Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 20-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 25 сәуірдегі
№ 325 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы халықаралық гуманитарлық көмек мәселелері жөніндегі консультативтік–кеңесу органы;
2) көзделмеген шығындар – көзделмегендігіне байланысты ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу кезінде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында дереу, оның ішінде мемлекет кепілдік берген қарыздарды уақтылы өтемеу және оларға уақтылы қызмет көрсетпеу Қазақстан Республикасы үшін беделдік және қаржылық салдарға әкеп соғатын тәуекелдер бойынша не инженерлік инфрақұрылым құрылысының қымбаттау және (немесе) тоқтап қалу тәуекелдері болған кезде қаржыландыруды талап ететін шығындар;
3) Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмегі – басқа мемлекеттердің аумағында әлеуметтік, әскери, экологиялық, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында Қазақстан Республикасы басқа мемлекеттерге өтеусіз көрсететін көмек.

Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325.
В соответствии с пунктом 7 статьи 20 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2015 года № 325
Правила использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее - Правила) определяют порядок использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Комиссия по вопросам международной гуманитарной помощи (далее - комиссия) - консультативно-совещательный орган при Правительстве Республики Казахстан по вопросам международной гуманитарной помощи, образованный для выработки предложений по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства Республики Казахстан;
2) непредвиденные затраты ‒ затраты, не запланированные при разработке республиканского и местных бюджетов на текущий финансовый год в силу их непредвиденности и требующие безотлагательного финансирования в текущем финансовом году, в том числе по рискам несвоевременного погашения и обслуживания гарантированных государством займов, влекущим репутационные и финансовые последствия для Республики Казахстан, либо при наличии рисков удорожания и (или) приостановления строительства инженерной инфраструктуры;
3) официальная гуманитарная помощь Республики Казахстан - помощь, безвозмездно оказываемая Республикой Казахстан другим государствам, в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.12.2015 № 1027 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.06.2022 № 448 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің қатаң нысаналы мақсаты бар әрі осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу туралы шешімдерінде көзделмеген қажеттіліктерге пайдаланылмайды.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу туралы шешімдерін, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құқықтық актісін дайындау мынадай:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде осы мақсаттарға ақша болмаған;
1-1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 23.02.2021 № 88 қаулысымен.
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар резервінің ақшасына қажеттілік ағымдағы қаржы жылында туындағанда және оларға қажеттілік бюджеттік бағдарлама әкімшісінің өткен міндеттемелеріне байланысты болмағанда, бұл Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың мына міндеттемелерін өтеу жағдайларына қатысты емес:
соттардың шешімдері бойынша;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның үшінші абзацы 31.12.2024 қоса алғанға дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 12.06.2024 № 456 қаулысымен.
акцияларының бір жүз пайызы (жарғылық капиталға қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі және бір мезгілде электр энергиясын, суды (дистиллятты) және жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын коммуналдық меншіктегі энергия өндіруші ұйымдардың шығындарын (борыштарын) субсидиялау бойынша;
3) Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуіне арналған төтенше резервін пайдалану туралы комиссияның оң қорытындысы болған;
4) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы болған;
5) 01.01.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Үкіметінің 26.01.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың бірінші бөлігінің 6) тармақшасы 31.12.2024 қоса алғанға дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 12.04.2024 № 272 қаулысымен.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.12.2015 № 1027 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.06.2022 № 448 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Порядок использования резервов Правительства
Республики Казахстан и местных исполнительных органов
3. Резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы на нужды, не предусмотренные настоящими Правилами и решениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег из резерва.
4. Подготовка решения Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также правового акта уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о выделении денег соответственно из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в случаях:
1) отсутствия денег в республиканском и местном бюджетах на текущий финансовый год на данные цели;
1-1) исключен постановлением Правительства РК от 23.02.2021 № 88;
2) когда потребность в деньгах резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов возникла в текущем финансовом году и необходимость в них не связана с прошлыми обязательствами администратора бюджетной программы, за исключением случаев погашения обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, местных исполнительных органов по:
решениям судов;
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий действует до 31.12.2024 включительно в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.06.2024 № 456.
субсидированию убытков (долгов) энергопроизводящих организаций, находящихся в коммунальной собственности, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и осуществляющих одновременно деятельность по производству электрической энергии, воды (дистиллята) и тепловой энергии;
3) наличия положительной рекомендации комиссии об использовании чрезвычайного резерва на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан;
4) наличия поручения Премьер-Министра Республики Казахстан в целях использования резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
5) действовал до 01.01.2023 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.01.2022 № 28.
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) части первой действует до 31.12.2024 включительно в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.04.2024 № 272.

6) 2024 жылғы су тасқыны салдарынан тұрғындарға келтірілген мүліктік зиянды өтеу, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне мүліктік шығындарға өтемақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервтерін пайдалану мақсатында Су тасқынына қарсы іс-шараларды үйлестіру және 2024 жылғы су тасқыны кезеңінің салдарын жою жөніндегі республикалық штабтың оң ұсынысы не Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы болған жағдайларда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу туралы қолдаухатқа, жиынтық есептеулерге, сондай-ақ оларға есептеулер мен негіздемелерге орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасары қол қояды.
Егер Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы қолдаухат жергілікті атқарушы органдардың сұрау салуы бойынша ұсынылса, онда:
жиынтық есептеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі немесе ол уәкілеттік берген адам бекітеді және орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасары келіседі;
қолдаухатқа негіздеме мен есептеулерге жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды.
Жергілікті атқарушы органдардың резервінен ақша бөлу туралы қолдаухатқа және жиынтық есептеулерге, сондай-ақ оларға есептеулер мен негіздемелерге тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдарының сұрау салуы бойынша облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резервтерінен тиісінше қаражат бөлінген кезде:
жиынтық есептеуді аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі бекітеді және облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысымен келіседі;
негіздеме мен есептеулерге аудан (облыстық маңызы бар қала), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам қол қояды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың алтыншы бөлігі 31.12.2024 қоса алғанға дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 12.04.2024 № 272 қаулысымен.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарынан қираған тұрғын үйдің орнына тұрғын үй салуға және (немесе) сатып алуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен қаражат бөлінген жағдайда жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тұрғын үйі авариялық деп танылған зардап шеккен азаматтардың тізімін ұсынады, оған облыс (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің осы мәселеге жетекшілік ететін орынбасары қол қояды.
Зардап шеккен азаматтардың тізімін заңнамада белгіленген тәртіппен растаушы құжаттардың негізінде жергілікті атқарушы органдар қалыптастырады.

6) наличия положительной рекомендации Республиканского штаба по координации противопаводковых мероприятий и ликвидации последствий паводкового периода 2024 года либо поручения Премьер-Министра Республики Казахстан в целях использования резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа для возмещения имущественного вреда, причиненного населению, компенсации имущественных потерь субъектам малого и среднего предпринимательства в результате последствий паводков 2024 года.
Ходатайство, сводные расчеты о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан, а также расчеты и обоснования к ним подписываются заместителем первого руководителя центрального исполнительного органа.
Если ходатайство о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан предоставляется по запросу местных исполнительных органов, то:
сводный расчет утверждается акимом области, города республиканского значения, столицы или лицом, им уполномоченным, и согласовывается заместителем первого руководителя центрального исполнительного органа;
обоснование и расчеты к ходатайству подписываются первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, или лицом, им уполномоченным.
Ходатайство и сводные расчеты о выделении денег из резерва местных исполнительных органов, а также расчеты и обоснования к ним подписываются первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, или лицом, им уполномоченным.
При выделении средств, соответственно, из резервов местного исполнительного органа области, района (города областного значения) по запросу местных исполнительных органов районов (городов областного значения), городов районного значения, сел, поселков, сельских округов:
сводный расчет утверждается акимом района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа и согласовывается с первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из бюджета области, района (города областного значения);
обоснование и расчеты подписываются первым руководителем исполнительного органа, финансируемого из бюджета района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа, или лицом, им уполномоченным.
Примечание ИЗПИ!
Часть шестая пункта 4 действует до 31.12.2024 включительно в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.04.2024 № 272.
В случае выделения средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов на строительство и (или) приобретение жилища, взамен разрушенного вследствие чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера, местными исполнительными органами представляется список пострадавших граждан, чье жилище признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подписанный заместителем акима области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), курирующим данный вопрос.
Список пострадавших граждан формируется местными исполнительными органами на основании подтверждающих документов в установленном законодательством порядке.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.11.2020 № 775 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.02.2021 № 88; 26.01.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 17.11.2022 № 917 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 12.04.2024 № 272; 12.06.2024 № 456 қаулыларымен.
5. Қаржы жылы iшiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiнен бөлiнген ақша iшiнара пайдаланылған жағдайда, бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi резервтерінен қаражат бөлу туралы қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің немесе жергiлiктi атқарушы органның белгiленген тәртiппен әзiрленген және қабылданған қаулысы негiзінде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi резервiн қалпына келтіру жолымен бөлiнген ақшаның пайдаланылмаған бөлiгiн қайтаруды қамтамасыз етедi.
Қаржы жылы iшiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiнен бөлiнген ақша пайдаланылмаған жағдайда, бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi резервтерінен қаражат бөлу туралы қаулысының күшін жою туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің немесе жергiлiктi атқарушы органның белгiленген тәртiппен әзiрленген және қабылданған қаулысы негiзінде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi резервiн қалпына келтіру жолымен бөлiнген ақшаны қайтаруды қамтамасыз етедi.
Тиiстi қаулы қабылданғаннан кейiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде (бұдан әрі – Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесі) айқындалған тәртiппен тиiстi қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың жергілікті атқарушы органының резервтерінен алынған ақшаны төмен тұрған бюджет ағымдағы қаржы жылының ішінде толық пайдаланбаған немесе ішінара пайдаланған кезде тиісті жергілікті атқарушы орган бұл туралы қаражат бөлген жоғары тұрған бюджет әкімшісіне хабарлайды.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі тиісті резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысына өзгерістер енгізу туралы не оның күшін жою туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысын белгіленген тәртіппен әзірлейді. Тиісті қаулы қабылданғаннан кейін Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде айқындалған тәртiппен жоғары тұрған бюджеттің тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізіледі.
Төмен тұрған бюджеттің бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы тиісті резервтен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысына өзгерістер енгізу туралы не оның күшін жою туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының қаулысы қабылданғаннан кейін тиісті жергілікті бюджетті белгіленген тәртіппен түзетуді жүзеге асырады.
Төмен тұрған бюджеттің бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жоғары тұрған бюджеттің резервінен алынған, пайдаланылмаған қаражатты жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен бюджетке түсетін түсімдер сыныптамасының тиісті кодынан қайтаруды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 19.11.2020 № 775; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.02.2021 № 88; от 26.01.2022 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 17.11.2022 № 917 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 12.04.2024 № 272; от 12.06.2024 № 456.
5. В случае частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, администратор бюджетной программы обеспечивает возврат неиспользованной части выделенных денег путем восстановления соответствующего резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на основании разработанного в установленном порядке и принятого постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о выделении средств из соответствующего резерва до 20 декабря текущего финансового года.
В случае неиспользования в течение финансового года денег, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, администратор бюджетной программы обеспечивает возврат выделенных денег путем восстановления соответствующего резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на основании разработанного в установленном порядке и принятого постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа об отмене постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о выделении средств из соответствующего резерва до 20 декабря текущего финансового года.
После принятия соответствующего постановления вносятся изменения в соответствующие планы финансирования в порядке, определяемом Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) (далее – Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания).
При неиспользовании или частичном использовании нижестоящими бюджетами денег, полученных из резервов Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области в течение текущего финансового года, соответствующий местный исполнительный орган уведомляет об этом администратора вышестоящего бюджета, выделившего средства.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета разрабатывает в установленном порядке постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о выделении средств из соответствующего резерва либо о его отмене. После принятия соответствующего постановления вносятся изменения в соответствующие планы финансирования вышестоящего бюджета в порядке, определяемом Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего бюджета после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области о выделении средств из соответствующего резерва либо о его отмене осуществляет корректировку соответствующего местного бюджета в установленном порядке.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего бюджета осуществляет возврат неиспользованных средств, полученных из резерва вышестоящего бюджета, с соответствующего кода классификации поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.12.2018 № 893 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен шетел валютасында бөлінген ақшаны қаржы жылы ішінде пайдаланбаған немесе ішінара пайдаланған жағдайда бюджеттік бағдарлама әкімшісі Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде белгіленген тәртіппен шетел валютасында бөлінген ақшаның пайдаланылмаған бөлігін резервтен қаражатты бастапқы бөлу жүргізілген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайтаруды қамтамасыз етеді.
7. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінген ақшаны қаржы жылы ішінде толық пайдаланбаған немесе ішінара пайдаланған жағдайда тиісті жергілікті атқарушы орган бұл туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға хабарлайды.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен бөлінген ақша ағымдағы қаржы жылы ішінде ішінара пайдаланылған жағдайда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен қаражат бөлу туралы өзінің құқықтық актісіне өзгерістер енгізеді.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен бөлінген ақша ағымдағы қаржы жылы пайдаланылмаған жағдайда азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен қаражат бөлу туралы өзінің құқықтық актісінің күшін жоюға қояды.
Тиісті құқықтық акті қабылданғаннан кейін Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде айқындалған тәртiппен жоғары тұрған бюджеттің тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізіледі.
Төмен тұрған бюджеттің бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құқықтық актісіне өзгерістер енгізілгеннен не оның күші жойылғаннан кейін тиісті жергілікті бюджетті белгіленген тәртіппен түзетуді жүзеге асырады.
Төмен тұрған бюджеттің бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жоғары тұрған бюджеттің резервінен алынған, пайдаланылмаған қаражатты азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен бюджетке түсетін түсімдер сыныптамасының тиісті кодынан қайтаруды ағымдағы жылдың 20 желтоқсанына дейін жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2018 № 893; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.01.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в иностранной валюте, администратор бюджетной программы в порядке, установленном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, обеспечивает возврат неиспользованной части выделенных денег иностранной валюты по тому рыночному курсу обмена валюты, по которому было произведено первоначальное выделение средств из резервов.
7. В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, соответствующий местный исполнительный орган уведомляет об этом уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
В случае частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты вносит изменения в свой правовой акт о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан.
В случае неиспользования в течение финансового года денег, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты ставит на отмену свой правовой акт о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан.
После принятия соответствующего правового акта вносятся изменения в соответствующие планы финансирования вышестоящего бюджета в порядке, определяемом Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего бюджета после внесения изменений в правовой акт уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера либо его отмены осуществляет корректировку соответствующего местного бюджета в установленном порядке.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего бюджета до 20 декабря текущего года осуществляет возврат неиспользованных средств, полученных из резерва вышестоящего бюджета, с соответствующего кода классификации поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.12.2018 № 893 қаулысымен.
7-1. Қазақстан Республикасының аумағында әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізілген кезде төтенше жағдайдың тиісті түрі саласындағы орталық уәкілетті орган заңнамаға сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына тиісті негіздемелермен және есеп-қисаптармен Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен ақша бөлу туралы өтінішхат ұсынады.
Бұл ретте орын алған әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай:
өңірлік немесе жаһандық ауқымда;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-1-тармақтың екінші бөлігінің үшінші абзацы 31.12.2024 қоса алғанға дейін қолданылады - ҚР Үкіметінің 12.04.2024 № 272 қаулысымен.
Премьер-Министр тапсырған жағдайда жергілікті ауқымдағы төтенше жағдай кезінде Үкімет резервтерінен қаражат бөлуге жол беріледі.
7-1-тармақтың төртінші абзацы 01.01.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 671 қаулысымен.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2021 № 658 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.09.2022 № 671 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.04.2024 № 272 қаулысымен.
8. 01.10.2020 бастап қолданысын тоқтатты - ҚР Үкіметінің 13.05.2020 № 289 қаулысымен.
9. Жергiлiктi ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізілген жағдайда тиiстi жергiлiктi атқарушы органның резервiнен ақша бөлу туралы өтінішхаттарды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi органы қарайды.
10. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оларды оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың орын алғанын, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізу қажеттілігін негіздейтін материалдарды, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелері мен есептеулерін ұсыну тәртібі мен тізбесін тиісті төтенше жағдай саласындағы орталық уәкiлеттi орган айқындайды.
Төтенше резервтен бұзылған объектілерді салуға немесе күрделі жөндеуге ақша бөлінген жағдайда құжаттардың ішінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысы да беріледі.
Қазақстан Республикасының аумағындағы экологиялық зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан тұрғын үйі тұруға жарамсыз болып қалған азаматтарға өтеусіз негізде беру үшін тұрғын үй мемлекеттік тұрғын үй қорына сатып алынған жағдайда, төтенше жағдайдың тиісті түрі саласындағы орталық уәкілетті орган ақша бөлу туралы шешім жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметіне заңнамада белгіленген тәртіппен енгізеді.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2018 № 893.
7-1. При возникновении на территории Республики Казахстан чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также проведении мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения центральный уполномоченный орган в области соответствующего вида чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством представляет на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег из резервов Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами.
При этом возникшая чрезвычайная ситуация социального, природного и техногенного характера должна иметь:
региональный или глобальный масштаб;
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий части второй действует до 31.12.2024 включительно в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.04.2024 № 272.
В случае поручения Премьер-Министра допускается выделение средств из резервов Правительства при чрезвычайной ситуации местного масштаба.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1, в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.09.2021 № 658 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию); в редакции постановления Правительства РК от 08.09.2022 № 671 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию); от 12.04.2024 № 272.
8. Действовал до 01.10.2020 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2020 № 289.
9. В случаях возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера местного масштаба, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, ходатайства о выделении денег из резерва соответствующего местного исполнительного органа рассматривает уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения.
10. Порядок и перечень предоставления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов
материально-технических, финансовых и людских ресурсов определяются центральным уполномоченным органом в области соответствующей чрезвычайной ситуации.
В случае выделения денег из чрезвычайного резерва на строительство или капитальный ремонт разрушенных объектов, в числе документов предоставляется также положительное заключение уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
В случае приобретения жилища в государственный жилищный фонд для предоставления на безвозмездной основе гражданам, жилище которых в результате экологических бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Республики Казахстан стало непригодным для проживания, центральный уполномоченный орган в области соответствующего вида чрезвычайной ситуации в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения о выделении денег.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 04.06.2018 № 312 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Өңiрлiк және жаhандық ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізу қажет болған кезде төтенше жағдайдың тиісті түрі саласындағы орталық уәкiлеттi орган заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Yкіметіне әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және/немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге ақша бөлу туралы шешiм жобасын енгiзедi.
12. Жергiлiктi ауқымдағы әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар өткізу қажет болған кезде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар ауданның және қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi органы заңнамада белгiленген тәртiппен жергiлiктi атқарушы органға әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға және/немесе төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге ақша бөлу туралы шешiмнің жобасын енгiзедi.
13. Төтенше резервтің ақшасы Қазақстан Республикасының "Төтенше жағдай туралы" және "Азаматтық қорғау туралы" заңдарында көзделген әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі iс-шараларға бағытталады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.01.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13-1. Шығыстар тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың қаулыларында көзделген әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін іс-шараларға арналған төтенше резервтен қаржыландырылған кезде шығыстардың әрбір түрі бойынша бөлінген қаражаттың 50 %-ынан аспайтын мөлшерде (алдын ала) ақы төлеуге рұқсат етіледі.
Көрсетілген шығыстарды одан әрі қаржыландыруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің негіздейтін құжаттарды ұсынуына қарай бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 25.05.2018 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.07.2019 № 492 қаулыларымен.

Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.06.2018 № 312 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштабов, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения центральный уполномоченный орган в области соответствующего вида чрезвычайной ситуации в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект решения о выделении денег на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и/или проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения.
12. При необходимости ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера местного масштаба, а также проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения в установленном законодательством порядке вносит в местный исполнительный орган проект решения о выделении денег на ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера и/или проведение мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения.
13. Деньги чрезвычайного резерва направляются на мероприятия по ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, предусмотренные законами Республики Казахстан "О чрезвычайном положении" и "О гражданской защите".
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 24.01.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-1. При финансировании расходов из чрезвычайного резерва на мероприятия для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, предусмотренные постановлениями соответственно Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, разрешается (предварительная) оплата в размере не более 50% от выделенных средств по каждому виду расходов.
Дальнейшее финансирование указанных расходов осуществляется уполномоченными органами по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.05.2018 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 10.07.2019 № 492.

14. Басқа мемлекеттердiң аумағындағы әлеуметтік, әскери, экологиялық, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында тиісті орталық мемлекеттік орган комиссия ұсынымдарының негiзiнде ақшалай немесе тауар нысанында Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуіне арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгiзедi.
Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуі Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.12.2019 № 938 қаулысымен.
15. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаржы жылының
20 желтоқсанынан кейін төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер түрінде әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін, Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда қаражат бөлуге жол беріледі.
16. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.12.2019 № 938 қаулысымен.
16-1. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.12.2019 № 938 қаулысымен.
17. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 19.12.2019 № 938 қаулысымен.
18. Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмекті тауар нысанында көрсетуі үшін ұсынылған тауарлардың құнын, оларды тасымалдау бойынша көлік ұйымдарының шығыстарын, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуге және жеткізуге, азаматтық қорғау және денсаулық сақтау салаларындағы уәкілетті органдардың құтқарушы және медициналық құралымдарын жіберуге байланысты шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде төтенше резервтен жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.10.2023 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18-1. Қазақстан Республикасының тауар нысанында ресми гуманитарлық көмек көрсетуі үшін ұсынылған тауарларды тасымалдау бойынша көлік ұйымдарының шығыстарын, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтумен және жеткізумен байланысты шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының ресми гуманитарлық көмек көрсетуі туралы шешім қабылдаған күннен бастап он сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 07.06.2018 № 330 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 641 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

14. В целях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, военного, экологического, природного и техногенного характера на территории других государств соответствующий центральный государственный орган на основании рекомендации комиссии разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в денежной или в товарной форме и в установленном законодательством порядке вносит его в Правительство Республики Казахстан.
Оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан осуществляется в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 19.12.2019 № 938.
15. Выделение средств из резервов Правительства Республики Казахстан в виде целевых трансфертов нижестоящим бюджетам после 20 декабря допускается в случаях ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей.
16. Исключен постановлением Правительства РК от 19.12.2019 № 938.
16-1. Исключен постановлением Правительства РК от 19.12.2019 № 938.
17. Исключен постановлением Правительства РК от 19.12.2019 № 938.
18. Возмещение стоимости товаров, предоставленных для оказания официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в товарной форме, расходов транспортных организаций по их перевозке, а также расходов, связанных с отправкой и доставкой материальных ценностей, направлением спасательных и медицинских формирований уполномоченных органов в сфере гражданской защиты и области здравоохранения, осуществляется из чрезвычайного резерва на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 21.10.2023 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-1. Возмещение расходов транспортных организаций по перевозке товаров, представленных для оказания официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан в товарной форме, а также расходов, связанных с отправкой и доставкой материальных ценностей, осуществляется в течение восемнадцати месяцев со дня принятия решения Правительством Республики Казахстан об оказании официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.06.2018 № 330 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 641 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

18-2. COVID-19 коронавирус инфекциясының одан әрі таралуына жол бермеу мақсатында Қазақстан Республикасына ресми ізгілік көмек көрсету үшін шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар Қазақстан Республикасына ұсынған тауарларды тасымалдау жөніндегі көлік ұйымдарының шығыстарын өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының ресми ізгілік көмекті қабылдауы туралы шешім қабылдаған күннен бастап он сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 18-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 06.08.2021 № 533 қаулысымен.
19. Табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды және оларды тасымалдау жөніндегі көлік ұйымдарының шығыстарын өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен жүзеге асырылады.
20. Табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар және оларды тасымалдау жөніндегі көлік ұйымдарының шығыстарын және нарыққа реттеушілік ықпал ету және босқындарға көмек көрсету үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
21. Броннан шығару тәртібімен шығарылған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары үшін шығындарды, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуді ұйымдастыру шығыстары мен жеткізу кезіндегі іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броннан шығару туралы шешім қабылданған күннен бастап жиырма төрт ай ішінде жүзеге асырылады.
Көлік ұйымдарының мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын тасымалдау шығыстарын өтеу мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броннан шығару туралы шешім қабылданған күннен бастап он сегіз ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 641 қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
22. Төтенше жағдайлар аймақтарында, эвакуациялау маршруттарында және эвакуацияланатын адамдарды орналастыру орындарында адамдардың өмірін сақтауға және олардың денсаулығын демеуге бағытталған іс-шараларды қаржыландыру азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құқықтық актісі негізінде өңірлік және жаһандық ауқымдағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.

18-2. Возмещение расходов транспортных организаций по перевозке товаров, предоставленных Республике Казахстан иностранными государствами и международными организациями для оказания официальной гуманитарной помощи Республике Казахстан, для недопущения дальнейшего распространения коронавирусной инфекции COVID-19, осуществляется в течение восемнадцати месяцев со дня принятия решения Правительством Республики Казахстан о принятии официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-2 в соответствии с Постановлением Правительства РК от 06.08.2021 № 533.
19. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и расходов транспортных организаций по их перевозке осуществляется из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на основании решения Правительства Республики Казахстан.
20. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера, оказания регулирующего воздействия на рынок и помощи беженцам и расходов транспортных организаций по их перевозке, осуществляется из резервов Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на основании решения Правительства Республики Казахстан.
21. Возмещение затрат за выпущенные материальные ценности государственного материального резерва в порядке разбронирования, а также расходов за организацию отправки материальных ценностей и командировочных расходов при доставке осуществляется в течение двадцати четырех месяцев со дня принятия решения о разбронировании материальных ценностей государственного материального резерва.
Возмещение расходов транспортных организаций по перевозке материальных ценностей государственного материального резерва осуществляется в течение восемнадцати месяцев со дня принятия решения о разбронировании материальных ценностей государственного материального резерва.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 02.10.2020 № 641 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
22. Финансирование мероприятий, направленных на сохранение жизни и поддержание здоровья людей в зонах чрезвычайных ситуаций, на маршрутах эвакуации и в местах размещения эвакуируемых людей осуществляется из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера регионального и глобального масштабов на основании правового акта уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.

Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтерінен ақша бөлу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының, астананың әкімдері азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген төтенше жағдай аймағындағы халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етудің ең аз нормаларына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 қарашадағы № 890 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12396 болып тіркелген) Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, оларды оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың орын алғанын, төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізу қажеттілігін негіздейтін материалдарды, материалдық-техникалық, қаржылық және адами ресурстардың тиісті негіздемелерін ұсыну қағидаларына және тізбесіне сәйкес тиісті негіздеуші материалдарымен және жиынтық есеп-қисаптармен өтінішхат ұсынады.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ұсынылған материалдарды дұрыстығы мен толықтығы тұрғысынан тексереді және қажетті негіздемелері мен есептеулері болмаған жағдайда жазбаша негіздей отырып өтінішхатты қайтарады.
Осы Қағидаларда көзделген шарттар сақталған кезде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу мақсатында материалдарды Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссияның қарауына енгізеді.
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссия Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен төтенше жағдай аймағындағы халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етудің ең аз нормаларының негізінде табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне ұсыныс енгізеді.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі тапсырмасының негізінде құқықтық акті қабылдайды және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.07.2019 № 492; 24.01.2024 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Для выделения денег из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера акимы областей, городов республиканского значения, столицы представляют в уполномоченный орган в сфере гражданской защиты ходатайство с соответствующими обосновывающими материалами и сводными расчетами согласно нормам минимального жизнеобеспечения населения, находящегося в зоне чрезвычайной ситуации, утвержденным Правительством Республики Казахстан, и Правилам и перечню представления материалов, обосновывающих наличие чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, мероприятий по ее локализации и ликвидации, необходимость проведения мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения, соответствующих обоснований и расчетов материально-технических, финансовых и людских ресурсов, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2015 года № 890 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12396).
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты проверяет представленные материалы на достоверность и полноту и в случае отсутствия необходимых обоснований и расчетов возвращает ходатайство с письменным обоснованием.
При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты вносит материалы на рассмотрение Межведомственной государственной комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций в целях выделения денег из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на основании норм минимального жизнеобеспечения населения, находящегося в зоне чрезвычайной ситуации, утвержденных Правительством Республики Казахстан, вносит предложение Премьер-Министру Республики Казахстан о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты на основании поручения Премьер-Министра Республики Казахстан принимает правовой акт и выделяет средства из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 10.07.2019 № 492; от 24.01.2024 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. Бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарына дейін азаматтық қорғау саласындағы орталық уәкілетті органның өтінішхатының негізінде бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген жылдық жоспарлы тағайындау сомасында ақша құралдарын бөледі.
Азаматтық қорғау саласындағы орталық уәкілетті орган табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою кезінде халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын, негізділігін және анықтығын қамтамасыз етеді.
24. Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервтерінен өзге де көзделмеген шығындарға ақша қажеттілігі болған жағдайларда, тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге ақша бөлу туралы өтінішхат ұсынады. Бұл ретте тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бірлігінің құны негізделеді, ал жеке тұрғын үй құрылысын күрделі жөндеуді қоспағанда, күрделі (қалпына келтіру) жөндеу бойынша және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға мыналар:
1) жобалық (жобалау-сметалық) құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі (бірінші басшысы не бірінші басшы уәкілеттік берген тұлға) бекіткен нысаналы бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерді (ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларды) салуға арналған техникалық-экономикалық негіздеме немесе жобалау-сметалық құжаттама;
3) сұратылатын сомаға тапсырыс беруші бекіткен және жобалаушы қол қойған жиынтық сметалық есептеулер, жұмыс түрлері бойынша жергілікті сметалар;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да құжаттар міндетті түрде болуы қажет.
Бұл ретте жеке тұрғын үй құрылысын күрделі жөндеу бойынша қажетті құжаттама Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес ұсынылады.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервтерінен ақша бөлінген жағдайда тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен, сондай-ақ бекітілген қаржы-экономикалық негіздемелермен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысымен бірге ақша бөлу туралы өтінішхатты ұсынады.
Ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлінген жағдайда, тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен бірге ақша бөлу туралы өтінішхатты, сондай-ақ белгіленген тәртіппен бекітілген техникалық-экономикалық негіздемені және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мен байланыс және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысын ұсынады.
Төмен деңгейдегі әкімдердің өтінішхаты бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен қаражат ағымдағы нысаналы трансферттер нысанында да, нысаналы даму трансферттері нысанында да жоғары тұрған бюджеттің тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арқылы бөлінеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан астам авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын және әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын, сондай-ақ саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылыққа, адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларды жоюға байланысты өзге де іс-шараларды жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервтерінен қосымша қаражат бөлу туралы келесі қаржы жылдарында шешім қабылдаған жағдайда, тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге қосымша ақша бөлу туралы өтінішхат, сондай-ақ орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің (тауарлардың) көлемін көрсете отырып, өткен қаржы жылы үшін резервтен бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есеп береді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен нысаналы аударымға ақша бөлінген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған және Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға нысаналы аударымға жиынтық есептеулер мен негіздемелерді қоса бере отырып, ақша бөлу туралы қолдаухат ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген негіздемелер мен есептеулер болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган өтінішхатты қараусыз қайтарады.

23. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 января текущего финансового года на основании ходатайства центрального уполномоченного органа в сфере гражданской защиты выделяет денежные средства в сумме годового планового назначения, предусмотренного в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в порядке, установленном бюджетным законодательством.
Центральный уполномоченный орган в сфере гражданской защиты обеспечивает достоверность, обоснованность и целевое использование средств, выделенных из резервов Правительства Республики Казахстан для жизнеобеспечения населения при ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
24. В случаях возникновения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единице, жизни и здоровью людей, а также наличия потребности в деньгах на иные непредвиденные затраты из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями и расчетами. При этом обосновывается стоимость единицы товаров (работ, услуг), а по капитальному (восстановительному) ремонту, за исключением капитального ремонта индивидуального жилищного строительства, и на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, необходимо обязательное наличие:
1) положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы к проектной (проектно-сметной) документации;
2) утвержденного администратором бюджетных программ (первым руководителем либо лицом, уполномоченным первым руководителем) технико-экономического обоснования или проектно-сметной документации на строительство объектов (зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций), финансируемых за счет целевых бюджетных средств;
3) сводных сметных расчетов, локальных смет по видам работ, утвержденных заказчиком и подписанных проектировщиком на запрашиваемую сумму;
4) других документов, установленных законодательством Республики Казахстан.
При этом по капитальному ремонту индивидуального жилищного строительства необходимая документация представляется в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан.
В случае выделения денег из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов на увеличение (формирование) уставного капитала юридических лиц, соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями, а также утвержденными финансово-экономическими обоснованиями и положительным экономическим заключением уполномоченного органа по государственному планированию.
В случае выделения денег из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов на реализацию бюджетного инвестиционного проекта, направленного на создание, внедрение и развитие информационных систем, соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями, а также утвержденные в установленном порядке технико-экономическое обоснование и положительное заключение уполномоченного органа по государственному планированию и уполномоченного органа в сфере связи и информатизации.
Средства из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов по ходатайству акимов нижестоящего уровня выделяются через соответствующих администраторов бюджетных программ вышестоящего бюджета, как в форме текущих целевых трансфертов, так и целевых трансфертов на развитие.
В случае принятия Правительством Республики Казахстан решения в последующих финансовых годах о выделении дополнительных средств из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа для проведения аварийно-восстановительных работ и иных мероприятий, связанных с ликвидацией последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности, жизни и здоровью людей, со сроком реализации более одного финансового года соответствующий государственный орган представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении дополнительных денег с соответствующими обоснованиями и расчетами, указанными в абзаце первом данного пункта, а также отчет об использовании выделенных средств из резервов за предыдущие финансовые годы с указанием объемов выполненных работ, услуг (товаров).
В случае выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на целевое перечисление соответствующий государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций юридического лица, созданного по решению Правительства Республики Казахстан и осуществляющего деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении денег с приложением сводных расчетов и обоснований на целевое перечисление.
В случае отсутствия указанных выше обоснований и расчетов, уполномоченный орган по исполнению бюджета возвращает ходатайство без рассмотрения.

Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2015 № 968, 22.12.2015 № 1027 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 31.08.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 14.08.2019 № 595; 23.02.2021 № 88 қаулыларымен.
24-1. 01.01.2021 дейін қолданыста болды - ҚР Үкіметінің 13.08.2020 № 511 қаулысымен.
24-2. 01.01.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Үкіметінің 26.01.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24-3. Жаңа облыстар мен жаңадан құрылған облыстардың аудандары құрылған, сондай-ақ қазіргі облыстың әкімшілік орталығы ауыстырылған кезде тиісті орталық мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мынадай:
автомобильдер сатып алу;
көшірілген мемлекеттік қызметшілерді қызметтік орналастыру үшін коммуналдық меншікке тұрғын үй сатып алу;
жергілікті өкілді, атқарушы органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлері үшін тұрғын үйді жалға алу;
жергілікті атқарушы, орталық, өкілді органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдарды орналастыру үшін ғимараттарды ағымдағы және күрделі жөндеу;
орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерін, жергілікті өкілді, атқарушы органдарды және ведомстволық бағынысты ұйымдарды орналастыру үшін ғимараттар сатып алу;
жаңадан құрылған әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың және тұрақтандыру қорларының жарғылық капиталын қалыптастыру;
әлеуметтік салада және денсаулық сақтау саласында жаңадан құрылған облыстық мекемелерді ұстау жағдайларына арналған негіздемелермен және есеп-қисаптармен бірге Үкімет резервінен қаражат бөлу туралы өтінішхат ұсынады.
Әрбір мақсат (шығыстар) бойынша есеп-қисаптар мен негіздемелер шығыстардың лимиттеріне, заттай нормаларға және тиесілік нормативтерiне сәйкес қаралады.
Ескерту. 2-тарау 24-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2022 № 782 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24-4. 01.01.2024 дейін қолданыста болды - ҚР Үкіметінің 11.10.2023 № 897 қаулысымен.
24-5. 2024 жылғы су тасқыны салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерінен ақша бөлінген жағдайда тиісті мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есеп-қисаптармен бірге ақша бөлу туралы өтінішхат ұсынады.
Негіздемелер мен есеп-қисаптар кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен 2024 жылғы су тасқыны салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу тәртібіне сәйкес ұсынылады.
Ескерту. 2-тарау 24-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.04.2024 № 272 қаулысымен.

Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.12.2015 № 968; от 22.12.2015 № 1027 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.08.2016 № 493 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 14.08.2019 № 595; от 23.02.2021 № 88.
24-1. Действовал до 01.01.2021 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.08.2020 № 511.
24-2. действовал до 01.01.2023 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.01.2022 № 28.
24-3. При образовании новых областей и районов вновь образованных областей, а также переносе административного центра действующей области соответствующим центральным государственным органом представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайство о выделении средств из резерва Правительства с обоснованиями и расчетами на случаи:
закупа автомобилей;
выкупа жилья в коммунальную собственность для служебного размещения передислоцированных государственных служащих;
аренды жилья для сотрудников местных представительных, исполнительных органов и подведомственных организаций;
текущего и капитального ремонта зданий для размещения местных исполнительных, центральных, представительных органов и подведомственных организаций;
выкупа зданий для размещения территориальных подразделений центральных государственных органов, местных представительных, исполнительных органов и подведомственных организаций;
формирования уставного капитала вновь созданных социально-предпринимательских корпораций и стабилизационных фондов;
содержания вновь созданных областных учреждений в социальной сфере и сфере здравоохранения.
Расчеты и обоснования по каждой цели (расходам) рассматриваются в соответствии с лимитами расходов, натуральных норм и нормативов положенности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.10.2022 № 782 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24-4. Действовал до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.10.2023 № 897.
24-5. В случае выделения денег из резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов на неотложные затраты для компенсации имущественных потерь, причиненных субъектам малого и среднего предпринимательства в результате последствий паводков 2024 года, соответствующим государственным органом представляется ходатайство о выделении денег с соответствующими обоснованиями и расчетами в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Обоснования и расчеты представляются в соответствии с порядком компенсации имущественных потерь субъектов малого и среднего предпринимательства в результате последствий паводков 2024 года, разработанным и утвержденным уполномоченным органом по предпринимательству.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.04.2024 № 272.

25. Қазақстан Республикасының немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларды жою мақсатында жүргізілген, көлік құралдарын тартумен байланысты орталық мемлекеттік органның шығыстары және/немесе орталық мемлекеттік органның өзінің теңгеріміндегі көлік құралдарын өзге мемлекеттік органға беру бойынша шеккен шығыстары кейіннен Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде заңнамада белгіленген тәртіппен шұғыл шығындарға арналған резервтің қаражатынан өтеледі.
Сондай-ақ мемлекеттің мүдделерін қорғау шеңберінде халықаралық даулар бойынша кредиторлық берешек шұғыл шығындарға арналған резервтің қаражаты есебінен өтелуі мүмкін.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.05.2020 № 265 қаулысымен.
26. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған өтінішхаттың негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерінде көзделген қаражат шегінде ақша бөлу мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2021 № 88 қаулысымен.
27. Мемлекеттік органның өтінішхатына оң қорытынды болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервтерінен ақша бөлу туралы шешімінің жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен осы мемлекеттік орган дайындайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервтерінен ақша бөлу туралы шешімінің жобасына осы мемлекеттік орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақша бөлу туралы оң қорытындысының көшірмесін қоса береді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның тиісті қаулысымен қаражат бөлінген мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе тиісті жергілікті атқарушы органның резервтерінен бөлінген қаражатты тиісті қаулыларда көрсетілген мақсаттарға шұғыл шығындарға пайдалануды және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.02.2021 № 88 қаулысымен.

25. Расходы центрального государственного органа, произведенные в целях устранения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, а также жизни и здоровью людей, связанные с привлечением транспортных средств, и/или понесенные расходы центрального государственного органа по предоставлению находящихся на его балансе транспортных средств иному государственному органу в последующем возмещаются из средств резервов на неотложные затраты на основании решения Правительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
Также за счет средств резерва на неотложные затраты может погашаться кредиторская задолженность по международным спорам в рамках защиты интересов государства.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 05.05.2020 № 265 .
26. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег в пределах средств, предусмотренных в резервах на неотложные затраты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2021 № 88.
27. При положительном заключении на ходатайство государственного органа проект решения Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег, соответственно, из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты подготавливается данным государственным органом в установленном законодательством порядке.
При этом к проекту решения Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег, соответственно, из резервов Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа на неотложные затраты данный государственный орган прилагает копию положительного заключения уполномоченного органа по исполнению бюджета о выделении денег.
Государственный орган, которому выделены средства соответствующим постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, обеспечивает использование выделенных средств из резервов Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа на неотложные затраты на цели, указанные в соответствующих постановлениях, и достижение конечных результатов.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 23.02.2021 № 88.

27-1. 01.01.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Үкіметінің 26.01.2022 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-2. 2024 жылғы су тасқыны салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік шығынға өтемақы төлеу үшін шығыстар тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың қаулыларында көзделген Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шұғыл шығындарға арналған резервтерінен қаржыландырылған кезде шығыстардың әр түрі бойынша бөлінген қаражаттың 50 %-ынан аспайтын мөлшерде (алдын ала) ақы төлеуге рұқсат етіледі.
Көрсетілген шығыстарды кейіннен қаржыландыруды бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес негіздейтін құжаттарды ұсынуына қарай бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тарау 27-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.04.2024 № 272 қаулысымен.
28. Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының және аумақтық бөлімшелерінің міндеттемелерін орындау сот шешімдері бойынша сот атқару құжаттары болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерін орындауға арналған резервінен қамтамасыз етіледі.
29. Зиян келтірген, сот шешімдері бойынша төлемдер жасауға міндетті мемлекеттік органдар (ведомстволар) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген негіздемелер болған жағдайда көрсетілген шешімдерге барлық сот инстанцияларында шағым жасауға тиіс.
Заңнамада белгіленген тәртіппен сот толтырған атқару құжаты түскен кезде одан әрі шағымдану үшін негіздемелер болмаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы әзірленген қаулы жобасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жіберіледі. Бұл ретте қаулы жобасына атқару құжаттарының және барлық инстанциялардағы сот актілерінің көшірмелері қоса беріледі.
30. Соттардың шешімдері бойынша төлемдер жүргізуге міндетті мемлекеттік органдар (ведомстволар) сот актілері түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде шағым жасау рәсімін бастауға тиіс.
Атқарушылық іс жүргізуді қозғау кезінде, қажет болған жағдайда, сотқа оны тоқтата тұру не сот шешімін орындау мерзімін кейінге қалдыру туралы өтініш енгізуге тиіс.

27-1. действовал до 01.01.2023 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.01.2022 № 28.
27-2. При финансировании расходов из резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа на неотложные затраты на компенсацию имущественных потерь субъектам малого и среднего предпринимательства в результате последствий паводков 2024 года, предусмотренные постановлениями соответственно Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, разрешается (предварительная) оплата в размере не более 50 % от выделенных средств по каждому виду расходов.
Дальнейшее финансирование указанных расходов осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.04.2024 № 272.
28. Исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений по решениям судов обеспечивается из резервов Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов на основании решения Правительства Республики Казахстан.
29. Государственные органы (ведомства), причинившие вред, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
В случае отсутствия оснований для дальнейшего обжалования при поступлении заполненного судом в установленном законодательством порядке исполнительного документа, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке разрабатывает проект постановления о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов.
Разработанный проект постановления о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов направляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке на согласование соответствующим государственным органам. При этом к проекту постановления прилагаются копии исполнительных документов и судебных актов всех инстанций.
30. Государственные органы (ведомства), обязанные по решениям судов производить выплаты, должны в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления судебных актов начать процедуру обжалования.
При возбуждении исполнительного производства в случае необходимости должны внести ходатайство в суд о его приостановления либо предоставлении отсрочки исполнения судебного решения.

31. Зиян келтірген мемлекеттік органдар (ведомстволар) заңсыз қабылдаған актілері, сондай-ақ әкімшілік басқару саласында өздерінің лауазымды адамдарының заңсыз іс-әрекеттері үшін осы органдардың иелiгiндегi ақшаның есебiнен өтейді.
32. Қылмыстық іс жүргізетін органдардың лауазымды тұлғаларының кінәсі соттың заңды күшіне енген үкімімен белгіленсе, мұндай тұлғалар келтірген зиянды өтеген мемлекеттік органдар (ведомстволар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен оқшауландырылған қаражатты шегеру тәртібімен өтеу бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен шаралар қолданады.
33. Соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін орындау сот атқару құжаттары болған кезде соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен қамтамасыз етіледі.
Соттардың шешімдері бойынша төлемдер жүргізуге міндетті жергілікті атқарушы органдар қолданыстағы заңнамада көзделген негіздемелер болған жағдайда, көрсетілген шешімдерге барлық сот инстанцияларында шағым жасауға тиіс.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 01.11.2018 № 706 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
34. Жергілікті атқарушы органдар өздерінің заңсыз қабылданған актілері, сондай-ақ әкімшілік басқару саласындағы лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттері үшін осы органдардың иелiгiндегi ақшаның есебiнен өтейді.
35. Соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлу туралы тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің жобасын заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті атқарушы орган дайындайды.
Бұл ретте соттардың шешімдері бойынша тиісті жергілікті атқарушы органның міндеттемелерін орындауға арналған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлу туралы шешімнің жобасына заңнамада белгіленген тәртіппен сот актілері мен атқару құжаттарының көшірмелері қоса берілуге тиіс.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.11.2018 № 706 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

31. Государственные органы (ведомства), причинившие вред, за свои неправомерно принятые акты, а также неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления возмещают за счет денег, находящихся в распоряжения этих органов.
32. Государственные органы (ведомства), возместившие вред, причиненный должностными лицами органов, ведущих уголовный процесс, когда вина таких лиц установлена приговором суда, вступившим в законную силу, принимают в установленном законодательством порядке меры по возмещению средств, отвлеченных из резервов Правительства Республики Казахстан в порядке регресса.
33. Исполнение обязательств соответствующих местных исполнительных органов по решениям судов обеспечивается из резервов исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов при наличии судебных исполнительных документов.
Местные исполнительные органы, обязанные по решениям судов производить выплаты, в случае наличия оснований, предусмотренных действующим законодательством, должны обжаловать указанные решения во всех судебных инстанциях.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.10.2017 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 01.11.2018 № 706.
34. Местные исполнительные органы за свои неправомерно принятые акты, а также неправомерные действия своих должностных лиц в области административного управления возмещают за счет денег, находящихся в распоряжения этих органов.
35. Проект решения соответствующего местного исполнительного органа о выделении денег из резервов исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов подготавливается соответствующим исполнительным органом в установленном законодательством порядке.
При этом к проекту решения о выделении денег из резервов исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы или районов (городов областного значения) на исполнение обязательств соответствующего местного исполнительного органа по решениям судов должны быть приложены копии судебных актов и исполнительных документов в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 01.11.2018 № 706.

36. Қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерв тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне кредит беру үшін көзделеді.
Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, оны жабуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен кредит беру үшін ақша бөлген кезде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлу туралы өтінішхат ұсынады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.11.2018 № 706 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынылған өтінішхаттың негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің осыған ұқсас мәселелер бойынша бұрын қабылданған шешімдеріне және облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне бұрын берілген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, оларды жабуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамданған жағдайда, оны жабуға Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен кредит беру үшін ақша бөлген кезде мыналар міндетті шарттар болып табылады:
1) облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген соманың болуы;
2) бөлінетін ақшаның мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген және облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне ағымдағы түсімдермен және белгілі бір есепті кезең үшін облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің шығыстарын қаржыландыруға жіберілуі;
3) жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен бұрын берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы;

36. Резерв на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы предусматривается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для кредитования областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении денег для кредитования из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы в случае его прогноза акимы областей, городов республиканского значения, столицы представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан с соответствующими обоснованиями и расчетами.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 01.11.2018 № 706.
37. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленного ходатайства, а также исходя из ранее принятых Правительством Республики Казахстан решений по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы кредитах дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы в случае его прогноза.
Обязательными условиями при выделении денег для кредитования из резерва Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы в случае его прогноза являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий финансовый год для кредитования областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы;
2) направление выделяемых денег на финансирование расходов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в областной бюджет, бюджеты городов республиканского значения, столицы и финансированием дефицита областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы за определенный отчетный период;
3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов по ранее выданным кредитам из республиканского бюджета;

4) бөлінетін кредит сомасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті қаржы жылына белгілеген жергілікті атқарушы орган борышының лимитінен асып түсуге әкеп соқтырмайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.11.2018 № 706 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған кезде жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылады және республикалық немесе жергілікті бюджеттерді нақтылауды талап етпейді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің өтінішхаты бойынша оң қорытынды болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит беру үшін ақша бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен ақша бөлінген кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінде қолма-қол ақша тапшылығын жабуға облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне кредит берудің нақты мерзімі және кредитті өтеудің кестесі көрсетіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 01.11.2018 № 706 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, олардың бюджет тапшылығын жабуға арналған резерв аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге кредит беру үшін облыстық бюджетте көзделеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, оны жабуға кредит беру үшін облыстардың атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлу кезінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдері бюджетті атқару жөніндегі облыстық уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге облыстардың атқарушы органының резервінен ақша бөлу туралы өтінішхат ұсынады.

4) сумма выделяемого кредита не приводит к превышению лимита долга местного исполнительного органа, установленного на соответствующий финансовый год центральным уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 01.11.2018 № 706; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При прогнозе в очередном финансовом году дефицита наличности заимствование местными исполнительными органами осуществляется на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правительства РК от 02.02.2022 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При положительном заключении по ходатайству акима области, города республиканского значения, столицы проект решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан для кредитования на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
При выделении денег из резерва Правительства Республики Казахстан в решении Правительства Республики Казахстан указываются конкретный срок кредитования областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на покрытие дефицита наличности и график погашения кредита.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 01.11.2018 № 706; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Резерв на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов предусматривается в областном бюджете для кредитования районных (городов областного значения) бюджетов в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении денег для кредитования из резерва исполнительных органов областей на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов в случае его прогноза акимы районов (городов областного значения) представляют в областной уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резервов исполнительного органа областей с соответствующими обоснованиями и расчетами.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 668 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
40-1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, олардың бюджет тапшылығын жабуға арналған резерв аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне кредит беру үшін тиісті аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетте көзделеді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, оны жабуға кредит беру үшін аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлу кезінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері бюджетті атқару жөніндегі аудандық (облыстық маңызы бар қала) уәкілетті органға тиісті негіздемелермен және есептеулермен бірге аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органының резервінен ақша бөлу туралы өтінішхат ұсынады.
Ескерту. 2-тарау 40-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 668 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
41. Бюджетті атқару жөніндегі облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) уәкілетті орган ұсынылған өтінішхаттың негізінде, сондай-ақ облыс немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктің осыған ұқсас мәселелер бойынша бұрын қабылдаған шешімдеріне және төменде тұрған бюджеттерге бұрын берілген кредиттер туралы деректерге сүйене отырып, тиісінше аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамдалған жағдайда, оларды жабуға облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлудің мүмкіндігі не мүмкін еместігі туралы қорытынды береді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамданған жағдайда, оны жабуға кредит беру үшін облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлу үшін мыналар міндетті шарттар болып табылады:
1) тиісінше аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне кредит беру үшін ағымдағы қаржы жылына арналған облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджетте көзделген соманың болуы;
2) бөлінетін ақшаның мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне ағымдағы түсімдермен және тиісінше белгілі бір есепті кезең үшін аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің тапшылығын қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің шығыстарын қаржыландыруға жіберілуі;

Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40-1. Резерв на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа предусматривается в районном (города областного значения) бюджете для кредитования бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в случае прогноза дефицита наличности их бюджетов.
При выделении денег для кредитования из резерва исполнительных органов районов (городов областного значения) на покрытие дефицита наличности бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в случае его прогноза акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа представляют в районный (городов областного значения) уполномоченный орган по исполнению бюджета ходатайства о выделении денег из резервов исполнительного органа районов (городов областного значения) с соответствующими обоснованиями и расчетами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.10.2017 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
41. Областной или районный (городов областного значения) уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании предоставленного ходатайства, а также исходя из ранее принятых решений акимата области или района (города областного значения) по аналогичным вопросам и данных о ранее выданных нижестоящим бюджетам кредитах дает заключение о возможности либо невозможности выделения денег из резервов исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа соответственно в случае его прогноза.
Обязательными условиями для выделения денег из резерва исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) для кредитования на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, соответственно, в случае его прогноза являются:
1) наличие сумм, предусмотренных в областном или районном (городов областного значения) бюджете на текущий финансовый год для кредитования районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа соответственно;
2) направление выделяемых денег на финансирование расходов районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, утвержденных решениями маслихатов и не обеспеченных текущими поступлениями в районные (городов областного значения) бюджеты или бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа и финансированием дефицита районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа соответственно за определенный отчетный период;

3) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының облыстық бюджеттен бұрын берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы;
4) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттен бұрын берілген кредиттер бойынша берешегінің болмауы.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығын жабуға облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен бюджеттік кредит беру қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге қолма-қол ақша тапшылығы болжанған кезде және республикалық немесе жергілікті бюджеттер нақтыланбай, кезекті қаржы жылында жүзеге асырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің өтінішхаты бойынша оң қорытынды болған кезде облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қолма-қол ақша тапшылығы болжамданған жағдайда, оны жабуға кредит беру үшін облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервтерінен ақша бөлу туралы шешімнің жобасын тиісінше облыс немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің қарауына енгізеді.
Облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының резервінен ақша бөлінетін кезде облыстардың немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдарының шешімінде тиісінше аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерге немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне қолма-қол ақша тапшылығын жабуға кредит берудің нақты мерзімі және кредитті өтеудің кестесі көрсетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.10.2017 № 668 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.03.2022 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3) отсутствие задолженности местных исполнительных органов районов (городов областного значения) по ранее выданным кредитам из областного бюджета;
4) отсутствие задолженности аппаратов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по ранее выданным кредитам из районного (городов областного значения) бюджета.
Сноска. Пункт 41 - в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Бюджетное кредитование из резерва исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляется в очередном финансовом году при прогнозе дефицита наличности на срок до шести месяцев в пределах финансового года и без уточнения республиканского или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 42 - в редакции постановления Правительства РК от 02.02.2022 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При положительном заключении по ходатайству акима района (города областного значения) или акима города районного значения, села, поселка, сельского округа проект решения о выделении денег из резерва исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) для кредитования на покрытие дефицита наличности районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа соответственно в случае его прогноза вносит на рассмотрение акимата области или района (города областного значения) областной или районный (города областного значения) уполномоченный орган по исполнению бюджета соответственно.
При выделении денег из резерва исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) в решении исполнительных органов областей или районов (городов областного значения) указываются конкретный срок кредитования районных (городов областного значения) бюджетов или бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа соответственно на покрытие дефицита наличности и график погашения кредита.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 23.10.2017 № 668 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

43-1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу туралы шешім қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тиісті қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді.
Қаржыландыру Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде айқындалған тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер түрінде ақша бөлінген жағдайда, төмен тұрған бюджеттерге қаражатты бірінші аудару бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 2-тарау 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен бөлінген ақшаны алушы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жыл қорытындылары бойынша тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органдарға олардың пайдаланылуы, орындалған жұмыстардың көлемі мен құны туралы есеп беруге тиіс.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 25.05.2018 № 294 қаулысымен.
45. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ай сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің ақшасын пайдалану және тиісті кезеңге оның қалдығы туралы ақпаратты ұсынады.
46. Сыртқы саяси қызмет жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік материалдық резервтер саласындағы уәкілетті органға алушы елдің Қазақстан Республикасы көрсеткен ресми гуманитарлық көмекті алғаны туралы тиісті ақпаратты береді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2018 № 58 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне жергілікті атқарушы орган резервінің ақшасын пайдалану және тиісті кезеңге оның қалдығы туралы ақпаратты ай сайын ұсынады.
48. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану бойынша бюджет және басқа да заңнама талаптарының сақталуын бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 25 сәуірдегі
№ 325 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

43-1. После принятия решения о выделении средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов администраторы бюджетных программ в течение трех рабочих дней вносят изменения в соответствующие планы финансирования.
Финансирование осуществляется в соответствии с порядком, определяемым Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания.
В случае выделения средств из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов в виде целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, первое перечисление средств нижестоящим бюджетам осуществляется в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.08.2016 № 493 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
44. Администраторы бюджетных программ, получающие деньги, выделенные из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, должны по итогам года предоставлять отчет об их использовании, объемах и стоимости выполненных работ соответственно в центральный или местные уполномоченные органы по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 25.05.2018 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно представляет в Правительство Республики Казахстан информацию об использовании денег резервов Правительства Республики Казахстан и его остатках на соответствующий период.
46. Центральный уполномоченный орган по внешнеполитической деятельности представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и уполномоченный орган в области государственного материального резерва соответствующую информацию о получении страной-получателем оказанной Республикой Казахстан официальной гуманитарной помощи.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2018 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно представляет в соответствующий акимат соответствующего местного исполнительного органа информацию об использовании денег резервов местного исполнительного органа и его остатках на соответствующий период.
48. Контроль за соблюдением требований бюджетного и иного законодательства по использованию резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 апреля 2015 года № 325
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 12, 86-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 және 2009 жылғы 21 сәуірдегі № 565 қаулыларына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 21 тамыздағы № 1224 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 36, 346-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 тамыздағы № 1280 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 36, 355-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 қыркүйектегі № 1382 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 38, 377-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 9 қарашадағы № 1789 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 55, 456-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтыру енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 21 қарашадағы № 1909 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 56, 473-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2011 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 57, 487-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2124 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 522-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 23 ақпандағы № 119 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 18, 138-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2008 жылғы 25 қыркүйектегi № 885 қаулысының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 шiлдедегi № 688 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 42, 373-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 12, ст. 86).
2. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2009 года № 1224 "О внесении дополнений и изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 и от 21 апреля 2009 года № 565" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 36, ст. 346).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2009 года № 1280 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 36, ст. 355).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2009 года № 1382 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 38, ст. 377).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2009 № 1789 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 55, ст. 456).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2009 года № 1909 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 и о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 56, ст. 473).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2011 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 57, ст. 487).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2124 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 59, ст. 522).
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2010 года № 119 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 18, ст. 138).
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 688 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2008 года № 885" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 42, ст. 373).

11. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтыру мен өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 780 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 46, 420-құжат).
12. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерiс пен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 793 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 47, 426-құжат).
13. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 15 қыркүйектегi № 954 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 52, 494-құжат).
14. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 желтоқсандағы № 1321 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 5, 53-құжат).
15. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 ақпандағы № 165 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 21, 257-құжат).
16. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 маусымдағы № 637 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 41, 527-құжат).
17. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 маусымдағы № 667 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 41, 539-құжат).
18. "Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына қауіп төндіретін жағдайларды жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 шілдедегі № 866 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 50, 675-құжат).
19. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 тамыздағы № 990 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 52, 741-құжат).

11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 780 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 46, ст. 420).
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 793 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 47, ст. 426).
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2010 года № 954 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 52, ст. 494).
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2010 года № 1321 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 53).
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2011 года № 165 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 21, ст. 257).
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2011 года № 637 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 41, ст. 527).
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2011 года № 667 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 41, ст. 539).
18. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2011 года № 866 "О некоторых вопросах организации мероприятий по ликвидации ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 50, ст. 675).
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2011 года № 990 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 52, ст. 741).

20. "Мемлекеттік театрларды, мұражайларды, концерт және мәдени-демалыс ұйымдарын субсидиялау мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 1211 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 58, 823-құжат).
21. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 қарашадағы № 1281 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 1, 6-құжат).
22. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1654 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы 2012 ж. № 14, 237-құжат).
23. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 наурыздағы
№ 352 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 37,
504-құжат).
24. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 сәуірдегі № 466 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 43, 583-құжат).
25. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 22 тамыздағы № 1073 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 67, 954-құжат).
26. "Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту, Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 қазандағы № 1280 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 74, 1075-құжат).
27. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 қарашадағы
№ 1494 қаулысы.

20. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 1211 "О вопросах субсидирования государственных театров, музеев, концертных и культурно-досуговых организаций" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 58, ст. 823).
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 1281 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 6).
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1654 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 14, ст. 237).
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 352 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 37, ст. 504).
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2012 года № 466 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 43, ст. 583).
25. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2012 года № 1073 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 67, ст. 954).
26. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2012 года № 1280 "Об утверждении Правил формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров, признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан и о внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" и (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 74, ст. 1075).
27. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 1494 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания".

28. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 392 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 28, 426-құжат).
29. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 маусымдағы
№ 650 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 39, 571-құжат).
30. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 және "Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 17 сәуірдегі № 545 қаулыларына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 906 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 514, 723-құжат).
31. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 16 қазандағы
№ 1101 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 59,
817-құжат).
32. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 14 қарашадағы № 1227 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 65, 891-құжат).
33. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 желтоқсандағы № 1305 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 69, 920-құжат).
34. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 және "Ұлттық басқарушы холдинг, Ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың үлгі ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 28 мамырдағы № 787 қаулыларына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 желтоқсандағы № 1323 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 70, 936-құжат).

28. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 392 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 28, ст. 426).
29. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2013 года № 650 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 39, ст. 571).
30. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 906 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" и от 17 апреля 2009 года № 545 "Об утверждении Правил рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 51, ст. 723).
31. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 1101 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 59, ст. 817).
32. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2013 года № 1227 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 65, ст. 891).
33. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2013 года № 1305 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 69, ст. 920).
34. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2013 года № 1323 "О внесении изменения и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" и от 28 мая 2009 года № 787 "Об утверждении Типовых правил закупок товаров, работ и услуг, осуществляемых национальным управляющим холдингом, национальными холдингами, национальными компаниями и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 70, ст. 936).

35. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1360 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 72, 950-құжат).
36. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы
26 ақпандағы № 220 және "Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 198 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 15, 136-құжат).
37. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік резервті сақтауды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің шығындарын өтеу, сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың зардаптарын жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету және ізгілік көмек көрсету үшін шығарылатын мемлекеттік резервтің материалдық қүндылықтары үшін шығындарды өтеу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 30 маусымдағы № 556 және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 306 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 25, 200-құжат).
38. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 22 сәуірдегі № 385 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 29, 251-құжат).
39. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 сәуірдегі № 427 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 31, 276-құжат).
40. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1072 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 61, 574-құжат).

35. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1360 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 72, ст. 950).
36. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 198 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" и от 9 августа 2011 года № 920 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 15, ст. 136).
37. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2014 года № 306 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 556 "Об утверждении Правил возмещения затрат хозяйствующим субъектам, осуществляющим хранение государственного резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного резерва, выпускаемые для предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказания регулирующего воздействия на рынок и гуманитарной помощи" и от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 25, ст. 200).
38. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2014 года № 385 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 29, ст. 251).
39. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2014 года № 427 "О изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 31, ст. 276).
40. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1072 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 61, ст. 574).