Қазақстан Республикасының Бала құқықтары туралы конвенцияны iске асыруы туралы екiншi және үшiншi жиынтық мерзiмдi баяндаманы бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 шілдедегі N 670 Қаулысы.
Қазақстан Республикасы 1994 жылғы 8 маусымда ратификациялаған Бала құқықтары туралы конвенцияның 44-бабына және Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Бала құқықтары жөнiндегi комитетiнiң 33-сессиясының ұсынымдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Бала құқықтары туралы конвенцияны іске асыруы туралы екiншi және үшiншi жиынтық мерзiмдi баяндама бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлiгi Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Бала құқықтары жөнiндегi комитетiне белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Бала құқықтары туралы конвенцияны iске асыруы туралы екiншi және үшiншi жиынтық мерзiмдi баяндаманы жiберсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 13 шілдедегі
N 670 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
Бала құқықтары туралы конвенцияны iске асыруы туралы екiншi
және үшiншi жиынтық мерзiмдi баяндама
Астана қаласы
2006 жыл
КІРІСПЕ

Об утверждении второго и третьего сводного периодического доклада о реализации Республикой Казахстан Конвенции о правах ребенка
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2006 года N 670.
В соответствии со статьей 44 Конвенции о правах ребенка, ратифицированной Республикой Казахстан 8 июня 1994 года и рекомендациями 33-й сессии Комитета по правам ребенка Организации Объединенных Наций Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый второй и третий сводный периодический доклад о реализации Республикой Казахстан Конвенции о правах ребенка.
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в установленном порядке направить в Комитет по правам ребенка Организации Объединенных Наций второй и третий сводный периодический доклад о реализации Республикой Казахстан Конвенции о правах ребенка.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 июля 2006 года N 670
Второй и третий сводный периодический доклад
о реализации Республикой Казахстан
Конвенции о правах ребенка
г. Астана 2006 год
Введение

1. Қазақстан Республикасының БҰҰ-ның Бала құқықтары туралы конвенцияны (бұдан әрi - Конвенция) орындауы туралы бiрiншi мерзiмдi баяндама 2003 жылғы 4 маусымда БҰҰ Бала құқықтары жөнiндегi комитетінің (бұдан әрi - Комитет) 33-шi сессиясында қаралды.
2. Осы баяндама қатысушы мемлекеттер ұсынуы тиiс мерзiмдi баяндамалардың нысаны мен мазмұны жөнiндегі басшылыққа (1996 жылғы 20 қарашадағы CRC/C/58 құжаты), сондай-ақ балалардың жағдайына, олардың құқықтарын жүзеге асыруға және iске асыруға байланысты мәселелер құзыретiне кiретiн мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың, жергiлiктi атқарушы органдардың материалдары, арнайы зерттеулер материалдары, балалық шақ проблемаларымен айналысатын қоғамдық ұйымдардан алынған мәлiметтер негiзiндегi комитеттiң ұсынымдарына сәйкес Конвенцияның 44-бабының 1b) тармағын орындау үшiн дайындалды.

1. Первоначальный доклад Республики Казахстан о выполнении Конвенции о правах ребенка (далее - Конвенция) рассмотрен на 33-й сессии Комитета Организации Объединенных Наций по правам ребенка (далее - Комитет) 4 июня 2003 года.
2. Настоящий доклад подготовлен во исполнение статьи 44 Конвенции в соответствии с Руководством по форме и содержанию периодических докладов, которые должны представляться государствами-участниками (документ CRC/C/58 от 20 ноября 1996 года), а также Рекомендациями Комитета на основе материалов заинтересованных министерств и ведомств, местных исполнительных органов, в компетенцию которых входит решение вопросов, связанных с положением детей, обеспечением и реализацией их прав, данных государственной статистики, материалов специальных исследований, сведений, полученных от общественных организаций, занимающихся проблемами детства.

3. Кiрiспе бөлiм ел мен xaлқы, қаралатын кезеңдегi балалардың жағдайын өзгертудiң негiзгi ағымдары туралы жалпы сипаттағы мәлiметтердi қамтиды. Талдамалық материалдардың негiзгi бөлiмi 10-бөлiмнен тұрады және Қазақстан Республикасы қабылдаған халықаралық мiндеттемелерiне сәйкес 2003 - 2005 жылдары Конвенция ережелерiн жүзеге асыру жөнiнде қабылданған шаралар туралы, қол жеткiзген прогресс, қазiргi бар қиындықтар мен перспективада Конвенция ережелерiн iске асыру жөнiнде белгiленген қадамдар туралы ақпаратты қамтиды.

3. Вводная часть содержит сведения общего характера о стране и населении, основных тенденциях изменения положения детей в рассматриваемый период. Основная часть аналитических материалов состоит из 10 разделов и включает информацию о мерах, принятых Республикой Казахстан по осуществлению положений Конвенции в период с 2003 по 2005 годы в соответствии со взятыми на себя международными обязательствами, о достигнутом прогрессе, имеющихся трудностях и намечаемых шагах по реализации положений Конвенции в перспективе.

4. Конвенцияның 44-бабына сәйкес қатысушы мемлекеттер ұсынуы тиiс Мерзiмдi баяндамалардың нысаны мен мазмұны жөнiндегi басшылықтың 8-тармағының ережелерiн негiзге ала отырып, осы баяндамада Қазақстан Республикасының Конвенция ережелерiн орындауы туралы бiрiншi мерзiмдi баяндамада ұсынылған ақпарат қайталанбайды, ал қажет болған жағдайда бiрiншi мерзiмдi баяндаманың тармақтарына сiлтеме жасалады.
5. Қосымшалар Конвенция қағидаттарын iске асыратын, балалардың жағдайын өзгертудi сипаттайтын Қазақстан Республикасының негізгi заңнамалық және өзге нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң тiзбесiн және осы мәселе бойынша 2003 - 2005 жылдар кезеңіндегi статистикалық деректердi қамтиды.
I. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ СИПАТТАҒЫ МӘЛIМЕТТЕР
(Ел және адамдар)

4. Исходя из положений пункта 8 Руководства по форме и содержанию периодических докладов, которые должны представляться государствами - участниками в соответствии со статьей 44 Конвенции, в настоящем докладе не повторяется информация, представленная в Первоначальном докладе о выполнении Республикой Казахстан положений Конвенции, а в необходимых случаях приводятся ссылки на пункты первого периодического доклада.
5. Приложения включают перечень основных законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, реализующих принципы Конвенции, характеризующих изменения положения детей и статистические данные по данному вопросу за период с 2003 по 2005 годы.
I. Сведения общего характера о Республике Казахстан
(Страна и люди)

6. Қазақстан 2724,9 мың шаршы км. аумақты алып жатыр.
7. 2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер санына 14 облыс, республикалық маңызы бар 2 қала, 160 аудан, облыстық және аудандық маңызы бар 39 және 45 қала, 8 қалалардағы аудан, 161 кенттiк және 2336 ауылдық әкiмшiлiктер, 167 кент және 7262 ауылдық/селолық елдi мекен кiредi.
8. Қазақстан Республикасы халқының саны 2006 жылдың басына 15 млн. 218 адамды, олардың 48,1 пайызы ерлердi және 51,9 пайызы әйел халқын құрайды; 4 жасқа дейiнгi балалардың үлесiне 8,1 пайыз (1228,8 мың), 5-тен 15 жасқа дейiнгi балалар - 16,1 пайыз (24562,1 мың), жастар (15 - 29 жас) - 27,8 пайыз (4228,9 мың), ересек халық: 30-дан 65 жасқа дейiн - 40,2 пайыз және 65 жас және одан үлкендерi - 7,8 пайыз (1193,8 мың) келедi; бұл ретте халықтың 42,5 пайызы ауылдық елдi мекендерде тұрады, қалған 57,5 пайызы әр түрлi көлемдi қалалар мен қалалық кенттерде тұрады.
Халық санының өзгеру компоненттерi
Жыл
Жыл аяғына халықтың жалпы саны, мың адам
Жыл iшiндегi халықтың жалпы өсуi немесе кемуi, барлығы
Халықтың жалпы өсуi (немесе кемуi) (мың адам) мыналардың есебінен:
мың адам
өсу қарқыны (%)
Табиғи өсу
Iшкi көшi-қон сальдосы
2003 ж.

6. Казахстан занимает территорию в 2724,9 тысяч кв. км.
7. По состоянию на 1 января 2006 года в число административно-территориальных единиц входят 14 областей, 2 города республиканского значения, 160 районов, 39 и 45 городов областного и районного значения, 8 районов в городах, 161 поселковых и 2336 сельских администраций, 167 поселков и 7262 аульных/ сельских населенных пункта.
8. Численность населения Республики Казахстан к началу 2006 года составляет 15 млн. 218 тысяч человек, из которых 48,1 процент составляет мужское и 51,9 процентов женское население; на долю детей до 4 лет приходится 8,1 процента (1228,8 тыс.), детей от 5 до 15 лет - 16,1 процента (24562,1 тыс.), молодежи (15-29 лет) - 27,8 процента (4228,9 тыс.), взрослого населения: от 30 до 65 лет - 40,2 процента (6115,0 тыс.) и 65 лет и старше - 7,8 процента (1193,8 тыс.); при этом 42,5 процентов населения проживает в сельских населенных пунктах, остальные 57,5 процентов - в городах различного значения и поселках городского типа.
Компоненты изменения численности населения
Период
Общая
числен-
ность
населения
на конец
года, тыс.
человек
Общий прирост или
убыль численности
населения за год,
всего
Прирост (или убыль)
численности
населения (тыс.
человек) за счет:
тыс.
человек
темп
прироста
(%)
естественный
прирост
сальдо
внешней
миграции
2003 г.

2003
19,54
17,02
21,93
2004
17,7
15,19
20,07
2005
18,82
20,84
16,70
ІІ. Жүзеге асыру жөніндегі жалпы шаралар
(4, 42-баптар және 44-баптың 6-тармағы)
18. Қазақстан Республикасы БҰҰ БА-ның 27-ші арнайы сессиясының "Бала өміріне жарамды өмір" атты балалардың жағдайы жөніндегі қорытынды құжатында ресімделген әлемдік қоғамдастықтың мақсаттары мен қағидаттарын қабылдайды және Конвенцияның 4-бабына сәйкес Конвенцияда айқындалған нормаларды жүзеге асыру жөнiндегi заңнамалық, әкiмшiлiк және басқа да шараларды қабылдайды.

2003
19,54
17,02
21,93
2004
17,7
15,19
20,07
2005
18,82
20,84
16,70
II. Общие меры по осуществлению
(статьи 4, 42 и пункт 6 статьи 44)
18. Республика Казахстан разделяет цели и принципы мирового сообщества, оформленные в итоговом документе 27-й специальной сессии ГА ООН по положению детей "Мир, пригодный для жизни детей", и в соответствии со статьей 4 Конвенции принимает законодательные, административные и другие меры для осуществления норм, определенных Конвенцией.

19. Конвенцияны орындау жөнiнде 2003 жылға дейiн қабылданған ұлттық заңнама туралы ақпарат бiрiншi заңдық баяндаманың 21-24, 29, 30, 55-57, 70-72, 84-тармақтарында және оған қосымшаларда қамтылған.
20. Балалардың құқықтары мен мүдделерiн қамтамасыз ету саласында халықаралық нормаларды имплементациялау процесi Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасын дамыту мен жетiлдiруден көрiнiс тапты.
21. Конвенцияның жалпы қағидаттары мен нормалары (2, 3, 6 және 12-баптар) Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қылмыстық , Қылмыстық iс жүргiзу және Қылмыстық атқару кодекстерiне имплементацияланған. Негiзгi қолдану сапасы балалардың құқықтары мен мүдделерi болған тұтастай заңдар кешенi қабылданған (" Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы ", " Неке және отбасы туралы ", " Отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы" және т.б.).
22. Қазақстан ратификациялаған, балалардың қарулы жанжалдарға қатысуына, сондай-ақ балаларды сатуғa, бала жезөкшелiгiне және бала порнографиясына қатысты Конвенцияға факультативтiк хаттамалар балалардың құқықтарын iске асыруға ықпал етедi.
23. Көшi-қон жөнiндегi халықаралық ұйымның қатысуымен республикада "Қазақстаннан, Қазақстанға, Қазақстан арқылы және Қазақстан iшiнде адамдарды сатуға күрес" акциясын iске асыру жалғасуда. Ол құқық қорғау органдары мен прокуратура қызметкерлерiн әлемдiк тәжiрибенi ескере отырып трафиктi болдырмау әдiстемесiне оқытуды, трафик мәселелерi жөнiндегi ұлттық заңнаманы жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi, сондай-ақ трафик құрбандарына көмек көрсетудi көздейдi.
24. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң адамды сатуға қарсы күрес, қылмысты болдырмау және оның алдын алу жөнiндегi 2004-2005 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 24 ақпандағы N 219 қаулысын iске асыру бойынша жұмыс жүргiзiлген.
25. 2004 жылғы мамырда Қазақстан Республикасы бала сатуға, бала жезөкшелiгiне және бала порнографиясына қатысты Факультативтiк хаттаманы iске асыру жөнiндегi бiрiншi есеп дайындалып, БҰҰ-ға жiберiлдi.
26. Қазақстан Республикасы ратификациялаған балалардың қарулы жанжалдарға қатысуына қатысты Конвенцияға Факультативтiк хаттама 18 жасқа толмаған адамдардың әскери iс-қимылдарға тiкелей қатысуына және қарулы күштерге мiндеттi шақырылуына жол бермеуге шақырады. Осы хаттаманың нормалары баланы әскери iс-қимылдарға, қарулы жанжалдарға тартуға тыйым салатын "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 41-бабына , сондай-ақ он сегіз жастан бастап жиырма жетi жасқа дейiнгi азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыруды айқындайтын "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына имплементацияланған.

19. Информация о национальном законодательстве по обеспечению выполнения Конвенции, принятом до 2003 года, содержится в пунктах 21-24, 29, 30, 55-57, 70-72, 84 первоначального доклада и в приложении к нему.
20. Процесс имплементации международных норм в области обеспечения прав и интересов детей нашел свое отражение в развитии и совершенствовании национального законодательства Республики Казахстан.
21. Общие принципы и нормы Конвенции (статьи 2, 3, 6 и 12) имплементированы в Конституцию Республики Казахстан, Уголовный , Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан. Был принят целый комплекс законов, основной сферой применения которых стали права и интересы детей (Законы Республики Казахстан " О правах ребенка в Республике Казахстан ", " О браке и семье ", " О детских деревнях семейного типа и домах юношества" и др.).
22. Реализации прав детей способствуют ратифицированные Казахстаном Факультативные протоколы к Конвенциям, касающихся участия детей в вооруженных конфликтах, а также торговли детьми, детской проституции и детской порнографии.
23. При участии Международной организации по миграции в республике продолжается реализация акции "Борьба с торговлей людьми из, в, через и внутри Казахстана". Она предусматривает обучение сотрудников правоохранительных органов и прокуратуры методике предотвращения трафика с учетом мирового опыта, разработку предложений по совершенствованию национального законодательства по вопросам трафика, а также оказание помощи жертвам трафика.
24. Проведена работа по реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2004 года N 219 "О Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений по торговле людьми на 2004-2005 годы".
25. В январе 2006 года Республикой Казахстан был подготовлен и направлен в Комитет ООН по правам ребенка первый отчет по реализации Факультативного протокола, касающегося торговли детьми, детской проституции и детской порнографии.
26. Ратифицированный Республикой Казахстан Факультативный протокол к Конвенции, касающийся участия детей в вооруженных конфликтах, провозглашает недопустимость прямого участия в военных действиях и обязательного призыва в вооруженные силы лиц, не достигших 18-летнего возраста. Нормы данного протокола имплементированы в статью 41 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", запрещающую привлечение ребенка к участию в военных действиях, вооруженных конфликтах, создание детских военизированных формирований, а также в статью 23 Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе", определяющую призыв граждан на срочную воинскую службу в возрасте от восемнадцати до двадцати семи лет.

27. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 15 қазандағы N 1033 қаулысымен Балалардың қарулы жанжалдарға қатысуына қатысты Конвенцияға Факультативтiк хаттаманың ережелерiн жүзеге асыру жөнiнде Қазақстан Республикасы қабылдаған шаралар туралы баяндама бекiтiлген.
28. 2003 - 2006 жылдар барысында балалардың құқықтары мен мүдделерiн қамтамасыз ету жөнiндегi заңнаманы одан әрi дамыту оның Конвенция қағидаттары мен ережелерiне неғұрлым толық сәйкес келтiру және баланың әлеуметтiк әл-ауқатсыздығының алдын алу үшін құқықтық жағдайлар жасау мақсатында жүзеге асырылды. Осыған "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы N 430 , "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепiлдiктерi туралы" 2004 жылғы 16 маусымдағы N 565 , "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шiлдедегі N 591 , "Йод тапшылығы ауруларының алдын алу туралы" 2003 жылғы 14 қазандағы N 489 , "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi N 74 және басқа заңдардың қабылдануы ықпал еттi.
29. Балалардың заңды құқықтары мен мүдделерін сақтау қатысында ұлттық саясатты iске асыруға белгiлi бiр дәрежеде бiлiм беру, денсаулық сақтау, кедейлiктi төмендету, көшi-қон саясаты, демографиялық даму, мүгедектердi оңалту және басқа да салаларда балалардың құқықтарын сақтау мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк салалық бағдарламалар бағытталған. Осындайлардың iшiнен мыналарды атаған жөн:
Қазақстан Республикасында бiлiм берудi дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы 2004 жылғы 11 қазандағы N 1459 Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен бекiтiлген;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы 2004 жылғы 13 қыркүйектегi N 1438 Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмiмен бекiтiлген;
Қазақстан Республикасында туберкулезбен күрестi күшейтудiң 2004 - 2006 жылдарға арналған бағдарламасы 2004 жылғы 13 тамыздағы N 850 Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген;

27. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2005 года N 1033 был утвержден доклад о мерах, принятых Республикой Казахстан по осуществлению положений Факультативного протокола к Конвенции о правах ребенка, касающегося участия детей в вооруженных конфликтах.
28. В течение 2003-2006 годов дальнейшее развитие законодательства по обеспечению прав и интересов детей осуществлялось в целях более полного его соответствия принципам и положениям Конвенции и создания правовых условий для профилактики социального неблагополучия ребенка. Этому способствовало принятие Законов Республики Казахстан "О системе здравоохранения" от 4 июня 2003 г. N 430 , "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" от 16 июня 2004 г. N 565 , "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" от 9 июля 2004 г. N 591 , "О профилактике йододефицитных заболеваний" от 14 октября 2003 г. N 489 , "О воинской обязанности и воинской службе" от 8 июля 2005 года N 74 и других.
29. В определенной мере на реализацию национальной политики в отношении соблюдения законных прав и интересов детей направлены государственные отраслевые программы по вопросам соблюдения прав детей в области образования, здравоохранения, снижения бедности, миграционной политики, демографического развития, реабилитации инвалидов и другие. Среди таких программ можно назвать:
Государственную программу развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденную Указом Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года N 1459 ;
Государственную программу реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденную Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года N 1438 ;
Программу усиления борьбы с туберкулезом в Республике Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2004 года N 850;

Қазақстан Республикасында ЖҚТБ-ның iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi 2001 - 2005 жылдарға арналған бағдарлама 2001 жылғы 14 қыркүйектегi N 1207 Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген;
Мүгедектердi оңалтудың 2002 - 2005 жылдарға арналған бағдарламасы 2001 жылғы 29 желтоқсандағы N 1758 Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекітілген;
Қазақстан Республикасында мүгедектердi оңалтудың 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы 2006 жылғы 6 қаңтардағы N 17 Қазақстан Республикасы Yкiметінің қаулысымен бекiтiлген;

Программу по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1207 ;
Программу реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1758 ;
Программу реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2006 года N 17 ;

Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы 2005 жылғы 27 қаңтардағы N 68 Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген;
Қазақстан Республикасында кедейлiктi азайту жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған бағдарлама 2003 жылғы 26 наурыздағы N 296 Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген;
Қазақстан Республикасында әлеуметтiк реформаларды одан әрi тереңдетудiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы 2004 жылғы 30 қарашадағы N 1241 Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген;

Программу занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2005 года N 68 ;
Программу по снижению бедности в Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2003 года N 296 ;
Программу дальнейшего углубления социальных реформ в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2004 года N 1241 ;

"Ауыл мектебi" 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы 2003 жылғы 4 ақпандағы N 128 Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген және басқалар.
30. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар арасындағы қызметтi тиімдi үйлестiрудi, сондай-ақ үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен және азаматтық қоғамның басқа да секторларымен ынтымақтастықты қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 13 қаңтардағы N 36 қаулысымен арнайы уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Балалар құқықтарын қорғау комитетi құрылды.

Программу "Ауыл мектебі" на 2003-2005 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2003 года N 128 и другие.
30. В целях обеспечения координации по реализации Конвенции на государственном и местном уровнях, включая эффективную координационную деятельность между центральными и местными исполнительными органами, а также сотрудничество с неправительственными общественными организациями и другими секторами гражданского общества постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2006 года N 36 создан специальный уполномоченный орган - Комитет по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан.

31. Есептi кезеңде балалар мүдделерiн қорғаудың құқықтық құралдары жүйесi одан әрi дами түстi. Комитет ұсынымдарының 11 және 12-тармақтарын, сондай-ақ адам құқықтары жөнiндегi ұлттық институттардың рөлi туралы N 2 Жалпы Комментарийдi ескере отырып, Қазақстан Республикасындағы адам құқықтары жөнiндегi уәкiлдi тағайындаған сәтiнен бастап мемлекеттiк органдар жүйесiнде ұлттық құқық қорғау мекемесiнiң рөлi нығая түстi, Уәкiлдiң мәртебесi мен құзыретi өзгердi. "Адамның және азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғау жүйесiн одан әрi жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 29 қарашадағы N 1474 Жарлығымен омбудсменнiң құқық қорғау өкiлеттiлiктерi кеңейтiлдi, жаңа: iстi сотта қарауға қатысу, сот актiлерiнiң заңдылығын тексеру туралы өтiнiш жасау, парламент тыңдауларына бастамашылық ету және қылмыстық, азаматтық және тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту туралы өтiнiштер жiберу функциялары енгiзiлдi. Бұдан басқа, Қазақстан Республикасындағы адам құқықтары жөнiндегi уәкiлдiң аппаратында балалар құқықтары жөнiндегi арнайы сектор жұмыс iстейдi. 2006 жылы Қазақстанның әрбiр өңiрiнде бала құқықтары жөнiндегi омбудсменнiң арнайы құрылымын құруға есептелген "Бала құқықтарын қорғау және бала құқықтарын мониторингiлеу тетiктерiн құру" пилоттық жобасын iске асыру басталды. Жоба 2005 - 2009 жылдарға арналған ынтымақтастық бағдарламасының бiр бөлiгi ретiнде Қазақстанның Үкiметiмен бiрлесiп жүзеге асырылатын болады. Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң, Омбудсмен офисiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың, үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының 90 өкiлі және 10 және 17 жас аралығындағы 3 мың бала осы жобаның негiзгi әрiптестерi болады.

31. Дальнейшее развитие за отчетный период получила система правовых средств защиты интересов детей. С учетом пунктов 11 и 12 рекомендаций Комитета, а также его Общего Комментария N 2 о роли национальных институтов по правам человека с момента учреждения Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан произошло упрочение роли национального правозащитного учреждения в системе государственных органов, изменился статус и компетенция Уполномоченного. Так, Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2004 года N 1474 "О дальнейшем совершенствовании системы защиты конституционных прав и свобод человека и гражданина" расширены правозащитные полномочия омбудсмена, введены новые функции: участие в судебном рассмотрении дела, обращение с ходатайством о проверке законности судебных актов, инициирование парламентских слушаний и направление ходатайств о привлечении к уголовной, гражданской и дисциплинарной ответственности. Кроме того, в аппарате Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан действует специальный сектор по правам детей. В 2006 году началась реализация пилотного проекта "Защита прав ребенка и создание механизмов мониторинга прав ребенка", рассчитанного на создание специальной структуры омбудсмена по правам ребенка в каждом регионе Казахстана. Проект будет осуществляться совместно с Правительством Казахстана как части программы сотрудничества на 2005-2009 годы. Ключевыми партнерами данного проекта будут 90 представителей Министерства образования и науки, офиса Омбудсмена, местных исполнительных органов, неправительственных общественных организаций, средств массовой информации и 3 тысячи детей в возрасте от 10 до 17 лет.

32. Комитеттiң елiмiздегi балалардың жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-қимылдарының ұлттық жоспарын әзiрлеу қажеттігi туралы ұсынымдарына сәйкес қазiргi уақытта республикада "2006-2011 жылдарға арналған "Қазақстанның балалары" мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы" Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасы әзiрленген. Осы құжат балалардың құқықтарын және мүдделерiн қорғау саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын, басымдықтарын, мiндеттерiн, сондай-ак әлеуметтiк жетiмдiктiң алдын алу мен болдырмаудың негiзгi стратегиялық бағыттарын айқындайды.

32. В соответствии с рекомендациями Комитета о необходимости разработки национального плана действий по улучшению положения детей в стране в настоящее время в республике подготовлен проект постановления Правительства Республики Казахстан "О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе "Дети Казахстана" на 2006-2011 годы" и проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе "Дети Казахстана" на 2006-2011 годы". Данный документ определяет основные направления, приоритеты, задачи государственной политики в области охраны прав и защиты интересов детей, а также основные стратегические направления профилактики и предупреждения социального сиротства.

34. 2003 - 2006 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бағдарламасында және 2003 - 2006 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бағдарламасын iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспарында әлеуметтiк саясат саласында елдi дамытудың маңызды басымдықтарының қатарында мақсаты азаматтардың бiлiм алуға өз құқықтарын iске асыру үшiн жағдай жасау болатын, құрылымы мен сапасы жағынан экономика мен азаматтық қоғамның қажеттiлiктерiне сәйкес келетiн бiлiм берудi түрлендiру айқындалған. 2006 жылы бiлiм берудi бюджеттiк қаржыландыру 2003 жылмен салыстырғанда 107,5 пайызға ұлғайтылған.
35. Балалардың сапалы бiлiм алуға құқықтарын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасында Бiлiм берудi дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы қабылданған.
Аталған бағдарламаны iске асыру үшiн мынадай iс-шаралар көзделген:
- 12-жылдық оқуға көшудiң нормативтiк құқықтық базасын құру;
- бiлiм бағдарламаларының базалық және бейiндiк мазмұнын жетiлдiру, эксперименталдық оқу жоспарларын, оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендердi әзiрлеу және оларға сараптама жасау;
- оқушылар жетiстiктерiн iшкi ағымдағы және қорытынды бағалау жүйесiн құру;
- оқытуды ұйымдастыру қағидаттарын және ондағы оқушының рөлiн бiлiмдi, дағдыларды селқос "алушыдан" таным процесiнiң белсендi субъектiсiне өзгерту;
- оқушыны тұлға және қызмет субъектiсi ретiнде дамыту, өмiрлiк құнды бағдарлар қалыптастыру;
- жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм берудiң бiлiм бағдарламаларын жаңарту, пәндiк бiлiмнің iргелiгiн, кең бейiндiлiгiн, оларды игеру мен қолданудың шығармашылық деңгейiн қамтамасыз ету;
- сапа менеджментi жүйесiн енгiзу, жоғары оқу орындарының кәсiптiк бiлiм бағдарламаларын аккредиттеу үшiн жағдай жасау;
- неғұрлым дайындалған жастарды таңдап алу мақсатында студенттік контингенттi қалыптастыру тетiгiн жетiлдiру;
- бiлiм гранттарының санын арттыру және студенттердiң оқуына кредит берудiң жаңа үлгiсiн жасау жолымен жоғары бiлiмге қол жетiмдiлiк деңгейiн арттыру;
- бiлiм беру объектiлерiн салу және қайта жаңарту және олардың материалдық-техникалық базасын нығайту.
Тұтастай алғанда жоғарыда көрсетiлген бағдарламаны iске асыруғa 2005 жылы 43,2 млрд. теңге, 2006 жылы - 64,9 млрд. теңге көзделген.
36. Республикада балалармен жұмыс iстейтiн мамандардың, жұртшылықтың, балалар мен олардың ата-аналарының Конвенцияның негiзгi ережелерi туралы хабардар болу мәселелерiне, оларды насихаттауға және түсiндiруге үлкен көңiл бөлiнедi. 2004 жылы Қазақстан Республикасының Конвенцияны ратификациялауының 10 жылдығы шеңберiнде республиканың бiлiм беру ұйымдары балалардың Конвенция ережелерi туралы хабардар болу деңгейiн, бала құқықтары жөнiндегi ағартушылық және бiлiм беру қызметiн мониторингiлеудi жүргiздi. Алынған материалдарды талдау республиканың бiлiм беру ұйымдарында оқушылар арасында да, ата-ана жұртшылығы мен педагогтар арасында да Конвенция ережелерiн түсiндiру жөнiндегi жұмыс жандана түскендiгi туралы қорытынды жасауға мүмкiндiк бередi. 2004 - 2005 жылдары балалардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау мәселелерi бойынша барлығы 170-тен астам семинар, 40-қа жуық дөңгелек үстел, 6 мыңға жуық дебаттар, 30 мыңнан астам қайырымдылық акциялары, 80-ге жуық шығармашылық көрмелер, суреттер, плакаттар конкурстары, мерекелiк концерттер өткiзiлдi.
Ата-аналар үшiн балалардың қатысуымен ата-аналық лекторийлер, семинар-тренингтер, мәдени-бұқаралық iс-шаралар өткiзу көзделген. Білім беру ұйымдарында БҰҰ-ның бала құқықтары жөнiндегi конвенциясына арналған стендтер, бұрыштар, кiтапханаларда құқықтық бiлiм беру жөнiндегi стендтер ресiмделген.

34. В Программе Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы и Плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы в области социальной политики в числе важнейших приоритетов развития страны определена модернизация образования, имеющая целью создание условий для реализации гражданами своих прав на образование, по своей структуре и качеству соответствующее потребностям экономики и гражданского общества. Бюджетное финансирование образования в 2006 году увеличено по сравнению с 2003 годом на 107,5 процента.
35. Для обеспечения права детей на получение качественного образования в Республике Казахстан принята Государственная программа развития образования на 2005-2010 годы.
Для реализации названной программы предусмотрены следующие мероприятия:
создание нормативной правовой базы перехода на 12-летнее обучение;
усовершенствование базового и профильного содержания образовательных программ, разработка и экспертиза экспериментальных учебных планов, учебников и учебно-методических комплексов;
создание системы внешней текущей и итоговой оценки учебных достижений обучающихся;
изменение принципов организации обучения и роли ученика в нем от пассивного "получателя" знаний, умений, навыков к активному субъекту познавательного процесса;
развитие ученика как личности и субъекта деятельности, формирование ценностных жизненных ориентиров;
обновление образовательных программ высшего и послевузовского образования, обеспечение фундаментальности, широкопрофильности, творческого уровня усвоения и применения предметных знаний;
внедрение системы менеджмента качества, создание условий для аккредитации профессиональных образовательных программ вузов;
усовершенствование механизма формирования студенческого контингента с целью отбора наиболее подготовленной молодежи;
повышение уровня доступности высшего образования путем увеличения количества образовательных грантов и создания новой модели кредитования обучения студентов;
строительство и реконструкция объектов образования и укрепление их материально-технической базы.
В целом на реализацию вышеуказанной программы в 2005 году предусмотрено 43,2 млрд. тенге, в 2006 году - 64,9 млрд. тенге.
36. В республике серьезное внимание уделяется вопросам расширения осведомленности специалистов, работающих с детьми, общественности, детей и их родителей об основных положениях Конвенции, их пропаганде и разъяснению. Так, в 2004 году в рамках 10-летия со дня ратификации Республикой Казахстан Конвенции органами образования республики был проведен мониторинг уровня осведомленности детей о положениях Конвенции, просветительской и образовательной деятельности по правам ребенка. Анализ полученных материалов позволяет сделать вывод о том, что в организациях образования республики активизировалась работа по разъяснению положений Конвенции, как среди учащихся, так и среди родительской общественности и педагогов. Всего в 2004-2005 годах было проведено свыше 170 семинаров, около 40 круглых столов, 6-ти тысяч дебатов, диспутов по вопросам защиты прав и интересов детей, более 30 тысяч благотворительных акций, около 80 творческих выставок, конкурсов рисунков, плакатов, праздничных концертов.
Для родителей было предусмотрено проведение родительских лекториев, семинаров-тренингов, культурно-массовых мероприятий с участием детей. В организациях образования оформлены стенды, уголки, посвященные Конвенции о правах ребенка, в библиотеках - стенды по правовому образованию.

37. Қазақстан Республикасының Конвенцияны ратификациялауының 10 жылдығы жылында "Балаларға ерекше қамқорлық" атты бүкiлқазақстандық акция өткiзiлген болатын. Осы акция балалар мен жасөспiрiмдердi әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз етуге, олардың құқықтары мен мүдделерiн қорғауға, салауатты өмiр салтын қалыптастыруға, құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың алдын алуға және оларды болдырмауға бағытталған. Өткiзiлген және жоспарланған барлық iс-шаралар барысында жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, мүгедек балаларға, сондай-ақ көп балалы және аз қамтылған отбасылардың балаларына ерекше көңiл бөлiндi. Акция шеңберiнде баланы физикалық немесе психологиялық тiл тигiзудiң барлық нысандарынан, қамқорлықтың болмауынан немесе немқұрайлы қараудан қорғайтын психологиялық-әлеуметтiк қызметтер, мектеп кеңестерiн, жанжал комиссияларын құру мәселелерi шешiлдi. Акцияны өткiзуде әр түрлi халықаралық және үкiметтiк емес ұйымдар мен бiрлестiктер, ұлттық-мәдениет орталықтарының өкiлдерi, меценаттар, демеушiлер және басқалар белсене қатысты. Республикалық акцияны өткiзу жөнiндегi барлық iс-шаралар бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланды.
38. Әрбiр балаға саяси-құқықтық бiлiмнiң қажеттi көлемiн беру мақсатында мемлекеттiк жалпыға бiрдей мiндеттi стандарттармен "Адам. Қоғам. Құқық" өз бетiнше оқу курсы, "Адам және қоғам" оқу пәнi көзделген. Осы курстардың оқу объектiлерi қазақстандық қоғамның құқықтық жүйесi, құқық салаларының негiздерi, соттың, прокуратураның және басқа да құқық қорғау органдарының қызметi болып табылады. Әдiлет органдарымен бiрлесiп, жыл сайын оқушылар мен оқушы жастар арасында үздiк құқық кабинетiне байқау конкурстары, азаматтық iс жүргiзу және құқықтық бiлiмдер жөнiндегi республикалық олимпиадалар мен турнирлер өткiзiлiп тұрады. Дүниежүзiлiк бiлiм беру бағдарламасының шеңберiнде адам құқықтары саласында республикада бiрiншi кезеңге арналған 2005-2007 жылдар Ұлттық iс-қимыл жоспары әзiрленуде, онда адам құқықтары саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру адам құқықтары саласында бiлiм беру мәселелерi бойынша халықаралық, үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен ынтымақтастықты кеңейту, әр түрлi әлеуметтiк зерттеулер жүргiзу, осы бағытта жұмыс iстейтiн мамандардың бiлiктiлiгiн арттыру мәселелерi көзделедi.
39. Бiлiм берудi Дамыту Академиясымен, Халықаралық Даму жөнiндегi АҚШ агенттiгiнiң контракторымен бiрлесіп, 2005 жылы жалпы бiлiм беретiн мектептердегi құқық мәселелерi жөнiндегi оқулықтар сараптамасы жүргiзiлдi, азаматтық бiлiм беру және құқық жөнiндегi оқулық авторларының қатысуымен мектеп мұғалiмдерi мен колледж оқытушылары үшін мемлекет пен құқық негiздерiнiң республикалық семинары ұйымдастырылды.

37. В год 10-летия со дня ратификации Республикой Казахстан Конвенции была проведена Всеказахстанская акция "Детям особую заботу". Данная акция была направлена на обеспечение социальной защиты детей и подростков, охрану прав и защиту их интересов, формирование здорового образа жизни, профилактику и предупреждение правонарушений и преступлений. В ходе всех проводимых и запланированных мероприятий особое внимание уделялось детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, детям-инвалидам, а также детям из многодетных и малообеспеченных семей. В рамках акции решались вопросы создания психолого-социологических служб, школьных советов, конфликтных комиссий, защищающих ребенка от всех форм физического или психологического оскорбления, отсутствия заботы или небрежного обращения. Активное участие в проведении акции принимали участие различные международные и неправительственные организации и объединения, представители национально-культурных центров, меценаты, спонсоры и др. Все мероприятия по проведению акции широко освещались в средствах массовой информации.
38. В целях предоставления каждому ребенку необходимого объема политико-правовых знаний государственными общеобязательными стандартами образования предусмотрен самостоятельный учебный курс "Человек. Общество. Право", учебный предмет "Человек и общество". Объектами изучения этих курсов являются правовая система казахстанского общества, основы отраслей права, деятельность суда, прокуратуры и других правоохранительных органов. Совместно с органами юстиции ежегодно проводятся смотры-конкурсы на лучший кабинет права, республиканские олимпиады и турниры по граждановедению и правовым знаниям среди школьников и учащейся молодежи. В рамках Всемирной программы образования в области прав человека в республике разрабатывается Национальный план действий на первый этап (2005-2007 годы), в котором предусматривается совершенствование нормативной правовой базы в области прав человека, расширение сотрудничества с международными, неправительственными общественными организациями по вопросам образования в области прав человека, проведение различных социологических исследований, вопросы повышения квалификации специалистов, работающих в этом направлении.
39. Совместно с Академией Развития Образования, контрактором Агентства США по Международному Развитию, в 2005 году проведена экспертиза учебников по вопросам права в общеобразовательных школах, организован Республиканский семинар для учителей основ государства и права школ и преподавателей колледжей с участием авторов учебников по гражданскому образованию и праву.

40. Конвенцияның 6-бабына сәйкес баланың салауатты дамуын қамтамасыз ету мақсатында қазақ және орыс тiлдерiнде оқушыларға арналған "Здоровые привычки", "Салауатты әдеттер", "Сенiң таңдауың", "Салауатты өмiр құпиясы" және басқа оқу-танымдық оқулықтар әзiрленген.
41. Баланы азат қоғамда барлық халықтар арасындағы түсiнiстік, бейбiтшiлiк, шыдамдылық, тең құқылық пен достық рухында саналы өмiрге дайындау үшiн Конвенцияның 29-бабының 1Г тармағына сәйкес 2004 жылы "Қоғамға қызмет ету" бағдарламасының шеңберiнде жұмыс тәжiрибесiмен алмасу жөнiндегi республикалық семинар ұйымдастырылды. Семинар жұмысына бiлiктiлiк арттыру институттарының әдiскерлерi, мектеп директорлары, директорлардың тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасарлары, республиканың барлық өңiрлерiнен бiлiм беру ұйымдарының педагогтары, барлығы 47 адам қатысты.
42. Конвенцияның 5, 24, 27-баптарына сәйкес ата-аналарға көмек ретiнде балаларды отбасында тәрбиелеу, ата-аналардың бiлiм беру ұйымдарының қоғамдық өмiрiне қатысуы, балалар мен жасөспiрiмдер арасындағы нашақорлықтың, темекi тартушылық пен алкоголизмнiң алдын алу мәселелерi, ата-аналарды балалардың есiрткi қолдануының алғашқы белгiлерiн өз бетiнше анықтауға үйрету жөнiндегi әдiстемелiк ұсынымдар әзiрленген болатын.
43. Бiлiм беру органдарының ата-ана жұртшылығымен әлеуметтiк әрiптестiгiнiң жүйесiн жетiлдiру, ынтымақтастық педагогикасын дамытудың тиiмдi жүйесiн қалыптастыру, ата-аналардың педагогика мен психология мәселелерiндегi құзыреттiлiгiн арттыру, оқушыларға, студенттерге және олардың ата-аналарына ақпараттық, құқықтық, психологиялық көмек көрсету мақсатында 2005 жылы Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Республикалық қоғамдық ата-аналар кеңесi құрылып, 2 республикалық және 10 Балалар қоғамдық қабылдау бөлмелерi ашылды. Олардың құрамына бiлiм беру ұйымдарының ата-аналар комитеттерiнiң, ұлттық мәдени орталықтардың, қарттар кеңестерiнiң өкiлдерi, соғыс және еңбек ардагерлерi, денсаулық сақтау, iшкi iстер органдарының, балалар қоғамдық бiрлестiктерiнiң және бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi кiрдi. Өңiрлiк қоғамдық Ата-аналар кеңестерiне 300-ден астам адам жұмылдырылған. Олар - 175 ата-аналар комитеттерiнiң, 62 - педагогикалық қоғамдастықтың, 15 - Қазақстан халықтарының Кiшi ассамблеяларының, 12 - бұқаралық ақпарат құралдарының, 6 - педагогикалық еңбек ардагерлерiнiң, 6 - қарттар кеңестерiнiң, 5 - денсаулық сақтау, 6 - iшкi iстер органдарының, 11 - балалар және қоғамдық қозғалыстар мен ұйымдардың, 3 - қазынашылық өкiлдерi.
44. Жастарды тәрбиелеу, әлеуметтендiру және дамыту үшiн құқықтық, әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар жасау үшiн Қазақстан Республикасының 2005 - 2007 жылдарға арналған жастар саясаты бағдарламасында жастардың әлеуметтiк бейiмделу және кәсiптiк қажет болу тетiктерiн одан әрi дамыту көзделген. Тұтастай алғанда, әлеуметтiк қызметтер құруға, жастардың әлеуметтiк маңызы бар жобаларын iске асыруға 2005 жылы республикалық бюджеттен 123,6 млн. теңге бөлiнген. Нәтижесiнде республиканың әртүрлi өңiрлерiнде 9 әлеуметтiк жастар қызметтерi қосымша құрылған.

40. Согласно статье 6 Конвенции в целях обеспечения здорового развития ребенка были разработаны учебно-познавательные пособия на казахском и русском языках для учащихся: "Здоровые привычки", "Салауатты әдеттер", "Твой выбор", "Секреты здоровой жизни" и другие.
41. Для подготовки ребенка к сознательной жизни в свободном обществе в духе понимания, мира, терпимости, равноправия и дружбы между всеми народами согласно пункту 1 Г статьи 29 Конвенции в 2004 году был организован Республиканский семинар по обмену опытом работы в рамках программы "Служение обществу". В работе семинара принимали участие методисты институтов повышения квалификации, директора школ, заместители директоров по воспитательной работе, педагоги организаций образования из всех регионов республики, всего - 47 человек.
42. В соответствии со статьями 5, 24, 27 Конвенции в помощь родителям были разработаны методические рекомендации по вопросам семейного воспитания детей, участия родителей в общественной жизни организации образования, профилактики наркомании, табакокурения и алкоголизма среди детей и подростков, обучению родителей самостоятельному выявлению начальных признаков употребления детьми наркотиков.
43. В целях совершенствования системы социального партнерства органов образования с родительской общественностью, формирования эффективной системы развития педагогики сотрудничества, повышения компетентности родителей в вопросах педагогики и психологии, оказания учащимся, студентам и их родителям информационной, правовой, психологической помощи в 2005 году был создан Республиканский общественный совет родителей Министерства образования и науки Республики Казахстан, открыты 2 республиканские и 10 Детских общественных приемных. В их состав вошли представители родительских комитетов организаций образования, национальных культурных центров, советов старейшин, ветераны войны и труда, органов здравоохранения, внутренних дел, детских общественных объединений и средств массовой информации. Всего в региональных общественных Советах родителей задействовано более 300 человек. Это - 175 представителей родительских комитетов, 62 - педагогической общественности, 15 - Малых Ассамблей народов Казахстана, 12 - средств массовой информации, 6 - ветеранов педагогического труда, 6 - советов старейшин, 5 - органов здравоохранения, 6 - органов внутренних дел, 11 - детских и общественных движений и организаций, 3 - казначейства.
44. Для обеспечения правовых, социально-экономических условий воспитания, социализации и развития молодежи в Программе молодежной политики на 2005-2007 годы предусмотрено дальнейшее развитие механизмов социальной адаптации и профессиональной востребованности молодежи. В целом на создание социальных служб, реализацию социально-значимых проектов молодежи в 2005 году из республиканского бюджета выделено 123,6 млн. тенге. В результате в различных регионах республики дополнительно создано 9 социальных молодежных служб.

Әлеуметтiк маңызы бар жобалар конкурстарын өткiзу арқылы республика жастарына әлеуметтiк қолдау көрсетуге және оларды дамытуға негiзделген тетiк одан әрi дами түстi. Осы мақсаттарға 2005 жылы 53,6 млн. теңге бөлiнген.
45. Мемлекеттiк билiк органдарының халықаралық және үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен өзара iс-қимылы Қазақстан Республикасында Конвенция және Комитет ұсынымдарының 21-23-тармақтарын орындау негiзiнде балалар мүддесiнде саясатты iске асыруда неғұрлым маңызды болып келедi. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен ұйымдары үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдарды балалардың құқықтарын қорғау мәселелерiне тартуға жәрдем көрсететiн халықаралық ұйымдармен (ЮСАИД, Бүкiлдүниежүзiлiк банк, Азия даму банкi, Европалық одақ және басқалар) тығыз ынтымақтасады. Осы ұйымдар оқытудың жаңа технологияларын, интербелсендi әдiстерiн енгiзуге, оқушылар мен мұғалiмдерге арналған бағдарламаларды, оқу құралдарын әзiрлеу кезiнде зерттеулер, оқыту семинарларын, конференциялар мен форумдарды өткiзуге ықпал етедi.
46. Осылайша, ЮНЕЙДС-тiң техникалық және қаржылық қолдауымен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 14 қыркүйектегi N 1207 қаулысымен бекiтiлген 2002-2005 жылдарға арналған АҚТҚ/ЖҚТБ эпидемиясына қарсы күрес жөнiндегi бағдарлама жұмыс iстейдi.
47. ЮНЕСКО-ның қаржылық қолдауымен Қарағанды қаласында жалпы орта бiлiм статистикасын жетiлдiру жөнiндегi семинар-кеңес өткiзiлдi. (2003 жылғы 2-3 шiлде).
48. Республикадағы статистикалық eceпті ЮНЕСКО стандарттарына сәйкес келтiру мақсатында "Бiлiм алу - барлығы үшiн" бағдарламасының шеңберiнде жобаны жалғастыру жоспарлануда.
49. БҰҰ-ның "ЮНИСЕФ" балалар қорымен бiрлесiп, өмiр сапасын қамтамасыз ету саласында халықаралық стандарттарға қол жеткiзу, "балаға кең пейiлдi орта құру" үшін мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдар мен ұйымдар өкiлдерiнiң қатысуымен көптеген бағдарламалар iске асырылған, мәжiлiстер, конференциялар, кеңестер өткiзiлген.
50. Кәсiптiк орта бiлiм беру оқу орындарының бәрiнде жастар iстерi жөнiндегi комитеттер үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен, еңбектi ұйымдастыру мен өзара көмек көрсетудiң тиiмдi нысандарын кеңiнен пайдалану бойынша жұмыс берушiлермен ынтымақтасады.
51. Балалардың өмiрi, оларды оқыту және тәрбиелеу үшiн қажеттi жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен бiрлесiп, "Ерекше қорғау шараларына мұқтаж балалар", "Қазақстан Республикасының мектепке дейiнгi тәрбиелеудiң ғасырлар бойындағы жай-күйiнiң мониторингi", "Балғын шақтағы балаларға арналған бағдарламаларды дамытуды қамтамасыз ететiн жұмыстар мен қызметтердi сәйкестендiру", "Өмiр дағдысы және АҚТҚ//ЖҚТБ", "Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тәрбиелеудiң баламалы нысандарын дамыту" сияқты бағдарламалар мен жобалар iске асырылуда.

Дальнейшее развитие получил механизм, заключающийся в оказании социальной поддержки и развитии молодежи республики через проведение конкурсов социально-значимых проектов. На эти цели в 2005 году было выделено 53,6 млн. тенге.
45. В Республике Казахстан все более значимым в реализации политики в интересах детей на основе Конвенции и выполнении пунктов 21-23 рекомендаций Комитета становится взаимодействие государственных органов власти с международными и неправительственными общественными организациями. Государственные органы и организации Республики Казахстан тесно сотрудничают с международными организациями системы ООН, а также ЮСАИД, Всемирным банком, Азиатским банком развития, Европейским Союзом и др.), оказывающими содействие в привлечении неправительственных общественных организаций к вопросам охраны прав детей. Все эти организации способствуют внедрению новых технологий, интерактивных методов обучения, проведению исследований при разработке программ, учебных пособий для учащихся и учителей, обучающих семинаров, конференций и форумов.
46. Так, при технической и финансовой поддержке ЮНЕЙДС разработана и действует Программа по противодействию эпидемии СПИДа на 2002-2005 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1207.
47. При финансовой поддержке ЮНЕСКО проведен семинар - совещание по совершенствованию статистики среднего общего образования в городе Караганде (2-3 июля 2003 года).
48. Планируется продолжение проекта в рамках Программы "Образование для всех" с целью приведения статистического учета в республике в соответствие со стандартами ЮНЕСКО.
49. Совместно с детским Фондом Организации Объединенных Наций "ЮНИСЕФ" для достижения международных стандартов в области обеспечения качества жизни, "создания среды, доброжелательной к ребенку" реализованы многие программы, проведены заседания, конференции, совещания с участием представителей государственных и негосударственных органов и организаций.
50. Во всех учебных заведениях среднего профессионального образования комитеты по делам молодежи сотрудничают с различными неправительственными общественными организациями, работодателями по широкому использованию эффективных форм организации труда и взаимопомощи.
51. В целях обеспечения необходимых условий для жизни, обучения и воспитания детей совместно с неправительственными общественными организациями реализуются такие программы и проекты, как "Дети, нуждающиеся в особых мерах защиты", "Мониторинг состояния дошкольного воспитания Республики Казахстан на рубеже веков", "Идентификация услуг и служб, обеспечивающих развитие программ для детей в раннем детстве". "Жизненные навыки и ВИЧ/СПИД"; "Развитие альтернативных форм воспитания детей, оставшихся без попечения родителей" и др.

52. "Дамуында проблемалары бар балаларды бiлiм беру процесiне тарту жолы ретiнде ертерек араласу" жобасы бойынша 2001 жылдан бастап Ұлттық ғылыми-практикалық түзету педагогикасының орталығы жұмыс iстейдi, оның базасында инклюзивтiк бiлiм беру жөнiндегi орталық моделi құрылды, балғын шақтағы балалардың скринингiн жүргiзу жөнiндегi нормативтiк құқықтық база әзiрленуде.
53. "Баланы жан-жақты дамыту" бағдарламасы қорғаудың ерекше шараларына мұқтаж балаларды оқыту ортасын жақсартуға, мектептерде есiрткi қолданудың алдын алуға, мектеп кеңестерi арқылы мектептiк өзiн-өзi басқаруды дамытуға бағытталған.
54. "Оқу ортасын жақсарту" жобасы бойынша "Жаhандық бiлiм беру - өмiрлiк дағдылар" жобасын енгiзу жөнiндегi жұмыс жүргізiлуде. Әртүрлi кезеңдерде ұлттық жобаларды бағалау оқушылардың эмоционалдық дамудағы және зияткерлiк өсудегi айтарлықтай жетiстiктерiн, сондай-ақ оқушылардың мектепке, мұғалiмдерге, оқытылатын пәндерге деген қатынастарында оң нәтижелер ашты.
55. "Қорғаудың ерекше шараларына мұқтаж балалар" жұмысының бағыты бойынша "Шығармашылық бастамасы әйелдерiнiң лигасы" үкiметтiк емес қоғамдық ұйымымен бiрлесiп, Алматы қаласының үйлерi мен интернаттарынан балаларды патронаттық тәрбиелеуге алуға ниет бiлдiрген қазақстандық отбасыларын анықтау жөнiндегi экспериментке сынақ жасалды. 2005 жылы екi пилоттық өңiрде (Оңтүстiк Қазақстан облысы мен Астана қаласы) отбасын қолдау және құлдырау жағдайына ұшыраған отбасыларына арналған оңалту бағдарламаларын құрумен жұмыс iстейтiн орталықтар құрылған.
56. "Жастардың әл-ауқаты жөнiндегi бағдарлама" жобасы бойынша жұмыстың мазмұны жастардың салауатты өмiр салты, ЖЖБИ, АҚТҚ/ЖҚТБ, инъекциялық есiрткiлер мен зиянды заттарды қолданудың қауіптiлiгi туралы хабардар болуын жақсарту саласындағы мүмкiндiктердi және жаңа бетбұрыстарды, саясат пен стратегияны, жастардың азаматтық қоғам өмiрiне, сондай-ақ олардың мүдделерiнiң аясына кiретiн бағдарламаларды iске асыру, мониторингiлеу және бағалау процестерiне қатысуын күшейттi. Осыған байланысты Алматы, Астана, Қызылорда, Семей және Текелi қалаларында 5 Салауатты өмiр салты жөнiндегi Жастар бiлiм беру Орталықтары ашылды. Осы орталықтардың негiзгi iс-шаралары салауатты өмiр салтына оқыту, тепе-тең оқыту әдiсi бойынша салауатты өмiр салтын насихаттау, интербелсендi тренингтер мен семинарлар ұйымдастыру, балалар мен жасөспiрiмдерге, ата-аналарға консультация беру және денсаулықты қорғау және жасөспiрiмдер мен жастар арасында аурудың әрi мiнез-құлықтық тәуекелдердiң алдын алу болды.
57. Есептi кезеңде ЮНИСЕФ және ПРООН өкiлдiктерінің жәрдемдесуiмен және белсендi қатысуымен "Қазақстандағы әлеуметтiк салаға кешендi көзқарас" (2003 жыл), "Қазақстанда кедейлiктi азайту" (2004 жыл) сияқты бiрлескен жобалар, "Қазақстан Республикасындағы кедейлiк және әлеуметтiк стандарттар: ең төмен күнкөрiс деңгейiн айқындау әдiстемесін жетілдіруге деген көзқарас" семинары, "Қазақстан Республикасындағы әлеуметтiк реформаларды одан әрi тереңдетудiң 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламасының" тұсаукесерi (2004 жыл), "Қазақстан Республикасындағы әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесін жетiлдiрудiң өзектi мәселелерi", "Әлеуметтiк реформаларды одан әрi тереңдету. Ең аз әлеуметтiк стандарттар жүйесiн жетiлдiру, ана мен баланы қолдау жүйесi" (2005 жыл) атты семинарлар өткiзiлдi.

52. По проекту "Раннее вмешательство как путь включения детей с проблемами в развитии в образовательный процесс" с 2001 года работает Национальный научно-практический центр коррекционной педагогики, на базе которого создана модель центра по инклюзивному образованию, разрабатывается нормативная правовая база по проведению скрининга детей раннего возраста.
53. Проект "Всестороннее развитие ребенка" направлен на улучшение среды обучения детей, нуждающихся в особых мерах защиты, профилактику употребления наркотиков в школах, развитие школьного самоуправления посредством школьных советов.
54. По проекту "Улучшение среды обучения" ведется работа по внедрению проекта "Глобальное образование - жизненные навыки". Оценка национальных проектов на различных этапах выявила значительные успехи учащихся в эмоциональном развитии и интеллектуальном росте, а также положительные результаты в отношении учащихся к школе, учителям, преподаваемым предметам.
55. По направлению работы "Дети, нуждающиеся в особых мерах защиты" совместно с неправительственной общественной организацией "Лига женщин творческой инициативы" апробирован эксперимент по выявлению казахстанских семей, желающих взять на патронатное воспитание детей из домов и интернатов города Алматы. В 2005 году в двух пилотных регионах (Южно-Казахстанская область и город Астана) созданы центры поддержки семьи и работы над созданием реабилитационных программ для семей, оказавшихся в кризисной ситуации.
56. Содержание работы по проекту "Программа по благосостоянию молодежи" усилило возможности и развитие новых подходов, политики и стратегии в области улучшения осведомленности молодежи о здоровом образе жизни, опасности ИППП, ВИЧ/СПИД, инъекционных наркотиков и потребления вредных веществ, активизировало участие молодежи в жизни гражданского общества, а также в процессах реализации, мониторинга и оценки программ, входящих в сферу их интересов. В этой связи в городах Алматы, Астане, Кызылорде, Семипалатинске и Текели открыты 5 Молодежных Образовательных Центров по здоровому образу жизни. Основными мероприятиями этих центров стало обучение здоровому образу жизни, пропаганда здорового образа жизни методом обучения равный-равному, организация интерактивных тренингов и семинаров, консультирование детей и подростков, родителей и разработка информационных материалов по защите здоровья и профилактике заболеваний и поведенческих рисков среди подростков и молодежи.
57. За отчетный период при содействии и активном участии представительств ЮНИСЕФ и ПРООН проведены такие совместные проекты как "Комплексный подход к социальной сфере в Казахстане" (2003 год), "Снижение бедности в Казахстане" (2004 год), семинары "Бедность и социальные стандарты в Республике Казахстан: подходы к совершенствованию методики определения прожиточного минимума", презентация "Программы дальнейшего углубления социальных реформ в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" (2004 год), семинары: "Актуальные проблемы совершенствования системы социального обеспечения в Республике Казахстан", "Дальнейшее углубление социальных реформ: совершенствование системы минимальных социальных стандартов, система поддержки материнства и детства" (2005 год).

58. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен БҰҰ-ның Балалар қоры (ЮНИСЕФ) 2005 жылғы қаңтардан 2009 жылғы 31 желтоқсанға дейін жаңа елдiк бағдарламаға қол қойылды, ол 3 құрауыштан тұрады:
1. "Отбасы мен қоғамның әлеуетiн нығайту";
2. "Әлеуметтiк қорғау жүйесiн жетiлдiру";
3. "Әлеуметтiк саясатты әзiрлеу және басқару".
Осы бағдарлама 0-ден 18 жасқа дейiнгi балаларды дамытуды, оларға бiлiм берудi, қорғау мен қатысуын қамтиды.
59. Бес жыл мерзiм iшiнде ЮНИСЕФ-тiң негiзгi ресурстарынан Ынтымақтастық бағдарламасын iске асыруға 4,9 млн. АҚШ доллары жұмсалатын болады және қосымша көздерден 2,2 млн. долларға дейiн тарту жоспарлануда.
ІІІ. Бала ұғымы (I-бап)
60. Бала ұғымына қатысты ережелер Конвенцияның 1-бабына сәйкес Бала құқықтары туралы 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 64-65-тармақтарында айқындалған.

58. Правительством Республики Казахстан и Детским Фондом Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ) подписана новая страновая программа с января 2005 года по 31 декабря 2009 года, состоящая из 3-х компонентов:
1. "Укрепление потенциала семьи и общества";
2. "Усовершенствование системы социальной защиты";
3. "Разработка социальной политики и управление".
Данная программа охватывает развитие, образование, защиту и участие детей от 0 до 18 лет.
59. За этот период из основных ресурсов ЮНИСЕФ на реализацию Программы сотрудничества будет истрачено около 4,9 млн. долларов США и до 2,2 млн. долларов планируется привлечь из дополнительных источников.
III. Определение ребенка
(статья 1)
60. Положения, касающиеся определения ребенка в соответствии со статьей 1 Конвенции, изложены в пунктах 64-65 Первоначального доклада о выполнении Конвенции о правах ребенка в 2003 году.

61. Есептi кезеңде республикада кәмелетке толмаған азаматтардың еңбегi, оларды жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау саласында белгiлі жұмыс жүргізілді.
62. "Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 15-тармағының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2005 жылғы 15 ақпандағы N 45-п бұйрығымен Жасы он сегiзге толмаған адамдардың еңбегiн қолдануға тыйым салынатын ауыр қол еңбегi жұмыстары мен еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды), қауіптi (ерекше қауiптi) жұмыстардағы өндiрiстердiң, кәсiптердiң тiзiмi бекiтiлдi.

61. За отчетный период в республике проделана определенная работа в области труда, занятости и социальной защиты несовершеннолетних граждан.
62. В соответствии с требованиями пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О безопасности и охране труда" приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 февраля 2005 года N 45-п утвержден Список производств, профессий на тяжелых физических работах и работах с вредными (особо вредными), опасными (особо опасными) условиями труда, на которых запрещается применение труда лиц, не достигших восемнадцати лет.

63. 18 жасқа толмаған адамдарға темекi бұйымдарын сатуға тыйым салынды ("Темекi шегушiлiктiң алдын алу және шектеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы).
IV. Жалпы қағидаттар
Кемсiтпеушiлiк
(2-бап)
64. Қазақстан Республикасы балалардың өмiрге және дамуға деген мүдделерiн, кемсiтпеушiлiкке құқығын қамтамасыз ету бөлiгiнде Конвенцияның 2, 3, 6 және 12-баптарын және Комитет ұсынымдарының 24-тармағын iске асыру жөнiндегi шараларды қабылдауда.

63. Введен запрет на продажу табачных изделий лицам, не достигшим 18 лет ( статья 8 Закона Республики Казахстан "О профилактике и ограничении табакокурения").
IV. Общие принципы
Недискриминация
(статья 2)
64. Республикой Казахстан принимаются меры по реализации статей 2, 3, 6 и 12 Конвенции и пункта 24 рекомендаций Комитета в части наилучшего обеспечения интересов детей на жизнь и развитие, права на не дискриминацию.

65. Қазақстан Республикасының заңнамасында жыныстық, ұлттық, тілдік, шығу тегі, мүлiктiң жағдайы, тұрғылықты жері, дінге, сенімге қатыстығы, қоғамдық бiрлестiктерге тәуелдiлiгi белгiлерi бойынша және басқа да мән-жайлар бойынша адам мен азаматтың құқықтарын және бостандықтарын кемсiту белгiлерi бар нормалары жоқ.
66. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1677 Жарлығымен жыныстық тәуелдiлiгiне қарамастан қоғамның барлық мүшелерiнiң тең құқықтары мен мүмкiндiктерiн қамтамасыз етуге бағытталған 2006-2016 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы гендерлiк теңдiк стратегиясы бекiтiлген.

65. В законодательстве Республики Казахстан отсутствуют нормы, содержащие признаки дискриминации прав и свобод человека и гражданина по признакам пола, расы, национальности, языка, происхождения, имущественного положения, места жительства, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям и по другим обстоятельствам.
66. Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года N 1677 утверждена Стратегия гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы, направленная на обеспечение равных прав и возможностей всех членов общества вне зависимости от половой принадлежности.

69. 2006 - 2016 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы гендерлiк теңдiк стратегиясына сәйкес бiлiм беру жүйесiне тиiстi бағдарламаларды енгiзу жолымен балалар мен жастарды зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлыққа үйрету көзделген.
70. ЮНИСЕФ-тiң қолдауымен ғылыми-практикалық әлеуметтiк-психологиялық қызмет орталығы "Балалар мен жастарды зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлыққа үйрету" жобасын iске асырды, 5-10 сынып оқушыларына арналған оқу бағдарламасы, жоспары мен оқу-әдiстемелiк жинағы әзiрледi.
71. Қазақстан Республикасы Конституциясының 12-бабының 5-тармағында, егер Конституцияда, заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар республикада азаматтар үшiн белгiленген құқықтар мен бостандықтарды пайдаланады деп айқындалған. Қазақстан Республикасының азаматы емес, республика аумағында тұрмайтын азаматтар бiлiм беру ұйымын, білім алу тілін және басқаларды таңдау құқығына ие.
72. Алайда, шетелдiк азаматтардың сапалы бiлiм алу мәселесiнде белгiлi бiр проблемалардың барлығын мойындау қажет: қазақ және орыс тiлдерiн бiлмеуi, жекелеген ата-аналардың қыздарды жоғары сыныптарда, қыздар мен ұлдардың бiрге оқуына тыйым салуы. Осы мәселелердi шешу үшiн республиканың барлық өңiрлерiнде тiлге оқыту курстары ашылуда, келген шетелдiк балалар, педагог мамандар үшiн бейiмделген арнайы оқу әдебиетi әзiрленуде.
Бұдан басқа, "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 6-тармағына сәйкес мынадай нысандарда бiлiм алуға болады: сырттай, кешкi, қашықтықтан оқу және экстернат.
73. Репатрианттардың (оралмандардың) білім алуға конституциялық құқығын қамтамасыз ету үшiн 2005 - 2006 жылғы оқу жылында республиканың жалпы бiлiм беретiн оқу мекемелерiнде 44548 репатриант балаларды, оның iшiнде 15053-i - жалпы бiлiм беретiн мектептiң бастауыш, 22910-ы - негiзгi, 6553-i - жоғары баспалдақтарында және 32 балалық шақтан мүгедектердi оқыту ұйымдастырылған. Республиканың жалпы орта бiлiм еру ұйымдарында таяу және алыс шетелдерден: Өзбекстаннан, Түркiменстаннан, Тәжiкстаннан, Қырғызстаннан, Ресейден, Украинадан, Грузиядан, Иран Республикасынан, Қытайдан, Монғолиядан, Түркиядан, Пәкiстаннан, Сауд Аравиясынан, Ауғаныстаннан келген оралман оқушылар үшiн олардың бiлiмiндегi ақтаңдақтарды жою және бiлiм бағдарламаларына бейiмделуi мақсатында қосымша сабақтар, консультациялар өткiзiледi, арнайы көшу бағдарламалары көзделген. Барлық балалар тегiн оқулықтармен және тамақтандырумен қамтамасыз етiлген.

69. В соответствии со Стратегией гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы предусматривается обучение детей и молодежи ненасильственному поведению путем внедрения соответствующих программ в систему образования.
70. При поддержке ЮНИСЕФ научно-практическим центром социально-психологической службы реализован проект "Обучение детей и молодежи ненасильственному поведению", разработаны учебная программа, план и учебно-методический комплект для учащихся 5-10-х классов.
71. В пункте 4 статьи 12 Конституции Республики Казахстан определено, что иностранцы и лица без гражданства пользуются в республике правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан, если иное не предусмотрено Конституцией, законами и международными договорами. Согласно пункту 1 статьи Закона Республики Казахстан "Об образовании" граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства имеют право на выбор организаций образования и формы получения образования в соответствии с условиями приема.
72. Однако, следует признать, что в вопросе получения качественного образования иностранными гражданами, есть определенные проблемы: незнание казахского и русского языков, запрет отдельных родителей на обучение девушек в старших классах, совместное обучение девочек и мальчиков. Для решения этих вопросов во всех регионах республики открываются языковые курсы, разрабатывается специальная учебная литература, адаптированная для прибывших детей-иностранцев. Кроме того, согласно пункту 6 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об образовании" обучение возможно в следующих формах: заочное, вечернее, дистанционное обучение и экстернат.
73. Для обеспечения конституционного права на образование репатриантов (оралманов) в 2005-2006 учебном году в общеобразовательных учебных заведениях республики организовано обучение 44548 детей-репатриантов, в том числе 15053 - в начальной, 22910 - основной, 6553 - старшей ступенях общеобразовательной школы и 32 - инвалида детства. В организациях общего среднего образования республики для учащихся-оралманов, прибывших из ближнего и дальнего зарубежья: Узбекистана, Туркменистана, Таджикистана, Кыргызстана, России, Украины, Грузии, Республики Иран, Китая, Монголии, Турции, Пакистана, Саудовской Аравии, Афганистана, в целях ликвидации пробелов в их знаниях и адаптации к образовательным программам проводятся дополнительные уроки, консультации, предусмотрены специальные переходные программы. Все дети обеспечены бесплатными учебниками и питанием.

74. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 16 қыркүйектегi N 900 қаулысымен бекітiлген Этникалық қазақтардың тарихи отанына оралуы тұжырымдамасының 6-тарауының 1-тармағына сәйкес басқа мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын ұлты қазақ барлық ұлдар мен қыздарға орта және жоғары кәсiптiк бiлiм ұйымдарына, магистратураға, аспирантураға түсу және Қазақстан Республикасының азаматтарымен қатар тағылымдамадан өту құқығы берiледi. Оқуға түсу кезiнде оларға Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын санда қабылдау квотасы көзделген.
75. 2001 - 2010 жылдарға арналған Тiлдердi қолдану мен дамытудың мемлекеттiк бағдарламасына республиканың бiлiм беру ұйымдарында ұлттық топтардың ана тiлiн меңгеру құқықтарын iске асыру негiзгi қағидаларының бiрi орындалады.
76. 2003 - 2004 оқу жылында республика мектептерiнiң 2980,і мың оқушысы ана тiлiнде: 20,3 мыңы (0,7 пайыз) - ұйғыр, 86,4 мыңы (2,9 пайыз) - өзбек, 2,9 мыңы (0,09 пайыз) - тәжiк, 165 мыңы - украин тiлiнде оқыды.
В 2005 - 2006 оқу жылында 2778077 оқушының 1 594019-ы - қазақ тiлiнде, 1 07971-i - орыс тiлiнде, 17525-i - ұйғыр тiлiнде, 82974-і - өзбек, 3225-i - тәжiк, 178-i - украин, 485-i немiс тiлiнде бiлiм алуда.
77. 2003 - 2004 оқу жылында республиканың 129 жалпы бiлiм беретiн мектебiнде 17533 оқушы жеке пән ретiнде 12 ана тiлiн: немiс - 400 адам, поляк - 1895 адам, украин - 165, корей - 463, дұнған - 6673, татар - 357, түрiк - 6012, шешен - 145, әзiрбайжан - 212 адам, курд - 815, ұйғыр - 336, грек тiлiн - 60 оқушы оқыды.
78. 2005 - 2006 оқу жылында республиканың 119 жалпы бiлiм беретiн мектебiнде 17150 оқушы жеке пән ретiнде 16 ана тiлiн: немiс - 277 оқушы, поляк - 1830 оқушы, корей - 444, дұнған - 7154, татар - 503, түрiк - 4936, әзiрбайжан - 430, курд - 962, ұйғыр - 257, шешен - 199, грек - 60, армян - 25, иврит - 40, белорус - 10, тәжiк - 15, украин - 8 оқушы оқыды.
79. 59 жексенбiлiк мектепте факультативтi немесе үйiрмелерде ана тiлiн 2597 оқушы оқиды: немiс - 644, корей - 322, иврит - 173, татар - 244, поляк - 327, украин - 169, армян - 92, грек - 45, әзiрбайжан - 99, шешен - 85, белорус - 63, қазақтардың диалектiсi - 46, чуваш - 28, болгар - 25, қазақ - 120, орыс - 53, парсы (иран) - 20, дағыстан - 15, тәжiк - 14, чех - 13 оқушы.

74. В соответствии с пунктом 1 главы 6 Концепции репатриации этнических казахов на историческую родину, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 1998 года N 900, всем юношам и девушкам казахской национальности, являющимся гражданами других государств, предоставляется право поступления на учебу в организации среднего и высшего профессионального образования, магистратуру, аспирантуру и на стажировку наравне с гражданами Республики Казахстан. При поступлении на учебу для них предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.
75. В соответствии с Государственной программой функционирования и развития языков на 2001-2010 годы в организациях образования республики выполняется одно из основных положений: реализация прав национальных групп в изучении родных языков.
76. Из 2980,1 тыс. учащихся школ республики в 2003-2004 учебном году на родном языке обучались: на уйгурском - 20,3 тыс. (0,7 процента), узбекском - 86,4 тыс. (2,9 процента), таджикском - 2,9 тыс. (0,09 процента), украинском - 165 учащихся.
В 2005-2006 учебном году из 2778077 учащихся обучается на казахском языке - 1594019, русском языке - 107971, уйгурском языке - 17525, узбекском - 82974, таджикском - 3225, украинском - 178, на немецком языке - 485 учащихся.
77. В 2003-2004 учебном году в 129 общеобразовательных школах республики 17533 учащихся изучали как самостоятельный предмет 12 родных языков: немецкий - 400, польский - 1895, украинский - 165, корейский - 463, дунганский - 6673, татарский - 357, турецкий - 6012, чеченский - 145, азербайджанский - 212 чел., курдский - 815, уйгурский - 336, греческий - 60 учащихся.
78. В 2005-2006 учебного года в 119 общеобразовательных школах республики 17150 учащихся изучают как самостоятельный предмет 16 родных языков: немецкий - 277, польский - 1830, корейский - 444, дунганский - 7154, татарский - 503, турецкий - 4936, азербайджанский - 430, курдский - 962, уйгурский - 257, чеченский - 199, греческий - 60, армянский - 25, иврит - 40, белорусский - 10, таджикский - 15, украинский - 8 учащихся.
79. В 59 воскресных школах родные языки факультативно или в кружках изучают 2597 учащихся: немецкий - 644, корейский - 322, иврит - 173, татарский - 244, польский - 327, украинский - 169, армянский - 92, греческий - 45, азербайджанский - 99, чеченский - 85, белорусский - 63, диалект казаков - 46, чувашский - 28, болгарский - 25, казахский - 120, русский - 53, персидский (иранский) - 20, дагестанский - 15, таджикский - 14, чешский - 13 учащихся.

80. Қазақстан Республикасында дамуында кемтар балаларға қатысты кемсiтушiлiктiң алдын алу жөнiндегi шаралар қабылдануда.
81. Әлеуметтiк бiлiм беру саласына балаларды денi сау қатарластарының бiлiм алу ортасына ықпалдастыру жөнiндегi инновациялық процестер кеңiнен енгiзiле бастады. Баланың дамуындағы кемшiлiктердiң алдын алу және табысты түзету, кемтар балаларды тәрбиелеу мен оқыту, олардың әлеуметтiк бейiмделуi және оларды қоғамға ықпалдастыру үшiн оңтайлы жағдайлар жасаудағы инновациялық бағыттарды зерделеу жөнiндегi жұмыс жетiлдiрiлуде.
82. Түзету педагогикасы ғылыми-зерттеу институтының эксперименталдық педагогикалық зерттеулер деректерi бастапқы бұзушылық бойынша саңыраулар немесе 4 дәрежелi нашар еститiндер ретiнде сыныпталған естуi аса бұзылған балалардың 25 пайызы кешендi ерте түзетуден өткен соң бұқаралық мектепке түсетiнiн және онда табысты оқитынын, құлағы еститiн адамдардың арасында өмiр сүретiнiн және тәрбиеленетiнiн дәлелдедi. Бұл балалардың жалпы даму және сөйлеу деңгейi жас нормасына сәйкес келедi немесе оған жақын.
83. Республикада арнайы түзету ұйымдарының функцияларын кеңейту, оларды мұқтаж балаларға мамандандырылған бiлiктi бейiндiк көмек көрсету орталықтарына айналдыру жөнiндегi шаралар қабылдануда.
84. Дамуында кемтар балаларды оңалтудағы, оларды әлеуметтендiрудегi, қазiргi заманғы қоғамда өмiрге дайындаудағы тиiмдi құралдардың бiрi компьютерлер мен ақпараттық технологиялар болып отыр.
Осы мақсаттарда төрт бағыт бойынша міндеттер кешенін ғылыми және практикалық шешу жүзеге асырылуда: зерттеу, диагностикалау, психологиялық-педагогикалық және техникалық. Елiмiздiң дефектологтары осы санаттағы балаларға жалпы және кәсiптiк бiлiм беру процесiне жаңа ақпараттық технологияларды енгiзу проблемаларын белсендi түрде шешуде.
85. Қазақстан Республикасында дамуында кемтар балаларды еңбекке орналастыру проблемасы өзектi болып қалып отыр. Еңбек бейiнiн таңдаудың шектеулiгi, әлсiз кәсiптiк даярлық түзету ұйымдарының түлектерiне еңбек нарығында бәсекеге қабiлеттi болуына мүмкiндiк бермей отыр. Мемлекеттiк және жеке меншiк кәсiпорындар еңбекке қабiлетi шектеулi адамдарды қабылдауға әрқашан мүдделi емес.
86. Осыны ескере отырып, қазiргi уақытта халықты еңбекпен қамту жөнiндегi iс-шараларды iске асыру шеңберiнде кәсiптiк бастауыш бiлiм бағдарламаларын қайта қарау жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде.
87. Қабылданған шараларға қарамастан, Қазақстан Республикасында дамуында кемтар балаларды кемсiтпеушiлiк проблемасы әзiрше толық шешiлмеген.

80. В Республике Казахстан принимаются меры по предупреждению дискриминации в отношении детей с ограниченными возможностями в развитии.
81. В сферу специального образования шире стали внедряться инновационные процессы по интеграции детей в образовательную среду здоровых сверстников. Совершенствуется работа по изучению инновационных направлений в создании оптимальных условий для профилактики и успешной коррекции нарушений в развитии ребенка, воспитания и обучения, социальной адаптации и интеграции в общество детей с ограниченными возможностями.
82. Данные экспериментальных педагогических исследований научно-исследовательского института коррекционной педагогики доказывают, что 25 процентов детей с глубокими нарушениями слуха, квалифицирующиеся по первичному нарушению как глухие или слабослышащие 4-степени, пройдя раннюю комплексную коррекцию, поступают в массовую школу и успешно там обучаются, живут и воспитываются в кругу слышащих людей. Уровень общего и речевого развития этих детей соответствует или близок возрастной норме.
83. В республике принимаются меры по расширению функций специальных коррекционных организаций образования, превращению их в центры оказания квалифицированной специализированной профильной помощи нуждающимся детям.
84. Одним из эффективных средств в реабилитации детей с ограниченными возможностями в развитии, их социализации, подготовки к жизни в современном обществе стали компьютеры и информационные технологии.
В этих целях осуществляется научное и практическое решение комплекса задач по четырем направлениям: исследование, диагностирование, психолого-педагогическое и техническое. Дефектологи страны активно разрешают проблемы внедрения новых информационных технологий в процесс общего и профессионального образования детей этой категории.
85. В Республике Казахстан острой проблемой остается трудоустройство детей с ограниченными возможностями в развитии. Ограниченность выбора профилей труда, слабая профессиональная подготовка не позволяют выпускникам коррекционных организаций быть конкурентоспособными на рынке труда. Государственные и частные предприятия не всегда заинтересованы в приеме лиц с ограниченной трудоспособностью.
86. Учитывая это, в настоящее время проводится серьезная работа по пересмотру программ начального профессионального образования в рамках реализации мероприятий по занятости населения.
87. Несмотря на принимаемые меры, в Республике Казахстан проблема недискриминации детей с ограниченными возможностями в развитии, решена пока не в полной мере.

88. Сондықтан дамуында кемтар балаларға арналған арнайы бiлiм берудi дамытудың негiзгi бағыттары мыналар болып табылады:
бұрын оқытылмайтын деп саналған балаларды оқытуды ұйымдастыру;
осы санаттағы балаларды серпiндi психологиялық-педагогикалық және медициналық-әлеуметтiк сүйемелдеу жүйесiн құру;
мүмкiндiгi шектеулi адамдарды ықпалдастырып оқытуды мемлекеттiк қолдау, инклюзивтiк оқытуды дамыту жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
кемтар баланы тәрбиелеуге және жеке тұлға ретiнде әлеуметтендiруге, қоғамда өз бетiнше өмiр сүруге дайындауға бағытталған әлеуметтiк бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру.
89. Осы проблемаларды шешу үшiн Қазақстан Республикасында бiлiм берудi дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде:
2006 жылы республикалық бюджет есебiнен Алматы және Қарағанды қалаларында әрбiреуi 250 орындық көру қабiлетi бұзылған балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар салу;
көру, есту және жүрiп-тұру қабiлетi бұзылған балаларды қамту үшiн жағдайы жоқ өңiрлерде 12 түзету ұйымын ашу;
кемтар балаларды мектепке дейiнгi бiлiм беру жүйесiне тарту үшiн 380 түзету кабинетiн және инклюзивтiк бiлiм беру ұйымдарын ашу;
педагогикалық кадрларды даярлау және қайта даярлау жолымен арнайы бiлiм берудi кадрмен қамтамасыз етудi жетiлдiру.
Бала мүдделерiн қорғау қағидатының басымдығы
(3-бап)
90. Балалар мүдделерiн барынша қамтамасыз ету қағидаты, оны балаларға қатысты іс-шараларда алдыңғы кезекте ескеру қажеттiлiгi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы", " Неке және отбасы туралы ", " Бiлiм туралы ", " Еңбек туралы ", " Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау туралы " кодталған және басқа заңдарда бекiтiлiп берiлген, оларда балалар мүддесiндегi мемлекеттiк саясат мемлекеттiк билiк органдары қызметiнiң басымдықты саласы болып танылады.
91. Бала мүдделерiн барынша қамтамасыз ету қағидаты ата-анасының айырылуы, ата-анасының қарауынсыз қалған баланы орналастыру кезiнде, бюджеттiк қаражат бөлу кезiнде, әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiнде, баланы оның күтiмi жөнiндегi әр түрлi мекемелерге орналастыру кезiнде алғашқы кезектегi тәртiппен ескерiледi.
92. Бала мүдделерiн барынша қамтамасыз ету мақсатында денсаулық сақтау саласында балаларға тегiн медициналық қызмет көрсету, педиатриялық қызмет жүйесi сақталған және жетiлдiрiлуде. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 637 бұйрығымен амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттар мен балаларға арналған және емдiк тамақтандырудың мамандандырылған өнiмдерi рецептер бойынша тегiн берiлетiн аурулар түрлерiнiң және халықтың жекелеген түрлерiнiң тiзбесі бекітiлген.

88. Поэтому основными направлениями развития специального образования для детей с ограниченными возможностями являются: организация обучения детей, ранее считавшимися необучаемыми; создание системы динамического психолого-педагогического и медико-социального сопровождения детей данной категории;
разработка мер по государственной поддержке интегрированного обучения лиц с ограниченными возможностями, развитию инклюзивного образования; разработка и реализация социальных программ, направленных на воспитание и социализацию личности ребенка с ограниченными возможностями, подготовку к самостоятельной жизни в обществе.
89. Для решения этих проблем в рамках Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы планируется: строительство в 2006 году за счет республиканского бюджета двух специальных школ-интернатов для детей с нарушениями зрения на 250 мест каждая в городах Алматы и Караганды;
открытие 380 кабинетов коррекции и инклюзивного образования для вовлечения детей с ограниченными возможностями в систему дошкольного образования; совершенствование кадрового обеспечения специального образования путем подготовки и переподготовки педагогических кадров.
Наилучшее обеспечение прав ребенка
(статья 3)
90. Принцип наилучшего обеспечения прав детей, необходимость его первоочередного учета в мероприятиях, касающихся детей, закреплен в кодифицированных и других Законах Республики Казахстан " О правах ребенка в Республике Казахстан", " О браке и семье ", " Об образовании ", " О труде в Республике Казахстан", " Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", " О системе здравоохранения", " О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", в которых государственная политика в интересах детей признается приоритетной областью деятельности органов государственной власти.
91. Принцип наилучшего обеспечения интересов ребенка учитывается в первоочередном порядке при разводе родителей, устройстве ребенка, оставшегося без попечения родителей, при выделении бюджетных ассигнований, в системе социального обеспечения, при помещении ребенка в различные учреждения по уходу за ним.
92. В целях наилучшего обеспечения интересов ребенка в области здравоохранения сохраняется и совершенствуется система бесплатного медицинского обслуживания детей, педиатрической службы. Приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года N 637 утвержден Перечень видов заболеваний и отдельных видов населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и специализированные продукты детского и лечебного питания отпускаются по рецептам бесплатно.

93. Ана мен бала денсаулығын қорғау қызметiн жетiлдiруге стратегиялық бағыт беру бастапқы медициналық-санитарлық көмекке қол жетiмдiлiкке, амбулаториялық-емханалық мекемелердi бiртiндеп нығайтуға, стационарлық мекемелердi мамандандыруға, стационарлық қызметтерге мұқтаж балаларды барынша қамтамасыз етуге негiзделген.
Сонымен қатар, стационарлық көмектi амбулаторлық-емханалыққа ауыстыруға шаралар жоспарланып отыр.
94. "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепiлдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 16 маусымдағы N 565 Заңының 11-бабына сәйкес кәмелетке толмағандардың ұрпақты болу денсаулығын қорғау құқығы, сондай-ақ адамгершiлiк-жыныстық тәрбиелеу көзделген.
95. Бала мүдделерiн қорғаудың негiзгi қағидаттары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 98-i 21-тармақтарында айтылған.
Өмiр сүру, тiршiлiк ету, даму құқығы
(6-бап)
96. Баланың өмiр сүру, тiршiлiк ету және даму құқығының негiзгi қағидаттары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 122-128-тармақтарында айтылған.
97. Қазақстан Республикасында балалардың өмiр сүруге құқықтарына кепiлдiктердi қамтамасыз етуге және баланың тiршiлiк ету және дамуын барынша мүмкiн болатын дәрежеде қамтамасыз етуге бағытталған жүйе қалыптастырылған. Экологиялық қолайсыз өңiрлерде тұратын балалардың өмiр сүруін және дамуын қамтамасыз ету жөнiнде арнайы шаралар қабылданған.
98. Денсаулық сақтау жүйесiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы әзiрленiп, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 18 қыркүйектегі N 1438 Жарлығымен бекiтілдi. Осы бағдарламада бастапқы медициналық-санитарлық көмектi жетілдiру және оған қол жетiмдiлiк мәселелерiне және ана мен баланың денсаулығын қорғауға басым көңiл бөлiнген.
99. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес Тегiн медициналық көмектің кепiлдендiрiлген көлемiнiң тiзбесi тек кеңейту жағына әрбiр екі жылда қайта қарауға жатады. Осыған байланысты жоғарыда аталған Тiзбе алдыңғы жылдармен салыстырғанда ұрпақты болу жасындағы әйелдердi және 18 жасқа дейiнгi балаларды кейіннен динамикада қадағалаумен және сауықтырумен жыл сайынғы алдын алу тексерулердi жүзеге асыру жөнiндегi iс-шараларды енгiзу есебiнен кеңейтiлген.
100. Бұдан басқа, Қазақстан Республикасында 2004 жылдан бастап амбулаториялық деңгейдегi бiр жасқа дейiнгi балалар дәрiлiк препараттармен тегін қамтамасыз етiледi, 2005 жылдан бастап осы жас санатында анағұрлым таралған ауруларды амбулаториялық деңгейде емдеу кезiнде 5 жасқа дейiнгi балаларды тегiн дәрiлiк қамтамасыз ету көзделген. 2006 жылдан бастап Тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң тiзбесiне амбулаториялық емдеу деңгейiнде диспансерлік есепте (анағұрлым тараған аурулар бойынша) тұрған балаларды дәрiлiк қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралар енгiзiлген. Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған бала жасындағы ауруларды ықпалдастырып жүргiзу стратегиясының шеңберiнде Аурулар мен дәрiлiк заттардың тiзбесi жасалды.

93. Стратегическое направление совершенствования службы охраны здоровья матери и ребенка заключается в повышении доступности первичной медико-санитарной помощи, последовательном укреплении материально-технической базы амбулаторно-поликлинических и стационарных организаций, укомплектовании квалифицированными кадрами. Кроме того, принимаются меры по переносу акцента со стационарной на амбулаторно-поликлиническую помощь.
94. Согласно статье 11 Закона Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 565 "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" предусмотрено право несовершеннолетних на охрану репродуктивного здоровья, а также нравственно-половое воспитание.
95. Основные принципы защиты интересов прав ребенка были отражены в пунктах 98-121 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Право на жизнь, выживание и развитие
(статья 6)
96. Основные принципы права ребенка на жизнь, выживание и развитие отражены в пунктах 122-128 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
97. В Республике Казахстан сформирована система, направленная на обеспечение гарантий прав детей на жизнь и обеспечение в максимально возможной степени выживания и развития ребенка. Приняты специальные меры по обеспечению жизни и развития детей, проживающих в экологически неблагоприятных регионах.
98. В целях совершенствования системы здравоохранения разработана и утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года N 1438 Государственная программа реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы. В данной программе приоритетное внимание уделено вопросам совершенствования и доступности первичной медико-санитарной помощи и охране здоровья матери ребенка.
99. В соответствии с Государственной программой реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы Перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи подлежит пересмотру каждые 2 года только в сторону расширения. В связи с чем, вышеназванный Перечень по сравнению с предыдущими годами расширен за счет включения мероприятий по осуществлению ежегодных профилактических медицинских осмотров с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением женщин репродуктивного возраста и детей до 18 лет. С 2008 года планируется охватить профилактическими медицинскими осмотрами остальные категории населения республики.
100. Кроме того, в Республике Казахстан с 2004 года бесплатно обеспечиваются лекарственными препаратами дети до одного года, находящиеся на амбулаторном уровне, с 2005 года предусмотрено бесплатное лекарственное обеспечение детей до 5-ти летнего возраста при лечении на амбулаторном уровне наиболее распространенных в данной возрастной категории заболеваний. С 2006 года в Перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи включены мероприятия по лекарственному обеспечению детей, состоящих на диспансерном учете (по наиболее распространенным заболеваниям) на амбулаторном уровне лечения. Перечень заболеваний и лекарственных средств составлен в рамках Стратегии интегрированного ведения болезней детского возраста, рекомендованной Всемирной организации здравоохранения.

101. Ұрпақты болу жасындағы әйелдер арасында темiр мен йод тапшылығына байланысты патологиялық жай-күйдiң жоғары таралуын ескере отырып, 2005 жылдан бастап барлық жүктi әйелдер құрамында темiр мен йод бар препараттармен тегiн қамтамасыз етiлген. Осы iс-шараны iске асыру жүктi әйелдер арасында анемиямен сырқаттануды төмендетуге мүмкiндiк бередi, ол түпкi нәтижесiнде ана мен нәрестенiң өлiм-жiтiмi көрсеткiшiнiң төмендеуiне әсер етедi.
102. Балаларға медициналық көмек көрсетудi ұйымдастыруда оң нәтижелерге қол жетiзудiң маңызды шарты "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалау мен дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 13 қыркүйектегi N 1438 Жарлығын iске асыру болып табылады. Осы Жарлық шеңберiнде ұсынылатын медициналық көмектiң түрлерi мен көлемдерi (жедел жәрдем, әлеуметтiк мәнi бар аурулар кезiндегi медициналық көмек, қымбат тұратын көмек түрлерi) сонымен қатар балаларға да белгiленген.
Балалардың көзқарастарын сыйлау
(12-бап)
103. Балалардың көзқарастарын сыйлау Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының "Баланың құқықтары туралы", "Бiлiм туралы", "Неке және отбасы туралы" Заңдарында және бiрқатар басқа заңдарда жазылған. Адамға туғаннан бері тән негiзгi құқықтар мен бостандықтар шеңберiнде әркімге ойлау және сөз бостандығына кепiлдiк берiледi.
104. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала отбасында оның мүдделерiн қозғайтын кез келген мәселенi шешу кезiнде өз пiкiрiн бiлдiруге, сондай-ақ сот талқылауы барысында тыңдалуға құқылы. 10 жасқа толған баланың пiкiрiн ескеру бұл оның құқықтарына қайшы келетiн жағдайларды қоспағанда, мiндеттi.
105. "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бала өз пiкiрiн бiлдiруге, ар-ождан бостандығына, өзiнiң қоғамдық белсендiлiгiн дамытуға құқығы бар.
106. "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңында балалардың бiлiм берудi басқаруға қатысу құқығы регламенттелген.
107. Халықаралық және үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдардың (Жас көшбасшылар қауымдастығы, БҰҰ-ның ЮНИСЕФ Балалар қоры) қолдауымен республикада оқушыларды оқу және оқудан тыс процеске тарту мақсатында 2002 - 2006 жылдарға арналған Оқушылық өзiн-өзi басқаруды дамыту бағдарламасы әзiрлендi.
108. Оқушылық өзiн-өзi басқаруды дамыту, балалардың Мектеп кеңесiне қатысуы оларға өздерiне қатысты мәселелердi шешуде белсендi әсер етуге және оларға қатысуға мүмкіндiк бередi.
109. Осы бағдарлама шеңберiнде Қазақстанның 4 қаласының: 17 мектебiнен 850 оқушыға сауалнама жүргiзiлдi: Алматы, Семей, Қостанай және Тараз. Зерттеу нәтижесiнде олардың мектепте оқуына, демалуына, дауыс беру құқығын iске асыруға және шешiм қабылдауға қатысуға, ересектер мен құрдастарының өзара қарым-қатынастарына байланысты проблемалар балалар үшiн аса маңызды проблемалар болып қалғандығы анықталды.

101. Учитывая высокую распространенность среди женщин репродуктивного возраста патологических состояний, связанных с дефицитом железа и йода, с 2005 года все беременные женщины бесплатно обеспечены железом и йодсодержащими препаратами. Реализация данного мероприятия позволит снизить заболеваемость анемией среди беременных женщин, что в конечном итоге позитивно отразится на снижении показателя материнской и младенческой смертности.
102. Важным условием достижения положительных результатов в организации оказания медицинской помощи детям является реализация Указа Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года N 1438 "О государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы". В рамках данного Указа установлены виды и объемы медицинской помощи, предоставляемой детям (скорая помощь, медицинская помощь при социально значимых видах заболеваний, дорогостоящие виды помощи).
Уважение взглядов детей
(статья 12)
103. Уважение взглядов детей отражено в Конституции Республики Казахстан, Законах Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "Об образовании", "О браке и семье" и ряде других законов. В рамках основных прав и свобод человека, принадлежащих ему от рождения, каждому гарантируется свобода мысли и слова.
104. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О браке и семье" ребенок вправе выражать свое мнение при решении в семье любого вопроса, затрагивающего его интересы, а также быть заслушанным в ходе судебного разбирательства. Учет мнения ребенка, достигшего возраста 10 лет, обязателен, за исключением случаев, когда это противоречит его интересам.
105. Согласно Закону Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" каждый ребенок имеет право на выражение своего мнения, свободу совести, развитие своей общественной активности.
106. В Законе Республики Казахстан "Об образовании" регламентировано право детей участвовать в управлении организациями образования.
107. При поддержке международных и неправительственных общественных организаций (Ассоциация юных лидеров, Детский Фонд Организации Объединенных Наций "ЮНИСЕФ") в республике разработана Программа развития ученического самоуправления на 2002-2006 годы с целью вовлечения школьников в учебный и во внеучебный процесс.
108. Развитие ученического самоуправления, участие детей в Школьном Совете позволяет им оказывать активное влияние и принимать участие в решении вопросов, касающихся их самих.
109. В рамках данной Программы проведен опрос 850 школьников из 17 школ 4 городов Казахстана: Алматы, Семипалатинска, Костаная и Тараза. В результате исследования выяснилось, что наиболее важными проблемами для детей остаются проблемы, связанные с их обучением, досугом в школе, реализацией права голоса и участием в принятии решений, взаимоотношениями со взрослыми и сверстниками и др.).

110. 2003 жылғы сәуiр-мамырда Қазақстанның 1000 мектеп оқушылары, оқытушылар мен ата-аналар арасында олардың Темiртау, Семей, Шымкент, Степногор, Талғар, Алматы, Орал, Ақтөбе қалаларындағы оқушылық өзiн-өзi басқару мәселелерiне көзқарасын анықтау үшiн анкеталау жүргiзiлдi.
111. 2005 жылға қарай жобаға республиканың 16 пилоттық мектебi қатысты.
112. Осы жоба шеңберiнде 3000 буклет әзiрлендi әрi шығарылды, "Хабарда" "Педкеңес" арнайы бағдарламасында телехабар ұйымдастырылды, бейнефильм шығарылды.
113. Конвенцияда (12, 13, 31-баптар) қатысушы мемлекеттер балалардың мәдени, шығармашылық, қоғамдық өмiрге қатысу және жас азаматтар үшiн өмiрлiк маңызы бар шешiмдердi қабылдау құқығын мойындайды.
114. Баланың пiкiрi, оның қажеттiлiктерi мен мүдделерi қосымша бiлiм беру пәнiн айқындау, мектептен тыс қызметтi, балалар қоғамдық қозғалысын ұйымдастыру кезiнде ескерiледi. Балалардың балалар және жастар телехабарларында, балалардың және жастардың қоғамдық бiрлестiктерi арқылы өз пiкiрiн таныту мүмкiндiгi бар.
115. Жас журналистердiң кәсiби қалыптасуына, кәсiптiк алмасу ортасын құру мақсатында 2005 жылғы ақпанда "Балдәурен" республикалық оқыту-сауықтыру орталығы жас тiлшi ауысымының шеңберiнде "Еуразия шеңберi" III Жастар Ақпараттық форумы өттi, оған Қазақстанның 300 жас журналисi қатысты. Шығармашылық конкурсқа Қазақстанның барлық облыстарынан, Ресей Федерациясынан, Қырғызстаннан, Беларусиядан, Қытай Халық Республикасынан, Вьетнамнан, Индонезиядан және Мароккодан 400-ден астам жұмыс келiп түстi.
Форумның жұмысына бас журналистер, сондай-ақ тек Қазақстанның ғана емес, Қырғызстанның, Беларусияның, Украинаның, Эстонияның, (өзбекстанның, Түркiменстанның журналдарының атақты редакторлары, теледидар жобаларының авторлары қатысты. Форумды өткiзу жаңа қызықты мектеп БАҚ-ын құруға қабiлеттi балалардың дүниетанымын айтарлықтай кеңейтуге ықпал еттi.
116. Балалардың олардың проблемаларын шешуде уақтылы көмек көрсету, балаларды құқықтық қорғау мәселелерiндегi iстiң жай-күйi туралы, олардың өздерiнiң құқықтары туралы хабардар болу дәрежесi туралы ақпаратты жинау және талдау, бала құқықтары туралы материалдарды тарату мақсатында 2004 жылғы сәуiрден бастап республикада балалар қоғамдық қабылдау бөлмелерi ашылды. Teк 2005 жылы ғана Астана қаласындағы республикалық қоғамдық қабылдау бөлмесiне балалар мен ересектерден балалардың құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша мыңдаған қоңырау келіп түсті.
117. Қазақстан Республикасында балалармен жұмыс iстейтiн мамандарды (педагогтар, iшкi iстер органдарының қызметкерлерi, әлеуметтiк және медициналық қызметшiлер) кәсiптiк даярлау Конвенция, сондай-ақ балалардың құқықтары бекiтiлiп берiлген Қазақстан Республикасы заңнамасының ережелерiн зерделеудi қамтиды. Мұндағы айтарлықтай көмектi халықаралық және үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдар көрсетедi.

110. В апреле-мае 2003 года проведено анкетирование среди 1000 школьников, преподавателей и родителей Казахстана, для выяснения их отношения к вопросу ученического самоуправления в городах Темиртау, Семипалатинске, Шымкенте, Степногорске, Талгаре, Алматы, Уральске, Актобе.
111. В 2005 году в Программе развития ученического самоуправления на 2002-2006 годы участвовали 16 пилотных школ республики.
112. В рамках этого проекта были разработаны и выпущены 3000 буклетов, организована телепередача на "Хабаре" в специальной программе "Педсовет", создан видеофильм.
113. В республике признается право детей на участие в культурной, творческой, общественной жизни и на принятие решений, жизненно важных для юных граждан.
114. Мнение ребенка, его потребности и интересы учитываются при определении дополнительных образовательных дисциплин, организации внешкольной деятельности, детского общественного движения. Дети имеют возможность высказывать свое мнение в детских и молодежных телепередачах, через детские и молодежные общественные объединения.
115. В целях оказания помощи в профессиональном становлении юных журналистов, создании среды профессионального общения в феврале 2005 года в рамках юнкоровской смены Республиканского учебно-оздоровительного центра "Балдаурен" состоялся III Молодежный Информационный форум "Кольцо Евразии", участниками которого были 300 юных журналистов Казахстана. На творческий конкурс поступило более 400 работ из всех областей Казахстана, Российской Федерации, Кыргызстана, Беларуси, Китайской Народной Республики, Вьетнама, Индонезии и Марокко. В работе форума принимали участие молодые журналисты, а также известные редакторы журналов, авторы телевизионных проектов не только Казахстана, но и Кыргызстана, Беларуси, Украины, Эстонии, Узбекистана, Туркменистана.
Проведение форума способствовало значительному расширению кругозора детей, способных создать новые интересные школьные СМИ.
116. В целях оказания своевременной помощи детям в решении их проблем, сбора и анализа информации о положении дел в вопросах правовой защиты детей, о степени их информированности о своих правах, распространения материалов о правах ребенка с апреля 2004 года в республике открыты детские общественные приемные. Только в 2005 году в республиканскую общественную приемную в городе Астане поступило более тысячи звонков от детей и взрослых по вопросам защиты прав детей.
117. В Республике Казахстан профессиональная подготовка специалистов, работающих с детьми (педагоги, сотрудники органов внутренних дел, социальные и медицинские работники), включает изучение положений Конвенции, а также законодательства Республики Казахстан, где закреплены права детей. Значительную помощь в этом оказывают международные и неправительственные общественные организации.

118. Осы баптың негiзгi қағидаттары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 129-133, 142-146-тармақтарында баяндалған.
V. Азаматтық құқықтар мен бостандықтар
119. Қазақстанның тәуелсiздiк алуы ел өмiрiндегi жаңа басымдықтарды айқындап бердi, олардың арасында - адамның құқықтары мен негiзгi бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету. Бүгiнгi күнi Қазақстан адам құқықтары саласындағы негiзгі халықаралық құжаттарға қосылды, осымен өзiнiң адамның құқықтары мен негiзгi бостандықтарының мызғымастығына кепiлдiк беретiн құқықтық, демократиялық және зайырлы мемлекеттi құру жолымен қозғалу ниетін растай түсті.
120. Адам құқықтары, оның iшiнде азаматтық құқықтар Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес танылады және кепiлдендiрiледi. Балалардың азаматтық құқықтары мен бсотандықтарына қатысты конституциялық нормалар Қазақстан Республикасының тиiстi заңнамалық кесiмдерiнде өз дамуын тапты.
121. Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтарды қорғауды сот, төрелiк сот және аралық сот: құқықтарды тану; құқығы бұзылғанға дейiнгi жағдайын қалпына келтiру; құқықты немесе оны бұзу қаупiн тудыратын iс-әрекеттердiң жолын кесу жолымен жүзеге асырады.
Аты-жөнi, ұлты және азаматтығы
(7-бап)
122. Қазақстан Республикасының азаматтығы Қазақстан Республикасының конституциясымен, " Қазақстан Республикасындағы азаматтық туралы " Заңымен, сондай-ақ елдiң басқа да заңнамалық кесiмдерiмен регламенттеледi.
123. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын куәлiгi немесе төлқұжаты Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжат болып табылады. 16 жасқа дейiнгi балалардың азаматтығы олардың тууы туралы куәлiгiмен, ата-анасының кез келгенiнiң төлқұжатымен расталады.
124. Қазақстан Республикасының аумағындағы ата-анасының екеуi де белгiсiз бала Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
125. Ата-анасының бiреуi бала туған сәтте Қазақстан Республикасының азаматтығында болған, ал екiншiсiнiң азаматтығы болмаған немесе оның азаматтығы белгiсiз болған бала туған жерiне қарамастан Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
126. Баланың тууын тiркеу, оның атын, әкесiнiң атын, тегiн белгiлеу, оның iшiнде асырап алынған балаларға, шетелдiк азаматтардың, азаматтығы жоқ адамдардың балаларына қатысты рәсiмi, Қазақстан Республикасының " Неке және отбасы туралы " Қазақстан Республикасының Заңында бекiтiлiп берiлген.
127. Баланың атына, ұлтына және азаматтығына құқықтары "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 135-140-тармақтарында айтылған.
Даралықты сақтау
(8-бап)

118. Основные принципы данной статьи изложены в пунктах 129-133, 142-146 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
V. Гражданские права и свободы
119. Обретение Казахстаном независимости определило новые приоритеты в жизни страны, среди которых - обеспечение соблюдения прав человека и основных свобод. На сегодня Казахстан присоединился к основным международным документам в области прав человека, подтвердив тем самым свое намерение продвигаться по пути построения правового, демократического и светского государства, гарантирующего незыблемость прав и основных свобод человека.
120. Права и свободы человека признаются и гарантируются в соответствии с Конституцией Республики Казахстан. Конституционные нормы в отношении гражданских прав и свобод детей получили свое развитие в соответствующих законодательных актах Республики Казахстан.
121. Защита гражданских прав несовершеннолетних в Республике Казахстан осуществляется судом путем: признания прав; восстановления положения, существовавшего до нарушения права; пресечения действий, нарушающих право или создающих угрозу его нарушения и др.
Имя, национальность и гражданство
(статья 7)
122. Гражданство Республики Казахстан регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", а также другими законодательными актами страны.
123. Документом, подтверждающим гражданство Республики Казахстан, является удостоверение личности либо паспорт гражданина Республики Казахстан. Гражданство детей в возрасте до 16 лет подтверждается их свидетельствами о рождении, паспортом любого из родителей.
124. Находящийся на территории Республики Казахстан ребенок, оба родителя которого неизвестны, является гражданином Республики Казахстан.
125. Ребенок, один из родителей которого к моменту рождения ребенка состоял в гражданстве Республики Казахстан, а другой являлся лицом без гражданства, либо гражданство его неизвестно, является гражданином Республики Казахстан независимо от места рождения.
126. Процедура регистрации рождения ребенка, установления его имени, отчества, фамилии, в том числе применительно к усыновленным детям, детям иностранных граждан, лиц без гражданства закреплена Законом Республики Казахстан " О браке и семье ".
127. Права ребенка на имя, национальность и гражданство отражены также в Законе Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и в пунктах 135-140 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Сохранение индивидуальности
(статья 8)

128. Азаматтығын, атын және отбасылық қатынастарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасында баланың өз даралығын сақтауға құқығы Қазақстан Республикасының "Неке және отбасы туралы", "Қазақстан Республикасындағы азаматтық туралы", "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Заңдарында, Қазақстан Республикасының Қылмыстық және Азаматтық кодекстерiнде көзделген. Баланың даралығына және оның сақталуына құқығы 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 214-229-тармақтарында нақты айтылған.
Пiкiр бiлдiру бостандығы
(13-бап)
129. Конвенцияның осы бабының нормасы "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында имплементацияланған "Әрбiр баланың сөз және өз пiкiрiн бiлдiруге құқығы бар...".
130. Балалар өз пiкiрiн бiлдiру үшiн конференцияларға, викториналарға, құқықтық лекторилерге, iскерлiк ойындарға, клубтарға, дөңгелек үстелдерге және форумдарға қатысады.
131. Үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен әлеуметтiк әрiптестiк шеңберiнде ұйымдастырылған "Дебаттар" инновациялық бағдарламасын енгiзу республикадағы балалардың өз пiкiрiн бiлдiрудiң жаңа нысаны болды. 2003 жылдан бастап республиканың 16 өңiрiндегі 13 мың бала осы бағдарламаға қатысушылар болды. Әр түрлi деңгейдегi дебаттарды өткiзу балаларға ақпарат iздеуге және белгiлi бiр проблема бойынша материалдарды зерделеуге, сындық ой-сананы, өз бетiмен білім алуға қажеттiлiктерiн қалыптастыруға көмектеседi.
132. Баланың өз пiкiрiн бiлдiруге құқығы 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 129-132, 142-тармақтарында, сондай-ақ осы баяндаманың "Балалардың көзқарасын құрметтеу" бөлiмiнде айтылған.
Ой, ар-ождан және дiн бостандығы
(14-бап)
133. Қазақстан Республикасында дiни сала бiрқатар заңнамалық кесiмдермен: Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының азаматтық кодексiмен, "Дiни сенiм бостандығы және дiни бiрлестiктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен , басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдермен реттеледi.
134. Әр түрлi конфессиялардың бейбiт өмiр сүруi үшiн қажеттi құқықтық және ұйымдастыру шарттары жасалған, конфессияаралық қатынастарды үлестiруге бағытталған бiрыңғай мемлекеттiк саясат қалыптастырылған.
135. Қазақстан Республикасы өзiн демократиялық, зайырлы, құқықтық және әлеуметтiк мемлекет ретiнде бекiте отырып, адамның дiнге сену бостандығына құқықтарын сақтау мәселелерiне тұрақты көңiл бөледi. 2003 жылы Астана қаласында өткiзiлген әлемдiк және дәстүрлi дiндер көшбасшыларының бiрiншi съезi мемлекеттiң әр түрлi мәдениет пен өркениет диалогын дамытудағы қызметiнiң, жалпыға бiрдей танылған халықаралық стандарттарға сәйкес адамның дiнге сену бостандығына құқықтарын қорғауды қамтамасыз етудiң айқын мысалы болып табылады.

128. В Республике Казахстан право ребенка на сохранение своей индивидуальности, включая гражданство, имя и семейные связи предусмотрено в Уголовном и Об административных правонарушениях кодексах Республики Казахстан, Законах Республики Казахстан "О браке и семье", "О гражданстве Республики Казахстан", "О правах ребенка в Республике Казахстан". Право ребенка на индивидуальность и ее сохранение было подробно отражено в пунктах 214-229 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Свобода выражения мнения
(статья 13)
129. В соответствии с данной статьей Конвенции, имплементированной в Законе Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", каждый ребенок имеет право на свободу слова и выражения своего мнения.
130. Для выражения своего мнения дети активно участвуют в конференциях, викторинах, правовых лекториях, деловых играх, клубах, круглых столах и форумах.
131. Новой формой выражения мнения детей в республике стало внедрение инновационной программы "Дебаты", организованной в рамках социального партнерства с неправительственными общественными организациями. С 2003 года участниками данной программы явились 13 тысяч детей в 16 регионах республики. Проведение дебатов различного уровня помогает детям в поиске информации и изучении материалов по определенной проблеме, формировании критического мышления, потребности к самообразованию. В проведении дебатов принимают активное участие средства массовой информации.
132. Право ребенка на выражение своего мнения отражено в пунктах 129-132, 142 первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году, а также в разделе "Уважение взглядов детей" настоящего доклада.
Свобода мысли, совести и религии
(статья 14)
133. В Республике Казахстан религиозная сфера регулируется рядом законодательных актов: Конституцией Республики Казахстан, Гражданским Кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях", другими нормативными правовыми актами.
134. Созданы необходимые правовые и организационные условия для мирного сосуществования различных конфессий, сформирована единая государственная политика, направленная на гармонизацию межконфессиональных отношений.
135. Республика Казахстан, утверждая, себя демократическим, светским, правовым и социальным государством, уделяет постоянное внимание вопросам соблюдения прав человека на свободу вероисповедания. Проведенный в 2003 году в городе Астане первый съезд лидеров мировых и традиционных религий является ярким примером деятельности государства в развитии диалога различных культур и цивилизаций, обеспечения защиты прав человека на свободу вероисповедания в соответствии с общепризнанными международными стандартами.

136. Қазақстан Республикасының Конституциясымен әрбiр азаматқа ар-ождан бостандығына кепiлдiк берiлген.
137. Ар-ождан және дiнге сену бостандығына құқықтарын жүзеге асыруға кедергi келтiргенi үшiн Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 149-бабында қылмыстық жауапкершiлік көзделген.
138. "Терроризм мен экстремизм көрiнiстерiнiң алдын алу және тыю жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 10 ақпандағы N 332 Жарлығын және "Дiнтану негiздерi" курсын енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң бұйрығын орындау үшiн жалпы бiлiм беретiн мектептердiң 10-11 сыныптарында 2003-2004 оқу жылынан бастап "Дiнтану негiздерi" факультативтiк курсы енгiзiлген.
139. Жоғары сынып оқушыларын қоғамдық құбылыс ретiнде дiнмен таныстыру, сондай-ақ ислам, христиан және буддизм туралы түсiнiктi қалыптастыру осы пәндi оқытудың негiзгi мiндетi болып табылады.
140. Жалпы бiлiм беретiн мектептердiң жоғары сыныптарында оқушыларға "Дүниежүзiлiк тарих", "Адам және қоғам" мiндеттi пәндерiнiң шеңберiнде әлемдiк дiндер туралы нақты ақпарат берiледi.
141. Бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм берудiң қолданыстағы мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарында дiн тарихын оқыту жалпы бiлім беру және әлеуметтiк-экономикалық пәндердiң жекелеген тақырыптары бойынша жүзеге асырылады.
142. Қазақстан Республикасының әрбiр азаматының ар-ождан және дiн бостандығына құқығы 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 143-146-тармақтарында жазылған.
Қауымдастықтар мен бейбіт жиналыстар бостандығы
(15-бап)
143. Қазақстан Республикасының азаматтарына бiрiгу, қоғамдық ұйымдар құру, олардың қызметi, оларды қайта ұйымдастыру немесе тарату құқығы кепiлдендiрiлген.
144. Қазақстан Республикасында әрбiр баланың Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етiлген қоғамдық бiрлестiктерге, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдардың басқа да нысандарына және бейбiт жиналыстарға өз еркiмен қатысуға құқығы бар.
145. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары балалардың тұлғасын, олардың шығармашылық дарынын, әлеуметтiк белсенділігiн дамытуды өз мақсаты етiп қойған қоғамдық бiрлестiктердiң қызметiне жәрдемдеседi.
146. Балалардың пiкiрi балалар және жастар бiрлестiктерiнiң отырыстарында, балалар ұйымдарының белсендiлерiнiң жиындарында, балалар қозғалысы көшбасшыларының конференциялары мен дөңгелек үстелдерiнде талқыланады, содан кейiн олар бiртұтас құжатқа бiрiктiрiледi.
147. 2004 жылғы тамызда Қазақстан Республикасында Ақмола облысы әкiмiнiң қолдауымен Қазақстанның барлық өңiрлерiнен, сондай-ақ Ресей Федерациясы мен Қырғызстаннан 345 баланың қатысуымен "XXI ғасыр балалары: уақыт пен өзiм туралы диалог" халықаралық саммитi өткiзiлдi, мұнда балалардың әлеуметтiк бастамаларын дамыту мәселесiне маңызды көңiл бөлiндi.

136. Конституцией Республики Казахстан каждому гражданину гарантируется свобода совести.
137. За воспрепятствование осуществлению права на свободу совести и вероисповеданий предусмотрена уголовная ответственность статьей 149 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
138. Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 10 февраля 2000 года N 332 "О мерах по предупреждению и пресечению проявлений терроризма и экстремизма" и приказа Министерства образования и науки Республики Казахстан от 6 января 2003 года N 5 "О введении курса "Основы религиоведения" в 10-11 классах общеобразовательных школ введен факультативный курс "Основы религиоведения".
139. Основной задачей преподавания этого предмета является ознакомление старшеклассников с религией как общественным явлением, а также формирование сущностного представления об исламе, христианстве и буддизме.
140. В старших классах общеобразовательных школ учащимся дается подробная информация о мировых религиях в рамках обязательных предметов "Всемирная история", "Человек и общество".
141. В действующих государственных общеобразовательных стандартах начального и среднего профессионального образования изучение истории религий осуществляется по отдельным темам общеобразовательных и социально-экономических дисциплин.
142. Права каждого гражданина Республики Казахстан на свободу совести и религии отражены в пунктах 143-146 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Свобода ассоциации
(статья 15)
143. Гражданам Республики Казахстан гарантирована возможность реализации права на объединение, создание, деятельность, реорганизацию или ликвидацию общественных организаций.
144. В Республике Казахстан каждый ребенок имеет право на добровольное участие в общественных объединениях, а также других формах некоммерческих организаций и мирных собраниях, разрешенных законодательством Республики Казахстан.
145. Государственные органы Республики Казахстан содействуют деятельности тех общественных объединений, которые имеют своей целью развитие личности детей, их творческих задатков, социальной активности.
146. Мнения детей обсуждаются на заседаниях детских и молодежных объединений, сборах активистов детских организаций, конференциях и круглых столах лидеров детского движения, затем они формулируются в едином документе.
147. В августе 2004 года в Республике Казахстан при поддержке Акима Акмолинской области был проведен с участием 345 детей из всех регионов Казахстана, а также Российской Федерации и Кыргызстана международный саммит "Дети XXI века: диалог о времени и о себе", где важное значение было уделено вопросу развития детских социальных инициатив.

148. Ерекше әлеуметтiк институт ретiнде танылатын қазiргi заманғы балалар және жастар қоғамдық бiрлестiктерiн қолдау мақсатында 2004 жылғы 7 шiлдеде "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қол қойылды.
149. Бүгiнгi таңда республикада 200-ден астам балалар мен жастар бiрлестiктерi мен ұйымдары жұмыс iстейдi. Мысалы, Астана қаласында жоғары сынып оқушылары мен студенттер "Астана қаласының жастар парламентi" қоғамдық бiрлестiгiн құрды. Балалар мен жастардың азаматтық белсендiлiгiн дамытуға Павлодар қаласында құрылған "Бiз - Еуразия балаларымыз", Ақтау қаласындағы - "Қазақстанның болашағы үшiн" қоғамдық бiрлестiктерi ықпал етедi.
150. 2005 жылғы қазанда Жамбыл облысында Федеративтiк Германия Республикасынан "Югенпрессклуб" журналистерiнiң қатысуымен "Қазақстандағы әлеуметтiк бағдарланған жастар саясаты" халықаралық семинары өткiзiлдi. Семинар уақытында балалар және жастар қоғамдық ұйымдарының, жоғары оқу орындары мен колледждер жанындағы жастар iстерi жөнiндегi комитеттердiң өкiлдерiмен, ұлттық мәдениет орталықтарының жас өкiлдерiмен кездесулер өткiзiлдi.
151. Конвенцияның "Қауымдастықтар мен бейбiт жиналыстар бостандығы" 15-бабының нормасы 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 147-150-тармақтарында жазылған.
Жеке өмiрдi қорғау
(16-бап)
152. Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және басқа да заңнамалық кесiмдерге сәйкес әрбiр адамның жеке өмiрiне қол сұқпау құқығы бар.
153. Бала құқықтарын қорғау мақсатында республикада өмiрде қиын жағдайға душар болған балаларға уақтылы көмек көрсету жөнiндегi мемлекеттiк және мемлекеттiк емес қоғамдық ұйымдар, волонтерлiк қозғалыс қызметiнiң белсендiлiгi арта түстi. Қадағалаусыз және панасыз қалған балаларды анықтау жөнiндегi рейдтер тұрақты жүргiзiлiп тұрады. Жыл сайын республикада 10 мыңға жуық осындай балалар анықталады. Мемлекеттiк органдар олардың одан арғы тағдырын белгiлеу: отбасына оралу, интернат мекемесiне орналастыру жөнiнде шаралар қабылдайды.
154. Баланы, оның iшiнде жетiм баланың тұрғын үйiн сақтап қалуға құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасымен регламенттелген.
155. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес баланың меншiк құқығында оған тиесiлi мүлiкке иелiк етуге құқығы бар. Осы норма Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (Жалпы бөлiм) 22 және 23-баптарында қамтамасыз етiлген.
156. Осы Заңда баланың тұрғын үй-жайға құқығы немесе тұрғын үй-жайды пайдалануға құқығы айқындалған.
"Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 114-бабына сәйкес жергiлiктi атқарушы органдардың (қорғаншылық және қамқоршылық органдарының) алдын ала келiсiмiнсiз қорғауындағы адамға тиесiлi заң бойынша мұрасынан бас тартуға әкелетiн қорғауындағы адамның мүлкiн иелiктен шығару, айырбастау немесе сыйға тарту жөнiндегi мәмiлелердi, сондай-ақ қорғауындағы адамның мүлкiн азайтуға әкелетiн кез келген басқа да мәмiлелердi жасауға ешкiм де құқылы емес.

148. В целях поддержки современных детских и молодежных общественных объединений, выступающих в качестве особого социального института, 7 июля 2004 года подписан Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан".
149. Сегодня в республике действуют более 200 детских и молодежных объединений и организаций. Например, в городе Астане школьниками старших классов и студентами создано общественное объединение "Молодежный парламент города Астаны". Развитию гражданской активности детей и молодежи способствует созданное в городе Павлодаре общественное объединение "Мы - дети Евразии", в городе Актау - "За будущее Казахстана" и др.
150. В октябре 2005 года в Жамбылской области прошел международный семинар "Социально-ориентированная молодежная политика в Казахстане" с участием журналистов "Югендпрессклуб" из Федеративной Республики Германия. Во время семинара состоялись встречи с лидерами детских и молодежных общественных организаций, комитетов по делам молодежи при высших учебных заведениях и колледжах, молодежных представителей национально-культурных центров.
151. Норма статьи 15 Конвенции "Свобода ассоциации" отражена в пунктах 147-150 первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Защита права на личную жизнь
(статья 16)
152. Согласно Конституции Республики Казахстан, Закону Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и других законодательных актах каждый имеет право на неприкосновенность частной жизни.
153. В целях защиты прав ребенка в республике активизировалась деятельность государственных и негосударственных общественных организаций, волонтерского движения по оказанию своевременной помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации. Постоянно проводятся рейды по выявлению беспризорных и безнадзорных детей. Ежегодно в республике выявляется около 10 тысяч таких детей. Государственными органами принимаются меры по своевременному определению их дальнейшей судьбы: возвращение в семью, определение в интернатное учреждение.
154. Права ребенка, в том числе ребенка-сироты на сохранение жилья регламентированы законодательством Республики Казахстан.
155. Так, согласно Закону Республики Казахстан "О браке и семье" ребенок имеет право на распоряжение принадлежащим ему на праве собственности имуществом. Эта норма обеспечивается статьями 22 и 23 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть).
156. В этом же законе определено право собственности ребенка на жилое помещение или право пользования жилым помещением.
Согласно статье 114 Закона РК "О браке и семье" никто не вправе без предварительного разрешения местных исполнительных органов (органы опеки и попечительства) совершать сделки по отчуждению, обмену или дарению имущества подопечному, влекущие отказ от принадлежащих подопечному прав от наследства по закону, а также любые другие сделки, влекущие уменьшение имущества подопечного.

157. Осыған байланысты жергiлiктi атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және тұрғын үйдi заңсыз иелiктен шығару фактiлерiнiң жолын кесу жөнiндегi шараларды қабылдайды. Мұндай жағдайлар Алматы қаласында, Оңтүстiк Қазақстан, Жамбыл, Қостанай, Ақтөбе облыстарында және республиканың басқа өңiрлерiнде орын алған. Барлығы 2003 жылдан 2005 жылға дейiн сотқа тұрғын үйдi қайтару жөнiнде 112 талап-арыз берiлген.
158. Мемлекеттiк балалар мекемелерiне тәрбиелеуге орналастырылған балаларға тұрғын үй алаңын сақтап қалуды көздейтiн тұрғын үй заңнамасының нормаларын ескере отырып, ол қорғаншы туысқандарына қатысты әрқашан қолданыла бермейдi. Балалар үйлерi мен жетiм балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған интернаттық бiлiм беру ұйымдарында тәрбиеленетiн балалардың 13 мыңнан астамының қазiргi уақытта тек 3 мыңға жуық баласы ғана бекітiлiп берiлген тұрғын үйге ие.
159. Осы проблеманы шешу үшiн республикада жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қатарынан бiлiм беру ұйымдарының түлектерi үшiн 23 жасөспiрiмдер үйi ашылған, оларда 17-ден 23 жасқа дейiнгi жастағы 1000 түлек тұрады. Есептi кезеңде осы санаттағы балалар үшiн 129 пәтер бөлiнген, сотқа талап-арыз бойынша 32 пәтер қайтарылған, бекiтiлiп берiлген тұрғын үйiне 517 бала оралған.
160. Конвенцияның "Жеке өмiрдi қорғау" 16-бабының нормалары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 151-152-тармақтарында жазылған.
Тиiстi ақпаратқа қол жеткiзу
(17-бап)
161. Мектептердi одан әрi компьютерлендiру, оларды Интернетке қосу және телефон жүргiзу жөнiнде белсендi жұмыс жүргiзiлуде. Қазiр республика бойынша орта есеппен 32 оқушыға 1 компьютерден келедi, ауылдық жерлерде бұл көрсеткiш 29 оқушыны, кәсiптiк бастауыш бiлiм беру ұйымдарында 23 оқушыны, кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарында 23 оқушыны құрайды.
162. Ел Президентiнiң жыл сайынғы Қазақстан халқына Жолдауындағы мiндеттердi ескере отырып, 2007 жылға қарай компьютерлiк техникалық жарақтандырылуды 20 оқушыға бiр компьютер есебiне жеткiзу жоспарланып отыр.
163. Интернеттi оқу-тәрбиелеу процесiнде пайдалану мүмкiндiгiне 87 пайызға жуық мектептер, ал ауылдық жерлерде - 84 пайызға дерлiгi ие. 90,8 пайыздан астам мектепке, оның iшiнде 88,6% ауылдық мектептерге телефон жүргiзiлген.
164. Қазақстан Республикасында бiлiм берудi дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының информатика негiздерiн ертеден зерделеу және жалпы бiлiм беретiн мектептер мен мектепке дейiнгі ұйымдарды компьютерлендiру туралы ережелерiн ескере отырып, қазiргi уақытта жаңа технологияларды және қазақ, орыс және Қазақстан халықтарының басқа тiлдерiндегi компьютерлiк бағдарламалардың мазмұнын әзiрлеу және енгiзу жөнiндегi ғылыми-әдiстемелiк база айқындалуда және нығайтылуда.

157. В связи с этим, местными исполнительными органами осуществляется контроль за выполнением норм законодательства Республики Казахстан и принимаются меры по пресечению фактов незаконного отчуждения жилья. Такие случаи имели место в городе Алматы, Южно-Казахстанской, Жамбылской, Костанайской, Актюбинской и других регионах республики.
Всего с 2003 по 2005 годы были поданы в суд 112 исков по возврату жилья.
158. Учитывая то, что нормы жилищного законодательства предусматривают сохранение жилплощади за детьми, помещенными на воспитание в государственные детские учреждения, к родственникам-опекунам, она не всегда выполняется. Из более чем 13 тысяч детей, воспитывающихся в детских домах и интернатных организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в настоящее время лишь около 3-х тысяч детей имеют закрепленное жилье.
159. Для решения этой проблемы в республике для выпускников организаций образования из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, открыты 23 дома юношества, где проживают около 1000 выпускников в возрасте от 17 до 23 лет. За отчетный период было выделено 129 квартир для детей этой категории, по судебным искам возвращено 32 квартиры, вернулись в закрепленное жилье - 517 детей.
160. Нормы статьи 16 Конвенции "Защита права на личную жизнь" отражены в пунктах 151-152 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Доступ к соответствующей информации
(статья 17)
161. Ведется активная работа по дальнейшей компьютеризации школ, подключению их к Интернету и телефонизации. Сейчас в среднем по республике на 1 компьютер приходится 32 школьника, в сельской местности этот показатель составляет 29 учащихся, в организациях начального профессионального образования - 23 учащихся, среднего профессионального образования - 23 учащихся.
162. Учитывая задачи, определенные Президентом страны в своем ежегодном Послании народу Казахстана, к 2008 году планируется довести обеспеченность компьютерной техникой из расчета 1 на 20 учащихся.
163. Возможность использовать Интернет в учебно-воспитательном процессе имеют около 87 процентов школ, а в сельской местности - 84 процента. Телефонизировано 90,8 процентов школ, в том числе 88,6 процента сельских.
164. С учетом положений Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы о раннем изучении основ информатики и компьютеризации общеобразовательных школ и дошкольных организаций в настоящее время определяется и укрепляется научно-методическая база по разработке и внедрению новых технологий и содержанию компьютерных программ на казахском, русском и других языках народов Казахстана.

165. Қазiргi уақытта оқу пәндерiнiң 25 пайызы компьютерлiк бағдарламалармен қамтамасыз етiлген. Электронды оқулықтар мен мультимедиалық бiлiм бағдарламаларын әзiрлеу жалғасуда.
Қазақстан Республикасының жалпы бiлiм беретiн мектептерiне арналған оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендердi дайындаудың және шығарудың нысаналы бағдарламасына сәйкес отандық оқулықтар әзiрленген және оқу процесiне кезең-кезеңмен енгiзiлуде. 2005-2006 оқу жылында оқу процесiне 9-сынып оқушыларына арналған оқулықтар енгiзiлген және 5-сынып оқушыларына арналған оқулықтар қайта шығарылған.
166. "Бiлiм беру ұйымдарының бiлiм алушылары мен тәрбиеленушiлерiн оқулықтармен қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 19 ақпандағы N 173 қаулысына сәйкес интернат ұйымдарының тәрбиеленушiлерi, жетiм балалар, аз қамтылған және көп балалы отбасылардың балалары оқулықтармен тегiн қамтамасыз етiледi.
167. Оқулықтардың сапасын арттыру және бәсекелi ортаны дамыту мақсатында 2004 жылы "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтыру енгiзiлдi, ол бiлiм беру ұйымдарының (мектеп мұғалiмдерiнiң) оқу әдебиетiн таңдау мүмкiндiгiн жасауды, оқу процесiне баламалы оқулықтарды енгiзудi көздейдi.
168. Оқу әдебиетiн сапалы сараптамадан өткiзудi және мониторингiлеудi ұйымдастыру үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 29 сәуiрдегi N 405 қаулысымен "Оқулық" республикалық ғылыми-практикалық орталығы құрылды.
169. Республикалық бюджетте 2005 жылы оқулықтардың және оқу-әдiстемелiк кешендердiң сарапшыларының жұмысына ақы төлеу үшiн бiрiншi рет қаржы қаражаты көзделдi.
170. Оқу әдебиетiн жасау жөнiндегi нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында "Қазақстан Республикасында бiлiм беру ұйымдарына арналған оқу әдебиетiн әзiрлеу жөнiндегi ұсынымдар" (Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2005 жылғы 6 мамырдағы N 284 бұйрығы) және "Оқу әдебиетiн сарапшылардың дерекқорын қалыптастыру ережесi" әзiрлендi және бекiтiлдi (Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрiнiң 2005 жылғы 15 маусымдағы N 409 бұйрығы).
171. Оқулықтардың және оқу-әдiстемелiк кешендердiң сапасын жақсарту үшiн 2005 жылы: "Жаңа ұрпақ оқулықтарының сапасын арттыру жолдары бiлiм беру ұйымдарының оқу әдебиетiн таңдау мүмкiндiгiн жасау" республикалық семинары, "Оқу кiтабын шығару саласындағы ынтымақтастық (Қазақстан, Ресей, Қырғызстан): бiлiм берудiң барлық деңгейлерiне арналған оқу әдебиетiн әзiрлеу, сараптамадан өткiзу және шығару" халықаралық семинары, "Ресей мен Қазақстанның оқу кiтабын шығаруы: математика оқулықтары мен ОӘК-нi бiрлесiп әзiрлеу, олардың сапасына сараптама жасау" халықаралық семинары өткiзiлдi. Осы мәжiлiстерде оқулықтардың авторларымен, педагогикалық қызметкерлермен, кiтап шығарушылармен бiрлесiп, оқу кiтабын шығару саласындағы проблемалық мәселелер талқыланды.

165. В настоящее время 25 процентов учебных предметов обеспечены компьютерными программами. Продолжается разработка электронных учебников и мультимедийных образовательных программ.
В соответствии с Целевой программой подготовки и издания учебников и учебно-методических комплексов для общеобразовательных школ Республики Казахстан разработаны и поэтапно в учебный процесс внедряются отечественные учебники. В 2005-2006 учебном году в учебный процесс внедрены учебники для учащихся 9-х классов и переизданы - для учащихся 5 классов.
166. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2003 года N 173 "Об утверждении Правил обеспечения учебниками обучающихся и воспитанников организаций образования" бесплатно обеспечиваются учебниками воспитанники интернатных организаций, дети-сироты, дети из малообеспеченных и многодетных семей.
167. В целях повышения качества учебников и развития конкурентной среды в 2004 году внесено дополнение в Закон Республики Казахстан "Об образовании", которое предусматривает создание возможности выбора учебной литературы организациями образования (учителями школ), внедрение в учебный процесс альтернативных учебников.
168. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2005 года N 405 для организации качественной экспертизы и мониторинга учебной литературы создан Республиканский научно-практический центр "Учебник".
169. Республиканским бюджетом в 2005 году впервые предусмотрены финансовые средства для оплаты работы экспертов учебников и учебно-методических комплексов.
170. С целью совершенствования нормативной правовой базы по созданию учебной литературы разработаны и утверждены "Рекомендации по разработке учебной литературы для организаций образования в Республике Казахстан" (приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 мая 2005 года N 284) и "Правила формирования Банка данных экспертов учебной литературы" (приказ Министра образования и науки от 15 июня 2005 года 409).
171. Для улучшения качества учебников и учебно-методических комплексов в 2005 году проведены: республиканский семинар "Пути повышения качества учебников нового поколения, создание возможности выбора учебной литературы организациями образования", международный семинар "Сотрудничество в области учебного книгоиздания (Казахстан, Россия, Кыргызстан): разработка, экспертиза и издание учебной литературы для всех уровней образования", международный семинар "Учебное книгоиздание России и Казахстана: совместная разработка учебников и УМК по математике, экспертиза их качества". На этих совещаниях авторы учебников, педагогические работниками, книгоиздатели обсудили проблемные вопросы в области учебного книгоиздания.

177. Баланың тиiстi ақпаратқа қол жеткiзу құқықтары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 153-158-тармақтарында жазылған.
Азаптауға немесе қарым-қатынастың немесе жазалаудың
басқа да қатыгез, адамға тән емес немесе абыройды
қорлайтын түрлерiне ұшырамау құқығы
(37 баптың а) тармақшасы)
178. Конвенцияның осы бабының ережелерi қазақстандық қылмыстық iс жүргiзу заңнамасының нормаларында өз бейнесiн тапты. Атап айтқанда, кәмелетке толмағандарды азаптауды және өзге де процеске қатысушылардың барлығына, оның iшiнде кәмелетке толмаған күдiктілерге, айыпталушыларға, жәбiрленушiлерге және куәларға қатысты тергеудi жүргiзудiң жол берiлмейтiн әдiстерiн қолданудан қылмыстық-құқықтық қорғау бар.
179. Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексi қылмыстық iс жүргiзудің қатысушысы болған балаларды азаптаудан және өзге де терiс iс-әрекеттерден қорғаудың белгiлi бiр жүйесiн жасайды.
Баланы қорғаудың қосымша кепiлдiктерi тергеу iс-әрекеттерiн жүргiзген кезде қорғаушының, заңды өкiлдiң және педагогтың қатысуы, мiндеттi алдын ала тергеу, бас бостандығынан айыру орындарында ересектерден бөлек орналастыру, туыстарын баланы ұстау туралы дереу хабардар ету болып табылады.
180. 2004 жылы Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Адам құқықтары жөнiндегi комиссия "Қазақстан Республикасында адам мен азамат құқықтарының сақталуы туралы" баяндама дайындады, оның бөлiмдерiнiң бiрiнде алдын ала тергеу және анықтау барысында адам мен азамат құқықтарының сақталуына талдау жасалған, құқық қорғау органдарының азаматтардың қылмыс туралы өтiнiштерi мен хабарларын есепке алудың және тiркеудiң толықтығын қамтамасыз ету және олар бойынша заңды шешiмдер қабылдау жөнiндегi ведомствоiшiлiк жұмысын жетiлдiру жөнiнде ұсынымдар берiлген.
181. 2005 жылы "Сандж зерттеулер орталығы" қоғамдық бiрлестiгi Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөнiндегi уәкiлеттi өкiлiнiң аппаратымен, сондай-ақ Iшкi iстер, Әдiлет министрлiктерiмен бiрлесiп, республикадағы ювенальды әдiлеттi сипаттайтын көрсеткiштер жүйесiне талдау жүргiздi, ол ұстау, тұтқындау және жауап алу кезiнде қорқыту, қол көтеру, балаларды жеткiлiксiз тамақтандыру оқиғалары орын алғанын көрсеттi.
182. Осыған байланысты республикада кәмелетке толмаған қылмыс жасауға күдiктiлер мен айыпталушыларды қамауда ұстаудың тәртiбi мен шарттарын регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдер iзгiлiк жағына қарай қайта қаралды. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 8 қыркүйектегi N 889 қаулысына сәйкес тамақтандырудың жоғарылатылған нормасы белгiлендi, тергеу мен анықтауды жүргiзудi соттың және прокурордың қадағалауы күшейтiлдi. Билiктi асыра және терiс пайдаланғаны үшiн iшкi iстер органдарының 185 қызметкерi қылмыстық жауапкершiлiкке тартылды.

177. Права ребенка на доступ к соответствующей информации отражены в пунктах 153-158 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Право не быть подвергнутым пыткам или другим
жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство
видам обращения или наказания
(подпункт а) статьи 37)
178. Положения данной статьи Конвенции нашли отражение в нормах казахстанского уголовно-процессуального законодательства. В частности, существует уголовно-правовая защита несовершеннолетних от применения пыток и иных недопустимых методов ведения следствия в отношении всех без исключения участников процесса, в том числе и несовершеннолетних подозреваемых, обвиняемых, потерпевших и свидетелей.
179. Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан создает определенную систему защиты детей, оказавшихся участниками уголовного судопроизводства, от пыток и иного ненадлежащего обращения. Дополнительными гарантиями защиты ребенка является обязательное участие защитника, законного представителя и педагога при производстве следственных действий, обязательное предварительное следствие, отдельное от взрослых размещение в местах лишения свободы, немедленное уведомление родственников о задержании ребенка.
180. В 2004 году Комиссией по правам человека при Президенте Республики Казахстан был подготовлен Доклад "О соблюдении прав человека и гражданина в Республике Казахстан", в одном из разделов которого дан анализ соблюдения прав человека и гражданина в ходе предварительного следствия и дознания, даны конкретные рекомендации по совершенствованию внутриведомственной работы правоохранительных органов по обеспечению полноты учета и регистрации заявлений и сообщений граждан о преступлениях и принятию по ним законных решений.
181. В 2005 году общественным фондом "Центр исследований "Сандж" совместно с Национальным Центром Республики Казахстан по правам человека, а также министерствами внутренних дел, юстиции проведен анализ системы индикаторов, характеризующих ювенальную юстицию в республике, который показал, что при задержании, аресте и допросах имели место случаи запугивания, рукоприкладства, недостаточного питания детей.
182. В связи с этим в республике были пересмотрены в сторону гуманизации нормативные правовые акты, регламентирующие порядок и условия содержания под стражей несовершеннолетних подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 889 установлены повышенные нормы питания, усилен судебный и прокурорский надзор за ведением следствия и дознания. С 2004 года за превышение и злоупотребление властью в отношении несовершеннолетних к уголовной ответственности было привлечено 185 сотрудников органов внутренних дел.

183. Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне сәйкес кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу жөнiндегi мiндеттердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны, балаларға қатiгездiкпен қарау фактiлерi үшiн айыпты тұлғалар қылмыстық жауапкершiлiкке тартылады. Соңғы үш жыл iшiнде осы бап бойынша 298 ата-ана қылмыстық жауапкершiлiкке тартылды.
184. Кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау мақсатында "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2005 жылғы наурызда Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы "Кәмелетке толмағандар туралы заңнаманың қолданылуын прокурорлық қадағалау туралы" бұйрық шығарды. Бұл бұйрықпен кәмелетке толмағандар туралы заңнаманың қолданылуын қадағалауды ұйымдастыру кезiнде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметiн үйлестiру кәмелетке толмағандар туралы заңдардың қолданылуын қадағалау жөнiндегi топқа жүктелдi. Республиканың әр өңiрiнде кәмелетке толмағандарға қатысты заңнама нормаларының қолданылуын қадағалау прокурордың аға көмекшiсiне жүктелген.
185. 2003 - 2005 жылдар аралығында республикада уақытша ұстау орындары мен пенитенциарлық мекемелердiң персоналын оқытудың және даярлаудың тиiмдi жүйесi мақсатында 23 семинар, 10 қысқа мерзiмдi бiлiктiлiктi жоғарылату курстары өткiзiлдi, ұсталған не қамалған тұлғалармен қарым-қатынас жасау стандарттарын айқындайтын Қазақстан Республикасы заңдарының және Қазақстан Республикасы мойындаған халықаралық құқықтық кесiмдердiң негiзгi ережелерiн қамтитын кiтапшалар, буклеттер дайындалды және шығарылды.
186. Түзеу мекемелерiндегi балалармен жұмыс iстейтiн мекемелердiң, қызметтер мен органдардың қызметкерлерiне практикалық көмек көрсету үшiн адам құқықтары саласында бiлiм беру мазмұнындағы әдебиетi бар кiтапханалар бар.
187. 2003 жылы Ы. Алтынсарин атындағы Қазақ бiлiм академиясы "Әлеуметтiк-психологиялық көмек ғылыми-практикалық орталығы" үкiметтiк емес қоғамдық ұйымымен бiрлесiп, балалардың зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлқы мен олардың зорлыққа қатынасы жөнiнде зерттеу жүргiздi. Бұл зерттеуге республиканың 8 өңiрiнен 12 - 18 жас аралығындағы балалар, ата-аналар, мұғалiмдер, кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi инспекторлар қатысты. Осы зерттеулердi талдау көрсеткендей, құрдастары мен ересектер тарапынан заңға қайшы iс-қимыл: қорлау, бопсалау, ұрып-соғу орын алып отыр. Мұндай жағдайдың негiзгi себептерi өзара түсiнiстiк пен ересектер тарапынан қамқорлықтың болмауы, жас адамның стрестермен күресуге қабiлетсiздiгi, өмiр дағдысының, оның iшiнде құрдастарымен және ересектермен араласу дағдысының болмауы болып табылады.

183. В соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей по воспитанию несовершеннолетних виновные лица привлекаются к уголовной ответственности. В течение последних трех лет к уголовной ответственности по данной статье привлекались 298 родителей.
184. В целях защиты прав и законных интересов несовершеннолетних в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Прокуратуре" в марте 2005 года Генеральной прокуратурой Республики Казахстан издан приказ "Об организации прокурорского надзора за применением законодательства о несовершеннолетних". Данным приказом координация деятельности структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан при организации надзора за применением законодательства о несовершеннолетних возложена на группу по надзору за применением законов о несовершеннолетних. В каждом регионе республики надзор за выполнением норм законодательства в отношении несовершеннолетних возложен на старшего помощника прокурора.
185. С 2003 по 2005 годы в республике в целях эффективной системы обучения и подготовки персонала мест временного содержания и пенитенциарных учреждений проведены 23 семинара, 10 краткосрочных курсов повышения квалификации, подготовлены и выпущены брошюры, буклеты с содержанием основных положений законов Республики Казахстан и международных правовых актов, признанных Республикой Казахстан, определяющих стандарты обращения с лицами, подвергающимися задержанию либо заключению.
186. Для оказания практической помощи сотрудникам учреждений, служб и органов, работающих с детьми в исправительных учреждениях, имеются библиотеки с литературой образовательного содержания в области прав человека.
187. Казахской Академией образования им. И.Алтынсарина в 2003 году совместно с неправительственной общественной организацией "Научно-практический Центр социально-психологической службы" было проведено исследование по ненасильственному поведению детей и их отношению к насилию. В данном исследовании принимали участие дети от 12 до 18 лет из 8 регионов республики, родители, учителя, инспектора по делам несовершеннолетних. Как показал анализ этих исследований, имеют место факты противоправных действий со стороны сверстников и взрослых: оскорбление, вымогательство, избиение. Основными причинами такого положения являются отсутствие взаимопонимания и заботы со стороны взрослых, неблагоприятная семейная атмосфера, неспособность молодого человека справиться со стрессами, отсутствие жизненных навыков, в том числе навыков общения со сверстниками и взрослыми.

188. Ынтымақтастық психологиясы мен педагогикасының тиiмдi жүйесiн қалыптастыру үшiн балалардың мүдделерiн қорғау мақсатында Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң жанынан Республикалық қоғамдық ата-аналар кеңесi құрылды, Қазақстан Республикасында бiлiм беру ұйымдарында тәрбиелеудiң 2006 - 2011 жылдарға арналған кешендi бағдарламасы бекiтiлдi, ата-аналардың мектепке деген оң көзқарасын қалыптастыру жөнiндегi "Жүректен жүрекке" ұсынымдары әзiрлендi. Балалардың жауапкершiлiк мiнез-құлқының өмiр дағдысын қалыптастыру үшiн, олардың денсаулығын сақтау үшiн үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдарды қолдау кезiнде бiлiм беру ұйымдары "Тең - теңiне" қағидаты бойынша интерактивтi тренингiлiк бағдарламаларды енгiзуде.
189. Азаптауға немесе қарым-қатынастың немесе жазалаудың басқа да қатыгез, адамға тән емес немесе абыройды қорлайтын түрлерiне ұшырамау құқығы 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 159-162-тармақтарында көрсетiлген.
VI. Отбасылық орта және баламалы күтiм
Ата-аналардың баланы басқару құқығы
(5-бап)
190. Балаларды тәрбиелеу және қорғау жөнiндегi негiзгi мiндет пен құқық отбасы мен ата-аналардың мойнында. Ата-аналардың баланы басқару құқығы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында (" Неке және отбасы туралы ", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", " Бiлiм туралы " Қазақстан Республикасының Заңдары және басқалары) бекiтiлген. Бұл туралы егжей-тегжейлi ақпарат 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 163-169-тармақтарында қамтылған.
191. Мемлекеттiк органдар қызметiнiң бiр бағыты халықаралық және үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен өмiрде қиын жағдайға душар болған балалардың құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасау болып табылады.
192. Жергiлiктi атқарушы органдар Қазақстанның Дағдарыс орталықтары одағымен бiрлесiп, республикада отбасы проблемаларының алдын алу және оларға уақтылы ден қою арқылы балаларды қорғау мәселелерi бойынша әлеуметтiк инфрақұрылым жасау жөнiнде жұмыс жүргiзуде. Бұл бағыттағы жұмыс тиiмдi болуы үшiн көрсетiлетiн қызметтердiң сапасын айқындау мақсатында халықаралық ЮНИСЕФ сарапшыларын тарта отырып, әлеуметтiк қызметтердiң стандарттарын әзiрленуде, 2005 жылғы қарашадан бастап республикада "Бала құқығын қорғау - мемлекеттiң жаңа стратегиясы" жобасын iске асыру басталды.
193. Республикада отбасының барлық мүшелерiмен жұмыс жөнiндегi кешендi психологиялық, педагогикалық, заңдық, бiлiм беру және түзеу бағдарламаларын ұйымдастыру арқылы мүшелерi дағдарысты жағдайға ұшыраған отбасыларға бағдарланған әлеуметтiк қызметтер көрсету жөнiнде шаралар қабылданып жатыр. Қазiргi уақытта республиканың 12 жоғары оқу орнында 050905 "Әлеуметтiк жұмыс" мамандығы бойынша 967 студент даярлануда. Әлеуметтiк қызметкерлер мен психологтарды даярлау бағдарламаларында арнайы "Балаларды әлеуметтiк қорғау" курстары көзделген.

188. Для формирования эффективной системы развития психологии и педагогики сотрудничества в целях защиты интересов детей при Министерстве образования и науки создан Республиканский общественный Совет родителей, утверждена Комплексная программа воспитания в организациях образования Республики Казахстан на 2006-2011 годы, разработаны методические рекомендации по формированию позитивного отношения родителей к школе "От сердца к сердцу". Организациями образования при поддержке неправительственных общественных организаций для привития у детей жизненных навыков ответственного поведения, для сохранения их здоровья внедряются интерактивные тренинговые программы по принципу "Равный - Равному".
189. Право не быть подвергнутым пыткам или другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство видам обращения или наказания отражены в пунктах 159-162 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
VI. Семейное окружение и альтернативный уход
Право родителей руководить ребенком
(статья 5)
190. На семье и родителях лежит основная обязанность и право по воспитанию и защите детей. Право родителей руководить ребенком закреплено в действующем законодательстве Республики Казахстан (Законы Республики Казахстан " О браке и семье ", " О правах ребенка в Республике Казахстан", " Об образовании " и др.). Подробная информация по этому вопросу содержится в пунктах 163-169 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
191. Одним из направлений деятельности государственных органов является взаимодействие с международными и неправительственными общественными организациями по вопросам охраны прав детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации.
192. Местными исполнительными органами совместно с Союзом кризисных центров Казахстана в республике ведется работа по созданию социальной инфраструктуры по вопросам защиты детей через профилактику и своевременное реагирование на семейные проблемы. Для эффективности работы в этом направлении разрабатываются стандарты социальных услуг с привлечением международных экспертов ЮНИСЕФ с целью определения качества предоставляемых услуг, с ноября 2005 года в республике началась реализация проекта "Защита прав детей - новая стратегия государства".
193. В республике принимаются меры по предоставлению социальных услуг, ориентированных на семью, члены которой находятся в кризисной ситуации, через организацию комплексных психологических, педагогических, юридических, образовательных и коррекционных программ по работе со всеми членами семьи. В настоящее время в 12 высших учебных заведениях республики готовятся 967 студентов по специальности 050905 "Социальная работа". В программах подготовки социальных работников и психологов предусмотрены специальные курсы "Социальная защита детей".

194. Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасында отбасыға және балаларға консультациялық көмек қызметiнiң әр қилы модельдерi әзiрленуде. Республиканың барлық өңiрлерiнде мүгедек балалары бар отбасылар үшiн әлеуметтiк қызмет желiлерi құрылған.
195. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетiнiң 2003 жылғы 21 ақпандағы N 65 бұйрығымен "Халыққа әлеуметтiк қызмет көрсету. Мүмкiндiгi шектеулi балаларға үйде әлеуметтiк қызмет көрсету. Қызметтер көлемi" мемлекеттiк стандарты бекiтiлдi.
196. "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шеңберiнде балалардың дамуындағы ауытқуларды ерте анықтаудың және оларға арнайы көмек көрсетудiң мемлекеттiк жүйесiн құру жөнiнде жұмыс жүргiзiлiп жатыр. Бұл үшiн бiр республикалық және 58 психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар ашылды және ойдағыдай жұмыс істеуде, олардың әрқайсысы туғаннан кәмелетке толғанға дейiнгi 60 мың балаға есептелген.
197. Психологиялық-педагогикалық және медициналық-әлеуметтiк көмекке мұқтаж балаларды уақтылы түзеу-педагогикалық қолдау үшiн жергiлiктi атқарушы органдар 2003 жылдан бастап жалпы бiлiм беретiн мектептердiң жанынан 13 оңалту орталығын, 103 психологиялық-педагогикалық түзеу кабинетiн, 114 логопедтiк пункт ашты, бұларда балалардың ата-аналарына да консультациялық көмек көрсетiледi. Балалардың дамуы және әрбiр баланың дамушы қабiлеттерi туралы бiлiм мен ақпаратты ата-аналарға педагогтар, психологтар, оның iшiнде мектеп дәрiгерлерi, әлеуметтiк қызметкерлер жеткiзедi. Әлеуметтiк, педагогикалық, медициналық және басқа да мекемелердiң отбасымен әр түрлi даму сатысында жұмыс iстеуiнiң арнайы нысандары мен әдiстерi дамытылуда.
Ата-аналардың жауапкершiлiгi
(18-баптың 1-2-тармақтары)
198. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ата-аналар балаларды тәрбиелеу және дамыту үшiн жауапты болады. Бұл мәселе бойынша егжей-тегжейлi ақпарат 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 170-174-тармақтарында қамтылған.
199. Конвенцияны орындай отырып, Қазақстан отбасының бала тәрбиесiндегi түйiндi рөлiн мойындайды және отбасының өз функцияларын орындауы үшiн қолда бар ресурстар шеңберінде неғұрлым қолайлы жағдай жасауға ұмтылады. Бұл ретте балалы отбасыларға төленетiн төлемдердiң мөлшерi, балаларды әр қилы дамытушы қызметтермен және қараумен қамту ұлғайып келедi.
200. Мүгедек балаларды үйде оқытуда оқу-тәрбие ұйымдарының ата-аналарға көмек көрсетуi мақсатында Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2004 жылғы 26 қарашадағы N 974 бұйрығы шығарылды.

194. В настоящее время в Республике Казахстан разрабатываются разнообразные модели служб консультативной помощи семье и детям. Во всех регионах республики создана сеть социальных служб для семей, имеющих детей-инвалидов.
195. Приказом Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 21 февраля 2003 года N 65 утвержден Государственный стандарт "Социальное обслуживание населения. Социальное обслуживание на дому детей с ограниченными возможностями. Объем услуг".
196. В рамках Закона Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" ведется работа по созданию государственной системы раннего выявления отклонений в развитии детей и оказание им специальной помощи. Для этого открыты и успешно действуют одна республиканская и 58 психолого-медико-педагогических консультаций, каждая из которых рассчитана на 60 тысяч детского населения с рождения до совершеннолетия.
197. Для своевременной коррекционно-педагогической поддержки детей, нуждающихся в психолого-педагогической и медико-социальной помощи, местными исполнительными органами с 2003 года открыты 13 реабилитационных центров, 103 кабинета психолого-педагогической коррекции, 114 логопедических пунктов при общеобразовательных школах, где консультативная помощь оказывается также и родителям детей. Знания и информация о развитии детей и развивающихся способностях каждого ребенка доводятся до родителей педагогами, психологами, в том числе школьными врачами, социальными работниками. Развиваются специальные формы и методы работы социальных, педагогических, медицинских и других учреждений с семьей на разных этапах ее развития.
Ответственность родителей
(пункты 1, 2 статьи 18)
198. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан забота о детях и их воспитании является естественным правом и обязанностью родителей. Подробная информация по этому вопросу содержится в пунктах 170-174 первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
199. Выполняя Конвенцию, Республика Казахстан признает ключевую роль семьи в воспитании ребенка и стремится создать в рамках имеющихся ресурсов наиболее благоприятные условия для выполнения семьей своих функций. При этом размеры выплат семьям с детьми, охват детей различного рода развивающими услугами и присмотром увеличиваются.
200. В целях оказания помощи родителям в обучении детей-инвалидов на дому учебно-воспитательными организациями издан приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года N 974 "Об утверждении Правил о порядке организации учебных занятий для детей-инвалидов, проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических, реабилитационных и других организациях здравоохранения, оказания помощи родителям в обучении детей-инвалидов на дому учебно-воспитательными организациями".

201. Сонымен қатар, республикада жекелеген ата-аналардың бала тәрбиесi үшiн жауапкершiлiгiнiң төмендеу фактiлерi орын алып отыр. Мысалы, 2003 - 2005 жылдары кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеу жөнiндегi мiндеттерiн орындамағаны үшiн 15768 ата-ана мен оларды алмастырушы тұлғалар әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылды, 4220 ата-ана сот тәртiбiмен ата-ана құқығынан айырылды.
202. Тек 2005 жылдың өзiнде республиканың iшкi iстер органдарында 12 мыңнан астам тұрмысы қолайсыз отбасы есепте болды, 1 мыңнан астам ата-ана сот тәртiбiмен ата-құқығынан айырылды, 680 ата-анаға баланы алып қою сияқты мәжбүрлi шара қолданылды. 2 мыңнан астам ата-ана әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылды.
203. Республикада отбасыдағы жайсыздықты ерте анықтау мақсатында республикалық және өңiрлiк деңгейлерде кешендi шаралар қабылданып жатыр. Есептi кезеңде Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi отбасы мен балаларға әлеуметтiк қызмет көрсетудiң 16 орталығын, терiс құбылыстарға бейiм ассоциалдық отбасыларға көмек көрсету үшiн үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдардың қолдауымен 16 психологиялық-педагогикалық орталық ашты.
204. Республиканың бiлiм беру ұйымдарында отбасылық тәрбие мәртебесiн арттыру үшiн "Жылдың үздiк отбасысы" конкурсын өткiзу дәстүрге айналды, ата-аналар арасынан "Отбасылық кездесу" клубтары құрылды.
205. 2003 жылғы сәуiрде Алматы қаласында "Мектеп және отбасы: өзара iс-қимыл проблемалары және оларды шешу жолдары" халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы өткiзiлдi.
206. 2004 - 2005 жылдары республиканың барлық өңiрiнде "Жеке тұлғаны қалыптастырудағы отбасы мен мектептің рөлi", "Жеке тұлға тәрбиесiндегi ата-аналардың жауапкершiлiгiн арттыру", "Отбасыдағы адамгершiлiк тәрбие" тақырыптарына облыстық, аудандық, қалалық ата-аналар жиналыстары, конференциялар, дөңгелек үстелдер өткiзiлдi, бұларға шамамен 100 мың ата-ана, бiлiм беру, денсаулық сақтау, халықтық әлеуметтiк қорғау органдарының, құқық қорғау органдарының, ЖҚТБ, СӨС орталықтарының және басқа да мүдделi ұйымдардың өкiлдерi қатысты. Бұл iс-шараларда бала тәрбиесiндегi отбасының рөлiн арттыру, ата-аналардың психологиялық-педагогикалық даярлығы, тұрмысы қолайсыз отбасыларға, өмiрде қиын жағдайға душар болған отбасыларға көмек көрсету мәселелерi кеңiнен талқыланды.
207. Қазақстан Республикасының бiлiм беру жүйесiнiң республикалық басшы және ғалым-педагог кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру институты қазiргi уақытта "Жеке тұлғаны қалыптастыруда тәрбие субъектiлерiнiң өзара iс-қимылы" тақырыбы бойынша ғылыми зерттеу жүргiзуде, ата-аналарға бала тәрбиесi бойынша көмек көрсету үшiн әдiстемелiк құрал әзiрлеуде, республиканың қоғамдық Ата-аналар кеңестерiнiң өкiлдерi үшiн оқыту семинарын, сондай-ақ мектептiң ата-аналар қоғамымен өзара iс-қимылын ұйымдастыру мәселелерi бойынша курстық iс-шаралар өткiзудi жоспарлап отыр. Бiлiктiлiктi жоғарылату курстарында педагог қызметкерлердiң әр түрлi санаттары үшiн ата-аналармен жұмыс мәселелері бойынша мiндеттi дәрiстер оқу көзделген.

201. Вместе с тем, в республике имеют место факты снижения ответственности отдельных родителей за воспитание детей. Так, в 2003-2005 годах за неисполнение обязанностей по воспитанию несовершеннолетних детей к административной ответственности привлечены 15768 родителей и лиц, их заменяющих, лишены родительских прав в судебном порядке - 4220 родителей.
202. Только в 2005 году в органах внутренних дел республики состояли на учете более 12 тысяч неблагополучных семей, в судебном порядке лишены родительских прав свыше 1 тысячи родителей, к 680 родителям применена вынужденная мера, как отобрание ребенка. К административной ответственности привлечены более 2 тысяч родителей.
203. В целях раннего выявления семейного неблагополучия в республике принимаются комплексные меры на республиканском и региональном уровнях. За отчетный период Министерством труда и социальной защиты населения открыты 16 центров социального обслуживания семьи и детей, при поддержке неправительственных общественных организаций - 16 психолого-педагогических центров для оказания помощи асоциальным семьям, склонным к негативным проявлениям.
204. Для повышения статуса семейного воспитания в организациях образования республики традиционным стало проведение конкурса "Лучшая семья года", созданы клубы из числа родителей "Семейная встреча".
205. В апреле 2003 года в городе Алматы была проведена Международная научно-практическая конференция "Школа и семья: проблемы взаимодействия и пути их решения".
206. В 2004-2005 годах во всех регионах республики проводились областные, районные, городские родительские собрания, конференции, круглые столы на темы: "Роль семьи и школы в формировании личности", "Повышение ответственности родителей в воспитании личности", "Нравственное воспитание в семье", в которых приняли участие около 100 тысяч родителей, представители органов образования, здравоохранения, социальной защиты населения, правоохранительных органов, центров СПИД, ЗОЖ и других заинтересованных организаций. На этих мероприятиях широко обсуждались вопросы повышения роли семьи в воспитании детей, психолого-педагогической подготовки родителей, помощи неблагополучным семьям, семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
207. Республиканским институтом повышения квалификации руководящих и научно-педагогических кадров системы образования Республики Казахстан в настоящее время ведется научное исследование по теме "Взаимодействие субъектов воспитания в формировании личности", разрабатывается методическое пособие в помощь родителям по воспитанию детей, планируется проведение обучающего семинара для представителей общественных Советов родителей республики, а также курсовых мероприятий по вопросам организации взаимодействия школы с родительской общественностью. На курсах повышения квалификации для различных категорий педагогических работников предусмотрено чтение обязательных лекций по вопросам работы с родителями.

208. Жұмыс тәжірибесiн қорыту және тарату мақсатында Ата-аналардың үздiк қоғамдық ұйымдары туралы республикалық дерекқор жасалды, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi ата-аналар қоғамымен педагогикалық өзара іс-қимыл туралы WEB-сайт парағын ашты.
Ата-аналарынан айыру
(9-бап)
209. Республикада балаларды ата-анасынан айыру мәселелерi Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу, Қылмыстық атқару кодекстерiнде, "Неке және отбасы туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында, және басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерде айқындалған.
210. Балаларды ата-анасынан айыру мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 175-187-тармақтарында және осы баяндаманың "Ата-аналардың жауапкершiлiгi" деген бөлiмiнде көрсетiлген.
211. Отбасының ыдырау салдарларын барынша азайту, оны әлеуметтiк оңалту және баланы биологиялық отбасында сақтап қалу үшiн республикада отбасылық жайсыздықтың алдын алудың әр түрлі шаралары дамытылуда.
212. Мысалы, қамқоршылық және қорғаншылық органдарының жұмысымен қатар "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында егер кәмелетке толмағандардың ата-аналары немесе заңды өкiлдерi оларды тәрбиелеу, оқыту және бағып-күту жөніндегi өз мiндеттерiн орындамаса, олардың мiнез-құлқына терiс әсер етсе не оларға қатыгездiкпен қараса, оларға қатысты жеке алдын алу жұмысын жүргiзу функциялары кәмелетке толмағандар арасындағы қадағалаусыз қалудың және құқық бұзушылықтардың алдын алу жүйесiнiң барлық органдары мен мекемелерiне берiлген.
213. Республиканың iшкi істер органдары Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қылмыстық атқару инспекцияларымен бiрлесiп, жазасын өтеу Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi 72-бабының тәртiбiне сәйкес кейiнге қалдырылған, балаларды тәрбиелеу, оқыту және бағып-күту жөнiндегi өз мiндеттерiн орындамайтын және (немесе) олардың мiнез-құлқына терiс әсер ететiн, сотталған әйелдерге қатысты материал дайындап жатыр.
214. Өмiр cүpуi, оқуы және тәрбиеленуi үшiн қажеттi жағдай жасау мақсатында ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар мемлекеттiк мекемелерге бөлiнедi немесе Қазақстан Республикасының азаматтары отбасыларының қамқорлығына, қорғаншылығына берiледi.
215. Қазiргi уақытта республиканың бiлiм беру, денсаулық сақтау, халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiнiң ұйымдарында ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 16 мыңнан астам бала тәрбиеленуде. Оның 3 мыңнан астамы - ата-анасы бас тартқан балалар, 1 мыңнан астамы - тастандылар, ата-анасы өз құқықтарынан айырылған - 5 мыңнан астам, қамау орындарында жүрген - шамамен 1 мың, iздеу салынған - шамамен 3 мың, ұзақ мерзiмдi емдеуде - 900-ден астам бала бар.
Отбасымен қосу
(10-бап)

208. В целях обобщения и распространения опыта работы создан Республиканский банк данных о лучших родительских общественных организациях, Министерством образования и науки Республики Казахстан открыта страница WEB-сайта о педагогическом взаимодействии с родительской общественностью.
Разлучение с родителями
(статья 9)
209. В республике вопросы разлучения детей с родителями определены в Уголовном, Уголовно-процессуальном, Уголовно-исполнительном кодексах Республики Казахстан, Законах Республики Казахстан "О браке и семье", "О правах ребенка в Республике Казахстан".
210. Вопросы разлучения детей с родителями отражены в пунктах 175-187 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году и разделе "Ответственность родителей" настоящего доклада.
211. Для минимизации последствий дезорганизации семьи, ее социальной реабилитации и сохранения ребенка в биологической семье в республике развиваются различные меры профилактики семейного неблагополучия.
212. Так, наряду с работой органов опеки и попечительства Законом Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" функции проведения индивидуальной профилактической работы в отношении родителей или законных представителей несовершеннолетних, если они не исполняют своих обязанностей по их воспитанию, обучению и содержанию и отрицательно влияют на их поведение либо жестоко обращаются с ними, предоставлены всем органам и учреждениям системы профилактики безнадзорности и правонарушений несовершеннолетних.
213. Органы внутренних дел республики совместно с уголовно-исполнительными инспекциями Министерства юстиции Республики Казахстан готовят материалы в отношении осужденных женщин, отбывание наказания которым отсрочено в порядке статьи 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению, содержанию детей и (или) отрицательно влияющих на их поведение.
214. В целях создания необходимых условий для жизни, обучения и воспитания, дети оставшиеся без попечения родителей, определяются в государственные учреждения или передаются в семьи граждан Республики Казахстан под опеку, попечительство.
215. В настоящее время в организациях системы образования, здравоохранения, социальной защиты населения республики воспитываются свыше 16 тысяч детей, оставшихся без попечения родителей. Из них отказных детей - более 3-х тысяч, подкидышей - свыше 1 тысячи, детей, чьи родители лишены родительских прав - более 5 тысяч, находятся в местах заключения - около 1 тысячи, в розыске - около 3-х тысяч, на длительном лечении - свыше 900.
Воссоединение с семьей
(статья 10)

216. Кәмелетке толмаған баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығуы Қазақстан Республикасының заңнамасында регламенттелген.
217. ТМД мемлекеттерi арасында визасыз жол жүру жасөспiрiмдердiң қадағалаусыз, отбасының ересек мүшесiнiң сүйемелдеуiнсiз көшi-қонына алып келуiне байланысты балалардың отбасымен қосылуын қамтамасыз ету мақсатында және кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз қалуын болдырмау үшiн 2002 жылғы 7 қазанда Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң кәмелетке толмағандарды олардың тұрақты тұратын мемлекеттерiне қайтару мәселелерiндегi ынтымақтастығы туралы келiсiмге қол қойылды.
218. Бұл Келiсiм Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 12 шiлдедегi N 756 қаулысымен бекiтiлдi.
219. Осы Келiсiм негiзiнде соңғы 3 жылда 310 жасөспiрiм республиканың шегiнен тыс өздерiнiң тұрақты тұратын мемлекеттерiне жеткiзiлдi.
220. Бұл мәселе бойынша егжей-тегжейлi ақпарат 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 188-192-тармақтарында қамтылған.
Заңсыз жол жүру және қайта оралмау
(11-бап)
221. Кәмелетке толмағандарды заңсыз шығару жөнiндегi жұмысты одан әрi жетiлдiру мақсатында республикада iшкi iстер органдарының адам трафигiне қарсы күрес жөнiндегi бөлiмшелерi құрылды.
222. Iшкi iстер министрлiгiнiң бұйрығымен Адамды саудаға салуға және заңсыз көшi-қонға қарсы күрес жөнiнде мамандар даярлаудың халықаралық оқу орталығы құрылды.
223. 2002 - 2004 жылдары iшкi iстер органдары Қылмыстық кодекстiң 128 "Адамдарды пайдалану мақсатында азғырып көндiру, сондай-ақ шығару және транзитi" бабы бойынша 19, оның iшiнде кәмелетке толмағандарды азғырып көндiру жөнiнде 3 қылмыстық iс қозғады.
224. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң адамды сатуға қарсы күрес, қылмысты болдырмау және оның алдын алу жөнiндегi 2006 - 2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын әзiрледi, мұнда кәмелетке толмағандарды сату мәселелерi де қамтылған. Қазiргi уақытта БҰҰ-ның "Трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы" конвенциясы және оны толықтыратын "Адамдарды, әсiресе әйелдер мен балаларды сатудың алдын алу және оны болдырмау туралы" хаттама мен "Мигранттарды құрлықта, теңiзде және әуеде заңсыз шығаруға қарсы" хаттама ратификациялауға дайындалып жатыр.
225. Конвенцияның 11-бабының заңсыз жол жүру және қайта оралмау туралы нормалары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 193-194-тармақтарында көрсетілген.
Баланы күтiп-бағуды қалпына келтiру
(27-баптың 4-тармағы)
226. Қазақстан Республикасында баланы күтiп-бағуды қалпына келтiру мәселелерi Қазақстан Республикасының заңнамасымен регламенттелген және 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 195-199-тармақтарында көрсетiлген.
Отбасылық ортасынан айырылған балалар
(20-бап)

216. Выезд несовершеннолетнего ребенка за пределы Республики Казахстан регламентируется законодательством Республики Казахстан.
217. В связи с тем, что безвизовое перемещение граждан между государствами СНГ привело к неконтролируемой миграции подростков без сопровождения взрослых членов семьи, в целях обеспечения воссоединения детей с семьей и для предотвращения безнадзорности несовершеннолетних, 7 октября 2002 года подписано Соглашение о сотрудничестве государств-участников Содружества Независимых Государств в вопросах возвращения несовершеннолетних в государства их постоянного проживания.
218. Данное Соглашение утверждено постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2004 года N 756.
219. На основании этого Соглашения за последние 3 года за пределы республики доставлены 310 подростков в государства их постоянного проживания.
220. Подробная информация по этому вопросу содержится в пунктах 188-192 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Незаконное перемещение и невозвращение
(статья 11)
221. В целях дальнейшего совершенствования работы по незаконному вывозу несовершеннолетних в республике созданы подразделения органов внутренних дел по борьбе с трафиком людей.
222. Приказом Министерства внутренних дел создан Международный учебный центр подготовки специалистов по борьбе с торговлей людьми и нелегальной миграцией.
223. За 2002-2004 годы органами внутренних дел по статье 128 Уголовного Кодекса Республики Казахстан "Вербовка, а также вывоз и транзит людей для эксплуатации" возбуждены 19 уголовных дел, в том числе по вербовке несовершеннолетних - 3.
224. Министерством юстиции Республики Казахстан совместно с государственными органами разработан План мероприятий Правительства Республики Казахстан по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений по торговле людьми на 2006-2008 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2006 года N 261, который охватывает также вопросы торговли несовершеннолетними. В настоящее время готовится к ратификации Конвенция ООН "Против транснациональной организованной преступности" и дополняющий ее Протокол "О предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми" и Протокол "Против незаконного вывоза мигрантов по суше, морю и воздуху".
225. Нормы статьи 11 Конвенции о незаконном перемещении и невозвращении отражены в пунктах 193-194 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Восстановление содержания ребенка
(пункт 4 статьи 27)
226. Вопросы восстановления содержания ребенка в Республике Казахстан регламентируются законодательством Республики Казахстан и отражены в пунктах 195-199 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Дети, лишенные семейного окружения
(статья 20)

227. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында өзiнiң отбасылық ортасынан айырылған балалардың құқықтары және тиiстi органдар мен ұйымдардың осы құқықтарды қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттерi " Неке және отбасы туралы ", " Отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы", " Тұрғын үй қатынастары туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарында және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көрсетiлген.
228. 1998 жылдан бастан осы уақытқа дейiн республикада қорғаншылыққа, қамқоршылыққа, асырап алуға, патронатқа 80 мыңнан астам бала отбасыларға берiлдi.
2006 жылғы 1 қаңтарда мемлекеттiк денсаулық сақтау, халықты әлеуметтiк қорғау, бiлiм беру жүйесi ұйымдарында ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 16 мыңнан астам бала тәрбиеленуде.
229. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға мемлекеттiк қолдау көрсету үшiн республиканың бiлiм беру жүйесiнде 110 бiлiм беру ұйымы:
75 балалар үйi мен интернат, 29 отбасы үлгiсiндегi балалар үйi, 6 отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы жұмыс iстейдi. Бұған қосымша 10 жеке меншiк балалар үйi, 3 "SOS-Балалар қалашықтары" ашылды. Жетiм балалар қатарындағы түлектер үшiн 23 Жасөспiрiмдер үйi жұмыс iстейдi, мұнда олар 23 жасқа дейiн тұрады.
230. Республикада оларда күтiп-бағу жағдайын отбасылық жағдайға жақындастыру мақсатында ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған балалар үйлерi мен интернат мекемелерiнде институционалдандыру жөнiндегi жұмыс жалғасуда. Балалар үйiн ықшамдау мақсатында бүгiнгi таңда олардың көпшiлiгi отбасы үлгiсiнде жұмыс iстейдi. Балалар 8-10 адамнан құралған, өзара туыстық қатынастармен, бауырмалдықпен және достықпен байланысқан топтарда тұрады.
231. 2003 жылдан бастап республикада отбасылық тәрбиенiң жаңа нысандарын енгiзу жолымен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, жетiмдердi орналастырудың қолданыстағы жүйесiн қайта құру жөнінде жұмыс жүргiзiлiп жатыр. Отбасылық тәрбиенiң жаңа нысандарын дамыту үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi 2004 жылғы 11 наурызда "Патронат тәрбиешiлерге берiлген баланы (балаларды) асырап-бағуға арналған ақша қаражатын төлеу ережесiн бекiту туралы" N 306 қаулы қабылдады. Қазiргi уақытта патронат отбасыларда 2 мыңға жуық бала тұрады. Осы мақсаттарға 2005 жылы республикалық бюджет қаражатынан 289 млн. 147 мың теңге бөлiндi.
232. Алайда, практика көрсеткендей, бұл мәселеде белгiлi бiр проблемалар бар. Мысалы, патронат тәрбиешiлердiң едәуiр тобын жалғыз басты немесе ажырасқан әйелдер құрайды, бұл отбасыдағы мiнез-құлықтың гендерлiк модельдерiн балалардың түсiнуiне және бағалауына толық көлемде мүмкiндiк бермейдi. Бұдан басқа, патронат тәрбиешiлер өзiн ата-ана ретiнде байқап көруге деген эмоционалдық себептердi ғана басшылыққа алып, мұндай iске жете түсiнбей келетiн жағдайлар орын алады.

227. Обязанности соответствующих органов и организаций по обеспечению прав детей, лишенных своего семейного окружения, отражены в Гражданском кодексе Республики Казахстан, Законах Республики Казахстан " О браке и семье ", " О детских деревнях семейного типа и домах юношества", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О гражданстве Республики Казахстан", " О жилищных отношениях ".
228. Начиная с 1988 года по настоящее время, в республике переданы в семьи: под опеку, попечительство, усыновление, патронат более 80 тысяч детей.
На 1 января 2006 года воспитываются в государственных организациях системы здравоохранения, социальной защиты населения, образования свыше 16 тысяч детей, оставшихся без попечения родителей.
229. Для оказания государственной поддержки детям, оставшимся без попечения родителей, в системе образования республики действуют 110 организаций образования: 75 детских дома и интернатов, 29 детских дома семейного типа, 6 детских деревень семейного типа. Дополнительно к этому открыты 10 частных детских домов, 3 - "SOS-Детские деревни". Для выпускников из числа детей-сирот функционируют 23 Дома юношества, где они проживают до 23 лет.
230. В республике продолжается работа по де-институционализации детских домов и интернатных учреждений для детей, оставшихся без попечения родителей, с целью приближения условий содержания в них к семейным. В целях разукрупнения детских домов сегодня многие из них работают по типу семьи. Дети живут в группах по 8-10 человек, связанные между собой родственными отношениями, привязанностью и дружбой.
231. Начиная с 2003 года, в республике ведется работа по перестройке существующей системы устройства детей, оставшихся без попечения родителей, сирот путем внедрения новых форм семейного воспитания. Для развития новых форм семейного воспитания Правительством Республики Казахстан принято постановление от 11 марта 2004 года N 306 "Об утверждении Правил выплаты денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям". В настоящее время в патронатных семьях живут около 2 тысяч детей. На эти цели из средств Республиканского бюджета в виде целевых трансфертов в 2005 году выделено 289 млн. 147 тыс. тенге.
232. Однако, как показывает практика, в этом вопросе есть определенные проблемы. Так, немалую группу патронатных воспитателей составляют одинокие или разведенные женщины, что не в полной мере позволяет понять и оценить детям гендерные модели поведения в семье. Кроме того, случается, что патронатные воспитатели не вполне осознанно идут на этот поступок, руководствуясь чисто эмоциональными мотивами попробовать себя в качестве родителя.

233. Сондықтан қазiргi уақытта республикада "Асырап алушы ата-аналар мектебi" арнайы бағдарламасын iске асыру жөнiндегi жұмыс басталды, мұнда ата-аналарды балаға қызмет көрсетуге, олармен қарым-қатынасты қайырымдылық, махаббат, бiрлескен шығармашылық, оның жеке тұлғасын сыйлау, оның болашағы туралы толғану негiзiнде құруға оқыту көзделедi.
234. Патронатты тәрбие институты туралы құқықтық және әдiстемелiк ақпарат тарату үшiн арнайы ақпараттық желi құру, патронат тәрбиешiлерге, қорғаншыларға, қорғаншылық және қамқоршылық органдарының мамандарына заңдық және психологиялық көмек көрсету мақсатында олар үшiн Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң WEB-сайтында "Yйге апаратын жол" ақпараттық форумын ашу жоспарланып отыр.
235. Қорғаншылық және қамқоршылық органдары мамандарының қажеттi саны жеткiлiксiз болғандықтан, республикада өмiрде қиын жағдайға душар болған балаларды уақтылы анықтауда белгiлi бiр проблемалар бар.
236. Қазiргi уақытта бұл мәселенi шешу үшiн 2006 - 2011 жылдарға арналған "Қазақстан балалары" мемлекеттiк бағдарламасының жобасы әзiрлендi.
237. Отбасылық ортасынан айырылған балалар туралы мәселелер 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 200-213-тармақтарында ашылған.
Ұл асырап алу (қыз асырап алу)
(21-бап)
238. Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 13 қаңтардағы N 36 қаулысымен Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Балалардың құқықтарын қорғау комитетi құрылды, оның құрылымында ұл асырап алу (қыз асырап алу) мәселелерi жөнiндегi бөлiм бар, бұл заңнамада белгiленген тәртiппен мүдделі министрлiктер мен ведомстволардың, жергiліктi атқарушы органдардың, үкiметтiк емес ұйымдардың қызметiн осы бағытта үйлестiрудi және бағыттауды қамтамасыз ететiн болады.
239. Конвенцияның 21-бабына сәйкес "eгep баланы оны тәрбиелеудi немесе асырап алуды қамтамасыз ете алатын отбасыға тәрбиелеуге беру немесе орналастыру мүмкiн болмаса, егер бала туған елде қандай да бiр тиiстi күтiмдi қамтамасыз ету мүмкiн емес болып табылса, басқа елде асырап алу баланы күтiп-бағудағы баламалы тәсiл ретiнде қаралуы мүмкiн".
240. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы осы қағидатқа сәйкес келедi. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 52-бабында баланың отбасыда тұру және тәрбиелену құқығы айқындалған.
241. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 76-бабына сәйкес кәмелетке толмаған балаларға қатысты және тек солардың мүддесiнде ғана асырап алуға рұқсат етiледi. Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын бұл балаларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына тәрбиелеуге беру мүмкiн болмаған жағдайларда ғана олар шетелдiктерге асырап алуға, не балалардың туыстарына олардың азаматтығы мен тұрғылықты жерiне қарамастан асырап алуға берiлуi мүмкiн.

233. Поэтому в настоящее время в республике начата работа по осуществлению специальной программы "Школа приемных родителей", в которой предусматривается обучение родителей служению ребенку, умению создавать с ним отношения на основе добра, любви, совместного творчества, уважения его личности, заботы о его будущем.
234. Для распространения правовой и методической информации об институте патронатного воспитания планируется создать специальную информационную сеть, открыть на WEB-сайте Министерства образования и науки Республики Казахстан информационный форум "Дорога к дому" для патронатных воспитателей, опекунов, специалистов органов опеки и попечительства с целью оказания им юридической и психологической помощи.
235. В республике имеются определенные проблемы в своевременном выявлении детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации из-за отсутствия необходимого числа специалистов органов опеки и попечительства.
236. В настоящее время для решения этого вопроса разработан проект Государственной программы "Дети Казахстана" на 2006-2011 годы.
237. Вопросы о детях, лишенных семейного окружения, раскрыты в пунктах 200-213 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Усыновление (удочерение)
(статья 21)
238. В настоящее время постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2006 года N 36 создан Комитет по охране прав детей Министерства образования и науки, в структуре которого имеется отдел по вопросам усыновления (удочерения), который в установленном законодательством порядке будет обеспечивать координацию и направление деятельности заинтересованных министерств и ведомств, местных исполнительных органов, неправительственных общественных организаций в этом направлении.
239. В соответствии со статьей 21 Конвенции "усыновление в другой стране может рассматриваться в качестве альтернативного способа ухода за ребенком, если ребенок не может быть передан на воспитание или помещен в семью, которая могла бы обеспечить его воспитание или усыновление, если обеспечение какого-либо подходящего ухода в стране происхождения ребенка является невозможным".
240. Этому принципу отвечает действующее законодательство Республики Казахстан. Статьей 52 Закона Республики Казахстан "О браке и семье" определено право ребенка жить и воспитываться в семье.
241. В соответствии со статьей 76 Закона Республики Казахстан "О браке и семье" допускается усыновление (удочерение) в отношении несовершеннолетних детей и только в их интересах. Дети, являющиеся гражданами Казахстана, могут быть переданы на усыновление (удочерение) иностранцам только в тех случаях, если не представляется возможным передать этих детей на воспитание гражданам республики, постоянно проживающим на территории Казахстана, либо на усыновление (удочерение) родственникам детей, независимо от гражданства и места жительства.

242. Ұл асырап алу (қыз асырап алу) тәртiбi "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабында айқындалған, мұнда балаларды асырап алудың прокурор, қорғаншы және қамқоршы органдар қатысатын сот рәсiмi көзделедi.
243. Бұдан басқа, "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 101-бабына сәйкес Балаларды орталықтандырылған есепке алу тәртiбi "Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орталықтандырылған есепке алуды ұйымдастыру ережесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 9 қыркүйектегi N 1346 қаулысымен бекiтiлген.
2002 жылғы сәуiрде Қазақстан Республикасының Үкiметi "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 9 қыркүйектегi N 1346 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" қаулы қабылдады.
244. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын соттардың қолдану мәселелерiн реттеу үшiн Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты 2000 жылғы 22 желтоқсанда N 17 "Ұл асырап алу (қыз асырап алу) туралы iстердi қараған кезде соттардың неке және отбасы туралы заңнаманы қолдануының кейбiр мәселелерi туралы" қаулы қабылдады.
245. "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды шетелдiктерге асырап алуға беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 12 қарашадағы N 1197 қаулысымен Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды шетелдiктерге асырап алуға беру ережесi айқындалды.
246. Бiлiм және ғылым, Сыртқы iстер, Әдiлет, Iшкi iстер министрлiктерi бiрлесiп, 2002 жылғы 8 - 22 тамызда N 814 "Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды шетелдiктердiң асырап алуы жөнiнде жедел ақпарат алмасуды ұйымдастыру туралы" бұйрық шығарды, бұған сәйкес шетелдiктер асырап алған балалар туралы деректердi ай сайын салыстыру жүргiзiледi.
247. Халықаралық бала асырап алуды бақылауды күшейту үшiн Сыртқы iстер министрлiгi 2003 жылғы 11 сәуiрде N 08-1/31 "Шетелдiктердiң асырап алуына берiлген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын ұл (қыз) балаларды есепке алу туралы нұсқаулықты бекiту туралы" бұйрық шығарды. Көрсетiлген нұсқаулықтың 2-тармағына сәйкес балаларды консулдық есепке алу олар Қазақстан Республикасынан тысқары кеткенге дейiн Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнде жүзеге асырылады.
248. 2006 жылғы қаңтарда Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi 1999 жылғы 17 маусымдағы N 655 "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын ұл (қыз) балаларды асырауға тiлек бiлдiрген шетелдiк азаматтарды есепке алу жөнiндегi ережеге" ұл асырап алушылардың (қыз асырап алушылардың) сотталғандығы немесе сотталмағандығы туралы қосымша құжаттар беруi және асырап алынған қазақстандық ұлдарды (қыздарды) бақылауды консулдық лауазымдық тұлғалардың жүзеге асыруы рәсiмi бөлiгiнде өзгерiстер енгiзiлдi.

242. Порядок усыновления (удочерения) ребенка определен статьей 77 Закона Республики Казахстан "О браке и семье", которая предусматривает судебную процедуру усыновления детей с участием прокурора, органов опеки и попечительства.
243. Кроме того, в соответствии с пунктом 3 статьи 101 Закона Республики Казахстан "О браке и семье" порядок организации Централизованного учета детей утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 1999 года N 1346 "О Правилах организации централизованного учета детей, оставшихся без попечения родителей". В апреле 2002 года Правительством Республики Казахстан принято постановление "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 1999 года N 1346".
244. Для регулирования вопросов применения судами Закона Республики Казахстан "О браке и семье" Верховным Судом Республики Казахстан принято постановление от 22 декабря 2000 года N 17 "О некоторых вопросах применения судами законодательства о браке и семье при рассмотрении дел об усыновлении (удочерении) детей".
245. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2002 года N 1197 определен Порядок передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление (удочерение) иностранцам.
246. Министерством образования и науки Республики Казахстан совместно с министерствами иностранных дел, юстиции, внутренних дел издан приказ "Об организации оперативного обмена информацией по усыновлению (удочерению) детей, оставшихся без попечения родителей, иностранцами" от 22 августа 2002 года N 814 в соответствии с которым ежемесячно проводится сверка данных об усыновленных (удочеренных) иностранцами детях.
247. Для усиления контроля за международным усыновлением (удочерением) Министерством иностранных дел издан приказ от 11 апреля 2003 года N 08-1/31 "Об утверждении инструкции по постановке на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление (удочерение) иностранцам". В соответствии с пунктом 2 указанной инструкции постановка усыновленных (удочеренных) детей на консульский учет осуществляется до выезда из Республики Казахстан в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
248. В январе 2006 года Министерством иностранных дел Республики Казахстан внесены изменения в " Правила об учете иностранных граждан, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан" от 17 июня 1999 года N 655 в части предоставления дополнительных документов о наличии или отсутствии судимости у усыновителей (удочерителей) и процедуры осуществления контроля за усыновленными (удочеренными) казахстанскими детьми консульскими должностными лицами.

249. Уағдаласушы мемлекеттер арасындағы ынтымақтастық жүйесiн құру мақсатында республикада балаларды ұрлап алуды, сатуды болдырмау жөнiндегi кепiлдiктердi қамтамасыз ету үшiн "Қазақстан Республикасының Балаларды қорғау және шетелдiк бала асырап алуға қатысты ынтымақтастық туралы конвенцияға қосылуы және оны ратификациялауы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және "Қазақстан Республикасының Балаларды қорғау туралы конвенцияға қосылуы және оны ратификациялауы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобалары әзiрлендi және Қазақстан Республикасының Парламентiне енгiзiлдi.
250. 2003 жылдан бастап 2005 жыл аралығында отбасыларға асырауға ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 10685 мың бала, оның iшiнде:
Қазақстан Республикасының азаматтарына - 7732-ге жуық;
шетелдiк туыстарына - 232-ден астам бала;
шетелдiк азаматтарға 2721 мыңға жуық бала берiлдi.
251. Ата-аналардың балалардан бас тарту себептерiнiң бiрi бала денсаулығының жай-күйi болып табылады: асырап алынған жетiм балалардың 80 пайыздан астамының дене және психикалық дамуы артта қалған, тұқым қуалайтын, жыныстық, жүрек-қан тамырлары ауруларына шалдыққан.
252. Республикада ұл асырап алу (қыз асырап aлу) рәсiмi бiздiң елiмiздiң заңнамасында айқындалғанына қарамастан, практикада елде бар заңнаманың кейбiр нормалары толықтырулар мен өзгерiстер енгiзудi талап етедi. Мысалы, шетелдiктер асырап алған балалардың құқықтарын қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының мынадай: "Неке және отбасы туралы", "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы", "Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне бiр жынысты некеде тұрған адамдарға және дәстүрлi емес жыныстық бағдар ұстанатын адамдарға, толық емес отбасыларға қатысты құқықтарды шектеу мәселелерi бойынша, асырап алушылардың жасын шектеудi, олардың қаржылық әл-ауқатын бағалау өлшемiн айқындау бөлiгiнде толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу жоспарланып отыр. Қазақстан Республикасының заңнамасында шетелдiктер асырап алған балаларды бақылау және олардың заңды құқықтары бұзылған жағдайда оларды қайтарып алу мәселелерiн реттейтiн нормалар көзделетiн болады.
253. Қазiргi уақытта қоғам назарын ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды отбасыда тәрбиелеудi дамытуға аудару, сондай-ақ баланың отбасыда өсу құқығын нығайту бөлiгiнде қоғамдық пiкiр қалыптастыру үшiн жетiмдiктiң келеңсiз салдарларын ашып көрсететiн, отбасының және отбасылық тәрбиенiң құндылығын насихаттайтын ақпараттық-ағарту бағдарламасы мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде әзiрленуде, кейiннен бұл бұқаралық ақпарат құралдарына орналастырылатын болады.

249. В целях создания системы сотрудничества между договаривающимися государствами для обеспечения гарантий по предотвращению похищения, продажи детей в республике разработан и внесен в Парламент Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О присоединении и ратификации Республикой Казахстан Конвенции о защите детей и сотрудничестве в отношении иностранного усыновления" и Закона Республики Казахстан "О присоединении и ратификации Республикой Казахстан Конвенции о защите детей".
250. С 2003 по 2005 год в семьи на усыновление (удочерение) переданы 10685 детей, оставшихся без попечения родителей, в том числе:
гражданам Республики Казахстан - 7732 ребенка,
родственникам - иностранцам - 232 детей,
иностранным гражданам - 2721 ребенка.
251. Одной из причин отказов родителей от детей является состояние здоровья детей: более 80 процентов усыновленных (удочеренных) детей-сирот имеют отставания в физическом и психическом развитии, больны наследственными, венерическими, сердечно-сосудистыми заболеваниями.
252. Несмотря на то, что процедура усыновления (удочерения) в республике определена законодательством нашей страны, на практике некоторые нормы требуют внесения дополнений и изменений. Так, в целях защиты прав усыновленных (удочеренных) иностранцами казахстанских детей планируется внесение дополнений и изменений в следующие нормативные правовые акты: Гражданский кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан: "О браке и семье", "О гражданстве", "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" по вопросам ограничения прав в отношении лиц, состоящих в однополых браках, и лиц, придерживающихся нетрадиционной сексуальной ориентации, неполных семей, в части определения возрастного ценза усыновителей, критериев оценки их финансовой состоятельности. В законодательстве Республики Казахстан будут предусмотрены нормы, регулирующие вопросы контроля за усыновленными иностранцами детьми и возврата их в случае нарушений их законных прав.
253. В настоящее время разрабатывается информационно- просветительская программа, раскрывающая негативные последствия сиротства, пропагандирующая ценности семьи и семейного воспитания для привлечения внимания общественности к развитию семейного воспитания детей, оставшихся без попечения родителей, а также формирования общественного мнения в части укрепления права ребенка расти в семье, на государственном и русском языках с последующим размещением в средствах массовой информации.

254. Отбасылық ортасынан айырылған ұлдарды (қыздарды) асырап алу туралы мәселелер 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 214-229-тармақтарында ашылған.
Бала туралы қамқорлыққа байланысты жағдайларды
мерзiмдi бағалау
(25-бап)
255. Конвенцияның 25-бабына сәйкес қамқорлықты және бала туралы қамқорлыққа, оны қорғауға, физикалық немесе психикалық емдеуге байланысты барлық басқа жағдайларды мерзiмдi бағалау туралы ақпарат 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 230-231-тармақтарында көрсетiлген. Бұрын көрсетiлген нормалар мен ережелер қазiрдiң өзiнде толық көлемде қолданылады.
256. 2004 жылғы қыркүйекте Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Адам құқықтары жөнiндегi комиссияның отырысында республика министрлiктерi мен ведомстволарының Конвенция ережелерiн орындау шеңберiнде балалардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды күтiп-бағуға, тәрбиелеуге және оқытуға жағдай жасау жөнiнде жүргiзiп жатқан жұмысы туралы есебi тыңдалды.
257. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi 2003 және 2004 жылдары ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың Ақтөбе және Оңтүстiк Қазақстан облыстарындағы балалар үйлерi мен интернат мекемелерiнде тұру жағдайларын қамтамасыз ету мәселелерiн зерделедi.
258. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мамандандырылған мекемелерде балаларды күтiп-бағу жағдайларын ведомстволық және прокурорлық бақылауды күшейтумен қатар Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөнiндегi уәкiлеттi өкiлдiң бала жағдайын тәуелсiз бақылауы үшiн мүмкiндiк жасалуда. Мысалы, есептi кезеңде Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөнiндегi ұлттық орталық Оңтүстiк Қазақстан, Қызылорда, Атырау, Маңғыстау, Павлодар, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Шығыс Қазақстан, Солтүстiк Қазақстан облыстарының, Астана және Алматы қалаларындағы интернаттық мекемелерде бала құқықтарының сақталуына мониторинг жүргiздi. Интернаттық бала мекемелерiне баруды талдау бiрден бiрнеше проблемалардың бетiн ашты. Бұл интернаттық мекемелердiң жеткiлiксiз қаржыландырылу, мекемеден шыққаннан кейiн балаларды орналастыру, балалардың ақпарат алудағы шектеулiгi мәселелерi.
259. 2005 жылы Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөнiндегi ұлттық орталық есептi кезеңде Қазақстан Республикасында бала құқықтарының сақталуы туралы баяндама дайындады, мұнда балаларды қамқорлыққа алуға байланысты жағдайлардың егжей-тегжейлi бағасы көрсетiлген.
Терiс пиғылмен немесе ұқыпсыз қараудан қорғау (19-бап), сондай-ақ физикалық және психикалық оңалту және әлеуметтiк реинтеграция (39-бап).

254. Вопросы об усыновлении (удочерении) детей, лишенных семейного окружения, раскрыты в пунктах 214-229 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Периодическая оценка условий, связанных с
попечение о ребенке
(статья 25)
255. В соответствии со статьей 25 Конвенции информация о периодической оценке попечения и всех других условий, связанных с попечением о ребенке, его защитой, физическим либо психическим лечением, представлена в пунктах 230-231 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году. Указанные ранее нормы и правила действуют в полном объеме и в настоящее время.
256. В сентябре 2004 года на заседании Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан был заслушан отчет министерств и ведомств республики о проводимой работе по защите прав и интересов детей, созданию условий содержания, воспитания и обучения детей, оставшихся без попечения родителей в рамках выполнения положений Конвенции.
257. Министерством образования и науки Республики Казахстан в 2003 и 2004 годах были изучены вопросы обеспечения условий проживания детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах и интернатных учреждениях Актюбинской и Южно-Казахстанской областях.
258. Наряду с усилением ведомственного и прокурорского контроля за условиями содержания детей в специализированных учреждениях для детей, оставшихся без попечения родителей, создаются возможности для независимого контроля за положением детей со стороны национального правозащитного учреждения. Так, за отчетный период Национальным центром по правам человека в Республике Казахстан был проведен мониторинг соблюдения прав детей в интернатных учреждениях Южно-Казахстанской, Кызылординской, Атырауской, Мангыстауской, Павлодарской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской областей, в городах Астане и Алматы. Анализ посещения детских интернатных учреждений выявил сразу несколько проблем. Это проблемы недостаточного финансирования интернатных учреждений, устройство детей после выпуска из учреждений, ограниченность детей в получении информации.
259. В 2005 году Уполномоченным по правам человека в Республике Казахстан был подготовлен доклад о соблюдении прав детей в Республике Казахстан, в котором проведен анализ состояния прав и свобод ребенка в стране, а также соответствие их международным стандартам в области прав ребенка.
Защита от злоупотребления и небрежного обращения
(статья 19), а также физическое и психическое
восстановление и социальная реинтеграция
(статья 39)

260. Балаларды терiс пиғылмен немесе ұқыпсыз қараудан қорғау мәселелерi осы баяндаманың "Азаптауға немесе қарым-қатынастың немесе жазалаудың басқа да қатыгез, адамға тән емес немесе абыройды қорлайтын түрлерiне ұшырамау құқығы" бөлiмiнде, сондай-ақ 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 232-234-тармақтарында баяндалған.
261. Есептi кезеңде кәмелетке толмағандардың құқықтарын физикалық және психикалық зорлаудың барлық нысандарынан қорғаудың негiзi болып табылатын құқықтық база кеңейтiлдi. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 1 желтоқсандағы N 1179 қаулысымен Кәмелетке толмағандардың iстерi және олардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссия туралы ереже бекiтiлдi. Осы қаулымен жүйелi түрде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасайтын, орта бiлiм алудан қасақана жалтарып жүрген жасөспiрiмдердi тәрбиелеудi, оқытуды және әлеуметтiк оңалтуды жүзеге асыратын арнайы бiлiм беру ұйымдарының құқықтық мәртебесi де айқындалды. Бұл ұйымдар жасөспiрiмдер арасындағы қылмыстың алдын алуда пәрмендi рөл атқарады. Бүгiнде республикада мұндай ұйымдар - 11, бұларда 840-тан астам жасөспiрiм тәрбиеленуде.
262. Республикада кәмелетке толмағандар арасындағы жедел жағдайды сауықтыру, оқушылар арасындағы заңға қайшы пиғылдар туралы хабардар болуды арттыру үшiн Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2005 жылғы 21 маусымдағы N 372 бұйрығына сәйкес бiлiм беру ұйымдарына бекiтiлген кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi учаскелiк полиция инспекторлары лауазымы енгiзiлдi. Қазiргi уақытта елдiң 15 өңiрiнде мектептегi 517 полиция инспекторы лауазымы енгiзiлдi.
263. "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жалпы бiлiм беретiн оқу орындарына бармайтын балалар мен мектеп жасындағы жасөспiрiмдердi анықтау жөнiндегi рейдтiк іс-шаралар жүйелi түрде жүргiзiлiп тұрады. Жүргiзiлген алдын алу жұмысының нәтижесiнде соңғы үш жылда елде жасөспiрiмдер қылмысының тұрақты азаюы байқалып отыр. Талданып отырған кезеңде кәмелетке толмағандар жасаған қылмыс саны 26,3 пайызға (7001-ден 5544-гe дейiн) азайды. Кiсi өлтiру санының 48,8 пайызға, денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру 9,8 пайызға, зорлау 73,4 пайызға, бұзақылық фактiлерi 43,3 пайызға, бiреудiң мүмкiн үрлеу 31,8 пайызға азайғаны байқалып отыр.
VIІ. Бастапқы медициналық қызмет көрсету және әл-ауқат
Кемтар балалар
(23-бап)

260. Вопросы защиты детей от злоупотребления и небрежного обращения изложены в разделе "Право не быть подвергнутым пыткам или другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство видам обращения или наказания" настоящего доклада, а также в пунктах 232-234 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
261. За отчетный период расширена правовая база, являющаяся основой защиты прав несовершеннолетних от всех форм физического и психического насилия. В целях реализации Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2005 года N 1179 утверждено Положение о комиссиях по делам несовершеннолетних и защите их прав. Данным постановлением также определен правовой статус специальных организаций образования, осуществляющих воспитание, обучение и социальную реабилитацию подростков, систематически совершающих административные правонарушения, злостно уклоняющихся от получения среднего образования. Эти организации играют действенную роль в профилактике подростковой преступности. Сегодня таких организаций в республике 11, в которых воспитываются более 840 подростков.
262. Для оздоровления оперативной обстановки среди несовершеннолетних, повышения информированности о противоправных намерениях среди учащихся в республике согласно приказу Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 21 июня 2005 года N 372 введены должности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, закрепленных за организациями образования. В настоящее время в 15 регионах страны введено 517 должностей школьных инспекторов полиции.
263. Согласно требованиям Закона Республики Казахстан "Об образовании" систематически проводятся рейдовые мероприятия по выявлению детей и подростков школьного возраста, не посещающих общеобразовательные учебные заведения. В результате проведенной профилактической работы за последние три года в стране наблюдается устойчивое снижение подростковой преступности. За анализируемый период количество преступлений, совершенных несовершеннолетними снизилось на 26,3 процента (с 7001 до 5544 преступлений). Наблюдается снижение числа убийств - на 48,8 процента, умышленного причинения тяжкого вреда здоровью - на 9,8 процента, изнасилований - на 73,4 процента, фактов хулиганств - на 43,3 процента, краж чужого имущества - на 31,8 процента.
VII. Первичное медицинское обслуживание и благосостояние
Неполноценные дети
(статья 23)

264. Дамуында кемшiлiктерi бар балалардың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету мәселелерi "Бiлiм туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Психиатриялық жәрдем және оны көрсеткен кезде азаматтардың құқықтарына берiлетiн кепiлдiктер туралы" және басқа Қазақстан Республикасының Заңдарында айқындалған.
265. Республикада мүгедектердi, оның iшiнде мүгедек балаларды әлеуметтiк қорғауға, оларды оңалтуға және қоғамға кiрiктiруге баса назар аударылады. Республикада барлығы 47,6 мың 16 жасқа дейiнгi мүгедек бала бар.
266. 2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы мөлшерi 7945 теңгенi және арнайы мемлекеттiк жәрдемақы 927 теңгенi құрайды.
267. Ел Президентiнiң Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес 2005 жылғы қаңтардан бастап 16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға төленетiн жәрдемақы мөлшерi тағы да үш айлық есептiк көрсеткiшке немесе 2985 теңгеге ұлғайтылды.
268. Мүгедектердiң толыққанды өмiрге қатысу мүмкiндiгiн кеңейту, оларды еңбек қызметiне тарту үшiн жағдай жасау, әлеуметтiк инфрақұрылымға қол жеткiзуiн қамтамасыз ету мақсатында "Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
269. Қазiргi уақытта республикада мүмкiндiгi шектелген 120 мыңнан астам бала анықталды.
270. "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында кемтар балаларды әлеуметтiк, медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдаудың нысандары мен әдiстерi айқындалған. Бұл заң балаларға көмек көрсетудiң тиiмдi жүйесiн құруға, оларды тәрбиелеуге, оқытуға, еңбек және кәсiптiк даярлауға байланысты проблемаларды шешуге, балалар мүгедектiгiнiң алдын алуға бағытталған.
271. Кемтар балаларға әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы көмек көрсету және оларды тәрбиелеу мен оқытуға, еңбек және кәсiптiк даярлауға байланысты проблемаларды шешу үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 7 қазандағы N 1032 қаулысымен "Мұқтаж азаматтарға олардың бiлiм алу кезеңiнде берiлетiн әлеуметтiк көмектiң мөлшерлерi мен көздерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 17 мамырдағы N 738 қаулысына толықтырулар енгiзiлдi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 3 ақпандағы N 100 қаулысымен Арнаулы бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгi ережесi бекiтiлдi.
272. Бiлiм беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтiк қорғау органдары мен ұйымдарының мамандарына көмек ретiнде Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2004 жылғы 23 ақпандағы N 134 бұйрығымен кемтар балаларға арналған бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық және оқу-әдiстемелiк қамтамасыз етiлуiне қойылатын ең төменгi мiндеттi талаптар, 2004 жылғы 3 қыркүйектегi N 712 бұйрығымен кемтар балаларды оқытуды жүзеге асыратын Оңалту орталығының, психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерiнiң, логопедтiк пункттiң қызметiн ұйымдастыру тәртiбi туралы ереже бекiтiлдi, 2005 жылғы мамырда "Дене бiтiмiнде кемшiлiктерi бар тұлғаларға арналған орнын толтырудың техникалық және өзге де қосалқы құралдарының сыныптамасы" әзiрлендi.

264. Вопросы обеспечения жизнедеятельности детей с недостатками в развитии определены в Законах Республики Казахстан "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", "О психиатрической помощи и гарантиях прав граждан при ее оказании" и других.
265. Важное значение в республике уделяется социальной защите инвалидов, в том числе детей-инвалидов, реабилитации и интеграции их в общество. Всего в республике 47,6 тысяч детей-инвалидов до 16 лет.
266. По состоянию на 1 января 2006 года размер государственного социального пособия составляет 7945 тенге и специальное государственное пособие - 927 тенге.
267. В соответствии с посланием Президента страны народу Казахстана от 19 марта 2004 года с января 2005 года размер государственного социального пособия детям-инвалидам до 16 лет увеличился на три месячных расчетных показателя или на 2913 тенге (МРП в 2005 году - 971 тенге).
268. В целях расширения возможности участия инвалидов в полноценной жизни, создания условий для вовлечения их в трудовую деятельность, обеспечения доступа к социальной инфраструктуре принят Закон Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов".
269. В настоящее время в республике выявлены более 120 тысяч детей с ограниченными возможностями.
270. Законом Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" определены формы и методы социальной, медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями. Данный закон направлен на создание эффективной системы помощи детям, решение проблем, связанных с их воспитанием, обучением, трудовой и профессиональной подготовкой, профилактику детской инвалидности.
271. Для оказания социальной и медико-педагогической коррекционной помощи детям с ограниченными возможностями и решения проблем, связанных с их воспитанием и обучением, трудовой и профессиональной подготовкой, постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2004 года N 1032 внесены дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2000 года N 738 "Об утверждении размеров и источников оказания социальной помощи гражданам в период получения образования", постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года N 100 утверждены Типовые правила деятельности специальных организаций образования.
272. В помощь специалистам органов и организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения утверждены приказами Министерства образования и науки Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года N 134 обязательные минимальные требования к материально-техническому и учебно-методическому оснащению организаций образования для детей с ограниченными возможностями, от 3 сентября 2004 года N 712 - Правила о порядке организации деятельности реабилитационного центра, кабинетов психолого-педагогической коррекции, логопедического пункта, осуществляющих обучение детей с ограниченными возможностями, в мае 2005 года разработан "Классификатор компенсаторных технических и иных вспомогательных средств для лиц с физическими нарушениями" и другие.

273. Қазiргi уақытта республикада кемтар балаларға арналған:
естiмейтiн (саңырау) балаларға арналған;
нашар еститiн және кейiннен саңырау болып қалған балаларға арналған;
көрмейтiн (зағип) балаларға арналған;
нашар көретiн және кейiннен соқыр болып қалған балаларға арналған;
тiрек-қозғалыс аппараты бұзылған балаларға арналған;
сөйлеу қабiлетi өте нашар балаларға арналған;
психикалық дамуы тежелген балаларға арналған;
зияткерлiк бұзылыстары бар (ақыл-ойы артта қалған) балаларға арналған 102 арнайы түзеу арқылы бiлiм беру ұйымдарының жұмыс iстейдi, олардағы контингент саны 17861 бала.
274. Кемтар балаларды оқулықтармен, оқу-әдiстемелiк жиынтықтармен қамтамасыз етуге ерекше көңiл бөлiнiп отыр. Жыл сайын республикалық бюджеттен 008 "Балалардың мамандандырылған түзету мекемелерi үшiн жаңа буын оқулықтарын әзiрлеу, шығару және жеткiзiп беру" бағдарламасы бойынша осы мақсаттарға қаражат бөлiнедi. 2003 жылдан берi ақыл-ойы, есту және сөйлеу қабiлетi бұзылған балалар үшiн барлығы 104 айрықша оқулық пен 82 оқу-әдiстемелiк жиынтық әзiрлендi және шығарылды. "Брайль" жүйесi бойынша соқыр балалар үшiн және нашар көретiн балалар үшiн шрифттерi iрiлендiрiлген 42 оқулық бейiмделдi және шығарылды.
275. Республикалық бюджеттен бөлiнген қаражат шеңберiнде арнайы түзеу арқылы бiлiм беру ұйымдары оқытудың арнайы техникалық және қосалқы құралдарымен: сурдожабдықпен, тифлотехникалық құралдармен, түзеу-дамыту жабдығымен қамтамасыз етiледi. 2004 жылы осы мақсаттарға 110,3 млн. теңге, 2005 жылы 202,9 млн. теңге, 2006 жылы 118 2 млн. теңге бөлiндi.
276. Балаларды, олардың ата-аналарын және педагогтар қоғамын ғылыми-зерттеу жағынан қамтамасыз ету, оларға әлеуметтiк, медициналық және түзеу арқылы педагогикалық көмек көрсету мақсатында Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 22 ақпандағы N 222 қаулысымен Даму проблемалары бар балалар мен жасөспiрiмдердi әлеуметтiк бейiмдеу және кәсiби еңбекпен оңалтудың республикалық ғылыми-практикалық орталығы мемлекеттiк мекемесi Түзеу педагогикасының ұлттық ғылыми-практикалық орталығы болып қайта құрылды. Бүгiнде Түзеу педагогикасы орталығы арнайы педагогика және психология саласында iргелi зерттеулер жүргiзедi, арнайы бiлiм беруде ғылыми негiзделген әдiстердi әзiрлейдi, арнайы педагогтарды, психологтарды даярлаудағы және қайта даярлаудағы жаңа ұстанымдарды қарайды. Осы орталық базасында жаңадан ашылған психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың, оңалту орталықтары мен психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерiнiң медицина және педагог қызметкерлерi үшiн балғын жастағы балалар скринингi, арнайы бiлiм беру жүйесiн жетiлдiру жөнiнде оқыту семинарлары, курстар, тренингілер өткiзiледi. Түзеу педагогикасының ұлттық ғылыми-практикалық орталығы халықаралық ұйымдармен және бiрқатар елдермен (Швеция, Дания, АҚШ, Германия, Ұлыбритания және басқалары) халықаралық ынтымақтастықты белсендi түрде дамытуда.

273. В настоящее время в республике действуют 102 специальные коррекционные организации образования для детей с ограниченными возможностями с контингентом 17861 ребенок:
для неслышащих (глухих) детей;
для слабослышащих и позднооглохших детей;
для незрячих (слепых) детей;
для слабовидящих и поздноослепших детей;
для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
для детей с тяжелыми нарушениями речи;
для детей с задержкой психического развития;
для детей с интеллектуальными нарушениями (умственной отсталостью).
274. Серьезное внимание уделяется обеспечению детей с ограниченными возможностями учебниками, учебно-методическими комплектами. Ежегодно из республиканского бюджета по программе 008 "Разработка, издание и доставка нового поколения учебников для специализированных коррекционных учреждений" на эти цели выделяются соответствующие средства.
Всего с 2003 года разработаны и изданы более 104 оригинальных учебников и 82 учебно-методических комплекта для детей с нарушениями интеллекта, слуха и речи. Адаптированы и изданы 42 учебника для слепых детей по системе "Брайля" и с укрупненным шрифтом для слабовидящих детей.
275. В рамках выделенных средств из республиканского бюджета специальные коррекционные организации образования обеспечиваются специальными техническими и вспомогательными средствами обучения: сурдооборудованием, тифлотехническими средствами, коррекционно-развивающим оборудованием. В 2004 году на эти цели было выделено 110,3 млн.тенге, в 2005 году - 202,9 млн.тенге, в 2006 году - 118,1 млн.тенге.
276. В целях научно-исследовательского обеспечения, оказания социальной, медицинской и коррекционно-педагогической помощи детям, их родителям и педагогической общественности постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2004 года N 222 Республиканский научно-практический центр социальной адаптации и профессионально-трудовой реабилитации детей и подростков, имеющих недостатки в развитии, был преобразован в национальный научно-практический центр коррекционной педагогики. Сегодня центром коррекционной педагогики ведутся фундаментальные исследования в области специальной педагогики и психологии, разрабатываются научно-обоснованные методы в развитии специального образования, рассматриваются новые подходы в подготовке и переподготовке специальных педагогов, психологов. На базе данного центра проводятся обучающие семинары, курсы, тренинги для медицинских и педагогических работников вновь открытых/психолого-медико-педагогических консультаций, реабилитационных центров и кабинетов психолого-педагогической коррекции по скринингу детей раннего возраста, совершенствованию системы специального образования. Национальный научно-практический центр коррекционной педагогики активно развивает международное сотрудничество с международными организациями и рядом стран (Швеция, Дания, США, Германия, Великобритания и другие).

277. Арнайы бiлiм беру саласына кемтар балаларды бiлiм беру ортасына кiрiктiру жөнiндегi, аномальды баланың дамуына ерте араласу жөнiндегi инновациялық процестер енгiзiлуде. Мысалы, Алматы, Ақтөбе, Семей, Павлодар, Петропавл, Өскемен қалаларының балабақшаларында кемтар балаларды тәрбиелеуге арналған инклюзивтi топтар ашылған, мұнда денi сау және науқас балаларды түзеу-дамыту арқылы бiр уақытта оқыта отырып, аталған санаттағы балаларды жалпы бiлiм беру процесiне қосу жөнiндегi педагогикалық технология енгiзiлген.
278. Кемтар балаларды мәдени өмiрге белсендi және тең қатысуға тарту, көркем шығармашылық, спорт саласында талантты мүгедек балаларды анықтау мақсатында арнайы бiлiм беру бағдарламаларын қолдау жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде. "Баланы жан-жақты дамыту" бағдарламасы бойынша, "Айрықша қорғау шараларына мұқтаж балалар" кiшi бағдарламасы бойынша Бiлiм және ғылым министрлiгi мен БҰҰ-ның ЮНИСЕФ Балалар қорының ынтымақтастық бағдарламасының шеңберiнде түзеу педагогикасының ұлттық ғылыми-практикалық орталығының базасында инклюзивтi бiлiм беру жөнiндегi ресурстық орталықтың моделi жасалды (кемтар балаларды жалпы бiлiм беру процесiне қосу), арнайы педагогика саласындағы Ресей ғалымдарының қатысуымен "Кемтар балаларды оқыту ерекшелiктерi" халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы, "Қазақстанда мүгедектердi оңалтудың бiрыңғай жүйесi туралы" республикалық семинар өткiзiлдi.
279. Кемтар балалардың, олардың отбасыларының жағдайы туралы түрлi зерттеулер жүргiзуге, балалар мүддесiндегi өңiрлiк әлеуметтiк бағдарламаларды орындауға үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдар белсендi түрде тартылады. ЮНЕСКО-ның "Арнайы мұқтаждықтары бар балаларға базалық бiлiм беруге жәрдемдесу" жобасының шеңберiнде бiлiм беру ұйымдарының, облыстық психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың және арнайы түзеу мекемелерiнiң басшылары үшiн жүйелi түрде тренингiлер жүргізіліп тұрады.
280. "Спешиал Олимпикс Қазақстан" қоғамдық бiрлестiгi мен Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi арасындағы Ынтымақтастық туралы келiсiмге сәйкес спорттық-бұқаралық iс-шаралардың жыл сайынғы күнтiзбелiк жоспарына сәйкес ақыл-ойында бұзылыстары бар балалардың, мүгедек балалардың арасында спорттық iс-шаралар өткiзiлiп тұрады. Мысалы, Спешиал Олимпикс Қазақстан құрама командасы 2005 жылы Жапонияда VIII Дүниежүзiлiк қысқы арнайы олимпиада ойындарында жүлделi бiрiншi және екiншi орындарды иелендi.
281. Алайда, республикада арнайы бiлiм беру жүйесi бiртiндеп кеңейiп келе жатқанынан қарамастан, мұқтаж балалардың бәрi бiрдей арнайы бiлiм берумен қамтамасыз етiлмеген. Қазiргi уақытта республиканың жалпы бiлiм беретiн мектептерiнде 50 мыңнан астам бала мамандардың бiлiктi көмегiнсiз оқып жатыр. Жалпы бiлiм беретiн мектептердiң тек 643 арнайы сыныптарында зияткерлiк бұзылыстары бар және психикалық дамуы тежелген 6480 баланы оқыту үшiн жағдай жасалған.

277. В сферу специального образования внедряются инновационные процессы по интеграции детей с ограниченными возможностями в образовательную среду, по раннему вмешательству в развитие аномального ребенка. Так, в детских садах городов Алматы, Актюбинска, Семипалатинска, Павлодара, Петропавловска, Усть-Каменогорска открыты инклюзивные группы для воспитания детей с ограниченными возможностями, где внедрена педагогическая технология по включению детей данной категории в общеобразовательный процесс с одновременным коррекционно-развивающим обучением здоровых и больных детей.
278. В целях привлечения детей с ограниченными возможностями к активному и равному участию в культурной жизни, выявлению талантливых детей-инвалидов в сфере художественного творчества, спорта ведется работа по поддержке программ специального образования. В рамках программы сотрудничества Министерства образования и науки и Детского Фонда ООН ЮНИСЕФ по программе "Всестороннее развитие ребенка", подпрограмме "Дети, нуждающиеся в особых мерах защиты" на базе национального научно-практического центра коррекционной педагогики создана модель ресурсного центра по инклюзивному образованию (включение детей с ограниченными возможностями в общеобразовательный процесс), проведены международная научно-практическая конференция "Особенности обучения детей с ограниченными возможностями" с участием ученых России в области специальной педагогики, республиканский семинар "О единой системе реабилитации инвалидов в Казахстане".
279. К проведению различных исследований о положении детей с ограниченными возможностями, их семей, выполнению региональных социальных программ в интересах детей активно привлекаются неправительственные общественные организации. В рамках проекта ЮНЕСКО "Содействие базовому образованию детей со специальными нуждами" регулярно проводятся тренинги для руководителей организаций образования, областных психолого-медико-педагогических консультаций и специальных коррекционных учреждений.
280. В соответствии с Соглашением о сотрудничестве между Общественным Объединением "Спешиал Олимпикс Казахстан", Министерством образования и науки Республики Казахстан и ежегодному календарному плану спортивно-массовых мероприятий проводятся спортивные мероприятия среди детей с умственными нарушениями, детей-инвалидов. Так, сборная команда Спешиал Олимпикс Казахстана заняла призовые первые и вторые места в VIII Всемирных Зимних Специальных Олимпийских Играх в Японии в 2005 году.
281. Однако, несмотря на то, что в республике система специального образования последовательно расширяется, еще не все нуждающиеся дети обеспечены специальным образованием. В настоящее время в общеобразовательных школах республики обучаются более 50 тысяч детей без квалифицированной помощи специалистов. Только в 643 специальных классах общеобразовательных школ созданы условия для обучения 6480 детей с интеллектуальными нарушениями и задержкой психического развития.

282. Кемтар балаларды оқыту және тәрбиелеу мәселелерiндегi аталған және басқа да проблемаларды шешу мақсатында Алматы және Қарағанды қалаларында нашар көретiн балалар үшiн республикалық екi мектеп-интернаттың құрылысы басталды, "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау жөнiндегі iс-шаралар жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулысының жобасын әзiрлеу жоспарланып отыр.
283. Кемтар балалардың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 235-253-тармақтарында ашылған.
Денсаулықты қорғау және денсаулық сақтау
саласындағы қызметтер
(24-бап)
284. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес әрбiр баланың денсаулығын сақтауға бұлжымас құқығы бар. Бұдан басқа, мемлекет денi сау баланың тууын қамтамасыз ету үшiн ана денсаулығын сақтау жөнiнде оған жағдай жасайды.
285. Халыққа көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын және қол жетiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасында денсаулық сақтау саласын қаржыландыру көлемi жыл сайын ұлғайтылуда. Соңғы бес жыл iшiнде республиканың денсаулық сақтау жүйесiне арналған шығыстардың ЖIӨ-дегi үлесi 2001 жылғы 1,97 пайыздан 2006 жылы 2,6 пайызға дейiн ұлғайды.
286. Халыққа көрсетiлетiн медициналық қызметтердiң сапасын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 1327 қаулысымен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң жанынан Медициналық қызметтердiң сапасын бақылау комитетi ұйымдастырылды. Құрылған органның негiзгi функциясы кейiннен анықталған кемшiлiктердi жою жөнiнде ұсынымдар бере отырып, халыққа, оның iшiнде балаларға көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын мониторингiлеу болып табылады.
287. Денсаулық сақтау саласындағы қызметтердiң сапасын бақылаудың тиiмдi жүйесiн құру мақсатында Медициналық көмектiң сапасын жетiлдiру тұжырымдамасы дайындалды, мұнда жүйенiң барлық элементтерiн бiртiндеп және дәйектi дамыту көзделедi.
288. 2006 - 2007 жылдары халықаралық стандарттарға сәйкес медициналық көмек сапасын басқарудың үш деңгейден тұратын жүйесi құрылады:
1) 1-деңгей - ауруханаiшiлiк бақылау;
2) 2-деңгей - тәуелсiз медициналық сараптама;
3) 3-деңгей - мiндеттi мемлекеттiк бақылау.
289. Медицина ұйымдарының iшкi менеджментi және аудитi, сондай-ақ медициналық қызметтi тәуелсiз сараптау сапаны қамтамасыз ету жүйесiнiң негiзiне айналады.
290. Қазiргi уақытта медицина ұйымдарын аккредиттеу жүйесiн құру жөнiндегi жұмыс аяқталып келедi - бұл аккредиттеу стандарттары мен ережесiн дайындау.

282. В целях решения названных и других проблем в вопросах обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями начато строительство двух республиканских школ-интернатов в городах Алматы и Караганде для детей с нарушениями зрения, планируется разработать проект постановления Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Плана мероприятий по социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
283. Вопросы обеспечения жизнедеятельности неполноценных детей раскрыты в пунктах 235-253 первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Охрана здоровья и услуги в области здравоохранения
(статья 24)
284. Согласно статье 8 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" каждый ребенок имеет неотъемлемое право на охрану здоровья. Кроме того, государство создает условия матери по охране ее здоровья для обеспечения рождения здорового ребенка.
285. В Республике Казахстан с целью повышения качества и доступности медицинской помощи населению ежегодно увеличиваются объемы финансирования отрасли здравоохранения. В течение последних пяти лет доля расходов от ВВП на систему здравоохранения республики с учетом медицинского образования увеличилась с 1,97 процента в 2001 году до 2,6 процента в 2006 году.
286. В целях повышения качества оказываемых населению медицинских услуг постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 1327 организован Комитет по контролю за качеством медицинских услуг при Министерстве здравоохранения Республики Казахстан. Основной функцией созданного органа является мониторинг за качеством медицинской помощи предоставляемых населению, в том числе детям, с последующим предоставлением рекомендаций по устранению выявленных недостатков.
287. В целях создания эффективной системы управления качеством услуг в области здравоохранения подготовлена Концепция совершенствования качества медицинской помощи, предусматривающая поэтапное и поступательное развитие всех элементов системы.
288. В 2006-2007 годах будет создана система управления качеством медицинской помощи в соответствии с международными стандартами, состоящая из трех уровней:
1) 1-й уровень - внутрибольничный контроль;
2) 2-й уровень - независимая медицинская экспертиза;
3) 3-й уровень - обязательный государственный контроль.
289. Основой системы обеспечения качества станет внутренний менеджмент и аудит медицинских организаций, а также независимая экспертиза медицинской деятельности.
290. В настоящее время завершается работа по созданию системы аккредитации медицинских организаций - это подготовка государственных стандартов и правил аккредитации.

291. Медицина кадрларының кәсiптiк құзыретiн бағалауғa тұжырымдамалық жаңа ұстанымдар айқындалды, мұнда дәрiгерлерге практикалық қызметке рұқсат беру жүйесiнiң халықаралық тәжiрибесi ескерiледi. Бұл ретте медицина қызметкерлерi мен пациенттердiң құқықтары мен жауапкершiлiгi нақты белгiленетiн болады.
292. Комитет ұсынымдарының 26-тармағын iске асыру мақсатында шалғайдағы ауылдық өңiрлерде тұратын балалар мен әйелдерге жоғары бiлiктi медициналық көмек көрсетудiң қол жетiмдiлiгiн арттыру бөлiгiнде республикада бiрнеше жыл қатарынан жылжымалы балалар-әйелдер консультациялары жұмыс iстейдi. Көрсетiлген консультациялар облыстық балалар ауруханаларының немесе облыстық перинатальдық орталықтардың базасында ұйымдастырылған әрi педиатрлық және акушерлiк-гинекологиялық бейiндегi бiлiктi мамандармен жасақталған, көлiкпен, медициналық жабдықпен және дәрiлiк заттармен қамтамасыз етiлген. Жылжымалы консультациялардың мамандары бекiтiлген кестелерге сәйкес облыстың шалғай аудандарына шығуды жүзеге асырады.
293. Қазақстан Республикасында Комитет ұсынымдарының аналар, сәбилер және балалар өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiштерiн төмендету бөлiгiндегi 56-тармағын iске асыруға ерекше көңiл бөлiнедi.
294. Қазақстан Республикасындағы балалар өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiшi соңғы жылдары айқын төмендеу үрдiсiн көрсетiп отыр.
2005 жылдың қорытындылары бойынша сәбилер өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiшi 1000 тiрi туған балаға 15,1-дi құрады, бұл 2000 жылмен салыстырғанда 24,6 пайызға төмен. Алдын ала деректер бойынша сәбилер өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiшi 2006 жылдың 2 айында 1000 тiрi туған балаға 2005 жылдың осындай кезеңiндегi 13,6-ның орнына 14,9-ды құрады.
295. Республикада сәбилер өлiм-жiтiмiн жыныстық белгiсi, баланың тұратын жерi бойынша талдау жүзеге асырылады. 2005 жылдың қорытындылары бойынша ұл балалар арасындағы сәбилердiң өлiм-жiтiмi қыз балалар арасындағы 13,3 болған көрсеткiштiң орнына 1000 тiрi туған балаға 16,8-дi құрады. Қала халқының балалары арасындағы сәбилер өлiм-жiтiмінің көрсеткiшi елдi мекендердегi сәбилер өлiм-жiтiмiнiң 12,7 болған көрсеткiштiң орнына 1000 тiрi туған балаға 16,7-нi құрады.
296. Бiрнеше жыл бойы республикада сәбилер өлiм-жiтiмiнiң негiзгi себептерi перинатальдық кезеңнiң кейбiр жағдайлары, туа бiткен даму кемшiлiктерi және тыныс алу органдарының аурулары болып табылады. Нәрестелердiң денсаулық жағдайына және кейiннен бiр жасқа толмаған балалардың өмiр сүруiне әсер ететiн ана денсаулығының төмен индексi бiр жасқа толмаған балалардың елiм-жiтiмiне ықпалын тигiзетiн маңызды себеп болып табылады. Балалардың медицина кадрларымен қамтамасыз етiлуiнiң төмендiгi мамандарға түсетiн ауыртпалықтың ұлғаюына алып келедi, бұл көрсетiлетiн медициналық қызметтердiң сапасына терiс әсерiн тигiзедi.
Балалар емдеу-алдын алу ұйымдарының нашар материалдық-техникалық базасы да медициналық көмектiң сапасына әсер етедi.

291. Определены концептуально новые подходы к оценке профессиональной компетенции медицинских кадров, учитывающие международный опыт системы допуска врачей к практической деятельности. При этом будут четко обозначены права и ответственность медицинских работников и пациентов.
292. С целью реализации пункта 26 рекомендаций Комитета в части повышения доступности высококвалифицированной медицинской помощи детям и женщинам, проживающим в отдаленных сельских регионах, в республике на протяжении ряда лет успешно функционируют передвижные детско-женские консультации. Указанные консультации организованы на базе детских областных больниц или областных перинатальных центров и укомплектованы квалифицированными специалистами педиатрического и акушерско-гинекологического профилей, обеспечены транспортом, медицинским оборудованием и лекарственными препаратами. Специалисты передвижных консультаций осуществляют, в соответствии с утвержденными графиками, выезды в отдаленные районы области.
293. В Республике Казахстан серьезное внимание уделяется реализации пункта 56 рекомендаций Комитета в части снижения показателей материнской, младенческой и детской смертности.
294. Показатель младенческой смертности в Республике Казахстан в последние годы имеет отчетливую тенденцию к снижению. По итогам 2005 года показатель младенческой смертности составил 15,1 на 1000 живорожденных, что на 24,6 процента ниже по сравнению с 2000 годом. По предварительным данным показатель младенческой смертности за 3 месяца 2006 года составил 13,6 на 1000 родившихся живыми против 14,9 за аналогичный период 2005 года.
295. В республике осуществляется анализ младенческой смертности по половому признаку, местожительству ребенка. По итогам 2005 года показатель младенческой смертности среди мальчиков составил 16,8 на 1000 живорожденных, против 13,3 показателя среди девочек. Показатель младенческой смертности среди детей городского населения составил 16,7 на 1000 живорожденных, против 12,7 показателя смертности детей из сельской местности.
296. На протяжении ряда лет в республике основными причинами младенческой смертности являются некоторые состояния перинатального периода, врожденные пороки развития и заболевания органов дыхания. Немаловажной причиной, способствующей смертности детей первого года жизни является низкий индекс здоровья матерей, отражающийся на состоянии здоровья новорожденных и в дальнейшем на выживании детей первого года жизни. Низкая обеспеченность детского населения медицинскими кадрами способствует повышению нагрузки на специалистов, что отрицательно сказывается на качестве оказываемых медицинских услуг. Слабая материально-техническая база детских лечебно-профилактических организаций также отражается на качестве медицинской помощи.

297. Жоғарыда аталған проблемаларды шешу үшiн Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалаудың және дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде тиiстi iс-шаралар көзделген.
298. Ұрпақты болу жасындағы әйелдердi сауықтырудан басқа 2006 жылдан бастап 18 жасқа дейiнгi балаларды жыл сайын алдын ала тексеру жүргiзу жоспарланған, анықталған науқастар кейiннен серпiндi қадағаланады.
299. Дәрiлiк заттардың қол жетiмдiлiгiн арттыру мақсатында есептi жылдан бастап 5 жасқа дейiнгi балалар амбулаторлық деңгейде неғұрлым кең таралған ауруларды емдеу кезiнде препараттармен тегiн қамтамасыз етiледi. 2006 жылдан бастап диспансерлік есепте тұрған балалар мен жасөспiрiмдердi амбулаторлық деңгейде дәрiлiк препараттармен тегiн қамтамасыз ету үшiн қаржылай қаражат көзделген.
300. Жоғарыда аталған Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде 2005 жылдан бастап балалар емдеу-алдын алу ұйымдарының медициналық жабдықпен жарақтандырылуын бекiтiлген нормативтерге сәйкес келтiру жөнiндегi iс-шаралар жүзеге асырылуда. Диагностика мен балаларға шұғыл көмек көрсетуге (тыныс алу аппараттары, дәрiлiк заттардың дозаторлары, диагностикалық жабдық) және жаңа туған нәрестелерді күтуге арналған жабдық (кювездер) басымды тәртіппен сатып алынады.
301. Сәбилер және перинатальдық өлiм-жітiмдi азайту жөнiндегi барабар басқару шараларын қабылдау үшiн Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы N 38-ө өкiмiмен бекiтiлген Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тiрi туу мен өлi туу өлшемдерiне Қазақстан Республикасының көшуi жөнiндегi iс-шаралар жоспары әзiрлендi.
302. Iске асырылып жатқан Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалаудың және дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында бастапқы медициналық-санитарлық көмектi жетiлдiруге ерекше көңiл бөлiнедi. Атап айтқанда, "Қазақстан Республикасының халқына бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудi жетiлдiру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 1304 қаулысы қабылданды. Осы қаулымен халыққа бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудiң қазiр бар құрылымдарды бiрүлгiлендiрудi, халық саны 5 мыңнан 10 мың адамға дейiнгi елдi мекендерде фельдшерлiк, фельдшерлiк-акушерлiк пункттердiң базасында халыққа бacтапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету орталықтарын құруды көздейтiн жаңа мемлекеттiк норматив бекiтiлдi.
303. Ауыл халқының бiлiктi көмекке қол жеткiзуiн арттыру үшiн тұратын халық саны 1000-нан 5000-ға дейiнгi селолық округтерде дәрiгерлiк амбулаториялар құру көзделiп отыр. Бұл үшiн жекелеген республикалық бюджеттiк бағдарлама шеңберiнде 2006 жылы бұрын дәрiгерлер болмаған 762 селолық округтi дәрiгерлермен қамтамасыз ету, сондай-ақ селода бар ұйымдарды орта медицина қызметкерлерiмен жете жасақтау жоспарланып отыр.

297. Для решения вышеназванных проблем в рамках Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы предусмотрены соответствующие мероприятия.
298. Помимо оздоровления женщин репродуктивного возраста с 2006 года осуществляются мероприятия по проведению ежегодных профилактических осмотров детей до 18 лет с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением выявленных больных.
299. С целью повышения доступности лекарственных средств с 2005 года дети до 5-летнего возраста бесплатно обеспечиваются препаратами при лечении наиболее распространенных заболеваний на амбулаторном уровне. С 2006 года предусмотрены финансовые средства для бесплатного обеспечения лекарственными препаратами на амбулаторном уровне детей и подростков, состоящих на диспансерном учете.
300. В рамках вышеуказанной Государственной программы с 2005 года осуществляются мероприятия по доведению оснащенности детских лечебно-профилактических организаций медицинским оборудованием в соответствие с утвержденными нормативами. В приоритетном порядке приобретается оборудование, предназначенное для диагностики и оказания неотложной помощи детям (дыхательные аппараты, дозаторы лекарственных средств, диагностическое оборудование) и выхаживания новорожденных (кювезы).
301. Для принятия адекватных управленческих мер по снижению младенческой и перинатальной смертности разработан План мероприятий по переходу Республики Казахстан на критерии живорождения и мертворождения, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения, утвержденные распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 38-р.
302. В реализуемой Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы особое внимание уделяется совершенствованию первичной медико-санитарной помощи. В частности, принято постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2005 года N 1304 "О мерах совершенствования первичной медико-санитарной помощи населению Республики Казахстан". Данным постановлением утвержденной государственный норматив сети первичной медико-санитарной помощи населению, предусматривающий типизацию существующих структур, создание центров первичной медико-санитарной помощи населению в населенных пунктах с численностью населения от 5 до 10 тысяч человек, медицинских пунктов на базе фельдшерских, фельдшерско-акушерских пунктов.
303. Для повышения доступности квалифицированной помощи сельскому населению в сельских округах с количеством проживающего населения от 1000 до 5000 человек предусматривается создание врачебных амбулаторий. Для этого в рамках отдельной республиканской бюджетной программы в 2006 году планируется обеспечить врачами 762 сельских округа, где ранее их не было, а также доукомплектовать штатами средних медицинских работников существующие организации на селе.

304. Республикада, ең алдымен селода медицина ұйымдарын медицина кадрларымен жасақтау және оларды орнықтыру жөнiндегi шаралар қабылдануда. Осы мақсатта бiрқатар заң жобаларына тиiстi толықтырулар енгiзiлдi. "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне денсаулық сақтау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" заң жобасында кадрларды ауылдық жерлерге орнықтыру шаралары көзделген. Мысалы, "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңында кейiннен жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн үш жыл бойы ауылдық жерде жұмыс iстеу шартымен медициналық мамандықтар бойынша мамандар даярлау үшiн квота белгiлеу Қазақстан Республикасы Үкiметінің құзыретiне жатқызылған.
305. Балаларға медициналық көмек көрсетудiң сапасын арттыру мақсатында республикада халықаралық, үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен, Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымымен бiрлескен iс-шаралар iске асырылуда.
306. Халықты иммунизациялау Қазақстан Республикасындағы алдын алу медицинасының басым бағыттарының бiрi болып табылады.
Иммунитеттiк алдын алу жөнiндегi жұмыс 6 негiзгi бағыт бойынша жүргiзiледi:

304. В республике принимаются меры по укомплектованию и закреплению медицинских кадров в медицинских организациях, в первую очередь на селе. С этой целью внесены соответствующие дополнения в ряд законопроектов. Законопроектом "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения" предусмотрены меры закрепления кадров в сельской местности. Так, в Закон Республики Казахстан " Об образовании " в компетенцию Правительства Республики Казахстан отнесено определение квоты для подготовки специалистов по медицинским специальностям при условии дальнейшей работы в сельской местности в течение 3-х лет после окончания высшего учебного заведения.
305. С целью повышения качества оказания медицинских услуг детям в республике реализуются мероприятия совместно с международными, неправительственными общественными организациями, Всемирной организацией здравоохранения.
306. Иммунизация населения является одной из приоритетных направлений профилактической медицины Республики Казахстан. Работа по иммунопрофилактике проводится по 6 основным направлениям:

1) халықты иммунизациялау процесiн басқару (нормативтiк-құқықтық құжаттар дайындау);
2) вакциналар сатып алу бойынша бюджет қаражатын қалыптастыру;
3) иммунизацияның қауiпсiз практикасы проблемаларын шешу (оның iшiнде вакциналарды тасымалдау және сақтау кезiндегi "суық тiзбек", шприцтердi жинау және кәдеге жарату, мамандарды оқыту, аттестаттау);
4) вакциналарды сатып алу процестерi;
5) кадрлар даярлау;
6) иммунизация мәселелерiнде халықты ағарту.

1) управление процессом иммунизации населения (подготовка нормативно-правовых документов);
2) формирование бюджетных средств по закупу вакцин;
3) решение проблем безопасной практики иммунизации (в т.ч. "холодовая цепь" при транспортировке и хранению вакцин, сбор и утилизация шприцев, обучение, аттестация специалистов);
4) процессы закупа вакцин;
5) подготовка кадров;
6) просвещение населения в вопросах иммунизации.

307. Мемлекеттiң халықты иммунизациялау саласындағы нысаналы саясатының нәтижесiнде қазiргi уақытта елде полиомиелит, сiреспемен, күлмен науқастану жойылды, көкжөтелмен науқастану бiрлi-жарым жағдайға дейiн жеткiзiлдi, вирусты "В" гепатитiмен, эпидемиялық паротитпен науқастану азайды. Қазақстан ДДСҰ-ның қызамық пен қызылшаны элиминациялау жөнiндегi бағдарламасын iске асыруға кiрiстi.
308. Республикада өңiрлердi вакциналармен үзiлiссiз қамтамасыз ету жолға қойылды. Қазiргi уақытта балалардың 95 пайызы вакцина егумен қамтамасыз етiледi. Ауыл халқын егумен уақтылы қамту үшiн 900 жылжымалы егу бригадасы құрылды. 2005 жылдан берi шамамен 7 мың медицина қызметкерi егу жүргiзуге рұқсат беретiн куәлiк берiле отырып, даярлықтан және аттестаттаудан өтедi.

307. Благодаря целенаправленной политике государства в области иммунизации населения, в настоящее время в стране ликвидирован полиомиелит, заболеваемость столбняком, дифтерией, доведена до единичных случаев заболеваемость коклюшем, снизилась заболеваемость вирусным гепатитом "В", эпидемическим паротитом. Казахстан приступил к реализации программы ВОЗ по элиминации кори и краснухи.
308. В республике налажено бесперебойное снабжение регионов вакцинами. В настоящее время 95 процентов детей обеспечивается вакцинацией. Для своевременного охвата прививками сельского населения создано 900 выездных прививочных бригад. С 2005 года около 7 тысяч медицинских работников прошли подготовку и аттестацию с выдачей удостоверения, допускающего к проведению прививок.

309. Вакциналарды тасымалдау және сақтау үшiн "суық тiзбек" жасау мәселесi шешiлдi.
310. Егу паспортында халықтың өмiр бойы алатын егулерi көрсетiледi.
311. "Халықты жұқпалы ауруларға қарсы вакциналауды жақсарту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 23 мамырдағы N 488 қаулысы алдын ала егулердi жүргiзудi регламенттейтiн, егудiң ұлттық күнтiзбесiн бекiтетiн құжат болып табылады. Осы қаулыға сәйкес 13 инфекциялық ауруға (туберкулез, "Б" гепатитi, полиомиелит, көкжөтел, сiреспе, күл, қызамық, қызылша, эпидемиялық паротит, құтырма, iш сүзегi, кене энцефалитi, оба) қарсы вакциналарды республикалық бюджет қаражаты, 4 инфекцияға ("А" гепатитi, туляремия, сiбiр жарасы, тұмау) қарсы вакцинаны жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен сатып алу жүзеге асырылады.

309. Решен вопрос создания "холодовой цепи" для хранения и транспортировки вакцин.
310. В Прививочном Паспорте отражаются все прививки, получаемые населением в течение всей жизни.
311. Документом, регламентирующим проведение профилактических прививок, утверждающим национальный календарь прививок, является постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года N 488 "О мерах по улучшению вакцинации населения против инфекционных заболеваний". В соответствии с данным постановлением закуп вакцин против 13 инфекционных заболеваний (туберкулез, гепатит "В", полиомиелит, коклюш, столбняк, дифтерия, корь, краснуха, эпидемический паротит, бешенство, брюшной тиф, клещевой энцефалит, чума) осуществляется за счет средств республиканского бюджета, вакцины против 4 инфекций (гепатит "А", туляремия, сибирская язва, грипп) - за счет средств местного бюджета.
Общая заболеваемость детей по отдельным классам
болезней и группам болезней в Республике Казахстан

312. Келтiрiлген кестеде көрсетiлгендей, балалардың науқастануы барлық дерлiк нозологиялар бойынша өсу үрдiсiне ие. Науқастанудың өсу себептерiнiң бiрi балалар емдеу-алдын алу ұйымдарының декреттелген жастағы балаларды алдын ала тексеру жөнiндегi жұмысын жандандыру болып табылады.
313. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалаудың және дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының шеңберiнде 2006 жылдан бастап анықталған ауруларды кейiннен сауықтыра отырып, жыл сайын балаларды алдын ала тексеру жөнiндегi шаралар көзделген.

312. Как видно из представленной таблицы, заболеваемость детей имеет тенденцию к росту практически по всем группам нозологии. Одной из причин роста заболеваемости является активизация работы детских лечебно-профилактических организаций по профилактическим осмотрам детей декретированного возраста.
313. В рамках Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы с 2006 года предусмотрены меры по ежегодному профилактическому осмотру детей с последующим оздоровлением выявленных больных.

314. Ана мен бала денсаулығын сақтау саласында iске асырылып жатқан iс-шаралар шала туған балалардың санын тұрақтандыруға мүмкiндiк бердi. 2005 жылдың қорытындылары бойынша төмен салмақ массасымен туған балалардың пайызы 2004 жылғы 5,25-тiң орнына 5,05 пайызды құрады.
315. 2005 жылдың қорытындылары бойынша жедел деректер бойынша аналар өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiшi 100 мың тiрi туған балаға 40,2-нi құрады, бұл 2003 жылдың осындай көрсеткiшiнен 5 пайызға төмен.

314. Реализуемые мероприятия в области охраны здоровья матери и ребенка позволили стабилизировать число детей, рожденных недоношенными. По итогам 2005 года процент детей родившихся с низкой массой тела составил 5,05 процента, против 5,25 в 2004 году.
315. Показатель материнской смертности по итогам 2005 года по оперативным данным составил 40,2 на 100 тысяч родившихся живыми, что на 5 процентов ниже аналогичного показателя в 2003 году.

316. Алдын ала деректер бойынша 2006 жылдың 2 айының қорытындылары бойынша аналар өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiшi 2005 жылғы 43,9-дың орнына 100 мың тiрi туған балаға 48,9-дi құрады.
317. Жүктiлiкке, босануға және акушерлiк қан кету алдыңғы орынды иеленетiн босанғаннан кейiнгi кезеңге байланысты себептер аналар өлiм-жiтiмiнiң негiзгi себептерi болды. Екiншi орында - преэклампсия, эклампсия, үшiншi орында түсiк, төртiншi орында өзге де себептер және бесiншi орында экстрагенитальдық аурулар.

316. По предварительным данным по итогам 3 месяцев 2006 года показатель материнской смертности составил 43,9 на 100 тыс. живорожденных, против 48,9 за аналогичный период 2005 года.
317. Основными причинами материнской смертности явились причины, связанные с беременностью, родами и послеродовым периодом, где акушерские кровотечения занимают ведущее место. На втором месте - преэклампсия, эклампсия, на третьем месте аборты, на четвертом - прочие причины и на пятом месте - экстрагенитальные заболевания.

318. Сондай-ақ ұрпақты болу жасындағы әйелдер денсаулығының төмен индексi, акушер-гинеколог дәрiгерлермен қамтамасыз етудiң төмендiгi аналар өлiм-жiтiмiнiң жоғары деңгейiнiң негiзгi себептерiнiң бiрi болып табылады.
319. Жоғарыда аталған проблемаларды шешу үшiн Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалаудың және дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде бiрқатар iс-шаралар көзделген. Атап айтқанда, есептi жылдан бастап кейiннен серпiндi қадағалай және сауықтыра отырып, ұрпақты болу жасындағы әйелдердi алдын ала медициналық тексеру жүзеге асырылады.

318. Одной из основных причин высокого уровня материнской смертности является также низкий индекс здоровья женщин репродуктивного возраста, низкая обеспеченность врачами акушерами-гинекологами.
319. Для решения вышеназванных проблем, в рамках Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы предусмотрен ряд мероприятий. В частности, с отчетного года осуществляются профилактические медицинские осмотры женщин репродуктивного возраста, с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением.

320. Акушер-гинеколог дәрiгерлердiң бiлiктiлiк деңгейiн жоғарылату мақсатында республикалық ұйымдардың (Ана мен бала денсаулығын қорғаудың республикалық ғылыми-зерттеу орталығы, Алматы мемлекеттiк дәрiгерлердiң бiлiктiлiгiн жетiлдiру институты) мамандарын аналар өлiм-жiтiмiнiң көрсеткiшi жоғары өңiрлерге шығара отырып, жетiлдiру циклдары жүзеге асырылады. 2005 жылдан бастап шетелде бiрiншi рет мамандарды оқыту басталды. Есептi кезеңде 20 дәрiгер мен 20 медбике Израильдiң ең үздiк балалар және әйелдер босану ұйымдарында жарты жылдық дайындықтан өттi.

320. С целью повышения уровня квалификации врачей акушеров- гинекологов осуществляются циклы усовершенствования с выездом специалистов республиканских организаций (Республиканский научно- исследовательский центр охраны здоровья матери и ребенка, Алматинский государственный институт усовершенствования врачей) в регионы с высокими показателями материнской смертности. С 2005 года впервые осуществляется обучение специалистов за рубежом. За отчетный период 20 врачей и 20 медицинских сестер прошли полугодовое обучение в лучших детских и родовспомогательных организациях Израиля.

321. Босану ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту мақсатында облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне ағымдағы нысаналы трансферттер бөлу көзделген. 2008 жылға қарай барлық балалар және босану ұйымдары медициналық жабдықпен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру нормативтерiне сәйкес жарақтандырылатын болады.
322. Қазақстан Республикасында жасөспiрiмдер арасындағы жүктiлiк пен түсiк көрсеткiштерiн төмендету бөлiгiнде Комитет ұсынымдарының 57-тармағын iске асыруға ерекше көңiл бөлiнуде. Жасөспiрiмдер жасаған түсiк жыныс органдарының қабыну ауруларына әкеп, қыз балалардың ұрпақты болу денсаулығына келеңсiз әсерiн тигiзедi, сондай-ақ жүктiлiктiң үзiлу жиiлiгiн, аналар және перинатальдық өлiм-жiтiмдi ұлғайтып, кейiнгi жүктiлiктер мен босанудың өту ағымына терiс әсер етедi.

321. С целью укрепления материально-технической базы родовспомогательных организаций предусмотрено выделение целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы. К 2008 году все детские и родовспомогательные организации будут оснащены медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения в соответствии с нормативами оснащения.
322. В Республике Казахстан особое внимание уделяется реализации пункта 57 рекомендаций Комитета в части снижения показателей беременности и абортов среди подростков. Аборты у подростков оказывают негативное влияние на репродуктивное здоровье девочек, приводя к воспалительным заболеваниям половых органов, бесплодию, а также отрицательно влияют на течение последующих беременностей и родов, увеличивая частоту невынашивания, материнской и перинатальной смертности.

24,4
0,0
барлығы
125,6
28,9
323. Алдын ала деректер бойынша 2005 жылы түсiк көрсеткiшi ұрпақты болу жасындағы 1000 әйелге 28,9-ды құрады.
324. Тyсiктен кейiнгi асқынулардан қайтыс болған әйелдердiң абсолюттi саны 2002 жылғы 27-ден 2005 жылы 17-ге дейiн азайды. 2005 жылғы жалпы түсiк санының 5 пайызы (125654) жасөспiрiм қыз балаларға келедi.
325. Республика халқының ұрпақты болу денсаулығын сақтау және нығайту мақсатында "Азаматтардың ұрпақты болу құқықтары және оларды жүзеге асыру кепiлдiктерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және медицина ұйымдарының ұрпақты болу денсаулығы саласындағы қызметiн регламенттейтiн бiрқатар нормативтiк құқықтық кесiмдер iске асырылады.

24,4
0,0
Всего
125,6
28,9
323. В 2005 году показатель абортов составил 28,9 на 1000 женщин репродуктивного возраста.
324. Абсолютное число женщин, умерших от осложнений после аборта, уменьшилось с 27 в 2002 году до 17 в 2005 году. В 2005 году из общего числа абортов 5 процентов (125654 чел.) составляют аборты среди девочек - подростков.
325. В целях сохранения и укрепления репродуктивного здоровья населения республики реализуется Закон Республики Казахстан "О репродуктивных правах граждан и гарантиях их осуществления" и целый ряд нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность медицинских организаций в области репродуктивного здоровья.

326. Қазақстан Республикасы таза суға, қауiпсiз тамақ өнiмдерiне қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ету, Арал теңiзi және Семей полигоны проблемаларын шешу бөлiгiнде Комитет ұсынымдарының 58-тармағын iске асыруға маңызды мән бередi. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес санитарлық-эпидемиологиялық мониторинг, сондай-ақ су пайдалану шарттарының нашарлауын және қауiптi ауыз судың халық денсаулығының жай-күйiне келеңсiз әсер етуiн болдырмауға бағытталған санитарлық-эпидемияға қарсы iс-шаралар жүзеге асырылуда.
327. Республиканың барлық облыстарындағы ауыз судың сапасын жақсарту және оны ұтымды пайдалану жөнiндегi iс-шаралар шеңберiнде жыл сайын сумен жабдықтау объектiлерiнiң көктемгi-жазғы кезеңдегi жұмысқа дайындығын байқау өткiзiледi. Байқау барысында халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын одан әрi қамтамасыз ету жөнiнде тиiстi iс-шаралар әзiрленедi.
328. Ауылдық аумақтарды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасының қабылдануы ауылдық жерлердегi ауыз су проблемасын шешуге ықпал еттi. 2001 - 2004 жылдар аралығындағы кезеңде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап бермейтiн су құбырларының үлес салмағы 23,4 пайыздан 17,7 пайызға дейiн қысқарды. 2005 жылы 44 су құбыры салынды, қайта жаңартылды, қалпына келтiрiлдi, жұмыс iстеп тұрған 192 сумен жабдықтау құрылысына жөндеу жүргiзiлдi.
329. Су құбырынан алынатын ауыз судың микробиологиялық көрсеткiштер жөнiндегi нормативтерге жауап бермейтiн сынамаларының үлес салмағы 2001 жылғы 3,9 пайыздан 2004 жылы 2 пайызға дейiн, санитарлық-химиялық көрсеткiштер бойынша 2001 жылғы 8,5 пайыздан 2004 жылы 3,1 пайызға дейiн төмендедi.
330. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 7 мамырдағы N 520 қаулысымен бекiтiлген "Арал өңiрiнiң проблемаларын кешендi шешу жөнiндегi 2004 - 2006 жылдарға арналған бағдарламаның iс-шараларын iске асыру барысында Қызылорда облысында 30-дан астам елдi мекенде сумен жабдықтау объектiлерi жөнделдi және қалпына келтiрiлдi, соның нәтижесiнде 35 мыңға жуық ауылдық елдi мекен сапасы жақсы ауыз сумен қамтамасыз етiлдi. Ұзындығы 44 километр Жиделi топтық су құбырын, ұзындығы 22 километр Арал-Сарыбұлақ топтық су құбырын қайта жаңарту аяқталды. Қазалы ауданының елдi мекендерiнде ауыз сумен жабдықтаудың жай-күйi тұрақтандырылды. Қазiргi уақытта 3 топтық су құбырының құрылысы басталды, кезектi әлi 4-i бар.
331. Ақтөбе облысында Байғанин ауданының Байғанин селосында және Қандыағаш қаласында су құбыры құрылыстарының кешенiн қайта жаңарту жалғасуда. Ырғыз ауданының Нұра селосында ауыз сумен жабдықтау жақсартылды, мұнда бұрын тұрғындар әкелiнетiн сумен қамтамасыз етiлетiн.

326. Особое внимание уделяется в Республике Казахстан реализации пункта 58 рекомендаций Комитета в части обеспечения доступа к чистой воде, безопасным продуктам питания, решения проблем Аральского моря и Семипалатинского полигона. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" осуществляется санитарно-эпидемиологический мониторинг, а также санитарно-противоэпидемические мероприятия, направленные на предупреждение ухудшения условий водопользования и неблагоприятного влияния небезопасной питьевой воды на состояние здоровья населения.
327. В рамках мероприятий по улучшению качества и рациональному использованию питьевой воды во всех областях республики ежегодно проводится смотр готовности объектов водоснабжения к работе в весенне-летний период. В ходе смотра разрабатываются соответствующие мероприятия по дальнейшему обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
328. Решению проблем питьевой воды в сельской местности способствовало принятие Государственной программы развития сельских территорий. За период с 2001 по 2004 годы сократился удельный вес водопроводов, не отвечающих санитарно-эпидемиологическим требованиям с 23,4 процента до 17,7 процента. В 2005 году построено, реконструировано, восстановлено 44 водопровода, проведен ремонт 192 действующих сооружений водоснабжения.
329. Удельный вес проб питьевой водопроводной воды, не отвечающих нормативам по микробиологическим показателям, снизился с 3,9 процента в 2001 году до 2 процентов в 2004 году, по санитарно-химическим показателям с 8,5 процента в 2001 году до 3,1 процента в 2004 году.
330. В ходе реализации мероприятий "Программы по комплексному решению проблем Приаралья на 2004-2006 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 520 в Кызылординской области более чем в 30 населенных пунктах отремонтированы и восстановлены объекты водоснабжения, благодаря чему около 35 тысяч сельских населенных пунктов обеспечены доброкачественной питьевой водой. Завершена реконструкция Жиделинского группового водопровода протяженностью 44 километра, Арало-Сарыбулакского группового водопровода протяженностью 22 километра. Стабилизировалась ситуация с питьевым водоснабжением в населенных пунктах Казалинского района. В настоящее время начато строительство 3-х, на очереди - еще 4-х групповых водопроводов.
331. В Актюбинской области продолжается реконструкция комплекса сооружений водопровода в селе Байганин Байганинского района и города Кандыагаш. Улучшено питьевое водоснабжение в селе Нура Иргизского района, где ранее население обеспечивалась привозной водой. По программе на реке Нура установлена водоочистная установка "Ручеек 30/06", где очистка речной воды осуществляется методом мембранных технологий.

332. Оңтүстiк Қазақстан облысында Кентау-Түркiстан су құбырын салу жалғасуда, Шардара және Тасты-Шу топтық су құбырын қайта жаңарту жөнiндегi жобалау-сметалық құжаттаманы әзiрлеу жүргiзiлуде.
333. Халық денсаулығы мен қоршаған орта жай-күйiнiң мониторингiн жүргiзу жөнiндегi жұмыс жалғасуда. Пилоттық жоба (Жапония) бойынша бала туу жасындағы әйелдер денсаулығының жай-күйi мен Қызылорда және Алматы облыстарында эндемиялық зобтың таралуын зерделеу басталды.
334. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" және "Тамақ өнiмдерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары тамақ өнiмдерiнiң айналымы жөнiндегi қауiпсiздiкке қойылатын талаптарды белгiлейдi. Санитарлық қызмет тұтыну нарығын халық денсаулығы үшiн қауiптi тамақ өнiмдерiнен қорғау жөнiнде белгiлi бiр жұмыс жүргiзедi. Ай сайын тамақ өнiмдерiнiң санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға сәйкестiгін тексеру жүргiзiледi.
335. 52 пайыз жағдайда жарамдылық мерзiмi өткен тамақ өнiмдерiн өткiзу, 18 пайыз жағдайда органолептикалық және физика-химиялық көрсеткiштерге сәйкес болмау, 26 пайыз жағдайда өнiмнiң сапасы мен қауiпсiздiгiн растайтын құжаттардың болмауы, 4 пайыз жағдайда бактериологиялық зерттеулер нәтижелерi бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға сәйкес болмаудың негiзгiлерi болып табылатынын атап өту керек.
336. Йод жетiспеушiлiгiнiң алдын алудың тиiмдi тәсiлдерiнiң бiрi ас тұзын йод препараттарымен байыту болып табылады. Осыған байланысты "Йод тапшылығы ауруларының алдын алу туралы" Заңның қабылдануымен республика аумағындағы әкелiнетiн және тұз өндiрушi кәсiпорындарда шығарылатын барлық ас тұзы мiндеттi түрде йодталуға тиiс.
337. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалаудың және дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде жүктi әйелдерге құрамында йод және темiр бар препараттарды тегiн беру көзделген.
338. Республикадағы халық темiр тұздарының негiзгi жеткiзгiштерi болып табылатын ет және балық өнiмдерiн тұтынудың салыстырмалы төмен деңгейiмен, темiр тұздарының сiңуiн жақсартуға ықпал ететiн көкөнiстер мен жемiстердi (әсiресе қысқы-көктемгi кезеңде) және "С" витаминiн тұтынудың қатысты төмен деңгейiмен, темiр тұздарының абсорбциясын нашарлататын шайды мол көлемде жаппай тұтынумен сипатталатындығын ескере отырып, "Тамақ өнiмдерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында бидай ұнын витаминдi-минералдық қоспамен мiндеттi түрде форсификациялау көзделген. Бидай ұнын витаминдi-минералдық қоспамен форсификациялау тамақ өнiмдерiн витаминдермен және минералдармен байыту бойынша әлемде жинақталған тәжiрибеге негiзделе отырып, темiр мен басқа да тағамдық заттарды тұтынудың ДДСҰ ұсынатын көлемiне негiзделген.

332. В Южно-Казахстанской области продолжается строительство Кентау-Туркестанского водопровода, ведется разработка проектно-сметной документации по реконструкции Шардаринского и Тасты-Шуйского группового водопроводов.
333. Продолжается работа по проведению мониторинга состояния здоровья населения и окружающей среды. По пилотному проекту (Япония) начато изучение состояния здоровья женщин детородного возраста и распространенность эндемического зоба в Кызылординской и Алматинской областях.
334. В соответствии с Законами Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" и " О качестве и безопасности пищевых продуктов" органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора устанавливаются требования к безопасности по обороту пищевых продуктов. Санитарной службой ведется определенная работа по защите потребительского рынка от небезопасной для здоровья населения пищевой продукции. Ежемесячно проводятся исследования пищевой продукции на соответствие санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам.
335. Следует отметить, что основными несоответствия санитарно- эпидемиологическим правилам и нормам являются в 52 процента случаев - реализация продуктов питания с истекшим сроком годности, в 18 процентах - несоответствие по органолептическим и физико-химическим показателям, в 26 процентах - отсутствие документов, подтверждающих качество и безопасность продукции, в 4 процентах - по результатам бактериологических исследований.
336. Одним из эффективных способов профилактики йодной недостаточности является обогащение пищевой соли препаратами йода. В этой связи, с принятием Закона "О профилактике йододефицитных заболеваний" на территории республики вся ввозимая и выпускаемая на солепроизводящих предприятиях пищевая соль подлежит обязательному йодированию.
337. В рамках Государственной программы реформирования и развития здравоохранения на 2005-2010 годы, предусмотрена бесплатная выдача йодо- и железосодержащих препаратов беременным.
338. Учитывая, что население в республике характеризуется сравнительно невысоким уровнем потребления мясных и рыбных продуктов, являющихся основным поставщиком солей железа, относительно низким уровнем потребления овощей и фруктов (особенно в зимне-весенний период) и витамина "С", способствующих улучшению всасывания солей железа, повсеместным потреблением в большом количестве чая, ухудшающего абсорбцию солей железа, Законом "О качестве и безопасности пищевых продуктов" предусмотрена обязательная фортификация пшеничной муки витаминно-минеральной добавкой. Фортификация пшеничной муки витаминно-минеральной добавкой, основана на рекомендуемых ВОЗ величинах потребления железа и других пищевых веществ, исходя из накопленного в мире опыта по обогащению продуктов питания витаминами и минералами.

339. Семей ядролық сынақ полигонында тұрғындардың сәулеленуiнiң келешектегi зардаптарын барынша азайту мақсатында "Бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонының проблемаларын кешендi шешу жөнiндегi 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламаны бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 20 қыркүйектегi N 927 қаулысы қабылданды.
340. Бұдан басқа, республиканың денсаулық сақтау органдары ядролық сынақтар нәтижесiнде зардап шеккен тұрғындарды медициналық оңалту жөнiнде бiрқатар iс-шараларды жүзеге асырады. Атап айтқанда, Ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккендердiң мемлекеттiк медициналық тiзiлiмi жасалды. "Радиациялық медицина" бөлiмi бойынша халыққа жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету жөнiндегi бюджеттiк бағдарлама iске асырылады.
341. Семей полигонындағы сынақтар салдарынан иондаушы сәулеленуден зардап шеккен тұрғындардың денсаулығы жай-күйінің мониторингiн жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Радиациялық медицина және экология ҒЗИ жанынан клиникалық оңалту орталығы құрылды. Қазiргi уақытта бұрынғы ядролық полигонның маңайында тұратын халықтың бастапқы скринингi жүзеге асырылуда. Радиациялық-индуцияланған аурулардың ерте пайда болған нысандарын анықтау мақсатында Шығыс Қазақстан облысының Абай, Бесқарағай, Бородулиха аудандарының тұрғындары тексерiлдi.
342. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалаудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде 2005 жылы Шығыс Қазақстан облысы үшiн денсаулық сақтау объектiлерiн салуға және қайта жаңартуға, оның iшiнде Семей қаласында Облыстық онкологиялық диспансердiң 2006 жылы аяқталатын Радиологиялық орталығын салуға қаражат көзделген.
343. БҰҰ Ассамблеясының 52-шешiмдерiн iске асыру шеңберiнде Жапония Үкiметi "Семей өңiрiнде медициналық қызметтi жақсарту" жобасы бойынша грант берiп, Семей қаласының медициналық мекемелерiне жәрдем көрсеттi. Жобаны iске асыру барысында қатерлi iсiк ауруларын, қалқанша безi ауруларын, қан ауруларын анықтау үшiн диагностикалық жабдық сатып алынды.
344. Комитет ұсынымдарының 57-тармағында талап етiлгендей, АҚТҚ/ЖҚТБ-ға, нашақорлыққа, алкоголизмге және темекi шегудiң жоғары деңгейiне байланысты проблемаларға ерекше мән берiледi.
345. 2005 жылғы 1 желтоқсанда Қазақстан Республикасында AҚТҚ жұқтырған 5541 адам, оның iшiнде 14 жасқа дейiнгi 41 бала тiркелдi, бұл инфекция жұқтырғандардың жалпы санының 0,74 пайызын құрады.
346. Инфекция жұқтырғандарды жас бойынша топтарға бөлудi мынадай түрде көрсетуге болады:
0-ден 1 жасқа дейiн 13 адам (0,2 пайыз),
2-ден 5 жасқа дейiн 10 адам (0,2 пайыз),
6-дан 10 жасқа дейiн 2 адам (0,04 пайыз),
11-ден 14 жасқа дейiн 16 адам (0,3 пайыз),
15-тен 19 жасқа дейiн 498 адам (9,0 пайыз).

339. В целях минимизации отдаленных последствий облучения населения на Семипалатинском ядерном полигоне принято постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2005 года N 927 "Об утверждении Программы по комплексному решению проблем бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона на 2005-2007 годы".
340. Кроме того, органами здравоохранения республики осуществляется целый ряд мероприятий по медицинской реабилитации населения, пострадавшего в результате ядерных испытаний. В частности, создан Государственный медицинский регистр пострадавших вследствие ядерных испытаний. Реализуется бюджетная программа по оказанию высокоспециализированной медицинской помощи населению по разделу "Радиационная медицина".
341. С целью осуществления мониторинга за состоянием здоровья населения, пострадавшего от ионизирующих излучений вследствие испытаний на Семипалатинском полигоне, создан клинико-реабилитационный центр при НИИ радиационной медицины и экологии Министерства здравоохранения Республики Казахстан. В настоящее время осуществляется первичный скрининг населения, проживающего вблизи бывшего ядерного полигона. С целью выявления ранних форм радиационно-индуцированных заболеваний осмотрены жители Абайского, Бескарагайского, Бородулихинского районов, Восточно-Казахстанской области.
342. В рамках реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан в 2005 году предусмотрены средства на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения для Восточно-Казахстанской области, в том числе на продолжение строительства Радиологического центра областного онкологического диспансера в городе Семипалатинске, который будет завершен в 2006 году.
343. В рамках реализации решений 52 Ассамблеи ООН Правительство Японии оказало содействие медицинским учреждениям города Семипалатинска, предоставив грант по проекту "Улучшение медицинской службы в Семипалатинском регионе". В ходе реализации проекта получено диагностическое оборудование для выявления злокачественных заболеваний, заболеваний щитовидной железы, болезней крови.
344. Особое значение, как того требуют п.57 рекомендаций Комитета, придается решению проблем, связанных с ВИЧ/СПИДом, наркоманией, алкоголизмом и повышенным уровнем табакокурения.
345. В Республике Казахстан на 1 декабря 2005 года зарегистрировано 5541 ВИЧ-инфицированный, в том числе детей до 14 лет - 41 человек, что составило 0,74 процента от общего числа инфицированных.
346. Распределение среди инфицированных по возрастным группам выглядит следующим образом: от 0 до 1 года - 13 человек (0,2 процента), от 2 до 5 лет - 10 человек (0,2 процента), от 6 до 10 лет - 2 человека (0,04 процента), от 11 до 14 лет - 16 человек (0,3 процента), от 15 до 19 лет - 498 человек (9,0 процента).

347. АҚТҚ жұқтырғандарды әлеуметтiк топтар бойынша бөлудi мынадай түрде көрсетуге болады:
мектепке баратын балалар - 31 адам (0,6 пайыз);
мектеп жасындағы ұйымдастырылмаған балалар - 22 адам (0,4 пайыз);
мектепке дейiнгi жастағы ұйымдастырылмаған балалар - 23 адам (0,4 пайыз);
арнайы орта оқу орындарының және жоғары оқу орындарының оқушылары - 77 адам (1,4 пайыз).
348. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 5 желтоқсандағы N 1808 қаулысымен бекiтiлген ЖҚТБ-ның iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамасына және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 14 қыркүйектегi N 1207 қаулысымен бекiтiлген ЖҚТБ-ның iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi 2001-2005 жылдарға арналған бағдарламаға сәйкес адамның мiнез-құлқы алдын ала араласу үшiн басымды болып айқындалды. Мынадай нысаналы топтар: есiрткi тұтынушылар, жезөкшелiкпен айналысатын адамдар, жасөспiрiмдер мен жастар халықтың басымды топтары болып iрiктелдi.
349. Індетке қарсы әрекет ету жөнiндегi шаралар бес түйiндi бағыт бойынша қабылданатын болады:
1) құқықтық қатынастар саясатын жетiлдiру, алдын ала және емдеу мақсатындағы араласуларды жүзеге асыру үшiн қолайлы құқықтық және әлеуметтiк орта жасау;
2) алдын алу бағдарламаларын iске асыру;
3) емдеу, күтiм және қолдау бағдарламаларын өмiрге енгiзу;
4) АҚТҚ инфекциясынан зардап шеккен адамдарға арналған әлеуметтiк жобаларды iске асыру;
5) эпидемиологиялық қадағалауды, мониторингiнi, бақылауды, жоспарлауды және болжамдауды жетiлдiру.
350. Қазiргi уақытта халық арасында алдын алу iс-шараларының кешенi өткiзiледi. Инъекциялық есiрткi тұтынушылар арасында алдын алу бағдарламалары белсендi түрде жүргiзiлуде. 89 сенiм пунктi құрылды, мұнда пайдаланылған шприцтердi ауыстыру, нашақорларға консультация беру, АҚТҚ жұқтыру тұрғысынан қауiпсiз мiнез-құлықты қалыптастыру үшiн ақпараттық жұмыс жүргiзiледi. Қазiргi уақытта жезөкшелiкпен айналысатын адамдар арасындағы ақпараттық жұмыс жөнiндегi жобаны iске асыруға кiрiстiк.
351. ЖҚТБ орталықтарының, салауатты өмiр салтын қалыптастыру орталықтарының, қоғамдық ұйымдардың бастамасы бойынша жастар үшiн ЖҚТБ мәселелерiне арналған түрлi бұқаралық iс-шаралар: театрландырылған көрiнiстер, сурет, шығарма конкурстары, концерттер, КТК-лар, сұрақ және жауап кештерi өткiзiледi, дискотекаларда ақпараттық жұмыс жүргiзiледi.
352. Бұл жұмыс жүйелi сипатта болмайтынын және әдетте ұйымдастырылған ұжымдарды қамтитынын ескере отырып, ақпараттық жұмыспен ұйымдастырылмаған жастарды қамту жоспарланып отыр. Ақпараттық материалдарды шығаруға және бұқаралық iс-шаралар өткiзуге қаражаттың жетiспеуi негiзгi проблема болып табылды.

347. Распределение ВИЧ-инфицированных по социальным группам выглядит следующим образом: детей посещающих школу - 31 человек (0,6 процента); неорганизованных детей школьного возраста - 22 человека (0,4 процента); неорганизованных детей дошкольного возраста 23 человека (0,4 процента); учащихся средних специальных учебных заведений и высших учебных заведений - 77 человек (1,4 процента).
348. Согласно Концепции Государственной политики по противодействию эпидемии СПИДа, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года N 1808, и Программе по противодействию эпидемии СПИДа на 2001-2005 годы от 14 сентября 2001 года N 1207 приоритетными для профилактических вмешательств определено поведение человека. Приоритетными группами населения выбраны следующие целевые группы: потребители наркотиков, лица, занимающиеся проституцией, подростки и молодежь.
349. Меры по противодействию эпидемии ВИЧ/СПИДа будут предприниматься по пяти ключевым направлениям:
1) совершенствование политики правоотношений, создание правовой и социальной среды, благоприятной для осуществления профилактических и лечебных вмешательств;
2) претворение в жизнь профилактических программ;
3) претворение в жизнь программ лечения, ухода и поддержки;
4) реализация социальных проектов для людей, пострадавших от ВИЧ-инфекции;
5) совершенствование эпидемиологического слежения, мониторинга, оценки, планирования и прогнозирования.
350. Среди населения в настоящее время проводится комплекс профилактических мероприятий. Активно проводятся профилактические программы среди потребителей инъекционных наркотиков. Создано 89 пунктов доверия, где производится обмен использованных шприцев, консультирование наркоманов, информационная работа для формирования безопасного поведения в плане заражения ВИЧ. В настоящее время приступили к реализации проекта по информационной работе среди лиц, занимающихся проституцией.
351. По инициативе центров СПИД, центров формирования здорового образа жизни, общественных организаций, проводятся различные массовые мероприятия для молодежи, посвященные вопросам СПИДа: театрализованные представления, конкурсы рисунков, сочинений, концерты, КВНы, вечера вопросов и ответов, на дискотеках проводится информационная работа.
352. Учитывая то, что эта работа не носит систематический характер и охватывает обычно организованные коллективы, планируется информационной работой охватить неорганизованную молодежь. Основной проблемой является недостаток средств на выпуск информационных материалов и проведение массовых мероприятий.

353. Қазақстан Республикасы ана мен бала денсаулығын қорғауға бағытталған бағдарламаларды iске асыру жөнiнде халықаралық ұйымдармен белсендi жұмыс жасайды.
354. Халықаралық ұйымдардың техникалық қолдауымен Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған Балалық шақ ауруларын кiрiктiре жүргiзу стратегиясын енгiзу жөнiндегi жұмыс жалғасуда. Бұл стратегияның негiзгi мақсаты балғын жастағы балаларға амбулаторлық деңгейде медициналық қызмет көрсетудiң сапасын арттыру болып табылады. Ағымдағы кезеңде Балалық шақ ауруларын кiрiктiре жүргiзу стратегиясын енгiзу республиканың бес облысында (Шығыс Қазақстан, Алматы, Қарағанды, Қызылорда, Оңтүстiк Қазақстан) және Астана қаласында жүзеге асырылады.
355. Жүргiзiлiп жатқан жұмыстың қазiрдiң өзiнде нәтижелерi бар. Республикада жаңа туған нәрестелердiң аурушаңдығы азайды, ана сүтiмен тамақтандыруды қолдау және тарату саласында айтарлықтай жетiстiктерге қол жеткiзiлдi. Тек ана сүтiмен тамақтанатын алты айлық жасқа дейiнгi балалардың саны соңғы жылдары үш есе өстi.
356. Қазақстан Республикасының Yкiметi мен БҰҰ Балалар қоры арасында қол қойылған 2005 - 2009 жылдарға арналған I-негiзгi келiсiм ЮНИСЕФ-пен ынтымақтастықтағы бағдарламалық құжат болып табылады. Осы келiсiмге сәйкес республикада мынадай: ана мен бала денсаулығын қорғау сапасын жақсарту бастапқы медициналық-санитарлық көмек және жастарға орайластырылған қызметтер; ата-ана дағдыларын жақсарту, микронутриенттiк жетiспеушiлiктiң алдын алу жобаларын қамтитын "Отбасы мен қоғамның әлеуетiн нығайту" бағдарламасы iске асырылады.
357. Бұдан басқа, халықаралық ұйымдармен (ДДСҰ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ЗдравПлюс/ЮСАИД және басқалары) бiрлесiп, республикада "Қауiпсiз аналық және балалық" жобасы iске асырылады.
Жобаның негiзгi мақсаттары мыналар болып табылады:
1) медицина қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру жолымен әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге көрсетiлетiн медициналық қызмет сапасын жақсарту;
2) денсаулық сақтау жүйесiнiң тиiмдiлiгiн арттыру;
3) ана мен бала денсаулығын қамтамасыз ету жөнiнде шешiм қабылдауға отбасы мен қоғамды тарту.
358. Қауiпсiз аналық стратегиясы мынадай қағидаттарға негiзделедi:
1) демедикализация - "жүктiлiк - aуpу емес және босану алдын ала проблема ретiнде, ал нәрестелер - пациенттер ретiнде қаралмауға тиiс" екендiгiне негiзделген және, тиiсiнше, әйелдердiң 80 %-ға жуығы артық араласу мен емдеудi қажет етпейдi;
2) босандыруда қолданылатын барлық технологиялар әлемдiк практикада қабылданғандарына сәйкес келуге, дәлелдi медицинаға негiзделуге және жергiлiктi қажеттiлiктерге бейiмделген болуға тиiс;

353. Республика Казахстан активно работает с международными организациями по реализации программ, направленных на охрану здоровья матери и ребенка.
354. При технической поддержке международных организаций продолжается работа по внедрению Стратегии интегрированного ведения болезней детского возраста, рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения. Основной целью данной Стратегии является повышение качества медицинского обслуживания детей раннего возраста на амбулаторном уровне. На текущий период внедрение Стратегии интегрированного ведения болезней детского возраста осуществляется в пяти областях республики (Восточно-Казахстанская, Алматинская, Карагандинская, Кызылординская, Южно-Казахстанская области) и в городе Астане.
355. Проводимая работа уже имеет положительные результаты. В республике уменьшилась заболеваемость новорожденных, достигнуты значительные успехи в области поддержки и распространения грудного вскармливания. Число детей до 6 месячного возраста, находящихся на исключительно грудном вскармливании, за последние годы увеличилось в 3 раза.
356. Программным документом в сотрудничестве с ЮНИСЕФ является Основное соглашение, подписанное между Правительством Республики Казахстан и Детским Фондом ООН на 2005-2009 годы. В соответствии с этим соглашением в республике реализуется программа "Укрепление потенциала семьи и общества", включающая следующие проекты: улучшение качества охраны здоровья матери и ребенка, первичная медико-санитарная помощь и услуги, дружественные к молодежи; улучшение родительских навыков; предупреждение микронутриентной недостаточности.
357. Кроме того, совместно с международными организациями (ВОЗ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА и другими) в республике реализуется проект "Безопасное материнство и детство". Основными целями проекта являются:
1) улучшение качества оказываемой медицинской помощи женщинам и новорожденным путем повышения квалификации медицинских работников;
2) повышение эффективности системы здравоохранения;
3) вовлечение семьи и общества в принятие решений по обеспечению здоровья матери и ребенка.
358. Стратегия безопасного материнства основывается на следующих принципах:
1) демедикализация - основывается на том, что "беременность - это не болезнь и роды не должны рассматриваться заранее как проблема, а новорожденные - как пациенты" и, соответственно, около 80 процентов женщин не нуждаются в излишних вмешательствах и лечении;
2) все технологии, применяемые в родовспоможении, должны соответствовать принятым в мировой практике, основываться на доказательной медицине и быть адаптированными к местным потребностям;

3) өңiрлендiру - қызметтi дамытуға босатылатын ресурстарды (дәрiлiк заттар, жабдық, бiлiктi кадрлар) дұрыс пайдалануға мүмкiндiк беретiн мамандандырылған көмек көрсету жөнiндегi медициналық қызметтердi ұтымды бөлу;
4) перинатальды көмек ақпараттылыққа, мүдделiлiкке және әйелдердiң және оның отбасының өз денсаулықтары мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдауға қатысуына негiзделуге тиiс.
359. 2003 жылдан бастап осы жобаны пилоттық медициналық ұйымдарда енгiзу басталды. Барлық пилоттық ұйымдардағы обсервациялық бөлiмдер таратылып, жеке босандыратын палаталар ашылды. Палаталарды жуғыш заттармен өңдеу жүргiзiлдi, әрi босандыру стерильдi емес, таза жағдайда жүргiзiлдi. Серiктестiк босандырулар, босанған әйелдердiң еркiн келiп кетуi, ана мен әкенiң нәрестенi күтуге қатысуы белсендi түрде көтермеленiп отырды. Нәтижесiнде, 2001 жылдың деректерiмен салыстырғанда акушерлiк асқынулардың жиiлеп кетуi, босанғаннан кейiнгi қан кету, аналардың бала тууда жарақат алуы, ерте неонатальды және ананың өлiм-жiтiмiнiң, нәрестелердiң науқастану көрсеткiштерi төмендедi, бала тудыруда дәрi-дәрмектердi негiзсiз қолдану, тууды ынталандыру және операция арқылы тудыру, рутиндiк акушерлiк құралдарды (клизмалар, қыру, спазмалитиктер қолдану, зәр жолын эпизио-, перинеотомиялау, катетеризациялау, нәрестенiң жоғарғы демалу жолдарынан сiлекей сорып алу (көрсетiлiмсiз), босанғаннан кейiн айна арқылы туу жолдарын қарау (көрсетiлiмсiз) азайды, босануда баланың гипоксиясының жиiлеп кетуi азайды, әйелдердiң босану кезiндегi қауiпсiздiк және қанағаттанушылық сезiмi артты (кәсiпқойлықпен босандыру және серiктестiк босанулар).
360. 2002 - 2005 жылдар кезеңiнде қауiпсiз ана болу стратегиясын енгiзу қорытындылары 2005 жылғы шiлдеде Алматы қаласында үйлестiру кеңесiнде талқыланған болатын.
361. Әйелдер мен балалардың жоғары мамандандырылған медициналық көмекке қол жеткiзуiн жетiлдiру және арттыру мақсатында ағымдағы жылы Астана қаласында әлемдiк стандартқа сәйкес келетiн 500 төсектiк Республикалық ана мен бала ғылыми орталығын ашу жоспарланып отыр.
362. Кемтар балалар үшiн сауықтыру көмегiне жоғары қажеттiлiктi ескере отырып, Астана қаласында 300 төсектiк Балаларға арналған республикалық сауықтыру орталығын салу басталды.
363. Әйелдер мен балаларға медициналық көмек көрсететiн республикалық медициналық ұйымдарды қазiргi заманғы медициналық жабдықтармен жарақтандыру жүзеге асырылуда (Ана мен баланы қорғау республикалық ғылыми-зерттеу орталығы, Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығы, "Ақсай" балаларға арналған республикалық клиникалық ауруханасы, "Алатау" балаларға арналған республикалық клиникалық санаторийi).

3) регионализация - это рациональное распределение медицинских услуг по оказанию специализированной помощи, позволяющей разумно использовать ресурсы (лекарственные средства, оборудование, квалифицированные кадры), отпускаемые на развитие службы;
4) перинатальная помощь должна основываться на информированности, заинтересованности и участии женщины и ее семьи в принятии решений по вопросам их здоровья.
359. С 2003 года началось внедрение данного проекта в пилотных медицинских организациях. Во всех пилотных организациях упразднены обсервационные отделения, открыты индивидуальные родовые палаты. Обработка палат проводилась моющими средствами, и роды проходили в чистых, а не в стерильных условиях. Активно поощрялись партнерские роды, свободные посещения родильниц, участие матери и отца в уходе за новорожденным. В результате в сравнении с данными 2001 года снизилась частота акушерских осложнений, послеродовых кровотечений, родового травматизма матерей, показатели ранней неонатальной и материнской смертности, заболеваемости новорожденных, снизилось необоснованное применение медикаментов в родах, частота родостимуляций и оперативного родоразрешения, отказ от применения рутинных акушерских пособий (клизмы, бритье, применение спазмолитиков, эпизио-, перинеотомия, катетеризация мочевого пузыря, отсасывание слизи из верхних дыхательных путей новорожденного (без показаний), осмотр родовых путей на зеркалах после родов (без показаний), снизилась частота внутриутробной гипоксии плода в родах, повысилось чувство безопасности и удовлетворенности у женщин в родах (профессиональное ведение родов и партнерские роды).
360. Итоги внедрения стратегии безопасного материнства за период 2002-2005 годы были обсуждены на координационном совещании в июле 2005 года в городе Алматы.
361. С целью совершенствования и повышения доступности высокоспециализированной медицинской помощи женщинам и детям в текущем году планируется открытие в городе Астане Республиканского научного центра материнства и детства на 500 коек, соответствующего требованиям мирового стандарта.
362. Учитывая высокую потребность в реабилитационной помощи детям с ограниченными возможностями, начато строительство Республиканского детского реабилитационного центра на 300 коек в городе Астане.
363. Осуществляется оснащение современным медицинским оборудованием республиканских медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь женщинам и детям (Республиканский научно- исследовательский центр охраны здоровья матери и ребенка, Научный центр педиатрии и детской хирургии, Республиканская детская клиническая больница "Аксай", Детский клинический санаторий "Алатау").

364. Балалар денсаулығын қорғау және денсаулық сақтау саласындағы қызметтер мәселелерi 2003 жылы Конвенцияны орындау туралы бастапқы баяндаманың 254-303-тармақтарында көрiнiс тапқан.
Әлеуметтiк қамсыздандыру, балаларға күтiм көрсету
жөнiндегi қызметтер мен мекемелер
(26-бап және 18-баптың 3-тармағы)
365. Қазақстан Республикасында балаларды, сондай-ақ балалары бар отбасыларын әлеуметтiк қорғау бөлiгiнде Конвенцияның 26-бабын және 27-бабының 3-тармағын, Комитеттiң ұсынымдарының 26-28, 51, 52, 53-тармақтарын орындауға ерекше назар аударылады.
366. Әлеуметтiк қорғау Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы арнайы мемлекеттiк жәрдемақы туралы", "Қазақстан Республикасындағы мүгедектiгi жөнiндегi, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасы бойынша төленетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы", " Қазақстан Республикасындағы мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы ", " Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеудi қолдау туралы", " Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы", " Халықты жұмыспен қамту туралы ", " Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы ", " Еңбек қауiпсiздiгi және оны қорғау туралы ", " Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы", " Балалары бар отбасыларына берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" және басқа да Заңдары шеңберiнде жүзеге асырылады.
367. Республикада көп балалы аналар мен отбасыларын әлеуметтiк қолдау "Қазақстан Республикасындағы арнайы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
368. "Алтын алқа", "Күмiс алқа" белгiлерiмен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелi "Ана даңқы" ордендерiмен наградталған көп балалы аналар; төрт және одан көп бiрге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар (оның iшiнде жоғары және орта арнайы оқу орындарында оқитын балалары - олар кәмелетке толғаннан кейiн оқу орындарын бiтiргенге дейiн) көп балалы отбасылардың 3,9 айлық есептiк (4017 теңге) көрсеткiш мөлшерiнде арнайы мемлекеттiк жәрдемақы тағайындауға құқығы бар.
369. "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кедейлiк шегінен төмен кiрiсi бар көп балалы отбасыларына отбасының әрбiр мүшесiне атаулы әлеуметтiк көмек төленедi. Атаулы әлеуметтiк көмектiң мөлшерi облыстарда, Астана және Алматы қалаларында белгiленген отбасының әрбiр мүшесiне есептегенде жан басына шаққандағы орташа кiрiс пен кедейлiк шегi арасындағы айырманы құрайды.
370. 2005 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша атаулы әлеуметтiк көмек алушылар арасында 18 жасқа дейiнгi балалардың үлесi 2004 жылдың ұқсас есепті кезеңінде қалыптасқан 61,8 пайыз көрсеткiштен аса отырып, 62,6 пайызды құрады. Атаулы әлеуметтiк көмек алушылар арасындағы балалар үлесiнiң ұлғаюына байланысты 2005 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша 13,8 пайыздан (2004 жылғы 1 қаңтардағы) 14,3 пайызға дейiн бала күтумен айналысатын адамдардың үлесiнiң артқаны байқалады.

364. Вопросы охраны здоровья детей и услуги в области здравоохранения отражены в пунктах 254-303 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Социальное обеспечение, службы и
учреждения по уходу за детьми
(статья 26 и пункт 3 статьи 18)
365. Особое внимание в Республике Казахстан уделяется выполнению статьи 26 и пункта 3 ст. 27 Конвенции, пунктов 26-28, 51, 52, 53 рекомендаций Комитета в части социальной защиты детей, а также семей, имеющих детей.
366. Социальная защита детей осуществляется в рамках Законов Республики Казахстан " О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", " О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", " О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", " О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", " Об обязательном социальном страховании", " О занятости населения ", " О труде в Республике Казахстан", " О безопасности и охране труда ", " О государственной адресной социальной помощи", " О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и др.
367. Социальная поддержка многодетных матерей и семей в республике осуществляется согласно Закону Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан".
368. Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алка", "Күмic алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени; многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей (в том числе детей, обучающихся на очном отделении в высших и средних профессиональных учебных заведениях, - после достижения ими совершеннолетия до времени окончания ими учебных заведений) имеют право на назначение специального государственного пособия (далее - пособие) в размере 3,9 месячного расчетного показателя (4017 тенге).
369. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" многодетным семьям, имеющим доход ниже черты бедности, выплачивается адресная социальная помощь на каждого члена семьи. Размер адресной социальной помощи составляет разницу между среднедушевым доходом и чертой бедности из расчета на каждого члена семьи, установленной в областях, городах Астане и Алматы.
370. Доля детей до 18 лет в числе получателей адресной социальной помощи по состоянию на 1 января 2006 года составила 62,6 процентов, превысив показатель 61,8 процента, сложившийся за аналогичный отчетный период 2004 года. В связи с увеличением доли детей в числе получателей адресной социальной помощи наблюдается увеличение доли лиц, занятых по уходу за детьми с 13,8 процента (на 1 января 2005 года) до 14,3 процента по состоянию на 1 января 2006 года.

371. Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес халықты әлеуметтiк қамсыздандыруды одан әрi жетiлдiру шараларын көздейтiн және қазақстандықтардың iс жүзiнде әрбiр отбасының мүддесiн қолайлы қозғайтын Әлеуметтік реформаларды одан әрi тереңдетудiң 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламасы iске асырылуда. Осыған байланысты 2005 жылғы 28 маусымда ана мен баланы қорғау, сондай-ақ балалары бар аз қамтылған отбасыларын мемлекеттiк қолдау мақсатында "Балалары бар отбасыларына берiлетiн мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Осы Заңға сәйкес 2003 жылдан бастап адамның (отбасының) кiрiстерiне қарамастан төленетiн бала тууға байланысты бiр жолғы мемлекеттiк жәрдемақы төлеумен қатар (15 еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде) балаларға арналған жәрдемақылардың қосымша екi түрiн енгiзу көзделген:
2006 жылғы 1 қаңтардан бастап - 18 жасқа дейiнгi балаларға арналған жәрдемақылар, олар отбасыларына азық-түлiк себетi құнынан төмен жан басына шаққандағы орташа кiрiстен төленедi. Балаларға арналған жәрдемақылар мөлшерi әрбiр балаға ай сайын 1 айлық есептiк көрсеткiштi құрайды (2006 жылы 1030 теңге);
2006 жылғы 1 шiлдеден бастап - бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмi жөнiндегi жәрдемақы, ол ай сайын отбасының кiрiсiне қарамастан төленедi.
372. Бұл ретте бала күтiмi жөнiндегi жәрдемақылардың мөлшерi бала туу кезектiлiгiне қарай сараланатын болады және мыналарды құрайды:
бiрiншi балаға - 3 айлық есептiк көрсеткiш;
екiншi балаға - 3,5 айлық есептiк көрсеткiш;
үшiншi балаға - 4 айлық есептiк көрсеткiш;
төрт және одан астам балаға 4,5 айлық есептiк көрсеткiштен.
373. Жәрдемақылардың мөлшерi мемлекеттiң экономикалық мүмкiндiктерiн негiзге ала отырып белгiленген және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында бекiтiлетiн айлық есептiк көрсеткiштiң өзгеруiне байланысты жыл сайын ұлғайтылатын болады.
374. "Балалары бар отбасыларына төленетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру үшiн 2006 жылы мемлекет балаларға арналған жәрдемақыны төлеу үшiн 6,5 млрд. теңге, бала күтiмi бойынша жәрдемақы төлеу үшiн - 6,3 млрд. теңге және бала тууға байланысты жәрдемақы төлеу үшiн - 4,3 млрд.теңге көзделген.
375. Конвенцияның 3-бабының 3-тармағын iске асыру мақсатында республикада 90 үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi құрылып, жұмыс iстейдi, олар 10 мың мүгедек балаға қызмет көрсетедi. Бiлiм беру бойынша психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар желiсi, сауықтыру орталықтары, медициналық-әлеуметтiк сауықтыруға және денсаулығында ауыр кемшiлiгi бар балаларды барынша ықтимал дамытуға бағдарланған түзету кабинеттерi желiсi дамуда.

371. В соответствии с Посланием Главы государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года реализуется Программа дальнейшего углубления социальных реформ на 2005-2007 годы, которая предусматривает меры дальнейшего совершенствования социального обеспечения населения и благоприятно затронет интересы практически каждой семьи казахстанцев. В связи с чем, 28 июня 2005 года в целях защиты материнства и детства, а также государственной поддержки малообеспеченных семей с детьми принят Закон Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей". Согласно данному Закону, наряду с выплатой единовременного государственного пособия в связи с рождением ребенка (в размере 15-ти месячного расчетного показателя), с 2003 года выплачиваемого независимо от доходов лица (семьи), предусмотрено введение двух дополнительных видов детских пособий:
с 1 января 2006 года - пособия на детей до 18 лет, которые будут выплачиваться семьям со среднедушевым доходом ниже стоимости продовольственной корзины. Размер пособий на детей составит 1 месячный расчетный показатель ежемесячно на каждого ребенка (1030 тенге в 2006 году);
с 1 июля 2006 года - пособия по уходу за ребенком до достижения им возраста одного года, которое будет выплачиваться ежемесячно независимо от дохода семьи.
372. При этом размеры пособий по уходу будут дифференцированы в зависимости от очередности рождения ребенка и составят: на первого ребенка - 3 месячных расчетных показателя; на второго ребенка - 3,5 месячных расчетных показателя; на третьего ребенка - 4 месячных расчетных показателя; на четвертого и более ребенка - 4,5 месячных расчетных показателя.
373. Размеры пособий определены, исходя из экономических возможностей государства и будут ежегодно увеличиваться в связи с изменением месячного расчетного показателя, утверждаемого Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
374. Для реализации Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" в 2006 году государством предусмотрено 6,5 млрд. тенге для выплаты пособия на детей, 6,3 млрд. тенге - для выплаты пособия по уходу и 4,3 млрд. тенге - для выплаты пособия в связи с рождением ребенка.
375. В целях реализации пункта 3 статьи 3 Конвенции в республике созданы и функционируют 90 отделений социальной помощи на дому, которые обслуживают более 10 тыс. детей-инвалидов. По линии образования развивается сеть психолого-медико-педагогических консультаций, реабилитационных центров, кабинетов коррекции, ориентированных на медико-социальную реабилитацию и максимально возможное развитие детей с тяжелыми дефектами здоровья.

376. Республикада балаларға арналған 18 медициналық-әлеуметтiк мекеме жұмыс iстейдi, оның 17-сi ақыл-eci артта қалған балаларға арналған, 1-eуi дене бiтiмiнде кемшiлiгi бар балаларға арналған, оларда 2988 мүгедек бала тұрады, оның iшiнде 737-сi жетiмдер немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалғандар. Қазақстан Республикасы осы балаларды ұстауға арналған шығындарды жыл сайын ұлғайту жөнiнде шаралар қабылдауда. Мәселен, егер 2003 жылы көрсетiлген шығындар бiр тұрғынға шаққанда 231,0 мың теңгенi құраған болса, онда 2004 жылы - 286,7 мың теңгенi құрады.
377. Конвенцияның 23-бабын орындау мақсатында 2008 жылғы сәуiрде "Қазақстан Республикасындағы мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының жаңа Заңы қабылданды. Осы Заң мүгедектердi әлеуметтiк қорғау жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын нақтылайды және жүйелендiредi. Онда мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуға, қоғамға кiрiгуге, ақпаратқа қол жеткiзуге, бiлiм алуға, денсаулық жағдайын ескере отырып қызмет түрiн еркiн таңдап алуға, тегiн медициналық көмекке, кәсiби даярлыққа және қайта даярлауға, еңбек қабiлетiн қалпына келтiруге және жұмысқа орналасуға құқықтары белгiленген. Заңда сондай-ақ мүгедектердi медициналық, әлеуметтiк және кәсiби сауықтыруды жүргiзу жөнiндегi нақты iс-шараларды реттейтiн нормалар белгiленген.
378. "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 11 қарашадағы N 1188 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1276 қаулысына сәйкес І және II топтағы мүгедектер, бала жасынан мүгедектер, мүгедек балалар үшiн кәсiптiк орта және жоғары бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарына түсу кезiнде 0,5 пайыз, жетiм балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар үшiн - бекiтiлген мемлекеттiк бiлiм тапсырысының 1 пайызы мөлшерiнде квота көзделедi.
379. Жоғары оқу орындарында бiлiм алатын, кәсiптiк орта оқу орындарында оқитын, мемлекеттiк тапсырыс немесе грант бойынша бiлiм беру ұйымдарында оқитын мүгедектерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стипендиямен қамтамасыз ету жөнiндегі жеңiлдiктер ұсынылады. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 10 желтоқсандағы N 1903 қаулысымен бекiтiлген Бiлiм беру ұйымдарында оқитын жекелеген санаттарға мемлекеттiк стипендиялар тағайындау және төлеу ережесiне сәйкес зағип немесе саңырау-мылқау студенттерге, кәсiптiк жоғары оқу орындарының магистранттарына, кәсiптiк орта оқу орындарының оқушыларына стипендияның бастапқы мөлшерiнiң 75 пайызы мөлшерiнде стипендияға үстемеақы белгiленген.

376. В Республике действуют 18 детских медико-социальных учреждений, в том числе 17 для умственно-отсталых детей, 1 - для детей с физическими недостатками, в которых проживают 2988 детей-инвалидов, в том числе 737 являются сиротами или остались без попечения родителей. Республикой Казахстан принимаются меры по ежегодному увеличению затрат на содержание этих детей. Так, если в 2003 году указанные затраты составляли 231,0 тысяч тенге на одного проживающего, то в 2004 году - 286,7 тысяч тенге.
377. В целях выполнения статьи 23 Конвенции в апреле 2005 года был принят новый Закон Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан". Данный Закон уточняет и систематизирует основные направления государственной политики по социальной защите инвалидов. В нем определены права инвалидов на социальную защиту, интеграцию в общество, доступ к информации, образованию, свободному выбору рода деятельности с учетом состояния здоровья, бесплатную медицинскую помощь, профессиональную подготовку и переподготовку, восстановление трудоспособности и трудоустройство. В законе также определены нормы, регулирующие конкретные мероприятия по проведению медицинской, социальной и профессиональной реабилитации инвалидов.
378. Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1276 "О внесении дополнения в постановление Правительства РК от 11 ноября 2002 года N 1188 " определена квота для инвалидов I и II групп, инвалидов с детства, детей-инвалидов при поступлении на учебу в организации образования среднего профессионального и высшего профессионального образования в размере 0,5 процентов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей - 1 процент от утвержденного государственного образовательного заказа.
379. Инвалидам, обучающимся в высших учебных заведениях, учащимся средних профессиональных учебных заведений, обучающимся в организациях образования по государственному заказу или гранту, в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставляются льготы по стипендиальному обеспечению. Согласно Правилам назначения и выплаты государственных стипендий отдельным категориям обучающихся в организациях образования, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года N 1903, слепым или глухонемым студентам, магистрантам высших профессиональных учебных заведений, учащимся средних профессиональных учебных заведений установлена надбавка к государственной стипендии в размере 75 процентов к первоначальному размеру стипендии.

380. Соғыс iс-қимылында не әскери қызметтiң өзге мiндеттерiн орындау кезiнде, Чернобыль АЭС-iнiң және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлерде радиациялық апаттардың және авариялардың, ядролық қаруды сынау салдарынан және олардың мүгедектiгi ата-анасының бiреуiнiң радиациялық сәулеленуiне генетикалық байланысты жағдайда жаралану, контузия алу, жарақаттану немесе жауынгерлiк iс-қимылдарда пайда болған аурулар салдарынан мүгедек болып қалған кәсiптiк жоғары оқу орындарының студенттерiне, магистранттарына, кәсiптiк орта оқу орындарының оқушыларына стипендияға үстемақы стипендияның бастапқы мөлшерiнiң 50 пайызын құрайды.
381. 18 жасқа дейiн мүгедек балалар "Мүгедектердi сауықтырудың кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 20 шiлдедегi N 754 қаулысымен бекiтiлген Мүгедектердi протездiк-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету ережесiне сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттiк тапсырыс қаражаты есебiнен әлеуметтiк сауықтырудың көрсетiлген түрлерiмен қамтамасыз етiледi.
382. Қабылданып отырған шаралардың нәтижесiнде соңғы жылдары мүгедектердi протездiк-ортопедиялық көмекпен және есту-протездеумен қамтамасыз етуге арналған құралдарды қаржыландыру едәуiр ұлғайды. Мәселен, егер 2002 жылы протездiк-ортопедиялық көмек көрсетуге бюджеттен мүгедектерге 143,2 млн. теңге, сурдо-құралдарды сатып алуға - 91,9 млн. теңге бөлiнген болса, 2005 жылы тиiсiнше, 444,9 млн. теңге және 221,4 млн. теңге бөлiндi.
383. 2004 жылы 8678 мүгедек бала протездiк-ортопедиялық көмек, 1536 бала есту-протездеу көмегiн алды, 2005 жылы тиiсiнше 9 мың және 1200 мүгедек бала.
384. Мүгедектердi оңалтудың 2002 - 2005 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру медициналық-әлеуметтiк сараптама қызметiн қайта ұйымдастыруды қамтамасыз етуге, тұрақты әлеуметтiк қызмет көрсету мекемелерiнiң, үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiнiң желiсiн кеңейтуге, мүгедектерге көрсетiлетін техникалық көмекші құралдардың көлемiн ұлғайтуға және сапасын жақсартуға, мүгедектердiң инфрақұрылымға қол жеткiзуiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды көздеуге мүмкiн бердi.
385. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 6 қаңтардағы N 17 қаулысымен "2006 - 2008 жылдарға арналған Мүгедектердi сауықтыру бағдарламасы" бекiтiлдi. Осы Бағдарлама мүгедектiктiң алдын алу жүйесiн жетiлдiрудi, сондай-ақ дене бiтiмi, ақыл-eci, психикалық және сенсорлық кемшiлiктiң (бiрiншi деңгейiнiң алдын алу) туындауының алдын алуға және кемшiлiктiң тұрақты функционалдық шектеуге немесе мүгедектiкке (екiншi деңгейдiң алдын алу) ауысуының алдын алуға бағытталған шаралар кешенiн көздейдi.
Бағдарламаны iске асыру мыналарды қамтамасыз етедi:

380. Студентам, магистрантам высших профессиональных учебных заведений, учащимся средних профессиональных учебных заведений, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболеваний, полученных в боевых действиях, либо при выполнении иных обязанностей воинской службы, вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия или при условии, что их инвалидность генетически связана с радиационным облучением одного из родителей, надбавка к государственной стипендии составляет 50 процентов к первоначальному размеру стипендии.
381. Дети-инвалиды до 18 лет в соответствии с Правилами обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2005 года N 754 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов", обеспечиваются указанными видами социальной реабилитации за счет средств государственного заказа в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
382. В результате принимаемых мер, за последние годы значительно увеличилось финансирование средств на обеспечение инвалидов протезно-ортопедической помощью и слухопротезирование. Так, если в 2002 году на оказание протезно-ортопедической помощи из бюджета инвалидам было выделено 143,2 млн. тенге, приобретение сурдо- средств - 91,9 млн. тенге, то в 2005 году, соответственно, 444,9 млн. тенге и 221,4 млн. тенге.
383. В 2004 году протезно-ортопедическую помощь получили 8678 и слухопротезную помощь - 1536 детей-инвалидов, в 2005 году соответственно более 9 тысяч и 1200 детей-инвалидов.
384. Реализация Программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы позволила обеспечить реорганизацию службы медико-социальной экспертизы, расширить сеть стационарных учреждений социального обслуживания, отделений социальной помощи на дому, увеличить объемы и улучшить качество предоставляемых инвалидам технических вспомогательных средств, предусмотреть меры по обеспечению доступа инвалидам к инфраструктуре.
385. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 января 2006 года N 17 утверждена "Программа реабилитации инвалидов на 2006-2008 годы". Данная Программа предусматривает совершенствование системы профилактики инвалидности, а также комплекс мер, направленный на предупреждение возникновения физических, умственных, психических и сенсорных дефектов (профилактика первого уровня) и предупреждение перехода дефекта в постоянное функциональное ограничение или инвалидность (профилактика второго уровня).
Реализация Программы обеспечит:

1) әйелдер консультациялары мен босандыратын мекемелерде әйелдердi; ерте жастағы балаларды скринингтiк тестiлеудi уақтылы жүргiзудi және оның сапасын жақсартуды, бұл оның дамуын бастапқы сатысында патологиясын анықтауға мүмкiндiк бередi;
2) жұмыс орындарын аттестаттауды жүргiзудi, еңбек шарттарын, қауiпсiздiгiн және оны қорғауды сақтауды;
3) мүгедектiгi бар адамдардың дерекқорын жасауды.
386. 2002 - 2005 жылдарға арналған Мүгедектердi оңалтудың бағдарламасын iске асыру жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 2004 жылы "Мүгедектердiң орталықтандырылған дерекқоры" атты аппараттық-бағдарламалық қамсыздандыруды дайындап, енгiзудi бастады.
387. Қазақстан Республикасы Комитет ұсынымдарының 52-тармағын және 54-тармағының б) тармақшасын орындау мақсатында 2004 жылғы желтоқсанда "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы N 126 Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлдi. Осы толықтыруларға сәйкес мүгедектiгi бойынша жәрдемақыға құқығы бар мүгедек балалар санатына 18 жасқа дейiнгi балалар енгiзiлдi. "Қазақстан Республикасындағы әлеуметтiк мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға 0,9 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде (927 теңге), I, II топтағы 16-дан 18 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға - 1,4 айлық есептiк көрсеткiш (1442 теңге), III топтағыларға - 0,6 айлық есептiк көрсеткiш (618 теңге) төленедi. Жәрдемақының мөлшерi жыл сайын тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекiтiлетiн айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнiң өзгеруiне байланысты ұлғайтылады.
388. "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мүгедек балалары бар отбасыларына үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi құрылады. Бөлiмшелердiң негiзгi мiндеттерi сырттан күтiм жасауға мұқтаж мүгедек балаларды анықтау, оларды әлеуметтiк дағдыға, өзiне-өзi қызмет көрсету дағдыларына үйрету, демалыс ұйымдастыру, ата-аналар мен отбасы мүшелерiн мүгедек балалармен қарым-қатынас жасауға және оларға күтiм жасауға үйрету, консультативтiк-медициналық және құқықтық көмек көрсету болып табылады. 2003 - 2004 жылдары шамамен 10 мың мүгедек балаға қызмет көрсететiн осындай 90 бөлiмше құрылды.
389. Конвенцияның 26-бабын iске асыру мақсатында 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап мемлекет жүзеге асыратын азаматтарды әлеуметтiк қорғау нысандарының бiрi ретiнде мiндеттi әлеуметтiк сақтандырудың құқықтық, экономикалық және ұйымдық негiздерiн белгiлейтiн Қазақстан Республикасында "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Заң қолданысқа енгiзiлдi.

1) своевременное проведение и улучшение качества скринингового тестирования женщин в женских консультациях и родовспомогательных учреждениях; детей раннего возраста, что позволит выявить патологию на ранних стадиях ее развития;
2) проведение аттестации рабочих мест, соблюдение условий, безопасности и охраны труда;
3) создание банка данных лиц, имеющих инвалидность.
386. В соответствии с Планом мероприятий по реализации Программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в 2004 году было разработано и начато поэтапное внедрение аппаратно-программного обеспечения "Централизованная база данных инвалидов".
387. Республикой Казахстан в целях реализации пункта 52 и подпункта б) пункта 54 рекомендаций Комитета в декабре 2004 года внесены изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года N 126 "О государственных социальных пособиях по инвалидности по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан". Согласно данным дополнениям к категории детей-инвалидов, имеющих право на пособия по инвалидности, включены дети до 18-летнего возраста. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" детям-инвалидам до 16 лет выплачивается пособие в размере 0,9 месячного расчетного показателя (927 тенге), детям-инвалидам с 16 до 18 лет I, II групп - 1,4 месячного расчетного показателя (1442 тенге), III группы - 0,6 месячного расчетного показателя (618 тенге). Размер пособия ежегодно увеличивается в связи с изменением размера месячного расчетного показателя, утверждаемого Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
388. Согласно Закону Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" создаются отделения социальной помощи на дому семьям, имеющим детей-инвалидов. Основными задачами отделений являются выявление детей-инвалидов, нуждающихся в постороннем уходе, привитие им социальных навыков, навыков самообслуживания, организация досуга, обучение родителей и членов семьи общению с детьми-инвалидами и уходу за ними, оказание консультативной медицинской и правовой помощи. В 2003-2004 годах создано 90 таких отделений, обслуживающих около 10 тыс. детей-инвалидов.
389. В целях реализации статьи 26 Конвенции с 1 января 2005 года в Республике Казахстан введен в действие Закон "Об обязательном социальном страховании", устанавливающий правовые, экономические и организационные основы обязательного социального страхования как одной из форм социальной защиты граждан, осуществляемой государством.

390. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру түрлерiнiң бiрi асыраушысынан айрылу жағдайында сақтандыру болып табылады.
Асыраушысынан айрылу жағдайында әлеуметтiк төлемдердi тағайындау мен алуға ол үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы - қайтыс болған (coт хабар-ошарсыз жоғалған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасының мынадай мүшелерiнiң құқығы бар:
1) егер олар он сегiз жасқа толғанға дейiн мүгедек болып қалса, он сегiз жасқа толмаған және осы жастан жоғары балалары, оның iшiнде асырап алған балаларының, аға-iнiлерiнiң, апа-сiңлiлерiнiң және немерелерiнiң. Eгер осы тармақшада көрсетiлген адамдар жалпы орта, кәсiптiк бастауыш оқу орындарында, кәсiптiк орта және жоғары бiлiм берудiң күндiзгi нысаны бойынша оқитын болса, әлеуметтiк төлем оқу орнын бiтiргенге дейiн жүзеге асырылады;
2) егер ол қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз жоғалған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының бiр жарым жасқа толмаған балаларына, аға-iнiлерiне, апа-сiңлiлерiне немесе немерелерiне күтiм жасаумен айналысса, жасына және еңбек қабiлеттiлiгiне қарамастан, ата-аналарының бiрiнiң немесе ерiнiң-зайыбының, не атасының, әжесiнiң, аға-iнiсiнiң немесе апа-сiңлiсiнiң.
391. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға - олар үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға тағайындалған әлеуметтiк төлемдер Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес әрбiр айрылған ата-анасы үшiн асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) төленедi.
392. Асыраушысынан айрылу жағдайында төленетiн әлеуметтiк төлемдер оның қамқорлығындағы қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз жоғалған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасы мүшелерiне қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз жоғалған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының отбасы мүшесі (мүшелерi) әлеуметтiк төлемдер алу құқығын сақтап қалатын уақыт кезеңi iшiнде ай сайын төленедi.
VIII. Бiлiм беру, демалу және мәдени iс-шаралар
Кәсiптiк даярлық пен бағдар берудi қоса алғанда, бiлiм беру
(28-бап)
393. Республикада бiлiм алу құқығына Қазақстан Республикасының Конституциясында кепiлдiк берiлген. Қазақстан Республикасы Конституциясының 30-бабына сәйкес азаматтарға мiндеттi тегiн орта бiлiм алуға кепiлдiк берiледi.
394. Республиканың ұлттық бiлiм беру моделi бiлiм берудiң 4 деңгейiн қамтиды, бұл 1997 жылы ЮНЕСКО ұсынған Халықаралық бiлiм беру жiктемесiне сәйкес келедi:
мектепке дейiнгi тәрбие және оқыту,
орта бiлiм беру,
кәсiптiк жоғары бiлiм беру,
жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру.

390. Одним из видов обязательного социального страхования является страхование на случай потери кормильца. Право на назначение и получение социальных выплат на случай потери кормильца имеют следующие члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца - участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления:
1) дети, в том числе усыновленные (удочеренные), братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, если они стали инвалидами до достижения восемнадцати лет. При этом братья, сестры и внуки - при условии, если они не имеют трудоспособных родителей или если они не получают алименты от родителей. Если лица, ставшие инвалидами, обучаются в учебных заведениях среднего общего, начального профессионального, по очной форме среднего и высшего профессионального образования, социальная выплата осуществляется до окончания учебного заведения;
2) один из родителей или супруг, либо дед, бабушка, брат или сестра независимо от возраста и трудоспособности, если он (она) занят (занята) уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, не достигшими полутора лет.
391. Социальные выплаты, назначенные детям, оставшимся без попечения родителей - участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, выплачиваются усыновителю, опекуну (попечителю) за каждого потерянного родителя в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
392. Социальные выплаты на случай потери кормильца выплачиваются членам семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшим на его иждивении, ежемесячно на протяжении периода времени, в течение которого член (члены) семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца сохраняет (сохраняют) право на получение социальных выплат.
VIII. Образование, отдых и культурные мероприятия
Образование, включая профессиональную
подготовку и ориентацию
(статья 28)
393. Право на образование в республике гарантировано Конституцией Республики Казахстан. В соответствии со статьей 30 Конституции Республики Казахстан гражданам гарантируется обязательное бесплатное среднее образование.
394. Национальная модель образования республики включает в себя 4 уровня образования, что соответствует Международной классификации образования, рекомендованной ЮНЕСКО в 1997 году:
дошкольное воспитание и обучение,
среднее образование,
высшее профессиональное образование,
послевузовское профессиональное образование.

395. Қазiргi уақытта республикада жаңа туған және кәмелетке толған (0-ден 18 жасқа дейiн) 5 миллионнан астам бала тұрады. Оның: 1 млн. 508 мыңы мектепке дейiнгi жастағы балалар, 3 миллионға жуығы - мектеп жасындағы балалар.
396. Жаңа жағдайларда бiлiм беру жүйесiн дамыту елдiң әлеуметтiк-экономикалық өсуiнiң анықтаушы факторына айналуда, сондықтан бүгiнгi таңда бiлiмнiң сапасы мен құндылығына сұраныс жоғары. Осы мақсатта Қазақстан Республикасында бiлiм берудi дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы қабылданды.

395. В настоящее время в республике проживают более 5 миллионов детей с рождения до совершеннолетия (с 0 до 18 лет). Из них: 1 млн. 508 тысяч детей дошкольного возраста, около 3 миллионов - дети школьного возраста.
396. Развитие системы образования в новых условиях становится определяющим фактором социально-экономического роста страны, поэтому сегодня высока потребность в качестве и ценности знаний. В этих целях принята Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2005-2010 годы.

397. Оны iске асыруға республикалық бюджеттен 330 млрд. теңгеден астам немесе 2,5 млрд. AҚШ долларынан жоғары қаражат бөлу көзделген. Осы шара бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын барлық жерде нығайтуға мүмкіндiк бередi.
398. Қазақстан Республикасына бiлiм берудi дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында мектепке дейiнгi тәрбиенiң қол жетiмдiлiгiне едәуiр көңiл бөлiнiп отыр.
399. Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 21 желтоқсандағы N 1353 қаулысымен мектепке дейiнгi ұйымдар қызметiнiң үлгi ережесi бекiтiлген, онда мектепке дейiнгi ұйымдардың негiзгi түрлерi мен функциялары белгiленген, мемлекеттiк мектепке дейiнгi ұйымдарда балаларды ұстағаны үшiн ата-аналардың ақы төлеу тәртiбi белгiленген. Кемтар балалар және туберкулезбен ауыратындармен байланыста болатын балалар балабақша үшiн ақы төлеуден босатылады.

397. На ее реализацию предусмотрено выделение из республиканского бюджета более 330 млрд. тенге или свыше 2,5 млрд. долларов США. Данная мера позволит повсеместно укрепить материально-техническую базу организаций образования.
398. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2005-2010 годы серьезное внимание уделяется доступности дошкольного воспитания.
399. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2004 года N 1353 утверждены типовые правила деятельности дошкольных организаций образования, где определены основные виды и функции дошкольных организаций, установлен порядок оплаты родителей за содержание детей в государственных дошкольных организациях. От оплаты за детский сад освобождаются дети с ограниченными возможностями и дети, состоящие в контакте с туберкулезными больными.

400. Мектепке дейiнгi бiлiм берудiң аз шығынды нысандарын дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi 2005 жылғы 27 маусымда N 441 "Балалар толық және толық емес болатын мектепке дейiнгi шағын орталықтар қызметiнiң үлгi ережесiн бекiту туралы" бұйрықты шығарды. Мектепке дейiнгi шағын орталықтар аптасына 2-ден 7 ретке дейiн, күнiне 2-ден 10 сағатқа дейiн таңертеңгi сағатта да, күннiң екiншi жартысында да икемдi режим бойынша жұмыс iстей алады.

400. С целью развития низкозатратных форм дошкольного образования Министерством образования и науки Республики Казахстан издан приказ от 27 июня 2005 года N 441 "Об утверждении Типовых правил деятельности дошкольных мини-центров с полным и неполным днем пребывания детей". Дошкольные мини-центры могут функционировать по гибкому режиму от 2 до 7 раз в неделю, от 2 до 10 часов в день, как в утренние часы, так и во второй половине дня.

401. Мектепке дейiнгi бiлiм беру жүйесiндегi реформаларды тереңдету үшiн Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2004 жылғы 14 мамырдағы N 410 бұйрығымен мектепке дейiнгi тәрбие мен оқытудың мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарты бекiтiлдi. Стандартты қабылдау әрбiр баланың республиканың бүкiл аумағында балаларды мектепте оқуға даярлаудың баламалылығын және бiрыңғай бастапқы деңгейiн қамтамасыз ететiн мектепке дейiнгi тәрбие мен оқыту мазмұнының мiндеттi минимумын алуы үшiн жағдай жасайды.

401. Для углубления реформ в системе дошкольного воспитания приказом Министерства образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2004 года N 410 утвержден государственный общеобязательный стандарт дошкольного воспитания и обучения. Принятие стандарта создает условия для получения каждым ребенком обязательного минимума содержания дошкольного воспитания и обучения, обеспечивающего эквивалентность и единый стартовый уровень подготовки детей к школьному обучению на всей территории республики.

3) кемтар балаларды мектепке дейiнгi бiлiм беру жүйесiне тарту үшiн 380 түзету және инклюзивтi бiлiм беру кабинеттерiн ашу (2008 - 2010 жылдары);
4) 75 пайыз бес жасар балалар жақсартылған оқу-әдiстемелiк, кадрлық және материалдық-техникалық базамен "мектепалды" институтымен қамтылатын болады.
409. Республикада әрбір баланың лайықты және сапалы бiлiмге құқығын iске асыру үшiн қажеттi жағдайлар жасау жөнiндегi жұмыс жалғасуда.

3) открытие 380 кабинетов коррекции и инклюзивного образования для вовлечения детей с ограниченными возможностями в систему дошкольного образования (2008-2010 годы).
4) 75 процентов детей пятилетнего возраста будут охвачены институтом "предшколы" с улучшенной учебно-методической, кадровой и материально-технической базой.
409. В республике продолжается работа по созданию необходимых условий для реализации права каждого ребенка на достойное и качественное образование.

268
412. Балаларды оқыту және тәрбиелеу үшiн қажеттi жағдайлар жасау мақсатында 2005 жылы республикалық бюджеттен жобалық қуаты 21,9 мың оқушы орын 44 ауылдық мектеп салуға 6 млрд. теңге бөлiнген, 4 млрд. 212 млн. теңге сомасына 23 мектеп пайдалануға берiлдi. Жергiлiктi бюджеттiң есебiнен 7,6 мың оқушы орнына 3 млрд. 472 млн. теңге сомасына 32 мектеп салынды.
413. Мемлекеттiк ауылдық бiлiм беру ұйымдарының материалдық базасын нығайту жөнiнде елеулi жұмыс жүргiзiлдi. Мәселен, 2005 жылы жергiлiктi бюджеттен мемлекеттiк ауылдық бiлiм беру ұйымдарының материалдық базасын нығайтуға 3 млрд. 480 млн. теңге немесе республика бойынша бөлiнген қаражаттың жалпы сомасының 72,6 пайызы бөлiндi.

268
412. В целях создания необходимых условий для обучения и воспитания детей в 2005 году из республиканского бюджета выделено 6 млрд. тенге на строительство 44 сельских школ с проектной мощностью 21,9 тыс. ученических мест, введено в эксплуатацию 23 школы на сумму 4 млрд.212 млн. тенге. За счет местного бюджета построено 32 школы на сумму 3 млрд.472 млн. тенге на 7,6 тыс. ученических мест.
413. Проведена значительная работа по укреплению материальной базы государственных сельских организаций образования. Так, в 2005 году из местного бюджета на укрепление материальной базы государственных сельских организаций образования 3 млрд. 480 млн.тенге, или 72,6 процента от общей суммы выделенных средств по республике.

414. Олардан ауылдық ұйымдардың 285 физика, химия, биология кабинеттерi үшiн оқу жабдықтарын сатып алуға 1 млрд. 903 млн. теңге, 2661 мектеп жиhазын сатып алуға - 149,4 мың теңге, спорттық мүкәммал, компьютерлiк сынып, еңбек кабинетiн, лингафондық, мультимедиялық кабинеттер сатып алуға - 1 млрд. 427 млн. теңге бөлiндi.
415. Еуропалық Одақтың "Қазақстанда шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыта отырып, кәсiптiк бiлiм беру мен оқытудың байланысы" жобасы шеңберiнде Алматы облысының кәсiптiк мектептерiнiң (лицейлерiнiң) материалдық базасын нығайтуға - 25,6 млн. теңге, Шығыс Қазақстандiкiне - 6,9 млн.теңге, Қостанайдiкiне - 7,4 млн.теңге, Маңғыстаудiкiне - 37,1 млн.теңге, Павлодардiкiне - 5,9 млн.теңге, Солтүстiк Қазақстандiкiне - 9,9 млн. теңге, Оңтүстiк Қазақстандiкiне - 33,9 млн. теңге бөлiндi.
416. Мектептердi жаңа формацияның бiлiктiлiгi жоғары мұғалiмдерiмен қамтамасыз ету, мұғалiм кәсiбiнiң беделiн арттыру, сондай-ақ орта бiлiм берудегi реформаларды педагогикалық сүйемелдеу мақсатында Мемлекет басшысының Қазақстан халқына 2004 жылғы наурыздағы Жолдауында 12 жылдық мектеп педагогтарын даярлауға қосымша 5 мың (қазiр бар 3 мыңға қоса) грант бөлу және мұғалiмдердiң бiлiктiлiгiн неғұрлым сапалы деңгейге көтеру туралы тапсырма берiлген.
417. Республикада студенттiктi әлеуметтiк қолдау жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде:
жоғары оқу орындарының студенттерi үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң атаулы стипендияларының саны 1000-ғa көбейтiлдi;
2004 жылмен салыстырғанда орта есеппен 78,7 пайызға: колледж оқушыларына 5147 теңге, студенттер мен магистранттарға - 6434 теңге, интерндерге - 11652 теңге сомасында жоғарылатылған стипендия мөлшерi белгiлендi.
Студенттер үшiн Президент стипендиясы 12686 теңгенi құрайды; колледждер мен жоғары оқу орындарында мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде оқитындардың жолақысына өтемақы төленетiн болады;
бiлiм беру гранттарының көлемi ұлғаяды, екiншi деңгейдегi банктер арқылы студенттiк кредит беру дами бастайды;
бұрын мемлекеттiк бiлiм беру кредиттерi бойынша оқып келгендер 2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап мемлекеттiк бiлiм беру гранттары бойынша оқуға көшiрiлдi.
418. Он жылдан астам уақыттан берi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендиясы нысаналы мақсатта iске асырылуда, оның мақсаты неғұрлым талантты жастарды елiмiз үшiн неғұрлым басым мамандықтар бойынша шет елдердiң үздiк жоғары оқу орындарында оқыту болып табылады. Ел Президентiнiң атынан берiлетiн "Болашақ" стипендиясы - жастардың қабiлетiн танудың ең жоғары дәрежелерiнiң бiрi, сондықтан да үмiткерлерге қойылатын талаптар өте жоғары.

414. Из них на приобретение учебного оборудования для 285 кабинетов физики, химии, биологии сельских организаций выделено 1 млрд. 903 млн. тенге, на приобретение 2661 школьной мебели - 149,4 тыс. тенге, на приобретение спортинвентаря, компьютерного класса, кабинета труда, лингафонные, мультимедийные кабинеты, столярные оборудования, сурдотехнические средства - 1 млрд. 427 млн. тенге.
415. В рамках проекта Европейского Союза "Связь профессионального образования и обучения с развитием малого и среднего предпринимательства в Казахстане" на укрепление материальной базы профессиональных школ (лицеев) выделено Алматинской области - 25,6 млн. тенге, Восточно-Казахстанской - 6,9 млн. тенге, Костанайской - 7,4 млн. тенге, Мангистауской - 37,1 млн. тенге, Павлодарской - 5,9 млн. тенге, Северо-Казахстанской - 9,9 млн. тенге, Южно-Казахстанской области - 33,9 млн. тенге.
416. С целью обеспечения школ высококвалифицированными учителями новой формации, повышения престижа профессии учителя, а также педагогического сопровождения реформ в среднем образовании в Послании Главы государства народу Казахстана в марте 2004 года дано поручение о выделении дополнительно 5 тысяч грантов на подготовку педагогов 12-летней школы (к имеющимся 3 тысячам) и поднять на более качественный уровень квалификацию учителей.
417. В республике ведется работа по социальной поддержке студенчества: в 2005 году на 1000 единиц увеличилось количество именных стипендий Президента Республики Казахстан для студентов ВУЗов;
установлены повышенные в среднем на 78,7 процента по сравнению с 2004 годом размеры стипендии: учащимся колледжей в сумме 5147 тенге, студентам и магистрантам - 6434 тенге, интернам - 11652 тенге. Стипендия Президента для студентов составляет 12868 тенге;
будет выплачиваться компенсация на проезд обучающимся на основе госзаказа в колледжах и вузах;
увеличен объем образовательных грантов, начинает развиваться студенческое кредитование через банки второго уровня;
ранее обучавшиеся по государственным образовательным кредитам с 1 сентября 2005 года переведены на обучение по государственным образовательным грантам.
418. Более десяти лет целенаправленно реализуется международная стипендия Президента Республики Казахстан "Болашак", которая своей целью ставит обучение наиболее талантливой молодежи в лучших зарубежных высших учебных заведениях по наиболее приоритетным для страны специальностям. Стипендия "Болашак", вручаемая от имени Президента страны, - это одна из самых высоких степеней признания способностей молодых людей, потому требования к претендентам высоки.

419. 1994 жылдан бастап Қазақстанның 2556 неғұрлым талантты жас азаматы "Болашақ" стипендиясына ие болды.
420. 2005 жылы Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша "Болашақ" стипендиясы бойынша стипендиялардың саны 3 мыңға дейiн ұлғайды. "Магистрлер" мен "PhD докторанттарымен" қатар шет елдердiң үздiк жоғары оқу орындарында бакалаврлар да дайындап шығарылатын болады.
421. "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқыту географиясы едәуiр кеңейдi. Қазақстандықтар сондай-ақ шығыс Еуропа (Венгрия, Польша, Чехия және т.б.), Азия және Океания (Қытай, Сингапур, Оңтүстiк Корея, Малайзия, Жапония, Австралия, Жаңа Зеландия) елдерiне жiберiлетiн болады.
422. Кәсiптiк даярлық пен бағдар берудi қоса алғанда, бiлiм берудiң қол жетiмдiлiгi мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 304-334-тармақтарында көрсетiлген.
Бiлiм берудiң мақсаттары
(29-бап)
423. Қазақстан Республикасында бiлiм берудiң негiзгi мақсаты адам ресурстарын даярлау және жеке адам мен қоғамның қажеттiлiктерiн қанағаттандыру сапасын арттыру болып табылады.
Бiлiм берудiң басқа мақсаттары 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 304-334-тармақтарында көрсетiлген.
Демалыс, бос уақыт және мәдени қызмет
(31-бап)
424. Конвенцияның 31-бабын iске асыру мақсатында республикада балалардың демалуға, мәдени және шығармашылық қызметке жан-жақты қатысуына құқықтарын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдануда.
425. Балалардың демалуға, бос уақытқа және мәдени қызметке құқығы негiзiнен мектептен тыс ұйымдар желiсi арқылы iске асырылады. Бұл - балалар және жасөспiрiмдер шығармашылығы сарайлары, үйлерi, орталықтары, кешендерi, студиялары, жас техниктер, туристер, натуралистер станциялары мен базалары, балаларға арналған музыкалық, спорт мектептерi, өнер мектептерi, қызығушылығы бойынша клубтар, спорт, сауықтыру, туристiк лагерьлер және т.б.
426. Қазiргi уақытта республикада 586 мектептен тыс ұйым, оның 216-сы - ауылдық жерлерде, 500-ден астам аула клубтары, 5 мыңнан аса спорт залдар, 8,5 мың спорт алаңдары жұмыс iстейдi.
427. Қазiргi уақытта республикада 7 мыңнан астам жалпы бiлiм беретiн мектептерде 50 мыңға жуық әр түрлi үйiрмелер, студиялар мен секциялар әрекет етедi, онда шамамен 40 пайыз мектеп оқушылары негiзгi оқу бағдарламаларымен қатар әр түрлi бiлiм салалары мен шығармашылық қызметте қосымша бiлiм бағдарламаларын меңгередi.
428. Шығармашылық жеке адамды, ерте кәсiптiк бағдар беруге және баланың өзiн-өзi орналастыруына, балалардың болашақ кәсiптiк бiлiм негiздерiн алуына тәрбиелеуге 297 көркем бағытта қосымша бiлiм беру ұйымдары (халықтық қолөнер орталықтары, шығармашылық шеберханалар, өнер студиялары, мектептерi, музыка мектептерi және басқалар) ықпал етедi.

419. Начиная с 1994 года 2556 наиболее талантливых молодых граждан Казахстана стали обладателями стипендии "Болашак".
420. В 2005 году по поручению Главы государства число стипендий по программе "Болашак" увеличено до 3-х тысяч. Помимо "магистров" и "докторантов PhD", в ведущих зарубежных ВУЗах будут готовиться и бакалавры.
421. Существенно расширилась география обучения по программе "Болашак". Казахстанцы будут направляться также в страны восточной Европы (Венгрия, Польша, Чехия и т.д.), Азии и Океании (Китай, Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Япония, Австралия, Новая Зеландия).
422. Вопросы доступности образования, включая профессиональную подготовку и ориентацию отражены в пунктах 304-334 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Цели образования
(статья 29)
423. Основной целью образования в Республике Казахстан является повышение качества подготовки человеческих ресурсов и удовлетворения потребностей личности и общества. Другие цели образования отражены в пунктах 335-337 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Отдых, досуг и культурная деятельность
(статья 31)
424. В целях реализации статьи 31 Конвенции в республике принимаются меры по обеспечению прав детей на отдых, всестороннее участие в культурной и творческой деятельности.
425. Право детей на отдых, досуг и культурную деятельность реализуется в основном через сеть внешкольных организаций. Это - Дворцы, Дома, Центры, комплексы, студии детского и юношеского творчества, станции и базы юных техников, туристов, натуралистов, детские музыкальные, спортивные школы, школы искусств, клубы по интересам, спортивные, оздоровительные, туристические лагеря и др.
426. В настоящее время в республике функционируют 586 внешкольных организаций, из них 216 - в сельской местности, более 500 дворовых клубов, свыше 5 тысяч спортзалов, 8,5 тысяч спортивных площадок.
427. В настоящее время в республике в более чем в 7 тысячах общеобразовательных школ действуют около 50 тысяч различных кружков, студий и секций, где около 40 процентов школьников наряду с основными учебными программами осваивают дополнительные образовательные программы в различных областях знаний и творческой деятельности.
428. Воспитанию творческой личности, ранней профессиональной ориентации и самоопределению ребенка, получению детьми основ будущего профессионального образования способствуют 297 организаций дополнительного образования художественной направленности (центры народных промыслов, творческие мастерские, студии, школы искусств, музыкальные школы и другие).

429. Соңғы жылдары бiлiм беру мекемелерi: лицейлерде, гимназияларда, орта жалпы бiлiм беретiн мектептерде, өнерге тереңдетiп үйрететiн мектептерде, бейiндi көркем сыныптарда балаларды өнерге тарту жандандырылуда.
430. Осы бағытты одан әрi дамыту, көркем бiлiм беру стратегиясын әзiрлеу, мүдделi ведомстволар мен ұйымдардың күш-жiгерiн үйлестiру мақсатында Мектептен тыс ұйымдардың директорлар кеңестерi құрылды.
431. Балалардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамыту үшiн республикада 14 жаңа техниктер станциясы жұмыс iстейдi, онда 7 мыңнан астам бала оқиды.
432. Техникалық шығармашылық үйiрмелерiне көбiнесе ұл балалар барады, бұл оларды, әсiресе девиантты мiнез-құлықты балаларды қолайсыз қоршаған ортадан, зиянды әдеттерiн қолданудан алыстатады.
433. Балалардың экологиялық-биологиялық қосымша бiлiм алу негiзiн табиғат қорғау қызметiне, оқу-зерттеу жұмыстарын жүргiзуге бағдарланған 18 жаңа натуралистер станциялары мен экологиялық-биологиялық орталықтар (11 мыңнан астам бала) құрайды.
434. Бүкiл әлемде туындап отырған экология, орман алаптарын сақтау, өзендердi және басқа да су айдындарын тазарту, флора мен фаунаға ұқыпты қарау проблемалары - осының барлығы өскелең ұрпақтың ой-өрiсiн өзгертудi, балаларға экологиялық-биологиялық бағыттылық саласында қосымша бiлiм беру мекемелерiнiң қызметiн жетiлдiрудi талап етедi, балалармен жұмыс iстеуге жетекшi ғалымдар мен мамандарды тартуға мүмкiндiк бередi.
435. Баланың дене бiтiмiн жетiлдiру, салауатты өмiр салтын қалыптастыру, мемлекеттiк спорт резервiн тәрбиелеу үшiн республикада 80-нен астам спорт түрi бойынша дене шынықтыру-спорт бағытындағы 130-дан аса мекеме жұмыс iстейдi. Жалпы бiлiм беретiн мектептерде 450 мыңнан астам баланы қамтитын 17 мыңнан астам спорт секциялары әрекет етедi.
436. Жыл сайын 800 мыңнан астам бала оқушылардың "Атамекен", "Болашақ", "Жас ұрпақ", "Шұғыла" және т.б. туристiк-өлкетану қозғалысының әр түрлi бағдарламаларын iске асыруға қатысады.
437. Отандастарымыздың тарихы мен мәдениетi, өшпес ерлiгi және тағдыры, отбасылық тектiлiк және халық шаруашылығы - осының барлығы және көптеген басқалар балаларды тану мәнiне, олардың әлеуметтiк, жеке адамдық және рухани даму, өз Отанының патриоттарын тәрбиелеу көзiне айналуда. Туристiк-өлкетану бiлiм беру қызметiн 9 жаңа туристер станциясы, жүздеген туристiк базалар мен барлық түр мен үлгiдегi бiлiм беру мекемелерi оқушыларының бiрлестiктерi жүзеге асырады.
438. Қосымша бiлiм беру жүйесiнде 200-ден астам орталықтар, жас десантшылар, парашютистер, шекарашылар, теңiзшiлер бiрлестiктерi белсендi түрде жұмыс iстейдi, онда 20 мыңнан астам балалар айналысады.

429. В последние годы активизировалось приобщение детей к искусству за счет создания соответствующих условий в образовательных учреждениях: лицеях, гимназиях, средних общеобразовательных школах, школах с углубленным обучением искусству, профильных художественных классах.
430. В целях дальнейшего развития этого направления, разработки стратегии художественного образования, координации усилий заинтересованных ведомств и организаций созданы Советы директоров внешкольных организаций.
431. Для развития научно-технического творчества детей в республике работают 14 станций юных техников, в которых обучаются свыше 7 тысяч детей.
432. Кружки технического творчества в большинстве своем посещают мальчики, что отвлекает их, особенно детей с девиантным поведением, от неблагоприятной окружающей среды, от употребления вредных привычек.
433. Основу эколого-биологического дополнительного образования детей составляют 18 станций юных натуралистов и эколого-биологических центров (более 11 тыс. детей), ориентированных на природоохранную деятельность, проведение учебно-исследовательских работ.
434. Возникшие во всем мире проблемы экологии, сохранения лесных массивов, очищение рек и других водоемов, бережное отношение к флоре и фауне, - все это требует изменения сознания подрастающих поколений, совершенствования деятельности учреждений дополнительного образования детей в области эколого-биологической направленности позволяет привлечь к работе с детьми ведущих ученых и специалистов.
435. Для физического совершенствования ребенка, формирования здорового образа жизни, воспитания спортивного резерва государства в республике действуют свыше 130 учреждений физкультурно-спортивной направленности более чем по 80 видам спорта. В общеобразовательных школах действуют более 17 тысяч спортивных секций с охватом более 450 тысяч детей.
436. Свыше 800 тысяч детей ежегодно участвуют в реализации различных программ туристско-краеведческого движения учащихся "Атамекен", "Болашак", "Жас Урпак", "Шугыла" и др.
437. История и культура, ратные подвиги и судьбы соотечественников, семейные родословные и народное творчество - все это и многое другое становится предметом познания детей, источником их социального, личностного и духовного развития, воспитания патриотов своей Родины. Туристско-краеведческую образовательную деятельность осуществляют 9 станций юных туристов, сотни туристских баз и объединений учащихся в образовательных учреждениях всех видов и типов.
438. В системе дополнительного образования активно работают свыше 200 центров, объединений юных десантников, парашютистов, пограничников, моряков, в которых занимаются свыше 20 тыс. детей.

439. Республикада балалардың әлеуметтiк бастамаларын дамытуға зор мән берiледi. Бүгiнгi таңда Қазақстан Республикасында балалар бiрлестiктерiнiң саны 600 мыңға жуық баланы қамти отырып, 200-ден астамды құрайды.
440. Балалар мен оқушы жастардың, әсiресе девиантты мiнез-құлқы бар жасөспiрiмдердiң бос уақытын ұйымдастыру үшiн 542 аула клубтары әрекет етедi.
441. Жазғы каникул кезеңiнде балалардың демалуы мен оларды сауықтыру үшiн республикада 300-ге жуық қала сыртындағы лагерьлер, 6 мыңнан астам мектеп жанындағы, 80 - санаторлық, 230 - палаталық, 6 - жыл бойы, 870 - бейiндi, 100 - дебаттық және басқа да лагерьлер жұмыс iстейдi. 2005 жылы балалардың жазғы демалысын ұйымдастыруға жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен 1,5 млрд. теңге, оның iшiнде аз қамтылған отбасыларынан шыққан балалар үшiн - 800 млн. теңге бөлiнген болатын.
Осыған қосымша ретiнде республикалық бюджет есебiнен ауылдық жерлерден шыққан балалардың демалысын және оларды сауықтыруды қамтамасыз ету үшiн 30 млн. теңге бөлiнген болатын.
442. Бүгiнгi таңда республиканың мектептен тыс қосымша бiлiм беру ұйымдарында 12 мыңнан астам адам, 1 мыңнан аса аға вожатыйлар, 284 мың сынып жетекшiлерi, 900 психолог жұмыс iстейдi.
443. Мектептен тыс ұйымдардың қызметiн ұйымдастыру үшiн қажеттi құқықтық база құрылды, ғылыми-практикалық конференциялар, семинар-кеңестер, дөңгелек үстелдер және басқалар өткiзiледi.
444. Балалардың демалысын, бос уақытын және мәдени қызметiн ұйымдастыру мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 338-344-тармақтарында көрсетiлген.
ІХ. Ерекше қорғау шаралары
Босқын балалар
(22-бап)
445. Босқындардың проблемаларымен айналысатын Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының қызметi " Халықтың көшi-қоны туралы " Қазақстан Республикасы Заңының баптарына, сондай-ақ 1951 жылғы Босқындардың мәртебесi туралы Женева Конвенциясының және оның 1967 жылғы Хаттамасының ережелерiне негiзделедi.
446. 2006 жылғы 1 шiлдеде республикада ресми түрде 674 босқын отбасы тiркелдi. Босқын мәртебесi бiр жылға берiледi және бiр жылдан кейiн мәртебесi қайта қаралады әрi ұзартылады немесе мәртебесiн ұзартудан бас тартылады. Босқын мәртебесiн алған адамдар, негiзiнен, Ауғанстаннан шыққандар (664 адам). Жалпы санды құрайтындар 16 жасқа дейiнгi 265 бала (148 ұл бала, 117 қыз бала).
447. Босқындарға әлеуметтiк көмек Қазақстан Республикасының Қызыл жарты ай қоғамы және Балалар Қоры арқылы Қазақстан Республикасындағы БҰҰ УВКБ бағдарламасы бойынша көрсетiледi.
448. Алматы қаласында мынадай қоғамдық бiрлестiктер құрылып, жұмыс iстейдi: Ауғандық мәдени орталық, Ауғанстандық босқын әйелдер қауымдастығы, Ауғандық босқын әйелдер одағы, Ауған мектебi, онда 60-тан астам бала оқиды, 3-5 жастағы 25 бала баратын ауғандық балаларға арналған балабақша жұмыс iстейдi.

439. В республике важное значение придается развитию детских социальных инициатив. На сегодняшний день в Республике Казахстан число детских объединений составляет свыше 200 с охватом около 600 тысяч детей.
440. Для организации досуга детей и учащейся молодежи, особенно подростков с девиантным поведением, действуют 542 дворовых клуба.
441. В целях обеспечения отдыха и оздоровления детей в период летних каникул в 2005 году в республике работали около 300 загородных лагерей, более 6 тыс. пришкольных, 80 - санаторных, 230 - палаточных, 6 - круглогодичных, 870 - профильных, 100 - дебатных и других лагерей. В 2005 году на организацию летнего отдыха детей было выделено 1,5 млрд. тенге, в том числе для детей из малообеспеченных семей - 800 млн. тенге.
Дополнительно к этому за счет республиканского бюджета для обеспечения отдыха и оздоровления детей из сельской местности было выделено 30 млн. тенге.
442. Сегодня во внешкольных организациях дополнительного образования республики работают свыше 12 тысяч человек, 1-й тысячи старших вожатых, 284 тысяч классных руководителей, 900 психологов.
443. В целях организации деятельности внешкольных организаций создана необходимая нормативная правовая база, проводятся научно- практические конференции, семинары-совещания, круглые столы и др.
444. Вопросы организации отдыха, досуга и культурной деятельности детей отражены в пунктах 338-344 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
IX. Особые меры Защиты
Дети - беженцы
(статья 22)
445. Деятельность государственных органов Республики Казахстан, занимающихся проблемой беженцев, основывается на статьях Закона Республики Казахстан "О миграции населения", а также положениях Женевской Конвенции 1951 года о статусе беженцев и ее Протокола 1967 года.
446. На 1 января 2006 года в республике официально зарегистрировано 674 семьи беженцев. Статус беженца предоставляется на один год и через год статус пересматривается и продлевается или дается отказ в продлении статуса. Лица, получившие статус беженца, в основном, выходцы из Афганистана (664 чел.). Из общей численности: 265 детей (148 мальчиков, 117 девочек) - в возрасте до 16 лет.
447. Социальная помощь беженцам оказывается по программе Управления Верховного Комиссара по делам беженцев Организации Объединенных Наций в Республике Казахстан через общество Красного полумесяца и Детский Фонд Республики Казахстан.
448. В городе Алматы созданы и действуют общественные объединения: Афганский культурный центр, Ассоциация афганских женщин-беженок, Союз афганских женщин-беженок, Афганская школа, где обучаются более 60 детей, функционирует детский сад для афганских детей, которые посещает 25 детей от 3-5 лет.

449. Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң талаптарына сәйкес үнемi босқындардың тұру ережесiн сақтауына бақылау жүзеге асырылады, ай сайын қоғамдық ұйымдардың өкiлдерiмен босқындарды құқықтық қорғау мәселелерi бойынша консультативтiк-кеңес беру кездесулерi өткiзiледi.
450. Республикадағы босқын балалар құқықтарының негiзгi проблемалары олардың жайластырылуы және бейiмделуi үшiн жағдай жасау, әлеуметтiк-мәдени, бiлiм беру және медициналық-санитарлық қамтамасыз етуде көмек көрсету болып табылады.
451. Босқын балалардың бiлiм алуға заң жүзiнде бекiтiп берiлген құқығы босқын отбасылардың көбiнесе шоғырланып тұрмауына байланысты толық көлемде iске асырылмайды, олар тұратын орындарын жиi ауыстыруға мәжбүр, бұл оқу жылы кезiнде жиi болады.
452. Есепке алу кезiнде тәжiк отбасылары қиындық тудырады, олар өз балаларын, әсiресе қыздарын оқытуға қызығушылық танытпайды. Балалар күн көрiс үшiн базарда жұмыс iстеуге мәжбүр.
Босқын балалардың көпшiлiк бөлiгi жалпы бiлiм беретiн мектептерде, аздаған саны - лицейлер мен колледждерде оқиды. Оқу үшiн төленетiн ақының жоғары болуына байланысты жоғары бiлiм босқын балалар үшiн iс жүзiнде мүмкiн емес. Жалпы бiлiм беретiн мектеп бiтiрушiлерi Қазақстанның жоғары оқу орындарында оқуларын жалғастыра алған бiрнеше ғана жағдай белгiлi.
453. Осыған байланысты Бiлiм беру жөнiндегi ұлттық iс-қимыл жоспарына барлығы үшiн 2015 жылға дейiнгi кезеңге босқындардың отбасынан шыққан балаларға мектепке дейiнгi бiлiм беру және тәрбиелеу мәселелерi енгiзiлдi. Босқындардың отбасынан шыққан балалардың бiлiм алуға тең қол жеткiзуiне жағдайды қамтамасыз ету 2005 - 2010 жылдарға арналған орта мерзiмдi мiндет ретiнде белгiленген.
454. 2005 - 2006 оқу жылында республиканың жалпы бiлiм беретiн оқу орындарында 44548 оралман балалар оқиды, оның iшiнде 15053-i - бастауыш, 22910-ы - негiзгi, 6553-i - жалпы бiлiм беретiн мектептiң жоғары сатыларында және 32-сi бала жастан мүгедектер. Олардың көпшiлiк саны мына жерлерде тұрады. Оңтүстiк Қазақстан облысында - 8180, Алматы - 8027, Қарағанды - 5498, Ақмола - 6622, Жамбыл - 4685, Павлодар облысында - 1301. Облыстық бiлiм беру басқармаларының деректерi бойынша қазiргi уақытта оралмандардың мектеп жасындағы бала жастан мүгедек 32 баладан басқа, барлық балалары (44516) бiлiм алуда.
455. Республикаға 1492 оралман мұғалiм келдi, оның 1398-i жұмысқа орналастырылды. Олардың бiлiктiлiгiн арттыру курстары ұйымдастырылған.
456. Босқын балалар туралы мәселелер 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 345-364-тармақтарында көрсетiлген.
Х. Кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi әдiл сотты жөнелту жүйесiндегi балалар
Кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi әдiл сотты жөнелту
(40-бап)

449. В соответствии с требованиями Кодекса об административных правонарушениях Республики Казахстан постоянно осуществляется контроль над соблюдением правил проживания беженцами, ежемесячно проводятся консультативно-совещательные встречи с представителями общественных организаций по вопросам правовой защиты беженцев.
450. Основными проблемами прав детей-беженцев в республике являются создание условий для их обустройства и адаптации, оказание помощи в социально-культурном, образовательном и медико-санитарном обеспечении.
451. Законодательно закрепленное право детей-беженцев на образование реализуется не в полной мере в связи с тем, что зачастую семьи беженцев не проживают компактно, вынуждены часто менять места проживания, что нередко случается во время учебного года.
452. Большие трудности при учете представляют таджикские семьи, которые часто не заинтересованы в обучении своих детей, особенно девочек. Дети вынуждены работать на рынке, чтобы заработать на жизнь.
Большая часть детей-беженцев обучается в общеобразовательных школах, меньшее число - в лицеях и колледжах.
Высшее образование из-за высокой оплаты за обучение для детей-беженцев практически невозможно. Известно лишь несколько случаев, когда выпускники общеобразовательных школ смогли продолжить обучение в вузах Казахстана.
453. В связи с этим, в Национальный план действий по Образованию для всех на период до 2015 года были включены вопросы дошкольного образования и воспитания детей из семей беженцев. Обеспечение условий для равного доступа к образованию детей из семей беженцев определено как среднесрочная задача на 2005-2010 годы.
454. В 2005-2006 учебном году в общеобразовательных учебных заведениях республики обучаются 44548 детей-репатриантов, в т.ч. 15053 - в начальной, 22910 - основной, 6553 - старшей ступенях общеобразовательной школы и 32 - инвалида детства. Наибольшее их число проживает в: Южно-Казахстанской - 8180, Алматинской - 8027, Карагандинской - 5498, Акмолинской - 6622, Жамбылской - 4685, Павлодарской областях - 1301. По данным областных управлений образования в данное время все дети школьного возраста репатриантов (44516) охвачены обучением, кроме 32-х детей, которые являются инвалидами детства.
455. В республику прибыли 1492 учителя-репатрианта, из них трудоустроено - 1398. Организованы курсы повышения их квалификации.
456. Вопросы о детях-беженцах отражены в пунктах 345-364 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
X. Дети в системе отправления правосудия
по делам несовершеннолетних
Отправление правосудия по делам несовершеннолетних
(статья 40)

457. Қазақстандық заңнамаға сәйкес кәмелетке толмағандарға қатысты сотта iс жүргiзу көрсетiлген субъектiлер тобының құқықтарын қамтамасыз ететiн жекелеген рәсiмдiк шегiнiстермен жалпы iс жүргiзу нысаны шеңберiнде жүзеге асырылады. Атап айтқанда, Қазақстан Республикасы Қылмыстық iс жүргiзу кодексiнiң 492-бабы iс бойынша кәмелетке толмаған сотталушының ата-анасының немесе өзге де заңды өкiлдерiнiң iс жүргiзуге мiндеттi түрде қатысуын талап етедi. Олардың сот тергеуiнде дәлелдемелердi зерттеуге қатысуға, көрсетiмдер беруге, айғақтар ұсынуға, өтiнiштер және керi қайтару бiлдiруге, iс-әрекетке және сот шешiмiне шағымдар беруге құқығы бар.
458. Балаларды қорғаудың қосымша қылмыстық-құқықтық тетiктерiнiң қатарына мыналарды жатқызуға болады:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң "Отбасына және кәмелетке толмағандарға қарсы қылмыстар" жеке 2-тарауының болуын, сондай-ақ кәмелетке толмағанға қатысты қылмыс жасауды көздейтiн квалификациялаушы себеп ретiнде осы Кодекстiң басқа тараулары мен баптарында көзделген құрамдардың үлкен санын;
кәмелетке болмаған адамның артықшылық берiлген жағдайын тану;
содан бастап қылмыстық жауапкершiлiк мүмкiн болатын ең төмен жасын белгiлеу;
кәмелетке толмағандарға қатысты өлiм жазасын және өмiр бақи бас бостандығынан айыруды қолданбау;
кәмелетке толмағандығын кiнәсiн жеңiлдететiн жағдайларға жатқызу; кәмелетке толмағанның мыналарды белгiлейтiн қылмыстық жауапкершiлiкке арналған жеке бөлiмнiң болуы:
қылмыстық жазаға балама ретiнде тәрбиеге шақырудың мәжбүрлi шараларын қолдану мүмкiндiгi;
жазалардың тiзбесiн шектеу;
соттылықтың ұзақтығы мерзiмiн және оны өтеу мерзiмiн есептеудiң жеңiлдiктi режимi;
жазалардың қысқартылған мерзiмi.
459. Кәмелетке толмағандар iстерi жөнiнде әдiл сотты жөнелту мәселелерi Конвенцияның орындалуы туралы Бастапқы баяндаманың 365-384-тармақтарында көрсетiлген.
Ұстаудың, түрмеге қамаудың немесе түзеу мекемелерiне орналастырудың кез келген нысанын қоса алғанда, бостандығынан
айрылған балалар
(37-баптың b) - d) тармақшалары)
460. Қазақстан Республикасының заңнамасында азаматтардың, әсiресе кәмелетке толмағандардың бостандығы мен жеке басына қол сұқпаушылық құқығы регламенттелген.
461. Халықаралық құқық пен халықаралық шарттардың қағидаттар мен нормаларына сәйкес республиканың ұлттық заңнамасы кеңейтiлген әрi жетiлдiрiлген. Бұл туралы Конвенцияның орындалуы туралы Бастапқы баяндаманың 385-397-тармақтарында айтылған.
462. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетiнiң деректерi бойынша жыл сайын қылмыс жасаған жетi мыңға жуық кәмелетке толмағандар анықталады, олардың жартысы дерлiк қылмыстық жауапкершiлiкке тартылады. Бұдан басқа, соңғы жылдары кәмелетке толмағандар жасаған анықталған қылмыстар санының 2003 жылғы 6614 қылмыстан 2004 жылы 7948 қылмысқа, 2005 жылдың 6 айы iшiнде 4389 қылмысқа дейiн өскенi атап көрсетiледi.

457. Производство в суде в отношении несовершеннолетних согласно казахстанскому законодательству осуществляется в рамках общей процессуальной формы с отдельными процедурными отступлениями, обеспечивающими права указанной группы субъектов. В частности статья 492 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан требует обязательного участия в производстве по делу родителей или иных законных представителей несовершеннолетнего подсудимого. Они имеют право участвовать в исследовании доказательств на судебном следствии, давать показания, представлять доказательства, заявлять ходатайства и отводы, приносить жалобы на действия и решения суда.
458. К числу дополнительных уголовно-правовых механизмов защиты детей можно отнести:
наличие отдельной главы 2 Уголовного Кодекса Республики Казахстан "Преступления против семьи и несовершеннолетних", а также большое количество составов, предусмотренных другими главами и статьями данного кодекса, в качестве квалифицирующего признака, предусматривающего совершение преступления в отношении несовершеннолетнего;
признание привилегированного положения несовершеннолетнего;
установление минимального возраста, с которого возможна уголовная ответственность;
на применение смертной казни и пожизненного лишения свободы в отношении несовершеннолетних;
включение несовершеннолетия в число смягчающих вину обстоятельств;
наличие самостоятельного раздела, посвященного уголовной ответственности несовершеннолетнего, устанавливающего:
возможность применения принудительных мер воспитательного воздействия в качестве альтернативы уголовному наказанию;
ограничение перечня наказаний;
льготный режим исчисления сроков давности и сроков погашения судимости;
сокращенные сроки наказаний.
459. Вопросы отправления правосудия по делам несовершеннолетних отражены в пунктах 365-384 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Дети, лишенные свободы, включая любую форму
задержания, тюремного заключения или помещения
в исправительное учреждение
(подпункты b) - d) статьи 37)
460. Законодательством Республики Казахстан регламентировано право на свободу и личную неприкосновенность граждан, несовершеннолетних в особенности.
461. В соответствии с принципами и нормами международного права и международных договоров национальное законодательство республики расширено и усовершенствовано. Об этом сказано в пунктах 385-397 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
462. По данным Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ежегодно выявляют около семи тысяч несовершеннолетних, совершивших преступления, из них почти половина привлекается к уголовной ответственности. Кроме того, отмечается рост количества выявленных преступлений, совершенных несовершеннолетними за последние годы: с 6614 преступлений в 2003 году до 7948 преступлений в 2004 году, 4389 преступлений за 6 месяцев 2005 года.

463. Соңғы сегiз жыл iшiнде Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшалау, бейiмдеу және ақтау орталығына 70 мыңнан астам қадағалаусыз және панасыз қалған балалар орналастырылды, олардың 10796-ы балалар үйлерiне және мектеп-интернаттарына жiберiлдi.
464. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жүйесiне қарайтын Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшалау, бейiмдеу және ақтау орталықтары жергiлiктi iшкi iстер органдарының бағынысты бөлiмшелерi болып табылады және олардың қызметi "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес айқындалады.
465. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшалау, бейiмдеу және ақтау орталықтарының басты мiндеттерi: кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың алдың алу; оларға ықпал ететiн жағдайлар мен себептердi табу және болдырмау; кәмелетке толмағандарды қабылдау, оларды бейiмдеу және ақтау; кәмелетке толмағандарды арнайы оқу орындарына және ерекше режимде ұстайтын бiлiм ұйымдарына жеткiзу; тұратын балалар мен жасөспiрiмдердiң жайласуларына басқа де шаралар қолдану болып табылады.
466. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшалау, бейiмдеу және ақтау орталықтарына белгiленген тәртiппен қылмыстық жауапкершiлiкке айыпты жасқа жетпей қоғамға жат iс-әрекеттер жасаған; өмiр сүруi мен тәрбиелеуiне жағдай болмағандықтан, бұрынғы тұратын, мекен-жайында тұра алмайтын қылмыс жасағаны үшiн айыпталғандар, арнайы оқу орындарына және ерекше режимда ұстайтын бiлiм ұйымдарына жiберiлетiндер, уақтылы орналаспаған ата-анасының немесе олардың орнындағы адамдардың қамқорлығынсыз қалған, қорғаншы және қамқоршы органдары денсаулығы және өмiрiне қатер төнгеннен ата-анасынан айырып алынған балалар орналастырылады.
467. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшалау, бейiмдеу және ақтау орталықтары қызметкерлерiнiң штат саны Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң 2004 жылғы 25 желтоқсандағы N 708 бұйрығымен айқындалады, онда орналасқан балаларды әлеуметтiк ақтау және бейiмдеу мiндеттерi жүктелген психолог лауазымы көзделген.
Кәмелетке толмағандарды оқытудың үздiксiз процесiн қамтамасыз ету мақсатында жалпы бiлiм беретiн мектептердiң бағдарламасына сәйкес балалармен сабақтар жүргiзетiн оқытушылар бекiтiлiп берiлген.

463. За последние восемь лет по республике в Центры временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних помещены за безнадзорность и беспризорность более 70 тысяч несовершеннолетних, из них 10796 оформлены в детские дома и школы-интернаты.
464. Функционирующие в системе Министерства внутренних дел Республики Казахстан Центры временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних являются структурными подразделениями органов внутренних дел, деятельность которых определяется в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности".
465. Основными задачами Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних являются: предупреждение правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, выявление, устранение причин и условий, им способствующих; прием несовершеннолетних, их социальная адаптация и реабилитация; доставление несовершеннолетних в специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания, принятие иных мер по устройству содержащихся детей и подростков.
466. В Центры временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних в установленном порядке могут быть помещены несовершеннолетние: совершившие общественно опасные деяния до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность; обвиняемые в совершении преступлений в случаях, когда по условиям жизни и воспитания невозможно дальнейшее их проживание по прежнему месту жительства; направляемые в специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания; безнадзорные и беспризорные для установления родителей или других законных представителей; оставшихся без попечения родителей или лиц, их заменяющих, в случае невозможности их своевременного устройства, а также отобранных при непосредственной угрозе их жизни или здоровью органами опеки и попечительства от родителей.
467. Штатная численность сотрудников Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних регламентируется приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2004 года N 708, где предусмотрены должности психологов, на которых возложены обязанности социальной реабилитации и адаптации помещенных детей. В целях обеспечения непрерывного процесса обучения несовершеннолетних закреплены преподаватели, которые проводят занятия с детьми в соответствии с программой общеобразовательных школ.

468. "Қылмыстың жасалуына күдiктiлер мен айыпталушыларды қамауда ұстау тәртiбi мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес республикада уақытша ұстау изоляторларында ұстаудың тиiстi шарттарын жасау жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде.
469. Қамауда, уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын кәмелетке толмағандарға, күдiктiлер мен айыпталушыларға жақсартылған материалдық-тұрмыстық және өзге де ұстау шарттары жасалады, кемiнде 2 сағат күн сайын серуендеу, ата-аналарымен және туыстарымен кездесу мен көрiсуге рұқсат берiледi.
470. Барлық тәрбие колонияларында таксофон аппараттары орнатылған. Сотталғандарға неше рет болуын шектеместен, 15 минутқа дейiн телефонмен сөйлесудi жүзеге асыруға мүмкiндiк берiлген.
471. Жыл сайын барлық тәрбие колонияларында тар мамандық дәрiгерлерiн: терапевтердi, хирургтарды, психиатрларды, окулистердi, дерматологтарды тарта отырып, кәмелетке толмаған сотталғандарды мiндеттi түрде кеуде клеткасы органдарын 6 айда кемiнде 1 рет флюорографиялық тексеру жүргiзiледi.
472. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң 2005 жылғы 6 мамырдағы N 69 бұйрығымен Түзеу мекемелерiнде жазасын өтеп жатқан сотталғандар арасында жыл сайынғы жазғы спартакиада өткiзу ережесi бекiтiлген.
473. Жалпы орта бiлiмi жоқ кәмелетке толмағандар түзеу мекемелерi жанынан құрылған 5 жалпы бiлiм беретiн мектептерде оқиды.
474. Осындай мектептердiң негiзгi мiндеттерi: орта бiлiм алу, кәсiбi (мамандығы) жоқ сотталғандардың кәсiптiк бастауыш бiлiм алуы болып табылады.
475. Түзеу мекемелерi жанынан құрылған мектептердiң бiлiм беру қызметi Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауға жатады.
476. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң 2003 жылғы 3 қыркүйектегi N 180 және Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2003 жылғы 29 тамыздағы N 582 бiрлескен бұйрығымен Қылмыстық-атқару жүйесiнiң түзеу мекемелерiнде жалпы бiлiм беретiн және кәсiптiк мектептердiң қызметiн ұйымдастыру ережесi регламенттелген.
477. Осы бұйрық қылмыстық-атқару заңнамасын ғана емес, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (Жалпы бөлiм), "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi ескередi.
478. Қылмыс жасаған және бас бостандығынан айыруға тартылған кәмелетке толмағандар Қазақстан аумағында жұмыс iстейтiн төрт тәрбие колониясында жазасын өтейдi.

468. В соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" в республике проводится работа по созданию надлежащих условий содержания в изоляторах временного содержания.
469. Несовершеннолетним, подозреваемым и обвиняемым, содержащимся под стражей, в изоляторах временного содержания, создаются улучшенные материально-бытовые и иные условия содержания, предоставляются ежедневные прогулки не менее 2-х часов, свидания и встречи с родителями и родственниками.
470. Во всех воспитательных колониях установлены таксофонные аппараты. Осужденным предоставлена возможность осуществлять телефонные переговоры до 15 минут без ограничения количества раз.
471. Ежегодно во всех воспитательных колониях проводятся профилактические осмотры несовершеннолетних осужденных с привлечением врачей узких специальностей: терапевтов, хирургов, психиатров, окулистов, дерматологов с обязательным флюорографическим обследованием органов грудной клетки не реже 1 раза в 6 месяцев.
472. Приказом Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан от 6 мая 2005 года N 69 утверждены Правила проведения ежегодной летней спартакиады среди осужденных, отбывающих наказание в исправительных учреждениях.
473. Несовершеннолетние, не имеющие среднего общего образования, обучаются в 5 общеобразовательных школах, созданных при исправительных учреждениях.
474. Основными задачами таких школ являются: получение среднего образования, получение осужденными, не имеющими профессии (специальности) начального профессионального образования.
475. Образовательная деятельность школ, созданных при исправительных учреждениях, подлежит лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
476. Совместным приказом Министерства юстиции Республики Казахстан от 3 сентября 2003 года N 180 и Министерства образования и науки Республики Казахстан от 29 августа 2003 года N 582 регламентированы Правила организации деятельности общеобразовательных и профессиональных школ в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы.
477. Данный приказ учитывает не только уголовно-исполнительное законодательство, но и нормы Гражданского Кодекса (общая часть) Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "Об образовании" и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
478. Несовершеннолетние, совершившие преступления и привлеченные к лишению свободы, отбывают наказание в четырех воспитательных колониях, существующих на территории Казахстана.

479. Кәмелетке толмағандарға әлеуметтiк және материалдық қызмет көрсету мәселелерi "Күдiктiлердi, айыпталушыларды, оның iшiнде жүктi әйелдердi және өздерiмен бiрге бiрiншi және екiншi топтағы мүгедек балалары бар әйелдердi, кәмелетке толмағандарды тегiн тамақтандыру нормаларын, сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету нормаларын, сондай-ақ Жазасын өтеуден босатылатын сотталғандарға көмек көрсету ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 2 қыркүйектегi N 889 қаулысымен реттелген.
480. Конвенцияның ережелерiн iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi адам, оның iшiнде кәмелетке толмаған адамдар құқықтарын сақтау саласындағы халықаралық және үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен ("Қазақстандық криминологиялық қауымдастық" қоғамдық бiрлестiгi, Қазақстандық адам құқықтары және заңдылықты сақтау жөніндегi Халықаралық Бюро, "Сандж" зерттеулер орталығы" қоғамдық қоры және басқалар) ынтымақтасады.
Азаптауға, зорлық-зомбылыққа, басқа да қатал немесе
адамның беделiн түсiретiн қарым-қатынастар мен
жазаларға жол бермеу, сондай-ақ өлiм жазасы мен
өмiр-бақи қамауға алуға тыйым салу
(37-баптың а) тармақшасы)
481. Балаларға қатысты зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлықты қалыптастыру мақсатында ЮНИСЕФ ЦАРК пен Қазақстан Республикасының Үкiметi ынтымақтастығының елдiк бағдарламасы шеңберiнде "Ерекше қорғау шараларына мұқтаж балалар", "Зиянды және балалаларды пайдалануды азайту", "Балалар мен жастарды зорлық-зомбылықсыз мінез-құлыққа үйрету" жобалары iске асырылуда.
482. Осы жобалардың нәтижелерін талдау балалар мен ересектердi жеке адамды құрметтеуге негізделген конструктивтi, зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлық нысандарына үйрету жөнінде арнайы курс әзiрлеудiң талап етiлетiндiгi мен қажеттiлiгi туралы тұжырым жасауға мүмкiндiк береді.
483. Осыған байланысты республиканың бiлiм беру ұйымдарында "Өмiрлік дағдылар: зорлық-зомбылықсыз мiнез-құлық және ынтымақтасу дағдылары" атты арнайы курс өткiзу жоспарланып отыр.
484. Азаптауға, зорлық-зомбылыққа, басқа да қатал немесе адамның беделiн түсiретiн қарым-қатынастар мен жазаларға жол бермеу, сондай-ақ өлiм жазасы мен өмiр-бақи қамауға алуға тыйым салу мәселелерi Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 398-400-тармақтарында, сондай-ақ осы баяндаманың "Азаптауға немесе басқа да қатал, адамдыққа жатпайтын немесе беделдi түсiретiн қарым-қатынастар мен жазаларға ұшырамау құқығы" және "Tepic пайдаланудан және келеңсiз қарым-қатынастан қорғау, сондай-ақ дене жағынан және психикалық қалпына келтiру және әлеуметтiк қайта кiріктiру" бөлiмдерiнде көрiнiс тапқан.
Бала еңбегiн қоса алғанда, балаларды
экономикалық пайдалану
(32-бап)

479. Вопросы социального и материального обслуживания несовершеннолетних урегулированы Постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2003 года N 889 "Об утверждении норм бесплатного питания подозреваемых, обвиняемых, в том числе беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей, инвалидов первой и второй групп, несовершеннолетних, норм питания и материально-бытового обеспечения осужденных, а также Правила оказания помощи осужденным, освобождаемым от отбывания наказания".
480. В целях реализации положений Конвенции Комитет уголовно- исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан сотрудничает с международными и неправительственными общественными организациями (Общественное объединение "Казахстанская криминологическая ассоциация", Казахстанское Международное Бюро по правам человека и соблюдению законности, общественный фонд "Центр исследований "Сандж" и др.) в сфере соблюдения прав человека, в том числе и несовершеннолетних лиц.
Недопущение пыток, насилия, другого жестокого
или унижающего человеческое достоинство обращения
и наказания, а также запрещения смертной казни
и пожизненного заключения
(подпункт а) статьи 37)
481. В целях формирования ненасильственного поведения в отношении детей в рамках страновой программы сотрудничества ЦАРК ЮНИСЕФ и Правительства Республики Казахстан реализуются проекты "Дети, нуждающиеся в особых мерах защиты", "Уменьшение вреда и эксплуатации детей", "Обучение детей и молодежи ненасильственному поведению".
482. Анализ результатов данных проектов позволяет сделать вывод о востребованности и необходимости разработки специального курса по обучению детей и взрослых конструктивным, ненасильственным формам поведения, основанных на уважении к личности человека.
483. В связи с этим планируется ввести в организациях образования республики специальный курс "Жизненные навыки: ненасильственное поведение и навыки сотрудничества".
484. Вопросы недопущения пыток, насилия, другого жестокого или унижающего человеческое достоинство обращения и наказания, а также запрещения смертной казни и пожизненного заключения отражены в пунктах 398-400 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году, а также в разделах "Право не быть подвергнутым пыткам или другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство видам обращения или наказания" и "Защита от злоупотребления и небрежного обращения, а также физическое и психическое восстановление и социальная реинтеграция" настоящего доклада.
Экономическая эксплуатация детей,
включая детский труд
(статья 32)

485. Қазақстан Республикасы Конвенцияның 32-бабын орындау мақсатында ХЕҰ-ның 1973 жылғы N 138 "Жұмысқа қабылдау үшiн ең төменгi жас туралы" Конвенциясына (ҚР 2000 жылғы 14 желтоқсандағы N 116-ІІ Заңымен ратификацияланған) және ХЕҰ-ның 1999 жылғы N 182 "Бала еңбегiнiң ең жаман нысандарына тыйым салу және түбегейлi жою шаралары туралы" Конвенциясына (ҚР 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 367 Заңымен ратификацияланған) қосылды. Жоғарыда аталған Конвенциялар Комитет ұсынымдарының 70-тармағын iске асыру жөнiндегi негiз қалаушы құжаттар болып табылады және олардың негiзiнде бала еңбегiне жол бермеу, бiрiншi кезекте, оның ең жаман нысандарын түбегейлi жою бағытында күш-жiгер жұмсалуда.
486. Қазақстан Республикасының заңнамасымен бала еңбегiне шектеулер қойылған және балаларды бала еңбегiнiң ең жаман нысандарына тартқаны үшiн қылмыстық және әкiмшiлiк жауапкершiлiк көзделедi.
487. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес жеке еңбек шартың 16 жасқа толған адамдармен ғана жасасуға рұқсат етiледi. Орта бiлiм алған не жалпы бiлiм беретiн оқу орнын тастап кеткен 15 жасар адамдарды жұмысқа қабылдауға ата-анасының немесе қамқоршысының, қорғаншысының жазбаша келiсiмi болған кезде ғана рұқсат етiледi. Ата-анасының бiрiнiң (қамқоршының, қорғаншының) келiсiмi бойынша оқудан бос уақытта денсаулығына зиян келтiрмейтiн және оқу процесiн бұзбайтын жұмысты орындау үшiн жеке еңбек шарты 14 жасқа толған оқушылармен жасалуы мүмкiн. Жоғарыда көрсетiлген бапқа сәйкес сондай-ақ 18 жасқа жетпеген адамдарды ауыр дене еңбегi мен еңбек жағдайы зиянды және (немесе) қауiптi жұмыстарға қабылдауға рұқсат етiлмейдi.
488. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49 және 54-баптарының талаптарына сәйкес он сегiз жастан төмен жұмысшылар және жетi жасқа дейiнгi балалары бар әйелдер жұмыстан тыс жұмыс iстеуге жiберiлмейдi. Бiр жарым жастағы балалары бар жұмыс iстейтiн әйелдерге тамақтану мен дем алудан басқа баланы тамақтандыру үшiн әрбiр үш сағат сайын 30 минөт қосымша уақыт берiледi. Егер бiр жарым жастағы балалардың саны екеу немесе одан көп болса қосымша уақыт бiр сағаттан кем болмауы керек. Баланы тамақтандыру уақыты жұмыс сағатына қосылады және төленедi.
489. Ауыр дене еңбегi мен еңбек жағдайы зиянды (аса зиянды) және қауiптi (aca қауiптi) жұмыстарда он сегiз жасқа толмаған адамдардың еңбегiн қолдануға тыйым салу жөнiндегi норма "Еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағында да көзделген.

485. В целях выполнения статьи 32 Конвенции Республика Казахстан присоединилась к Конвенции МОТ от 1973 года N 138 "О минимальном возрасте для приема на работу" (ратифицирована Законом РК от 14 декабря 2000 года N 116) и Конвенции МОТ от 1999 года N 182 "О запрещении и немедленных мерах по искоренению наихудших форм детского труда" (ратифицирована Законом РК от 26 декабря 2002 N 367).
486. Законодательством Республики Казахстан установлены ограничения детского труда и предусматривается уголовная и административная ответственность за вовлечение детей к наихудшим формам детского труда.
487. Согласно статье 11 Закона Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан" заключение индивидуального трудового договора допускается с лицами, достигшими 16-летнего возраста. Прием на работу лиц с 15-летнего возраста, получивших среднее образование, либо оставивших общеобразовательное учебное заведение, допускается лишь при наличии письменного согласия родителей или опекуна, попечителя. С согласия одного из родителей (опекуна, попечителя) индивидуальный трудовой договор может быть заключен с учащимся, достигшим 14-летнего возраста, для выполнения работы в свободное от учебы время, не причиняющей вреда здоровью и не нарушающей процесса обучения. В соответствии с вышеуказанной статьей также не допускается прием на тяжелые физические работы и работы с вредными и (или) опасными условиями труда лиц моложе 18 лет.
488. В соответствии с требованиями статьи 49 и 54 Закона Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан" к сверхурочным работам не допускаются работники моложе восемнадцати лет, а также женщин имеющих ребенка в возрасте до семи лет. Работающим женщинам, имеющим детей в возрасте до полутора лет, предоставляются, помимо перерыва для отдыха и питания, дополнительные перерывы для кормления ребенка не реже чем через каждые три часа работы продолжительностью не менее тридцати минут каждый. При наличии двух или более детей в возрасте до полутора лет продолжительность дополнительного перерыва устанавливается не менее часа. Перерывы для кормления ребенка включаются в рабочее время и подлежат оплате.
489. Норма по запрещению применения труда лиц, не достигших восемнадцати лет, на тяжелых физических работах и работах с вредными (особо вредными), опасными (особо опасными) условиями труда, предусмотрена также пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О безопасности и охране труда".

490. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң 2005 жылғы 15 ақпандағы N 45-п бұйрығымен он сегiз жасқа толмаған адамдардың еңбегiн қолдануға тыйым салатын ауыр дене еңбегi мен еңбек жағдайы зиянды (aca зиянды) және қауiптi (aca қауiптi) жұмыстардағы өндiрiстердiң, кәсiптердiң тiзбесi бекiтiлген.
491. Есептi кезеңде республикада балалар еңбегi, оларды жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау саласында белгiлi бiр жұмыс жүргiзiлдi. Қазақстан Республикасы негiзгi халықаралық Конвенцияларға қосылды, бар халықаралық ұсынымдарды зерделедi, елдiң iшкi заңнамасындағы көптеген мәселелердi реттедi.
492. Қазақстан Республикасының заңнамасы еңбектегi субъектiлiк құқығы мәселелерiн, балаларды еңбекке тартудың негiзгi жас өлшемдерiн, әр түрлi бағыттағы қорғау iс-шараларын, жұмыс iстейтiн балалар үшiн жұмыс процесiндегi шектеулердi белгiлейдi.
493. Бала еңбегiн қорғау мәселелерi "Еңбек қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 28 ақпандағы Заңында бекiтiп берiлген. Осы Заң денсаулық жағдайы бойынша қарама-қайшылықты деп көрсетiлген жұмысқа кәмелетке толмағандарды қабылдауға тыйым салады.
494. Кәмелетке толмағандарды бала еңбегiнiң ең жаман нысандарына тарту практикасын болдырмау және жолын кесу жөнiндегi негiзгi iс-шаралар ұйымдарда еңбек заңнамасын сақтау мәнiне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң мемлекеттiк еңбек инспекторлары жүргiзетiн тексерулерi шеңберiнде жүзеге асырылады.
495. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында бала еңбегiнiң мынадай ең жаман нысандарына тыйым салу қамтылған: мәжбүрлi еңбек, балаларды саудалау, кәмелетке толмағандарды жезөкшелiкпен айналысуға және өзге де құқыққа қайшы қызметке тарту.
496. Еңбек қатынастарын реттеу және еңбекақы төлеу ерекшелiктерi бас бостандығынан айыру түрiнде жазасын өтеп жатқан кәмелетке толмаған азаматтар үшiн белгiленген. Тәрбие колонияларында жазасын өтеп жатқандардың ұзақтығы 18 жұмыс күнi жыл сайынғы ақысы төленетiн демалысқа құқығы бар.
497. Шаруа және фермер қожалықтарында бала еңбегiн пайдалану мәселесi қосымша зерделеудi талап етедi.
498. Халықтың, ата-аналардың және жұмыс iстейтiндердiң өздерiнiң еңбек қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша ақпарат алуы төмен. Көптеген отбасылар (ата-аналар) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген балалардың еңбек құқықтарын бiлмейдi.
499. Нарықтық сауда саласында ата-аналарының, туыстарының немесе таныстарының орнына сатушы ретiнде жасы төмен балаларды жұмысқа жiберу, сондай-ақ базар аумағында жүктердi тасымалдауда, тиеуде және түсiруде балаларды жiберу (пайдалану) орын алған.

490. Приказом Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 февраля 2005 года N 45-п утвержден список производств, профессий на тяжелых физических работах и работах с вредными (особо вредными), опасными (особо опасными) условиями труда, на которых запрещается применение труда лиц, не достигших восемнадцати лет.
491. В отчетный период в республике проведена определенная работа в области труда, занятости и социальной защиты детей. Республика Казахстан присоединилась к основным международным Конвенциям, изучила имеющиеся международные рекомендации, урегулировала многие вопросы во внутреннем законодательстве страны.
492. Законодательство Республики Казахстан определяет вопросы трудовой правосубъектности, основные возрастные критерии привлечения детей к труду, охранные мероприятия различного плана, ограничения в процессе работы для работающих детей.
493. Вопросы охраны детского труда закреплены в Законе Республики Казахстан "О безопасности и охране труда" от 28 февраля 2004 года. Данный закон запрещает прием на работу несовершеннолетних, противопоказанную им по состоянию здоровья.
494. Основные мероприятия по предотвращению и пресечению практики вовлечения несовершеннолетних в наихудшие формы детского труда осуществляются в рамках проверок, проводимых государственными инспекторами труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на предмет соблюдения трудового законодательства в организациях.
495. Действующее законодательство Республики Казахстан содержит запрет на следующие наихудшие формы детского труда: принудительный труд, торговля детьми, вовлечение несовершеннолетних в занятие проституцией и иную противоправную деятельность.
496. Особенности регулирования трудовых отношений и оплаты труда установлены для трудоспособных граждан, отбывающих наказание в виде лишения свободы. Отбывающие наказание в воспитательных колониях имеют право на ежегодный оплачиваемый отпуск продолжительностью не менее 18 календарных дней.
497. Требует дополнительного изучения вопрос использования детского труда в крестьянских и фермерских хозяйствах.
498. Низка информированность населения, родителей и самих работающих детей по вопросам регулирования трудовых отношений. Многие семьи (родители) не знают трудовых прав детей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан.
499. Имеет место допуск к работе малолетних детей в качестве продавца вместо родителей, родственников или знакомых в сфере рыночной торговли, а также допуск (использование) детей в транспортировке, погрузке и разгрузке грузов на территории рынка.

500. Кәмелетке толмағандарды жұмысқа орналастыру саласында осы және басқа мәселелердi ескере отырып, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау, Бiлiм және ғылым, Iшкi iстер, Мәдениет және ақпарат, Денсаулық сақтау министрлiктерi, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасы Кәсiподақтарының федерациясы және Жұмыс берушiлер конфедерациясы ХЕҰ-ның Бала еңбегiнiң ең жаман нысандарын түбегейлi жою және Қазақстан Республикасының ХЕҰ-ның N 182 Халықаралық конвенциясын iске асыруы жөнiндегi Өңiрлiк жобасы шеңберiнде Бiрлескен жұмыс жоспарына қол қойды. Осы құжат үш жылдық кезеңге (2005 - 2007 жылдар) арналып әзiрленген және оларды iске асыру мерзiмiн көрсете отырып, iс-шаралар жоспарын қамтиды. Онда басым ретiнде ел экономикасының басым секторлары мен географиялық өңiрлерiнде бала еңбегiне байланысты ахуалға зерттеу жүргiзу жөнiндегi, ұлттық және өңiрлiк деңгейлерде бала еңбегiнiң ең жаман нысандарын түбегейлi жою мәселелерi бойынша ақпарат алуды арттыру және ақпарат тарату жөнiндегi iс-шаралар анықталған.
501. Бала еңбегiн қоса алғанда, балаларды экономикалық пайдалану мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 403-411-тармақтарында көрсетiлген.
Нәпсiлiк пайдалану және нәпсiлiк азғыру
(34-бап)
502. Қазақстан баланы саудалауға, бала жезөкшелiгiне және бала порнографиясына қатысты Конвенцияны және оған Факультативтiк хаттаманы ратификациялады.
503. Қазақстандық заңнамаға сәйкес кәмелетке толмағандарды нәпсiлiк пайдалану және азғыру заңмен қудаланады. 16 жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандармен жыныстық байланыс ұзақ мерзiмге түрмеге жабумен жазаланады.
504. Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi ( 133-бап ) сондай-ақ баланы саудалауға тыйым салады және 5 жылдан 12 жылға дейiн бас бостандығынан айыру жазасын белгiлейдi. Кәмелетке толмағанның қайтыс болуына әкеп соқтырған сол iс-әрекеттер 12 жылдан 15 жылға дейiн бас бостандығынан айырумен жазаланады.
505. Республикада жасы кiшiлердi пайдаланатындарды жауапкершiлiкке тартатын заңнамалық тетiк бар екенiн мойындау керек, бiрақ проблема Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң санамаланған баптарының сирек қолданылатындығында болып отыр. 2002 - 2003 жылдары кәмелетке толмағандарды саудалаудың 4 фактiсi тiркелдi. 2004 жылғы қарашада алты кәмелетке толмаған қызды сатудың екi фактiсi тiркелдi.
506. Қазақ Мемлекеттiк Қыздар педагогикалық институтының әлеуметтiк және гендерлiк зерттеулер ғылыми-зерттеу институты ПРООН "Гендер және даму" бюросымен бiрлесiп, "Жаhандану контексiнде адамдар трафигiнiң проблемасы" атты сараптамалық сұрау өткiздi, ол "Қазақстандық қоғамның трансформациясы контексiнде гендер проблемалары" атты халықаралық дөңгелек үстел материалдарының жинағына кiрдi, Қазақстан Республикасының Yкiметi үшiн трафиктiң алдын алу және нәпсiлiк пайдалану жөнiндегi ұсынымдар дайындалды.

500. Учитывая эти и другие вопросы в сфере занятости несовершеннолетних, министерствами труда и социальной защиты населения, образования и науки, внутренних дел, культуры и информации, здравоохранения Республики Казахстан, Генеральной Прокуратурой Республики Казахстан, Федерацией профсоюзов и Конфедерацией работодателей Республики Казахстан подписан Совместный план работы в рамках Регионального проекта МОТ по искоренению наихудших форм детского труда и реализации Международной конвенции МОТ N 182 в Республике Казахстан. Данный документ разработан на трехлетний период (2005-2007 годы) и включает план мероприятий с указанием сроков их реализации. В качестве приоритетных в нем определены мероприятия по проведению исследований ситуации с детским трудом в основных секторах экономики и географических регионах страны, по повышению информированности и распространению информации по вопросам искоренения наихудших форм детского труда на национальном и региональном уровнях.
501. Вопросы экономической эксплуатации детей, включая детский труд, отражены в пунктах 403-411 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Сексуальная эксплуатация и сексуальное совращение
(статья 34)
502. Казахстан ратифицировал Конвенцию о правах ребенка и Факультативный протокол к ней, касающийся торговли детьми, детской проституции и детской порнографии.
503. В соответствии с казахстанским законодательством сексуальная эксплуатация и совращение несовершеннолетних преследуются по закону, половая связь с несовершеннолетними до 16-ти лет карается длительным сроком тюремного заключения.
504. Уголовный кодекс Республики Казахстан ( статья 133 ) запрещает также торговлю детьми и устанавливает наказание от 5 до 12 лет лишения свободы. Те же действия, повлекшие за собой по неосторожности смерть несовершеннолетнего или иные тяжкие последствия, наказываются лишением свободы на срок от 12 до 15 лет.
505. Следует признать, что в республике имеется законодательный механизм, привлекающий к ответственности тех, кто эксплуатирует малолетних, но проблема состоит в том, что, наказание за эксплуатацию малолетних согласно Уголовному кодексу Республики Казахстан применяются редко. За 2002-2003 год зарегистрировано 4 факта торговли несовершеннолетними. В ноябре 2004 года зарегистрировано два факта продажи шестерых несовершеннолетних девушек.
506. Научно-исследовательским институтом социальных и гендерных исследований Казахского Государственного Женского педагогического института совместно с бюро "Гендер и развитие" ПРООН проведен экспертный опрос "Проблема траффика людей в контексте глобализации", вошедший в сборник материалов Международного круглого стола "Проблемы гендера в контексте трансформации казахстанского общества", подготовлены рекомендации для Правительства Республики Казахстан по предупреждению трафика и сексуальной эксплуатации.

507. Өскелең ұрпақты тәрбиелеу және ұрпақты болу денсаулығын қорғаудың адамгершiлiк негiздерiн нығайту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 21 желтоқсандағы қаулысымен "Қазақстан Республикасында адамгершiлiк-жыныстық тәрбие туралы тұжырымдама" бекiтiлдi.
508. Республиканың бiлiм беру ұйымдарында "Этика және отбасылық өмiрдiң психологиясы" атты мiндеттi пән енгiзiлдi. Балалар мен жасөспiрiмдердi гигиеналық оқыту және тәрбие беру биологиялық цикл оқу пәндерiн, "Валеология", "Тыныс-тiршiлiк және қауiпсiздiк негiздерi" атты дербес пәндердi оқыту процесiнде жүзеге асырылады.
509. Республиканың барлық бiлiм беру ұйымдарында 2005 жылдан бастап жасөспiрiм қыздардың "Өзiңмен бол, жұлдыз бол" атты жас гигиенасының бағдарламасы енгiзiледi.
510. Қыздарға қатысты зорлық-зомбылықты болдырмау мақсатында адамгершiлiк-жыныстық тәрбие айы, "Жасөспiрiм қыздардың денсаулық күндерi" шеңберiнде бiлiм беру ұйымдарында оқушылардың полиция, прокуратура органдарының қызметшiлерiмен және денсаулық сақтау қызметкерлерiмен кездесулерi өткiзiледi. Мынадай: "Байсалдылық және босаңдық", "Қыз намысы", "Ерте жыныстық байланыстың зияны және олардың салдары", "Алкоголь мен никотиннiң қыз организмiне әсерi" тақырыптарында әңгiмелер өткiзу дәстүрге айналуда. Ақмола, Алматы, Павлодар, Қарағанды және басқа да облыстардың кәсiптiк мектептерi мен колледждерiнде қыздармен құқық бұзушылықтың, оның iшiнде зорлық-зомбылықтың алдын алу жөнiнде тәрбие жұмысын ұйымдастыру кезiнде мына тақырыптарда әңгiмелер, лекциялар өткiзiледi: "Әйел денсаулығы - ұлт денсаулығы", "Трафик дегенiмiз не?", "Шет елде жұмыс iстеу: шындық па немесе торға түсiру ме?", "Егер сен қайғыға ұшырап қалсаң" және басқалар.
511. Алайда, қабылданып отырған шараларға қарамастан, әйелдерге қатысты сақталып отырған зорлық-зомбылық, адамды саудалау көңiл алаңдатуда, ол зорлау, бiрге тұруға және жезөкшелiкке мәжбүрлеу сияқты нысандарда көрiнiс тапқан. Әйелдер мен кәмелетке толмағандар тауар ретiнде әрекет ететiн коммерциялық жыныстық қатынас кең тарап отыр. Сарапшылардың бағалауы бойынша Қазақстанда 50 пайыздан астам әйел тым болмағанда бiр рет бiлек күшi мен жыныстық зорлық-зомбылыққа ұшыраған. Шет елге жұмысқа бару түрiнде әйелдер трафигi жағдайлары жиiлеп кеттi. Соңғы жылдары 2 мыңнан астам зорлау тiркелдi. Олардың аздаған үлесi ғана сотта шешуге жетедi.
512. Қазiргi уақытта республикада Адамды саудалау жөнiндегi қылмыстармен күрес жөнiндегi, оларды болдырмау және алдын алу жөнiндегi 2004 - 2005 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын орындау шеңберiнде адамдарға қатысты зорлық-зомбылық пен трафиктiң сақталып отырған нысандарын түбегейлi жою жөнiнде, оның iшiнде насихаттау жұмысы, консультативтiк қызметтер саласында белгiлi бiр шаралар қабылдануда.

507. В целях укрепления нравственных основ воспитания и охраны репродуктивного здоровья подрастающего поколения постановлением Правительства Республики Казахстан 21 декабря 2001 года утверждена Концепция по нравственно-половому воспитанию в Республике Казахстан.
508. В организациях образования республики введен обязательный предмет "Этика и психология семейной жизни". Гигиеническое обучение и воспитание детей и подростков осуществляется в процессе преподавания учебных дисциплин биологического цикла, самостоятельных предметов "Валеология", "Основы жизнедеятельности и безопасности".
509. Во всех организациях образования республики с 2005 года внедряется программа возрастной гигиены девочек-подростков "Будь собой, будь звездой".
510. В целях предотвращения насилия в отношении девочек в рамках месячника по нравственно-половому воспитанию, "Дней здоровья девочек-подростков" в организациях образования проводятся встречи учащихся с сотрудниками органов полиции, прокуратуры и работниками здравоохранения. Традиционным стало проведение бесед на темы: "Скромность и развязность", "Девичья гордость", "Вред ранних половых связей и их последствия", "Влияние алкоголя и никотина на организм девушки". В профессиональных школах и колледжах Акмолинской, Алматинской, Павлодарской, Карагандинской и других областей при организации воспитательной работы с девушками по предупреждению правонарушений, в том числе насилия, проводятся беседы, лекции на темы: "Здоровье женщины - здоровье нации", "Что такое трафик?", "Работа за рубежом: реальность или ловушка?", "Если ты попала в беду" и другие.
511. Однако, несмотря на принимаемые меры, вызывает тревогу сохраняющееся насилие в отношении женщин, торговля людьми, которое выражается в таких формах, как изнасилование, принуждение к сожительству и проституции. Получил широкое распространение коммерческий секс, когда женщины и несовершеннолетние выступают как товар. По оценкам экспертов в Казахстане более 50 процентов женщин подвергались, хотя бы раз физическому и сексуальному насилию. Нередкими стали случаи трафика женщин под видом выезда на работу в зарубежье. За последние годы было зарегистрировано более 2 тыс. изнасилований. Незначительная их доля доходит до разрешения в суде.
512. В республике в рамках выполнения Плана мероприятий по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений по торговле людьми на 2004-2005 годы принимаются определенные меры по искоренению сохраняющихся форм насилия и трафика в отношении людей, в том числе в сфере пропагандисткой работы, развития консультативных услуг.

513. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың халықаралық және үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдармен, кәсiподақтармен адамдарды, әсiресе әйелдер мен қыздарды саудалау проблемаларын зерделеу, зорлық-зомбылық пен трафиктiң құрбандарына айналған қыздар мен әйелдерге шұғыл көмек: медициналық қызметтер, психологиялық жарақатты емдеу жөнiндегi қызметтер, құқықтық консультациялар (дәрiгерлiк құпияны сақтай отырып, тегiн немесе қол жетiмдi баға бойынша) көрсету, жыныстық сауда құрбандарына айналған адамдарды сауықтыру бойынша арнайы бағдарламалар әзiрлеу жөнiндегi бiрлескен жұмысы жалғасуда.
514. Комитеттiң балаларды сатуға, балалар жезөкшелiгiне және балалардың жыныстық бейнелеулерiне қатысты Факультативтiк хаттаманың ережелерiн орындау жөнiндегi 41-шi сессиясының ұсынымдарына байланысты мемлекеттiк органдардың iс-қимылдарын үйлестiрудi жетiлдiру жөнiндегi шараларды қабылдау қажеттiгi бөлiгiнде 2006 жылғы наурызда "Заң органдарының құқық, жергiлiктi атқару органдарымен және қоғамдық мемлекеттiк емес ұйымдармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен адамдарды сату күресiнiң алдын алу мәселелерi бойынша өзара әрекеттерi" атты өңiрлiк семинар өткiзiлдi.
Комитеттiң 41-шi сессиясының ұсынымдары және республикада оларды iске асыру жөнiнде қабылданып жатқан шаралар туралы халықтың хабардарлығы деңгейiн арттыру мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында балалар жезөкшелiгiне, порнографиясына және балаларды сатуға қатысты мәселелердi кеңiнен жария ету көзделген.
515. Балаларды нәпсiлiк пайдалану және нәпсiлiк азғыру мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 422-429-тармақтарында көрсетiлген.
Есiрткi құралдарын пайдалану
(33-бап)
516. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1678 Жарлығымен Қазақстан Республикасында есiрткiге және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2014 жылдарға арналған стратегиясы бекiтiлдi. Стратегия қазақстандық қоғамды одан әрi дамыту, Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен мүдделерiне кепiлдiктердi қамтамасыз ету мүддесi үшiн әзiрленген.
517. Нашақорлыққа байланысты проблемаларды шешу мақсатында Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң құрылымында өңiрлердегi аумақтық бөлiмшелермен мемлекеттiк және жергiлiктi органдардың, үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдардың, балалар мен жастарға арналған қозғалыстардың қызметiн үйлестiретiн Есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi комитетi құрылды.
518. Бүгiнгi таңда республикада ресми түрде 52 мыңнан астам есiрткi тұтынушылар тiркелген, оның iшiнде 27 мың адам 30 жасқа дейiнгiлер және 4 мыңнан астамы 14 -17 жастағы балалар.
Барлық жерлерде наркологиялық диспансерлерде есiрткiмен, токсикоманиямен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтiк көмек көрсететiн жасөспiрiмдер кабинеттерi құрылған. Алдын ала сауықтыру бағдарламалары әзiрлендi және енгiзiлдi, наркологиялық посттар, "сенiм телефондары" жұмыс iстейдi.

513. Продолжается совместная работа государственных органов и организаций с международными и неправительственными общественными организациями, профсоюзами по изучению проблем торговли людьми, особенно женщин и девушек, оказанию девушкам и женщинам, ставшим жертвами насилия и трафика, срочной помощи: медицинских услуг, услуг по лечению психологических травм, правовой консультации (бесплатно или по доступным ценам с соблюдением врачебной тайны); разработке специальных программ по реабилитации лиц, ставших жертвами секс-торговли.
514. В связи с рекомендациями 41-й сессии Комитета по выполнению положений Факультативного Протокола к Конвенции о торговле детьми, детской проституции и детской порнографии в части необходимости принятия мер по совершенствованию координации действий государственных органов в республике в марте 2006 года был проведен региональный семинар на тему "Взаимодействие органов юстиции с правоохранительными, местными исполнительными органами, общественными неправительственными организациями, средствами массовой информации по вопросам предупреждения и борьбы с торговлей людьми". В целях повышения уровня информированности населения о рекомендациях 41-й сессии Комитета и принимаемых по их реализации мерах в республике предусматривается широкое освещение в средствах массовой информации вопросов, касающихся детской проституции, порнографии и торговли детьми.
515. Вопросы сексуальной эксплуатации и сексуального совращения детей отражены в пунктах 422-429 первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Употребление наркотических средств
(статья 33)
516. Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года N 1678 утверждена Стратегия борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006-2014 годы. Стратегия разработана в интересах дальнейшего развития казахстанского общества, обеспечения гарантий прав, свобод и законных интересов граждан Республики Казахстан.
517. В целях решения проблем, связанных с наркоманией, в структуре Министерства внутренних дел Республики Казахстан создан Комитет по борьбе с наркобизнесом с территориальными подразделениями в регионах, который координирует деятельность государственных и местных органов, неправительственных общественных организаций, детских и молодежных движений.
518. Сегодня в республике официально зарегистрировано более 52 тысяч потребителей наркотиков, в числе которых 27 тысяч человек до 30 лет и более 4-х тысяч - дети в возрасте 14-17 лет. Повсеместно в наркологических диспансерах созданы подростковые кабинеты медико-социальной помощи лицам, больным наркоманией, токсикоманией. Разработаны и внедрены реабилитационные программы профилактики, наркологические посты, работают "телефоны доверия".

519. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Есiрткi бизнесiне қарсы күрес және есiрткi айналымын бақылау комитетi балалармен жұмыс iстейтiн әлеуметтiк қызметкерлер, мамандар, жастар арасында нашақорлықтың таралу проблемасымен айналысатын жастар ұйымдарының көшбасшылары, волонтерлер үшiн конференциялар, дөңгелек үстелдер, кеңестер, семинар-тренингтер өткiзедi.
520. 2005 жылғы желтоқсанда Орталық Азия университетiнiң базасында "Есiрткi құралдары мен психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрестiң өзектi проблемалары" атты ғылыми-практикалық конференция өткiзiлдi.
521. 2005 жылы республиканың барлық қалаларында тиiсiнше "Ине" республикалық жастар акциясы өткiзiлдi. Акция шеңберiнде жастардың шығармашылық көрсетiлiм жұмыстарының республикалық конкурстары (баннерлер, постерлер, плакаттар және басқалар) жарияланды. Акцияның шеңберiнде "Нашақорлық - Қазақстанның болашағына төнген қауiп", "Есiрткiсiз болашақ" девизiмен өңiрлiк жастар қозғалысы ұйымдастырылды.
522. Республиканың барлық өңiрлерiнде нашақорлық, маскүнемдiк, темекi шегушiлiк, ЖҚТБ проблемалары бойынша ұдайы денсаулық сақтау, бiлiм беру, iшкi iстер ұйымдары қызметшiлерiнiң ақпараттық жұмысы өткiзiледi.
523. Жыл сайын маусымның аяғында "Жастар есiрткi мен ЖҚТБ-ға қарсы" республикалық акциясы өткiзiлiп тұрады, ол есiрткi мен ЖҚТБ проблемасына жұртшылықтың назарын аудару мақсатында жастардың бұқаралық шеруi түрiнде өткiзiледi.
524. Құқыққа қарсы мiнез-құлықтың, нашақорлықтың, маскүнемдiктiң алдын алу үшiн жастар арасында Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң қолдауымен "Қазақстан теле-, радиохабарларын таратушылар қауымдастығы" қоғамдық қоры әлеуметтiк роликтер жасап шығарды.
525. БҰҰ Есiрткi және қылмыс жөнiндегi басқармасының техникалық қолдауымен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Нашақорлықтың медициналық-әлеуметтiк проблемалары орталығы 2006 жылы Астана, Алматы қалаларында, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Оңтүстiк Қазақстан облыстарында AD-RER/04/H36 - "Ecipткiгe сұранысты қысқарту және АҚТҚ-ЖҚТБ-ның алдын алу стратегиясы мен саясаты мәселелерiнде Орталық Азия елдерiне консультативтiк көмек көрсету" жобасы шеңберiнде оқушылар мен жастар арасында есiрткiнi пайдалану жөнiнде зерттеулер жүргiзудi жоспарлап отыр.
526. Республика өңiрлерiнде денсаулық сақтау, бiлiм беру және iшкi iстер органдары ақпараттық-насихат жұмысы жандандырылды, бұқаралық ақпарат құралдары, радио және теледидар беттерiнде балалар мен жасөспiрiмдер арасында есiрткi мен есiрткi бизнесiнiң алдын алу жөнiндегi әр түрлi материалдар орналастырылады және көрсетiледi. Осылайша, мәселен, Семей қаласында "Еңлiк-Кебек" кинотеатры базасында "Жас Қанат" демалыс орталығы қала мектептерi үшiн "Жоқ деп айтуды үйрен!" кинолекториялары өткiзiледi. Нашақорлыққа қарсы тақырып материалдары облыстық бұқаралық ақпарат құралдарында "Кендi Алтай", "Дидар" газеттерiнде жарияланады, "Қалкен", "31-арна" теледидарында көрсетiледi.

519. Комитетом борьбы с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан проводятся конференции, круглые столы, совещания, семинары-тренинги для социальных работников, специалистов, работающих с детьми, лидеров молодежных организаций, занимающихся проблемой распространения наркомании среди молодежи, волонтеров.
520. В декабре 2005 года на базе Центрально-Азиатского университета проведена научно-практическая конференция "Актуальные проблемы борьбы с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ".
521. В 2005 году во всех городах республики в соответствии проведена республиканская молодежная акция "Игла". В рамках акции были объявлены республиканские конкурсы творческих визуальных работ молодежи (баннеры, постеры, плакаты и др.). В рамках акции организованы региональные молодежные движения под девизами: "Наркомания - угроза будущему Казахстана", "Будущее без наркотиков".
522. Во всех регионах республики постоянно проводится информационная работа сотрудников организаций здравоохранения, образования, внутренних дел по проблемам наркомании, алкоголизма, табакокурения, СПИДа.
523. Ежегодно в конце июня проводится республиканская акция "Молодежь против наркотиков и СПИДа", которая проходит в виде массового шествия молодежи с целью привлечения внимания общественности к проблеме наркомании и СПИДа.
524. Для профилактики противоправного поведения, наркомании, алкоголизма среди молодежи общественным фондом "Ассоциация телерадиовещателей Казахстана" при поддержке Министерства образования и науки созданы и выпущены социальные ролики.
525. При технической поддержке Управления по наркотикам и преступности ООН Республиканским научно-практическим Центром медико- социальных проблем наркомании Министерства здравоохранения Республики Казахстан планируется в 2006 году провести исследования по употреблению наркотиков среди учащихся и молодежи в городах Астане, Алматы, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Южно-Казахстанской областях в рамках проекта AD-RER/04/H36 - "Оказание консультативной помощи странам Центральной Азии в вопросах стратегии и политики сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа".
526. Органами здравоохранения, образования и внутренних дел в регионах республики активизировалась информационно-пропагандистская работа, на страницах средств массовой информации, радио и телевидения размещаются и демонстрируются различные материалы по профилактике наркомании и наркобизнеса среди детей и подростков. Так, например, в городе Семипалатинске на базе кинотеатра "Енлик-Кебек" с досуговым центром "Жас Канат" для школ города проводятся кинолектории "Научись сказать - нет!". Материалы антинаркотической тематики публикуются в областных средствах массовой информации в газетах "Рудный Алтай", "Дидар", телевидения "Калкен", "31 канал".

527. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы азаматтарға нашақорлыққа қарсы заңнаманы сақтау қажеттiлiгi және мемлекеттiк органдар есiрткiмен және есiрткi бизнесiне қарсы күресте қабылдайтын шаралар туралы үнемi ақпарат берiп отыру ұйымдастырылған. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi жанындағы аккредиттелген барлық бұқаралық ақпарат құралдары ақпараттық қолдау көрсетедi, олардың саны 30-дан астам. "Сақшы - На страже" ведомстволық газетiнде және "Закон и правосудие" республикалық газетiнде нашақорлықтың алдын алу жөнiндегi материалдар жарияланатын арнайы айдарлар бар.
528. Студент жастар арасында салауатты өмiр салтын насихаттау жөнiндегi волонтерлiк командалар құрылуда, олардың мақсаты жастарды есiрткiнiң және басқа да психотроптық заттардың зияны туралы, олардың қолданудың салдары туралы материалдармен ақпараттық-бiлiмдiк қамтамасыз ету, сондай-ақ денсаулық сақтау органдарының өкiлдерiмен дебаттар, кездесулер және дөңгелек үстелдер ұйымдастыру болып табылады.
529. Университет теледидарының арналарында есiрткiнiң зияны туралы, есірткіні қолдану әкеп соқтыруы мүмкiн салдары туралы тақырыпта әлеуметтiк роликтер көрсетiледi, нашақорлық туралы бейнефильмдер мен спектакльдердi көрсету жүргiзiледi.
530. "2005 - 2007 жылдарға арналған жастар саясаты" мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде Павлодар және Темiртау қалаларында есiрткiге тәуелдiлердi сауықтыру жөнiндегi орталықтарды ұйымдастыратын әлеуметтiк қызметтер жұмыс iстейдi. 2005 жылғы қазанда Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi Жастар конгресiмен және Қазақстан студенттерi Альянсiмен бiрлесiп, "Ата-аналардың назарына - есiрткi!" атты ақпараттық-танымдық акция өткiздi. Нашақорлықтың алдын алу саласында жұмыс iстейтiн мемлекеттiк органдардың, халықаралық ұйымдардың, үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдардың және ата-аналар комитеттерiнiң өкiлдерi осы акцияның қатысушылары болды, онда Қазақстан студенттері Альянсiнiң 2005 жылғы тамызда түсiрiлген "Есiрткiге жоқ деп айт!" ролигi көрсетiлдi.
531. Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 5 сәуiрдегi N 240 қаулысымен бекiтiлген Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы әрекет етедi. Осы Бағдарламаны iске асыруға республикалық бюджеттен 2 млрд. 897 млн. 587 мың теңге бөлiндi. Осы Бағдарламаның шеңберiнде есiрткiнi пайдаланудың алдын алу мақсатында жасөспiрiмдер мен жастардың жаппай қарым-қатынас жасайтын, демалатын және бос уақыт өткiзетiн орындарында бақылауды күшейтуге бағытталған iс-шараларды iске асыру көзделген.

527. Организовано регулярное информирование граждан через средства массовой информации о необходимости соблюдения антинаркотического законодательства и мерах, принимаемых государственными органами в борьбе с наркоманией и наркобизнесом. Информационную поддержку оказывают более 30 средств массовой информации, аккредитованные при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан. В ведомственной газете "Сакшы - На страже" и республиканской газете "Закон и правосудие" имеются специальные рубрики, в которых публикуются материалы по профилактики наркомании.
528. Среди студенческой молодежи создаются волонтерские команды по пропаганде здорового образа жизни, целью которых является информационно-образовательное обеспечение молодежи материалами о вреде наркотиков и других психотропных веществ, о последствиях их применения, а также организация дебатов, встреч и круглых столов с представителями органов здравоохранения.
529. На каналах университетского телевидения транслируются социальные ролики на тему о вреде наркотиков, о последствиях, к которому может привести употребление наркотиков, проводятся просмотры видеофильмов и спектаклей о наркомании.
530. В рамках Государственной программы "Молодежная политика на 2005-2007 годы" действуют социальные службы, организующие в городах Павлодаре и Темиртау центры по реабилитации наркозависимых. В октябре 2005 года Министерство образования и науки Республики Казахстан совместно с Конгрессом молодежи и Альянсом студентов Казахстана провело информационно-познавательную акцию "Вниманию родителей - наркотики!". Участниками данной акции являлись представители государственных органов, международных организаций работающих в сфере профилактики наркомании, неправительственных общественных организаций и родительских комитетов, где был продемонстрирован ролик Альянса студентов Казахстана, снятый в августе 2005 года, "Скажи НЕТ наркотикам!".
531. В настоящее время действует Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом на 2006-2008 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года N 240. На реализацию данной Программы выделено из республиканского бюджета 2 млрд. 897 млн. 587 тыс. тенге. В рамках данной Программы предусмотрена реализация мероприятий, направленных на усиление контроля в местах массового общения, отдыха и проведения досуга подростков и молодежи с целью предотвращения злоупотребления наркотиками.

532. Есiрткi құралдарын заңсыз пайдалану мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 412-421-тармақтарында көрсетiлген.
Саны аздарға жататын балалар
(30-бап)
533. Мемлекет Қазақстан Республикасының саны аз халқы мен этникалық топтарына жәрдем көрсетедi, мәдениетiн, ұлттық өзiндiк тұрмысын сақтау жөнiндегi саясатты жүргiзедi. Бұған республикада Қазақстан халықтарының ассамблеясының қосатын үлесi зор.
534. Республикада этникалық саны аздар өкiлдерiнiң қатарынан шыққан студенттердiң жоғары бiлiм алуына зор көңiл бөлiнедi.
535. Ағымдағы жылы тестiлеуге этникалық саны аздар өкiлдерiнiң барлығы 23989-ы қатысты, бұл тестiлеуге қатысқандардың жалпы санының 9,5 пайызын құрайды, оның iшiнде бiрыңғай ұлттық тестiлеуге - 17687 адам қатысты, бұл бiрыңғай ұлттық тестiлеуге қатысқандардың жалпы санының 9,8 пайызын құрайды, кешендi тестiлеуге 6302 (8,8 пайыз) қатысты.
536. Тестiлеу нәтижелерi бойынша 1747 этникалық саны аздар өкiлдерi мемлекеттiк бiлiм гранттары мен кредиттерiне ие болды, бұл гранттар мен кредиттер алушылардың жалпы санының 7,6 пайызын құрайды, оның iшiнде 983 (7,6 пайыз) адам мемлекеттiк бiлiм гранттарын, 764 (7,5 пайыз) адам - кредит алушылар болды.
537. Атап айтқанда, тестiлеуге қатысқан 4302 украиндықтың iшiнен 341 адам, 3792 немiстiң - 228-i, 3032 татардың - 319-ы, 2684 өзбектiң - 51-i, 2215 ұйғырдың - 149-ы, 1807 корейдiң - 209-ы, 966 әзiрбайжанның - 33-i, 894 белорусьтiң - 78-i, 556 поляктың - 40-ы, 391 шешеннiң - 15-i, 351 түрiктiң - 9-ы, 295 дүнгеннiң - 25-i, 231 башкирдiң - 20-сы, 215 ингуштiң - 6-ы, 204 армянның - 8-i, 201 күрдтiң - 11-i, 180 гректiң - 8-i мемлекеттiк бiлiм гранттары мен кредиттерiн алды.
538. Этникалық саны аздар өкiлдерi Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында өздерi таңдаған мамандықтар, оқитын тiлi бойынша оқиды. Көптеген студенттер ұлттық-мәдени орталықтардың: әзiрбайжанның "Ватан", поляктың "Полония", немiстiң "Возрождение", шешен-ингуш, тaтap-башқұрт, корей, еврей және т.б. жексенбiлiк мектептерiне барады.
539. Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетiнде қазақ және орыс тiлдерiмен қатар 050119 "Шетел тiлi: екi шет тiлi" және 050205 "Қосымша оқыту филологиясы" мамандықтары шеңберiнде ұйғыр, түрiк, әзiрбайжан, корей, қытай және немiс тiлдерiнде оқыту жүргiзiледi.
540. 2004 жылғы қарашада Шәкәрiм атындағы Семей мемлекеттiк университетiнiң базасында "Ұлттық мемлекеттiлiктi нығайту жағдайында әлеуметтiк-экономикалық процестердi дамыту" халықаралық ғылыми-теориялық конференциясы өткiзiлдi.

532. Вопросы незаконного употребления наркотических средств отражены в пунктах 412-421 первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году.
Дети, принадлежащие к меньшинствам
(статья 30)
533. Государство оказывает содействие малочисленным народам и этническим группам Республики Казахстан, проводит политику по сохранению и восстановлению их культуры, национальной самобытности. Значительная роль в этом принадлежит Ассамблеи народов Казахстана.
534. В республике серьезное внимание уделяется получению высшего образования студентами из числа представителей этнических меньшинств.
535. В текущем году в тестировании приняли участие всего 23989 представителей этнических меньшинств, что составляет 9,5 процента от общего числа принимавших участие в тестировании, из них в едином национальном тестировании - 17687 человек, что составляет 9,8 процентов от общего количества принимавших участие в едином национальном тестировании, в комплексном тестировании - 6302 (8,8 процента).
536. По результатам тестирования 1747 представителей этнических меньшинств стали обладателями государственных образовательных грантов и кредитов, что составляет 7,6 процента от общего числа обладателей грантов и кредитов, из них 983 (7,6 процента) человека стали обладателями государственных образовательных грантов, 764 человека (7,5 процента) - кредитов.
537. В частности, из 4302 украинцев, принявших участие в тестировании, стали обладателями государственных образовательных грантов и кредитов 341 человек, из 3792 немцев - 228, из 3023 татаров - 319, из 2684 узбеков - 151, из 2215 уйгуров - 149, из 1807 корейцев - 209, из 966 азербайджанцев - 33, из 894 белорусов - 78, из 556 поляков - 40, из 391 чеченца - 15, из 351 турка - 9, из 295 дунганцев - 25, из 231 башкира - 20, из 215 ингушев - 6, из 204 армян - 8, из 201 курда - 11, из 180 греков - 8.
538. Представители этнических меньшинств обучаются в вузах Республики Казахстан по выбранным ими специальностям, языку обучения. Многие студенты посещают воскресные школы национально-культурных центров: азербайджанского "Ватан", польского "Полония", немецкого "Возрождение", чечено-ингушского, татаро-башкирского, корейского, еврейского и др.
539. В Казахском национальном педагогическом университете им. Абая наравне с казахским и русским языками в рамках специальностей 050119 "Иностранный язык: два иностранных языка" и 050205 "Филология дополнительного обучения" ведется обучение на уйгурском, турецком, азербайджанском, корейском, китайском и немецком языках.
540. В ноябре 2004 года на базе Семипалатинского государственного университета им. Шакарима проведена международная научно-теоретическая конференция "Развитие социально-экономических процессов в условиях укрепления национальной государственности".

541. Балалар арасында үйлесiмдi этносаралық қатынастарды қамтамасыз ету, олардың шығармашылық қабiлеттерiн дамыту үшiн қажеттi жағдай жасау үшiн "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығы базасында жыл сайын 10 - 24 шiлдеде 150 бала - Қазақстан халықтары Ассамблеясының өкiлдерi үшiн "Әлем балалардың көзiмен", "Бiз сенiң балаларыңбыз Қазақстан!", "Достық шаңырағы - Балдәурен" және т.б. ауысымдар ұйымдастырылады.
542. Конвенцияның "Саны аздарға жататын балалар" деген 30-бабының мәселелерi 2003 жылы Конвенцияның орындалуы туралы бастапқы баяндаманың 430-бабында, сондай-ақ осы баяндаманың "Кемсiтпеушiлiк" деген бөлімінде көрсетілген.

541. Для обеспечения гармоничных межэтнических отношений между детьми, создания необходимых условий для развития их творческих способностей на базе Республиканского учебно-оздоровительного центра "Балдаурен" ежегодно с 10 по 24 июля для 150 детей - представителей Ассамблеи Народов Казахстана организуются смены "Мир глазами детей", "Мы дети твои - Казахстан!", "Достық шаңырағы - Балдәурен" и др.
542. Вопросы статьи 30 Конвенции "Дети, принадлежащие к меньшинствам" отражены в статье 430 Первоначального доклада о выполнении Конвенции в 2003 году, также разделе "Недискриминация" настоящего доклада.