Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 753 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарларын әзірлеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008 - 2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары (бұдан әрі - Жоспар) мынадай құрамда бекітілсін:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008 - 2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары (1-бөлім) ;
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік реттеуіштері ( 2-бөлім );
3) 2008-2010 жылдарға арналған қолданыстағы және әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тізбесі ( 4-бөлім );
4) қолданыстағы және әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлінісіндегі 2008-2010 жылдарға арналған басымды бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесі ( 5-бөлім ).
2. Құпия.
3. Құпия.
4. Жоспар құрамында Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған маңызды көрсеткіштерінің болжамы ( 3-бөлім ) мақұлдансын.
5. Ұлттық компанияларды дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары мен негізгі көрсеткіштерінің болжамы ( 6-бөлім ) назарға алынсын.
6. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері тиісті облыстар мен қалалардың әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспарларын уақтылы әзірлеуді және заңнамада белгіленген тәртіппен бекітуді қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Үкіметін елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының жай-күйі туралы тоқсан сайын хабардар етсін.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 тамыздағы
N 753 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық
дамуының 2008-2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары
1-бөлім. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық
дамуының 2008-2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары
Мазмұны
Кіріспе
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2005-2006 жылдардағы жай-күйін және үрдістерін талдау
2. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары
2.1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму проблемалары
2.2. Қазақстан Республикасы дамуының 2008-2010 жылдарға арналған шарттары және макроэкономикалық сценарийлері
2.3. Әлеуметтік-экономикалық дамудың 2008-2010 жылдарға арналған мақсаттары мен міндеттері
2.4. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған сандық индикаторлары
3. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдардағы басымдықтары
3.1. 1-басымдық. Мемлекеттің экономикалық саясатын жүргізудің тиімділігін арттыру
3.2. 2-басымдық. Адами капиталды дамыту және халықтың тұрмыс сапасын арттыру
3.3. 3-басымдық. Инфрақұрылымды дамыту
3.4. 4-басымдық. Экономиканы жаңғырту және әртараптандыру
3.5. 5-басымдық. Өңірлерді теңгерімді дамыту
3.6. 6-басымдық. Кәсіби Үкімет
Кіріспе
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылы 14 маусымдағы N 647 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарларын әзірлеу ережесіне сәйкес әзірленді.
Жоспар ішкі және сыртқы факторларға байланысты 2008-2010 жылдарға экономиканың даму қарқынын негіздейді және экономиканың мемлекеттік және жеке секторларының дамуы үшін қолайлы жағдай жасау саласында мемлекеттік басқарудың орталық және жергілікті органдарының және өзге де мемлекеттік органдардың іс-әрекетін айқындайды.
Жоспар экономиканың салаларын дамыту саласында 2008-2010 жылдардағы міндеттерді және стратегиялық жоспарларда, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдаулары мен Қазақстан Республикасының Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасында (бұдан әрі - Үкімет Бағдарламасы) айқындалған мақсаттарға қол жеткізу мен басымдықтарды іске асыру үшін оларды шешу жолдарын айқындайды.
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық
дамуының 2005-2006 жылдардағы жай-күйін және үрдістерін талдау
2005, 2006 жылдары экономиканың жедел осу қарқыны сақталды.
Қазақстан экономикасының жоғары өсу қарқыны әлемдік тауар нарықтарында Қазақстан экспортының негізгі құрамдауыштарына деген қолайлы баға конъюнктурасына, сондай-ақ ішкі жиынтық сұраныс пен ұсыныстың кеңеюінің жалғасуына негізделген.

О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года N 753
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы (далее - План) в следующем составе:
1) основные направления социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы ( Раздел 1 );
2) государственные регуляторы социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы ( Раздел 2 );
3) перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ на 2008-2010 года ( Раздел 4 );
4) перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) на 2008-2010 годы в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ ( Раздел 5 ).
2. Секретно.
3. Секретно.
4. Одобрить в составе Плана прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы ( Раздел 3 ).
5. Принять к сведению основные направления и прогноз основных показателей развития национальных компаний на 2008-2010 годы ( Раздел 6 ).
6. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить своевременную разработку и утверждение в установленном законодательством порядке среднесрочных планов социально-экономического развития на 2008-2010 годы соответствующих областей и городов.
7. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с центральными исполнительными и иными государственными органами ежеквартально информировать Правительство Республики Казахстан о состоянии социально-экономического развития страны.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2007 года N 753
Среднесрочный план
социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Раздел 1. Основные направления
социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Содержание
Введение
Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы (далее - План) разработан в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правилами разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647.
План обосновывает темпы развития экономики на 2008-2010 годы в зависимости от внешних и внутренних факторов и определяет действия центральных и местных органов государственного управления и иных государственных органов в области создания благоприятных условий для развития государственного и частного секторов экономики.
План определяет задачи на 2008-2010 годы в области развития отраслей экономики и пути их решения для достижения целей и реализации приоритетов, определенных в стратегических планах, посланиях Президента Республики Казахстан к народу Казахстана и Программе Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 (далее - Программа Правительства).
1. Анализ состояния и тенденций социально-экономического
развития Республики Казахстан за 2005-2006 годы
В 2005, 2006 годах динамика ускоренного роста экономики сохранялась.
Высокие темпы роста экономики Казахстана были во многом обусловлены благоприятной ценовой конъюнктурой на мировых товарных рынках на основные составляющие экспорта Казахстана, а также продолжающимся расширением внутреннего совокупного спроса и предложения.

2005, 2006 жылдары жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі - ЖІӨ) нақты өсуі тиісінше 9,7%-ды және 10,7%-ды құрады.
Экономиканың барлық секторларында нақты, қызметтер секторында, сондай-ақ қаржы секторында оң серпін байқалды.
2006 жылы өнеркәсіп өндірісі көлемі өсуінің қарқыны ұлғайды. Өнеркәсіп өнімі өндірісінің көлемі 2006 жылы өткен жылға қатысты 2005 жылғы 4,8 %-бен салыстырғанда 7,3%-ға өсті.
Өнеркәсіп салалары арасында шикізат емес сектор барынша жедел қарқынмен дамыды. 2005, 2006 жылдар бойы өнеркәсіп өндірісінің жыл сайынғы өсімі орташа 6%-ды құрады, оның ішінде тау-кен өндірісі өнеркәсібінде - 5%, өңдеу - 8%, электр энергиясын, газ бен суды өндіру және тарату - 4% .
Ауыл шаруашылығында өндіріс көлемі 2005, 2006 жылдары орташа 7%-ға ұлғайды, оның ішінде өсімдік шаруашылығында - 9,5 %-ға, мал шаруашылығында - 4,5%-ға.
Құрылыс саласының дамуы жоғары өсу қарқынымен сипатталды. 2005, 2006 жылдары құрылыстағы орташа жылдық өсім 33,8 %-ды құрады.
2005, 2006 жылдардағы экономикалық өсу факторларының бірі жылдық орташа өсімі 22,4% болатын негізгі капиталға инвестициялар көлемінің өсуі болды.
Қызметтер саласындағы өсу негізінен бөлшек сауда, байланыс қызметтері мен жүк көлігі қызметтері саласында көрсетілетін қызметтер көлемінің өсуімен қамтамасыз етілді, онда жылдық өсу қарқыны 2005, 2006 жылдары орташа 15 %-ды, 24 %-ды және 4,9 %-ды құрады.
Экономиканың өсу факторларының бірі ретінде ішкі жиынтық сұраныстың кеңеюіне 2005, 2006 жылдары үй шаруашылықтарын тұтыну мен жалпы жинақтар шығыстарының ұлғаюы ықпал етті. 2005, 2006 жылдар бойы жалпы тұтыну, оның ішінде үй шаруашылықтары шығыстары жылына орташа 11 %-дан жоғары өсті.
Тұрғындар тарапынан жиынтық сұраныстың өсуі негізінен халықтың нақты ақшалай табысының ұлғаюына негізделген, ол 2005, 2006 жылдары жыл сайын 11,4 %-ға өсті.
Жалпы жинақтың өсімі 2005 жылы 17,7 %-ды, 2006 жылы - 28,8 %-ды құрады.
Экономиканың өсуі сыртқы сауда көрсеткіштерінің өсуімен қатар жүрді. 2005, 2006 жылдары сыртқы сауда айналымының жыл сайынғы өсуі орташа 37,3 %-ды, оның ішінде экспорт - 38 %-ды, импорт - 36,1 %-ды құрады.
Экспорттың ұлғаюына басты жағдайда энергиялық ресурстар мен металдар нарығында сақталған қолайлы сыртқы конъюнктура, сондай-ақ бірге елдегі отын-энергетика ресурстарын өндірудің өсуі мен металлургия өнеркәсібі өнімдері өндірісінің өсуі ықпал жасады.
Экспорттың құрамында 2005, 2006 жылдары негізгі үлесті экспорттың жалпы көлемінің шамамен 90 %-ын минералдық өнімдер, қымбат емес металдар мен олардан жасалған бұйымдар иеленді.

В 2005, 2006 годах реальный рост валового внутреннего продукта (далее - ВВП) составил 9,7 % и 10,7 %, соответственно.
Положительная динамика наблюдалась во всех секторах экономики, в реальном, в секторе услуг, а также в финансовом секторе.
В 2006 году произошло увеличение темпов прироста объема промышленного производства. Объем производства промышленной продукции в 2006 году относительно предыдущего года вырос на 7,3 % по сравнению с 4,8 % в 2005 году.
Среди отраслей промышленности наиболее ускоренными темпами развивался несырьевой сектор. В течение 2005, 2006 годов ежегодный прирост промышленного производства в среднем составил 6 %, в том числе, в горнодобывающей промышленности - 5 %, обрабатывающей - 8 %, производстве и распределении электроэнергии, газа и воды - 4 %.
В сельском хозяйстве объем производства в 2005, 2006 годах увеличивался в среднем на 7 %, в том числе, в растениеводстве - на 9,5 %, в животноводстве - на 4,5 %.
Высокими темпами роста характеризовалось развитие строительной отрасли. В 2005, 2006 годах среднегодовой прирост в строительстве составил 33,8 %.
Одним из факторов экономического роста в 2005, 2006 годах был рост объема инвестиций в основной капитал с ежегодным приростом в среднем 22,4 %.
Рост в сфере услуг был обеспечен в основном ростом объема оказываемых услуг в области розничной торговли, услуг связи и услуг грузового транспорта, где ежегодные темпы роста в 2005, 2006 годах в среднем составили 15 %, 24 % и 4,9 %.
Расширению внутреннего совокупного спроса, как одного из фактора роста экономики, в 2005, 2006 годы способствовало увеличение расходов на потребление домашних хозяйств и валового накопления. В течение 2005, 2006 годов валовое потребление, в том числе расходы домашних хозяйств, в среднем росли более чем на 11 % в год.
Рост совокупного спроса со стороны населения был в основном обусловлен увеличением реальных денежных доходов населения, которые в 2005, 2006 годах ежегодно росли на 11,4 %.
Прирост валового накопления в 2005 году составил 17,7 %, в 2006 году - 28,8 %.
Рост экономики сопровождался ростом показателей внешней торговли. В 2005, 2006 годах ежегодный рост внешнеторгового оборота в среднем составлял 37,3 %, в том числе экспорта - 38 %, импорта - 36,1 %.
Увеличению экспорта главным образом способствовали сохраняющаяся благоприятная внешняя конъюнктура на рынке энергоресурсов и металлов, а также рост добычи в стране топливно-энергетических ресурсов и рост производства продукции металлургической промышленности.
В составе экспорта в 2005, 2006 годах основную долю, около 90 % общего объема экспорта, занимали минеральные продукты, недрагоценные металлы и изделия из них.

Импортта негізгі үлес импорттың жалпы көлемінің шамамен 83-84 %-ын машиналар, жабдықтар мен көлік құралдары, қымбат емес металдар мен олардан жасалған бұйымдар, химия өнімі, минералды өнімдер иеленді.
Ішкі нарыққа шетел валютасының едәуір ағыны елдің халықаралық резервтері мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қор (бұдан әрі - Ұлттық қор) активтерінің ұлғаюына ықпал жасады. Ұлттық қордың қаражатын қоса алғанда елдің халықаралық резервтері тұтастай, 2005 жылға 4,7 %-ға, ал 2006 жылға 2,2 есеге ұлғая отырып, 2006 жылдың соңына 33,2 млрд. АҚШ долларын құрады. Ұлттық қордың активтері 2005 жылмен салыстырғанда 71,6 % ұлғая отырып, 2006 жылдың соңына 1853,4 млрд. теңгені құрады.
Қаржы нарығы 2005, 2006 жылдары экономиканың ең серпінді дамып келе жатқан секторларының бірі болды. Екінші деңгейдегі банктер берген кредиттер көлемі 2005, 2006 жылдары 3,2 есеге ұлғая келе 2006 жылдың соңына 4691,0 млрд. теңгені құрады. Депозиттік ұйымдардағы резиденттер депозиттерінің жалпы көлемі 2005 жылдан бастап 2,4 есеге ұлғайып, 2006 жылдың соңына 3076,7 млрд. теңгені құрады.
Ішкі валюта нарығында 2005 жылы теңге АҚШ долларына қарағанда 2,9 %-ға құнсызданды, ал 2006 жылы ол 5,06 %-ға нығайды. Теңгенің АҚШ долларына қарағанда орташа өлшемді биржалық айырбас бағамы бір АҚШ доллары үшін 2005 жылы орташа 132,94 теңгені, 2006 жылы - 125,96 теңгені құрады.
2005, 2006 жылдары жұмыспен қамтылған халық санының одан әрі ұлғайғаны байқалды, бұл жұмыссыздар деңгейінің 2005 жылғы 8,1%-бен және салыстырғанда 2006 жылы 7,8%-ға дейін төмендеуіне алып келді.
Нақты жалақының жыл сайынғы өсуі 2005, 2006 жылдары шамамен орташа 11%-ды құрады.
Инфляция деңгейі 2005 жылы орташа 7,6%-ды, 2006 жылы - 8,6%-ды құрады.
Инфляциялық процестерді тежеу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2005 - 2006 жылдары»қатаң ақша-кредит саясатын» жүргізді, онда инфляциялық қысымды азайтуға, атап айтқанда қайта қаржыландырудың ресми ставканың реттейтін қасиеттерін күшейтуге, ақша-кредит саясатының жекелеген операцияларын мерзімдер мен ставкалар бойынша біріздендіруге бағытталған шаралар бар, сондай-ақ ең төменгі резервтік талаптардың сараландырылған нормативтері енгізілді.
2006 жылы құрылған Алматы қаласындағы өңірлік қаржы орталығы өтімді ішкі қаржы нарығын, халықаралық капитал нарығымен ықпалдасуды дамытуға, Қазақстан экономикасына инвестицияларды ұлғайтуға, үздік шетелдік технологияларды тартуға ықпал етеді және ең бастысы, экономиканың нақты секторының құрылымдық реформаларын іске асыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

В импорте основная доля, порядка 83-84 % общего объема импорта, приходилась на машины, оборудование и транспортные средства, недрагоценные металлы и изделия из них, химическую продукцию, минеральные продукты.
Значительный приток иностранной валюты на внутренний рынок способствовал увеличению международных резервов страны и активов Национального фонда Республики Казахстан (далее - Национальный фонд). Международные резервы страны в целом, включая средства Национального фонда, на конец 2006 года составили 33,2 млрд. долларов США, увеличившись за 2005 год на 4,7 %, а за 2006 год в 2,2 раза. Активы Национального фонда на конец 2006 года составили 1853,4 млрд. тенге, увеличившись на 71,6 % по сравнению с 2005 годом.
Финансовый рынок в 2005, 2006 годах оставался одним из самых динамично развивающихся секторов экономики. Объем выданных банками второго уровня кредитов экономике на конец 2006 года составил 4691,0 млрд. тенге, увеличившись за 2005, 2006 годы в 3,2 раза. Общий объем депозитов резидентов в депозитных организациях на конец 2006 года составил 3076,7 млрд. тенге, увеличившись с 2005 года в 2,4 раза.
На внутреннем валютном рынке в 2005 году тенге девальвировал к доллару США на 2,9 %, а в 2006 году произошло его укрепление на 5,06 %. Средневзвешенный биржевой обменный курс тенге к доллару США в среднем за 2005 год составлял 132,94 тенге, за 2006 год - 125,96 тенге за 1 доллар США.
В 2005, 2006 годах наблюдалось дальнейшее увеличение численности занятого населения, что привело к снижению уровня безработицы в 2006 году до 7,8 % по сравнению с 8,1 % в 2005 году.
Ежегодный рост реальной заработной платы в 2005, 2006 годах в среднем составил около 11 %.
Уровень инфляции в 2005 году в среднем составил 7,6 %, в 2006 году - 8,6 %.
В целях сдерживания инфляционных процессов Национальный Банк Республики Казахстан в 2005-2006 годах проводил "жесткую денежно-кредитную политику", включавшую меры, направленные на снижение инфляционного давления, в частности, усиление регулирующих свойств официальной ставки рефинансирования, унификацию по срокам и ставкам отдельных операций денежно-кредитной политики, а также введены дифференцированные нормативы минимальных резервных требований.
Созданный в 2006 году региональный финансовый центр в городе Алматы будет способствовать развитию ликвидного внутреннего фондового рынка, интеграции с международными рынками капитала, увеличению инвестиций в казахстанскую экономику, привлечению лучших зарубежных технологий и, самое главное, обеспечит реализацию структурных реформ реального сектора экономики.

2006 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 1 қыркүйектегі N 1641 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзімді перспективаға арналған тұжырымдамасына сәйкес оның жұмыс істеуінің жаңа жүйесі енгізілді, оған сәйкес мұнай секторының кірістері толығымен Ұлттық қорға жіберіледі, ал республикалық бюджеттің кіріс бөлігі тек мұнай емес сектордың есебінен қалыптастырылады.
Қазақстанда қолданыстағы заңнамамен отандық инвесторларға да және шетел инвесторлары үшін де тең жағдайлар мен мүмкіндіктер жасалған. Елде жеткілікті түрде қолайлы салықтық инвестициялық режим қолданылуда, инвестицияларды қорғау және көтермелеу үшін қажетті институттар жасалған.
2005 - 2006 жылдары бюджеттік инвестициялар базалық инфрақұрылым мен әлеуметтік секторды дамытуға, аграрлық секторды дамытуға жәрдемдесуге, Астана қаласын дамытуға және мемлекеттік басқару функцияларын тиімді іске асыруды қамтамасыз етуге жұмсалды. Есепті кезеңде бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 719,3 млрд. теңге жұмсалды. 2007 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген бюджеттік инвестициялардың көлемі 878,8 млрд. теңгені құрады.
Үкіметтік борыштың мөлшерін дәйекті қысқартуды қамтамасыз ету, үкіметтік борыштың құрылымындағы сыртқы борыштың үлесін біртіндеп азайту, сондай-ақ мемлекеттік сектор мен жеке сектор ұйымдарының сыртқы борышының проблемалы мәселелерін шешу мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсанда N 234 Жарлығымен Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдама қабылданды.
2005-2006 жылдары салық заңнамасын жетілдіру экономикаға салықтық жүктемені азайтуға, кәсіпкерлердің инвестициялық белсенділігін арттыруға, бәсекеге қабілетті жоғары технологиялы өндірістерді дамытуды ынталандыруға бағытталды.
2005 және 2006 жылдары кешенді және осы заманғы нормативтік-әдістемелік реттеу базаларын құру, оның осы заманғы дамуы мен тәжірибеде қолданылуы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу және бақылау жүйесін жетілдірудің, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 мамырдағы N 455 қаулысымен мақұлданған Табиғи монополиялар салаларында тарифтік саясатты дамытудың 2005 - 2007 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асырудың нәтижесі болып табылады.
Шағын және орта бизнесті дамытудағы сапалы серпілісті қамтамасыз ету мақсатында "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды, онда бизнес пен мемлекет арасындағы өзара қатынастардың жаңа үлгісі ұсынылды, ол кәсіпкерлердің тәжірибесі мен білімін жұмылдыруға мүмкіндік береді.

С 1 июля 2006 года в соответствии с Концепцией формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641, введена новая система его функционирования, в соответствии с ней доходы нефтяного сектора полностью направляются в Национальный фонд, а доходная часть республиканского бюджета формируется только за счет ненефтяного сектора.
В Казахстане действующим законодательством созданы равные условия и возможности, как для отечественных, так и иностранных инвесторов. В стране действует достаточно благоприятный налоговый инвестиционный режим, созданы необходимые институты для защиты и поощрения инвестиций.
В 2005-2006 годах бюджетные инвестиции направлялись на развитие базовой инфраструктуры и социального сектора, содействие развитию аграрного сектора, развитие города Астаны и обеспечение эффективной реализации функций государственного управления. За отчетный период на реализацию бюджетных инвестиционных проектов направлено 719,3 млрд. тенге. Объем бюджетных инвестиций, предусмотренных в республиканском бюджете на 2007 год, составил 878,8 млрд. тенге.
В целях обеспечения поступательного сокращения размера правительственного долга, постепенного снижения доли внешнего долга в структуре правительственного долга, а также решения проблемных вопросов внешнего долга государственного сектора и организаций частного сектора Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года N 234 принята Концепция по управлению государственным и валовым внешним долгом.
Совершенствование в 2005-2006 годах налогового законодательства было направлено на снижение налоговой нагрузки на экономику, повышение инвестиционной активности предпринимателей, стимулирование развития конкурентоспособных высокотехнологичных производств.
Результатом совершенствования системы регулирования и контроля деятельности субъектов естественных монополий, в том числе реализации Концепции развития тарифной политики в сферах естественных монополий на 2005-2007 годы, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2005 года N 455, в 2005 и 2006 годах стало создание комплексной и современной нормативно-методологической базы регулирования, ее своевременное развитие и практическое применение.
В целях обеспечения качественного прорыва в развитии малого и среднего бизнеса принят Закон Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" от 31 января 2006 года, в нем предложен новый тип взаимоотношений между бизнесом и государством, который позволит консолидировать опыт и знания предпринимателей.

2006 жылы Қазақстан Республикасында мемлекеттік-жекеменшік серіктестігін енгізу мақсатында "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Отын-энергетикалық кешенде 2005-2006 жылдары тиімділікті және экономикалық қайтарымдылықты арттыруға, сондай-ақ осы салалардың жұмыс істеуінің ашықтығын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жүргізілді.
Заңнамалық базаны жетілдіру мен әзірлеуде үлкен жұмыс жүргізілді, бұл жер қойнауын пайдаланушылардың қызметін ілеспе газды кәдеге жарату жағына бұруға мүмкіндік берді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясын (бұдан әрі - Индустриялық-инновациялық даму стратегиясы) іске асырудың бірінші кезеңі шеңберінде 20-дан астам заң қабылданды, 9 салааралық, 16 салалық және ғылыми практикалық және 5 мемлекеттік бағдарлама әзірленді. Бірыңғай "Қазына" орнықты даму қоры" бірыңғай холдингіне біріккен мемлекеттік даму институттарының жүйесі жасалды.
Өткен кезеңде экономиканың шикізат емес секторларын кеңінен зерттеу жүргізілді, экономиканың шикізат емес секторларында жобаларды, өңірлердің бәсекеге қабілеттілігін арттырудың нақты шараларын іске асыру басталды.
"Қазына" АҚ-ның жиынтық жарғылық капиталы 2007 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 191 млрд. теңгені құрады.
2006 жылдан бастап Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын іске асырудың екінші кезеңін іске асыру жүзеге асырылуда. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 609 қаулысымен Индустриялдық-инновациялық даму стратегиясын іске асырудың 2006 - 2008 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары бекітілді.
Индустриялық-инновациялық саясат шеңберінде өңірлік дамудың тиімділігін арттыру әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар - өңірлік даму институттарының (бұдан әрі - ӘКК) қызметімен қамтамасыз етілетін болады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 желтоқсанда N 1305 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсібін дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасының (бұдан әрі - Құрылыс материалдары өнеркәсібін дамыту бағдарламасы) қабылдануымен керамикалық кірпіш, газ бетон блоктар, гипс картонды беттер, темір бетон бұйымдарын, құрғақ құрылыс қоспаларын, шыны пластикалық құбырлар, кен емес материалдар шығару, терезелер мен есіктер, тауар бетонын өндіру жөніндегі өндірістік қуаттар іске қосылды. Құрылыс материалдары өнеркәсібін дамыту бағдарламасын одан әрі іске асыру құрылыс материалдарын шығару көлемін жыл сайын орташа 8-10%-ға өсіруге мүмкіндік береді.

В 2006 году в целях внедрения государственно-частного партнерства в Республике Казахстан принят Закон Республики Казахстан "О концессиях" от 7 июля 2006 года.
В топливно-энергетическом комплексе в 2005-2006 годах проводились меры, направленные на повышение эффективности и экономической отдачи, а также обеспечение прозрачности функционирования данных отраслей.
Проделана большая работа по усовершенствованию и разработке законодательной базы, что позволило развернуть деятельность недропользователей в сторону утилизации попутного газа.
В рамках первого этапа реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 (далее - Стратегия индустриально-инновационного развития), принято более 20 законов, разработано 9 межотраслевых программ, 16 отраслевых и научно-практических и 5 государственных. Создана система государственных институтов развития, объединенная в единый холдинг "Фонд устойчивого развития "Казына" (далее - АО "Казына").
За истекший период проведены масштабные исследования несырьевых секторов экономики, началась реализация проектов в несырьевых секторах экономики и конкретных мер по повышению конкурентоспособности регионов.
Совокупный уставный капитал АО "Казына" по состоянию на 1 января 2007 года составил 191 млрд. тенге.
С 2006 года осуществляется реализация второго этапа реализации Стратегии индустриально-инновационного развития. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 609 утвержден План мероприятий по реализации Стратегии индустриально-инновационного развития на 2006-2008 годы.
Повышение эффективности регионального развития в рамках индустриально-инновационной политики будет обеспечена деятельностью социально-предпринимательских корпораций - региональных институтов развития (далее - СПК).
С принятием Программы развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в Республике Казахстан на 2005-2014 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 1305 (далее - Программа развития промышленности строительных материалов), введены в действие производственные мощности по выпуску керамического кирпича, газобетонных блоков, гипсокартонных листов, железобетонных изделий, сухих строительных смесей, стеклопластиковых труб, нерудных материалов, производство окон и дверей, товарного бетона. Дальнейшая реализация Программы развития промышленности строительных материалов позволит ежегодно наращивать объемы производства строительных материалов в среднем на 8 - 10 %.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 наурыздағы N 149  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын асыру жөніндегі 2006-2008 жылдарға арналған бірінші кезектегі шаралар бағдарламасын іске асыру шеңберінде, агроөнеркәсіп кешенін индустрияландыру, инфрақұрылымын және ұлттық бәсекеге қабілеттілік басымдықтарын дамыту жөніндегі міндеттерді шешу жүзеге асырылуда.
2005-2006 жылдары көлік саласында қолданыстағы көлік инфрақұрылымын жаңғырту, теміржол желілерін салу, автомобиль жолдарының жағдайын жақсарту жүзеге асырылды, жылжымалы құрам жаңартылды және теміржол станцияларының өткізу қабілеттері ұлғайтылды.
2006 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында "электрондық үкімет" қалыптастырудың 2005 - 2007 жылдарға арналған бағдарламасын (бұдан әрі - "Электрондық үкіметті" қалыптастырудың мемлекеттік бағдарламасы) іске асырудың бірінші ақпараттық кезеңі аяқталды. " Ақпараттандыру туралы " және "Кейбір заңнамалық актілерге ақпараттандыру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдары қабылданды, "электрондық үкімет" веб-порталы іске қосылды. 2006 жыл "электрондық үкіметті" дамытудағы интерактивтік кезеңінің басы болды, оның негізгі жайттары е-үкімет инфрақұрылымының өзегін пайдалануға енгізу, мемлекеттік органдардың интерактивті қызметтер ұсынуға өтуін нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді жетілдіру болып табылады.
2005-2006 жылдар ішінде мемлекет, жұмыс берушілер мен қызметкер арасында әлеуметтік қамсыздандырудың жай-күйі мен тұрақтылығына жауапкершілікті бөле отырып, әлеуметтік қамсыздандырудың көп деңгейлі жүйесін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылды.
Мемлекеттік әлеуметтік стандарттар жүйесін жетілдіру жұмысы жүргізілуде.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылы 11 маусымда N 1388 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде халықтың әлеуметтік қорғалатын топтары үшін коммуналдық тұрғын үй салу жүзеге асырылуда, 2005-2006 жылдары жалпы алаңы 394,4 мың шаршы метр (4752 пәтер) салынды.
2006 жылғы 1 қаңтардан бастап ең төменгі күн көріс көлемін есептеу әдісі өзгерді, соған сәйкес азық-түлік себетінің жиынтығы қайта қаралды, ең төменгі күн көріс құрылымы азық-түлік себетінің үлесін 70-тен 60 %-ға дейін қысқарту және азық-түлік емес тауарлар мен қызметтерді 30-дан 40 %-ға дейін ұлғайту жағына қарай өзгерді.
Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың мөлшері 2006 жылдан бастап тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын бекітілетін ең төменгі күн көріс көлеміне байланысты есептеледі.

В рамках реализации Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса на 2006-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2006 года N 149, осуществляется решение задач по индустриализации, развитию инфраструктуры и национальных конкурентных преимуществ агропромышленного комплекса.
В 2005-2006 годах в транспортной отрасли осуществлялась модернизация действующей транспортной инфраструктуры, строительство железнодорожных линий, улучшено состояние автомобильных дорог, обновлен подвижной состав и увеличена пропускная способность железнодорожных станций.
В 2006 году завершен первый информационный этап реализации Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471 (далее - Государственная программа формирования "электронного правительства"). Приняты Законы Республики Казахстан " Об информатизации " и " О внесении дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам информатизации" от 11 января 2007 года, запущен веб-портал "электронного правительства". 2006 год стал началом интерактивного этапа в развитии "электронного правительства", его основными вехами являются внедрение в эксплуатацию ядра инфраструктуры е-правительства, совершенствование нормативного правового обеспечения перехода к предоставлению интерактивных услуг государственных органов.
В течение 2005-2006 годов осуществлялась реализация мероприятий по формированию многоуровневой системы социального обеспечения с распределением ответственности за состояние и устойчивость социального обеспечения между государством, работодателями и работником.
Проводится работа по совершенствованию системы государственных социальных стандартов.
В рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388, осуществляется строительство коммунального жилья для социально защищаемых слоев населения, за 2005-2006 годы построено 394,4 тысяч кв. м общей площади (4752 квартиры). С 1 января 2006 года изменена методика исчисления величины прожиточного минимума, в соответствие с ней пересмотрен набор продовольственной корзины, изменена структура прожиточного минимума в сторону сокращения доли продовольственной корзины с 70 до 60 % и увеличения непродовольственных товаров и услуг с 30 до 40 %.
Размеры государственных социальных пособий с 2006 года исчисляются в зависимости от величины прожиточного минимума, ежегодно утверждаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий год.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 23 қаңтардағы N 93 қаулысымен бекітілген 2002-2010 жылдарға арналған "Ауыз су" салалық бағдарламасы (бұдан әрі - "Ауыз су" салалық бағдарламасы) шеңберінде сумен жабдықтау жүйелерін жаңадан салу және жұмыс істеп тұрған 4210 жүйені қайта жаңарту, 4,5 млн. адам саны бар 1511 елді мекенді сумен жабдықтауды жақсарту жөнінде жұмыстар жүргізілді.
Республикада демографиялық ахуалды жақсарту мақсатында 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап азық-түлік себетінің құнынан төмен жан басына шаққанда орташа табысы бар аз қамтамасыз етілген отбасының 18 жасқа дейінгі балаларға жәрдемақылар төленуде, ал 2006 жылғы 1 шілдеден бастап отбасының табысына қарамастан бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жәрдемақы енгізілді, оның мөлшері бала санына қарай сараланып белгіленеді.
2005-2006 жылдары денсаулық сақтау ұйымдары желісін типтендіру, мамандарды жалпы дәрігерлік практика бойынша қайта даярлау, ұйымдарды медициналық жабдықтармен, бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарын санитарлық көлікпен жарақтандыру, денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыру үлгісін әзірлеу жүзеге асырылды.
Тұтастай алғанда республикада экономика салалары мен секторларын дамыту, экспорттық мүмкіндіктерді кеңейту, экономикалық қызмет субъектілерінің табыстылығы мен халықтың әл-ауқатының деңгейін арттыру, ішкі нарықта да сыртқы нарықта да отандық тауар өндірушілердің ұстанымын нығайту үшін қажетті жағдай жасалды.
2007 жылғы қаңтар-маусымда ЖІӨ-нің нақты өсуі 2006 жылғы қаңтар-маусымға қарағанда 10,2%-ды құрады.
2007 жылғы бірінші жарты жылдықта өнеркәсіп өндірісінің көлемі 3367,3 млрд. теңгені құрады, ол 2006 жылғы осындай кезеңмен салыстырғанда 6,8%-ға артық. 2007 жылғы қаңтар-маусымда ауыл шаруашылық жалпы өнімі көлемінің 216,9 млрд. теңгені құрады және 2006 жылғы қаңтар-маусыммен салыстырғанда 3,8 %-ға ұлғайды.
2007 жылғы қаңтар-маусымда жалпы жүк тасымалдау көлемі 2006 жылғы қаңтар-маусыммен салыстырғанда 4,9 %-ға өсті және 921,6 млн. тоннаны құрады. 2007 жылғы қаңтар-маусымда байланыс қызметтері 158,8 млрд. теңгені құрады және 31,5 %-ға өсті.
2007 жылғы бірінші жартыжылдықта бөлшек тауар айналымы 832,2 млрд. теңгені құрады және 11,1 %-ға ұлғайды.
2007 жылғы қаңтар-маусымда негізгі капиталға инвестициялардың көлемі 1230,2 млрд. теңгені құрады, ол 2006 жылғы қаңтар-маусымға қарағанда 11,2%-ға жоғары.
Қазақстанның сыртқы сауда айналымы 2007 жылғы қаңтар-маусымда, кеден статистикасының деректері бойынша 36,6 млрд. АҚШ долларын құрады және 2006 жылғы қаңтар-маусыммен салыстырғанда 34,2 %-ға көбейді, оның ішінде экспорт - 21,8 млрд. АҚШ доллар (25,8 %-ға ұлғайды), импорт - 14,8 млрд. АҚШ доллар (48,8 %-ға ұлғайды).

В рамках отраслевой программы "Питьевые воды" на 2002-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2002 года N 93 (далее - отраслевая программа "Питьевые воды"), проведены работы по строительству новых и восстановлению существующих 4210 километров систем водоснабжения, улучшено водообеспечение 1511 населенных пунктов с численностью 4,5 миллиона человек.
В целях улучшения демографической ситуации в республике с 1 января 2006 года выплачивается пособие на детей до 18 лет из малообеспеченных семей, со среднедушевым доходом ниже стоимости продовольственной корзины в размере 1 месячного расчетного показателя на каждого ребенка, а с 1 июля 2006 года введено пособие по уходу за ребенком до достижения им возраста одного года независимо от дохода семьи, его размер устанавливается дифференцированно в зависимости от количества детей.
В 2005-2006 годах осуществлялась типизация сети организаций здравоохранения, переподготовка специалистов по общей врачебной практике, оснащение организаций медицинским оборудованием, санитарным транспортом организаций первой медико-санитарной помощи, разработка модели финансирования системы здравоохранения.
В целом в республике созданы необходимые условия для развития отраслей и секторов экономики, расширения экспортных возможностей, повышения доходности субъектов экономической деятельности и уровня благосостояния населения, укрепления позиций отечественных товаропроизводителей, как на внутреннем, так и на внешних рынках.
В январе-июне 2007 года к январю-июню 2006 года реальный рост ВВП, по оценке составил 10,2 %.
В первом полугодии 2007 года объем промышленного производства составил 3367,3 млрд. тенге, что на 6,8 % больше по сравнению с аналогичным периодом 2006 года. Объем валовой продукции сельского хозяйства в январе-июне 2007 года составил 216,9 млрд. тенге и по сравнению с январем-июнем 2006 года увеличился на 3,8 %.
Общий объем грузоперевозок в январе-июне 2007 года по сравнению с январем-июнем 2006 года возрос на 4,9 % и составил 921,6 млн. тонн. Услуги связи в январе-июне 2007 года составили 158,8 млрд. тенге и возросли на 31,5 %.
Розничный товарооборот в первом полугодии 2007 года составил 832,2 млрд. тенге и увеличился на 11,1 %.
Объем инвестиций в основной капитал в январе-июне 2007 года составил 1230,2 млрд. тенге, что на 11,2 % выше, чем в январе-июне 2006 года.
Внешнеторговый оборот Казахстана в январе-июне 2007 года, по данным таможенной статистики, составил 36,6 млрд. долларов США и по сравнению с январем-июнем 2006 года увеличился на 34,2 %, в том числе, экспорт - 21,8 млрд. долларов США (увеличился на 25,8 %), импорт - 14,8 млрд. долларов США (увеличился на 48,8 %).

Үстіміздегі жылғы маусымның соңындағы жағдай бойынша Ұлттық қордың қаражатын қосқанда, елдің халықаралық жалпы резерві 40 млрд. АҚШ долларын құрады, ол жылдың басына қарағанда 20,5 %-ға өсті. Ұлттық қордың активтері үстіміздегі жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша 17,6 млрд. АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректері бойынша екінші деңгейдегі банктердің экономика салаларына кредиттік салымдары 2007 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша 6568,6 млрд. теңгені құрады, 2006 жылғы маусымның соңына қарағанда 2,1 есе көп. 2007 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша банк жүйесіндегі депозиттердің көлемі 3696,1 млрд. теңгені құрады, ол 2006 жылғы маусымның соңына қарағанда 71, 6%-ға көп.
Теңгенің АҚШ долларына қарағанда ресми айырбас бағамы 2007 жылғы қаңтар-маусымда орташа 123,16 теңгені құрады (2006 жылғы қаңтар-маусымда - 127,1).
2007 жылғы екінші тоқсанда республика экономикасында 7,6 млн. адам жұмыспен қамтылды, ол 2006 жылғы екінші тоқсанға қарағанда 215,1 мың адамға көп. Жұмыссыздық деңгейі халықтың экономикалық белсенді санына қарағанда 7,3 % деңгейінде қалыптасты (2006 жылғы екінші тоқсанда - 7,7 %).
2007 жылғы қаңтар-маусымда халықтың жан басына шаққанда орташа номиналды ақшалай табысы 140401 теңгені құрады және 2006 жылғы қаңтар-маусыммен салыстырғанда 27,9 %-ға, нақты ақшалай табысы - 18,5 %-ға ұлғайды. Нақты жалақы кезең ішінде 19,9 %-ға ұлғайды.
2007 жылғы маусымда 2006 жылғы желтоқсанмен салыстырғанда тұтыну бағалар индексі 104,6 %-ды, 2007 жылғы қаңтар-маусымда 2006 жылғы қаңтар-маусыммен салыстырғанда - 107,9%-ды құрады.
2007 жыл бойынша макроэкономикалық бағалау
Соңғы жылдары Қазақстан экономикасының қарқынды дамуы байқалуда. 2007 жылы болжам бойынша тұрақты экономикалық өсу үрдісі сақталды.
Жалпы ішкі өнімнің өсімі 2007 жылы 9,9 % деңгейінде көзделіп отыр.
Халықтың жан басына ЖІӨ бағалау бойынша, 6705 АҚШ доллары мөлшерінде қалыптасады, ол өткен жылғы деңгейден 27,6 %-ға есе жоғары.
Инфляцияның орташа жылдық деңгейі 2007 жылы 5-7 % шегінде болады.
Жоспарланған кезеңде өнеркәсіп өнімнің көлемі 6,8 %-ға, ауылшаруашылық өнімі - 3,5%-ға ұлғаюы күтіліп отыр.
2007 жылы негізгі капиталға инвестицияның өсу қарқыны 112 %-ды құрайды.
2005 жылдан бастап экономика өсуінің жоғары қарқынына шикізат салаларының дамуы есебінен ғана емес, ең алдымен құрылыстағы өсудің жоғары қарқыны мен қызметтер саласының қарқынды дамуы есебінен қол жеткізілді. 2007 жылы осы үрдістің сақталуы күтіліп отыр, атап айтқанда, бағалау бойынша құрылыс жұмыстарының көлемі 29,5 %-ға, көлік қызметтері - 5,8%-ға, байланыс қызметтері - 27,5%-ға өседі.

Международные резервы страны в целом, включая средства Национального фонда, по состоянию на конец июня текущего года составили 40 млрд. долларов США и по сравнению с началом года увеличились на 20.5 %. Активы Национального фонда по состоянию на 1 июля текущего года составили 17,6 млрд. долларов США.
Кредитные вложения банков второго уровня в отрасли экономики, по данным Национального Банка Республики Казахстан, на 1 июля 2007 года составили 6568.6 млрд. тенге, что в 2.1 раза больше, чем на конец июня 2006 года. Объем депозитов в банковской системе на 1 июля 2007 года составил 3696,1 млрд. тенге, что на 71.6 % больше, чем на конец июня 2006 года.
Официальный обменный курс тенге к доллару США в среднем за январь-июнь 2007 года составил 123,16 тенге (в январе-июне 2006 года - 127,1).
Во втором квартале 2007 года в экономике республики было занято 7,6 млн. человек, что больше, чем во втором квартале 2006 года на 215,1 тыс. человек. Уровень безработицы сложился на уровне 7,3 % к численности экономически активного населения (во втором квартале 2006 года - 7,7 %).
В январе-июне 2007 года среднедушевые номинальные денежные доходы населения составили 140401 тенге и увеличились по сравнению с январем-июнем 2006 года на 27,9 %, реальные денежные доходы - на 18,5 %. Реальная заработная плата за период увеличилась на 19,9 %.
Индекс потребительских цен в июне 2007 года по сравнению с декабрем 2006 года составил 104,6 %, в январе-июне 2007 года по сравнению с январем-июнем 2006 года - 107,9 %.
Макроэкономическая оценка по 2007 году
В течение последних лет наблюдалось динамичное развитие экономики Казахстана. В 2007 году, по прогнозам, сохранятся тенденции устойчивого экономического роста.
Прирост валового внутреннего продукта в 2007 году предполагается на уровне 9,9 %.
ВВП на душу населения, по оценке, сложится в размере 6705 долларов США, что превышает уровень прошлого года на 27.6 %.
Среднегодовой уровень инфляции в 2007 году будет находиться в пределах 5-7 %.
В планируемом периоде ожидается увеличение объемов промышленной продукции на 6,8 %, сельскохозяйственной продукции - на 3,5 %.
Темп роста инвестиций в основной капитал в 2007 году составит 112 %.
Начиная с 2005 года, высокие темпы роста экономики достигаются не только за счет развития сырьевых отраслей, а прежде всего, за счет высоких темпов роста в строительстве и динамичного развития сферы услуг. В 2007 году ожидается сохранение данной тенденции, в частности, объем строительных работ, по оценке, возрастет на 29,5 %, транспортных услуг - на 5,8 %, услуг связи - на 27,5 %.

Тауарлар экспорты (ФОБ) бағалау бойынша 44,7 млрд. АҚШ доллары мөлшерінде жоспарланады. Тауарлар импорты (ФОБ) өсуінің жоғары жеткілікті қарқын сақталады, импортталатын өнімнің көлемі 33,2 млрд. АҚШ долларын құрайды.
Әлеуметтік саясат саласында болашақта тұрғындардың тұрмыс сапасын одан әрі жақсарту мен кедейшілікті төмендету шаралары қабылданады. 2007 жылы ең төменгі жалақының мөлшері 9752 теңгеге дейін артты. 2006 жылмен салыстырғанда нақты жалақы мөлшері 14,5%-ға өседі.
2007 жылы жұмыссыздар деңгейінің 7,5 %-ға дейін төмендеуі күтіліп отыр.
2. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары
2.1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму проблемалары
Экономика салалары дамуының оң үрдісіне қарамастан стратегиялық міндеттерді шешуді тежейтін, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық дамудағы жаңа қатерлердің туындау проблемалары көбеюде.
Елге экспорттық валюта түсімдері түрінде шетелден ресурстардың үлкен ағыны және жеке сектордың қарыз алулары, экономикаға инфляциялық қысым жасауда, айырбас бағамның нығаюына ықпал етуде, осылайша өңдеу өнеркәсібінің бәсекеге қабілеттілігіне әсер етіп, макроэкономикалық теңгерімді қолдау міндеттерін қиындатуда. Ақыр соңында шетел валютасының көптеп келуі экономиканың»қызып кетуіне алғы шарттар жасауы мүмкін.
Банк секторының сыртқы қарыз алуының едәуір көлемі банк жүйесінің шамадан тыс өтімділігіне ықпал жасайды, ол өз кезегінде экономиканы кредиттеудің жедел өсуімен қатар жүреді, осының нәтижесінде ақшалай ұсыныстың деңгейі ұлғаяды. Банктердің сыртқы қарыз алуының өсуі сонымен бірге банк секторының сыртқы тәуекелдерге бейімділік деңгейінің артуына алып келеді. Банктердің кредит қоржынының қарыштап өсуі де банк активтерінің сапасына қатер туғызады, 2006 жылы банктердің жалпы кредит қоржынындағы күмәнді кредиттердің үлесі жыл басындағы 39,6 %-дан жылдың соңында 45,8 %-ға дейін ұлғайды.
2007 жылдың бірінші жартыжылдығында мұнай мен табиғи газ өндіру (2007 жылдың қаңтар-маусым айларында негізгі капиталға инвестициялардың жалпы көлемінің 30,7%), сондай-ақ жылжымайтын мүлікпен операциялар жасау, жалдау және тұтынушыларға қызмет көрсету (28,3%) басым бағыттар болып табылады, негізгі капиталға инвестициялардың негізгі үлестері жіберіледі. Өңдеу өнеркәсібінің үлесіне үстіміздегі жылдың бірінші жартыжылдығында инвестициялардың жалпы көлемінің 11,3%-ы келді.
Яғни, негізгі капиталға инвестициялардың негізгі көлемі экспорттық-бағдарлау салаларына жіберіледі. Көлемі өсіп отырған кезде инвестициялау бағытын шектеу сұраныстың жекелеген секторларда басым түрде артуына ықпал жасауы және олардағы»"қызып кетудің" әлеуетті көзі болып табылуы мүмкін.
Қазіргі уақытта Қазақстанның ұлттық инновациялық жүйесі даму сатысында және одан әрі жаңғыртуға мұқтаж. Инновациялық кәсіпкерлік және трансферттер технологиясын дамытуға, әсіресе ұлттық инновациялық жүйедегі осал буындар болып табылатын шетелдік ғылыми әлеуетті және технологияларды тартуға басты назар аудару қажет.
Энергияны көп жұмсайтын және энергияға тапшы өңірлер арасында электр энергиясын теңгерімді бөлу проблемасы сақталуда. Бүгінгі күні Оңтүстік Қазақстан, Қарағанды, Ақтөбе, Қостанай облыстары мен Алматы қаласын электр энергиясымен қамтамасыз ету неғұрлым өзекті мәселе болуда.
Қазіргі уақытта көлік инфрақұрылымы экономика мен халықтың қажеттілігін толық көлемде қамтамасыз етпеуде.
Темір жол көлігінде әлеуметтік-маңызды жолаушылар тасымалы үшін жолаушылар вагондарын сатып алу, теміржол көлігімен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау мәселелері мен Қазақстан Республикасының аумағында тасымалданатын әлеуметтік маңызды жүктер тізбесін айқындау қажеттігі шешілмей отыр.
Көптеген әуежайлар мен азаматтық авиацияның өзге де кәсіпорындарының техникалық жарақтану деңгейлері нашар. Бұл кәсіпорындарда қазіргі заманғы арнаулы техникаларға, әуе кемелерінің батыстық түрлеріне қызмет көрсету үшін аэронавигациялық және технологиялық жабдықтарға, жолаушыларға, жүк пен почтаға сапалы және тез қызмет көрсететін жабдықтарға, сондай-ақ қызметтер көрсетуге деген тапшылық байқалуда.
Тиісті әуеайлақ инфрақұрылымын дамыту, сондай-ақ жалпы мақсаттағы авиация саласында қызметтер көрсету республикада әлі де қалыпты деңгейде болмай отыр.
Су көлігіндегі проблемалар мемлекеттік техникалық өзен флотының тозуына және ішкі су жолдарымен жүк тасуды қамтамасыз етуге қажетті кеме шлюздерінің техникалық жай-күйінің төмендігіне байланысты болуда. Бұдан басқа, сервистік инфрақұрылымдар мен Каспий теңізінің қазақстандық секторында жүзетін кемелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі жоқ.
Автожол саласында жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарын жөндеу қайта жаңарту және салуды қаржыландырудың жеткіліксіздігі және автомобиль жолдарын жөндеу мен ұстауды қаржыландыру көлемін нормативтік деңгейге дейін жеткізу қажеттігі проблемалары орын алуда.
Ветеринарлық және фитосанитарлық қауіпсіздік саласы, инвестициялық, сақтандыру, ақпараттық-маркетингтік, сауда-сатып алу және басқа сервистік ұйымдар, институционалдық инфрақұрылымды қалыптастыратын кадрлар даярлау әлі де тәуекелділігі жоғары және пайдасы төмен аграрлық сектор жұмысының ерекшелігіне толық бағдарланбаған.
Мал шаруашылығындағы негізгі проблема ұсақ тауарлық және соған байланысты өнімділігі төмен табындар проблемасы, мал өнімдерінің сапасын қамтамасыз ету болып табылады, соның салдарынан жем азықты өнеркәсіптік өндіру дамымаған және олардың құны өскен.

Экспорт товаров (ФОБ), по оценке, планируется в размере 44,7 млрд. долл. США. Сохранятся достаточно высокие темпы роста импорта товаров (ФОБ), объем импортируемой продукции составит 33,2 млрд. долл. США.
В области социальной политики будут предприняты меры по дальнейшему повышению качества жизни населения и снижению бедности. В 2007 году повышен минимальный размер заработной платы до 9752 тенге. Размер реальной заработной платы возрастет на 14,5 % по сравнению с 2006 годом.
В 2007 году ожидается снижение уровня безработицы до 7,5 %.
2. Основные направления социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
2.1. Проблемы социально-экономического развития
Республики Казахстан
Несмотря на положительные тенденции развития отраслей экономики нарастают проблемы, сдерживающие решение стратегических задач, а также возникновения новых вызовов в социально-экономическом развитии.
Большой приток в страну ресурсов из-за рубежа в виде экспортной валютной выручки и заимствования частного сектора оказывает инфляционное давление на экономику, способствует укреплению обменного курса, и тем самым сказывается на конкурентоспособности обрабатывающей промышленности и затрудняет задачу по поддержанию макроэкономического баланса. В конечном итоге, большой приток иностранной валюты может создать предпосылки для "перегрева" экономики.
Значительные объемы внешнего заимствования банковского сектора способствуют избыточной ликвидности банковской системы, что в свою очередь сопровождается ускоренным ростом кредитования экономики, в результате чего увеличивается уровень денежного предложения. Рост внешних заимствований банков приводит также к повышению степени подверженности банковского сектора внешним рискам. Стремительный рост кредитного портфеля банков также может угрожать качеству активов банков, за 2006 год доля сомнительных кредитов в общем кредитном портфеле банков увеличилась с 39,6 % на начало года до 45,8 % на конец года.
В первом полугодии 2007 года приоритетными направлениями, куда направляется основная доля инвестиций в основной капитал, являются добыча нефти и природного газа (30,7 % от общего объема инвестиций в основной капитал в январе-июне 2007 года), а также операции с недвижимым имуществом, аренда и предоставление услуг потребителям (28,3 %). На долю обрабатывающей промышленности в первом полугодии текущего года пришлось 11,3 % общего объема инвестиций.
То есть, основной объем инвестиций в основной капитал идет на экспортно-ориентированные отрасли. Ограниченные направления инвестирования при росте его объема могут способствовать повышению спроса преимущественно в отдельных секторах и явиться потенциальным источником "перегрева" в них.
В настоящее время национальная инновационная система Казахстана находится на стадии развития и нуждается в дальнейшей модернизации. Особенное внимание требуется уделить инновационному предпринимательству и развитию системы трансферта технологий, в том числе привлечению зарубежного научного потенциала и технологий.
Сохраняется проблема сбалансированного распределения электроэнергии между энергоизбыточными и энергодефицитными регионами. На сегодняшний день наиболее актуальным вопросом является обеспечение электроэнергией Южно-Казахстанской, Карагандинской, Актюбинской, Костанайской областей и города Алматы.
В настоящее время транспортная инфраструктура не в полной мере обеспечивает потребности экономики и населения.
На железнодорожном транспорте остаются нерешенными вопросы приобретения пассажирских вагонов для социально-значимых пассажирских перевозок, субсидирования пассажирских перевозок железнодорожным транспортом и необходимость определения перечня социально значимых грузов перевозимых в пределах Республики Казахстан.
Техническое оснащение большинства аэропортов и других предприятий гражданской авиации республики находится на низком уровне. Наблюдается дефицит на этих предприятиях современной специальной техники, аэронавигационного и технологического оборудования для обслуживания западных типов воздушных судов, качественного и быстрого обслуживания пассажиров, багажа и почты, а также предоставления услуг.
Не на должном уровне находится развитие соответствующей аэродромной инфраструктуры, а также оказание услуг в сфере авиации общего назначения.
Проблемы в водном транспорте связаны с износом государственного технического речного флота и низким техническим состоянием судоходных шлюзов, необходимых для обеспечения перевозок грузов по внутренним водным путям. Кроме того, отсутствуют сервисные инфраструктуры и системы, обеспечивающие безопасность судоходства в казахстанском секторе Каспийского моря.
В автодорожной отрасли имеются проблемы недостаточного финансирования ремонта, реконструкции и строительства автомобильных дорог общего пользования и необходимости доведения объемов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог до нормативного уровня.
Система ветеринарной и фитосанитарной безопасности, инвестиционные, страховые, информационно-маркетинговые, торгово-закупочные и другие сервисные организации, формирующие институциональную инфраструктуру, еще не в полной мере ориентированы на специфику работы в высокорисковом и низкоприбыльном аграрном секторе.
Основной проблемой в животноводстве является его мелкотоварность, и связанные с ней проблемы низкопородного стада, обеспечения качества животноводческой продукции, следствием чего является неразвитость промышленного производства кормов и их высокая стоимость.

Макроэкономикалық тұрақтылық, экономикалық өсу қарқынының жоғарылығы жұмыспен қамтудың өсуімен және жұмыссыздық деңгейінің төмендеуімен сипатталатын еңбек нарығындағы жағдайға қолайлы әсер етуде. 2007 жылдың екінші тоқсанында 2006 жылдың екінші тоқсанымен салыстырғанда жұмыспен қамтылғандар саны 2,9%-ға ұлғайды, ал жұмыссыздар саны 3,4%-ға қысқарды.
Жұмыссыздық деңгейі төмендеуінің тұрақты үрдісі байқалады. Жұмыссыздық деңгейі екінші тоқсанда өткен жылдың екінші тоқсанындағы 7,7%-бен және тұтастай өткен жылдың қорытындысы бойынша 7,8%-бен салыстырғанда 7,3%-ды құрады.
Сонымен бірге, ішкі еңбек нарығында әлі де білікті жұмысшы күшінің жетіспеушілігі сезілуде. Бұдан басқа, техникалық бағыттағы мамандарға деген сұраныс жоғары.
Біліктілігі жоғары жұмысшы күшіне сұраныс пен жұмысшыларға кәсіптік талаптардың жоғары болуы бос жұмыс орындарының артуына әкелді. Жұмыспен қамту органдарының ай сайынғы бос орын банктері 21 мың бірлікті құрайды. Алайда, кәсіптік белгісі бойынша жұмысшы күшіне сұраныс пен ұсыныстың сәйкессіздігінен бір бос жұмыс орнына айына орташа 4, ауылдық жерлерде - 31 жұмыссыз үміттенеді.
Денсаулық сақтау саласында білікті кадрлардың тапшылығы, денсаулық сақтау ұйымдары объектілері жағдайының қанағаттанғысыздығы, аурухана ұйымдарының, әсіресе мамандандырылған үлгідегі ұйымдардың (диспансерлер, перзентханалар, жұқпалы аурулар ауруханалары) тиімсіз жұмысы мәселелері.
2.2. Қазақстан Республикасы дамуының 2008-2010 жылдарға арналған шарттары және макроэкономикалық сценарийлері
Қолайлы экономикалық саясатты жүргізу 2008-2010 жылдары тұрақты серпінді экономикалық өсуді қамтамасыз ету мен бәсекеге қабілетті экономиканың негіздерін құрудың базалық факторы болып табылады.
Макроэкономикалық қолайлы жағдай жасауға Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің тиімді және келісілген ақша-кредит, салық-бюджет саясатын жүргізуі есебінен қол жеткізілетін болады.
Халықтың табысын арттыруға бағытталған саясат халықтың ақшалай табысын ұлғайтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, ол өз кезегінде елдегі ішкі сұраныстың артуына әсер етеді.
Тауарлар мен инвестициялық ресурстарға деген ішкі сұранысты кеңейту инвестициялық тауарлар импортын одан әрі ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Өткен кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуын, дамудың ішкі және сыртқы факторларын бағалауды, Қазақстан Республикасы Үкіметінің орта мерзімді перспективаға арналған әлеуметтік-экономикалық саясатының негізгі бағыттарын, сондай-ақ басқа да стратегиялық бағдарламалық құжаттарды талдау негізінде экономиканы дамытудың бірнеше мүмкін нұсқалары көзделіп отыр.
Даму сценарийі мұнайға әлемдік бағаның ауытқу мүмкіндігі мен осыған байланысты ел экономикасындағы өзгерістерді ескереді.
Сценарийлік шарттар экономиканың дамуының негізгі макроэкономикалық өлшемдерін, елдің таяу үш жылдағы экономикалық және әлеуметтік даму факторларын айқындайды.
Базалық сценарий елдің экспортталатын өнімдерінің негізгі түрлеріне қалыпты бағаға негізделген ел экономикасы дамуының сақтық үрдістерін көздейді.

Макроэкономическая стабильность, высокие темпы экономического роста благоприятно влияют на ситуацию на рынке труда, характеризующейся ростом занятости и снижением уровня безработицы. Во втором квартале 2007 года численность занятых увеличилась на 2,9 %, а число безработных сократилось на 3,4 % относительно второго квартала 2006 года.
Наблюдается устойчивая тенденция снижения уровня безработицы. Уровень безработицы во втором квартале текущего года составил 7,3 %, снизившись по сравнению с 7,7 % во втором квартале прошлого года и с 7,8 % в целом по итогам прошлого года.
Вместе с тем, на внутреннем рынке труда все еще ощущается нехватка квалифицированной рабочей силы. Кроме того, имеется повышенный спрос на специалистов технического профиля.
Повышение спроса на высококвалифицированную рабочую силу и профессиональных требований к работникам привели к росту незаполненных вакансий. Ежемесячный банк вакансий органов занятости составляет 21 тысяч единиц. Однако из-за несоответствия спроса и предложения рабочей силы по профессиональному признаку на одно свободное рабочее место претендует в среднем 4 безработных в месяц, в сельской местности - 31.
В сфере здравоохранения проблемными остаются вопросы дефицита квалифицированных кадров, неудовлетворительного состояния объектов организаций здравоохранения, неэффективная работа больничных организаций, особенно организаций специализированного типа (диспансеры, родильные дома инфекционные больницы).
2.2. Условия и макроэкономические сценарии развития
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Проведение благоприятной экономической политики является базовым фактором обеспечения стабильного динамичного экономического роста в 2008-2010 годах и построения основы конкурентоспособной экономики.
Создание благоприятных макроэкономических условий будет достигнуто за счет проведения Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан эффективной и согласованной денежно-кредитной, налогово-бюджетной политики.
Политика, направленная на повышение доходов населения позволит обеспечить увеличение денежных доходов населения, что в свою очередь повлияет на повышение внутреннего спроса в стране.
Расширение внутреннего спроса на товары и инвестиционные ресурсы будет способствовать дальнейшему увеличению импорта инвестиционных товаров.
Увеличение реальных доходов населения в совокупности с улучшением финансового состояния предприятий создаст необходимые условия для роста инвестиций в реальный сектор экономики.
На основе анализа социально-экономического развития Республики Казахстан за предшествующие периоды, оценки внутренних и внешних факторов развития, основных направлений социально-экономической политики Правительства Республики Казахстан на среднесрочную перспективу, а также других стратегических программных документов предполагается несколько возможных вариантов развития экономики.
Сценарии развития учитывают возможные колебания мировых цен на нефть и связанные с этим изменения в экономике страны.
Сценарные условия определяют основные макроэкономические параметры развития экономики, факторы экономического и социального развития страны на ближайшие три года.
Базовый сценарий предполагает осторожные тенденции развития экономики страны, основанные на умеренных ценах на основные виды экспортируемой продукции страны.

Базалық сценарийге сәйкес мұнайға әлемдік бағаның болжамды деңгейі бір барреліне 95-60 долларды құрайды.
Қазақстан экономикасының тұрақты өсу үрдісі сақталады, 2008 - 2010 жылдары ЖІӨ-нің орташа жылдық өсу қарқыны 105,6% деңгейінде қалыптасады.
Оң үрдіс экономиканың барлық салаларында байқалатын болады.
Әлемдік тауар нарықтарындағы қолайлы жағдай экспорт өнімдері көлемінің және тұтастай сыртқы сауда айналымының ұлғаюына алып келеді.
Жоғары бағалар сценарийіне сәйкес мұнайға әлемдік бағаның деңгейі базалық сценарийге қарағанда біршама жоғары болжануда.
Мұнайға әлемдік баға бір баррелі үшін 100-ден аса АҚШ доллары деңгейінде болады.
Мұнай мен газ конденсаты экспорты көлемінің ұлғаюы және мұнайға бағаның жоғары болу нәтижесінде елдің сыртқы сауда айналымының жоғары өсу қарқыны сақталады.
Төмен бағалар сценарийі тауар нарығындағы жағдай ел үшін онша қолайлы болмайды, мұнайға әлемдік және экспорттық бағаның төмендеуіне алып келеді деген болжамдарға негізделеді.
Осы сценарий бойынша мұнайға әлемдік баға бір баррелі үшін 50 АҚШ доллары деңгейіне дейін төмендеуі күтіліп отыр.
Мұнайға экспорттық бағалар деңгейінің төмендеуі салдарынан экспорт көлемі мен сауда теңгерімінің сальдосы азаяды деп күтілуде.
2008-2010 жылдарға арналған жоспарды әзірлеу кезінде дамудың базалық сценарий негізге алынды, ол әлемдік тауар нарықтарында қолайлы жағдай сақталған кезде экономика салаларының қалыпты өсу қарқынын көздейді.
Ескерту. 2.2-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.16 N 463 Қаулысымен.
2.3. Әлеуметтік-экономикалық дамудың 2008-2010 жылдарға арналған мақсаттары мен міндеттері
2008-2010 жылдары әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттары ел Президенттің "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Қазақстан халқына Жолдауында, Үкіметтің бағдарламасында, Индустриялық-инновациялық даму стратегиясында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес болады.
2008-2010 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық саясаттың басты мақсаты Қазақстанның халықаралық бәсекеге қабілеттілігін және оның азаматтарының тұрмыс сапасын арттыру үшін қолайлы институционалдық және экономикалық жағдай жасау болады.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін мыналар бірінші кезектегі міндеттер болады:
2000 жылмен салыстырғанда 2010 жылы ЖІӨ-ні 2,3 есе ұлғайту;
инфляцияны 2008-2010 жылдары 7,9-9,9% деңгейде ұстап тұру;
еркін бәсекелі орта және нарықтың барлық субъектілеріне тең жағдай жасау;
халықты әлеуметтік қорғаудың көп деңгейлі жүйесін дамыту;
қазіргі заманғы білім берудің, кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың нақты экономикалық жағдайларға барабар бәсекеге қабілетті жүйесін дамыту;
денсаулық сақтаудың қол жетімді және бәсекеге қабілетті жүйесін құру;
үлкен мультипликативтік тиімділігі бар жаңа технологиялық және жүйе құрайтын өндірістерді дамыту, оның ішінде "серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру;
өндіруші сектор қызметінің тиімділігі мен экономикалық қайтарымын арттыру;
экономика мен халықтың көлік қызметтеріне қажеттілігін қанағаттандыруға қабілетті көлік-коммуникация инфрақұрылымын дамыту;
энергия үнемдейтін технологияларға көшуді ынталандыру;
өңірлердің бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз ететін аумақтық даму;
қазақстандық экономиканың әлемдік экономикаға табысты кірігуін қамтамасыз ету;
жаңа жағдайларда әрекет етуге қабілетті мемлекеттік аппаратты қалыптастыру.

В соответствии с базовым сценарием предполагаемый уровень мировых цен на нефть составит 95-60 долл. за баррель.
Сохранятся тенденции устойчивого роста экономики Казахстана, среднегодовой темп роста ВВП в 2008-2010 годах сложится на уровне 105,6 %.
Положительная динамика будет наблюдаться во всех отраслях экономики.
Благоприятная ситуация на мировых товарных рынках приведет к увеличению объемов экспортной продукции и внешнеторгового оборота в целом.
Согласно сценарию высоких цен уровень мировых цен на нефть прогнозируется несколько выше, чем по базовому сценарию.
Мировая цена на нефть будет находиться на уровне более 100 долларов США за баррель.
Сохранятся высокие темпы роста внешнеторгового оборота страны благодаря увеличению объемов экспорта нефти и газового конденсата и высоким ценам на нефть.
Сценарий низких цен основывается на предположении, что ситуация на товарных рынках будет не столь благоприятной для страны, что вызовет снижение мировых и экспортных цен на нефть.
Согласно данному сценарию ожидается снижение мировых цен на нефть до уровня 50 долларов США за баррель.
Вследствие снижения уровня экспортных цен на нефть ожидается уменьшение объемов экспорта и сальдо торгового баланса.
За основу при разработке Плана на 2008-2010 годы взят базовый сценарий развития, который предполагает умеренные темпы роста отраслей экономики при сохранении благоприятной ситуации на мировых товарных рынках.
Сноска. Раздел 2.2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.05.2008 N 463 .
2.3. Цель и задачи социально-экономического развития
на 2008-2010 годы
В 2008-2010 годах основные направления социально-экономической политики будут соответствовать целям и задачам, определенным в Послании Президента страны народу Казахстана "Новый Казахстан в новом мире", Программе Правительства, Стратегии индустриально-инновационного развития.
Главной целью социально-экономической политики в 2008-2010 годах будет создание благоприятных институциональных и экономических условий для повышения международной конкурентоспособности Казахстана и качества жизни его граждан.
Первоочередными задачами для достижения поставленной цели будут следующие :
увеличение ВВП в 2010 году в 2,3 раза по сравнению с 2000 годом;
удержание инфляции в 2008-2010 годах на уровне 7,9-9,9 %;
создание свободной конкурентной среды и равных условий всем субъектам рынка;
развитие многоуровневой системы социальной защиты населения;
развитие конкурентоспособной системы современного образования, подготовки и переподготовки кадров, адекватных реальным экономическим условиям;
создание доступной и конкурентоспособной системы здравоохранения;
развитие новых технологических и системообразующих производств с большим мультипликативным эффектом, в том числе реализация "прорывных" инвестиционных проектов;
повышение эффективности деятельности и экономической отдачи добывающего сектора;
развитие транспортно-коммуникационной инфраструктуры, способной удовлетворять потребности экономики и населения в транспортных услугах;
стимулирование перехода на энергосберегающие технологии;
территориальное развитие, обеспечивающее рост конкурентоспособности регионов;
обеспечение успешной интеграции казахстанской экономики в мировую;
формирование государственного аппарата, способного действовать в новых условиях.

Әлеуметтік-экономикалық дамудың 2008 - 2010 жылдарға арналған басымдықтары болып мыналар айқындалды:
мемлекеттің экономикалық саясатын жүргізу тиімділігін көтеру;
адами капиталды дамыту және халықтың тұрмыс сапасын көтеру;
инфрақұрылымды дамыту;
экономиканы жаңғырту және әртараптандыру;
өңірлердің теңгерімді дамуы;
кәсіби үкімет.
Ескерту. 2.3-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.16 N 463 Қаулысымен.
2.4. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған сандық индикаторлары
2008-2010 жылдары ЖІӨ-нің орташа жылдық өсу қарқыны 105,6% деңгейінде болжануда, ол ЖІӨ-нің 2000 жылмен салыстырғанда 2010 жылы 2,3 есе ұлғаюына қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Қазақстан халқы тұрмысының сапасы мен стандарттарын арттыру мақсатында халықтың жан басына шаққанда ЖІӨ 2010 жылы 10387 АҚШ долларына дейін жеткізілетін болады.
Өнеркәсіп өнімі көлемінің орташа жылдық өсімі 2008-2010 жылдары 5 %-ды, ауылшаруашылығының жалпы өнімінің өсімі 3%-ды құрайды.
Құрылыс жұмыстары көлемінің өсуі 8% деңгейінде күтілуде.
2008-2010 жылдары қызметтер көрсету салалары одан әрі өседі деп күтілуде. Көлік қызметтері орташа 5,8%-ға, көрсетілетін байланыс қызметтерінің көлемі 21%-ға өседі.
Инвестициялық сұраныстың көбеюі, бірінші кезекте кәсіпорындардың өз қаражат есебінен алынатын инвестицияларды қаржыландырудың ішкі көздеріне байланысты болады.
Республиканың сыртқы сауда айналымының өсуі жалғасады, сауда теңгерімінің сальдосы шамамен 13 млрд. астам АҚШ долларын құрайды.
2008-2010 жылдары нақты жалақының өсу қарқыны 4,9%-ды құрайды. Жұмыссыздық деңгейі 2010 жылға 7%-ға дейін төмендейді.
Инфляция деңгейі 2010 жылдың соңына қарай 7-9 % шамасында тұрақтанады.
Ескерту. 2.4-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.16 N 463 Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдардағы басымдықтары
3.1. 1-басымдық. Мемлекеттің экономикалық саясатын жүргізудің тиімділігін арттыру
3.1.1. 1-шара. Қолайлы макроэкономикалық жағдайды қамтамасыз ету
Ескерту. 3.1.1-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.16 N 463 Қаулысымен.
Инфляцияға қарсы саясат
Инфляцияның деңгейін берілген көрсеткіштерде ұстап тұру Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің бірлескен іс-қимылдарымен жүзеге асырылатын болады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ақша-кредит саясатының құралдары мен операциялық негізін одан әрі жетілдіруге, банк жүйесінің шамадан тыс өтімділігі проблемасының өткірлігі сақталған жағдайда ақша-кредит саясатын қатаңдатуға бағытталған мемлекеттік ақша-кредит саясатын жүргізетін болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі өз кезегінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қызметінің негізгі мақсатын орындауға, оның ішінде мынадай бағыттар бойынша жәрдем көрсететін болады:
басым түрде өндірістің тиімділігін арттыру және еңбек өнімділігін өсіру есебінен экономиканың өсуін ынталандыру;
көрсеткіштері ақша-кредит саясатымен келісілетін қалыпты қатаң фискалдық саясат жүргізу;
шикізат ресурстарына жоғары баға кезеңінде Ұлттық қорда қаражатты жинақтау саясатын жүргізу;
орта мерзімді тарифтік жоспарлар шеңберінде табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлары мен қызметтеріне бағаны реттеу;
артықшылық (монополиялық) жағдайға ие субъектілердің тауарлар мен қызметтерге баға белгілеуін бақылау;
баға жөнінде сөз байласу фактілерін, теріс пиғылды бәсекелестікті анықтау және жолын кесу;
бәсекелі ортаны, бәсекелі ішкі нарықтарды дамыту үшін жағдай жасау;
биржалық сауда-саттықты қалыптастыру және оны дамыту;
сауда инфрақұрылымын дамыту;
ішкі тауар нарықтарының теңгерімділігін қамтамасыз ету.
Нақты макроэкономикалық бағдарлар, оның ішінде ақша-кредит саясатының бағдарлары, сондай-ақ тараптардың оларға қол жеткізу жөніндегі бірлескен іс-қимылдары Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің жыл сайынғы бірлескен мәлімдемелерінде айқындалатын болады.
Нәтижелер

Приоритетами социально-экономического развития на 2008-2010 годы определены:
повышение эффективности проведения экономической политики государства;
развитие человеческого капитала и повышение качества жизни населения;
развитие инфраструктуры;
модернизация и диверсификация экономики;
сбалансированное развитие регионов;
профессиональное правительство.
Сноска. Раздел 2.3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.05.2008 N 463 .
2.4. Количественные индикаторы социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы
В 2008-2010 годах среднегодовой темп роста ВВП прогнозируется на уровне 105,6 %, что позволит достичь увеличения ВВП в 2010 году в 2,3 раза по сравнению с 2000 годом.
В целях повышения качества и стандартов жизни народа Казахстана ВВП на душу населения будет доведен к 2010 году до 10387 долларов США.
Среднегодовой прирост объема промышленной продукции в 2008-2010 годах составит 5 %, прирост валовой продукции сельского хозяйства - 3 %.
Рост объема строительных работ ожидается на уровне 8 %.
В 2008-2010 годах ожидается дальнейший рост отраслей сферы услуг. Услуги транспорта возрастут в среднем на 5,8 %, объем предоставляемых услуг связи на 21 %.
Расширение инвестиционного спроса будет связано, в первую очередь, с внутренними источниками финансирования инвестиций, получаемых за счет собственных средств предприятий.
Продолжится рост внешнеторгового оборота республики, положительное сальдо торгового баланса составит более 13 млрд. долларов США.
Темп роста реальной заработной платы в 2008-2010 годах составит 4,9 %. Уровень безработицы к 2010 году снизится до 7 %.
Уровень инфляции стабилизируется в пределах 7-9 % к концу 2010 года.
Сноска. Раздел 2.4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.05.2008 N 463 .
3. Приоритеты социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
3.1. Приоритет 1. Повышение эффективности проведения
экономической политики государства
3.1.1. Мера 1. Обеспечение благоприятной
макроэкономической ситуации
Антиинфляционная политика
Удержание уровня инфляции в заданных параметрах будет осуществляться совместными действиями Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан.
Национальный Банк Республики Казахстан будет проводить государственную денежно-кредитную политику, направленную на дальнейшее совершенствование инструментов и операционной основы денежно-кредитной политики, ужесточение денежно-кредитной политики в случае сохранения остроты проблемы избыточной ликвидности банковской системы.
Правительство Республики Казахстан в свою очередь будет оказывать содействие выполнению основной цели деятельности Национального Банка Республики Казахстан, в том числе по следующим направлениям:
стимулирование роста экономики преимущественно за счет повышения эффективности производства и роста производительности труда;
проведение умеренно жесткой фискальной политики, параметры которой будут согласованы с денежно-кредитной политикой;
проведение политики накопления средств в Национальном фонде в период высоких цен на сырьевые ресурсы;
регулирование цен на товары и услуги субъектов естественных монополий в рамках среднесрочных тарифных планов;
контроль за ценообразованием на товары и услуги субъектов, занимающих доминирующее (монопольное) положение;
выявление и пресечение фактов ценового сговора, недобросовестной конкуренции;
создание условий для развития конкурентной среды, конкурентных внутренних рынков;
становление и развитие биржевой торговли;
развитие торговой инфраструктуры;
обеспечение сбалансированности внутренних товарных рынков.
Конкретные макроэкономические ориентиры, в том числе и ориентиры денежно-кредитной политики, а также совместные действия сторон по их достижению будут определяться в ежегодных совместных заявлениях Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан.
Результаты

Барлық өңірлер тұрғындарының бюджет қаражаты есебінен берілетін кепілдендірілген мемлекеттік қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсатында 2008-2010 жылдары 2008-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансфертті есептеудің жаңа әдістемесі және»"Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері арасындағы 2008-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдері туралы"» Қазақстан Республикасының Заңы жүзеге асырылады. Олардың басым бағыттары:
экономикалық дамуда өңірлерді ынталандыру, салық салынатын базаны кеңейту және өңірлердің әлеуметтік-экономикалық даму мәселелерін шешуде Әкімдердің дербестігін арттыру;
өңірде қызметтер алушылардың санын, қандай да бір өңірдің ерекшелігіне қарай шығыстардың өзгеруіне әсер ететін факторларды есепке алу болып табылады.
Мемлекеттік, мемлекет кепілдік берген және жалпы сыртқы борышты басқару саласындағы саясат
2008-2010 жылдары мемлекеттік және жалпы сыртқы борыш саласындағы саясат Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдамаға сәйкес елдің борышын басқарудың бірыңғай және тиімді жұмыс істейтін жүйесін құру мақсатында іске асырылатын болады.
Қойылған мақсатты шешу үшін жоспарланатын кезеңде:
борыштық міндеттемелер бойынша есепке алуды жетілдіру, борыштың жағдайына жүйелі мониторинг және бақылауды жүргізу, оның ішінде корпоративтік және қаржы секторына, тәуекелдерді басқаруға, мемлекеттік органдармен мемлекет қатысатын ұйымдардың тиімді өзара қатынасына арналған арнаулы индикаторлар бойынша;
жалпы сыртқы борыш құрамын халықаралық әдістемелік стандарттарға жақындастыру;
орта мерзімді перспективада жалпы сыртқы борышқа қатысты күтілетін көрсеткіштерді анықтау;
сыртқы несие капиталы нарықтарында жеке секторлардың қарыз алу мәселелерін реттеу тетіктерін анықтау;
борыштық құралдардың ішкі нарығын дамыту үшін жағдай жасау.
Жалпы сыртқы борыш мониторингі жетілдіріледі, бұл үшін мүдделі мемлекеттік органдар арасында ақпарат алмасу жүйесін жолға қою қажет. Ол үшін орта мерзімді перспективада мемлекеттік органдардың пайдалануы үшін жалпы сыртқы борыш бойынша ықпалдасқан ақпараттық деректер базасын құру жұмыстары жүргізіледі.
Мыналар Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу және борыш саласындағы негізгі бағыттар болады:
мемлекеттік борышты басқару жөніндегі мемлекеттік жүйені жетілдіру;
бюджеттің қалыптасқан мұнай емес тапшылығының мөлшеріне негіздей отырып, жүргізіліп отырған жинақтар саясатын ескере отырып, республикалық бюджет пен үкіметтік борыш тапшылығының өлшемдерін айқындау;
үкіметтік борыш құрылымында сыртқы борыштың үлесін біртіндеп азайту.
Үкіметтік борыш құрылымындағы сыртқы борыштың үлесін біртіндеп азайтуға республикалық бюджет тапшылығын қаржыландырудың жалпы құрылымдағы сыртқы қарыз есебінен республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үлесін қысқарту арқылы қол жеткізілетін болады.
Үкіметтік қарыз алу қоры нарығында тиісті бағдар белгілеу үшін айналымдағы мемлекеттік бағалы қағаздардың жеткілікті көлемін қолдау мақсатында да пайдаланылатын болады. Орта мерзімді перспективада нақты жинақтамалар мақсатында үкіметтік қарыз алу саясаты Ұлттық қор активтерінің нарықтық құнына қарағанда кепілдік берілген борыш пен мемлекеттің кепілдемесін ескере отырып, үкіметтік қарыздың ара қатынасын 50-70%-ға жеткізуге бағдарланатын болады.
Мониторинг мемлекеттік борыш бойынша ғана емес, сонымен бірге мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың борыштық міндеттемелерін қамтитын барлық мемлекеттік сектордың борышы бойынша да жүргізілетін болады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шартты міндеттемелер бойынша тәуекелдерді азайту мақсатында мониторингті күшейту және үшінші тұлғалар алдындағы борыштық міндеттемелері мемлекеттік кепілдіктер мен кепілдемелермен қамтамасыз етілген заңды тұлғалардың қаржылық жай-күйіне мониторингті және бақылауды күшейту жөнінде, сондай-ақ, көрсетілген заңды тұлғалардың борыштарын басқарудағы кемшіліктерге уақтылы ден қою және жою жөнінде шаралар қабылданады.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш саласында жүргізіліп отырған саясат шеңберінде 2008 - 2010 жылдары мынадай міндеттерді шешу көзделіп отыр:
жинақтар саясаты шеңберінде үкіметтік борыштың оңтайлы мөлшерін айқындау;
ішкі қарыз алу бөлігінде:
нарықтағы ахуалға қарай индекстелген және купондық міндеттемелер арасында қарыз алудың жалпы көлеміндегі оңтайлы ара қатынасты белгілеу арқылы пайыздық тәуекелдерді азайту;
бағалы қағаздар нарығындағы бағдарларды ("benchmark") белгілеу;
жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы бөлігінде:
жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы лимиттерімен есеп айырысудың жаңа тәсілдерді әзірлеу;
сыртқы қарыз алу бөлігінде:
жаңа жобаларды іріктеуге және Қазақстанның Даму Банкінің қайтару негізде қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың банктік сараптамасын жүзеге асыруға талаптарды күшейту;
озық тәжірибе трансферті және сыртқы донорлардың жобаларды іске асыруын бақылау рәсімдері мақсатында экономиканың басым салаларында инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін жеңілдік шарттарында сыртқы қарыздарды тарту;
республикалық инвестициялық жобалардың тізбесіне енгізілетін жобалардың дайындалу сапасы мен сараптамасын жақсарту арқылы қарыз қаражатын тиімді пайдалану;
теңгенің айырбас бағамы өзгерген жағдайда теріс салдарды азайту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыртқы қарыздар портфелін қарыздардың валюталары бойынша әртараптандыру;
борышты өтеу және оған қызмет көрсету бөлігінде:
неғұрлым қымбат қызмет көрсетілетін үкіметтік қарыздарды мерзімінен бұрын өтеу жолымен үкіметтік борышты белсенді басқару;
жергілікті атқарушы органдардың мерзімі өткен борыштық міндеттемелерді өтеу және реттелмеген борыштық міндеттемелер проблемаларын жедел шешу жөнінде белсенді шаралар қабылдауы;
фискалдық тәуекелдерді болжау.
Сыртқы теріс факторларға уақтылы ден қою және сыртқы борыштың тәуекелдерін басқару мақсатында қайта қаржыландыру тәуекелдері, өтімділік, валюталық және пайыздық тәуекелдер мониторингі жүзеге асырылатын болады.
Екінші деңгейдегі банктер мен қаржы ұйымдарының инвестицияларын әртараптандыру мақсатында тұтастай экономиканың нақты секторының жобаларын, оның ішінде»"серпінді" және инфрақұрылымдық бағдарламаларды іске асыру схемалары пысықталатын болады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі сыртқы қарыз алу мәселелер бойынша салық заңнамасын жетілдіру жүзеге асырылатын болады.
Корпоративтік сектордың сыртқы міндеттемелерін үнемі бақылау және мониторинг жүргізу үшін пайдалы қазбаларды барлауға және өндіруге лицензиясы және келісім-шарты бар шетелдік қатысатын компаниялар тізбесі жасалады және жаңартылады. Нақты секторда жұмыс істейтін ұйымдардың сыртқы міндеттемелері бойынша отандық инвестицияларды серпінді жобаларға ынталандыру және корпоративтік сектордың жалпы сыртқы борыш құрылымындағы сыртқы қарызы мен ЖІӨ-ге қатысты тұрақты үйлесімдігін ұстап тұру үшін талдау жүргізілетін болады, жағдайлар жасалады.
Валюталық және баға ауытқуларының тәуекелдерін төмендету үшін елдің резидент компанияларына арналған несие капиталының нарығында хеджирлеу құралдарын дамыту үшін жағдай жасау қажет. Осыған байланысты елде өндірістік бағалы қағаздар нарығын дамыту қажет.
Елдің сыртқы борышын басқаруды жетілдіру елде қаржы нарығын дамыту мен тығыз байланысты болады.
Тұтастай алғанда, жалпы сыртқы борыш талдамасымен бірге орта мерзімді перспективада жалпы сыртқы борыштың ойдағыдай»"дабылды" шекті мәндерін белгілеуден басқа сыртқы міндеттемелердің секторлар бойынша жеке»"дабылды" шекті мәндерін белгілеу мүмкіндігі қарастырылатын болады.
Бұдан басқа, орта мерзімді перспективада қабылданатын ынталандыру шараларының жеткіліксіздігінен ірі жобаларды іске асырған және экономиканы қаржыландырған кезде ішкі қаржы ресурстарын пайдалану үшін одан әрі де жағдай жасау қажет.
Мемлекеттік активтерді басқару саясаты
Мақсаты - корпоративті басқару қағидаттарын енгізу ахуалымен мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін арттыру.
Міндеті:
мемлекеттік меншікті оңтайландыру;
мемлекеттік қатысуымен акционерлік қоғамдарда корпоративті басқару қағидаттарын енгізу.
Қоғамдық маңызы бар қызметтерді көрсету және мемлекеттік қолдауды қажет ететін қызмет салалары үшін мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекеттік мекемелер және акцияларының бақылау пакеттері (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі ұйымдар жұмыс істеуге тиіс қызмет салаларын айқындау мақсатында "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік кәсіпорындар қызметінің салалары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленетін болады.
Бұдан басқа, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың халықаралық стандарттарға негізделген корпоративтік басқару нысандары енгізілетін болады.
Мемлекеттік меншікті басқару ұғымын, оның мақсаттары мен міндеттерін, негізгі қағидаттарын, басқару нысандары мен әдістерін, басқару объектілері мен субъектілерін, есепке алу тәртібін және мемлекеттік меншікті тиімді пайдалануға бақылау жасауды көздейтін мемлекеттік активтерді басқару туралы заң жобасы әзірленетін болады.
Күтілетін нәтижелер
Мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін арттыру және мемлекетке тиесілі активтердің құнын ұлғайту.
Инвестициялық саясат
2008-2010 жылдары экономиканың басым секторларына отандық және тікелей шетелдік инвестициялардың ағынын ынталандыру, мемлекеттік инвестицияларды пайдаланудың тиімділігін ұтымды ету және арттыру саясаты мен ішкі жинақтарды жұмылдыру жалғасатын болады.
Елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру және инвестициялық климатты жақсарту үшін қолданыстағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде жұмыс жалғасатын болады.
Басым өндірістердің инвестициялық тартымдылығын арттыру шеңберінде мемлекет іске асыратын одан арғы шаралар мыналарға бағытталады:
миноритарлық акционерлердің құқықтарын қорғауды күшейтуге;
кәсіпорындарды тіркеудің оңайлатылған жүйесін енгізуге;
қызмет түрлерін лицензиялаудың ашық жүйесін құруға;
кәсіпорындардың қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына өтуін жылдамдатуға;
Ұлттық инновациялық жүйенің экономикалық дамуын басқарудың жаңа жүйесін дамыту жөнінде жұмыстың жалғасуына;
мемлекеттік даму институттарының жұмысын үйлестіруді күшейту жөніндегі іс-әрекетті, олардың қызметінің ашықтығын арттыруды жандандыруға;
инвестицияларға жәрдемдесу және шетелдегі инвестициялық сауда өкілеттіктерінің желісімен бірге экспортты ілгерілету жөніндегі мамандандырылған құрылым құру;
отандық бизнестің, әсіресе экспорттаушылардың мүддесін ескере отырып, ірі халықаралық жобаларды синдицирленген қаржыландыруда Қазақстанның қатысуын қамтамасыз ету бөлігінде халықаралық қаржы институттарымен жұмысты жандандыру;
Қазақстанның инвестициялық мүмкіндіктерінің тұсаукесері және шетелдік, атап айтқанда трансұлттық компанияларды іздестіру жөнінде жұмыстарды жалғастыруға бағытталады.
Алдағы кезеңде бюджеттік инвестициялардың басымдықтары мыналар:
мемлекеттік басқарудың функцияларын тиімді іске асыруды қамтамасыз ету;
әлеуметтік секторды дамыту;
базалық инфрақұрылымды дамыту;
аграрлық сектордың дамуына жәрдемдесу;
Астана қаласының дамуы болып қалады.
Сондай-ақ, экономиканың басым секторларында және инновациялық жүйенің дамуында қосылған құнды жоғары жобаларды қаржыландыру үшін даму институттары қосымша капиталдандырылатын болады.
Жалпы алғанда, бюджеттік инвестициялардың көлемін бөлу қолданыстағы және әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлінісіндегі 2008-2010 жылдарға арналған басымды бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесі шеңберінде жүзеге асырылады.

В целях обеспечения равного доступа населения всех регионов к гарантированным государственным услугам, предоставляемым за счет бюджетных средств, в 2008-2010 годах будут реализовываться новая Методика расчетов трансфертов общего характера на 2008-2010 годы и Закон Республики Казахстан "Об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы на 2008-2010 годы". Их приоритетными направлениями являются:
стимулирование регионов в экономическом развитии, расширение налогооблагаемой базы и повышение самостоятельности акимов в решении вопросов социально-экономического развития регионов;
учет численности получателей услуг в регионе, факторов влияющих на изменение расходов в зависимости от специфики того или иного региона.
Политика в области управления государственным, гарантированным государством и валовым внешним долгом
В 2008-2010 годы политика в сфере государственного и валового внешнего долга будет реализовываться с целью создания единой и эффективно функционирующей системы управления долгом страны в соответствии с Концепцией по управлению государственным и валовым внешним долгом.
Для решения поставленной цели в планируемом периоде предполагается:
совершенствование ведения учета по долговым обязательствам, осуществление системного мониторинга и контроля за состоянием долга, в том числе по специальным индикаторам для корпоративного и финансового секторов, управления рисками, эффективного взаимодействия государственных органов и организаций с преобладающим участием государства;
достижение соответствия состава и структуры представления валового внешнего долга международным методологическим стандартам;
определение относительных показателей валового внешнего долга Казахстана, выступающих в качестве "сигнальных" пороговых значений, на среднесрочную перспективу;
разработка механизмов регулирования вопросов заимствования частным сектором на внешних рынках ссудного капитала;
создание условий для развития внутреннего рынка долговых инструментов.
С целью совершенствования мониторинга валового внешнего долга будет сформирована интегрированной информационной базы данных по валовому внешнему долгу для использования государственными органами.
Основными направлениями в области управления государственным и гарантированным государством заимствованием и долгом будут:
совершенствование государственной системы по управлению государственным долгом;
определение параметров дефицита республиканского бюджета и правительственного долга с учетом проводимой политики сбережений, исходя из размера складывающегося ненефтяного дефицита бюджета;
постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга.
Постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга будет достигаться посредством сокращения доли финансирования дефицита республиканского бюджета за счет внешних займов в общей структуре финансирования дефицита республиканского бюджета.
Правительственное заимствование будет использоваться также с целью поддержания достаточного объема государственных ценных бумаг в обращении для установления соответствующего ориентира на фондовом рынке и предоставления накопительным пенсионным фондам надежных и ликвидных финансовых инструментов для размещения пенсионных активов.
В целях снижения рисков по условным обязательствам Правительства Республики Казахстан будут приняты меры по усилению мониторинга и контроля за финансовым состоянием юридических лиц, чьи долговые обязательства перед третьими лицами обеспечены государственными гарантиями и поручительствами, а также по своевременному реагированию и устранению недостатков в управлении долгом указанных юридических лиц.
В 2008-2010 годы в рамках проводимой политики в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга предполагается решение следующих задач:
определение оптимального размера правительственного долга в рамках политики сбережений;
в части внутреннего заимствования:
минимизация процентных рисков путем установления оптимального соотношения в общем объеме заимствования между индексированными и купонными обязательствами в зависимости от ситуации на рынке;
установление ориентиров ("benchmark") на рынке ценных бумаг;
в части заимствования местными исполнительными органами:
совершенствование заимствования местными исполнительными органами, выпуск МИО города республиканского значения, столицы государственных эмиссионных ценных бумаг на внутреннем рынке в целях финансирования инвестиционных проектов;
в части внешнего заимствования:
усиление требований к отбору новых проектов и осуществлению Банком развития Казахстана банковской экспертизы инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию на возвратной основе;
привлечение внешних займов на льготных условиях для финансирования инвестиционных проектов в приоритетных отраслях экономики в целях трансферта передового опыта и процедур контроля реализации проектов внешними донорами;
улучшение качества подготовки и экспертизы проектов, включаемых в перечень республиканских инвестиционных проектов в целях повышения эффективности использования заемных средств;
диверсификация портфеля внешних займов Правительства Республики Казахстан по валютам займов с целью снижения негативных последствий в случае изменения обменных курсов;
в части погашения и обслуживания долга:
активное управление правительственным долгом, в т.ч. путем досрочного погашения наиболее дорогих в обслуживании внешних правительственных займов;
принятие местными исполнительными органами активных мер по погашению просроченных долговых обязательств и скорейшему разрешению проблемы неурегулированных долговых обязательств;
прогнозирование фискальных рисков.
В целях своевременного реагирования на внешние негативные факторы и управления рисками внешнего долга будет осуществляться мониторинг рисков рефинансирования, ликвидности, валютных и процентных рисков.
В целях диверсификации инвестиций банков второго уровня и финансовых организаций, в целом, будут прорабатываться схемы реализации проектов реального сектора экономики, в том числе "прорывных" и инфраструктурных.
Правительством Республики Казахстан будет осуществляться совершенствование налогового законодательства по вопросам внешнего заимствования.
Для регулярного контроля и мониторинга внешних обязательств корпоративного сектора будет составляться и обновляться перечень компаний с иностранным участием, имеющих лицензию и контракт на разведку и добычу полезных ископаемых. По внешним обязательствам организаций, работающих в реальном секторе, будет проводиться анализ. Будут создаваться условия для стимулирования привлечения отечественных инвестиций в "прорывные" проекты и удержания стабильной пропорции внешнего долга корпоративного сектора в структуре валового внешнего долга по отношению к ВВП.
Совершенствование управления внешним долгом страны должно быть тесно связано с развитием фондового рынка в стране. В целях снижения рисков валютных и ценовых колебаний необходимо создание условий для развития инструментов хеджирования на рынке ссудного капитала для компаний-резидентов страны.
В целом, помимо установления желаемых "сигнальных" пороговых значений валового внешнего долга в среднесрочной перспективе вместе с анализом валового внешнего долга будет рассматриваться возможность установления "сигнальных" пороговых значений внешних обязательств отдельно по секторам.
Кроме того, в дополнение к принимаемым стимулирующим мерам в среднесрочной перспективе необходимо дальше создавать условия для использования внутренних финансовых ресурсов при реализации крупных проектов и финансировании экономики.
Политика управления государственными активами
Цель - повышение эффективности управления государственной собственностью посредством внедрения принципов корпоративного управления.
Задача:
оптимизация государственной собственности;
внедрение принципов корпоративного управления в акционерных обществах с государственным участием.
С целью определения сфер деятельности, в которых должны функционировать государственные предприятия и государственные учреждения для оказания общественно значимых услуг и сфер деятельности, требующих государственной поддержки, будет разработан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сфер деятельности государственных предприятий".
Кроме того, продолжится работа по совершенствованию корпоративного управления акционерных обществ с государственным участием на основе международных стандартов.
Будет разработан законопроект об управлении государственными активами, предусматривающий введение понятия управления государственной собственностью, его цели и задачи, основные принципы, формы и методы управления, объекты и субъекты управления, порядок учета и контроля за эффективным использованием государственной собственности.
Ожидаемые результаты:
Повышение эффективности управления государственной собственностью и увеличение стоимости активов, принадлежащих государству.
Инвестиционная политика
В 2008-2010 годах будет продолжена политика стимулирования притока отечественных и прямых иностранных инвестиций в приоритетные сектора экономики, рационализации и повышения эффективности использования государственных инвестиций и мобилизации внутренних сбережений.
Для повышения инвестиционной привлекательности страны и улучшения инвестиционного климата будет продолжена работа по совершенствованию действующей нормативной правовой базы.
В рамках повышения инвестиционной привлекательности приоритетных производств государством будут предприняты дальнейшие меры, направленные на:
усиление защиты прав миноритарных акционеров;
введение упрощенной системы регистрации предприятий;
создание транспарентной системы лицензирования видов деятельности;
ускорение перехода предприятий на международные стандарты финансовой отчетности;
продолжение работы по развитию новой системы управления экономическим развитием - Национальной инновационной системы;
активизацию действий по усилению координации работы государственных институтов развития, повышению прозрачности их деятельности;
создание специализированной структуры по содействию инвестициям и продвижению экспорта с сетью торгово-инвестиционных представительств за рубежом;
активизацию работы с международными финансовыми институтами в части обеспечения казахстанского участия в синдицированном финансировании крупных международных проектов с учетом интересов отечественного бизнеса, особенно экспортеров;
продолжение работы по презентации инвестиционных возможностей Казахстана и поиску зарубежных партнеров, в частности, транснациональных компаний.
Приоритетами бюджетных инвестиций в предстоящем периоде остаются:
обеспечение эффективной реализации функций государственного управления;
развитие социального сектора;
развитие базовой инфраструктуры;
содействие развитию аграрного сектора;
развитие города Астаны.
Также будут дополнительно капитализированы институты развития для финансирования проектов с высокой добавленной стоимостью в приоритетных секторах экономики и развития инновационной системы.
С 2008 года в среднесрочной перспективе планируется реализация Государственной Программы "30 корпоративных лидеров Казахстана", целью которой является ускоренная модернизация отраслей экономики, путем создания и развития корпоративных лидеров, реализующих "прорывные" проекты в стране.
В свою очередь, "прорывные" проекты должны оказать мультипликативный эффект на отрасли экономики, и как следствие, существенную диверсификацию экономики страны.
В целом, распределение объемов бюджетных инвестиций будет осуществляться в рамках Перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) на 2008-2010 годы в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ.

3.1.2. 2-шара. Тең бәсекелестік жағдайлар қалыптастыру және бизнес-ортаны, оның ішінде рұқсат беру жүйесін жетілдіру арқылы жақсарту
2008-2010 жылдары бәсекелестік және монополияға қарсы саясат саласындағы мемлекеттік реттеудің мақсаты нарықты тиімді жұмыс істетуге бағытталған қолайлы жағдайлар жасау арқылы еркін бәсекелестікті дамыту болып табылады.
2008-2010 жылдарға арналған міндеттер
экономиканың барлық салаларында бәсекелестік орта құру, субъектілердің монополистік мінез-құлқын және мемлекеттік органдардың бәсекелестікке қарсы іс-әрекеттерін болдырмау;
монополияға қарсы органның институционалдық қайта құрылуын жүргізу;
қолданыстағы монополияға қарсы заңнаманы бәсекелестік құқықтың халықаралық стандарттарына сәйкес келтіру;
кәсіпкерліктің еркіндігін және тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың қоғамдық жүйесін нығайту, бәсекелестік мәдениетті арттыру;
монополияға қарсы органның кадрлық әлеуетінің тиімділігін дамыту және арттыру;
монополияға қарсы органның жұмысы қағидатының айқындығы мен ашықтығын қамтамасыз ету.
2008-2010 жылдарға арналған жоспарланған іс-шаралар
тауар нарықтарына нарыққа»"кіру" және»"шығу" тосқауылдарын және шоғырлану дәрежелерін айқындау мақсатында талдау жүргізу;
мемлекеттік органдармен адал бәсекелестікті қолдау мақсатында тауар, оның ішінде қаржы нарықтарының мониторингі жүйесін ескере отырып, бәсекелестік саясат мәселелері жөнінде өзара іс-әрекет тәртібін әзірлеу;
тиісті тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің бірыңғай электрондық базасын құру туралы мәселені пысықтау;
монополияға қарсы органның институционалдық қайта құрылуы туралы ұсыныстар әзірлеу;
тарифтік реттеу функциялары мемлекеттік басқарудың бір немесе бірнеше органдарына енгізілетін монополияға қарсы органның өкілеттіктерін қайта бөлу мақсатында»"Монополияға қарсы орган туралы" заң жобасын әзірлеу;
дамыған елдердің және Қазақстанның бәсекелестігін қорғау жөніндегі заңнамаларға салыстырмалы талдау жүргізу;
Монополияға қарсы заңнамаларды кезең-кезеңімен ДСҰ-ның талаптарына сәйкестендіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
жосықсыз бәсекенің алдын алу және олардың жолын кесу, мемлекеттік органдардың монополистік қызметтері мен бәсекеге қарсы іс-әрекеттерін шектеу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
бәсекелестікті арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу мақсатында бәсекелестік дамымаған экономиканың бірінші кезектегі салаларын айқындау;
тиісті тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілерінің баға белгілеу мониторингін жүзеге асыру;
2008-2010 жылдары кәсіпкерлікті дамыту саласындағы негізгі мақсаттар заңнамалық және институционалдық сипатта қолайлы жағдай жасау, әкімшілік кедергілерді одан әрі қысқарту, шағын және орта бизнесті, оның ішінде мемлекеттік холдингтермен қолдау болады.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
бизнесті дамытуды бөгейтін әкімшілік кедергілерді жою;
бизнес ахуалды жақсарту;
шағын және орта бизнесті мемлекеттік холдингтермен ынтымақтастыққа тарту үшін ынталық туғызу.
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін:
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің есептілігін оңайлату;
"Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, оның ішінде бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі" ұғымын енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
қайталауды жою және рұқсат беру рәсімдері мен тексерулерді қысқарту;
лицензиялау, келісу, сертификаттау, стандарттау, аккредиттеу және аттестаттау рәсімдерін, сондай-ақ кеден рәсімдерін оңайлату;
микрокредит беру жүйесін одан әрі дамыту;
Қазақстанның барлық өңірлерінде инфрақұрылым объектілерінің қызметін жақсарту және кеңейту жолымен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне консалтингтік және үйретуші қызметтер көрсету;
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ-ның кредит беруінің жаңа өнімдерін әзірлеу, шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін ұзақ мерзімді кредит беруді енгізу;
мемлекеттік холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың тапсырыстарын Қазақстанның шағын және орта бизнес кәсіпорындары арасында орналастыруды қамтамасыз ету;
аудиторлық қызмет туралы заңнаманы жетілдіру көзделеді.
Күтілетін нәтижелер:
Дүниежүзілік Банктің (Doing Busines) өлшемдеріне сәйкес бизнесті жүргізу жеңілдігі рейтингінің мынадай индикаторлары жақсартылатын болады: лицензиялау (2006 жылға 119 орын), меншікті тіркеу (76), салықтар төлеу (66), халықаралық сауданы жүргізу (172), компанияны жабу (100). Нәтижесінде Қазақстанның жалпы рейтингі 2006 жылы 63-орыннан 2007 жылы 58-ге, 2008 жылы 53-ке және 2009 жылы 48-ге дейін жоғарылайтын болады.

3.1.2. Мера 2. Формирование равных конкурентных условий
и улучшение бизнес-среды, в том числе через
совершенствование разрешительной системы
Целью государственного регулирования в сфере конкуренции и антимонопольной политики в 2008-2010 годах является развитие свободной конкуренции путем создания благоприятных условий, направленных на эффективное функционирование рынка.
Задачи на 2008-2010 годы:
создание конкурентной среды во всех отраслях экономики, предотвращение монополистического поведения субъектов и антиконкурентных действий государственных органов;
проведение институциональных преобразований антимонопольного органа;
приведение действующего антимонопольного законодательства в соответствие с международными стандартами конкурентного права;
укрепление общественной системы защиты свободы предпринимательства и прав потребителей, повышение конкурентной культуры;
развитие и повышение эффективности кадрового потенциала антимонопольного органа;
обеспечение прозрачности и открытого принципа работы антимонопольного органа.
Планируемые мероприятия на 2008-2010 годы:
проведение анализа товарных рынков с целью выявления барьеров входа и выхода на рынок и степени концентрации;
разработка порядка взаимодействия с государственными органами по вопросам конкурентной политики с учетом системы мониторинга товарных, в том числе финансовых рынков с целью поддержки честной конкуренции;
проработка вопроса о создании единой электронной базы субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
разработка предложений об институциональных преобразованиях антимонопольного органа;
проведение сравнительного анализа законодательства по защите конкуренции развитых стран и Казахстана;
разработка Плана мероприятий по поэтапному приведению антимонопольного законодательства в соответствие с требованиями ВТО;
продолжение работы по предупреждению и пресечению недобросовестной конкуренции, ограничению монополистической деятельности и антиконкурентных действий государственных органов;
определение первоочередных отраслей экономики, в которых не развита конкуренция, в целях выработки мер по повышению конкуренции;
осуществление мониторинга ценообразования субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке.
Основными целями в области развития предпринимательства на 2008-2010 годы станут создание благоприятных условий законодательного и институционального характера, дальнейшее сокращение административных барьеров и поддержка малого и среднего бизнеса, в том числе государственными холдингами.
Для достижения поставленных целей необходимо решение следующих задач:
устранение административных барьеров, препятствующих развитию бизнеса;
улучшение бизнес-климата;
создание стимулов для вовлечения малого и среднего бизнеса в сотрудничество с государственными холдингами.
Для решения поставленных задач предусматривается:
упрощение отчетности субъектов малого и среднего предпринимательства;
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" в части введения понятия "социальная ответственность бизнеса";
устранение дублирования и сокращение разрешительных процедур и проверок;
упрощение процедур лицензирования, согласования, сертификации, стандартизации, аккредитации и аттестации, а также таможенных процедур;
дальнейшее развитие системы микрокредитования;
предоставление консалтинговых и обучающих услуг субъектам малого и среднего предпринимательства путем улучшения и расширения деятельности объектов инфраструктуры во всех регионах Казахстана;
разработка новых продуктов кредитования акционерным обществом "Фонд развития малого предпринимательства", внедрение долгосрочного кредитования для субъектов малого предпринимательства;
обеспечение размещения заказов национальных компаний, входящих в состав государственных холдингов, среди предприятий малого и среднего бизнеса Казахстана;
совершенствование законодательства об аудиторской деятельности.
Ожидаемые результаты:
Будут улучшены индикаторы, включаемые в рейтинг легкости ведения бизнеса согласно критериям Всемирного Банка (Doing Business): лицензирование (119 место за 2006 год), регистрация собственности (76), уплата налогов (66), ведение международной торговли (172), закрытие компании (100). Результатом должно стать повышение общего рейтинга Казахстана (63 место в 2006 году) и вхождение его к 2009 году в перечень первых 50-ти стран.

3.1.3. 3-шара. Тариф саясатын жетілдіру
Мақсаты - инвестициялардың жаңғыртуға және олардың активтерін жаңартуға бағытталуын ынталандыратын табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеудің тиімді теңгерімді жүйесін қалыптастыру, инфрақұрылымдық салалардың бәсекеге қабілеттігін арттыруды қамтамасыз ететін және олар көрсететін қызметтердің сапасын арттыру.
Орта мерзімді кезеңде тариф саясатының негізгі міндеттері табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеу және бақылау тетіктерін жетілдіру кезінде табиғи кешенді теңгерімді реттеуге бағытталған шаралар кешенін іске асыру болып табылады.
Табиғи монополиялар субъектілерін шығындарды азайтуға ынталандыратын реттеудің барынша озық үлгілеріне біртіндеп және өз кезегімен көшу қажет. Бұл үшін тиімсіз шығындарды азайтуға уәждемені арттыру, табиғи монополиялар субъектілерінің активтерін жаңғыртуға бағытталған инвестицияларды жүзеге асыру үшін ынталық құру және көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру мақсатында тиімділік факторын қолдану негізінде тариф деңгейін бекіту мүмкіндігін қамтамасыз ететін ынталандыратын реттеу жүргізу мәселесін пысықтау жоспарланып отыр.
Осыған байланысты мыналарға бағытталған іс-шаралар жүргізу жоспарланып отыр:
инвестицияларды табиғи монополиялар субъектілерінің активтерін, әсіресе ескірген активтерін жаңғыртуға және жаңартуға салуды ынталандыру;
тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін залалдар деңгейлері бойынша ынталандыратын шектеулерді кезең-кезеңімен белгілеу жолымен табиғи монополиялар субъектілері залалдарының деңгейін төмендету;
табиғи монополиялар субъектілері көрсететін қызметтердің сапасын арттыру;
инфрақұрылымдық салалардың бәсекеге қабілеттігін арттыруды қамтамасыз ететін табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің көрсеткіштері мен менеджментін жақсарту;
табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін реттеуге тарифтердің тұрақтылығы мен айқындылығын арттыру;
тиімсіз шығындарды төмендетуге уәждемелерді арттыру және инвестицияларды ынталандыру мақсатында тиімділік факторын қолдану негізінде тарифті есептеуді қамтамасыз ететін тарифтерді есептеу әдіснамасын қалыптастыру;
мемлекеттің коммуналдық кәсіпорындардың өндірістік активтерін жаңғыртуы мен жаңартуына қатысу мәселелері.
Бұл ретте, есептеу әдіснамасын жетілдіру және табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтеріне оңтайлы тарифтерді белгілеу жөніндегі іс-шаралар экономика секторларының жай-күйін, салалық даму бағдарламаларында белгіленген даму бағыттарын және жүргізіліп жатқан реформалардың іске асырылу қарқынын ескеретін болады.
Жоспарланған іс-шаралар кешенін іске асыру нәтижесінде тариф деңгейлерінің ашықтығын, айқындығын және тұрақтылығын, реттелетін субъектілердің негізгі өндірістік қорларын жаңартуға және жаңғыртуға инвестициялардың көлемін және олардың жұмыс істеу тиімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін монополистер қызметтерін реттеудің кешенді теңгерімді жуйесі қалыптастырылатын болады.

3.1.3. Мера 3. Совершенствование тарифной политики
Цель - формирование эффективной сбалансированной системы регулирования деятельности субъектов естественных монополий, стимулирующей направление инвестиций на модернизацию и обновление их активов, повышение качества предоставляемых ими услуг и обеспечивающей повышение конкурентоспособности инфраструктурных отраслей.
Основными задачами тарифной политики в среднесрочном периоде будут являться реализация комплекса мер, направленных на комплексное сбалансированное регулирование деятельности субъектов естественных монополий при совершенствовании механизмов регулирования и контроля.
Необходимо постепенно и последовательно переходить к более прогрессивным моделям регулирования, стимулирующим субъектов естественных монополий на снижение затрат. Для этого, в целях повышения мотивации к снижению неэффективных затрат, создания стимулов для осуществления инвестиций, направляемых на модернизацию активов субъектов естественных монополий, и повышения качества оказываемых услуг планируется проработка вопроса введения стимулирующего регулирования, обеспечивающего возможность утверждения уровня тарифа на основе применения фактора эффективности.
В этой связи, планируется проведение мероприятий, направленных на:
стимулирование вложения инвестиции в модернизацию и обновление активов субъектов естественных монополий, особенно по устаревшим активам;
снижение уровней потерь субъектов естественных монополий, путем поэтапного установления стимулирующих ограничений по уровням потерь, учитываемых при формировании тарифов;
повышение качества услуг, предоставляемых субъектом естественной монополии;
улучшение менеджмента и показателей деятельности субъектов естественных монополий, обеспечивающих повышение конкурентоспособности инфраструктурных отраслей;
повышение стабильности и предсказуемости тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий;
формирование методологии расчета тарифов, обеспечивающей расчет тарифа на основе применения фактора эффективности в целях повышения мотивации к снижению неэффективных затрат и стимулирования инвестиций;
вопросы участия государства в финансировании модернизации и обновления производственных активов коммунальных предприятий.
При этом, мероприятия по совершенствованию методологии расчета и установления оптимальных тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий будут учитывать состояния секторов экономики, направления развития, заданные отраслевыми программами развития, и темпы реализации проводимых реформ.
В результате реализации планируемого комплекса мер будет сформирована комплексная сбалансированная система регулирования деятельности монополистов, позволяющая обеспечить повышение прозрачности, обоснованности и стабильности уровней тарифов, эффективности функционирования и объемов инвестиций в обновление и модернизацию основных производственных фондов регулируемых субъектов.

3.1.4. 4-шара. Әлемдік экономикаға кірігуді күшейту
Мақсаты - Ұлттық экономиканы Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі шарттарына бейімдеу жөніндегі жүйелі шараларды іске асыру және Қазақстанды әлемдік сауда жүйесіне кіріктіру.
Міндеттер:
Қазақстан үшін тиімді шарттарда ДСҰ-ға кіру;
Қазақстанның ДСҰ-ға мүше ретінде көп жақты сауда келіссөздеріне қатысу арқылы ұлттық мүдделерін білдіру;
ұлттық мүдделерді қамтамасыз ету үшін ДСҰ құралдарын тиімді қолдану;
ДСҰ-ға кіру кезінде Қазақстан қабылдаған міндеттемелерді орындауды бақылау;
Қазақстан нарығына импорттық тауарлар мен қызмет көрсетулердің кемсітусіз енуіне салаларды ашуға бейімдеу;
өңірлік бірлестіктер (ЕурАзЭҚ, ШЫҰ және т.б.) шеңберінде экономикалық кірігуді тереңдету.
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін 2008-2010 жылдарға мынадай іс-шаралар көзделді:
Қазақстанның ұлттық мүдделерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасын ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің нормаларына сәйкестендіру;
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі жұмыс тобына мүше елдермен тауарлар мен қызмет көрсетулердің ұлттық экономикалық даму басымдықтарына жауап беретін шарттарда қазақстандық нарықтарға шығуы жөніндегі екі жақты келіссөздерді аяқтау;
Қазақстанның тиісті келіссөз ұстанымын айқындау үшін оны мемлекеттік қолдаудың іс жүзіндегі көлемімен салыстырғандағы ауыл шаруашылығы саласын субсидиялауға деген негізделген қажеттілікті айқындау;
халықаралық кеңістікте - ДСҰ-ға мүше ел Қазақстанның сыртқы сауда саясатының басымдықтарын жылжыту;
көп жақты сауда келіссөздеріне - ДСҰ-ға мүше ел - Қазақстанның қатысуы;
қазақстандық тауарлардың сыртқы нарықтарға енуін шектейтін сыртқы сауда дауларын, сондай-ақ ДСҰ дауларын шешу тетіктерін қолдану жолымен реттеу жөніндегі шараларды қабылдау;
Қазақстанның ДСҰ-ға кіру жөніндегі міндеттемелерді іске асыруы;
қазақстандық кәсіпкерлерді ДСҰ-ның тетіктері туралы ақпараттандыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу;
өңірлік бірлестіктер (ЕурАзЭҚ, ШЫҰ және басқалары) шеңберінде экономикалық ықпалдастықты тереңдету жөніндегі жұмысқа қатысу;
ЕурАзЭҚ-ты дамытудың басым бағыттарын, ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің сауда-экономикалық ынтымақтастығы жөніндегі бірлескен іс-шараларды іске асыру;
Сауда және инвестициялар жөніндегі Америка-Орталық Азия кеңесінің шеңберінде (ТИФА) ынтымақтастықты жандандыру;
оның ішінде 2008 жылы:
кірігу бірлестіктерінің (ЕурАзЭҚ, ШЫҰ және т.б.) отырыстарына қатысу;
Қазақстанның ұлттық мүдделерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасын ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің нормаларына одан әрі сәйкестендіру;
Қазақстанның ұлттық мүдделерін ескере отырып, Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі жұмыс тобына мүше елдермен тауарлар мен қызмет көрсетулердің қазақстандық нарықтарға шығуы жөніндегі екі жақты келіссөздер жүргізу;
Күтілетін нәтижелер:
Қазақстан елдің экспорттық әлеуетін кеңейту және қазақстандық тауарлар мен қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал ететін қолайлы шарттарда ДСҰ-ға кіреді.
Интеграциялық бастамаларға қатысу шеңберінде Қазақстанның өңірлік деңгейдегі саяси және экономикалық рөлі күшейеді, шекаралас мемлекеттермен шекара маңы ынтымақтастығы саласындағы сауда-экономикалық қатынастар кеңейтіледі.
Оның ішінде 2008 жылы:
Қазақстанның экономикалық тиімді шарттарда ДСҰ-ға кіруі жөніндегі жұмыс тобына мүше елдермен екі жақты деңгейдегі қазақстандық нарықтарға тауарлар мен қызметтердің шығуы жөніндегі келіссөз процесін аяқтау.

3.1.4. Мера 4. Усиление интеграции в мировую экономику
Цель - реализация системных мер по адаптации национальной экономики к условиям вступления Казахстана в ВТО и интеграция Казахстана в мировую торговую систему.
Задачи:
вступление в ВТО на выгодных для Казахстана условиях;
адаптация отраслей к открытию недискриминационного доступа импортных товаров и услуг на рынок Казахстана;
продвижение национальных интересов путем участия Казахстана как члена ВТО в многосторонних торговых переговорах;
эффективное применение инструментов ВТО для обеспечения национальных интересов;
контроль за выполнением принятых Казахстаном обязательств при вступлении в ВТО;
углубление экономической интеграции в рамках региональных объединений.
Для решения поставленных задач предусмотрены следующие мероприятия на 2008-2010 годы:
приведение законодательства Республики Казахстан в соответствие с нормами обязательных соглашений ВТО с учетом национальных интересов Казахстана;
завершение двусторонних переговоров по доступу на казахстанские рынки товаров и услуг со странами-членами Рабочей группы по вступлению Казахстана в ВТО на условиях, отвечающих приоритетам национального экономического развития;
определение обоснованной потребности в субсидировании сельскохозяйственной отрасли в сравнении с фактическими объемами ее государственной поддержки для определения соответствующей переговорной позиции Казахстана;
продвижение приоритетов внешнеторговой политики Казахстана в международном пространстве;
участие Казахстана - члена ВТО в многосторонних торговых переговорах;
принятие мер по урегулированию внешнеторговых споров, ограничивающих доступ казахстанских товаров на внешние рынки, а также с применением механизма разрешения споров ВТО;
реализация обязательств Казахстана по присоединению к ВТО;
разработка комплекса мер по информированию казахстанских предпринимателей о механизме ВТО;
участие в работе по углублению экономической интеграции в рамках региональных объединений, Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС), Шанхайской организации сотрудничества (далее - ШОС) и других;
активизация сотрудничества в рамках Американо-Центральноазиатского совета по торговле и инвестициям (ТИФА);
в том числе в 2008 году:
участие в заседаниях интеграционных объединений (ЕврАзЭС, ШОС и других);
дальнейшее приведение законодательства Республики Казахстан в соответствие с нормами обязательных соглашений ВТО с учетом национальных интересов Казахстана;
проведение двусторонних переговоров по доступу на казахстанские рынки товаров и услуг со странами-членами Рабочей группы по вступлению Казахстана в ВТО с учетом национальных интересов Казахстана.
Ожидаемые результаты:
Казахстан вступит в ВТО на приемлемых условиях, способствующих расширению экспортного потенциала страны и повышению конкурентоспособности казахстанских товаров и услуг.
Будет усилена политическая и экономическая роль Казахстана на региональном уровне в рамках участия в интеграционных инициативах, расширены торгово-экономические отношения в сфере приграничного сотрудничества с сопредельными государствами.
В том числе в 2008 году:
Завершение переговорного процесса по доступу на казахстанские рынки товаров и услуг на двустороннем уровне со странами-членами Рабочей группы по вступлению Казахстана в ВТО на выгодных экономических условиях.

3.2. 2-басымдық. Адами капиталды дамыту және халықтың өмір сүру сапасын арттыру
3.2.1. 1-шара. Демография мен көші-қонды дамыту
Мақсаты - ұзақ мерзімді көші-қон саясатын іске асыру және елдің ұлттық экономиканы жедел жаңғырту жағдайларындағы қосымша мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін адам әлеуетін ұлғайту, еңбек мигранттарының жоғары инновациялық әлеуетін ескере отырып, еңбек көші-қонының дамуын ынталандыру.
Міндеттер:
өңірлердегі әлеуметтік-экономикалық ахуалды ескере отырып, көші-қон процестерін реттеу;
еңбек мигранттарының жоғары инновациялық әлеуетін ескере отырып, еңбек көші-қонының дамуын ынталандыру;
ұлттық экономиканы жедел жаңғырту жағдайларында елдің қосымша мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін адам әлеуетін ұлғайту;
шет елдегі этникалық қазақтардың қайтып оралуына тиімді жағдай жасау;
имигранттарды қабылдау, орналастыру және орналасуы үшін жағдайлар жасау.
2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар:
Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының жаңа тұжырымдамасын қабылдау;
оралмандарды көшіп келу квотасына қосудың объективті өлшемдерін белгілеу, шешім қабылдаудың ашықтығын қамтамасыз ету және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу үшін қоныс аударушыларды көшіп келу квотасына қосу тетіктеріне өзгерістер енгізу;
оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталықтарын құру;
оралмандарға әлеуметтік жалдау шартымен тұрғын үй беру мүмкіндігін қарастыру, тұрғын үйді жалға алуды қаржыландыру, мемлекеттік көмек шараларын оралмандардың өздерінің жеке тұрғын үйлерді салуын дамытумен ұштастыру жолымен оралмандарды қабылдау және орналастыру жүйелерін жетілдіру.
Тиісті жылға арналған оралмандардың көші-қон квотасына сәйкес оралмандарды қабылдау және орналастыру.
Күтілетін нәтижелер:
жаһандану процесінің күшеюі және елдің ДСҰ-ға кіру жағдайында елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосымша серпін мен мүмкіндіктер беретін Қазақстан Республикасындағы көші-қон процестерін басқарудың жаңа тетіктерін қалыптастыру, сондай-ақ оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру, ұлттық бірегейлік пен қауіпсіздікті сақтау және нығайту.
3.2.2. 2-шара. Әлеуметтік қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру
Мақсаты - халықты зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру деңгейін арттыру және заңнаманы одан әрі жетілдіру.
Көрсетілген мақсатты іске асыру үшін мынадай міндеттерді шешу алда тұр:
мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін кезең-кезеңімен арттыру (КМ-нің 40%-деңгейінде);
зейнетақы есептеуге ұсынылатын ең жоғары табысты шектеуді 25 АЕК дейін арттыру және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін инфляция деңгейінен бұрын индекстеу;

3.2. Приоритет 2. Развитие человеческого капитала и
повышение качества жизни населения
3.2.1. Мера 1. Развитие демографии и миграции
Цель - реализация долгосрочной миграционной политики и увеличение человеческого потенциала для удовлетворения дополнительных потребностей страны в условиях ускоренной модернизации национальной экономики, стимулирование развития трудовой миграции с учетом высокого инновационного потенциала трудовых мигрантов.
Задачи:
регулирование миграционных процессов с учетом социально-экономической ситуации в регионах;
стимулирование развития трудовой миграции с учетом высокого инновационного потенциала трудовых мигрантов;
увеличение человеческого потенциала для удовлетворения дополнительных потребностей страны в условиях ускоренной модернизации национальной экономики;
стимулирование возвращения этнических казахов, проживающих за рубежом;
- создание условий для приема и размещения иммигрантов, их обустройства.
Мероприятия на 2008-2010 годы:
Принятие новой Концепции миграционной политики Республики Казахстан;
совершенствование системы приема и обустройства оралманов путем:
установления объективных критериев включения в квоту иммиграции оралманов, внесение изменения в механизм включения переселенцев в квоту иммиграции для обеспечения транспарентности принятия решения и предупреждения коррупционных правонарушений;
создания Центров адаптации и интеграции оралманов;
рассмотрения возможности предоставления оралманам жилья на условиях социальной аренды, субсидирования аренды жилья, сочетания мер государственной помощи с развитием индивидуального строительства самими оралманами;
прием и обустройство оралманов в соответствии с квотой иммиграции оралманов на соответствующие годы.
Ожидаемый результат:
формирование новых механизмов управления миграционными процессами в Республике Казахстан, дающих дополнительные импульсы и возможности социально-экономическому развитию страны, в условиях усиления процесса глобализации и вхождением страны в ВТО, а также повышение ее конкурентоспособности, сохранение и укрепление национальной идентичности и безопасности.
3.2.2. Мера 2. Совершенствование системы
социального обеспечения
Цель - повышение уровня пенсионного и социального обеспечения населения и дальнейшее совершенствование законодательства.
Для реализации указанной цели предстоит решение следующих задач:
поэтапное повышение размера государственной базовой пенсионной выплаты (на уровне 40 % от прожиточного минимума);
повышение ограничения максимального дохода, предъявляемого для исчисления пенсий, до 25 месячных расчетных показателей;

1998 жылғы 1 қаңтарға зиянды және ауыр еңбек жағдайларында жұмыс өтілін жинақтаған тұлғаларға берілетін қосымша жәрдемақы енгізу;
халықтың жинақтаушы зейнетақы жүйелері қызметімен қамтылуын кеңейту;
жүктілігі мен бала тууына байланысты, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жұмыс істейтін әйелдерді міндетті әлеуметтік сақтандыруды енгізу. Осы жағдайлар бойынша әлеуметтік төлемдерді Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына түсетін әлеуметтік аударымдардың есебінен жүзеге асыру;
мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың мөлшерін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасына қарай жыл сайын арттыру;
бала туылуына және бір жасқа дейінгі баланың күтімі бойынша жәрдемақылардың мөлшерін ұлғайту;
жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету;
инфляция деңгейінен оза республикалық бюджеттен зейнетақы төлемдерін арттыру.
Жинақтаушы зейнетақы жүйесінің жұмыс істеуі туралы толық статистикалық ақпараттарды пайдалана отырып, жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметіне қосымша талдау жүргізілген соң зейнетақы қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы ставкасын реттеу жөнінде шаралар қаралатын болады.
Жинақтаушы зейнетақы жүйесі төлемдерін әкімшілендіру жүйесін оңтайландыру барысында анықталған жүйелердегі қателерді жою.»"Бір салымшы - бір қор"»қағидатын қамтамасыз ету мақсатында салымшылардың қосарланған екі-үш шоттарын біріктіру тетігі әзірленетін болады.
3.2.3. 3-шара. Халықтың денсаулық жағдайын жақсарту
Мақсаты - денсаулық сақтаудың қолжетімді және бәсекеге қабілетті жүйесін құру.
Міндеттері:
денсаулық сақтауды басқарудың жаңа моделін енгізу;
медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын арттыру;
денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу;
денсаулық сақтау саласындағы медициналық, фармацевтикалық білім берудің және ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру халық денсаулығын және денсаулық сақтау жүйесін одан әрі тұрақтандыруға ықпал етеді.
Денсаулық сақтауды басқарудың жаңа моделін құру жөніндегі міндеттерді шешу үшін мынадай іс-шаралар қабылданатын болады:
ерікті медициналық сақтандыру жүйесін және бәсекеге қабілетті жеке меншік секторды одан әрі дамыта отырып, денсаулық сақтаудың бюджеттік моделін қалыптастыру;
денсаулық сақтау органдары мен ұйымдары қызметінің түпкі нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері әзірленеді және енгізіледі;
барлық деңгейдегі біліктілік басқару кадрлармен саланы қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау менеджерлермен дайындау, сұранысты және осы мамандардың, оның ішінде шет елде даярлау кезеңдерін анықтау жүйесін құру;
денсаулық сақтау ұйымдарына шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын мәртебесін беру және өзге де ұйымдық-құқықтық нысандарға ауыстыру жолымен олардың дербестігін арттыру, сондай-ақ қаржыландырудың жаңа тетіктерін енгізу;
түпкі нәтижеге бағдарланған еңбекақы төлеудің сараланған жүйесін одан әрі жетілдіру;
саланы басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекс әзірленетін болады;
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтаудың біртұтас ақпараттық жүйесін құру" жобасын іске асыру, осы жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне, оның ішінде пациенттердің электрондық медициналық картотекасын құру бөлігінде қажетті өзгерістер енгізу;
денсаулық сақтау саласындағы бюджет қаражатын орталықтандыру, оларды өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шығу қағидаты негізінде бөлу, медициналық көмек көрсету жөніндегі мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті министрлік пен жергілікті атқарушы органдар арасында бөле отырып, денсаулық сақтауды басқарудың бірыңғай құрылымын құру мәселелерін әзірлеу.
Медициналық көмектің қолжетімділігін және оның сапасын арттыру мақсатында мынадай іс-шаралар көзделеді:

введение дополнительного пособия лицам, выработавшим на 1 января 1998 года стаж во вредных и тяжелых условиях труда;
расширение охвата населения услугами накопительной пенсионной системы;
введение обязательного социального страхования на случаи беременности, родов и ухода за ребенком по достижению им возраста одного года для работающих женщин. Осуществление социальных выплат по данным случаям за счет социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
ежегодное повышение размеров государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в зависимости от величины прожиточного минимума;
увеличение размеров пособий в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком до достижения ими возраста одного года;
обеспечение прозрачности деятельности накопительных пенсионных фондов;
повышение размера пенсионных выплат из республиканского бюджета с опережением уровня инфляции.
После проведения дополнительного анализа деятельности накопительных пенсионных фондов с использованием обширной статистической информации о функционировании накопительной пенсионной системы, будут рассмотрены меры по регулированию ставок комиссионного вознаграждения за оказание пенсионных услуг.
Устранение ошибок системы, выявленных в ходе оптимизации системы администрирования платежей накопительной пенсионной системы. С целью обеспечения принципа "один вкладчик - один фонд" будет выработан механизм объединения двойных - тройных счетов у вкладчиков.
3.2.3. Мера 3. Улучшение состояния здоровья населения
Цель - создание конкурентоспособной и доступной системы здравоохранения.
Задачи:
внедрение новой модели управления здравоохранением;
повышение доступности и качества медицинской помощи;
решение социально значимых проблем здравоохранения;
повышение качества медицинского, фармацевтического образования и научных исследований в области здравоохранения.
Реализация Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года N 1438, будет способствовать дальнейшей стабилизации здоровья населения и системы здравоохранения.
Для решения задачи по созданию новой модели управления здравоохранением будут приняты следующие меры:
формирование бюджетной модели здравоохранения с дальнейшим развитием системы добровольного медицинского страхования и конкурентоспособного частного сектора;
разработка и внедрение целевых показателей деятельности органов и организаций здравоохранения, направленных на достижение конечных результатов;
создание системы подготовки менеджеров здравоохранения для обеспечения отрасли квалифицированными управленческими кадрами на всех уровнях, определение потребности и этапности подготовки этих специалистов, в том числе, за рубежом;
повышение самостоятельности организаций здравоохранения путем их поэтапного перевода в статус государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и в иные организационно-правовые формы, а также внедрение новых механизмов финансирования;
дальнейшее совершенствование дифференцированной системы оплаты труда, главным образом, ориентированной на конечный результат;
принятие Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения с целью повышения эффективности управления отраслью;
реализация проекта "Создание Единой информационной системы здравоохранения Республики Казахстан", внесение необходимых изменений в технико-экономическое обоснование данного проекта, в том числе, в части создания электронной медицинской картотеки пациентов;
разработка вопросов централизации бюджетных средств в сфере здравоохранения, их распределение на основе подушевого принципа с учетом региональных коэффициентов, создание единой структуры управления здравоохранением с разделением ответственности между Министерством здравоохранения Республики Казахстан и местными исполнительными органами по оказанию медицинской помощи, функционированию государственных объектов здравоохранения.
В целях повышения доступности и качества медицинской помощи предусматриваются следующие мероприятия:

2007 - 2009 жылдардың ішінде, 150 денсаулық сақтау объектісін оларға аса мұқтаж өңірлерде салу;
бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарының желісін белгіленген мемлекеттік нормативтерге сәйкес келтіру және пайдалану үшін жарамсыз және ыңғайластырылған үй-жайларда орналасқан объектілердің орнына, оның ішінде ауылда, дәрігерлерге арналған тұрғын үй салу. Бұл ретте, жоғары сапалы медициналық көмекті уақтылы көрсетуге қабілетті жаңа объектілер салу және пайдалануға беру қолданыстағы объектілерді ауыстыру және тиімсіз жұмыс істейтін төсек қорын қысқарту қағидаты бойынша жүзеге асырылатын болады;
медициналық қызмет көрсетулердің сапасын арттырудың орнықты жүйесін қалыптастыру үшін медициналық ұйымдарды кезең-кезеңімен тәуелсіз аккредиттеуді енгізу;
тәуелсіз сараптама жүйесін дамыту жолымен тұтынушылар үшін медициналық ұйымдар қызметінің ашықтығын арттыру;
медициналық қызметтерді қоса алғанда, салада пайдаланылатын рәсімдерді одан әрі стандарттау;
2008 - 2009 жылдары үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып, дәрілік препараттардың таңдау құқығын, қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігін және сапасын қамтамасыз етуге және оларды ұтымды пайдалануға бағытталған дәрілік қамтамасыз етудің жаңа моделі әзірленеді және енгізіледі.
Денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді:
ұйымдық құрылымын жетілдіріп, қан айналымы жүйесі ауруларымен ауыратын сырқаттар мен мүгедектердің ауруларының алдын алудың, ерте диагностикалаудың, емдеудің және медициналық оңалтудың тиімді әдістерін енгізіп, ұйымдық құрылымдарды жетілдіріп, кардиохирургиялық бейіндегі мамандарды даярлап және олардың біліктілігін арттыра отырып, кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамыту;
инфекцияның таралуына тиімді эпидемиологиялық бақылауды қамтамасыз ету, індетке қарсы іс-шараларды күшейту, халықаралық стандарттарға сәйкес келетін туберкулезге қарсы сатып алынатын препараттардың сапасын жақсарта отырып, жұқпалы шағын түйіршікті нысандарымен ауыратын созылмалы сырқаттарды емдеу жөніндегі оңтайлы схемалар мен ұйымдық тәсілдер әзірленетін болады;
трансфузиялық көмектің қауіпсіздігін, сапасын және қолжетімділігін қамтамасыз ету, АҚТҚ/ЖҚТБ-мен аурудың өсу қарқынын төмендету үшін Қазақстан Республикасында қан қызметін жетілдіру;
әлемде сынақтан табысты өткен нақты қағидаттар мен іс-шараларды жүйелендіре отырып және медициналық-статистикалық көрсеткіштер деректерінің болжамды өсуіне байланысты әкімшілік шаралар қабылдауға уақытша мораторий жариялай отырып, ана мен бала өлімін азайту бойынша 2008 жылдан бастап Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тірі туу және өлі туу өлшемдеріне көшу жүзеге асырылатын болады;
халықтың медициналық және санитарлық сауаттылық деңгейін арттыру, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметті бастапқы медициналық-санитарлық көмегін кіріктіру, ауыз судың сапасын бақылауды күшейту, мектепке дейінгі және мектеп мекемелерінде алдын алу іс-шараларын өткізу, барлық білім беру ұйымдары«да медициналық пункттер желісін кезең-кезеңімен қалпына келтіру.
Медициналық және фармацевтикалық білім беру және ғылыми зерттеулер саласында:

строительство в течение 2007-2009 года 150 объектов здравоохранения в регионах, наиболее в них нуждающихся;
приведение сети организаций первичной медико-санитарной помощи к установленным государственным нормативам и строительство типовых объектов взамен непригодных для эксплуатации и находящихся в приспособленных помещениях, в том числе на селе, строительство жилья для врачей. При этом строительство и введение в эксплуатацию новых объектов, способных своевременно предоставлять медицинские услуги высокого качества, будут осуществляться по принципу замены существующих объектов и сокращения неэффективно работающего коечного фонда;
внедрение поэтапной аккредитации медицинских организаций для формирования устойчивой системы повышения качества медицинских услуг;
повышение прозрачности деятельности медицинских организаций для потребителей путем развития системы независимой экспертизы;
дальнейшая стандартизация процедур, используемых в отрасли, включая медицинские услуги;
в 2008-2009 годах будет разработана и внедрена новая модель лекарственного обеспечения, направленная на обеспечение права выбора, доступности, эффективности, качества лекарственных препаратов и их рационального использования с учетом лучшего международного опыта.
Для решения социально значимых проблем здравоохранения предусматривается реализация комплекса мер:
по развитию кардиологической и кардиохирургической помощи, с совершенствованием организационной структуры, внедрением эффективных методов профилактики, ранней диагностики, лечения и медицинской реабилитации больных и инвалидов с болезнями системы кровообращения, подготовкой и повышением квалификации специалистов кардиохирургического профиля;
по защите населения от туберкулеза с обеспечением эффективного эпидемиологического контроля за распространением инфекции, усилением противоэпидемических мероприятий, улучшением качества закупаемых противотуберкулезных препаратов, соответствующих международным стандартам. Будут разработаны оптимальные схемы и организационные подходы по лечению хронических больных с заразными мультирезистентными формами;
по совершенствованию службы крови в Республике Казахстан для обеспечения безопасности, качества и доступности трансфузионной помощи, снижения темпов роста заболеваемости вирусом иммунодефицита человека/синдром приобретенного иммунодефицита (ВИЧ/СПИД);
по снижению материнской и младенческой смертности, с систематизацией конкретных подходов и мероприятий, успешно апробированных в мире, с 2008 года будет осуществлен переход на критерии живорожденности и мертворожденности, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения и объявлением временного моратория на принятие административных мер в связи с прогнозируемым ростом данных медико-статистических показателей;
повышению уровня медицинской и санитарной грамотности населения, интеграции государственной санитарно-эпидемиологической службы с первичной медико-санитарной помощью, усилению контроля за качеством питьевой воды, проведению профилактических мероприятий в дошкольных и школьных учреждениях, поэтапному восстановлению сети медицинских пунктов во всех образовательных организациях.
В области медицинского и фармацевтического образования и научных исследований предполагается:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 317 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының медициналық және фармацевтикалық білім беру ісін реформалау тұжырымдамасын іске асыру;
халықаралық талаптарды ескере отырып әзірленген жоғары және орта медициналық және фармацевтикалық білім берудің жаңа мемлекеттік стандарттарын енгізу;
медициналық қызметшілердің, біліктілік деңгейін арттыру үшін халықаралық тәжірибе негізінде үздіксіз кәсіби білім беру және сертификаттау тетіктерін енгізу;
медициналық жоғары оқу орындарына халықаралық талаптарға сәйкес ұлттық аккредиттеу жүйесін енгізу;
танымал шет елдік агенттіктердің медициналық жоғары оқу орындарына халықаралық аккредиттеу жүргізуі үшін жағдайлар жасау;
қажеттілікті ескере отырып, мамандарды кейіннен ауылдық жерлерде жұмыс істеуі үшін дайындау мақсатында мемлекеттік тапсырыс шеңберінде квоталар белгілеу;
медициналық қызметшілердің кәсіптік деңгейін жетілдіру үшін дәрігерлердің білімін бағалау жүйесін ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
практикалық денсаулық сақтау сауалдарын негізге ала отырып, медициналық зерттеулердің негізгі бағыттарын қалыптастыруды, ғылыми зерттеулер жүргізудің халықаралық стандарттарын енгізуді көздейтін Медициналық ғылымды реформалау тұжырымдамасын әзірлеу;
Астана қаласында құрылатын медициналық кластердің базасында практикалық денсаулық сақтауда жаңа ғылыми, білім беру және басқарушылық технологияларының трансфертін жүзеге асыру.
Ескерту. 3.2.3-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.16 N 463 Қаулысымен.
3.2.4. 4-шара. Білім беруді дамыту және кадрлар даярлау сапасын арттыру
Қазіргі заманғы білім берудің, кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың нақты экономикалық жағдайларға барабар бәсекеге қабілеттілік жүйесін дамыту үшін білім беру жүйесін басқарудың жаңа моделін енгізу және білім беру қызметтерінің жоғары сапасын қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
2008-2010 жылдары мыналар көзделеді:
мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту саласында
балаларды мектепке дейінгі ұйымдармен қамту деңгейін ұлғайту;
жалпы орта білім беру саласында - 12 жылдық жалпы орта білім беруге кезең-кезеңімен көшуді жүзеге асыру;
үш ауысымда оқытуды жою;
Қазақстанның салыстырмалы халықаралық зерттеулерге қатысуын қамтамасыз ету;
педагогтарды, оның ішінде 12 жылдық білім беру жүйесі үшін қайта даярлау жөніндегі жұмысты жалғастыру;
отандық, оның ішінде электрондық оқулықтарды әзірлеу мен енгізу, білім беру процесіне ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды, оның ішінде оқу телевизиясын енгізу жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
мемлекеттік жалпы орта білім беру мекемелерін физика, химия және биология кабинеттерімен, лингафондық және мультимедиялық кабинеттермен одан әрі жарақтандыру.
кәсіптік жоғары білім беру саласында
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беруді үш сатылы: бакалавриат - магистратура - докторантура моделіне ауыстыруды жүзеге асыру;
техникалық білім беруді дамытуға ден қоя отырып, жоғары оқу орындары желісін оңтайландыруды жүргізу;
жоғары оқу орындарын аккредиттеудің халықаралық моделіне көшуді жүзеге асыру;
көрсетілетін білім беру қызметтерінің сапасын бақылау жүйесін құру;
мамандық пен жоғары оқу орнының мәртебесіне қарай мемлекеттік білім гранттарын саралауды міндетті түрде енгізе отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастырудың жаңа қағидатын енгізу;
"Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде азаматтарды әлемнің үздік жоғары оқу орындарында оқыту жөніндегі жұмыстарды жалғастыру.
кәсібилігі жоғары жұмыс күшін даярлау саласында:
кәсіптік білім беру жүйесін ұлттық экономиканың қажеттіліктеріне сәйкес келтіруге мүмкіндік беретін өзара іс-қимыл жасаудың "мемлекет - оқу орындары - жұмыс берушілер" жаңа моделін құруға;
техникалық және кәсіптік білім берудің білім бағдарламаларын жоғары білім беру бағдарламаларымен үйлестіруді жүргізу;
экономиканың жекелеген салалары бойынша техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау және қайта даярлау жөнінде өңірлік кәсіптік орталықтар құру жөніндегі іс-шараларды жалғастыру көзделеді.
Іс-шараларды іске асыру нәтижесінде:

реализация Концепции реформирования медицинского и фармацевтического образования Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года N 317;
внедрение новых государственных стандартов высшего и среднего медицинского и фармацевтического образования, разработанных с учетом международных требований;
внедрение механизмов непрерывного профессионального образования и сертификации на основе международного опыта для повышения уровня квалификации медицинских работников;
внедрение системы национальной аккредитации медицинских вузов в соответствии с международными требованиями;
создание условий для проведения международной аккредитации медицинских вузов признанными иностранными агентствами;
установление квоты в рамках госзаказа для подготовки специалистов при условии их дальнейшей работы в сельской местности с учетом потребности;
выработка предложений по организации системы оценки знаний врачей для совершенствования профессионального уровня медицинских работников;
разработка Концепции реформирования медицинской науки, предусматривающей внедрение международных стандартов проведения научных исследований, формирование основных направлений медицинских исследований исходя из запросов практического здравоохранения;
осуществление трансферта новых научных, образовательных и управленческих технологий в практическое здравоохранение на базе создаваемого медицинского кластера в городе Астана.
Сноска. Подраздел 3.2.3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.05.2008 N 463 .
3.2.4. Мера 4. Развитие образования и повышение
качества подготовки кадров
Для развития конкурентоспособной системы современного образования, подготовки и переподготовки кадров, адекватных реальным экономическим условиям, планируется внедрить новую модель управления системой образования и обеспечить высокое качество образовательных услуг.
В 2008-2010 годах предполагается:
в области дошкольного воспитания и обучения:
увеличение уровня охвата детей дошкольными организациями, в сфере среднего общего образования:
осуществление поэтапного перехода на 12-летнее среднее общее образование;
ликвидация трехсменного обучения;
обеспечение участия Казахстана в сравнительных международных исследованиях;
продолжение работ по повышению квалификации и переподготовке педагогов, в том числе для системы 12-летнего обучения;
продолжение работ по разработке и внедрению отечественных учебников, в том числе электронных, внедрению системы информационных и телекоммуникационных технологий в образовательный процесс, в том числе учебного телевидения;
дальнейшее оснащение государственных учреждений среднего общего образования кабинетами физики, химии и биологии, лингафонными и мультимедийными кабинетами.
В сфере высшего профессионального образования:
осуществление трансформации высшего и послевузовского профессионального образования в трехступенчатую модель:
бакалавриат - магистратура - докторантура;
проведение оптимизации сети высших учебных заведений с акцентом на развитие технического образования;
осуществление перехода на международную модель аккредитации высших учебных заведений;
совершенствование системы контроля качества предоставляемых образовательных услуг;
внедрение новых принципов формирования государственного образовательного заказа с обязательным внедрением дифференциации государственных образовательных грантов в зависимости от специальности и статуса вуза;
продолжение работ по обучению граждан в лучших вузах мира в рамках международной программы "Болашак".
В сфере подготовки высокопрофессиональной рабочей силы:
создание новой модели взаимодействия "государство - учебные заведения - работодатели", позволяющей привести систему профессионального образования в соответствие с потребностями национальной экономики;
проведение гармонизации образовательных программ технического и профессионального образования с программами высшего образования;
продолжение мероприятий по созданию региональных профессиональных центров по подготовке и переподготовке кадров технического и обслуживающего труда по отдельным отраслям экономики;
подготовка специалистов технического и обслуживающего труда, удовлетворяющих потребности рынка труда.
В результате реализации мероприятий:

2009 жылға қарай кемінде 50 мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті білім беру стандарттары жетілдіріледі және үйлестірілетін болады;
мектепке дейінгі ұйымдардың балаларды қамтуы кемінде 30 %-ды,
мектеп алдындағы даярлық 80%-ды құрайды;
республикада үш жылдың ішінде 228 мектеп салынатын болады;
жылына кемінде 31 мың педагог қайта даярлаудан өтеді;
2008 жылға қарай мектеп оқушыларының компьютерлермен қамтамасыз етілуі 20 оқушыға кемінде 1 компьютерден келетін арақатынасты құрайды;
2008 жылы 4 және 9-сынып оқушыларының кемінде 50 %-ы аралық мемлекеттік бақылаумен қамтылатын болады;
2009 жылға қарай экономиканың жекелеген салалары бойынша техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлау және қайта даярлау жөніндегі 2 өңіраралық кәсіптік орталық құрылатын болады, сондай-ақ тағы да осындай 2 орталық құру жөніндегі жұмыс жалғастырылады;
республиканың жоғары оқу орындарына шетелдік оқытушылар мен консультанттарды тарту жөніндегі жұмыстар жалғастырылатын болады;
2009 жылы 10 білім беру бағдарламасы халықаралық аккредиттеуден өтеді және кемінде 5 жоғары оқу орны халықаралық аккредиттеуге қатысу рәсімдерін бастайды;
жоғары және жоғары кәсіптік білім беру оқу орнынан кейінгі бағдарламалар бойынша "Болашақ" бағдарламасының шеңберінде шет елдегі ең үздік оқу орындарына жыл сайын 3 мың қазақстандық азамат жіберіліп отырады.
3.2.5. 5-шара. Мәдениет және спортты дамыту
Мәдениетті дамыту
Мақсаты - мәдениет саласының бәсекеге қабілеттілікке қол жеткізу жағдайын қалыптастыру, ұлттың тұтастығы, орнықтылығы және серпінді дамуының негізі ретіндегі рухани-адамгершілік әлеуетін іске асыру.
Міндеттері:
елдің мәдени мұрасының сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік тілдің ролін нығайту және басқа да тілдерді дамыту;
ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттігін арттыру;
үкіметтік емес ұйымдар мен мемлекеттің әріптестік тетігін жетілдіру;
ұлтаралық және конфессияаралық келісімді, ішкі саяси тұрақтылықты арттыру.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу және міндеттерді шешу жолы
Елдің мәдени мұрасының сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету міндеті бойынша мыналарға бағытталған кешенді шаралар іске асырылады:
елдің тарихи-мәдени мұраларының сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
халықтың қалың бұқарасының тарихи-мәдени мұраларға қолжетімділігін қамтамасыз ету;
әлемдік мәдени кеңістікке одан әрі кірігу және елімізде және шет елдерде отандық мәдениет пен өнерді танымалы ету;
әлеуметтік маңызды әдебиет түрлерін шығару арқылы халықтың рухани-білім деңгейін арттыру.
Мемлекеттік тілдің ролін нығайту міндеті бойынша мынадай шаралар қабылданатын болады:
озық әдістерді пайдалану арқылы мемлекеттік тілге үйрету тиімділігін арттыру;
мемлекеттік тілді пайдалану саласын кеңейту;
орыс тілінің жалпы мәдени іс-әрекетін сақтау және ағылшын тілін енгізу.
Ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттігін арттыру міндеті бойынша мынадай шаралар кешені іске асырылады:
мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдарының сапасы мен көрсететін қызметтерінің мәнін жақсарту;
мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдарын кезең-кезеңімен жаңғырту.
Мемлекеттің және үкіметтік емес ұйымдардың әріптестік тетіктерін жетілдіру міндеті бойынша:
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды іске асыру практикасын жалғастыру;
үкіметтік емес ұйымдардың диалогты тетіктерді одан әрі нығайтуы және дамытуы үшін жағдай жасау;
азаматтық қоғам институттарын дамытудың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру бойынша шаралар қабылдау.
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімді, ішкі саяси тұрақтылықты нығайту міндеті бойынша қазақстандық патриотизм идеяларын насихаттау негізінде этникааралық келісімді одан әрі жетілдіру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Болжанатын нәтижелер:
Нәтижесінде 2010 жылға қарай халықты мәдениет саласындағы қызметтермен қамтамасыз етудің орнықты жұмыс істейтін және тұрақты дамып отыратын заманауи жүйесі қалыптасатын болады.
Тарихи-мәдени мұралардың жаңғыртылған ескерткіштерінің саны едәуір ұлғаятын болады.
Мемлекеттік тілді меңгермеген мемлекеттік қызметкерлерді мемлекеттік тілге үйретуге 100 %-бен қамту қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдарымен ұсынылатын қызметтің сапасы артады.
Спорт пен дене тәрбиесінің дамуы
Мақсаты - халық денсаулығын нығайту және халықаралық спорт аренасында қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілеттігін арттыру үшін дене тәрбиесі мен спорттың тиімді жүйесін құру.
Міндеттері:
салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін бұқаралық спортты дамыту;
спорт резервін, халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлау жүйесін жетілдіру және жоғарғы жетістіктер спорты үшін қазіргі заманғы инфрақұрылымдар құру;
жоғары жетістіктердегі дене шынықтыру мен спортты ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету;
Алға қойылған мақсаттарға жету және міндеттерді шешу жолдары:

к 2009 году будут усовершенствованы и гармонизированы не менее 50 государственных общеобязательных стандартов образования;
охват детей дошкольными организациями составит не менее 30 %, предшкольной подготовкой - не менее 80 %;
за три года в республике будет построено 228 школ;
пройдут переподготовку не менее 31 тысячи педагогов ежегодно;
к 2008 году соотношение обеспеченности компьютерами учащихся школ составит не менее 1 к 20;
в 2008 году промежуточным государственным контролем будет охвачено не менее 50 % учащихся 4-х и 9-х классов;
к 2009 году будут созданы два межрегиональных профессиональных центра по подготовке и переподготовке кадров технического и обслуживающего труда по отдельным отраслям экономики, продолжена работа по созданию еще двух аналогичных центров;
будет продолжена работа по привлечению зарубежных преподавателей и консультантов в вузы республики;
в 2009 году пройдут международную аккредитацию 10 образовательных программ и начнут процедуру участия в международной аккредитации не менее 5 вузов;
для обучения по программам высшего и послевузовского профессионального образования в ведущие зарубежные вузы в рамках программы "Болашак" ежегодно будут направляться три тысячи граждан Казахстана.
3.2.5. Мера 5. Развитие культуры и спорта
Развитие культуры
Цель - формирование условий достижения конкурентоспособности сферы культуры, реализация духовно-нравственного потенциала нации как основы ее целостности, устойчивости и динамичного развития.
Задачи:
обеспечение сохранности и эффективного использования культурного наследия страны.
укрепление роли государственного языка и развитие других языков;
повышение конкурентоспособности информационного пространства;
совершенствование механизма партнерства государства и неправительственных организаций;
укрепление внутриполитической стабильности, межнационального и межконфессионального согласия.
Пути достижения поставленных целей и решения задач:
В области обеспечения сохранности и эффективного использования культурного наследия страны будет реализован комплекс мер, направленных на:
продолжение работ по сохранению и эффективному использованию историко-культурного наследия страны;
обеспечение доступа к историко-культурному наследию широких слоев населения;
дальнейшую интеграцию в мировое культурное пространство и популяризацию отечественной культуры и искусства в стране и за рубежом;
повышение духовно-образовательного уровня населения путем выпуска социально важных видов литературы.
В области укрепления роли государственного языка будут приняты меры по:
повышению эффективности обучения государственному языку с использованием передовых методик;
расширению сферы применения государственного языка.
В области повышения конкурентоспособности информационного пространства будет реализован комплекс мер по:
улучшению качества и содержания предоставляемых услуг государственными средствами массовой информации;
поэтапной модернизации государственных средств массовой информации.
В области совершенствования механизма партнерства государства и неправительственных организаций необходимо:
продолжение практики реализации государственного социального заказа;
создать условия для дальнейшего укрепления и развития диалоговых механизмов с неправительственными организациями;
принять меры по совершенствованию нормативной правовой базы развития институтов гражданского общества.
В области укрепления внутриполитической стабильности, межнационального и межконфессионального согласия будут приняты меры по дальнейшему совершенствованию межэтнического согласия на основе пропаганды идей казахстанского патриотизма.
Прогнозируемые результаты:
В результате к 2010 году будет сформирована стабильно функционирующая и постоянно развивающаяся современная система обеспечения населения услугами в сфере культуры.
Существенно увеличится количество воссозданных памятников историко-культурного наследия.
Будет обеспечен 100 %-ный охват обучения государственному языку государственных служащих, не владеющих государственным языком.
Повысится качество услуг, предоставляемых государственными средствами массовой информации.
Развитие спорта и физической культуры
Цель - создание эффективной системы физической культуры и спорта для укрепления здоровья населения и повышения конкурентоспособности казахстанских спортсменов на международной спортивной арене.
Задачи:
развитие массового спорта для формирования здорового образа жизни;
совершенствование системы подготовки спортивного резерва, спортсменов международного класса и создание современной инфраструктуры для спорта высших достижений;
научно-методическое обеспечение физической культуры и спорта высших достижений.
Пути достижения поставленных целей и решения задач:

Жалпы мақсаттар мен міндеттерді іске асыру үшін Қазақстан Республикасында дене тәрбиесі және спортты дамытудың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 наурызда N 209 қаулысымен бекітілген 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының іске асырылуы қамтамасыз етіледі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін бұқаралық спортты дамыту міндеттері бойынша мынадай іс-шаралар өткізіледі:
әсіресе ауылдық жерлердегі балалар мен жасөпірімдердің спорт мектептерінің, жеткіншектер клубының, дене тәрбиесі даярлығының балалар мен жасөспірімдер клубының желілерін дамыту жөніндегі жұмыстар жалғастырылады;
аудан мен қалаларда дене шынықтыру-сауықтыру кешендерін салу;
дене шынықтыру және спорт құралдарымен салауатты өмір салтын енгізуді жандандыру;
спорттың ұлттық түрлерін одан әрі дамыту.
Спорт резервін және халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлау жүйесін жетілдіру және жоғары жетістіктер спортының инфрақұрылымдарын дамыту міндеттері бойынша мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
спорт күнтізбесінде жоспарланған республикалық іс-шараларды өткізуді және құрама командалардың және әлем, Азия, олимпиадалық және Азия ойындары чемпионаттарын қоса алғанда, халықаралық жарыстардағы еліміздің күшті спортшыларының басқа да ресми және іріктелген халықаралық спорт жарыстарына қатысуларын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру;
2011 жылы Алматы қаласында 7-ші қысқы Азия ойындарын өткізу үшін объектілердің құрылысын қамтамасыз ету;
Болжанған нәтижелер:
Аталған шаралардың нәтижесінде 2010 жылға қарай халықтың дене тәрбиесінің тиімді жүйесі құрылады, материалдық-техникалық базасы нығаяды, халықтың, спорт ғимараттарымен қамтамасыз етілу деңгейі едәуір артады.
Республика халқының дене шынықтырумен және спортпен жүйелі шұғылданушыларының саны 16,3% дейін өседі.
Балалар мен жасөспірімдердің спорт мектептері ұлғаяды, олардың ішінде, шұғылданушылардың саны 6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар мен жеткіншектердің жалпы санынан 8,5 % дейін өседі.
Әлем, Азия чемпионаттарын, Азия, Әлем кубоктарын, Азия, азиялық және Олимпиада ойындарын қоса алғанда, ірі халықаралық жарыстарға спортшылардың даярлығы мен қатысуы қамтамасыз етіледі.
3.2.6. 6-шара. Халықтың әл-ауқатын арттыру
Мақсаты - жұмыспен тиімді қамтуды қамтамасыз ету, кедейшілік деңгейін төмендету, Қазақстан азаматтарының өмір сүру сапасын арттыру.
Көрсетілген мақсаттарды іске асыру үшін мынадай міндеттерді шешу алда тұр:
ана мен баланы әлеуметтік қорғау жүйесін нығайту;
нарықтық қағидаттарға негізделген атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде көзқарасты жетілдіру;
сапалы әлеуметтік қызметтер көрсету арқылы мүгедектерді қолдау;
ең төменгі күнкөріс деңгейі шамасын есептеу әдістемесін одан әрі жетілдіру;
өнімді және тұрақты жұмыспен қамтамасыз ету арқылы еңбек нарығында белсенді саясат жүргізу, жұмыссыздық деңгейін төмендету, жұмыс күшінің сапасын арттыру;
жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
бюджет саласындағы қызметкерлердің еңбек ақы жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі жұмыстарды жалғастыру.
Міндеттерді іске асыру жөніндегі іс-шаралар:
Ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу әдістемесін одан әрі жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірленетін болады.
2007 жылы Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде және мемлекеттік емес медициналық-әлеуметтік ұйымдарда көрсетілетін әлеуметтік қызметтерге қойылатын біліктілік талаптары мен оларды лицензиялау ережесі айқындалатын болады.

В целом достижение цели и задач будет обеспечиваться путем реализации Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2007-2011 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 209.
В области развития массового спорта для формирования здорового образа жизни будут проводиться следующие мероприятия:
продолжена работа по развитию сети детско-юношеских спортивных школ, подростковых клубов, детско-юношеских клубов физической подготовки, особенно в сельской местности;
строительство физкультурно-оздоровительных комплексов в районах и городах;
активизация внедрения здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта;
дальнейшее развитие национальных видов спорта.
В области научно-методического обеспечения физической культуры и спорта высших достижений будут проводиться следующие мероприятия:
создание научно-исследовательского института по проблемам спорта высших достижений;
проведение прикладных научных исследований в области спорта.
В области совершенствования системы подготовки спортивного резерва, спортсменов международного класса и развития инфраструктуры спорта высших достижений будут проводиться следующие мероприятия:
продолжение работы по обеспечению проведения запланированных спортивным календарем республиканских мероприятий и участие сборных команд и сильнейших спортсменов страны в международных соревнованиях, включая чемпионаты мира, Азии, олимпийские и Азиатские игры, другие официальные и отборочные международные спортивные соревнования;
обеспечение строительства объектов для проведения седьмых зимних Азиатских игр в городе Алматы в 2011 году.
Прогнозируемые результаты:
В результате намеченных мер к 2010 году будет создана эффективная система физического воспитания населения, укрепится материально-техническая база, значительно повысится уровень обеспеченности населения спортивными сооружениями.
Существенно увеличится число систематически занимающихся физической культурой и спортом до 16,3 % от населения республики.
Увеличится количество детско-юношеских спортивных школ, охват занимающихся в них возрастет до 8,5 % от общего числа занимающихся детей и подростков от 6 до 18 лет.
Будет обеспечена подготовка и участие спортсменов на крупнейших международных соревнованиях, включая чемпионаты мира, Азии, Кубки мира, Азии, Азиатские и Олимпийские игры.
3.2.6. Мера 6. Повышение благосостояния населения
Цель - обеспечение эффективной занятости, снижение уровня бедности, повышение качества жизни граждан Казахстана.
Для реализации указанной цели предстоит решение следующих задач:
укрепление системы социальной защиты материнства и детства;
совершенствование подходов по оказанию адресной социальной помощи, основанной на рыночных принципах;
поддержка инвалидов путем оказания качественных социальных услуг;
дальнейшее совершенствование методики исчисления величины прожиточного минимума;
проведение активной политики на рынке труда через обеспечение продуктивной и устойчивой занятости, снижение уровня безработицы, повышение качества рабочей силы;
совершенствование нормативной правовой базы в сфере занятости;
продолжение работы по дальнейшему совершенствованию системы оплаты труда работников бюджетной сферы.
Планируемые мероприятия по реализации задач:
Будут разработаны предложения по дальнейшему совершенствованию методики исчисления величины прожиточного минимума.

Халықты жұмыспен қамту жүйесін жетілдіруге бағытталған 2008 - 2010 жылдарға арналған шаралар кешенін әзірлеу және іске асыру.
2007 жылы "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Үкіметтің қаулысы әзірленетін болады.
2008 жылы:
атаулы әлеуметтік көмек көрсетуді күшейту, аз қамтылған азаматтарды қайта оқытуға, жаңа мамандық алуға ынталандыруға ықпал ететін тетіктерді әзірлеу бөлігінде»"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы";
"Әлеуметтік қызметтер туралы" заң жобалары әзірленетін болады.
Лайықты еңбек мүмкіндіктерін кеңейту, икемді еңбек нарығын арттыру мақсатында:
өңірлік орталықтарда өндірісті оңтайлы орналастыру, салалардың кластерлік дамуы, экономиканың шикізаттық емес секторын дамыту негізінде жұмыс орындарын құруды;
кәсіби оқыту, жұмыс берушілердің персоналды ішкі өндірістік оқытуды, кадрларды кәсіби даярлау мен қайта даярлауды ұйымдастыруда қатысуын ынталандыру арқылы жұмыс күшінің кәсіби-біліктілік деңгейін арттыруды;
тұрмысы төмен халықтың жұмыссыз бөлігі арасында, оларды жұмысқа орналастыру арқылы жұмыспен қамтудың белсенді нысандарын пайдалануды;
еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, жұмыссыздарды кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың икемді жүйесін құру;
жергілікті мамандарды кәсіптік даярлауға және қайта даярлауға айрықша ден қоя отырып, шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен ауыстыру жөніндегі саясатты жүргізу;
Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі жағдайында ішкі еңбек нарығын қорғауға және Қазақстан мен Орталық Азия өңірі елдерінің арасында білікті жұмыс күшінің басқарылатын қозғалысына бағытталған тетіктерді қалыптастыруды көздейтін жүйелі шаралар қабылданатын болады;
мемлекеттік әлеуметтік стандарттарды жетілдіру жөнінде жұмыстар жалғастырылатын болады.
2008-2010 жылдары, оның ішінде 2008 жылы күтілетін нәтижелер:
Қабылданатын шаралар нәтижесінде бала туу деңгейінің артуы, атаулы әлеуметтік көмекті, оған шын мәнінде мұқтаж аз қамтамасыз етілген азаматтарға көрсету, еңбекке қабілетті жұмыссыз азаматтардың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету, табысы кедейлік шегінен төмен азаматтардың үлесін қысқарту, мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсетудің стандарттары жүйесін, оларды халықаралық стандарттар мен нормативтерге жақындата отырып, одан әрі жетілдіру, еңбекақы деңгейін арттыру күтіледі.

Планируется разработка и реализация комплекса мер, направленных на совершенствование системы занятости населения на 2008-2010 годы.
В 2008 году будут разработаны и приняты законопроекты:
"О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан " О государственной адресной социальной помощи" в части усиления адресности оказания социальной помощи, разработки механизмов, способствующих стимулированию малообеспеченных граждан к переобучению, получению новой профессии;
"О социальных услугах".
С целью расширения возможностей для достойного труда, повышения гибкости рынка труда будут приняты системные меры, предусматривающие:
создание рабочих мест на основе оптимального размещения производства в региональных центрах, кластерного развития отраслей, приоритетного развития несырьевого сектора экономики;
повышение профессионально-квалифицированного уровня рабочей силы через профессиональное обучение, стимулирование участия работодателей в организации внутрипроизводственного обучения персонала, профессиональной подготовки и переподготовки кадров;
использование активных форм занятости среди безработной части малообеспеченного населения путем их трудоустройства;
создание гибкой системы профессиональной подготовки и переподготовки безработных с учетом потребностей рынка труда;
проведение политики по замещению иностранных специалистов казахстанскими кадрами с особым упором на профессиональную подготовку и переподготовку местных специалистов;
формирование механизмов, направленных на защиту внутреннего рынка труда в условиях вступления Казахстана в ВТО, и управляемое движение квалифицированной рабочей силы между Казахстаном и странами центрально-азиатского региона;
продолжение совершенствования государственных социальных стандартов.
Ожидаемые результаты на 2008-2010 годы, в том числе по 2008 году:
В результате принимаемых мер ожидается повышение уровня рождаемости, оказание адресной социальной помощи только тем малообеспеченным гражданам, которые в ней действительно нуждаются, обеспечение занятости трудоспособных безработных граждан, сокращение доли граждан с доходами ниже черты бедности, дальнейшее совершенствование системы государственных социальных стандартов, в том числе социального обслуживания населения с приближением их к международным стандартам и нормативам, повышение уровня оплаты труда.

Табысы кедейлік шегінен төмен азаматтардың үлесін 2008 жылы халықтың жалпы санынан 1,8 %-ға дейін, 2009 жылы 1,7 %-ға дейін, 2010 жылы 1,6 %-ға дейін төмендету күтіледі.
Базалық зейнетақы мөлшері 35 %-ға және шамамен жарты миллион зейнеткерлердің зейнетақы мөлшері арттырылатын болады.
Халықтың жинақтаушы зейнетақы жүйесімен және міндетті әлеуметтік сақтандырумен қамтылуы ұлғаятын болады.
3.2.7. 7-шара. Халықтың тұрғын үй алуға қол жеткізуін қамтамасыз ету
Мақсаты - халықтың қалың бұқарасының тұрғын үйге қол жетімділігін қамтамасыз ететін тұрғын үй құрылысын дамыту проблемаларын кешенді шешу.
Міндеттері:
тұрғын үйдің толыққанды теңгерімді нарығын құру;
жеке инвестицияларды тұрғын үй құрылысына тарту және жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру;
құрылыс индустриясының тиімді нарығын қалыптастыру;
халықтың қалың бұқарасы үшін ипотекалық кредиттің қол жетімділігін және тұрғын үй құрылыс жинақтарын арттыру.
Күтілетін нәтижелер:
2008 - 2010 жылдардың ішінде жалпы ауданы шамамен 26,1 млн. шаршы метр тұрғын үй салынатын болады, бұл ретте, коммерциялық тұрғын үйдің үлесі тұрғын үй құрылысының жалпы көлемінен 21 %-ға дейін төмендейді.
Салынатын тұрғын үйлердің жалпы көлемі 2008 жылы 8,2 млн. шаршы метрді, 2009 жылы 8,6 млн. шаршы метрді, 2010 жылы 9,3 млн. шаршы метрді құрайды.
2008-2010 жылдары шамамен 236 мың отбасы тұрғын үймен қамтамасыз етіледі.
Әкімшіліктерде кезекте тұрған 6400 отбасы тұрғын үймен қамтамасыз етіледі.
Бюджет саласының қызметкерлері үшін Астана қаласында 10 мың пәтер және Алматы қаласы мен облыстарда білім беру мен денсаулық сақтау қызметкерлері үшін 7300 пәтер салынатын болады.
Тұрғын үй салынатын аудандар инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымдармен қамтамасыз етіледі.
120 мыңнан астам адамға жаңа жұмыс орны жасалады, құрылыс қызметі бойынша салық салу базасы ұлғайтылатын болады.
Қалалардың және өзге де елді мекендердің сәулет кескіні жақсартылатын болады.
Құрылыс материалдары өнеркәсібінің, электротехникалық, металлургиялық және химиялық өнеркәсіптердің өнімдерін, сондай-ақ жаңа тұрғын үйді жарақтандыру заттарын шығаруды ұлғайту есебінен аралас салаларда мультипликативті тиімділік күтілуде.
3.2.8. 8-шара. Әлеуметтік-экономикалық дамуға жас азаматтарды белсенді тарту
Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына жас азаматтарды белсенді тарту мақсатында:
жастар үшін әлеуметтік қызмет көрсетудің өлшемдері мен индикаторлары әзірленеді, содан кейін жастар саясатын іске асыру саласындағы стандарттар әзірленетін болады;
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде жастардың экономикалық бастамалары іске асырылатын болады;
әрбір облыстарда жастарға арналған әлеуметтік қызметтердің жұмыс істеуі одан әрі қамтамасыз етіледі.
Жастардың экономикалық бастамаларын іске асыру мақсатында "Жасыл Ел" ұлттық жобасын іске асыру жалғасады және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына жастарды тартуға бағытталған жаңа жобалар әзірленеді.
Күтілетін нәтижелер:
2009 жылы жастарға әлеуметтік қызмет көрсетудің бірыңғай стандарты бекітілетін болады.
2009 жылы әрбір облыста облыс деңгейінде екіден, аудан көлемінде бірден кем емес әлеуметтік қызметтер жұмыс істейді.
Жыл сайын әрбір өңірде кемінде бір жастар бизнес жобасы іске асырылады.
Жастар ұйымдарының 60 % кем емес қызметтері жастарды патриоттық тәрбиелеуге бағытталады.

Снижение доли граждан с доходами ниже черты бедности ожидается: в 2008 году до 1,8 % от общей численности населения, в 2009 году - до 1,7 %, в 2010 году - до 1,6 %.
Будут повышены размеры пенсий около полумиллиона пенсионерам и на 35 % размер базовой пенсии.
Будет расширен охват населения накопительной пенсионной системой и обязательным социальным страхованием.
3.2.7. Мера 7. Обеспечение доступности жилья населения
Цель - комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающее доступность жилья широким слоям населения.
Задачи:
создание полноценного сбалансированного рынка жилья;
привлечение частных инвестиций в жилищное строительство и стимулирование развития индивидуального жилищного строительства;
формирование эффективного рынка строительной индустрии;
повышение доступности ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений для широких слоев населения.
Ожидаемые результаты:
В течение 2008-2010 годов будет построено около 26,1 млн. кв. метров общей площади жилья, при этом доля коммерческого жилья в общем объеме жилищного строительства снизится до 21 %.
Общая площадь возводимого жилья в 2008 году составит 8,2 млн. кв. метров, в 2009 году - 8,6 млн. кв. метров, в 2010 году - 9,3 млн. кв. метров.
За 2008-2010 годы жильем будет обеспечено около 236 тысяч семей.
Будут обеспечены жильем 6400 семей, состоящих на очереди в акиматах.
Будет построено 10 тысяч квартир в городе Астана для работников бюджетной сферы и 7300 квартир в областях и городе Алматы для работников образования и здравоохранения.
Районы жилищной застройки будут обеспечены инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Будут созданы новые рабочие места для более чем 120 тысяч человек.
Улучшится архитектурный облик городов и других населенных пунктов.
Ожидается мультипликативный эффект в смежных отраслях за счет увеличения выпуска продукции промышленности строительных материалов, электротехнической, металлургической и химической промышленности, а также предметов обустройства нового жилья.
3.2.8. Мера 8. Активное вовлечение молодых граждан
в социально-экономическое развитие
В целях активного вовлечения молодых граждан в социально-экономическое развитие:
будут разработаны критерии и индикаторы предоставления социальных услуг для молодежи с последующей выработкой стандартов в сфере реализации молодежной политики;
в рамках государственного социального заказа будут реализованы молодежные экономические инициативы;
будет обеспечено дальнейшее функционирование социальных служб для молодежи в каждой области.
В целях реализации молодежных экономических инициатив будет продолжена реализация национального проекта "Жасыл Ел" и разработаны новые проекты, направленные на вовлечение молодежи в социально-экономическое развитие страны.
Ожидаемые результаты:
В 2009 году будет утвержден единый стандарт предоставления социальных услуг для молодежи.
В 2009 году в каждой области будет функционировать не менее двух социальных служб на уровне области и одна на уровне района.
Ежегодно будет реализовано не менее одного молодежного бизнес-проекта в каждом регионе.
Деятельность не менее 60 % молодежных организаций будет направлена на патриотическое воспитание молодежи.

3.2.9. 9-шара. Гендерлік теңдікті қамтамасыз ету
2008-2010 жылдары гендерлік дамудың негізгі мақсаттары қоғам өмірінің барлық салаларында ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктерін іске асыру үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарды іске асыруға бағытталған негізгі міндеттері:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 маусымда N 600  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған гендерлік теңдік стратегиясын іске асыру бойынша 2006 - 2008 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыру;
отбасы жағдайын, некеге тұрған ерлер мен әйелдердің құқықтары мен мүмкіндіктерін зерделеу;
гендерлік мәселелер бойынша халықты ақпараттық ағарту;
гендерлік теңдікке қол жеткізу шаралары мен тетіктерін әзірлеу.
Алға қойған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін әйелдердің еңбек нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, әйелдер арасындағы кәсіпкерлікті және өзін-өзі жұмыспен қамтуды одан әрі дамытуға ықпал ететін іс-шараларды өткізу жоспарланып отыр. Қаржы ресурстарын алуда кәсіпкер әйелдердің қол жетімділігін кеңейту жөніндегі ұсыныстар әзірленетін болады.
Әйелдердің зорлық-зомбылықтан қорғалуға құқықтарының тұрақты мониторингі жүргізілетін болады.
Дағдарыс орталықтарының қызметін, сенім телефондарын зорлық-зомбылықтан құрбандарына арналған паналар мен баспаналауды дамыту үшін жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу жоспарланып отыр.
3.2.10. 10-шара. Экология және табиғатты пайдалануды дамыту
Экологияны дамыту
Мақсаты - халықаралық стандарттарға сәйкес қоршаған ортаның ластану деңгейін азайту, қоршаған ортаны қорғауды және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру, қоғамның орнықты дамуына көшу негіздерін құру.
Міндеттері:
қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесін оңтайландыру;
шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсерін азайту және табиғатты қорғау және оны қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу.
2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар.
Қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесін оңтайландыру саласында экологиялық заңнаманы жүйелендіруге және оның қолданылуын арттыруға бағытталған, қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық заңнаманың осы заманғы талаптарына жауап беретін экологиялық заңнаманы одан әрі реформалау жалғастырылатын болады.
2008-2010 жылдары шөлейттенген жерлерді оңалтуға, биоәралуандықты сақтауға, биоқауіпсіздік жүйесін құруға, орнықты органикалық ластағыштарды түгендеуге және жоюға, парник газдарының шығарындыларын азайтуға, өндіріс және тұтыну қалдықтарын кәдеге жаратуға бағытталған іс-шараларды іске асыру жалғастырылады.
Екі жақты және көп жақты келісімдерге, атап айтқанда Біріккен Ұлттар Ұйымының конвенциялары мен қоршаған ортаны қорғау және орнықты даму саласындағы жаһандық халықаралық форумдардың шешімдеріне сәйкес қабылданған Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау жөнінде шаралар қабылданады.
Халықаралық ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан бекіткен табиғатты қорғау конвенцияларын іске асырудың неғұрлым сапалы деңгейіне өту жүзеге асырылады.

3.2.9. Мера 9. Обеспечение гендерного равенства
В 2008-2010 годах основной целью гендерного развития будет создание условий для реализации равных прав и равных возможностей мужчин и женщин во всех сферах жизнедеятельности общества.
Основными задачами, направленными на реализацию поставленной цели, будут:
реализация Плана мероприятий на 2006-2008 годы по реализации Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2006 года N 600;
разработка мер по совершенствованию законодательства по гендерным вопросам;
улучшение репродуктивного здоровья мужчин и женщин;
изучение положения семьи, прав и возможностей мужчин и женщин в браке;
информационное просвещение населения по гендерным вопросам;
разработка мер и механизмов достижения гендерного равенства.
Для достижения поставленной цели и задач планируется проведение мероприятий, способствующих повышению конкурентоспособности женщин на рынке труда, дальнейшему развитию предпринимательства и самозанятости среди женщин. Будут разработаны предложения по расширению доступности финансовых ресурсов для женщин-предпринимателей.
Будет проводиться постоянный мониторинг прав женщин на защиту от насилия.
Планируется разработать предложения по созданию условий для развития деятельности кризисных центров, телефонов доверия, убежищ и приютов для жертв насилия.
3.2.10. Мера 10. Развитие природопользования и экологии
Развитие экологии
Цель - снижение уровня загрязнения окружающей среды, обеспечение охраны окружающей среды и экологической безопасности в соответствии с международными стандартами, стабилизация качества окружающей среды, создание основ перехода к устойчивому развитию общества.
Задачи:
оптимизация системы управления качеством окружающей среды;
снижение влияния хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду и проведение природоохранных восстановительных работ.
Мероприятия на 2008-2010 годы:
В области оптимизации системы управления качеством окружающей среды предполагается дальнейшее реформирование экологического законодательства, направленное на его систематизацию и повышение действенности, отвечающее современным требованиям международного законодательства в области охраны окружающей среды.
В 2008-2010 годах продолжится реализация мероприятий, направленных на реабилитацию опустыненных земель, сохранение биоразнообразия, создание системы биобезопасности, инвентаризацию и ликвидацию стойких органических загрязнителей, сокращение выбросов парниковых газов, утилизацию отходов производства и потребления.
Будут приняты меры по выполнению обязательств Республики Казахстан, принятых в соответствии с двусторонними и многосторонними договоренностями, в частности, конвенциями Организации объединенных наций и решениями глобальных международных форумов в сфере охраны окружающей среды и устойчивого развития.
В рамках международного сотрудничества будет осуществлен переход на более качественный уровень реализации ратифицированных Казахстаном природоохранных конвенций.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздік тұжырымдамасын іске асыру шеңберінде "Қазақстан Республикасының 2008-2010 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы әзірленетін болады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығымен бекітілген 2007-2024 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшу тұжырымдамасын (бұдан әрі - Орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 ақпандағы N 111-1 қаулысымен бекітілген 2007-2009 жылдарға арналған екінші кезеңін іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарын іске асыру шеңберінде орта мерзімді кезеңде халықаралық стандарттарға сәйкес экологиялық орнықты қоғам негіздерін құру көзделеді.
Бұдан басқа:
Астана қаласында сияқты энергия және ресурс жинақтау және энергияның жаңартылған көздерін қолданудағы халықаралық тәжірибені тарату жөніндегі солярлық орталық (Германиядағы осыған ұқсас орталықтың үлгісі бойынша);
Астана қаласында Еуразия су орталығы құрылады.
Сондай-ақ 2010 жылға дейін:
қалдықтарды орналастыру полигондарында жиналған құнды материалдарды қалпына келтіру және пайдалану бағдарламасы;
өз көрсеткіштері бойынша отандық, сондай-ақ шетелдік ұқсастырылған озық технологияларды»"серпінді" санатына жатқызу өлшемдері;
қоршаған ортаның жағымсыз факторларының әсерінен болатын халық денсаулығына келетін зиянды айқындау және зиянның өтемақысын төлеудің әдістемелік тәсілдері;
Қазақстан Республикасының өңірлерінде қоршаған ортаның жай-күйінің индикаторлар жүйесі;
олардың орнықты молықтырылуын қамтамасыз ететін жаңғыртылатын биологиялық ресурстарды пайдаланудың ғылыми қағидаттары және технологиялары;
биологиялық әралуандықты сақтаудың тиімді әдістері әзірленетін болады;
Шаруашылық және өзге де қызметтердің қоршаған ортаға әсерін төмендету және табиғатты қорғауды қалпына келтіру мақсатында "2024 жылға дейін орнықты даму мақсатында Қазақстан Республикасының энергиясы мен жаңартылатын ресурстарын тиімді пайдалану" стратегиясы әзірленетін болады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 сәуірдегі N 316  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2004 - 2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2005 - 2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау бағдарламасын іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарын орындау жалғастырылатын болады.

В рамках реализации Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241, будет разработана Программа "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2008-2010 годы".
В рамках реализации Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года N 216 (далее - Концепция перехода к устойчивому развитию), и Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции перехода к устойчивому развитию, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2007 года N 111-1, предполагается создание основ экологически устойчивого общества в соответствии с международными стандартами.
Кроме того, будут созданы:
Солярный центр по распространению международного опыта в энерго- и ресурсосбережении и применении возобновляемых источников энергии в городе Астана (по примеру аналогичного центра в городе Фрайбург, Германия);
Евразийский центр воды в городе Астана.
Также к 2010 году будут разработаны:
Программа восстановления и использования ценных материалов, накопленных на полигонах размещения отходов;
критерии отнесения технологий к категории "прорывных", опережающих по своим показателям как отечественные, так и зарубежные аналоги;
методические подходы определения и компенсации ущерба здоровью населения от воздействия негативных факторов окружающей среды;
системы индикаторов состояния окружающей среды в регионах Республики Казахстан;
научные принципы и технологии использования возобновляемых биологических ресурсов, обеспечивающих их устойчивое воспроизводство;
эффективные методы сохранения биологического разнообразия.
С целью снижения влияния хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду и проведения природоохранных восстановительных работ будет разработана Стратегия "Эффективное использование энергии и возобновляемых ресурсов Республики Казахстан в целях устойчивого развития до 2024 года".
Продолжится выполнение Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2007 года N 316, и Плана мероприятий по реализации Программы по охране окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278.

2008-2010 жылдары орнықты дамудың серпінді технологиялары бойынша тұрақты қолданыстағы көрмелерді ұйымдастыру жоспарланып отыр.
"Балқаш-Алакөл бассейнін орнықты дамытуды қамтамасыз етуге және осы өңір тұрғындарының өмір сүру деңгейін арттыруға бағытталған су-экологиялық проблемаларды шешу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 наурызындағы N 163 қаулысымен бекітілген "Балқаш-Алакөл бассейнінің 2007-2009 жылдарға арналған орнықты дамуын қамтамасыз ету" бағдарламасын іске асыру жалғастырылатын болады.
Экологиялық сақтандыру және аудит, экологиялық білім беру дамытылады, экологиялық таңбалау және табиғатты қорғау қызметі мен оның өлшемдері ұғымы енгізіледі.
Жұртшылықтың экологиялық ақпаратқа және шешімдер қабылдауға қол жетімділігі кеңейеді.
2008 жылға арналған іс-шаралар
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық базасына орнықты дамуды қамтамасыз етуге бағытталған өзгертулерді енгізу қажеттілігі тұрғысында талдау жүргізіледі;
көмірсутек ресурстарын өндіру, тасымалдау және қайта өңдеу жөніндегі кәсіпорындарды мейлінше қатаң экологиялық стандарттарға сәйкестікке сертификаттау туралы ереже;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару жүйелері;
Бурабай кентінде Жаңартылатын энергия көздері жөніндегі инновациялық жобаларды жинақтауға арналған орталық және Орнықты даму проблемалары орталығын құру тұжырымдамасы;
бассейн қағидаты негізінде халықаралық қатысумен орнықты дамудың трансшекаралық аймағын құру тұжырымдамасы әзірленетін болады.
Қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету үшін:
эмиссияларға өңірлік квоталар енгізіледі;
ең үздік қолжетімді технологияларға кезең-кезеңімен көшуді қамтамасыз ететін жұмыстар жүргізіледі;
"ескірген лас" технологиялар мен жабдықтарды кіргізуге тиым салынады;
экологиялық проблемаларды шешу үшін халықаралық ұйымдар мен донор елдерді тарта отырып ел аумағындағы тарихи ластануларды түгендеу жүргізіледі.
Қазақстан Республикасында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, табиғат ресурстарын қайта өндіру және ұтымды пайдалануды сақтау үшін басқарушылық және шаруашылық шешімдерді қабылдауды ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында 2008 жылы гидрометеорологиялық қызмет жүйесін реформалап және жаңғырта отырып, қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру жалғастырылатын болады.
Энергия үнемдеуді, гидроэнергетикалық ресурстарды, күн және жел энергетикасы объектілерін және басқа да жаңартылатын ресурстар мен баламалы энергия көздерін ұтымды пайдалануды ынталандыру шаралары әзірленетін болады.
Дамыған және транзитті экономикалы елдердің нарықтық экономика институттарын дамыту саласындағы тәжірибелерді зерделеу жөнінде халықаралық форумдар өткізіледі.
"Қазақстан - орнықты даму" интернет-порталы әзірленеді және Қазақстан Республикасының орнықты дамуы жөніндегі "Ақ", кітабы баспаға дайындалатын болады.
Мыналар бойынша ұсыныстар әзірленетін болады:
өндіріс объектілерінің өмірлік циклінің аяқталуы бойынша табиғи ландшафттарды қалпына келтірудің міндетті талаптарын заңнамалы бекіту;
энергия мен жаңартылатын ресурстарды тиімді пайдалану;
энергия және ресурс үнемдеу және жаңартылатын энергия көздерін қолдануда халықаралық тәжірибені таратуды ұйымдастыру;
орнықты даму индикаторларының ғылыми негізделген жүйесін әзірлеу;
орнықты даму проблемалары жөніндегі орталықты құру.
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру процесінде өңірдің экологиялық сыйымдылығын айқындау үшін Каспий теңізінде кешенді мониторинг зерттеулер жүргізіледі.
Күтілетін нәтижелер:
2010 жылға қарай мына көрсеткіштерге қол жеткізу көзделеді:

В 2008-2010 годах планируется организовать постоянно действующую выставку по прорывным технологиям устойчивого развития.
В целях решения водно-экологических проблем, направленных на обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна, и повышения жизненного уровня населения данного региона будет продолжена реализация Программы "Обеспечение устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна на 2007-2009 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 163.
Будет развиваться экологическое страхование и аудит, экологическое образование, введено понятие экологической маркировки, эффективности природоохранной деятельности и его критерии.
Будет расширяться доступ общественности к экологической информации и участию в принятии решений.
Мероприятия на 2008 год:
Будет проведен анализ нормативной правовой базы Республики Казахстан на предмет необходимости внесения изменений, направленных на обеспечение устойчивого развития.
Будут разработаны:
положение о сертификации предприятий по добыче, транспортировке и переработке углеводородных ресурсов на соответствие более жестким экологическим стандартам;
системы управления отходами производства и потребления;
концепция создания Центра для генерации инновационных проектов по возобновляемым источникам энергии и Центра по проблемам устойчивого развития в поселке Боровом;
концепция создания трансграничных зон устойчивого развития с международным участием на основе бассейнового принципа.
Для снижения эмиссии в окружающую среду будут:
введены региональные квоты на эмиссии;
проводиться мероприятия по обеспечению поэтапного перехода к наилучшим доступным технологиям;
введен запрет на ввоз устаревших "грязных" технологий и оборудования;
проводиться инвентаризация исторических загрязнений на территории страны, в том числе с привлечением международных организаций и стран-доноров для решения экологических проблем.
В целях информационного обеспечения принятия управленческих и хозяйственных решений для обеспечения экологической безопасности, сохранения воспроизводства и рационального использования природных ресурсов в Республике Казахстан в 2008 году будет продолжено создание единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов с реформированием и модернизацией системы гидрометеорологической службы.
Будут разработаны меры стимулирования энергосбережения, рационального использования гидроэнергетических ресурсов, объектов солнечной и ветровой энергетики и других возобновляемых ресурсов и альтернативных источников энергии.
Будут проведены международные форумы по изучению опыта в сфере развития институтов рыночной экономики стран с развитой и транзитной экономикой.
Будет разработан Интернет-портал "Казахстан - устойчивое развитие" и подготовлено издание "Белой" книги по устойчивому развитию Республики Казахстан.
Будут разработаны предложения по:
законодательному закреплению обязательного требования восстановления естественных ландшафтов по завершении жизненного цикла производственных объектов;
эффективному использованию энергии и возобновляемых ресурсов;
организации распространения международного опыта в энерго- и ресурсосбережении и применения возобновляемых источников энергии;
разработке научно-обоснованной системы индикаторов устойчивого развития;
созданию центра по проблемам устойчивого развития.
Будут проводиться комплексные мониторинговые исследования на Каспийском море для определения экологической емкости региона в процессе осуществления хозяйственной деятельности.
Ожидаемые результаты:
К 2010 году предполагается достижение следующих показателей:

атмосфераға меншікті жалпы шығарындылар ЖІӨ-нің миллион теңгесіне 0,1 тоннаны құрайды;
қоршаған ортада орналастырылатын уытты қалдықтар көлемі ЖІӨ-нің миллион теңгесіне 25 тоннаны құрайды;
негізгі су объектілері бойынша судың ластануының ең жоғары индексі 1,7 шартты бірлікті құрайды;
тиісті бақылаулар жүргізілетін қалаларда атмосфераның ластануының орташа индексі 7,0 шартты бірлікті құрайды;
ресурстарды тиімді пайдалану орта есеппен барлық салалар мен өңірлер бойынша 0,4 шартты бірлікті құрайды.
Қабылданған шаралардың нәтижесінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнама Еуропалық Кеңестің қоршаған ортаны қорғау жөніндегі негізгі нұсқауларының талаптарына сай болады, қоршаған ортаның ластану деңгейі төмендейді және оның сапасын тұрақтандыру үшін жағдай жасалатын болады, бұл қоғамның экологиялық орнықты дамуының негізін құрайтын болады.
Орман және аңшылық шаруашылығы
Мақсаты - ормандарды күзету, қорғау және молықтыру саласындағы жағдайды тұрақтандыру, оларды ұтымды пайдалану және кейіннен орман шаруашылығын жүргізудің тиімділігін арттыру үшін әлеуетті еселей түсу, Қазақстан Республикасының мемлекеттік табиғи-қорық қорының аумағын ұлғайту, сондай-ақ Қазақстанның жабайы түлікті жануарларының сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері мен киіктерді сақтау және қорғау.
Міндеттер:
ормандарды сақтау және республиканың орманды аумақтарын ұлғайту;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар көлемін ұлғайту;
Қазақстанның жабайы түлікті жануарларының сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері мен киіктерді қорғау және олардың танымалдығын қалпына келтіру;
орман және аңшылық шаруашылығын дамытудың нормативтік құқықтық базасын одан әрі жетілдіру.
2010 жылға дейінгі іс-шаралар:
Тамыр жүйесі жабық көшет материалын өсірудің жаңа технологияларын енгізу.
Жануарлар әлемін сақтау мен тиімді пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар желісін дамыту жөніндегі шаралар кешенін іске асыру жалғасатын болады.
Аңшылық шаруашылығын толыққанды жүргізу үшін жүйеленген мемлекеттік есеп және жануарлардың жабайы түрлері ресурстарының кадастры жүргізіледі.
Өсімдіктер мен жануарлар дүниесін, табиғи-қорық қорының объектілерін пайдалануды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу.
2008 жылға арналған іс-шаралар:
тамыр жүйесі жабық көшет материалын өсірудің жаңа технологияларын енгізу;
орман тұқымбақтарын қалпына келтіру, көшет материалын өсіру көлемін ұлғайту;
ормандарды орман өрттерінен және заңсыз ағаш кесуден қорғау;
ормандарды молықтыру және орман өсіру көлемін ұлғайту;
қазіргі ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды кеңейту және жаңа ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру;
жаппай браконьерлікке жол бермейтіндей және олардың таралымдарының санын тұрақтандыратындай және қалпына келтіретіндей дәрежеде Қазақстанның жабайы тұяқты жануарларының сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері мен киіктерін қорғауды ұйымдастыру;
киіктер санын 10 % көбейту;
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану жөніндегі шараларды күшейту бөлігінде нормативтік құқықтық актілер әзірлеу;
жабайы тұяқты жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлері мен киіктерді қорғау, өсімін молайту және ұтымды пайдалану мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамыту.

удельный валовой выброс в атмосферу составит 0,1 тонн на миллион тенге ВВП;
объем токсичных отходов, размещаемых в окружающей среде составит 25 тонн на миллион тенге ВВП;
максимальный индекс загрязнения воды по основным водным объектам составит 1,7 условных единиц;
средний индекс загрязнения атмосферы в городах, где проводится соответствующее наблюдение, составит 7,0 условных единиц;
эффективность использования ресурсов в среднем по всем отраслям и регионам составит 0,4 условных единиц.
В результате принятых мер законодательство в области охраны окружающей среды будет отвечать основным директивам Европейского Союза по охране окружающей среды, будет снижен уровень загрязнения окружающей среды и созданы условия для стабилизации ее качества, что создаст основы экологически устойчивого развития общества.
Лесное и охотничье хозяйство
Цель - стабилизация ситуации в области охраны, защиты и воспроизводства лесов, их рациональное использование и наращивание потенциала для последующего повышения эффективности ведения лесного хозяйства, увеличение территории государственного природно-заповедного фонда Республики Казахстан, а также сохранение и охрана редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков Казахстана.
Задачи:
сохранение лесов и увеличение лесистости территории республики;
увеличение площади особо охраняемых природных территорий;
охрана редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков Казахстана и восстановление их популяций;
дальнейшее совершенствование нормативной правовой базы развития лесного и охотничьего хозяйства.
Мероприятия до 2010 года:
Внедрение новых технологий выращивания посадочного материала с закрытой корневой системой.
Будет продолжена реализация комплекса мер по сохранению и рациональному использованию животного мира и развитию сети особо охраняемых природных территорий.
Для полноценного ведения охотничьего хозяйства будет проводиться систематический государственный учет и кадастр ресурсов диких видов животных.
Разработка нормативных правовых актов, регулирующих использование растительного и животного мира, объектов природно-заповедного фонда.
Мероприятия на 2008 год:
внедрение новых технологий выращивания посадочного материала с закрытой корневой системой;
восстановление лесных питомников, увеличение объема выращивания посадочного материала;
охрана лесов от лесных пожаров и незаконных порубок;
увеличение объемов воспроизводства лесов и лесоразведения;
расширение существующих особо охраняемых природных территорий и создание новых особо охраняемых природных территорий;
организация охраны редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков Казахстана, исключающей массовое браконьерство и обуславливающий стабилизацию численности и восстановление их популяций;
увеличение численности сайгаков на 10 %;
разработка нормативных правовых актов в части усиления мер по охране, воспроизводству и использованию животного мира;
развитие международного сотрудничества по вопросам охраны, воспроизводства и рационального использования редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков.

2008 - 2010 жылдарға күтілетін нәтижелер:
Тамыр жүйесі жабық көшет материалын өсірудің жаңа технологиялары енгізіледі.
Ормандарды молықтыру көлемі 2008 жылы - 40 мың га, 2009 жылы - 42,5 мың га және 2010 жылы - 45 мың га дейін жеткізіледі.
Астана қаласының санитарлық-қорғаныштық жасыл аймағы 15 мың га, жыл сайын 5 мың га кеңейтілетін болады.
Республиканың табиғи-қорық қорының аумағы 1258,7 мың га ұлғаяды, мұның өзі мемлекеттің ландшафтық және биологиялық әралуандығын қорғауды, экологиялық туризмді дамытуды, қоршаған ортаның жай-күйін және халықтың денсаулығын жақсартуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Орман өрттерін байқау, жедел жою мақсатында және заңсыз ағаш кесумен күресте ормандарға авиациямен қызмет көрсету көлемін 5 129 мың га ұлғайту көзделуде.
Жабайы тұяқты жануарларының сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің саны тұрақтанып, таралымы қалпына келтірілетін болады.
Киіктер саны жыл сайын 10 % көбейіп отырады, оның ішінде: 2008 жылы - 61 мың бас; 2009 жылы - 68 мың бас; 2010 жылы - 75 мың бас болады.
Балық шаруашылығы
Мақсаты - табиғи су айдындарындағы су биоресурстарын сақтау, өсімін молайту және тиімді пайдалану есебінен балық шаруашылығы кешенінің тұрақты жұмыс атқаруы негізінде балық саласының бәсекеге қабілеттігін арттыру, тауарлық балық өсіруді дамытуда жағдайлар жасау.
Міндеттер
балық шаруашылығын басқару жүйесін одан әрі жетілдіру;
балық ресурстарының өсімін молайту, бекіре өсіруді қоса алғандағы, тауарлық балық өсіруді дамыту және ұйымдастыру (аквакультура);
кәсіптік балық аулаудың тұрақты шикізат қорын қалыптастыру және саланың қазіргі өңдеу және қайта өңдеу базасын қалыптастыру;
балық шаруашылығын және балық ресурстарын қорғау, молықтыру, ұтымды әрі тиімді пайдалану саласындағы заңнаманы одан әрі реформалау.
2010 жылға дейінгі іс-шаралар:
1. Ихтиологиялық мониторинг өткізуде және су айдындарында, бас сағалық ғимараттарда балық шаруашылығына бақылау жасаудағы уәкілетті органдардың аумақтық органдарының ихтиологиялық қызметтерінің ролін арттыру және балық шаруашылығының бассейндік және облыстық басқармаларында ихтиологиялық зертханалар құру;
тиісті нормативтік құқықтық реттеу, сондай-ақ саланың мониторингін ұйымдастыру және институционалдық мүмкіндіктерді нығайту арқылы браконьерлікке және балық шаруашылығындағы құқық бұзушылықтардың басқа да нысандарына қарсы күрес жөніндегі шараларды күшейту;
балық шаруашылығын басқарудың біріктірілген ақпараттық жүйесін құру жолымен мониторинг, бақылау және қадағалау жүйесін жетілдіру.

Ожидаемые результаты на 2008-2010 годы:
Будут внедрены новые технологии выращивания посадочного материала с закрытой корневой системой.
Объемы воспроизводства лесов будут доведены: в 2008 году - до 40 тысяч гектаров, 2009 году - до 42,5 тысяч гектаров и 2010 году - до 45 тысяч гектаров.
Будет расширена санитарно-защитная зеленая зона городе Астана на 15 тысяч гектаров, по 5 тысяч гектаров ежегодно.
Увеличится территория природно-заповедного фонда республики на 1258,7 тысяч гектаров, что позволит обеспечить охрану ландшафтного и биологического разнообразия государства, развить экологический туризм, улучшить состояние окружающей среды и здоровье населения.
Площадь авиационного обслуживания лесов в целях обнаружения, оперативной ликвидации лесных пожаров и борьбы с незаконными рубками леса предполагается увеличить на 5 129 тысяч гектаров.
Будет стабилизирована численность и восстановлена популяция редких и исчезающих видов диких копытных животных.
Численность сайгаков ежегодно будет увеличиваться на 10 %, в том числе: в 2008 году - 61 тысяч особей, 2009 году - 68 тысяч особей; к 2010 году - 75 тысяч особей.
Рыбное хозяйство
Цель - повышение конкурентоспособности рыбной отрасли на основе устойчивого функционирования рыбохозяйственного комплекса за счет сохранения, воспроизводства и рационального использования водных биоресурсов естественных водоемов, создание условий развития товарного рыбоводства.
Задачи:
дальнейшее совершенствование системы управления рыбным хозяйством;
воспроизводство рыбных ресурсов, организация и развитие товарного рыбоводства (аквакультура), включая осетроводство;
формирование устойчивой сырьевой базы промышленного рыболовства и создание современной добывающей и перерабатывающей базы отрасли;
дальнейшее реформирование законодательства в области охраны, воспроизводства, рационального и эффективного использования рыбных ресурсов и рыбного хозяйства.
Мероприятия до 2010 года:
1. Повышение роли ихтиологических служб территориальных органов уполномоченного органа в проведении ихтиологического мониторинга и наблюдений на рыбохозяйственных водоемах, водозаборных сооружениях и создание ихтиологических лабораторий в бассейновых и областных управлениях рыбного хозяйства:
усиление мер по борьбе с браконьерством и другими формами нарушений в рыбном хозяйстве через соответствующее нормативное правовое регулирование, а также организацию мониторинга отрасли и укрепление институциональных возможностей;
совершенствование системы мониторинга, контроля и надзора путем создания интегрированной информационной системы управления рыбным хозяйством.

2. Балықты отырғызу материалдарын жасанды өсіруге бағдарланған, уылдырық шашу-өсіру шаруашылығы және балық питомнигі базасындагы инфрақұрылымдарды дамыта отырып, өсімін молайту кешенін жетілдіру және кейбір кәсіпорындарды бәсекелі ортаға беру;
жыл сайын бекірелердің шабақтарын өсіру көлемін 12-15 миллион данаға жеткізу және оларды сағалық кеңістікке жіберу арқылы Атырау облысының бекіре зауыттарын қайта жаңарту және жетілдіру;
Орал-Каспий бассейнінде қазіргі заманғы үздік технологияларды пайдалана отырып, жаңа бекіре зауытын салу жөніндегі мәселелерді пысықтау;
3. Өңдеуші базаны, Каспий теңізіндегі майшабақтардың, шабақтардың және теңіз итбалығының теңіз кәсіпшілігін, тауарлық балық өсіруді және бекіре өсіруді дамытудың шараларын әзірлеу және мемлекеттік қолдау көрсету тетіктерін жасау;
Арал-Сырдария өңірінде балық шаруашылығын дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
балық ресурстарының қазіргі қорын сақтау және ұтымды пайдалану және жасанды жолмен өсімін молайту жөніндегі іс-шараларды күшейту.
4. Қазақ өндірістік-жерсіндіру станциясының базасындағы құрылған балық шаруашылығының селекциялық-генетикалық орталығында сирек кездесетін және жойылып бара жатқан балық түрлерін сақтау және өсімін молайту биотехнологияларын әзірлеу;
5. Тауарлық балық өсіруді құру және дамыту бойынша нормативтік құқықтық базаны әзірлеу;
көл-тауарлы, тоған, балық ұстайтын және басқа да бейімделген шаруашылықтарды дамыту үшін жағдай жасау.
2008 жылға арналған іс-шаралар:
1. Бағалы балық түрлерін сақтау және дамыту үшін жағдайлар жасау, балық шаруашылығының су айдындарында бағалы балық түрлерінің кәсіпшілік қорын қалыптастыру мен толықтыру:
тиісті нормативтік құқықтық реттеу, сондай-ақ саланың мониторингін ұйымдастыру және институционалдық мүмкіндіктерді нығайту арқылы браконьерлікке және балық шаруашылығындағы құқық бұзушылықтардың басқа да нысандарына қарсы күрес жөніндегі шараларды күшейту;
халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарында авиациялық қарауды ұйымдастыру.
2. Балық ресурстарының өсімін молайту;
балықты қайта өңдеу кәсіпорынын құру жөніндегі мәселелерді пысықтау;
Атырау облысының Орал және Қиғаш өзендері атырауында мелиоративтік жұмыстар жүргізу және Алматы облысының Іле және Қаратал өзендері атырауында осы жұмысты жүргізу жөніндегі мәселелерді пысықтау;
Орал-Каспий бассейнінде қазіргі заманғы үздік технологияларды пайдалану арқылы бекіре өсіретін жаңа зауыт салу жөніндегі мәселелерді пысықтау.
3. Каспий маңындағы басқа мемлекеттермен бірігіп бекіре балықтардың және басқа да су биоресурстарының жай-күйін бағалау жөнінде жыл сайын зерттеулер өткізуді қамтамасыз ету.

2. Совершенствование воспроизводственного комплекса с развитием инфраструктуры на базе нерестово-выростных хозяйств и рыбопитомников, ориентированных на искусственное выращивание рыбопосадочного материала, и передача в конкурентную среду некоторых предприятий:
проведение реконструкции и модернизации Атырауского осетрового рыбоводного завода, с ежегодным доведением объемов выращивания до 12 - 15 миллионов молоди осетровых штук и выпуском ее в предустьевое пространство;
проработка вопроса по строительству нового осетрового завода с использованием самых современных технологий в Урало-Каспийском бассейне.
3. Разработка механизма государственной поддержки развития перерабатывающей базы, морского промысла кильки и сельди в Каспийском море, товарного рыбоводства и осетроводства:
выработка предложений по развитию рыбного хозяйства Арало-Сырдарьинского региона;
сохранение и рациональное использование имеющихся запасов рыбных ресурсов и усиление мероприятий по искусственному воспроизводству.
4. Разработка биотехнологий сохранения и воспроизводства редких и исчезающих видов рыб в селекционно-генетическом центре рыбного хозяйства на базе Казахской производственно-акклиматизационной станции.
5. Разработка нормативной правовой базы по созданию и развитию товарного рыбоводства:
создание условий для развития озерно-товарных, прудовых, садковых и других приспособленных рыбоводных хозяйств.
Мероприятия на 2008 год:
1. Создание условий для сохранения и развития ценных видов рыб, формирование и пополнение промысловых запасов ценных видов рыб в рыбохозяйственных водоемах:
усиление мер по борьбе с браконьерством и другими формами нарушений в рыбном хозяйстве через нормативное правовое регулирование, организацию мониторинга отрасли и укрепление институциональных возможностей;
организация авиационного патрулирования на рыбохозяйственных водоемах международного и республиканского значения.
2. Воспроизводство рыбных ресурсов:
проработка вопроса по созданию рыбоперерабатывающего предприятия;
проведение мелиоративных работ в дельте рек Урал и Кигаш Атырауской области и проработка вопроса о проведении данных работ в дельте рек Или и Каратал Алматинской области;
проработка вопроса по строительству нового осетрового рыбоводного завода в Урало-Каспийском бассейне с использованием самых современных технологий.
3. Обеспечение ежегодного проведения совместных с другими прикаспийскими государствами исследований по оценке состояния осетровых рыб и других морских биоресурсов.

4. Балық аулау туризмі, әуесқойлық және спорттық балық аулауды, тауарлық балық өсіруді дамыту және балық өнімін өндіру саласындағы қарым-қатынастарды реттеу жөніндегі қолданыстағы заңнамаға толықтырулар енгізу;
Каспий теңізі және басқа трансшекаралық су тоғандарының биологиялық ресурстарын бірлесіп игеру және қорғау жөніндегі мемлекетаралық келісімді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Болжамдалатын нәтижелер
2010 жылға қарай 100 индустриялық көлдік-тауарлық, тоғандық, бассейндік, судағы торлы және басқа да тауарлық балық өсіру шаруашылықтары құрылады.
Қайта құрылған тауарлық балық өсіру шаруашылықтары тауарлық балық аулауды 300 тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Балық өсіру және қайта өңдеу саласының инвестициялық тартымдылығы бойынша шаралар қабылданады, Атырау облысында бекіре өсіру зауытын жаңғырту жүргізіледі және қуаты ұлғайтылатын болады.
Балық жіберу мен оларды жерсіндіру схемасына сәйкес тауарлық балық шаруашылықтарын отырғызу материалдарымен қамтамасыз ету бойынша жағдай жасалатын болады.
Су шаруашылығы
Мақсаты - халықты қажетті көлемдегі және кепілдендірілген сападағы сумен тұрақты қамтамасыз ету үшін су ресурстарын сақтау және ұтымды пайдалану.
Міндеттері:
1) Сумен қамтамасыз етудің қазіргі жүйелерін қалпына келтіру мен жетілдіру және жаңаларды игеру, сондай-ақ баламалы көздерді және сумен қамтамасыз ету нұсқаларын дамыту.
2) Ауыз суды тиімді пайдалану, тұтынылатын судың сапасын және су объектілерінің экологиялық жай-күйін жақсарту.
3) Су қорын пайдалануды және қорғауды басқару жүйесін жетілдіру.
2010 жылға дейінгі іс-шаралар:
Қазақстан Республикасы экономикасының су секторын дамытудың және су шаруашылығы саясатының 2010 жылға дейінгі тұжырымдамасының шеңберінде 2008-2010 жылдары елдің су ресурстарын сақтау және ұтымды пайдалану, әлеуметтік-экономикалық даму қажеттілігінің теңгерімін және судың нормативтік сапасының талаптары деңгейінде су ресурстарын молықтыру мүмкіндіктерін қамтамасыз ету мәселелері қарастырылады.
Халықты қажетті көлемдегі және кепілдендірілген сападағы сумен тұрақты қамтамасыз ету үшін "Ауыз су" салалық бағдарлама іске асыру жалғасады.
Суды пайдалануды тұрақты қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау үшін оның ішінде кіріктірілген басқару қағидаттарын енгізу жолымен су ресурстарын сақтау және тиімді пайдалану жөніндегі шаралар кешенін қабылдау жоспарланып отыр.
Су объектілері жай-күйінің есебіне және оларды су пайдаланушылардың пайдалану ерекшеліктеріне негізделген өңірлік су шаруашылығының саясаты жүзеге асырылатын болады.
2008 жылдарға арналған іс-шаралар:
ауылдық елді мекендердегі су алу ғимараттары мен оқшауланған су құбырлары желілерінің, сондай-ақ топтық су құбырлардың жұмыстық жай-күйін қолдау үшін қайта жаңғырту жүргізу;
сумен қамтамасыз етуді баламалы көздерге ауыстыру жолымен мейлінше ұсақ топтық жүйелерді құру мақсатында сегменттеу;
қала және кент тұрғындарын орталықтандырылған ауыз сумен қамтамасыз ету үшін сумен жабдықтаудың жаңа жүйелерін салу;
Астана қаласында Еуразиялық су орталығын құру;
республикаға су жинақтайтын технологияларды, суды пайдаланудың айналмалы және тұйық жүйелерін енгізу, сондай-ақ су шаруашылығы жүйелерін есептеу мен реттеуді қазіргі құралдарымен жарақтандыру жөнінде техникалық-экономикалық негіздемелер әзірлеу;
минералды жер асты суларын жергілікті жерлерге тарата отырып, өңірлерге сумен жабдықтау жүйелеріне су тұщытатын қондырғылар енгізу, сондай-ақ судағы фтор, темір, марганецтың және басқа зиянды компоненттердің белгілі шоғырландыру шегіне дейін шоғырлануын төмендету бойынша, сондай-ақ суды залалсыздандыру бойынша жаңа технологияларды қолдану;
су объектілері - ауыз сумен қамтамасыз ету көздерінде су қорғау аймақтарын орнату жөніндегі жұмыстар жалғасады;
ауыз су қажеттіліктері үшін пайдаланылатын су қоймаларының санитарлық-қорғау су қорғау аймақтарындағы орман екпелерін қайта жаңғырту және жаңа орман екпелерін құру;
су пайдаланушылардың қаражаты есебінен су шаруашылығы объектілерін ұстау және жөндеу жөніндегі шығындарды өзін-өзі өтеушілікке кезең-кезеңімен көшіре отырып, су пайдаланушыларға су беру жөніндегі қызмет көрсетулер үшін баға белгілеуді жетілдіру бойынша жағдайлар жасау, бұл ретте, халыққа ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялаудың жаңа тетігі енгізілетін болады.
Күтілетін нәтижелер:
Сумен жабдықтаудың 650 объектісі салынады және қайта жаңартылады, қазіргі су шаруашылығы объектілерінің жұмыстары қайта ұйымдастырылады, су шаруашылығының ресурсты және нормативті құқықтық қамтамасыз етілуі жүзеге асырылады.
Халыққа ауыз су беру қызметтері нарығын дамыту жөніндегі іс-шараларды іске асыру жалғасатын болады, бұл:
сумен жабдықтаудың жаңа жүйесін құруға;
халықтың сапалы ауыз суға қол жетімдігін ұлғайтуға;
ауыз су сапасының санитарлық ережелерінің талаптары мен стандарт нормаларының толық сақталуын қамтамасыз ету жолымен су көздерінің және сумен жабдықтау жүйелерінің сенімділігін арттыруға;
ауыз су сапасындағы жергілікті жер асты суларын барынша пайдалануға;
жергілікті көздердің суларын ауыз су мақсатында орталықтандырылмаған пайдалануды болдырмауға;
сумен қамту көздеріндегі теріс экологиялық әсер ету мүмкіндіктерін жоюға;
жекелеген өңірлер мен өзендердің бассейндері бойынша ауыз су сапасына мониторингтің жедел жүйелерін құруға;
құрылыста, ауыз суды тазалау жүйелерінде, сондай-ақ кейбір жағдайларда сумен жабдықтау көздерін баламаға ауыстыруда жаңа технологияларды пайдалану жолымен жеткізілетін судың бір кубометрінің құнын төмендету.

4. Введение государственной монополии на закуп осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, переработку и реализацию их икры (экспорт и оптовая торговля на внутреннем рынке).
5. Внесение дополнений в действующее законодательство по регулированию отношений в области развития рыболовного туризма, товарного рыбоводства и производства рыбной продукции:
внесение предложений по разработке межгосударственного соглашения по совместному освоению и охране биологических ресурсов Каспийского моря и трансграничных водоемов.
Ожидаемые результаты:
К 2010 году будет создано 100 индустриальных, озерно-товарных, прудовых, бассейновых, садковых и других товарных рыбоводных хозяйств.
Вновь созданные товарные рыбоводные хозяйства позволят объемы улова товарной рыбы довести до 300 тонн.
Будут приняты меры по инвестиционной привлекательности рыбоводства и перерабатывающей отрасли, а также будет проведена модернизация и увеличение мощности осетрового завода в Атырауской области.
Будут созданы условия по обеспечению посадочным материалом товарных рыбоводных хозяйств в соответствии со схемой акклиматизации и зарыбления.
Водное хозяйство
Цель - сохранение и рациональное использование водных ресурсов, устойчивое обеспечение населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества.
Задачи:
1) Восстановление и усовершенствование существующих систем водоснабжения и освоение новых, а также развитие альтернативных источников и вариантов водоснабжения.
2) Рациональное использование питьевой воды, улучшение качества потребляемой воды и экологического состояния водных объектов.
3) Совершенствование системы управления использования и охраны водного фонда.
Мероприятия до 2010 года:
В 2008-2010 годах вопросы сохранения и рационального использования водных ресурсов страны, обеспечение баланса потребности социально-экономического развития и возможности воспроизводства водных ресурсов на уровне требований нормативного качества вод будут решаться в рамках разрабатываемой Концепции развития водного сектора экономики и водохозяйственной политики Республики Казахстан до 2010 года.
Для устойчивого обеспечения населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества будет продолжена реализация отраслевой программы "Питьевые воды".
Для обеспечения устойчивого водопользования и сохранения окружающей среды планируется принять комплекс мер по сохранению и рациональному использованию водных ресурсов, в том числе путем внедрения принципов интегрированного управления.
Будет осуществляться реализация региональной водохозяйственной политики, основанной на учете состояния водных объектов и особенностей их использования водопользователями.
Мероприятия на 2008 год:
проведение реконструкции водозаборных сооружений и сетей локальных водопроводов в сельских населенных пунктах, а также групповых водопроводов для поддержания их в рабочем состоянии;
сегментация с целью создания более мелких групповых систем с переводом водообеспечения на альтернативные источники;
строительство новых систем водоснабжения для централизованного обеспечения населения городов и поселков питьевой водой;
создание Евразийского центра воды в городе Астана;
разработка технико-экономического обоснования по внедрению в республике водосберегающих технологий, оборотных и замкнутых систем водопользования, а также по оснащению водохозяйственных систем современными средствами водоизмерения и водорегулирования;
внедрение опреснительных установок в системе водоснабжения для регионов с повсеместным распространением минерализованных подземных вод, а также применение новых технологий по снижению концентрации фтора, железа, марганца и других вредных компонентов в воде до предельно допустимых концентраций, а также по обеззараживанию воды;
продолжатся работы по устройству водоохранных зон на водных объектах - источниках питьевого водоснабжения;
реконструкция существующих и создание новых лесонасаждений в санитарно-защитной водоохранной зоне водохранилищ, используемых для питьевых нужд;
создание условий по совершенствованию ценообразования на услуги по подаче воды водопользователям с поэтапным переводом затрат по содержанию и ремонту водохозяйственных объектов на самоокупаемость за счет средств водопользователей, при этом, будет внедрен новый механизм субсидирования стоимости услуг по подаче питьевой воды населению.
Ожидаемые результаты:
Будет построено и реконструировано 650 объектов систем водоснабжения, реорганизованы существующие водохозяйственные объекты, осуществлено ресурсное и нормативное правовое обеспечение водного хозяйства.
Продолжится реализация мер по развитию рынка услуг по подаче питьевой воды населению, что позволит:
создать новые системы водоснабжения;
повысить доступность населения к качественной питьевой воде;
повысить надежность водоисточников и систем водоснабжения путем обеспечения полного соблюдения требований санитарных правил и норм стандарта качества питьевой воды;
максимально использовать местные подземные воды питьевого качества;
исключить децентрализованное использование для питьевых целей воды местных источников;
предотвратить возможность негативного экологического воздействия на источники водоснабжения;
создать оперативные системы мониторинга за качеством питьевой воды по отдельным регионам и бассейнам рек;
снизить стоимость одного кубометра подаваемой воды путем использования новых технологий в строительстве, системах очистки питьевой воды, а также замены в ряде случаев источников водоснабжения на альтернативные.

3.3. 3-басымдық. Инфрақұрылымның дамуы
3.3.1. 1-шара. Көлікті дамыту
Мақсаты - экономика мен халықтың мұқтаждықтарын қамтамасыз ететін ұлттық көлік-коммуникация инфрақұрылымдарын тиімді қалыптастыру және Қазақстанның көлік жүйесін әлемдік көлік жүйесіне ықпалдастыру.
Міндеттері:
Автожолдар саласында:
халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының басымды учаскелерінің және тиісті инженерлік ғимараттардың, сондай-ақ жергілікті маңызы бар жолдар учаскелерінің техникалық жай күйін қозғалыс қарқындылығының перспективалық өсуін ескере отырып, нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келтіру;
жол маңындағы инфрақұрылымдарды дамыту.
Автомобиль көлігі саласында:
автокөлік қызметі нарығын сапалы және сандық қатынастарда жетілдіру, жүк ағынын ұлғайту және отандық, тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
Темір жол көлігі саласында:
экономика мен халықтың жүк және жолаушылар тасымалына мұқтаждықтарын тасымалдаудың әлемдік сапасы мен қауіпсіздік стандарттарына сәйкес қамтамасыз ету.
Азаматтық авиация саласында:
әуе тасымалдары нарығын кеңейту және әуе қозғалысын ұйымдастыру жүйесінің жаңа тұжырымдамасын енгізуге дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру;
әуе қозғалысын басқару жөніндегі өндірістік қуаттар мен жердегі инфрақұрылым объектілерін жаңғырту, сондай-ақ әуе кемелерінің паркін жаңарту.
Су көлігі саласында:
қазіргі заманғы жоғары технологиялық теңіз көлігін, порттық және сервистік инфрақұрылымдар, теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін кемелердің қозғалысы мен теңіздегі құтқару операцияларын басқару жүйелерін құру;
мемлекеттік техникалық өзен флотының кемелерін кезең-кезеңімен алмастыру және жаңғырту, сондай-ақ имараттарды қайта жаңалау мен жаңғыртуға және Бұқтырма және Өскемен суда жүру шлюздарын жарақтандыру.
Транзиттік әлеует саласында:
қолайлы, сенімді және қолжетімді транзиттік көлік магистралдары мен байланыстырушы бағыттарда Шығыс пен Батыс арасындағы өсіп келе жатқан сауда байланыстарын қамтамасыз ету.
көлік инфрақұрылымын дамыту деңгейін, көлік қызметінің сыртқы нарығындағы отандық тасымалдаушының бәсекеге қабілеттілігін арттыру жолымен Қазақстанның көлік жүйесін еуразия көлік жүйесіне ықпалдастыру;
сыртқы және ішкі факторларды тиімді пайдалануды және транзиттің жай-күйін арттыру.
2008-2010 жылдарға жоспарланған шаралар мен іс-шаралар:
Орта мерзімді жоспарда темір жол көлігінде - 7, автожолдар саласындағы - 5, азаматтық авиация - 2, су көлігі саласындағы - 2 жобаны, яғни, 16 көлік жобаларын іске асыруды жалғастыру жоспарланып отыр.
Келешекте Еуропа елдеріне шығатын Ляньюньган шығыс қытай портынан ресейлік Санкт-Петербургқа дейін орналасатын "Батыс-Оңтүстік" жаңа көлік дәлізін ұйымдастыруға басты назар аударылатын болады.
Қазақстан құрлықішілік мемлекет болып табылады және осыған байланысты жүк ағындарын сапалы басқару ерекше маңызға ие. Елдің транзиттік-көлік әлеуетін тиімді пайдалану үшін қазіргі заманғы көлік-логистика орталықтарын құру жоспарланып отыр. Көлік-логистика орталықтарын құру жүк ағындарын қалыптастырудың бірнеше нүктелерінде жоспарланып отыр: Астана, Алматы, Ақтау қалаларында, Достық және Қорғас станцияларында, Бақты және Тасқала - Озинки өтпелерінде.
Халықаралық техникалық және экологиялық стандарттарды кезең-кезеңімен енгізе отырып, ұлттық стандарттарды үйлестіру жоспарланып отыр.
Көліктегі жұмыс пен қызмет нарығын мемлекеттік реттеу жүйесін жетілдіру жөніндегі бағыттарда қолданыстағы нормативтік құқықтық база халықаралық стандарттармен үйлестірілетін болады, сондай-ақ поездардағы жолаушыларға қызмет көрсетуге талаптар мен жылжымалы құрамның техникалық жай-күйіне әсер ететін темір жол көлігі саласындағы стандарттарды әзірлеу жалғасады. 2007 жылы шамамен 100 стандарт әзірлеу жоспарланып отыр.

3.3. Приоритет 3. Развитие инфраструктуры
3.3.1. Мера 1. Развитие транспорта
Цель - формирование эффективной национальной транспортно-коммуникационной инфраструктуры, обеспечивающей потребности экономики и населения и интеграция транспортного комплекса Казахстана в мировую транспортную систему.
Задачи:
В области автодорожной отрасли :
приведение технического состояния приоритетных участков автомобильных дорог международного и республиканского значения и соответствующих инженерных сооружений, а также участков дорог местного значения в соответствие с требованиями нормативных документов с учетом перспективного роста интенсивности движения;
развитие придорожной инфраструктуры.
В области автомобильного транспорта :
совершенствование рынка автотранспортных услуг в качественном и количественном отношениях, увеличение транзитного грузопотока и повышение конкурентоспособности отечественных перевозчиков.
В области железнодорожного транспорта :
обеспечение потребностей экономики и населения в грузовых и пассажирских перевозках в соответствии с мировыми стандартами качества и безопасности перевозок.
В области гражданской авиации :
расширение рынка авиаперевозок и реализация комплекса мероприятий по подготовке к внедрению новой концепции системы организации воздушного движения;
модернизация объектов наземной инфраструктуры и производственных мощностей по управлению воздушным движением, а также обновление парка воздушных судов.
В области водного транспорта :
создание современного высокотехнологичного морского транспорта, портовой и сервисной инфраструктуры, систем управления движением судов и спасательным операциями на море, обеспечивающих безопасность мореплавания;
поэтапная замена и модернизация судов государственного технического речного флота, а также реконструкция и модернизация сооружений и оборудования Бухтарминского и Усть-Каменогорского судоходных шлюзов.
В области транзитного потенциала :
обеспечение растущих торговых связей между Востоком и Западом в удобных, надежных и доступных транзитных транспортных магистралях и связующих маршрутах;
интеграция транспортной системы Казахстана в евразийскую транспортную систему путем повышения уровня развития транспортной инфраструктуры, конкурентоспособности отечественных перевозчиков на внешнем рынке транспортных услуг;
повышение эффективности использования внешних и внутренних факторов и условий для транзита.
Планируемые меры и мероприятия в 2008-2010 годах:
В среднесрочном периоде планируется продолжить реализацию 16 транспортных проектов, 7 проектов - в железнодорожном транспорте, 5 - в автодорожной отрасли, 2 - в гражданской авиации, 2 - в водном транспорте.
Особое внимание будет уделено организации нового транспортного коридора "Запад-Юг" от восточного китайского порта Ляньюньган до российского г. Санкт-Петербурга с выходом в перспективе на страны Европы.
Казахстан является внутриконтинентальным государством и в этой связи особое значение приобретает качественное управление грузопотоками. Для эффективного использования транзитно-транспортного потенциала страны планируется создать современные транспортно-логистические центры. Создание транспортно-логистических центров запланировано в нескольких точках формирования грузопотоков: городах Астана, Алматы, Актау, станции Достык и Хоргос, пограничных переходах Бахты и Таскала-Озинки.
Планируется провести гармонизацию национальных стандартов с поэтапным внедрением международных технических и экологических стандартов.
В целях совершенствования системы государственного регулирования рынка работ и услуг на транспорте, действующая нормативная правовая база будет гармонизирована с международными стандартами. Также продолжена разработка стандартов в области железнодорожного транспорта, отражающих требования к обслуживанию пассажиров в поездах и техническому состоянию подвижного состава. Планируется разработать около 100 стандартов.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 11 сәуірдегі N 86 Жарлығымен бекітілген 2015 жылға дейінгі Қазақстан Республикасының Көлік стратегиясын (бұдан әрі - Көлік стратегиясы) іске асыру Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму мүдделерінде көлік мүмкіндіктерін барынша тиімді пайдалануды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді және Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіруіне ықпал етеді.
Автожолдар және автомобиль көлігі саласында:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N 1227 қаулысымен бекітілген автожол саласын дамытудың 2006-2012 жылдарға дейінгі бағдарламасын іске асыру шеңберінде жалпы ұзақтығы 6366 км автомобиль жолдарының 6 халықаралық транзиттік дәліздерін қайта жаңғыртуды жалғастыру жоспарланып отыр. Олар: Самара - Орал - Ақтөбе - Қызылорда - Шымкент - 1527 км, Астрахань - Атырау - Ақтау - Түркіменстан шекарасы - 1387 км, Омбы - Павлодар - Майқапшағай - 1094 км, Ташкент -Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас - 945 км, Алматы - Қарағанды - Астана -Петропавл - Ресей Федерациясының шекарасы - 548 км, Таскескен - Бақты - ҚХР шекарасы (187 км) және Шонжы - Колжат - Қытай Халық Республикасының шекарасы (110 км).
Ішкі және келушілер туризмін және кластерлік бастамаларды дамыту бағдарламасына енгізілген республикалық және Азия және Еуропа тас жолдарының құрамдас бөлігі болып табылатын халықаралық маңызы бар автожолдарды қайта жаңарту көзделіп отыр. Бұл автожолдар: Алматы -Өскемен, Үшарал - Достық, Жезқазған - Петропавл - Ресей Федерациясының шекарасы, Қызылорда - Павлодар - Ресей Федерациясының шекарасы, Бейнеу - Ақжігіт - Өзбекістан шекарасы.
Бұдан басқа, Алматы - Ыстыққөл (62 км) автожолдарын қайта жаңғыртуды концессиялық негізде іске асыру жоспарланып отыр.
Орта мерзімді перспективада автомобиль көлігі саласында алға қойылған мақсаттарға жету үшін мынадай жұмыстарды жүргізу жоспарланып отыр:
жылжымалы құрам паркін жаңарту мен жаңғыртуды ынталандыру, оның оңтайлы құрылымына қол жеткізу;
автомобильдердің газдарынан шығатын зиянды заттардың қалдықтарына экологиялық талаптарды арттыру;
тұрақты бағыттардағы автобустардың қозғалысын диспетчерлік сүйемелдеудің қазіргі заманғы жүйесін енгізу;
автотасымалдаудың басқарылуын қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінің қазіргі заманғы технологияларын енгізу;
нормативтік-құқықтық базаны халықаралық стандарттармен үйлестіру;
ұлттық тасымалдаушылардың мүдделерін ескере отырып, Орталық азия мен Закавказья елдерімен автотасымалдау бойынша екі жақты үкіметаралық келісімдердің шарттарын қарау.
Темір жол көлігі саласында:
Қазақстан Республикасындағы темір жол көлігі саласын реформалау мен дамыту жөніндегі кешенді шаралар әзірленуде.
бәсекелі ортаны қалыптастыра, көлік қызмет нарығын ырықтандыра және қолайлы инвестициялық және техникалық дамуға жағдай жасай отырып, тарифтік саясат жетілдірілетін болады.
Жолаушылар тасымалына мұқтаждықтарды қамтамасыз ету үшін:
қамсыздандырылуы төмен деңгейлі халық үшін әлеуметтік мәні бар жолаушылар теміржол тасымалының қолжетімділігін сақтау және жолаушылар тасымалын жүк тасымалының есебінен соғыспалы субсидиялауды тоқтату;
жолаушылар тасымалынан түсетін кірісті арттыру және шығыстарды оңтайландыру;
жылжымалы құрамды жаңарту және жаңғырту есебінен жолаушылар тасымалы инфрақұрылымын жаңғырту және дамыту;
жолаушыларды темір жол көлігімен тасымалдау жөніндегі қызмет нарығын мемлекеттік реттеу жүйесін жетілдіру көзделеді.
Азаматтық авиация саласында:
азаматтық авиация субъектілеріне қойылатын сертификаттық және экономикалық талаптарды жетілдіру;
авиация нарығын реттеудің жүйелі шараларын қолдану;
әуе кемелері, оның ішінде жеңіл авиация паркін жаңарту;
Алматы, Астана, Атырау тораптық әуежайларын және Қазақстанның өнеркәсіптік және дамушы өңірлерінде орналасқан (Ақтөбе, Ақтау, Қостанай, Орал, Шымкент, Петропавл, Павлодар, Өскемен, Қызылорда, Талдықорған) әуежайларды қайта жаңартуды аяқтау;
аэронавигациялық жүйені CNS/АТМ тұжырымдамасын енгізуге дайындау;
нормативтік-техникалық актілерді ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келтіру;
ірі шетелдік компаниялармен бәсекеге қабілетті белгіленген авиатасымалдаулардың түбегейлі қалыптасуы;
шағын авиацияны дамыту болып табылады.
Су көлігі саласында:

Реализация Транспортной стратегии Республики Казахстан до 2015 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 11 апреля 2006 года N 86 (далее - Транспортная стратегия), позволит обеспечить наиболее эффективное использование возможностей транспорта в интересах социально-экономического развития Республики Казахстан, и будет способствовать вхождению Казахстана в число 50 наиболее конкурентоспособных стран мира.
В области автодорожной отрасли и автомобильного транспорта :
В рамках реализации Программы развития автодорожной отрасли на 2006-2012 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2005 года N 1227, планируется продолжить реконструкцию шести международных транзитных коридоров автомобильных дорог общей протяженностью 6366 километров (км): Самара - Уральск - Актобе - Кызылорда - Шымкент - 1527 км, Астрахань - Атырау - Актау - граница Туркменистана - 1387 км, Омск - Павлодар - Майкапшагай - 1094 км, Ташкент - Шымкент - Тараз - Алматы - Хоргос - 945 км, Ташкент - Шымкент - Тараз - Алматы - Хоргос - 945 км, Алматы - Караганда - Астана - Петропавловск - гр. Российской Федерации - 548 км, Таскескен - Бахты - граница Китайской Народной Республики (187 км), и Чунжда - Кольжат - граница Китайской Народной Республики (110 км).
Предусматривается реконструкция автодорог республиканского и международного значения являющихся составной частью Азиатских и Европейских шоссейных дорог, включенных в программу развития внутреннего и въездного туризма и кластерных инициатив. Это автодороги Алматы - Усть-Каменогорск, Ушарал - Достык, Жезказган - Петропавловск граница Российской Федерации, Кызылорда - Павлодар - граница Российской Федерации, Бейнеу - Акжигит - граница Узбекистана".
Кроме того, реконструкцию автодороги Алматы - Иссыккуль (км 62) планируется реализовать на концессионной основе.
В среднесрочной перспективе в области автомобильного транспорта планируется проведение следующих работ для достижения поставленных целей:
стимулирование обновления и модернизации парка подвижного состава, достижение его оптимальной структуры;
повышение экологических требований к выбросам вредных веществ выхлопных газов автомобилей;
внедрение современной системы диспетчерского сопровождения движения автобусов на регулярных маршрутах;
внедрение современных технологий информационной системы обеспечения управления автоперевозками;
гармонизация нормативно-правовой базы с международными стандартами;
пересмотр условий двусторонних межправительственных соглашений по автоперевозкам со странами Центральной Азии и Закавказья с учетом интересов национальных перевозчиков.
В области железнодорожного транспорта :
разработка комплекса мер по реформированию и развитию железнодорожной отрасли Республики Казахстан;
совершенствование тарифной политики с формированием конкурентной среды, либерализацией рынка транспортных услуг и созданием условий благоприятного инвестиционного и технического развития.
Для обеспечения потребностей в пассажирских перевозках предусматривается:
сохранение доступности для населения с низким уровнем обеспеченности к социально значимым пассажирским железнодорожным перевозкам и прекращение перекрестного субсидирования пассажирских перевозок за счет грузовых;
повышение доходности и оптимизация расходов от пассажирских перевозок;
модернизация и развитие инфраструктуры пассажирских перевозок за счет обновления и модернизации подвижного состава;
совершенствование системы государственного регулирования рынка услуг по перевозкам пассажиров железнодорожным транспортом;
В области гражданской авиации :
совершенствование сертификационных и экономических требований к субъектам гражданской авиации;
применение системных мер регулирования авиационного рынка;
обновление парка воздушных судов, в том числе легкой авиации;
завершение реконструкции узловых аэропортов городов Астаны, Алматы, Атырау, и аэропортов, расположенных в промышленных и развивающихся регионах Казахстана (Актобе, Актау, Костанай, Уральск, Шымкент, Петропавловск, Павлодар, Усть-Каменогорск, Кызылорда, Талдыкорган);
подготовка аэронавигационной системы к внедрению концепции CNS/ATM;
приведение нормативно-технических актов в соответствие с международными стандартами ICAO;
окончательное становление назначенных авиаперевозчиков, способных конкурировать с крупными иностранными авиакомпаниями;
развитие малой авиации.
В области водного транспорта :

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 қыркүйектегі N 916 қаулысымен бекітілген Саланы дамыту Қазақстан Республикасының теңіз көлігін дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Теңіз көлігін дамыту бағдарламасы) мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 қыркүйекте N 917 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының кеме қатынасын дамытудың және ішкі су жолдарында қауіпсіздікті қамтамасыз етудің 2007-2012 жылдарға арналған бағдарламасына (бұдан әрі - Кеме қатынасын дамыту бағдарламасы) сәйкес жүргізілетін болады.
Теңіз көлігін дамыту бағдарламасын іске асыру шеңберінде қазіргі заманғы жоғары технологиялық теңіз көлігін, порттық және сервистік инфрақұрылымдар, теңізде жүзу теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін осы заманғы жоғары технологиялық теңіз көлігін, айлақтық сервистік инфрақұрылымды құру, кемелер қозғалысын және теңізде құтқару операцияларын басқару жүйелерін құру көзделеді.
Кеме шаруашылығын дамыту бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік өзен флоты кемелерін кезең кезеңімен ауыстыру және жаңғырту, сондай-ақ Бұқтарма және Өскемен су кемелері шлюздерін қайта жаңалау және жаңғырту көзделуде. Ішкі су жолдарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатымен су жолдарын кеме жүретін жағдайда ұстау және гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) ұстау бойынша кешенді жұмыстар жоспарланып отыр.
Транзиттік әлеует саласында:
Транзиттік әлеуетті дамыту Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы сәуірдегі Жарлығымен бекітілген Қазақстанның көлік стратегиясын іске асыруға, сондай-ақ Қазақстан арқылы өтетін халықаралық магистральдар желілерін дамыту тұжырымдамасына негізделетін болады. Бұл ретте үш басым бағытқа ерекше назар аударылатын болады:
Ресей, Еуропа және Балтық елдері;
Қытай, Жапония және Оңтүстік Шығыс Азия елдері;
Орталық Азия және Закавказье, Парсы шығанағы елдері және Түркия.
Көрсетілген бағыттың әрқайсысында жер үсті және су магистралдарының кешенін қамтитын қалыптасқан халықаралық көлік дәліздері бар.
Бұдан басқа, халықаралық көлік дәліздерінде орналасқан екі тораптың дамуын одан әрі жалғастыру жоспарланады: шығыста Достық өткелі және еліміздің батысында Ақтау порты.
Қазақстан Республикасының транзиттік әлеуетін пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін халықаралық ұйымдар шеңберінде де жұмыстар жалғасатын болады.
Бұнымен қоса, транзиттік әлеуетті дамыту бойынша қойылған мақсаттарды шешу үшін:
олардың техникалық және сервистік деңгейін, жол маңы сервисі объектілерін дамытуды қоса алғанда, әлемдік стандарттар деңгейіне жеткізу жолымен транзиттік көліктік дәліздердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
транзиттік жүктердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы басымдықпен, кедергісіз және қауіпсіз жүруін қамтамасыз ету;
халықаралық және транзиттік тасымалдауға барынша сапалы қызмет көрсету үшін Қазақстан өңірлерінің көлік желілерінде өңірлік көліктік-логистикалық орталықтар және терминалдық кешендер құру жоспарланып отыр.
Күтілетін нәтижелер:
Автожол көлігі және теміржол көлігі саласында:

Развитие отрасли будет происходить в соответствии с Программой развития морского транспорта Республики Казахстан на 2006-2012 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2006 года N 916 (далее - Программа развития морского транспорта), а также Программой развития судоходства и обеспечения безопасности на внутренних водных путях Республики Казахстан на 2007-2012 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2006 года N 917 (далее - Программа развития судоходства).
В рамках реализации Программы развития морского транспорта предполагается создание современного высокотехнологичного морского транспорта, портовой и сервисной инфраструктуры, создание систем управления движением судов и спасательным операциями на море, обеспечивающих безопасность мореплавания.
В рамках Программы развития судоходства предусматривается поэтапная замена и модернизация судов государственного технического речного флота, а также реконструкция и модернизация сооружений и оборудования Бухтарминского и Усть-Каменогорского судоходных шлюзов. В целях обеспечения безопасности судоходства на внутренних водных путях планируется проведение комплекса работ по содержанию водных путей в судоходном состоянии и содержание гидротехнических сооружений (шлюзов).
В области транзитного потенциала :
Развитие транзитного потенциала будет основываться на реализации Транспортной стратегии, а также на концепции развития сети международных магистралей, проходящих через Казахстан. При этом особое внимание будет уделено трем приоритетным направлениям:
Россия, страны Европы и Балтии;
Китай, Япония и страны Юго-Восточной Азии;
страны Центральной Азии и Закавказья, Персидского залива и Турция.
В каждом из указанных направлений существуют сложившиеся международные транспортные коридоры, включающие комплекс наземных и водных магистралей.
Кроме того, планируется продолжить развитие двух узлов, расположенных на международных транспортных коридорах:
переход Достык на востоке и порт Актау на западе страны.
Для повышения эффективности использования транзитного потенциала Республики Казахстан также будут продолжены работы в рамках международных организаций.
Более того, для решения поставленных целей по развитию транзитного потенциала планируется:
повышение конкурентоспособности транзитных транспортных коридоров посредством доведения их технического и сервисного уровня до мировых стандартов, включая развитие объектов придорожного сервиса;
обеспечение приоритетного, беспрепятственного и безопасного следования транзитных грузов через территорию Республики Казахстан;
создание региональных транспортно-логистических центров и терминальных комплексов в транспортных узлах регионов Казахстана для более качественного обслуживания международных и транзитных перевозок.
Ожидаемые результаты:
В области автодорожной отрасли и автомобильного транспорта :

2008-2010 жылдары жоспарланып отырған іс-шараларды жүргізудің нәтижесінде жыл сайын 4917 км автомобиль жолын жақсы, 14871 км жолды қанағаттанарлық жағдайда қамтамасыз ету көзделуде.
2010 жылы халықаралық автокөлік қызметін көрсетуде қазақстандық тасымалдаушылардың үлесі шамамен 60 % құрайды, ал транзиттік жүк ағынының өсімі шамамен 500 мың тоннаны құрайды.
Теміржол тарифін құрамдауыштарға тарифтерді есептеу әдістемесі әзірленетін болады: локомотив тартымына, жүк және коммерциялық жұмыстарға және вагондар мен контейнерлерді пайдалануға беру бойынша, тасымалдау үдерісіне қатысушылардың қызмет көрсету тарифін құрайтын бірыңғай өлшеміне келтіру тәртібі. Сонымен бірге, магистральді теміржол желісі қызметінің өзіндік құнын есептеу әдістемесіне өзгерістер болады.
Экономикалық негізделген бағаларды (тарифтерді) бекіту мақсатымен табиғи монополиялар туралы заңнамаларға сәйкес магистральді темір жол желісі бойынша реттелетін қызметтер бойынша кірістерді, шығыстарды және іске қосылған активтердің жеке есебін жүргізу әдістемесі әзірленетін болады.
Азаматтық авиация саласында:
2008-2010 жылдары Қазақстанның әуежайларында жолаушылар ағынын өсуі кемінде 10%-ды, жүк ағыны кемінде 4% құрайды.
2008-2010 жылдары әлемдік стандарттар талаптарына сәйкес келетін әуе кемелерінің паркі орта есеппен жылына 5 бірлікке өсіп отырады. Еліміздің транзиттік әлеуетін барынша пайдалану мақсатымен 2010 жылға қарай әлемдік стандарттардың талабына сәйкес келетін халықаралық әуежайлардың санын сегіз бірлікке дейін өсіру жоспарланып отыр.
Су көлігі саласында
Жоспарланып отырған іс-шараларды табысты іске асыру 2010 жылы мыналарды қамтамасыз етеді:
Ақтау портының қуатын 20 млн. тонна мұнай құюға және 3 млн. тонна құрғақ жүкке ұлғайту;
25 бірлік санында теңіз операцияларын қолдау флотын құру;
техникалық флоттың 67 кемесін жаңалау және жаңғырту.
Жоспарлы іс-шараларды іске асыру тұтастай алғанда:
көлік жүйесі қызметінің сапалы жаңа деңгейіне көшуді жүзеге асыруға;
қазақстандық тауарлардың түпкілікті құнын төмендетуге және олардың әлемдік нарықта бәсекеге қабілеттілігін арттыруға;
логистиканы және жаңғыртуды дамыту жолымен жүктерді жеткізу мерзімін қысқартуға;
көлік артерияларының бойында тұратын халықтың деңгейі мен өмір сапасын арттыруға;
Қазақстан аумағы арқылы транзит көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
3.3.2. 2-шара. Құбыр желісі көлігін дамыту
Көлік мүмкіндіктерін көбейту мемлекет үшін стратегиялық тиімділікті қамтамасыз ету бойынша негізгі міндеттердің бірі болып табылады.
Қолданыстағы тасымалдау маршруттарын, сондай-ақ стратегиялық маңызды бағыттарды, әсіресе, жаңа нарықтарды игеру бөлігіндегі және көлік бағыттарын әртараптандыруды білдіретін маршруттарды қолдау мен дамытуға жұмыс жүргізілуде.
Жаңа мұнай құбырларын салу, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған құбыр жүйелерін қайта жаңғырту бойынша бірнеше жобалар іске асырылды.
Каспий құбыр консорциумы мұнай құбыры (бұдан әрі - КҚК)

В результате проведения планируемых мероприятий в 2008-2010 годах предполагается ежегодно обеспечивать 4917 км автомобильных дорог в хорошем состоянии, в удовлетворительном - 14871 км.
В 2010 году доля казахстанских перевозчиков на рынке международных автотранспортных услуг составит порядка 60 %, а прирост транзитного грузопотока составит порядка 500 тысяч тонн.
В области железнодорожного транспорта :
Будут разработаны и внедрены методики расчета тарифов на составляющие железнодорожного тарифа:
на локомотивную тягу, грузовую и коммерческую работу и по предоставлению вагонов и контейнеров в пользование, и порядка приведения к единому измерителю составляющих тарифа услуг участников перевозочного процесса. Также будут внесены изменения в методику расчета тарифов на услуги магистральной железнодорожной сети.
В целях установления экономически обоснованных цен (тарифов) будет разработана методика ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым услугам магистральной железнодорожной сети, в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
В области гражданской авиации :
В 2008-2010 годах ежегодный рост пассажиропотока через аэропорты Республики Казахстан составит не менее 10 %, грузопотока - не менее 4 %.
Парк воздушных судов, отвечающих мировым стандартам, в 2008-2010 годах увеличится в среднем на пять единиц в год. В целях максимального использования транзитного потенциала страны к 2010 году количество международных аэропортов, отвечающих мировым стандартам, планируется довести до восьми единиц.
В области водного транспорта :
Успешная реализация планируемых мероприятий обеспечит к 2010 году:
увеличение мощности порта Актау до 20 миллион тонн нефтеналивных и 3 миллион тонн сухих грузов;
формирование флота поддержки морских операций в количестве 25 единиц;
обновление и модернизация 67 судов технического флота.
Реализация плановых мероприятий в целом позволит:
осуществить переход транспортной системы на качественно новый уровень функционирования;
снизить конечную стоимость казахстанских товаров и повысить их конкурентоспособность на мировых рынках;
сократить сроки доставки грузов путем развития логистики и модернизации;
повысить уровень и качество жизни населения, проживающего вдоль транспортных артерии;
увеличить объемы транзита через территорию Казахстана.
3.3.2. Мера 2. Развитие трубопроводного транспорта
Увеличение транспортных возможностей является одной из основных задач по обеспечению стратегических выгод для государства.
Проводится работа по поддержанию и развитию существующих маршрутов транспортировки, а также маршрутов по стратегически важным направлениям, особенно, в области освоения новых рынков и диверсификации транспортных направлений.
Реализованы проекты по строительству новых нефтепроводов и реконструкции существующих трубопроводных систем.
Нефтепровод Каспийского трубопроводного консорциума (далее - КТК)

КҚК жобасының өзекті мәселелерінің бірі мұнай құбырының өткізу қабілетін жылына жобалық деңгейін 67 миллион тоннаға дейін, соның ішінде қазақстан мұнайын жылына 50 миллион тоннаға дейін кеңейту болып табылады.
"Қазақстан - Қытай" мұнай құбыры
Жобаның мақсаты Қазақстан мен Ресей мұнайын Қытайға жеткізуді ұйымдастыру.
Міндеттері:
Атырау-Алашанькоу мұнай құбырын пайдалану кезіндегі ынтымақтастықтың кейбір мәселелері туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы келісімге қол қою;
Атырау-Алашанькоу мұнай құбырының қалған объектілерінің құрылысын аяқтау және объектілердің барлық кешенін өндірістік пайдалануға қабылдау.
Қазақстан-Қытай мұнай құбырының екінші кезеңі құрылысының жобасы бойынша:
Қазақстан-Қытай мұнай құбырының екінші кезеңі құрылысының инвестициялық жобасының негіздемелерін әзірлеуді аяқтау;
Кеңқияқ-Құмкөл мұнай құбыры құрылысының жобасы бойынша жобалау-сметалық құжаттамаларын әзірлеуге кірісу қажет.
"Атырау-Самара" мұнай құбыры
"Атырау-Самара" мұнай құбыры ТМД елдерінің мұнай құбырлары жүйесі арқылы Қара және Балтық теңіздерінің терминалдарына, сондай-ақ Еуропа елдерінің нарықтарына қазақстан мұнайын жеткізуге арналған негізгі экспорттық мұнай құбырларының бірі болып табылады.
Мұнай құбыры жұмысының сенімділігін қолдау мақсатында құбырларды кезең-кезеңімен ауыстыру жүргізілетін болады.
Кеңқияқ - Атырау мұнай құбыры
Ақтөбе кен орындары мұнайын Атырау-Самара және КҚК экспорттық мұнай құбырларына жеткізуді қамтамасыз ету үшін бастапқы өткізу қабілеті жылына 6 млн. тонна болатын Кеңқияқ-Атырау мұнай құбыры пайдалануға берілді.
"Солтүстік Бозашы" мұнай құбыры - "Қаражанбас" МӨЗ
МҚС "ҚазТрансОйл" АҚ Солтүстік Бозашы кенорнына арналған магистральды мұнай құбырлары жүйесіне тікелей шығуды, сондай-ақ өндірістік қуаттардың жүктемесін көтеруді қамтамасыз ету үшін 2006 жылы»"Солтүстік Бозашы - Қаражанбас МҚС" мұнай құбыры пайдалануға берілді.
Бұл мұнай құбырының ұзындығы 25 км, өткізу қабілеті жылына 3,5 млн. тоннаны құрайды.
Таяу болашақта Қазақстан-Қытай мұнай құбыры құрылысының II кезеңін іске асыру жөніндегі жұмыстарды жалғастырумен қатар Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай өндіруді мұнай тасымалдау бағыттарын әртараптандыру бойынша болжамды ұлғайтумен байланысты жаңа жобаларды іске асыру көзделуде.
Кеңқияқ-Құмкөл учаскесінің құрылысын зерделеу, Құмқөл-Қарақойын-Атасу учаскесіндегі жұмыс істеп тұрған қуаттарды жаңғырту, Кеңқияқ-Атырау мұнай құбырын реверстік бағытта жұмыс істеу үшін қайта жаңғырту, Атырау-Алашанькоу мұнай құбырының қуатын жылына 20 млн. тоннаға дейін арттыру бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Кеңқияқ-Құмкөл жобасын іске асыру Қазақстанның Батыс және Ақтөбе өңірлерінің, сондай-ақ елдің шығыс өңіріне, сондай-ақ Қытай Халық Республикасы тұтынушыларына Каспий теңізінің қазақстандық секторы өндірушілерінің мұнайын тасымалдауға арналған Қазақстан Республикасының магистральдық мұнай құбырларының оқшауланған жүйелерін біріктіруге мүмкіндік береді.
"Қазақстандық Каспий тасымалдау жүйесі" мұнай құбыры
Қазақстандық Каспий тасымалдау жүйесі қазақстан мұнайын Ескене-Құрық мұнай құбыры арқылы, сонан соң Баку - Тбилиси - Жейхан жүйесіне ауыстырып Құрық портынан Бакуге дейін Каспий теңізі арқылы танкерлермен тасымалдауды көздейді.

Одним из актуальных вопросов проекта КТК является расширение пропускной способности нефтепровода до проектного уровня 67 миллион тонн в год, в том числе казахстанской нефти до 50 миллион тонн в год.
Нефтепровод Казахстан - Китай
Целью проекта является организация поставок казахстанской и российской нефти в Китай.
Задачи:
подписание Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о некоторых вопросах сотрудничества при эксплуатации нефтепровода Атырау - Алашанькоу;
завершение строительства оставшихся объектов нефтепровода Атырау - Алашанькоу и принять весь комплекс объектов в промышленную эксплуатацию.
По проекту строительства второго этапа нефтепровода Казахстан - Китай необходимо:
завершить разработку обоснования инвестиций проекта строительства второго этапа нефтепровода Казахстан - Китай;
приступить к разработке проектно-сметной документации проекта строительства нефтепровода Кенкияк - Кумколь.
Нефтепровод Атырау - Самара
Нефтепровод Атырау - Самара является одним из основных экспортных нефтепроводов для поставки казахстанской нефти через систему нефтепроводов стран СНГ на терминалы Черного и Балтийского моря, а также рынки стран Европы.
В целях поддержания надежности работы нефтепровода будет проводиться поэтапная замена труб.
Нефтепровод Кенкияк - Атырау
В целях обеспечения доступа нефти Актюбинских месторождений к экспортным нефтепроводам Атырау - Самара и КТК введен в эксплуатацию магистральный нефтепровод Кенкияк - Атырау с первоначальной пропускной способностью 6 миллион тонн в год.
Нефтепровод Северные Бузачи - НПС Каражанбас
Для обеспечения непосредственного доступа к системе магистральных нефтепроводов акционерного общества "КазТрансОйл" для месторождения Северные Бузачи, а также повышения загрузки производственных мощностей в 2006 году введен в эксплуатацию нефтепровод "Северные Бузачи - НПС Каражанбас".
Протяженность данного нефтепровода составляет 25 км., пропускная способность 3,5 миллион тонн в год.
В ближайшей перспективе наряду с продолжением работ по реализации II этапа строительства нефтепровода Казахстан - Китай предполагается реализация новых проектов по диверсификации направлений транспортировки нефти, связанной с прогнозируемым увеличением добычи нефти в Казахстанском секторе Каспийского моря.
Проводятся работы по изучению строительства участка Кенкияк - Кумколь, модернизации существующих мощностей на участке Кумколь - Каракоин - Атасу, реконструкции нефтепровода Кенкияк - Атырау для работы в реверсном направлении и увеличению мощности нефтепровода Атырау - Алашанькоу до 20 миллион тонн в год.
Реализация проекта Кенкияк - Кумколь позволит объединить обособленные системы магистральных нефтепроводов Республики Казахстан для транспортировки нефти производителей Западного и Актюбинского регионов Казахстана, а также Казахстанского сектора Каспийского моря по направлению в восточный регион страны, а также потребителям Китайской Народной Республики.
Нефтепровод Казахстанская Каспийская система транспортировки
Казахстанская Каспийская система транспортировки предполагает транспортировку казахстанской нефти по нефтепроводу Ескене - Курык, затем танкерами по Каспийскому морю от порта Курык до Баку с перевалкой в систему Баку-Тбилиси-Джейхан.

2006 жылғы 16 маусымда Қазақстан Республикасы мен Әзірбайжан Республикасы арасында Баку - Тбилиси - Жейхан жүйесі арқылы халықаралық нарықтарға Каспий теңізі мен Әзірбайжан Республикасының аумағы арқылы Қазақстан Республикасынан мұнай тасымалдауды қолдау және жәрдемдесу жөніндегі Шартқа қол қойылды.
Осы жобаны іске асыру шеңберінде Ескене - Құрық мұнай құбырын салу, Құрық портында сұйыққойма паркі бар мұнай тасымалдайтын терминал, сондай-ақ көп тонналық танкерлер жасау көзделуде.
Жаңа көлік жүйесі қазақстан мұнайын бастапқы кезеңде жыл сайын 25 млн. тонна тасымалдауды қамтамасыз ететіні, кейін оны жылына 38/60 млн тоннаға дейін ұлғайту көзделуде.
Қазіргі кезде»"Қазақстандық Каспий тасымалдау жүйесі" жобасының бизнес құрылымы мен ынтымақтастықтың негізгі принциптері бойынша "ҚазМұнайГаз" АҚ, Шеврон және Солтүстік Каспий мердігерлері арасында келіссөздер жүргізілуде.
"Қазақстан - Түркіменстан - Иран" мұнай құбыры
Жоба бойынша жұмыс жоспары 2002 жылғы 1 қарашада "ҚазМұнайГаз" АҚ, ТОТАL, JNOC, ІМРЕХ "Қазақстан - Түркіменстан - Иран" құбыр жобасы бойынша бірлесіп зерттеу туралы Келісімге сәйкес жүзеге асырылатын болады.
2006 жылғы 20 қыркүйекте Қазақстан-Түркіменстан-Иран мұнай құбырының жобасы бойынша Үйлестіру комитетінің кезекті отырысы болды, онда Иранның мұнай өңдеу зауыттарында мұнайды өңдеу, теңізбен тасымалдау, Қазақстан мен Иран арасындағы SWAP операциялары бойынша зерттеулердің алғашқы нәтижелері қаралды.
Бірлескен зерттеулер аяқталғаннан кейін нәтижелері экспорттық мұнай құбырларының мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссияның қарауына жіберілетін болады, бұдан кейін егжей-тегжейлі техникалық экономикалық негіздеме жүргізу тұрғысынан алғанда жоба бойынша шешім қабылдау көзделуде.
Қазақстандық жұмыс тобы Қазақстан-Түркіменстан-Иран мұнай құбырын салу жобасын алдын ала зерттеу бойынша жұмыс жүргізіп жатыр.
Жаңа кенорындарды игерумен бірге тауарлық газды шығару мен өндіру көлемі арттырылуда, бұл өз кезегінде, газдың экспорттық әлеуетін арттыруға және ішкі нарықты молықтыруға әкелетін болады.
Қазақстан үшін Шығыс және Солтүстік-Батыс Еуропа, Жерорта теңізі, Қытай көмірсутектерді өткізудің перспективалы нарықтары болып табылады. Барлық осы бағыттарға толық ауқымды серпіліс дамыған және серпінді құбыржол саласынсыз тіпті мүмкін емес. Қазақстан өзінің тәуелсіздік кезеңінде құбыр көлігі мен оның инфрақұрылымын белсенді дамытуда. Онсыз мұнай-газ саласы көмірсутек өндіруді кеңестік кезеңмен салыстырғанда екі еседен астам арттыра алмас еді.
Республиканың газ көлік саласы үшін магистральді газ құбырлары жүйесін, Ресейге, Украинаға, Кавказ мемлекеттері мен Еуропаға қазақстан мен орта азияның газын экспорттық жеткізуге қызмет ететін Орта Азия - Орталық магистральді газ құбырын қайта құру мен жаңғырту жобасы барынша өзекті болып табылады.

16 июня 2006 года подписан Договор , между Республикой Казахстан и Азербайджанской Республикой по поддержке и содействию транспортировке нефти из Республики Казахстан через Каспийское море и территорию Азербайджанской Республики на международные рынки посредством системы Баку-Тбилиси-Джейхан.
В рамках реализации данного проекта предусматривается строительство нефтепровода Ескене - Курык, нефтеналивного терминала в порту Курык с резервуарным парком, а также строительство крупнотоннажных танкеров.
Предполагается, что новая транспортная система обеспечит на начальном этапе транспортировку ежегодно 25 миллион тонн казахстанской нефти с возможным увеличением до 38/60 миллион тонн нефти в год.
Проводятся переговоры между акционерным обществом "НК КазМунайГаз", Шеврон и Северо-Каспийскими подрядчиками по основным принципам сотрудничества и бизнес-структуре проекта "Казахстанская Каспийская система транспортировки".
Нефтепровод Казахстан - Туркменистан - Иран
План работы по проекту будет осуществляться в соответствии с Соглашением о совместных исследованиях по проекту трубопровода Казахстан - Туркменистан - Иран, заключенным 1 ноября 2002 года акционерным обществом "НК КазМунайГаз", TOTAL, JNOC, IMPEX.
20 сентября 2006 года состоялось очередное заседание Координационного комитета по проекту нефтепровода Казахстан - Туркменистан - Иран, на нем рассмотрены предварительные результаты исследований по переработке нефти на Иранских нефтеперерабатывающих заводов, морским перевозкам, SWAP операциям между Казахстаном и Ираном.
После завершения совместных исследований результаты будут направлены на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам экспортных нефтегазопроводов, после чего предполагается принятие решения по проекту в плане проведения детального технико-экономического обоснования.
Казахстанской рабочей группой проводится предварительное исследование проекта строительства нефтепровода Казахстан - Туркменистан - Иран.
С разработкой новых месторождений наращиваются объемы добычи и выработки товарного газа, что в свою очередь повлечет за собой увеличение экспортного потенциала и насыщение внутреннего рынка газа.
Для Казахстана перспективными рынками сбыта углеводородов являются Восточная и Северо-западная Европа, Средиземноморье, Китай. Полномасштабный прорыв на все эти направления просто невозможен без развитой и динамичной трубопроводной отрасли. За период своей независимости Казахстан активно развивает трубопроводный транспорт и его инфраструктуру. Без него нефтегазовая отрасль не смогла бы увеличить производство углеводородов более чем в два раза по сравнению с советским периодом.
Наиболее актуальным для газотранспортной отрасли республики является проект реконструкция и модернизация системы магистральных газопроводов, в особенности магистрального газопровода Средняя Азия-Центр, обслуживающий экспортные поставки казахстанского и среднеазиатского газа для России, Украины, кавказских государств и Европы.

2008 жылға қарай магистралді газ көлік жүйелерімен табиғи газды тасымалдау көлемін жылына 130 млрд. текше метрге дейін, газдың халықаралық транзитінің көлемін жылына 116,6 миллиард текше метрге дейін жеткізу, соның ішінде Орта Азия - Орталық магистральді газ құбырының өткізу қабілетін жылына 60 млрд. текше метрге дейін арттыру жоспарланып отыр.
Елдің энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сыртқы жеткізілімдерге және батыс өңірлерден оңтүстік өңірлерге газды кедергісіз беруге байланысты азайту мақсатында жалпы ұзындығы 1650 км және өткізу қабілеті жылына 10 миллиард текше метр "Бейнеу КС- Бозой КС, Шалқар КС -Самсоновка (Ақбұлақ) КС" магистральді газ құбырын салу мәселесі қаралуда. "ҚазТрансГаз" АҚ 2007 жылдың соңына дейін аяқтау жоспарланып отырған Инвестициялардың негіздемелерін әзірлеп жатыр.
3.3.3. 3-шара. Телекоммуникация саласын және почта байланысын дамыту
2008-2010 жылдары телекоммуникация саласының дамуының негізгі мақсаты телекоммуникацияның бәсекелестік нарығының серпінді дамуына жағдай туғызу және халықты сапалы және қолжетімді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету болып табылады.
Міндеттері:
бәсекелестіктің дамуы және мемлекеттік реттеу тетігін жетілдірумен телекоммуникация саласының бәсекелестік қабілетін көтеру.
телекоммуникациялық инфрақұрылымдарды, оның ішінде ауылдық жерлерде, дамыту.
интернет қызметтерінің дамуына және қолжетімділігіне жағдай жасау.
Жоспарланып отырған іс-шаралар:
Телекоммуникация саласын ырықтандыру және телекоммуникация желілерін дамыту бойынша іс-шаралар жалғастырылатын болады.
ұлттық ақпараттық супермагистраль құрылысын аяқтау жоспарланып отыр, сондай-ақ жергілікті телекоммуникация желісін, ұялы байланыс, деректер беру желісін және Интернет қызметін дамыту және жаңарту жалғастырылатын болады.
Ауылдық байланыс желісін дамытуға және жаңартуға бағытталған ауылдық байланыс залалдарын субсидиялаудың қолданыстағы тәртібіне өзгерістер енгізілетін болады.
"KAZSAT-1" байланыс және хабар тарату спутнигінің сыйымдылығын толтыру бойынша жұмыстар жалғастырылатын болады, сондай-ақ "КАZSАТ-2" спутнигін жасау жөніндегі іс-шаралар жүргізілді.
Байланыс нарығына және қызметтің өзіндік құнына егжей-тегжейлі талдау жүргізілетін болады және телекоммуникация саласын ырықтандыру мен телекоммуникация қызметтеріне тарифтерді қайта теңгерімдеу бойынша іс-шаралар жоспары әзірленді, тіркелген және ұтқыр байланыс, сондай-ақ Интернет-қызмет қызметі рыноктарын "Қазақтелеком" акционерлік қоғамының шектен тыс монополиялауы жойылды.
Ұтқыр байланыс нарығында бәсекелестікті дамыту мақсатында 1800 МГц аумағында радиожиілікті пайдалану бойынша іс-шаралар жүргізілетін болады.
Жергілікті тіркелген байланыс және Интернет-қызмет нарығында бәсекелестік, сондай-ақ осы қызмет түрлеріне тарифтердің төмендеуі басым байланыс операторларының, жергілікті баламалы байланыс операторларының және Интернет провайдерлерінің абоненттік желілеріне регламенттелген тең құқылы қолжетімділік арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Күтілетін нәтижелер:
2008 жылы:

К 2008 году планируется довести объем транспортировки природного газа по магистральным газотранспортным системам до 130 млрд. куб.м в год, объем международного транзита газа - до 116,6 млрд. куб.м в год, в том числе увеличению пропускной способности магистрального газопровода Средняя Азия-Центр до 60 млрд. куб.м в год.
С целью обеспечения энергетической безопасности, уменьшения зависимости от внешних поставок и беспрепятственной подачи газа из западных в южные регионы страны рассматривается вопрос строительства магистрального газопровода "КС Бейнеу-КС Базой, КС Шалкар-КС Самсоновка (Акбулак)" с общей протяженностью 1650 км и пропускной способностью до 10 млрд. куб.м в год. Акционерным обществом "КазТрансГаз" разрабатывается обоснование инвестиций, завершить которое планируется до конца 2007 года.
3.3.3. Мера 3. Развитие отрасли телекоммуникаций и
почтовой связи
Основной целью развития отрасли телекоммуникаций в 2008-2010 годах станет создание условий по динамичному развитию конкурентного рынка телекоммуникаций и обеспечение населения качественными и доступными услугами связи.
Задачи:
развитие конкуренции и повышение конкурентоспособности отрасли телекоммуникаций с совершенствованием механизма государственного регулирования;
развитие телекоммуникационной инфраструктуры, в том числе в сельской местности;
создание условий для развития и доступности услуг Интернет.
Планируемые мероприятия:
Будут продолжены мероприятия по либерализации отрасли телекоммуникаций и развитию сетей телекоммуникаций.
Планируется завершить строительство Национальной информационной супермагистрали, а также продолжить развитие и модернизацию местных сетей телекоммуникаций, сотовой связи, сети передачи данных и услуг Интернет.
В действующий порядок субсидирования убытков сельской связи будут внесены изменения, направленные на развитие и модернизацию сельских сетей связи.
Будут продолжены работы по заполнению емкости спутника связи и вещания "KAZSAT-1", а также проведены мероприятия по созданию спутника "KAZSAT-2".
Будет проведен детальный анализ рынка связи и себестоимости услуг и разработан План мероприятий по либерализации отрасли телекоммуникаций и ребалансированию тарифов на услуги телекоммуникаций, устранена чрезмерная монополизация акционерным обществом "Казахтелеком" рынков услуг фиксированной и мобильной связи, а также Интернет-услуг.
С целью развития конкуренции на рынке мобильной связи будут проведены мероприятия по использованию радиочастот в диапазоне 1800 МГц.
Конкуренция на рынке местной фиксированной связи и Интернет-услуг, а также снижение тарифов на данные виды услуг будут обеспечены посредством регламентированного равноправного доступа к абонентским линиям доминирующих операторов связи альтернативных операторов местной связи и Интернет провайдеров.
Ожидаемые результаты:
в 2008 году:

тіркелген телефон желісінің тығыздығы елдің 100 тұрғынына шаққанда 23 құрайды;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына шаққанда - 60;
жергілікті телекоммуникация желісін цифрландыру деңгейі - 90%;
Интернет пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына шаққанда 10;
2009 жылы:
тіркелген телефон желісінің тығыздығы елдің 100 тұрғынына шаққанда 24 құрайды;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына шаққанда 95;
жергілікті телекоммуникация желісін цифрландыру деңгейі - 95%;
Интернет пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына шаққанда 13;
2010 жылы:
тіркелген телефон желісінің тығыздығы елдің 100 тұрғынына шаққанда 27 құрайды;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына шаққанда 100;
жергілікті телекоммуникация желісін цифрландыру деңгейі - 98%;
Интернет пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына шаққанда 15;
Осының нәтижесінде ақпараттық қоғамның технологиялық негізі ретіндегі тиімді және дамыған телекоммуникациялық инфрақұрылымның экономикалық дамуына мүмкіндік беретін телекоммуникация қызметі нарығының оңтайлы құрылымы жасалатын болады.
Почта байланысы саласында, почта қызметтері нарығында бар үрдістерді ескере отырып баламалы операторлардың пайда болуына, ең алдымен жергілікті почта желілерінде почта саласының инвестициялық тартымды секторға айналуына мүмкіндік беретін жағдай жасау қажет.
Халықты және экономиканың субъектілерін ұсынылатын почта және жинақтау қызметтерінің барлық түрлерімен толық қамтамасыз ету, бірқатар қызметтерге оның ішінде, баспа басылымдарын таратуға тарифтерді азайту және бәсекелестікті дамыту мақсатында 2008-2010 жылдары әлеуетті бәсекелестік қызмет секторының бөлінуін және жергілікті почта желісі операторларының пайда болуы қарастырылған почта қызметі нарығын қайта құрылымдау жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте халыққа тұрған аумағына қарамастан белгіленген сапада қызмет ұсыну кепілдендірілетін, халыққа әмбебап почта қызметін көрсету мәртебесі реттелетін болады.
Сонымен бірге Ұлттық почта операторының магистралдық почта желісінің және инфрақұрылымының одан әрі дамуы мен жаңаруы жалғастырылады, ол үшін Ұлттық почта операторының мына міндеттерді шешуі қажет:
"Қазпочта" АҚ материалдық-техникалық базасын жетілдіру және осы заманғы технологияларды енгізу;
почта-жинақтау қызметтерін ұсыну сапасын көтеру;
осы заманғы банк өнімін және Интернет-бағытталған қызметтерді енгізу үшін көрсетілетін қызметтер аясын кеңейту және технологиялық базасын құру;
почта-жинақтау қызметтерін дамыту үшін қаржы тетіктерін қалыптастыру;
осы заманғы басқару технологияларын енгізу.
Өңірлік желі және магистралдық маршруттарды оңтайландыруды қарастыратын почта жөнелтілімдерін жеткізу жиілігі мен мерзімдерін ұлғайтуды қоса алғанда почта байланысын пайдалану көрсеткіштерін жақсартуға бағытталған іс-шаралар басым деп анықталды.
Көзделген мақсаттарды және алға қойылған міндеттерді орындау почта-жинақтау қызметін көрсету сапасын аса жоғары деңгейде көрсетуге мүмкіндік беретін Ұлттық почта операторының материалдық-техникалық базасын жақсартуға мүмкіндік береді, атап айтқанда:
облыстың ішкі бағыттары бойынша почта тасу жиілігін аптасына 5 ретке дейін, ауданның ішкі бағыттары бойынша аптасына 3 ретке дейін ұлғайтуға;
еліміздің барлық аумағы бойынша почта ақша аударымдары бір күн ішінде жүзеге асырылады, тұтастай алғанда магистралдық бағыттар бойынша почта жөнелтілімдерін жеткізу мерзімі»"күн+4" құрайды.

плотность фиксированных телефонных линий составит 23 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 60 на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 90 %;
плотность пользователей Интернета - 10 на 100 жителей страны;
в 2009 году:
плотность фиксированных телефонных линий составит 24 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 95 на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 95 %;
плотность пользователей Интернета - 13 на 100 жителей страны;
в 2010 году:
плотность фиксированных телефонных линий составит 27 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 100 на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 98 %;
плотность пользователей Интернета - 15 на 100 жителей страны.
В результате будет создана оптимальная структура рынка услуг телекоммуникаций, эффективная телекоммуникационная инфраструктура как технологическая основа информационного общества, способствующая его экономическому развитию.
В отрасли почтовой связи, учитывая тенденции, имеющиеся на рынке почтовых услуг, необходимо создать условия для возникновения альтернативных операторов, в первую очередь в местных почтовых сетях, что предоставить возможность превратить почтовую отрасль в инвестиционно привлекательный сектор.
В целях более полного обеспечения населения и субъектов экономики предоставлением всех видов почтовых и сберегательных услуг, развития конкуренции и снижения тарифов в 2008-2010 годах будет осуществляться реструктуризация рынка почтовых услуг, предусматривающая выделение потенциально конкурентного сектора услуг и возникновение операторов местных почтовых сетей. При этом будет урегулирован статус универсального почтового обслуживания населения гарантированно предоставляемого населению независимо от территории проживания с установленным качеством.
Вместе с тем, будет продолжаться дальнейшее развитие и модернизация магистральной почтовой сети и инфраструктуры Национального оператора почты, для чего необходимо решение Национальным оператором почты следующих задач:
совершенствование материально-технической базы акционерного общества "Казпочта" и внедрение современных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг;
расширение спектра оказываемых услуг и создание технологической базы для внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг;
формирование финансовых механизмов для развития почтово-сберегательных услуг;
внедрение современных технологий управления.
Приоритетными определены мероприятия, направленные на улучшение показателей эксплуатации почтовой связи, включая увеличение частоты и сроков доставки почтовых отправлений, которые предусматривают оптимизацию региональной сети и магистральных маршрутов.
Выполнение намеченных целей и поставленных задач позволит улучшить материально-техническую базу Национального оператора почты, что позволит оказывать почтово-сберегательные услуги на более высоком качественном уровне, в частности:
увеличить частоту перевозки почты по внутриобластным маршрутам до пяти раз в неделю, по внутрирайонным маршрутам до трех раз в неделю;
ускорить перевод почтовых денежных переводов на всей территории страны до одного дня, сроки доставки почтовых отправлений в целом по магистральным направлениям до "день+4".

3.3.4. 4-шара. "Электрондық үкіметті" дамыту
Ақпараттық қоғамды қалыптастыруға Қазақстанның одан әрі алға басуы үшін "электрондық үкімет" қалыптастырудың 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы әзірленетін болады.
2008 жылы мемлекеттік органдардың транзакциялық электрондық қызметтерін көрсету - "электрондық үкімет" дамытудағы үшінші кезеңі басталады.
Осы мақсатпен қызметтің негізгі бағыттары Төлем шлюзін құру мен электрондық төлемді жүргізуді нормативтік құқықтық қамтамасыз етуге, сондай-ақ төлем инфрақұрылымын дамытуға шоғырландырылатын болады.
Тұтастай алғанда электрондық төлемнің инфрақұрылымын құру екінші деңгейдегі банктермен іс-қимылды қамтамасыз етуді ұйымдастыруды, төлем шлюзінің бағдарламалық қамтамасыз етілуін енгізуді және "электрондык үкімет" веб-порталымен және ведомствалар мен әкімдіктердің ақпараттық жүйелерімен оны біріктіруді қамтиды.
"Электрондық үкіметтің" қызмет істеуінің табысты болуы электрондық қызметтерді халықтың қаншалықты қажетсінуіне байланысты болады, бұл Қазақстан үшін ерекше өзекті болып отыр.
Осы міндеттерді шешу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қазандағы N 995 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында ақпараттық теңсіздікті төмендетудің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жалғасатын болады, мыналар оның негізгі нәтижелері болып табылатын:
Қазақстан халқының компьютерлік сауаттылығының деңгейін 20 %-ға жеткізу;
Қазақстанда Интернет және е-пайдаланушылардың деңгейін 20 %-ға жеткізуді;
азаматтардың күнделікті өмірінде ақпараттық ресурстардың маңызын арттыру.
Күтілетін нәтижелер:
Қазақстан 2008 жылы ішінара "транзакцияның болуы" элементтері бар "интерактивтің болуының" 3-кезеңіне қол жеткізген мемлекет ретінде тұғырландырылатын болады.
Интерактивті кезеңді іске асыру Қазақстанды е-үкіметтің барынша тиімді жүйелерін құрған 60 елдің қатарына шығарады.
2008-2010 жылдарға арналған транзакциялық кезеңді іске асыру шеңберінде мынадай нәтижелерге қол жеткізу болжануда:
"электрондық үкімет" инфрақұрылымының құрамдас бөліктерімен біріктірілген және азаматтардың қажеттілігіне бағытталған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесін дамытуға;
мемлекеттік органдардың қосарласқан немесе қажетсіз операцияларынан бас тартуға әкелуге тиіс жетілдірілген нормативтік базаға;
Қазақстан Республикасы халқының Интернет желісінде қатысуы кеңейіп, кемінде 20 %-ды құрайды, бұл осы кезең үшін әлемдегі елдердің көрсеткішімен сәйкес келеді;
азаматтардың кез келген нүктеден кез келген мемлекеттік органмен операция жүргізуін қамтамасыз ететін транзакциялық қызметтерді дамытуға.

3.3.4. Мера 4. Развитие "электронного правительства"
Для дальнейшего продвижения Казахстана к формированию информационного общества будет разработана Государственная программа формирования "электронного правительства" на 2008-2010 годы.
В 2008 году начнется третий этап в развитии "электронного правительства" - оказание транзакционных электронных услуг госорганов.
В этих целях, основные направления деятельности будут сконцентрированы на нормативно-правовом обеспечении проведения электронных платежей и создании Платежного шлюза, а также развитии платежной инфраструктуры.
В целом построение инфраструктуры электронных платежей включает в себя нормативно-правовое и организационное обеспечение взаимодействия с банками второго уровня, внедрение программного обеспечения Платежного шлюза и его интеграцию с веб-порталом "электронного правительства" и информационными системами ведомств и акиматов.
Успех функционирования "электронного правительства" будет зависеть от того, насколько электронные услуги будут востребованы населением, что особенно актуально для Казахстана.
Для решения данных задач будет продолжена реализация Программы снижения информационного неравенства в Республике Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2006 года N 995, основными результатами которой являются:
достижение 20 % уровня компьютерной грамотности населения Казахстана;
достижение в Казахстане 20 % уровня пользователей е-услугами и Интернет;
повышение значимости информационных ресурсов в повседневной жизни граждан.
Ожидаемые результаты:
К 2008 году Казахстан будет позиционироваться как государство, достигшее третьего этапа "Интерактивное присутствие" с частичными элементами "транзакционного присутствия".
Реализация интерактивного этапа позволит вывести Казахстан в 60 стран, построивших наиболее эффективные системы е-правительства.
В рамках реализации транзакционного периода на 2008-2010 годы прогнозируется достижение следующих результатов:
развитые информационные системы государственных органов, ориентированные на потребности граждан и интегрированные с компонентами инфраструктуры "электронного правительства";
усовершенствованная нормативная база, которая должна привести к отказу от дублирующихся или ненужных операций государственных органов;
расширение присутствия населения Республики Казахстан в сети Интернет составит не менее 20 %, которое соответствует для данного этапа показателя мировых стран;
развитие транзакционных услуг, позволяющих проведение операций гражданину из любой точки с любым государственным органом.

3.4. 4-басымдық. Экономиканы жаңғырту және әртараптандыру
3.4.1. 1-шара. Отын-энергетикалық ресурстарды және энергетикалық сектордың әлеуетін ұтымды пайдалану
Тау-кен өндіру өнеркәсібі
2008-2010 жылдары мұнай өнеркәсібінің негізгі мақсаты жаңғыртуды жүргізу, өндірістің озық технологияларын пайдалану және енгізу есебінен саланың серпінді дамуы болып табылады.
Мұнай өнеркәсібінде Каспий теңізінің қазақстандық секторының көмірсутек ресурстарын тиімді игеруді және ірі кенорындарында мұнай өндіруді арттыруды қамтамасыз ету үшін мынадай міндеттер шешілетін болады:
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1095 Жарлығымен қараңыз.U101105 бекітілген Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасының екінші кезеңін, (2006-2010 жылдар) іске асыру; Қараңыз.U101105
мұнай-газ кешені үшін бәсекеге қабілетті тауарлар мен қызметтерді ұсыну үшін жоғары дәрежелі қосылған құны бар салаларды дамытуға жағдайлар туғызу;
мұнай мен газды тереңдетіп өңдеуді дамыту және мұнай өнімдерін өндіруді ұлғайту.
Мұнай өндіру көлемін ұлғайту мақсатымен қабаттардан мұнай өндіруді арттыру үшін, сондай-ақ энергетикалық және еңбек шығындарын азайтатын техникалық құралдарды, жаңа әдістер мен технологияларды енгізу жалғасатын болады.
Газ ресурстарын ұтымды пайдалану және экологиялық жүктемені төмендету мақсатымен жер қойнауын пайдаланушылардың ілеспе газды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды орындауымен жағатын газдың көлемін төмендетуді қамтамасыз ету жөнінде белсенді жұмыс жүргізілетін болады.
2009 жылға қарай алауларда газ жағу 7 еседен астам қысқарады және 430 млн. куб. метрді құрайды.
Күтілетін нәтижелер:
көмірсутектердің барланған қорларының өсуін қамтамасыз ету және өндіруін тұрақты жоғары деңгейге шығару;
Каспий құбыр консорциумының мұнай құбырларын кеңейтуді көздейтін көмірсутектерін тасымалдаудың мультимодальді экспорттық жүйесін құру жөнінде жұмыстарды жалғастыру, Ақтау - Баку - Тбилиси - Джейхан бағыты бойынша мұнай тасымалдау жүйесін құру, Қазақстан-Қытай құбыр құрылысының жобасы бойынша жұмыстарды жалғастыру (ІІ-кезең).
Теңіз кенорнында шикі мұнайды айдауды және екінші буынды зауыт құрылысының жобасын аяқтау.
Павлодар мұнай-химия зауытында қуаты сағатына 20 мың текше метрді сутегі өндірісінің қондырғысы бойынша құрылыс жұмыстарын жалғастыру, бұл дизель отынын сумен тазалау қондырғысын сутекпен жабдықтау проблемасын шешуге және күкірт қоспаларынан тауарлық өнімдерді тазалау дәрежесін ұлғайтуға және өнім сапасын ЕВРО еуропалық стандарттарға дейін көтеруге мүмкіндік туғызады.

3.4. Приоритет 4. Модернизация и диверсификация экономики
3.4.1. Мера 1. Рациональное использование
топливно-энергетических ресурсов и потенциала
энергетического сектора
Горнодобывающая промышленность
В 2008-2010 годы основной целью нефтяной промышленности является динамичное развитие отрасли за счет проведения модернизации, использования и внедрения передовых технологий производства.
В нефтяной промышленности для обеспечения эффективного освоения углеводородных ресурсов Казахстанского сектора Каспийского моря и подъема нефтедобычи на крупных месторождениях будут решаться следующие задачи:
реализации второго этапа (2006-2010 годы) Государственной программы освоения казахстанского сектора Каспийского моря, утвержденной Указом см.U101105 Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095; см.U101105
создание условий для развития отраслей с высокой степенью добавленной стоимости для предоставления конкурентоспособных товаров и услуг для нефтегазового комплекса;
развитие глубокой переработки нефти и газа и увеличение производства нефтепродуктов.
С целью увеличения объемов добычи нефти будет продолжено внедрение новых методов и технологий для повышения нефтеотдачи пластов, а также технических средств, снижающих энергетические и трудовые затраты.
С целью рационального использования ресурсов газа и снижения экологической нагрузки будет проводиться активная работа по обеспечению снижения недропользователями объемов сжигаемого газа с выполнением мероприятий по утилизации добываемого газа.
К 2009 году сжигание природного газа в факелах сократится более чем в 7 раз и составит 430 миллион куб.м.
Ожидаемые результаты:
обеспечение роста разведанных запасов углеводородов и выведение добычи на стабильно высокий уровень;
продолжение работ по созданию мультимодальной экспортной системы транспортировки углеводородов, предусматривающей расширение нефтепровода Каспийский трубопроводный консорциум, создание системы транспортировки нефти по маршруту Актау - Баку - Тбилиси - Джейхан, продолжение работ по проекту строительства трубопровода Казахстан - Китай (II-этап).
завершение проекта строительства завода второго поколения и закачки сырого газа на месторождении Тенгиз.
продолжение строительных работ на Павлодарском нефтехимическом заводе по установке производства водорода мощностью 20 тысяч куб.м/час, что позволит решить проблему снабжения водородом установки гидроочистки дизельного топлива и увеличить степень очистки товарных продуктов от соединений серы и повышения качества продукции до европейских стандартов ЕВРО.

Шымкент мұнай өңдеу зауытында зауытты дамытудың перспективалық жоспары әзірленуде, оған сәйкес ағымдағы жылдың соңына дейін 2008-2009 жылдары құрылысы жүргізілетін зауытты жаңғыртудың техникалық-экономикалық негіздемесінің әзірлігін аяқтау жоспарлануда, ол әлемдік стандарттарға сәйкес өндірілген өнімнің сапасын жақсартуға, жоғары қосылған құнмен шығарылатын мұнай өнімдерінің ассортиментін кеңейтуге мүмкіндік береді.
Газ саласында жобаларды іске асырудың басты мақсаты газ өндіруді ұлғайтудан және ішкі ресурстарды ұтымды пайдаланудан әлеуметтік-экономикалық нәтиженің, сондай-ақ ішкі нарықтың қажеттілігін толық қамтамасыз ету мен елдің экспорттық әлеуетін одан әрі өсіру мақсатында газ көлік жүйесінің транзиттік мүмкіндіктерін арттыру болып табылады, ол мынадай бағыттар бойынша жұмысты көздейді:
Кенорындарында ілеспе өндірілетін газды барынша кәдеге жаратуды қамтамасыз ету және қажетті экологиялық талаптарды қамтамасыз ете отырып мұнай мен газ конденсатын өндіру жөніндегі қуаттарды одан әрі ұлғайту үшін мүмкіндіктер жасау.
Электр энергетикасын, табиғи және сұйытылған газды жеткізу жөнінде елдің энергетикалық тәуелсіздігіне қол жеткізу, сондай-ақ мұнай-химия өнімдерінің жекелеген түрлері бойынша импорт алмастыру бағдарламасын іске асыру.
Табиғи газды тұтынудың бұрынғы қалыптасқан мөлшерін қалпына келтіре отырып тарату желісінің деңгейінде табиғи газбен республика халқы мен өнеркәсіп кәсіпорындарын апатсыз және үздіксіз жабдықтауды және жаңа өңірлерді газдандыру есебінен газ нарығын одан әрі дамытуды қамтамасыз ету.
Табиғи газдың өсіп келе жатқан көлемінің халықаралық транзитін қамтамасыз ету үшін республиканың газ көлігі магистралінің транзиттік қуатын дамыту және қолданыстағы құбыр жүйесінің активтерін неғұрлым тиімді пайдалану.
Табиғи және сұйытылған газ бойынша елдің экспорттық әлеуетін, сондай-ақ өндірілген газ бен тереңдете өңделген газ өнімінің ілеспелі құрамдас бөлігін ұлғайды.
Жоғарыда көрсетілген мақсатқа жету үшін нақты ұйымдастыру-техникалық іс-шаралары мен инвестициялық жобаларды іске асыру көзделеді, ол мына міндеттерді шешуді көздейді:
Газ қорлары бойынша ресурстық әлеуетті ұлғайту және ілеспе газды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды енгізе отырып жаңа газ және мұнай-газ кен орындарын игерумен оны өндіру қуаттылығын дамыту.
Импорт алмастыру бағдарламасы шеңберінде сұйытылған газ өндіру мен мұнай-химияның басқа да өнімдерінің көлемін ұлғайта отырып өндірілетін газды өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі қуаттарды жаңғырту және жаңадан салу.
Жаңа аумақтарды газдандырудың өңірлік бағдарламасын әзірлеу және іске асыру мен коммуналдық шаруашылықта, электр энергетикада, автокөлікте және т.с. газды пайдалану саласын кеңейту.
Оларды пайдаланғанда техникалық және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін газ көлігі жүйесінің объектілерін техникалық жаңғырту жөніндегі шараларды іске асыру, сондай-ақ жаңа газ құбырларын салу мен сыртқы нарыққа табиғи газды тасымалдау жөніндегі экспорттық бағыттарды белгілеу.
Газ саласының нормативтік базасын қайта қарау, табиғи газды тасымалдау кезінде газ тасымалдау жүйесі субъектілерінің ұйымдық құрылымдарын оңтайландыру және тариф белгілеу жүйесін жетілдіру.
Салаға мамандарды тарту үшін жағдай жасау.
Көмір саласындағы негізгі мақсат жер қойнауын ұтымды пайдалану, көмір кенорындарын игерудің озық технологияларын енгізу есебінен көмір өнімдеріне отандық және шетелдік тұтынушылардың сұранысын қамтамасыз ету болып табылады.

на Шымкентском нефтеперерабатывающем заводе разрабатывается перспективный план развития завода, в соответствии с которым планируется завершить подготовку технико-экономического обоснования реконструкции завода в 2008-2009 годах, что позволит улучшить качество производимой продукции в соответствии с мировыми стандартами, расширить ассортимент выпускаемых нефтепродуктов с высокой добавленной стоимостью.
Главной целью в реализации проектов в газовой отрасли является повышение социально-экономического эффекта от увеличения добычи и рационального использования внутренних ресурсов газа, а также транзитных возможностей газотранспортной системы в интересах более полного обеспечения потребностей внутреннего рынка и дальнейшего увеличения экспортного потенциала страны, что предполагает работу по следующим направлениям:
Обеспечение максимальной утилизации попутно добываемого газа на месторождениях и создание возможностей для дальнейшего наращивания мощностей по добычи нефти и газового конденсата с обеспечением необходимых экологических требований.
Достижение энергетической независимости страны по поставкам электроэнергии, природного и сжиженного газа, а также реализация программы импортозамещения по отдельным видам продукции нефтехимии.
Обеспечение безаварийного и бесперебойного снабжения населения и промышленных предприятий республики природным газом на уровне распределительных сетей с восстановлением ранее сложившихся объемов потребления природного газа и дальнейшего развития рынка газа за счет газификации новых регионов.
Развитие транзитных мощностей газотранспортных магистралей республики для обеспечения возрастающих объемов международного транзита природного газа и более эффективное использование имеющихся активов трубопроводной системы.
Увеличение экспортного потенциала страны по поставкам природного и сжиженного газа, а также сопутствующих компонентов добываемого газа и продуктов глубокой переработки газа.
Для достижения вышеуказанной цели предполагается реализация комплекса конкретных организационно-технических мероприятий и инвестиционных проектов, предусматривающих решение следующих задач:
Наращивание ресурсного потенциала по запасам газа и развитие мощностей по его добыче с разработкой новых газовых и нефтегазовых месторождений с внедрением мероприятий по утилизации попутных газов.
Реконструкция существующих и создание новых мощностей по переработке и утилизации добываемого газа с увеличением объемов выработки сжиженного газа и другой продукции нефтехимии в рамках программы импортозамещения.
Разработка и реализация региональных программ газификации новых территорий и расширение сферы использования газа в коммунальном хозяйстве, в электроэнергетике, в автотранспорте.
Реализация мер по технической реконструкции объектов газотранспортной системы для обеспечения технической и экологической безопасности при их эксплуатации, а также строительство новых газопроводов и отработка экспортных маршрутов по транспортировке природного газа на внешние рынки.
Пересмотр нормативной базы газовой отрасли, оптимизация организационной структуры субъектов газотранспортной системы и совершенствование системы тарифообразования при транспортировке природного газа.
Создание условий для привлечения специалистов в отрасль.
Основной целью в угольной отрасли является обеспечение спроса отечественных и зарубежных потребителей в угольной продукции за счет рационального использования недр, внедрения передовой технологии разработки угольных месторождений.

Осы мақсатқа жету үшін 2008-2010 жылдары мынандай міндеттер шешілетін болады:
қазіргі шахталық және карьерлік қорларды жаңғырту, пайдасы жоқ шахталарды жабу;
көмір өндіру техникалары мен технологияларын жетілдіру;
көмірді тереңдете өңдеу технологияларын енгізу, ілеспе пайдалы қазбаларды кешенді пайдалану және шетелдік және отандық инвесторларды тарта отырып шахталық метанды өндіру;
ферроқорытпаларды ендіру үшін шұбаркөл көмірінің негізінде жылына 300 мың тоннаға дейінгі көлемде арнайы кокс өндіру;
Екібастұз таскөмір бассейні мен Шұбаркөл көмір кенорнын игеру және кен шығарудың кешенді жоспарларын орындау;
Қабылданған шаралар көмір өндіру көлемін 2006 жылғы 96,3 миллион тоннадан 2010 жылы 100 миллион тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Атом өнеркәсібі
Мақсаты - еліміздің өскелең қажеттіліктерін және түпкілікті өніммен нарыққа шығуын қамтамасыз ететін еліміздің энергетикалық әлеуетін арттыру.
Міндеті - атом энергетикасының негізін жасау.
Уран кеніштерін, уран өндіруші саланың және оған шектес аудандардың инфрақұрылымдары мен әлеуметтік салаларын дамытудың инвестициялық бағдарламаларын орындау жалғасады.
Уран отынын Қытайға жеткізу туралы келіссөздерді одан әрі жүргізу.
2008-2010 жылдары бірлескен кәсіпорындарда мыналар бойынша қызметтер жалғасатын болады:
табиғи уран өндіру бойынша - "Ақбастау" бірлескен кәсіпорны" акционерлік қоғамы;
Қазақстанның, Ресейдің және үшінші елдердің нарығына шағын және орташа қуатты атом реакторлық қондырғылары бар энергетикалық блоктарының инновациялық жобаларын игеру және жылжыту бойынша - "Атом станциялары" акционерлік қоғамы;
байытылған уранды өндіру және уранды байыту жөнінде қызметтер көрсету бойынша - "Уран байыту орталығы" жабық акционерлік қоғамы.
Іс-шараларды іске асыру Қазақстанға:
Қазақстан аумағындағы сияқты, басқа елдердің аумағында да реакторлардың мүлде жаңа түрлерін әзірлеуге, салуға, қолдауға қатысуға мүмкіндік береді;
әлемдегі ең арзан табиғи уранды байыту технологияларына қол жеткізетін болады, бұл Қазақстан аумағында отын жинақтауларын өндіру үшін пайдаланылатын өзінің байытылған уранын алуға мүмкіндік береді.
2008-2009 жылдары "ҮМЗ" акционерлік қоғамы базасында конденсаторлар шығаратын әлемдік жетекші Кеmet фирмасымен бірлесіп тантал конденсаторлар өндірісін құру мүмкіндігі қаралуда. Бұл аса сапалы өңделген өнім жасауға мүмкіндік береді және сыйымдылығы үлкен конденсаторлық ұнтақтарды өткізуді қамтамасыз етеді, оны өндіру қазіргі кезде "ҮМЗ" акционерлік қоғамының тантал өндірісінде жасалуда.
Отандық бериллий нарығын дамыту үшін құрамында бериллий бар материалдарды дамыту бойынша жұмыстар жүргізілетін болады. Осыған байланысты»"Қазатомөнеркәсіп" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы бериллийді қолдану мүмкіндіктерін зерттеуге кірісті.

Для достижения этой цели в 2008-2010 годах будут решаться следующие задачи:
модернизация существующего шахтного и карьерного фонда, закрытие нерентабельных шахт;
совершенствование техники и технологии добычи угля;
внедрение технологий глубокой переработки угля, комплексного использования попутных полезных ископаемых и добычи шахтного метана с привлечением иностранных и отечественных инвесторов;
производство спецкокса в объеме до 300 тысяч тонн в год на базе шубаркольского угля для производства ферросплавов;
выполнение комплексных проектов освоения и разработки Экибастузского каменноугольного бассейна и Шубаркольского угольного месторождения;
Принятые меры позволят довести объем добычи угля с 96,3 миллион тонн в 2006 году до 100 миллион тонн в 2010 году.
Атомная промышленность
Цель - повышение энергетического потенциала страны, обеспечивающего растущие потребности страны и выход на рынок с конечным продуктом.
Задача - создание основ атомной энергетики.
Продолжится выполнение инвестиционной программы развития урановых рудников, инфраструктуры и социальной сферы уранодобывающих и прилегающих к ним районов.
Проведение дальнейших переговоров о поставках уранового топлива в Китай.
В 2008-2010 годах будет продолжена деятельность на совместных предприятиях по:
добыче природного урана - акционерное общество "Совместное предприятие "Акбастау";
разработке и продвижению на рынок Казахстана, России и третьих стран инновационных проектов энергоблоков с атомными реакторными установками малой и средней мощности акционерного общества "Атомные станции";
производству обогащенного урана и предоставлению услуг по обогащению урана - закрытое акционерное общество "Центр по обогащению урана".
Реализация мероприятий позволит Казахстану:
участвовать в разработке, строительстве, сопровождении совершенно новых типов реакторов, как на территории Казахстана, так и на территории других стран;
иметь доступ к наиболее дешевой в мире технологии обогащения природного урана, что позволяет получать собственный обогащенный уран для производства топливных сборок на территории Казахстана.
В 2008-2009 годах рассматривается возможность создания производства танталовых конденсаторов на базе акционерного общества "УМЗ" совместно с ведущим мировым производителем конденсаторов - фирмой Kemet. Это позволит создавать продукт высокого передела и обеспечит сбыт высокоемких конденсаторных порошков, производство которых создается в настоящее время на танталовом производстве акционерного общества "УМЗ".
Для развития отечественного бериллиевого рынка будет проводится работа по развитию бериллий содержащих материалов. В связи с этим акционерное общество "Национальная компания "Казатомпром" приступило к исследованию возможностей применения бериллия.

2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар:
Қазақстанда атом электр станциялары құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу (12,4 млрд. теңге);
Ангарск қаласында "Уран байыту орталығы" қазақстан-ресей бірлескен кәсіпорнының уран байытатын өндірістерге арналған жобалау-сметалық құжаттамаларын әзірлеу.
Электр энергетикасы саласы
Мақсат - экономика мен Қазақстан халқының электр және жылу энергиясына қажеттілігін қамтамасыз ету.
2008-2010 жылдары Қазақстанның электр энергетикасының бар қуат көздерін жаңғырту және жаңа қуат көздерін енгізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экспорттық және транзиттік мүмкіндіктерін іске асыру электр энергетикасы саласының міндеттері болып табылады.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2007 жылғы 31 мамырдағы өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасының 2007-2015 жылдарға арналған электр энергетикасы саласын дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарымен 2008-2010 жылдары электр энергетикасы объектілерін қайта құру, кеңейту, техникалық қайта жарақтау мен жаңа құрылыс бойынша жобаларды іске асыру көзделуде.
Электр энергиясын өндіру секторында:
мемлекеттік жеке серіктестіктің концессиялық негізінде Астана қаласында жылу электро орталығының-3, Қарағанды қаласында жылу электро орталығының-4, Балқаш жылу электро станциясын, Қызылорда газ турбиналық электро станциясының, Бұлақ және Кербұлақ су электро станциясының құрылыстарын бастау көзделіп отыр;
республикалық және жергілікті бюджеттердің, сондай-ақ "Самұрық" акционерлік қоғамының мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамының және инвесторлардың қаражаты есебінен Алматының ЖЭО-1, ЖЭО-2, ЖЭО-3 қайта жаңарту, жаңғырту және кеңейту және жалғастырғыш жылу магистралін және электр желілері объектілерін салу жүзеге асырылатын болады;
меншік иелері қаражатының есебінен Рудный ЖЭО-да (кеңейтілу 63 МВт), Өскемен ЖЭО-да, (кеңейту 80 МВт), Қарағанды 1-МАЭС-те жыл сайын (3x50 МВт) турбиналарды іске қосу, сондай-ақ блоктарды кезең-кезеңімен жаңалау, Екібастұз ГРЭС-1-де жұмыс істемейтін N 8-блокты қалпына келтіру және Ақсу РРЭС-інде блоктарды кезең-кезеңімен қайта жаңалау.
Бұдан басқа, меншік иелері қаражатының есебінен Қарағандының ЖЭО-2 және ЖЭО-3 тиісінше 185 және 140 МВт кеңейту белгіленіп отыр.
Электр энергиясын беру және тарату секторында:
"Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің 500 кВ екінші желісін салуды аяқтау;
"Солтүстік Қазақстан - Ақтөбе облысы" 500 кВ өңіраралық электр беру желісін салуды аяқтау;
Ұлттық электр желілерін жаңғырту жобасының 1-кезеңін аяқтау;
энергетикалық тарату компаниялары желілеріндегі техникалық қайта жарақтау және жаңа құрылыстар салу.
Республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қазақстанда шамамен Маңғыстау атом энергетикалық комбинатының алаңында атом электр станциялары құрылысының және Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының Қорғас, Көксу, Шілік, Күршім, Майдантал, сарқырамаларында су электр станцияларының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу қажет.
Бұдан басқа, Қостанай және Батыс Қазақстан өңірлерінде жылу станцияларын салу негізділігіне техникалық-экономикалық зерттеулер жүргізу қажет.
Қайта құру, техникалық қайта жарақтандыру және жаңа құрылыс бойынша келесі жылдары да электр энергетикасы салаларындағы жобаларды іске асыру көзделуде.

Мероприятия на 2008-2010 годы:
разработка технико-экономического обоснования строительства атомной электростанции в Казахстане (12,4 млрд. тенге);
разработка проектно-сметной документации для производства по обогащению урана совместного казахстанско-российского предприятия "Центр по обогащению урана" в городе Ангарск.
Электроэнергетическая отрасль
Цель - обеспечение потребности экономики и населения Казахстана в электрической и тепловой энергии.
Основными задачами в электроэнергетической отрасли в 2008-2010 годы станут развитие электроэнергетики Казахстана путем реконструкции существующих и ввода новых генерирующих мощностей, а так же реализация экспортных и транзитных возможностей Республики Казахстан.
Планом мероприятий по развитию электроэнергетической отрасли Республики Казахстан на 2007-2015 годы, утвержденным распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 мая 2007 года N 147-р, предусматривается реализация в 2008-2010 годы проектов по реконструкции, расширению, техническому перевооружению и новому строительству объектов электроэнергетики.
В секторе производства электроэнергии:
на концессионной основе государственного-частного партнерства предусматривается начать строительство теплоэлектроцентрали ТЭЦ-3 города Астаны, теплоэлектроцентрали ТЭЦ-4 города Караганды, Балхашской тепловой электростанции, второй очереди Кызылординской газотурбинной электростанции, Кандыагашской газотурбинной электростанции, Булакской и Кербулакской гидроэлектростанций;
за счет средств республиканского и местного бюджетов, а также акционерное общество "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" и инвесторов будут осуществляться реконструкция, модернизация и расширение Алматинских теплоэлектроцентралей ТЭЦ-1, ТЭЦ-2, ТЭЦ-3 и строительство соединительной тепломагистрали и электросетевых объектов;
за счет средств собственников предусматривается ввод турбин на Рудненской теплоэлектроцентрали (расширение на 63 МВт), Усть-Каменогорской теплоэлектроцентрали (расширение до 80 МВт), Карагандинской государственной районной электрической станции ГРЭС-1 (расширение 3x50 МВт), а также поэтапная реконструкция энергоблоков, восстановление неработающих энергоблоков N 1, N 2, N 8 на Экибастузской государственной районной электрической станции ГРЭС-1 и поэтапная реконструкция энергоблоков на Аксуской государственной районной электрической станции.
Кроме того, за счет средств собственников намечается расширение Карагандинских теплоэлектроцентралей ТЭЦ-2 и ТЭЦ-3 на 185 и 140 МВт соответственно.
В секторе передачи и распределения электроэнергии предусматривается:
завершение строительства второй линии 500 кВ транзита "Север-Юг";
завершение строительства межрегиональной линии электропередачи 500 кВ "Северный Казахстан - Актюбинская область";
завершение первого этапа проекта модернизации Национальной электрической сети;
техническое перевооружение и новое строительство в сетях распределительных энергетических компаний.
За счет средств республиканского и местного бюджета необходима разработка технико-экономических обоснований строительства в Казахстане атомной электростанции, предположительно на площадке Мангистауского атомного энергетического комбината и каскадов гидроэлектрических станций на реках Хоргос, Коксу, Чилик, Курчум, Майдантал Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей.
Кроме того, необходимо проведение технико-экономических исследований обоснования строительства тепловой станции в Костанайском и Западно-Казахстанском регионах.
В последующие годы также предусматривается реализация проектов в сфере электроэнергетической отрасли по реконструкции, техническому перевооружению и новому строительству.

3.4.2. 2-шара. Экономика секторларын индустриялық-инновациялық дамуы
Ескерту. 3.4.2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.16 N 463 Қаулысымен.
Өңдеу өнеркәсібін дамыту
Мақсат - Индустриалдық-инновациялық даму стратегиясының екінші кезеңін іске асыру.
Индустриалдық-инновациялық даму стратегиясының екінші кезеңі бәсекеге қабілетті өндірісті жаппай қарау мәселелерін шешуі тиіс.
Міндеттер:
2008-2010 жылдары өңдеуші өнеркәсіпте жылдық орташа өсу қарқынын 103-105%-дан кем емес мөлшерде қамтамасыз ету;
2010 жылға қарай қайта өңдеу өнеркәсібінің өнеркәсіп өнімінің жалпы көлеміндегі үлес салмағын 38,8%-ға жеткізуді қамтамасыз ету;
жоғарғы шектегі өңдеуші сектордың тартымдылығын:
ынталандыру шаралары (салықтық, кедендік, инвестициялық және т.б.);
кредиттік қаржыландырудың қол жетерлік көздерін қамтамасыз ету;
кадрлармен, әсіресе кәсіби-техникалық бағыттағы, қамтамасыз ету мәселелерін шешу арқылы арттыру;
серпінді жобаларды іске асыруды:
әр өңірдің ерекшелігін, минералды және кадрлар ресурстарының, сондай-ақ өткізу нарығының болуын есепке ала отырып өндірістік күштерді перспективті орналастыру картасын әзірлеу;
өндірістік объектілерді жаппай іске қосуды инфрақұрылымдық қолдау арқылы жеделдету.
Қойылған міндеттерден басқа 2008-2010 жылдары келесі жұмыстар жалғасады:
технологияларды жаңарту негізінде өнеркәсіптің технологиялық деңгейін арттыру үшін тікелей инвестициялар тарту; инновациялық инфрақұрылымды, ғылымды қажетсінетін өндірістер құру және олардың негізінде өнеркәсіпте жаңа жоғары технологиялық секторларды кезең-кезеңімен қалыптастыру;
өнім сапасы мен сапаны басқарудың халықаралық стандарттарына өтуді қамтамасыз ету;
ішкі және сыртқы нарықта өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, тауар өндірудің номенклатурасы мен көлемін ұлғайту;
қосылған құны жоғары өнім шығару жөніндегі өндірісті ұйымдастыру.
2006 жылмен салыстырғанда 2010 жылы мыналар күтіледі:
өңдеуші өнеркәсіпте өндірілген өнімнің жалпы қосылған құнының көлемінің нақты алғанда 1,2 есе өсуі;
өңдеуші өнеркәсіпке жыл сайынғы инвестициялардың көлемін 1,5 есеге ұлғайту;
шикізаттық емес экспорттың көлемін 1,4 есеге ұлғайту;
өңдеуші өнеркәсіптің негізгі қорларының орташа тозу көрсеткішін кемінде 10 %-ға азайту;
өңдеуші өнеркәсіптегі еңбек өнімділігін кемінде 30 %-ға ұлғайту;
өңдеуші өнеркәсіпте бестен астам»"серпінді" жобаларды іске асыру.
Кластерлік даму (басым салалар бөлінісінде)
2008-2010 жылдары тағам өнімдері, тоқыма өнеркәсібі, құрылыс материалдары, металлургиялық өнімдер, мұнай-газ машина жасау, туристік қызметтер және көліктік-логистикалық қызметтер кластерлік дамуы 2005 жылы бекітілген олардың жоспарларының негізгі бағыттарына сәйкес болады.
Мұнай-газ машиналарын жасау

3.4.2. Мера 2. Индустриально-инновационное развитие
секторов экономики
Развитие обрабатывающей промышленности
Цель - реализация второго этапа Стратегии индустриально-инновационного развития.
Второй этап Стратегии индустриально-инновационного развития должен решить вопросы массового создания конкурентоспособных производств.
Задачи:
обеспечение в обрабатывающей промышленности среднегодовых темпов роста в 2008-2010 годах не ниже 103-105 %;
обеспечить доведение доли обрабатывающей промышленности в общем объеме промышленной продукции до 38,8 % к 2010 году;
повышение привлекательности обрабатывающего сектора высоких переделов посредством:
стимулирующих мер (налоговых, таможенных, инвестиционных);
обеспечения доступных источников кредитного финансирования;
решения вопросов кадрового обеспечения, особенно профессионально-технического направления.
Ускорить реализацию прорывных проектов путем:
разработки карты перспективного размещения производственных сил с учетом специфики каждого региона, наличия минеральных и кадровых ресурсов, а также рынков сбыта;
инфраструктурной поддержки массового запуска промышленных объектов.
Помимо поставленных задач в 2008-2010 годах будет продолжено:
привлечение прямых инвестиций для повышения технико-технологического уровня промышленности на основе обновления технологий; создания инновационной инфраструктуры, наукоемких производств и на их основе поэтапное формирование новых высокотехнологичных секторов промышленности;
обеспечение перехода к международным стандартам качества продукции и управления качеством;
повышение конкурентоспособности продукции на внутреннем и внешнем рынках, увеличение номенклатуры и объемов производства товаров;
организация производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью.
К 2010 году по сравнению с 2006 годом ожидается:
увеличение валовой добавленной стоимости обрабатывающей промышленности в 1,2 раза в реальном выражении;
увеличение ежегодного объема инвестиций в обрабатывающую промышленность в 1,5 раза;
увеличение объема несырьевого экспорта в 1,4 раза;
снижение показателя среднего износа основных фондов обрабатывающей промышленности не менее, чем на 10 %;
увеличение производительности труда в обрабатывающей промышленности не менее чем на 30 %;
реализация более пяти "прорывных" проектов в обрабатывающей промышленности.
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16.05.2008 N 463 .
Кластерное развитие (в разрезе приоритетных отраслей)
В 2008-2010 годах кластерное развитие производства пищевых продуктов, текстильной продукции, строительных материалов, металлургической продукции, продукции нефтегазового машиностроения, транспортно-логистических услуг и туристских услуг будет соответствовать основным направлениям их планов, утвержденных в 2005 году и мастер - планов, утвержденных в 2006 году.
Нефтегазовое машиностроение

2008-2010 жылдары мұнай-газ машиналарын жасау кластерін дамыту бойынша іс-шаралар жоспары шеңберінде машина жасау саласында 13 инвестициялық жобаны іске асыру жоспарланып отыр.
Жергілікті кәсіпорындарда жабдықтарды, қосалқы бөлшектерді және мұнай-газ саласы үшін қызмет көрсетулердің игерілуі мүмкін негізгі түрлері анықталды.
Орта мерзімді перспективада мынадай өндірістерді іске асыру жоспарланып отыр:
"ҚазҚұбырөнеркәсіп" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде сорғылық-сығымдау құбырларын және оларға муфталар өндірісін ұйымдастыру;
"БҚМЖК" акционерлік қоғамының газ сығымдайтын станциялар мен газ толтыратын кәсіпорындар үшін жабдықтар шығару;
"Металлбұйымдары" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде металконструкцияларын ыстықтай мырыш жалату бойынша қызметтерді өндіруді ұйымдастыру;
"БҚМЖК" акционерлік қоғамының колтюбингілік қондырғыларды кешенді өндіруі;
химиялық реагенттерді дозамен беретін қондырғыларды өндіру.
Металлургия
2008 жылы металлургия кластерін дамыту мен құру жоспары шеңберінде Теміртау қаласында Индустриялдық парк құру жобасын іске асыру жалғасады.
Қазіргі кезде "Silicium Kazakhstan" компаниясының металл кремний өндіру бойынша жоба Индустриалды паркте іске асырылуы жоспарланып отырған алғашқы "серпілісті" жобалардың бірі болып табылады.
Орта мерзімді кезеңде индустриалды аймақты жобалармен толықтыру бойынша жұмыс жалғасатын болады. Жаңа кәсіпорындардың қызметі металлургияда 4-5 қайта бөліс өнімдерін, қосылған құны жоғары машина жасау өндірісіне бағытталатын болады. Бұл ретте, отандық және шет елдік ғалымдар мен конструкторлар әзірлеген инновациялық технологиялар қолданылатын болады.
Көліктік логистика
Мақсат - Қазақстан экономикасы мен халқының тасымалдарға және транзиттік тасымалдардың әлемдік нарықтарында табысты бәсекелестікке баламалы талаптарына және көліктік кешен қызметінің даму деңгейіне қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Көліктік-логистикалық қызметтер кластерінің ерекшелігі күшінде оның оқшаулануы аумақтық-функционалдық сипатқа және өз ерекшелігіне ие: біріншіден, кластердің шешуші буыны жеткізу бағыттары, жүк ағындарының жолын кесу және туындатудың ірі тораптары болады, екіншіден кластердің әрекетін көліктік-логистикалық және қосымша қызметтерді көрсететін кәсіпорындар орналасқан барлық аумақтарға тарату қажет.
Бірінші кезеңде екі пилоттық жобаны іске асыру көзделеді: Алматы қаласында көліктік-логистикалық орталықты және жаңа Еуразиялық көліктік бастама "NELTI" ұйымдастыру.
Екінші кезеңде клиентке көліктік-экспедициялық қызмет көрсетудің кешенді жүйесін құру көзделеді: көліктік-экспедициялық қызмет көрсетуге тапсырыстар қабылдаған кезде жоспарлы, тасымалдау, коммерциялық және есептік операцияларды әзірлеу және ресімдеу.
Кластерді дамытуды қамтамасыз ету үшін мынадай іс-шаралар кешенін жүргізу көзделеді:
халықаралық теміржол дәліздерін халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес келтіру және өткізу қабілеттілігін ұлғайту;
автомобиль жолдарының желілерін оңтайландыру жөніндегі зерттеулер жүргізу;
контейнерлік және интер-мультимодалдік тасымалдаулардың дамуын жетілдіру;
тасымалдаулардың динамикасы мен қауіпсіздігінің мониторингі үшін көліктік деректер базасымен ақпараттық-талдамалық жүйелерді жасау;
жылжымалы құрамды жаңарту және жаңғырту үшін жеке инвестицияларды тарту.
Тоқыма өнеркәсібі
Оңтүстік Қазақстан облысында»"Оңтүстік" арнайы экономикалық аймақ ұйытқы болып табылатын "Тоқыма өнеркәсібі" кластерін кезең-кезеңімен іске асыру жүзеге асырылатын болады.

В рамках плана мероприятий по развитию кластера нефтегазового машиностроения в 2008-2010 годах планируется реализовать 13 инвестиционных проектов в сфере машиностроения.
Определены основные виды возможного освоения на местных предприятиях оборудования, запасных частей и услуг для нефтегазовой отрасли.
В среднесрочной перспективе запланированы к реализации следующие производства:
организация производства насосно-компрессорных труб и муфт к ним товариществом с ограниченной ответственностью "КазТрубпром";
производство оборудования для газокомпрессорных станций и газоперекачивающих предприятий акционерным обществом "ЗКМК";
организация услуг по горячему цинкованию металлоконструкций товариществом с ограниченной ответственностью "Металлоизделия";
комплексное производство колтюбинговых установок акционерным обществом "ЗКМК";
производство установок дозированной подачи химических реагентов.
Металлургия
В рамках плана развития и создания металлургического кластера в 2008 году продолжится реализация проекта создания Индустриального парка в городе Темиртау.
В настоящее время одним из первых "прорывных" проектов, планируемых к реализации в Индустриальном парке, является проект по производству металлического кремния компании "Silicium Kazakhstan".
В среднесрочном периоде будет продолжена работа по наполнению проектами индустриальной зоны. Деятельность новых предприятий будет направлена на производство продукции 4-5 передела в металлургии, машиностроения с высокой добавленной стоимостью. При этом будут применяться инновационные технологии, разработанные отечественными и зарубежными учеными и конструкторами.
Транспортная логистика
Цель - обеспечение достижения уровня развития и деятельности транспортного комплекса, адекватного требованиям экономики и населения Казахстана в перевозках и успешной конкуренции на мировых рынках транзитных перевозок.
В силу специфики кластера транспортно-логистических услуг его локализация имеет территориально-функциональный характер и свою специфику: во-первых, решающим звеном кластера, станут маршруты доставки, крупные узлы пересечения и зарождения грузопотоков, во-вторых, действие кластера необходимо распространить на всю территорию, где расположены предприятия, оказывающие транспортно-логистические и вспомогательные услуги.
На первом этапе предусматривается реализация двух пилотных проектов: организация транспортно-логистического центра в городе Алматы и новая Евразийская транспортная инициатива "NELTI".
На втором этапе предполагается создание комплексной системы транспортно-экспедиционного обслуживания клиента: подготовка и оформление плановых, перевозочных, коммерческих и расчетных операций при получении заказа на транспортно-экспедиционное обслуживание.
Для обеспечения развития кластера предусматривается проведение комплекса мероприятий:
приведение международных железнодорожных коридоров в соответствие с требованиями мировых стандартов и увеличение пропускной способности;
проведение исследований по оптимизации сети автомобильных дорог;
совершенствование развития контейнерных и интер-мультимодальных перевозок;
создание информационно-аналитической системы с транспортной базой данных для мониторинга динамики и безопасности перевозок;
создания тренажерных центров морского и речного транспорта;
привлечение частных инвестиций на обновление и модернизацию подвижного состава.
Текстильная промышленность
В Южно-Казахстанской области будет осуществляться поэтапно реализация кластера "Текстильная промышленность", ядром которого является специальная экономическая зона "Оңтүстік".

Бірінші кезең, 2007 - 2009 жылдар: инфрақұрылымдарды салу, инвестициялар тарту, арнайы экономикалық аймақ (бұдан әрі - АЭА) аумағында кәсіпорындар құрылысын бастау.
Екінші кезең, 2010-2012 жылдар: кәсіпорындар құрылысын салу және АЭА аумағында инвестициялық жобаларды іске асыру; 65 млрд. теңге көлемінде инвестициялар тарту.
2008 жылы АЭА инфрақұрылымының 2,9 млрд. сомасына бірінші кезеңінің құрылысын салу жалғасады, ол аяқталған соң АЭА аумағында инвестициялық жобаларды іске асыру жоспарлануда. АЭА құру және дамыту бойынша жұмысқа "Оңтүстік" ӘКК тартылатын болады.
Құрылыс материалдары
Қазақстанда соңғы жылдары тұрғын үй, өндірістік ғимараттар, әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілердің, жолдардың және басқа құрылыс көлемінің өсуі байқалуда.
2008-2010 жылдары құрылыс материалдары өнеркәсібін дамыту бағдарламасын іске асыру жалғасатын болады.
"Құрылыс материалдары" пилоттық кластерін жасау мен дамыту жөніндегі жоспарда заңнамалық сипаттағы жалпы жүйелік мәселелерден және жалпы салалық іс-шаралардан басқа, 3 пилоттық кластер айқындалды.
"Астана қаласының құрылыс материалдары" индустриялық аймағы құрылды.
Алматы облысында акционерлік қоғам түріндегі кластер құрылды, саланың жұмыс істеп тұрған кәсіпорындары оның құрылтайшысы болады. Бірлестік әмбебап маркетинг базасын құру мен өнімнің жаңа бәсекеге қабілетті түрлерін өндіруді ұйымдастыруға инвестициялар тартудан бастап кластерге барлық қатысушылар үшін шикізатты, жинақтауыштарды көтерме саудада сатып алу есебінен өнімнің өзіндік құнын төмендетуге дейінгі мәселелердің кең ауқымын шешетін болады.
Қызылорда облысында қуаттылығы жылына 180 мың тонна флоат-шыны өндіру бойынша зауыт құрылысы жөніндегі жобаны іске асыру базасында кластер құрылды. Зауытты пайдалануға беру 2009 жылдың 2-тоқсанына жоспарланып отыр, коммерциялық қуаттылыққа - 2010 жылы қол жеткізіледі.
Тамақ өнеркәсібі
Мақсат - ішкі өндірісті кеңейту және интеграциялық байланыстарды қалыптастыру және мемлекеттік реттеулерді жетілдіру негізінде отандық тамақ өнеркәсібі өнімдерінің ішкі өндірісін және бәсекелестігін арттыруын кеңейту үшін жағдайлар жасау.
Міндеттер:
агроиндустриялық технологиялар негізінде шикізат базасын дамыту;
инновациялық және жоғары технологиялық өндірісті енгізу;
халықаралық үйлестірілген техникалық регламенттер мен стандарттар әзірлеу;
ішкі және сыртқы рыноктағы сатулардың көлемін кеңейту;
отандық тамақ өнімдерінің брэндтерін қалыптастыру;
мемлекеттік реттеудің нормативтік құқықтық базасы мен тетіктерін жетілдіру.
Республиканың негізгі астық белдеуі Ақмола, Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстарында экспортқа бағытталған дәнді дақылдарды қайта өңдеу кластерін дамыту.
Мақсат - өндіріс қуаттарын жаңғырту және сыртқы нарыққа экспорт көлемін көбейту есебінен астықты қайта өңдеу және оның өнімдерін өңдеу кешенділігін арттыру.
Міндеттер:
экспортқа шығарушылар - дәнді дақылдарды қайта өңдеушілер кластерін құру;
қайта өңделген астық өнімдерін сыртқы рынокқа жылжыту бойынша ұйымдастыру шараларын іске асыру;
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарын экономикалық қолдау шараларын қолдану;
астықты тереңдетіп қайта өңдеу жөніндегі өндірістерді дамыту.
Іс-шаралар:
республикада астықты қайта өңдеудің экспорттық әлеуетін ұлғайтудың мемлекеттік стратегиясын әзірлеу;
Қазақстан ұнын саяси қамқорлыққа алу, дипломатиялық корпустар мен Қазақстан Республикасының сауда өкілдіктерін тарту;
техникалық мәселелерді шешу (жылжымалы құрамдарды беру, оның сапасы).
Күтілетін нәтижелер:
сыртқы нарықтарда Қазақстан өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
қайта өңделген астық өнімдері экспортының келемін ұлғайту;
отандық компаниялар арасындағы теріс пиғылды бәсекелестікті төмендету және баға демпингін жою;
құрғақ клейковина өндірісі көлемін ұлғайту.
Алматы, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарында бәсекеге қабілетті жеміс-көкөніс кластерін дамыту.
Мақсат - жеміс-көкөніс өнімдері өндірісін ұлғайту, ішкі рынокты қанықтыру және жеміс-көкөніс өнімдерін қайта өңдеуді дамыту.
Міндеттері:
таза сұрыпты отырғызылатын көшеттерді және тұқымдарды өсіру үшін көкөніс дақылдарының жеміс питомниктері мен тұқым шаруашылығын қалпына келтіру мен дамыту;
сапа және ауыл шаруашылығы шикізаты мен тамақ өнімдері зертханаларының материалдық техникалық базасын жақсарту;
жеміс-жидек дақылдары және жүзімнің көп жылдық көшеттерін сақтау;
ISО және НАССР сапа манеджменті жүйесін сертификаттау және енгізу, халықаралық үйлестірілген техникалық регламенттер мен стандарттар дайындау;
қайта өңдеуге жарамды жеміс-көкөніс дақылдары өндірісін ұлғайту;
жеміс-көкөніс өнімдерін қайта өңдеу бойынша өндірістерді ұйымдастыру және дамыту.
Іс-шаралар:
таза сұрыпты отырғызу көшеттері мен тұқымдарды өсіру үшін жеміс питомниктерін және көкөніс дақылдарының тұқым шаруашылығын қайта қалпына келтіру және дамыту шараларын әзірлеу;
қайта өңдеуге жарамды жеміс-көкөніс дақылдары тұқымдарының өндірісін ұлғайту жөніндегі шараларды әзірлеу;
Алматы облысының Қарасай ауданының Шамалған ауылында және Еңбекшіқазақ ауданының Шелек ауылында жеміс-көкөніс өнімдерін қайта өңдеу бойынша екі зауыт салу;
Қазақстанның сертификациялау жөніндегі органдары мойындайтын тамақ өнімдеріне берілген сертификаттарды тану рәсімдерін жеңілдету;
жеміс-көкөніс өнімдері өндірісінің инфрақұрылымын қалыптастыру бойынша шаралар әзірлеу;
көкөніс сақтау қоймаларын қалпына келтіру;
тұқым шаруашылығы шаруашылықтарын дамыту;
ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарларын ұйымдастыру;
ауыл шаруашылығы шикізаттары мен тамақ өнімдерінің сынақ зертханалары үшін оларды ИЛАК мүше - органы ретінде халықаралық (180 17025) тіркеуге дайындау үшін персоналдарын даярлау.
Күтілетін нәтижелер
жеміс-көкөніс өнімдерін қайта өңдеу мен өндірісінің көлемін ұлғайту, ішкі азық түлік нарықтарын қанықтыру және экспорттың үлес салмағын арттыру.
Қостанай облысында экспортқа бағытталған бәсекеге қабілетті сүт кластерін дамыту.
Мақсат - сүттің жалпы өндірісі көлеміне шаққандағы оны қайта өңдеу үлесін ұлғайту.
Міндеттер:
облыстың ауылдық округтарында мал түрлерінің аудандастыру бағыты бойынша базалық шаруашылықтар ұйымдастыру;
шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылау жөніндегі зертханалар базасын дамыту, оларды техникалық қайта жарақтандыру;
облыстық бюджет қаражатынан асыл тұқымды мал басын сатып алуды субсидиялау.
Іс-шаралар:
мына жолдармен сүт бағытындағы орта - ірі тауарлы шаруашылықтардың дамуын ынталандыру:
мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау;
арнайы техника мен жабдықтар лизингіне кредит беру (жемазық жинау комбайндары, азық араластырғыштар, азық таратқыштар, сауу агрегаттары, суытқыштар, пастеризаторлар, транспортерлар, автосуарғыштар, арнайы автокөліктер);
ауылшаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі кәсіпорындарға олардың айналым қаражатын толтыруға берілген кредиттер бойынша екінші деңгейдегі банктердің сыйақы ставкаларын субсидиялау;
ISО және НАССР негізіндегі сапа менеджменті жүйесін әзірлеуге, енгізуге, сертификаттауға тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының шығындарын субсидиялау;
ғылыми-өндірістік орталықтардың сүт өнімдерінің жаңа түрлерін, оның ішінде, қойытылған сүт өндіру технологияларын әзірлеу.
Күтілетін нәтижелер
мал табыны құрылымында жоғары өнімді асыл тұқымды мал басының және мал шаруашылығында қарқынды және өнеркәсіптік технологиялар бойынша жұмыс істейтін шаруашылықтардың үлес салмағын арттыру;
эпизоотиялық салауаттылық, өнімді сату нарығына бөгетсіз шығу;
сүт өнімдерінің бәсекеге қабілетті жаңа түрлерін өндіру, ішкі нарықты қанықтыру.
Туризм
Мақсат - сырттан келушілер туризмі және ішкі туризм көлемін ұлғайту есебінен мемлекет пен халық кірісінің тұрақты өсуін, халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшін бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру.
Міндеттер:
туризм инфрақұрылымын дамыту;
туризмді мемлекеттік реттеу мен қолдаудың тиімді тетігін жасау;
елдің тартымды туристік имиджін қалыптастыру.

Первый этап, 2007-2009 годы: строительство инфраструктуры, привлечение инвестиций, начало строительства предприятий на территории специальной экономической зоны (далее - СЭЗ).
Второй этап, 2010-2012 годы: строительство предприятий и реализация инвестиционных проектов на территории СЭЗ; привлечение инвестиций в объеме 65 млрд. тенге.
В 2008 году продолжится строительство первой очереди инфраструктуры СЭЗ на сумму 2,9 млрд. тенге, после его завершения, планируется реализация инвестиционных проектов на территории СЭЗ. К работе по созданию и развитию СЭЗ будет привлечена СПК "Оңтүстік".
Строительные материалы
В последние годы в Казахстане наблюдается рост объемов строительства жилья, производственных сооружений, объектов социально-культурного назначения, дорог.
В 2008-2010 годах будет продолжена реализация Программы развития промышленности строительных материалов.
В Плане по созданию и развитию пилотного кластера "Строительные материалы", помимо общесистемных вопросов законодательного характера и общеотраслевых мероприятий, определены 3 пилотных кластера.
Создана индустриальная зона "Строительные материалы в городе Астана".
В Алматинской области создан кластер, в виде акционерного общества, его учредителями являются действующие предприятия отрасли. Объединение будет решать широкий спектр вопросов, от создания универсальной маркетинговой базы и привлечения инвестиций на организацию производства конкурентоспособной продукции до снижения себестоимости продукции за счет оптовых закупок сырья, комплектующих для всех участников кластера.
В Кызылординской области создан кластер на базе реализации проекта по строительству завода по производству флоат-стекла, мощностью 180 тысяч тонн стекла в год. Ввод в эксплуатацию завода планируется во втором квартале 2009 года, достижение коммерческой мощности - в 2010 году.
Пищевая промышленность
Цель - создание условий для расширения внутреннего производства и повышения конкурентоспособности продукции отечественной пищевой промышленности на основе формирования интеграционных связей и совершенствования государственного регулирования.
Задачи:
развитие сырьевой базы на основе агроиндустриальных технологий;
внедрение инновационных и высокотехнологичных производств;
разработка технических регламентов и стандартов, гармонизированных с международными;
расширение объемов продаж на внутреннем и внешних рынках;
формирование брэндов отечественной пищевой продукции;
совершенствование нормативной правовой базы и механизмов государственного регулирования.
Развитие экспортоориентированного зерноперерабатывающего кластера в основном зерновом поясе республики - Акмолинской, Костанайской и Северо-Казахстанской областях
Цель - повышение комплексности переработки зерна и продуктов его переработки за счет модернизации производственных мощностей и увеличение объемов экспорта на внешние рынки.
Задачи:
создание кластера экспортеров - зернопереработчиков;
реализация организационных мер по продвижению продуктов переработки зерна на внешние рынки;
применение мер экономической поддержки предприятий, перерабатывающих сельскохозяйственную продукцию;
развитие производств по глубокой переработке зерна.
Мероприятия:
разработка государственной стратегии увеличения экспортного потенциала зернопереработки республики;
проведение политики протекционизма казахстанской муки, привлечение дипломатического корпуса, торговых представительств Республики Казахстан;
решение технических вопросов (подача подвижного состава, качество).
Ожидаемые результаты:
повышение конкурентоспособности продукции Казахстана на внешних рынках;
увеличение объемов экспорта продуктов переработки зерна;
снижение недобросовестной конкуренции между отечественными компаниями и устранение демпинга цен;
увеличение объемов производства сухой клейковины.
Развитие конкурентоспособного плодоовощного кластера в Алматинской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях
Цель - увеличение производства плодоовощной продукции, насыщение внутреннего рынка и развитие переработки плодоовощной продукции.
Задачи:
восстановление и развитие плодопитомников и семеноводства овощных культур для выращивания чистосортного посадочного материала и семян;
улучшение материально-технической базы лабораторий качества и безопасности сельскохозяйственного сырья и продуктов питания;
закладка многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда;
внедрение и сертификация систем менеджмента качества на базе ISO и НАССР, подготовка технических регламентов и стандартов, гармонизированных с международными;
увеличение производства пригодных к переработке сортов плодоовощных культур;
организация и развитие производств по переработке плодоовощной продукции.
Мероприятия:
разработка мер по восстановлению и развитию плодопитомников и семеноводства овощных культур для выращивания чистосортного посадочного материала и семян;
разработка мер по увеличению производства пригодных к переработке сортов плодоовощных культур;
строительство двух заводов по переработке плодоовощной продукции в селе Шамалган Карасайского района и селе Шелек Енбекшиказахского района Алматинской области;
упрощение процедур признания сертификатов пищевого оборудования, выданных признаваемыми Казахстаном органами по сертификации;
разработка мер по формированию инфраструктуры производства плодоовощной продукции:
восстановление овощехранилищ;
развитие семеноводческих хозяйств;
организация оптовых рынков сельскохозяйственной продукции;
подготовка персонала испытательных лабораторий по сельхозсырью и пищевой продукции для подготовки их к международной (ISO 17025) аккредитации иностранным признанным органом - членом ILAC.
Ожидаемые результаты:
увеличение объема производства и переработки плодоовощной продукции, насыщение внутреннего продовольственного рынка и повышение доли экспорта.
Развитие конкурентоспособного экспортоориентированного молочного кластера в Костанайской области
Цель - увеличение доли переработки молока к общему объему его производства.
Задачи:
организация в сельских округах области базовых хозяйств по районированному направлению вида животных;
развитие лабораторной базы по контролю качества сырья и готовой продукции, их техническое переоснащение;
субсидирование покупки племенного поголовья из средств областного бюджета.
Мероприятия:
стимулирование развития средне-крупнотоварных хозяйств молочного направления путем:
субсидирования повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
кредитования лизинга специализированной техники и оборудования (кормоуборочные комбайны, кормо-смесители, кормораздатчики, доильные агрегаты, охладители, пастеризаторы, транспортеры, автопоилки, спецавтотранспорт);
субсидирования ставки вознаграждения банков второго уровня по кредитам, выдаваемым предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств;
субсидирования затрат предприятий пищевой промышленности на разработку, внедрение и сертификацию систем менеджмента качества на базе ISO и НАССР;
разработки научно-производственными центрами технологий производства новых видов молокопродуктов, в том числе концентрированного молока.
Ожидаемые результаты:
повышение в структуре стада высокопродуктивного племенного поголовья и доли хозяйств, работающих в животноводстве по интенсивным и промышленным технологиям;
эпизоотическое благополучие, беспрепятственный выход на рынки сбыта продукции;
производство новых видов конкурентоспособной молочной продукции, насыщение внутреннего рынка.
Туризм
Цель - создание конкурентоспособной туристской индустрии для обеспечения занятости населения, стабильного роста доходов государства и населения за счет увеличения объемов въездного и внутреннего туризма.
Задачи:
развитие инфраструктуры туризма;
создание эффективного механизма государственного регулирования и поддержки туризма;
формирование привлекательного туристского имиджа страны.

Тұтастай алғанда мақсат пен міндеттерді іске асыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 231 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында Туризмді дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде қамтамасыз етілетін болады.
Туризмнің инфрақұрылымын дамыту саласында мынадай шаралар қабылданатын болады:
Алматы, Ақмола, Оңтүстік Қазақстан облыстарында туризм инфрақұрылымы объектілерінің құрылысы бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуді қамтамасыз ету;
Каспийде жағажай туризмін дамыту мақсатында Кендірлі аралында демалыс аймағын жайластыру жөнінде шаралар қабылдау;
Елдің тартымды туристік имиджін қалыптастыру саласында:
қазақстандық туристік өнімді туристік қызмет көрсетулердің әлемдік нарығына ілгерілету қамтамасыз етілетін;
ішкі және сыртқы нарықтарда қазақстандық туристік өнімді кең ауқымда жарнамалық-ақпарат қызмет бойынша жұмыстар жалғасатын болады;
Туризмді мемлекеттік реттеу мен қолдаудың тиімді тетігін жасау саласында мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:
Алматы қаласы және Алматы облысының үлгісімен өңірлерде туризмді дамыту жөніндегі мастер-жоспар әзірлеуді қамтамасыз ету;
туристік қызмет саласындағы ұлттық заңнамаларды жетілдіру және халықаралық стандарттармен, оның ішінде келу және ішкі туризмді дамыту, визалық және тіркеу рәсімдерін, шекара бақылауын оңайлату мәселелері бойынша үйлестіру.
Болжанатын нәтижелер:
2010 жылға қарай белгіленген іс-шаралар нәтижесінде бәсекеге қабілетті туристік индустрия құрылатын болады, Қазақстанның әлемдік туристік нарық жүйесіне кіруіне ықпалын тигізетін ұлттық туристік өнімнің тартымдылығы артады, 2010 жылға қарай ішкі туризм бойынша 4 млн. туристке дейін, сыртқы туризм бойынша 6 млн. туристке дейін тұрақты ағыны қамтамасыз етілетін болады.
Кіру туризмі есебінен туризм саласында 2008 жылы 447,6 мың адамнан 2010 жылы 499,4 мың адамға дейін жұмыспен қамтамасыз етіледі.
Ғылым, технология және инновациялардың дамуы
Ғылымды, технологияны және инновацияны дамытудың негізгі мақсаты - жаңа білімді тиімді дамыту мен пайдалануды қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті ұлттық инновациялық жүйенің негізін құру болып табылады.
Қазақстан ғылымының дамуы ғылыми және инновациялық қызмет үшін осы заманғы инфрақұрылымды құруды, сондай-ақ ғылыми мекемелер мен жоғары оқу орындарының ғылыми әлеуетінің ықпалдасуын қамтамасыз етуді көздейді.
Ғылым саласында саясатты іске асыру Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы N 348 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында ғылымды дамытудың 2007-2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылатын болады.

В целом решение цели и задач будет обеспечиваться в рамках реализации Государственной программы развития туризма в Республике Казахстан на 2007-2011 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года N 231.
В области развития инфраструктуры туризма будут приняты следующие меры:
обеспечение разработки проектно-сметной документации строительства объектов инфраструктуры туризма в Алматинской, Акмолинской, Южно-Казахстанской областях;
принятие мер по обустройству зоны отдыха на острове Кендерли в целях развития пляжного туризма на Каспии.
В области формирования привлекательного туристского имиджа страны будет:
обеспечено продвижения казахстанского туристского продукта на мировой рынок туристских услуг;
продолжена работа по широкомасштабной рекламно-информационной деятельности казахстанских туристических продуктов на внутреннем и внешнем рынках.
В области создания эффективного механизма государственного регулирования и поддержки туризма будут проведены следующие мероприятия:
обеспечение разработки мастер-планов по развитию туризма в регионе, на примере города Алматы и Алматинской области;
совершенствование и гармонизация национального законодательства в области туристской деятельности с международными стандартами, в том числе по вопросам развития въездного и внутреннего туризма, упрощения визовых и регистрационных процедур и пограничного контроля.
Прогнозируемые результаты:
В результате намеченных мер к 2010 году будет создана конкурентоспособная туристская индустрия, повышена привлекательность национального туристического продукта, которая будет способствовать вхождению Казахстана в систему мирового туристского рынка, обеспечен к 2010 году стабильный поток туристов по внутреннему туризму до 4 миллион туристов, по въездному туризму до 6 миллион туристов.
За счет въездного туризма будет обеспечено занятость населения в сфере туризма 447,6 тысяч человек в 2008 году до 499,4 в 2010 году.
Развитие науки, технологий и инноваций
Основной целью развития науки, технологий и инноваций является создание основ конкурентоспособной национальной инновационной системы, обеспечивающей эффективное развитие и использование новых знаний.
Развитие казахстанской науки предусматривает создание современной инфраструктуры для научной и инновационной деятельности, а также обеспечение интеграции научного потенциала научных организаций и вузов.
Реализация политики в области науки будет осуществляться в соответствии с Государственной программой развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года N 348.

2008-2009 жылдары:
қолданбалы ғылымды қаржыландыру саласындағы озық тәжірибе мен білімді енгізу, әлемдік деңгейдегі күрделі ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді дамыту саласындағы басқару әдістерін жетілдіру жөнінде нысаналы бағытта жұмыс жүргізу;
қабылданған халықаралық практикаға сәйкес білімді молықтыру және отандық кадрлар даярлау жүйесі болатын университеттік ғылымды дамыту;
жеке бастама үшін бағдар ретінде ғылыми және ғылыми-техникалық дамудың белгілі бір мемлекеттік басымдықтары шеңберінде халықаралық стандарттар негізінде ұлттық ғылыми зертханалардың қызметін мемлекеттік саясат пен жүзеге асыру жөніндегі жұмыстар жалғастырылатын болады;
Осының нәтижесінде:
басымды ғылыми бағыттар бойынша жоғары оқу орындарының жанынан ашық типті бес ұлттық ғылыми зертхана және инженерлік бейінді 15 зертхана ашылатын болады;
бес басымды бағыттар бойынша ұлттық компаниялармен бірлескен арнайы ғылыми-техникалық бағдарлама іске асырылады;
шетелдік ғалымдармен ұйымдарды, халықаралық бағдарламалар мен жобаларды, оның ішінде шетелдегі қазақ диаспорасының өкілдерін тарта отырып, ғылыми жобалар іске асырылады.
Технологияларды және инновацияларды дамыту саласындағы негізгі міндеттер:
үлкен мультипликативтік тиімділігі бар жаңа жоғары технологиялық және жүйе құрайтын өндірістерді дамыту, оның ішінде»"серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру;
өңдеуші өнеркәсіптің ғылымды қажетсінуін арттыру және бизнестің инновациялық-кәсіпкерлік белсенділігін ынталандыру;
нақты экспорттық»"тауашаларды" айқындау және бағындыру жолымен қазақстандық тауарлар сыртқы нарықтарға экспансиясын ынталандыру.
Жоспарланып отырған іс-шаралар:
Мультипликативтік тиімділігі бар жаңа жоғары технологиялық және жүйе құрайтын өндірістерді дамыту, оның ішінде "серпілісті" инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында мыналар көзделеді:
жоғары қосылған құны, мультипликативтік тиімділігі мен экспорттық әлеуеті бар экономиканың құрылымын өзгертуге қабілетті бірқатар жобаларды айқындайтын "серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру жөніндегі бас жоспарды әзірлеу;
"серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыруға, ел аумағында 5-6 кластер жасауға және дамытуға ірі отандық бизнесті тарту әрі оның шағын және орта бизнеспен өзара іс-қимылын ынталандыру;
шекара маңы аудандарында, өнеркәсіптік-сауда және қаржылық белсенді орталықтарда жаңа сауда-экономикалық аумақтар құру және дамыту;
өңірлердің индустриялық саясатын іске асыруға әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың белсенді қатысуы;
қаржы институттарын ұлттық және өңірлік деңгейлерде ірі инвестициялық жобаларды іске асыруға тарту;
жер қойнауын пайдалану саласындағы қазақстандық сервистік нарықты дамыту жөнінде пәрменді шаралар әзірлеу.
Минералдық шикізат кешенінің аралас және ілеспе өндірістерін, мұнай-химия саласын, машина жасауды, химия, жеңіл өнеркәсіпті және өңдеуші өнеркәсіптің басқа да салаларын дамытуға ерекше көңіл бөлінеді.
Орта мерзімді перспективада мұнай-химия өндірісін әлемдік деңгейде одан әрі дамытуға мүмкіндік беретін тұңғыш әлемдік кластағы интеграцияланған мұнай-химия кешені құрылады.
Өңдеуші өнеркәсіптің ғылымды қажетсінуін арттыру және бизнестің инновациялық-кәсіпкерлік белсенділігін ынталандыру үшін мыналар көзделуде:
отандық инновациялық әзірлемелерді, оның ішінде гранттық қаржыландыру мен тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді бірлесіп қаржыландыру есебінен институционалды және қаржылық қамтамасыз ету;
технологиялардың, оның ішінде шетелдік технологиялардың трансфертін ынталандыру;
патенттік белсенділікті арттыру, технопарктер мен бизнес-инкубаторларды нығайту бойынша іс-шаралар әзірлеу;
авторлық құқықтарды, патенттер мен сауда белгілерін қорғау саласындағы барлық халықаралық конвенцияларды тануды қоса алғанда, өркениетті технологиялар нарығын дамыту үшін жағдай қалыптастыру;
ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін экономиканың нақты секторына беру тетігін әзірлеу;
отандық кәсіпорындар мен Қазақстандағы және шет елдегі технологиялар нарығы арасында жалғастырушы буын болатын технологияларды коммерциялау офисін, сондай-ақ автоматтандырылған жобалау жүйесін пайдаланып конструкторлық бюролар мен жобалау ұйымдарының желілерін ашу;
ұлттық ғылыми-техникалық ақпаратқа, регламенттерге, дерекқорларға және инновациялық қызметке қажетті басқа да көздерге ашық қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында инновациялар мен патенттер банкін қалыптастыру.
Венчурлік қаржыландыруды дамыту, отандық және шетелдік венчурлік қорлардың қызметін құру және жандандыру жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Мемлекет тарапынан венчурлік индустрияны дамытуға белсенді жәрдемдесу ұлттық экономикада инновацияларды құру және капиталдандыру процестерін жеделдетуге бағытталады.
"Қазына" АҚ шетелден жоғары технологиялық компанияларды сатып алу және республика аумағына өндірістердің бір бөлігін орналастыру жөнінде жұмыс жүргізеді.
Технологиялық парктер желісін құру және дамыту жөніндегі, оның ішінде»"Ақпараттық технологиялар паркі" АЭА екінші кезегін салу, парктің инфрақұрылымын қалыптастыру, технологиялық толықтыру жөніндегі жұмыстар жалғастырылады.

В 2008-2009 годах будет продолжена работа по:
проведению целенаправленной работы по внедрению передового опыта и знаний в области финансирования прикладной науки, совершенствованию управленческих методов в области развития сложных научных исследований и разработок мирового уровня;
развитию университетской науки, которая в соответствии с принятой международной практикой призвана стать системой воспроизводства знаний и подготовки отечественных кадров;
осуществлению деятельности национальных научных лабораторий на основе международных стандартов в рамках определенных государственных приоритетов научного и научно-технического развития как ориентиров для государственной политики и частной инициативы.
В результате будут:
созданы пять национальных научных лабораторий открытого типа и 15 лабораторий инженерного профиля при высших учебных заведениях по приоритетным научным направлениям;
реализованы совместные с национальными компаниями специальные научно-технические программы по пяти приоритетным направлениям;
реализованы научные проекты с привлечением иностранных ученых и организаций, международные программы и проекты, в том числе с привлечением представителей казахской диаспоры за рубежом.
Основные задачи в области развития технологий и инноваций:
создание новых высокотехнологичных и системообразующих производств с большим мультипликативным эффектом, в том числе реализация "прорывных" инвестиционных проектов;
повышение наукоемкости обрабатывающей промышленности и стимулирование инновационно-предпринимательской активности бизнеса;
стимулирование экспансии казахстанских товаров на внешние рынки путем определения и завоевания конкретных экспортных "ниш".
Планируемые мероприятия:
С целью развития новых высокотехнологичных и системообразующих производств с большим мультипликативным эффектом, в том числе реализации "прорывных" инвестиционных проектов предполагается:
разработка генерального плана по реализации "прорывных" инвестиционных проектов, который определит ряд проектов, способных изменить структуру экономики, имеющих высокую добавленную стоимость, мультипликативный эффект и экспортный потенциал;
привлечение крупного отечественного бизнеса к реализации "прорывных" инвестиционных проектов, создание и развитие 5-6 кластеров на территории страны и стимулирование его взаимодействия с малым и средним бизнесом;
создание и развитие новых торгово-экономических зон в приграничных районах, центрах промышленно-торговой и финансовой активности;
активное участие социально-предпринимательских корпораций в реализации индустриальной политики регионов;
привлечение финансовых институтов к реализации крупных инвестиционных проектов на национальном и региональном уровне;
разработка действенных мер по развитию казахстанского сервисного рынка в сфере недропользования.
Особое внимание будет уделено развитию смежных и сопутствующих производств минерально-сырьевого комплекса, нефтехимической отрасли, машиностроения, химии, легкой промышленности и других отраслей обрабатывающей промышленности.
В среднесрочной перспективе будет создан первый интегрированный нефтехимический комплекс мирового класса, который позволит в дальнейшем развивать нефтехимические производства мирового уровня.
Для повышения наукоемкости обрабатывающей промышленности и стимулирования инновационно-предпринимательской активности бизнеса предусматривается:
институциональное и финансовое обеспечение отечественных инновационных разработок, в том числе путем грантового финансирования и софинансирования опытно-конструкторских разработок;
стимулирование трансферта технологий, в том числе зарубежных;
разработка мероприятий по повышению патентной активности, укреплению технопарков и бизнес-инкубаторов;
создание условий для развития цивилизованного рынка технологий, включая признание всех международных конвенций в области защиты авторских прав, патентов и торговых знаков;
разработка механизма передачи результатов научно-исследовательских работ в реальный сектор экономики;
открытие офиса коммерциализации технологий, который станет связующим звеном между отечественными предприятиями и рынком технологий в Казахстане и за рубежом, а также сети конструкторских бюро и проектных организаций с использованием системы автоматизированного проектирования;
формирование банка инноваций и патентов в целях обеспечения открытого доступа к национальной научно-технической информации, регламентам, базам данных и другим источникам, необходимым в инновационной деятельности.
Продолжится работа по развитию венчурного финансирования, созданию и активизации деятельности отечественных и зарубежных венчурных фондов. Активное содействие со стороны государства развитию венчурной индустрии будет направлено на ускорение процесса создания и капитализации инноваций в национальной экономике.
АО "Қазына" будет проводиться работа по приобретению высокотехнологичных компаний за рубежом и размещению части производств на территории республики.
Будет продолжена работа по созданию и развитию сети технологических парков, в том числе по строительству второй очереди СЭЗ "Парк информационных технологий", формированию инфраструктуры, технологического наполнения парка.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 сәуірдегі N 387  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында Ұлттық инновациялық жүйені қалыптастыру және дамыту бойынша 2005-2015 жылдарға арналған бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін болады.
Нақты экспорттық "тауашаларды" айқындау және бағындыру жолымен қазақстандық тауарлардың сыртқы нарықтарға экспансиясын ынталандыру үшін мыналар көзделеді:
бәсекеге қабілеттіктің сапалы жаңа деңгейіне және экономиканың экспорты мүмкіндіктеріне қол жеткізу стратегиясын әзірлеу;
перспективалы экспорттық тауарлар мен қызмет көрсетулердің тізбесін айқындайтын Қазақстандық тауарлар мен қызмет көрсетулердің экспортын сыртқы нарыққа жылжытуға жәрдемдесу бағдарламасын, қазақстандық экспорт үшін әлемдік нарыққа және перспективалы "тауашаларға" шығу стратегиясын, сондай-ақ, отандық экспорттардың институционалды қолдау жүйесін қабылдау;
өнімдерді экспорттау кезінде әкімшілік рәсімдерді одан әрі оңайлату, өңдеуші өнеркәсіп өнімдерін жеткізуге арналған экспортты келісім-шарттарды сақтандыру жүйесін құру, байланысты кредиттер ұсыну тәжірибесін кеңейту.
2008-2010 жылдары, оның ішінде 2008 жыл бойынша күтілетін нәтижелер:
Кәсіпорындардың инновациялық қызметін дамыту үшін тиімді нормативтік құқықтық база жасалады.
Өңірлерде инновациялық белсенділік жандандырылатын болады, атап айтқанда Қазақстан Республикасының жетекші жоғары оқу орындарының жанында кемінде жеті өңірлік технопарк, 12 технологиялық бизнес-инкубаторлар қызмет істейді.
Ұлттық технологиялық парктер мен аймақтар, ақпараттық технологиялар, ядролық технологиялар, биотехнологиялар паркі, индустриалды мұнай-химия технопаркі, жаңа материалдар және агроөнеркәсіп технологиялар паркі белсенді қызмет жасауды бастайды.
Инновациялық менеджмент деңгейі көтеріледі.
Шет елдік инвесторлармен венчурлық қорлар құру арқылы венчурлық қаржыландыру тетігі белсенді дамиды.
Жеке меншік, оның ішінде шет елдік қаражатты да тарту, тиімділігі жоғары әзірлемелерді өндірістік игеру мен пайдалануды жеделдету және олардың негізінде ғылымды қажетсінетін өндірістерді дамыту көзделуде.
Кәсіпкерліктің инновациялық белсенділігі артады.
Мұнай-химия саласында
Мақсат - әлемдік жетістіктерге сәйкес қосылған құн тізбегі бойынша тауарлы мұнай-химия өнімдерін шығарумен бірге көмірсутегі шикізатын тереңдей тазарту және кешенді өңдеу бойынша инновациялық технологиялар мен жұмыс істеп тұрған өндірістер құру арқылы Қазақстан өнеркәсібінің мұнай-химия саласын жедел дамыту.
Міндет - көмірсутегі шикізатын тереңдей өңдеу бойынша Қазақстанның мұнай-химия өндірістерін құру және дамыту жөнінде шаралар кешенін іске асыру және олардың таяудағы он жылда серпінді дамуын қамтамасыз ету.

Будут внесены изменения и дополнения в Программу по формированию и развитию национальной инновационной системы Республики Казахстан на 2005-2015 годы, утвержденную постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2005 года N 387.
Для стимулирования экспансии казахстанских товаров на внешние рынки путем определения и завоевания конкретных экспортных "ниш" предусматривается:
разработка Стратегии достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики;
принятие Программы содействия продвижению экспорта казахстанских товаров и услуг на внешние рынки, определяющей перечень перспективных экспортных товаров и услуг, стратегию выхода на мировые рынки и перспективные "ниши" для казахстанского экспорта, а также систему институциональной поддержки отечественных экспортеров;
дальнейшее упрощение административных процедур при экспорте продукции, создание системы страхования экспортных контрактов на поставку продукции обрабатывающей промышленности, формирование системы гарантирования экспортных кредитов для обрабатывающих отраслей, расширение практики предоставления связанных кредитов.
Ожидаемые результаты на 2008-2010 годы, в том числе по 2008 году:
Будет создана эффективная нормативная правовая база для развития инновационной деятельности предприятий.
Будет активизирована инновационная активность в регионах, в частности в стране будет действовать не менее семи региональных технопарков, 12 технологических бизнес-инкубаторов при ведущих высших учебных заведениях Республики Казахстан.
Начнут активно функционировать национальные технологические парки и зоны, парк информационных технологий, ядерных технологий, биотехнологий, индустриальный нефтехимический технопарк, парк новых материалов и агропромышленных технологий.
Повысится уровень инновационного менеджмента.
Получит активное развитие механизм венчурного финансирования через создание венчурных фондов с зарубежными инвесторами.
Предполагается привлечение частных, в том числе и иностранных, средств, ускоренное промышленное освоение и использование высокоэффективных разработок и развитие на их основе наукоемких производств.
Повысится инновационная активность предпринимательства.
Нефтехимическая отрасль
Цель - ускоренное развитие нефтехимической отрасли промышленности Казахстана с созданием инновационных технологий и действующих производств по глубокой очистке и комплексной переработке углеводородного сырья с выпуском товарной нефтехимической продукции по цепочке добавленных стоимостей в соответствии с мировыми достижениями.
Задача - реализация комплекса мер по созданию и развитию нефтехимических производств Казахстана по глубокой переработке углеводородного сырья и обеспечить их прорывное развитие на ближайшие десять лет.

2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар:
Атырау облысында "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" АЭА құру;
Атырау облысында жылына 1,2 млн. тонна базалық мұнай-химия өнімдерін алу бойынша әлемдік деңгейдегі алғашқы интеграцияланған мұнай-химия кешенін салу (құрылыс 2008 жылдан басталады);
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамымен бірлесіп жоғары қосылған құнмен өнім шығару бойынша, мұнай-химия өндірістері құрылысының инвестициялық жобаларын дайындау (2007-2009 жылдары).
Металлургия өнеркәсібінде өнеркәсіптің жалпы көлеміндегі үлес салмағын 2008 жылы 18%-дан 2010 жылы 20%-ға дейін ұлғайту жоспарланып отыр.
Металлургия өнеркәсібінде 2008-2010 жылдары қосылған құны жоғары тауарлар өндірісін қамтамасыз ететін бөлінісі барынша жоғары бәсекеге қабілетті жаңа кәсіпорындарды салу және жұмыс істеп тұрғандарын қайта жаңарту бойынша іс-шаралар жалғасады.
2008 жылы Павлодар облысында қуаты жылына 125 мың тонна алюминий бастапқы алюминий өндіру жөніндегі электролиз зауытының бірінші кезегін іске асыру жоспарланып отыр, қуаты жылына 250 мың тонна болатын екінші кезегі 2010 жылға жоспарланып отыр. Жобаны іске асыру оның негізінде тұтастай бірқатар ілеспе өндірістерді дамытуға мүмкіндік береді.
2009 жылы "Қазмырыш" акционерлік қоғамы қуаты жылына 70 мың тонна катодтық мыс өндіретін мыс балқыту және электролиз зауыттарын пайдалануға беруді жоспарлап отыр.
2008 жылы "Химпром 2030" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі зауытының (Тараз қаласы) қайта бейімделген қуаттарында бірінші пешті, 2009 жылы ферромарганец өндіру бойынша екінші пешті іске қосу жоспарланып отыр.
"Шалқия Цинк ЛТД" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Қызылорда облысы) қуаты жылына 3 миллион тонна кен өңдеу қорғасын-мырыш концентратын өндіру жөніндегі байыту фабрикасын салуды жоспарлап отыр.
Машина жасау саласында 2008-2010 жылдары келесі іс-шараларды іске асыру жоспарланып отыр:
Көкшетау қаласында "КамАЗ" үлкен жүк автомобильдер өндірісін, оның ішінде әлеуетті құрылымдар үшін, одан әрі кеңейту;
- осы заманғы жабдықтарды орнатумен автомобиль техникасының тораптарын, агрегаттарын, оның ішінде локомотивтер мен оларға жинақтауыш тетіктерді шығару бойынша жаңа өндірістерді ұйымдастыру;
теміржолдың жылжымалы құрамы өндірісін құру;
Каспий теңізінде кеме жасау верфін салу.
Химия өнеркәсібінде 2008-2010 жылдары экспортқа бағдарланған өнім түрлерін: фосфор, үшполифосфатты натрий, минералды фосфор және азот тыңайтқыштарын, хром қосылыстарын өндіруді ұлғайту жоспарланып отыр.
Қазіргі кезде республикада өсімдіктерді қосымша қоректендіру және ауыл шаруашылығы алқаптарының өнімділігін арттыру үшін қажетті құрама және азот тыңайтқыштарының жеткіліксіздігі өткір сезіледі. Еліміздің ауыл шаруашылығы алқаптарын өзіміздің минералдық тыңайтқыштарымызбен толыққанды қамтамасыз ету топырақтың құнарлылығын қалпына келтіруге жәрдемдесетін шаралардың бірі болып табылады. Қазақстанның минералдық тыңайтқыштарға барлық қажеттілігі алыс-беріс заттарының 1089 мың тоннасын құрайды.

Мероприятия на 2008-2010 годы:
создание СЭЗ "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" в Атырауской области;
строительство первого интегрированного нефтехимического комплекса мирового уровня в Атырауской области по получению базовой нефтехимической продукции в объеме более 1,2 миллион тонн в год (начало строительства в 2008 году);
подготовка совместно с акционерным обществом "Национальная компания "КазМунайГаз" инвестиционных проектов строительства нефтехимических производств по выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью (2007-2009 годы).
В металлургической промышленности планируется увеличение доли в общем объеме промышленности от 18 % в 2008 году до 20 % к 2010 году.
В 2008-2010 годах в металлургической промышленности будут продолжены мероприятия по реконструкции действующих и строительству новых конкурентоспособных предприятий более высоких переделов, обеспечивающих производство товаров с высокой добавленной стоимостью.
В Павлодарской области в 2008 году планируется ввод первой очереди электролизного завода по производству первичного алюминия мощностью 125 тысяч тонн алюминия в год, вторая очередь мощностью 250 тысяч тонн в год запланирована в 2010 году. Реализация проекта позволит впоследствии развить на его базе целый ряд сопутствующих производств.
В 2009 году акционерное общество "Казцинк" планирует ввести в эксплуатацию медеплавильный и электролизные заводы мощностью 70 тысяч тонн катодной меди в год.
В 2008 году на перепрофилированных мощностях завода товарищества с ограниченной ответственностью "Химпром 2030" (город Тараз) планируется запуск первой печи, в 2009 году - второй печи по производству ферромарганца.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Шалкия Цинк Лтд" (Кызылординская область) планирует строительство обогатительной фабрики по производству свинцово-цинкового концентрата, мощностью 3 миллион тонн руды в год.
В машиностроении в 2008-2010 годах планируется реализация следующих мероприятий:
дальнейшее расширение производства большегрузных автомобилей "КамАЗ" в городе Кокшетау, в том числе для силовых структур;
организация новых производств по выпуску узлов, агрегатов автомобильной техники с установкой современного оборудования, в том числе локомотивов и комплектующих деталей к ним;
создание производства железнодорожного подвижного состава;
строительство судостроительной верфи на Каспийском море.
В химической промышленности в 2008-2010 годах планируется увеличение производства экспортоориентированных видов продукции: фосфора, триполифосфата натрия, минеральных фосфорных и азотных удобрений, хромовых соединений.
В настоящее время в республике ощущается острая нехватка сложных и азотных удобрений, необходимых для подкормки растений и повышения урожайности сельскохозяйственных угодий. Полноценное обеспечение сельхозугодий страны собственными минеральными удобрениями является одной из мер, способствующих восстановлению плодородия почв. Всего потребность Казахстана в минеральных удобрениях составляет 1089 тысяч тонн давальческого вещества.

Елді өз минералдық тыңайтқыштарымен толыққанды қамтамасыз ету үшін 2010 жылға дейінгі өндірісте негізгі күш қонцентрацияланған және құрама тыңайтқыштарды шығару бойынша өндірістер құруға бағытталатын болады. 2010 жылға қарай Ақтау қаласында аммиак және карбамид азот тыңайтқышын өндіруге бағдарланған карбамидті-аммиак кешенін салуды аяқтау жоспарланып отыр.
2008-2010 жылдары кальцинирлендірілген және каустикалық сода өндіру бойынша жобаларды іске асыру жұмыстары жалғасады. Осы химиялық реагенттің өндірістің түрлі, салаларында кеңінен қолданылатындығына қарамастан қазіргі кезде Қазақстанда оларды шығаратын кәсіпорындар жоқ. Жоспарланып отырған өндірістер импорт алмастыруға бағдарланған, өнімнің бір бөлігі шет елдерге сатылуы мүмкін.
Жеңіл өнеркәсіптің халықаралық нарықтарға шығуының негізгі бағыттары сапалы мақта, мақта талшықтарын, иірім жібі, маталардың ассортиментін және бүкіл әлемге танымал тоқыма брэндін пайдаланумен дайын бұйымдар өндірісін ұлғайту болып табылады.
2008-2010 жылдарға арналған саланың ағымдағы жай-күйін, тоқыма және тігін өнімдерінің әлемдік нарығының конъюнктураларын, әлемдік брэндтерді пайдаланудың табысты тәжірибесін есепке алғанда саланы дамытудың стратегиялық бағыттары мынадай:
жаппай пайдалану үшін тоқыма және тігін өнімдері өндірісін дамыту;
Ғаst fasion сегменті өндірісін дамыту.
Бірінші бағыт бойынша даму тоқыма өнімдері импортының көлемі 14 млрд. АҚШ долларынан астамды құрайтын Қытайдың нарығына енуді көздейді. Бұның басты себебі Қытайда мата өндіру деңгейінің жеткіліксіздігі және олардың әлемдік нарықта қабылданған сапа өлшемдеріне сәйкес келмеуі болып табылады.
Сатылатын өнімнің жалпы көлеміндегі үлесі 20-30 % болатын екінші стратегиялық бағыт бойынша fast fasion сегментінде белгілі брэндтерді пайдалану, жабдықтарды жаңалау және өндірісті жаңғырту, инновациялық технологияларды енгізу арқылы жұмыс жүргізуді көздейді. Бұл бағытта тауар өткізілетін негізгі рыноктар ретінде әлеуметтік-экономикалық ахуалдың жақсару үрдісі байқалатын Орталық Азия елдері және Ресей назарға алынып отыр. Қазақстандық компаниялардың өнімдері орта тапқа бағдарланған.
Әлемдік тәжірибе көрсеткеніндей, тоқыма саласының дамуына компаниялардың талшықтар мен жіп дайындаудан бастап дайын тігін бұйымдарын өндіруге дейін - тұйықталған өндіріс циклы бар холдингтерге экономикалық және стратегиялық пайдалы бірлесулері ықпалын тигізеді.
Бәсекеге қабілетті тоқыма сегментін құру қосылған құнды ұлғайтып және тігін кәсіпорындарында одан әрі өңдеу үшін өнім өндіруді жолға қойып, республикада өндірілетін мақтаны қайта өңдеуге мүмкіндік береді.
Бұл стратегия Оңтүстік Қазақстан облысында»"Оңтүстік" АЭА-ның дамуы бойынша бағдарламада көрініс тауып отыр.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу саласында
Мақсат - бәсекеге қабілетті, экспортқа бағытталған, ауыл шаруашылығы шикізатының қайта өңделген өнімдерін өндіру.
Міндеттер:
қазақстандық бизнес үшін тауашалар анықтау мақсатында нарықтар мен салалардың маркетингілік және технологиялық зерттеулерін жүргізу;
басым салаларда бірқатар жоғары технологиялық өндіріс құру;
еңбек өнімділігін арттыру және энергия қажетсінуді төмендету бойынша нақты шараларды анықтау;
қосылған құны жоғары тауарлар мен қызмет көрсету пайдасына еліміздің экспорттық әлеуетін әртараптандыру;
ISO және НАССР халықаралық стандарттар негізінде сапа менеджменті жүйесін енгізген кәсіпорындар санын ұлғайту;
экологиялық таза тамақ өнімдерінің түрлерін, "Халал" өнімдерін өндіру және сыртқы нарыққа жеткізу.
2010 жылға дейінгі іс-шаралар:
ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі ірі тауарлы өндірістер құруды ынталандыру;
сапалы өнімдер өндірісін ынталандыру бойынша шараларды іске асыру, шикізатты дайындау, сақтау және алғашқы өңдеу бойынша мамандандырылған пункттер ұйымдастыру;
екінші деңгейдегі банктердің ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдейтін кәсіпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау;
тамақ өнеркәсібі салаларын инвестициялау мәселелерінде даму институттарын жандандыру;
буып-тую материалдарын өндіру көлемін және түрлерін ұлғайту жөнінде шаралар әзірлеу;
ұлттық стандарттарды үйлестіру бойынша жұмыстарды күшейту, ISO және НАССР халықаралық стандарттар негізінде сапа менеджмент жүйесіне өтуді ынталандыру жөніндегі шараларды әзірлеу;
ауыл шаруашылығы өнімінің көтерме базарлар жүйесін дамыту.
2008 жылға арналған іс-шаралар:
ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу жөніндегі ірі тауарлы өндірістер құруды ынталандыру;
сапалы өнімдер ендіруді ынталандыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру, шикізаттарды дайындау, сақтау және алғашқы өңдеу жөніндегі мамандандырылған пункттер ұйымдастыру;
екінші деңгейдегі банктердің ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдейтін кәсіпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау;
тамақ өнеркәсібі салаларын инвестициялау мәселелеріндегі даму институттарын жандандыру;
ұлттық стандарттарды үйлестіру бойынша жұмыстар жүргізу, ISO және НАССР халықаралық стандарттар негізінде сапа менеджменті жүйесіне өтуді ынталандыру жөніндегі шараларды әзірлеу;
ауыл шаруашылығы өнімінің көтерме базарлар жүйесін дамыту.
Күтілетін нәтижелер:

Для полноценного обеспечения страны собственными минеральными удобрениями, в производстве до 2010 года основной упор будет направлен на создание производств по выпуску концентрированных и сложных удобрений. К 2010 году в городе Актау планируется завершение строительства карбамидно-аммиачного комплекса, ориентированного на производство аммиака и азотного удобрения карбамид.
В 2008-2010 годах продолжится работа по реализации проектов по производству кальцинированной и каустической соды. Несмотря на обширное применение этих химических реагентов в различных отраслях промышленности, в настоящее время в Казахстане нет предприятий по их выпуску. Планируемые производства ориентированы на импортозамещение, часть продукции может быть реализована за рубежом.
Основным направлением выхода легкой промышленности на международные рынки является увеличение производства качественного хлопка, хлопковолокна, пряжи, расширение ассортимента тканей и готовых изделий с использованием всемирно известных текстильных брэндов.
На 2008-2010 годы стратегическими направлениями развития отрасли, определенными с учетом текущего состояния отрасли, конъюнктуры мирового рынка текстильной и швейной продукции, успешного опыта использования мировых брэндов, будут следующие:
развитие производства текстильной и швейной продукции для массового потребления;
развитие производства в сегменте fast fashion.
Развитие по первому направлению предполагает вхождение в рынок Китая, объем импорта текстильной продукции, которого составляет более 14 млрд. долларов США. Главной причиной этого является недостаточный уровень производства Китаем тканей и их несоответствие принятым на мировом рынке критериям качества.
По второму стратегическому направлению с долей 20 - 30 % от общего объема реализации продукции предполагает работу в сегменте fast fashion с использованием известных брэндов, с обновлением оборудования и модернизацией производства, с внедрением инновационных технологий. В качестве основных рынков сбыта в данном направлении фигурируют страны Центральной Азии и Россия, где наблюдается тенденция улучшения социально-экономической ситуации. Продукция казахстанских компаний будет ориентирована на средний класс.
Развитию текстильной отрасли, как свидетельствует мировой опыт, способствует экономически и стратегически выгодное объединение компаний в холдинги с замкнутым производственным циклом - от изготовления волокон и нитей до производства готовых швейных изделий.
Создание конкурентоспособного текстильного сегмента позволит перерабатывать производимый в республике хлопок, увеличив добавленную стоимость и наладив производство продукции, необходимой для дальнейшей переработки на швейных предприятиях.
Эта стратегия нашла отражение в программе по развитию СЭЗ "Оңтүстік" в Южно-Казахстанской области.
Отрасль переработки сельскохозяйственной продукции
Цель - производство конкурентоспособной экспортоориентированной продукции переработки сельскохозяйственного сырья.
Задачи:
проведение маркетинговых и технологических исследований рынков и отраслей, в целях определения ниш для казахстанского бизнеса;
создание ряда высокотехнологичных производств в приоритетных отраслях;
определение конкретных мер по повышению производительности труда и по снижению энергоемкости;
диверсификация экспортного потенциала страны в пользу товаров и услуг с высокой добавленной стоимостью;
увеличение количества предприятий, внедривших систему менеджмента качества на базе международных стандартов ISO и НАССР;
производство и поставка на внешние рынки экологически чистых видов продуктов питания, продукции "Халал".
Мероприятия до 2010 года:
стимулирование создания крупных товарных производств по переработке сельскохозяйственной продукции;
реализация мер по стимулированию производства качественной продукции, организация специализированных пунктов по заготовке, хранению и первичной обработке сырья;
субсидирование ставки вознаграждения банков второго уровня по кредитам, выдаваемым предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств;
активизация институтов развития в вопросах инвестирования отраслей пищевой промышленности;
разработка мер по увеличению объемов и ассортимента производства тароупаковочных материалов;
усиление работ по гармонизации национальных стандартов, разработка мер по стимулированию перехода на системы менеджмента качества на базе международных стандартов ISO и НАССР;
развитие системы оптовых рынков сельскохозяйственной продукции.
Меры на 2008 год:
стимулирование создания крупных товарных производств по переработке сельскохозяйственной продукции;
разработка мер по стимулированию производства качественной продукции, организация специализированных пунктов по заготовке, хранению и первичной обработке сырья;
субсидирование ставки вознаграждения банков второго уровня по кредитам, выдаваемым предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение оборотных средств;
активизация институтов развития в вопросах инвестирования отраслей пищевой промышленности;
проведение работ по гармонизации национальных стандартов, разработка мер по стимулированию перехода на системы менеджмента качества на базе международных стандартов ISO и НАССР;
развитие системы оптовых рынков сельскохозяйственной продукции.
Ожидаемые результаты:

ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу өндірісінің өсуі жыл сайын 5-7% құрайды;
отандық өндірісте ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу үлесінің ұлғаюы, шығарылатын өнім түрлерінің кеңеюуі;
ішкі нарықтың ауыл шаруашылығы шикізатының қайта өңделген жоғары сапалы өнімдерімен қанықтырылуы;
қайта өңдеу саласында кейбір өнімдер түрлерінің импортын ығыстыру;
жаңа жұмыс орындарының құрылуы, бюджетке түсетін түсімдердің ұлғаюы;
ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу бойынша кәсіпорындардың кірістілігінің артуы;
экспортқа бағытталған және импортты алмастыратын ауыл шаруашылығы шикізаттарының қайта өңделген өнімдері өндірісінің дамуы, қайта өңдеу саласындағы өнімнің өндіріс шығындарын және өнім бағасын төмендету есебінен оның бәсекеге қабілеттілігінің артуы, оның сапасының артуы.
Осы заманғы фармацевтика өнеркәсібі әлемдік экономиканың серпінді дамып келе жатқан және ғылымды аса қажетсінетін салалардың бірі болып табылады.
Экспортқа бағдарланған өндірісті дамыту мақсатында Жолға қойылған өндірістік практиканың (GМР) халықаралық стандартын кезең-кезеңімен енгізу жоспарланып отыр. GМР стандарттарын енгізу белгілі бір талаптардың сақталуын, персоналдың тиісті даярлық деңгейін сақтауды көздейді. Бұдан басқа, Жолға қойылған дистрибьютерлік практиканы (GDP) енгізу көзделіп отыр. Жолға қойылған практикаларды енгізу саланың дамуына бағдарланған өндірісті жаңғыртумен, қызметкерлерді оқытумен, қойма үй-жайларын қайта жарақтандырумен байланысты болып отыр.
3.4.3. 3-шара. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Мақсаты - отандық өнімнің бәсекелестік басымдықтарын дамыту, оның салаларының өнімділігі мен кірістілігінің өсуі негізінде орнықты дамуды қамтамасыз ету.
Міндеттері:
агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру;
аграрлық өндірісті әртараптандыруды қамтамасыз ету және оның инфрақұрылымын дамыту;
қазақстандық тауарлардың экспорттық нарықтарға жылжуы үшін негізгі бағыттар мен "тауашаларды" айқындау және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы нақты "серпінді" жобаларды іске асыру;
агроөнеркәсіп салаларын қазіргі заманғы прогрессивтік энергия, ылғал және ресурс үнемдеуші технологияларды енгізу негізінде техникалық және технологиялық жаңғыртуды қамтамасыз ету.
Агроөнеркәсіп кешені саласында мемлекеттік саясатты жетілдіру саласында:
агроөнеркәсіптік кешенді орнықты дамыту жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған іс-шаралар кешенін әзірлеу.
ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау тетіктерін жетілдіру көзделеді.
Агроөнеркәсіптік кешенді институционалдық қолдауды оңтайландыру үшін "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының құрылымдарын функционалдық талдау, тиімділігін бағалау мен бейіндеу жүргізіледі.
Салалардың және биоотынның ішкі нарығының дамуы бойынша іс-шаралар кешені әзірленетін болады.
Аграрлық өндірісті әртараптандыру және оның инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету саласында:
агроөнеркәсіптік кешен салаларында өңірлерді мамандандыруды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жалғастыру.
агроөнеркәсіптік кешен салаларының, ең алдымен, ауыл шаруашылығы құрылымдарының өнімділігі мен кірістілігін арттыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу.
агроөнеркәсіптік кешенді қолдаудың және оның өнімінің нарықтарын реттеудің жаңа тетіктерін енгізу:
ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қорының қатысуымен шағын несие ұйымдарын құру;
ауылдық округ деңгейінде ақпараттық-консультациялық қызметтермен қамтамасыз ету;
республикада ауыл шаруашылығы өнімінің көтерме (коммуналдық) базарларын дамыту жоспарланып отыр.
Агроөнеркәсіптік кешеннің бәсекеге қабілеттігін арттыру және индустрияландыру мақсатында кластерлік тәсіл кеңінен қолданылатын болады.
Ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу жөніндегі өндіріс, оның ішінде "ҚазАгро" АҚ-ның қатысуымен дамиды.
Қазақстандық тауарлардың экспорттық нарықтарға жылжуы үшін негізгі бағыттар мен "тауашаларды" айқындау және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы нақты "серпінді" жобаларды іске асыру саласында мынадай сипаттағы шаралар қабылданатын болады.
Ауыл шаруашылығы салаларын дамыту басымдықтарын қалыптастыру мақсатында шетелдік агроазықтүліктік нарықтардағы экспорттық "тауашаларды" анықтау жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Агроөнеркәсіптік кешен өнімінің сыртқы нарықтарға жылжытылуы үшін экспорттық инфрақұрылымды қалыптастыру және оны одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылданады, сондай-ақ астықты және оның қайта өңдеу өнімдерін сыртқы нарықтарға тасымалдауды мемлекеттік қолдаудың нақты шаралары әзірленетін болады. Амирабад және Поти (Грузия) порттарында астық терминалдары салынатын және жарақтандырылатын болады.
Агроөнеркәсіп салаларын қазіргі заманғы прогрессивтік энергия, ылғал және ресурс үнемдеуші технологияларды енгізу негізінде техникалық және технологиялық жаңғырту мынадай жолмен қамтамасыз етіледі:
суармалы жерлерді дамыту және энергия, ылғал және ресурс үнемдеуші технологияларды, ауыл шаруашылығында су пайдалану мен қалдықсыз технологиялардың айналымды және тұйық жүйелерін енгізуді ынталандыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу;
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сыналатын сорттарының сапасын бағалау жөніндегі зертханаларды жарақтандыру;
ауыл шаруашылығы машиналарын жасаудың басым бағыттары бойынша өндірісті әзірлеу мен ұйымдастыру жөніндегі бас жобалау-конструкторлық бюролар құру мен олардың тиімді жұмыс істеуі жөнінде шаралар әзірлеу.

ежегодный рост производства по переработке сельскохозяйственной продукции составит 5 - 7 % ежегодно;
увеличение доли переработки сельскохозяйственного сырья отечественного производства, расширение ассортимента выпускаемой продукции;
насыщение внутреннего рынка высококачественными продуктами переработки сельскохозяйственного сырья;
вытеснение импорта отдельных видов продукции перерабатывающей отрасли;
создание новых рабочих мест, увеличение поступлений в бюджет;
повышение доходности предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции;
развитие производства экспортоориентированной и импортозамещающей продукции переработки сельскохозяйственного сырья, повышение ее конкурентоспособности за счет снижения издержек производства и цен продукции перерабатывающей отрасли, повышения ее качества.
Современная фармацевтическая промышленность является одной из динамично развивающихся и самых наукоемких отраслей мировой экономики.
В целях развития экспортоориентированного производства планируется поэтапное внедрение международного стандарта Надлежащей производственной практики (GMP). Внедрение стандартов GMP предполагает соблюдение определенных технологических условий, соответствующий уровень подготовки персонала. Кроме этого, предусмотрено внедрение Надлежащей дистрибьютерской практики (GDP). Внедрение надлежащих практик связано с модернизацией производства, обучением сотрудников, переоснащением складских помещений, ориентированных на развитие отрасли.
3.4.3. Мера 3. Развитие агропромышленного комплекса
Цель - обеспечение устойчивого развития на основе роста производительности и доходности его отраслей, развития конкурентных преимуществ отечественной продукции.
Задачи:
совершенствование государственной политики в сфере агропромышленного комплекса;
обеспечение диверсификации аграрного производства и развитие его инфраструктуры;
определение основных направлений и "ниш" для продвижения казахстанских товаров на экспортные рынки и реализация конкретных прорывных проектов в области агропромышленного комплекса;
обеспечение технической и технологической модернизации отраслей агропромышленного комплекса на основе внедрения современных прогрессивных энерго-, влаго- и ресурсосберегающих технологий.
В области совершенствования государственной политики в сфере агропромышленного комплекса предполагается:
разработка комплекса мер по устойчивому развитию агропромышленного комплекса на 2009-2011 годы;
совершенствование механизма государственной поддержки сельского хозяйства.
Для оптимизации институциональной поддержки агропромышленного комплекса будет проведен функциональный анализ, оценка эффективности и профилирования структур акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" (далее - АО "КазАгро").
Предполагается разработка комплекса мер по развитию отрасли и внутреннего рынка биотоплива.
В области обеспечения диверсификации аграрного производства и развития его инфраструктуры планируется:
продолжение работ по обеспечению специализаций регионов в отраслях агропромышленного комплекса;
разработка комплекса мер по повышению производительности и доходности отраслей агропромышленного комплекса, прежде всего, сельхозформирований;
внедрение новых механизмов поддержки агропромышленного комплекса и регулирования рынков его продукции;
создание микрокредитных организаций с участием фонда финансовой поддержки сельского хозяйства;
обеспечение информационно-консультационными услугами на уровне сельского округа;
развитие оптовых (коммунальных) рынков сельскохозяйственной продукции в республике.
С целью повышения конкурентоспособности и индустриализации агропромышленного комплекса будет широко применяться кластерный подход.
Получат развитие производства по переработке сельхозпродукции, в том числе с участием АО "КазАгро".
В области определения основных направлений и "ниш" для продвижения казахстанских товаров на экспортные рынки и реализации конкретных прорывных проектов в области агропромышленного комплекса будут предприняты меры следующего характера.
С целью формирования приоритетов развития отраслей сельского хозяйства будет проведена работа по выявлению экспортных "ниш" на зарубежных агропродовольственных рынках.
Будут приняты меры по формированию и дальнейшему развитию экспортной инфраструктуры для продвижения продукции агропромышленного комплекса на внешние рынки, а также разработаны меры государственной поддержки транспортировки зерна и продуктов его переработки на внешние рынки. Будут построены и оснащены зерновые терминалы в портах Амирабад и Поти (Грузия).
Техническая и технологическая модернизация отраслей агропромышленного комплекса на основе внедрения современных прогрессивных энерго-, влаго- и ресурсосберегающих технологий будет обеспечена путем:
разработки комплекса мер по развитию орошаемого земледелия и стимулирование внедрения энерго-, влаго- и ресурсосберегающих технологий, оборотных и замкнутых систем водопользования и безотходных технологий водопользования в сельском хозяйстве;
оснащения лабораторий по оценке качества испытываемых сортов сельскохозяйственных растений;
разработки мер по созданию и эффективному функционированию головных проектно-конструкторских бюро по разработке и организации производства по приоритетным направлениям сельхозмашиностроения.

Ескерту. 3.4.3-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.07.20. N 1101 Қаулысымен.
3.4.4. 4-шара. Сауда саясаты
Мақсат - қазақстандық өндірушілердің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған икемді сауда жүйесін жасау.
Міндеттер:
сауда қызметін дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты халықаралық нормалар мен стандарттардың талаптарын есепке ала отырып жүргізу;
инновациялық технологияларды қолдану және инфрақұрылымды дамыту есебінен ішкі сауда жүйесінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
халықаралық нормалар мен стандарттарға сәйкес тұтынушылар құқығын қорғаудың тиімді жүйесін құру және оның жұмыс істеуін бақылауды жүзеге асыру;
2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар:
қорғаныстық, демпингке қарсы және өтем шараларын қолдану жолымен Қазақстандық өндірушілердің мүдделерін қорғау;
мемлекеттің индустриялық-инновациялық даму міндеттерін іске асыруға, Қазақстан Республикасының ДСҰ-ға кіру кезінде қабылдайтын міндеттерін есепке ала отырып отандық өндірушілерді қолдауға бағытталған кедендік-тарифтік және тарифтік емес саясатты жүргізу;
сауда қызметін реттеу саласында заңнамалық актілерді жетілдіру;
отандық өндірушілерді тауарлардың өсіп отырған, демпингтік және субсидияланған импортынан қорғау тетігінің тиімділігін арттыру;
ЕурАЗЭҚ шеңберінде Кедендік одақ қалыптастырудың құқықтық базасын әзірлеуге қатысу.
"Тұтынушылар құқықтарын қорғау туралы" заң жобасын жаңа редакцияда әзірлеу;
оның ішінде 2008 жылы:
олардың негізінде импорттық кедендік баждардың ставкаларын өзгерту жөніндегі жұмыс жүргізілетін ДСҰ-ға кіру кезінде міндеттемелер қабылдау шеңберінде кеден статистикасының деректерін, әлемдік бағаларды есепке ала отырып ерекше және құрамаланған кедендік баждарды және арнайы кедендік баждарды қайта есептеуді жүргізу;
мұнай шикізатына әлемдік бағалар өзгерген жағдайда мұнайдан өндірілген тауарларға әкетілетін кедендік баждардың мөлшерін есептеуді ай сайынғы негізде жүргізу;
тауарлар импорты кезінде қорғау, демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолдану жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу мақсатында экономиканың өнеркәсіптік секторының және сыртқы сауданың талдауын жүргізу.
Күтілетін нәтижелер:
Сауда саясатын қалыптастыру шеңберінде сауда қызметін реттеу, оның ішінде кедендік-тарифтік реттеу саласында заңнама жетілдірілетін болады, қорғау демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолдану жолымен өндірушілердің мүдделерін қорғау жөнінде қабылданатын болады.
3.4.5. 5-шара. Құрылыс және құрылыс индустриясын дамыту
Құрылыс және құрылыс индустриясын дамыту саласында 2008 - 2010 жылдарға арналған басты мақсат жоғары қосылған құны бар бәсекеге қабілетті өнімдер шығаруды қамтамасыз ететін аса тиімді технологиялық өндірістер енгізу болып табылады.
2008-2010 жылдарға арналған міндеттер:
шыны, цемент, жылуоқшаулағыш және жабын материалдар, қаптағыш кірпіш сияқты құрылыс материалдарын шығаруды ұйымдастыру;

Сноска. Подраздел 3.4.3. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.07.2009 N 1101 .
3.4.4. Мера 4. Торговая политика
Цель - построение гибкой торговой системы, направленной на повышение конкурентоспособности казахстанских производителей.
Задачи:
проведение государственной политики развития торговой деятельности с учетом требований международных норм и стандартов;
повышение конкурентоспособности внутренней торговой системы за счет применения инновационных технологий и развития инфраструктуры;
создание эффективной системы защиты прав потребителей, соответствующей международным нормам и стандартам, и осуществление контроля за ее функционированием.
Мероприятия на 2008-2010 годы:
проведение таможенно-тарифной и нетарифной политики, направленной на реализацию задач индустриально-инновационного развития государства, поддержку отечественных производителей с учетом обязательств, принятых Республикой Казахстан при вступлении в ВТО;
совершенствование законодательных актов в сфере регулирования торговой деятельности;
защита интересов казахстанских производителей путем применения защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
повышение эффективности механизма защиты отечественных производителей от возросшего, демпингового и субсидируемого импорта товаров;
участие в подготовке правовой базы формирования Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС;
разработка законопроекта "О защите прав потребителей" в новой редакции;
в том числе в 2008 году:
проведение пересчета специфической составляющей в комбинированных таможенных пошлинах и специфических таможенных пошлин с учетом данных таможенной статистики, мировых цен в рамках принятия обязательств при вступлении в ВТО на основании которого будет проводиться работа по изменению ставок импортных таможенных пошлин;
проведение расчета размера вывозных таможенных пошлин на товары, выработанные из нефти на ежемесячной основе, в случае изменения мировой цены на нефтяное сырье;
проведение анализа промышленного сектора экономики и внешней торговли в целях выработки предложений по применению защитных, антидемпинговых и компенсационных мер при импорте товаров.
Ожидаемые результаты:
В рамках формирования торговой политики будет усовершенствовано законодательство в сфере регулирования торговой деятельности, в том числе таможенно-тарифного регулирования, приниматься меры по защите интересов казахстанских производителей путем применения защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
3.4.5. Мера 5. Строительство и развитие строительной индустрии
Главной целью в области строительства и развития строительной индустрии на 2008-2010 годы станет внедрение высокоэффективных технологических производств, обеспечивающих выпуск конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Задачи на 2008-2010 годы:
организация выпуска строительных материалов, таких как, стекло, цемент, теплоизоляционные и кровельные материалы, лицевой кирпич;

2010 жылы құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсібі өнімінің негізгі түрлерін құрылыстың тұтыну көлемінен 60-70%-ға дейін қамтамасыз ету.
2008-2010 жылдарға жоспарланған іс-шаралар:
Құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсібін дамыту бағдарламасы шеңберінде құрылыс саласының қажеттілігін қамтамасыз ету және осы заманғы сапалы, бәсекеге қабілетті өндірістерді алу бойынша жаңа өндірістерді құру мақсатымен 2010 жылы іске қосылатын мынадай инвестициялық жобаларды іске асыру көзделуде:
жылына қуаттылығы 52 млн. шартты шаршы метр табақты шыны өндіретін зауыт құрылысын салу;
жалпы қуаттылығы жылына 8,5 млн. шаршы метр керамикалық тақта мен керамомәрмәр өндіру;
жылына қуаттылығы 248 млн. шартты шаршы метр қаптама және керамикалық кірпіш өндірісін ұйымдастыру;
жалпы қуаттылығы жылына 3,2 млн. тонна цемент зауыттарын салу;
құрылыс жаппай жүргізіліп жатқан өңірлер үшін жылына қуаттылығы 300 мың текше метр көбікбетон блоктар өндірісін ұйымдастыру;
жылына 380 мың текше метр жылу оқшаулағыш материалдар шығару.
3.4.6. 6-шара. Техникалық реттеу жүйесін жетілдіру
Мақсаты - өнім мен процестердің адам өмірі мен денсаулығы және қоршаған ортаны қорғау үшін қауіпсіздігін қамтамасыз ету, отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, сондай-ақ саудадағы техникалық кедергілерді жою.
Міндеттері:
техникалық реттеу саласындағы заңнаманы жетілдіру;
техникалық регламенттерде ең аз қажетті талаптарды белгілеу жолымен әкімшілік кедергілерді жою;
адамның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін өнім туралы ақпаратпен жинау және алмасу жүйесін құру;
мемлекеттік стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестіру, техникалық регламенттерді әзірлеу үшін айғақтау базасын құру;
аккредиттеу және сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды дамыту және жетілдіру үшін жағдай жасау;
сәйкестікті растау жөніндегі отандық органдар мен зертханаларды халықаралық деңгейде тану;
отандық кәсіпорындарды халықаралық менеджмент жүйесінің стандарттарына өту үшін ынталандыру және жағдай жасау;
экономика салаларының қажеттілігін метрологиялық қамтамасыз ету үшін эталон базасын жетілдіру;
техникалық реттеу бойынша жұмыстарды үйлестіру жөніндегі функциялар мен стандарттау және аккредиттеу жөніндегі функциялардың ара жігін ажырату.
Аккредиттелген ұйымдар, оның ішінде интеграциялық бірлестіктер шеңберінде беретін аккредиттеу, сертификаттар мен хаттамалар жүйелерінің баламалығы жөніндегі көп жақты және екі жақты келісімдер жасасу жөнінде (қазақстандық экспортты жылжыту үшін "жасыл дәліз" құру), мемлекеттік органдар сынақ зертханаларын (орталықтарын) құру жөнінде шаралар қабылдауы және жұмыс істеп тұрған сынақ зертханаларының (орталықтарының) жұмысын жетілдіруі қажет.
Техникалық реттеу саласында мемлекеттік саясатты жетілдіру саласында:
қажетті заңнамалық актілерді, техникалық регламенттерді әзірлеу және қабылдау;
техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін ықтимал қауіпті өнімдердің есебін жүргізу;
өнімнің өмірлік кезеңінің барлық сатыларында қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша оны қадағалау жөніндегі функциялардың аражігін ажырату және мемлекеттік метрологиялық қадағалау саласын қысқарту;
анықталған тәртіп бұзушылықтар үшін жазаның қайтымсыздығы мен шамалас болуын қамтамасыз ету, аумақтық бақылау органдарын, оның ішінде жедел талдаулар жүргізу үшін арнайы жабдықпен қамтамасыз ету;
техникалық регламенттердің талаптарын орындауда айғақтау базасы ретінде қызмет ететін үйлестірілген стандарттар әзірлеу;
республикада стандарттау жөніндегі жаңа техникалық комитеттер құру және олардың халықаралық стандарттау ұйымы (ISO), Халықаралық электротехникалық комиссия (ІЕС) мен Еуропалық стандарттау комитеті (СЕН) халықаралық техникалық комитеттерінің жұмысына қатысуын қамтамасыз ету;
қажетті халықаралық стандарттарды сатып алу және оларды түпнұсқа тілінен, оның ішінде материалдық, табиғи және энергетикалық ресурстарды үнемдеу, телекоммуникация мен инфрақұрылым мәселелеріне байланысты, әсіресе, шағын және орта бизнес кәсіпорындары үшін стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды қазақ және орыс тілдеріне аудару жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағыныстағы кәсіпорны базасында стандарттау жөніндегі ұлттық орган құру;
салалық мемлекеттік органдарда стандарттау қызметтерін құру;
техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты кәсіпорны базасында сәйкестікті растау органдарын аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган мен зертханалар құру;
шекара маңы сауда орталықтарын салу шеңберінде, сондай-ақ бейінді емес мемлекеттік активтерді бәсекелі ортаға беру есебінен өнім жөніндегі сынақ зертханаларын құру көзделіп отыр.
Жаңа Техникалық реттеудің моделіне көшу:
ұлттық эталон базасын жетілдіру, оның шетелдік ұқсас желілерге сәйкес келуіне қол жеткізу;
жаңа материалдар, биотехнология, ядролық технологиялар мен жаңартылатын энергия көздері технологиялары, көмірсутегі және тау-кен-металлургия секторларына арналған технологиялар және оларға байланысты сервистік салалар, сондай-ақ ақпараттық және ғарыш технологиялары саласындағы жоғары технологиялы өлшеу, сынау жабдығы құралдары мен эталондарын жаңғырту және олармен жарақтандыру жөнінде талдау жүргізу;
өлшеу құралдарын сынаудың мемлекеттік орталығын құру;
кәсіптік қауіпсіздік пен еңбекті қорғау менеджменті, экологиялық менеджмент жүйелеріне және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйелеріне арналған стандарттарды енгізуді нормативтік және әдістемелік қамтамасыз ету;
өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында менеджмент жүйелерін жедел енгізу үшін халықаралық сарапшыларды тарту;
менеджмент жүйелерін енгізетін және халықаралық стандарттар бойынша өнім шығаратын кәсіпорындарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" сыйлығының және "Алтын сапа" республикалық көрме-конкурсының лауреат кәсіпорындарын ынталандырудың экономикалық және қаржылық тетіктерін әзірлеу;
техникалық регламенттерді, стандарттарды әзірлеу, зертханалар құру, даму институттарының қызметі шеңберінде жаңа өндірістер ашу кезінде менеджмент жүйелерін енгізу;
халықаралық деңгейдегі сарапшы аудиторларды даярлау және біліктілігін арттыру;
бұқаралық ақпарат құралдарында техникалық реттеудің халықаралық моделіне көшу идеясын кеңінен жария ету жолымен қамтамасыз етіледі.

обеспечение к 2010 году доведения до 60 - 70 % продукции промышленности строительных материалов и конструкций от объема потребности строительства.
Планируемые мероприятия на 2008-2010 годы:
В целях обеспечения потребности строительной отрасли и создания новых производств по получению современных качественных, конкурентоспособных производств, в рамках Программы развития промышленности строительных материалов, предусматривается реализация следующих инвестиционных проектов со сроком ввода в 2010 году:
строительство заводов по производству листового стекла общей мощностью 52 миллион условных кв.м в год;
производство керамических плит и керамогранита общей мощностью 8,5 миллион кв.м год;
организация производства облицовочного и керамического кирпича общей мощностью 248 миллион условных штук в год;
строительство цементных заводов общей мощностью 3,2 миллион тонн в год;
организация производства пенобетонных блоков для регионов массового строительства общей мощностью 300 тысяч куб.м в год;
производство теплоизоляционных материалов 380 тысяч куб.м в год.
3.4.6. Мера 6. Совершенствование системы технического регулирования
Цель - обеспечение безопасности продукции и процессов для жизни и здоровья человека и окружающей среды, повышение конкурентоспособности отечественной продукции, а также устранение технических барьеров в торговле.
Задачи:
совершенствование законодательства в области технического регулирования;
устранение административных барьеров путем установления минимально необходимых требований в технических регламентах;
создание системы сбора и обмена информацией о продукции, представляющей опасность для жизни и здоровья человека;
гармонизация государственных стандартов с международными требованиями, создание доказательной базы для разработки технических регламентов;
создание условий для развития и совершенствования работ по аккредитации и подтверждению соответствия;
признание отечественных органов по подтверждению соответствия и лабораторий на международном уровне;
стимулирование и создание условий для перехода отечественных предприятий на международные стандарты системы менеджмента;
совершенствование эталонной базы для метрологического обеспечения потребностей отраслей экономики;
разграничение функций по координации работ по техническому регулированию и функций по стандартизации и аккредитации.
В целях реализации поставленных задач необходимо принять меры по заключению многосторонних и двусторонних соглашений по эквивалентности систем аккредитации, сертификатов и протоколов, выдаваемых аккредитованными организациями (создание "зеленого коридора" для продвижения казахстанского экспорта), в том числе в рамках интеграционных объединений, а также государственными органами - по созданию испытательных лабораторий (центров) и совершенствование работы действующих испытательных лабораторий (центров).
В области совершенствования государственной политики в сфере технического регулирования предполагается:
разработка и принятие необходимых законодательных актов, технических регламентов;
ведение учета потенциально опасной продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
разграничение функций по надзору за продукцией по показателям безопасности на всех стадиях ее жизненного цикла и сокращение сферы государственного метрологического надзора;
обеспечение неотвратимости и соразмерности наказания за выявленные нарушения, обеспечение территориальных органов контроля специальным оборудованием, в том числе для проведения экспресс-анализов;
разработка гармонизированных стандартов, служащих в качестве доказательной базы выполнения требований технических регламентов;
создание новых технических комитетов по стандартизации в республике и обеспечение их участия в работе международных технических комитетов Международной организации по стандартизации (ISO), Международной электротехнической комиссии (IEC) и Европейского комитета по стандартизации (CEN);
приобретение необходимых международных стандартов и организация работ по их переводу с языка оригинала на казахский и русский языки, в том числе нормативных документов по стандартизации, связанных с вопросами экономии материальных, природных и энергетических ресурсов, телекоммуникаций и инфраструктуры преимущественно для предприятий малого и среднего бизнеса;
создание национального органа по стандартизации на базе подведомственного предприятия уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии;
создание служб стандартизации в отраслевых государственных органах;
создание национального органа по аккредитации органов по подтверждению соответствия и лабораторий на базе подведомственного предприятия уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии;
создание испытательных лабораторий по продукции в рамках строительства приграничных торговых центров, а также за счет передачи непрофильных государственных активов в конкурентную среду.
Переход на новую модель технического регулирования будет обеспечена путем:
совершенствования национальной эталонной базы, достижение ее соответствия зарубежным аналогам;
проведения анализа по модернизации и оснащению высокотехнологичными средствами измерения испытательного оборудования и эталонами в области новых материалов, биотехнологии, ядерных технологий и технологий возобновляемых источников энергии, технологий для углеводородного и горно-металлургического секторов и связанных с ними сервисных отраслей, а также информационных и космических технологий;
создания государственного центра испытаний средств измерений;
нормативного и методического обеспечения внедрения стандартов на системы менеджмента профессиональной безопасности и охраны труда, экологического менеджмента и системы менеджмента безопасности пищевых продуктов;
привлечения международных экспертов для ускоренного внедрения систем менеджмента на предприятиях обрабатывающей промышленности;
выработки экономических и финансовых механизмов стимулирования предприятий, внедряющих системы менеджмента и производящих продукцию по международным стандартам, а также предприятий - лауреатов премии Президента Республики Казахстан "За достижения в области качества" и республиканского конкурса-выставки "Алтын сапа";
разработки технических регламентов, стандартов, создания лабораторий, внедрения систем менеджмента при открытии новых производств в рамках деятельности институтов развития;
подготовки и повышения квалификации экспертов-аудиторов международного уровня;
широкого освещения в средствах массовой информации идей перехода на международную модель технического регулирования.

3.5. 5-басымдық. Өңірлердің теңдестірілген дамуы
3.5.1. 1-шара. Экономикалық өсу орталықтары мен "нүктелерінің" дамуы
2008-2010 жылдарға арналған өңірлік дамудың негізгі мақсаты - перспективті және экологиялық қолайлы аудандарда бәсекеге қабілетті мамандануды қалыптастыру мен еңбек және экономикалық ресурстарды қалыптастыру негізінде өңірлердің орнықты дамуын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы N 167 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясын (бұдан әрі - Аумақтық даму стратегиясы) және өңірлердің бәсекелестік стратегиясын іске асыру шеңберінде орта мерзімді кезеңде қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін алға мына міндеттерді шешу қажет:
елдің және оның өңірлерінің ұстанымдануының жаңа міндеттеріне сәйкес келетін аумақтарды экономикалық тиімді ұйымдастыруды қалыптастыру;
- экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру, Астана және Алматы қалаларының дамуы.
2010 жылға дейін мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:
Елдің және оның өңірлерінің ұстанымдануының жаңа міндеттеріне сәйкес аумақтарды экономикалық тиімді ұйымдастыруды қалыптастыру саласында:
өңірлік және ұлттық еңбек бөлінісінде ұстанымданудың перспективаларын айқындай отырып, тірек қалалардың даму стратегияларын (бәсекелестік стратегиясы) қабылдау;
облыс аумақтарының қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын бекіту;
халықты таратып қоныстандыру мен өндірістік күштерді орналастыру жүйесін қоса алғанда, оның негізгі ережелерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы аумағын ұйымдастырудың бас схемасын қабылдау;
әкімшілік-аумақтық жайластыруды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
Экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру, Астана және Алматы қалаларының дамуы саласында:
"үдемелі" өсу аймақтарын қалыптастыру жөніндегі өңірлік бастамаларға селективті қолдау көрсету және халықаралық қаржы даму институттарымен бірлесіп, ірі инновациялық жобаларды қаржыландыру мәселелерін пысықтау;
өңірлерде өнеркәсіп кәсіпорындарын, технопарктерді, индустриялық және арнайы экономикалық аймақтарды орналастыру;
құрылысты ұтымды салу және олардың орналасу жиілігі мәселелерін шешу мақсатында ірі мегаполис қалалардың айналасындағы серіктес қалаларды дамыту мәселелерін пысықтау.
Астана қаласын одан әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 17 наурыздағы N 67 Жарлығымен бекітілген Астана қаласының 2030 жылға дейінгі тұрақты дамуының стратегиялық жоспары, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 4 мамырдағы N 111 Жарлығымен бекітілген Астана қаласының 2006-2010 жылдарға арналған әлеуметтік экономикалық дамуының мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жалғасады және:
оң жақ және сол жақ жағалауда оңтүстік-шығыс бағытында екі жаңа орталық;
ұлттық биотехнология орталығын;
әлемдік стандарттардың барлық талаптарына сай келетін осы заманғы медицина кластерін;
осы заманғы университетін салу басталады.
Бұдан басқа, Астана қаласында су ресурстарын зерттеу және қорғау мәселелерін кешенді шешуге арналған Еуразиялық су орталығы құрылады.
Аумақтық даму стратегиясын іске асыру шеңберінде жекелеген рекреациялық аймақтардың туристік әлеуетін дамыту бойынша жұмыстар басталады.

3.5. Приоритет 5. Сбалансированное развитие регионов
3.5.1. Мера 1. Развитие центров и "точек" экономического роста
Основной целью регионального развития на 2008-2010 годы будет обеспечение устойчивого развития регионов на основе формирования конкурентоспособных специализаций и концентрации экономических и трудовых ресурсов в перспективных и экологически благоприятных районах.
Для достижения поставленной цели в среднесрочном периоде в рамках реализации Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года N 167 (далее - Стратегия территориального развития), и конкурентных стратегий регионов предстоит решить следующие задачи:
создание эффективной экономической организации территорий, соответствующей новым задачам позиционирования страны и ее регионов;
формирование центров экономического роста, развитие городов Астаны и Алматы.
До 2010 года будут проведены следующие мероприятия:
В области создания эффективной экономической организации территорий, соответствующей новым задачам позиционирования страны и ее регионов планируется:
принятие стратегий развития (конкурентные стратегии) опорных городов с определением перспектив позиционирования в региональном и национальном разделении труда;
утверждение комплексных схем градостроительного развития территории областей;
принятие Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан с отражением ее основных положений, включая систему расселения населения и размещения производительных сил;
выработка предложений по совершенствованию административно-территориального устройства.
В области формирования центров экономического роста, развития городов Астаны и Алматы предполагается:
проработка вопросов оказания селективной поддержки региональных инициатив по формированию зон "опережающего" роста и финансирования крупных инновационных проектов с международными финансовыми институтами развития;
размещение в регионах промышленных предприятий, технопарков, индустриальных и специальных экономических зон;
проработка вопросов развития городов-спутников вокруг крупных городов-мегаполисов в целях рациональной застройки и решения вопросов их загруженности.
В целях дальнейшего развития города Астаны продолжится реализация Стратегического плана устойчивого развития города Астаны до 2030 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 17 марта 2006 года N 67, Государственной программы социально-экономического развития города Астаны на 2006-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 4 мая 2006 года N 111, и будет начато строительство:
двух новых центров - на правом и на левом берегу в юго-восточном направлении;
национального центра биотехнологий;
современного медицинского кластера, отвечающего всем международным стандартам;
современного университета.
Кроме того, в городе Астане будет создан Евразийский центр воды, призванный в комплексе решать вопросы исследования и охраны водных ресурсов.
В рамках реализации Стратегии территориального развития начнутся работы по развитию туристического потенциала отдельных рекреационных зон.

Алматы қаласын ірі өңірлік қаржы және іскерлік белсенділік орталығы ретінде одан әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1019 Жарлығымен бекітілген Алматы қаласын дамытудың 2003 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру, Алматы қаласының 2015 жылға дейінгі даму стратегиясын (бәсекелік стратегиясын), сондай-ақ қабылдау және іске асыру көзделіп отыр.
2008 жылға арналған іс-шаралар
Елдің және оның өңірлерінің ұстанымдануының жаңа міндеттеріне сәйкес аумақтарды экономикалық тиімді ұйымдастыруды қалыптастыру саласында:
өңірлік және ұлттық еңбек бөлінісінде ұстанымданудың перспективаларын айқындай отырып тірек қалалардың даму стратегияларын (бәсекелестік стратегиясы) қабылдау;
халықты таратып қоныстандыру мен өндірістік күштерді орналастыру жүйесін қоса алғанда, оның негізгі ережелерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзірлеу жоспарланып отыр;
Экономикалық өсу орталықтарын қалыптастыру, Астана және Алматы қалаларының дамуы саласында:
экономикалық өсу орталықтарының (тірек қалалардың) тізбесін айқындау;
өнеркәсіп кәсіпорындарын орналастыру, индустриялық және арнайы экономикалық аймақтар құру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
оң жақ және сол жақ жағалауда оңтүстік-шығыс бағытында екі жаңа орталық салуды есепке ала отырып, Астана қаласының Бас жоспарына өзгерістер енгізу;
құрылысты ұтымды салу және олардың орналасу жиілігі мәселелерін шешу мақсатында ірі мегаполис Алматы және Астана қалаларының айналасында серіктес қалаларды дамыту мәселелерін пысықтау;
2008-2010 жылдарға арналған күтілетін нәтижелер:
2008-2010 жылдары экономикалық әлеует пен халықты таратып орналастырудың, аумақтарды экономикалық ұйымдастырудың кеңістіктегі тиімді ұйымдастырылуы үшін алғышарттар жасалатын болады.
Нәтижесінде елдің аумақтық-экономикалық ұйымдастырылуының кластерлік дамуға негізделген өзін өзі ұйымдастыруының және ішкі ресурстарды жұмылдыруының, өңірлердің бәсекеге қабілетті мамандандырылуының және жаңа үлгісінің алғышарттары қалыптаса бастайтын болады.
Экономикалық үдерістерге "Самұрық", "Қазына" және "ҚазАгро" мемлекеттік холдингтері, экономикалық субъектілердің кең ауқымы тартылып, олар өңдеу өнеркәсібінің дамуын, кәсіпкерліктің дамуын және еліміздің қоғамдық орнықты дамуының негізі ретінде орта тапты қалыптастыруды ынталандыратын болады.
Астана қаласын дамыту жөніндегі кешенді шараларды іске асыру Астананың осы заманғы әлемдік стандарттарға сай астана ретінде, Еуразиядағы халықаралық өзара іс-қимылдың ірі орталықтарының бірі ретінде орнығуына ықпалын тигізеді.
Астана қаласы өзінің төңірегіндегі іргелес орналасқан аумақтарды тарта отырып, айналасында тораптық "өсу аймағын" қалыптастырып, іргелес аумақтардың дамуына серпін береді және Қарағанды және Ақмола облыстары үшін "өсу локомотивіне" айналады.
Қаржылық және іскерлік белсенділіктің өңірлік орталығы ретінде қалыптасу жолымен Алматы қаласы 2009 жылы іскерлік белсенділіктің ірі халықаралық орталығы ретінде, халықаралық жетекші қаржылық, сақтандыру және басқа да компаниялар үшін тартымды орталық ретінде одан әрі дами түсетін болады; өңірлік қаржы орталығы дамуының мултипликативті әсері еліміздің одан әрі экономикалық дамуына ықпалын тигізетін болады.
Оның ішінде 2008 жылы:
өңірлік және ұлттық еңбек бөлінісінде тірек қалалардың ұстанымдану перспективалары, сондай-ақ облыс аумақтары қала құрылысының кешенді схемалары айқындалатын болады;
халықты таратып қоныстандыру мен өндірістік күштерді орналастыру жүйесін қоса алғанда, оның негізгі ережелерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасы әзірленеді;
оң жақ және сол жақ жағалауда оңтүстік-шығыс бағытында екі жаңа орталық салуды есепке ала отырып, Астана қаласының Бас жоспарын іске асыру жүзеге асырылады.

Для дальнейшего развития города Алматы в качестве крупного регионального центра финансовой и деловой активности предусматривается реализация Государственной программы развития города Алматы на 2003-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 1019, а также принятие и реализация Стратегии развития (конкурентной стратегии) города Алматы до 2015 года.
Мероприятия на 2008 год:
В области создания эффективной экономической организации территорий, соответствующей новым задачам позиционирования страны и ее регионов планируется:
принятие стратегии развития (конкурентные стратегии) опорных городов с определением перспектив позиционирования в региональном и национальном разделении труда;
разработка Генеральной схемы организации территории Республики Казахстан с отражением ее основных положений, включая систему расселения населения и размещения производительных сил.
В области формирования центров экономического роста, развития городов Астаны и Алматы предполагается:
определение перечня центров экономического роста (опорных городов);
выработка предложений по размещению промышленных предприятий, созданию индустриальных и специальных экономических зон;
внесение изменений в Генеральный план города Астаны с учетом строительства двух новых центров - на правом и на левом берегу в юго-восточном направлении;
проработка вопроса развития городов-спутников вокруг крупных городов-мегаполисов Алматы и Астаны в целях рациональной застройки и решения вопросов их загруженности.
Ожидаемые результаты на 2008-2010 годы:
В 2008-2010 годы будут созданы предпосылки для формирования эффективной пространственной организации экономического потенциала и расселения населения, экономической организации территорий.
В результате начнется формирование конкурентоспособной специализации регионов и новой модели территориально-экономической организации страны, основанной на кластерном развитии, самоорганизации и мобилизации внутренних ресурсов.
В экономические процессы будут вовлечены государственные холдинги "Самрук", "Қазына" и "КазАгро", широкий круг экономических субъектов, стимулируя тем самым развитие обрабатывающей промышленности, развитие предпринимательства и формирование среднего класса как основы устойчивого общественного развития страны.
Реализация комплекса мер по развитию города Астаны будет способствовать становлению Астаны как столицы, соответствующей современным мировым стандартам, как одного из крупных центров международного взаимодействия в Евразии.
Город Астана сформирует вокруг себя сетевую "зону роста" с вовлечением близлежащих территорий, даст импульс развитию прилегающим территориям и станет "локомотивом роста" для Карагандинской и Акмолинской областей.
Посредством становления в качестве регионального центра финансовой и деловой активности к 2009 году город Алматы получит дальнейшее развитие как крупный международный центр деловой активности, центр притяжения для ведущих международных финансовых, страховых и других компаний; мультипликативный эффект от развития регионального финансового центра окажет содействие дальнейшему экономическому развитию страны.
В том числе в 2008 году будут:
определены перспективы позиционирования опорных городов в региональном и национальном разделении труда, а также схемы градостроительного развития территории областей;
разработана генеральная схема организации территории Республики Казахстан с отражением ее основных положений, включая систему расселения населения и размещения производительных сил;
осуществляться реализация генерального плана города Астаны с учетом строительства двух новых центров на правом и на левом берегу в юго-восточном направлении.

3.5.2. 2-шара. Өңірлердің әлеуметтік инфрақұрылымының дамуы
Мақсат - өңірлердің әлеуметтік инфрақұрылымы объектілерінің желілерін оңтайлы дамыту арқылы мемлекет кепілдік беретін ұсынылатын әлеуметтік қызметтің жалпыға бірдей қол жетімділігі мен сапасын қамтамасыз ету.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін 2007 жылдың соңына дейін білім және денсаулық ұйымдары желілерінің кепілдендірілген мемлекеттік нормативтері нақтыланатын болады және олардың негізінде әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріне қажеттілікті және әлеуметтік салада басым инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастырудың жаңа әдістемесі әзірленетін болады.
Бұл ретте, мақсатты міндет ретінде қабылданатындар:
елді мекендерде, аудандарда (қалаларда) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінің қажетті, нормативке сәйкес тиісті желілерінің құрылысын салу;
оларды жаңалау немесе күрделі жөндеу мүмкін болмаған жағдайда және оларды жою қажеттілігі туындағанда санитарлық-пайдалану нормаларына сай келмейтін тозған және апатты жағдайдағы қорды алмастыру;
әлеуметтік иңфрақұрылым объектілерінің жүктемелерінің асып кетуін жою.
Жаңа объектілерді салу басым түрде әр түрлі қуаттағы, табиғи-климаттық нақты жағдайларға бейімделген, олардың осы заманғы жабдықтармен жарақтандырылуы көзделетін үлгі жобалар негізінде жүзеге асырылатын болады.
Тұтастай алғанда, аумақтардың әлеуметтік инфрақұрылымының одан әрі дамуы қалалық агломерацияларды қалыптастырумен ұштастырыла жүзеге асырылатын болады және әзірленуі 2008 жылға жоспарланып отырған облыс аумақтарының қалақұрылысы дамуының кешенді схемаларында және Қазақстан Республикасы аумағын ұйымдастырудың бас схемасында көрініс табатын болады.
Индустриялық аймақтар және әлеуметтік инфрақұрылымдарымен АЭА-тар орналастырылатын экономикалық өсу орталықтарын толықтыру бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Жаңа объектілерді салу және қолданыстағы объектілерді жаңалаудан басқа басым міндеттердің бірі әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін санитарлық-пайдалану нормаларына, құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес келтіру, сондай-ақ оларды жарақтандыру нормативтеріне сәйкес жарақтандыру болып табылады.
3.5.3. 3-шара. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың дамуы
Мақсат - мемлекеттік және жеке меншік сектордың ықпалдасуы жолымен өңірлердің экономикалық дамуына жәрдемдесу, кластерлік әдіс негізінде бірыңғай экономикалық нарықты құру.
Міндеттер:
экономикалық үдерістерге экономикалық субъектілердің кең ауқымын қатыстыру, инвестициялар тарту;
өңірдің әлеуметтік дамуына бағытталған жобаларды әзірлеу және қаржыландыру.
2008 жылға арналған іс-шаралар:
Әлеуметтік кәсіпкерлік корпорациялар туралы заң жобасы әзірленетін болады.
Күтілетін нәтиже:
Әлеуметтік кәсіпкерлік корпорациялар құрудың нәтижесінде бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер жасау, өңірлерде жұмыс орындарын ұлғайту, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың өнімділігін арттыру, қосылған құны жоғары экспортқа бағдарланған отандық өнімдерді сату, тиімсіз мемлекеттік кәсіпорындардың санын қысқарту, кәсіпкерлік субъектілері өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру күтіліп отыр.
Ескерту. 3.5.3-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.02. N 89 Қаулысымен.

3.5.2. Мера 2. Развитие социальной инфраструктуры регионов
Цель - обеспечение общедоступности и качества предоставляемых гарантированных государством социальных услуг через рациональное развитие сети объектов социальной инфраструктуры регионов.
Для достижения поставленной цели до конца 2007 года будет уточнен гарантированный государственный норматив сети организаций образования и здравоохранения и на их основе будет разработана новая методика определения потребности в объектах социальной инфраструктуры и формирования перечня приоритетных инвестиционных проектов в социальной сфере.
При этом в качестве целевых задач будут приняты:
строительство необходимых, согласно нормативам положенности сети, объектов социальной инфраструктуры в населенных пунктах, районах (городах);
замена ветхого и аварийного фонда, не отвечающего санитарно-эксплуатационным нормам, в случае невозможности осуществления его реконструкции или капитального ремонта и необходимости его ликвидации;
ликвидация перегруженности объектов социальной инфраструктуры.
Строительство новых объектов будет осуществляться преимущественно на основе типовых проектов различной мощности, адаптированных к конкретным природно-климатическим условиям, предусматривающих их оснащение современным оборудованием.
В целом, дальнейшее развитие социальной инфраструктуры территорий будет осуществляться во взаимоувязке с формированием городских агломераций и отражены в планируемых к разработке в 2008 году комплексных схемах градостроительного развития территории областей и Генеральной схеме организации территории Республики Казахстан.
Будет проработан вопрос по наполнению центров экономического роста, где будут размещены индустриальные зоны и СЭЗ социальной инфраструктурой.
Помимо строительства новых и реконструкции действующих объектов, одной из приоритетных задач будет приведение объектов социальной инфраструктуры в соответствие с санитарно-эксплуатационными и строительными нормами и правилами, а также их оснащение в соответствии с нормативами оснащенности.
3.5.3 Мера 3. Развитие социально-предпринимательских
корпораций
Цель - содействие экономическому развитию регионов путем консолидации государственного и частного секторов, создание единого экономического рынка на основе кластерного подхода.
Задачи:
вовлечение в экономические процессы широкого круга экономических субъектов, привлечение инвестиций;
разработка и финансирование проектов, направленных на социальное развитие региона.
Мероприятия на 2008 год:
Будет разработан законопроект о социально-предпринимательских корпорациях.
Ожидаемый результат:
В результате создания социально-предпринимательских корпораций ожидается создание новых конкурентоспособных производств, увеличение количества рабочих мест в регионах, повышение производительности действующих предприятий, реализация экспортоориентированной отечественной продукции с высокой добавленной стоимостью, сокращение количества нерентабельных государственных предприятий, повышение конкурентоспособности продукции субъектов предпринимательства.
Сноска. Подраздел 3.5.3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2008 года N 89 .

3.6. 6-басымдық. Кәсіби Үкімет
3.6.1. 1-шара. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыру
Мақсаты - мемлекеттік қызметтердің сапасын және қолжетімділігін арттыру.
Міндеттері:
халыққа мемлекеттік қызмет ұсынудың регламенттерін кезең-кезеңімен енгізу;
жоғары сапалы мемлекеттік қызметтерді ұсынуға бағытталған мемлекеттік қызметшілердің және ұйым қызметкерлерінің уәждеме жүйесін құру;
мемлекеттік қызметті ұсыну бойынша әкімшілік рәсімдерді оңтайландыру;
мемлекеттік қызмет көрсету бойынша қызметке ISO сапа менеджменті стандарттарын енгізу;
мемлекеттік қызмет көрсету кезінде ақпаратты-коммуникациялық технологияларды кеңінен қолдану.
"Мемлекеттік қызмет" түсінігі заңды түрде бекітілді, мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасы мен қол жетімділік көрсеткіштерінің нормативтік мәнін, жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тәртібін және олардың белгіленген тәртіп бойынша мемлекеттік қызметтерді алу құқықтарын белгілейтін»Мемлекеттік қызмет көрсетудің үлгілік регламенті бекітіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету тізілімі әзірленді. Халыққа мемлекеттік қызметтерді ұсынатын мемлекеттік органдар мен ұйымдар, үлгілік регламенттің негізінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тиісті регламенттерін әзірлейді. Көрсетілген органдардың қызметіне ISO сапа менеджменті стандарттары енгізілетін болады.
"Бір терезе" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметтер санының ұлғаюымен халыққа мемлекеттік қызмет көрсету жүйесін дамыту бойынша жұмыстар жалғасатын болады.
Мемлекеттік органдар қызметін бағалау мен тиімділігінің аудиты элементтерінің бірі ретінде халыққа қызмет көрсету сапасының ішкі және тәуелсіз сыртқы бағасын енгізу жоспарлануда. Осы мақсатта мемлекеттік қызметтердің сапасын бағалау бойынша халықтың тұрақты әлеуметтік сауалдары енгізіледі. Бағалау нәтижелері жалпыға ортақ бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялануға тиіс болады.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында және мемлекеттік қызметшілерді оқытудың өңірлік орталықтарында халыққа мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша оқу бағдарламалары іске асырылады. Сонымен қатар, халыққа мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жауапкершілігі күшейтіледі.
Іс-шараларды орындаудың нәтижесінде мемлекеттік қызмет көрсету сапасы артады, халық үшін олардың ашықтығы мен қол жетімділігі, сыбайлас жемқорлық деңгейін төмендету қамтамасыз етілетін болады, әкімшілік кедергілер жойылатын болады, мемлекеттік қызметшілердің кәсібилігі артатын болады.

3.6. Приоритет 6. Профессиональное Правительство
3.6.1. Мера 1. Повышение качества государственных услуг
Цель - повышение качества и доступности государственных услуг.
Задачи:
поэтапное внедрение регламентов оказания государственных услуг населению;
создание системы мотивации государственных служащих и работников организаций, ориентированной на оказание государственных услуг высокого качества;
оптимизация административных процедур по предоставлению государственных услуг;
внедрение стандартов менеджмента качества ISO в деятельность по оказанию государственных услуг;
широкое применение информационно-коммуникационных технологий при оказании государственных услуг.
Законодательно закреплено понятие "государственная услуга" и утвержден "Типовой регламент оказания государственных услуг", устанавливающий нормативные значения показателей качества и доступности государственной услуги, порядок взаимодействия с физическими и юридическими лицами и их права на получение государственных услуг установленного качества.
Разработан реестр государственных услуг. Государственные органы и организации, оказывающие государственные услуги населению, разработают на основе типового регламента оказания государственных услуг соответствующие регламенты. В деятельность указанных органов также будут внедрены стандарты менеджмента качества ISO.
Будет продолжена работа по развитию системы оказания государственных услуг населению на принципах "одного окна" с увеличением количества оказываемых услуг.
Планируется внедрение внутренней и независимой внешней оценки качества оказания государственных услуг населению, как одного из элементов оценки и аудита эффективности деятельности государственных органов. В этих целях будут внедрены регулярные социологические опросы населения по оценке качества государственных услуг. Результаты оценки будут подлежать обязательной публикации в общедоступных средствах массовой информации.
В Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан и региональных центрах обучения государственных служащих будут реализованы учебные программы по вопросам предоставления государственных услуг населению. Наряду с этим будет усилена ответственность государственных органов и организаций, оказывающих государственные услуги населению.
В результате выполнения мероприятий повысится качество государственных услуг, будет обеспечена их прозрачность и доступность для населения, снижение уровня коррупции, будут устранены административные барьеры, повысится профессионализм государственных служащих.

3.6.2. 2-шара. Мемлекеттік қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру
Мақсат - қазіргі заманғы экономикалық жағдай мен мемлекеттің ресурстық мүмкіндіктерге сәйкес кәсіби мемлекеттік қызметтің талаптарына сай мемлекеттік қызметшілердің кәсіби деңгейін арттыру.
Міндеттері:
оқытудың сапасы мен тиімділігін арттыру;
оқыту инфрақұрылымын дамыту;
оқыту жүйесін ресурстық қамтамасыз етуге барабар орнықты тетік жасау;
оқытуды басқарудың тиімді жүйесін жасау;
оқытуды нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету.
Қойылған міндеттерді шешу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының базасы негізінде ұлттық басқару мектебін құру туралы Жарлығының жобасы әзірленеді.
2008-2010 жылдарға арналған, соның ішінде 2008 жыл бойынша күтілетін нәтижелер:
Осы заманғы талаптарға сәйкес мемлекеттік қызметшілерді оқытудың сапасын арттыру.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 тамыздағы
N 753 қаулысымен
бекітілген

3.6.2. Мера 2. Подготовка, переподготовка и повышение
квалификации государственных служащих
Цель - повышение профессионального уровня государственных служащих, который отвечает требованиям профессиональной государственной службы в соответствии с современными экономическими условиями и ресурсными возможностями государства.
Задачи:
повышение качества и эффективности обучения;
развитие инфраструктуры обучения;
создание устойчивого механизма адекватного ресурсного обеспечения системы обучения;
создание эффективной системы управления обучением;
нормативно-правовое обеспечение обучения.
Для решения поставленных задач будет разработан проект Указа Президента Республики Казахстан о создании Национальной управленческой школы на базе Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан.
Ожидаемые результаты на 2008-2010 годы, в том числе в 2008 году:
Повышение качества обучения государственных служащих в соответствии с современными требованиями.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2007 года N 753

2-бөлім. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық
дамуының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік реттеуіштері Әлеуметтік сала дамуының реттеуіштері
Ескерту. Кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2008.05.16 N 463, өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.12.22 N 1197 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2009.12.30 № 2274 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.
Атауы
2007 ж.
есеп
2008 ж.
баға
Болжам
2009 ж.
2010 ж.
Еңбекақының ең төменгі мөлшері, теңге

Раздел 2. Государственные регуляторы социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы
Регуляторы развития социальной сферы
Сноска. Таблица "Регуляторы развития социальной сферы" в редакции постановления Правительства РК от 16.05.2008 N 463; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.12.2008 N 1197 (порядок введения в действие см. п. 3); от 30.12.2009 № 2274 (порядок введения в действие см. п. 3).
Наименование
2007 г.
отчет
2008 г.
оценка
Прогноз
2009 г.
2010 г.
Минимальный размер
заработной платы, тенге

119.1
Өткен жылғы
қарағанда ең-
бек өнімділі-
гінің
өзгерісі, %-бен
6.6
5.4
6.0
5.8
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 тамыздағы
N 753 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.10.21 N 967 Қаулысымен.
4-бөлім. 2008-2010 жылдарға арналған қолданыстағы және
әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық)
бағдарламалардың тізбесі
р/с
N
қол-
да-
ныс-
тағы
МБ N
әзі-
рле-
не-
тін
МБ N
қол-
да-
ныс-
тағы
са-
лалық
бағ-
дар-
лама-
лар-
дың N
әзір-
лене-
тін
са-
ла-
лық
бағ-
дар-
лама-
лар-
дың N
Бағдарлама-
ның атауы
(Бағдарлама
немесе
Бағдарлама-
ны әзірлеу
негіздемесі
бекітілген
нормативтік
құқықтық
акт)
Іске
асыру
кезе-
ңі
Жалпы
орын-
дау-
шылар
Болжамды
шығыстар
(млн.
теңге)
республика-
лық
бюджет
Саны 2007 ж. 2008 ж.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Қазақстан Республикасы Президентінің
жанындағы Отбасы істері және гендерлік
саясат жөніндегі ұлттық комиссия
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық
(секторалдық) бағдарламалар
1
1
Қазақстан
Республика-
сында 2006-
2016 жылдарға
арналған
Гендерлік
теңдік стра-
тегиясы
(Қазақстан
Республикасы
Президентінің
2005 жылғы 29
қарашадағы N
1677 Жарлығы)
2006-
2016
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сы
Прези-
денті-
нің
жанын-
дағы
Отбасы
істері
және
ген-
дерлік
саясат
жөнін-
дегі
ұлттық
комис-
сия
0,0
0,0
Әзірленетін мемлекеттік және салалық
(секторалдық) бағдарламалар
2
1
Қазақстан
Республикасы-
ндағы отбасы
мен неке
беделін арт-
тыру жөнінде
2008-2010
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы
20 сәуірдегі
N 319 қаулы-
сымен 146-
тармағына
сәйкес әзір-
ленуде)
2008-
2010
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сы
Прези-
денті-
нің
жанын-
дағы
Отбасы
істері
және
ген-
дерлік
саясат
жөнін-
дегі
ұлттық
комис-
сия
0,0
0,0
Мемлекеттік орган
бойынша жиыны:
1 0,0 0,0
мемлекеттік бағдарлама-
лар:
1
0,0
0,0
олардың
ішінде қолда-
ныстағылары
1
0,0
0,0
салалық
бағдарлама-
лар:
1
0,0
0,0
олардың
ішінде әзір-
ленетіндері
1
0,0
0,0
Қазақстан Республикасы Мәдениет және
ақпарат министрлігі (206)
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық
(секторалдық) бағдарламалар
3
1
Тілдерді қол-
дану мен
дамытудың
2001-2010
жылдарға
арналған
мемлекеттік
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Президентінің
2001 жылғы
ақпандағы N
550 Жарлығы)

119,1
Изменение
производительности
труда, в % к
предыдущему году
6,6
5,4
6,0
5,8
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2007 года N 753
Раздел 4. Перечень действующих и разрабатываемых
государственных и отраслевых (секторальных) программ
на 2008-2010 годы
Сноска. Раздел 4 в редакции постановления Правительства РК от  21.10.2008 N 967 .
N
п
/п
N
д
е
й
с
т
в
у
ю
щ
и
х
ГП
N
р
а
з
р
а
б
а
т
ы
в
а
е
м
ы
х
ГП
N
дей-
ст-
вую-
щих
от-
рас-
ле-
вых
прог-
рамм
N
раз-
раба-
ты-
вае-
мых
от-
рас-
левых
прог-
рамм
Наименование
программы
(нормативный
правовой акт,
которым
утверждена
Программа,
или основание
разработки
Программы)
Пе-
риод
реа-
лиза-
ции
Ответ-
ственные
испол-
нители
Предполагаемые
расходы
(млн. тенге)
республиканский
бюджет
Коли-
чество
2007
г.
2008
г.
2009
г.
2010
г.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Национальная Комиссия по делам семьи и гендерной
политике при Президенте Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые
(секторальные) программы
1
1
Стратегия
гендерного
равенства в
Республике
Казахстан на
2006-2016 годы
(Указ Президента
Республики
Казахстан от
29 ноября 2005
года N 1677)
2006-
2016
Нацио-
нальная
комиссия
по делам
семьи и
гендерной
политике
при
Прези-
денте Республи-
ки Казах-
стан
0,0
0,0
0,0
0,0
Разрабатываемые государственные и
отраслевые (секторальные) программы
2
1
Программа по
повышению
престижа брака
и семьи в
Республике
Казахстан на
2008-2010 годы
(разрабатывает-
ся в соответ-
ствии с п. 146
постановления
Правительства
Республики
Казахстан от
20 апреля 2007
года N 319)
2008-
2010
Нацио-
нальная
комиссия
по делам
семьи и
гендерной
политике
при
Президен-
те
Республи-
ки
Казахстан
0,0
0,0
0,0
0,0
Итого по государст-
венному органу :
1 0,0 0,0 0,0 0,0
государственные
программы
1
0,0
0,0
0,0
0,0
из них
действующие
1
0,0
0,0
0,0
0,0
отраслевые
программы
1
0,0
0,0
0,0
0,0
из них
разрабатываемые
1
0,0
0,0
0,0
0,0
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан (206)
Действующие государственные и
отраслевые (секторальные)
программы
3
1
Государственная
программа
функционирова-
ния и развития
языков на
2001-2010 годы
(Указ Президен-
та Республики
Казахстан от
7 февраля 2001
года N 550)

2007-
2011
Әділе-
тмині,
ИСМ,
Қорға-
ныс-
мині,
АШМ,
ЭМРМ,
Еңбек-
мині,
ҚПА,
ІІМ
0,0
87,9
39
2
Қазақстан
Республика-
сында
2007-2009
жылдарға
арналған діни
сенім бостан-
дығын қамта-
масыз ету
және мемле-
кеттік-кон-
фессиялық
қатынастарды
жетілдіру
жөніндегі
мемлекеттік
бағдарлама
(Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 5
желтоқсандағы
N 1185
қаулысы)
2007-
2009
Әділе-
тмині,
БП, ЖС,
ҰҚК,
ЭЖСКА,
МҚА,
ІІМ,
Мәде-
ниет-
мині,
Білім-
мині,
СІМ,
ДББК,
облыс-
тар-
дың,
Астана
және
Алматы
қала-
лары-
ның
әкім-
дері
68,1
24,7
40
3
Қазақстан
Республика-
сының
қылмыстық
атқару
жүйесін одан
әрі дамытудың
2007-2009
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 6
тамыздағы N
673 қаулысы)
2007-
2009
Әділе-
тмині
3154,2
4277,0
Әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
41
1
Нотариаттық
қызметті
дамытудың
2008-2010
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Президенті
жанындағы
құқықтық
саясат
жөніндегі
кеңес отыры-
сының 2006
жылғы 12
мамырдағы
N 51-23-47
хаттамасының
1.3-тармағына
сәйкес
әзірленуде)
2008-
2010
Әділе-
тмині
0,0
0,0
42
2
Құқықтық тү-
сіндіру жұмы-
сы, құқықтық
мәдениет
деңгейін одан
әрі арттыру,
азаматтарды
құқықтық
оқыту және
тәрбиелеу
жөніндегі
2008-2010
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(2008 жылғы
25 қаңтардағы
Қазақстан
Республикасы
Бас прокура-
турасының
кеңейтілген
алқасының
отырысында
Мемлекет
басшысы
жариялаған
тапсырмасына
сәйкес
әзірленеді)
2008-2010
Әділе-
тмині
0,0
0,0
Мемлекеттiк орган
бойынша жиыны:
5 3222,3 4389,6
салалық
бағдарлама-
лар:
5
3222,3
4389,6
олардың
iшiнде
қолданыс-
тағылары
3
3222,3
4389,6
олардың
iшiнде
әзiрленетiн-
дері
2
0,0
0,0
Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрлігі (225)
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық
(секторалдық) бағдарламалар
43
1
Жастар
саясатының
2005-2007
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 18
шілдедегі N 734 қаулысы)
2005-
2007
(2008
жылға
дейін
ұзар-
ту)
БҒМ

2007-
2011
МЮ, МИТ,
МО, МСХ,
МЭМР,
МТСЗН,
АФП, МВД
0,0
87,9
0,0
0,0
39
2
Программа по
обеспечению
свободы
вероисповедания
и совершенство-
ванию
государственно-
конфессиональных
отношений в
Республике
Казахстан на
2007-2009 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от 5
декабря 2007
года N 1185)
2007-
2009
МЮ, ГП,
ВС, КНБ,
АБЭКП,
АДГС,
МВД, МКИ,
МОН, МИД,
ССРО,
акимы
областей,
гг.
Астаны и
Алматы
68,1
24,7
0,0
0,0
40
3
Программа
дальнейшего
развития
уголовно-испол-
нительной
системы Респуб-
лики Казахстан
на 2007-2009
годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от 6
августа 2007
года N 673)
2007-
2009
МЮ
3154,2
4277,0
5133,9
0,0
Разрабатываемые государственные
и отраслевые (секторальные) программы
41
1
Программа
развития нота-
риальной дея-
тельности на
2008-2010 годы
(разрабатывает-
ся в соответст-
вии с п. 1.3
протокола
заседания Совета
по правовой
политике при
Президенте
Республики Казахстан
от 12 мая 2006
года N 51-23-47)
2008-
2010
МЮ
0,0
0,0
0,0
0,0
42
2
Программа по
разъяснительной
работе, дальней-
шему повышению
уровня правовой
культуры, право-
вого воспитания
граждан на
2008-2010 годы
(разрабатывается
в соответствии
с поручением
Главы государ-
ства, озвученным
на заседании
расширенной
коллегии Гене-
ральной прокура-
туры Республики
Казахстан 25
января 2008 года)
2008-
2010
МЮ
0,0
0,0
94,0
94,0
Итого по государст-
венному органу :
5 3222,3 4389,6 5227,9 94,0
отраслевые
программы
5
3222,3
4389,6
5227,9
94,0
из них
действующие
3
3222,3
4389,6
5133,9
0,0
из них
разрабатываемые
2
0,0
0,0
94,0
94,0
Министерство образования и науки
Республики Казахстан (225)
Действующие государственные и
отраслевые (секторальные) программы
43
1
Программа
молодежной
политики на
2005-2007 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от 18
июля 2005 года
N 734)
2005-2007
уче-
том
про-
лон-
гации
до
2008
года)
МОН

2007-2009 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасында
фармацевтика кластерін дамыту үшін экспортқа бағдарланған
бірегей фитопрепараттарды әзірлеу және олардың өндірісін
ұйымдастыру" ғылыми-техникалық бағдарламасы
159
Ғылыми-
зерттеу
және
тәжірибе-
лік-конс-
труктор-
лық жұ-
мыстар
БҒМ
2008-
2009
271708
131260
140448
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:           131260 140448
2006-2008 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасында
биотехнология жөніндегі кластерді қалыптастыру үшін қазіргі
заманғы технологияларды әзірлеу" ғылыми-техникалық
бағдарламасы
160
Ғылыми-
зерттеу
және
тәжірибе-
лік-конс-
труктор-
лық жұ-
мыстар
БҒМ
2008
505620
505620
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:            505620
2006-2008 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасының
биологиялық және химиялық қауіпсіздігін ғылыми-техникалық
қамтамасыз ету" ғылыми-техникалық бағдарламасы
161
Ғылыми-
зерттеу
және
тәжірибе-
лік-конс-
труктор-
лық жұ-
мыстар
БҒМ
2008
106742
106742
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:            106742
2006-2008 жылдарға арналған "Құс тұмауы: зерделеу, күресудің
құралдары мен әдістерін әзірлеу" ғылыми-техникалық
бағдарламасы
162
Ғылыми-
зерттеу
және
тәжірибе-
лік-конс-
труктор-
лық жұ-
мыстар
БҒМ
2008
203813
203813
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:             203813
2007-2009 жылдарға арналған "Қазақстан Республикасында
наноғылымды және нанотехнологияларды дамыту" ғылыми-
техникалық бағдарламасы
163
Ғылыми-
зерттеу
және
тәжірибе-
лік-конс-
труктор-
лық жұ-
мыстар
БҒМ

Республике Казахстан на 2007-2009 годы"
159
Научно-
исследова-
тельские и
опытно-
конструктор-
ские работы
МОН
2008-
2009
271708
131260
140448
ИТОГО по
Программе:
131260
140448
Научно-техническая программа "Разработка современных
технологий для формирования кластера по биотехнологии в
Республике Казахстан на 2006-2008 годы"
160
Научно-
исследова-
тельские и
опытно-
конструктор-
ские работы
МОН
2008
505620
505620
ИТОГО по
Программе:
505620
Научно-техническая программа "Научно-техническое
обеспечение биологической и химической безопасности
Республики Казахстан на 2006-2008 годы"
161
Научно-
исследова-
тельские и
опытно-
конструктор-
ские работы
МОН
2008
106742
106742
ИТОГО по
Программе:
106742
Научно-техническая программа "Грипп птиц: изучение,
разработка средств и методов борьбы на 2006-2008 годы"
162
Научно-
исследова-
тельские и
опытно-
конструктор-
ские работы
МОН
2008
203813
203813
ИТОГО по
Программе:
203813
Научно-техническая программа "Развитие нанонауки и
нанотехнологий в Республике Казахстан на 2007-2009 годы"
163
Научно-
исследова-
тельские и
опытно-
конструктор-
ские работы
МОН

2010
16033700
450400
1999006
10458346
3125948
Бағдарлама бойынша ЖИЫНЫ:         3213132 26967972 5837496
330390
2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы
189
Ақмола
облысында
Қазақ мем-
лекеттік
республи-
калық ор-
ман дақыл-
дары тұ-
қымдары
мекемесі-
нің Көкше-
тау аймақ-
тық орман
дақылдары
тұқымдары
станция-
сының зер-
тханалық
корпусын
қайта
жаңарту
АШМ
2008
3095
3095
190
Алматы
облысы Іле
Алатауы
бөктерінде
4 екі пә-
терлі 3
бөлмелі
тұрғын
үйлер салу
(қызмет
үлгісінде)
АШМ
2008
50600
50600
191
Алматы
облысы
Алакөл
мемлекет-
тік табиғи
қорығының
жүк және
жеңіл ав-
токөлікте-
рі үшін
гараж салу
АШМ
2008
16679
16679
192
Шығыс
Қазақстан
облысы
Семей қа-
ласы, Бес-
қарағай
және Боро-
дулиха
аудандары
учаскеле-
рінде тех-
никалық
мақсаттар
үшін (өрт
сөндіру,
жасыл
екпелерді
суару және
т.б.) 11
суға ар-
налған
пайдалану
ұңғымасын
бұрғылау
АШМ
2008
28307
28307
193
Шығыс
Қазақстан
облысы
Риддер
қаласында
"Батыс-
Алтай мем-
лекеттік
табиғи
қорығы" ММ
басқару
аумағында
гараждық
бокстер
АШМ
2008
17293
17293
194
Павлодар
облысында
Баянауыл
Ұлттық
табиғи
паркі кор-
доны. Жа-
сыбай ор-
маншылығы.
N 1 учас-
ке, 6
квартал,
15 бөліп
шығарылған
жер
АШМ
2008
14731
14731
195
Павлодар
облысында
Баянауыл
ұлттық
табиғи
паркі кор-
доны. Жа-
сыбай ор-
маншылығы
N 2 учас-
ке, 20
квартал,
16 бөліп
шығарылған
жер
АШМ
2008
14731
14731
196
Павлодар
облысында
Баянауыл
ұлттық
табиғи
паркі
кордоны.
Жасыбай
орманшылы-
ғы. N 3
учаске, 53
квартал, 6
бөліп шы-
ғарылған
жер
АШМ
2008
14731
14731
197
Павлодар
облысында
Баянауыл
ұлттық
табиғи
паркі
кордоны.
Жасыбай
орманшы-
лығы. N 4
учаске, 72
квартал,
29 бөліп
шығарылған
жер
АШМ
2008
14731
14731
198
Павлодар
облысында
Баянауыл
ұлттық
табиғи
паркі
кордоны.
Жасыбай
орманшылы-
ғы. N 5
учаске, 33
квартал, 4
бөліп шы-
ғарылған
жер
АШМ
2008
14731
14731
199
Павлодар
облысында
Баянауыл
ұлттық
табиғи
паркі
кордоны.
Жасыбай
орманшылы-
ғы. N 6
учаске, 49
квартал, 2
бөліп шы-
ғарылған
жер
АШМ

2010
16033700
450400
1999006
10458346
3125948
ИТОГО по
Программе:
3213132
26967972
5837496
330390
Программа "Жасыл ел" на 2008-2010 годы
189
Реконструкция
лабораторного
корпуса
Кокшетауской
зональной
лесосеменной
станции
Казахского
государствен-
ного респуб-
ликанского
лесосеменного
учреждения в
Акмолинской
области
МСХ
2008
3095
3095
190
Строительство
4 двухквар-
тирных 3 ком-
натных жилых
домов кордона
(служебного
типа) в
предгорьях
Заилийского
Алатау
Алматинской
области
МСХ
2008
50600
50600
191
Строительство
гаражей для
грузовых и
легковых
автомобилей
Алакольского
государствен-
ного природ-
ного заповед-
ника Алматин-
ской области
МСХ
2008
16679
16679
192
Бурение 11
эксплуата-
ционных
скважин на
воду на
участках
города Семей,
Бескарагай-
ского и Боро-
дулихинского
районов
Восточно-
Казахстанской
области для
технических
целей
МСХ
2008
28307
28307
193
Гаражные
боксы на
территории
управления ГУ
"Западно-
Алтайский го-
сударственный
природный
заповедник" в
городе
Риддере
Восточно-
Казахстанской
области
МСХ
2008
17293
17293
194
Кордон
Баянаульского
национального
природного
парка в Пав-
лодарской
области.
Жасыбайское
лесничество.
Участок N 1,
квартал 6,
выдел 15
МСХ
2008
14731
14731
195
Кордон
Баянаульского
национального
природного
парка в
Павлодарской
области.
Жасыбайское
лесничество.
Участок N 2,
квартал 20,
выдел 16
МСХ
2008
14731
14731
196
Кордон
Баянаульского
национального
природного
парка в Пав-
лодарской
области.
Жасыбайское
лесничество.
Участок N 3,
квартал 53,
выдел 6
МСХ
2008
14731
14731
197
Кордон
Баянаульского
национального
природного
парка в
Павлодарской
области.
Баянаульское
лесничество.
Участок N 4,
квартал 72,
выдел 29
МСХ
2008
14731
14731
198
Кордон
Баянаульского
национального
природного
парка в Пав-
лодарской
области.
Баянаульское
лесничество.
Участок N 5,
квартал 33,
выдел 4
МСХ
2008
14731
14731
199
Кордон
Баянаульского
национального
природного
парка в
Павлодарской
области.
Баянаульское
лесничество.
Участок N 6,
квартал 49,
выдел 2
МСХ

2008
4250
4250
230
Солтүстік
Қазақстан
облысының
Петропавл
қаласында-
ғы Горький
көшесі 209
көшесі
бойында
орналасқан
сот ғима-
ратына 4
қабатты
жапсарлас
құрылыс
салу
ЖС
2007-
2008
219484
80000
139484
231
Алматы
қаласы
Қазыбек би
көшесі 66
үйде орна-
ласқан
қалалық сот ғима-
ратына
жапсаржай
салу
ЖС
2007-
2008
361396
167434
193962
232
Астана
қаласы
Есіл өзе-
нінің сол
жағалауын-
да алқа
билер және
екі аудан-
дық соты-
ның қаты-
суымен қа-
лалық сот
ғимараты-
ның жоба-
лау-смета-
лық құжат-
тамасын
дайындау
ЖС
2008
19800
19800
233
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
аудандық
соты МАЭСөмен
бірлесіп
базасында
сот орын-
даушыларын
аумақтық
учаскесі-
мен маман-
дандырыл-
ған аудан-
аралық
экономика-
лық соты-
ның типтік
ғимарат
жобалау-
сметалық
құжаттарын
дайындау
ЖС
2008
9500
9500
234
Шығыс
Қазақстан
облысы
Өскемен
қаласында
Әкімшілік
соты база-
сында сот
орындаушы-
лардың аумақтық
учаскесі-
мен бірге
әкімшілік
сотының
типтік
ғимарат
жобалау-
сметалық
құжаттарын
дайындау
ЖС
2008
10000
10000
235
Жамбыл
облысы
Тараз
қаласында
N 2 соты
базасында
сот орын-
даушыларын
аумақтық
учаскесі-
мен қыл-
мыстық
сотының
типтік ғи-
марат жо-
балау-сме-
талық құ-
жаттарын
дайындау
ЖС
2008
9965
9965
236
Ақтөбе
облысы
Ақтөбе
қаласында
облыстық
сотының
әкімшілік
ғимараты-
на қайта
жаңартудың
жобалау-
сметалық
құжаттарын
дайындау
ЖС
2008
11010
11010
237
Ақмола
облысы
Целиноград
аудандық
соты база-
сында сот
орындау-
шыларын
аумақтық
учаскесі-
мен бірге
аудандық
сотының
типтік
ғимарат
жобалау-
сметалық
құжаттарын
дайындау
ЖС

2008
4250
4250
230
Строительство
4-х этажной
пристройки к
зданию суда по
улице Горького
209 в городе
Петропавловске
Северо-
Казахстанской
области
ВС
2007-
2008
219484
80000
139484
231
Строительство
пристройки к
зданию город-
ского суда по
улице Казыбек
би 66 в городе
Алматы
ВС
2007-
2008
361396
167434
193962
232
Разработка
проектно-
сметной
документации
строительства
зданий город-
ского суда с
участием
присяжных
заседателей и
двух районных
судов на левом
берегу реки
Ишим города
Астаны
ВС
2008
19800
19800
233
Разработка
проектно-
сметной
документации
типового
здания
специализиро-
ванного
межрайонного
экономического
суда с терри-
ториальным
участком
судебных
исполнителей
на базе
"Районного
суда Южно-
Казахстанской
области сов-
местно с СМЭС"
ВС
2008
9500
9500
234
Разработка
проектно-
сметной
документации
типового
здания админи-
стративного
суда с терри-
ториальным
участком
судебных
исполнителей
на базе адми-
нистративного
суда в городе
Усть-
Каменогорске
Восточно-
Казахстанской
области
ВС
2008
10000
10000
235
Разработка
проектно-
сметной
документации
типового зда-
ния уголовного
суда с терри-
ториальным
участком
судебных
исполнителей в
городе Тараз
Жамбылской
области
ВС
2008
9965
9965
236
Разработка
проектно-
сметной
документации
реконструкции
здания област-
ного суда в
городе Актобе
Актюбинской
области
ВС
2008
11010
11010
237
Разработка
проектно-
сметной
документации
типового зда-
ния районного
суда с терри-
ториальным
участком
судебных
исполнителей
на базе Цели-
ноградского
районного суда
Акмолинской
области
ВС

2007-
2008
151648
47323
104325
542
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендерде
автожолды
қайта
жаңарту.
0-8 км,
ұзындығы 8
км
Бозсу-Құй-
ған-Қияжол
Р/Д А15
автокөлік
жолын қайта
жаңарту
ККМ
2007-
2008
178115
89950
88165
543
Оңтүстік
Қазақстан
облысы
Сарыағаш
ауданы
шекаралық
елді
мекендерде
автожолды
қайта
жаңарту.
41-56 км,
ұзындығы
15,2 км
Дербісек-
Сарыағаш
шипажайы-
Қанағат-
Арыншы
ОК-50
автокөлік
жолын қайта
жаңарту
ККМ
2007-

2007-
2008
151648
47323
104325
542
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах Са-
рыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога Р/Д
А15-Бозсу-
Куйган-Киян-
жол, км 0-8,
длина 8 км
МТК
2007-
2008
178115
89950
88165
543
Реконструкция
автодорог в
приграничных
населенных
пунктах Са-
рыагашского
района Южно-
Казахстанской
области. Ав-
тодорога ОК-
50 Дербисек
курорт Са-
рыагаш-Кана-
гат-Арыншы
км 41-56,
длина 15,2 км
МТК
2007-

2008
66465
66465
772
Алматы
облысы
Еңбекшіқа-
зақ ауданы
Бижанов
ауылында
балабақшаны
қалпына
келтіру
жұмыстары
арқылы
сейсмикалық
нығайту
БҒМ
2008-
2009
80110
50633
29477
773
Алматы
облысы
Райымбек
ауданы
Қызылшекара
ауылында
орта
мектепті
(спортзал)
қалпына
келтіру
жұмыстары
және
сейсмикалық
нығайту
БҒМ
2008
17926
17926
774
Алматы
облысы
Қаратал
ауданы
Үштөбе
қаласында
N 13 орта
мектепті
қалпына
келтірумен
сейсмикалық
нығайту
(1 кезең)
БҒМ
2008
138657
138657
775
Қарағанды
облысының
Қарқаралы
қаласында
360 орындық
кәсіптік
мектеп салу
БҒМ

2008
66465
66465
772
Сейсмоусиле-
ние с восста-
новительными
работами
детского сада
в селе
Бижанова
Енбекшиказах-
ского района
Алматинской
области
МОН
2008-
2009
80110
50633
29477
773
Сейсмоусиле-
ние и восста-
новительные
работы здания
средней школы
(спортзал) в
поселке
Кызылшекара
Райымбекского
района
Алматинской
области
МОН
2008
17926
17926
774
Сейсмоусиле-
ние с восста-
новительными
работами зда-
ния средней
школы N 13 в
городе Уштобе
Каратальского
района
Алматинской
области (1-я
очередь
строитель-
ства)
МОН
2008
138657
138657
775
Строительство
профессио-
нальной школы
на 360 мест в
городе Карка-
ралинске
Карагандин-
ской области
МОН

1134382
340314
794068
9
Астана қаласының
әкімшілік қалашығының
ауданында (сол жағалау)
1200 орындық орта
мектеп салу
1200
1117559
335268
782291
Барлығы:              10800 11955428 3712822 1459506 6783100
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 29 тамыздағы
N 753 қаулысымен
назарға алынды
6-бөлім. Ұлттық компаниялардың 2008-2010 жылдарға арналған
негізгі бағыттары
мен негізгі көрсеткіштерінің болжамы
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.28 N 395 , 2008.08.27 N 776 Қаулыларымен.
МАЗМҰНЫ:
Кіріспе
2005-2007 жылдарға талдау
" ҚазМұнайГаз " ҰК" АҚ
" Қазатомөнеркәсіп " ҰАК" АҚ
" Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
" Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
" Қазпочта " АҚ
" Қазақтелеком " АҚ
" Қазақстан темір жолы " ҰК" АҚ
" Қазақстан инжиниринг " ҰК" АҚ
" Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" АҚ
" Қазақ ақпарат агенттігі " ҰК" АҚ
" Қазғарыш " ҰК" АҚ
" Kazsatnet " ұлттық компаниясы" АҚ
" Сарыарқа " әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ
2008-2010 жылдарға арналған перспективалар
" ҚазМұнайГаз " ҰК" АҚ
" Қазатомөнеркәсіп " ҰАК" АҚ
" Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ
" Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
" Қазпочта " АҚ
" Қазақтелеком " АҚ
" Қазақстан темір жолы " ҰК" АҚ
" Қазақстан инжиниринг " ҰК" АҚ
" Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" АҚ
" Қазақ ақпарат агенттігі " ҰК" АҚ
" Қазақстан Ғарыш Сапары " ҰК" АҚ
" Kazsatnet " ұлттық компаниясы" АҚ
" Сарыарқа " әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ
Ұлттық компаниялардың 2008-2010 жылдарға арналған негізгі көрсеткіштері
Ұлттық компаниялардың 2008-2010 жылдарға арналған негізгі
бағыттары мен негізгі көрсеткіштерінің болжамы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 ақпандағы N 182 "Ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" қаулысына сәйкес ұлттық компанияларға мынадай акционерлік қоғамдар жатады:
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ;
"Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" АҚ;
"Қазпочта" АҚ;
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ;
"Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ;
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ;
"Қазақстан темір жолы" АҚ;
"Қазақтелеком" АҚ;
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ
"Қазақ ақпарат агенттігі" ұлттық компаниясы (Қазақпарат)" АҚ;
"Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ (Kazakhstan Engineering);
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" АҚ;
"Kazsatnet" ұлттық компаниясы" АҚ;
"Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 ақпандағы N 117 және 2006 жылғы 24 қазандағы N 1020 қаулыларына сәйкес "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталына ақы төлеуге: "Қазақстан темір жолы" АҚ, "Қазпочта" АҚ, "Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" АҚ, "Қазақтелеком" АҚ, "ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" АҚ және "Қазақстан инжиниринг" Ұлттық компаниясы" АҚ ұлттық компаниялары акцияларының мемлекеттік пакеттері берілді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы N 1247 қаулысына сәйкес "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеттері "ҚазАгро" ұлттық холдингі" АҚ-ның жарғылық капиталына ақы төлеуге берілді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 1299 қаулысына сәйкес "Астана халықаралық әуежайы" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеттері республикалық меншіктер коммуналдық меншікке берілді. Өз кезегінде Астана қаласы әкімінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 24-222/П қаулысымен "Астана халықаралық әуежайы" АҚ  Majaysia Airport Management & Technical Services Laduan Private Limited Малайзия компаниясының сенімді басқаруына берілді.
2005 - 2007 жылдарға талдау
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) Қазақстан Республикасы Президентінің "Ел экономикасының мұнай-газ секторындағы мемлекеттің мүдделерін одан әрі қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2002 жылғы 20 ақпандағы N 811 Жарлығына сәйкес құрылған.
Жарлыққа сәйкес Компания стратегиялық маңызды ұлттық тігінен кіріккен компания болуы және өкілетті органның көмірсутегін барлау, өндіру, қайта өңдеу және тасымалдау жөніндегі функцияларын орындауы, сондай-ақ Қазақстанның мұнай секторындағы мемлекеттің мүддесін білдіруі керек.

1134382
340314
794068
9
Строительство средней
школы на 1200 мест в
районе проспекта
Тлендиева города Астаны
1200
1117559
335268
782291
Итого:
10800
11955428
3712822
1459506
6783100
Приняты к сведению
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2007 года N 753
Раздел 6. Основные направления и прогноз основных
показателей развития национальных компаний
на 2008-2010 года
СОДЕРЖАНИЕ
Раздел 6. Основные направления и прогноз
основных показателей развития национальных компаний
на 2008-2010 годы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2008 N 395 ; от 27.08.2008 N 776 .
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2004 года N 182 "Об утверждении перечня национальных компаний" к национальным компаниям отнесены 14 акционерных обществ:
АО "Национальная компания "КазМунайГаз";
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими
сетями";
АО "Казпочта";
АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация";
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром";
АО "Национальные информационные технологии";
АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
АО "Казахтелеком";
АО "Международный аэропорт Астана";
АО "Национальная компания "Казахское информационное агентство
(Казинформ)";
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг"
(Kazakhstan Engineering)";
АО "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары";
АО "Национальная компания "Kazsatnet";
АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская
корпорация "Сарыарка".
Согласно постановлениями Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2006 года N 117 и от 24 октября 2006 года N 1020 в оплату уставного капитала АО "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" переданы государственные пакеты акций национальных компаний: АО "Национальная компания "Қазақстан тeмip жолы", АО "Казпочта", АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями", АО "Казахтелеком", АО "Национальная компания "КазМунайГаз" и АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг".
Государственный пакет акций АО "Продовольственная контрактная корпорация" в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2006 года N 1247 переданы в оплату уставного капитала АО "Национальный холдинг "КазАгро".
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2006 года N 1299 государственный пакет акций АО "Международный аэропорт Астана" передан из республиканской собственности в коммунальную собственность. В свою очередь постановлением Акима города Астаны АО "Международный аэропорт Астана" от 20 марта 2007 года N 24-222/П передан в доверительное управление Малазийской компании Malaysia Airports Management & Technical Services (Labuan) Private Limited.
Анализ за 2005-2007 годы АО "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "Национальная компания "КазМунайГаз" (далее - Компания) было создано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 811 "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в нефтегазовом секторе экономики страны".
В соответствии с Указом Компания должна стать стратегически важной национальной вертикально-интегрированной компанией и выполнять функции полномочного органа по разведке, добыче, переработке и транспортировке углеводородов, а также представлять интересы государства в нефтяном секторе Казахстана.

2005 жылы Компанияның еншілес ұйымы»"ҚазМұнайГаз"«"Барлау және өндіру" АҚ (бұдан әрі - ҚМГ БӨ) 9,4 млн. тонна мұнай мен газ конденсатын өндірді. 2006 жылы мұнай және газ конденсатын өндіру 9,5 млн. тоннаны құрады, бұл 2005 жылдың деңгейінен 2 % есе артық.
Жоспардан тыс мұнай өндіруге ұйымдастыру-техникалық іс-шараларын уақытында өткізу, кенорының қазу жүйесін оңтайландыру, бұрғылар қорын қоса отырып, негізгі қорларды қалпына келтіру және жаңарту, жерасты кен орнын жайғастыруда маңызды объектілер салу және қайта құру, арнаулы техника паркін жаңалау, тақташаның мұнай беруін арттыру мен мұнай беру процестерін химияландырудың жаңа әдістерін қолдану жөніндегі жұмыстар есебінен қол жеткізілді.
Компания екі негізгі бағытта мұнай сатады: экспорт және ішкі нарық. 2005 жылы мұнайды экспортқа шығару шамамен 6,5 млн. тоннаны, ішкі нарыққа шығару 2,7 млн. тоннаны құрады. 2006 жылы экспортқа шығару шамамен 6,9 млн. тоннаны, ішкі нарыққа - 2,5 млн. тоннаны құрады. Жалпы алғанда, мұнай өндіру көлемі 2005 жылмен салыстырғанда 2006 жылы 2,1 % құрады.
Шоғырландырылған мұнай мен газ конденсатын өндіру біріккен кәсіпорындар қатысуымен 2005 және 2006 жылдары жыл сайын 12,9 млн. теңге құрады.
2007 жылы мұнай және газды шоғырландырылған өндіру 17,16 млн. тонна көлемінде бағаланады, бұл БӨ ҚМГ 9,52 млн. тонна өндіруде.
Компанияның еншілес ұйымы»"Атырау МӨЗ" АҚ (бұдан әрі -»"АМӨЗ" АҚ) 2005 жылы 3,5 млн. тонна мұнай өңдеді. 2006 жылы»"АМӨЗ"-да мұнай өңдеуі 3,7 млн. тонна, оның ішінде Компания ресурстарынан 2,5 млн. тонна деңгейінде күтіледі. Өңдеу көлемінің өсуі 2005 жылы 6,6 % құрады.
Шоғырландырылған мұнайды өндіру көлемі біріккен ұйымдар қатысуымен 2007 жылы 5,75 млн. тонна көлемінде бағалануда.
2007 жылы АМӨЗ мұнайды өңдеу 3,7 млн. теңге көлемінде бағалануда.
"ҚазТрансОйл" АҚ магистральдық мұнай құбырлар бойынша мұнай тасымалдаудың жалпы көлемі 2005 жылы 38,2 млн. тоннаны, 2006 жылы 43,27 млн. тонна, бұл 13,3 %-ке 2005 жылдың деңгейінен артық.
2007 жылы АМӨЗ мұнай өңдеу 3,78 млн. теңге көлемінде бағалануда.
2007 жылы бірлескен ұйымдармен бірге мұнай өңдеу көлемі 5,75 млн. теңге бағалануда. Атырау - Самара мұнай бағыты бойынша 2005 жылы 15,6 млн. теңге көлемінде мұнай тасымалданды, бұл 2005 жылмен салыстырғанда 0,42 млн. теңгеге көп.
2007 жылы мұнай көлемі 43,33 млн. теңге бағалануда, бұл 2006 жылдың деңгейінен 0,1% артық.
2005 жылы "ҚазТеңізКөлікФлоты" ҰТКқК" АҚ-ы теңіз көлігімен жүк тасымалдаудың мемлекетаралық қызметін атқарған, оның ішінде мұнай 4 млн. тонна. 2006 жылы мұнай тасымалдау 4,9 млн. тонна көлемінде бағалануда, 2005 жылдың ұқсас көрсеткішінен 4,2% артық, тасымалдау мына бағыттар бойынша: Ақтау-Махачкала - 2,5 млн. тонна, Ақтау-Нека - 2,3 млн. тонна, Ақтау-Баку-Батуми - 0,097 мың тонна.

В 2005 году АО "Разведка и добыча "КазМунайГаз" (далее - РД КМГ), дочерней организацией Компании, добыто 9,4 млн. тонн нефти и газового конденсата. В 2006 году добыча нефти и газового конденсата составляет 9,5 млн. тонн, что превышает уровень 2005 года на 2 %.
Рост добычи нефти достигнут за счет работ по своевременному проведению организационно-технических мероприятий, оптимизации системы разработки месторождений, восстановления и обновления основных фондов, включая фонд скважин, строительство и реконструкцию важных объектов наземного обустройства месторождений, обновление парка специальной техники, применение новых методов повышения нефтеотдачи пласта и химизацию процессов нефтедобычи.
РД КМГ имеет два основных направления продажи нефти: экспорт и внутренний рынок. В 2005 году поставка нефти на экспорт составила около 6,5 млн. тонн, на внутренний рынок - 2,7 млн. тонн. В 2006 году поставка на экспорт составила около 6,9 млн. тонн, на внутренний рынок - 2,5 млн. тонн. В целом рост поставки нефти в 2006 году по сравнению с 2005 годом составляет 2,1 %.
Консолидированная добыча нефти и газового конденсата с учетом долей участия в совместных предприятиях в 2005 и 2006 годах составила ежегодно 12,9 млн. тонн.
В целом консолидированная добыча нефти и газового конденсата в 2007 году оценивается в объеме 17,16 млн. тонн, при добыче РД КМГ 9,52 млн. тонн.
За 2005 год на АО "Атырауский НПЗ" (далее - АНПЗ) переработано 3,5 млн. тонн нефти. В 2006 году объем переработки на АНПЗ составил 3,7 млн. тонн, в том числе 2,5 млн. тонн из ресурсов Компании. Рост объемов переработки к 2005 году составляет 6,6 %.
В 2007 году переработка нефти на АНПЗ оценивается в объеме 3,7 млн. тонн.
Консолидированный объем переработки нефти с учетом доли участия в совместных организациях в 2007 году оценивается в объеме 5,75 млн. тонн.
Объем транспортировки нефти магистральными нефтепроводами АО "КазТрансОйл" в 2005 году составил 38,2 млн. тонн, в 2006 году - в объеме 43,27 млн. тонн, что на 13,3 % превышает уровень 2005 года. По нефтепроводу Атырау-Самара в 2005 году транспортировано 15,6 млн. тонн нефти, что на 0,42 млн. тонн больше по сравнению с 2005 годом.
В 2007 году объем транспортировки нефти оценивается в объеме 43,33 млн. тонн, что превысит уровень 2006 года на 0,1 %.
В 2005 году АО "НМСК "КазМорТрансФлот" были оказаны международные услуги по транспортировке грузов морским транспортом, в том числе нефти в объеме 4,7 млн. тонн. Транспортировка нефти танкерами в 2006 году составила 4,9 млн. тонн, что на 4,2 % превышает уровень 2005 года. Транспортировка осуществляется по направлениям Актау-Махачкала - 2,5 млн. тонн, Актау-Нека - 2,3 млн. тонн, Актау-Баку - 0,097 млн. тонн.

Теңізбен мұнай тасымалдау көлемі 2007 жылы 4,36 млн. теңге бағалануда.
"Интергаз Орта Азия" АҚ магистралды газ құбырымен газ тасымалдаудың жалпы көлемі 2005 жылы 130,2 млрд. текше метрді құрады. 2006 жылы тасымалдау көлемі жоспардағы 121,9 млрд. текше метр, ішкі тасымалдау - 6,5 млрд. теңге, халықаралық транзит - 107,6 млрд. текше метр, экспортқа газ тасымалдау - 7,8 млрд. теңге. Бұл ретте 2006 жылы тасымалдау қызметтерінің 6,3% төмендеуі халықаралық туркмен және ресей газының төмендеуімен байланысты.
2007 жылы газ тасымалдау көлемі 124,8 млрд. теңге көлемінде бағаланады, бұл 2006 жылдың 2,4% деңгейінен артық.
Өнімді шығарудан түскен табыстар Компанияның 2005 жылы шоғырландырылған қаржылық есебі бойынша 906,9 млрд. теңге құрады. 2006 жылы кірістер 1 145,9 млрд. теңге құрады, бұл 2005 жылдың деңгейінен 26,4 % есе артық. Кірістер өсімі мұнайды өңдеу көлемінің ұлғаюымен, мұнайға экспорт бағасының өсуі, мұнайды жүк тасымалдауымен байланысты, газды тасымалдау тарифтерінің өсуімен, мұнай өнімдерін шығарудан түскен табыстар.
2007 жылы өнімді шығарудан түскен шоғырландырылған табыстар 939,2 млрд. теңге көлемінде бағалануда.
Компанияның өнімнің өзіндік құны 2005 жылы шоғырландырылған қаржылық есебі бойынша 417 млрд. теңге құрады, 2006 жылы 526,3 млрд. теңге, бұл 2005 жылға салыстырғанда 26,2 % артық. Шығыстардың өсуі компанияның жеткізушілерден алынатын табыстар газды шығару, және мұнай өнімдерімен байланысты.
2007 жылы консолидарлық өзіндік құн 408,8 млрд. теңге бағалануда.
2005 жылы Компанияның аз үлесін алғанда соңғы табысы 153,9 млрд. теңге құрады. 2006 жылы соңғы табыс 219,2 млрд. теңге мөлшерінде алынған, 2005 жылмен салыстырғанда 142,4 % артық.
2007 жылы консолидарлық соңғы табыс 145,5 млрд. теңге мөлшерінде бағалануда.
Компания Қазақстан Республикасының ірі салық төлеушісі болып табылады. 2005 жылы бюджетке жалпы сомасы 159,2 млрд. теңге салықтар мен төлемдер енгізілді. 2005 жылы Қазақстан Республикасының бюджетіне іс жүзінде жалпы сомасы 237,3 млрд. теңгенің салықтары мен төлемдері енгізілді. Салықтық төлемдер 2005 жылмен салыстырғанда 49 % немесе 78,1 млрд. теңгеге өсті. Бюджетке төлемдердің өсіміне мұнай өндіру көлемі артуының, мұнай бағасының қолайлы конъюнктурасының арқасында қол жеткізілді.
Бюджетке төлемдер 2007 жылы 172,7 млрд. теңге мөлшерінде бағалануда. Салықтық төлем 2006 жылмен салыстырғанда 27,2% немесе 64,4 млрд. теңгеге төмен. Бұл 2007 жылдың 1 қаңтарынан салықтық заңнаманың өзгеруімен және де өткен кезеңдердің міндеттерін төлеу сомасының төмендеуімен байланысты.
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ

В 2007 году объем транспортировки нефти морем оценивается в объеме 4,36 млн. тонн.
Общий объем транспортировки газа по магистральным газопроводам АО "Интергаз Центральная Азия" в 2005 году составил 130,2 млрд. куб. м. В 2006 году объем транспортировки составил 121,9 млрд. куб. м., в т.ч. внутренняя транспортировка - 6,5 млрд. куб. м, международный транзит - 107,6 млрд. куб. м, транспортировка газа на экспорт - 7,8 млрд. куб.м. В 2006 году снижение объема транспортных услуг на 6,3 % обусловлено снижением объемов международного транзита туркменского и российского газа.
В 2007 году объем транспортировки газа оценивается в объеме 124,8 млрд. куб. м, что превысит уровень 2006 года на 2,4 %.
Доходы от реализации продукции Компании в 2005 году по консолидированной финансовой отчетности составили 906,9 млрд. тенге. В 2006 году доходы составляют 1 145,9 млрд. тенге, что выше уровня 2005 на 26,4 %. Рост доходов связан с увеличением объемов добычи нефти, ростом экспортных цен на нефть, увеличением грузооборота нефти, увеличением тарифов на транспортировку газа, увеличением доходов от реализации нефтепродуктов.
В 2007 году консолидированные доходы от реализации продукции оцениваются в размере 939,2 млрд. тенге.
Себестоимость реализованной продукции Компании в 2005 году по консолидированной финансовой отчетности составила 417 млрд. тенге, в 2006 году - 526,3 млрд. тенге, и выше уровня 2005 года на 26,2 %. Рост расходов связан с реализацией газа, получаемого от компаний-поставщиков, реализацией нефтепродуктов и др.
В 2007 году консолидированная себестоимость оценивается в размере 408,8 млрд. тенге.
Итоговая прибыль Компании за вычетом доли меньшинства в 2005 году составила 153,9 млрд. тенге. В 2006 году итоговая прибыль получена в сумме 219,2 млрд. тенге, рост к 2005 году составляет 142,4 %.
B 2007 году консолидированная итоговая прибыль оценивается в размере 145,5 млрд. тенге.
Компания является крупным налогоплательщиком Республики Казахстан. В 2005 году внесено налогов и платежей в бюджет на общую сумму 159,2 млрд. тенге. В 2006 году в бюджет Республики Казахстан фактически внесено налогов и платежей на общую сумму 237,3 млрд. тенге. Налоговые выплаты по сравнению с 2005 годом возросли на 49,1 % или на 78,1 млрд. тенге. Рост платежей в бюджет достигнут благодаря увеличению объемов добычи нефти, благоприятной конъюнктуре цен на нефть.
Выплаты в бюджет в 2007 году оцениваются в размере 172,7 млрд. тенге. Налоговые выплаты по сравнению с 2006 годом ниже на 27,2 % или на 64,6 млрд. тенге, что обусловлено изменением налогового законодательства с 1 января 2007 года, а также уменьшением суммы погашения задолженности по прошлым периодам.
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром"

"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 14 шілдедегі N 3593 Жарлығына сәйкес құрылған. Компания уран мен оның қосындыларының, атом энергетикалық станциялары үшін ядролық отынның, арнайы жабдықтар мен технологиялардың, қосарлы пайдалану материалдарының экспорты мен импорты жөніндегі бас оператор болып табылады.
2005 жылы уран өндіру 3 838,1 тоннаны құрады, бұл 2004 жылдың көрсеткіштерінен 7 %-ға жоғары, оның ішінде бірлескен кәсіпорындармен: "Катко" БК - 37,8 тонна, "Ыңғай" БК - 176,8 тонна, "Бетпақ Дала" БК - 726,0 тонна өндірілді. Қазақстан Республикасы бойынша барлығы 4 345,5 тонна уран өндірілді.
"Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ-на кіретін компаниялардың тотықша-тотық өндірісі 2005 жылы 3 690,6 тоннаны құрады. 2005 жылы жалпы тотықша-тотық шығару 4 193,7 тоннаны құрады.
Табиғи уран өндіру көлемінің тұрақты өсуіне мынадай іс-шараларды іске асыру:
жаңа кен орындарын игеру және қолданыстағы кеніштерді дамыту есебінен өндіріс көлемін ұлғайту;
жаңа техника мен озық технологияларды, өндірістерге ғылыми-зерттеу және тәжірибелік жұмыстарды енгізу есебінен өндірісті интенсивтендіру, жұмысты ұйымдастыруды жетілдіру есебінен қол жеткізілді.
2005 жылы Компанияның кірісі 50 567,5 млн. теңгені құрады. Бұл ретте кірістің 57,4%-ын (29010,4 млн. теңге) уран өнімдерін сату, 5,8%-н (2 954,3 млн. теңге) бериллий өнімдерін сату, 4,8 %-ын (2 440,6 млн. теңге) тантал-ниобий өнімдерін сату, 0,4 %-ын (199,8 млн. теңге) плавик қышқылын сату құрады, жалпы сату көлемінің 21,46 %-ын (10 851,75 млн. теңге) энергетикалық кешен өнімдерін сату құрайды, 9,75 %-ы (7932,3 млн. теңге) өзге де сатудан түскен кіріс.
2005 жылы бухгалтерлік есеп бойынша қаржы нәтижесі:»"Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" бойынша - 11983,1 млн. теңге, бұл соммада негізгі емес қызметтен 9327,9 млн. теңге, бұл МАЭК Қазатомпром АҚ активтерді қайта бағалау операциялардан, "Волковгеология" АҚ бойынша - 35,5 млн. теңге,»"Жоғары технологиялар институты" ЖШС бойынша - шығын 5,85 млн. теңге,»"Геотехнология" АҚ - шығын 0,7 млн. теңгені құрайды. Бұдан басқа, 2005 жылы бірлескен кәсіпорындардың қатысу үлесінен, атап айтқанда,»"Бетпақ Дала" БК ЖШС бойынша - 370,7 млн. теңге және»"Катко" БК бойынша - 201,4 млн. теңге кіріс алынды. "МАЭК - Казатомпром" ЖШС қызметінің 128,4 млн. теңгені құрады.

АО "Национальная атомная компания "Казатомпром" (далее - Компания) образована в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 14 июля 1997 года N 3593. Компания является генеральным оператором по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения.
В 2005 году добыча урана составила 3 838,1 тонн, что на 7 % выше показателей 2004 года, в том числе совместными предприятиями добыто: СП "Катко" - 37,8 тонн, СП "Инкай" - 176,8 тонн, СП "Бетпак Дала" - 726,5 тонн. Всего в Республики Казахстан добыто 4 345,5 тонн урана.
Производство закиси-окиси в 2005 году, компаниями, входящими в АО "НАК "Казатомпром", составило 3 690,6 тонн. Общий выпуск закиси-окиси в 2005 году составил 4 193,7 тонн.
Устойчивый рост объема добычи природного урана достигнут за счет реализации следующих мероприятий:
увеличение объемов производства за счет освоения новых месторождений и развития действующих рудников;
интенсификация производства за счет внедрения новой техники и передовых технологий, научно-исследовательских и опытных работ, производств, совершенствование организации работ.
В 2005 году доход от основной деятельности Компании составил 50 567,5 млн. тенге. При этом 57,4 % (29 010,4 млн. тенге) дохода составила реализация урановой продукции, 5,8 % (2 954,3 млн. тенге) - реализация бериллиевой продукции, 4,8 % (2 440,6 млн. тенге) - реализация тантал-ниобиевой продукции, 0,4 % (199,8 млн. тенге) - реализация плавиковой кислоты, 21,46 % (10 851,75 млн. тенге) от общего объема реализации составляет реализация продукции энергетического комплекса, 9,75 % (4 932,3 млн. тенге) приходится на доход от прочей реализации.
Финансовый результат по бухгалтерскому учету за 2005 год АО "НАК "Казатомпром", как юридического лица, составил - 11 983,1 млн. тенге, в этой сумме учтен доход по неосновной деятельности в размере 9 327,9 млн. тенге, который сложился в основном за счет проведения операции по дооценке активов ТОО "МАЭК-Казатомпром" и передаче их в уставный капитал предприятия. Финансовый результат по дочерним предприятиям Компании сложился следующий: по АО "УМЗ" - доход 89,4 млн. тенге, по ТОО "ГРК" - 116,8 млн. тенге, по ТОО "МАЭК-Казатомпром" - доход 128,4 млн. тенге, по АО "Волковгеология" - доход 35,5 млн. тенге, по ТОО "ИВТ" - убыток 5,85 млн. тенге, по ТОО "Казатомпром-Демеу" - убыток 26,1 млн. тенге, по ККРУМЦ "Геотехнология" - убыток 0,7 млн. тенге, по ЗАО СП "УКР ТВС" - доход 6,98 млн. тенге, по ТОО "Каратау" - убыток 4,2 млн. тенге, по ТОО "Аппак" - убыток 4,2 млн. тенге, по ТОО "Кызылкум" - убыток 7,5 млн. тенге. Кроме того, в 2005 году был получен доход от доли участия в ТОО СП "Бетпак Дала" в сумме 370,7 млн. тенге, убытки от доли участия с совместных предприятий, в частности по АО КРК СП "Заречное" - 3,1 млн. тенге и по ТОО СП "Катко" - 201,4 млн. тенге.
Консолидированный чистый доход НАК "Казатомпром" за 2005 год период составил 5 399,9 млн. тенге, что превышает показатели 2004 года на 85 %.

Салық салынатын кіріс Компания бойынша 2005 жылы 7 931,46 млн. теңгені құрады.
2005 жылы Компанияның шоғырландырылған таза кірісі 5399,9 млн. теңге құрады, бұл 2004 жылмен салыстырғанда 85 % есеге өсті.
2006 жылы компанияның шоғырландырылған кірісі 160 412,2 млн. теңге, өзіндік шығыстар 2006 жылы 103 449,1 млн. теңге құрады.
Өнімдерді сатудан түскен шоғырландырылған кіріс 2006 жылы 70%-ға ұлғайды және 86220 млн.теңгені құрады. Бұл ретте кірістің 66,8%-ын уран өнімдерін сату (57 589,5 млн. теңге), 5,7%-ын бериллий өнімдерін сату (4 883,6 млн. теңге), 3,22 %-ын тантал-ниобий өнімдерін сату (2 773,6 млн. теңге), 0,28 %-ын плавик қышқылын (239,5 млн. теңге) сату құрады, жалпы сату көлемінің 16,2 %-ын энергетикалық кешен өнімдерін сату құрайды (13 969,5 млн.теңге), басқа сату 7,8% (6 763,96 млн. теңге).
2006 жылы салық салғанға дейін Компанияның шоғырландырылған кірісі 88 105,2 млн. теңге, оның ішінде негізгі емес қызметтен түскен кіріс саны - 63 358,3 млн. теңге мөлшерінде. Компанияның шоғырландырылған таза кіріс саны 57 751,2 млн. теңгені құрады. 2006 жылы таза табыстың күрт өсуі 2005 жылмен салыстырғанда Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігімен жеткен келісім арқасында түсіндіріледі.
Уран нарығындағы қолайлы жағдай 57 941,5 млн. теңге мөлшерінде 2007 жылғы салық салуға дейінгі Компания кірісін анықтауға мүмкіндік береді. 2006 жылмен салыстырғанда күрт түсуі аса үлкен келісімге қол жетуімен байланыстырады. Егер салық салғанға дейінгі табыстан бұл операцияны алып тастаса, онда салық салғанға дейінгі табыс 2006 жылы 26 222,7 млн. теңге құрайды. Осы ретте, қойылған талаптарда бұл көрсеткіштің өсуі 2,2 есеге күтілуде.
2007 жылы Компанияның шоғырландырылған таза кірісін 41 407,1 млн. теңге мөлшерінде алу күтілуде. Бұл кірістің негізгі үлесі гексафторит уранын сату есебінен алу жоспарланып отырған 30 159,3 млн. теңге - НАК Қазатомпром АҚ-қа тиесілі.
Жалпы 2005 жыл бойынша бюджетке салықтар төлеуге салынатын сома 11736,9 млн. теңге, 2006 жылы 40 618,5 млн. теңге, бұл 2005 жылдың көрсеткішінен 3,4 есе артық. Айтылған өсім, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Энергетика және минералдық ресурстар министрлігімен келісілген үлкен келісім бойынша төленген корпоративтік табыс салығы есебінен құрылған.
2007 жылы бюджетке төленетін салықтық төлемдердің жалпы соммасы 27 524,5 млн. теңге құрайды.
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) мемлекеттік астық ресурстарының сақталуы мен жаңартылуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ, елдің азық-түліктік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған астық пен одан жасалған өнімдер бағасының ішкі конъюнктурасын реттеуді жүзеге асырады. Сонымен бірге, Компания мақтаны қайта өңдеу саласын дамытумен, мақта талшықтарының бәсекеге қабілеттілігін арттырумен, рапсты өндіруді қолдаумен айналысады.

Налогооблагаемый доход 2005 года по Компании составил 7 931,46 млн. тенге.
В 2006 году консолидированный доход Компании составил 160 412,2 млн. тенге, совокупные расходы Компании 2006 года составили 103 449,1 млн. тенге.
Консолидированный доход от реализации продукции 2006 года увеличился на 70,5 % и составил 86 220 млн. тенге. При этом, 66,8 % дохода составляет реализация урановой продукции (57 589,5 млн. тенге), 5,7 % - реализация бериллиевой продукции (4 883,6 млн. тенге), 3,22 % - реализация тантал-ниобиевой продукции (2 773,6 млн. тенге), 0,28 % - реализация плавиковой кислоты (239,5 млн. тенге), 16,2 % от общего объема реализации составляет реализация продукции энергетического комплекса (13 969,5 млн. тенге), прочая реализация - 7,8 % (6 763,96 млн. тенге).
Консолидированный доход Компании за 2006 год до налогообложения составил - 88 105,2 млн. тенге, в том числе доход от неосновной деятельности в размере 63 358,3 млн. тенге. Консолидированный чистый доход Компании составил 57 751,2 млн. тенге. Резкий рост чистого дохода в 2006 году по сравнению с 2005 годом, объясняется особо крупной сделкой, согласованной с Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
Благоприятная ситуация на урановом рынке позволяет прогнозировать доход Компании до налогообложения за 2007 год в размере 57 941,5 млн. тенге. Снижение по этому показателю по сравнению с 2006 годом объясняется проведением особо крупной сделки. Если исключить из дохода до налогообложения за 2006 год эту операцию, то доход до налогообложения 2006 года составит 26 222,7 млн. тенге. Таким образом, при сопоставимых условиях ожидается рост по этому показателю в 2,2 раза.
В 2007 году ожидается получение консолидированного чистого дохода Компании в размере 41 407,1 млн. тенге. Основная доля в этом доходе принадлежит АО "НАК Казатомпром" - 30 159,3 млн. тенге, который планирует получить его за счет продажи закиси-окиси урана.
Общая сумма налогов, начисленных к уплате в бюджет за 2005 год составила 11 736,9 млн. тенге, в 2006 году 40 618,5 млн. тенге, что в 3,4 раза выше показателей 2005 года. Обозначенный рост сложился за счет корпоративного подоходного налога, начисленного по крупной сделке, согласованной с Министерством энергетики и минеральных ресурсов и Правительством Республики Казахстан.
За 2007 год общая сумма налогов к уплате в бюджет предположительно составит 27 524,5 млн. тенге.
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Компания) осуществляет обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна, а также регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки, что направлено на обеспечение продовольственной безопасности страны. Помимо этого Компания занимается развитием хлопкоперерабатывающей отрасли, повышением конкурентоспособности хлопко-волокна, поддержкой производства рапса.

2005 жылы Корпорацияның жалпы кірісі 33 391,9 млн. теңгені құрады, оның ішінде:
мемлекеттік ресурстар жөніндегі қызметтерден түсетін кіріс 7 677 млн. теңге;
жеке қызметтен түсетін кіріс 25 714,9 млн. теңге.
2005 жылы Корпорацияның жалпы шығыстары 32 939 млн. теңгені құрады, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқару шығыстары - 7 665 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 25 274 млн. теңге, оның ішінде, жалпы және әкімшілік шығыстар - 746,3 млн. теңге.
Еншілес және бірлесіп-бақылаушы ұйымдардың қаржы нәтижелерінің есебімен Корпорацияның таза кірісі 357 млн. теңгені құрады.
Қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша 2005 жылы Корпорация 452,8 млн. теңге мөлшерінде таза кіріс алды, оның ішінде мемлекеттік ресурстар жөніндегі қызметтен - 12 млн. теңге, жеке қызметтен 440,8 млн. теңге мөлшерінде.
2005 жылдың қорытындылары бойынша Корпорация мемлекеттік белгіленген тәртіпте акциялар пакетіне 220,4 млн. теңге мөлшерінде дивидендтер аударды. 2005 жылы Корпорацияның таза кірісі 2004 жылмен салыстырғанда 19%-ға төмендеді, ол астық нарығының қалыптасқан конъюнктурасына байланысты.
Бұдан басқа, Корпорация 2004-2005 жылдары тартылған қаражаттардың есебімен 2 млн. тоннаға дейін астық сатып алды, тиісінше, сыйақы төлеу түріндегі шығыстар өсті.
2005 жылы бюджетке 594,65 млн. теңге сомасында барлық салықтар мен өзге де міндеттемелер аударылды.
2006 жылы Корпорацияның жалпы кірісі 24 769,2 млн. теңгені құрады, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан түсетін кіріс - 10 665,5 млн. теңге;
жеке қызмет бойынша - 14 103,7 млн. теңге.
2006 жылы жалпы шығыстар 24 515,4 млн. теңгені құрады, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқару шығыстары - 10 654,2 млн. теңге;
жеке қызмет бойынша шығыстар - 13 861,2 млн. теңге.
2006 жылы таза кіріс 253,8 млн. теңге сомасын құрады, оның ішінде, жеке қызметтен түсетін кіріс 242,5 млн. теңгені, мемлекеттік ресурстармен басқарудан түсетін кіріс 11,3 млн. теңгені құрайды.
2006 жылы акциялар пакетіне дивидендтер сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Корпорацияның жалғыз акционерінің шешімі негізінде айқындалатын болады.
2007 жылға Корпорацияның жалпы кірісі 36 268,8 млн. теңге мөлшерінде жоспарланған, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан түсетін кіріс - 8 474,1 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кіріс - 27 794,7 млн. теңге.
2007 жылға арналған жалпы шығыстар 35 993,1 млн. теңге мөлшерінде жоспарланған, оның ішінде:

В 2005 году общие доходы Корпорации составили 33 391,9 млн. тенге, в том числе:
доход от деятельности по государственным ресурсам составил 7 677 млн. тенге;
доход от собственной деятельности составил 25 714,9 млн. тенге.
Общие расходы Корпорации за 2005 год составили 32 939 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7 665 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25 274 млн. тенге, из них общие и административные расходы - 746,3 млн. тенге.
Чистый доход Корпорации с учетом финансовых результатов дочерних и совместно-контролируемой организаций составил 357 млн. тенге.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год Корпорацией получен чистый доход в размере 452,8 млн. тенге, в том числе от деятельности по государственным ресурсам - 12 млн. тенге, от собственной деятельности в размере 440,8 млн. тенге.
По итогам 2005 года Корпорацией в установленном порядке перечислены дивиденды на государственный пакет акций в размере 220,4 млн. тенге. Чистый доход Корпорации за 2005 год по сравнению с 2004 годом уменьшился на 19 %, что связано со сложившейся конъюнктурой рынка зерна.
Кроме того, Корпорация в 2004-2005 годах осуществляла закуп до 2 млн. тонн зерна за счет привлеченных средств, соответственно, возросли расходы в виде выплаты вознаграждений.
В 2005 году перечислено в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме 594,65 млн. тенге.
В 2006 году общие доходы Корпорации составили 24 769,2 млн. тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами - 10 665,5 млн. тенге;
доход по собственной деятельности - 14 103,7 млн. тенге.
Общие расходы в 2006 году составили 24 515,4 млн. тенге, в том числе:
расходы по управлению государственными ресурсами зерна - 10 654,2 млн. тенге;
расходы по собственной деятельности - 13 861,2 млн. тенге.
За 2006 год чистый доход составил сумму 253,8 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 242,5 млн. тенге, от управления государственными ресурсами - 11,3 млн. тенге.
Сумма дивидендов на пакет акций за 2006 год будет определена на основании решения единственного акционера Корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Так, общие доходы Корпорации на 2007 год запланированы в размере 36 268,8 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 8 474,1 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 27 794,7 млн. тенге.
Общие расходы на 2007 год запланированы в размере 35 993,1 млн. тенге, в том числе:

мемлекеттік астық ресурстарын басқару шығыстары - 8 459,29 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 27 533,8 млн. теңге.
2007 жылы Корпорация 275,7 млн. теңге мөлшерінде таза кіріс алуды жоспарлап отыр, оның ішінде, жеке қызметтен түсетін таза кіріс 260,9 млн. теңгені, мемлекеттік астық ресурстары операцияларынан түсетін таза кіріс 14,8 млн. теңгені құрайды.
2007 жылы акциялар пакетіне дивидендтер сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Корпорацияның жалғыз акционерінің шешімі негізінде айқындалатын болады.
2007 жылы Корпорация бюджетке барлық салықтар мен өзге де міндетті төлемдерді 400 млн. теңге сомасында аударуды жоспарлап отыр.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ (бұдан әрі - Компания) "Қазақстан Республикасында бірыңғай ақпараттық кеңістікті дамыту және»"ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 4 сәуірдегі N 492 қаулысына сәйкес құрылды.
2005 жылғы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша Компанияның жалпы кірісі жоспарланған 678,6 млн. теңгенің орнына 602,9 млн. теңгені (88,8 %) құрады. Кірістің нақты мөлшері 2004 жылдың ұқсас көрсеткішінен 9,9 %-ға жоғары, бұл ақша түрінде 54,5 млн. теңгені құрайды.
2005 жылы Компанияның негізгі қызметінен түскен кіріс 594,8 млн. теңгені (2004 жылғы деңгейден 9,8 %-ға жоғары) құрады, оның ішінде:
Мемлекеттік бағдарлама шеңберінде орындалған жұмыстар бойынша - 279 млн. теңге (2,2%-ға өсті);
ақпараттық бағдарламалық құралдарға жүйелі-техникалық қызмет көрсетуі және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін сүйемелдеу жөнінде қызмет көрсетулерден - 287,6 млн. теңге (25,8 %-ға өсті);
телекоммуникациялық қызмет көрсетулерден - 22,8 млн. теңге (34,3 %-ға төмендеген);
басқалар - 5,4 млн. теңге.
Негізгі қызметтен емес түсімдер жоспарланған 5 млн. теңгенің орнына 8,1 млн. теңгені құрады (162 %-ға өсті).
2006 жылы Компанияның негізгі қызметтен түскен кірістері 867,2 млн. теңге сомасын құрады (2005 жылдың деңгейінен 45,8 %-ға жоғары), оның ішінде:
Мемлекеттік бағдарлама шеңберінде орындалған жұмыстар бойынша - 555,1 млн. теңге (99%-ға өсті);
ақпараттық-бағдарламалық құралдарға жүйелі-техникалық қызмет көрсетуі және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін сүйемелдеу бойынша көрсетілген қызметтерден - 294,5 млн. теңге (2,4%-ға өсті);
телекоммуникациялық қызмет көрсетулерден - 16,5 млн. теңге (27,7%-ға төмендеген);
басқа да жұмыстар мен қызметтерден - 1,1 млн. теңге.
Негізгі қызметтен емес түсімдер жоспарланған 7,6 млн. теңге сомасын құрады.

расходы от управления государственными ресурсами зерна - 8 459,29 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 27 533,8 млн. тенге.
В 2007 году Корпорацией планируется получить чистый доход в размере 275,7 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 260,9 млн. тенге, от операций с государственными ресурсами зерна - 14,8 млн. тенге.
Сумма дивидендов на пакет акций за 2007 год будет определена на основании решения единственного акционера Корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В 2007 году Корпорацией планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме порядка 400 млн. тенге.
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Национальные информационные технологии" (далее - Компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии".
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год общий доход Компании составил 602,9 млн. тенге (88,8 %), при плане 678,6 млн. тенге. Фактический размер дохода выше аналогичного показателя 2004 года на 9,9 %, что составляет в денежном выражении 54,5 млн. тенге.
В 2005 году доходы Компании от основной деятельности составили 594,8 млн. тенге (на 9,8 % выше уровня 2004 года), в том числе:
от выполнения работ в рамках Государственной программы - 279 млн. тенге (рост на 2,2 %);
от оказания услуг по системно-техническому обслуживанию программно-аппаратных средств и сопровождению информационных систем государственных органов - 287,6 млн. тенге (рост на 25,8 %);
от оказания телекоммуникационных услуг - 22,8 млн. тенге (понижение на 34,3 %);
прочие - 5,4 млн. тенге.
Доход от неосновной деятельности составил 8,1 млн. тенге при плане 5 млн. тенге (рост на 162 %).
В 2006 году доходы Компании от основной деятельности составили в сумме 867,2 млн. тенге (выше на 45,8 % уровня 2005 года), в том числе:
от выполненных работ в рамках Государственной программы - 555,1 млн. тенге (прирост на 99 %);
от оказанных услуг по системно-техническому обслуживанию программно-аппаратных средств и сопровождению информационных систем государственных органов - 294,5 млн. тенге (прирост на 2,4 %);
от оказанных телекоммуникационных услуг - 16,5 млн. тенге (понижение на 27,7 %);
от прочих работ и услуг - 1,1 млн. тенге.
Доходы от неосновной деятельности составили в сумме 7,6 млн. тенге.

2007 жылы Компанияның негізгі қызметтен түскен кірістері 1 575,6 млн. теңге сомасында бағаланып отыр (2006 жылдың деңгейінен 82%-ға жоғары), оның ішінде:
Мемлекеттік бағдарлама шеңберінде орындалған жұмыстар бойынша - 226,5 млн. теңге (121%-ға өсті);
ақпараттық-бағдарламалық құралдарға жүйелі-техникалық қызмет көрсетуі және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін сүйемелдеу бойынша көрсетілген қызметтерден - 339 млн. теңге (15 %-ға өсті);
телекоммуникациялық қызмет көрсетулерден - 10 млн. теңге (39%-ға төмендеген);
Негізгі қызметтен емес түсімдер 12 млн. теңге сомасын құрайды, бұл 2006 жылдың көрсеткіштерінен 57,9 %-ға жоғары.
2005 жылға Компанияның шығыстары жоспарланған 626,8 млн. теңгенің ("үнемдеу" шығыстары 58,4 млн. теңгені құрады) орнына 568,3 млн. теңгені (90,7 %) құрады. Нақты көрсеткіш 2004 жылғы ұқсас көрсеткіштен 15% -ға артық, бұл ақшалай баламада 75 млн. теңгені құрайды.
Көрсетілген жылы Компанияның негізгі қызметтері бойынша шығыстары 565,8 млн. теңге сомасында қалыптасты, бұл 2004 жылғы шығындар сомасынан 13,8 %-ға жоғары. Негізгі қызметтер бойынша шығыстар сомасының өсуі негізінен мынадай факторларға негізделген:
еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың 69 млн. теңгеге ұлғаюынан;
өндірістік үй-жайларды жалға алуға арналған шығыстардың 6,1 млн. теңгеге ұлғаюынан;
кадрларды даярлауға арналған шығыстардың 5 млн. теңгеге ұлғаюынан;
еңбек демалыстарын төлеуге 24,6 млн. теңге сомасында резерв сомасын және ҚЕХС талаптарына сәйкес 4,5 млн. теңге сомасында негізгі құралдардың ағымдағы жөндеуіне арналған резерв сомасын құруға байланысты.
Бұл шығыстардың сомалары ұлғаюының себебі өндірістік персонал санының 2004 жылмен салыстырғанда 74 адамға өсуі болып табылады.
Негізгі қызметтен емес шығыстар - 2,5 млн. теңге.
2006 жылы Компанияның жалпы шығыстары 843,6 млн теңге сомасын құрады.
Көрсетілген жылы Компанияның негізгі қызметінің шығыстары 840 млн. теңге сомасын құрады, бұл 2005 жылдың көрсеткішінен 48,6%-ға жоғары. Шығыстың өсуі негізделген еңбекақы төлеу қорының 46,1%-ға өсуіне негізделген. Бұл өсім Компания қызметкерлерінің 2006 жылғы сәуірден бастап еңбекақыларының 30%-ға артуына, сондай-ақ өндірістік персонал санының 64 адамға ұлғаюына байланысты.
2007 жылға Компанияның жалпы шығыстары 1 549,2 млн. теңге сомасында бағаланып отыр, бұл 2006 жылғы көрсеткіштерден 84%-ға жоғары.
Компанияның негізгі қызметтерінен шығыстар 1 546,2 млн. теңге сомасында күтілуде, бұл 2006 жылғы көрсеткіштерден 83,9 %-ға жоғары. Шығыстың өсуі негізінен еңбекақы төлеу қорының 94%-ға өсуіне негізделген. Бұл өсім 2007 жылғы қаңтардан бастап қызметкерлер еңбекақыларының 30%-ға артуына, сондай-ақ өндірістік персонал санының 198 адамға ұлғаюына байланысты.

Доходы Компании 2007 года от основной деятельности оцениваются в сумме 1 575,6 млн. тенге (выше на 82 % уровня 2006 года), в том числе:
от выполнения работ в рамках Государственной программы - 1 226,5 млн. тенге (прирост на 121 %);
от оказания услуг по системно-техническому обслуживанию программно-аппаратных средств и сопровождению информационных систем государственных органов - 339 млн. тенге (прирост на 15 %);
от оказания телекоммуникационных услуг - 10 млн. тенге (понижение на 39 %).
Доходы от неосновной деятельности составят в сумме 12 млн. тенге, что выше на 57,9 % показателя 2006 года.
За 2005 год расходы Компании составили 568,3 млн. тенге (90,7 %) при плане 626,8 млн. тенге ("экономия" расходов составила 58,4 млн. тенге). Фактический показатель превышает аналогичный показатель 2004 года на 15 %, что в денежном эквиваленте составляет 75 млн. тенге.
Расходы Компании по основной деятельности в указанном году сложились в сумме 565,8 млн. тенге, что на 13,8 % выше суммы затрат за 2004 год. Рост суммы расходов по основной деятельности обусловлен в основном следующими факторами:
увеличением расходов на оплату труда на 69 млн. тенге;
увеличением отчислений от оплаты труда на 11,2 млн. тенге;
увеличением расходов на аренду производственных помещений на 6,1 млн. тенге;
увеличением расходов на подготовку кадров на 5 млн. тенге;
созданием суммы резерва на оплату отпусков в сумме 24,6 млн. тенге и суммы резерва на текущий ремонт основных средств в сумме 4,5 млн. тенге в соответствии с требованиями МСФО.
Причиной увеличения суммы данных расходов является рост численности производственного персонала по сравнению с 2004 годом на 74 человек.
Расходы от неосновной деятельности - 2,5 млн. тенге.
Общие расходы Компании за 2006 год составили в сумме 843,6 млн. тенге.
В указанном году расходы от основной деятельности Компании составили в сумме 840,7 млн. тенге, что на 48,6 % выше показателя 2005 года. Рост расходов в основном обусловлен ростом фонда оплаты труда на 46,1 %. Данный рост связан с повышением на 30 % окладов работникам Компании с 1 апреля 2006 года, а также увеличением численности производственного персонала на 64 человека.
Общие расходы Компании за 2007 год оцениваются в сумме 1 549,2 млн. тенге, что на 84 % выше показателя 2006 года.
Расходы от основной деятельности Компании ожидается в сумме 1 546,2 млн. тенге, что на 83,9 % выше показателя за 2006 год. Рост расходов в основном обусловлен ростом фонда оплаты труда на 94 %. Данный рост связан с повышением на 30 % окладов работникам с 1 января 2007 года, а также увеличением численности производственного персонала на 198 человек.

2005 жылы таза кіріс сомасы 34,5 млн. теңгені құрады, бұл 2004 жылдың көрсеткіштерінен 31,5%-ға төмен. Таза кірістің төмендеуі бюджеттік бағдарламалар бойынша шарттардың бұрын жоспарланған сомадан аз сомаға жасалуына байланысты.
Акционерлердің жалпы жиналысының шешімі бойынша 4,9 млн. теңге сомасындағы таза кірістің бір бөлігі мемлекеттік акциялар пакетіне дивидендтер төлеуге бағытталған.
2006 жылы Компанияның таза кірісі жоспарланған 26,8 млн. теңгенің орнына 31,2 млн. теңге сомасын құрады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 10 шілдедегі N 550  қаулысымен бекітілген Компанияның 2006-2008 жылдарға арналған даму жоспарында көрсетілген таза кірістен мемлекеттік акциялар пакетіне аударымдар нормативіне сәйкес Қоғамының таза кірісінің 30% мемлекеттің акциялар пакетіне жіберілген.
2007 жылы Қоғамның таза кірісі 32,3 млн. теңге сомасында бағаланады. Таза кірістен мемлекеттің акциялар пакетіне аударымдар нормативіне сәйкес Компанияның таза кірісінің 30% мемлекеттің акциялар пакетіне дивидендтер төлеуге жіберіледі.
2005 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне салықтардың және өзге де міндетті төлемдердің төленген сомасы 178,2 млн. теңгені құрады.
2006 жылғы қорытындылар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне салықтың және өзге де міндетті төлемдердің төленген сомасы 234 млн. теңгені құрады.
2007 жылғы қорытындылар бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне салықтың және өзге де міндетті төлемдердің сомасы 382 млн. теңге мөлшерінде жоспарланып отыр.
"Қазпочта" АҚ
"Қазпочта" АҚ (бұдан әрі - Қоғам) "Республикалық мемлекеттік почта байланысы кәсіпорнын және оның еншілес мемлекеттік кәсіпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940 қаулысына сәйкес Республикалық мемлекеттік почта байланысы кәсіпорнын қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылды.
Компанияның миссиясы Қазақстанның бүкіл аумағында жоғары сапалы деңгейдегі почта-жинақтау қызметтеріне еркін қол жетімділікті қамтамасыз етуден тұрады.
2005 жылы жазба хат-хабарларының 41,6 млн. бірлігі қабылданды, бұл өткен жылдың деңгейінен 26,8%-ға жоғары. Қабылданған сәлемдемелер саны - 1.8 млн. бірлікті, бұл өткен жылдың деңгейінен 20,0%-ға жоғары, жеткізілген мерзімді басылымдар - 162,3 млн. бірлікті құрады, бұл өткен жылдың деңгейінен 3,4%-ға жоғары. Ақшалай төлемдердің көлемі 2004 жылмен салыстырғанда 26,7%-ға ұлғайды және 198,1 млрд. теңгені құрады.
2006 жылдың қорытындылары бойынша 44,6 млн. бірлік жазба хат-хабарлар өңделді, өткен жылмен салыстырғанда өсім 7,2%-ды құрады. Сәлемдемелер 2,13 млн. бірлікте қабылданды және өңделді, бұл өткен жылдың көлемінен 20,3%-ға жоғары. Мерзімді басылымдар 171,3 млн. бірлік санында немесе 2005 жылмен салыстырғанда 5,5% өсумен жеткізілді. Ақшалай төлемдердің көлемі 2005 жылмен салыстырғанда 27,7%-ға ұлғайды және 253,0 млрд. теңгені құрады.

В 2005 году сумма чистого дохода составила 34,5 млн. тенге, что на 31,5 % ниже показателя 2004 года. Снижение чистого дохода связано с заключением договоров по бюджетным программам на меньшую сумму, чем было запланировано ранее.
По решению общего собрания акционеров часть чистого дохода в сумме 4,9 млн. тенге по итогам 2005 года направлена на выплату дивидендов на государственный пакет акций.
В 2006 году чистый доход Компании составил в сумме 31,2 млн. тенге при плане 26,8 млн. тенге.
В соответствии с нормативом отчислений от чистого дохода на государственный пакет акций, предусмотренным Планом развития Компании на 2006-2008 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан N 550 от 10 июля 2006 года, 30 % чистого дохода Общества направлено на выплату дивидендов на государственный пакет акций.
В 2007 году чистый доход Общества оценивается в сумме 32,3 млн. тенге.
В соответствии с нормативом отчислений от чистого дохода на государственный пакет акций, 30 % чистого дохода Компании будет направлено на выплату дивидендов на государственный пакет акций.
За 2005 год уплаченная сумма налогов и других платежей в государственный бюджет Республики Казахстан составила 178,2 млн. тенге.
По итогам 2006 года уплаченная сумма налогов и других обязательных платежей в государственный бюджет Республики Казахстан составила 234 млн. тенге.
По итогам 2007 года сумма налогов и других обязательных платежей в государственный бюджет Республики Казахстан планируется в размере 382 млн. тенге.
АО "Казпочта"
АО "Казпочта" (далее - Общество) создано в результате реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий".
Миссия Общества заключается в обеспечении свободного доступа почтово-сберегательных услуг на всей территории Казахстана на высоком качественном уровне.
В 2005 году было принято 41,6 млн. единиц письменной корреспонденции, что на 26,8 % выше уровня предыдущего года. Количество принятых посылок - 1,8 млн. единиц, что на 20,0 % выше предыдущего года, периодических изданий - 162,3 млн. единиц, что также выше уровня предыдущего года на 3,4 %. Объем денежных выплат увеличился по сравнению с 2004 годом на 26,7 % и составил 198,1 млрд. тенге.
По итогам 2006 года обработано письменной корреспонденции 44,6 млн. единиц, прирост по сравнению с предыдущим годом составил 7,2 %. Посылок принято и обработано в количестве 2,13 млн. единиц, что на 20,3 % выше объемов прошлого года. Доставлено периодических изданий в количестве 171,3 млн. единиц или по сравнению с 2005 годом с ростом на 5,5 %. Объем денежных выплат увеличился по сравнению с 2005 годом на 27,7 % и составил 253,0 млрд. тенге.

2007 жылы шығыс ақылы айналым көлемінің 2006 жылдың деңгейіне қарағанда 5,2 %-ға, ақшалай төлемдердің көлемі 18,0 %-ға ұлғаюы күтілуде.
Ақылы алмасу көлемінің құрылымы былай сипатталады: мерзімді басылымдарға жазылу және сату - 78,5%, жазба хат-хабарлар - 20,4%, сәлемдемелер - 1,0%, жедел почта қызметтері - 0,1%.
Ақшалай төлемдердің көлемінде зейнетақылар және жәрдемақылар 73,1%-ды, еңбекақы - 23,8%-ды, ақшалай аударымдар - 3,1%-ды құрайды.
2006 жылы агенттікте қызметтердің мынадай түрлерін енгізу жалғасты: екінші деңгейдегі банктердің агенті ретінде тұтынушылық несиелеу және ұялы байланыс қызметіне төлемдер қабылдау.
2005-2006 жылдар кезеңінде жалпы көлемі 51,0 млрд. теңге сомасында тұтынушылық несие берілді, несие алушылар саны 40,2 мың адамға жетті; ұялы байланысқа төлемдер 24,0 млн. теңгеден сомасында қабылданды.
Қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша 2005 жылы Қоғамның кірісі 2004 жылдың көрсеткіштерімен салыстырғанда 26,6%-ға өсіп, 9 087,9 млн. теңгені құрады. 2005 жылы шығыстар 8 768,6 млн. теңгені құрады, нәтижесінде 2005 жылы Қоғамның таза кірісі 94,7 млн. теңге деңгейіне жетті.
2006 жылы кірістер 12 748 млн. теңгені, шығыстар - 12 329,9 млн. теңгені, таза кіріс - 275,7 млн. теңгені құрады, бұл 2005 жылдың көрсеткіштерінен 2.9 есеге немесе 181 млн. теңгеге жоғары.
2007 жылы кірістер 13 680,9 млн. теңге, шығыстар - 13 244,1 млн. теңге, таза кіріс - 230,6 млн. теңге деңгейінде күтілуде.
"Қазақтелеком" АҚ
"Қазақтелеком" акционерлік қоғамы "Қазақтелеком" ұлттық акционерлік компаниясын (бұдан әрі - "Қазақтелеком" ҰАҚ) құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетінің 1994 жылғы 17 маусымдағы N 666 қаулысына сәйкес мемлекеттік өңірлік және мамандандырылған телекоммуникация кәсіпорындарының мүлкін Республиканың бүкіл аумағында кең ауқымды байланыс қызметтерінің көрсететін акционерлік қоғамның жарғылық қорына беру жолымен құрылды. 1996 жылы наурызда мөлшері 12,1 млрд. теңгені құрайтын жарғылық қордың көлеміне акцияның алғашқы эмиссиясы тіркелген.
Мемлекеттік акцияларының пакеті, бұрын 50%-ды және шығарудағы бағалы қағаздардың жалпы санының 1 акциясын құрайтын, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің 2006 жылғы 27 сәуірдегі N 142 бұйрығымен "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Самұрық) берілген.
2006 жылы "Қазақтелеком" АҚ-ның 4,6% жай атаулы акциялары Холдингке тиесілі Қазақстан Республикасының ішкі қор нарығына орналастырылды. Осы орналастырудың нәтижесінде Холдингтің жай акцияларының пакеті Қоғамның барлық жай дауыс беруші акцияларының 51%-ын құрайды.

В 2007 году ожидается увеличение объема исходящего платного обмена на 5,2 % к уровню 2006 года, объемов денежных выплат на 18,0 %.
Структура объема платного обмена выглядит следующим образом: подписка и реализация периодических изданий - 78,5 %, письменной корреспонденции - 20,4 %, посылок - 1,0 %, услуг ускоренной почты - 0,1 %.
В объеме денежных выплат пенсии и пособия составляют 73,1 %, заработная плата - 23,8 %, денежные переводы - 3,1 %.
В 2006 году было продолжено внедрение следующих видов агентских услуг: потребительское кредитование в качестве агента банков второго уровня и прием платежей за услуги сотовой связи.
За период 2005-2006 годы выдано потребительских кредитов на общую сумму более 51,0 млрд. тенге, количество заемщиков достигло 40,2 тыс. человек; принято платежей за сотовую связь на сумму порядка 24,0 млн. тенге.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности доходы Общества в 2005 году составили 9 087,9 млн. тенге, рост по сравнению с показателем 2004 года - 26,6 %. Расходы в 2005 году составила 8 768,6 млн. тенге, в результате чистый доход Общества в 2005 году достиг уровня 94,7 млн. тенге.
В 2006 году доходы составили 12 748 млн. тенге, расходы - 12 329,9 млн. тенге, чистый доход - 275,7 млн. тенге, что выше показателя 2005 года в 2,9 раза или на 181 млн. тенге.
В 2007 году доходы ожидаются на уровне 13 680,9 млн. тенге, расходы - 13 244,1 млн. тенге, чистый доход - 230,6 млн. тенге.
АО "Казахтелеком"
АО "Казахтелеком" было образовано в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 года N 666 "О создании национальной акционерной компании "Казахтелеком" (далее - НАК "Казахтелеком") путем передачи имущества государственных региональных и специализированных предприятий телекоммуникаций в уставный фонд создаваемого акционерного общества национального масштаба, предоставляющего широкий диапазон услуг связи на всей территории Республики. В марте 1996 года была зарегистрирована первичная эмиссия акций на величину уставного фонда, размер которого составил 12,1 млрд. тенге.
Государственный пакет акций, ранее составлявший 50 % плюс 1 акция от общего количества ценных бумаг в выпуске, приказом Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 27 апреля 2006 года N 142 передан акционерному обществу "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" (далее - Холдинг).
В 2006 году 4,6 % простых именных акций АО "Казахтелеком" размещено, принадлежащих Холдингу, на внутреннем фондовом рынке Республики Казахстан. В результате данного размещения пакет простых акций Холдинга составляет 51 % от всех простых голосующих акций Общества.

Тұтастай алғанда, телекомуникациялық қызметтер нарығы өсудің жаңа қарқынын сақтайды: 2006 жылы оның көлемі 2005 жылмен салыстырғанда 27,5 %-ға өсті және 261 млрд. теңгені құрады.
Бұл өсім негізінен, Қазақстандағы ұялы телефондардың барынша дамуымен айқындалады, ондағы нарықтың үлесі - 44,0 %. Сондай-ақ өсудің жоғарғы қарқыны ақылы теледидар (3,0%), интернет (4,4 %), жеке желілер (2,4%), ІР-телефондарының 1,8 % қызметтері бойынша тіркелген.
Бұл үрдістер нарық құрылымының белсенді шегін айқындайды.
Ең тез дамушылардың бірі қазіргі күннің өзінде нарықтың 8 %-ын айқындайтын Деректер беру мен интернет қызметтерінің нарығы болып табылады. 2006 жылы интернет желісіне кең жолақты қол жетімділік қызметі нарығының үлесі интернет желісіне коммутаторлық қол жетімділік нарығының жалпы көлеміндегі үлес пен өсу қарқынының анық азаюымен 2005 жылғы 40 %-дан 2006 жылы 69%-ға дейін ұлғаюы байқалып отырғанын айта кету қажет.
"Қазақтелеком" АҚ 2006 жылы ұялы операторлардың өте қатты дамуына қарамастан, нарықтың ең жоғарғы 41,4 % үлесін иеленіп, нарықта көшбасшылық ахуалын сақтады. "Алтел" АҚ мен»"Нұрсат" АҚ еншілес компаниялардың ескере отырып,»"Қазақтелеком" АҚ-ның шоғырландырылған нарығының үлесі 2006 жылы 44,2 %-ды құрайды.
Бұдан басқа, 2006 жылы Компания "Мобайл телеком-Сервис", "Нұрсат", "Алтел" және "РадиоТелл" компанияларының акциялары мен үлестерін сатып алу жөніндегі жұмыстарды жүргізді, соның нәтижесінде республиканың телекоммуникация нарығындағы ірі инвестициялық жобалардың бірі жүзеге асырылды.
2005 жылдың қорытындылары бойынша Қоғам бойынша көрсетілген қызметтерден (негізгі қызметтен) түскен кірістердің көлемі 99 558,3 млн. теңгені, 2006 жылы - 113 912,6 млн. теңгені құрады, 2007 жылы бұл көрсеткіш 127 804,2 млн. теңге мөлшерінде бағаланады.
Негізгі қызметтер бойынша шығыстар 2005 жылы - 73 563 млн. теңгені, 2006 жылы - 88 573 млн. теңгені құрады. 2007 жылы шығыстар 109 145 млн. теңге сомасында бағаланады. 2005 жылы бюджетке төленген салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің мөлшері 23 149, 97 млн. теңгені, 2006 жылы - 24 585,6 млн. теңгені құрады. 2007 жылы бюджетке төленетін салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің мөлшері 24 694 млн. теңге мөлшерінде күтілуде.
2006 жылы Компанияның таза кірісі 35 259,19 млн. теңгені құрады. 2007 жылғы таза пайданың мөлшері 28 409,1 млн. теңге деңгейінде бағаланады.
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ-тың (бұдан әрі - Компания) тасымалдау процесінде темір жол саласының функционалдық тұтастығын және ыңғайлы басқарылуын қамтамасыз етуге негізделген холдингтік құрылымы бар. Қазақстанда темір жол саласын реформалау 1997 жылы құрылған "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны құрамында қазақстандық үш темір жолды біріктірумен және оның құрамында бір мезгілде алты жол басқармасын құрумен басталды.
Тасымалдауға ұсынылатын негізгі тауар өнімдері астық, мұнай, кен, минералдық тыңайтқыштар және т.б. сияқты жаппай үйме және құймалы жүктер болып табылады.

В целом рынок телекоммуникационных услуг сохраняет высокие темпы роста: в 2006 году его объем вырос на 27,5 % по сравнению с 2005 годом и составил 261 млрд. тенге.
Главным образом этот рост определяется бурным развитием мобильной телефонии в Казахстане, доля рынка которой - 44,0 %. Высокий темп прироста зафиксирован также по услугам платного телевидения (3,0 %), интернет (4,4 %), частным линиям (2,4 %), IP-телефонии (1,8 %).
Данные тенденции определяют активный передел структуры рынка.
Одним из наиболее быстроразвивающихся является рынок услуг Передачи данных и интернет, который уже определяет 8 % рынка. Необходимо отметить, что в 2006 году наблюдается увеличение доли рынка услуг широкополосного доступа к сети интернет с 40 % в 2005 году до 69 % в 2006 году, с заметным сокращением темпов роста и доли в общем объеме рынка коммутируемого доступа к сети интернет.
АО "Казахтелеком" в 2006 году сохранил лидирующее положение на рынке, занимая самую большую его долю - 41,4 %, несмотря на бурное развитие сотовых операторов. С учетом дочерних компаний АО "Алтел" и АО "Нурсат" консолидированная доля рынка АО "Казахтелеком" составляет в 2006 году 44,2 %.
Кроме того, в 2006 году Компанией проведена работа по приобретению акций и долей в компаниях "Мобайл Телеком-Сервис", "Нурсат", "Алтел" и "РадиоТелл", в результате чего был осуществлен один из крупнейших инвестиционных проектов на телекоммуникационном рынке республики.
По итогам 2005 года объем доходов по Обществу за предоставленные услуги (от основной деятельности) составил 99 558,3 млн. тенге, в 2006 году - 113 912,6 млн. тенге, в 2007 году данный показатель оценивается в размере 127 804,2 млн. тенге.
Расходы по основной деятельности составили в 2005 году - 73 563 млн. тенге, в 2006 году - 88 573 млн. тенге. В 2007 году расходы оцениваются в сумме 109 145 млн. тенге. Размер налогов и других обязательных платежей, уплаченных в бюджет в 2005 году, составил 23 149,97 млн. тенге, в 2006 году - 24 585,6 млн. тенге. В 2007 году ожидается, что налоги и другие обязательные платежи будут уплачены в бюджет в размере 24 694 млн. тенге.
В 2006 году чистый доход Компании составил 35 259,19 млн. тенге, размер чистой прибыли 2007 года оценивается на уровне 28 409,1 млн. тенге.
АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "Национальная компания "Қазақстан тeмip жолы" (далее - Компания) имеет холдинговую структуру, основанную на обеспечении функциональной целостности и управляемости железнодорожной отрасли в перевозочном процессе. Реформирование железнодорожной отрасли в Казахстане было начато в 1997 году объединением трех казахстанских железных дорог в составе образованного республиканского государственного предприятия "Қазақстан темір жолы" и одновременным созданием в его составе шести управлений дорог.
Основная товарная продукция, предъявляемая к перевозке, представляет собой массовые насыпные и наливные грузы, такие как уголь, зерно, нефть, руда, минеральные удобрения и т.д.

2006 жылы жүк айналымы 191 189 млн. т-км құрады және 2005 жылғы деңгейді 19 334 млн. т-км немесе 11,2%-ға арттырды. Алдын ала бағалау бойынша 2007 жылы жүк айналымы 198 230 млн. т-км көлемінде орындалатын болады, 2006 жылға өсім - 3,7 % немесе 17 041 млн. км.
2006 жылы 17,3 млн. жолаушы тасымалданған, бұл 2005 жылғы деңгейден 5,3 %-ға артты. 2006 жылы жолаушылар айналымы 13 613 млн. жол-км құрады, 2005 жылға өсім - 12,2 %-ды немесе 1 484 млн. жол-км. 2007 жылы жолаушылар айналымы 14 160 млн. жол-км. деңгейінде күтілуде (өсуі 4%).
2006 жылғы жүк айналымы құрылымының едәуір үлес салмағын массалық жүктер алады: тас көмір - 26 %, түрлі түсті және темір рудасы - 18,9 %, мұнай жүктері - 17 %, құрылыс жүктері - 10 %, қара металдар - 7%.
Компанияның негізгі қызметінен түсетін кірістер 2005 жылы 285,9 млрд. теңгені, 2006 жылы - 382,6 млрд. теңгені құрады, бұл 2005 жылғы деңгейді 34%-ға арттырды. Белгіленген жоспардың аса орындалуы (376,9 млрд. теңге) 5,7 млрд. теңгені немесе 2%-ды құрады. Оның ішінде мемлекеттік субсидиялар 9,48 млрд. теңге көлемінде алынды, бұл 2005 жылғы деңгейден 4,2%-ға және көзделген жоспардан 1,9%-ға төмен.
Сатылған өнімнің өзіндік құны 2005 жылы 246,3 млрд. теңгені, 2006 жылы - 281,45 млрд. теңгені құрады, бұл 2005 жылғы деңгейден 14 %-ға артық және жоспардағыдан 6 % төмен.
Жиынтық пайда 2006 жылы 22,45 млрд. теңге мөлшерінде алынды, бұл 2005 жылғы деңгейден (-17,2 млрд. теңге) 39,7 млрд. теңгеге жоғары.
2007 жылы өнімдерді сатудан түсетін кірістер 417,7 млрд. теңге сомасында күтілуде, 2006 жылға қарағанда өсім 9,2 %-ды құрайды. Сатылған өнімнің өзіндік құны 333,1 млрд. теңгені құрайды, жиынтық пайда 18,9 млрд. теңге сомасында күтілуде.
"Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ
Машина жасау саласындағы қызметті жүзеге асыратын "Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - компания) "Қазақстан Республикасы қорғаныс-өнеркәсіп кешенінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 наурыздағы N 244 қаулысының негізінде жарғылық капиталына мемлекеттің жүз пайыз қатысуымен құрылды.
Қазіргі уақытта Компанияның кәсіпорындары елдің отын-энергетика, көлік, ақпараттық-телекоммуникация секторлары үшін өнім шығаруды игерді. Шығарылатын өнім мен көрсетілетін қызметтер номенклатурасы өндіріс құрылысы елеулі дәрежеде бұрынғы қорғаныс-өнеркәсіп кешенінен мұраға қалған болып табылады және қосалқы бөлшектер мен жинақтауыштар өндірісі, техникалар мен жабдықтарды ағымдағы және күрделі жөндеу басым еліміздің дамып келе жатқан экономикасының қажеттіліктеріне сай келмейді.

Грузооборот тарифный в 2006 году составил 191 189 млн. т-км и превысил уровень 2005 года на 19 334 млн. т-км, или на 11,2 %. По предварительной оценке в 2007 году грузооборот будет выполнен в объеме 198 230 млн. т-км, рост к 2006 году - 3,7 % или 17 041 млн. т-км.
В 2006 году перевезено 17,3 млн. пассажиров, что превысило уровень 2005 года на 5,3 %. В 2006 году пассажирооборот составил 13 613 млн. пас-км, рост к 2005 году - 12,2 % или 1 484 млн. пас-км. В 2007 году пассажирооборот ожидается на уровне 14 160 млн. пас-км (рост на 4 %).
В структуре грузооборота за 2006 год наибольший удельный вес занимают массовые грузы как: каменный уголь - 26 %, руда цветная и железная - 18,9 %, нефтяные грузы - 17 %, строительные грузы - 10 %, черные металлы - 7 %.
Доходы Компании от основной деятельности в 2005 году составили 285,9 млрд. тенге, в 2006 году - 382,6 млрд. тенге, что превысило уровень 2005 года на 34 %. Перевыполнение установленного плана (376,9 млрд. тенге) составило 5,7 млрд. тенге или 2 %. В том числе государственные субсидии получены в объеме 9,48 млрд. тенге, что на 4,2 % ниже уровня 2005 года и на 1,9 % ниже предусмотренных планом.
Себестоимость реализованной продукции в 2005 году составила 246,3 млрд. тенге, в 2006 году - 281,45 млрд. тенге, что превышает уровень 2005 года на 14 % и ниже плановой на 6 %.
Итоговая прибыль в 2006 году получена в размере 22,45 млрд. тенге, что выше уровня 2005 года (-17,2 млрд. тенге) на 39,7 млрд. тенге.
В 2007 году ожидаются доходы от реализации продукции в сумме 417,7 млрд. тенге, рост к уровню 2006 года составит 9,2 %. Себестоимость реализованной продукции составит 333,1 млрд. тенге. Итоговая прибыль ожидается в сумме 18,9 млрд. тенге.
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг"
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (далее - Компания) создано на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года N 244 "О некоторых вопросах оборонно-промышленного комплекса Республики Казахстан" со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющая деятельность в машиностроительной отрасли.
В настоящее время предприятиями Компании освоен выпуск продукции для топливно-энергетического, транспортного, информационно-телекоммуникационного секторов экономики страны. Номенклатура производимой продукции и оказанных услуг показывает, что структура производства в значительной степени является унаследованной от бывшего оборонно-промышленного комплекса и не отвечает потребностям развивающейся экономики страны - преобладает производство запасных частей и комплектующих, текущий и капитальный ремонт техники и оборудования.

Есепті 2005 жылды Компания 107 млн. теңге мөлшерінде оң қаржы нәтижелерімен аяқтады. 2004 жылғы ұқсас кезеңмен салыстырғанда Компанияның таза кірісі 244 млн. теңгеге қысқарды, бұл Компанияның құрамына "Семей инжиниринг" АҚ, "КИ 811-автомобиль жөндеу зауыты" АҚ, "КИ 832-автомобиль жөндеу зауыты" АҚ-ны кіргізуге байланысты олардың қызметінің жылдық қорытындысы залалды болды.
2005 жылдың қорытындылары бойынша Компанияның жалпы кірісі 10 174 млн. теңгені құрады, бұл 2004 жылғы көрсеткіштерді (7 817,49 млн. теңге) 2 356,59 млн. теңгеге арттырды. Осылайша, кірістердің өсу қарқыны көрсетілген мерзімге 30%-ды құрады.
Кірістердің едәуір өсуі негізінен дайын өнімді (қызметтерді) сату көлемінің өсуімен негізделген.
Компанияның жалпы шығыстары 10 067 млн. теңге құрады, бұл өткен жылдың көрсеткішінен (7 466,48 млн. теңге) 2 600,52 мың теңгеге немесе 35 % асып түседі, Шығыстар өсімі негізінен өнімді өткізу көлемінің ұлғаюына байланысты.
2005 жылғы салықтар мен басқа да міндетті төлемдер сомасы 1 572,77 млн. теңгені құрады.
Компанияның 2006 жылғы есептік деректеріне сәйкес кәсіпорындар шығарған өнім 8 360,5 млн. теңгені құрайды, бұл алдындағы жылмен салыстырғанда 29 % өсім құрайтын болады. Бұл өсім шығарылатын өнім номенклатурасының кеңеюіне және осы өнімдерге тұтынушылар тарапынан тапсырыстардың ұлғаюына байланысты. "КАМАЗ-Инжиниринг" ЖШС-та жинау өндірісін ұйымдастыруға байланысты болды. Мысалы, "С.М. Киров атындағы машзавод" АҚ РВ-1.1М, УП КЛУБы радиостанцияларының өндірісін оның негізгі тұтынушысы "Локомотив" АҚ үшін игерді.
Сонымен бірге, тұтастай алғанда Компанияның 2006 жылғы кірістері 9 458,72 млн. теңгені құрады. Алдындағы жылмен салыстырғанда осы көрсеткіштің төмендеуі 8 %-ды құрайды. Кіріс базасы төмендеуінің негізгі себептері Компанияның бірқатар кәсіпорындарының тендерлерден ұтылуы, Қазақстан Республикасының әлеуетті құрылымдары үшін өнімдер шығаруға мамандандырылатын кәсіпорындар үшін тапсырыстардың жеткіліксіз көлемі болып табылады.
Таза кіріс 151,86 млн. теңгені құрады, бұл 2005 жылғы деңгейден (107 млн. теңге) 42%-ға артық. Сатудан түскен кірісті төмендету кезінде Компанияның таза кірісі көрсеткішінің едәуір артуы Компанияның негізгі емес қызметтен 932,3 млн. теңге сомасында кіріс алуына негізделген: Бұл кіріс Компанияның жүргізген өндірістік алаңдарды және станоктық парктерді оңтайландыру жөніндегі нысаналы бағытталған жұмыстары нәтижесінде алынды.
Компанияның шығыстары 9 306,88 млн. теңгені құрайды, бұл 2005 жылғы өлшемдерден 8%-ға төмен. Компания шығыстарының төмендеуі Компания кәсіпорындарының жылдың ішінде жасалған шарттарының жеткіліксіз санының шығыстарын оңтайландыруға байланысты.

Отчетный 2005 год Компания завершила с положительным финансовым результатом в размере 107 млн. тенге. По сравнению с аналогичным периодом 2004 года чистый доход Компании сократился на 244 млн. тенге, что связано с вхождением в состав Компании АО "Семей инжиниринг", АО "811 Авторемонтный завод КИ", АО "832 Авторемонтный завод КИ", деятельность которых была по итогам года убыточной.
По итогам 2005 года общий доход Компании составил 10 174 млн. тенге, что превышает показатели 2004 года (7 817,49 млн. тенге) на 2 356,59 млн. тенге. Таким образом, темпы роста доходов за указанный период составили 30 %.
Рост доходов обусловлен преимущественно увеличением объемов реализации готовой продукции (услуг).
Общие расходы Компании составили 10 067 млн. тенге, что превышает показатели прошлого года (7 466,48 млн. тенге) на 2 600,52 тыс. тенге или на 35 %. Рост расходов связан в основном с увеличением объемов реализации продукции.
Сумма налогов и других обязательных платежей за 2005 год составила 1 572,77 млн. тенге.
Согласно отчетным данным Компании за 2006 год объем произведенной продукции предприятиями составил 8 360,5 млн. тенге, что составило рост по сравнению с предыдущим годом на 29 %. Данный рост связан с расширением номенклатуры производимой продукции и увеличением заказов на данную продукцию со стороны потребителей. К примеру, АО "Завод им. С.М. Кирова" освоило производство радиостанций РВ-1.1М, КЛУБов УП для его основного потребителя АО "Локомотив".
Тем не менее, следует отметить, что в целом доходы Компании в 2006 году составили 9 458,72 млн. тенге. В сравнении с предыдущим годом снижение данного показателя составило 8 %. Основными причинами снижения доходной базы являются проигранные тендеры некоторых предприятий Компании, недостаточные объемы заказов для предприятий, специализирующихся на выпуске продукции для силовых структур Республики Казахстан.
Чистый доход составил 151,86 млн. тенге, что превысило уровень 2005 года (107 млн. тенге) на 42 %. Значительное превышение показателя чистого дохода Компании при снижении дохода от реализации обусловлено получением Компанией дохода от неосновной деятельности в сумме 932,3 млн. тенге. Данный доход получен в результате проводимой Компанией целенаправленной работе по оптимизации производственных площадей и станочного парка.
Расходы Компании составили 9 306,88 млн. тенге, что ниже параметра 2005 года на 8 %. Снижение расходов Компании связано оптимизацией расходов предприятий Компании, заключивших в течение года недостаточное количество договоров.

2006 жылы Компания бюджетке 1 349,33 млн. теңге мөлшерінде салықтар мен басқа да төлемдерді төледі.
2007 жылы өндірілген өнімдердің көлемі тұтастай Компания кәсіпорындары бойынша 11 157,84 млн. теңге мөлшерінде күтілуде, бұл 2005 жылдың осындай көрсеткішін (6 725,61 млн. теңге) 66 %-ға және 2006 жылдың көрсеткішін (8 360,5 млн. теңге) 33,45 %-ға арттырады.
Бұл ретте, Компания кәсіпорындары бойынша жалпы кіріс базасы 13 195 млн. теңгені құрайды деп күтілуде.
Компания қойылған өндірістік міндеттерді іске асыру үшін 2007 жылға 12 513,58 млн. теңге мөлшерінде шығыстарды жоспарлап отыр, бұл 2006 жылғы өлшемдерден (9 306,88 млн. теңге) 34,5%-ға жоғары.
2007 жылы Компанияның таза кірісі 681,05 млн. теңге (өсу 2006 жылға қарағанда 529,19 млн. теңге) мөлшерінде күтілуде.
2007 жылы Компания бюджетке салық пен басқа да міндетті төлемдерді 1 761,87 млн. теңге мөлшерінде аударуды жоспарлап отыр.
"Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" АҚ
"Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Компания) "Қазақстан Республикасының энергетика жүйесін басқаруды құрылымдық қайта құру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1996 жылғы 28 қыркүйектегі N 1188 қаулысына сәйкес құрылды.
Компанияның миссиясы - Қазақстан Республикасының бірыңғай энергетика жүйесінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік саясат шеңберінде қазіргі заманғы техникалық, экономикалық, экологиялық талаптарға сай келетін Ұлттық энергетика желісін (бұдан әрі - ҰЭЖ) сенімді басқаруды жүзеге асыру.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес компания өңіраралық деңгейдегі тораптар бойынша электр энергиясын беру және Электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлеу мен электр қуатын тұтыну жөніндегі қызметтерді жеткізуші ретінде Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілді.
2005 жылы Компанияның желілері бойынша электр энергиясын беру көлемі 31,40 млрд. кВт. құрады, бұл 2004 жылдың көрсеткішінен 4,3%-ға төмен және негізінен, Екібастұз МАЭС-2-ден электр энергиясын экспорттық жеткізу көлемінің азаюына байланысты.
2006 жылы Компанияның желілері бойынша электр энергиясын беру көлемі 2005 жылмен салыстырғанда 180 млн. кВт ұлғайды және 31,58 млрд. кВт. с. құрады. Бұл ретте, ұсынылған жеңілдіктерді ескере отырып электр қуатын беру жөніндегі қызметтер көлемі 2005 жылмен салыстырғанда 8,7 %-ға ұлғаяды, бұл жеңілдіктерсіз төлейтін тұтынушылар үшін беру көлемінің өсуіне байланысты.

В 2006 году Компанией выплачено в бюджет налогов и других обязательных платежей в размере 1 349,33 млн. тенге.
В 2007 году объем произведенной продукции в целом по предприятиям Компании ожидается в размере 11 157,84 млн. тенге, что превысит данный показатель 2005 года (6 725,61 млн. тенге) на 66 % и 2006 года (8 360,5 млн. тенге) на 33,45 %.
При этом ожидается, что общая доходная база по предприятиям Компании составит 13 195 млн. тенге.
Для реализации поставленных производственных задач Компания планирует на 2007 год расходы в размере 12 513,58 млн. тенге, что выше параметров 2006 года (9 306,88 млн. тенге) на 34,5 %.
Чистый доход Компании в 2007 году ожидается в размере 681,05 млн. тенге (рост к 2006 году на 529,19 млн. тенге).
В 2007 году Компания планирует перечислить в бюджет налоги и другие обязательные платежи в бюджет в размере 1 761,87 млн. тенге.
АО "Казахстанская компания по управлению
электрическими сетями"
Акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (далее - Компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1996 года N 1188. "О некоторых мерах по структурной перестройке управления энергетической системой Республики Казахстан".
Миссия Компании - обеспечение устойчивого функционирования Единой энергетической системы Республики Казахстан и осуществление надежного управления Национальной электрической сетью (далее - НЭС), соответствующего современным техническим, экономическим, экологическим требованиям в рамках государственной политики.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" Компания включена в Государственный регистр субъектов естественной монополии как поставщик услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии.
В 2005 году объем передачи электроэнергии по сетям Компании составил 31,40 млрд. кВт.ч., что на 4,3 % ниже показателя 2004 года и связано со снижением объемов экспортных поставок электроэнергии от "Экибастузской ГРЭС-2".
В 2006 году по сравнению с 2005 годом объем передачи электроэнергии по сетям Компании увеличился на 180 млн. кВт.ч и составил 31,58 млрд. кВт.ч. При этом объем услуг по передаче электроэнергии с учетом предоставленных скидок увеличится по сравнению с 2005 годом на 8,7 %, что связано с ростом объемов передачи для потребителей, оплачиваемых без предоставления скидки.

2007 жылы Компанияның желілері бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтің көлемі 33,3 млрд. кВт. с. көлемінде күтілуде.
Компанияның негізгі қызметінің кірістері 2005 жылы 18 904,9 млн. теңгені құрады, бұл 2004 жылғы көрсеткіштерден 12,3 %-ға жоғары. Компанияның 2005 жылғы кірістерінің өсімі 2005 жылғы 1 сәуірден бастап қызметтердің реттелетін түрлеріне жаңа тарифтер енгізілуіне, электр қуатын жеткізудің орташа ұзақтығының ұлғаюына және электр қуатын реттеу жөніндегі қызметтер көлемінің көбеюіне байланысты.
2006 жылы Компанияның негізгі қызметінен түсетін кірістер 22 033,6 млн. теңгені құрады, бұл 2005 жылдың көрсеткішінен 16,5%-ға жоғары. 2007 жылы Компанияның кірістері 24 395 млн. теңге мөлшерінде күтілуде.
2005 жылы Компанияның негізгі қызмет бойынша шығыстары 17 250,7 млн. теңгені құрады немесе 2004 жылғы көрсеткіштен 15,3 %-ға жоғары, ал 2006 жылы - 18 602,1 млн. теңге (2005 жылғыдан 7,5 %-ға жоғары). Негізгі қызмет бойынша шығыстардың өсуі, негізінен, негізгі құралдардың қолданысқа енгізілуімен негізделген амортизациялық аударымдардың және мүлік салығының ұлғаюына, ағымдағы шығыстарға жатқызылатын кредиттер бойынша пайыздардың ұлғаюына байланысты, бұл да Қазақстанның Ұлттық электр желісін жаңғырту жобасы бойынша негізгі құралдардың енгізілуіне байланысты. Бұдан басқа, 2005 жылы Қоғам комиссияларды, сондай-ақ кредиттік шарттарға қол қоюға байланысты басқа да шығыстарды соған сәйкес төлейтін "Қазақстанның Солтүстігі-Оңтүстігі" транзитінің 500 кВ екінші электр беру желісін салу" жобасын іске асыру шеңберінде Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкісімен (бұдан әрі - ХҚКДБ), Еуропа Қайта Құру және Даму Банкісімен (бұдан әрі -ЕҚҚДБ) және Қазақстанның Даму Банкімен (бұдан әрі - ҚДБ) кредиттік келісімдер жасалды.
2005 жылдың қорытындылары бойынша Компанияның таза кірісі 22,9 млн. теңгені құрады. 2006 жылдың қорытындылары бойынша Компанияның таза кірісі 818 млн. теңгені құрады. 2007 жылға күтілетін таза кіріс 761 млн. теңгеге тең. 2004 жылмен салыстырғанда 2005 және 2006 жылдары таза кірістің төмендеуі ағымдағы шығыстарға жатқызылатын жобалар бойынша тартылған кредиттерге қызмет көрсету жөніндегі, сондай-ақ компанияның Астана қаласына көшірілген қызметкерлеріне тұрғын үй сатумен байланысты шығындардың едәуір ұлғаюына байланысты. Бұдан басқа, 2005 жыл қорытындылары бойынша компанияның қаржылық нәтижесіне бағамдық айырмадан зиянды есептеу әсер етті.
Қазақстанның бүкіл энергия жүйесінің жұмыс істеуінің сенімділігі мен тиімділігін арттыру мақсатында Компания ХҚДБ мен ЕҚДБ-ның қарыз қаражатын тарта отырып, "Қазақстан Республикасының Ұлттық энергия желісін жаңғырту" жобасын іске асыруда. Жобаның жалпы құны 43,8 млрд. теңге. Жобаның іске асырылуы кезеңінде жаңа буын жоғары вольтті коммутациялық аппараттар мен әлемдік жетекші өндірушілердің басқа электр техникалық жабдықтарын енгізу базасында ұлттық электр желісін техникалық қайта жарақтандыруға бағытталған 77,7 % қаражат игерілді.

В 2007 году объем услуг по передаче электроэнергии по сетям Компании ожидается в объеме 33,3 млрд. кВт.ч.
Доходы Компании от основной деятельности в 2005 году составили 18 904,9 млн. тенге, что на 12,3 % выше показателя 2004 года. Рост доходов компании в 2005 году связан с введением с 1 апреля 2005 года новых тарифов на регулируемые виды услуг, увеличением средней протяженности передачи электроэнергии и увеличением объемов услуг по регулированию электрической мощности.
В 2006 году доходы Компании от основной деятельности составили 22 033,6 млн. тенге, что на 16,5 % выше показателя 2005 года. Доходы Компании на 2007 год ожидаются в размере 24 395 млн. тенге.
В 2005 году расходы Компании по основной деятельности составили 17 250,7 млн. тенге или на 15,3 % выше показателя 2004 года, а в 2006 году - 18 602,1 млн. тенге (на 7,5 % выше, чем в 2005 году). В 2007 году расходы по основной деятельности оцениваются в размере 21 540,1 млн. тенге. Рост расходов от основной деятельности в основном связан с увеличением амортизационных отчислений и налога на имущество, обусловленным вводом основных средств в эксплуатацию, существенным ростом цен на электроэнергию для компенсации технологического расхода электроэнергии в сетях компании, увеличением процентов по кредитам, относимых на текущие расходы, что также связано с вводом основных средств по проекту модернизации Национальной энергетической сети Казахстана. Кроме того, в 2005 году заключены кредитные соглашения с Международным Банком Реконструкции и Развития (далее - МБРР), Европейским Банком Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР) и АО "Банк Развития Казахстана" (далее - БРК) в рамках реализации проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита Север-Юг Казахстана", в соответствии с которыми Обществом будут выплачены комиссии, а также другие расходы, в соответствии с подписанными кредитными соглашениями.
По итогам 2005 года чистый доход Компании составил 22,9 млн. тенге. По итогам 2006 года чистый доход Компании составил 818 млн. тенге. На 2007 год ожидаемый чистый доход равен 761 млн. тенге. Снижение чистого дохода в 2005 и 2006 годах, по сравнению с 2004 годом связано со значительным увеличением затрат по обслуживанию кредитов, привлеченных проектам, относимых на текущие расходы, а также в связи с реализацией жилья работникам компании, передислоцированным в г. Астана. Кроме того, финансовый результат компании по итогам 2005 года повлияло начисление убытков курсовой разницы.
В целях повышения надежности и эффективности функционирования всей энергосистемы Казахстана Компания реализует проект "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан" с привлечением заемных средств МБРР и ЕБРР. Общая стоимость проекта составляет порядка 43,8 млрд. тенге. За период реализации проекта освоено около 77,7 % средств, направленных на техническое перевооружение Национальной электрической сети на базе внедрения высоковольтных коммутационных аппаратов нового поколения и другого электротехнического оборудования ведущих мировых производителей.

2004 жылы Компания "Қазақстанның Солтүстігі-Оңтүстігі" транзитінің 500 кВ екінші электр беру желісін салу" жобасын іске асыру жөніндегі жұмысты бастады, жобаның жалпы құны шамамен 43,7 млрд. теңгені құрайды. Жобаны іске асырудан бастап жоба құнынан шамамен 7 % игерілді.
Құрылыс шамамен 326 млн. АҚШ доллары сомасына дейін халықаралық және қазақстандық даму институттарының қарыз қаражатын тарту есебінен жүзеге асырылады:
мемлекеттік кепілдікпен берілген ХҚДБ қарызы 100 АҚШ доллары;
ЕҚДБ синдикатталған қарызы - 147,8 млн. АҚШ доллары;
"Қазақстанның Даму Банкі" АҚ қарызы - 21 млн. АҚШ доллары және 6,97 млрд. теңге.
Сондай-ақ Компания "Солтүстік Қазақстан - Ақтөбе облысы" өңіраралық ЭБЖ салу" Жобасын іске асыруға қатысады.
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі және "Батыс Транзит" АҚ арасында мемлекеттік-жеке серіктестіктер базасында концессиялық келісім жасалды. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 7 қазандағы N 1008 қаулысына сәйкес Компания "Батыс транзит" АҚ акционерлерінің бірі бола отырып (жарғылық капиталдың 20% мөлшерінде), жобаны іске асыруға қатысады.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 2006 жылғы сәуірде енгізілген өзгерістер мен толықтыруларға сәйкес концессиялық келісімдер негізінде салынған кернеуі 220 кВ және одан жоғары өңіраралық электр беру желілері, шағын станциялар мен тарату құрылғылары осы келісімдердің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін ұлттық электр желісі құрамына беріледі.
"Қазақ ақпарат агенттігі" ұлттық компаниясы" АҚ
"Қазақпарат" АҚ (бұдан әрі - Компания) "Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің "Қазақ ақпарат агенттігі" (ҚазААГ) республикалық қазыналық кәсіпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 8 қарашадағы N 1186 қаулысына сәйкес құрылды.
Компанияның 2005-2006 жылдар кезеңіндегі өндірістік-қаржылық
қызметінің нәтижелері бойынша, кірістер серпіні мынадай болып
қалыптасты.
2005-2006 жылдардағы кірістер құрылымы
(мың теңге)
Көрсеткіштер Өшем
бірлігі
2005 жыл
есебі
2006
жыл
есебі

В 2004 году Компанией начата работа по реализации проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита Север-Юг Казахстана", общая стоимость проекта составляет порядка 43,7 млрд. тенге. С начала реализации проекта освоено порядка 7 % от проектной стоимости.
Строительство осуществляется за счет привлечения заемных средств международных и казахстанских институтов развития на сумму порядка 326 млн. долларов США:
займ МБРР, предоставленный под государственную гарантию 100 долл. США;
синдицированный займ ЕБРР - 147,8 млн. долл. США;
займ АО "Банк Развития Казахстана" - 21 млн. долл. США и 6,97 млрд. тенге.
Также Компания участвует в реализации Проекта "Строительство межрегиональной ЛЭП Северный Казахстан - Актюбинская область".
Между Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан и АО "Батыс Транзит" заключено концессионное соглашение на базе государственно-частного партнерства. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2005 года N 1008 Компания, являясь одним из акционеров АО "Батыс транзит" (20 % размера уставного капитала), участвует в реализации проекта.
В соответствии с изменениями и дополнениями, внесенными в  Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" в апреле 2006 года, межрегиональные линии электропередачи, подстанции и распределительные устройства напряжением 220 кВ и выше, построенные на основании концессионных соглашений, по окончании их действия передаются в состав национальной электрической сети.
АО "Национальная компания
"Казахстанское информационное агентство"
АО "Национальная компания "Казахстанское информационное агентство" (далее - Компания) создана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 1186 "О реорганизации Республиканского казенного предприятия "Казахское информационное агентство" Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан".
По результатам производственно-финансовой деятельности Компании, за период 2005-2006 годов сложилась следующая динамика доходов.
Структура доходов за 2005-2006 годы
(тыс. тенге)
Показатели
Ед.
изм.

2005 жылдың көрсеткіштерімен салыстырғанда 2006 жылы кірістердің 216,7 млн. теңгеге дейін, яғни 9,1 млн. теңгеге немесе 4,4 %-ға, соның ішінде негізгі қызмет түрі бойынша 8,7 млн. теңгеге немесе 4,2 %-ға ұлғаюы байқалды. Бұл өсу, бірінші кезекте, мемлекеттік тапсырыс көлемінің ұлғаюымен және оның сапасының жоғарылауымен, өткізу нарықтарының кеңеюімен, өнім желісінің жаңғыруымен негізделген. Бұдан басқа, жасалған ақпараттық өнімді коммерциялық пайдалану Компанияға белгілі бір өндірістік, сондай-ақ қаржылық нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік берді.
Алайда осы кезең ішінде Компанияның шығыстары абсолюттік мәнде 23 155 мың теңгеге немесе 11,1 % өскенін атап көрсету керек.
Шығыстар құрылымында өндірілетін өнімнің 2005 жылы 156064 млн. теңге және 2006 жылы 169180 млн. теңге құраған өзіндік құны басым. Сатылған қызметтердің өзіндік құнының үлес салмағы 70 %-дан астамды құрайды.
Кезеңінің шығыстары тиісінше 46 940 мың теңгені және 56 979 мың теңгені құрады.
2005 жылы өндірістік-қаржылық қызмет нәтижесінде Компания 4 550 мың теңге мөлшерінде таза пайда алды. 2006 жылы шығыс 9 471 мың теңгені құрады.
Соңғы үш жылда Компания белгілі бір нәтижелерге қол жеткізді: негізгі құралдарды жаңарту және сатып алу есебінен материалдық-техникалық база күшейтілді, шығарылатын өнім көлемі ұлғайды, ұсынылатын өнімнің ассортименті жақсарды.
2005 және 2006 жылдардың нәтижелері бойынша Компания республикалық бюджетке жылдар бойынша сәйкес түрде 30 439 мың теңге және 23 395 мың теңге мөлшерінде салықтар және басқа да міндетті төлемдер төледі.
Нақтыланған деректер бойынша Компанияның 2007 жылғы кірісі бағдармен 251 300 мың теңгені құрайды. Бұл ретте мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің web-сайтын ақпараттық сүйемелдеу шеңберіндегі республикалық бюджет қаражаты кірістердің негізгі көзі болып табылатынын атап көрсету керек.
Компанияның шығыстары да жоспарлы шеңберде - 230 861 мың теңге шегінде қалады. Қызметкерлердің жалақысына, байланыс қызметіне, үй-жайды жалдауға және т.б. шығыстар Компанияның шығыстарының негізгі баптары болып табылады.
2007 жылдың қорытындысы бойынша 20 439 мың теңге мөлшерінде таза пайда алу көзделіп отыр. 2007 жылдың нәтижелері бойынша Компания мемлекеттік акциялар пакетіне 715 мың теңге мөлшерінде дивидендтер төлеуді жоспарлап отыр.
2007 жылдың нәтижелері бойынша 51 087 мың теңге мөлшерінде бюджетке салықтар және басқа да төлемдер төлеуді жоспарлап отыр.
"Қазғарыш" АҚ

По сравнению с показателями 2005 года в 2006 году наблюдается увеличение доходов до 216,7 млн. тенге, т.е. на 9,1 млн. тенге, или на 4,4 %, в том числе по основному виду деятельности на 8,7 млн. тенге, или на 4,2 %. Данный рост обусловлен, в первую очередь, увеличением объемов государственного заказа и повышением ее качества, расширение рынков сбыта, модернизации продуктовой линейки. Кроме того, коммерческое использование создаваемого информационного продукта позволило Компании добиться определенных как производственных, так и финансовых результатов.
Однако следует отметить, что за этот же период расходы Компании выросли в абсолютном значении на 23 155 тыс. тенге, или на 11,1 %.
В структуре расходов преобладает себестоимость производимой продукции, составляющая 156 064 тыс. тенге в 2005 году и 169 180 тыс. тенге в 2006 году. Удельный вес себестоимости реализованных услуг составляет более 70 %.
Расходы периода составили 46 940 тыс. тенге и 56 979 тыс. тенге, соответственно.
В 2005 году в результате производственно-финансовой деятельности Компанией получен чистый доход в размере 4 550 тыс. тенге. В 2006 году получен убыток в размере 9 471 тыс. тенге.
За последние три года Компании удалось добиться определенных результатов: усилена материально-техническая база за счет обновления и приобретения основных средств, увеличен объем выпускаемой продукции, улучшен ассортимент предлагаемой продукции.
По результатам 2005 и 2006 годов Компанией выплачено в республиканский бюджет налогов и других обязательных платежей в размере 30 439 тыс. тенге и 23 395 тыс. тенге по годам соответственно.
По уточненным данным в 2007 году доходы Компании ориентировочно составят 251 300 тыс. тенге. При этом следует отметить, что основным источником доходов являются средства республиканского бюджета, выделяемые в рамках проведения государственной информационной политики, а также информационного сопровождения web-сайта Правительства Республики Казахстан.
Расходы Компании также останутся в пределах планируемых - ориентировочно 230 861 тыс. тенге. Основными статьями расходов Компании являются расходы на заработную плату сотрудников, услуги связи, аренда помещения и т.д.
По итогам 2007 года предусматривается получение чистого дохода в размере 20 439 тыс. тенге. По результатам 2007 года Компания планирует выплатить дивиденды на государственный пакет акций в размере 715 тыс. тенге.
По результатам 2007 года Компания планирует выплатить в бюджет налогов и других обязательных платежей в размере 51 087 тыс. тенге.
АО "Казкосмос"

Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) Қазақстан Республикасы Президентінің "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту туралы" 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513 Жарлығы мен "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 17 наурыздағы N 242 қаулысына сәйкес құрылды.
Компания өзінің қызметін жүзеге асыруды 2005 жылы бастады. Көрсетілген кезеңде Компания орындаған жұмыстар көлемінің динамикасы "Қазақстан Республикасында 2005-2007 жылдарға арналған ғарыш қызметін дамытудың" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарымен ғана айқындалды.
2006 жылы 9 ғылыми-зерттеу жобасын іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінген қаржы қаражаты мемлекеттік тапсырыс шеңберінде орындалатын 101 "Қолданбалы ғылыми зерттеулер" кіші бағдарламасы бойынша, 002 "Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер" бюджеттік бағдарламасы бойынша және 044 "Есіл" авиациялық зымыран-ғарыш кешенін құру" бюджеттік бағдарламасы бойынша 2 359 100 мың теңгені құрады. 2006 жылы негізгі емес қызметтен кіріс 226 739 мың теңгені құрады.
Компанияның 2006 жылғы жалпы кірістері 1 282 миллион теңгені құрады. 2006 жылдың жалпы шығыстары 911 миллион теңгені құрады.
2006 жылы Компанияның негізгі қызмет кірістерінің есебінен 150 270 мың теңге мөлшерінде, сондай-ақ негізгі емес қызмет есебінен, атап айтқанда екінші деңгейдегі банктердегі депозиттер және Қазақстандық қор биржасындағы РЕПО операциясы кірістерінен 26 673 мың теңге мөлшерінде қалыптастырылған таза пайдасы 176 943 мың теңгені құрады. 2005 жылдың нәтижесі бойынша Компания 2006 жылы 8 627 мың теңге мөлшерінде дивидендтер төледі.
2006 жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне 132 792 мың теңге мөлшерінде салықтар және басқа да төлемдер төленді.
2007 жылдың нәтижелері бойынша:
1 550 миллион теңге - жалпы кірістер;
1313 миллион теңге - барлық шығыстар;
238 миллион теңге - таза кіріс алу жоспарланып отыр.
"Kazsatnet" ұлттық компаниясы" АҚ
Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Kazsatnet" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 8 тамыздағы N 746 Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Kazsatnet" ұлттық компаниясы акционерлік қоғамын құру туралы" қаулысына сәйкес құрылды.
2006 жылы компания Астана, Алматы қалаларында және Шығыс Қазақстан облысының аумағында мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік желісінің (бұдан әрі - ЕТС ГО) жерсеріктік сегментінің пилотты аймақ жобасын жасау бойынша жұмыстар жүргізді.
Осы жұмыстар шеңберінде мынадай жұмыстар жүргізілді:

АО "Национальная компания "Казкосмос" (далее - Компания) создано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 1513 "О развитии космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2005 года N 242 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Казкосмос", со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
Свою хозяйственную деятельность Компания начала с июня 2005 года. Динамика объемов выполненных Компанией работ за указанный период определялась исключительно планом мероприятий по реализации Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы".
В 2006 году финансовые средства, выделенные из республиканского бюджета на реализацию 9 проектов на научно-исследовательские работы, выполняемые в рамках государственного заказа по подпрограмме 101 "Прикладные научные исследования" бюджетной программы 002 "Фундаментальные и прикладные научные исследования" и бюджетной программы 044 "Создание авиационного ракетно-космического комплекса "Ишим", составила 2 359 100 тыс. тенге. В 2006 году доход от не основной деятельности составил: 226 739 тыс. тенге.
Общие доходы Компании за 2006 год составили 1 282 млн. тенге. Общие расходы 2006 года составили 917 млн. тенге.
Чистая прибыль Компании в 2006 году составила 176 943 тыс. тенге, которая была сформирована, как за счет доходов от основной деятельности в размере 150 270 тыс. тенге, так и за счет доходов от неосновной деятельности, а именно доходов от депозитов в банках второго уровня и по операциям РЕПО на Казахстанской фондовой бирже, в размере 26 673 тыс. тенге. По результатам 2005 года в 2006 году Компания выплатила дивиденды в размере 8 627 тыс. тенге.
За 2006 год уплачено в государственный бюджет Республики Казахстан налогов и других платежей в размере 132 792 тыс. тенге.
По результатам 2007 года планируется получить:
общие доходы - 1 550 млн. тенге;
расходы всего - 1 313 млн. тенге;
чистый доход - 238 млн. тенге.
АО "Национальная компания "Kazsatnet"
АО "Национальная компания "Kazsatnet" (далее - Компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 августа 2006 года N 746 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Kazsatnet" со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
В 2006 году Компанией проведены работы по созданию пилотной зоны спутникового сегмента единой транспортной сети государственных органов (далее - ETC ГО) в городах Астане, Алматы и территории Восточно-Казахстанской области.
В рамках данных работ были проведены следующие мероприятия:

1) Астана, Алматы қалаларында және Шығыс Қазақстан облысының аумағында мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік желісінің жерсеріктік сегментінің пилотты аймақ жобасын жасау;
2) ЕТС ГО жерсеріктік сегментіне жобалау-жоспарлау құжаттамаларын әзірлеу, оны бекітілген тәртіппен келісу;
3) Астана, Алматы қалаларында және Шығыс Қазақстан облысында ЕТС ГО жерсеріктік сегментін құру үшін жабдықтар сатып алу;
4) Астана, Алматы қалаларында және Шығыс Қазақстан облысында монтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстарын қамтамасыз ету үшін даярлық жұмыстарын жүргізу;
5) Алматы, Өскемен, Семей қалаларында өңірлік бөлімшелерді ұйымдастыру;
6) Компанияға Астана қаласында ЕТС ГО пилотты аймағына жүйелік техникалық қызмет көрсету және әкімшілендіру бойынша функцияларды беру.
2006 жылы Компания мемлекеттік органдарға деректер беру қызметін көрсеткен жоқ және тиісінше кірістер алынған жоқ.
2006 жылы компанияның шығындары 7 811 мың теңгені құрады. Жылдың нәтижелері бойынша Компания бюджетке 1 466 мың теңге сомасында салықтар және басқа да міндетті төлемдер төледі.
"Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы"
ұлттық компаниясы" АҚ
Пилоттық жоба ретінде жарғылық капиталына мемлекет жүз процент қатысатын және оның орналасу орны Астана қаласы деп айқындалған "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы N 274 "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар құру және олардың қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Жарлығына сәйкес құрылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 наурыздағы N 212 "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес Компанияның орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге республикалық меншіктен тоғыз ұйым берілді.
Компанияның жарғылық капиталын қалыптастыруға Республикалық бюджеттен 8 000 000 мың теңге мөлшерінде қаражат бөлінді, олар былай таратылды:
"Сарыарқа" ӘКК" ҰК" АҚ офисін және облыс орталықтарында 2 департаментті ашуға, ұстауға - 501 509 мың теңге;
мемлекеттік кәсіпорындарды қайта құрылымдау, оңалту бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге және олардың негізінде бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер мен технологияларды дамытуға, кәсіпорындарда халықаралық стандарттарға негізделген жаңа өндірістік және басқару технологияларын енгізуге - 640 000 мың теңге;
жеке меншік отандық және шет елдік капиталдың қатысуымен бірлескен жобаларды жасау және іске асыру бойынша ұйымдастыруға және іс-шараларды жүргізуге - 858 491 мың теңге;

1) разработка технического проекта спутникового сегмента ETC ГО в городах Алматы, Астане и Восточно-Казахстанской области;
2) разработка проектно-сметной документации на спутниковый сегмент ЕТС ГО, согласование ее в установленном порядке;
3) закуп оборудования для построения спутникового сегмента ETC ГО в г. Алматы, г. Астане и Восточно-Казахстанской области;
4) проведение подготовительных работ для обеспечения монтажных и пусконаладочных работ в городах Алматы, Астане и Восточно-Казахстанской области;
5) организация региональных подразделений в городах Алматы, Усть-Каменогорске, Семипалатинске;
6) передача Компании функций по системно-техническому обслуживанию и администрированию пилотной зоны ETC ГО в городе Астана.
В 2006 году Компанией услуги передачи данных государственным органам не оказывались и соответственно доходы не получены.
Убытки Компании в 2006 году составили 7 811 тыс. тенге. По результатам года Компанией уплачено налогов и других обязательных платежей в бюджет в сумме 1 466 тыс. тенге.
АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская
корпорация "Сарыарка"
АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" (далее - Компания) создана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года N 274 "О мерах по созданию и обеспечению деятельности социально-предпринимательских корпораций" в качестве пилотного проекта, со стопроцентным участием государства в ее уставном капитале и определением места дислокации город Астана.
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2007 года N 212 "О некоторых вопросах акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" в оплату размещаемых акций Компании из республиканской собственности переданы девять организаций.
На формирование уставного капитала Компании из Республиканского бюджета выделены средства в размере 8 000 000 тыс. тенге, которые распределены следующим образом:
открытие, содержание офиса АО "НК "СПК "Сарыарка" и 2-х департаментов в областных центрах - 501 509 тыс. тенге;
организация и проведение мероприятий по реабилитации, реструктуризации государственных предприятий и развитию на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий, внедрению новых производственных и управленческих технологий на предприятиях, основанных на международных стандартах - 640 000 тыс. тенге;
организация и проведение мероприятий по созданию и реализации совместных проектов с участием частного отечественного и иностранного капитала - 858 491 тыс. тенге;

индустриалдық парктердің инженерлік инфрақұрылымын салу жобаларын жүзеге асыруға - 6 000 000 мың теңге;
Үй-жайды жалға алу, Компания қызметкерлеріне жалақы төлеу, байланыс қызметіне, Интернетке, ұйымдастыру техникаларын, офис жиһаздарын, кеңсе тауарларын сатып алуға, автокөлік жалдауға және басқа да төлемдер бойынша 501 509 мың теңге сомасында шығыстар көзделген.
Мемлекеттік кәсіпорындарды қайта құрылымдау, оңалту бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге және олардың негізінде бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер мен технологияларды дамытуға, кәсіпорындарда халықаралық стандарттарға негізделген жаңа өндірістік және басқару технологияларын енгізуге кәсіпорындарды технологиялық қайта жарақтандыруға, Қазақстан Республикасы әділет органдарында қайта тіркеуге бағытталған шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға 640 000 мың теңге мөлшерінде шығыстар болжанып отыр.
Жеке меншік отандық және шет елдік капиталдың қатысуымен бірлескен жобаларды жасау және іске асыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге көзделген 858 491 мың теңге сомасындағы шығыстар Компанияның бірлескен кәсіпорындардың жарғылық капиталының үлесіне, сондай-ақ бірлескен кәсіпорындар құруға, оларды дамытуға, мониторингіне және басқаруға бағытталған құқықтық, консультациялық, ұйымдастыру және қаржылық іс-шараларына қатысуды көздейді.
Индустриялық парктердің инженерлік инфрақұрылымдарын салу жобасын жүзеге асыру екі жобаны іске асыруды қамтиды:
Қарағанды қаласында құны 6 000 миллион теңге Индустриялық парктің құрылысын салу (осы жобаға республикалық бюджеттен қаражат бөлінді);
Астана қаласында құны 5 000 миллион теңге Индустриялық парктің құрылысын салу (ұсыныстар Республикалық бюджет комиссиясына енгізілді).
2007 жылдың қорытындысы бойынша Компания 154,07 мың теңге мөлшерінде пайда алуды жоспарлап отыр, бұл ретте Компанияның шығыстары 335,95 мың теңгені құрайды. Компанияның 2007 жылы ғана құрылғанын ескере отырып жыл нәтижелері бойынша шығын 181,88 мың теңге мөлшерінде жоспарланып отыр.
2007 жылдың нәтижелері бойынша Компания 4,1 млн. теңге мөлшерінде бюджетке салықтар және басқа да төлемдер төлеуді жоспарлап отыр.
2008-2010 жылдарға арналған перспективалар
Ескерту. Перспективаларға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.28 N 395 , 2008.08.27 N 776 Қаулыларымен.
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы"
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (бұдан әрі - Компания) компания өз қызметінің негізгі 3 бағытын айқындап отыр:
компанияның құнын ұлғайту жолымен акционердің экономикалық пайдасын барынша ұлғайту;
мемлекеттің стратегиялық пайдасын (мүддесін) қамтамасыз ету;
тиімділігі жоғары мұнай-газ компаниясын құру.
Компанияның пайым көкжиегіне қол жеткізу оның негізгі элементтерін жетілдіру арқылы басқару жүйесінің тиімділігін арттыру бойынша стратегиялық міндетті шешу жолымен жүзеге асырылатын болады:
стратегиялық жоспарлау жүйесін;
басқаруды есепке алу жүйесін;
бизнес-жоспарлау жүйесін;
инвестициялық жоспарлау жүйесін;
еншілес кәсіпорындар үшін мақсаттар қою және олардың қызметінің нәтижелерін бағалау жүйесін;
персоналдың дәлелдеу және даму жүйесін.

осуществление проектов строительства инженерной инфраструктуры индустриальных парков - 6 000 000 тыс. тенге.
Предусмотрены расходы по оплате аренды помещений, заработной платы сотрудников Компании, услуг связи, Интернета, приобретение оргтехники, офисной мебели, канцелярских товаров, аренды автотранспорта и другие в сумме 501 509 тыс. тенге.
Организация и проведение мероприятий по реабилитации, реструктуризации государственных предприятий и развитию на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий, внедрению новых производственных и управленческих технологий на предприятиях, основанных на международных стандартах, предполагает расходы в размере 640 000 тыс. тенге на анализ, оценку, реструктуризацию существующих предприятий, разработку и осуществление мер, направленных на технологическое перевооружение предприятий, перерегистрацию в органах юстиции Республики Казахстан.
Расходы в сумме 858 491 тыс. тенге, предусмотренные на организацию и проведение мероприятий по созданию и реализации совместных проектов с участием частного отечественного и иностранного капитала, предполагают участие Компании долей в уставных капиталах совместных предприятий, а также комплекс юридических, консультационных, организационных и финансовых мероприятий, направленных на создание совместных предприятий, их развитие, мониторинг, и управление.
Осуществление проектов строительства инженерной инфраструктуры индустриальных парков включает реализацию двух проектов:
строительство Индустриального парка в городе Караганда стоимостью 6 000 млн. тенге (на данный проект средства из республиканского бюджета выделены);
строительство Индустриального парка в городе Астане стоимостью 5 000 млн. тенге (предложения внесены в Республиканскую бюджетную комиссию).
По результатам 2007 года Компания планирует получить доход в размере 154,07 тыс. тенге, при этом расходы Компании составят 335,95 тыс. тенге. Учитывая, что Компания создана лишь в 2007 году по результатам года планируется убыток в размере 181,88 тыс. тенге.
По результатам года Компания планирует выплатить налогов и других обязательных платежей в бюджет в сумме - 4,1 млн. тенге.
Перспективы на 2008-2010 годы
Сноска. Перспективы с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2008 N 395 ; от 27.08.2008 N 776 .
АО "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "Национальная компания "КазМунайГаз" (далее - Компания) определяет для себя 3 основных направления деятельности компании:
максимизация экономических выгод акционера путем увеличения стоимости компании;
обеспечение стратегических выгод (интересов) государства;
построение высокоэффективной нефтегазовой компании.
Достижение видения компании будет осуществляться путем решения стратегической задачи по повышению эффективности системы управления посредством совершенствования ее основных элементов:
системы стратегического планирования;
системы управленческого учета;
системы бизнес-планирования;
системы инвестиционного планирования;
системы постановки целей для дочерних компаний и оценки результатов их деятельности;
системы мотивации и развития персонала.

2008-2010 жылдар кезеңінде Компанияның мұнай өндіруші кәсіпорындарының өндірістік қуаттарын дамыту жер үсті объектілерін салуға, қайта жаңартуға және жаңғыртуға, сенімді әрі өнімділігі жоғары жер асты жабдығын қолдануға, компьютерлік геологиялық модельдер негізінде кен орындарын игеруді бақылаудың тиімділігі жоғары жүйесін құруға саяды.
Мұнай мен газ конденсатын өндіру көлемі шоғырландырылған көрсеткіштер бойынша 2008 жылы 19,6 млн. тонна, 2009 жылы - 20,2 млн. тонна, 2010 жылы - 20,27 млн. тонна деңгейінде жоспарланып отыр. 2008 - 2010 жылдар кезеңінде мұнай өндірудің есепті өсу қарқыны геологиялық-кәсіпшілік зерттеу деректері мен Өзен кен орнын игерудің ағымдағы жай-күйіне негізделеді.
Мұнайды магистральды мұнай құбырлары арқылы тасымалдау шоғырландырылған деректер бойынша 2008 жылы 46 млн. тонна көлемінде, 2009 жылы 46,7 млн. тонна, 2010 жылы 47,68 млн. тонна көлемінде жоспарланып отыр. Мұнай тасымалдаудың жоспарланып отырған көлемі нарықтық жағдайлар конъюнктурасы мен көлік жүйелерінің өткізу қабілетін есепке ала отырып, Республикада мұнай өндірудің болжамды деңгейі негізінде айқындалған.
Шоғырландырылған деректер бойынша 2008 жылы - 4,4 млн. тонна, 2009 жылы - 4,5 млн. тонна, 2010 жылы - 4,2 млн. тонна мұнайды теңіз арқылы тасымалдау жоспарланып отыр.
Магистральдық газ құбырлары арқылы шоғырландырылған көрсеткіштер бойынша 2008 жылы - 131 млрд. текше м ., 2009 жылы - 133 млрд. текше м., 2010 жылы - 130,89 млрд. текше м. деңгейінде табиғи газ тасымалдау жоспарланып отыр.
Газ сату көлемі шоғырландырылған көрсеткіштер бойынша 2008 жылы 4,34 млрд. текше м., 2009 жылы - 4,41 млрд. текше м., 2010 жылы - 3,95 млрд. текше м. деңгейінде жоспарланып отыр.
Көмірсутегі шикізатын өңдеу шоғырландырылған көрсеткіштер бойынша 2008 жылы 5,9 млн. тонна, 2009 жылы - 6,1 млн. тонна, 2010 жылы - 6,23 млн. тонна деңгейінде жоспарланып отыр.
Компания кірістерінің шоғырландырылған болжамды көрсеткіштері 2008 жылы 1 086,87 млрд. теңге, 2009 жылы - 1 124,19 млрд. теңге, 2010 жылы - 1 124,19 млрд. теңге деңгейінде жоспарланып отыр.
2008-2010 жылдар кезеңінде шығыстардың шоғырландырылған көрсеткіштері мынадай деңгейде жоспарланып отыр: 2008 жылы - 731,93 млрд. теңге, 2009 жылы - 760,93 млрд. теңге, 2010 жылы - 760,93 млрд. теңге.
Қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері бойынша Компания 2008-2010 жылдар кезеңінде мынадай мөлшерде шоғырландырылған таза кіріс алуды жоспарлап отыр: 2008 жылы - 163,81 млрд. теңге, 2009 жылы - 164,26 млрд. теңге және 2010 жылы - 158,3 млрд. теңге.
2008-2010 жылдар ішінде Компания мемлекеттік бюджетке ірі салық төлеушінің позициясын сақтайды. 2008-2010 жылдар кезеңінде бюджетке болжамды төлемдер 546,34 млн. теңге көлемінде жоспарланып отыр: 2008 жылы - 175,32 млн. теңге, 2009 жылы - 185,51 млн. теңге, 2010 жылы - 160,50 млн. теңге.
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ
Инвестициялық басымдықтары мен даму бағыты отын-ядролық циклдың барлық сатыларына қатысатын тігінен интеграцияланған компанияны құруға бағдарланған.
2008-2010 жылдарға арналған жоспарланып отырған кезеңде жаңа өндірістерді құру, негізгі құралдарды одан әрі жаңалау және әлемдік нарықтарда ұстанымын бекіту есебінен жұмыстың тұрақты және серпінді режиміне шығу басым міндет болып табылады.
2008-2010 жылдарға арналған өндірістік мүмкіндіктер мен әлемдік нарықтарда әрбір өнім бойынша сұранысын сараптай келе, "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ (бұдан әрі - Компания) дамудың мынадай басымдықтарын айқындайды:
Табиғи уран өндірісінде:

Развитие производственных мощностей нефтедобывающих предприятий Компании на период 2008-2010 годов заключается в строительстве, реконструкции и модернизации наземных объектов, применении надежного и высокопроизводительного подземного оборудования, создания высокоэффективной системы контроля за разработкой месторождений на основе компьютерных геологических моделей.
Объемы добычи нефти и газового конденсата по консолидированным показателям в 2008 году планируются на уровне 19,6 млн. тонн, в 2009 году - 20,2 млн. тонн, в 2010 году - 20,27 млн. тонн. Расчетный темп роста добычи нефти в период 2008-2010 годы базируется на данных геолого-промыслового изучения и текущего состояния разработки месторождения Узень.
Транспортировка нефти магистральными нефтепроводами по консолидированным данным планируется в 2008 году в объеме 46 млн. тонн, в 2009 году - 46,7 млн. тонн, в 2010 году - 47,68 млн. тонн. Планируемый объем транспортировки нефти определен на основе прогнозируемого уровня добычи нефти в республике с учетом конъюнктуры рыночных условий и пропускной способности транспортных систем.
Транспортировка нефти морем по консолидированным показателям планируется в 2008 году - 4,4 млн. тонн, в 2009 году - 4,5 млн. тонн, в 2010 году - 4,2 млн. тонн.
Транспортировка природного газа по магистральным газопроводам по консолидированным показателям планируется в 2008 году - 131,3 млрд. куб. м, в 2009 году - 133 млрд. куб. м., в 2010 году - 130,89 млрд. куб. м.
Объем реализации газа по консолидированным показателям в 2008 году планируется на уровне - 4,34 млрд. куб. м, в 2009 году - 4,41 млрд. куб., в 2010 году - 3,95 млрд. куб. м.
Переработка углеводородного сырья по консолидированным показателям в 2008 году планируется на уровне - 5,9 млн. тонн, в 2009 году - 6,1 млн. тонн, в 2010 году - 6,23 млн. тонн.
Прогнозируемые консолидированные показатели доходов Компании планируются в 2008 году на уровне 1 086,87 млрд. тенге, в 2009 году - 1 124,19 млрд. тенге, в 2010 году - 1 124,19 млрд. тенге.
Консолидированные показатели расходов за период с 2008 - по 2010 года планируются на следующем уровне: 2008 год - 731,93 млрд. тенге, 2009 год - 760,93 млрд. тенге, 2010 год - 760,93 млрд. тенге.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности Компанией за период с 2008 - по 2010 годы планируется получить консолидированный чистый доход в следующих размерах: 2008 год - 163,81 млрд. тенге, 2009 год - 164,26 млрд. тенге и 2010 год - 158,3 млрд. тенге.
В течение 2008-2010 годов Компания сохранит позицию крупного налогоплательщика в государственный бюджет. Прогнозные платежи в бюджет за период 2008-2010 годы планируются в объеме 546,34 млн. тенге: 2008 год - 175,32 млрд. тенге, 2009 год - 185,51 млрд. тенге, 2010 год - 185,51 млрд. тенге.
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром"
Инвестиционные приоритеты и направления развития ориентированы на построение вертикально-интегрированной компании, участвующей на всех стадиях топливно-ядерного цикла.
Приоритетной задачей в планируемый период на 2008-2010 годы будет выход на устойчивый и динамичный режим работы за счет создания новых производств, дальнейшего обновления основных средств и закрепления позиций на мировых рынках.
Исходя из анализа производственных возможностей и спроса на мировых рынках по каждой продукции, на 2008-2010 годы АО "НАК "Казатомпром" (далее - Компания) определяет следующие приоритеты развития:
В производстве природного урана:

1) қолданыстағы кен орындарында уран өндіру көлемдерін өрістету:
"Шығыс Мыңқұдық" жылына 1000 тоннаға дейін;
- Қанжуған кен орнының жылдық өнімділігі жылына 300 тонна, 2010 жылы жобалық қуатына шығуымен;
2) кен орындарында жаңа кеніштерді салу және кеңейту:
"Ыңғай" КАМЕКО компаниясымен (Канада) бірлесіп;
"Мойынқұм" және "Төртқұдық" Кожема-Аревамен (Франция) бірлесіп;
"Заречное" Ресей Федерациясы Атомминімен және КГРК-мен бірлесіп;
"Иіркөл" қуаты жылына 750 тонна;
"Хорасан 1,2" Marubeni корпорациясы құрылтайшысы болып табылатын UrAsia London Limited және Energy Asia бірлесіп, Tokoy Elektrik Power Company (ТЕРСО) және Chubu Elektrik Power Co., Ink, (Chubu) энергетикалық компанияларымен бірлесіп 2014 жылға қарай толық көлеміне шығуымен - жылына 5000 тонна уран;
"Орталық Мыңқұдық" - қуаты жылына 2000 тонна;
"Оңтүстік Ыңғай" - қуаты жылына 2000 тонна;
"Батыс Мыңқұдық" - жапонияның "Сумитомо" және "Кансай Электрик Пауэр Ко., Инк." компанияларымен бірлесіп қуаты жылына 1000 тоннаға дейін 2010 жылға қарай толық өндірістік қуатына шығумен кеніш құрылысын салу;
"Буденовское" - Ресей Федерациясының Атомминімен бірлесіп жиынтық қуаты жылына 4 000 тонна 2009 жылға қарай толық өндірістік қуатына шығуымен;
"Семізбай" қуаты жылына 500 тонна;
3) табиғи уранның химиялық концентратын тотықша-тотыққа дейін қайта өңдеу жөніндегі қуаттарды дамыту.
"ҮМЗ" АҚ уран өнімін өндіруде:
1) уран диоксидінің ұнтақтарымен (табиғи байытылған және төмен байытылған) және PWR BWR CANDU реакторларына және Ресейден тыс жерлердегі ресейлік дизайндағы реакторларға арналған отын таблеткаларымен сыртқы нарықтарға (Жапония, Қытай, Еуропа, Оңтүстік Корея, Украина, Канада, АҚШ) шығу;
2) құрамында уран бар материалдар мен қалпына келтірілген уранды ресейлік дизайндағы реакторларға арналған таблеткаларға дейін қайта өңдеу қызметтері УГФ бар ресейлік уран нарығында өз позициясын сақтау;
3) құрамында уран бар ашылуы қиын қайталама балқымаларды қайта өңдеудің әлемдік нарығындағы монополист позициясын сақтау;
4) ХКПУ қайта өңдеу бойынша уранның тотықша-тотыққа дейін тікелей фторлауға жарамды қызмет көрсету рыногында өз позициясын сақтау;
5) Cameco (Канада) Компаниясының технологиясы бойынша "ҮМЗ" АҚ-да уран гексофторидін конверсиялау бойынша зауыт салу.
Уран өнімін өндіруде жаңа бағыт Ресей Федерациясының аумағында уранды байыту бойынша зауыт құрылысын салуға қатысумен іске асырылатын болады.
Бериллий өнімін өндіруде:
1) Қытай нарығына бастапқы бериллий өнімдерін жеткізуде жетекші позицияларға шығу;
2) АҚШ нарығында "ҮМЗ" АҚ үлесін ұлғайту;

1) наращивание объемов добычи урана на действующих месторождениях:
"Восточный Мынкудук" до 1000 тонн в год;
"Кайнарский участок" месторождения Канжуган производительностью 300 тонн в год, с выходом на проектную мощность к 2010 году;
2) строительство и расширение новых рудников на месторождениях:
"Инкай" совместно с компанией КАМЕКО (Канада);
"Моинкум" и "Торткудук" совместно с Кожема-Арева (Франция);
"Заречное" совместно с Минатомом Российской Федерации и КГРК;
"Ирколь" мощностью до 750 тонн в год;
"Хорасан 1,2" совместно с UrAsia London Limited и Energy Asia, учредителями которой являются корпорация Marubeni, энергетические компании Tokyo Electric Power Company (TEPCO) и Chubu Electric Power Co., Inc. (Chubu), с выходом к 2014 году на полный объем - 5 000 тонн урана в год;
"Центральный Мынкудук" мощностью 2000 тонн в год;
"Южный Инкай" мощностью 2000 тонн в год;
"Западный Мынкудук" - совместно с японскими компаниями "Сумитомо" и "Кансай Электрик Пауэр Ко., Инк." строительство рудника мощностью до 1000 тонн в год с выходом на полную производственную мощность к 2010 году;
"Буденовское" - совместно с Минатомом Российской Федерации суммарной мощностью 4 000 тонн в год с выходом на полную производственную мощность к 2009 году;
"Семизбай" мощностью 500 тонн в год.
3) развитие мощностей по переработке химконцентрата природного урана до закиси-окиси.
В производстве урановой продукции АО "УМЗ":
1) выход на мировые рынки (Японии, Китая, Европы, Южной Кореи, Украины, Канады, США) с порошками диоксида урана (природными и низкого обогащения) и топливными таблетками для реакторов PWR, BWR, CANDU и реакторов российского дизайна, находящихся за пределами России;
2) сохранение своих позиций на российском рынке урана с услугами переработки ГФУ, урансодержащих материалов и регенерированного урана до таблеток для реакторов российского дизайна;
3) сохранение позиций монополиста на мировом рынке переработки трудновскрываемых урансодержащих скрапов и зол;
4) сохранение своих позиций на рынке услуг по переработке ХКПУ до закиси-окиси урана, пригодной для прямого фторирования;
5) строительство завода по конверсии гексафторида урана на АО "УМЗ" по технологии Компании Сатесо (Канада).
Новое направление в производстве урановой продукции будет реализовано при участии в строительстве завода по обогащению урана на территории Российской Федерации.
В производстве бериллиевой продукции:
1) выход на лидирующие позиции на рынке Китая;
2) увеличение доли АО "УМЗ" на рынке США;

3) дәстүрлі нарықта (Ресей, Еуропа) қол жеткен позицияларды нығайту;
Тантал-ниобий өнімін өндіруде:
1) өндірісті шикізатпен қамтамасыз ету;
2) жоғары технологиялық өнімдерді шығару бойынша өндірістерді ұйымдастыру есебінен тантал өндірісі өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру:
сыйымдылығы жоғары тантал конденсаторлық ұнтақтарын;
танталдан жасалған өнімнің жетілдірілген түрлерін шығару.
Энергия ресурстарын өндіруде:
1) Маңғыстау облысының дамуымен негізделген өңірдің энергия ресурстарына арта түсіп отырған сұранысын қамтамасыз ету;
2) Энергия ресурстарын өткізудің жаңа рыноктарын жеңіп алу, компанияның коммуналдық қызмет көрсету нарығында позициясын дамыту;
3) Энергия ресурстарын өндіру және газды тасымалдау бойынша негізгі бизнестің технологиялық, құрылымдық және қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету;
4) Инновациялық үдерістерді белсендіру, қызмет көрсетудің және ИСО сапа стандарттарының жүйесіне көшуді қоса отырып газ тарату желілерін авариясыз пайдаланудың сапасын жақсартуға бағытталған ғылыми әзірленімдерді пайдалану және жаңа технологияларды енгізу:
5) өндірісті техникалық қайта жарақтандыруға, негізгі энергетикалық жабдықтарды жаңалауға және жаңғыртуға, сондай-ақ технологияларды жетілдіруге бағытталған инвестициялық бағдарламаны орындау жолымен "МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС орнықты дамуын қамтамасыз ету.
2008-2010 жылдар кезеңінде мынадай мөлшерлерде:
2008 жылы - 64 013,9 млн. теңге;
2009 жылы - 70 932,6 млн. теңге;
2010 жылы - 90 792,1 млн. теңге шоғырландырылған таза кіріс алу жоспарланып отыр.
Бюджетке салықтар сомасы және басқа да міндетті төлемдер 2008 жылы 35 719,0 млн. теңгені, 2009 жылы - 39 874,7 млн. теңгені және 2010 жылы 50 314,5 млн. теңгені құрайды.
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ-тың (бұдан әрі - Компания) қызметінің негізгі мақсаты елдің азық-түліктік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, астық бағасы демпингінің алдын алу, астық өткізу нарықтарын кеңейту.
Корпорация 2008 жылы 38 158,8 млн. теңге мөлшерінде жалпы кіріс алуды жоспарлап отыр, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан түсетін кіріс - 8 995,8 млн. теңге;
меншікті қаржы-шаруашылық қызметінен түсетін кіріс - 29 530,5 млн. теңге.
2008 жылға арналған жалпы шығыстар 38 205,1 млн. теңге мөлшерінде жоспарланған, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 8 980,5 млн.теңге;
меншікті қаржы-шаруашылық қызметінен болған шығыстар - 29 224,6 млн.теңге.
Корпорация 2008 жылы 321,2 млн. теңге мөлшерінде таза кіріс алуды жоспарлап отыр, оның ішінде меншікті қызметінен түсетін таза кіріс - 305,9 млн. теңгені, мемлекеттік астық ресурстарымен жасалған операциялардан - 15,3 млн. теңгені құрайды.
2008 жылы акциялардың мемлекеттік пакетіне арналған дивидендтер сомасы Корпорацияның бірден-бір акционерінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес анықталатын болады.

3) укрепление занятых позиций на традиционных рынках (Европа, Россия).
В производстве тантал-ниобиевой продукции:
1) обеспечение производства сырьем;
2) повышение конкурентоспособности продукции танталового производства за счет организации производств по выпуску высокотехнологичной продукции:
высокоемких танталовых конденсаторных порошков;
усовершенствованных видов продукции из тантала.
В производстве энергоресурсов:
1) Обеспечение растущих потребностей региона в энергоресурсах обусловленных развитием Мангистауской области.
2) Завоевание новых рынков сбыта энергоресурсов, развитие позиций компании на рынке коммунальных услуг.
3) Обеспечение технологической, структурной и финансовой устойчивости основного бизнеса по производству энергоресурсов и транспортировке газа.
4) Активизация инновационных процессов, использование научных разработок и внедрение новых технологий, направленных на улучшение качества услуг и безаварийную эксплуатацию газораспределительных сетей с последующим переходом на систему стандартов качества ИСО.
5) Обеспечение стабильного развития ТОО "МАЭК-Казатомпром" путем выполнения инвестиционной программы, которая ориентирована на техническое перевооружение производства, обновление и модернизацию основного энергетического оборудования, а также усовершенствование технологий.
За период с 2008 по 2010 годы планируется получение консолидированного чистого дохода в следующих размерах:
2008 год - 64 013,9 млн. тенге;
2009 год - 70 932,6 млн. тенге;
2010 год - 90 792,1 млн. тенге.
Сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет в 2008 году составит - 35 719,0 млн. тенге, в 2009 году - 39 874,7 млн. тенге и в 2010 году - 50 314,5 млн. тенге.
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
Основной целью деятельности АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Корпорация) является обеспечение продовольственной безопасности Казахстана, предотвращение демпинга цен на зерно, расширение рынков сбыта зерна.
На 2008 год Корпорацией прогнозируются общие доходы в размере 38 153,8 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 8 995,8 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 29 530,5 млн. тенге.
Общие расходы на 2008 год запланированы в размере 38 205,1 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 8 980,5 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 29 224,6 млн. тенге.
В 2008 году Корпорацией планируется получить чистый доход в размере 321,2 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 305,9 млн. тенге, от операций с государственными ресурсами зерна - 15,3 млн. тенге.
Сумма дивидендов на государственный пакет акций в 2008 году будет определена на основании решения единственного акционера Корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Корпорация 2008 жылы барлығы 350 млн. теңге сомасында салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді бюджетке аударуды жоспарлап отыр.
2009 жылға арналған жалпы кірістер 40 734,6 млн. теңге мөлшерінде жоспарланды, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан түсетін кіріс - 9 535,5 млн. теңге;
меншікті қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кіріс - 31 199,1 млн. теңге.
2009 жылға арналған жалпы шығыстар 40 391,0 млн. теңге мөлшерінде жоспарланды, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 9 519,3 млн. теңге;
меншікті қаржы-шаруашылық қызметінен болған шығыстар - 30 871,7 млн. теңге.
2009 жылы Корпорация 343,6 млн. теңге мөлшерінде таза кіріс алуды жоспарлап отыр, оның ішінде меншікті қызметінен түсетін таза кіріс 327,4 млн. теңгені, мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан - 16,2 млн. теңгені құрайды.
2009 жылы акциялардың мемлекеттік пакетіне арналған дивидендтер сомасын Корпорацияның бірден-бір акционерінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес анықталатын болады.
2009 жылы барлығы 370 млн. теңге мөлшерінде салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді бюджетке аудару жоспарланып отыр.
2010 жылға арналған жалпы кірістер 43 178,7 млн. теңге мөлшерінде жоспарланды, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан түсетін кіріс - 10 107,7 млн. теңге;
меншікті қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кіріс - 33 071,0 млн. теңге.
2010 жылға арналған жалпы шығыстар 42 815,2 млн. теңге мөлшерінде жоспарланды, оның ішінде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан болған шығыстар - 10 091,2 млн. теңге;
меншікті қаржы-шаруашылық қызметінен болған шығыстар - 32 724,0 млн. теңге.
2010 жылы 363,4 млн. теңге мөлшерінде таза кіріс алу жоспарланып отыр, оның ішінде меншікті қызметінен түскен таза кіріс 347,0 млн. теңгені, мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан - 16,5 млн. теңгені құрайды.
2010 жылы акциялардың мемлекеттік пакетіне арналған дивидендтер сомасы Корпорацияның бірден-бір акционерінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес анықталатын болады.
2010 жылы бюджетке аударылатын салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің болжамды сомасы шамамен 391 млн. теңгені құрайды.
2008-2010 жылдардың болжамды көрсеткіштерін талдағанда 2010 жылы тұтастай Корпорация бойынша таза кірістің 2008 және 2009 жылдармен салыстырғанда тиісінше 13,1 % және 5,8 % өскенін атап көрсету керек. Бұл өсу ең бірінші кезекте, үлкен дәрежедегі болжанып отырған сату бағасының өсуімен, сондай-ақ халықаралық әрі ішкі нарыққа да астық сату көлемінің ұлғаюымен де, сондай-ақ көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын ұйымдастыруға қарыз беруден кірістердің өсуіне де байланысты болып отыр.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ-ның (бұдан әрі - Компания) стратегиялық мақсаты Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру және дамыту, ақпараттандыру және "электрондық үкімет" инфрақұрылымының жобалық интеграторы функциялары саласында ұлттық оператор функциясын іске асыру болып табылады.
Компанияның 2008 жылға арналған негізгі мақсаты "электронды үкіметті" құру үшін базалық инфрақұрылымды қалыптастыру мен Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру шеңберінде мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің орнатуына жәрдемдесу болып қала береді.
2008 жылдан бастап 2010 жыл бойынша кезеңде республикалық бюджеттен тікелей түсімдер болжанып отырған жоқ. "Электрондық үкіметті" қалыптастырудың Мемлекеттік бағдарламасы шеңберіндегі жұмыстардың бәрі шарттық негізде жүзеге асырылады.
Компанияның 2008 - 2010 жылдарға арналған дамуының аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы қызмет көрсету көлемінің жыл сайынғы өсуін, Компанияның таза кірісінің ұлғаюын көздейді.

В 2008 году Корпорацией планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме порядка 350 млн. тенге.
Общие доходы на 2009 год запланированы в размере 40 734,6 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 9 535,5 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 31 199,1 млн. тенге.
Общие расходы на 2009 год запланированы в размере 40 391,0 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 9 519,3 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 30 871,7 млн. тенге.
В 2009 году Корпорацией планируется получить чистый доход в размере 343,6 млн. тенге, в том числе чистого дохода от собственной деятельности - 327,4 млн. тенге, чистого дохода от управления государственными ресурсами зерна - 16,2 млн. тенге.
Сумма дивидендов на пакет акций в 2009 году будет определена на основании решения единственного акционера Корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В 2009 году планируется перечислить в бюджет всего налогов и других обязательных платежей в сумме порядка 370 млн. тенге.
Общие доходы на 2010 год запланированы в размере 43 178,7 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 10 107,7 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 33 071,0 млн. тенге.
Общие расходы на 2010 год запланированы в размере 42 815,2 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 10 091,2 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 32 724,0 млн. тенге.
В 2010 году планируется получить чистый доход в размере 363,4 млн. тенге, в том числе чистый доход от собственной деятельности составит 347,0 млн. тенге, от операций с государственными ресурсами зерна - 16,5 млн. тенге.
Сумма дивидендов на пакет акций в 2010 году будет определена на основании решения единственного акционера Корпорации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Предполагаемая сумма перечисления в бюджет налогов и других обязательных платежей в 2010 году составит порядка 391 млн. тенге.
Анализируя прогнозные показатели 2008-2010 годов, следует отметить рост чистого дохода в целом по Корпорации в 2010 году по сравнению с 2008 и 2009 годами на 13,1 % и 5,8 % соответственно. Данный рост связан в первую очередь с тем, что ожидается рост реализационной цены, увеличение объемов реализации зерна, как на международный, так и на внутренний рынок, а также рост дохода от выдачи займов на организацию весенне-полевых и уборочных работ.
АО "Национальные информационные технологии"
Стратегической целью АО "Национальные информационные технологии" (далее - Компания) является формирование и развитие национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, реализация функций национального оператора в сфере информатизации и проектного интегратора инфраструктуры "электронного правительства".
Основной целью Компании на 2008 год продолжает оставаться формирование базовой инфраструктуры для построения "электронного правительства" и содействие становлению информационных систем госорганов в рамках реализации Государственной программы.
В период с 2008 года по 2010 год прямых поступлений из республиканского бюджета не прогнозируется. Все работы в рамках Государственной программы формирования "электронного правительства" осуществляются на договорной основе.
Прогноз важнейших показателей развития Компании на 2008-2010 годы предусматривает ежегодный рост объемов услуг, увеличение чистого дохода компании.

Болжам бойынша таза кірістің сомасы 2008 жылы 43 млн. теңгені, 2009 жылы - 52,6 млн. теңгені, 2010 жылы - 60,5 млн. теңгені құрайды.
Компания мемлекеттік акциялар пакетіне таза табыстан 30 % мөлшерінде:
2008 жылы - 12,9 млн. теңге;
2009 жылы - 15,8 млн. теңге;
2010 жылы - 18,2 млн. теңге дивиденд төлеуді жоспарлап отыр.
Таза кірістің қалған бөлігі өткен жылдардың шығындарын өтеуге жібереді.
Компания 2008, 2009 және 2010 жылдары салықтарды және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді жылдарға сәйкес түрде 416 млн. теңге, 450 млн. теңге, 476,5 млн. теңге сомасында төлеуді жоспарлап отыр.
"Қазпочта" АҚ
Коммерциялық мақсаттар
2008-2010 жылдары негізгі мақсат оларды іргелі орналастыру, техникалық нығайту мен ақпараттық-коммуникациялық және банктік жабдықтармен жарақтандыру жолымен почта байланысы бөлімшелерінің бөлшек желілерін жетілдіруге бағытталған.
Бұл мына міндеттердің орындалуын болжамдайды:
деңгейі бойынша күрделі және ақпараттық технологиялық орналастырылуының сапалы негізінде почта-байланыс қызметінің стандарттық тізбесін ұсынуға мүмкіндік беретін қалалық, аудандық және ауылдық деңгейде өңірлік жүйені дамытуға қаржыландыру көздерін жұмылдыру;
"электрондық үкімет" жүйесіне қосылу үшін, теле- және ақпараттық қызмет көрсетуді, кредиттер мен тұрғын үй жинақтауларын дамыту есебінен почта байланысының жаңадан орналастырылған бөлімшелерінде көрсетілетін қызмет аясын кеңейту;
ұсынылатын почта-жинақтау қызметінің почта жіберілімдерінің жиілігін облыстық филиалдардан аудан орталықтарына дейін - аптасына 5 ретке дейін, аудан орталықтарынан ауылдық байланыс бөлімшелеріне дейін - аптасына 3 ретке дейін, сондай-ақ өңірлік желілер мен магистралдық бағыттардың оңтайландырылуын көздейтін почта жіберілімдерінің мерзімін тұтастай магистралды бағыттар бойынша "күн+4" дейін ұлғайтуды қоса алғандағы сапасын арттыру.
2008-2010 жылдары мезеттік почта аударымдары, курьерлік қызмет көрсетулер нарығында және мына іс-шараларды іске асыру жолымен коммуналдық, салықтық және басқа да төлемдердің үлесін ұлғайтуға ерекше назар аударылатын болады:
Аударым операциялары бойынша - "Почта аударымдары" КИС модулін енгізуді аяқтау жолымен үдерістерді 15,4% дейін автоматтандыру есебінен; ақша аударымдары нарығында бәсекеге қабілетті тарифтерді бекіту; алыс шет елдермен ақша аударымдармен алмасуды кезең-кезеңімен кеңейту.
Коммуналдық, салықтық және басқа да төлемдер бойынша - белсенді жарнамалық саясат жүргізу жолымен қызмет көрсетуге жаңа корпоративтік клиенттерді тарту есебінен 25% дейін; халық пен заңды тұлғаларға "бір терезе" қағидаты бойынша қызмет көрсету үшін ірі почта байланысы бөлімшелерінде "Электронды кезек" жүйелерін кезең-кезеңімен орнату жолымен ПББ-да қызмет көрсету сапасын арттыру, сондай-ақ барлық облыс және аудан орталықтарында "Төлемдерді қабылдау" КИС модулін енгізу.
Мерзімді басылымдар бойынша - киоскілік желіні дамыту бойынша жобаны енгізу жолымен 86% дейін.
Курьерлік қызмет бойынша - ЕМS жөнелтілімдерін қабылдау пункттерін ұлғайту есебінен 17 % дейін; ЕМS жөнелтілімдерін қадағалау жүйесін одан әрі орнату жолымен сапасын арттыру.
Коммерциялық емес мақсаттар
"Қазпочта" АҚ көрсететін қызмет аясының кеңдігін, почта байланысы желісінің ауқымдылығын ескере келе корпоративті ақпараттық жүйеге интеграцияланған шығындарды жеке есептеу жүйесін автоматтандыру жолымен деректердің орталықтандырылған бірыңғай базасын кезең-кезеңімен құру жоспарлап отыр.

По прогнозу сумма чистого дохода в 2008 году составит 43 млн. тенге, в 2009 году - 52,6 млн. тенге, в 2010 году - 60,5 млн. тенге.
30 % от чистого дохода Компания планирует выплату дивидендов на государственный пакет акций в размере:
2008 год - 12,9 млн. тенге;
2009 год - 15,8 млн. тенге;
2010 год - 18,2 млн. тенге.
Оставшаяся часть чистого дохода будет направляться на погашение убытков прошлых лет.
В 2008, 2009 и 2010 годах Компания планирует выплатить в бюджет налогов и других обязательных платежей в сумме 416 млн. тенге, 450 млн. тенге, 476,5 млн. тенге по годам соответственно.
АО "Казпочта"
Коммерческие цели
В 2008-2010 годах основная цель направлена на усовершенствование розничной сети отделений почтовой связи путем их капитального обустройства, технической укрепленности и оснащения инфо-коммуникационным и банковским оборудованием.
Это предполагает решение следующих задач:
мобилизация источников финансирования на развитие региональной сети на городском, районном и сельском уровнях позволяющей по уровню капитального и информационно-технического обустройства предоставлять стандартный перечень почтово-сберегательных услуг на качественной основе;
расширение спектра оказываемых услуг во вновь обустроенных отделениях почтовой связи за счет развития теле и инфо-коммуникационных услуг для подключения к системе "электронное правительство", обслуживанию кредитов и жилстройсбережений;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг включая увеличение частоты перевозки почтовых отправлений от областных филиалов до районных центров - до 5 раз в неделю, от районного центра до сельских отделений связи - до 3 раз в неделю, а также сроков доставки почтовых отправлений в целом по магистральным направлениям до "день+4", которые предусматривают оптимизацию региональной сети и магистральных маршрутов.
Особое внимание в 2008-2010 годах будет уделено увеличению доли на рынке мгновенных почтовых переводов, курьерских услуг и приему коммунальных, налоговых и других платежей путем реализации следующих мероприятий:
По переводным операциям - до 15,4 % за счет автоматизации процессов путем завершения внедрения модуля КИС "Почтовые переводы"; установления конкурентоспособных тарифов на рынке денежных переводов; поэтапного расширения обмена денежными переводами со странами дальнего зарубежья.
По приему коммунальных, налоговых и иных платежей - до 25 % за счет привлечения новых корпоративных клиентов на обслуживание путем проведения активной рекламной политики; повышения качества обслуживания в отделениях почтовой связи путем поэтапной установки в крупных ОПС системы "Электронная очередь" для обслуживания населения и юридических лиц по принципу "одного окна", а также внедрения модуля КИС "Прием платежей" во всех областных и районных центрах.
По периодическим изданиям - до 86 % путем внедрения проекта по развитию киосковой сети.
По курьерским услугам - до 17 % за счет увеличения пунктов приема отправлений EMS; повышения качества путем дальнейшей установки системы слежения за отправлениями EMS.
Некоммерческие цели
Учитывая широкий спектр оказываемых услуг, масштабность сети почтовой связи, АО "Казпочта" планируется поэтапное построение единой централизованной базы данных путем автоматизации системы раздельного учета затрат, интегрированной в корпоративную информационную систему.

2008-2010 жылдары почта байланысы қызметтері бойынша 2007 жылдың күтіліп отырған деңгейіне қатысты төлемдік почта алмасуды 255,9 бірлікке дейін немесе 11,4% ұлғайту жоспарланып отыр.
2007 жылы мыналар Компания қызметінің аса маңызды көрсеткіштері болып табылады. Жиынтық кірістердің жоспарланып отырған деңгейі 17 051,3 млн. теңгені құрайтын болады, бұл кірістердің почта қызметтерінен 18,7%-ға, қаржы қызметінен 17,6%-ға өсуінің нәтижесінде 2007 жылғыдан 23,3 %-ға жоғары. Жиынтық шығыстар 16 751,2 млн. теңге сомасында жоспарланып отыр, өсім 2007 жылмен салыстырғанда 19,0%-ды құрады. Таза кіріс 300,1 млн. теңгені құрайды, бұл 2007 жылғы көрсеткіштен 3,4%-ға жоғары.
2009 жылы бұл көрсеткіштер мынадай мөлшерлерде жоспарлануда: жиынтық кіріс - 17 944,6 млн. теңге, жиынтық шығыс - 17 554,5 млн. теңге, таза кіріс - 390,1 млн. теңге.
2010 жылы жоспарланған таза кіріс - 564,7 млн. теңге.
Таза кірістің есімі 2008 жылы өткен жылға қарағанда 3,4 % пайыз мөлшерінде, 2009 жылы - 30,0 %, 2010 жылы - 44,8 % жоспарлануда.
"Қазақтелеком" АҚ
"Қазақтелеком" АҚ-ның (бұдан әрі - Компания) алдағы кезеңде іске асыруы тиіс негізгі мақсаттары - бұл қызметтің барлық түрлерін, ыңғайлы тариф саясатын қолдана отырып әр сегментінде бірегей ұсыныстарды ұстанымдаудың клиенттік бағдарланған компаниясына айналдыру;
берік және ұзақ мерзімді бәсекелесті инновациялық басымдықтармен бірге Орталық Азия нарығында көшбасшылық ұстанымды сақтау және нығайту;
әлемнің жетекші операторларының стандарттарына сәйкес келетін халықаралық нарықтың толыққанды ойыншысы болып қалыптасу;
жоғары рентабельділік пен қаржылық тиімділік есебінен Компанияның инвестициялар үшін тартымдылығын ұлғайту;
"Қазақтелеком" АҚ-ның акционерлік құнын ұлғайту.
Болжау деректеріне сәйкес Қоғам бойынша көрсетілетін қызметтердің кірісі 2008 жылы 148 027,3 млн. теңгені, 2009 жылы - 166 194,3 млн. теңгені, 2010 жылы 177 827,9 млн. теңгені құрайды.
Таза пайда 2008 жылы 28 577,9 млн. теңге, 2009 жылы - 31 029,6 млн. теңге, 2010 жылы - 31 960,5 теңге деңгейінде жоспарланып отыр. Салықтар сомасы мен мемлекеттік бюджетке міндетті басқа да төлемдердің мөлшері 2008 жылы - 25510 млн. теңге, 2009 жылы - 31 465 млн. теңге деңгейінде жоспарланып отыр.
Компанияның инвестициялық саясатының инновациялық сипаты бар және жетекші әлемдік байланыс өндірісшілерінің ең жаңа технологиялары негізінде осы заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыруға және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ақпараттық ағынның транзитін молайтуға бағытталған.
Компанияның инвестициялық саясаты телекоммуникациялар желісін жаңарту мен дамытудың мынадай басым бағыттарына негізделген:
салынған ұлттық ақпараттық супермагистралдан, жергілікті желілерді цифрландырудан тұратын ұлттық телекоммуникациялық инфрақұрылымды техникалық жетілдіруді жалғастыруға;
жергілікті телекоммуникациялар желісін, соның ішінде ауылдық желілерді жаңғырту және дамытуға;
деректер беру желісін дамытуға;
операциялық қызмет пен бизнесті басқару сапасын арттыруға бағытталған, сондай-ақ жаңа электрондық қызметтерді енгізуге мүмкіндік беретін ақпараттық технологияларды (АТ) дамытуға;
коммерциялық жобаларды дамытуға.
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ
Компанияны дамытудың негізгі мақсаттары:
жолаушыларды, жүктерді, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау кезінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
саланың сапалы, одан әрі тұрақты дамуды қамтамасыз ететін жаңа ақпараттық және техникалық деңгейге көшуі;
Қазақстанның транзиттік әлеуетін дамыту жолымен транзиттік тасымалдар көлемін арттыру;
жүктемесі көп учаскелерді электрлендіруді жүргізу;
темір жол көлігін одан әрі қайта құрылымдау;
қаржылық тұрақтылықты нығайту болып табылады.
Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін Компания мынадай міндеттерді шешуді көздеп отыр:
негізгі құралдарды жаңарту және жаңғырту;
барлық ақпарат ағындарын біріктіретін және тасымалдау процесі туралы барлық деректерді шоғырландыратын бірыңғай ақпараттық желі құру;
өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру;
жүктерді шекаралас елдердің темір жол учаскелерін пайдаланбай ел аумағымен барынша қысқа бағыттар бойынша тасымалдауға мүмкіндік беретін, сондай-ақ табиғи ресурстардың перспективалы кен орындары мен жаңа өндірістік орталықтарды игеру, ұлттық экономиканың ауданаралық көлік байланыстарын ұтымды ету, жаңа көліктік бағыттар мен транзиттік дәліздер құру сияқты маңызды міндеттерін шешу үшін жаңа темір жол желілерін салу;
қабылдау-өткізу пункттерін жақсарту және дамыту;
темір жол көлігі саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
ресурстарды ұтымды пайдалана отырып, шығыстарды оңтайландыру.

В 2008-2010 годах по услугам почтовой связи планируется увеличить платный почтовый обмен относительно ожидаемого уровня 2007 года до 255,9 единиц или на 11,4 %.
Важнейшими показателями деятельности Общества в 2008 году являются следующие. Планируемый уровень совокупных доходов составит 17 051,3 млн. тенге, что выше 2007 года на 18,7 % в результате роста дохода от почтовых услуг на 17,6 %, от финансовых услуг - на 23,3 %. Совокупные расходы планируются в сумме 16 751,2 млн. тенге, рост составил 19,0 % по сравнению с 2007 годом. Чистый доход составит 300,1 млн. тенге, что превышает показатель 2007 года на 3,4 %.
В 2009 году эти показатели планируются в следующих размерах: совокупный доход - 17 944,6 млн. тенге, совокупный расход - 17 554,5 млн. тенге, чистый доход - 390,1 млн. тенге.
В 2010 году запланирован чистый доход - 564,7 млн. тенге.
Рост чистого дохода в 2008 году планируется в размере 3,4 % к уровню предыдущего года, в 2009 году - 30,0 %, в 2010 году - 44,8 %.
АО "Казахтелеком"
Основные цели, которые предстоит реализовать АО "Казахтелеком" (далее - Компания) в предстоящем периоде - это трансформация в клиенто-ориентированную компанию, позиционированную на каждом сегменте уникальным предложением с использованием всех видов услуг, гибкой тарифной политикой, высоким качеством сервиса;
сохранение и укрепление лидирующих позиций на рынке Центральной Азии с прочными и долгосрочными конкурентными инновационными преимуществами;
становление полноправным игроком международного рынка, соответствующего стандартам ведущих операторов мира;
увеличение привлекательности Компании для инвестиций за счет высокой рентабельности и финансовой эффективности;
увеличение акционерной стоимости АО "Казахтелеком".
Согласно прогнозным данным доход по Обществу за предоставленные услуги в 2008 году составит 148 027,3 млн. тенге, в 2009 году - 166 194,3 млн. тенге, в 2010 году - 177 827,9 млн. тенге.
Чистая прибыль запланирована на уровне 28 577,9 млн. тенге в 2008 году, 31 029,6 млн. тенге - в 2009 году, 31 960,5 млн. тенге - в 2010 году. Размер налогов и других обязательных платежей, уплаченных в бюджет в 2008 году составит по прогнозу - 25 510 млн. тенге, в 2009 году - 31 465 млн. тенге.
Инвестиционная политика Компании носит инновационный характер и направлена на формирование современной телекоммуникационной инфраструктуры на базе новейших технологий ведущих мировых производителей связи и увеличение транзита информационных потоков через территорию Республики Казахстан.
Инвестиционная политика Компании основана на следующих приоритетных направлениях модернизации и развития сетей телекоммуникаций:
продолжение технического усовершенствования национальной телекоммуникационной инфраструктуры, включающей в себя построенную Национальную информационную супермагистраль, цифровизацию местной сети;
модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций, в том числе и развитие сельской сети;
развитие сети передачи данных;
развитие информационных технологий (ИТ), направленных на повышение качества управления операционной деятельностью и бизнесом, а также позволяющих внедрять новые электронные услуги;
развитие коммерческих проектов.
АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
Основными целями развития Компании являются:
обеспечение безопасности движения при перевозках пассажиров, грузов, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений;
переход отрасли на качественно новый информационный и технический уровень, обеспечивающий дальнейшее устойчивое развитие;
повышение объемов транзитных перевозок путем развития транзитного потенциала Казахстана;
проведение электрификации грузонапряженных участков;
дальнейшая реструктуризация железнодорожного транспорта;
укрепление финансовой устойчивости.
Для достижения указанных целей Компания предусматривает решение следующих задач:
обновление и модернизация основных средств;
создание единой информационной сети, интегрирующей все информационные потоки и консолидирующей все данные о перевозочном процессе;
автоматизация и механизация производственных процессов;
строительство новых железнодорожных линий, что позволит перевозить грузы по кратчайшим маршрутам по территории страны без использования железнодорожных участков сопредельных стран, а также освоение перспективных месторождений природных ресурсов и новых промышленных центров, решение таких важных задач национальной экономики, как рационализация межрайонных транспортных связей, создание новых транспортных маршрутов и транзитных коридоров;
улучшение и развитие приемо-сдаточных пунктов;
совершенствование нормативной правовой базы в области железнодорожного транспорта;
оптимизация расходов при рациональном использовании ресурсов.

Жүк тиеу көлемінің ұлғаюы есебінен болжамды жүк айналымы 2008 жылы 2007 жылдың көрсеткішімен салыстырғанда 3,8%-ға ұлғайып, 205 836 млн. т-км құрайды.
Жүк тиеу көлемінің ұлғаюы есебінен болжамды жүк айналымы 2009 жылы 2008 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 4%-ға ұлғайып, 214 120 млн. т-км құрайды.
Болжамды жүк айналымы 2010 жылы 2009 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 3,5 %-ға ұлғайып, 221 651 млн. т-км құрайды.
Болжамды жолаушылар айналымы 2008 жылы 2007 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 5,9 %-ға ұлғайып, 14 998 млн. т-км құрайды.
Болжамды жолаушылар айналымы 2009 жылы 2008 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 0,2 %-ға ұлғайып, 15 028 млн. т-км құрайды.
Болжамды жолаушылар айналымы 2010 жылы 2009 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 0,2 %-ға ұлғайып, 15 058 млн. т-км құрайды.
Кірістер биылғы жылы 452,1 млрд. теңге сомасында болжануда, 2007 жылғы деңгейге қарағанда өсу - 8,2%, бұл жұмыс көлемінің өсуімен негізделген. Соның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерден субсидия 9,85 млрд. теңге мөлшерінде болжанып отыр (2006 - 2007 жылдар деңгейінде).
Шығыстар 2008 жылы 417,9 млрд. теңге сомасында болжануда, 2007 жылға қарағанда өсу 7,7%.
Жиынтық пайда 2008 жылы 21,23 млрд. теңге сомасында болжануда, 2007 жылға қарағанда өсу 12,5%-ды құрайды.
2009 жылы 499,83 млрд. теңге сомасында кіріс алу болжануда, соның ішінде мемлекеттік субсидиялар - 10,54 млрд. теңге. 2008 жылғы деңгейге қарағанда кірістің болжамды ұлғаюы 10,6%-ды құрайды.
Шығыстар 2009 жылы 463,69 млрд. теңге сомасында болжануда, 2008 жылға қарағанда өсу - 10,9%.
Жиынтық пайда 2009 жылы 21,3 млрд. теңге сомасында болжануда, 2008 жылға қарағанда өсу 0,3%.
2010 жылы барлығы 547,86 млрд. теңге сомасында кіріс алу болжануда, соның ішінде мемлекеттік субсидиялар - 11,28 млрд. теңге. Кірістердің 2009 жылғы деңгейге қарағанда болжамды ұлғаюы 9,6%-ды құрайтын болады.
Шығыстар 2010 жылы 509,27 млрд. теңге сомасында болжануда, 2009 жылғы деңгейге қарағанда өсу - 9,8%.
Жиынтық кіріс 2010 жылы 22,94 млрд. теңге сомасында болжануда, 2009 жылғы дейгейге қарағанда өсу - 7,7%.
Компанияның инвестициялық қызметінің стратегиялық басымдықтарын анықтау мына негізгі қағидаттар базасында жүзеге асырылды:
еңбек өнімділігінің артуын қамтамасыз ететін прогрессивтік және үнемділігі жоғары инженерлік іс-шараларды енгізу, пайдалану шығыстарын төмендету және қозғалыс қауіпсіздігін арттыру;
ұсынылып отырған күрделі қаржы салымдарының негізделуіне баға беру;
инвестициялық жобалардың тиімділігін есептеу;
оларды енгізу әсері тұтастай республика экономикасының ауқымында бағаланатын жалпы салалық және әлеуметтік мәні бар сипаттағы инвестициялық жобалар.
"Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ
"Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) қызметінің мақсаты шығарылатын өнімді әртараптандыру, кәсіпорындардың станок паркін жаңарту, ішкі нарықты өз өндірісінің өнімдерімен толтыру, инвестициялық және инновациялық жобаларды іске асыру, Компания кәсіпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыруға және стратегиялық инвесторларды іздеуге бағытталған іс-шаралар кешенін жүргізу жолымен, Қазақстан Республикасының қарулы күштері, мұнайгаз, теміржол және басқа да кешендер үшін тауарлар, жұмыстар және қызметтер үлесін ұлғайту және экспортқа бағдарланған өндірісті дамыту болып табылады.
Көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу:
кәсіпорындардың өндірістік әлеуетін тиімді пайдалану,
менеджменттің, маркетингтің, қаржылық есепке алудың прогрессивтік әдістерін енгізу;
мемлекеттік инвестицияларды, сондай-ақ шетелдік, отандық компаниялардың инвестицияларын тарту;
ИСО 9000 халықаралық стандарты бойынша сапа менеджменті жүйесін енгізу және қолдау;
франчайзинг және мемлекетаралық, кооперация жүйесі арқылы технологиялар трансферті мақсатында әлемдік машина жасау өнімдерін шығарушыларды тарту;
ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстар жүргізу және өнім өткізудің жаңа рыноктарын игере отырып, жаңа жоғары технологиялық өнім түрлерін шығару көзделіп отыр.
2008 жылы 2007 жылмен салыстырғанда өндірілетін өнімнің көлемін 11386,89 млн. теңгеге ұлғайту жоспарлануда, бұл өткен жылдың деңгейіне қарағанда 102 %-ды құрайды.

Прогнозируемый грузооборот в 2008 году увеличится на 3,8 % по сравнению с показателем 2007 года за счет роста объема погрузки грузов и составит 205 836 млн. т-км.
Прогнозируемый грузооборот в 2009 году увеличится на 4 % по сравнению с показателем 2008 года за счет роста объема погрузки грузов и составит 214 120 млн. т-км.
Прогнозируемый грузооборот в 2010 году увеличится на 3,5 % по сравнению с показателем 2009 года и составит 221 651 млн. т-км.
Прогнозируемый пассажирооборот в 2008 году увеличится на 5,9 % по сравнению с показателем 2007 года и составит 14 998 млн. пасс-км.
Прогнозируемый пассажирооборот в 2009 году увеличится на 0,2 % по сравнению с показателем 2008 года и составит 15 028 млн. пасс-км.
Прогнозируемый пассажирооборот в 2010 году увеличится на 0,2 % по сравнению с показателем 2009 года и составит 15 058 млн. пасс-км.
Доходы в 2008 году прогнозируются в сумме 452,1 млрд. тенге, рост к уровню 2007 года - 8,2 %, что обусловлено ростом объемов работ. В том числе прогнозируются субсидии из республиканского и местных бюджетов (на уровне 2006-2007 годов) в размере 9,85 млрд. тенге.
Расходы в 2008 году прогнозируются в сумме 417,9 млрд. тенге, рост к 2007 году 7,7 %.
Итоговая прибыль в 2008 году прогнозируется в сумме 21,23 млрд. тенге, рост к 2007 году составит 12,5 %.
В 2009 году прогнозируется получение дохода в сумме 499,83 млрд. тенге, в том числе государственных субсидий - 10,54 млрд. тенге. Прогнозируемое увеличение доходов к уровню 2008 года составляет 10,6 %.
Расходы в 2009 году прогнозируются в сумме 463,69 млрд. тенге, рост к 1008 году - 10,9 %.
Итоговая прибыль в 2009 году прогнозируется в сумме 21,3 млрд. тенге, рост к 2008 году 0,3 %.
В 2010 году прогнозируется получение дохода всего в сумме 547,86 млрд. тенге, в том числе государственных субсидий - 11,28 млрд. тенге. Прогнозируемое увеличение доходов к уровню 2009 года составит 9,6 %.
Расходы в 2010 году прогнозируются в сумме 509,27 млрд. тенге, рост к 2009 году - 9,8 %.
Итоговая прибыль в 2010 году прогнозируется в сумме 22,94 млрд. тенге, рост к 2009 году - 7,7 %.
Определение стратегических приоритетов инвестиционной деятельности компании осуществлено на базе следующих основных принципов:
внедрение прогрессивных и высокоэкономичных инженерных мероприятий, обеспечивающих повышение производительности труда, снижение эксплуатационных расходов и повышение безопасности движения;
оценка обоснованности предлагаемых капитальных вложений;
расчет эффективности инвестиционных проектов;
инвестиционные проекты, имеющие общеотраслевой и социальнозначимый характер, эффект от внедрения которых оценивается в масштабах экономики республики в целом.
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг"
Целью деятельности АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (далее - Компании) является увеличение доли товаров, работ и услуг для вооруженных сил Республики Казахстан, нефтегазового, железнодорожного и других комплексов и развития экспортоориентированного производства, путем диверсификации выпускаемой продукции, обновления станочного парка предприятий, реализации инвестиционных и инновационных проектов, проведения комплекса мер, направленных на повышение инвестиционной привлекательности предприятий Компании и поиска стратегических инвесторов.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
эффективное использование производственного потенциала предприятий;
внедрение прогрессивных методов менеджмента, маркетинга, финансового учета;
привлечение государственных инвестиций, а также инвестиций иностранных и отечественных компаний;
внедрение и поддержка системы менеджмента качества по международному стандарту ИСО 9000;
привлечение мировых производителей машиностроительной продукции с целью трансферта технологий через систему франчайзинга и межгосударственной кооперации;
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и производство новых видов высокотехнологичной продукции с освоением новых рынков сбыта продукции.
По сравнению с 2007 годом в 2008 году объем производимой продукции планируется увеличить до 11 386,89 млн. тенге, что составит 102 % к уровню предыдущего года.

2009 жылы өнім өндіру 13 005,00 млн. теңге көлемінде жоспарлануда, бұл 2008 жылғыға қарағанда 114 %-ды құрайды.
2010 жылы өндірілетін өнім көлемі 15 740 млн. теңге көлемінде жоспарлануда, бұл 2009 жылғыға қарағанда шамамен 121%-ды құрайды.
2008-2010 жылдар кезеңінде Компания орташа өсу қарқыны 8-10 % болған жағдайда өзінің кіріс базасын серпінді үдету міндетін қойып отыр. 2008 - 2010 жылдар бөлінісінде Компания кіріс түсіруді жоспарлауда:
2008 жылы Компания кірісінің деңгейі 14 356,961 млн. теңгеге өседі деп болжануда, бұл 2007 жылдың деңгейіне қарағанда 9 %-ды құрайды;
2009 жылы Компанияның кіріс базасы 15 949,181 млн. теңге деңгейіне жететін болады, бұл 2008 жылғы өсудің 11%-н құрайды;
2010 жылы Компания кірісінің деңгейі 17 544,00 млн. теңгеге өседі, бұл 2008 жылғы деңгейге қарағанда 10%-ды құрайды.
Компания кірісінің өсуі мұнайгаз, теміржол кәсіпорындарының және құрылыс кешендерінің Компания өнімдеріне қажетсінулерінің артуымен, сондай-ақ әскери өнімдерді өндіру және өткізу көлемінің ұлғаюы есебімен шартты байланысты.
Қойылған өндірістік міндетті іске асыру үшін Компания 2008 - 2010 жылдар кезеңінде мына шығыстарды жоспарлап отыр:
2008 жылы шығыстар 13 566,2 млн. теңге сомасында жоспарлануда, бұл 2007 жылғыға қарағанда 8,4 % өсуді құрайды;
2009 жылы - 15 113,52 млн. теңге сомасына, бұл 2008 жылғыға қарағанда 11,4% өсуді құрайды;
2010 жылы - 16 170,91 млн. теңге сомасына, бұл 2009 жылғыға қарағанда 7% өсуді құрайды;
2008 - 2010 жылдар кезеңіне арналған жоспарланып отырған шығыстардың өсуі "Жарнама мен маркетинг жүргізу", "Демеушілік (қайырылымдылық) көмек", "Компания персоналының біліктілігін жоғарылату және үйрету" сияқты баптар есебінен жалпы және әкімшілік шығыстардың жоспарлы шығасыларының ұлғаюымен байланысты болып отыр.
2008 жылы Компанияның таза кірісі 690,76 млн. теңге мөлшерінде (2007 жылға қарағанда өсу 1,4%), 2009 жылы - 735,66 млн. теңге (2007 жылға қарағанда өсу 6,5 %), 2010 жылы - 812,54 млн. теңге (2009 жылға өсу - 10,4 %).
Жоспарланатын кезеңде таза кірістің өсуі 2006 жылдан бастап кірістілік деңгейі жоғары бірқатар инвестициялық жобаларды енгізумен, сондай-ақ Компанияға жарғылық капиталын төлеуге берілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің пайдаланылмайтын қару-жарағы мен әскери техникасын Компания кәсіпорындарының іске асыруына негізделген.
Компания 2008 - 2010 жылдар үшін бюджетке салықтар мен басқа да міндетті төлемдерді мынадай көлемде аударуды жоспарлап отыр:
2008 жылы - 1 795,4 млн. теңге;
2009 жылы - 1 936,9 млн. теңге;
2010 жылы - 2 043,7 млн. теңге.

В 2009 году производство продукции планируется в объеме 13 005,00 млн. тенге, что составит 114 % к 2008 году.
В 2010 году объем производимой продукции планируется в объеме 15 740 млн. тенге, что составит около 121 % к 2009 году.
В период с 2008 - по 2010 годы Компания ставит перед собой задачу динамичного наращивания своей доходной базы, при среднегодовом темпе роста в 8-10 %. В разрезе 2008-2010 годы Компания планирует получить доходы:
в 2008 году прогнозируется, что уровень доходов Компании возрастет до 14 356,961 млн. тенге, что составит 9 % к уровню 2007 года;
в 2009 году доходная база Компании достигнет уровня 15 949,181 млн. тенге, что составит рост на 11 % к 2008 году;
в 2010 году уровень доходов Компании возрастет до 17 544,00 млн. тенге, что составит 10 % к уровню 2008 года.
Рост доходов Компании обусловлен повышением потребности предприятий нефтегазового, железнодорожного и строительного комплексов в продукции Компании, а также за счет увеличения объемов производства и реализации военной продукции.
Для реализации поставленных производственных задач Компания планирует на период с 2008 - по 2010 годы следующие расходы:
в 2008 году расходы планируются в сумме 13 566,2 млн. тенге, что составит рост к 2007 году на 8,4 %;
в 2009 году - в сумме 15 113,52 млн. тенге, что к 2008 году составит рост в 11,4 %;
в 2010 году - в сумме 16 170,91 млн. тенге, что к 2009 году составит рост в 7 %.
Планируемый рост расходов в период с 2008-2010 годы связан с увеличением плановых затрат общих и административных расходов, за счет таких статей, как "Проведение рекламы и маркетинга", "Спонсорская (благотворительная) помощь", "Повышение квалификации и обучения персонала Компании".
Чистый доход Компании в 2008 году планируется в размере - 690,76 млн. тенге (рост к 2007 году 1,4 %), в 2009 году - 735,66 млн. тенге (рост к 2008 году - 6,5 %), в 2010 году - 812,54 млн. тенге (рост к 2009 году - 10,4 %).
Рост чистого дохода в планируемом периоде обусловлен внедрением с 2006 года ряда инвестиционных проектов с высоким уровнем доходности, а также реализацией предприятиями Компании неиспользуемого вооружения и военной техники Министерства обороны Республики Казахстан, переданной Компании в оплату уставного капитала.
Компания планирует перечислить в бюджет налоги и другие обязательные платежи в бюджет за 2007-2009 годы в следующих объемах:
2008 год - 1 795,4 млн. тенге;
2009 год - 1 936,9 млн. тенге;
2010 год - 2 043,7 млн. тенге.

Инвестициялық саясаттың 2008-2010 жылдарға арналған негізгі бағыттары шеңберінде Компания кәсіпорындарының инвестициялық бағдарламасы жалпы сомасы 7 039,70 млн. теңгеге инвестиция тартуды көздеп отыр, оның ішінде:
мұнай-газ кешені үшін жабдықтар өндіруге - 258,90 млн. теңге;
көлік машиналарын жасау саласында өнім өндіруге - 3 555,60 млн. теңге;
электр техникалық және энергетикалық мақсаттағы өнім өндіруге - 704,00 млн. теңге;
тау-кен машиналарын жасау саласында өнім өндіруге - 541,20 млн. теңге;
арнайы және қосарлы мақсаттағы өнімнің жаңа түрлерін өндіруді игеруге - 1 980,00 млн. теңге.
"Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" АҚ
Энергия өндіретін кәсіпорындарды, электр желілік компанияларды дамыту, қолданыстағы электр желілерін дамытуға бағытталған іс-шаралар өткізу тұтынушыларды энергиямен жабдықтаудың сапасы мен сенімділігін арттыру бәсекелі ортаны дамытуды қамтамасыз етуге, Республика экономикасының электр энергиясымен өзін өзі қамтамасыз етуіне қол жеткізуге және соның нәтижесінде елдің ұлттық қауіпсіздігінің бір бөлігі ретінде энергетикалық тәуелсіздігіне қол жеткізуге мүмкіндік береді. Осы мақсатта Компания:
1. Компанияның көлік жүйесін оңалтуға және энергия жүйесінің диспетчерлік басқарылуын жетілдіруге бағытталған ұлттық электр желісі (бұдан әрі - ҰЭЖ) жаңғырту жобасын іске асыруды аяқтауды;
2. қазіргі транзиттің сенімділігін арттыруға, сондай-ақ Оңтүстік Қазақстанда электр энергиясы мен қуаттардың тапшылығын жабуға мүмкіндік беретін "Қазақстанның Солтүстігі - Оңтүстігі" транзиті 500 кВ екінші электр тарату желісінің құрылысы, 500 кВ "Алма" кіші электр станциясының құрылысы жобасын іске асыруды қоса алғанда, ҰЭЖ-ні одан әрі дамытуды қамтамасыз етуді;
3. ҰЭЖ жаңғырту жобасы мен "Қазақстанның Солтүстік-Оңтүстік" жобасын іске асыру үшін тартылған қарыз қаражаттары бойынша Компанияның міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етуді;
4. Қоғамның теңгеріміндегі электр желілік объектілерді жөндеу мен пайдалану жөнінде қажетті жұмыстарды жүргізуді, сондай-ақ жабдықтардың ескіргендерін жаңартуға және жаңа жабдық орнатуға қажетті инвестицияларды жүзеге асыруды;
5. нарықтық қатынастарды дамытуға ықпал етуді;
6. компанияның шығынсыз қызметін қамтамасыз етуді жоспарлап отыр.
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін Компания:
1. Компанияның және Қазақстан Республикасының Біртұтас энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі - БЭЖ) басқару құрылымын жетілдіру, электр желілерін дамыту, БЭЖ-нің қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жаңа осы заманғы технологияларды енгізу, ұсынылатын қызметтердің сапасы мен Қазақстан Республикасының БЭЖ-нің жұмыс істеу сенімділігін арттыру жөнінде жұмыстар жүргізу.

В рамках основных направлений инвестиционной политики на 2008-2010 годы инвестиционная программа предприятий Компании предполагает привлечение инвестиций на общую сумму 7 039,70 млн. тенге, в том числе:
в производство оборудования для нефтегазового комплекса - 258,90 млн. тенге;
в производство продукции в сфере транспортного машиностроения - 3 555,60 млн. тенге;
в производство продукции электротехнического и энергетического назначения - 704,00 млн. тенге;
в производство продукции в сфере горного машиностроения - 541,20 млн. тенге;
на освоение производства новых видов продукции специального и двойного назначения - 1 980,00 млн. тенге.
АО "Казахстанская компания по управлению
электрическими сетями"
Развитие энергопроизводящих предприятий, электросетевых компаний, проведение мероприятий, направленных на развитие существующих электрических сетей позволит повысить качество и надежность энергоснабжения потребителей, обеспечит развитие конкурентной среды, достижение самообеспеченности электроэнергией экономики Республики и как следствие, достижение энергетической независимости как части национальной безопасности страны. С этой целью Компания планирует:
1. завершить реализацию первого этапа и приступить ко второму этапу Проекта модернизации Национальной электрической сети (далее - НЭС), направленного на реабилитацию и модернизацию транспортной системы Компании;
2. обеспечить дальнейшее развитие НЭС, включая реализацию проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана", строительство электрической подстанции 500 кВ "Алма" с необходимыми линиями электропередачи, которые позволят увеличить пропускную способность действующего транзита, повысить надежность работы Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, а также снизить дефицит электрических мощностей в Южном Казахстане;
3. обеспечить исполнение обязательств Компании по заемным средствам, привлеченным для реализации Проекта модернизации НЭС и проекта "Север-Юг Казахстана";
4. проводить необходимые работы по ремонту и эксплуатации электросетевых объектов, находящихся на балансе Компании, а также осуществлять необходимые инвестиции на реновацию устаревшего и установку нового оборудования;
5. способствовать развитию рыночных отношений;
6. обеспечить безубыточную деятельность Компании.
Для решения поставленных задач Компания планирует:
1. проводить работы по совершенствованию структуры управления Компанией и Единой энергетической системой (далее - ЕЭС) Республики Казахстан, развитию электрических сетей, внедрению новых современных технологий для обеспечения нормального функционирования НЭС, повышения качества предоставляемых услуг и надежности функционирования ЕЭС Республики Казахстан;

2. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электр энергетикасы саласындағы нарықтық қатынастарды одан әрі дамытуға бағытталған нормативтік құқықтық кесімдер әзірлеуге қатысу.
3. "Қазақстанның Солтүстігі - Оңтүстігі" транзитінің 500 кВ екінші электр беру желісін салуды жүзеге асыру;
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігімен бірлесе отырып, тарифтік әдіснаманы жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастыру.
Қазақстан Республикасында тұтынудың өсуіне байланысты 2008 - 2010 жылдары техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтердің келемін 2008 жылы 72,21 млрд. кВт. сағатқа, 2009 жылы 75,82 млрд. кВт. сағатқа және 2010 жылы 78,0 млрд. кВт. сағатқа жыл сайын ұлғайту жоспарланып отыр.
Электр энергиясын Компанияның желілері бойынша беру көлемі 2008 жылы 34,0 млрд. кВт.сағат мөлшерінде жоспарланып отыр, 2009 жылы Компанияның желілері бойынша беру көлемі 34,7 млрд. кВт.сағат және 2010 жылы 35,3 млрд. кВт.сағат көлемінде жоспарланады.
Қызметтердің болжанатын көлеміне сәйкес, сондай-ақ қызметтердің реттелетін түрлеріне арналған тарифтердің жоспарланатын өсуін ескере отырып, Компания 2008 - 2010 жылдары:
2008 жылы - 2,3 млрд. теңге;
2009 жылы - 2,7 млрд. теңге;
2010 жылы - 3,7 млрд. теңге мөлшерінде таза кіріс алуды жоспарлап отыр.
"Қазақ ақпарат агенттігі" ұлттық компаниясы" АҚ
"Қазақ ақпарат агенттігі" ұлттық компаниясы" АҚ-ты (бұдан әрі - Компания) дамытудың мақсаты - ұлттық қана емес сонымен бірге өңірлік те (орталық-азия немесе каспий) масштабқа ие қуатты, тармақталған және жедел ақпараттық агенттікті қалыптастыру болып табылады.
Компанияның 2008-2010 жылдардағы кезеңге арналған стратегиялық мақсаты Қазақстан Республикасы және Орталық Азия елдері мен Каспий өңірінің ақпараттық қажеттіліктерін қамтамасыз ететін, ақпаратты алу, беру және өңдеу саласында жоғары ақпараттық технологияларды қолдана отырып жұмыс істейтін мықты тілшілер қосыны бар ақпараттық-талдау агенттігін қалыптастыру болып табылады.
Компанияның 2008 жылға арналған негізгі мақсаты ақпараттық сипаттағы хабарлар қалыптастыру мен таратудың сандық және сапалық көрсеткіштерін жақсарту болып табылады.
Соның ішінде:
Компанияның нарықтағы үлесін проценттік қатынаста 5%-ға дейін жеткізу;
ақпараттық өнімдер көлемін А2 форматын 7 500 бетіне дейін ұлғайту.
Мыналар Компанияның алдағы кезеңге арналған міндеттері болып табылады:
1) дамудың бизнес-бағдарлық стратегиясын қалыптастыру және іске асыру;
2) ақпараттық өнімнің бәсекелестік қабілетін арттыру;
3) ақпараттық және техникалық инфрақұрылымды жетілдіру;

2. участвовать в разработке нормативно-правовых актов, направленных на дальнейшее развитие рыночных отношений в электроэнергетической отрасли, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";
3. осуществить строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север-Юг Казахстана";
4. совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий продолжить работу по совершенствованию тарифной методологии.
В 2008-2010 годах в связи с ростом потребления в Республике Казахстан планируется ежегодное увеличение объемов услуг по технической диспетчеризации до 72,21 млрд. кВт.ч. в 2008 году, 75,82 млрд. кВт.ч. в 2009 году и 78,0 млрд. кВт.ч. в 2010 году.
Объем передачи электроэнергии по сетям Компании в 2008 году планируется в размере 34,0 млрд. кВт.ч., в 2009 году объем передачи электроэнергии по сетям Компании планируется в объеме 34,7 млрд. кВт.ч. и в 2010 году - 35,3 млрд. кВт.ч.
В соответствии с прогнозируемым объемом услуг, а также с учетом планируемого роста тарифов на регулируемые виды услуг Компания планирует в 2008-2010 годах получить чистый доход в размере:
в 2008 году - 2,3 млрд. тенге;
в 2009 году - 2,7 млрд. тенге;
в 2010 году - 3,7 млрд. тенге.
АО "Национальная компания
"Казахское информационное агентство"
Целью развития АО "Национальная компания "Казахское информационное агентство" (далее - Компании) является становление мощного, разветвленного и оперативного информационного агентства, имеющего не только национальный, но и региональный (центрально-азиатский или каспийский) масштаб.
Стратегической целью Компании на период 2008-2010 годов является формирование информационно-аналитического агентства с сильной корреспондентской сетью, обеспечивающей информационные потребности Республики Казахстан и стран Центральной Азии и Прикаспия, работающего с применением высоких информационных технологий в области получения, передачи и обработки информации.
Основной целью Компании на 2008 год является улучшение качественных и количественных показателей формирования и распространения сообщений информационного характера.
В том числе:
доведение доли Компании на рынке в процентном отношении до 5 %;
увеличение объема информационной продукции до 7 500 полос формата А2.
Задачами Компании на предстоящий период являются:
1) формирование и реализация бизнес-ориентированной стратегии развития;
2) повышение конкурентоспособности информационной продукции;
3) совершенствование информационной и технической инфраструктуры;

4) ақпараттық материалдардың сапасын жақсарту;
5) Қазақстанның резиденттеріне және шетелдік тұтынушыларға жаңалықтар ақпаратын жеткізуді жедел әрі толық ауқымды сервиспен қамтамасыз ету;
6) тілшілер қосынын кеңейту, сондай-ақ республика ішіндегі және шет елдердегі тілшілер қосындарының қызметін жақсарту үшін жағдай жасау;
7) Компания қызметінің қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін жетілдіру;
2008 жылы 263 920 мың теңге деңгейінде жалпы кіріс алу жоспарлануда, 2009 жылы - 279 755 мың теңге, 2010 жылы - 296 541 мың теңге, шығыстар тиісінше - 257 663 мың теңгені, 267 644 мың теңгені және 287 486 мың теңгені құрайды. Көрсетілген кезеңдегі Компания кірістерінің негізгі көзі ақпараттық өнімдер шығару болып табылмақ.
Қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері бойынша Компания мынадай таза кіріс алуды көзделіп отыр:
2008 жылы - 4 380 мың теңге;
2009 жылы - 8 478 мың теңге;
2010 жылы - 6 338 мың теңге;
2008, 2009 және 2010 жылдары Компания акциялардың мемлекеттік пакеттеріне жылдар бойынша тиісінше 219 мың теңге, 424 мың теңге және 317 мың теңге мөлшерінде дивидендтер төлеуді жоспарлап отыр.
Осы кезеңде Компания бюджетке салықтар мен басқа төлемдер түрінде мынадай мөлшердегі аударымдар көлемін жоспарлап отыр: 2008 жылы - 92 044 мың теңге, 2009 жылы - 99 241 мың теңге, 2010 жылы - 99 241 теңге.
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" АҚ
2007 - 2009 жылдары Компанияның қызметін қаржыландыру көздерін, соның ішінде кредиттер тарту есебінен әртараптандыру жоспарлануда. Даму институттарынан, атап айтқанда Қазақстан Даму Банкінен, Ұлттық инновациялық қордан, ұлттық инвестициялық қордан, Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығынан қосымша инвестициялар тарту көзделеді.
Сонымен бірге, шығыстарды бөлуді біріккен кәсіпорындар құру, соның ішінде шетелдік серіктестермен бірге, жолымен жобаларды іске асыру нұсқасы қарастырылуда, бұл қазақстандық көздерге түсетін қаржы жүгі мен тәуекелді азайтып қана қоймай, үздік өндірістік және басқару технологияларын тартуға, қызметтердің әлемдік нарығына шығуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Компанияның жалпы кірістері 2008, 2009 және 2010 жылдары 14 358 млн. теңге, 32 693 млн. теңге және 7 092 млн. теңге деңгейінде жоспарланып отыр.
Компанияның жалпы шығыстары 12 134 млн. теңге, 25 103 млн. теңге және 4 784 млн. теңге мөлшерінде жоспарлануда.
2008, 2009 және 2010 жылдардың қорытындылары бойынша Компания 2 224 млн. теңге, 7 591 млн. теңге және 2 307 млн. теңге мөлшерінде таза пайда алуды жоспарлауда.
2008-2010 жылдары Компания мемлекеттік бюджетке мынадай төлемдерді салықтар мен бюджетке басқа да төлемдерді төлеуді жоспарлады:

4) улучшение качества информационных материалов;
5) обеспечение оперативного и полномасштабного сервиса по предоставлению новостной информации резидентам Казахстана и зарубежным потребителям;
6) расширение корреспондентской сети, а также создание условий для улучшения деятельности корреспондентских пунктов внутри республики и за рубежом;
7) совершенствование финансово-экономических показателей деятельности Компании.
В 2008 году планируется получить общий доход на уровне 263 920 тыс. тенге, в 2009 году - 279 755 тыс. тенге, в 2010 году - 296 541 тыс. тенге, расходы составят - 257 663 тыс. тенге, 267 644 тыс. тенге и 287 486 тыс. тенге, соответственно. Основным источником доходов Компании в указанный период будет производство информационных продуктов.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности Компания планирует получить чистый доход в следующих размерах:
в 2008 году - 4 380 тыс. тенге;
в 2009 году - 8 478 тыс. тенге;
в 2010 году - 6 338 тыс. тенге.
В 2008, 2009 и 2010 годах Компания планирует выплатить дивиденды на государственный пакет акций в размере 219 тыс. тенге, 424 тыс. тенге и 317 тыс. тенге по годам соответственно.
За этот же период Компания планирует объем отчислений в бюджет в идее налогов и других обязательных платежей в размере: 2008 год - 92 044 тыс. тенге, 2009 год - 99 241 тыс. тенге и 2010 год - 99 241 тыс. тенге.
АО "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары"
В 2007-2009 годах планируется диверсификация источников финансирования деятельности Компании, в том числе за счет привлечения кредитов. Предполагается привлечение дополнительных инвестиций из институтов развития, в частности Банка Развития Казахстана, Национального инновационного фонда, Национального инвестиционного фонда, Центра инжиниринга и трансферта технологий.
Также рассматриваются варианты разделения расходов по реализации проектов путем формирования совместных предприятий, в том числе с зарубежными партнерами, что позволит не только снизить финансовую нагрузку и риски на казахстанские источники, но и привлечь передовые производственные и управленческие технологии, обеспечить выход на мировой рынок услуг.
Общие доходы Компании 2008, 2009 и 2010 годов запланированы на уровне 14 358 млн. тенге, 32 693 млн. тенге и 7 092 млн. тенге.
Общие расходы Компании планируются в размере 12 134 млн. тенге, 25 103 млн. тенге и 4 784 млн. тенге.
По результатам 2008, 2009 и 2010 годов Компания планирует получить чистый доход в размере 2 224 млн. тенге, 7 591 млн. тенге и 2 307 млн. тенге.
В 2008-2010 годах Компания планирует уплатить налогов и других обязательных платежей в бюджет следующих платежей в государственный бюджет:

2008 жыл - 174 966 мың теңге;
2009 жыл - 189 539 мың теңге;
2010 жыл - 202 804 мың теңге.
"Kazsatnet" ұлттық компаниясы" АҚ
"Kazsatnet" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - Компания) құрудағы негізгі мақсат байланыс пен таратудың ұлттық спутниктік жүйесін дамыту болып табылады. Компанияның жоспарлы кезеңге арналған мақсаты Қазақстан Республикасының МО БКО құру.
Осыған байланысты Компанияның алдындағы 2008-2010 жылдарға арналған негізгі міндеттері:
МО БКО-ны, соның ішінде спутниктік сегментті құру жобаларын басқару;
МО БКО құру, МО БКО-ға әкімшілік және жүйелік-техникалық қызмет көрсету, мемлекеттік органдарды телекоммуникациялық қызметтердің барлық аясымен қамтамасыз ету болып табылады.
Мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай іс-шараларды орындау қажет:
МО БКО құру жобасын іске асыру және "электрондық үкіметті" дамыту жөніндегі жүргізіліп жатқан мемлекеттік саясат шеңберінде телекоммуникациялық қызметтердің барлық түрлерін ұсыну;
құрылған мультисервистік желі инфрақұрылымының мониторингі мен техникалық қызмет көрсетуі үшін қажетті жағдайлар жасау;
әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге және ақпаратты қорғаудың бірыңғай саясатын қамтамасыз етуге бағытталған тиімділігі жоғары ақпараттық технологиялар жасау;
деректер беру саласында ғылымды қажет ететін технологиялар жасау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
жеке және заңды тұлғалардың жалпыға бірдей қол жетімді мемлекеттік ақпараттық ресурстарға қол жеткізуі үшін техникалық жағдайлар ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
байланыстың ұлттық спутниктік жүйесі саласындағы жобаларды басқару;
ұлттық қауіпсіздік саласындағы ақпараттық жүйелер мен өзге де ақпараттық өнімдерді жобалау, тарату және пайдалану;
ақпараттандыру және телекоммуникация саласындағы стандарттар жобаларын әзірлеуге қатысу;
спутниктік, ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялар саласындағы оқу және кастинг.
2008 жылдан бастап 2010 жылға дейінгі кезеңде Компанияның шығыстары 25 626,9 млн. теңге көлемінде болжануда, соның ішінде: 2008 жылы - 8 591,0 млн. теңге, 2009 жылы- 8 717,2 млн. теңге, 2010 жылы - 8 318,7 млн. теңге.
Компанияның болжамды шығыстарының көздері мен қаржыландыру көлемі республикалық бюджет пен өзге де көздер түсімдерінен болжануда.
Қаржылық қызмет нәтижелері, алдымен Компанияның жұмыс істеуінің негізгі индикаторы болып табылатын экономикалық көрсеткіштерден көрінетін болады.
Әдетте, негізгі қаражатқа қаржы салу қызметтің қаржылық нәтижелеріне жан-жақты және көп қырлы әсер етеді - Компания бюджетінің шығыс бөлігін ұлғайту, бюджеттің кіріс бөлігіне түсімдер болжанбайды, өйткені Компанияның қызметі мемлекеттік органдарға қызметтер көрсетуге бағытталатын болады, болжанған кезеңде коммерциялық қызмет көрсету қарастырылмайды.
Осы кезеңце Компанияның зиянды қызметін жоспарлау Компанияның жаңа қалыптаса бастауына, сондай-ақ МО БКО-ны құру тек 2011 жылы аяқталатынына байланысты көрсетілетін қызметтер көлемінің жеткілікті болуымен түсіндіріледі.

2008 год - 174 966 тыс. тенге;
2009 год - 189 539 тыс. тенге;
2010 год - 202 804 тыс. тенге.
АО "Национальная компания "Kazsatnet"
Основной целью создания АО "Национальная компания "Kazsatnet" (далее - Компании) является развитие национальной спутниковой системы связи и вещания. Целью Компании на планируемый период является создание ETC ГО Республики Казахстан.
В этой связи основными задачами, стоящими перед Компанией, на 2008-2010 годы являются:
управление проектами создания ETC ГО, в том числе ее спутникового сегмента;
создание ETC ГО, администрирование и системно-техническое обслуживание ETC ГО, обеспечение государственных органов всем спектром телекоммуникационных услуг.
Для достижения целей необходимо выполнение следующих мероприятий:
реализация проекта по созданию ETC ГО и предоставление всех видов телекоммуникационных услуг в рамках проводимой государственной политики по развитию "электронного правительства";
создание необходимых условий для мониторинга и технического обслуживания инфраструктуры созданной мультисервисной сети;
создание высокоэффективных информационных технологий, направленных на решение социально-экономических задач и обеспечение единой политики защиты информации;
проведение научно-исследовательских работ по созданию наукоемких технологий в сфере передачи данных;
обеспечение организации технических условий для доступа физических и юридических лиц к общедоступным государственным информационным ресурсам;
управление проектами в сфере национальной спутниковой системы связи;
проектирование, распространение и использование информационных систем и иных информационных продуктов в сфере национальной безопасности;
участие в разработках проектов стандартов в области информатизации и телекоммуникаций;
обучение и консалтинг в области спутниковых, информационных и телекоммуникационных технологий.
В период 2008 года - по 2010 год прогнозируются расходы Компании в размере 25 626,9 млн. тенге, в том числе: в 2008 году - 8 591,0 млн. тенге, в 2009 году - 8 717,2 млн. тенге, в 2010 году - 8 318,7 млн. тенге.
Источники и объемы финансирования прогнозируемых расходов Компании предполагаются поступления из республиканского бюджета и иных источников.
Результаты финансовой деятельности в первую очередь находят отражение в экономических показателях, являющихся основными индикаторами функционирования Компании.
Как известно, вложения в основные средства разносторонне и многопланово влияют на финансовые результаты деятельности - увеличение расходной бюджета Компании, поступления в доходную часть бюджета не прогнозируются, так как деятельность Компании будет направлена на предоставление услуг государственным органам, оказание коммерческих услуг в прогнозируемый период не предполагается.
Планирование убыточной деятельности Компании на данный период объясняется недостаточностью объема оказываемых услуг в связи со становлением Компании, а также завершением создания ETC ГО только в 2011 году.

2008- 2010 жылдар кезеңінде бюджетке салықтар мен өзге де міндетті төлемдердің жалпы сомасы 1 210,7 млн. теңге сомасында жоспарлануда, соның ішінде 2008 жылы 226,1 млн. теңге, 2009 жылы - 386,3 млн. теңге, 2010 жылы - 598,3 млн. теңге.
"Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық
компаниясы" АҚ
"Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ-ның (бұдан әрі - Компания) стратегиялық мақсаты - тауарлар мен қызметтер шығару, сонымен бірге пайдалы қазбаларды өндіру мен қайта өңдеу жөніндегі жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды кеңейтуге, қайта жаңартуға және техникалық қайта жарақтандыруға, сондай-ақ жаңаларын құруға бағытталған өзін ақтайтын және тиімді инвестициялық жобаларды қаржыландыру жолымен мемлекеттік активтерді тиімді басқаруды арттыру болып табылады.
Компанияның 2008 жылға арналған мақсаты активтерді заңды тұлғалардың жарғылық капиталына үлес ретінде тиімді пайдалану жолымен Компанияның шығынсыздығына қол жеткізу болып табылады.
Көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу көзделеді:
компанияның бизнес-жоспарының шығыс бөлігін әзірлеу;
компания активтерін есептей отырып кіріс көздерін айқындау;
еншілес компаниялардың стратегиялары мен бизнес-жоспарларын әзірлеу;
компанияны және оның еншілес құрылымдарын корпоративтік басқару жүйесін жасау;
компанияның шоғырландырылған бизнес-жоспарларын әзірлеу;
компанияның инвестициялық жобаларға қатысу шарттарын әзірлеу;
қолда бар активтерді пайдалана отырып инвестициялық жобаларды іске асыру;
компанияның жиынтық кірісін алу.
2008 жылы Компания жарғылық капиталды республикалық бюджет қаражаты есебінен 3 000 млн. теңге мөлшерінде ұлғайтуды жоспарлап отыр, соның ішінде:
2 000 млн. теңге Астана қаласында "Жаңа өнеркәсіп аймағының (индустриялық парк) инфрақұрылымын салуға";
1 000 млн. теңге жеке отандық және шетелдік капиталдың қатысуымен біріккен инвестициялық жобаларды іске асыруға.
Компания 2008-2010 жылдар кезеңінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі инвестициялық жобаларға қатысуы үшін 20 кен орны объектісі бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуды жоспарлауда.
Компанияның кірістері 2008 жылы - 2 137,85 млн. теңгеге, 2009 жылы - 2 807,72 млн. теңгеге және 2010 жылы - 3 429,36 млн. теңгеге жоспарлануда.
Шығыстар 2008, 2009 және 2010 жылдары тиісінше 254,99 млн. теңге, 270,29 млн. теңге және 286,51 млн. теңге деңгейінде жоспарланды.

Общая сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет за период 2008-2010 годы планируются в сумме 1 210,7 млн. тенге, в том числе в 2008 году - 226,1 млн. тенге, в 2009 году - 386,3 млн. тенге, в 2010 году - 598,3 млн. тенге.
АО "Национальная компания
"Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка"
Стратегической целью АО "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" (далее - Компания) является повышение эффективности управления государственными активами путем финансирования окупаемых и эффективных инвестиционных проектов, которые направлены на расширение, реконструкцию и техническое перевооружение действующих, а также создание новых предприятий по выпуску товаров, услуг, а также добыче и переработке полезных ископаемых.
Целью Компании на 2008 год является достижение безубыточности Компании путем эффективного использования активов в качестве вклада их в уставный капитал юридических лиц.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
разработка расходной части бизнес-плана компании;
определение источников дохода с учетом активов компании;
разработка стратегий и бизнес-планов дочерних компаний;
создание системы корпоративного управления компанией и ее дочерними структурами;
разработка консолидированного бизнес-плана компании;
разработка условий участия компании в инвестиционных проектах;
реализация инвестиционных проектов с использованием имеющихся активов;
получение совокупного дохода компании.
В 2008 году Компания планирует увеличение уставного капитала за счет средств республиканского бюджета в размере 3 000 млн. тенге, в том числе:
2 000 млн. тенге на продолжение строительства объекта "Строительство инфраструктуры новой промышленной зоны (индустриальный парк). Этап 1" в городе Астане;
1 000 млн. тенге на реализацию совместных инвестиционных проектов с участием частного отечественного и иностранного капитала.
Для участия в инвестиционных проектах по недропользованию компанией на период 2008-2010 годы планируется получение права недропользования по 20 объектам месторождений.
Доходы Компании планируются в 2008 году - 2 137,85 млн. тенге, в 2009 - 2 807,72 млн. тенге и в 2010 году - 3 429,36 млн. тенге.
Расходы 2008, 2009 и 2010 годов запланированы на уровне 254,99 млн. тенге, 270,29 млн. тенге и 286,51 по годам соответственно.

2008 жылдың қорытындылары бойынша Компания 1 318 млн. теңге мөлшерінде таза кіріс алуды жоспарлап отыр, соның 50%-н республикалық бюджетке аудару жоспарлануда.
2009 және 2010 жылдары таза кіріс жылдар бойынша тиісінше 1 772,00 млн. теңге және 2 200,00 млн. теңге көлемінде жоспарланды, оның 50%-ы акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивиденд ретінде төленетін болады.
Ұлттық компанияларды дамытудың 2008-2010 жылдарға
арналған негізгі көрсеткіштері
Ескерту. Перспективаларға өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2008.04.28 N 395 , 2008.08.27 N 776
Қаулыларымен.
Орташа айлық жалақының көрсеткіштері (мың теңге)
Компаниялардың атауы
2006 ж.
факт
2007 ж.
бағалау
2008 ж.
болжам
2009 ж.
болжам
2010 ж.
болжам
"KEGOC" АҚ
67,10

По итогам 2008 года Компания планирует получить чистый доход в размере 1 318 млн. тенге, из которой 50 % планируется отчислить в республиканский бюджет.
В 2009 и 2010 годах чистый доход запланирован в объеме 1 772,00 млн. тенге и 2 200,00 млн. тенге по годам соответственно, 50 % которого будет выплачен в качестве дивидендов на государственный пакет акций.
Основные показатели развития национальных компаний
на 2008-2010 годы
Сноска. Основные показатели с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2008 N 395 ; от 27.08.2008  N 776 .
Показатели среднемесячной заработной платы
(тыс. тенге)
Наименование
компаний
2006 г.
факт.
2007 г.
оценка
2008 г.
прогноз
2009 г.
прогноз
2010 г.
прогноз
АО "KEGOC"
67,40