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлеттік органның шешiмi бойынша мемлекет меншігіне берiліп, бұрынғы меншiк иесiне шартпен белгіленген, ал дау туған ретте сот белгiлеген мөлшерде өтем төленеді.";
бесiншi бөлiк алынып тасталсын;
11) 16-бапта:
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық атқарушы органдар";
төртiншi абзацта "мемлекеттiк" деген сөз "уәкiлеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесiншi абзацта "архивтерiн" деген сөзден кейiн "және құжаттамаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 17-бапта:
екiншi абзацта "мемлекеттiк саясатты қалыптастырады және жүзеге асырады" деген сөздер "мемлекеттiң саясаттың негізгі бағыттарын анықтайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта "мемлекеттiк органдар мен құрылымдар" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен өзгертiлсiн;
мынадай мазмұндағы бесiншi, алтыншы және жетiншi абзацтармен толықтырылсын:
"- тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау және сақтау ережесiн белгiлейдi;
- тарих және мәдениет ескерткiштерiн белгiлеу және есепке алу тәртiбi туралы ережесiн бекiтедi;
- тарих және мәдениет ескерткiштерiне қорғау мiндеттемелерiн беру ережесiн белгілейдi;";
13) 18-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық атқарушы органдардың құзыретi:";
бiрiншi бөлiкте "Жергiлiктi өкiмет органдары" деген сөздер "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "тарихи-мәдени мұра объектiлерiн" деген сөздер "тарих және мәдениет ескерткiштерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта ", сондай-ақ оларды өз бюджеттерiнiң қаражаты есебiнен қаржыландырып отырады" деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi және алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
жетiншi абзацта:
"мемлекеттiк" деген сөз "уәкiлеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ескерткiштер" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi абзацта "жергілікті маңызы бар ескерткiштердi" деген сөздер "тарих және мәдениет ескерткiштерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы, он және он бiрiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"- қалаларды және басқа да елдi мекендердi жоспарлау, салу және қайта құру жобаларын әзiрлеу мен бекiту кезiнде Қазақстан Республикасының Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк органмен келiсе отырып, барлық категориядағы тарих және мәдениет ескерткiштерiн анықтау, зерттеу, сақтау жөнiндегi шараларын орындалуын, негiзге алынатын тарихи-құрылыс жоспарлары мен карта-схемалардың жасалуын қамтамасыз етедi;
- тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау мiндеттемелерiн рәсiмдейдi әрi оларды иеленушiлер мен пайдаланушылардың орындауын бақылайды;
- кәсiпорынның, мекеменiң, қоғамдық бiрлестiктердiң, ұйымдардың лауазымды тұлғаларын және тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау, сақтау және пайдалану туралы заңнама нормаларын бұзған азаматтарды жауапкершiлiкке тарту туралы өтiнiш жасайды.";
он екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) маслихатқа тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау жөнiндегі комиссия құру туралы ұсыныс енгізедi.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"- тарихи-мәдени мұра объектiлерiн анықтау, есепке алу, қорғау жөнiнде жұмыстар жүргізедi;
- тарих және мәдениет ескерткiштерi және олардың қорғау аймақтары жөнiндегі жұмыстардың барлық түрлерiне, жоспарлау жобасына, салу және қайта жөндеуге ғылыми-жобалық құжаттаманы қарайды және келiседi;
- керектi жағдайларда мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша тарих және мәдениет ескерткiштермен байланысты тарих және мәдениет ескерткiштерiн және қоршаған табиғи орта объектiлерiн қорғауды және пайдалануды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Аудандық (қалалық) атқарушы органдар өз аумағында:
- кәсіпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң ескерткiштердi қамқорлыққа алуын ұйымдастыруға жәрдемдеседi;
- ескерткiштердi қорғау және насихаттау жөнiндегі шараларды жүргізуге жұртшылықты тартады;
- тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы заңдардың сақталуын қамтамасыз етедi;
- тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлетті органның ұсынуы бойынша, ескерткiштерге қауiп төндiретiн құрылыс және өзге де жұмыстарды тоқтата тұру, сондай-ақ тыйым салу туралы мәселенi шешедi;
- облыстық атқарушы органдарға немесе тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлеттi органға тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң бүлiнуiне, бұзылу қаупына, бұзуға жол бермеу бойынша өз құзыретi шегінде ұсыныстар енгiзедi";

14) в статье 19:
в заголовке слово "государственного" заменить словом "уполномоченного";
в части первой:
в абзаце первом слово "Государственный" заменить словом "Уполномоченный";
в абзаце втором слово "государственные" исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции:
"осуществляет государственный контроль за состоянием использования и порядком содержания памятников истории и культуры, а также за исполнением работ по их ремонту, реставрации, консервации и регенерации;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"разрабатывает и согласовывает нормативные правовые акты по вопросам охраны, реставрации и использования памятников истории и культуры;";
в абзаце четвертом слова "выявление и учет" исключить;
абзац пятый исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"выдает в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, разрешительные документы и/или лицензии на проведение исследований, проектных и реставрационно-консервационных работ по памятникам истории и культуры;";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"- приостанавливает или запрещает деятельность, создающую угрозу сохранности памятников истории и культуры всех категорий;";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"- выдает пользователям памятников истории и культуры предписания по поводу нарушения ими закона;";
дополнить абзацами одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым и четырнадцатым следующего содержания:
"- организует работу комиссии по подготовке заключений о признании объектов памятниками истории и культуры, а также о лишении их этого статуса;
- согласует вопрос о предоставлении в пользование зданий и сооружений, находящихся в государственной собственности и являющихся памятниками истории и культуры;
- направляет предписания пользователям памятников, должностным лицам, предприятиям, учреждениям, общественным объединениям, организациям и гражданам, нарушившим настоящий закон;
- осуществляет контроль за сооружением новых памятников истории и культуры;";
15) в статье 20:
в заголовке и в части первой после слова "архивами" дополнить словами "и документацией";
в абзаце втором:
слова "и реализации государственной политики в области охраны и использования историко-культурного наследия," исключить;
слова "разрабатывает соответствующие государственные программы" заменить словами "документальных памятников истории и культуры, касающихся историко-культурного наследия;";
в абзаце третьем:
после слова "собиранию" дополнить словами "редких рукописей,";
после слова "памятников" дополнить словами "истории и культуры";
в абзаце четвертом:
после слова "сохранности" дополнить словами "редких рукописей,";
после слова "памятников" дополнить словами "истории и культуры";
в абзаце пятом:
после слова "изучению" дополнить словами "редких рукописей,";
после слова "памятников" дополнить словами "истории и культуры";

14) 19-бапта:
тақырыбында "мемлекеттiк" деген сөз "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "мемлекеттік" деген сөз "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдаланудың жай-күйi мен оларды күтiп ұстау тәртiбiне, сондай-ақ оларды жөндеу, қалпына келтiру, консервациялау және регенерациялау жөнiндегi жұмыстардың атқарылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау, қалпына келтiру және пайдалану мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актілердi әзiрлейдi және келiседi;";
төртiншi абзацта "анықтауды, есепке алуды," деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi абзац алынып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тарих және мәдениет ескерткiштерi жөнiндегi зерттеулердiң, жобалау және реставрациялау-консервациялау жұмыстарын жүргiзуге рұқсат құжаттарын және/немесе лицензия бередi;";
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"- барлық категориядағы тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң сақталуына қауiп төндіретiн қызметті тоқтата тұрады немесе тыйым салады;";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдаланушыларға олардың заңды бұзғандығы жөнiнде нұсқау бередi;";
мынадай мазмұндағы он бiрiншi, он екiнші он үшіншi және он төртiнші абзацтармен толықтырылсын:
"- объектілердi тарих және мәдениет ескерткiштерi болып табылатыны туралы, сондай-ақ оларды осы мәртебеден айыру туралы қорытындыны дайындау жөнiндегі комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
- мемлекеттің меншiгiнде әрi тарих және мәдениет ескерткiштерi болып табылатын ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға беру туралы мәселе жөнiнде келiседi;
- осы заңды бұзғаны үшiн ескерткiштердi пайдаланушыларға, лауазымды тұлғаларға, кәсiпорындарға, мекемелерге, қоғамдық бiрлестіктерге, ұйымдарға және азаматтарға ұйғарым жiбередi;
- жаңа тарих және мәдениет ескерткiштерiн салуға бақылауды жүзеге асырады.";
15) 20-бапта:
тақырыбында және бiрiншi бөлiкте "архивтерiн" деген сөзден кейiн "және деректерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
- сирек кездесетін қолжазбалар қорларын, тарихи-мәдени мұраға қатысты деректi тарих және мәдениет ескерткiштердi қалыптастыруға қатысады;
үшiншi абзацта:
"ескерткiштердi" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерiн, сирек кездесетiн қолжазбаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзац:
"деректi" деген сөзден кейiн "тарих және мәдениет" деген сөздермен және "ескерткiштердiң" деген сөзден кейiн ", сирек кездесетiн қолжазбалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi абзацта:
"архивтердегі" деген сөзден кейiн "сирек кездесетін қолжазбаларды," деген сөздермен толықтырылсын;

16) статью 21 исключить;
17) в статье 22:
в части первой:
после слова "памятников" дополнить словами "истории и культуры";
слова "государственным органам охраны памятников" заменить словами "уполномоченному органу по охране и использованию историко-культурного наследия";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Предприятия, учреждения, организации и граждане могут устанавливать шефство над памятниками истории и культуры в целях обеспечения их сохранности.";
18) в статье 23 слова "государственными органами" заменить словами "уполномоченным органом";
19) абзац третий статьи 24 исключить;
20) статью 25 исключить;
21) статьи 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Отнесение памятников истории и культуры к категориям памятников международного, республиканского и местного значения
В целях эффективной организации учета и охраны памятников истории и культуры памятники подразделяются на следующие категории:
1) памятники истории и культуры международного значения, представляющие историческую, научную, архитектурную, художественную и мемориальную ценность, включенные в Список Всемирного Культурного и Природного Наследия ЮНЕСКО;
2) памятники истории и культуры республиканского значения, представляющие историческую, научную, архитектурную, художественную и мемориальную ценность, имеющие особое значение для истории и культуры всей страны;
3) памятники истории и культуры местного значения, представляющие историческую, научную, архитектурную, художественную и мемориальную ценность, имеющие особое значение для истории и культуры областей (города республиканского значения, столицы), районов.
Статья 27. Порядок утверждения списков памятников истории и культуры
Перечень памятников истории и культуры, предлагаемых для включения в Список Всемирного Культурного и Природного Наследия ЮНЕСКО, представляется Правительством Республики Казахстан в установленном порядке.
Списки памятников истории и культуры республиканского значения утверждаются Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия.
Списки памятников истории и культуры местного значения утверждаются областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами, по согласованию с уполномоченным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия.
Статья 28. Порядок образования и состав специальной комиссии уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия
Для подготовки заключения о признании объектов историко-культурного наследия памятниками истории и культуры, а также о лишении их статуса, уполномоченным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия создаются уполномоченные комиссии, в состав которых входят ученые, специалисты, деятели культуры и искусства, представители творческих союзов и иных общественных объединений.";

16) 21-бап алынып тасталсын;
17) 22-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"ескерткiштердi" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерткiштердi қорғайтын мемлекеттiк органдарға" деген сөздер "тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң сақталуын қамтамасыз ету мақсатында кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың оларды қамқорлыққа алуына болады.";
18) 23-бапта "мемлекеттiк органдармен" деген сөздер "уәкiлетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 24-бапта үшiнші абзац алынып тасталсын;
20) 25-бап алынып тасталсын;
21) 26, 27 және 28-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Тарих және мәдениет ескерткiштерiн халықаралық, республикалық және жергiлiктi маңызы бар ескерткіштер категорияларына жатқызу
Тарих және мәдениет ескерткiштерiн есепке алу және ұйымдастыруды тиiмдi ұйымдастыру мақсатында ескерткiштер мынадай категорияларға бөлiнедi:
1) ЮНЕСКО-ның Әлемдiк Мәдени және Табиғи Мұралардың тiзiмiне кiрген халықаралық мағынадағы тарихи, ғылыми, сәулет, көркемдiк, мемориалдық сапасы жоғары тарих және мәдениет ескерткiштерi;
2) республикалық маңызы бар тарихи, ғылыми, архитектуралық, көркемдiк, мемориалдық аса маңызды сапалы тарих және мәдениет ескерткiштерi;
3) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың тарихы мен мәдениетi үшiн аса маңызы бар тарихи, ғылыми, сәулет, мемориалдық құндылықтар ұсынатын жергіліктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi.";
27-бап. Тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тiзiмiн бекiту тәртібi ЮНЕСКО-ның Әлемдiк Мәдени және Табиғи Мұралардың тiзiмiне енгiзiлу үшiн ұсынылатын тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тiзбесiн белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Yкiметi ұсынады.
Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тiзiмiн Қазақстан Республикасының Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі мемлекеттiк органының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтедi.
Жергілiкті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiнiң тiзiмiн, Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкілетті органының келiсуiмен, облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары бекiтеді.";
28-бап. Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi уәкілетті органдардың арнаулы комиссиясын құрудың тәртiбi және оның құрамы
Тарихи-мәдени қазыналарды тарихи-мәдени мұра объектiлерi деп тану туралы, сондай-ақ оларды бұл мәртебеден айыру туралы қорытындыны дайындау үшiн Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі уәкiлеттi орган уәкілетті комиссиялар құрады, оның құрамына ғалымдар, мамандар, мәдениет пен өнер қайраткерлерi, шығармашылық одақтары мен өзге де қоғамдық бiрлестіктердiң өкiлдерi енедi.";

22) в статье 29:
часть вторую исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Режим использования памятников градостроительства и архитектуры, памятников истории и культуры городов и других населенных пунктов, определяется в проектах их зон охраны, утверждаемых местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) в соответствии с правилами охраны и использования памятников истории и культуры.";
23) часть вторую статьи 30 изложить в следующей редакции:
"Здания, сооружения, являющиеся памятниками истории и культуры местного значения, предоставляются в пользование по решению областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов, на территории которых они находятся по предварительному согласованию с уполномоченным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия.";
24) часть вторую статьи 31 исключить;
25) часть вторую статьи 32 изложить в следующей редакции:
"Лишение права пользования памятником истории и культуры в зависимости от его категории может быть осуществлено только по решению суда на основании заявления собственника памятника истории и культуры или уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия, областного (города республиканского значения, столицы) исполнительного органа, если иное не предусмотрено договором о пользовании памятника истории и культуры.";
26) в статье 33 слово "недвижимых" исключить;
27) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Реставрация, консервация и регенерация объектов историко-культурного наследия
Ремонт, реставрация, консервация и регенерация объектов историко-культурного наследия осуществляется только с ведома уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия и под его контролем.
Ремонт, реставрация, консервация и регенерация памятников истории и культуры осуществляется за счет бюджетных средств, привлечения инвестиций, а также за счет средств собственников и пользователей памятников истории и культуры.
Работы по ремонту, реставрации, консервации и регенерации памятников истории и культуры производятся специализированными научно-реставрационными организациями, другими организациями и гражданами, на основании лицензии на право деятельности такого рода и/или специального разрешения, выдаваемых уполномоченным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия.
Научно-реставрационные и другие организации и граждане привлекаются собственниками или пользователями памятников истории и культуры для проведения соответствующих работ на основе договоров.";

22) 29-бапта:
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Қала құрылыс және қалалардың сәулет, тарих және мәдениет ескерткiштерiн және басқа да елдi мекендердiң тарих және мәдениет ескерткiштерiн пайдалану режимi оларды қорғау аймағы жобаларында белгiленедi, бұл жобаларды тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау және пайдалану ережелерiне сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары бекiтедi.";
23) 30-баптың екiншi бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi болып табылатын үйлер, ғимараттар Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органымен алдын ала келiсiм бойынша олар орналасқан аумақтардың облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық атқарушы органдардың шешiмi бойынша пайдалануға берiледi.";
24) 31-баптың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
25) 32-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарих және мәдениет ескерткiштерiн, оның категорияларына қарай пайдалану құқығынан айыру, егер ескерткiшті пайдалану туралы шартта өзгеше көзделмеген болса, тарихи-мәдени мұра объектiлерiн меншiктенушiнiң немесе тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі мемлекеттiк органның, облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органның арызы негізінде соттың шешiмiмен ғана жүзеге асырылады.";
26) 33-бапта "қозғалмайтын" деген сөз алынып тасталсын;
27) 34-бап мынадай редакция жазылсын:
"34-бап. Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қалпына келтiру, консервациялау және регенерациялау
Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн қалпына келтiру, консервациялау және регенерациялау тек ескерткiштердi қорғау жөніндегі мемлекеттiк органдардың рұқсатымен және солардың бақылауымен ғана жүзеге асырылады.
Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қалпына келтiру, консервациялау және регенерациялау бюджет қаражаты есебiнен, сондай-ақ тарих және мәдениет ескерткiштерiн меншiктенушiлер мен пайдаланушылардың қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қалпына келтiру, консервациялау және регенерациялау жөніндегі жұмыстарды Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі мемлекеттік органы беретiн осы сияқты қызметтермен айналысуға құқық беретiн лицензиялар мен арнайы рұқсат негізiнде мамандандырылған ғылыми-реставрациялық ұйымдар, басқа да ұйымдар мен азаматтар жүргізедi.
Ғылыми-реставрациялық және басқа ұйымдар мен азаматтарды тиiсті жұмыстар жүргiзуге шарттар негізiнде тарих және мәдениет ескерткiштерiн меншiктенушiлер немесе пайдаланушылар тартады.";

28) в статье 35:
в заголовке слова "органами охраны памятников" заменить словами "уполномоченным органом по охране и использованию историко-культурного наследия";
слова "государственными органами охраны памятников, местными органами власти и Национальной Академией наук Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по охране и использованию историко-культурного наследия";
29) в статье 36:
в части второй:
слова "местными органами власти" заменить словами "областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами";
слово "государственным" заменить словом "уполномоченным";
в части третьей слова "соответствующих органов охраны памятников" заменить словами "уполномоченного органа по охране и использованию историко-культурного наследия";
в части пятой слова "местного органа власти" заменить словами "местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы)";
30) в статьи 38:
в части третьей:
слова "соответствующий государственный орган" заменить словами "уполномоченный орган";
дополнить словами "истории и культуры";
31) в части второй в статье 39 слово "государственному" заменить словом "уполномоченному";
32) в статье 40:
в части первой слова "разрешения (открытых листов)" заменить словами "разрешительных документов и/или лицензий";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Разрешительные документы и/или лицензии на ведение раскопок и разведок на территории Республики Казахстан выдаются уполномоченным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия по согласованию с областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами.";
33) в статье 42:
в части первой слова "о защите, сохранении и использовании памятников истории и культуры," заменить словами "Республики Казахстан об охране историко-культурного наследия";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Предприятия, организации, учреждения, общественные объединения и граждане, причинившие вред памятнику истории и культуры, или его охранной зоне, обязаны восстановить в прежнем состоянии памятник истории и культуры или его охранную зону, а при невозможности этого - возместить причиненные убытки в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Восстановление памятника истории и культуры или его охранной зоны осуществляется под контролем уполномоченного органа Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия.";

28) 35-бапта:
тақырыбында "ескерткiштердi қорғау органдарымен" деген сөздер "тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерткiштердi қорғайтын мемлекеттiк органдармен, жергіліктi өкiмет органдарымен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясымен" деген сөздер "тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 36-бапта:
екiншi бөлiкте:
"мемлекеттiк" деген сөздер "уәкiлеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тиiстi жергiлiктi өкiмет органдары" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттiк" деген сөз "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте "ескерткiштердi қорғайтын тиiстi органдардың" деген сөздер "тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi уәкiлетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiкте "жергілікті өкiмет органының" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 38-бапта:
үшiншi бөлiкте "тиiстi мемлекеттiк орган" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ескерткiштердi" деген сөз "тарих және мәдениет ескерткiштерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 39-баптың екiншi бөлiгінде "мемлекеттiк" деген сөз "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
32) 40-бапта:
бiрiншi бөлiкте "рұқсат (ашық парақ)" деген сөздер "рұқсат құжаттары және/немесе лицензиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында қазба және барлау жұмыстарын жүргізуге рұқсат құжаттарын және/немесе лицензияны облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдарымен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегi уәкілетті органы береді.";
33) 42-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде "Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау, сақтау және пайдалану туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраларды қорғау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тарих және мәдениет ескерткiшiне немесе оның қорғау аймағына зиян келтiрген кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, қоғамдық бiрлестiктер мен азаматтар тарих және мәдениет ескерткiшiн немесе оның қорғау аймағын бұрынғы қалпына келтiруге, ал бұл мүмкiн болмаған кезде келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтеуге мiндетті. Тарих және мәдениет ескерткiшiн немесе оның қорғау аймағын қалпына келтiру ескерткiштердi тiркеудiң белгіленген тәртiбiн сақтай отырып және Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөнiндегі уәкiлеттік органның бақылауымен жүзеге асырылады.";

34) в статье 43:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"областные (города республиканского значения, столицы), районные исполнительные органы;";
в абзаце третьем слово "государственный" заменить словом "уполномоченный";
в абзаце четвертом после слова "архивами" дополнить словами "и документацией";
35) раздел IX и статью 44 исключить.
10. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 1992 г. "О защите и поддержке частного предпринимательства" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 16, ст. 424; 1995 г., N 20, ст. 120, 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; 1997 г., N 13-14, ст. 195, 205; 1999 г., N 23, ст. 931; 2001 г., N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 51):
в пункте 1 статьи 11 слово "республиканского" исключить.
11. В  Закон Республики Казахстан от 13 января 1993 г. "О государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст. 1; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2002 г., N 16, ст. 147):
1) в статье 19:
в части первой:
слова "лицам, не проживающим" заменить словами "граждан Республики Казахстан, не проживающих";
в части четвертой после слова "Иностранцы" дополнить словами "и лица без гражданства";
2) часть вторую статьи 21 изложить в следующей редакции:
"Решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене принимают:
1) на территории двух и более областей - Правительство Республики Казахстан;
2) на территории области, района - местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы).
Ветеринарный режим карантинной полосы определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
3) в заголовке главы 6 слова "местных представительных и исполнительных" исключить;
4) в статье 23:
в заголовке слова ", местных представительных и исполнительных органов Республики Казахстан" исключить;
пункт 2 исключить;
5) в статье 24:
в подпункте 1) пункта 2 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "гражданам Республики Казахстан,";
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) оформляет документы на право въезда в пограничную зону гражданам Республики Казахстан, не проживающим в ней постоянно, иностранцам и лицам без гражданства";
в подпункте 4) слова "в проведении мероприятий по охране Государственной границы Республики Казахстан," исключить;
в подпункте 5) после слов "доступ граждан" дополнить словами "Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства";

34) 43-бапта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық атқарушы органдар;";
үшiншi абзацта "мемлекеттік" деген сөз "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртiншi абзацта "архивтерiн" деген сөзден кейiн "және деректерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
35) IX-бөлiм және 44-бап алынып тасталсын.
10. "Жеке кәсiпкерлiктi қорғау және қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 4 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 16, 424-құжат; 1995 ж., N 20, 120, 121-құжаттар; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1999 ж., N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 51-құжат):
1) 11-баптың 1-тармағында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
11. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 1993 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 1, 1-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2002 ж., N 16, 147-құжат):
1) 19-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"адамдардың" деген сөздер "Қазақстан Республикасы азаматтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "Шетелдiктер" деген сөздерден кейiн "мен азаматтығы жоқ адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 21-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Карантин тәртiбiн енгiзумен карантин аймағын белгілеу немесе уәкілетті органдардың органдарының ұсынысы бойынша оның күшiн жою туралы шешiмдердi
1) екi немесе одан да көп облыстар аумағында - Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) облыс аудан аумағында - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы қабылдайды.
Карантин өңiрiнiң ветеринарлық тәртібi Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен анықталады.";
3) 6-тараудың атауында "жергіліктi өкiлдi және атқарушы" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 23-бапта:
тақырыпта "Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарының" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
5) 24-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасында "адамдарға" деген сөзден кейiн ", Қазақстан Республикасының азаматтарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының азаматтарына, онда үнемi тұрмайтын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шекаралық аймаққа кiруге құқық беретiн рұқсат қағаздарын рәсiмдейдi";
4) тармақшада "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі iс-шаралар жүргізуде" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада "адамдардың баруын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;

6) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Финансовое и материально-техническое обеспечение охраны Государственной границы
Финансовое и материально-техническое обеспечение охраны Государственной границы Республики Казахстан осуществляется за счет бюджетных средств.".
12. В  Закон Республики Казахстан от 13 января 1993 г. "О Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст. 1; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2002 г., N 16, ст. 147):
1) пункт 4 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"4. Финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности Пограничной службы осуществляется в пределах бюджетных средств, предусмотренных на содержание органов национальной безопасности Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 6 исключить.
13. В  Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257; 2003 г., N 15, ст. 135):
1) в части третьей статьи 12 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
2) часть одиннадцатую статьи 14 изложить в следующей редакции:
"В указанных случаях по решению судебных органов или вышестоящего командования восстанавливаются служебные, пенсионные и другие личные и имущественные права военнослужащих и возмещается ущерб за счет виновных или бюджетных средств.".
14. В  Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 г. "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 23-24, ст. 507):
1) в статье 6 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
2) в статье 7 слова "создается Ономастическая комиссия" заменить словами "и местными исполнительными органами создаются Ономастические комиссии";
3) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Учет и регистрация административно-территориальных единиц, исключение их из учетных данных
Учету и регистрации подлежат поселения, численность постоянного населения которых более пятидесяти человек и которые считаются самостоятельными населенными пунктами.
Одиночные дома, фермы, поселения, являющиеся объектами служебного назначения (дома лесников, путевых обходчиков, дорожных мастеров, заимки, зимовья, полевые станы, метеостанции и т.п.) учитываются в составе населенных пунктов, с которыми связаны административно или территориально.
Утрачивают свой статус самостоятельных административно-территориальных единиц и исключаются из учетных данных населенные пункты, включенные в состав городов или поселков и ставшие их частью, а также поселения, из которых выехали или переселились все жители.";

6) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Мемлекеттiк шекараны қорғауды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғауды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.".
12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi туралы" 1993 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 1, 1-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2002 ж., N 16, 147-құжат):
1) 5-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шекара қызметiнiң жұмысын қаржыландыру мен материалдық-техникалық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдарын ұстауға көзделген бюджет қаражаты шегiнде жүзеге асырылады.";
2) 6-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
13. "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 20 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2003 ж., N 15, 135-құжат):
1) 12-баптың үшiншi бөлігінде "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-баптың 11 абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған жағдайларда сот органдарының немесе жоғары тұрған қолбасшылықтың шешiмi бойынша әскери қызметшiлердiң қызметтiк, зейнеткерлiк және басқа да жеке мүлiктiк құқықтары қалпына келтiредi және кiнәлiлердi немесе бюджет қаражаттары есебiнен залалдың орны толтырылды.".
14. "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 23-24, 507-құжат):
1) 6-бапта "республикалық бюджет қаржылары" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бапта "Ономастика комиссиясы құрылады" деген сөздер "және жергiлiктi атқарушы органдар Ономастикалық комиссиялар құрады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердi есепке алу мен тiркеу оларды есепті деректерден шығару
Тұрақты халқының саны елу адамнан асатын және дербес елдi мекендер деп саналатын қоныстар есепке алынады және тiркелуге жатады.
Қызметтiк мақсаттағы объектiлер болып табылатын жалғыз үйлер, фермалар, қоныстар (орманшылардың, жол қараушылардың, жол шеберлерiнiң үйлерi, зайымкелер, қыстаулар, дала қостары, метеостансалар және т.б.) әкiмшiлiк немесе аумақтық тұрғыдан байланысты елдi мекендер құрамында есепке алынады.
Қалалардың немесе поселкелердiң құрамына енгізiлген және олардың бiр бөлiгiне айналған елдi мекендер, сондай-ақ тұрғындарының бәрi кетiп қалған немесе қоныс аударған қоныстар дербес әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк мәртебесiнен айырылады және есептi деректерден шығарылады.";

4) подпункт 5) статьи 10 исключить;
5) подпункт 4) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4) решает с учетом мнения населения соответствующей территории вопросы наименования и переименования аульных (сельских) округов, поселков, аулов, сел, а также изменения транскрипций их названий.";
6) подпункт 6) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"6) районные исполнительные органы осуществляют учет существующих и регистрацию вновь создаваемых населенных пунктов в границах района, а также исключают их из учетных данных.";
7) статью 13 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) обеспечивает выполнение работ по наименованию и переименованию районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города, изменении транскрипции их названий.".
15. В  Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13-14, ст. 199; 1995 г., N 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 4, ст. 32; N 17, ст. 155; N 24, ст. 336):
1) в статье 20 слова "ассигнований из республиканского и местного бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
2) абзац второй статьи 21 изложить в следующей редакции:
"из бюджетных средств.".
16. В  Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 г. "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 447; 2001 г., N 23, ст. 309, 321; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54):
1) часть первую статьи 2 изложить в следующей редакции:
"Законодательство Республики Казахстан о транспорте основывается на  Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона, и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.";
2) в статье 3:
части первую и вторую исключить;
в части четвертой слово "третьей" заменить словом "первой";
часть пятую исключить;

4) 10-баптың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
5) 11-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Тиiсті аумақтағы халықтың пiкiрiн есепке ала отырып, ауылдық (селолық) округтердiң, кенттердiң, ауылдардың, селолардың атаулары және оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту мәселелерiн шешедi.";
6) 12-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) аудандық атқарушы органдар аудан шекараларындағы қазiргi және жаңадан құрылатын әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер мен жекелеген елдi мекендердi есепке алуды және тiркеудi жүзеге асырады, сондай-ақ оларды eceпті деректерден шығарады.";
7) 13-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Қаладағы аудандардың, алаңдардың, даңғылдардың, бульварлардың, көшелердiң, тұйық көшелердiң, саябақтардың, скверлердiң, көпiрлердiң және қаланың басқа да құрамды бөлiктерiнiң атауы және оларды қайта атау, олардың атауларының транскрипциясын өзгерту жөнiндегi жұмыстарды орындауды қамтамасыз ету.".
15. "Жедел-iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1994 ж. 15 қыркүйектегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 13, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 4, 32-құжат; N 17, 155-құжат; N 24, 336-құжат):
1) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Жедел-iздестiру қызметiн қаржыландыру жедел-iздестіру қызметiн жүзеге асырушы органдарды ұстауға ұлттық валюта түрiнде де, шетел валютасы түрiнде де бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.";
2) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет қаражатынан".
16. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 447-құжат; 2001 ж., N 23, 309, 321-құжаттар, N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат):
1) 2-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін қамтиды.
Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан басқа ереже белгіленген болса, онда халықаралық шарттың ережесi қолданылады.";
2) 3-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiк алынып тасталсын;
төртiншi бөлiкте "үшiншi" деген сөз "бiрiншi" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiк алынып тасталсын;

3) в статье 6:
в части первой слово "Управление" заменить словами "Государственное управление";
в части второй:
в абзаце третьем слова "межгосударственного и" исключить;
в абзаце четвертом после слов "и иных" дополнить словом "нормативных правовых";
в абзаце пятом слова "государственных национальных" и ", а также подготовка кадров" исключить;
в абзаце восьмом слова "и своевременное качественное обеспечение потребностей государственных нужд республики" заменить словами "нужд государства";
4) в части первой статьи 8:
слова "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" заменить словами "О местном государственном управлении в Республике Казахстан";
слова "законодательными и нормативными актами" заменить словами "нормативными правовыми актами";
5) в части четвертой статьи 9 слова "Органы управления" заменить словами "Местные исполнительные органы";
6) часть вторую статьи 20 исключить;
7) второе предложение части четвертой статьи 21 исключить;
8) в части шестой статьи 23 слова "разрешениям специально уполномоченных органов" заменить словами "разрешению уполномоченного органа";
9) статью 24 исключить;
10) в статье 25:
в заголовке статьи слова "за работой" заменить словам "в сфере";
слова "выполнением перевозчиками, независимо от их принадлежности и форм собственности, транспортного законодательства" заменить словом "соблюдением законодательства Республики Казахстан о транспорте";
слова "органом государственного управления на транспорте" заменить словами "уполномоченным государственным органом";
11) в статье 26:
в заголовке статьи слово "Межгосударственные" заменить словом "Международные";
в части первой слова "Орган государственного управления на транспорте" заменить словами "уполномоченный орган";
часть третью исключить.
17. В  Закон Республики Казахстан от 5 октября 1994 г. "О профилактике заболевания СПИД" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 16-17, ст. 212; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 123, ст. 921):
1) статью 1 дополнить подпунктами 10), 11), 12) и 13) в следующей редакции:
"10) Уполномоченный орган, осуществляющий организацию мероприятий по профилактике и лечению СПИД - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования.

3) 6-бапта:
бiрiншi бөлiкте "Келiп" деген сөзден кейiн "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
үшiншi абзацта "мемлекетаралық және" деген сөздер алынып тасталсын;
төртiншi абзацта "мен өзге де" деген сөздерден кейiн "нормативтiк құқықтық" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi абзацта "мемлекеттiк ұлттық" және "сондай-ақ кадрларды даярлау" деген сөздер алынып тасталсын;
сегізiнші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттің мұқтаждықтары және халықты тасымалдау болжамдарын әзiрлеу;";
4) 8-баптың бiрiншi бөлiгiнде "Қазақстан Республикасының жергіліктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының жергiлiктi мемлекеттік басқару туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заң және қалыптық құжаттарға" деген сөздер "нормативтiк құқықтық актiлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 9-баптың төртiншi бөлiгiнде "басқару органдары" деген сөздер "жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 20-баптың екiншi бөлігі алынып тасталсын;
7) 21-баптың төртiншi бөлігінiң екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
8) 23-баптың алтыншы бөлігінде "арнайы өкiлеттігі бар геология және жер қойнауын қорғау органдарының рұқсаттары" деген сөздер "геология және жер қойнауын қорғаудың уәкiлеттi органының рұқсаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 24-бап алынып тасталсын;
10) 25-бапта:
баптың тақырыбындағы "жұмысын" деген сөз "саласындағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Өздерiнiң тиiстілігі мен меншiк нысандарына қарамастан, тасымалдаушылардың көлiк" деген сөздер "Көлiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
"көлiк заңдарын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының көлiк туралы заңнамасының сақталуын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"талаптарын орындауын" деген сөздер "талаптарының орындалуын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 26-бапта:
баптың тақырыбында "мемлекетаралық" деген сөз "халықаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте "Көлік саласын мемлекеттiк басқару органы" деген сөздер "Уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiнші бөлiк алынып тасталсын.
17. "ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 5 қазандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 16-17, 212-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 123, 921-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 10), 11) 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;

11) Органы, осуществляющие организацию мероприятий по профилактике и лечению СПИД - центральные и местные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие реализацию государственной, отраслевых и региональных программ по профилактике СПИД по вопросам их компетенции.
12) Организации, осуществляющие профилактику и лечение СПИД - медицинские организации, основной деятельностью которых является оказание медицинской помощи и медицинских услуг населению.
13) Группа рискованного поведения - группы населения, практикующие поведение, повышающее вероятность, как собственного заражения, так и окружающих, вирусом иммунодефицита человека;";
2) статью 2 исключить;
3) дополнить статьями 2-1, 2-2, 3-1, 3-2 следующего содержания:
"Статья 2-2. Компетенция уполномоченного органа, осуществляющего организацию мероприятий по профилактике и лечению СПИД
Уполномоченный орган, осуществляющий организацию мероприятий по профилактике и лечению СПИД:
1) проводит единую государственную политику в области профилактики и лечения СПИД;
2) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по предупреждению распространения эпидемии СПИД в республике;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере профилактики заболевания СПИД;
4) координирует деятельность государственных органов и организаций по профилактике и лечению СПИД;
5) осуществляет межотраслевую координацию, а также взаимодействие с общественными и международными организациями по реализации государственной и отраслевой программ;
6) устанавливает порядок учета, отчетности и формы документации по вопросам регистрации ВИЧ-инфекции, профилактики и лечению СПИД;
7) организует мониторинг реализации государственной и отраслевой программ в области борьбы со СПИД.
Статья 2-3. Компетенция областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов
Местные областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы:
1) реализуют государственную политику в области профилактики и лечения СПИД;
2) принимают решения по обеспечению профилактики и лечения СПИД в регионе;
3) организуют мониторинг реализации региональных программ;
4) осуществляют межотраслевую координацию, а также взаимодействие с общественными и международными организациями по реализации региональных программ;
5) обеспечивают взаимодействие государственных и общественных организаций в области профилактики СПИД.

11) ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыратын уәкiлеттi органдар - өз құзыретiндегі мәселелер бойынша ЖҚТБ-ның алдын алу жөніндегі мемлекеттiк, салалық және өңiрлiк бағдарламаларды iске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары;
12) ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеудi жүзеге асыратын ұйымдар - негізгі қызметi халыққа медициналық көмек пен медициналық қызметтер көрсету болып табылатын медициналық ұйымдар;
13) мiнез-құлқы қатерлi топ - халықтың адамның иммунитет тапшылығы вирусын өзiне де, айналасындағыларға да жұқтыру қаупi жоғары мiнез-құлқы бар топтары.";
2) 2-бап абзац алынып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 2-2, 2-3, 3-1, 3-2-баптармен толықтырылсын:
"2-2-бап. ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыруды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның құзыретi ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу жөніндегі iс-шараларды ұйымдастыруды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган:
1) ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүргізедi;
2) Қазақстан Республикасының Үкiметiне республикада ЖҚТБ эпидемиясы таралуының алдын алу жөніндегі ұсыныстарды енгiзедi;
3) ЖҚТБ ауруының алдын алу саласында нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
4) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметiн үйлестіредi;
5) салааралық үйлестiрудi, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламаларды iске асыру бойынша қоғамдық және халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимылды жүзеге асырады;
6) АҚТҚ инфекциясын тiркеу, ЖҚТБ-ның алдын алу және емдеу мәселелерi бойынша есепке алудың, есеп берудiң және құжаттама нысандарының тәртiбiн айқындайды;
7) ЖҚТБ-ға қарсы күрес саласындағы мемлекеттік және салалық бағдарламаларды iске асыру мониторингін ұйымдастырады.
2-3-бап. Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) атқарушы органдарының құзыреті
Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдары:
1) ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асырады;
2) өңiрде ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеудi қамтамасыз ету жөнiндегi шешiмдердi қабылдайды;
3) өңiрлiк бағдарламаларды iске асыру мониторингін ұйымдастырады;
4) салааралық үйлестiрудi, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламаларды iске асыру бойынша қоғамдық және халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимылды жүзеге асырады;
5) мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдармен ЖҚТБ-ның алдын алу саласындағы өзара iс-қимылды қамтамасыз етедi.

Статья 3-1. Компетенция Республиканского центра по профилактике и борьбе со СПИД
Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД:
1) осуществляет эпидемиологическое наблюдение за ВИЧ-инфекцией и профилактические мероприятия в республике;
2) принимает участие в разработке нормативных правовых актов, форм учета и отчетности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) осуществляет координацию деятельности центров по профилактике и борьбе со СПИД;
4) организует взаимодействие с общественными и международными организациями по реализации программ;
5) оказывает методическую и практическую помощь региональным центрам по профилактике и борьбе со СПИД, республиканским медицинским организациям в части организации профилактики и лечения СПИД по вопросам их компетенции;
6) проводит научно-исследовательские работы в области ВИЧ/СПИД;
7) осуществляет проверку качества лабораторных исследований на ВИЧ;
8) участвует в осуществлении специализации и повышении квалификации врачей, средних медицинских работников;
9) осуществляет лабораторные исследования на ВИЧ и СПИД ассоциированные инфекции.
Статья 3-2. Компетенция региональных центров по профилактике и борьбе со СПИД
Региональные центры по профилактике и борьбе со СПИД:
1) организуют и проводят профилактическую работу среди групп рискованного поведения;
2) оказывают лицам, зараженным ВИЧ, больным СПИДом, группам рискованного поведения медицинскую, консультативную помощь;
3) оказывают методическую и практическую помощь государственным и общественным организациям по вопросам профилактики СПИД;
4) осуществляют диагностику ВИЧ-инфекции, иммунологические, другие виды лабораторных исследований;
5) участвуют в разработке региональных программ по профилактике эпидемии СПИД;
6) проводят мониторинг реализации региональных программ;
7) осуществляют эпидемиологическое наблюдение за ВИЧ-инфекцией в регионе;
8) осуществляют проведение санитарно-просветительной работы по профилактике СПИД среди населения.";
4) в статье 4 слова "республиканского и местных бюджетов," заменить словами "бюджетных средств, а также за счет".

3-1-бап. ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегі республикалық орталықтың құзыреті
ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегі республикалық орталық:
1) республикада АҚТҚ инфекциясын және алдын-алу iс-шараларын эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен нормативтiк құқықтық актiлердi, есепке алу мен есеп беру нысандарын әзiрлеуге қатысады;
3) ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегі орталықтар қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
4) бағдарламаларды iске асыру бойынша қоғамдық және халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасауды ұйымдастырады;
5) ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі өңiрлiк орталықтармен, республикалық медициналық ұйымдармен олардың құзыреті мәселелерi бойынша ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеудi ұйымдастыру бөлiгiнде әдiстемелiк және практикалық көмек көрсетедi;
6) АҚТҚ/ЖҚТБ саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізедi;
7) АҚТҚ-ға зертханалық зерттеудiң сапасын тексерудi жүзеге асырады;
8) дәрiгерлердi, орта медицина қызметкерлерiн мамандандыру мен біліктілігін арттыруды жүзеге асыруға қатысады;
9) АҚТҚ мен ЖҚТБ-ға ұқсас инфекцияларды зертханалық зерттеудi жүзеге асырады.
3-2-бап. ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі өңiрлік орталықтардың құзыреті
ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі өңiрлiк орталықтар:
1) мiнез-құлқы қатерлi топтар арасында алдын алу жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізедi;
2) АҚТҚ-ны жұқтырған адамдарға, ЖҚТБ-мен ауыратын науқастарға, мiнез-құлқы қатерлi топтарға медициналық, консультациялық көмек көрсетедi;
3) мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдарға ЖҚТБ-ның алдын алу мәселелерi бойынша әдiстемелiк және практикалық көмек көрсетедi;
4) АҚТҚ инфекциясын диагностикалауды, иммунологиялық өзге де зертханалық зерттеулердi жүзеге асырады;
5) ЖҚТБ эпидемиясының алдын алу жөніндегі өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеуге қатысады;
6) өңiрлiк бағдарламаларды iске асыру мониторингін жүргізедi;
7) өңiрде АҚТҚ инфекциясын эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
8) халық арасында ЖҚТБ-ның алдын алу жөніндегі санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізудi жүзеге асырады.";
4) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. ЖҚТБ-ның оған қарсы күрес жөніндегі шараларды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен, сондай-ақ меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң, қоғамдық бiрлестіктер мен азаматтардың ерiктi жарналары, қайырымдылық қаржылар, қайырымдылық көмектер, сондай-ақ халықаралық қорлар қаражаттары есебiнен жүзеге асырылады.".

18. В  Закон Республики Казахстан от 3 ноября 1994 г. "Об индивидуальном жилищном строительстве" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 20, ст. 248; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 209):
1) в части первой статьи 2 слова "с учетом ограничений, указанных в части 4 статьи 4 настоящего Закона" заменить словами "в соответствии с земельным законодательством;";
2) часть первую статьи 3 дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы);
3) в статье 4:
в части второй слова "местными исполнительными органами" заменить словами "местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
части третью и четвертую исключить;
в части пятой:
после слова "орган" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
второе предложение "Перечень документов и сведений, прилагаемых к заявлению, утверждается Правительством Республики Казахстан." исключить;
4) в части первой статьи 5:
слова "местных исполнительных органов" заменить словами "местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
5) в части четвертой статьи 6 после слова "органа" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
6) в статье 8:
в заголовке после слов "местных исполнительных органов" дополнить словами "районов (городов)";
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Местные исполнительные органы районов (городов) в соответствии с  правилами застройки индивидуального жилищного строительства организуют и обеспечивают:";
в абзаце четвертом слово "местных" заменить словами "районных (городских)";
в части второй перед словами "Предприятия и организации" дополнить цифрой "2.";
7) в заголовке раздела II слова "Налоговая и финансово-кредитная" заменить словом "Финансово-кредитная";
8) в статье 9 слова ", средств республиканского и местного бюджетов" исключить;
9) в статье 10:
в заголовке слово "Государственные кредиты" заменить словами "Кредиты";
часть первую дополнить словами ", и в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
части вторую, третью, четвертую исключить;
10) в части первой статьи 11 слова "средств республиканского и местного бюджетов" заменить словами "бюджетных средств, средств";
11) в статье 16:
в части первой после слова "органами" дополнить словами "районов (городов)";
части третью и четвертую исключить.

18. "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 3 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 20, 248-бап; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 209-құжат):
1) 2-баптың бiрiншi бөлігінде "осы Заңның 4-бабындағы 4-шi бөлігінде аталған шектеулер ескеріле отырып," деген сөздер "жер заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың бiріншi бөлігінде жергіліктi атқарушы органның" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 4-бапта:
екiншi бөлiкте "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "ауданның (қаланың) жергілiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiнші және төртiншi бөлiктер алынып тасталсын;
бесiншi бөлiкте "жергілікті атқарушы органға" деген сөздер "ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiкте "Өтінiшке қоса тiркелген құжаттар мен мәлiметтер тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi" деген екіншi сөйлем алынып тасталсын;
4) 5-баптың бiрiншi бөлігінде "жергілiкті атқарушы органдардан" деген сөздер "ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-баптың төртiншi бөлігінде "жергілiктi атқарушы органның" деген сөздер "ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 8-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке тұрғын үй құрылысын салу ережелерiне сәйкес ауданның (қаланың) жергілiктi атқарушы органдары:";
төртiншi абзацта "жергіліктi қызметтердiң" деген сөздер "ауданның (қаланың) қызметтерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлiкте "Барлық меншiк нысандарындағы кәсiпорындар мен ұйымдар" деген сөздер "2. Барлық меншiк нысандарындағы кәсiпорындар мен ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 2-бөлiмнiң тақырыбында "салық және" деген сөз алынып тасталсын;
8) 9-бапта ", республикалық және жергіліктi бюджеттер қаражаты" деген сөздер алынып тасталсын;
9) 10-бапта:
тақырыбында "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
бiрiншi бөлiкте "шартымен" деген сөзден кейiн "және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi, үшiншi, төртiншi бөлiктер алынып тасталсын;
10) 11-баптың бiрiншi бөлігінде "республикалық және жергiлiкті бюджеттердiң," деген сөздер "бюджеттiк қаражаттары," деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 16-бапта:
бiрiншi бөлiкте "органдар" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi және төртiншi бөлiктер алынып тасталсын.

19. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 17 марта 1997 г. N 2126 "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1995 г., N 1-2, ст. 19):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет порядок организации и проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан";
3) в тексте слова "Указ", "Указом", "Указа" заменить словами "Закон", "Законом", "Закона";
4) в тексте после слов "местный исполнительный орган", "местном исполнительном органе", "местного исполнительного органа", "местные исполнительные органы" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)".
20. В  Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 138, ст. 139):
1) в подпункте ф) статьи 8 слова "в соответствии с законодательством" заменить словами "предусмотренные законами";
2) подпункт е) статьи 15 изложить в следующей редакции:
"е) принятие решений о выдаче, приостановлении действия и отзыве лицензии на проведение отдельных видов банковских операций, предусмотренных настоящим Законом, за исключением лицензий на организацию обменных операций с иностранной валютой, выдаваемой уполномоченным организациям, исключительным видом деятельности которых является проведение обменных операций с наличной иностранной валютой;".
21. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 7 апреля 1995 г. N 2170 "О товарных биржах" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 26; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 143):

19. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" 1995 жылғы 17 наурыздағы N 2126 Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 1-2, 19-құжат):
1) актінiң нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбiн белгілейді.";
3) мәтiнде "Жарлық", "Жарлықпен", "Жарлықтың" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңмен", "Заңның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) мәтінде "жергiліктi атқарушы орган", "жергiлiктi атқарушы органға" деген сөздер "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 138-құжат, 139-құжат):
1) 8-баптың ф) тармақшасындағы "заңдарына сәйкес" деген сөз "заңдарында көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 15-баптың e) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"e) қызметiнiң бiрден-бiр түрi қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүргізу болып табылатын уәкілетті ұйымдарға шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлетiн лицензияларды қоспағанда, осы Заңда көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге лицензия беру, оның iс-әрекетiн тоқтата тұру және лицензияны қайтарып алу туралы шешiмдер қабылдау;".
21. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Taуap биржалары туралы" 1995 жылғы 7 сәуiрдегi N 2170 Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 26-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 143-құжат):

1) в форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О товарных биржах";
2) преамбулу исключить;
3) в тексте:
слова "Указ", "Указа", "Указу" заменить словами "Закон", "Закона", "Закону";
слова "Кабинет Министров", "Кабинетом Министров" заменить словами "Правительство", "Правительством";
4) в части первой пункта 2 статьи 14 слова "Республиканской комиссией" заменить словами "уполномоченным органом";
5) пункт 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"3. Типовые правила биржевой торговли утверждаются уполномоченным органом по товарным биржам.";
6) в заголовке и тексте статьи 23 слова "Республиканская комиссия", "о Республиканской комиссии" заменить словами "Уполномоченный орган", "об уполномоченном органе";
7) в статье 24:
в заголовке слова "Республиканской комиссии" заменить словами "уполномоченного органа";
абзац первый изложить в следующей редакции: "Функциями уполномоченного органа по товарным биржам являются:";
8) в статье 25:
в заголовке слова "Полномочия Республиканской комиссии" заменить словами "Права уполномоченного органа";
в тексте слова "Республиканская комиссия", "Республиканской комиссии, ее" заменить словами "Уполномоченный орган", "Уполномоченному органу по товарным биржам, его";
9) в абзацах шестом и седьмом статьи 26 слова "Республиканскую комиссию", "Республиканской комиссии" заменить словами "уполномоченный орган", "уполномоченного органа".
22. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 7 апреля 1995 г. N 2184 "О принудительном лечении больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 32):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О принудительном лечении больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией";
2) преамбулу исключить;
3) в тексте слова "Указ", "Указа" заменить словами "Закон", "Закона";
4) в статье 3:
в части первой слово "учреждениями" заменить словом "организациями";
в части третьей слово "здравоохранения" заменить словами "управления здравоохранением";
5) в части первой статьи 4 слова "органами здравоохранения" заменить словами "государственными организациями здравоохранения";

1) актiнiң нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Tayap биржалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алынып тасталсын;
3) мәтiнде:
"Жарлықтың", "Жарлыққа" деген сөздер "Заңның", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Министрлер Кабинетiне", "Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Үкiметiне", "Yкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "республикалық комиссия" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 17-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Биржалық сауданың үлгілiк ережелерiн Тауар биржалары жөнiндегі уәкiлеттi орган бекiтедi.";
6) 23-баптың тақырыбында және мәтiнiнде "республикалық комиссия", "республикалық комиссия туралы" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi орган туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "республикалық комиссия" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 24-бапта:
тақырыпта "республикалық комиссияның" деген сөздер "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Taуap биржалары жөніндегі уәкілетті органның функциялары:";
8) 25-бапта:
тақырыпта "республикалық комиссияның өкiлеттігі" деген сөздер "уәкілетті органның құқықтары" деген сөздермен ауыстырылсын:
мәтiнде "республикалық комиссия", "Республикалық комиссияға" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "Tayap биржалары жөніндегі уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 26-баптың алтыншы және жетiншi абзацтарында "республикалық комиссияға", "республикалық комиссияның" деген сөздер "уәкiлетті органға", "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды ерiксiз емдеу туралы" 1995 жылғы 7 сәуiрдегi N 2184 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 32-құжат):
1) актiнiң нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды ерiксiз емдеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алынып тасталсын;
3) мәтiнде "Жарлықты", "Жарлық" деген сөздер "Заңды", "Заң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-тармақта:
бiрiнші бөлiкте "мекемелерi" деген сөз "ұйымдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте "денсаулық сақтау" деген сөздер "денсаулық сақтау басқармасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 4-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "денсаулық сақтау органдары" деген сөздер "мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в статье 6 слова "Кабинетом Министров" заменить словом "Правительством".
23. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 28 апреля 1995 г. N 2247 "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 45; N 14, ст. 98; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 22, ст. 334; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 925):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон устанавливает организационные, экономические и правовые основы предоставления социальных гарантий участникам, инвалидам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним, а также определяет их правовой статус.";
3) в тексте слова "Указ", "Указа", "Указом" заменить словами "Закон", "Закона", "Законом";
4) в статье 17:
в абзац первый слова "республиканского и местного бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
5) в статье 20 слова "Главы местных администраций" заменить словами "Акимы местных исполнительных органов по решению местных представительных органов".
24. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 28 июня 1995 г. N 2350 "О нефти" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56):
1) в статье 2 пункт 4 дополнить словами ", ратифицированного Республикой Казахстан";
2) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктами 8), 9) и 10) следующего содержания:
"8) утверждает использование мощностей магистральных трубопроводов и железнодорожных эстакад из принципов равнодоступности каждого недропользователя.
При этом, приоритетным правом доступа к транспортным системам определенного типа (вида) пользуются недропользователи, не имеющие альтернативной технической возможности для транспортировки своих ресурсов (кроме автотранспорта);
9) определяет для недропользователей объемы поставки сырой нефти на внутренний рынок Республики Казахстан для переработки, исходя из экономических показателей технико-экономического обоснования к контракту на момент его подписания, в пределах расчетных цен реализации нефти, принятых в технико-экономическом обосновании;

6) 6-тармақта "Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Үкiметi" деген сөзбен ауыстырылсын.
23. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуiрдегi N 2247 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 45-құжат; N 14, 98-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 22, 334-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 925-құжат):
1) актiнiң нысаны мен тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға әлеуметтік кепiлдiктер берудiң ұйымдық, экономикалық және құқықтық негiзiн белгiлейдi, сондай-ақ олардың құқықтық мәртебесiн айқындайды";
3) мәтінде "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңның", "Заңмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 17-бапта:
бiрiншi абзацта "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 20-бапта "Жергiлiктi әкiмдер" деген сөздер "Жергілiктi өкiлдi органдардың шешiмi жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздермен, "басшылары" деген сөз "әкiмдерi" деген сөзбен ауыстырылсын.
24. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мұнай туралы" 1995 жылғы 23 маусымдағы N 2350 Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат; 1999 ж., N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат):
1) 2-бапта 4-тармақ "Қазақстан Республикасы бекiткен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) әрбiр жер қойнауын пайдаланушының бiрдей қол жеткiзу принциптерiнен арнаулы труба құбырлары мен темiр жол эстакадаларының қуатын пайдалануды бекiтедi.
Бұл ретте, нақты үлгідегі (түрдегі) көлiк жүйесіне кiрудiң басымды құқығын өздерiнiң ресурстарын (автокөлiктен басқа) тасымалдау үшiн баламалы техникалық мүмкiндiгi жоқ жер қойнауын пайдаланушылар қолданады;
9) жер қойнауын пайдаланушылар үшін техникалық-экономикалық негiздемеде қабылданған, мұнай өткiзудiң есептi бағасы шегінде келiсiмге қол қою сәтiнде техникалық-экономикалық негiздеменiң экономикалық көрсеткiштерiн негiзге ала отырып, қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының iшкi рыногына шикi мұнай жеткізу көлемiн анықтайды;

10) определяет графиками (годовым и ежемесячными) количество нефти для переработки на внутреннем рынке Республики Казахстан, в объемах, необходимых для покрытия потребностей внутреннего рынка в горюче-смазочных материалах, в случае такой необходимости.";
3) в статье 7:
заголовок изложить в редакции:
"Статья 7. Компетенция областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов";
часть первую изложить в следующей редакции:
"Областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы:";
4) в пункте 3 статьи 8-2:
слова "Строительство Нефтегазопроводов на Море" заменить словами "использование дна моря для проведения нефтяных операций на них";
слова "соответствующим государственным органом" заменить словами "уполномоченным органом в области использования и охраны земельных ресурсов";
5) в пункте 5 статьи 30 слова "проводимой соответствующим государственным органом Республики Казахстан" заменить словами "в Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан";
6) в пункте 2 статьи 30-2 слова "в государственном органе по использованию и охране недр" заменить словами "в уполномоченном органе по охране окружающей среды";
7) в пункте 2 статьи 36-3 слова "государственным органом по защите" заменить словами "уполномоченным органом по охране";
8) в пункте 3 статьи 43 слова "с местными представительными и" заменить словами "с областными (города республиканского значения, столицы)".
25. В  Закон Республики Казахстан от 3 октября 1995 г. "О Службе охраны Президента Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 19, ст. 118; N 23, ст. 142; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184, 190; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 13-14, ст. 144):
1) в части второй статьи 1 слова "в банках" исключить;
2) в части шестой статьи 19 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
3) в статье 21:
слова "и обязательное государственное страхование" исключить;
слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
26. В  Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1995 г. "О Республиканской гвардии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 22, ст. 139; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184, 190; 1998 г., N 11-12, ст. 174; N 24, ст. 436; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 16, ст. 147; 2004 г., N 1, ст. 2):
1) часть третью статьи 1 исключить;
2) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

10) осындай қажеттілік жағдайында жанар-жағар май қажеттігін тиiсті көлемде жабу үшiн Қазақстан Республикасының iшкi рыногында қайта өңдеу үшiн мұнайдың көлемiн графиктермен (жыл және ай сайын) белгiлейдi.";
3) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдардың құзыреті";
бірінші бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдар:";
4) 8-2-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Теңiзде мұнай операцияларын жүргiзу үшін теңiз түбiн пайдалануға құқық жер ресурстарын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлетті органның рұқсаты арқылы берiледi.";
5) 30-баптың 5-тармағында "Қазақстан Республикасының тиiсті мемлекеттiк органы жүргiзетiн" деген сөздер "Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларының қорлары жөнiндегi Мемлекеттік комиссиясында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 30-2-баптың 2-тармағында "жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнiндегі мемлекеттiк органда" деген сөздер "қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 36-3-баптың 2-тармағында "қорғау жөнiндегi мемлекеттік орган" деген сөздер "қорғау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 43-баптың 3-тармағында "жергілiктi өкiлдi және" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен ауыстырылсын.
25. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 3 қазандағы Заңына (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 19, 118-құжат; N 23, 142-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184, 190-құжаттар; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 13-14, 144-құжат):
1) 1-баптың екiншi абзацындағы "банктерде" деген сөз алынып тасталсын;
2) 19-баптың алтыншы абзацында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
3) 21-бапта:
"және мемлекеттік сақтандыру" деген сөздер алынып тасталсын;
"республикалық бюджетiнiң" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын.
26. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Республикалық ұлан туралы" 1995 жылғы 5 желтоқсандағы заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 22, 139-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184, 190-құжаттар; 1998 ж., N 11-12, 174-құжат; N 24, 436-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 16, 147-құжат; 2004 ж., N 1, 2-құжат):
1) 1-баптың үшiншi бөлігі алынып тасталсын;
2) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

"9) вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по определению порядка и норм материально-технического обеспечения Республиканской гвардии";
3) в пункте 3 статьи 18 слова "могут устанавливаться Правительством Республики Казахстан" заменить словами "устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан";
4) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Материально-техническое обеспечение Республиканской гвардии
Порядок и нормы материально-технического обеспечения Республиканской гвардии устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
5) статью 22 исключить.
27. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 20 декабря 1995 г. N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 10, ст. 54):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан";
2) преамбулу исключить;
3) в тексте:
слова "Указ", "Указа", "Указе", "Указом" заменить словами "Закон", "Закона", "Законе", "Законом";
слова "орган обслуживания воздушного движения", "органа обслуживания воздушного движения", "органу обслуживания воздушного движения", "органы обслуживания воздушного движения" заменить словами "аэронавигационная организация", "аэронавигационной организации", "аэронавигационной организации";
4) статью 1 дополнить частью семнадцатой следующего содержания:
"Аэронавигационная организация - организация, осуществляющая обслуживание воздушного движения, обеспечивающая аэронавигационной и метеорологической информацией.";
5) в статье 4:
в абзаце первом части первой слова "законодательными актами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами, изданными государственными органами, в пределах установленной настоящим Указом компетенции" заменить словами "нормативными правовыми актами Республики Казахстан";
в части второй:
слова "(межгосударственным)", "(соглашением)", "(межгосударственного)" исключить;
слово "заключенным" заменить словом "ратифицированным";
6) в статье 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Сфера действия настоящего Закона";
в части первой слова "Указ Президента Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" заменить словами "Настоящий Закон";
статью 7 изложить в следующей редакции:

"9) Қазақстан Республикасының Үкiметiне Республикалық ұланды материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртiбi мен нормалары жөнiнде ұсыныстар енгiзу.";
3) 18-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республикалық ұланның әскери қызметшiлерiне қосымша жеңілдіктер мен оларды әлеуметтiк қорғау кепiлдiктерiн Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерi белгiлейді.";
4) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Республикалық ұланның материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етілуi
Республикалық ұланның материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етiлуiнiң тәртiбi мен нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
5) 22-бап алынып тасталсын.
27. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж. N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат):
1) актінiң нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алынып тасталсын;
3) мәтiнде "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықта", "Жарлықпен" деген сөздер "Заң", "Заңның", "Заңда", "Заңмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"әуе қозғалысына қызмет көрсетушi орган", "әуе қозғалысына қызмет көрсетушi органды", "әуе қозғалысына қызмет көрсетушi органға" деген сөздер "аэронавигациялық ұйым", "аэронавигациялық ұйымды", "аэронавигациялық ұйымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-бап мынадай мазмұндағы он жетiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Аэронавигациялық ұйым - әуе қозғалысына қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және аэронавигациялық және метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ететін ұйым.";
5) 4-бапта:
бiрiншi абзацта "заң актiлерiмен, осы Жарлықпен белгіленген құзыретi шегінде мемлекеттік басқару органдары шығарған нормативтiк құқықтық актiлермен" деген сөздер "нормативтік құқықтық актiлерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"(мемлекетаралық)", "(келiсiмде)", "(мемлекетаралық)" деген сөздер алынып тасталсын;
"жасасқан" деген сөз "бекiтiлген" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 5-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. "Осы Заңның қолданылу аясы";
бiрiншi бөлiкте "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігiн пайдалану мен авиация қызметi туралы" Жарлығы" деген сөздер "осы Заң" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 7. Государственное управление и контроль в области использования воздушного пространства
Государственное управление и контроль в области использования воздушного пространства осуществляет уполномоченный орган, который издает в пределах своей компетенции обязательные для всех физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере гражданской авиации, правила, инструкции и другие нормативные правовые акты в области гражданской авиации, контролирует их исполнение, осуществляет совместно с государственными органами, в соответствии с их компетенцией, организацию авиационных поисково-спасательных работ.
Взаимодействие уполномоченного органа и Министерства обороны Республики Казахстан, осуществляет Межведомственная комиссия, создаваемая по решению указанных государственных органов.";
8) в статье 12 слова "русском языке" заменить словами "государственном и (или) русском языках";
9) подпункт к) статьи 13 исключить;
10) в части первой статьи 14 слова "государственным органом по использованию воздушного пространства и управлению воздушным движением" заменить словами "уполномоченным органом";
11) в части первой статьи 15 слова "государственным органом по использованию воздушного пространства и управлению воздушным движением" заменить словами "аэронавигационной организацией";
12) в части четвертой статьи 16:
слово "Органы" заменить словами "Уполномоченный орган и Министерство обороны";
после слова "обязаны" дополнить словами "в соответствии со своей компетенцией";
13) часть первую статьи 17 слова "органов, осуществляющих контроль за соблюдением порядка использования воздушного пространства" заменить словами "уполномоченного органа";
14) в части четвертой и пятой статьи 18 слова "государственный орган по использованию воздушного пространства и управлению воздушным движением" заменить словами "уполномоченный орган";
15) в статье 25:
после слова "признается" дополнить словами "уполномоченным органом";
после слов "Республике Казахстан" дополнить словами "в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан";
16) часть первую статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Гражданские и государственные воздушные суда подлежат обязательной государственной регистрации. Гражданские воздушные суда регистрируются уполномоченным органом в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан. Государственные воздушные суда регистрируются Министерством обороны Республики Казахстан в Реестре государственных воздушных судов Республики Казахстан.";
17) в части седьмой статьи 30 после слов "юридических лиц" дополнить словами "уполномоченным органом в порядке, установленным Правительством Республики Казахстан";

"7-бап. Әуе кеңiстiгiн пайдалану саласындағы мемлекеттiк басқару мен бақылау
Әуе кеңiстiгiн пайдалану саласындағы мемлекеттік басқару мен бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады, ол өз құзыретi шегінде қызметiн азаматтық авиация саласында жүзеге асырушы барлық жеке және заңды тұлғалар үшiн мiндеттi азаматтық авиация саласындағы ережелердi, нұсқауларды және басқа да нормативтiк құқықтық актiлердi шығарады, олардың орындалуын бақылайды, мемлекеттiк органдардың құзыретiне сәйкес олармен бiрлесiп авиациялық іздестіру-құтқару шараларын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Уәкiлетті орган мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінiң өзара iс-қимылын көрсетілген мемлекеттiк органдардың шешiмiмен құрылған Ведомствоаралық комиссия жүзеге асырады.";
8) 12-бапта "орыс тiлiнде" деген сөздер "мемлекеттiк және (немесе) орыс тiлдерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 13-баптың к) тармақшасы алынып тасталсын;
10) 14-баптың бiрiншi бөлігінде "әуе кеңiстiгiн пайдалану және әуе қозғалысын басқару жөніндегі мемлекеттiк орган" деген сөздер "уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 15-баптың бiрiншi бөлігінде "әуе кеңiстігін пайдалану және әуе қозғалысын басқару жөніндегі мемлекеттік органмен" деген сөздер "аэронавигациялық ұйыммен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 16-баптың төртiншi бөлігінде:
"Органдар" деген сөз "уәкiлетті орган мен Қорғаныс министрлiгі өз құзыретiне сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 17-баптың бiрiншi бөлiгiнде "әуе кеңiстігiн пайдалану тәртiбiнiң сақталуына бақылау жасайтын органдардың" деген сөздер "уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 18-баптың төртіншi және бесiншi бөлiктерiнде "әуe кеңiстiгін пайдалану және әуе қозғалысын басқару жөнiндегi мемлекеттік" деген сөздер "уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 25-бапта:
"жағдайда" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
"танылады" деген сөз "таниды" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 26-баптың бiрiншi бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық және мемлекеттік әуе кемелерi мiндетті түрде мемлекеттiк тiркелуге жатады. Азаматтық әуе кемелерiн уәкілетті орган Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерiнiң Мемлекеттік тiзiлiмiне тiркейдi. Мемлекеттік әуе кемелерiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi Қазақстан Республикасы мемлекеттiк әуе кемелерiнiң тізiлiмiне тiркейдi.";
17) 30-баптың жетiншi бөлiгiнде "алғанда" деген сөз "уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын, "сертификаты", "құжаттар танылады" деген сөздер "сертификатын", "құжаттарды таниды" деген сөздермен ауыстырылсын;

18) в части второй статьи 31-2 слово "республиканский" исключить;
19) в статье 43:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Радиосвязь воздушного судна с аэронавигационной организацией";
в части второй и третьей слова "органом, осуществляющим диспетчерское обслуживание его полета,", "органы обслуживания воздушного движения" заменить словами "аэронавигационной организацией,", "аэронавигационная организация";
20) во втором предложении статьи 44 слова ", а при необходимости выполнить полеты для спасения жизни людей или в иных особых случаях - по решению Правительства Республики Казахстан" заменить словами "или при необходимости выполнить полеты для спасения жизни людей, а в иных особых случаях - по решению Правительства Республики Казахстан";
21) в части второй статьи 52 слова "министерства, государственного комитета" заменить словами "государственных органов";
22) в статье 58:
часть вторую исключить;
в части третьей слова "министерств, государственных комитетов и организаций" заменить словами "государственных органов в соответствии с их компетенцией, а также авиакомпаний";
23) в части четвертой статьи 96 слово "уполномоченными" исключить;
24) в части второй статьи 100 слова "Государственные авиационные органы должны" заменить словами "Уполномоченный орган должен";
25) в пункте 1 статьи 101 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан", "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" заменить словами "настоящим Законом", "настоящего Закона".
28. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 223, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174, N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан";
2) преамбулу исключить;

18) 31-2-баптың екiншi бөлiгiнде "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
19) 43-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Әуе кемесiнiң аэронавигациялық ұйыммен радиобайланысы";
екiншi және үшіншi бөлiкте "оның ұшуына диспетчерлік қызмет көрсетушi орган", "әуе қозғалысына қызмет атқаратын органдар" деген сөздер "аэронавигациялық ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 44-баптың екiншi сөйлемiндегi "ал адамдар өмiрiн сақтап қалу үшiн ұшып өту қажет болғанда және өзге де ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Yкiметінiң шешiмi бойынша бұл ережеден ауытқуға жол берiледi" деген сөздер "немесе адамдар өмiрiн сақтап қалу үшiн ұшып өту қажет болғанда, ал өзге де ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешімi бойынша бұл ережеден ауытқуға жол беріледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 52-баптың екiншi бөлігінде "министрлiктiң, мемлекеттік комитеттің" деген сөздер "мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 58-бапта:
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
үшiншi бөлiкте "министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер және ұйымдар" деген сөздер "мемлекеттік органдардың құзыретіне сәйкес олардың, сондай-ақ авиакомпаниялардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 96-баптың төртiншi бөлігінде "уәкілетті" деген сөз алынып тасталсын;
24) 100-баптың екiншi бөлігінде "Мемлекеттік авиация органдары" деген сөздер "Уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 101-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заң күші бар Жарлығына", "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заң күшi бар Жарлығын" деген сөздер тиiсiнше "осы Заңға", "осы Заңды" деген сөздермен ауыстырылсын.
28. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 заң күші бap Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 223-247-құжаттар, N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат):
1) актiнiң нысанында және тақырыбында "Қазақстан Республикасы Президентінiң заң күшi бар Жарлығы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кiрiспе алынып тасталсын;

3) в тексте слова "Указ", "Указу", "Указом", "Указа" заменить словами "Закон", "Закону", "Законом", "Закона";
4) в статье 4:
в части четвертой слова "финансируемых из республиканского бюджета" исключить;
дополнить частями следующего содержания:
"Обеспечение деятельности полиции, за исключением деятельности служб участковых инспекторов административной полиции и участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, подразделений патрульной службы, дорожной полиции, специальных учреждений органов внутренних дел и иных подразделений, необходимых для решения стоящих перед административной полицией задач, осуществляется Министерством внутренних дел.
Областные (города республиканского значения, столицы) территориальные подразделения Министерства внутренних дел осуществляют контроль и координацию деятельности районных (района в городе), городских служб участковых инспекторов административной полиции и участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, подразделений патрульной службы, дорожной полиции, специальных учреждений органов внутренних дел и иных подразделений, необходимых для решения стоящих перед административной полицией задач.
Обеспечение деятельности служб участковых инспекторов административной полиции и участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, подразделений патрульной службы, дорожной полиции, специальных учреждений органов внутренних дел и иных подразделений, необходимых для решения стоящих перед административной полицией задач, осуществляется местными исполнительными органами района (города областного значения), города республиканского значения, столицы.";
5) в статье 4-2:
в части первой слова "и иных задач" заменить словами ", лицензионной и разрешительной деятельности";
часть третью исключить;
6) в пункте 2 статьи 6:
в подпункте 2) слова ", а штатную численность органов внутренних дел, финансируемых из местных бюджетов, устанавливает по согласованию с акимами областей, городов Астаны и Алматы не ниже нормативов численности, утвержденных Правительством Республики Казахстан" исключить;
подпункт 5) исключить;
7) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Обязанности органов внутренних дел
1. Органы внутренних дел в пределах установленной законом компетенции обязаны:
предупреждать, выявлять, пресекать и раскрывать преступления;
в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности" осуществлять мероприятия, направленные на выявление, предупреждение, пресечение и раскрытие преступлений, обеспечение безопасности системы органов внутренних дел, а также на поддержание в изоляторах временного содержания органов внутренних дел режима, установленного законодательством. При этом перечень подразделений и сотрудников органов внутренних дел, правомочных осуществлять оперативно-розыскные мероприятия, устанавливается Министром внутренних дел;
разрабатывать и осуществлять меры по мобилизационной подготовке органов внутренних дел, повышению устойчивости их работы при возникновении чрезвычайных ситуаций в мирное время и в условиях военного времени, обеспечению постоянной готовности к мобилизации специальных подразделений Министерства внутренних дел;
организовывать специальные и военные перевозки;
сотрудничать с соответствующими органами иностранных государств, международными организациями на основе соответствующих международных договоров Республики Казахстан.

3) мәтiнде "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен" деген сөздер "Заң", "Заңның", "Заңмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-бапта:
төртiншi бөлiкте "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын iшкi" деген сөздер "Iшкi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Әкiмшiлiк полицияның учаскелiк инспекторлары мен кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегі полицияның учаскелiк инспекторларының, патрульдiк қызмет, жол полициясы бөлiмшелерiнiң, iшкi iстер органдарының арнайы мекемелерi мен өзге де әкiмшiлiк полицияның алдына қойылған міндеттердi шешу үшiн қажетті қызметтердiң жұмысын қоспағанда полиция қызметiн қамтамасыз етудi Iшкi iстер министрлiгi жүзеге асырады.
Iшкi iстер министрлігінiң облыстық (республикалық маңызы бар қалалық) аумақтық бөлiмшелерi әкiмшiлiк полицияның аудандық (қаладағы аудандық), қалалық учаскелiк инспекторларының және полицияның кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi учаскелік инспекторларының, патрульдiк қызмет, жол полициясы бөлiмшелерiнiң, iшкi iстер органдарының арнайы мекемелерi мен әкiмшiлiк полицияның алдына қойылған мiндеттердi шешу үшін қажеттi өзге де бөлiмшелердiң қызметтерiн бақылауды және үйлестiрудi жүзеге асырады.
Әкiмшiлiк полицияның учаскелiк инспекторлары мен кәмелетке толмағандар iсi жөніндегі полицияның учаскелiк инспекторларының, патрульдiк қызмет, жол полициясы бөлiмшелерiнiң, iшкi iстер органдарының арнайы мекемелерi мен өзге де әкiмшiлiк полицияның алдына қойылған мiндеттердi шешу үшiн қажеттi қызметтердiң жұмысын қамтамасыз етудi ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары жүзеге асырады.";
5) 4-2-бапта:
бiрiншi бөлiкте "мен Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес iшкi iстер органдарына жүктелген өзге де мiндеттердi" деген сөздер ", лицензиялау мен рұқсат ету қызметін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлiк алынып тасталсын;
6) 6-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
", ал жергiлікті бюджеттен қаржыландырылатын iшкi iстер органдарының штат санын облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен сан нормативтерiнен төмен емес мөлшерде белгілейдi" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
7) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Iшкi iстер органдарының мiндеттерi
1. Iшкi iстер органдары заңда белгiленген құзыреті шегінде:
қылмыстық алдын алуға анықтауға, жолын кесуге және ашуға;
"Жедел iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қылмыстарды анықтауға, алдын алуға, болдырмауға және ашуға, iшкi iстер органдары жүйесiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге, сондай-ақ iшкi iстер органдарының тергеу изоляторларында және уақытша ұстау изоляторларында заңдармен белгілеген режимдi сақтауға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыруға мiндеттi. Бұл ретте жедел iздестiру шараларын жүзеге асыруға құқылы iшкi iстер органдарының бөлiмшелерi мен қызметкерлерiнiң тiзбесiн Iшкi iстер министрi белгілейдi;
iшкi iстер органдарының қорғаныстық-жұмылдыру даярлығын, бейбiт уақыт пен соғыс уақыты жағдайында төтенше ахуалдар туындаған кезде олардың жұмысының тұрақтылығын арттыру, Iшкi iстер министрлiгі арнаулы бөлiмшелерiнiң жұмылдыруға тұрақты әзiрлігін қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды әзiрлеп, жүзеге асыруға;
арнаулы және әскери тасымалдарды ұйымдастыруға;
шет мемлекеттердiң тиiстi органдарымен, халықаралық ұйымдарымен Қазақстан Республикасының тиiстi халықаралық шарттары негізiнде ынтымақтастық жасауға мiндетті.

2. Кроме деятельности, указанной в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с поставленными задачами органы внутренних дел также обязаны:
1) органы криминальной полиции:
осуществлять предварительное следствие, производить дознание;
осуществлять розыск лиц, совершивших преступления, скрывшихся от дознания, следствия и суда, уклоняющихся от исполнения уголовного или административного наказания, пропавших без вести и в иных случаях, предусмотренных законодательством, а также розыск похищенного имущества;
исполнять определения судов, постановления судей, письменные поручения прокурора, следователя и дознавателя при производстве розыскных, следственных и иных предусмотренных законом процессуальных действий;
принимать предусмотренные законодательством меры по охране жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса;
2) органы административной полиции:
предупреждать, выявлять и пресекать административные правонарушения;
защищать права и свободы человека и гражданина от противоправных посягательств;
охранять общественный порядок и обеспечивать общественную безопасность, в том числе при содействии государственных органов и должностных лиц, добровольном участии организаций и граждан;
принимать участие в правовом воспитании населения, изучать общественное мнение о состоянии правопорядка и мерах по повышению эффективности деятельности органов внутренних дел;
осуществлять производство по делам об административных правонарушениях;
обеспечивать общественный порядок и безопасность при ликвидации последствий аварий, пожаров, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуациях;
оказывать помощь гражданам, пострадавшим от противоправных посягательств, происшествий и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их здоровья и жизни;
содействовать органам государственной противопожарной службы в осуществлении контроля за состоянием противопожарной безопасности на объектах всех форм собственности;
участвовать в проведении карантинных, санитарных и экологических мероприятий;
участвовать в пресечении массовых беспорядков, осуществлять розыск осужденных, совершивших побег из-под охраны воинских караулов;
исполнять постановления прокурора о принудительном доставлении (приводе) граждан и должностных лиц, а также исполнять иные письменные поручения и требования прокурора, вынесенные в пределах его компетенции;
охранять и конвоировать задержанных, заключенных под стражу и осужденных лиц;
в установленном законодательством порядке осуществлять проведение оперативно-розыскных и заградительных мероприятий, операций по задержанию лиц, совершивших преступления, а также оказывать содействие в их проведении и осуществлении иным правоохранительным и специальным государственным органам;
осуществлять привод в учреждения здравоохранения по решениям судов, уклоняющихся от явки по вызову лиц, страдающих алкоголизмом, наркоманией, токсикоманией, венерическими заболеваниями или зараженных вирусом иммунодефицита человека;
исполнять выполнения работ по хозяйственному обслуживанию, административные взыскания, обеспечивать трудовую занятость лиц, подвергнутых административному аресту;
вести учет и применять меры воздействия в целях предупреждения преступности среди несовершеннолетних: освобожденных из мест лишения свободы и специальных учебных заведений закрытого типа; не достигших к моменту совершения деяния возраста, по достижении которого, согласно закону, возможно привлечение к уголовной ответственности; употребляющих спиртные напитки, наркотические средства и токсические вещества; совершающих иные правонарушения, за которые предусмотрено применение мер административного наказания;
осуществлять контроль за соблюдением правил дорожного движения и иных нормативов, относящихся к обеспечению безопасности дорожного движения; определять порядок государственной регистрации и учета, а также производить государственную регистрацию и учет легковых, грузовых автомобилей и автобусов, включая изготовленные на их базе специальные автомобили, мотоциклов и мотороллеров, прицепов, предназначенных для движения в составе с автомобилями, производить их государственный технический осмотр, производить регистрацию и учет лиц, пользующихся ими, в том числе по доверенности, принимать экзамены и выдавать удостоверения на право их управления и управления троллейбусами и трамваями, регулировать дорожное движение;
осуществлять выдачу лицензий и разрешений в соответствии с законодательством по вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел;
осуществлять государственный контроль за разработкой, производством, ремонтом, торговлей, приобретением, регистрацией (перерегистрацией), коллекционированием, экспонированием, хранением, ношением, учетом, перевозкой, ввозом, вывозом гражданского, служебного оружия и патронов и комплектующих частей к ним (за исключением боевого, ручного, стрелкового);
осуществлять государственный контроль за разработкой, производством, торговлей, приобретением, коллекционированием, экспонированием, хранением, перевозкой, ввозом, вывозом гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
контролировать соблюдение установленных правил приобретения, хранения, учета, перевозки, ввоза, вывоза взрывчатых веществ и материалов, множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых веществ;
контролировать объекты (помещения) и персонал юридических и физических лиц, в соответствии с требованиями в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему; наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров; взрывчатых веществ и материалов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; штемпельно-граверных мастерских; множительно-копировальной техники цветного изображения, ядовитых веществ;
обеспечивать охрану особо важных и иных объектов государственной важности, контролировать состояние охраны организаций;
принимать неотложные меры по обеспечению сохранности найденного имущества и кладов до передачи их в ведение соответствующих государственных органов и должностных лиц; обеспечивать сохранность найденных и сданных в органы внутренних дел документов, вещей, ценностей и другого имущества, принимать меры по их возврату собственникам либо по реализации в установленном порядке;
контролировать соблюдение гражданами и должностными лицами установленных правил паспортной системы, а также соблюдение иностранными гражданами и лицами без гражданства установленных для них правил въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қызметтен басқа алдына қойылған мiндеттерге сәйкес iшкi iстер органдары, сондай-ақ:
1) криминалдық полиция органдары:
алдын ала тергеудi жүзеге асыруға, анықтама жүргiзуге;
қылмыс жасаған, бiрақ анықтамадан, тергеуден және соттан бой тасалаған, қылмыстық немесе әкiмшiлiк жазаларын өтеуден жалтарған, хабар-ошарсыз жоғалып кеткен адамдарды iздестiрудi жүзеге асыруға және заңмен көзделген өзге де жағдайларға, сондай-ақ ұрланған мүлiктi iздеудi жүзеге асыруға;
iздестiру, тергеу және өзге де заңмен көзделген iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзу кезiнде соттардың ұйғарымдарын, судьялардың қаулыларын, прокурордың, тергеушiнiң және анықтамашының жазбаша тапсырмаларын орындауға;
қылмыстық процеске қатысушылардың өмiрiн, денсаулығын, ар-намысын, қадiр-қасиетiн және мүлкiн қорғау жөнiнде заңдарда көзделген шараларды қолдануға;
2) әкiмшiлiк полиция органдары:
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға және жолын кecугe;
адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын құқыққа қайшы қол сұғудан қорғауға;
қоғамдық тәртiптi қорғауға және қоғамдық қауiпсiздiкті қамтамасыз етуге, соның iшiнде мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалардың жәрдемiмен, ұйымдар мен азаматтардың ерiктi қатысуымен қорғауға және қамтамасыз етуге;
халықты құқықтық тәрбиелеуге қатысуға, құқық тәртiбiнiң жай-күйi мен iшкi iстер органдары қызметiнiң тиiмдiлiгін арттыру жөнiндегi шаралар туралы қоғамдық пiкiрдi зерделеуге, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жөнiндегі iстер бойынша iс жүргізудi жүзеге асыруға;
авария, өрт, дүлей апат және басқа төтенше жағдайлар зардаптарын жою кезiнде қоғамдық тәртiп пен қауiпсiздiкті қамтамасыз етуге;
құқыққа қайшы қол сұғудан, жазатайым және оқиғалардан зардап шеккен, сондай-ақ денсаулығы мен өмiрi үшiн қауiптi дәрменсiз немесе өзге де күйдегi азаматтарға көмек көрсетуге;
мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi органдарына меншiктің барлық нысандарындағы объектiлерде өрт қауiпсiздiгі жай-күйiне бақылау жасауды жүзеге асыруда жәрдем көрсетуге;
карантиндiк, санитарлық және экологиялық iс-шараларды өткiзуге қатысуға;
жаппай тәртiпсiздiктердi түзету мекемелерiнде тыюға қатысуға, әскери қарауылдардың күзетiнен қашқан сотталғандарды iздестірудi жүзеге асыруға;
прокурордың азаматтар мен лауазымды адамдарды мәжбүрлеп жеткiзу (күштеп әкелу) туралы қаулыларын орындауға, сондай-ақ прокурордың өз құзыретi шегінде шығарған өзге де жазбаша тапсырмалары мен талаптарын орындауға;
ұсталғандарды, қамауға алынғандар мен сотталған адамдарды күзетуге және айдап апаруға;
заңдарда белгіленген тәртiппен жедел-iздестіру және тосқауыл қою шараларын, қылмыс жасаған адамдарды ұстау жөнiндегі операцияларды жүргiзудi жүзеге асыруға, сондай-ақ өзге де құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға оларды жүргiзуде және жүзеге асыруда жәрдем көрсетуге;
соттардың шешiмдерi бойынша денсаулық сақтау мекемелерiне келуден жалтарған алкоголизм, нашақорлық, уытқұмарлық, жыныстық аурулармен ауыратын немесе иммунитет тапшылығы вирусын жұқтырған адамдарды айдап алып келудi жүзеге асыруға;
шаруашылық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстарды, әкiмшiлiк жазалау шараларын орындауға, сотталғандардың, сондай-ақ әкiмшiлiк қамауға алынғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз етудi орындауға;
есепке алуды жүргізуге және қылмыскерлiктiң алдын алу мақсатында кәмелетке толмағандардың: бас бостандығынан айыру орындары мен жабық үлгiдегі арнаулы оқу орындарынан босатылғандардың; қылмыс жасаған cәттe заңға сәйкес қылмыстық жауапкершiлiкке тартылуы мүмкiн жасқа толмағандардың; спиртті ішiмдiктердi, есiрткiлiк құралдар мен уытты заттарды қолданатындардың; әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдану көзделген өзге де құқық бұзушылықтар жасағандардың арасында ықпал ету шараларын қолдануға;
жол жүрiсi ережелерiнiң және жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге қатысты өзге де нормативтердiң сақталуын бақылауды жүзеге асыруға; мемлекеттiк тiркеу және есепке алу тәртiбiн айқындауға, сондай-ақ жеңiл, жүк автомобильдерiн және автобустарды, олардың базасында жасалған арнаулы автомобильдердi қоса алғанда; мотоциклдер мен мотороллерлердi, автомобильдердiң құрамында жүруге арналған тiркемелердi мемлекеттік тiркеудi және есепке алуды жүргiзуге, оларды мемлекеттік техникалық байқаудан өткiзуге, оларды пайдаланушы, оның iшiнде сенiмхат бойынша пайдаланушы адамдарды тiркеудi және есепке алуды жүргiзуге, оларды жүргiзу және троллейбустар мен трамвайларды жүргiзу құқығына емтихан қабылдауға және куәлiк беруге, жол жүрiсiн реттеуге;
азаматтық, қызметтік (әскери атыс қол қаруын қоспағанда) қарулар мен патрондарды және олардың жинақтық бөлшектерiн әзiрлеуге, өндiруге, жөндеуге, саудасына, сатып алуға, тiркеуге (қайта тiркеуге), коллекциялауға, экспонаттауға, сақтауға, алып жүруге, есепке алуға, тасымалдауға, әкелуге, әкетуге мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдану арқылы жасалған бұйымдарды әзiрлеуге, өндiруге, саудасына, сатып алуға коллекциялауға, экспонаттауға, сақтауға, тасымалдауға, әкелуге, әкетуге мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
жарылғыш заттар мен материалдарды, түрлi-түстi бейнедегi көбейткiш-көшiргiш техниканы, улы заттарды сатып алудың, сақтаудың, есепке алудың, тасымалдаудың, әкелудiң, әкетудiң белгiленген тәртiбiнiң сақталуын бақылауға;
азаматтық және қызметтiк қарудың және олардың патрондарының; есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың; жарылғыш заттар мен материалдардың, азаматтық пиротехникалық заттардың және оларды қолдану арқылы жасалған бұйымдардың штемпельдi-бедерлiк шеберханалардың; түрлi-түсті бейнедегі көбейту-көшiру техникасының, улы заттардың айналымы саласындағы талаптарға сәйкес заңды тұлғалар мен жеке адамдардың объектiлерiн (үй-жайларын) және персоналын бақылауға;
ерекше маңызды және мемлекеттік маңызы бар өзге де объектілердiң күзетiлуiн қамтамасыз етуге, ұйымдарды күзетудiң жай-күйiн бақылауға;
заңдарға сәйкес iшкi iстер органдарының құзыретiне жататын мәселелер бойынша лицензиялар және рұқсаттар берудi жүзеге асыруға; қару мен оқ-дәрiлердiң (жауынгерлiк оқ-дәрiлердi қоспағанда) сатып алуына, сақталуына, оларды тасымалдауға, алып жүруге, әкелуге, әкетуге және пайдалануға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға, қару мен оқ-дәрiлердi, жарылғыш және күштi әсер ететiн улы заттарды, есiрткi құралдарын, психотроптық және сол сияқты заттарды, прекурсорларды, радиоактивтi материалдар мен заттарды ұстаудың және олардың жұмыс iстеуiнiң белгіленген ережелерiнiң сақталуын бақылауға; әкiмшiлiктің қатысуымен аталған заттар, нәрселер, материалдар тұрған үй-жайларды тексеруге; қаруды есепке алуға және заңда көзделген жағдайларда алып қоюға; азаматтардағы қару, оқ-дәрiлер мен олар сақталатын орындарды оларды қолдану ережелерiнiң сақталуын бақылау мақсатында тексеруге; қару мен оқ-дәрiлердi сақтау және пайдалану ережелерi бұзылған, сондай-ақ заңдарда көзделген басқа жағдайларда ұйымдар мен азаматтардан оларды алып қою туралы мәселе қоюға;
мемлекеттік маңызы бар аса маңызды және өзге де объектілердi, еңбекпен түзеу мекемелерiн күзетудi қамтамасыз етуге; ұйымдарды күзетудiң жай-күйін бақылауға;
табылған мүлiк пен қазыналардың тиiстi мемлекеттiк органдар мен лауазымды тұлғалардың қарауына берiлгенге дейiн сақталуын қамтамасыз ету жөнiнде шұғыл шаралар қолдануға; табылған және iшкi iстер органдарына тапсырылған құжаттардың, заттардың, құндылықтардың және басқа мүлiктiң сақталуын қамтамасыз етуге, оларды меншiк иелерiне қайтару не белгіленген тәртiппен сату жөнiнде шаралар қолдануға;
азаматтар мен лауазымды тұлғалардың паспорт жүйесiнiң белгiленген ережелерiн сақтауын, сондай-ақ шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың олар үшін белгіленген келу, кету, болу және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттi өту ережелерiн сақтауын бақылауға;

3) военная полиция Министерства внутренних дел:
участвовать в соответствии с законодательством в обеспечении режима чрезвычайного или военного положения, выполнять отдельные задачи в системе территориальной обороны Республики Казахстан в военное время.";
8) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Права органов внутренних дел
1. Органы внутренних дел для выполнения возложенных задач в пределах установленной законом компетенции имеют право:
рассматривать заявления и сообщения о любых совершенных или готовящихся противоправных посягательствах, в том числе и не относящихся к их ведению, регистрировать их, своевременно принимать меры по их пресечению, раскрытию, задержанию лиц, их совершивших, недопущению общественно опасных последствий;
при выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании преступлений давать обязательные для исполнения поручения другим органам, организациям и должностным лицам;
беспрепятственно и безвозмездно получать по возбужденным уголовным делам информацию и материалы в государственных органах, а также организациях;
давать обязательные для исполнения предписания, представления и предложения соответственно юридическим или физическим лицам о мерах по устранению причин и условий, способствующих совершению преступлений и иных правонарушений, а также направлять в органы здравоохранения представления и материалы на лиц, больных хроническим алкоголизмом, наркоманией, токсикоманией, страдающих психическими расстройствами и нарушающих права и свободы других граждан либо общественный порядок, для принудительного лечения;
беспрепятственно и безвозмездно и с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, получать информацию и материалы от государственных органов и организаций, независимо от форм собственности, в том числе от специальных органов, осуществляющих дознание и следствие, в целях предупреждения правонарушений и раскрытия преступлений;
по находящимся в производстве материалам и уголовным делам вызывать граждан в органы внутренних дел, получать от них объяснения, документы, их копии, производить допросы, а также в установленном порядке подвергать приводу лиц, уклонившихся от явки без уважительной причины;
в целях предупреждения и пресечения правонарушений, раскрытия и расследования преступлений устанавливать сотрудничество на гласной и негласной основе с гражданами, изъявившими согласие участвовать в охране общественного порядка и обеспечении общественной безопасности;
на безвозмездной основе использовать средства массовой информации для выполнения возложенных на органы внутренних дел задач в пределах их полномочий;
в безотлагательных случаях в служебных целях пользоваться средствами связи, независимо от места их нахождения и принадлежности, с возмещением расходов по международным и междугородным переговорам;
при отсутствии иных возможностей использовать транспортные средства, независимо от форм их собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда при угрозе жизни и здоровью человека к местам преступлений, актов терроризма, массовых беспорядков, стихийных бедствий и доставления в лечебные учреждения людей, нуждающихся в экстренной медицинской помощи - с возмещением ущерба владельцам в случае его причинения;
при преследовании лиц, подозреваемых в совершении преступлений, административных правонарушений, угрожающих безопасности граждан, входить беспрепятственно в жилые и иные помещения граждан, на принадлежащие им земельные участки, на территорию и в помещения (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) и осматривать их, либо при наличии достаточных данных полагать, что там совершено или совершается преступление, административное правонарушение, произошел несчастный случай, а также для обеспечения личной безопасности граждан и общественной  безопасности при стихийных бедствиях, катастрофах, авариях, эпидемиях, эпизоотиях и массовых беспорядках; о случаях вторжения в жилые и иные принадлежащие гражданам помещения уполномоченные на то органы внутренних дел уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов;
производить регистрацию, фотографирование, звукозапись, кино- и видеосъемку, дактилоскопирование лиц, заключенных под стражу, подозреваемых в совершении преступления, обвиняемых в совершении преступлений, подвергнутых административному аресту, а также лиц, подозреваемых в совершении административного правонарушения либо совершивших их, при невозможности установления личности;
ограничивать или временно запрещать доступ граждан на отдельные участки и территории, обязывать их покидать определенное место в целях обеспечения общественного порядка и общественной безопасности, а также при проведении оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий;
для содержания в условиях изоляции лиц, задержанных по подозрению в совершении преступлений, а также лиц, в отношении которых мерой пресечения избран административный арест, иметь изоляторы временного содержания;
производить научно-технические исследования в ходе предварительного следствия, дознания и производства по уголовным делам и делам об административных правонарушениях;
в соответствии с законодательством осуществлять научно-исследовательскую, учебную, производственную, финансово-хозяйственную деятельность.

3) Iшкi iстер министрлігінiң әскери полициясы:
заңдарға сәйкес төтенше немесе әскери жағдай режимiн қамтамасыз етуге қатысуға, соғыс кезiнде Қазақстан Республикасының аумақтық қорғаныс жүйесiнде жекелеген тапсырмаларды орындауға мiндеттi;
8) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Iшкi iстер органдарының құқықтары
1. Iшкi iстер органдары өздерiне жүктелген мiндеттердi атқару үшiн заңда белгiленген құзыреттерiнiң шегiнде:
кез-келген жасалған немесе әзiрленiп жатқан құқыққа қарсы қол сұғу, соның iшiнде олардың қарауына жатпайтындар туралы арыздар мен хабарларды қарауға, оларды тіркеуге, олардың жолын кесу, ашу, оларды жасаған адамдарды ұстау, қоғамдық қауiптi зардаптарға жол бермеу жөнiнде нақтылы шаралар қолдануға;
қылмыстарды анықтау, тыю, ашу және тергеу кезiнде басқа органдарға, ұйымдар мен лауазымды тұлғаларға атқарылуы мiндеттi тапсырмалар беруге;
қозғалған қылмыстық iстер жөнiнде мемлекеттік органдарда, сондай-ақ ұйымдарда ақпарат пен материалдарды кедергiсiз және өтеусiз алуға;
қылмыстың және басқа да құқық бұзушылықтың жасалуына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды жоюға бағытталған шаралар жөнiнде заңды және жеке тұлғаларға орындауға мiндеттi ұйғарымдар, ұсынулар және ұсыныстар беруге, сондай-ақ созылмалы маскүнемдiк, есiрткiқұмарлық, уытқұмарлық ауруына шалдыққан, жүйке бұзылуынан зардап шегетiн және басқа азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын не қоғамдық тәртіптi бұзатын адамдарды ерiксiз емдеу үшiн денсаулық сақтау органдарына ұсыныстар мен материалдар жiберуге;
мемлекеттік органдар мен меншiк нысанына қарамастан ұйымдардан, соның iшiнде анықтама мен тергеудi жүзеге асыратын арнаулы органдардан құқық бұзушылықтың алдын алу және қылмыстарды ашу мақсатында кедергiсiз әрi өтеусiз және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгіленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, ақпарат пен материалдарды алуға;
азаматтарды iс жүргiзудегi материалдар мен қылмыстық iстер бойынша iшкi iстер органдарына шақыруға, олардан түсiнiктемелер, құжаттар, олардың көшiрмелерiн алуға, жауап алуға, сондай-ақ шақырғанда келуден дәлелдi себепсiз жалтарған адамдарды мәжбүрлеп алып келуге;
құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу, қылмыстарды ашу және тергеу мақсатында қоғамдық тәртiптi сақтауға және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қатысуға келiсiм бiлдiрген азаматтармен жария және жария емес негізде ынтымақтастық орнатуға;
iшкi iстер органдарының қызметiн жария ету, қылмыстың мән-жайын, сондай-ақ оны жасаған адамдарды анықтау үшiн, тергеуден, анықтама алудан және соттан бой тасалап жүрген адамдарды және хабар-ошарсыз кеткен адамдарды iздестiру үшiн қоғамдық тәртiптi қорғау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету барысында пайда болған өзге де жағдайларда мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарының мүмкiндiгiн тегін пайдалануға;
iшкi iстер органдарына жүктелген мiндеттердi орындау үшiн бұқаралық ақпарат құралдарын өз құзыретi шегінде өтемсiз негізде пайдалануға;
кiдiртуге болмайтын жағдайларда қызмет мақсатындағы қай жерде орналасқанына және кiмге тиесiлi екенiне қарамастан халықаралық және қалааралық сөйлесуге кеткен шығыстарды өтей отырып, байланыс құралдарын пайдалануға;
өзге мүмкiндiктер болмағанда меншiк нысанынан қарамастан (дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттер өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдардан басқа) қылмыстар, жазатайым оқиғалар, дүлей апаттар болған жерлерге бару және жедел медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелерiне жеткiзу үшiн, сондай-ақ кiдiртуге болмайтын өзге де жағдайларда, иелерiне залал келтiрiлген жағдайда оны өтей отырып, көлiк құралдарын пайдалануға;
азаматтардың қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн қылмыс жасаған, әкiмшiлiк құқық бұзған деп сезiктелген адамдардың iзiне түскен кезде не ол жерде қылмыс, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалды немесе жасалуда, жазатайым оқиға болды деп санау үшiн жеткiлiктi мәлiметтер болса, сондай-ақ дүлей апаттар, күйреулер, авариялар, эпидемиялар, эпизоотиялар және жаппай тәртiпсiздiктер кезiнде азаматтардың жеке басының қауiпсiздігі мен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету үшiн азаматтардың тұрғын және басқа да жайларына, оларға тиесілі жер учаскелерiне, аумаққа және үй-жайларға (дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттер өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдардан басқа) кедергiсiз кiруге және оларды тексеруге хақылы; азаматтарға тиесiлi тұрғын және басқа жайларға басып кiрген жағдайлар жайында осыған уәкiлдiк берiлген iшкi iстер органдары жиырма төрт сағаттың iшiнде прокурорды хабардар етуге;
қамауға алынған, қылмыстың жасалуына күдiкті, қылмыс жасады деп айып тағылған әкiмшiлiк қамауға алынғандарды, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзған деп сезiктелген адамдарды, олардың жеке басын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, тiркеуге, фотосуретке түсiруге, дыбысын жазуға, кино және бейнекөрiнiске түсiруге, дактилоскопия жасауға;
азаматтардың жекелеген учаскелер мен аумақтарға кiруiн шектеуге немесе оған тыйым салуға қоғамдық тәртiп пен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ жедел iздестiру шаралары мен тергеу iс-әрекетін жүргiзген кезде оларды белгiлi бiр орынды босатуға мiндеттеуге;
қылмыс жасады деген күдiкпен ұсталған адамдарды, сондай-ақ оларға қатысты жазалау шарасы ретiнде әкiмшiлiк тұтқындау таңдалған адамдарды оқшаулау жағдайында ұстау үшiн уақытша ұстау изоляторлары болуына;
қылмыс жасады деген күдiк бойынша ұсталған адамдарды, сондай-ақ сотталған адамдарды және бұлтартпау шарасы ретiнде қамауға алу таңдалған адамдарды оқшаулау жағдайында ұстау үшiн тергеу жүргізетін оқшау бөлмелер мен уақытша ұстайтын оқшау бөлмелер болуға;
әкiмшiлiк құқық бұзу iстерi жөнiнде алдын ала тергеу, анықтама және iс жүргiзу барысында ғылыми-техникалық зерттеулер жүргiзуге;
заңдарға сәйкес ғылыми-зерттеу, оқу, өндiрiстiк, қаржы-шаруашылық қызметiн жүзеге асыруға құқығы бар.

2. Кроме указанных в пункте 1 настоящей статьи, органы внутренних дел также имеют право:
1) органы криминальной полиции:
производить в предусмотренных законом случаях и порядке уголовно-процессуальные действия и оперативно-розыскные мероприятия, привлекать к их производству специалистов, использовать научно-технические средства для собирания и исследования фактических данных. При этом не подлежат разглашению сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законом тайну, а также сведения о частной жизни;
2) органы административной полиции:
требовать от граждан соблюдения общественного порядка и общественной безопасности, прекращения противоправных действий и действий, препятствующих осуществлению полномочий органов внутренних дел. В случае невыполнения этих требований применять соответствующие меры принуждения;
осуществлять административное производство в соответствии с законодательством, регламентирующим эту деятельность; составлять протоколы, накладывать административные взыскания, доставлять нарушителей, производить административное задержание, личный досмотр, а также досмотр и изъятие предметов и документов;
задерживать лиц, подвергнутых административному аресту;
в случаях, предусмотренных законодательством, задерживать и содержать в приемниках-распределителях с санкции прокурора на срок до тридцати суток лиц, не имеющих определенного места жительства, документов, в целях установления личности и последующей передачи их соответствующим органам и учреждениям (миграционным, медицинским, социальным и иным);
при подозрении в совершении преступлений и административных правонарушений проверять у граждан документы, удостоверяющие их личность, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения установленных правил, контроль за выполнением которых возложен на органы внутренних дел;
создавать и использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решение задач по охране правопорядка, в том числе учет лиц, взятых под административный надзор и подлежащих профилактическому воздействию, лиц, совершивших административные правонарушения, повторность совершения которых влечет повышенную меру ответственности, осуществлять надзор и контроль за поведением лиц, состоящих на учетах;
при проведении мероприятий по розыску бежавших из-под стражи лиц самостоятельно устанавливать контрольно-пропускные пункты;
задерживать и содержать в установленном законом порядке в Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста и совершивших правонарушения, если необходима их немедленная изоляция, а также направляемых в специальные учебно-воспитательные учреждения. Доставлять и содержать в Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних безнадзорных детей и подростков в возрасте от 3 до 16 лет, а также оставшихся без попечения родителей или лиц, их заменяющих, с дальнейшей передачей органам опеки и попечительства;
в целях обеспечения безопасности полетов воздушных судов, а также движения пассажирских поездов, морских и речных судов осуществлять досмотр, в том числе встречный, авиапассажиров и пассажиров поездов, морских и речных судов и их багажа; в установленном законом порядке изымать оружие, боеприпасы, наркотики и иные запрещенные к провозу предметы и вещества;
проводить в установленном порядке освидетельствование лиц на предмет употребления алкоголя, наркотических и психотропных средств;
доставлять в специальные медицинские учреждения либо в дежурные части органов внутренних дел и содержать в них до вытрезвления лиц, находящихся в общественных местах в нетрезвом состоянии, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность, либо могущих принести вред окружающим или себе, а находящихся в жилище и нарушающих общественный порядок - по заявлению проживающих с ними граждан;
применять предусмотренные законом меры по контролю за лицами, освобожденными из мест лишения свободы, осуществлять контроль за соблюдением режимных требований в изоляторах временного содержания органов внутренних дел и на территориях, прилегающих к ним; в установленном Министром внутренних дел порядке вводить в изоляторах временного содержания органов внутренних дел режим особых условий;
по письменному предписанию прокурора принимать необходимые меры по прекращению собрания, митинга, демонстрации, шествия, пикета в случае несоблюдения его организаторами требований законодательства о порядке проведения названных мероприятий;
в необходимых случаях оказывать содействие государственной противопожарной службе в проверке соблюдения правил пожарной безопасности хозяйствующими субъектами и гражданами;
привлекать в чрезвычайных ситуациях силы и средства противопожарных и аварийно-спасательных служб, транспортные и другие материально-технические средства, средства связи и химической защиты организаций, независимо от форм собственности, при необходимости отдавать распоряжения на эвакуацию людей, материальных ценностей из опасной зоны, приостанавливать работу цехов и объектов на период проведения спасательных работ и ликвидации чрезвычайных ситуаций, беспрепятственно проникать во все жилые, производственные и другие помещения, а также принимать иные меры, направленные на спасение граждан;
при проведении карантинных мероприятий, а также в местах массового произрастания дикорастущих наркотикосодержащих растений, нереста ценных пород рыб, на территории национальных парков, государственных заповедников и заказников устанавливать по решению соответствующих исполнительных органов и должностных лиц контрольно-пропускные пункты;
в порядке и случаях, установленных законодательством, останавливать транспортные средства и проверять у водителей документы на право пользования и управления ими, документы на груз и право его перевозки; отстранять от управления транспортными средствами лиц, находящихся в состоянии опьянения, не имеющих документов на право управления или пользования транспортными средствами, а также в других предусмотренных законодательством случаях; по основаниям, предусмотренным законодательством, задерживать транспортные средства и в принудительном порядке, определяемом Министерством внутренних дел, доставлять их для временного хранения на специальные площадки или стоянки, создаваемые по решению акимата города областного значения, акима районного значения, района в городе республиканского значения, столице, сельского (поселкового) округа, а также производить блокировку ходовой части транспортных средств; временно ограничивать или запрещать движение транспорта и пешеходов на улицах и дорогах, а также все виды производимых на них работ;
совместно с иными государственными органами контролировать соблюдение организациями, независимо от форм собственности, гражданами требований природоохранного и ветеринарного законодательства, санитарных норм и правил, проведение организациями природоохранных, санитарно-эпидемиологических и противоэпизоотических мероприятий; проводить в присутствии представителей администрации организаций проверку выполнения этих требований; приостанавливать частично или полностью работу организаций, отдельных производств и участков при нарушениях, создающих угрозу окружающей среде, возникновения эпидемий и эпизоотии;
контролировать деятельность государственных органов, а также организаций в части обеспечения безопасности дорожного движения и выдавать обязательные для исполнения предписания; участвовать в работе комиссий по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, линий городского электрического транспорта, а также образцов новой автомототранспортной техники; согласовывать проекты правил, нормативов и стандартов, относящихся к безопасности дорожного движения, строительству и реконструкции улиц и дорог, а также конструкций транспортных средств и учебных программ подготовки водителей; запрещать эксплуатацию транспортных средств, техническое состояние которых угрожает безопасности дорожного движения; приостанавливать выпуск на линию транспортных средств организаций, до исполнения предписаний, когда продолжение их эксплуатации угрожает безопасности дорожного движения;
выдавать юридическим лицам разрешения на приобретение, хранение, перевозку, ввоз, вывоз оружия, боеприпасов, множительно-копировальной техники цветного изображения, взрывчатых, сильнодействующих ядовитых веществ по перечням, определяемым Правительством, на хранение, перевозку, ввоз, вывоз гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; на использование объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, на открытие стрелковых тиров и стендов, а физическим лицам - на приобретение, хранение, ношение, ввоз, вывоз гражданского оружия и патронов к нему;
устанавливать правила хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
на основе договоров осуществлять охрану физических лиц, имущества собственников;
содействовать работе самодеятельных общественных формирований населения правоохранительной направленности;
поощрять граждан, отличившихся в охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности и борьбе с правонарушениями;

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген құқықтардан басқа iшкi iстер органдары, сондай-ақ:
1) криминалдық полиция органдары:
заңда көзделген жағдайларда және тәртiппен қылмыстық iс жүргiзу әрекеттерiн және жедел іздестіру шараларын жүргізуге, оларды жүргізуге мамандарды тартуға, дерек мәлiметтердi жинау және зерттеу үшiн ғылыми-техникалық құралдарды пайдалануға құқығы бар. Бұл ретте мемлекеттік және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтер, сондай-ақ адамдардың жеке өмiрi туралы мәлiметтер жария етiлуге тиiс емес;
2) әкiмшiлiк полиция органдары:
азаматтардан қоғамдық тәртiптi және қоғамдық қауiпсiздiктi сақтауды талап етуге, құқыққа қарсы iс-қимылдар мен iшкi iстер органдарының өкiлеттігін жүзеге асыруға кедергi келтiретiн әрекеттердi тоқтатуды талап етуге құқығы бар. Бұл талаптар орындалмаған жағдайларда тиiсті мәжбүрлеу шараларын қолдануға;
осы қызметті реттейтiн заңдарға сәйкес әкiмшiлiк iс жүргiзудi жүзеге асыруға; хаттамалар жасауға, әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға, тәртіп бұзушыларды жеткiзуге, әкiмшiлiк ұстауды жүргiзуге, кiсiнiң жеке басын тексеруге, сондай-ақ заттары мен құжаттарын тексеруге және алып қоюға;
әкiмшiлiк қамауға алынған адамдарды ұстауға;
заңдарда көзделген жағдайларда белгілі тұрғылықты орны, құжаттары жоқ адамдарды олардың жеке басын куәландыру және кейiннен тиiсті органдар мен мекемелерге (көшi-қон, медицина әлеуметтiк және өзге де) беру мақсатында прокурордың санкциясымен отыз тәулiкке дейiнгi мерзiмде ұстауға және қабылдау-тарату орындарына орналастыруға;
қылмыс пен әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған деп сезiктелген жағдайда азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ орындалуын бақылау iшкi iстер органдарына жүктелген белгiленген ережелердiң сақталуын тексеруге қажеттi басқа құжаттарды тексеруге;
құқық тәртібiн қорғау жөнiндегi мiндеттердi шешудi, соның iшiнде әкiмшiлiк қадағалауға алынған және алдын алу ықпалы жасалуға тиiс адамдарды, әкiмшiлiк құқық бұзған және оларды қайталап жасауы күшейтiлген жауаптылыққа әкелiп соғатын адамдарды есепке алуды қамтамасыз ететін мамандандырылған есепке алуды, ақпарат жүйелерiн құрауға және пайдалануға, есепте тұратын адамдардың мінез-құлқын қадағалау мен бақылауды жүзеге асыруға;
қамаудан қашқан адамдарды iздестiруге байланысты шараларды жүргiзген кезде өздiгiнен бақылау-өткiзу пункттерiн орнатуға;
егер оларды жедел оқшаулау қажет болса он сегiз жасқа толмаған және құқық бұзған, сондай-ақ арнаулы оқу-тәрбие мекемелерiне жiберiлетiн кәмелетке толмағандарды заңда белгiленген тәртiппен ұстауға және Уақытша оқшаулау, бейiмдеу және оңалту орталықтарында ұстап отыруға: 3-тен 16 жасқа дейiнгі қадағалаусыз, сондай-ақ ата-аналарының немесе оларды алмастырушы адамдардың қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толмаған балалар мен жасөспiрiмдердi Уақытша оқшаулау, бейiмдеу және оңалту орталықтарына жеткiзуге және онда ұстап отыруға, одан әрi қорғаншылық және қамқоршылық орындарына беруге;
әуе кемелерi ұшуының, сондай-ақ жолаушылар поездарының, теңiз және өзен кемелерiнiң қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында авиажолаушыларды, поездардың, теңiз және өзен кемелерiнiң жолаушыларын және олардың теңдеме жүктерiн тексерудi, оның iшiнде үстеме тексерудi жүзеге асыруға; заңда белгiленген тәртiппен қаруды, оқ-дәрiлердi, есiрткiлердi және алып жүруге тыйым салынған өзге де заттар мен нәрселердi алуға;
адамдардың iшiмдiк, есiрткi және психотроптық заттарды қолданғандығын белгіленген тәртiппен куәландыруға;
қоғамдық орындарда адамның қадiр-қасиеті мен қоғамдық имандылықты қорлайтындай мастық күйде жүрген не айналадағыларға немесе өзiне зиян келтiруi мүмкiн, ал тұрғын үйде болып, қоғамдық тәртiптi бұзған адамдарды - олармен бiрге тұратын азаматтардың арыздары бойынша арнаулы медицина мекемелерiне не iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмдерiне жеткiзуге және оларда айыққанға дейiн ұстауға;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды бақылау жөнiндегi заңда көзделген шараларды қолдануға, iшкi iстер органдарының уақытша ұстау изоляторларында және олардың маңындағы аумақтарда режимдiк талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға; Iшкі iстер министрi белгілеген тәртiппен iшкi iстер органдарының уақытша ұстау изоляторларына ерекше жағдайлар режимiн енгізуге;
прокурордың жазбаша өкiмi бойынша жиналысты, митингінi, демонстрацияны, шерудi, пикеттi ұйымдастырушылар аталған шараларды өткiзу тәртiбi туралы заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда, оларды тоқтату жөнiнде қажеттi шаралар қолдануға;
қажет болған жағдайларда шаруашылық жүргізушi субъектiлер мен азаматтардың өрт қауiпсiздігі ережелерiн сақтауын тексеруде мемлекеттiк өрттен қорғау қызметіне жәрдем көрсетуге;
төтенше жағдайларда барлық тұрғын, өндiрiстік және басқа да үй-жайларға бөгетсiз кiруге, сондай-ақ азаматтарды құтқаруға бағытталған өзге де шаралар қолдануға өртке қарсы күрес және апаттан құтқару қызметiнiң күштерi мен құралдарын, көлiк және басқа да материалдық-техникалық құралдарды меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың байланыс және химиялық қорғану құралдарын тартуға, қажет болған жағдайда, материалдық құндылықтарды қауiптi аймақтан көшiруге өкiм жасауға; құтқару жұмыстарын жүргiзу және төтенше жағдайларды жою кезеңiне цехтар мен объектілердiң жұмысын тоқтатуға;
карантиндiк шаралар жүргiзiлген кезде, сондай-ақ құрамында есiрткi бар жабайы өсiмдiктер жаппай өсетiн, балықтың құнды тұқымдарының уылдырық шашатын жерлерiне, ұлттық парктердiң, мемлекеттік қорықтар мен заказниктердiң аумақтарына тиiсті атқарушы органдар мен лауазымды адамдардың шешiмiмен бақылау-өткiзу пункттерiн орнатуға;
заңдарда белгiленген тәртiппен және реттерде көлiк құралдарын тоқтатуға және жүргiзушiлердiң оларды пайдалануға және жүргізуге құқық беретiн құжаттарын, жүктер мен оларды тасымалдауға құқық беретiн құжаттарын тексеруге; мас адамдарды, көлiк құралдарын жүргізуге немесе пайдалануға құқық беретiн құжаттары жоқ адамдарды, сондай-ақ заңдарда көзделген басқа да жағдайларда, көлiк құралын жүргiзуден шеттетуге; заңдарда көзделген негiздер бойынша көлiк құралдарын ұстауға және Iшкi iстер министрлiгі белгiлейтін мәжбүрлеу тәртібiмен оларды республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аудан, ауылдық (кенттiк) округ, облыстық, аудандық маңызы бар қала әкiмдігінiң шешiмiмен жасалған арнаулы алаңдарға немесе тұрақтарға уақытша сақтау үшiн жеткізуге, сондай-ақ көлік құралдарын жүрiс бөліктерiн жауып тастауға; көшелер мен жолдарда көлiктiң және жаяу адамдардың қозғалысын, сондай-ақ оларда жүргізiлiп жатқан барлық жұмыстарды уақытша шектеуге немесе оларға тыйым салуға;
өзге де мемлекеттік органдармен бiрлесiп, меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың, азаматтардың табиғат қорғау және малдәрiгерлiк заңдардың талаптарын, санитариялық нормалар мен ережелердi орындауын, ұйымдардың табиғат қорғау, санитариялық-эпидемиологиялық және эпизоотияға қарсы шаралар жүргізуiн бақылауға; ұйымдар әкiмшiлігі өкiлдерiнiң қатысуымен бұл талаптардың орындалуына тексеру жүргізуге; қоршаған ортаға қауiп төндіретiн тәртiп бұзушылықтар, iндеттер мен эпизоотиялар пайда болған кезде ұйымдардың, жекелеген өндiрiстер мен учаскелердiң жұмысын iшiнара немесе толық тоқтата тұруға;
мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ ұйымдардың жол қозғалысының қауiпсiздігін қамтамасыз ету бөлігінде қызметiн бақылауға және орындалуы мiндетті ұйғарымдар беруге; автомобиль жолдарын, көшелерде, жол құрылыстарын, темiржол өткелдерiн, қалалық электркөлiгі желiлерiн, сондай-ақ автомотокөлiктiк техникасының жаңа үлгілерiн пайдалануға қабылдау жөнiндегi комиссиялардың жұмысына қатысуға; жол қозғалысы қауiпсiздiгiне, сондай-ақ көшелер мен жолдарды салуға және қалпына келтiруге қатысты ережелердiң, нормативтер мен стандарттардың, көлiк құралдарының конструкциялары мен жүргізушiлер даярлау жөніндегі оқу бағдарламаларының жобаларын келiсуге; техникалық жай-күйi жол қозғалысы қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн көлiк құралдарының пайдаланылуына тыйым салуға; ұйымдардың көлiк құралдарының, оларды пайдалануды жалғастыру жол қауiпсiздігіне қатер төнгізсе, ұйғарымдар орындалғанға дейiн, желiге шығарылуын тоқтата тұруға;
ұйымдарға Үкiмет белгілеген тiзбелер бойынша қару-жарақ, оқ-дәрi, түрлi-түстi бейнедегі көбейткiш-көшiргiш техниканы, жарылғыш, күштi әсерi бар химиялық, есiрткi, психотроптық, улы және радиоактивтi материалдар мен заттарды сатып алуға, сақтауға, тасымалдауға, әкелуге, әкетуге, ал азаматтарға - қару-жарақ пен оқ-дәрiнi сатып алуға, өзiмен алып жүруге және сақтауға, әкелуге, әкетуге рұқсаттар бepугe; қару-жарақпен сауда жасайтын магазиндердi, атыс тирлерi мен стендтерiн, қару-жарақ жөндеу шеберханаларын ашуға рұқсаттар беруге;
заңды тұлғаларға Үкiмет белгiлеген тiзбелер бойынша түрлi-түстi бейнелi көбейту-көшiру техникасын, жарылғыш, күштi әсерi ететін улы заттарды сатып алуға, сақтауға, тасымалдауға, әкелуге, әкетуге; азаматтық және қызметтiк қару мен олардың патрондарын, азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолдану арқылы жасалған бұйымдарды сақтауға, тасымалдауға әкелуге, әкетуге; есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласында объектілер мен үй-жайларды пайдалануға атыс тирлерi мен стендтердi ашуға, ал жеке адамдарға - азаматтық қару мен олардың патрондарын сатуға, сақтауға, алып жүруге, әкелуге, әкетуге рұқсат беруге;
азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолдану арқылы жасалған бұйымдарды сақтаудың, есепке алудың, пайдаланудың, тасымалдаудың, жоюдың, әкелудiң, әкетудiң тәртiбiн белгілеуге;
шарттар негiзiнде жеке адамдарды, меншiк иелерiнiң мүлкiн күзетудi жүзеге асыруға;
келiсiм-шарттар негізiнде жеке тұлғаларды, меншiк иелерiнiң мүлкiн күзетудi жүзеге асыруға;
халықтың құқық қорғау бағытында өз бетiнше iс-қимыл жасайтын қоғамдық жасақтарының жұмысына жәрдемдесуге;
қоғамдық тәртiптi қорғауда қоғамдық қауiпсiздiкте қамтамасыз етуде және құқық бұзушылыққа қарсы күресте көзге түскен азаматтарды көтермелеуге;

3) военно-следственные органы:
задерживать военнослужащих, совершивших правонарушения, и передавать их военным комендантам, командирам воинских частей или военным комиссарам.";
9) статью 33 исключить;
10) пункт 2 статьи 34 исключить;
11) статью 35 исключить.
29. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "О Прокуратуре" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 15, ст. 139):
1) в подпункте 12) статьи 11 слово "законодательством" заменить словом "законом";
2) в подпункте 7) пункта 1 статьи 29 слово "законодательством" заменить словом "законом";
3) в статье 56 слова "из средств республиканского бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств".
30. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 6, ст. 72):
1) в пункте 1 статьи 8:
в подпункте 2) слова "Президентом" заменить словом "законодательством";
в подпункте 5) слова "в банках" исключить;
2) в подпункте 3) пункта 2 статьи 8-1, в пункте 2 статьи 9 слова "в банках" исключить;
3) в статье 23:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Обеспечение органов национальной безопасности";
в пункте 1 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
4) в статье 25 слова "Законов Президента Республики Казахстан" исключить;
5) статью 26 исключить.
31. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2721 "О приватизации" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 163; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 189; 1999 г., N 21, ст. 786; N 23, ст. 916; 2000 г., N 21, ст. 396; 2001 г., N 8, ст. 52; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 6):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции: "Закон Республики Казахстан "О приватизации";
2) в тексте слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указу" заменить словами "Закон", "Закона", Законом", "Закону";

3) әскери-тергеу органдары:
құқық бұзған әскери қызметшiлердi ұстауға және оларды әскери коменданттарға, әскери бөлiмдерiнiң командирлерiне немесе әскери комиссарларға беруге құқылы.";
9) 33-бап алынып тасталсын;
10) 34-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
11) 35-бап алынып тасталсын.
29. "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат):
1) 11-баптың 12) тармақшасы аударуды қажет етпейдi;
2) 29-баптың 1-тармағының 7) тармақшасында "заңдарда" деген сөз "заңмен" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 56-бапта "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
30. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсіздiк органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж. N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 6, 72-құжат):
1) 8-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада "Президентi" деген сөз "заңнама" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада "банктерде" деген сөз алынып тасталсын;
2) 8-1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "банктерде" деген сөз алынып тасталсын;
3) 9-баптың 2-тармағында "банктерде" деген сөз алынып тасталсын;
4) 23-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық қауiпсiздiк органдарын қамтамасыз ету";
1-тармақта "республикалық бюджеттің" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 25-бапта ", Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заңдарының" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 26-бап алынып тасталсын.
31. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 163-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 189-құжат; 1999 ж., N 21, 789-құжат; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 21, 396-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат):
1) актiнiң нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) мәтiн бойынша "Жарлығы", "Жарлықтан", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер "Заңы", "Заңнан", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в части второй пункта 3 статьи 5 после слова "Перечень" дополнить словом "объектов";
4) в статье 14-3:
пункт 1 дополнить словами "или соответствующего местного представительного органа";
пункт 2 дополнить словами "или акиматом на утверждение соответствующему местному представительному органу";
5) в пункте 3 статье 16 после слова "органа" дополнить словами "или соответствующего местного исполнительного органа";
6) в подпункте 1) пункта 2 статьи 17 слова "разработанным продавцом и" исключить;
7) в статье 20:
в части первой пункта 1 слово "государственный" исключить;
в пункте 2 слово "государственного" исключить.
32. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 182; 1999 г., N 11, ст. 357; N 21, ст. 787; 2003 г., N 11, ст. 56):
1) в статье 9:
в заголовке слова "местных" заменить словами "областных (города республиканского значения, столицы)";
в части первой после слова "Областные" дополнить словами "(города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 1) слова "в размере, определенном" заменить словами "в размере и на срок, определенные";
2) в пункте 2 статьи 13 после слова "областным" дополнить словами "(города республиканского значения, столицы)";
3) пункт 2 статьи 18 исключить;
4) в пункте 2 статьи 53 слова "горному надзору" заменить словами "надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору";
5) в пункте 3 статьи 54 слова "специально уполномоченным исполнительным органом" заменить словами "уполномоченным органом по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору и уполномоченным органом по санитарно-эпидемиологическому надзору";
6) пункт 2 статьи 56 исключить;
7) в пункте 5 статьи 57 слова "специально уполномоченным исполнительным органом" заменить словами "Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан".
33. В  Закон Республики Казахстан от 18 июня 1996 г. "Об экспортном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 240; 2000 г., N 20, ст. 377; 2003 г., N 18, ст. 143):

3) 5-баптың 3-тармағының екiншi бөлігінде "салаларының (секторларының)" деген сөздер "салалары (секторлары) объектiлерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-3-бапта:
1-тармақ "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң" деген сөздерден кейiн "немесе тиiстi жергiлiктi өкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекітуге" деген сөздерден кейін "немесе әкімдік тиiсті жергiлiктi өкiлеттi органға бекiтуге" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 16-баптың 3-тармағында "уәкілдiк берген органның" деген сөздерден кейiн "немесе тиiсті жергiлiктi атқарушы органның" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 17-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "сатушы әзiрлеген және" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 20-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
2-тармақта "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын.
32. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат):
1) 9-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдардың құзыретi";
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астаналар) атқарушы органдар";
1) тармақшада "көлемiнде" деген сөзден кейiн "және ... мерзiмге" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 13-баптың 2-тармағында "облыстық" деген сөзден кейiн "(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 18-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
4) 53-баптың 2-тармағында "тау-кен бақылауы жөніндегі уәкiлдi" деген сөздер "өнеркәсiпте жұмыстардың қауiпсiз жүргізiлуiн қадағалау және тау-кендiк қадағалау жөнiндегi уәкiлетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 54-баптың 3-тармағында "арнайы уәкiлеттік атқарушы орган" деген сөздер "өнеркәсiпте жұмыстардың қауіпсiз жүргізiлуiн қадағалау және тау-кендiк қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органмен және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 56-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
7) 57-баптың 5-тармағында "арнайы уәкiлдi атқарушы орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөнiндегi мемлекеттiк комиссиямен" деген сөздермен ауыстырылсын.
33. "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 240-құжат; 2000 ж., N 20, 377-құжат; 2003 ж., N 18, 43-құжат):

1) в статье 1:
в абзаце семнадцатом после слов "государственным органом" дополнить словами "Республики Казахстан по экспортному контролю";
в абзаце девятнадцатом после слов "государственными органами" дополнить словами "Республики Казахстан системы экспортного контроля";
дополнить абзацем двадцать первым следующего содержания:
"государственные органы Республики Казахстан системы экспортного контроля - центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие контроль за экспортом, реэкспортом, импортом, реимпортом и транзитом вооружений и военной техники, ядерных и специальных неядерных материалов, товаров и технологии двойного применения (назначения), отдельных видов сырья, материалов, оборудования, технической, научно-технической информации, работ и услуг, подпадающих под действие экспортного контроля.";
2) в абзаце втором статьи 5 слова "обеспечивает реализацию единой" заменить словами "разрабатывает основные направления";
3) в статье 5-1:
в абзаце пятом слова ", через уполномоченные органы;" исключить;
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"выдает разрешения на осуществление внешнеэкономических сделок участникам внешнеэкономической деятельности (заявителям) в соответствии с настоящим законом";
4) в статье 7:
в части пятой:
слово "полномочных" исключить;
после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "системы экспортного контроля";
в части шестой после слов "государственный орган" дополнить словами "Республики Казахстан по экспортному контролю";
в части седьмой после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "системы экспортного контроля";
5) в частях первой и второй статьи 8-1 после слов "участникам внешнеэкономической деятельности", "участники внешнеэкономической деятельности" дополнить словом "(заявителям)", "(заявители)";
6) в статье 8-2 слова "государственные органы Республики Казахстан содействуют" заменить словами "уполномоченный государственный орган Республики Казахстан по экспортному контролю содействует";
7) в статье 11:
в части первой слова "и должностные лица Республики Казахстан, полномочные осуществлять экспортный контроль," заменить словами "Республики Казахстан системы экспортного контроля";
после слов "участников внешнеэкономической деятельности" дополнить словом "(заявителей)".
34. В  Закон Республики Казахстан от 5 июля 1996 г. "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112):

1) 1-бапта:
он жетiншi абзац "жол бермеу туралы" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегі" деген сөздермен толықтырылсын, "орган" деген сөз "органы" деген сөзбен ауыстырылсын;
он тоғызыншы абзац "тәртiбiн" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жүйесiнiң" деген сөздермен толықтырылсын, "органдардың" деген сөз "органдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдары - экспорттық бақылауға жататын қару-жарақтың, әскери техниканың, ядролық және арнайы ядролық емес материалдардың, екi ұдай қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялардың, жекелеген шикiзат түрлерiнiң, материалдардың, жабдықтардың, техникалық, ғылыми-техникалық ақпараттың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң экспортын, керi экспортын, импортын, керi импортын және транзитiн бақылауды жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары.";
2) 5-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
экспорттық бақылау саласында мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлеуде;
3) 5-1-бапта:
бесінші абзацта "уәкілетті органдар арқылы" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он үшіншi абзацпен толықтырылсын:
"осы заңға сәйкес сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (мәлiмдеушілерге) сыртқы экономикалық мәмiленi жүзеге асыруға рұқсат бередi";
4) 7-бапта:
бесiншi бөлiкте:
"өкiлеттi" деген сөз алынып тасталсын;
"тексеруiне" деген сөзден кейiн "экспорттық бақылау жүйесiне" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлiкте "Лицензия берген" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын, "орган" деген сөз "органы" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiкте "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экспорттық бақылау жүйесi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 8-2-баптағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экспорттық бақылау жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттiк органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 11-баптың бiрiншi бөлігінде "Қазақстан Республикасының экспорттық бақылауды жүзеге асыруға өкiлеттi" деген сөздер "Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жүйесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын, "мен лауазымды адамдары" деген сөздер алынып тасталсын.
34. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 5 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат):

1) в главах цифры "I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI" заменить соответственно цифрами "1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11";
2) в заголовке Главы III слова "и органов местного самоуправления" исключить;
3) в статье 10:
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"- организует разработку программ в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
- руководит деятельностью центральных и местных исполнительных органов;";
в абзаце двенадцатом слова "из средств республиканского бюджета" исключить;
дополнить абзацем семнадцатым следующего содержания:
"- создает аварийно-спасательные службы (в том числе аэромобильные отряды);";
4) в части второй статьи 11:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"координирует работу центральных и местных исполнительных органов и научных организаций в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;";
в абзаце восьмом слова "из средств республиканского бюджета в пределах выделенных ассигнований" исключить;
в абзаце двенадцатом слова "министерствам, государственным комитетам и центральным исполнительным органам, не входящим в состав Правительства Республики Казахстан, местным исполнительным" заменить словом "государственным";
дополнить абзацами следующего содержания:
"- разрабатывает программы по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
- обеспечивает деятельность аварийно-спасательных служб (в том числе аэромобильных отрядов);";
5) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Полномочия центральных государственных органов в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера";
часть первую изложить в следующей редакции: "Центральные государственные органы в пределах их компетенции:";
6) в статье 13:
в заголовке слова "и органов местного самоуправления" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы) и районов (городов областного значения) в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на соответствующей (подведомственной) территории:";
в части третьей:
после слова "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы) и районов (городов областного значения)";
абзац второй дополнить словами "местного масштаба";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"создают и используют местные запасы материально-технических, продовольственных, медицинских и других ресурсов;";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"К исключительному ведению местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) относится организация водно-спасательных служб.";

1) Тарауларда "I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, Х, ХI" деген сандар "1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11" деген сандармен ауыстырылсын;
2) III тараудың тақырыбындағы "және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 10-бапта:
үшiншi және төртiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"- табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы бағдарламаларды әзiрлеудi ұйымдастырады;
- орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметiне басшылық етедi;";
он екiншi абзацта "республикалық бюджет есебiнен" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"- авариялық-құтқару қызметтерiн (соның iшiнде, аэромобильді жасақтар) құрады.";
4) 11-баптың екiншi бөлiгiнде:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"орталық және жергілiкті атқарушы органдар мен ғылыми ұйымдардың табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы жұмысын үйлестiредi;";
сегізiншi абзацта "бөлiнген қаржы шегінде республикалық бюджет қаражатынан" деген сөздер алынып тасталсын;
он екiншi абзацта "министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге және Қазақстан Республикасы Үкiметi құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдарға, жергіліктi атқарушы" деген сөздер "мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"- табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын aлу мен оларды жою жөніндегі бағдарламаларды әзiрлейдi;
- авариялық-құтқару қызметтерiнiң (оның iшiнде аэромобильді жасақтардың) iс-әрекетiн қамтамасыз етедi.";
5) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Орталық мемлекеттік органдардың табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы өкiлеттiгi";
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдар өз құзыретi шегінде:";
6) 13-бапта:
тақырыбында "органдар мен жергіліктi өзiн-өзi басқару органдарының" деген сөздер "органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi өкiлдi органдары тиiстi (ведомстволық бағынысты) аумақтағы табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласында:";
үшiнші бөлiкте:
"Жергіліктi" деген сөздiң алдынан "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "төтенше" деген сөздiң алдынан "жергілікті ауқымдағы" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"материалдық-техникалық, азық-түлік, медициналық және басқа ресурстардың жергiлiктi қорларын құрады және пайдаланады;";
мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Судан құтқару қызметтерiн ұйымдастыру облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының ерекше қарауына жатады.";

7) в статье 21 слова "министерств, государственных комитетов, центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства," заменить словами "центральных государственных органов";
8) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Создание запасов материально-технических, медицинских и других ресурсов, обеспечение транспортными средствами при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Для обеспечения гарантированной защиты населения, окружающей среды и объектов хозяйствования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера заблаговременно создается государственный резерв материально-технических, продовольственных, медицинских и других ресурсов.
Для ликвидации чрезвычайных ситуаций мобилизуются материально-технические ресурсы и транспортные средства организаций, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, в соответствии с действующим законодательством, а силы и средства экстренной медицинской помощи и аварийно-спасательных служб доставляются в зоны чрезвычайных ситуаций и возвращаются обратно в первоочередном порядке согласно заранее утвержденным планам.";
9) статью 27 исключить;
10) статью 28 исключить;
11) в статье 31 слова "специально уполномоченные государственные органы в пределах их компетенции и местные исполнительные органы в пределах их компетенции и местные исполнительные органы" заменить словами "центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и местные исполнительные органы в пределах их компетенции";
12) в статье 32 слова "министерства, государственные комитеты и центральные исполнительные органы, не входящие в состав Правительства Республики Казахстан" заменить словами "центральные государственные органы".
35. В  Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 273; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 12, ст. 82):
1) абзац шестой статьи 3 исключить;
2) в абзацах втором и третьем статьи 5 слова "министерств, государственных комитетов, иных" исключить;
3) в статье 6:
в абзаце пятом слова "министерств, государственных комитетов, иных" исключить;
абзац седьмой исключить;
4) в статье 7:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Полномочия центрального исполнительного органа по безопасности дорожного движения";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"К ведению центрального исполнительного органа по безопасности дорожного движения относятся:";
в абзаце третьем слово "государственных" исключить;
абзац пятый исключить;
в абзаце седьмом слова ", а также подготовка специалистов" исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"организация и осуществление контроля за всеми видами работ при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании дорог международного и республиканского значения в части безопасности дорожного движения;";
в абзаце десятом слова "и сертификации" исключить;
в абзаце одиннадцатом после слов "на дорогах" дополнить словами "международного и";

7) 21-бапта "министрлiктердiң, мемлекеттік комитеттердiң, Үкiмет құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдардың" деген сөздер "орталық мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Материалдық-техникалық, медициналық және басқа ресурстар қорларын жасау, табиғи және техногендік төтенше жағдайлар кезiнде көлік құралдарымен қамтамасыз ету.
Халықтың, қоршаған ортаның және шаруашылық жүргiзушi өзектiлердiң табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан кепiлдi қорғалуын қамтамасыз ету үшiн дер кезiнде материалдық-техникалық азық-түлік, медициналық және басқа ресурстардың мемлекеттiк резервi жасалады.
Төтенше жағдайларды жою үшiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ұйымдардың материалдық-техникалық ресурстары және көлiк құралдары жұмылдырылады, ал шұғыл медициналық жәрдемнiң және авариялық-құтқару қызметтерінің күштерi мен құралдары төтенше жағдайлар аймақтарына алдын ала бекітілген жоспарларға сәйкес бiрiншi кезекте жеткiзiлiп, керi қайтарылады.";
9) 27-бап алынып тасталсын;
10) 28-бап алынып тасталсын;
11) 31-бапта "арнайы уәкiлдiк берiлген мемлекеттiк органдар және жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы мен жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 32-бапта "министрліктер, мемлекеттiк комитеттер, Қазақстан Республикасы Yкiметі құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдар" деген сөздер "орталық мемлекеттiк органдар" деген сөздермен ауыстырылсын.
35. "Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1996 ж. 15 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 273-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат):
1) 3-баптың алтыншы абзацы алынып тасталсын;
2) 5-баптың екiншi және үшiншi абзацтарындағы "министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 6-бапта:
бесiншi абзацта "министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де" деген сөздер алынып тасталсын;
жетiншi абзац алынып тасталсын;
4) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының жол жүрiсi қауiпсiздiгi жөніндегі орталық атқарушы органының өкiлеттігі";
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының жол жүрiсi қауiпсiздігі жөніндегі орталық атқарушы органының қарауына мыналар жатады:";
үшiншi абзацта "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
бесiншi абзац алынып тасталсын;
жетiншi абзацта ", сондай-ақ мамандар даярлау" деген сөздер алынып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жол жүрiсi қауiпсiздігі бөлігінде халықаралық және республикалық маңызы бар жолдарды салу, қайта жаңарту, жөндеу және күтіп ұстау кезiнде жұмыстың барлық түрлерiне бақылау жасауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;";
оныншы абзацта "мен сертификаттауды" деген сөздер алынып тасталсын;
он бiрiншi абзац "республикалық" деген сөздiң алдынан "халықаралық және" деген сөздермен толықтырылсын;

5) в статье 8:
в заголовке и пунктах 1 и 2 после слов "органов" дополнить словами "районов (городов)";
в пункте 2:
абзац четвертый исключить;
в абзаце пятом слова "министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов по вопросам обеспечения" заменить словами "центрального исполнительного органа по";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"- обеспечение выполнения и контроль за всеми видами работ при строительстве, реконструкции, ремонте, внедрении и содержании технических средств регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах районов (городов), дорожной сети городов, населенных пунктов районов (городов), выполнении работ по их содержанию, охране и обустройству дорог объектами сервиса;";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"подготовка специалистов в сфере обеспечения дорожного движения";
6) пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции: "3. Центральные и местные исполнительные органы вправе запрашивать в установленном порядке сведения, входящие в систему отчетности.";
7) в статье 11:
в пункте 1 слово "государственная" заменить словом "отраслевая";
слово "Государственная" заменить словом "Отраслевые";
слова "соответствующих бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
8) в статье 15:
в пункте 3 слово "гражданам" заменить словом "лицам";
в пункте 6:
слова "граждан", "гражданину" заменить словами "лиц", "лицам";
9) в статье 17:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Координацию деятельности по медицинскому обеспечению безопасности дорожного движения осуществляет уполномоченный центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень медицинских противопоказаний, при которых лицам запрещается управлять транспортными средствами, порядок проведения медицинского освидетельствования, осмотра, их периодичность устанавливаются уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования.";
10) в статье 18:
в пункте 3:
часть третью дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) легковые, грузовые автомобили и автобусы, включая изготовленные на их шасси специальные автомобили, мотоциклы и мотороллеры, прицепы, предназначенные для движения в составе с автомобилями, зарегистрированные в других государствах и ввезенные на территорию Республики Казахстан на срок более двух месяцев";
подпункт 4) части четвертой после слов "мотоциклы и мотороллеры," дополнить словами "прицепы, предназначенные для движения в составе с автомобилями,";

5) 8-бапта:
тақырыпта "Жергiлiкті" деген сөз "Аудандық (қалалық) жергіліктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтар "саласында" деген сөзден кейiн "аудандық (қалалық)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
төртiншi абзац алынып тасталсын;
бесiншi абзацта "министрлiктердiң, мемлекеттік комитеттердiң, өзге де орталық атқарушы органдардың" деген сөздер алынып тасталсын, "мәселелерi жөнiндегi" деген сөздер "жөніндегi орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiнші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- аудандардың (қалалардың) автомобиль жолдарында қалалардың, аудандардың (қалалардың) елдi мекендерiнiң жол тораптарында құрылыс салу, қайта жаңарту, жөндеу, олардағы жол жүрiсiн реттеудiң техникалық құралдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу, енгiзу және күтiп ұстау, оларды күту, күзету және оларда қызмет көрсету объектілерiн жайғастыру жөнiндегі жұмыстарды орындау кезiнде жұмыстың барлық түрлерiнiң орындалуын қамтамасыз ету және бақылау;";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жол жүрiсi қауiпсiздiгін қамтамасыз ету саласында мамандар даярлау.";
6) 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар есеп беру жүйесiне кiретiн мәлiметтердi белгiленген тәртiппен сұратып алуға құқылы.";
7) 11-бапта:
1-тармақта "мемлекеттiк" деген сөз "салалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"мемлекеттiк" деген сөз "салалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"тиiсті бюджеттер" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 15-бапта:
3-тармақта "азаматтарға" деген сөз "тұлғаларға" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
"Азаматтарды", "азаматтың" деген сөздер "Тұлғаларды", "тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жол жүрiсi қауiпсiздігін медициналық қамтамасыз ету жөнiндегi қызметті үйлестiрудi азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласына басшылық етудi жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының уәкiлетті орталық атқарушы органы жүзеге асырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтың көлiк құралдарын жүргізуiне тыйым салатын медициналық кiнараттарының тiзбесiн, медициналық куәландыру, тексеру тәртiбiн және олардың мерзiмiн азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласына басшылық етудi жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы белгiлейдi.";
10) 18-бапта:
3-тармақта:
үшiншi бөлiк мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) басқа мемлекеттерде тіркелген және Қазақстан Республикасының аумағына екi айдан артық мерзiмге әкелiнген жеңiл, жүк автомобильдерi мен автобустар, олардың шассилерiнде жасалған арнайы автомобильдердi қоса алғанда, мотоциклдер мен мотороллерлер, автомобильдердiң құрамында жүруге арналған тiркемелер.";
4) тармақша "мотоциклдер мен мотороллерлер" деген сөздерден кейiн ", автомобильдердiң құрамында жүруге арналған тiркемелер" деген сөздермен толықтырылсын;

11) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. Мероприятия по организации дорожного движения осуществляются в целях повышения его безопасности и пропускной способности дорог уполномоченным государственным органом, обеспечивающим развитие, сохранность, ремонт и содержание автомобильных дорог, местными исполнительными органами, юридическими и физическими лицами, в ведении которых находятся автомобильные дороги, а также территориальными подразделениями центрального исполнительного органа по безопасности дорожного движения.".
36. В  Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112;  Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года N 511 "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пожарной безопасности" "Казахстанская правда" от 1 января 2004 года N 1):
1) в заголовке главы 2 слова "и местного самоуправления" исключить;
2) в статье 5:
в абзаце четвертом слова "министерств и центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных" заменить словом "государственных";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"устанавливает лимит штатной численности противопожарной службы, содержащейся за счет бюджетных средств;";
3) в части второй статьи 6:
абзацы второй, третий изложить в следующей редакции:
"разрабатывает и обеспечивает выполнение программы в области пожарной безопасности на территории Республики Казахстан;
координирует работу центральных и местных государственных органов и организаций в области обеспечения пожарной безопасности;";
4) статьи 7, 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Полномочия центральных государственных органов в области пожарной безопасности
Центральные государственные органы в пределах своей компетенции:
разрабатывают и согласовывают нормативы, стандарты и правила, ведут государственный учет в области пожарной безопасности и представляют его данные в центральный исполнительный орган Республики Казахстан по пожарной безопасности;
образуют отраслевые пожарно-технические комиссии;
обеспечивают контроль за состоянием пожарной безопасности в государственных органах, проводят мероприятия по предупреждению пожаров.
Статья 8. Полномочия местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы, районов (города областного значения) в области пожарной безопасности:
К полномочиям местных исполнительных органов районов города республиканского значения, столицы, районов (города областного значения) в области пожарной безопасности относятся:
информирование населения и организаций о мерах в области пожарной безопасности;
обеспечение в пределах своей компетенции социальной защиты граждан и работников, пострадавших вследствие пожаров, возмещение вреда, причиненного здоровью и имуществу граждан, окружающей среде и объектам хозяйствования.";

11) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жол жүрiсiн ұйымдастыру жөнiндегі шараларды оның қауiпсiздігі мен жолдардың өткiзу қабiлетiн арттыру мақсатында автомобиль жолдарын дамытуды, сақтауды, жөндеудi және оларды ұстауды қамтамасыз ететiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган, жергілiктi атқарушы органдар, қарамағында автомобиль жолдары бар заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ жол жүрiсi қауiпсiздігі жөнiндегi орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшелерi жүзеге асырады.".
36. "Өрт қауiпсiздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; "Өрт қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 ж. 1 қаңтардағы N 1 Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 ж. 29 желтоқсандағы Заңы, 2004 ж. 1 қаңтардағы N 1 "Казахстанская правда"):
1) 2-тараудың тақырыбында "органдары мен жергілiктi өзiн-өзi басқару" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 5-бапта:
төртiншi абзацта "министрлiктердiң және Қазақстан Республикасы Үкiметi құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдардың, жергілiктi атқарушы" деген сөздер "мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетіншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын өртке қарсы қызметтiң штат саны лимитін белгілейдi;";
3) 6-баптың екiншi бөлiгінде:
екiншi, үшiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы аумағындағы өрт қауiпсiздiгi саласындағы бағдарламаны әзiрлейдi және оның орындауын қамтамасыз етедi;
орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы жұмысын үйлестiредi;";
4) 7, 8-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Мемлекеттік органдардың өрт қауiпсiздігі саласындағы өкiлеттігі
Мемлекеттiк органдар өздерiнiң құзыретi шегінде:
өрт қауiпсiздiгі саласында нормативтер, стандарттар мен ережелер әзiрлеп, келiседi, мемлекеттiк есеп жүргізедi және оның мәлiметтерiн Қазақстан Республикасының өрт қауiпсiздiгі жөніндегі орталық атқарушы органына береді;
салалық өрттен қорғау-техникалық комиссияларын құрады;
өрт қауiпсiздiгiнiң жай-күйiн бақылауды қамтамасыз етедi, өрттерден сақтандыру мен оларды жою шараларын жүзеге асырады.";
"8-бап. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiкті атқарушы органдарының өрт қауiпсiздiгі саласындағы өкілеттігі:
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының өрт қауiпсiздiгі саласындағы өкiлеттiгіне мыналар жатады:
халықты және ұйымдарды өрт қауiпсiздiгі саласындағы шаралар туралы хабардар ету;
өрттер салдарынан зардап шеккен азаматтар мен қызметкерлердiң әлеуметтік қорғалуын өз құзыретi шегінде қамтамасыз ету, азаматтардың денсаулығы мен мүлкіне, қоршаған ортаға және шаруашылық жүргізушi объектiлерге келтiрiлген зиянды өтeу.";

5) в статье 10:
в части четвертой:
абзац пятый исключить;
в абзаце семнадцатом слова "добровольных противопожарных формирований населения" заменить словами "общественных объединений (добровольных противопожарных формирований населения)";
в частях восьмой и девятой абзацах слова "городов Астаны, Алматы" заменить словами "(города республиканского значения, столицы)";
6) в части первой статьи 12 слова "Государственные органы, организации" заменить словом "Организации";
7) статью 13 после слова "объединения" дополнить словами "(добровольные противопожарные формирования)";
8) в части второй статьи 14 слово "уполномоченными" исключить;
9) в части первой статьи 19 слова "специально уполномоченными государственными органами" заменить словами "центральным исполнительным органом в области пожарной безопасности и местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы, районов (города областного значения)";
10) в части второй статьи 20 слово "самоуправления" заменить словами "государственного управления";
11) часть вторую статьи 21 изложить в следующей редакции:
"Государственные органы, организации, независимо от форм собственности, представляют отчетность о пожарах и их последствиях в органы противопожарной службы.";
12) в части второй статьи 22 слова "средств республиканского, местного бюджетов", "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
37. В  Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2002 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 66):
1) подпункт 7) статьи 16 исключить;
2) статью 102 исключить.
38. В  Закон Республики Казахстан от 18 марта 1997 г. "Об экологической экспертизе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 67; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; 2003 г., N 14, ст. 112):
1) статью 1 дополнить частями следующего содержания:
"Стратегический объект - объект экспертизы, реализация которого связана с деятельностью в области разведки, добычи, транспортировки, переработки, использования природных ресурсов, инфраструктуры и энергетики республиканского значения, аэрокосмического и военного комплексов, связи.
Трансграничный объект - объект экспертизы, реализация которого оказывает или может оказывать вредное воздействие на окружающую среду и здоровье людей двух и более областей (города республиканского значения, столицы), и/или территории сопредельного государства;";

5) 10-бапта:
төртінші бөлiкте:
бесiншi абзац алынып тасталсын;
он жетінші абзацта "халықтың өртке қарсы ерiктi құрамаларының" деген сөздер "қоғамдық өрт сөндiру бiрлестіктерiнiң (халықтың өртке қарсы ерiктi құрамаларының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзіншi және тоғызыншы бөлiктерде ", Астана және Алматы қалаларының", ", Астана, Алматы қалаларының" деген сөздер "(республикалық маңызы бар қалалардың астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 12-баптың бiрiншi бөлігінде "Мемлекеттік органдар, меншiк" деген сөздер "Меншiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 13-бапта "бiрлестiктер" деген сөзден кейiн "(өртке қарсы epiкті құрамалар)" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 14-баптың екiншi бөлігінде "уәкілетті" деген сөз алынып тасталсын;
9) 19-баптың бiрiншi бөлiгiнде "арнайы уәкілеттігі бар мемлекеттік органдар" деген сөздер "өрт қауiпсiздiгі саласындағы орталық атқарушы орган және республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiкті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 20-баптың екiншi бөлігінде "өзiн-өзi" деген сөздер "мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 21-баптың екiнші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк органдар, меншік нысанына қарамастан ұйымдар өртке қарсы қызмет органдарына өpттep және оның салдарлары туралы есеп берiп отырады.";
12) 22-баптың екiншi бөлігінде "республикалық, жергілiктi бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
"талдамалар" деген сөзден кейiн тұрған "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
37. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 66-құжат):
1) 16-баптың 7) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 102-бап алынып тасталсын.
38. "Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 18 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 6, 67-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Стратегиялық объект - iске асырылуы табиғи ресурстарды барлау, өндiру, тасымалдау, өңдеу, пайдалану, инфрақұрылым және республикалық маңызы бар энергетика, аэроғарыштық және әскери кешендер, байланыс саласындағы қызметпен байланысты сараптама объектісi.
Трансшекаралық объект - iске асырылуы екi және одан да көп облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және/немесе шектес мемлекет аумағының қоршаған ортасына және тұрғындарының денсаулығына кері әсер ететiн немесе етуi ықтимал сараптама объектiсi.";

2) в статье 7:
в подпункте 1) слово "любых" заменить словами "стратегических, трансграничных и экологически опасных";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) центральные государственные органы, привлекаемые к проведению государственной экологической экспертизы стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов центральным исполнительным органом в сфере охраны окружающей среды и его территориальными органами на местах";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) - в части организации и проведения государственной экологической экспертизы субъектов области (города республиканского значения, столицы) за исключением стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов.";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) юридические и физические лица (внештатные эксперты), привлеченные органами государственной экологической экспертизы для проведения экологической экспертизы, имеющие соответствующую лицензию.";
3) в статье 10:
подпункты 2), 3) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Центральные государственные органы в пределах компетенции";
в подпункте 1) слова "обеспечивают и организуют выполнение" заменить словами "участвуют в обеспечении и выполнении", слово "государственных" заменить словами "иных";
подпункт 4) исключить;
4) в статье 11:
пункт 1 исключить;
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами "стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов;";
в подпункте 4) слова "хозяйственную и иную деятельность" заменить словами "трансграничных объектов и объектов, осуществляющие экологически опасные виды хозяйственной деятельности";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) определяет персональный состав экспертных комиссий, привлекает в качестве внештатных экспертов (юридических и физических лиц), имеющих лицензии на осуществление работ в области экологической экспертизы, представителей центральных и местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), общественных объединений и природоохранных движений;";
в подпункте 11):
после слов "экологической экспертизы" дополнить словами "стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов";
слова "министерств, государственных комитетов, иных" исключить;
в подпункте 12) слова "министерствами, государственными комитетами" исключить;
5) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Компетенция местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в области экологической экспертизы
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):

2) 7-бапта:
1) тармақшада "кез келген" деген сөз "стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы мен оның жергілiктi жерлердегi аумақтық органдары стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектілерде мемлекеттік экологиялық сараптама жүргiзуге тартатын орталық мемлекеттiк органдар;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектiлердi қоспағанда, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) субъектілерiне мемлекеттік экологиялық сараптама ұйымдастыру және жүргізу бөлігінде - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) экологиялық сараптама жүргізу үшiн мемлекеттiк экологиялық сараптама органдары тартатын, тиiстi лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар (штаттан тыс сарапшылар).";
3) 10-бапта:
1-тармақтың 2), 3) тармақшалары алынып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өз құзыреті шегінде орталық мемлекеттік органдар:";
1) тармақшада "орындалуын қамтамасыз етедi және ұйымдастырады" деген сөздер "қамтамасыз етiлуiне және орындалуына қатысады" деген сөздермен ауыстырылсын, "мемлекеттік" деген сөз "өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша алынып тасталсын;
4) 11-бапта:
1-тармақ алынып тасталсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектiлердегi мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастырады және жүргізеді;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) сараптама комиссияларының адам құрамын белгiлейдi, оларда штаттан тыс сарапшылар ретiнде (заңды және жеке тұлғалар) жұмыс iстеуге экологиялық сараптама саласында жұмыс iстеуге лицензиясы бар, орталық және жергілiкті атқарушы органдарының, қоғамдық бiрлестiктер мен табиғат қорғау қозғалыстарының өкiлдерiн тартады;";
11) тармақшада:
"заңды тұлғалардан" деген сөздерден кейiн "стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектiлерге" деген сөздермен толықтырылсын, "министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, өзге де" деген сөздер алынып тасталсын;
12) тармақшада "министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң," деген сөздер алынып тасталсын;
5) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының экологиялық сараптама саласындағы құзыретi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары:

1) организуют и проводят государственную экологическую экспертизу хозяйственной деятельности субъектов области (города республиканского значения, столицы) за исключением стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов;
2) организуют общественные слушания при проведении государственной экологической экспертизы;
3) вносят предложения по разработке документов в области экологической экспертизы и передают на рассмотрение центрального исполнительного органа в сфере охраны окружающей среды инициативные проекты таких документов;
4) привлекают для проведения экспертных работ внештатных экспертов (юридических и физических лиц), имеющих лицензии на осуществление работ в области экологической экспертизы.";
6) в статье 13:
пункте 1 слова "и его подразделений на местах" заменить словами "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в пределах своей компетенции.";
в пункте 2 после слов "окружающей среды" дополнить словами "и местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы)";
7) подпункт 10) статьи 14 исключить;
8) в пункте 3 статьи 15:
после слова "центрального" дополнить словами "и местного";
после слов "исполнительного органа" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
9) в пункте 2 статьи 16 слова "в сфере охраны окружающей среды и его подразделений на местах" заменить словами "(его подразделений на местах) в сфере охраны окружающей среды либо по решению местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в пределах своей компетенции.";
10) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Руководители экспертных подразделений центрального исполнительного органа в сфере охраны окружающей среды и его подразделений на местах являются главными государственными экологическими экспертами области (города республиканского значения, столицы) и Республики Казахстан.";
11) в статье 20:
в пункте 1 слова "экспертным органом" заменить словами "центральным исполнительным органом в сфере охраны окружающей среды и местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2 после слов "договорных отношениях" дополнить словами ", за исключением отношений, связанных с проведением и оплатой экспертных работ внештатных экспертов";
12) в статье 22:
в пункте 1 после слов "окружающей среды" дополнить словами "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1) стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектiлердi қоспағанда, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) субъектiлерiнiң шаруашылық қызметiне мемлекеттiк экологиялық сараптаманы ұйымдастырады және жүргiзедi;
2) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезiнде қоғамдық тыңдаулар ұйымдастырады және пiкiрлердiң есепке алынуын бақылайды;
3) экологиялық сараптама саласындағы құжаттарды әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгізедi және мұндай құжаттардың бастамашы жобаларын қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның қарауына жiбередi;
4) сараптама жұмыстарын жүргiзу үшiн экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарды жүзеге асыруға лицензиясы бар штаттан тыс сарапшыларды (заңды және жеке тұлғаларды) тартады.";
6) 13-бапта:
1-тармақта "оның жергілiкті жерлердегi бөлiмшелерiнiң" деген сөздер "өз құзыретi шегінде облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "атқарушы органының" деген сөздерден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 14-баптың 10) тармақшасы алынып тасталсын;
8) 15-баптың 3-тармағында "орталық" деген сөзден кейiн "және жергiлiктi" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"органы мен оның жергілiктi жерлердегі бөлiмшелерiнiң" деген сөздер "органының (оның жергілiкті жерлердегi бөлiмшелерiнiң) немесе өз құзыретi шегінде облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның және оның жергiлiктi жерлердегі бөлiмшелерiнiң сараптама бөлiмшелерiнiң басшылары облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк экологиялық сарапшылары болып табылады.";
11) 20-бапта:
1-тармақта "сарапшылық орган" деген сөздер "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Экологиялық" деген сөз "Штаттан тыс сарапшылардың сараптама жұмыстарын жүргізуi мен оларға ақы төлеуге байланысты қатынастарды қоспағанда, экологиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 22-бапта:
1-тармақта "бөлiмшелерi" деген сөзден кейiн "мен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Положения об экспертных советах центрального и местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), их персональные составы разрабатываются и утверждаются соответственно центральным исполнительным органом Республики Казахстан в сфере охраны окружающей среды и акиматом области (города республиканского значения, столицы).";
13) в статье 25:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) штатными сотрудниками экспертных служб центрального исполнительного органа в сфере охраны окружающей среды, его территориальными подразделениями на местах и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 2) слова "исполнительным органом" заменить словами "и местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы)";
14) в пункте 2 статьи 27 после слов "окружающей среды" дополнить словами ", его территориальными подразделениями на местах и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
15) в статье 33:
в пункте 1 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Оплату экспертных работ, проводимых внештатными экологическими экспертами (юридическими и физическими лицами), имеющими лицензии на осуществление работ в области экологической экспертизы, производит инициатор хозяйственной деятельности (заказчик).".
39. В  Закон Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 8, ст. 187):
1) в абзаце втором статьи 1 после слов "аварийно-спасательные формирования" дополнить словами "в том числе аэромобильные отряды,";
2) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Полный перечень задач, возлагаемых на конкретные аварийно-спасательные службы и формирования, определяется органом, их создавшим и закрепляется в положениях об аварийно-спасательных службах и формированиях или в уставах указанных служб и формирований.";
3) в абзаце третьем статьи 5 слова ", местным исполнительным органам" и "и оснащении" исключить;
4) статью 6 после слова "газоспасательные," дополнить словом "водно-спасательные,";
5) в статье 7:
в абзаце втором пункта 1 после слов "и подразделения," дополнить словами ", водно-спасательные службы";
в пункте 2:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"республиканские (в том числе как республиканские государственные предприятия) и территориальные - по решению Правительства Республики Казахстан;";
абзац третий исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Профессиональные водно-спасательные службы создаются местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы).";

"2. Орталық және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының сарапшылық кеңестерi туралы ережелердi, олардың қызметкерлерiнiң құрамдарын тиiсiнше Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкiмдiгі әзiрлеп, бекiтеді.";
13) 25-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның сараптама қызметiнiң штаттағы қызметкерлерi, оның жергіліктi жерлердегi аумақтық бөлiмшелерi және облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлікті атқарушы органдары;";
2-тармақшада "органы мен" деген сөздерден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 27-баптың 2-тармағы "органы" деген сөзден кейін ", оның жергіліктi жерлердегі аумақтық бөлiмшелерi мен облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 33-бапта:
1-тармақта "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарды жүзеге асыруға лицензиясы бар, штаттан тыс экологиялық сарапшылар (заңды және жеке тұлғалар) жүргiзетін сараптама жұмыстарына ақыны шаруашылық қызметтің бастамашысы (тапсырысшы) төлейдi.".
39. "Авариялық-құтқару қызметтерi және құтқарушылардың мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 27 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат):
1) 1-баптың екiншi абзацында "авариялық-құтқару құрамасы" деген сөздерден кейін "оның iшiнде, әуеұтқыр отрядтар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нақты авариялық құтқару қызметтерi мен құрылымдарына жүктелетін міндеттердің толық тізбесін оны құрған орган айқындайды және авариялық-құтқару қызметтерi мен құрылымдары туралы ережемен және көрсетiлген қызметтер мен құрылымдардың жарғыларымен бекiтiледi.";
3) 5-баптың үшiншi абзацында "жергілiктi атқарушы органдарға" және "және жарақтандыруда" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 6-бапта "газдан құтқару" деген сөздерден кейiн "суда құтқару" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 7-бапта:
1-тармақтың екiншi абзацында "бөлiмшелер" деген сөздер кейiн ", суда құтқару қызметi" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"республикалық (соның iшiнде республикалық мемлекеттiк кәсiпорын ретiнде) және аумақтық - Қазақстан Республикасы Үкiметінiң шешiмi бойынша;";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Кәсiби суда құтқару қызметтерiн облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары құрады.";

6) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Состав аварийно-спасательных служб и формирований
Состав и структура аварийно-спасательных служб и формирований определяются Правительством Республики Казахстан, водно-спасательных служб - местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы).";
7) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Регистрацию (учетную) аварийно-спасательных служб и формирований в установленном порядке осуществляют центральный исполнительный орган по чрезвычайным ситуациям, водно-спасательных служб - местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы).";
8) в пункте 3 статьи 11 слова ", органами государственного надзора и местными исполнительными органами" исключить;
9) в статье 13:
в пункте 1 слова ", созданных по решению центральных исполнительных органов" исключить;
в пункте 3 слово "всех" исключить;
10) в статье 14:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решения о перемещении, перепрофилировании или ликвидации профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований, обязательное создание которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан, принимаются:
в отношении республиканских и территориальных профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований - Правительством Республики Казахстан по предложениям центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям;
в отношении профессиональных водно-спасательных служб - местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы);
в отношении объектовых профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований - руководством организаций по согласованию с центральным исполнительным органом по чрезвычайным ситуациям.";
в пункте 3 слова "органы, на которые в соответствии со статьей 13 настоящего Закона возложены функции координации деятельности указанных формирований" заменить словами "центральный исполнительный орган по чрезвычайным ситуациям";
11) в пункте 1 статьи 16:
в абзаце пятом слова "центральных и местных исполнительных органов" заменить словами "центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Привлечение водно-спасательных служб к ликвидации чрезвычайных ситуаций осуществляется местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) - на основе запроса центральных или местных исполнительных органов, организаций, к полномочиям которых отнесена ликвидация указанных чрезвычайных ситуаций, на основе запроса руководителей ликвидации чрезвычайных ситуаций.";

6) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Авариялық-құтқару қызметтерi мен құрылымдарын құрамы мен құрылымын Қазақстан Республикасының Үкiметi, суда құтқару қызметiнiң - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары белгілейдi.";
7) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Авариялық-құтқару қызметтерi мен құрылымдарын белгіленген тәртiппен тiркеудi (есепке алуды) төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы орган, суда құтқару қызметтерiн - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары жүзеге асырады.";
8) 11-баптың 3-тармағында "мемлекеттiк қадағалау органдары мен жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер алынып тасталсын;
9) 13-бапта:
1-тармақта "орталық атқарушы органдардың шешiмi бойынша құрылған" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақта "барлық" деген сөз алынып тасталсын;
10) 14-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мiндеттi құрылуы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кәсiби авариялық-құтқару қызметтерi мен құралымдарын ауыстыру, қайта бейiмдеу немесе тарату туралы шешiмдердi:
республикалық және аумақтық кәсiби авариялық-құтқару қызметтерi мен құралымдарына қатысты - төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық атқарушы органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметі;
кәсiби суда құтқару қызметтерiне қатысты - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдары;
объектілiк кәсiби авариялық-құтқару қызметтерi мен құралымдарына қатысты - төтенше жағдайлар жөнiндегi орталық атқарушы органның келiсiмi бойынша ұйым басшысы қабылдайды.";
3-тармақта "осы Заңның 13-бабына сәйкес көрсетiлген құралымдардың қызметiн үйлестiру функциясы жүктелген органдарға" деген сөздер "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 16-баптың 1-тармағында:
бесiншi абзацта "орталық және жергілiктi атқарушы органның" деген сөздер "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Суда құтқару қызметтерiн төтенше жағдайларды жоюға тартуды - аумағында төтенше жағдайлар болған, құзыретiне көрсетiлген төтенше жағдайларды жою басшыларының сұрауы негiзiнде, не көрсетiлген органдар мен төтенше жағдайларды жою басшыларының келiсiмi бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы жүзеге асырады.";

12) пункт 2 статьи 29 исключить.
40. В  Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1997 г. "Об использовании атомной энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 83):
1) в тексте слова "полномочных государственных органов", "полномочными государственными органами", "полномочного государственного органа", "полномочные государственные органы", "полномочным государственным органом", "государственными полномочными органами", "государственные полномочные органы по использованию атомной энергии" заменить словами "уполномоченного государственного органа в области использования атомной энергии", "уполномоченный государственный орган в области использования атомной энергии", "уполномоченным государственным органом в области использования атомной энергии";
2) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан в области использования атомной энергии
Правительство Республики Казахстан определяет:
государственное регулирование безопасного использования атомной энергии, надзор, контроль и лицензирование видов деятельности с использованием атомной энергии, с радиационным воздействием на персонал и население;
экологическую экспертизу в области охраны окружающей среды;
управление и развитие атомной энергетики и промышленности.";
3) в статье 8:
заголовок изложить в редакции:
"Статья 8. Компетенция уполномоченного государственного органа в области использования атомной энергии";
абзац первый изложить в редакции:
"Уполномоченный государственный орган в области использования атомной энергии вправе:";
4) в части первой статьи 9 слова "(руководители, заместители руководителей)" исключить;
5) абзац седьмой пункта 3 статьи 18 исключить.
41. В  Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 11, ст. 66):
1) в первой части пункта 3 статьи 4 слова "специальным уполномоченным органом или лицом" заменить словами "уполномоченным органом по делам строительства";
2) в статье 97:
в части второй пункта 2 слова "средств местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
дополнить словами "города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения)";

12) 29-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
40. "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 38-құжат):
1) мәтiнде "уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың", "уәкiлеттi мемлекеттік органдармен", "уәкілетті мемлекеттiк органды", "уәкiлетті мемлекеттік органдар", "уәкiлеттi мемлекеттік органмен", "атом энергиясын пайдалану жөнiндегі мемлекеттiк уәкiлетті органдар" деген сөздердi "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi органдар", "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк уәкiлеттi органды", "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк уәкілетті органмен", "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк уәкілетті органды", "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган", "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк уәкілетті органмен", "атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Атом энергиясын пайдалану саласындағы үкiметтiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметі мыналарды:
атом энергиясын қауiпсiз пайдалануды мемлекеттiк тұрғыдан реттеу, атом энергиясын пайдаланатын, қызметкерлер мен халыққа радиациялық әсерi бар қызмет түрлерiн қадағалау және лицензиялауды;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы экологиялық сараптаманы;
атом энергетикасы мен өнеркәсiптi басқаруды және дамытуды айқындайды";
3) 8-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның құзыретi";
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттiк орган мыналарға мiндеттi:";
4) 9-баптың бiрiншi бөлiгiнде "(басшылары, басшыларының орынбасарлары)" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 18-баптың 3-тармағының жетiншi абзацы алынып тасталсын.
41. "Тұрғын ұй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 431-құжат; 1999 ж., N 23, 923-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 11, 66-құжат):
1) 4-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "арнаулы уәкiлеттi орган немесе адам" деген сөздер "құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 97-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлігінде "жергiлiктi бюджеттер" деген сөздер "бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергілiктi атқарушы органдар" деген сөздер "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (аудандық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в пункте 2 статьи 109 слово "законодательством" заменить словом "Правительством".
42. В  Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. "О психиатрической помощи и гарантиях прав граждан при ее оказании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 86; 2001 г., N 17-18, ст. 245):
1) дополнить статьями 3-1, 3-2 следующего содержания:
"Статья 3-1. Компетенция центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования
Центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования:
1) обеспечивает проведение государственной политики в сфере оказания психиатрической помощи населению и гарантий прав граждан при ее оказании;
2) осуществляет международное сотрудничество и межотраслевое взаимодействие в сфере оказания психиатрической помощи населению и гарантий прав граждан при ее оказании;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере оказания психиатрической помощи населению и гарантий прав граждан при ее оказании;
4) осуществляет контроль за профессиональной деятельностью врачей-психиатров, психиатрических и психоневрологических организаций на территории Республики Казахстан.
Статья 3-2. Компетенция местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):
1) реализуют государственную политику в сфере оказания психиатрической помощи населению и гарантий прав граждан при ее оказании на соответствующей территории;
2) обеспечивают исполнение законодательства Республики Казахстан, регулирующего отношения при организации проведения психиатрической помощи, определяющего гарантии прав граждан при ее оказании;
3) обеспечивают оснащение государственных медицинских организаций, оказывающих психиатрическую помощь на соответствующей территории;
4) координируют и обеспечивают контроль за профессиональной деятельностью врачей-психиатров, психиатрических и психоневрологических организаций на соответствующей территории;
5) осуществляют межрегиональное взаимодействие и международное сотрудничество в сфере оказания психиатрической помощи населению и гарантии прав граждан при ее оказании.";
2) в статье 16:
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "а также профессиональное переобучение для взрослых," исключить;
подпункты 4) и 5) исключить;
пункт 4 исключить;

3) 109-баптың 2-тармағында "заңдарымен" деген сөз "Үкiметiмен" деген сөзбен ауыстырылсын.
42. "Психиатриялық жәрдем және оны көрсеткен кезде азаматтардың құқықтарына берiлетiн кепiлдiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 86-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2-баптармен толықтырылсын:
"3-1-бап. Азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласында басшылық жасауды жүзеге асыратын орталық атқарушы органның құзыретi
Азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласында басшылық жасауды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган:
1) халыққа психиатриялық жәрдем көрсету және қызмет көрсетуде азаматтардың құқықтарын кепiлдендiрудi қамтамасыз етедi;
2) халыққа психиатрлық жәрдем көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты жүргiзудi және қызмет көрсетуде азаматтардың құқықтарын кепiлдендiрудi халықаралық және салааралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
3) халыққа психиатрлық жәрдем көрсету саласындағы мемлекеттiк саясатты жүргізудi және қызмет көрсетуде азаматтардың құқықтары саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының аумағында психиатр-дәрiгерлердiң кәсiби қызметiне, психиатриялық және психоневрологиялық ұйымдарға бақылау жасауды жүзеге асырады;
3-2-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының құзыретi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары:
1) тиістi аумақта психиатриялық жәрдем көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты iске асыру саласында халыққа психиатрлық жәрдем көрсету және қызмет көрсету кезiнде азаматтардың құқықтарын кепiлдендiру;
2) психиатриялық жәрдемдi жүргiзудi ұйымдастыру кезiнде қатынастарды реттейтiн, оны көрсеткен кезде азаматтардың құқықтарына берiлетін кепілдiктердi белгілейтiн Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын қамтамасыз етедi;
3) тиісті аумақта психиатриялық жәрдем көрсететiн мемлекеттiк медицина ұйымдарын жарақтандыруды қамтамасыз етедi;
4) тиiсті аумақта психиатр-дәрігерлердің кәсiби қызметiне, психиатриялық және психоневрологиялық ұйымдарға бақылау жасауды үйлестiредi және жүзеге асырады;
5) халыққа психиатриялық жәрдем көрсету және азаматтарға қызмет көрсету кезiнде құқықтарын кепiлдендiру саласындағы өңіраралық өзара іс-қимылды және халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.";
2) 16-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшада ", сондай-ақ ересектерге арналған кәсiптік қайта оқыту" деген сөздер алынып тасталсын;
4) және 5) тармақшалар алынып тасталсын;
4-тармақ алынып тасталсын;

3) часть вторую пункта 1 статьи 18 исключить;
4) в пункте 1 статьи 43:
в подпункте 4) слова "и иных" исключить;
в подпункте 7) после слов "периодических и" слово "иных" исключить;
5) в пункте 2 статьи 44 слова "государственные уполномоченные органы Республики Kaзaxcтaн" заменить словами "в пределах компетенции центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования.".
43. В  Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 г. "О государственной статистике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 9, ст. 91; 2001 г., N 4, ст. 23; 2002 г., N 1, ст. 3; 2002 г., N 17, ст. 155):
1) в части второй статьи 9-1 слова "за счет средств, выделяемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" исключить;
2) абзацы восьмой и девятый статьи 10 исключить;
3) статью 14 исключить.
44. В  Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 г. "О гражданской обороне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 9, ст. 93; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 142):
1) в части второй статьи 5:
слова "центральными и" исключить;
абзац пятый исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Центральный исполнительный орган в целях защиты населения, территорий и объектов хозяйствования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера обеспечивает создание, подготовку и поддержание в готовности к применению сил и средств по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказывает помощь пострадавшим.";
2) абзац первый пункта 3 статьи 6 после слова "собственности" дополнить словами "в пределах своей компетенции,";
3) в части первой статьи 12 слова "чрезвычайных ситуаций республиканских, областных, городских и районных оперативно-спасательных отрядов" заменить словами "чрезвычайных ситуаций, оперативно-спасательных отрядов";
4) в статье 14:
в пункте 3:
в части первой:
слова "Республиканские, оперативно-спасательные" заменить словами "Оперативно-спасательные";
слова "в труднодоступных районах, на объектах повышенной сложности" исключить;
в части второй слова "Республиканские, оперативно-спасательные" заменить словами "Оперативно-спасательные";
пункт 4 исключить;
5) абзац третий пункта 1 статьи 16 дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";

3) 18-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
4) 43-баптың 1-тармағында:
4) тармақшада "және өзге де" сөздер алынып тасталсын;
7) тармақшада "кезеңiмен және" деген сөзден кейiнгі "өзге де" деген сөз алынып тасталсын;
5) 44-баптың 2-тармақта "Қазақстан Республикасының мемлекеттік уәкiлетті органдары" деген сөздер "құзыретi шегінде азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтiк білiм беру саласына жетекшілік ететiн орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. "Мемлекеттiк статистика туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентi Жаршысы 1997 ж., N 9, 91-құжат; 2001 ж., N 4, 23-құжат; 2002 ж., N 1, 3-құжат; 2002 ж., N 17; 155-құжат):
1) 9-1-бабының екiншi бөлігінде "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен бөлiнетiн қаражат есебiнен" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 10-баптың сегізiншi және тоғызыншы абзацтары алынып тасталсын;
3) 14-бап алынып тасталсын.
44. "Азаматтық қорғаныс туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентi Жаршысы, 1997 ж., N 9, 93-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат):
1) 5-бапта:
екiншi бөлiкте "орталық және" деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Орталық атқарушы орган халықты, аумақтар мен шаруашылық жүргiзушi объектiлердi табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау мақсатында төтенше жағдайлардың алдын алу және зардаптарын жою жөнiндегi күштер мен құралдар құруды, дайындауды және пайдалануға әзiрлiкте ұстауды қамтамасыз етедi, зардап шеккендерге көмек көрсетеді.";
2) 6-баптың 3-тармағының бiрiншi абзацы "басшылары" деген сөзден кейiн "өз құзыретi шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 12-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғаныс күштерi Азаматтық қорғаныстың әскер бөлiмдерiнен, аумақтық, объектiлiк құрамалар мен Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар қызметтерiнiң құрамаларынан, жедел-құтқару отрядтарынан, өртке қарсы мемлекеттiк қызмет бөлiмшелерiнен тұрады.";
4) 14-бапта:
3-тармақта:
бiрiншi бөлiкте:
"республикалық", "қатынас қиын аудандарда, аса күрделi объектiлерде" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiкте "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
4-тармақ алынып тасталсын;
5) 16-баптың 1-тармағының үшiншi абзацында "орталық және жергілiктi атқарушы органдарда" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) орталық және жергiлiктi атқарушы органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в пункте 2 статьи 17 слова ", городов, районов" заменить словами "(города республиканского значения, столицы)";
7) в статье 22:
в заголовке после слова "органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в части первой после слова "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в части второй абзац первый дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в абзаце шестом слова "аварийно-спасательные" заменить словами "водно-спасательные";
абзац восьмой исключить;
8) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Финансирование мероприятий Гражданской обороны осуществляется за счет бюджетных средств и собственных средств организаций.";
пункт 3 исключить;
9) статью 29 исключить.
45. В  Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13):
1) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Органы в сфере социальной защиты населения
1. Уполномоченный государственный орган - центральный исполнительный орган по вопросам социальной защиты населения.
2. Уполномоченная организация (далее - Центр) - юридическое лицо, уполномоченное Правительством Республики Казахстан осуществлять функции на условиях настоящего Закона.
3. Уполномоченный орган по выплате пособия - территориальные подразделения Центра.
4. Уполномоченный государственный орган по назначению пособия - территориальные подразделения уполномоченного государственного органа.";
2) в статье 2 слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
3) пункты 2, 3, 4, 5 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"2. Заявление о назначении пособия подается в уполномоченный орган по выплате пособия по месту жительства лица, имеющего право на пособие, с приложением документов, перечень которых утверждается уполномоченным государственным органом.
3. Назначение гражданам пособия производится уполномоченным государственным органом по назначению пособия в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
4. Рассмотрение документов для назначения пособия не должно превышать 10-дневный срок со дня подачи заявления.
Уполномоченный орган по выплате пособия не позднее 5 дней после вынесения соответствующего решения извещает о нем заявителя.
В случае отказа в назначении пособия уполномоченный государственный орган по назначению пособия обязан письменно мотивировать причины отказа и вернуть заявителю документы.

6) 17-баптың 2-тармағында "облыстар" деген сөзден кейiн "(республикалық маңызы бар қалалар, астана)" деген сөздермен толықтырылсын;
"қалалар, аудандар" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 22-бапта:
тақырыпта ("Жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдардың" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi өкiлдi органдары өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады.";
екiншi бөлiкте "Жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "авариялық-құтқару" деген сөздер "суда құтқару" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтық қорғаныстың шараларын қаржыландыру бюджет қаражатының және ұйымдардың өз қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.";
3-тармақ алынып тасталсын;
9) 29-бап алынып тасталсын.
45. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы N 126 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
2) "1-1-бап. Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы органдар
1. Уәкiлеттi мемлекеттік орган - халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган;
2. Уәкiлеттi ұйым (бұдан әрi - Орталық) - осы Заң шарттарымен функцияларды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген заңды тұлға;
3. Жәрдемақы төлеу жөнiндегі уәкiлеттi орган - Орталықтың аумақтық бөлiмшелерi;
4. Жәрдемақы тағайындау жөнiндегі уәкiлетті орган-орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшелерi.";
2) 2-бапта "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
3) 3-баптың 2, 3, 4, 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жәрдемақылар тағайындау туралы өтiнiш жәрдемақыға құқығы бар адамның тұрғылықты жерi бойынша жәрдемақы төлеу жөнiндегi уәкiлеттi органға берiледi, оған тiзбесiн мемлекеттiк уәкiлетті орган бекітетін құжаттар қоса тiркеледi.
3. Азаматтарға жәрдемақы тағайындауды Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Жәрдемақылар тағайындауға арналған құжаттарды қарауды жәрдемақы төлеу жөнiндегі уәкілетті орган құжаттар табыс етiлген күннен бастап 10 күн мерзiм iшiнде жүзеге асырады.
Жәрдемақы төлеу жөнiндегi уәкiлеттi орган тиiстi шешiм шығарылғаннан кейiн 5 күннен кешіктiрмей ол туралы өтiнiш берушiге хабарлайды.
Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылған жағдайда жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкiлеттi мемлекеттік орган бас тартылу себебiн жазбаша уәждемелеуге және құжаттарды өтiнiш берушiге қайтаруға мiндеттi.

5. Решение уполномоченного государственного органа по назначению пособия может быть обжаловано в судебном порядке.";
4) в статье 4:
слова "органом социальной защиты населения" заменить словами "уполномоченным государственным органом по назначению пособия";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок подачи заявления, рассмотрения документов, принятия решения о переводе с одного вида пособия на другой, а также выплата такого пособия производится в соответствии с пунктами 2, 3, 4, 5 статьи 3 настоящего Закона.";
5) в пункте 4 статьи 5 слова "органом социальной защиты населения" заменить словами "уполномоченным органом по выплате пособия";
6) в пункте 3 статьи 6 слова "органа, назначающего и выплачивающего" заменить словами "уполномоченных органов по назначению и выплате";
7) в пункте 3 статьи 8 слова "Государственного центра по выплате пенсий" заменить словом "Центра";
8) в части второй статьи 9 слова "территориальными подразделениями центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения" заменить словами "уполномоченным государственным органом по назначению пособия";
9) в статье 10:
в пункте 1 слова "территориальным подразделением центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения" заменить словами "уполномоченным государственным органом по назначению пособия";
в частях первой и второй пункта 3 слова "территориальное подразделение центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения" заменить словами "уполномоченный государственный орган по назначению пособия";
10) в пунктах 5 статьи 12, статье 16 и в статье 17 слова "Государственного центра по выплате пенсий" заменить словом "Центра";
11) в пункте 1 статьи 20 слова "соответствующих бюджетов" заменить словами "бюджетных средств".
46. В  Закон Республики Казахстан от 19 июня 1997 г. "О государственной поддержке малого предпринимательства" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 182; 1998 г., N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 21, ст. 778; N 23, ст. 931; 2001 г., N 4, ст. 23; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 150; 2003 г., N 4, ст. 26; N 19-20, ст. 147):
1) абзацы второй и третий статьи 5 исключить;
2) в статье 6:

5. Жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік органның шешiмiне сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.";
4) 4-бапта:
"халықты әлеуметтік қорғау органына" деген сөздер "жәрдемақы төлеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттiк органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жәрдемақының бiр түрiнен басқа түріне ауыстыру туралы өтiнiш беру, құжаттарды қарау, шешiм қабылдау тәртiбi, сондай-ақ осындай жәрдемақыны төлеу осы Заңның 3-тармағының 2, 3, 4, 5-тармақшаларына сәйкес жүргiзiледi.";
5) 5-баптың 4-тармағында "халықты әлеуметтік қорғау органының" деген сөздер "жәрдемақы төлеу жөнiндегi уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 6-баптың 3-тармағында "тағайындайтын және төлейтiн органның" деген сөздер "тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 8-баптың 3-тармағындағы "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттiк орталық" деген сөздер "Орталық" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 9-баптың екiншi бөлiгiнде "халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшелерi" деген сөздер "жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 10-бапта:
1-тармақта "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесi" деген сөздер "жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде "халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесiне" деген сөздер "жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға" деген сөздермен және тиiсiнше "халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесi" деген сөздер "жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-баптың 5-тармағында, 16-бапта және 17-бапта "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттік орталықтан" деген сөздер "Орталықтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 20-баптың 1-тармағында "тиісті бюджеттердің" деген сөздер "бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын.
46. "Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 182-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 21, 778-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 4, 23-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 15, 150-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 19-20, 147-құжат):
1) 5-баптың екiншi және үшінші абзацтары алынып тасталсын;
2) 6-бапта:

пункты 1-1 и 1-2 исключить;
в пункте 2 слово "государственный" заменить словом "уполномоченный";
3) в статье 7:
в пункте 1:
абзацы пятый, шестой исключить;
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"обеспечивает поддержку и развитие инфраструктуры малого предпринимательства путем финансирования этой деятельности в рамках государственной, отраслевых программ по поддержке малого предпринимательства.";
в пункте 2:
в абзацах первых подпунктов 1) и 2) слово "Местные", "местные" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы)", "областные (города республиканского значения, столицы)";
абзацы третий и пятый подпункта 1) исключить;
в подпункте 2):
в абзаце первом слово "местные" заменить словами "областные (города республиканского значения, столицы)";
в абзаце втором слова "и их финансовое обеспечение" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"разрабатывают мероприятия по созданию сети технопарков, лизинговых центров, центров малой инновационной деятельности, венчурных фирм и других объектов инфраструктуры, создаваемых в целях поддержки субъектов малого предпринимательства.";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"обеспечивает поддержку и развитие инфраструктуры малого предпринимательства путем льготного предоставления субъектам малого предпринимательства зданий, сооружений, производственных помещений и иного имущества, находящегося в коммунальной собственности.";
в пункте 3 слово "отраслевые" исключить;
4) в статье 9:
пункты 1, 2 исключить;
в пунктах 4 и 8 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
5) статьи 12, 13 и 14 исключить;
6) пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"4. Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) осуществляют взаимодействие с объединениями субъектов малого предпринимательства в целях развития малого предпринимательства, коллективной защиты интересов субъектов малого предпринимательства.".
47. В  Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139):

1-1 және 1-2-тармақтар алынып тасталсын;
2-тармақта "мемлекеттiк" деген сөз "уәкiлеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 7-бапта:
1-тармақта:
бесiншi, алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын;
"шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөніндегі мемлекеттiк, салалық бағдарламалар аясында бұл қызметті қаржыландыру арқылы шағын кәсiпкерлiктің инфрақұрылымдарын қолдауды және дамытуды қамтамасыз етедi.";
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалардың бiрiншi абзацтарында "Жергілiктi" деген сөздер "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшаның үшiншi және бесiншi абзацтары алынып тасталсын;
2) тармақшада:
бiрiншi абзацта "жергілiктi" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "оларды қаржымен қамтамасыз етудi" деген сөздер алынып тасталсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"технопарктер торабын, лизингтік орталықтарды, шағын инновациялық қызметтiң орталықтарын, еншiлес фирмаларды және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн қолдау мақсатында құрылатын басқа да инфрақұрылым объектілерін құру бойынша iс-шаралар әзiрлейдi;";
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiктiң субъектілерiне ғимараттар, құрылыстар, өндiрiстік үй-жайлар және коммуналдық меншіктегi өзге де мүлiктердi жеңілдікпен беру арқылы шағын кәсiпкерлiктiң инфрақұрылымдарын қолдау мен дамытуды қамтамасыз етеді.";
3-тармақта "салалық" деген сөз алынып тасталсын;
4) 9-бапта:
1, 2-тармақтар алынып тасталсын;
4-тармақта "олардың" деген сөздерден "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақта "бақылауды" деген сөзден кейiн "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 12, 13 және 14-баптар алынып тасталсын;
6) 15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары шағын кәсiпкерлiктi дамыту, шағын кәсiпкерлiк субъектілерiнiң мүдделерiн ұжымдық қорғау мақсатында шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң бiрлестiктерiмен өзара iс-қимылды жүзеге асырады.".
47. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат):

1) подпункт 20) статьи 1 исключить;
2) в пункте 1 статьи 6 слова "Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе" исключить;
3) в подпункте 1) пункта 2 статьи 18 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
4) в пункте 1 статьи 64 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
5) в статье 65:
в пунктах 1 и 2 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в пункте 3:
слова "республиканского и местных бюджетов" и "средств соответствующего бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
слова "из республиканского бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств";
6) в пункте 1 статьи 67 слова "из государственного бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств".
48. В  Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 201; 2003 г., N 10, ст. 49):
1) в статье 11 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
49. В  Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 г. "О языках в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 202):
1) статью 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"терминологическая комиссия - консультативно-совещательный орган, вырабатывающий предложения в области терминологической лексики казахского языка по всем отраслям экономики, науки, техники, культуры;
ономастическая комиссия - консультативно-совещательный орган, вырабатывающий предложения по формированию единого подхода к наименованию и переименованию географических объектов, упорядочению употреблений и учету топонимических названий, восстановлению, сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, ответственный за реализацию единой государственной политики в сфере развития языков.";
2) в части четвертой статьи 23 слова "соответствующие государственные комиссии по терминологии, ономастике" заменить словами "терминологическая и ономастическая комиссии";
3) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) обеспечивает реализацию единой государственной политики в сфере развития языков;
2) разрабатывает программу функционирования и развития языков и иные нормативные правовые акты;
3) осуществляет контроль за соблюдением законодательства о языках в центральных и местных исполнительных органах области (города республиканского значения, столицы);

1) 1-баптың 20-тармақшасы алынып тасталсын;
2) 6-баптың 1-тармақшасында "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 18-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
4) 64-баптың 1-тармағында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
5) 65-бапта:
1 және 2-тармақтарда "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
3-тармақта:
"Республикалық және жергiлiктi бюджеттер" және "тиiстi бюджеттiң қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын, "республикалық бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 67-баптың 1-тармағында "мемлекеттiк бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын.
48. "Сот приставтары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 201-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат):
1) 11-бапта "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
49. "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 202-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"терминологиялық комиссия - экономиканың, ғылымның, техниканың, мәдениеттің барлық салалары бойынша қазақ тiлiнiң терминологиялық лексикасы саласында ұсыныстар әзiрлейтiн консультативтiк-кеңесшi орган;
ономастикалық комиссия - географиялық объектілерге ат қоюдың және атауларын өзгертудiң бiрыңғай көзқарасын қалыптастыру, топонимикалық атауларды қолдануды және есепке алуды ретке келтiру, тарихи атауларды Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгі ретiнде қалпына келтіру, сақтау жөнiнде ұсыныстар әзiрлейтiн консультативтiк-кеңесшi орган;
уәкілетті орган - тiлдердi дамыту саласындағы бiрыңғай мемлекеттік саясатты iске асыруға жауапты орталық атқарушы орган.";
2) 23-баптың төртiншi бөлiгінде "терминология, ономастика жөніндегі тиісті мемлекеттік" деген сөздер "терминологиялық және ономастикалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Уәкiлетті органның құзыретi
Уәкiлетті орган:
1) тiлдердi дамыту саласындағы бiрыңғай мемлекеттік саясаттың iске асырылуын қамтамасыз етедi;
2) тiлдердi қолдану және дамыту бағдарламасы мен өзге де нормативтік құқықтық актiлердi әзiрлейдi;
3) орталық және облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарда тiл туралы заңнаманың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

4) дает рекомендации об устранении нарушений требований законодательства о языках, вносит предложения в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства о языках;
5) организует информационное, методическое обеспечение деятельности по реализации единой государственной политики в сфере развития языков;
6) координирует деятельность терминологической и ономастических комиссий.";
4) дополнить статьями 25-1, 25-2 и 25-3 следующего содержания:
"Статья 25-1. Компетенция ономастической комиссии
1. Республиканская ономастическая комиссия создается Правительством Республики Казахстан в целях:
внесения Президенту Республики Казахстан заключений о наименовании и переименовании областей, районов и городов, а также изменения транскрипции их названий;
внесения в Правительство Республики Казахстан заключений о наименовании и переименовании физико-географических, топонимических, промышленных и иных объектов, находящихся в сфере его компетенции.
2. Областные ономастические комиссии создаются местными исполнительными органами области в целях подготовки и внесения следующих заключений о наименовании и переименовании:
аульных (сельских) округов, поселков, аулов, сел, а также изменении транскрипции их названий;
физико-географических, топонимических, промышленных и иных объектов, находящихся в сфере компетенции местных исполнительных органов области.
3. Городские ономастические комиссии создаются:
1) местными исполнительными органами городов (города республиканского значения, столицы) в целях подготовки и внесения следующих заключений о наименовании и переименовании:
районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города, а также изменении транскрипции их названий;
физико-географических, топонимических, промышленных и иных объектов, находящихся в сфере компетенции местных исполнительных органов городов (города республиканского значения, столицы);
2) местными исполнительными органами города областного значения в целях подготовки и внесения следующих заключений о наименовании и переименовании: районов в городе, площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов и других составных частей города, а также изменении транскрипции их названий.

4) тiл туралы заңнама талаптарының бұзылуын жою туралы нұсқаулар бередi, тиісті органдарға тiл туралы заңнаманың бұзылуына кiнәлi лауазымды тұлғаларға тәртiптiк жаза қолдану туралы ұсыныстар енгiзедi;
5) тілдердi дамыту саласындағы бiрыңғай мемлекеттік саясатты iске асыру жөніндегі қызметтiң ақпараттық, әдiстемелiк қамтамасыз етiлуiн ұйымдастырады;
6) терминологиялық және ономастикалық комиссиялардың қызметiн үйлестіреді.";
4) мынадай мазмұндағы 25-1, 25-2 және 25-3-баптармен толықтырылсын:
"25-1-бап. Ономастикалық комиссияның құзыреті
1. Республикалық ономастикалық комиссияны Қазақстан Республикасының Үкiметi:
Қазақстан Республикасының Президентiне облыстарға, аудандар мен қалаларға ат қою және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы қорытынды енгізу;
Қазақстан Республикасының Үкiметіне оның құзыретi шеңберiндегі физико-географиялық, топонимикалық, өнеркәсiптiк және өзге де объектiлерге ат қою және олардың атауларын өзгерту туралы қорытынды енгізу мақсатында құрады.
2. Облыстық ономастикалық комиссияларды облыстың жергілiктi атқарушы органы:
ауылдық (селолық) округтерге, кенттерге, ауылдарға, селоларға ат қою және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту;
облыстың жергілікті атқарушы органының құзыретi шеңберiндегі физико-географиялық, топонимикалық, өнеркәсiптiк және өзге де объектiлерге ат қою және олардың атауларын өзгерту туралы қорытынды дайындау және енгізу мақсатында құрады.
3. Қалалық ономастикалық комиссияларды:
1) қалалардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, қиылыстарға, парктерге, скверлерге, көпiрлерге және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне ат қою және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту;
қалалардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының құзыретi шеңберiндегi физико-географиялық, топонимикалық, өнеркәсiптiк және өзге де объектiлерге ат қою және олардың атауларын өзгерту туралы қорытынды дайындау және енгізу мақсатында құрады;
2) облыстық маңызы бар қаланың жергілiктi атқарушы органдары қаладағы аудандарға, алаңдарға, даңғылдарға, бульварларға, көшелерге, қиылыстарға, парктерге, скверлерге, көпiрлерге және қаланың басқа да құрамдас бөлiктерiне ат қою және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы қорытынды дайындау және енгiзу мақсатында құрады.

Статья 25-2. Компетенция местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы)
Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы):
1) разрабатывает и утверждает региональную программу функционирования и развития языков и обеспечивает ее выполнение;
2) осуществляет контроль за соблюдением законодательства о языках территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и районными исполнительными органами;
3) дает рекомендации об устранении нарушений требований законодательства о языках, вносит предложения в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства о языках;
4) осуществляет комплекс мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
5) обеспечивает деятельность областной (города республиканского значения, столицы) ономастической комиссии.
Статья 25-3. Компетенция местного исполнительного органа района (города областного значения)
Местный исполнительный орган района (города областного значения):
1) разрабатывает и обеспечивает осуществление Плана мероприятий по реализации на территории района (города областного значения) региональной программы функционирования и развития языков;
2) проводит мероприятия районного (города областного значения) уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
3) вносит предложения в областные исполнительные органы о наименовании и переименовании аульных (сельских) округов, поселков, аулов, сел, а также изменении их транскрипции.";
5) статью 26 исключить.
50. В  Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 206; 1998 г., N 22, ст. 307; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 15-16, ст. 236; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 48; N 12, ст. 86):
1) в подпункте 2) пункта 2 статьи 1 слова "местных исполнительных органов" заменить словами "аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";
2) в пункте 5 статьи 8 слова "частных нотариусов" заменить словами "на право заниматься нотариальной деятельностью";
3) часть вторую пункта 1 статьи 13 исключить;
4) в заголовке статьи 23 слова "местных исполнительных органов" заменить словами "аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";

"25-2-бап. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының құзыретi
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы:
1) тiлдердi қолдану және дамытудың өңiрлiк бағдарламасын әзiрлейдi және бекiтедi, оның орындалуын қамтамасыз етедi;
2) орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және аудандық атқарушы органдардың тiл туралы заңнаманы сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
3) тiл туралы заңнама талаптарының бұзылуын жою туралы нұсқаулар бередi, тиiстi органдарға тiл туралы заңнаманың бұзылуына кiнәлi лауазымды тұлғаларға тәртiптiк жаза қолдану туралы ұсыныстар енгiзедi;
4) мемлекеттiк және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенiн жүзеге асырады;
5) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ономастикалық комиссиясының қызметiн қамтамасыз етедi.
"25-3-бап. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының құзыретi
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органы:
1) Тiлдердi қолдану және дамытудың өңiрлiк бағдарламасын аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын әзiрлейдi және жүзеге асырылуын қамтамасыз етедi;
2) мемлекеттiк және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейдегі iс-шараларды жүргiзедi;
3) облыстық атқарушы органдарға ауылдық (селолық) округтерге, кенттерге, ауылдарға, селоларға ат қою және олардың атауларын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныс енгізедi.";
5) 26-бап алынып тасталсын.
50. "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-бап; 2000 ж, N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 48-құжат; N 12, 86-құжат):
1) 1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "жергiліктi атқарушы органдардың" деген сөздерден кейiн "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 8-баптың 5) тармақшасында "жекеше нотариустар лицензияларының Мемлекеттік тiзiлiмiн" деген сөздер "нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың Мемлекеттік тiзілімiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
4) 23-баптың тақырыбында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в пункте 1 статьи 30 слова "местного исполнительного органа" заменить словами "аппарата акима городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";
6) в статье 31:
в пункте 1 после слов "государственным нотариусом" дополнить словами "и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";
в пункте 3 после слова "нотариусом" дополнить словами "и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";
7) в статье 32:
в подпункте 4) слова "местных исполнительных органов" заменить словами "аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разрабатывает и утверждает Положение о Государственном реестре лицензий на право заниматься нотариальной деятельностью;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) лицензирует деятельность нотариусов;";
дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) следующего содержания:
"10) ведет Государственный реестр лицензий на право заниматься нотариальной деятельностью и публикует сведения о лицах, которым выданы лицензии в ведомственном печатном издании;
11) принимает решение о приостановлении и прекращении действия лицензии на право заниматься нотариальной деятельностью, а также инициирует иски об отзыве лицензий нотариусов;
12) устанавливает форму реестров регистрации нотариальных действий, нотариальных свидетельств и постановлений, удостоверительных надписей на сделках и свидетельствуемых нотариусами документах;
13) утверждает порядок прохождения аттестации нотариусов, занимающихся частной практикой;
14) утверждает порядок контроля за деятельностью нотариусов по согласованию с Республиканской нотариальной палатой;
15) утверждает положение о кадровом резерве и проведении конкурса на замещение вакантной должности нотариуса;
16) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование нотариальной деятельностью в соответствии с настоящим Законом.";
8) в статье 33:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "местных исполнительных органов" заменить словами "аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов";
в подпункте 4) после слов "государственными нотариусами" дополнить словами "и должностными лицами, аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов,";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) регулярно информирует население о территории деятельности государственных и частных нотариусов;";

5) 30-баптың 1-тармағында "жергілiктi атқарушы органның" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 31-бапта:
1-тармақ "мемлекеттiк нотариустың" деген сөздерден кейiн "және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң лауазымды адамдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "нотариустың" деген сөздерден кейiн "және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердің лауазымды адамдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 32-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) нотариаттық iс-қимыл жасайтын аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң лауазымды адамдарын аттестациялау туралы ереженi әзiрлейдi және бекiтедi;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың бiрыңғай Мемлекеттiк тiзiлiмi туралы ереженi әзiрлейдi және бекiтеді;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) нотариустардың қызметiн лицензиялайды;";
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың Мемлекеттік тізiлiмiн жүргізедi және ведомстволық баспа басылымында лицензия берiлген адамдар туралы мәлiметтердi жариялайды;
11) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияның күшiн тоқтату және тоқтата тұру туралы шешiм қабылдайды, сондай-ақ нотариустардың лицензияларын қайтарып алу туралы талап-арыздарға бастамашылық етедi;
12) мәмiлелердегі және нотариустар куәландыратын құжаттардағы нотариаттық іс-қимылдардың, нотариаттық куәлiктер мен қаулылардың, куәландыратын жазулардың тiркелу тізiлiмдерiнiң нысанын бекiтедi;
13) жекеше практикамен айналысатын нотариустардың аттестациядан өту тәртiбiн бекiтедi;
14) Республикалық нотариаттық палатаның келiсiмi бойынша нотариустардың қызметiн бақылау тәртiбiн бекiтеді;
15) кадрлық резерв және нотариустың бос лауазымына орналасуға конкурс өткiзу туралы ереженi бекiтедi;
16) өз құзыретi шегiнде нотариаттық қызметтi осы Заңға сәйкес реттеудi жүзеге асырады.";
8) 33-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшада "жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың aуылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi аппараттарының" деген сөздермен толықтырылсын";
4) тармақшада "Мемлекеттік нотариустар" деген сөздерден кейiн "және лауазымды тұлғалар, аудандық маңызы бар қалалардың әкiмдер аппараттар, кенттер, ауылдар (селолар), ауылдық (мекендiк) округтер," деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) халыққа мемлекеттік және жекеше нотариустар қызметiнiң аумағы туралы хабарлайды;";

дополнить подпунктами 10), 11) следующего содержания:
"10) проводит аттестацию должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, уполномоченных совершать нотариальные действия;
11) осуществляет меры по оптимизации государственного нотариата в случаях, предусмотренных настоящим Законом.";
пункт 2 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) принимает меры по уничтожению личной печати и передаче документов нотариуса, который прекратил свою деятельность в соответствующем нотариальном округе, другому нотариусу или в частный нотариальный архив, а также по изъятию лицензии для передачи ее лицензиару, в случае, если у нотариуса прекращено действие лицензии.";
9) в заголовке и в пункте 1 статьи 35 слова "местного исполнительного органа" заменить словами "аппарата акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа";
10) в пункте 1 статьи 46 слова "местных исполнительных органов" заменить словами "аппаратов акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа".
51. В  Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 213; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 г., N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155):
1) статью 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"Стратегический объект - объект экспертизы, реализация которого непосредственно связана с деятельностью в области разведки, добычи, транспортировки, переработки, использования природных ресурсов, инфраструктуры республиканского значения, аэрокосмического и военного комплексов, связи, энергетики республиканского значения.
Трансграничный объект - объект экспертизы, реализация которого оказывает или может оказывать вредное воздействие на окружающую среду и здоровье людей двух и более областей (города республиканского значения, столицы), и/или территории сопредельного государства.
Экологически опасный объект - объект экспертизы, реализация которого может оказывать или оказывает вредное воздействие на здоровье людей и окружающую среду.
Мероприятия по охране окружающей среды - комплекс технологических, технических, организационных, социальных и экономических мер, направленных на охрану окружающей среды и улучшение ее качества.";
2) в статье 7:
в абзаце втором слова "и тактические" исключить;
абзац седьмой исключить;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"в установленных законодательством случаях принимает решения о предоставлении природных ресурсов в природопользование для областей (города республиканского значения, столицы), заключает договоры (контракты) на природопользование;";
абзац десятый дополнить словами ", а также участков и источников загрязнения окружающей среды";
в абзаце пятнадцатом:
слова "перечень специально уполномоченных органов" заменить словами "положения о специально уполномоченных государственных органах";
слова "в этой области" заменить словами "в этих сферах";
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"устанавливает порядок организации и осуществления государственного контроля в области охраны окружающей среды.";
дополнить абзацами девятнадцатым и двадцатым следующего содержания:
"определяет порядок отнесения мероприятий к природоохранным;
устанавливает лимиты и квоты на загрязнение окружающей среды для областей (города республиканского значения, столицы).";

мынадай мазмұндағы 10), 11) тармақшалармен толықтырылсын:
10) нотариаттық iс-қимыл жасауға уәкiлеттi жергілiктi атқарушы органдардың лауазымды адамдарын аттестациялауды жүргiзедi;
11) осы Заңда көзделген жағдайларда мемлекеттік нотариатты оңтайландыру жөнiндегі іс-шараларды жүзеге асырады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) нотариустың лицензия беру қызметi тоқтатылған жағдайда, тиiстi нотариустық округте қызметі тоқтатылған нотариустың құжаттарын басқа нотариусқа немесе жекеше нотариаттық мұрағатқа беру, сондай-ақ лицензияны лицензия берушiге беру үшін алу және нотариустың жеке мөрiн жою бойынша шаралар қабылдайды.";
9) 35-баптың тақырыбында және 1-тармақта "жергiлiктi атқарушы органның" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi аппаратының" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 46-баптың 1-тармағында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi аппараттарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
51. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 13-14, 171-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат):
1) бiрiншi бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Стратегиялық объект - iске асыру табиғи ресурстарды пайдалану, барлау, өндiру, тасымалдау, қайта өңдеу, пайдалану, аэроғарыш және әскери кешендердiң республикалық маңызы бар инфрақұрылымы, байланыс, республикалық маңызы бар энергетика саласындағы қызметпен тiкелей байланысты сараптама объектi.
Трансшекаралық объект - iске асыру екi немесе одан да көп облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), және/немесе мемлекеттiң шектес аумақтардың қоршаған ортасы мен адамдарының денсаулығына зиянды ықпал ететiн немесе етуi мүмкiн сараптама объекті;
Экологиялық қауiптi объект - iске асыру адамдардың денсаулығы  мен қоршаған ортаға зиянды ықпал ететiн немесе етуi мүмкін сараптама объект;
Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар - қоршаған ортаны қорғауға және оның сапасын жақсартуға бағытталған технологиялық, техникалық, ұйымдық, әлеуметтiк және экономикалық шаралар кешенi.";
2) 7-бапта:
екiншi абзацта "және тактикалық" деген сөздер алынып тасталсын;
жетiншi абзац алынып тасталсын;
сегізiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңнамада белгіленген жағдайларда табиғи ресурстарды облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) үшiн табиғат пайдалануға беру туралы қаулылар шығарады, шарттар (келiсiм-шарттар) жасайды;";
оныншы абзацта "сондай-ақ қоршаған ортаның ластану учаскелерi мен көздерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
он бесiншi абзацта:
"бұл салада" деген сөздер "осы салалардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"арнаулы уәкілетті органдардың тiзбесiн" деген сөздер "арнаулы уәкiлетті мемлекеттiк органдар туралы ереженi" деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегізiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру мен жүргізудiң тәртiбiн белгілейдi.";
мынадай мазмұндағы он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтармен толықтырылсын:
"табиғат қорғауға жататын iс-шаралар тәртiбiн айқындайды;
облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін лимиттер мен квоталарды белгiлейдi.";

3) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Компетенция центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды
Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды:
координирует деятельность иных центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды и управления природопользованием;
проводит единую государственную политику в области охраны окружающей среды и организует выполнение государственных экологических программ для решения стратегических задач по обеспечению экологической безопасности;
утверждает в пределах своей компетенции или согласовывает экологические нормативы и экологические требования по хозяйственной и иной деятельности;
выдает лицензии на экологически опасные виды хозяйственной деятельности, экологическую аудиторскую деятельность, природоохранное проектирование, нормирование и работы в области экологической экспертизы, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, определяет расчетные ставки платы за загрязнение окружающей среды;
разрабатывает лимиты и квоты на загрязнение окружающей среды для областей (городов республиканского значения, столицы);
проводит работы по государственному мониторингу окружающей среды, а также руководит единой системой мониторинга окружающей среды и природных ресурсов, утверждает типовой порядок ведения производственного мониторинга;
организует и проводит государственную экологическую экспертизу стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов;
ведет государственный кадастр редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животного и растительного мира, обеспечивает издание Красной книги;
осуществляет государственный контроль в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов;
участвует в международном сотрудничестве в области охраны окружающей среды;
осуществляет государственный контроль и согласовывает положения о производственном контроле в области использования и охраны водного фонда в пределах своей компетенции;
через свои территориальные органы участвует в согласовании планов рационального использования и охраны водных объектов, в ведении мониторинга водных объектов, в осуществлении государственного контроля в области использования и охраны водного фонда в пределах своей компетенции, в подготовке бассейновых соглашений и контроле за их осуществлением, в разработке положений для государственных (региональных и бассейновых) программ по использованию, воспроизводству и охране водных объектов, а также в реализации бассейнового принципа управления водными ресурсами;
осуществляет государственный контроль за использованием и охраной земель в пределах своей компетенции;
согласовывает программы и планы мероприятий по охране окружающей среды местного значения;
осуществляет государственный контроль за соблюдением экологических требований в области использования природных ресурсов и особо охраняемых природных территорий;
разрабатывает и утверждает перечень мероприятий по охране окружающей среды.";

3) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органының қоршаған ортаны қорғау саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы:
қоршаған ортаны қорғау мен табиғат пайдалануды басқару мiндеттерiн жүзеге асыратын өзге де орталық атқарушы органдардың қызметiн үйлестіредi;
өз құзыретi шегiнде экологиялық нормативтер мен шаруашылық және өзге де қызмет бойынша экологиялық талаптарды бекiтедi немесе келiседi;
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiне, экологиялық аудиторлық қызметке, табиғат қорғауды жобалау мен нормалауға, экологиялық сараптама саласындағы жұмыстарға лицензиялар бередi, табиғат пайдалануға рұқсат бередi, қоршаған ортаның ластанғаны үшiн төлемнiң есептiк ставкаларын белгілейдi;
облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) үшiн қоршаған ортаның ластануына лимиттер мен квоталар әзiрлейдi;
қоршаған ортаның мемлекеттiк мониторингі бойынша жұмыс жүргізедi, сондай-ақ қоршаған орта мониторингі мен табиғи ресурстардың бiрыңғай жүйесiне басшылық етедi, өндiрiстік мониторинг жүргізудiң үлгілiк тәртiбiн бекiтедi;
трансшекаралық объектiлер мен шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыратын объектілерде мемлекеттiк экологиялық сараптама ұйымдастырады және жүргiзедi;
жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiнiң сирек кездесетiн және жойылып бара жатқан түрлерiнiң мемлекеттік кадастрын жүргізедi, Қызыл кiтаптың шығарылуын қамтамасыз етедi;
қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
қоршаған ортаны қорғау саласында халықаралық ынтымақтастыққа қатысады;
мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады және өз құзыретi шегiнде су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өндiрiстік бақылау туралы ереженi келiседi;
өз аумақтық органдары арқылы су объектілерiн ұтымды пайдалану мен қорғаудың жоспарларын келiсуге, су объектілерінiң мониторингiн жүргізуге, өз құзыретi шегінде су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға, бассейндiк келiсiм-шарттарды дайындауға және олардың жүзеге асырылуын бақылауға, су объектілерiн пайдалану, молайту және қорғау жөніндегі мемлекеттік (өңiрлiк, бассейндiк) бағдарлама үшiн ережелердi әзiрлеуге, сондай-ақ су ресурстарын басқарудың бассейндiк қағидатын iске асыруға қатысады;
өз құзыретi шегiнде жердiң пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
жергілiкті маңызы бар қоршаған ортаны қорғау жөніндегi iс-шаралардың бағдарламалары және жоспарларымен келiседi;
табиғи ресурстарды және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланудың экологиялық талаптарын сақтауға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралардың тiзбесiн әзiрлейдi әрi бекiтедi.";

4) в статье 9 слова "иных центральных исполнительных органов" заменить словами "специально уполномоченных государственных органов";
5) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Компетенция областных (города республиканского значения, столицы) представительных и исполнительных органов:";
в пункте 1:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Областные (города республиканского значения, столицы) представительные органы:";
в абзаце втором:
после слова "программы" дополнить словами "и перечни мероприятий;
дополнить словами "для решения тактических задач обеспечения экологической безопасности;";
абзацы третий и шестой исключить;
в абзаце четвертом после слов "исполнительных органов" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
в части второй:
слово "устанавливают" заменить словом "утверждают";
слова "на основании" заменить словами ", но не ниже";
дополнить абзацем следующего содержания:
"определяют лимиты на загрязнение окружающей среды (в разрезе районов и городов).";
в пункте 2:
в абзаце первом слово "Местные" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы)";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"осуществляют контроль в области охраны окружающей среды и регулируют природопользование по вопросам:
исполнения юридическими и физическими лицами законодательства в области обеспечения строительства и реконструкции природоохранных объектов;
выполнения мероприятий по охране малых рек и водоемов, предотвращения и ликвидации их загрязнения, наводнений, подтоплений, разрушения берегов и другого воздействия вод;
регулирования транспортных потоков с целью снижения загрязненности атмосферного воздуха;
загрязнением территории городов и поселков;
защиты земель от истощения, опустынивания, водной и ветровой эрозии, селей, заболачивания, вторичного заселения, иссушения, уплотнения, загрязнения бытовыми и опасными отходами производства и потребления;
выявления случаев самовольного захвата земли, незаконной рубки деревьев;
охраны от лесных и степных пожаров, ведения работ способами и методами, обеспечивающими сохранение средообразующих и средозащитных функций леса, а также условий современного восстановления насаждений, лекарственного, пищевого и технического растительного сырья;
предотвращения угрозы биологическому разнообразию при осуществлении хозяйственной деятельности и принятие мер для ликвидации ее негативного влияния, охране и оздоровлению атмосферного воздуха, резервирования земель";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"организуют разработку и внесение на утверждение местных представительных органов областей (города республиканского значения, столицы) согласованных с центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды программ и иных документов, предусматривающих мероприятия по охране окружающей среды и природопользованию;";
абзац шестой исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"организуют и проводят государственную экологическую экспертизу хозяйственной деятельности, за исключением стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов;
при проведении государственной экологической экспертизы организуют общественные слушания;
проводят мероприятия по охране окружающей среды;
осуществляют управление природопользованием предприятий в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
определяют квоты на загрязнение окружающей среды (в разрезе районов и городов).";

4) 9-бапта "өзге де орталық атқарушы органдарының" деген сөздер "арнаулы уәкiлеттi мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) өкiлді және атқарушы органдардың құзыреті";
1-тармақта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) өкiлдi органдар:";
екiншi абзацта:
"экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң тактикалық мiндеттерiн орындау үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
"бағдарламаларды" деген сөзден кейiн "және iс-шаралар тiзбесiн" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi және алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
төртiншi абзац "жергілiкті атқарушы" деген сөздердiң алдынан "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар мен ұйымдар" деген сөздер "органдары мен ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"eceптep негiзiнде" деген сөздер "есептерден төмен емес ставкаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"қоршаған ортаны ластауға (аудандар мен қалалар бөлiгінде) лимиттердi айқындайды.";
2-тармақта:
бiрiншi абзацта "Жергiлiктi" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады және мынадай мәселелер бойынша табиғат пайдалануды реттейдi:
заңды және жеке тұлғалардың табиғат пайдалану объектiлерiн салуды және қайта жөндеудi қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы орындауы;
шағын өзендер мен су қоймаларын қорғау, олардың ластануын, тасқын сулардың, су басулардың, жағаның бұзылуы және судың басқа да әсерiнiң алдын-алу және жою жөнiндегi iс-шараларды орындауы;
атмосфералық ауаның ластануын азайту мақсатында көлiк ағындарын реттеу;
қалалар мен кенттер аумақтарының қоқыстануын бақылау;
жердi тозудан, шөлденуден, су және жел эрозиясынан, селден, батпақтанудан, қайталама орнығудан, құрғақтанудан, тығызданудан, өндiрiс пен тұтынудың тұрмыстық және қауiптi қалдықтарымен ластанудан қорғау;
жердi өздiгінен басып алу, ағаштарды заңсыз кесу жағдайларын анықтау;
орман және далалық өрттерден қорғау, орманның орта құрайтын және орта қорғайтын функцияларын сақтауды, сондай-ақ отырғызылымдарды, дәрiлiк, тамақ және техникалық шикiзатты уақтылы қалпына келтiру жағдайын қамтамасыз ететiн тәсiлдермен және әдiстермен жұмыс жүргiзу;
шаруашылық қызметін жүзеге асыру кезiнде биологиялық әртүрлiлiк қатерiнiң алдын алу және оның терiс әсерiн жою, қорғау және атмосфералық ауаны сауықтыру, жерлердi резервтеу үшiн шаралар қабылдау.";
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен келiсiлген, қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану жөнiндегi iс-шараларды көздейтiн бағдарламалар мен өзге де құжаттарды әзiрлеудi және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдарының бекiтуiне ұсынуды ұйымдастырады.";
алтыншы абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектiлердi қоспағанда, тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн шаруашылық қызметке мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастырады және өткiзедi;
мемлекеттік экологиялық сараптама жүргiзу кезiнде қоғамдық тыңдаулар ұйымдастырады;
қоршаған ортаны қорғау жөнiнде iс-шаралар өткiзедi;
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртiппен кәсiпорындардың табиғат пайдалануын басқаруды жүзеге асырады;
қоршаған ортаны ластауға квоталарды айқындайды (аудандар мен қалалар бөлiгiнде).";

6) в статье 14:
в абзаце третьем:
после слов "исполнительных органов" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
слова "или постановлений Правительства Республики Казахстан" исключить;
7) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Лимиты и квоты на загрязнение окружающей среды и изъятие природных ресурсов
Лимиты и квоты на загрязнение окружающей среды определяются местными представительными и исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в пределах лимитов и квот, установленных Правительством для областей (города республиканского значения, столицы), а на изъятие природных ресурсов - уполномоченными органами по использованию и охране этих ресурсов в соответствии с действующими нормативами и требованиями к хозяйственной и иной деятельности.";
8) в статье 17 слова "в соответствии с национальными (государственными) программами за счет бюджетных средств" исключить;
9) в пункте 1 статьи 20:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"осуществлять мероприятия, направленные на улучшение качества окружающей среды, рациональное использование, воспроизводство природных ресурсов;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"проводить производственный мониторинг и контроль окружающей среды при осуществлении экологически опасных видов хозяйственной деятельности;";
10) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Виды деятельности, подлежащие лицензированию в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов
В области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов обязательному лицензированию подлежат:
1) экологически опасные виды хозяйственной деятельности;
2) экологическая аудиторская деятельность;
3) природоохранное проектирование, нормирование и работы в области экологической экспертизы;";
11) в части первой статьи 22 слова ", перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан" исключить;
12) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный мониторинг окружающей среды и природных ресурсов осуществляется центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды и включает:";
13) пункт 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"3. Данные производственного мониторинга и отчетность о воздействии на окружающую среду стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов передаются центральному исполнительному органу Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, субъектов хозяйственной деятельности - местным исполнительным органам областей (города республиканского значения, столицы), в сроки, установленные законодательством.";
в пункте 4 после слов "окружающей среды" дополнить словами "и местному исполнительному органу области (города республиканского значения, столицы)";

6) 14-бапта:
үшiншi абзацта:
"беру туралы" деген сөздерден кейiн "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдардың" деген сөз "органдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Қоршаған ортаны ластауға және табиғи ресурстарды алып қоюға лимиттер мен квоталар
Қоршаған ортаны ластауға лимиттер мен квоталарды облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) үшін Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген лимиттер мен квоталар шегінде жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдар айқындайды, табиғи ресурстарды алып қоюға - қолданылып жүрген нормативтерге және шаруашылық және өзге де қызметке қойылатын талаптарға сәйкес осы ресурстарды пайдалану және қорғау жөнiндегi уәкілетті орган айқындайды.";
8) 17-бапта "ұлттық (мемлекеттiк) бағдарламаларға сәйкес бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздер алынып тасталсын;
9) 20-баптың 1-тармағында:
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған орта сапасын жақсартуға, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға, орнын толтыруға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыруға;";
сегізiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерi жүзеге асырылған кезде қоршаған ортаға өндiрiстiк мониторинг пен бақылау жүргiзуге;";
10) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы лицензиялануға тиiстi қызмет түрлерi
Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласында:
1) шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерi;
2) экологиялық аудиторлық қызмет;
3) экологиялық сараптама саласындағы табиғат қорғауды жобалау, нормалау және жұмыстар мiндеттi түрде лицензиялануы тиiс.";
11) 22-баптың бiрiншi бөлігінде ", олардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi" деген сөздер алынып тасталсын;
12) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған орта мен табиғи ресурстардың мемлекеттiк мониторингiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган жүзеге асырады және онда:";
13) 25-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өндiрiстік мониторингтің деректерi мен трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектілердiң қоршаған ортаға ықпал етуi туралы есептiлiк Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органына, шаруашылық қызмет субъектілерiнiң ықпал етуi - жергілiктi атқарушы органдарға заңдарда белгіленген мерзiмдерде берiлiп отырады.";
4-тармақ "орталық атқарушы органға" деген сөздерден кейiн "және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiкті атқарушы органына" деген сөздермен толықтырылсын;

14) в статье 26:
абзац восьмой исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"экономическая оценка и возмещение ущерба от загрязнения окружающей среды.";
15) пункт 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2. Финансирование экологических программ и мероприятий по охране окружающей среды производится за счет:
бюджетных средств;
средств экологического страхования;
собственных средств природопользователей;
добровольных взносов и пожертвований юридических и физических лиц.";
16) первое предложение в части третьей статьи 29 исключить;
17) пункт 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"1. Экономическое стимулирование охраны окружающей среды осуществляется через предоставление предусмотренных законодательством льгот и преференций юридическим лицам - природопользователям, эффективно осуществляющим охрану окружающей среды, и иные меры стимулирующего характера.";
18) подпункты 4) и 5) пункта 3 статьи 51 исключить;
19) в части первой статьи 54 слова "специально уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды" заменить словами "центрального исполнительного органа в сфере охраны окружающей среды, его территориальными подразделениями на местах и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
20) в части второй статьи 58 слова "специально уполномоченных государственных органов в области" заменить словами "центрального исполнительного органа в сфере";
21) В пункте 1 статьи 60 после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
22) часть первую статьи 64 изложить в следующей редакции:
"Государственная экологическая экспертиза проводится центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в пределах компетенции, определенной законодательством об экологической экспертизе.";
23) пункт 2 статьи 67 исключить;
24) в части второй статьи 75 слова "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
25) в статье 77:
в пункте 1 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Должностные лица центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), в пределах компетенции органов, работниками которых они являются, имеют право:";
в абзаце десятом после слов "размеры вреда," дополнить словами "в том числе стоимостные";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

14) 26-бапта:
сегiзiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қоршаған ортаның ластануынан келген нұқсандарды экономикалық бағалау және өтеу.";
15) 27-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі экологиялық бағдарламалар мен шараларды қаржыландыру:
бюджет қаражаты;
экологиялық сақтандыру қаражаты;
табиғат пайдаланушылардың өз қаражаты;
заңды және жеке тұлғалардың ерiктi жарналары мен қайырмалдықтары есебiнен жүргізiледi.";
16) 29-баптың үшiншi бөлiгіндегi бiрiншi сөйлем алынып тасталсын;
17) 31-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғауды экономикалық жағынан ынталандыру қоршаған ортаны қорғауды тиiмдi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға - табиғат пайдаланушыларға заңнамада көзделген жеңiлдiктер мен преференциялар беру және ынталандыратын сипаттағы өзге де шаралар арқылы жүзеге асырылады.";
18) 51-баптың 3-тармағының 4) және 5) тармақшалары алынып тасталсын;
19) 54-баптың бiрiншi бөлiгiнде "қоршаған ортаны қорғау саласында арнаулы уәкiлеттi мемлекеттік органдардың" деген сөздер "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның, оның жергілікті жерлердегі аумақтық бөлiмшелерiнiң және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 58-баптың екiншi бөлiгінде "арнайы мемлекеттік уәкілетті органдардың" деген сөздер "орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 60-баптың 1-тармағы "көму" деген сөзден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдардың" деген сөз "органдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 64-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк экологиялық сараптаманы экологиялық сараптама туралы заңнамада айқындалған құзырет шегінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары жүргізедi.";
23) 67-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
24) 75-баптың екiншi бөлiгiнде "республикалық бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 77-бапта:
1-тармақ "орган мен" деген сөздерден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның және облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының лауазымды адамдары өздерi қызметкерлерi болып табылатын органдардың құзыреті шегінде мыналарға құқылы:";
оныншы абзацта "залал" деген сөзден кейiн ", оның iшiнде құндық" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Решения должностных лиц центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), принятые в пределах их полномочий, обязательны для исполнения всеми юридическими лицами, должностными лицами и гражданами, могут быть обжалованы в порядке подчиненности или в суде.";
в части третьей слово "центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды" заменить словами "местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
26) дополнить статьей 77-1 следующего содержания:
"Статья 77-1. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в области охраны окружающей среды
1. К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль в области охраны окружающей среды, относятся:
1) главный государственный инспектор Республики Казахстан по охране окружающей среды, являющийся по должности руководителем подразделения государственного контроля центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды;
2) заместитель главного государственного инспектора по охране окружающей среды Республики Казахстан, являющийся по должности заместителем руководителя подразделения государственного контроля центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды;
3) старшие государственные инспекторы Республики Казахстан по охране окружающей среды, являющиеся по должности начальниками и заместителями начальников управлений и отделов подразделения государственного контроля центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды;
4) государственные инспекторы Республики Казахстан по охране окружающей среды, являющиеся по должности главными и ведущими специалистами подразделения государственного контроля центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды;
5) главные государственные инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) по охране окружающей среды, являющиеся по должности заместителями начальников территориальных органов охраны окружающей среды областей (города республиканского значения, столицы);
6) старшие государственные инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) по охране окружающей среды, являющиеся по должности начальниками и заместителями начальников отделов государственного контроля территориальных органов охраны окружающей среды областей (города республиканского значения, столицы);
7) государственные инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) по охране окружающей среды, являющиеся по должности главными и ведущими специалистами отделов государственного контроля территориальных органов охраны окружающей среды областей (города республиканского значения, столицы).

"3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдарының лауазымды адамдарының өз өкiлеттігі шегінде қабылдаған шешiмдерiн барлық заңды тұлғалар, лауазымды адамдар мен азаматтар орындауға мiндетті, бағыныстылық ретiмен немесе сотқа шағым жасалуы мүмкiн.";
үшiншi бөлiгінде "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың астананың) жергілiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) мынадай мазмұндағы 77-1-баппен толықтырылсын:
"77-1-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар
1. Қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға:
1) лауазымы бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның мемлекеттік бақылау бөлiмшесiнiң жетекшiсi болып табылатын Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі мемлекеттік бас инспекторы;
2) лауазымы бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның мемлекеттік бақылау бөлiмшесi жетекшiсiнiң орынбасарлары болып табылатын Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттiк бас инспекторының орынбасары;
3) лауазымы бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның мемлекеттiк бақылау бөлiмшесi басқармалары мен бөлімдерiнiң бастығы және бастығының орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттiк аға инспекторлары;
4) лауазымы бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның мемлекеттік бақылау бөлiмшесiнiң бас және жетекшi мамандары болып табылатын Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі мемлекеттік инспекторлары;
5) лауазымы бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық қоршаған ортаны қорғау органдары бастықтарының орынбасарлары болып табылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі мемлекеттік бас инспекторлары;
6) лауазымы бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық қоршаған ортаны қорғау органдарының мемлекеттiк бақылау бөлiмдерiнiң бастықтары және бастығының орынбасарлары болып табылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі мемлекеттiк аға инспекторлары;
7) лауазымы бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық қоршаған ортаны қорғау органдарының мемлекеттiк бақылау бөлiмдерiнiң бас және жетекшi мамандары болып табылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттiк инспекторлары жатады.

2. Главные государственные инспекторы Республики Казахстан территориальных органов по охране окружающей среды имеют бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан.
Главным, заместителю главного государственного инспектора и старшим государственным инспекторам и государственным инспекторам по охране окружающей среды выдаются в установленном порядке печать и удостоверения.";
27) дополнить статьей 77-2 следующего содержания:
"Статья 77-2. Должностные лица областей (города республиканского значения, столицы), осуществляющие контроль в области охраны окружающей среды
К должностным лицам областей (города республиканского значения, столицы), осуществляющим контроль в области охраны окружающей среды, относятся служащие соответствующих подразделений местных исполнительных органов.";
28) часть первую статьи 79 дополнить словами "или местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
29) в статье 86:
в пункте 1:
в части второй слова "утвержденными в установленном порядке таксами и методиками исчисления вреда, а при их отсутствии - по фактическим затратам на восстановление нарушенного состояния окружающей среды с учетом понесенных убытков" заменить словами "установленной экономической оценкой ущерба от загрязнения окружающей среды в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
в части третьей слова "в фонды по охране окружающей среды" заменить словами "в бюджет".
52. В  Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст. 357; 2001 г., N 3, ст. 20; N 24, ст. 338):
1) в статье 8:
абзац третий исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"руководит деятельностью центральных и местных исполнительных органов, обеспечивает исполнение ими законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан;";
абзац тринадцатый исключить;
2) в статье 11:
заголовок дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 1:
абзац первый дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
абзац второй дополнить словами "местного значения";
абзац третий исключить;
в абзаце шестом после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2:
абзац первый дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы):";
в абзаце втором слова ", расположенных в пределах соответствующей административно-территориальной единицы" заменить словами "местного значения";
в абзаце девятом после слов "представительным органам" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";

2. Қазақстан Республикасының, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі аумақтық органдардың мемлекеттiк бас инспекторларында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген бланктер бар.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі мемлекеттiк бас инспекторға, оның орынбасарына және аға инспекторлар мен мемлекеттiк инспекторларға белгiленген тәртiппен мөр және куәлiк берiледi.";
27) мынадай мазмұндағы 77-2-баппен толықтырылсын:
"77-2-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы бақылауды жүзеге асыратын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) лауазымды тұлғалары
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы бақылауды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың лауазымды тұлғаларына жергілiктi атқарушы органдардың тиісті бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi жатады.";
28) 79-баптың бiрiншi бөлігінде "жергілiктi атқарушы органның" деген сөздерден кейiн "немесе облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 86-бапта:
1-тармақта:
екіншi бөлiкте "белгіленген тәртiппен нұқсанды есептеудiң бекiтiлген кесiмдi бағасы мен әдiстемесiне сәйкес, ал олар болмаған жағдайда келтiрiлген залалдарды ескере отырып, қоршаған ортаның бұзылған жай-күйiн қалпына келтiруге жұмсалған шығындар бойынша" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен қоршаған ортаның ластануынан нұқсанның белгіленген экономикалық бағасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын; үшінші бөлiгiнде "қоршаған ортаны қорғау қорларына" деген сөздер "бюджетке" деген сөзбен ауыстырылсын.
52. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; N 24, 338-құжат):
1) 8-бапта:
үшiншi абзац алынып тасталсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметiн басқарады, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң кесiмдерiн олардың орындауын қамтамасыз етедi;";
он үшiншi абзац алынып тасталсын;
2) 11-бапта:
тақырыбы "Жергілiктi" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "Жергiлiктi" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "ерекше" деген сөздiң алдынан "жергiлiктi маңызы бap" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi aбзац алынып тасталсын;
алтыншы абзац "жергілiктi" деген сөздiң алдынан "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдардың" деген сөз "органдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзацта "Жергiлiктi" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiнші абзацта "тиісті әкiмшілік-аумақтық бөлінiстер шегінде орналасқан" деген сөздер "жергілікті маңызы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзац "ставкаларын" деген сөзден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдардың" деген сөз "органдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;

3) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Принятие решений о создании особо охраняемых природных территорий
Решения о создании особо охраняемых природных территорий республиканского значения принимаются Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного государственного органа в области особо охраняемых природных территорий.
Решения о создании особо охраняемых природных территорий местного значения принимаются соответствующими местными исполнительными органами по согласованию с уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий.
Для принятия решения о создании особо охраняемых природных территорий необходимо наличие положительных заключений на естественнонаучные и технико-экономические обоснования государственной экологической экспертизы.";
4) в пункте 2 статьи 35 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
5) в абзаце первом статьи 37 слово "уполномоченным органом" заменить словами "уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий";
6) в статье 46-1:
после слов "местными исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
слова "центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды" заменить словами "уполномоченного государственного органа в области особо охраняемых природных территорий";
7) в статье 73:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"бюджетных средств;";
абзацы третий и четвертый исключить;
8) статьи 74 и 75 исключить;
9) в статье 81:
в пункте 1:
в абзаце первом после слов "природных территорий" дополнить словами "в пределах своей компетенции";
абзац второй дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2 слова "охраны окружающей среды" заменить словами "особо охраняемых природных территорий".
53. В  Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 155):
1) подпункты 5) и 6) статьи 7 исключить;
2) в статье 8:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Полномочия центральных исполнительных органов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации
Центральные исполнительные органы Республики Казахстан в лице первых руководителей в пределах установленной законом компетенции:";

3) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру туралы шешiмдер қабылдау
Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру туралы шешiмдердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi қабылдайды.
Жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру туралы шешiмдердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органмен келiсiм бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдар қабылдайды.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру туралы шешiм қабылдау үшiн табиғи-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелерге мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы қажет.";
4) 35-баптың 2-тармағы "учаскелерiн" деген сөзден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 37-баптың бiрiншi абзацында "уәкiлетті" деген сөз "epeкше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 46-1-бапта:
"қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
"негiзiнде" деген сөзден кейiн "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 73-бапта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет қаражатының";
үшiншi және төртiншi абзацтар алынып тасталсын;
8) 74 және 75-баптар алынып тасталсын;
9) 81-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзац "уәкілетті органдар" деген сөздерден кейiн "өз құзыретінiң шегінде," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац "қоршаған" деген сөздiң алдынан "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта "қоршаған ортаны қорғау туралы" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
53. "Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 155-құжат):
1) 7-баптың 5) және 6) тармақшалары алынып тасталсын;
2) 8-бапта:
тақырып және бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарының жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы өкiлеттігі
"Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттiк органдары атынан бiрiншi басшылар заңда белгiленген құзыретi шегiнде:";

3) в статье 9:
в заголовке после слова "органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в частях первых пунктов 1, 2, 3 после слова "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 6) пункта 3 после слова "органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
4) в статье 13 после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
5) в статье 15:
в пункте 1 слова "ассигнований из республиканского бюджета, местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
пункты 2 и 3 исключить;
6) в статье 17:
в пункте 1 после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
7) в пункте 4 статьи 18 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)".
54. В  Закон Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. "О судебной экспертизе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 276; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 21-22, ст. 281):
1) статью 20 исключить;
2) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Финансирование производства судебных экспертиз
Финансирование производства судебных экспертиз в органах судебной экспертизы осуществляется по уголовным делам и делам об административных правонарушениях - за счет бюджетных средств, за исключением случаев, предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством и законодательством об административных правонарушениях.
Финансирование производства судебных экспертиз в органах судебной экспертизы осуществляется по гражданским делам - за счет сторон, кроме случаев наличия оснований, предусмотренных гражданско-процессуальным законодательством, подтвержденных мотивированным определением суда.
Суммы, получаемые органом судебной экспертизы в части возмещения расходов, понесенных органом судебной экспертизы при производстве экспертиз по гражданским делам и специализированных исследований, а также при проведении научных и научно-методических исследований, не входящих в программы, утверждаемые уполномоченным органом в области образования и науки, зачисляются на счета органов судебной экспертизы на профессиональную подготовку и повышение квалификации судебных экспертов, а также совершенствование материально-технического обеспечения судебно-экспертной деятельности.";

3) 9-бапта:
тақырыпта "Қазақстан Республикасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың астананың) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары өз құзыретi шегінде:";
9-баптың 2-тармағының бiрiншi абзацында "Жергіліктi өкiлдi органдар" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiкті өкiлдi органдары" деген сөздер ауыстырылсын;
9-баптың 3-тармағының бiрiншi абзацында "Жергілікті атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-бапта "орталық және жергiлiктi атқарушы органдар", "Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары", "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) орталық және жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 15-бапта:
1-тармақта "республикалық бюджеттен, жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаржылар" деген сөздер "бюджеттiк қаражаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 және 3-тармақтар алынып тасталсын;
6) 17-бапта:
1-тармақта "орталық және жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 18-бапта 4-тармақта "орталық және жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
54. "Сот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 12 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 21, 276-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 21-22, 281-құжат):
1) 20-бап алынып тасталсын;
2) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Сот сараптамаларын жүргiзудi қаржыландыру
Сот сараптамасы органдарында сот сараптамасын жүргiзудi қаржыландыру қылмыстық iстер мен әкiмшiлiк құқық бұзушылық iстерi бойынша қылмыстық iс жүргізу және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамаларда көзделген жағдайларды қоспағанда бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Сот сараптамасы органдарында сот сараптамаларын жүргізудi қаржыландыру азаматтық iстер бойынша - азаматтық-iс жүргізу заңдарында көзделген, соттың дәлелденген анықтамасымен расталған негiздер болған жағдайларды қоспағанда тараптар есебiнен жүзеге асырылады.
Шығыстардың орнын толтыру бөлiгiнде сот сараптамасы алған, азаматтық iстер бойынша сараптамаларды және мамандандырылған зерттеулер жүргiзу кезiнде, сондай-ақ бiлiм және ғылым саласында уәкiлетті органмен бекiтiлетiн бағдарламаларға енбейтiн ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк зерттеулер жүргiзу кезiнде сот сараптамасы органы келтiрген сомалар сот сараптамасы органдарының есеп шотына кәсiби дайындыққа және сот сараптамаларының бiлiктiлiгiн арттыруға, сондай-ақ сот-сараптама қызметiн материалдық-техникалық қамтамасыз етудi жетілдiруге аударылады.";

3) статью 23 исключить;
4) пункт 3 статьи 24 исключить.
55. В  Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 г. "Об адвокатской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 22, ст. 328; 2001 г., N 15-16, ст. 236; 2003 г., N 11, ст. 65):
1) в пункте 2 статьи 5 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
2) в части второй пункта 2 статьи 9 слова "Государственный реестр лицензий адвокатов" заменить словами "Государственный реестр лицензий на право заниматься адвокатской деятельностью".
56. В  Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341; 2001 г., N 8, ст. 50; N 21-22, ст. 285; N 24, ст. 338; 2002 г., N 6, ст. 76):
1) статью 29 исключить;
2) дополнить Главой 4-1 и статьями 29-2, 29-3 и 29-4 следующего содержания:
"Глава 4-1. Льготы, компенсации и другие виды адресной помощи, предоставляемые оралманам
Статья 29-2. Центральные государственные органы управления
Центральные государственные органы, регулирующие общественные отношения в области миграции населения, обеспечивают:
1) Уполномоченный орган по вопросам социальной защиты населения:
выплату пенсий в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
выплату пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан";
выплату специальных государственных пособий согласно  Закону Республики Казахстан "О специальном государственном пособии";
реализацию прав восстановленных в гражданстве на компенсации, установленные  Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
2) Уполномоченный орган по вопросам образования:
выделение квоты для поступления в организации среднего профессионального и высшего профессионального образования в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) Министерство иностранных дел:
освобождение от консульских сборов за выдачу виз на въезд в Республику Казахстан;
4) Министерство обороны:
предоставление отсрочки от службы в рядах Вооруженных сил в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 29-3. Местные исполнительные органы:
1. Местные исполнительные органы, регулирующие общественные отношения в области миграции населения, обеспечивают:

3) 23-бап алынып тасталсын;
4) 24-баптың 3-тармағы алынып тасталсын.
55. "Адвокаттық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 22, 328-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; 2003 ж., N 11, 65-құжат):
1) 5-баптың 2-тармағында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
2) 9-баптың 2-тармағының екiншi бөлігінде "Адвокаттар лицензияларының мемлекеттік тiзiлiмi" деген сөздер "Адвокаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиялардың мемлекеттiк тiзiлiмi" деген сөздермен ауыстырылсын.
56. "Халықтың көшi-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы N 204-І Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 8, 50-құжат; N 21-22, 285-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат):
1) 29-бап алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен және 29-2, 29-3 және 29-4-баптармен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Оралмандарға берiлетiн жеңiлдiктер, өтемақылар және басқа да атаулы көмек түрлерi
29-2-бап. Орталық мемлекеттiк басқару органдары
Халықтың көшi-қоны саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтiн орталық мемлекеттік органдар:
1) Халықты әлеуметтік қорғау мәселелерi жөніндегі уәкілетті орган:
Қазақстан Республикасының заңдарына немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес зейнетақы төлеудi;
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетін мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мүгедектiгі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты жәрдемақы төлеудi;
"Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны төлеудi;
азаматтығы қалпына келтiрiлгендердiң "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген құқықтарын iске асыруды;
2) Бiлiм беру мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган:
орта кәсiби және жоғары кәсiби бiлiм беру ұйымдарына Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген мөлшерде оқуға түсу үшiн квота бөлудi;
3) Сыртқы iстер министрлiгi:
Қазақстан Республикасына келуге виза беру үшiн консулдық алымдардан босатуды;
4) Қорғаныс министрлiгі:
Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен Қарулы күштер қатарында қызмет атқаруға шақыруды кейiнге қалдыруды қамтамасыз етедi.
29-3-бап. Жергілiкті атқарушы органдар
1. Халықтың көші-қоны саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтiн жергiлiктi атқарушы органдар:

1) местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы):
получение бесплатного гарантированного объема медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) местный исполнительный орган района (города):
оказание государственной адресной социальной помощи в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи";
оказание помощи в трудоустройстве, повышении квалификации и в освоении новой профессии;
предоставление нуждающимся мест в школах, дошкольных организациях, а также учреждениях социальной защиты;
создание условий для изучения государственного и русского языков.
3. Органы местного государственного управления могут в соответствии с законодательством Республики Казахстан установить льготы и компенсации оралманам, переселившимся в Республику Казахстан вне квоты иммиграции оралманов.
4. Предоставление земельных участков для ведения личного подсобного хозяйства, садоводства и дачного строительства оралманам осуществляется на праве временного безвозмездного землепользования из земель сельских населенных пунктов сельскохозяйственного назначения, иммиграционного земельного фонда, специального земельного фонда и земель запаса в соответствии с земельным законодательством.
Статья 29-4. Дополнительные льготы оралманам, прибывшим по квоте иммиграции
Оралманам, прибывшим по квоте иммиграции, кроме вышеперечисленных льгот и компенсаций, государство обеспечивает:
1) Уполномоченный орган по вопросам таможенного контроля:
перемещение через границу без взимания таможенных платежей и налогов;
2) Уполномоченный орган по вопросам миграции населения:
возмещение расходов по проезду к постоянному месту жительства и провоз имущества (в том числе скота);
выделение средств для приобретения жилья по месту прибытия и выплату единовременных пособий в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
57. В  Закон Республики Казахстан от 25 декабря 1997 г. "Об энергосбережении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 343):
1) абзацы третий, четвертый, седьмой и девятый статьи 6 исключить;
2) в статье 7:
в абзаце третьем слово "государственных" исключить;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"разрабатывает программы энергосбережения;";
дополнить абзацами следующего содержания:
"разрабатывает нормативно-методический, правовой и экономический механизмы энергосбережения и стимулирования использования возобновляемых экономических ресурсов;
организует научные исследования в области энергосбережения.";

1) Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн тегiн алуды;
2) Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы:
"Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсетудi;
жұмысқа орналасуға бiлiктiлiгiн көтеруге және жаңа кәсiптi игеруге көмек көрсетудi;
мұқтаждарға мектептерден, мектепке дейiнгi ұйымдардан, сондай-ақ әлеуметтiк қорғау мекемелерiнен орын берудi;
мемлекеттiк тілді және орыс тiлiн оқып үйренуге жағдай жасауды қамтамасыз етедi.
3. Жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары Қазақстан Республикасына оралмандардың көшiп келу квотасынан тыс қоныс аударғандар оралмандарға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеңiлдiктер мен өтемдер белгiлей алады.
4. Оралмандарға өзiндiк қосалқы шаруашылық, бағбаншылық, және саяжай құрылысын жүргізу үшін жер участкелерiн беру ауылдық елдi мекендердiң жерiнен, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерден, иммиграциялық жер қорының, арнайы қорының жерiнен және босалқы жерден уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
29-4-бап. Көшiп келу квотасы бойынша келген оралмандарға қосымша жеңiлдiктер
Көшiп келу квотасы бойынша келген оралмандарға жоғарыда тiзiп көрсетiлген жеңiлдiктер мен өтемдерден басқа, мемлекет:
1) Кедендiк бақылау жөнiндегi уәкілетті орган:
шекара арқылы кедендiк төлемдер мен салықтар алмай өткiзудi;
2) Көшi-қон мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган:
тұрақты тұратын жерiне бару және мүлкiн (оның iшiнде малын) апару жөнiндегi шығыстарының орнын толтыруды;
барған жерi бойынша тұрғын үй алу үшiн қаражат бөлудi және Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен бiржолғы жәрдемақы төлеуді қамтамасыз етедi.".
57."Энергияны үнемдеу туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 25 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 343-құжат):
1) 6-баптың үшiншi, төртiншi, жетiншi және тоғызыншы абзацтары алынып тасталсын;
2) 7-бапта:
үшiншi абзацта "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын;
"энергия үнемдеу бағдарламаларын әзiрлейдi.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"энергия үнемдеудiң және қайта жаңартылатын энергетикалық ресурстарды пайдалануды ынталандырудың нормативтiк-әдiстемелік, құқықтық және экономикалық тетіктерiн әзiрлейдi;
энергия үнемдеу саласында ғылыми зерттеулердi ұйымдастырады.";

3) в статье 8:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Компетенция местных представительных и исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в области энергосбережения
1. Местные представительные органы областей (города республиканского значения, столицы):
утверждают программы энергосбережения в пределах административно-территориальной единицы;
рассматривают отчеты руководителей местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) о выполнении программ энергосбережения.";
в пункте 2:
абзац первый дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"обеспечивают реализацию программы энергосбережения;";
абзац третий исключить;
4) в статье 9 слово "государством" заменить словом "законодательством";
5) в статье 13 слова "государственный бюджет" заменить словами "бюджетные средства";
6) статью 18 исключить.
58. В  Закон Республики Казахстан от 23 апреля 1998 г. "О радиационной безопасности населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 48):
1) статью 5 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Правительство Республики Казахстан определяет перечень заболеваний, связанных с воздействием ионизирующего излучения, и порядка установления причинной связи.";
2) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Полномочия государственных органов по обеспечению радиационной безопасности
К полномочиям уполномоченного государственного органа в области использования атомной энергии относятся:
реализация государственной политики в области обеспечения радиационной безопасности;
разработка и утверждение норм и правил в области обеспечения радиационной безопасности, контроль за их соблюдением;
разработка и реализация программ в области обеспечения радиационной безопасности;
определение видов деятельности в области обращения с источниками ионизирующего излучения, подлежащих лицензированию;
создание и обеспечение функционирования единой системы государственного управления в области обеспечения радиационной безопасности, в том числе контроля и учета доз облучения населения;
контроль за осуществлением экспорта, импорта, перемещения, транзита и размещения ядерных материалов и других источников ионизирующих излучений;
осуществление международного сотрудничества и выполнения обязательств по международным договорам в области обеспечения радиационной безопасности.
К полномочиям уполномоченного государственного органа в области санитарного надзора относятся:
разработка и реализация программ в области медицинской реабилитации населения, пострадавшего от воздействия ионизирующего излучения;
регламентация условий жизнедеятельности и особых режимов проживания на территориях, подвергшихся радиоактивному загрязнению в результате радиационных аварий;
контроль за оказанием помощи населению, подвергшемуся облучению в результате радиационных аварий.";

3) 8-бапта:
тақырыбы және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) энергия үнемдеу саласындағы өкiлдiк және атқарушы органдарының құзыретi
1. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкiлдiк органдары:
әкiмшілік-аумақтық бiрлiк шегiнде энергия үнемдеу бағдарламаларын бекiтедi;
облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары басшыларының энергия үнемдеу бағдарламаларының орындалуы туралы есебiн қарайды.
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) энергия үнемдеу саласындағы атқарушы органдары:";
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
энергия үнемдеудiң мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруды қамтамасыз етеді.";
төртiншi абзац алынып тасталсын;
4) 9-бапта "мемлекеттiк" деген сөз "заңнамалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 13-бапта "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
6) 18-бап алынып тасталсын.
58. "Халықтың радиациялық қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 23 сәуiрдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 5-6, 48-құжат):
1) 5-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Үкiметі иондаушы сәулелендiру әсерiне байланысты аурулардың тiзбесiн және себептiк байланысын белгілеу тәртiбiн анықтайды.";
2) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Мемлекеттік органдардың радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөніндегі өкiлеттігі
Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттiк органның өкiлеттігіне мыналар жатады:
радиациялық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты iске асыру;
радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы нормалар мен ережелердi әзiрлеу және бекiту, олардың сақталуына бақылау жасау;
радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыру;
иондаушы сәулелендiру көздерiмен жұмыс iстеу саласындағы лицензиялануға тиiс қызмет түрлерiн белгiлеу;
радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, соның iшiнде халықтың сәуле алу мөлшерiн бақылау мен есепке алу саласында мемлекеттiк басқарудың бiрыңғай жүйесiн жасау және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
ядролық материалдардың және басқа да иондаушы сәулелендiру көздерiнiң экспортын, импортын, орын ауыстыруын, транзитiн және орналастырылуын жүзеге асыруды бақылау;
радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында халықаралық ынтымақтастықты және халықаралық шарттар жөніндегі мiндеттемелердi орындауды жүзеге асыру.
Санитарлық қадағалау саласындағы уәкілетті мемлекеттiк органның өкiлеттігiне мыналар жатады:
радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, сондай-ақ иондаушы сәулелендiру көздерiнен зардап шеккен халықты медициналық сауықтыру саласындағы бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру;
радиациялық авариялар салдарынан радиоактивтi ластануға ұшыраған аумақтарда тiршілiк ету жағдайлары мен оларда тұрудың ерекше режимдерiн регламенттеу;
радиациялық авариялар нәтижелерiнде сәулеленуге ұшыраған халыққа көмек көрсетiлуiне бақылау жасау.";

3) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок выполнения производственного контроля в области обеспечения радиационной безопасности для каждой организации определяется с учетом особенностей и условий выполняемых ею работ, согласовывается с уполномоченным государственным органом в области санитарного надзора и утверждается уполномоченным государственным органом в области использования атомной энергии.";
4) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Требования к оценке состояния радиационной безопасности
1. При планировании и принятии решений в области обеспечения радиационной безопасности, анализе эффективности указанных решений государственными органами, органами местного государственного управления, а также организациями, осуществляющими деятельность с использованием источников ионизирующего излучения, проводится оценка радиационной безопасности с целью обеспечения установленных правил и гигиенических нормативов в области радиационной безопасности.
2. Оценка радиационной безопасности осуществляется уполномоченными государственными органами в области санитарного надзора, охраны окружающей среды и использования атомной энергии на основе:
характеристики радиоактивного загрязнения окружающей среды;
анализа обеспечения мероприятий по радиационной безопасности и выполнения норм, правил и гигиенических нормативов в области радиационной безопасности;
вероятности радиационных аварий и их масштабе;
степени готовности к эффективной ликвидации радиационных аварий и их последствий;
анализа доз облучения, получаемых отдельными группами населения от всех источников ионизирующего излучения;
числа лиц, подвергшихся облучению выше установленных пределов доз облучения.
3. Результаты оценки радиационной безопасности анализируются и утверждаются уполномоченным государственным органом в области использования атомной энергии.";
5) в абзаце четвертом статьи 16 слова "органами местного государственного управления" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
6) во втором абзаце статьи 17 слова "органы местного государственного управления" заменить словами "местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы)".
59. В  Закон Республики Казахстан от 20 мая 1998 г. "О статусе столицы Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 7-8, ст. 79; 2001 г., N 15-16, ст. 228, 229; 2002 г., N 6, ст. 75):
1) в статье 3:

3) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Радиациялық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету саласындағы өндiрiстiк бақылауды орындау тәртiбi әрбiр ұйым үшiн ол атқаратын жұмыстардың ерекшелiктерi мен жағдайлары ескерiле отырып белгiленедi, санитарлық қадағалау саласындағы уәкілетті мемлекеттiк органмен келiсiледi және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бекiтiледі.";
4) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Радиациялық қауiпсiздiктің жай-күйiн бағалауға қойылатын талаптар
1. Радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы жоспарлау және шешiмдер қабылдау, мемлекеттік органдардың, жергілікті мемлекеттiк басқару органдарының, сондай-ақ қызметiн иондаушы сәулелендiру көздерiн пайдалана отырып жүзеге асыратын ұйымдардың аталған шешiмдердiң тиiмдiлігіне талдау жасауы кезiнде белгiленген тәртiптер мен гигиеналық нормативтердi сақтау мақсатында радиациялық қауiпсiздiкке баға беру жүргізiледi.
2. Радиациялық қауiпсiздiктi бағалауды санитарлық қадағалау, қоршаған ортаны қорғау және атом энергиясын пайдалану салаларындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдар:
қоршаған ортаның радиоактивтi ластану сипаттамасы;
радиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi iс-шаралардың қамтамасыз етiлуiне және радиациялық қауiпсiздiк саласындағы нормалардың, ережелер мен гигиеналық нормативтердiң орындалуына талдау жасау;
радиациялық авариялардың ықтималдылығы мен олардың ауқымы;
радиациялық авариялар мен олардың зардаптарын пәрмендi түрде жоюға әзiрлiк дәрежесi;
халықтың жекелеген топтарының барлық иондаушы сәулелендiру көздерiнен алатын сәулелену мөлшерiне талдау жасау;
сәулелену мөлшерiнiң белгiленген шегiнен асып түсетін мөлшерде сәуле алған адамдар санының негізiнде жүзеге асырады.
3. Радиациялық қауiпсiздiкке баға беру нәтижелерiн атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган талдайды және бекiтедi.";
5) 16-баптың төртiншi абзацында "жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарымен" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті атқарушы органымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 17-баптың екiншi абзацында "жергілiктi мемлекеттiк басқару" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын.
59. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 7-8, 79-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228, 229-құжаттар; 2002 ж., N 6, 75-құжат):
1) 3-бапта:

подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) утверждает схему управления столицей Республики Казахстан в соответствии с типовой структурой местного государственного управления;";
2) в пункте 4:
в абзаце первом слова "исполнительные органы" заменить словами "исполнительный орган";
в подпункте 1) слова "перечнем, определяемым Правительством Республики Казахстан в порядке, установленном" заменить словом "земельным";
в подпункте 2) слова "порядком, утвержденным Правительством" заменить словами "земельным законодательством";
подпункт 8) исключить.
60. В  Закон Республики Казахстан от 9 июня 1998 г. "О недобросовестной конкуренции" (Ведомости Парламента РК, 1998 г., N 9-10, ст. 84; 2000 г., N 21, ст. 397):
1) в абзаце восьмом статьи 1 слова "уполномоченный орган" заменить словами "центральный исполнительный орган в области антимонопольной политики";
2) в статье 7:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция центрального исполнительного органа в области антимонопольной политики";
пункт 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"1. Центральный исполнительный орган в области антимонопольной политики вправе:
1) рассматривать в порядке, предусмотренном законодательством, дела о недобросовестной конкуренции на определенных товарных рынках, границы которых выходят за пределы одной области (города республиканского значения, столицы), и принимать решения о наложении административных взысканий, направлять виновным лицам обязательные для исполнения предписания о прекращении действий, ограничивающих или устраняющих конкуренцию;
2) принимать обязательные для исполнения субъектами рынка решения о прекращении недобросовестной конкуренции и устранении ее последствий, а также о перечислении в бюджет дохода, полученного в результате недобросовестной конкуренции;
3) запрашивать и получать информацию, в том числе письменные и устные объяснения от юридических и физических лиц, а также государственных органов и органов местного самоуправления, их должностных лиц, необходимую для рассмотрения фактов недобросовестной конкуренции;
4) вносить государственным органам обязательные для исполнения предписания об отмене или изменении неправомерных актов, ограничивающих или устраняющих конкуренцию;
5) обращаться в суд с исками о пресечении недобросовестной конкуренции и устранении ее последствий, об изъятии в республиканский бюджет дохода, полученного в период осуществления недобросовестной конкуренции, о взыскании убытков, причиненных юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, а также потребителям в период осуществления недобросовестной конкуренции, о признании продукции контрафактной;

3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының астанасын басқару схемасын жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың үлгілiк құрылымымен сәйкес бекiтедi;";
4-тармақта:
бiрiншi абзацта "атқарушы органдары" деген сөздер "атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада "заңдарында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейтiн тiзбеге" деген сөздер "жер туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "Үкiметi бекiткен тәртiпке" деген сөздер "жер туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алынып тасталсын.
60. "Жосықсыз бәсеке туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 9-10; 84-құжат; N 21, 397-құжат):
1) 1-баптың сегізiншi абзацында "уәкiлетті орган" деген сөздер "монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органның құзыретi";
1-тармақ алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган:
1) шекарасы бiр облыстан асатын (республикалық маңызы бар қалалар, астана) белгiлi бiр тауар рыноктарындағы жосықсыз бәсеке туралы iстердi заңнамаларда көзделген тәртiппен қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдану туралы шешiмдер қабылдауға кiнәлі адамдарға бәсекенi шектейтiн немесе жоятын iс әрекеттердi тоқтату туралы орындалуы мiндетті нұсқамалар жiберуге;
2) жосықсыз бәсекенi тоқтату және оның зардаптарын жою туралы, сондай-ақ жосықсыз бәсеке нәтижесiнде алынған табысты республикалық бюджетке аудару туралы рынок субъектiлерiнiң орындауы мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
3) заңды және жеке тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен жергілікті өзiн-өзi басқару органдарынан, олардың лауазымды адамдарынан жосықсыз бәсеке фактiлерiн қарауға қажеттi ақпарат, оның iшiнде жазбаша және ауызша түсiнiктемелер сұратуға және алуға;
4) мемлекеттiк органдарға бәсекенi шектейтiн немесе жоятын заңсыз актiлердiң күшін жою немесе оларды өзгерту туралы орындалуы мiндеттi нұсқамалар енгiзуге;
5) жосықсыз бәсекенiң жолын кесу және оның зардаптарын жою туралы, жосықсыз бәсекенi жүзеге асыру кезiнде алынған табысты республикалық бюджетке алып қою туралы жосықсыз бәсекенi жүзеге асыру кезiнде заңды тұлғаға немесе жеке кәсiпкерге, сондай-ақ тұтынушыларға келтiрiлген зиянды өндiрiп алу туралы, өнiмдi контрафактiлiк деп тану туралы талап қойып сотқа жүгінуге;

6) направлять в правоохранительные органы материалы о возбуждении уголовного дела по признакам преступлений по фактам недобросовестной конкуренции;
7) запрашивать у областного (города республиканского значения, столицы) исполнительного органа необходимую информацию и устанавливать сроки ее представления.";
3) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция областного исполнительного органа в сфере антимонопольной политики
Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в области антимонопольной политики вправе:
1) рассматривать в порядке, предусмотренном законодательством, дела о недобросовестной конкуренции на определенных товарных рынках, границы которых не выходят за пределы одной области (города республиканского значения, столицы), за исключением указанной в настоящей статьи, и принимать в пределах своей компетенции решения о наложении административных взысканий, направлять виновным лицам обязательные для исполнения предписания о прекращении действий, ограничивающих или устраняющих конкуренцию;
2) принимать обязательные для исполнения субъектами рынка решения о прекращении недобросовестной конкуренции и устранении ее последствий, а также о перечислении в местный бюджет дохода, полученного в результате недобросовестной конкуренции;
3) запрашивать и получать информацию, в том числе письменные и устные объяснения от юридических и физических лиц, а также государственных органов и органов местного самоуправления, их должностных лиц, необходимую для рассмотрения фактов недобросовестной конкуренции;
4) вносить государственным органам обязательные для исполнения предписания об отмене или изменении неправомерных актов, ограничивающих или устраняющих конкуренцию;
5) обращаться в суд с исками о пресечении недобросовестной конкуренции и устранении ее последствий, об изъятии в местный бюджет дохода, полученного в период осуществления недобросовестной конкуренции, о взыскании убытков, причиненных юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, а также потребителям в период осуществления недобросовестной конкуренции, о признании продукции контрафактной;
6) направлять в правоохранительные органы материалы о возбуждении уголовного дела по признакам преступлений по фактам недобросовестной конкуренции.".
61. В  Закон Республики Казахстан от 26 июня 1998 г. "О национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 11-12, ст. 173; 2000 г., N 5, ст. 115):
1) в подпункте 2) пункта 1 статьи 8 слово "налоговой" заменить словом "финансовой";

6) құқық қорғау органдарына жосықсыз бәсеке фактiлерi жөнiнде қылмыстық белгiлерi бойынша қылмыстық iс қозғау туралы материалдарды жiберуге;
7) монополияға қарсы саясат саласындағы облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органнан қажетті ақпаратты сұратуға және оның ұсынылатын мерзiмiн белгiлеуге құқылы.";
3) мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1-бап. Монополияға қарсы саясат саласындағы облыстық (атқарушы органның құзіреті
Облыстық (республикалық деңгейдегi қалалар, астана) атқарушы орган мыналарға құқылы:
1) шекарасы бiр облыстан аспайтын (республикалық маңызы бар қалалар, астана) белгілі бiр тауар рыноктарындағы жосықсыз бәсеке туралы iстердi заңнамаларда көзделген тәртiппен қарауға және өз құзыреті шегінде әкiмшiлiк жазалар қолдану туралы шешiмдер қабылдауға, кiнәлi адамдарға бәсекенi шектейтiн немесе жоятын iс әрекеттердi тоқтату туралы орындалуы мiндетті нұсқамалар жiберуге;
2) жосықсыз бәсекенi тоқтату және оның зардаптарын жою туралы, сондай-ақ жосықсыз бәсеке нәтижесiнде алынған табысты жергіліктi бюджетке аудару туралы рынок субъектілерiнiң орындауы мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
3) заңды және жеке тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттiк органдар мен жергілікті өзiн-өзi басқару органдарынан, олардың лауазымды адамдарынан жосықсыз бәсеке фактілерiн қарауға қажеттi ақпарат, оның iшiнде жазбаша және ауызша түсiнiктемелер сұратуға және алуға;
4) мемлекеттiк органдарға бәсекенi шектейтiн немесе жоятын заңсыз актiлердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы орындалуы мiндетті нұсқамалар енгiзуге;
5) жосықсыз бәсекенiң жолын кесу және оның зардаптарын жою туралы, жосықсыз бәсекенi жүзеге асыру кезiнде алынған табысты жергілiкті бюджетке алып қою туралы, жосықсыз бәсекенi жүзеге асыру кезiнде заңды тұлғаға немесе жеке кәсіпкерге, сондай-ақ тұтынушыларға келтiрiлген зиянды өндiрiп алу туралы, өнiмдi контрафактiлiк деп тану туралы талап қойып сотқа жүгiнуге;
6) құқық қорғау органдарына жосықсыз бәсеке фактiлерi жөнiнде қылмыстық белгiлерi бойынша қылмыстық iс қозғау туралы материалдарды жiберуге құқылы.".
61. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiгi туралы" 1998 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 1998 ж., N 11-12, 173-құжат; 2000 ж., N 5, 115-құжат):
1) 8-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында "салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;

2) в статье 14 после слов "местных представительных и исполнительных органов", "местные представительные и исполнительные органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
3) в статье 25 слова "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
62. В  Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 г. "Об особом статусе города Алматы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 14, ст. 200; N 22, ст. 308; N 24, ст. 443; 2001 г., N 13-14, ст. 173, 176; 2001 г., N 24, ст. 338):
1) подпункт 9) статьи 3 исключить;
2) в статье 4:
подпункт 1) исключить;
подпункты 5), 6) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет лицензирование видов деятельности согласно перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан;
6) обеспечивает реализацию и мониторинг Генерального плана развития города Алматы;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) утверждает схему управления города Алматы в соответствии с типовой структурой местного государственного управления";
3) статьи 5, 6 исключить.
63. В  Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-2, ст. 193):
1) в статье 3:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) государственный регистр субъектов естественных монополий - поименный перечень субъектов естественных монополий, состоящий из республиканского и местных разделов.";
2) в статье 4:
в пункте 3 слова "уполномоченным органом" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии";
3) статьи 12, 13, 14 и 14-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Уполномоченный орган
Положение, структура и общая штатная численность центрального государственного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, устанавливается Президентом Республики Казахстан.
Статья 13. Функции уполномоченного органа
1. Центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии:

2) 14-бапта "Жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдардың", "Жергiлiктi өкілдi және атқарушы органдар" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкілдi және атқарушы органдарының", "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкiлдi және атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 25-бапта "республикалық бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын.
62. "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 14, 200-құжат; N 22, 308-құжат; N 24, 443-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173, 176-құжаттар; 2001 ж., N 24, 338-құжат):
1) 3-баптың 9) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 4-бапта:
1) тармақша алынып тасталсын;
5), 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тiзбеге сәйкес қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асырады;
6) Алматы қаласын дамытудың Бас жоспарын iске асыруды және оның мониторингiн қамтамасыз етедi;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) Жергiлiктi мемлекеттiк басқару типтiк құрылымына сәйкес Алматы қаласын басқару схемасын бекiтеді";
3) 5, 6-баптар алынып тасталсын.
63. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат):
1) 3-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) уәкілетті орган - белгiленген құзырет шегiнде табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық немесе облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) атқарушы орган;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"8-1) табиғи монополиялар субъектiлерiнiң мемлекеттік тiркелiмi - республикалық және жергілікті бөлiмдерден құралған табиғи монополиялар субъектiлерiнiң атаулы тiзбесi";
2) 4-бапта:
3-тармақта "уәкілетті орган" деген сөздер "табиғи монополия аясындағы iс-әрекетті бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 12, 13, 14 және 14-1-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Уәкiлеттi орган
1. Табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы органның ережесiн, құрылымы мен жалпы штат санын Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейдi.
13-бап. Уәкiлетті органның функциялары
1. Табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган мынадай мiндеттердi атқарады:

1) осуществляет контроль и регулирование субъектов естественных монополий, осуществляющих деятельность на территории двух и более областей (города республиканского значения, столицы), либо если место нахождения (жительства) не менее 25 процентов конечных потребителей услуг (товаров, работ) субъекта естественной монополии расположено за пределами области (города республиканского значения, столицы), в которой находится субъект естественной монополии;
2) формирует и ведет республиканский раздел государственного регистра субъектов естественных монополий;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения государственными органами и субъектами естественных монополий;
4) разрабатывает, утверждает и применяет недискриминационные методики установления тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии;
5) обобщает практику применения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, вырабатывает на этой основе методические рекомендации.
2. Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы):
1) осуществляет регулирование и контроль субъектов естественных монополий, за исключением указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
2) формирует и ведет местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий;
3) ежеквартально направляет в центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, отчет о деятельности субъектов естественных монополий, включенных в местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий, по форме, утвержденной центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование в сфере естественной монополии.
Статья 14. Права уполномоченного органа
1. Центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, вправе:
1) разрабатывать типовые договоры, заключаемые субъектами естественных монополий с потребителями, и представлять их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;
2) принимать решения о включении субъектов, осуществляющих деятельность в сфере естественной монополии, в республиканский раздел государственного регистра субъектов естественных монополий либо об исключении из него;
3) принимать решения, регулирующие деятельность субъектов естественных монополий, в соответствии с настоящим Законом и иными законодательными актами;
4) принимать в пределах своей компетенции решения по фактам нарушений настоящего Закона о пресечении нарушений и устранении их последствий в сфере естественных монополий;

1) екi немесе одан да көп облыс аумағындағы iс-әрекетті жүзеге асыратын, не қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) соңғы тұтынушылардың кем дегенде 25 пайызы табиғи монополия субъектiлерi орналасқан облыстан тыс жерде орналасса (тұрса), табиғи монополиялар субъектiлерiн реттеудi және бақылауды жүзеге асырады;
2) табиғи монополиялар субъектілерi мемлекеттiк тiркелiмiнiң республикалық бөлiмiн құрады және жүргiзедi;
3) мемлекеттiк орган және табиғи монополиялар субъектiлерi орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
4) табиғи монополия аясында тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) белгiлеудiң кемсiтпейтiн әдiстемелерiн әзiрлейдi, бекiтедi және қолданады;
5) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнаманы қолдану практикасын жинақтайды, соның негiзiнде әдiстемелiк ұсыныстар шығарады.
2. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы мынадай қызметтердi атқарады:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделгеннен тыс табиғи монополиялар субъектілерiн реттеу мен бақылауды жүзеге асырады;
2) табиғи монополиялар субъектiлерi мемлекеттік тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмiн құрады және жүргiзеді;
3) табиғи монополия саласындағы қызметтi бақылауды және оны реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк атқарушы органға жыл сайын табиғи монополия саласында бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган бекiткен, нысаны бойынша табиғи монополия субъектiлерiн мемлекеттік тiркеудiң жергілікті бөлiмiне жатқызылатын табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметi туралы eceпті жiбередi.
14-бап. Уәкiлетті органның құқықтары
1. Табиғи монополия аясындағы iс-әрекетті бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган мыналарға:
1) табиғи монополиялар субъектiлерiнiң тұтынушылармен жасасатын үлгi шарттарын әзiрлеуге және оларды Қазақстан Республикасының Yкiметiне бекiту үшiн ұсынуға;
2) табиғи монополия аясындағы iс-әрекетті жүзеге асыратын субъектiлердi табиғи монополиялар субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiркелiмiнiң республикалық бөлімiне кiргізу туралы не одан шығару туралы шешiмдер қабылдауға;
3) осы Заңға және өзге де заңнамалық актiлерге сәйкес табиғи монополиялар субъектілерiнің қызметiн реттейтiн шешiмдер қабылдауға;
4) өз құзыретi шегiнде табиғи монополиялар аясында осы Заңды бұзу фактілерi бойынша жолсыздықтарды тыю мен олардың салдарларын жою туралы шешiмдер қабылдауға;

5) вносить субъектам естественной монополии в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, обязательные для исполнения предписания о заключении договоров на услуги субъектов естественной монополии с потребителями, о внесении изменений в заключенные договоры;
6) вносить субъекту естественной монополии обязательные для исполнения предписания об отчуждении технологически связанных производств, не являющихся естественными монополиями;
7) обращаться в суд в случаях нарушения настоящего Закона;
8) запрашивать и получать информацию, необходимую для осуществления своих полномочий, от физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, а также их должностных лиц, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
9) рассматривать дела об административных правонарушениях законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях по собственной инициативе, на основании сообщений средств массовой информации и иных имеющихся в их распоряжении материалов, на основании письменных заявлений и сообщений государственных органов, юридических лиц, граждан, заинтересованных лиц и обращений субъектов естественных монополий;
10) инициировать изменение тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественных монополий;
11) осуществлять контроль за закупками, проводимыми субъектом естественной монополии, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) осуществлять контроль за исполнением субъектом естественной монополии тарифной сметы;
13) устанавливать срок действия тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии не менее чем на шесть месяцев;
14) давать разъяснения по вопросам законодательства о естественных монополиях.
2. Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) вправе:
1) принимать решения о включении субъектов, осуществляющих деятельность в сфере естественной монополии, в местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий либо об исключении из него;
2) принимать решения, регулирующие деятельность субъектов естественных монополий, в соответствии с настоящим Законом и иными законодательными актами;
3) принимать в пределах своей компетенции решения по фактам нарушений настоящего Закона о пресечении нарушений и устранении их последствий в сфере естественных монополий;

5) табиғи монополия субъектілерiне Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жағдайларда табиғи монополия субъектілерiнің көрсететін қызметтерiне тұтынушылармен шарттар жасасу туралы, жасалған шарттарға өзгерiстер енгiзу туралы орындалуға мiндетті нұсқамалар енгізуге;
6) табиғи монополия субъектiсiне технологиялық байланысты, табиғи монополиялар болып табылмайтын өндiрiстердi иелiктен айыру туралы орындалуы мiндетті нұсқамалар енгiзуге;
7) осы Заң бұзылған жағдайларда сотқа жүгiнуге;
8) Қазақстан Республикасының заң актілерiнде белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, жеке және заңды тұлғалардан, оның iшiнде мемлекеттік органдардан, жергілiкті өзiн-өзi басқару органдарынан, сондай-ақ олардың лауазымды адамдарынан өз өкiлеттiгiн жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
9) өз бастамасымен, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарлары мен өздерiнiң қолында бар өзге де материалдардың негiзiнде, мемлекеттiк органдардың, заңды тұлғалардың, азаматтардың, мүдделi адамдардың жазбаша арыздары мен хабарларының және табиғи монополия субъектілерi өтiнiштерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңды тұрғысынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға;
10) табиғи монополиялар субъектілерiнiң қызметтерiне тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгертуге бастамашылық жасауға;
11) табиғи монополия субъектiсi жүргізетiн сатып алуларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бақылауды жүзеге асыруға;
12) табиғи монополия субъектісiнiң тарифтiк сметаны орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
13) табиғи монополия субъектісінің қызметтерiне (тауарларына жұмыстарына) тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) қолданылу мерзiмдерiн кемінде алты айға белгiлеуге;
14) табиғи монополиялар туралы заңнаманың мәселелерi жөнiнде түсiнiктемелер беруге құқылы.
2. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы мыналарға:
1) табиғи монополия аясындағы iс-әрекетті жүзеге асыратын субъектілердi табиғи монополиялар субъектілерiнiң мемлекеттік тiркелiмiнiң жергілiкті бөлiмiне кiргiзу туралы не одан шығару туралы шешiмдер қабылдауға;
2) осы Заңға және өзге де заңнамалық актiлерге сәйкес табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн реттейтiн шешiмдер қабылдауға;
3) өз құзыретi шегiнде табиғи монополиялар аясында осы Заңды бұзу фактiлерi бойынша жолсыздықтарды тыю мен олардың салдарларын жою туралы шешiмдер қабылдауға;

4) вносить субъектам естественной монополии в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, обязательные для исполнения предписания о заключении договоров на услуги субъектов естественной монополии с потребителями, о внесении изменений в заключенные договоры;
5) вносить субъекту естественной монополии обязательные для исполнения предписания об отчуждении технологически связанных производств, не являющихся естественными монополиями;
6) обращаться в суд в случаях нарушения настоящего Закона;
7) запрашивать и получать информацию, необходимую для осуществления своих полномочий, от физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, а также их должностных лиц, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
8) рассматривать дела об административных правонарушениях законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях по собственной инициативе, на основании сообщений средств массовой информации и иных имеющихся в их распоряжении материалов, на основании письменных заявлений и сообщений государственных органов, юридических лиц, граждан, заинтересованных лиц и обращений субъектов естественных монополий;
9) инициировать изменение тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественных монополий;
10) осуществлять контроль за закупками, проводимыми субъектом естественной монополии, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) осуществлять контроль за исполнением субъектом естественной монополии тарифной сметы;
12) устанавливать срок действия тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии не менее чем на шесть месяцев.
3. Уполномоченный орган несет в установленном законодательством порядке ответственность за разглашение сведений, составляющих государственную, коммерческую и служебную тайны.
Статья 14-1. Обязанности уполномоченного органа
1. Центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, обязан:
1) принимать решение об утверждении временного компенсирующего тарифа для возмещения потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением тарифов (цен, ставок сборов) и (или) включением в тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ;
2) письменно обосновывать отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта естественной монополии на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов);

4) табиғи монополия субъектілерiне Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгіленген жағдайларда, табиғи монополия субъектiлерiнiң көрсететiн қызметтерiне тұтынушылармен шарттар жасасу туралы, жасалған шарттарға өзгерiстер енгiзу туралы орындалуға мiндеттi нұсқамалар енгiзуге;
5) табиғи монополия субъектiсiне технологиялық байланысты, табиғи монополиялар болып табылмайтын өндiрiстердi иелiктен айыру туралы орындалуы мiндетті нұсқамалар енгiзуге;
6) осы Заң бұзылған жағдайларда сотқа жүгiнуге;
7) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, жеке және заңды тұлғалардан, оның iшiнде мемлекеттік органдардан, жергіліктi өзiн-өзi басқару органдарынан, сондай-ақ олардың лауазымды адамдарынан өз өкiлеттiгін жүзеге асыру үшiн қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
8) өз бастамасымен, бұқаралық ақпарат құралдарының хабарлары мен өздерiнiң қолында бар өзге де материалдардың негiзiнде, мемлекеттiк органдардың, заңды тұлғалардың, азаматтардың, мүдделi адамдардың жазбаша арызы мен хабарларының және табиғи монополия субъектiлерi өтiнiштерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңды тұрғысынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға;
9) табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгертуге бастамашылық жасауға;
10) табиғи монополия субъектісi жүргiзетiн сатып алуларға Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен бақылауды жүзеге асыруға;
11) табиғи монополия субъектісінің тарифтiк сметаны орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
12) табиғи монополия субъектiсiнiң қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) қолданылу мерзiмдерiн кемiнде алты айға белгiлеуге құқылы.
3. Уәкiлетті орган мемлекеттiк, коммерциялық және қызметтік құпия болып табылатын мәлiметтердiң жария етiлгенi үшін заңнамада белгіленген тәртiппен жауап бередi.
14-1-бап. Уәкiлеттi органның мiндеттерi
1. Табиғи монополия аясындағы іс-әрекетті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган мыналарға:
1) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) заңсыз арттыру және (немесе) iс жүзiнде орындалмаған жұмыстардың құнын тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгiзу арқылы келтiрген шығындарды тұтынушыларға өтеу үшiн уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы шешiм қабылдауға;
2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге өтiнiмiн қарауға қабылдаудан бас тартуын жазбаша негiздеуге;

3) знакомить потребителей с принятыми решениями по вопросам регулирования деятельности субъектов естественной монополии, кроме тех, которые содержат сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
4) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественных монополий, включенных в республиканский раздел государственного регистра субъектов естественных монополий;
5) определять порядок предоставления проектов тарифов (цен, ставок сборов), временного понижающего коэффициента.
2. Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) обязан:
1) принимать решение об утверждении временного компенсирующего тарифа для возмещения потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением тарифов (цен, ставок сборов) и (или) включением в тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ;
2) письменно обосновывать отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта естественной монополии на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов);
3) знакомить потребителей с принятыми решениями по вопросам регулирования деятельности субъектов естественной монополии, кроме тех, которые содержат сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
4) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественных монополий, включенных в местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий;
5) представлять необходимую информацию по требованию центрального государственного органа, осуществляющего контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии, установленные им сроки;
6) применять недискриминационные методики установления тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии, утвержденные центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии.";
4) в части второй пункта 2 статьи 15-1 слова "уполномоченным органом" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии";
5) в статье 18-1:
в части второй пункта 2 слова "уполномоченным органом" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии";
в части второй пункта 3 слова "уполномоченным органом" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии";

3) тұтынушыларды коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтерi барынан басқа, табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн реттеу мәселелерi бойынша қабылданған шешiмдермен таныстыруға;
4) табиғи монополиялар субъектiлерi мемлекеттік тiркелiмiнiң республикалық бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектілерiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгертуге өтiнiмдерiн қарау кезiнде жария тыңдауды өткiзуге;
5) тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) уақытша төмендету коэффициентiнiң жобаларын берудiң тәртiбiн белгілеуге мiндеттi.
2. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органы мыналарға:
1) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) заңсыз арттыруы және (немесе) iс жүзiнде орындалмаған жұмыстардың құнын тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгiзуi арқылы келтiрген шығындарды тұтынушыларға өтеу үшiн уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы шешiм қабылдауға;
2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге өтiнiмiн қарауға қабылдаудан бас тартуын жазбаша негіздеуге;
3) тұтынушыларды коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтерi барынан басқа, табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн реттеу мәселелерi бойынша қабылданған шешiмдермен таныстыруға;
4) табиғи монополия субъектiлерi мемлекеттік тiркелімiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектілерiнiң тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгертуге өтiнiмдерiн қарау кезiнде жария тыңдауды өткiзуге;
5) табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы органның талабы бойынша олар белгiлеген мерзiмде қажеттi ақпаратты ұсынуға;
6) табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган бекiткен табиғи монополия аясында тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) белгiлеудiң кемсiтпейтiн әдiстемелерiн қолдануға мiндеттi.";
4) 15-1-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгінде "уәкiлеттi орган" деген сөздер "табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-1-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгiнде "уәкілетті орган" деген сөздер "табиғи монополия аясындағы iс-әрекетті бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екiншi бөлiгiнде "уәкілетті орган" деген сөздер "табиғи монополия аясындағы iс-әрекетті бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в пункте 5 статьи 18-4 слова "уполномоченным органом" заменить словами "центральным государственным органом, осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии".
64. В  Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 220; 2001 г., N 23, ст. 318):
1) подпункты 8), 13) статьи 10 исключить;
2) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Компетенция местных исполнительных органов областей (города республиканского значения)
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):
1) разрабатывают областные (региональные) программы по сохранению и развитию племенного животноводства;
2) оказывают содействие в развитии племенного животноводства путем субсидирования:
ставки вознаграждения кредитов, полученных на приобретение племенных животных;
затрат на приобретение и содержание производителей и хранение племенной продукции (материала) в создаваемых племенных центрах;
приобретение криогенного оборудования для дистрибьютерных центров и пунктов искусственного осеменения животных.";
3) подпункт 7) пункта 2 статьи 11 исключить;
4) в статье 15:
в части первой пункта 1, в пунктах 2 и 4 слова "средств государственного бюджета", "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
пункт 3 исключить;
5) в части третьей статьи 22 после слов "государственным органом" дополнить словами "в области племенного животноводства".
65. В  Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 г. "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 17-18, ст. 221; 2000 г., N 6, ст. 141; 2002 г., N 10, ст. 106):
1) в пункте 3 статьи 5:
подпункт 2) дополнить словами ", и утверждает нормативные правовые акты в указанной сфере";
в подпункте 11) слова "совместно с уполномоченными и иными органами" исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) осуществляет лицензирование видов деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, кроме видов деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения;";
дополнить подпунктами 15), 16), 17), 18) следующего содержания:

6) 18-4-бабының 5-тармағында "уәкiлетті орган" деген сөздер "табиғи монополия аясындағы iс-әрекеттi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
64. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 220-құжат; 2001 ж., N 23, 318-құжат):
1) 10-баптың 8), 13) тармақшалары алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдардың құзыретi:
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту және сақтау бойынша облыстық (өңiрлiк) бағдарламаларды әзiрлеу;
2) субсидиялау жолымен асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуда жәрдемдесу:
асыл тұқымды малдар сатып алуға алынған кредиттердің сыйақы ставкалары;
құрылып жатқан асыл тұқымды орталықтарда асыл тұқымды өнiмдердi (заттарды) сақтау және асыл тұқымды өндiрушiлердi ұстауға және сатып алуға арналған шығындар;
малдарды қолдан тұқымдандыру пункттерi мен дистрибьютерлік орталықтар үшiн криогендi жабдықтарды сатып алуды қамтамасыз етеді.";
3) 11-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы алынып тасталсын;
4) 15-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде, 2 және 4-тармақтарда "мемлекеттiк бюджет қаражаты" деген сөздер "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
5) 22-баптың үшiншi бөлiгi "субъектiлер" деген сөзден кейiн "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын.
65. "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 17-18, 221-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2002 ж., N 10, 106-құжат):
1) 5-баптың 3-тармағында:
2) тармақшада "әзiрлейдi" деген сөзден кейiн "және көрсетiлген салада нормативтiк құқықтық актiлердi бекiтедi" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшада "уәкiлетті және өзге де органдармен бiрлесе отырып" деген сөздер алынып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) денсаулық сақтау саласындағы есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымымен байланысты қызметтер түрлерiнен басқа есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызмет түрлерiнiң лицензиялауын жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 15), 16), 17), 18) тармақшалармен толықтырылсын:

"15) осуществляет контроль в пределах своей компетенции за целевым использованием технической помощи и инвестиций, поступающих в сферу оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
16) вносит в соответствующие органы предложения по привлечению к ответственности юридических и физических лиц за нарушение законодательных и иных нормативных правовых актов, регулирующих оборот наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
17) осуществляет анализ состояния и тенденций развития наркоситуации в Республике Казахстан, подготовку информационно-аналитических материалов о ходе реализации стратегий и программ в области борьбы с наркоманией и наркобизнесом;
18) выдает предписания об устранении выявленных недостатков в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) подпункт 9) статьи 6 исключить;
3) в пункте 3 статьи 15 слова "соответствующими уполномоченными центральными исполнительными органами" заменить словами "уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования и уполномоченным органом в области ветеринарии";
4) в пункте 4 статьи 16 слова "в соответствии с порядком, установленным соответствующими уполномоченными центральными исполнительными органами Республики Казахстан по согласованию между ними" заменить словами "уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан, медицинского и фармацевтического образования";
5) в пункте 2 статьи 17 слова "уполномоченными органами" заменить словами "уполномоченным государственным органом в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров по согласованию с уполномоченным органом в области ветеринарии";
6) в статье 37 слово "бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
66. В  Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338):
1) в тексте слова "посольства или консульские учреждения Республики Казахстан за границей", "посольствах или консульских учреждениях Республики Казахстан за границей", "посольства или консульские учреждения Республики Казахстан", "посольствах или консульских учреждениях Республики Казахстан" заменить словами "загранучреждения Республики Казахстан", "загранучреждениях Республики Казахстан";

"15) олардың қызметтерiнiң бiлiктiлiк талаптарына және есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес келуi мәнiнде заңды тұлғаларды тексерудi жүзеге асырады;
16) өз құзыретi шегiнде есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласына келiп түскен техникалық көмектер мен инвестициялардың мақсатты пайдаланылуы үшiн және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимылды бақылауды жүзеге асырады;
17) Қазақстан Республикасындағы нашақорлық ахуалдың даму жағдайы мен үрдiстерiн талдауды, нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес саласындағы стратегиялар мен бағдарламаларды iске асыру барысы туралы ақпараттық-талдау материалдарын дайындауды жүзеге асырады;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында анықталған кемшiліктердi жою туралы мәлiмдеме бередi.";
2) 6-баптың 9) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 15-баптың 3-тармағында "тиiстi уәкiлеттi орталық атқарушы органдары" деген сөздер "азаматтардың денсаулығын қорғау медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы басшылықты жүзеге асырушы орталық атқарушы органның және ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмiмен есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 16-баптың 4-тармағында "белгiленген тәртiпке сай, Қазақстан Республикасының тиiстi уәкiлеттi орталық атқарушы органдары" деген сөздер "азаматтардың денсаулығын қорғау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласындағы басшылықты жүзеге асырушы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын, "олардың арасындағы келiсу бойынша" деген сөздерi алынып тасталсын;
5) 17-баптың 2-тармағында "уәкiлеттi органдары" деген сөздер "ветеринария саласындағы орталық уәкiлеттi органмен келiсу бойынша есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттiк органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 37-баптың қазақ тiлiндегi мәтiнi өзгермейді.
66. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат):
1) мәтiнде "Қазақстан Республикасының шетелдегi елшіліктерi мен консулдық мекемелерi", "Қазақстан Республикасының шетелдегi елшiлiктерi мен консулдық мекемелерiнде", "Қазақстан Республикасының елшіліктерi мен консулдық мекемелерi", "Қазақстан Республикасының елшiлiктерi мен консулдық мекемелерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерi", "Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в статье 74:
в части второй пункта 1 слово "местного" заменить словами "районного (городского)";
в пункте 2 слово "местным" заменить словами "районным (городским)";
3) в пункте 2 статьи 78 слова "местными исполнительными органами" заменить словами "областным (города республиканского значения, столицы) исполнительным органом";
4) в пункте 1 статьи 106 слово "местные" заменить словами "районные (городские)";
5) статью 163 дополнить словами ", а в местностях, где таковых органов нет, - в городе районного значения, в поселке, ауле (селе), аульном (сельском) округе - в аппарате акима";
6) в статье 164 слова "местными исполнительными органами" заменить словами "в городе районного значения, в поселке, ауле (селе), аульном (сельском) округе - в аппарате акима";
7) во втором предложении статьи 175 слово "местными" заменить словами "районными (городскими)";
8) в части первой пункта 1 статьи 182 слова "местных исполнительных органах" заменить словами "городе районного значения, поселке, ауле (селе), аульном (сельском) округе - в аппарате акима";
9) в пункте 3 статьи 209 слово "местного" заменить словами "районного (городского)".
67. В  Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 г. "О национальном архивном фонде и архивах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 435; 2001 г., N 21-22, ст. 286; 2003 г., N 10, ст. 53):
1) в статье 1:
подпункт 10) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) центральный уполномоченный орган - государственный орган управления архивами и документацией;";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 5 слова "административных советов специальных экономических зон, органов местного самоуправления," исключить;
3) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Центральный уполномоченный орган и местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) образуют государственные экспертно-проверочные комиссии и утверждают положения о них.";
в абзаце первом пункта 3 после слова "комиссий" дополнить словом "центральный";
в пункте 4 слова "уполномоченным органом" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
4) в статье 7:
в подпункте 2) пункта 2 после слов "в областных" дополнить словами "(города республиканского значения, столицы)";
в пункте 4 слова "Уполномоченные органы наделяются" заменить словами "Центральный уполномоченный орган наделяется";
в пункте 7 после слов "собственника с" дополнить словом "центральным";

2) 74-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiнде "жергіліктi" деген сөз "аудандық (қалалық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "жергілiктi" деген сөз "аудандық (қалалық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 78-баптың 2-тармағында "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 106-баптың 1-тармағында "Жергіліктi" деген сөз "аудандық (қалалық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 163-бапта "органдарда" деген сөз кейiн ", ал мұндай органдар жоқ жерлерде - аудандық маңызы бар қалада кент (село), ауылдық (селолық) округте - әкiм аппаратында" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 164-бап "бөлiмдер" деген сөзден кейiн ", ал мұндай органдар жоқ жерлерде - аудандық маңызы бар қалада, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округте - әкiм аппаратында" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 175-баптың екiншi сөйлемiнде "жергiлiктi" деген сөз "аудандық (қалалық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 182-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "жергiлiктi атқарушы органдарда" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалада, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) oкругте - әкiм аппаратында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 209-баптың 3-тармағында "жерiндегi" деген сөзден кейiн "аудандық (қалалық)" деген сөздермен толықтырылсын.
67. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 1998 ж., N 24, 435-құжат; 2001ж., N 21-22, 286-құжат; 2003 ж., N 10, 53-құжат):
1) 1-бапта:
10) тармақша алынып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) орталық уәкiлеттi орган - мұрағаттар мен құжаттаманы басқарудың мемлекеттік органы";
2) 5-баптың 2-тармақтың 1) тармақшасындағы "арнайы экономикалық аймақ әкiмшiлiк кеңестерiнiң, жергілiктi өзiн-өзi басқару органдарының" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) орталық өкiлдi және жергiлiктi атқарушы органдары сараптау-тексеру комиссиясын құрады және олар туралы ереже бекiтедi.";
3-тармақтың бiрiншi абзацында "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақта "уәкілетті органның" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 7-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасында "облыстық" деген сөзден кейiн "(республикалық маңызы бар қалалар, астана)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта "Уәкiлеттi органдарға" деген сөздер "Орталық уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта "меншiк иесiнiң" деген сөздерден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;

5) в пункте 4 статьи 8 после слов "по согласованию с" дополнить словом "центральным";
6) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Юридические лица, осуществляющие хранение документов Национального архивного фонда, ведут учет данных о составе документов в порядке, установленном центральным уполномоченным органом, и представляют эти данные в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы).";
7) в пунктах 1 и 2 статьи 10 слово "Уполномоченный" заменить словами "Центральный уполномоченный";
8) в статье 11:
в пункте 2 слово "местными" заменить словами "областными (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 4 после слов "их собственниками и" дополнить словами "центральным";
в пункте 6 после слова "устанавливается" дополнить словом "центральным";
9) в статье 13:
в пункте 1-1 после слова "утвержденными" дополнить словом "центральным";
в пункте 3 после слов "Республики Казахстан" дополнить словом "центральным", слово "государственным" исключить;
10) в пунктах 1 и 2 статьи 14 после слов "определяется", "по согласованию с" дополнить словом "центральным";
11) в пункте 1 статьи 17 слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
12) в статье 18:
в части первой:
перед словами "К вопросам" дополнить цифрой "1.";
после слов "архивного дела" дополнить словами ", осуществляемого центральным уполномоченным органом,";
в подпункте 3) после слов "и культуры," дополнить словами "находящихся в республиканской собственности,";
дополнить подпунктами 12), 13), 14), 15) и 16) следующего содержания:
"12) установление единых правил и норм комплектования, хранения, учета, использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, в том числе электронных документов;
13) методическое руководство и координация деятельности органов управления и ведения архивным делом;
14) межотраслевое организационно-методическое руководство вопросами делопроизводства и организацией ведомственного хранения документов в государственных органах и организациях;
15) апостилирование архивных справок и копий архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан, по запросам других государств, международных организаций и физических и юридических лиц других государств;
16) организация разработки и внедрения автоматизированных архивных технологий.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. К вопросам государственного регулирования отношений и управления архивного дела, осуществляемого местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), относятся:

5) 8-баптың 4-тармағында "шешiмдi," деген сөзден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын сақтауды қамтамасыз етудi жүзеге асыратын заңды тұлғалар құжаттардың құрамы туралы мәлiметтер есебiн орталық уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен жүргiзедi және ол мәлiметтердi жергілікті уәкiлетті органға берiп отырады.";
7) 10-баптың 1 және 2-тармақтарында "уәкiлеттi" деген сөз "Орталық уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 11-бапта:
2-тармақта "жергiлiкті" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "меншiк иелерi мен" деген сөздерден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақта "Республикасының" деген сөзден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;
9) 13-бапта:
1-1-тармақта "Республикасының" деген сөзден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта "Қазақстан Республикасы" деген сөзден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын, "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
10) 14-баптың 1 және 2-тармақтарында "уәкiлеттi" деген сөз "орталық" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 17-бапта 1-тармағында "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
12) 18-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"Орталық" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
"Мұрағат" деген сөз "орталық уәкілетті орган жүзеге асыратын мұрағат" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "тарихи" деген сөздiң алдынан "республиканың меншiгіне жататын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қорын, оның iшiнде электрондық құжаттарды да толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдаланудың бiрыңғай ережелерi мен нормаларын белгілеу;
13) мұрағат iсiн басқару органдарының қызметiн әдiстемелiк басқару және үйлестіру;
14) мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда iс жүргiзу және құжаттарды ведомстволық сақтауды ұйымдастыру мәселелерiне салааралық ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылық жасау;
15) шетел азаматтары мен ұйымдарының сұранысы бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттiк мұрағаттарынан шығатын мұрағаттық анықтама мен мұрағат құжаттарының көшiрмелерiн апостильдеу;
16) автоматтандырылған мұрағаттық технологияны әзiрлеу және ендiрудi ұйымдастыру.";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Жергiлiктi уәкiлеттi орган жүзеге асыратын мұрағат iсiн мемлекеттiк реттеу мәселелерiне мыналар жатады:

1) реализация единой государственной политики в архивном деле и документообразовании на территории области (города республиканского значения, столицы);
2) организация хранения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда, находящихся в коммунальной собственности;
3) ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, находящихся в коммунальной собственности;
4) защиты документальных памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности, их хранение и использование;
5) реализация региональных программ развития архивного дела и ведения документации на территории области (города республиканского значения, столицы);
6) организация экспертизы научной и практической ценности документов;
7) формирование базы данных по документам Национального архивного фонда, находящихся в коммунальной собственности;
8) организационно-методическое руководство вопросами документообразования и контроль за состоянием ведомственного хранения документов в государственных организациях области (города республиканского значения, столицы);
9) организация исполнения запросов физических и юридических лиц.";
13) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственное управление архивным делом осуществляется центральным уполномоченным органом Республики Казахстан и местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы).";
в пункте 2 после слова "Указания" дополнить словом "центрального";
пункт 3 исключить;
14) подпункт 1) статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1) центральный уполномоченный орган Республики Казахстан, местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы);";
15) в статье 21:
после слова "обеспечение" дополнить словом "центрального";
слова "уполномоченных органов" заменить словами "исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы)";
слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
16) в пункте 1 статьи 22 слова "Агентстве финансовой полиции Республики Казахстан" заменить словами "Агентстве Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)";
17) в пункте 2 статьи 26 слово "Уполномоченный" заменить словами "Центральный уполномоченный".
68. В  Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 г. "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448):
1) подпункт 8) статьи 28 исключить;
2) подпункт 5) пункта 1 статьи 29 исключить.

1) облыс, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың аумағында мұрағат iсi және құжат жасауда бiрыңғай мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру;
2) коммуналдық меншiктегi Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын сақтау, толықтыру және пайдалануды ұйымдастыру;
3) коммуналдық меншiктегi Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын мемлекеттiк есепке алу, құжаттардың сақталуын қамтамасыз етудi жүргізу;
4) коммуналдық меншiктегі тарихымыз бен мәдениетімiздiң құжаттық ескерткiштерiн қорғау және оларды сақтау, пайдалану;
5) облыстарда, республикалық маңызы бар қалалар мен астана аумағында мұрағат iсiн дамыту және құжаттама жүргiзудiң аймақтық мемлекеттiк бағдарламаларын жүзеге асыру;
6) құжаттарды ғылыми және практикалық сараптауды ұйымдастыру;
7) коммуналдық меншiктегi Ұлттық мұрағат қорының құжаттары бойынша мәліметтер базасын қалыптастыру;
8) құжат жасау мәселелерi бойынша ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылық жасау және облыстарда республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы мемлекеттік ұйымдарда құжаттарды ведомстволық сақтаудың жай-күйiне бақылау жүргізу;
9) жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын орындауды ұйымдастыру.";
13) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мұрағат iсiн мемлекеттiк басқаруды Қазақстан Республикасының орталық уәкілетті органы мен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары жүзеге асырады.";
2-тармақта "мәселелерi жөнiндегі" деген сөздерден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
14) 20-баптың 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының орталық уәкілетті органы, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органды);";
15) 21-бапта:
"жергіліктi уәкілетті органдарды" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты" деген cөздep "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 22-баптың 1-тармағында "Қаржы полициясы агенттiгiне" деген сөздер "Экономикалық және жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттігіне (қаржы полициясы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 26-баптың 2-тармағында "Республикасының" деген сөзден кейiн "орталық" деген сөзбен толықтырылсын.
68. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 448-құжат):
1) 28-баптың 8) тармақшасы алынып тасталсын;
1) 29-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алынып тасталсын.

69. В  Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 г. "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 2-3, ст. 34; N 23, ст. 931; 2002 г., N 4, ст. 30; 2003 г., N 15, ст. 121):
1) в тексте слова "средств республиканского бюджета", "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
2) в статье 7:
в пункте 1:
подпункты 4) и 11) исключить;
в подпункте 5):
слова "а также" исключить;
дополнить словами ", а также зон, свободных от карантинных объектов или с незначительной их распространенностью";
3) подпункт 1-1) статьи 8 дополнить словами ", а также при недостаточности научного обоснования на основе имеющейся информации, включая информацию, полученную от соответствующих международных организаций и информации о фитосанитарных мерах, принимаемых другими странами";
4) в статье 8-1:
пункт 2 дополнить словами: "и формируется из объема пестицидов (ядохимикатов), закупаемых за счет бюджетных средств";
пункт 3 исключить;
5) в статье 9-1:
пункт 1 исключить;
в подпункте 2) пункта 2 слова "и обеспечивают" исключить;
6) в статье 11:
в пункте 1 слова "подлежат обязательному государственному страхованию," исключить;
пункт 2 исключить;
7) подпункт 2) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2) на территории области, города, района - областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган";
8) заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Финансирование мероприятий по карантину растений";
9) статью 17 исключить;
10) в заголовке и в пункте 1 статьи 18 слово "государственных" исключить.
70. В  Закон Республики от 30 марта 1999 г. "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 6, ст. 190; 2001 г., N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 16, ст. 147):
1) в статье 8:
в заголовке и в пункте 1 слова "внутренних дел" заменить словом "юстиции";
в пункте 3 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
2) в статье 9:
в пункте 1 слова "средств местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
в пункте 2 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
3) в пункте 2 статьи 11 после слова "начальники" дополнить словами "исправительных учреждений,";
4) в пункте 2 статьи 12 после слов "постановление прокурора," дополнить словом "судьи,";

69. "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат; N 23, 931-құжат; 2002 ж., N 4, 30-құжат; 2003 ж., N 15, 121-құжат):
1) мәтiнде "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бапта:
1-тармақта:
4) және 11) тармақшалар алынып тасталсын;
5) тармақшада:
"сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
", сондай-ақ карантиндiк объектiлерден бос немесе олар аз таралған аймақтарды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 1-1) тармақшасы ", сондай-ақ ғылыми негiздеме жеткіліксiз болған жағдайда тиiстi халықаралық ұйымдардан алынған ақпаратты және басқа елдер қабылдап жатқан фитосанитариялық шаралар туралы ақпаратты қоса алғанда, қолда бар ақпарат негiзiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 8-1-бапта:
2-тармақ "және бюджет қаражаты есебiнен сатып алынатын пестицидтер (улы химикаттар) көлемiнен қалыптасады" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
5) 9-1-бапта:
1-тармақ алынып тасталсын;
2-тармақтың 2) тармақшасында "және қамтамасыз етедi" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 11-бапта:
1-тармақта "мiндетті түрде мемлекеттiк сақтандырылуға тиiс, олар" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
7) 14-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) облыс, аудан аумағында - облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган";
8) 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру";
9) 17-бап алынып тасталсын;
10) 18-баптың тақырыбында және 1-тармағында "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын.
70. "Қылмыстың жасалуына сезiктiлер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртiбi мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 6, 190-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 16, 147-құжат):
1) 8-бапта:
тақырыбында және 1-тармақта "Iшкi iстер" деген сөздер "Әдiлет" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармағында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
2) 9-бапта:
1-тармақта:
"жергілiктi бюджеттер қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
3) 11-баптың 2-тармағында "капитандары," деген сөзден кейiн "түзеу мекемелерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 12-баптың 2-тармағында "прокурордың" деген сөзден кейiн ", судьяның" деген сөзбен толықтырылсын;

5) пункт 2 статьи 15 дополнить подпунктами 19) и 20) следующего содержания:
"19) применения мер поощрения и взыскания к подозреваемым и обвиняемым;
20) освобождения подозреваемых и обвиняемых из-под стражи.".
71. В  Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338):
1) в пункте 2 статьи 2 слово "центральными" заменить словом "центральным";
2) пункт 4 статьи 4 исключить;
3) пункт 3 статьи 6 исключить;
4) пункты 6, 6-1 статьи 9 исключить;
5) пункты 3, 9 статьи 12 исключить;
6) часть вторую пункта 1 статьи 16 исключить;
7) часть третью статьи 17 исключить;
8) в пункте 2 статьи 27 слова "государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
9) статью 28 исключить;
10) в статье 29:
в подпункте 3) слова "получающих средства из республиканского бюджета" заменить словами "финансируемых за счет бюджетных средств";
дополнить подпунктами 4-1) - 4-8) следующего содержания:
"4-1) утверждает Правила о государственном образовательном гранте, государственном образовательном и государственном студенческом кредитах;"
4-2) определяет порядок разработки, утверждения и сроков действия государственных общеобязательных стандартов образования;
4-3) утверждает Правила государственной аттестации организаций образования и государственной аккредитации организаций образования;
4-4) утверждает квалификационные требования и порядок лицензирования образовательной деятельности;
4-5) определяет виды и формы документов об образовании государственного образца и порядок их выдачи;
4-6) утверждает гарантированный государственный норматив сети организаций образования в зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов;
4-7) определяет типовые штаты работников государственных организаций образования, а также Перечень должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц;
4-8) принимает решение о предоставлении особого статуса государственным организациям образования, вносящим выдающийся вклад в воспитание, обучение и профессиональное становление личности и вносит представление Президенту Республики Казахстан о предоставлении особого статуса отдельным государственным организациям образования;";
в подпункте 5) слова "получающие средства из республиканского бюджета" заменить словами "финансируемых за счет бюджетных средств";
11) в статье 30:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает соблюдение конституционных прав и свобод граждан в области образования, получение ими гарантированного государством минимума социальных благ в области образования;";

5) 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 19) және 20) тармақшалармен толықтырылсын:
"19) сезiктiлер мен айыпталушыларға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану;
20) сезiктiлер мен айыпталушыларды күзеттен босату".
71. "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат):
1) 2-баптың 2-тармағының қазақ тiлiндегi мәтінi өзгермейдi;
2) 4-баптың 4-тармағы алынып тасталсын;
3) 6-баптың 3-тармағы алынып тасталсын;
4) 9-баптың 6, 6-1-тармақтары алынып тасталсын;
5) 12-баптың 3, 9-тармақтары алынып тасталсын;
6) 16-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгі алынып тасталсын;
7) 17-баптың үшiншi бөлiгі алынып тасталсын;
8) 27-баптың 2-тармағында "мемлекет бюджет" деген сөз "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 28-бап алынып тасталсын;
10) 29-бапта:
3) тармақшада "республикалық бюджеттен қаражат алатын" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) - 4-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттiк бiлiм беру гранты мемлекеттiк бiлiм беру және мемлекеттiк студенттiк кредиттер туралы ережелердi бекiтедi;
4-2) бiлiм берудiң жалпы мiндетті мемлекеттiк стандарттарын әзiрлеу, бекiту тәртiбiн және оның қолданылу мерзiмдерiн белгілейдi;
4-3) бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттау және бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аккредитациялау ережелерiн бекiтедi;
4-4) бiлiктiлiк талаптарын және бiлiм беру қызметiн лицензиялау тәртiбiн бекiтедi;
4-5) мемлекеттік үлгідегі бiлiм туралы құжаттардың түрлерi мен нысандарын және оларды берудiң тәртiбiн белгiлейдi;
4-6) халықтың тығыздығына және елдi-мекендердiң қашықтығына қарай бiлiм беру ұйымдары желiсiнiң кепiлдендiрiлген мемлекеттiк нормативiн бекiтедi;
4-7) мемлекеттік бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң типтік штаттарын, сондай-ақ Педагогикалық қызметкерлер мен оларға теңестiрiлген адамдар лауазымдарының тiзбесiн белгiлейдi;
4-8) жеке тұлғаның тәрбиесiне, бiлiм алуына және кәсiби қалыптасуына аса зор үлес қосқан мемлекеттік бiлiм беру ұйымдарына айрықша мәртебе беру туралы шешiм қабылдайды және Қазақстан Республикасының Президентiне жекелеген мемлекеттік бiлiм беру ұйымдарына ерекше мәртебе беру туралы ұсыным енгiзедi;";
5) тармақшада "республикалық бюджеттен қаражат алатын" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 30-бапта:
1)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) білім беру саласындағы азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтауды, олардың бiлiм беру саласындағы мемлекет кепiлдендiрген әлеуметтік игілiктер минимумын алуын қамтамасыз етедi;";

дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) реализует единую государственную политику в области образования, осуществляет межотраслевую координацию в области образования;
1-2) проводит анализ и осуществляет методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых образовательных услуг;";
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) утверждает государственные общеобязательные стандарты образования;";
в подпункте 5) слова "совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами, иными центральными исполнительными органами" исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) выдает лицензии на право осуществления образовательной деятельности:
юридическим лицам, реализующим основные и дополнительные образовательные программы высшего профессионального и послевузовского профессионального образования;
юридическим лицам, реализующим специализированные образовательные программы, а также, финансируемым из республиканского бюджета и реализующим образовательные программы среднего профессионального образования;
юридическим лицам, реализующим духовные образовательные программы (духовные учебные заведения);
международным и иностранным юридическим лицам;";
дополнить подпунктом 9-3) следующего содержания:
"9-3) организует и проводит государственную аттестацию организаций образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности (за исключением медицинских и фармацевтических организаций образования), дающих высшее профессиональное и послевузовское профессиональное образование, а также подведомственных организаций образования, реализующих образовательные программы среднего профессионального образования и специализированные образовательные программы";
в подпункте 10) слова "разработку и производство учебно-научного оборудования" заменить словами "обеспечивает учебниками и учебно-методическими комплексами республиканские организации образования, дающие среднее общее образование, а также соотечественников, обучающихся в зарубежных школах в соответствии с международными соглашениями";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) организует проведение внешкольных мероприятий республиканского значения; утверждает правила организации и проведения республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей;";
подпункт 12) исключить;
в подпункте 18) слова ", находящихся на республиканском бюджете" заменить словами "за счет бюджетных средств";
подпункты 20), 24) и 25) исключить;

мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) бiлiм беру саласындағы бiрыңғай мемлекеттiк саясатты әзiрлейдi және iске асырады, бiлiм беру саласындағы салааралық үйлестiрудi жүзеге асырады;
1-2) ұсынылатын бiлiм беру қызметін көрсетулердiң сапасына талдау жасайды және әдiстемелiк әрі әдiснамалық қамтамасыз етудi жүзеге асырады;";
4) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) бiлiм берудiң жалпыға бiрдей мемлекеттік стандарттарын бекiтедi;";
5) тармақшада "мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге де орталық атқарушы органдармен бiрлесiп" деген сөздер алынып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) бiлiм беру қызметiн жүзеге асыру құқығына:
жоғары кәсiптiк және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптік бiлiмнiң негiзгi және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғаларға;
мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын, сондай-ақ республикалық бюджеттен қаржыландырылатын және кәсiптiк орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғаларға;
дiни бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғаларға (дiни оқу орындары);
халықаралық және шетелдiк заңды тұлғаларға лицензия бередi;";
мынадай мазмұндағы 9-3) тармақшамен толықтырылсын:
"9-3) меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныштылығына қарамастан (медициналық және ведомстволық бiлiм беру ұйымдарын қоспағанда), кәсiптiк жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына, сондай-ақ кәсiптiк орта бiлiм беру және мамандандырылған білім бағдарламаларын iске асыратын, ведомстволық қарасты бiлiм беру ұйымдарын мемлекеттiк аттестаттауды ұйымдастырады және жүргiзедi";
10) тармақшада "оқу-ғылыми жабдықтарын әзiрлеу мен өндiру" деген сөздер "жалпы орта бiлім беретiн республикалық бiлiм беру ұйымдарын, сондай-ақ халықаралық келiсiмдерге сәйкес шетел мектептерiнде оқитын отандастарды оқулықтармен және оқу-әдiстемелiк кешендермен қамтамасыз ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шараларды өткiзудi ұйымдастырады; жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстарды, орындаушылардың республикалық конкурстарын ұйымдастыру мен өткiзу ережесiн бекiтедi;";
12) тармақша алынып тасталсын;
18) тармақшада "республикалық бюджеттен ұсталатын" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
20), 24), 25) тармақшалар алынып тасталсын;

12) в статье 31:
в пункте 1:
в подпункте 1) слово "организаций" исключить;
в подпункте 2):
после слов "решение о предоставлении" дополнить словами "за счет бюджетных средств";
слова "за счет средств местных бюджетов" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Местный исполнительный орган области:
разрабатывает и вносит на утверждение маслихата программы развития образования;
обеспечивает предоставление гражданам начального профессионального образования;
обеспечивает реализацию образовательных программ среднего профессионального образования;
обеспечивает общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам;
обеспечивает общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
создает, преобразовывает и ликвидирует в установленном законодательством Республики Казахстан порядке организации образования, реализующие образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального образования, специализированные и специальные образовательные программы, а также детские юношеские спортивные школы;
организует лицензирование образовательной деятельности юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы начального профессионального, среднего профессионального образования, специальные и специализированные образовательные программы, а также внешкольных спортивных организаций образования;
утверждает государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с начальным профессиональным, средним профессиональным образованием;
поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования (за исключением общеобразовательных и профессиональных школ в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы), дающих начальное профессиональное и среднее профессиональное образование, а также специальных и специализированных организаций образования;
обеспечивает приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для организаций образования начального профессионального образования, а также реализующих специальные образовательные программы;
обеспечивает проведение школьных олимпиад областного масштаба;
обеспечивает дополнительное образование детей по спорту;
организует переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных учреждений, финансируемых за счет бюджетных средств;
обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
обеспечивает реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
учреждает именные стипендии для обучающихся по очной форме обучения в организациях образования, дающих начальное профессиональное, среднее профессиональное и высшее профессиональное образование;
осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей; их обязательное трудоустройство и обеспечение жильем;
организуют бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
содействуют трудоустройству выпускников организаций образования, дающих среднее профессиональное образование;
вносит предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте.";

12) 31-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада "ұйымдарын" деген сөз алынып тасталсын;
2) тармақшада:
"жергілiктi бюджеттер" деген сөз "бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"2. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы:
бiлiм берудi дамыту бағдарламаларын әзiрлейдi және мәслихаттың бекiтуiне енгізедi;
азаматтарға бастауыш кәсiптiк бiлiм берудi қамтамасыз етедi;
кәсіптiк орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын жүзеге асыруды қамтамасыз етедi;
арнайы бiлiм беру бағдарламалары бойынша жалпы бiлiм бере оқытуды қамтамасыз етедi;
мамандандырылған білім беру ұйымдарындағы дарынды балаларды жалпы бiлiм бере оқытуды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен кәсiптiк орта бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын, мамандандырылған және арнайы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, сондай-ақ балалар мен жасөспiрiмдер мектептерiн құрады, қайта құрады және таратады;
кәсіптік бастауыш, орта бiлiмнiң негiзгi және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын, арнайы және мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың, сондай-ақ мектептен тыс спорттық бiлiм беру ұйымдарының бiлiм беру қызметiн лицензиялауды ұйымдастырады;
кәсiптiк орта бiлiмдi мамандар даярлауға арналған мемлекеттік бiлiм беру тапсырысын бекiтедi;
кәсiптік орта бiлiм беретін мемлекеттік бiлiм беру ұйымдарына, сондай-ақ арнайы және мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарына (қылмыстық-түзету жүйесiндегi жалпы бiлiм беру мен кәсiптiк орта бiлiм беретін мектептерден басқа) қолдау көрсетедi және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
арнайы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерiн сатып алуды және жеткiзудi қамтамасыз етедi;
облыс көлемiндегi мектеп олимпиадаларын өткiзудi қамтамасыз етедi;
балаларға спорт жөнiнде қосымша бiлiм берудi қамтамасыз етедi;
кадрларды қайта даярлауды және жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердiң қызметкерлерінің бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
балалар мен жасөспiрiмдердiң психикалық саулығын бақылауды және халыққа психикалық-медициналық-педагогикалық консультативтiк көмек көрсетудi қамтамасыз етедi;
даму проблемалары бар балалар мен жасөспiрiмдердi оңалтуды және әлеуметтiк бейiмдеудi қамтамасыз етедi;
кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында күндiзгi оқу нысанында бiлiм алушылар үшiн атаулы стипендиялар тағайындайды;
белгiленген тәртiппен жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттiк қамтамасыз етудi; оларды мiндетті түрде жұмысқа орналастыруды және тұрғын үймен қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен бiлiм алушылардың жекелеген санаттарын тегiн және жеңiлдiкпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
кәсiптiк бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарын бiтiрушiлердi жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседi;
мәслихатқа бiлiм алушылардың қоғамдық көлiкте жеңілдiкпен жүруi туралы ұсыныстар енгiзедi.";

дополнить пунктами 3, 4, 5 следующего содержания:
"3. Местный исполнительный орган города республиканского значения и столицы:
разрабатывает и вносит на утверждение маслихата программы развития образования;
организует учет детей дошкольного и школьного возраста, их обучение до получения ими обязательного среднего образования;
организует и обеспечивает обязательное среднее общее образование граждан, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и среднее общее образование, предоставляемое через организации интернатского типа;
обеспечивает получение гражданами начального профессионального образования;
обеспечивает получение гражданами среднего профессионального образования;
обеспечивает дошкольное воспитание и обучение;
создает, преобразовывает и ликвидирует в установленном законодательством Республики Казахстан порядке организации образования, дающие начальное общее, основное общее и среднее общее, начальное профессиональное и среднее профессиональное образование, дошкольные и внешкольные организации, а также организации образования, реализующие специальные и специализированные образовательные программы;
организует лицензирование образовательной деятельности юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы начального общего, основного общего или среднего общего, начального профессионального, среднего профессионального образования, специальные и специализированные образовательные программы, а также дошкольных и внешкольных организаций;
утверждает государственный образовательный заказ на подготовку специалистов со средним профессиональным образованием;
организует участие обучающихся в едином национальном тестировании;
организует приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для учреждений обязательного среднего общего образования, а также для учреждений, реализующих специальные образовательные программы;
обеспечивает дополнительное образование для детей и юношества;
поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования (за исключением общеобразовательных и профессиональных школ в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
обеспечивает общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам;
обеспечивает общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
обеспечивает проведение школьных олимпиад масштаба города республиканского значения, столицы;
обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
обеспечивает реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
обеспечивает переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных учреждений, финансируемых за счет бюджетных средств;
учреждает именные стипендии для обучающихся по очной форме обучения в организациях, дающих начальное профессиональное и среднее профессиональное образование;
осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, их обязательное трудоустройство и обеспечение жильем;
организует в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования;
организует бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
содействует трудоустройству выпускников организаций образования;
вносит предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте.

мынадай мазмұндағы 3, 4, 5-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Республикалық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органдары:
бiлiм берудi дамыту бағдарламаларын әзiрлейдi және мәслихаттың бекiтуiне енгiзедi;
мектеп жасына дейiнгi және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, оларды мiндеттi орта бiлiм алғанға дейiн оқытуды ұйымдастырады;
кешкi (ауысымды) оқу нысанын және интернаттық типтегi ұйымдар арқылы ұсынылатын жалпы орта бiлiм берумен қоса, мiндетті орта бiлiм берудi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
азаматтардың кәсіптік бастауыш бiлiм алуын қамтамасыз етедi;
азаматтардың кәсіптік орта бiлiм алуын қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жалпы opта кәсіптік бастауыш және кәсiптiк орта бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарын, мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарды, сондай-ақ арнайы және мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын құрады, қайта құрады және таратады;
жалпы бастауыш, жалпы негізгі және жалпы орта кәсіптік бастауыш, кәсiптiк орта бiлiм берудiң негізгі және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын, арнайы және мамандандырылған бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың, сондай-ақ мектепке дейiнгі және мектептен тыс ұйымдардың бiлiм беру қызметiн лицензиялауды ұйымдастырады;
кәсiптiк орта бiлiмдi мамандар даярлауға арналған мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын бекiтеді;
бiлiм алушылардың бiрыңғай ұлттық тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
мiндеттi жалпы орта бiлiм беретiн мекемелер үшiн, сондай-ақ арнайы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын мекемелер үшiн оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендердi сатып алуды және жеткiзудi ұйымдастырады;
мемлекеттік бiлім беру ұйымдарына қолдау көрсетедi және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
арнайы бiлiм беру бағдарламалары бойынша жалпы бiлiм бере оқытуды қамтамасыз етедi;
мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарындағы дарынды балаларды жалпы бiлiм бере оқытуды қамтамасыз етедi;
республикалық қала, астана көлемiндегі мектеп олимпиадаларын өткiзудi қамтамасыз етедi;
балалар мен жасөспiрiмдердiң психикалық саулығын бақылауды және халыққа психикалық-медициналық-педагогикалық консультативтік көмек көрсетудi қамтамасыз етедi;
дамуында проблемалар бар балалар мен жасөспiрiмдердi оңалтуды және әлеуметтiк бейiмдеудi қамтамасыз етедi;
кадрларды қайта даярлауды және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердiң қызметкерлерiнiң бiлiктілігін арттыруды ұйымдастырады;
кәсіптiк бастауыш және кәсiптiк орта бiлiм беретiн ұйымдарда күндiзгі оқу нысаны бойынша бiлiм алушылар үшiн атаулы стипендиялар тағайындайды;
белгіленген тәртiппен жетiм балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз етудi; оларды мiндетті түрде жұмысқа орналастыруды және тұрғын үймен қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бiлім беру ұйымдарының оқушылары мен тәрбиеленушiлерге медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастырады;
бiлiм беру ұйымдарының бiтiрушiлерiн жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседi;
мәслихатқа бiлiм алушылардың қоғамдық көлiкте жеңiлдiкпен жүруi туралы ұсыныстар енгiзедi.

4. Местный исполнительный орган района (города областного значения):
реализует программы развития образования;
обеспечивает предоставление гражданам обязательного среднего общего образования, включая вечернюю (сменную) форму обучения, и среднее общее образование, предоставляемое через организации интернатского типа;
организует учет детей дошкольного и школьного возраста, их обучение до получения ими обязательного среднего образования;
создает, преобразовывает и ликвидирует в установленном законодательством Республики Казахстан порядке организации образования, дающие начальное общее, основное общее или среднее общее образование, за исключением специального и специализированного образования, а также дошкольные и внешкольные организации;
организует лицензирование образовательной деятельности юридических лиц, реализующих основные и дополнительные образовательные программы начального общего, основного общего или среднего общего образования за исключением специального и специализированного образования, а также дошкольных и внешкольных организаций;
поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования (за исключением общеобразовательных и профессиональных школ в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
организует приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для учреждений обязательного среднего общего образования;
обеспечивает дополнительное образование для детей и юношества;
организует проведение школьных олимпиад районного (городского) масштаба;
учреждает именные стипендии для обучающихся по очной форме обучения в организациях образования, дающих начальное профессиональное образование;
осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, их обязательное трудоустройство и обеспечение жильем;
организует в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, медицинское обслуживание обучающихся и воспитанников организаций образования;
организует бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся и воспитанников в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
содействует трудоустройству выпускников организаций образования;
содействует обеспечению жилищно-бытовых условий для молодых специалистов, прибывших на работу в организации образования, находящиеся в сельской местности;
вносит предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте.
5. Аким района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении организаций образования дошкольного воспитания.
Аким поселка, аула (села), аульного (сельского) округа организует бесплатный подвоз обучающихся до школы и обратно в аульной (сельской) местности.";

4. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы:
бiлiм берудi дамыту бағдарламаларын iске асырады;
азаматтарға кешкi (ауысымды) оқу нысанын, және интернаттық типтегi ұйымдар арқылы ұсынылатын жалпы орта бiлiм берумен қоса, мiндетті орта бiлiм берудi қамтамасыз етедi;
мектеп жасына дейiнгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды, оларды мiндеттi орта бiлiм алғанға дейiн оқытуды ұйымдастырады;
арнайы және мамандандырылған, сондай-ақ мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен жалпы бастауыш, жалпы негізгi немесе жалпы орта бiлiм беру ұйымдарын құрады, қайта құрады және таратады;
арнайы және мамандандырылған, сондай-ақ мектепке дейiнгі және мектептен тыс ұйымдарды қоспағанда, жалпы бастауыш, жалпы негізгі немесе жалпы орта бiлiм берудiң негiзгі және қосымша бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын заңды тұлғалардың бiлiм беру қызметiн лицензиялауды ұйымдастырады;
мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарына (қылмыстық-түзету жүйесiндегi жалпы бiлiм беру мен кәсiптік орта бiлiм беретiн мектептерден басқа) қолдау көрсетедi және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
мiндетті жалпы орта бiлiм беретiн мекемелер үшiн оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерiн сатып алуды және жеткiзудi қамтамасыз етедi;
балалар мен жасөспiрiмдер үшiн қосымша бiлiм берудi қамтамасыз етедi;
аудан (қала) көлемiндегi мектеп олимпиадаларын өткiзудi ұйымдастырады;
кәсiптiк бастауыш бiлiм беретiн ұйымдарда күндiзгi оқу нысаны бойынша бiлiм алушылар үшiн атаулы стипендиялар тағайындайды;
белгiленген тәртiппен жетiм балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік қамтамасыз етудi; оларды мiндетті түрде жұмысқа орналастыруды және тұрғын үймен қамтамасыз етудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен оқушылар мен тәрбиеленушілерге медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен оқушылар мен тәрбиеленушілердiң жекелеген санаттарын тегін және жеңiлдiкпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
бiлiм беру ұйымдарының бiтірушiлерiн жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседi;
ауылдық жердегi бiлiм беру ұйымдарына жұмысқа келген жас мамандарды тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
мәслихатқа бiлiм алушылардың қоғамдық көлiкте жеңiлдiкпен жүруi туралы ұсыныстар енгiзедi.
5. Қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкiмi мектепке дейiнгi тәрбие беретiн бiлiм беру ұйымдарына қолдау көрсетедi және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдемдеседi.
Кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкiмi ауылдық (селолық) жерде бiлiм алушыларды мектепке дейiн және керi қарай тегін жеткiзудi ұйымдастырады.";

13) статью 32 исключить;
14) подпункт 18) статьи 33 исключить;
15) пункт 4 статьи 35 исключить;
16) в пункте 6 статьи 37 слова ", а контроль - на соответствующие государственные органы" исключить;
17) в статье 40:
в части второй пункта 1 слова "образования по согласованию с центральным исполнительным органом в области труда" заменить словами "труда и социальной защиты населения";
в пункте 6 слова "за проживание в зонах экологического бедствия," исключить;
18) в статье 41:
второе предложение пункта 2 исключить;
в подпункте 2) пункта 4 слова "средств местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
19) в статье 43:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государство ежегодно выделяет бюджетные средства на образование с учетом его приоритетности.";
пункт 3 исключить;
в абзаце первом пункта 4 слова "республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
20) в статье 44:
в пункте 1 слова "республиканского и местного бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Расходы, связанные с содержанием и оснащением помещений для обязательного среднего общего и начального профессионального образования в исправительных учреждениях осуществляется уполномоченным органом уголовно-исполнительной системы.";
21) в части первой пункта 1 статьи 45 слова "и иных платных" исключить.
72. В  Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 9, ст. 647; 2002 г., N 10, ст. 105):
1) в статье 1:
в подпункте 2) слова "и осуществляющий назначение пособия" исключить;
дополнить подпунктами 3), 4) следующего содержания:
"3) уполномоченная организация (далее - Центр) - юридическое лицо, уполномоченное Правительством Республики Казахстан осуществлять функции на условиях настоящего Закона;
4) уполномоченный орган по назначению пособия - территориальные подразделения центрального исполнительного органа.";
2) в статье 2 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
3) в статье 5:
в пункте 2 слова "орган по назначению пособия" заменить словами "уполномоченный орган по назначению пособия";
в пункте 3 слова "центральным исполнительным органом" заменить словами "уполномоченным органом по назначению пособия";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

13) 32-бап алынып тасталсын;
14) 33-баптың 18) тармақшасы алынып тасталсын;
15) 35-баптың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
16) 37-баптың 6-тармағында ", ал бақылау жасау - тиiстi мемлекеттік органдарға" деген сөздер алынып тасталсын;
17) 40-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiнде "еңбек саласындағы орталық атқарушы органымен келiсе отырып" деген сөздер "еңбек және халықты әлеуметтік қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта "экологиялық апат аймақтарында тұрғаны үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
18) 41-бапта:
2-тармақтың екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
4-тармақтың 2) тармақшасында "өкiлдi" деген сөздер "атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергілікті бюджеттердiң қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 43-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекет жыл сайын бiлiм беруге, оның басымдығын ескере отырып, бюджет қаражатын бөледі.";
3-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақтың бiрiншi абзацында "республикалық және жергіліктi" деген сөздер алынып тасталсын;
20) 44-бапта:
1-тармақта "республикалық және жергілiктi бюджет қаражаттары" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Түзету мекемелерiнде мiндетті жалпы орта және бастапқы кәсiби бiлiм беру үшiн үй-жайларды ұстау және жарақтандыруға байланысты шығыстарды қылмыстық-түзету жүйелерiнiң уәкілетті органы жүзеге асырады.";
21) 45-баптың 1-тармағында "мен өзге де ақылы" деген сөздер алынып тасталсын.
72. "Жерасты және ашық кен жұмыстарында еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда iстеген адамдарға берiлетін мемлекеттiк арнайы жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 9, 647-құжат; 2002 ж, N 10, 105-құжат):
1) 1-бапта:
2) тармақшада "және жәрдемақы тағайындауды жүзеге асыратын" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3), 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) уәкiлеттi ұйым (бұдан әрі - Орталық) - осы Заң шарттарымен функцияларды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Yкiметі уәкiлеттік берген заңды тұлға;
4) жәрдемақы төлеу жөніндегі уәкiлеттi орган - Орталықтың аумақтық бөлiмшелерi.";
2) 2-бапта "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-бапта:
2-тармақта "тағайындау жөніндегі" деген сөздер "тағайындау жөнiндегi уәкілеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "орталық атқарушы орган" деген сөздер "жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Уполномоченный орган по назначению пособия не позднее пяти дней после вынесения соответствующего решения письменно извещает о нем заявителя.
В случае отказа в назначении пособия уполномоченный орган по назначению пособия обязан письменно мотивировать причины отказа и вернуть заявителю документы.";
4) в пункте 2 статье 6 слова "Государственного центра по выплате пенсий" заменить словом "Центра";
5) в части первой статьи 7 слова "Государственным центром по выплате пенсий" заменить словом "Центра".
73. В  Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "О борьбе с терроризмом" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 649; 2002 г., N 4, ст. 32):
1) в статье 16, статье 22 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств".
74. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 720):
1) в статье 4:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции и в целях выполнения возложенных на него задач:
привлекает специалистов соответствующих государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан и других государств в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
утверждает положение о дегустационной комиссии;
по согласованию с уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации устанавливает перечень необходимых сведений для утверждения паспорта производства;
определяет порядок предоставления декларации производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
относит алкогольную продукцию к тому или иному виду в соответствии со статьей 5 настоящего Закона.";
пункт 3 исключить;
2) пункт 4 статьи 6, пункт 3 статьи 7 и пункт 2 статьи 13 исключить;
3) статью 18 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Размер платы за обследование для получения лицензий на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива), и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива) определяется в соответствии с антимонопольным законодательством.".
75. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О стандартизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 724; 2003 г., N 12, ст. 81):
1) в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 слова "органов государственного управления" заменить словами "государственных органов";

"4. Орталық атқарушы орган тиiстi шешiм шығарылғаннан кейiн арыз берушіге ол туралы бес күннен кешіктiрмей жазбаша түрде хабарлайды.
Жәрдемақыны тағайындаудан бас тартқан жағдайда жәрдемақыны тағайындау жөнiндегi уәкілеттi орган бас тарту себептерiн жазбаша түрде негіздеуге және арыз берушiнiң құжаттарын қайтаруға мiндеттi.";
4) 6-баптың 2-тармағында "Зейнетақы төлеу жөніндегi мемлекеттік орталықтан" деген сөздер "Орталықтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 7-баптың бiрiншi бөлiгiнде "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталық" деген сөздер "Орталық" деген сөзбен ауыстырылсын.
73. "Терроризмге қарсы күрес туралы" 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 1999 ж., N 19, 649-құжат; 2002 ж. N 4, 32-құжат):
1) 16-бапта, 22-бапта "республикалық және жергілікті бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын.
74. "Этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 720-құжат):
1) 4-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкiлетті орган өз құзыретi шегiнде және өзiне жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында:
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердiң заңды және жеке тұлғаларының арасынан мемлекеттік органдарға сәйкес келетiн мамандарды, консультанттар мен сарапшыларды тартады;
дәм айыру комиссиясы туралы ереженi бекiтедi;
стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша өндiрiстің паспортын бекiту үшiн қажетті мәлiметтер тiзбесiн белгiлейдi;
этиль спиртiн және алкоголь өнiмдерiн өндiру және оның айналымының декларациясын ұсыну тәртiбiн айқындайды;
осы Заңның 5-бабына сәйкес алкоголь өнiмiн белгiлi бiр түрге жатқызады.";
3-тармақ алынып тасталсын;
2) 6-баптың 4-тармағы, 7-баптың 3-тармағы және 13-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
3) 18-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтауға және көтермелеп iске асыруға лицензия алу үшiн тексеруге ақы мөлшерi және алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) бөлшектеп iске асыру монополияға қарсы күрес заңнамасына сәйкес айқындалады.".
75. "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 724-құжат; 2003 ж., N 12, 81-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "мемлекеттік басқару органдарының" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) пункт 6 статьи 18 исключить;
3) в подпунктах 3) и 3-1) пункта 1 статьи 19 слово "городов" заменить словами "районов (городов)";
4) в пункте 2 статьи 20 слова "Органы государственного надзора" заменить словами "Уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и сертификации и его территориальные подразделения";
5) пункт 2 статьи 22 исключить;
6) в статье 28:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 1) исключить.
76. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О сертификации" (Ведомости Парламента РК, 1999 г., N 20, ст. 725; 2001 г., N 1, ст. 7; N 15-16, ст. 231; N 23, ст. 321; 2003 г., N 12, ст. 81):
1) в статье 18:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 1) исключить.
77. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "Об электроэнергетике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 729):
1) статью 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, применяются правила международного договора.";
2) в статье 4:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
"1) организует разработку и реализацию государственной политики в области электроэнергетики;
2) организует разработку программ развития электроэнергетики.";
подпункт 3) исключить;
3) в статье 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разработка основных направлений государственной политики, координация деятельности центральных и местных исполнительных органов по ее реализации;";
в подпункте 2) слова "стратегических и целевых" исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) разработка и утверждение нормативных правовых актов, содержащих технические и технологические нормы, которые регулируют деятельность в сфере производства, передачи, распределения, технической диспетчеризации и потребления электрической и тепловой энергии, и обеспечивают надежность, экономичность и безопасность строительства электроэнергетических установок и их эксплуатацию;";
подпункт 8) исключить.
78. В  Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129):
1) в статье 1:
в подпункте 7) после слов "уровень квалификации тренеров" дополнить словами ", спортсменов, инструкторов, методистов";

2) 18-баптың 6-тармағы алынып тасталсын;
3) 19-баптың 1-тармағының 3) және 3-1) тармақшаларында "қалалардың" деген сөз "аудандардың (қалалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 20-баптың 2-тармағында "Мемлекеттiк қадағалау органдары" деген сөздер "Стандарттау, метрология, және сертификаттау жөнiндегi уәкілетті орган және оның аумақтық бөлiмшелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 22-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
6) 28-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "Республикалық бюджет" деген сөздер "Бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақша алынып тасталсын.
76. "Сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 725-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 15-16, 231-құжат; N 23, 321-құжат; 2003 ж., N 12, 81-құжат):
18-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "Республикалық бюджет" деген сөздер "Бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша алынып тасталсын.
77. Қазақстан Республикасының "Электр энергетикасы туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, N 729):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық келiсiмде Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделгеннен басқа ережелер белгiленсе, онда халықаралық келiсiмнiң ережелерi қолданылады.";
2) 4-бапта:
1), 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) электр энергетикасы саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеу мен iске асыруды ұйымдастырады;
2) электр энергетикасын дамытудың бағдарламасын әзiрлеудi ұйымдастырады;";
3) тармақша алынып тасталсын;
3) 5-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк саясаттың негізгі бағыттарын әзiрлеу оны iске асыру жөнiндегi орталық және жергiлiктi атқару органдарының қызметiн үйлестіру;
2) тармақшада "стратегиялық және мақсатты" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5. электр және жылу энергиясын пайдалану мен техникалық диспетчерлеу, бөлу, тарату, өндiрiс саласында қызметiн реттейтiн техникалық және технологиялық нормалар кiретін әрi берiктiк, үнемдiлiк және электр энергетикалық құрылыс қауiпсiздiгi мен оларды пайдаланудың нормативтiк актiлерiн әзiрлеу және бекiту;";
8) тармақша алынып тасталсын.
78. "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат):
1) 1-бапта:
7) тармақшада "жаттықтырушылар" деген сөз "жаттықтырушылардың, спортшылардың, нұсқаушылардың, әдiскерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 17) и 18) в следующей редакции:
"17) массовый спорт - часть физической культуры, представляющая собой массовое спортивное движение, способствующее развитию физической культуры среди населения в целях привлечения к занятиям физическими упражнениями и выявления талантливых спортсменов в различных видах спорта;
18) национальные виды спорта - часть физической культуры, исторически сложившаяся в форме соревновательной деятельности и представляющая собой своеобразные физические упражнения и народные игры с самобытными правилами и способами организации физической активности.";
2) в пункте 1 статьи 8 слова "Уполномоченные органы" заменить словами "Уполномоченный орган";
3) в пункте 3 статьи 9 слова "на местные представительные и исполнительные органы" заменить словами "на местные исполнительные органы областей, городов и районов";
4) в пункте 1 статьи 11 слова "на местные представительные и исполнительные органы" заменить словами "на местные исполнительные органы городов, районов, акимов районов в городе, городов районного значения, аульных (сельских) округов, аулов (сел), поселков";
5) в статье 12:
в пункте 2 слова "представительные и" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган по физической культуре и спорту совместно с физкультурно-спортивными объединениями инвалидов организует проведение республиканских соревнований, подготовку и участие национальных сборных команд по видам спорта среди инвалидов на международных соревнованиях.
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) совместно с физкультурно-спортивными объединениями инвалидов организуют проведение спортивных мероприятий на уровне области (города республиканского значении, столицы), а также их подготовку и участие в республиканских соревнованиях.";
6) в части первой пункта 2 статьи 16 слова ", представляет собой соглашение в письменной форме и подлежит учету в уполномоченных органах по физической культуре и спорту" исключить;
7) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Спортивная классификация
1. Спортивные звания и разряды присваиваются спортсменам в соответствии с квалификационными требованиями, установленными на четырехлетний (олимпийский) цикл уполномоченным органом по физической культуре и спорту.
Категории тренерам, инструкторам, методистам, судьям присваиваются в соответствии с квалификационными требованиями, установленными уполномоченным органом по физической культуре и спорту.

мынадай мазмұндағы 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) бұқаралық спорт - дене шынықтыру жаттығуларымен айналысуға тарту және спорттың әр түрiндегi талантты спортшыларды анықтау мақсатында халық арасында дене шынықтыруды дамытуға әсер ететін жаппай спорттық қозғалысты бiлдiретін дене шынықтырудың бiр бөлігі;
18) ұлттық спорт түрлерi - жарыс әрекетi түрiнде тарихи қалыптасқан және өзгеше дене шынықтыру жаттығулары мен өзiндiк ережелерi бар халық ойындарын бiлдiретiн дене шынықтырудың бiр бөлiгі.";
2) 8-баптың 1-тармағында "уәкілетті органдар" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-баптың 3-тармағында "жергілiкті өкiлдi және атқарушы органдарға" деген сөздер "облыстардың, қалалардың және аудандардың жергілікті атқарушы органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 11-баптың 1-тармағында "жергілікті өкiлдi және атқарушы органдарға"деген сөздер "қалалардың, аудандардың жергiлiктi атқарушы органдарына ауылдық (селолық) округтердiң, ауылдардың (селолардың), кенттердiң, қаладағы аудандардың, қалалық маңыздағы аудандар әкiмдерiне" деген сөздермен ауыстырылсын";
5) 12-бап бойынша:
2-тармақта "өкiлдi және" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкiлетті орган мүгедектердiң дене шынықтыру-спорт бiрлестiктерiмен бiрлесе отырып, республикалық жарыстарды өткiзудi, мүгедектер арасындағы спорт түрлерi бойынша ұлттық құрама командаларды халықаралық жарыстарға даярлауды және қатысуды ұйымдастырады.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары мүгедектердiң дене шынықтыру спорт бiрлестіктерiмен бірлесе отырып, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) деңгейiндегi спорттық шараларды өткiзудi, сондай-ақ оларды республикалық жарыстарға даярлануы мен қатысуын ұйымдастырады.";
6) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының спортшыларын дайындау келiсiм-шарт негізiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Спорт қызметi туралы келісiм-шарт Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негiзiнде жасалады.";
7) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Спорттық сыныптама
1. Спорттық атақтар мен дәрежелер спортшыларға дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкiлеттi орган төрт жылдық (олимпиадалық) кезеңге белгілеген біліктілiк талаптарға сәйкес берiледi.
Жаттықтырушыларға, нұсқаушыларға, әдiскерлерге, төрешiлерге санаттар дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган белгілеген біліктілік талаптарға сәйкес берiледi.

2. Спортсменам и тренерам присваиваются следующие спортивные звания и разряды:
1) спортивные звания:
почетное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан";
почетное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан";
мастер спорта Республики Казахстан международного класса;
мастер спорта Республики Казахстан;
2) спортивные разряды:
кандидат в мастера спорта Республики Казахстан;
спортсмен 1 разряда;
спортсмен 2 разряда;
спортсмен 3 разряда;
спортсмен 1 юношеского разряда;
спортсмен 2 юношеского разряда;
спортсмен 3 юношеского разряда.
3. Методистам и инструкторам по физической культуре и спорту присваиваются следующие квалификационные категории:
методист высшего уровня квалификации высшей категории;
методист высшего уровня квалификации первой категории;
методист высшего уровня квалификации второй категории;
методист высшего уровня квалификации без категории;
методист среднего уровня квалификации высшей категории;
методист среднего уровня квалификации первой категории;
методист среднего уровня квалификации второй категории;
методист среднего уровня квалификации без категории;
инструктор - спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории;
инструктор - спортсмен высшего уровня квалификации первой категории;
инструктор - спортсмен высшего уровня квалификации второй категории.
4. Тренерам по физической культуре и спорту присваиваются следующие квалификационные категории:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории;
тренер высшего уровня квалификации первой категории;
тренер высшего уровня квалификации второй категории;
тренер высшего уровня квалификации без категории;
тренер среднего уровня квалификации высшей категории;
тренер среднего уровня квалификации первой категории;
тренер среднего уровня квалификации второй категории;
тренер среднего уровня квалификации без категории.
5. Судьям по физической культуре и спорту присваиваются следующие квалификационные категории:
национальный судья по спорту высшей категории;
национальный судья по спорту;
судья по спорту первой категории;
судья по спорту.";
8) в статье 23:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) проводит республиканские и международные соревнования по видам спорта, в том числе по национальным, техническим и прикладным видам, массовому спорту;";
подпункт 9 изложить в следующей редакции:
"9) согласовывает проектную документацию на строительство спортивных сооружений и осуществляет методическое руководство при производстве спортивного инвентаря;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) присваивает спортивные звания и категории: почетное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан", почетное звание "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", мастер спорта Республики Казахстан международного класса, мастер спорта Республики Казахстан, тренер высшего и среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, методист высшего и среднего уровня квалификации высшей категории, национальный судья по спорту высшей категории, национальный судья по спорту;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:

2. Спортшылар мен жаттықтырушыларға мынадай спорттық атақтар мен дәрежелер беріледi:
1) спорттық атақтар:
"Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" құрметті атағы;
"Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi" құрметті атағы;
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегi спорт шеберi;
Қазақстан Республикасының спорт шеберi;
2) спорттық разрядтар:
Қазақстан Республикасының спорт шеберлiгiне кандидат;
1 дәрежелi спортшы;
2 дәрежелi спортшы;
3 дәрежелi спортшы;
1 жасөспiрiмдер дәрежесiнiң спортшысы;
2 жасөспiрiмдер дәрежесiнiң спортшысы;
3 жасөспiрiмдер дәрежесiнiң спортшысы;
3. Дене шынықтыру және спорт жөнiндегi әдiскерлер мен нұсқаушыларға мынадай бiлiктiлiк санаттары беріледi:
жоғары санатты біліктіліктің жоғары деңгейдегi әдiскерi;
бiрiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегi әдiскерi;
екiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегі әдiскерi;
санаты жоқ бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегi әдiскерi;
жоғары санатты бiлiктiлiктiң орта деңгейдегi әдiскерi;
бiрiншi санатты бiліктіліктің орта деңгейдегi әдiскерi;
екiншi санатты бiлiктiлiктiң орта деңгейдегi әдiскерi;
санаты жоқ бiліктіліктiң орта деңгейдегi әдiскерi;
нұсқаушы - жоғары санатты білiктiлiктiң жоғары деңгейдегi спортшысы;
нұсқаушы - бiрiншi санатты біліктіліктің жоғары деңгейдегi спортшысы;
нұсқаушы - екiншi санатты бiлiктілiктің жоғары деңгейдегi спортшысы;
4. Дене шынықтыру және спорт жөнiндегi жаттықтырушыларға мынадай бiліктілiк санаттары берiледi:
жоғары санатты бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегi жаттықтырушысы;
бiрiншi санатты біліктiлiктің жоғары деңгейдегi жаттықтырушысы;
екiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегi жаттықтырушысы;
санаты жоқ бiліктілiктiң жоғары деңгейдегi жаттықтырушысы;
жоғары санатты бiлiктiлiктiң орта деңгейдегi жаттықтырушысы;
бiрiншi санатты бiлiктiлiктiң opтa деңгейдегі жаттықтырушысы;
екiншi санатты бiлiктілiктiң орта деңгейдегі жаттықтырушысы;
санаты жоқ бiлiктілiктiң орта деңгейдегi жаттықтырушысы;
5. Дене шынықтыру және спорт жөнiндегi төрешiлерге мынадай бiлiктілiк санаттары беріледi:
спорт жөнiндегi жоғары санатты ұлттық төрешi;
спорт жөніндегі ұлттық төрешi;
спорт жөнiндегi бiрiншi санатты төрешi;
спорт жөнiндегi төрешi.";
8) 23-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) республикалық, халықаралық соның iшiнде ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерiнен жарыстар өткiзедi;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) спорт ғимараттарын салуға жобалық құжаттаманы келiседi және спорттық құрал-сайман шығару кезiнде әдiстемелiк жетекшiлiктi жүзеге асырады;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мынадай спорттық атақтар мен санаттарды: "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген жаттықтырушысы" құрметтi атағы, "Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген спорт шеберi" құрметтi атағы, Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шеберi, Қазақстан Республикасының спорт шеберi, жоғары санатты бiлiктiлiктiң жоғары және орта деңгейдегі жаттықтырушысы, жоғары санатты бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегі нұсқаушы-спортшысы, жоғары санатты бiлiктiлiктiң жоғары және орта деңгейдегі әдiскерi, спорт жөнiндегi жоғары санатты ұлттық төрешi, спорт жөнiндегi ұлттық төрешi бередi;";
18-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"18) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по бюджетному планированию нормативы материального обеспечения спортивных мероприятий и поощрения участников республиканских спортивных мероприятий и членов национальных сборных команд Республики Казахстан за высокие результаты на международных соревнованиях;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) определяет порядок присвоения спортивных званий, разрядов и категорий.";
9) статью 23-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 23-1. Компетенция местных исполнительных органов по вопросам физической культуры и спорта
1. Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган:
1) разрабатывает и реализует региональные программы развития физической культуры и спорта;
2) проводит областные (города республиканского значения, столицы) соревнования по видам спорта;
3) обеспечивает подготовку областных (города республиканского значения, столицы) сборных команд по различным видам спорта и их выступления на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
4) поддерживает развитие массового спорта и национальных видов спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
5) координирует деятельность областных (города республиканского значения, столицы) специализированных учебно-спортивных заведений;
6) координирует вопросы строительства спортивных сооружений на территории области (города республиканского значения, столицы);
7) оказывает методическую и консультативную помощь спортивным организациям;
8) присваивает спортивные разряды и категории: кандидат в мастера спорта, первый спортивный разряд, тренер высшего и среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, методист высшего и среднего уровня квалификации первой категории, судья по спорту первой категории;
9) разрабатывает, утверждает и реализует календарный план областных спортивно-массовых мероприятий;
10) координирует деятельность спортивных организаций на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
11) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
12) анализирует и представляет уполномоченному органу по физической культуре и спорту сведения, в том числе статистические данные, по развитию физической культуры и спорта, на территории административно-территориальной единицы;
13) осуществляет лицензирование видов деятельности согласно перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан.

"18) бюджеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен бiрлесе отырып, спорттық шараларды қамтамасыз етудiң және республикалық спорттық шараларға қатысушылар мен халықаралық жарыстардағы жоғары көрсеткiштерi үшін Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командалары мүшелерiн көтермелеудің нормативтерiн әзiрлейдi және бекiтеді.";
20-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) спорттық атақтарды, дәрежелер мен санаттарды беру тәртiбiн айқындайды;";
9) 23-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-1-бап. Дене шынықтыру және спорт мәселелерi жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың құзыретi
1. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган:
1) дене шынықтыру мен спортты дамытудың аймақтық бағдарламаларын әзiрлейдi және iске асырады;
2) спорттың әр түрi бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және халықаралық жарыстар өткiзедi;
3) спорттың әр түрi бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) құрама командаларды даярлау мен олардың республикалық және халықаралық спорт жарыстарында өнер көрсетуiн қамтамасыз етедi;
4) тиісті әкiмшілiк-аумақтық бiрлiктің аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қолдайды;
5) облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мамандандырылған оқу-спорт мектептерiнiң қызметiн үйлестіредi;
6) спорт ғимараттарын салу мәселелерiн үйлестiредi;
7) спорт ұйымдарына әдiстемелiк және консультативтiк көмек көрсетедi;
8) мынадай спорттық атақтар мен санаттарды: спорт шеберлiгiне кандидат, бiрiншi спорттық дәреже, бiрiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары және орта деңгейдегi жаттықтырушысы, бiрiншi санатты бiлiктілiктiң жоғары деңгейдегi нұсқаушы-спортшысы, бiрiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары және орта деңгейдегі әдiскерi, спорт жөнiндегi бiрiншi санатты төрешi бередi;
9) облыстық спорттық-бұқаралық шаралардың күнтiзбелiк жоспарын әзiрлейдi, бекiтедi және iске асырады;
10) тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiредi;
11) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында спорт шараларын ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестіредi;
12) әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында дене шынықтыру және спортты дамыту туралы мәлiметтердi, соның iшiнде деректердi талдап, дене шынықтыру және спорт жөнiндегi уәкiлеттi органға табыс етедi;
13) Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тiзбеге сәйкес қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асырады.

2. Районный (города областного значения) исполнительный орган:
1) разрабатывает и реализует районные (города областного значения) планы развития физической культуры и спорта;
2) проводит соревнования по видам спорта на районном (города областного значения) уровне;
3) обеспечивает подготовку районных (города областного значения) сборных команд по различным видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
4) развивает массовый спорт и национальные виды спорта на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
5) координирует деятельность районных (города областного значения) специализированных учебно-спортивных заведений;
6) присваивает спортивные разряды и категории: второй и третий, первый, второй и третий юношеские, тренер высшего и среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, методист высшего и среднего уровня квалификации второй категории, судья по спорту;
7) разрабатывает, утверждает и реализует календарный план районных спортивно-массовых мероприятий;
8) координирует деятельность спортивных организаций на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
9) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
10) анализирует и представляет областному (города республиканского значения, столицы) исполнительному органу сведения, в том числе статистические данные, по развитию физической культуры и спорта на территории административно-территориальной единицы.
3. Аким района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении учреждений спорта, на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";
10) в статье 25:
в пункте 1 слова "соответствующим финансированием из республиканского и местных бюджетов" заменить словами "за счет бюджетных средств";
пункты 2, 3, 4 исключить;
11) в пункте 1 статьи 26 слова "из государственного бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств";
12) в статье 29 слова "местных представительных и исполнительных органов" заменить словами "районного (города областного значения) исполнительного органа";
13) в статье 30:
в пункте 1 слова "органы местного самоуправления" заменить словами "местные исполнительные органы";
в пункте 2 слова "органы исполнительной власти" заменить словами "местные исполнительные органы";
в пункте 2-1 слово "государственных" заменить словом "бюджетных";
пункт 4 исключить;
14) в статье 30-1:
в абзаце первом пункта 2 слова "назначается в следующих размерах:" заменить словами "выплачивается в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, и назначается в следующих размерах:";
пункт 3 исключить;
15) в части второй статьи 31 слово "государственных" заменить словом "бюджетных".

2. Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы орган:
1) дене шынықтыру мен спортты дамытудың аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) жоспарларын әзiрлейдi және iске асырады;
2) спорттың әр түрi бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде жарыстар өткiзедi;
3) спорттың әр түрi бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командаларды даярлау мен олардың облыстық спорт жарыстарында өнер көрсетуiн қамтамасыз етедi;
4) тиісті әкiмшілiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында бұқаралық спортты ұлттық спорт түрлерiн және түрлерiн дамытады;
5) аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) мамандандырылған оқу-спорт мекемелерiнiң қызметiн үйлестiреді;
6) мынадай спорттық дәрежелер мен санаттарды: екiншi және үшiншi бiрiншi, екiншi және үшiншi жасөспiрiмдер, екiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары және орта деңгейдегi жаттықтырушысы, екiншi санатты бiлiктiлiктiң жоғары деңгейдегi нұсқаушы-спортшысы, екiншi санатты бiлiктіліктің жоғары және орта деңгейдегi әдiскерi, спорт жөнiндегі төрешi бередi;
7) аудандық спорттық-бұқаралық шаралардың күнтiзбелiк жоспарын әзiрлейдi, бекітедi және iске асырады;
8) тиiсті әкiмшілiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында спорт ұйымдарының қызметін үйлестiредi;
9) тиісті әкiмшілік-аумақтық бiрлiктiң аумағында спорт шараларын ұйымдастыруды және өткізуді үйлестіреді;
10) әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында дене шынықтыру және спортты дамыту туралы мәлiметтердi, соның iшiнде статистикалық деректердi таңдап, облыстық дене шынықтыру және спорт жөнiндегi уәкiлетті органға табыс етедi.
3. Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмi тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумақтарында спорт мекемелерiнiң материалдық-техникалық қамтамасыз етілуiн қолдайды және оған жәрдем көрсетедi.";
8) 25-бапта:
1-тармақта "тиiсiнше республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыруды" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 3, 4-тармақтар алынып тасталсын;
9) 26-баптың 1-тармағында "мемлекеттік бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 29-бапта "жергіліктi өкiлдi және атқарушы органдар" деген сөздер "аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4. 30-бапта:
1-тармақта "жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары" деген сөздер "жергілiктi атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "атқарушы билік органдары" деген сөздер "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақта "мемлекеттiк қаражат" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алынып тасталсын;
30-1-бапта:
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Спорттың олимпиадалық түрлерi бойынша Қазақстан Республикасының құрама және (немесе) КСРО құрама командаларының құрамында болған және кемiнде жиырма жыл еңбек стажы бар спортшыларға, жаттықтырушыларға материалдық қамсыздандыру Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен төленедi және мынадай мөлшерде тағайындалады:";
3-тармақ алынып тасталсын;
13) 31-баптың екiншi бөлігінде "мемлекеттік қаражат" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын.

79. В  Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 г. "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 165):
1) в статье 5:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "формирует и реализует" заменить словами "организует разработку и реализацию";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) утверждает государственные эталоны единиц величин;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определяет величины, не входящие в международную систему единиц, которые могут быть допущены к применению на территории Республики Казахстан;";
в подпункте 6) слова "утверждения нормативных документов" заменить словами "утверждает нормативные документы";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) определяет порядок установления принадлежности технических средств к средствам измерений;";
2) часть вторую статьи 8, часть третью статьи 10, часть вторую статьи 11 исключить;
3) в пункте 1 статьи 31:
в части первой слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2) слово "государственные" исключить.
80. В  Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 10, ст. 241):
в статье 29:
в части первой слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в части третьей слова "из республиканского бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств".
81. В  Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 г. "Об охранной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 14-15, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 34; N 17, ст. 155):
пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок определения объектов, подлежащих государственной охране, а также их Перечень определяются Правительством Республики Казахстан.".
82. В  Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 г. "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 381; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54):
1) в подпункте 12) статьи 2 слова "уполномоченные органы - государственные органы, осуществляющие" заменить словами "уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий";
2) в статье 6:
в пункте 2-1:
слово "уполномоченным" исключить;
дополнить словами ", определяемым Правительством Республики Казахстан";

79. "Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 7, 165-құжат):
1) 5-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшада "қалыптастырады және iске асырады" деген сөздер "әзiрлеудi және iске асыруды ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік шама бiрлiктерiнiң эталондарын бекiтедi";
мынадай мазмұндағы 3-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген халықаралық бiрлiктер жүйесiне енбейтiн өлшемдердi айқындайды;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтiк құжатты әзiрлеу тәртiбiн белгiлейдi және бекiтедi;";
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) техникалық құралдардың өлшем құралдарына қатыстылығын белгiлеудiң тәртiбiн айқындайды.";
2) 8-баптың екiншi бөлiгі, 10-баптың үшiншi бөлігі 11-баптың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
3) 31-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiкте "Республикалық бюджеттiң қаражаты" деген сөздер "Бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша алынып тасталсын;
2) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын.
80. "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 10, 241-құжат):
29-бапта:
бiрiнші бөлiкте "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
үшiншi бөлiкте "республикалық бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "республикалық бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаты есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын.
81. "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 14-15, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат; N 17, 155-құжат):
9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік күзетiлуi тиiс объектiлердi айқындау ережесiн, сондай-ақ олардың Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.".
82. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 30 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 20, 381-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат):
1) 2-баптың 12) тармақшасында "органдар" деген сөз "орган" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-бапта:
2-1-тармақта:
"уәкiлеттi" деген сөз алынып тасталсын;
"ұйымдастыруды" деген сөзден кейiн "банкроттық рәсiмдердi бақылау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;

пункт 2-2 изложить в следующей редакции:
"2-2. Организация работы по оценке имущества, поступившего в коммунальную собственность, проводится органом, уполномоченным распоряжаться коммунальной собственностью.";
примечание дополнить словами "города республиканского значения, столицы, района, города областного значения";
3) в статье 18 слова "осуществляют государственные органы в пределах своей компетенции" заменить словами "осуществляет уполномоченный орган";
4) в статье 19:
в заголовке слова "уполномоченных органов" заменить словами "уполномоченного органа";
в абзаце первом слова "Уполномоченные органы осуществляют" заменить словами "Уполномоченный орган осуществляет";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разработку и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности;";
подпункты 6), 8) исключить.
83. В  Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 г. "О детских деревнях семейного типа и Домах юношества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 21, ст. 385):
1) часть первую пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"1. Детская деревня - юридическое лицо, создаваемое в организационно-правовой форме некоммерческой организации, для обеспечения прав и законных интересов детей-воспитанников и выполнения функций, установленных настоящим законом.";
2) пункт 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1. Управление деятельностью детской деревни осуществляется администрацией, назначаемой учредителем детской деревни в соответствии с ее Уставом.";
3) в пункте 2 статьи 14 слова "Уполномоченный орган" дополнить словами "по вопросам образования";
4) в пункте 2 статьи 22 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "по вопросам";
5) в статье 30 после слов "уполномоченным органом" дополнить словами "по вопросам".
84. В  Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148):

2-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2. Коммуналдық меншiкке түскен мүлiктi бағалау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды коммуналдық меншiкке билiк етуге уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";
ескерту "тапсырыс берушi" деген сөздерден кейiн "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 18-бапта "мемлекеттiк органдар өздерiнiң құзыретi шегiнде" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-бапта:
тақырыбында "Уәкiлетті органдардың" деген сөздер "Уәкiлетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзацта "органдар" деген сөздер "орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз құзыретi шегiнде нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлеу және бекiту, Қазақстан Республикасының бағалау қызметi туралы заңдарының қолданылу практикасын жинақтап қорыту";
6), 8) тармақшалар алынып тасталсын.
83. "Отбасы үлгісiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 21, 385-құжат):
1) 12-баптың бiрiншi бөлігінiң 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Балалар ауылы - тәрбиеленушi-балалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз етуге және осы заңмен бекiтiлген функцияларды орындауға арналған коммерциялық емес ұйымдастырушылық-құқықтық - нысанда құрылатын заңды тұлға.";
2) 13-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Балалар ауылының қызметiн басқаруды Жарғыға сәйкес балалар үйiнiң құрылтайшысы тағайындайтын әкiмшiлiк жүзеге асырады.";
3) 14-баптың 2-тармағында "уәкiлетті орган" деген сөздер "бiлiм беру мәселелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жасөспiрiмдер үйiнiң қызметiн балалар ауылының (балалар үйiнiң) әкiмшiлігі Жасөспiрiмдер үйiнiң директорымен бiрлесе отырып, бiлiм беру мәселелерi бойынша уәкiлеттi органы бекiткен Жасөспiрiмдер үйi туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.";
5) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Әлеуметтiк бейiмделуден өтiп жатқан адамдардың құқықтары мен мiндеттерi
Әлеуметтік бейiмделуден өтiп жатқан адамдардың құқықтары мен мiндеттерi балалар ауылы (балалар үйi) мен тәрбиеленушi (түлек) арасында жасалған Жасөспiрiмдер үйiнде бағып-күту туралы шарт негiзiнде белгiленедi. Бұл шарт бiлiм беру мәселелерi бойынша уәкілеттi органы бекiтетiн Yлгі шарт негiзiнде жасалады.".
84. "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат):

1) подпункты 6), 7) и 8) статьи 4 исключить;
2) в статье 5:
в подпункте 1) слово "государственную" исключить;
подпункт 8) исключить;
3) в статье 6:
подпункты 2) и 15) исключить;
в подпункте 6) слово "государственных" исключить;
4) в статье 10:
подпункты 3) и 6) исключить;
в подпункте 7) слова "селекции, семеноводству и" исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) удешевление отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям стоимости минеральных удобрений и горюче-смазочных материалов в соответствии с бюджетными программами;";
в подпункте 12) слова "в размере, предусмотренном республиканским и местными бюджетами" исключить;
5) в пункте 6 статьи 11 слова "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
6) подпункт 4) статьи 17 исключить;
7) подпункт 6) пункта 2 статьи 24-1 исключить.
85. В  Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 13):
1) в тексте слова "антимонопольного органа", "антимонопольный орган", "антимонопольным органом", "антимонопольном органе", "антимонопольному органу" заменить словами "антимонопольных органов", "антимонопольные органы", "антимонопольными органами", "антимонопольных органах", "антимонопольным органам";
2) в статье 4:
в подпункте 2) слова "антимонопольным органом" заменить словами "центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики, состоящей из республиканского и местных разделов";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) границы определенного товарного рынка - пределы обращения определенных или взаимозаменяемых товаров (работ, услуг) на территории, определяемой исходя из экономических и (или) технологических ограничений для покупателя приобрести товары (работы, услуги) на этой территории.";
3) в статье 5:
в первой части слова "уполномоченный орган по защите конкуренции и ограничению монополистической деятельности -" исключить;
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Систему антимонопольных органов образуют центральный государственный орган в области антимонопольной политики и областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы (далее антимонопольные органы).";
в пункте 2 слово "Правительством" заменить словом "Президентом";

1) 4-баптың 6), 7) және 8) тармақшалары алынып тасталсын;
2) 5-бапта:
1) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
5) 6-бапта:
2) және 15) тармақшалар алынып тасталсын;
6) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
4) 10-бапта:
3) және 6) тармақшалар алынып тасталсын;
7) тармақшада "селекция, тұқым шаруашылығы және" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) бюджеттiк бағдарламаларға сәйкес отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге минералдық тыңайтқыштар мен жанар-жағармай материалдарының құнын арзандату;";
12) тармақшада "республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген мөлшерде" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 11-баптың 6-тармағында "республикалық бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары" деген сөздерден кейiн ", астық, мемлекет сататын астық ресурстары," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 17-баптың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
7) 24-1-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы алынып тасталсын.
85. "Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 13-құжат):
1) мәтiнде "монополияға қарсы органның", "монополияға қарсы орган", "монополияға қарсы органмен", "монополияға қарсы органда", "монополияға қарсы органға" деген сөздер "монополияға қарсы органдардың", "монополияға қарсы органдар", "монополияға қарсы органдармен", "монополияға қарсы органдарда", "монополияға қарсы органдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-бапта:
2) тармақшада "монополияға қарсы орган" деген сөз "республикалық және жергiлiктi бөлімдерден тұратын монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) белгiлi бiр тауар рыногының шекарасы - осы аумақта сатып алушы үшiн тауарды (жұмысты, қызмет көрсетудi) иеленуге экономикалық және технологиялық шектеулердi негiзге ала отырып айқындалатын, аумақтарды белгiлi бiр немесе бiрiн-бiрi алмастыратын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтер көрсетудiң) айналыс шегi";
3) 5-бапта:
бiрiншi бөлiкте "бәсекенi қорғау және монополистiк қызметті шектеу жөнiндегi уәкiлеттi орган -" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақтың үшінші бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Монополияға қарсы саясат саласындағы орталық, облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) атқарушы органдар (бұдан әрi - монополияға қарсы органдар) монополияға қарсы органдардың жүйесiн құрайды.";
2-тармақта "Үкiметі" деген сөз "Президентi" деген сөзбен ауыстырылсын;

4) подпункты 3) и 7) статьи 6 исключить;
5) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Функции антимонопольных органов
1. В соответствии с возложенными задачами центральный исполнительный орган в области антимонопольной политики:
1) осуществляет контроль и регулирование деятельности субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, за исключением указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи;
2) формирует и ведет республиканский раздел государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке;
3) осуществляет контроль и регулирование за порядком оказания услуг центральными государственными органами;
4) проводит анализ с целью выявления субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение, ограничивающих конкуренцию и осуществляющих монополистическую деятельность на товарном рынке;
5) осуществляет экспертизу проектов законов и иных нормативных правовых актов, касающихся функционирования товарного рынка, развития конкуренции, вопросов ценообразования и защиты интересов потребителей;
6) направляет Президенту Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан доклады о состоянии товарного рынка, конкуренции на нем, предложения о совершенствовании антимонопольного законодательства и практики его применения;
7) рассматривает в пределах своей компетенции дела о нарушениях антимонопольного законодательства и принимает решения по ним;
8) осуществляет государственный контроль за соблюдением субъектами рынка антимонопольного законодательства;
9) разрабатывает и утверждает обязательные для исполнения субъектами рынка нормативные правовые акты;
10) осуществляет координацию деятельности областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов при осуществлении согласованных мер по вопросам регулирования или контроля деятельности субъектов рынка на определенном товарном рынке;
11) изучает состояние товарного рынка, уровень конкуренции на нем и разрабатывает на этой основе меры по поддержке предпринимательства, по предупреждению, ограничению, пресечению и регулированию монополистической деятельности;
12) дает рекомендации государственным органам по проведению мероприятий, направленных на развитие товарного рынка и конкуренции на нем;
13) разрабатывает меры по созданию конкурентных структур, а также выделению из структуры субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке.
2. Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в сфере антимонопольной политики в пределах своей компетенции выполняет следующие функции:

4) 6-баптың 3) және 7) тармақшалары алынып тасталсын;
5) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
7-бап. Монополияға қарсы органдардың функциялары
1. Монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес өз құзыретi шегiнде мынадай жұмыстарды орындайды:
1) осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетiлгендерден басқа, белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерiнің қызметiн бақылауды және реттеудi жүзеге асырады;
2) белгілi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерiнiң мемлекеттiк тізiлімiнiң республикалық бөлiмiн жасайды және жүргiзедi;
3) орталық мемлекеттiк органдардың қызмет көрсету тәртiбiн бақылауды және реттеудi жүзеге асырады;
4) тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие, бәсекенi шектейтiн және монополистік қызметті жүзеге асыратын рынок субъектiлерiн анықтау мақсатында талдау жүргiзедi;
5) тауар рыногының жұмыс iстеуiне, бәсекенi дамытуға, баға белгiлеу және тұтынушылардың мүдделерiн қорғау мәселелерiне қатысы бар заңдар мен өзге де нормативтік құқықтық актілер жобаларына сараптама жасайды;
6) Қазақстан Республикасының Президентiне, Қазақстан Республикасының Парламентi мен Yкiметіне тауар рыногының, ондағы бәсекенiң жай-күйi туралы баяндамалар, монополияға қарсы заңдарды және оларды қолдану практикасын жетiлдiру туралы баяндамалар жiбередi;
7) өз құзыреті шегінде монополияға қарсы заңдарды бұзушылық туралы iстердi қарап, олар бойынша шешiм қабылдайды;
8) рынок субъектiлерінің монополияға қарсы заңдарды сақтауын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
9) рынок субъектiлерiнiң орындауы үшiн мiндетті нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеп, бекiтедi;
10) белгілі бір тауар рыногындағы рынок субъектiсінің қызметін реттеу немесе бақылау мәселелерi бойынша келiсiлген шараларды жүзеге асыру кезiнде облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) атқарушы органдардың монополияға қарсы саясат саласындағы қызметін үйлестірудi жүзеге асырады;
11) тауар рыногының жай-күйiн, ондағы бәсеке деңгейiн зерттейдi және осы негізде кәсiпкерлiкті қолдау жөнiнде, монополистiк қызметті болғызбау, шектеу, тыю және реттеу жөнiнде шаралар әзiрлейдi;
12) мемлекеттік органдарға тауар рыногын және ондағы бәсекенi дамытуға бағытталған шаралар өткiзу жөнiнде ұсыныстар бередi;
13) қосарлас құрылымдар құру, сондай-ақ белгілі бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiн бөлу жөнiнде шаралар әзiрлейдi.
2. Монополияға қарсы саясат саласындағы облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган өз құзiретi шегінде мынадай жұмыстарды орындайды:

1) осуществляет контроль и регулирование деятельности субъектов рынка, включенных в местный раздел государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, осуществляющих деятельность на определенном товарном рынке, границы которого не выходят за пределы одной области (города республиканского значения, столицы);
2) формирует и ведет местный раздел государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке;
3) осуществляет контроль и регулирование за порядком оказания услуг местными государственными органами;
4) проводит анализ с целью выявления субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение, ограничивающих конкуренцию и осуществляющих монополистическую деятельность на определенном товарном рынке, границы которого не выходят за пределы одной области (города республиканского значения, столицы);
5) направляет ежегодно в центральный исполнительный орган в области антимонопольной политике доклады о состоянии товарного рынка, конкуренции на нем, предложения о совершенствовании антимонопольного законодательства и практики его применения;
6) рассматривает в пределах своей компетенции дела о нарушениях антимонопольного законодательства и принимает решения по ним;
7) осуществляет государственный контроль за соблюдением субъектами рынка антимонопольного законодательства;
8) представляет необходимую информацию по требованию центрального исполнительного органа в области антимонопольной политики в установленные им сроки;
9) изучает состояние товарного рынка, уровень конкуренции на нем и разрабатывает на этой основе меры по поддержке предпринимательства, по предупреждению, ограничению, пресечению и регулированию монополистической деятельности;
10) дает рекомендации государственным органам по проведению мероприятий на территории области (города республиканского значения, столицы), направленных на развитие товарного рынка и конкуренции на нем;
11) разрабатывает меры по созданию параллельных структур, а также разделению субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке.";
6) статью 8 исключить;
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Права антимонопольных органов
1. Центральный исполнительный орган в области антимонопольной политики в соответствии с настоящим Законом вправе:
1) разрабатывать и утверждать нормативные правовые акты по вопросам антимонопольного законодательства, обязательные для исполнения государственными органами и субъектами рынка;

1) белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнің мемлекеттік тiзiлiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген, шекарасы бiр облыстан (республикалық маңызы бар қаладан, астанадан) аспайтын белгiлі бiр тауар рыногындағы қызметтi жүзеге асыратын рынок субъектілерiнің қызметiн бақылауды және реттеудi жүзеге асырады;
2) белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiнiң жергіліктi бөлiмiн жасайды және жүргізедi;
3) жергiлікті мемлекеттік органдардың қызмет көрсету тәртiбiн бақылауды және реттеудi жүзеге асырады;
4) шекарасы бiр облыстан (республикалық маңызы бар қаладан, астанадан) аспайтын белгілi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие, бәсекенi шектейтiн және монополистік қызметтi жүзеге асыратын рынок субъектiлерiн анықтау мақсатында талдау жүргізедi;
5) жыл сайын монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органға тауар рыногының, ондағы бәсекенiң жай-күйi туралы баяндамалар, монополияға қарсы заңдарды және оларды қолдану практикасын жетiлдiру туралы баяндама жiбередi;
6) өз құзыретi шегiнде монополияға қарсы заңдарды бұзушылық туралы iстердi қарап, олар бойынша шешiм қабылдайды;
7) рынок субъектiлерiнiң монополияға қарсы заңдарды сақтауын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
8) монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органның талабы бойынша олар белгiлеген мерзiмде қажеттi ақпаратты ұсынады;
9) тауар рыногының жай-күйiн, ондағы бәсеке деңгейiн зерттейдi және осы негізде кәсiпкерлiктi қолдау жөнiнде, монополистiк қызметтi болғызбау, шектеу, тыю және реттеу жөнiнде шаралар әзiрлейдi;
10) мемлекеттік органдарға тауар рыногын және ондағы бәсекенi дамытуға бағытталған шаралар өткiзу жөнiнде ұсыныстар бередi;
11) қосарлас құрылымдар құру, сондай-ақ белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiн бөлу жөнiнде шаралар әзiрлейдi;
5) 8-бап алынып тасталсын;
6) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Монополияға қарсы органның құқықтары
1. Монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган осы Заңға сәйкес:
1) мемлекеттік органдар мен рынок субъектiлерi орындауға мiндетті монополияға қарсы заңдар мәселелерi жөнiндегі нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлеп, бекiтуге;

2) определять порядок определения границ соответствующего товарного рынка и признание субъекта рынка занимающим доминирующее (монопольное) положение;
3) устанавливать наличие доминирующего (монопольного) положения субъектов рынка, за исключением указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи;
4) давать заключения на создание субъектов рынка, если это приводит к появлению хозяйствующих субъектов, доля которых на определенном товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, а также на реорганизацию, ликвидацию субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке;
5) проводить проверки по вопросам соблюдения антимонопольного законодательства государственных органов, субъектов рынка;
6) вносить государственным органам, их должностным лицам, субъектам рынка, доля которых на определенном товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, их руководителям обязательные для исполнения предписания;
7) принимать решения о наложении штрафов на субъекты рынка и их руководителей, а также на должностных лиц государственных органов, препятствующих развитию конкуренции, исполнению предписаний центрального исполнительного органа в области антимонопольной политики и за иные нарушения, предусмотренные настоящим Законом и другими законодательными актами;
8) обращаться в суд с исками с целью устранения нарушений антимонопольного законодательства, законодательства по защите интересов потребителей;
9) обращаться и направлять в соответствующие правоохранительные органы материалы для решения вопроса о возбуждении уголовного дела по признакам преступлений, связанных с нарушением антимонопольного законодательства;
10) давать разъяснения по вопросам антимонопольного законодательства;
11) вносить в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих антимонопольное законодательство;
12) направлять в органы прокуратуры материалы и нормативные правовые акты, противоречащие законодательству;
13) заслушивать на заседаниях центрального исполнительного органа в области антимонопольной политики должностных лиц государственных органов, субъектов рынка, доля которых на определенном товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке по вопросам, входящим в его компетенцию.
2. Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в сфере антимонопольной политики вправе:

2) тиісті тауар рыногының шекарасын белгiлеу және рынок субъектісiн үстем (монополиялық) жағдайға ие деп тану тәртiбiн айқындауға;
3) осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетiлгендерден басқа рынок субъектiлерiнде үстем (монополиялық) жағдайдың бар-жоғын анықтауға;
4) егер белгiлi бiр тауар рыногында үлесi отыз бес проценттен асатын рынок субъектiлерiнiң пайда болуына жеткiзетiн болса, сондай-ақ белгілі бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерiн қайта ұйымдастыруға таратуға әкеп соғатын болса, рынок субъектілерiн құруға қорытынды беруге;
5) монополияға қарсы заңдарды мемлекеттiк органдардың, рынок субъектiлерiнiң сақтау мәселелерi бойынша тексеру жүргiзуге;
6) мемлекеттік органдарға, олардың лауазымды адамдарына, белгілi бiр тауар рыногында үлесi отыз бес проценттен асатын не белгілі бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектілерiне, олардың басшыларына орындау үшiн мiндетті нұсқамалар енгiзуге;
7) бәсекенi дамытуға, монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органның нұсқамаларын орындауға кедергi келтiрген және осы Заңда және басқа да заң актiлерiнде көзделген өзге де тәртiп бұзушылықтар үшiн рынок субъектілерi мен олардың басшыларына, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарына айыппұл салу туралы шешiмдер қабылдауға;
8) монополияға қарсы заңдарды, тұтынушылардың мүдделерiн қорғау жөнiндегі заңдарды бұзушылықты жою мақсатында талаппен сотқа жүгінуге;
9) тиісті құқық қорғау органдарына жүгінiп, оларға монополияға қарсы заңдарды бұзушылыққа байланысты қылмыс белгiлерi бойынша қылмыстық iс қозғау туралы мәселенi шешу үшiн материалдар жiберуге;
10) монополияға қарсы заңдар мәселелерi бойынша түсiндiрме беруге;
11) мемлекеттік органдарға монополияға қарсы заңдарды бұзатын олар қабылдаған актiлердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге;
12) заңдарға қайшы келетін материалдар мен нормативтiк құқықтық актілердi прокуратура органдарына жiберуге;
13) монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы органның отырыстарында мемлекеттiк органдардың, белгілi бiр тауар рыногында үлесi отыз бес проценттен асатын не белгілi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң лауазымды адамдарын оның құзiретiне кіретін мәселелер бойынша тыңдауға құқылы.
2. Монополияға қарсы саясат саласындағы облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган:

1) устанавливать наличие доминирующего (монопольного) положения субъектов рынка, осуществляющих деятельность на определенном товарном рынке, границы которого не выходят за пределы одной области (города республиканского значения, столицы);
2) давать заключения на создание субъектов рынка, если это приводит к появлению хозяйствующих субъектов, доля которых на определенном товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, а также на реорганизацию, ликвидацию субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке;
3) проводить проверки по вопросам соблюдения антимонопольного законодательства государственных органов, субъектов рынка;
4) вносить государственным органам, их должностным лицам, субъектам рынка, доля которых на определенном товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, их руководителям обязательные для исполнения предписания;
5) принимать решения о наложении штрафов на субъекты рынка и их руководителей, а также на должностных лиц государственных органов, препятствующих развитию конкуренции, исполнению предписаний областного (города республиканского значения, столицы) исполнительного органа и за иные нарушения, предусмотренные настоящим Законом и другими законодательными актами;
6) обращаться в суд с исками с целью устранения нарушений антимонопольного законодательства, законодательства по защите интересов потребителей;
7) обращаться и направлять в соответствующие правоохранительные органы материалы для решения вопроса о возбуждении уголовного дела по признакам преступлений, связанных с нарушением антимонопольного законодательства;
8) вносить в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих антимонопольное законодательство;
9) направлять в органы прокуратуры материалы и нормативные правовые акты, противоречащие законодательству;
10) заслушивать на заседаниях областного (города республиканского значения, столицы) исполнительного органа должностных лиц государственных органов, субъектов рынка, доля которых на определенном товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке по вопросам, входящим в его компетенцию.";
8) в пункте 3 статьи 10 слово "его" заменить словом "их";
9) в пункте 2 статьи 11 слова "утвержденным в установленном порядке" заменить словами "утвержденными соответствующими антимонопольными органами";

1) шекарасы бiр облыстан (республикалық маңызы бар қаладан, астанадан) аспайтын белгiлi тауар рыногындағы қызметтi жүзеге асыратын рынок субъектiлерiнде үстем (монополиялық) жағдайдың бар-жоғын анықтауға;
2) егер белгiлi бiр тауар рыногында үлесi отыз бес проценттен асатын рынок субъектілерiнiң пайда болуына жеткiзетiн болса сондай-ақ белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiн қайта ұйымдастыруға, таратуға әкеп соғатын болса рынок субъектiлерiн құруға қорытынды беруге;
3) монополияға қарсы заңдарды мемлекеттiк органдардың, рынок субъектiлерінің сақтау мәселелерi бойынша тексеру жүргiзуге;
4) мемлекеттiк органдарға, олардың лауазымды адамдарына белгілi бiр тауар рыногында үлесi отыз бес проценттен асатын не белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiне, олардың басшыларына орындау үшiн мiндеттi нұсқамалар беруге;
5) бәсекенi дамытуға, монополияға қарсы саясат саласындағы облыстық (республикалық деңгейдегi қалалар, астана) атқарушы органның нұсқамаларын орындауға кедергi келтiрген және осы Заңда және басқа да заң актiлерiнде көзделген өзге де тәртiп бұзушылықтар үшiн рынок субъектілерi мен олардың басшыларына, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарына айыппұл салу туралы шешiмдер қабылдауға;
6) монополияға қарсы заңдарды, тұтынушылардың мүдделерiн қорғау жөнiндегi заңдарды бұзушылықты жою мақсатында талаппен сотқа жүгiнуге;
7) тиiстi құқық қорғау органдарына жүгінiп, оларға монополияға қарсы заңдарды бұзушылыққа байланысты қылмыс белгілерi бойынша қылмыстық iс қозғау туралы мәселенi шешу үшiн материалдар жiберуге;
8) мемлекеттiк органдарға монополияға қарсы заңдарды бұзатын олар қабылдаған актілердiң күшін жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге;
9) заңдарға қайшы келетiн материалдар мен нормативтiк құқықтық актiлердi прокуратура органдарына жiберуге;
10) монополияға қарсы саясат саласындағы облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органның отырыстарында мемлекеттік органдардың белгiлi бiр тауар рыногында үлесi отыз бес проценттен асатын не белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң лауазымды адамдарын оның құзiретiне кiретiн мәселелер бойынша тыңдауға құқылы.";
7) 10-баптың 3-тармағындағы "өз" деген сөз "өздерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 11-баптың 2-тармағында "белгiленген тәртiппен" деген сөздер "тиісті монополияға қарсы органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 12-баптың 2) тармақшасы алынып тасталсын;

10) подпункт 2) статьи 12 исключить;
11) в статье 16:
в пункте 1:
в части второй слова "антимонопольным органом" заменить словами "центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики";
в части четвертой слова "антимонопольным органом" заменить словами "центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики";
часть пятую исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для контроля и регулирования деятельности субъектов рынка антимонопольными органами формируются и ведутся республиканский и местные разделы государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке (далее - реестр) в порядке, определяемом центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики.";
12) в статье 17:
в абзаце первом пункта 1 слово "осуществляет" заменить словом "осуществляют";
в части третьей пункта 2 слова "Антимонопольный орган", "сообщает" заменить словами "Антимонопольные органы", "сообщают";
в пункте 4 слова "должен быть уведомлен" заменить словами "должны быть уведомлены";
в части первой пункта 5 слова "придет", "он принимает" заменить словами "придут", "они принимают";
в пункте 7 слова "который обязан" заменить словами "которые обязаны";
в части второй пункта 8 после слова "субъектов рынка" дополнить словами ", доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке";
13) в статье 18:
в части второй пункта 3 слова "антимонопольным органом" заменить словами "центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики";
в пункте 6 слова "придет", "его", "он принимает" заменить словами "придут", "их", "они принимают";
в пункте 7 слово "им" заменить словом "ими";
в пункте 8 слова "который обязан" заменить словами "которые обязаны";
14) в подпункте 1) пункта 1 статьи 21 слово "им" заменить словом "ими";
15) в части первой статьи 25 слова "рассматривает", "принимает" заменить соответственно словами "рассматривают", "принимают";
16) в части второй пункта 2 статьи 26 слово "республиканский" исключить.
86. В  Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О государственном оборонном заказе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 15):
1) в пункте 2 статьи 6 слова "иметь в организациях, выполняющих оборонный заказ, свои представительства" заменить словами "направить в организации, выполняющие оборонный заказ, своих представителей";
2) статью 10 исключить.

10) 16-бапта:
1-тармақта:
екiншi бөлікте "монополияға қарсы орган" деген сөздер "монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлікте "монополияға қарсы орган белгiлейтiн" деген сөздер "монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган белгілейтiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiк алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Монополияға қарсы орган рынок субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және реттеу үшiн монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган айқындайтын тәртiппен белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiнiң (бұдан әрi - Тiзiлiм) республикалық және жергілiктi бөлiмдерiн жасап, жүргiзiп отырады.";
11) 17-бапта:
1-тармақтың бiрiншi абзацында "орган" деген сөз "органдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшiншi бөлігінде "орган" деген сөз "органдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтың қазақ тiліндегі мәтiнi өзгермейдi;
5-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "орган", "ол" деген сөздер "органдар", "олар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта "органның" деген сөз "органдардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 18-бапта:
3-тармақтың екiншi бөлiгiнде "монополияға қарсы орган" деген сөздер "монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта "ол", "орган" деген сөздер тиiсiнше "олар", "органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта "органның" деген сөз "органдардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақта "органның", "орган" деген сөздер "органдардың", "органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 21-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "ол" деген сөз "олар" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 25-баптың бiрiншi бөлiгiнде "орган" деген сөз "органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 26-баптың 2-тармағының екiншi бөлігінде "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
86. "Мемлекеттiк қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 15-құжат):
1) 6-баптың 2 тармағында "ұйымдарда" деген сөз "ұйымдарға" деген сөзбен, "өкiлдiктерiн ұстауға" деген сөздер "өкiлдерiн жiберуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-бап алынып тасталсын.

87. В  Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 г. "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 9, ст. 85; 2003 г., N 12, ст. 83):
в тексте после слов "местные исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)".
88. В  Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 г. "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 175; 2002 г., N 4, ст. 33):
1) в статье 10:
подпункты 1), 7) исключить;
2) в статье 11:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разрабатывает программы развития туристской отрасли в Республике Казахстан;";
подпункт 4) исключить;
подпункты 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществляет контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в области туристской деятельности;";
подпункты 11) и 13) исключить;
3) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Компетенция областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов";
в абзаце первом слово "Местный" заменить словами "Областной (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляет лицензирование турагентской, туроператорской, деятельности и услуг инструктора туризма;";
подпункты 9), 11), 12) исключить;
4) в статье 15:
слова "Уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченных органов", "уполномоченного органа" заменить словами "Областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган", "областным (города республиканского значения, столицы) исполнительным органом", "областного (города республиканского значения, столицы) исполнительного органа";
слова "экскурсионная", "экскурсионной" исключить;
5) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"2. Аттестация работников туристских организаций осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в области туристской деятельности.";
6) в пункте 9 статьи 26 слова "Местный" заменить словами "Областной (города республиканского значения, столицы)".
89. В  Закон Республики Казахстан от 29 июня 2001 г. "О правовой охране топологий интегральных микросхем" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 13-14, ст. 181):
1) в статье 4:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) устанавливает требования к составлению и оформлению заявки на регистрацию;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) устанавливает порядок регистрации, форму свидетельства о регистрации, состав указываемых в нем сведений, а также перечень сведений, публикуемых в бюллетене;

87. "Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 25 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 9, 85-құжат; 2003 ж., N 12, 83-құжат):
мәтiнде "жергiліктi атқарушы органдарға" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiліктi атқарушы органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
88. "Қазақстан Республикасындағы туристiк қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентi Жаршылары, 2001 ж., N 13-14, 175-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат):
10-бапта:
1), 7) тармақшалар алынып тасталсын;
2) 11-бап:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасындағы туризм саласын дамыту бағдарламасын әзiрлейдi";
4) тармақша алынып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының туристік қызмет саласындағы заңнамалары мен нормативтiк құқықтық актiлерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асырады;";
11), 13) тармақшалар алынып тасталсын;
3) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органдардың құзыретi;
бiрiнші абзацта "Жергiлiктi" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) турагенттiк, туроператорлық, экскурсиялық қызметті және туризм нұсқаушысының қызмет көрсетуiн лицензиялауды жүзеге асырады;";
9), 11), 12) тармақшалар алынып тасталсын;
15-бапта:
"уәкiлеттi орган", "уәкілеттi органның" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган", "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Туристiк ұйымдардың қызметкерлерiн аттестациялау туристік қызмет саласындағы уәкiлетті орган белгілейтін тәртiппен жүзеге асырылады.";
6) 26-баптың 9-тармағында "жергiлiктi" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын.
89. "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 29 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасының Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 13-14, 181-құжат):
1) 4-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тiркеуге өтiнiмдердi жасау және ресiмдеу талаптарын белгiлейдi;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) тiркеу тәртiбiн, тiркеу туралы куәлiк нысанын, онда көрсетiлген мәлiметтер құрамын, сондай-ақ бюллетенде жарияланған мәлiметтердiң тiзбесiн белгiлейдi;

7) определяет квалификационные требования к патентным поверенным, порядок их аттестации и регистрации.".
90. В  Закон Республики Казахстан от 9 июля 2001 г. "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 15-16, ст. 226):
1) в статье 1:
в подпункте 15) слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в подпункте 16) слова "государственным органом аттестации Республики Казахстан" исключить;
2) подпункты 2), 4) статьи 3 исключить;
3) подпункт 7) пункта 7 статьи 6 исключить;
4) в пункте 2 статьи 16 слова "уполномоченные государственные органы" заменить словами "уполномоченный государственный орган";
5) в статье 17:
в подпункте 5) слова "разрабатывает и" исключить;
дополнить подпунктами 7-1) - 7-3) следующего содержания:
"7-1) утверждает Положение об аттестации научных организаций;
7-2) утверждает Правила проведения аккредитации негосударственных научных организаций;
7-3) утверждает формы документов государственного образца, выдаваемые кандидатам наук, докторам наук, доцентам и профессорам;";
подпункт 10) исключить;
6) в статье 18:
в пункте 1:
подпункты 2), 11) исключить;
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) назначение на должность и освобождение от должности руководителей государственных научных организаций с учетом рекомендаций ученого совета этих организаций;
4-2) утверждение типового положения о консультативно-совещательном органе научной организации, включая порядок избрания его членов;";
в подпункте 7) после слова "создание" дополнить словами "и утверждение порядка формирования и организации деятельности";
дополнить подпунктами 12)-18) следующего содержания:
"12) организация проведения государственной научно-технической экспертизы объектов, перечисленных в пункте 1 статьи 22 настоящего Закона;
13) утверждение квалификационных требований к соискателям ученых степеней и ученых званий и порядка присуждения ученых степеней и присвоения ученых званий;
14) утверждение нормативных правовых актов по организации проведения государственной аттестации научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации;
15) выдача от имени государства дипломов кандидата и доктора наук, аттестатов доцента и профессора установленного государственного образца;
16) определение целесообразности издания государственных периодических научно-технических изданий и другой печатной продукции, в том числе предназначенной для издания за пределами Республики Казахстан;
17) утверждение правил государственной регистрации и обеспечение государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций;

7) сенiм бiлдiрiлген патенттi өкілдерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, оларды аттестаттау және тiркеу тәртiбiн анықтайды.".
90. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 15-16, 226-құжат):
1) 1-бапта:
15) тармақшада "ұйымның" деген сөзден кейiн тұрған "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
16) тармақшасында "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк аттестаттау органы" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 3-баптың 2), 4) тармақшалары алынып тасталсын;
3) 6-баптың 7-тармағының 7) тармақшасы алынып тасталсын;
4) 16-баптың 2-тармағында "органдар" деген сөз "орган" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 17-бапта:
5) тармақшада "әзiрлейдi және" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1)-7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) ғылыми ұйымдарды аттестациялау туралы ереженi бекiтедi;
7-2) мемлекеттік емес ғылыми ұйымдарды аккредитациядан өткiзу ережесiн бекiтедi;
7-3) ғылым кандидатына, ғылым докторына доценттер мен профессорларға берілетін мемлекеттік үлгiдегi құжаттардың нысандарын бекiтедi;";
10) тармақша алынып тасталсын;
6) 18-бапта:
1-тармақта:
2), 11) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1)-4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттiк ғылыми ұйымдардың басшыларын осы ұйымдар ғылыми кеңесiнiң ұсынымдарын ескере отырып, қызметке тағайындау және қызметтен босату;
4-2) оның мүшелерiн сайлау тәртiбiн қоса алғанда ғылымы ұйымның консультациялық-кеңесшi орган туралы үлгі ереженi бекiту;";
7) тармақшада "құру" деген сөзден кейiн "және қызметтi қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртiбiн бекiту";
мынадай мазмұндағы 12)-18) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) осы Заңның 22-бабының 1-тармағында аталған объектiлерге мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізудi ұйымдастыру;
13) ғылымы дәрежелер мен ғылымы атақтарды iзденушiлерге қойылатын біліктілік талаптарын және ғылыми дәрежелер мен ғылымы атақтарды беру тәртiбiн бекiту;
14) біліктілігі жоғары ғылымы және ғылыми-педагог кадрларға мемлекеттiк аттестаттау жүргізудi ұйымдастыру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту;
15) мемлекет атынан ғылым кандидатының және ғылым докторының белгіленген мемлекеттік үлгiдегi дипломдарын, доцент және профессор аттестаттарын беру;
16) мемлекеттiк мерзiмдi ғылыми-техникалық басылымдар мен басқа баспа өнiмдерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде басып шығаруға арналған баспа өнiмдерiн басып шығарудың мақсатқа лайықтылығын анықтау;
17) бюджет қаражаттары есебiнен жүргізiлетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын, iргелi және қолданбалы зерттеулердiң аяқталған тақырыптары мен бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттік тiркеу ережесiн бекіту және оларды мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз ету;

18) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений по совершенствованию системы подготовки и аттестации научных кадров.";
подпункт 4) пункта 2 исключить;
7) пункты 3, 4 статьи 19 исключить;
8) пункт 2 статьи 20 исключить;
9) в статье 21:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Назначение руководителя научной организации на должность и освобождение его от должности осуществляется с учетом рекомендаций ученого совета этой научной организации.";
часть вторую пункта 3 исключить;
10) в статье 22:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "из республиканского бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств";
в подпункте 5) слова "из республиканского бюджета" заменить словами "за счет бюджетных средств";
пункт 2 исключить;
в пункте 3:
слово "ассигнований" заменить словом "средств";
слова "учреждений-администраторов программ" исключить;
11) пункт 3 статьи 23 исключить;
12) в статье 26:
в первой и второй частях пункта 2 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
пункт 5 исключить;
13) в части первой статьи 27 слова "законодательными актами" заменить словом "законодательством";
14) пункты 2, 3, 4, 5 статьи 30 исключить;
15) в пункте 1 статьи 31 слова "осуществляют уполномоченный государственный орган и научные организации" заменить словом "осуществляется".
91. В  Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243):
1) в статье 1:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью.";
дополнить пунктами 55, 56 следующего содержания:
"55. Инженерная инфраструктура - совокупность предприятий (организаций), объектов (зданий и сооружений), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающие нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг.
56. Транспортная инфраструктура - совокупность наземных (автомобильных и/или железных дорог), водных (морских и/или речных) путей сообщения с комплексом мостовых, тоннельных и иных транспортных сооружений, дорожных развязок и путепроводов, регулирующих сигнальных устройств, связи, объектов инженерного обеспечения работы транспорта, обслуживания транспортных средств, перемещаемых грузов, пассажиров, обеспечения функциональной деятельности производственного и обслуживающего персонала, складских помещений и территорий, санитарно-защитных и охраны зон, а также земель, законодательно закрепленных за указанными путями сообщения и объектами, с находящимися на них объектами недвижимости.";

18) Қазақстан Республикасының Yкiметiне ғылыми кадрларды даярлау мен аттестаттау жүйесiн жетілдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу.
2-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
7) 19-баптың 3, 4-тармақтары алынып тасталсын;
8) 20-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
9) 21-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ғылыми ұйымды басқаруды басшы жүзеге асырады.
Ғылыми ұйымның басшысын қызметке тағайындау және қызметтен босату осы ұйымның ғылыми кеңесiнiң ұсынымдарын ескере отырып жүзеге асырылады."
3-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
10) 22-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада "республикалық бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаттары есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын";
5) тармақшада "республикалық бюджеттен" деген сөздер "бюджет қаражаттары есебiнен" деген сөздермен ауыстырылсын";
2-тармақ алынып тасталсын;
3-тармақта:
"қаржы бөлу" деген сөздер "қаражаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
"мекемелердiң-бағдарламалар әкiмшілерi" деген сөздер алынып тасталсын;
11) 23-баптың 3-тармағы алынып тасталсын;
12) 26-баптың 2-тармағының бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде "республикалық бюджет қаражаттары" деген сөздер "бюджет қаражаттары"
деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 27-баптың бiрiншi бөлігінде "заңнамалық актілермен" деген сөздер "заңнамамен" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 30-баптың 2, 3, 4, 5-тармақтары алынып тасталсын;
15) 31-баптың 1-тармағында "уәкілетті мемлекеттiк орган мен ғылыми ұйымдар" деген сөздер алынып тасталсын;
"жүзеге асырады" деген сөздер "жүзеге асырылады" деген сөзбен ауыстырылсын.
91. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат):
1) 1-бапта:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкілетті мемлекеттік орган - сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттiк басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
мынадай мазмұндағы 55, 56-тармақтармен толықтырылсын:
"55. Инженерлiк инфрақұрылым - адамдардың тiршілік етуi, сондай-ақ өндiрiстің немесе таулар мен қызмет айналымының тұрақты жұмыс iстеуi үшін қалыпты жағдай туғызатын инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз етудiң кәсiпорындар (ұйымдар), объектiлер (ғимараттар мен құрылыстар), коммуникациялар мен желдердiң жиынтығы.
56. Көлік инфрақұрылымы - көпiр, тонель және өзге де көлiктiк құрылыстардың, жол түйiндерi мен белгi беру құрылғыларын реттейтiн жол өткiзгiштерінің, көлiк жұмысын инженерлiк қамтамасыз ету, жүктердi, жолаушыларды тасымалдайтын көлiк құралдарына қызмет көрсету, өндiрiстiк және қызмет көрсетушi адамдардың функционалдық қызметiн қамтамасыз ететін объектілердiң, қойма үй-жайлары мен аумақтардың, санитарлық-қорғаныс және күзет алаңдарының, сондай-ақ көрсетiлген бағыт жолдарына және жылжымайтын мүлiк объектілерiн қамтитын объектiлерге заңнамамен бекiтiлген жерлердiң кешенi бар жерүсті (автомобиль және/немесе темiр жолдар), су (теңiз және/немесе өзен) жолдарының жиынтығы.";

2) в подпункте 1) пункта 3 статьи 6 слово "другие" исключить;
3) в статье 13:
в пункте 2:
слова "или центральными" исключить;
после слова "органами" дополнить словами "районов (городов)";
в пункте 4 слова "уполномоченными государственными и местными исполнительными" заменить словом "государственными";
в подпункте 3) пункта 6 слова "органов архитектуры и градостроительства, государственной архитектурно-строительной инспекции" заменить словами "исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения)";
3) в статье 18:
в подпункте 2) слова "и его территориальные подразделения" исключить;
в подпункте 3) слова ", которые участвуют в государственном регулировании отношений в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности только" исключить;
подпункт 4) после слова "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения)";
подпункт 5) исключить;
4) в статье 19:
в подпункте 2) слова "представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан государственные программы" заменить словами "обеспечивает реализацию программ";
в подпункте 5) слова "других городов" заменить словами "города";
в подпункте 9) слово "государственных" исключить;
подпункт 12) исключить;
5) в статье 20:
в подпункте 2) слово "государственных" заменить словами "и реализация";
в подпункте 8) слова "городов республиканского значения, городов областного значения с населением свыше ста тысяч жителей" заменить словом "города республиканского значения, столицы";
подпункт 10) исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) координация деятельности в области надзора за соблюдением градостроительной и архитектурно-строительной дисциплины, качеством в строительстве на территории Республики Казахстан;";
в подпункте 14) слова "областных и городских республиканского значения органов" заменить словами "местных органов";
подпункт 16) исключить;
6) в статье 21:
в подпункте 1) слова "(за исключением городов республиканского значения)" исключить;
в подпункте 2) слова "акимом", "административных" заменить словами "акиматом", "административно-территориальных";
в подпункте 3) слова ", поселков городского типа" заменить словами "с населением до ста тысяч жителей, поселков, городов районного значения";
подпункт 6) исключить;
7) в статье 22:
в пункте 1:
в абзаце первом:
слово "городов" заменить словами "города";
после слова "значения" дополнить словом ", столицы";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) внесение представлений об утверждении проекта генерального плана застройки города в Правительство Республики Казахстан;";

2) 6-баптың 3-тармағы 1) тармақшасында "басқа да" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 13-бапта:
2-тармақта:
"немесе орталық" деген сөздер алынып тасталсын;
"жергілiктi" деген сөздiң алдынан "аудандардың (қалалардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта "уәкілетті мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы" деген сөздер "мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың 3) тармақшасында "жергiлiктi сәулет және қала құрылысы, мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы органдарының" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (аудандық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 18-бапта:
2) тармақшада "және оның аумақтық бөлімшелерi" деген сөздер алынып тасталсын;
3) тармақшада "сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы қатынастарды мемлекеттiк реттеуге" деген сөздер және "ғана қатысатын" деген сөздер алынып тасталсын;
4) тармақшада "жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
5) 19-бапта:
2) тармақшада "мемлекеттiк бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Президентiне бекiтуге ұсынады" деген сөздер "бағдарламаларды iске асыруды қамтамасыз етедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада "басқа да қалалардың" деген сөздер "қаланың" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) тармақшада "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
12) тармақша алынып тасталсын;
6) 20-бапта:
2) тармақшада "мемлекеттік бағдарламалар әзiрлеу" деген сөздер "бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада "республикалық маңызы бар қалалардың, халқы жүз мың тұрғыннан асатын облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздер "республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша алынып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасы аумағында қала құрылысы және сәулет-құрылыс тәртiбiнiң сақталуын, құрылыс сапасын қадағалау саласындағы қызметті үйлестiру;";
14) тармақшада "облыстық және республикалық маңызы бар қалалық органдарының" деген сөздер "жергілiктi органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақша алынып тасталсын;
7) 21-бапта:
1) тармақшада "(республикалық маңызы бар қалаларды қоспағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшада "әкiмi", "әкiмшiлік" деген сөздер "әкiмдiгi", "әкiмшiлiк-аумақтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "қала үлгiсiндегi кенттердiң" деген сөздер "халқы жүз мың тұрғыннан асатын кенттердiң, аудандық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алынып тасталсын;
8) 22-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "қалалар" деген сөздер "қала, астана" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қала құрылысы бас жоспарының жобасын бекiту туралы ұсынымдарды Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзу;

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) одобрение комплексной схемы градостроительного планирования прилегающих территорий (проекта районной планировки), отнесенной в законодательном порядке к зоне влияния города, представляемого акиматом в Правительство Республики Казахстан;";
в подпунктах 2) и 3) слово "акимом" заменить словом "акиматом";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "с населением свыше ста тысяч жителей" исключить;
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2) слово "акимом" заменить словом "акиматом";
подпункты 4), 5) исключить;
8) статью 23 исключить;
9) в статье 24:
в заголовке, абзаце первом пункта 1 и пункта 2 слово "акимов" заменить словом "акиматов";
в пункте 1 слова "(за исключением городов республиканского значения)" исключить;
в пункте 2:
слова "(за исключением городов республиканского значения)" исключить;
подпункты 2), 3) исключить;
в подпункте 4) слова ", финансирование которых предусмотрено областным бюджетом" заменить словами "областного значения";
подпункты 7) и 8) исключить;
10) в статье 25:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Компетенция акиматов города республиканского значения, столицы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности";
в абзаце первом слово "акимов" заменить словом "акиматов";
подпункт 5) дополнить словами "городского значения";
подпункт 10) исключить;
в подпункте 12) слова ", финансирование которых предусмотрено городским бюджетом" заменить словами "городского значения";
подпункт 16) исключить;
11) в статье 26:
в заголовке, в абзаце первом слово "акимов" заменить словом "акиматов";
подпункты 2), 3), 4) и 6) исключить;
в подпункте 7) слова ", финансирование которых предусмотрено бюджетом района" заменить словами "районного значения";
подпункт 8) исключить;
в подпункте 10) слова ", объектов государственного природно-заповедного фонда и ведения" заменить словами "районного значения,";
подпункт 11) исключить;
12) в статье 27:
в заголовке слова "и градостроительства" заменить словами ", градостроительства и строительства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Местные органы (службы) архитектуры, градостроительства и строительства являются структурными подразделениями местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), осуществляющими в пределах своей компетенции государственное регулирование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на подведомственной территории.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының Үкiметiне заң тәртiбiмен қала ықпал ететiн аймаққа жатқызылған жапсарлас аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың (аудандық жоспарлау жобасының) әкiмдігі ұсынған кешендi схемасын мақұлдау;";
2) және 3) тармақшаларда "әкiмi" деген сөз "әкiмдiгі" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
екiншi абзацта "Халқы жүз мың тұрғыннан асатын" деген сөздер алынып тасталсын;
1) тармақша алынып тасталсын;
2) тармақшада "әкiмi" деген сөз "әкiмдiгi" деген сөзбен ауыстырылсын;
4), 5) тармақшалар алынып тасталсын;
9) 23-бап алынып тасталсын;
10) 24-бапта:
атауында, 1-тармақтың бiрiншi абзацында, 2-тармақтың екiншi абзацында "әкiмдерiнiң" деген сөз "әкiмдiктерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақта "(республикалық маңызы бар қалаларды қоспағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақта:
"(республикалық маңызы бар қалаларды қоспағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;
2), 3) тармақшалар алынып тасталсын;
4) тармақшада "облыстық бюджеттен қаржыландыру көзделген" деген сөздер "облыстық маңызы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада алынып тасталсын;
11) 25-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Республикалық маңызы бар қалалар, астана әкiмдiктерiнің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы құзыреті";
бiрiншi абзацта "әкiмдерiнiң" деген сөз "әкiмдiктерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада "қорының" деген сөзден кейiн "қалалық маңызы бар" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша алынып тасталсын;
12) тармақшада "облыстық бюджеттен қаржыландыру көзделген" деген сөздер "қалалық маңызы 6ap" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақша алынып тасталсын;
12) 26-бапта:
тақырыбында, бiрiншi абзацта "әкiмдерiнiң" деген сөз "әкiмдiктерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
2), 3), 4) және 6) тармақшалар алынып тасталсын;
7) тармақшада "аудан бюджетінен қаржыландыру көзделген" деген сөздер "аудандық маңызы бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
10) тармақшада ", мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектiлерiн" деген сөздер алынып тасталсын;
"коммуникацияларды," деген сөзден кейiн "аудандық маңызы бap" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша алынып тасталсын;
13) 27-тармақта:
тақырыбында "және қала құрылысы" деген сөздер ", қала құрылысы және құрылыс" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жергiлiктi сәулет, қала құрылысы және құрылыс органдары (қызметтерi) қарамағындағы аумақта сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн мемлекеттiк реттеудi өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiліктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшелерi болып табылады.";
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. К компетенции местных органов архитектуры, градостроительства и строительства относятся:";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 3) слово "области" заменить словами "административно-территориальной единицы";
подпункт 6) исключить;
в подпункте 7) слова "областного уровня" исключить;
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктами 9), 10), 11) и 12) следующего содержания:
"9) осуществление лицензирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, аккредитация физических и юридических лиц для проведения экспертной оценки на соответствие заявителей (соискателей лицензий) и (или) лицензиатов квалификационным требованиям;
10) организация и проведение комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов городов областного значения с населением свыше ста тысяч жителей, иной градостроительной документации, утверждаемой Правительством Республики Казахстан;
11) организация и осуществление надзора за качеством проектной документации, руководство государственной экспертизой проектов, а также аккредитация негосударственных экспертных центров и аттестация экспертов;
12) организация и осуществление надзора за соблюдением градостроительной и архитектурно-строительной дисциплины, качеством в строительстве на соответствующей территории и руководство системой архитектурно-строительного контроля;";
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова "Областные и городские республиканского значения" заменить словом "Местные";
пункты 5, 6 и 8 исключить;
13) в подпункте 1) пункта 1 статьи 31 слова "и его территориальные подразделения" исключить;
14) в пункте 2 статьи 32 слова "уполномоченным государственным органом по делам" заменить словами "местными органами";
15) в статье 33:
пункт 2 исключить;
в пункте 6 слова "уполномоченным государственным органом по делам" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Руководитель государственной архитектурно-строительной инспекции является Главным государственным строительным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы.";
16) часть вторую подпункта 3) пункта 1 статьи 34 исключить;
17) в пункте 1 статьи 35:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2):
слова "городов республиканского значения" заменить словом "города республиканского значения, столицы";
в подпункте 3) слова "управления по делам" исключить;
18) в статье 36:
в пункте 1 слова "(либо государственные инспекторы)" исключить;
в пункте 3 слова "(либо государственными инспекторами)" исключить;

"2. Жергiлiктi сәулет, қала құрылысы және құрылыс органдарының құзыретiне:"
2) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақшада "облыс" деген сөз "әкiмшілік-аумақтық бiрлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақшада "облыстық деңгейде" деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн лицензиялауды, өтiнiш берушілердiң (лицензияға талапкерлердiң) және (немесе) лицензиаттардың біліктілік талаптарына сәйкес келуiне сарапшылық бағалау жүргізу үшін жеке және заңды тұлғалардың тiркелуiн жүзеге асыру;
10) халқы жүз мыңнан асатын облыстық деңгейдегі қалалардың бас жоспарлары жобаларының, Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiткен өзге де қала құрылысы құжаттамаларының кешендi қала құрылысы сараптамасын ұйымдастыру және өткiзу;
11) жобалық құжаттамалардың сапасын қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, жобалардың мемлекеттiк сараптамасына басшылық жасау, сондай-ақ мемлекеттік емес сараптама орталықтарын аккредитациялау және сарапшыларды аттестаттау;
12) Қазақстан Республикасы аумағында қала құрылысы және сәулет-құрылыс тәртiбiнiң сақталуын, құрылыс сапасын қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру әрi сәулет-құрылыс бақылауы жүйесiне басшылық жасау;";
3-тармақ алынып тасталсын;
4-тармақта "Облыстық және республикалық маңызы бар" деген сөздер "Жергілікті" деген сөзбен ауыстырылсын;
5, 6 және 8-тармақтар алынып тасталсын;
13) 31-баптың 1-тармағы 1) тармақшада "мен оның аумақтық бөлiмшелерi" деген сөздер алынып тасталсын;
14) 32-баптың 2-тармағында "істерi жөнiндегі уәкілеттi мемлекеттiк орган" деген сөздер "жергiліктi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 33-бапта:
2-тармақ алынып тасталсын;
6-тармақта "сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс жергiлiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясының басшысы тиісті әкімшілік-аумақтық бiрлiктiң Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторы болып табылады.";
16) 34-баптың 1-тармағының 3) тармақшасының екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
17) 35-баптың 1-тармағында:
1) тармақша алынып тасталсын
2) тармақшада:
"қалалардың" деген сөз "қаланың, астананың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "iстерi жөніндегі", "басқару" деген сөздер алынып тасталсын;
18) 36-бапта:
1-тармақта "(не мемлекеттiк инспекторлар)" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақта "(не мемлекеттiк инспекторлар)" деген сөздер алынып тасталсын;

19) подпункт 2) пункта 4 статьи 37 дополнить словом ", столицы";
20) в статье 39:
в пункте 1:
слова "городов" заменить словами "города";
в части первой слова "уровня являются акимы" заменить словами "и базового уровней являются акиматы";
в части второй:
слово "акимов" заменить словом "акиматов";
слово "уровне является областной (столичный, городской республиканского значения) орган архитектуры и строительства" заменить словами "и базовом уровнях является местный орган архитектуры, градостроительства и строительства.";
пункт 3 исключить;
21) в подпункте 1) пункта 2 статьи 40 слово "территориальные" исключить;
22) в статье 68:
в пункте 2 после слов "исполнительных органах", в пунктах 3 и 5 после слов "исполнительных органов" и в пункте 4 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "районов (городов)";
в пункте 11 слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "местного органа архитектуры, градостроительства и строительства";
23) часть вторую пункта 3 статьи 75 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "районов (городов)".
92. В  Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 246):
1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) дорожные органы - уполномоченный государственный орган, его территориальные органы, осуществляющие управление государственными автомобильными дорогами общего пользования;";
2) в статье 3:
в пункте 2:
в абзаце первом слова "и местного" заменить словами ", областного и районного";
в подпункте 3):
слово "местного" заменить словом "областного";
слова "административными центрами районов, сельскими населенными пунктами" заменить словами "областными и районными центрами";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) к автомобильным дорогам районного значения относятся автомобильные дороги, соединяющие районные центры с сельскими населенными пунктами.";
в пункте 4 цифры "1), 2) и 3)" заменить цифрами "1), 2), 3) и 4)";
в части второй пункта 7 слова "местного" и "местными" заменить словами "областного и районного" и "областными и районными";
3) пункт 1 статьи 5 дополнить словами "по автомобильным дорогам";
4) в статье 6:
в части второй пункта 2 слова "и местного" исключить;
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Наименования и индексы автомобильных дорог общего пользования областного значения утверждаются уполномоченным государственным органом по представлению областного исполнительного органа.
Наименования и индексы автомобильных дорог общего пользования районного значения утверждаются областными исполнительными органами по согласованию с дорожными органами.";
в части первой пункта 3 слова "и местного" заменить словами ", областного и районного";

19) 37-баптың 4-тармағы 2) тармақшасында "қалалық" деген сөзден кейiн ", астаналық" деген сөзбен толықтырылсын;
20) 39-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және базалық деңгейдегi мемлекеттік қала құрылысы кадастрының тапсырысшылары облыстар (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкiмдiктерi болып табылады.
Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және базалық деңгейдегi мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізу жөнiндегi облыс (республикалық маңызы бар қала астана) әкiмдiктерiнiң уәкiлеттi мемлекеттiк органы жергiлiктi сәулет, қала құрылысы және құрылыс органы болып табылады.";
3-тармақ алынып тасталсын;
21) 40-баптың 2-тармағы 1) тармақшасында "аумақтық" деген сөз алынып тасталсын;
22) 68-бапта:
2-тармақта "жергілiктi атқарушы органдардан" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi абзацында "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) жергілiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақта "уәкiлетті мемлекеттiк органның" деген сөздер "жергiліктi сәулет, қала құрылысы және құрылыс органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 75-баптың 3-тармағы екiншi абзацында "жергілікті атқарушы органдар" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) жергілiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
92. "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 246-құжат):
1) 1-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жол органдары - жалпыға ортақ пайдаланылатын мемлекеттiк автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган, оның аймақтық органдары;";
2) 3-бапта:
2-тармақта:
бірінші абзацта "және жергiлiктi" деген сөздер "облыстық және аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"жергілікті" деген сөз "облыстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аудандардың әкiмшiлiк орталықтарымен, ауылдық елдi мекендермен" деген сөздер "облыс және аудан орталықтарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына аудан орталықтарын ауылдық елдi мекендермен жалғастырып жатқан автомобиль жолдары жатады.";
4-тармақта "1), 2) және 3)" деген сандар "1), 2), 3) және 4)" деген сандармен ауыстырылсын;
7-тармақтың екiншi бөлiгiнде "Жергiлiктi" және "жергілiктi" деген сөздер "Облыстық және аудандық" және "тиісті облыстық және аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 5-баптың 1-тармағында "бақылауды" деген сөзден кейiн "автомобиль жолдары жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 6-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлігінде "және жергілікті" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртiнші және бесiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерiн тиісті облыстық атқарушы органның ұсынуы бойынша мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiлейдi.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының атаулары мен индекстерiн жол органдарымен келiсе отырып облыстық атқарушы органдары белгiлейдi."
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "және жергiлiктi" деген сөздер "облыстық және аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) пункт 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3. Участки земель полосы отвода автомобильных дорог международного, республиканского, областного и районного значения, не используемые дорожными органами, могут предоставляться во временное краткосрочное землепользование уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам и местными исполнительными органами в пределах своей компетенции на договорных началах физическим и юридическим лицам для размещения объектов сервиса и рекламы при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды.";
6) в пункте 1 статьи 10 слова "соответствующих государственных органов" заменить словами "местных исполнительных органов в пределах соответствующих административно-территориальных единиц";
7) в статье 11:
в заголовке слово "Полномочия" заменить словом "Компетенция";
в подпункте 4) слова "определение источников и размеров финансирования работ по проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог международного и республиканского значения," исключить;
подпункт 7) исключить;
8) в статье 12:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Компетенция уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам";
пункт 1 исключить;
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
в части первой после слова "органа" дополнить словами "по автомобильным дорогам";
подпункт 4) дополнить словами "в соответствии с законодательством";
в подпункте 9) слова ", подготовка проектов планов по их финансированию, обеспечение целевого использования бюджетных средств" исключить;
подпункт 12) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог республиканского значения в соответствии с законодательством о государственных закупках;";
в подпункте 15) слова "обеспечение соблюдения" заменить словами "контроль за соблюдением";
подпункты 17), 18), 19) и 20) исключить;
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) управление дорожной деятельностью, осуществляемое с целью обеспечения развития, сохранности, ремонта и содержания автомобильных дорог.";
9) в статье 13:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. К компетенции областных и районных представительных органов в сфере автомобильных дорог и дорожной деятельности относятся вопросы:
1) утверждения планов и программ развития автомобильных дорог областного и районного значения и улиц населенных пунктов, находящихся в коммунальной собственности;
2) утверждения объемов финансирования строительства, ремонта и содержания улиц городов и иных населенных пунктов, являющихся коммунальной собственностью, и автомобильных дорог областного и районного значения из средств местных бюджетов;
3) заслушивания отчетов руководителей областных и районных исполнительных органов по вопросам развития и содержания автомобильных дорог общего пользования.";
в пункте 2:
после слов "(города республиканского значения, столицы)" дополнить словами "и районных (городских)";
в подпункте 1):
слово "местного" заменить словами "областного (города республиканского значения, столицы, районного (городского)";
после слова "пользования" дополнить словами "улиц в населенных пунктах";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения, улиц населенных пунктов, в соответствии с законодательством о государственных закупках;";
в подпункте 3) слово "местного" заменить словами "областного и районного";
в подпункте 4) слова "и исполнение статей местного бюджета по их финансированию" исключить;
подпункт 5) исключить;

5) 9-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiп мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Халықаралық, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарына бөлiнген белдеудiң жол органдары пайдаланбайтын жер учаскелерi жолдың көлiктiк-пайдалану сапасының төмендеуiне жол бермей, көлiк құралдары жүрiсiнiң қауiпсiздiгi мен қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтаған жағдайда, жеке және заңды тұлғаларға сервис объектілерi мен жарнаманы орналастыру үшiн, автомобиль жолдары жөнiндегi мемлекеттік органмен және өз құзыреті шегiнде шарттық негізде уақытша қысқа мерзімдi жер пайдалануға берiлуi мүмкiн."
6) 10-баптың 1-тармағында "тиiстi мемлекеттiк органдардың" деген сөздер "тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк шегiндегi жергiлiктi атқару органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 11-бапта:
тақырыпта "өкiлеттігi" деген сөз "құзыретi" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада "халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын жобалау, салу, қайта жаңарту, жөндеу және күтiп ұстау жөніндегі жұмыстарды қаржыландыру көздерi мен мөлшерiн анықтау," деген сөздер алынып тасталсын;
7) тармақша алынып тасталсын;
8) 12-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi органның құзыретi";
1-тармақ алынып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiншi бөлiк "Уәкiлетті" деген сөздiң алдынан "Автомобиль жолдары жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "заңнамаға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшада ", оларды қаржыландыру жөнiндегi жоспарлардың жобаларын әзiрлеу, бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз eту" деген сөздер алынып тасталсын;
12) тармақша алынып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамаға сәйкес республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу және күтiп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру";
15) тармақшада "сақталуын қамтамасыз ету" деген сөздер "сақталуын бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
17), 18), 19) және 20) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) жол қызметiн басқару, автокөлiк жолдарын жөндеудi, күтiп ұстауды және дамуын қамтамасыз ету мақсатындағы iс-шаралар.";
9) 13-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстық және аудандық өкілдi органдардың автомобиль жолдары және жол қызметi саласындағы құзыретiне:
1) облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және коммуналдық меншiктегi елдi мекендердiң көшелерiн дамыту жоспарлары мен бағдарламаларын бекiту;
2) қалалардағы және өзге де елдi мекендердегі коммуналдық меншiк болып табылатын көшелердi және облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салуды жөндеудi және күтiп ұстауды жергілiктi бюджеттердiң қаражатынан қаржыландыру көлемiн бекiту;
3) облыстық және аудандық атқарушы органдар басшыларының жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын дамыту және күтiп ұстау мәселелерi бойынша есептерiн тыңдау жөнiндегi мәселелер жатады.";
2-тармақта:
"(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздерден кейiн "және ауданның, қаланың" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақшада:
"жергiлiктi" деген сөз "облыстық және аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"пайдаланылатын" деген сөзден кейін "елдi мекендердегi көшелердi," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамаға сәйкес облыстық және аудандық маңызы бар, ауылдық елдi мекендерде жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу және әзiрлеудi ұйымдастыру;";
3) тармақшада "жергiлiктi" деген сөз "облыстық және аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "оларды қаржыландыру жөнiндегi жергiлiктi бюджет баптарын орындау" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақша алынып тасталсын;

10) в статье 14:
пункт 1 дополнить словом "городов";
пункт 4 после слов "в установленном порядке, а для" дополнить словами "капитального и среднего";
11) часть вторую пункта 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"При производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог осуществляется государственный контроль заказчиком, уполномоченным органом по автомобильным дорогам и местными исполнительными органами области, районов и городов, а также авторский надзор - разработчиком проектной документации и производственный - исполнителем работ. Приемка в эксплуатацию законченных дорожных работ, кроме работ по текущему ремонту автомобильных дорог, осуществляется государственной приемочной комиссией.";
12) в статье 17:
в пункте 1 слова "международного и республиканского значения" исключить;
пункты 2 и 4 исключить.
93. В  Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слова ", городах Астане и Алматы" заменить словами "(городе республиканского значения, столице)";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган - исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного, районного значения), района в городе, финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий назначение адресной социальной помощи;";
2) пункт 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"2. Заявитель по местожительству представляет необходимые документы в уполномоченный орган, а в сельской местности - акиму поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.";
3) в статье 4:
в пунктах 2 и 4 после слов "аула (села)" дополнить словами ", аульного (сельского) округа";
в пункте 3 после слов "заявителей и акимов" дополнить словами "поселка, аула (села), аульного (сельского) округа";
в пункте 7 слова "уполномоченных органах" заменить словами "местных исполнительных органах";
4) в статье 5:
в пунктах 1, 4 после слов "аула (села)" дополнить словами ", аульного (сельского) округа";
в пункте 2 слова "местных представительных органов, органов местного самоуправления" заменить словами "органов местного государственного управления";
в пункте 3 слова "акимами областей, городов Астаны и Алматы" заменить словами "областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами";

10) 14-бапта:
1-тармақ "жергілікті атқарушы органдар" деген сөздер "қалалардың жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармағы "автомобиль жолдарын" деген сөздерден кейiн "күрделi және орташа" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 15-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Автомобиль жолдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу және күтiп ұстау жөніндегі жұмыстар жүргiзiлген кезде тапсырысшы, автомобиль жолдары жөнiндегi уәкілеттi орган және облыстың, аудандардың және қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары - мемлекеттік бақылауды, ал жобалау құжаттамасын әзiрлеушi - авторлық қадағалауды және жұмысты орындаушы өндiрiстік қадағалауды жүзеге асырады. Аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдауды мемлекеттiк комиссия жүзеге асырады. Автомобиль жолдарының ағымдағы жөндеуi бойынша жұмыстардан басқа, аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы жүзеге асырады."
12) 17-бапта:
1-тармақта "Халықаралық және республикалық маңызы бар" деген сөздер алынып тасталсын;
2 және 4-тармақтар алынып тасталсын.
93. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк көмек туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшада "Астана және Алматы қалаларында" деген сөздер "республикалық маңызы бар қалаларда, астанада" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкiлеттi орган - атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық, аудандық маңызы бар қаланың), қалалардағы ауданның жергілікті бюджет есебiнен қаржыландырылатын атқарушы органы";
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтінiш берушi қажеттi құжаттарды уәкiлетті органға, ал селолық жерде - кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмiне табыс етедi";
3) 4-бапта:
2 және 4-тармақтарда "ауыл (село)" деген сөздерден кейiн ", ауылдық (селолық) округ" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта "берушiден және" деген сөздерден кейiн "кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта "уәкілетті органдарға" деген сөздер "жергілікті атқарушы органдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
1, 4-тармақта "ауыл (село)" деген сөздерден кейiн "ауылдық (селолық) округ" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "жергiлiктi өкiлдi органдардың" деген сөздер "жергілiктi мемлекеттiк басқару органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi" деген сөздер "республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстардың жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в статье 7:
в пункте 1 слова ", городах Астане и Алматы" заменить словами "(городе республиканского значения, столицы)";
в пункте 2:
слова "районный, городской" исключить;
после слов "аула (села)" дополнить словами ", аульного (сельского) округа";
6) статью 9 исключить.
94. В  Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10, ст. 54):
1) подпункт 8) статьи 1 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"внутриобластное - перевозка пассажиров в пределах одной области Республики Казахстан;";
2) в пункте 2 статьи 12 слова "и исполнительные" исключить;
3) в статье 14:
в пункте 1:
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) утверждение правил субсидирования пассажирских перевозок на внутриобластном и пригородном сообщениях, не обеспечивающих уровень дохода, необходимый для эффективного функционирования данного вида перевозок;
12) принятие решений об организации пассажирских перевозок по магистральным железнодорожным путям в международном и республиканском сообщениях;";
подпункт 16) исключить;
подпункты 5), 11) и 15) пункта 2 исключить;
в пункте 3:
после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 1) слова "в пригородном сообщении" заменить словами "во внутриобластном и пригородном сообщениях";
4) пункт 2 статьи 17 дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) и иных населенных пунктов";
5) пункт 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"1. Организация перевозок пассажиров осуществляется перевозчиком по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в соответствии с настоящим Законом.".
95. В  Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2001 г. "О государственном регулировании гражданской авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 320):
1) в подпункте 17) статьи 1 слова "в пределах своей компетенции" исключить;
2) в статье 4:
подпункты 6), 7), 15) и 16) исключить;
дополнить подпунктами 7-1) и 15-1) следующего содержания:
"7-1) утверждение перечня сертифицируемых видов работ и услуг, предоставляемых организациями гражданской авиации;";
"15-1) определение порядка и условий аккредитации иностранных авиакомпаний и организаций, осуществляющих деятельность в области гражданской авиации, их филиалов и представительств, действующих на территории Республики Казахстан;";

5) 7-бапта:
1-тармақта "Астана және Алматы қалаларында" деген сөздер "республикалық маңызы бар қалаларда, астанада" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"аудандық, қалалық" деген сөздер алынып тасталсын, "ауыл (село)" деген сөздерден кейiн "ауылдық (селолық) округ" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 9-бап алынып тасталсын.
94. "Темiр жол көлiгі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат):
1) 1-баптың 8) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бiр облысы шегінде жолаушыларды облысаралық тасымалдау;"
2) 12-баптың 2-тармағында "және атқарушы" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 14-бапта:
1-тармақта:
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) осы тасымал түрiнiң тиiмдi қызмет етуi үшiн қажеттi кiрiс деңгейiн қамтамасыз етпейтiн жолаушылар тасымалын субсидиялау ережесiн бекiту;
12) халықаралық және республикалық қатынастарда магистралдық темiр жолдарда жолаушылар тасымалын ұйымдастыру туралы шешiм қабылдау;";
16) тармақша алынып тасталсын;
2-тармақтың 5), 11) және 15) тармақшалары алынып тасталсын;
3-тармақта:
"жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада "қала маңындағы" деген сөздер "облысішілiк және қала маңындағы" деген сөздермен ауыстырылсын.
4) 17-баптың 2-тармағы "орган" деген сөзден кейiн "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауданның (облыстық қаланың) және өзге де елдi мекендердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 64-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша осы Заңға сәйкес тасымалдаушы жүзеге асырады.".
95. "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 320-құжат):
1) 1-баптың 17) тармақшасында "өз құзыретi шегінде" деген сөздер алынып тасталсын
2) 4-бапта:
6), 7), 15) және 16) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 15-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) азаматтық авиация ұйымдары ұсынатын сертификатталынатын жұмыс және қызмет көрсетулер түрлерiнiң тiзбесiн бекіту;
15-1) Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететiн шетел авиакомпанияларын және азаматтық авиация саласындағы қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарын, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн аккредиттеу тәртібi мен шартын анықтау;";

3) в пункте 1 статьи 5:
в подпункте 26) слова "авиационной безопасности" заменить словами "авиационного персонала";
дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7), 26-8), 26-9) и 26-10) следующего содержания:
"26-1) утверждение сертификационных требований в области гражданской авиации;
26-2) утверждение правил государственной регистрации наземных радиоизлучающих средств гражданской авиации Республики Казахстан и выдача удостоверений их годности;
26-3) принятие нормативных правовых актов, определяющие порядок обеспечения безопасности труда и производственной санитарии в области гражданской авиации, а также по аэронавигационному обслуживанию полетов;
26-4) принятие нормативных правовых актов, регулирующих аэропортовскую деятельность в пределах своей компетенции;
26-5) принятие нормативных правовых актов по проведению аварийно-спасательных работ в области гражданской авиации;
26-6) принятие правил списания воздушных судов;
26-7) утверждение допустимых временных отступлений от сертификационных требований;
26-8) принятие нормативных правовых актов по вопросам безопасности полетов и авиационной безопасности;
26-9) принятие нормативных правовых актов в сфере радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи;
26-10) выдача идентификационных карточек международного образца должностным лицам уполномоченного органа, осуществляющим инспекционное обследование и инспекционную проверку в сфере гражданской авиации, членам экипажей, бортпроводникам, инженерно-техническому составу, обеспечивающих техническое сопровождение полетов, имеющих действующие свидетельства авиационного персонала и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете, после согласования с органами национальной безопасности.";
подпункты 27) и 29) исключить;
дополнить подпунктом 28-1) в следующей редакции:
"28-1) аккредитация иностранных авиакомпаний и организаций, осуществляющих деятельность в области гражданской авиации, их представительств и филиалов, действующих на территории Республики Казахстан;";
4) пункт 3 статьи 6 дополнить второй, третьей и четвертой частями следующего содержания:
"Иностранные авиакомпании, иностранные организации, осуществляющие деятельность в области гражданской авиации, их филиалы и представительства, действующие на территории Республики Казахстан, подлежат аккредитации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган отказывает в аккредитации иностранным авиакомпаниям, их филиалам и представительствам, действующим на территории Республики Казахстан в случаях:
прекращения действия заключенного Республикой Казахстан с иностранным государством соглашения или на ином основании, определенном условиями такого соглашения относительно открытия иностранных авиакомпаний, их филиалов и представительств, действующих на территории Республики Казахстан;
не соблюдения порядка и условий аккредитации иностранных авиакомпаний, их филиалов и представительств, действующих на территории Республики Казахстан.
Срок аккредитации иностранных авиакомпаний не превышает 30 (тридцати) дней со дня представления всех необходимых для аккредитации документов.";

3) 5-баптың 1-тармағында:
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"авиациялық қауiпсiздiк" "авиациялық персонал" сөздерiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-7), 26-8), 26-9) және 26-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-1) азаматтық авиация саласындағы сертификаттық талаптарды бекiту;
26-2) Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының жердегi радиосәулелену құралдарын мемлекеттік тiркеу және олардың жарамдық куәлiктерiн беру ережелерiн бекiту;
26-3) азаматтық авиация саласындағы еңбек қауiпсiздiгi мен өндiрiстiк санитарияны қамтамасыз ету тәртiбiн анықтайтын, сондай-ақ ұшуларға аэронавигациялық қызмет көрсету жөнiндегi нормативтік құқықтық актiлердi қабылдау;
26-4) өз құзыретi шегiнде әуежай қызметiн реттейтін нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдау;
26-5) азаматтық авиация саласында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу жөнiнде нормативтiк-құқықтық актiлердi қабылдау;
26-6) әуе кемелерiн есептен шығару ережесiн қабылдау;
26-7) сертификаттық талаптардан рұқсат етiлген уақытша ауытқуларды бекіту;
26-8 ұшулардың қауiпсiздiгі мен авиация қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдау;
26-9) ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету және авиациялық электр байланысы саласындағы нормативтік құқықтық актiлердi қабылдау;
26-10) азаматтық авиация саласында инспекциялық зерттеуді және инспекциялық тексерудi жүзеге асыратын, ұшуларға техникалық iлесiп жүрудi қамтамасыз ететiн, авиациялық персоналдың қолданылып жүрген куәлiктерi бар уәкiлеттi органның лауазымды тұлғаларына, экипаж мүшелерiне, бортсерiктерге, инженерлiк техникалық құрамға және ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiсiлгеннен кейiн әуе кемесiнiң ұшу кезiндегi қауiпсiздiгін қамтамасыз ететiн персоналға халықаралық үлгiдегi бiрiздендiрiлген карточкаларды беру.";
27) және 29) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 28-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететiн шетел авиакомпанияларын және азаматтық авиация саласында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдарын, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн аккредиттеу;";
4) 6-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi, үшінші және төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық авиация саласында қызметiн жүзеге асыратын шетел авиакомпаниялары, шетел ұйымдары, олардың Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететiн филиалдары және өкiлдiктерi Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен аккредиттеуге жатады.
Уәкiлетті орган Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететiн шетел авиакомпанияларына, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiне аккредиттеуден мынадай:
Қазақстан Республикасының шетел мемлекетiмен жасасқан келiсiмдердiң әрекетiн тоқтату немесе Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін шетел авиакомпанияларын, олардың филиалдары мен өкiлеттіктерiн ашуға қатысты шарттармен анықталған өзге де негiздерде;
Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін шетелдiк авиакомпанияларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн акредиттеудiң тәртiбi мен шартын сақтамаған жағдайларда бас тартады.
Шетел авиакомпанияларын аккредиттеу мерзiмi аккредиттеу үшiн барлық қажеттi құжаттарды ұсынған күннен бастап 30 күннен асырмайды.";

5) в части первой статьи 8 слово "свидетельство" заменить словом "сертификат".
96. В  Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16):
1) в подпункте 51) статьи 1 слова "орган государственного управления" заменить словами "центральный исполнительный орган";
2) в статье 4:
подпункты 2) и 12) пункта 2 исключить;
в пункте 3:
в подпункте 2) слова "а также участие в разработке государственных" заменить словом "разработка";
подпункт 14) исключить;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) осуществление государственной регистрации судов и прав на них в государственном реестре судов.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Местные исполнительные органы при организации строительства и реконструкции объектов транспортной инфраструктуры в сфере торгового мореплавания согласовывают проекты с уполномоченным органом.";
в пункте 4 слова "морских частей пограничной службы" заменить словами "Военно-морских Сил Республики Казахстан";
3) в статье 44 слова "морских частей пограничной службы" заменить словами "Военно-морских Сил Республики Казахстан";
4) статью 194 изложить в следующей редакции:
"Статья 194. Участие государственных органов в спасательных операциях
Государственные органы и спасатели участвуют в спасательных операциях в соответствии с Правилами, установленными настоящей Главой.".
97. В  Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 г. "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 51):
1) в тексте слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
2) статью 32 исключить.
98. В  Закон Республики Казахстан от 11 марта 2002 г. "Об охране атмосферного воздуха" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 54):
1) в статье 5 после слов "и исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
1) в статье 6:
подпункты 1), 4), 5), 6), 7), 8) и 10) исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) организация разработки программ в области охраны атмосферного воздуха;";
2) в статье 7:
подпункт 2) дополнить словами "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разработка и утверждение методик определения территориальных лимитов выбросов вредных (загрязняющих) веществ в атмосферный воздух;";
в подпункте 6) слова "в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан" исключить;
в подпункте 8) слово "государственных" исключить;
подпункты 9), 11) и 14) исключить;

5) 8-баптың бiрiншi бөлiгiнде "куәлігі" деген сөз "сертификаты" деген сөзбен ауыстырылсын.
96. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат):
1) 1-баптың 51) тармақшасында "мемлекеттiк басқару органы" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-бапта:
2-тармақтың 2) және 12) тармақшасы алынып тасталсын;
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында туындайтын қатынастарды реттейтiн заңнамалық актiлердiң жобаларын әзiрлеу, сату мақсатында теңiзде жүзудi дамытудың бағдарламалары мен тұжырымдамасын әзiрлеу;";
14) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) кемелердiң мемлекеттiк тiзiлiмiне кемелердi және оларға құқықтарды мемлекеттік тiркеудi жүзеге асыру.";
мынадай мазмұндағы 3-1 тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Жергiлiктi атқарушы органдар сауда мақсатында теңiзде жүзу саласында көлiк инфрақұрылымы объектiлерiн салуды және қайта жаңартуды ұйымдастыру кезiнде жобаларды уәкiлеттi органмен келiседі.";
4-тармақта "шекара қызметi теңiз бөлiмдерiнiң" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Әскери-теңiз Күштерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 44-бапта "шекара қызметi теңiз бөлiмдерiнiң" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Әскери-теңiз Күштерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 194-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"194-бап. Құтқару операцияларына мемлекеттiк органдардың қатысуы.
Мемлекеттік органдар және құтқарушылар құтқару операцияларына осы тарауда белгiленген ережелерге сәйкес қатысады".
97. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 7 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 51-құжат):
1) мәтiнде "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 32-бап алынып тасталсын.
98. "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 ж. 11 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 54-құжат):
1) 5-бап "органы мен" деген сөздерден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-бапта:
1), 4), 5), 6), 7), 8) және 10) тармақшалар алынып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) атмосфералық ауаны қорғау саласында бағдарламалар әзiрлеудi ұйымдастыру";
3) 7-бапта:
2) тармақшада "органдардың" деген сөзден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) атмосфералық ауаға зиянды (ластаушы) заттардың шығарылуының аумақтық лимиттерiн айқындау әдiстемелерiн әзiрлеу және бекiту;";
6) тармақшада "Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақшада "жақсартудың мемлекеттiк" деген сөздер "жақсарту" деген сөзбен ауыстырылсын;
9), 11) және 14) тармақшалар алынып тасталсын;

дополнить подпунктами 15) и 16) следующего содержания:
"15) разработка программ в области охраны атмосферного воздуха;
16) расчет ставки платы за загрязнение атмосферного воздуха.";
3) в статье 8:
в заголовке после слов "представительных и исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "утверждают" дополнить словом "региональные";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) устанавливают ставки платы за загрязнение атмосферного воздуха (в разрезе районов и городов), но не ниже расчетных, определенных центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды;";
в подпункте 3) после слов "исполнительных органов" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2:
слова "в пределах своей компетенции" заменить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляют государственный контроль в области охраны атмосферного воздуха в части регулирования транспортных потоков в населенных пунктах с целью снижения загрязнения атмосферного воздуха, а также соблюдения территориальных лимитов выбросов;";
подпункт 2) после слова "реализацию" дополнить словом "региональных";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) устанавливает лимиты на загрязнение атмосферного воздуха в пределах лимитов, установленных Правительством для областей (города республиканского значения, столицы).";
4) пункт 1 статьи 9 после слов "окружающей среды" дополнить словами "и с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
5) пункт 5 статьи 11 исключить;
6) статью 12 исключить;
7) в пункте 3 статьи 13 слова "определенном законодательством" заменить словами "установленном Правительством";
8) в статье 14:
в пункте 3 слова "в соответствии с законодательством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
пункт 5 дополнить словами "и с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан";
9) в статье 15:
в пункте 2 после слов "исполнительные органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 3 слова "по представлению территориальных подразделений центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды" заменить словами "областей (города республиканского значения, столицы) по представлению местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";

мынадай мазмұндағы 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"25) атмосфералық ауаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу;
16) атмосфералық ауаны ластағаны үшiн төлем ставкасын есептеу.";
4) 8-бапта:
тақырыпта "Жергілiктi" деген сөз "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
1) тармақша "жөніндегі" деген сөзден кейiн "өңiрлiк" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) атмосфералық ауаны ластағаны үшiн (аудандар мен қалалар бөлiгiнде) төлемдердiң қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган айқындаған есептiк көрсеткiштерден төмен емес ставкасын белгiлейдi;";
3) тармақша "жергілiкті" деген сөздiң алдынан "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар мен ұйымдар" деген сөздер "органдары мен ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Өздерiнiң құзыретi шегiнде" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) атмосфералық ауаны ластауды азайту, сондай-ақ шығарындылардың аумақтық лимиттерiн сақтау мақсатымен елдi мекендердегi көлiк ағынын реттеу бөлiгіндегi атмосфералық ауаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;";
2) тармақша "саласында" деген сөзден кейiн "өңiрлiк" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана) үшiн Үкiмет белгiлеген атмосфералық ауаның ластану лимиттерiн айқындайды;";
5) 9-баптың 1-тармағында "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының аумақтық бөлiмшелерiмен" деген сөздерден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарымен" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 11-баптың 5-тармағы алынып тасталсын;
7) 12-бап алынып тасталсын;
8) 13-баптың 3-тармағында "заңдарында белгiленген" деген сөздер "Yкiметi белгiлеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 14-бапта:
3-тармақта "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес" деген сөздер "халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы саласындағы уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органымен немесе оның аумақтық бөлiмшелерiмен" деген сөздерден кейiн "және Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органымен" деген сөздермен толықтырылсын;

10) в пункте 3 статьи 16 после слова "органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
11) в статье 17:
в пункте 1:
слова "территориальные подразделения центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и" исключить;
после слов "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 2:
после слов "исполнительными органами" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
слова "и других центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны атмосферного воздуха" исключить;
12) в пункте 2 статьи 19 слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны окружающей среды по согласованию с" исключить;
13) в пункте 1 статьи 21 слова "местные исполнительные органы организуют государственный мониторинг атмосферного воздуха, обеспечивают" заменить словами "организует государственный мониторинг атмосферного воздуха, обеспечивает";
14) в статье 22:
в подпункте 4) пункта 1 слово "государственных" исключить;
в пункте 2 слова "в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
15) пункт 4 статьи 23 дополнить словами "и в местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы)";
16) в статье 24:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "охраны окружающей среды" заменить словами "охраны окружающей среды и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 16) исключить;
в пункте 2 слова "охраны окружающей среды" заменить словами "охраны окружающей среды и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
17) в абзаце первом статьи 25, в пункте 3 статьи 26 слова "охраны окружающей среды" заменить словами "охраны окружающей среды и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
18) в статье 27:
в подпункте 4) слова "территориальными подразделениями центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и с территориальными подразделениями других центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны атмосферного воздуха" заменить словами "местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 12) слова "его территориальных подразделений, других центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны атмосферного воздуха, и их территориальных подразделений об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан в области охраны атмосферного воздуха" заменить словами "местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)".
99. В  Закон Республики Казахстан от 12 марта 2002 г. "О пчеловодстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 55):
1) в пункте 1 статьи 6 слово "местными" заменить словами "районными (городскими)";
2) в статье 14:
в подпункте 2) слово "государственных" заменить словом "отраслевых";
в подпункте 5) слова "профилактика и меры борьбы с которыми осуществляются из средств республиканского бюджета;" заменить словами "утверждаемый Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 10) исключить;
3) пункт 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3. Физические и юридические лица, занимающиеся пчеловодством, должны быть обеспечены ветеринарными препаратами в целях борьбы с болезнями, включенными в утвержденный Правительством Республики Казахстан перечень особо опасных болезней.".
100. В  Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67):
статью 20 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) обеспечение условий для предоставления обязательного среднего общего и начального профессионального образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Иные функции органов юстиции
1. Помимо перечисленных в статьях 15-22 органы юстиции осуществляют следующие функции:
1) соблюдение и защита прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, организаций и государства;

10) 15-бапта:
2-тармақ "органы," деген сөзден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта "Қазақстан Республикасының қоршаған органы қорғау саласындағы орталық атқарушы органының аумақтық бөлімшелерінің ұсынуы бойынша" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының ұсынуы бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 16-баптың 3-тармағы "жердi" деген сөзден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 17-бапта:
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының аумақтық бөлiмшелерi мен" деген сөздер алынып тасталсын;
"жергілiктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"бойынша" деген сөзден кейiн "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен толықтырылсын, "органдар" деген сөз "органдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"атмосфералық ауаны қорғау функциясын жүзеге асыратын басқа да орталық" деген сөздер алынып тасталсын;
13) 19-баптың 2-тармағында "Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы", "келiсе отырып" деген сөздер алынып тасталсын;
14) 21-баптың 1-тармағында "жергілікті атқарушы органдар атмосфералық ауаның мемлекеттік мониторингін ұйымдастырады" деген сөздер "атмосфералық ауаның мемлекеттiк мониторингiн ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 22-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасында "қорғаудың мемлекеттiк" деген сөздер "қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармағында "жергiлiктi атқарушы органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 23-баптың 4-тармағы "бөлiмшелерiне" деген сөзден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 24-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "органы" деген сөзден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) тармақша алынып тасталсын;
2-тармақта "органы" деген сөзден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 25-баптың бiрiншi абзацында "органдарының" деген сөзден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 26-баптың 3-тармағында "органдары" деген сөзден кейiн "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 27-бапта:
4) тармақшада "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының аумақтық бөлiмшелерiмен және атмосфералық ауаны қорғау функциясын жүзеге асыратын басқа да орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiмен" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшада "оның аумақтық бөлiмшелерi" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын, ", атмосфералық ауаны қорғау функциясын жүзеге асыратын басқа да орталық атқарушы органдар мен олардың аумақтық бөлiмшелерiнің Қазақстан Республикасының атмосфералық ауаны қорғау саласындағы заңдарын бұзушылықты жою туралы" деген сөздер алынып тасталсын.
99. "Бал ара шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 12 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 55-құжат;):
1) 6-баптың 1-тармағында "жергіліктi" деген сөз "аудандық (қалалық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-бапта:

2) обеспечение защиты переданных им другими государственными органами и организациями сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных ими;
3) принятие, рассмотрение обращений граждан и юридических лиц по вопросам, относящимся к компетенции органов юстиции, и сообщение заявителям о принятых решениях в порядке и сроки, установленные законодательством;
4) анализ и обобщение практики применения законодательства в сфере своей деятельности и внесение соответствующих предложений по его совершенствованию, устранению причин и условий, способствующих нарушению законодательства;
5) обеспечение реализации стратегий и программ;
6) обеспечение законности и правопорядка в органах и учреждениях, исполняющих уголовные наказания;
7) оказание научно-методической и правовой помощи государственным органам в пределах своей компетенции;
8) осуществление проверки физических и юридических лиц на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан в сфере интеллектуальной собственности.
2. В случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" органы юстиции устанавливают размер вознаграждения и условия его выплаты.".
101. В  Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2002 г. "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 7-8, ст. 77):
1) в подпункте 3) статьи 6 слова "для центральных и местных исполнительных органов" исключить;
2) подпункт 3) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечивает разработку правил промышленной безопасности, в том числе с привлечением специализированных государственных научно-исследовательских организаций, утверждает или согласовывает указанные правила;";
3) статью 8 исключить;
4) в статье 9:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) информируют население и организации о мерах по предупреждению и ликвидации аварий на опасных производственных объектах.";
5) статью 11 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) информировать население и организации о состоянии промышленной безопасности в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области промышленной безопасности.".
102. В  Закон Республики Казахстан от 27 мая 2002 г. "О медико-социальной реабилитации лиц, больных наркоманией" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 10, ст. 104):
1) подпункт 5) статьи 1 дополнить словами ", медицинского и фармацевтического образования";
2) в статье 4:
в подпункте 1) пункта 1 слова "единую государственную политику" заменить словами "основные направления государственной политики";
в пункте 2:
слова ", осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет взаимодействие с общественными объединениями по реализации государственной политики в области медико-социальной реабилитации лиц, больных наркоманией;";
подпункт 4) исключить;
в пункте 3:
после слова "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) осуществляют взаимодействие с общественными объединениями, физическими и юридическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой по реализации государственной политики в области медико-социальной реабилитации лиц, больных наркоманией.";
3) в части второй статьи 5 слова ", осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан," исключить;
4) подпункт 1) статьи 8 изложить в следующей редакции:

2) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз "салалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада "республикалық бюджет қаражатынан жүзеге асырылатын профилактика мен оларға қарсы күрес iс-шараларын;" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Yкiметі бекiтетiн;" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша алынып тасталсын;
3) 15-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бал ара шаруашылығымен айналысатын жеке және заңды тұлғалар аса қауiптi аурулардың Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен тiзбесiне енгізiлген аурулармен күресу мақсатында ветеринарлық препаратпен қамтамасыз етiлу керек.".
100. "Қауiптi өндiрiстiк объектiлердегi өнеркәсiптiк қауiпсiздік туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат):
1) 6-баптың 3) тармақшасында "орталық және жергiлiктi атқарушы органдар үшiн" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 7-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өнеркәсiптік қауiпсiздiк ережелерiн әзiрлеудi, соның iшiнде мамандандырылған мемлекеттiк ғылыми-зерттеу ұйымдарын тарта отырып қамтамасыз етедi, аталған ережелердi бекiтедi немесе келiседi;";
3) 8-бап алынып тасталсын;
4) 9-бапта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) халықты және ұйымдарды қауiптi өндiрiс объектiлерiндегі апаттарды ескерту және жою жөнiндегі шаралар туралы хабардар етеді.";
5) 11-бап мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) халықты және ұйымдарды өнеркәсіптік қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң жай-күйi туралы хабардар ету.".
101. "Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 67-құжат):
20-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мiндеттi жалпы орта және бастапқы кәсiби бiлiм беру үшiн жағдайларды қамтамасыз ету.";
23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Әдiлет органдарының өзге де функциялары
1. Әдiлет органдары 15-22-баптарда тiзбеленген функциялардан басқа мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) адамның және азаматтың, ұйымдардың және мемлекеттiң құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн сақтау және қорғау;
2) өздерiне басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдар берген, мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердiң, сондай-ақ олар құпияландырған мәлiметтердiң қорғалуын қамтамасыз ету;
3) әдiлет органдарының құзыретiне жататын мәселелер бойынша азаматтар мен заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қабылдауға, қарауға және өтініш жасаушыларға заңдарда белгіленген тәртiп пен мерзiмде қабылданған шешімдер туралы хабарлау;
4) өз қызметi саласында заңдардың қолданылу практикасын талдау мен қорытуға және оларды жетiлдiру, заңдардың бұзылуына себепшi болатын себептер мен жағдайларды жою жөнiнде тиiстi ұсыныстар енгiзу;
5) стратегиялар мен мемлекеттiк бағдарламалардың iске асырылуын қамтамасыз ету;
6) қылмыстық жаза атқару органдары мен мекемелерiнде заңдылық пен құқық тәртiбiн қамтамасыз ету;
7) өз құзыретi шегінде мемлекеттік органдарға ғылыми-әдiстемелiк және құқықтық көмек көрсету;
8) санаткерлік меншiк саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын орындау бойынша жеке және заңды тұлғаларды тексеруiн жүзеге асырады.
2. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда әдiлет органдары сыйақы көлемi мен оны төлеу шарттарын белгілейдi.".
102. "Нашақорлықпен ауыратын адамдарды медициналық-әлеуметтiк оңалту туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 27 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 10, 104-құжат):
1) 1-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті орган - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган"
2) 4-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасында "бiрыңғай мемлекеттiк саясатты" деген сөздер "мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"Азаматтардың денсаулығын сақтау саласында басшылық жасауды жүзеге асыратын" деген сөздер алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) нашақорлықпен ауыратын адамдарды медициналық-әлеуметтiк оңалту саласындағы мемлекеттік саясатты iске асыру жөнiнде қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимылды жүзеге асырады;";
4) тармақша алынып тасталсын;
3-тармақта:
бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары:";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) нашақорлықпен ауыратын адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiнде қоғамдық бiрлестiктермен, жеке медициналық практикамен шұғылданатын жеке және заңды тұлғалармен өзара iс-қимылды жүзеге асырады.";
3) 5-баптың екiншi бөлiгінде "азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 8-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) за счет бюджетных средств;".
103. В  Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "О защите растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 140):
1) в статье 4:
заголовок и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Органы, осуществляющие государственное регулирование в области защиты растений
Органами, осуществляющими государственное регулирование в области защиты растений, являются:";
подпункт 3) дополнить словами "районов (городов)";
2) в статье 5:
в подпункте 1) слова "и реализация" заменить словами "основных направлений";
подпункт 5) исключить;
3) в пункте 1 статьи 6:
в подпункте 18) слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 22) исключить;
4) подпункт 5) пункта 2, подпункт 5) пункта 3 и подпункт 4) пункта 4 статьи 7 исключить;
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция органов местного государственного управления в области защиты растений
Местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляют строительство, содержат и поддерживают в надлежащем состоянии специальные хранилища (могильники).";
6) в статье 16:
пункт 2 дополнить словами "и формируется из объема пестицидов (ядохимикатов), закупленных за счет бюджетных средств, на основе фитосанитарного мониторинга с учетом складывающейся фитосанитарной обстановки";
пункт 3 исключить;
7) в пункте 4 статьи 18 после слов "государственного управления" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
8) в статье 20:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Источники финансирования мероприятий по защите растений";
в пункте 1:
часть первую исключить;
в части второй слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в подпункте 5) слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) содержание, строительство и ремонт специальных хранилищ (могильников);";
пункт 2 исключить.
104. В  Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "О геодезии и картографии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 141):
1) подпункты 2) и 7) статьи 5 исключить;

"1) бюджет қаражаты есебiнен;".
103. "Өсiмдiктердi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 140-құжат):
1) 4-бапта:
тақырыбы және бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Өсiмдiктердi қорғау саласында мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын органдар
Өсiмдiктердi қорғау саласында мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын органдарға мыналар:";
3) тармақша "аудандардың (қалалардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-бапта:
1) тармақшада "саясатты әзiрлеу және iске асыру" деген сөздер "саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
3) 6-баптың 1-тармағында:
18) тармақшада "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
22) тармақша алынып тасталсын;
4) 2-тармақтың 5) тармақшасы, 3-тармақтың 5) тармақшасы және 7-баптың 4-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Жергiлiктi мемлекеттік басқару органдарының өсiмдiктердi қорғау саласындағы құзыретi
Ауданның (қаланың) жергiлiктi мемлекеттік басқару органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес арнаулы сақтау орындарының (көмiндiлердiң) құрылысын жүзеге асырады, оларды тиiстi жағдайда ұсынады және сақтайды.";
6) 16-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Пестицидтердiң (улы химикаттардың) запасы ерекше қауіпті зиянды организмдердiң тосыннан жаппай таралуын жоюға арналған және қалыптасатын фитосанитарлық ахуалды ескере отырып, фитосанитарлық-мониторинг негiзiнде бюджеттiк қаражат есебiнен сатып алынған пестицидтер (улы химикаттар) көлемiнен қалыптастырылады";
3-тармақ алынып тасталсын;
7) 18-баптың 4-тармағында "олардың санын" деген сөздерден кейiн "аудандардың (қалалардың)" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 20-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Өсiмдiктердi қорғау жөніндегі iс-шараларды қаржыландыру көздерi.";
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк алынып тасталсын;
екiншi бөлiкте "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
7) арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау, салу және жөндеу;";
2-тармақ алынып тасталсын.
104. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 141-құжат):
1) 5-баптың 2) және 7) тармақшалары алынып тасталсын;

2) в статье 6:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разработка отраслевой программы развития геодезии и картографии;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) осуществление деятельности по обеспечению единства и точности средств геодезических измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) проведение метрологического контроля и надзора за геодезическим и картографическим оборудованием, приборами и инструментами.";
3) Статью 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сертификат на приборы и оборудование топографо-геодезического и картографического назначения, выданный иностранным государством, считается действительным в Республике Казахстан при условии его признания государственной системой сертификации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о сертификации.";
4) статью 9 исключить;
5) в статье 10:
в пункте 1 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в пункте 3 слова "соответственно за счет средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "за счет бюджетных средств";
6) в статье 13 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств".
105. В  Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "Об инновационной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 142):
1) в подпункте 9) статьи 1 слова ", а также оказания иных услуг" исключить;
2) подпункт 4) статьи 5 исключить;
3) подпункты 6), 8) пункта 1, подпункт 6) пункта 2, подпункт 3) пункта 3, подпункт 3) пункта 4 статьи 8 исключить;
4) в пункте 5 статьи 9 слово "государственного" исключить;
5) подпункт 2) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2) за счет бюджетных средств;".
106. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2002 г. "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 145):
1) в пункте 1 статьи 18 слова "государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
2) в части первой пункта 1 статьи 20, статье 23 слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств".
107. В  Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148):

2) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) геодезияны және картографияны дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын әзiрлеу";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес геодезиялық өлшеу құралдарының бiрлiгi мен дәлдiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметті жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) геодезиялық, картографиялық және топографиялық өнiмдердi мiндетті сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды жүргізу;
18) геодезиялық және картографиялық жабдықтарға, аспаптар мен саймандарға метрологиялық бақылау және қадағалау жүргiзу.";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Топографиялық-геодезиялық және картографиялық мақсаттағы аспаптар мен жабдықтарға шет мемлекет берген сертификат, оны Қазақстан Республикасының сертификаттау туралы заңдарына сәйкес мемлекеттiк сертификаттау жүйесi таныған жағдайда Қазақстан Республикасында жарамды деп есептеледi.";
4) 9-бап алынып тасталсын;
5) 10-бапта:
1-тармақта "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
3-тармақта "Тиiсiнше республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаттары" деген сөздер "Бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 13-бапта "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын.
105. "Инновациялық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 142-құжат):
1) 1-баптың 9) тармақшасында ", сондай-ақ" деген сөз "арқылы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"өзге де қызметтер көрсету" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 5-баптың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 8-баптың 1-тармағының 6), 8) тармақшалары, 2-тармағының 6) тармақшасы, 3-тармағының 3) тармақшасы, 4-тармағының 3) тармақшасы алынып тасталсын;
4) 9-баптың 5 тармағында "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
5) 10-баптың 2) тармақшасында "республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын.
106. "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 ж. 4 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 145-құжат):
1) 18-баптың 1-тармағында "мемлекеттiк бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгінде, 23-бапта "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
107. "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 148-құжат):

1) в статье 5:
в подпункте 2) слово "республиканских" исключить;
в подпункте 3) слова "по представлению уполномоченного государственного органа в области ветеринарии" исключить;
в подпункте 4) слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 7) исключить;
2) подпункт 2) статьи 6 исключить;
3) в пункте 2 статьи 7 слова "могут одновременно являться" заменить словом "являются";
4) в статье 8:
в подпункте 3) слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в подпункте 7) слово "организация" заменить словом "осуществление";
в подпункте 8):
слова "организация разработки" заменить словом "разработка";
после слова "Казахстан" слова "в области ветеринарии" исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) организация ветеринарных научных исследований и переподготовка специалистов в области ветеринарии;";
в подпункте 11) слово "организация" заменить словом "проведение";
в подпункте 12) слово "организация и" исключить;
в подпункте 13) слово "организация" заменить словом "осуществление";
подпункт 18) исключить;
5) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Компетенция представительных и исполнительных органов районов (города) в области ветеринарии
1. В компетенцию представительного органа района (города) входят:
1) утверждение правил содержания животных в населенных пунктах;
2) утверждение правил выгула собак и кошек в населенных пунктах;
3) установление границ санитарных зон содержания животных.
2. В компетенцию исполнительного органа района (города) входят:
1) внесение в маслихат района (города) для утверждения правила содержания животных, выгула собак и кошек в населенных пунктах, предложений по установлению границ санитарных зон содержания животных;
2) организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
3) организация санитарного убоя больных животных, строительства скотомогильников (биотермической ямы) и обеспечивают их содержание в соответствии с ветеринарными нормативами.";
6) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Компетенция акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
В компетенцию акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа входят:
1) определение мест выпаса животных на землях населенного пункта;
2) организация санитарной очистки территории населенных пунктов.";
7) пункт 2 статьи 11 исключить;
8) в статье 16:
подпункты 1), 6) пункта 1 исключить;
подпункт 5) пункта 2 исключить;
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:

1) 5-бапта:
2) тармақшада "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
3) тармақшада "ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органның ұсынуы бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
4) тармақшада "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
7) тармақша алынып тасталсын;
2) 6-баптың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 7-баптың 2-тармағында "бiр мезгiлде" деген сөздер алынып тасталсын;
"бола алады" деген сөздер "болып табылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 8-бапта:
3) тармақшада "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
7) тармақшада "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшада:
"бекiтудi ұйымдастыру" деген сөз "бекiту" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ветеринария саласындағы" деген сөздер алынып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ветеринарлық ғылыми зерттеулер мен ветеринария саласындағы мамандарды қайта даярлауды ұйымдастыру;";
11) тармақшада "ұйымдастыру" деген сөз "өткiзу" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) тармақшада "ұйымдастыру мен" деген сөз алынып тасталсын;
13) тармақшада "ұйымдастыру" деген "жүзеге асыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) тармақша алынып тасталсын;
5) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Аудандардың (қалалардың) өкiлдi және атқарушы органдардың ветеринария саласындағы құзыретi
1. Ауданның (қаланың) өкiлдi органының құзыретiне:
1) елдi мекендерде жануарларды ұстау ережесiн бекiту;
2) елдi мекендерде иттердi және мысықтарды серуендетудiң ережесiн бекiту;
3) жануарларды ұстау үшiн санитарлық аймақтардың шекарасын бекiту енедi.
2. Ауданның (қаланың) атқарушы органның құзыретiне:
1) аудан (қала) мәслихатына елдi мекендерде жануарларды ұстау, иттердi және мысықтарды серуендету, жануарлар ұстаудың санитарлық аймақтарының шекарасын белгілеу ережесiн бекiтуге енгiзу;
2) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру;
3) ветеринарлық нормативтерге сәйкес ауырған жануарларды санитарлық союды ұйымдастыру, мал қорымдарын (биотермиялық апандар) салу және ұстау енеді.";
6) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), аудандық (селолық) округ әкiмiнiң құзыретi.
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), аудандық (селолық) округ әкiмінің құзыретiне:
1) елдi мекендерде жануарларды бағатын орынды анықтау;
2) елдi мекен аумақтарында санитарлық тазалауды ұйымдастыру енедi.";
7) 11-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
8) 16-бапта:
1-тармақтың 1), 6) тармақшалары алынып тасталсын;
2-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
3-тармақта:
бiрiнші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"3. В компетенцию главного государственного ветеринарного инспектора области и его заместителя входят:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) организация и осуществление государственного ветеринарного надзора на территории области;";
в подпункте 2) слова "(столицы, города республиканского значения)" исключить;
подпункт 6) исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В компетенцию главного государственного ветеринарного инспектора города республиканского значения, столицы и его заместителя входят:
1) организация и осуществление государственного ветеринарного надзора на территории города республиканского значения, столицы;
2) издание обязательных к исполнению актов с целью осуществления государственного ветеринарного надзора на территории города республиканского значения, столицы;
3) выдача ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарного надзора;
4) ведение ветеринарного учета и отчетности и представление их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.";
подпункты 2), 6) пункта 4 исключить;
9) в пункте 3 статьи 21 после слов "местными исполнительными органами" дополнить словами "района (города)";
10) пункт 5 статьи 24 дополнить словами ", медицинского и фармацевтического образования";
11) в статье 27:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Решение об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению уполномоченного органа принимают:
1) на территории двух и более областей, города республиканского значения, столицы - Правительство Республики Казахстан;
2) на территории области, города, района - уполномоченный орган в области ветеринарии.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о снятии ограничительных мероприятий или карантина принимают:
1) на территории двух и более областей, города республиканского значения, столицы - Правительство Республики Казахстан;
2) на территории области, города, района - уполномоченный орган в области ветеринарии.";
в пункте 4 после слов "местных исполнительных органов" дополнить словами "районов (городов)";
12) в статье 35:
в пункте 1:
слова "республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункты 3) и 8) исключить;
в подпункте 6) пункта 2 слово "республиканского" исключить.
108. В  Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 г. "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 152):

"3. Облыстың бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторының және оның орынбасарының құзыретiне:"
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) облыстың аумағында мемлекеттік ветеринарлық қадағалауды ұйымдастыру;";
2) тармақшада "(астананың, республикалық маңызы бар қаланың)" деген сөздер алынып тасталсын;
6) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттiк ветеринарлық инспекторының және оның орынбасарының құзыретiне:";
1) республикалық маңызды бар қаланың, астананың аумағын мемлекеттік ветеринарлық қадағалауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру;
2) республикалық маңызды бар қаланың, астананың аумағында мемлекеттік ветеринарлық қадағалауды жүзге асыру мақсатында орындалуға мiндеттi актiлердi басып шығару;
3) мемлекеттік ветеринарлық қадағалау объектiлерiне ветеринарлық құжаттар бepу;
4) ветеринарлық есеп пен есептiлiк жүргiзу және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамада белгiленген тәртiппен табыс ету енедi.";
4-тармақтың 2), 6) тармақшалары алынып тасталсын;
9) 21-баптың 3-тармағында "жергілікті атқарушы органдар" деген сөздер "ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 24-баптың 5) тармақшасында "денсаулығын сақтау" деген сөздерден кейiн ", медициналық және фармацевтiк бiлiм бepу" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 27-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Карантин режимi мен шектеу iс-шараларын енгiзу арқылы карантин аймағының ветеринарлық режимiн белгiлеу туралы шешiмдi уәкілеттi органның ұсынысы бойынша:
1) екi немесе одан көп облыстың аумағында - Қазақстан Республикасының Үкiметі;
2) облыс, қала, аудан аумағында - ветеринария саласындағы уәкілетті орган қабылдайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шектеу iс-шаралары немесе карантиндi тоқтату туралы шешiмдi:
1) екi немесе одан көп облыстың аумағында - Қазақстан Республикасының Yкiметi;
2) облыс, қала аудан аумағында - ветеринария саласындағы уәкілетті орган қабылдайды.";
4-тармақта "жергiлiкті атқарушы органның" деген сөздер "аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 35-бапта:
1-тармақта:
"республикалық бюджет" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) және 8) тармақшалар алынып тасталсын;
2-тармақтың 6) тармақшасында "республикалық" деген сөз алынып тасталсын.
108. "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шiлдедегі N 343 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 162-құжат):

1) в статье 6:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) проводит мониторинг республиканских, местных программ социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями совместно с органами социальной защиты населения на основе государственной статистической отчетности;";
в подпункте 8) слова "разной ведомственной подчиненности" исключить;
подпункт 11) исключить;
2) в статье 7:
подпункты 1), 5) исключить;
в подпункте 6) слова "разной ведомственной подчиненности;" исключить;
3) в статье 8:
в пунктах 1, 2 после слова "органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
пункт 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) разрабатывают и обеспечивают реализацию программ обучения на дому;";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами ", включая программы обучения на дому; разрабатывают Положение об отделении социальной помощи на дому детям с ограниченными возможностями из числа инвалидов; создают отделения социальной помощи на дому.";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляют материально-техническое обеспечение государственных организаций, занятых вопросами социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями;";
подпункт 6) исключить;
в пункте 3 слова "Решениями акимов областей" заменить словами "Решением акима области";
4) пункт 1 статьи 10 дополнить частью следующего содержания:
"Организация деятельности психолого-медико-педагогических консультаций определяется правилами, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования по согласованию с уполномоченными органами в области охраны здоровья граждан и в области социальной защиты населения.";
5) в статье 13 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
6) в пункте 3 статьи 14 слова "и иных организациях" исключить.
109. В  Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154):
1) в пункте 1 статьи 7:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществление государственных мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей за счет бюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

1) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттiк статистикалық есеп негізiнде халықты әлеуметтiк қорғау және бiлiм беру органдарымен бiрлесе отырып кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдаудың республикалық, жергілiктi бағдарламаларының мониторингiн өткiзедi.";
8) тармақшада "әр түрлі ведомстволық бағыныстағы" деген сөздер алынып тасталсын;
11) тармақша алынып тасталсын;
2) 7-бапта:
1), 5) тармақшалар алынып тасталсын;
6) тармақшада "әр түрлі ведомстволық бағыныстағы" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 8-бапта:
1, 2-тармақтарда "жергілікті өкілдiкті органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi өкiлдi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) үйде оқыту бағдарламасын әзiрлейдi және iске асыруды қамтамасыз етедi";
2-тармақта:
1) тармақша "бағдарламаларды" деген сөзден кейiн ", үйде оқыту бағдарламаларын қоса, әзiрлейдi; мүгедектер қатарындағы кемтар балаларға үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлiмшесi туралы ереженi әзiрлейдi; үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiн құрады." деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау мәселелерiмен айналысатын мемлекеттік ұйымдарды материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудi жүзеге асырады;";
6) тармақша алынып тасталсын;
3-тармақта "Облыстар әкiмдерiнiң шешiмдерiмен" деген сөздер "Облыс өкiмiнiң шешiмiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың қызметiн ұйымдастыруды азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы және халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келiсiм бойынша бiлiм беру саласындағы уәкілетті орган бекiтетiн ережелермен белгілейдi.";
5) 13-бапта "республикалық және жергілікті бюджеттердiң қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 14-баптың 3-тармағында "өзге де ұйымдарда" деген сөздер алынып тасталсын.
109. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат):
1) 7-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған өзге де көздер қаражаттары есебiнен балалар мүддесiн көздейтiн мемлекеттік саясатты iске асыру жөніндегі мемлекеттiк шараларды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

"7) определение круга мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области воспитания, образования, здравоохранения, науки, культуры, физической культуры и спорта, социального обслуживания и социальной защиты семьи.";
пункт 2 исключить;
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) осуществление мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области воспитания, образования, здравоохранения, науки, культуры, физической культуры и спорта, социального обслуживания и социальной защиты семьи, определенных центральными исполнительными органами.".
110. В  Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176):
1) в статье 4:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы), их территориальные подразделения в районах (городах областного значения), районе в городе";
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "иные государственные организации, осуществляющие санитарно-эпидемиологическую экспертизу" заменить словами "а также государственная организация, осуществляющая санитарно-эпидемиологическую экспертизу при проведении официальных мероприятий с участием должностных лиц государства";
в подпункте 3) перед словами "научно-исследовательские" дополнить словом "республиканские";
2) в пункте 1 статьи 5:
в части первой слова "государственной" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) бюджетных средств;";
пункты 2, 3, 4 исключить;
3) в статье 6:
в подпункте 5) слово "государственные" исключить;
подпункт 7) исключить;
4) в статье 7:
подпункт 12) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) организует санитарно-эпидемиологический и социально-гигиенический мониторинг и определяет порядок их проведения;";
дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26), 27), 28), 29), 30), 31) и 32) следующего содержания:
"18) утверждает порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
19) устанавливает порядок проведения аттестации лабораторий организаций санитарно-эпидемиологической службы и аккредитации испытательных центров и лабораторий на соответствие санитарным правилам с выдачей соответствующего документа;
20) определяет порядок выдачи, учета и ведения санитарного паспорта;

"7) тәрбие, бiлiм беру, денсаулық сақтау, ғылым, мәдениет, дене тәрбиесi мен спорт, әлеуметтік қызмет көрсету және отбасын әлеуметтiк қорғау саласындағы балалар мүддесiн көздейтiн мемлекеттiк саясатты iске асыру шараларының шеңберiн айқындау.";
2-тармақ алынып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) тәрбие, бiлiм беру, денсаулық сақтау, ғылым, мәдениет, дене тәрбиесi мен спорт, әлеуметтiк қызмет көрсету және отбасын әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органдар белгiлеген балалар мүддесiн көздейтiн мемлекеттiк саясатты iске асыру шараларын жүзеге acыpу".
110. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат):
1) 4-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергіліктi атқарушы органдары, олардың аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы), қала ауданындағы аумақтық бөлiмшелерi;"
2-тармақта:
2) тармақшада "санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын өзге де мемлекеттiк ұйымдар" деген сөздер "сондай-ақ мемлекеттің лауазымды тұлғасының қатысуымен ресми iс-шараларды өткiзу кезiнде санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттiк ұйымы деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "асыратын" деген сөзден кейiн "республикалық" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-бапта 1-тармағында:
бiрiншi бөлiкте "Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздер "Санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюджет қаражаты;";
2, 3, 4-тармақтар алынып тасталсын;
3) 6-бапта:
5) тармақшада "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
7) тармақшасы алынып тасталсын;
4) 7-бапта:
12) тармақша алынып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтік-гигиеналық мониторингті ұйымдастырады және оларды өткiзу тәртiбiн айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) 27), 28), 29), 30), 31) және 32) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзу тәртiбiн бекiтедi;
19) тиісті құжаттарды берумен санитарлық ережеге сәйкес санитарлы-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының лабораториясын аттестациялауды және сынақтық орталықтар мен лабораторияларды аккредиттеудi өткiзудiң тәртiбiн белгiлейдi;
20) санитарлық паспорттың берiлу, есепке алу және жүргiзiлу тәртiбiн анықтайды;

21) осуществляет государственный санитарно-эпидемиологический надзор на территории Республики Казахстан;
22) организует мероприятия по санитарной охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний;
23) осуществляет контроль за организацией и проведением профилактических прививок населению против инфекционных заболеваний;
24) организует и осуществляет в пределах своей компетенции комплекс санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при пищевых отравлениях, инфекционных, паразитарных и других заболеваниях, в том числе неизвестной этиологии;
25) участвует в государственной и межгосударственной экспертизе проектов;
26) согласовывает государственные и международные стандарты на продукцию, товары, процессы и услуги, нормы проектирования;
27) координирует деятельность научно-исследовательских и иных организаций, осуществляющих деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения по разработке научно-исследовательских и научно-практических тематик, участвует в их выполнении, внедряет научные достижения в практическую деятельность;
28) организует государственный закуп в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области государственных закупок и определяет порядок хранения, транспортировки и использования профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов;
29) вносит на рассмотрение государственных органов предложения по санитарно-эпидемиологическому благополучию населения;
30) участвует в пропаганде здорового образа жизни и осуществляет мероприятия по своевременному информированию населения о заболеваниях, состоянии среды обитания и проводимых санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятиях;
31) создает экспертные комиссии по государственной регистрации и перерегистрации отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека.";
5) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция территориальных подразделений уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на государственной границе и транспорте
Территориальные подразделения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на государственной границе и транспорте:
1) осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор за объектами железнодорожного и воздушного транспорта на территории и Государственной границе Республики Казахстан;

21) Қазақстан Республикасының аумағына мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
22) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы саласында нормативтiк құқықтық актілер, санитарлық-эпидемиологиялық формалаудың мемлекеттік жүйесiнiң құжаттарын, есеп және есептiлік нысанын әзiрлейдi;
23) Қазақстан Республикасының аумағын жұқпалы, паразиттiк аурулардың әкелiнуiнен және таралуынан санитарлық қорғау жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады;
24) жұқпалы ауруларға қарсы халықты профилактикалық егудi ұйымдастыру және оның жүргiзiлуiне бақылауды жүзеге асырады;
25) өз құзыреті шегiнде тамақтан улану, жұқпалы, паразиттiк және басқа да аурулар, оның iшiнде себептерi белгiсiз аурулар кезiнде санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар кешенiн ұйымдастырады және жүзеге асырады;
26) жобалардың мемлекеттiк және мемлекетаралық сараптамасына қатысады;
27) мемлекеттік және халықаралық стандарттарды өнiмге, тауарларға процестерге және қызмет көрсетулерге, жобалау нормаларына келiседi;
28) ғылыми-зерттеу және ғылыми-практикалық тақырыптарды әзiрлеу жөнiнде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын ғылыми-зерттеу және өзге де ұйымдардың қызметiн үйлестiредi; олардың орындалуына қатысады, практикалық қызметке ғылыми жетiстiктер енгiзедi;
29) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялаушы) препараттарды мемлекеттік сатып алуды, сақтауды, тасымалдау мен пайдалануды ұйымдастырады;
30) мемлекеттік органдардың қарауына халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөнiнде ұсыныстар енгізедi;
31) салауатты өмiр салтын насихаттауға қатысады және халықты аурулар, тiршiлiк ету ортасының жай-күйi және өткiзiліп жатқан санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар туралы уақтылы хабардар ету жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асырады;
32) адамның денсаулығына нұқсан келтiретiн жекелеген өнiм түрлерiн, және заттарды мемлекеттік тiркеу және қайта тiркеу жөнiндегi сараптау комиссиясын құрады.";
5) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Мемлекеттік шекара мен көлiкте халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлiмшесiнiң құзыретi:
1) Қазақстан Республикасының аумағында және Мемлекеттiк шекарасында темiр жол және әуе көлігiнiң объектiлерiне мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;

2) организуют санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
3) организует мероприятия по санитарной охране Республики Казахстан от заноса и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний;
4) осуществляют санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска через Государственную границу на железнодорожных и воздушных сообщениях и проводят санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в случае завоза и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции;
5) организует и осуществляет в пределах своей компетенции комплекс санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при отравлениях, инфекционных, паразитарных и других заболеваниях, в том числе неизвестной этиологии;
6) участвуют в реализации программ по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
7) осуществляют санитарно-эпидемиологический и социально-гигиенический мониторинг с формированием соответствующего банка данных, ведут учет и статистику;
8) осуществляют проверку транспортных средств, используемых для перевозки людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, химических, токсических и радиационных веществ на соответствие санитарным правилам и гигиеническим нормативам, а также дают согласие на их эксплуатацию;
9) взаимодействуют с другими государственными органами и организациями в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
10) осуществляют мероприятия по своевременному информированию населения о заболеваниях, состоянии среды обитания и проводимых санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятиях;
11) организуют обучение декретированной группы населения санитарным правилам и гигиеническим нормативам и участвуют в пропаганде здорового образа жизни;
12) рассматривают и согласовывают предпроектную и проектную документации в пределах своей компетенции;
13) организуют дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию и осуществляют контроль за проведением дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий на объектах и в очагах.";
6) в статье 8:
в заголовке и в части первой слова "органов", "органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы) их территориальных подразделений в районах (городах областного значения), района в городе", "областей (города республиканского значения, столицы) их территориальные подразделения в районах (городах областного значения), районе в городе";
подпункты 1), 4) исключить;
дополнить подпунктами 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22) и 23) следующего содержания:

2) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама;
3) Қазақстан Республикасының аумағын жұқпалы, паразиттік аурулардың әкелiнуiнен және таралуынан санитарлық қорғау жөніндегi iс-шараларды ұйымдастырады;
4) темiр жол және әуе жолдарындағы Мемлекеттік шекара арқылы өткiзу пункттерiнде санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асырады және жұқпалы, паразиттiк аурулар, сондай-ақ адам денсаулығына қауіптiлiгі ықтимал заттар мен өнiмдер әкелiнген және таралған жағдайда санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар өткiзедi;
5) өз құзыретi шегiнде улану, жұқпалы, паразиттік және басқа да аурулар, оның iшiнде белгісiз этиология кезiнде санитарлық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) iс-шаралар ұйымдастырады және жүзеге асырады;
6) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттығы мәселелерi жөнiндегi бағдарламаларды iске асыруға қатысу;
7) тиісті деректер банкiн қалыптастыра отырып, санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтік-гигиеналық мониторингтi жүзеге асырады, есепке алу мен статистиканы жүргiзедi;
8) адамдарды, тамақ өнiмдерiн, өндiрiстiк шикiзатты, шаруашылық-ауыз суын, химиялық, уытты және радиациялық заттарды тасымалдау үшiн пайдаланылатын көлiк құралдарының санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтерге сәйкестiгін тексерудi жүзеге асырады, сондай-ақ оларды пайдалануға келісiм бередi;
9) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында өзге де мемлекеттiк органдармен және ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасады;
10) халықты аурулар, тiршiлiк ету ортасының жай-күйi және өткiзіліп жатқан санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар туралы уақтылы хабардар ету жөніндегi iс-шараларды жүзеге асырады;
11) халықтың декреттелген тобына санитарлық ережелердi және гигиеналық нормативтердi оқытуды ұйымдастырады және салауатты өмiр салтын насихаттауға қатысады;
12) өз құзыретi шегiнде жобалық құжаттаманы қарайды және келiседi;
13) дизенфекцияны, дизенсекцияны және дератизацияны ұйымдастырады және объектiлер мен ошақтарда дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық iс-шаралардың жүргізiлуiн бақылауды жүзеге асырады;";
6) 8-бапта:
тақырыбында "жергіліктi" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте "Жергілікті" деген сөз "Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1), 4) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22) және 23) тармақшалармен толықтырылсын:

"6) осуществляют государственный санитарно-эпидемиологический надзор;
7) организуют санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
8) организуют мероприятия по санитарной охране соответствующей территории от заноса и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний;
9) рассматривают и согласовывают предпроектные и проектные документации, региональные стандарты на продукцию, товары, процессы и услуги, а также выдают заключения в пределах своей компетенции на виды деятельности, подлежащие обязательному лицензированию;
10) осуществляют санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска через Государственную границу на автомобильных и морских сообщениях и проводят санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в случае завоза и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции;
11) участвуют в разработке проектов документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования, нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, форм учета и отчетности;
12) организуют и осуществляют в пределах своей компетенции комплекс санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при отравлениях, инфекционных, паразитарных и других заболеваниях, в том числе неизвестной этиологии;
13) участвуют в реализации программ в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
14) осуществляют санитарно-эпидемиологический и социально-гигиенический мониторинг с формированием соответствующего банка данных, ведут учет и статистику;
15) организуют обучение декретированной группы населения санитарным правилам и гигиеническим нормативам и участвуют в пропаганде здорового образа жизни;
16) проводят аттестацию лабораторий организаций санитарно-эпидемиологической службы и аккредитацию испытательных центров и лабораторий на соответствие санитарным правилам;
17) осуществляют проверку транспортных средств, используемых для перевозки людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, химических, токсических и радиационных веществ на соответствие санитарным правилам и гигиеническим нормативам, а также дают согласие на их эксплуатацию;
18) взаимодействуют с другими государственными органами и организациями в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
19) участвуют в проведении научно-исследовательских работ в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
20) осуществляют мероприятия по своевременному информированию населения о заболеваниях, состоянии среды обитания и проводимых санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятиях;

6) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады;
7) санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы ұйымдастырады;
8) тиісті аумақтарды жұқпалы, паразиттік аурулардың әкелiнуiнен және таралуынан санитарлық қорғау жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады;
9) жобалық құжаттаманы, өнiмге, тауарларға процестер мен қызметтерге өңiрлiк стандарттарды қарайды және келiседi, сондай-ақ өз құзыретi шегiнде мiндетті лицензиялануға жататын қызмет түрлерiне қорытынды бередi;
10) автомобиль және теңiз жолдарындағы Мемлекеттік шекара арқылы өткiзу пункттерiнде санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асырады және жұқпалы, паразиттік аурулар, сондай-ақ адам денсаулығына қауiптiлігi ықтимал заттар мен өнiмдер әкелiнген және таралған жағдайда санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар өткiзедi;
11) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы санитарлық-эпидемиологиялық нормалау жүйесi құжаттарының жобаларын, нормативтік құқықтық актiлердi, есепке алу мен есептілiк нысандарын әзiрлеуге қатысады;
12) тамақтан улану жұқпалы, паразиттiк және басқа да аурулар, оның iшінде себептерi белгiсiз аурулар кезiнде өз құзыреті шегiнде санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар кешенiн ұйымдастырады және жүзеге асырады;
13) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы бағдарламаларды iске асыруға қатысады;
14) тиісті деректер банкiн қалыптастыра отырып, санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтiк-гигиеналық мониторингті жүзеге асырады, есепке алу мен статистиканы жүргiзедi;
15) халықтың декреттелген тобына санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтердi оқытуды ұйымдастырады және салауатты өмiр салтын насихаттауға қатысады;
16) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары зертханаларының санитарлық ережелерге сәйкестiгiн аттестаттауды және сынақ орталықтары мен зертханаларды аккредиттеудi жүргiзедi;
17) адамдарды, тамақ өнiмдерiн, өндiрiстiк шикiзатты, шаруашылық-ауыз суын, химиялық, уытты және радиациялық заттарды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлiк құралдарының санитарлық ережелер мен гигиеналық нормативтерге сәйкестiгін тексерудi жүзеге асырады, сондай-ақ оларды пайдалануға келiсiм бередi;
18) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында өзге де мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасады;
19) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзуге қатысады;
20) халықты аурулар, тiршiлiк ету ортасының жай-күйi және өткiзiлiп жатқан санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар туралы уақтылы хабардар ету жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асырады;

21) организуют дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию и осуществляют контроль за проведением дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий на объектах и в очагах;
22) осуществляют государственный закуп в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области государственных закупок и контроль за хранением, транспортировкой и использованием профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов;
23) участвуют в экспертизе проектов.";
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция организаций санитарно-эпидемиологической службы
1. Республиканская санитарно-эпидемиологическая станция:
1) оказывает организационно-методическую помощь государственным органам и организациям санитарно-эпидемиологической службы по вопросам обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) оказывает практическую помощь государственным органам и организациям санитарно-эпидемиологической службы в организации проведения противоэпидемических (профилактических) мероприятий в случае заноса и распространения на территорию Республики Казахстан инфекционных, паразитарных заболеваний и отравлений;
3) осуществляют санитарно-эпидемиологический и социально-гигиенический мониторинг с формированием республиканского банка данных, ведет учет и статистику;
4) разрабатывают документы государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования;
5) участвует в диагностике инфекционных и паразитарных заболеваний;
6) выполняют санитарно-химические, бактериологические, вирусологические, паразитологические, радиологические и токсикологические лабораторные исследования, замеры шума и вибрации, электромагнитных полей и других факторов среды обитания человека;
7) участвует в проведении аттестации лабораторий организаций санитарно-эпидемиологической службы и в аккредитации испытательных центров и лабораторий на соответствие санитарным правилам;
8) апробирует и внедряет новые приборы и оборудование, методики лабораторных исследований и замеров в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
9) участвует на договорной основе в проведении сертификационных исследований по заявлению граждан и юридических лиц;
10) проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
11) изучает состояние материально-технического обеспечения государственных органов и организаций санитарно-эпидемиологической службы;
12) рассматривает предпроектную и проектную документации, стандарты на продукцию, товары, процессы и услуги.
2. Государственная организация, осуществляющая санитарно-эпидемиологическую экспертизу на государственной границе, на территориях, транспорте и государственные организации, осуществляющие санитарно-эпидемиологическую экспертизу при проведении официальных мероприятий с участием должностных лиц государства в пределах своей компетенции:

21) дизенфекцияны, дизенсекцияны және дератизацияны ұйымдастырады және объектiлерде және ошақтарда дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық iс-шаралардың жүргiзiлуiн бақылауды жүзеге асырады;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялаушы) препараттарды сақтауды, тасымалдау мен пайдалануды жүзеге асырады.
23) жобалардың сараптамасына қатысады.";
7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының функциялары
1. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары:
1) Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық станция:
1) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары мен ұйымдарына халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде ұйымдастырушылық-әдiстемелiк қызмет көрсетедi;
2) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттік органдары мен ұйымдарына Қазақстан Республикасының аумағына жұқпалы, паразиттік аурулар әкелiнген және таралған жағдайда iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шараларды ұйымдастыруда тәжiрибелiк көмек көрсетедi;
3) республикалық деректер банкiн жасай отырып, санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтiк-гигиеналық мониторингті жүзеге асырады, есепке алу мен статистиканы жүргiзедi;
4) мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық нормалау жүйесiнің құжаттарын әзiрлейдi;
5) жұқпалы және паразиттiк аурулардың диагностикасына қатысады;
6) санитарлық-химиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, радиологиялық және токсикологиялық зертханалық зерттеулердi, шуыл мен вибрация, электромагниттік өрiстер мен адамның тiршiлiк ету ортасының өзге де факторларын өлшеудi орындайды;
7) санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары зертханаларының санитарлық ережелерге сәйкестігін аттестаттауды және сынақ орталықтары мен зертханаларды аккредиттеудi жүргiзедi;
8) халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында жаңа аспаптар мен жабдықтарды, зертханалық зерттеулер мен өлшеу әдiстемелерiн сынақтан өткiзедi және енгізедi;
9) шарт негізiнде азаматтар мен заңды тұлғалардың арызы бойынша сертификаттық зерттеулер жүргiзуге қатысады;
10) санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізедi;
11) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары мен ұйымдарының материалдық-техникалық қамтамасыз етілу жағдайын зерттейді;
12) жобалық құжаттаманы, өнiмдерге, тауарларға, процестер мен қызметтерге стандарттар мен техникалық регламенттердi қарайды.
2. Мемлекеттiк шекарада, аумақтарда, көлiкте санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттiк ұйымдар және мемлекеттің лауазымды тұлғаларының қатысуымен ресми iс-шаралар өткiзу кезiнде санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар өз құзыретi шегiнде:

1) проводит санитарно-эпидемиологическую экспертизу;
2) выполняет санитарно-химические, бактериологические, вирусологические, паразитологические, радиологические и токсикологические лабораторные исследования, замеры шума и вибрации, электромагнитных полей и других факторов среды обитания человека;
3) проводит дезинфекционные мероприятия;
4) участвует в проведении санитарно-эпидемиологического и социально-гигиенического мониторинга;
5) участвует в диагностике инфекционных и паразитарных заболеваний;
6) участвует на договорной основе в проведении сертификационных исследований и экспертизы по заявлению граждан и юридических лиц;
7) апробирует и внедряет новые приборы и оборудование, методики лабораторных исследований и замеров;
8) осуществляет хранение профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов.
3. Республиканские научно-исследовательские организации, осуществляющие деятельность в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
1) проводят изучение, оценку и прогноз особенностей эпидемических процессов инфекционных и паразитарных заболеваний в различных регионах республики, разрабатывают научно-обоснованные программы по их профилактике;
2) осуществляют санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия при инфекционных, паразитарных заболеваниях и отравлениях;
3) производят иммунобиологические препараты, осваивают выпуск новых вакцин, питательных сред и диагностикумов;
4) разрабатывают документы системы санитарно-эпидемиологического нормирования и проводят их научное обоснование;
5) изучают состояние здоровья населения и его отдельных групп во взаимосвязи с неблагоприятными факторами среды обитания, разрабатывают соответствующие рекомендации;
6) оказывают практическую помощь государственным органам и организациям санитарно-эпидемиологической службы в проведении комплекса санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий на территории Республики Казахстан и отдельных регионах;
7) участвуют в проведении санитарно-эпидемиологического и социально-гигиенического мониторинга;
8) выполняют санитарно-химические, бактериологические, вирусологические, паразитологические, радиологические и токсикологические лабораторные исследования, замеры шума и вибрации, электромагнитных полей и других факторов среды обитания человека.
4. Государственные противочумные учреждения:
1) организуют и проводят комплекс профилактических мероприятий по обеспечению эпидемического благополучия по чуме;
2) обеспечивают постоянную противоэпидемическую готовность медицинских организаций;

1) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзедi;
2) санитарлық-химиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, радиологиялық және токсикологиялық зертханалық зерттеулердi, шуыл мен вибрация, электромагниттiк өрiстер мен адамның тіршілiк ету ортасының өзге де факторларын өлшеудi орындайды;
3) дизенфекциялық iс-шаралар жүргiзедi;
4) санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтiк-гигиеналық мониторинг жүргізуге қатысады;
5) жұқпалы және паразиттік аурулардың диагностикасына қатысады;
6) шарт негiзiнде азаматтар мен заңды тұлғалардың өтініш бойынша сертификаттық зерттеулер жүргiзуге қатысады;
7) жаңа аспаптар мен жабдықтарды, зертханалық зерттеулер мен өлшеу әдiстемелерiн сынақтан өткiзедi және енгiзедi;
8) профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялаушы) препараттарды сақталуды жүзеге асырады.
3. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық ғылыми-зерттеу ұйымдары:
1) республиканың түрлі өңiрлерiндегi жұқпалы және паразиттiк аурулардың эпидемиялық процестерiнiң ерекшелiктерiн зерттеудi, бағалауды және болжауды жүргiзедi, олардың алдын алу бойынша ғылыми негiзделген бағдарламаларды әзiрлейдi;
2) жұқпалы, паразиттік аурулар мен улану кезiнде санитарлық iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шараларды жүзеге асырады;
3) иммунобиологиялық препараттарды шығарады, жаңа вакциндарды шығаруды, қоректiк орта мен диагностикумдарды игередi;
4) санитарлық-эпидемиологиялық нормалау жүйесiнiң құжаттарын әзiрлейдi және олардың ғылыми негiздемесiн жүргiзедi;
5) халықтың және оның жекелеген топтарының денсаулығының тiршiлiк ету ортасының қолайсыз факторларымен байланысты жағдайын зерттейдi, тиiстi ұсынымдар әзiрлейдi;
6) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттік органдары мен ұйымдарына Қазақстан Республикасының аумағында және жекелеген өңiрлерiнде санитарлық-iндетке қарсы (профилактикалық) iс-шаралар кешенiн жүргiзуде практикалық көмек көрсетедi;
7) санитарлық-эпидемиологиялық және әлеуметтiк-гигиеналық мониторинг жүргiзуге қатысады;
8) санитарлық-химиялық, бактериологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, радиологиялық және токсикологиялық зертханалық зерттеулердi, шуыл мен вибрация, электромагниттiк өрiстер мен адамның тiршiлiк ету ортасының өзге де факторларын өлшеудi орындайды.
4. Мемлекеттiк обаға қарсы мекемелер:
1) оба бойынша эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету жөнiндегi профилактикалық iс-шаралар кешенiн ұйымдастырады және жүргізеді;
2) медицина ұйымдарының iндетке қарсы тұрақты дайындығын қамтамасыз етедi;

3) участвуют в организации и проведении противоэпидемических мероприятий по локализации и ликвидации очагов чумы, холеры и других особо опасных инфекций;
4) обеспечивают противоэпидемический режим в лабораториях, осуществляющих исследования по выявлению возбудителей особо опасных инфекций 1-2 группы, независимо от форм собственности;
5) участвуют в проведении санитарно-эпидемиологического мониторинга.";
8) в пункте 1 статьи 10:
в абзаце пятом части второй:
слова "исполнительных органов" заменить словами "соответствующего подразделения местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
слова "на соответствующих территориях" исключить;
9) в статье 22:
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова "и организации" исключить;
10) пункт 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска через государственную границу проводится территориальными подразделениями государственного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения на государственной границе, транспорте и местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы), районов (городах областного значения), районах в городе.";
11) в пункте 1 статьи 26 слова "средств республиканского и местного бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
12) в пункте 2 статьи 30:
слова "средств местного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
слово "местных" заменить словами "областных (города республиканского значения, столицы)".
111. В  Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 г. "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 1):
1) в статье 4:
в подпункте 1) слово "государственной" исключить;
подпункт 5) исключить;
2) подпункт 7) статьи 5 исключить;
3) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Участник системы электронного документооборота обязан соблюдать установленные правила электронного документооборота.";
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 21 исключить.
112. В  Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 16):
1) в статье 4:
в подпункте 6) после слова "характера" дополнить словами "в области семеноводства и селекции";
в подпункте 8) слова "качества семян, мероприятий по карантину и защите растений" заменить словами "семян на сортовые и посевные качества, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями";
подпункт 13) исключить;

3) оба, тырысқақ және басқа да аса қауiптi жұқпалы аурулардың ошағын тоқтату және жою жөнiндегi iндетке қарсы iс-шараларды ұйымдастыруға және жүргiзуге қатысады;
4) меншiк нысанына қарамастан 1-2 топтағы аса қауiптi жұқпалы аурулардың қоздырғыштарын анықтайтын зерттеулердi жүзеге асыратын зертханаларда iндетке қарсы режимдi қамтамасыз етедi;
5) санитарлық-эпидемиологиялық мониторинг жүргiзуге қатысады.";
8) 10-баптың 1-тармағында:
екiншi бөлiктiң бесiншi абзацында:
"атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының тиісті бөлiмшесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 22-бапта:
3-тармақ алынып тасталсын:
4-тармақта "ұйымдары мен" деген сөздер алынып тасталсын;
10) 25-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерінде санитарлық-карантиндiк бақылауды мемлекеттiк шекарадағы, көліктегi халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшелерi мен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары жүргiзеді.";
11) 26-баптың 1-тармағында "республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 30-баптың 2-тармағында:
"жергіліктi бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергiлiктi" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын.
111. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 1-құжат):
1) 4-бапта:
1) тармақшада "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
2) 5-баптың 7) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Электрондық құжат айналымы жүйесiне қатысушы белгiленген электрондық құжат айналымы ережелерiн сақтауға мiндеттi."
4) 21-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алынып тасталсын.
112. "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 16-құжат.):
1) 4-бапта:
6) тармақшада "жөнiндегi" деген сөзден кейiн "тұқым шаруашылығы және селекция саласында" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ауыл шаруашылық өсiмдiктерiн сорттық сынақтан өткiзудi, сорттық және егістік тұқымдардың, соның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi егуге бағытталған тұқымдардың сапасына сараптама жасауды мемлекеттiк қамтамасыз ету;";
13) тармақша алынып тасталсын.

2) в статье 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывает основные направления государственной политики в области семеноводства;";
в подпункте 4) слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) определяет по представлению уполномоченного государственного органа в области семеноводства порядок субсидирования производства оригинальных и удешевление для отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей стоимости элитных семян сортов, допущенных к использованию в Республике Казахстан и (или) признанных перспективными;";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) определяет по представлению уполномоченного государственного органа в области семеноводства порядок проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
10) определяет по представлению уполномоченного государственного органа в области семеноводства порядок проведения экспертизы семян на сортовые и посевные качества, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями.";
3) в пункте 1 статьи 6:
в подпункте 1) слово "государственные" исключить;
подпункт 10) исключить;
в подпункте 20):
после слова "в пределах" дополнить словом "бюджетных";
слова "в республиканском бюджете" исключить;
подпункт 25) исключить;
4) статью 7 исключить;
5) подпункт 9) пункта 2 статьи 8 исключить;
6) статью 12 исключить.
113. В  Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 17):
1) в подпункте 42) статьи 1 слова "орган государственного управления" заменить словами "центральный исполнительный орган";
2) подпункт 15) пункта 3 статьи 4 исключить;
3) в статье 8:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
подпункт 6) дополнить словами "в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
подпункты 15), 19) исключить;
в пункте 3 после слова "органы" дополнить словами "областей, районов (города)".
114. В  Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 г. "О кредитных товариществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 5, ст. 32):
1) пункт 7 статьи 3 исключить;
2) в подпункте 7) статьи 23 слово "законодательством" заменить словом "законами".
115. В  Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2003 г. "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 6, ст. 33):

2) 5-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясаттың негiзi бағыттарын әзiрлеу;";
4) тармақшада "республикалық" деген сөз алынып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органның ұсынуы бойынша бiрегей тұқымдар өсiруге субсидия берудiң және Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етiлген және (немесе) перспективалы деп танылған элиталық тұқым сорттарының отандық ауыл шаруашылық тауар өндiрушілер үшiн құнын арзандатудың тәртiбiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттық сынағын өткiзу тәртiбiн айқындайды;
10) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша тұқымның, соның iшінде отандық ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлер егуге арналған тұқымның сорттық және егу сапасына сараптама жүргізу тәртiбiн айқындайды;"
3) 6-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
10) тармақша алынып тасталсын;
20) тармақшада:
"қаражат" деген сөз "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республикалық бюджетте" деген сөздер алынып тасталсын;
25) тармақша алынып тасталсын;
4) 7-бап алынып тасталсын;
5) 8-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы алынып тасталсын;
6) 12-бап алынып тасталсын.
113. "Почта туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 17-құжат):
1) 1-баптың 42) тармақшасында "мемлекеттiк басқарушы орган" деген сөздер "орталық атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың 3 тармағының 15) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 8-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тармақта:
6) тармақша "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын.
15), 19) тармақшалар алынып тасталсын.
3-тармақта "Республикасының" деген сөзден кейiн "облыстардың, аудандардың (қаланың)" деген сөздермен толықтырылсын.
114. "Кредиттік серiктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 28 наурыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 5, 32-құжат):
1) 3-баптың 7-тармағы алынып тасталсын;
2) 23-баптың 7) тармақшасы ауыстыруды қажет етпейдi.
115. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 6, 33-құжат):

1) в статье 4:
в подпункте 2) слова "издает в пределах своей компетенции" заменить словом "утверждает";
подпункт 8) исключить;
2) статью 5 дополнить подпунктами 7), 8), 9), 10), 11) и 12) следующего содержания:
"7) устанавливает минимальные объемы производства нефтепродуктов и утверждает объемы поставки сырой нефти и (или) газового конденсата нефте- и (или) газодобывающими организациями и другими источниками сырья;
8) осуществляет координацию деятельности производителей нефтепродуктов по обеспечению минимального объема производства нефтепродуктов;
9) определяет форму и порядок заполнения паспорта производства;
10) утверждает паспорт производства по согласованию с государственным органом в области охраны окружающей среды;
11) осуществляет согласование и контроль за соблюдением указанных в паспорте производства сроков проведения ремонтных и восстановительных работ на нефте- и (или) газодобывающих организациях;
12) разрабатывает по согласованию с заинтересованными государственными органами экономическое обоснование квот на экспорт и импорт нефтепродуктов.";
3) в статье 6:
пункт 2 исключить;
в пункте 7 после слова "статье" дополнить словами ", а также таможенные органы";
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 10 слова "государственного органа в области энергетики" заменить словами "уполномоченного органа".
116. В  Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 г. "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 9, ст. 41):
подпункт 6) статьи 11 исключить.
117. В  Закон Республики Казахстан от 8 мая 2003 г. "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 52):
1) в статье 6:
в подпункте 2) слово "государственных" исключить;
подпункт 9) исключить;
2) подпункт 10) статьи 7 исключить.
118. В  Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70):
1) в статье 6:
в подпункте 1) слова "определяет и реализует государственную политику" заменить словами "разрабатывает основные направления государственной политики";
в подпункте 2) слово "государственных" исключить;
2) в статье 7:
в подпункте 3) слово "государственные" исключить;
в подпункте 11) слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) осуществляет лицензирование:
медицинской и врачебной деятельности в части работ и услуг, выполняемых организациями республиканского значения, а также деятельность которых распространяется за пределы одной области, города республиканского значения, столицы и видов акушерства, гинекологии, венерологии, иммунологии, наркологии, фтизиатрии, неонтологии, педиатрии и наркологической экспертизы;
видов фармацевтической деятельности, за исключением изготовления, оптовой и розничной реализации лекарственных средств;
видов деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения: производство, перевозка, приобретение, хранение, распределение, реализация, использование, уничтожение;";
подпункт 17) исключить;

1) 4-бапта:
2) тармақшада "өз құзыретi шегiнде нормативтiк құқықтық актiлер шығарады" деген сөздер "нормативтiк құқықтық актiлердi бекiтедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
2) 5-бап мынадай мазмұндағы 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгi көлемiн белгiлейдi және мұнай және (немесе) газ өндiру ұйымдарының және басқа да шикiзат көздерiнiң шикi мұнайды және (немесе) газ конденсатын беру көлемiн бекiтедi;
8) мұнай өнiмдерiн өндiрушілердiң мұнай өнiмдерiн өндiрудiң ең төменгі көлемiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
9) өндiрiс паспортының нысанын және оны толтыру тәртібiн белгiлейдi;
10) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк органмен келiсе отырып, өндiрiс паспортын бекiтедi;
11) мұнай және (немесе) газ iздеу ұйымдарында өндiрiс паспортында аталған жөндеу және қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу мерзiмдерiн келiседi және олардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
12) мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсе отырып, мұнай өнiмдерiнiң экспорты мен импортына квоталардың экономикалық негіздемесiн әзiрлейдi.
3) 6-бапта:
2-тармақ алынып тасталсын;
7-тармақта "органдар" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ кеден органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 10-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында "энергетика саласындағы мемлекеттiк" деген сөздер "уәкiлеттi" деген сөзбен ауыстырылсын.
116. "Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат):
1) 11-баптың 6) тармақшасы алынып тасталсын.
117. "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 52-құжат):
1) 6-бапта:
2) тармақшада "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
9) тармақша алынып тасталсын;
2) 7-баптың 10) тармақшасы алынып тасталсын.
118. "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат):
1) 6-бапта:
1) тармақшада "мемлекеттiк саясатты айқындайды және iске асырады" деген сөздер "мемлекеттiк саясаттың негізгі бағыттарын әзiрлейдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
2) 7-бапта:
3) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
11) тармақшада "республикалық бюджеттің" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) республикалық маңызы бар ұйымдар орындайтын жұмыстар мен қызметтер бөлiгiнде медициналық және дәрiгерлiк қызметті, сондай-ақ бip облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, шегінде таратылған қызметтi және акушерка, гинекология, венерология, иммунология, наркология, фтизиатрия, неонтология, педиатрия және наркологиялық сараптама түрлерiн;
дәрiлік заттарды дайындауды, көтерме және бөлшек сатуды қоспағанда фармацевтикалық қызмет түрлерiн;
өндiру, тасымалдау, сатып алу, сақтау, бөлу, сату, пайдалану, жою: денсаулық сақтау жүйесiнде есiрткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлардың айналымымен байланысты қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асырады;";
17) тармақша алынып тасталсын;

дополнить пунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) проводит квалификационный экзамен на присвоение квалификационной категории, кроме второй и третьей;";
подпункт 28) исключить;
2) в статье 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Компетенция органов местного государственного управления области, города республиканского значения, столицы в области здравоохранения";
подпункт 5) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) осуществляют лицензирование:
медицинской и врачебной деятельности, за исключением работ и услуг, выполняемых организациями республиканского значения, а также деятельность которых распространяется за пределы одной области, города республиканского значения, столицы и видов акушерства, гинекологии, венерологии, иммунологии, наркологии, фтизиатрии, неонтологии, педиатрии и наркологической экспертизы;
изготовления, оптовой и розничной реализации лекарственных средств;
видов работ и услуг, связанных с использованием средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции и дератизации;
11-2) обеспечивает повышение квалификации и переподготовку медицинских и фармацевтических работников;";
подпункт 12) исключить;
3) в статье 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция местных органов государственного управления здравоохранением области, города республиканского значения, столицы";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) проводит экзамены на присвоение квалификационной категории, кроме высшей и первой;";
в подпункте 12) слово "обеспечивают" заменить словами "организуют и обеспечивают";
подпункт 17) исключить;
4) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Лицензирование медицинской и фармацевтической деятельности";
слова "уполномоченным органом в области здравоохранения" исключить;
5) в пункте 3 статьи 47 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
6) в статье 51:
в абзаце четвертом пункта 1, в пункте 2 слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"возмещение расходов на коммунальные услуги и топливо за счет бюджетных средств в размерах, установленных местными представительными органами области, города республиканского значения, столицы;".
119. В  Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 г. "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 12, ст. 88):

мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) екiншi және үшiншiден басқа бiлiктiлiк санатын беруге арналған бiлiктiлiк емтиханын өткiзу;";
28) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 8-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Денсаулық - сақтау саласындағы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi мемлекеттi басқару органдарының құзыреті:";
1-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тармақта:
9) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) республикалық маңызы бар ұйымдар орындайтын жұмыстар мен қызметтер бөлiгiнде медициналық және дәрiгерлiк қызметті, сондай-ақ бiр облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, шегiнде таратылған қызметтi және акушерка гинекология, венерология, иммунология, наркология, фтизиатрия, неонтология, педиатрия және наркологиялық сараптама түрлерiн;
дәрілік заттарды дайындау, көтерме және бөлшектеп сатуды;
дезинфекция, дезинцекция және дератизация құралдары мен препараттарын байлануға қатысты жұмыстар мен қызметтер түрлерi лицензиялауды жүзеге асырады;
11-2) медициналық және фармацевтикалық қызметкерлердiң бiлiктiлігін жоғарлату және қайта даярлауды қамтамасыз ету.";
12) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 9-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жоғары және бiрiншiден басқа бiлiктiлiк санатын беруге арналған сынақтар өткiзу;";
12) тармақшада "көмек көрсетудi" деген сөздерден кейiн "ұйымдастырады" деген сөзбен толықтырылсын;
17) тармақша алынып тасталсын;
4) 10-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Медициналық және фармацевтикалық қызметтi лицензиялау";
"уәкiлеттi органның лицензиялауына" деген сөздер "лицензиялауға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 47-баптың 3-тармағында "республикалық және жергілікті бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 51-бапта:
1-тармақтың төртiншi абзацында "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
2-тармақта "мемлекеттiк бюджеттiң" деген сөздер "бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың төртiншi бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"коммуналдық қызметтер көрсету мен отынға шыққан шығынды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкiлеттi органдары белгiлеген мөлшерлерде бюджет қаражаты есебiнен өтеу".
119. "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 12, 88-құжат):

1) подпункт 5) статьи 4 исключить;
2) подпункт 8) статьи 5 исключить.
120. В  Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119):
1) в подпункте 12) статьи 1 слова ", местный исполнительный орган" исключить;
2) в подпункте 23) пункта 2 статьи 3 слово "законодательством" заменить словом "законами";
3) подпункт 5) статьи 106 исключить.
121. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 134):
1) подпункт 9) статьи 12 исключить;
2) подпункт 18) статьи 13 исключить;
3) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Компетенция местных представительных и исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 1:
в части первой слова "Местные представительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 4) исключить;
в пункте 2:
в части первой слова "Местные исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 8) исключить;
4) в подпункте 3) пункта 1 статьи 23 после слова "органами" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)";
5) в подпункте 5 статьи 26 после слова "органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)".
122. В  Закон Республики Казахстан от 13 января 2004 г. "О лекарственных средствах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 8):
1) в статье 5:
в подпункте 1) слова "определяет и реализует государственную политику" заменить словами "разрабатывает основные направления государственной политики";
в подпункте 2) слово "государственные" исключить;
подпункт 9) исключить;
2) в статье 6:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) выдает и отзывает лицензии и приостанавливает действие лицензии на деятельность, связанную с производством лекарственных средств, и на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, при осуществлении фармацевтической деятельности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;";
подпункт 13) исключить;

1) 4-баптың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 5-баптың 8) тармақшасы алынып тасталсын.
120. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат):
1) 1-баптың 12) тармақшасында ", жергiлiктi атқарушы орган" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 3-баптың 2-тармағының 23) тармақшасы ауыстыруды қажет етпейдi;
3) 106-баптың 5) тармақшасы алынып тасталсын.
121. "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2003 ж. N 15, 134-құжат):
1) 12-баптың 9) тармақшасы алынып тасталсын;
2) 13-баптың 18) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 14-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарының құзыретi";
1-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "Жергіліктi өкiлдi органдар" деген сөздер "Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша алынып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "Жергілiктi атқарушы органдар" деген сөздер "Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алынып тасталсын;
4) 23-баптың 1-тармағының 3-тармақшасында "органдармен" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын.
5) 26-баптың 5-тармағында "органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
122. "Дәрілік заттар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 13 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 2, 8-құжат):
1) 5-бапта:
1) тармақшада "саясатты айқындайды және iске асырады" жеген сөздер "саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "мемлекеттiк" деген сөз алынып тасталсын;
9) тармақша алынып тасталсын;
2) 6-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дәрiлiк заттарды өндiруге қатысты қызметке фармацевтикалық қызметті жүзеге асыру кезiнде есiрткi құралдары, психотроптық дәрiлiк заттар мен прекурсорлардың айналысына қатысты қызметке лицензия бередi және лицензияның қолданылуын тоқтата тұрады;";
13) тармақша алынып тасталған;
3) 7-баптың 11) және 17) тармақшалары алынып тасталсын;
4) 8-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiкте "жергiлiктi" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада "заңдарында" деген сөз "Үкiметiмен" деген сөзбен ауыстырылсын;

2) подпункты 11) и 17) статьи 7 исключить;
3) в статье 8:
в пункте 1:
в части первой слово "Местные" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 1) слово "законодательством" заменить словом "Правительством";
подпункт 2) исключить;
в пункте 2:
в части первой слово "Местные" заменить словами "Областные (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) осуществляют закуп для организаций здравоохранения, подведомственным областным, городским (республиканского значения) управлениям здравоохранения на областном (городском республиканского значения) уровне:
основных (жизненно важных) лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения;
противотуберкулезных, противодиабетических лекарственных средств, химиопрепаратов для онкологических больных, лекарственных средств, диализаторов и расходных материалов для больных с почечной недостаточностью и после трансплантации почек, а также лекарственных средств для обеспечения детей, больных лейкемией;
5) выдают и отзывают лицензии и приостанавливают действие лицензии на изготовление, оптовую и розничную реализацию лекарственных средств.".
Статья 2. Настоящий закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан

2) тармақша алынып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiнші бөлiкте "жергілiктi" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) облыстық қалалық (республикалық маңызы бар) денсаулық сақтау басқармаларына ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымдары үшiн облыстық (қалалық маңызы бар) деңгейде:
негiзгi (өмiрлiк маңызы бap) дәрілiк заттарды, медициналық техника мен медициналық бағыттағы бұйымдарды;
туберкулезге қарсы, диабетке қарсы дәрілiк заттарды, онкологиялық аурулар үшiн химиялық препараттарды, бүйрегi жетiмсiз және бүйрегі трансплатацияланғаннан кейiнгi аурулар үшiн дәрiлiк заттарды, диализаторларды және шығыс материалдарын, сондай-ақ лейкемиямен ауыратын балаларды қамтамасыз ету үшiн дәрiлiк заттарды сатып алуды жүзеге асырады;
5) дәрiлiк заттарды дайындауға, көтерме және бөлшектеп сатуға лицензия бepeді және лицензияны қайтарып алады және лицензияның қолданылуын тоқтата тұрады".
2-бап. Осы заң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті